negatari ſaa, quanm Jolus habuit, tribkit Voteſtaten, eS5 .
ſolumgesgera „ Auoa amiſerat, prohberetun,, verum crigm
Es miltò amplius pa nitendon Tiam negande perdiderat 4 6
quiſiviſt & Et 50Ambrof. Serm 46. Antequa 4
Petrus, Lapſus ef ; pofkraquan, Rrvit, erectus tſE; & qui ante
laerypas Ferzzrotor ewritit, poſt Laerymas Paſtor aſfum.
ptus eſt , S,: alias zegendos ageepit, qii prius s ipſè nen regzit
S⁰ο. Et tChryt hom, S8. ad pop. Ant. Poſt gra Tedmn
rurſus Pelrum ad Priorem honorem rediexit Paæmnitent: ei
per tokun Urbém teirazun, Brelefte preſi Ainkianm dilr; 6
quod omnbus majus eff, illum majorem omnib .
Dominuam Aurege⸗ rbaritatem pobit oſtenait Gc. 2I1300 948J

V

2
li
lon⸗
ſun
NViy
C
la⸗
gui⸗
mb
rog
ing
Milg⸗
lort
Lern

flin

i
. Uin⸗
ſtudn
ktiann
Pac
veni
ſier
ſies
1.
ſuar
Ln
ane
aVe
Vi

PASTOR A CHRISTO PREMICTUR, 363⸗

mius malerum, eorum, bqui reſipiſcunt & c.
Et ubiabundawitiniquitass ſieperabundatgratia &.
2QuodmonetPau lus ach Hebr g. Wegile
quisquaim ſihi ſicmit honorem Med qui otatur D EO
tanguam Aaron, id in Petro cernimus, qui non
ſumpſit ſibi Pontiſi eatùs onorem, ſed à Do-
mino vocatus & conſtitutus⸗eſt I, egis novæ
& omnium nationum Bontifex) ficut Aaron
Iſraëlitanum tantum in . V. 0O Sunt tamen,
qui oneribus hiſge etiam cum contentione &
ambitione ſe ingerant libentérque illis hume-
ros ſupponant:; de quibus S. Bern. Serm. 30.
in Cant. Miron audaciam plurimorum, Juos vide.
mus de ſiuis vineis non oolligere niſi ſpinas & tribii-
los; vineis tamen Dominicis etiam ſe ingerere non
verentur &v. Et Serm. 2 de Aſc. O perverſitas
Ffliorum AdanI 0 abidſio, gtig euiimn aſotidere dil.
cillimum Vit, deſcendere autem facillimum, ipſi &d ler-
viter aſcendunt, & diſtciliis deſcendunt; parati ad cel-
ſitudines & bhonores graduum Eccleſiaſticorum, ipſis
etiam Angelicis bumerig formidandos & o. D. Greg.
Paſtor. c. 9. Virtutibus pollens coattus ad regimen
veniat & .. Si autem, qui virtutibus pollet &
ſcientiâ, cCoactus venire debet, quid oportet
facere illum, qui his ſe deſtitutum novit?
3. Ekathinat Dominus Petrum, priusquam
ſuas illi tradat oves: Diligis me? Aquilæ, aitplin.
L. ro vaptæ Prædepondüs priüsepplorant,.
dumed fers , brdſertimchtn natantes
aves ex undis in acra aechere parant, ne gra.
vitate oneris G
Lun-

Errnen honorumpon:
ARSXaminatg ſi vires fibi
fiaqait ne⸗ und cum

n vereda (rd.
4. Iüterrogar Doôminus borr um: : Diliginen WR
— dis 2 GEre6s ſel emhhes; qui ves funt,
viult Paſtere ſuperär Charitate. Quemad-
. odum prælatus elt offeio) Gc debet wirtu-

te fubditis eſe⸗ H 1. radmtior; na-

a ege Bemn. ep. 22. tadS, ind t, e
era 5 Jea, oxere penſantibus tedio lLunt atque Zotmi-

aini Melti non tantà IJacilitate ourrerent ad honoy es, ſ eſe

ſe nririn Se onerz: Gravari profeltè metnerent, neqzue cam
e⸗ 9 Per?enlo & Tabore quarumlibet affeltarent efules dig-
pis tuas Wine verd ſola attenditur gleria, & non pana Gc.
Adam esd. ep. Curritur ag Eccle Raſticas curas, tanuanm
F earis jam quisque victurus t, cum ad curas Zer venerit

H Pjuüres ſc. non ponderant onera curæ animarum
ahnhexa, ſed honores; altiores eſſe volunt, non melio-
1 6&c. Sed audiant eund. ep. 27. Si akioyen qudm melis-

rem, We deledfat, non, preminus, ſed prroipetsatn eaſpelta g,
) Unide D. Chryoft. Ta zlde Saceyd, antd ine
ter ſeſe diſfenti⸗ bominss ratzonis Wam Bahentes bruta 1a.
one art ie, Arſſ. Bnut; tanthn ſant diſerimen inter eum, „
ſost, Perafete eor, ui Palokntmr, eſe Velim, at ne majus
e e, &s Et D. Greg in Waſtor. Tantum debet

1 ble, 3 Biige vita Paſtars Ee HBaiteris offcium ett,
oVes (mhbditas ad- Chriſtiana officia exequenda per⸗
trahete: addhoé autem opus eit magno ardore, zs-

10, vigilantid, veluti machinis, quibus furſum tra-

kantin; ut ait D. Gig. Naz. in Or. de haud. D. Baſil;

„

—

y Populs 2io Erarzſeendene: Brasſesis⸗ GDeant ue diftar

PASTORACHRISLO PBXFIEITUR. 36 5

on toties internogart Domigus Petrhtne 1midQui⸗
n haritas eſt quaiſi animæ Auahtites;5 If ait. D.
Iin Bern. Serm. 27. ih Cant. Eiritgs, s
animæ æſtimetur de menſina o atis, Auoin 6
va & Idoſtendit Aρρ1eI:ad LCor. 13. Si cha-
4 itmtem mtqn habueres tnii, ict. CUm ergo Chri-
. ſtusimagnum veller effe populi ſui Paſtorem
charitatem imee requirit magnam;, A qaua 10⸗
A. Ia verè magnus Güaht fat, nen à maghitudi-
ne apum shon à mnaghificentia palatiorum-
1o non à longa famulorum caterva &c. & C. 20:
Quia charitas inter virtures præcellit, meritò.
3 poſtulatur ab iis, qui ir ELceleſia prwcellunt.
D. Bern. L. 2. de Cohlſid. Monſroſa ves eſt gra-
.„ ds ſauntutes, & animts ininus ; ſedes Primd & d-
4 ia ima Sc (4):. 31i0t Quia ex charitate reliqua-
6 decora ſpiritalia & bona opera Prælati tan-
un Et ipſe D: Baſilius dicebat, vix eſſe, ut etiam per ſum-
pmmyn Pafog AHeduatun merlium, ae per exuberantem virtukis
m; ra Ain e, vlger 86 2 wiegiogritaten pertrahbat α 6. Quo-⸗
D nam ergo vulgus perducetur, ſi non virtus, ſed vi-
,. tium in Paitere exuberet? Nunquid Occini poferit
„ . ilud OL. 2. Stent popelns e Sacendüt. e
(1) D. Greg in . I. Reg. C. 16. Cüm de Davidis
ngn uncione in Regem verba facit, ſic ſcribit: Mle ali«
Arute, ecypasjifitix Yant 1cbatktai werd Lagks orpe i Ia-
e tier: Pey faten, Auippé umaisqjui deee cogneſeitkrea Ratkek Tir-
eh in, 1 Sponſo von bognefßeumu, „s Juis eceten, don Galent
oA enk; asn Szocſts igoefeat 5en Qportet aftorks 4.
“ PEGEgnοcερ homimibus sſed nonniſiez acie

*

t⸗ 4 charitatis „neiaudiantiiliud Oſ 8.: W, regne verunt;
i on er me; Prineipts exriterknt & nen tegrevi e e

366 7ſ ρÜ„G†1†1Ü⅞sς TrorEceLEsTZ

quam ex fonte promanant. Neceffaria eſt
Faſtori bono patientiæ, ad telerandes tanti

muneris labores tl oharitas verò, ait Ic. Pau-
lus, patiens eſt? Neceſſaria eſt erga &ves be-
nignitas zcharnitas benigna eſt: Neceſſaria eſt hu-
militas ne celſior locus parist tumerenm, &
quia hulla ſplendidior gemma humilitate in
Omni præcipuè ornatu ſummi Pont’ficis ,uti
ait Bernz charitas non inſlatu: Neceſſarius eſt
proprii commodi vontemptus acharitus non juas
vit quæ ſua ſum & . Necefiarius ſt ammaruftt
zZelus: is maximè ex charitate oritur? Thu h .
cut infernus &mulatio Cant. 82. Si/infefhnsſeus
ejus incolæ dæmones ad perimendas ahimas
totoconatu invigilant, nihil aliud ecurant-
non opes, non honores, non voôluptates;
patieturne ab his ſe Paſtor ſuperari? Non ae-
cendetur zelus ejus, ut, quod dæmnés fa-
ciunt, ut perdant; ipſe faeiat, ut animas ſer-
vet? Neceſſaria eſt fortitudo ad perrumpen-
das difficultates 3 charitas omnia ſuſtinet:? Ien
tis & iut mors dilettio, omnia pericula & ipiam
mortem ſubiens pro falute animarum: Ne.
ceſſaris eſt eorreptio ovium absque ameritur
dine, id præſtat charitas: bona Aater ,alk

J72

ſæpe cit. Bern. ep- a,, charitas, JHurs Ne Yoeak n
infiy mos, ve exerckat provetkos Nde nygiidt ing gfe:d
cos, Atverſis Merſ/u ewbibens; Neut RRos Hiligit uni

derſoyh Cuim ar gueit; Mitis eſt , pie Melr Yevie, De

tientir out iri/ti bunmiiliter'inhghari &6. a152

Epiſooporum Status eit Akatus perfectiohis;

per-

6

4 1
!

PASTOR ACHRISTO PRXFCITUR. 367

perfectio autem potiſſimum repoſita eſt incha-
ritate & Hæc nota chanacteriſtica Prinéipis
Eccleſiæ; hoc Rationale illuch; quod ſuſpen⸗
ſum & pectere hrafert &c. & C. 8 1usti
5. Diligis me 2 Paſee oues meas Sn. Nr ul Hum
euim manifeſtiuns indicium, quèd quis diligat
Dominum quàm ſi curam habeat ovVium illi=

us &c. Hine non diciturâ &i diliginoves means„

Paſee gas, ſed: Diligis me? Reſce eves meas: Dili-
gendæ utique ſums non tamen propter ſe, ſed
propter DEEM, earumque amor ex amore
DEI. provenire isbede &huic uni inniti, bou
ali & conſervari. Hinc Aug. verba Chriſti
vult idem ſonare, ac Quid retribues, guid dili-
gis we? Dilettionem oſtende in ovibig, ſ dilebtionem
erga me⸗ babes: Rei oſtendas; babes & . Latet au-
tem magna vis in pronomine, cùm dicit Chri-
ſus: Paſce agnos meos ; paſce oves meas &.
Paſcere enim oportet ùt oves Chriſti, non ut
noſtrass amore Chriſti, non noſtrè; eâ ratio-
ne, quâ vnit Chriſtus, non exoticè, nomne-
gligenter, non deſpoticè &c. D. Bern. ep.
237/ad Eugen. Ipſa Domini tui ſponſa⸗ i.e Eetler
Ra, guc tibi commi ja. ſ mutetur in melius, S
Jjam nequaquam Sarai, Jed Sana nominetur. Sisan!
migus Sponſies, ne di xeris dileſtam ejus Principem
meam (1ita Saraji interpretatun) ſed menhem
( ita intenpretatur Sara ) snbil tuum in ea vin-

dicans niſi gnod pro ea, i oportuerit , etiam animamsn

dare debes &c, Stylum. verè ſtringit D. Aug.
Tr.n, Iaj: in Joasnn! LQui⸗ hoc animo palcunt
„OVes

6

368
„OVes Chriſti, ut ſuas eſſe velint, non Chri-
„ſti, ſe convincuntur amare, non Chriſtum;
„Vel gloriandi, vel dominandi, vel acquiren-
„di cupiditate non obediendi, & fubvenien-
„di; & DEO placendi charitate. Contra hos
„Vigilat toties inculcata iſta vox Chriſti: Di-
„ligis me, quos Apoſtolus gemit, ſua quærere;
2 ,101 4& J ESU Chriſti. Nam quid eſt aliud
»iligis me? Paſce oves meas, quàm ſi dicererur:
„Si me diligis, non te paſcere cogita; ſed oves
„Meas ſicut meas paſce, non ſicut tuas; glo-
„riam meam in eis quære, non tuam; domi-
„nium meum, non tuum; lucra mea, non tua;
„Ne ſis ex iis, de quibus ait Apoſtolus 2. ad
„Tim. 3. Erunt homines ſe ipſos amantes, amato-
Tes pecuniæ, elati; ſuperbi, blaſphemi, parentibus
„on obedientes, ingrati, ſceleſti, irreligioſi, ſine af-
„fectione, detractores, incontinentes, immites, ſinè
„»benignitate, proditores, procaces, cœati, volupta-
„tum amatores magès qudm DEI, babentes ſpeciem
Pielatisz virtutem autem ejus alnegantes (m). Non
ergo

PETRVUS TOTI ECCLESIN

(m) Hæc ipſa verba Apoſtoli pergit explicare S. P.
te Piæc omnia mala ab eo velut fonte inanant,
„quod primùm poſuit, ſe ipſos amantet: —— Non fint
„ergo ſe ipios amantes, qui paſeunt oves Chriſti,
„ né tanquam ſuas, ſed tanquam ipfſius eas paſcant;
„& velint ex illis ſua lucra conquirere, ſicut ama-
vtores pecuni«; vel eis dominari, ſicut elati; vel glo⸗
„viari de honoribus, quos ab eis ſumunt, ſicut ſa-
aabperbi; vel in tantum progredi, ut etiam hæreſes fa-
„ciant, ſicut blaſphemi; nec cedant ſanctis Patribus„
ſicut parentibus non ebedientes ; & eis, qui eos corrigere

e
yye
Pno
n

yl

N
ſte⸗
e
Nt
Red
„V

—.

2

PASTOR A CHRISTO PRFFICITGCR. 369

ergo nos, ſed Dominum amemus, & in paſcen-
dis ovibus ea, quæ ſunt ejus, non ea, quæ ſunt
noſtra, quæramus. Neſcio enm. quo ine vplicabili
modo quisquis ſe ipſum, non DE UνMamat, non ſe
amat; & quisquis D E. UMW, non ſe ibſum amat, ipſe ſe
amat. Qui enim non poteſt vivere de ſe, moritur uti-
que amando ſe: Non ergo ſe amat, qui, ne vivat, ſe
3 amat:

ð

„Volunt, quia perire nolunt, mala pro bonis red-
„dant, ſicut inerati; interficiant animas & ſuas & alie-
„nas, ſicut ſoerleſte; materna Eccleſiæ viſcera difſi-
„Ppent, ſicut irreligioſi; non compatiantur infirmis,
„ſicut ſine aſfectione; fomam ſenorum maculare co-
„nentur; ſicut dJerractozes; cupiditates peſſimas non
refrænent, ſicut incontinentes; exerceant lites, ſicut
sie, mites; neſciant fubvenire, ſicut fmebenignitate; in-
„dicent inimieis piorum, quæ oceultanda cogno-⸗
„Vverint, ſicut proditozes; humanam verecundiam in-
„Verecundâ exagitatione perturbent, ſicut proezees;
non intelligant neque quæ loquuntur, neque de qui-
„bus affirmant, ſicut eοοι latitias carnales ſpi-

„ritualibus gaudiis anteponant, ſicut voluptatum a-

s,Matores magit quäàm DEI. Hæc enim atque hujusmodi
„vitia: ſive uni homjini accidant omnia, ſfive his a-

„lia, illis alia dominentur, ex illa radice quodam-

„modo pullulant, cùm ſunt homines ſe ipſos aman-
„tes. Quod vitium maximé cavendum elt eis, qui
„Paſcunt oves Chrifti, ne ſua quærant, non quæ
„IESU Chriſti; & in uſus cupiditztum ſuarum non
„conferant, pro quibus dankuis fuſus eſt Chrifti:
„Cujus amor in eo, qui paſcit oves ejus, in tam
„magnum debet ſpiritaliter crefcere ardoerem, ut
‚Vincat etiam mortis naturalem timorem, que mo-
„ri nolumus, & quando cum Chriſto vivere volu-
„mus. .

.
CHRISTUS PETRO ET JOANNI

370

amat: (m verd ille diligitur, de quo vivitur, non ſe
diligendo magis diligit, qui propterea non ſe diligit,
ut etin diligat, de quo vivit. Ita idem Aug.
CHRIUS PETRO EY YOANNN
DIVERSUM MORTIS GENUS
PKMXEDIcIZ.
Joann. C. 21. v. 18. Amen, amen dico tibi: Cum
eſſes junior, eingebas te, & ambulabas ubi volebas;
cum autem ſenueris, extendes manus tuas, & alius
te cinget, & ducet quò tu non vis. v. 19., Hoc
autem dixit, Vignificans qud morte clarificaturus eſ-
ſet DEUM. Et cum boc dixiſſet, dixit ei: Sequere
me. v. 20. Converſus Petrus vidit illum Diſci-
pulum, quem diligehat 7S US, ſequentem, qui &
recubuit in cœna ſuper pectus ejus, & dixit: Do-
mine, quis eſt, qui tradet te? v. 21. Hunc ergo
cum vidiſſet Petrus, dixit JE5U: Domine, bic
autem quid 2 v. 22. Dicit ei JES US: Sic eum
volo manere donec veniam, quid ad te? Time ſeque-
re. v. 23. Exiit ergo ſermo iſte inter fratres, quia
diſcipulus ille non moritur. Er non dixit ei S U:
Non moritur; ſed: ſic eum volo manere, donec ve⸗
niam; quid ad te? v. 24. Hic eſt Diſcipulus ille,
qui teſtimonium perhibet de bit. E& ſeripſit bac: Et
ſcimus, uia verum eſt teſtimonium ejus.
SENSUS LITERALIS.
PRadiderat Chriſtus Petro ſupremum loco
ſut in terris Paſtoratum; & continud in-

dicat, quid munus illud ſecum ferat; quòd
ni⸗

—

un/

lion,

M
5
1t
in
torlet⸗
Eet
1M

⸗

.

.
.

1
o tol

e, N
Eiteun
eſene
,
ol
nu e
lle il
t:

4

DIVERSUM MORTIS GENUS PREDICLT. 371

mirum uti ipſe animam ſuam pro ovibus ſuis

poſfuit, ita & ejus Vicarius Petrus debeat pa-
ratus eſſe ad ponendam pro iis animam, imò

quòd hanc reapſe poſiturus ſit, atque ita ipio

facto declaraturus, quòd vera fuerit trina a-
moris ſui erga Chriſtum conteſtatio: Maijio-
rem ſe. bdo dilectionem nemo babet, ut animam ſu-
am ponat quis pro amicis ſuis oann. 1 5. Opus au-
tem hoc charitatis maximum ſive Martyrium
parabolicè illi prædicit: Cum eſſes, inquit, ju-
nior, cingebas te pro libitu manibus propriis, &

more juvenum faciebas iter, & ambhulabas teln

& quò volehas, projliciens te adeò in mare; cum
autem ſenex fa ctus fueris, more ſenum, qui ab

aliis veſtibus induuntur & ducuntur, exten-
des manus tuas, videlicet in cruce ſuſſigendas,

& alius te cinget (non poſt, ſed ante extenſio-
nem manuum, nam priùs ſignificatur quid paſ-
furus ſit, dein quomodo, nempe injeétis vin-

culis ab alio præeinétus) && dutet ſcil. in car-
cerem & ad crucem, quò tu non vis, i. e. cum
reluéctantia appetitûs ſenſualis, non volunta-
tis & ſpiritùs; ipſa enim natura à morte abhor-
ret. Hinc Aug. L. 10. Conf. c. 28. Quis velit
moleſtias & diſſicultates pati? Tolerare jubemur eas,

non amare: Nemo quod tolerat, amat: Quamvis enim
gaudeat ſe tolerare, mavult tamen non eſe quod tole-
ret (n). Addit oannes his verbis ſignificaſſe

Aa 2 Cbhbri⸗

(„) 8. Chryſ hom. 87. ex his verbis Chritti colli-
it, Petrum tunc nec fuiſſe j—uvenem, nec ſenem,
ke4 virum perfectum ac mediæ ætatis; nam ab hoc

₰

372 CHRISTUS PETRO ET JOANNI

Chriſtum, qud morte Petrus clarificaturus eſſet
DPDEUM, NB. qud morte; non enim præ dixit
ei mortem in genere, ſed mortem crucis; fi-
quidem nulli alii magis propriè præcinéti, &
extenſis manibus ſupplicio afficiuntur, quàm
qui ad crucem damnantur. Tunc Petrus, ait
Tertull. in Scorp. adv. Gnoſt., ab altero cin-
gitur, Cùm cruci adſiringitur. Similiter explicant
Chryſ. Cyrill. & alii PP. (o) Quemadmodum
aU“

tempore uſque ad martyrium fluxerunt adhuc 37.

anni. Conſiderari quoque poſſunt in Petro duæ quaſi
atates fidei: Fuit enim aliquando junior ante ad-
ventum Spiritůs S., cum juvenili animo & ardore
promitteret multa, ac diceret: Etiamſi oportuerit me
mori teecum, non te negabo Qe. „& hæc omnia propriis
viribus innixus; propterea etiam lapſus & c.: Quan-
do autem ſenuit per virtutem Spiritüs S, fidem per-
feétam & charitatem, Virque iam maturus propri
experientià factus, imbecillitatem agnoſcens ſuam,
Deo totus innixus, utique & implevit quod proe-
miſit, in carcerem & mortem ſe abripi ſinens &c.
Hune invenit exitum, ſcribit Aug Tr. 123., ille negator
& amator, przſumendo elatus, negando proſtratus, ſlends
purgatut, conſitendo probatus, patiendo coronatus, bune in-
venit exitunz, ut pro ejus nomine perfectn dilectione morere-
tur cum quo ſe moriturum perverſaä feſtinatione promiſerat?
Facit nune ejus reſurrelctione firmatus, quod immaturé pollice-
batur inſirmus &.
(“) His PP. & ipſis verbis textüs ſine ratione re-
pugnat Beza, auſus ſcribere: DHui ex hoc loco colliguns
Petrum fuiſſe erueifixum, ineptè argumentantur, cuùm Chri-
Kus in genere prædieat Petri mortem violentam fore &e Nun-
quid pſe potiùs vel maximé ineptit, præfractè adeò
cum aliis HH. negans, Petrum fuiſſe crucifixum?

E
hifi
Pir
poſt
per
i0

eir
clari
polt
1pfe

le .
rglil
te i⸗
rdore
nit m.
Gun⸗
nßer⸗
top
ſuam
pro⸗
ns ⸗
nihel
,ut

Hneiß

—

oriſq

i,7d!
nlc

ligun
nCi

„Nun-

geleh

ium

DIVEREU MORTIS GENUS PRXYDICTT. 373

autem Dominus mortem ſuam in cruce no-
mine exaltationis expreſſit, ejus acerbitatem te-
gens; ita hlic nomine extenſioms manuum (ſub-
intelligendi ſunt & pedes) & præcinttionis ean-
dem crucem ſignificavit, infirmitati Diſcipu-
lorum ſe attemperans, Medici prudentis ad-
inſtar, qui amaram potionem dulcedine qua-
dam condire ſolet. Porrò, quemadmodum
pii clarificant DEUM, piè vivendo, cùm o-
ſtendunt, quòd DEUS ft juſtus, ſanctus, &
juſtitiam ſanctitatémque diligat & c.; ita & a-
more ejus moriendo clarificant, cùm DEUM
tantæ eſſe bonitatis teſtantur, ut potius ſit
fortiter cadendum, quàm ab ejus doctrina, fi-
de, ſpe promiſſorum, aut dilectione ullo mo-
do recedendum.
Et cuùm hoc dixiſſet (ESUS Petro), dicit ei:
Sequere me! Non eſt hic ſermo de ſequela ad
Apoſtolatum, quæ jam præceſſit; neque de
ſequela in cœlum, quò parat nunc aſcendere
Dominus, quæ poſtea ſequetur; ſed de ſeque-
la præ ſente, per greſſum ſimul corporeum ſig-
nificata; [ESUS enim à prandio ſurgens cœ-
pit ambulare, & Petrus eum inſequebatur, &
poſt Petrum Joannes. Significabatur autem
per ſequelam corpoream, Petri ſequela tum
in officio tum in morte: Q d. Sequere me ita-
A aàa z ue

Sciverit utique oannes, quòd morte crucis Petrus
clarificàrit DEUX, quia ſcripſit Evangelium ſuum
poſt mortem Petri, qui paſſus eſt ſub Nerone, cüm
ipſe ſeripſerit poſt mortem Domitiani.

374 CäHRISTUS PETRO ET JOANNI

que, Petre! quoad vixeris, in Paſtoratu ſumo,
quia te meum Vicarium conſtituo; ſequere
in morte, quà & mihi aſſimilaberis: Tenebis
pro me ſupremum locum vibilem in terris,
donec, ſicut ego ſufſixus ſum cruci, & tu pro-
pter me ſuffigéris &c. Tunc implebitur, quod
aliàs dixi tibi Joann. 15.: Què ego vade, non po-
tes me modèò ſequi, adhuc nimis infirmus; ſequé-
ris autem poſtea, exemplo & meritis mortis me&
pro te & ovibus toleratæ animatus & confor-
tatus &. Paſces pro me oves commiſſas, &
mecum pro eis animam pones. Calicem me-
um necdum bibendum dedi; bibes autem tunc:
Paſſus ſum, quia volui, & traditus in manus
peccatorum, licèt mihi aliter olim ſuaſeris,
dicens: Abſit àte Domine, non erit tibi boc Matth.
16. Neque tu, licet tui tibi ſuadebunt aliter,
detrestabis pati, cum hora venerit &c. Ege
Solymæ, in Jjudææ Metropoli, morte meàò
clarificavi Patrem meum; tu & me & Patrem
meum clarificabis Romæ, quæ caput eſt gen-
tium: Via iſta eſt, quâ ad hanc Reſurrectio-
nis gloriam perveni; eâdem tibi incedendum
eſt &c. (p). Con-

(„) Conſentiunt PP. Meritò diltum eßf Petro, ait
Aug., ſequere me; qui non ſolum mertem, ſed etiam mer-
tem orucii, ſieut Chriftus, expertus eſt. Et Cyrill. L. 12. in
Joann. Sub ænigmate eſfendit veſtigia, & paſſtonem Chriſti
Petre ſequendam. Iêt Luthym. Sequere me, ut viaelicet
etiam erucifigaris, & aqualem ſuſtinens mertem &c. Non

ſermone itaque tantùm, ſed & exemplo Chriſtus ani-

mæt Petrum, ficut & olim Prophetæ & verbis &
faſtis vaticinati ſunt, v. g. Jeremias c. I. catenas lig=

Imo,
ere
ebis
erris
pro.
guod
*
Nall.
es
pfor⸗
de⸗
tunc:
zMs
eris,

tch.

ltter⸗
U⸗
e
tlen
ger⸗
ellio⸗
don
CN⸗

—
9/it
nier⸗
12, 1
Grißi

Aliee

Non
Dl⸗
di 6
Iliy

DIVERSUM MORTIS GENUS PRXYDICIT. 375

Converſus Petrus vidit illum Diſcipulum, quem
diligebat ES US-- ſequentem. Ambulabat
Chriſtus primo loco, ſecundo loco poſt Chri-
ſtum Petrus incedebat, Petrum tertio loco
ſequebatur Joannes; tum quis flagrabat & ip-
ſe deſiderio martyrii pro Chriſto, & ſeire cu-
pPiebat, quo mortis genere Illum eſſet clarifi-
caturus, tum quia cognovit perſonam Chriſti
in Petrum translaram, ideo eum ſequitur utl
JESUM; & utl Petro jam arcte jun us erat,
eò nunc arctius conjungitur (4). Ecce nunc
propior Petrus eſt ESU, quem tamen ante
ſecutus eſt à longe, & aliquantùm remotior
Joannes, qui tamen IIIi adſtitit ſub Cruce,
quin propterea invideat hanc ſortem Joan-
nes Petro, aut Petrus ſe jactanter efferat,
probè agnoſcens omnia ſe debere DEO bpau-
perem de ſtercore elevanti, ut ſedeat non
tantum cum Principibus populi ſui, ſed & in-
Aa 4 ter
neas in collo ferens, & Ezechiel c. 1. portans vaſa
transmigrationis ad præaſignandam captivitatem &
transmigrationem illius populi; & Iſaias c. 2. nu-
dus ambulans ad denotandam nuditatem, quæ po-
pulum manebat &c.
(4) Singulare vinculum inter Petrum & oannem
ex omnibus apparet: Præterquàm quòd interfue-
rint teſtes aliis potioribus Domini getitis, lamnes
ſimul cum Petro miſſus eſt ad parandum Paſcha:
ambo ſecuti ſunt [ESUM captum, ambo cucurre-
runt ad monumentum &c. In Adis Apoſt. ambo aſ-
cenderunt in Templum ad horam orationis nonam;
ambo mittuntur in Samariam, ut conferant ereden-
tibus Spiritum Sanétum & .

376 CHRISTUS PETRO ET TOANNI

ter Principes principem locum teneat. Me-

mor autem Petrus beneficn ſibi praſtiti à Jo-
anne, cum hic loco ipfus Magiſtrum inter-
rogaret de proditore, ipſe nunc loco Joannis
Magiſtrum interrogat, quia advertebat id cu-
pere reſcire Ioannem, quid nim. cum hoc fu-
turum eſſet? Imò eò fidentiùs quærit, quèòd
crederet, eum ſibi in dilectione Chriſti non
imparem eſſe, & forſan majorem, adeôque
luculentius hujus ſui smoris teſtimonium da-
turum, & modo planè ſingulari, utpote ſin-
gulariter à Chriſto dileétum & ad ſingularia
reſervatum &c. (r). Petrus itaque jam inti-
mior quaſi ex commiſſo ſibi munere & fami-
liarior DOomino factus, audet curioſitate ſi-
mul quâ⅛piam ductus ex Eo quærere: Domine
bic autem quid? Q.d. Jam ſcio, me ſecuturum
te in & per mortem crucis, hic autem dile-
ctus Diſcipulus tuus quomedo te ſequetur,
quem vitæ habebit exitum, quid pro te petie-
tur, quâ morte te clarificabit? Noluit Do-
minus, quod Petrus rogabat, aperire, ſed re-
ſpondit: Sic eum volo manere, donec veniam: Quid
ad te? Tu me ſequere. Duplex eſt hujus loci le-
ctio: Altera eſt: Si eum volo manere &c. Altera:
Sic

() Cùm de ſe Joannes ipſe tres prærogativas hoc
loco memoret, quæri poſlet, quomodo citra jactan-
tiam hec ſcripſerit? Item: Quare potiùs ſe nomi-
nàrit aiſcipulum, quem diligebat 7ESUS, quàm diſcipu-
lum, qui ailexit 7ESlM! Videatur deſuper Salmeron
Tract. 32.

tran
wen
vit⸗

ni⸗

Me.
o.
Nter⸗
nnis
1 l⸗
e f⸗
o
non
cue
n .
eſi⸗
blaris
hinti⸗
fani⸗
te ſi⸗
nine

Urum 1

lle⸗

pete⸗

o⸗
edte⸗

(un

,le.
kerd

NN
—
1shoc
ictt .
nom
ſcip.
veros

manere & c. (⁵)

DIVERSUM MORTIS GENUS PREDICIT. 377

Sic eum volo & c. Prima extat in textu Græco,
verſione Syriaca, & in quibusdam Codicibus
etiam Latinis, ſecunda in correctis Bibliis vul-
gatæ editionis. Sed ſenſus utriusque verſio-
nis idem eſt. Prioris hic; Si eum oο Iuper-
ſtitem eſſe & vivere, donec veniam, quid ad
te pertinet, 6 Petre! hoc rogare vel curare?
Quæ tua ſunt, cura; alienas curas dimitte &c.
Poſterioris hujusmodi: Eſto hoc, quèòd ego eum
velim ſic manere ſinè martyrio & c., ſive: QCuam;
vis velim eum ſic vitam prorogare uſque ad
adventum meum; quid hoc attinet adte? Ad
ipſum attinet; ad te verò attinet, me ſequi.
D. Cyrill. ſic exponit: Si etiam vellem Ioannem
minimè mori, quid ad te &c.? Coincidunt
iſti ſenſus; utl & ſi legat quis: Si ſic eum volo

A a 5 Exiit

()Poſt S. Chry ſoſt Theophyladus putat Petrum
voluiſſe habere ſocium & collegam joannem; &
verbes Domini ita interpretatur: Si Jeannem volo ma-
nere in boe loco i e. in Galilæa, & non mittere tecum 6 Petre,
donec veniam b e. donee mihi placuerit, ut & illum educam
ad pradieationem; quid ad te 2 Alii, ût idem author
ait, ſic interpretabantur: Si eum volo manere in bis lo-
cis, donec veniam eontra Judæos percuſſurus eos virga Ro-
manorum, quid ad te? Dicebant enim hi Joannem uſ-
que ad Veſpaſiani imperium loca ſuperiora pera-
grâſſe, prædicantem & manentem illic; inde autem
tranſiiſſe, quando capienda erat eruſalem. Oecu-
menius in ep. Jac ſic explanat: Si eum velim manere in
vita, donec veniam ad evertendam Jernſalem per Romanos;
quid ad tes

37 8 ChHRiISTUS PgTRO ET JOANNI

Exiit ergo ſermo iſte inter fratres, quòd diſcipu- —
jus ille non moritur. Ex prædictis ſcilicet Chri- turk
ſti verbis hoc arguebant diſcipuli, quod ta- tur,
men ipſa verba præciſè non indicant, & ipſe cuch
Joannes propterea addit: Et non dixit gSUS: mnt
Non moritur, ſed ſic eum volo manere, quia Chri- lum.
ſtus potids, ut Petri interrogationem amo- ob
veret, ſub conditione locutus eſt: Si ego ve- (den
jim illum vivere uſque ad meum adventum, mo
aut per omnia etiam ſœæcula, quid ad te? In- Uimno⸗
valuit nihilominùs iſta opinio etiam poſtmo- Vene
dum inter non paucos, qui ſentiunt oannem
emn

non eſſe mortuum, ſed vivum translatum in
Paradiſum terreſtrem, ut cum Elia & Enoch eA
Antichriſti temporibus Eccleſiæ opam ferst
(t). Ad- & confirmant hoc ex ſeqq. ratio- unuli
nibus: I. Verba Chriſti propriè ſumpta id verd

videntur indicare: Sic volo eum manere, dones ſtzen
veniam: Adventus enim ejus duplex eſt: Pri- tenp
mus in mundum non poteſt intelligi; ergo ſe⸗ nbb⸗
cundus ad judicium. 2. Joannem nemo vi- Gn
dit mortuum, neque ejus oſſa conſpexit; quod aye
indicium eſt translationis in paradiſum. 3. An- Win
tichriſti inſaniæ occurret Henoch ex Lege na- tni⸗
. . tu- Crce
(7) Theophyl. in joann. Ouidam dicurt Joannem t
vivere, & ab Antiehriſto oceidendum ouu Elis præaicantem eri⸗
Chriftum &c. Hippol. M. in Or. de conſum. ſæc. Prior Mn
Domini adventus preeurſorenm habuit Joannem Baptiftam ; R
pefferior zutem Enoch, Eliam & Josnnwem Theslogum exhi- Olej
bbit &e. Metaphr. in vita: Jeannes Enoch & Eliaæ cen-
jungitur S&o. D. Damaſc. Or. de Transfig. Gosnnes uſqus mo⸗
sa edventum Chriſti exper: emnins meortis perftiturus eft Grs Van

Chri⸗
00 ta⸗
Kioſe
.
(i.
mo⸗
o⸗
wun,
) ln.
ſtwo⸗
nnem
umin
och
ſerat
atio⸗

un 1 1

,nn
ier.
ole
mo N
ghol
1A

gehr.

ll⸗
—
ſadnnin
eantenn
. Prior
ſen
mn erli⸗
s.

14 2
76*

* .
DlIVERSUM MORTIS GENUS PREDICIT. 379

turæ, & Elias ex L. V., par itaque eſſe vide-
tur, ut etiam occurrat aliquis ex L. N., quæ
cum ſit pra ſtantior cœteris, præſtantiorem
mittet Ducem, dilectiſſimum Domini diſcipu-
lum. 4. Forſan hæc ipſs uns ex cauſis fuit,

0 b us Chriſtus adeò ſingulariter Joannem

dilexit & voluit in Evangelio hujus præcipui
amoris fieri mentionem, ut nim. Chriſtiani ul-
timorum temporum illum maximè ament &
venerentur, Chriſtum in illo conremplantes.
J. Hæc etiam cauſa videtur fuiſſe, cur ſpeci-
alem revelationem in Apocalypfi acceperit
de Antichriſto. Imò 6 dicitur ſoanni Apoc.
c. 10.: Oportet te iterum propbetare Gentibus. Gα
Lopulis, & linguis, & Regibus multis &e Hoc
verd nondum videtur feciſſe, quia Epheſi man-
ſit; ergo credendum eſt, Joannem id facturum
tempore illo extremo. 7. Chriſtus fecit om-
nibus Apoſtolis gratiam Martyrii, & cur aman-
diſſimo ſuo Joanni negàârit, quod is utique op-
taverit maximè & oraverit? Sanè non defuit
animus fortiſſimo Apoſtolo; ſed animo Mar-

tyrium; non deerit autem in fine ſæculi: Id:

circo ante non ſubiit mortem, quia tunc ſubi-
bit, cum Henoch & Elia compos futurus deſi-
derii ſui, ut impleatur ipſius Domini verbum
Matth. 20. v. 23.: Calicem quidem meum bibetis.
8. Joannes millus eſt in dolium ferventis
olei: Cur non paſſus eſt Dominus illum tune
mori? Cur magno miraculo vitamilli conſer.
vavit? Repetere videtur: Sic eum vο mares,
nec

3 80 CHRISTUS PETRO ET JOANNI

donec veniam; tunc morietur. Denique verba
Chriſti myſteriis plena ſunt: Ergo non ſine
eauſa dixit: Sic eum volo manere: Neque ſine
cauſa diſeipuli dixerunt: Diſcipulus iſte non mo-

ritur. Non eſt contemnenda iſta ſententia;

argumenta enim pro ea allata, licet facilè ſol-
vi poſſint, tamen cum Authoribus citatis pro-
babilitatem efficiunt,

Joannem mortuum eſſe ſentit communior

opinio (u), quæ inde confirmatur: I. Quia
ipſe Joannes videtur ſignificare quòd non re-
Stè putârint condiſcipuli, eum non eſſe mori-
turum, eorumque opinionem corrigere; Hine
Euthym. Quis, inquit, relinquitur ſermo aſſer
yentibus Joannem non eſſe mortuum, cum jam ipſe
luculenter clamet, quòd errent, qui hoc ſuſpicantur.
2. Quia ita videtur ſentire Eccleſia, quæ ejus
feſtum celebrat, ejúsque interceſſionem fla-
gitat, quod Sanctis vitàâ functis & in cœlo de-
gen-

(2) Ita S. Hier. L. de Script. Eccl. Confectus, in-
quit, ſenio Joannes ſexageſimo oltavo poſt paſſtonem Domini
anno mortuus eft O&Qc. Polycrates apup uſeb. L. 13. J0:
annes, qui ſupra peltus Domini recubuit, Epheſi obaormi vit
G. Tertull. L.. de anim. c. 50. Obiit & Joannes, quem in
ad ventum Domini remanſurum ſruſtra fuerat ſpes &c. Aug.
Serm. 149. verba Chriſti ſic explicans: Sie ecum volo
manere i, e. ſine vulnere, ſinè eruciatu dormiat, & exrſpeltet
me. Et Tr. 124. in oann. In quibusdam Scripturis, quam-
vis apoeryphis, reperitur, Joannem quando ſibi fieri juſſit ſe-
pulehrum, fuiſſe præſentenz incolumem; eöque eſfoſſo diligen:
tiſſimeque præparato, ibi eum ſe tanquam in lettuio collocàße;
Ktstimque eum eſſe defunttum e. Conſentiunt Epiph.
hær. 79. Doroth. in Synopſi, V. Beda, Haymo, gloſſ.

Veel
Meit
i
lud
bea
etia
gine

Verba
n ſne⸗
e ſine
on o⸗
tendia;
eſol.
fepro⸗

gnnior
Oria
on le⸗
ewor⸗
eHine
⸗
n e
tunr.
r ejus
en fa⸗
rloce⸗
1 l⸗
Demin
M

rniuit

i .

. Aug.
1

gbl
An

lie
luriſt
Epibt
gol

DIVERSUM MORTIS GENUS PREDIcCIT. 381

gentibus congruir. 2. Quia in Conc. Epheſ.
Reliquiarum Joannis mentio fit; reliquiæ au-
tem mortuorum ſunt (æ). 4. Apoc. 1II. mul-
ta narrantur de duobus tantùm teſtibus, qui
Antichriſto repugnabunt, ſcil. de Elia & He-
noch; tertius non additur: Nulla autem vi-
detur poſſe reddi cauſa, cur non fuerit addi-
tus, ſi Verum ſit, tertium fore joannem; imò
de illo maximè mentio fieri debuiſſet, nempe
inter teſtes præcipuo &c. ()).
Iic

(X„) Sacras, inquit, Sanctorum triumphatorumque
Martyrum, maximeée verò beatißimi Joannis Theologi atque
Evangeliftæ reliquias videndi, eàsque complectend: deſiderio
agrantibus &c. Et Cœleſtinus P. in ep. ad Synod.:
Joannis reliquias præſentes honoratis &o. Chryſ. in ep. ad
Hebr. Hom. 26. Apoſtolorum plurimorum oſſa neſoimus,
ubi jacent: - - Petri & Pauli quidem, Joannis é; Thomæ
manifeſta ſunt ſepulobra &Qo.
(y) Prioris tamen ſententiæ Patronis non deeſt,
quod ad hæc argumenta reſpondeant: Ad imum di-
cunt: Joannes non abſolutè negat, verum dixiſſe
Apoſtolos, ſed tantùm ait, Chriſti verba id non a-
pertè ſigniſicare; quia non dixit: Non meritur, ſed:
Sie volo eum manere &c. Ad zum: Joannem in para-
diſo, quod ad animam ſpeſtat, jam frui beatitudine
ſeu viſione D E in corpore mortali, eandémque
eſſe ſortem Eliæ & Henoch poſt mortem Chriſti & e.
Eccleſiam feſtum Eliæ etiam celebrare 20. Julii,
proinde nec mirum, ſi Joanni in paradiſo terreſtri
Pariter viventi feſtum celebret: Neque mirum jl-
lud, ſi DEUS concedat hoc privilegium viſionis
beatificæ aliquibus præter legem ordinariam, quos
etiam præter legem ordinariam tamdiu in terra re-
tinet, cœlo digniſcimos; quæ latiùs deducit Barrad.

3 82 CnHKRISTUS PETRO ET JOANNI

Hic eſt Diſcipulus ille, qui teſtimonium perbibet
de bis & . His verbis ſuo, quod ſcripſit, E-
vangelio Joannes ſubſcribit. Hic ſc. ipſe diſci-
pulus, de quo Dominus dixit: Sic eum volo ma-
nere, ſeripſit hæc, & veriſſima ſunt, quæ ſcripto
teſtatus eſt: Q. d. Certiſſimis indiciis comperta
habens ſeripſi, quæ ſceripſi, utpote qui inter-
fui plurimis ſermonibus & operibus, & paſ-
ſionibus Domini, utl & iis, quæ poſt reſur-
rectionem acciderunt &c. Hinc patet aliqua
cauſa, quare Joannes paulò snte ſe vocaverit
diſeipulum, quem diligebat ES US, & qui recubuit
ſuper pectus ejus & ., ut nimirum Evangelio ſuo
authoritatem conciliaret (2). Addit demum
Joannes: Ne autem putetis, omnia Chriſti
geſta & miracula literis me mandaſſe, ſcito-
te multa in Libro hoc ſeripta non eſſe; tot
enim

Ad tium: Per reliquias non intelligi corpus & ofla,
ſed ſepulehrum, pallium, crepidas, & ſimilia. Ad

Atam: Mentionem tertii ſive oannis jam factam eſ-
ſe præced. c. 10. fupra cit., aut illis duobus c. II. non
jungi Ioannem, quòd alio fortè loco & tempore ab

Antichriſto occidendus ſit &c.

(2) Hinc Theophyl. Quasre Joannes de ſe ipſo tefti-

meonium fert! Dicitur ad ſeribendum poftremus acceſſtiſſe, oum
ad id motus eſſet per Chriſtum: Propterea ſæpe dilelctionis me-
minit, oſtendens cauſans, propter quam .d ſoeribenaum ae-
ceſſerit, quòd Chrißtus commiſerit hoc opus ei, qui præ aliis

magis Ailigehbatur. Et Chry ſoſt. Suam dilektionem cauſam,
