luntate, ut Incarnatio, Aſcenſio & c.; quæ-
dam autem ſimul ex hominum voluntate, ut
paſſio &c.: Quoad illa, quæ ex DEl volun-
tate

(uuu) Hinc Aug. Ommnes ambages aufert: Viſus eſt ;
taltus eſt; manaucavit & ne in aliquo ſenſus humanos lu⸗
difiezſſe videretur, mittit manus ad Seripturas, ut etſi ma-
g'ieis artibus videatur potuiſßſe, quoa voluit, ſiout dicunt Pa-
guani, ſaltem videant, prophetare eum non botuiſſe, antequam
natus ſit, niſi DEllS ſie. SJUM

—

— —

n,.
ſt 10

oe .

Eten
loſ⸗
lud
ſot
ſebe,
e e
lpre⸗
e1e⸗

1ſrr.

bi
virer
eſet
Pr.
lere
Ujtt⸗
gtus
ſh
ri
yo⸗
e⸗
4
U⸗
te
6
N
49

DrIScCIPuLIS IN UNUMI CoNGREGATIS. 223

tate pendebsnt, vox neceſſe eſt ſignificat ne-
ceſſitatem immutabilitatis voluntatis DEI;
quoad iſta, quæ pendebant ex hominum vo

luntate, neceſſitatem ſolùm conſequentem ex

ſuppoſitione præſcientiæ DEl, nullo modo
violantis libertatem humani arbitrii &c. Om.
nia, quæ ſcripta ſunt, non ſolum præterita &
præſentia, ſed & quæ adhuc futura; utl Aſ-
cenſio in cœlum, miſſio Spiritùûs S., Eccleſiæ
gubernatio, adventus ad judicium, ita ut nec
jota unum prætereat &c. Quæ ſoripta ſunt;
ſive ad literam prænuntient res Meſſiæ futu-
ras, ſive in figuris rituum & ſacrificiorum, ſi-
ve in fadtis aliorum magnorum Virorum eas
adumbrent; & ideo ait deme, quia Ipſe eſt ar-
gumentum omnis Scripturæ, quæ vel agit de
Ipto, vel ad Ipſum tendit, & veriſſimè in Ipſo
impletur, fermè non aliter, ſi ita dicere liceat,
ut) vagina ablato gladio lignee, immiſſo gla-

dio ferreo & ſolido maximè impletur. Tres

autem in partes hic Dominus ſecat univerias

Scripturas, in Legem, Propbetas & Pſalmos (Xxx).

Alibi

(xxx) Sicut & Hebræi, teite Hier., dividunt eas
in Tora i e Legem, & Nebiim i e. Prophetas „ S
Cherubim, i. e hagiographa, inter quæ & Pſalmi Da-
vidis numerantur: Non quèòd Moyſes non fuerit
Propheta, & quidem magnus, ût Scripturz eum
vocat; non quòd David etiam fuerit inſignis & Re-
gius Propheta; ſed quèòd Pentateuchus utpote DElI
Legem potiſſimùm continens per Moyſen ſcriptus,
uti etiam Liber Pfalmorum à Davide compoſitus
ſe ab aliis Prophetarum tum majorum tum minorum
Libris notàâ ſingulari diſtinguant. W

224 DoMiNUS APPARET

Alibi tamen Chriſtus univerſam Scripturam

complectitur ſub nomine Legis & Propbetarum,
utl conſtat ex Matth. 7. 11. & 22., ubi vide-
licet ſub Prophetis etiam Pſalmos compre-
hendit; quos tamen hic peculiariter Dominus
expreſſit, eoquòd plurima Meſſiæ myſteria
apertiùs contineant. Sicuti autem Lex pro-
pter authoritatem jubendi attribuitur Patri,
ita Prophbetia propter perſpicacitatem intelli-

gendi Eilio, propter ſuavitatem verò orationis

Sancto Spiritui tribuitur Pſalmorum Liber, qui
ferè cœteris apertius non tantuùm mortem &
reſurrectionem, ſed & alia pleraque myſteria

minutàâsque eorum circumſtantias unus com-

plectitur (. Quoniam verò Scripturæ non
alio
(Wy) Hujus rei ut guſtum aliquem demus;, vide
de generatione Verbi æterna eſſe dictum: Filius meus
es tu ego hodie genui te Pſ. 2. de æqualitate ejus cum
Patre: Dixit Dominus Domino meo &. Pſ. 109. de In-
carnatione: Deſcendet ſieut pluvia in vellus &e. Pſ. 71.
de Nativitate: Homs natus eſt in ez G&. Pſ. 68. de ado-

ratione Magorum: Reges Warſis & Inſulz munera offerent

. Pſ-7I. de Præſentatione in Templo: Saſcepimus
DEIUS piiſtricordiam in medio Templi tui Pſ. 47. de Bap-
tiſmo: Vox Domini ſuper aquas Pſ. 28. de victoria ten-
tatoris: Super aſpidem & baſiliſeum ambulabis Pfſ. 90. de
prædicatione ſalutis: Diſfuſa eft gratia in labiis tuis &.
Pſ. 44. de Lege nova: Lex Domini immaculata, con ver-
tens animas Oc. Pſ. I8. de Sermonibus Ejus paraboli-
cis: Aperiam in parabolis os meum &c. Pſ. 77. de Ejus
jejunio: Operui in jejunio animam Pſ. 68. de pauperta-
te: Ege autem menaicus ſum & pauper Pſ. 39. de mira-
culis ſolà voluntate aut verbo factis: Miſit verbum
Iuum, & ſans vit ees Pi, 106. de ejectione vendentium

☛,

ali
Gn
per
ſee
c
de⸗
utl

rotur
Pkaonn
Ubi vſe
Conte
Dorinn
Ultrt
Lerno
Ur ,

4
11.

Mul

DISCIPULCIS IN UNUM CONGREGATIS. 225

alio ſpiritu intelligendæ ſunt, quàm quo di-
&stæ ſunt, hoc eodem ſpiritu corda eorum
penetrante ſubitò inſtructi ſunt Apoſtoli; hine
ſequitur: Tunc aperuit illis ſenſum, ut intelligerent
Scripturas; ubi per ſenſum non intelligas ſenſum
Scripturæ, ſed ſenſum & mentem hominis;
utl patet ex græco voαν αοταπ 1 v* j. e.
„ ape-

& Templo: Zelus domus tuæ comedit me Pſ. 68. de invidia
Phariſæorum & inſectatione: Pro eo, ut me diligerent,
detrahebant mili Pſ 108. de introitu die Palmarum:

Domine! bene proſperare! Benedittus, qui venit &c. Pſ. 11 7.

Ex ore infantium & lactentium perfeciſti laudem &o. Pfſ. 8.
de proditione judæ & perditione: Qui edebat panes meos,
magnifica vit ſuper me ſupplantationem Pſ. 40.- Epiſoopa-
tum ejus accipiat alter Pſ. 108. de inſtitutione Eucha-
riſtiæ: Ti es Sacerdos ſecunaum ordinem Melehiſedech Pſ.
109. de conſilio Herodis, Pilati &c contra Chri-
ſtum: Qaare fremuerunt gentes - — aaſtiterunt Reges terræ
= ad versàs Dominum & adversus Chbriſtum us Pſ. 2. de
falſis teſtibus productis: Surgentes teffes iniqui, quæ ig-
norabant, interrogabant de me Pſ. 34. de ſilentio Chri-
ſti: Et factus ſum ſicut homo non audiens Pſ. 37. de inju-
ſta flagellatione: Congregata ſunt ſuper me flagella, & igno-
ravi Pſ. 34 de potatione aceti: Dederunt in eſoam meam
fel &c. Pl. 68. de vulneribus manuum & pedum: Fo-
derunt manus meas &. Pſ. 21. de veftium partitione:
Diviſerunt ſibi veſtimenta mea && ibid. de derelidtione
in cruce: DElUS DEUS meus reſpice in me! Quare me des
reliquiſti &. ibid. de inſultatione crucifixo Facta: Spe⸗
ravit in Domino; eripiat eum Gc. ibid. de commenda-
tione ſpiritũs: In manus tuas commendo ſpiritum meum Pſ.
30. de ſepultura: Poſuerunt me in lacu inferiori G&c. P-ſ.
87. de incorruptione in ſepulchro: Non dabis ſanlttum
tuum videre corruptionem Pſ. 16. de reſurre Bione : Dor-
mi vi & ſeporatus ſum; & exurrexi Pſ. 3. de eductione

X

226 DoMINUS APpARET

aperuit illorum mentem. Manifeſtè Chriſtus hic

ſe DEUM oſtendit, quia Divinum prorſus j
opus fuit facere, ut piſcatores ſimplices & idi.
otæ aſſequerentur quantumvis obſcura Pro. 4
phetarum oracula, & quidem confeſtim & abſ-
que mora, quod ſanè majus eſt, quàm Salo-
monem nocte undà ſapientem reddere; ſiqui- h
PP. ex limbo: Contrivit pertas æreas &c. Pfſ. i04. de Po- In
teſtate & Regno Chriſto: Et dominabitun à mari uſque th
ad mare Gc. Pi. 71. Orietur in diebus ejus juſtitia &c. ibid. 6
de ignominia crucis converſa in gloriam: Diecite in .
watianibus, quiæ Dominus regnavit à ligno Pſ. 95. de Aſ- .
cenſione: Aſcendit ſuper œœlum cœli ad Orientem ibid. de 4
præda PP. in cœlum adducta: Aſcendiſti in altum, ce-
pißi captivitatem ibid. de miſſione Spiritũs S.: Emitte
Spiritum tuum, & ereabuntur, & renovabis faciem terra Pſ.
103. de Apoſtolorum in univerſum Orbem deſtina-

tione: In omnem terram exivit ſonus eorum, & ix ſines or-
is terræ verba eorum Pſ. 18. de Eccleſia regenita per
Baptiſmum: Annuntiabitur Domino generatio ventura
& annuntiabunt cœli juftitiam eus populo, qui naſcetur, quem
fecit Dominus Pſ aI. de exc cecatione ludeorum: Ob-
ſeurentur oculi eorum, ne videant; & dorſum eorum ſemper
ineurva Pi. 87. de vocatione Gentium: Poſtula àme,
& dabo tibi Gentes hæreditatem tuam, & poſſeſſionem tuam
terminos terra Pſ. 2. de judæorum diſperſione: Diſper-
e illos in virtute tua, & diſpone eos protector meus Domine
Pſ. 5S. de converſione reliquiarum Iſraẽël: Converten
tur ad veſperam, & famem patientur ùt canes, & eircui-
bͤunt civitatem ibid, de igne conflagrationis præce-
dente judicium: Ignis ante ipſum præcedet; & inflamma-
& in cirouitu inimicos ejue Pſ 96. de adventu Chrifti
ad judiciurn: DEUS judieium tuum Regi da, & juſtitiam
taam Filio Regis: Judicare populum tuum in juſtitia, &
yan peres tues in judieio Pſ. 7i. & iterum: &Eπ0 mani-

7

— —

— ͥI g wwe k d —680

——— — —

Prors⸗

ite
In ho⸗
mach.
l⸗
lal⸗

len

(Cebo⸗
mi

e di.

Diie in
lell.
bid
Hu 4 4
1udt
1 1
elne N
ſur
ue
NNd
ſe
13
8
/7 N
N
.
⸗
e⸗
u⸗
n
5

4

DISCPULIS IN UNUM CONGREGATIS. 227

dem iſte in his, quæ naturæ ſunt, edoctus fuit;
illi verò in Divinis, quæ ſupra naturam ſunt.
Expendendum ſimul verbum Tunc, guſtato
ſc. ac cognito Chriſto (zz=z): Tunc, poſt Re-
ſurrectionem, ubi jam pleraque peracta erant
myſteria; unde etiam apparet cauſa, cur ver-
bum crucis uſque in id tempus fuerit abſcon-
ditum; necdum enim aſſequebantur Scriptu-
ras, nec verba Chriſti, quæ Scripturis aut au-
thoritate aut veritate inferiora non ſunt. Tunc
dedit; ergo antea non habuerunt; ergo pa-
tet, quòd in multis Scriptura obſcura ſit, ad
quæ humanum ingenium & ſcientia non poſ-
ſit aſſurgere & pertingere ſinè Spiritu D EI,

Quia I. ad Cor. 2. animalis homo non percipit ea,

gu& ſunt ſpirituůs: Stultitia enim eſt ilii, & non

Jeſtè veniet, DElUlS noſter, & neon ſilebit Pſ. 49. Uti ex
Pialmis, ita ex Prophetarum Libris facile eſſet o-
ſtendere geſta Domini;, ſive propriè in & per ſe, ſi-
ve in aliis hiſtoriis deſignata; ſed partim jam alibi
Potiora recenſuimus, partim ne nimis prolixi ſimus,

conſultò prætermittimus.

(2ε) Alia enim eſt cognitio ſacrarum Literarum,
quam quis habet ex aliorum lectione, & quæ elt ve-
Iuti canis inſequens alios canes poſt prædam jam
currentes; alia verò, quæ ex guſtu & cognitione
DEI habetur, & quæ eſt inſtar canis leporem ex
viſu odoratuve perceptum inſequentis. Hinc Sa-
maritani, qui priore modo Chriſtum noverant, &
Foſte⸗ per ſe ipſos promeruerunt agnoſcere, dice-
bant; Jam non propter tuam loquelam credimus;
ipſi enim audivimus, & ſeimus, quia kic eſt Salva⸗
tor mundxi. —“”M

228 DoMINUS APPARET

poteſt intelligere, niſi DEUS det, qui pro ſua
ſapientia potiùs ſimplicibus & humilibus re-
velat, quàm ſuperbis: Abſcondiſti hæc à ſupien-
tibus & prudentibus; & reveldſti ea parvulis Matth.
11. Quia ergo ſcientia humana inflat, & per
Chriſtum in quibusdam dejicienda erat, pro-
pterea teſte Apoſtolo pauci nobiles & ſapien-
tes & potentes ſecundùm carnem, ad Evange-
lium vocati ſunt I. ad Cor. 8 (a).
Qua ſie ſeriptum eſt, etiam ſic oportehat Chri-
ſtum pati &. & omnia ita evenire, ſicut ſcri-
pta ſunt, & rationem illam, ordinem ac mo-
dum

—

(a) Fatendum tamen eſt, quòd ſcientiæ libera-

les & multarum rerum peritia atque eloquentiæ ſtu-

dium ad ea, quæ ſpiritu perceperis, facilé explican-
da & aliis tradenda valde conducant. Tres poſſu-
mus hic diſtinguere hominum ordines: Primus ee-
rum, quibus Scripturæ à Doctoribus aperiuntur; at
quia non habent ſpiritum, quo Scripturæ ſunt con-
ditæ, ſola quaſi aperta eis eſt memoria: Alter eo-
rum, quibus tantùm intelleclus aperitur, uti inter-
dum ſunt peccatores, qui de Scripturis ſubtiliter

diſſerunt, & de verbis vitæ diſputando mortis lu-

cra ſe dantur: Tertius eorum, quibus propter Di-
vinæ Sapientiæ unionem ſeu conjunctionem cum
Chriſto evidentior videtur ſenſus redditurque ſapi-
dior: Ille enim habet clavem David, quæ aperit,
& nemo claudit; dignusque effk Agnus, qui occiſus eft,
aperire Librum, & ſolvere ſignacula ejus Apoc. 5. & qui
hic aperit mentem, ibi in vita æterna aperiet ſimul
oculos, ut intueamur ipſiſſimam Veritatatem ſeu
Verbum æternum, in quo ſunt omnes theſauri ſa=

Pientiæ & ſcientiæ abſconditi.

un
Pra⸗
gus

Cor

ten
dei
Jia
Chr
hine
cec
un
nol
Ple⸗
ſun
pr⸗
ſuh
in
clar
Dee⸗
e0

u

—

Proſhe
iboere⸗

ſS=eer.

ſMlrn
,Cher
, o
ſtpien
Vine

DrIscIPULIS IN UNUM CONGREGATIS. 229

dum ſervari, qui ſeriptus eſt: Quia nim. ſic erat
præviſum & proviſum, ideo in ſacra Scriptura,
quæ partem Prudentiæ & Providentiæ Divinæ
continet, ita etiam fuit declaratum. Cùm au-
tem Diſcipuli Chriſti (ſicut & hodie faciunt Ju-
dæi) ad Scripturas tantùm, quæ ersnt de glo-
ria Meſſiæ, adverterent, & non ad eas, quæ
Chriſti crucem & ignominiam deſignabant;

hinc indicat Chriſtus debuiſſe Paſſionem præ-

cedere Reſurrectionem ſuam, ut & nobis di-
ctum intelligamus, quæ ſcripta ſunt de gloria
noſtra utpote æterna & confequente, non im-
plenda, niſi etiam impleantur, quæ ſcripta
ſunt de præcedente afflictione temporaria. &
præmittenda vita laborioſa & ardua, quæ com-
muniter voce pœnitentiæ ſigniſicatur. Hinc
ſubdit: & prædicari in nomine ejus pœnitentiam &

remiſſionem peccatorum. Quibus verbis ſimul de-

claratur, ceſſare nunc veterem expiationem
peccatorum per ſacrificia, & quod attinet ad
eorum remiſſionem, & noſtram juſtificatio-
nem, ſatls eſſe pœnitentiam è mente & vo⸗
luntate Chriſti peractam, ſine Lege & cerimo-
niis &c. Conjunguntur hæc duo; ſc. pœniten-
tia, quæ opus humanum eſt, ſed cum Ejus gra-
tia, ut ſalutaris ſit, poſitum; & remiſſio pec-
catorum, quæ ſolius DEl opus eſt. Pœniten-
tia ſinè peccatorum remiſſione non prodeſt,
& remiſſio peccatorum ſinè pœnitentia dari

adultis non ſolet. Eſt ſc. pœnitentia ſaluraris

fructus Paſſionis Chriſti, & ſpecialiter cedens
P 3 in

*

230 DoMINUS APPARET

—

in Ejus gloriam; ideo dicitur: in nomme ejus

rradicari; item quia quaſi in 'erſona Ejus præ-
dicatur, ùt Paulus ait: Obſecramus pro Chriſto,
veconciliamini DEO 2. ad Cor S. & ibid. Num
& ego quod donavi, ſiquid donavi, propter vos, in
Perſona Chriſti &0- Item in nomine ejus i. e. per

Ejus Sanguinem: Ob Ejus quoque exemplum,

Aqui cùm peccatum non feciſſet, egit tamen ipſe
pœnitentiam, ſeu ſatisfecit pro nobis; hinc ad

peccati abſolutionem impetrandam peccator
ſe quaſi Chriſti pallio involvit, meritis defen-
dit &c. LDicitur: In omnes gentes, quia uti pro
omnibus Chriſtus mortuus eſt, ita media ſalu-
tis omnibus præparavit, volendo per omnem
terram nuntiari, patere omnibus aditum ad

cœlum, modò converti ad Ipſum & per Ipſius
gratiam velint; juxta illud initio prædicatio-
nis ſuæ dictum: Pœnitentiam agite; appropinqua-

vit enim Regnum cœlorum Matth. 4. Praæ dica-
tionem autẽ iſtam ab Apoſtolis inchoari vult
Hieroſolymis: Licipientibus (b) ab JTeroſolyma,
ut videlicet fructus incipiat, ubi primum ſe-
minatum eſt ſemen, & granum frumenti r
„ ſtus

(b) Græca lectio diverſa eſt: Una habet gααεινιαα
à. e. ineipientem retrahendo hoc verbum ad Chriſtum,
incipientem ab Jeruſalem primò per ſe, deinde per
Apoſtolos: Altera, quam ſecutus Interpres noſter,

habet ιαααενον . e. ineipientibus, ut ſit ſenſus abla-

tivus abiolutè poſitus, oportere ſc. prædicari pœni-

tentiam, Apoſtolis nuntiisque Chriſti incipientibus

b Jeruſalem, poſtea ad gentes proficiſcentibus.

—.—

lne eiu
lapre
Chiſe
4 Mn
M,
e der
pln
denid
liead
cnrt
geten⸗
lo
iſil⸗
Wnen
n 11
llu
l..
u
klie⸗
jn
n
n1
Ci⸗
44

ettr
m
pet
fet,
ble⸗
i⸗
but

2

DisclPULIS IN UNUM CONGREGATIS. 231

ſtus ipſe) mortuum & c.; & quia plura, quæ
erant prædicationis materia, in ea civitate
geſta ſunt; & quia illi populo promiſſiones
Evangelicæ primùm factæ fuerant juxta Iſ. 2.
& Mich. 4.: De Sion exibit Lex, & verbum Do-
mini de Jeruſalem; poſtea verò gentibus: Pa-
rum eſt, ut ſis mibi ſervus ad ſuſcitandas tribus Ja-
cob, & facies Ijraëlconvertendas: Deai te in lucem
gentium, ut ſis ſalus mea uſque ad extremum terræ
Iſ. .; ne ſc. poſſent udæi calumniari, quòd
ad gentes priùs diverterit, quàm ad ipſos;
gentiles autem cum ed majore fiduciâ ad Ejus
ſidem accederent, videntes, quòd tam aman-
ter egerit etiam cum illis, qui Eum crucifixe-

rant &c. Vult autem iſta eò majore cum effi-

cacia, virtute & contentione præ licari ab
Apoſtolis ſuis, quòd ipſi omnia ſenſibus uur-
pàſſent, coram vidiſſent, ac audiviſſent &c.
Vos autem teſtes eſtis borum oculati; quod enim
quisque novit & ſenſibus hauſit, vehemen-
tiuùs urget à ſe propoſitum credi juxta illud Jo-
ann. 3. Quod ſcimus, loquimur, & quod vidimus, te-
ſtamur. Conſultò autem eledti ſunt tam pauci,
& tales, ſc. ſimplices & magna ex parte rudes,
ut eâratione magls ſplendeſceret virtus Chri-
ſti, gloriâque crucis Ejus magis coruſcaret.
Ne autem ipſi inſcitiam hanc cauſarentur, tan-
quam miſſionis ſuæ impedimentum, dicentes:
Pauci ſumus, idiotæ & infirmi; quomodo tan-
tum munus aggrediemur? ſubdit: Et ego mit-
tam promiſſum Patris mei in vos; quemadmo dum
r P 4 miſſu-

7

4

232 DoMINUS APPARETI

miſſurus Rex ad bellum milites, nequaquam

mittit inermes, ſed munitos & bene armatos:

Quare antequam teſtimonium dare de me au-
ſpicemini, ſedete interim quieti, quouſque ve-
niat Spiritus S., qui donis vos ſuis repleat &
induat virtute ex alto, quæ erit vobis tanquam
veſtimentum quoddam tegens naturalem ig-
norantiam, aut potiùs ùt armatura imbecilli-
tatem protegens veſtram: Imò jam non erit
foris tantùm ſplendens in varietate linguarum,

expulſione de'monum, ſanatione morborum

aliorumque ſignorum multitudine; ſed potius
penetrabit intima, cor & ſpiritum conforta-
bit; ita ut vos non ſitis, qui prædicatis & ſig-
na editis, ſed Spiritus Patris veſtri, qui in vo-
bis & per vos cuncta hæc operabitur (c).

—

(c) Non aliena eſt à Scripturis hæc phrafis indus
"liquem virtute ex alto. Sic judicum 6. dicitur: Spiritus
autem Domini induit Gedeon ,„ qui clangens buccina convo-
cavit domum Abiexer, ut ſequeretur ſe. Ubi LXX. græcè
Interpretati ſunt: Spiritus Domini fortifcavit Gedeon &.
adem verba habentur I. Paral. 12. de Amaſai Prin-
cipe, & 2. Paral 24. de Zacharia Sacerdote filio Jo-

jadæ. Et certè mirum eſſe non debet, eos, qui per

Baptiſmum induerunt Dominum noſtrum JESUM.
Chriſtum, & novum hominem indui quoque ejus-

dem Chriſti Spiritu, qui eloquentiam & lingua-
rum notitiam præſtat, quia ſcientiam habet vocis;

mira operatur, quia digitus DEl eft; patientiam

in adverſis ſuggerit, quia Spiritus lenitatis eit; con-

Polatur in tribulationibus, quia Paracletus eſt; ve⸗
races & ſapientes reddit, quia Spiritus veritatis &

ſpientiæ eſt; infirmos denique as imbecilles ro=

Uagin
tmaton
nei
ene
glent
ANglin
Aenf
becſle

nonent

Girag

rtboron
oti
Ntontt
le⸗
fiaro⸗
0
Is
Grm
ag
Nt
Penn
ioſ⸗
Uipet
N
er⸗
Puis
eſs;
tiim
⸗
e⸗

4

DriscrDLIS IN UNUM CONGREGATIS. 233

SLNSUS MORALIS.
Dedimus in Senſu Literali jam plura huc per-
tinentia, quædam modò addimus:
1. Cum fores eſſent clauſæ, utl apparuit ESUS
Diſcipulis, ita & apparebit nobis, ſi cu-
ris mundanis cogitationibúsque tumultuanti-

bus cor obſeramus, mentémque colligimus.

Hortus amœnus eſt animus hominis grati
Divinàâ præditi, ſed claudi debet & ſepe vel
muro circumdari, juxta illud Cant. 4. Hortus
concluſus ſoror mea Sponſa, bortus concluſus, fons
ſignatus & v. Si non bene muniatur aut valle-
tur, fiet, quod Jobi c. 40. legitur: Omnes beſtiæ
agri i. e. demones ludent ibi: An non enim, ait
in h. I. Greg., ſpiritibus immundis ludere eſt, men-
5 tes

borat, quia Virtus Altiſſimi eſt. Sed quomodo di-
cit Chriſtus: Ego mittam, cùm tunc jam dederit Spi.
ritum S. inſufflando in eos? . Datus eſt tune ſub
ſpecie flaminis occulta & paucis illis cum poteſtate
remittendi peecata; poſtea verò publicè, & abun-
danter dabitur pluribus in forma linguarum ignea-
rum ad prædicationem & teſtificationem Evangelii.
Uade nos quoque diſeimus, ne quis ſe muneri præ-
dicandi exponat, antequam ſe advertat donis Divi-
ni Spiritůs inſtruéum, & tantum opus non aggre-
diatur, niſi duce obedientiã & nonniſi miſſus; co-
gitet etiam ſe nihil aliud facere diſſeminando ver-
bum DEl, quàm quòd infirmum inſtrumentum ſit,
quo DEUS utitur, ut audientes faciant, ad quod
intus ineitantur, five ſe velut æs ſonans aut eym-

palum tinniens eſſe, ad cujus exteriorem ſtrepitum

vehementiores & ſalubriores motus intus excitat

24 DoMTNUS APPARET

tes bominum modò ſittd promiſſione decipere, modò
vacuis terroribus irridere z modò ei tranſitoria gaudia
ꝗquaſi manſura imprimere, modò manſuras pœnas quaſi
tranſitorias levigare &ů. D. Bern. in illud Job.

1. Circumivi terram & perumbulavi eam &c. Mul-

tos, ait, diabolus habet imitatores, qui men-
te non cœlum circumeunt, ſed terram, & co-
gitatione perambulant mundana, non Divi-
na. Si verò bene cuſtodiatur ille hortus, ve-
rificabitur, quod ſequitur Cantic. I. c.: Emiſ-
ſiones tuæ paradiſus malorum Punicorum, cum po-
morum frutctibus, cypri cum nardo & . Repeti-
tur autem vox: Hortus concluſus, quia & men-
tem & corpus hujusque ſenſus oportet clau-
dere; ſicut & in Templo Salomonico duo ve-
lamina erant, interius unum, aliud exterius
&c. (d). 2. Quod

(d) Exod. 3 Cum mindſſet Moyſes gregem ad interiora
deſerti, venit ad meontem DEI Horeb , apparuitque ei Domi-
zus GQe. Propellamus nos quoque cogitationum no-
ſirarum turbulentum gregem ad interiora ſolitudi-
Dis; & apparebit Dominus juxta illud Pſ 79. Appa-
re coram Ephraim, Benjamin Es Manaßſe &c. Coram Eph-
raim i. e frugiſero apparet Dominus; coram Benja-
min i. e. flio dextereæ, & coram Manaſſe i. e oblivieſo,

qui ſc. mundum ejúsque nænias oblivifcitur, juxta

illud Pſ. 44. Obliviſeere populum tuum , & demum Patris
Zui; & eoneupiſoet Rex decerem tuum. Confer. cit. D.
Bern. Serm. 6 in Vig. Nat. Dom. de duplici oblivio-
ne, altera Babylonis ſive mundi, quæ optima eſt &
expetenda; altera cœli, quæ peffima eſt & fugienda.
Eſt, ait, qzi oblitus eßt Demini Creatoris ſui; & eſt qui pros
videt Eum in conſpettu ſuo ſemper: Et ille quidem cœleſtia
vbli vſeitar, 6ie vers que ſunt ſuper terrem; ifte bræſentigg

—

2
ſepu
ille!
ſtor
quo
ſorge
in me
inter
Lorer
ungit
quæ
in me
Cireu
feri
hoe
ar0
Dur,
bit,
ſenr
Mite
io ſe
g,

hunne

—
il /

Alter

qui
ſenp

bai

4

illu⸗
vio
cib

e

—

re, ſ
ingnn
untſf
Hudſon
e. MI.
viner
ndcn
nD
oye
Mt
Nepen
Enen
lvone⸗
erin

(ot!

im

D.
Unl⸗
hltuc.
9.
hlir
Penſ-
i
jrtt
Mrt
.0.
rio⸗
ntr

DiIscIPULIS IN uNuM CcONGREGATIS. 23 5

2. Quod tormentis à Judæis enecatum in
ſepulchrũ ceciderat Corpus ESU, ſtetit rurſus
illæſum, incolume & glorioſum; in ſolatium ju-
ſtorum, ne timeant eos, qui occidunt corpus,
quod ſeminatur & cadit animale & mortale,
ſurget ſpiritale & immortale &c. Stetit autem
in medio Diſcipulorum ESUS: Sic ſtare debet
inter ſuos ſubditos, qui præeſt, virtutisque o-
dorem & ardorem latè diffundere. 1. Reg. 16.

ungitur in Regem David in medio fratrum. In

quæ verba D. Greg. Quid eſt, inquit, quòd David
in medio fratrum ungitur, niſi quia virtutis exempla
circumquaque ſpargere juhetur, ut tantæ unctionis

Miri participes omnes poſſint && . Præterea per
hoc monemur, ut inter fratres ſingularitatem

arrogantem fugiamus, & ab illis non ſepare-
mur. Hinc D. Bern. Serm. 6. de Aſcenſ. Fal-
leris, inquit, Tboma! falleris, ſi videre Dominum

Jperas ab Apoſtolorum collegio ſeparatus: Non amat

Veritas angulos, non ei diverſoria placent: In me-
dio ſtat i. e. in diſciplina communi, in communi vi-
ta, communihus ſtudiis delettatur &. Audiant

hunc S. Patrem HH., qui ab Eccleſiæ medio

egreſſi

ille futura. Uterque Manaſſes eſt , uterque oblivieſus; ſed
alter quidem Jeruſalem, alter Balylonis oblitus Sc. Felix
qui Babylenem penitus obli viſeitur; eœleſtem verò Jeruſalem
ſemper habet in memoria. Felixæ qui in Babylone i.e e, in mundo
habitat ſolo corpore; in Jeruſalem verò tota memerid; juxta
illud Pſ. 136. Si oblitus fuero tu Jeruſalem, obli-
vVioni detur dextera mea. Adhæreat lingua mea fau-
cibus meis, ſi non meminero tui: Si non propoſue-
ro Jeruſalem in prineipio lætiti? meæ &c.

236 DoOMIHNUS APPARET

Plura jam ſupra attulimus.

egreſſi videre Dominum fruſtra ſperant &c.

3. Pax vobis. Poſt diluvium, quod totum

terrarum orbem implevit, quando rupti ſunt om.
nes fontes abyſſi magnæ, & catarattæ cœi apertæ
Junt Gen. 10., ad Noë in arca elauſum venit
columba portans ramum olivæ virentibus fo-

liis in ore ſuo; intellexitque Noë, qudd ceſſäſſent
aquæ ſuper terram: Similem in modum poſt im-

menſum illud Chriſti paſſionis diluvium. quan-
do rupti ſunt fontes abyſſi magnæ j. e. Juſtitiæ
Divinæ condignam ſatisfattionem poſtulan-
tis, & in ipſum DEI Filium, qui ſe vadem ſti-

tit, animadvertentis, ad Diſcipulos domi ob

metum Judæorum concluſos venit Chriſtus,

portans quaſi ramum virentem in ore ſu,

cùm dixit: Pax vohis. Intellexerüntque Diſci-
puli, quòd diluvii i. e. paſſionis ceſſâſſet tem-

peſtas, ſummâque Reſurrectionis tranquillitas

exorta eſſet. Quanquam in Jeruſalem atrocia
paſſus eſſet ] ES US, eò tamen revertitur non
bellum atrocésque minas ſpirans, ſed ut] Diſei-
pulis, ita omnibus pacem offerens. Vicit equi-
dem Leo de tribu Juda, verùm non rugit, non
terret, non ſævit ùt Leo; ſed ut Agnus, qui
tollit peccata mundi, fert pacem etiam pec-
catoribus, modò eam cum Ipſo habere ve-
lint; & pacem quidem perpetuam, qualis olim

ſancita fuit poſt diluvium, non ſolas inducias

&c. Verùm ſæpe inducias tantùm cum DEO
facimus, ſiquidem, poſtquam crimina confeſſi

—

—

—

nt .

Htnn
intn
e
nvent
bbuefd⸗

okir⸗

en
latte

Allen⸗
enk
Onio
it
ſ
t ten.
Hilius
troct
1 ſol
N
al⸗
m
(i
ee⸗
Ve⸗

„

DiscIPULIS IN UNUM CcONGREGATIS. 237

ſumus, à peccatis abſtinemus vix per dies ali-
quot vel hebdomadas, môxque ad vomitum

revertimur (e). Cogitemus, quæſo, ſi pa-

cem cum DEO fadtam reſcindimus, quàm po-
tenti Regi inferamus bellum. Quis adeò Rex
(ait Dominus Luc. 14.) iturus committere bellum
adversùs alium Regem, non ſedens prius cogitat, ſi
poſſit cum decem millibhus occurrere ei, qui cum vi-
ginti millibus venit ad ſe? Alioqui adbuc illo longè
agente, legationem mittens rogat ea, qu& pacis ſunt *
Et nos miſeri ac rebelles ſubditi, omnibus vi-
ribus

(e) Alia planè eâque firmiſſima fuit voluntas Da-
vidis Pſ. 118 Iuelinavi cor meum ad faciendas juſtifioa-
tiones tuas in aternum; & quare ? propter retributionem,
quæ quia æterna eſt, æternum hoc gloriæ pondus
etiam potentiſſimè inclinat voluntatem ad pacem &
fidem perpetuam cum DEO habendam: Pacem hba-

bete; & DEUS pacis erit vobiſoum &. 2. ad Cor. 13. Lo-

quitur ille pacem in plebem ſuam, && ſuper ſanitos ſuos, &
in eos, qui convertuntur ad cor Pſ. 84. ſeu ſeriam peœ-
nitentiam agunt. Hinc Hieron. ex Hebræo ſic ver-
tit: ad ſanctos ſuos, ut non convertantur ad ſtultitiam;
quæ enim major eſt ſtultitia, quàm reverti ad pecca-
tum, & obtentà vitâ rurſus anhelare ad mortem, quæ

mortem aliam poſi ſe trahet, quæ infelicem depaſ-

cet in inferis. Sanè animi reſurrectio multò potior
eſt reſurredione corporis; multò enim ſatius eſt,
animum DEl gratiâ vivum habere, quàm corpus
à morte excitatum. Operam demus, ne hac in par-
te inferior ſit animi reſurrectio reſurrectione corpo-
ris: Si reſurrectio corporis extremo die ſempiterna
ſit, ſit etiam nunc ſempiterna reſurrectio animi,
quia ex hac dependet, an illa corporis felix futura

ſit, an æternùm infelix,

239 DoMINuS APPARET

ribus deſtituti, reſiſtemus aut inſurgemus con-
tra illum, qui potentiâ armatus eſt infinit4?
Id unum reſtat, ut legationem mittamus i. e.
deprecationem humilem cordisque contritio-
nem & confeſſionem, & rogemus ea quæ pa-
cis ſunt, pacémque non tantùm ſpondeamus,
ſed & ſervemus perpetuam.

4. Et cum boc dixiſſet, ſive cùm pacem pre-

catus fuiſſet, oſtendit eis manus & latus &c., quia

revera ſuſcepta à Chriſto vulnera pacem no-

bis pepererunt, & ad pacem nos hortantur.
Item oſtendit, ut intelligeremus, per vulnera
Ipſius medelam noſtris paratam eſſe vulneri-
bus & c. * De ſepulchro Dominus )ESUS ſur-
⸗rexit, ait S. Aug. Serm. 116., ſanatis vulne-
„ribus, ſervatis cicatribus: Hoc enim Diſci-
„pulis ſuis expedire judicavit, ut cicatrices
„„Ejus ſervarentur, unde cordis vulnera ſa-
„hnarentur. Quæ vulnera? Infidelitatis. Ap-
»,paruit enim oculis eorum, veram exhibens
„Carnem, & putaverunt ſe ſpiritum videre:
„Non leve vulnus hoc cordis eſt.- Pereat
„dubitatio; ſequatur digna laudatio.-- Ag-
„Noſcant Diſcipuli verum corpus, quod ag-
„No vit ipſis prædicantibus mundus. Chrifti
„Reſurrectione fides futuræ noſtræ reſurre-
„Rionis in nobis confirmetur: Non eſt in-
„Credibilis reſurrectio membrorum, poſitâ &
„probatâà Reſurrectione Capitis.,, Non ſo-
lius autem infidelitatis, ſed & aliorum vitio-
rum morbis curandis aut avertendis Salucare
inde

—

uscon
nbrne
mngie
Cntttio
le
lbeanng

ten
,i
Cenndo⸗
rtatu,
Vllet

Vulnen:

VElen

oD
triees
enl
hibent
ſgere.
dertt
4
Miſft“
nre⸗
ſin⸗
d
nſ⸗
to⸗
lae
e,

ſtigmata Ejus portantes in corpore noſtro.

DrscIPuLIS IN UNUM CONGREGATIS. 239

inde pharmacum & antidotum obvenit (f).

Sicut autem in manibus pedibusque atque a-
ded ſacratiſſimo Corde ſuo deſcriptos perpe-

tuò nos circumfert Servator noſter, ita nos
Eundem circumferamus, jugiter recolentes,
quanta pro nobis pati dignatus ſit, & cruci-
fixo Amori noſtro mutuum amorem repen-
damus, inſtar Apoſtoli confixi cruci Ejus, &

Ape-

(f) Gravibus de cauſis & magno Divinæ Provi-
dentiæ conſilio Chriſtus potiorum ſuorum vulne-
rum cicatrices aſſervavit, non quòd delere illas non
potuerit, üt calumniantur Gentiles, ſed per diſpen.

ſationem quandam; tum ut eas Patri oſtenderet ve-
Iut certiſſima obedientiæ ſuæ & charitatis erga illum

ſignacula & noſtræ Redemptionis apertiſſima teſti-
monia, (Semper reſer vatæ in corpore plagæ, ait S Cypr.
Serm. de Bapt., ſalutis humana exigunt pretium, & obe-
dientiæ donativum requirunt) tum ut in conſideratione
earum 1. certos redderet Diſcipulos ſuos de corpo-
re ſuo ante vulnerato, nunc reſuſcitato, & hæreti-
cos confunderet dogmatizantes, vel Chriſtum à mor-

tuis reſurrexiſſe ſiné corpore vel in corpore alieno.

2. Ut nobis eſſent perpetua monumenta & ſplen-
dida trophæa victoriæ de peccato ac morte repor-
tatæ. 3. Ut eſſent veneranda noſtræ cauſæ patroci=
nia, ut illis tanquam ſcutis in periculo quovis, præ-
ſertim agone ultimo, protegeremur. 4. Ut eſſent fir-
miſſima ſpei noſtræ ac fiduciæ quidvis à DEO im-
petrandi pignora. 5. Ut eſſent amoris noſtri vali-
diſſima incitamenta & ardentiſſimi ſtimuli. 6. Ut eſ-
ſent juſtis in communi reſurre Rione ſolatio & gau-
dio, improbis terrori juxta illud Zach. 12. Aaſziciene
Ad me, quem confixernnt, Cum his enim ſignaculis in die

240 DoMINUS APPARET

5§. Aperuit illis ſenſum, ut intelligerent Scripturas.

Harum intelligentiam privato cujusque ſpiri-
tui aſferere, illuſio Hæretieorum eſt, ſiqui-
dem eam 88S. Apoſtoli nonniſi ſingulari Chriſti
reſurgentis dono conſecuti ſunt. Eſt illa fru-
ctus pietatis, humilitatis, orationis, pauper-
tatis ſpiritùs, & fidei captivantis mentem in
obſequium. Hanc gratiam humili & ferven-

ti oratione petamus, ut Scripturas meditari,
intelligere, amare & ſecundùm illas vitamno-

ſtram inſtituere valeamus, pugnando contra
cupiditatem, exercendo charitatem: Tinis e-
nim Scripturarum eſt charitas de corde puro, & con-
ſcientia bona, & fide non fitta. Scriptura non dam-
nat, niſi cupiditates; non præcipit, niſi charitatem,
atque

Judicii appariturum Dominum affirmat D. Ign. ep.

10. ad Smyrn. ex illis verbis Angelicis Ac. 1. Hie E-
SuS, qui aſſumptus eſt à vobis in cælum, ſie veniet, quem-
anamodum vidiſtis Eum euntem in oœlum. . Ut animaret
Martyres ad toleranda vulnera, ipſis quoque futura
aliquando glorioſa. Negat equidem Cyrill. L. 12. in
Joann. c. 58. cicatrices in Martyribus permanſuras,
affirmat autem omni modo Aug. L. 22. de civ. c. 20.
Quod Chriſto enim ornamento eiſt & decori, id fœ-

dum & turpe non erit in ſervis ejus. Quodſi Marius

nudato corpore indicavit populo Romano vulnera;,

quæ pro tuenda Romana Republica acceperat, quàm

erit glorioſum militibus Chriſti, qui fortiter & in-
vicée pro Ejus nomine decertàrunt, vulnerum ſigna
ad æternam memoriam reſervare? Velut ſplendi-
diſſimæ gemmæ veſtem glorioſi corporis exorna-
bunt, aut velut micantes ſtellæ animatos illos cœ-
los illuſtrabunt. .

8

ine⸗

ſturt.
e ſpiri⸗
ſi.
Chri
lah.
oper⸗
ten in
nren⸗
edin;
o⸗
Contt
Uie⸗
GN
AA..
imen,
1
—
nc.
Beſt.
8 n.
jmaet

=
☛

futun

.tn in
ſuna ,
6,0

ſwrius
vetn
un
Kin⸗
ſigna
epli⸗
orna⸗
ec⸗

AKe

DiIscPuLIsS IN UNUM CONEREGATTS, 241

atque ita informat mores bominum S. Aug. Sedea-
mus quoque cum Apoſtolis in civitate; in my-
ſtica Jeruſalem i. e. Eccleſiæ unitate, ut ve-
niat quoque ſuper nos promiſſus Spiritus S.
qui docet omnem veritatem, ſed nonniſi in
nomine & Eccleſia Chriſti congregatos &c.
6. Gaviſi ſunt Diſcipuli viſo Domino. D. Ru-

pert. L. 12. de vict. Verbi c. 27. de Corpore

Chriſti reſurgentis ſenſu myſtico interpreta-
tur illa verba Pſ. y6. Exurge gloria mea, exurge
Pſalterium & citbara. Citharam hanc diſtentis
charitatis fidibus perſonantem dulcésque præ-
dicationis ſonos modulantem Judæi confre-
gerant & c.: Sanétiſſima Chriſti anima die ter-
tiàâ, eam reparavit, reaſſumpſit, priorésque,
imò dulciores longè emittens ſonos, afflictos
ſuorum animos recreavit, & quaſi mœrore
exanimes in novam vitam revocavit. Ah uti-
nam tam dulcis vox Redemptoris auribus no-
ſtris ita inſonet, ut ad Sirenum aliorumque
veneficas incantationes planè obſurdeſcant,

nihilque jam nos delectet, niſi ſolus Dominus.

Gaudet avarus viſo auro & argento; gaudet
ambitioſus viſis honoribus; gaudet volupta-
tis amator viſis deliciis: At Chriſti Diſcipu-
lus mundi contemptor gaudet viſo Domino.
Inanis ac caducæ lætitiæ objectum ſunt cadu-
ca & inania mundi bona; veri ſolidique gau-

dii objectum eſt Dominus; beatorum quideem †*

in cœlo DEUS de facie ad faciem viſus, via.
torum in terra per ſidem vivam & contem-

O pla-

242 DOMINUS APPARET DrIScCIPULIS CONGRFG.

Gtorum, de quibus ſcriptum eſt: Erat populus
