proſtrati jacent, ſigilla fradta, rupta vincula,
lapis revolutus eſt. Ite, ajebat Pilatus, cu-
ſtodite, ſieut ſcitis && . Sciverunt ſc. Judæi cu-
ſtodire ſepulchrum adversùs vim hominum,
ſed neſciverunt cuſtodire adversùs poten-

tiam DEI & Miniſtrorum ejus ſeu Angelo-

rum. Sepulchrum Moſis occultavit DEUS
Deut. 34. Non cognovit pomo ſepulcbrum ejus uſ-
que in præſentem diem &c. At ſepulchrum Chri-
ſti per Angelos patefecit cunctis hominibus,

qui cognoſcunt illud uſque in præſentem di=

em, inviſunt, venerantur (p).

(p) Sepulchrum Moſis occultatum eſt, ne popu-
lus Iſraël in idololatriam pronus Moſen ſicut DE-
UM coleret, quod diabolus cupiebat, ùt indicat
Judas Ap. in ep. Cum Miechailke Archangelo de corpore Mo-

Com-

ſis Angelys altereabatur; prohibebat ſc. Michael populo
2

11
don

ſn

or

AII

lee

Hier.
,
gui⸗
erent
fogi⸗
Re⸗
8 de⸗
mine
nos,
no⸗

uſto⸗
vin⸗
lites
ole,
ll⸗
cu⸗

len⸗
eſo⸗
U
hri⸗
ls,

⸗
⸗

cat
o⸗
10

1

CHRISTUM RESURREXISLFER„ 21

Commendatur porro in aliis Angelis ſto.
la candida & veſtis fulgida, quia lætis ſcil.

nuntiis candor congruit (q). Sedit quoque

Angelus à dextris, quia, uùt idem ait Greg.,
ſiniſtra manus vitam banc mortalem ſignificat, dex-
tera vitam æternam & immortalem. Appoſita
autem omnino ſunt verba Angelorum: Quid
uœritis viventem cum mortuis? Quærendæ enim
res ſunt ſuis in locis: Chriſtus ibi non erat,
ubi fœminæ eum quærebant. Quærebant in-
ter mortuos; erat inter vivos: Quærebant
in domo mortis; erat in domo vitæ: Quæ-
rebant in ſepulchro jacentem, quem quære-
re debuiſſent in domo gloriæ triumphantem.
Non eſt hie, non eſt in morte, ſed in vita im-
mortali: Non jacet exanimis, ſed triumphat

vivus: Quorſum affertis unguenta ad con-

B 3 dien-
oſtendi ſepulchrum, quod Moſis corpus continebat:
Sepulchrum econtra Chriſti obſeratum & oceulta-
tum eſſe optabat diabolus, ne reſurrectio credere-
tur; at Angelus è cœlo deſcendens reſeratum fœ-
minis totique mundo oſtendit, ut Chriſtus, qui in

illo conditus fuerat, & ex illo reſurrexerat, Divi-

nis honoribus coleretur: Non enim, uùt Moſes, me-
rus erat homo, ſed, uti verus homo, ita & verus
DEUS.
(q4) Candidà ſtolâ, ait Greg., coopertus Angelus ap-
baruit, quia feſtivitatis noſtreæ gaudia nuntiavit &c.
uanquam non noſtra ſolùm, ſed & ipſorum hæc
feſtivitas Angelorum eſt, quia per Ohrifti reſur-
redtionem eorum ruina reparatur. Ideo milites
Romanos pellunt hi cœli milites, meliores futuri
cuſtodes ſepulchri Domini.

22 MoLIERIBUS ANGELI INDICANT

diendum defunctum, cui victrices potiùs pal-
mas & triumphales lauros afferre oporteret?
Ecquid condire vultis Corpus illud, quod
corruptioni obnoxium non eſt, & odoris

ſuavitate omnia vincit aromata? Surrexit vir-

tute propriâ redivivus Teſtimonio ſunt la-
pis revolutus, monumentum vacuum: Veni-

te, inſpicite ipſæ locum, ubi poſitus erat Domi-

nus & veſter & noſter &c. Cur quæritis So-
lem jam ortum in loco occasûs? Non eſt bic:
Non eſt in occaſu, ſed in ortu; non in te-
nebris, ſed in luce (r). Sol oculis conſpi-
cuus ſolam illuminat faciem terræ, intimas
illius tenebras nequit expellere; noſter ve-
rò Sol abyſſum penetravit, ad inferos per-
venit, inſpexit mortuos omnes; ſperantes
in ſe Patres, qui in corde terræ erant, ful-
gentiſſimis gloriæ radiis illuſtravit: Penetra-
bo, ait Eccli. 24., omnes inferiores partes terræ,
& inſpiciam omnes dormientes, & illuminabo ſpe-
rantes

1

(r) Uti tribus horis obſeuratus fuerat Sol, quem
oculis cernimus, ſed poſt 3 horas priſtinum ſplen-
dorem recuperavit: Sic 3 diebus eclipſin quandam
perpeſſus eſt ipſe Chriſtus in ſepulchro, ſed mox
in vitam rediit novis fulgoribus coruſcans. Sol,
quem cernimus, in Oriente, non Occidente exori-
tur: Noſter Sol Chriftus ex Ocecidente Orientem
feceit, in ipſôque ſepulchri oceaſu ortus eſt, juxta
illud Pſ. 64. Qui aſeendit ſuper occaſum, Dominus nomen
illi. Poſtquam in cruce & ſepulchro oceidit, poſt
& per hunc occaſum reſurrexit & rurſum ortus eſt,
nunquam ampliùs occaſurus &c., =

tinspel⸗
orteret!
, gool
00ori
rexit vir⸗
ſunt e
n: Mi.
tDomi⸗
fitis 50⸗

1 6 N:

in ke⸗
conſpi⸗
ntimas
ier ve⸗
s pel⸗
rantes
t, f.
net⸗
tert⸗
.

Pante
—
quem
plen⸗
ſhn
mox
Sol,
ori⸗
fem
Xta
min
oſt
lxH

CHRISTUM RESURREXISSE. 23

222

yrantes in Domino & c. Unde S. Damaſc. L. 3.
fidei c. 29. Ob id Chriſti anima ad inferos deſcen-
dit, ut quemadmodum iis, qui in terra verſabantur,
juſtitiæ Sol ortus erat, ita etiam iis, qui infra ter-
ram in tenebris ſedebant, illuceret &c. O effe-
Rum Solis noſtri mirabilem, homines in pro-
fundo terræ illuminantis priùs, quàm in ſub-
limitate cœli, cùm ibi ſe primùm oſtendit,
ſecmque, uti latroni promiſerat, paradiſum
attulit, & primam viſionem beatificam limbi
incolis indulſit. Solus ad inferos deſcendit,
ſed nunc fractis inferorum portis cum beata
illa Sanctorum multitudine aſcendit, hô⅛sque
ipſos teſtes eſſe voluit glorioſæ reſurrectio-
nis ſuæ (s). In horum comitatu perrexit ad
B 4 ſe⸗

(s) Et quid tam gloriofum illi peperit comita-
tum? Crux illa peperit, in qua ſolus antea pro
omnibus pependit & mortuus eſt. In baculo meo trans-
zivi Jordanem iſtum, ait Jacob Gen. 32., & nunc cum
duabus turmis regredior &. Sic Ipſe in baculo ſuo cru-
cis tranfivit tumentes Paſſionis fludus, & ecce cum
multis Sandorum turbis regreditur. Joann. 12.
Niſi granum frumenti cadens in terram mortuum fuerit „
ipſum ſolum manet &c. Mortuum eſt noſtrum gra-
num frumenti, non manſit ſolum; magno anima-
tum numero austum, frudtu mortis ſuæ copio-
ſiſſimo ditatum ſurrexit. Poſt immolatum Agnum,
Moſe Duce, ex gypto dudi ſunt Iſr elitæ; poſt
immolatum Chriſtum, ipſo eodem Duce, edudi
ſunt ex inferis antiqui Patres. Duce Joſue in ter-
ram fluentem lacte & melle intromiſſi ſunt Iſfraëli-
tæ; Duce ESU in conſpecum Divinæ eſſentiæ om-

ni lade ſuaviorem, omni melle dulciorem intro-

24 MuLirRIBUS ANGFLI INDTCANT

ſepulchrum, oſtenditque illis Corpus ſuum n
pro eorum communique humani generis ſalu- e,
te mortuum, quod jamjam parabat vivificare. Ren
Declaravit illis abs dubio & dedit intelligen- as
tiam Scripturarum quoad ea, quæ illæ de ip- iet
ſius Reſurrectione perhibent & prædicunt; Une⸗
utl illud Pſ. 15. Non derelinques animam meam
in inferno, nec dabis ſanétum tuum videre corrup- 8
tionem: Notas mibi feciſti vias vitæ &o. Non “
manſit ſcil. anima Chriſti diu in limbo; nec 8
Corpus è & in ſepulchro quidquam corrup- iun
tionis contraxit: Sicut nim. flammis incen- „d
ſus rubus non abiit in cineres Exod. 3., ſic 1
mille tormentis quaſi incenſum Corpus Chri-
ſti & morti traditum in pulverem redactum
non eſt: Et ſicut Dan. 14. draco poſtquam
oblatum à Daniele cibum deglutiit, disrup- 8
tus interiit, ita mors poſtquam Chriſti Cor- 1
pus devoravit, crepuit & periit, utl prædi-
xit Iſ. 25. Præcipitabit mortem in ſempiternum,
ſeu ùt legunt LXX. Devoravit mors prævalens
&c. Prævaluit enim mors Chriſti communi
hominum morti emque devoravit (t). Ve.
rè

ducti ſunt Patres. Et Zachar. C. 9. In ſanguine Te-
ſamenti tui emiſafti vinctos de lacu, in quo non erat aqua:
in ſui enim ſanguinis & crucis efflcacin eduxit Pa-
tres, qui in limbo veluti in ciſterna quadam caren-
te aquàâ detinebantur. .
(t) Mors, ait D. Cyrill. in I. c., prævalun contra pri-
mum parentem, é contra omnem ſobolem: At in Chriſto ve- “
res amiſit; tertiâ enim die revixit oaloat morte „ 6 fa

ctus eſt nobis reſurrectio &c. Hinc D. Petrus ep. I. C. 3.

— —

— — —

—

v L1 — — —

NT
Dus ſuum
nerisſalu.
jviſieare,
Nteligen
lle beip⸗
Edicont;
Vn mrent
e am.
. Non
bo; dee
corrup⸗
jncen⸗
9., ſe
1 Chrl⸗
dactum

ſtquun

GCisrup⸗
li Cor⸗
rell.
nut,
llant
muni
Ve.
16

—
L:
Pr-
eſl⸗

i⸗

CHRISTUM RESURREXISSE. 25

rè quoque DEUS Chriſto notas fecit vias
vitæ, ſc. immortalis, quæ cunctis hominibus
fuerant ignotæ, ùt ait Ambroſ. Serm. 74. Ig-
nota erat via vitæ, quæ nullius adhuc reſurgentis

fuerat calcata veſtigio &o. (u). Patuit quoque

tunc Patribus illud Pſ. 3. Ego dormivi, & ſo-

poratus ſum, & exurrexi, quia Domnus ſuſcepit

me &c. In quo Pſalmo mors Chriſti meritèò
ſopor aut ſomnus dicitur: Triduani tantum
temporis ſpatio, ait S. Ambroſ. Serm. 57., non
tam in ſepulchro jacuit mortuus, quàm velut in le-
tulo dormiens conquievit: Ipſa enim temporis brevi-
tas declarat ſomnum potius fuiſſe, quàm mortem &.
. B S Et

Chriſtus, ait, eſt in dextera DEI ſedens deglutiens mortem
G& & Paulus I. ad Cor. 15. Abſorpta eſt mors in victo-
ria Gcrc..
(u) Reſurrexerunt aliqui mortui ante Chriſtum;
ſed nullus ante illum ad vitam reſurrexit immorta-
lem. Ipſe viam aperuit, ipſe ad vitam ſempiternam
primus rediit. Hinc Apoc. I. & ad Coloſſ. 1 vo-
catur primogenitus mortuorum, quia primus ex ſepul-
chro novâ quâdam admirabilique regeneratione ve-
luti genitus eſt. Reſurrectio enim regeneratio quæ-
dam eſt non ex Matris, ſed terræ utero: Quare
etiam PP. illud Pfſ. 2. Filius meus es tu, ego hodie genut
te cum Paulo Act. 13. huc interpretantur, & uterum
Virginis inter ac terram analogiam inſtituunt, utis.
Ambr. Chry ſol. Hilar. Et in illud Pſ. 27. Reflornit ca-
yo mea &. D. Maxim. Serm. 5. de Reſurr. Non ve.
ſioreſoit, niſi quoa ante floruit: Floruit enim caro Domini,

cum primum de Virginis vulva proceſſeit: Reſloruit autem;

cùm redi viva de- ſepulehro germinavit, & in floris modum
eunctis hominibus immortalitatis affis vit odorem ,..

26 MäauLIERIBUS ANGELI INDICANT

Et D. Leo Serm. I. de Reſurr. Zam velox in-
corruptæ carnis vivificatio fuit, ut major ibi eſet
ſoporis ſimilitudo, quàm mortis & e. Patuit illud
Pſ. 87. Wiſtimatus ſum cum deſcendentibus in la-
cum; factus ſum ſicut bomo ſine adiutorio, nihilo-
minus inter mortuos liber, liber nim. ab oneri-
bus, quibus alii mortui ſubjacent; ſiquidem
cùm horum corpora in cineres rediguntur,
Chriſti Corpus manſit prorſus illæſum & in-
corruptum; cùm juſtorum animæ tunc limbi
carcere detinerentur, hunc, quem libens ſu-
biit, Chriſti anima effregit; illi reſurrectio-
nem ad extremum uſque judicii diem exſpe-
ctare debent, Chriſtus poſt brevem moru-
lam utpote mortis Dominus reſurrexit vir-
tute propriâ, ſine adjutorio alio, redivivus;
implens ſimul, quod prædixerat: Solvite tem-
plum boc, & in tribus diebus excitabo illudoann. 2.
(X). Lignum viride ſe paulèò ante, cùm cru-
ce onuſtus peteret montem Calvariæ, appel-
lavit Dominus: Si in ligno viridi &0 . Et qui-
dem lignum viride fuit ſemper, non aridum,
cui rectè congruit illud Jobi 14. Lignum ſi

praciſum fuerit, rurſum revireſcit, & rami ejus

bul-

(x) Chaldæi Salomonicum olim evertcrant Tem-
dlum, & excitatum eſt ab Iſraëlitis poſt 7o. annos,
ſtructurà tamen inferiore ſeu ignobiliore: udæi
everterunt DEI Templum i. e. Corpus Erriſ, at
non poſt 70. annos, ſed pauciſſimos intra dies, non
humiliore, ſed multò ſublimiore & pulchriore ſur⸗
rexit fabricâ &c. .

Delox in.
ihi eſi
it llu
in l
Nihlo⸗
oneri
gigen
ntun,
Ein

lini

ns ⸗
ellio⸗
elhe⸗
horn⸗
vi⸗
ins⸗
n-
n1,
l⸗
yel⸗
gi⸗
U,
/
git
⸗
⸗
5
t

.D
7

CHRISTUM RESuRREXISSE. 27

pullulant: Si in pulvere mortuus fuerit truncus il-
lius, ad odorem aquæ germinabit & faciet comam
SGec. (y) Similiter luculentiùs impleta figura
ſerpentis à Moyſe exaltati in deſerto &.
Utlnim. verno tempore abjeéctâα pelle ſerpens
novus nitidúsque exſurgit, ita Chriſtus à
Moſaicæ Legis cultoribus in deſerto ſeu hor-
rido mente Calvariæ exaltatus in cruce, ab-
jectâ mortalitate redivivus rutilànsque ex ſe-
pulchro depoſitis mortis exuviis prodijit, ad-
versùs homines Agnus, adverſùs tartarum,
peccatum & mortem Serpens. Quod paulè
antea mortis caligine obſcuratum Corpus,
nunc ſupra Solem rutilat; quod mortuum,
nunc immortale; quod ſævos cruciatus per-
peſſum, nunc impaſſibile; nunc mirà agilita-
te præditum, quod cruci confixum; nune

ſubtiliſſimum, quod vulneribus perfoſſum;

nunc PP. & Angelis ſtipatum, quod latronum
in pœna ſocium erat &c &c. Ita nim. Reſur-
rectionis gloria, verba ſunt S. Petri Chryſ. Serm.
75. ſepelivit morientis injuriam &o. Corpus
. SZ 1ta⸗

(y) “Ad odorem aquæ germinavit, ait in h. I.
„Greg. M., quia per virtutem DEl caro ad vitam
„rediit, & fecit comam, quia Apoſtolorum debi-
„litas, quæ in morte illius expavit, rurſus viruit
„ &c. Erant nim. Apoſtoli arboris vitæ i. e. Chri-
„ſti coma ſeu rami: „ Viruit arbor (ab hoſtibus
paulò ante per mortem præciſa) in reſurrectione ad
odorem aquæ i. e. Divinitatis irrigata aquàâ, rurſüs-
que rami illi adhæſerunt virentes &c.

2 8 MorIERIBUS ANGELI INDICANT

—

itaque, quod paulò ante in cruce pendebat,
& quod in tumulo jacens plagis adhue livi-
dum conſpexêre Patrum animæ, immutatum
fuit ſubitò, & ipſi cum Chriſto immutati (2).

SENSUS MORALIS.

i & nos adedò glorioſè aliquando velimus im-
mutari, oportet & nos pati cum Chriſto,
& in corpore noſtro paſſionem ejus circum-
ferre & vulnera. Via Chriſto ad tantam glo.
riam erat prœcedens mors ignominioſa, ut ip-
ſe Dominus prædixerat; unde ipſa Illius verba
Angeli mulieribus in memoriã revocant: Quia
oportet Filium hbominis tradi in manus bominum pec-
catorum, & crucifigi; &ᷓ ſic demum tot ſupera-
tis laboribus die tertid reſurgere. Et tunc re-
cordatæ ſunt- mulieres verborum ejus, & penitiùs
aſſecutæ ſunt, quid his olim verbis voluerit

(2) Hanc ſtupendam mutationem indicat Apo-
ſtolus 2. ad Cor. 5. Cognovimus ſecunaum earnem (ſcil.
mortalem) Cbriftum, ſed nunc jam non novimus ſe., ſe-
cundùm carnem mutatam, immortalem, impaſſibi⸗
lem Soléque ipſo rutilantiorem. Reſurrectio Domini,
ait D. Leo Serm. 1I., non ſinis carnis, ſed gtonmutar,“
fuit, neque conſumpta ſuhſtantia eſt. Qualitas tranſiit
non natura defecit; & faltum eſt corpus impaſſebile 3
potuit ereiſegi; facltum eff immortale, quod potuit “ 3
Fabtum eſt ineorruptibile, quod potuit vulnerari: Et meri3
dicitur caro Chrißi in eo ftatu, quo fuerit nota, neſciri,

quia nihil in en paſſibile, nihil remanſit in ea in ſrman, d

ipſa ſit per eſentiam, & non ſit ibſa per gloriam. Hæc
G6. .

.
Cr
renn
nen

mo
gle
cet
avi
Prin
tap
Chr
re
loo
ti
i
I

— —

encebat,

Phue in:
hutatun
tatic

imuein⸗
hnſto,
Crreum.
aIgo
Utlin
verbi
. i
lnnpe⸗
perr⸗
Ne .
jtiis
Uent
ri⸗
lpo⸗
ſeil
ſa⸗
bi⸗
,
ℳ

1
4

4
6
.

.

CHRISTUIM RESURREXISSE. 29

Chriſtus. Recordemur & nos, ſi velimus in
reſurrectione glorioſam Chriſti ferre imagi-
nem, ferendam quoque à nobis, dum vita
mortalis ſuppetit, laborum opprobriorúm-
que ejus imaginem: Quos enim DEUS, ùt do-

cet Paulus ad Rom. 8., præſcivit, & prædeſti-

navit conformes fieri imagini Filii ſui, ut ſit ipſe
primogenitus in multis fratribus &-. Abſcondi-
ta nunc ſit hæc imago in vita humili cum
Chriſto exemplari ſummo ac prototypo; in
reſurrectione autem cum eodem ſublime col-
locabitur, ſpetanda Angelis & hominibus, jux-
ta illud ad Coloſſ. 3. Vita veſtra abſcondita eſt

cum Cbriſto in DEO: Cum autem Cbriſtus appa-

ruerit vita veſtra, tunc & vos apparebitis cum ip-
ſo in gloria. Ipſe nim. reformabit corpus bumilita-
tis noſtræ configuratum corpori claritatis ſuæ ad
Philipp. 3. (aa). Reſurgent tunc Chriſto Ca-
Piti

(aa) Quid? quòd jam cum Eo & in Eo tanquam
Capite noſtro ſurreximus, quos Deus conreſvſoitavit &
ſedere fecit in cœleſtibus in Chriſto ad Eph. 2. Hinc Greg.
Naz Or 41. Heni cum Chrißto in crucem agebarz; bodie
ſimul glorificor: Heri commoriebax; hodie ſimul vivificor
Herl conſepeliebar; hodie ſimul reſurgo Gc. Et D. Leo
Serm. 2. Nos in Chriſto erucifixi, nos ſumus mortui, nos
ſepulti ʒh nos etiam die tertiaâ reſuſcitati &. Regeneravit nos
DEUS in, ſpem vivam per reſurreltionem 7ESU Cbriſti ex
mortuis in hareditatem incorruptibilem I. Petr I. & 2.
ad Cor. 4. Qui ſuſeitavit 7 ESEAM, & nos oum 7ESlI ſus-
citabit. Radiz mortis Adam; radix vitæ Chrifius.
Sicut in Adam omnes moriuntur, iüta in Chriſto onmmes vi vi-

Sicabuntur 1. ad Cor. 15.

30 MoLTERIBuS ANGELI INDICANT

biti ſimiles, qui viva illius nunc membra fue-
„ 9

rint & ſpiritum ejus habuerint, eodem teſte
Paulo ad Rom. 8. Si ſpiritus ejus, qui ſuſcitavit
& Mà mortuis, babitat in vobis; qui ſuſcita-
vit α½ UM. Chriſtum à mortuis, vivificabit &
mortalia corpora veſtra propter inbabitantem Spiri-
tum ejus in vobis & . Erit tunc tempus glorio-
ſum pleniſſimæ libertatis filiorum DEI: yſa

creatura liberabitur à ſervitute corruptionis in li-

bertatem gloriæ filiorum DElI: ibid. Liberi eri-
mus ab omni malo culpæ & pœnæ, ab omni
concupiſcentia & rebellione carnis &c. non
jam dicentes cum eodem Ap. ad Rom. 7. In-
Jelix ego bomo, quis me liberabit de corpore mortis
bujus & c., ſed potiùs: Beatus ego, quia me
liberavit DEUS de corpore mortis i. e. cor-
pore morti, malis & miſeriis obnoxio &c.
(bb). Quemadmodum ſc. Chriſtus ex ſepul-
. cchro

(bb) Eſt nunc ſpiritus viro, caro ſimilis uxori,
qui perpetuo diſſident jurgio juxta illud ad Gal. 5.
Caro coneupiſoit ad versus ſpiritum, ſpiritus adversus ar-
nem 6S. Quin & fit utrinque in morte divortium;
in reſurrectione autem Sanétorum fiet pax ſempi-
terna: De qua pace D. Cypr. in Tr. de Reſurr. ſic
ſcribit: Deereviſti Domine, ut caro iterum diletto aocols
(ſpiritui) conſociata, pudiea & paciftca rediret, nullæs ſe-
cum revehens contumelias, quibus drinceps qutetis internæ con-

cuteret puritatem. Aadidiſti, ut inter legem earnis & ſpi-

vitus nulla poſtmodupn eſſet adi verſitas, neque poſt initum fœ-
dus, ulla iterum inter eos recruaeſèat rebellio, ſed per ma-
num tuam reconciliatio ordinata, ſtabilis in perpetuum per-
Jeveret. Te igitur jubente terra ſit caro; & expulſa de do-
mo iterum conjugatur viro , non jam ancilla, ſed äbers:

—

chro
ita v
ſuis

jndu
is,
rbe
10
cher
On
6o
Ver
Wl
ene

ta

bra foe⸗
eln teſte
ſeilmit
iſein.
ſalit
H⸗
gloro⸗
1.
in in
eri eri⸗
bOI
e. hon
7.
ortit
ja me
col⸗
Ge⸗
epl.
chro

CHRISTUM RESUuRREXISSE. 31

chro ſuo natus eſt novàâ quâdam nativitate,

ita viva ejus membra renaſcentur ex tumulis
ſuis; quique ex utero matris nati in hanc val-
lem lacrymarum nudi, pauperes, debiles & c.
inducentur in cœlum opibus ſupernis, deli-
ciis, gloriâ circumfluentes &c. In hyeme
arbores aridæ videntur eſſe & exfuccæ, ver-
no autem tempore floribus niteſeunt pul-
cherrimis; ſic in vitæ mortalis hyeme licèt
omni voluptatum mundanarum virore abje-
cto hominibus videamur aridi, reſtat tamen
ver alterius vitæ amœniſſimum & æſtas fer-
tiliſſma, quam nulla ampliùs triſtior hyems

excipiet (ec).
Verùm non futuræ reſurrectionis corporis

tantùm, ſed & præſentis animæ exemplar eſt
Reſur-

Et habitant unius moris in domo murmurationibus conſopi-
tis, quas olim eompugnantes inter ſe coneupiſeentiæ concita-
bant. Hæc ille. Uxor hæc nova quantis tunc do-
tibus exornabitur?! Seminatur, ait Ap. i. ad Cor. I2.
corpus in corruptione, ſurget in incorruptione; ſeminatur
in ignobilitate, ſurget in gloria; ſeminatur in inſermitate;
Jurget in virtute; ſ minatur corpus animale, ſurget ſpiri-
tuale &.
(ce) Vide, inquit Minutius Fel. in Oa, im
in ſolztium noſtri reſurrelctionem futuram omnis natura me-
aitetur: Sol demergitur, & naſcitur; aſtra labuntur es re-
deunt; z ſores ocei dunt, & reviviſoecunt; poſt ſenium arbuſta
Fronae eſoeunt, ſemina Vonnif corrupta revireſount. Ita cer-
Pus in ſcxculo, ut arbores in ten, pore hyberno occultant viro-
rem ariditate mentitd. Quid feſtinas ut erudaä adbhuc hye-
me reviviſcat & reacat? ExXxſpeltanäanm etiam corbporis ver

eſt &e.

4–

32 MuLIEaIBus ANoerErLI INDICANT

Reſurrectio Domini. Tunc autem anima refur-
git, cum ex peccati fœdo ſepulchro in vitam
gratiæ prodit, novisque moribus ac virtutibus
ſplendeſcit. Reſurrectionis hujus imago cer-
nitur in Baptiſmo: Demerſio enim in aquam de-
ſignat veteri vitæ nos mori & ſepeliri; emer-
ſio ex aqua indicat reſurrectionem animæ,

mortuis jam & ſepultis peccatis in meliorem

ſanétämque vitam reſurgentis (dd): Mors

. Ohri⸗

(dd) Audire iuvat S. Cyprianum hoc in ſe ipſo
expertum & gravibus verbis exprimentem: Cam,
ſeribit ad Donatum ep. I. „, in tenebris atque in nocte
cœcaα jacerem, cumque in ſalo jactantis ſæouli putabundus
ac Aubius veſtigiis flultuantibus errarem, vitæ meæ neſcius „
veritatis ac lucis alienus; diſſcile prorſus ac durum pro illis
tune moribus opinabar, quod in ſalutem mibi Divina indul-
gentia pPollicebatur, ut quis renaſoè denuo poſſet, utque in no-
am vitam lavacro aquæ ſalutaris animatus, quod prius
fuerat, deponeret, 6 corpored lieèt manente oompage, homi⸗
nem animo ac mente mutaret. Qut poſſebilis, ajebam, tan-
ta converſio, ut repente ao pertinaciter exuatur, quod vel
genuinum ſitu materiæ naturalis obäluruit „ vel uſurpatum
diu genio vetuſtatis inolevit? Altàä hac & profunaà peni-
tus radice ſederunt. Quando parſimoniam aiſcit, qui epula-
ribus cœnis & largis dapibus aſſuevit? Et qui pretiotaâ veſte
conſpieuus in auro atque in purpura fulſit, aa plebejum ſe ac
ſimplicem oultum quando deponit? Faſcibus ille obleltatus
& bonoribus, privatus & inglorius eſſe non poteft. Hie fi-
Ppatus olientum ouneis, & frequentiore comitatu ofkcioſi ag-
minis honeſtatus, ponam putat eſſe eum ſolus eſft. Tenacius
ſemper llecebris aſſuetum neceſſe eſf, ut vinolentia in vitet „
infet ſuperbia, iracundia inſiammet, rapacitas inquietet;
erudelitas ſtimutlet, ambitio delectet, libtido præcipitet. Hac
egomet ipſe mecums: Nam ut ipſe quamplurimis vitæ prioris
erroribus impiicitus tenebar, quibus exui me poſſe non erede-

lareſin
N Vitan
tutbos
o en
Uane
enne
int,
ſoren
Mor

CHRITUM RESUuRREXISSE. 23

Chriſti noſtræ mortis ſpiritualis imago eſt,

reſurrectio noſtræ reſurreétionis. * Quid-
„quid geſtum eſt, ait S. Aug. in Ench. c. 53. „
„in Chriſti cruce, in ſepultura, in reſurre-
„ctione, in aſcenſione, in ſeſſione ad dexte-
„ram Patris, ita geſtum eſt, ut his rebus
„Conſignaretur vita Chriſtiana, quæ in terris
„agitur: „ Nam propter Chriſti crucem di-
étum eſt: Qui ſunt Chriſti, carnem ſuam crucifi-
xerunt & c. ad Gal. z. propter ſepulturam:
Conſepulti ſumus cum Chriſio per baptiſmum in mor-
tem ad Rom. 6. propter reſurrectionem: Ut
quemadmodum Chriſtus reſurrexit à mortuis per
gloriam Patris, ita & nos in novitate vitæ amlui-
lemus ibid. propter aſcenſionem & ſeſſionem:
Si conſurrexiſiis cum Chbriſto, quæ ſurſum ſunt,
quærite, ubi Chriſtus eſt ad dexrteram DEl ſedens
ad Coloſſ. 3. Reſurrectionem corporum di-
ſtulit DEUsS in extremum mundi diem; ani-
marum verò ne puncto quidem temporis dif-
ferri vult: Si pœnitentiam agit impius, ſta-
G C tim

rem, ſie vitiis adhierentibus obſecundans eram, & deſpera-

tione meliorum, malis meis velut jam propriis ac vernaculis
favebam, Sed poſtquam undaz genitalis auxilio ſuperioris
æ i labe detersâ, in expiatum pectus ac purum ſe deſuper lu-
men infudit; poſtquam ewælitus ſpiritu bauſto in novum ms
bominem nativitas ſecunda repara vit; mirum in modum
protinus conſirmare ſé dubia, patere elauſa, lucere tenebrofa;
faeultatem dare quod prius diſſicile videbatur, geri poſſe quo
impoſſibile putabatur, ut eſſet agnoſoere, terrenum fuiſſe qusa

prius carnaliter delictis obnoxium viveret „ DEI eſſe cæœpiße,

quod jam Spiritus §. animaret Quot verba; tot pon-
deroſa oracula hic fundit Cyprian.

tim DEO excitante exſurgit. Reſurrectioni
corporum unam tantùm diem tribuit, anima-=
rum totum tempus, quo mundus ſtabit. Re-
ſurrectio corporis una tantùm eſt, utl mors
una; animarum multæ ſunt, iidem enim ho-
mines peccato eneéti ſepe moriuntur, pœ-
nitentiâ rurſus excitati ſpe reſurgunt. Ex
reſurrectione autem finali animæ pendet quo-
que felix reſurrectio corporis. Si anima an-
te mortem non reſurgit ſpiritaliter, reſurget
quidem corpus, ſed ad vitam, quæ mors po-
tiùs dicenda perpetua, ad vitam æternùm mi⸗-
ſeram. Hoc itaque tempore, quod animæ

déſtinatum eft, eam à peccati morte excite-

mus, novisque moribus & Chriſtiano dignis
exornemus; ornatum corporis, delicias &
gloriam in diem extremum reſervemus. Dies
Reſurrectionis appellatur Paſcha i. e. tranſi-
tus, quia tranſitus fuit Chriſto à morte ad
vitam: Dies hæc, quam fecit Dominus, tran-
ſitus ſit improbis à vitiis ad virtutes, probis
ad altiores virtutum gradus (e)oc).
§. III.

(ee) Tune ritè Paſcha celebratur, ait D. Ambroſ.,
càùm hic tranſitus fit. Et D Bern Serm. I. Chriſtus quia
tranſit in mvitatem vitæ nos quoque invitat ad tranſitum.
Tyanſitus ſit Reſurrettionis feſtum nobis, non ſit reditus;
tranſitus ad vitæ novitatem, non reditus ad peceati vetuſta-
tem Sacram Domini reſurrectionem aliàs Paſchæ pri-
vamus nomine, quia revertentibus ad priora pec-
cata in reditum magis eſt, quàm tranſitum. Intuea-
mur exemplar noſtrum Chriſtum, de quo Paulus ad

34 MoLIrR ANGELI INDIC. CHRTSTUM RESURA

Rom. 6. Chriſtus reſurgens ex mortuis jam non moritur;

— ..———

Es

Gion!
nime⸗
Ne⸗
mor
nbo⸗
⸗
ſi
gbo⸗
1 1
ret
po.
N
ime
cite⸗
i
8G
Ne⸗
i⸗
14
l⸗
i
I.
.
4
1,

ee e een ee
=òl!úêñůüL
22 ill.
DE AILIIS QUIUSDAM GLORIO-
SA RESURRECTIONIS DOMINI CIR-
CUMS TANTIIIS.
Qceei Imò: Quo tempore, die & horâ Chri⸗-
ſtus ſurrexerit? Divus Greg. Nyſſ ait,
horam noctis, quâ ſurrexit, ignotam eſſe. Et
Euthym. in Matth. 27. Quando Chriſtus refur-
rexerit, mullus Evangeliſta indicavit; ſolus enim
hoc novit, qui ſolus ſurrexitz t novit. Et D. Hier.
Hord ſurrexit, qud ipſe voluit, & quæ nulli mor-
talium eſt cognita. Verum quidem eſt, hanc
certò cognitam non eſſe; quid tamen proba-
bilius ſit, dicendum. Quòd die Dominica
in vitam redierit, apud omnes in confeſſo

eſt, & ſatis patet ex ipſis Evangeliſtis, aſſe-
6c2

ren-

mors illi ultra non dominabitur & Fuit Paſcha Chri-
ſto tranſitus ad vitam immortalem; ſic nobis tran-
ſitus ſit ad vitam gratiæ, quæ nunquam extinguatur:
Gratia enim, quam ſemel donat, ex ipfius affectu
ſempiterna eſt, ſed nos facimus temporalem, cùm
peccando ſauciamus quaſi & rurſus occidimus, In
die Paſchatis ſeu vitæ immortalis Chriſti ne ſimus
ſemi-mortui i. e, corpore vivi, mortui animo, aut
propé morituri inſtar militum ſépulchri cuſtodum,
Qui facti ſunt velut mortui: Neque diem vitæ in diem
mortis convertamus, Reſurgunt nunc arbores, re-
ſurgunt prata, reſurgit tempus vernum; reſurgat
anima Chriſtiana, illämque vocem Chrifti audiat
reſurgentis: Surge, propera amica mea; jam enim hyems
tranſiit; — = fiores apparuerunt in terra zoftra Cant, 2.

36 DE ALIIS CIRCVUMSTANTIISs

rentibus Eum ſurrexiſſe unâ vel primâ Sabba-
ti i. e. primâ die hebdomadæ poſt Sabbatum,
quæ ideo etiam dicta éſt Dominica à Domino,
qui in ea reſurgens colitur; unde & à Joanne
Apoc. 1. ita vocata eſt: Fui in ſpiritu in Do-
minica die &l-. Hinc & Sedulius L. 4. ſic canit:
Cæperat interea poſt triſtia Sabbata felix
Irradiare dies, culmen qui nominis alti
A Domino dominante trabit, primusque videre
Promeruit naſci mundli, atque reſurgere Cbriſtum
Et in Hymno Eccl. M. Gregorius: Ec.
Primo dierum omnium,
Qu mundus extat conditus,
Vel quo reſurgens Conditor
Nos morte victd lilerat & c.
Et ante eum Lactantius:
Salve feſta dies, toto venerabilis æ& o,
Qud DEUS infernum vicit, & aſtra tenet.
Congruebat autem maximè, ut, ſicut in die
Dominica Dominus natus eſt, in eadem re-
generaretur & ſuſcitaretur. Eodem die quo-
que natus mundus, per miſſum Spiritum S.

Eccleſia ſeu Corpus Chriſti myſticum rena-

tum quoad ſpiritum, eodem quoad corpus
regenerandi ſumus, cùm ſederit Filius homi-

nis in ſede Majeſtatis ſuæ. Eodem plura alia

& celebratiora ex mente PP. peracta ſunt my-
ſteria (ff). Quæ-

(ff) D. Aug Serm. 154, de Temp Venerabilis eſt
kie dies, qui Domimicus dies, & aies primus atque perfellus
eſt, &, dies olarus, in quo viſa eſt prima lux; in quo trans-

& U nnt i Iſrael mare rubrum ſiccis pedibus; in quo pluit

— — — — —2 m S „

Abbe⸗
tum
ino,
anne
1
Aliti

e
u
G 6

REsURRECTIONIS DoOMINI. 37

Ad horam autem Reſurrectionis quod atti-

net, S. Greg. hom. 21. tradit, Eum ſurrexiſſe

medià nocte, & producit Samſonem, qui con-
ſurgens mediâ nocte apprehendit ambas por-
tas cum poſtibus &c. Verùm hiec figura te-
ſtimonio Domini roborata non eſt, ut illa
Jonæ, & potiùs referenda eſt ad carceris in-
feri confractionem & Patrum eductionem,

quàm ad tempus reſurrectionis. Adhæc fi-

guratum non in omnibus figuræ neceſſum eſt

ut reſpondeat, ſed in aliquibus. Similiter S.

Hier. ad Hedib. q. 3 videtur aſſerere, Chri⸗
ſtum nocte ſurrexiſſe, cùm ita Matthæum &
Marcum conciliat, quòd, qui veſpere Sabbati
juxta Matthæum ſurrexerat, ipſe manè primd
Sabbhati juxta Marcum apparuerit: Quam ra-
tionem diſtinguendi ac pronuntiandi etiam
ſequuntur multi è& Græcis, inter quos Euthy-
C 3 mius

manna ſiliis Irael; & in quo Dominus baptizatus eſz in

Jordane; quo vinum fſactum eſt de aqua in Cana; quo be⸗
nedixit Dominus quinque panes, quibus ſatiavit quinque mil-
lia hominum; quo reſurrexit à morte; quo intravit in domos
elauſas, ubi erant Diſoipuli congregati z in quo Spiritus S.
deſoendit in Apoſtolos, & in quo ſperamus Dominum ventu-
rum ad judicium &c Et Serm. 251. Dominicum Aiem
Apoſtoli & Apoſtolici Viri ideo religioss ſolennitate babendum
Janxcrunt, quia in eodem Redemptor noſter à mortuis reſur-
rexit. Qut ideo Dominicus appellatur, ut in eo à terrenis
opibus vel mundi illecebris abſtinentes, tantùm Divinis cul-
tibus ſerviamus, dantes ſoilieet huie diei honorem & reve-
ventiam propter ſpem reſurrectionis noſtræ, quam bhabemus
en illa Se, .

–

3 8 Dr ALIIS CIRCUMSTANTIIS

mius ita habet in Marci c ult. Cum autem ſur-

„Vexiſſet, ſtatim pone diſtinctionem, ſive in-
„terpunctionem i. e, comma; deinde lege: ma-
»nè primd Sabbatori apparuit primum Mariæ Mag-
»dalenæ., „äSed contrariari videntur & Scriptu-

ræé & Patrum traditio & communis Eccleſiæ

ſenſus, quo dicitur, Eum tertid die reſurrexiſ-
ſe, non tertid nocte. Ita jam prædixerant Pro-
phetæ: Oſeas C. 6. Vivificabit nos poſt duos dies,
in die tertia ſuſcitabit nos, & vivemus in conſpectu
ejus: Sciemus, ſequemurque, ut cognoſcamus Do-
minum: Quaſi diluculum præparatus eſt egreſſus
ejus & o. ubi dicitur: quaſi diluculum, quia ùt
Sol fulgentiffimus in claritate & gloria ſurre-
Xxit. David Pſ. 56. Exurge gloria mea & . &
datur reſponſio: Exurgam diluculo & c. ubi He-
bræus legit: Excitabo auroram: Quod aliqui
interpretantur: Efficiam, ut auroræ tempus
ſolitum præveniat, & Sol citiùs oriatur. Za-
charias c. 3. Ecce ego adducam ſervum meum Ori-

entem: Et infra c. 6. Ecce vir Oriens nomen ejut.

Et Luc. I. Zacharias Pater S. Ioannis: - Vi-
ſitavit nos Oriens ex alto, ubi Oriens non eſt par-
ticipium verbi, ſed Solis nomen h. e. &ατ1α
X, ut indicetur Chriſtus Sol dilueulo oriens,
non tam quia ex utero Virginis naſcebatur;
tunc enim noëctu naſcebatur, ùt qui ad no-
ctem mortis properabat; quàm quèòd ex Oc-
cidente ſepulchri manè reſurrexerit, tenebras
tunc ampliùs non viſurus. Et in illud Pf 45.
Acqjuvabit eam DEUS manè diluculo, Baſilius

ait!

— —— — — —, — — — — —2 .

—

lten, ſt.

ſive i
ege np
ielh
rioer.
ccleſe
Urerie
Nt Mo
Gl
hehn
Dr
Glu
hi d
ſunre⸗
1,6
ile
Uori
ſhus
r
0
N
1.
14

16

RasURRECTIONIS DOMINI. 39

t: Quoniam diluculo reſurr ebtio fuerat: vitto-

riam contra mortem die tertid matutind confecit.

Sic & D. Aug. ad finem Pſ. yS. * Meritò re-
„ſurreéctio Domini dilueulo fuit, ut implere-
„tur, quod dictum eſt Pſ. 29. (qui totus eſt
„ de reſurrectione Chriſti) Ad veſperum demo-
„ rabitur fletus, & ad matutinum lætitia: Veſpe-
„re nim. Illum diſcipuli & noti flebant mor-
„tuum, diluculo ad reſurreétionem exultà-
„runt. „ Et in bymno Eccleſia: Aurora lu-
cis rutilat, cuùm Rex ille fortiſimus vibtor Nurgit
de funere &c. Et Marc. 16. ſignanter dicitur;:
Surgens *ESUS manè s Mariæ Mag-
dalenæ: NB. manè, non noctu, nam ùt ven
pera tribuitur noécti, ita mane diei; & ùt
Chriſtus moriens & ſepultus in veſpera eam
honoravit, ita mane reſurrectione ſu clarum
& illuſtre reddere voluit. Ubi quidem cum
D. Hieronymo & Euthym. paulò ante citatis

D. Greg. Nyſſ. Theoph. & alii ro mane potius
jungunt cum ſequente verbo apparuit, quàm

cum participio ſurgens. Verùm præterquam
quòd duo illa adverbia, manè nimirum acpri-
mum, non bene jungantur: cum uno ſequen-
te verbo apparuit, etiam ſic non ſatls expri-
meretur, apparitionem Magdalenæ factam
fuiſſe primam; potuiſſet enim, antequam eſ-

ſet manè, apparuiſſe jam alteri, præſertim ſi

ſurrexiſſet nocte mediàâ,. Non decebat autem
noctu Eum apparere, ne nocturna illuſio aut
ficta aut phantaſtica à quodam exiſtimari poſ-
C 4 ſet

40 DE ALHS CIRCUMSTANTIIS

—

ſet reſurreétio. Sicut mortuus eſt die adveſ-

peraſcente & in tenebras tendente, quia mor-

te ſuâ tenebras culpæ & pœnæ deſtruebat;
ita die illuceſcente reſurrexit, quia ſuàâ re.
ſurrectione lucem gloriæ induxit: Utl enim
aurora totius diei, ita reſurrectio Ejus eſt ini-
tium univerſalis reſurrectionis noſtræ, qu
illuminabuntur abſcondita tenebrarum, & re-

velabuntur conſilia cordiuw. Ad diffcalta-

tem, quæ obmovetur ex verbis S. Matthæi:
Veſpere autem Sahbbati quæ luceſcit & c jam ſupra
reſponſum eſt, græcè non legi veſpere- ſed ſe-
rò; neque enim aptè dicitur luceſcere veſper,
nam veſpera tempus eſt, cùm lux dieiincipit
deficere, Illuceſcente ergo unâ Sabbati jillu-
xit nobis Lux vera Chriſtus (gg). Adhæc
quis non videt veriſimilius eſſe, mulieres per

ſe ſatls timidas, metu noctis & cuſtodia &
locorum ſepulchralium, quæ erant extra Je-

