ſpectro decepti eſtis, nec me decipi patiar,
ſed oculis prius manibusque bene ſcrutabor
& luſtrabo, num apparenti id genus corpori
aliquid rei ſubſit. An verè ſit Corpus Magi-
giſtri noſtri crucifixi, indicabunt veſtigia vul-
5 nerum

282 NARRANTIBUS SE CHRISTUM VIDISSE

—

nerum in manibus & pedibus perforatis, item

apertura illa transfixi lateris &c. (gg). Duri-
ties & tarditas in credendo inde patet: Imo
Quòd modum quaſi Divinæ Sapientiæ præ-
ſcripſerit, quo vellet certior fieri; ac ſi cre-
dere nollet, ſi cicatrices non videret, ſinè
quibus tamen potuiſſet Chriſtus reſurgere:
2 Quòd craſſiori ſenſui tactûs, tot modis fal-
laci, plus tribuere videatur, quàm verbo DEl
ſolidiſſimo & falli neſcio; & ea, quæ ſupra na-
turam ſunt, per naturalia velut media inve-
ſtigare, cùm etiam in ipfis naturalibus ſenſus
noſtri, præ ſertim oculi, ſæpe fallantur: 3tiò
Qudòd non tantùm, ùt reliqui Apoſtoli, mu-
lieribus aut Diſcipulis Emmauntinis, ſed neg
omnibus Apoſtolis & eorum Principi Petro,
tot teſtibus de viſu, auditu & tactu, atque adeò
guſtu, maximè quia ipſe Chriſtus idem jam
ſœpiùs prædixerat, voluerit credere; cùm ta-
men:
(gg) Sed unde ſcivit Thomas, Chriſtum forami-
na illa retinuiſſe? E. Vel id arbitrabatur eſſe quaſi
connaturale Corpori paulò ante crucifixo, maximè
quia de immutatione Corporis glorioſa non cogi-
tabat, vel quia alii Apoſtoli viſionem ſuam expo-
nentes diſtinctiùs, hoc quoque inter alia retulerant.
D Chryſol. Serm. 84. ſie habet: Prædicaturus hac Tho-
maæs in gentibus, quemaaämodum tantæ fidei aäſtrueret Sa-⸗
ecramentum, executor ſtrenuus requirebat. Certè Propbetia ma-
g quam eunctatio fuit: Nam cur talia peteret, niſi à Do-
mino ad indicium Reſurrelctionis ſuæ ſervata ſola vulnera pro-
Phetali ſpiritu cognoviſſet? Cogitatio equidem pia, ſed
Winus verefimilis talis grophetia.

—,.,

— WeB .nmn.

ê. a= — ——

.

THOMAS NON CREDTT. 283

men, ùt ait Cyrill. I. c. c. y7., in ore duorum
vel trium teſtium ſtet omne verbum, hle au-
tem plusquàm decem ejusdem rei conteſtes
& quidem oculati fuerint. Ab incredulitate
itaque excuſandus non eſt, quam ipſe Domi-
nus reprehendit: Moi eſſe incredulus & 6. (hh).

SENSUSMORALIS.

1. 1 Homas non erat cum eis. Quantum ſit bo-

num ſocietas, experti ſunt Diſcipuli con-
gregati: Quantum malum ſingularitas, didi-
cit damno ſuo Thomas, dum ſolus ipſe ex
Diſcipulis aſpectu Domini recreatus non fuit,
quia à cœteris abfuit. Habitare in unum, &
ſimul

(hh) Quædam tamen ejus incredulitatem exte-
nuabant: Quèò potiſſim ùm tendunt verba S. Cyrilli
ſupra cit Erat enim quaſi naturà Thomas ſeu Di-
dymus i, e dubitater; accedebst dolor & mœror,
quòd Dominum, ùt ali, non vidiſſet, ac ſe non
ampliùs viſurum putaret: Adhæc reſurreétio ad vi-
tam immortalem, qualis illa Lazari non erat, res
erat magna & nunquam audita &c. Verbis 8 Aug.
Serm. 156. Opponuntur alia Serm. 159. (ſi tamen
Sermones illi verè ſunt D. Auguſtini) ubi ita sit:
Manus quærebat Thomas & latus, & dum curioſus exiſtit in
vulnere, mortem ineurrerat in fide &&,; ſaltem mortem
fidei reſurrestionis, quia à propria infidelitate ex-
cuſari poteſt per hoc , quòd articulum reſurrectio-
nis articulum fidei eſſe nondum noverat. Hinc be-
nigniſſimus Dominus, qui neminem vult perire,
& qui arundinem quaſſatam non confringit, & li-
num fumigans non extinguit, non eſt dedignatus
per ſe accedere, & medelam ineredulitati ejus ad-
nibere &c, .

284 NARRANTIBUS sE CHRISTUM VIDISSE

ſimul animis conjungi, uti proficuum eſt ani-
mæ (ubi enim congregati ſunt duo vel tres in nomi-
ne meo, ibi ſüum in medio eorum, ait Chriſtus Matth.
18. v. 20.) ita ſimul bonum & conducens ſa-
luti corporis & incolumitati; uti docet Eccl.
c. 4. Melius eſt duos (aut plures) eſſe ſimul, qum
unum; babent enim emolumentum ſocietatis ſuæ: Si
unus ceciderit, ab altero filcietur. Væ ſoli, quia,
cùm ceciderit, non habet ſublevantem ſe. Et ſi dor-
mierint duo, fovebuntur mutuò; unus quomodo cale-
Fiet? Et ſi quixpiam prævaluerit contra unum, duo
reſiſtunt ei & c. (ii).
2. Non erat cum eis, quando venit *ES US.
Eis, qui ſe à ſocietate verorum diſcipulorum
Chriſti ſeparant, Chriſti etiam præſentia ſub-
trahitur, & utut Chriſtum ore loquantur &
profiteantur, prenſant tamen Chriſtum quaſi
phant afſticum, quem perverſis doctrinis alium
ſibi,

(ii) Solent animalia, quæ rapinis non aluntur,

nec ad eas armata ſunt, ferè gregatim degere, ut
plurium conſortio vires ſibi quærant; cujusmodi
ſunt columbæ, palumbes, grues, ſturni, cornices;
turdi &c.; & piſcibus thunni, limoſæ, auriæ, den-
tices &c Atqui hominem quoque natura armis de-=
ſtituit; plurium ergo ſocietate quærere ſibi præ-
ſidium debet. Unde Seneca L. 4. de Benef c. 18.
ſeribit: Fac nos ſingulos: Quid ſumus? Prædz animalium
& victimæ, ao viliſſimus & facillimus ſanguis: Quoniam
cœteris animalibus in tutelam ſut ſatis virium datum eſt;
quæcunque vaga naſountur &s allura vitam ſegregem, arma-
ta ſunt: Hominem imbecillitas cingit; non unguium vis „
non dentium terribilem eæteris fecit: Nudum & infermum ſe-
cseras munit &e, .

—

— —

n
ſi

—
tut,
1o
lel
en⸗
le⸗
Nn⸗
6
na⸗
ie,
ſ⸗

THOMAS NON CRFDIT. 28 5

ſbi, ac revera eſt, fingunt. Hoc utique eve-

nit Apoſtatis vel hæreticis ſegregantibus ſe-
metipſos, & ab Eccleſis Catholiea receden-
tibus, quia non vident ESUM; nec vide-
bunt, donec revertantur ad ſanctam Congre-
gationem, quam deſeruerunt.
3. Dixerunt ei alii Diſcipuli: Vidimus Domi-
num. Divinæ Sapientiæ Diſcipuli, quod ſinè

fictione didicerunt, ſinè invidia aliis commu-

nicant, & in quam venerunt agnitionem Su-
premi Numinis, in eandem & alios vocant:
Econtra humanæ ſapientiæ ſectatores, cùm
ſibi, quod noverunt, tribuant, intumeſcunt,
neque ſapere ſecum alios volunt, veritatés-
que ſiquas perceperunt, ſtudiosè alios celant
&c. Admirabilis quoque ordinatio Divinæ
Chriſti Sapientiæ elucet in his, quas fecit, ſu
ipſius oſtenſionibus, cùm conſultò ita appa-
ruerit, ut & per ſe videntibus & per alios au-
dientibus meriti præberet argumentum: Non
credentium autem infidelitatem permiſit, ut
majus ex ea bonum eliceret; nempe majorem
Thomæ fidem & humilitatem, majorem gra-
tiæ ſuæ gloriam & laudem, converſionem in-
fidelium, credentium in fide confirmationem

(kk). Bene autem Diſcipuli dixerunt: Vidi-

mus
(kk) Hinc S. Greg. M. Hom. 26 in Ev. Egit mie

ro modo ſuperna Clementia, ut Diſeipulus ille dubitans, duns
in Magiſtro ſuo vulnera palparet carnis , in nobis vulnera
ſanaret infdelitatis. Plus enim nobis Thomæ infeaelitas ad ſi-
dem, quam fides eredentium Diſcipulorum profuit, quia duns

„

286 NARRANTIBUS sE CHRISTUM VIDISSE

☛

mus Dominum; verè enim Dominus eſt, qui
mortalitatem omnem transgreſſus, nunc mor-

ti, inferno, diabolo ac toti mundo dominans,

dixit: Data eſt mibi omnis poteſtas in cœlo & in ter-
ra Matth. ult. Porro in N. T. videre Domi-
num ſymbolum eſt Divini amoris & humanæ
conſolationis, cùm in Veteri argumentum eſ-
ſet terroris & periculi mortis. Hinc Parentes
Samſonis dixerunt Judic. 13. Morte moriemur;
quia vidimus Dominum. Et Jjacob Gen. 32, mira-
tur, quòd ſinè morte viderit Dominum, cùm
ait: Vidi Dominum jacie ad faciem; & ſalva fatcta
eſt anima mea. Aliter loquitur David, ad ven-
turum reſpiciens Salvatorem: Oſtende, inqui-
ens, faciem tuam; & ſalvi ertmus Pſ. 79. V. 4.
4. Niſi videro- „non credam. Quàm me-
ritò vel unum Thomæ exemplum percellere
debet atque inſtruere animam proprio judicio
& ſingularibus opinionibus nimiopere adhæ-
rentem. Periculoſa hæc animi diſpoſitio ſen-
ſim ſine ſenſu trahit hominem ad incredulita-

ille ad fidem palpando rediit, noſtra mens omni dubitations
poſtpoſita in fide ſolidatur. Sic quippe Diſcipulum Dominut
peoſt Reſurrectionem ſuam dubitare permiſit, ſicut ante Na-
tivitatem ſuam habere Mariam Sponſum voluit, qui tamen
ad ejus nuptias non pervenit: Nam ita factus eſt Diſcipu⸗
lus dubitans & palpans teſtis veræ Reſurrectionis, ſteut Spen-
ſus Matris fuerat cuſtes integerrime Virginitatis G&c. Et
Hom. 29. in Marc. Minus mibi Maria Magdalena pra-
Kkitit, quæ citius credidit, quam Thomas ,qui aiu dubitavit?
Ule enim dubitando vulnerum cicatrices tetigit, & de noſtrs
Selttore dubitatienis vulnus amputa vit.

L„„C ö Käs — m.

=S — — —.

lullt,
ftn⸗
hont⸗
ine
mel
epte⸗
ſnn
Ue
fi
el⸗
nli⸗

e⸗
glert
ic
Ghe⸗
ſen .
lita⸗
tem,

in.
mim

s
.
1
p/.
Nt
n

—

„

TROMAS NON CREDIT. 297
tem, ab hac in temerariam præſumptionem,
denique in cœcam mentis pertinaciam, cui
nemo niſi DEUsS ſingulari gratià medebitur.
Nolimus ſingulares ingredi vias, quas S. Obe-
dientia non monſtrat. Vias amemus fideli-
bus communes cum omni humilitate nos ſub-
jiciamus voluntati & directioni Superiorum
&c. Quisquis ſibi confidit, arundini innititur
fragili, propriéôque excœcatus judicio facilè
in foveam cadit &.
§. II.
APPARETDOMINUSDECIPULIS
PRASENTE 1HOMA.
Joann. c. 20. v. 26. Et poſt dies octo, iterum
erant Diſcipuli ejus intus, & Tbomas cum eis. Ve-
nit *ES US januis clauſis, & ſtetit in medio, &;
dixit: Pax vobis. v. 27. Deinde dicit Thomæ:
Infer digitum tuum buc, & vide manus meas 3 &
uſfer manum tuam, & mitte in latus meum: Et noli
eſſe ineredulus , ſed fidelis. v. 28. Re/pondit Tho-
mas, & dixit ei: Dominus meus & DEUS meus!
v. 29. Dixit ei 7ESUS: Quia vidiſti me, Tho-
ma, credidiſti: Beati, qui non viderunt, & credi-
derunt. v. 30. Muita quidem & alia ſigna fecit
ES US in conſpettu Diſcipulorum ſuorum, quæ
non ſunt ſcripta in Libro boc. v. 31. Haæc autem
ſcripta ſunt, ut credatis, quia ꝙ ESUS eſt Cbriſtus
Filius DEl: Ut credentes vitam babeatis in nomi-

SENSUS

288 AFPPARET DOMINuS DISCIPULIS

SENSUS LITER ALIS.

Oſt dies olto, intellige nondum completos,
incluſis ſcil. primo & ultimo. (Il), ſive in die
ipſa o&tava Reſurrectionis, reverſus eſt Do-
minus ad Diſcipulos, qui rurſus erant con-
gregati vel ad precationem, vel collationem
aliquam ſpiritualem, vel ad diem Dominicum
celebrandum, teſte Cyrill o. In eadem autem
domo, in qua priorem, hanc quoque appari⸗

tionem contigiſſe ſignificare videntur verba

Evangeliſtæ: Iterum erant Diſcipuli ejus intus ;
ſi enim alius fuiſſet locus, illum expreſſiſſet
(mm). Venit

(11) Sicut ſupra dicum eſt: Poft tres Aies reéſargam
j. e. tertià die; & Lucas ait;, Dominum poſt dies olze
transſßiguratum, intellige computatis extremis- „qui-
bus intermedii ſuünt tantm ſex
(mm) Rupert. Tuit L. v. de Div. Off. c. 22. ſcri⸗
bit, Diſcipulos tune non fuiſſe RGe con-
ſequenter non in eodem loco, ed in monte h. e.
in civitate Nazareth, quæ in monte erat ædificata;
& fortaile in domo MARI Matris ejus eos con-
veniſſe &c. Ita cenſet, tum quòd arbitrandum non
ſit in Galilaam ire juſſos, iter per o&oο dies diſtuliſſe;
tum quia Hieron ſuper Matth. cribit: Pofß Reſur-
rectionem 7ESIIS in monte Galilaæ conſpicitur, ibique aao⸗
ratur, licèt quidam dubitent, & aubitatie eorum noſtram
augeat fiaem. Tune manife ide oftenditur TWome, & latus
lanceâ vulneratum, & manus fxas demonſtrat elavis: Hta
ille. Verùm hæc verba Hieron. non ſunt ſatis cla-
ra, & bene eò interpretari poſſumus, Chriſtum in
monte adhuc ſe manifeſtius oſtendiſſe Thomæ, cui
tamen jam ante in domo NB. januis elaußis ſe ſatis
Wanifeſté oſtenderat. Meliuùs alii tenent cum Aug.

,
Uetos,
einde
e do⸗
1r o⸗
tioven

inicun

Alen

Vnni
ſſerde
itn;
elle
Nuil
ren
gli⸗

ulen
,cor⸗
eh. e
fienta
0SC⸗
m no
uie
r
mn
Ou
UA
S Clr⸗
lumin
, Ci
ſe ſait
n Aug.

PRESENTE THOMA.B 289

Venit †TES US januis clauſis, & ſtetit in medio,
& dixit eis: Pax vobis! Priorem rationem ad
ſuos inviſendi tenuit Dominus: Venit iterum
ſubitè & ad breve tempus, quia ſuſcitatus
erat, ůùt dictum ſupra, ad vitam immortalem
& priori longè diſſimilem; nam ſi conſtanter
manſiſſet cum Apoſtolis, credi potuiſſet ad
vitam ſuſcitatus mortalem, utl Lazarus (nn).
1T Venit

L.. 3. de conſ. Ev. c. 25. in Jeruſalem rurſus viſum
Dominum, Diſcipulos verò profectionem in Gali-
læam diſtulifſe, donec dies transiſſent azymorum.
Nam etſi Dominus de Galilæa & per ſe & per An-
gelos monuerit, ut eò irent, non tamen tam feſti-
natam profectionem intellexit, quin liceret illis per
aliquot dies in udæa ſubſiſtere, & ſarcinulas colli-

gere; forſan etiam dum hoſtium æſtus aliquantüm

deferveret. In die quoque Afſcenſionis Apoſtolis

Præcepit, ut euntes in univerſum mundum Evan-

gelium prædicarent, & tamen nonniſi poſt 12. an-

ns, t notat Salmeron, illud præceptum executio-
ni datum fuit. Deinde ex ipſo Joanne c. ſeq con-
ſtat, Dominum apparuiſſe Apoſtolis piſcantibus ad

mare Tiberiadis; tunc ergo videntur primùm in
Galilæam transmigrâſſe, non ante; nam à Nazareth
fuiſſet illis per multa milliaria repetandum versùs
Judæam, quia proxima pars lacus Geneſareth ſpe-
Gat ad judzam. Demum cùm apparitio in mone
te credatur fuiſſe illa, in qua viſus fuit plusquàm
5oo. fratribus, non congruebat civitas Nazarethy

nedum Domus B. V. in ea ſita, quia non ita com-

modé Chriſti frui præſentiâ potuiſſent, uti vole-
bat Chriſtus, & ipg deſiderabant.
(nn) Qua in re docuit eos, qui ſpiritualiter à

morte culpæ ſunt ſuſcitati, ne paſſim & promiſcue

cum aliis converſentur, ſed parcé, & nonniſi cum

299 APPARET DoMINUS DIsScCIPULIS

Venit januis clauſis, dote ſc. ſubtilitatis fores

penetrans: Nec mirum, quèd lignum Ei ce-
dat, cui reſurgenti petra paulò ante ceſſerat,
ceſſurumque erat cœlum in Aſcenſione. Hinc
Aug. in Octav. Paſch. fer. 3. O bomo! ſi à me ra-⸗
tionem poſcis, non erit mirabile; ſi exemplum quæœ-
ris, non erit ſingulare. Credis nempe Dominum Cbri-
ſtum ſuper aquas maris firmis greſſibus ambuldſſe
Credis utique. Dicis igitur mibi: Si per oſtia clauſa
Chriſtus intravit, ubi eſt corporis pondus? Recedant
paulisper modus & pondus. Ille hæc fecit, cui nibil

impoßſibile eſt. Chbriſtus, qui potuit carnem ſuam da

ſepulchro producere, non potuit clauſis januie ad Diſ-
cipulos introire? (oo). Venit autem nunc pro-
pter oviculam unam errantem, ſc. Thomam,
ut eam reduceret; ſicut priùs uni apparuerat
Magdalenæ, uni Petro, uni Jacobo; ſicut &
prædicaverat Samaritanæ uni &c., volens in-
dicare, quæ pro omnibus fecit, etiam pro ſin-
gulis urgente eximiàâ & incomparabili ſuàâ cha-
L ritate

juſtis & ſpiritualem vitam degentibus; unde & An-
gelus mulieres reprehenderat: Quid quæritis viven-
tem cum mortuis? .
(o/5) Rupertus adducit exsmplum Apoſtolorum
carcere detentorum, qui cùm corpora haberent mor-
talia, tamen educti ſunt Angelicâ ope januis clauſis;
dicitur enim Act. 5. v. 23. Carcerem quidem invenimus
clauſum ecum ommni diligentia, & cuſtodes ſtantes ante januas à
aperientes autem neminem intus invenimus. Idem legitur
de Petro Acdt. 12. Quid ergo non poterit Corpus
IESU immortalitate non tantùm donatum, ſed Di-
vVinitati unitum?

foren
Nice⸗
eret
Hne
nee
n e⸗
mC.
lie
in n

Rxudm

itiin
ſnd
u
eſro
OWa,
Nrueru
ſeur
ehein⸗
noſ⸗
diche⸗
tat
—
len
i ntr

omn

nn⸗
ls;
Nenin
AN
ſepiti
Copu
ſalbe

PRESENTE THOMA. 29 1

ritate facere. Etſi autem propter unum Tho
mam nunc præcipuè veniat, ſecundariò ta.-

men etiam propter reliquos venit Apoſtolos,
in fide ſcil. conirmandos: Ideo ſtetit in medio

eorum tanquam bonus Paſtor, ut oves videat
& videatur ab eis; & gregi ſuo aggreget ovem
vagantem & palabundam: Ideo denuo pacem

precatur, ne ſcil. turbentur alii, quòd condi-
ſcipulum ſuum lucrari non potuerint & ad fi-
dem adducere; ne propterea charitatis rum-

pant vincula, ſed infirmo compatiantur po-
tins, quàm iraſcantur. Poſt communem au-
tem ſalutem omnibus dictam & datam, pa-
cem utique ſpecialiter offert Thomæ; nam
quæ pax huic eſſe poterat, quamdiu incredu-
lus erat? Ad ejus morbum curandum Divi-

nus ſe Medicus illico accingit, nullà acceptàâ

ab Apoſtolis de Thomæ incredulitate ſignifi-
catione: Qua in re planè oſtendit ſe DEUM
omniſcium eſſe, qui omnia noverit ejus dicta;
DEUM fimul omnipotentem eſſe, qui maxi-
mè appoſitâ & efficaciſſimà medicinâ vulne-
rum ſuorum valeat vulnus profundum animi
in Diſcipulo conſanare, & prope mortuo ac
perdito vitam & ſalutem in momento reſtitu-
ere. Age, inquit, Thoma! accede, propiùs
luſtra, oculis non tantùm, ſed & manibus ex-
plora, tenta, experire, num Magiſtrum tuum
coram habeas? Fiat tibi, ficut petiſti. Aſſe-
veràâſti non crediturum te, niſi videris in ma-
nibus meis fixuram clavorum &c. Eece veſti-
T 2 Liea!

292 APPARET DoOMINUS DIsCIPULIS

gia! Vide in manibus foramina! & c. Si ocu-
lis non fidis, infer digitum tuum buc &c. Ecce
grandiorem aperturam & fiſſuram lateris mei!
Immitte mamim & c. Ex quibus verbis patet,
non tenuia tantùm & ſumma quæ dam vulne-
rum veſtigia à Chriſto retenta fuiſſe, ſed ve-
ra foramina; aliàs ab Eo non fuiſſet Thomæ
dictum, ut digitum inferret, manum immitte-
ret (pp). Corrigitur ſimul phantaſia Thomeæ,

cui

(pp) Dubium autem eſt, an Thomas vulnera te-
tigerit? Haud pauci dieunt eum præ reverentia au-
ſum non fuiſſe; & Euthym. Videns, inquit, Ihomas
veſtigium ela vorum & lIatus apertum, continus credidit, non
expeltans, dum contreltaſſet &&. Plures probabiliùs te-
nent contrarium: S. Athan ep. ad Epict. Hoe (cor-
pus ſcil.) TWomas s mortuis ſiſeitatum contrectavit &e.
Epiph. contra Orig. Adam. Omnino equidem non pote-
ris non conſiteri ipfum, quod crucifixum eft. Redarguit enim
te per exavtam perſerutationems ac certitudinem ipſius Thomæe,
ubi dixit ad ipſum: Ne ſis eneredulus &c. Ambroſ. L. de
fuga ſæc. Plenus ſum; ipſe aixiſti: Mitte manum tuam in
latus meum - Miſit manum, qui non eredebat, & Domi-
num te & DEUMreperit Qc Palpavit Thomas „ ait D Cy-⸗
rill., latus Salvatoris, & iltum ſalutaris lanceæ curioſius
pertrettavit. S. Aug. Tr. 121. Videbat tangebatque bomi-
mem, &s confitebatur DEIUI M, quem non videbat neque tan-
gebat. S Greg hom. 26 TWeomzs ad ſidem palpando reduci-
tur. Obſtare huie ſententiæ videntur verba: Quia vidi-

Kti me Tomæ, eregidiffi ' Non dixit Chriſtus: Quia vi-

diſti & tetigiſti Q&e. B. In verbo viaiſti contineri alterũ,
q.d. Quia me tangendo vidiſti &c.: Viſus enim ſolet
accipi pro omni ſenſu propter ejus perfectionem &
evidentiam; unde quæ reliquis ſenſibus percipimus,
Imè intellectu apprehendimus, dicimur metaphorice

Co
Di

—

vilere

cqui⸗

reliu

ledi
contren
ter co

ſitzn

Drius

ſen
Rom
ientin

Kcn
T em
gui en
lirit

nem

41 a
tus e⸗
ſai fu
tat..
Cn
frma
Vate,
trecte⸗
P. ⸗

Pde⸗
lece

snei

ſet,
Volne⸗
ſe re⸗

Thone

nnite⸗
re,
Ci
—
Unente⸗
entia.
t, Mnt
dn
biliͤste
le el⸗
ni
m
!
Tamt,
I
tueN
GUim:
0,
aniiß
gelmi

e,α

onchei
inil⸗
Ateu,
nſole
em’
pint,
rfonen

PRESENTE THOMA. 293

cui illuſionem timet, utl putabat phantaſiæ
condiſcipulorum ſuorum nuperà apparitione
illuſum fuiſſe. Vel ideo voluit ſtudiosè ab
ipſo contrectari Dominus, uti ante dies octo
à reliquis Diſcipulis, repetens abs dubio illud,
quòd ſpiritus carnem & ofſa non habeat, quæ
tangi poſſent, ſicut videret Ipſum habere &c.
Hine Sedulius: Tunc limine clauſo
Conſtitit in medio, non dedignatus apvertum
Diſcipulo monſtrare latus, tactuque probari
I 3 Vul-

videre; & quæ cœteris ſenſibus hauſimus, in illis non
acquieſcimus, quia viſus eſt quaſi ſigillum & firmitas
reliquorum ſenſuum. Probatur etiam ex verbis di-
ledi Diſcipuli I. Joann. 1. Quod vidimus - — s manus
contrectaverunt de verbo vitæ &c Si ille ſe recenſet in-
ter contrectantes, multò magis Thomas. Vel for=
ſitan Thomas ſtatim üt Chriſtum vidit, credidit,
Priusquàâm tangeret; voluit autem Chriſtus, ut tan-
eret, quia id aliis etiam Diſcipulis conceſſerat, &
homas ita poſtulaverat. Atque ita tetigit, ex obe-
dientia potiùs, quàm curioſitate; ex amore quoque
& cum ſummo cordis ſolatio. S. Aug Serm. 161. de
Temp. ait, eum non tam tetigiſſe ſui causâ, utpote
qui ex viſu credidit, ſed propter nos: Hec omniæ ſox
lieitè requiſivit, non quòd ipſe aliquia dubitaret, ſed ut om-
nem ſuſpicionem inoredulitatis excluderet: Nam ſußfegerat ill
a ſidem propriam, viaige quem noverat: Sed nobis epera-

tus eſt, ut tangeret quem videbat, ut ſi forte diceremus delu-

ſos fniſſe oeulos, non poſſemus dicere manus illius eſſe frufßtra-
tas. -- Item: Quod ſibi geſſit Thomas, cunbtis proſteit:
Cuùm ſuam enim exercuit ſolicitudinem, fidem omnium con-
Frmavit. Quis enim ex hoc dubitet, rediiſſe à mortuis Sal’

vaterem, cujus poſt inferos præſentiam agnoſoat oculus, at-

trectet manus, digitus perſerutetur Gc. Conſonat D. Leo
P. Serm. I. & 2, de Reſurr.

294 APFPARET DOMINUS DISCIPULIS

Vulnerig, & mentem patienter ferre labantis.
Agnitus binc potius, quòd ſit dubitantis amicus.

Quisquis enim artifices cœca ſub imagine fraudes

Inſtruit, & vanas cupit exercere figuras,
Non vult agnoſei, non vult ſiia facta requiri,
Ut lteant ſub nube doli, nebuldque recludens
Omnia, ſolicitos odit ſimulator amicos.
Quaàm amanter non egerat Divinus Magiſter
cum hoc Diſcipulo? Aſperiùs reprehendit il-
los duos Emmauntem petentes: O ſtulti & tar-
di corde & u. Cum Thoma blandiùs loquitur,
licèt illis multò tardior eſſet ad credendum.

Neque incredulum apertè voluit appellare,

ſed mitioribus verbis uſus: Noli, dixit, eſſe in-
credulus: Forſan deferens aliquantum perſo-
næ Apoſtoli, aut quia præſentes erant omnes
alii Apoſtoli, nolens eum coram confundere,

ſiquidem duos illos Diſcipulos privatim cor-

ripuiſſet in via & c.
Qud tardior, eò excellentior fuit Thomæ
confeſſio. Non ſolùm enim fatetur Chriſtum
reſurrexiſſe, ſed ſe ipſum Divinâà potentiâà à
morte excitàſſe; cuùm peculiari illuſtratus lu-
mine & in quendam ſtuporem raptus, ſubitò
exclamat: Dominus meus & DEUS meus! Chry-
ſoſt. hom. 86. in Joann. ſcribit, Thomam antea
non credidiſſe reſurrectionem, utpote quam
putabat impoſſibilem, quia non habebat fi-
dem Divinitatis Chriſti; hc autem nunc ha-
bitâ in præclariſſimam illam prorumpit pro-

feſſionem, quæ non minor videtur illâ, quà

Petrus

4

1

I5

—

hontie⸗
Aicue.
Uftu
1,
ehuifi,
Nuden

Mugtet
heycri⸗
iGt⸗
Cgutu,
benhin⸗
pelene,
nperſ
tobe
ntere,
timent

Thome
hriſtun
tenti
tusl⸗
Cbut
(.
Nantet
dil
al
ne 1r
t
4 4

PRSENTE THOMA. 295

Petrus dixit Matth. 16. Tu es Chriſtus, Eilius
DEI vivi: Quaſi diceret Thomas: Nunc ve-
rè cognoſco Te, qui præſens es, Dominun eſſe
illum meum ac Magiſtrum, quem priùs ſecutus
ſum; ex po entia verò per reſurreètionem &
ingreſfum per januas claulas, & occultorum
cordium cognitionem decfarata, agnoſco ſi-
mul Te meum verum eſſe DEUM. Confiteor
Te Dominum meum, quia morte tuâ redemptus
novo titulo tuus ſervus ſum; DEUMmeum,
quia plagæ & ſanguis puri hominis, niſi DEl
eſſent, à peccato liberare nos non poſſent:
Dominum, quia peccato, morti, inferno do-
minantem; DEUM peccatis quoque meis ig-
noſcentem: Dominum ac DEUM creantem,
Dominum ac DEUM reſtaurantem: Meum,
quia mihi ſupremo dominio imperantem; me-
um, quia hominem mihi per omnia factum ſi-
milem; bis meum, & in via & in patria &c.
(qꝗq). Eſt ergo hæc breviſſima, ſed perfecta
J T 4 hu⸗-⸗

(qꝗ) Adverte, Thomam hæc verba: Dominus meus
DEUS meus, direxiſſe ad ipſum Chriſtum: Impièé
enim ſomniavit Eraſmus, hæc diéta fuiſſe ad Pa-
trem, ut deneget Chriſto Deitatis confeffonem ex-
hibitam à Thoma, contra apertum vangeliſtæ te-
ſtimonium, ajentis: Dixit e, græcé τα αντιπσ11. e.
ipſi Chriſto dixit. Quod jam acuté Athanaſius Orat.
contra Arian. animadvertit, dicens: Diſcipulos ſe ado-
rare permittit, & plenè illos inſtruit, dum indicat;, quisnam
ſit: Thomam item, itæ ipfſum alloquentem Dominus meus
& D EUS meus, verbis illis uti concedit. Ut autem

ſpiritum Eraſmi agnoſcas à Satana actum, legito.

296 APPARET DOMINUS DISCIPULIS

—

humanitatis & Divinitatis, ſive duarum na-
turarum Chriſti in una hypoſtaſi profeſſio. Ta-
tu lateris, ait Theophyl., Tbomas verbum opti-
mum indicavit: Duas enim naturas & unam byypo⸗
ſtaſin unius Chriſti docuit: Dicendo Dominum, bu-

manam naturam indicat; dicendo DEUM, Divinam

oſtendit; & ita unum & eundem eſſe Dominum G
DEUM &. Confeſſionem à Thoma factam
ſatls approbant verba Chriſti ſequentia:
Quia vidiſti me Thoma! oredidiſti; vocem vi-
diſti etiam ſumendo in latiore ſenſu paulò an-
te explicato &c. Videntur equidem hæc ver-
ba repugnare objecto fidei; ſides enim eſt eo-
rum aut circa ea, quæ non videntur, &, ut
ait Apoſtolus ad Hebr. 1I., eſt argumentum re-
vum non apparentium. Hinc & Greg. Hom. 26.
Quæ& apparent, jam fidem non habent, ſed agnitionem
Gc.: Quonam ergo modo fieri poteſt, ut ho-
mo

Canonem 12. Synodi V. ubi impiiſſmus Theode-

rus Mopſveſtenus ejusdem expoſitionis author ac-

cuſatur; ſic enim habent verba de Theodoro: Hie
autem & oonfeſſionem Thomæz, per quam, adum palparet ma-
num vel latus poſt reſurrectionem Domini, dixit: Dominus

meus & DEUS meus, aſſeruit non Ffuiſſe dibltum de Cbri-

Ko & Thoma: Nec enim eſſe eum DEIlI M dicit ſea miraeula
reſurrectionis obſtupeſcentem TWomam glorificiſſe DEIlIM, qui
Iaſeitavit Cbriftum. Hæc ibi. Pondera ſimul ,græcé
cum articulis didum eſſe: xρραναια αα
i. e. Tis es ille ſummus 6s ſingularis Dominus, vivus & cons
Jubſtantialis DElS. Cum artieulo, inquit D. Cyrill. di-
eitur autrumque, nequis noſirà vel Angelorum ſimilitudine, ſed

Knugulariter Cyriſtum Dominum & DEUM dici exiſtimet Oc.

PRESENTE THOMA.,., 297

—

Inr. mo credat, quod videt, quia Dominus ait:
. Quia vidiſti me, credidiſti. Thomas vidit reſur-
1 rexiſſe Chriſtum; idne etiam credidit? det
infe idem Gregor.: Thamas aliud vidit, aliud credidit:
. Hominem vidit; & DlEUMLconfeſſus eſt. Et Aug.
* Tr. 141. Videbat Thomas tangebdtque hominem 5

n & confitehatur DEUM. quem non videbat neque tan-
n gebat &c. Et Tract. 66. Non Verbum, ſed car-
nem tetigit, non incorpoream DEI naturam, ſed ho-

⸗ minis corpus curioſis manibus contrectavit: Homi⸗-
din. nem itaque tetigis, & tamen DEUM cognovit SGc.
* Eſt & alia horum verborum expoſitio. Uti-
“ tur Chriſtus verbo credendi eodem ſenſu, quo
ti Thomas uſus fuerat „cùm dixit: Niſi videro,
r non credam i. e. non mihi perſuadebo Eum re-
, ſurrexiſſe: Nam ſi de fide inviſibilium rerum
en! loqueretur, fieri non poterat, ut videret & ere-
“ deret, debuiſſétque juxta hunc ſensũ dicere po-
W tius: Si videro, non credam, quia quæ videntur,
— nen creduntur. Ita & Chriſtus: Quia, inquit,
kols⸗ vidiſti me Tboma, credidiſti i. e, tibi perſuaſiſti,
OrN. me reſurrexiſſe; ſive aſſentiris huic veritati
: per experientiam. Sic & Lucas ſupra ajebat:
W Adbuc illis non credentibus i. e. non perſuadenti-
bus ſibi; nam Apoſtoli cùm viderent Chriſtum
à mortuis excitatum experientiâque id agno-
o ſcerent, per fidem hoc credere non poterant.
res Vult ergo Dominus Thomæ dicere: Hæc tua
fſides reſurrectionis meæ non eſt fides, ſed vi-
ſamn⸗ ſio: Fides enim ex auditu, non ex viſu &c.
Loquitur autem de fide reſurrectionis tantum,
,9 T §5 dGdGddNCe
100

29 8 AFPPARET DOMINUS DIsSCIPULIS

——

de qua erat Thome dubitatio, & in qua cre-
denda hujus tarditatem reprehenderat; de fi-
de Divinitatis ſiluit, quam, etſi in Thoma lau-
de dignam, in præſens non laudavit, ut eum
confſervaret humilem, & ne videretur eum
aliis præferre. Hinc ſubdit: Beati qui viderunt,
& non crediderunt. Elocutio hæc Hebraica eſt,
quà poſitivum pro comparativo uſurpari ſo-
let; uti cùm dicitur 1I. ad Cor. 8. Bonum eſt ho-

mini mulierem non tangere & Pſ. 117. Bonum eſt

confidere in Domino, quàm vonfidere in bomine & c.
ubi bonum pro melius ponitur; ita hie beati dici-
tur pro beatiores, quia Chriſtus comparat vi⸗
dentes & credentes cum non videntibus &
tamen credentibus. Neque enim Thomam
non eſſe beatum voluit aſſerere, beatiſſimus
nâmque fuit Apoſtolus; erant etiam alii Apo-
ſtoli prius videntes & poſtea credentes, &
tamen beati; ſed eos voluit conſolari, quin
& beatiores dicere, qui Ipſum non videntes
crediderunt aut credent (rr). Si ſcil. inſtitui-
TKur

—
—.

(rr) Hinc Theophyl. Non hoe aixit Dominus privant
Thomam lezzitudine; ſed conſolans ees, qui non viderant. Quiz
enim multi dieunt: Beati oculi, qui viderunt Dominum, ſolatur
eos, quòcd beatius ſit non vidiſje &c. Et Euthym. Cüum er-
go dieit aliquis: Beati qui temporibus illis fuerunt, ac Chri-
Kum viderunt; conſiaeret, quòa beati, qui non viderunt, 21
erediderunt. Notat hic Aug. Tr. 119. more prophe-
tico poni præteritum pro futuro: Præteriti temporis
Bominus uſus eft verbis, tanquam ille, qui quod erat futu⸗
rum, in ſua noverat pradeſftinatione Ge. Poſſunt equi-
dem intelligi beati Patriarchæ & Prophetæ, & juſti

crte⸗
deſt
nil⸗
Neunn
eun
enun
caely
ni h⸗
Niit
uund
eG
die⸗
1 i
hus E
OMeG
nns

A.

e1,
gun
ſentes
ſtirut
tul
—
mmul
1,
u
lor.

. i⸗

,
ſophe⸗
npen
4 /,
teſul

PRESENTE THOMA. 299

tur comparatio fidei non videntium cum fide
Thomæ, in quantum hæc fuit fides impropriè
talis ſeu cognitio reſurreétionis percepta ex
viſione, per ſe præſtat fides propriè talis, quæ
utl ſola vera eſt fides, verè beatum facit: Si
autem fit comparatio cum vera fide, quam
etiam Thomas habuit profitendo Divinitatem
Chriſti, beatior adhuc eſt ſuo modo & in ſuo
genere aliorum planè non videntium fides,
quia Thomas ſaltem videndo Chriſtum mira-
culosè redivivum diſpoſitus fuit ad creden-
dam Ejus Divinitatem, quam non vidit; cùm
econtra alii Chriſtum planè non videntes &
credunt Illi & omnia de Illo dicta & revelata
juxta illud 1I. Petr. 1.: Quem cum non videritis,

diligitis, in quem nunc quoque non videntes creditis,

credentes autem exultabitis lætitid inenarrabili &c.
Beati ergo erant Apoſtoli, quòd Chriſtum vi-
dere in carne cumque Eo agere potuerint,
cujus

omnes V. T.; uti & alii tunc viventes, non viden-
tes, & tamen credentes: Potiſſimùm tamen hæe ver-
ba dicuntur propter futuros omnes, qui credent,
& nos ipſos, quibus quaſi naturalis ineſt cupiditas
videndi Chriſtum, tangendi & amplexandi, quique
nos judicamus infelices, quôd non vixerimus illis
temporibus, quibus Chriſtum viventem in carne &
edentem ſigna videre potuiſſemus. Lætiffcat valde,
quod ſequitur, ait D. Gregor. Hom. 26.: Beati, qui
non viderunt & c. In qua ſententia nos ſpecialiter ſignati
ſumus, qui Chriſtum, quem in carne non vidimus, mente fes
tinemus: Nos ſignati ſumus, ſed ſi fi’dem operibus ſequimuy:
Ille enim vere ceredit, qui exeree eperando quea ereait.

23090 APPARET DoMINUS DrISCIPULIS

cujus conſpectus & præſentia tantopere fuit
à Patribus deſiderata, utl etiam Chriſtus illos

propterea beatos pronuntiat Luc. 10. Beati

oculi, qu& vident, quæ vos videtis. Dico enim vo-
bis, quòd multi Reges voluerunt videre, quæ vos vi-
detis, & non viderunt; audire, quæ vos auditis, &
non audierunt v. 23. & 24. Beati quoque erant
& beatiores nobis, ex pluribus aliis titulis:
Beatiores tamen illis aliquo ſenſu nos pronun-
tiat Dominus ratione fidei ſecundùm ſe ſpe-
ctatæ, quotquot credimus, & non videmus,
quia ubi cœtera ſunt paria, idem & æquè in-
tenſus gradus fidei cum ratione, vel ſigno,
vel experientiâ ad credendum juvante, minùs
beatum reddit, quàm idem gradus fidei ſinè
illis adminiculis. Ratio in promptu eſt; quia
ſcil. hæc fides plus habet obedientiæ & humi-
litatis, & magls captivat intellectum in obſe-
quium Chriſti; ſublimius & magnificentius
ſentit de DEO illique quaſi ſinè pignore mu-
tuatur, ac proinde tali fidei majus reſpondet
meritum, & præmium viſionis in vita altera,
imdò in præſente vita præmium majoris lumi-
nis intelligentiæ, juxta illud Iſ. 7.: Si non cre-
dideritis, non intelligetis. Fides quoque ipſa in
Apoſtolis major noſtràâà eſſe potuit & fuit ex

alio capite, utpote intenſior, majori charitate

informata, conjunéta cum ſingulari fiducia,
fortior in tolerandis adverſis &c. Imò etiam
fidei, authoritati loquentis DEl primaridò in-
nixæ & per ſe conſiſtenti, accedere poſſunt
EuD

culr

tat
ta,

ud⸗
lihe

e

ciNRt
qquib
furre
iipl
Fiſiu
hujut
paule

jam?
tarer

6

—

ere fut
s ilos
1. Muti
nint⸗
1 di
liti
le eran!
ttulit
Mobun⸗
lehe⸗
benns,
otir⸗
ſono,
,lint

ei N

tzcu
Lpunn⸗
ole⸗
etion
fell⸗
Onet
lter
lun⸗
⸗
N 1

iter

ate
lein,
kiam
i⸗
unt
an

PRESENTE THOMA 301

cum laude & gloria DEI & noſtro emolumen-

to, adjumenta alia, ad vincendas faciliùs ten-
tationes, ad eludenda hæreticorum ſophiſma-
ta, ad eximendos ſcrupulos, ad rationem fidei
omni poſcenti promptiùs reddendam &c.
Multa quidem & alia ſigna fecit 71S US in con-
Nebtu Diſcipulorum ſuorum, quæ non ſunt ſcripta in
Libro boc. De his omnino hic ſermo eſt ſignis,
quæ poſt reſurrectionem facta ſunt, uti indi-

Cant verba in conſpectu Diſcipulorum, utpote cum

quibus ſolùm converſatus eſt Dominus à Re-
ſurrectione ſua. Quemadmodum ſc. ante fie-
ri plurima oportuit, ut crederetur Eum eſſe
Fihium DEl; ita & poſt Reſurrectionem, ut
hujus fides confirmaretur. Joannes autem
pauca ex multis deſcripſit, quia ſciebat, alia
jam ab aliis Evangeliſtis relata; & nequis pu-
taret aut à ſe aut ab iſtis omnia recenſeri, in
fine Evangelii ſui adhuc aliam clauſulam ad-
dit: Sunt & alia multa, quæ fecit 1ESUS, quæ
ſi ſcribantur per ſingula, nec ipſum arbitror mundum
capere poſſe eos, qui ſcribendi ſunt, libros; ubi de
omnibus & ante & poſt Reſurrectionem ge-
ſtis loqui videtur; hoc loco autem tantùm de
his, quæ Reſurrectionem ſunt conſecuta (ss).
* Sunt

(ss) Ad hæc quoque reſpicit illud Ac. 1. Quibus
& præbuit ſe ipſum vivum poſt paſſionem ſuam multis argu-
mentis per dies quaædraginta apparens eis &c. Ubi argsmen.
