jucundus ſecundum faciem ſanctorum Judith. 16.
Memor fui DEI, & delectatus ſum Pſ. 76. Ego
autem in Domino gaudebo, & exultabo in D EO
g. ES U meo Habac. 3. Lætamini in Domino &
exultate juſti Pſ. 31. Exultent juſti in conſpectu
DEI Pſ. 67. Delecſare in Domino, & dabit tibi
petitiones cordis tui Pſ. 36. Et erit, ut in eodem
æternùm olim delecteris & c. Alia gaudia mun-
danorum, quibus applicari poteſt illud Pſ. iI3.
Montes exultaverunt ut arietes & colles ſæut agni

ovium: Homines enim, qui rationis celſitudi-

ne montibus ſimiles ſunt & collibus, inſtar
animantium ratione carentium exultant, ni-

mirum in rebus terrenis & corporeis, non in

DEO Salutari ſuo (g).
S. IV.

(g) Confert Aug. hujusmodi homines cum piſe
eſcam cum gaudio devarante, neque hamum ſen-
tiente, cujus brevis eſt lætitia: Gasdet piſcis, ait L-.

de Agon. Chriſt. c. 7, quando hamum non videns eſonm

deverat: Sea cum piſèator eum adducere ceperit, viſcera ejus

torquentur &c. Voluptates illicitæ, injuſtum lucrum

cœæterâque hujusmodi, in quibus hi lætantur, eſca
ſunt, quam arripiunt avidé, ſed cum qua mortem
deglutiunt, exultantes in rebus peſſimis ſibique pernicio-
ſiſſimis: Ducunt in bonis dies ſuos; & in puntto ad in-
ferna deſéendunt. „Ideo malefacientes exultant, ait
„ Beda, quia per vias tenebroſas ambulant, & ne-
„„ſciunt, quò eant: Si enim ad pœnas, quò eunt,
,, aſpicerent, greſſum utique cohiberent, noxiam-
„ que lætitiam ſalubri fletu caſtigarent &c.

17

plationem cognitus. Alia ſc. ſunt gaudia ſan-

Win
Ren
gvi⸗
con
peee
D
dise
ſub

Pat
ute
Lurn
Cenn
ſin
die⸗
tis

6Nl.

1ſan⸗
lplus

h. 10.

lL
000
o
een
Ui tii
ocen
won⸗
N.li⸗

4An

ſtuc⸗
nſte

t, Nr.

oh
1

W.

—

pie
te

Zt.

140
gum
ten
eio⸗
Ain.
ne⸗
Unt,
im⸗

ſaA

1

SNSe e een 2432
GEWENAEANEEYN
§. IV.
DOMINUS CONFERTAPOSTOLIS
PO TES TATIEM REMIYTIENDI PEC-
CAIA.
Joann. c. 20 v. 21. Dixit ergo (IESUS) eis
iterum: Pax vobig! Sicut miſit me Pater. & ego mit-
to vos. V. 22. Hæc cum dixiſſet, inſictavit; &

dixit eis: v. 23. Accipite Spiritum Santtum! Quo-

rum remiſeritis peccata, remittuntur eis; & quorum
retinueritis, retenta ſunt.

SENSUS LITERALIS.

RKoc prioribus adnectimus, quia eâdem ad-
hac nocte ſeu veſperàâ primæ diei, quà Do-
minus Apoſtolis apparuit, dicta & geſta ſunt.
Replicat Ille ſalutationem ſuam: Pax vobis 5
quia ſcilicet morte ſuâ geminam nobis pacem
comparavit; pacem gratiæ & pacem gloriæ;
pacem corporis & pacem animæ; pacem cum
DEO & pacem cum hominibus; pacem no-
biscum ipſis & pacem cum proximis &c. Et
ſubdit: Sicut miſit me Pater, & ego mitto vos: O.
d. Ego perfunctus legatione meàâ, redeo ad
Patrem, à quo miſſus ſum in mundum; nunc
autem ego mitto vos, ut legatione pro me fun-
gamini: Propterea dixi: Pax vobis; ut nim. pa-
cem, quam ex Obedientia Patris mortem ſu-
ſtinendo promerui vobisque nunc attuli, præ-
dicatione veſtrâ toti quoque mundo nuntie-
tis & afferatis. Sicut ſcilicet miſit me Pater,
Q₰n2 utt

244 DOMINUS cONFERT APOSTOLIS

ut pacem facerem, ita mitto vos, ut illam in-
termediis Sacramentis perficiatis (h). Dicen-
do: Mitto vos, ſuam authoritatem & Divini-
tatem declaravit, oſtendens ſe Patri æqualem
in mittendo: Apoſtolorum fimul excellen-
tiam denotavit, cùm eos ſibi ſubſtituit & quaſi
ſuppares fecit traditæ que ſibi poteſtatis Vi-
carios; perinde atque ſummi Principes ſuis
Legatis plenam authoritatem tradere ſolent,
promittentes ſe ratum habituros, quidquid
illi prudenter ſuo egerint nomine (i). Quia
verò

(h) Hinc Paulus ait 2. ad Cor. 5. D EUS erat in
Cbriſto mundum reconcilians ſibi, non reputans illis delicta ig-

ſorum, é poſuit in nobis verbum reconeiliationis. Et paulò
ſuperiùs dixerat: Deait nobis miniſterium reconciliationis
1. e. Sacramentorum Baptiſmi & Peœnitentiæ, quo-
rum adminiſtratio ad Apoſtolos ſpectat, & per quæ
homines DEO reconciliantur, inque ejus gratiam
& amicitiam redeunt: Uti & de illis ſcriptum eſt
Pſ. 52. Qudm ſpecioſi pedes evangelizantium pacem i. e. re-
conciliationem cum DEO, evangeligantium bona, ſeu
vitam æternam promittentium.
(i) Verba hæc aliter in hunc modum exponit D.
Greg. hom. 29. in Evang. Sient miſit me Pater, ege
mitto vos i. e eâ charitate vos diligo, ecùum inter ſcandala
perſecutorum vos mitto, quaà me Pater dilexit, quem venire

ad tolerandas paſiones fecit &c. Et D. Chryſol. Serm.

84. Sieut miſit me Pater, ſie & ego toto diligentis affedtu mit-
to vos ad tolerantiam famis, ad onera vineulorum, ad ſqual-
lorem carceris, ad perferenda omnia genera pænarum, s
ſable vandum eunctis bhominibus execrabile mortis jugum Ge.
Et revera utraque miſſio optimè inter ſe convenit?
& ſicut impleta eſt in Chriſto & in Apoſtolis, ita &
impleri debet in Viris Apoſtolicis, ut ſint Paſtores

lamiv.⸗
Deen⸗
Doi⸗

CCilenn

cellen⸗
Eul
tieN.
es l
ſoſene
Liduit
u⸗
ven
—
SN
Uili,
tpaub

Hotind

POTESTATEM REMITTENDI PECCATA. 245

verò poteſtas hæc & gratia ſpiritualis eſt, &
mortalibus competere non poteſt, niſi data
fuerit deſuper ſpeciali Spiritùs S. dono, ideo

hunc illis priùs largitur, in ſigno ſenſibili &

maximè Spiritui conveniente, ſc. inſpiratio-
ne ſeu inſufflatione (k).
Hac ciu dixiſſet, inſuſſtavit; & dicit eis: Ac-
cipite Spiritum S. Quam in cœna ultima Apo-
ſtolis ſuis poteſtatem dedit Chriſtus in Cor-
pus ſuum verum, conficiendi ſc. illud & Pa-
tri offerendi, hanc nunc ampliat & extendit
in Corpus ſuum myſticum aut in membræ ſua,
hæc nimirum cum offenſo Patre & ſecum re.
conciliandi, quin & in emortus Spiritum ſuum
revocandi. Utl nim. olim DELUS inſufflavit
ſpiraculum vitæ, ut fieret homo in animam
viventem; ita idem inſufflat animam per pec-
catum mortuam, ut vivat rurſus ſeu reviviſ-
cat per Spiritum S. (). Tametſi autem Chri-
32 ſtus

oves ſibi commiſſas non tantùm authoritate regen-

tes, verbo paſcentes & exemplo, ſed & errantes quæ-

rant & reducant, debiles portent, infirmas ſanent,
imò paratati ſint pro illis dare animam ſuam &c.
(K) Dixerat Joannes c 7. Nondum erat Spiritus da-
tus, quia ES Gà S nondum erat gloriſicatus: Utprimùm
igitur gloriam ex Reſurrectione eſt conſecutus, mox
cœpit Spiritum ſuis ſenfibiliter impertiri; copioſiùs
adhuc largiturus, cùm perfectiorem adeptus fuerit
gloriam per Aſcenſionem ſuam & Seſſionem ad dex-
teram Patris.
(1) Huc videtur tendere illud Iſ. c. 44. Del⸗vi àt nu.
bem iniquitates tuas, & quaſi nebulam peccata tus; nam ùt
yento diſipantug nebulæ & nubes, ita poteſtate per

246 DoMINUS CONFERT APosTOLIS

ſtus Spiritum S. Apoſtolis potuiſſet inviſibi-
liter largiri, voluit tamen pro ſua Sapientia
illam adh bere cerimoniam: I. Ut ſicut ipſos
ritus Secramentorum, ſic & alios ab Eccle-
ſia induétos ritus & cerimonias diſceremus ve-

nerari: 2. Ut oſtenderet Sacramento Pœ-

nitentiæ, quod parabat inſtituere, conveni-
re inſufflationem, quàâà nim. rectè adumbratur
Spiritus S., oſſa arida & per peccatum emor-

tua rurſus animans (m): 3. Ut indicaret vim

&

inſuſſlationem datà Apoſtolis, remittuntur & delen-
tur peccata. Et illud Nahum I. Et nunc centeram
virgam ejus de derſo tuo, & vinenla tua diſrumpam e -

Eece ſuper montes pedes evangelizantis, O annuntiantis pas
cem; de qua ſc. Chriſtus inſtituens hoc Sacramentum

dixerat: Pax vobit. Et paulò poſt de Cyro, qui ty-
pus eſt Chriſti, ſubjungit: Aſcendit, qui diſpergat co-
ram te, qui cuſtodiat obſidionem; ubi LXX. habent: Aſ-
cendit, qui inſuſſtat in faciem tuam , eruens de tribulatione
ſive ex vinculis & captivitate. Hinc & Cyrill. in
hæc verba: Hoe inſuſflandi genus ſumptum ex conſuetudine
Hebræorum, non ſoriptä, ſed traaita - -, quâ ſibi quidam
vendicabant, quaſi inlufftando in faciem ægrotantis morbum
depellerent. Ex qua conſuetudine ſumpſit Propheta hoc exem-
plum, quod fuit typus Cbriſti, qui inſußfiavit in faciem Diſ-
cipulorum, ſignifcans ourationem ægritudinis Piritualis. Si⸗
milia habet Theodoret. in Nahum.
(m) D. Cyrill. in oann. L. 12. c. 56. ſic habet:
Ut ipſam eſſe ſeiamus, qui ab initio naturam noſtram eres-
it, & Spiritu S. ſignavit, rurſus in ipſo initio renovande
naturæ ſuſftatione Spiritum Diſeipulis largitur: Ut quemad-
modum ereati ab initio ſumus, ſic etiam renovemis é6o. D.
Baſil. L. de Spir. S. c. 16. Dominus qui renovabat homi-
vem eique reaaebat gratiam, quam ex aflatu DEl acceptam

ami
mi
U
vit,
per
mar
ſem
wer
en
II
Un
res

plr

tun

it
ll

1

invibbe⸗
Aientir
lt los
ecke⸗
Msre⸗
ntoe⸗
Onweni⸗
wbrann

eNe.

retvin
D
—
Abelen⸗
Conteraß

rüt

mentum

glit⸗

4.
lt
ℳeter
Fil in
elaty
guils
min
Nench

bet:
Vent

.nts.

e

7

POTESTATEM REMITTENDI PECCATA. 247

& potentiam ſuam in communicandis D EI
chariſmatis; tam facile enim id Iili erat, ac
ore emittere halitum. 4. Uti flatu accenditur
ignis & nutritur in ligno, extinguitur contra
in candela; ita poteſtate illà per inſufflatio-
nem datàâà denotavit extingui ignem peccati,

de quo Eccli. 8. Ne incendaris ſiammd ignis pec-

catorum illorum; nutriri autem ignem charita-
tis, quem venit mittere in terram. 5. & ma-
ximè demum fignificavit, Spiritum S. non ſo-
lùm ex Patre, ſed & ex ſe procedere &c. Non
erat, ait Aug. L. 10. de gen. c. §., ſatus ſeu in-
. ◻4 ſuffla⸗

amiſerat, inſpiravit in faciem Diſoipulorum &c. Si cut ni-
mirum ex limo formatum corpus primèò fecit DE-
UsS vivere, cùm inſpiravit in faciem cus ſpiraculum
vitæ Gen 2., & witæ quidem non tantůúm naturalis
per animam, ſed & ſupernaturalis per gratiam pri-
mam, ita hanc ab homine peccatore deperditam non
ſemel per Baptiſmum tantùm, ſed etiam per Sacra-
mentum Pœnitentiæ ſæpiùs per Spiritum ſuum re-
ſtaurari & innovari poſſe indulgentiſſimè conceſſit:
Iac facultate inſtruxit ſuos, cùm eos parabat in
univerſum Orbem mittere, non tantùm ut Doco-
res, ſed & àt Medicos, qui fpiritaliter infirmis, imò
& mortuis, quos inventuri etiam inter fideles eſſent
plurimos, rurſum mederi poſſent &c. Poſſet quo-
que hic uſurpari illud obi 14. v. 14. Putaàsne toties mor-
tuus bomo rurſus & toties vivat? Vivit utique, quæ
DEl miſerentis infinita Bonitas eſt, quà tamen ab-
utendum non eſt, ne uti de ſuo bonus eſt DK.US.
ita de noſtro ſeu ob iterata peccata cogatur eſſe ju-
ſtus, & pœnitentes inconſtantes permittat tandem
impeænitentes dscedere &c.,

24 8 DoMINUS CONFERT APoOsTOLIS

ſufflatio iſta ſubſtantia Spiritus S. Sed utigue ſig-

nificatum eſt, ſic etiam ab ipſo procedere Spiritum,
quomodo ab ejus corpore flatus ille proceſſit. Lege
eund. L. 13. de civ. C. 24. & L. de Trin. G. 20.

Quia Chriſtus Sacramenta N. T. elemento

voluit perfici & verbo, ideo cerimoniæ in-
ſufflationis adjunxit verba: Accipite Spiritum S.
Quorum remiſeritis peccata, remittuntur eis &.
Nonnulli., inter quos Theophyl. & Euthym.,
dixerunt, Chriſtum nunc non dediſſe Diſcipu-
lis Spiritum S., ſed idoneos tantùm ad eum ac-
cipiendum reddidiſſe; ſed aliena eſt à verbis
ipis hæc ſententia, quis non dixit: Accipietis;
ſed Accipite. Videntur quidem obſtare ver-
ba Joann. 16. Niſi ego abiero, Paracletus non ve-
niet ad vos: Si autem abiero, mittam eum ad vos
&†.: Ergo nunc, antequam abiret, non de-
dit. Sed reſpondetur, ùt ſupra, IHum nunc
dari clam, poſtea datum iri manifeſtiùs adhuc
& viſibilius in figuris de cœlo, additis donis ali-
is cumulatioribus. Illud tamen advertendum
eſt, Spiritum S. hic non tam datum eſſe ad
eorum ſanétificationem, quam abs dubio jam
habuerint, quàm ad verum chariſma remit-
tendi peccata, quod priùs non habuerant:
Quia enim Spiritui S. tribuitur remiſſio pec-

catorum, idcirco cùm poteſtatem hanc Dif-

cipulis dedit, Spiritum S. dedit, cui tribuitur
rvemiſſio; ideo autem illi tribuitur, quia opera
bonitatis illi adſcribuntur, propterea quòd ex
Patris & Filii Voluntate procedit, cujus ob-

—

jeſtum

—.

jettun
oper⸗
tris e
Hier.
temt
dacen

cate
iplas
fellos
ſuo,

n
indie
ecip
tenci

MNira

is et

getet
Ciip
6
tes in
mod
ata!
cecd
verde
Cixit
dis I
illis
lee
eoyte
erg
Vos

§a

lio⸗

eſe
nllun,
Lexe
1n.
Mente
nikrn
itund.
lit Ge⸗

pn,

Nepe
a⸗
Verbis
Nten,
e Vet⸗
on
0
0N
none
hne
Visdl
ncon
ſſe 1
en
tent⸗
rAl
el⸗
e
Uitut
pen
del
30.
Ctun

4

POTESTATEM REMTTTENDI PFECCATA. 249

jectum eſt Bonum; quem in modum ſapientiæ

opera Filio tribuuntur, quoniam Verbum Pa-

tris eſt per Intellectum procedens. Vid. D.
Hier. ep. 150. ad Hedib. q. 9. (n). Cùm au-
tem Chriſtus utitur verbo remiſeritis, oſtendit
Sacerdotes abſolvendo verè remittere pec-
cata, & non tantùm peccatorum pœnas, ſed
ipſas culpas, quæ propriè ſunt peccata; & con-
feſſos pœnitentes verè abſolvere miniſteriò

ſuo, & loco DEl, quos DEUS principaliter

abſolvit (o). Porro cùm non dicitur: Qiæ
Q peo-

—
(n) Flinc qui promoventur ad Sacerdotium, ſi
indignè accedant, gratiam gratum facientem non
accipiunt; nihilominus accipiunt poteſtatem remit-
tendi peccata, quæ ſpectat ad gratias gratis datas.
Miratur ſinẽ cauſa Calvinus, quòd hæc poteſtas ma-
lis etiam inſit ac reprobis: Mirari deſinet, ſi conſi-
deret Prophetiam à DEO datam Baalam, Sauli &
Caiphæ; Apoſtolatum collatum udæ & alia ſimilia.
(o) Dives: Cùm Epiſcopus conſecrans Sacerdo-
tes iisdem verbis utatur: Quorum remiſeritis &e. quo-
modo hæc verificantur, cùm tamen remittere pec-
cata Sacerdotes neo-conſecrati non poſſint, niſi ac-
cedat poteſtas jurisdictionis? Reſponſio eruitur ex

verbis ipſius Chriſti, quæ præmiſit, cùm Apeſtolis

dixit: Sicut miſit me Pater, é&è ego mitto vos; quibus ver-
bis legati ad omnes gentes deſtinantur, daturque
illis ampliſſima jurisdiétionis authoritas in omnes:
Ideo quod ſequitur: Quorum remiſeritis ſenſum facit
corum, ad quos vos mitto peccata ſi remiſeritis &. Cùmũ
ergo Sacerdotibus non dicantur ea verba: Er ego mitte
vos; etſi poteſtas ipſa radicalis & fundamentalis, ipſi
Sacerdotio annexa, ad eos pertineat, uti ad Apo.
ſtolos, vi verborum: Accipite Quorum remiſeritis Go.

270 DoMINS CONFERT APOSTOLIS

eccata, ſed quorum S&o. reſpiciendum voluit
7

Dominus non tam ad ipſa peccata, quæ con-
feſſione exponuntur & abſolutione indigent,
(ſiquidem omnia per ſe liquendo remiſſibilia
int) quàm ad perſonas confitentium & abſol-
vi petentium; quia nim. in iis, qui ficto ani-
mo aut ſine vero dolore & propoſito acce-
dunt, retineri debent: Ketineri autem dicun-

tur, cùm quis ſinè abſolutione, quàâ indignus

judicatur, dimittitur (p). Hoc ergo Sacra-
mentalis Confeſſionis fundawentum etſt, ut,
quicunque remiſſionem peccatorum conſequi
Volunt, omnia & ſingula peccata mortalia Sa-
cerdotibus corde contrito aperiant, qui au-
ditâ peccatorum varietate & qualitate & fre-

quentiàâ de ipſius Rei ſe accuſantis diſpoſitio-
ne prudenter in Domino judicent, an talis ea

ſit, ut confitens ſolutus dimitti, an verd li-
gatus teneri debeat; quis etiam eisdem, qui
verè pœnitentes viſi ſunt, ſatisfactionis & poœ-

neE

Virtute tamen horum verborum a& abſolvere non
poſſunt, niſi cùm miſſi fuerint ſeu ovibus Ohriſti
aliquibus præfesti, & quò pluribus præficiuntur, eò
etiam amplius eſt poteſtatis illius exercitium; ſive
dein jurisdictio illa ſit ordinaria ſive delegata, ſup⸗
poſitâ ſemper debitâ approbatione, ſinè qua iſta nec
delegari poteſt &c. . .
(P) Notandum, quòd ipſo Reſurrectionis ſuæ die

Sacramentum Pœnitentiæ inſtituerit Dominus, quia

per illud homines ex morte peccati ad vitam gra-
tiæ reſurgunt, & quia tunc rité Paſcha celebrant, ſi à
peceatis mundati àa veteri ad vitam novam tranſeunt,

4

n woli
uecon⸗
eigen,
Wiſibn
Cabio
icho ane
to tl⸗
cien

ncirnne

Nrt⸗

eſt, l,
lſeeti.

ala r
Goinn

.

Holte

is a .

Feol⸗
N, C
Ee⸗
ere⸗
Cuii

tn

1/ 1
ee

te.

POTESTATEM REMITTENDI PECCATA. 2ſ1

næ ſalutaris modus imponendus ſit. Quod
itaque Sacerdotes tanquam Vicarii Chriſti,
clave non errante, fecerint, id revera ra-
tum erit in cœlo (9).
Noſtri equidem inſtituti non eſt, contro-
verſiis Theologicis immorari, & quæ ad Fo-
rum hoc pertinent, operoſiüs perſequi, prode-
rit tamen hic loci ſolidis rationibus ſtabilire,
in

(q) Sez sjunt HH. (verbis loquamur S. Ambr.
. I. de Pœnit, c. 2.) ſe Domino deferre reverentiam,
cui ſoli Femittendorum eriminum peteſtatem reſer vent Im
nulli majorem injuriam faeiunt, quàm qui cier volant man-
dat4 reſeindere, commiſſum munus refun dere Nam cum
ipſe in Evangelio ſuo dixerit Dominus 7ESUAS: Aceipite
Spiritum 8 Quorum remiſeritis &c. Quis eſt, qui
mag; honorat, utrum qui mandatis obtemperat, an qut re-
kit Eeeleſiz in utroque ſervat obedientiam, ut peccatum
alliget 6& relaxet: Hæreſis in altero immitis in altero in-
obediens, vult ligare quod non reſolvat, non vult ſolvere,

Jquod ligavit, in quo ſe ſua damnat ſententia! Dominus enim

Par 7 7 & ſolvendi eſſe voluit & ligandi, qui utrumque pari
conditione permiſit: Ergo qui ſolvendi jus non habet, nee lIi-
gandi bEν1. .. Poleſiæ utrumque licet: Hereſi utrumque
non licet; jus enim hos ſolis pernꝛiſſum Sacerdstibus eſt. Re-
&to igitur boe Eccleſia vindicat, quæ veros Sacerdotes habet:
Hereſis vindiceare non poteſt, quæ Sacerdotes DEl nan bhabet.
Non vindieando autem ipſz de ſe pronuntiat, quòa eum Sz-
cerdotes non habeat, Jjus ſibi vindieare non debezt Sacerdotal
Specta etiam illud, quoniam qui Spiritum S. accepit, & ſot-
vendi peceata poteſtatem é ligandi accepit; ſic enim ſorip-
tun eſt: Accipite Spiritum S. Quorum remiſeritis &c
Ergo, qui ſol vere non poteſt pecatum, non habet Serritum §.
Munus Spiritäs §. eſt oſfeium Sacerdotis: Jus autem oi
riths & in lolvendis ligandisque eriminibus eſt: Duomodo igi-
tur munus Ejus vinaicant, de cujus dißi dunt jure & poteſtate?

25ß2 DoMiNus coNrERT APOSTOLIS

in explicatis hactenus verbis verum pro Lege

Nova inſtitutum fuiſſe à Chriſto Sacramen-

tum Pœnitentiæ, pro quo unl Sacerdotibus
vera datur poteſtas ligandi & ſolvendi, re-
mittendi aut retinendi peccata authoritate
Divinàâ, ita pariter Lege Divinâ cautum eſt,
ut fiat Confeſſio, quæ nimirum habet modum
materiæ, ſicut Abſolutio modum formæ; &
Confeſſio quidem diſtincta tum ſpecifica tum
numerica peccatorum, ſaltem gravium. He-
terodoxi enim vel impugnant veram poteſta-
tem clavium verbis illis à Chriſto datam eſſe,
& ita ipſam vim Abſolutionis & eſſentiam im-
pugnant: Vel ſiquam Abſolutionem utcun-
que agnoſeunt, circa materiam variè halluci-
nantur, cùm nim. alii volunt Confeſſionem
quandam generalem ſufficere ad obtinendam
remiſſionem, etiamſi utile judicent quædam
in particulari enarrare: Alii admittunt ſolum
infidelitatis peccatum neceſſariò enarrandum
eſſe, reliqua omnia ſilentio ſupprimi poſſe:
Alii demum cenſent, peccata tantùm publica
in Confeſſione enumeranda eſſe, ad ſecreta
autem occultâque detegenda minimè nos ad-
ſtringi, ſed illud in libertate ac arbitrio no-
ſtro poſitum eſſe. His ſolidè refutatis, pate-
bit poſtmodum, Sacramentum Pœnitentiæ
Verè à Chrifto inftitutum fuiſſe per modum
Judicii pro foro interno animæ, in quo, utl
Vera, efficax & operatoria profertur ſenten-
tia, ita ſecretò confitens ſe ſiſtit reum, non
60R-

6

—

folege
cramen.⸗
Cothpus
bi, te⸗
1oritae
unnet
modun
e;
ertun
n. e
oteſtt
mel⸗
m in
Uter⸗
alucl
onen
DGen
EGen
Do
Gumn

e

blir
nelt
⸗
0⸗
ti⸗

uou

Nl
ell⸗
on
0.

POTESTATEM REMITTENDI PECCATA. 25§3

confusè quaſi & ſuperficialiter, ſed diſtin S
& ſpeciatim; prout cœteroqui etiam in judi-
cio criminali externo, ut ritè procedat & ſen-
tentia conformis ſit delicto, certa accuſatio-
nis capita in medium proferenda ſunt, cum eo
etiam diſcrimine, ut accuſatori ſuĩ ipſius in
ſacro Tribunali minimè liceat, quidpiam gra-

ve, cujus ſc. habet conſcientiam, reticere aut

diſſimulare. Sit itaque
DIGRESSIO POLEMICA.

I. Calvinus in Antid. cum ſui ſequacibus
negavit, Chriſtum apud Joannem in verbis
cit. Quorum remiſeritis & . ullo modo locutum
fuiſſe de Sacramento Pœnitentiæ, aut auricu-
lari confeſſione, ſed de prædicatione verbi
DElI habente ſecum Spiritum S., quo ſolvitur
fidelis, ligatur infidelis; hinc & Pſeudo-Mini-
ſtri verbi abſolutà concione alicubi dicere ſo-
liti erant: Ego vos credentes abſolvo ab omnibus
peccatis veſtris &c. Verùm quis non videt 1.
& in ſacris Literis & apud PP. diſtincta ſem-
per fuiſſe munera prædicare & peccata remit-
tere, & nunquam cùm quis prædicat, licèt ex-
hortetur ad pœnitentiam, propterea à pecca-
tis ſolvit; neque Sacerdos, dum abſolvit in
foro pœnitentiæ, unquam dicitur concionari
aut prædicare: Quàm parum concionatus eſt
Paulus, cuùm in & pro foro externo Corin-
thium inceſtuoſum, quem priùs ligando Sa-
tanæ tradiderat, ab indicta pœna abſolvit 2
“ 2. Si⸗

2˙4 DIGRERSSIO

2. Sicut nim. Chriſtus cùm dixit: Euntes do-

cete omnes gentes, baptizantes sos in nomine Fatris

Spc. diſtinétum à munere docendi tradidit mi-
niſterium baptizandi: Its cùm dixit: Sicut mi-
ſit me Pater, & ego mitto vos & o., & ſubjunxit:

Accipite Spiritum S. Quorum remiſeritis peccata,

&ο., munus remittendi peccata injunxit di-
ſtinétum ab altero prædicandi. 3. Joannis
Diſeipuli non eſſent diſtincti à Diſcipulis Chri-
ſti, nec Laici à Sacerdotibus, ſi remittere pec-
cata pil aliud ſt, quàm annuntiare eorum re-
miſſionem: Hanc enim Joannes cum Diſcipu-
lis ſuis perinde annuntiabat, ac Chriſtus cum

ſuis; præſtare hoc quoque docti Laici æqué

poſſunt ac Sacerdotes; Item eximiè docti &
in Sacris verſati uti prædicatione, ſic & abſo-
lutione non egerent. 4. Catechumenus non-
dum baptizatus admittitur ad concionem au-
diendam, quin tamen abſolvi dicatur; imò ne-
quidem remiſſionis Sacramentalis capax eſt.
S. Hoc modo ſurdi & in extremis poſiti ab-
ſolvi non poſſent, quia prædicationi nequeunt

attendere & c. 6. Si verbo prædicationis pro-

poſito unus aſſentiret, alter diſſentiret, con-
tingeret, ut idem verbum eſſet ſententia ligans
& ſententia abſolvens. 7. Si remittere eſt præ-
dicare gratiä remiſſionis credenti, retinere eſt
incredulo negare; ergo Chriſtus actum egiſſet,
ſiquidem dudum pronuntiavit oan. 3. Qun non
credit, jam judicatus eſt; unde & Apoſtolus 1. ad

8. No-

-—

Cor. y. Quid mibi de iis, qui foris ſunt, judicare?

9. Ne
abſol
in Ee
ſis, ſt
enim
lamn 6

Eecd a

tull. l.
Pauld

9
Ore if
tem v
turn i
elt. Fu
meſt
nitenti
ſiſtav
Coor.
falen⸗
nendi
1,9
nicat⸗
Et N

les,

ſt

derbor
didien

i

geliun

tione
inte
ver
Co
end

Unter
ne aeni
Lichrni.

Gielt ſe.

junrt.
Heut
nnitd⸗
loamni
ieChr⸗
ree⸗
unte⸗
eu.
c

e

olli
ihl⸗
8ho⸗
Al⸗
00 ne⸗
el.
li⸗
Hepnt

t.

Col⸗
ns
. 1.
ſt
ſet,
non
40
Ne!

No⸗

POLEMICA. 27ſ p

S. Novatianum eſt dogma, negare poteſtatem
abſolvendi ſeu Sacramentum Pœnitentiæ eſſe
in Eccleſia, quod tamen neceſſarium eſt lap-
ſis, ſicut Baptiſmus nondum renatis: Non
enim negabant Novatiani pœnitentiam agen-
dam & remiſſionem petendam apud DEUM,

ſed apud Eccleſiæ Miniſtros: Utl poſt Ter-

tull. L. de Pudic. & Cyprian. ep. ad Antonian.
paulò ante notavimus ex S. Ambroſ. (r).
II. Haud

(r) Traditionem & communem ſenſum PP. uno-
ore affirmantium illis verbis Chrifti datam poteſta-
tem verê remittendi peccata & verum Sacramen-
tum inſtituturn eſſe, operoſiùs adducere opus non
eſt. Sufficiant, quæ Conc. Trid. Seſſ. 14 c. 1. diſertiſſi-
méè ſtatuit ac definit: Dominus autem Sacramentum Pœ
nitentiæ tune præcipus inſtituit, cum a mortuis excitaætus in-
ſußflavit in Diſeipulos ſuos, dicens: Accipite Spiritum .
Quorum remiſeritis peccata &c. Quo tam infigni
facto, & verbis tam perſpicuis, poteſtatem remittendi & reti-
nendi peccataæ, ad reconciliandos fideles poſt Baptiſmum lap-
ſos, Apoſtolis & eorum legitimis ſueceſſoribus fuiſſe cemmu
nicatam, univerſorum Patrum conſenſu ſémper intellexit.
Et Novatianos remittenai poteſtatem obim pertinaciter negan-
tres, magnà ratione Eocleſia Catholiocæ tanquam bareticos ex-
ploſit atque condemnavit. Quare veriſſimurs bunc illorum
verborum Domini ſenſum ſandta hæc Synodus probazs, & rer
cipiens damnat eorum commentitias interpretationes, qui verba
illa ad poteſtatem pradicandi verbun DEI & Chrifti Evan-
gelium annuntiandi, contra hbujusmodi Sasramenti inſtitu-
tionem falsò detorquent. Hæc ibi. Similiter Canon 3.
inter Pœnitentiales anathema infligit omnibus illa
verba ſecus interpretantibus: Et Canon. 7. iis, qui
Confeſſionem tantùm eſſe utilem tradunt ad erudi-
endum & conſolandum pœnitentem; quia talis Con⸗

2576 DIGRESSIO

M II. Haud ſufficere generatim ſe peccatorem
confiteri, ſed ſingularium actuum & ſingulo-
rum reddendam Sacerdoti Chriſti Vicario ra-

tionem eſſe evincunt ſequentia: 1. In Confeſ-

ſionibus, quæ hujus noſtræ Sacramentalis fi-

gura & typus extiterunt, ad particularia de-

ſcendebatur peccata: Sic Adam & Eva coram
DEO vetiti ligni comeſtionem confeſſi ſunt:
A Cain exigebatur fratricidii confeſſio &c. In
L. V. exigebatur, ut quisque confiteretur pec-
catum ſuum coram Sacerdote (Levit. 16 &
26., & Num. 6,), pro cujus varietate varia
indicebatur mulcta, & hoſtiæ compenſatio.
Achan c. 7. L. Joſ. peccatum ſuum confeſſus
dixit: Verè ego peccavi Domino DEO Iraël; &
ſic & ſic feci & c. Joanni Baptiſtæ etiam Matth.
3. confitebantur peccata, & non tantùm ſe
eſſe

feſſio, quæ fit ob conſilium, auxilium & ſolatium,

arbitraria eſt & communis omni genti, non Evan-

gelio propria, quæ neceſſariò ſe ſuâque delicta ſub-
mittit judicio Sacerdotis &c. Nec dicas, Sacerdo-
tem etiam in Baptiſmo Judicem non eſſe, nec pro-
nuntiare ſententiam; ergo nec in Sacramento Pœ-

nitentiæ: Nam longé diverſa eſt ratio; baptizan-

dus enim foris eſt; ergo exerceri in illum judicium
non poteſt: Dein in Baptiſmo facilis eſt ablutio ex-

terna per aquam cum debita forma facta, quæ ſignifi-
cat ſimul & operatur ablutionem internam: At hic

aquarum quaſi profluvio opus eit; quam ob cauſam
Greg. Naz. Sacramentum Pænitentiæ vocat labo-
rioſum Baptiſmum, & alii ſecundam poſt naufra-
gium tabulam, cujus ope enatare difficile & arduum
eſt, & contentione opus.

eſle

miſt

4toren
lngulo.
Ariol⸗
Corlel
ntels⸗

Arin e

4eoren
der⸗
1 16 6
levuri
entate
feſi
lih
Mn
Tn ,
eſe

Oletunm
nDym
acert,
necſe⸗
to e⸗
ptun⸗
Hticue
Ntioer⸗
Athi
Cauſen

t labo⸗

nuuktr
rdrun

POLEMICA. 257

eſſe peccatores &e. Quodſi id exigebatur olim
ab antiquis, quibus tamen certa gratiæ pro-
miſſio facta non erat, haud dubium, quin in
N. T. idem exigat Chriſtus ab iis, quos decet
major perfectio, quibusque promittitur certa
remiſſio. 2. Si generica tantùm Confeſſio re-
quireretur, multa profectò ſequerentur abſur-

da: Fruſtraneæ eſſent particulæ disjunctivæ
aut ligandi aut ſolvendi; ſi enim Sacerdos non

cognoſcit niſi in genere peccata, vel omnes
eſſent ligandi vel omnes ſolvendi, cùm tamen
contrarium Chriſtus inſinuet, nim. quædam
& quorundam crimina retinenda. Eſſet hoc
vel in faciem judicare; vel omnes in commu-
ni abſolvere eſſet ſanctum dare canibus & pro-

jicere margaritas ante porcos i. e. eos, qui

indigni & imparati ad recipienda dona DEI
exiſtunt (s). Adhæc fruſtranea foret pote-

ſtas ligandi, quam omnes DD. agnoſcunt,

ſinè prævia cognitione cauſæ, quàâ omnino
opus eſt, ut bene quis judicet: Nam ſi qui quod
novit, loquitur, Judex juſtitiæ eſt Prov. 12., pro-
fectò qui judicat, quæ ignorat, iniquitatis ju-
dex eſt. Hinc in plurali dixit Dominus: Tibi
R da⸗-

—

(s) Sacerdotes tales eſſent ſimiles illis Pſeudo-
Prophetis, de quibus Ezechiel c. 13. Et violabant me
ad populum meum propter pugillum boraei 6 fragmen panis,
ut interficerent animas, qua non moriuntur; vivificarent
animas, quæ non vivunt: (vel ùt Hebræa litera mani-
feſtius habet) Interfieiebant animas mori non debentes, &
eis, quas vi vere non con venit, promittebant vitam, mentiene

ter populo mee oredenti mendaciis &c.

258 DIGRESSIO

dabo claves, quia quisque Sacerdos duplici

praditus eſt clavi, cognitionis ſc. & poteſta-
tis &c. 3. Sequeretur, ſi Chriſtus illis verbis
non exegit peculiarem peccatorum enumera-

tionem, Eccleſiam perniciosè & non in ædi-

ſficationem, ſed in deſtructionem eam tanquam
ad ſalutem neceſſariam exegiſſe, cùm pote-
ſtatem ſibi liberè conceſſam abſolvendi pœni-
tentes, qui generatim confiterentur noxas ſu-
as, reſtringeret tantùm ad eos, qui in porti-
culari detegerent delicta ſua, contra Domini
voluntatem: Et cùm multi difficultate hujus
Particularis confeſſionis ab ea deterreantur,
& generali illà ſe peccatores confitendi alli-
cerentur ad Sacramentum, Eccleſia rea exi-
ſteret ſalutis omnium illorum, qui libenter il-

lam generalem amplecterentur, & ab illa par-
ticulari abhorrent. Peccaret quoque in eos,

qui fingulares actiones fatentur, præſertim
non indigentes conſilio aut doctrinàâ Sacerdo-

tis, quia curiosè & ſinè fructu ſingulares eo-

rum offenſas inquireret; imò injuſtè eos co-
geret ad ſe ſinè cauſe diffamandum &c. In-
currerent etiam Sacerdotes periculum perpe-
trandi peccata, quæ audiunt, vel ea aliis pro-
palandi: Quorum neutrum modò contingit,

quia, dum ex inſtitutione & mandato Chri-

ſti faciunt, ſentiunt ſpecialem gratiam ab Eo-
dem ſibi dari ad vitandum utrumque. 4. Se-
queretur, omnes Canonicas ſatisfactiones eſſe
⁸ medio tollendas, quia juxta gravitatem pe-

EU⸗

cbl
gi
fecl
que
5.
ſit,
vuln
litis
que
Ec.
tur
com
8
gene
dun
que
ſeen
pece
lenti⸗
Ilia
CAn
Pot
dac
pey
not
eſt
lic-

dupfe
poteln
verbi
hnummert
eli
gin
1 pote

Cipen.

0xus
P⸗
Vomi
i
anton

ide

2 elk
terſ⸗
1en,
eos,
Bertn
ene⸗
ege⸗

OSn

eſpe⸗
ri⸗
Lo
el⸗
Pe⸗

.B POLEMICA. 259
culiarium delictorum debentinjungi: Nam ſi-
quis in genere ſe denuntiet peccatorem, pro-
fectò de delicto ipſo minimè conſtaret, adeò-
que nec peculiaris imponi pœnitentia poſſet,
5§. Sanitati ipſius pœnitentis minimè proſpe-
ctum eſſet: Cùm enim forum hoc medicinale
ſit, ſi infirmus non detegeret morbi ſui aut
vulnerum qualitatem, nec ſanaretur à præte-
ritis, nec præſervaretur à futuris: Paſtor quo-
que non ſatis agnoſceret vultum pecoris ſui
&c. 6. Major inde peccandi anſa arripere-
tur: Si enim, cùm homines non ignorent ſe
compelli ad crimina ſua ſingillatim confiten-
da & ad pœnitentiam pro eorum qualitate a-
gendam, adhuc tamen in peccata ſæpe rela-
buntur; ſanè propenſiùs adhuc & licentiùs abſ-
que ullo metùs fræno in ea proruerent, ſi ſuf-

ficeret pro venia conſequenda ſe tantùm ut

peccatorem ſiſtere, quin arduum illud pœni-
tentiæ opus, diſtincta ſui accuſatio atque hu-
miliatio, neceſſarium foret. 7. Dimittere pec-
cata ſinè prævia Confeſſione prærogativa eſt
poteſtatis excellentiæ Chriſti; quia ſolus ſinè

Sacramento dimittit peccata, cùm ſolus emi-

nenter habeat clavem David. Paucis: Sicut
nobis baptizatus non eſt niſi ille, qui tinctus
eſt aquà, ita nec abſolutus quisquam à ſuis de-
lictis, niſi qui præmiſerit apud Sacerdotem ſpe-
cificam & numericam, quoad fieri poteſt, pec-
catorum ſuorum enarrationem (t).
(t) Vanum itaque eſt,; quod Melanchton dixit;
ideo particularem audire confeſſionẽ opus non eſſe,

„

260 DIGRESSIO

III. Certum & conſtitutum habuerunt PP.

omnes, Pœnitentiæ judicium rectè & cum fru-

ctu adminiſtrari non poſſe, niſi præcedente di-
ligenti peccatorum enumeratione & accuſa-
tione apud Sacerdotem Miniſtrum & Vicari-
um D. J. C. Reſiſtunt nihilominus HH., con-
. . Ce-⸗

quia abſolutio eſt executio alieni beneficii. Equi-

dem fatemur id libenter; diſpenſandum tamen eſt

hoc beneficium, uti Dominus præſcripſit; unde Pau-
lus s: ad Cor. 4. Sie nos aftimet homo ut Miniſtros Cbrifti
& diſpenſatores myſteriorum DEI. Hic jam quæzritur, inter

diſpenſatores ut ſidelis quis in veniatur. Non autem fide-

liter diſpenſat, qui non ad voluntatem Chriſti ad-
miniſtrat, Tribunal ſcil inſtituentis, in quo Sacer-
dos partes agat udicis, pœnitens perſonam Rei ſu⸗
ſtineat fimul & accuſatoris. Per aliquam eàimque

occultam coram uno homine ſui confuſionem in-

jundaque opera quædam pœnalia, quæ hodiedum
delictis comparata valde modica ſunt, conſequi poſ-
ſe remiſſionem culparum graviffimarum atque pœ-
narum, immenſum ſemper Dl miſerentis benefici-
um manet &c. Sicut autem DEUsS in cœlo non ab-
ſolvit niſi eum, qui agnoſcit peccata ſua & detelita-
tur cum propoſito ea in futurum declinandi, ita &
Sacerdos abſolvens, ut DEO ſe conformet, omnia

hæc in pœnitente ad ſe accedente diligenter inve-

ſtigare debet; & quia hæc néſſe non poteſt, niſi aut
revelatione, quam non habet, aut ſpontane pœni-

tentis confeſſione, particularem illam voluit DEUS

à pœnitente obſervari, ut eà perceptâ cognoſcat in
ſecreto judex, quam ſententiam ferre, quam dictare
Pœnam debeat Et forſan ſimplicem agnitionem
concedunt Adverſarii quidam, ſed poteſtatem à pec-
cato mundandi negant, noſtrôsque Sacerdotes æqui=
Parant illis V. T., qui debebant judicare de lepra,

gi 1

——

. —

ced
ſolo
hon
ſtin
del
201

ſece
there
Mt

cun

Phar
vel,.
leynti⸗
Levit
lut,
Mn
babe⸗
gui n
darera
ſolit
ſun
Cogr
d
ace

vari

aute
des
s
Gid

—

runt Pe.
culaff⸗
dentet⸗

Alſt.

Wer⸗
H.,c
(l⸗
i Eeni⸗
tamen
Unceben
fulhi
iur, i
btemnſle
riſtint
10 Hce⸗
1 Rei 1
Nein
Onemn i,
ocietun
gnipo⸗
gue e⸗
denefi⸗

non 4d₰

Geteltr
iins
onmni
er Me⸗

Nſſant

4 eni⸗
⸗
Gichan⸗

kionen

nige⸗
Sll
eprar

4

POLEMICA. 261

cedentes, hanc peculiarem confeſſionem de
ſolo incredulitatis peccato faciendam eſſe,
non autem de reliquis, quo, neſcio, Bedæ te-
ſtimonio decepti, qui ſehiſma, hæreſin & infi-
delitatem lepræ nomine ſignificatam aſſeruit,
ac illam tantùm Sacerdoti oſtendendam eſſe
. R 3 pro

ſed eam auferre non poterant. Adducunt cum Lu-
