thero, hanc in rem D. Hieron. in illa verba c. 16.
Matth. Tibi dAabo claves Eo. ita loquentem: Iſtum lo-

cum Epiſcopi & Presbyteri non intelligentee, aliquid ſibi de

Phariſaorum aſſumunt ſipereilio, ut vel damnent innocentes,
wel ſolvere ſe zoxios arbitrentur, cum apud DEUM non ſen-
tentia Sacerdotum, ſed reorum vita quæratur. Legimus in
Levitico ae leproſis, ubi jubentur, ut ſé oſtendant Sacerdoti
bus, & ſi lepram habuerint, tune à Sacerdote immundi fiant:
Non quò Sacerotes leproſos fFaciant & immundos, ſed quò
babeant notitiam leproſi 6 non leproſi, & poſſint diſcernere;
qui mundus qui ve immundus ſit. Quomoao engo ibi leproſum
Saceraos mundum vel immundum facitz ſie & bic alligat vel
ſolvit Epiſeopus & Presbyter, non eos qui inſontes ſunt & noxii,
ſea pro oſtcio ſuo, eùum peccatorum audierit varietates, ſoit
qui ligandus ſit, qui ve ſol venaus Ita ille. Eſt ergo, ajunt,
cognitio Sacerdotis mera deelaratio &c E. S. Hier.
ſatis mentem ſuam ipſe declarat cùm dicit, quòd
Sacerdos pro officio ſuo, cùm peccatorum audierit
varietates, ſciat, qui ligandus ſit, aut ſolvendus; non
autem dicitur ſcire, qui ligatus ſit aut ſolutus, ſicut priùs
de Sacerdote V. T. dixerat eum diſcernere, quis mun-
dus, & quis immundus ſit: Ergo revera agnovit
diſcrimen inter Sacerdotem Veterem diſcernentem
de lepra, & Sacerdotem Evangelicum abſolventem
à peccato: Siquidem poſt auditionem & inſpectio-
nem peccatorum novit, quis à ſe abſolvendus ſit,
aut quis obſtinatus ſit in malo & in propoſito re-
deundi ad vomitum, ut eum liget; nam ſi talem ab-

262 DIGRESSIO

pro contuetudine Legis eſſe voluit. Sed fa-
cilis eſt reſponſio: Nam aut infidelitas eſt om-
ne peccatum, aut eſt tantùm quædam propria
peccati ſpecies ? Si primum ſeu ſi omne pec-
catum eſt infidelitas, non minùs debebit in
confeſſione detegi una, quàm altera infideli-
tas, & ſi omnem infidelitatem quis fatetur,
fatebitur & omne peccatum; & ſic evicimus
omnia confitenda eſſe delicta, quamvis inep-
tè omne peccatum vocetur infidelitas: Si au-
tem illo nomine propriè incredulitatis ſpecies
intelligitur, quâà nim. DEO dicenti fides ne-
gatur, contra heteroclitam iſtam opinionem
manifeſta pugnant argumenta: I. Quia ver-
ba Chriſti generalia ſunt: Quodcunque ligaveris
quodcunque ſolveris- Quorum peccata & Qui
ergo facultatem tam amplam ad ſolam infide-
litatis ſpeciem detorquent, idem faciunt, ac

ſi conceſſum alicui ab Imperatore aut Rege
privilegium omnes omnino cauſas poteſtate

de-

ſolvat, quantumvis verba abſolutionis proferat, is
nunquam erit abſolutus. Si autem rectam profe-
rat ſententiam, ligando eos, qui ligandi ſunt, ab-
ſolvendo eos, qui digni ſunt abſolutione, per ſe-
quelam quandam oſtendit, qui ſunt mundi, qui e-
contra immundi; qui peccatores, qui juſti & nêti.
Facit hue Canon 102. Syno di VItæ: Oportet, qui fa-
gultatem ſolvendi & ligand: à DEO acceperunt, peccati fa-
cultatem ſpeculentur é peccatorum promptitudinem ad remiſ-
ſonem, ut ſie remedium admoveant agrituaini aptum, ne ſi
Mnd peccatiè atſerimine ſtætuant, aberrent a ſalnte agrotantis
6.

del
reſt
108
fige
tut
elſe
vere
Pret
hon
errar
gle⸗
ti
0 6
quo
ſind

aer

ton

retin

DI

derit

dun⸗

der

in
Tri
ti
er⸗
tis
ge

—

dec t
eſton⸗

Mropri

Ne ee.

debirin
bel⸗
netnn
Vicioen

s iney.

„San

peee

ltese
Dionean
Uia er⸗
lgonn
10

Pnfce⸗
unt, 0

1 Nee
tela⸗
e
—

fertt,)
Nt⸗

unt, 1d.

kt
lke
,
uecliſ⸗
4 nnſ,
n,
t

POLEMICA. 262

delegatàâà judicandi ad certum genus cauſarum
reſtringerent &. 2. Qui infidelitate laborat,
ad Sacramentum hoc non accedit; qui autem
fidem habet DEO de hujus Sacramenti inſti-
tutione, eo non indigeret, adeòôque fruſtra
eſſet inſtitutum: Fidelis enim uùt talis non ſol-
vVeretur; neque infidelis, quia non credit. 3.
Præter infidelitatem ſunt alia peccata, quæ
non minùs excludunt à Regno D EI. Nolite
errare, ait Ap. I. ad Cor. 6., neque fornicarii, ne
que adulteri, neque molles- neque fures, neque ava
ri, neque ebrioſi - Regnum DElI poſſidebunt: Er-

g0 & hæc peccata remedium habere debent,

quo expientur. 4 DEUsS unum peccatum
ſinè aliis non remittit, quia omnia delicta in
averſione DEl ſunt conjuncta; eàâ autem ra-
tione DEUsS remitteret quædam, & quædam
retineret, ſi Sacerdos tantùm ab infidelitate
abſolveret, ejúsque judicium in abſolvendo
DEUS quaſi ſequeretur, juxta illud: Quæ ſol-
veritis ſuper terram erunt ſoluta in cœo & c. Acce-
dunt & alia argumenta, quæ contra Confeſſio-

nem merè genericam jam ſunt allata &c. PP.

& CC. cunétorum exigunt confeſſionem cri-
minum, quorum quis memoriam habet. Conc.
Trid. Seſſ 14. can. 7. anathema infligit negan-
tibus omnia peccata eſſe confitenda. Quèòd
ergo Beda in c. 10. Luc. aſſeruerit, infidelita-
tis lepram tantùm eſſe detegendam, intelli-
gendum eſt de confeſſione publica præcipuè
& utplurimum, quia in facie Eccleſiæ ab in-
Aà˖»8 4 fide-

264 DIGRESSIO

fidelibus fit prima aut etiam poſt apoſtaſiam

nova fidei profeſſio; non autem voluit aſſe-
rere nec hoc, nec cœtera delicta eſſe ſecretò
confitenda.
IV. Inane demum effugium eſt, ſola pec-
cata publica in Canonibus deſcripta eſſe con-
fitenda, ſicut & in L. V. non erat, qui ſpon-
te confiteretur ſecreta: Nam, præterquàm
quòd à L. V., quæ ad perfectum nihil adduxit,
argumentum non teneat pro L. N. 1. con-
trarium evincunt verba Chriſti. Quodeunque
ligaveris quodeunque ſolveris; ſiquidem non
tamtùm publica, ſed etiam occultiſſima, imò
contra duo ultima Decalogi præcepta ſolâ co-
gitatione & animo deliberato admiſſa ſunt ve-
ra vincula; aliàs Sacramentum Pœnitentiæ ad
forenſem quandam juſtificationem ſpectaret,
cùm tamen id potiùs & primariò tendat ad e-
mundationem cordis, utpote è quo exeunt
pecata omnia, ut dixit Chriſtus Matth. 15.
Et ſi externa tantùm delicta per abſolutionem
remitcerentur, eſſet quis ſolutus quantùm ad
externa crimina, & ligatus quantùm ad inter-
na. udicium poli quaſi ſe conformat judicio
fori Sacramentalis, ritè ſcilicet geſto: Si ita-
que cœlum remittit ſecreta peccata, etiam hæc
remiſit iſtud: Quia autem ſecreta Sacerdos
non novit, aperire debet pœnitens &c. 2.
Peccatum non habet rationem peccati ex eo,
quòd publicum ſit; ſed ex eo, quòd DEUM
offendat; nam latrocinium v. g. grande ſem-
l per

per
Ce.
car⸗
con
non
Iten

Qun

que
tirun
Gam
wer
Div

ut

fert
gete
trlar
lictu
Vat
Gium
leos

din

Pian⸗
uun,
dccd
Ka
inwe
Ca

no
no

—

Oſtaſan
lvit e⸗
blectetg

ſolider

eſlecn

vniſor⸗

terntn

ACENe.

1,C
dtvn
lec den
ni i
N—
ſntre⸗
entent
elie,
litne⸗
extvt
thel
tionen
thnt
Aine

leo

Sle⸗
bee
etN
.
exeo⸗
bleh⸗
N

POLEMICA, 26 5

per piaculum eſt, ſive innoteſcat, ſive non

& c. Cùm autem dicitur, Eccleſiam non judi-
care de occultis &c., ad forum externum &
contentioſum hoc dictum præcipuè pertinet,
non autem ad internum & Sacramentale &c.
Item de occultis non judicat, non ob defe-
ctum juris ſive poteſtatis, ſed probationis;
quæ tamen minimè deeſt, ubi ſincera præmit-
titur Confeſſio. Si etiam Eccleſia ex quorun-
dam ſententia (quod alii negant) oceulta &
merè interna non poſſet præcipere, ſufficit
Divinum præceptum de occultis confitendis,

ut poſſit Eccleſia de jam patefactis judicium

ferre. 3. Peccata occulta ſæpe ſunt publicis
deteriora; nemo enim negaverit ſecretam Pa-
triam prodendi voluntatem gravius eſſe de-
lictum, quàm contumeliam gravem alteri pri-
vato publicè illatam, aut occultum homici-
dium gravius crimen eſſe fimplici furto pub-
lico &c. Cùm ergo occulta æquè impediant
ab ingreſſu Regni cœlorum, aliquâ ratione ex-
pPianda ſunt; non Baptiſmi, qui non repeti-
tur, ergo Pœnitentiæ Sacramento, queod in
occultorum &què ac publicorum confeſſione
& abſolutione legitimam materiam & formam

invenit. 4. Abſolutio à peccatis publicis in

Canones admiſſis utl plerumque publica eſt,
& potiùs edò tendit, ut ſatisfiat Eceleſiæ læ ſæ
& reparetur ſcandalum, ita peccatoris inter-
no ſtatui, ſinè ſecreto Sacramentali Judicio,
non medetur; præterquàm quòd Pœnitentia
R S pub-

266 DIGRESSIO

publica pro more antiquorum temporum da-
ta tantùm ſemel fuerit; neque data Diaconis
aut Presbyteris, pueris, aut mulieribus &c.
Neque iſta huc pertinent, cùm ſermo ſit utl
de Confeſſione, ita ide Abſolutione ſecreta
pro foro interno ſeu Sacramentali &c.
His præmiſſis, eò liquidiùs patet, Sacra-
mentum Pœnitentiæ, prout inde uſque ab ex-
ordio Eccleſiæ receptum & adminiſtratum à

Catholicis fuit, verè eſſe Inſtitutionis Divi-

næ, & ſicut antea promiſſam apud Matth. 16,
ita in illis apud oannem verbis à Chriſto col-
latam Sacerdotibus fuiſſe poteſtatem judicia-
lem in omnes ſubditos fideles ritè confitentes,
eosdem peccatorum vinculis exſolvendi &c.
Nam I. eorum, quæ ab Eccleſia temporis pro-
greſſu inſtituta ſunt, produci poteſt decre-
tum, quo conſtituta ſunt, vel ſaltem tempus
indicari, quo eorum uſus non fuerit: At de
Confeſſione etſi nonnulla extent decreta, quæ
tempus aut modum ejus præſcribant, omnia
tamen de ea, quantum attinet ad ipſius ſub-
ſtantiam, tanquam de re à Domino inſtituta
loquuntur (u). 2. Nemo negaverit, Confeſ-
ſionis

(u) Unde ejus mentionem fecerunt non tantùm

Aug. in Pſ. 66. & alibi ſæpe, Hieron. Lom. 8., Chry-
ſoſt. hom. 10. in Matth., Baſil. in Pſ. 32., Origen.,
Tertull. L. de penit., Cypr. Serm. 5. de lapſis &c.
&c. Sed etiam ipſi Apoſtolorum Diſcipuli, Clemens

Petri diſcipulus & Succeſſor ep. ad ac. Fr. Dom. &

L. 2. Conſt. Ap. c. 19. & 23 & Dionyſius Areopag.
MWicipulus S. Pauli ep. 9, ad Demophil. Monach. &cc.

ſior
bell

POLEMICA. 23367

— .
t ſionis onus moleſtum eſſe, naturmque re-
bule. dbellem ac ſeſe excuſantem à propalandis pec-
Rſeu catis valde contra luctari: Vel igitur Patres
ſena tam grande onus imponere & ſibi & aliis ho-
D minibus detrectàſſent; vel ſi imponere etiam
“ voluiſſent „ non ita fuiſſet univerſim recep-
e tum, & tanto tempore in Eccleſia ſinè con-
int tradictione obſervatum. V Conſtat enim in cœ
N teris omnibus Eccleſiaſticis decretis ac ſan-

in, ctionibus multas interveniſſe lites & contro-
e verfias, utl oſtendit traditio cœlibatùs Sacer-
de dotum &c. Signum igitur eſt manifeſtum, per-
e ſuaſum ſemper omnibus fuiſſe fidelibus onus
ite faciendæ Confeſſionis non ab homwinibus, ſed
cſee à Chriſto ipſo fuiſſe profectum, atque nobis
gege impoſitum. 3. Licèt Eceleſia poſſet conſu-
ſen lere, ut infirmiores fideles ſapientioribus ac
magls expertis morbos detegerent ſuos, ut
1c conuülium ab eis caperent & medelam, quem-
mä admodũ olim in eremum ſeu cœnobia ſe reci-
pientes tyrones ſenioribus intima ſua ſenſa &
ſd cogitationes detegebant, teſte Caſſiano Col-

ispro⸗

n lat. 24. c. I., non poſſet tamen id omnibus
t. præcipere; ſed requiritur ad præceptum tam
arduum authoritas humanâ major, maximè
Gun ut homini confitenti (dolenti quidem, ſed non
C perfectè contrito, habenti quidem aliquam,
gel, ſed non omnino plenam diſpoſitionem) per
abſolutionem conferatur remiſſionis gratia,
n6 ad quod opus ſanè fuit ſingulari DEl pacto il-
opty lam

„

266g9 DIGRESSIO

lam ſe impertiturum promittentis (X). 4. Sicut
ſc. priora tria Sacramenta ſpeciales ſuos effe-
Gtus non producerent ſinè inſtitutione Chri-
ſti; ſc. Baptiſmus ſpiritaliter non regeneraret,
Confirmatio non roboraret, Euchariſtia non
nutriret, ita nec Pœnitentia ægrotum ſecun-

dùm ſpiritum curaret, niſi üt ſpirituale medi-

camentum à Domino aſſumptum, visque ſa-

nandi, quam ex ſe non habet, illi indita fuiſ-

fet: Si sutem exhiberi cum fructu medicina
ægroto non poteſt, ſi morbus non agnoſca-
tur; Dominus inſtituens & parans medicinam,
detectionem ſimul morbi ſeu Confeſſionem
mandavit. §. Si Confeſſio recentius quod-
dam,

(x) Vel igitur DEUS Engulare hoc condidit pa-

Etum; & ita Confeſſio eſt inſtitutionis Divinæ: Vel

ſi DEUS hoc padum non ſtatuit, Eccleſia promit-
tendo remiſſionem peccatorum, rem, quam confer-
re non pateſt, polliceretur, pecearétque ſe Domi-
nam gratiæ ſimulando, ſuperſtitioſũmque ac falſum
cultum inftitueret, non ſinè periculo animi & cor-

poris ſubditorum: Nam, ſicut ſuperftitiosè com-

mitteret, qui abſque D EI voluntate & juſſu uni-
cuique v. g. manus lavanti, etiam non ſatis ad gra⸗
tiam obtinendam diſpoſito, promitteret remiſſionem
eccatorum, eoquòd talis manuum ablutio, omni
El pacto ſecluſo, talem vim minimè habeat: Ita
quoque graviter erraret Eccleſia, ſi absque ſpeciali
DEIjuſſu & promiſſione ſeu pacto, conſfitenti pec-
cæta ſua & pronuntiata ſuper ſe Sacerdotis verba re-
eipienti promitteret remiſſionem peccatorum, ſi-

quidem verba illa aut confitentis peccatoris aut ab-

ſolventis Sacerdotis de ſe vim jullificandi non ha=,
beant &c.

2
ſel
ſeu
ias
dot
ven
dart
Ds!
ot

POILE M I CAA 269

—

ſden dam, ùt fabulantur Novatores, poſteriorum
eefr ſæculorum inventum eſſet, & Jure humano
wn ſeu Pontificio introducta, ergo ſicut alia hu-
en jus Juris decreta abrogare Romanus Pontifex
ſin poteſt, poterit quoque abrogare Confeſſio-
nfen nem, aut in ea diſpenſare &c. Item quia par in
lenet parem imperium non habet, lege Confeſſio-
ne nis non tenerentur ipſi Pontifices &c. Quam
lufit poteſtatem aut exemptionem nullus unquam
Ncſent Doctorum Orthodoxorum agnovit, neque
noſr ullus unquam Pontificum ſibi arrogavit &c.
einm Supereſt itaque, ut Confeſſio ſit Juris Divini
loten poſitivi (Naturale enim, præterquàm quö' id
r omnes ubique & ſemper obliget, ad ea, quæ
A, ſupra naturam ſunt, non aſſurgit) & ab ipſo
Utr Domino noſtro ESU Chriſto inſtituta cre-
eD datur atque præcepta (y). .
ora. Sufficiant pauca iſta, quæ in verba Chriſti
Da Sacramentum Pœnitentiæ inſtituentis com-
filinn . . men⸗
Kan (V) Dixit Ipſe Joann. 5. Neque enim Pater judicat
NN . quemquam; ſea omne judicium dedit Filio. Et infra: Pa-
Iuun⸗ teſtatem dedit ei judicium facere, quia Filius bominis eſt:
Et ſanèé Illi ùt Domino confitendum elſt: Sed cùm
ſcnen à nobis abſit, & Sacerdotes in Judicio reconcilia-
On tionis ſeu Tribunali pœnitentiæ Vicarios ſues re-
h liquerit, illorum eſt cauſas peccatorum audire ac
tii definire, noſtrum verò illos accedere, uti cum metu
pel⸗ quodam reverentiali, pudore & verecundia ob ad-
1s miſſa delicta, ita ſimul cum filiali fiducia, ebrum,
H. quæ nunc ex corde ob DEUM offenſum deteſta-

ti mur meliora promittentes, veniam à D EI Mini-
ſtris obtinendi.

270 DoMINUs coNFERT AroOsTOLIS

mentati ſumus: Contra Adverſarios tam acri-
ter illud impugnantes aut modum ſuſcipiendi
illud & adminiſtrandi adulterantes arma quæ-
dam ſuggeſſimus, ut in promptu ſint non tam
Theologis, copioſiùs jam ſuis ex armamen-
tariis inſtructis, quàm aliis, quibus ſubm con.
flidtandum hodiedum eſt cum quibus neſcio
& cujus ſectæ hominibus, qui fideles equidem
ſe profitentur, quorum loquela tamen mani-
feſtos indicare poſſet hœreticos, aut Deiſtas
planè & Indifferentiſtas, cùm ſugillare & in
jocos quaſi aſſumere ſoleant tremenda & ve-
neranda myſteria mediâque ſalutis noſtræ,
quæ in Sacramentis repoſita habemus, & præ-
ſtantiſſima & maximè neceſſaria.

SENSUS MORALIS.

1. Pax vobig. Quando Pacem Dilſcipulis ſuis
dixit Dominus, fœdus quoque Pacis cum
inimicis ſuis iniit, quia Sacramentum inſtituit
Pœnitentiæ, quo operâ Miniſtrorum ſuorum
veniam illis confert & gratiam, ſi acceptare
velint & cum offenſo DEO verè reconciliari:
Cùm enim vera contritio de præteritis deli-
ctis propoſitum ſimul contineat, mortifera
peccata omnia fugiendi impoſterum, hæc ſi-·
quis effugiat, pacem cum DEO æternam ſer-
vabit. Lætiſſimo autem Paſchatis tempore Sa-
cramentum hoe inſtituit, ut per illud intelli-
gamus ſolatium animo & jucunditatem affer-
ri, ſiquidem peccatorum remiſſio obtinetun,

—π

i
—
tameeri
lipiene
Nigle⸗
Dontun
mamen
binenn
8 Neſee
eguicet
en nile
Deiu
e E
lare⸗

Doſre

Ghe

Uleſ
iscun
hſtitnt
Uorun
epiut
eliutt
cel.
tſen r

„

eel.

glet⸗
ſedt
ntel
ſer
etot,

POTESTATEM RFMITTENDIT PECCATA. 271

& amiſſa D EI gratia reparatur. Lætatur
is, qui ex periculoſo morbo ad ſanitatem, ex
tempeſtate in portum, ex morte in vitam re-
ducitur: Lætatur, qui poſt honoris & fortu-
næ jacturam in Regis amicitiam adſciſcitur,
multò amplioribus poſtea opibus locupletan-
dus &c. An non & ille, cui peccata remit-
tuntur, ex periculoſiſſimo, quocum confli-
ctabatur, peccatorum morbo in ſanitatem a-
nimæ, ex ſæva tempeſtate vitiorum in por-
tum virtutum, ex morte peccati in vitam gra-
tiæ revocatur? Nônne in Supremi Regis re-
aut inductus amicitiam, novis Divini Spirits
favoribus & donis ditatur, ſepe multò etiam
amplioribus gloriæ opibus in cœlo ditandus?
O lætiſſimam peccatoris reſipiſcentis auribus
ex ore Conteſſarii inſonantem Muſicam: Ego
te abſolvod peccatis tuis & c. Hanc lætitiam per-
optavit David, cùm Pſ. 5o. petit: Auditui meo

dabis gaudium & lætitiam, & exultabunt oſſa bu-

miliata & v Cupiebat ſce internis animi auri-

bus à D EO audire remiſſa ſibi eſſe peccata,

ex qua remiſſione magnum ſe ait gaudium &
lætitiam percepturum &c. (2).
2. Præ-

(z) Non erat in L. V. ſuaviſſima illa Sacramen-
talis Abſolutionis Muſica, ex ſono quidem humili
& infimo mœſtéque confitentis, ſed ex fono ſimul
alto & lato abſolventis miſta: In L. N primùm
inſonuit, cùm non tantùm, ùt paulò ſupra diximus,
Reſurre cionis ſuæ die excitans citharam ſuam, ſua-
viſſimo concentu exhilaravit Matrem ſuam, & poſt

272 DoMINUsS CoNFERT AboOsSTOLIS

2. Præ mittitur ſalutatio pacis, ut indicetur,
quòd inſtitutum præſens Sacramentale Judi-
cium adcuratum quidem & exactum, placidum

tamen & mite admodum ſit, utpote nonin rui-

nam & excidi, ſed in bonum noſtrum vergens
&c. Chriſtus Jjudex conſtitutus vivorum &
mortuorum tria conſtituit judicia; unum an-
te mortem exorabile, duo poſt mortem in-
exorabilia; alterum particulare, cuùm homo
animam exhalat; alterum generale in die mun-
di extremo: In tribus his Ipſe judex eſt: In
vita homines judicat per homines Sacerdotes
exorabiliter; in morte autem per Angelos &
in extremo die per ſe ipſum inexorabiliter,

nullo ampliùs conceſſo Pœnitentiæ ſpatio,

omni ſpe veniæ abſciſsâ &c. Nemo ergo ſua-
ve Confeſſionis jugum nunc refugiat, ne in
tremendis duobus aliis judiciis cadat condem-
natus Obſequamur Pauli monitis ad Hebr. 4.
Adeamus cum fiducia ad tbronum gratiæ, ut miſericor-
diam conſequamur, & gratiam inveniamus in auxi-
lio & tempore opportuno &e. (aa).
2. Atten-

hanc relquos juſtos fidelésque ſibi ſervos & ancil-
las, ſed & totum terrarum Orbem ad eam invita-

vit, auditui etiam peccatorum daturus gaudium

& lætitiam, ut exultare poſſint ofſa humiliata, imò
oſſa, ut ait David, ſecus infernum diſſipata &c.
(aa) Thronus Divinæ gratiæ eſt thronus peœniten-
tiæ, qui ſolùm in & pro hac vita proſtat, & patet
omnibus corde contrito accedentibus &c. Illie ſede-
runt ſedes in judicio, ſedes ſuper domum Davia Pf 121.

In domo veri David, Chriſti ſcil. Summi Regis ae

Sa.
Di
ſor
eſt

ſil
rit
ho
oe
vit

—

Clceto,
Ue ſdi
locvan
Mnintui⸗
vepene
Orun
Cunee
ften ⸗
Nhono
fenun⸗
Atrl
erete
gelel
iften
ſmno
oſr
Hen
Nden⸗
ebrt
Grtin
lni⸗

Atten⸗

—

1el.
iYNit r-

dunn
1 imo
Ee.
niten⸗
patet
ſck.
Ul

6

POTESTATEM REMITYTENDI PEECATA. 273

3. Attendant autem & Sacerdotes, ad quan-
tam evecéti ſint dignitatem, & quàm ſublimi
fungantur munere, cuùm in locum DEl quo-
dammodo ſubintrant, quis enim poteſt dimittere

peccata, niſi ſolus D le US Luc. 5. v. 2 1. Atten-
dant, in collatione hujus poteſtatis Apoſto-

lis dictum fuiſſe: Accipite Spiritum S. Eſt enim
Sacerdotibus Confeſſariis maximè neceſſarius
Divinus Spiritus, ut per ipſos lavet, quod eſt

ſordidum, riget quod eſt aridum, ſanet quod

eſt ſaucium, flectat quod eſt rigidum, regat

quod eſt devium & c.: Spiritus ſcientiæ & con-

ſilii, ut prudenter judicent & conſulant: Spi-

ritus fortitudinis, non reſpiciens perſonam

hominum, ut monenda moneant, pericula &

occaſiones relapsůs amoveunt, ſcelerum gra-
vitatem exponant, pœnam delictis proportio-
5

natam

Pontificis, ſedes græcèé αos poſiti ſunt: Et quæ-

nam hæ ſedes ſunt, qui throni? Tribunalia ſané

Conkeſſariorum ſunt, hoc nomine digna, ſiquidem
non ſolùm hominum, ſed DEl ipfſius throni ſunt,
cujus judicium illi tanquam Vicarii exercent. Et
ideo dicuntur ſedes ſedere, quia ipſi pro tribunali ſa-

cro ſedent, & ſimul ſedes ſunt DEl, quia in ipfis ſe-
det DE.US, qui per ipſos judicat &c. Sedent au-
tem ſuper domum David, quia ſuper univerſam Chri-
ſti Eecleſiam conſtituti ſunt judices; ſuper plebem,
ſuper nobiles, ſuper Principes, Reges & Imperato-
res, ſuper Epiſcopos, ipfmque Pontificem Sum-
mum &c. Magna utique Chriſti gloria, ante pedes
Miniſtrorum ſuorum, hominum ſæpe pauperum, cer-
nere proſtrata eoronata Capita, magnôsque terræ
Principes quzrentes remiſſionem peccatorum &c,

274 APOSTOLISDATUR POTEST. REMITT. PECC.

natam injungant, non debitè diſpoſitos ſinè
abſolutione dimittant, aut ad tempus diffe-
rant & c.: Spiritus pietatis ac timoris Domini,
ut inter lutum quaſi verſantes nihil ſordium
attrahant, & ex ore malignum & peſtilens vi-
rus exſpuente nihil per aures in eorum corda
veneni transfundatur &c. Univerſim etiam
in cœteris actionibus ſuis, converſatione &
vita inculpatos ſe prœbeant, nemini dantes
offenſionem ullam, ne ſacrum hoc vitupere-
tur miniſterium, ne malo quopiam inſpecto

exemplo audaciùs alii delinquant, ne ovium

erga FPaſtorem reverentia ceſſet atque fiducia
&c. Quanquam autem ſeveritate quâdam ſæ-
pe opus ſit, noverint tamen hanc piàâ benig-
nitate & manſuetudine temperandam eſſe;
ponentes ſibi ob oculos Illum, cujus vices ge-
runt, Salvatorem noſtrum, qui non venit vo-
care juſtos, ſed peccatores; qui hos ad ſe con-
fugientes amantiſſimè excepit, qui errabun-
dam oviculam in humeros ſuſcepit, inque cau-
lam reportavit, déque illa inventa congratu-
lari ſibi voluit omnes Angelos DEl, palaâm-
que aſſeveravit, opus non eſſe bene valenti-
bus Medico, ſed malè habentibus &c. Pau-
cis: Habeant ſibi dicta illa Joſaphati Regis ad
Judices ſuos verba 2. Paral. 19. Videte, quid
faciatis: Non enim bominis exercetis judicium, ſed
Domini: Et quodeunque judicaveritis, in vos redun-
dabit: Sit timor Domini vobiſcum, & cum diligentiu
cuntcta facite &.
SECTIO

Mee,

ſe
fe.
onini,
NCon
kenori⸗
tt
deien
oreh
Cunte
hers⸗
helo
Niun
ever
nli
henf
el⸗
ſeesge
0tro⸗
ſecoh⸗
TAbu
gecul⸗
gran.⸗
rl
enti
A⸗2

SSe.
SSE= R6☛ * BSRSBBH
SECTIO V.

DE APPARITIONE DOMINI,;

FACTA DISCIPULIS, DIE RESURREC.-
TIONIS OCTAVA, PRESENTDZ
THO MA.
Jungimus huic apparitioni ea, quæ Evan-
geliſta Joannes narrat de abſentia Thomæ in
prima apparitione, quidque labente tempore

hunc inter & condiſcipulos adtum fuerit. Sit
itaque §. JI.

THOMAS CHIKISTYUM NESUERE-

XISSE NARRANTIBUS NON CREDII.

Joann. 20. V. 24. Thomas autem unus de duo-
decim, qui dicitur Didymus, non erat cum eis, luan-
do venit 1eSUS. v. 25. Dixerunt ergo ei alii
Diſcipuli: Vidimus Dominum. Ille autem dixit eis:
Niſt videro in manibus eis ſxuram clavorum, G

mittam digitum meum in locum clavorum, & mit⸗

tam manum meam in latus ejus, non credam.

SENSUS LITERALIS.

JOon pernoctavit Dominus cum on tolis,
ſed diſceſſit; neque enim poſt eſurre-

Rionem ſuam ita diu cum illis, ſicut anten,

agere ſolebat: Unde etiam ſupra dixerat: Cum

adhuc eſſem vobiſcum; quaſi verò nunc cum ipſis

ampliùs non eſſet. Fuit ſcilicet cum ipſis &
ante & Pog. Reſutrectionem; ſed diverſo ma-

276 NARRANTIBUS SE CHRISTUM VIDISSE

de: Etenim prius fuit cum eis in carne mor-
tali, comitésque eos habuit domi forisque;
poſtea verò in ſtatu, planè alium cum mor-
talibus verſandi modum flagitante; hinc ap-
parebat eis ſubitò veluti homo cœleſtis & im-
Mortalis, & poſt morulam aliquam ſubitdò ite-
rum diſparebat (bb). Quæres: Ubinam ergo
fuerat Dominus commoratus diu noctúque
per illos dies 40., quibus adhuc in terra ſub-
ſtitit. & tamen cum Diſcipulis non fuit? det
D. Thom. I. c. Incognitum eſt, quibus in locis cor-
poraliter eſſet Dominus, cum hoc Scriptura non tra-
dat, & in ommni loco ſit dominatio ejus & . Equi-
dem ita eſt, ſi de cognitione certa agatur;
ſed ſi de conjecturali loquamur, veriſimile pu-
tat D. Anſelmus in Elucid., Eum in Paradiſo
terreſtri manſiſſe cum Elia & Enoch, & cum
iis, qui cum Eo reſurrexerunt. Poſt D. Bo-
nav. in vita Chriſti c. 8Q1. idem refert D. Th.
L. 3 Sent. diſt. 22 q. 3. ad 3. & eſt rationi con-
ſentaneum: Animæ enim illæ non vagaban-
tur huc atque illuc; certum ergo habebant
locum; nullum autem habere potuerunt dig-
nio-

(bb) Hinc D. Th. p. 3. q. 55. a. 3. Cirea Reſurrectio-
em Chriſti, ait, duo erant Diſcipulis declaranda, ſeil ipſa
veritas reſurrelctionss, & gloriaz reſurgentis. Ad veritatem
autem reſurreltionis manifeſtandam ſuſſicit, quòd pluries eis
apparuit & familiariter cum eis eſt locutus, & comedit, &
bibit, & ſe eis palpanaum præbuit. Ad gloriaz autem reſur-
gentis manifeſt anaam noluit continuè converſari cum eis „
ſieut prius fecerat, ne viaeretur ad talem vitam reſurrexiſa
i, qunüum prius kabuerat.

6861.

—

en

ae,
Mot⸗
neir⸗
Ein
tol
ne
Cuare
l⸗
ote
.
ontre⸗
Lh⸗
gatun
ilepe⸗
rucie
A cu
DN.
0
lico⸗
uhn
eben
c
io⸗
— 2
inbir.
,
um
giel 41
A
tſ
n al,
er’

1

8-

THOMAS NON CREDIT. 277

niorem, quàm Paradifum terreſtrem. Recen-
tioribus, qui hunc planè ſublatum volunt,
multùm reluctari non volumus.
Tbomas abfuerat, cùm reliquis apparuit Do-
minus in die Reſurrectionis ſuæ. Tbomas no-
men Hebræum eſt, græcè ιεÜονο, latinè idem
ac geminus ſeu unus ex geminis, qui eodem in
lIucem partu eduntur, quia ſc. & ipſe tali par-
tu editus fuit: Sicut ergo aceidit in nomine
Cepbas, & in nomine Chananæus, ut ſcil. pro
eis græcè dicatur Petrus & Zelstes, ita acci-
dit nomini T bomæ, ut pro nomine Hebraico di-
eatur græcèê Didymus (cc). Duæ autem potiſſi-
3 mæ

(cc) Lyranus: Didymus, inquit, idem ſonat, quod
dubius, quia propter dubium de Reſurretctiene ita cognomi-
natus fuit. Et Theophyl. Diaymus interpretatio eſt no-
minis Thomas: Meritò autem Evangeliſta meminit interpre-

tationis eus nominis, ut oſtendat nobis, quòa dubitater qui-

dam ſit, & id vitii habuerit 4 principio, ut nomen indiat.
Sic ille. Aliis nec interpretatio iſta placet, nec ra-
tio, quia non reſpondet nomini Hebræo Tomas;
quamvis enim νοον Græcis ſignificet dubium, ta-
men Thomas Hebræis id non ſignificat, ſed geniinum.
Salmeron tamen, etiam hanc vocem denotare du-
bium & incertum colligit ex L. 2. Paral. 18. ubi ſa⸗
gitta dicitur miſſa in incertum, hebraicè Tebom &.. Item
quia dubius & incertus non eſt unus, ſed quaſi du-
pPlex ſive didymus, hinc metaphori«è ſaltem ſigni-
ficat dubitantem; & ita accepiſſe videtur cum Eu-
thymio citatus Theophylact. Significare etiam po-
teſt abyſum à Theem; Hinc gl. ord. Tyemas i. e abyſſis;,
quia aubitando plus novit &c. Et ſané in Thoma Di-
dymo gemina reperitur aby ſſus; hinc nimirum Di.

27 8 NARRANTIBUS sE CHRISTUM VIDISSE

22

mæ ex verbis Non erat cum eis natcuntur quæ-
ſtiones; I. Ecquè factum, ut à congregatis
reliquis abfuerit Thomas: 2. An, quia ab-
ſens erat, non acceperit poteſtatem remit-
tendi peccata? Ad 1 mum ꝑ; det Chryſoſt hom.
86. credibile eſſe, ex fuga, quam capto Do-
mino ceperant Diſcipuli, tunc eum nondum
rediiſſe. Idem ajunt Theophyl. & Euthymius.
Atque inde factum, ut & in credendo tardior
eſſet & obſtinatior; Cùm enim mulieres Diſ-
cipulis Reſurrectionem nuntiarent, affirmaret
Petrus, & Diſcipuli Emmauntini confirma-
rent, quia tunc non aderat, nunc cùm ſubitò
& inexſpectatò audiret, non credidit, quem-
admodum & alii Diſcipuli, cùm primò à fœ-
minis audiverant, illis non crediderunt (60).

vinæ Boenitatis & Sapientiæ; hine fragilitatis hu-
manæ, ita ut in eo impleatur illud: Abyſſus abyſſum
invocat Pſ 41., cùm clamavit ad Dominum; Demi-
us meus é6 DElsS mens,
(dd) Ex verbis Luc. c. 24. v. 9. Mulieres regreſ⸗
monumento nuntiaverunt illis undecim &. argui poſſet
etiamw Thomam, quia erat unus ex undecim, ex
mulieribus Reſurrectionem Magiſtri intellexiſſe &c.
Sed jam ſupra ad hoc reſponſum elt, znaecim poſitos
eſſe, quia hic erat tunc numerus Collegii Apoſtoli-
ci: Sicut in præſente textu orunter duodeeim, quia
tet erant paulò ante, & poſtea rurſus hic numerus
complendus erat, aut quia erat unus ex Auodecim illis
à Chriſto in principio electis. Potuit quoque fuiſſe
Adhuc cum illis Thomas, quando primi illi de Re-
Wrrestione nunrii allati ſunt, dein verò alia ex cauſa

inde abülle, etiam pauloò ante, quàm veniſiet

——

2——, — —

—

f———— ———— —

THOMAS NON ChEDIT. 279

Ad 2dum èedet D. Cyrillus L. 12. C. S8. Tho-
mam licèt abſentem unà cum alus præſentibus
Spiritum S. & poteſtatem remittendi peccata
accepiſſe (ee). Veriſimilius aliis eſt, iſtud be-
neficii & gratiæ à Chriſto poſt octiduum ap-
parente collatum eſſe reſipiſcenti Thomæ.
Apoſtolis undecim ſe Dominum vidiſſe te-
ſtantibus Thomas non credit: An ergo mentiri
§⁶ 4 eos
S8US: Et ſic ſtri tè implerentur verba Lucæ de an-
deeim; & ſimul verba Joannis, quòd tunc Thomas
non erat ampliùs cum eis, quando venit 7BSUS.
(ee) En verba: Quomedo, dicet quispiam, ſi tune
aberat, quando Chriſtus ſufflans dixit: Accipite Spiritum
S. &c. Spiritus ipſe particeps factus eſt? Dicimus igitur;
wvirtutem Spiritis ex intentione dantis Chriſti in omnes Diſa
cipulos pertranſiſſe; non enim quibusdam, ſed omnibus Diſci-
ulis dedlit. Quare liberalitate dantis non ſolum præſentes „

ſea etiam abſentes Apoſtoli Spiritum S. acceperunt. Quod

anutem non violenta, ſea tuta veraque iſta ratio ſit, authori-
tate ſanltæ Seripturæ monſtrabimus. Juſſit DEUS quendamz
Moſi (Numer. I1.) ſeptuaginta Seniores Juazerum eligere.
Dixit autem de ſpiritu, qui erat in Moſe, ablaturum ſe at=
que impoſiturum in illis. Cam verò duo Heldad é6 Medad
de 70. Seniorum numero remanſiſſent, as Spiritus omnibus
illis 70. immiſſus fuiſſet, prephetaæbant quidem, qui erant cum
Moſe, prophetabant autem etiam illi duo, qui aberant: Jo-
ſue verò myſterii virtutem ignorans „ & ſecundum Dathan
Abiron illos facere putans, rogabat Moſen, ut Heldad &
Medad à prophetando vetaret: Tune Di vinus ille Vir opera-
tionem Spiritus intelligens, reſponait: Quid mularis pro
me? Quis tribuat, ut omnis populus prophetet, &
det eis Dominus Spiritum ſuum. Vides, quomode ra-
tionem Joſue Moſes rejeeit ? Utinam enim, inquit, uni verſo
populo Spiritus daretur Ge, Hæc erudité & eleganter
Cyrill.

28 0 NARRANTIBUS sE CHRISTUM VIDISSE
eos arbitrabatur? Minimè; ſed formidabat, ne
decepti eſſent ſpectri ahcujus viſone; ideo ſe
non crediturum ait, niſi & tangat, & mittat di-
gitum in loca clavorum, & manum in latus, ſeu
niſi diligenter perſcrutetur, an ſpectrum ſt, ne
& ipſe decipiatur (ff) Quemadmodum fſcil.
reliqui etiam Diſcipuli primò videntes Domi⸗-
num, ut Lucas ait, exiſtimabant ſe ſpiritum vi-
dere; ſic Thomas Dominum non videns, ſpi-
ritum potuiſſe apparere arbitrabatur. Equi-
dem S. Aug. Serm. 156. de Temp. verba hæc
Thomæ non neganti attribuit, ſed inquirenti:
Vox, inquit, iſta: Niſi videro in manibus ejus
fixuram clavorum, inquirentis eſt, non negantis.
Dum boc dicit L'bomas, doceri voluit, confirmari de-
ſideravit &, Item: Dominus in Abpoſtolo ſuo non
dubhitationis vitium, ſed ſolicitudinis inſtruxit affe-
dum & †. D Ambroſ in Luc. ait, non dubitſſe
Thomam de Reſurretctione Chriſti, ſed de qualita-
te Reſurrectionis & . D. Cyrill. Thomam appel-
lat ſapientiſſimum Domini Diſcipulum; ad-
dens: Mibi videri ſolet Tbhomas non infidelitate ma-
g5,
(ff) Huic ſententiæ favet Origenes L. 2. contra
Celſum ſic ſcribens: Aſſentiehatur Thomas narrantibus
Je vidiſſe Cbriſftum, quaſi non novum eſſet conſpici defuntti
animam: Caterum t Eum in proprio corpore reſurrexiſſe ere⸗
deret, id non poterat as animum indacere: Luapropter non
dicit ſolum: Niſi videro, non credam; ſed adjunxit:
Niſi miſero manum meam in veſtigium clavorum,
& contreéctavero latus ejus, non credam. Hec autene
dicehat, quia arbitrabatur fieri poſſe, ut oculis ſe oſferret cor.
Pus V. g. abreum per omnia vero humano corpori ſimile &o.

Hæec ille.

—o e

—

THOMAS NON CREDIT. 281

gis, qudm ſummo mœrore perturbatus fuiſſe, quia
Dominum oulis ſuis non viderit: Putavit enim for-
Jitan nunquam ſe in hac vita viſurum. Vitam enim
eſſe naturaliter Chriſtum, atque ideo mortis imperium
poſſe deſtruere, non dubitabat: Nam qui ab alis in
teritum repulit, quomodo àcarne ſua non repul ſſet
Mærore igitur, quia ipſe quoque non viderit, & lIæ-
titid ſingulari affectus, quia ſurrexiſſe audiebat, ad
infidelitatem delabitur, & videre præſentem gliſcit,
& ardet, ut pollicitatione illius certior fieret. Au-
divit enim dicentem: Modicum, & non videbi-
tis me; & iterum modicum, & videhitis me;
& gaudebit cor veſtrum. Hæc Cyrill. Item:
Præ gaudio, inquit, magis, quàm infirmitate men-
tis dubitſſe Thomam diximus, quoniam & de aliis
Diſcipulis dixiſſe Lucam non ignoramus c. 24 v. 41.
Adbuc illis non credentibus, & mirantibus præ gau-
dio & c. Veriſimilius tamen eſt, Thomam ve-
rè incredulum fuiſſe, nec poſſe omnimodè ex-
cuſari. Quid enim illius verba volunt? Idem,
ac ſi diceret: Vos, fratres, vidiſſe Dommum
JESU Mredivivum à mortuis refertis, ma-
nusque Ejus pedes & latus intuitos eſſe, atque
adeò Corpus contrectâſſe &c. Næ ego tam
levis ſim, ut ſimplici relationi veſtræ tam fa-
cilè credam. Sicut vos inani aliquo forſan
