Ge608

Z

2

„

—--—— — 8 .

riſius Iesus, qu ſt, imo qui reſurre
it,-etiam 1 RWiͤlkree Ppro noôbis. Rom S.

Lortem noſtram moriendo deſtruxit, et vitam
reſurgendo FeparavIt. Eccl Præf. Paſch.

Xlauber Cach. Ic. & erc. A. E-

0 HR I § TV 8
DEI FILIVS
Posr“—««
RES VRRECTIONEM
IN TERRIS

APPARENS:

reſurre
18. Rom. 8.

EXPLICATIONIS

QA“Tĩ᷑/R Ss. EVANGELIORUM

PARSPOSTREMA,
COMPLECTENS

VITAM D. N. J. C. GLORIOSAM

SIVE
TEMPUS A RESURRECTIONE EUS
USQUE AD ASCENSIONEM
IN COELUM:
ALME CONGREGATIONI
MAJORI ACADEMICX
SUB IITULO

B. MARIA. V.

Al ANGELO SALUTATNX.

0 BLAT A.
Wtan BAMBERGA ANNO MDCCLANMA
Eileh. =— —

Tybpis Joannis Georgii Klietſch, . 8 e
141. Alma Iniverſitatis T'ypographi. „½ 4 . e
F αι. A.

Præbuit ſe ipſum vivum poſt paſſionem ſu-
am in multis argumentis; per dies quadragin-
ta apparens eis, & loquens de Regno DEl.
Act. Aboſt. c. I. v. 3.

* *

REVERENDISSIMO
CELSISSIMO

§. R. L PRINCIPI DOMINO,

Gin. DEI & APOSTOLICAZ SEDIS GRATLA

IMPERIALIS ECCLESIE
B AM BE RGENSIS
CATHEDRALIS WIRCEBURGENSIS

FRANCIE ORIENTALIS
DIICI, &c. &c.

AlLlMA (ONGREGATIONIS
ACADEMICAL MAJν s
BAMBERGENSIS

PREFECOTO,

PKINCIPI at DOMIMO, PoMX
NOSTRO CEMENIISSTM0.

CETERISQUE

Reverendſſimis, Excel-
lentiſſimis, IIuſtriſſimis,
Perilluſtribus, perquam
Gratioſis, Ampliſſimis,
Magnificis, Eximiis, Ad-

modum Reverendis, Con-

ſultiſſimis, Expertiſſimis,
Prudentiſfimis, Specta-
tiſſimis, & Orna-
tiſſimis DD.
MAGISTRATIBUS,

DD. ASSISTENTIBUS,

SECRETARIO, CONSULTORIBUS,
UTRIUSOQUE STATUS ECCLESIA-
STICI & SECULARISs,

Offert & Conſecrat

Socdalitas Acad. Bamb.

3
i
ſent,

gue
Gllene
“
i
ener

nmnunu,
uumnn

(ucil
iNe
ſo⸗

u;

. 4 caſl
4 4 wei

3

—

—

. Re SSe 72 NSS
(RSSSSSE SSS
SECTIO I.
DE HIS, CQIX FOEMINIS AD
SEPULCHRUM CHRISTI VENIEN-
TIBUS CONTIGERUNT.
§. I.
ITIERES CHRKISYUM UNCTYU-
RE VhENIUNT AD MONUMENIUM.
Matth c. 28. v. I. Veſpere autem Sabbati,
quæ luceſcit in prima Sabbati, venit Maria Mag-
dalene, & altera Maria, videre ſepulchrum.
Marc. c. 16 v. 1. Et cum transiſſet Sabbatum,

Maria Masdalene, & Maria Jacobi, & Salome
emerunt aromata, ut venientes unkerent JESUM.

v. 2. Et valde manè und Sabbatorum, veniunt ad

monumentum, orto jam Sole.
Luc. c. 24, V. 1. Und autem Sabbati, valde
diluculo, venerunt ad monumentumn, orlautes, quc
baraverant, aromata.
Joann. c. 20. V. 1. Und autem Sabbati, Ma-
via Magdalene venit manè, cum adbuc tenebræ eſ-
Jent, 4 47 moznimentum.

SENSUS LITERALIS.
Ortuus fuerat Chriſtus feriâ ſextâà, hor4
nonàâ, ſecundùm nos tertià pomeridia-
nà; ,ſepultus paulèò poſt eâ ipsâ die ante oc.
caſum Solis; nam ab occaſu Solis Sabbstum
incipiebat, quo ſepelire mortuos non licebat:

Hinc Lucas ita finit præcedens c. 23. Die⸗
. kk6 ergt

2 MuLIERES CHRISTUM UNCTURX

erat Paraſceves, & Sahbatum illucéſcebat V. 54.
Subſecutæ autem mulieres, gquæ cum eo venerant de
Galilæa, viderunt monumentum, & ſolicitè obſer-
odrunt, ubi & quemadmodtum poſitum erat corpus
ejus v. 5ÿ̊. Et revertentes ex horto ſeu loco
ſepulchri in civitatem paraverunt interim aro-

mata & unguenta; & Sabbato quidem ſiluerunt

Jeeundim mandatum v. §56. i. e. ab opere ipſo
unétionis abſtinuerunt, quia id diei feſtivi-
tas poſcebat; Sabbato autem transacto, und
Sabbati, i. e, primâ Sabbatum inſequente die,
valde diluculo aromata, quæ paruverant, portantes,
ad monumentum reverſæ ſunt e. 24. ſeq. v. I.
Primum ex cit. tt. hic dubium exoritur de
tempore, quo parrunt aromata, quia Mar-
cuüs ait, ea emiſſe, cuùm tranſiſſet Sabbatum;
Lueas verò loc. cit. ait eas parâſſe aromata,
& dein ſubdit, Sabbato eas ſiluiße &. detur:
Lucas non affirmat, mulieres parâſſe unguen.

ta præciſè ante Sabbatum, ſed anticipatione

uſus ſimpliciter aſſerit, eas parâſſe Unguenta,
quaſi per parentheſin interjiciens, ab hac ta-
men præparatione ob reverentiam diei ipfo
Sabbato eas abſtinuiſſe, & quod intendebant
pium obſequium diſtuliffe.! Forſan feri4
ſextâ à ſepulchro regreſſæ, ante Sabbatum

parârunt aliqua aromata ; ſed cùm illa non

4

ſuſicerent, poſt Sabbatum emerunt plura (a).

(aà) Sic gloff. ord. ex Beda: Sepulto mi.

27, e ruir eperart t. e, eſiae ad Jolis oecaſän, pasa-
verkyt ungnents, ut Lucas ait; Et quia pra anguſtia tidnr

do

Do
ine
elt⸗
Shl.
moG

Evan

aren
lerun
dur

——

ailent
Ar/TñE
ſert
pari
Cum
tum
6
lkn
ceſen
deid
Pre,
In
ſer
de
W

Dabium alterum eſt de tempore, quo foœ-
mineæ ad ſepulchrum venerunt. Prima diffi-
cultas eſt in verbis D. Matth. Veſpere autem
Sablati &. Si veneérunt veſpere Sabhbati, quo-
modo ergo man? aur dilucido, ſecundùm alios
FEvangeliſtas? Ven. Beda ita conciliat: Veſ-
pere Subbhati venire (&perunt, ſed luceſcente mane

ad ſepulchrum pervenerint: 1. e. veſpere aremata
paraverint, ſed parata, manè ad ſepulchrum detu-
lerunt & . Verùm ita præparari ad venien-

dum non eſt venire (b). S. Hieron. ep. 10.

poris eplere non potuerunt, moæ tranſadto Sabheto i. e, oe-
cidente Sole, abi operandi licentia rediit, feftinärunt emere
aromata, uùt ait Marenss. Dici etiam poteſt, feri4

fextà ante Sabbatum in domo unguentarii eas præ-

paràâſſe unguenta ſecundùm Lucam; ſecundùm Mar-

cum verò, quia Sabbatum advenerat, poſt Sabba-

tum rediiſſe, eâque emiſſe.
(b) Apud Cardin. Baron. ita explanantur verba
iſta: Vefſpere Sabbati, i. e en ortu ſyellæ eius, quæ lu-

ceſeit in prima Sabbati, quæ ſtella etéam Veſper dieitur c.

Sed græcè non eſt nomen ſtellæ; legitur enim Pe,
j. e. ſerò: Præterea ſtella hæc cùm manéè apparet,

non ſolet appellari Veſper, ſed Lueifer, ideôque inter-

pretatio hæc literæ minüs zonſona eſt. S. Ambr.
in Luc. diverfas diverſis temporibus veniſſe mu-
lieres arbitratur, alias finé unguento veſpere Sab-
bati, alias cum unguento primâ Sabbati &c. Si-
militer D. Greg. Naz. Or. 2. de Refſurr. quatuor ac-
ceſſuum quatuor diz erſis temporibus meminit:
„Matthæus, inquiens, de iis ſcribit fœminis, quæ

4

„Yeſpere Sabbaterum venerunt; Joannes Magdale-

„nam ait veniffe in teenbris; Lucas alias circa dilu-

A MotIRES CHRISTHM UNCTUVRX

ad Hedib. q. 4. ita habet: Matibæus ſeribit veſ.

pere Sabbati, i. e. ſerò, non neipiente notte, ſed
jam profundd & imegna ex parte transactaà & c.
Interpres verò ob verbi ambiguitatem non ſerò m.
terpretatus eſt, ſed veſpere. Nox ſc. Sabba-
tum ſubſequens deſinebat jam & illuceſcebat
in unam ſeu primam diem poſt Sabbatum,
ſeu appropinquabat lux ſequentis diei, ſci-
licet Dominicæ (c). Nicephor. L. 1. C. 33. fic
in.

„eulum, Marcus alias oriente Sole &c.,, Verùm li-
cêt aliquæ repetitis vicibus, üt infra dicetur, ac-

ceſſerint ſepulchrum, dicere tamen intra tam bre-
ve tempus fuiſſe alias & alias, ejusdem etiam no-

minis, neceſſitas non cogit, imò contrarium po
tiùs é textu eruendum videtur. ä
(c) Similiter Dionyſ. Alex. ep ad Baſilid. Qut
vem banc ſubtilius & aocuratius expendent, nottem profun-
dam i ec. noctis tempus jam pene decarſum per veſperam à
Matthao ſignifoatum ſtatuent &r. Et S. Aug. 1. 3. de
conſ. Ev. ₰ parte prima noktis „ qut eſt veſpena, ip am
nottem voluit ſignificare Matthæus,in ujus nockis fene ve-
erunt mulieres ad monumentum Ea erd Ae oauſa intelli⸗
gitur eandem nottem Nio appellaäſſe . uia Jam 4 Veſpere lice-
bat afßf rre aromata tranſatto tizue jam Sabhbate; erge
quoniam Sabbato impediehantur, ut non ante fæcerent, 45
eo tempore nominavit nolcten ex quo eis licere pit ut a⸗
cerent, quodeunque vellent, tempore ejusad:m nockis c. Si
ob'icias Auguftino, ſœminas veniſſe diluculo, non
veſpere i. e, nocte, ſic reſpondet: Ußitatus loquendi
mo las Divinæz Scripturg eſt 4 parte totum ſnißte r 4
veſp ve ergo noctem ſignißes vit Mettheus, cujus extremam
ef ailuculum; ailueulo enim venerunt illz muliores ad mo-
mumentum, ac per hoe et noéfe venerunt, quæ ſigniſfteatz eſt

nemine veſpere: Tota enim nißcata eſt eo nomine, & den

ilter
N
ſoſt
luc⸗
gemn
dobb

ibit vel⸗
1olte, /ℳ
At Ge.
ſerd n
. Sabba⸗
ceſcebet
batum,
lei, ſe⸗
, 33. ſe
In.
erüm li.
tur, 1.
tam bre⸗

uum n0.

dum de

il 2
n ii
e 4
te
, n
e N.
aintli
ſert lit⸗
4to; N
rent, 4
,i
.
lo, hon
in,
zere 9
Irem
m.
714 6

VENIUNT AD SEPUI. CGHRUM. 5§

interpretatur: eſpere autem facto ij. e. poſt 7.

dies bebdomadæ, qui dizuntur Sabbata &v. q. d.

poſt totius hebdomadæ peractum circuitum
illuceſcente die Dominicàâ venerunt &c. Eo-

dem modo Euthym. Matthaus dicens veſperam
Sabbatorum ſinem ſigniſicavit omniim Sabbatorum
ſide ſepteni helkdomadæ dierum: Ne autem putes,

quòd in fine Sabhati venerunt mulieres, addit, quæ
luceſcit & -. * Hebræi ſctlicet Sabbatum hono-

„rantes, pergit idem Euthym., etiam 6. dies

„ipſum præcedentes in honorem ejus Sab-
„bata appellabant; nominantes diem Domi-
„ icam unam ſve primam Sabbatorum, ſe-
„Cundami & tertiam hebdomadæ diem ſe-
„cundam & tertiam Sabbatorum, & ſimwili-
„er alios dies ſequentes Cc. „(d).
Dubjium tertium facit, quod addit Mar-
cus: Oito jam Sole; non enim is venit orto
Jam Sole, qui vilde manès aut valde diluculo venit.
Reſpondet Montanus, foœminas valde mane
“S A 3 ſur-

qudounque nobtis parte veniſſent eâ utique notte veniſſent: :
Cum ergo venerunt varte ejus noltis extrema, ea procul du-
bio notte venerunt Hæc Aug.
(d) Hinc conſtat idem hie eſſe veſpere Sabbatorum
& veſpere Sabbati; nam veſpera omnium ſeptem Sab-
batorum erat veſpera ſive ſero Sabbati propriè di-
Gti jam exſpirantis & deſinentis, & ſumitur veſ-
pera ſive ſero, ùt dicdum, pro tempore veſpertino
R ſerotino totius noctis, 'quod vergit ſeu luceſcit
in primam diem, ſive quo! rurſus incipit Prima di-
es Sabbati, gracè Æσ Tοαα ααπιεια * . 75 ri-

õ iæ a6εSarο. MZ

N

6 MorIERES CHRISTUM UNCTURE

ſurrexiſſe, & ad fepulchrum ſe contuliffe;

ſed perveniſie, quò tendebant, orto jamso-

le &c. Eſt hæc ſententia Dionyſ. Alex. ep.

cit. Licèt enim valde manè primo diluculo
iter ingreſſæ ſint, dum tamen alia aliam ex-
ſpectat, dum parata accipiunt aromata, dum

progrediuntur per urbem & extra urbem,

facile tantum temporis tranſiit, ut cùm ad
ſepulchrum ventum eſſet, jam Sol exoriri
priméôsque radios ſpargere cœperit. Reſpon-
dent alii, duobus modis dici Solem oriri; al-
tero poſtquam ingreditur horizontem, alte-
ro priusquam ingreditur, cùm diluculum ſuâ
luce efficit: Veniſſe verò fœminas orto jam
Sole hoc ſecundo modo, cùm Sol lucem
quandam tenebris adhuc mixtam efficiebat,
quod ſignifieat Marcus, cùm addit valde ma-
ne, q. d. cùm Sol nondum horizontem ingrefſ-
ſus erat, ſed crepuſculum effieiebat matuti-
num. Idem ſentit S. Aug. de conſ. Ev. I. c.
„ Quod dicit Lucas valde diluculo, & Toannes
„Manè cùm adbuc tenebræ eſſent, hoc intelligitur

„Marcus dicere valde manè oriente jam Sole,

„ (e) hoc eſt, cùm cœlum ab Orientis par-
„te jam albeſceret, quod non fit, niſi Solis
„Orientis vicinitate &c. Ejus enim eſt ille
„fulgor, qui nomine auroræ appellari ſolet
(H.
(e) Græcè Aνuςπιäοςε s aoriſtus enim primus

pro tempore præſente ſeu adhuc durante, ut alibi
ſæpe, ita hic uſurpatus dici poteſt.

* 93
Quar-

() Sunt, qui verba oto jam Sole idem ſonare ve-

.
—

ſamdo⸗
lex. ep,

lucuto
ſamn ex⸗
3, Gud
Urhem,
o 10
exoriri
eſhon⸗
ririzal⸗
, Alte⸗
Um fui
to jam
lucem
jebat,
lde mne⸗
inoret⸗
atlll⸗
,l, .
annes
ſgitur
Sole,
par⸗
olis
Pile
el,
uar⸗

—
mus
libi

⸗

vENIUNT AD sEPULCHRUM. 7

Quartò cùm- fœminæ hæ ſciverint Chri-
ſtum à Joſepho & Nicodemo delibutum mag-
nâ unguenti copiâ, quorſum igitur jam un-
Hum rurſus ungere volebant? Dici forſan
poſſet, ſœminas non adfuiſſe unctioni Nico-
demi, ſed è& loco tantùm remotiore ſpectúſſe,
ubi ſepeliretur: Verùm verifimilius eſt, pro-
piùs acceſſiſſe, & quid ageretur, eas vidiſſe &c.
Si enim viderunt, quomodo poſitum erat corpus
eius Luc. I. c., etiam videbant & ſciebant il-
lud unguentis perfuſum: Itaque ardens po-
tius erga JESUM amor urgebat, ut licèt jam
unctum ungere & ipſæ vellent, quémque
viventem tantopere dilexerant, conſuetis
ultimæ pietatis officiis proſequi. De earum
nominibus alibi actum (g).

lint ac poſt veri Solis Chriſti Reſurreſtionem; jam
enim hic reſurrexerat, cùm mulieres ad ſepulch-
rum acceſſerant. Sed ſenſus iſte potiùs myſticus eſt.
D. Chryſol. Serm. 2. de Reſurr. ait, Solem in hoc
die concitatiùs in judæam feſtinâſſe, ita ut ſummo

mané jam eſſet ortus. Ab hora, inquit, ſextz uſque

ad nonam tenebræ faltæ ſunt: Ergo Sol, qui præter boram,
ut Domino compateretur, abſeeſſerat, cum reſurgeret Domi-
nus, claritate ante tempus occurrit; 6 qui urt ſuo commore-
tur Autori, ipſam meridianam ſuam mortificaverat clari-
tatem, evictis tenebris, ut conſurgeret Autori ſuo, anteluoa-
nus erupit &. Pia hæc meditatio eſt.
(g) Baron. ex Rituali Rom. inter eas ponit etiam
Martham. Virginerm Deiparam etiam ſepulch-
rum Filii inviſiſſe, videtur ſignificare D. Naz. Or.
2. & in Tragœdia de Chriſto patiente Sedulius
antiquus Poëta canit:

8 MoLIERES CHRISTüUM UNCTURX

SENSUS MORALIS ET
MVYSTICUS.
. M Agdalenæ aliarumque ſanctarum mulie-
rum exemplo Servatori noſtro adhæ-
reamus amore tenero, ardente, conſtante.
Diſcamus ab illis manè ſurgere ante lucem,
quia promiſit Dominus coronam vigſlanti-
bus: Diſcamus utl diei, ita ætatis noſtræ
conſecrare primitias: Neſcit enim tarda mo-
limina Spiritůús S. gratia- Amor neſcit mo-
ras „ cùm officia exhibenda ſunt Dileéto:
Qui Chriſtum vocantem continuò non fſe-
quuntur, non ſunt apti Regno DEI. Oportet

—

nos cunéctis Servatoris noſtri obſequiis devo-⸗

vere, ipſi commori, & cum ipſo reſurgere
quantocyùs, ſtatim atque Sol Juſtitiæ per
gratiam ſuam nobis affulget. Orto jam Sole.
Non

Hor luminis ortu
Virgo Parens aliæque ſimul eum munere matres
Meſſis aromatieæ, nocta venére gementes

Ad tumulum &ο.

Et Gregor Nyſſ. Niceph. & Theophyl. putant eam

intelligi per alteram Mariam &c. Quæ tamen
opinio rejicienda; quia Virgo in Evangelio MA-
TER IESU appellaztur, non altera Maria, neque

Magdalenæ poſtponitur: Tenendum potius, Eam

cum reliquis fœminis non ivifſe ad ſepulchrum,
utpote has fide longiſſimo intervallo ſuperans fir-
miſſiméque ſperans rediturum tertià die in vitam,
adeôque nes unguentis opus ſciens, exſpectabat il-
lum domi, precibus ſanctiſſimisque meditationibus
intenta: Cujus etiam glorioſo aſpedtu prima om-
nium recreata fuit, ůt dicetur infra,

—☚

E VENIUNT AD SEPULCHRUM. 9

—,— —

eI Non differenda eſt converſio, non adoleſcen-
tia & juventus mundo, vanitati, voluptati-
molie. bus dicanda, provectior autem & ſenior &tas
Nadhv. DEO ſacranda (h). Sponſa de lecto ſurgit, ut
ſtante, quærat dilectum: Non in lecto, non in de-
lucen, liciis, non in otioſa mollique vivendi ratio-
glatt. ne; non in civitatis plateis & vicis, non in
noſrre negotiorum & ſocietatum ſæcularium tumul.
da mo. tu, ſed in ſepulchro, in ſeceſſu ſancto, in

tno. paſſionis & mortis ejus meditatione, per ſen-
ſuum noſtrorum mortificationem & veteris

lecto:
on le⸗ hominis ſepulturam Eum inveniemus &c.
vortet 2. Eà autem præcipuè die, quæ ab antiquis
gero⸗ Dies Reſurrettionis Chriſti vocabatur & inde
igere verè Dominica ſeu dies Domini, IESUM
2 pet quæramus: Conveniamus ad Eccleſiam, ut
Sle. Corpus ejus adoremus & ſumamus, non
Non mortuum, ſed vivum & glorioſum; non in
— ſfſepulchro, ſed in Sacramento abſconditum,
& immolatum in Myſterio, quo mors ejus
A f M com.
. *
men h) Maturiores habet frulctus accelerata devotio, ait S.
14. Ambroſ. „Adhuc quidem tenebræ ſunt, ſed tamen
gue „ Sol Juſtitiæ ortus eſt nobis: Per fidem ambula-
m „mus, & non per ſpeciem; ſed tamen veſper lu-
n, „ ceſcit: Chriſtus, cujus Oriens nomen tjus, nos 11.
e⸗ „ luminat ad cognitionem fuam: Et nox ſicut dies il-
, »luminabitur Pſ. 138.,„ “„ Reſurgente Chriſto, ait
E „S. Petr. Chryſ. Serm. 75., fidelibus luceſcit veſ-
4 „ per; dies infidelibus tenebreſcit: Diſcipulis nox
. „mutatur in diem; Judæis dies vertitur & muta-

„tur in noctem. „

10 MorIzRESs CHRTSTEM UNCTUREZ

commemoratur, fructusque illius nobis ap-

plicatur (¹). —=ð
3. Venire illue debemus, non ſolùm ut vi-
deamus, ſed ut illi pietatis officia exhibea-
mus, quemadmodum fanctæ mulieres cum a-
romatibus venerunt &c, Aromata ſunt ora-
tiones juſtorum: Hinc David bſ. 160. v. 2.
Dirigatur oratio mea ſicut incenſiun in conſpectu
tuo. Et S. Joanni viſi ſunt 24. Seniores cade-
re coram Agno, babentes ſinguli pbialas aureas
plenas odoramentorum, quæ ſunt orationes Santto-
rum Apoc. y. v. 8. Aromata ſunt eleemo.
ſynæ, de quibus Apoſtolus: Repletus ſum ac-
ceptis ab Epaphrodito, quæ miſiſtis odorem ſuavita-
tis, boſtiam acceptam, placentem DEO ad Philipp.
4. V. 18. Aromata ſunt quævis bona opera,
quæ

(i) Si fide vivi contemplemur hoc myſterium,
üt Maria ſepulchrum [ESU, dicere poterimus:
Vidi Agnum ſtantem tanquam occiſum Apoc. y. v. 6. lbi
enim Servator noſter eſt in ſtatu quidem glorioſæ
immortalitatis: Vidi ſtantem; ſed tamen ſimul in ſtatu
vicimæ: Vidi tanquam occiſum. Palla ipſa linea, in
qua Chriſti Corpus conſecratur, quam Corporale

vocamus, Chriſti ſepulturam & ſindonem, quâ

ejus Corpus à Joſeph involutum fuit, nobis re-
præſentat & in memoriam revocat. Unde s. Iſid.
Peluſ. ep. 123. eribit: Pura illa ſindon, quæ ſub Di vis
vorum donorum miniſterio expanſa eſt, Joſephi Arimathen-
s eſt miniſterium: Ult enim ille Domini Corpus ſindone in-
volutum ſepulturæ mandavit, per quod univerſum morta-
lium genus reſurreöétionem percepit; eodem modo nos propoſi-
tionis Panem in ſinaone ſacrißcantes, Cbriffti Cerpus ſius de.
hbitatione reperimus.

Ue
er
ſimn
gne
ſeer⸗

DE

ril⸗
e
guog
on
urnu

nm4“ VENIUNT AD SEPULCHRUM. 11

—,—

obis a)⸗ quæ mundo corde & purâ intentione DEO
offerimus: Oblatio juſti impinguat altare, & odor
Im utri⸗ Juavitatis eſt in conſpectu Altiſſimi. Caro quo:
exhibez. que mortificata & DEO per caſtitatem con-
CUN .. ſecrata pretioſum unguentum eſt. Sacrificia
unt Or DEO grata, ait Tertullian. L. de reſurr. carn.
60. V. 21 c. 7. » Conſtibtationes dico animæ; jejunia, ſeras
. . »* 3 . 2*
Conſe aridas eſcas, & appendices bujus oſſicii ſordes, caro
es cale. de proprio ſuo incommodo inſtaurat. Virginitas
Aure qtioque & viduitas, & modeſta in ocoultô Matri-
Ghni⸗ monii diſſimulatio, & una notitia ejus , de bonis
eleemo. carnis adolentur (K). —
ſamn . Cum
ſuuvitl . . ; 0
Phi (k) Hinc S. Greg M. Nos ergo, inquit, in Cbriſtum
llpp. JESMM DEI Filium pro nobis mortuum & ſepultum ere-
1operd, entes, ſi odore virtutum referti, cum opinione bonerum ope-
rum Dominum quærimus, ad monumentum illius oum 2.76.
— matibus venimus Illzæ autem mulieres Angelos viaent, quæ
ſterium, cum aromatibus venerunt, quia illæ mentes ſupernhos ci ves
tetimus: aſpioiunt, qui cum virtutum odoribus aa Dominum per
,/6. li fſancta deſideria profteiſocuntur. Et D. Bern. Serm. 10.
ſorioſt & 12. in Cant. Adeamus ad ESNMW⅛ cum aroma-
lintltn „tibus contritionis, devotionis. & pietatis ſeu mi-
nen . „ſericordigæ.. Prima ſpecies unguenti confieitur ex
rporte „peccatorum noſtrorum recordatione, & Divini
n, aul „amoris igne in corde noſtro coquitur: Altera ex
bis e⸗ „Divinorum beneficiorum conſideratione: Tertia
d. „de omnibus quorumlibet miſerorum ærumnis,
3Viui „etiamſi fuerint inimici. Felix mens, quæ talium
etlen-. „Collectione aromatum ſefe ditare & impinguare

„curavit, infundens ea oleo miſericordiæ, & ardore

e in. . . . . .
gorta- „decoquens charitatis. Quis putas eit jucundur
roheſ⸗ sshomo? Qui miſeretur & commodat; pronus compati,
vi d, „ſubvenire promptus, dare quàm accipere beatius

judicans, ignoſcere faeilis, diffieilis iraſci, ulciſ-

12 MoCüIERES CHRISTUM UNCTURXZ

4. Cum aromatibus ad IESUmonumentum
& Templum ejus veniunt mulieres Chriſtia⸗

næ, ſi orent, ùt hortatur Apoſt. I. ad Tim.
2. V. 9. & 10. in habitu ornato, cum verecundia

& ſobrietate ornantes ſe, & non in tortis crinibus,
arut

„Ci penitus non acquieſcen?, & per omnia proxi-
„morum æqué ut proprias reſpiciens neceſſit tes.
„Quæcunque ſic affecta es anima, pretioſa aroma-
„ta ad ſepulchrum Domini [ESU attuliſti „ Idem
mellifluus Serm. 2. pro Temp. Paſch de ſpirituali-
ter ſeu per peccatum mortuo ad Paſtores anima-
rum loquens: „Quid faciemus ei? Quod fece-

„runt ſanctæ mulieres. Emernnt aremata, ut venientes

»ungerent ESM M: Nunquid ut fuſcitarent? Etnos
„ſcimus, quia ſuſcitare noſtrum pon eſt, ſed un-
„gere nobis incumbit; ne fœteat qui huiusmodi
„eſt, ne ſit cœteris odor mortis, ne pereffluat &
„penitus diflolvatur. Emant proinde aromata ſua
»tres mulieres; mens, lingua, manus. Quærat
„mens aromata ſua; ante omnia compaſſionis af-
„festum, dehinc recdtitudinis zelum, & inter hæc
„diſcretionis ſpiritum non omittat. Linguæ aro-
„mata tria ſunt, modefſtia in increpando, copia in

„exhortando, efficacia in perſuadendo. Quia ve-
„rò conſequens eſt, ut cujus vita deſpicitur, ejus

„etiam prædicatio contemnatur, oportet ut & ma-
„nus habeat aromata ſua; continentiam in carne,
„miſericordiam in corde, ac patientiam in pie-
„tate. Unde Apoſtolus: Sobriè, juſte & pié vi vamus:
„Hæc enim tria ſunt converſationi noſtræ maxime
„neceſſaria; quoniam primum debemus nobis, ſe-
„cundum proximo, tertium DEO.,, Plura apud

N

he

10

n
lenn
N
Tat

Elt

t

0

10
le
6

lentum
riſtir⸗
4Tin.
etuintir
finikut,
A
proxl⸗
eſt tes⸗
Arom.
ldem

irituzli.

nime-
Afece⸗
Uentihta
Ptnos
ſec uo⸗
smod
luat &
1ta in
Nrerat
is a⸗
hee
ar0,
a in
1 Ve⸗
ejus
ma-
mne,
bie⸗
:
me
ſe⸗
ud

VENIUNT AD SEPUICHRUM. 13
aut auro, aut margaxvitis, vel, veſte pretioſd 3 ſed,
qued gecet mulieres „Pr omittentes Pietutem Ber era
bena (1).
F. Mulieres primæ veniunt ad ſepulchrum
non abſque myſterio: Mulier enim, ùt au-
reè cit. S. Chr yſolog., quæ de paradiſo perfidiam
Jſumpſerat, Feſi mat fidem ſunere de ſepulebro: Con-
tendit rabere de morte vitam, uæ de vita rapuerat
mortem. Venit videre ſepulchrum, ut quam decepe⸗
rat anboris viſus, viſis repararet ſepulcbri, & quam
proſtraverat illecebroſus o pebtus, aſpettus ſalutaris
attolleret. Venit prima Sabbati, ut qud die de ſep-
tem oreatio inehoata eſt, eddem & nova creatio per
Obriſti reſurrettionein compleretur. Venit veſpere
Sabhati, quæ luceſcit in prima Sabbati, quia illu-
minatur per Cbriſtim Sabbatum, non deletur; (Non
enim venit ſoͤlvere Legem, ſed adimplere) Ilumi-
natur, ut in die Dominico luceat; clareſcat in Eo-
oleſio, quod in Gynagoga Nialein⸗ 05 Murumibus Jfuſ⸗

caharit.

V. Piæ mulieres, quæ portaverunt aromata,
antea ſolicitè præpansverant, miſcendo ſcil.
inter ſe & unguentum conficiendo: Ita quo-
ties nlinich⸗ Prpter DEUM agendum aut
Chri⸗

(1) Quaſer⸗ es etiam nahis bibet . Petrus ep. 1.
c. 3. VV. 3. 4, 5&. Quartm nen ſt extrinſceus ospillaätura,
aut cirecumdabio auri, aut indumenti veſtimentorun enltas:
Sed qui abſeonditus eſt vordis komo, in ineery, uptibilitate
quieti 6N mode ſti ſpiritus, gqui eſt in conſpela DEI locuples.
Sie enim &j a⸗ liquando ſandéte ulierer, Rcgantes in EO .
aslant ſ Jé, ſuljelte probiiis virss Oeů,

„

14 AMIULIERIBUS ANGFLI INDTCANT
Chriſto in proximo noſtro impendendum eſt. e ld
diſponendum priuùs eſt, maturè præviden- ſipe
dum, ſedulò curandum, ne obiter, ne per- gur
functoriè fist, ſed ut eò adeuratiùs exequa- on
mur &c. Ane orationem (ſacram lectionem, ie
dictionem &c. Praæpera animam tuam, & noli
Ge uaſi bomo, qui tentat Dl. UM Sc. = Aut
Denique fœminæ illæ unguenta ferentes NMN
docent nos mortuorum debere effſe memo- id⸗
res: IHæ Corpus Domintunguentis materiali-
bus volebant ungere; nos abimas igne Pur-
ganteé detentas unguentis ſpiritualibus i. e.
precibus, eleemoſynis & ſacrificiis recreemus, lun
Pammachiumque illum imitemur, de quo D.
Hieron., in conſolatione ad eundem: Ceteri, ⸗
inquit, mariti ſuper tumulos conjugum ſpargunt Au
viblas, ſan lilia ſlorésque purpuress ; Pammaa n.
chius oſa veneranda eleemoſomæ rigat balſam Seo. ð
De Booz olim dixit Noëmi: Benedittus ſit à
Domino, quoniam eandem gratiem, quam præbue- L lut
rat vivis, ſervavit & mortuis &c. Nos quo- n
que benedicemur à Domino, ſi gratiam, ami-
citiam & beneficentiam, quam ſervavimus 4
vivis; conſervemus mortuis; animahus præ- 1
rentum, a liorum, um, feafrum c: 42
1

JEt. MöLINRIBUS WIEAWT.
. CHRIS TUM KESURRKXISSLE.
Martth. c. 28. v. 2. Et ecce terræ motus fa-
Nus eſt mugnus; Angelus enim Dommini aſtenmhe

4

uc eſt,
Eiden⸗
nie per⸗
Nequa-
onem,

E mii

erentes

We.

teriali⸗
1e Pur⸗

emus,
6000,
eri,
Crgunt
nna
ℳ
lle⸗
glo⸗
aini⸗
s
⸗

CHRISTUM RESURREXISSE. 15

de cœlο& accedens revolvit lapidein, & ſedebat
ſuper eum. v. 3. Erat autem aſpectus ejus ſicut ful-
gur, & veſtipentum eus ſicut nix. v. 4. Præ ti-
more autem ejus exterriti ſunt cuſtodes, & Jatli
Jſunt velut mortui. v. 5. Reſpondens amem Ange-
lus dixit mulieribus: Nolite timere vos; ſoio enim.
quòd JESOM, gui erucifirus ſt, quaritis. V. 6.
NWon ſt bicz ſurrexit enun ſccut dixit. Venite, &
videte locum, ubi poſitus erat. Dominus.
Marc. c. 16. V. 3. Et Gdicebant adinvicem
(mulieres): Quis revolvet nohis Lapidem ab oſtio
monementi? v. 4. Er reſpicismes viderunt revolu-
tum lapidem: Erat quippe magnus valde. v. 5§. Et
introéuntes in monumentum , invenerunt juvenem
ſedentem in dextris, cocpertum ſtold canaidd, & ob-
Rupuerunt. v. 6. Qui dicit illis? Nolite expaveſce-
rel. JESUM qucritis Nazarenum orucifixum?
Surrexit; noneſt hio: Ecce locus, uhi poſuerunt eum.
Luc, c. 24. v. 2. Et inveneruntt lapidem nevo-

lutum à monumento. V. 3. Eit ingreſſæ non inwene.

nun Corpus Demini gRKS . V. 4. Et Fattum eſt,
tun mente conſternatæ ent de ſto ece dug, viri
Reterum juxia illas in veſte fulgenti: V. ye Cum ti⸗
mmerent autem, &’, deglinarent vultum in tarzam,
dixerunt adillas: Qlud qucritis viventem cinn nor-
Zicis? V. 6. Non eſt bic Ved ſinrpexit: Recordami-
ni, qualiter locutus eſt vohig, aam edbuc in Galilaa
Wet „ Ne T. dicens; Lua portuit Filium bomnis
radi in manus bominum peccatorum, & rα.iι
& die tertidreſilrgere. V. 7. Et recordatæ ſfunt
vorlomin nssai ee Aesst gii eg,

un ou Joanß.

I6 MorIERIBUS ANGELI INDICANT

Joann. c. 20. V. 2. Et vidit ( Magdalena) la-

pidem ſuhlatum montmente E.

SENSUS LITERALIS.

QXU erant, quæ fœminas ab accefſſu & in-
greſſu ſepulchri arcere & abſterrere po-

terant; cuſtodia ſcil militum & magnus la-
pis ſtio monumenti advolutus. Cur verò
non de cuſtodia militum, ſed de ſolo lapide

loquuntur: Quis vevolvet nobis lapidem 2 Re-

ſpendetur: Guia ſepulchrum à militibus cu-
ſtödiri neiciebant; disceſſerant enim à ſe-
pulchro feriâ ſextàâ, cuſtodia autem adhibi-
ta eſt alterà die poſt Paraſceven i. e. Sabbato,
ut ait Matth. Cum ergo cuſtodiri ſepulchrum
ignorarent, de ſolo impedimento, quodeno-

verant, ſoliciti ſunt; id verò ſublatum ab

Angelo repererunt. Cùm enim jam prope
ſepulehrum eſſent, terræ motus factus eſt, non

communis, ſed magnus, ut omnia concute-

ret, & everſionem terræ funditus minaretur;

ut aic Hier. Factus eſt autem I. ad hono-
randam Chriſti, qui & ſepulchro ſurrexerat,
Majeſtatem: 2. ut timore ſuſcitati & con-

ſternati ceuſtodes, quæ eis evenerant, Judæis
nuntisrent, ac teſtes ipſi fierent veritatis:
3. ad indicandum deſcenſum ipſius Angeliè
cœl ejúsque potentiam; unde ſtatim ſubdit
Marth., hujus motüs cauſam reddens: An-
gelus enim Domini deſcendit de oœlo, lapidémque
removens ab oſtio, ſepulchrum patefecit,
Quamvis autem, ùt paulo infra dicctur, ſe-
1 G pulch-

pulc
tarn
teri⸗
ſtio
ſeu
rio

We
Pu
c
rer

ic⸗
et
cla
Cn

na).

Gin⸗
re po⸗
us h.
verd
lpid
⸗
us l⸗
le⸗
Ghibi⸗
ato,
jrum
wvo⸗
15
rope
holn
Ute⸗
tur,
go⸗
t,
00
ris
tist
di
n
e
it,
ſe⸗
e:

CHRISTUM RESURREXISSsSE. 17

pulchrum habuerit ſpeluncas duas, non duos
tamen habuit lapides, nam in ſpeluncæ in-
terioris oſtio non erat lapis, ſed ſolùm in o-
ſtio exterioris, ipſe autem Corporis loculus
ſeu monumentum è peêtra exciſum, ex fupe-
riori parte rupe concavâ clauſum, ex latere
meridiano patulum erat, ùt ex Beda de Se-
pult. Dom. alibi notavimus, & lapidem, quo
clauderetur, mobilem non 'habebat, quem
removere opus fuiſſet &c. Revolvit ergo
Angelus lapidem tantùm unum: Non autem
ideo, ut Chriſtus reſurgens è ſepulchro exi-
ret; etenim jam ante ſurrexerat ſepulchro
clauſo (m): Sed revolvit, ut Reſurrectio

Chriſti confirmari magis pollet; ſi enim ſe-

pulchrum manſiſſet clauſum, pars magna pro-
B batio-

mn Non putemus, ſcribit Hier. ep. cit. ad Hedib.
q. 6. Angelum ideirco veniſſe, ut aperiret ſepulekrum Do-
mino reſurgentiʒ ſed poſtquam Dominus reſurrexit, indicaſ-
ſi, quod factum eſt, & ſepulehrum vacuum revolutione las
pidis oſtendiſſe. Chryſol. Serm. 75. Revolvit Angelus
lapidem, non ut Domino præberet aditum; ſe ed ut Dominum
jam reſirrexiſi monſtraret &. Theophyl. Reſuerrexit
Dominus lapide ſüper ſe pulohrum adhuc poſito &c. Greg.
Nyſſ. Or. 2. de Reſurr. Cum Angelus lapidem revolviſſet,
reperit reſurrexiſſe Dominum, ſepulchro, ſicut DElII M dece-
bat, elauſo relitto; quemaadmodum cian 75 quoque januis pe-
vetzant in Aomieiliumn ad Diſeipulos acceſſiit. Euthym.
Cbriſtus ſurrexerat, priusquäm Angelus deſoenderet: Quem-
admodum enim natus eſt ſervatis integris clauſtris Virgini-
tatis, ita quoque re urrexit ſervatis integris monumenti 1 g*
naculis &r, Idem docet D. Epiphan- Or. de ſepult.
Chriſti.

—

18 MoEIERIBUS ANGELI INDICANT

bationis deceſſiſſet: Debuit ſe. ipſe loculus ſe-
pulchralis teſtis fieri, & tam Diſcipulis quàm
Judæis omnibus eò convenientibus certiſſi-
mam fidem facere (n).

Ad elucidandos & conciliandos inter ſe
Evangeliſtas, ſciendum eſt, plures Angelos re-

ſurrectionis teſtes mulieribus apparuiſſe. In-

primis poſt terræ motum accedentes propiùs

mulieres viderunt lapidem revolutum & An-
gelum ſuper eum ſedentem, ùt refert Matthæ-
us: Hujus Angeli monitu introierunt in ſe.

pulchrum, & alterum viderunt Angelum ſe-
dentem à dextris ſepulehri, ùt habet Mar-
cus: Tandem cùm intra ſepulchrum ſtetiſ-
ſent totæ conſternatæ, græcè, duhitantes
aut hæſitantes, quid Corpore JESU factum
eſſet, utpote quod non repererant, ali duo
Angeli juxta illas ſteterunt, idem perhiben-
tes, quod priores edixerant, & diſtinctiùs
in

(n) Hinc D. Juſtin. M. q. I17. Chriſtus ſuapte potentiz

er monumento, cui lapis impoſitus fuit, egreſſus eſz, & ad Diſci-

pulos janus elauſis ingreſſus: Non enim excitationis ejus gratix
ſaxi de monumento f alcta eſt de volutio; ſed eorvum cauſa, qui id
conſpecturi erant, ut ipſius reſurrectio oſfenderetur: Nam quòa
Jepulehraliaz equs in monumento veſtimenta viderunt, ipſum
antem non viderunt, evidentiſſimum reſurrelctionis ejus fuit
indicium é. Certè ipſius ſepulchri teftimonio uti-
tur Angelus, mulieres ita affatus: Surrexit; venite
videte logum, in quo poſitus erat. Aureè pro more Chry-
ſol. Serm. 74. Lapis ad volutus probavit mortem; reve-
iͤtus exwtitit reſurrettionis aſſertor,

le

lusſe⸗
quim
ertiſl.

ter ſe
losre⸗
e. In⸗
Opiis
An.
tthe⸗
in ſe.
nſe⸗
Mar⸗
etiſ
Intes
Run
uo
en⸗
us
I

ti
„

.

CäRISTUM RESURREXISsSKE. 19

in memoriam illis revocantes, quæ Domi-
nus de hac reſurrectione ſua prædixerat (o).
Aſpectus primi Angeli fuit ſicut fulgur, & ve-
ſtimentum ejus ſicut nix & . *Ut ipſo, ait Nyſſ.
„ Or. cit., terribili habitu perterrefaceret cu-
„ſtodes; unde, accedente ſimul terræ motu,

(o) Hæc clariùs patent ex Borchardo teſte ocu-
lato, qui ſepulchrum Chriſti cap 7. S. 47. ita deſcri-
bit: Welunca, in qua Domini ſepulohrum continetur „ ℳ
longitudinis 7. pedam; oſtium, quo ad hanc ſpeluncam pas
tet ingreſſus, ab Oriente ſitum eſt, demiſſum valde & par-
vum; tumba verò ſantti ſepulehri eſt aa Arteram ingreaien-
Tis juxta parietem ad Srptentrionem. Eſit autem altera ſpe-
lunca ſita ante ſpeluneam ſepulohri, ejusadem longitudinis &
atitudinis, ac diſpoſitionis intus & extra, &G antequam
quis ingrediatur, appurent ut una. Primèò ergo intratur in
anteriovem, deinde in aliam, in qua jacuit Corpus Domini
Ge. Cum Borchardo conſentiunt & alii oculati te-
ſtes, qui duas eſle ſpeluncas ajunt: Imò D. Cyrill.
conjecit ex more judæorum, ante has fuiſſe adhuc
aliquod aliud veſtibulum, nunc autem dirutum &c.
Hinc etiam legimus, homines ſubin habitàſſe in
ſepulchris Judæorum; uti Pſ. 67. Qui hbabitant in ſe-
pulehris Gc. & Marc. 5. Occurrit de monumentis bomo in
Wpiritu immunao, qui domicilium habebat in monumentis &.
& Matth. 8. Occurrerunt ei duo habentes damonia, de
monumentis exeuntes Gc. Illæ nim. ſpeluncæ apertæ
erant, quæ cadavera nondum habebant, vel in qui-
bus cadavera jam in pulverem redacta erant, ſer-
viebântque pro habitatione pauperibus &c. Pri-
mus itaque Angelus revolvlt lapidem ab oſtio ſpe-
luncæ exterioris, & ſedit ſuper ipſum extra ſpelun-
cam: Alter Angelus ſe videndum præbuit in pri-
ma ſeu anteriore ſpelunca: Reliqui duo in interio-

re viſi ſunt, in qua nim. poſitum erat Corpus Domini.

20 MOLIERIBUS ANGELT INDICANT

„fabti ſunt velut mortui S. „Et juxta Hier.
„ita corpore & animo obtorpuerunt, ut
„hnon dicam viros, ſed ne mulierculas qui-
„dem ſepulchrum intrare cupientes auderent
„prohibere &c.,, Euthym. putat eos fugiſ-⸗
ſe, & Judæis, quæ viderant, nuntiâſſe. Re-
ſumptis ſcil. poſt aliquod tempus viribus de-
ſeruerunt ſepulchrum, illos tamen fœminæ
humi viderunt proſtratos ac ſemimortuos,
ut DEl potentiam in hoc ſpectaculo cogno-
ſcerent.
Quid nunc profuit Judæis ſepulchri cuſto-
dia? Quid milites, quid figilla, quid ferrea vin-
cula aut vectes, quid lapis magnus? Milites
