ob læta ſibi indicata, & ob amorem Domini
JESU tantopere glorificati; ſed & cum tremo-
re & pavore, quem ſemper ſuſcitant & in ani-
mis mortalium relinquunt ſupernæ viſiones
(tt): Meritò etiam metuebant, ne Judæi ip-
ſas conſpicientes forſan arguerent attentati
furti circa Corpus ESU: Nemini etiam oc-
currentium per viam de viſis & ſibi indicatis

(tt) Habuit nim. apparitio Angelorum ſemper
quid terrificüum, & iacro quodam horrore perculſi
ſunt, qui illorum viſionem habuerunt. Sic jud. 13.
Uxor Manue conſpecto Angelo accurrit ad Virum
ſunm, dicens: Ver DEl venit ad me hatens vultum An-
gelicum, terribilis nims: Et Manue dixit: Morte moris-
mur, quiæ viaimus Hominum. Et Daniel c. o. ad Ga-
bPrielern ſibi apparentem dixit: Domine mi, in viſione
tua diſſolutæ ſunt compages meæ, & nihil in me remanſit vi.
zium &c. Unde & plerumque Angeli eos, quibus
apparuerunt, ſui conſpectu conſternatos erexerunt
verbis his aut ſimilibus: Noli aut noelite timere,

62 MoLIERES RESURRECTIONEM.

quidquam aperuerunt, quibus tantùm aheſt,
ut narratione ſuâ profuiſſent, ut malevolos
potius & Domini gloriæ infenſos exapetäli,

ſent, eorumque rabiem in ſe concitſſentzr.

tulerunt tamen omnia, quæ viderant & ausel

teris omnibus, quotquot ex 70. Dif cipulisede-

rant. Vult ſcil. interdum DEIIS gerfomi-

nas ſanctas erudiri Viros, quia non eſt sege-
ptio perſonarum apud DEUM: Sic Apoilos

Alexandrinus Vir eloquens & potens in ſori-

pturis à Priſca & Aquila inſtituitur &c. Et
hic infirma elegit DEUS, ut roborarent for-
tia, ut nutantes confirmarent, dejectos eri-

gerent, afflictos recrearent &c. Apoftolh fanè:
mulieribus non credentes à Chriſto ipſo re-
prehenſi ſunt. Indicatum Præterea, omnfa
bonaz per Chriſti Reſurrectionem comparata

ad fœminas æ&qquè ac viros pertinere; quia in-

Cbriſto gES UVYnon eſt maſculus neque ſœmina ad
Gal. 3. i. e, nulla inter hos diſtinétio. Imo

quemadmodum olim à muliere initium pec.

cati & mortis ſumptum eſt, ita nunc mulie-

res nuntium ferunt primum reduperatæ per
Chriſtum juſtitiæ & vitæ glorioſæœ. r

Quod Interpretes multùm fatigat & in par-

tes ſcindit, inveſtigandum reſtat, quomodo
Joannes cum Evangeliſtis coœteris conſentiat,
cum ipfſe v. I. ſolius Magdalenæ ad ſepulch-

rum venientis meminit, quam tamen reliqui

Evangeliſtæ eò veniſſe cum aliis quoque foœœ.

minis

—

lena

AbosToOLIS NUNTIANLIY. 63

—

*D *

minis ajumt: Toannes ſcribit eam ſolis Potro

& Janni tüliffe nuntium; ahi ab ea & reli-

quis'füimihis nuhtium allatum aliis etiam A-
poſtôlis & Difcigulis perbibent &c. Reſpon-
derür Wannhes tacuit Sdales, qua Mag-
daleham eemitatæ funt, & hujus tanquam
Antvefignanæ & in fide ferventioris mentio-
nem faeit, quia mens ejus erat apparitionem
ſoli Magdalenæ factam deſcribere, cumque
inter Evangeliſtas ultimus ſcripſerit, præteriit
jam ſatis indicata ab allis (uu). Equidé S. Am-

(uu) Nunquid & Lucas ſolius Petri ad ſepul-
chrum venièhtis mentionem facit, cùm tamen ex
hoc ipſo locçonſoannis conſtet, öannem cum Petro
eò veniſle; Luças nim. in animo habebat appari=
tionem Petro facam recenſere, de qua infra teſta-
tur, quia Jurrexit Dominus verè, & apparuit Simoni. Pa-
ri modo Magdalena ſola à oanne dicitur veniſſe 2d
ſepulchrum, cuùm tamen ſolitaria nequaquam vene-
rit, ſed cum altera Maria, uùt tradit Matthæus; vel
cum aliis duabus, ùt tradit Marcus z Vel cum aliis
nonnulfis, ut infinuat Lucas; imò ipfe Joannes il-
lud aliquo modo indicare videtur, cùm inducit Mag-
dalenam ad Apoftolos dicentem: Tulerunt Dominum
de monumento, & noſoimus, ubi poſuerunt eum; ubi expen-
dendum eſt verbum pluralis numeri N-. mus, quo
Verho ſatis inſinast, ſolam ſe non fuiſſe, ſed cum
aliis. Lucas etiam proponit duos Diſcipulos eun-
tes in Lmaus, dicentes: Sed & Gzaulieres quædanm ex no-
Kris teryuerant nor, quæ ante lucem fuerunt ad monumen-
tum, &non invento corpore ejus, venerunt ad nos &c. Non
ergoola Magdalzna venit ad monumentum.

—

64 MOIIERESRESURREYOAHHONEM.

breſ 10. in Lucç diſtin dtam eſte vult Mæs g-

dalenam iſtam, quæ ſolitaria Vemit adeenn-

mentiyo ab ea,; gus cuq aliis cmitihus 8
ceſiits quia bæc ſeiebet Demmum Anm-
tuis ſuſcitatum, illa vero peſcisha Hing &

rias Magdalenat de eodem vieo Magdate ſai ea-
tendunt,, & alteram eſſes quc in Jaauft illren Ane-
betopinio, cùm poſſit idoneè textus de una
intelligi, & Hieron. nom tam ex ſua 8& quèmn

ex aliorum ſententia duas afferat! Sequens

tamen nodus difficilior eſt: Si Magdalane illa
cum reliquis ad ſepulchrum fuit, ergo & An-
gelos audiit de Reſurredtione teſtantess imè
bentes nuntiare Reſürredttanew Dnlaigans
quomodo ergo dicere poteſt: Riae

num, & neſcimus, li péſuerunt Badeni poteſt
Im, Magdalenam non ſatis firmamfidem præ-

dicatæ ab Angelis Reſurrecéctionis cangepilte,
G& quaſi dolore prorſus turbatam hanem re-
pertum dilectiſimum Magiſt um We s f.
fectui habenas laxantem in eas voces erupiſ-
ſe, quaſi neſeiam quid dieeret.-dentadè RR.
alii multò veriſimiliùs: Magdaléenamh, ſtatimac
vidit lapidem ſublatum à monumento, uüt uit
Joannes, ſné dilatione (SX) 18ver zm ele, &

23RnO.ο 39228

(xN) IIlud nimir, coningtum eft müllembus, Juæ
magno & ſuhbito alique affeétu commoyepturz ape-
rire illico ſuæ turbatignis capſam & in Amigas au-
res, quæ aut recreant aut affligunt, quantocyus ef-

NAM

NN
d nor
ur

4

2 Apoſto

n Arosrorrs NUNTIANT 6 5

enehriilſe ad Petrum Joannem, antequam
audiſſet teſtimomium Angelorum de Reſurre-

QArone; que etiam eſt ſententia S. Aug; hoc

enimn tam clarurm & perſpieuum ſi percepiſſet,

nullams in mimo ejus dubitationem re juiſ-

ſet: Vade neémirum, quòd iterum reverſa
ſit ad monumentum, & tam ſolicitè inquiſi-

verit jn Dominum; üt paulè poſt explicabi-
tar. Remanſerant verò ad ſepulchrum mu-
Heres alia rem peopius explorantes, quæ ex
ore Ange rum inteheétâà Reſurrectione, di-
ſtinctius de ee) quod audierunpt & viderunt,
6 Apoſtolos, uos invenerunt, edocuère. Pe-

tro autem & Joanni loquitur M agdalene, vel

„ quia primi occurrerunt, aut ipſis erat confi-
. Jenemr, velrut ait Kuthym. 1i (Petro) lo.-

muitur tanijuan ommium ſummo; huic verò (Joanni)
Rtandtunin däletto, & qui amplids, gqudm cœteri dili-
pebant 9ES UM,; ſoli enim inter cœteros ſecuti fue-

rant eum, cum ligatus abducebatur ad Annam &
4 Caipham &o Semper quoque iſti duo inter ſe
2 Soniundiffimè agebanwe & verſabantur. Mira-

i

*

fundere. Sie Aa. 12. Rhode nncilla cùm audiit vo-
cem Petri fores pulſantis, quem credebat carcere
teneri, ita commota eit, ut fores non aperuerit,

ptis reverſa in interiora cubicula commone-
aceret omnes, Petrum ſtare ante januam. Nec

mirum itaque eit, ſi Maria ex ſublato lapide con-
ieciens Cor us Domini ablatum, nec rem diligen-

tius Ae ens, quantocyus ad contidentiores ſibi
0 Propeter id ſ Eeniſicatura.

6 6 MoLIFRES RrsURRECTIONEM.

piliter ſimul diſponebat Dominus, ut Petrus,
qui à fœmina perterrefactus negaverat Chri-
ſtum, fſœminæ nuntio recrearetur &c Ob-
ſtare videntur verba Lucæ: Er regreſſæ à monu-
mento nuntiaverunt hœc omnia ilis undecim, & 6ͤ

teris omnibus. Erat autem NB. Maria Magdalene,
& Joanna, & Maria gJacobi & cœteræ, i& Aum
eis erant, quæ dicebant ad Apoſtolos hæc, Et viſa
ſunt ante illos ſicut deliramentum verba iſta, & non
erediderunt illis. Sunt, qui Magdalenam, poſt-
quam locuta eſt aliis, ſeparatim adhuc locutam
velint Petro & Joanni. Veruùm neceſſum non
eſt ad verificanda verba Lucæ, ut omnes mu⸗
lieres ſimul uno eodémque tempore ad on
nes undecim, omnia ab ipſis viſa r

72
ſufficit, hos ab illis ſibi ſuccedentibus ſuccef
ſivè edodos; Joannem & Petrum obſcurins
à Magdalenea, reliquos clarius ab aliis mulie-
ribus &c. Hinc ipſe textus Diſcipulos 2lios
quodammode videtur diſtinguere à Joanne

& Petro, quaſi bi non æ què increduli ſjuerint,

ſiquide ſurrexerint illico, & venerint ad mo-
numentum &c. Ipſe etiam Lucas ſtatim ſub-
jungit: Petrus autem ſurgens cucurrit admonu-
mentum & . Forſan etiam his duobus jamn in
via conſtitutis obviæ factæ ſunt mulierés re-
liquæ, referentes & addentes teſtimonia An-
gelorum, quæ Magdalena non audierat Cyy).
“ ee⸗Quod
(yy) Hoec modo verificabitur quoque illud Cleo-
phæ: Sea & mulicres quædam ex noſtris terruerunt mos, gquas
=nte lucem fuerunt ad monumentum, é non in vento corps-

APoSTOLIS INDICANT. 657

etrut

OQOudd autem, ſaltem plerisque, verba mu-

lierum iſa ſint ſicut deliramentum & flde indig-
6. na, mirandum non eſt, ſi ſpectes tarditatem
e ac düritiem haturalem Apoſtolorum in cre-
E dend, maxime poſt tantam in Chriſtum con-
, citatam tempeſtatem, per quam & ipfſi decu-
n manijs timris & triſtitiæ procellis agitati &

involuti funt. Nulla jam apud eos recorda-
tio eorum, quæ Dominus de Reſurrectione

⸗ ſua prædixerat, & quæ ipſi non ſatls aſſecuti
len fuerant, uti infra Joannes fatetur: Sicut nec
cn ea inteiſexerant, quæ de paſſione ſua prænun-
m. tiaverat, quam adeò tragicam & funeſtam fſi-
bi imaginati non fuerant. Retardabat ſimul
n rei ad credendum propoſitæ difficultas, nam
urt rede cecinit Ovid. ep. 16. TZarda ſolet mag-
. nis rebus ineſſe fides z nihil autem tunc magis
4 novum & inauditum, quàm mortui ad vitam
. revoca1âεä non tantùm, ſed & fui ipſius ſuſci-
tatfo. Timor quoque, ne à fœminis, fortè
. per ſpectra quædam conſpecta deceptis, deci-
re Hus benerunt, Aicentes ſe tiem, viſionem Angelum vi-
5 Aiſa gui divunt Eum vivere. Ee zbierunt quidum ex noſtris

ed wonumentuem „invenerunt ſient mulieres diwerunt Np.
Iuzm verò non invenerunt. Sufficit enim, quèd Mag-
dalena indicarit abeile Corpus, qued etiam Petrus
& Joannes non invenerunt. Item ſicut [oannes &
Petrhs audità Magdalen abierunt ad ſepulchrum,
ita auditis aliis mulieribus forſan alii qaidam Apo-
ſtolorum & Diſcipulorum illud etiam adiverunt, rei
explorande caus, licet Scriptura horum mentio-
. nem non faciat. .

68 MoEIERES REsuRRECTIONEM

perentur & ipfi, atque ita Prece toiin
tempeſtivè gaudio rürfus frufkrarentr gieo!

maximè avocabat à credend && impég'eba.

Divinâ autem ita factum ordinatione eſt, ent
quò duriores ſeſe in c Hendo Hiberaht,
eòð in veritate tandem cò Bita con rins entur
magis, & nos quoque per ee Llizrsei⸗
nem in tanto fidei articulo tma- Els ſokidaremitr.

SENSUS NMIORALIS.
Clde euntes dicite eimnlis ner Qia erweri:

„Revertitur ſe. ad Virum) ait S. hryloaß.

„Serm. 79., mulier jam ſanata, & ſuadetfi-

„dem, quæ perfidiam ſuaſit: Fit Reſurrectio-
„nis nuntia, quæ fuit mortis intenpres. 5, Et
Serm. 34.“ Reſurgente Chriſtô, terrenis red-
„aditur ceœleſte commercium; & mulieri, cui
„cum diabolo fuit lethale confilium, cum An-
ęgelo colloquium fit vitale &c. ,, OSimiliter
& nos emendati per alios bonos, emendare
debemus al'os adhuc malos; maximèſiquibus
füimus caufa lapsas & mortis, adniti dehe-
mus; ut unà nobiſecum ſurgant, & de morte
ad vitam tranſeant &c. Ubi autem pericli-
tanti opem ferre animæ poſſumus, non cun-
ctemur: Citò euntes-currentes & . ne augeatur
in & ex mora periculum. Vitæ autem novi-
tate morumque mutatione ſpiritualem reſur-
rectionem comprobemus, ut dici poſſit de u-
noquoque: Quia lurrerxit. Quid hunc Chriſtia-
num

8

MAMAFCOSTOILIS NONTTANT. 7 69

Pure iventem, gus riti cumn mortuiz ſæcu-
in onibus peccati? durrexit; non eſt
Bedo ich um guritis in theatris, in ſpe-
Kachlis Drnhon durrexit, non eſt Mc. Guid
zner sSritis in periculoſa mulierum con-
Vort tigne & &. kamiliaritate? Surrexit, non eſt
ie, n(Dlnid alium quæritis in ludis, in comef-
Stanzh D D compotationibus? Sinrexit, non
bic * Inter mortuos non amplius eſt,
ſed vivit. Wül
i MaReliſrrectionem Domini non tantum
Verbis uum Apoſtolo 2. ad Tim. 2. Memor eſto
Dominum H. .ſim Chniſtum reſurrexiſſe à mortuis
nuntiare ſed opere in aliis promovere, ut
moriantur ſci peccato, vivant autem DEO,
corumpp- rifimum officium eſt, quos ſacrum
miniſterium Angelis exæquat: Hi ut Legati
IDEbabeant, quos etiam ſubdelegent, fide-
des oOadjutoree & coadjutrices, uti Angeli Re-
Tſunrettionis Chriſti nuntii &c. Paſtor anima-
oruhm, conſcientiæ moderator, Sacerdos verè
e ijmſtar Angeli, cujus converſatio in cœlis
Ot, qui DEIM ſemper intueatur, qui ad ho-
smines non accedat niſi quodam cœleſtis cha-
ritatis condeſcenſu, ut illorum ſaluti conſu-
at: Angelus Domini Aeſcendit de cœlo Gec. Viſi⸗
Thilis hic Angelus converſatione i ipsâà & ratio-
naotagendi ipſôque habitu corporis ſui ſancti-
Itatem myſteriorum, quorum diſpenſator eſt,
oſtendat; concutiat terram cordium obſtina-
* torum umore ſalntart; operam ſuam exhibeat
I 3 in

„

79 MorIrRESs RsonkrECTTIONEM

in revolvendo lapide magno vitioſorumha-
bituum pravarumque conſuetudinum à cor-

de peccatoris: Quod DEl quidem ſolius be.

2

neficium eſt, nonniſi tamen per Sacerdotes
indulgeri ſolitum; (Dll enim adjutores unus,

.. Ppro Cbriſto legatione ſungimur tanquam DEO

exbortante per nos) (22). 5

3. Sanctarum mulierum gaudium ex viſio-

ne & inſtruétione Angelorum miſtum fuit ti-

more, non eo tantùm, quem ob viſum cœle-

ſte inſolitum & inexſpectatum naturæ imbe-

cillitas paſſa eſt, ſed & quem verecundia ſi-

mul & reverentia pariunt. Dixerat equidem

illis Angelus: Nolite timere vos, utut timeant,

quos humi proſtratos cernitis; nihilominùs
exierunt de monumento quanto cum gaudio,
tanto ſimul cum timore; cum timore ſt. re-
. veren-

(72?) Sit & aſpedus ejus ſicut fulgur, & veſtimen-
tum ejus ſicut nix le fulgure terror timeris eſt, in nive
landimentum ocandoris, ait S. Greg. hom. 21. Quiaz verd
omnipotens D E II S & terribilis peceatoribus, & blandus eſt
zuſtis; rectè teftis Reſurrelkionis ejus Amngelus &in fulgore vul-
tùs & in candoere babities demonſtratur, ut Ae ipſz ſua ſpe-
cie & terreret reprobos, & mulceret pios Unae rette quoque
populum per adëſertæ gradientem columna ignis in nocte, &
columna nubi: præibat in die: In igne enin terror eſt, in nu-
be viſionis blandimentum. Dies verò vita juſti, nox vita
peceatoris. Unae converſit peceatoribus Paulus dicit: Fui-
ſtis aliquando tenebræ, nunc autem lux in Domi-
o. Lr die ergo per nubem columna monſtrata eſt» in no-
te per ignem, quia omnipotens D EIU S & blandus juſtis, G
berribilis apparebit injuſtis; iſtos in Judicio venient: per leni-
tzatis manſuetudinens demulcet z Aos vero per juftitia diſtri-
&Aionem terret Gc. J —

—..—
—

ArosrToris NUNTIANr. 7t-

verentiali & filiali, de quo ſcriptum: Servite
Domino in timbre, & exultate ei cum tremore Pſ. 2.

Timor Domini ſanstus, permanens in ſæculum ſes-

culi Pf. 18. (aaa). In ſanctitate ergo manet,
qui DEl permanet in timore. Quò majoribus

donis & gratiis eumulantuùr ſanéti, eò magls ti-

ment, de indignitate ſua perſuaſi, ſuæque infir-
mitatis ſibi conſcii. Illuſiones timent, ne An-
gelus tenebrarũ ſe fortè transfigurârit in Ange-
lum lucis: Timent à timore nocturno, à ſagitta vo-
lante in die, àù negotio perambulante in tenebris Pſ. 90.
4. Præcedet vos m Galilæam & c. Sic eſt: ) E-
SUS etiam jam præit gratiâ præveniente illos,

qui eum deſiderant & quærunt: Uti animat

exemplo, ita concômitatur illos adjuvante
gratid in Jubrica vitæ hujus via: Mœſtos ſo.
latur interim & erigit ſpe beatitudinis æternæ,
in qua ipſum videbunt glorioſum; differens
ſui facere copiam, ut deſiderium magis accen-
dat &c. Gloriæ hujus conſortium & Regni
compoſſeſſio eò certiùs manet illos, qui verè
cum IIlo ſpiritaliter reſurgentes non ampliùs
moriuntur: Viventes hie ſemper per gratiam
& in gratia, vivent cum illo ibidem in gloria:
Ut ad hanc contemplandam & conſectandam
nos animaret, vel ideo ſurrexit (bbb).
— E 4 5F5. II.
(aaa) Timor non ablatus eſt, ſed mut atus „ait S. Petr.
Chryſ. Serm. 80. Malus timor eulpæ, bonus reverentiæ
timor: Adam datum perdiderat; ne perderent ipſum reddi
bum, pertimeſcebant.
(bbb) Das enim vitæ erant, ait M. Greg., quarum
sam novimus, giteram neſéicbamwus; Anas quigpe mertalts

4 K J eede
PEYgLS E. S, §5 3 S.
PUIHIRUM DGONIINI FES TTNA 111S
EXPEORANI IIEDD. T VNCO.
HVENIINT 585 31
Lue- c.24. v. 12. Pelyis hutem Jurpenyviriin.
vit ad monumentum, &* procumhen Bicht linteami-
na ſola hoſita: Et adiit Rkum nirant; guolk fa-
tum JFuerat. 2
Joann. c. 20. v. .3. nrein ergo Pase& ie
alius Diſeipulus; & venerunt ad monihnentum. v.
4. Currehant autem duo ſinmd, & ille alius Pii.
pulus præcucurrit citius Petro, .* venit rimu ,1
monummentum. v. §. Et bum ſe intlin’ſſer Vidit
poſita linteamina, non tamen introivit. v. 6. Ve.
nit ergo Simon Petrus ſequens eum, & intoivit in
monumentum, & vidit linteamina poſita, ta v. .
& ſudarium, guo fuerat Riper caput. jus, no rum
linteaminihus poſitum, Jed ſeparatim involiltum in
unum locum. v. 8. TLiene ergb introivit & ille Diſ-
cipulus, qui venerat primus ai monumentum: Et
42 vidit,

eft , altera immortalis; una corruptionis, alters mnkorrup-
tionis; una mortis, altera rarreltieonis. Sed venit Mediz-
tor pEI S& bominum bomo Chriftus gESlIis; ſu Hoepit unam
& oſtendit alteram; unam pertulit moriendo, & offendit al-
teram reſurgendo. Si ergo nobis mortalem vitam ſcientibus
reſurrectionem promitteret earnhis, & tamen hanc viſibiliter
non exhiberet, quis eius promiſſionibus erederet? Ealtus ita-
que homo apparuit in carne, mori dignatus eſt ex voluntate;
reſurrexit ex pot eſtate j & AWernc exemplo, quea nobis promi-
Iit in pramieo.

—,..—

FESTINANTY AT SnnurchRDMI. 73

= =
2idi S. reaidit. v. 5. NWndim, enim Talant
dey xipturam, quig gtorebhet Eumd mortuis olu ere⸗

. rs LTTERALIS.

5 „

Re . U jam (upra advertimus; eiſi LucasV. II.
1 præced. diest, Verba mulierum viſa fuiſ-
ne. ſe Apoſtolis licut deliramentum G&., videtur ta-
. mehv. 12,ſe- exceptionem facere Petri, per
“ 7 Partigulam adverſativam: Petrus autem ſurgens
cucurrit & ., quaſi indicans, Petrum non adeò
IAH incredulum ſe illis præbuiſſe, eoquòd ſtatim
i concitato gradu ad monumentum perrexe-
S rit, ut diétorum à foœminis veritatem explo-
raret 6 ccC). Petrus autem non venit ſolus,
ſed cum Joanne, ut ipfe Joannes teſtatur, qui

N im hoc capite ſupplet, quod ſe. Lucas omiſit:
Imd ex Luca ipfo accipi poteſt. quèd Petrus
non venerit. ſolitarius ad ſepulchrum, quia in
Acis Apoſt. ſcribit, euntes in Emaus dixiſſe:
Et abierunt quidam ex noſtris &. ergo non 10-
lus Petrusz uti acutè obſervat §. Aug. L. 3.
de conſ, Kv. Eſt igitur curſus ille Petri enar-
ratus à à Luca unus & idem cum eo, quem nar-
rat Joannes, rem ſibi notam cum omnibus
prorſus circumſtantiis ſuis deſeribens. Hi duo
L F ni-

(ccc) Re minus Pontiva incredulis & contradi-
centibus annumerandus eſt Petrus cum Joanne, ſi
ad præviam & primam Magdalenæ relationem de
aperto monumento ſurrexerunt ambo, antequam
audiviſſent mulieres alias de viſione & locutione
Angelorum teſtantes: Quam ſententiam ut venſ.
miliorem paulò ante retulimus.

——

74 PrrRUSFT JOANNEyS

nimir. tum præ coœteris ardentis diligebant

Dominum, tum etiam præ aliis à Magdalena

fuerant moniti: Aut juxta alios, qui alteram

tenent ſententiam, abiiſſe ſc. Petrum & oan-
nem auditis etiam aliarum mulierum teſtimo-

niis, fieri potuit, ut à cœteris fuerint ordina-

ti ac conſtituti, ut communi nomine ſepul-

chrum adirent, & viderent, ſi vera eſſent fœæo-

minarum narrata. Currebant autem tum deſi-
derio reſciendæ novitatis, tum Chriſti amore
tracti, forſan etiam timore Judæorum, ne
die jam claro ab eis conſpicerentur Magiſtri
ſepulchrum accedere: Currebant fervore ſi-
mili; ſec Joannes ùt junior & membris vege-
tior præoucurrit, & venit prior ad monumen-

tum: Et cum ſe inclindſſet, caput in ſpecum ali-
quantùm intromittens, utpote qui ſepulch-

rum introſpicere non poterat erectus, cùm
oſtium eſſet humile; aut ſtans in anteriore
ſpelunca, quantùm poterat, interiorem ocu-
lis luſtrans, vidit poſßita ſeu jacentia in terra lin-

teamina (ddd), quibus Corpus ] ES U fuerat in-

VO-

(ddd) Illa autem linteamina IRoνα vittæ ſunt te-
nues & longæ, quibus corpora mortuorum ligari ſo-
lita alibi vidimus, & quibus re ips4, üt oannes di-
cit c.19. v. 40., Joſephus & Nicodemus Corpus Do-
mini ligaverant: αρνααR αν77Srοα Caput au-
tem his odoniis ſeu faſciis non ligabatur, ſed alio
panno obtegebatur, quod ſudarium dicebatur. Ab

his lintezminibus etiam diftinguenda Sindon illa du-

plicata, quàâ totum corpus involutum fuerat, pedes
girc, S. longa. Sudarium, ùt Beda de LL.. SS. re-

len

Pebact
ilene
lterann
ſon.
n⸗
rCſe
lehl⸗
nie⸗
cel⸗
more
n n
gii
reſ
egen
en.
N
Nehe:
in
oe
el⸗
⸗
in⸗
70⸗
ſo⸗

FESTINANT AD SEPULCHRUM. 75

volutum, velut abſentis corporis exuvias;
nonm tamen introivit, vel ob fimorem (maxi-
mè ſi andiſſet ibidem à mulieribus viſos An-
gelos) vel ut ſuperiori Petro ac ſeniori defer-
ret ingreſsůs primatum & honorem. Venit er.

2go paulo poſt Simon Petrus ſeguens eum, & om-

nia diligentiùs exploraturus, introivit in monu-

mentum, & ſpecum interiorem (eee), & vidit

diſtin-

„fert, ex udæis quidam Chriſtianus uſque ad mor-
„tem habuit divitiis ſibi affluentibus: Moriturus fi-
„liis optionem fecit eligendi vel divitias, vel Do-
„minj ſudarium: Maior theſauros, minor ſudarium
„elegit. Mox illi decrevére opes uſque ad pauper-
„tatém; huic cum fide auctæ ſunt. Bervenit poſtea
„ad impios homines fidéque carentes, à quibus poſt
„longa litigia ſic eſt receptum: Majuvias Saraceno-

„rum Rex Judex poſtulatus, in rogum linflamma-

„tum ſudarium miſit: Sed ignem effugiens in ſum-
„mo aẽëre diutiſſimè volavit: Ad extremum, cunctis
„admirantibus, in Chriſtiani cujusdam ſinum ſeſe
„demiſit., Cœterùm ſindon aliqua oblonga Romæ
oſtenditur, Corpus jacentis in ſepulchro tenuibus
& quaſi flaveſcentibus coloribus exhibens: Aliud

linteum duobus ferè palmis longum cum mafna ſo.

lennitate populo oſtenditur fer. 2. Paſchatis Mogun-
tiæ in Parthenone Cellæ veteris ſub ipſo, ni fallor,
nomine ſudarii, quod fuit ſuper Caput eius.
(eee) *Ecce, üt ſe invicem ambo vicerunt, ait
„Euthym., Joannes quidem in currendo, Petrus
„verò in monumentum intrenoo: „ Quòôd Joan-
nes cucurrit, indicat Chriſtianum fervorem, quo
quisque pro virili tendere debet ad Chriſtum, jux-
ta illud Apoſtoli: Sie currite, ut comprebendatis: Quòôd
Præcucurrit Petro, denotabat in Eccleſia futuros

26 uPETROSN EFTDOANNNSTIIID AV

nibus i- e. faſciis ſepulehralibus peſittanes Ned ſe-
paratim involutum ſive feorfſnmngempliçatum in

duxiſſent cum aromatibus, liteis⸗ ſipdone,
ſi non ob pretium rerum, certè 0b id 59904
non tantum habuiſſent otii ad evolvenda iſta

mul inpærebant unguentis non
tenacibus corpori adglutinatæ, ut ſind mult
labore expediri non poſſent: & ſuo quEGe
loco⸗ digeri. Unde & Sedulius Po&ta cecimi:

nonmullos, qui Cteifii ViCarios & Petti Succeffo
res vel ſapientid vel fanétitate ſupersrent; poteſta-
te tamen & authoritate longè efle Chrifti Vicario
inferiores: Hinc prior ingreflus Petrus, qafſi qar
olaves Regni, ut ait Ambrofi, ut aliis Aperiret, Acbeperat.
Juxta S. Greg. hom. 2r.! Syna ρ in Toannemoe-
numentum non intrante figniſieat udæos in Chri-
Hi fidem non fuiſſe ingreſfos: Qiò etiamillud jine-
ta ſpiritum ſpectat, quod dicum eſt Chriſto Matth.
12. BEece Mater tua & fyatres tat ords Kunt gücremer, 10
alloqui. At Petrus ingrediens monumentum gentini-

Ohrilli, ac uùt poſt Petrum in greſſus eſt Joannes,

ita, poſtquam plenitudo geatiümm intraverit tuas
omnie Iraë! ſalvas Ket. 801 1e6 M1G1S7 u

diſtinctius linteani na poſit ta S ſudarium, quo
caput ESobtectume G& facies welatacfnerat
ex Judaico ſepeliendi more, nom oum linteami-

locum unum i. e. ſingulari looo renoſitumodIme
autem collocatic linteorum cam acounatmae
movebat furti ſuſpicionem; fures:enim faſti
nant, nec agunt aliena à ſuo inſtiruto: Hito-
tum corpus, ùt erat obvolutum, Dniils abr

lintea ſive ad explicandas Ülas vigtas, qenp ſie

tatem deſignat, quæ fldem reſurgentis amplexa eſt

E
1967*

n
h 4
Pſctenn
ilt/
cachi
ngat
infe
:U
ſonn
lect
Mit
tef
E
erſt
deicn

vacvνπ sreICHNII IVYENIVNT. 77

a d rzain aiis,sntbem ak nrebk
mnchuvenecvnteltat udm develture ligatum ?2
RNDRuRmNA i 1 Jantis vontraria, bautius dagone

OpD NNNINNNN De ded Ane beati⸗

i CiSE Lhomino potusre magls ſua lintea tolli.
Per hoconfundebantur Judæi, qui menrtie-
ba ntun Apoſtolos faratoôs eêſſe Corpus Chri i.

Planè aliter egifſemt ur fures (fff). 2

0WIhcPetnoô introßunte, introivit etiam Jo-.
annes in ſepulchri interiora, & vidit, & credi-

dit; Gorpus-EsU ablatum eſſe, quod ag⸗

dalena dixerat: Nondum enim ſciehant Soript

ran ſeuſenſam ſacrorum Scriptorum, qui ub

RgoriRe heæc indicaverant. Ita S. Greg.
& SAug. Tr. 120. in Ioann. & c. Petrus &
Joannes ſæœpe audierant Dominum fſatis clarè
de futura ſua reſurrectione diſſerentem; ſed

rei magnitudo & ingenii tarditas obſtabsnt,
quò minus hoc in animum admitterent. Ad-
beg nOndum viderant mulieres (quod ùt pro-

vabiiis ſtatuimus) 4 auss Ansgel allocuti fue-
1G) iIIs s rant;

₰

(kff) ded gudor ambe potucrunt Vigere lin-
teamina, cüm adhue tenebræ eſſent? Nyſl. Or. 1.
de Reſurr. ſeribit: Plenum luminis erat ſepulebhrum, ut,
etiamſi noa eſſet adhue Anupliciter tamen tum ſenſi, elite- tum
Wiritaliter Apoſtoli viakeent en, quæ intas erant &c. Sed
de hoc lumine nihil Evangelium, Si Angeli adfuiſ-
ſent, illuminâflent ſepulchrum, non veròô aderant,

(um Petrus & Jeannes aeceſſerant. Reſpondendum

ergo jam ſatis luminis diem præbuiſſe. Quodſi quis

Angelum adfuiſſe inviſibiliter, monumentum tamen

illuſtrantem ailerat, non multàùm repugnabimus.

5798 PFTRUS ET JOANNES

raut; neque enim illærem celàſſent primarios
Apoſtolos; ſed Magdalena tantum eos cio

convenerat, ut admoneret de ſublatolCorpo-

re Domini, fcut conjedtaverap ex Hahide re-
voluto. Quòd autem nondum crediderant,
eò mirandum minus, quia alii Apoſtoli, etiam
auditâ narratione mulierum, has delirafe po-
tiùs, quàm vera narrare exiſtimabant.
Abierunt ergo iterum Diſci puli ad ſemetipſos i. e.
in eam redierunt domum, in quam diverterant
pro tempore, quo Hieroſolymis commora-
bantur, incerti & anxii, quid Dôminhi Corpori
contigiſſet, & mirantes ſecum, quod factum
fuerat: Sive abierunt ad locum, ubi reliqui
novem erant congregati, ut annuntiafent il-
lis, quæ viderant, & conſultarent, quid agen-
dum. Abierunt autem fide ſaltem aliqu4 &
majore fiduciâ conceptâ, per quam jam ma-
21s diſponebantur ad videndum Dominum;
& ubi cœperunt Scripturas intell
ad ſe ipſos, qui priùs extra ſe erant præ for-
midinis dolorisque magnitudine, revenſi ſunt.
Quemadmodum enim qui magno aliquo ira-
cundiæ motu perturbantur, cum hic defer-
veſcit & ſubſidit, ad ſe ipſos redire dicuntur,
ita qui ingenti conficiuntun mœrore, quando
affulget gaudii ſpes aliqua, redire ad ſe ipſos
cenſendi ſunt, quaſi priùs diſceſſiſſent à ſe ip-
penetrandæ fiunt capaciores. Unde & Petro
ad ſe ipſum reverſo & miranti iſta ſecum tan.

—,—

—
Drimarte
kose
Corn
Hcer⸗
digerin
d,ein
Ciejin
Corer
fachn

0

vACUUM SEPULCH RUM INVENIUNT. 79

quam maglsi doneè præparato paulò poſt præ-
Cſentiam fuam videtur ſpecialiter Dominus ex-

hibuiſſe: de quo infra (ggg). eit.
SENSUS MORALIS ET
A . eliquit Chriſtus linteamina & ſudarium in
I ſepulchro, ut oſtenderet ſe ad vitam ve-

rè immortalem tranfiiſſe: Vita ſiquidem illa

terrenis non indiget veſtibus, cùm jam deco-

rem indutus eſſet Dominus & fortitudinem,

gquæ vera eſt veſtis, ſinè qua nunquam ſatls

. — 59g) D. Hieron. ep. ad Hedib. g. 5§. ait, Petrum

& oannem vilſis linteaminibus credidifſe Reſurre-
Qionem Ohriſti, cujus corpus non invenerant. Idem
opinantur DD. Cyrillus & Chryſoſt., Euthym. &
Alii: Nam verbum eredidit abſque adjedione poſi-
tum videtur ſignificare fidem propriè talem, non
verò fidem tantüm homini ſive Magdalenæ adhibi-
tam: Petrus ingreſſus ſepulchrum credidit; ingreſ-
ſus eſt Joannes, éſtque valde veriſimile, ut ait Bar-
rad., oannem cum Petro de his ſignis Reſurrectio-
Ppis collocutum fuiſſe, & tunc credidiſſe poſt Petrum,
ita, t Brregt'va Petri fit, ante omnes Diſcipulos
gredidiſſe. Zigerunt oculis revera abeſſe corpus, ut
Ma dalena dixerat; animo autem erediderunt, Kum
rreſurrexiffe, quod Magdalena non dixerat. Hinc I.
c. Hier. Apoſtoli Petrus és ZJoannes majoris Pidei ſunt, qtan
SMagelglenz » Asi abſque Angelerum viſn, abſqke ipſins Sal-
DWatoris ſpeln, eſtquam Ejus corpus in monumento non ve-

Pererunt eredttd'tunt, Enm ab inferis reſerreriſe. D. Cy-
rill Firm jam, ſide KReſurrettionis Petrus é Joannes robor-

ii domum fligrediuntur D. Chryſoſt. Viſis linteaminibas
vrosentes Eun reſurrexiſſe, ſpe abierunt bené do.

8o PETRUS ET JOANNES

veſtiti comparebimus coram Domino, utut
coram mundo veſtiti fuerimus. In hujus rei

ſignũ Elias quoque, dum deportaretur in cœ-

lIum; pallium ſuum reliquit Eliſæo., Si enim
incolentes terreſtrem paradiſum veſtibus non
egebant, cum adhuc eſſent mortales ſeu mo-
ri poſſent, licèt neceſſitati moriendi nondum
eſſent obnoxii, unde erant nudi, & non eru-
beſcebant; quantò minùès veſtimento opus
eſt corporibus jam glorioſis & immortalibus?
Hinc & Dominus poſtea apparens varias aſ-
ſumpfſit exteriores ſpecies ſeu habitus, modò
hortulani, modò peregrini & c., utpote jam
non ampliuùs ſolito mortalium habitu incedens
(hhb). Cœterùm per relicta in ſepulchro lin-

teamina

Chhh) Hinc Greg. Nyſl. Qus nudes, 7ESMS alegee

linteaminibus reſurrexit, ſgnißczt BEum nequaquam poſthac
cibi potusque aut indumentorum geſtaminis; atque operimenti
egentem in carne cognitum iri: Etſi quoc decretum diſpoſi-
tum ac ordinatum erat, exequens &z aaäminiſtirans ſponte ſus
ſi his rebus ſubjecit, ut qui ejusdem nobiſoum nature particeps
eſſet. Deinde ſignißficat etiam Adami in priſtinunn ſiatum re-
ſtitutionem, in quo nuaus erat in paradiſo, & non erubeſee-
bat. Patet hinc inſigne diſcrimen inter reſurrectio-
nem Chriſti & ſuſcitationem prodigioſam Lazari
aut aliorum. Reſurgente Domino erat monumen-
tum clauſum adhue & obſignatum, quia non am-
plis erat moriturus, ſeu eò reverſurus: Lazarus
verò ablato lapide de monumento ſuſcitatus eſt, ad
hoc apertum iterum rediturus. Chriſtus reliquit lin-
teamina &c: Lazarus prodiit ligatus manus & pedes
inſtitis, & facies ejus ſudario erat ligata. Lazarus

S E 1

luſcitatus, ab omnibus videri Poterat volentibus,

o, Atn
huis te
ur inco⸗
enier
ibushon
ſen po⸗
nondun
lonerl⸗
to Cut
talbue
lris
Noc,
te iin
Cegen
rolin
eamint

r
inenn
e⸗4
Mieg
un /

i⸗

uri
Nnet⸗
1⸗
Nrus
,10
lin.
elles
Ars
bus,

&& ad. J ES UMM inveniendum illas adjuvent.

VACOUM SEPUIICHRUM INVENIUNT. 81

enminecedncti ſumus; vene ſpinitalter à mor-
vS6 DeegAhaſeitgies debere veterem cum a-
ufgeHAAWiis-& familiaritatibus Briſtinis
gſerege vitaA EebiaPliefortiſiimis ac duleifli-
Misi setE YLIIS aditricti iligatique
eſenpslſesuned iled-Apoſteoli ad Epheſ. 4.

Deyonerée os Teouta; PriZinamn converſationem

vetes emt poinates AEsvorvααονια. unα deſide-
xvia grroms KRenwamini aucdem ſpiritu mentis veſtræ,
S& unduite novimn bowinem, qui ſecundum DEUM
creatus elty in iuſtitia &; ſandtitate veritatis
GEEHEidelisanima, quæ JESUM ſe amiſiſſe
Putap; cum Magdalena turbatur, dolet, inge-
miſeit, Mihil non agit, ut Illum reperiat znon
letis Shmollibus gradibus ambulat, ſed cur-
riksnainveniat Dilectum ſuum. Venit ad Pa-
ſtores, qui Petrum illi & pannem exhibeant,
uctoritatem & charitatem conjungentes &c.
Imbigri enim debent eife Recétores anima-
ruH, UIt illis ſubveniant in his anxietatibus,

R Sed

atque nom ſecus cum eis ac priùs converſabatur; cùm

JIJESCSinon omni populo, fed teſtibus præordina-

Ktis à DEO, & quidem ad breve tempus apparuit,
Præſentiam rurſus ſuam continuò ſubtrahendo: La-
Zarus rediit ad vitam miſeriis plenam & infirmita-
tibus; Chriftus abiit ad gloriam, quam anima reaſ-
ſumpto corpori maximam illico eommunicavit, ex-
Tolutus fimul omnibus doloribus & infirmitatibus,
gquibus antes corpus ultrò fubjecit; quam velo quaſi
Rackenus ocehltaverat, proferens faciem quaſi radios

quosdam Divinitatis emittentem &.

82 PETRUS ET IOANNES

Sed currere ſimul debent Petrus & Joannes
i. e. inſeparabiles eſſe debent in iis auctoritas
& charitas: Currebant autem duo ſinnd. Imò quò
major auctoritas, eò major eſſe debet & eha-
ritas, inque pio animarum regimine charitas
oportet auctoritatem præveniat, ne infirmi

aucétoritate territi vel ejus pondere oppreſſi ip-

ſi à currendo & quærendo Eſu deſiſtant: Di“
cipulus dilectus prœcucurrit citils Petro &c. (iii).

3. Jo- 6

(Giii) Liinc S. Greg. p. 2. Paſt. c. 5. Sit Redlor ſngu
lis compaſſione proximus, præ cunktis contemplatione ſuſpen=
ſus, ut & per pietatis viſeera in ſe inſirmitatem o*r οo d*ot
transferat & per ſpeculationis altitudinem ſemetipſun quo⸗
que inviſibilia apſietendo tranſcendat: Ne aut alta petens Pro=
xrimorum infrma aeſpiciat, aut infermis proxinorunm von-
gruens aphetere alta aerelinquat. Hine Apoſt I. ag Cor. 12.
Quis infirmatur, & ego non infirmor? Quis ſcan=
dalizatur; & ego non uror? Hine Jacob vidit ſoslam,
cuts Dominus innitebatur, & Angclos aſ- & deſcendentes,
quia Prædicatores recti non ſolum ſierſus Janckum Caput Ee-
cleſiæ viaelicet Dominum contemplando appetunt, ſed deor-
ſum quoque ad membrz illius miſerando deſcendunt, Hine
Moyſes erebrò tabernaculum intrat, & exit; & qui intus im
contemplationem rapitur, foris infermantium negotiis urge=
