(gg) Hinc D. Ambroſius Lib, 10 3 §. Lucam:

Græcus dixit 1, e. ſerè: Serò autem & boram, ſigni:
fecat in oocaſum aiei, & ανιοunque rei ſignißtcat tarcli-
tatem, quomodo, ſi dicas, ſerò mihi Naggeſtam eſt, id eſt,
taras., Serò venit, etiam qui poſt Præſtitutum tempus ad-
venit: Licèt mané ſiquenti die venerit, ſerò eft tamen, ubi
agenai tempus emenſum eſt. Eſz & ſerò tempus nolctis profus-
dum, ut ſi diezs: Serd ad lacubrandunm ſurrexi id eſt, non
veſpertino tempore, ſed profundd nokie Tſurrexi. Quando
ergo idem Ambr. in eadem verba ſeribit: Poſt Sisbhati
atem notcte utique ſurrexit, nihil aliud intelligit „ quàm
noctem conſequentem diem Sabbati, auæ termina-
tur in aurora diei Dominicæ.

——— — w—

RESURRECTIONIS DOMINI. 41

—
airee ruſalem, veniſſe potiùs illuceſcente die, quàm
lanoer. profundâ nocte? Nec obſtat, quòd cuſto-
rfvebet; des dixerint, Diſcipulos ejus noctu veniſſe,
ſac re. & furatos eſſe corpus ESU ipſis dormienti-
enin bus, tum quia teſtimonium eſt hominum dor-
eſtin. mientium aut potiùs mentientium & ſomnum
e,ll prætexentium, tum quia ùt miniſtri Princi-
Er. pis tenebrarum & in tenebris infidelitatis exi-
oole ſtentes, & indigni, qui viderent lucem reſur-
tthei⸗ gentem, audito terræ motu citò corruunt, ne-
ſo ſeii quando miraculoſa illa facta ſit reſurre-
ſecſ clio &c. Reſpondent alii: Quia apud Hebeær-
ehe, os incipit dies à veſpera, dicitur & hic dies
re Prima poſt Sabbatum iuceſcere, id eſt, inci-
il pere, ficut & Lucas de fine diei Paraſceves
bre dixit: Et Sabbatum illuceſcebat. Dicit autem
hhen Matthæus, quòd finito Sabbato & incipiente
6 Primàâ die poſt Sabbatum venerunt aut con-
, venerunt videndi & inviſendi ſepulchri cau-
“D sà, Præparando ſc. neceſſsria pro unctione,
4 diſtinétius autem exponunt reliqui Evangeli-
n! ſtæ, quando ad illud acceſſerint, quibus bre-
Vvitatis cauſâà Omiſſis, Matthæus tantum expo-
nit, qu'd ad ſepulchrumiis evenerit &c. (hh).
6 (hh) Alii dieunt Chriſtum ſurrexiſſe poſt primum
4 galli vantum, ubi non noctrnus poſt no dem me-
0 diam, quando primùm galli canunt, ſed primus diur-
6 nus feu matutinus intelligendus videtur, circa aut
. poſt horam ſc tertiam matutinam. Fuit illi in ho-

nore numerus ternarius ob Auguſtiſſimum TPrinita-

tis Myſterium: Tertiâ horâ poſt meridiem obiit;

42² DE ALIIS CIRCUMSTANTIIS

Quæritur 2d: Quomodo computandi ſint
tres illi dies, de quibus Dominus ipſe Matth.

12. Sicut fuit Jonas in ventre ceti 3. diebus & 3.

nobtibus; ſic erit & Elius hominis in corde terræ
3. diebus & 3. noctibus? Cùm ex computu Au-
guſtini, ùt dictum, anima ejus in limbo ſub-
ſtiterit-horis 40. & corpus in ſepulchro horis
circiter 36.; & 40. horæ nequidem duos dies
naturales impleant, quomodo verum erit,
Eum per triduum fuiſſe in corde terræ? Si au-
tem intelliguntur verba de diebus artificiali-

bus (aliàs diétum non fuiſfet & noctibus, cùm in
die naturali nox includatur) quomodo veri-

ficantur rurſus 3. dies & 3. noctes artificiales,
cùm, propriè lequendo, duæ tantùm fuerint
noctes, ſc. Sabbati & Dominicæ. & una tan-
tùm dies? Ad nodum hune diſſolvendum
multa à PP. præclarè & ſapienter excogitata
ſunt. S. Ambroſ. L. 4. de interpell. c. y. il-
lam eclipſin, quæ pendente Domino in cru-
ce contigit, & à éta uſque ad horam 9nam
duravit, pro una nocte computandam cen-

ſet. Eandem ſententiam aliqui RR. amplexi

ſunt, nixi teſtimonio Amos c. 8. Occidet Sol in
meri-

tribus diebus in ſepulchro decubuit; tertid horâ ſur-
rexit. Facit itaqueS. Aug. hunc computum: As
bora mortis COrifti nſque aa atluculunm reſurrebkionis boræ
lant 40., ut etiam ipſa hora connumeretur; cui numero
etiam congruilt vita ashue 40. diebus in terris alta: A ve-

ſpere autem ſepulturæ aſque ad diluculum reſurreltionis tri-

'eta ſex horaæ ſunt.

4

ſſer
ſis:

Calu

Andi ſnt
Marth.
uG,
le une
Uti A.
lbo ſb.
0 hofi
0
nert,
jale
ſeieli
ümin
Veri
jaleny
eriot
llan⸗
Gonn
1It
(l
l.
In
Ii

.

RkSURRECTIONIS DOMINr. 43

meridie, & tenebreſcere faciam terram in die kmi-
nis: Et illo Chriſti apud Matth. Omnes vos ſcan-
dalum patiemini in me nocte NNtd. i. e. in meridie
me in cruce pendente, in qua nox inducetur
extraordinaria &c. ur & à PP. eclipfſis illa
nox vocatur. Sed hæc ſententia meritò re-

probatur à 8S. Hierony. & Auguſtino, utl &

D. Thom. Cùm enim tribus iillis eclipſeos ho-
ris nondum Chriſtus expiràâſſeti, nondum ani-
ma ejus erat in corde terræ ſive in limbo, mul-
tò minùs erat corpus in ſepulchro poſitum.
Adheæc eclipſis non ſolet venire nomine no-
ctis, nam quamdiu Sol eſt ſuper noſtrum he-
wiſphærium, utut interventu Lunæ aut nu-
bium, aliôve modo obſcuretur, nunquam ta-
men nox propriè vocatur, ſed metaphoricè.
Nox, in qua ſcandalum patiebantur Apoſto-
li, fui t nox comprehenſionis Chriſti, in qua
relicto eo fugerunt.
Disctæ ſententiæ ſingularem aliam addit Gre-
gor. Nyſſen., eum numerare incipit primam
nodctem ab hora, quâ Chriſtus Corpus ſuum
Apoſtolis in cibum tradidit, eoquòd tunc in-
eifabi li modo & quaſi in ſpiritu jam tradide-
rit terræ corpus & Umbo⸗ animam (ii). Singu-
laris

(i) Infpiciamus ipſa verba Or. I. de Reſurr. cir.
ca medium valde fubtiliter ita argutantis: Cuilibet
boc terſpieuum f, quòd ove veſei homo non poſſit, niſi co.
meſtionem mactatio Præceſſerit. r igitur dedit Diſcipulis
ſauis corpus ad comedendun, apertè demonſtrat, jam perſfe-
Kam & abſalutam faltam S immolalionem, non evim ad

44 DE ALIIS CIRCUMSTANTIIS

laris quoque opinio eſt Ruperti Tuitienſis,
qui initium ſumit ab agonia Chriſti in horto
ſe in mortem offerentis Patri, & ſic ſecun-
dm animam calicem paſſionis jam ebibentis
& quaſi morientis, & ſepulturam fuam deſ-
cenſümque ad inferos prævenientis: Qui ſi.
mul ſtatuit uti tres noctes integras, ita tres
integros dies, poſt quos reſurrexerit Domi-
nus, ſinè ulla ſynecdoche; ſcil. noëtem diem
Veneris præcedentem, ipfius diei Veneris no-
ctem inſequentew, & demum noctem Sabba-
ti in Dominicam vergentem; dies verò Ve-
neris, Sabbati & Dominicæ in noctem uſque,
quando ab Apoſtolis primùm credita eſt re-
ſur-

comedendum idoneum eſſet corpiss viltime animatum., Cam
itaque de vorpore ſuo an ecendum & de ſanguine ſao ad biben-
aum præberet Diſcipulis, jam latenter pro poteſtate myſteri-
nm aaminiſtranris ineſtabiliter & in viſibiliter orpus immo-
latum erat, & anim illic erat, ubi ezm rote ſtas aamini-
ſrantis collogaverat, cum immiata Ribi Divinz virtute in
illo leco terræ cerdis obverſans Ekitur ſiquis ab eo tempore,
eæ quo hoſtia DEO oblætz eſt à megno Pontißce, qui ſuum
Agnum pro communi peceats ineſfabiliter & in viſibiliter ſas:
erißeavit, numeret tempus in corde terræ immorationis, is
à veritate non aberralit. Veſper enim erat cum comeſtum
eſz illua ſacroſanltum Corpus, nox aetem, que Paraxſceven
præceſſit, veſperum illum exezpit: Dein dies Paraſceves ad-
ſcititizâ atque ſuperindacta nocte (ſc. per eclipſin) diviſus,
Pro una noéte ae diebus duobus computatur: Nam ſi tenebras
DEUS nottem vocavit, tribus autem boris Juper uni verſam
oerbem terrarum tenebræ ſuerunt, hac , 4quæ cirea meaium Aket
novo more introdultz eſt, nox Auas ſecturas dierum per ſeſe
oireuniſeribit ao alßinit unam quidem a dilucuio zd ſex:

ſurte
Gdis
et
con
mol
ul⸗
or
zrit
Gurm

Ous
ſent
Ate
oe
ſin

tan
St

—
—— =
— =—

— 9—

—. —
„ ᷓ=S ́=⸗(ᷓ —— — „

—

ſtienli

n hono
ſeenn.
bibeni
.
Ouil.
ta tre⸗
Doai
Cjen
riso.
abbe⸗
Ve⸗
ſave,
Ere⸗
r⸗
Cn
n.
or
M⸗
14
6

REsURRECTIONIS DOMINI. 4

ſurrectio, cùm illis apparuit; zdùm hos enim,
quia nondum credebant, adhuc erat in cor-
de terræ. Verùm utl hic computandi modus
cum priore Gregôrii metaphoricus eſt, &
multa obſcura involvit, æquè enim ſupponit,
utl per noctem atque diem Chriſtum nondum
mortuum, ita etiam jam vivum uno adhuc
artificiali die fuiſſe in corde terræ, quia nec-
dum reſurrexerat in cordibus Diſcipulorum:
Quæ valde inconvenientia ſunt.
Tertia communior & literali ſaltem uſitato
ſenſui convenientior ſententia eſt, quæ non
attendit ad numerum horarum, nec ad alias

operosè conquiſitas ſolutiones recurrit, ſed

ſimpliciter per figuram ſynecdoches intelligit
tres

tam uſque horam; alteranm vers à nona asd veſperum uſque
ut habtenus nottes duaæ aec totigem dies ſint: Deinae nox, quæ
Sabbatum præceſſt, ſuhſequitur, quam excipit ipſe Sabbati
dies. Habes dies tres, & tres noctes: Quare mibi deinceps
boram reſurrelttionis »& deprehbendes vera eſſe, quæ dicta ſunt.
Quando igitur hæe accidit? Veſpere Sabbatorum Mattbaus
elamat: Hæc eſt tibi hora reſurrectionis ſecundum Evangelii
vocem: Hie eſt terminus Dominieæz in corde terræ con verſan
tienis. Hactenus ille, ſtatuens ſimul pro Reſurre-
Gione têmpus noctis, cujus in verbis multa conti-
neri in Eecleſia non recepta notat Salmeron Ad
quid opus figurare Corpus quaſi jam ſepultum, &
animam in limbo exiſtentem ad ſalvandum ſenſum
veræ comeſtionis aut oblationis? Suffecerat ſaneé
repræſentatio mortis Chriſti & Sacrificii tunc paulò
poſt perficiendi, uti nunc ſufficit jam perfecti & con-
ſummati: Sufficit & myſtica illa ſeparatio Corpo-
ris & Sanguinis, cùm vi præcisé verborum alteru-
trum ponatur &c,

7

46 DE ALIIS cTrRCUMSTANTIIS

*

tres dies naturales conſtantes ex tribus diebus

& noctibus artificialibus. Prima ſc. dies artifi-
cialis ac nox computanda eſt ab hora nona,
quà Chriſtus exſpiravit in cruce, ad mediam
noctem Veneris proximè ſequentis: Inde ad
mediam noctem Sabbati invenies alterã diem
integram artificialem atque integram noctem
artificialem: At à media nocte Sabbati ad au-
roram diei Dominicæ invenies aliquot horas
pro nocte artificiali per ſynecdochen, & ali-
quam particulam auroræ, quæ etiam per ſy-⸗
necdochen ſuam efficit diem artificialem (Kk).
Kx

(kk) More ſe. Romano dies naturalis à medieta-
te noctis incipit, & in medietate noctis ſequentis de-
ſinit Quam rationem etiam ſequuntur omnes Aſtro=
logi, quòd hæc ſit ratio computandi certior, quàm
illa à noctis principio in alterius principium noctis,
vel à diei initio ſeu luce uſque ad alterius initium
ſeu lucem. Si obiicitur, Hebræos à veſpera in ve-
ſperam celehrâſſe Sabbata ſua, cui etiam favere vi⸗
detur illud Gen. I. fabtumque eſt veſpere & mane dies
unus, Bderi poteſt, vel hunc morem non differre
multùm ab illo Romanorum, nam utraque gens à
nocte diem incipiebat, judæi quidem à noctis prin-
cipio, Judæi à nocte media: Vel dici etiam poteſt,
Judæos illum morem in Sabbatis obſervaſtſe; at. in
aliis negotiis forenſibus & civilibus, maximè cùm
jam ſubeſſent Romanis, more etiam inſtitutisque
eorum vixiſſe, & ita mirum non eflſe, ſi in ratione
cômputandorum dierum Romanis ſe accommodâ-
rint. Addunt alii, no dem Sabbatum conſequentem
geminzm habuiſſe rationem; fuit enim diei præce-
dentis finis per primas 6. horas, & per alias 6. dielr
lequentis Dominicæ initium: Quò tendere videtur

ſta

—
clebos
es artili
1 hont,
median
Iudez
dien
1odlen
ladan⸗
horns
E N
erſ⸗
(TW).
lietr⸗
is Ee⸗
.
in
is
lun
e
VI;
6
ne
3
8

—

— e- —. —..

REsSURRECTIONIS DOMINI., 47

Ex bis omnibus conficitur, cùm dicitur
3tià die Chriſtus ſurrexiſſe, illos 3. dies non

omnes fuiſſe integros, ſed præter unum inte-
grum, nim. Sabbatum, alios fuiſſe tantùm di-

ei partes, nim. veſperum feriæ 6t&, & initi⸗
um feriæ imæ ſeu diei Dominiceæ. Eodem
modo loquendum de nocétibus, quibus ſe fu-
turum in corde terræ Matth. 12. prædixerat,
ſtatuendo ſcil. dies naturales, à media nocte
uſque ad alteram mediam; ſic enim habemus
partem noctis feriæ 6tæ, totam noctem pro
Sabbato, & iterum partem nocëtis pro Domi-

nica. Confirmantur hæc ex Paulo I. ad Cor.

15§. ſcribente, Chriſtum ſurrexiſſe die tertid ſe-
cundum Scripturas, quibus verbis & Concilium
Nicænum utitur. Quid enim eſt dicere ſe-
cundùm Scripturas, niſi 2 duùm ſenſum Spiri-
tùs S. intelligentis illos tres dies, primum qui-
dem & tertium per ſynecdochen i. e., partem
per totum ſignificando, intermedium verò in-
te-

S. Aug. L. 4. de Trin. c. 6. Nox uſque ad diluculum, qus
Womini reſurreètio deelarata eſt, ad 3tium diem pertinet, quia
DEUS, qui dixit de tenebris lucem elareſcere, ut per gratiam
novi Teſtamenti & participationem Chriſti audiremus: Fui-
tis aliquando tenebræ, nunc autem lux in Domi-
no, inſinuat nobis quodammodo quèòd 4 nocte dies ſumat ini-

tium: Sieut enim primi dies propter futurum honm inis lap-

ſum à luce in noctem, ita ifti propter hominis reparationem
à tenebris ad lucem comput antur. Origenes quo que ſcri-
bit: „Ab origine mundi uſque ad reſurrectionem
‚Chriſti dies nocdtem præcurrebat; in refurreétione

„Ohriſti ordo iſte immutatus fuit. „

2„

48 – Dr ALIIS CIRCUMSTANTIIS—

tegrum: Nam & eâdemeatione Jonss füerat

in ventre ceti, nempe ab hora nena Weneris
uſquead auroram Dominica diei, in quaà in
litusà ceto ejectus eſt. Suffrsgatur teſtimo-
Dium PPOS. Ign ep. y. ad Trall Ante Solis oe-
caſum de cruce depoſitus eſt & ſepultus in monumen-

to novo: Sahbbuto manſit ſub terra in ſeptnehnoy d

poſuit eum goſeph ab Arimathin: Dominicd autem
die reſurrexit d mortuis, Pecundim qulon mitlum eſt
ab eo: Sieut fuit Jonas in ventrecerng Mdie-
bus & c. Continet autem dies Paraſceve paßiorem
ejus; Sabbatum verò Jepulturam & reguiem;, Do-
minica autem reſurreitionem &. Uhiatisändi-
cat S. Ignatius ſuffieredies pra dscto modo
deſcriptos ad veritatem ſententiæ Domini;
uti & S. Clem. Conſtit. Ap. LS. G i6 Ü½

(II) Clarius D. Hlieron. Per Gnes declen, inquit, 4o-

tum ex parte intelligitun; non quòlt OMies 33 ies 3. nobtes
Dominus in inferno ſteterit, ſed quod in parte Barzſee vess
6SS Daminios diei, &tkotaà die sabbate tres dies St gtidem noctes
intelliganturn Oc. Et in c. 2 Jonæ 5 Finge, aliquem bora
nond egreſſum elſe de manſione, & alterius die,s Borg tertia
ad manſionem alteram perveniſſes Si dixero bidni euxn Fociſ-
ſe iter, non Ratim reprehenaar wmendacii . gqui a lle, dui am-
bulavit, non omnes horas it finsſiee Aiei ſed, qie ngam par⸗
tem in itinere conſumpſerit: Certèhac mihi viaetur interpre-
t atio verz: Sic Hieron. pulchto remexemplo illu-
ſtrans: Nam omnis quoque lingua voct febres
„tertianas, quæ tertio quoque die recurrunt 5 ad
eujus ſermonis veritatem ſatis eſt, ſi unum diem
„integrum intermittant ab acceſſione ceſſante in
„proximum paroxiſmum; ſive ille terminetur ma-
ne, ſive meridie, ſive ſub noctem; ſive paroxiſ-

3 fllet:
Veyeng
mdoden
elticho.

Grt.

HRZ
Gauret

llnne

Wn
nf
40
nind
WS
N
1,
6
4
1⸗

RrEsURRTCTIONIS DoMIXI. 49
Sublersbit S. Auguſt. huic ſententia non ſe-
mel: Nam L. 3. de conſ. Ev. c. 24. feribit:
Triduum, quo Dominus mortuus eſt & reſurrexit,
niſi Mto loquendi mofſo, que d parte totum dici ſolet,
rellè intelligi non poteſt. Et refutatâ ſupra dictâà

ſententiâ, quæ eclipfin pro una nocte compu-

tat, ſubjungit: Reſtat ergo, ut illo Scripturerum
uſitatiſſimo loquendi modo, quo dà parte totum intelligi-
tur, inveniamus extremum tempus Paraſceves, quo
cricifixus & ſepultus eſt Dominus, & ex ipſa extrema
parte totum diem cum ſua nocte, qui jam peractus fue-
rat, accipiamus: Medium verò i. e. Sabbati diem non
à parte, ſed integrè totum: Tertium rurſus à parte ſua
pruma i. e. nocte totum cum ſuo diurno tempore: Ac ſic
erit triduum (mm). Confirmantur diéta ex com
muni

„mus rediens mane, vel veſpere eum invadat. „
ine D. Leo Serm. I de Reſurr Ne turbatos Diſei-
pulorum animoes longa mœ ſtitudo eruciaret, denuntiatam tri-
dui moram tam mira celeritate breviavit, ut dum ad integrum
ſecundum diem (Sabbatum) pars primi (6t & feriæ noviſß-
ma. & pars gtii (Dominici dien) coneurrit, & aliquantulum
temporis ſpatio decideret, & nibhbil dierum numero deperiret.
(mm) Addit exemplum duorum Evangeliſtarum
de Transfiguratione fcribentium, quorum alter di-
Xit: Et peſt dies ſex aſſumpſit 7ESUS G&e Alter verô:
Poſt dies feré olo Ge. Primus ſc. partem poſteriorem
Imi diei, in quo futurum hoc Dnus promiſit, & par-
tem priorem diei, in quo completum eſt, quod pro-
miſit, pro totis & integris diebus annumerat; alter
verò ſolos ſex dies intermedios, qui verèê erant toti &
integri, commemorat. Item L. 4 de Trinit. c. 6.
Ilpſum autem triduum non totum & plenuva ſuiſſe, Seripturs
eſtis eſt ; ſed primus dies à parte extrema totus annumera-
tus eſi; dies verò tertius à parte prima, & ipſe totus; mer

50 Dr ALIIS CIRCHUMSTANTIS.

4

muni magdo loquendi, quia aliud eſt fagiam
hoc in tribus diebus, & aliud, facçiam poſt
tres dies; nam ad primum ſatis eſt fuiſſe tres .
dies ſive integros ſive ex parte, ſecus ad fersg
cundum. Matth. 16 & 20. Luc. 9. & 1 8 ſem-
per dicitur: Tertid die roſurget. Quod igitur
Marc. 8. S Matth. 27. dicitur poſt tres dies re-*
Jurgam AST & 16⁰ uéeααα.R advertendum, Ppre⸗h
poſitionem uerâ non tantùm ſignificare peo,

ſed etiam ev ſive in, & ſive per. Hing &

Matthæus eàâ præpoſitione utitur: sατσαιν
ο* todhοſο & ipſe Marcus c. 15, V. 29.
Præpoſit one sr, Joannes C. 2. V. 191 α *H

7 91ραναεααα Ec. & in tribus diebus excitaboil-

lud. Cum igitur dieitur Marc. 2. poſt tres dies
reſurgam, vertendum erat in die tertia; veleim
tribus diebus, ut Marcus cum aliis conſentiat,
& ne ſibi ipſi contradicat, cùm c. 9. & 18. ipſe 11
apertè dicat: Tertid die refurget. Neque enim
ſalvatur ſatis verborum proprietas, ſi peo tress
dies interpretemur poſt tertium diem exor-
tum aut inceptum, aut poſt tertiæ diei initise
um; ſicuti durum eſſet & abſonum dicere: Ve⸗-

niam

dius autem inter cos, i. e. oupae Set Sſsists totz eum 24.
11 ſuis, duodecim nocturnis & duodecim digrnis.
IL. 0. Ev. q. 7. aliud adducit exemplum.:

enim dicuntur, inquit, decem menſes pregnkntis, am in Lid
bro Sap. c. . dieitur: Decem menſium tempore coa-
Kulatns ſum in ſanguine & c. Ee Peetz Virg Ert, 4.5
atri longa decem tulerant faſtidia menies ns VeS

ſant pleni; ſed initium adecimi o. toto cciρa.

ir
le⸗

ee
Va
erf
die
ve

Lridr

R—WWI

g⸗
e
Ne

REsSuRRECTIONIS DOMINXI. 51

Diamn ad te poſt diem Dominicum, ſi velim ve-

nire die Pominico manè. Niſi quis velit dice-
re, ſenſum poſſe éſſe hunc: Poſt tres dies reſur-

gamtibe. vivam, jam ere vivus, videbitis me
redivivuúm; utl fi dicerem: Poſt tres dies ſol-
vam debitum i. e. quod debeo, expunctum

eri, ubi ſolûtio anticipata ſeu prævertens
die tertiæ finem, veritatem propoſitionis e.
verterechaud videtur.
Qulkritur 3ti: Cur Reſurrectioni ſuæ nemi-
nem fuorum Diſeipulorum intereſſe voluerit
Dominus:? Præterquàm quèd cuſtodes ex
Pilati& Judæorum mandato appoſiti omnes
accedentes prohibuiſſent, aut ſi admiſſi hi fuiſ-
ſent ſuſpio'e ſublati corporis ingeri aliis po.
tuiſſet ita diſpofuit Dominus tum ad indi.
candam umilitatem ſuam, qui cum mortis
ſuæ ſpectaculo non tantùm fideles ſuos ac de-
votos? ſed etiam innumeras populorum tur-
bas adeſſe, ſuo tamen glorioſo de morte tri-
umpho intereſſe neminem voluerit; tum ad
oſtendendum, ineomprehenſibilem planè eſſe
Refurrectionem ſuam; quam quidem, licèt
Angeli aliquantùm expoſuerint, Chriſtus ip-
ſe pluribus docuerit, Spiritus S. autem in die

Pentecoôſtes cumulatius multò explicuerit

& cordihus Apoſtolorum impreſſerit, manfit
ſemper Myſlerium altiſſimum, cujus clarior
Cognitio qefervata in vitam alteram &c. Sa-
nè ſi abdita ſit & humanæ rationi imperveſti-
gabilis veritas reſurrectionis noſtræ, & hoœc
ae. ſol

52 DE ALIS CTBGNMSTANTIIS.

ſolà fide perfectè perſuaderi ac pervipi poſſit
(nn), quis tandem aſſequatur Reſurrectionem
Domini, in qua tot Scripturarùmeexhauſba
oracula (oo) ?2 Si in ménte Tfisbortransfi⸗
gurati Domini aſpectum tres illi Apoſtoh fer.
re non poterant , qui ſuſtinuiſſent gioriam

Reſurgentis? Solus motus terræ, hujus Re-
furrestionis index„ proſtravit ſemislanimes
milites, quidſi propiuùs Dominum ſpedtaffent?

Imò major forſan, quàm hos, timon &iſtupor

Diſcipulos inceſſiſſet, majore ſeil. Chriſti ag-

nitione jam imbutos, & ſmul ob fugam per-
fidamque Magiſtri ſui amandiſſimi det eliétio-
nem malè ſibi conſcios &c. Quidquòd? Eò

minus meriti fuerint intereſſe ut teſtes Reſun-

rectionis, in qua (ùt paulò poſt dicetur) cre-
denda adeò tardi erant & obſtinatie Diſpo-

—

—

(nn) Videatur Salmeron fuſiùs hac de re diſſerens

Traét. 2. & 3., qui etiam argumenta aut potiùs ſo-
phiſmata, quæ à fide defſtitutis hominibus ſive Gen-
tilibus ſive judæis ſive hæreticis contra veritatem
reſurrectionis fieri ſolent, ſolidée non minus ac eru-
ditè diluit Pract. 4.
(oo) Videatur idem Salmeron in potiſſimos tum
Prophetarum tum Pſalmorum textus ad hoc My-
ſterium pertinentes eruditiſſimè commentans Trr. I.
& ſeq. Et per 4. cauſarum genera argumentum hoc
illuſtrans: Ubi varia affert, hactenus explicata ma-
gis illuſtrantia, unà cum Quæſtionibus TT. v. g.
an Dominus omnem omnino ſanguinem olim ef-

fuſum reaſſumpferit &c ? Quibus Pro noſtri ratione

inſtituti non licet hic longius immorari.

—

kionen
habſti
tumſs
loriun
nshe⸗
mime
ſlopel
Hpor
ſi
1pe
jctio⸗
elr⸗
ere⸗
ſpr

RrSöRRECTIONIS DOMINI. 53
nendi ſenſim erant, & veluti per Angelos,
mulieribus etiab internuntiis, catechizandi;
ſicut & per Angelos homines ad Inearnatio-
nem & Nativitatem Domini ſuſcipiendam fuê-“
re in ſtructi & diſpoſiti & c. OSetis fuit, 10 cum
illisiconpone Vacuum, & linteamina, & ſuda-
rinih; ſeplchri exuvias oſtendi; Poſtea verò
idem mumero Corpuús exhiberi ſpectandum,
pPalpandumj'adeònatquelfruendum: Quod per-
inde fiit, aoſi Reſurrectioni ita præſentes fuiſ-
ſentèutifuerant, cum corpus Lazari 6culis
ſuis fpegtärunt acneſurgere viderunt. Etſi
autem Diſcipulorum nullus huic tanto adſti-

—

terit myſterio, adſtitêre tamen anime SS. PP.

ac'electonum omhium recens limbo educto-
rum; adſtiterunt & Angeli, qui poterant de
eadem numero anima ſuum corpus reſumen-
te teſtari, & ex parte teſtati ſunt &c.
Qunr ſtiones aljæ, v.g. Quæ & quales præcisè
Fuerint nnilieres inoiſentet ſepulchrusn; an terræ

c oucdherint;, an bic excitatus ab ipſo An-

8 7;; an ante hung vel ſuh ipſo motu vel poſt ſurre-
xexit Domimus ; an Tœminæ ingreſſæ ſint monumen.

tum, præſentibus adbuc militibus humi Puſis &c.
n Angéli Mus in interiore ſpelunca viſi fuerint ii-
dem, ti ſuccelſis antea tum ſuper lapidem tum primo
iyigrelju viſi &. Hæ & ſimiles OQ. partim de-
dibate ſunt, partim, quia nonniſi è meris con-
Jecturis ſolvuntur, videri poſſunt apud citat.
Salmeron, minutim ſingula explanantem.

* oi
D 3 5EC.

54 MorLIERES RFSURRECTIONEM.

ä
DE PETRO ET JOANNE APO.-
STOLIS CURRENTIBUS AD MO-
MörIERES ANOEIORUM 9S
RESURRECTIONEM DONMIINI 4AP0.
S 51OLIS NOUNIIANI. I

Matth. c. 28. v. 7. Et citò euntes dicite Dif-
cipulis eéjus, quia ſurrexit; & ecce præcedet vos in

Galiæam, ibi eum videhitis: Ecce rædixi vobig.
v. S. Et exierunt citò de monumenta cum timore &
gaudio magno, currentes mentiare Diſeipulis ejus.
Marc. C. 16. v, 7. Sed ite, dicite Diſcipulis ejus
& Petro, quia præcedit vos in Galillæam; ibi eum
videhitis, ſicut dixit vobis. V. 8. At illæ exeuntes
Jugerunt de monumento; invaſerant enim eas tre-
mor & pavor; & nemini quidquam dixerunt, time-
bant enim.
Luc. c. 24. v. 9. Et regreſſæ à monumento,

nuntiaverunt bæc ommia illis undecim, & &teris

omnibus. v. 10. Erat autem Marin Magdalene,
& Joanna, & Maria gacobi, & cœteræ, quæ cum
eis erant, qu& dicehont ad Apoſt olos bæg. v. 1II.
Et viſa ſunt ante illos, ſicut deliramentum, verba
iſta; & non crediderunt illis.
Joann. c, 20. v. 2. Cucurrit ergo (Maria Mag-
dalene) & venit ad imonem Petrum, & alium
Diſci-

—

N
n
Dil

5

n

ArOeTOTI NüNTTANT. 1 .

Piſiipulum, guem an anat 5E. 8075; S. dicit iis:
Tulerunt Dominum fmngtusnen0, S&. ſinuus 3 ubi
Pacheni RPum.

ISRNSUS EITERALIS.

YVaimus hactenus, Chriſto à mortuis reſur-
genti ſua detuliſi obſequia Angelos, quia
Miniftri funt DEI, potentes virtute ad facien-
dam vocem fermonum ejus; & omnes admi-
niſtratorii Spiritus, in winiſterium miſſi prop-

ter eos, qui hæreditatem capiunt ſalutis Om-

nino autem decebat, per Angelos annuntiari
primum Chriſti reſurrectionem, tum ad Ejus
gloriam & vitæ, ad quam reſurrexit, immor-
talitatem deſignandam; tum quia reiurrectio
Ejus ſupra captum hominum erat, ficut pro-
pterea Conceptio Ipſius & Nativitas per An-
gelos quoque prædicata eſt hominibus & an-
nuntiata. Diſponebantur ſc. per teſtes hos
ccœleſtes fide digniſſimos corda hominum ad
credendum; ſicut & præcurſor ante Domi-
num miſſus eſt joannes, ut pararet Domino
plebem perfectam; de quo ſeriptum eſt: Ecce
ego mitto Angelum meum ante te &G˖n. Quemadmo-
dum igitur Incarnationis Myſterium Angeli
tanquam legati Virgini annuntiârunt, paſtori-
bus Nativitatem, fugam in Ægyptum & redi-
tum Joſepho; Domino miniſtràârunt in deſer-
to, in agonia poſitum confortârunt, aſcen-
dentem in cœlos proſeeuti ſunt; quid mirum
ſi Reſurgenti miniſteria ſua impenderint, qui
D 4 olime

656 MoLIEnEs REsURRECTIONEM

olim quoque in gengrali reſurreétzoge Prædi⸗
cabunt in voce tubæ ſegundum Eiuns adven-z
tum, & colligent electosdemedio iniquorum?,
Ipfi ſane quâm optims teſtificari Doferant de
eadem numero Anima, eodémquesCerpore
Chriſti, paulò ante per mortem d'viis, nune
autem inter ſe rurſus unſtis: Et quia corpos,
ream ac ſenſibilem Chriſi! anafſtahn nuntise
bant, apparuerunt & 1pſi in forma corporea
& ſub aſpectum cadente, ore pο & hahita
glorioſo gloriam Domini ſui proftentes. „
Verùm cur Angeli primèò apherent mulie“
ribus, & non viris; imò iſtas ad hos mittunt,
& Apoſtolorum quaſi Apoſtolas conſtituunt;
& cur per has, & non per ſe illos inſtruunt?
Euntes dicite Diſcipulis &. Reſpondetur, quòd-
hoc ſingulari pietate ſuâ & religiosà ſedulita-
te mulieres illæ promeritæ ſint; ſiquidem utl
ab obſequiis Chriſto fuêre agenti in terris,
Eum ſuſtentando, ita & fidem morienti te-
ſtatæ ſunt, adſtantes pendenti in cruce, & ſe-

pulto, unctionis causâ, afferentes aromata.
9⁹

Quem horà ſc. noviſſimà Ipſius ignominioſlæ
mortis agnoverunt, ab Eo quoque agnitæ ſunt
horà quaſi primâ vitæ novæ. Hi nimirum fru-
tus ſunt multiplicis victoriæ, quam rêporta-
vit de ipſis generoſus Chriſti amor: Cùm à
viſitatione ſepulehri eas nec tenebrarum, nec
monunentorum ſepulchralium horror, nec
excubigarum, nec Judæorum inſidiantium ti-
mor retardàrit, etiam ipſæ fructus primos de-

guſtant

———,. - — —, —

e
“ o
nnie
poles
her
r

n,

⸗

1 "nArosrorfs NDICANT. 17„

—.—

giftat ſt reportatæ à Chr vicoriæ. Malie.
rIBů itaque prim HocSggtidium annuntiatum

eſiE taae, ut C mparticipes facerent ali-

¾ no d oEune, ſed' Diſeipulos, ac no-
mizgtifh PPetznim. nffuné ſeil! ſecundus Ange-
laseRprefferat, ut ſummi Pontificatüs Can-
diqa6 &ο£ Apoſtolofun Principi honorem de-
ferret ficut qui nunc ad ſummum Pontificem
ſimaf & Cardinales literas daret, ſpeciatim

ipfünt Pontificem exprimeret; u & Act. 2.

nominatür Petrus cum undecim. Adhæc con-
vemens eſt, ut doctrina inferioribus Commu-
niganda- gnhoſcatur prius, & comprobetur à
Cahite erumqué fuperiore. Obfervat Hie.
ro in Marce, mentionem individualem fa-
ctam Petri inter alios Diſcipulos, quia is in-
dignutn ſe judicavit diſeipulatu, dum ter ne-

gavitifagi ſtrum, & ſubdit: Peccata præterita

non nocent, Tuando non placent (Pp).
D 5§ Ju-

(ppy f Hinc & S. Greg. hom. 21. Luia peccaverat
Petrus, nec audebat: venire, propterea peculiariter invitatur.
Petrus vocatur e nomine, ne aeſperaret ex negatione. Et
Euthym. c. 63. in Matth. Nominatim autem Petrum ad.
diait, ut ſoiret remiſſum ſibi Ve⸗ trinæ negationis lapſum
ropier ferventem pœnitentiam, & reſpiraret; abſorptus ſi-
quidem erat immenſo mæœrore. Applicari quoque huc po-
teſt illud S. Ambroſ Serm. de Paſch., in quo pecca-
tores invitat ad veniam illo die à Chriſto petendam,
dicens: Si latro paradi iſum meruit, our non veniam me-
reatur Chriſianus; 6 ſi illi Dominus, cum eruciſigitur, mi-
fſeretur; multò masis huie miſerebitur, ecum reſargit: Et ſi
Paſſi. tonis humilitas tantum præſtitit conß tentis reſurreilienis

4.

58 MorIEREsS RESURRECTICNEM

—

Jubentur Diſcipuli ire in Galilæan quò ſe

præceſſurum Chriſtus prædixerat, & quaſi ad

feſtinandum urgehtur; üt qui eò irent; non

expectaturi, ſed eNpefteti à Chriftô'jam an-
tegreſſo, & ab Eo frequentiùs &fàmiliarius
inviſendi. Verùm cür hujus tentüm appa-

ritionis meminit Angelus, quam kcamen aliæ
præceſſerunt, cùm Diſeipulis in ipſzetiam ur-⸗
be Jeruſalem ſe ſpectandum Chriſtus præbue-
rit (qq)? Reſpondetùr: Apparitio illa erat
ſolennior & univerſalior, quia ibi Eâm plùs-
quam 500. fratres ſimul viderunt, ut teſtatur
Apo-

gloria quantum tribuet deprecanti? Largior enim eſſe ſolet,

ſicut ipſi ſeitis, lata vittoria, quam adädicta paptivitas &c.
(qq) Aufſus eſt propterea impiiſſimus Julianus,
ſacrilegé blaſphemans, Chriſtum mendacii arguere.
Verùm cùm nec Dominus in prædidione ſua, nec
Angelus in hujus rememoratione expreſſerint, quan-
do hæc apparitio in monte Galilææ futurs ſit, utrùm
antequam alibi ab eis viſus eſſet, an poſtquam jam
alibi eum vidiſſent, neceſſitas ingeſta non fuit in-
telligendi non aliam, ſed hanc in Galilæa primitus

futuram efſe apparitionem; ad quam quidem nar-

randam ſtatim tranſit Matthæus, non tamen adver-
ſatur ille narrationibus cœterorum Evangeliſtarum,
quin eis interponendis det locum, quæ illi ſcripſe-

runt; Marcus quidem breviùs, Lucas latiùs, Joan-

nes veròô adhuc ful
complevit Dominus viſus in Galilæa, licèt alteram
addiderit gratiam Jeroſolymis priùs apparens, ut
nimium Diſcipulorum mœrorem ſolveret, & mu-
lierum reſuſcitatum nuntiantium verba eò citis
confirmaret. Hæc ex mente Aug. & Euthymii.

ius. Profectò promiſſionem ſuam

na
tiarte

Peboe⸗
Ezen
ple⸗
ellzint
Apo
iene
mne,
ere⸗
ler
e⸗
nun
jim
in⸗
s
l⸗
el⸗
l⸗

I⸗

— — —

AFPoOsSTOLIS NUNTIANT. 59

Apoſtolus I. ad Cor. 15., & quieti & liberi

ab omnigmetn Judæorum viderunt; ubi habe-

bat plures etiam Diſcipules, quàm in udæa.
Quemadmodum ſefl. Chriſtus in judæa mani-

feſtari it docendo & prædicando, ut ta-
men paucçis eſſet cognitus; in Galilæa autem

Poſt Toannem in carcerem conjectum palam

omnibus declerari voluit, adeò ut hinc præ-
dicçationis Ejus initium auſpicenter tres prio-
res Evangeliſtæ, nullâ factàâ mentione prædi-
cationis in judæa, quam Joannes aliquo mo.
do expreſſit: Ita & fuſcitstus Dominus pri-
mùm quidem in Judæa viſus eſt, ſed nonniſi
tettèò & clam paucis Diſcipulis; at in Galilæa
aperte & multis viſus eſt (rr) Hanc ergo ob
cauſam & Doôminus hanc ſolam apparitionem
promittit, & Angelus nuntiat, & Matthæus
re“

(rr) Idem dubium propoſuerat Hedibia Divo
Hieronymo, qui ep. 150. ꝗ. 7. ſimiliter reſpondit:
„A liud eſſe undecim ſe offerre Diſcipulis, qui pro-

»„ pter metum judæorum abſconditi erant, quando

ad eos clauſis ingreſſus eſt januis, & putantibus,
„quòd videretur in ſpiritu, manus & latus obtulit:

„Aliud, quando ſecundûùm Lucam præbuit ſe eis in

„multis argumentis, per dies 40. apparens eis, &
„loquens de Regno DEl &c. In altero enim pro
„conſolatione timentium videbatur, & videbatux

„breviter rurſmque ex oculis tollebatur: In alte-

„rO autem tanta familiaritas erat & perſeverantia,
„ut cum eis pariter veſceretur &c, quæ veræ reſur-
„„recionis indicia ſunt: In Jeruſalem verò nihil ho-
„rum feciſſe narratur. „ .—

60 MorLIEGES Rusun REcTIONEM

refert; in qua rurſus Mcd Htaie jmnpfatdm
quod in exordio prædieationis Dominiin Ga⸗

lilza coeptzæ impletum fuiſie dizerat idem E.

vVangeliſta c. 4. Populus, giui mbulubat in ten biis,
vidit lutem magnam &t. In Gaßila völuit n
carnari, in Galilœa ctepä Prædicare; 12 G2
lilæa transfiguratüs eſt; quare ibi & üfr in
carne immortali glorioſus appärere. Perre
Galilæa hæc gentium erat, roct6qué T Mrimi-
gratio interpretatür, quia, ut S. Aug ait à
Judæis transmigraturus erat ad Gentes: In
credentibus autem debebat à peccate traſfs.
migrare ad gratiam & juſtitiam, & in juſtis à
gratia ad gloriam. In Galilæa Flnt inmitium
ſpFendoris gratiæ, quæ in ea cepif Prediéari;
ibi erge & initium erat ſplenderis Bioni. * Eg.
Iyi 7 um videbttis, non jam in ccſto. ſed
publie&, cum magna exultatione EBfdis ve
ſtri. Sicut dixit vobis vicé nom und: Ter enin
legimus Dominum mortem & reAEi⁄o5hαπ
ſuam Prædixifle; ſemel in Cæſarea Philippi,
dein

(ss) Quidam ex goſſe 50 cuins Salbruen
& locum non deſignant, aflerunt Galile nrnine hic
ſignificari Iocum non proôculà eroſo ma ĩin ipſo
monte Oliveti ſitum, ubi hodie turris extàt, quæ
Galilea dicitur » & à beregrinis inviſitur Verùm
repugnat communis Interpretum, ſtatuentinm: mon-
tem Thabor, in quo & † ransliguratio evenit, in
Galilæa Regione ſitum; ipſe etiam. verba Matthæi
Paule poſt ſubjungentis: .Un gerim autem Pileipuli abie-
ryunt in Galilzam, in montem, ubi conſtit uerat: illis 76 11S, ſa-
tis indicant logum Solymâ diitantem, non vicinum.

1
tüm e
tchtf
Clue

X

ArosoLIS INDICANrTr. 61

dein in- Regione Galyxæ, tertiò in civitate
CGapharnznm. Ecce n oixi vohise Hæc eſtqua-
ſcohfirmatio prædiétoranm & proteſtatiofa:
Gta Abeingel. Q. d. aHunetus ſum fficio
meo s vosshunc veſtra egite; quò vos miſi,
pergite; digtis reſpondebit eventus. Obfe-
cutæ ſubt mulieres, erxeumtes citò de monuinento,
& currentes nuntiare, ut habet Matth. „& tant
celeritate, ut quaſi ſugerim, quo verbo Mar-
cus utitur. Non tantùm pedibus alas addi-
derat rei ſc. novitas, ſed & timor, ne aliunde
impedirentur. Reverſæ ergo ſunt cum gaudio
