eſſe ac convivari; ut Act. 2. dicitur: Fangen-
tes circa domos panes, ſumebant cibum cum exulta-
tione & . & Iſa. 58. Frange eſurienti panem tuum,
&egenos vagò que induc in domum tuam; nam ta-
libus jam tunc promiſſa in præmium DEl cog-
nitio, de qua ſubdit Propheta: Tunc erumpet
quaſi mane lumen tuum, & ſanitas tua citius orie-
tur. Contra eſt, quòd Chriſtus hle non exce-
pit, ſed exceptus eſt convivio; ipſe non re-
cepit, ſed receptus eſt à Cleopha: Licèt ve-

rum ſit, quòd frangere panem in hoſpites &

peregrinos ſanctum ſit & DEO gratum opus,

atque per id genus hoſpitalitatem aliâque cha-

ritatis opera interdum magis, quàm per col-
loquia pia & Scripturas, ad DEl cognitionem
& amorem pertingamus, 2. Alii per fractio-
nem panis intelligunt conſuetam Domino pa-
nis dividundi rationem, quâ nimirum mani-
bus ſuis quaſi cultro ſueverit panem tam ſci-
te dividere, ut ne mica quidem excideret, ex
quo

cibi vetiti agnoverunt peccatum ſuum & peccati
Pœnam nuditatem ſuam, cui inerubeſcebant, aſtum-
que diaboli, qui eos ſupplantaverat &c. Ita nunc
Diſcipuli ad eſum cibi à Domino porrecti agnove-
runt, quocum hactenus egiſſent, & tarditatem ſuam

in credendo, ignorantiam & cœcjitatem in iis quæ

Prophetæ de Chriſto primùm humiliando, dein es

altiùs exaltando, prædixerant &.

LIS

Crie
2 ſn N.

ien

re0
. oun
un erl
nenn un
Mant⸗
Dlor
N enupt

„,

Clltig M

loneln

Dohl
jele
Ptes,
n 5
ve t
kro⸗
tioen
ftacho⸗
ot
all
* .
eh l .
l
—

ereti
nue
lore⸗
Gm

EUNTIBUS IN EMMAUS. 185

quo mire, reliquis non uſitato & incognito,

frangendi ſeu dividendi modo Eum illico ag-
noverint; cujus ſententiæ præter D. Thom.
eſt Cajetan &ͤe Huice ſententiæ repugnant

duo: Primmm eſt, quòd alii dicantur in Scri-

pturis fregiſſe oanem, utl Act. 2. & 20., I. ad
Cor. 10. & c.; nec tamen illis tribuitur mira-
bulis ille modus ita frangendi panem, ac ſi gla-
dio diviſus eſſet. Alterum eſt, quòd veri-
ſimile non ſit, Chriſtum tali ſigno & modo in-
cidendi panem uſum fuiſſe; tum quòd Scrip-
tura nullibi id aſſerat, tum quia Dominus ſo-
litus non erat edere ſigna niſi exigente utili-
tate vel neceſſitate; nam quorſum & quo fru-
etu tam frequens patraret miraculum? 3.
Alii ad ſpecialem tantùm modum benedicen-
di panem, gratias agendi DEO &c. recurrunt.
4. Demum alii de Ss. Sacramento Euchariſtiæ

interpretantur; tum quia ſimpliciter dicitur

fractio panis, quâ voce alibi idem Lucas Ku-
Chariſtiam intelligit, ut Aét. 2. Erant perſeve-
rantes in doctrina Apoſtolorum & communicatione
fractiomis panis: Et voce hac zoιν1ιαο ſen com-
municationis, Euchariſtia vocatur etiam à
Dionyſio L de Eccl. Hier. Tum quia omnia
in die oœnæ ultimæ peracta hic habentur; ac;-
cepit enim panem, benedixit, fregit ac porrexit &ö .
Licèt verò deſint verba: Hoc eſt Corpus meum,
vel ſupplenda ſunt ex actis in cœna ultima, vel
ſignificantur ſub verbo benedixit; protulerit

enim abſque dubio aliqua verba: Vel licèt iis

M F. ver-

186 ApPpARET DOMINuS DrSCIPuLIS

verbis noſtri nunc debeant Sacerdotes con-
ſecrare, illis tamen Chriſto opus non fuit, qui
ſecundùm Innoc. III. aut aliis verbis aut vir-
tute alià occultà conſecravit. Tum, quia quo-
ties dicitur Dominus in Evangelio benedice-
re pani, ſemper ſequitur aliquod ſignum vel
multiplicationis vel ſanctificationis & conſe-
crationis; ſed hic multiplicatio non fuit, ſu-
pereſt, ut fuerit conſecratio. Tum demum

ob ipſum effectum, qui fuit ESUM ſpirita-

liter agnoſcere; quæ cognitio eſt proprius ef-
fectus Sacramenti Euchariſtiæ, non commu-
nis panis (xx). Et

(α) Huic poſtremæ ſententiæ favet S. Aug. L.
3. de conſ. Ev. c. 25. A Chriſto, inquiens, facta per-
miſſio (ſc. impedimenti in oculis Diſcipulorum) 2ſque
aa Sacramentum panis, ut unitate Corporis ejus participata
removeri intelligatur &e. Conſentiunt Chryſoſt, hom.
17. in Matth Theophyl. in Luc. c. 24. Beda L. 6.
in eund. c. 96. Petr. Dam. L. de Div. Offic. & alii
plerique. e contra objiciuntur, ferme ſunt ſe-
quentia: 1. Diſcipuli illi erant increduli ac diffiden-
tes, & conſequenter in peccato communicâſſent F.
Per objurgationem & ſermonem Ohriſti idoneè e-

rant jam contriti; confeſſio autem ab ipſis, uti nec

ab Apoſtolis in cœna, poterat exigi, quia tunc nec-
dum erat, ſed paulò poſt inſtituta fuit. 2. Diſci-

Ppuli communicàſſent ſe ipſos & proprüs manibus.

H. Hoc quoque fecerunt in cœna Apoſtoli, qui mos
Per nonnulla adhuc ſæcula viguit, dum abrogaretur.
3. Illi nequidem adhuc ſciverunt quidquam de S.
Communione, eoquòd præter duodecim illi nemo

interfuerit. B.. Potuerunt illud didicifle ab Apoſto-

lis, aut in ipſa fractione panis ſufficienter illumina-
ri de mira hac tranſubſtantiatione, ſicut & Apoftolis

.

yun
o
a
rer
mi
ſit
div
ret
Po
il
guo
jten
red
ſan
pr.
zni
der
ſio⸗
H
&
D.

—

tes ol⸗
lit eni
Aut⸗
iaqvo⸗
enece⸗
Gunl
co⸗
Uit,
Gennun
Pnrir
hriuset
onn

—
Alg. 1
iß
n)
litc
Kon.
ale6
&A
ſuth⸗
iften⸗
t ,.

Dete

lie.
e es
D⸗
ſbus⸗
imot
etut,
les⸗
hem
olto⸗
int⸗
li

EUNTIBUS IN EMMAUS. 187

Et ipſe evanuit (græcè diſparuit) ex oculis eo-
rum, ſolo ſuæ voluntatis arbitrio, cùm ſc. Cor-
poris ſui delectabilem præſentiam per dotem
agilitatis & ſubtilitatis ſubduxit: Latinè enim
rectè dicitur evaneſcere, quod ex oculis, cùm
minùs cogitamus, ſubtrahitur. Videri aut de-
ſiit, tum quòd humana fragilitas Corporis re-
divivi Majeſtatem non ferret, tum ut oſtende-
ret Corpus ſuſcitatum non ampliùs egere cor-
poreo & ſenſibili cibo, atque ut Diſcipuli ad-
diſcerent, carere Ejus Corporis conſpectu,
quod planè ab ipſis poſtea tollendum erat;
item ut ſubtractà Ipſius præſentiâ edò celerius
redirent ad Apoſtolos, ſicut ob eandem cau-
ſam à Magdalena tangi noluit & detineri; de-
mum ut juxta ſpiritum Illum diligerent, qui
præſentiam carnis ſubtrahens manet tamen in
anima, quæ oculis fidei Eundem magis cernit,
quàm
neque cogitantibus neque exſpectantibus, dataà eſt
Euchariſtia in cœna. 4. Finitâà cœnâ Dominus Apo-
ſtolis Corpus ſuum dedit, hic verò in principio, B-
Hic principium finis erat, quoniam ſtatim evanuit;
& quidem ſub ipſa fractione panis; unde B Petrus
Dam. infert: Habemus, Dominum inſtituiſſe Communio
nem ſub utraque ſpecie, quæ aliquando in Eccleſia fuit uſita-
ta; & rurſus ſub altera tantàùm, quæ mod competit Laicis,
& Diſcipulis in Emmaus obvenit. Denique non ob-
ſtat illud Chriſti Matth. 26. Non bibam amodo ae hoc ge-
nimine vitis uſque in diem illum, cum illud bibam vobiſeum
novum in Regne Patris mei: Præterquam enim quèd de
Potu aut de vino conſecrato in cœna Emauntma ni-
hil in Evangelio legatur, jam Chriſtus fuſcitatus in

Regno erat; & illd nocte comedit partem piſcis aſſi
& favum mellis.

198 8 APARFT DoMINuS DrIScCIPULIS
quàm corporis. Hinc & jam antea Ejus præ-
ſentiæ ac gratiæ effectum intus ſentiebant,
quem tamen nondum agnoverant: Miraban-
tur cordis ſui ardorem, dum loqueretur ipſis in
via, licèt à quo inflammarentur, ignorarent.

Index Magiſtri ardor ille erat; & effectus bo-

næ prædicationis eſt habere cor intus ardens
vel per contritionem de peccatis, vel per vir-

tutis æternæque vitæ defiderium. Poſt abi-

tum JESUutique non ceſſârunt duo illi boni
Viri de Eo confabulari ac dicere: Quitandem
factum eſt, ut tam ſerò Eum agnoſceremus?
Niſi mens noſtra caligine quâdam tecta fuiſ-
ſet, utl oculi noſtri quâdam nebulà offuſi, po-
tueramus Eum, antequam nobiſcum accum-
beret, agnoſcere ex docendi modo & Divina
efficacia animos incendente, qualem ſentire
quondam ipſo docente ſolebamus.
Et ſurgentes eddem bord regreſſi ſunt in Jeruſa-
lem. Alas addidit amor: Nec fatigatio ex pau-
loò ante confecto itinere, nec viæ prolixitas,
nec nox ingruens eos retardavit. Facta eſt
illis quaſi ex veſpera dies oriens præ gaudio &
aviditate hæc aliis nuntiandi Diſcipulis. Po-
terant dicere, quod illi leproſi, qui erant in
porta Samariæ 4. Reg. 7. v. 9. Hæc dies boni nuntii
eſt: Si tacuerimus & noluerimus nuntiare uſque ma-
ne, ſceleris arguemur. .
Et invenerunt congregatos undecim, & eos, qui
cum illis erant. Quia diſceſſerat Jjudas Iſcario-
tes, & interruperat ſacrum numerum duo-
denarium, erant adhuc undecim Apoſtoli:
Veri-

ls
us e.
tiebent,

gliraben⸗

, iplen
orurent
eusbe⸗
8 arbee
perni.
lt i
Uibor
tacen
rennuet
fu
ulo.
gecon
Dirin
ſentte

n
Nnin
liltes
ie
ſoo
Nt.
i
⸗

EUNTIBVUS IN EMMAUsS. 189

Veriſimile eſt hos omnes unà adhuc fuiſſe, cum
Emmauntini illi Diſcipuli advenirent; paulèò
poſt tamen Thomam, quæ dicebantur, non
credentem, sliquàâ urgente causâ, ante Do-
mini ad illos januis clauſis adventum abiiſſe.
Quanquam, ſi etiam jam abfuiſſet Thomas,
tamen Diſcipuli hi poſſent dici perveniſſe ad
illos undecim, quia poſt ſuſpendium Judæ hoc
erat peculjare Apoſtolorum nomen, ita ut ma-
jor eorum numerus explicaretur hàc voce Un-
decim, etiamſi unus aut alter abeſſet, aut etiam-
ſi alii ex aliis, præſertim Diſcipulis, cum illis
eſſent, qui & hic aderant. Dicentes, quòd
ſurrexit Dominus &ic. Hoc participium dicen-
tes in græco accuſativi cass eſt uεινν, de-
notans ergo Apoſtolos (non Diſcipulos ex
Emmaus venientes) teſtantes de Reſurrectio-
ne Domini vera, hujüsque indice apparitio-

ne Petro facta: De qua jam ſupra. His ita-

que ſua nova de Chriſto enarrantibus addide-
runt & illi ſua, atque ita mutuâ collatione con-
firmabatur fides, mutuisque officiis utl inter
ipſos, ita in Magiſtrum novis quaſi concep-
tis flammis creſcebat charitas. Addamus Re-
flexiones Morales, quas præſens potiſſimùm
hiſtoria præ aliis copioſiores ſuggerit.

SENSUS MORALIS.
H loquebantur ad invicem de bis, quæ accide-
rant. Ex abundantia cordis os loquitur.
Qui DEUM diligunt, de DEO rebuúsque ſan-
&dtis diſſerunt: Qui de terra eſt, de terra lo-
quitur.

APPARET DOMINUS DISCIPULIS

190

—..

quitur (). Exhibet ſe IESUS intimiùs præ-
ſentem iis, qui de Ipſo pios ſermones miſ-

cent, gratiam conferens uberiorem: Appropin-

quans ibat cum illis. Contingit quoque, ut piæ
animæ ambulent cum IIlo, & ignorent; Iium
ſe inhabitantem poſſideant, & tamen abſen-
tem putent; ſed ideo eorum quaſi tenet ocu-

Ios

(yy) Cor ſapientis erudiet os ejus &. Prov. 16. Si cor

eſt ſapiens, erudit os ſapiénsque reddit; ſi cor inſi-

piens eſt, inſipiens quoque os erit. Si cor D EO
plenum eſt, eructat verbum bonum ac Divinum,
linguämque Spiritûs S. calamum efficit juxza illud
Pſ. 44. Erutctavit ecor meum verbum bonum, dico ego opera
mea Regi: Lingua mea calamus ſoribæ &c.; cùm econtra
lIingua perverſa, ſpurca, maledica, blaſphema &c.
proferens ſit calamus & organum cacodæmonum.
Hinc Aug. in Pfſ. Fr. Cibos, inquit, amaritudinis non
das ventri tuo; & cibos iniquitatis das linguæ maligna!
Sieut eligis, quo veſcaris, ſie elige, quod loquaris. Ponde-
remus verba, quæ loquimur, num prudente Chri-
ſtiano ſint digna? Verba prudentium ſtaterâ ponderabun.
tur Eccl. 21. & Pſ. 144. Potentiam tuam pronuntiabunt,
magnificentiam gloriæ ſandtitatis tuæ loquentur, & mirabi-
lia tua narrabunt, virtutem terribiliun tuorum dicent, &
magnituadinem tuam narrabunt: Memoriam abundantiez ſua.

vitatis tuæ erutctabunt &c. Taliter & talia verus Chriſti

ſectator loquitur. Nefas eſt, inquit Philo in L de
Decal., per quod profertur nomen illud ſanéäéiſſimum (Je-
hova ſc. ſeu OE) quigquam turpe egredi &o. Quid il-
le dixiſſet', ſi Chriſtianus fuiſſet, Auguſtiſſimumque
agnoviſſet Sacramentum? Quæ veniæ, ait D. Chryſ.
hom. 4 ad baptiz., nobis dabitur, imò ver quæ ſupplicia
non penademus, quando linguam noſtram, quàâ Dominicam car-
nern deguſtamus, linguam effcimus diaboli &.

- —

UIS

—

hibs e⸗
Dnes n
Amn
e,ute
tzIn
dſen
Uer del⸗

1. Kck
coril.
DC
ivivon,
nill

ecONn

ena e
nonun,

irin

ie
Ponte⸗
C.
rlau
ithann
nri⸗
,
iſu
ii
&*
l⸗
idi⸗
nae
tt
Pls
c

EUNTIBUS IN EMMAUs. 191

los Dominus, ut fidem exerceat, charitatem
perficiat ſuèque deſiderium magis accendat.
2. Et eſtis triſtes? Eſt triſtitia carnis, quæ
mortem operatur, & eſt triſtitia ſecunduùm
DEUM, quæ vitam operatur & ſalutem. Tri-
ſtitia de Chriſti ESU paſſione & morte, cu-
jus per peccata noſtra cauſæ ſumus, adeò, ut
verè dici nobis poſſit Auctorem vitœ interfeciſtis,
ſalutaris eſt, quia ex amore pœnitente & Chri-
ſti paſſioni compatiente procedit: Si compati-
mur, &; conglorificabimur ad Rom. 8.
3. Tu ſclus peregrinus es & . Quot Chriſtia-
ni in Eccleſia ita ſunt peregrini & hoſpites, ut
Chriſtum & ejus myſteria, prœcepta, promiſ-
ſa vix cognoſcant poſt tot ſæculorum ſeriem,
tot vaticinia, tot prædicationes, tot miracu-
la? Sic peregrinum eſſe in Jeruſalem crimen
eſt. Verùm aliâà quâpiam ratione peregrinum
eſſe virtus eſt, & Chriſtiani hominis officium;
exiſtimare ſc. & gerere ſe ſicut peregrinum in
hoc mundo. Ex iis debemus eſſe, qui utuntur
boc mundo, tanquam non utantur I. ad Cor. 7. v.
31. ut nec mundum, nec rem prorſus ullam
in mundo manſoriaâ dilectione diligamus; ùt
loquitur S Aug. (ze). Sic Abraham creden-
tium
(zu) L. Ide dodr. Chriſt. c. 35. Omnium Divina-
rum Seripturarum plenitudo és ſenis eſt dilectio rei, quàä fru⸗
endum eſt ſe. DEI; & rei, quæ nobiſoum ed frui poteſt, ſc.

proxmi. Hoe ergo ut noſſemus atque poſſemus, facta eſt
tota pro ſalute noſtra per Divinam providentiam diſpenſa-

tio temporalis, quà adebemus uti, non quaſi manſorid quädam

dilecétione atque delectatione, ſed tranſiteria potius, tanquam

I92 AFPARET DOMINUS DIsCIPüLIS

tium Pater cœterique Patriarchæ peregrinos
ſe & hoſpites ſuper terram exiſtimàrunt, & vi-
tam ſuam peregrinationem appellârunt. Abra-
ham ſide demoratus eſt, ait Apoſt. ad Hebr. 11.,
in terra repromiſſionis, tanquam in aliena, in caſulis
babitando cum Iaac & Jacob cobæredibus repromiſ-
ſionis ejusdem. Exſpetctabat enim fſundamenta haben-
tem civitatem, cujus artifex & conditor DEUS --
Juxta fidem defuncti ſunt omnes iſti, non acceptis
repromiſſionibus, ſed à longè eas aſpicientes, & ſalu
tantes, &s vonfitentes, quia peregrini & boſpites ſunt
ſuper terram. Qui enim hac dicunt, ſignificant ſe
patriam inquirere: Et ſiquidem ipſius meminiſſent,
de qua exierunt, habebant utique tempus revertendi;
nunc autem meliorem appetunt. ideſt, cœleſtem. Ideo
DEUS non confunditur vocari DEUSeorum; pa-
ravit enim illis civitatem Eodem ſpiritu David
Rex ait, DUM orans: Advena ego ſum apud te
& peregrinus ſicut omnes Patres mei Sic quoque
affecti debent eſſe Chriſtiani, ad quos propter-
ea Petr. ep tI. c. 2. v. 11. Chariſſimi obſecro vos tan-
quam advenas & peregrinos abſtinere vos à Carnalibus
deſideriis, quæ militant adversus animam Quam-
diu ſumus in corpore, peregrinamur à Domi-
no. Quodlibet hic abundet, nondum ſumus
in illa patria, quò redire feſtinamus ce).
4‧ 1¾

viæ , tanquam vehiculorum vel aliorum quorumlibet inſtru-

4 „ .
rimur, diligamus.

(acn) Hinc idem Aug. Enarr. in Pſ. 85. * Cui pe-
„regrinatio dulcis eſt, non amat patriam: Si dulcis

mentorum, ut ez, quibus ferimur, propter illud, ad quod ſe-

4.
erat
Ovid
DEC
cipwe
ris ad
tili,

husg

—
velt
„grIn
„N 4
in
vam
„Kluen
„rean
„Eten

„vie

„lolit

fides
gone

„donon
pnodis
„inus
„hil
„DE
Hmus.
„lece
„dis 4
„fune
„mun
„miſ
„ter
„0m
„ni⸗

eregrie
rundEn
In. .
Hebrll,
Hinalli
npn.
eitolein⸗

inſt
feittn
Sen.1
Njunn,
t D
nan
eoge
ponet
,ntn
ncht
ſe⸗
Doc-
ſous
41
—
nfn
ul

Ciiſe
igulen

EUNTIBUS IN EMMAUS. 193

4. Tu ſolus peregrinus es? Verè peregrinus

erat Dominus, ùt ſupra annotavimus pag. 165.

Quid enim peregrinum magls, quàm homo
DEUS? Peregrinus totàâ equidem vitâ, præ-
cipuè tamen poſtquam reſurrexit; cuùm in ter-
ris adhuc egit corpore jam conſtans immor-
tali, ſplendido, fubtili, agili, & nihilominus
has glorioſas dotes ita attemperavit, ut ſe ad-
j N huc
„eſt patria, amara eſt peregrinatio: Si amara pere-
„grinatio, totâ die tribulatio: Quando non elt tri=
„bulatio? Quando in patria delectatio. Dellktationes
„in dextera tua uſque in ſenem. Ibi viſio ſiné defectu „
„amor ſinè faftidio. Sed ſint copiæ, redundet af-
„fluentia hujus ſæculi, detur ſecuritas, quòd non pe-
„reant. Dicat DEUS deſuper: ternus in his eris,
„&terna tecum erunt iſta; ſed faciem meam non
„videbis. Nemo carnem conſulat, ſpiritum con-

„ſulite; reſpondeat vobis cor veſtrum zreſpondeat

„fides, ſpes, charitas, quæ in vobis eſſe cepit. Er-
„goône ſi acciperemus ſecuritatem nos in affluentia
„bonorum ſæcularium ſemper futuros, & diceret
„nobis DEUS: Feciem meam non videbitis, gaudere-
„Mmus in illis bonis? Eligeret fortè aliquis gaudere,
„& dicere: Abundant mihi iſta, bene mihi eſt, ni-
„hil ampliùs quæro. Nondum cœpit eſſe amator
„DEI, nondum cœpit ſuſpirare tanquam peregri-
„nus. Abſit, abſit. Recedant omnia ſeductoria,
„lvecedant blandimenta falſa; recedant ea, quæ no-
„bis quotidie dicunt: Mli eſt DEUStuus? Pſ. 14. Ef-
„fundamus ſuper nos animam noſtram, confitea-
„mur in lacrymis, gemamus in confeſſionibus, in
„miſeriis ſuſpiremus. Quicquid nobis adeſt præ-
„ter DEUM enoſtrum, non eſt dulce: Nolumus
„omnia, quæ dedit; ſi non dat ſe ipſum, qui om.
„nia dedit. „ Ita Aug. HW

194 APFPARET DOMINUS DIscPULIS

.

huc ſuis ſuâmque præſentiam poſſet indulge-
re. Peorro, quemadmodum peregrini ignoti
ſunt, ſic Chriſtus peregrinus & ignotus fuit in
Jeruſalem; ignotus Principibus Sacerdotum,

ignotus Phariſæis & Scribis, ignotus plerisque

de populo, qui DEUMMeſſe aut Meſſiam non
cognoverunt, aut ſuboriente quodam lumine
cognoſcere noluerunt. Hinc Pſ. 68. Extra-
neus, ait, factus ſum fratribus meis, & peregrinus
filus Matris meæ. Et Paul. I. ad Cor 2. Si cog-
noviſſent, nunquam Dominum gloriæ crucifixiſſent.
Non cognoverunt, ideo crucifixerunt: Pe-
regrinum peregrinis etiam cruciatibus affece-
runt. Nênne enim crux peregrina erat à Chri-
ſto Domino? Noônne cruciatus illi omnes &

opprobria, quæ ſuſtinuit, peregrina erant à

corpore & animo nullàâ peccati labe inquina-
to? Noônne, que evenerunt illi in Jeruſalem,
peregriniſſima erant & maximè aliena ab ho-
mine D EO? Et tamen illa omnia peregrina
& à ſe aliena ſuſcepit in ſe, cùm factus eſt ho-
mo ſimilis nobis peregrinans ſuper terram.

Qud reſpexiſſe videtur Iſaias c. 28. Ut faciat

opus ſuum, alienum opus ejus; ut operetur opus ſu;
um, peregrinum eſt opus ejus ab eo (bbb). Putamus
ſæpe

(Cobb) In quæ verba D Greg. hom. 16 in Ezech.

Opus DEI eft, animas quas orea vit colligere, & ad ægterne
lucis gaudia revocare; flagellari autem, erucifigi, mori
ſepeliri non hoc in ſua ſubſtantia opus DEI eſt, ſed opus ho-

Sinis peccateris, qui hac omnia meruit per peccætum: Se.

—

——

ſepel
ſegui⸗
pogne
tius
fimas
miſer
dono⸗
loſiag
hoſtr
gue
cjem
guen
ien

oput .
mala
durit
eipun
leed
llnel
Gſ
fier
Pere
tem
ſuun
ex.
lien
Mr
Cen

peecata neſtra ipſe pertulit ſuper lignum & e. Item: Alienum

VLNS
er icbi⸗
rini ignon
Stus futi
cercorun
Plerie
eſſamen
am unt
609. Lun
ſengin

2. l

liſtrſ
erul⸗ R
buslee
rati
oNet
n ern
e inluii⸗
eruſln
al

1sel
tertmn
U hus
.
Dlten
ſpne
—
Hied
A
nen
g

:
ſim

EUNTIBUS IN EMMAVUs. 195

ſæpe homines miſelli actiones quasdam & ob-
ſequia proximo præſtanda nos dedecere, re-
pugnare ſtatui & conditioni noſtræ, cùm po-
tiùs altiore etiam loco poſiti ſimus, ut ad in-
fima & infirma reſpiciamus, condeſcendamus
miſeriæ proximi noſtri, mala ab eo arceamus,
bono invigilemus, imò omnibus cum Apoſto-
lo fiamus omnia, immolantes etiam commoda
noſtra utilitati publicæ & communi ſaluti: Ita
quæ quaſi aliena à nobis videntur, faciendo fa-
ciemus noſtra, i. e. noſtra eò adcuratiùs exe-
quemur, & vocationi ſatisfaciemus. Adhæc ſi
alienum à Deo fuit pati & mori, paſſus tamen &
. N 2 mor-

epus feeit, ut faceret proprium; quia per boc quod infirmans
mala noſtra ſuſtinuit, nos ad fortitudinis ſur gloriam per-
duxit &c. Peregrinam à Meſſia & Redemptore Diſ-
cipuli putabant paſſionem & crucifixionem, cùm
dicebant, Nos ſperabamus quòd redempturus eſſet
Iſraël, ipie verò crucifixus eſt: At Cſtriſtus oſten-
dit ſe opus peregrinum feciſſe opus proprium, ut
faceret opus ſuum: Pati ſcilicet ac crucifigi erat
Peregrinum & alienum à DEO opus, patiendo au-
tem & moriendo proprium ſibi fecit, ut faceret opus
ſuum i. e. ut Iſfrael redimeret: Redimere enim Iſracël
ex omnibus iniquitatibus ſuis opus DEI eſt; opus
alienum à DEO eſt crucifſigi: Opus ergo hoc alie-
num fecit, ut opus alienum faciendo opus ſuum fa-
ceret. Nonne, ajebat, oportuit Cbriſtum pati &c. Q. d.
Exiſtimatis Diſcipuli, alienum opus à Meſſia eſſe
Pati & crucifigi? Alienum efſt utique & peregri-
num, ſed hoc'opus alienum facere oportuit, ut fa-
ceret opus ſuum, i. e, ut intraret in gloriam ſuam, ut
conſtitueret ſibi Regnum in hominibus ſanguine ſuo
redemptis, ex quo ſumma Ei gloria proveniret.

196 ArFARET DOMINUS DIscIPULIs

mortuus eſt noſtri causâ, quantò magls nos,
quibus nihil aliud debetur, ſuſcip'emus dura &
aſpera, ut amorem mutuum conteſtemur (cc).
5. Vir Propheta, potens in opere, & ſermone.
Primum opus, deinde ſermo, ait Theophyl.
Nullus enim ſermo doctoris firmus eſt, mſi
prius docens ſe factorem declaret. Videtur
ſanè in his verbis deſcripta vita boni Epiſcopi
ſeu Paſtoris animarum: Nam debet eſſe Vir
animo & virtute, fortis in urgenda diſciplina,
& tollendis ſcandalis &c. Propbeta non tantùm
prævidens, ſed & prœædicans DEl voluntatem,
æternæ gloriæ remunerationem probis, ge-
hennæ ſupplicia impiis prænuntians. Potens ope-
ye & tantàâà vitæ ſanctitate, ut iram DEl con-
tra populum conceptam cum Moyſe detineat:
Potens ſermone, ne inter eos cenſeatur, de qui-
bus Iſaias c. 56. Canes muti non valentes latrare
SE&: In utroque potens coram DEO, ut Zzelo
& ſiti ejus gloriæ uratur, ſolicitus ambulare cum

DEO; un & idem Moyſes juſſus eſt: Ambula

coram

. .
(ece) Hinc ep. 1. Petr. c. 4 Nolite peregrinari in ſervo⸗
re, qui ad tentationem vobis ſit, quaſi novi aliquid vobi⸗
contingat &c. i e Ne videatur vobis nova res fervor,
ardor five incendium tribulationis, quod vobis con-
tingit, ut probemini &c. Peregrinabantur tali mo-
do Diſtiguli Emmauntini in fervore ſeu incendio

paſſionis Chriſti uti re novàâ, ac ſi à Prophetis & Le-

ge nunquam fuiſſet prædicta; & oſtendit illis con-
Wariurmn Dominus, aperuit conſonantia Propheta-
rum teſtimonia, declaravit figuras paſſionem ſuam
Præſignantes; uti ſupra attulimus &7c.

—

—

Coramf
ſicaxe
propr
re no
6.
ſut,
Gnn.
Dicipr
einer
Nem
(lien
cbla
ſiluten
Epozin
lendr
Viden
ciend
Gnlee

(A
ei ſi
tate he
tii⸗ 4
uia
lala
Nn
ſarent
bat 1
Et
ce ſol

ecaj
fatu

UIIS

Melenon
slel
emnur a,

6

Thevyne
8 eſt, N
Vicen

iLriden

et ele
Gileipin
Ontanttt
luntaen
bis,E
Pitenete
DLI.
detde
r ell
ler Mn
Du 1
lutm
N
—
inſn,
ui
sfand,
bis
nin⸗
neenko
l⸗
1s .
n ſus

EUNTIBUS IN EMMAUs.§. 197

coram me, & eſto perfettus &c.: In utroque ef-
fic ax coram populo, ut ejus ſalutem magls quàm
propria emolumehta ſpeétet, ad quæ reſpice-
re nonniſi mercenariorum eſt (dad).
6. Oſtulti & tardi corde & c. Corripiet me ju-
ſtus, alt Vates Regius Pſ. 140., in miſericordia,
E& increpabit me &o. Sic juſtiſſimus Dominus
Diſcipulos corripit in miſericordia; duriuſcu-
lè increpat, ut corriget; vulnerat, ut ſanet:
Nam utt eſt in Prov c. 27. Meliora ſimt vulnera
diligentis, quàm fraudulenta oſcula occidentis. Oſ-

cula dæmonis odio habentis mortem ferunt;

ſalutem econtra vulnera diligentis Chriſti:
Lgo, inquit Apoc. 3., quos amo, vaſtigo. Repel-

lendæ non funt increpationes utiles, etiamſi

videantur habere aliquid amaritudinis; reji-
ciendæ potiùs laudantium blanditiæ, etſi enim
dulcedinem præferant, fel & venenum habent
N 3 re-

(Add) Egregié D Greg. IL- I. ep 24. Qui, inquit,
ooci ſui neceſſttate exigitur ſumma dicere, bäc edaem neceſſe-
tate compellitur ſumma monſtrare IUla nämque vox liten:
tius auditorum cor penetrat, quam aicentis vita commendat 5
uia quod loquendo præcipit, oftendendo adjuvat &. De S.
alachia p. fcribit S. Bern. Malachias ipſe Rector,
ipſe regula fratrum; legebant in rita ejus, quomodo con ver-
ſarentur. Item: Legem, quam imponebat aliis, ipſe portaz.
at Epiſcopus & Magiſter && De exemplo Catonis Vi-
ri Ethnici refert deneca ep 104. Cato per mediasAfri-
cæ ſolitudines pedes duxit exereitum, & quoties aquæ fuerat

oecaſio, noviſimus bibit. Unde apud Lucanum L. 9 ſic

fatur Cato:

Deßiciat (ſcil. miles) / quo fuerit diſerimine notum,
Dux an miles esm G&c, Nolebat ſc, à militibus diſ-

198 ArFrPARET DOMINUS DISsCPULIS

reconditum. Hinc porro precatur David Pſ.
cit. Oleum peccatoris non impinguet caput meum & .
Felices Diſcipulos, quorum emendationi ipſe
Dominus inſtat; gratulari eos oportet ſibi-
metipſis & gaudere de dignatione hac Divinæ
caſtigationis &c. Felices nos, ſi tali ratio-

ne etiam nobis dignetur iraſci & noſtræ cor-

rectioni ſe quaſi impendat Dominus & c. Ex-
cipiamus animo ſincero & humili reprehen-
ſiones paternas, quibus intus & ad cor loqui-
tur &c. Qui illuſor ſt, non audit cùm arguitur
Prov. 13. & Prov. 25. Inauris aurea & margari-
tum fulgens, qui arguit ſapientem & aurem obedien-
tem &6. Talis inauris aurea fuit Diſcipulis illis
ſermo Domini: Qui autem amicam correptio-
nem reſpuit, inaurem abjicit auream & c. (eee).
7. Monne

crimine quodam ſegregari, ut illis in omnibus exem-
plo præluceret; uti de eodem idem Lucan.
Ipſe manu ſua pila gerens, præcrait anheli
Mlilitis ora pedes: Monſtrat tolerare labores,
Non jubet: Et nulla vehitur cervice ſupinus
Carpentéôve ſedens z ſomni parciſſimus ipſe eſt,
Ultimus hauſtor aquæ &c. J
Et cùm olim miles galeâ ad eum aquam ferret,
-- Mene (ajebat) gegener unum
Miles in bae turba vacuum vertute putaſti?
— -= ⸗£ Fic concitus ira
Excuſſit galeam, ſußfecitque omnibus unda. Quia ſc.
ſuffecit Ducis exemplum. .
(eece) In exemplum ſit Eccleſiæ ſummus Paſtor D.
Petrus, qui à D. Paulo reprehenſus non tulit impa-
tienter, ſed humiliter reprehenſionem excepit. Qued
⁸ Paulo ſiebat, ait Aug. ep. 19., utiliter libertate ebaritstis,

—

—

UlIS

Dandd
tneun’

Ttionige

ortet ſ
1e Diere
lalitaio⸗
Altree.
se ln
epreten.
ror loln
Norir
Ze
llette
Polen
vrreptt
1 Mir.
—

uteten

EUNTITBUS IN EMMAUs. 199

7. Nonne hac oportuit pati Chbriſtum & c.?2 Ne-
quaquam à nobis alienum putemus pati, ſi

Chriſtiani ſumus: Hæc via ſalutis eſt à Chri-

ſto non ſolùm monſtrata, ſed & calcata: Hæc
via Capitis noſtri, hæc via membrorum, hæc
Eccleſiæ ommumque electorum via. Fruſtra
viam faciliorem, commodiorem, deprava-

teque naturæ deſideriis blandientem quæ-

rimus. Sanctificari & ſalvari niſi per pœni-
tentiam & crucem non poſſumus. Quomam
per multas tribulationes oportet nos intrare in Reg-
num DEI Act. 14. v. 21. & 1. Petr. 4 v. 13. Com-

municantes Chriſti paſſionibus gaudete, ut & in re.
velatione gloriæ ejus gaudeatis exultantes. * Chri-

„ſti promiſſis non credis? Quid tibi promiſit
„Chriſtus niſi quod ofſtendit in ſe? Quid o-
„ſtendit in ſe? Mortuus eſt, & reſurrexit, &
„aſcenditin cœlum. Vis ſequi? Imitare paſ-
„ſionem; exſpecta promiſſionem. Quare amas
„habere, quod Chriſtus, ſi times pati, quod
„Chriſtus?, ‚S. Aug. in Pſ. 96. Intravit Chri-
N 4 ſtus

Petrus ſanctaà ac benigni pietate accepit; atque rarius & ſan-
&tius exemplum peſteris præbuit, quo non dedignarentur, ſicu.
bi fortè tramitem reliquiſſent, etiam a poſterioribus corrigi.
Præbuit exemplum & Paulus » quo confidenter auderent etiam
minores majoribus pro defendenda veritate Evangelica, ſalva
fraternä charitate, reſiffere. Eft laus juſtæ libertatis in Pau-
lo, & ſanite bumilitatis in Petro &c. Et D. Gregor, in
EKzech. hom. 18. A minore ſuo Petrus reprebenditur, & re-

prehendi non dedignatur Gc. Item: Fadtus eſt ſequens mino-

ris ſui Petrus, quatenus qui primus erat in Apofſtolatus eul-
mins, Aet primus & in bumilitate Or.

209 APPARET DoOMINuS DISscCIPüILIS

ſtus per paſſionem & crucem in gloriam Juam

& ſibi debitam; & nos intrare per meras deli-

cias volumus in gloriam alienam, quâ toties ex-
cidimus? Aſcendebat Salomon 3. Reg. 10.

per medios Leones aureos in ſolium ſuum,

Chriſtus autem thronum conſcendit ſuum per
medios Leones veros ſeu Leonibus ſæviores
hoſtes ſuos & carnifices &c. Sic & aſcendit
David per multas, quas à Saule pertulit per-
ſecutiones &c. Sic & Joſeph, in ciſternam
prius & carcerem miſſus & c. Omnes, qui piè vo-
lunt vivere, in Chriſto ES Uperſecutionem patien-
tur, ait Paulus 2. ad Timoth. 3. Ex quibus ver-
bis infert Gregor. L. 6. ep. 27. Ego, inquiens,
Rdenter dico, quia minus biè vivis, ſi minus perſe-

cutionem tuleris. Cæduntur atque expoliuntur

ferro lapides, ut in præclaro àa dificio & no-
bili palatio reponantur: Cæduntur atque poli-
untur adverſis homines, ut cœleſti habitatio-
ni inferantur. Tranſivimus per janem & aquam,
& eduxiſti nos in refrigerium Pſ. 6 y. & Iſa. 28.
juxta verſ. LXX. Qui ablabtati eſtis, tribulatio-
nem ſuper tribulationem exſpectate, Nem ſuper ſpem
inde concipientes &c.
8. Se ſinxit longius ire; ſed retineri volebat
Dominus. Deſerit animam aliquando, non
ut deſerat; ſed ut ardentius revocetur ac re-
tineatur. Hinc S. Bernard. Serm. 47. in Cant.
Simulabat ſelongius ire Dominus; ſed volebat audire:
Mane nobiſcum &c. Mtiusmodi Jalutarem diſpen-

Jationem, quam tunc Verbum corporaliter exbibuit,

non

—

noft
iia
abien
huum
Eun
Glce
pet!
Geſen
noſt
am;
tem
9
D. 6
lüm
Co⸗
op
uts
o
tobat

ſtllhr

Ger
nuen
gelea
te

leſh ien
ense.

kotſeser.

Reg n
n Ton

Glune.
ſerigan

enci

Ulte.

lternan
lieir
ter
bnsren
gliet⸗
en
lumit
CNo⸗
Eeo
igto⸗
Hun,
1,49
lih

1

ebet

el

le⸗
1
.
,.
N 1

EUNTIBUS IN EMMAVUg. 201

non ceſſat identidem ſpirituali ſuo modo cum devota
Iibi anima ſedulò attitare. Præteriens teneri vult;
abiens revocari: Neque enim boc irrevocabile Ver-
bum: It & redit pro beneplacito ſuu. Cogamus
Eum & nos cum Diſcipulis, profuſis lacrymis
dicentes: Inclinata eſt jam vita, tetra immi-
net nox, mors inſtat &c. Mane nobiſcum; ne
deſeras nos! Tam craſſis in tenebris eſto lux
noſtra! Emitte lucem tuam & veritatem tu-
am; ipſa nos deducant & adducant in mon-

tem ſanctum tuum & in tabernacula tua Pſ. 42.

9. Coëgerunt eum & . Ex hoc exemplo, ait
D. Greg., colligitur, quia peregrini non ſo-
lum invitandi ſunt, ſed etiam trahendi &c.
Cogendi ſunt pauperes; ubi parvàâ coactione
opus erit, quia facilè trahentur. Quære illos
ut S. Paula, de qua D. Hier. ep. 27. Paula oli-
nicos curioſiſimè tota urbe perquirens, damnum pu-
tabat, ſi quisquam debilis & eſuriens cibis ſuſtenta-
vetur alterius & . Hoſpites quæſivit Abraham
Gen. 28. Cucurrit in occurſu eorum de oſtio taber-
naculi, & dum homines ſe putat excipere, An-
gelos excepit; de quo Paulus ad Hebr. 13. Hoſ-
vitalitatis nolite obliviſci, per banc enim latuerunt
quidam Angelis hoſpitio exceptis: Dicuntur latuiſ-
ſe alios homines & ſe ipſos, quia neſciebant
eſſe Angelos. Hinc Chryſ. Conc. 2. de Laza-
ro: Pro foribus ſedens Abraham introducebat præ-
tereuntes omnes: Et quemadmodum piſcator jatto in
mare reti, piſcem quidem attrabit, attrabit autem
Frequenter & aurum é margarithas, itidem & hic
N f/ re

202 ArFPARET DOMINUS DISCIPULIS

reti captans bomines, piſcatus eſt tandem &) Ange-
los, quodjue mireris, etiam inſciens &̃. Majus
quidpiam contigit his duobus Diſcipulis, qui
dum hominem ſe putant ad hoſpitium coge-
re & domum inducere, coëgerunt DEUM,
& domum induxerunt. Similiter qui nunc
pauperes excipiunt, fovent, alunt, homines

ſe arbitrantur excipere, ſed in extremo die

audient ſe excepiſſe D EUM: Quod uni, in-

quiet, ex minimis meis feciſtis, mibi Jeciſtis (W.).

10. Et cognoverunt eum in fractione panis. In
triplici fractione panis Dominus cognoſcitur:
I. In fractione panis vulgaris ſeu porrectione
ele-

(Iff) Hinc Aug. Serm. 235. &c. Hac, ait, boſpita-
litatis merces. Tene hoſpitem, ſi vis agnoſcere Salvatorem.
Quod tulerat infidelitas, reddidit hoſpitalitas An neſcitis,
qiuia ſiquem Chriſtianum ſuſceperitis, ipfum ſuſoipitis? Non-
ze ipſe dicit: Hoſpes fui, & ſuſcepiſtis me &ο --⸗
Cùm ergo Chriſtianus Cbriſtianum ſuſcipit, ſerviunt membra
membris; ſed éê gaudet Caput, & ſibi imputat datum, quod
membro ejus fuerit erogatum. Ho ergo paſoatur Chriſtus eſu-
riens, aceipiat potum ſitiens, veſtiatur nudus, ſuſcipiatur
peregrinus, viſitetur æagrotus. Hoc habet neoeſſitas itineris. Sie
in iſta peregrinatione vivendum eſt, ubi eget Chriſtus Eget
in ſuis; plenus eſt in ſe: Sed qui eget in ſuis, & plenus eſt in
ſe, egentes adducit ad ſe. Kt S. Greg hom. 23. Auaien-
do pracepta DEI illuminati non ſunt (duo illi Di (cipuli)
facienao illuminati ſunt. Non enim auditores Legis ju-
ſti ſunt apud DEUM; ſed fadores Legis juſtifica-
buntur ad Rom. 2. Quisquis ergo vult audita intelligere,
Ffeſtinet eaz, quæ jam audire potuit, opere implere. Ecce Do-
minus non eſt cognitus, oum loqueretur & dignatus eſt cog-

noſei, dux paſcitur. Heſpitalitatem ergo ailigite z charitatis

epera amate GSe.

6

Meu
lineo
n e
NoN
Ui drde
nomine
no
nie
Cti.
Ceſu
eCiode
e
—
. hetr
atena
, 1
N
“
non
e
%
Aden
Pu)
her
10.
5ℳ

„

EUNTIBUS IN EMMAUsS. 2023

eleemoſynæ aliisque operibus charitatis; de
quibus modò diétum. 2. In explanatione ver-
bi Divini, de quo illud Thren. 4. Parvuli pe-
tierunt panem, & non erat, qui frangeret eis &.

Licèt enim in præſente hiſtoria ſub ipſa ver-

bi DElI ſeu Scripturarum expoſitione Domi-
nus nondum voluerit ſtatim agnoſci, erat ta-
men iſta optima præparatio ad meliorem ag.
