ctionis confirmandi; ut, quemadmodum prior

Eum eſſe Chriſtum & Filium DEl vivi con-

feſſus fuerat, ita & nunc primus Eum ſuſci-

tatum prædicaret. Licèt enim Petrus timore
mortis Eum negando turpiter ceciderit, per
ſpem tamen visâà Chriſti reſurrectione denuo
reſurrexit. Exemplo ſuo proprio edoctus ſi-

mul fuit, ut ipſe quoque ſuis ſubditis peccan-

tibus ac pœnitentiam agentibus ſe indulgen-
tem præberet, mitem & tractabilem & pote-
ſtate clavium ad eorum ſolatium utentem.
Pari fervore ad ſepulchrum cucurrerant Pe-
trus & Joannes; & Chriſtus ſoli Petro, non au-
tem Joanni, apparuit, ut diſcamus, quòd cer-
tis in occaſionibus majores non rarò gratias ac
favores Deus exhibeat peccatoribus perfectè
converſis, quàm innocentiſſimis animabus;
ut has conſervet humiles, illos autem deje-
ctos & puſillanimes erigat. Converſo ſe ma-
nifeſtat Diſcipulo, non item innocenti & præ
omnibus dilecto: Utl nimirum hic erat ſemper
fideliſſimus, ita ex ſola hac gratia ſuum Chri-
ſti erga ſe amorem ſatis perſpectum habebat;
afflictiſſimus verò erat alter, quòd fidem Do-
K mino

146 CHalIeTrOsS APPARET

—

mino fregiſſet, & ideo opus habebat gratià &

ſolatio ſenfibili, quod proſtrati animum eri-
eret certumque redderet de venia admiſſæ

perfidiæ ſibi indulta. Landem gratiam nec

Judæ proditori denegâſſet miſericordiſſimus
Servator, ſi, ùt Petrus, ſinceram egiſſet pœni-

tentiam, & ad Ejus infinitam clementiam con-

fugiſſet &c. Tantum autem abfuit, ut hanc
apparitionis ſortem inviderit Petro Joannes,
aut indignatus fuerit, quòd eadem cum Petro
gratia viſionis ſibi non obtigerit, ut potiùs
primus aut inter primos publicè edixerit: Sur-
rexit Dominus verè, & apparuit Simoni (v).
Appa-

() Præfersbant antea hi duo Apoſtoli præcipuas
virtutes, quibus Chriftum oportet quærere, fidem
ſcil. & charitatem: Fides in Petro adumbrata prius
ſepulchrum ingrediebatur, & fidei nobis veritfates
Ppatefaciebat: Charitas in Joanne præſignata mox
fidem ſequebatur. Similiter nunc primus Petrus eſt,
qui inventum redivivum Dominum prædicat aliis,
ut poſt ſe trahat ad Eum reliquos in vinculis chari=
tatis Chryſoſt. recté hic adnotat: Chriſtus non omni-
bus apparuit fimul, ut ſemina quædam jaceret fidei; qui enim
prius vidit planeque certus fuit, rem cœeris nuntiavit: Fa-
ma dein ſenſim vulgata eos, qui avudierant, in ingente tanti
miraculi conftituit exſpectatione, & ſidei ab ipſo conſpectu
oſtea ſecuturæ viam przſtruxit. Itaque nec omnibus prin-
cipio viſus eff, neo pluribus ſimul, ſed uni moaò, & ei prin-

cipi, & ſide maxims digno. lta Chryſ. Proinde recté ar-

gumentabantur Apoſtoli: Surrexit Dominus vers, &
apparuit Simeni, quia hujus authoritas primas tene-
pbat inter Apoſtolos, & plus fidei inter Diſcipulos,
quàm mulierum dicta hsbebat Pariter quando ve-
ritas apparet Simonis ſueceſſori ſive Papæ, tunc om-

1gridid
monm eti
1 Aiͦe

tjagn deen

rCidlinue

ſet en

fiann c
khun
ſoante
nen
poti
eritr N⸗

7)

ANNYH.

—

Mrronn

ele iet
Dirpin

tlii

nat! N
betlp
ien ſin
iscn⸗
nn

guln

iautie
entt NN
e⸗

S

Sr

nen,
stene⸗
Pprlon
do re⸗

neon

4

1 .
SIMONI PETRO. 147

Apparitio facta Jacobo, cujus por o me-
minit Paulus l. c. ad Cor., probabilius quo-
que ſecunduùm S. Aug. & D. Thomam conti-
git ipsâ Reſurrectionis die. Cùm enim dica-
tur una ſingulariter facta Petro, altera ſingu-

lariter jacobo, Chriſtus autem illo die ſerò

apparuerit decem Apoſtolis abſente Thom,
oportet aſſerere hanc Jacobo ſoli, & alteram
Petro ſoli factas præceſſiſſe apparitionem il-
lam decem Apoſtolis exhibitam (5). Cùm au-
tem extiterint duo Jacobi, alter frater Joan-

nis, alter verò diétus Juſtus & frater Domini;,

Alphæique filius, hic per excellentiam dicitur
Jacobus, & propterea hanc viſionem Domi-
ni illi factam Interpretes exiſtimant (t).
K 2 §. II.

nes illud ipſum credere debemus, quodeunque ille
ſententià ſuâ definitum credendum propoſuerit.
(³) Habemus hac in parte teſtimonium Evange-
lii ſecundůum Hebræos, quo frequenter utitur Ori-

genes & Hieron. L. de Script. Eccl. ubi ait: Evan-
gelium quoque, quod appellatur ſecundum Hebraos, & 4 me

naper in Græcum Latinuümque ſermonem translatum eft, quo

6 Origenes ſæpe utitur poſt Reſurrettionem Salvatoris res
fers: Dominus autem cum dediſſet ſindonem ſervo Sacerdos

tis, ivit ad Jacobum, & apparuit ei. Juraverat enim Ja⸗
cobus ſe non comeſturum panem ab illa hora, quàâ biberat ca-=
licem Domini, donec videret eum reſurgentem 4à mortuis -

Et paulò poſt: Aſferte, ait Dominus, menſam & panem.

Statimque additur: Tulit panem & benedixit, ae fregit,
& dedit facobo juſto, & Aixit ei: Frater mi, comede panem
tuum, quia reſurrexit Filius hominis a dormientibus &e.
(t) Sunt, qui idem beneficium præſtitum putant
Joſepho ab Arimathia; de ſepultura Chriſti optimè

merito, nixi videlicet Evangelio Nicodemi & Na:

14 8 AbPPARET DoOMINUS DISCIPULIS

APPAREV DOMINUS DUOFVU

DISCIPULIS PETEN TIBUS EMMAUS.

Marc. c. 16. v. 12. Poſt bæc autem duohbus ex
bie (Diſcipulis) ombulantibus oſtenſus eſt in ulia
eſſgie, euntibus in villam, v. 13. Et illi euntes
narraverunt cœteris; nec illi crediderunt.
Luc. c. 24. v. 13. Et ecce duo ex illis ibant ip-

Sd die (Reſurrectionis) in caſtellum, quod erat in

ſpatio ſtadiorum ſexaginta ab Hieruſalem, nomine

Emmaus. v. 14. Iet ipſi loquebantur adinvicem de

bis omnibus quæ acciderant. v. 15. Et factum eſt,
dum fabularentur, & ſecum quærerent; & ipſe JT E-

US appropinquans ibat cum illis: v. 16. Oculi
autem illorum tenebantur, ne eum agnoſcerent. v.
17. Et ait ad illos: Qui ſunt hi ſermones, quos con-
Jertis adinvicem ambulantes, & eſtis triſtes? v. 18.
Et reſpondens unus, cui nomen Cleophas, dixit ei:
Tu ſolus peregrinus es in Hieruſalem, & non cog-
noviſti, quæ facta ſunt in illa bis diebus. V. 19.
Qui-
zarenorum: IIlum nim. arcà cuſtodi à Judæis de-
tentum, ut alibi retulimus, ab ipſo Domino refur-
gente inviſum fuiſſe, carcere eductum & civitati

fnæ Arimathææ mirabiliter reſtitutum. Hujus etiam
rei meminit B Anſelm. Quæ cùm beneficium conti-

neat, ait quidem Salmeron Tr 13., Joſepho exhibi-

tum, & Scripturæ Evangelicæ per ſe non repugnet,
non video, quomodo non ſit piè recipienda atque
ampledtenda, in qua ſané quàm ſit magnificus ac
otens obſequiorum ſibi impenſorum remunerator
asUS „plané oſtenditur. Nos ſupra apocryphis
eam adnumeravimus.

nin

e⸗
pe
N
d

UIGH

—

0N
MA

1 Akun
eE n
1ieund
.
sihan
lkentt
, Min
Hinticent
iſeſ
16. 00
nint 1
ru

TLAN

EUNTIBUS IN EMMAUs.. 149

Quibus ille dixit: Quæ ? Et dixerunt: De JESt 0
Nazareno, qui fuu Vir Propheta, potens in opere
& ſermone, coram DEO & omni populo: v. 20.

Et quomodo eum tradiderunt ſummni Sacerdotes &

Principes noſtri in damnationem mortis, & crutifi.
xerunt eum? v. 21. Nos autem ſperabamus, quia
ipſe eWjet redempturus Iſraël: Et mmc ſuper bæc om-

nin tertia dies eſt hodie quòd bæc fatta ſunt. v. 22.

Sed & mulieres quœdam ex noſtris terruerunt nos,
quæ ante lucem fuerunt ad monumentum, v 23.
& non invento corpore ejus, venerunt, dicemtes ſe

etiam viſionem Angelorum vidiſſe, qui dicunt eum

vivere. v. 24. Et abierunt quidam ex noſtris ad
monumentum; & ita invenerunt, ſicut mulieres di-

xerunt, ipſum verò non invenerunt. v. 25 Et ipſe

dixit ad eos: O ſtulti & tardi corde ad credendum

in ommibus, quæ locuti ſunt Prophbetæ! v. 26 Non-

ne bæœc oportuit pati Chbriſtum, & ita intrare in glo-
riam ſuam? v. 27. Et incipiens à Moyſe & om-
nibus Propbetis, interpretabatur illis in omnibus Scri-
pturis, quæ de ipſo erant. v. 28. Et appropinqua-

verunt caſtello, quò ibant; & ipſe ſe finxit longius

ire. v. 29. Et coigerunt illum, dicentes: Mane
nobiscum , quoniam adveſperaſcit, & inclinata eſt
Jjam dies. Et intravit oum illis. v. 30. Et ſaltum

eſt, dum recumberet cum eis, accepit panem, & be-

nedixit, au fregit, & porrigebat illis. v. 3 1. Et
aperti ſunt oculi eorum, & cognoverunt eum: Et
ipſe evanuit ex oculis eorum. v. 32. Et dixerunt
ad invicem: Nonne cor noſtrum ardens erat in no-
bis, dum loguererur i in via, & aperiret Soripturas?
K 3 v. 33.

APpPARET DoOMINUS DrISCIPULIS

150
v. 3 3. M ſurgentes eddem hord regreſſi ſunt in Hie-
ruſalem: Et invenerunt congregatos undecim, & eos
qui cum illis erant, v. 34. dicentes: Quòd ſurre-
xit Dominus verè, & apparuit Simoni. v. 3 5
—„, ., . . . . . .
Et ipſi narraverunt, uc geſta erant in via, & quo-
modo cognoverunt eum in fractione panig.

SENSUS LITERALIS.
Pparitionem iſtam Lucas fuſius, breviùs
LA imd breviſſimè Marcus narrat, unde ali-
qui cum Euthymio putant, iſtam apparitio-

nem à duobus his Evangeliſtis deſcriptam non

fuiſſe eandem, ſed diverſas, ex eo potiſſimum
capite, quia Marcus ait, hos Diſcipulos nun-
tiàſſe cœteris ſe vidiſſe Dominum, illos verò
non credidiſſe; Lucas autem ait duos Diſci-
pulos reperiſſe cœteros jam credentes, & di-
centes: Surrexit Dominus verè, & apparuit Si-
moni. Alii verò eandem fuiſſe apparitionem
meliùs ſentiunt cum D. Aug. L. 3. de conſ. Ev.

c. 25. ubi & allato dubio reſpondet; duobus

Diſcipulis ſeſe vidiſſe Chriſtum nuntiantibus
non fuiſſe fidem habitam à nonnullis ex reli-
quis Diſcipulis, de quibus Marcus intelligen-

dus eſt; ab aliis fuiſſe fidem habitam, de qui-
bus Lucas loquitur: Erant enim multi congre-

gati, ex quibus quidam credebant, alii non cre-
debant; hinc & in monte Galilææ apparentem

Dominum cùm alii adoraverunt, quidam adhuc

dubitaverunt (u). Et

(2) Reſponderi quoque poteſt, Diſcipulos con-
gregatos credidiſſe quidem propter teſtimonium Pe-
tri, Chriſtum ſurrexiſſe, ut ait Lucas, atque idcirce

—.—

LIS

nt in,e.

iſi, Gen
Nittnr.
1. V. ,
it, S

.

168.
Drerſt
Undei.
Pparto⸗
ptammpon
tiioie
los nun.
los venl
Dl⸗
,Ct
unit,
tonen
W
Gvohu
nthen
e, el
len
e⸗
le
Nce⸗
tec
hue
1

—
⸗
le⸗
es

EUNTIBUS IN E MMAUsS. TSr

Et ecce! duo ex ilis &o. Adverbium ecce in-

dicat ſtatim poſt primum mulierum nuntium

Apoſtolis allatum de viſis Angelis, qui dixe-
rant Illum vivere, præſentem hiſtoriam acci-
diſſe, qaæ profectò auditu jucunda eſt & ad-
mirabilis, ſcitéque digniſſima, cùm in es Chri-
ſtus ſingularem ſuam erga Oiſcipulos charita-
K 4 tem,

dixiſſe: Saurrexit Dominus verè, & apparuit Simoni: At
non credidiſſe verbis duorum Dſcipulorum quia
non erant tantæ auctoritatis apud eos, quantæ erat
Petrus; videbatürque illis abſurdum credere, Chri-
itum priùs duobus Diſcipulis minoris notæ appa-
ruiſſe, quàm Apoſtolis Patet quoque ex his, in
materia fidei tenendum eſſie medium inter creduli-
tatem ſeu levitatem animi omnia credentis, & inter
temeritatem animi credentis nihil. Hæs ſunt duo
extrema, in quorum unum major Apoſtolorum pars
prolapſa eſt pro delirantibus habentium ſanétas mu-
lieres, quæ tamen nihil ipfſis referebant, niſi quod
propriis uſurpaverant oculis, & eò majorem meri-
tæ erant fidem, quia id afferuerant, quod Chriſtus
ipſemet frequenter jam prædixerat. Petrus & Jo-
annes neque nimis creduli erant, neque omnino in-
creduli, ſed ibant ad ſepulchrum, quid rei ſubſit,
experturi. Graviùs verò adhuc hallucinati fuiſſent
reliqui hactenus increduli, ſi & Petro redeunti &
viſum à ſe Dominum teftanti fidem negâ⅛ſſent. Diſ-
camus & nos medium veré credentium tenere, &
quin inconſideraté in inanes devotulerum imagina-
tiones & phantafias incidamus, tam præſumptio-
nem caveamus, quàm temeritatem ſpernendi ve-
ras queis DELUS ſuos beat, gratias viſionum, me-
mores, æ què periculoſum eſſe pro chimæra & men-
tis delirio habere revelationem bene fundatam, ac
pro vera revelatione delirium imaginationis. Con-

TI2 ArFPARET DOMINUS DISCPULIS

—

tem, quâ diſperſas oviculas ſuas congregavit,
oſtendit. Duo ibant ex illis ſe. 70. Diſcipulis, quia

paulò ante dictum fuerat nuntium allatum il-
lis undecim, & cœteris omnibus, ex quibus hi

fuerant. De altero quidem conſtat vocatum

fuiſſe Cleopham, ut paulò infra dicetur: Quis ve-

r extiterit alter ejus comes, Evangeliſta non
expreſſit: Hinc datus eſt locus variis conjectu-
ris & opinionibus (x). Probabilius eſt, hunce
alte-

1
—

fugiendum proin ſæpiùs ad Divinum Spiritum, ſu-
um ut nobis lumen impertiatur diſcernendi verum
à falſo; & non minùs avertat à nobis credulitatem
illuſionibus obnoxiam, quàm judicjii pertinaciam, ſu-
perbiæ filiam. Confugiendum ad Magiſtrum Chri-
ſtum, ut doceat nos regulas humilis fimul ac pru-
dentis fſidei, ut nec decipiamur, nec refractarii eva-
damus in materia fidei, ſed ut ſubmiſsé prudentes
& prudenter ſubmiſſi revelata à ſe myſteria nunc
credamus, tunc verò in gloria ſinè nube & velami:
ne in ſempiternum videamus.
(*) Origenes & Baſilius putant, fuiſſe Simonem:
Lpiphan. hær. 23. nominat Nathanailem: Ambroſius
vult illum vocatum fuiſſe Ammaonem Ruffi filium,
non admodum diſſimili nomine à loco, in quem
ibant: Recentior quidam tradit, fuiſſe Jacobum ju-
Rum &c. Verùm nec acohu; (cui ſpeciatim appa-
ruit Dominus) nec ſi per Simonem intelligatur Si-
mon Chananæus, aut per Nathanaëlem Bartholo-
maæus, aut alius quisquam ex Apoſtolis, potuit eſſe,
quia dicuntur illi duo reverſi fuiſſe ad undeeim, ſcil.
Abpoſtolos; ſi autem allata nomina dicuntur fuiſſe
Diſcipulorum, ea non reperiuntur in Synopſi Do-
rothei, nec in Catalogo Hippoliti M. quem ſcrip-
ſit de 70. Diſcipulis.

s
ngrebent,
Pulisni
Allun
Gibusf
vocitun
oisne
lſumm
copjelr⸗
eſt, Munr

AIe.

—

Fitum,
hdi venue
littten
ceml⸗
fumCO
l e
uni en.
Drucents
rin
velani

Summ
phroſs
Pliun
Glelt
sß
4r.
gturc⸗
thodo⸗
tele⸗
1 ſen.
ſuiſe
De⸗
ſui⸗

EUNTIBUS IN EMMAUs.‚. 173

alterum fuiſſe ipſum Lucam Evangelii Scrip-
torem; quod ipſum tradit Dorotheus in cit.

Symnopſi in vita Cleophæ, Theophyl. in Luc.,

Metaphr. in vita B. Lucæ, Nicephor. Call. in

Hiſt. Eccl., S. Greg. in Prologo Moralium &c.

Lucas ſcilicet humilitatis causà nomen ſuum
ſuppreſſit: Neque inſuetum eſt Scriptoribus,
cùm de ſe mentionem faciunt, loqui in tertia
perſona; uti fecerat Moyſes in ſuo Pentateu-
cho, oannes in ſuo Evangelio, Julius Cæſar in
ſuis Commentariis. Fuiſſe Lucam, ex eo quo-
que conjicitur, quòd tam plenè & copioſè mi⸗
nutas quasque hujusce apparitionis circum-
ſtantias deſcripſerit, ut potius illi interfuiſſe,
quàm ab alio accepiſſe videatur (y). Non ex-
K1 pri-

(7) Nee obſtat, quòd Hieron L. de QQ. Hebr.
Lucam dicat nunquam, dum vixit, fuiſſe ex Diſci-
pulis Domini, ſed Apoſtoli Pauli. Verùm cit. Do-
rotheus, & Hippol. cit., uti & Epiph. hær. 5I. inter
o. Domini Diſcipulos eũ computant. Si dicis, quòd
ucas ſe computet inter eos, qui acceperunt Evan-
gelium ab his, qui viderunt & miniſtri fuerunt ſer.
monis, adeoque ipſe non videatur Chriſtum vidiſ-
ſe, nec fuiſſe miniſter Verbi, conſequenter nec Diſ-
cipulus Domini. Bdetur, eum ſe non computũſſe
inter eos, qui viderant, quia pauciſſima viderat,
quamplurima autem eorum, quæ ſcripſit, ab his, qui
viderunt, acceperat: Quod autem ſe non compu-
tet inter miniſtros Verbi, hoc dandum eſt humilitati
ejus, qui vel illum titulum honorificum ſolis Apo-
ſtolis tribuere voluir, vel ſe indignum putabat eti-
am inter ſeptuaginta duos numerare, ſiquidem fuir
inter illos, üt aliqui Authores perhibent, qui audi-

I54 APpARET DoMINuS DIScIPUuLIS
primitur cauſa, propter quam iverint, an miſſi ſub
ab Apoſtolis & ? Veriſimile eſt, eos abuſſe Ktan
ob metum Judæorum, ne in illorum capita Vee
cuderetur faba &c (2). ITpsd die ergo Reſur- Ge
rectionis ibant hi duo in caſtellum a aανν1 . ne
in pagum (apud Marc. aαναdsvf agrum ſeu l
in villam) nomine Emmaus. Ditabat autem pa- il
gus ille 60. ſtadiis i. e. ſeptem milliaribus Ita- iel
licis cum dimidio, quia ſtadium eſt &aa pars Clen
milliaris; poterant itaque ſpatium illud tribus dnm
circiter horis conficere, & adhuc redire Hie- tur
roſolymam ad congregatos Apoſtolos ante ſe-. fi
ram noctem, & ita intereſſe alteri apparitioni.
Erat Emmaus ſita inter Joppe & Solymam,
& antea Urbs inſignis inter urbes Pala ſtinæ,
juxta Sochot in valle Terebynthi, ubi David ſ
peremit Goliath. Plinius L. nat. Hiſt. inter
Tetrarchias Judææ Emaunta recenſet. Ca- iy
ſtrum hoc à Romanis durante obſidione Je- 1
roſolymitanâà dirutum eſt, poſtmodum verò in
— Fi
to verbo Chriſti de danda ſua carne in cibum, ſcan- ”
dalizati, ab eo (ſaltem ad tempus) receſſerant &c. Ii
(2) Bene factum, quòd ex conſilio Domini ive-. „
tint bini. Tempore tribulationis oportet potiſſi- t
mũm uniri & inter ſe conferre, ne unus quis & ſi- i
bi relictus ſolus pereat, ůt judas. Unde legimus: 1
Melius eſt duos eſſe ſimul, quam unum; habent enim emolu- 1
ment um ſocietatis ſaæ: Si unus cecigerit, ab altero fuleietur.
Signabant quoque hi duo populos duos, qui tan.

tum myſterium poſt longam diſceptationem & vas

Væſoli, quiæ cum ceciaerit, non habet ſublevavtem ſe Eccl. 4.
. . . .
cillatisnem certiſſimâ fide amplexuri erant.

IGH

a Nd

08 ebil
In cihſ
1o Reſte
Aur 4D
grunft
tempt
ſbus lu
are
trbet

Cre e

anteſe
Iriort
Ven,
aſtnne,
Dnd
, inter
(1
ne
en

—
ſen
t ⸗
ie
oti.
l.
s,
Nole⸗
e.
19
tan.
I

EuNTIBuS IN EMMAus. 1 5

ſub M. Aurelio Antonino, ùt ait Beda, in-

ſtauratum eſt. D. Hieronymus L. de Script.

Eccl. commemorat, Julium Afrieanum ſub eo-
dem Imperatore legationem pro inſtsuratio:
ne urbis Emmaus ſuſcepiſſe, quæ poſtea Ni-
copolis appellata eſt. Idem in Epitaph. Paulæ
ita ſcribit: Repetitéôque itinere Nicopolim, quæ pri-
us Emmaus vocabatur, apud quam in frattione panis
cognitus Dominus, Cleophæ domum in Eccleſiam de-
dicavit (ag). Unà autem euntes colloqueban-
tur invicem & diſſerebant de iis, quæ noviſ-
ſimè acciderant. Ita enim illa animos eorum
c-

(an) Hiſtoria quoque tripartita: Eff itaque, ait, ci-
vitas Palæſtinæz Nicopolisnomine; hane, cum adhuc vicus ſ
ſet , Emmaus ſacer Pvangeliorum Liber appellat: Luam
Romani poſt vaſtationem Jer aſolymorum Judaicäumque vi-
Aoriam, Nicopolinm ex eventu uütique victoriæ vocaverunt.

Aunte hane Urbem in trivio, ubi Chriſtus cum Cleopha poſt

reſurrectionenz neſcitur ambulaſſe, tanquam ad alium vicum
iturus, fons quidam eſt ſalutaris, in quo morbi hominum
abluuntur &; alia Ppariter animalia Ai verſis detenta langlo-
ribus emundantur: Quod ut ita centingat, traditur ex quo-
dam itinere viſum eſſe Chriſftum apud fontem oum Diſoipu-
lis ſuis & laviſſe pedes, ex 20 aqua falta eſt di verſarum
curatrix paſſionum. Meminit & Joſephus hujus cici-
tatis L. 7. Ant. Emmaus, inquit, eremata eſt Vari juſſie,
in vindiitam ozſorum ibi militum, deſerta tamen ab babi-
tatoribus. Kt L. 18. Non longe apud Emmauntem vieum
ſunt aquæ calidæ. Et L. de bell. Jud. Ammaus autem, ſi-
quis nomen interpretetur, aquaæ calidæ vocantur: lbi enim
jusmodi fons eſt, ſanandis corporis vitiis iconeus. Qu&
tamen interpretatio in Hebræo patitur aliquam diffi-
cultatem, quia præponi deberet litera Cyet, Cbam
enim calidum ſignificat. Vide Salm. pag. 107. & 108:

156 APPARET DOMINUS Discruris

occupaverant, ut de alis rebus verba facere
non poſſent, niſi de his ipſis; puta de paſſio-
ne & ſepultura ejus, de ſignis in morte, de
viſione mulierum &c. Loquebantur ſcil. en-
ſtar amantium, qui quos amant, cogitant ſæ-
pe, & quorum os ex abundantia cordis loqui-
tur &c. Quia autem non tantüm amabant,
ſed etiam dubitabant, ideo invicem confere-
bant; nam, uùt ait Sapiens, ferrum ferro exa-
cuitur, & bomo exacuit faciem amici ſui. Cuùm
autem hi duo ita fabularentur ſeu colloqueren-
tur (bb), & ſecum quærerent ſeu inter ſe con-
ferrent cogitationes ſuas & conjecturas, quas
varias in partes volverant (cc), ipſ’e 7ES US

quaſi

(5) Equidem fabula eſt rerum magnarum & in-
credibilium narratio cum admiratione citra fſidem:
Eſt tamen etiam ſermo ſeu rumor populi ſive res
divulgata, etiamſi vera ſit; & à fando dicta, quo no-
mine etiam privata colloquia vera venire ex uſu ſo-
lent. Unde Hieron Ruffinum, qui eum calumnia-
tus erat, quòd illas hiſtorias Belis & draconis, quæ
in Daniele referuntur, dixiſſet fabulas, tuetur di-
cRtum ſuum, & oſtendit Latinè non minus vera quàm
falſa fabulas dici. Ita & Paulus verbe fabulandi de
communi & vero ſermone utitur, & Juvenalis ca-
nit: It nova, nec triſtis per cunctas fabula terras. Græ-
cum verbum hic habet ιν, unde bomilia; & ad
evitandam vocis ambiguitatem verti poterat: Et fa-
tum eſßt, dum colloquerentur. 6

(ec) Quid inter ſe quæſierint, quæ dubia move-

rint, Evangeliſta non exprimit; facile tamen eſt con-

jicere ex iis, quæ paulò poſi dixerunt, eos valde pu-
fillanimes forſan non adeò ſublime de JESU cogi⸗

.

lla
let.
lli
ten
el

ſo⸗
guit
ulo
cul,
verl
lor⸗

An

—

rba hieen
ce uli⸗
norte,t
tur ſellc⸗
gitantſe
rls ſoni⸗

Amabent,

cOleke
ſenn tln
1i,
ogleten
Pſe
ras,
M
umn,
1 Ken⸗
ſrens
Nlotr
⸗
unnt⸗
ingui
etur .
unn
nejet
Is

eſt ſeu apparuit 0ανεια in alia efßigie er rs;-

„.

EUNTIBUS IN EMMAUsS. 157

quaſi à tergo eos aſſecutus, ùt in via fieri ſo-
let, jungebat ſe illis uüt comes, eodem, quò
illi, tendens &c. Impediebantur autem ſeu
tenebantur eorum oculi, ut eum non agnoſce-
rent. S. Aug. L. 3. de conſ. Ev. c. 2y. putat dæ-
monem tenuiſſe oculos Diſcipulorum, immiſ-
ſo aliquo impedimento: Non incongruenter, in-
quit, accipimus, boeg impedimentum in oculis Diſci-
pulorum à Satana faſtum fuiſſe & . Sed potiùs
cum aliis plerisque ſentiendum, non dæmo-
nem, ſed Chriſtum tenuiſſe oculos Diſcipu-
lorum, quia ab eis non ſtatim agnoſci voluit,
ex variis cauſis paulò poſt adducendis. Ad
quam ſententiam etiam alibi accedit ipſe Aug.
utl ep 59. in ſolutione quæſſt. S. à Paulmo pro-
poſitæ, quomodo ſc. Chriſtus tenuerit Diſci-
pulorum oculos? ubi reſpondet, Chriſtum ali-
quo modo mutàſſe corporis lineamenta; ſed
quia L. 3. de conſ Ev. cit. ait, non aliter, quàm

erat, Chriſtum apparuiſſe Diſcipulis, videtur

S. P. velle dicere, non mutàâſſe Chriſtum in ſe
glorioſi vultûs lineamenta vel figuram, ſed in
oculos Diſcipulorum ſpecies immiſiſſe, quæ

aliam effigiem repræſentabant; ideôque Mar-

cus ait: Oſtenſus eſt in alia eſigie &. Oſtenſus

8½

–

tàſſe & ſenſiſſe, aut quodammodo timuiſſe, an ſtare
promiſſis vellet, aut, ſi ante voluiſſet, nunc poſſet
ſe ſuſcitare, licèt alios ſuſcitâſſet &&, ſuſpecta eſle
teſtimonia mulierum &c., nondum tamen ſpem om-
nem intercidiſſe, improvisò forſan adfuturum &c.

IC8 AbPPARET DOMINUS DIScCIPULIS

eæ Mας6 i. e. in veſtitu ſeu habitu alio, quàm
quo uti folebat; ideéque advenam ſeu pere-
grinantem putabant; formam enim nativam

Eum retinuiſſe liquet ex eo, quòd retentione
ſeu obſcuratiene quâdam, aut ſaltem diſtra-

ctione oculorum opus erat, ne ipſum Diſci-
puli agnoſcerent. Sic & in hiſtoria Transfi-
gurationis verbum sræguogαnραρπια ad habitum
refertur; & ita Lucas & Marcus rurſus con-
ciliantur, cùm hic dicat alium fuiſſe habitum
Chriſti, ſed non alium vultum; ille verò divi-
nitus impeditos oculos Diſeipulorum, ne ex
vultu Eum agnoſcerent (dd). Explicationes
Interpretum variæ revocari poſſunt ad qua-
druplicem rationem, quâ eorum teneri oculi
poterant; ſcil. 1. Vel immutatum fuit obje-
ctum: 2. Vel hoc equidem manſit immuta-
tum, impreſſit tamen aliam ſpeciem, quàm
imprimere ſolebat naturaliter: 3. Vel medi-
um

(22) D. Thom. 3 p. q. 54. a. I. ad 3. Non apparuit,
inquit, llis Diſoipulis in ſperie glorioſaæ, ſed ſieut in pote-
Kuate ejus erat, ut ex ejus aſpeltu formaretur in oculis intuen-
tium vel forma glorioſa vel non glorioſaæ, dut etiam commir-
7a wel qualitercunque ſe habens: Modicz tämen differentia
ſuſſicit ad hoc, quòd aliquis videatur in aliena eſſigie appa-
rere. Et L. 3 ſent. diſt. 21. q. 2. a. 4. ait Divina poteſtate
impeitas fuiſſe internas potentias, ne Chriſtum agnoſcerent,
quam vis externa ſpecies eunaem repræſentaret Qajetanus
cenſet, Chriſtum ſpeciem vults corporis que ſui,
quam in oculos Diſcipulorum emittebat, ita mo-
deratum, ut lineamenta, figuram, & colorem non
Perfeété, ſed aliqua tantum ex parte repræſentaret.

i⸗

I

—

lio, gun

lſenee

0 Datiren
eteytione
eln Et
um Di⸗
1Tuntk
Uhabiun
rluscot
e Mubtur
verd ii⸗
n, He
.

jcatiove

ta .

en
,ir M
Siuun.
unni-
n 14
1
nI

etun u

e llh
1 o⸗
9 NN
tare⸗

„
. O

EUNTIBUS IN EMMAUS. 159

ſuam, ſed alienam effigiem, aliumque habitum

um cernendi permutatum fuit ſive per exter-
num fve per internum impedimentum, quale
eſt organorum turbatio aut ſenſuum alligatio,
dicitur grœcè αιονοαονιι: 4. Vel animi oculi pe-
culiari fuerunt ratione alligati, ne viderent,
aut ut aliter viderent, quæ vocatur gαα
ſeu judicii privatio, ſicut homines meditabun-

di & valde ad aliquid indagandum intenti non

diſcernunt multa, quæ in oculos eorum in-
currunt, quia dum toti ſunt affixi aliis & om-
ni intelligentiâ in certum objeétum feruntur,
ad alia planè non attendunt. Tres modi ulti-
mi primo præferendi, tenendúmque, in viſio-

ne aut videntibus factam aliquam immutatio-

nem, non verò in ipſo objecto viſo ſeu Chriſto.
Dicere quis poſſet, Chriſtum verè apparuiſſe
in alia eſigie, quia revera alia habebat vultús

lineamenta ſaltem poſt Reſurrectionem, & fa-

ciem multò pulchriorem; & ideo non fuiſſe
cognitum à Diſcipulis. Verùm nec hoc con-
gruit cum verbis Lucæ, qui cauſam, cur non
cognoſceretur Dominus . tribuit oculis Diſci⸗
pulorum, non formæ illius: Si enim ob mu-
tationem formæ & linéeamentorum cognitus
non fuiſſet, non neceſſum fuerat oculos Dif-
cipulorum teneri, ſed ſatis erat formæ ſeu vul-
ts imutatio, Similiter Marcus, eùm ait oſten-
ſum eſſe in alia eſigie, videtur ſignificare effigiem
diverſam ab es, quam tunc Dominus habebat;
quòd ſcil. Chriſtus Diſcipulis impreſſerit non

aud

I60 AbPPARET DoMINUS DISCIPULIS

aut veſtitum à conſueto ac priſtino alienum,

& vocis ſonum diverſum à proprio & nativo
E&c (ee). Voluit autem Dominus Diſcipulo-
rum oculos tenere variis ex cauſis: I. Quia
ſuſcitatus non tam oculis corporis & rationi-

bus humanis, quàm fide & Scripturis agnoſci-
tur: 2. Quia corpus dotibus gloriæ decora-

tum nonniſi quando vult, & quomodo & à
quibus vult, videtur, eâque ratione non tam
humana ejus converſatio oſtenditur, quàm
Divina & cœleſtis. 3. Ut quanta ſit ſenſuum
om-

(ee) Ex his oritur quæſtio, an Dominus polt Re-
ſurrectionem alia habuerit vults lineamenta, effi-
giémque pulchriorem? D. Th. q. 54. a. I. ad 3. ſic
Kabi :Nemo putet, Chriſtum ſud Reſurrettione vultus ſui
igiem commutaſſe: Quod eſt intelligendum, quantum ad li-
nenmenta membrorum, quia nihil inordinatum & deforme erat
in corpore Chriſti per Spiritum S. concepto, quod in Reſurre-
tione corrigendam eſſet: Akccepit tamen in Reſurreltione
gloriam elaritatis; & ita mutatur eſigies, dum eßßeitur ex
mortali immortalis 3 ut hoc ſit acquiſi iſſe vultus gloriam,
neon viultus ſiebſtantiam peraidiſſe. Hæc equidem vera
ſunt; ſed an hujus ipſius novæ pulchritudinis & ſplen-
doris aliquid ſpectandum dederit, hoc quæritur: Si
enim priora planè lineamenta cum aliquali tantum
majore venuſtate exhibuit, facilè potuiſſent aut Ma-
ria Magdalena aut Diſcipuli Eum dignoſcere; ſi au-
tem iis valde notabilem & inſolitam venuſtatem
ac ſplendorem oſtendiſſet, non fuiſſet creditus eſſe
hortulanus aut peregrè vadens &c. Quamdiu ergo
in terris adhuc egit, venuſtatem potiũs more alio-
rum hominum videtur præ ſe tuliſſe &c., niſi forſan
tenues ſubin etiam immortalis vitæ & gloriæ radios
aliquos indulſerit &c.

☛

ILIS

alienunm
Cnuih
Dilehn⸗
l, Gil
Kraro⸗
eneß
E Ceeot
noco
e nonu
r,n
tſenin

6

—
1 vot

4
2

nente,

1,Nl
AItuna

Aine

Eint⸗
Senr 4
ſen ſel
Eper
tine

irin

tinſi
ele, 11
Pulltet
Eiuu 1
ete
ote o⸗
foin
dii

EUNTIBUS IN EMMAUWSL8s.§Zõ. 161

omnium imbecillitas, nobis innoteſcat, quòd
nec oculi, nec aures ſuo officio perfungi va-
leant, niſi illis aſſiduè ſuggeritur è cœlo facul-
tas, expeditusque eorum uſus in perpetuo be-
neficio ponendus ſit. 4. Ut vulnus ſuum qu aſi

ignoto peregrino detegentes, convenientio-

ra magisque ſalutaria medicamenta ab opti-
mo Medico Chriſto reciperent. §. Ut ſe eis
talem extra oftenderet, qualis apud illos erat
in corde: Hoc egit foris Dominus in oculis corpo-
vis, verba ſunt S. Greg. hom. 23., quod apud ip-
ſos agebatur intus in oculis cordis: Lpſi namque
apud ſemetipſos intus & amabant, & duhitahant.
Eis autem Dominus foris & praſens aderat; & quis
eſſet, non oſtendehat. De ſe ergo loquemtibus præſen-
tiam exhihuit, ſed de ſe dubitantibus cognitionis ſua
Neciem abſcondit. 6. Ut poſtquam diu fuiſſet
occultus & abditus, poſtes cognitus dulciùs
ſaperet &c. 7. Ut Scripturarum interpreta-
tione & argumentis, non authoritate præſen-
tiæ Ipſius, ſine ſenſuum adjutorio, ſenſim ad
fidem ducerentur, quæ oculos mentis aperit,
& ſine qua ad Divina cœcutimus &c. Cœte-
rùm mirabilis planè in ſuis actionibus Domi-

nus. Cuùm geſtabat corpus mortale in ter-

ra, transformatus eſt coram Diſcipulis ſuis in
monte, & ſplenduit facies ejus ſicut Sol &c.
Nunc poſtquam per Reſurrectionem aſſump-
ſit corpus glorificatum, conſpectui Diſcipu-
lorum ſe offert ut humilem & èe vulgo pere-
grinum; ut Ejus potentiam vel maximè con-
D 1. fitea-

I62 ArPARET DoOMINUS DISCPULIS

fiteamur, qui potuit & in carne mortali for-
mam immortalem, & in immortali vita for-
mam mortalem afſſumere. L “
Et ait ad illos: Qui ſunt bi ſermones, quos con-
fertis? Interrogat eos quaſi ignarus, ut ex eo-
rum reſponſo occaſionem capiat eos inſtru-
endi ac ſolandi: Nec abſque myſterio addit:
Ambulantes & eſtis triſtes, græcè NMνντιfive
tetrici; q. d. longius ambulare & peregrinari
minimè oportet, quia nunc verum Sabbatum
ſeu dies quietis eſt; neque triſtari, quia dies
agitur, quam fecit Dominus, in qua exultan-
dum potiùs eſt ac lætandum. Et reſpondens
unus, cui nomen Cleopbas (Ff), dixit ei: Tu ſolus
peregrinus es (græcè αοsιο peregrinaris) in
Jeruſalem & o. Poteſt equidem hoc legi affir-
mativè: Tu ſolus & unus ſanè es ex peregri-
nis, qui in Jeruſalem venerunt, qui non ad-
vertit & cognovit noviſſimè geſta, quæ cœte-
“ ris

(Kf) Videtur fuiſſe Galilæus, vel potiùs, ut ait
Hier., Emmauntinus, & ab eo creditur cognomi-
nata Maria Cleophe, cujus meminit oannes. Non-
nulli tamen faciunt diſcerimen, narn Cleophas ille
apud Joannem ſcribitur cum omega & accentu cir-
cumflexo in ultima ſyllaba xXοωταοσ hic verò cum
omicron & accentu in penultima 2Xιαταναασω ut vi⸗
deantur eſſe diſtincæ perſonæ: Interpretatur autem
Cleo pas inerepant ore eoquòd diligeret corde, quem
ore quaſi increpabat IJESUM. Item græacéè ſonat
omnis gleriz, vera enim & ſola gloria eſt Chriſtum
ſequi, eſſe Ejus diſcipulum, in Ejus cruce non ſcan-
dalizari, ſed gloriari &c. “

PULIS

—

hortalito⸗
li vita to⸗

r, uttn
5,Ut eret
eosotr
erio d
Neunt 1
petegnnt
dabban
,(0it
1a exuler
moni
. Ni
bend
lgimn
Peſe,t
Non
gvelet⸗
14
—
iti
Ogront
Cphn 1
eßtlett
Gerouen
.
u 1utenn

e/ glen
Ceſnt
tilun

vnſean

EUNTIBUS IN EMMAUsSs. 163

ris omnibus ſunt comperta. Meliùs tamen le-
gitur interrogative: An adeò hofpes es, ut
ignores, quæ in Jeruſalem facta ſunt his die-
bus, & ad quæ tota civitas confluxit? Vel: Tu
ſolus peregrinaris in Jeruſalem h. e. Tune ſo-
lus Solymæ agens, peregrinus fuiſti ab ipſa &
quaſi abſens, ita ut non cognoveris ea, quæ in

omnium aſpectu facta ſunt? Vel: An te ſolum

latent, &, ſi non incurrerunt in oculos, neque
ad aures venerunt tuas ea, quæ nemo quan-
tumvis advena ignorat? Nomen peregrini
vel verbum græcum ααρaαι, quo utitur Lu-

cas dupliciter poteſt accipi: Vel impropriè

& metaphoricè; & ſic dicitur ille peregrinari
in domo ſua vel in civitate, qui ea ignorat,
quæ in civitate fua vel domo geruntur (gg).
Vel propriè pro eo, qui peregrè à patria ſua

profectus in aliis locis verſatur üt advena.
Quodſi propriè accipiatur, erit ſenſus: Tam

nota ſunt hæc, ut omnes etiam advena & pe-
regrini ſeiverint, per ſe ſatis curioſ: An er-
go tu adeò incurioſus fuiſti, & adedò aliis ne-
gotiis abſorptus, ut ſolus neſcias? Equidem
monet Cicero, peregrinum in aliena Repubiica cu-
vioſum M non oportere: Verùm, præterquàm
quòd de iis, quæ omnibus proſtant, hæc intel-
1, 2 ligenda

(gs)? Hinc Cicero de Offic ſcribit: Hoſpitem eſſe ia
rebus urbani; denecus eſt 5 peregrinari in patria turpe. Etin
Orat. Pro Milone: In veròs Zudices vos ſoli ignoratis?
Vos hoſpites in hac urbe ver ſamini?! Veſtra peregrinantur au.

res, neque in hoc per vagato civitatis ſermone verſantur?

164 ArPARET DOMINUS DISCIPULIS

ligenda non ſint, hle etiam peregrinorum ma-
ximè intererat, quæ illis diebus geſta fuerant
myſteria reſcire; tum quia peregrinis nonnul-
la injuria facta fuerat in IESU innocente pe-
regrino Jeroſolymis à Judæis crucifixo, tum
quia ſoliti erant peregrini & advenæ conve-

nire in magnis ſolennitatibus ad prædicatio-

nem JESU, ù᷑t conſtat de gentilibus apud Jo-
annem c. 12. Non eſt ergo ſenſus, quòd ipſe
ſolus Jeroſolymis peregrinaretur, cùm multi
ex variis mundi nationibus conveniſſent ad

Paſcha; ſed quòd alii peregrini noviſſent ibi

geſta, & ipſe ſolus illa ignoraret. Verbum
Tαεανε ſignificat etiam habitare in vicinia,
ſive intra fines majorum urbium: Cuͤm er-
go0 Chriſtus ſeſe gerebat, quaſi & ipſe in agro
habitaret paulò ulterius Emmaunte, ac proin-
de domum, uùt ipſi, rediret; mirantur diſcipuli,

quòd intra fines ac quaſi in Jeruſalem habitans

ſive potiùs (in multis Codicibus abeſt parti-
cula *]) Jeru ſalem propiùs adhabitans igno-
raret ea, quorum rumor pro rei magnitudine
