zum non ſumitur pro ratione rem dubiam evincente

&t demonſtrante, ſed pro ſenſibili gno ad alicujus

FVeritatis elucidationem produdo; ideo græcè ha-

302 APPARET DoMiINUsS DiscipurIs

Sunt tamen, qui ſentiunt præſentibus verbis
denotari ſigna & ante & poſt Reſurreétionem
edita, quia Diſcipuli æquè illorum ac horum
teſtes fuêre, & quidem primarii, ideo alii ſi-
lentur; item quia ſubdit Evangeliſta, ſe ſcrip-
ſiſſe, ut credatur Divinitas ESU, non præ-
cisè reſurrectio. Subdit enim: Hæc autem ſcrip-
ta ſunt, ut credatis, quia ESUS Chriſtus eſt Fi-
Jius DEI, & ut credentes vitam babeatis in nomine
ejus. Ex quibus verbis ſimul patet, quis de-
beat eſſe ſcopus prædicantis ſive ſcribentis
Evangelium; Chriſti ſcilicet gloria & creden-
tium æternà ſalus: Cùm Scriptores econtra
profani plerumque quærant aut eruditionem
& ſcientiam aliorum merè humanam, auc pro-
prii nominis ſui memoriam & celebrationem
apud poſteros &c. (tt). Hæretici autem & Se-
Ctarii Libris ſuis id ſatagunt, ut fidem legenti-=
bus & æternam ſalutem eripiant. Ad electos

quidem & fideles primariò loquitur Joannes:
Atta-

—

betur: TSε νιια i. e. indicia & ſigna externa, nam
quæ ejusmodi ſunt, nec fidem evacuant, nec meri-
tum extenuant; ſicut nec vera ſigna ſive miracula,
inter quæ deſcriptas apparitiones videtur Joannes
ponere.
(tt) Unde Cic. L. 9. Ep. Fam. ad Pætum: Haud
poſim, inquit, vivere, niſi in literis viverem. Et Plin.
jun. ad Canin. Ruff., invitat hunc ad nomen ſuum
ſcriptis celebrandum his verbis: Eſynge aliquid, quod
ſir perpetuò tuum;, nam reliqua rerum tuarum poſt te alium
atque alium Dominum ſortientur; Hoc nunquam tuum eſſe
deſines, ſi ſimel cæperit.

Atti
cre
geli
deb
Fili
init
ſuit
Itzin
Egu
tiſun

iIunp

cred
beat
ſuog
bere
rizſ.

tera

(vu).

—

(nu,

ſesurt
Cait
ihn
UIi
ſue,
nedri⸗
poſt
i, h
guod
Dom
1e nar
cume
Cro
W;
Ver

18

—

8 Verdi
Konen
OHorun
o li⸗
leſei⸗
non ne
tn ſe
kutth
i trr
gis
erdbecn
creck⸗
ecoyl
jtonen
zuc
atopet
e 6
ſpenli
getot
nnei
Ar
—
entnn
gee nn
minclt
J umm

nHM
Pe
en ſun
l,f⸗
n
N/

PRESENTE THOMA. 2303

Attamen & alii, ad quos haæ literæ venerint,
credere poſſunt, quia ad omnes, qui Evan-
gelium vel legunt vel audiunt, inſpiratio ſimul
debita fiet, & neceſſarium ſuppeditabitur au-
xilium, niſi ipſi legentes obfiſtant. Sicut ab
initio Evangelii ſui ſcopum hunc ſibi propo-
ſuit Joannes, ut Divinitatem Verbi declaret,
ita in eadem deſinit, ad finem ſenſim delabens;
& quandoquidem paulò ante beati proclama-
ti ſunt, qui non vident & credunt, quaſi ſub-
jungit: Propterea hæc vobis ſcribimus, ut
credatis; & ut credentes beatam vitam ha-
beatis, quam ESUS annuntiavit in corpore
ſuo glorioſo; habeatis autem in nomine Ejus,
per quod unum oportet omnes nos ſalvos fie-
ri; ſalute & beatitudine gratiæ in hac, in al-
tera autem vita ſalute & beatitudine gloriæ.
(uu). SEN-

(uu) Grotius Vir eruditus, ſed in ſuis ſæpe con-
jecuris audacior, arbitratur duos poſtremos hujus
Capitis verſus concluſionem eſſe totius Operis, &
ibi finiiſſe joꝛnnem Evangelium ſuum: Ac ſicut
ultimum Caput Pentateuchi & caput ultimum Jo-
ſue, poſt Moſis & Joſue mortem additum eſt à sy-
nedrio Hebræorum, ita & Caput, quod ſequitur,
Poſt mortem Joannis additum ab Eccleſia Epheſi-
na, hoc maximè fine, ut oſtenderetur impletum,
quod de longævitate ac non violenta morte Joannis
Dominus prædixerat: Cœtera auté, quæ in eo Capi-
te narrantur, addita ad demonſtrandum tempus, lo-
cum & occaſionem illius oraeuli. Argumento hoc
Grotius nititur, quòd in fine Capitis clauſula reperi-
tur: Seimns, quiaz verum eſt teſtimonium ejus: Quibus
Verbis, inquit, Eccleſia oſtendit ſe de ſupra a Jo.

304 APrARET DoMINUS DISCIPULIS

SENSUS MORALIS.

I. ) lcit Thomæ: Infer digitum tuum buc &. Huc
optimè applicari poteſt illud Prophetæ
Regii Pſ. 36. Homo cùm ceciderit, non collidetur,
quia Dominus ſupponit manum ſuam & =. Lapſus
fuit Thomas, ſed non omnino proſtratus nec
colliſus eſt, quoniam Dominus ſuppoſuit ma-
num

anne poſitis minimè dubitare, nec de his etiam, quæ
ex privatis ipſius Commentariis erant deprompta,
cùm alioqui ſi loannes hæc ſcripſiiſet, di cturus fuiſ-
ſet, ut ſupra c. 19. v. 35. Et ille ſeit, quia vera dieit.
Verùm hæc debilior conjectura eſt, quàm ut merea-
tur aſſenſum. Epheſina Kccleſia depoſitum apud ſe
Joannis Evangelium conſervare potuit, ac teſtari
genuinum eſſe Joannis Opus; nen autem illi adde-
Te integrum Caput, cùm Eccleſiæ demandata non
ſit à Chriſto auctoritas aliquid addendi Libris Ca-
nonicis ſive Veteris ſive Novi Teſtamenti. Mini-
mè dubium, quin Epheſinæ Eccleſiæ Presbyteri in-
tellexerint maledictioni obnoxios fore, qui ad S. Jo-
annis Evangelium non minús, quàm ad ejus Apoca-
lypfin aliquid addidiſſent. Si quis appoſuerit ad haæc,
apponet DElS ſuper illum plagas ſoriptas in Libro iſto Et
ſiquis diminuerit ade verbis Libri Prophetiæ hujus, anferet DFUS
partem ejus de Libro vitæ & de civitate ſancta. Apoc ult.
Deinde antiqui PP. SS. Chryſoſt. Cyrill. Alex. Aug.
& omnis Eccleſia Catholica Caput XXI ab ipſo
Joanne Apoſtolo ſeriptum ſentiunt. Poſt narrationem
rei geſtæ, ſcribit S. Aug. Tr. 122. in Joann., in qua
Thomas Diſcipulus oblatis fibi tangendis in Chriſti carne vul-
nerum locis, viait, quod eredere nolebat, & eredidit, inter-
ponit bæc Evangeliſta Joannes »& dicit: Multa quidem
& alia ſigna fecit ESUS &c. Hoe Cæpitulum velur Li
bri huſus indicat ſinem, ſed narratur bie deinde, quemade

C0
ge⸗
10
el
gen⸗
Nuss,
UN
lud!
ec⸗
rum
crec
I er
Meis
kange

—
ndin

laptura
li ſatey,
oſnena

uſu

Noxmic,
Apum

10: Et
Grit
ne
Demno
Proſi
de it
dico ti

eſam,

hete
ihunn,
Al
bec
lne⸗
n
nydut
onpr
nlͤl⸗
4
nme
le
1tr
160

MNL.

eriin⸗
8.ſo⸗
oed .
A e,
zſe 5
Nl
Ce l.
1 36
io
ionen
in qus
nin
inte⸗
uiden
he

TRESENTE THOMA.R. 20 5

num non unam, ſed utramque, imò & latus;
& incredulum non tantùm erexit & confor-
tavit; ſed & ad admirabilem illam Divinitatis
confeſſionem ſublimavit. Cœcus Iſaac tan-
gendo filium Jacob partim cognovit, partim
non cognovit, ſiquidem vocem, non autem
manus Jacob agnovit; Thomas Chriſtum tan-
gendo, vocem agnovit eſſe Magiſtri ſui & ma-
nus, neque hoc tantùm, ſed Dominum DE-
UMque verum eſſe agnovit. Congruit illi il-
lud Pſalmi 76. D EUMexrquiſivi manibus meis no-
&te contra eum, & non ſum deceptus. Dicere nimi-
rum Thomas potuit: In nocte cœcitatis & in-
credulitatis, quæ Refſurreétionis lucem ocu-
lis eripiebat meis, DEUM exquiſivi manibus
meis; ùt cœcus palpans in meridie, volens
tangere manus ejus & latus. O DEl benig-

modum ſe manifeſta verit Dominus ad mare Tiberiadis & imn
captura piſoèium commendaverit Eccleſiæ Saeramentum, qua-
lis futura eſt ultimà reſurrectione mortuorum. Ad hoe itaqus
commendanaum valere arbitror, quòa tanquam ſinis inter-

voſitus eſt Libri, quod eſſet etiam ſecuturæ narratienis qisaſs

proæmium, quod ei quosdammodo faceret eminentiorem loxum.
Argumentum, quo nititur Grotius, leve eſt, cùm
tam veré potuerit ſcribere oannes in plurali nume-
rO: Et ſeimus, quia verum eſt teſtimenium ejus, ac veréê
dixit Nieodemus: Rabhi! ſoeimus, quia verax es Sc.
Hune loquendi modum Hebræis familiarem eſle
nemo neſcit, imò & cœteris ferè linguis, ut plurali
pro ſingulari interdum utantur emphaſis gratiàa. Un-
de ipſe Dominus Nicodemo reſpondit: Amen, amen

dico tibi; qui«, quod ſcimus, loquimur, & quoa vidimns,)

teſtamur oann, 3. J

—,—

30 6 DoMINusS APPARET DISCIPULIS

nitatem ſummam! Non ſum deceptus, ſic DE-
UM quærens: Non eſt mihi iratus, ſed ma-
ximà miſericordiàâ ſuccurrit: Seſe tangendum
obtulit cœco, videntémque beato tactu red-
didit. Vidi, palpavi, cœcus eſſe deſii. Domi-
num & DEUM eſſe credo Magiſtrum meum
ſuàmet potentiâ excitatum. Tangit lapis au-
rum, & quale ſit, demonſtrat taéctu. Sic Tho-
mas tetigit pretioſiſſimum aurum Chriſtum,
& quis eſſet, oſtendit, dicens: Dominus meus
& DEUS meus &-c. Tetigit, & tactus eſt: Te-
tigit Chriſtum, & tactus eſt à Chriſto: Teti-
git carnem, & tactus eſt animo &c. Conclu-
dit Chryſoſt Tom. 3. Homil. de Trin. Palpa-
vit Verbum Thomas in incredulitate, & non eſt de-
ceptus: Chriſtum D EUM illum confeſſus eſt in fide
&c. Quodſi tantum effecit tactus aliquis ex-
terior Corporis Domini, imò ſi vel per tactum
fimbriæ veſtimenti Ejus mulier illa Matth. 14.
credidit, ſe ſalvam fore &c.: Quid non effi-
ciet ipſa Sanctiſſimi Corporis Ejus ſumptio,
contrectatio intima & poſſeſſio &c.?
2. Quæ fuit Chriſti ES Uerga Thomam mi-
ſericordia & charitas, eandem erga te oſten-
dit, Chriſtiane! Uti Thomæ causàâ benefici-
um repetit, quod ante octiduum ſimul con-
gregatis impen dit; ita propter te unum ſæpiùs
facit, quod propter plurimos. Quoties ad te
venit, lumine gratiæ ſuæ mentem tuam illu-
ſtravit, fidem excitavit, cor tetigit, pacem
tibi obtulit, quam mundus dare non poreſt
quò

er
i⸗
ig
ſer
taſe
eh
C
Th
te
cen
ſaſc
bee
Sr.
Dn
ge
lt

Wuar
lan

Ca
tris
chl
lab
Jue

eel⸗
Gme.
cum
Atel.
oni⸗
Ceum
r.
ſello,
Ptn,
eheu
Te⸗
la⸗
ono
Np
i

1

Ad
hl⸗
hech⸗

pno,

dn 5
Cken⸗
Chete 4
c

PRESENTE TLHOMA.R, 307

quàâ nemo fruitur, quamdiu peccatum ipſi qo-
minatur &c. Tu verò mundo addictus, pec-
cato irretitus, ſenſuum voluptatibus ineſca-
tus, Divinæ gratiæ inſpirationibus reſtitiſti;
credere noluiſti teſtimonio ſervorum DEI,
dicentium: Vidimus Dominum; experti ſumus
jugum Ejus ſuave eſſe & onus leve: Chriſti
ſervitus & mandatorum Ejus obſervantia, vi-
ta ſecunduùm Evangelii regulas inſtituta lon-
gè ſuavior vità hominum, mundi moribus &

cupiditatibus ſuis ſervientium. Dixiſti, uùt

Thomas: Non credam. Ecee iterum venit ad
te ESUS, infirmitati tuæ condeſcendit, pa-
cem denuo offert, vulnera oſtendit pro te
ſuſcepta & conſervata; incredulitatem ſeu im-
becillitatem fidei amanter exprobrat: Moli eſſe
incredulus, ſed ſidelis. Reſponde cum Thoma:
Dominus meus & DEUS meus Cor ſurſum eri-
ge; fidem DEO vero, obedientiam Domino
mitiſſimo exhibe &c.
3. Venit rurſus Es UsS propter unum Tho-

mam, ut convertat unam animam incredu-

Jam & c. Ita nos, ait Theophyl., neque mini-
mum contemnere debemus. Ne ſimiles ſimus
Caino, qui Gen. 4. rogatus à Domino: Uhi eſt
Abel frater tuus? reſpondit: Nunquid cuſtos fra-
tris mei ſum ego &o. Simus omnes pro viribus
cuſtodes fratrum; ne pereant, toto pectore
laboremus &c. Matth. 27. Pœnitentid ductus
Judas retulit 30. argenteos Principibus Sacerdotum
& Senioribus, dicens: Peccavi & . Egregii cuſto-
[U⸗z des

308 APPARET DOMINUS DISCIPULIS

des fratris quid reſponderunt? Quid ad nos? tu
viderig &c. 2 Utique ad vos Sacerdotes perti-
net res hæc, peccatum hoc, homo hic proxi-
mus orco; manum porrigite, confilio & au-
Xilio pereuntem liberate &c. Nemo noſtrùm
de proximi ærumnis aut etiam peccatis dicat:
Qiuid adme? Iilud potiùs Pauli in corde habea-

mus & ore ad Gal. 6.: Alter alterius oneru por-
tate; & ſic adimplebitis Legem Cbriſti &̃. Lex

Chriſti eſt Lex amoris, cujus eſt ſic onera pro-

ximi portare, ac ſi eſſent propria. Eò ſpectat

& illud Eccli c. 17 Mandavit illis, unicuique de
proximo ſuo. Item c. 29. Recupera proximum ſe⸗
cundum virtutem tunm &.

4. Beati, qui non viderunt &; orediderunt. Hec

noſtra felicitas eſt, qui Chriſtum in carne non
vidimus. & tamen Evangelio credimus. Diſ-
ceſſit Chriſtus in cœlum, videre Illum non poſ-
ſumus oculis corporeis; at verò v'ſioni fides
ſucceſſit Hinc D. Leo Serm. 2. de Aſe. Quod,
inquit, Redemptoris noſtri conſpicuum fuit, in Sa-
cramenta tranſivit: Et ut fides excellentior eſſet ac

Firmior, viſioni doctrina ſucceſſit, cujus autoritatem,

Jupernis illuminata radiis, credentium corda ſeque-
rentur. -- - Magnarum bic eſt vigor mentium, &
valde fidelium hoc lumen animarum., inounctanter ore-
dere, quæ corporeo non videntur intuitu; & ibi ſige-
re deſiderium, quò nequeas inferre conſpeétum &.

Deeſt hic vigor mentis infelieibus hæreticis,
imbellem habent mentem; hinc credunt, quæ

volunt, & ita non verè credunt. Robore hoe
&

Vekt
ſeſti.
Uori⸗
KA⸗
ſrim
Gien
hebet⸗
Ler
1ro⸗
et
inei
intſ⸗

Hee
gehon
M 1
Npol
es
⸗
1⸗
ſ 6
ſt,
e
ℳ, 6
rN
ſge⸗

16⁰

lieſs,
ehoe

7

PRESENTE THOMA. 30⁹

& auxilio fupernaturali inſtruxit nos Domi-
nus, ut ſupra naturam aſſurgentes certiſſimo
firmiſſimòque aſſenſu myſteria inviſibilia com-
plectamur: Gratid eſtis ſalvati per fidem, & boc
non ex vobis; donum enim DKl eſt ad Epheſ. 2.
Grates habeamus jugiter pro tanto dono præ
mille aliis nobis conceſſo, & oremus, ut DE-
Us illud conſervet & augeat in nobis. Quæ
credimus, nune non videmus in ſe ſeu viſio-
ne evidenti, videmus tamen munc per ſpeculum in
ænigmate; tunc autem facie ad faciem I ad Cor.
13. Fides nim., eſt Divinum quoddam ſpeeu-
culum, & velut quoddam, ut D. Bern Serm. 6.
in Vigil. Nativ. ait, æternitatis exemplar, prate-
rita ſimul, præſentia & futura comprebendens & .
Intueamur ſemper hoc fidei admirandum ſpe-
culum, quod inviſibilia nobis ante oculos pro-
ponit, DEUM Tri-Unum, Chriſti vitam, cru-
ciatus, mortem; impiorum ſupplicia, juſto-
rum prœæmia & c. Non contemplantibus nobis, ait
idem Apoſt. 2. ad Cor. 4., quæ videntur, ſed quæ
non videntur: Quæ enim videntur, temporalia ſunt
& citò tranſeunt; quæ non videntur, aterna & fi-
nem non habent: Ila vilipendamus, hæc æſti-
memus & conſectemur: Ita beati erimus cum
illis, qui non viderunt, & crediderunt, fide ſc. vi-
và: Beati hlice ſpe, ibi re: Beati, quia quod
hie non vidimus, in cœleſti Patria videbimus
elariſſimè: Succedet enim fidei viſio, obſcuro
lumini lumen gloriæ fulgidiſſimum, ænigmati
ſumma perſpicuitas, & quem imperceptibili-
. U 32 ter

310 APPARET DoMINUS DfISCIPULS

ter nobis præſentem cum timore ac reveren-
tia contemplati ſumus, DEUM corsm vide-
bimus de facie ad faciem &e. Tunc non dicetur
nobis, ait Aug. in Pſ. 91.,: Crede, quod non vides,
ſed gaude, quia vides. Nunc non videre valde
nobis utile eſt; ſi enim videremus quæ credi-
mus, quid utilitatis, quid meriti, quidve bea-
titudinis afferret ipſum credere? Quæ eſſet mer-

ces ſidei, ait idem Aug. in Pſ. 109., niſi lateret,

quod credimus? Et D. Proſper Sent. 150. Fides
ſemper prævenit viſionem; credimus enim, ut cog

noſcamus; non cognoſcimus ut credamus. TFides eſt,
quod non vides, credere; veritas, quod credidiſti, vi

vere i. e. juxta ea, quæ credimus, vitam in-
ſtituere &c. Ille enim verè credit, qui exer-
cet operibus, quod credit. Contra de his,
qui fidem nomine tenus retinent, Paulus ait:
Confitentur ſe nõſſe DEUM., fantis autem negant
ad Tit. 1. Et Jacobus c. 2. v. 17. & 26.: Fides
ſine operilus mortua eſi &c. (Xxx).
5. Poſt

(xx) Hinc S. Greg. M. Hom. 26. in Kv. illa ver-
ba Jobi 40. dicta de antiquo humani generis hoſte:
Ahbſorbebit fluvium, é“ non mirabitur; & habet fiauciam,

uda inftuat ordanis in os ejus, ita huc accommodans

interpretatur: Quis per fluvium deſignatur, niſi humani
generis fluxus, qued videlicet genus ab ortu ad finem adefluit
& quaſi aquæ more uſque ad competentem terminum decurrit 2
mnes morimur, & quaſi aquæ dilabimur in ter-
ram, quæ non revertuntur 2. Reg. 14. Quid per Jor-
dlz nem, niſi beptizatorum ferma ſignatur ? Huia enim in
Jo rdanis ſiumine ipſe Aulctor redemttionis noſtræ baptizari
dig netus eft, recté Joraanis nomine eorum multitude expri-
mitur, qui intra Sacramentum Baptiſmatis continentur. An-

lia

ti
mu⸗
elen
tra⸗
mi
Hye
flu⸗
e
eles

Vora

„»f

—

eren
Vige⸗
retur
ſdile⸗
Valee
Crech⸗
eber⸗
nir.
Alittt,
N
ltc⸗
l⸗
ie⸗
mi
exer
ehß,
Utt!
Nun
Nite

Pott

4 Ver-
hole:
olin
n
ſut 1
rit
tel⸗
n
n
rn
ai

„

PRESENTE THOMA 311

y. Poſt dies octo ſeu die octavàâ Reſurre-
ctionis ſuæ denuo apparens Dominus lucra-
tus eſt Thomam, unde & Eccleſia in die octa-
va Paſchæ de eodem Evangelium legit, ſimul
autem à nobis poſtulat, ut ſicut fide Chriſtum
verè reſurrexiſſe credimus, ita & moribus ex-
primamus, atque ita, poſtquàm Feſta Paſcha-
lia peregimus, vivamus impoſterum, ut per-
venire ad æterna Feſta mereamur (yyy)
U 4 SECTIO

tiquus ergo heſtis generis humani flu vium albſorbuit, quia &
mundi origine uſque ad Redemptoris adventum, vix paucis
electis evadentibus, in ventrem ſuæ., malitiæ genus humanum
traxit: De quo rects dicitur: Abſorbeb'it fluvium, & non

mirabitur; quia pro megno non habet, ſi infi deles rapit. Sed

grave eſt, quod ſubditur: Et habet fiduciam, quòd in-
fluat Jordanis in os ejus: Quia poſtquam infi deles quos-
que à mundi origine rapuit, aahuc ſe poſſe decipere etiam f-
aeles præſumit: Nam ore peſtiferæ ſuaſionis eos quotidie Ae-
vorat, in quibus a confeſſtone ſedei reproba vita diſcordat.
Hæc pertimeſcite, hæc ſolicita mente cogitate! Gc.
(yy) *Tranſeunt cuncta, quæ temporaliter feſti-
„Va celebrantur. Curate, qui his ſolemnitatibus in-
„tereſtis, ne ab æterna ſolemnitate ſeparemini. Quid
2,»prodeſt intereſſe feſtis hominum, ſi deeſſe contin-
„gat feſtis Angelorum? Umbra venturæ ſolemni-
„tatis eſt ſolemnitas præſens: Idcirco hanc annuè
„agimus, ut ad eam, quæ non eſt annua, ſed conti-
„nua, perducamur. Cuûùm hac ſtatuto tempore ge-
„ritur, ad illius deſiderium memoria noſtra refri-
„Catur. Ad magnam illam Reſurrectionis OQavam
„ſuſpiremus, quæ in cœlo per totam æternitatem
„Celebrabitur, in qua Chriſtus ESUS fidei noſtræ
„»conſummator, Diſcipulis ſuis ſe manifeſtabit in
„gloria, illosque æternà pace donabit. Ibi ſolum

312 JrsUs ADSTAT IGNOTUS
RW9SS
SECTIO VI.
DE APPARITIONE DOMINI
JUXTA MARE GALILE.
DISCIPULIS PISCANTIDUS AD-
⁸1ALVJESUS PRIMUM IGNOTVS.
Joann. c. 21. v. 1. Poſtea manifeſtavit ſe ite-
rum JESUS Diſcipulis ad mare Tiberiadis. Ma-
nifeſt avit autem ſit: v. 2. Erant ſimul Simon Pe-
trus, & 1 homas, qui dicitur Didymus, & Natha-

nasl,

„héegotium laus DElI erit, tota adio Halleluja. Hic
„fatigamur canendo Halleluja: Odor nos quidam
„Divinæ laudis & illius quietis attingit; ſed ex ma-
jore parte mortalitas premit. Oneroſa nobis eſt
; laus D El propter molem corporis noſtri: Pleni-
2 tudo ſiné ceſſatione in Halleluja poſt hoc ſæculum
„& poſt laborem erit.-=. Ibi cibus noſter Halle-
„luja, potus Halleluja, actio Halleluja, totum gau-
»dium erit Halleluja, id eft, laus DEl. Quis enim
„laudat aliquid ſiné defectu, niſi qui fruitur finéè fa-
ſtidio? Quantum igitur erit robur in mente, quan-
»ta immortalitas & firmitas in corpore, ut neque
„»mentis deficiat intentio in contemplatione DEl,
-neque membra ſuccumbant in continuatione lau-
„dis. --- Tune erit Halleluja in re, modò autem
»in ſpe: Spes cantat; amor cantat modò, canta-
z bit & tunc: Sed modò cantat amor eſuriens; tune
3,Cahtabit amor fruens: Halleluja. Laudemus Do-
»minum vitàâ & lingus, corde & ore, vocibus &
»moribus: Sic enim dici ſibi vult DEUS Halle-
s, luja, ut non ſit in laudante diſcordia. Concordent

„0

„l

.

, N

N DH

Mehe.

i

—
1 H

Nidin

NM⸗

—

bis A
Plen.

hlun
Lulle⸗

gal⸗
eim

gele⸗
n
ugte
N
lu⸗
ttem
atl⸗
kine
Do⸗
36

—

er.
n

DIScIPULIS PISCANTIBUS. 313

naël, qui erat à Cana Galilææ, & filii Zebedæi, &
alii ex Diſcipulis ejus duo. v. 3. Dicit eis Simon
Petrus: Vado piſcari. Dicunt ei: Venimus & nos
tecum. Et exierunt, & aſcenderunt in navim: Et
illd nocte nibil prendiderunt. v. 4. Mane autem
Jasto, ſtetit ES US in litore: Non tamen cogno-
verunt Diſcipuli, quia ESUS eſt. v. §. Dixit
ergo eis ES US: Pueri nunquid pulmentarium ba-
betis? Reſponderunt ei: Non. v. 6. Dicit eis: Mit-
tite in dexteram navigii rete; & invenietis Miſe-
runt ergo; & jam non valebant ülud trabere præ
multitudine piſeium.

SENSUS LITERALIS.

Uemadmodum Domwinus mortalis adhuc
exiſtens, piſcatores Petrum & Andream,
& filios Lebedæi olim à navi & retibus ad Apo-
ſtolatum evocavit, & fecit eos piſcatores ho-
minum; ita à mortuis ſuſcitatus eosdem ad ma-
re Galilææ piſcantes iteratò vocat & ad mu-
nus melioris piſcationis per univerſum Orbem
Uy de-

„erge priùs in nobis ipfis lingua eum vita, os cum

„Conſcientia: Concordent voces cum moribus, ne
„forté bonæ voces teftimonium dicant contra ma-
„los mores. O felix Halleluja in cœlo!⸗-- Ibi
„enim concordia ſumma laudantium, ubi eſt exul-
tatio ſecura cantantium z ubi nulla lex in membris
„repugnans legi mentis; ubi non eft rixa cupidita-
,tis, in qua periclitetur victoria charitatis &c. ,
Ita ferme Aug. Serm. 252. 255. 256. &c. Heæc ſcil.

beatitudo illis à Chriſto perata, qui non viderunt, &

erediderunt, ac in fide per diledionem operante per-=

mäanſerunt.

214 Jzsos ADSTAT IGNOTUS

deſtinat; ſimul declarans vanos fore illorum
labores in trahendis ad rete Evangelicum mor-
talibus, niſi Ipſe aſſiſteret, & verbum ſuum per

illos prædicatum in auditorum cordibus effi-

cax redderet; Ipſo autem cooperante & ſignis
ſermonem confirmante, magnam eos creden-
tium capturam facturos. Hoc nimirum in-
dicat præſens Apparitio, quæ proximè conſe-
cuta eſt eam, quæ contigit in die octava præ-
ſente Thomàâ; præceſſit autem illam, quæ fa-
cta eſt in monte Galilææ, ubi viſus rurſum eſt
omnibus undecim, ùt habet Matthæus, imò
500. fratribus, ùt teſtatur Paulus: Aliàs non
diceret infra oannes. Hoc jam tertiò manifeſta-
tus eſt ESUS Diſcipulis ſuis, cim reſurrexiſſet à
mortuis. Necdum igitur hæc erat illa mani-
feſtatio ſolennis, ad quam & per Angelos &

mulieres & per ſe Chriſtus ſuos Diſcipulos in-

vitaverat. Hieroſolymis egreſſi poſt octidua-
nam feſtivitatem Paſchalem rebusque compo-
ſitis, in condiétum lecum viis videntur nunc
diverſis & ferè catervatim ſociati proficiſci,
ſtato tempore ibidem primùm congregandi.
Illis ergo in itinere conſtitutis, & Galllæam
ingredientibus quibusdam, qui cum Petro e-
rant, & artis piſcatoriæ gnari, evenerunt, quæ
hic deſcribuntur, ad mare Tiberiadis. Honoris

gratiâ nominatur primus Petrus; ſecundus Tho-

mas (nunc non ampliùs ſingularis & ſeparatus
ab aliis) tertius Natbanaæl, quem nonnulli cum
Ruper⸗

dud

ſee

gs

lun
täfl

Prs
te⸗

der
ee

—

lorum
Io⸗

funer

bos eh
Clne

crecel⸗

run n⸗
conſe

re⸗
ueſr.
ſonek
ind
pon
nſift
ſe
eN,
4066
ſosi
ur⸗
po⸗
Pune
hl,
ſenn
o⸗
e
oris
Te⸗
ts
er

DIScIPULIS PISCANTIUsS. 315
—,—

Ruperto putant fuiſſe Bartholomæum (22):

Quarto loco ponuntur filii Zebedæi; quinto alii
duo innominati; fortè quia non erant ex nu-
mero Apoſtolorum, ùt alii quinque prædicti,

ſed ex aliis Diſcipulis (aaa).

Dicit eis Simon Petrus: Vado piſcari. Phraſin
græcam ſecutus eſt Interpres pro Vado piſca-
tum. Volebat ſcil. per artem piſcationis lici-
tam ſuæ conſulere inopiæ, ſicut & Paulus jam
prædicationi intentus manibus laborabat in
textura tabernaculorum Act. 18. v. 3. Ne-
que Apoſtoli ad piſcationem revertentes vi-
deri debent retroſpexiſſe contra Domini præ-
ceptum Luc. 9. Nemo mittens manum ad aratrum
& reſpiciens retrò, aptus eſt Regno DEI; neque
enim ex cœptæ vitæ pœnitudine id fecerant,
ſed

(2z?z) Tum quia Joann I ejus vocatio inter alias
Apoſtolorum fadas enarratur; tum quia hic in me-
dio Apoſtolorum ponitur, i e. Petrum & Thomam
ex una parte, & filios Zebedæi ex altera: Item quia
apud alios Evangeliſtas non fit mentio Nathanaë-
lis, ſed Bartholomæi ſemper conjunctim cum Phi-
lIippo, ſicut apud oannem Nathanaéël adducitur ad
JESUM àꝝ Philippo &c.
(aaa) B. Vincent, putat fuiſſe Andream fratrem
Petri, & Philippum fratrem Nathanaêëlis; nam Phi-
lippus traxit Nathanaẽlem, ùt Andreas addquxit fra-
trem ſuum Simonem ad Chriftum. Verùm, quèd
Nathanaél fuerit frater Philippi, non eſt uſquequa-
que exploratum, eoquòd nullus probatus id Author
referat, & ipſe oannes doceat Philippum fuiſſe à
Bethſaida civitate Petri & Andreæ, hoc autem loco
Nathanaélem dicat fuiſſe à Cana Galilææ.

316 IrsUs ADSTAT IGNOTUsS

ſed ut occupatione ahquâ honeſta tium i.
gerent, & neceſſarium ſibi victum quærerent;
Præſertim quia religioſæœ illæ ac devotæ fœ-
minæ, quæ illos Chriſto vivente alebant, in
illa rerum perturbatione longiùs à ſe remo-
tis ſua impendere beneficia non ita com-
modè poterant. Forſan & illò reſpexit Do-
minus Luc 22. dicens: Quando miſi vos ſinè ſac-
culo & pera, & calceamentis, nunquid aliquid de-
Juit vobis? Sed nunc qui babet ſacculum, tollat ſi-
militer & peram & o. Erat ergo opus illud ma-
nuum non tantùm innoxium, ſed & laudabile
& planè & voluntate Divini ſui Magiſtri, qui
aliàs idem tam manifeſto miraculo non deco-
râſſet, imò Petro inſpirâſſe videtur, ut piſca-
tum iret, quò illis novo ſe prodigio manife-
ſtaret (bbb). Dicunt

(bbb) Pulchré S. Creg. Hom. 23. in h. I. Negotium,
quod ante converſionem ſinè peceato extitit, boc etiam peſy
con verſconem repetere culpa non fuit: Nam piſoatorem Petrum,
Matthzaum telonearium ſeimus. Et po/t converſionem ſuam
ad piſèationem Petrus rediit, Matthaus verò ad telonei ne-
gotiumz non reſeit; quia aliud eſt victum per piſoationem qua
vere; aliud autem telonei lueris pecunias augere. Atque iis-
dem ex cauſis Conc. Carthag. III. declaravit Sacer-

dotes, qui ante ſive poſt Clericatum honeſtam ali-

quam artem didicére, quæ ſine dedecore & ſcandalo

Præſtari poteſt, etiam in Sacerdotio exercere poſſe,

non avaritiæ causà, ſed ut otium fugiant, aut de vi-
iu ſibi necefſario proſpiciant, ne in hoc conquiren-
do graves ſint aliis & moleſti, dummodo Divina
Sacerdotii munia non prætermittant, nec ſuperflua
Dlicitudo & nimia in res terrenas effuſio Spiritum
devotionis & gratiæ ſuffocet atque extinguat. Imè

lumn fu.
erent
le ſo.
At, in
remo⸗
co
t Do⸗
leſ.
itd
t/.
r⸗
cabie
, i
(.
iſer
nſe⸗
Dt
inn,
tM
ſun
ein
16
1
e.

DIecIPULIS PISCANTIBIS. 317

Dicunt ei: Venimus & nos tecum: Uti Petri,
ita & Superioris cujusque exemplum ad labo-
randum & bene operandum invitat Et exie-

runt è diverſorio, & aſoenderunt in navim, non

propriam, quam reliquerant, ſed alienam,
locatam ſcil vel commodatam, ùt ait Lyran.
Quamvis autem tempus noéturnum eſſet piſ-
cationi aptiſſimum, Divinf tamen diſpenſatio-
ne factum eſt, ut nocte illd nibi piſeium prehen-
derent, quò manifeſtiùs eluceret ſignum Di-
vinæ potentiæ. Manè autem fatto ſtetit 7ES US
in litore: Noluit nocte apparere, ne velut phan-
taſma eos perterrefaceret; & quia non dece-
bat, ut clariſſima Reſurrectionis veritas in te-

nebris oſtenderetur, ſed in luce ſeu mane il-

luceſcente, quo diei articulo etiam ſurrexe-
rat. Stetit autem in litore veluti alter Jonas è&
faucibus ceti ſeu mortis egreſſus: Moriturus
quidem ſupra mare ambulavit; at ſuſcitatus
à morte in litore ſtat, quia nunc immortalita-
tis adiit ſtatum (ccc). Nec viſu, nec auditu
cog-

reprobanda & culpanda nepligentia eorum Religio-

ſorum, qui ex Ordinatione Majorum & Regulæ Sta-
tuto operibus manuum certis deberent temporibus
inſiltere, ex occulta autem quadam ſuperbia obe-
dientiam detrectant, dicentes, ſe ad Religionem neu-
tiquam veniſſe, ut vilibus miniſteriis & humillimis
officiis ineumbant &c.
(ccc) Tradunt quidam, à civitate Bethſaida per
duo milliaria aut paulô ultra diſtare litus, in quo
apparuit Dominus, & quodam in lapide cerni ves
ſtigia plantarum Ejus impreſſa &c.

31 8 JIrsUs ADSTAT IGNOTU8=

cognoverunt piſgantes Diſcipuli, quocum a-
gerent, vel propter diſtantiam dubimque lu-
cem matutini temporis, vel quia nolebat ab iis
cognoſci, immutatione aliquâ in medio aére
fadà, quò minùs ſpecies propriæ visus & au-
ditûs ad eos pertingerent, ſed exiſtimarent,
eum eſſe emptorem quendam piſcium; atque
ita eò major ex poſtea cognito ad eos dima-
naret jucunditas & c.
Digcit ergo eis ESUS: Pueri, nunquid pulmen-
tarium babetis? Pulmentum vel pulmentarium
propriè cibus ille eſt, qui in formam pultis re-
dactus eſt: Hoc tamen loco ſumitur pro quo-
vis cibi genere, qui cum pane manducari ſo-
let, qui græcè dicitur àι, ſeu obſonium, &
7ορασ&ι j. e. cibus, qui additur pani, He-
truſco ſermone companatico; eàâque vocçe hic

loci piſces intelligebat Dominus; quâ⅛ voce a c-

ceptos etiam legimus apud Terent. & Ariſt.
Sed cur Viros majoris ætatis pueros vocat ſive
puerulos, quod ſignificat grecum nomen a-
diæ? det Euthym. eos ita vocàâſſe, quia mo-
ris erat operarios ita vocare ob eorum robur
& ſtrenuitatem ad labores & c. Significat eti-
am græcum nomen filiolos, quo blando nomi-
ne Apoſtolos Enè fructu totâ nocte fatigatos,
verè inſtar filiorum à ſe dilectos, aliquantum
ſolatus eſt & animavit (ſecundùm illud Iſ. 8.
Ecce ego & pusri mei, quos dedit mibi Dominus &c.
& Chriſtus ipſe Iſ. 43. dicitur Puer meus, quem
elegi & c.) Illi ita rogati, quod verum erat, re-
ponde-

.
U
M
tine
pra
&!
ent!
guil
Nte
Virt
tud
tae
ſen
mO

lerun
ſehil
tr,
Die
ei
ece
H
die
cur
ter

cd
tr

—

Cum.
eli⸗
Ntbii
d tr
Enn
harent
zitce
6ciot⸗

llter

tanion
ltesre
0e⸗
ſe
1,4
De
e le n
leil⸗
ule
tſre
au
10.
rour
tel⸗
1
ont⸗
oc⸗
U
9
Nen
,N

DisCIPULIS PISCANTIBUS. 319

Jponderunt ei: Non i. e. ſe pulmentarii ſeu piſci-
um nihil habere. Dicit eis: Mittite in dexteram
navigii rete; & invenietis. Eventum merè con-
tingentem omnique prorſus ratione carentem
prædicit: Illi forſan arbitrati, ita ſuadentem
& hortantem certo aliquo ſigno ſeu experi-
entiâ nòôſſe, piſces ibi natare, absque ulla per-
quiſitione fecerunt, quod imperatum fuerat.
Et ecce! quanta ſit Verbi DEl & obedientiæ
virtus? Miſerunt rete in dexteram; & multi-
tudo concluſorum piſcium & magnitudo tan-
ta erat, ut attrahere rete, ſuper navim ſcilicet
ſeu in altum, non potuerint, licèt ad litus poſt-
modum facilius opitulsnte Petro traxerint.

SENSUS MORALIS.

1. DEtrus fuit piſcationis Dux: Vado piſcari:
Reliqui eum ſecuti ſunt: Venimus & nos
tecum. Væ piſcatoribus illis, væ hæreticis &
ſchiſmaticis, qui ſinè Petro homines piſcan-
tur, veluti piſces tartareis aſſandos prunis.
Dicit nim. & diabolus: Vado piſcari: Dieunt
ei Arius, Macedonius, Neſtorius, Eutyches
cœterique tum antiquiores tum recentiores
HH.: Venimus tegum. At Chriſti piſeatoribus
dicit Petrus Chriſti Vicarius: Vado piſcari. Di-
cunt ei: Venimus & nos tecum, quia nihil po-
terimus expiſcari, ſi te non ſequamur Ducem
& Pontificem ſummum: Qui non colligit te-
cum, diſpergit. Et ideo infra dicitur Petrus
traxiſſe rete, & quidem plenum piſcibus mag-
nis;

320 JEssS ADSTAT IGNOTUS

nis, quin ſciſſum ſit rete: Infiniti enim homi-
nes Eecleſiæ ſagenam ſunt ingreſſi; magni Re-
ges Prineipésque Viri & c.: Si Petri duétum ſe-
quantur, rete non ſcindetur &c. Homines
a utem refractarii, qui fibi ſcientiâ magni vi-
dentur, magnorum ſimul Principum gratiàâ ni-
xXi, ſeindent utique, & eheu! boties ſciderunt
&c. Hos ſanè non invitabit Dominus piſea-
tione peraétâ ad convivium cœleſte: Venite,
prandete & c.
2. Vado piſcari--- Et nos venimus. - Rediit
Petrus, redierunt Diſcipuli ad piſcandum, non
ad peccandum. Hinc D. Greg. Hom. 24 Quæ
ad peccatum implicant, ad bæc neceſſe eſt, ut poſt con-
verſionem animus non recurrat & e. Poſt Paſchale
tempus ii, qui in Quadrsgeſima pœnitentiam
egerunt, redire quidem poſſunt, ut Apoſtoli,
ad negotia licita; ad peccatum redire nullo
modo licet; imò ed vigilantius attendendum,
quò tempus ipſum magis lubricum eſt (ddd).

3. Stetit 7ESUS in litore. Poſt diros paſſio-

nis fluctus procelloſůmque pelagus, ad litus
jam immortalitatis pervenit gloriæque ſempi-
ternæ; poſt dolorum turbines & crucis tem-
peſta-

(ddd) Hinc monet S. Aug. Serm 192 de Temp.
Quia Paſehales dies ſunt, ita à nebis ſanttorum dierum fe-
Viwvitas agatur, aut relæxatione corporum puritas non obſou.
retur: Sea potius abſfinentes ab omni luxu, ebrietate, laſci-
via, demus operam ſobriæ remiſſioni ac ſanétæ ſinceritati 5
sit, quidquid modò corporali abſtinentiä non acquirimus, men-
tium puritate quæramus &c,

— — —

— -- ᷑——— - ͤ

— =—
— =—

—

—

hont
bihe
onnſe
onſen
biri
Vtil
tem .
Pl
yt

Recdt

DriscieuLrs PISCANTIBVUsS. 321

peſtatem nunc in ſtatu conſtitutus glorioſo.

Erant Diſcipuli in mari, Ille in arida; quia illi

mortales laboribus atque ærumnis adhuc ob-
noxii erant, Ipſe verò immortalitate præditus,
ab omnihus iſtis liber: Quaſi ipsàâ ſtatione di-
ceret, ait D. Greg. hom. 24. Jam vobis in mari
non appareo, Ea vobiſcum in perturbationis ucti-
bus non ſum & . Et Haymo: Diſcipuli, inquit,

in mari erant, quia inter ſluctus ſæculi bujus adbuc

laborabant: Dominus in litore ſtetit, quia ab eorum
mortalitate alienus erat & . Utinam aliquando
Poſt ſtrenuam luctam cum Servatore expona-
mur ad fortunatum litus æternitati!
4. Velut empturus piſces rogat Deminuse

Nunquid pulmentarium babetis? Re enim verâ e-
rat emptor piſcium illorum, de quibus Matth.

4. ait: Faciam vos fieri piſcatores bominum. Hos

Ille piſces ſanguine emerat ſuo, hos quærebat,
& ab Apoſtolis expetebat. Rectè illi reſpon-

dent, ſe piſces non habere, quia necdum ho-

mines fuerant piſcati. Chriſtus verò futuram

toto Orbe hominum pilcationem miràâ piſci-
um capturâ adumbravit: Mitite, inquiens, in
dexteram navigii rete &-. Inprimis enim inten-
tionem reckam oportet habere animarum pi⸗-
ſeatorem: Is rete ad finiſtram mittit, qui non
rectam habet intentionem, ſeu cujus ſcopus
DEUsS non eſt & ſalus animarum. Miſerunt
poſtmodum Apoſtoli omnes rete ad dexte-
ram, unam DEl gloriam, non inanes laudes

aut terrena lucra captantes &c,, & multitu.

XA dinem

322 JrsUs E MIRA CAPTURA PISCIUM

—

dinem ceperunt, Chriſto juvante, maximam,

utl & quotquot ſpiritu imbuti verè Apoſtoli-
co animas quæſierunt, & quæ ſunt ESU Chri-

ſti, non autem, quæ ſua ſunt &c. Id ipſum
deſiderat optimus ille piſcator D. Bern. ep.
