longè latéque jam ſparſus erat. Mirandum
tamen, quòd ſic loqueretur Cleophas: Unde-

nam enim ſciebat peregrinum illum ignorare

ea, quæ Solymæ contigerant, cùm peregrinus
ſolùm interrogaverit: Qui ſunt ſermones iſti,
quos confertis? ex quibus Cleophas colligere
poterat Eum ignorare ipſorum ſermones, &
cur eſſent ita triſtes, non verò Eum ignorare
acta in Jeruſalem. dendum videtur, Pere-

—

S

—

Crunme
fenn
8nonmm.
Celehe
10, tu
Tconne⸗
Ediearo⸗
Aoce
vodi
hm muli
ſent
entb
Verbun
Vient
Cincr
in
eron⸗
eſnt⸗
2Dians
nnn
iono⸗
tne
ndl
Dte
vorae
in
ſi⸗
ſee
6
ralt.

S=
☛RD—ℳp

EUNTIBUS IN LMMAUs. 16 5

grinum, antequam Diſecipulos interrogaret,
juxta illos iter feciſſe brevi aliquo tempore,
eôsque audiviſſe quentes de paſſione Magi-
ſtri, atque idcirco Cleopham ex ejus interro-
gatione collegiſſe illum ignorare, quæ facta
erant in Jeruſalem; & ideo interrogàſſe: Qui
ſunt ſermones iſti? Vel dicendum, Cleopham ſic
reſpondiſſe, quia putabat, peregrinum, ſi non
ignoràâſſet, quæ facta erant, facile conj cere
potuiſſe de his ipſis recentibus factis eos lo-
qui; erant enim omnium ſermone digna & at-
tentionem à cunétis haud levem exigentia (b).
V 1. 3 Qui-

(bh) Etſi autem hoc loco Dominus praprié pe-
regrinus viſus & hebitus non fuiſſet, non ſunt tamen
contemnenda, quæ hie multi Patres de peregrino
Chriſto piè philoſophantur, quorum aliqua deliban-

da damus in verbis ſingulis: 1. 710 per quod pro-

nomen intelligitur ſecunda in Trinitate Perſona, fi-
cut per Ego prima (Ego hodie genni te Pſ 2.) & per Ille

tertia (Cam venerit ille ſpiritus veritatis Joann. 16) 2.

SOLS; quis ſolus eſt Patris Verbum, ſolus in cœ-
lo ſiné Matre, (ſolus in terra ſiné Patre, ſolus na-
turà Filius, reliqui omnes adoptione &c. 3. bere-
grinus, quia ſolus inter Divinas Perſonss deſcendit
de cœlis & homo fadus eſt, ut poſſit dicere: Aa-
vena ego ſum apud te, & peregrinus ſieut omnes Patres mei
Pſ. 38. Huc pertinet illud erem. 14. Quare quaſi co⸗
lonus futurus es in terra, & quaſi viator aeclinans ad ma-
nendum? Solus quoque, quod ad animam ſpedat,
cüm civis eſſet cœli & comprehenſor, erat tzmen
corpore viator & peregrinus à cœleſti Jerufalem:
Solus peregrinus quoad conceptionem, quia de Spi-
Hitu S. ſiné virili ſemine conceptus, quod novum

166 APPARET DONINUS DIeCT PULIS

Qluibus ille dixit: Quæ? Quæ illa ſunt, quæ

putatis mihi ignota eſſe non poſſe? Interro-

gat, quæ novit, tum ut vulnus detegatur, &
curari queat, quia quod ignorat medicina,
non ſanat; tum quia nun volupe eſt memi-

niſſe laborum & audire peractam ſanguineam

ſcenam & c. Et dixerunt de 7ES U Nazareno, qui
eſt & peregrinum in humana generatione; peregri-
nus, quia natus Matre integrà & incorruptàâ edque
ipsà tunc peregrinante, ita ut ipſiu. Orbis Domino
negaretur locus in dis erſorio; peregrinus in doctri-
na, quam admirabantur omnes; & in operibus ſig-
norum verè peregrimis & nunquam vifis, ingemi d.
miratione dignis; peregrinus, quia non habebat, ubi
caput reclinaret, nudus natus, nudus mortuus; pe-
regrinus, quia paſſionis ſuæ initantis tempore à fuis
omnibus derelicdus eſt & ùt peregrinus eijectus à co-
lonis dicentibus: Hie eſt hkeres, venite, occidamus eum,
& habebimus hereditatem; peregrinus quaſi in morte,
dans ſcil. animam ſuam pro aliis, etiam inimicis,
quod nunquam auditum; peregrinus jam mortuus,
quia in alieno ſepulchro conditus; peregrinus in Re-
ſurrectione corporis ad immortalitatem, quæ inſo-
lita & prima fuit; peregrinus, quia jam ſuſcitatus
cùm corpore & animo beatus eſſet, ique debere-
tur cœlum, tamen 4. adhuc diebus converſatus in
terra eft: Item quia carnem ſuam in cœlum evexit
& ad dexteram Patris collocavit tanquam peregri-
nam & advenam; carnis enim, quæ de terra eſt, pro-
prius cœteroquin locus terra eit; Peregrinus etiam-
num in Eucheriſtia, quia latens & abſconditus, factus
viaticum peregrinantium & tranſeuntium ex hoc
mundo ad Patrem Peregrinus in multorum ani-
mis, qui Eum néôſſe nolunt, aut cùm inflar pere-
Srini in hoſpitio ingrato non diu manentis, cogitur

8

— =—- †

—— — . — — —

16

Ent,
lhern.
ootſ,
pechent,
ſt neni.
gumein

Arenn n

1¹

pefent
Hptiete
Domve
ncoeri
enbleff⸗
hbenit
bebet udt
ftulsie⸗
poleiſi
eus1e
lumntenn,
) wolte,
nimec
noruuch
sinle⸗
ſnl
Netin
Leber.
Ctneft
erelt
ereot,
.
ein.
fachet
oe
Ne
here⸗
giu

£ 4

EFUNTIEUS IN EMMAUS. 167

fuit Vir Propheta &c. Egregium ſanè de Chri⸗
ſto teſtimonium, quamvis ab imperfeéka fide
profectum, quia non ſolum preæclarè de Chri-
ſto duo illi ſentiunt, prout dignum erat, ſed
etiam confitentur 7 UM, quem neſciebant
ſalvâſſe mundum per crucem, & Nazdrenum,
quem ignorabant per Refſurrectionem reflo-
ruiſſe. Virum vocant, i. e. h.ominem jam in-
de à Conceptione utentem ratione juxta il-
lud Jerem. 3 1. Fæmina circumdabit Virum; & qui
non tantùm fuit, ſed & in præſenti erat, Vir
maximéè fortis per ſuſcitationem ſuè &c. Vo-
cant Prophetam non qualemcunque, ſed inter
Prophetas eminentem, & ſummum docendi
modo & factis: Et revera talis fuit, qui & præ-
terita Prophetarum oracula expoſuerit, fu-
tura autem ſibi & Eccleſiæ ſuæ prænuntiave-
rit (ii). Vocant potentem in opere propter ſigna
L 4 ad-
ab iis, apud quos divertit, paulò poſt diſcedere,
dum illi quaſi malam cœnam parant. & durum le-
um ſternunt & c. Et non cognoviſti ée. Cognovit uti-
que Dominus vel maximè ea, quæ ipſum tangebant
& cum ipſo gefta ſunt: Dicitur tamen non cogno-
ſcere, quia quæ non rapuit, exſolvit, pœnäsque aliis
debitas in ſe innocens luit, juxta illud Pſ. 34. Con-
gregata ſunt ſuper me flagellz; & ignorabam ſcil. eorum
cauſam: Item quia quodammodo videtur non cog-
noſcere peccata, quando ea non punit, uti tunc non
punivit peccata Miniſtrorum Sacerdotum &c.
(i) Quanquam vox Propheta non uſurpatur de iis
tantùm ſolis, qui futura prædicebant, ſed & de om-
nibus, qui DEl voluntatem explicabant, proban-
te DEO & populo &c.

4

168 APPARET DoMINUS DISCIPULIS

*]us non eſſet enervis ac mollis, ſed ardens
efficax, non caſſus aut vanus, verùm cum
ipſis factis conjunétus, ut etiam milites poſtea
ad Eum capiendum miſſi dicerent: Nunquam
Ne locutus eſt homo, ſicut hic guitur Toann.7. (E).
Addunt coram DEO & omni Populo, quia bonæ
Operationis & prædicationis regula & finis eſ-
ſe debet ſola DElgloria, non propria; & uti-

litas publica, non privata: Pritis etiam coram

DEO operari bene oportet, quàm coram po-
Pulo, quia qui DEO placet, ſecure poteſt pla-
cere & populo, quia hon curat placere proxi-
mo niſi in honum ad ædlificationem; ut docet Apo-
ſtolus ad Rom. I5§. V. 2. At qui interdum ho-
minibus placet, non ſemper DEO placet, teſte
eod. ad Gal. I. Si aldhuc bominilbus Nlacerem, Chriſti
ſervus non eſſem; & Propheta Pf. 52. Quoniam
DlE US diipahit oſſa eorum, qut hominibus placent.
Et qusmodo eum tradiderunt JNummi Sacerdotes

GSec. Pergit nunc Cleophas, Chriſti paſſionem

&
(NO) Vide ordinem Potens, inquiunt, primùm ope-
"e, dein ſermone; quia bona verba vim habent à ſan-
Gta vita, & per officia virtutum Pervenitur ad bo-
nam doctrinam, nam in malzvolzm a
bit ſapientia, nec habitabit in orpore ſubdito peccatis S p. 8.
Hine & Propheta Precatur: Bonitatem, diſciplinam S
ſcientians aoce me Pſ. 11 8. Et licet bonus ſit, qui ver-
bo prædicst, major tamen eſt R melior,
concionatur; at maximus &ñ opti
Præſtat: Nam qui fecerit & da
in Kegno calerum Matt N

imam non intrai:

admiranda; potentem Jermone, quod ſermo

trarl

Ii
No
ſtun
tes;
co

ſol

ULIS

EUNTIBUS IN EMMAUsS. 169
rin & mortem paucis exponere, cùm ait Princi-
imnen Peés & ſummos Sacerdotes ſeu Senatores Synedrii
d adidiſe gESM., ſcil. ex invidia, avaritia,
ehen ambitione; quæ peſtes eos potiſſimum, qui
Mn aliis imperant aut præſunt, ſolent invadere.
nn Non conjiciunt culpam in Pilatum „qui Chri-

4 ſtum nonniſi invitus damnavit; non in mili-
fnſte tes, qui ignoranter mandata ſuperiorum exe-

En cuti ſunt; nec in populum Judæorum, qui ſal-
nNR tem ex parte bene affectus erat Chriſto, ex
Cnen parte autem ſubornatus à Principibus, ut ab-
net. ſolutionem Barabbæ, mortem autem ESU
re nit⸗ pPeterent, & quia quod in illis peccati fuerat,
erde in Principes referendum erat ut authores &
lumhe⸗ incentores & c. Ipſi nimirum injuſtam ſenten-
ehltle tiam à Pilato expreſſerant, & ita tradiderunt in
nlil damnationem mortis as xoinα i. e. in judicium,
Denmm quo ad mortem damnabatur, & cruciſixerunt
o. eum i. e. effecerunt, ut crucifigeretur 11).
aili Nos autem ſperabamus &. Detegit Cl eophas
loreon Proprium ac comitis ſin vulnus, non enim niſi
4 Meſſiam à Romanorum jugo & tyrannide ip-
— ſos liherantem expectabant, & ita agnoſcebant
8 Meſſiam ſecundum carnem tantùm, ſicut &
“ Apoſtolus, cuùm eſſet Judæus & pro Lege ze-
mi⸗ V 1. la-
σ⅓ (Q Verba enim Hebræa, quæ ſunt in conjugatio-
t ne Hiphil, eam propriam ſignificationem habent, ut
indicent non actorem, ſed auctorem actionis; quàâ
o conjugatione cùm Græci careant, Hebzæi græcè lo-

quentes aucorem actionis pro ipio actore ponunt

170 ArPPARFT DoMINuS DISCIPULIS

laret (mm). Per hæc verba indicant, ſi etiam
ſide & ſpe non prorſus exciderint, ſaltem ſe
in his valde vacillare, & animum jam deſpon-
diſſe; vel forſan ex reſpectu hùmano in gratiam
hujus ſui viæ comitis prædictionem de Refſur-
rectione Chriſti extenusbant, quia à peregrino
illo ſe poſſe accuſari ſuſpicabhantur, non enim

ſciebant, quis eſſet, & forfan ideo, ſi etiam

bene ſenſerint, non sdeò candidè edixerunt.
Nos ſperabamus; quod verbum ſimul indicat,
eos ſperâſſe vivente Chriſto, quòd veluti Rex

terrenus populum Ifraéliticum eſſet jugo Ro-

manorum exempturus; poſt mortem autem
eos ſpem abjeciſſe, maximè cùm vidiſſent cru-
cifixum, & inſuper jam tertium diem eſfe, quèd
ſive ex quo &αι' & bæc facta ſint, quèòd ſc. mor-

tuus fuerit: Supplendum hic, quod tacitê di-

cere volebant, nim. à morte Ejus, feu tempo-
re hoc intermedio jam eventurum fuiſſe, ſi-
quid ex ea boni exſpeétari potuerit; ſed nihil
eveniſſe: Q. d. Tertia jam dies eſt; & tamen
non ſurrexit, neque redivivum vidimus. Ser-

¶mm) Sic & populus Germaniæ (praſertim plebs

ruſtica) à novis Prophetis deluſus, Principum ſuo-
rum jugum prætextu Evangelii excutere voluit, ca-
nente claſſicum Luthero, proque libertate cruentis
Præliis decertans, fœdé ac miſerabiliter profligatus
eſt, & plusquam centum millia illorum in illis pug-
nis & contentionibus deſiderata ſunt. Simili modo
dementaverat populum Florentinum Hieronymus
quidam Ferrarienſis, ſpe libertatis adipiſcendæ de-
luſum &c. Alia plané eſt libertas Chriſtiana.

0
ſper
1 .
zan
Gen
Err
toti
eſe
red⸗
ſuſk
qus
eſt
P0
4
it
at

dies

gu⸗
ho

LIS

ſ eten
ſalten
n Geßyon
ingrarin
ge Reil⸗
pefegrto
non ehi
etin
8fzernt
iczt,
lotihen
agok⸗
1 ten
ent en⸗
le,
nor⸗

eſe..

tenhpo⸗
iſe,l⸗
dokl
tannen
Ver⸗
0
e
ebs
ie
ine
gentis
Nitis
l⸗
66
mS
de⸗

EUNTIBUS IN EMMAUsS. 171

mo eyim eorum erat defectivus, uthominun
ſpem inter & metum pendentium (nn). Ergo
ſperabatis, non autem amplius ſperatis? Scandali-
Zamini ſc. paſſione [ESU Nazareni, quaſi Re.
demptor ipfe non ſit, eoquòèd fuerit crucifixus.
Erratis toto cœlo: Id, quod vobis ſpem aufert,
totius ſpei cauſa eſt: Tunc potiùs oportebat
deſperare, ſi non fuiſſet crucifixus: Caufſa
redemptionis Crux Domini eſt: Quia cruci
ſuffixus eſt, ideo redemit. Ignoratis ſmul,
quæ & qualis promiſſa ſit redemptio: Non
eſt liberatio à terrena ſervitute, quæ armis
potentique fit exercitu, ſed liberatio populi

à diabolica captivitate, de qua Vates Regius

ait Pſ. 129. lpſe redimet Iſraël ex omnibus iniqui-
tatibus ejus: Et Iſaias c. 53. Omnes nos quaſi oves
erra
14

(mn) Dici illis poterat, quod olim Cæſari: Venit
dies, non abiie; nondum ſc. plané elapfa fuerat; ne
que enim promiſſum aut condictum fuerat, quàâ diei
horâ vellet reſurgere, nedum apparere. Cogitare de-
buſſſent, quèd jam aliis forſan apparuerit, imò quòd
Angeli per mulieres nuntiare juſſerint, in Galilæza
eum viſum iri &c Quanquam illud nibilominûs
verum manet, aliquam jam tunc debuiſſe fieri ap-
paritionem, ut de veritate prædicdionis Chriſti con-
ſtaret, Eum die tertià reiurrexifſe. NB Refuta-
tur hic rurſus opinio eorum, qui tenent Chriſtum
ferià quintâ crucifkixum, & ita tres dies veros & in:
tegros in ſepulchro jacuiſſe: Si enim expendant ver.
ba iſta Diſeipulorum: Tertiaz dies eſt hodie c, quæ di-
cebant Diſcipuli primâ die hebdomadis, advertent
ſimul, ſi Dominus mortuus fuiſſet die quintâ, non
illos dcturos fuiffe: Tertiæ, ſed quarta dies eft boaie

8
4

172 APFPARET DOMINUS DISCIPULIS

erravimus; unusquisque in viam ſuam declinavit.
Poſuit Dominus in eo iniquitates omnium noſtrum.
Item: Propter ſcelus populi mei percuſſ eum Gc. (o).
Sed & mulieres quclam ex noſtris i. e. ex iis,
quæ adhærebant Chriſta, ſeu Chriſti diſcipu-
læ terruerunt nog, græcè& églorανα 1. e, attoni-

tos fecerunt ſeu obſtupefecerunt nos, quæ

ſcil. ejus ſepulchrum inviſerant, cum nuntia-
runt nobis, ſe illud corpore vacuum inveniſ-
ſe, & ab Angelis audiviſſe, Illum verè vivere.
Nonnulli quoque Viri ex noſtris, nempe Pe-
trus & Joannes, qui auditis mulieribus per-
rexerunt ad monumentum, vera eſſe compe-
rerunt, quæ mulieres, ſcil de ſepulchro va-
cuo, nuntiaverant. Se ipſos hic redarguunt
Diſcipuli, hæc referentes; eo ipſo enim de-
buiſſent melius ſperare, imò credere, verè Ma-
giſtrum ſuum rurſus vivere. Meritò itaque
reprehenſionem à Chriſto Domino ferunt.

(oo) Clemens Alex. L I. Pædag. c. 6. Sanguis, in-
Juit, aei eſf ſpes: Cum autem ſpes expiraverit, perinde ac
Li‚ſanguis Wuxerit, vitalis fiädei fecultas dr ol vitur Ge.
Enuem 1pem habebant hi UDiſcipuli; parum habe-
bant ſanguinis, hinc redemptionis fides in eis ferè
diſſoluta erat: Reſtituit eis Chriſtus ſpem velut ſan-
guinem, vehementerque corroborati ſunt. Carvea-
mus, ne ſpem unquam abjiciamus; tunc enim quia
quaſi exſangues ſeu ſanguine animi deſtituti vel ma
ximé imbecilli erimus. Spes item anchora eſt, quâ
amima inſtar navis ſuſtinetur; hanc qui abjicit, nau-
fraugium facit: Non hærebant anchoræ Diſeipuli,
hinc flucuârunt, feciſſentque penitus naufragium,
niſi Dominus ſuccurriſſet.

UlIS

eelinenit⸗
n nahren
G
e. eriin
dicſee⸗
e aon.
nos,
tunt
hioyeni
viree⸗
pbele
bos ſer
coe
chroe
Aeude
Dine
erel-

itae

tot.

—

gii⸗

Ginl

hebe⸗
tet
tlun⸗
Arel⸗
i
mt
l
nb⸗
ul,
,

EUNTIBOS IN EMMAUs. 173

0 ſt ulti & tardi corde ad credendum &c. Mirum
equidem eſt hoc ſermonis initium zinſolita be-

nevolentiæ captatio, quòd homo, ùt videba-

tur, ignêtus comites viæ, quibus ſe junxit,
ſtultos vocet & c., quæ verba illorum averſio-
nem potiùs & excandeſcentiam, quàm bene-
volentiam concitare poterant. At verò DE-
US eſt, qui loquitur; non ut contumelidà affi-
ciat Diſcipulos, ſed ut increpando accendat
corda, tarditatémque in credendo ſtimulet.
O ſtulti græcè auονανοs 1. e. inſenſati ſeu absque
mente, quam credendæ Reſurrectioni nonim-
penditis, nec applicatis conſiderandis iis, quæ
Prophetæ de illa prœædixerunt: YZurdi coerde ad
credendum in ommibug, quæ locuti ſunt Prophetæ;
ubi præpoſitio in abundat more Hebræorum-
Non provocat Dominus ad prædiétionem ſu-
am (quæ etiam ipfis hoſtibus nota erat, & ob
quam ſepulchrum cuſtodiri juſſerunt) ſed ad
Prophetarum vaticinia, per quæ iſta ed magis
confirmabatur, ut tacité ſecum cogitare &
inferre poſſent- ea audientes Diſcipuli: Ecce
quàm conſonant Prophetarum oracula cum
dictis & factis Magiſtri noſtri! Credebant uti-
que hi Diſcipuli vaticiniis Prophetarum cog-
nitis & intellectis; increpantur tantum in eo,
quòd ea, quæ paſſionem lpſius & mortem con-
cernebant, non diligentiùs rimati fuerint, &
moras trahant captivandi intellectum in ob-
ſequium fidei, ac credendi, ignominioſa illa du-
ra & aſpera à Frophetis deſcripta i in Meſſiam
ca-

174 ArFPARET DOMINUS DISsCIPuLIS

cadere, & ex tantis tenebris ad tantam ucem
eum poſiſe emergere. Hæc nim. nondum aſſe-

cuti fuerant; ull etiam de Petro & oanne

Præcipuis Apoſtolis legimus Ioann. 20. Nen-
dum ſciebant Scripturam. qtuia oportehat eum d mor-
muis refa gere &d Unde ſubdt Dominus: Non-
ne beæc oportuit pati Chriftum & Q d. Nonne
Ser pturæ ſaris & variis in locis indicant, quòd
Chriſtus leu Meſſias promiſſus nonniſi patien-
do acquiſiturus ſit gloriam Regni ſui, & mor-
te ſià redempturus Iſraël? Percurrit itaque
Scripturam ſacram Ipſe, minimè in Scripturis
peregrinus, cum his, qui in eis peregrini erant,
breviter explanans de ſe inibi contenta (7).
.
Ince-
(yy) Sed cur B. Lucas illas Chrifli allegationes
Winterpretationes literis non mandat, cui tamen
Divino munere conceſſum fuerat huie ſermoni in-
tereſſe, cùm id nos conſolari mirikicè ac recreare
pPotuiſſet? ;. Cùm Apoftoli & Evangeliſtæ nonniſi
Chriſio didante aut Spiritu S inſpirante ſcripſerint,
etiam divinitus fadum videtur, ut illa præteriren-
tur: t. Quia noluit Dominus Apoſtolos Scriptu-
ras ſacras ab illis duobus Diſcipulis addiſcere, cùm
probabile ſit Dominum hæc eadem multò meliùs
Apoſtolis tradidiſſe 2. Erat nobis conducibilius,
ne ſcriber entur, tum ut diligentiùs perſcrutaremur
Scripturas, & in meditandis illis ac penetrandis in-
telledqum exerceremus, tum ut labore noſiro inve-
Itigata dulciùs ſaperent. 3. Quia volebat votis ac
Precibus noftris pulſari, qui dat omnibus ſapientiam
à ſe poſtulantibus, & non improperat 4. Quia pe-
ruit Apoſtolis ſuis ſenſum Scripturarum, à quibus
conſtanti traditione eædem uti in litera, ita & in ſen-

UIIs

timn ben
ndome
E ſornr
Keän
.20, N
ellht ſn
nle N
Nowre
3or
ittß
,Ene⸗
Itſrect
CPßti
nienmn
n
.
—
Uthn 1
1He
poniſ⸗
ſelſene
orri
bern
elren

pe

3 0N
ges
s⸗
emnut
Ein⸗
Dye⸗
6140
lin

EUNTIBUS IN KMMAUsS. 175

Incepit autem 4 Meyſe, i. e. à Scriptura ejus,
quia Moyſes primus fuit, qui de Ipſo & apertè
ſcripſit ad literam, & ſubobſcurè in myſtico

ſenſu: Unde alibi Joann 5§. ipſe Chriſtus di-
Xit: Si crederetis Mſi, orederetis forſitan & mihi;

de me enim ille ſemipſit. Ac fortaſſis explicuit 1.

quomodo ex Adam ſoporato formatam Evã,

ita formandam eſſe Eecleſiam de latere Chriſti
in cruce obdormientis, qui poſt ſomnum evi-
gilans i. e. reſurgens dixit: Hoc os ex oſſibus meis
& caro de carne mea Gen. 2. ij. e. Ecce ego vobis-

cum ſum emnibus diebus uſque ad conſummationem ſæ-
culi Matth. c. ult. 2. Declaravit poſitas Gen. 3.

inimicitias inter ſemen ſerpentis & ſemen mu-
lieris: Semen ſerpentis ſunt Judæi increduli
& Deicidæ, quibus Dominus dixit Joann. 8.
Vos ex PFPatre diabolo eſtis, & deſideria Patris ve-
Nri vultis facere: Semen ſingulariter Mulieris,
& non Viri eſt Chriſtus; nam licet ex ſemine
Abrahæ ſecundùm carnem ad Rom. r. dica-
tur progenitus, hoc non eſt niſi ratione Ma-

tris, cuſus ſolius eſt fructus, in quo benedi-

cendæ ſunt omnes gentes. Floc autem gra-
num frumenti mortuum multum fructum at-
tulit, quando in multitudine credentium re-
ſurrexit. z. Expoſuit, quid ſignificârit Cain
prævalens in agro contra fratrem ſuum Abel
Gen.

ſu ad nos profectæ ſunt. Non ergo periit prorſus
illa Chriſti interpretatio, ſed traditione vivâ de ore
ad nos, ſi non integra, ſaltem per partes, pervenit.
Ita Salmeron.

X

I76 APPARET DOMINUIS DrIsCIPuLIS
.

Gen. 4; nim. Judæos extra civitatem Chri-

ſtum ſuffixiſſe, ſed pro Abel i. e. juctu ſuffe.

ctus eſt Seth i. e. reſurrectio. 4. OQuomodo
ebrius Noë obdormiens in tabernaculo & nu-
datus Gen. §. irriſus ſit à Cham Patre Cha-
naan; ſed poſt ſomnum evigilans Reſurrectio-
nem Chriſti adumbrârit, atque Judæorum
Chriſto] Eſu in eruce nudo inſultantium abje-
dtionem, ſervitutem & maledictionem in illos
tanquam in alterum Cham vaticinatus ſit. y.
Quomodo poſt aquarum diluvium requieve-
rit arca in montibus Armeniæ Gen. 9., nam

poſt diluvium paſſionum, humanitati Chriſti,

quæ eſt vera ſanétificationis & liberationis ar.
ca, requies per Reſurrectionem danda erat:
De qua requie dixit David: Surge Domine in re-
gquiem tuam tu & arca ſanctificationis tuæ. Et quem-
admodum non alii ſalvi facti ſunt, quàm qui
arcam erant ingreſſi I. Petr. 3.; ita nec aliud
nomen ſub cœlo datum hominibus, in quo
oporteat nos ſalvos fieri Act. 4. 6. Quomo-
do liberatus ſit Iſaac de gladio Patris ſui vo-
lentis eum immolare Gen. 27., pro quo arie-
tem hærentem inter vepres ſacrificavit; nam
Chriſti tantùm humanitas, quæ ſpinis corona-
ta eſt quaſi aries, immolata DEO eſt, Divini-
nitatis autem virtute quaſi Iſaac tertio die vi-
va rediit. Et ſicuti olim DEUS jugo Ægy-
Pti liberaturus Iſraelitas, ex ardenti rubo lo-
cutus eſt Exod. 3., ita D EI Filius uſque ad
humanitatem ſentibus coronatam deſcendit,
Ut

11s

—

tem (hr.

ſCn e.
Nonot⸗
ulon
itreli
lüneke⸗
Ceonn
e
Nink
lolt
egle⸗
9, 0Ul
Chri

Aaert
teinee

t lin

n
e A
ind
loo⸗
Ciro⸗

Nd

10
nil⸗
e⸗
lo.
40

oiSnn

EUNTIBUS IN EMMAUys.§. 177

ut nos de duriore diaboli tyrannide liberaret.
7. Quomodo Jacob de manu Eſau affligentis

evadens Gen 32., & cum duabus poſtea tur-

mis in Meſopotamiam rediens, Chriſtum re-
ſurgentem præfigurârit; uti ſupra dictum. 8.
Quomodo Joſephus innocens carcere edu-
ctus, Dominus Ægypti conſtitutus ſit Gen.
39.; nam [ESUS carcere mortis & inferni li-
beratus, de ſe ipſo teſtatur: Daua eſt mihi om-
nis poteſtas in cœlo & in terra Matth. c. ult. 9.
Quomodo Moyſes projectus in aquas & ſuf-
focandus, à filia Pharaonis ex iis levatus &
educatus, Dominus & Princeps Æ.gypti factus
Exod. 2., inde populum eduxerit; nam & IE-
SUS reprobatus & ad mortem damnatus, edu-
ctus de aquis paſſionum eſt, & factus Princeps

&&π— Dux., Patres de limbo & omnes nosè pote-

ſtate tenebrarum educens (14).
M Expo-

(44) Hæc potiora loca ex Pentateucho: Ex reli-
quis Seripturis forſan elucidabat: I. Figuram Sam-=
ſonis portas Urbis mediâ nocte aſportantis Judic. 16.
& typicum ejus proverbiurm: De comedente exivit cis
bus & de forti egreſſa eft dulcedo jJud 14., quia in fauci-
bus mortis inventa ipſa vita ESU & omnium no-
ſtrům: Figuram Davidis olim obſeſſi à Saulis licto-
ribus in domo, per feneſtram evadentis, & illuſis
cuſtodibus ſervati ad Regnum t. Reg 19. Figuram
Jobi percuſſi & ad ſanitatem redeuntis, duplicatis &
cum fœnore ei reſtitutis bonis omnibus: Figuram
Jonæ à ceto abſorpti, poſt triduum verò ad litus ex-
Poſiti: Jeremiæ projecti in puteum profundum, ut
vitam ibi miſerè elauderet ſuam, ſed DEl beneficio
eruti Jerem. 37.: Danielis miſſi in lacum leonum,

X

17 8 APPARET DOMINUS DISCIPUIIS

Expoſitioni Scripturæ inhæſerat Dominus
toto illo itinere, uſque dum appropinquaverunt
caſtello ſeu pago Emmaus, illive loco, quem
Hiſtoria tripartita trivium vocat. Et ipſe Do-
minus finxit ſe longids ire aut aliò tendere. No-
tandum ex D. Aug. L. contr. mend. c. 13. &
L. 2. QQ Ev. q. 5I. duplicem eſſe fictionem:

Alte-

verùm paulò puſt edudti magno ſtupore Regis, ini-
micos Danielis in illum projici jubentis Dan. 14.
Mardochæi poſt lucum ſaccumque, quo erat indu-
tus, exaltati in aula Aſſueri & veſtimentis Regiis in-
duti, ſuſpenſo Aman in patibulo, quod ei præpa-
raverat &c Quas figuras facilè accommodabimus
Reſurgenti Domino, & per decurſum Commenta-
riorum noſtrorum plerasque jam accommodavimus,
imò luculentiores multas & extantiores in figurato
invenimus, quàm in ſe ipſis. Eodem pertinent ex Za-
char 3. Tatus Gacerdos magnus exutus ſordidis ve-
ſtibus, & indutus mutatoriis in figuram veri ESU,
qui per mortem exuit ſordidas mortalitatis veſtes
& indutus eſt pretioſis mutatoriis immortalitatis,
quando induit fortitudinem & præcinxit ſe virtute.
Ex . Paral. II. Bananias tempore nivis deſcendens
in ciſternam ac leoni ibidem invento morte illat
vivus prodiens; quo indicatus eſt Dominus in in-
fernum deſcenſurus proſtratôque Satan ejusque ac-
ciſis viribus, vivus inde proditurus. Ex Gen. 8.
Columba ex Arca emiſſa & cum ramo viridi ſub ve-
ſperam rediens; quia anima Chriſti rediit ad Arcam
Corporis ſui, ore ferens ramum olivæ, cùm dixit:
Paæ vobits. Lx Num 17. Virga Aaron, quæ ſicca re-
floruit, ſignificans juxta Epiph in Ancor., carnem
Chriſti upra omnem naturæ facultatem ſuſcitatam,

de qua Propheta cecinit Pſ. 27. Et reforuit caro mea,

& ex veluntate mes confitebor illi. Ex Pfſ. 11 7. Lapis

Ale

m0
tut
tili
de
e

dac

tate
lum
dic⸗
eſt
Pie
fall
di

lut
10
Tun
em

un

Ub⸗
jun
gel
cili
rej
ſtr

ſei
in

u

IlS

—

Doptnu
H,taun
00, len
rihee.
lere, N
,. l,
ctioren⸗
Ae
Regis,i
Be 4
erdtit
Rexitt
ei prent
odabinn

mmene

davimn
Kpunen
entet/
eleſe⸗
e
teſele
ulerip
efine
ſenten
15 1
lslei⸗
Cenh
fubre
Are
En
ſoan⸗
Aten
titun
oe⸗

Lip

EuNTIBuS IN EMMAus. 179

Altera mala ad decipiendum ſe vel alios, quo-
modo hypocritæ ſanétitatem fingunt, ut vir-
tutis laudem venentur: Altera bona atque u-
tilis ad docendum, quemadmodum ſine men-
dacio Chriſtus parabolas finxit docendæ ali-
cujus veritatis gratiâ. Juxta eund. Aug. men-

dacium eſt falſa vocis ſignificatio cum volun-

tate fallendi: Ubi ergo abeſt illa fallendi vo-
luntas, abeſt & mendacium; uti cùm aliquis
dicit, quod in ſenſu, quem concipit, verum
eſt, falſum tamen in ſenſu, quem alius conci-
piet, modò dicat verba ambigua animo non
fallendi alium, ſed tantùm ei utiliter occultan-
di ad tempus veritatem aliquam. Similiter
fictio in facto vitioſa non eſt, ſed bona & ſa-
lutaris, quâ quispiam jure ſuo facit, ex quo
novit alium falſam exiſtimationem conceptu-

rum; ut Paulus ſe ſimulavit Legis obſervato-

rem, cùm Timotheum circumcidit, & factus
. M 2. eſt
reprobatus ab ædificantibus i. e. Sacerdotibus Senio-

ribus & Phariſæis, poſitus in caput anguli, ut con.
jungat non tantüm animam corpori, ſed etiam An-=

gelos hominibus, & omnes hos cum DEO recon-

ciliet. Ex Pſ. 102. Renovata juventus Aquilæ; ex
Num. 21. Serpens exaltatus in cruce „poſitâà pelle
rejuveneſcens; ex I. Eſdr. Templum à Chaldæis de-
ſtructum & ope Divinâ reædificatum &c. &c. His
& ſimilibus expoſitis figuris ac vaticiniis intenti Di-
ſcipuli mirabantur, dicentes: Quis eſt hic, cui adeò
in promptu ſunt omnes Scripturæ, & cui vita, mors
eſtäque omnia JESU Nazareni adeò comperta
unt, cum tamen hunc inter Diſcipulos Ejus nun-
uam viderimus? &c.

I80 APPARET DoMINUS DrISCPULIS

eſt judæis tanquam Judæus, & iis, qui ſub Le-
ge erant, quaſi ſub Lege eſſet: Noverat enim
Paulus, ſervando legalia, udæos exiſtimatu-
ros ipſfum Legi ſubditum: Non tamen eos fe-
fellit, quia non eo animo ſervavit legalia, ſed
ut ſuam illis ad tempus occultans ſententiam
Judæos à Chriſto non alienaret. Sic & Do-
minus finxit ſe longiùs ire, motus & geſtum
abire volentis præ ſe ferens, variis ex cauſis:
I. Hâàc ratione eos excitavit ad rogandum, ut
ſecum maneret illà nocte. 2. Voluit ſc. progre-
di ulteriùs, niſi retineretur à Diſcipulis: Sicu-
ti quisoſtendit ſe domum properare, aut nego-
tia prætexit domi peragenda, niſi amicus eum
ſeriis precibus retineat; aut videtur detrecta-
re munera, niſi quaſi importunè offerantur, ut
certus ſit de ſeria voluntate offerentis &c.:
Quodutlferme quotidianũ eſt inter homines,
ita nihil falſi in fictionibus ejusmodi ſubeſt. 3.
Per faciem abiturientis voluit ſignificare quid
aliud figurativè, ùt ait S. Th. q. III. a. I. ad I.
ſcil. quòd ipſe ab eorum fide longiùs aberat,
ut ſupra didum ex S. Greg., vel quia jam tunc
ſegregatus ab hominum conſortio fuit; vel,
ut Aug. dicit, quia cùm longiùs receſſurus ef
ſet in cœlum „»pPer hoſpitalitatem quodammo-
do retinebatur in terra (vx). 4. Veriſſimum
etiam

(rr) L. 2 QQ. Ev. ita loquitur: Non omne, u
fingimus, mendacium eſt; ſed quando id fingimus, 44 ni-
bil ſignificat: Càùm autem feltio noſtra refertur aa aliquam
ſignifcationem, non eſt mendacium, ſed aliqua figura veri-

etia⸗
illo
diſ⸗
30
ſuſo
pus.
d⸗
Teker

noH

ULIS

gui ſuble
Veratenin
ſiner
nen eotſe
legaluel

entebdga

ie

Autne⸗
jesert
Getrelt
anto-.
tse⸗
none,
beſ,
e
,1al
Dberii
e
te
re
no.
oun
tian
—
1
is
/ ℳ.

EUNTIBUS 1N EMMAUsS. 181

etiam fuit, quòd nollet illà nocte in oppido
illo manere, ſiquidem poſt agnitionem mox
diſparuit & diſceſſit longius & c. Fictione er-
go hâc non fefellit Diſcipulos, ſed tantiſper
ſuſpenſos tenuit, donec maturum eſſet tem-
pus, ſe manifeſtandi. §. Oſtendere voluit,
quèòd non ampliùs indigeret diverſorio, aut
refectione corporali, cùm Corpus ſpiritale &
glorioſum haberet, cibi, potionis, ſomnive
non ampliùs indigum (5). L
M 3 Zt

tatis: Alioquin omnia, quæ A ſapientibus & ſanctis Viris,
vel etiam ab ipſo Domino ſigurateè dicta ſunt, mendaciz des
putabuntur quia ſecunadum nſitatum intelleltum non ſulſiſtit
veritas talibus Ailtis --s Wuid ergo ſignificat, quòd ſe ire
longius Dominus ſinxit-= niſi quia hoſpitalitatis oſſtvio ad
ſuam cognitionenz pervenire poſſe homines intima vit?! Ut cum
longius Ipſe ab hominibus abſceſſerit, ſuper emnes cælos, ta-
men ita eum eis ſit, qui hac exhibent ſervis ejus, ut cuùm di-
cere ceperint: Domine, quanao te vidimus hoſpitem & addu-
ximus? tanquam eum ſoilicet, qui longè abſeeſſerat; reſpon-
deat Ille: Cum uni ex minimis meis feeiſtis, mihi feciſtis.
(*) Similes fictiones invenimus tum in N. tum
in V. T. Marc. 6. apparuit Chriſtus, & videbatur

Phantaſma eſſe volens præterire; qued ita finxit, ut

rogaretur à Diſcipulis, intrare navim &c. Matth.
15. fingebat ſe non auditurum mulieris Chananææ
preces, dicens: Non eft bonum ſumere panem filiorum &
mittere eanibus; per fidem tamen & fiduciam mulier-
culæ retinetur. Sic & in V. T. ſimulabat olim Do-
minus ſe longiùs abiturum, cùm diceret: Dimitte
me, jam enim aſcendit aurora Gen. 32. Verùm detine-
tur à Jacob dicente: Non dimittam te, niſi benedixeris
mibi. Simulabat coram Moyſe ſe abiturum ab Iſrae-

litis, & dicebat: Dimitte me, ut irafſcatur furor meis

182 APPARET DoMINUS DISCIPUuTLIS

Et coegerunt illum, dicentes: Mane nobiſcum Sec.

Sermonibus Domini capti Diſcipuli avelli ab

Eo non poterant; hinc orant, obſecrant, ob-

teſtantur precibusque inſtantibus recuſantem
compellunt, & fortè etiam vi quadam prehen-
ſo pallio detinent, ut tantiſper apud ipſos di.
verſetur; & licèt eos increpàrit, ad cœnam in-
vitant: Dominum appellant (quæ tamen vox
nec in græcis, nec in noſtris emendatioribus
Codicibus latinis reperitur): Non quòd jam
agnoſcerent eum eſſe ESUM, ſed quòd ex ad-
mirabili doctrina & converſatione cognoſce-
rent, eum non vulgarem eſſe viatorem: Q. d.

Domine præbuiſti te nobis amantem viæ co-

mitem, præbe & jucundum hoſpitem! Noli
te committere longiori itineri; jam enim ap-
petit veſpera, atque Sol ad occaſum vergit.
Amat ſcilicet ES US rogari & cogi; rogari qui-
dem, ut id faciat, quod libenter facit, ut dig-
nis donet ac promerentibus; cogi verò etiam

à non merentibus humili precatione: Non ſ/t,

inquit Iſaias c. 64., qui invocet nomen tuum; qui
conſurgat & teneat te. Verè autem dicunt, quo-
niam adveſperaſcit, licèt ignorent, quæ dicunt,
quia verè adveſperaſcit nobis ſinè ESU, qui
dies eſt & lux mundi (tt). E

contra eos, & aelesm eos Exod. 32.; ſed precibus Moy-
ſis retinetur, & Iſraêli conciliatur &c. Ita & diſ-
ceſſum & exitium comminans peccantibus nobis,
Placari ſe ſinit ac retineri &c.

(tt) Sed quomodo jam tunc inclinata erat dies,

cùm Diſcipuli eàdem adhuc die redierint Jeruſalem,
cui reditui tres aut duæ ad minimum horæ dandæ

—

lbbe
ren
ec
eit,
D
Lvs

Ns

ger
en
non
Dick
ape
ten
e/
lo
uhe

era
le⸗
Ver
re
tert
eti⸗
tus
tan
n
tun

ren
Vat

EIS

eumd,
welii⸗
ran⸗
ebſinten
1preben
lipl⸗

.

Ehadhl

Ien .

tiorſte
vod n
ddere
dghoſt
Vie
1N
Pimnin
Net
nit
u

Hetia

Nnt
nili
bſin
ſeln

9

—
MM,.
obis

Giet
lem

EUNTIBUS IN EMMAUsS. 183

Et introivit cum illis. Gaudet vinci Chriſtus,
libentius etiam ingrediens, quaàm illi recipe-
rent, & majora illis largiturus, quàm ab eis
accepturus Et factum eſt, dum recumberet cum
eit, accepit panem, & benedixit, ac fregit, & por-
rigebat illis. Quatuor]ESU actiones deſcribit
Evangeliſta: Ima eſt accipere panem in ma-
nus: 2da benedicere, illum ſc. ſanétificando
& gratias Patri more ſolito agendo: 3tia fran-
gere panem in partes: Ata porrigere illis pa-
nem fractum ac diſtribuere. Et ita Chriſtus
non tantùm in vita, ſed etiam ſuſcitatus Mi-
niſtrum egit. Sub ipfis autem his actionibus
aperti ſunt oculi eorum, & cognoverunt eumn; non
quòd cœcis & clauſis oculis Solymâ Emmaun-

tem uſque ambulaverint, ſed quòd in fractio-

ne panis & diſtributione eum agnoverint, ab-
lato ſc. tunc eo impedimento, quo antea te-

nebantur, ne eum agnoſcerent (uu). Quæ fuerit

M 4 iſta

erant?! Bdetur: Quia poſt meridiem ſeu ſummum

aſcenſum Sol rurſus deſcendit & in occaſum tendit;
veré jam dicitur dies inclinari & in veſperum verge-
re & c. Si ergo hæc forſan circa horam ſecundam aut
tertiam pomeridianam facta & dicta ſint, IESUS
etiam per horam circiter vel ultra apud eos mora:
tus ſit, potuerunt tamen Diſcipuli circa horam ſex-
tam aut non multè poſt rurſus adeſſe in jeruſalem,
antequam tenebræ noctis planè ingruiſſent; ageba-
tur enim tunc æquinoctium vernum.
(au) Sicut nimirum Gen. 3g oculi primorum Pa-
rentum dicuntur aperti, non quòd antea cœci & pri-
vati luminibus fuiſſent, ſed quia ad & poſt eſum

I84 APPARET DoMINUsS DISCIPULIS

iſta fractio panis, in qua cognitus eſt Chriſtus,
haud facilè eſt expedire, cùm variæ ſint Pa-
trum & Interpretum ſententiæx. 1. Quidam
cenſent, frangere panem more Hebræo idem
