tzur. Intus DEl arcana conſiderat, foris onera oarxnaliup pore=
rat. - - Veritas per ſuſceptionem noſtræ bumanitatis nobis
oſtenſa, in monte orationi inbæret, miraculz in urbibus ex-
ercet ; imitationis viam bonis Rectoribus ſternens, ut etſi jam
ſaumma contemplando appetunt, neceſſtatibus tamen inſir-
mantium compatiendo miſeceantur. Tales Jeſe, qui preſunt,
erbibeant, quibus ſubjecti occultz quoque ſuz Pbanaere non erus
beſoant, ut cùm tentationum ſultus Par vuli tolerant, aa Pan
Koris mentem quaſi ag Matris ſinum recurrant:.“

loanner
donin⸗
Inded
tCehe⸗
chartzs
hſini
prekiih⸗
t⸗ .
1, (i
1.

dr ſi⸗
Mror
n
n e
A.
Mmle.
lan
lent 4
N
dr.
N
N
le⸗
1e
uti
*

n
ſi⸗
;
.

VACUUM SEPULCHRUM INVENIUNT. 92¾

3, Joannes typus eſt vitæ contemplativæ,
orationi & ſtudio rerum cœleſtium deditæ,
quam plures piæ animæ etiam in ſublimiore
gradu conſcendere ſæpe videntur: Verun-
tamen Eccleſiæ examini & auckoritati Paſto-
rum inſpirationes ſuas, cogitata, & viſa, pro-
poſita, vias, ad quas ſe trahi à D EO exiſti⸗
mant, cum humilitate ſubjiciunt, ut ab iis ap-

probentur, ne illuſionibus deceptæ ESUM

potius perdant, quàm inveniant. Petrus ty⸗
pus eſt vitæ activæ & auctoritatis Paſtorum,
ad quos pertinet ingredi in Sandtuarium ve-
ritatum fidei, quæ in Sacris Scripturis & Tra-
ditione velut in linteaminibus ſunt complica-
ta & involuta. De fidei controverſiis judica-
re, Scripturarum myſteria evolvere & expli-
Care fidelium dilectioni, pertinet ad Petrum,
& illius Succeſſores &c. Venit Simon Petrus,
& imtroivit in monumentum: Paſtorum judicium
prævenire in rebus religionis & quæſtionibus
fidei nondum ab Eccleſia definitis, cui ſcien-
tia Scripturarum & auctoritas illas explican-
di concredita eſt, temerarium eſt & pericu-
loſum, character eſt aut zeli imprudentis aut
ſuperbæ ignorantiæ: Præeunte Magiſtro tune
ergo introëat Diſcipulus &.
* eE
4 :e

84 CHRISTUS B. V. MATSRI sUZ

SECTIO III.

DE APPARITIONIBUS DOMINI,

QUIBUS MULIERES ANTE ALIOS
BEARE DIGNATUS EsST.
Ulieres ſanctæ & Chriſti ardentes dilectri-
ces electæ non tantùm fuerunt, ut au-
ditum ab Angelis Reſurrectionis nuntium de-
ferrent Diſcipulis, ſed & ipſæ ante omnes ali-
os aſpectu Diviniſſimi Magiſtri recreatæ ſunt,
ut jam non teſtes tantùm de auditu, ſed & de
viſu agere apud Apoſtolos poſſent: Femina,

ait D. Ambr., quæ mortem prior guſtaverat, Re-

Jurrebtionem prior vidit, veterisque lapsus compenſat
ærumnam Reſurrettionis indicio. Licèt autem nul-
lus Evangeliſtarum enarret, quòd Dominus
apparuerit Sanctiſſimæ Matri ſuæ, hæc tamen
apparitio minimè inficianda eſt, & ex mente
Patrum atque Interpretum in leq. S§. omni-
mode defendenda.
I

CHIRIS TUS BEATISSIMX IRGI-
VXNI MATLRI SUN PRA OMNIBUS
AbPPAREI.
Ta ſanè Ratio docet, & inſigniorum pluri-
um DDrum authoritas perſuadet. Quis
quæſo credat Matrem reliquis fœminis poſt-

habitam à Filio, quæ tamen meritis immenſum

illas & omnes præcedebat. Hinc D. Ambr. L.
3·. de Virg. Vidit Maria reſurrectionem Domini, &
prima

—

X

D„.B„ — — „ —

X

PRE OMNIBUS APPARET. 85

prima vidit, & credidit: Vidit & Magdalena, quam-
vis adbuc iſta nutaret. Et Sedulius Poëta Am-
broſio ferme coævus in Opere Paſch. canit:
Diſcedat Synagoga ſuto fuſcata colore,
Eccleſiam Chriſtus ſibi pulchro junxit amore:
Hac eſt conſpicuo radians in bonore Mariæ,
Quæ dum clarifico ſemper ſit nomine Mater,
Demper Virgo manet: Hujus ſe viſibus adſtans
Luce palam Dominus prius obtulit, ut bona Mater
Grandia divulgans miracula, quæ fuit olim
Advenientis iter, bæc ſit redeuntis & index.

Niceph. Call. L. I. Hiſt. Eccl. c. 32. ita ſcribit:

Primiim quidem à Matre, & reliquis conſpectus mii-
lieribus, deinde à dilectis Diſcipulit, alids aliis per
40. dies viſus. D. Bern. Serm. de Reſurr. de
beata DEl Genitrice loquens: Nulla, inquit,
in fruitionis gratia dignior, nulla exſpectationis de-

lderio ferventior, nulla deprecandi inſtantid vehe-

mentior, nulla apparenti intimior: Ideo & prima
Dominum vidit in Jorma glorioſa, & non ad con-
Frmationem dubii, ſed ad conſolationem gaudii; un-
de & Evangeliſtæ eam non recenſent. B. Vinc.
Serm. I. in die Paſchæ: Primo loco ait viſum
Chriſtum à Matre, revelatumque fuiſſe B. Gre-
gorio, Angelum Gabrielem ad Eam miſſum,
qui reverenter Eam ſalutans dixerit: Regina
cœli lætare; alleluja: Quia quem meruiſti portave,
alleluja: Reſurrexit, ſicut dixit, alleluja: & ſta-
tim Chriſtum adfuiſſe, ineffabilique gaudio
Matrem replêſſe; atque hanc adeò à Filio ob-
tinuiſſe, ut primò Magdalenam, dein etiam
F 3 Pe-

36 CuRISTUs B. V. MATRI SUE

Petrum viſitaret, miſſis priùs Angelis, qui ip-
ſos diſponerent &c. Et B. Brigitta L 6. Re-
vel. ita inducit Virginem ad ſe loquentem:
Multi etiam in Jeruſalem ſandti mortui reſurrexe-
runt, quos vidimus, quorum animæœæ aſcenderunt cum

Tilio meo, ſed corpora cum aliis exſpettant judi-

cium & reſurrettionem. Mihi verò, quæ ſimm Ma-
ter DEl, cum poſt mortem ejus incomprehenſibili do-
lore mœſta eſſem, abpparuit idem Filius meus prius-
quàm aliis, & palpabilem ſe oſtendit mibi, conſolans
me, & commemorans ſe viſibiliter in cœlum aſeenſu-
rum. Et quamvis hoc non eſt ſeriptum propter humi-

litatem meam, tamen iſta rei veritas, quòd Filius meus

reſurgens primò mibi apparuerit, qum alicui alii & .
Rationes autem hæc aſſerendi ſunt conve-
nientiſſimæ & maximè urgentes: 1. Quia in
Virgine Sacratiſſima planè inſignis fuit & ma-

ximè excellens fides, atque adeò, ůt quidam

PP. volunt, in ea ſola remanſit fides explicita
Reſurrectionis &c. Si qualiscunque ergo mu-
lierum fides, quantò magis ſumma iſta fides
Matris Chriftum attraxit, poterâtque illi Do-
minus dicere: O mulier! Magna eſt ſides tua 5
fiat tibi ſicut vis (kKkk).
””Ll 2. Non
(kkk) Legimus in Libro Tobiæ, Annam Tobiæ
ſenioris uxorem anxiam de filio ſuo abſente fuiſſe
ac ſolicitam, diesque abſentiæ diligenter computan-
tem: Quotidie exiliens circumſpiciebat és circuibat vias om-
nes, per quas ſpes remeandi viaebatur, ut procul videret eum,
ſi ſseri poſſet, venientem Tob. I0. vV. 7. Imô ſedebat ſe-
eus viam quotidie in ſupercilio montis, unde reſpicere poteraz
longinquo C. II. V. 5. Et dum ex codem loco ſecularetur

—e r —

— ——

—

8, Ciip⸗

L6. Re.

Uentenn:
ſurnui.
Nruit un
nt iul
ſun .
ſtlil⸗
s gril⸗
nſlen
ene
ler unn
ehu
lio
COnre⸗
Ouain
Gnr
liun
Plott
on
ſoe
I⸗
M

5
NW
—
bie⸗
le
Utan⸗
ℳ.
1/
d
„7

PRE OMNIBUS APPAREFr.R. 37

2. Non tantùm credentibus (Beata es, quæ
Credidiſti & .) ſed potiſſimùm amantibus appa-
ret & inſinuat ſe Dominus: Qui diligit me, di-
ligetur à Patre meo; & ego diligam eum, & mani-
Jeſtabo ei me ipſum oann. 14. Quæ ergo ſin-⸗
gulari & maximà Filium perſequehatur dile-
ctione, & ab Ipſo pariter ſummè dilecta fue-
K c4 rat,

adventum ejus, vidit à longe, & illico agnovit venientem
Fflium ſuum, currensque nuntiavit viro ſuo v 6. Flebat
B. Virgo ob Filii mortem, neque foras prodiens
circuibat vias, ut à mortuis redivivum videret:Sed
reſurreionis fide illuminata domi exſpectabat ad-
ventum IIlius, de cujus reſurrectione non dubita-
bat. Aſcendens contemplationis & orationis mon-
tem, prima vidit revertentem ſibique lætiſſimum
ſuĩ aſpectum indulgentem. Sußicit wihi, ajebat cum
Jacob Gen. 45. ſi adhuc filius meus vi vit. Neque ne-
ceſſum fuit, ut ipſa ſurgeret & illi occurreret, ſed
voluit Filius primus obviare Matri. Quantum Pa-
triarchæ Jacob erat gaudium, cùm Joſephum, quem
mortuum putabat, imperantem Ægypto vidit?
Quantum gaudium Abrahæ ex accenſis ſacrificii
flammis recipientis Iſaacum ſuum? Quantum gau-
dium Iſraelitarum, cùm, agyptios mari rubro de-
Werſos, ſe verò ſalvos & mncolumes intuiti ſunt?
Multò majori gaudio exultavit Virgo, ubi cum re-
divivo Filio vidit poſt merſos in profundum ko-
ſtes tartareos, ereptos ex ore infernalis limbi Patres
ſanctos & Progenitores ſuos. Vidit tune primos Pa-
rentes Adam & Evam, vidit Abraham, Iſaac, acob,
Davidem intra cubiculum ſuum, qui ante Domi-
nam ſuam proſtrati laudibus illam celebrärunt, re-
petentes illud Judith. 15. Te gioria Jernſalem, tu læ-

titia Iſrael, tu hbenorificentia pepuli noſtri Gc. Ge.

88 CnkRISTUS B. V. MATRI SUX

—

rat, ante omnes quoque digniſſima erat hoc
amantium beneficio. Si Eccleſia in Hymno
de B. Magdalena canit: Prima meretur gaudia,
quæ plus ardebat cœteris; quantò magis merita

primisque gaudiis reſurrectionis dignior fuit

Deipara, cui comparata omnium aliorum dile-
ctio frigus potiùs dicenda eſt. Si amor paren-
tum juniorem Tobiam urgebat ad reverten-
dum ex oris peregris; dicebat enim intra ſe:
Ego novi, quia Pater meus & Mater mea medò

dies computant, & cruciatur ſpiritus eorum in ip-

ſis: Quantò magis immenſus & ineffabilis a-
mor JESU erga Matrem urgebar, ut reditum
ipſi gratioſiſimum maturaret &c.

3 Tantò autem æquius fuerat, Eam Re-

ſurrectionis primam guſtare duleedinem, quæ

ex amaro Paſſionis calice plus omnibus hau-

ſerat, quæque ſuper mulieres alias & Apoſto-

los afflicta fuerat & Filio quaſi concerucifixa.

Antea ſtans juxta crucem, nunc & propior
juxta reſurgentem confiſtere debuit, tantique
gaudii prima particeps fieri (II). Quæ paulè
S=ðð ante
(III) Rupertus L. 7. de Div. Offic. c. 25. ſcribit,

Chriſtum, mox t fürrexit illud dixiſſe Cant. 4.
Vadam ad montem mirrtæ & collem thuris i. e. vadam ad

Matrem meam: Mons enim amaræ myrrhæ tunc fue-
rat, quia ipſius animam gladius pertranſiverat paſ-
ſionis; collis erat thuris, quia orationi vacabat in cu-
biculo ſuo, cum Filio hunc in modum colloquens:
PExurge gloriz mez, exurge pfſalterium és oithara Pſ. 56.
O Chriſte gloria mea cxurge ſepulchro! O pfal-
terium meum, cithara mea dulciſſima exurge; all⸗

ante
Uinnes
eut,
Videt
Gnon
line
ſete⸗
ſio
fori
Gue
crul
ſigi
o

==

erar hoe
Hynne
geuui,
Werie
ſior fuit
Uucle.
rareh⸗
ertell⸗
nlraſe⸗
n Med
n⸗
bilis
ton,

n Ne⸗
e
han⸗
ol⸗
fin
or
e
t
t

PRXZ OMNIBUS APPARET.ꝓ 989

ante uſurpare poterat illud Thren. 1. O vos
omnes, qui tranſitis- videte, ſi eſt dolor ſicut dolor

meus, nunc invertere poteſt verba & dicere:

Videte, ſi eſt gaudium, ſicut gaudium meum,
quo me nunc demerſit Filius. Secundum multi-
tudinem dolorum meorum in corde meo, conſolatio-
nes ejus læœtificaverunt animam meam Pſ. 39. Hau-

rio nunc aquas in gaudio de fontibus Salva-

toris: Totius lætitiæ fontes nunc ſunt quin-

que illa vulnera, quæ totius doloris fontes in
cruce fuerunt &c. Pſalm. 13 3. Mare vidit, &
fugit: Jordanis converſus eſt rertorſum: Montes ex-

ultaverunt ſicut arietes & . Et nunc à facie Do-⸗
mini glorioſa mare amarum i. e. omnis amari-
tudo ex corde fugit Virginis: Jordanis i. e. mœ-

ſtitiæ fluvius, qui illius pectus inund4rat, re-
Verſus eſt: Montes i. e. ſuperiores animi par,

tes intellectus & voluntas; & colles i, e. partes
inferiores mirum in modum exultaverunt.

„ Geſtit Chriſtiana devotio, ait I. c. Ruper-

diam rurſus mei pfſalterii, meæ citharæ ſuavidimum
concentum. Tertiæ diei mané jam illucefcit, mi
Date dulciſſime! Ad veſperum mortis tuæ demoralus ſ
haéctenus fletus; ad matutinum reſurreétionis tuæ tecum
exurgat nova letitiz Gc. Hæc cuùm diceret: Ncce
ſubitò cubiculum Filius ingreditur magno circum-

—

fuſus ſplendore, beatarümque animarum „ quas &

limbo eduxerat, ſtipatus multitudine. O mulier,
6⁶ Virgo Deipara ece Filius tuus, non Joannes, ſed
Chriſtus; non in eruce, ſed in gloria; non Vir do-
lorum, ſed gaudiorum, nunc immortalis, impaſſi

Bilis Gc,

90 CHRISTUS B. V. MATRI SsUX

„tus, perpendere, quantus torrens gaudii re-
„pente inundans animam Virginis ferro do-
2 loris confoſſam inebriârit, cum redivivus
„ Filius illi, ante omnes fortaſſe mortales,

„ Materno eam non defraudans honore, vi-

„Storiam ſuam annuntiavit & c.,„ Et D. An-
ſelm. de excell. Virg. c. 6. *Hanc immenſita-
„tem gaudii Virginis penetrare quis laboret;
quoniam quæ ipſis Angelis eſt admiranda &

»impenetrabilis, non facilè crediderim, quòd

„Cuivis homini mortali poſſit eſſe penetrabi-
„lIis &c.
4. Angelus, qui apparuit mulieribus, di-
cens: Ite, dicite Diſcipulis eius & Petro &. pa-
rum civiliter videri potuiſſet locutus, ſi non

dixiſſet: Dicite Matri, & Petro, a6 Diſcipulis & .

niſi ſciviſſet ab illa viſum jam fuiſſe &c. Sunt,
qui meditantur, mulieres dixiſſe: Ibimus, ac
annuntiabimus Matri; & reſpondiſſe Domi-
num: Non eſt opus, quia prior jam inviſi ip-
ſe. Sicut ſcil. prima fuit, quæ Chriſtum in
carne mortali ex viſceribus ſuis genitum &
videre & adorare promeruerit, ùt canit Ec-
cleſia: Lſum, quem genuit, adoravit; ita juſtum
Erat, ut prima quoque ſuſcitatum, quem ſub
finem vitæ in vitam novam magnis quaſi par-
turierat doloribus, ſummo ſibi renatum gau-

dio cerneret, & adoraret. Quemadmodum

ſcilicet candela recens extincta lychno adhuc
igneſcente facilè ad ſe lumen trahit, & rur-
ſus lucet; ita ſanè Virgo, quæ ardentibus pre-

cibus

—

.
audiire⸗
erro C0.

EGiire

ortiles,
ofe, i⸗

10, A.

epflu.

bore,
ranti
n,Cd
hettini

1,⸗
Geh
no
uſh
l
Moni⸗
ſtin

i
n6
e
Cun V
bbe
Nir
l⸗
Gl
hue
rlt⸗
le⸗
bus

4

PRE OMNIBUS APPARErTr. 91

Cibus ſuis ac votis Verbum de cœlo traxerat,
ut carnem indueret, quàâ ſe ſpectandum exhi-
beret, etiam extinctum ferventiſſimis ſuis de-
ſideriis retraxit, ut ſibi luceret & ipſi (mmm).
. Diluuntur Objeltiones:
Ex his facilè eruitur, quid reſpondendum
ſit ad duo potiſſimùm, quæ contra apparitio.
nem Matri primò factam objici poſſunt. Pri-
mum ſumitur ex textu Marci: Surgens autem
.SUS manè primd Sabbati, apparuit NB. primèò
Mariæ Magdalenæ: Ergo ante Magdalenam ap-
Paruit nulli, aut illa non fuit prima. detur
cum Ruperto Tuit. paulò ante cit. Chriſtum
apparuiſſe Magdalenæ primùm, inter eos ſcil.
teſtes prœæordinatos à DEO, quos ſolos nominare ad

Evangeliſtas pertinuit, & quos Chriſti Reſurrectio-

nem annuntiare decuit. Rationes ſc. Matris pla-
nè erant ſeparatæ ab aliorum dictis & factis;
unde

Q(mmm) Huc aliqui accommodant illud, quod 4.
Reg. 6. legimus. Filii Prophetarum ſub Eliſæo ad
ſcindendam materiam in ſylva convenerant, ubi
cadente ferro ſecuris in anaquam profundam quidam
ex illis rogabat Eliſæum : Heu, heu, beu Domine mi!
& bhec ipſum mutuò acceperam. Confeſtim Eliſæus lig.
num projecit in locum aquæ, in quem ceciderat,
ferrumque ſupernatavit & rurſus unitum eſt ligno.
Oravit Sanctiſſiwa Virgo cum lacrymis D EUM
ſuum Salvatorem (ita interpretatur Eliſæus) & qua-

ſi ferrum animæ, quod erat ſub aqua in inferno ſeu

limbo, ſurſum aſcendit, & conjunctum efſt ligno i.
e. corpori, quod ſupra remanſerat; atque illa pri-
mùm ſoſpitem & incolumem Filium recepit.

92 CHRISTUS B. V. MATRI sUE

unde nec cum aliis mulieribus ad ſepulchrum
ivit, nec cum illis ad Apoſtolos miſſa eſt feren-
di nuntii causâ. Nunquid illam nuntiare decebat,
ut verba ejus tanquam deliramenta viderentur ante
Apoſtolos? Si enim extraneurum verba fœminarum
viſa ſunt eis tanquam deliramenta; quomodo non ma-
gis Matrem amore Ellii delirare crederent? Veriſſi-
mè ergo Matri Filius reſurgens apparuit; ſed illa,
ut ab initio oœerat, ita & nunc conſervabat omnia
verba heæc conferens in corde ſuo. Ita Rupert. Fi-
lIius rediens ex longinqua peregrinatione aut
pPericuloſo bello, in quo putabatur extinctus,
quamprimùm in patriam redit, domum Pa-
rentum inviſit, ſudque illos præſentiâ & ver-
bis exhilarat atque delectat; poſtquàm verò
aliquantulum captavit quietis, tunc ſtatuit de
inviſendis cognatis & amicis; & ubi nonnul-
los viſendi grati convenit, dicere ſolet: Pri=-
mò viſitavi v. g, avum, deinde patruum, tum
avunculum & c. ubi vera dicit, licèt ante om-
nes inviſerit Parentes; horum enim viſitatio
quaſi ſupponitur &c. Unde fluit etiam re-
ſponſio ad alterum dubium, quare Evangeli⸗
ſtæ nullam de hac apparitione fecerint men-
tionem. Præterquàm enim quòod argumen-
tum ex negativa deſumptum infirmum ſit, &
plerumque quod non legitur in Scripturis, le-
gatur in Traditione; Imo: Scriptura aperta
quædam & manifeſta, & quæ quaſi in Libro
rationis & pietatis leguntur, non ſolet ſeri-

bere,

n

ben

(n.

ſer

T
n
Gtej

Jirr
lhi⸗

nita
e
Hon
e⸗

f

—

pulehrun

eſt keren
e gleeles
etur Antt
nninwun
Pynonne
Nß⸗
ſ iln
otnit
It. IH

jnckus
n DH
ver⸗
verd
ittt
nl.
ii⸗
Htln
tito
1e⸗
el⸗
lel.
l⸗
6
e⸗
44
0
.
H

Oe N

PRX OMNIBUS APPARFT. 93

bere, nequid ſuperfluum videatur continere
(nnn). 2d: Si propterea non apparuit, quia
ſcriptum non eſt; ergo Matri planè non appa-
ruit. Hinc cit. Rupert. Quod ſi idcirco verum
non videtur, quia nullus Evangeliſtarum ſcriptis hoc
atteſtatur, conſequens eſt, quòd nunguam poſt Re-
Jurrettionem ſuam viſus ſit Matri, quia quando vel
ubi apparuerit, nullus eorum nominatim dixit. Sed
ahſit hoc ab illo, qui in Lege ſua Patrem &ͤ Matrem
larer praæcepit: Qui nune ob obedientiam Patri
c&œleſti & Matri græſiitam longævitatem ſeu æter-
nitatem dierum ingreſſus eſt... Won ſio Apoſto-

licæ ſanttæ Romanæ Eccleſie ſenſit veritas, quæ

banc heatam Jeruſalem in principis lætitiæ ſucæ pro-
poſuit; cum primd die Paſchæ Stationem ad banc,
de qua loquimur, S. Mariam Miſæ Offcio præſcrip-
Jit ? Si enim omnis anima timens Dominum ſic he-
nedicetur, ut videat bona Jeruſalem, & videat filios
filiorum ſuorum pacem ſuper IHraël, & ideo dicitar

(nnn) D. Anſelm. L de excell. V. c. 6. At ſi ali-
quis quærit, quare Evangeliſtæ non referant ipfum piiſſimam
Dominum à morte reſurgentem, huie ſuæ auleiſſimæ dilectiſ⸗
ſimæeque Matri, ut ejus dolores mitigaret primò ac pracipud
apparuiſſe: Dicimus, quod à quodam ſapiente de hoc ipſo
Jeiſcitantes audivimus ſie: Tanta eſt ſuſeitata authoritas
narrationis Evangelicæ, ut nihil in en depenaens, nihil ina-
ne, nihil ſuperfluum reperiatur: Ita quodſi Matri Domini,»
Dominæz Mundi ipfus Tilius ab inferno zeſurgens ſeriberetur,
ſieut alii cuilibet apparuiſſe, eämque de ſua reſurrectione do⸗=
cuiſſe, quis non tale ſeriptum ſasperftuuze duceret, Reginam
videlicet eæli é terræ emmnisque ereatura ceaqsare illi, quiz
us apparuit, viro & mulieri? ”́””MM

94 CHRISTUS B. V. MATRI SUXZ APPARET.
& eſt ipſa quoque Jeruſalem, quod eſt viſio pacis:

Quantò magis iſta térque quatérque beata Virgo di-

cenda eſt Jeruſalem, quæ benediéta inter ommnes mu⸗
lieres vidit Filium ſuum pacem ſuper omnem verum
Hraël, ſe. Chriſtum. Hæc ille. stiò: Apparitio⸗

nes ſive ad mulieres, ſive ad viros ab Evan-

geliſtis deſcriptæ nonniſi ad incredulos & va-
cillantes, & de Chriſto ſuſcitato dubitantes
factæ ſunt; at illa talis non fuit exhibita Vir-
gini Matri, quæ perfectè beatitudinem pof-
ſidebat credentis & non videntis. Prima fuit
Magdalena inter illos, de quibus ex profeſſo
agere inſtituerant, & extra horum nume-

rum venit Mater JESU, de qua nihil tractan-

dum ſuſceperant, ipsâ etiam argumenti ſubli-
mitate & gaudii ineffabilitate abſterriti; ma-
ximé quia illà formàâ Filii gloriosâ, ut teſta-
tur Bernard., ſingulari munere lætificata eſt;
aliæ verò apparitiones in ea forma factæ ſunt,
cujus capaces erant ſpectantes.

JESUS APPARET MARI MAG-
1 DALENA.
Marc. 16. v. 9. Surgens autem (JESUS ) ma-

nè primd Sabbati, apparuit primè Mariæ Magda-

lenæ, de qua ejecit ſeptem demonia. v. 10. Llla
vadens nuntiavit his, qui cum eo fuerant, lugenti-
bus & ſlentibus. v. 11. Et illi audientes, 4tuia
viveret, & viſus eſſet alb ea, non crediderunt.
Utl poſt Hieron. & Greg. Nyſſ. inſinuat Eu-
thym., quidam Interpretum aſſerunt ante ip-
ſa

—.,.—

—. — —

X

r Inrsws APPARFET MARIE MAGDALENX. 9 5

—

ogei ſa hæc verba: Surgens autem 7& US &c. com-
Mind pletum eſſe Marci-Evangelium; quæ verd ſe-
nerne quuntur, recentiorem eſſe additionem &c.
ennderut Verùm præter antiquifſimos PP. ex illis ver-
pt bis tanquam authenticis & verè Evangelicis
b Erm- teſtimonia producentes, & Eccleſiam in die
eHu Alcenſionis Domini ex illo Evangelium le-
bitzore gentem, Victor Antiochenus & ipfe Pater an-
bitei⸗ tiquiſſimus in Commentariis in Marcum ſcri-
en bit, ſe reperiſſe illa in emendatiſſimis exem-—
ni Plaribus, legique omnia in Evangelio Marci
rokel Palæſtino. Similiter in Syriaco Cedice om-
Huge⸗ nia non minùs atque in Latino planè inveni-
ndnn untur. Certè Marcus diminutus ſinè illis vi-
ſb⸗ deri poſſet, maximè cùm ipſe figuram Leonis
m deſcribat, cujus eſt reſurrectionis victoria.
telie Rejicienda itaque, quæ Cajetanus adnotat,
1 hoc ultimum Caput Marci ad firmandam fi⸗
D dem non ſatis habere ſolidæ authoritatis &c,

Sufficit authoritas Eccleſiæ illud ut Canoni-
cum agnoſcentis & legentis in Solennitate aſ-

cendentis Domini. DWðð .
4. Joann. c. 20. v. 11I. Marlia autem ſtabat ad
monumentum forls, plorans. Dum ergo Neret, in-
N clinavit ſe & proſpexit in monumentum: V. 12. Et
l⸗ vidit duos Angelos in albis, ſedentes, unum ad ca-
1 Lut, & unum ad pedes, ubi fuerat poſitum Corpus
in JESU. v. 13. Dicunt ei illi: Mulier quid plo⸗
i 7as? Dicit eis: Quia tulerunt Dominum meum?
G& neſcio, ubi poſuerunt eum. v. 14. Hac cum di-
xiſſet, converſa eſt retrorſum, & vidit 7ESUM

NRtang
4 .

96 JESUS APEARET

ſtantem; & non ſciebat, quia 7 ES USeſt. v. 15. Di-

cit ei gESUS: Mulier quid ploras? Quem qiceris
Illa exiſtimans, quia bortulanus eſſet, dicit ei: Domi-
ne, ſi tu ſuſtuliſti eum, dicito mihi, ubi poſuiſti eum;

& ego eum tollam. v. 16. Dicit ei 7G&USö: Ma-

rid. Converſa illa, dicit ei: Rabboni (quod dicitur
Magiſter) v. 17. Dicit ei JESUS: Woli me
tangere; nondum enim aſcendi ad Patrem meum:
Vade autem ad fratres meos, & dic eis: Aſcendo
ad Patrem meum, & Patrem veſtrum; DEUM
meum, & DEUM veſtrum. v. 18. Venit Ma-
ria Masgdalene annuntians Diſcipulis: Quia vidi
Dominum; & bæc dixit mihi. S
SENSUS LITERALIS.
Tlſceſſerant Petrus & oannes à ſepulchro,
D neque enim tutum putabant in diem uſ-
que clariorem ibi ſubſiſtere ob metum Judæo-
rum; neque etiam iis conſultum viſum eſt,
periculum ante tempus ſubire: Magdalena
autem, quæ illuc eos comitata fuerat, aut
potiùs eò currentes ſubſecuta, adeòôque ſe.
cundàâ vice ſepulchrum adierat, ibidem re-
manſit (fſive ad ſepulchrum adhuc invenerit
Petrum & Joannem, ſive hi ante ejus adven-
tum itinere celeriter confecto jam reverſi fu-

erint) nihil timens, neque habens ob perſo-

niiæ aut etiam ſexs ſui conditionem, quod
multum ſibi timeret: Cùm ſc. ardente Magi-
ſtri ſui reperiendi deſiderio teneretur, nil in
HMlo inveſtigando diligentiæ omiſit, maximeè

,15
1leni
i:Dnt
kin
.N
OAin
Miin
en
ſn
DI
nie
i

che,
en

Ne

ne
lent
ele
1
hett
ſel⸗
.
.
vol
zj
e
l

8

MARIXE MAGDALENE. 97

quia cum reliquis mulieribus Angelorum col-

loquio non interfuerat, quo edocta fuiſſet,

quæ Corpori ESU contigiſſent. Stabat autem
Joris ad monumentum, aut ſaltem extra ſpelun-
cam interiorem, in qua ſepulchrum exciſum
erat. Stabat, reliquis, et am viris, abeuntibus,
quo verbo ſtandi perſeverantia exprimitur,
quæ ſola obtinet, quidquid petitur. Stare
cogebat vehementia amoris; flere cogebat

dolor, quia ſublatum credebat, quem tener-

rimè amabat. Petrus & Joannes ſenſim cre-
diderant & læti abierant; illa necdum ſui po-
tens omnia luſtrabat, ſuisque diffidens oculis,

quaſi necdum ſatis exploràſſet, inclinavit ſe &

proſpexit in monumentum ſeu ipſum ſepulchrum
per oſtium ſeu aperturam ſpeluncæ interioris,
more eorum, qui quod amant, quærunt etiam
ibi, ubi prius quærentes non invenerant; &

conſpecto loco ſolatium ſaltem capiens, in

quo paulò ante dilectus moratus fuerat. Et
vidit duos Angelos in albis veſtibus ſedentes, ſe-
pulchrum venerantes Domini ſui; unum in
loco, ubi pedes Domini in ſepulchro poſiti
fuerant; alterum in loco, ubi fuerat colloca-
tum caput: (Sic & erant Cherubini ab utra-

que extremitate Arcæ Fœderis poſiti). Cur

Hleret, hi Angeli rogabant: Mulier quid ploras?
Non tam lacrymarum cauſam quærunt, quam

certè non ignorabant, quàm occaſionem dant
aperiendi dolorem animi, quo paulò poſt li-

beranda erat: Q. d, Non habes plorandi cau-
6 llam

98 IEsUS APPARET

ſam ullam, cùm hic nullus ſit defunctus; ſed
potiùs gaudendi, cùm Dominus, quem quæ-
ris, ad vitam revocatus, omne humanum ge-
nus ſimul ad vitam merito ſuo ſit excitaturus.
Simili ratione cùm Chriſtus viduæ filium, qui
efferebatur ad ſepulchrum, ſuſcitare vellet,
Matrem priùs ſolatus eſt: Noli flere. Pulchrè
Aug. Serm. in vigil. Paſchæ: Petrus videns re-

Jurretctionem, quam DEI Filius pranuntiaverat, im

pletam, qui ſolicitus venerat, ſecurus abſceſſit. Ma-
ria tamen reſurrectionis ignara non ceſſat lacrymas
fundere, neſciens banc eſſe Dominici Corporis glo-
riam, quam putabat injuriam (ooo). Repoſuit
illa:

(ooo) Iidem illi Angeli videntur fuiſſe, qui ſo-
cias ejus admonuerant Dominum reſurrexiſſe, cui
colloquio ſi interfuiſſet Magdalena, non ita reſpon-
diſſet. Neque obſtat mutatio ſits, ob quam aliqui
eos volunt fuiſſe alios. Sed mirari quis poſſet, cùm
quater conſpeécti fint à mulieribus, cur nuſquam ap-
paruerint viris ad ſepulchrum venientibus? Hujus
rei cauſa fortaſſe fuit, quia viri ſtatim receſſerunt
à monumento, & quia futurum erat, ut illis tan-
quam prudentioribus ad fidem ſufficerent alia, quæ
viderant, ùt ait Luthym. Item hoc genus ſolatii &
delicii infirmiori/ſexui indultum ob teneritudinem
quoque affectůs, quo comitatæ ſunt Chriftum ba-
julantem crucem, imòô é cruce pendenti adſtiterunt,
ut ſupra diximus. Viſi autem ſunt, ut mulieri Corpus

Domini ſublatum putanti ſuâ præſenti4 declararent,

neminẽ potuiſſe in illud vim inferre, quod abAngelis
cuſtoditum fuiſſet; item fruſtra ibi mortuum quæri,
ubi tantùm vivi invenirentur; aut certè ut ſuâ appari-
tione primam apparitionem Domini cohoneſtarent,
ae religioſam fœminam magis ad illam diſponerent.

—
inueeſet
quemqve⸗
menunte⸗
Leitatun
filium ai
Ure vole
ulhe
6Ci.
iwerut it
G. N
lunjmn
pori
Repolit
N1

—

gii
ille, l
unehon⸗
m Aiui
Nagodn
amip⸗
Hui
eſlerunt
lis tan⸗
ſi e
lti
Eipen
n b-H
erh
ps
fent,
geit
erl,
ll⸗
ent,
t
.

MaARIZ MAGD ALENE. 99

illa: Mearum cauſa lacrymarum eſt Dominus

meus, qui hic conditus noviſſimè & ſepultus

fuit, ſed quem nunc ablatum video. Poſt-
quam verò Angelis talem in modum reſpon-
dit, oculos retrorſum ſeu versùs hortum con-
vertit, vel ſolicitè circumſpiciens in omnem

partem, ùt anxii ſolent; vel etiam ſtrepitu sli-

quo à tergo inſonante excitata (ppp): Et vi⸗
dit 7laS UM ſtantem (qqq), quem tamen in alia
utique facie & corporis cultu apparentem non
agnovit, à quo cauſam fletùs rogata (rrr), exi-
Ntimans eum bortulanum eſſe ſeu cultorem hor-
ti illius, in quo erat monumentum, reſpon-
dit: Domine ſi tu Rhukg eum & c. Quem bor-
T 2 1i“*

(Ppp) D Chryſ. hom. 85. exiſtimat, Angelos vul-
tu, motu aut geſtu aliquo Domini præſentiam in-
dicàâſſe, ĩideôque eam retroſpexifle, ut videret, quis-
nam adeſſet. Idem ſentit Author QQ. q. 78. Sed D.
Greg. Nyſl. Or. 2. putat, corpore converſam eſſe,
ut abiret &c. Mirum verò non eſt, Magdalenam
nequidem Angelorum adſpedu captam, cùm Ange-
lorum Dominum quæreret, unicè de hoc cogitaret
G& ad hunc ſolum ſuſpiraret &c. H
(qqq) Semper poſt reſurrectionem ſtans viſus eſt
Dominus, utpote vicdter mortis; uti & ſtantem in
cœlo Stephanus vidit; ut intelligamus eum auxilia-
torem & protectorem eſſe ad nos tuendos ſemper

paratum &c.

(rrr) Mulier quid ploras Quem qua ris Lacrymaris,
quòd, quem quæris, non invenias: Dic ergo, quis
eſt iſte, quem tanto mœrore quær's? Quod ex men-
te Aug. idem eſt ac dicere: Me jam vivente, pre que
moerius lgerymas fundis; aut me praſente, quem quæris?

100 IxsUs APPARET

tulanum putabat, Dominum vocat, ut benevo-

lum redderet & facilem in oſtendendo Chri-⸗

ſti Corpore: Honorabat bominem, à quo beneficci.
um poſtulabat; ait Aug. Tr. 121. Præ magnitu-

dine autem amoris dilectum non nominat,
quem putat omnibus eſſe notum; ideo tan-
tùm poſtulat ſibi indicari locum, ubi Eum po-
ſuerit. Hinc D. Bern. Serm. 7. in Cant. Non
exprimebat nomine, quem quæreret; ſed tantum qje-
bat: Si tu ſuſtuliſti eum: Quem EUM non ape-

rit, quia palam omnibus eſſe credit, quod à ſuo corde

nec ad momentum recedere poteſt. Et D. Gregor.
hom. 25. Vis amoris boc agere ſolet in animo, ut
gquem ipſe ſemper cogitat, millum alium ignorare cre-
dat & . (Sss). Et ego eum tollam. Tribuit Hie-
ron. hæc verba ignorantiæ: “Ignorans, in-
,quit, imbecillitatem fœmineam tantarum ſe
„vVirium repromittit, & credit, ut corpus vi-

(sss) Forſan etiam ſuſpicata eſt Magdalena, quòd
amicus quispiam curâſſet Corpus Domini clancu-
lum aſportari, ne à Judæis forſan iniquiùs tracta-

retur: Ergo ſolicité rogat, num, quem hortulanum

credebat, & quo liberiorem nemo alius aditum ad
ſepulchrum habuiſſet, ut ei patefaceret „ quò tan-
dem Domini Corpus aſportâſſet, quod ipſa aſſerva-
re ſecuriùs vellet. Uti enim alibi vidimus Judæi
mortuorum corpora, quibus illudere vellent, ſuſ-
pendebant: Sic Philiſthæi corpus Saul ſuſpenderunt
in muro Bethſan, quod cùm &gré ferrent viri for-
tiſſimi urbis Galaad, totâ nocte iter facientes tule-
runt illud, & ſublatum honefto funere decorave-

runt 2, Reg. c., 31.

„TI

nagnin
Omnidet
eo ⸗
Lunne
Nt.
linge
n
aN
Gege.

iN, A
MreAeH

itle

,

tun
.

—

,Col
cliner⸗
tadle⸗
num
umd
tan.
lermi⸗
llei

ſal .

erunt
for⸗
tule⸗
rartee

MARIEY MAGDALENE. 10 r

„ri exiſtimaret ab una & pavida poſſe mulie-
„re portari & c.,, Sed vis magna amoris fuit
potiùs, quàm perturbationis: Amor enim
Magdalenæ omnia ſibi poſſibilia arbitrabatur

(ttt). O incredibilem mulieris erga IESUM

mortuum amorem! Neque abs re hortula-

num eum eſſe putavit; Ipſe enim ſanguine ſuo

Eccleſiæ hortum irrigaverat, ligone crucis
proſciderat, nunc autem evulſis ſentibus ſe-
mentem fidei ſparſurus ſurrexerat. Ergo Do-
mine JESU! Si hortulanus es, in corde quo-
que Magdalenæ ſementem fidei reſurrectio-
nis facito, evelle ſpinas mœroris & doloris.

Quæritte mortuũ; niſi te manifeſtes, non cog-

noſcet vivum: Indica te vivere, deſinet mor-
tuum cogitare. Adhuc tua vulnera ob ocu-
los illius obverſantur, atque lacerati corpo-
ris tui lamentabilis ſpecies menti oberrat. Te

ipſum de te rogat: Si ſuſtuliſti eum, dicito mibi,

ubi poſuiſti eum, & ego eum tollam & c. Et meri-

td ſic rogat, quia revera nemo præter te tu-

um Corpus ſepulchro eduxit; quia tu te ſu-
ſtuliſti; tu ſolus te morti tradere & auferre
potuiſti. Dicito ergo illi, indica illi, quem

diligit anima ejus, ubi jam, morte ſuperatâ,
G 3 p.aſcas,

(ttt) Hinc Origenes (aut quis quis eſt Author) in
hom. hujus Ev.: Jofeoß- timuit, & non auſus fuit
tollere Corpus [ESU de cruce niſi de nocte, &

niſi hoc peteret à Pilato; Magdalena verò noctem
non præſtolatur, nec Pilatum reveretur, ſed auda-

cter promittit: Ego eum tollam.

*

102 JESsUS APPARET

aſcas, ubi cubes in meridie, ne vagari inci.
9 S

piat. Dicito illi, ubi poſuiſti te, in quanto
honore & quanta gloria; & illa tollet te & in
corde ſuo reponet amore perpetuo. Uno po-
tes verbo dicere ù DEl Verbum! Sic factum
eſt: Uno prolato verbo ex corde Magdale-
næ tenebras Dominus diſpulit, lucémque pro-
duxit, cùm dixit: Maria, verè illam noſcens
ex nomine, utpote ſcriptam in libro vitæ: Q. d.
Recognoſce eum, à quo cognoſceris. Tanto
ſc. amoris deſiderio oblectatus Dominus diu-

tiùs ſe continere non potuit, quin ſe amanti

proderet (ut olim Joſeph amore victus fra-
tribus ſuis ſe tandem manifeſtavit) atque ideo
vocem inſuetam, quàâ hactenus uſus fuerat
latendi causâ, in notam & fammarem vertit,
ſuaviſſimè ſolito ſono & accentu eam nomi-
ne proprio compellans. Unde patet, quàm
gratæ fuerint lacrymæ iſta Domino, qui ar-
denter quæri vult ab amantibus ſe, & inve-
niri à quærentibus; tulitque Magdalena ama-
ri fletùs ſui frutum ſuaviſſimwum: Utl enim
fratris Lazari reſuſcitationem lacrymis impe-
traverat, ita nunc obtinet videre ſuſcitatum
Illum, qui eſt omnium viventium vita, & mor-
tuorum reviviſcentium reſurrectio. Verè ſe
oſtendit Eſus Dominum cordium eſſe, quan-
doquidem uno verbulo cor Maria immutavit.
No vit & illico ovis vocem Paſtoris, Diſcipula
vocem Magiſtri, unde converſa reſpondit: Rab-
boni h. e, Magiſter; cognovit verbo non tan-
tùm, ſed facto, cùm confeſtim ad mplexan-
. 0⁸

—

—

— —— —— — —

arl inei
n gvene⸗
ettean
Unope
eficn
lageib⸗
gvepre
noſcen
te
Tanto
s ⸗
10ani
s f
e igen
ſueret
Venh
Honm
Ilid
Gi.
ime⸗
AM.
enin
e⸗
ot⸗
ſe
II⸗
it
.

MARIX MAGDALENX. 103

dos Illius pedes proruit (uuu). Quòd rurſus
dic atur converſ/a, inde eſt, quia poſtquàm ve-
lut ad incognitum locuta, inquieto affectu ſe
denuo ad Angelos convertit, ut interroga-
ret, cur aſſurrexiſſent (aſſurrexerunt enim,
uùt ait Chryſ. cit., & obſtupuerunt, cùm Chri⸗-
ſtus ſpeluncam exteriorem ingreſſus eſt) au-
dito autem nomine ſuo, denuo reſpexit &c.
S. Aug. ait, nunc converſam eſſe corde, cùm
cognovit Chriſtum. KRabboni vox Syra eſt, &
propriè ſonat Magiſter meus, quod pronomen
Interpres Evangeliſta non expreſſit, quia ob
frequentem uſum facilè ſubintelligebatur.
Verba Chriſti: Noli me tangere; nondum enim
aſcendi ad Patrem meum, duplicem habent diffi-
cultatem. Prima eſt de prohibitione tactùs,
G6G 4 quem

(uuu) Cajetanus arbitratur tangere eam voluiſſe
faciem ſeu collum Chriſti, nec conſiderâſſe, quid
ageret in tam ſubita & inſperata lætitia. Id equi-
dem verum eſt, hanc fuiſſe ſummam & vix expli-
cabilem, compararique poſſe Magdalenam accipi-
tri: Quamdiu hic tectis oculis manu tenetur aucu-
