pis, quieſcit; at ſi oculi deteguntur, protinus in
ärdeam totàâ vi pectoris involat: Ita Magdalena,
cùm tedtos habuit oculos, ut [ESUM non agno-
ſceret, quievit; at ubi oculis lux infulſit, Domi-
numque cognovit, quaſi irruit in amandiſſimam
prædam, velut Aquila nobilis, non cadaveri, ſed
Corpori vivo & glorioſo inhians. Dicendum ta-
men cum S. Aug. ſerm. 60. de verb. Dom., D. Cy-
rill., D. Greg. & aliis, tangere eam ſolos voluiſſe
pedes, neque adeò inconſideratam fuiſſe, ut in fa-
ciem vel collum quaſi amplexans involaret.

104 JEsüUs APPARET

—

q]uem tamen poſtea tribus Mariis permiſit te-

nentibus pedes ejus, imò ad quem Apoſtolos
ſequente nocte invitavit: Palpate, & videte
&c. & Thomam poſt dies octo: Infer digitum
tuum huc - & affer manum tuam, & mitte in la-
tus meum: Ut omittam, quòd dum adhuc vi-
veret, permiſerit ſe tangi ab bæmorrhoiſſa,
& ab ipſa Magdalena ungente Ipſius pedes &
caput, & à comprimentibus turbis, & ab ipſis
crucifigentibus. Altera difficultas eſt circa
rationem ab ipſo Chriſto additam: Mondum

enim aſcendi & ., quia non ſatls conſtat, qudè

tendat iſta ratio; tum quia etiam nondum al⸗
cenderat ad Patrem, quando à modò memo-
ratis ſe contrectari permiſit; tum quia poſt
Aſcenſionem tactui locus ampliùs non erat,
cùm tamen verba Chriſti in ſpeciem inſinuent
ipſum poſt Aſcenſionem tangendum.
Varios & illuſtres ſenſus huic loco tribu-
unt PP. & Interpretes. Prima expoſitio eſt,
prohibitam eſſe Magdalenam à contrectatio-
ne Chriſti ob defectum fidei: Ita D. Gregor.
hom. 25. Noli me tangere, quia in corde tuo non-
dum aſcendi ad Patrem i. e. quia nondum &gualem

me Patri eſſe credis, In eandem ſententiam ſeri-

bit D. Hieron. ad Hedib. q. y. Noli me tangere;
tibi enim nondum aſcendi ad Patrem meum: Et eſt
Jſenſus: Quem mortuum uæris, viventem tangere
non mereris: Si me necdum putas aſcendiſſe ad Pa-
trem, ſed hominum fraude Jublatum, meo tattu in-
Gigna es. Uei aſcenderis ad Patris mei E& meli ip-

ARus

2%2 —

—

—
erwiſtt
pottolo
,G bilt
1r gin
itte in

dhuc A

rrhoili
Pelesl
Libini⸗
eſt eret
Mylr
1, C
CN
WMem⸗

ia Ne

1eret,
nven,

Ibe
10 l⸗
ato⸗
feyot⸗
M
Mlen
ſer
gint
1
ent

MARIXE MAGDALENX. 105

ſius ſidem, tunc tanges (xxx). Addunt alii, quòd
Maria crederet Chriſtum reſurrexiſſe ad com-
munem vitam cum Diſcipulis ducendam uti
antea, non ad vitam glorioſam, ideo voluiſſe
eum familiariter tangere, uùt prius, quando
unxit pedes & caput: Sed repreſſa eſt. Noli
me tangere quaſi vobiſcum ùt priùs converſa-

turum: Quòd enim appaream modd in ſen-

ſibili corpore, ſicut priùs ante paſſionem, in.
de eſt, quòd nondum aſcenderim ad Patrem,
quò poſſim priùs videri à vobis & vos inſtrue-
re. Hinc D. Chryſoſt. Mariæ mentem erigit Do-
minus, ut reverentius adeat: Cum enim illuc abi-
turus, neque amplius cum bominibus converſaturus
ſſet, non erat eodem, quo prius, animo aſpiciendus
&c. Nondum ergo aſcendi ad Patrem meum,
à quo impetrabo & cum quo ego mittam Spi-
ritum S.: Quo tanquam DEl digito nos tan
git Chriſtus, & nos Eum tangere debemus;
maximè cùm ad Euchariſtiam accedimus, in
qua ipſe in ſpeciebus tanquam in fimbria ve-
G 5 ſfſtis

(xxx) D Aug. Tr. 121 in Joan. Noli me tangere i. e.
noli in me ſio eredere, quemadmodum aahuc ſapis Ibi me
tanges, quando me eredideris Patri non imparem DEUM.
Et alibi: Hoc me ſolum eſſe putas, quod tibi appareo: Noli
in hominem ſolum eredere, ſed Verbum gquale Genitori intel-

lige. Et Fer. 6. Paſch. Tangit Cbriſtum, qui eredit in

Chriſtum: Nam & illa mulier, quæ fuxum ſanguinis patie-
batur, apua ſe ipſam ait: Si tetigero fimbriam veſtimenti
ejus, ſalva ero,. Fiae tetigit; & ſanitas ſubſeeuta eſe, quam
præſumpſit. Denique ut nos ſoiamus, quid ſit veré tangere
Dominus continuo dixit Diſcipulis ſuis: Quis me tetigit &e

106 JIrsUS APPARET

ſtis ſuæ tangitur. Et guſtus ipſe quidam tactus
eſt, ůùt docet Philoſophus; unde & SpiritusS.

in forma linguæ apparuit, quâ maximè linguâà

guſtanda eſt dulcedo & ſuavitas Chriſti.
Altera expoſitio eſt, Magdalenam non con-
tentam Chriſtum vidiſſe & auduſſe, voluiſſe
etiam ſenſu tactùs certiorem reddi. Hæc eſt
enim natura amantium & ingenium, ut cùm
incerti ſunt ac dubii, viſui audituique non ac-

quieſcant, ſed etiam manibus palpare velint:

Cujus rei gratiâ Chriſtus, qui novit figmen-
tum noſtrum, externa etiam Sacramentorum

ſigna adhibuit, quæ tangeremus, ut ſuavius
cœleſtia quoque myſteria nos afficerent. Di-

cendo igitur Noli me tangere, videtur eam hor-
tari Chriſtus, ut plus fidei oſtenderet, aut ſal-
tem ne ſenſu tactûs amitteret meritum fidei,
aut hanc infirmaret; ſicut & infirmitas fidei
Apoſtolorum & ſpeciatim Thomæ ex eo pa-
tuit, quòd ad videndum & palpandum invitari
debuerint, quia nondum crediderant (yyy).
Dein-

(yYyy) Quod pulchré explicavit D. Bern. Serm.
28. ſuper Cant. Noli me tangere, boc eſt „ diſſueſce huie
ſeducibili ſenſui; innitere verbo, fidei aſſueſce: Fides neſcia
Falli, figes imviſibilia comprebendens, ſentus penuriam non
ſentit: TWansgreditur fines etiam rationis humanæ, natura
uſum, exæperientiæ terminos. Quid interrogas occulum, ad quod
nmon ſuſßzcit! Et manus quid eaplorare eonatun, quod ſupra
ipſam eſt? Minus eſt, quidquid ille vel illa renuntiat. Sa-
n ſides pronuntiet de nie, quæ Majeſtati nibil minuat. Diſ-
ce id habere certius, ia tutius ſequi, quod illzæ ſuaſerit. Noli
me tangere, nondiam enim aſcenai ad Patrem meum; quaſt

—

tals
dirieved,
nt
ſt,
loncon⸗
volul⸗
Heec
t cl
non⸗
Veligrt
gnen⸗
toron
avid
t. D

—

—

MaARIX MAGDALENEY.R, 107

Deinde noluit eam impetu duci, ſed conſulkò

& unà cum aliis ad ſe accedere, oſtendens pla-
cere ſibi plus amoris ſocietate conjunctos,
quàm ſolitarios; unde & ſe à multis tangi per-
miſit, non à ſola, ne inde gloriandi anſam ar-
riperet: Sicut & Diſcipulis rus euntibus qua-
ſi obiter apparuit, diutiùs autem moratus eſt
cum Apoſtolis congregatis.
Tertia eſt quædam ſimplex & literæ magis
conſona expoſitio: Moli me tangere i. e. noli
me vel te nunc tangendo detinere, quia vo-
bis ero adhuc per 40. dies præſens & kamilia-
ris: Nondum enim aſcendi i. e. non tam citò aſ-
cendo, ùt tu putas (accipiendo præteritum
pro præſenti vel futuro): Adhuc in terra ver-
ſor, aliquamdiu videre me licet, mecumque
agere: Interim perge ad Apoſtolos meos, &
fauſtiſſium hoc reſurrectionis meæ nuntium
affer. Neque enim fas eſt, ut bonum tuum
ſolum ſeu ſolatium reſpicias; ſed recordare
L fra-

verò cum jam aſeenderit, tunce tangi ab eaz velit aut poſſit.
Et utique poterit, ſed aſffeltu, non manu; voto, non oculo;

. . . „ 1
Ee, non ſenſibus. Quid tu, ait, me tangere quæris, quæ

ſenſu corporis gloriam æſtimas reſurretétionis? Non recordans,
quomoao tempore adhue meæ mortalitatis transfigurati ad ho-
ram wmeriur; Corporis gloriam ocnli Diſcipulorum ſuftinere
nequi verunt? Adhuc quidem tuis ſenſibus gero morem, for-
mam ingerena- ſervilem, quam de conſuetuadine recognoſeas.
Cœterùm mirabilis falcta eſt gloria mea ex te: Confortata
ℳo, & non poteris ad eam. Difſfer ergo judieium, ſuſpenae
ſententiam, & tantæ rei definitienem ne oredas ſenſui, Fidei
reſer vato: . dignius, illæ dißiniet certius, qua plenius eom-

prb.ndet. Hæc Bernard.

vo8s IrsUS APPARET

fratrum tuorum & meorum, & læritiam com

munica, quia & ipſi me videbunt: Dum ve-
ſtram priùs cauſam agam, hinc non abibo &c.
Volebat igitur Magdalena pedibus Chriſtitan-
gendis immorari, & deſiderium tam optato

amplexu Magiſtri pleniùs exſatiare: At Do-

minus volebat illam feſtinare ad Diſcipulos,

hisque Reſurreétionem nuntiare, idcirco à

pedibus, quos revera aliquantùm ſaltem ap-
prehendiſſe videtur, illam tunc repulit (222).
Vade autem ad fratres meos, & dic eis: AMen-
do ad Patrem meum &&†. Paulò ante ab Ange-

lis conſtituta fuerat Magdalena Apoſtolorum

Apoſtola; nunc in hoe munere à Chriſto qua-
ſi confirmatur. Fratres autem vocat Dominus
Apoſtolos ſuos, tum ut veram naturam hu-
manam per Reſurrectionem ſe rêſumpſiſſe o-
ſtendat, tum ut fiduciam ad ſe redeundi ex-
citet, tum denique ut ſingularem ſuam erga
illos charitatem commonſtret. Dum morta-
lis erat, appellabat illos Diſcipulos, & majo-
ri dignatione amicos; nunc cùm jam immor-

talis & glorioſus exiſtit, majori charitate Jfra-
tres appellat, Regni nim. per triumphum mor.

tis

(227) Cùm olim ad pedes ESU Maria ſederet
audiens verbum illius, & reprehenderetur à ſorore
Martha, quòd eam non adjuvaret, defenſa fuit à
Chriſto dicente, quòd meliorem partem elegiſſet,
nunc verò repellitur à Chriſto, & aliò ablegatur.
Ita etiam Samaritana audito verbo Dei ex ore Chri-
ſti, non immoratur ſermoni longiori, ſed currit ad
annuntiandum civibus ſuis Meſſiæ adventum.

ee

—

mn con
Dume.
bſbode⸗
Fliten⸗
opttn
At o⸗
eipolo,
herce

ten 0
1,

Ai
Ane⸗
olorun
koclr
Onnvs
Amb⸗
Ceo⸗
ie

1 M

nonte⸗
no⸗
U-
efi
or.
16
—
leret
rore
it
l
tur⸗
70

5

MARIEY MAGDALENN. 109

tis acquiſiti cohæredes (a). Vult autem Do-
minus hæc ad Diſcipulos verba referri: A-
cendo ad Patrem, i. e. volo ſen paro aſcendere
&cc. (nam præſens ad longius quandoque tem-
pus extenditur) tum ut eorum mentes ad ſub-
limia erigeret, tum ut ſe non ad vitam prio-
rem, quam cum eis duxerat, ſed ad nobilio-
rem ac diviniorem ſuſcitatum confirmaret,
atque ita ad majorem quoque ergalſe venera-
tionem illos excitaret. Cùm autem ait: Patrem
meum & Patrem veſtrum & o. duplicem in ſe in-
dicavit naturam; alteram Divinam, ſecun-
dum quam ab æterno Pater Verbi Pater eſt,
atque unius ſubſtantiæ cum eo; alteram hu-
manam, ſecundùm quam ſingulari quodam
modo DEUsS ipſe, DEUs eſt humanitatis aſ-
ſumptæ, quam Unionis Hypoſtaticæ ſibi co-
unitam vinculo decoravit: Quare cùm ipſe
talis eſſet ac tantus, patiendo & moriendo
promeruit, effecitque, DEU M Patrem no-
ſtrum fieri per adoptionem, ut jam non aliis
M oculis
(a) Inſtruimur, ne exaltati & celſiorem dignita:
tis gradum adepti, deſpiciamus inferiores, monen-
te Eccleſiaſtico c. 32. Redtorem te poſuerunt? Noli extol-
li; eſto in illis quaſi unus ex ipſis &o. Valde diſſimiles Do-
mino illi ſunt, qui, cùm ad aliquod honorificentius
munus eluctantur, ignobiles conſanguineos non ag-
noſcunt, inſtar illius Pincernæ Pharaonis, qui, prof-
beris ſc. ſuccedentibus, pauperis Joſephi oblitus eſt:
Non ſic Chriſtus hominum Amator, qui in tanta
proſperitate & gloria ſua pauperum piſcatorum bene

meminit, ac illos gratiæ ſuæ munificentiâ recreavit.

—

110 Irsus APPARET

oculis nos reſpiciat, quàm ſolet amantiſſimus
Pater dulciſſimos filios ſuos. Præſtitit etiam,
ut DEUS peculiari ratione DEUS noſter eſ-
ſet, non tantùm creatione, conſervatione ac
providentià omnibus communi, ſed etiam ſin-
gulari electione, gratiæ ſuæ protectione ac cu-
rà aſſiſtentiäàque Capitis ac DEl noſtri, qui ùr
verus Emmanuel eſt nobiſcum omnibus die-
bus uſque ad conſummationem ſæculi ().
Venit Maria Magdalene annuntians Diſcipulis
S&. Quodſi priùs non invento Chriſti Cor-
pore venit ad eos currens, quantò veriſimilius
eſt, Domino invento concitatiore eam prope-
râſſe greſſu ad tam lætifica ferenda nuntia (c)?
Quomodo verò hæc accepta fuerint à Diſci-

pulis, non explicat Joannes, expoſuit tamen
Marcus, dicens, quòd Maria invenerit eos

lugentes & flentes, ſeu multum adhuc ob Ma-
giſtri mortem contriſtatos; fidem autem apud
eos non invenerit, quia ſcil. judicabant ve-
riſimile non eſſe, Dominum prius apparuiſſe
fœminis, quàm viris Diſcipulis ſuis; aut quia
puta-

—

(5) D. Ambroſ. L. 3. de Virg. Patrem meum dicendo
ereaturis ſe DElI Filius ſeparavit; Patrem veſtram dicen-
do, adoptionis ſpiritalis gratiam neſignavit: Iia & DEIIM
meum dicendo, Inoarnationis ſuæ myſterium oſtendit, ut quem
Patrem naturaliter habet, DElUI M appellet propter ſuſoepti
corporis ſacramentum.
(*) Hinc & olim Philo de legatione loquens:
Mereurii, inquit, pedibus alata ſubigantur talaria, quia
decet Deorum internuntinm atque interpretem lIæta nuntiane
tem e celerrimum, & alis ferri velsciſſimis &e.

—
antichneu
it etan⸗
Noſtere⸗
dtionen
etiamſ⸗
Dne zeeh⸗
, cide
iibos e⸗

li.

ſtui

fſti(n.
niu

nproe
gtiſ
1DR
toned
ritelt
bNr
nil
re
rule
1 glit
Pul
—
enh

n

Nll
4 un
ht

MaeIz MAGDALENMNM. III

putabant illas pro genio ſuo ad quidlibet cre-
dendum facili deceptas; aut forſan etiam con-
ſilio primorum Judæorum Corpus JES U fuiſ-
ſe aſportatum, ut ſic detegerentur, qui pro-
fitebantur ſe Chriſti diſcipulos, & agniti pu-
nirentur; maxime cùm audiſſent ita ſpargi per
milites, Corpus JESU per Diſcipulos (ubla-
tum fuiſſe, ſuſpicari poterant, hanc in ess ca-
lumniam ſtudio compoſitam, & ipſos quidem
milites mandato Jjudæorum Corpus amoviſ-

ſe, ut intenderetur lis adversus eos, qui noti
9 9

erant ejus Diſcipuli, quò per hanc occaſionem
& ipſi raperentur ad ſupplicium, aut deterre-
tentur ſaltem à nomine ESU nuntiando, &
fugam vel exilium ultro arriperent (dl. Por-
ro Evangeliſtæ Marcus & Joannes, dum re-
ditum hunc Magdalenæ ad Apoſtolos enar-

rant, ſilent de alia apparitione Domini facta

ad mulieres in via, ùt ſolus docet Matthæus.

Veriſimile ergo eſt, cum viſo Domino ſolita-

ria exiit de monumento, illam inſecutam eſſe
mulieres, quæ præceſſerant, vel has ſe illi jun-
xiſſe, & tunc unà cum his rurſus vidiſſe Do-
minum, & ita illas unà ad Apoſtolos remeâſ-
ſe. De quo §. III. ſeq. SEN-

(ρ) Quèd autem dicitur, Apoſtolos non credi-
diſſe, intellige pro majori parte; quia jam Petro

apparuerat Dominus, t infra dicetur; & Joannes

cum Petro ad monumentum, ut diximus, jam fi-
dem ex his, quæ viderat, ùt ipſe ait, conceperat,
(imò juxta aliquos etiam jam Jacobo apparuerat).
Itaque alii octo vel novem Apoſtoli & 70. Diſci.
puli ſunt hi, quos non credidiſſe refert Marcus.

IEsUS APPARET

SENSUS MOR ALIS.

1. Kldeli anima ſtare debet cum Magdalena
ad monumentum, ſeu Chriſto ESU com-
mori & conſepeliri, juxta illud Apoſtoli ad
Coloſſ. 3. Mortui enim eſtis, & vita, veſtra ab-
Joondita eſt cum Chriſto in DEO. Et 2. ad Tim. 2.
Tidelis ſermo, nam commortui ſumus, E; convi-
vemus & eꝶ 2. Stare debet Joris, quaſi extra
mundum; procul à negotiorum ſæcularium
tumultu, & ab hominum carnalium ſocietate
Ec. 3. Profuſa debet eſſe in lacrymas ex

amore pœnitente, aut ex dolore ob abſenti-

am Sponſi manantes: Stabat plorans &c. 4.
Lacrymas comitari debet humilitas, inclina-
tio cordis, & inquiſitio Domini ardens & per-

ſeverans & c. Iuclinavit ſe, & iterum iterumque

proſpexit in monumentum &c. *Wis nim. amoris,
„ait 8. Greg, intentionem multiplicat inqui-
„ſitionis: Quæſivit ergo priùs, & minimè in-
„Venit; perſeveravit, ut quæreret; unde &
„Contigit, ut inveniret. Actumque eſt, ut
„deſideria dilata creſcerent, & creſcentia ca-
„pPerent, quod inveniſſent. „ Hinc Sponſa
in Canticis: In lectulo meo per noctes quæſivi quem
diligit anima mea; quæſivi illum, & non inveni.
Invenerunt me vigiles, qui cuſtodiunt civitatem:
Num quem diligit anima mea, vidiſtis? Paululum
cum pertranſiſſem eos, inveni &&c. §S. Non ſciebat,

quia 3EsUS eſt: Non cognovit Magdalena

Magiſtrum ſuum, quia in manu glorificati fu-
erat

ele

ſo⸗

IS.

laggeen
Weor
oſtoli
Ne
GTinn
G ni
10 en
ulorin

Ueſeta

es .

blenn
.
nelie
n
loce“
ols

ille

70
oil .
n
i:

MARLX MaGDALENM. 112¾

erat, ſe ipſum prodere, cui & ſub quacunque

forma & habitu vellet. Sic interdum DEUS
animeæ etiam fideli ſe occultat, non ob aliud

profectò, ùt ait Bern., quàm ut ardentius quæ-
ratur; requiſitus cum gaudio inveniatur; inventus
cum ſolicitudine teneatur; retentus nunquam amplius
dimittatur, ut dicere cum Sponſa poſſit: Inveni, quem
diligit anima mea; tenui eum, nec dimittam. Quæ-
rit quaſi ex nobis DEUS, quid deſit nobis,
& quid quæramus; quaſi neſciat, quid apud
nos agatur, aut quaſi à nobis abſit, cum tamen
non longè ſit ab unoquoque noſtrúm, & res
noſtras melius, quàm nos ipſi, notas habeat,
auxilium laturus tempore opportuno, & fa-
ciem ſuam oſtenſurus. 6. Omnes fidelis ani-
mæ cogitationes & affectiones defixæ eſſe de-
bent in DEO & Chriſto Salvatore, exemplo
Magdalenæ, quam nec Angelorum viſio &
conſolatio detinuit, quò minùs identidem co-
gitaret de ESU & eum quæreret: Converſa
eſt retrorſum: Quis me ſeparabit à charitate?
Neque virtutes, neque poteſtates & c. 7. In om-
nibus ejus verbis & actionibus legi quodam-
modo debet dilectus, quem fovet in corde,
perſuadens ſibi, quòd omnes, ùt ipſa, cogi:
tent de illo, ac intelligant, quid ipſa velit ac
loquatur: Si tu ſuſtuliſti eun, adeò ut, qui a-

gunt cum ea, advertant, gaudium illi creari

nullum poſſe niſi ex DEO & iie, quæ DEl ſunt.
8 Nullis debet ejus amor terreri d’fficulta-
tibus, cùm pietatis opus aggreditur. Ubi ama-
i H tur,

114 JrsUsS APPARET

tur, aut non laboratur, aut ipſe labor ama-
tur: Omnia vincit amor. Et ego eum tollam.
2. Similiter autem fideles animas ſincerè,
humiliter, perſeveranter ſe quærentes JESUS
conſolatur: 1I. Per Miniſtros ſuos, per Sa-
cerdotes & Paſtores, qui Angelorum munere
funguntur: Vidit Angelos in albis- Dicunt ei
illi: Mulier quid ploras? 2. Præ ſentià ſuâ, etſi
non ſenſibili ſeu ſub propria ſpecie, ſub alie-
na tamen, in Sacramento Euchariſtiæ. Vidit
ESOM. ſtantem; & non ſciehat, quia JSUS
ſt: Neſcimus ſcilicet hic JESUM eſſe, ſi
ſenſus noſtros & ſolam rationem interroge-
mus. 3. Solatur verbo, vocans ex nomine
& planè familiariter cum illis agens: Dicit ei
JESUS: Maria. 4. Solatur interioribus il-
Iuſtrationibus & ſpiritualibus deliciis, quarum

guſtu agnoſcentes illum in corde præſentem,

etiam illum unum ſemper audire volunt ùt Ma-
giſtrum, illi uni famulari ut Domino, illi uni
adhærere ùt Sponſo: Converſa dicit: Rabboni.
5. Solatur ſuorum ſublimitatem myſteriorum
in meditatione & contemplatione illis aperi-
endo, tantâ interdum luminis & gratiæ uber-
tate, ut & ſimplices diſcipulæ fœminæ fiant
magnæ Virorum in ſpiritu Magiſtræ: Vade au-
tem ad fratres meos, & dic eis S&c. 6. Conſola-
tur ſpe caſtorum amplexuum, quibus ſi non
in terris, ſaltem in cœlo conglutinabuntur
Dilecto ſuo: Noli me tangere; nondum enim aſcen-
di ad Patrem meum q. d. Tunc tanges, ubi & tu
mecum

—

wee
Plie
hor⸗

d.
ine
Cis,

tan
gr
ſten
ſcel
tur

or ine
1tllon.
ſnen,
6,
Per
Imolere
Diuta
ſat, ei
ſb ze
2. Vilt
ele,l
erroe
nocnne
Dte
pboel
tN

enten⸗

Ot
G
d
orn
en
lbet.
zant
A.
ola⸗
no
tur
Et

MARX MAGDALENFN. 115

mecum & ad me aſcendes; ſive ut §. Leo ex-
pliceat Serm. 72. de Aſcenſ. Nolo, ut ad me cor-
poraliter venias, nec ut me ſenſu garnis agnoſcas.
Ad ſublimiora te differo, majora tibi præparo: Cum
ad Latrem aſcendero, tunc me perfeltius veriusque
palpabis; apprebenſura, quod non tangis, & credi-
tura, quod non cernis; aut potiùs quod nunc cre-

dis, ibi viſura, & plenè poſſeſſura.

3. Stupenda planè Bonitas Filii DEl eſt,
tanto erga converſos peccatores amore Na-
grantis, ut in primam Reſurrectionis ſuæ te-
ſtem & præconem eligere voluerit infamem
ſceleribus peccatricem, ubi in celebrem vir-
tutibus evaſit poenitentem. Neque numerus
ſc., neque gravitas ſcelerum obeſſe poteſt a-
nimæ, ſi vero dolore compuncta nihil eorum
omittat, quo ea reſarciat. Imò menſuræ fer-
voris & charitatis reſpondet gratia & vis Divi-
næ bonitatis, ut hæc ſuperabundet, ubi abun-
davit iniquitas. Quanta peccatoribus, qua-
les nos ſumus, cauſa fiduciæ eſt videre Mag-
dalenam antea peccatricem tanta à Chriſto
prærogativà illuſtrari? Quanta ſimul tepidis
cauſa confuſionis intueri peceatricem in tan-
tam] Eſu Chriſti amatricem converſam, ùt nu-
per ante ejus pedes lacrymis pœnitentiv dif-
fluentem, ſuis eos detergentem crinibus & te-
nerrimè amplexantem, ſuum ubique Servato-
torem etiã ad montem uſque Calvariæ ſequen-
tem, ita nune quærentẽ in ſepulchro mortuum .
quem in corde conſervârat vivum, non ho-
H 2 minum

116 QukRfsTs AppARFT MAGDALENY

mwinum non Angelorum conſpectu inde ſe re-
tardari paſſam; interrogantibus quid ploret,
quid quærat, nullum reponentem verbulum

niſi illud: Tulerunt Dominum meum & c., obfirma-

tam aut mori, aut donec inveniat, eum quæ-
rere &c. An imitabimur Magdalenam in ſo-
la audacia peccandi, non autem in fervore
amandi? Non minus forſan, ac illa, Domi-
num, imdò probroſiùs amiſimus: Sentiamus
tantæ magnitudinem jacturæ; deſiderium re-
Parandi eam anxios nos habeat & continuò
inquietos. Fuerunt mibi lacrymæ meæ panes die
ac nocte, dum dicitur mihi quotidie: Uki eſt DEUS
tuus Pſal. 41. Ira cum Davide dicat peccatrix
anima. O DEUS, qui conſueveras requieſ-
cere in corde meo, ubi modò es? Quis latro
crudelis te mihi abſtulit? Peccatum illud--.
Si verò DEUS ipſe tantisper fidei probandæ
causà ſe ſubtr hat, ne deſperet tentata anima:
Si moram fecerit, expetctet; quia veniens veniet, &
non tardabit & . Revertere 6 Domine, ſi è gloria
tua & hono noſtro ſit, revertere, ut intueamur te.

§. III.

CIRIS TIS OCOURRIT MII IERIDIS
REDEUNTIBUS A MONIMENTO.

M.atth. c. 28. v. 9. Et ecce 7†T ES US occurrit

illis, dicens: Avete. Iilæ autem acceſſerunt & tenue-
vunt bpedes eius, & adoraverunt eum. v. 10. Tunc ait
illis 1ESUS: Wolite timere! lIe, mintiate fratri-
bus meis, ut eant in Galilæam; ibi me videbunt.

—

];—— r

XNY EUM ALIIS MULIERIBUS. 117

- SENSUS LITERALIS.
erdutn . R
danr Ræca Leétio expreſſiùs habet, cùm addit
umdle J hæc verba: Et dum ibant (mulieres) &
nnͤ renuntiarent Diſcipulis eius: Eoce J E S US &-.

ne Ubi primum obſervandum eſt, bunc reditum
Mulierum non fuiſſe illum primum, quando

W, ab Angelis viſis miſſæ ſunt ad nuntium Diſci-
im Pulis ferendum, quod ex collatis aliis Evan-

oanne conſtat, illas perveniſſe ad Diſcipu-
los, ac nuntiâſſe corpus ſublatum viſôsque
Angelos, nihil autem de Chriſto ipſis viſo lo-
l cutas eſſe, quia videlicet illis nondum appa-
e ruerat; aliàs neutiquam id ſiluiſſent. Dicen-
. dum itaque, quòd, ut) cum Petro & Joanne
ne Magdalena, ita & mulieres illæ ſive cum illis
fſive ſeorſim alterâ vice adierint ſepulckrum.
45 Petro autem & Joanne, & aliis mulieribus
, inde digreſſis, ſubſtitit Magdalena, quæ cùm
eſſet ſolitaria, primò Angelos, dein & Domi-

Mind Foin ſatls perſpicuum eſt: Nam ex Luca &

Oer
vcatt

lon

m num vidit inter Diſcipulos & Diſcipulas pri-
ma: Rediens autem à ſepulchro in via comi-
G tes invenit alias mulieres, quarum dux erat
& nobilitate & fervore pietatis, aut potiùs
antegreſſas celeriore greſſu iterum aſſecuts
eſt, quibus quid ſibi acciderit cùm enarrarit,
6 ardente illas deſiderio accendit ſuum pariter

videndi Servatorem. Cùm autem ita junctæ
pergerent, illis mul, atque ita Magdalenæ ſe-
II 3 cundâ-

1.

II9 CHuRISTuS APPARET MAGDALENXZ

cundà vice, ſe] Eſus ſtitit (e). Hâc ratione con-

naturalius cohærent, quæ ſcripſerunt Evan-
geliſtæ de mulierum acceſſu ad ſepulehrum &

receſſu, utl etiam de acceſſu earum ſeu nuntio

Apoſtolis lato, quin propterea neceſſum ſit,
cum D. Ambroſio duas Magdalenas ſtatuere,
quarum una aliarum mulierum fuerit ſocia;
. al

(e) Matthæus igitur prætermiſſis mediis extrema
conjungit, tacet nim. primum reditum fœminarum

ad Diſcipulos, adventum Petri & Joannis ad mo-

numentum horumque reditum ad femetipſos, ap-
paritionem in ſpecie hortulani facam Magdalenæ

Gc., his, inquam, omiſſis fſtatim tranſit ad ſecundum

reditum, in quo ab ipſo Chriſto apparente juſſæ mu-
lieres fuerant Kjus Reſurrectionem nuntiare. Nec
mirum, nam & Marcus deſcriptâ primâ apparitione
fa cdà Mariæ Magdalenæ, & alterâ euntibus in Emaus
facta, tranſit ad noviſſimam facdam in die Aſten-
fjöonis, dicens: Noviſzme autem recumtentibus illis unde-
cim &c. Supprimit ergo apparitionem hanc factam
mulieribus euntibus ad Apoſtolos, item factam ſub
veſperam ejus diei congregatis Apoſtolis, & eam,
quæ iisdem poſt dies octo præſente Thomàâ conti-
git, & aliam ad mare Tyberiadis & in monte Tha-
or &c. Lucas quoque omiſſis apparitionibus om-
nibus ad mulieres factis, tantùm percenſet viſionem
Diſcipulis euntibus in caſtellum exhibitam, & il-
lam, quæ eodem die ad decem facta eſt Apoſtolos,
S ſtatim ad exremam in die Aſcenſionis delabitur,
Præteriens eas, quæ præſente Thomâ, & aliàs ad
mare Tyberiadis & in monte Galilææ factæ ſunt.
Non abſimili ratione Joannes deſcriptâ viſione fa-
Gà Mariæ Magd., Apoſtolis ab- & Præſente Tho-
mi, & ad mare omnes reliquas ſilet. Paulus pa-

ionecon
Im Demn
lehrun
el Pupto
eflamſt
ſtatere
ritſpee
1
—
6 extren
Emminurun
His A
ſos ,
lartlen

ſeclatln

re N
B Uitcke
inbnn
egln
ℳ
Gumln
Kont
nel
is
ſoren
El.
olos
Lbitun
liis 4
ſont.
nelr
T
l

COM ATIIS MULIERIUWs. 119

altera auten planè diſtincta, cui etiam plan?
ſolitariè apparuerit Dominus: Nam uti alibi
hon admilimus illam diſtinctionem inter Mag-
dalenam ſororem Lazari, & aliam Magdale-
nam, utpote in civitate peccatricem, aut &
qua Dominus ſeptem dæmonia ejcerat, ita

multò minuùs eâ diſtinctione in præſente ar-

gumento opus eſt (F). Videns itaque E-
SUS mulierum vota ac fervorem, illis in pro-
pria ſpecie apparuit, & conſueto vocis ſono
eas ſalutavit, ut omni dubio amoto & abſque
ulla hæſitatione Dominum JESIM eſſe ſta-
tim cognoverint. "PFideliter ſc. currentibus
„Occurrit Chriſtus, ut quod fide crediderant,

agnoſcerent viſu; & firmaret præſentiâ, quas

adhuc trepidas habebat auditus. Occurrit ùt
„Dominus; ſalutat ùt parens; aſfectu animat,
„ſervat timore; ſalutat, ut per amorem ſer-
Wiant, non fugiant per timorem; ait S. Petr.

Chryſol. Dixit autem illis: Avete, græcè ι

7ei. e, ſalvete, valete, gaudete &c. Hinc Eu-
thym. Gaudere eas tribuit, quæ ob veterem ino-
bedentiam condemnatæ erant ad babendum mœrorem.
. H 4 Et
riter omiſſis his, quæ factæ ſunt mulieribus & eun-
tibus in Emaus & ad mare, tantům commemorat
viſiones Petro, & Jacobo, & Apoſtolis undecim &
plusquâm 50. fratribus, & iterum Apoſtolis in die
Aſcerſionis exhibitas, & noviſſimè eam, quæ ſibi
tanquim abortivo, qualem ſe vocat, facta eit.
(V) Videatur eruditiſſima Diſſertatio, quam La-
myus iiæ Concordiæ immediatè poſt finem expla⸗
natorum Evangeliorum ſubjecit, cui vix addi ali-
quid ultia poſſe videtur.

12 0 CHRISTUS APPARET MAGDALFNXZ

Et Greg. Nyſf. Or. 2. de Reſurr. Salvete, ait; et-
enim oportebat primum muliebrem ſexum & ahb An-
gelo bonum accipere reſurrettionis nuntium, & Do-
minum videre & primam ab Eo vocem audire. Sal-
vete, quoniam mulier quoque prima audiverat frau-
dem ſerpentis, & contra præceptum viderat ligni in-
terdicti fruttum, & peœnd triſtitiæ ac doloris con-
demnata fuerat. Quapropter etiam Servator adora-
re, & pedes apprebendere & contrectare permitte-
bat, ut iis, quæ primæ deſciverant. & alienatæ erant
ab eo: Et Diſcipulis gaudium annuntiare jubebet,
cum mulierem, quæ triſtitiæ Adamo miniſtra fuerot,

gaudii nuntiam Viris eſſe vellet, contraria contraris

curans. Et rectè poſt Deiparam, cui dictun
eſt: Ave gratid plena &o. jam etiam iſtæ me-
rentur audire Avete, ut maledictum Evæ mu-
lieris ſolvererur. Avete ergo, quia omne bo-
num, quod avere ſeu optare poteſtis, per Re-
ſurrectionem vobis obvenit: Salvete, quia per
eam omnem ſalutem conſequimini: Valet/,
quæ per eam valetis corpore & animo: Et,
quoniam hæc ampla ſeges ſunt & materies giu⸗
dii ſpiritualis, quod nunquam tollitur, abſſer-
ſo omni luctu meritò gaudete. —
Illæ autem acceſſerunt, & tenuerunt pedes gus,
& adoraverunt eum. Ex Magdalena intelłexe-
rint utique non ſolito more quaſi involandum
eſſe; hinc acceſſerunt ad ſe accedentem plenæ
fide ac reverentiâ; & tenuerunt pedes eju!, qui
eorum corda tenebat, devotifüméque mul-
cebant oſculo veſtigia vulnerum inib'/ appa-
Z rentia,

—

INEZ
—
te, ltier⸗
Gobr
I,G0
Cire. N
ent ,u
oniin
oir er
or che
Germlt
te eN
jlehe,
1foni
Oirci⸗
Cictun
ſtene
7E N⸗

ebo.

erke
iape
e
o.
h.
1
n
ere⸗
e
gvi
l⸗
⸗

1, 5

ECUM ALIIS MULIERIBUS. 12 1.

rentia, unde jam non ſanguis, ſed voluptatis
torrens profluebat & c. Haberi ſe voluit, qui paſ-
Jus eſt teneri. Tenuerunt pedes ejus: Ut ſcirent
in Capite Chriſti virum eſſe, ſe eſſe in pedibus Chri-
Ni; & datum ſibi Virum ſequi, non præire per Chri-
ſtum. S. Petr. Chryſ. Qued in Chriſto vide-
tur infimum, amplectuntur; quod fublimius
eſt, adorant. Ad pedes procidunt, humilita-

tem profeſſæ, quam à Chriſto didicerunt. Via
ſcil. ad cœleſtium myſteriorum cognitionem

à DEO obtinendam compendiaria eſt humi-
litas (g). Etſi enim Dileétum tenuiſſent, ſi-
mul tamen timebant, quia cum Eo novum
vitæ immortalis & glorioſæ ſtatum ingreſſo
agendum nunc erat: Ideo animat eas nolite ti-
mere; non tantùm verbo, ùt Angeli, ſed intus
ex corde timorem, quem ex viſo inſolito &
naturam ſuperante conceperant, pellendo,

Eec. adjungénsque: Ite, nuntiate fratribus meis,

confirmavit, quod Angeli præceperant, eòô-
que ipſo declaravit, bonos utique hos Ange-
los fuiſſe ſuôsque internuntios &c. (h).
H S„ SEN-

(g) Hinc Aug. ep. 1I18. al. 56. Non aliam tibi ad ca-
peſſendam & obtinendam veritatem viam munizs, quzm quæ
munita eſt ab illo, qui greſſuum noſtrorumi tanquaz DElIS
vidit infirmitatem. Ea eſt autem prima humilitas, ſeéeundz
bumilitas, tertiæz bumilitas, & quoties interrogares, hoc di-
cerem, non quò alia non ſint præceptxz, ſed niſi humilitas ome-
nia, quæcunque bene facimut, præceſſerit, & comitetur, &
conſecuta fuerit, jam nobis de aliquo bone facto gaudentibus
totum extorquet de manu ſuperbia.
(5) Quod dixerat Angelus, ait S. Petr. Chryſ., dicit
Diniias, e gusss Erms veröt Angelas, Cbriſtus redasret

1I22 CHRISTUS APPARET MAGDALENNX

SENSUS MORALIS.

Uæ ergo ante omnes diluculo ſurrexe-

rant, ante omnes vident Dominum, &
hanc feſtinantis & ſtudioſi obſequii ſui mer-

cedem referunt, quaſi diceret Dominus: Lui

manè vigilaverint ad me, invenient me Prov. 8.
Ita nimirum conſuevit Dominus citò exaudire
preces & vota fibi ſervientium: Sin; differt,
vel ut eos perfeckiùs diſponat, vel ut largius
remuneretur. Meruerunt etiam per id, quèd
ex obedientia perrexerint, Reſurrectionem
nuntiaturæ Diſcipulis. In quo oſtenſum no-
bis eſt, eos, qui ex obedientia prædicandi
munere funguntur, & verbum DEl aliis an-
nuntiant, digniores exiſtere, qui veritstes ip-
ſas, quas annuntiant, altius intelligant & ve-
luti eas cernant, quò fortiùs efficaciusque

aliis eas imprimere valeant. Sanctæ illæ fœ-

minæ nihil minùs ſperabant, quàm hunc Do-
mini JESU occurſum, præſertim cùm audiſ-
ſent ex Angelis, Eum in Galilæa ſpectandum;
nihil
Ermiores. - = Reſurgens Chriſtus à mortuis reſumpſit homi-
nem, non reliquit; vocat ergo fratres, quos Corporis ſui fe-
cit eſſe germanos: Vocat fratres, quos Patris ſui adoptavit
in ſitios: Vocat fratres, quos benignus hæres praſtitit ſibi co-
bereges in gloria eœleſti, ubi ſimiles ei erimus, quoniam vi-
dabimus eum ſicuti eſt. Liinc & Apoſtolus I. ad Hebr.
Decebat enim eum, propter quem omnia, &j per quem omnia,
qui multos felios in gloriæm aaauxerat, Aultorem ſalutis eo-
rum per paſſionem conſummare : Qui enim ſanttiſficat, & qui
ſantlißcantur, ex uno omnes. Propter quam cauſam non con-

Funditur fratres cos vocare, dicens: Nuntiale nomen tuum

Iratribus meis; in paedio Eccleßiæ laudabo te.

anr—
pihi
ſtus
in:
md
12
ten
tib
bit
go⸗
N.

ENXY
—
8.
ſortexe⸗
ninun,
i ner.
inns: 0

LH

Pron /,

EFaldte⸗

liffet
Ilſr
c vol
Gonen
lom de-
Gienne
Nlis i
Alesſ
Ee⸗
bſtegre
lets
e
Nch⸗
o
Ui
.

ſi⸗

mg .

i
,
ebe,
u,
a⸗

ℳ/

cUM ALIIS MULIERIBUsS. 123

nihilominùs pro ſua ſingulari charitate Chri-
ſtus eis occurrit, & prior illas ſalutat, ut
in annuntiando eas redderet firmiores & ani-
moſiores. Ita plerumque nobis dum in futu-
ra vita perfecta viſio Chriſti promittitur, in-
terim tamen hic in fide & charitate ambulan-
tibus minimè deeſt ille, qui per gratiam ha-
bitat in cordibus noſtris, quin præſentiæ ſuæ
quædam ſigna edat, & ùt ſcribit Rabanus in

Matth., per boc oſtendit ſe omnibus iter virtutum
ineboantibus, ut ad ſalutem perpetuam pervenire
queamus, adjuvando occurrere. Imò quis neſcit

etiam filio prodigo è regione longinqua re-
deunti & reſipiſcenti opis ferendæ gratiâ Pa-
trem occurriſſe? Teneamus IIlum potiſſi-
mùm, & charitate quaſi manu aut brachio

ſpirituali ſtringamus, quoties in Euchariſtia

interiora domũs noſtræ ingreditur. Tres mu-
lieres præcipuas nominat Marcus; hæ ſc. ſint
tres potentiæ noſtre: Memoria eum ſibi ha-
beat per ſanctas cogitationes; intellectus per
devotam meditationem; voluntas per tener-
rimos affectus ac pia ſuſpiria &c.
CUSTODES SEPULCHRI PECU-
NIA CORRUMPUNTVUR.
Matth. c. 28. v. 11. Quæ cum abiiſſent, ecce
quidam de cuſtodibus venerunt in civitatem, & nun-
tiaverunt Principibus Sacerdotum omnia, quæ fatta
Juerant. v. 12. Et congregati cum Semioribus, con-
NRlio accepto, pecuniam copioſam dederunt militibus
V. 13.

„

124 CyosTODES sEPULCHRI

v. 13. dicentes: Dicite, quia Diſcipuli ejus nocte
venerunt, & furati ſunt eum, nobis dormientibus,
v. 14. Et ſi boc auditum fuerit à Præſide, nos ſua-
debimus ei, & ſecuros vos faciemus. v. 15. At
illi, acceptd pecunid, fecerunt ſicut erant edocti. Et
divulgatum eſt verbum iſtud apud Judæos, Aſzue in
bodiernam diem.

SENSUS LITERALIS.
Abuimus hactenus varios Reſurrectionis
Dominicæ teſtes. Præter ſepulchrum
vacuum teſtes Angeli plures; ab his edoctæ
teſtes apud Apoſtolos fœminæ; teſtes verè
apud Principes Sacerdotum nunc ii ipſi mili-

tes, quos cuſtodes ſepulchri conſtituerunt.

Hi nim. ad deſcenſum Angeli terrore antea
