Thalmud condito. Nec e$] poffibsle femper *vel abfque Aquis vel

ton.

vinto 'vel coudito effe.. 4t Homo dives in promptu babet omnia

qem

fria. Sic nec poffibileesi femper vel ab(que Biblits vel Mifébna vel

Wt

Tbalnud effc.

Ecilla altera, nihilo melior, Halachá mox

feq.8. *nbnm T555555 meng n5p5 ^ novos i

I Ye

etol

"Uuy e^N1 03 35N NY S'5 358 NY 0 N63 5NNQ ^033

rofin

b n Dhterius afimilatur lex Sali, Mifcbna Piperi Thal-

pud Aromatibus, nec pijfïbi/e esl, E. at vir dives, g c. tut fitpr'äi.

iil

n

Cujusfententiz afperitatem,levigare conantur Halach.9.

dicenres gp53.351 Nmo N1 mobona sbny vb DN *ymN

du"]

iiv Beatis eit dle Homo, cujus labor in Thalmud ; frc tamen

J

T

a

ut non tranfiliat Bibllia uec Mifcbna. . At hunc verbi Divini

contemptum, parüm plaufibiliter excufant, quamdiu

j

profelyto Bag Bag morem gerunt, qui pueris falcem S.5.

n

Scripturam proponenda etle, T halmudi veró lectionem

j 002

Adultioribus refervandam, fuadet .qunä o»v vcpbn ]

kanmsa

snobn5 mwy won 13-hnsob nmoy vv 13 mvb5 àvy 33

'Qæfm-

bulh

7

HAPPERuSCHxMQ

g

Quinquennis puer ad. Biblia: Decennis verà ad Mifchna. Ada-

lefcets 13. Apnorum ad obfervationem praceptorum y Y$. Anga-

jnris &

yum ad Dotlrinata Thalmsudicam (fcilicet aptus e$I, vel adbibers

o Copa

delet ) utinam veró Biblia pellegerent tota/ At videmus

bus n

cos fecuré Prophetarum oracula negligere, folo$ue Mo-

udeor

fe contentos effe; quem diebus Sabbathinis cantillare,fuá

illorug

religionetenentur, alioquin forcaffe nec illum quidem

frinz g

magnoperé curaturi. QuotufquifQue eftinteripfos, qui

thorità

Prophetas nórit ? undé non invenufté libri illorum s

tantes]

mvn nmánbwb vevis vidais comparantur, quorum fcilicet

piblus«

Mariti Excraneas ament,fe vero domi negligant.

T hst

2

Longé re&iüs olim Majores ipforum fentie-

i0,qu2

bant, de quibus veré dicitut : ggsoNam n a Nb

t—nNn 0suan Racemaiionem veterum, meliorem effe ipsà

w M

oy t

vindemià Novitiorum. Ylli quantumvis Thalmudo etiam

N 5N

plusnimis,more gentis addicti, multó tamen reverentius

traCtabant Dei verbum, & quàm honorificentiffimis id

"n

Tialni

preconiis ornabant. Quód indubitatum fit ipfius Dei

vin wl

verbum, & in Interiorireceffu plus habeat, quàm in fron-

Hris. $

teliterarum promittat ; adeó ut n fapienriffimis quidem

Zhahni

Mortalium ullis , profunditas Myfteriorum ejus fuerit

fcq8

perveftigabilis, Hosergelllisopponimus, prefertim ve-

ró celeberrimum ipforum R. Mofchen Bar Maijemon,

?by t

LU

quiabbreviaté t—3'"4n3 Rambaz dicitur , & inlibrofun-

mm

id 4n

damenrorum ReligionisJudaice, quem aliàs maximifa-

ciunt,Ikkar,$. itàdicit: 3533 w* t2 v*v mv mx 55

Cujusfe

Anosn mb»n 3vow wb - 5wxm Yav C25 - miby3 mosn

icente

"D* 3p.rrmm m voNn nv - "ioNYS 103 Etiam fimgule

Pony

legisliterula continent intra fe Sapientiam Infinitamy, ut etzamft

V 205 £,

cti Deus eat det intelligendam , numquam tamen ejus finem ap-

Cntem

prebendat. Tuxta id quod . dicitur ( Tob. vt verf. 9.) longior ter-

pFOfb[y(O

ràesi Menfura ejus ac latior Mari. Ex hanc Majeftatem non

Scripmm

folislegibus , fed ipfis eriam minutioribuscircumftantiis,

l iltiorj

adeodue Propriorum Nominum enumcerationi attri-

B

Wi

buirf

BECHINATH

8

»

du f

buit, quód non finc viliora c«teris. Ibidem. ww5 yw

r

vD.n2 bN3UWviD N D. 0653 OMX D) v5 Dn 921- yu:

lh

D nvn 532 *5 - o* ynii - IN E02ON. 3 100

lihy.

noN muv Aon esi daférimnen (quod tamen in Exceliu pec-

"n

catum effe putamus) zter bec verba: Filii Cbam erant Chufcb

3!iquad

Mizraim atque Put. Gen. Yo. v.6. vel illa: Nomen uxoris ejus

a

Mebetalecl, filia Matred. Gen.36.v. 40. 9 inter illa: Ego fum

Dominus Deus tuus , Exod. 20. vv. a. vel illa: 4udi Ifrael Deug

n

!'nfpc.

Euus us e&. Deut.6.v. 4. utaiver[a enim Dei lex e$1 [acrofancla

m

veritas. Hinc graviterinvehiturin Impium R.Menaffem,

allo.

eumqQueut p35153 55n 355 Hareticiffimum Hareftarcban

17

damnat, quód ftatuerit Ipfam quoque legem Divinam,

non minus quàm ceteros profanos libros habere ma»

Nl

m

mepi Corda $ Cruflas ; hoc eft, ut nos diceremus, Nu-

eum & Corticem , nec eundemubique Tenorem. Le-

YNUN

77

ges quas ex Dei di&tantis ore, populo prefcripferit Mo-

J f

Íes, eas folas effe Canonicas & a,öüämwfs-sg;: cereraquae ex

fuo cerebro;explicationis caufsá interferuerit, vcl hiftori-

4l

ud-

cé narrárit, humanz tantüm effe Authoritatis.

3

Contra hunc & alios gentiles,fundamento pre-

um

ced. 7. Maimonides Excellericiam Mofis magno conatcu

kquod

afferi. Praferens illum Antiquis Propheris omnibus;.

Dd

Cf

pUS

quem nihil Myfteriorum fugerit, qui nullà vitz labein-

quinatus füerit ;.fümma , qui folus rerum hümanarum

w

attigerit faftigium. — Verba ejus fünt: $s. ow trr3N Nv

üM

t55 v - '0m YónN D'N38 vabs DeDYpo Dueiyt

p

NiT- DN *22.530 ym* nsj33 ànàib NYm - nvyns myn

T

LUN b5 U* OW 3nU soo w um sTX "oDyvn

'(

^

-DNoSND m mosnb y*aa n y NpNEDDO TDYS N NXD)U

j

w DhoNoDH n23 5535 - nv ma3*5n n^yno y*an 9N "Iy

"o

yxo wyin w35 m us SwN mmmm mmon wmo oNOY

o

M2UI

^m w eyn Nb ynon 0a2 pis w soua D/ee

j

Pater omnium Propbetarum Antecedentium , Suäfegumtium £5

Enita

coetAueorum. Nom enim ulins Excg!lf'ntia fuit jcz;t Excell

Mi

lbucmv

qaücþ

z

HAPPERUSCHIM.

fil quöd

illius. ip/fe Eletliffima erat Creatura fummi Dei pre omnibus f-

gm W

lits boraimum. Tpfe affecutus e$t. de Avcants fuperbenedicli Crea-

torts plts quAm ulus mortalium, qui imvenitur Aut invenietur

n O

)

m e

f

unquam. Ipfe (pie memorie) attigit termimum Celfttudints bu-

mana , adeo ut pertigerit ufque ad fatblimmit atem Regui ceelorum,

Miqquim

eg coopratus fuerit im catum dngelorum. Neque fuper est dliquod

Mibetast

Arcanum ànter Myfleria legis , quod mon uotum fecerint ipft. nec

Dominti

amped?vit ilum Impedimentum corporale ,meque ad bafit ipff de-

tuni um

ficlus aliquis ffve paucus ffve multus. Porró Quatuorinfpe-

quild.

cie differentias ibidem facic Rambamus, interipfum &

eumqut

alios,quibus eosantecelluerit. i. Quofdam, inquic;allo-

damaát;

cutus eft Deus qon qNbn «m by per Angelum Interpreten

non mb

AcMofen Imediaté ps 5w 85 oread os. Nutm.12.7. 2. Aliis

vifus eft. z $1 ^y nb5yy mo3h 012 0N - 3558 mon3

b

cleum i

mb q3y5- n5 maehnos WUm -al n Yoin UM

gcs qu:

—NUD N $nb wap) m [2 ommntio Noclurne: vl etzam

interdin fopor gravvis irrucbat in Prophetamyadeó ut ceffarent in

Tes,eas

Íuo cer

illo externi Sen[us ejus ,mec remaneret niftContemplatio fola, ut

GE marr

àp Dormiente. Qui sodus Theoria vel vifto dicitur. Ac& Mofi ad-

;

fuitSpiritus Dei Propheticus, ipsáclaràlucediurnà, dum

ced. 7,

vigilansaffifterec duobus Cherubim. Secundum id quod

aflerit.

dicitur: Exod.25.21. gyp 35 snymye$ tef!ficalor tibi Ibidem,

quem !

Ícilicer apud Arcam Propitiatorii. 3. plerifque corpus

fimul patiebatur. srw tz3mmwN 100* O0 syrynis

Quinat

attireri

tcamnaw) wxnv vy53 novà mmnm cCoNubm gb 93

—mmowbo Uorum tremebant Membra , /iqugïei/mt Aff uss

t

corrutbat adificiura corpu[culi , imveniebat eos panicus quaftpa-

Nm.r

Cw !

vor,ut parüm abfuerit, quim enimsa corum egreffa effent , 0 fuis fe-

dibus. Prout in Daniele Ecftafin paffo, cap.10. apparet. At

'otwy

Mofen allocutus eft Deus q4y4 bw w«N5 . 35 "N 36

A p

facie ad faciem, ftcut'oir cum proximo fuo. Exod.33.11. hoc eft,

W Yyy

placido& benevolo vultu,utA miciinvicem folent;adeo-

Ym

Que abfque ullà confterpatione. 4.. Nullus ceterorum

LU ;

& quando fibi ipfi libuerat,

Mtpy,

m : þtämet Aucloritate ,

B 2

vatici-

BECHINATH

IO

!

vaticinari potuit; Imó totos fepé dies, Menfes, Annos

o

L

l mn

fuerunt abíque prophetiá. Aliqui etiam citó Prophete

efle definebant. Elifeus quoque «vp3 nou* "50 ra

mp:

Itjfg

m Sman IN - 330 55 3np anya 9N2 : 1ayn 510

Praparabat [eexbilarando Animum [uum eg defecando Affeclus

M

uos dum diceret. Numc ergó furaite mibi p[/altem: a. Reg 3.15. tumc

Mniy

demum advenit ipff oraculum. At folus Mofes prophetabat

hij

omni tempore, quoties neceffe erat , liberrimum habens

ii

aditum ad Deum,pre fratre fuo Aarone;cui fanctuarium

77

ingredinon femp licebat. Hincoblatoaliquo difficiliori

hjf

cafu , jubebat populum paulifper faltem expectare p

lem

035 ** m n nypows fPate, inquibat, 6 andiam; quid pra-

d

cipiat vobis Dominus. Num.9. 8. Quibus Ecclefiaíticis laudi-

d

busMofis, addo hanc politicam & Memorabilem, éfine

l,dc

lib. 4. antiq. Jud. Jofephi.

Vir omnium quotquot unquam fuéve

y

prudentifiimm , & qui Confili a bona eptim£ noffet Exequi : adhac Eloquentid

r in tratlando populo gratiá cy dexteritate Incomparabilis, Affectus quoque

u

ità femper inpoteftate babuit , ut omnimillis carere videretur,cy Nomina tan-

tüm eorum, ex bis qua in alia bominibus confpiceret , cognitababere. Ympera-

m

torldem cumprimi bonus , vates verà qualis nemoaliu ut omuia ejus verba vim

n

Ál

eraculorum obtinerent.. Ec hec hactenus de Mofe, ejufque le-

gis Authoritate Internà. Nunc videamus etiam obiter;

i

Àttt

quantüm Externé ipfam hónorent.

Hic primó dici credivé vix poteft, quà curiofi-

u

fitate quá follicirà fuperftitione , volumen Legis lilud,

fidus

quod inSynagogarura Archivis ,ad folennestancüm Le-

risil

&iones, & publicos ufus affervant, defcribi curéne. Non

I

omnis Membraiia,facro huic inftituto Idonea cenfetur;

»n

necquodvisatramencum. Nihil híc eraditur, nihil dele-

-

tur : idque metu quodam Religionis. Et ne Affingere vi-

B

u

i

dear,ex ipforumimet libris, fidem di&isfacio. Prafertim

!

€ Codice Sopherim, quiin eo prolixus eft , ut hujus devo-

int-

t2 Scriptionis modum rradar. Sic itaqueorditur Cap.t.

W; m

X€

Halach.;. Nb Vnw:m nu33 nvwy ^y s5 n"so yanmo 1;N

EC

[

HAPPERUSCHIM.

quicnan

.mye3 2233 N1 1733 11

en NU NDU m mms oy

ierunt ?

by jamow 00 1025 n»5m

qic dl

nmy 5 ao 10512 nmy

q'as0Dw^Y00 mon5n35n- 7103

5151 31àm ao (

*39N1 N9D

" ]D- * p Nmo myn

by w3 r3mos 0123

praparah

Non feribunt libros neg, f'aper pelles Tumentz

An931 420 5y 392

uos,dum

Immundsz,nec Beffia

Imuunde. Sic non con[uuntur nervts,neque

demum

ligantur n corits zllorum. Et

iffe Ritusesl ab ipfo Mofede Monte

lles jurmtti vel BeflieMunda.

mnitt

Sinaiquód tantüm fcribitur fuper pe

aditum

Hem Suturat$ ligatura in bijfpido. &H

& bac con[uetudo Mofaica

ingredi

é Sinai ,quod lineas ducunt prius calamo , $ tunc feribunt Atra-

cali

Ju

mento,fuper

Membranam contintat. Tuxta Textum ( Jerem-36.

18.) Et Ego feribebam in librum cum Atramento.

En fubtilem

gim

mípe&é

cipiat ")

probationem ! fed audiamus porró quàm circu

busMo

exarari debeat? quantüve incerfic, utilla Megilla;hoc eft,

V.t

circa geminos Cylindros convolubilis Scheda facra , de-

puleti

center adornetur. Ibid. Halach. 4. ypo3 q'7p:'t by yam5

enu

menb 353 nuwb NU* NI pv Dyo2i 0359 YvUIT

Nv-*yon /eribunt [uper Perga-

iif

A2 qp TN um 313 05v 0

UTIT

zenum n loco Carnts : e9 [uper

Membranam in loco pilorum.s

tortda

(olim bir[uto, mune autempilu indeenatts vacuo glabroqéue) ne-

entilin

ue fas esl mutare bunc Ritum Moftx 6 Simat. Si quis enim Mutet

in boc 'vel tlo, mon legunt ineo. Cautum certé Scribam ifta

gis Au

quana

requirunt: Atquid Vitriolum commeruit,quód id Atra-

4

mento immifcere nefas ducunt? fortécorrofiotimetur?

fitate

quid Gummi? Num neudo aére colliquatum,madefactas

quodii

literas per repercuffionem , cum confufione le&oris in-

geminer? prudenter igitur huic malo provifum / Ha-

lones

omnis ]

lach.f. g5 - eno 13 23 2y N1 wonie 5y uN5 yams w

0 552 N min3p3pa N ooenpa N - n w mnoa

lecquo

tür : 1d

T Dv3pyp yomnm as Nog fcribunt neque f[uper Peygame-

num baperfecerd praparatum, neque[uper Chartam rafum. Item

deaf: exi

nequeCa rbonec,neque Nigro colore, neque Gummz'ta,neque«l/'itrz'a-

tCodice

laceo, aeque alio Humore.. Lnó ue quidem miftent vitriolum im

V Sctipr

Airamenium. Ds, Qarbo&c n

nus miror, poflec enim vel

&hchl L

B

j

folà

BrzcHINATH

l:

12

Id

*fsofälcgentium refpiratione difflari, nedum tam. incon-

ilen.

dito Cantillantium , & prorfus Stentoreà voce concla-

Itht,

mantium Boatuannihilari. Sed ut ut Ridicula fint hzc,

Tinr,

nihilque praterea poffint, Nos camen Chriftianosà Tex-

Ja

cualisCorruptionisliberant Sufpicione,cujus immeritóà

J

quibufdam infimulanturJudzi, ab hocfacinore omninó

n

alieniffimi. Audiamusenim quzfoulterius, quàm reve-

It

renter porró fcriptumjam librum, nec publicnm faltem,

"

fed & privatos tra&tent. Cap. 3. Ofeh Thorah. Halach. ro.

TU

o

pagin. 4.3- b. edit. Venet. L)ZN 15v5 npqqnq Ni'? tt*n 59

quosa NON Ym N^ Yronb nmn 90 qvm qinan p

j

T R'UN wo3ps N5 Tapom

Ti

"30 (*y*0 "Wwiocmin) )39

Anbó m v m Lirum lo

55 nemo apprebeudat in £díos

w

fed teneat illum im Margint. Et qui porrigit lib. Legis Collega fuo,

"

non exbibeat eum nifí dextrà manu. Talts emim erat Traditze

1

ejus in Monte Sinai. juxta id quod dicitur, ( Deut.33. Y.2. Do-

Jo

miuus in Sinai venit ,cum decem millibus,egc. ) g à dextraejus

h

nea lexproers. Et quod plus eft, ob nobile hoc ofhcium,

(

[

hcrinimirum Codicisintenendo contactum, homoratur

T

ipfaquoque Dextra Manus, cui propterea fingulari Thal-

n

mudice Majcftatis privilegio, jam ultra cencum Decen-

y

»

niacautum eft, né ullá fpurcitieinquinetur. In Maffichta

i f

Berachot: m35w309 952 bND03, NDN oa jnipo yu

np

W ^oyp non abflergunt Dextrá[ed Sinijfírà : có quod often-

i

dit illa Accentus Legis.. nde derivatum eft illud in Ritua-

j ii

"

li Orach Chaiim, cap. 3. s«2 w5 b a rop Ef 4b-

fferget fordes mauu Siniflrà , neque Dextrà. Etcatera: qua de

;rdcþ)!)

du

Civilitate Morum [uptr . wosm nea. Puc exfcribere pudor vetat.

ji

j

Antonius Margaritha, Judzus fed Baptizatus, & Lipfize

uondam Profetfor, in libello , &et ganf ;doifche &aub

u

jf

de

infcripto, pag. h. 4. b.edit. Auguft. de An.1550. de popu-

laribus fuis memoriz prodidit, quód profanis, hoc eft, fe-

4100

lbgum

cundum ipfos , Illotis manibus, facros non attingant li-

bros, aliisin Bibliothecà nunquam fupponant, í

emper

impo-

PXCW'

HAPPE RÜSHIM.

[E]

ülcgcntï

d

imponant. Sc

amno eui incumbunt, religione quadam»

(iro Ca9

noninfideant,

apertos & claudendos femper exofculen-

P

tur, adeoqQue ob d

elapfum.in terram , totá die jejunent;

gibilquet

bus oculis Omen hoc confpexerint,

quotquot prafenti

Sanó&iores

haberi velint. Id unde hauftum fit,

.cuaïisCOï

caterifque

uibuld:

in originalibus ipfo

rum libris ha&tenus nondum depre-

dliemn

hendi: nontamena

bludicabillisque in fepe citato libr.

genterp

Sopher.cap.;. H

alachis rr. 12. 13. hifce verbis leguntur.

fed &t

Q1 3 x 3 Wwon 3ptmo m

Q 050 C—2"N vDus N5

5y yam u : a.

pugin4

-NYD N0 woy 15

*XN jnn vmansaN *2

DP

DO 0332 No2projfic

at bomo librum

legis à fenu [uo ,-ne'vf*.

extrabat eutuut tractet contempt

ibiliter. Non ponat idlum fuper

w

m

genua f[ua, nequeiumitatur ei axillis , du legit. yuxtapraceptum

R. Nebemie. t—3»2 NYpivUn N NO37 *33 Dy vam N

[ed:enu

I

qe32 4ON NUN - 9

£0j ]vr3 vinm NG - neoai Tmpo

a? TNDp

n5 minon OW5 p PNO3NmDYTON2

qum

Non collocet euen [uper pulpitum ,ut je [u[pen-

st

qea T qu3

nal

fis s mequeeo modolegat;

quofolent Scheda-Comtratlum, ne ba-

beantur depicatui Codices facri.: Sed appreben

dat manibus us

|

qcrin

ipfq

cum timore e$ ffelegat im eo-. Noa difperg ant libros paffim de lo-

co in locum , nà affictant contumtelia. N* wun *ax by 333* N,L'

mudi

UOH *33 »y D"N 20* N* - a nnn N^v Pa 3303

filaca

aquy

gieom Nemoponiteum fuper firatum yimultà minus 4

Berac

gedes le&li velprorfusinfrà lechum , neque inft

det qui[piam gra-

aW

ditili

bato , [f libri eidem incumbant. (uà fcilicet Serpens eum imor-

deat , prout R. Eleafaro: aevidiffe ibidem narratur ; fecundum

li Ora

illud Prov.23. v.32. Nowiffmum

ejus inflar Serpentis mordebit.)

d

fetgt

Poffzm hifce plura de peculiari Feftivitate, ipfis nmpt

Crilit,

n gaudium legis di&to, adyicere ; quam poftabíoluram

AntOn

le&tionem Mofaicam, ultimádie folennitatis Tabernacu-

Quond,

Torum, hoc eft, quorannis rgï,prim-i fai Menfis Lifridie

celebrant, & proximé quidem in 10. noftri O&tobris r620.

iüfcripr

Rribum

inciderat. Ubifüum Sepher Thorah, id eft, legislibrurm,

tOtius

"itdum

miris gefticulationibus honorant, cumiue infigni

plebs-

M

BECHINATH

I4-

WM

/] 4"()(;-0'

plebeculzapplauíu publicé omnibus oftentant. Sed fuf-

ficiat hoc unum,ex eodem Sopher. cap. 14. Hal. 14. exce-

lttim

prum attuliffe». 4ev33py 3*52 xb ay n 350 553 10

Vio..

W Ut

Tiimm - oN o 3305 yosym Oybo ínzh5 05 nNaO!

3n53 mwab tcww353 n'wNa 535 mupw s3nNbY v335

.

-oNQuU* *33 ^355 m Ov "vN mns nwNr 30035 ym51

As

05j nawwn mobnnnmn w Confüffim revoluit lbrum.s

Uny

legts ad trespaginas,e$ exaltat illumy atque offendit faciem fcr;-

Nv

piuraejuspopulo circumfhautiA dextris e finifiris ejus.. Comver-

2

titqáe antrorfam eg retror[um , pracipiens ommibus Virts && Ma-

NY

lieribus, ut afpiciant, acclamantes : Hac e$l lex quam propofuit

u

Mofes filiis Ifrael! aut ex (()fkl. 19. v. 8.) ex Domini perftcla eft,

convertens animam. Quiplura defiderat, videaripforum

w

ij

0352 Minhagim, hoc eft,libros confuecudinum. pag.53.

innj

edic. Hanov. & omninó Synag. Buxt. latinam. pag. 422.

edit.ejufd. ubi hzc Pompa graphicé depingitur.

igtu

7À

$

Hunc tàm facri Thefauri ufum ipfi Iniqui ejus

WIt«

Pofleffores nobis Chriftianis ab Ethnicifmo oriundis?

communicatum acerrimé inyident; Imó né primitiva

13

njtt

quidem Linguz noritiam;felicibusIncrementis Dei gra-

i

tià inter nos Propagatam, nobis favent; hancjue Male-

volentiam fuam plufquàm Satanicam verbis 147. Píalmi

m

L

paliano: pyym 53 uv "3 555 43 noy N5 44

jten

Deus non talster ulli fecerit nationi , nec Tudzciafua manifeflarit:

cuiquàm prater ipfor. Unde eoufQue malitiz progreffus

gtl

du

eft Livor eorum, utlege fanxerint, adeod; fub dirà Ana-

thematis fui poená caverinc, né quis illorum Chrifti ano,

f rqrt

Arcanos Legis fuz fenfus revelare prefumat. Proucap-

juih

j

paretex 2. pra-f. Elig in Maforeth,octern. Beth.facie $. b.

/ Yün *iNw Dbonbo amn 055 forté lgendum est) qos 2

«

Nb wN 3i»2Nn 10N30 /nb3n ànaco» ómim / 303 n mv 3*

'/mü

th

bwyntot "N 5o IN2 No3 m NoN a o /ng. .Oui-

f

eunque tradit (vel docet ) legem Difczpulo us mon licet ,1s defcem-

M

det ad. Infernum cum imarores 6 Spiritus atque anima ejus

WMP;'

qu

dgþ/ode-

HAPPERU$S$CHIM.

I$

]cbccUIæ !

difpledetur ; quia ditium eft; devorabit eum Tgtis non fuffatus

fcachoc

ob.20.26. Non ergó loquuntur bec nift Ifradlitis s neque verà

Edomitis ( ffc Chriffianoscvocant) vel Ifmatlitis. Nominatim

veró Myíteria ,fubhoc Exordio noftro Mofaico, & Vifio-

yoi m

ne Quadrigarum Ezechielis laticantia, Omnemque, uc

M

ipfi ajunt; Philofophiam naturalem & Metaphyficam oc-

v m

culté comprchendentia, ulli Chriftianorum prodere ve-

lii ad

tuerunt. Ibid. pagin. a. & b. p3/ ywotx 53 tnn *5

*

n

[

y p 055 vw vioN N1 7 1010 1N 532 n "05

tigum

ioyn yu2! mron 53 T'oo ]22 59 / y0yy C2

lerhu h

ub NUN j53O TNUO / rYmx" 350 3390 noyD| nvoN3

fb3 ^NTw* 030 "N / Cy m oa5n ScXN / oSyvxb

yjofii

cneeriet

^mwoonn m w mpbn 5y qoN / 23102 12N m5 35Y

ww

Amn" o"npano aN pwb Sapientes non probibuerunt nife

edi.

verba Legis gentibus non tradere. nec dixerunt mon docetes nifi

tantümfundamentaearum rerum , quaniiuntur verbis , in qu&

edi.g

congruit aliqua Traditio (oralis) qualia funt opts Creationis, 9

Po[l?:fï

Curule ( Ezechielis) e4 liber fezira. que non vevelant nift vere-

eundis Viris Sapientibus $ dotkis , qui de filits Ifrael funt.. Et ffe

Commy

Proverb 26.8.) effet quafiinclufumlapillum (gemmamyprojice-

quide

vet) in acervumvulgarium lapidum , ff quis d:fcipulum , cui mom

tià int

comvenit, doceret illud $ adeoqáe [Dargenti lapidem ad flatuam

volent

Et né

Mercurialem ( trivium . vide Tbzfcbbiten. ) femilis dlle.

pallian

quis forté plebejus,ex populariavaritià vel juveniliceme-

Deui,

ritate, Chriftianis quicquam prodere poffit, ideó nec in-

(qudn

eft Liv

ter fcipfos omnibus promifcué communicant, fed aftu-

tiffimo confilio toc Arcanz & Cabaliftice Scripture

themati

modosdudum confinxerunt, ut non nifi Senes, & in hifce

Árcano:

multüm exercitati , eaintelligerevaleant. proucibidem

Daretex

ulterius fequitur : n ]noWO w /N*233 '1DNO 410 "9*

D)

S5Y/E—536 NYUODY YT / '0*09 mun 53 wo *5 ss / n

/n*ywa um Porró id zpfum est quod dicitur in Gemarai

V ON sf

"Nyao

405 tradunt Arcana Legts nifé es, in. quo funt quinque conditio-

"Ü

A€5, ut fft Senex, bonorabili f acie e9 c. proutextaut Efaie cap.3«

verf-3.

I ad [,Zf(

ide

BrcHiNATH

16

1t1g.

»erf-5. Uündeidem Elias;maxima fibi apud populares fuos

(Of3.

conflavit odia , quód Cardinalem JEgidium Viterbien-

fem , & aliquotaliosItaliz Chriftianos , Linguam faltem

51f

t«

docuiffec : ut ipfemet anxie fatetur, octern. Beth. fa-

cie-5.b. mup /mpx5 s5 aom w PA /pyxm sbp o m oys

Ien

N

5y / *YN o52 Ov / 205 *5 nvvaon E& /0333

$ öe

53 mubon 5y /awan moo5. OTv / 35 393 n

'HQP tn /min ov Propterea invaluit fuper me vocife-

UteRO

ior]

rAtio, nec reputatum esi antbi inTuflitiam; Et quidam Rabino-

rum nonfpectandam prebuerunt mibi faciem , dixerunt auime

F

mez, va ! eó quód docuerim gentes.. Propter Interpretationem

"w

extructam fuper illud P[al. 147.». 10. EtTudicia faanon nove-

"W

rupt illi,e$c. Ubi fe prolixiusexcufac, & quodáàJudaifmo

Vl

propterea nondüm defecerit, publicéproteftatur.

qiiyl

6

Canonici Ver. T. libri, hebraicoIdiomate exa-

t frtt

rati, numerabantur antiquitus falem viginti duo, quot

i.

& Coníonantes füntin Alphabetho facro; ficut viderceft

ide«

ex prologoGaleato B. Hieronymi, duobus nempelibel-

llüæ-

lis, Ruth libro Judicum, & Threnis fuo Authori Jeremiae

t

annexis: quinque veró Durlicibus exiftentibus,ad ana-

u

logiam quinque Iiterarum 5x30 Piformium. At hodieà

enty

judais, nondolo, ut Fabricius fufpicabatur, fedex Anti-

jentit

quiílima cum Maforetharum ordinatione,tum T halmu-

t

dicorum approbatione, numerantur wy34qN* t-—oy

i

Viginti Quatuor.. ícilicet w-sm «vpen rvosnn quiique Qui-

m

marii Legis. QvYvoN?T O^NS23 n quatuor Propbete priores, jo-

Ip

fua,]-udi'ces, Samucl,ches, D*à"nN 0N*33 '1 IFYef Prapäe-

tarüi pofferiorum, Efaias, Jeremias Ezechiel & qwyw n lber

j

duodecin minorum, Ideó conjunctorum, né Sigillatnimrez

(

li&i fzclius injurià temporum interciderent. Tandem

T

um

us w Undecim Hagiograpbi, Ícilicet Tres Po&tici, pfal-

Jn4»

terium , Proverbia,Job. Quinque psovyn volumina , per

annum hácferie in feftislegi folita, Cannic. Ruth, Threni,

yme

fer-

i "

Ecglcüaft. Eüher. & tresSemi. Chaldaici, noviffimé

pti,

um

—

17

HAPPERUSHIM.

ünd

pti, Daniel, E(dras, Paralipom. Qui à Propheticis ideó

wnf[avü Q

feparantur, quód non per fomnium, vifionem, auditio-

fcm,&* :

nem vocis , Ecftafin & alienationé mentis , ut vatum ora-

docotet

cula; fed perSpiritum S. immediaté Authoribus fuis, in-

ae

tegris fenfibus dictati effe dicuntur. Atqueifte ordo ta-

liseftin noftris & Gallicanis Exemplaribus:à quotamen

ty/ W

Hifpanica non nihil variant; ficut & vetuífliora Judaica

i Q

[

aburrifque. omniafuis quibufdam nixa rationibus. de

"? Dï'ïl

quo Elias Mafor. Hammaf. odtern.4. £. 6. b. inhocautem

vt ntt

omnibus ex zquo convenit, quód eos viginti quatuor li-

num

7 w

bros in tres generales partes diftribuunt , fcilicet Legein,

Prophetas & Hagiographa: ut Idem Ibid.docet. 4« N5

extriam

n 3ton wy onmanomnm 5"no090wgo 153

runt illit

«wn» ww "n Nos erant L4.libri conjuncli unds

Qïon*

ftd Ils (iri Magna Synagoga, fub proftdio Efdro congregati, de

quibus ibi loquitur) concinnaverunt eos , eg fectrunt inde tres

fat,

&Con

Partes , Legem Propbetas c$ Hagiograpba. Quam diftin&tio-

nem etiam ipfe Salvatornofter Chriftus acceptaffe vide-

ex prol

cár , Lucz 24.v.44.o0mniaj;inquiens,impleri oportet,qua-

li N

cunque de me fcripta funt inlege Mofis; in Prophetis ; &

annex

in Pfalmis.. Sub Horum complexu , cxteros quoque Ha-

logiat

giographos proculdubio intelligens. Suntqui putentjin

judais

Quatuor partes Hebrza dividi Biblia, eó quód videncin

qui(lim

totidem vulgó compingi Tomos, & audiunt diftinctas

dicorur

priorü & pofter.Prophetarum mentiones.At hec eftfub-

divifio tantü generis Intermedii in fuas fpecies infimas,

Vgiti .

Warit L

olim propter Scribas introduda, hodie propter Typo-

rua;JUdi

graphos & Bibliopegas commodé retenta,que fuperiori

divifioni nihil derogat. u fcité notavic Drufius in pen-

Mrl;pü f

diüdoriy

tat. pagin.4. Porró lex Mofaica fubdividitur, à Mafore-

li &e1

this quidem in psoss five Capitula, fed pauciora quàm

nos Chriftiani numeramus, verb. g. Genefisfaltemin 42.

Ws

Wum, p

Exod. in 25.Levit. 2 3. Num.32. Deut. 27. Sic etiam cete-

3 4. Reg. 55 Efa.26.

hm há

rilibri.Jof. 14.Juq.14.: Ambo. lib.Sam.

2

Jerem.

hii

.BECH:NATH

18

l ej

jerem. 3 r. Ezech. 29. minor. Proph. z1. Chron. 2 $. Pfal. I9.

Ils g

iDo.

Job.8. Prov.8. Ruth. Cant. Thren. fingul. 1. Eccl. 4. Efth..

-Daniel.7. Efra.10. prout videre eft é mum * mþ

C0b

emona *5 by p*ains ow'a» Bibliis majoribus prefixá.

l.

u

Atà ceteris Hebreis communiter fubdiftinguitur in 5 4.

muns Sebdiones , vel tyyoo Ordinationes , tribus Majufcu-

li

lu

lis. 959 vel ODO (fcmel etiam, füb finem Genetfeos

uno minufculo 5) notari folitas, &à primiá textus voce,

tl

vel illarum maximé Emphaticá denominatas. Undg

ando

It ut

t2 363 N*óp" minu nvoea accuraté loquendo

mihi potius Parafcharum,quàm Integrorum //rorug: No-

wæ

"ina, contra vulgacam opinionem videntur. Debebant,

s qm

Qo-

adnoftri Calendariirationem, effe faltem 52.pro nume-

ro Hebdomadüm.atilli 12.]unationibusánnum metien-

Vi

tes,ad Intercalarem fuum refpexerunt, quiIntegro Men-

fe abundat. In vulgaribus ergó Annis oportetbisbinas

breviffimas conjungere;&c. Et hzcDiftin&io.non No-

vitia eft, à noftratibus Jud«is recens introdu&a, necta-

men,utcircumcifum vulgus opinatur, ab ipfo Mofe pro-

fecta , fed olim ab Efdrà & Sociis fic ordinata, ut infervi-

u

ret Le&ionibus Sabbathinis per cotum Anni curricu-

bi-

lum. Undenecprimitivz olim Ecclefiz , mos iítelegen-

diignotuserat. AQ.15. v.21. Mofesjam tuncabantiquoin

I

Synagogis, per fingula Sabbatha ledus dicitur. Durac

n

Hta confuetudo adhuc dum hodie, ut non facilé fit vetu-

fnal

a

lus aliquis Judzus; qui proptercontinuam hanc & quot-

"

annis repetitam lectionem, non memoriátencat, przci-

A

puas leges Mofaicas & verba plerumqQue formalia. Hxe

)qüc

enim toties iterata, quomodocunque etiam intelle&a

Wa

fuerint, vel tandem herere oportet.. Quemadmodum

i"

uflc

apud noftrum vulgus , nemo feré tam Rudis eft; qui licec

X

omnem reliquam ignorec Scripturam , Evangelia ra-

men;,diebus Dominicis explicari confueta; ob frequen-

cep-

corum

108

cem ufüm &annuos recuríag non fciat : Ita Jud

mus

ctiaæï

I9

HAPP'ERGSCHIM.

4M

y

eciam Pueris & Foemellis Mofes in fuà lingu& notus eft,

u

p t Bro

plus quam ullus Prophetarum.s. Nam & Septimanas à

punich

Q35 Lectione Sabbathina denominant , ficut.nos Do-

minicas Invocavit, Reminifcere, Oculi, Latare,&c. ab

m

'A;ä ca

AntiquoIntroitu.fici; in claufulisliterarum tempora di-

ftinguunt. Tandem utnoftris Evangeliis, quidàm Pau-

lus Diaconus, Apoftolicas adjunxit Epiftolas ; itàilli Pa-

vnomi

raíchiscertas pyqvgst Haptharas, ( à Dzzziffione populi di-

vel ia

&as) coordinarunr. factum hoc eíft tempore Antiocht

hoc eft, Annis ante Chriftum plus minus 17o. quando

v

milipo

Tyrannus ille Le&ionem Mofaicam inhibuerat. Etut

st co

fpeciatim fciri poffit, que Hapthara cui Parafche con-

gruat, appenfus eft plerifque Bibliis peculiarisIndex, qui

adnolt

voieh

hoc diftin&é monftrat. Fandem quid in fubdiftindio-

nibus Parafcharum , Minufcula s vcl p folitarié pofits

vtsad

notent, infra fuis locisdicetur.

Íe ab

breri

vitia el

IL DE THARGUM.

five Textu Chaldxo

fhetyt

fe&,

(4). in genere. (2). in ffecie de Onklo. (3) Ionatha. (4) ejuPa-

saphrafiin Pentateuchum. (5). catevorum Targumim Autboribus.

ret I«

lum

1 Thargumingenerenihilaliud eft,quàm Biblio-

rum in certam Linguam converfio. à Radice gyqn que

diign(

Synag

Interpretari fignificat. Quia veró in populo Deinonalia

Hita COI

olim quàm Chaldaica extabat verfio, ideó illa x« i£oxld

lus ali

& in fpecie g T£argum denominata fuit. Occafio-

&nnis n

nem huic Trauflarioni prebuic Mutata populi Lingua..

puas ]e.

Quorum enim Patres ante Captivitatem puro colloque-

bantur Hebraifmo, illi in Babylone, contagio peregrinz

Cnim to

trint

Linguz S$uam adeó infecerunt, & feptuagennali ufu fic

iQud nof

transformàrunrz , ut

DO

ft ceditum priítina ejus facies vix

&amplius agno ivl:-;, re

, adeodue corrupta hec deincep-

ütnem .

yernacu

]

á

cam vosg

menadl(fb

acvaderet, Eceaipfaeft

'quam Chaldai

camus

G

3

u m

BrECHINATH

1f

20

lenig

camus. de quá Elias in prafatione fui Methurgeman hi-

m

fce memorabilibus verbis fcribit: pb v m N

ts

T—mmob nouabo aniav n* xx53b

NU* Yo N5 t3033

CM *5 -*tyqN. u5 synm 3 N7 :

tf

"]^ Y?N3 193 1331

M

Y)021 Tpua? 15 mim - 203 1 na n Dvm

mon3 03 2325 533 535 ob 3130 5335 t—np7N ^yn

ny

m

Dj .*533 y053 r 0mm5 py mmnm symm oo3nm a

[id.

5330 "05nn m ca Dicent Magifiri noffri. p. m.Ires res

non amutarunt Ifraelitain gypto: Nomina, Vefles pg Linguam

ID

Uft)

fitam. féc etiam dum adhuc erant interrá lfrael ,modum calie-

bant linguam Aramicams nififmaulares quidam , ver[antes in

Vhi

&

4Aulà Regs. prout apparet ? verbis Ralface. Efa.36. poffquàm

verà migrárunt à Regione fuh im Babylonem , oblitifant Lingue

A

omnes onnini. ficut [criptumesl Nebem.V3. adeó ut etiam Sa-

AXID

pientes &$ gnari legis , fandamentum dotirina fue ponerent in

X

Linguà Babylonica. in quá t& adornatum esl Thalmaud Habba-

[ür.

In

f& Quamvis autem Hebream non plané dedidicerint,

prefercim literati & fcribe , adeó uc noviffimi vates, Pro-

"

phetias füas Antecefforum ftylo adhuc emendaté fcri-

N

pferint. (quemadmodum nec Romana Lingua in Icali-

dj

cam fubite tranfmutataeft, fed eciam poft Barbarorum

Irruptiones femperaliqui Doctiores,nativum & jam col-

t

ii

lapfum Latinitatis decus affectárunt & reftaurarunt.) In

rpunl

facris tamen Congreffibus , major Multitudinis & rudis

at

popelli ratiofuit habenda. Utergó promifcuum quoque

ett

vulgushaberet $. Scripturam fibi Intelligibilem,adorna-

yult

r['Xw'

ta fant Chaldaica Thargumim, in plerofque libros Bibli-.

cos; Nempeomnes, preter Danielem & Efdram, quijam

p

ante Semichaldaici funt : & prater libros paralipome-

j

Is

non recentiffimé fcripros,qui dudum in libris Regum ex-

plicati erant. Sed necab uno Authore, neciifdem Tem-

m]go

jpulv

poribus adornatafünt: prout tum ex Styli differentiis,

" nüi

cum ex Synceritatis gradibus, cum deniqueex ipfius Pa-

du«

raphrafcos Anguítià & prolixitate apparct ; & infrà in

u

parci-

2l

HAPPERUSCHIM.

g **

particularifufiusdeclarabitur. Hocautem certum cft, fi

(i qemot

non omncs, plerafq; tamen verfiones Chaldaicas ceteris

:;w'n !

quz extant' nominatim veró noítrà Grzcà & Patribus

Eu

rimitivz Ecclefiz , adcoqQue ipfis Apoftolis Antiquiores

Wa T

effe. Id quod ultracotius Judaice Gentis confenfum;infu-

-0m ?

per vel éfolà Paffione Dominicá probo; ubi Salvator no-

0 r

fterin cruce pendens, non ex Hebraico Pfalterio *3n31y

fad cx Chaldaico «3np3w e«axJaví Exclamatfe Matth.z7.

a ?

sonihá

cap. v. 46-legitur; ficd; Thargum füis fidelibus quafi de-

m

dicaffe. lt caceam nunc Lectionem ejus Sabbathinam;in

hat hng

Synagogá habitam, & Luc.4. relaram,quz certénec cum

y n

Hebrzoneque Grzcotextunoftro congruit. Unde mihi

v g

robabiliffimum evadit , fuiffe ex aliquo cunc extante &

n Q

yulgo intelligibili Thargum recitatam. Utucfic,comen-

pimte:

datur certé lingua Thargumica etiam non leviter exin-

Es

de, quód in ipfo concextu Hebrzo aliquoties, nempé in

ng ll-'

fh Q

Lege Gen.31. in Prophetis Jer.10. In Hagiogr. Dan.z.ufur-

atur. Unde motus Ribbi Schemuel Bar Nachmoni in

prafer

Berefch. Rabb. monet: .q*3y3 &^?p moóN o5 *mn UN

pueta

-72 35 pin jà3p o o'an53 8233 rjmn3 s NÉ

pleri

| ff üngua Aramica vilis inoculis tuis ; Inpenimus enm im Lege &

cam !

Prophetts £g Hagiographts , quód Deus Opt. Max. ipfemet. smper-

Irrupw

tievit ei bonoremye$c.. Sed hicmirari fatis nequit Cl. Helvicus,quà

lapfü

ofcitantiá Patresid neglexerint, adeó ut né ipfum quidem Thargumi

facris

Nomenullibiin omnibusillorum voluminibus reperiatur. Prafer-

popel

tim veró cur B. Hieronymus;cui tot de verfione fuálites motz erant,

vul u

ejus pro fe non meminerit unquàm? vel Origines,qui Hexapla pri-

ta füni

*müm,dceinde O&opla (h. e. tot Columnarü Biblia, ex Hebrzo textus

|primó fuisdeinde alienisliteris exarato , & variis Graecis vetfionibus;

C0s; N

