
p.3.b. »56ow *501-51^ ^n p35 35 803 51 03 0 3051

RSCFi li.

llimi.

45 5515 NYo/ omxo3 yrra 359 N1 /Y^N Cv Yoy

ehbyi 3501 33002 355 / 0310 nInSo Dov1v3 tD m59

Cl

Wn.

a11Mi 005 32 pTp /9oN j2 Yramo *e5 / y»nto 550 v

abulin

"»*nynav 103 n nnyn vvam Serzit R.* M. B.* M. boc esfl,

Rabbi Mofche Bem Majemon) p. m-.in traclatu de Amore ,cap.8.

]ià, o

bifte verbis;Liber cui iunitimur in boc negotio,efl codex zleuoti-

J

fémus in /Egypto,complecl£s omnes 2.4.libros. qui fuit Terofolynats

2 9

retot Annis,ut emendarentur inde Exemplaria. Ei aut£omnes

d t

ddeó (tutius) inpituntur,quód correxerit ipfum (celebris ille Tybe-

Lidurum

riadicus Doctor, Abaron)filius Afcber, eg [ubtiliter-inquiffverit

prnmi

777

d eum annts plurimts, eg Muflrarit multoties: quem etiá tranf-

tulit(in notior? linguam-) Addo plenioris fidei caufsáTerciü

ATMN

Teftem,é Cornenr. Aben- Ezrz in Exod.cap.25. v.31.nsN3

777

/'aapri "vy neobn 19365 ; &5 5055 CLÁnp33: 059

sE

(on 531 Non 551 ispa 531 nion 55 355non C nys whww

Ia

159 "503 3122 nNxD N- nmvyn n503 1 " n5 03

que

gb «33ym new! Infpéxi libros,quos explorarunt Sapientes T)-

[im r

beriadius. ubi qurejurando conftrmant y;. Sentores ipforum; quöa'

iretltt

tribus vicibus attentà confiderárint ffngulas diéliones e$ ffngula

[,on'ginä

uncla,omneplenum (Hirck vel Holem) atg,omne defeclrvum; &t

ccefemper afcriptum fuerit Tod pacitextus Theafeb. etiamffnon

vin

c invenerim in librüis Hü;mz'm(f Gallicants $ Tran[marinis.

r

óIncredibilem in minutiffimisquoq; Diligenciam!Ó fin-

wn

gulare Numinisbeneficium / Ó mirandam tot Exempla-

" jl

rium, peromnes Europz Africe Afizá; angulos difper-

TOU

forum,pertot fecula ad nos ufque propagatorum;ac falu-

)

yon

m

tarem-Harmoniam ! veré fcripfic Elias,oCt.vav.p.2.b.4nw

ln 1N oj "UUSN "w / mmona *hy3 vpp "wN nzyoa

gnm

14 3308 Oi5 Nn-N9p71 230 522 3 003 0 N 310

n

92 €

m

Amnb 30 mop Po5 0pwlqu0d prafisterunt Maforitbz, n

-gxn:ü

P."/F-

HAPPERUSCHIM.

d

g p

pwäz*/e ut ceci

erit vel(poffbác quod, ) cadat varietas aut Alte-

qdtr g^

ratio in ullum latus omnium librorum Biblicorum. unde unon im-

gt

merità dixerunt Magiftri noffri p.m.(nominatim Ribbi Akiba im

nb

Pirke Afotb.cap.3.) Maforeth effe Sepem leges.ut Sepes Hortum

munit;né Ferarum irruptioni pateat; fic Mafora Scriptu-

1"5 "5 i

ram , néà Sciolis vaftetur. Nonenim vel tantillulum de-

pravare poffent,quin id Sacrilegium,Critica hec cenfura

m "

vt

ftatim proderet. Unde ergó,inquis, tot VARLE LECTIO-

pubbi Mf

NEs? Annon OGingenta Quadraginta octo vocabula in

Bibliis diverfimodé leguntur? computante» Eliá, o&.

bf

muin

Daleth, p.5.2. j*1p31 52. n nyy5 nxen N2 *5 35 y1

vlat m

-pino Nb nns N0b m 0y omayn/wTppn 5530 13n51

nnnnonna3*32 nwun Hoc fcito:

sdeo(ruti

ynoi Dmp 100 102 *

Nuaerum omnuium aliter- Lectrorum

E

pofíquam deftaeravi noffe

&& aliter -Scriptorumy,totius SS. Scriptura straduxiea per mani

a

pl

Aráütbmetici,non[emelnecbt tantgm , eg imveni Summameorit.

848. Znclufrd ( Memoris caufí2) Symbolo KARYAN VECATBAN

Tellemye

(qua voces Letla eg Scripta foanificant,atq,in literis numeralibus

ftmprt*

totidem con[lituunt.) Refpondeo: Lectionisillz varietares,

N

Maforà longé Antiquiores funt, utpoteà quàomnesac-

TUO YO

curaté n ocantur.Non ergó poftea demum nate,nec quic-

* ss

quam ha&enus ultrà mutacum. Undeauté illz olim pri-

eradis i

trilu vt

müm irrepferint, non certó conftat. Kimchià diverfita-

te Exemplarium, temporis injurià corruptorum;originé

pundaun

traxiffe aucumatfuüb finem PrefationisinJofuam ità fcri-

E:æfmpc

bens: jyn3 nyo 3in5N 31 5 nnp qov 3 511 yxm S22N

/t tiryet

4N 55/ürrac^ nyo nn5 b5 v N2 /3n5 N pt p 93

O[ncredi

mioizw s2b /45 N 200 rioN1 mi»ns *5 i : vapoa anN

gularc N

-Ann 3008 531 anosnm / YoU5U) C a50n 113N mnNT

rlum, pc

(Szc prvé zm Bafleenft Editione: v / o noy *v

forum,ye

npinma p ruowo mmnn 4£ £2 Feueta reilets vyanio)

trem.H.

N*v Cmpom - tonyw w5 (v 0nN 223 500 / Üfiec3

qonan son33N ; Yrp2 NY I n / 0351 2 ny 1 ao

HIHW TWN

3gn29 N^»

"ina m c220 "i T2 vin2 : 12Y' E;J*:azm L

annan

m

:JTm

PBrcnu.Ha4?»

A

p

H

nf

m2 Ego minimu-David F. R. lofepb Kümchi p.m. &c. tradam W ationes

Smpt: quod non legitter, o Lettiquod non feribituryin quantum quidem potero

dare rationes umufgg fingula juslocis. Videntuv autem voces illa fic repeviri,e

quod in captivitare prima perierint libri,cy difperfi fuerint, ata, Sapientes qua-

D

« lega mortui, Itad, Viri Synagoga M. quive[fituebant legem pn/ima decari,

áinvenertnt Difcrepantiam in E xemplavibus, c

e fecuti [umm eo Multitudine,

füotamen judicio uft. Vbicund, autem non attigit Cerfuracorum Per picuita-

"tem; feripferuntid, tibg, témenpuntfis notarunt; aut fcrzpferunt foris nec intus

'Aut denig fzv. ipferunt I»Insmudo in Textu, altero verbin Margime. Quod mi-

'hinonett probabile.fiquidem multi librorum tunc recens fueriut

A

«exarati , & Authoresillorum non tantüm adhuc fuperftites,fed erii

lpfoMa[on harum, vel quodidem eft, virorfiSynedrii Magni Col-

NUTEQ

Alegio comprehenfi: ut Dameï

Haggazus,Zacharias & Malachias, qui

[uasi"nguhProphetxaa(rlpf61unt Item Mardochæus,qulhx&orxam

M It

Efther memoriz prodidit. tum veró precipue 6 Efdras, qui Paralipo-

m ul

mena & librumà fe denominatü edidic. hofné ipfos Authores men-

u

:tem fuam ignoraffe putas? Verifimilius ergó eft , certo (ic Confilio

diplum

mutata fuiífe id cy rnprimis bonBEcora illa Vocabula 33375 - gvb

PrOTU

t—2531 00 anxsx - propriis fed obfien? babita -i35Xo* . aov

v Hs

—mae - nqwmn Deut.28.»:27.67 30. & 2.. Reg 8 v.27, fub/hmm

'€oarguunt; quz nequaquam eLibrario Naufragio fic enataffe po -

um

r at

tuerunt , fed procul omnidubio , àdevotis homtnibus de Induftria,

hocmodoreddltafunt Perimnde 1cfquïshodlePaulmumxllud Phil.

Dibyltt

j.v.8. d adite £ für red ; verecundiz gratidnevé Juniores o£-

m

fendat, in folenniEcclefiz con «entu efferret,fjcb adyteeg fur.?ïot/&

)

fic pubhcefcmplegenöum effe, Marginiannotaret ; retentisnihilo-

(olici

minus, (ob proprietatis Emphafin,) in fcripto textuformalibus Lu-

'Hdmü u

theri verbis. Secundum Regulam veterüHebrzorum: g*2 b5

um

N*YY N?D *5 n3c5 n ]mp / *N332 NYpo3 LY2

. bunes

(5 02135 221 0IN1 Qtimmug?m Blblw]crzpm]untobjtæ'ze,lcgm-.

s

tur (fub aliu verbu ) Honefle : né faluet (; affueviat) bomoSpurcum proferre

587712'111('711 €x ore fto. ut ut veró fe habeat variarum lectionum Orcus,

;umbc-

'hocfané certumeft, Veriorem fempereffe illam,qua in Margine nó-

d w

tatur: docente Elià oct. Fod, p.2.b. /yqmo TX 1 b C'J'W?ï

j

9. ]o-

a onn jmp 1 53 npn NTj2 anza9 8 5535

:bos x4373 Nb 0*3530 3553v —101 Ante omuia neceffe est ut fcius, o-

jghojl

Tne quod in limbo fcribitur,effe Kx R1, H.&.flcpronunciari vocemillam ; ld

fe

wWero qued intius (in textu) exaratur, non legi snquam,

DISPV-

$.

! mmw s

32

2

«X

3252

Sm'ptï*l""d"o"

E

;

LE

;

i

:

ä;;ä

ä

H

:

ä

u

:

:

:

:

$$

qpitionts "

M'mcaptw

,'i legu mor t mT

DIS

ATIO

invenerunt.D*

fiotamem

Q

VARTA.

ant n

ti nonelt

"Raeffondente o

iexanati .

c9C 7JOHANNE FRIDERICO

aipfoMuon

- Cxtabln/ HERRENBERGENSE.

Jegiocomp

A

P

A

? EsTAT ur DE MasoR z ÁurHo-

fiasfingil

2

e

z2

e-

p

ribusaliquid dicatur. Ecfi autem inter

Werme

U

jd

men

Y2

r,v?

T2

-

Judzosnódefingqui precipuam Mafo-

tem u

A

Vä/"-.

repartem nempe Kerz u&etif balacba le-

E

a

mutatafi

g z2

j P

Y2

$

; mofche imiffinai faciunt, h. eft, ad ipfum

Eu

77 Mofenatq; ceterosfacrorumlibrorum

fcriptores, prima ejus initia referunt, nos ramen Efdrá

m

*coarguum |

criticum non agnofcimus antiquiorem. De hoc nam-

tuetunt

que, partim ex Nehem. 8. partim unanimihebrezanti-

diocmodo

quicatis confenfuconftat,quód poft reditum 6 Babylone

i

fedulus fuerit divini cultus reftaurator, nec tàm Remp.

fendat,in

Ifraelitarum --qufärn Ecclefiam 6 caprivitate reducem , à

fic public

variis impuritatibus exilii tempore contra&tis, follicité

füinus,(o

repurgárit. Is ergó, utfacriquoque codicis mendastol-

theriverb

leret, exemplaria conquifivit, ea recognovit, cam au-

EX

thenticis contulit;& ficubi difcrepabant, varias le&tiones

52

annotare coepit , hacjue ratione prima Maforz funda-

für (fub al

mentajecit. Acnefolus huic oneri ferundo fuccumbe-

Sittoen

rec, C X X. collegas, é fenioribus pietate prudentià &

oCfané ce

eruditione valentibusfelectos, (ibi afcivit,atque 12. deca-

ütür: doc.

nisà fe conftitutis fubdidit, qui effent Ecclefiaftico-Poli-

Ym st

ticiquidam Senatoresvel Confiliarii, & neceffarighujus

hu

H

ie-

Ptl l

uj

EECHLNATH

$6

LUR

ty m

reformacionis focii. à qua fentenrianonalienus eft Elias

in Maf. Hammaf. p. daleth. r.a. 4355 / 3j N a m s

U.

3

mgüdþn.

g0/ 5113 n233 *v

5

V 58 tn mminas 3*n53i ypt

l-

TMlgu.

eeom w w

vcn m»n

*34 *oNbD ma5r n

4300 wmn t—o5n nm5y v5 myv/ 533 55035

lii

iftng.

mmuo moapn *b by. En5:/0*N D2 nND nb Y

— "jf boc (ità effet) dicerena, quód [altemm ( aliter) leélum

"ifjuda'f

atque fcriptum in Lege ,ftt T. M. S. traditio Mofts & Sinai, eg viré

4 Wt

fonagoge "agna, feilicet Haggai , Zatbaria , Malachi , Dasiel,

l d

Cbananias Mifcbatl, Azaria, Ezra, Necbemia, Mardochai, Ze-

trüm k

yubalelItem qui illis adjunclifucre fapientes ex artsficibus e$ fa-

démul.

éris , ufque ad. completionem 120. perfonarum , fcripferint ea

im. Ma.

juxta Cabalam quam tenuerunt in poteflate [uà.. Ec quia

resg

'mmïa.

ifta non uniustantüm etatis nedum hominiseft, fed :

nfi-

&

pollsior

niti feré ftudii, ideó à fuccefforibusdiverforumtempo-

lismu.

rumjugitercontinuata fuit, & preterleQtionum varieca-

dicishi-

"

tem, alia quoquead orthographiam fpeGiantia;paulatim

ij

annotari ceepta funt,donec ad iftam magnitudinem ex-

tohf-

crevit, prefertim veró Meleim t$ Chafarim femper quàm

aice-

diligentiffimé obfervata. Ramban. pref. fec. al. Hathor.

a 533 30m 50 m3a5 /anprnn *5v as poyn m

w

( p

5030 N*33 35102 NaT. 1 nona ameo 33n ^ Npom

n

:ea Etbocaspfum efl, quod movit exercitatas textuales, ut nu-

serarent Plennm eg Defeélivum univerfa legis-ac feriptura, t

à p

?

componerent libros Maforetbicos, inde ufque 4b Efdrà Scribá

Praphetà , quii fuit occupatiffimus in iffo. Sed refriguit poftea

ul

7701

illeardor, & pené excincta fuitomnis hac diligencia , in-

ter tot Judaice gentis captivitates atque exilia, donec

d

i

tandem Anno poft cempli everfionem 436. vel circiter, in

urbe Tyberiade celebris quidam eruditorum illius fecu-

li conventus inftituebatur , qui collapfum Mafora ftu-

pO

dium denuó reftaurárunt. unde à plerifque primi ejus

o v

Authores crediti fuerunt. quo etiam El;as, fui parüm

nqu

1 Ts

cebanh

;m-cmor,propcndcc,o&. Hc.6."a. qUn vupa o 5

n

yfpiol

57.

HAPPERUSCHIM.

m

/NSSTDIO NSPE NH "UÓN. m : i *bya. 1010 /mom —

j

yc Pa

"ww 550 qw05 sni /'po3 L"NSpm ^ t^. oo»n v

-

p

4mos p a^ t—mannma mava o oNcommm

g

j al

mTp70n w 3 0m5y Twym joN23 . deinceps erat lingaa fan-

wpo" v

c a ambulans eg deficiens ( locutio ex Genef. 8..5.) ufg, ad tem-

pus Autborum Ma[ores qui fuerunt viri ( urbis ) Tyleriadá (ftta

umïnö !

m

i2) Maffa ( minorts Aff provincià) fapieutes maximieg exerci-

"

m

tatiffimi in textus purifizma sfuper lmgue pre cateris Tudaer

ag "

omnilus , qui (niocbant) generatione iffA, fed nec poffea furrexe-

Chaninhs

runt fimniles idlis : prout teffatur R. Tonab Grammatticus , eg'c.

Hanc erroneam Eli& opinionem , que Munfterum &

st

ri "qu !

aliosmagnofquein Hebraiífmo viros decepit,folidé mul-

tuxta CAb

tifque argumentis refutac Cl. Buxtorfius inComm. Ma-

for.quamvis & ipfeolim dum Lexicon ederet, in prefa-

Y nonu

tione illius aliterfenfiffe, nunc veró (uc fcmpcr pofterior

n fcr*e.

dies precedentem docet) 2/vteas cporàos in mclius mu-

sum)ug!

rem,alia

taffevidetur. Nobis, preter R. Akibz, Tyberiadicishi-

Íce magiftris longé antiquioris teftimonium, fuprà p.53

annotatic

citatum, pro primi authoris & vetuftatis argumencto fuf-

crevit, pr

ficiat, ipfa confeffio Eliz p. gimel. 4. a. fibi contradicen-

dihgcmiiï

tis: *bf) w*N / Oin3n^ moniv *65 / n mionmt. 13y 351

m s

iNOJO N

Anyvoi xnry *ny vt P«c 65f ratio etymologica Mafora , quà

(nimferab ) tradita fuit (apieutibus fengulis ex ore fengulorum,

m Ed

inde ufque ab Efdrà t collegio ejus. Ycem p. vav.3.a. npwNm

BItHOUE

z153 6 ^rwN 6 / t e5u s msn5 s nmopns s5y3 *3

tOHDUAcrt

"pnbnnm yor v5 yma u/n nv veriffomum esi,quód Magi-

Prapbftä;l

illeardor

firi Mafora fuerint centeni eg mállenà ( non Tribunieg duces , ut

Munflerus ambiguitate deceptus expofuit) generatio posf gene-

er tot n

vationem,tot Annts, ut pe[ciamus zpfe (pracifum) zempus initii

tndem A

állorum. (quicrgo ad Tiberitas referre potuit?) Sednolohifce

qrbe Tybg

diutius occupari. Pergoad publicam Maforz impreffio-

| CODYent

nem:ea printüm tentata eft Venetiis, ante centenos vel

ltm den,

quod excurricarnos,tcunc quando ómnia & hebrza quo-

Athorey

que íftudia poft diuturnam barbariem reflorefcebanr,

2

I pn

R

aufpiciis

BECHINATIE

$5

: de inr

aufpiciis DanielisBombergi, viri plurimorum hujufmo-

cn.t*. p..

" My

di librorumcorre&iffim&edirione , & quod in Typogra-

pho rarum eft, hebraifmi propriáperitiáquondamcla-

VNew

p

riffimis nec hodiedue finelaude memorandi. huicope-

ram fuam ftrenué navavitJudzusquidam Afer Tuneta-

IT

nus,nomine R.Jakob filius Chaiim , Venetiis tunc exu-

T

lans,homo patriorum quidem rituumfervans, fed quod.

13

etiamin bofTemirari decet, ftupendum in modum dili-

x

i i

gens,nec minuseruditus. IsM-ScriptasMafore Schedas

antea paífim difperfas,.à popularibus fuis follicité con-

1 0,7114

fattrg-

uifivic, bonà fide dcfcrj pfiin ordinemcoégit, & (ingu-

la fuis fedibus locavit, adeoque banc marginalem for-

LLTUM

mam,quam hodietenet, introduxic. Quo autem fingu-

i dul

lari fato& Ecclefiz bonoBombergum;ejufmodi facrum

mrelique'--

7171771

opusin Dei gloriam diu molientem , offenderit, operid;

adhibitus fuerit, ipfemec defcribit in prazfacione fuá,

"AUE

q.uaïm'. fïc*ord.itur H '7y WP'IW' qgaïnz iav "nïlïl *n*se 1t7w1

;fx/fdl

sOYTT N* Y o7p 0323 p* ap qoN m o 302 3

"u

^5Y: rrTani NT 392 n5 a3y 071 mxa. 1om ao ov /r2z-

lu

quillus fui im domomeà k florens im palatío meo (locut.ex Dan.

p

4- v T- ) ipeumbens fludio meo im prowinci4 Tunés,qua vicina est

i lbique

extremts orts antique CartBagtnis ; fed tranflulit metempus in

apnorum

bafte terras occidentales büc Venetias metropolim. ec. qua ipfe -

diceritil

sact ibidem vide. Non multó póft R. Elias levita Germa-

fi,us, QQe

nusin vicino Noriconatus, fed niaximanretatis partem

vrpatio

in Italiadegens,rogaru quorundam Chriftianorum,eni-

fs

gmata ifthzc folvere , & univerfam Maforz rationem;

ei Cifn(ei'

peculiari tra&tatu m3053 r nuncupato, nobis pro-

:1gvcm'f4"

dere aggreffüs eft. & is ipfe libelluseftquemin hác ma-

j J

teriájamaliquotiesciravi. Venetiisprimum publicatus;

d

poftea Bafilez An. r539. curante Munftero recufus, du-

dum longe latejue divendicus, hodie raró v fus, at pro-

jrfe-

pter mulram utilicatem dignus qui denuó eaeretur; lati-

j. qui

Háque verfione augeretur. Nam qu& Munfílerus exinde

cu

gra;n -

HAPPERUSCHIM.

$9

w(piciismn

tranftulit, pauca funt & ipfaScholiisindigerent. de in*

jjpromm:

ftituto fuo Elias. ibid.. in metricá prafar. ita differit. p

d

aleph. 6. b —5 35 rroyt tmp sst d5 n Ny 99 voN

jffmis

55 41 0y"^.nmmona r AynneT ^ IN NI ID - BÓ6WÓZSIT

sm fodm

«t5 ;5 SyDU "n10N TN -nmas. st 130 mnma ( "15y hNY

t'po-maw w asan 15 85 ny sys p - msnn ns r

fps, o

/TINA sby v PTDNC IN zP 331 m /mas. o a

ODiwN *fy voip D3/^roovi N7 inbp j22y-mma2o8 m

etiamin a

153 - n3n23 2331 19 m o uooymy ib P y. doxerunt

ns,-nCCf.

ad meyob[ecro ! quid bic agis Elia? [urge eg acquire tibi nomen

ante3 pau

gloriofum;eg Mafora illumina Incem [uamyatque aperi quafo,qua:

vifrit b

abifuntocclufa. Nooimus eniza quód boc poffuseg im poteflate in--

hi fois fe

geni tui fet iflbac facultas-1unc ità allocutus fum animam meamz

famqu

la Caot

audi, quare tu tergroerfaris ?. [nvge impende tempus aliquod.

Deo , néfortélex ejus (tuà culpa ) dilfrpetur. locum buncreliqne-

oposin]

vUnt tibipatres,ut in eo aliquaudiute exerceres.Mox animamea

adhibitu

suibi annuit : Euge! in Locego acquiefco- Propterea fprrexi,nec

quam)üc

félui , imó anteverterunt oculi mei vigilias (rmatutinas. ex P[al-

m

119. v.148.) ufquedum educerem in lucem ab[tonditayqua bacle-

m

nusoccultata latebant,tg c. p. Beth.x. prolixusrecenfet quo-

quilu f

modo id Komz ceeperit, fed urbisrepentinà occupatio-

4 9)

9e,à Carolinis militibus factà, Venerias fecefferit, 1bique

txtremis 0

demum abfolverit:teftatus fe;quicquid viginti annorunt

bf tem,

jugi ftudio, ex optimis quibufcunque libris didiceric,id

tetiidm

omne hüc repofuiffe. Noviffimé Dn. Buxtorfius, occa-

Büsin vi

fione Bibliorum Bafilcenfium;hancmateriam tripartito

inItaliad

vo*lïqm.in'c,.ä Tyberitisdenominato,longé cppioü;u sper-

gmata ;f

tractavic; cujusprinia pars de Maforz caufts , efficiente;

pecufiari

materiali , formali & finali difputat t altera Clavem fa-

&T€ apor

bricatur,quápenctralia Maforz referantur. ubi Abbre-

ftritjam,

viationeslonge plures quàm Elias, explicat: tertia men-

dascaftigat, que Jud&orum negligentiàirrepferunt plu-

fOitea Da

lm lon (

rimz. ubi etft tot cecutientibusIfraeliris oculatior fue-

Fit ; nor tamen plures adhuc fupereffe diffitetur. quis

Yrmulra

D

t

"ii

H 3

Qu

/

65

PBECHINATH

hfnog

M

enim Argus pervideret omnes ? 45 /$535 by riónb »'

i'mphc(æ.

amvop nbnma b5v ao van r "ss n Ta. ECmmum

! 4b

est, (inquit Elias de bis ipffs erroribus p. Betb.4. a-)erat entm boc

ïff(iucnu.

epus tunc znye[figationis planó nove. omne autem principium

Ttsded.

grave. (nibil fmulnatum eg perfeclum.) Nihilominus utri-

"ietdt

que fuam laudem merentur, & excremé ingratus fit o-

portet,qui cantos viros propterea carpat. AÁbiispetan-

^Yl

£ur,qua hicomitto. nam definendum cít.

hts

X DE- CABAL A.

m

lllopro.

r) Eju Definitie. (z) quinqne [pecies ; fcilicet Gematria (2) No-

dariken. («) Temurab. (5) Zurüth. (6) d Atechnos. (z) Cabale oc-

74

eultatio. (8) Autbor. (9) Artifires. (10) wfu.

pl t

I

Cabala definitur ab Elià, ejus tamen non fatis

VM

tlont y

perito, in Thifchbite litera Quuph, hoc modo: p3! mbsp

Tofiffimus

nwnpi 125 719 0 I N 350 USN

f$3pw t'sea5) n n

mnoap

id de &j

*NT5 3* - noyn mamy orpán *v npona m

3105 N* *ninya3 *5 ni3y N2

Notien,

mh5N mutp nym w aman

:yaN N55 »0N N5 Cabala

uht arcana Legis eg Propbetaruts

u

Qu& acctpit vir ex ore miri,

if

fque ad Mofen M. N. qui nuncest in

atl

p4ct (retrorfum wumerando) & ande dicitur Kabbala (q. -A4cce-

apie

ptio) dividitur autem in a. fhecies, Theoricam t$ Praclicama

(itonemà

Ego quidem non fum afficiens , ut explicem megotium ejus; quo-

iburanno«

miam ob pravitatem mtam non didici fapientiam iflam» fcien-

yomen D6

tiamqíie [antlorum nec novi nec intelligo- Dabo igitur ple-

ifecuot-

niorem ejus Defcriptionem talem , quod fit abftrufior

Qurcums

Do&trina Hebreorum, de Dei & Angelorum naturisat-

pámp

que mutuo confortio, de Religionis prafertim Chriftia-

) [urþüäf;-

ne myfteriis in Vet. T. latentibus, demorum difcipliná,

gtl

icem Philofop.hiæ & bonarumartium arcanis; olim clam

noübi (Ife

habita,neccuivis concredita,multó minus fcriptis in vul-

j

gus prodita, fed Orali cantum traditione, inter fapientes

[

j o

diverforum feculorum continuá fucceffione propagata:

viaturis

at

parcim variislirerarum combinationibus, abbre

& pcxj-:

quo

6i

! HAPPERUSCHIM.

gf g* (

& permutationibusconftans, & plerunque perejufmodit

, '.117!1

m

Fr!

l

)

;Eli

fecretiores modos,é divinis fcripcuris Mofis & Propheta-

(0:(1

y;ql!i

.

rum elicita. hodie à Judeaftris in füperftitiofum Abu-

n?ä

fum tracta, & partim in inania myfteria puerilefjue nu-

n (m ^ j

pas converfa, parcim ad Medicinam, Incantaciones adeó-

qic f a

que Magiam (ignorate veriori Cabale ,ab ipfis perfidé

oeo Qu

fubítitutam)turpiterabrepta. Quod ejus Ecymologiam

£0f quæ

attinet, nuncupacur plerunque q5ap Kalbala , vel alià

terminatione bxyss Kibbul Acceptio; ut fit correlatum

Maforeth vel tradicionis. derivaturque à Rad. 53 pque

1)* Ejlü !

du ( 4) lL

actipere figuificat, rem vel do&trinam. velutinillo pro-

verb.19. 20. 49v5 bupy nNy yno audi confilium e$ fufcipe

al N ^

m

difziplimaem : €ó quód oretenus, atque de manu quafi in

manum & tradatur & accipiatur. Inde etiam illiusdo-

&rinz peritus 53155 Me£yibsl, & alià formatione xy532

m

Kallelan Cabalifta denominatur. Plinius curiofiffimus

w ww

ille univerfi fcibilis inveftigator, etiam aliquid de eà,

g o

quantumvis occultiffimé habitá , inaudivit; fed Nomen,

N TUTE

(proutfert communis peregrinarum vocum fortuna) vel

qu actpii

fuá,velquod credibiliuseft, libraziorum culpà, nonnihil

p (rerid

depravavit. nominat enim lib. 3o. circa fin. cap.r. Jo-

pti(?) dwzdt.

chabelam, afferens effe quandam Magices factionem,à

à

Epquiden.

Mofe & Judzis pendentem multis tamen millibusanno-

rum Zoroaítre juniorem, &c. Chriftianis nomen hoc

vim ol n

tiamqie n

anteJoh. Pici MirandulaniComitis , fuperiori feculo de-

niorem ej

func&ti, tempora prorfusineognitum erat , adcó uccumis

Dodrin B

inter 9oo: propofitiones fuas Roma'ad difputandum pu-

Que mutuo

blicé affixas,etiam Cabalifticas afferret quamplurimas,

& hec dogmata Ecclefie Lating primüm prodcret,qui—.

I myfleri

Item Philof

damauditoifthoc inconfueto, & ipfopenéfono fibicre-.

mendo vocabulo;Kabaliftas non hominesfed hirco-cer-

; ifa,nccc

vos quofdam vel Cencauros effz veriti fuerint,alii veró:

üprodira

plusfapere vifi; hancridiculam ejus Ecymologiam attu-

Wtrorum

lerint; & invidiz conflanda causá in vulgus fparferint,

quód

'BiCHINATH'

62

Oftetrit

! Cü du,

iquód perfidus quidam hereticus.diaboli progeniesolim.

Dud He.

extiterit, nomine Kabal, cujus fequaces inde dicantur

ume.

Kabalifte, & fe&tam ab orco qvafi reducant. de hoc

monítro-etiam mihi nunc.ex methodi mez racionibus

aliquid dicendum efle video , ut fi que hujusfaring infza

i[llæquL

Q HOg

fuislocisadduxero,melius intelligantur.facerem idbre-

vius, & fané x & aeoAeyopuéioic deberem ; nifi materie.ob-

li.

fcuritas, & fcriptorum raritas; pro informatione Qvs-

1 nj

p pleniusaliquid pofcerent. Tu bone Leétorremo-

depe.

&ioribus digrefliunculishaut invitusignofce.

EL t

XL Eítautem Cabala precipué duplex, fcilicet

ex(ur.

wel Artificialis & Technica, vel Acechnos & Inartificia-

l409

Jis. Quod priorem attinet, etfi vulgó tres cantüm ejus

Tl

Ípecies principales enumerentur, videlicet p3^3 hoc eft

du

|non dt.

mhaom mpwvd N*300*3 adiquas czteri deinde particula-

riores modi omnes facilé reducantur , omninó camen

itur. [ic

etiam quarta fpecies mv illuc pertiner. de quibus

I$ felt-

nuncordine.& figillatim. .Prima GEMATRIA ety-

ipli-

mon accepiffe creditur À grecà voce3eepeseío : quódli-

WWW

ceras mathemaricéquafi dimetiatur. quam nominisde-

anma-

finitionem Elias in Thifchbi confirmat 5pn N« NY*

normen r

"b* by *p"a vin N yasn pob onnmm Geuatris

rus Dl

3 vox Graca plane ftgnificátionts computi Aut Humtri , cum

Rapbe[uper-Gimel. ( promunciatione ejus ab initio wocis,contra

pürmns

oQon

amorem lingua afpirata, non.dura ut Tudaei cnunciant.) Ipfius

nifictl

vecó rei.qualemcunque definitionem afferunt urerque

Baal-Aruch, iifdem pené verbis; efle nimirumquanco

pj

m

ejo3 153 p vanio MO Duppi N pumo "nN [ poa 77

unitate fcribunt Alepb, pro ceutenarto Kuph , && fiec &eiceps.

quanquam R. Salomoni j. defcriptio ifta nimis angufta

m

fitifjue hocnomen Gematria, per $ynechdochen gene-

Jirio-

?

o

risproomni Cabalá ufurpec; quem tamen vitand& con-

j

fufionis caufsà,híc non curamus. .4| Subdividitur au-

g[aülum

tem in binos Modos, quorum prior.& ufitatior porius

j atl

Arid-

.vicaw

63

HAPPERUSCHIM.

j

Arithmeticus eft, pofterior veró plus cum Geometriá

utittih

no

cognationis habet, ambo fane originem é Mathefi du-

ii

cunt; & indein hancliteracuram invedti, quia apud He-

oítro &

brzos omnes Alphabethi chara&eres fimul func Nume-

j

od dicel

rales. Que ergó voces,in additione vel fuüummula nume-

rorum invicem conveniunt, illz quoque infenfu equi-

(uislocis a

sius, & iaX

pollere, & per Gematriam mutuó exponi putantur. Hoe

modo initialia Mofis verba w43 n*wwna. " princapiocrea-

fcurias, *

a picni

yit,perillaalia w333 30 wna. J2 principio Anni (olim &

cioribusdi

Septembri incboat?) creatus est ( Mundus) cabalifticé expo-

j 1

nuntur, eó quód utrobique idem numerus, fcilicet 116. €

valore literarum in unam fummam colie&tarum exfur-

yd Arilci

it. Beth enim valet z. Refch 200o. Aleph r. Schin 30o.

fs. Quod

Q?QQBS QH

Jod 16. Thav. 400. & fic deinceps. Ita Gen. 49. v.ro. illud

o N veniet Scbilo, quod in numeris 358. habet, per

ho ?

TIOTCS IX

nwn Mefam , quod tanrundem continet, etfi non de-

monftrativé , fcité camen & eleganter exponitur. fic

etiam qui

nunc.ordi

Zach. 3. v.8. n 138. per gn3p redditur. Et hujus gene-

ris Exempla é Baal-Ihurim fuis infrà locisafferam plu-

qon accep

terascpath

rima. Simile quid ad alias quoque Linguas emanavit.

fic enim JEfopus enigma de furacis cujufdam animal-

finitionen

culi numeris 40. 400. & 200. per Grecum nomen p

"o hj

Musargutéfolvit. ficjue Theologos illenumerus Beftize

81 vox Gr

x£s! 666. qui Apoc. 13. extat; ha&enus exercuit, ut varias

Mpl

eiexpofitiones quziverint. Irenzus vocem Az]av$» huc

Aor t ln

accommodavit, qua Romanam Ecclefiam fignificet,un-

WReCO.Teic

de Antichriftus fit proditurus, eó quód in numeris A 30.

Baal-Aro

& I.7 300.& . 4 I0. 7 50.870. $ 200. Valeat, & omnes fimul

SIPE-H

junüi, predidtam fummam conficianr. alii ex:4 píoya, 3

Whilare jcy

sumw), circa Ann. Chr. 666. primüm cani coeptá, eundem

quanquw

numerum eliciunr. nonnulli ad Hebrzeam appellatio-

fltæir(illc h1

nem mwm recurrunt, alii aliud comminifcuntur. $ic

tandem apud Latinorum Poétas ( ubitamenhe tantum

Nlonis co

7.li«erz MDCLXVI. numerales funt) Annus à nati-

I

Wn bm(

! yitate

BECHINATH

64.

Lrim &

vitate Chrifti, fencentiis aut artificiofis Chronodiftichis

u adcd.

includi folec. & é voculà Junrc ru w nonnemo finem

mundi cxfculp&re, ejuf$ue extremum diem inde;ad An-

lütro.

num 1615. ingeniofo quidem fed cemerario irritodue co-

Cam"F,fic

li

natu przífagire aufus fuit. fed redeo ad Hebreos. Illo-

VU fsfer

rum recentioresextenduntchunc modum pauló lacius, &

pro fimplicibus literarum notis interdum integras ea-

Mi

rum appellariones affumunct. quo pacto v.g. vOX Q23n

Ti d

D

f?pientia, in numerales literas «« g n5 n refoluta,6:5.

0ch 0

conftituitillifue totidem precepta Mofaica notare cre-

Itog Jj.

0. cub,

dirur. 4[ Alter modus Gematriz, qui nomen hoc po-

tiusquàm prior ille meretur,propter fui obícuritatem,&

Mi

raram Mathefeos interJudzos cognitionem, minus vul-

i lvll

gÓ notus, eft precipué Archite&tonicus, & verfaturcirca

dtur, i

dimenfiones zdificiorum facrorum,utarce, tabernacu-

ibaliflo,

li, altaris, cempli,&c. Cur,inquiunt Cabalifte, inter Ju-

Vitud.

d&os occulcé Chriüiänizantes,Scripcura quez nihilinane

|primo

vel in caffum tradit, facrarum fabricarum Quantitares

rdyon-

tàm follicité nobis inculcat? /mmw mw 3*5N mni p«

winen,

i12tmw5n n5173 psanm TNU non est in Lege vel unica lite-

x perlti

rulayà quàuon maximi montes[ufpenfffint. quid hacràm cu-

Vay. Iu

riosé cognofcere noftrá refert ? num tàm grande Tem-

Templun

plum, quale delineavit Ezechiel , é materiali lapide & li-

C arm

8no.extructum iri quifquam fanus credet? annon facre

mb

olim edes,cam univerfo cultu levitico Meffiz typos get-

enumlut

ferunt? nunquid & in Biblicis proportionibus myfteria

(inemu

quedam occulrare, & nobiliora omnium zcatum inge-

nia in iis exercere voluit fapientiffimus mundi Archi-

J d

teCtus? Quazrunt itaque, fpeculantur, metiuncur, fub-

mfkh "

40

trahunt, multiplicant, dividunt, fümma,Chriftum ubiqs

& uti vel minimé reris prefiguratum efle, perfuafum

jnpio

eunr. Omne enim zdificium efle longum; I-'amgn'&

g

ii r

profundum: omnem veró illam longitudinem laticudi-

nem profunditatem, menfurari certo ulnarum numero:

r

Ergà

þnüum

HAPPiRuscüxM.

6;

iuté Qhrt

Ergóipfam «dificii quantitatem effe fignificativam , &

I

ludl fok-

Symmetriam inftar fcripcurz alicujus legibilem , adeó-

mundlCX «

que Cabalifítz intelligibilem. Perindeutin Steganogra-

g 1613.1f

phialineg diverfarum longitudinum, pro literarum no-

gaco preal

tis ufurpentur, & artificii confciofacilé dignofcantur, fic

etiam proportiones facras, omni Gematricis oculis in-

ro fimp!

tuenti effe percepribiles. Exemplis obfícura hec resfiec

rum appc

manifeftior, quàm multis verborum ambagibus. Gen. 6.

ipitntiay

-"rca Ne

verf. rj Ar-

Tmpl. Sel

"conftitult

,

39

caNoéch 300

Qs

l/,

cubitos ]ó-

du 4

'i"'

/b

N

tiusquim|

U

l

DN

EUX

.:ä

g3, jo. cub.

(5

o

300

lata & 30.C.

riram Mat

€2

/

/»

;;

n005,

^ 20

ä

alra fuiffe,

i

dimenfk

6o

!

30

:;. 70 [ PT. ^i o:-'oun «00 :':

dicitur. híc

30

29

$o

507

Cabalifta.,

Ji,altaris

09

70

diosocc.

J,Q

longitudi..

AS5

$

,

velin caff

nem primó

dividit peraltitudinem,

& prodeunt decem;quz refpon-

tár follici

dentlitere Jop: deindeei adjungit ipfam longitudinem,

oW

cui congruit litera Scuriw : tandem eam di

vidit per lati-

ru/a,)quä:

tudinem,& emergunt fex,

quz notantur literá Vav. Ita

rios&cogx

elicitur nomen Salvatoris qe Sic I. Reg.6. 2. Templum

plum,qu

Salomonis 6o. cub. longum, zo. c. latum, 3o. c. altum

gno.extr

foiffc traditur. hinc Cabalifta primó latitudinem ab al-

olimzdes

ticudine fubtrahit, relinquuntur decem;quz iterum funt

ferunt! n

Jop: deinceps hoc refiduum cum eadem altitudine mul-

uplicat, evadunt ter centum, hoc eft

quedam,

ScHriN: denique

DEU

idem refiduum per longicudinem divid

It , exeunt fex , fi-

tQus? Q

ve Vav; quzinunum colle&ta rurfusnom

en 1ys confti-

tihünt m

tuunt. fed pl

uribus abítineo, ne cui meridendum pro-

bt vel

pinem. fatis hinc apparere puto, mirabilc illud Argu-

mentationis genus; quod fi nobis parüm concludit, re-

üünt, Om,

l

Wundum

inquamus faltem Judzis, modó peridconverrantur &

l z

Chriftum

BrcHrNATH

66

t $$ &.c.

Chriftüm aenofc

D

ant. id quod non paucis, & nominatim

Ludovico Carreto Regio Medico per hzcipía excmpla

DEN ll«

ib

contigifle, infra fufius narrabo.

I1I.

Alterafpecies NoTAR1cONdcfinitucà R.

tnie

'?aüa,i[a

Nathan in Arach majori, quod fic illa pspyso nns n

303 51 Tin 2N ww 103 5323 53* T*b quando litera

C qutm

DI

una fíat figmum totius ret ; quemadmodum expliceturillud:

eris pater mulcicudinis gentium;in fine Gemarz,&c. ubi

LE

&l

etiam Ecymologiz ratio reddividetur, $. preeced. Tieb2

]U ]5105 1 195 Znguá vernaculá ( boc esl, Itatica,

(l lls

vixerat epim Romacirca An. Chr. Yogo) publicos Scribas vocanut

d0men

Notarios (à notando literarum notas) quam Thifchbites li-

ibn.

i,

terà Nun clarius exprimit yaomoi .-,gpä üm951 T 31

n narno a y nns 551 nems a w 3 /fe moró efl Nota-

ab

rits abireviare, dum firibunt 2.vel 3. [iteras, quarum unaqua-

?^ vexills

que reprefentat dichionem unam. Sed neutra harum defcri-

nilltaris

prionum eft fufficiens. Non enim femper literadi&tio-

nem, fed interdum vice versàdictioliteram notart : unde

Kdorig-

Q "

bini principalioresejus modi confürgunr. j Priorcft;

n

quandoextrem& vocum literz , per Aphzrefin vel Apo-

ocales X

copen in unum colle&a , nomen aliquod exhibent vel

fenfum includunt, qua ob id à Cabaliftis cum Segolta,

f poflhac

Maxiti

hoc eft , $ tribus pun&ulis in fummitate notari folent.

Eftergóiterum duplex, Initialisquifit per p4 h.e. «vw3

j JUW:

jm glith

nun Capita diclionum, & Finalis per m'o hoc eft, myasn so*30

Jines diélionum.* Ecuterque vel directo, vel retrogradole-

g Q?UW

mol*

&ionisordine. AcMedianum qui per yybys /zlrum fic,ut-

pote.rudiorem , quantumvis recéntioribus Judaisufur-

[ HJJUU

patum;meritó rejicimus. Quod Rascue Theboth atti-

yuil*

net, videtur ille modus valdéantiquuseffe, & velorigi-

d

nemtrahere,velcamen comprobariab illisfcripturz io-

jln7»

cis,quorum verfusAlphabethica ferie difpofiti funr,qua-

Jj

les func Pfal.25. (ubi camen literz »33 in medios verfus

rb

Píss. 37-

h

eadunt , cetera in incipienccs)?fal.. 34. obfcure,

111. YI2.

"

HAPPERUSCHIM.

gni

il

C

111.112. Pf. 119. otics. P 14.5. Prov. 5 1. Thren. fexies, &c.

ylorico

Refpondet autem illi Carminum generi, quod 4xeecue

guigilo

Mi

vOCAtUr : qüalia funr Plautinarum comoediarum argu-

menta, & elogium illud Chrifti Servatoris apud Sybil-

Nudan m

lam, cujus Cicerol. de divin. meminic. unde verifimile

evadir, vetuftiffimos Grecorum Poétas,uc multa alia, ita

33 W

ind

