quales illos eſſe velit, ternd interrogatione bene in-

culcat (sss). Deinde interrogavit Dominus,
ut nos, qui corda hominum penetrare non
valemus, ubi eligendus à nobis aliquis eſt, &
ad dignitatem Eccleſiaſtieam promovendus,
priuùs tum ab ipſis eligendis, tum ab aliis hau-

riamus notitiam de dotibus ad munus ritè o-

beundum illi neceſſariis &c.: Quà ſimul in re
cautè omnino utendum teſtimonio eſt, tum
eorum, qui adverſarii ſunt illius, de quo pro-
movendo agitur, nam vertunt tales omnia in
deteriorem partem; tum eorum, qui amiciti4
aut nimiâ familiaritate eidem ſunt conjuncti,
quia iſti è contrario omnia extollunt, & ſu-
pra veritatem illuſtriora prædicant & c. Hinc
Paſchalis II. c. Significâſti de Elect. & Elect.
pot. Si conſcientiarum factor & cognitor ſecretorum

cognitione hde uſus eſt, non ſemel tantum, ſed & ſe-

cundò uſque ad contriſtationem; qud nos ſolicitudine
oportet totam Eccleſiæ prælationem imponere fratri-
bus, quorum conſcientias non videmus .
Quæritur 2dô: Cur Dominus interrogat de
dilectione Petri erga ſe, non de ejus ſcientia
& aliis dotibus & e.? . Ea quæſtio convenie-
bat

(sss) I1æc verba, etſi ipſius Theophylacdi non

ſint, ſed Oecolampadii, qui cùm in mutilum ex-

emplar græcum incidiſſet, de ſuo hæc infarciit, ůt

ipſe teſtatur; non iſunt tamen reprehendenda, niſi
in eo, quòd verba ad ſolum Petrum directa, üt pau-
15 ante advertimus, ex mente corrivalium ſuorum
ad univerſos Orbis Doctores & Magiſtros tranitu-
lit, quò ita Primatum Petro adimeret.

ral
ſe⸗
ſige
ſun
lng
nen
ſile
hoſt
(ere
li
a

Elte

.
non .
ſeen
reda,
Ut
run
dia,
pot

ene in⸗
hinus,
e hon
elE
ends,
ishao
rteo⸗
nre
un
op⸗
Woirir
Mieti
hiune⸗
l
IHe
Lied

ewuN

1%

tgine
aiti⸗

0e 6
ſciepti⸗
pvene⸗
d
—
dino
lucn er
keüt, 1
da,
u Pal.
ſuons
trunl

PASTOR A CHRISTO PRFICITOR. 343

bat vel maximè Divino Magiſtro, ſiquidem
charitas univerſa dona & plenitudinem Legis
continet. Sicut ſcil. in corporali conjugio
maximè deſideratur honeſtus & ſincerus Viri
amor erga uxorem, quo uno univerſa matri-
monii onera ferri queant; ita in connubio ſpi-
rituali Paſtoris cum Eccleſia nihil eſt ad feren-
dam ſarcinam gubernationis magis idoneum
ac validum, quàm charitas, quæ benigna eſt
ac patiens & prorſus neceſſaria ad tot devo-
randa faſtidia &c. Et ſicut olim Petro ob in-
ſignem de ESU opinionem & excellentem
fidei confeſſionem Regni cœlorum promiſſæ
ſunt claves, ita nunc promiſſæ exhibentur ob
ſingularem in ESU M & ejus oves dilectio-
nem; ut intelligant Paſtores, eximiam quandã
fidem & excellentem charitatem præ aliis à ſe
poſſidendam eſſe, ſi ſuo velint muneri ſatisfa-
cere. Petit quoque Dominus, num ſe Petrus
diligat, ut conſoletur eum de remiſſione pec-
cati admiſſi; charitas enim operit multitudinem pec-

catorum I. Petr. 4. (ttt). Porro nomine dile-

4 Stionis

(ttt) Hinc S. Ambroſ. Serm. 46. Poſt lacrymas Pez-
ffor aſſumptus eſt, & alios regendos accepit, qui prius ſe ipſe
non rexit Arnobius in Pſ. 138. PEecce Apoſtolo pæœnitenti
ſuccurritur, qui eſt Epiſcoporum Epiſcopus, & major grads
redditur ploranti, quaâm ſublatus eſt deneganti. Et infra:
Ut non ſolum reouperaſſe, quod aämiſerat, probaretur „ ve⸗-
rüm etiam & multò amplius pœnitendo, quam negando per-
diderat, acquisiſſe. Ubi, quod ait de gradu ſublato,
potiùs de gratia ad tempus ſublata intelligendum
eſt; Apoſtolatus enim amiſſus non eſt. Unde Cy-

9344 PrTraus ToTI EccLEeLzZ

ctionis Chrutt non interna tantum, quæ cerni
nequeunt, ſed externs etiam dilectionis ope-
ra, quæ videntur, intelligenda ſunt: In boc,
inquit ) ann 13. cognoſcent ommes, quia Diſci-
puli mei eſtis, ſi dilettionem habueritis ad invicem, i. e.
ſi proper me charitatis opera in proximorum
commoda mutnuò contuleritis. Et de Chriſto
ipſo ibid. dicitur: Cum dilexiſſet ſuos, qui erant in
mundo, in finem dilexit eos i. e. argumentum amo-
ris manifeſtum, mortem pro nobis ſuſtinendo,
exhibult. Plura dabit Senſus Moralis.
Quæres 3tt Cur Dominus de dilectione ſui
Petrum omnino ter interrogat? B I. Ut ovi-
um

rill Hier Cat 2. Petrus inquit, Princeps Apoſtolorum
excellentiſſimus coram ancilla ter negavit Dominum, ſed ad
ſe reaiens ſie wit amarès Atque adeò non ſolum negationis il-
lius accepit condenationem, verum etiam dignitatem Apoſto-
lieam non ablatam retinuit 8S. Aug ep. §. 24 Bonifac.,
Santtus qusque Davia ae criminibus mortiferis pœnitentiam
agit, & tamen in honore ſuo perſtitit: Et beatum Petrum,
quando amarißimas lacrymas fudit, ntique Dominum negaſſe
paænituit, & tamen Apoſtolus manſit. Optat. Milev. L.
7. de Schiſm. Petrus ter ſolus negavit, & tamen bono uni-
eatis de numero Apoſtolats ſeparari non meruit. S. Bern.
Serm. I in Feſto SS. Petri & Pauli: Peccavit peceætum
grande Petrus Apoſtolus, & fortaſſis quo grandins nullum eſt:
& tam velociſſime, quam facillimè veniam eonſecutus efe, G
ſie, ut nihil de ſingularitate ſui Primats amitterer. Ita illi.
Falsò ergo adſtruunt HH., Petrum, negando, Apo-
iſtolats gradum perdidiſſe: Et ſi etiam perdidiſſet,
ifateri nihilominus deberent, ſingulari Salvatoris in-
ldulgentiâ eum nunc, etiam cum fœnore ſcil. cum
Primatu, illi jam ante promiſſo, nunc autem actu
acollato, recuperàâſſe &c.

ecerhi
ope⸗
In be,
⸗
ent ee.
morun
Chrito
ienann
iN
nenc⸗
ſoneſl
Utont
—

elme

6, 4

ini
nik⸗ 10,
itentiem
Petrum
mn “D
ler..
lore i
8, Bern
. ann
lmih
4 10
Itnili
Apo⸗
ſciſlen
torit in.
l. cun

n a0

PASTOR A CHRISTO PREFICITUR. 34

um ſuarum curam & regimen illi & efficaciùs
imprimeret. 2. Quia ter negaverat (ait S.
Aug. Tr. 12 2.) redditur negationi trinæ trina con-
feſſio, ne minus amori lingua ſerviat, qudm timori,
E& ne plus vocis elicuiſſe videretur mors imminens,
qudm vita præſens & c. 3. Quia ad amorem DEl
perfeétum requiruntur tria, nim. ut diligatur
toto corde, totâ animàâ & totâ mente: Simi-
liter ad amorem proximi, ut diligatur corde,
ore & opere: Corde; ut pro ejus ſalute Paſtor
ſit anxius & ſolicitus, uti erat Job pro filiis
ſuis, quos ſanctificabat conſurgens diluculo
& offerens holocauſta per ſingulos: Ore; do-
cendo, monendo, corrigendo, increpando

&c.: Opere, ſubſidia illi exhibendo tum ſpiri-

tualia Sacramentorum, doctrinæ, exhorta-
tionis, boni exempli, conſilii & ſolatii, tum
etiam temporalia pro facultatum ſuarum vi-
ribus &c. 4. Quia tria potiſſimum, quæ amo-
rem DElI impediunt, Paſtoré dedecent; amor
inordinatus poſſeſſionum caducarum, amor
nimius conſanguineorum, & amor præpoſte-
rus ſuĩ ipſius (uuu): Sciebat enim Chriſtus, fu-
. turog

(uuu) Hunc ſenſum eleganter tradidit D. Bern.
Serm. 79 ſuper Cant. his verbis: Non otiois repetitum
eſt toties: Petre amas me? in commiſſione ovium. Et ego
quiaem ia fignißientum perinae puto, ac ſi Petro dixiſſet Tſus:

Niſi teſtimonium tibi perhibente conſcientid, quòd me ames, G

valde perſecteque mes, hoe K, Pplusquam tuot, plusquam tua,
plucquam & te, ut hujus repetitionis meæ numernt impleatur,
wequazquam ſuſcipizs cquram banc, neæ te intromittas de ovibus

meis, pro quibns ſanguis utique meus effuſus eft. Terribilis ſeye

346 PETRUS TOTI ECCLEsSTZ

turos haud paucos, qui non amore lpfſius, ſed
proprii commodi & lucri causàâ curam anima-
rum ſuſciperent, imò ambirent & extorque-
rent. Hinc ſummus Paſtor à Domino conſti-
tutus Petrus ipſe ep. I. c, y. monet: Paſcite qui
in vobis eſt, gregem DEl, providentes non coactè,
ſed ſpontaneè, ſecundiun DEUM; neque turpis lu-
cri gratid, ſed voluntariè; neque dominantes in cle-
ris, ſed forma facti gregis ex animo.
Quæres Atò: Cur Dominus interrogavit Pe-
trum, an plus bis ſeu plus aliis Apoſtolis Ipſum
diligat; & quare in prima tantùm interro-
gatione, & non in duabus aliis facta eſt hæc
comparatio? k. Sunt, qui verba plus his éò
explicant, an Petrus diligat Chriſtum plus,
quàm alios ſuos condiſcipulos, quia de eo vi-
detur interrogatus, quod ſcire poterat cor
ſuum explorans, num pluùs Chriſtum, quàm co-
apoſtolos diligeret: Item plus bis, nimirum iis,
quæ reliquerat; denuo quæſitus, an iisdem re-
nuntiet, etiam omnibus, quæ ſperare adhuc

poſſet, caducis bonis &c. Hunc ex ſe non ma-

lum ſenſum magni faciunt Novatores ex eo,
ne cogantur confiteri Petrum, Chriſtum ſu-
pra eœteros diligentem, majorem etiam præ
cœ-

mo, & qui poſſit etiam impavida quorumvis tyrannorum corda
coneutere, Hæc Bern. Et Serm. de tribus Ord. Eccl.
Illud tu judiea, utruùm poſſt his convenienter aptari trina Pe-
eri interrogatio; ut hoc ſit dicere: Amas me? Amas me?

Amas me? Habes charitatem de corde puro, & de conſcien-

zia bona, &; de fide non fiöta?

u, ſed
AMima-
vorgbe⸗
cohlti
in gui
ulte
irlu.
in⸗

Ntbe⸗
loven
Nterro⸗
eſt hee
ſt
Ps
eo
1t
me
miis⸗
el⸗
hwe
nnt.
eo/
I 1
nr,
l⸗
—
nant
Eccl
ina N
3 ve!
ae⸗

1

PASTOR A CHRISTO PREFFICTTUR. 347

—

cœteris omnibus authoritatem accepiſſe &c.
Sanè tam adcuratâ & repetità interrogatione
tunc opus non fuiſſet: Quid enim magnum
erat amare Chriſtum plùs, quàm Diſcipulos?
Neque enim Chriſtus quaſi zelotypiâ ageba-
tur, aut de Petri erga ſe dilectione cum reli-
quis Apoſtolis contendebat. Quare ex mente
Patrum alter ſenſus retinendus & præferendus
eſt: Diligis me plus his i. e. plus, quàm hi me
diligant; atque ad tollendam amphibologiam
vertendum erat plusquâm hi, utl etiam vertit
Interpres Syriaci exemplaris. Ita autem Do-
minus interrogat, ut oſtendat præficiendum
eſſe aliis, qui etiam alios dilectione præcedit.
Petrus autem vel id noſſe poterat à Spiritu S.
edoctus, vel licèt ipſe omnino certus non eſ-
ſet, Chriſtus tamen, qui ejus intima nove-
rat, ita interrogare poterat, & Petrus etiam
ita arbitari & reſpondere, more amantium,
qui nulli in amore volunt cedere &c. (Xxxx).
Dices:

(xXxx) S. Aug. Tr. 24. in Joann. ita in h. I. ſcri-
bit: Hoc reſpondit (Petrus) quod de ſè ipſo ſeiebat. Non
enim quantum ab alio quolibet diligeretur, ſeire poterat, qui
cor alterius videre non poterat. Sed tamen ſuperioribus ver-
bis dicengo: tiam Domine, tu ſcis, quia amo te,
ſatis & ipſe deelaravit, ſeientem Dominum interrogaſſe, quod
interrogavit. Sciebat igitar Dominus non ſolum, quòd Ai-
ligeret, verum etiam quod plus illis diligeret eum Petrus. Et
D. Ambroſ. L. I0O. in Luc. c. 24. Dominus nen dubitz
bat, qui interroegabat; nen ut diſceret, ſed ut docerer: Quem
ele vandus in cœlum amoris ſui nobis velut Vicarium relin-
quebat: Non quòd ampliùs non eiſet nos amaturus,

348 PETRVUS TOTI ECCLEGITX
Dices: Sed nunquid Joannes paſſim in Evan-
gelie dicitur Diſcipulus, quem diligebat 7ES US,
dilectione utique ſpeciali præ aliis? Ergo &

Joannes præ aliis EKSUM dilexit. . Joan-

nem diligebat ESIUS amore teneriore & quaſi
privato ùt Diſcipulum, hinc in finu ſuo eum
requieſcere permiſit, Matrem ei commenda-
vit &c.; Petrum amore fortiore & quaſi pub-
lico ac univerſali ùt Paſtorum Principem: Si.-
cut & Joannes tenero & perſonali amore plus
dilexit ESUM, Petrus amore forti & quaſi la-
tiore in grege complexus eſt Chriſtum (yyy).
Quòèd

ſed magis, cùm non ſatis eſſe putaverit, nos per
ſe ipſum inviſibili modo paſcere, niſi etiam præ-
ſentiæ ſuæ ſubductionem per viſibilem ſui Vicarii
amorem ſuppleret. Sabdit Ambrofius: Bene cenſeius
Jſus non ad tempus aßumptum, ſed jami dudum L) E eognitum
Petrus teſtiſicatur aſfeltum. Quis eſt enim hie alius, qui de
ſe hoc facilè proßiteri poſſpt? Et idec qusa ſolus prafitetur ex
omnibut, emnibus axtefertur. - Tertiò Doviinus non jam
diligis me, ſed amas me? Interregavit; & jam non ag-
nos, ut primò, quodam lacte veſcendos; nee oviculas, ut ſe-
cunds; ſed oves paſoere Jjubetur, perfelctiores ut perfectior gu-
bernaret. Sic Ambroſ. declarans Petrum plus omni-
bus à Chriſto dilectum plus ceteris Chriſiũ dilexiſſe.
(yyy) Accommodari hue poteſt, quod Diodo-
rus Siculus L. 7 Bibl. refert: Unus & idem homo
Alexander M. Macedonum Rex de duobus amicis
ſuis Cratero & Epheſtione vehementer amantibus

dixit ſatis eleganter: Craterus amat Regens, Epheſtion

Alexanarum. Hinc & Greg. Naz. Or. de moder. in
diſp. conſerv. Hæser es qus tetius Eccleſiæ ſunt, Petro;
quæz amoris privati, ZQoanni attributa, Et Or. ad jul. di-
ſertè Petrum vocat Diſcipulerum omnium ebariſtmunm: uti
Tertull. L. 4. adv. Mare.

S
Ugo
on.
Ebel
ſoenn
nener⸗
ob⸗

S

lenſn
eihnin
6, gi4
Netus
jor 6
non
4, 1
Alir
olmhl⸗
ſerſi.
Dioto⸗
fomo
mici

tbus

Gin
ger. n
Dilnij
u li
rtl

„

PASTOR A CHRISTO PRXFICTTUR. 349

Quèd verò Dominus in interrogatione tan-

tùm prima poſuit comparationem illam plus

his, in aliis verò ſuppreſſit, dicendum eſt, vel
eſſe ſupplendam ex prima in duabus aliis, vel
potiùs Chriſtum videntem Petrum prudenter
reſpondiſſe, neque aliis ſe in amore prætuliſ-
ſe (ſicut olim, cùm dicebat: Etſi omnes ſcanda-
lizati fuerint, ſed non ego Marc. 14.) ſed tantùm
dixiſſe: Etiam Domine, tu ſcis, quia amo te, con-
ſultò noluiſſe urgere illud verbum: plus his;
nam amare ſe affirmavit Petrus, plus verdò aliis
aſſerere, etſi in ſenſu ſupra explicato fors po-
tuiſſet, auſus non eſt. Ex quo modo reipon-
dendi colligitur, quòd Petrus ipſe verba Do-
mini in ultimo ſenſu acceperit, an ſcil. Ipſum
diligat, non plusgqudm alios, ſed plusquàm alii.
Quæres ytò: Cur in prima & ſecunda inter-
rogatione Dominus dixit: Græcè «νανπποςας
in tertia verò αιÜει αα, num myſterii aliquid

in illa verborum varietate ſignavit? Maxi-

mè, cùm Petrus in prima & ſecunda reſpon-
ſione non dixerit «guανα ſed α Ver-
bum enim græcum &ννιναρ11lus ſignifieat, quàm
ιιπιο, ſicut & apud Latinos plus eſt amare
quàm diligere (222). Latinus tamen Inter.
pres

(222) Hinc Cicero L. 9. ep. 14. ad Dolab. Luis
erat, qui putaret ad eum amorem, quem erga te habebam
peſſe aliquia aecedere 1 Lantum aeceſit, ut mihi nune deni-
que amare videar, antea dilexiſſe. t L. I. ad Brut. Clos
dius Bibunu: plebis deſignatus valde me diligit, & ut α
RHαερꝛdicam , valde me amas.

3570 PETRUS TOTI EccLESIE

pres &νοααταπαοα vertit in diligo, & ιιο in amo,
& ita Chriſtum facit interrogantem illo verbo
humiliori diligendi, & Petrum reſpondentem

verbo acriore amandi, ut non facilè deprehen-

di poſſit diſcrimen, utà & Aug. propterea non
agnovit Tr. 123. ſeribens: Uhi etiam demonſtra.-
tur unum atque idem eſſe amorem atque dilectionem;
nam etiam Dominus noviſſimè non ait: Diligis me,
Jſed amas me; ſicut & nunc verba illa promiſ-
cuè apud Authores confunduntur. Ambroſ.
tamen ſupra cit. in not. hanc agnovit differen-
tiam, ſed ita, ut inbærens verſioni Latinæ,
plus ponat in verbo Chriſti ultimo amas, cum
tamen grœæcum verbum ultimum e minus
ſonet. Ponderatio illa verborum græcorum
& differentia, quam videtur & agnoviſſe Ci-
cero in Latino, mirificè placet Salmeroni, cùm
ita commentsatur: Petrus duplici modeſtiàâ u-
ſus eſſe videtur; alterà, quòd cùm Dominus
quæſivit: ,‿α—ας α Amas me? reſpondit: G.-
Xéοα ε, Diligo te; alterâ, quòd non ait: Dilgo
te plus bis, ſed ſimpliciter: Dilige te. Secundò
interrogatus eodem verbo &νανπαπρ, verbo rur-
ſus tenuiori utitur &ιιν αο Diligo te. Tertiò
denique verbo &aι αε diligis me, ab ipſo Do-
mino interrogatus, idem σεα tert'& reddit.
Aſſumit ſcil. in tertia interrogatione ipſe Do-
minus verbum modeſtius, quo Petrus in bi-
na reſponſione uſus fuerat: Ut ſignificaret,
quòd in hac vita non obtineatur perfecta &
conſummata charitas, ſed nonnulla atque ex
par-

onmg,
verbo⸗
entem
ehen.
hon
Pnſre
kimen,
ane,
ſonl⸗
ſrrol
getel⸗
aune,
C
6nui
eOroN
ſe.
bcun
eſtii⸗
mi
,.

Dge

cuned
vof⸗
Tentd
ſoho⸗
feccit
leho⸗
en bi⸗
caret,
ela 6
gue ex
in

PASTOR A CHaSISTO PREFICTFTUR. 351

parte: Dominus tamen conſultò in prioribus
interrogationibus grandiori verbo uſus eſt,
non ſolùm ut intelligamus, ad quem terminum
pervenire debeat noſtra charitas, quæ ſaltem
in cœleſti Regno obtinebitur, ubi nulla carnis
infirmitas, nulla ſæ culi cupiditas noſtrum er-
ga DEUM infirmabit amorem; ſed ut etiam,

dum multum à nobis exigit, aliquid ſaltem

amoris eliciat, ne, ſi parum peteret, nihil à
nobis obtineret. Ideo à verbo grandioris ſig-
nificationis, in tertia interrogatione tranſivit
ad humilius, ut ſaltem illum minoris dilectio-
nis gradum non denegemus, etiamſi in & à
nobis majorem perfectionem optaret. Vide-
tur ergo primo loco majorem exegiſſe ehari-
tatem in illis verbis: Amas me plus his? Se-
eundo paulò minorem dicendo: Amas me, quia
non addidit, plus bis: Tertio adhuc minorem
dicendo: Diligis me? Hæc ferme Salmeron.
Juxta verſionem autem Latinam, bis dicendo
diligis me, & ſemel amas me, aſcendit Chriſtus
interrogando; & ſic ſignificatur, in charitate

ſemper altiùs eluctandum eſſe; qui enim non

progreditur, regreditur &c.
Quaæres 6tò: Quare Dominus agnos & oves,
& quidem juxta Latinam lectionem, bis ag-
nos, & ſemel oves Petro commendavit? Be.
Inprimis certum eſt in his verbis omnes om-
nino fideles, qui Chriſto in Baptiſmo non en
dederunt, comprehendi, & Petro ſummo

Paſtori paſcendos tradi; ſive boni ſint, ſive

mali?*

262 PETRUS TOTI EcCLESIXEX

mah, ſive perfeéti ſive imperfecti, ſive in-
cipientes ſive proficientes, ſive prædeftmati
ſive reprobati (a), ſive ſuhditi ſive imperan-
tes „ſive Laici five Clenici &. Quüasnquam
autem alhàs pramiſcuè accipi foleantioves &
agni, agnoverunt tamem Patres & Interpretes
diſcrimen, cùm nomine agnorum intelligant

fideles ſubditos, qui in fide ſunt infirmiores &

ladle potiùs aluntur, quàm ſolido cibho; nomi-
ne autem ovium quæ matres ſuntagnorum,
Præpoſitos, Apoſtolos; Epiſcopos & Presby-
teros, quorum eſt alies gignere &regere. Cœ-
terùm tam ovis quàm agnus animal eit à Paſto-
re ducibile, egétque hujus cuſtodi4, ne in peri-
cula incidat; éſtque pariter animal gregale,
inerme, utile ac ſimplex &e Et cales debent
eſſe fideles omnes, ut ſe ſalubriter paſci &
regi ſinant, etiam illi qui paſcunt & regunt
alios, à ſummo Paſtore, neque aut hi aut iſti
ullo modo ſuperiori poteitati reſiſtant. Licet

((2) Sicut enim Angelorum cuſtodia ex velunta-
te DEl indifferenter tam præ- quàm non prædeſti-
natis impenditur, itaà & Chriftus utrosque regimini
ſui Vicatii & Paſtoris ſubjecit Chriſtus ipfe qua-
ſi Vicarius fuit Dei juxta illud: Egs veni in nomine

Patris mei, & nen gecepiſtis me Qe, Et tamen poteſta-

tem habuit omnis carnis „ita ſuper Judam, ſicut
ſuper Petrum, & eâdem curâ atque doctrinâ ambos
pavit; & quòd Judas non reſipuit, ipſius judæ vi-
tio, non Domini culpàâ effe tum eſt: Itaà ergo &
Petrus curam ſuper omnes accepit, & quotquot ex
his pereunt, ſuâ propri culpâ pereunt &c.

the
ſto
Auu

Nin
ſi
Gio
u
fri
eti⸗
tibt
Cir
Dra⸗
Ee

Ta
tre

PASTOR A CHRISTO PREFICITUR. 2 54

autem Dominus ſimpliciter Petro commiſe-

rit ag!nos & oves, & non addiderit omnes;
in quo infeliciter ha ſit Lutherus; Eum tamen
intellexiſſe omnes, ſuſfficienter & Scripturis &
Patribus & ratione evincitur. Nam cùm Chri⸗
ſtus inquit: Animam meam pono pro ovibus meis Io-
ann. 10., ſanè non aliquam earum partem intel-
lexit: Sicut & cùm dixit: NMon ſum miſſus niſi ad

cves, Auc perierunt domas Hiaël Matth. 16. nequis
putet ſolos judæos nomine ovium intelligen-

dos, ſubjunxit: Alias oves habeo, quc non ſunt
ex hoc ovili, & illas oportet me aaducere &c. Qua-
re corruit ſententia Illyrici, & aliorum Lu-
theri ſequacium, docentium Petrum fuiſſe Pa-
ſtorem ſolùm eorum, qui erant è judæis, non
autem & Gentibus. Fruſtra autem recurrunt
ad illud Pauli ad Gal. 2. Qui operatus eſt Petra
in Apoſtolatum circumciſionis, operatus eſt & mi-
hi inter Gentes; ibi enim ſermo non eſt de in-
ſtituta primum à Chriſto Apoſtolica jurisdi-
ctione, ſed de hujus exercitio & factis horum
duor Apoſtolorum: Q. d. Qui fecit, ne Petrus
fruſtra & fine frudtu prædicaret Judæis; fecit
etiam efficacem prædicationem Pauli in gen-
tibus. Ex eo ſanè, quòd Petrus prædicavit
Circumciſioni ſeu circumceiſis, non ſunt ejus
prædicationi metæ poſitæ; ſieut nec Chriſto

ex eo, quòd dicatux Miniſter Circumciſionis ad

Rom. 1. non enim ſequitur; ergo nihil pote-
rat Chriſtus in gentibus: Ita nec ſequitur de Pe-
tro Chriſti Vicario. Petrus ſcilicet primum &
“ 22?2 S pria⸗

955 zuPETRESTOTI EceLESTE Te

præciguum exercitium prædicationis habuit
in.Bdzis Guram bamen etiam Gentium ha-
buit, quæ ben Fetrum converſæ ſunt & An-
tio chiæ && Romæ; tiipſe Act. 1 y⸗ Nos ſeitis;
inquit, quoniam ab antiquis diebus HMeus in, Vehis
elegit , per os meuj audirs Gemes verum Evan:
gelti & eredere. Sig & Paulus etſi Gentibus
tamen stiam Judæis prædigavit, ingrediens
per Synagogas eorum Act. 99, & quidem ini:
tium ſumens ab eis, uti ipſe conteſtatur Ju-
dæis: Hobis oportebat primum loqui verbum D EIs
Jed quoniæm repellitis illud, & indignos Vos judica⸗
alibi affrmat, ſolicitudinem omnium Ecgleſia-
rum ſibi incumbere 2. ad Cor 11. &c. ( hei

(é) Si ſolidum eſſet, quod opponunt HII., pro-
baret, Petrum non habuiſſe jus eundi ndum
univerſum & prædicandi Evangehum omni erea-
turæ, i. e, tam Gentibus, quàm Judæis, cùm tamen
ipſe primus fuerit inter illos, ad ques Chrifius es
risdiétionem habuit ſuper præputium, ergò primus
Apoſtolorum, ovium & agnorum Paſtor, fratrum
confirmateon, Eccleſiæ petra & fundamentum retru-
deretur à maxima parte gregis ad anguſtias Judæo-
rum. Qur ergo, Angelo ſuadente; accerſitur à Cor⸗
, I., ſignanter ait; Petras ⸗ ein evec,onis enekt is
ed prapilit Tekit’,aiEen, GeTReus Prir
ola Paptizatus ſolutem Gentium defigait Se.

—

Potiùs ergo Paulus Poft Petrum uti judæorum ecum
aliis, ita & CGentium cum aliis Apoſtolus fuit poſt

A . ⸗Hine B. Chryſoſt, 1

Fi

.

e

Ut⸗

Ul

l⸗
ti

PASTORA CHRISTO PRFFICTTUR. g5†
WVanum ſimiliter & commentitium effogium
eſt Hutheri, verbum & ffioum paſcendi ad ſo-
lam pfædieationem verbi DElreffringentis:
Paſtus hie ſeu pabulum ſpirituale lieet etiam
mußneri huie nomen dederit, non propterea il-
lius vim & poteſtatem exhaurit, quäm partum
miniſterium Heliſœi a tus fundendiaquam fù:
per manus Heliæ & Imo pr& dicatie ſupponit
aliam poteſtaten: Qubmolo enim prudicabunt,
niſi mittantur ad Rom. r0O. Nunquid Paſtores
inſignes plures fuerunt & ſunt, qui per ſe ipſos
non prædierunt neceprædicant. Suffieit in.
ſpectio, vigilantia; préôviſio & cura de pabu-
lo & c. Præprimis attendenda eſt poteſtas ju-
risdiétionis, quà utendum eſt fortiter & fua-
viter, ut eoêrceantur improbi, animentur bo-
ni &c. Sicut uſus eſt Paulus I. ad Cor. 4, n
virga veniam ad vos, an in cbaritate & ſpiritu man-
ſuetudinis2 & a ad Cor. 13. IMdeo bæc abſens ſeribo,
ut non præſens durius agum ſecundum ar arce, .
quam denit Dominus mibi in ædifcationem, non in de-
Nructionemh &c. Planc poteſtatem eàmque am-
pliſſimam dedit Chriſtus Petro ejusque ſucceſ-
ſorihus in totam Eccleſiam. Hinc etiam in gra-
co pro Scos puſce, in ſecunda Domini interro-

Petrum, qui Cornelium primus ad fidem conver-
tit, monitus mirabili viſione, quâ juſſus fuerat etiam
amimalia immunda manducare &c. Quidquid de-
mum ſit de exercitio prædicationis inter Apoſtolos
diſtributo, plienifſima Paſtoratus Eccleſiæ authori⸗
tas reſidsbat penes ſolum Petrum,

1
2

3 5 6 ParRüSTOTI EcCLESIIH

.

Quemadmhodumfeilſi abundans & locuples
Vire quamplurimos Opiufn greges Poflidens,
a penegrinaturus, alidhein ui 1600 gregi-
& agnos, ille Venè eflet univerfalis Paſtor &
etiam gregibus præpo nere, mmO
re, autremnovere ſi opus elet &:z it⸗ Domi-
nus omnia fidei Petri concredidit,
ei univerſalem tradidit, & euram

I.

miumovium, & oviliume & eorum qui hispræ-
ſunt, maxime cum & ipfi ſint oves &c. (W. Nec
— non

(e) Uti 2. Reg: 6. dicitur: Dizxd Dominus Ad le:
paſets pPopul’vw meum Iſzael; & ipfe David de e BI. 7.
de poſe fœt ates acepit enm paſcete acoh
Irai! hereditatem ſuamn. Ht lazgch, E.
ber ent Baſèorem unnm, dut psſoat cas, ſer
A*“& Matth e. dicitun ex Mich.5. F te riet Hx,
durzegat nepulain weuam Iſtail s Abi grece hibetür go-

eve. Kimiliter Pf. 22. Dominns regit me; ſive pPafcit

im 2 „SDnipil miihi deenit, 3 in doro paföa mne 6ollocgit Pf.
ee vader non ,, els, l, ſ9 Ai,e
eii IHrarl; intenders ui deancis Welket, ove Jo-
„„. Et idem non-infrequens eit apus Seriptores

. X, ev& Ne⁵ t

) FIIE D. Bern. I. arde conſid ad Réugen P. L
S ve re, i wes Greâ*ſlsnte) untsquiden,

E 35 EE 4
1h el eiiores & Ytegidmn Paßßores ; Weakaakaet glorioſusz;

qusnt diſperentius utrumque præ oæteris nomin baraitäfti.

1

vum, menin Da-

Mhes, üti Homerus Regem Agam emnonemvor

Habent iui ili alignato geges, ſinguli ſingules; tibi uni verſi

—

PASTOR A CHRISTO PRXFICITUn. 377

nonratio idem perſuadet, quia indefnita pro-

ſtaret, quas oves Petro commifillet, Grantüm

elt, quia per Sos Petro commendattamfuos,

gqufimmedfaté cura ipfius fubfunt (quia etiam
LNSISsTetrus

erediti; uni unus: Nec medò ovium, ſed & Paæſtorum o viune
V ia, a probem , quæris! Ex verbo Domini:
. Hon Nioo Epiſeepyram, ſea etiam Apufßfalorum fie ab-
ſoluts & ae,ſerets tote 6ommiſſe ſunt oves? Si me amas Pe-
tr ce ovαw meas! Quas iltius aut illins pepulè, eivi-
tatis aib zegzonis aul Gerti regni! Oves meas, inquit. Cus
non pliniez, Mon, Neſign,He aliqzuas , ſea ſgndſſ ommner 2 Ni-
i excipity, ul, afftiliguitar näbit Tta Bern. KEKt Innoc.
IIII c. Sohitæ de Wlajor. & obed- Neßis, inquit, in bes
t0 V er, 7o Zuner ves Epriſti wommißſa , dicente Demina: Pa ſee
oves meas, non di'ft inguente inter has es alia At Alie-
num 4 ſao Aemon’ftrartt o vili qui Perrum 6 Succeſſeres isſius
Mugiſiros Lon pecognoſekret & Paſtores Ge, Kuſeb. Emyſs.
Serm de Nativ Joan Ev Bnimam, inquit, agnos, de-
iunnde oves ei eemmiſit, quia non ſolam Paſtorem, len Paſtorum
b.7 Paftonem ſſe bonſtituib. Baſeit igitur Perrus genes,, paſeit &
65 veyz piafoit lies, Paiſeit & matres Tegit G Tubdtos & pra-
r ars. Omniumigitur Bifter eſts Terraetes Näanks G ewwesi
6 Ereleſia nibtt eſt. IJYM

37 8 PErRUS TOTI ECCLESIEY

Petrus utlejus Succefſôres regere debebant
Eceleſiam particularézad exemplum aliorum)
quàmſubditos alorum Paſtorum, quoniam E-
piſcopus Rom. eſt Ordinariorum Ordinarius,
&tam in Epiſcopos; quàm in eprum ſuhditos,

jurisdictionem & poteſtatem &Gxencet. Rur-

ſus agnos teneriores bis commendathequia in
fide imbecilliores majorircurâ &cuſbedhià in-
digent; ſemel verò oves urpote grandiores &
ſbimet melius providentes iie Amiſtites om-
nes & Paſtores particulares, qui ſub Petno
ſumm a univerſali Paſtore alios paſeunt (e).

0 3 Qucres,
72) Ojcum fupra jadt, Latih

am lettiopem; quodäi
enim Græcam (uti & Syriacain Hteram, qu’oves
bis, & agni ſemel commendanturt, (lampleéti veli-
mus, ſuum quoque illa ſenſum commodum habere
poteſt. Bis oves, ſemel agnos Dominus commit⸗
tit, quia qui in fide Chrifliana adulti ſunt, & alios
docere ac regere debent, majorem merito ſolici-
tùdinem injiciunt ſupremo Paſtori;: TPum quia be-
ne Guratis Superioribus ſen Epiſcopis, bene quo-⸗
que proſpicietur ſubditis, ut prôpterea maxima pars
regiminis Pontifcii magis debeat intendere Prflar
tis, per quos medios regit Eccleſiam, quam ſubdi-
tis, qui ſub Capite ſano & ſaneo ſana faciliüs erunt
& integra &c.: Tum quia minores &
minori negotio & moleſtia pafcunturi & corrigun-

tur; at maljores potentiâ & ſapientid; præſertim fa-

vore Principum ſæcularium armati, difficiliùs regi
ſe quandoque ſinunt, obedientiam & ſubjetionem
negant, Schiſmata in Eceleſia DEdgenerant, üt vg.

olim Patriarcha Conſtantinopohtanus, uiinemen

Oecumenici tempore Gregorii ambiebat, & Dioſ-
corus Alex., qui in ipſum Pontifſicem Romanum

ebant

run)

zul⸗
grius,
ditos⸗
iin
gin⸗
G

Oe.

lr Plro⸗

ttt

el

e
1e.
I
hnn
Nele

PASTORZA CHRISNOTPRHFCENTUR. 379

Qrares 7mo Quid Eirca trinum Petri ret
ſponſunm adhuc obſenvandum? e. EPrima &
ſecundaoreſponſio conſiſtebat in his werbise
Euam Domine, tuſcis, inin amo tes uhi inprimis
ſe diligere recipitq ita enim illi dictahauwcon-
ſcientia ? unde interni hujus ſui affectsteſtem
vuhkt JESLM. ipfum; profitens-in- hoc Ejus Di-
vinitatem: Neè autem affirm atio iſta Ktiam De.
mine, extendi putaretur ad'totum quæſitum,

ideo tantum Addit, quòd diligat, non autem

quòd plus aliis diligat, propriàâ experientià&
lapſu cautior & modeſtior fattus. Siifecit ei
teſtimonium perbibere cordi ſuo, noluit judex eſſe cor-
dig alieni; ait S. Aug. Cüm autem terfiè quæ-
ſtionem repeteret Jominus; contriſtatus ſ Per

trusz venit enimälli in memoriam trina nega-

tt0, quam ctiam ESUS-illi prædixerat, &
quiſem tune, cum tam grandia promiſiſſet:
Donine,f cum aratus m & in carerem & in
mortem ire l-uc. 22. Animam meam pro te ponam
Joann-n 3. Et ſi aportuerit me mori tecum , nonte-
nepabo Matth. 26. Werebatur itaque, ne nota-
ret in ſe Dommus smoris defectum, propte .
quem ſc in terrogando eum urgeret, aut ne
rurſus Præ videret ill'us in amando inconfitan-
tiam & co Ernihil ſibi ſuperefie intelligens, ad-
Inſus Scientiam — huic “ quàm:

zucs teieen Ercommußicatiomis ferre, & 1
omnesilli, qui ultimis temporibue negârunt“, zu
thoritatem ſuam pendere à Romano Portifeei 2
lique ſubeſſe recusairunt. nolejt ul lupb X3 1A 22202

360 U Prernus TOTI EcoLBTE
Pr. oprizmentitribuene: 114; inquit⸗ ommnia n noſti,
etiamintimæmea, bam prerd enbiagquäm futura;
Gädeogquinmfceis omnian Neisetiam Aatia anote 22,
an n &aantum a ni)e IIIGIS

SENSIS NMORALIS.
Rersamendnrsdade danais Blu-
Eec nal⸗ 2 389 0 21 IIIIII 29 39141
KEtrooppertuniſſima ofſertur Oecaſiatri:
pIeT mha negationem gombenſandirripé con-
Aeffione; itenstam perfidiam eluchdieomaloe
ire fide ac dilectione & Præc larè Aug. Serm.
315: al hom. 27 inter 0 P. etidavit Petrus, &

a ter: (orig mſpehor elt audire, Dgulde ame-

⸗

Aan tædioipſius Petri: Miratur enim interrogari
à præſoio toties, clm ſemel Ruſſeret reſpondere

ertam neſtienti. Sed: tanquam diceret Dominu; :Ex-

Pelte, ut numerus 1 girimius impleati Ar. tert, tonſitea-
tur per amorem, qui ter negaverat per timorem & .
t Ambros. Serm 46. Hoc dictinn Petri ad com-

mnum

H .

. 1() Juxta dnOrondsem ſemtomtianm contriltatus
en Petrus, quòd illis ter repetitis inverrogationibus
ointelligeret à ſe epofcei ſummum illud amoris Pa-

oralis offiçium quod- eſt dare animamupro ovi-

bus ſuis: Auditâ fiquidem: morte, hominis natura
B contriſtatur, licèt ſpiritus hetetun Hinc Hfus eum
1 alarurg neque enimdili ommiſiflet tetùm gregem
ſium „niſi eum ſeiret , in amore perſeveraturum;

imò prædielt Hujus ſui amoris teſtimonium luculen-

MRimum Betrũ in morte daturum: De hoc ſeq. d. IyV.

ere tir,E pardn . Remej: Ime,r i dt tertnin audit ro

enſationem prioris heaſtekte errorit . Aen enim Domi.

Nrr

i
lote,

t
Nie
dernn
6,6
n,
Nlet
ſter⸗
CNN
Dyni
ſ6euns
Onivte
sr.
N
nütin
seun
tege
Ulum
clen DW

PASTOR A CHRITO PRTFIETUR. 361

tal, opete, Hur Aade fuerant fortes in carne &e Et S. Aug.
in Pe3 sS Oeesles impetus hahebas ad mandum, tales Hisbeag
zea eitifgen mundi Ag. Hoceſt, quod Paul, ait ad Rom.
6., Humanum Adico prepter infrmitatem carnis veſtræ; ſicut e⸗
vin erhiluiſis membra veſtra ſervire immunaitiz & iniqui-
ri e auitaten, ira nunce exhibete membra veſira ſervine
iuſtikic in an Iißoationem &o. Ubi Apoſtolus ait: Huma-
am Nico equia üt notat Aug. ep. ad Anaſt plus ali-

nuu tertiò uegavenat) toties conftetur; & quoties

eulpam delinquendo eontraxerat s taties gratiam dili-
gendo conquirit: Quüàâm ingens forſam numerus
peccatorum, quæ fecimus, & quàm exigua &
pauca opera bona, quæ in illorum deletionem
& compenfationem reddimus, cùm tamen
DEUS per continuas inſpirationes ad hæc ex-
citet, exſtimulet, urgeat &c. Diligamus nunc
multùm puat'remittantur nobis peccata multa:

Shvalde peccavimus, valde virtutem cola-
üSA.⸗(). Que propr

iæ animæ diſpendia ſpi-

— WNR

D. Greg. in illud Iſ. 40. Qui cenfdunt in Domi-
bunt ortitudinem, ita commentatur L. 19. Mor.

tant fonlitndinem, quiz fortes ſtudent eſſe in ſpiri-

„quid dicendum fuit, ſi jam ifli ferre potuiſſent., Et
Greg. in Job. 29.“Cum per Apoſiolũ ita dicitur qui.

busdam, eorum infirmitati condeſcenditur: Per-
inde enim eſt, acſi dixiſſet: ſi nequaquam ampli-
„us poteſtis, ſaltem tales eſtote in frudibus Bono-

„rumoperum „gquales fniſtis dudum in actione vi-
„tiorum &c. 3,20Et ) Bern ad FF. in monte ait,
„hoc achbbhos quidempertinere homines, ſed non-
„dum perfeftoss perfecdtorum enim efſt longé ſupe-
»aTaAre virtutibus præteritavitia, julkitiämque multò
„majori amore &cententione proſequi, quaàm pro-

„ſetuti ſint peccata: Inxta iltud Baruch 4. Sieut fuit

362 ½ UPrTRUSTOTI Eetitez 3TA

ritualia- fecimus, eadem recuperationeproxi-
mi & alienarum animarum luero cum fœnore
etiam feſtauremus:s Quæ ſervitia Deoin pro-
pria penſona ſubtrsximus, novos Geiffdeles ein
ſervos addueendo mukiphcemus Gcd Nes.
nimum abjiciamus Magno auſa virtutis iter
ingrediamur, ipſosetiam innocentes antever-
tere adhuc poſſumus, & fuperare amorenin-
Chriſtum, utrpoſt peœhitentism ſublime elu-
ctatus eſt Petnus (M)“ Neque hib tacendum il-
lud eſt, quòd Chriſtus detro trinam negatio-
nem nom objecerit ſeuin faciem exprobrritze“
ur enim n adgerti EuthyN non merinit Dor
n ii ziminusnn

— —¶— C/
2 e at⸗ eßer, . ut erraretis 4 1PgO, g tantum enverten: 0
tes it enum requirite eum &o. Veré ſa. Prnitlen fe
vor deberet millies fuperare conatum illum &
dorem, quo ſerviebant mundo & peocato; ſed
manum dieo, utinam eo ſaltem ardorne EO nune ſer⸗
viant, quo olim ſervierunt mundo &c. 1

( Hine Arnobius in Pſi 138. Cαa ter vegetus
