proſtrati & facti velut mortui, receptis ſen-
ſim viribus & vitæ funétionibus in ſe reverſi,
circumluſtrantes, quid actum eſſet, viderunt

disjectum lapidem, ſepulchrum apertum & va-

cuum, relitta linteamina; diſparuerant ſcil.
tantiſper Angeli, quibus præſentibus ſepulch-
rum ingredi auſi non fuiſſent &c. Intellexe-
runt itaque, inanem fuiſſe operam & cuſto-
diam ſuam, inanem quoque judæorum mo-
litionem ad impediendam Reſurrectionem,
quam non poterant non advertere, aut non
obſcuro rumore acceperant, ab eis jam ante
formidatam fuiſſe: Neque cunctantur, quin
candidè referant omnia audita & viſa &c. (1).
Dices:
(7) Meritò Evangeliſta Matthæus hæc peculiaria
refert de cuſtodibus ſepulchri, quia ille ſolus etiam

—.

—
Nuer ⸗
tenrik,
,r ſ⸗
1ſ. 4.
iki,

ein

onit
Chrumn
dote
ver
wl⸗
W
Anten
len⸗

ell

ue
El⸗
ſal
h.

PECUNIA CORRUMWPUNTUR. 12 §

—

Dices: An ergo non timuerunt hæc nuntia-
re, cùm poſſent Judæi illos apud Pilatum ac-
cuſare, quòd pecuniâ corrupti Corpus Eſu
Diſcipulis tradidiſſent, hâncque traditionem
mendaciis tegerent? Edent nonnulli, eos pe-
cuniæ emungendæ causâ ad Sacerdotes veniſ-
ſe. Verùm DEUS potiùs ita hoc diſpoſuit,
omni eos timore liberans, ut ipſorum teſti-
monio Judæos confunderet, & inexcuſabiles

redderet., Præterea non habebant, cur adeò

ſibi timerent, fungentes ſuo officio, & cuſto-
diæ ſuæ rationem reddentes, quam dedecus
non fuit fortieri vi cœleſti ſuccubuiſſe. Imò
laudem plurimam tuliſſent, modò huic confeſ-
ſioni ſuæ inhæſiſſent, & corrumpi ſe mercede
non permifiſſent (). Nec poterant tot militi-
bus

antea mentionem fecerat de appoſita cuſtodia Vi-
dentur autem milites eo tempore, quo Petrus &

Joannes, fœminæ autem ſecundò, ibant ad ſepul-

chrum & redibant, rem ad Sacerdotes detuliſſe; un-
de relatio mulierum videtur poſterior fuiſſe relatio-
ne militum. Quamdiu autem milites morati fue-
rint apud ſepulchrum, an & vocem Angelorum lo-
quentium ad muleres adhuc audiérint, non ita ex-
peditum eſt. Dicit autem textus; Quidam de euſtodi-
bus; non enim omnes aufi ſunt vene partim timo-⸗
re, partim pudore ſuffuſi. Vel per quosdam intelli-
guntur inſigniores aut Capitanei aut ſaltem Decu-
riones, rationem pro ſun reddituri, & velint nolint
teſtimonium Domino glorioſum perhibituri.

(NX) Videtur teſtimonium militum multùm pro-

futurum fuiſſe ad excitandam Reſurrectionis fidem,
K illi conitanter inhæſiſſent. Verùm, præterquàm

126. CosrTropDEs sEPULCHRI

—

bus Romanis apud Præſidem facilè conciliare
odium Judæi, quèòd ipſimet potius incurriſ-

ſent, utpote qui cuſtodes ſepulchri petierunt,

quod cœteroquin inſuetum erat, & quòd jam
ante Præſes ſciverat, quàm iniquo in ESUM
Nazarenum animo eſſent, de cujus patratis
in vita prodigiis illi non poterat non conſta-
re. Addi poteſt & illud, quòd, cùm eorum
Centurio in Chriſtum credidit, ed animoſiùs
ad dandum hoc teſtimonium proceſſerint, for

quòd Judæi, niſi ipſi in ſuam rem eos pecuniàâ cor-
rupiſſent, eos à Diſcipulis vel amicis [ESU cor-
ruptos fuiſſe criminaturi fuiſſent, aut etiam ùt me-
ras illuſiones & præſtigias traducturi ea, quæ nar-
rata fuerunt, noluit Sapientiſſimus DEUS Genti-
les teſtes eſſe primarios Reſurrecdtionis ſuæ, utpote
tales, quorum teftimonia mercede coêmpta facilè
videri poterant, aut etiam eò compoſita, ut alter-
utri parti, vel Judæis, vel Diſcipulis [ESU illude-
rent: Item ne fides noſtra inniteretur teſtimonio
hominum & relationi cuidam humanæ, ſed emer-
gentibus equidem evidentibus ſignis credibilitatis;
in aobſcuris tamen poſita, authoritati inniteretur Di-
vinæ. Hinc permiſit quasdam quaſi necti moras in
credendo ex militum mendacio, ex taciturnitate &
cautela Antiſtitum Judaici populi, ex conditione eti-
am primorum teſtium, qui erant vel mulieres, quæ
minùs idoneæ ad teſtandum per leges habebantur,
vel Diſcipuli, qui ob amorem Magiſtri ſuſpecti ha-
beri poterant; ſed reſervavit adventui Spiritüs S.„
qui tunc loqueretur per illos in oſtenſione virtutis,
cui non poſſent reſiſtere omnes adverſarii, & qui
ipſos etiam perſecutores verteret in prædicatores
JESU Chrifti veri DEI ac Domini noſtri &c.

„

1

neiliare
nebrmni
jerunn
1dd en
5SI
vatrats
Conſte
eorunn
Noſid

Nkot.

ſin
nitcor⸗
C
it me
e Nl⸗
Celti.
Utpote
fodl
Hler⸗
ee
noni⸗
emet⸗
tlti,
r
15I

PECUNIA CORRUMPUNTIUR. 127

ſan & ipſi ex parte ſaltem jam antea oculati
teſtes eorum, quæ in Ejus morte evenerunt
prodigia (). Ecce! emolliti ſunt gentilium
Romanorum animi; ſed induruerunt pectora
Judæorum, & impletur illud, quod vaticina-
tus eſt Jacob: Maledictus furor eorum, quia per-
tinax; & indignatio eorum, quia dura Gen. 49 v. 7.
Dixerant Judæi Pilato: Seduttor ille dixit: Poſt
tres dies reſurgam: Jube itaque cuſtodiri ſepulchrum:
Nunc ab ipſismet ſepulchri cuſtodibus audi-
unt, JESUM reſurrexiſſe, ſicut prædixerat;
per-

() Apud Greg. Turon. L. I. Hiſt. c. 21. & S. An-
ſelm. L. de Paſſ paradoxum quid legimus, de quo
aliquam, ſed non plenam mentionem fecimus an-
no priore pag. 272. Scilicet qudaos inaignatos fuiſſe Jo-

Iſipho ab Arimathaæa ob petitum pro ſepultura Corpus 7ESA .

iaeéue Joſephum comprehenſum aréts ouſtoaiſſe, donec trans-
iret Sabbatum; hoe transalto conveniſſe Annam & Caipham,
ut morte eum plecterent, at eum ibi non inveniſſe. Hec ocum
agerentur, adſuiſſe cuſtodes annuntizntes Chriſti Reſurredtio-
nem, cumque ipſis Judæi nollent eredere, eos dixiſſe: Date
ergo nobis Joſeph, quem euſtodiſtis; & nos dabimus vobis
7ESAM, quem in ſepulohro euſtodi vimus. Judaos reſpondiſ-
Je: Joſeph nos dabimus quia in civitate ſua Arimathzæa eſt:
Subjunxiſſe milites: Si Joſeph in Arimathæa eſt, & 1ESAS.
in Galilæa eſt. ſicut audi vimus ab Angelo dicente mulieribus.
Sed at verum cogno vimus, nee vos benef actorem D EI nec
vos Filium D EI reddere nune valemus Rogati, cur non
apprehenaiſſent mulieres, dixerunt: Neſcimus, & nos ut mor⸗
tui falcti ſumus præ timore Angeli. Tunc dederunt Judæi pe-
cuniam copioſam, ut fingerent mendacium de Corpore 7ESl
Furto ſublato à Diſeipulis, eùm ipſi dormirent Verùm hæc
traditio ab aliis meritò in dubium vocatur, utpote
deſumpta ex Pſeudo-Evangelio Nicodemi.

128 CosToDES SEPULCHRI

pertinaciter tamen permanent in incredalita-
te, neque teſtibus etiam mins ſuſpectis fidem

habent. Congregantur in Synedrio cum Prin-

cipibus Sacerdotum Seniores, non deliberan-
tes, an poſt tot, tum ante tum recens viſa &
aundita, ſigna credendum & adhærendum ſit
Chriſto; ſed quomodo inexſpectata tot mili-
tum de Ejus Reſurrectione teſtimonia infir-
mari aut potiùs ſupprimi poſſint? Pecuniâ id
facilè obtentum iri exiſtimant, & reipsàâ ob-
tinent, ut alia ſcilicet abſentis & non inventi
Corporis Ipſius afferatur cauſa, & quidem
ea ipſa, ob quam ſepulchro cuſtodia appoſita
fuit: Cavete, inquiunt ad milites, ne, quæ
nobis narrúſtis, cuiquam hominum enarretis:
Dicite, id ipſum, quod timebamus, eveniſſe,
& Diſcipulos dormientibus vobis nocte ſum-
mo ſilentio in ſepulchrum clanculariis artibus
penetrâſſe, raptéôque inde corpore protinus
aufugiſſe. Quodſi timetis, ne ob prætenſam
hanc ſomnolentiam & negligentem cuſtodiam
vos Præſes arguat & de vobis pœnam ſumat,
ſpondemus vohis, interventuros nos & per-
ſuaſuros Pilato, ita contigiſſe, ſicut narrabi-
tis,„ omnéque in nos periculum ſuſcipiemus
& c. Ecce qui prudentiâ & authoritate apud
populum vigebant, in quàm ſtulta mendacia

& mendacem amentiam inciderint, quam ſe-

quentibus ſæculis omnis æ què deriſit poſteri-
tas. Cœcitas inſignis, futile commentum!
Dormientes adhibentur teſtes: Si dormie-
runt,

etedltt⸗
Glisſcen
Cbäfrin
elibernn⸗
ns vidi
ndun t
total⸗
nin e
Leunit
elc⸗
jnren
lien
Ppob
e,u
eti
Fenit
keſon
Abe
Clh
enin
Ndint
UiS
⸗

lie

ei
ſe⸗
ell
l
ſe⸗

RrSEE PECUNIA CORRUMPUNTUR. 129

runt, quomodo furtum viderunt? Si non vi-
derunt, quomodo teſtes eſſe poſſunt? Aut, ſi

etiam fures viderunt, quomodo non eos de-
tinuerunt? Verè dictum eſt: Mentita eſt ini-
quitas ſibi Pſ. 26. & Proverbium rectè admo-
net: Mendacem oportet eſſe memorem (m). Teſti-

bus vigilantibus Sacerdotum Principes & Se-

niores non crediderunt; reliquos verò Judæ-
os ijisdem dormientibus credere voluerunt.
Porro, ſi dormierunt, quomodo potuit tan.-
tum ſaxum ab oſtio amoveri ſinè ſtrepitu, &
quin
(m) S. Chryſoſt. contra Judæos ita philoſophatur:
Verò formam mendacii habebat, quod dicebant: Qualiter
enim furarentur bomines Diſeipuli pauperes, & idiotæ, nes
apparere audentes? Si enim Chriſtum aabuc vivum videntes
fugerunt, qualiter eo mortuo non timuerunt tot militum mul-

titudinem! Nunquid eſtium ſepulohri poterant evertere! Læ-

pis eminebat magnus, multis indigens manibus. Nunquid non
etiam erat ſigillum ſuperimpoſitum?! Propter quid autem non fu-
vati ſunt primä nocte, quando nullus ſepulebro aſfuit? Sabbate
enim petierunt à Pilato cuſtodiam (ubi alii diſſentiunt,
volentes ineunte Sabbato, veſpere Paraſceves, adhi-
bitam euſtodiam: Vide Commentarium anni prio-
ris pag. 295.) Quare ven perſuaſibiliaæ ſunt, quæ de furto
didbta ſunt. Unde per quæ Reſurrectionem obumbrare conan-
tur, per bæc eam faciunt clarere. Dicentes enim, quòd Diſ-
eipuli furati ſunt, confitentur, non eſſe Corpus in ſepulebro:
Furtum autem eſſe confittum oſtendit cuffodia militum & Diſ-

cipulerum pavor. Hæc ille Et S. Aug. in Pſ. 63. Quig

eſt, quod dixiſti, infdelis aſtutia! Tantumne deſeris lu-
cem conſilii, pietatis, & in profunda verſutia demergeris, ut
dieas: Dicite, quia vobis dormientibus & c. Dormien-
tes teſtes adbibes? Vert tu ipſe obdormiſti, qui ſerutando tig⸗
lia ſeciſti. V

130 CsTODES SEPULCHRI

quin eorum ullus excitaretur, & quomodo
potuerunt ſcire, quòd Diſcipuli potiùs, quàm
alii Corpus aſportàârint &c. Et maximè, ſi fur-
tiva fuit contrectatio, quis ſanæ mentis per-
ſuaſerit ſibi, fures tantum ſfibi temporis ſum-
pfſiſſe, ut Corpus tot linteis, quæ ob unguen-

ta myrrhæ & aloës conglutinata & quaſi in-
viſcata carni erant, evolverent, nônne po-

tiùs unà cum Corpore ſummà celeritate aſpor-
tàſſent? ut jam ſupra notavimus. Excuſatio-
ne hâc gloriam ſuam nimis obfuſcârunt mili-
tes, Chriſti autem vel maximè illuſtrârunt.
Reſpondere debuiſſent potiùs, niſi eos pecu-
niæ amor obcœcàâſſet: Perſuadebitis quidem
hoc Præſidi, ſed quomodo nos ſecuros præ-
ſtabitis, quos eo ipſo negligentiæ accuſabitis?
Quidſi nos interroget, quomodo ſciamus ſub-
latum fuiſſe Corpus, cùm fateamur nos dor-
miviſſe &c.?2 Quidſi reveràâ vivus compare-
ret, & ſe palam ſpectandum præberet &c.? Et
derunt fortè quid ejusmodi. Replicârunt Se-
niores: Optimè profectò dicitis, ſed quoniam
nec in Romani Imperii bonum, nec in rem
noſtram facit, hunc JEſum pro ſuſcitato ha-
beri, ne ſc. plebs eum ſequatur & rebellet,
quidlibet potiùs mentiri oportet, quàm redi-
vivum faterie Præſes veſtro mendacio con-
tentus, ultra non quæret: Ubi enim antea
bominem hunc affecéatorem Regni audivit ex
nobis, illico tradidit voluntati noſtræ, ut
crucifigeretur. Si appareat, alium ſimilem di-
cite

— — —

——

—

Wooe

s,in
e,Ki⸗
Nlser⸗
dris ſn⸗
Ongden
gvalit
nne o⸗
eaſer
cuſcti⸗

t N

lron
8peel
vicen
08Pre
Cbietl
eſ⸗
er⸗
ere⸗
H 1
de⸗
Otiin
len
tol
Glet,
l⸗
AoNI
ntes
ter

PECUNIA conaOMPUNTUR. 13 I

eite füubſtitutum ab jisdem Ejus Diſcipulis &c.
Hanc aut ſimilem nebulam eorum offuderant
oculis, adnitente ſimul tenebrarum Principe,
nequa Tux ad alios, præſertim Chriſto jam an-
te adhærentes, penetraret. Hinc divulgatum
eſt verbum iſtud apud Judæos in hodiernum diem
i. e. mendacium illud, JESUNM furto Diſcipu-
lorum è monumento ſub! atum eſſe ſpargi cœ-
pit uſque in hodiernum diem ſeu tempus illud, quo

ſcripſit Matthæus. Non defſunt, qui putent,

divulgatam eſſe iſtam militum acceptà pecu-
niâ corruptionem, & de hac Matthæum in-
telligendum; ſed praobabilius eſt, Evangeli-
ſtam ſignificsre ‚mendacio militum impuden-
tiſſimo, quòd leil. Corpus Domini Diſcipuli
ubſtulerint, fidem ab incredulis eſſe habitam,
quæ hab'ra non fuiſſet, ſi pecuniarum corru-
ptio fuiſſet divulgata. Profecd Juſtinus M.
in Dial Tryph. teſtatur, Judæos electis viris
per totum Orbem emiſſis admonuiſſe ſuos, im-
piam & iniquam hereſin à ESU ſuſcitatam
eſſe, cùm eſſet ſeduétor, & clam ejus Corpus
noctu à Diſcipulis ſublatum. Et Hieron. in
Iſaiam ex Euſebio ſeribit. udæos in univer-
ſamJudæam & Syriam miſiſſe literas, ne Paſſio
Chriſti reciperetur, & totum Orbem ejusmo-
di blaſphemiæ diſſeminatione impleviſſe (n).
I 2 SEN.

0) Adde Oetumenium: in Prolegom. ep. ad Ro m.
Priusquàm, inquit, Paulus Romam accederet, admonits erani
Judæi, ne prædieationem de ( hriſto ſuſeiperent 3 nee ſoli inſi-
ſed „.α omnes, qui ubique locorum A vant. Veram ande id

132 CosTODES SsEPüuLCHRI

SENSUS MORALIS ET
MYSTICUS.

1I DAtet per haétenus dicta, quàm latè pa-
tens ac potens malum ſit avaritia, cum

veritatem certò agnitam in tam apertum & im-

probabile converterit mendacium. MNec mi-
randum, ait Chryſoſt., ſi pecuniæ milites ſuperd-
runt, quæ apud Diſcipulum tantam oſtenderunt vir-
tutem, ut redderent eum Magiſtri ſui proditorem.

Avaritia, ait Aug., quæ captivavit aiſcipulum co-

mitem Chriſti, captivavit & militem cuſtodem ſe-
pulcbri (o). Quàm ſacrilega hæc pecuniarum
Tem-

—

manifeſtum eſt ² Invenimus in Veterum Commentariis, quòa

Sacerdotes & Seribæ ac Seniores, qui Jeroſolymæ habitabant,

exaratas literas ad omnes nationes transmiſerant Judæzis, ubi-
cunque terrarum diſperſi eſſent, Chrifti dolctrinam calummian-
tes tænquam 4 D EO alienam, atque epiſtolis aamoenebant, ne
illan, ſuſciperent. Hoc ipſum certé videtur Eſaiaæ prophetia
ſignifeare, quaæ ſie babet: Væ terræ navium ale, trans
flumina thiopiæ: Qui mittit per mare obſides,
ac literas papyraceas ſuper aquam & c. His ſignificat,
quèòd ultra Ethiopum quoque regiones & noviſſimos terræ ſines

ſonus malitiæ eorum, qui jJuaxam inhabitabant, per quædam

veluti alata navigia proceſſerit, & illorum apoſtoli literas
papyraceas deferentes, ſuper aquas navigantes mareque trans-
euntes ubique terrarum diſourrebant, ſermonem, qui de Sal-
vatore noſtro erat, calumniantes. Hæc Oecumenius.
(“) Sed non captivavit illa Centurionem Longi-
num, de quo Metaphraſtes in vita eiusdem 15. Mar-
tii ita habet: Longine Centurioni juſſit Pilatus vita ſepul-

ehrum tueri cuſtodiä militari. Et ille quidem fecit, quod erat

imperatum. Cum autem peraltum eſſet magnum myſterium Re-

Drrebtionis, Princeps Sacerdotum & Senioeres perſuaſerunt mi

——

PECUNIA CORRUMPUNTVUR. 133

EI Templi applicatio eſt? Sacerdotes enim, Scri-
bæ & Phariſæi primuùm venditionem à diſcipu-
pulo pretio redemerunt; deinde ſub mercede
tiyen conduxerunt Pilati cohortem, ut Eſum com-
ne Prehenderent; tertiò pecuniâ numeratà cu-
lr. ſtodes monumento appoſuerunt; poſtremè
ut dignum eſſet patellà opereulum, copiosâ

later.

Iet Hareile .
l pecuniâ mendacium à cuſtodibus comparâ-
ion runt. Avaritia & rerum temporalium falſo-
An rumque bonorum amor Chriſto] Es U perſe-
. 4 cutores ſemper peperit. Avaritia Sacerdo-
n tum, Phariſæorum & Scribarum perſecuta eſt
T viventem: Avaritia judæ morientem: Ava-
— ritia militum reſurgentem: Avaritia virorum
, Eccleſiaſticorum in eœlis regnantem ad finem
d uſque mundi perſequitur: Nec avaritia tan-
u tùm, ſed & malus uſus bonorum Eccleſiæ (5).
uni⸗ . J 3 . 2. Im-
N litibus, ut calumniarentur Cbrifti Reſurrectionem. Illi igitur
tnn ad Pilatum accegentes falſam eſſe dixerunt; verùm non ſie
ſern Longinus, ſea præelarus mendacii fuit confutator ; Chriftum
ſen, werum eſſe DEll M prædiea vit, & à mortuis eſſe excitatum
,, aſrmavit Gc. Indignati ſunt Centurioni Judaorum Prin-
. cipes & Pilatus; ille verò militiam deſeruit, poſtedque Chriſti
Ppræco factus in Cappadociam venit cum duobus aliis militi-=
ſu, bus, qui cundem pro Chriſts habebant zelum &c.
ℳ (y) Hinc Hieron in Matth. Cuſtodes miraculum con-
8. tent ur, ad Urbem conciti redeunt, nuntiant Principibus Sa⸗
⸗ cerdotum, quæ viderint, quæ facta conſpexerint: Illi, qui dece
N buerunt converti ad pœnitentiam, & 7ESIUM quarere reſur-
gentem, perſeverant in malitiæa, & pecuniam, quæ ad uſus
ℳ Templi data fuerat, vertunt in redemptionem mendacii, ſicus
N/ Antea 30 argenteos dederant Juaæ proditori Omnes igitar,

1 i ſtipe Tampli & bis, quæ conferuntur ad uſus Eceleſia, abn-

134 CusToDES sEPULCER

2. Impletum eſt, quod prædixit Propheta
Regius Pſalmo 65,, qui & Pſalmus Reſurre-
ctionis inſcribitur: In multitudine virtutis tuc
mentientur tibi inimici tui: Magnitudo enim po-
tentiæ Domini vel maximè ex Reſurredtione
apparet: Hinc & Apoſtolus ad Philipp. c. 3.

commendat virtutem Reſurretctionis ejus; Nam,

etſi crucifixus eſt ex infirmitate, vivit ex virtute
DEI. Et S. Aug. enarr. in cit. Pſalm.“ Quid

„ſibi vult: In multitudine virtutis tuæ mentientur

tibi inimici tui, niſi ut ſic intelligas: Ideo ti-
„bi mentientur, ut crucifigaris; ideo cruci-
fige-
97

zuntur in aliis rebus, quilbus fuam expleant voluntatem, ſ- 1-
miles ſunt Seribarum & Sacerdotum redimentium mendacium
& Salvateris Sanguinem. Et S. Hilar. can. ult. in Matth.
Emitur verò à cußtodibus, qut omnia bac viderant, argente
Reſurrectionis ſilentium, é mendacium furti; honore ſeilicet
ſaæaculi & eupiditate, “l in pecunia honor cjius eſt, Cbriſti
loria denegatur. Accedit S. Petrus Chryſ. Serm. 80.
MQui dant pecuniam, nen perdenda comparant, ſed ſervan-
da. Judaæi vendente Juda emerunt, ut perderent, Chriftum?
Nune pecuniam eopioſam, ut ſe, Segen Templum, Patriam
perderent, eſpuderant: Viri ſanguinum éz doloſi ftatuunt pre-
Zium falſitatis, perſidiæ conficiunt inſtrumentum, ocommereio
erudeli fraudem ſidci, veritatis latrocinium nundinantur;
corrumpunt milites, ut furtum vocent „ quod erat Reſurre-

Ctionis areanum. Non contenti interfeciſſe Magiſtrum, uo-

moao Diſeipulos poßjent perdere, moliuntur: Diſcipulerum eri-
men eſſe faciunt virtutem Magiſtri. Plans amiſerunt milites;
Pperaiagerunt Judæi: Sed Diſoipuli Magiſtrum ſuum non furto,
ſea fede à virtute, non fraude; ſanctitate, non erimine; vi-
vum, non mortuum ſuſtulerunt. Hinc eſt, quòd in Galilæam,
at “ poſſint videre, mittuntun, quia Pöds in loce Per-
aiæ nen videtur. Sic ille.

,——

Prophett

Reſene.

tutie
enim po⸗
reckione
ee)
1 Mn
rtu

6nd

ntientus
ldeo ti.
9 cre⸗
vfee
Alen, 3
ndatinn
Math.
. NN

CS

n N
er
l.
erte
ℳr
int⸗
ℳ.
ger
,
U⸗

PECUNIA CORRUMPUNTUR. 135

„figeris, ut reſurgas. Mendacium ergo illo-
„rum ad commendandum multam potentiam
„tuam valebit. Quare ſolent inimici menti-
„ri? Ut potentiam cuſusque minuant, de quo
„Mmentiuntur. Tibi contra accidit: Nam mi-
„hus appareret potentia tua, ſi tibi illi non
„Mmentirentur. Falſi teſtes mentiti ſunt tibi
„in paſſione tua; creditum eſt eis; oppreſſus
„es, crucifixus, depoſitus in ſepulchro; ad-
„diti cuſtodes, ne corpus tuum Diſcipuli fu-
„rarentur: Reſurgis occultus, appares ma-
„Nnifeſtus. Nénne in multitudine virtutis tuce
„mentiti ſunt ſepulehri cuſtodes à Judæis cor-
„rupti, dicentes: Cum dormiremus, venerunt
„Diſcipuli ejus, & abſtulerunt eum. O verè ſtul-
„titia dormiens! Aut vigilabas; & prohibere
„debuiſti: aut dormiebas; & quid geſtum ſit,
„neſciſti. Acceſſerunt & ipſi mendacio ini-
„Micorum: Auctus eſt numerus mentienti-
„uUm, ut augeretur merces credentium.
„Apparuiſti (Domine) contra mendaces ve-
„racibus, quos tu veraces feciſti. Omnis terra
„adoret te, & pſfallat tibi, pfſallat nomini tuo pau-
„Iò ante humillime, modèò Altiſſine; humilli-
„me inter manus mentientium inimicorum
„altiſſime ſuper verticem laudantium Ange-
„Iorum. Venite, & videte opera Domini ⁶ gen-
„tes, ultimæ nationes; relinquite judæos
„mentientes, venite confitentes! Terribilis
»in conſiliis ſuper filios hominum. . Quid ergo
„feciſtis filii hominum adversus Dominum
. 14 „ver

136 CusTopEsSs SEPULCHRI

„Veſtrum, in quo latebat Majeſtas, & appa-
„rebat infirmitas? Vos machinati eſtis con-
„ſilia perdendi; ille excœcandi, & ſalvandi;
„excœcandi ſuperbos, ſalvandi humiles: Ad
„hoc autem ſuperbos ipſos excœcandi, ut cœ-

„cCati humiliarentur, humiliati confiterentur,

„confeſſi illuminarentur. Terribilis in conſiliis
„ſuper filios hominum. Ecce cœcitas ex parte
„lIſraẽl facta eſt! Ecce Judæi, ex quibus natus
„eſt Chriſtus, forls ſunt! Ecce Gentes, quæ

„Contra Judæam erant, in Chriſto intus ſunt.,„

3. Nulla res teſtatior, quàm Reſurrectio
Domini. Primò enim mors ejus explorata &
confirmata fuit ab illis ipſis, quorum intere-
rat eam pro falſa haberi, qui ſcil. jure negare
potuiſſent, Eum verè reſurrexiſſe, ſi non fuiſ-
ſet verè mortuus? Ipſi Gentiles aperto ejus
latere experti erant mortuum; ſepultum &
tumulo conditum per eos Judæi cuſtodierunt
appoſito ſigillo, ne ſubriperetur; illi autem
ipſi cuſtodes, quorum fidei rem commiſerant,
omnia, quæ in Reſurrectione Domini conti.

gerant, annuntiaverunt, ſc. commotam ter-

ram, lapidem Divinitus revolutum &c. Hæœæc
equidem narrantur ab ipſius Chriſti Diſcipu-
lis; neque enim aliunde ſcimus, quòd Judæi
mendacium multàâ pecuniâ nundinati fuerint,
ut cuſtodes talia dicerent & evulgarent. Sed
ſimul apertum eſt, quòd illi nec decepti fue-
rint, nec alios decipere & fallere voluerint

aut potuerint. Non enim temerè crediderunt

ipſi,

7

E appe⸗
ſtis con⸗
Alranei
iles: a
i utee⸗
erentun
mntit
erpatte
s natlt
es, ar
sfunt,
rrecto
hri

intet⸗

Nean⸗
dnli
to ein
tun4
ſerunt
zuten
rund
nte
le⸗
n.
bel
in
ℳ
e.

NDH

“

PECUNIA CORRUMPUNTUR. 137

ipſi, ſed potiùs increduli erant, donec palpa-
verunt carnem ejus, & ſervata ipſius vulnera
certos eos fecerunt ipſum eſſe Magiſtrum ſfu-
um, & non alium: Nec oculorum hec illu-
ſiones fuiſſe aut ludibria oſtenderunt habita
cum Eo plura colloquia, imò convivia &c.
Adhæc non ſemel, ſed multoties, non uno lo-
co aut tempore, ſed diverſis temporibus &
locis, neque aliquibus tantùm, ſed etiam quin-
gentis apparuit &c. Gratls autem fingeretur
Apoſtolos omnes ſimul conſenſiſſe in frau-
dem, ut Magiſter eorum, cujus mors antece-
dens latere non poterat, vitæ poſtea glorio-
ſioris particeps & virtute propriâ redivivus
celebraretur. Quo, amabo, emolumento id
feciſſent, quâ præmiorum ſpe? Annuntian-
tes enim IESUM reſurrexiſſe à mortuis, in
omnium odia incurrebant; accerſebant ſibi

omnia mala, quæ timeri in vita præſente poſ-

ſunt, dedecus, pauperiem, tormenta, mor-
tem, ſpe ſolâà recreati, fore ſe etiam aliquan-
do Reſurrectionis participes. Si autem, ùt

Paulus ajebat 1I. ad Cor. 15. V. 19. in hac vita

tantùm in Chriſto ſperantes ſumus, ſi nec ille reſur-
rexerit, nec nos cum eo aliquando reſurre.
cturi ſimus, miſerabiliores ſumus omnibus bomini-
bus. Fieri ergo non potuit, ut Apoſtoli fidu-
cià Reſurrectionis, quam ſcirent vanam, tan-
tis periculis ſe objectarent, & vitæ diſpendio
pertinaciter Eum celebrarent, quem non cer-
tò ſcirent fore remuneratorem; ſicut idem di-
I5 cebat

73 8 DIeREssTO

—

cebat Paulus 2. ad Tim. I. v. 12. Scio, cui cre-
didi, & certus ſum, quia potens eſt depoſitum meum

Jervare. Accedit, quòd 500. Viri, fingendi

haud periti, non potuerint tantâà concordiâ
conſentire in fraudem, ut nullus neque præ-
mio illectus, neque tormentis deterritus vel-
let verum fateri. li autem, qui Apoſtolis
Reſurrectionem prædicantibus aures præbue-
runt, quomodo pro non fidis aut ſuſpectis eos
habere teſtibus potuiſſent, quos videbant tot
tantâque edere miracula, & quidem in nomi-
ne Ejus, quem aſſerebant pro nobis mortu-
um, de morte triumphàâſſe & illuc rediiſſe, un-
de venit? His inſuper habitis, nibilominus

DIGRESSIO POLEMICA.

Extitit ſub finem prioris ſæculi Vir ſuâ, qu?

nova errorum monſtra protulit, temeritate
notus & impudentiâ (ex Judæo quidem factus
Chriſtianus, ſed nomine potiùs, quàm re) ſe.
Benedictus Spinoſa, qui negavit Reſurrectio-
nem Domini veram fuiſſe, quam tamen ab
Apoſtolis ita narratam dicit, ut eam quidem
crediderint, ſed ipſi primùm decepri. Epiſt.
25. ſic ſeribit: Fateor quidem hanc etiam ab Evan-
geliſtis iis narrari circumſtantiis, ut negare non poſ-
ſimus ipſos Evangeliſtas credidiſſe Cbriſti Corpus re-
ſurrexiſſe, & ad cœlum aſcendiſſe, ut ad DEl dex-
teram ſederet; & quod ab infidelibus etiam potuiſſet
videri, ſi und in iis locis adfuiſſent, in quibus ibſe
Cbriſtus Diſcipulis apparuit; in quo tamen 5 ſalvd
. van

—
,Cli Nt
N Men
fngent
Ncorei
bept.
tus vel
voſton
reboe
Uiseon
nr tN
Donk
ortl⸗
ſe,n

inle

.
1
tat⸗
40u
t
o⸗
16
gent
4

41

POLFEMICA. 139

Evangelii doctrind, potuerunt decipi. Quomodo
verò decepti ſint, homo ille impius explicat ep.
23. in qua aſſerit, Chriſtum nonniſi allegoricè
reſurrexiſſe, & omnia, quæ narrant Evangeli-

ſtæ, non res, ſed apparitiones fuiſſe. Hæc di-

cit, non probat, nec ſatagit cum hoc ſuo dog-
mate conciliare veritatem Evangelii, quam
quidem agnoſcit, cujus tamen fides inanis eſt,
ſi ſpes reſurrectionis inanis. Doctrinam ſuam
liquidò non exponit, nec apertè dicit, quod
ſentit; quod ſi feciſſet, prodidiſſet deliria ſua
& ineptias. Colligitur tamen hoc uno fun-
damento ab illo negari reſurrectionem, quàâ
nullum aliud majus miraculum, quia nullum

miraculum fieri poſſe credit. Statuit enim in

ſuo Theologo bPolitico, à DEO non aliter
omnia emanare, ac rivulos è fonte ſuo, ut
DEUS ea ſola operetur, quæ natura Ejus

cogit eum operari. Dicit itaque hæc, quæ

Sacri Codices appellant miracula, fluxiſſe om-
nia ex legibus naturæ, ſed ſic appellata, quòd
latentes cauſas haberent, id quod in uno al-
terô⅛ve exemplo demonſtràſſe ſe putat de mi-
raculis omnibus. Quia v. g. fieri potuit, ut
maris rubri aquæ à ventis repulſæ & in altum
vibratæ præœæbuerint tranſitum iſfraëlitis, ea-
dem ſentit de omnibus aliis miraculis, quæ
narrantur iis, inquit, circumſtantiis, ut po-
puli commoverentur ad pietatem &c. Quid
hoc eſt niſi dicere, piæ plebi illuſiſſe Scrip-
tores ſacros, & eò minus dignos veniâ eſſe,

quàm

140 DiCRESS100

quàm Poëtas, qui ſibi ſeriò credi non poſtu-
lant, uti Hagiographi illi exigunt.
Hujus loci non eſt doctrinam Spinoſæ ex-
pendere & confutare, quæ de DEO perverſa

ſeripſit, ſpolians hunc verâà libertate, unde

tot errores ejus pullulârunt; quod affatim alii
Ppræſtiterunt: Illud ſolùm hic animadverten-
dum, quòd cùm omnes homines, qui DEO

colendo facti ſunt, debeant eſſe idonei reli-

gioni exercendæ (pauci autem apti ſint ſtu-
dio difficili, in quo mens avocanda à ſenſibus
&c.) Fides noſtra non nitatur ſubtilibus ra-
tiociniis, ſed factis, de quibus nullus jure du-
pitare poteſt, niſi priùs à ſe impetraverit, ut
ſeriò credat, quòd hactenus falsè opinatus
ſit ſe habere corpus, manus, pedes, aut cœ-
lum terrâsque exiſtere, illuſus à quodam ge-
nio potenti. Non hoc dixerit Spinoſa, ne-
que dixerint, quos hodie clanculum numerat,
ejus aſſeclæ, qui, ut obtundant aculeos con-
ſcientiæ nefarias exprobrantis libidines aliâ-
ve ſcelera, vellent animo funditus eximere
ſpem & metum alterius vitæ. Sufficit itaque
adversùs eos oſtendere Reſurrectionem Do-
minicam, quæ fundamentum eſt Chriſtianæ
Religionis, non minùs certam eſſe, quàm fa-
ctum quodlib et aliud olim oculis ſubditum,
poſtea certo hominum ſibi ſuccedentium te-
ſtimonio confirmatum & ad nos uſque per-
vagatum. Nemo hoc tempore negaverit,
bellum ingens Portam Ottomannicam inier

—

1pokr⸗

voſeer.

eryert.

Un
Nlineli
Veften
1060
e tel⸗
0

nſbuau

ust
recl⸗
iu
Netae
N⸗
Ne⸗
etih
ol⸗
Hee
le
Mo⸗ 1

poLEMIcA. 41

& Autocratricem Ruſſiæ geri &c.: Labenti-

bus ſæculis non deſipient ſanè, qui Hiſtoricis
hæc geſta nunc ſcribentibus fidem habebunt:
Si ergo Reſurrectio Dominica pariter ſerip-
tis aliquando conſignata fuit; an ſapient, qui
eam negant, maximum per incredulitatem
ſuam ſubituri damnum, nempe dispendium

vitæ æternæ, ſi tot ſcriptis, quibus ea adſtrui-
tur, fidem præbere temerè renuant. Nullum

profectò Antiquitatis monumentum meretur

ſidem, ſi fides non debetur Evangelio tot ma-
nifeſtis miraculis roborato, in quo hæc ipſa

Reſurrectio non verbis tantùm, ſed facéctis ad-
ſtruitur. Ut enim præviè oſtenderet Chri-
ſtus poteſtatem, quam haberet ponendi ani-
mam ſuam & reaſſumendi, ſolo juſſu ſuo mor-
tuos jam ante excitavit, quàm ſe iplum exei-
taret. Puellam quidem, ſolis hujus parentibus
& aliquibus ſuis Diſcipulis adſtantibus, revo-
cavit ad vitam; ſed coram omni turba funus
proſequentium vitam redonavit unico filio
Matris viduæ prope Naim. An Spinoſa, &
ejus ſequaces etiam reſurrectionem horum

mortuorum falſam reputabunt? An & hi ap-

paruerunt tantùm mortui, ut verâ reſurre-
ctione non indiguerint? Ergo decepta Ma-
ter pueri, & decepti omnes, qui corpus ejus
abluerant, unxerant, conſtrinxerant faſciis ?2
Ergo in ſuſcitatione Lazari etiam decepti om-
nes, quotquot circa illum erant? Et Apoſtoli,
qui vincula ſolverunt, non adverterunt frau-
dem,

142 DIGRESSIO

4. „

dem, neque tot alii, qui decumbentem vide-
rant, mortuum fleverant, & pro more aro-

matibus condiderant, ligantes eum inſtitis ?
Ergo luſerat tantùm ſpectatores ſuos, cum

lacrymatus eſt ESUS, cùm infremuit ſpiri-
tu, cùm vocavit è monumento tanquam à
quatuor diebus mortuum, qui ibidem latuiſ-
ſet vivus, & cùm, ubi nondum Judæam in-
greſſus decumbere ægrum audierat, ſignifica-
vit gaudere ſe, quòd tum Bethaniâ abfuiſſet;
faciebat enim hoc plurimum ad confirmatio-
nem veritatis, & amoliendam omnem collu-
ſionis & fraudis ſuſpicionem, ſiquidem à mor-
te ejus die quartàâ primò ſupervenit Dominus;
unde & Martha ad illum: Si fuiſſes bic, frater
meus non fuiſſet mortuus &c. & cùm Chriſtus ad
eam: Reſiaget frater tuus, illa nec quidquam
de actuali ejus reviviſcentia cogitans, repo-

ſuit: Scio, quia reſurget in noviſſimo die &.

Nunc autem ſi, qui verè mortui ſunt, ex ſe
& virtute propriâ verè reſurgere non poſſint;
Lazarum autem verè fuiſſe mortuum & poſt
quatriduum rurſus verè vixiſſe dubitari non
poſſit, conſequens eſt, Eum, qui non aliâ,
quàm Divinâ virtute, Lazarum ad vitam re-
vocare potuit, ſe quoque eâdem virtute ex-
hibuiſſe redivivum: Qui itaque antea Eſum
viderant in aliis de morte ſæpiùs victorem,

eò minùs nunc de Reſurrectione Ejus dubita-
re poterant, quam ipfſi oculie, manibus & om-

ni ſenſu cognoſcibili exploraverant.
. Veri.

ſe⸗

POIEMICA. 142

n Veritate hâc Reſurrectionis Dominicæ ſta-
e bilitâ, confirmantur potiſſimæ aliæ Fidei no-

NNti ſtræ veritates, & errores contrarii confutan-
‚ian tür: 1. enim probatur illà DEUS exiſtens ad-

ſii versùs Atheos; neque enim alius, quàm DE-
nun! Us poteſt mortuum è& tumulo ſuſcitare. 2.
lnut Virum ſibi exoſum non ſiviſſet DEUsS redire
Z ad vitam, qui ipfe poteſtatem Divinam ut ſi-
Niler bi propriam ſumebat; dixerat enim Joann. c.
le, 10. V. 17. Quia ego pono animam meam, ut iterum
ti⸗ ſumam eam, nemo tollit eam à me: Sed ego pono eam
“ me ipſo, & boteſtatem babeo ponendi cam, & po-
teſtatem habeo iterum ſumendi eam: Quæ itaque
inng ſubſecuta eit Ejus Reſurrectio, demonſtraba?
ini Eum non tantùm iniquàâ morte à Judæis fuiſ-

ſe damnatum, ſed numero communi homi-
laa! num eximendum i. e. non merum hominem,
d ſed ſimul DEUM eſſe, quia & dixit & proba-

ntad

8. vit ſe vitæ auctorem, habentem mortis & vi-
4 tæ imperium, quod ſolius DEl eſt. 3. Con-
. firmatur inde, quam Chriſtus in Evangelio

ſtatuit, do trina de pœnis & præmiis alterius
0 vitæ; in juſtis potiſſimuùm ſpes excitatur cer-
ho ta reſurreétionis ad gloriam. 4. Confundun-
i tur Græci ſive Gentiles, quibus crux ſtulta &

is infamis videbatur; neque enim quodcunque
Er mortis genus poteſt dedecere aut dehoneſta-
m re Eum, qui ſe obtulit ad moriendum in pia-
culum Gentis ſuæ, maximè quia ut ſponte ſe
11 morti obtulit ita & mortem vicit &c.
w e s e.

8EC-

144 CHRISTUS APPARET — .
SECTIO IV.
DE APPARITIONIBUS DOMI-

NI, QUX FACTE SUNT AbOSTOLIS

ET DISCIPULIS IPSA RESURREC.-
TIONIS DIE.
CHRNTUS APPARETV SMONI
. PlTLRO.
Ii colligimus ex Luc. c. 24. v. 33. & 34.,
ubi dicitur, quòd Diſcipuli, qui diverten-
tes in LEmmaus Dominum viderunt & agnove-
runt, regreſſi ſunt in Hieruſalem, & invenerunt
cCcongregatos undecim, & eos qui cum illis erant, di-
tentes: Quòd ſurrexit Dominus verè, & apparuit
Simoni. Jam igitur Simoni Petro apparuerat,
cùm apparuit duobus in via. Niſi quis dicat,
apparuiſſe Dominum Petro eo tempore, quo
Diſcipuli illi duo ex pago redierunt in Jeruſa-
lem. Sed veriſimilior eſt prior opinio, quòd
apparuerit poſt fœminas primò Petro, tem-
pore adhuc matutino, dum ſcilicet viſo ſepul-
chro inani, fide conceptâ de Reſurrectione
Chriſti, ſolus ſeorſim à oanne redibat con-
templans & ſecum mirans, quod factum fuerat Luc.
c. cit. v. 14. (4). Quanto autem pudore ſuf-
fuſus

(97) De hac apparitione Petro exhibita teſtatur

aperté Paulus I. c. ad Cor. & primam fuiſſe inter

eas, quæ Viris factæ ſunt, annotavit Chryſoſt. hom.
38. in ep. 1. ad Cor. uti & Paulus ùt primam recenſet.

3

0M.
016
RE.

0

E
Verlent
nore⸗
erut
it,i
Ppnnit
rherat,

(et,

ed
el
t
len.
l
lobe
col⸗
e.
ſ
Ulos
—
litur
nter
onn.

STIMONI PgrRO. 14 5

fuſus fuerit Petrus, videns coram ſe Magi-

ſtrum ſuum, quem ter negaverat, quaſi eum
non nòſſet? Quanto pariter ſolatio affectus,
audiens ex ore amantiſſimi Salvatoris, indul-
tum ſibi peccatum ſuum eſſe, & in quandam
quaſi ſatisfactionem & compenſationem mu-
nus nunc ſibi injungi, fratres in fide Reſurre-

