Ge400a_qt_2
author: Schickard, Wilhelm

p

EX

R.

"

i

ll»'x

"

P

fs

$g

.vh"jf

j*

d

N

y

LA

j

p

r

*

»

od

Á

"

ET

F,

" i

P

Y

Y

hd

/ ib

*

-

o

;

P d

*

i

"

de

&

* r'

^

* 4

: À

j

:

MW

T.

ET

"Vk

"

i

d

J

1

yr

"uilu:

"d-

-

"—

5

2;

u

.

"

i

Y.

H

"

,

E

»

ä*;

i

d

M

&

a

L.

a*

A

À

*

"^

r

[ 45

E

$

» w

F

.

g

1

$

g&

i

y

4

T

-

»ï/q

A

m

7

h .

P

:

X5

W

"

"

L

15

"

"

Es

..

a

d

^

-

l

-

—

— — — —

——

ERE

u

—

E73

u ao

d

*

"

u

'i

»

R

ï

*

Arch ivfíim

i

vorhanden

y

d.

—*

s

T

u

AC

r

i

Atei

Vorhay

n um E lg i t ..

— —

— ER

IMUTUREEESGRESEDUSN

—

— — A«

— —

—

— 0

dl

nE d

cowrran nonma

BLGIINA TT

q4iAPPER'!SCHIM

Hoc es

— Éxaminis Commentationum

Rabbinicarum

in Mc

PROJD ROMYS

vel Se&tio »rima,

:comple&ens

GENERALEM

PROT HEORIAM DE

Textu Hebraico

Tdareum Chaldaico

Ver[tone Gmm,

cOXCasóretb,

Kálbalab

QH*WN -

£Perufc Cbims.

. Cum Indicibus locorum Scripture,

Rerumd; memorabilium.

AuTHORE

Wilhelmo Schlckardo,

Sacr.Literarum Hebr.Profeffore,

«36(:0:)50

TUBINGIE,

ï:yþu Vidua Joban-Alcxandri Celln,

ANNOM.DCO XXIV. .

EOE E -

D.

EE AE A

[ 34 AAE Ia

"i

MV^f

A NI

æ&)

QuX

d

L

"

4ft4-

)

YaX

NGG

37

ä*ä

X VYX a,

r tis

U Go r

$

k

VEX KR

VEX

li

GGN

m

nfa,

pj o ass

qRRUR RR

qupM

D

P

— Nolilifünmo.

[

ln

thomm.a :

Mil

PaARr

wnþ*

nify

D N N.

L

77

406

Vl ij

THOMAE 4 CHRISTOPHO-

"tl

LANSIO$RO BESOLDO

n

WA

Profefforibus Tubineanis Celebratiffimis,.

I

lh

Magnis Hebraifmi Meconatibus,.

4

J

"Dan. Patrongs €9 Compatribus mtts;.

(l

offíciofo affeciu colendis. -

z

iíj

Z

I

(

2

Ibelus quem vobis ffto:

?M

z

V

r

2

A

;

D

d

Vrigi AMPLISSIMIE

Vi

Il

2

EN

'

22

)

Z

nondum u esEquem vetus in[iriptio Bechinath- Hap-

(QUtdl

ea

6

2

v

*

Z

:

;

TT

perufchim defrgnat; five nondusm illud ipfum Eiamen

9 Commentatienum in Mófen , quod duduminme TECEpi,

TRU

fed

£jus tantim b

rodromus aliquis; adecd, quod mutatus tituluindicat , Gene-

uliti-

valitantüm Protbeoria,de quibu[dam materiu ante boc fludium precognofcen-

yDinDs

d's, quas vecens boc fronti[picium nominatim indigitat.. Ceperam bunc labo -

lulti

TEIW ante trienuum , C contintaoperatotum editurus eram , nift fabitanew:

if

Typothetemeiabituid interrupiffet, qui tunc fols in bac. officind Hebraas li.

gall!fl'lü'

Tétrd componereworat.. Pojtauam vero batlenw ipfe etiam Patevfamilias , Dn. .

Celliu vir longiori vitádigmffimus, & yiva difcefiit , capit fapev[les Vidua, mo-

j j

migiag

PSDCEPTS

W", n

Curatorum rebws bifce providere, t nà nimiá tarditate damnum:

TL

faceret mevogare, ut bujm tàm longi & lenti operis Exordium, fepavatim vul-

garipuerer,c» quein eoveflaretuad ineuntes nundina Abfolverem, Admonitio:

t

il Pi'(i"

ttidem tunc intempe[Hiva mihi , eum ob precipitatam editionem alteriu cu-

gri D

Jufdam: Mettorelogici traBatus , c alias qua[dum expeditiunculas , minimb:

YVA2

*

Ut

-

o*

-

oW

.

:

; Präfät«iö

A

N

S s E o a

É

(

»

"watdbat.. Vrgenti temen pavendum erat , ne velincommodarem Typog vapbte,

;

- QOS!

vélstudiofos fu[penderem diutius, qui mora impatientes , importunis efflagua-

d

tionibus fuisquotidie moleftierant. Poffhabiri evgo caterá , veagve|fus fum iffa,

é quod ad Prolegomena devrat (upplevi, diffeciod, veteri titulo, veflivi opufcu-

lum boc novo &v materia vedius congruenti: veliqui tamen priflénum ad Le&to-

vemPreloquium , & aliaqua iam , quanunc aliquantulüm progreffo crudus

fapiunt, ne quibusinitis prófecerim, diffünulave videar.

— llludverbtotum quicquid est, V.V.* A.^. Viri Nobiles & Excellentifiimi!

offero, nontantüm quod placere vobis pracipue cupiam , v acri judicio veffro

pióbaris fed etiam quia jure quodam id vendicatis, quod & Librá ve[fleis , ad, ve -

fira benevolentiá commodatb acceptu bau[i : ac ut publicé conflaret Studiofft,

TH|

quibus Mecenatibus ego c» ipfi mecum ifla deberemus. . Tvaufeo illud , quod. in

L41!

6s dicere Parafiticum foret , proinde ex ipsà reintelligimalo ; effe vos prater

exquifitam Wuru veftri ac rerü Politicarum,addo & exoricarum linguarum pe-

Prof

vitiam, etiam in bifce Studiis,varo exemplo vev[atos. Sed quod mihi potiffimum

eity etiamá, cum paucie commune babetá, c» Hebvaifmo feliciter ceffit , laudo

palam, fuiffe librorum t àm libevales , & tanti thefauripoffeffores minim ava-

t05; qui tot pretiofos, nec in trivio vepertos codices , adeb benevole mecum com-

municafta. 1t4, meritb vecipite bunc quafi cenfum, feu primos eorum fructus,

x

d* plures maturiore[4, à tàm facundo depofito deimceps [perate.. Certe nifi

vos iflboc fayore conatibusmeis obviam venifetis, nunquam penetra[fem ad bac

ï

d

N

N

tàim abftrufa, fed fuiffet mibiin tritiilis lipporum ac tonforum [iitis , dv qua

QU

al ravim ufg, toties à Grammaticella pa(fiim vepetita funt , coufenefcendum.

h

Noveratá verb familiariter meam curiofitatem, quàd inventi noudum conten-

aü

j

P

tus , elegerim per invia (non tamen avia) perrumpere, dummodà planiorem

brevioremá,viam difcipulu fernam , c bifce literi acceftionem qu&ram ,nec

jummü;

fruftra functioni mea prafuiffe, aut Profeffionem perfuntorià tantàm admini-

füli tantiy

firaffe dicav.. Excitarat me primàm ad bec fludia , vir incotnparabilu Dn. D.

15j Qs r

Hafenvefferu p. m. Theologusquondam pientiffnus , nunquam parce laudan-

TEIh apfe ts

dus, & ingredi nitentem vacillantemá, manu initio duxerat; cujw ob id benefi-

Dypotheug;

cium cineresbeatos etiamnum veneror. Ve[erunt deinde in boc officio conffitu-

tzraf:ampg,,,,

tum, Exempla meorum Antecefforum , quos hac Academia pra multà femper

clariffimos babuit, Capnioni, Forfferi, Snepfii, Weiganmejri, cc. vah quanto-

) Wr lüngi

LE

rum bominum ! nunquam fine bonoris prefatione memorandorum | quovum

9. Cur,

A

"*f;mm) 4

famam indign? contaminari metuerem, fi post ipfos ego folusociaver. Onerant

e po[tremb fpes plurium modernorum, bujus vei neceffariam utilitatem perite

fa

Mergr,

u

efimantium , nominatim $ multá per Germaniam , veneraudi finioris Da.

TWe i,

Lat -

X 2

//äm

V

fuiirio

it .

ïmknrii Fabvirt Prof. Viteb. veterani, c Dn. lob.Buxtorft B;yïlemfs , R4-

UET

:1

binorum fed Chriflianorum; Adeod, petlorum candidorum; dr ab invidiá omni

ff

Wfits.

tàm alienorum, ut mil prater nomen ejus noffe yideantur.. Horum exquifita

judicia faciunt , t hac fludianes ex laude rudie admiratori , nec ex imperite

Mlpa,

tutiltitudinis centemptu efHimem, fed tantum Vobis, & paucis veftvi fimilibue,

i.

id eft equia verum Cenferibus placere at babeam.. Poffem forté f vellem: itz:

Miniy

ZT

". Alio quodam plaufibili argumento, d tminori quidem operá exerceri , fed nonme

dum penitet hac deferta fludiaillu communioribus pretuliffe. Plures nume-

]U s

rantur inbác urbe Sutores vel Sartores quam Aurifabri , ac magis etiamindi-

geonu ve[fte C calceitquaminauratis poculissforté c illi per negotiationes fuas

Mil

pluslncrantur; mallem tamen nibileminu mebujus addicereopificio quam illo-

127

tum, non tantim quod circamobiliorem materiam ver[antur, fed & quiatva-

M q//.l.

dant eatn ingeniofiws.

LT

At videtur Hebraa literatura, inter cetevas cau[ae » quas ignayi quidam

Xj

defidie [nepratexunt,ide) etiam fordere, quód Juy) A1C A fít z'prout c» mi*

T hithd

bi ànon- nemine vitio verfum fiio, quüd Iudeis converfer crebrim, d inde fup-

Mlnit

parafitavi videar, bominibus nauci ct viliter babitit, quos nemo aliws fui flatus

VWU

memor alloquio dignetur, fed pueri crepitaculin per plateas profequantur. QuA-

. h

fiverb intev Chriffianos illi , qui miro pecumiarum aucupio c» artificio-ufuras

d-

vum ipfes etiam Rabinos longe antecellunt , beneffiores fint habendi| qua fesc

vt

bominum (nam Chriflianos appellave dubito) in hacpublicà:Germania noftra

Juiï )5

calamitate, in[etloruminflar adeb excrevityut à flrenuá praxi parentum , i«

i

fantes etiam ( qui vernacule fari nondum didicerunty Hebraum 4j Sas

yi;

char jambalbutireincipiant. Sed adrein.. Nemo noftrum bac avcana felici-

I

At

tev cognofcer , nifi qui adbibitos Itudaorum peritiores confuluerit : non quidem:

T

quoad linguam, in qua ipfi etiam dotlifftimi woftvatium Apellarum (veteves:ex-

"

ln

n

du

cipto) indiferti funt ; nilg, minus quàm didatlici , qui merbodim: à obis potius:

rum lt

difceredebeant quàm doceresprout famt noftros profetius bà bomines ipfi quan--

sl

tumys lividi mivantur : fed quantum ad ritus, ceremonias, fefl a crc. in quibus

iil

oimpino aliquam Veterh Tefl amenti umbvam,licet tenuem adbucdum retinent; :

pracipueautem obtraditiones avitas Qr arcanas qua(dam fcipturarumexpli-

Mn'm,t

cationes, aut depravationes potius, quibu tot annie fervitutia fae tàm poteuter-

&mrir:"f"

ais

Q pertinaciterin ervore fao retinentur.quos in publicati libris vel provfus nom,

vel de induftvidtradunt ocb[curiffnd nà prodantur;nobis autem ve[cive províus-

neceffum esl., tt corum confatationes meditemav, fi modà ulla tangimur feriá:

j m

cónverfronis ipforum cura, Habet enim bic populuspra cunttu gentibus terva :

yi

Til

p B

d

/

id peculiave, ut praciptta non apertà dicattt aut

gttit , jed parabolarumue-

f;i,,;,uzn:e,

Filir-

; Práfatio.

buli c

g

29

ii

tricatifimi Kabala trici involyant , ead, neq, privatin quidem fcri-

bimrumf'd (

ptis femper , fed utplurim m ovaliter , de manu-quafi in manum propagents

D alemott

quod apud rudiores & literarumin exilio defuetos , ferbinfinitin c imonftvofis

gdicafuct

fabulioccefionemprabuit. H scab il co gnofcere juvat, e ficubi þfpevj?itio-

guitirudii

j velerrouca fant paulatimex animáillorum evellere, fublatifa, nugà faluta-

te potius Evangeliou implantave, Chriflianefidei femina fargere, h diu fpera-

id d equ

t4 nultorum, votà avdenter expetite, fortà. r mon procul abfentis ipforum

; aioqude

dum petit

Conver[fionu fundamenta, per ) & 1 gratiam jdceve.. Vbi fant mediocri con-

santurin

fuetudine ipfemet expertus [um , poffe Vtos affabilitatevuvfum allici , quos 4yeta

fatione faperciliosá tantoper 2 abalienavimus.

gumim

lulutrit

Revertor ad vos, MEg1 PA TROw21 dv libros veftvos, per quosid coi«

t

fecutus fum , ut mibi non amplius à dubia fide aliorum pendendum fit , ed

üpfa prifcorum verba mes oculu ufurpare queam, cr illortm fonos auribus qua-

funteim

Ji videar exaudive, O quám frequens e$t lodie Semibebraorum temeritas , qui

[

tt Rabinos legiffe putentur, Maimonidas, Nachmanos, Aben-Ez.g45 , Bechajos,

iftie u

Mi amon-n

R.Salomones [ubinde crepantipfumá, adeb Talmudtun citant ; quorum tamen

nibilunquam, néper tranjepnam cuidem, non dico lz gerant, fed vix videzunt,

p

ut fi qui eos de externa tantiim libei figura vogaret , in oftavá quam vocant

Mmior d

excufos forté vefponderent. Malunt evgb appavere tales quàm vevera effe.. Pra

f

bisjam pridem Galatinus & Munflerus, nuper etiam Cl.D. Helvitue labora-

nintiptedt

Tunt, ut cum ilorum vitulis gnayiter avare fciant ; quod vel fola typograpbica

diomimm

V

errata , tamfideliter tran[criptaprodunt. d tamen illiberale minu effet . fi

Gdlamittti

qui non ex prefeffo Hebraus, eovuim fide vecitet cy optimos vivos mevird lauca

feiti ei

fs f'ipproffis nominibus non fraudet. Quo autem illud alterum turpius , eà

char jay]

plumibi gvatulov, quod ve[lro c aliorumquorundam Cll. y. favore,duos pra-

ttt af

cipuos libros, qui maximamorbüpartem feducunty Talinudum puto c Alku-

v4Anum in autbenticis exei

quailin;

nplaribus cognofcere licet , quos tantifpev neglexit

(iph) in

lizevratevumcboru. / Nam ut. Avabicain aliud tempus differam , Talmud ille

quemtuDn. L AN $1 ex commiffatibi Bibliotbecá; mibi tàm diu jam utendum

Hfierdij

Tintyi i

conceffifli , non eft vulgarà illius cditionis, qua ex prapoffero Tridentini Con-

0707 al

tilij z.elo caffvata , crtotolibve Afodah-Zara hi fpoliataprodijt , fed primi-

DLT

tiva illiu Veneta, fuperiori feculo natas quepropter integvitatem. qy varitatem

niaximifit à Wdeis , ut nefciam an quis bodie centenis Imperialibut nudum eis

Wt a

Exemplar emere po(jt« Id quia privarovum non eft femptuum, prafertim nunc

Chertiga;

qaando cum astonà conflitamur ideb prudentifiam? fecevat quendam Optitnus

Wlde duf

& Celfiffimw Heros Dn. Ludovicus NU'irtember

qreus coe. quando id Wafiri.

Muftmog.

Gollegio à fe

*

li

u

J

SWnit Anze-

mtftpi;

seffor.

fundnra:

5

cu?w tu jai 2« ouapIusibusanui lus

F& - 23

?Wlim' f

[

(

i

'V'?ræfafi'o. ;

')'2. qw*

* Mf ,

"eéffor atidis, ma cum numerofa plurium ciufmodi librovum hebrasrum (cate-

t El

*65 t4ce0) fupellediile legavitdonum certé tàm fapienti Pyincipe dignifimum.

«'M/f;/;

Sufcipite igitur.à mequod Veflrum eit, ev fi quid aerratum fuit, beni-

iL

gno judicio corrigite, . Deprebendi enim inter velegendum , quandopost vefri-

Utf

geratum [eriptionu calorem, eanon ut propria , fed quaft aliena cenfui , aliqua

ineffe, qus fupplemento , pluratamen qua limá indigerent. Verbi gratia , qua

l d

pag.29.€7 3 2 de antiquitate Tavgum lonatha Vzielidis, conjeuraliter tantum

n

difputavi , ea ex Paulinoleco 2. Tim. 3. v. 8. fievi multó etiam probabiliora,

LUA

quando Apoffolue anneftum. C ambrefium Mofi veftitiffe commemorat , que

nari;ni-

AU

nomina Magorum Zgypti nu[iam in feripturis at in predicto Targum fuper

Exod.g.v. . expré[fa veperiuntsr, quaft omninii du adbuc ad R. Gamalie-

"O.

li pedes fedens; Pharifaifmtm di[Gevet , eoiosovegoe Q NarTis "Urrotoncov T

! (tff.

wvärgmwv C

Sierov, Gal.i.14.bunc celebrem lega Pavaphraftem legerit,

LTA

quine ab Arato quidem (» Epimenide abflinuit, AG.17.23. Tit. 1.12. Quod in

f

exemplarituo Dn. BEso fD E aliud agendo forte reperi,confideratione ul-

TA

steriori nonindignum., Vtinatm verb ea majori copiá proftarent ! nefcio an lu-

TT

deorum invidia, vel inofficiofitate Bibliopolarum aliud in peculium:comparare

hi,

bactens nequiverim? Pag.43.movi dubiui de Quing, legisinterpretib:Graci. Id

(

R.Afarias (indicantetmibi.Buxtorfio juniore)c:8 fui Meor-Enaijm de tribus,

filt,

Aquilá, Symmacho, & Theodotione:intelligit : non ebftente , quód V. numero

ii

füiffe memorantur, & ex velationis ovdine,ante L X X duorum tempora conti-

il

gilfe fufpicandum. Me ver illud precipue deterret , quod Ptolemao vertiffe

i fnt

—

Jéribuntur, ez fi femelboc preftitiffent , reliquorum fenum operam Rex non

fs

vequifiturus fuiffe videatur. - Pag. 49. ubi de Scribarum induftria & ornatt

TR

-Masóreth egi, non fatis intellexeram verba Elia Levita , donec fuperiori anno

i

viziffemingens illud & pretiofum exemplar Bibliorum ,quod Capuioquondam

p

A Divo Maximiliano 1. Rom. Imp.done acceptum, movtens patvie fue S. P. Q.

4

Phorcenfi legavevat,nuncvero lluflvifimu Marchio Badenfis, ct'c. pofiidet,at-

«que ante aliquot fecula, pro R. Abrabamo Ben- Mew,Aben-Ez.ra exaratnt

m

]?.W (

effe, Buxtorfius confultus, ex bác claufila *ND 3'W "- probabiliter fa-

hi

né collégit. Ibi in librorum veflibulis obfervavi notas Maforethicas minutiffi-

4l

Tl

enis literulis, non lineatim fed inflav picluve, tàm affabre con[iriptas , t emi-

nns iffpeclas leogum, ur(arum , boum, ovivin , ec imagities crediderim , nee

qym

artificii fraudem prisa fenferim, quatn octl's snembrana cominus admotis , in-

MGJN'

f

ii

dtuitw effem proxim.. Cuimigitur inboc ornatu tantopere prifcos Hebreorsum

librarios luxtriaffe cernerem , nonultra miratus [an , quod in ve alioquin ad

gutdt

faperflitionem u[g, diligentiffumd, quadam oiiferint,qua fciliver animalis icon

o

qüog"

Prafatio.

jj 1f

ston caperet'; unde prima depravationibus occafío data fuit. Pag. $2.-quod'

ifr D.

af

.d

Baal: Juctiafin' ex Michlol Kimchi citat ; id ineo quidem reperi fol. 156. a.

edit. Venet.ex-fide R. lacobi f. Eleaz.ar recitatum : fed' de Scvibà dubitat Elias

Sufcip!!

Levita , in fuu Schifre-Luchos od. Aign. 2. a. quoniam «licubi cum Alephr: .

ii a

aratini t

interutrumg, Lastd sow« denominatum vidit,cy in ipfo MichlolEdit.Con-

inejfä» qul ;

flantinop, vb n per Zeri. Cateraque ibid.ex Eliade quodam A&gyptioexem-

( :p0H

plarivetuleram inveni balenu in ipfo Maimonide Halach. Seph. Thor. cap..5:

fol.s6 . Sed Kimchi p. 226.a.Micblol,dicit Syracufis affervatum;quo R-lonab:

difputavi!

uando 4

Medakdeh ufus fuerit 5 cui Eliaa d. l.confentit. Pag. 65.. fabrefeci avcam Noa

n M

Parallelepipedam,cum tamen juxta 8a,vione Qoovlibus figura Prifmatis tri«

angularis ff debevet.. Affertionis mee fundamentum alias exponam. Sic et-.

ol pl

iuin ad SS.Trinunitatis my[lerium aptiu quadrarets fi quam fidem inter Chri--

' Iupedt:[!dn

flianos merentur be.Cabaliflica fpeculationes, Pag.82. Pinxi Siclum ex con-

mv

declura, t Nachamanidis verbali tantàm velatione, adbibitis Samaritanorum:

qi TU

eharatteribus aliundé-notis; c paulo aliter etiam fculpfi ex cadem, in differtas-

exempurit

steriort nl

tione de Nummis, Poflquamverotu Dn. L ANSY ex gazopbylacto tuo inntu-

merorum pen?nusifinatum antiquorutm, of endifli vesum-talem , e flovente

* dbmmir

«dhuc Samaria (probquam diu idefl vetro!) cufum ex avgento , non fufum,

Miduni u

quod periti facile difiernunt, aguovi bunc lapfum ; proinde à temetipfo (quo.

Mjrna|

imelius nemo potet) ad illum tam pretiofum Arcbetypum tuum corrigi velo..

AgiliySy

Pag.i21. Quademon[Iro[avana, A&gyptum veplente attigi , extant etiam in:

fiifrmm

Talm. l. Sanbedr. fol. 67. fac.b.. Dema, Docl. Fauflimagi apud plebem cele-

g p

bris legendam, quamp.u26. fiditiam , non fine aliorum authoritate flatui, funt-

firhunti

qui etiamnum veram credant; cum bis non contendam , fifortà parriam fuam

[

ftquifit

zanti pra]Hoiatovisorigine bonorari putaverint, dum fibi populavem dicunt: ut:

Masórtth

olimde Homeri civitate inter Gracos certatum fuit. - Siquatamdem plares in-

viifni

funt macules quacorpufculum boc deformant , abflergite illas fiatüm ut appa-

ADivo Ms

ruerint; judicii.veflri (pongia benevolt vecordati, quod in hoc [Ladis pro atate.

P/)on'enf |

adbuc decurram; ad inetam nondumpevvenerim. Quod etiam materias coba-

3 anto 4

ventes fepavaves C inepto fap? locodivideve coatlus fui,nonmibi fed chavta e&

tfe, Busjo

difpytationum anguflis limitibus imputate. Sic C quód textuum. verfiovibus

näm/!egir,

(inevitabiliterduriufculis )adcbcvelvas legentimoleflas parentbefes inferui,

togirate in Studioforum bujaliugus qvatiatid faBum effe; quibas oxtis inews

Wi terglis

libor defervit, ut nempe facilius conferrent, c» boc figno mouutiflatim aunofce-

Wl

ernt quod yerbum latinum cuinam Hebrao re(ponderet,vel quod explicaiionis :

"rlf[li fïm

€igo aliundé cffet fupplerim.

L tftm

Sed defino, d. iaeos cotatus vobis: comiendo.. Valete optime. Salutat:

Ü Mffor I"-m

0$

T

"

Dn. Buxtorfiw, mfcriüe,cammm)zis jquem uifi Bafilea, per ipfum quos;to--

7f'*fi0ncn1

li.

j

Prafatio.

bilitata,vicifftm bouorific? baheretyafficeret injuvia; ffet enim-indienum ag

gligere concives , quem tot pafiivn exteri celunt. Isibet ille ante omnia cotti -

A aC COptAm refutationem arcani libri Niz.zachon

» qttem Rev. d Dieniff.

Academie noflra Cancellarius , D. D. O

£

fj.

hander , bujus fFudi etiam promorov

tnagnut, &rc. benevole mibi concredideri

t: C inoperis fubfidium mifitalte-

um Nizzachbon R. Lipmanti,

memnbraná exaratium,quod exemplar Cl.quon«

dam Tvemellius, & 1ndeo utilis Ecclefie Dodor fatlue, fécum ex ttalia detulerit,

Denn? falvete D N.N. COMPATRES, certü confifi quüd

perperuo futurus fim

Q

"

Ampl. V y.

Mi

F05

bencficii ücmor,

& ad quzvis officia

hh

paratiff,,C r 1 ENS

Jfrs

'rïwü:

!

TIO.

JUTE

W. Schickardus

gptæ VEF(x)

Non. Marctiis. 624.

um d

eruti«

T

!

:Bem:'vq-ï :

l

to'vmven ninma

lu

jgri t

th Ha'ppei'ufchim-.j

g p

Fechiuis

Hoc

i.

gl

g at

m Niaud

Aamïvemel

EXA

peyà fih

prptti

INTERPRE

T-AXATO. ,

NVM HEBRAICARVM, IN

GENESLIN

UAS VEL ANTIQ'UISSIMI

bencht

PAJRAPHRASTÀ CHALDUEL &T DNKELOS

&ulqu

Praþ!ytw,

jonatban- Bén-Uziel, Eg BaAul-Thárgun-Herufchbahhni:

paratifï.

vel Critici Bibliorum Mafo

oretla : Vel Cabalifta; prafevtiin tadkob. Autbor Turfin:

€el Thalmudi[flet9 Bar-Nathmuns 22 Berefthie: Rabba : Sel Rablsst curms

N

prómss Ramban, Aben-Exra €9 Selorso Iavchi : &el najrdtu

quoque Indai [uper [acrum Contextum

edferunt.

UBI PIE PRISCORUM MEDITATIO-

NES

COMPROBANTUR ;

EMPHASES SINGULA-

E A

rum Vocum & Idiotifmi conjunctarum latius explicantur; Ineptz veró

.NMM

& nugaces]udæa&rorum expofitiones confutantur. Obiter etiam aliz

Verfiones, Grzca, Latinz,atque Vernacula noftra, partim exami -

nantur , partimà quorundam iniquis Cenfuris mo-

defté vindicantur.

INsTITUTUMIÀ

SACRZE LINGUJE

WILHELMO SCHICKARDO ,

apud Tubingen[es Profeffore, eg ibid. Comtub. Reclore.

uM

Bf?lefvc

Florentiffimis quibufdam Viris-Juvenibus, S. $. 'Theologiz Studiofis,.

quorum Nomina fingulis Exercitationibus prafcripta

unt..

T ubinge, T ypis foban- Alexandri Cellád.

4NNO-CM. DC. XXI.

28&.

oX p

-

B ma

«yni

4

yol

W

5 [j

p

.a.ä !

.m.aäo—

a

quan

mää

EU

^j)

QU

"m

s

irotdC ?E—. wwl ceuu du L

GACACL , LA GL t vt G. wl cats- uta €

E E

"HU

«QuL ceL tuL AC CQ uCIU MiUD CGAB UM Nb cáacu

"U0 m

901

MEMCT Weu UACND Cetu; (oucurb cuc uOuE, wia

.mue 0

VACT] UGOCMC)/4£4 Cb àru siuc Mu£cu AUW VE

w

ä

LCL C5« 8L Leu m r wuuiec nnmfg

UI

qpunf ^£ suouiyf quf

B E

ääm

aapanryy] ogoqr ur *enid g sofopr ^

"Vi

A

5 "W

GE

OEX

e

o

M

RU d

p

hs

RUR

x* od

XIIIIL

ZIICIITI

$$

m

(

AEIIIII!

m

t

:

$

$22772

j

AA

F.

sheihe Vi

s i r o lr iletodebdee d d

X

£

4

U YS

i

j

s

H

12

$

VA

,

&

W p

A:

9V.

i

&

-

X

las

RRR

z

a a

R RRE RR

b

—

! *Benevolo Ledlovi .

Q d

2

OsrQuaM SuPrRIORI ÁNNO Pmn x-

*

7

t

-

u

p

ter mearn vel Spem vel Meritum ad profcíffionem

e^

À

P

Hebrzam evectus fui ,officii meifore ratus fum, ut

J 22

A

juxta preclarum Ben-Syrz Nepotis Jeremiz mo-

d

æ,-/

lao«

3

i

z

nitum , lit. gim. t103N *pi ^s wnm3

A

( G7

9

(/

(5

os quod in mea forte cecidit , ilud. roderei : hoc cít, uc

2NM

nos efferre fol

us,ho-norifïcam quam nactus fumSpartam,pro meà

LE

-virili exornarem. Ingratum enim effetin Almam Matrem Acade-

Wty

miam,injurium in meritatot A ntecefforum,tüm veró przcipué con-

lw

tumeliofum in ptos manes D. Raüchlini Sueviz qu.o.ndam "Triumvi-

riab Hermolao Barbaro familiati fuo grzcà appellatione Capnionis

di&i,præcis& ante feculum, hoc eft, Anno Chr. 15 21. córporede-

eno

mortui, fed immortali famà adhuc & eternüm fuperttitis , àMa

o

Erafmo;ingeniosiA pothe()ïï inter Divos relati,& ipG quoqueCaífa-

n Maximil.L in deliciis habiti ; cujus vix abfque Enthufiafmo , nun-

quam fine ftimulo ad hafce literasrecordor ; fi committerem ut meà

.neg!igentiäpfimævæ linguz Studium , vel frigercthïc., ubi olim fub

tempusrenafcentium literarum unice floruit, vel culpá DecimiSuc-

cefforis primó omnium intercideret ibi ,unde per illum Heroa, pri-

mum ejus Reftauratorem, in univeríam pené Europam eft propa-

gatufn.

Itaque przter publicas Lectiones, ubi Multitudinis Major eft

habenda ratio , Exemplo czterarum Facultatum , privatos etiam Lu-

dos pro provectioribus aperui , in quibus prateritáà quidem hyeme

Hebraifmum , przfente veró Chaldaifnium & Rabbinifmum,

*ny? nY3pb pre tenuitate med doceo.. Verüm; quia non yivà tan-

tüm voce ptzíentibus, fed Scriptà quoque Abfentibus prodeffe de-

cetneque Linguas propter femetipfas,utcunque fuaves finz,fed pro-

que omnis opcella mea $. S.

ïpter Res illis defcriptas addifcimus, adeo

Av

'Theole-

BrEcHP»*NATH

2

ïïfgia.

[U»

"Theologiz defervit , ad quem ulteriorem fcopum vigilig mez colli.

mant:fecundum illud R. D. Kimchi in przfat, Michlol. nqs$ 330 N^

M&

Hpm

snhi poynz5 15 T^ "as pripm nonn "rày 0783

tlI"uQiWwss33 miàX03] enefconveniens , ut bomo fit flerilis pre nimio

mzp,

m

fiudio Grammatice : fed potius neceffe el ut occupetur inlege , praceptis t ex-

plicatianibiu. Nolui nec debui in Etymologicis minutiis perpetuó con-

ewgii

fenefcere, fed cum Bono, D & o. paulatim altius affurgere , & Beati

hi

"tlb

Hafenrefferi noftri, heu quam pii nuper Patris! graviffimo monito;

Vit.

Ingenioli vires in penitioribus Hebrzorum Scriptis, hacenus àne-

mine in Latinam verfis, experiri ; partim ut ex officio Difcipulis ceu

lijor

ij l.

pullis, cibumin os ingererem non crudum , fed quafi przmanfam;

artim ut bené de omuibus merendi ftudio, aliis quoque, fi qui forté

slto.

defiderant , Judeorum expofitiones, vulgó minus notas , proderem,

p

teh.

In qxiö Conatu,ejufdem Hafenrefferi judiciomihi Timidulo;necIn-

vidia hinc , neque Contemptusillinc; at mezmet confcientiz przía-

Cf«

ibl

gio , T'enuitas utrinque metuenda eft.. Non Invidia: qui falcem

meamin nullius meffem immitto, neq; Controverfiis, quas Chriftia-

idrog

ni cum Chriftianis , ubere prohdolor proventu habemus, ullibi me

Tif

t

immifceo. ; nifi Photinianorum fortaffis Blafphemiz , Judaicarum

nonabfimiles, aliud agenti & peraccidensinterveniant. Non popu-

h-

laris Contemptus;quem & materiz Dignitas &linguz Raritas,etiam

xvd

apud Imperitos, facilé vindicabunt, Sed meain hifce Tenuitas,& ha-

nPl'O-

&enus exigui temporis habita Exercitatio, quam & mecum domiag-

nte

nofco , & hic palàm foris profiteor. Certé nifi tardos in hoc ftudio

.Cot

profectus mcos folaretur mira vis Vfus & A ffiduitatis potentiaincre-

Bibli

dibilis, qua vel duros tandem excavat filices, jam dudumin pertina-

jut

cis vereque Improbi Laboris veftibulo animum defpondiffem, At

es (0f

fi nil nif: numeris fuisabfolutum & undiquaque perfe&um edere li-

1mcifus

cet , nemo quantumvis grandzvus , in Bibliopoleo apparere audebit:

aut fi ad Horatiani pracepti rigorem, omnia noftra in nonum ufque

Iudzosr

(

premenda fint angum,pigra nos anteSenectus occupabit , quàm iau-

dabile quippiam fcripferimus. Quoniam ergó femel incipiendum

i

eft, quzro non abs recum venerando fene Hillele; in Pirke Afothz

"

jit-

"NnON vv3y N5 tCON /inon jam , ecquaudo tandem ? Annon Fa-:

Ti

xicando manufque operi admovendo, Fabros fieri oportet? juxta

"

£itumillud Ariítotelis Ethic. 2.

iiCME

Porró illud mihi exorandus es Amice Le&or, ne vitio vertas,

:caAC 0

Dmn'lö

qIIO

-

HAPPERUSCHIM.

D

Tylog

mapta imul &inepta;gloffas & ragas,reli

gio«

mmt:fccün

quöd«tpx Judaica paff

&c. affero. Factum id eft occafionc facri con-

Íà cum füperítitiofis,

m p

textus,quemn fuá linguá fic partime

.

xplicant, partim depravant; &

Pv

inguamque

Docendi privife'gio,cuiid pto

jure Profeffionis mez , L

yii Gri

tuaHumanitate condonabis.

Nequeetim ipfemetomniaftatim ap-

fiarioni

tobo;quin imóct

affiora fubinde refuto. Multó

minus Judaifmum

fenekcett

:

emipare,vel clare

luci Evangelice Rabbinicasnubes obducere cogi-

Hofenre

to; tz235ws on 4bfit hoc à me Chri

fliano! qui cum Catholicá

nitatem

devotéveneror,& in exhibi-

xnge.n'wli

Eccletia fuperbenedictam "'Trinu

inein

tum,Meffiam pià fiduciá fpero.

Scdheceft mens mea; Authotita-

tem Authenticitextus,quantumin me eft, manutene

re: ad Majora

il

ftu&uofiüs le-

partim üt

Biblia, obftetricante BuxtorfioBafilez nuper renata ,

€

nda , ftudiofos manuduceres fimulque abaliquorum veritatisho-

ceiderm

j

n

Ttium pierÜgetovindo&to & cyclopico contemptu vindicare: Empha-

vitia h

fes origina]ium vocum ,quz fuüb verfionum involucris ceu corticela-

tent, enucleare : Idiotifmos facrzlinguz ,àgenio caterarum rermio-

$o 1

meaniin

tiffimos ; proindc nullo uno.a

dequato carum vocabulo explicabiles,

amplioribusverbis & circuitione utcun

que reprafentare: ludzaftros

niam

inmifce

fuomet gladio jugulare: Aliorum Interpretationesmodeftà & omni-

t00:bft

bus feculis concefsálibertateexaminare: Mafora ,minus quàm decet

vulgó notz,

ufüm monftrare : Cabalz Arcana ftudiofis prodere: ftre-

larisCo

Iterius & ad Chaldaifmum provehere: Tepidos vel

nuos paulatim u

apud lr

tantüm ad Hebraifmi Amorem i

nflammare: utrifque mecum pro-

flenus e

ficiendi anfam przbere. Quemin finem Formalia Rabbinorum ver-

nofco,

Jba; 6 libris non ubique proftantibus & majori arteàNob. & Con-

profed

fult. Vito Dn. D.Lanfio,&c. é locupletiffimá Illuftris Collegii Biblio-

dibil,

thecá, benevolé mihi communicatis fideliter exfcripta, & latiné ver-

tis verei

fa , femper adjecta funt. Summa; prodeffe,nec fruftra fruges con-

Íi nilnifi

fumere natum videri, Interim veró,fi qui—dde-xtri etiam Circumcifus

€tt, nem

dixerit, id &quoanimo admittere. Eft enim , né nefcias ,3nter Iudzos

àut fíad ]

etiá difcrimen. Veteresilli multa;fuo quodam more,parabolis occul-

premenda

tárunt;qua noflrates Iudxaftri,& vere J^ 33 Vmn 4cerum vini pto..

diblk (iujj

les.hoc eft, Majorum faorum diffimillimi & degeneres Filii,crafse di--

l »Quaro

judicant.Non igituré czco zelo infansipfe,quod ajunt,unà cum lava-

NI w

cri fordibus efteffundendus, fed 5yrb v'np Yo mue facrum éy pro-

phanum cantédiftinguendü, neq; tàm Q uis dicat , quàm Q uid dicatur

Jatdo m

aimmjllud.

attendendum, Quisenim fanz mentis dubitabit quicquam effeadeó

fciat prudens? Omnia

hnj

vile & abje&um ,e quo non aliquid boni eruere

A j

probate,

"BrcuH HAP

4.

N]

,Pröbatä,'monct Apoftolus , quod bonui eft tenete, -*Præjuäic'iü

m

ergo tuum , quod Iudzi prorfus.nil boniafferant , tam diufufpende,

donec reapfc verinus quid experiare, "O quoties Gallina granum in

medio reperitfimeto ! Quandoque eftHolitor verba opportunalo -

cutus , ait latinorum 'Horatius; & in Capit. patr. cap. a. nofter Ben..

Ázi v q31 535 yosnmn 5wn t—o"N 535 q3 * UW

i.

T—po 5 ywvo 037 15 ywst mpu od jND LLÁN 4v

]i uïu.

Non contemneulium bominem ,uec hyperbohce extenuaullam rem.Nemo enim

TAT

& ,cii non fft Hora fta, e mibit quod non reperiat locum fuum. Yoidem Ben-

p

Zoma t—9*"N 55n "ni*3 t-25n YrN Ecqub ef Sapieni,? qui

éifcit àquovis bomine. 1em Ribbilofe Babylonius : 1:»-33133.173;-30;1.—.'&&

v 3»*5N jo" ]u* N^n w qpip v^oa v* mo3 NON

032 YN — Neconfideres Cautharum, fed ià quod.intus e$t ; poteftenim e- mo-

vus Canfbarus veteri vino repletws effe:. & vetus vel novo carere, . Sed pre-

aridefino,& rem ipfam t5j t—39103 aggredior. TuboneLe-

&or fave czptis, ut ftrenue continuari poffint , & -da.crefcendi co-

piam,atque Vale.

Dzum Hillehis.

tb

d

]vU1!

DANTI 2n3704 C052 53275

in2n ]

p CU5

( Carnes

2

]

r Vermes

uf

T

Multiplicansq PiVitiäs

»multiplicat4 Curas

LA cademiasJ

LSapicntia-m.

d

Rzbbi Meir.

jrri-

b*&n 53 153 m sv mv mna

y

piyippya yno ww

il foh

inuc Negotia ut yaccs Legi : Eftod;

Humili Spirituerga omnes.

aphisa*

Hunc

þroïum

»rs P £a

Au*mw

$.

gbatc ,f

EDSCIAMLIEX4dBSP II

e otuüm )

INTERPRETATIONUM

PRZEMIS-

oncc rep

f funt genralia quadam

qedio tepf

cuLUSa*At

POR OO E*E GC OMEN K

hni VN

De»

nl

r. Textu Hebrzo 2; Thargumim feu Paraphrafibus Chal-

ïwmonm

dais. 3. Verfione Grzcá. 4; Maforz Authoribus,Methodo & ufu

f

$. Cabalz fpeciebus. . Perufchïm five Commentariis Rabinorum.

Toma

«0039» «0030» 4200 9054 -06'50 *969p 006 *056e» 050 06'80»

PT

g i

N

d

DISPUTATIO

vu Caithá

&nédin

PRIMA

&or hw

le,*t

Halrmdæ Menfé Martio 4nno 16 21..

RESPONDENTE

M.JOHANNE SCHMIDT, BU.DISSI-

no; Lufato:

AGIT D E

Texthebmcz (0). Autboritate i interna: apud 1udeos , (2) . Prafet-

tim veteres. (3). Mofen omnibus Prophetis antefeeentes.. (4). de iiius extevno

fupesflitiofoque bonore.. (5), Invida-occultatione. (6) Partitione

X

j:

T Iw Novo TrEesrA4MENTO:/ GR X€-

f..f

AE

M

v.

d

cus,fic in veceri Hebraicus T extus-eft ori-

' ginalis & &uthenticus, ad quem in contro-

verfis locis tutiffimé recarricur, & cui foli:

E2

! ID«

plus quam omnibus aliarum linguarüm. Apographis,

adeoque totis Interpretationum plau&rls credicur. Hunc

tantum Thefaurum, 4 /ecfzoge NopD & 4 mumero librorum

nv

BrEchHINATH

6

d.

Átgy

eyxc amoy dictum, nos Chriftiani , (ingulari Dei Opr.

lil

Max. providentià b"cnc"Hcio(juc, àJudeis, quancumlibec

inviris acceprum habemüs; quos inde Auguftirius meri-

us

!l

tó Capfariosnoftrós yocat ( füper Pfal. 4 1.) qui Scudenti-

bus nobis'Codices portent.

De facró ifthoc Depofito,

d

Judzorum non omnes Idem fentiunt.. Impudentiores

hm

u

«'ii-iorum,,q-ualcs funt Novitii feré & Noftraces Apellz pri-

b

fting gentis Feces potius quàm pofteriras, agnofcunc'Au-

JTUTs

thoritatem ejus Canonicam; at negancSufficientiam. Pu-

Gl

s

rantes pleraque illa quz 2230 n /i feripta, hoc eft,

Bibliis definr, fupplenda eíle 32 by3t 2130 & egeoralo, in

QUI6«

T halmud relatà. llade nataett Blafphliema illa compara-

M

*io,quz legiturin Maffichta Sopherim cap.15. Flalacha. 7.

t

i

*N qYTUMpS mobnm qv5 nüsnm D5 wUppn moub3

m

"Uy UY DYp 3587N0 ]^ No3 bN^N1 D s55 n p5 SoN

Ac1US

N^3 5N N1 rv No21 NDD N53 5N"N. ]5 - Jb »»?snn

T

Avnon Seonilis e$s1 Textus Biblicus Aquis, &y Mifchbna vino eg

Dei

