237. ad Eugen, Quis mibi det, inquit, antequam
moriar, videre Eccleſiam DEI ſicut in diebus anti-
quis, quundo Apoſtoli laxabant dlia in capturam,

non in vapturam argenti vel auri, ſed in capturam

animarum &c.
§. II.
EsUS E MIRA CAPTYURA PIS-
CIUM ADISCIPULIS AGNOSCITUR.
Joann. c. 21. v. 7. Dixit ergo Diſcipulus ille,
quem diligebat † ESUS, Petro: Dominus eſt. Si-
mon Petrus, cum audiſſet, quia Dominus eſt, tuni-
cd ſuccinxit ſe (erat enim nudus) & miſit ſe in mare.
v. 8. Alii autem Diſcipuli navigio venerunt (non
enim longè erant à terra, ſed quaſi cubitis ducentis)
trahentes rete piſcium. v. 9. Ut ergo deſcenderunt
in terram, viderunt prunas poſitas, & piſcem ſu-
perpoſitum, & panem. v. 10. Dieit eis †TSUS:
Afferte de piſcibus, quos prendidiſtis nunc. v. I1.
Aſcendit Simon Petrus, & traxit rete in terram,
plenum magnis piſcibus centum quinquaginsa tribus:
Et cum tanti eſſent, non eſt ſciſſum rete. V. 126
Dicit eis JES US: Venite, prandete. Et nemo au-
debat diſcumbentium interrogare eum: Tu quis es?
Scientes, quia Dominus eſt. v. 13. Et venit †TE-
8US, & accepit panem, & dat eis, & Piſcem ſi-
Mmi⸗

ltn
lito
teſ
Gue
nen
Un
e

nad
nun
lud
Ge
Cele
Ver
Pun

wan,
tol⸗
Chr.
n
N en⸗
tgur
oſt⸗

Eon

unm

U

—

A DIscIPüLIS AGNOSCITUR. 323

militer. v. 14. Hoc jam tertiò manifeſtatus eſt
ESUS Diſcipulis ſuis, cum reſurrexiſſet à mortuis.

SENSUS LITERALIS.

Ilectus Chriſti Diſcipulus Joannes inſue-
tam & tam felicem capturam piſcium at-
tentiùs conferens cum eo, quod qui adſtabat
litori eouſque ignotus, prædixerat, acceden-
te ſimul interiori lumine, collegit facilè, ne-
que ampliùs dubitavit, IHlum eſſe alium nemi-
nem poſſe niſi Magiſtrum & Dominum ſuum;
unde tam aſſeveranter ad Petrum ait: Domi-
nus eſt (eee). Quem in vita mortali plerum-
que Magiſtrum appellabant, rarius Dominum;
à Reſurrectione ferè ſemper Dominum nomi-
nabant, quia tunc tempus docendi fuerat,
nunc verò regnandi & dominandi, juxta il-
lud Pſ. 92. Deminus regnavit, decorem indutus eſt
&c. & Matth. ult. Data eſt mibi omnis poteſtas in
cœlo & in terra & c. Diſcimus quoque ex hoc
verbo Dominus eſt, noſtrorum fruétum labo-
rum non nobis, ſed Domino tribuere, uti &
X 2 om-
(eee) D Hier L. I. contra ovin, hanc cognitio-
nem Virginitati Joannis tribuit: Solus Virgo Firginem ag⸗
noſeit ĩ. e, oannes Chriſtum. Et ep. 61. ad Pammach,
Prior Virginitas Virginaie corpus agneſcit Ge. Et D. Cy-
rill. in oann. Joannes propter mentis puritatem & coradis
oculorum acumen, ad intelligendum erat aptiſſimus: Unde
Jolus ſignum ſtatim intellexit, & Chriſtum adeſſe cognovit
& aliis nibil dubitans ſignißca vit e In Joanne ſeil. im-
Pletum illud: Beati mundo corde, quoniam ipſi DElUM vi-
Akbunt Matth. J5.

3224 JrEsUs E MIRA CAPTIRA PISCIUM

omnem inde redundantem gloriam: Non no-
bis, Domine! non nobis, ſed Nomini tuo da gloriam
Pf 113. Siquid operamur boni, Dominus eſt,
qui operatur, quia omnis ſufficientia noſtra
ex DEO eſt. Id bene noverat David, qui di-
Xit: Non enim in arcu meo ſperabo; & gladius me-
us non ſalvabit me Pſ. 43. & Pſ. 126. Nec enim in
gladio ſuo pederunt terram, & brachium eorum non
Jalvavit eos; ſed dextera tua & brachium luum & c,
Petrus ubi audit, quia Dominus eſt, impera-
re ſibi non potuit, quin præ vehementia de-
ſiderii illico perveniendi ad ESUM ſeſe com-
mitteret mari, natando celeriùs aliis Eo poti-
turus & fruiturus (fff). Qudò verò honeſtiùs
&

(fff) Notare hic licet diſerimen inter duos Apo-
ſtolos Petrum & oannem cum D. Chryſ. Hom. 86.
in Joann. ita loquente: Proprios mores referunt Petrus &
FJoannes: Ille fer ventior; hie altior erat: Ille vebementior;
hie perſpicacior: Ides Joannes prior agnovit 7ESIIM; Pe-
trus prior ad euns properavit, præ amore &s deſiderio Domini-
eæ præſentie moram navigii non ſuſtinens. Sicut & nuper
præcucurrit oannes Petro, Petrus tamen priùs in-
greſſus eſt in ſepulchrum. Hæc ſc. charitatis indo-
les eſt periculum non timere, ſocios cundtantes
non exſpectare &c. Propter alios nemo ſe ipſum &
bonum ſuum ſpiritale negligat. Paſtoris potiſſimùm
eſt exemplo Petri plus aliis feſtinare ad Chrifſtum,
& eœteris ſe ferventiorem oſtendere, ut alii ſic eum
ſequi incipiant. Nuſpiam majus periculum in mo-
ra, quàm dum ad Chriſtum eundum eſt: Neſcimus
enim, quamdiu currendi ſpatium habeamus: Qui-
libet ſummo ſtudio feſtinet, nec curet, ſi alios ceſ⸗
ſantes viderit &c.

in.
1

ſi⸗

N Nr
Mrion
ltet,
hoſtra
gbic⸗
iuere⸗
ſinr it
lline
G,
perd⸗
ale.
econ⸗
bpolt
eſti
4

—

Ap.

n ⸗
urus 6
Nertier;
M:E
Demiti⸗
Cnupe
riis in.
nlo⸗
Santes

um

mmüm
WMem,
eeum
nmo⸗
kimu
Qui.
eel

A DIsScCIPULIS A6NOSCITUR. 32 5

& modeſtiùs compareret coram Chriſto, tu-
nicam induit Petrus, conſtrinxit autem, ne
impedimento eſſet natanti. Tunicam illam ali-
qui putant fuiſſe interius indumentum, quod
ſubucula ex lino ſeu induſiam dicitur: Alii
verò penulam ſeu togam, græcè τιaνιι +α ſen
ſuperindumentum; quod autem dicitur erat
enim nudus, ajunt, non ſic intelligendum eſſe,
quaſi omnino nudus cum ſociis fuerit in navi,
ſed quòd ſuperiorem veſtem abjeciſſet, ut
commodius piſcaretur: Hebræis enim nudum
dici, qui togâà exutus, interulà ſolùm ſeu ami-
culo indutus eſt, ex parallelis Scripturæ locis
conſtat. Ita Saul nudus prophetàâſſe I. Reg 19.
v. 24. David nudus ſaltâſſe 2. Reg. 6. v. 20.
Iſaias nudus ambulaàſſe Iſ. 20. v. I. dicitur: Et
in L. Job. c. 22. v. 6. dicitur: Nudos ſpolidſti ve:
ſtibus (ggg). Pervenit itaque Petrus primus ad
X 3 Do-

(ggg) Tradunt Teophyl. & Euthym, eρνhταα
eſſe ami dum quendam, quo Phœnices & Tyrii pil-
catores utebantur, ſive nudi eſlent ſive veſtiti, quem
ſuperimponebant: Carebat autem manicis, & cor-
Pus ad genua uſque contegebat, cujus uſus erat,
cùm piſcarentur; nam ſimul & agilitatem eis tri-
buebat & inter aquas ornatum &c. Similiter ſunt,
qui putant, Petrum tunc ſuper aquas ambulaſte, ùt
aliàas Magiſtro jubente fecerat, & hoc adſtruunt ex
eo, quòd tunica præcinctus eſſet, atque ita per aquas
profundas trajicere non potuiſſet & c. Cajetan. putat,
eum per aquã iter feciſſe pedibus, quia non erat pro-
funda &c. Verùm non recedendum à communiore
& antiquiore ſententia, eum per aquas natando con-

326 JIrsUs E MIRA CAPTIIRA PISCIUM

Dominum; alii autem Diſcipuli ad litus navi-
gio pervenerunt, quia non erant tam ferven-
tes & animoſi ùt Petrus, & quia attendebant
ad rete repletum piſcibus &c. Erat autem
ſpatium quaſi ducentorum cubitorum uſque
ad litus conficiendum: Cùm ergo cubitus
contineat ſeſquipedem, & paſſus ſit menſura
quinque pedum, ducenti cubiti efficiunt pe-
des 300., paſſus verò 60. (hhh).
Ubi

tendiſſe ad Dominum, licèt forſan ubi vadum attigit,
aliquod etiam ſpatium pedibus confecerit &c.
(Chhh) Hunc Petri adventum ad Dominum ex-

pendit D. Bern L. 2. de conſid. ad Eugen. his verbis:

Ergo juxta canonas tuos alii in partem ſolicitudinis, tu in

plenituainem poteſtatis vocatus es: Aliorum poteſtas certis

arlctatur limitibus, tua extenditur & in ipſos, qui poteſta-
tem ſuper alios acceperunt. Nöénne, ſi cauſa extiterit, tu Epiſ
copo cœcum elauagere, tu ipſum ab Epiſcopatu adeponere, etinm
& tradere Satanæ potes? Stat ergo inconeuſßſum privilegium
tuum tibi tam in datis elavibus, quam in ovibus commen-
Ratis. Accipe aliud, quod nibilominus prærogativam confir=
mat tibi. Diſeipuli navigabant, & Dominus apparebat in
litore, quodeunque jucundius erat, in corpore reai vi vo. Seiens
Petrus, quia Doeminus eſt, in mare ſe miſit; ſie venit ad ip-
Jſum, aliis navigio pervenientibus. Quid iſtud? Nempe ſig-
num ſingularis Pontificii Petri, per quod non navem unam
at eæteri quique ſuam, ſe ſæculum ipſum ſuſoeperit guber-
nanaum: Mare enim ſæculum eſt z naves Eccleſiæ,. Inae eft,
quod alterâ vice inſtar Domini gradiens ſuper aquas, unicum
ſe Chriſti Vicarium deſignaverit, qui non ani populo, ſed
cunctis praeſſe deberet, ſiquidem aquæ multæ populi multi. Ite
cùm quisque cœterorum habeat ſuam, tibi um commiſſa eft
gr anaiſſima narvis, fadta ex omnibus ipſa uxiverſalis Eccleſia
boto Orbe diffuſa &c. S

rece
Reſ.
egdie
Coen
tiawi
Luc.
joſte
ſtitn
bere
ad
Matu
ſimn
num.
Uliis
Gent
Weg⸗
ſend
ref⸗
der
re,
ghi⸗
der
lie⸗
ve

—

Mavi-
ven⸗
lebant
Autern
Ulgue
übitot
enſort
int pe

Dhi
Iiit
8
mn er.

verbin

ui
artit
niftr
nlyi⸗
,Aien
M
mmun⸗
lunſn⸗
ehat i1
imn

AA ⸗

—

PeSHH

;
ly⸗
,
eum
,ſ
B 4
4
,

A DISCITPULIS AGNOSCITVUR. 327

Ubi Diſcipuli appulerunt ad litus & exſcen-
derunt, viderunt prunas poſitas Aναρνανοτα αααε
vv, ſtruem carbonum & piſcem ſuperimpoſitum
ſc. ſuper prunas, panem autem ſeèorſim poſi-
tum. Ut vult cit. Chryſ., hæc omnia Chriſtus
recens creaverat in ſignum Omnipotentiæ in
Reſurrectione ſua monſtratæ. Potuiſſet Ille
equidem omnes ſatiare de piſce uno prunis
ſuperpoſito;, utl de duobus illis piſciculis ſa-
tiavit ingentem turbam hominum Joann. 6. &
Luc. 9., præcipit tamen, ut de captis piſcibus

ipfi afferrent: Aferte de piſcibus, quos prendidi-

ſtis nuncg: Quia dum aliunde habemus aut ha-
bere poſſumus viétui neceſſaria, non debemus

ad miracula confugere, neque ea, quæ ſupra

naturam ſunt, præſidia efflagitare. Voluit nos
ſimul uno illo piſce erudire de paucitate eo-

rum, quos ipſe in perfona propria convertit;

aliis verò multis deſignare multitudinem cre-
dentium, qui operàâ Apoſtolorum, virtuti ta-
men Ipfius innixâ, ad fidem convertendi eſ-
ſent. Non ait: de piſcibus, quos ego vos prebende-
re feci, ſed quos prendidiſtis; quia ſic ſolet in 8S.
Scripturis Spiritus nobis opera bona adſcribe-
re, non ut hinc nobis placeamus, vel nobis
quicquam attribuamus, ſed ut potiùs illi, ex
quo omnia proficiſcuntur, tribuamus, ſiqui-
dem omnia bona operatur in nobis: Hinc,
licèt epulas jam paratas à Chriſto Diſcipuli in-
veniant; jubentur tamen afferre de piſcibus à
ſe captis, quia DEUS opera noſtra cum ſuis
X 4 CcCeeoöÜpypLp.

7

32 8 JESUsS E MIRA CAPTIRA PISCIUM

conjungi vult, ut ſimus DEl adjutores tum in
proprio tum in alienæ ſalutis negotio. Poſt-
quam Petrus ſalutaverat & deveneratus fue-
rat Dominum, reverſus eſt, forſan Ejusdem
juſſu, ad ſocios, ut tanquam artis piſcandi pe-

ritior eos juvaret in trahendis piſcibus ad ter-

ram, imdò ipſe dicitur traxiſſe rete in terram,
quaſi ipſe omnia ſolus præſtitiſſet: Non abfſ-
que myſterio & tacita ſignificatione, piſcatio-
nem ſpiritualem ſubeſſe uni Piſcatori ſummo,
& ab hoc dirigi debere &c. Numerus piſci-
um 153. indicabat animarum capturam fore
ex omni hominum genere; cujus figura jam
aliqua præceſſit tempore Davidis & Salomo-
nis, quo 153. millia fuêre proſelytorum 2. Pa-
ral. 2. v. 17. Quòd autem, licèt piſces tot
& tanti eſſent, non ſciſſum ſit rete, præſagium
fuit miræ unitatis eorum, qui per Apoſtolos
Virôs que Apoſtolicos in Eccleſiam erant col-
ligendi (iii). Dicit
(iii) D. Hier. L. 14. in Ezech. c. 47. de hoc nu-
mero ita ſcribit: Ajunt autem, qui de animantium ſorip-
sre naturis, & proprietate, qui &α„οναα tam Latino
quam Græzce didicére ſermone, de quibus Oppianus Cilix eft
Poeëtz doctiſſimus, centum quinquagintz kriæ eſſe genera piſ-
eium, quæx amniaz capta ſunt ab Apoſtolis, & nibil reman-
ſit ineaptum, dum & nobiles & ignobiles, divites & paupe-
res, O omne genus hominum de mari hujus ſæculi extrabhitun
ad ſalutem Hæc ille. Sed valde dubia eſt hæc ſen-
tentia, cùm innumeræ piſcium exiſtant ſpecies ob
magnitudinem maris, & quælibet regio ſuà gaudeat
Piſcium varietate &c. Imò ſunt, qui plures velint
eſſe piſcium ſpecies in aqua, quàm individua ani-
malium in terra, licẽt nota non ſint nomina, quem-

—

be

ſill

e⸗

I

4
tomm in
Poſtt.
ls fs⸗
lnsten
ncſpe⸗
Aten⸗
erran
on t.
iſeno⸗
fummo⸗,
s gii⸗
ore
Ia ſn
omo⸗
1e
es 101
ſgiun .
ktolon
nteo
idt
—
0c nu⸗
n ſeng
Lalinej
ies
eta
nmal-
AitH
eſen⸗
es 09
udet
velin
1 1nH
ee

A DIscuLIs AGNosScITIuR. 229

Dicit eis TESUS: Venite, prandete! Poſt la-
berem ad prandium paratum ſuos vocat Do-
minus, uti ſcriptum eſt Pf. 127.: Labores ma-
nuum tuarum quia manducabis. Ex his colligitur,
Apoſtolos tam ex reverentia, quàm admira-
tione auſos non fuiſſe Magiſtro appropinqua-
re, quamdiu ab eo invitati non fuerunt; nunc
autem ad ejus mandatum promptè obedien-
tes diſcumbunt: Nemo autem diſcumbentium
(ita vulgata interpretatio correctior, olim e-
nim legebatur etiam αaρ παταſcentium ſeu diſ-
cipulorum) audebat, neque opus ducebat, in-
terrogare eum: Tu quis es? Tam evidentem ſcil.
de ] ES U ſuſcitato nunc habebant notitiam,
ut ulteriùs interrogando injuriam ſe IIli infer-
re arbitrarentur; planè ſcientes ex vultu, voce,
factis, quia Dominus eſt.
Et venit 7 US in locum, in quo diſcum-
bebant Diſcipuli, & diviſit inter eos panem &
piſcem, utl aliàs ſueverat: Ego autem in medio
veſtrum ſum, ſicut qui miniſtrat Luc. 22 Evange-
liſta non addit, an Chriſtus quoque comederit:
Supplet tamen Lucas Act 1 & 10. Nobis, qui

manducavimus & hibimus cum illo, poſtquam reſur-

rexit à mortuis &c-. (Kkk). X S§S Hoc

admodum ex innumeris ftellis nonniſi mille vigin-
ti duæ ab Aſtrologis fuerunt annotatæ.
(kkk) D. Chryſoſt. Hom. 87. in oann. & Eu-
thym. c, 18. hic adnotant, jam non in cœlum Chri-
ſtum reſpieere benedicendo panem, uti ante Reſur-
rectionem, & per hoc oſtendere, quæ olim diſpen-
ſatorié faciebat, nunc ſe facere ůt DEUMomnipo-
tentià præditum Gecc. 7

330 JrEsUsS E MIRA CAPTURA PISCIUM

Hoc jam tertid manifeſtatus eſt SS Diſci-
pulis ſuis & . Quærunt PP., quomodo hæc
ſit tertia apparitio, cùm plures aliæ præceſ-
ſerint? D. Aug. L. 3. de Conſ. Ev. c. ult. hoc
referendum putat non ad numerum apparitio-
num, ſed dierum diſtinctorum, in quibus ap-
paruit, & quidem Diſcipulis, ſaltem pluribus
congregatis: Nam primo die apparuit Diſci⸗
pulis ſine Thoma, & poſt octo dies iterum
cum Thoma, & nunec iſtis ſeptem, inter quos

etiam erat Thomas. Hic verò per Diſcipulos

ratione materiæ i. e. Reſurrectionis Chriſti te-
ſtificandæ, intelliguntur Apoſtoli, qui ſc. erant
electi tanquam proprii Reſurrectionis teſtes,
ut conſtat ex Act. I. Oportet ex bis viris, qui no-
bisecum ſunt congregati in owmi tempore &c. teſtem
Reſurrettionis ejus nobiscum fieri unum ex iſtis.
Porro ideo dicitur in plurali Diſcipulis, ut ex-
cluſæ intelligantur apparitiones vel ſoli Pe-
tro vel ſoli Jjacobo primo die factæ, utl & duo-
bus Diſcipulis Emmauntinis, qui Apoſtoli non
erant, & multò magis Magdalenæ & aliis mu-
lieribus factæ (IIl). SEN-

(1II) Diverſis his apparitionibus & ſuè manife-
ſtationibus veré Dominus omnia ſua manifeſta red=
didit; ſcil. Divinitatem ſuam; eandem, quam ha-
bebat ante, animam; idem quoque corpus, nune
tamen Divinis gloriæ dotibus ornatum. Oſtendit
Im Divinitatem, indicandoſe æqualem Patri, cum
quo miſſurus eſſet Spiritum S.; videndo cogitatio=
nes Diſcipulorum; penetrando, illuminando, in-
Hammando, pacando corda eorum; aperiendo ſen-
lium Scripturarum, prædicendo futura &c. 246; Ean-

c0

Pportio⸗
bibose⸗
Dhrbue
1Di⸗
ſterotan
tercuos
Pehadn
Urſtite⸗
ſeerint
teſtes
alinn⸗
1. Man
Nei
Ute⸗
Ale⸗
Eco⸗
olinon
lison.
N
—
inkte
elrlete
um r
Uune
ſeocit
cum
ftatio⸗
o, in
loſe⸗

A DIScIPULIS AGNOSCITUR. 331

SENSUS MORALIS.
I. QIngularis prorſus fervor fuit Petri & ar-
O dor admirabilis, quòd vix audiens Do-
minum eſſe, qui cum ipfis loqueretur, proſi-
lierit in mare & c. Qui fervent ſcil., ii in om-
nia gravia & d ifficilia velut in mare ſe conji-
ciunt propter Chriſtum: Qui frigent, etiam
in parvo vadosôque flumine ſuffocari timent.
Res arduas aggreditur ardor, frigus manus
complicat in rebus etiam maximeè neceſſariis
& negotiis magni momenti juxta illud Prov.
20. Propter frigus piger arare noluit. Item: Ab-
ſcondit
dem eſſe animam probavit eadem loquela, eadem
doctrina, eadem agendi ratio, ratiocinatio diſſerta-

tio de & ex Scripturis, impletio eorum, quæ ante

promiſerat, uti erat porrectio clavium ſeu poteſtas
ligandi & ſolvendi data, miſſio ad prædicandum
Petri authoriſatio in caput &e. 3 ti: Idem corpus
exhibuit, detecto ſepulchri loco vacuo & relictis in
eo mortalitatis exuviis, in eadem forma & figura
ſe ſæpiùs ſiſtendo, vulnerum cicatrices tanquam
charateres diſtinétivos exhibendo, ſe tangendum
offerendo, atque adeò cibum ſumendo &. 4:
Idemſimul glorioſum declaravit; dotem ſubtilitatis
penetrando ſaxum; ingrediendo januis claufis c.
dotem agilitatis, apparendo quibus quando & ubi
vellet, aſcendendo paulò poſt in cœlum &c.; im-
patibilitatis, nullam moleſtiam ſentiendo, nullâ re
egende &c.; claritatem verò ſive gloriam ex ani-
ma in corpus profluentem ac fulgentem communi-
ter non proferebat, niſi forté apud Matrem uüut ait
Bern., ne alium illum eſſe exiſtimarent, & ne ful-
gore perſtrictos à ſe arceret & c. —

332 JkEsUS E MIRA CAPTURA PISCIUM

ſcondit piger manum ſub aſcella ſua, & laborat, ſi
ad manum ſuam eam convertit. Et Prov. 26. Di-
cit piger: Leo eſt via, & leæœna in itineribus & o.
Leones hos omnes & leænas i, e., dæmones
& poteſtates inferas ſpernit fervidus, DEl ſe.
auxilio fretus, & cum Davide canens Pſ. 26.
Si conſiſtant adversum me caſtra, non timebit cor
meum & c. (mmm).
2. Piſcatorum primus eſt Petrus: Vado piſca-
vi, qui & Princeps Apoſtolorum conſtitutus eſt
dicentium: Venimus & nos tecum. Habet ille co=
adjutores ſuos, Thomam i. e. peccatores con-
verſos, Nathanaêëlem i. e. innocentes, filios
Zebedæi i. e. donatos ſapientiâ, aut, ut alibi
dicuntur, filios tonitrui, ita ob inſignem elo-
quentiam nuncupatos, & cœteram prædica-
torum turbam, qui fub innominatis veniunt.
Piſcaturi autem cum Petro deponant veſti⸗
menta ſeu omni rerum temporalium curà ſe
exuant & c. Cogitent magnos labores in ſacro
hoc miniſterio ſibi ſubeundos, & Snaviter
ad-

(mmm) Uncde illud D. Bern. in Vigil. S. Andr.
Adami, inquit, voluntas non habuit fortitudinem, quia
non habuit fervorem &o., Si ergo habere cupis fortitu-
dinem; ſi referre vis præclaras de orco & mundo
victorias, habeto fervorem. Palmæ fervidas amant
regiones: Sic vicoriæ de tartareis hoflibus fervi-=
dos poſtulant milites Chriſtianos. In cœlum navi-
gas flumine adverſo; fervoris impetus neceſſarius
eſt, ut fluminis vincas impetum Niß, ait Beda in
Luc. 1 3. 5 mentis contentio ferveat, unda mundi non vim
etur, Per quams anima ſemper sa ima revocatur.

n

din

rt,
0. Mi.
4 E..
mones
D.
Pl.10,

ebit a

l ien
tbtet
leco⸗
scol
floos
talbi
elo⸗
ddiea⸗

unt.

eki⸗
ri ſ
ſice
vitet
.

—
Antt

ls .

hrttu⸗
Nc
mant
errie
vi⸗
Urins
a in
ir

A DISCIPULIS A GOsSCITUR. 33 ⁸

adnitendum eſſe, ut, ſiquas piſcantur animas,
pertrahant etiam in litus, à fluxis nim. ſæculi
voluptatibus & occaſionibus peccati ad ſta-
bilem & firmam Chriſtianæ juſtitiæ profeſſio-
nem, ne ſcil. reti rurſus elabantur &c. In no-
cte autem ſine luce piſcantes eapiunt nihil,
quia ſine Chriſto non eſt fructuoſa prædica-
tio aut ſalutaris & c. Stans Ille ad litus immor-
talitatis exſpectat à ſuis capturam animarum,
quæ quafi Illius cibus ſunt (nnn). Captis piſ-
cibus Diſcipuli ad litus ſive ad portum vitæ
æ&ternæ appellunt; quò aliqui per medios flu-
ctus contendunt, in ſtar Petri, per Martyrium,
vel Religioſi Statůs nuditatem, quæ Martyri-
um quoddam ſpirituale eſt; alii verò in navigio
ſeu vita non tam auſtera, tamen laborioſa Ec.
Appropinquantes litori fideles id genus ope-
rarii videbunt Chriſtum, & convivium æter-
num ab Illo paratum: Venite benedicti Patris mei,
poſidete paratum vobis Regnumà conſtitutione mun-
di! Matth. 25. v. 34.
3. Duabus piſcationibus, quarum una fa-
a eſt initio prædicationis Chriſti, altera poſt
Ejus Refurrectionem, duos Eccleſiæ Status
ſignificari docet S. Auguſt.; primà ſtatum Ec-
ð H cleſiæ
(nnn) Hinc ex piſcibus à ſe productis & aliis, quox
Apoſtoli ceperant, communes facit epulas, ut ſic
eſtendat & eos, quos ipſe converterat, & eos, quos
Apoſtolorum erat miniſterio eonverſurus „ Eleſti
convivio offerendos, & Chriſto ESU æternüùm in-
corporandos, ut unum fſint illius corpus: Caput enim
&memra unus ef Cöriftus; àt identidem inculcat S. Aug.

334 JrEsUsS E MIRA CAPTURA PISCIUM

cleſa in hoc ſæculo militantis, alteràâ in futu-

ro ſæculo triumphantis. “*Prima piſcium cap-

„tura bonos & malos ſignificat, quos nunc ha-
„bet Eccleſia; iſta verò tantummodo bonos,
„quos habebit in æternum, complet in fine
„hujus ſæculi reſurrectione mortuorum. Ibi
„JESUS non, ſicut hic, in litore ſtabat, quan-
„Go juſſit piſces capi, fed aſcendens in unam
„havim, quæ erat Simonis, rogavit eum, ut
„à terra reduceret puſillum; & in ea ſedens
„docebat turbas: Ut ceſſavit autem loqui,
„dixit ad Simonem: Duc in altum, & laxate re-
„tkia veſtra in capturam. Et illic, quod capcum
„ſt piſcium, in naviculis fuit; non ſicut hic
„rete traxerunt in terram. His ſignis ibi Ec-
„Cleſia in hoc ſæculo, hic verd in fine ſæculi
„figurata eſt: Ideo illud ante, hoc poſt Re-
„ſürrectionem Domini factum eſt; quia ibi
„os Chriſtus ſignificavit vocatos, hic reſuſ-⸗

„citatos. Ibi retia non mittuntur in dexte-

„ram, ne ſolos fignificent bonos; nec in ſini-
„ſtram, ne ſolos malos; ſed indifferenter: La-
„Xute, inquit, retia veſtra in capturam, ut per-
„mixtos intelligeremus bonos & malos: Hic
„autem inquit: Mittite in dexteram navigii rete,
„ut ſignificaret eos, qui ſtabunt ad dexteram,
„ſolos bonos. Ibi rete propter ſignificanda
„ſchiſmata rumpebatur: Hic verò quoniam
„tunc in illa ſumma pace Sanctorum nulla e-

„runt ſchiſmata, Evangeliſta dixit: Et cum tan-

„»ti ſent, non eſt ſciſſum rete; tanquam primam

„1

ye

yIII
„
yte
jn
„
V
„nil
i l.
yreb
„tis,
„ls
H
„he
„kur
„Ni
122,

A DrISCIPULIS AGNOSCHURyR. 33 5
„ Piſcationem reſpiciens, in qua ſciſſum eſt,
„& in illius mali comparatione commendans
„boc bonum. Ibi capta eſt piſeium multitu-
, do tanta, ut impleta duo navigia mergeren-
„tur i. e., in ſubmerſionem premerentur; non
„enim merſæ ſunt, ſed tamen periclitata: Unde
„enim exiſtunt in Eecleſia tanta, quæ gemi-
„Mus mala, niſi cùm tantæ multitudini obſiſti
„non poteſt, quæ ad ſubmergendam prope-
„modum diſciplinam intrat cum moribus ſuis
„à Sanctorum itinere penitus alienis: Hic au-
»»tem miſerunt rete in dexteram partem, 6
»»jam non valebant trabere præ multitudine piſeium,
„quia illi, qui pertinent ad reſurrectionem vi-
„„tæ& i. e, ad dexteram, & intra Chriſtiani no-⸗
„Wminis retia defunguntur, nonniſi in litore,
5»l. e. in fine ſœæculi, cum reſurrexerint, appa-
„rebunt. Ideo non valuerunt ſic trahere re-

»„tia, ut in navem refunderent quos ceperant

„Piſces, ſicut de illis omnibus factum eſt, qui-
„bus rete diſruptum & naviculæ preſſæ ſunt.
„Habet autem iſtos dexteros Eccleſia poſt fi-
„nem vitæ hujus in ſomno pacis, velut in pro-
„fundo latentes, donec ad litus rete perve-
„Niat, quò trahebatur. „ Ita S. Aug. Tract.
122. in Joann. Vide & Sermones 248. 249.
250. 251. 252. Edit. noviſs. Pariſ. Congreg.
S. Mauri. (o00). §. III.

(oοο) Adde, in prima piſcatione non exprimi
magnitudinem & multitudinem piſcium; quia fſecili-
cet, cùm in illa etiam ineludantur reprobi, hi apucd
DEUNſꝑ nullius pretii aut numeri ſunt; imò cùm

326 PETRVUS TOTI EcCCLESIE

E ðẽ”ùe

PETRUS UNIVERSA. ECCL.ESIA.
PASTUOR A CHRISTO PREFICITUR.
Joann. c. 21. v. I5. Cum ergo prandiſſent, di-
cit Simoni Petro 1SUS: Simon Yoannis, dili-
gis me plus his? Dicit ei: Etiam Domine, tu ſcis,
quia amo te. Dicit ei: Paſce agnos meos. v. 16.
Dicit ei iterum: Simon Joannis, diligis me? Ait
illi: Etiam Domine, tu ſcis, quia amo te. Dæit ei:
Paſce agnos meogs. v. 17. Dicit ei tertiè: Simon
Joannis, amas me? Contriſtatus eſt Petrus, quia
dixit

reprobi plurimi ſint & quaſi innamerabiles, meri-
tò numerus non exprimitur: In altera autem piſca-

ni coram DEO funt, etſi parvi in mundo videan-
tur; numerati quoque omnes ſunt, quia eorum no-
mina ſcripta ſunt in Libro vitæ: t numerus qui-
dem centenarius denotat perfectos & centuplum fru-
Qum afferentes; quinquagenarius proficientes; ter-
narius incipientes per fidem, ſpem & charitatem &c.
In litore apparuit piſcium numerus, ſic in fine fæ-
culi apparebit numerus juſtorum prædeſtinatorum,
qui nunc occultus eſt. Qui ad dexteram collocandi
ſunt, utique veré dexteré & ad dexteram in rete
concluſi ſunt: Crediderunt enim & credent, quotquot
Praordinati ſunt adk- vitam zæternam. Ideo non dicitur:
Mittite in dexteram veſtram, ſed in aexteram navigii 3
multi enim ſunt ad ſiniſtram navigii, qui nobis ſunt

tuntur & ſalvantur, quos convertendos minùs ſpe-
rabamus; multi retrocedunt & damnantur, de quo-
rum ſalute confidebamus &c. D

tione cùm ſoli contineantur electi, hi omnes mag-

ad dexteram; & econtra ad dexteram navigii, qui
nobis ſunt ad ſiniſtram: Multi ſiquidem conver-

prij
ſie
niſtr
cum
ille
Cun

opp
ger⸗

6
non

ny
VIO n
Paleh
oſ
tiam
Gche
ſus
clar⸗
11s,
3pen
peee
poll
is
con
t
in⸗

luſih

7,16,
1 4
Drkt ei:
Ihran
, ii
—
e, er
n piſn
les mmi.

Vide

rumte.
ui ll⸗
umtt⸗
tetztet⸗
ten den
e ſn
Lorun
loent
i fete
ſie
Ccltur:
nlni
istun
. gi
onver
usſe
e a⸗

PASTOR A CHRISTO PRXFICTTUR. 337
dixit ei tertib: Amas me? Et dixit ei: Domme!
Tu omnia nöſti: Iu ſcis, quia amo te. Dixit ei:
Paſce oves meas.
SENSUS LFTERALIS.
ppropinquabat jam tempus, quo erat Chri-
ſtus diſceſſurus in cœlum, oportebat igi-
tur Vicarium conſtituere, à quo tanto pro-
prii etiam ſanguinis impendio fundatum Eccle-

ſiæ Regnum viſibile viſibiliter in terris admi-
niſtraretur. Cum ergo prandiſſent (neque enim
cum aliquibus legendum prendhſſent ſeu prehen-
diſſent ſe. piſces) ſeu pranſi eſſent Apoſtoli

cum Chriſto, utpote quod tempus tanqusm

opportunius cum illis loquendi Chriſtus ele-

gerat (ppp.), ſpeciatim ad Petrum converſus,
V. eum

(ppp) Conſueverat ſané Dominus à cibo ſumpto
non pauca, neque vulgaria aut aperire aut operari
myſteria. Sic præter primum miraculum in convi-
vio nuptiali Canæ perpetratum, poſt cœnam Agni
Paſchalis inſtituit Sieramentum Euchariſtiæ; in vel
poſt convivium in domo Simonis ſuſcepit in gra⸗

tiam Magdalenam atque defendit; ante 6. dies Pa-

ſchæ exceptus à Martha, ab eadem Magdalena rur-
ſus inun cus, brevi ſe moriturum ac ſepeliendum de-
claravit; primàâ die Reſurrectionis apparens Apoſto-

lis, cùm de piſce & melle ſylveſtri manducſſet,

aperuit illis ſenſum Scripturarum, & ad remittenda

peeccata impertitus eſt Spiritum S. &c. Ita nunc
poſt prandium, ad quos ſuos invitaverat, manife-
ſtis verbis Petro tradidit Pontificatum: Nos ſimul

commonefaciens, ut cibo accepto non minùs ad ex-=

ercitia ſpiritualia idonei fimus, quàm ſi impranſi &

incœnati eſſemus, & ut in ipſis conviviis occaſios
nem quæramus, promovendi ſalutem proximi.

338 PETRUS TOTI ECCLESIXE

⸗-⸗

—

eum alloquitur, & ſummum Eccleſiæ ſuæ Pa-
ſtorem conſtituit, luculentiùs declarans, quæ
in præcedente miraculoſa piſcatione jam in &
per Petrum præ reliquis omnibus ferventiùs
occupatum perpetraverat, & ad præſentem
ſcopum jam ordinaverat & direxerat. Cùm
aut in prima apparitione ſub veſperam Apo-
ſtolis facta eandem contuliſſe omnibus vide-
retur poteſtatem, dicens: Sicut miſit me Pater,
& ego mitto vos & ., nunc ad omnem ſchiſma-
tis & factionum occaſionem amputandam u-
num omnibus præficit Petrum, & promiſſas
Matth. 16. claves Regni cœlorum primariò
illi concredit (ꝗqq). Equidem omnes Apo-

ſtolos

(qqq) Præeminentiam Petri & authoritatem fu-
er omnes alios etiam Paſtores uti hæc Domini al-
locutio, ita jam prævia multa liquidò oſtendunt:
I. Et mutatio & prædictio mutandi nominis ejus ad
primum Chriſti conſpedum Joann. 1. 2. Quèd in
Catalogis Apoſtolorum ſemper dicatur primus; non
rimus vocatione, aut nudâ tantùm numeratione,
(quia nullus dicitur ſecundus aut tertius, aliorum-
que ordo penes diverſos Evangeliſtas invertitur,
Detrus autem apud omnes ſemper dicitur primus)
ſed propter primatum, quem inter omnes cœteros
gerere debebat. 3. IIIi ſoli didum: Zae⸗ Petrus Ge.
Pro illo ſolo, uti pro ſe, pendi tributum juſſit Do-
minus: IIli ſoli morte inſtante dixit: Ego rogavi pro
se, ut non deficiat fides tua c. 4. Primus inter Viros
vidit Chriſtum ſuſcitatum à mortuis; Angelus mit-
tit mulieres ad Apoſtolos, nominatim ad Petrum;
rimus ingreditur ſepulchrum ante Joannem; ſolus
2d Chriſtum venit per mare &c. 5. Primus poſt

eba.
,Gi
nin
ntius
tenn
(
Ao

Oe.

Nien,
lnn⸗

n.

iſ
nar⸗
⸗
ſoſot
tein 4
pinii⸗
HCunt!
eila
udin
Gnon
Mode
lorün⸗
ertieut,
Nin
Ccterol
mGe.
ſtho⸗
u „
. Viros
mit
etrum
ſolui

u

—

PASTOR A CHLISTO PREFICITURN. 239

ſtolos in univerſum Orbem legatos deſtinavit
ne verò quiſquam exiſtimaret, derogare Eum
Hierarchiæ Eccleſiaſticæ voluiſſe, & omnes
Apoſtolos pari omnino poteſtate & authori-
tate præditos, nunc ad Petrum ſolum tanquam
totius legationis Caput, ad quod jam diu de-
ſtinatus erat, verba facit audientibus aliis, ut
cùm ſpecialiſſimè illi concreduntur agni & o-
ves, illi tanquam Principi & Paſter ſummo
ſe fimul agnoſcant concreditos & ſubordina-
tos Apoſtoli ſeu Paſtores reliqui, & intelli-
gant per Petrum tanquam Os Collegii Apoſto-
lici & totius Senatûs Eccleſiaſtici audiendum
ſibi, quid credere & profiteri aliisque prædi-
care debeant, loquendumque fſibi ore illius
eſſe, ad quem ſpecialiſſimè & per quem loqui-
tur Dominus. Vocavit autem illum Chriſtus
nomine proprio Simonis, & non Petri, quia
nunc illum ſolenniſſimè facit Petrum ſeu petram
& rupem Eccleſiæ; & diſtinéctius goannis ſeu
2 Jona

Aſcenſionem propoſuit ſubrogandum in locum ju-
dæ; primus poſt Spiritum S. acceptum publicè præ-
dicavit; Ananiam corripuit & Saphiram; ſeptem
diaconos eligendos curavit; primus in Concilio ſen-
tentiam dixit, quæ obtinuit & ab omnibus appros
bata fuit paucis additis à Jacobo lpiſcopo Hiero-
ſol. De Petro ſolo legimus, quòd vel iMius umbra
ſanarit infirmos; de aliis verò: Per manus Apoſtolsrum
fiebant prodigia &c. Communis item ſemper fuit
locutio: Petrus eum undecim, Petrus & Apoſtoli Ge.: Si-
cut cùm dicitur Meyſes & Seniores i. e. Caput eum memꝗ
bris potioribus aut Princeps cum Magiſtratu &c.

340 PETRUS TOTI EccCIEsSIX

Jona filium, quò eum ab aliis meliùs diſcernat
Apoſtolis, quaſi jam prævertens & eludens fri-
volas mterpretationes HH. noſtrorum tempo-
rum, quæ nimirum dicts ſunt ad Petrum Paſce
e meds &-o. ad eum communi nomine Apo-
ſtolorum diéta eſſe, contendentium. Verùm
ut non eſt diétum à Chriſto ei omnium no-
mine: Diligis me plus bis? nec omnium nomine
ipſe ad Chriſtum dixit: Zu ſcis, quia amo te; ita

nec ei omnium nomine à Chriſto dictum eſt:

Paſce oves meas (rrr). Ver-

(rrr) Opportunè autem eum antiquo Simonis, à d-
dito etiam Parentis gJoannis nomine compellat Do-
minus, tum ut admoneat priſtinæ humilitatis, ae
doceat ea, quæ nunc accepit, munera ex natura ſua
ſe non habere, ſed ex gratia, ne aliquando de illis
glorietur. (Unde & olim cùm Pontifices Romani
in Templo S. Joannis Later. proponerentur, omni
Papali depoſito ornamento in ſede marmorea col-
locabantur, & inde aſſumebantur, inter decantatum
illud Pſalmi 112. Suſeitans & terra inopem & de ſfercore
erigent pauperem; quamobrem ſedes illa ſtercoraria ap-
pellabatur) Tum ut etiam ipſum ac Succeſſores ip-
Hus admoneret officii ſui, quod eſt eſſe obedientem
DEI gratiæ, & obedientem ſimpliciter; & ex ea-
dem obedientia curam animarum acceptandam:
Nomen quippe Simonis obedientem ſigniſicat, ſicut
Joannis gratiam DEl, Jone verò ſimplicem ſive co-
iumbam: Et ſanè qui omnibus fidelibus præeſt, de-
bet inprimis DEO, cujus locum gerit, obedien-
tiam; quam ſi DEO præſtabit, faciet & DEUS,
ut ipſi obediant ſubditi propter DEUM: Tum de.
nique, ut hoc tantum privilegium perſonæ Petri,

non autem qualitati ejus i. e, bonitati aut ſan titat

ut ckaritati collatum putemus: Exornat quidem

rha
ffi.
npo⸗
o⸗
erun
⸗
vine
jite
nel:
Ver⸗
—
r6,10.
lrho⸗
tis,1
tunfu
le i
ommn
Hjomhl
er eol⸗
ntatum
ſon
rilip⸗
ſlores⸗
Cleten
intim:
al

PASTOR A CHRISTO PRXFICITUN. 341

Verba ſequentia Chriſti ad Petrum, & Pe-
tri reſponſa ad Chriſtum quibusdam quæſtio-
nibus pleniùs elucidabimue, quibus rectè ex-
plicatis eò planiùs conſtabit de ſenſu ſenten-
tiæ Chriſti, ab hæreticis noſtri ſæculi tantope-
re contra Catholicos agitato. Conantur etiam-
num illi, omni modo verbis tam perſpicuis
tenebras offundere: Sed priùs Solis fulgo-
rem, quàm verborum Chriſti ſplendorem ma-
ximéôque Pontifici collatam per illa ſupremam
dignitatem, extinguere valebunt. Quemad-
modum fruſtra laboraret, qui in Solem jacta-
ret pulverem, ut ei fulgorem adimeret: Sic
fruſtra laborant adverſarii, dum in manife-
ſtiſſimam lucem ſententiæ Domini inanes ger-
ras, gloſſas & interpretationes violentas ceu
pulverem ſpargunt, quo in eorum reeidente
oculos magis excœcantur.
Qliæritur Imò: Cur interrogat Dominus Po-
trum de eo, quod ipſe meliùs noverat, quàm
Petrus? det Theophyl. in Joann. Quare Cbri-
Nſtus, qui ſerutator eſt cordium nibilque ignorat, in-
terrogat? Non boc facit, ut diſcat, ſicut nos, ſed ut
doceat & manifeſtet aliorum fidem. Sicut & cum in-
terrogaret: Quem dicunt bomines Rlium bominis
quam fidem confeſſionémque à nobis requirat, indi-
cubat: Ita bic Orbi daturos Magiſtros ac Doſtores,
V 3 quales

charitas & ſancitas poteſtatem , & uſum poteſtatis
legitimum ſan um & meritorium reddit, illa tamen

&t poteſtas & uſus conſiſtere poteſt ad ſalutem alio-

rum, licet non ad ſalutem, ſed exitium exsrcentis.

342 PETRUS TOTI ECCLESLIE

