nitionem, & Diſcipulorum corda præviè ſuc-
cenderat, ut ſentirent jam præſentem intus,
quem foris necdum agnoverant; uti ipſi te-
ſtantur: Monne cor noſtrum ardens erat in nohis,
dum loqueretur in via, & aperiret nobis Soripturas
(ggg). 3. In fractione panis, ſub cujus ſpecie
Chriſtus ipſe continetur. Eſt enim Euchari-
ſtia panis vitæ & intellectũs; cujus typus fuit
mel,

(As) De hoc igne S. Aug. cit. ſerm. 235. al. de
div. 87. Verbum DEl ignis eſt, qui piorum auditorum ani-
mos in ejus amorem accendit. Araete igne charitatis, ut 4
aæmonibus diſoernamini, qai oredunt & contremiſount. Ar-
dor iſte ſurſum vos rapit, ſurſum tollit, in cœælum levat. Quid-
quia moleſtiarum paſſi fueritis in terraæ, quantumeunque Cbri-
ſtianum cor deorſum humiliatum premat inimiecus, ſumma
petit ardor dilectionis. Si faculam teneas ardentem, rectam
capite ſurſum teneas, flammæ crinis ſurgit in eælum: Depri-
me faculam; flamma in cœlum it: Fac faculam capite deor-
ſum; nunquid & flammam deponis in terram 2 Qugeunquc
ardens vergit, flamma aliam viam neſcit, cœlum prtit. -=
Spiritu ferventes accendimi igne charitatis: Eervere facite
vos laudibus DEl & moribus eptimis. Alter ealidus; alter
frigidus: Calidus frigidum accendat; & qui parum ardet.
eptet augmentum, oret adjumentum. Dominus paratus eſt
dare z3 nos panſis cordibus optemus accipere.

204 DoMINUS APPARET

mel, quod deguſtavit Jonathas I. Reg 14.
1lluminati ſunt, inquiens, oculi mei, eoquòd gu-
ſtaverim paululum de melle iſto: Hoc tamen diſ-
crimine, quòd Jonathæ guſtanti vix non mel
iſtud mortem attuliſſet, qui autem dignè man-
ducârit panem hunc, vivet in æternum (bbb).

. III.

DoNIINUS DRoPUTIS N UNUM

CONGREGATIS APPAREI.
Marc. c. 16. v. 14. Noviſſimè recumbentibus il-
lis undecim apparuit, & exprobravit incredulitatem

eorum, & duritiam cordis, quia iis, qui viderant

eum reſurreriſſe, non crediderunt.
Luc. c. 24. V. 36. Dum autem bæc loquuntur,
ſtent 7ESUS in medio eorum, & dicit eis: Pax
vohis! Ego ſum; nolite timere. v 37. Conturbati
verò & gonterriti, exiſtimabant ſe ſpiritum videre.
v. 3 8. Et dixit eis: Quid turbati eſtis, & cogita-
tiones AKendunt in corda vra v. 39. Videte
manus

Srr) Hine XSE cit. Uli volnit Dominus agnoſeii
In fraltione panis. Securi ſumus; panem frangimus, & Do-
minum agnoſeimus. Noluit agneſoi, nifi ibi, propter nos,
qui non eum viſuri eramus in carne, & tamen manducaturi
eræmus ejus oavnem. OQur quis ergo fedelts es, quisquis non
inaniter Clhriftianus vocarit, qui:quis Eeeleſiam non ſinè cau-
Ia ingrederis „ conſoletur te Frabtio panis - . Diſcite,
ubi Dominum quzæraztis; diſeite, ubi babeastis; diſcite, ubi
agnoſoætie, quando mannatis Norunt enim ſedeles aliquid
quod meliut intelligunt in iſta lelctione, quam ilii qui non no-
verunt. Non enim omnis panis, ſed aceipiens benedictionen
cbrifti fit Corpus Chrifti. Tbi illi agnoverunt, exultaverunt,
ed alios perrexerunt, jam ſeientes invenerunt, narrantes quod
Viderant , in Evangelis agdiaeruyt.

1

——

—,—

——
—

DIScCIPULIS INUNUM CONCGREGATIS. 20 5

manus & pedes, quia ego ipſe ſim: Palpate & vi-
dete, quia ſpiritus carnem & oſja non babet, ſicut
me videtis habere v. 40. Et cum hoc dixiſſet. oſten-
dit eis manus & pedes. v. 41. Adbuc autem illis
non credentibus, & mirantibus præ gaudio, dixit:
Habetis hbic aliquid, quod manducetur? v. 42. At
illi obtulerunt ei partem piſcis aſſi, & favum mellis.
v. 43. Et cum manducdſſet ooram eis, ſumens re-
liquias dedit illis. v. 44. Et dixit ad eos: Hæc
Junt verba, quæœ locutus ſum ad vos, oum adhbuc eſſem
vobiscum: Quoniam neceſſe eſt impleri omnia, quæ
ſcripta ſunt in Lege Moyſi, & Prophetis, & Pſal-
mis de me. v. 45. Tunc aperuit illis ſenſum, ut
intelligerent Scripturas. v. 46. Et dixit eis: Quo-
niam ſic ſeriptum eſt, & ſic oportebat Cbriſtum pati,
& reſurgere à mortuis tertid die: v. 47. Et prædi-
cari in nomine ejus pœnitentiam & rem, ſionem pecca-
torum in omnes gentes incipientibus ab Hieroſolyma.
v. 48. Vos autem eſtisteſtes borum. v. 49. Et ego
mitto promiſſum Patris mei in vos: Vos autem ſede-
te in civitate, quoaduſque induamini virtute ex alto.
Joann. c. 19. v. 4. Cm ergo ſerèò eſſet die illo
und Sabbatorum, & fores eſſent clauſæ, ubi erant
Diſcipuli congregati propter metum Judæorum, ve-
nit ES US, & ſtetit in medio; & dixit eis: Pax
vobis. v. 20. Et cùm boc dixiſſet, oſtendit eis ma-
nus & latus. Gaviſi ſunt ergo Diſtipuli viſo Domino,
SENSUS LITERALIS.
A" Marcus hic loquatur de apparitione pri-
A ma Diſcipulis congregatis facta, an ve-
r0 de ultima, quæ in ipſum Aſcenſionis diem
1

n“

t

206 DoMINUsS APPARET

incidit, multuùm dubitatur. Pro ultima poſt
S. Aug. L. 3. de conſ. Ev. c. 25. ftant D. Greg.

hom. 29., Ven. Beda in Marc, D. Bern Serm.

I. de Aſcenſ., D. Anton. p. 1. Hiſt., D. Bonav.

Lyran. & c. Ex horum ſententia Chriſtus pau-

lo ante, quàm cœlos aſcenderet, Diſcipulis
recumbentibus adhuc ſemel & ultimò appa-
ruit, poſt prandium verò eos eduxit foras in
Bethaniam, ùt ait Lucas &c. Hoc ipſum eti-
am Marci Evangelium Aſcenſionis Feſto ab
Eccleſia legitur & decantatur. Huic expo-
ſitioni illud obſtat, quòd non videatur vero-
ſimile, Chriſtum in die Aſcenſionis, quo à cha-
riſſimis Diſcipulis diſceſſurus erat, increduli-
tatem antiquam & quaſi jam obliteratam eis-
dem exprobràâſſe. Conſolatione tunc potiſſi-
mùm ac levamine opus erat; verbis enim dul-
cibus in longinquas regiones ab amicis diſceſ-
ſuri uti ſolent, non moleſtis aut exprobrato-
riis (iii). Alii cum Euthymio, Janſen. Mon-

tan.
(ii) Reſpondent ejus ſententiæ Patroni, increpa-

tioni domi fadæ ſubjunxiſſe Salvatorem verba alia
ſuaviſſima & conſolationis plena, in egreſſu præſer-
tim & dido vale. Exiſtimat autem Aug. ideo in-

crepationem præmiſſam & die illo poſtremo factam,

quia Apoſtoli mittebantur ad gentes, credituras,
quæ non viderant, cùm ipſfi credere noluiflent,
priusquàm vidiſſent: Quaſi illis Chriftus diceret
jdem, quod Thomæ: Quia vidiſtis me, credidiftis; bea-
ti qui non videbunt, & credent. Occaſione igitur fidei
entium futuræ, de qua tunc locutus eit, Diſcipu-
kerunm præteritam incredulitatem increpavit. Hoey»
ait S. P., prædicaturi Apeſtoli, quoniam qui non crediderit,
condemnabitur, eum id utique non ereaiderit, quod non vig

— — — — ———3.—

—

lima polt
t0. Greg
ern dern⸗
), Bonen
ſtuprn
Neipri

md et.

Lforas
ſonn et⸗
eſto⸗
ſo epo⸗
Un vero⸗
04cht
crecol⸗
n ei⸗
pottl
mCle,
Gloe⸗

brathe.

Mox⸗
tn⸗

gept
1 al
raler
0 1
lam
145,
,
gret
ℳ
lel

2
——

DrISscIPuLIS IN UNUM CONGREGATIS. 207

tan. cenſent, (quæ etiam opinio videtur fuiſ-
ſe D. Chryſol Serm. 83., & S. Aug. I. c. eam af-
fert) Marcum loqui de apparitione prima, li-
cèt ſerotina, facta Diſcipulis ipsâ Reſurrectio-
nis die, quoniam hic Evangeliſta meminit tan-
tùm trium apparitionum primi diei, quo Do-
minus reſurrexit; quod indicant illa verba:
Surgens autem manè -apparuit primèò Mariæ Mag-
dalenæ v. 10. Poſt hæc autem duobus . euntibus
in villam v. 12 Noviſſimè (græcè bνρςο, i. e.
poſtea vel deinde) ſive ultimò, non abſolutè, ſed
reſpedtivè (ſce. pro illa die hæc ultima fuit appa-

ritio) recumbentibus illis undecim apparuit, & incre-

pavit eos, quòd neque Magdalenæ & cœteris fœ-
minis, neque duobus illis Diſcipulis ex Emaus
venientibus crediderint: Dixerat enim Mar-
cus, tum Magdalenam, tum illos duos Apoſto-
lis nuntiâſſe, ſe vidiſſe Dominum; Apoſtolos
verd

derat, nonne ipſi fuerant primitus objurgandi „ quòa ante-
quàm Dominum vidiſſent, non erediderunt eis, quibus prius
apparniſſet Gc. Lyran. cenſet, objeciſſe Dominum
Diſcipulis incredulitatem, ur indicaret gentes, ad
quas mittebantur, meritò à DEO eſſe increpandas
& damnuandas, ſi non crederent, ſiquidem illarum
doctores cùm mittebantur, propter incredulitatem
reprehenſi ſunt. D. Greg. ait, tunc reprehenſos,
ut verba recedentis in corde audientium arctids im-
preſſa remanerent: D. Bonav. ut humiliores rema-
nerent Demum oſtendere voluit Dominus, quan-
ti fidem faceret, cùm adeò in incredulos invehere-
tur; qui enim unum contrarium vituperat, Alte.
rum laudat &c,

20g DoMINUS APPARET

verò non credidiſſe: Fuit ergo increpatio tunc
opportuna, & patet, ſpectato ſenſu literali, ter-

tiam apparitionem cum duabus primis velma-

ximè eſſe connexam (Eke). Eſt verò hæc ap-
paritio noviſſima, earum fſe., quas Marcus com-
memorat. Cajetanus opinatur, Marcum lo-

qui de apparitione facta poſt octiduum, cum

ſc. præſens Thomas erat &; numerum undena-

rium compleverat, & hâc occaſione unà cum
Thoma reliquos ſimul fuiſſe increpatos &c.

Dum

( Objicit Auguſt. huic expoſitioni: Die, quo
Ohriſtus reſurrexit, non apparuit undeecim Apoſtolis,
ſed tantùm decem, aberat enim Thomas, ut videre
eſt apud Joann. 20. Mareus autem ait, Eum appa-
ruiſſe undeeim. BEdet idem Aug. (& nos jam ſupra
Bdimus): Quamvis abeſſet Thomas, tamen dici-
tur Dominus apparuiſſe undecim, quia poſt Judæ
defectionem hic erat numerus Collegii Apoſtolici.
Sententia Euthymii numerum hunc volentis com-
plere per Matthiam præſentem rejicitur ex eo, quòd
tunc Matthias nondum inter Apoſtolos elecdtus &
cooptatus fuerat. Objieitur 2a: Apud Mareum Chri-
ſtus apparuit Diſcipulis diſeumtentibus ſeu cibum ſu-
mentibus; 2důúm Joannem verò ſtetit in medio eorum.
Stetit inter eos diſcumbentes: Id quod præter-
ivit joannes, ſeripſit Marcus, & Lucas indicavit,
cùm ait Chriſtum petiviſſe cibum & manducâſſe &c.

Lices: Quorſum ergo Dominus, an cibum haberent,

interrogavit, ſi cibus in menſa fuit poſitus? ꝶ. Vel
ſub cœnæ finem venit Dominus, cùm jam cibus à
menſa remotus eſſet: Vel forſan in illa trepidatio-
ne, cùm neſcirent, an eſſet ſpiritus, qui apparebat,
ſurrexerant, menſamque & cibum reliquerant Apo-
ſtoli &c.

cont
Narre
llis

—
iotone
krelten
8veloe⸗
hee
1ls on.
rcucnl⸗
mch
Uncenr
Untcun
os .
D
Die,ge
Polete
Ut niter
n 0
mr,
Pen .
l iutr
vlrie,
ig e.
0,
d
nC
ſ.
9 ℳ.
prattk⸗
icri ,.
ſee .
erent,
Vel
ibus
Aatio⸗
ebet,

Apo⸗

—

DfscIPuLS IN UNUM CONGREGATIS. 209

Dum autem bæc loquumtur, ſeu ea, quæ ſibi

contigiſſent, Diſcipuli Emmaunte reverſi e-
narrant Apoſtololis & aliis Diſeipulis, qui cum
illis erant in domo congregati; cum ſerò eſſet 3
ſeu adveniſſet veſpera, & nox primam diem
Sabbatorum ſeu hebdomadæ ſubſequens in-
gruiſſet, & fores eſſent clauſæ & obſeratæ non
tantùm ob ipſum tempus nocétis, ſed ob me-

tum Judæorum, ne utl Magiſtrum, ita & Ejus

Diſcipulos duriùs haberent, ſtetit g SUS in
medio eorum. Apparuit autem ſerè: 1. Quia
tunc certiùs reperit plures, & in unum con-
gregatos: 2. Quia ſecuriùs noétu poterant
frui Ejus præſentià & alloquio, quod interdiu

fuiſſet facilè turbatum. 3. Ut quando minùs

putabant, imò jam deſperabant ſe viſuros Do-
minum, tunc illis adeſſet. 4. Ne majori tri-
ſtitià abſorberentur, ſi copiam Illius videndi
jam faétam aliis, ſibi negatam viderent. 5.

Quia etiam in fine ſæculorum & 6tà ſeu ulti-

mâà ætate mundo apparuit, & rurſus in fine
mundi apparebit, ſiquidem hæc conſummatio
eſt quaſi veſper ſeu ſerò unius diei, fi vita &
ſæculum præſens comparetur æ&ternitsti. Ver-
ba cdùm fores eſſent clauſe Epiph. hær. 75. videtur
intelligere de portis civitatis, contra commu-
nem AA.; tunc certè tanta non fuiſſet admi-
ratio Diſcipulorum (). Quidam Heterodoxi
O vo:

—
1

(Ul) Obſerarunt hi tam ſolicitè fores, quoniam

nondum cor eorum fuerat obfignatum Spiritu S.,

quo adveniente non ſolùm aperient fores, ſed cor-

210 DDoMINUS APPARET

v lunt. Evangeliſtam non alio ſenſu dixiſſe,
JESUM iurrâſſe foribus clauſis, miſi quia tunc

eſſet αονοο+— ι . e. tempus, quo claudi ſo-
lent fores. Verum non claudendæ, ſed jam clau-
ſeæ dieuntur; veſpera enim jam aliquantum pro-
ceſſerat, quod patet ex ipſo reditu Diſcipulo-
rum ex Emmaus, ubi cœnam aliquantèò tamen
citiuùs ſumpſerant. Præterea niſi obduratis fo-
ribus ES UsS ſtetiſſet ſubitò in medio eorum,
cur viſus fuiſſet eſſe ſpiritus? Exiſtimabant
enim ſe ſpiritum videre, quia ſciebant fores
fuiſſe clauſas, ut ipfſis inſciis nemini pateret
aditus. Alii verò ex heterodoxis multum la-
borant in explicando modo, quo aperuerit
Chriſtus & rurſum clauſerit portas; quaſi ne-
ſcirent aliam eſſe conditionem Corporis glo-
rioſi, præ ſertim ejus, quocum Divina unita
Natura eſt & c.: Sed quò tendunt interpreta-
tiones iſtæ, niſn eò, ne Orthodoxi hinc ſu-
mamus exemplum Divinæ potentiæ, quâà ſub
ſpecicbus Euchariſticis poni & revera conti-
neri poſſit Corpus Domini. Fide ſcimus, Chri⸗-
ſtum in bi verè præſentem: Quomodo autem
veniat, neſcimus, atque in hac ignorantiaglo-
ria-

da etiam & ora ſua, Chriſtümque publicè & intre-

pidé prædicabunt, obſiſtentibus etiam Sacerdotum
Principibus & Templi Magiſtratibus, non metuen-

tes aut minas aut flagella aut mortem. Trepidat

nimirum imbellis natura noſtra vel ad ſonitum fo-
li, ſed Spiritüs Sandi gratia & charitate firmata
foras mittit timorem &c.

Aus

n djſt
igriguun
Chiucdiſ⸗
Aſandr
nkumpe
Dfepe
Nilunt
urgif
N eolun

timcan
nt tit
i Deted

lrtun

hernen .

Cul⸗
ne ue
leſrec⸗
Pieſ
iſh
1
Cn

9leh

gropo⸗ 8

—
Kior⸗
rCotun
netuer
epie
U
ſumd

G⸗
sle,

DiiECIPULIS IN uNuM CONGREGATIS. 211

riamur & c. Quidni, quod negant Anabapti-
ſtæ, poteſt dare DEUsS corpori glorioſo, quod
eſt ſpiritùs? & ſuo potiſſimum Corpori Divi-
nitati unito, cůùm Petrum è& carcere obſerato
eduxit, & olim Habacuc cum prandio per An-

gelum fecit in lacum leonum clauſum & ob-

ſignatum intrare? Ingreſſus eſtper januas clau-
ſas, ut oſt enderet ſe clauſo etiam monumento
potuiſſe exire, aſcenſurum ſe quoque ſuper
omnes cœlos & ſummum cœlorum ingreſſu-
rum, quin remora ſibi ulla poni poſſit (mmm).
Stetit; & inde à Reſurrectione ftetit ſemper,
quia corporis glorioſi proprius hic ſitus, eum

non gravetur ampliùs aut defatigetur, ut ſeſ-

ſione opus ſit (unn). Stetit autem poſt Reſur-
2 rectio-

(mmm) Audiant illi S. Cyrillum: Hie nemo querat,

quomodo elauſis januis conpus Domini penetravit, cùm intel-
ligat non de homine nudo, ut modò nos ſumus, ſed de Filis
DEI hac ſèribi, omnipotentid ſui naturam rerum ſuperante.

Audiant S Aug FTr. 1II4. in oann. Moli corporis, ubi

Divinitas erat, oſtia elauſa non obſtiterunt: Ilie quippe eis
non apertis intrare potuit , quo naſcente Virginitas Matris
in violata permanſit. Idem ep. 148. Valet DEUS ae iſta
viſibili & trattabili natura corporum, quibusaam manenti-
bus auferre quas voluerit qualitates. D Chryſol. Serm.
84. Chriftus elauſis foribus ingreditur & egreditur, talique
indicio ſe totius creaturie demonſtrat autsrem .. D. Gre g.
hom. 29. Quid mirum, ſi clauſis januis poſt reſurretctionem
Juam in æternum jam vilcturus intravit, qui moriturus ve-
niens non aperto Virginis utero exivit &. Conſonant DD.
Ambr. in Pſ. 118. Serm I0. & L. 10. in Luc. Hier.
in Epitaph. S. Paulæ, Leo Serm. I. de Reſurr. & alii.
(unn) Quòd autem dicatur ſedere ad dexteram
Patris, metaphoricum eſt ad Majeſtatis gloriam in-

212 DOMINUS APPARET

—

redctionem 1I. lber à culpa- noſtræ pondere,
quo ſe in cruce exoneravit, ſolvendo debita
peccatorum noſtrorum: 2 lber à pœna, quâ
loco noſtri pondere crucis incurvatus fuit
portans ſuper humeros ovem errantem, & ùt
pius Samaritanus imponens ſemivivum ſuper
jumentum ſuum: 3 Stetit tanquam paratus
ad opem ferendam nobis, qui adhuc ejus cau-

sd cum hoſtibus colluctamur- ſta etiam Ste-

pbanus pro Ejus gloria decertans widit JE-
S8UM in cœlo ſtantem. 4. Quanquam jam eſ-

ſet in termino gloriæ ſuæ quoad corpus & ani-

mam, ſtetit tamen adhuc aliquomodo uùt via-
tor accinctus ad penitus conficiendam viam
ſuam, quantum attinet ad locum cœli Empy-
rei, quò nondum pervenerat, peſt diesnau-
tem 40. afcenſurus erat. Stetit porro in me-
dio Diſcipulorum, fidelium ſe. & inter ſe uni-
torum, non infidelium &inter ſe diſſidentium
& c. Eſt nimirum media in Divinis Perſona;
eſt in medio annorum ſeu temporum conce-
ptus, in medio duorum animalium natus (jux-
ta illud Habac. 3. In medio duorum animalium
cognoſceris) in medio Templi præſentatus (jux-
ta illud P 73. Suſcepimus DEUSmiſericordiam
tuam in medio Templi tui) in medio Doctorum
inventus à Parentibus: In medio erat Apoſto-
lIorum, ſicut qui miniſtrat; prædicans Evan-
gelium
dicandam. Kiquc hanc cauſam à Paſchate ad Pen-

tecoſten ſtantes oramus ex præſcripto Concilii Nic.,
ut facto 3pſe Reſurrectioné Domini repræſentemus.

1d
din
ſim

—
dere,
dehin
h
i
mbi
li
Pun

en

⸗
Gr
ms
Gi
esna⸗

„5
GN

ſein⸗
Gte
ſont
0
Wün
ir.
ud
o⸗
Vi⸗
o
—
Per
We
.

DrscPULIS IN UNUM CONGREGATIS. 213

gelium per judæam, Galilæam & viciniam ope-

ratus eſt ſalutem in medio terræ; in medio
die ſeu meridie ſublatus in crucem, in medio
latronum pependit, ut tolleret medium ini-
micitiarum parietem, qui erat nos inter &
DEUM &c. Stetit in medio ſuogrum, ut omni-
bus ſe ex æquovidendum præberet, & ompes
æ& qquè certos ſuæ Reſurrectionis redderet, ſi-
cut omnes lineæ à centro, quod eſt wedium
circuli, ad peripheriam ductæ ſunt æquales
(ooo): Stetit in medio perinde ac Sol in medio
cœlorum ad illuminandum; ut Pater in me-
dio filiorum ad hos ſuà præſentiâ confolan-
dum; ùt cor in medio corporis ad vivifican-
dum; ùt lignum vitæ in medio paradiſi ad pa-
ſcendum; ùt Imperator inter meticuloſos mi-
lites ad eos confirmandum & animandum; ùt
gallina in medio pullorum ad eos ſub alis cha-
ritatis protegendum; ùt lapis angularis ad con-
nectendos duos parietes, Angelos & homines,

Gentiles & udæos, juſtos & peccatores, cor-

pus & animam per Reſurrectionem &c. Ama-

vit autem Dominus tantopere medium locum

0 3 tene-

(ooo) L. Numer., c. 2 præſcriptus erat modus caſtra
metandi, ita, ut Tabernaculum, in quo DEUS ha-
bitabat, haberet tres Tribus ad Orientem, totidem
ad Occidentem, tres rurſus ad Aquilonem, & tres
ad Meridiem, ita ut Dominus æquè ab omnibus
diſtaret &c. En figuram omnino appoſitam, qni
ſimul oſtenditur, in Servatorem medium reſpicere
culos totjus cregturs, & omnium ſæculorum.

2714 DOMINUS APPARFT

tenere, tum ut oſtenderet ſe eſſe verum DEI
mediatorem ac hominum, qui aufert iniqui-
tatem de medio noſtri; tum quia amat medi-

um noſtri, hoc eſt, cor ipſum, quod ſibi dari
petit, & in quo ponit Spiritum ſuum; (Spiri-

tum meum, inquit, ponam in medio veſtri Ezech.
36.) & in quo habitare vult (Ecce ego venio,

& babitabo in medio tui Zach. 2.) tum denique,

ut doceat media virtutum diligere, odiſſe ex-
trema vitiorum: Nimirum in circuitu impii am-
bulant Pſ. 10.; pii verò juxta præceptum Do-

mini Deut. 17. non declinant neque ad dexteram,
neque ad ſiniſtram. Subitò itaque nihil tale co-
gitantibus, neque reſeratis neque pulſatis fo-
ribus, abſque omni ſtrepitu, nec ullo adven-
tũs ſui dato ſigno, ſe ſtitit Dominus Diſcipu-
lis, ut ab omnibus cerni poſſet, ſolitàâque eos
adſalutavit formulàâ: Pax vobis. Salutatio hæc
eſt Chriſto familiaris: Sic autem ſalutat 1. ob-
ſervans ipſe, quod Apoſtolis præceperat: In-
trantes in domum, ſalutate eam, dicentes: Pax
buic domui Matth. 1O. v. 12. 2 Quod legave-
rat moriturus: Pacem meam relinquo vobis &.
Joann. 14., affert & implet, quia morte ſuàâ
pacem nobis promeruit: Pacificans per ſangui-
nem erucis ſuæ, ſive quæ in cœlis, ſive quæ in ter-
ris ſunt ad Coloſſ. r. Tota ſc., ùt ait Chryſoſt.
Redemptoris in carne diſpenſatio eſt mundi
reconciliatio: Hine & Princeps pacis appella-
tur, & Apoſtoli Miniſtri Evangelii pacis. 4. Ut
omnia in paſſione fuerant turbata & ipſa ele
menta

i
n Do⸗

e

Aleco⸗
sl
Cen
ſehe
leket »
oke⸗
1⸗
i
Nn
16.
el
ee
1.
ot,
Che
el
U
el⸗
O

DrIScIPUDLIS IN UNUM CONGREGATIS. 215

menta quaſi ſuum extra ordinem poſita; ita
maxima erat commotio in animis ſuorum fi-
delium ac Diſcipulorum & c. Vult itaque, ut
antiqua malacia & quies redeat, animos rur-
ſum colligant, utl ad ſe ipſos, ita ad Paſtorem
oves fugitivæ revertantur. y. Indicat mul,
quòd ipſis admiſſam culpam libenter ignoſcat.
Mundus offenſus irritatur & pacem frang?z?
JESUS verdò à ſuis reliétus, & negatus, & pro
illo, qui nunquam reſurgeret, habitus, non
irritatur, ſed pacem tenet & offert etigm in-
gratis, perfidis & incredulis. 6. Pax eſt, cùm
deſiderata aſſequimur: Apoſtoli ſcire deſ de-
rabant, num vera ſint à variis nuntiata de Re-
ſurrectione Chriſti; hæc nunc certò intelli-
gunt. 7. Metus mortis maximè deprimit ho-
minem & i inquietum reddit: At Reſurrectione
Chriſti cùm noſtra firmatur reſurrectio, pax
& quies animo redit.
Ego ſum. Idem ipſe, qui in monte Calvariæ
mortuus fui, non alius: Neque mors quid-
piam Divinitati meæ detraxit. Ul hec DEl,
ita & proprium nomen eſt Chriſti, qui dixit
Joann 8. Si non credideritis, quia ego ſum, morie-
mini in peccato veſtro Antequam Abrahum ſieret,
ego ſum. Et rurſus: Cùm exaltaveritis Rlium bo-
minis, tunc cognoſcetis, quia ego ſuim. Maximè poſt
Reſurredtionem, ubi eſſe vivum, firmum &
perpetuum aflumpfit, perinde eſt dicere: Ego
Jum, ac dicere: Ego vivo. Hinc D. Bern Serm.
de tripl. miſeric. verbum Prophetæ Ezechie-
lis 18. Vivo ego, dicit Dominus; expendenes, ait:
62 0 Quan.

„
1

216 DoMINUS APPARET

Quantum mihi videtur, vox Chriſti reſurgentis eſt

iſta; ac ſi dicat: Velit nolit Judæus 3 vivo ego. No-
o mortem peccatoris, qui mori volui pro peccatori-
bus. Volo, ut fructuoſa ſit mors mea, & copioſa per
eam redemptio (ppp). Improvisàâ iſtâ & fubitâ
apparitione, quia nullo advenientis ſono mo-
niti fuerant, terreri ubique debuerunt (ſicu-
ti & nobis frequenter accidit impro visò ali-
quem præſentem advertentibus, de cujus ad-
ventu nequicquam cogitavimus, & quaſi ad
viſum ſpeétrum horrentibus ac trementibus)
& non hominem vero corpore conſtantem,
ſed ſpiritum ſe arbitrabantur cernere, utpote
qui clauſo etiam oſtio ingredi poſſet. Stupo-
re defixos animat Dominus: Quid turbati eſtis,
& cogitationes aſcendunt in corda veſtra (447) ²

L (r) Poſtrema verba: Egoſum: nolite timere abſunt

à Codice græco; illa tamen agnoſcunt vulgatus In-

terpres Latinus, nec non Syrus & Arabs. Scriha-

rum incurià elapſa cenſet Natalis Alex., cùûm à4 S.
Hieron., qui Novum Teſtamentum juiſu Damaſi
græcæ fidei reddidit, in Divina Bibliotheca legantur.

(444) Oſtendit ſcilicet ſe DEUMeſfe, qui corda

& cogitationes hominum, & unde ſint, videant:
Ego Dominus, inquit erem. 17., ſerutans cor probans

renes. Dicit autem in cçordibus Diſcipulorum aſeen-

dere cogitationes, quia vid naturali à fenlibus noti-
tiam capimus per aſcenſum, & in his poteſt eſſe de-
ceptio, & dubitatio, & timor, dum ex eis conclu-

dimus: Melior autem & omnino firma eft ſcientia

Per deſcenſum à D EO, quæ non fallit &c. Hine

§. Aug. in h I. Aſoendunt de earne & ſangnine. coegita: .

Peones z en acſcenaunmt de Putre daminum: Omne enic, da-

—

enitt⸗
l. M.
uni.
piſctr
Ebi
Oon-
t Ken
Nied d
usid

OCal d

entbe)

kanten.

=
=
S
S=S
—

Discmwuis IN UNUM CONGREGATIS. 217

Spiritum vos videre arbitramini? Non ſpiri-
tum, ſed Magiſtrum veſtrum, qui paucis an-
te diebus in crucem eſt actus, cernitis. Ex-
plorate, an incorporeus ſpiritus ſim? Acce-
dite, palpate, tangite, prout lubet; tangi enim
& tangere nonniſi corpus poteſt (rrr). En SD
5 cla-

tum optimum &ο omne donum perfectum deſurſum eſt, de-
ſcendens 4 Patre laminum Jac. 1I. v. 17.
(rrr) Paſſio Chriſti in ſe ipſa viſa eſt, non autem
Reſurrectiò (mſi ab Angelis & animabus PP. & lim-
bo eductis ideo ſigna illius per ſenſus potiſſmùm
tactùs oportuit exkiberi, ſicut & reliqui articuli hu-
manitatem Ejus concernentes ad ſenſum probati
ſunt: Inde tamen non ſequitur fidem inniti his ſen-
ſuum experimentis, ſed veritati primæ revelanti;
quod non impedit, quin præcedere poſſint & de-
beant ùt ſigna credibilitatis, aut comitari, aut ſub⸗
ſequi fidem alia argumenta &c. Manet itaque in-
concufla SS. Aug. & Greg. celebris ſententia: Fides
nen habib meritum, ubi humana ratio aut ſenſus præbet ex-
Peimenhtum, ſi ſc. haberent ſe per modum motivi, ſi
ideo præcisé crederernus, quia ratio dictat aut ſen-
fus convincunt. Quæritur, an Diſcipuli ad hoc in-
vitati revera etiam palpaverint Corpus Domini?
Be. Probabile eit eos reverentiæ caus à contacdtu
abſtinuiſſe, ùt putat Abul. Paradox. c. 36. & 37. Vi-
detur quodammeodo colligi ex eo, quòd dicente Do-
mino palpate &c. præ admiratione extra ſe rapti non-
dum crediderint, credituri forſan, ſi palpàſſent. Ve-
riſimile aliis eſt, eos ad pedes Domini procubuif-
ſe, & hos amplexando, Iéum hoc modo palpſſe.
D. Leo ep. 10. c. 5. ait, Dominum admiſiſſe pertreltaxt
2Diſcipulis diligenti curiosque contactu. D Athanaſ.
Or. contra Arian. Ad ſe, inquit, palpandum invitabat
ſuique approbationem exbibebat comedenao, & contrectatio.

4 17.

218 DoMINUS APPARET

—

clavorum in pedibus manibuúsque perforatis
ſigna! En veſtigium transfixionis in aperto
hoc latere meo/ & c. Spiritus carnem & oſja non
babet, ſicut me habere coram perſpicitis. Ve-
rùm nec tunc ſuis ſatls fidebant oculis, & admi-
rantes neſciebant, an verè haberent, an verò
tan-

nem ferendo. Res enim ez opere comipleta fuit: Nam qui Ei
cibum dederunt, ſive unus is fuit, ſive plures, manus illius
attigerunt OGc. Favet & illud .. Joann I. Quod vidi-
mus oculis noſtris, quod perſpeximus é manus noſiræ contre-
ta verunt de Verbo vitæ &ο. (In quem locum S. Clem.
Alex. ſic ſeribit: Fertur in traditionibus, quoniam Joan-
nes Evwangeliſta ipfum corpue, quod erat extrinſecus ,tangene;

manum ſuam etiam in profunda miſit, prabuitque locum eca-
ro, -⸗ ut in profunda carnis penetraret dileltiſſimus Diſeipu-
las.) Ita ſc. ſeripfit de ſe cœteris que Diſcipulis joan-

Poſtea verò oculis inſpexerunt, ita ut contrectarent
pedes & manus & latus Ejus. .
Porrò quæri poteſt, an nudus, & an cum ſplendore
apparuerit Dominus? Abul. I. c. c. 37. putat nudum
apparuiſſe. Dicendum eſt, ait, Chriſtum refurgentem nudum
in enade g, nuditate ocunktis apparuiſſe &c. tern: Corpus
Periſti in Reſ urrectione maximam omnium oorporum cœpit pul-
britnainem, ita ut in tota rerum uni verſitate nulla ei peſſit
en eqtari pulehyitudo. Hoc dato, rationabilius enat tam ad-
mirandam pulchritudinem adſpieientium oculis cernendam da-
ri, quam veſtibus operiri -- Tanta tamen fulgoris admi-
randa reverentia taämque ſuperexeellens deoor eræt in illo Cor-
pore ut nulla in eo aeformitatis macgilz notaretur, quan-
quam nudum eſſet: Sic enim Pſalmiſia teſtatur Pf 103.
Amisctus lumine ſicut veſtimento, quiæ ſcil. Corpus
Cbriſti ita gloria & fulgore tegebatur, ac veſtibus velare-
tur &c Bonav. in Medit. c. 87 apparuiſſe Eum
zit in veſtibaust altiſimis, ſc. five ex acre ſive ex can-

nes, quia priùs audiérunt, quod Dominus ſurrexit; 4

—

rforari
iherdl
in
, Ve⸗
Cacni

1 en

⸗

—
5
Ani

s uit⸗

4 AN

Clen
m jun
tath
Nin er
6 ln
ert
den

end
udon
in
1
Alti⸗
Cn
.
1097
lene
Vum
iN

DiIscIuLIS IN UNUM CONGREGATIS. 219

tantum fomniarent præſentem ſibi Magiſtrum,

(juxta illud Pſ. 12 5. In convertendo captivitatem
Sion Jacti ſumus ſicut conſolati, Hebraicè bolemim
i. e. ſomniantes, videbamur ſomniare tantum
bonum &c.). Hinc dicitur: Adbuc autem illis
non credentibus, ſeu non ſatis firmo animo id,
quod res erat, fibi perſuadentibus, & mirantibus
præ gaudio vehementi, quod eorum mentem
obſcurabat, quia rebus adverſis magnâque
tri-

didiſſimo ſerico aſſumptis, translucente ex iis ſplen-
dore, ſicut & in monte Thabor veſtimenta Ejus fa-
cta fuerunt quaſi nix. D. Cyrill. Latus, inquit, Do-

minus denudavit, & manus clavis perforatas oſftenait , ut

illua corpus, quod erucifixum fuit, ſurrexiſſe monſtraret.
Videtur ergo juxta mentem Cyrilli veſtitus fuiſſe
Chriſtus, quia latus nudavit. Idem in Joann. Do
minus non in debita ſui corporis gloria, ſed in prima fgurz
eernebatur, ne aliud eorrus ſinrexiſſe putares. Clarius D.
Anſelm in Elucidario: Tali formä viderunt Chriſtum
Diſcipuli, ut Eum conſue verant ante videre Veſtes ex aere
aſſumpſerat, quo aſcendente ex aëre evanuerunt. Et infra:
Uſque ad nubes ez formaä aſoendit Dominus qua ante paſſio-
nem; ſuſceptus autem a nubibus eât form, qus in monte (ſc.
Thabor) apparuit. ). Aug. L. 22. de civ. c. 19. Cla-
ritas in Chriſti corpore cum reſurrexit, ab ooulis Diſcipulo-
rum potius abſoondit a fuißſe, quaäm defuiſſe credenda eſt. Non
enim ferret bumanus atque infirmus aſpeltus, quanade ille 2
ſuis ita aeberet attendi, ut poſſet agnoſoi. Oſtendiſſe ta-
men Hllum ſplendorem aliquem corporis Diſcipu-
lis, poſtquam crediderunt, à probabilitate alienum
non eſt; ùt idem Aug. Serm. 156. indicat: Neceſſarium
erat, ut expreſſio cicatricum crucifexi Corporis faceret Ekdem,
quia ſplendor novæ lucis priſtinam obduxerat veritatem, &
cognitionem quodammedo eclaritas obſouraverat. S

22⁰ DoOMINUS APPARET

triſtitià oppreſſi vix ſolemus credere rebus

latis improvisò ſuccedentibus, dixit: Habe-
tis bic aliquid, quod manducetur, ut comedendo
teſter, me verè eſſe viventem? JESUS illo-
rum infirmitati mederi volens, quod tribus
jam ſenſibus visùs, auditũs & tacts probave-

rat, modò etiam ſenſu guſtatůs confirmat;

maximé cùm una ex potiſſimis actionibus vi-
talibus ſit comeſtio, &, ùt dici ſolet, mor-
tui non edant, ſed ipſi potiùs eſca vermium
fiant &c. (ses): At illi obtulerunt ei ex victu
tenui & paupere, quo vitam ſuam ſuſtenta-
bant, partem piſcis aſſi & favum mellis. Et cùm
manduodſſet ooram eis, ſumens reliquias dedit eis, ut
Eum verè ex oblatis cibis quidquam come-
diſſe minimè dubitarent. Sic ipſe Dominus
cuùm demonſtrare vellet, filiam Jairi verè à
mortuis ſuſcitatam, juſſit ut illi apponeretur ci-

bus: Sic & Lazarus paulò ante ſuſcitatus unus

erat ex diſcumbentibus cum ESU in Bethania
Joañ. I2. v. 2. Ad hanc manducationẽ tanquam

ſignum veræ Reſurrectionis provocant Apo-

ſtoli Act. 10. Petro omnium nomine loquen-
te: Hunc DEUS ſuſcitavit tertid die, & dedis
eum manifeſtum fieri, non omni populo, ſed teſtibus

(22) B. Vinc. K errer. Serm. Fer. 2. Paſchæ ut e-
tiam ex ſenſu odoratüs argumentum praſtet, pié

meditatur Chriſtum inſufflando in Apoſtolos eddem

nocte & dicendo: Accipite Spiritam S. Ge. fragrantiſſi-

mo quodam odore eos repleviſſe, ut poſſent dicere?

AAtxvriſti bonus oaer ſumus z. ad Cor. 2. & illud Cant. 1I
Feſt te ourremus in oderem unguentorum zuermu.

præ-

— —

— — 22 C CvC ̃ —0eUefvf — — — — —,

— — ————

— DIScIPUIIS IN UNUM CONGREGATIS. 221

jebl
ie præordinatis à DEO: Nobis, qui manducavimus & .
enco bibimus cum illo, boſtquam reſurrexit à mortuis (ttt).
Fi⸗ Et dixit ad eos: Hæc ſunt verba, quæ locutus
ib: ſum ad vos & c. Poſtquam Dominus ſenſibus
W quaſi omnibus ſatisfecit, ut ſe non phantaſma,
nut 1 ſed
1e (CItt) Dubitatur, an verè Chriſtus comederit? B..
N⸗ Verè comedit, quia veroô ore verisque denibus uſus
Ciunm eſt cibique ſaporem percepit; attamen illum neque
M. ſtomacho concoxit, neque in carnem convertit; ſed
du. ¹in zerem mex commutavit. Angelus verò in aſ-
ſumpto corpore non veré manducat, & quale ejus
tadn eit corpus, talis eit comeſtio nempe apparens, ſi-
Qquidem nec os, nec dentes habet veros, nec cibi
e⸗ ſaporem pétcipit: Unde & Angelus Tobiæ 12. V-
jnu debar, ait, Wunaucare & bibere, ſed verè non mandu-
84 cabam, nec bibebam, quia ego cibo inviſibili & potu
el, uter. Adhæc manducatio illa Angelorum non fuit
Nrt aſſumpta ad oſlendendum, quòd vera haberent cor-
Mnun poôra, nec ideo edebant, ut ſe habere talia indica-
it rent: Chriſtus autem in ſignum & argumentum ve-
en rædhumanitatis manducavit. Eleganter S. Auguſt.
ep. 102,al. 129. q. I. dubio, quomodo Chriſtus poſt
⸗ reſurreétionem fuerit cibatus, cùm tamen in reſur-
en⸗ rectione, qug promittitur, ciborum indigentia futu-
ra non ſit? reſpondet, cibos Eum ſumpfifle non ficto &
H inani phbantaſmate, ſed manifeftiſſimaà veritate; nec tamen
neorſſitate, ſed poteſtate. Aliter enim abſorbet terra aquam
ſitiens, aliter Solis radius ocandens; illa indigentid, iſte po-
e⸗ tentlid.- * Furturæg ergo reſurrelétionis corpus imperfecta felieita-
155 erit. ſR Eibos ſumere non potuerit ; imperfectæ felicitatis,
n NV cibis egerit. EEt L. 13. de civ. c. 22. Non poteſtas, ſèa
ſi egeſtas edendi ac bibendi talibus corporibus auferetur &c. Ru⸗
) . de & ſpiritalia erunt; non quia corpora eſſe deſiſtent, ſea quia
Ml Wiritu vi vicante ſubſiftent. Comedere quidem poterunt, ſa-

Pietque cibus, ſed nop erit opus &c,

222 DoMINus AppARET

ſed illum ipſum eſſe, quem antea vivum ag-
noverant, Diſcipulis comprobaret, redit ad
Scripturas, quarum ſacroſancta eſt aucori-
tas, & quibus ſtandum eſſet, etfi omnes etiam
ſenſus reclamarent (uuu). Verba idem bic ſo-

nant quod fatta, (more Hebraico juxta illud:

Videamus verbum, quod factum eſt & . Res ſiqui-
dem dum dicuntur, fiunt verba; & verba,
dum efficiuntur, evadunt res.) Q. d. Hæc eſt
illa perfecta verborum, quæ ante mortem præ-
dixi vobis, executio: Videtis nunc mea di-
cta conſentire cum his, quæ prænuntiata ſunt
à Prophetis, & eventus ipſos cum verbis &
meis & Prophetarum congruere. Nec mirari
oportet ea ad unguem impleta, quia neſcit
mentiri Scriptura Divini Spirits afflatu pro-
dita: Ego ipſe Prophetarum vertex fallere
non potui, qui hæc, cùm adhuc inter morta-
les mortalis agerem, non ſemel vaticinatus
ſum. Quoniam neceſſe eſt impleri omnia, quæ ſcripta
ſunt de me &c. Quædam ex his, quæ de Chri-
ſto ſcripta ſunt, pendebant ex ſola DEl vo-
