rum bonorabilem g bonum, gnarum lingua uoffrefancis.( pau-

f)ï/f/tf//;/.

7197

cisinterpoficis) Eccecum-flupore- admiratus [um Cantbarum.

yitultm

ejus,Es Zmvenieum plenum veteris ( feu generofiffimi vini. locu-

trim

Ho figurata, Tudeis frequens , petita: ex Apopbtegmate Rib.Tofe

ib d

Babylonii capit.4. patr.) nequetamen annunciata erat mibi vel.

wiritun.

Medietas [apientis eg eruditionas zpftus. (ex 1. Reg.10.9.7:) ac

udlttith

plurimibauriunt aquas legts ejus ( Metapb. ex Efa. Y2. v.3.) est

pl

enzm Conctomator optimus gentz [ua , preco e/fgzm.r £5 znterpres.

tnim d

amunus.. atquein peritate diguiffimus de quo populares fui glo-

rienturs quemadmodum mos pradicamus de Magiflro. noffro:

asquy

vlz d

Mofche-ben- Majemon :.à Mofe ( filio Amram) ad Mofen (F. Mai-

9H0A) ton furrexit frcut-Mofes ; ita 2li dicant de ipfo: à Paulo-

g ml

m

QLarfeuff) ad Paulum ( Ifmenfem) mon furrexit ficut Paulus ( Fa-

giu-.) Is in hoc genere fcriptorum diligentiffime verfa-

fgpicnzi-

gmfFch'

tus, inter glumas & triticum prudenter difcernere norat;:

unde judicium ejus meritó magni facimus. Ità ergó in-

ia

iif

quicin przfat. Exegef. 4. capp. Gen.. Ut Z gog tantim de--

à

]mNh

Ffpere , fed planà Impii effe viderentur, quà nibil n bebraorum

51

-

Keriptis rejiciendum, [cd ommia amplectenda contenderent , quod

wm 1it

plane.

quä "

aT5

HAPPERUSCHIM.

j mWf"WW

plané apud illos ipfos b miferos Tudaos non minima catfa est

il

077100( inw"

deploranda ipforum cacitatis, e$c. It quoque temeré eg impra-

visz l

fir tih

denter mibidllfacerewidentur,qui bebraorum commentariadn

univer[um exibilauda eg explodenda judivant : cum boc aufim

m

affirmare , neminem fime illorum leclione g adminiculo ad [oli-

gemipique

das bebraice lingua cognitioncm unquam perventurum ». Po-

o fueniiter

Ítea: Szexpracipuis bebraorum commentaritt, unum quoddasa

iofidelis fii

feret, vejeclis dudaicismanits atquecavillis,es vefervatius qua alz-

w p

eujuspenftatque momentieffent., futurum effet , ut plures ad s.

comwv 2

Lzngua fludium animum applicarent,nec facil S. Lingua, quod

aliàs formidandum , iterüm concideret , penitufgue interiret.

nevat: of

ymy N*

Ec in claufulàComment. R. D. Kimch. in ro. Píal. pr.àfe

verforum. et/f bebraiifficommentatores Chriflum qui S. Scri-

ww n

TOU

ptura unicus fcopus esl , pardm velnibil attingant , imófape ex

inpretac p

profeffo impugnent , tamen non propterea illorum fcripta plaue

sumduntrdl

explodenda,atqueomninó à medio tollenda, ut quidam [atis flul-

csinterpoli

12 e$ in[ané clamttant ,arbitror. Cum interim vel extra Chri-

qiuginma

Jüum multa babeant , qua[acra V. T. oracula legentibus ,smultum

tinfpuratay j

Prodeä) ])Wmt. Inprimts illoruma le&lio, quà S. Scripturam 'yg

Bibynii pi

buon T1//ve Sbvop3 44 symops. ut spfHoquuntur, boc esl,

ad literalem ,grammaticum atque bifloricum fenfumtratlant.

Mulietus fapie

Tater quos facilà Princeps esl R. Dav. Kumcbi ; quiquod literam,

pluribanri

n Concton

quod bifforiam,qued deniqueidiomata vocum attinet, plus lucis

ac utilitatis affert ,quam multorum aliorum fcriptorum etiam

AH diai

Hehur ; qua

Chriflianorum leclio. abftt Invidia diclo. hactenusquoque

Cenfura Fagii: qui Fabii Pictorisilliusapud Liv.l.r. dec.r.

Mofebe-ley.)

me nomine fuo commodé admonet ; Linguas, artes &

ID t f

fcientiastum demüm Felices fore putantis, quando foli

Tarfenf d

Artifices de ipfis fint judicaturi. hinceftquód fapientif-

D) Toin h

fimus Hillel, Jerofolymitane quondam Academiz Re-

"uinter pfur

&or, difcipulosfuosabejufmodi temeritate judicandifi-

Wc Jüdiciur

deliter hifce verbis dehortatus effe legitur. : JoNn

WUitprefr

"pn5 y*nv 79 Tn nN 19 'n; 4010 t—9 39 10xy1

! Pf pl

777 ujgue Ad dicha portis 1ud;

"T "iifimaf

qua[o ,ne nimium fidas ;z'äz' zfj

quefo-

BECHINATH.

li4-

Eqï*unruy,

quafo-toli judicareproximum tuum , donec pertigeris ad locum

:Xphlcanr,.

ejus- Ctu enim Jf bie fév, inquit ille apud Comicum , longé aliter

! COl][ex.

Utb

fentias.) Non equidemimus inficias,inefle Rabbinorum

libris multa quoque ftulta, ridicula; fuperftitiofa. Id

'mOfïïcio,

quod etiam ipfe cordatiffimusillorum R. Mofche B.Mai-

T ture

ron agnovit; inepiftolà quádam ad Judcos Marfilien-

fes; pauló poft exord.itàfcribens: 335.421 ?3^ v n

t m

e15231/ —)980 *n5N D'usun Ywán aso ymb5 n osx

1 ADtem .

fino3 m 55 vaN / 00502 N5 Eac3 m OuUON

ljl

eby; / nioin3 nio5n 03 Ca»2233 amNo m 025 nmv

lor.

erqn3 mosns mv 3350 « D35123 n3n nao 35 »y

Tüittere,

t—m65 DoiN NON / 530 18 / ü'nyrt 2 03 myioo av

N

$i N'n11/ 035 pvmis 'ü8v 037 N - NTP 11 0178 Ov

&5rin3 535 by nbys/ E 503 5NZD*v s 520/ 51

iparefie

hfnaiil

Spoyri3 ON / Dj

p "501 151 DN 15: 731 / n'N L5

77772

T-nmwai um uN Fatuns credit ommia: Proiudé nece[fe

babemus [cire,quód dudum conspo[uerint ftolidi(quidam Autbo-

üreiqui

u

yes) vel millelibros , totidem viri, magnà aunis non verà [a-

Nabbinis

pienti , perdiderint omnem ataterm fuam im Hudio illorum volu-

xopertà

guinum , avbitrati quàd ejufmodiranitates ffat [Gientia [umma,

dorvetat)

& per[uaft quöd ipfemet fint Sapientes maximi , ideó quia cogno-

verint artes iflas. Hoc ipfum e$l im quo alerrant plurimi de

ptiddtoo-

nl

suundo, isnà ferà omnes, exceptis tantim bominibus quibu[dam

ándividuis fuperflitibus , quos Deus evocavit. boc e$ quod ego

aw

notutm facio volis. bic efl Morbusillemagnus , quod omnia pro-

u

suifeué, quetunque reperiunt in eju[modi codicibus , exiflimant

flatim vera effe , prafertim f ibra ffnt vetufliores , aut fl exercue-

, p

um

vint feplurimiin ilis. quidàJudao verius dici potuiffet in

nugacesquofdam popularium fuorumlibros; quales fe-

M WW'

ré funt Medrafchim , Medrafchim inquam, quos femperà

] Ufmm

; ochiO

perufchim diftin&os effe volo. nam ingens cft inter am-

bosdifferentia. Illilongiusevagantur, lectorem fabulo-

foritàte

fisnarrationibusdemulcent, ut fc. cedium tàm diuturni

)[um k'

exiliileviusferar,imó crebró quoque in noftram religio-

neimn

[ Q*

HaPPERUüUSCHIM.

m

udlt.

315

nem invehuntur: hi veró rextum preffius fequuntur,

(t ul

fingula verba excutiunt , lingue idiotifmos explicant,

ui) o

k

jarallelas phrafes adducunt; perillas genuinum contex-

jris tU

cus fenfum eliciunt, fzpé miulca nulli Chriftianorum ob-

uod thäm 1

fervata monent, adeóque bonorum Interpretum officio,

j

inon agnO

& d $

m funguntur; parcius extrà vagantur, Occur-

fés 93*11

9p

rentes Agsaddós plerunqueamputant;nec nifi raróexpos

« c

fitionesnoftras impugnant. Non igitur oportet omnia

pR

promifcué vel arripere vel repudiare , nec infantem.s

ey/ hn

junt,unàcum lavacri fordibus effandere, fed judi-

-quod a

« n o

ciuma

dhibere , bona & utilia ab iniquis hifce poffeffori-

Em

busrepetere, prava veró ad ipforü Synagogas remittere;

Y

AUW

snys üN "]oos U tioxy5 15 59 s5 N'n s* pn ouyn

at

AwQiN. Ideooculos ( ereator trobis locavit) ii 4nteririparte (fa-

ciei, ut ills cermamus. inquit idezm Maimonides , Jfub fenem illzus

s

M

epiftala) nec'verà in occipite. pro/mde nunquam aljiciat Lomor4-

dudenufei

tionem (judicandi facultatem) À fe retrorfum. Svulcus eft qui

su)admi

uno admiffo, omnia ftatim recipienda effe opinatur; &

jitti t

injuriam mihi facit, qui, quód aliqua dextréà Rabbinis

f ,a

dicta, ulnisambabusamplectenda effe ftatuo, propterea

etiam illorü crepidas (nam crepitus dicere pudor vetat)

6pl

Aufiht dl

adoraremiecredit. mernor fumn propriz illorum admio-

nitionisin Pirck. Af. cap.2. ; psp3n 5w 1N 7333 n0nnió

natidhs ii

"m M

indnidii

n* pyA/bysu 5503 1n2*030- r5 Now 1n?nin

Av nosns -mwwn'n/j—,py nu«py Calefacias te ad ignem [a*

hilififacio

pieutum (inquit R.E liezer)

edcave À »Rü N18 ipforumneforté

MC at

Fatim y7]

adurarts. esb enima mor[to ipforii quaff. paor[uscoulpecula, & pun«

éuraispforum ,quafi aculeus Scorpi? ; eg balitus ipforum quaf ft-

Hiti nf

bilus prafferis (igniti ferpentzs , qui venenato afflatu fuo bomi-

iülgaces qui

siem inflammat.) Echac de fcriptis Rabbinicis; in gratiami

I funtMa/,

hujus L. ftudioforum monuiffe, omninó & ex officio

hnfrlindi

meoneceffarium effe duxi ; i& forté Forfteri auchoricate

Q differen

abufi , auc cujufquam prejudicio fafcinati;abillorum le-

lifáttation

étione diutidsabftrabherencur.

Siilevine£

Po3

II Q—llæ-.

BrcuiNATH-

16

f

?. Sedquszriturjam non immetitó, undó autem

*tot Fabulae & Mendaciorum monftrain hebreorum li-

Nyios

'bros irrepferint? adeó ut Thalmudice £itgenda in pro-

M d.

erbium inter nos abierint, & fcripra Judzorum hujus

tht

vanitatis nomine apud cunctas feré gentes peffime au-

r(Dflu)abi,

Jdiant? nefcio quid hicalii fentiant, dicam veró ingenué,

quid mihi ex aliquali ipforum le&ione videatur. Non

H fu.

.

verifimile eft veteres illos, qui per omnem etatem in

loii t

fcripturis enutriti fuére, & alioquin multa fana fobria

M. liil

Atli, T

preclaraQue fcripferunt, àfemetipfis adeó defciviffe , uc

ex folàmentuendilibidinecalia confinxerint, velabaliis

hemum

conficta , fecandum literalem fenfum femper accepe-

tütitem.

rint. Quis enim nifi fcurraficin referiàluderet? quis ni-

NVE

fi emotze mentis ejufmodi narratiunculis affenciretur?

(( mphtti

dentilM.

oportet igitur aliud quippiam fubefle, & tancis Abfurdi-

tatibus occafionem prebuiffe. Hofceerrorum rowTEs

egitütz

dumobiterinquiro,reperio precipué Denos. quorum

Yyl v

4j| Primus cít Craíla & literalis Propheticorum oracu-

Aborittt-

lorum interpretatio. finxeruntenim fibihancregulam,

jj

*Dyo5 "T NYY NüpD Y "ullus textus elabitur manus [ue

Ffutm n

Nuditatis, hoceft, eciamfi Allegoricé quid aliud fignifi-

jftui] t

et,nunquam tamen propterealiceralis fenfus planétol-

Í pulwmz,

litur. Itaque figuratiffimas quoqueProphetarum fimi-

7 grm/fr

litudines , xazz z av intelligunt, & ex hác officiná tot

d

fabulofa miracula cudunt. Verbi gratia, quod Efa. 7.

n

'Y.20. dicitur ; Iz zl2 dieradet Dominus Nowacula condutlitia,

iümdp

per transflpiales per Regem Affur,caput es pilos pedum;es etiam

| mifää 10

jarba alfametur : non quidem negant Myfticum huicdi-

€to fübeffe fenfum , fed camen nec Literalem prorfuso-

usnt-

npreti

ciofum effe putant aut fruftraneum. proinde introdu-

m Mirae.

cunc Deum ut aliquem Barbitonforem, qui r;gi Aflyrie

:ij. fm*'

cefariem abraferit, & hoc fchemate docuerit, quomo-

N

do fübjugatos à fe populos tra&are debeat. Fabula h&c

prolixius excac in 1halm. tr. Sanhedrin, cap. Kol-Iífrael

qp n

& ob-

i

[

H7

HArPPERUSCIM

, Sedi

& obfignatur pag. 96. fac.a. ixox ab inic. hifce formalt-

thabüïæ

bus verbis: p ( proculdubio vitiosé pro 3535*) *3n*v

bros irre

pct

i. / N*2 *DNN. o r55 NT qmw NnNnr 9. / Nn'oeon

«erbiom 1

biN / mgpt2 NT 0183 55nN m5 n53 Npo v - TO SYmPNT

vinicatis D

"T:0n jprtDN D3i n211

j imvopm ob ia 68 dede-

runt (Angeli) ipft ( Sannac

beribo) forpicem.. donec verà redie-

dianc? neie

gid m

zatyobtenebratum fuit (nox jam ingruerat) dixit ipft ( Deus) abi

verifirmile

affer lucernam;abjit eg attulit lucernatn y dum itaque infuffla-

feripturist

vet in ipfam, Jfufpen[a- barebat (exilien-) flamma in barbá ejus..

redaraqu

abjit (ergà Deus & ) totoudit caput atque barbas cjus.. Ecceid.

es quod fcriptum ( Efa.7.'v.20- ) etiam Baxba con(umetur.. EC.

ex folimen

.CODf:xaa ,K

quia hanc tàm vilem operam Deotribuere blafphemum.

videri poterat, excufant hujusnarrationis abfurditatem:

sint. Quis

f emot !

ipfimet,fübfinem pag.praced. wapn N5* saN "a 0v

AYEAND WreN Nc ass cir Rabi Afbu , mifitextus ( propheti-

poner i

tatibus oc.

€us exprefte) [eripfilfet , mon polfibile (aut fas fuiffet ) dicere z:/lud.,

dumobiter

Aliud exemplum. in ejufdcm Efaiz cap.41. v. z. legitur:.

t55nr/ n vaso jm / sox05 n* / 0s mro wyn n

( Primus «

lorum inter

ThUD " w»3ocanasys psecnm Quis excitaudt aborien-

ze juftittam ? ( abffeatlum pra comcreto , 1d e$0 , bominem jufitfft-

AoYo "!

HIUTA ) voca vt euma (bic eg deincaps ia bebr aifemo fuut futura pro:

Nudiiatis,

prateritis ) ad pedem fuum 2 ( utfecum ivet inflar pediffequi ) de-

:ccr,nunqu;

dit coram ipfo.gentes? & reges [ubjecit. ?' dedat ficut puluerem.

l

;

(Tbaluud leget per Betb *myz 22 puluere, quomodo etiá graci per-

ltur. Itaqt

litudines, ;

&c reddiderunt) gladzum ejus ? ficut flipulam impullam arcum:

fabulofi m

ejus $. ( Hebraice pulchra e$d Agnomznatio inter wp ,Ef 1m?)-3

Y.0 dicitu

Hac verba procul.dubio de Patr. Abrahami exitu & pu-.

ftritransfhy

gná, cum 4. Regibus orientis Gen. 14. v.15. com mifsà lo-

larla al/in,

quuntur. nam Chaldzus Paraphraftes difertáejus nomi-.

o fübeff:

nis mentione id docet, & etiam noftrorum interpretum.:

plerique aftipulantur.. fed audi quefo,quodnam Mira-

dofum ell:

cuchUmu

culum Judei hinc extruant. Ibid. p.108. fac. b. circ. fin..

?-'-!."'79 VNCS3/3ryU5 Na3 E2 30N £ 5NTo 3 0 221 30NC

ftiem ab

Ofl?biugaco

H'an mnws n 35NÁ- ay a pn /33: n miro *2

;

/'annawb

Buser,

*BEcHrNATn

u$

lä UfUB j

/55$ /^33 0 Wt / Niby Yv m m mamss/ as

^9V « m recenfet Raf Channafilius Livai, dixiffe Semum

-Mürim.

magnum (Neacbi filiumy qui Abrabamo post pralium dllud pa-

nem t$ vinumobtuliffe, afque v.Y8. Malchi zedek denominatus

OPON

LU

e[fe creditur : cum etiam litere vyw per Cabalam in v—yr 158

fimï) wm

refolubiles ffmt) ad Eleazarum ( Abrabami libertumypugna fa-

cium) quando veuicbant [uper vos Reges orientis eg occidentis,

fiigg

d Ed

vos quidnam egiffis? vefponditei: adduxit D & us Opt. Max.

iedos s

Abrabamum.é collacavit ipfum À dextr: fuis, e9 accidit : proji-

ciebamus nos pulverem , fiebant G 1. & DY15 flipulas e6 fiebant

P Cclk

nb

SAGITT , t4c. Cum enim trecentos cancüm & octo-

decim vernaculos ad pugnam armaffe conftet; non vi-

PENNA

dent quomodoabíqueinfigniquodam miraculo,exigus

1100 ho

Itf Dinyi

manu tàm validasquatuorregum copiasfuderit. itaque

ad hunc Efaie locum confugiunt, & é pulvere Gladios,

4j0il)

& ftipulis Tela huic imbelli curbz fabricantur. j II.

u) u

Ízpé propriorum nominum Ecymologias venantur.,

/ t ge-

quas nunquam putant inanes, & inde perfonis ejufmodi

IQf CX

qualitatesautres geftas attribuunt, quecum nominibus

m

conveniant. vv. g. quod .rebellionis ille aucthor Korah,

"N UYU

capite.Ca/vus fuerit, & parentibus fuis Jeztes beletárits

um

id cap. ulr. Sagth. pag. 109. fac. z.circ. f. nonaliunde pro-

d.

bant,quàm quod Num.1é. v.1. ubi genealogia ejus nomi-

du

natim recenfecur, Kehati nepos efle.dicicur. Kehat au-

"d

temá radice j35 deducuntquaz debilitari;aucfi de den-

)

tibus fermo eft obfítupefcere; fi deferro, obtundi, hebe-

tari; fi deliquidis,acefcere fignificat. ipfum veró Korah

al

àRad. nqp quz pilosevellere, glabrare,frigufvéinduce-

nl

re fonat.

T.

lurima ipforum dogmata, illifQue

if

fuperftrudte fabellz,originemfuam éCabalácrahunc, in.

annnes

uo nugandi artificio, quo quifque eft monftrofior, eó

n'busfh'

ipfis habecur doGior. v. g. quód Judzus diebus fabbathi-

nis duplicem poffideat Animam, probant ex Exod.25.

v12. fex dielus facies opera tua» die autetm feptimo ceffalis, ut

yia

requiefcat

T9

HaPPERUSCHIM.

m

vegniefcat bos t9

Affntus tuuó. 9v &t animetur félius ancille

W M

wl

tue 6 peregrinus.. qua v

ox Bis in eadem materia ufurpa-^

(:Ng;zcl

tur, & Exod. 32. v. penu

]. ubi deDeiquiete fermo eft re-

,,;,;gnum

!

" st

etitur. ibi annotat celebrisille n;ugivcndus B. Thurim.

[ gcreditüï: t

t—NU mus3 imnvw/ ov n o vb iav Syaum Ov

naya (werba textus ) e$. die [eptimo quievit atque Animatus

sls f

qiym) um

esi ( per illam fpeciema Cabala que) Sopbe-tbefot (dicitur , ualet

idem quad Schetim, bocesi) dua: uód bineanima ftnt bomini

gl

Alrabamith

die feriato. SKeime, bich Cbunbichbuch. Sic quód Ecclefia

nunquam ad pauciores quàm.triginta fex Eledtos re-

cidumu n

dacta fuerit , probat R. Abbai magiftraliter, cap. Chelek.

$AGITT Áy.

decim vecma

pag. 97. fac. b. poft med.ex Eíaiá: vnbno wo5p mnb NS

«5sn 03 N "N2 N11 553 1332:0 "N "h3pro1 ptts Nmut

dentquorto

wUn3a 3535 (ad werbuam) non minuit

s m

Av opmua vmonoN

Mundus pra triginta

fex fufhis , qui fuféipiant faciem Divini-

ad hunc H

tatts ,eliam im omni generatione- ficut dicitur ( Efa.30. Y.18-)

& flipuli T

beati omnes qui expetlant eum (ratio confequentia quia) vvox

Ágpé propri

qo per gematriam 36- facit. En fubrile invencum! ut ge-

quas nunqua

ftiunt pueri reperientes Midam in fabà! adhuc unum, ex

qualiatesant

eod. c. p.1oo-f.a. circ. fin. p p 55) 3n*» 'm"ph —

Conveniant.

ümnmmus vs ass oonaso N3o- nyn'ny oy mso wibu

Capite Calon

p mOUDy) NO nón NYYoO93 v* - NbnN fhterum e uf

id cap. ult.

Deus Opt. Max. det unicuique ju[fo trecentos e$ decem Mundos-

bantquám.

quia ditium (prov.8. v.21.) ut bereditare faciam diligentes me

Tàtifn recen

] &scu (7. e- Ez5, Zzliquid &6 thefauros eorum impleam (rationt

temáradice

quaris meticulofe Chrifliane ? eam Cabalifla babent inpromptu)

IV. non dubium

tibus (ermo

W0X w« per gematriam 3X0- conficit.

eft, quin multa quoq; hauferint é vivà Traditione Majo-

ïafiiüdchq

rum fuorum, quibusomninó plures rerum in patrià fuá

iRad.n -J 1

t€ fonat,

geftarum circumftantias,quàm nobis, notas fuiffe opor-

tet. Verüm quod Virgilius de famá fcicé dixit, eam vires

iperítrade

T0 bogandi

acquirere eundo;id ego de hifceA vitis narrationibus fta-

tuo; quó crebrius exunoorein aliud cransfufz fuerint,

Wihaberne

nfibus

titdnlicers

có minus finceras manfiffe. ucenim hybernisme

Q.

Niyeca

ngx dielu

BECHINATH

I20

lil

Nivea maffa, per plateasà colludentibus puerulis provo-

n allgc[-

P ?Ldicerc

luta , hácipsá rocatione fübitó maxima fumit incremen-

ta;ficifte Traditiones,à parentibus accepta & ad filios

"n itino.

A fer

propagate, pertot nepotum continué fibi füuccedencium

additiunculas multiplicate, in immenfum excrevére:

Wtb ero,

adeó ut v. g. Ogi Regis Bafan ftatura , per fe fatis procera,

At w

hifce geometris vel Babylonicam turrim exfuperet. non

;' i&'lüuem

nego vaftiffimi corporisfuiffe Gigantem: id enim é fer-

Lf

rea ipfius fpondáfacilé eftimatur, dequà Deur.3. v.1t. /o«

"nsformy.

Jus Og remanferat ex veliquits Repbaim. ecce leclus ejusfrreus,

D nan,

32 Rabbatbfiliorum Ammen (affermatus etiamnum vifftur! ) ua-

ldetür ex

vem cubitorum longitudo ejus , E& quatuor cubitorum latitudo,

wbicolle,

juxta ulnam bominis (Tbarg.Onk.Regts.) undeapparet quód

d Mnatt-

Viris Quatuor fibi mutuó impofitis non fuerit humilior,

tchi, Jitere

& confequenter ( factá multiplicatione quadrará) vix cot

Dtiretíus,

panni quor aliàs fedecim homines ufurparent, ipfi ve-

YN ynty

ftiendo fuffecerint; adeóq; (docenteid cubicà

4 line

NT

computatione) totius corporis mole, & car-

n icl

ïï&' faperficies

nis offium nervorum venarumque pondere,

6'-4- corpue,

Z

Sexaginta quatuor vulgares períonas ada-

i. d-

quárit. Et hec menfüra Mathemartice fuperfundamen-

yn rl

tum textus extructa, fatis benéfehabet. AcJudeorum

rama-

calculus hicimmane quantum addit. ficenim B. Thurim

fam Anii

ad predi&t, textumannotat: 3543 30N NT NT ho o

gopl

ON 3 NTIO 1353p2 550 /15N£ ao2 3551 o

isiptnm

Mofe.s qui (altus)erat bis fenos cubitosfubfilist decem cubitos (te-

xens) avma bellica yo-ulmas longaseg tamen) percuffit eum Cfal-

i

T

tern ) in talo ,quieg ipfe erat totidem cubitorum. quod idem

n

quoq; Talm.lib.Berachot cap.ult. harozh prolixiusnar-

n

10 | 4lrus

42

ratur. Id fiverum effet;affürgeret fta-

10 | arza

r

tura ejus ad joo. cubitos. nam talus

u1

æzä

10 Lfaltus 4

2

kriop

L | -Mofes '5*2)"4

*

——

hominis, ex communi ftatnariorum

fententiá femipedem altuseít, & ipfe

j moo0

[ L , L flatura

:dgraf&.

homofex integros: duodecies autem

42.Íum-

ho

*

-

T2I

HaAPPERUSCHIM.

N

egmäfav*P'

psü-f

42. fummatim 5o4.conficiunc, utinterim decubicácor-

fit

yhici

Tr

pulentià nil.dicam. Infanam hanc hyperbolem auget

u fcte

amplius Abba Schaul in Thalm.cr. Nidda cap. ?. dicere

;opagatæxP'

non veritus, quod aliquando offeam ejustibiam in itine-

,jdiciunca

re offendens,in eá ultratria milliaria peregrinacusfuerir.

audirum admiffi rifum teneatis amici! non video quo-

slb ut v

hifce geome

modo fpiffa hec additamenta toties conduplicata pal-

neso valti ]

liare poffint, nifi forté texcui vim inferre & dictionem

renipfiasl

wy que ipfis Cuzz; quoque fignificat, ad Ogi Infantiam

ju Qp m

referre,aut voces mpw Cabalifticé in m transforma-

revelint. Lubenshic pretereo ingentem illam Ranam,

iaf

eum abitirit

cap.8. Bafe-Bathre defcriptam; qua mihi videtur ex

malé intelleGoilloloco Exod.8. v.2. enata effe, ubi colle-

st lum

Vi Quam

&ive in fingulari numero dicitur; t$ afcezdebat Ranatege-

batd, terram JEgypti: quem texcum R. Sal. Jarchi, literz

&confequ

abíurditatem metuens, nectamen à fuis diffentire aufus,

panni quot

ancipitianimoficexplicat: 4*95 «« / m nnN yTmbx

4 li

rytoo o vb - N0 1 293 ? nmo Nem nms

äf'?""'"" ti

:owhm v2 N"mp Oymsun n Rana tantüm unica

ü-niyw.

o (ab imitro) fed percutiebatur ea (deinceps, ftc demum ) difft-

M

liebat intota Examina: g bac e$i Myflica explicatio. Sed ftm-

quárit, Eth

p/zfcz'or,a'z'cere,qaöd.capiq/gfimum-pm ventum ranarum(per Sya-

tUtf COXEUS (

tbefin) expre[ferit numero fengulari.. V. Hifce prememo-

cilcalus hic;

ratis errandi occafionibus, videtur quintó etiam Ambi-

o pecu-

alpredid t

tio acceffifle , morbus hujus populi temperamenr:

VN YOg N

liariter familiaris, quo languebant cumprimis ipforum

!

Mjer qui (aly

Scribe & DoGores, qui omrüconatu (uocollimabantu-

nicé ce9& v? 9s Jvey , & amabant sew JoexAuicio» in conviviis

at oxa9sdpíog in Synagogis, & honorificas falutationes in

I) i tl

o Talm;

publicisconventibus, & compellationes nomine g ABBI

RABBI. ut Chriftus graviter ipfis exprobrat Matth. 25.

10 alii

v.5.6.7. Quóer

óquiíque prodigiofiorem attulerat opi-

u :oi i,

j

modó

l:T'/']"' :

nionem,eó cen

ebatur Rabbini notnine dignior;

] Mifny 'j

affcrcionem fuam 6 fcripcuris utcunque potlet colorare.

2

u 51

,hunc

L

BECHINATH

22

asf

hunc talem digiro monftrabat popellus, hifce artibus (i-

Imwy

m"") L

mulquoque in devotione retentus.. utolim majoresno-

ftri infulfis Monachorum Legendispermulái, & etiam-

'.' if h.

Slicir.

num hodie quidam]efuitarum piis, quos fic vocant, Do-

lisfaífcinati. hincinquam, magna pars fabuloforum mi-

iif

lii

räulorum & miraculofarum fabularum orta effe vide-

tur. v. g. quia in diebusHifkiz Sol aliquot gradibus re-

cunüm "

trogreffus effe legitur, non viderantnafutiffimi Magi(tri,

tbisdim

quà ratione aliá tum Aftronomice revolutiones, tum

eDter li

Chronologica temporum intervalla redé fibi conítare

S excrevit.

poffint, nifi exceffus ille diei; contratio defectucompen-

Xlüm mon

fatuseffe (tatuatur. Proinde ex abyflo fapientie fue fin-

'itiQU

xerunt,cum maximo rudisplebeculz applaufu, brevem

ï'«mhm.

aliquam Dieculam,quz totidem horis caruerit, & alibi

ituihoro

neceffarió farcienda fuerit. Cujus fabelle fedes eft in

'vehnt, Et

'Talm. c. Chelck.p.96. fac.a. poftmed. 4mw jn" san "InN

a lübfn,

nbmwi trpr eon 533 / à00 nsyv sno s 13 no:0 298

ipfosit-

3333 321 ia syo r y nb ia2 N m

j wv

n*ymnN t5 IN mbyna pv vow nibynn ?x nN avv

w

uTT UN jyna àyn^s ov aom/mboyn wwy 4 Rab

'nm* Íti-

focbanan : illa dies quà objit Achaz; (Rex Tudaanteceffor Hif-

n hun)

Kia.faltem) duarum borarum fujt. cum-veró decubuit Hif kias 69*

conbaluit ,veflituit eas Sancius illebeneditius , bafce decem boras.

| Aþ//cbzi E

r sdlf

Jéeut feviptum (Efaà. 38..8.) Ecceegoreduco u ubram graduums

qua defcendit in gradibus Achazyim L foleretror(um per decemgra-

At /[[!/3'

W/ n?[:"ï ff?

dus. Eg rever[usesi ) 1. gr. per quos defcenderat.. ubi obiter

r

notandum efl;textum non loqui de Gradibus cocleftibus,

[icfepo-

uorum 36o.cuilibet circuloab Aftronomistribuuntur,

Íed de gradibus vel Scalis quibufdam marterialibus aut,

lapideis, Numero duodecim; quas R. Achaz (procul du-

gniti-

r

bio Gnomonicz rei peritus ) ad meridionalelazus bafili-

cz fuz fabricaverit,ut umbris fuishorarum difcrimina

yos &«

docerent. proutid paraphraftes Chaldeus per 338 nmw

ceé1n-

w0popiNeyo fauram lapidis borarum in afcenfu, daler

;m yelit

nult;

jnte»

em Q

125

HAPPERUSCH'.xM.

j pctà

nuit, & R. Salom. Jarchi recte explicat; edificatas fuiffe

quc )

Áis

(E—wa myv on3 035 / n 3

335 m'Ty maQ10 3523

r infi

Tt-u0NDyeYMo m ys

Z

d fpeciem Cocblearum,fA-

um hOdlc ql

m ibi boras diei. inflar bo-

élarum évegione Solis, ad explorandu

lis fafcinatt

rologiorum ( ian

gyuév) qua confhruunt artifices. Sedhicin-

dunt /Efopi mei T halmudici, quód fi

tcrim non perpen

g. v.g 0

Solperdecem horas

five 150. graduscirculi diurniretro-

grogreluse

reffus eft,pertotidem quoque, hoc eft, quincuncem pa-

à ranone

ralleli füüiomninó iterum progreffum, ficQue bis decem

Chronolog!

horis recardatum fuiffeoporteat, & confequenter diem

illam nonin 2 1. tantüm fed triginta duas horasexcrevif-

[l

[m,mlc

fcoselfe at

fs. Cujus complementum ad fecundam periodum non

2. fed 16. horas requireret: fi omninó Creatori miracu-

yenunn, u

. (iqpar )

Ium faum naturaliter excufare;aucaftra (utolim Romu-

lei Pontifices faftorum Calendas,aut hodie /Edituihoro-

aecelfario

Talm.c. C

logia turrium folent) pro libidinefuá gyrare velint, Et

uchiJoves híc coclos rorant;ita pag. pr'ced.fac.a. füb fin.

remo

021

Terram quoq; in occurfus viatorum agitant, ucipfos iti-

neris lábore fublevent. /v4w5* üm5 nxsp ^v ao un

ww eng

y*UN "^. n 2 oD /*'UN 3py/nnmaN 039 IN

m

jadunm : |

;pe3 N N'T N^

oDb vyn "N E2 N31 93 " ira-

dunt Magifiri noffri, tribus ( perfonis) fubfi

làit terra (obpiam)

liealiem):

tmmaluit r

Eleazaro fervo Abrabami,es jacobo Patrinoffro, gg Abifcbai F.

Zerujab,egc. Eleazaro, Egc. quia fériptum (Genef.24. v.42.) &

fett ferigtim

perveni qyyw eo die (quo cum hero meo collocutus eram.. [ecum-

qued'fcemdi

duim Tudaicam quidem expofftionem)ad fontem. qtþgjï dictrets

du (fran,

eo ipfo die egreff'im effe. on enim vident,quà ratione alià

Dotandum.

tàm fübitó rantàm iter emenfus effe & puteo aftitiffe po-

Quorum ;

tuerit, nifi miraculosé tota regio ipfi obviaffe fingatur.

[ de grad

fed mittohafcenugas, & pergoad illas Judzorum narra-

ipideis, N

tiones,que vulgó pro Fabulis habentur, c tamen reverà

lo Gnomon

non (int, fed lon

/a

gealiudin interiori receffu contineant.

g fabri

q VI. tales fünt ipforum PAR 48015 quas fatis ingeniost ex-

€ogitatas , divite metunt mefle. Eas fi quis ad literam tantüm velit

Q 3

intcl-

"a

5 BECHINATH

124-

i,

intelligere , putabit effe vanas, abfurdas, fatuas , deliras & interdum

It M

plané impoflibilesautetiam blafphemas. Quáinpartenontantüm

i anillw

recentiores A pelle infcitiam fuam produnt , accipiendo illasfecun-

Wmm

dum corticem literarum & credendorem geftam; fed & Chriftiano .

W hg

L

rum multi aberrant,qui easin ipfo fonte nunquam legerunt,fed folis

& plerumq; malá fide addu&is allegationibusnimis fecure nituntur,

Widitqul

& tamen hincuniverfa Thalmudicorum dogmata xftimare , Rabbi--

'[bm (Mïi. "'-'2

nofd; veluti mortalium ftultiffimos exfibilare audent. ipfi zqu£ ab-

MU.

. w

fürdi;ac f quis Judeotum noftram religionem ex ZEfopzis Apolo-

gis dijudicare przfameret, ideó quodipfos in fcholis magnàfeveri-

ii ,

rate Chriftiani doceant Pzdagogi, fed przftat Exemplam afferre,

)uhtali

quàm cum hifce larvis lu&ari, in Ízp& citato capite Kol-Ifrael po9r.

bMtjuduat

fac.a.fubfin, & b. moxab init. ficlegitur: 49 m / o "w3 150

A Mu

^inN ( 100 539 33 3300 / NÀ 0133 03 0101 08N3 009

iti) Qs

DiNT1 N DINJ 0117133/ NO05 *35n : *30N- N31 N0 353

av ton l.

NOYO. 23 »y "j r1 221 C2553N5. pNóoan o N32/01353

05 dIori

m 11122 3115 *2 / 0135 5ya N3 m5 g^5 DsNam.

tit, fedit.

Y? 3N / 112 1212 0233 *5 w m55/03n 35 308 : 31 321

iquandoac

tnimirum

3313 5 4 anon: 0 0y n mNso pyysy s5 vs o195/ NTP

SjhNO DIUN ]1Tm NDD Rexquidam caro cr fanguh (exiflens) babebat

jincogtt-

Paradifum amenifimum , cr in ep primitias (frutuum) praflantifümas. Is

felilloum

£ollecabat illuc duos Cuflodes , unum Claudum, altevum Cocum ( idebsmancos

diciimii-

nà-ipfimet frudu decerpevent) alloquebatur autem claudu cecum : pritnitias

ä

o Catuf, CL

elegantes video in borto, veni & veila me(tibi infidentem) auferemu eas ut

affmnt,l&

gomedamus. . Equitavit ergo claudus fuper dov[um ceci, & abffulerunt eas atq,

ypero) ia

devorarunt. poil dies (aliquos) venit Poffeffor Paradiftquavens ex eà ; primitie

imedón

(ila) fuaves quovfam funt (delata?) vefpoudit ei Clandus, nunquid mibi funt

gclieis' (il

pedes ut ambulem illis? vefbondit quog, Cacue, nunquid mibi (unt oculi ad cer-

vin n

nendum ? quidegit ? (Dominus borti) unpofuit Claudum tergo caci, ejudica-

vit aubos quafi unum (conjunità panam irrogavit , qui cam mereri nequibant

mm& ICH-

feparati.) Fic allegoria fic nudé recitata non cuivis ftatim intelligi-

vdiionm

p

tur,fed forte anilis quedam narratio,causá fallendi temporis conficta

jfutmrtt

|putatur: Exjgö attendenda fünt quz antecedunt & fequuntur; unde

dictorum occafio fcopus & applicatio clariffimé patebunt, ea funt:

lt

: pren

jn oxy t55 jois n2 a / *335 ouinaooN mb 08

Iugels

"n »50mnuowb5y orov'/nNün 1209) 103N a 11*5 7151

iGtOTgh

bu^n

'pm*s:w t6nvc'wuon f]ï.l mgow HTSWJj' *p3 ]3N5

17202

Mage"

125

HAPPERUSCHIM.

d

rh?utab

olfibl

2 o5 38 ! * -mbex5 "a (retius nmme) mmmb 5331 505

7

"

tore A?;

tU oN p* "

NXU-"I1NS DN 1 33 pom mieos ssan

« m

938 AT 30Y.

Q5 YR* 5N1^ 715103 317

byp dicebat Antouinus

omccmh

bilojophus,qui Iudeis admodum faviffe, tnultumQue cutt

mmultiabert

imper. cognomento P

oleruq m

épfis cla

ndefine familiaritati habuiffe fertur) ad Rabbinum : Corpus & Ani-

gua poterunt eximere feipfos à judicio(extremo

poft vefnrreiionem mortuo-

gmen b

vum.) Quomodo? fi corpw ita argumentetur : Anima peccavitynam à die quá

yofip V*

a m

fardiyac qu5.

feparataest à me , ecceegoprojectum-jacui inflar lapidujn fepulcbro: cr ani—

ma regerat : Corpts peccavit,nam à die quo feparata fuab illo,ecce ego cir-

gis dijpdicite

cumvolitabam in aere ficut avi.. Et poftea: sed D & us Opt. Max. re-

gate Chn[b&ill |

ducet animam er difperget (difundet ) eam per corpns, ficque judicabit am-

um cum n

bo (cenjunctim) quaft umum. ficut dicitur (Pfalm.5o. verf 4.) advocabit

fialibhn k

calos defuper ; bac eft Anima ( particula auva caleftir) éy terram, ut judicet

m

populum fuum 5 . boc & Corpus. (terrena pars bominir. quem tamen locum

m

Chaldem aliter, fc.de Angeli in celo, crju(tiain terrá interpretatur.) C«

D

terüm eft quodhic de Judzorum Parabolis admoneam,eas non fem-

m a

per ab indefinitá re vel perfona defumi , ut pracedens allegoria

«jYbb "10 regem quendam Anonymum ée utopicum introdacit , fed in-

puvm

terdum audacius fe proferre , & evidentiz caufsá certis aliquando ac

giyun

" 9W

nomine fuo appellatis Perfonis rebus & locis attribui ; ut nimirum

Daralifun m

vehementius percellant legentis animum , & profundiusin cogita-

tiones demittantur, IdQue videtur non fine exemplo , fedillorum

golcabgt d

temporum More quodam fa&um effe. nam & in Evangelicá (imili-

neipfma fud

tudine Luc.1&. verf. 19. Lazarus quidam nomine fuo vocatur, cum

tgttes il

tamen interpretum plerique Allegoriam tantum effe afferant, &

tomedamy. E

etiam inquibufdam exemplaribus gracis (tefte Regio opere) érex

devrirint, i

mues)ons expreísé nominetur : quod tamen nemo ficà medi&tum

ïï

( fv qu

exiftimet, ac fi Thalmudicas hafce parabolkas illis Evangelieis com-

pulesun ambul

parare velim. 45 miosbr abfit à me & longé abfit! fcio. enim illas ex.

MW ? d

divino ipfius veritatis oreprofectas, myfteriorum pleniffimas, reli-

Yit atbor quj

giosé venerandas effe, has veró é lacunis humanarum traditionum

tMt4ti.) Ha

hauftas, infinitisineptiisfcatere. Sed hoc faltem intendo,Individua-

tutfedfont;

rum perfonarum mentionem in Thalmud, non propterea ftatim rei

PPWUF: Erg('

geítz veritatem inferre , nec profide dignis Hiftoriis omniailla ven-

Morüm occa

ditari, quibus certarum circumftantiarum fucus eft obductus : pre-

Y n v

fertim ubi manifefta fequitur Applicatio , & allegoriz fua Exegefis

adjungitur. Non fecus ac in veteri Ecclefià Chriftophori Georgii

arga—

mWW t

BECHF 'HAPP-

T

Margarithe,&c. à doGtioribus pro metis parabolishabebantur , etfi.

j

i

his nominibusindigitati fuerint,draconum marium,urbium,&c.ex-

preffa mentio fa&a, & praterca plurimifemperut rem vetéfic ge-.

ftam crediderint. Tales enim narrationes etiamapud profanos au-

thores in omnibus reperiunturlinguis. Apud Grzcos chophom

ï

Cyrum fuum, non ad hiftorix fidem, fed perfe&i Imperatoris cff-

giem delineavit,necqualis faerit, fed qualis fuiffe debuerit defcripfït./

d

Sic Ulyffes Homero,&apud Latinos ZEneas Virgilionomentantüm

