quare ad ſeribenaum venerit, ſæpe oſtendit Oc. Meminit &

ideo recubits ſuper pectus, quia ex eo dicitur hauſiſ-
ſe fluenta Evangelii, adeéque fide digniſſimi, quò
ex pectore Chriſti hauſtum ſit &c.

Cre
nin
ind

Vven
ſeil
lur
.
cet
ſin⸗
gen
ſeil
iige
gri
e
Hie
tor
l
e

therbitt
Plit, b⸗
ſecſi
Clutni⸗
Lleripto
Onper
Ui inter⸗
Cpal
telor⸗
Alu
cavert
felhe
ee ſo
Cemun
(hnt
ſeſto
ſe; 101
enin!

.V
SN,
nilinn,/1
1im
II N
vhoren
en⸗

Gumin
dn

tit
minitl
ha
, ie

DiIVERSE UM MORTIS CENUS PREDICVT. 383

enim & tanta ſunt, ut, ſi ſigillatim ſcribenda
eſſent, multitudinem Librorum mundus ca-
pere non poſſet. Hyperbole hæc eſt, quàâ fi-
gurâ utitur etiam ipſa quandoque Scriptura
ex vulgari more loquendi, v. g. Geneſ. 22.:
Multiplicabo ſemen tuum ſicut ſtellas cæœli, & ſicut
arenam, quæ eſt in litore maris &c. & c. Conſtat
nim. has locutiones eſſe hyperbolicas ae pro-
inde non falſas, aut à veritate diſſentientes:
Hyperbole enim eſt, cùm, ſalvàâ rerum fide,
verba tantùm ſidem ſuperare videntur, quæ

ſcil. rem, quæ indicatur, ita excedunt, ut vo-

Iuntas tamen loquentis, nec fallere cupientis
appareat, ſiquidem rei magnitudo dicendi ex-
ceſſum exigere videbatur. D. Aug. Tr. 124.
ſinè ullo tropo ſic interpretatur: (apacitate le-
gentium comprebendi fortoſſe non pauſſent. Mundus
ſcil. ſeu homines mundi ſpiritu præditi intel-
ligere non poſſent, ſupplendum eſt, ſinè DEI
gratia & Spiritu. Et Iſid. Peluſ.: Si hoc dictum
de dogmalum magnitudine & ſummitate, quis acci-
piat, à vero minimè errabit. Nec avarus de volun-
taria paupertate ſermonem cepit, nee laſcivus eum,
qui de pudicitia erat, nec alienorum bonorum raptor
eum, quo de juſtitia &. Prior tamen ſenſus vi-
detur potior, ùt arguitur ex verbo græco ..-

cuασ 1. E., Capere, quod propriè ſpatium loci de-

notat: Si enim de intelligentia ſermo eſt, vel
unum parvum Scripturæ ſacræ caput mundus
non poteſt capere ſeu aſſequi & c. &c.
W
SECTIO

3984 CHRISTUS APPARET
SECILIO VII. D
DE DUABUS POSTREMIS DO-
MINI APPARITIONIBUS.
His breviter immorabimur, tum quia quæ-
dam jam expoſita ſunt, tum quia ipſum My-
ſterium Aſcenſionis Domini, in quo finitur
Evangelium, cum ſuis circumſtantiis latiùs re-
fertur in initio à tuum Apoſt. ubi opportu-
nior in illud fuſius commentandi locus erit.
CHRISTUS APPARVIN MONTE
G AI. ILM A. S
Matth. c 28. v. 16. Undecim autem Diſcipu-
li abierunt in Galilæam, in montem, uhi conſtitue-
rat illie 7SS. v. 17. Et videntes eum adora-
verunt: Quidam autem dubitaverunt. v. 18. Et
accedens 7ES US locutus eſt eis, dicens: Data eſt
mihi omnis poteſtas in cœlo & in terrua. v. 19. Run-
tes ergo, docete omnes gentes, baptisantes eos in no-
mine Patris, &s Fili, & Spiritus ſantti: v. 20.
Docentes eos ſervare omnia, quæcungue mandavi
vobis. Et ecce ego vobiſeum ſum uſque ad conſum-
mationem ſæculi.
pparitio iſta fuit celeberrima, & à Chri-
ſto multoties prædiéta. Nominantur au-
tem undecim Diſcipuli ſc. Apoſtoli, non quòd
ſoli ipſi adfuerint, his enim ſolis domi ſeu So-

lymis rurſus apparere potuiſſet; ſed quia erant
teſtes

te
0
lin
un
2.
ſin
ben
tuls
ne
col
zuu

lire

= =
—

IN MONTE GALIL. 385

teſtes primarii & convocàârunt Diſcipulos ali-
os, ſiquidem, ùt alibi jam diximus, veriſimil-
limè hæc ipſa viſio eſt, in qua viſus eſt plus-
quam 50. fratribus ſimul, ut perhibet Paulus
2. ad Cor. 6. ex quibus multi manent uſque adbuc,
ſive in vivis erant, cum hæc Apoſtolus ſcri-

beret. Ideo nimirum locus electus eſt, tum ap-

tus capiendæ tantæ multitudini, tum etiam
magis ſecurus, ubi congregatis loqui Chriſtus
commodè poſſet; in judæa enim, nedum in
aut circa urbem Solymam, tantus cœtus fieri
non potuiſſet abſque ſtrepitu & tumultu ad-
verſantium Judæorum: Mons ille probabi-
liter fuit mons Thabor, in quo jam præviè
per ſui Transfigurationem Chriſtus oſtendit
gloriam Reſurrectionis ſuæ; non mons aliquis
vicinus Solymæ, qui ita dictus ſit, quia Ga-
lilæi accedentes Solymam in habitatione ibi-

dem exſtructa ſolerent divertere. Cùm ergo

in wonte hoc ſe ſtitiſſet Dominus, utl pro-
miſerat, videntes eum & Apoſtoli & Diſcipuli,
ut æquum erat, adoraverunt; quidam autem,
non ex Apoſtolis, utpote jam ſatis convictis
in Jeruſalem, ſed Diſcipulis, qui primò Eum
viderant, dubitaverunt, num verè hic eſſet Ma-
giſter ſuus à mortuis redivivus (aa).
B b Ac-
(an) Cuùm Matthæus eœteras omnes apparities
nes Apoſtolis factas prætereat, & hanc ſolam in
monte commemoret, cenſent alii voluiſſe eum tan-

tùm mentionem interponere dubitationis Apoſto-

lorum præcedentis in Jeruſalem, eorum ſcil., qui

CHRISTUS APPARET

Accedens †1 Eſus locutus eſt eis, dicens: Data eſt

mihi ommis poteſtas, utl jam dixerat Matth. 11.
Ommnia mihi tradita ſunt à Patre meo, & oann. 13.

Sciens, quia ommia ei dedit Pater in manus &.
Data ſc. illi hæc poteſtas ut Filio DEl à Patre
per æternam generationem; data ùt homini,
ipſo conceptionis puncto propter hypoſtati-
cam ſeu admirabilem naturæ humanæ cum Di-

vina unionem; data novo titulo propter me-

ritum paſſionis & crucis: Propter quod & DE-
UsS exaltavit illum ad Philipp. 2. Quia ſc. Diſ-
cipulos in Orbem univerſum legatos deſtina-
bat, declarat modò, datam ſibi eſſe poteſtatem
ampliſſimam: Euntes, inquiens, docete omnes
gentes, græcè ααππιννοε11¹. e. Diſcipulos mi-
bhi facite ex omnibus gentibus: Q. d. Antea
interdixeram, ne Evangelium communicare-
tis Samaritanis cœterisque Gentibus, quia pri-
mum miſſus eram judæis, Patribus eorum pro-
miſſus; nunc verò (quoniam Domini eſt terra
& plenitudo ejus Gc. Pſal. 32. „ & quia dedit
mihi Pater gentes bereditatem meam & poſeſ-
ſionem meam terminos terræa) tanquam com-
munis Dominus & communis omnium Salva-
tor, mitto vos ad omnes gentes. Modum
Diſcipulos faciendi addit, ritum ſcil. non cir-
cum-

putabant ſe ſpiritum videre &c. Alii ajung, eos
non dubitâſſe de Reſurrectione Ljus, quam illis a-
bundé teſtatam fecerat, ſed an ille, quem forſan
eminus videbant, ipſe Chriſtus eſſet; nondum enim
Proximus ad illos acceſſerat.

tur

eſl
li⸗
in
E
I
ſlie
eju
dor

Al t
hII.
.l,
1G..
Date
mini⸗
ti⸗
De
tile⸗
D.
Di.
Kinn⸗
Mlten
Cohet
mi⸗
inter
Are⸗
iri
o.
u
t.
o⸗
lvr⸗
Aun
ler⸗
⸗
—
605
15 ¹
lan
ninn

IN MONTE GALILEE. 387

cumciſionis, ſed Baptiſmi: Baptizantes eos, quæ
nots eſſet quàm facilis, tam diſtinéctiva fideli-
um. Jam apud judæos moris fuerat, ut bapti⸗

Zzarentur, qui ſe à falſorum Deorum cultu ad
9

cultum unius DEl convertebant: Sed & apud
Gentes uſurpatum antiquitus fuit, ut, qui
initiari vellent, priùs toto corpore ablueren-
tur, haud dubiè eo ipſo teſtantes propoſi-
tum novæ vitæ, quod ab eis Myſtagogi exi-
gebant, ùt ex Libanio & Lampridio diſcimus.
Quàm ſanctior autem Baptiſmus hic Chriſti
eſſet, indicant verba ſequentia: In nomine Pa-
tris, & Filii, & Spirilus Santti: Baptizari enim
in aliquem ſive in ejus nomine eſt ſe ei aucto-
rare & devovere, & de ejus nomine appella-
ri velle; quo ſenſu Paulus I. ad Cor. 10. v. 2.
dicit judæos baptizatos eſſe in Moſen ſervum
ejus, ſeu Moſi tanquam DEl miniſtro cum
bona fiducia regendos ſe commiſiſſe Et ibid.
C. 13. V. I5. negat, quenquam baptizatum in
ſuum nomeni. e. ſibi velut novi dogmatis au-
ctori mancipatum eſſe. Quotquot itaque ba-
ptiſmo Chriſti baptizantur, profitentur ſe cre-
dere & adorare Sanctiſſimam illam Trinita-
tem, cujus Myſterium nunc primò Chriſtus
apertiùs revelat; ideo non dicit in nominibus,
ſed in nomine, quia una eſt tantùm Divina eſ-
ſentia, ſubſiftens Perſonis tribus; unus tan-
tummodo DEUS. Præcipit ſimul Apoſtolis,
ut non ſolum fidem, ſed etiam mandatorum

obſervantiam novos fideles doceant:; Docen-

B b 2 tes

38 8 CEKRISTUS APPARFT

tes eos ſervare omnia, quæcunque mandavi vobis.
Hinc, ùt hodiedum, jam olim duo exigeban-
tur ab iis, qui baptizari poſtulabant; fides ſci-
licet & propoſitum emendatioris vitæ; quod
utrumque per interrogationes & reſponſio.
nes expediri ſolebat. De fide hoc modo: Cre-
dis? ajebat Miniſter Baptiſmi: Credo, reſpon-
debat baptizandus (bb) De vita & moribus ſo-

lenni illà formulàâ interrogabantur, quæ 3Dud
er-

(5“) Neque verò in hac fidei interrogatione Pa-
ger, Filius & Spiritus S. nominabantur tantùm, ſed cer-
tis notis deſeribebantur, ſeu diſtinéta SSS. Triadis
dabatur cognitio, quæ ab Apoſtolis tradita ad no-
ſtra uſque tempora pervenit, eò ſemper clarior, quò
magis impugnata eſt ab HH. Satagebant enim An-
tiſtites, ut vana HHrum commenta diſertis verbis
damnarent, qui ſe aquis baptiſmi abluendos pari-
ter & ſacrà docrinà imbuendos tradebant orthodo-
xis Epiſcopis. Profectò& SS. PP. häc und Baptiſmi
formulà demonſtrant fidem Unius D EI ſimul &
Trini: Si enim DEUS Trinus non efſt, quare in
nomine Trium confertur Baptiſmus? Si autem Fi-
lius & Spiritus S. non ſunt unus cum Patre DEUS,
cur conjunguntur? ILwæqualium ſocietas, ait Ambr. L.
I. de fide c. I., melioris offenſa eſt, & injuria ejus, qui ve-
zus DEUS eſt, ſi ei non verus alius comparatur. Eodem
argumento utebatur Athanaſius contra Arianos: Qu⸗
communio aut quæ ſimilituao Creatori eum ereaturæ 7 Itaque
nihil reſtat niſi ut cum Filio numeretis ſimul & conjungatis
oreaturas illas, quæ per ipſum fabtæ ſunt. Eò etiam ſpe-
Sat illud Greg. Naz.: Tinitas revera Tinitas; Tizi-
tas gutem non rerum inaqualium enumeratio! Alioqui quid

prohibet etiam denarium, aut centenarium, aut decies mille

nominare, ex totidem coaleſeentem Go.

d

cli
ter
reſ⸗

/

ves .

uid⸗
VO
li
hug
ſed
ex 6
tare
viba⸗
eſte
ue
1d

ſti⸗

=.
=-
=
=
E
—

ne ’
ſeleer⸗
Triadi
20 no⸗
nid
AN
verbin
6 hat.
thoco⸗
Ptiini
mul 6
Uute n
em
EUS,
br.l
1
Vodenn
*
e
n Ai
i
vi
il

—

IIIIN MONTE GALILXX. 389

Tertull. Cypr. &e. ſæpe occurrit: Anrenunti-
ent diabolo & Angelis ejus, vel cultui, pompæ, ſpe-
Staculis & operibus ejus Ctc. Ideo ergo jungun-
tur illa duo baptizantes- & docentes ſervars omnia
&. Non ſufficit Baptiſmus & in Baptiſmo ſu-
ſcepta fides; addere oportet mandatorum ob-
ſervantiam (cc). Neque ſufficit ſervare man-
data aliqua, ſed omnia (ùt de ſe profeſſus eſt Da-
vid Pſ. 118. Ad omnia mandata tua dirigebar; aver-
ſari econtra, quidquid his repugnat: Omnem vi-
am iniquam odio habui) (dd): Et ed promptius,
quia, qui mandat, ſupremus Dominus eſt,
cui omnia debemus &c., qui ſervantibus æ-
terna præmia, frangentibus æterna tormenta
reſervat; ideo additur: Quæcungque mandavi
B b 2 vohis:

(e) Non enim auditoret Legis juſti ſunt apud DEIIM;
ſea fackores Legis juſtißeabuntur àad Rom, 2. Effote falta-
ves verbi, & non auditores tantum, fallentes Vormet ipſos
Jac. 1. Quàâm multis congruit illud Gen. 27. Vox
quidem vox Zacob'eſt, ſea manus manus ſunt Eſan; quorum
vox Eccleſiæ eſt & Apoſtolorum; quidquid enim
hi docuerunt, credunt & ipſi ac profitentur; at ma-
nus moanus ſunt Eſau, hiſpidæ, piloſæ, non bonis,
ſed malis operibus plenæ. Abrabam Pater noſter nonne
ex operibus juſtificatus eſt offerens Iſaac filium ſuum ſuper al-
tare? Vide, quoniam ſides cooperabatur operibus illis, & ex ope-
ribus Faes conſummats eſt ac. 2. Sine his ſc. imperfectæ
eſt & mortua fides, ſicut imperfectum eſt ædificium,
quod ſolum habet fundamentum, neque hominem
ab injuriis aeris defendet &c.
(da) Uti Parentibus oannis Baptiſtæ, ſic Chri-
ſtianis omnibus incedendum eit in emnibus mandatis

S& uſtiſioationibus Domini ſine querela Luc. I.

390 CHRISTUS AFPARET

vobis: Ego ic. Dominus, Salvator, Judex ali-
quando veſter &c. Meritò David Pſ. cit. TZis
manddſti mandata tua cuſtodiri nimis, cum magna
ſcil cura, ſolicitudine, diligentia & volunta-
te & c.; hinc ſubdit: In toto corde meo ſeruta-
bor mandata tun & . Juravi & ſtatui cuſtodire ju-
dicia juſtitiæ tuæ & o.
Ecce vobiſeum ſum & c. Mittit nunc Dominus

Diſcipulos ſicut agnes inter lupos, utl prædixit

Matth. 10. Q. d. Ne timeatis luporum ſeu
Gentium rabiem! Ege DEUS vobiſcum ſum; ego
dabo robur, quo adjuti victoriam reportabitis
oves duodecim de innumeris lupis &c. (ee).
Quod

(ee) Ita & olim di dum eremiæ c. I. Ego dedi te ho-
die in civitateni munitam, & in columnam ferream, & in
emurum zreum ſuper omnem terram; & bellabunt ad versum
te, & nen prævalebunt: Quia ego tezum ſum, ait Dominus;
ut liberem te &. Robur cœlitus immiſſum Apoſto-
los reddidit ſimiles munitis civitatibus, quæ ab ho-
ſtibus capi non poſſunt; reddidit columnas Eeceſiæ
ferreas, & muros æreos ſuper omnem terram &c.
Bellirunt adversùs eos tum dæmones tum homines;
ſed non prævaluerunt. Dicere poterant cum David
Pſ. 123 : Nifß qui«z Dominus erat in nobis, cùm exurgerent
homines in nos, fortè vivos deglutiſſent nes &. MNiſi Do-
minus fuiſſet cum Apoſtolis, vivos velut oves de-
glutiſſent lupi; at truculentos lupos oves imbelles
deglutierunt. Hinc D. Proſper L 2. de voc. gent.
c. 2. ſic Chrilli verba exponit: Cam fieut oves introie-
ritis in medium luporum, nolite de vefira infermitate trepi-
dare 6 Diſcipuli, ſea de mez poteſtate confaite, qui vos in
hoc opere non derelinquam zp nen ad boc, ut nibil patiamini, ſed
Praſtiturus,; ut nullä ſæ vientium eruaelitate ſuperemini Go.

Une

e⸗
ſtu⸗
chi
lire
eis
Tin
Pre
Hun
10

der

a
ille

— — — —=—

IN MONTE GALILEX. 391

Quod oves facere poſſunt inter lupos, id face-
re potuiſſent Apoſtoli inter Gentes, ſi cœleſti
caruiſſent auxilio. Hæc mutatio dexteræ Ex-
celſi eſt, quòd ipſi lupos converterint in oves.
Non Apoſtolis autem ſolum, ſed & Eccleſiæ
hac facta promiſſio eſt; neque enim illi vixe-
runt uſque ad ſœæculi conſummationem, vivet
tamen Eccleſis, cui cum ſuis ſemper aderit
Chriſtus inter medios perſecutionum fluctus;
unde nec portæ inferi prævalebunt adversus eam
Matth. 16. Nomen civitatis (Eceleſiæ) ex illa
die: Dominus ibidem & c. Ezech. 48. Verè Chri-
ſtus Emmanuel i. e. nobiſcum DEUS Iſ. 7. & Eze-
chiel. 2. Ego ero ei (Eccleſiæ) murus igneus in
circuitu contra hoſtes, & in gloria ero in medio

ejius, ab omnibus Chriſtianis colendus & ado-

randus. Erit autem nobiscum non tantùm
præſentiàâ Divinitatis nos defendens, ſed &
humanitatis, nobiſeum habitans in Auguſtiſſi-
mo Sacramento: In medio tus ſanctus Iſrael &-0.

His verbis finiit Evangelium ſuum Matthæ-
us, ne nimiùm triſtemur de abeunte Servato-
re, ſiquidem apud nos manſurus ſit inviſibili-
ter uſque ad conſummationem ſæculi.
Bb 4 §. II.

Noen fuit ſc. Dominus cum Apoſtolia, uri fuit cum
adeleſcentibus in fornace Babylonis, ut ab omni
illos cruciatu liberaret, ſed ut juvante ipſo, quod
majus eſt, perſecutiones, tormenta & mortem in
&O Ppro converſione gentium tolerarent.

392 CnRISTUS APPARETY
ð ne c vr Ac it A e C e
§. II.
CHRISTYUS DISCUMPBENIIBUS
DISCIPULEIS POS TREMUM
APäPPAREI.
Marc. c. 16. v. 14. Noviſſimè recumbentibus
illis undecim apparuit, & exprobravit ineredulita-
tem esrum, & duritiam cordis, quia iis, qui vide-
rant eum reſurrexiſſe, non crediderunt. v. 15. Et
dixit eis: Euntes in mundum univerſum, præœdicate
Evangelium omni creaturæ. v. 16. Qui credide-
vit & baptizatus fuerit, ſalvus erit: Qui verò non
crediderit, oondemnabitur. v. 17. Signa autem eos,
qui orediderint, bæc ſequentur: v. 18. In nomine
meo dæmonia ejicient; linguis loquentur novis; ſerpen-
tes tollent; & ſi mortiferum quid biberint, non eis no-
cebit; ſuper ægros manus imponent, & bene babebunt.
A'bn ddn hane non fuiſſe omnino ulti-
mam, ſed poſtremam tantùm in prima die
Reſurreétionis haud pauci tenent, ex quorum
ſententia verſum 14. C. 16. Marc. (hic repeti-

tum) ſupra jam pag. 204 attulimus & paginis

ſeqq. explicavimus; afferentes ſimul aliorum
ſententiam, præſertim S. Auguſtini aſſerentis,
eam contigiſſe in die ipſa Aſcenſionis; ſiqui-
dem I. in die Reſurrectionis apparuit tantùm
decem, nunc autem undecim (Iff). 2. Poſt ſe-
roti-
(f) Equidem ipſe Aug. ibid. reſpondet (ſc. ex
ſententia aliorum) undeeim poni, quia tunc hic erat

numerus Collegii Apoſtolici, manet tamen ratio
Auguſtini adhuc ſalva: Licèt enim per duogecim be-

— — —

DiscIPULIS DISCUMBENTIBUS. 393

rotinam illam apparitionem & ſermonem ha
bitum die primâ, manſit adhue cum Apoſto-

lis per dies 40., nunc autem, poſtquam locutus

eſt eis, aſſumptus eſt in cœlum (gg). 23. Hic diſ-
cumbunt Diſcipuli; ibi videntur prandii & coe-
næ quaſi obliti, inter ſe conſilia contuliſſe;
aliàs cibum Dominus non poſtulâſſet &c. 4.
Acd. I1. dicitur, quòd Chriſtus uſque in diem,
quâ aſſumptus eſt, Apoſtolis ſe vivum præhbuit
poſt paſſionem ſuam in multis argumentis per 40.
dies apparens eis & loquens de Regno DEI v. 3.:

Et v. 4. ſubditur: Et conveſcens præcepit eis, ab
Jeroſolymis ne diſcederent & . Ergo danda ali-

qua apparitio pro die illo, quo aſſumptus, in
quo nim. conveſcens illis hoc præceperit; nul-
la autem aſſignari poteſt, quàm quæ habetur
in hoc Evangelio &c. Demum quidquid ſit,
ipſe ſermo ſat's indicat, quòd paulò ante Aſ-
cenfionem prolatus ſit (bb). D
Bb § De
ne ſignificentur undecim, quia in illo numero 12. Do-
minus conſtituit dignitatem Apoſtolicam; hàâc ta-
men ratione ceſſante, duriùs & violentiùs undecim
ſignificant decem.

(g) Nec obſtat, quòd, ùt Aug. ipſe rurſus obſer-
vat, non dicat Evangeliſta: Poſftquam hac locutus /7% „

ſed abſoluté: Poſtquam locutus eſt. Cùm enim certé

Dominus aliqua mandata dederit in die Aſcenſio-
nis, & hæc ipſa verba, quæ enarrat Marcus, maxi-
mé digna videantur, quæ Chriftus in diſceſſu pro-
ferret ſuo, perinde eit dixiſſe: Poſtquam locutus eff eis,
ac: Peftquam bac locutus eſt eis.
(Eh) Similiter verba Lucæ c. 22. à v. 44. Er dixit ad
tos: Hæc ſunt verba G&e. uſque ad verſ. 49. incluſ., quæ

CHRISTUS APPARET

De exprobratione incredulitatis jam ſupra .
dictum pag. 206. (not. ii). Vel referri hæc 1
poteſt ad alios Diſcipulos, quorum aliqui ad- ſt
huc hæſitabant &c. Et dixit eis: Euntes in mun- t
dum univerſum prœdicate EKvangelium ommi creatu- V
ræ& &. Phraſis hæc Judvis tritiſſima eſt, per i⸗
quam omnes homines denotantur, maxime o
hi, qui Iſraëélitæ non ſunt: Pro omnibus enim vi
mortuus eſt Chriſtus, ideque fructus mortis lit
Ejus ad omnes homines pertinebat: Utl ho- ne
rum omnium Conditor, ita & Salvator erat ge
(üi). Qui crediderit & baptizatus fuerit, ſive Ju- tl
dæus ſive Gentilis, ſalvus erit; qui verò non cre- ſi
diderit, condemnabitur, etiamſi Judæus ſit. De br
fide autem viva loqui Dominum, alibi dictum: ſte
Hinc D. Gregor hom. 29. Fortaſſe unus quis que —
apud ſemetipſum dicit: Ego credidi. jam ſalvus erok .
Verum dicit. ſi ſidem operibus tenet; vera etenim fi- u
des eſt, quæ in boc, quod verbis dicit, moribus non con- ſ
dedimus pag. 205. cum ſubſequente explicatione, 8
in hoc tempus conjicit Lamyus: Cùm enim Do- e
minus in monte Ohiveti in cœlum aſcenderit, poſt ſat
apparitionem in monte Galilææ, regrefſi utique ſunt s
Apoſtoli in Jeruſalem, é qua poſt ſumptum prandi- K
um datämque prædictam inſtrudionem eos eduxit n
in Bethaniam v. 5o. ſeq. apud Luc. tel
(1) Nomine creaturæ ideo venire hominem „
Rotzt hic D Greg. . quia i erentura aliquid habet
homo: Habet namque cemmuane eſſe cum lapiaibus; vivere cum i
erboribus; ſentire eu awimalibus ; intelligerce eum ingelit
Se., I[tem: Omni cresturz preaicatur EBvangelium, quia ho⸗ 1

ma focei ur, prepter quens in terra emmiz eresta ſunt &c.

—

ſüuprt

eer
iad.

Nue.

tu⸗
per
ine
im
tis
ho⸗
erat
Ir.
t⸗
De⸗
Um.
ge
6o⸗
f⸗
l⸗
o⸗

—
one,
0
4
ndi⸗
Urit

m)
Let
ℳℳ
1
ho⸗
1

(&N) Miracula autem hæc erant, non curiofitati,

—— —-

DIsePULIS DISCUMBENTIBUSs. 329

tradicit. Evangelicæ autem veritatis per Apo-
ſtolos prædicandæ totidem quaſi ſigilla & te-
ſtimonia erunt quamplurima miracula non
tantùm per illos, ſed etiam novos, quos con-
verterint, fideles patranda; dicitur enim: Sig-
nma eos, qui crediderint, ſequentur (E?). Nontamen
omnibus nec omnia hæc dona data ſunt, di-
viſiones enim donorum ſunt &c.: Nec æqua-
liter pertinent ad omnia tempora, ſed prout
res & profectus Evangelii poſcebat, & ubi alia
deerant credibilitatis ſigna &c. (1). Cœte-
rum ſigna illa, quæ hic enumerat Dominus,
ſubſecuta ſunt, & iis multò majora: De qui-
bus dicendi campus aperietur in Actis Apo-
ſtolorum. §. III.

ſed vero mortalium bono accommodata. Hinc D.
Aug. L. de util cred. c. 16. Quædam, inquit, miraculz
Jſunt, quæ ſolam faciunt admirationem, quædam verò etiam
gratiam magnämque benevolentiam conciliant Nam ſiquis
volantem hominem cernat, miratur tantummoado; ſiqmis au-
tem deſperato morbo aſpeltus, wmox ut juſſum fuerit, conva-
leſèat, admirationem ſanitatis ſaæg, ſanantis etiam cbari-
tate ſuperabit. Talia facta ſunt à Chriſto; ſanati languidi,
mundati leproſi; inceſſus elaudis, cæœcis viſus, ſurdis audi-
tus eſt redaitus Gc. Diſcat inde, qui miras animo-
rum facere converſiones vult, docere utilia, præ-
terire curioſa &c.

() Hinc ciĩt. Greg. Neceſſaria hæe in exordio Eceleſiæ fue-
runt: Ut enim ad ſidem ereſ ceret multitudo eredentium, mi.
raculis fuerat nutrienda, quia & nos, ecuùm arbuſta planta-
mus, tamdiu iis aquam aſzundimus, quouſque eæ in terrz
Jam coaluiſſe videsmus, & ſi ſemel radicem fixerint, irriga-

tio ceſſabit Go. 8S. Aug. Miracula iſta moas non hunt;

396 JEss coRAM DISCIPULTS

2 äü —— O
RS ☚ . nnare r N

J ESUS E MONTYE OLIVARUM
CORAM PDISCIPUEIS IN COELUM
AS CENDIT.
Marc. c. 16. V. 19. Et Domimus quidem E-
8US, poſtquam locutus eſt eis, aſſumptus eſt in cœ-
lum, & ſedet à dexteris DElI. v. 20. Illi autem
profelti prædicaverunt ubique, Domino cooperante
& ſermonem confirmante ſequentibus ſignis.
Luc.

quis non moverent, niſi mira eſſent; at, ſi ſolita eſſent, mis
ra non eſſent Ge. Idem. L. de ver Rel. c. 25., Accepi=
mus; inquit, Majores noftras viſibilia miracula ſecutos eſſe,
per quos id altum eſt, ut non eſſent neceſſariæ poſteris. Cum
enim Booleſia per totum Orbem diſfuſz ſit, nec miracula illa
in noſtra tempora durare permiſſaæ ſunt; ne animus ſemper
viſibilia quereret, & eorum conſuetudine frigeſeeret genus hu-
manum, quorum novitate flagravit; nec jam dubium nobis
eſſe debet, iis eſſe eredendum, qui eùm ea pradiearent, quæ
pauci aſſequntur, ſe tamen ſequendes populii perſitadere pos
tuerunt Sc. Et L-. 22. de civ. Dei c. 8. Quiſquis ad-
buc prodigia, ut eredat, inquirit, magnum ipſe eff proaigium,
qui mundo eredente non credit e. Ut Legem Veterem
DEUS Iudæis traderet, miracula edidit in Egyp-
to, in monte Sinai, in deſerto & in terra promiſſio-
nis; poſtea miraculorum abundantia ceſſavit, non
tamen omnia; ſiquidem adhuc edita ſunt à Prophetis
& c.: Lodem modo ut Legem Novam in totum Or-
bem induceret, miracula ſtupenda perpetravit in
Pa per ſe ipſum, & per Diſcipulos toto Orbe &c.
ofſtea illa miraculorum copia ac frequentia eile de-
ſiit; fiunt tamen ſuis opportuna temporibus à Viris
ſanctis, ad D El electos ſuos gloriſicantis majo-
rem gloriam fidelesque in Religione & certis ejus
effieiis & ſolidis devotionibus roborandos &e.

.
li⸗
ieg
V.
Mn

fin
ule
nil
8
e
Iua
im⸗

leſ

ſere

ubi
glo
ut
ex
gu

le

din
taal

—

N

N
N

1.
Gen

le

le,

,s

Beghi⸗
1,

C
luila
nper
M.
ncbis
. ℳ
t .
4a-
eren
gyp⸗
nod
hetis
07
t in
Ce.
de⸗
jris
ajo⸗

ejus

IN COEILUM AsCENDIT. 397

Luc., c. 24. V. 70. Eduxit autem eos ſoras in Be-
thaniam, & elevatis manibus ſieis benedixit eis. v.
5§ 1. Et factum eſt, dum benediceret illis, receſſit ab
eis, & ferebatur in cœlum. v. 52. Et ipſi adoran-
tes regreſſi ſunt in Hieruſalem cum gaudio magno:
v. 53. Et erant ſemper in Templo laudantes & be-
nedicentes DE UM, Amen.

X domo Solymæa, in qua discumbentibus
Diſcipulis Chriſtus ultimò apparuit, poſt
finitum ſermonem eos eduxit & comitatus eſt
uſque in Bethaniam, & cùm jam reſtaret nihil,
niſi ut quæ præceperat eis & promiſerat, per
Spiritum S. obſignarentur, elevatis manibus be-
nedixit eis, quà homo in morem precantis bo-
na apud Patrem, quà DEUS autem bona ipfis
impoſitione manuum ſuarum conferens; &
oum benediceret ülis, ſenſim & ſenſim à terra re-
ceſſit, ſeque intuentium conſpectui ſubducens
ferebatur in cœlum (mm), & ſedet à dextris DEl,
ubi per dexteram ſignificatur ſupremus locus,
gloria, honor præcellentiſſimus etiam Chriſto
ut homini collatus juxta illud Pſ. 109. Sede à
dextris meis & .: Et ſimul indicatur, quem ini-
quo judicio nuper damnaärunt Judæi, Eum ſe-
dere

(mm) Cùm autem Marcus eſſumptum dicit, intelli-
ge non alienà, ſed propri virtute aſſumptum. Di⸗-
ci etiam poteſt aſſumptus à Patre, üt ait D. Thom.
3. p. q. 7. 2. 53. Sicut, inquit, Chriftus dieitur proprid
virtute reſurrexiſſe, & tamen ſuſcitatus eſt à Patre, eoqusd
eadam eſt virtus Patris & Filii, ita etiam propriâ virtute
aſeendit, & tamen A Patre eſt slevatus ſen aſſumpikut.

398 Jesus coRAM DISCIPULIS

dere nunc ſupremum Judicem & c. (un). Apo-
ſtoli autẽ cum reliquis Diſcipulis poſtquam ex-
tremam Magiſtro ſuo extremuùm in terris viſi-
bili exhibuiſſent reverentiam, & ut verum
DEUM adoraâſſent, cum gaudio magno & ſola-
.—MZ t10

(nn) Nullus locus præcellentior eſt loco, qui ad
dexteram eſt Regis. Hic 3. Reg. 2. Salomon ſedere feoit
matrem in throno ad dexteram ſuam. Gen 48. Joſeph
Manaſſen primogenitum ſuum ad desxteram Jacob
poſuit, Ephraim ad ſiniſtram; at acob commuta-
tis manibus dexteram præcellentiorem ſuper caput
Sphraim collocavit, præferens illum fratri primo-
genito, quod Joſeph ægré tulit, dicens: Non ita con-
venit Pater; hie eßt primogenitus; pone adexteram tuam ſupen
caput ejus &c. Id quoque indicat petitio illa Marth.
20 Dic, ut ſedeant hi due felii mei, unus ad dexteram &e.
ubi dextera priori loco nominatur tanquam hono-
ratior &c. Item in judicio Chriſtus ait juſtos 4
tris collocandos &c. Dicitur ergo Chriſtus ſedere
àa d dexteram Patris, quia ſupremum tenent in ce.
lo thronum ſuper omnes Angelos, Cherubinos ac
Seraphinos &c., üt explicat Paulus ad Eph. 1. Con-
Nituens illam ad adexteram ſuam in cælieſßtibus, ſupræ omnem
Principatum, & poteſtatem, & virtutem & dominationcm,
&& omne nomen quod nominatur, nen ſolum in boc ſaculo
ſed etiam in futuro: Et omnia ſubjecit ſub pedibus ejus &o.
Neque ez metaphorica aut parabolica hae locutio-
ne ſequitur Patrem ſedere in loco ignobilieri utpo-
te à ſiniſtra Kilii, nam præterquam quòd DEUS
nec dexteram habeat, nee ſiniſtram, locus, quem
Rex ipſe occupat, eſt ſemper honoriſicentiſſimus,
& veluti fons, à quo honor in omnes locos ema-
nat. Quamvis ergo ſedeat ad ſiniſtram alicujus, non
dicitur ſedere in ignobiliori loco, cùm ipſe ſit ho-
noris regula & menſura; Nulla habetur tunc ratio

ti⸗o
pen
Nee
Pa

a
ſe

fer⸗
cey
er
co
tur
rer

ſini
tur⸗
tera
ua⸗
e
dea
hil

Cat
ig
n⸗
„ 1
mn
v
apr

vin

H
ali⸗

IN COELUM AsCENDITI 299

tio regreſſi ſint in Jeruſalem, juſſis Ejus obtem-
perantes, cùm eos inde diſcedere noluit, do-
nec induerentur virtute Spiritús S., quâ⅛ poſt
paucos dies induti, illicoe cœperunt prædica-

re Domino cooperante, & Evangelium ſemper

latius & latiùs divulgare, accedentibus fſcil.
ſignis, quæ ſubſecutura Chriſtus promiſerat,
& Legem Ejus demum ad ultimum terræ pro-
ferre. Interim, non tam paucis illis ſeu de-
cem diebus Aſcenſionem inter & Pentecoſten
mediis (quibus Baronius putat, eos ſe domi
continuiſſe) quàm tempore ſequente adven-
tum Spiritûs S., antequàm Solymis diſcede-
rent, erant ſemper i. e. aſſidui in Templo, laudan-
1 tes

ſiniſtræ illius, qui Regi aſſidet, ſed ſola ratie habe-
tur perſonæ & dextera Regis, ita ut illi, qui ad dex-
teram ejus ſedent, hongrincentieri loco ſedeant,
quam qui ſedent ad finiſtram; ipſe verò Rex abs-
que conttoverſia, etiamſi ad ſniſtram alicujus ſe-
deat, omnium præſtantiſſimum locum occupet. Ni-
hil ergo de infinita Majeſtate Patris detrahit Chriſti
admirabilis ſeffio ad Erus dexteram, neque ligniki⸗

cat Eum eſſe majorem Patre, ſed Regiam ijus

dignitatem &c. *In Divina ſc., curia, ait D. Thom. 5
„aàſſiſtunt Angeli juxta illud Dan. . Millia millium mi-
, niſtrabant ei, & decies centena millia aſſiſtebant ei; ſed
nullus legitur ibi ſedere, quia omnes ſunt ibi ſer-
„vi & Miniftri,,. Et D. Bernard. in illud Luciferi
apud Iſ. 14. Sedebo in monte T'ftamenti &c. 6 Siccine, ubi
Mant omnes Angeli, univerſi miniitrant, tu Pacis
„inimice ſedebis? „ Sedet ùt Rex Chriſtus ſolus:
Hinc illud Pauli ad Hebr. 1. A It em Angelorum dixit
aliquando: Sede à dextris meis &,

400 JEsUsS CcORAM DISC. INCOELUM ASCENDIT.

4

tes G. benedicentes DEUM. (Lamyus putat, illud
ipſum cœnaculum, in quo ſuper eos deſcen-
dit Spiritus S., fuiſſe intra ambitum Templi).

In Acta Apoſtolerum, volente DEO, com-
mentaturi, tum de Aſcenſione Servatoris,
tum de Adventu Spirits S. pleniùs diſſere-
mus, & hic prætermiſſa ſupplebimus.

Vitam D. N. J. C. in terris actam, in Ejusdem
Nomine, in quo cœpimus, interim finimus:
cum Evangeliſta Luca dicentes:

A M E M. (00)

(oo) Quòôd S. Lucas concluſerit Evangelium ſu-
um nâc voce Amen, mirari quis poſſet ex eo, quòd
Ilvangelium non ſit pia precatio sut hymnus ali-
quis, ſed Divinorum geſtorum narratio. k.. sig-
nificare voluit id, quod in hiſtoria maximè requi-
ritur, nempe veritatem, quæ in Evangelio Divina
eſt atque adeò ab omni falſitate alieniſſima. Amen
enim iderm ſignificat, quod vere: Q. d. Omnia, quæ
ſcripſi, verè ſcripſi ac fideliter, eademque omnia
confirmo, dicens: Amen: Eſt enim Amen confirman-
tis, uti I. ad Cor. 14.-— - Quemoao dicet àmen ſfuper
tuam benedittionem? Eit etiam optantis, & idem ſo-
nat ac fiat, uti Pſ. 71. Benedictum nomen Majeſtatis ejus
in æternum; 6z replebitur Majeſtate ejus ommis terraæ: PFiat „

fat, Hebraicè Amen & Amen. Et Pſ. 88. Benediltus Do-

minus in æternum: Fiat, fat. Quia ergo de Diſcipulis
Domini Lucas dixerat, quòd fubſtiterint in Tem-
plo laudantes DEUM, addit Amen, i. e. utinam fiat.
Utinam & nos cum Diſcipulis DEUM ſemper lau-
demus ac benedicamus, & nunc quidem in tem-
pere, & olim in æternitate.

ENDTT.

hillud
eleen.
npl).
com⸗
fris,
ſere⸗

demn.

n,;

—

Umn lu⸗
gude
us ali-

. Sig⸗

requi⸗
Mivina
Ammn
4, gu

ofnni

rman⸗
ſiher
m ſo⸗
0
V.
pulis
ſem⸗
ſat⸗
rlau⸗
tem⸗

reſurre
. Rom 8.

Vitam
aleh.

CHRISTVS
DEI FILIVS.

POST
RES VRRECTIONEM
IN TERRIS

AaREnS!

EXPI. ICATIOINIS

WXTUOR SS. EVANGELIORUM

PARSPOSTREMA,
COMPLECTENS

VITAM D. N. J. C. GLORIOSAM
SIVE
TEMPUS A RESURRECTIONE EjUS
USQUE AD ASCENSIONEM
IN COELUM:
ALME CONGREGATIONI
MAIORI ACADEMICEÆ
SUB TITVULO

B. MARI. V.
AB ANGELO SALUTATE

O BLAT'A.

BAMBERGX ANNO ueC⅛XEᷣX

Typis õ Georgii Klietſeh
Alms& Univerlitatis 'ypographi.

MI

15

15

N Focus O Salance Q R

1

K

—
—

10

2
. Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbh wwwW.yXymWaster. com

1

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset