—on3 mov N35 "N b5 mmos Unss multum indes (*

fcant. lu

Cabalà paffem difper.sA) collegit , alter parim (Exod. 16. 17-)

fupr eum

quilibet tantum; ut pararet cor fu. Deo. Eapropter collibust

Aheatt

etiam animo meo, accedeye ad boc opus grefibus pedibu[g, ( xspoi

Biubef

hi ablas

vt snciy 7 , Ut 105 dicinius) &g perficeresllud tuim corde bono , um

negotiofrs manibus .. dt ecce vidi Mare vaflsffmum &g latum

firitGama

sanibus, (boc e$t , ampliffmum , locutio z?ä/i;mpm ex P/al. X0 4*

g.

verf. 16. ) commentaria in legemm Rabbini maximi Mofche ben-

Hillflp. f.a

Nachbman. p.sm. magna plumis ed grandia alis (alia Metapbo-

Jiudage,

rA €x Eztcb. Y7. 0.7.) Ej anima mea concupivit tranfire per il-

Arlilià «

lud (mare) etiamper aquas lumborum; (boc e$t, eou[g, profundas,

Ezeth. 47-v. 4-)fed timui n valdó majores effent $ eminerent

lial A?itlge

( 1 1

unda. proinde disiyibo mili juxta labia ( fcil. marts, b. e. legaet

Nithugn, d

littus)nam ad ripamejus arbor plurima ( plantata erat. Exech.

':flkdäflae

47- 9. 7.) Binc && illinc, deftderabilis contemplanti,adeog, conctt-

Vab Eljg

piféentia oculorum.( Gen.3.'v. 7. 8.) $ accepidefrucluejus plenis

aiahibus e$ comedases ceffit mibi in letitiam anima,atg, apertio-

(À Digpl

fntis Dy,

nemoculorums ut audirem inflar eruditorumyexcitavit (Ef.50-

V. 4.) mibi aures. tunc revixit firitus j4cosr ( bic vide-

TUto; noyo

[

^

"Qu eg

tur ad Nonsen fuui allufife , idqiee propterea in Hebrao apicibus

ll

"w*

* sota[fe. Pbrafis autem . illa legitur de cognomini Patréarcha,

"

N a

Gtit«

lt

ma[

BrcHrNA'TH

98

U o

Cabali

Gen. 45- 9. 27-) ES obtigit Mi smenfura duorum (locutios à duplici

mritu Elia. 1. Reg. 2. v.9. veljureprimogenitura Deut. 21. v.17.

lmanide,

lma apud

eleganter fed ambitiosd petita.) quiarevévi[cet omnts, qui vene-

rit illuc ad torrentes. ( etiam boc ex Ezech. 47. verf.9. Sic enim

! n(]nnuna

N ïh) il

offentatores ii , feyper cum Scriptura loqui folent , fepà imvità.)

Hanc conjecturam meam ulterius confirmar Elias, in

t

w

Maf. Hammafor.o&.vav. p.6.b. nYp Weanw t vt

»"3/ tmtN 003 — pa/ nvcn jnà wv* N^v : m^n

ID

b312^ ^* yo3- Cb nv prosbt ouos5 )5 o5b

/11p *

quinb N y3/ n30 ^ax1n 0553 ao ; nb 3 103 3

***

PEST]

y3 3py 2b Ym Ym / ^£0 p 5y a 1

- s

W tp'ry

i^ gsyum faont qui dicupt, adduxiffc (Maf[oretbas) quafaam

ny w

dicliones, de quibus tamen mon eál periculum (corruptionm) fed

^ NTÓN

citaffe tantüm eg numer a[fe eas , ut difcerentur inde ftauratruus

w

& literala fenfus, crifis g judicia. Exempl. gr. Gen. 1. ad wocem

U UP

Vajabdél, e9 dzvifitt , ammotarunt 3. ter fíc reperiri , vefpectu

lm prt-

trium Hafdaloth, quas recitant noCtu fub exitus Sabbatborum,

u-

inter lucem e$ tenebras ,egc.. Et féc compofttus e$l de bzs (peculza-

Á

ris quidam ) liber, quem actenfent R. 3.4 CO BO Baal, boc est,

uf

Autbori Turim. (puto intelBgz librum &rba-Turim, boc est,

lus quhmv

quatuor. ordines appellatum , qui in 4. tratlatus diflribuitur,

o lr

querum primus t—yn nmw Serniita vicg es. rztualts , fe-

] Ma'!f

CHAdHS vy*3 v docens ícientiam . 63 /egalzs, tertzó YyN

nyn lapis auxilii e5£ zzatrimonzalis, quartus ww Yow

d

j tf

pe&orale judicii e£ forenffs. omnes autem magna apud Ju-

d&0s [unt autboritatis , eg confcripti aute 300. 4nnos , à R. faco-

l;'mm/('

i

bofilio R. Afcber.) Ut utifta fe habeanchoc fané certum eft;

effe Centonem , é pluribus Judaicis diverficoloribufque

p

pannis inepté confarcinatüm; adeó varium fe monítrat.

'Wri//"'

fzpé quidem opportunus advenit, fzpiffimé ridiculus,

nonraró prorfum delirus. unde fatisapparet, efle mera

01gzm)

tantum diverforum auchorum Colle&anea ab homine

»gbCfo

nmo

exigui judicii promifcué conquifita,nec ullo delectu coa-

a fcri-

L]

;f RCh'-

cervata, Sciendum autem, quód hac Scholia fu

pferic

gïünis

9'9

HAi)pERusc*HIM.

(

"'4 ,17:;7')

ii E

pferitin folamlegem, non veró in Prophetas, nifi forté

ubioccafionetexcus, parallelum aliquem locum Cabali-

ill 4nitt u

fticum obiter adducir.. Ec quanquam ex Nachmanide,

mi(lumd m

illa fe defumpfiffe profiteatur , non camen omnia apud

ifiniatort?

ipfam reperio, fed aliqua in Berefchit Rabba,nonnulla

fane cony

etiam in R. Bechai,ucfuis locis monebo. ità ut nihil opus

yaf Hamr

fuiffet; ab eoqui ipfemetaliundé defcripfit ; hujus reive-

»9/ Um!

niam in hác Profaicà prefatione fuà petjiffe. n5nn 135

w

ribno *N ]5 "nNi - 3505 2051 AND m vpan IN / 331

UR

vphoyo /3YoN5 zi ]25 *à3m 535 / n manaimp 23 9

N

[

sU /32 bnmnb "wwvwo on ^nwey wb *5/ 33 5"nnmo

a

gt

-nb*o35 5*N n snena w /sanbs 5 n 5»iN p»n3

didiunts dt

^mnotzm m 7300 wW522^5 ]p9 pinmacmio N

55^ 2007 niNo NT/Ccapotwen 02305 0930 ibp" *noN

cimjfemmü

g literals

*nNXD DN -95 *35y3 5pi nva 1905 / xp53 N2 N5 Y1303

"L-yU»n 0n'5 NY 102v

nnain'/*ónwN 01pD3 QOyU *N DU5E

Vajobid,

Principzo zgz'tnr er 10015 HIEL

, poftulo licentiam À Rabbzno pra-

t Faf

Antrhet

zuemorato. ( rectius veró) pofdbac deprecor faciemompmis legen-

ts in boc tratlatu, né vae judicet ad lancem reatus, diceudo,quàd.

f quidam)

Autbori Tty

ficerim id ad magnificandum me per illud. neque euim praftitz

quicquam,quod dignum effet efferr; pei zllud, uec fum plus quàm

qzmtuor of

(Ejaia 17-v. ) collcfor (fpicarum ) comedens de cibo $ labore

guarum p

e0,2on tamen vejiciens e[cam ( refiduam ) in [cobem.. Nec di[-

(l ny«

pofiti buc (im alium ffnem )nift quüd miralilia mibi vifa fuerunt

vrys lapis

yerba illius Ralbbzni , e$. clau[a.. Dixi: colligam exinde res pl4-

pedtorale

nas,t5 relinquam abflruftores, quoniam in arcanum ejusmon pe-

dmþmm

netrabit animamta (Gen. 49.v.6.) ut ftt vile babitum in oculis

hfion. 4

sueis ad difcendum. . Et fic quando reperiliteralem (aliquamex-

elle Cento;

pofftionem) aut rationem in loco alio (extra legem) adjunxi

piunis jne

quanquam hocrarius fiat.

þz'/lz'.,'

pE quid:

X. Supereftuc dehujusftudii Fineac Scopoagam,

lonrárg f

& quemnam inter Chriftianos quoque ufum babere»

ütom dj

poflit, breviter monítrem... Ec.quidem Judaos primó

bt udho:

quod attinet, fciendum eft illos non principaliter Reli-

N 35

gionis

Wa Sci

BrcuHrNATH

. 100

)is cm.m.,

gionis mylteria, fed aliquid ulteriusolim quzfiviffe, fci-

$r m" N

licecunitionem anime contemplatricis cum D£o crea-

i

"g

tore, & familiarem converíatioricm cum ejus domefti-

5 euer]

cis, hoc eft bonis Angelis, per quam futura pradicere,

adeodQue Miraculofos effe&us preftare (e poffe cofide-

Xtrm

LP

bant. quorfum & Reuchlinus,in poftr.lib.dearte Cabal.

écomnibuscribus de verbo mirifico, unicé collimaffe vi-

D

detur. Unde Plinius Cabalam Magices faCionem effe,

ul

non abíque causà fufpicatus fuit. quo pertinet id ex

aof

Thalm. tract. Kiddufchin; p. 71: a. de utroque Schem-

177/77]A

^ D6fmo

hamphorafch 12. & 42. literarum : y3 »mym 1y m 50

5y n»eva *3no"N onb 30nn mbyn mnmN 403 0000

[ltd ve.

"N31 C2Yym ma nyn as sv 5n mmas. Oveeis

,homi.

qui novit illud ,eg cavet fibi ab eo,eg cuffodzt id im mundicia,

| non mi-

amatus esd fupra (2 colo) eg defrderatus iufrà (7n terris) ter-

It

vorqtueiliius cadzt inomues creaturas (venerantur eum)ac ba-

em AMo-

resfit utrin[quemundi,pre[éntis eg futuri. iem in Medrafch

1 CXUC«

Tillim, colum. 13. edit. Conftantinop. de Àn. 1512. /q qy

jhi-D-

by n o mmene m wb ^wy*" 3 N- n33y vox y" N5

qWm-

NYTD *5 55/31051 by 'àóm Non'o ^0

ii D /322 87

cnptas

j255 : tneio moy / ono m t ny m5 535

ynni g

127 955 n531 / n 5 crwmo toyn) Hocipfum ei?

- D. S. quod dicit [criptura : (fob. 28.9.13-) mon novwit bomo

r -

s prono

difpofttionem ejus. D-R. dicit Rab. Eleazar : non dati funt Para-

grapbilegis ordinefuos quoniam ffcollacati effent ordine , ommis

IOS)B'J n

ep us

qui legeret in eis , confeftim po[fet vel novum aliquem Mundum

il

ereare (prob! quàm immanis n dicamblafhbema byperbole! ) ee

emortuos vefu[cit ave , adeoqie facere prodigía , proinde abfcondz-

jordo

m«

tus e$i (verus) ordo leots,fed revelatus foli Deo O. M. Judai re-

centiores Cabala prorfus ad Incantaciones abutuntur,&

j um

ad Magicam Medicinam; cujus peritiores funt Artifices,

ii

ngnfan'

quàm Principes nonnull: fortafsé crediderint. Extat pu-

blicé libellus quidam t—»n ww Schzormefeb Tillim, boc

curaüïr

falmis;

1 Cab&-

6.17, ufw bymnarum di&us, in quö [* flngulis fere P

Caba-

yfea

HapPPERUSCHIM.

J

ignis d

Cabaliftica quzdam Symbola, pro certis morbis curan-

fonioD

dis,collecta reperiuntur. v. g. é r. Pfal. Chara&eres 4n 5N

[

[nempé Aleph ex «ox lamed

ex 15 N5 Cheth ex mbys

às, hoc €

o artificio eliciti, & «3x 25p3

Daleth ex p yon 11] cert

aleoque N

mmembrane caprina infcripti ,

nefcio quibus malis meuéri

jan. quor

traduntur. Nec habentipfi preter Antiquam Sociorum

&omni u

Multitudinem, aliud facinoris fui patrocinium. &5 *3

decor

q'U3N1 10152 RDÀ

45 tz»ohy5 a On90 /a0 v

non abl

Qom ases. quód zon resnova t (ut

333550 351 30N C^

"'Ebalmn t

Colleclor ait , [ab fenem prafat-)fe

d dudum omnibus feculis uffta-

tainore virorum bonorum G9 integrorum, qui qpzxerimt ante 0«

pamphora

y m Y

Atficompeccantium turba querppiam excufaret,nemo

n

ampliusnec homicida , nec adulter, reus fieret. Illud ve-

(im o i

ró mihi mirum eft, quód &ipfum Reuchlinum, homi-

moatus d

nem inhifce literisalioquin ut peritiffimum ità non mi-

nus cautum,fuperftitio fic fa(cinavit, ficdue dementavit,

mryäfilin

rufium

ut p. 884. f. Cabal. edir. Bafil. d. An. 1550. decem Mo-

faici exordii literas, é quinque priorum verfuum extre-

Tillim,co

bb

mitatibus , videlicet «sv ex Rafche & x ex Sophbe-Pe-

fakim refe&tas, virgincæquc, hoceít, immaculate mem-

mmo

pev

brana, parim in bifpidá partim glabrà facie infcriptass

ac vice Amuleti alicujus de colle fufpenfas, omnis ge-

4

: D. $.

neris pericula arcere pofle crederet. Sed impuretur bo-

ni illius viri malo feculo; in varias fuperítitionesprono.

dfþf!flm

Utinam non hodieQue inter (ic dictos Chriftianos, B. Jo-

gplilg

hannis Evangelium , ad ejufmodi inexcufabiles abufus

Qu hreera

alicubi abriperetur! Verum,à nobisquidem faceffat &

ertart ( n

VOFÍUOS ye

longiffimé faceffat hzc Impie:as : qui Cabalam non alio

fine cognofcimus, quàm ut eà contra]u dzos, harum nu«

fites] (wr

garum admiratores maximos, utamur. Nefício enimy

Cntioresi

an aliunde (ex propriis c.fuis Commentcis;) fortius atque

L 'Magica;

hinc refutariqueant. nam noftrum certé Argumentan-

m Prin

di genus, & Ariftotelicos Syllogifmos minus curant,

tlb

quàm Elephantus , quod ajunt, culicem : at un

a Caba-

hftica

'g)üfu; 6.7"*

. Brcu.HaA»P»r.

Io2

lxi.ftica ratiocin

!

atio pluris apud ipfos eftimatur, quàm

:

f

univerfus Apodicticarum demonftrationum apparatus.

faculemur ergó in hunchoftem tela, non quibus nos,fed

ipfi vulnerabiles funt. ^pyi33 nvz nNTi 3PNO rhy o^

(

:2 Tu*yw *jb n m53. EE 4»5 (nquit Abem

Ezra, prefat. Comment. $. 4.) qua nil videt interdiu propter

Jplendores ; at moclu cernit, eó quód oculi ejts caligant. Ovum

ovo non càm fimile eft, quàm hifce noctuis Judzi , qui

clariffimis Prophetarum oraculis nil moventur, athifce

obícuris Cabaliftarum «nigmatibus plurimüm : que

d

veréintàm pertinacigente miraculaoperantur. Exem-

lo nobis efto Judaicus ille Sacerdos Theodorus, Ge-

nuenfis Italus; poftea Ludovicus Carret denominatus,

j OM

Parifiis olim,avorü memorià, Medicum agens,qui poft

us, nb

Dz1 O. M. liberaliffimam gratiam;háccerté folàáratio-

zQu0 fe

ne ad Chriftianifmum converfus erat , quód benedi-

M

étum Salvatoris nomen «qys tot ftructuris & dimenfio-

( Ne-

nibus facris, occultéquafi infcriptum, totQue de Meffia

Amam

loquentibus di&is, Cabaliftico modo intextum effe vi-

um

derat : ut fuprà cetigi. imó ipfam tricipitem literam qg

teriplo

que in eo nomine media eft, S. S. Trinunicatis myfte-

xtult

rium reprzíentare credebat. Summa, quód in Gram-

proptt

maticà fingula Radices tribus cantüm literis, non pluri-

li

bus nec paucioribus conítant ; quód in Geometriá tres

jlomo

tancüm corporum dimenfiones, non plures necpaucio-

res reperiuntur; quódin Mufica tres tantüm voces con-

[icu

adof

fonant ; hec omhia clariffiima, facraciffimze Triados

veftigia interpretatuseft. Proucin ejuslibro,quem

u ne

poft converfionem, de Vifionibus D x

( MO;

fcripfit, cuivisled'oriap-

i ädco

parec.

lg

na'ho-

4ncut

DIS?PV-

y;ï&ü*

g

jfga t

w

à

:

agulchï f

;

;

;

ä

n

j

;g

i

HH

i

:

:

ä

HH

d

m i

DISPUTATIO

Egn;prt

lgudoress

ovo non t

1 X

dariffimi:

obfcuris (

"Refpondente o

vertintüa

M. CHRISTOPHORO OERTLINO,

lo nobis

Studtgardiano.

menfis lt

124

NuM RESTAT; QUOD SUB CAL-

Tarifis o

5097

(5

)

hu 0

A

,

cem hujus differtationis moneam», n&

ne 4d Cl

N

quis noftrüm huic ftudio plus zquo fe

A

d

(n:,(

z

dedat, t enim.apud Fabium, lib. 1. c. 15.

&um al

j

E

boniGrammatici virtuse(ít quzdata Ne-

nibus facri

C

loquencib

fcire- ita.ego Cabaliíte hanc.fummam

dent st

ïlaucm cc du

co, noniiltra modum fapere;necnimium

intelligendo facere ut.nihilintelligatur. Ef inter ipfos

quzine

Judeos fe&ta quedam t—ywsp Le&orum vel Textualiuma

rilm rer

di&ta, frequens in Polonià Ruflià & Turcia ,que propter

maticá ff

bus nec

huncabufum Cabalam prorfus naucifacit, folurm litera-

lem fenfum mordicus tenet,extra illum veró nihil omni-

tantüm

nóadmittit,necà p/lo vellatum difcedit pilum: fic uc.&

T$ reper

puerpere, vel potius foemelliperz ipforum ,quando fi-

Onant ; |

Tiamanlucem.ediderunt, non 6. cantüm ut relique mu-

Yefligia

lieresTudaica , fed r2. integras.feptimanas , juxta Mo-

pol

faicamliteram , domi fe.contineanc; unde ceteris adeó

exofifunr, ut pater.aliquis cum fumma dore vix fibi ge-

nerum.emere poffit. 'Sed.&illiJudei , quiCabalam alio-

quin magni faciunt, à nimio ejus ftudio dehortantur;

forzaffz-quód.Chriftianis aliquando profuturam veren-

tur.

l

BEc I'-IfI'NxA»T H

roq

|

A ho

TBtong)

tur. Rambam five Maimonides , fub fin. Mifchnaiorth,

lib.14. cap. 12. pag.563. ubide Cabalifticà computatione

TUtteroe

Tübheri

Elianiadventus, regem Meffiam preceffuriloquitur, aitz

mmf en"c

/monmon m qe N1 / 33951:52273 ET27IN. posm w

ET

^p^9 t3n*w^ x5 - 303 Nxvos/ N p3ya ümposnt

d N5 451 - P o wo1 j138N n5 NÓ pan COT NU

N

K* Cun

p

Htl

*acnn 5u oni nàn/ to»n mas - muspn.

—

:

531 j*nN* 13 Noz eccupetur bomo ejufmodi

i Gul

Myfferits, neque du [é detineat im Allegorits, concermentibus we-

Durds

gotium boc velfimile. Negue fubflermat ea loco fundamenti ; ff-

&phan.

quidem non ducunt velad amorem vel timorem ( Dei ) familiter

Oriam,

2207 cotaputet Articulos temporum (futurorum) ajunt Sapientes:

(riou.

difplodatur [piritus lorum , quifcrupuloftfunt im momentis tem-

vt

porum. Sed preffoletur gg credat tniver[alitati verborum. Et

b uf

alter Ramban five Nachmanides , fub- finem Prefationis:

Ís genti

fuz inlegem.: , QNnn'" 550 pma/wvmmn * 3an 5v

yfen,af.

nmvxoomwo: 023 / *gn-

n r101553 / yan 53 4nn N^b103.

t: dixit

n'MmWon poy 1'7, T^ ynànn ææmajom.æ þznt,nbn qua-

teco.

1443 quaforttora te ynon fcruteris yqua mirabiliora,ué cogmo[casy

O

qua ab[condita,udvoges. Illud quod liset ,. intelligas: neo tibi fit-

brsilmo

eccupatio in Ab firufis.. Erranvitaque, velipfoJudzo Judice;.

(endidiü

qui Cabalz plus.zquo indulgent: Errant quoque , qui:

eveht

Omnem promifcué admittunt, necinter authenticam &

? [reum

fuppofititiam difcernunt. Non enim omnis.illa vetus:

rideit)

eft, que pro veteri vendiratur; fed quedam.Novitia.&.

adulterina:fatenteipfomet Rambamo(ut fupra $.1X..ci-

p At

gj

tavi)per aliquem 13. modorum: R. Iímaélis recens eli-

cita. Produnt infuper Gematriz quadam ipfz novita-

-æpöffcf-

j u-

tem fuam, malà numerorum congruüentià. ut táceamr

Temuroth,non fecusac Latinorum Anagrammati(mos;.

yttie

pofle etiam contradi&toria.ex eodem vocabulo effinge-

)

re, proinde (apud nos quidem ) nullam probandi. vime

obrinere. Mirorautem efle hodicaliquem in viciniáno-

&rácelebremaliàs Aridhmeticum &Cofliftam,ur vocant;.

qu;

j pi

ZXO5

HAPPERUSCHIM.

" jumbol

qui peculiari enthufia(mo Germanicam Cabalam pro-

a ap

fiterur ( Latinam enim & czreras linguas planéignoract)

in ejufque. fociecarem Polygonales quofdam numeros

Ehanl Adv n

ayomon

jungir, & exindenefcio quos evcntm,Pf'eudo Propheti-

o fpiritu predicit. Quafi veró Cabala , alia poflit effe

»yc

wnï NL) 'P

uàm Hebraa. Huic non habeo quod chcam nifi illud

verorum Cabaliftarum 135 / hsss C2N. sss asb

n

m

:bq95y t Preffaretfuiffe mutum efszþuæfe,qmm!aqzm-

tem s defmeres. /Eáue, finon. plus etciam, ineprir Guilh.

W erité f

otitu It

Alabaftrus Anglus, qui quafi parümjam antein mundo

uidm m

effer nugarum , novas parturit, & nifi abortiat , éphan-

g at

tafmarum fnorum utero, novitiam nobis Theologiam,

fed Diabolopatreconceptam;excludect. homo nefcio u-

dj datur

orim. 9

trum commiferatrione an rifu dignior. Genef. i. v.g. ex

sler n

Abr amofacxrbq 3N Patreni Romanum,hoc eft, Ponuifi-

cem,in cujus fcmine benedicendum fit univerfis genti-

üg inJe

bus. Num.25. v. 16. illud: dixit Dominus ad Mofen,af-

DW ,

flige Madianitas, per mirabilem Cabalam exponit: dixit

hn 9

Chriftus ad vicarium fuum Papam, reprime hzretico-

n6 quifir

rum fcripta. Icem EKfíà. 6o. v. 6. nomen Proteftancium,

qualfn

mox ad Chriftum convertendorum , ex ipío hebraifmo

N[H]M LT

exfculpere fatagit. fed

uid hifce gerrisrecenfendis diu

qui Cab

"

Omnem

occupor; quibus fub fpéciofo, Apparatus in revelatio-

nemj Chrifti; citulo, nihil unquam vidi anilius? In eum

fuppoüu

(né ferià & operofiori refutatione dignus fibi videatur)

»Qua

illud folum retorqueo, quod ipfe de S. Pagnino, Arià

adukcrm

Montano & aliis laudatiffimis Hebraifmi reftauratori-

tayi) per

bus, falsó & ingratiffimé dixit: effeà S. Scripture poffef-

ità, Pro

fione dejectum, & dlgnum cujus infantilis ftultitia; to-

tem füam

tiüfque Lingue f. ignorantia, coram omnibustra-

«muror|

ducatur, ut cordates pudeat, huic ftulto

ff etían

& impio fe addicere Magi-

*5 Proind

TO.

f)tmcrc ]

O

Z

VI DE

ï&cæ Cbrc

BECHINATH

106

VLl DE PERUSCHIM.

WU ha.

. five Commentariis Rabbinorum.

QUSttiam

1) In genere: an Iudaica fcripta Chrifliani quicquam ph)jürt ? (2)

of

gmde tot fabulofe narrationes ivrepferint ?. (2). im fpecie: de quinque modis

Emaiþfl[:

Commentandi. (4) de tredecim modis Argumentandi. (j) i Individuo:

r

de Biblics commentatoribus R. Salomone larchi, R. Absabam-Aben-Ez.rá

OM

e» caterit.

I. Vetuseít quzítio , utrum Chriftianis legendi

Lostati

finc Judeorum libri ? num quicquam illis boni infit?

n

imóetfi nemolegar,an omninó tolerandi fint in rerum

Tto Mare

naturà? olim varié difputata, prafertim veró inter Ca-

'le dic'äm,

pnionem, decimum retró Antecefforem meum , & Aca-

Lothors

demias Colonieníem Parifinamq; ferió agitata; quorum

D) pbl

ílle fervandos, ha veró abolendos effe contendebantr.

eOOHffi dl«

Litem harc moverat quidam 4pwwn 4pof/ata Judaicus

]e Satt-

nomine Joh.feffesforn/profeflione cunc quidem Chri-

reipibuf

ftianus, fzd clandeftinis molitionibus quolibet verpá de-

terior. Is non quidem Religionis , quam tamen callidé

Cuptig

u

pr fe ferebat zelo; fed poriusut eventus docuit,auri fa-

bunt Blei

crá fameingentifiue fpe prede ductus, Chriftiano Ma-

etiammmutt

giftratui perfuafum ivir, ut popularium fuorum libros

Jl lo

omnces, prater fola biblia abolerent, & folenniter cre-

ddo P

marent, fperans eos quantovis precio porius à pertinaci

gente redemptum iri,lytriue partem aliquam fibi , ut-

(igtini

T

poterám bella fabellz actori acceffuram. Undenéquid

vin t

przcipitanter & femel committeretur,cujus femper poe-

nitere poffet, à fapienrifl. Imp. Div. Maximiliano Ca-

jl«

fudens

pnioni id negotii datum , ut in libros prius inquireret,

maturé deliberaret, fententiamQue fuam diceret. Is ut

g gofdcm

eratillorum callentiffimus, cenfuit, non effe omnes ejuf-

dem generis,fed quofdam Hiftoricos, quofdam Medi-

JÜ mà o

meliofum,

j Bit

cos, qui utrique nil in fidem noftram contu

fxil in Salvatorem contincant blafphemum.

quofdam

Gramma-

gioue.

io7

HasPERUSCHIM.

Y

Grartimaticos, quibus adlingue notitiam omninó opus

M

habeamus. quoídam denique T halmudicos,qui licet fa-

buloía norinulla , fuperftitiofa & religioni adverfa ha-

) uf

beantadmixta, non poffe camen illa fecerni,neque ecianx

gi i f

debereplurima quz infint bona & utiliffíma grana fimul

Conmanti

cü putridisdifperdi. imó noftrá intereffe ut excent,ipfif-

i, Bd t

e at

Queinfrontem exprobari , atque unum peraliud refuta-

zi queat. quid fit? auditá ifthác inexpectatá, & publico

II

fibro compreliensá cenfurá, furic delufüs ille corvus, hi-

fint Jodz

antiqueorenovas excitat tragoedias, in partes fuostrahit

imoetint

é&ccontra Capnionemarmat Hogoftratum heretice pra-

gaturái O.

vitatisinquifítorem cotamá; Coloniam, resaperto Mar-

nioneftl;

teagitur, lisipfiintenditur,adeóque ut furnmarié dicam,

dewas C

Apologeticus ille Capnionis liber, citra tamen Authoris

dle Íerv

contumeliam,( fed & citra ejufdem Honorem ) publicé

comburitur. fa&ium id menfe Febr. x5 14. quo eoderti ari-

Liem h

nomine ]

no prezmemoratus quoque Wfeffetfornfue Halz Saxo-

num,ob hoftiz Euchariftice profanationem ,forcipibus

flanus,

terior, s.

ignitis carptus, & condignis modis exuftus eft. Capnio

autem Papz fententià abfolutus : Adverfarii veró in

gt

fumptus damnati. Hiftoriam uberius defcribunt Slei-

crà famt

danus lib. z. Crufius Annal. p.536. & extant eriamnunt

giltrata

A publicé impreffa; nec non facetiffime illa: obícu-

Omnes,

vorumvirorum Epiftole tuncnate. quibus addo P. Ga-

máfent,

fatirnium;qui prater aliosillius ecatis ClL viros Capnionis

gente re

caufam per totum 1. libr. dearc. Cathol. ver. maximé

potetám

veró cap.7. & 9. mafculé defendit. Verüm quàm ftre-

pracipit

nué magnus & invi&us ille Capnio pro Rabbinisdimi-

tere K

€avit , tàm acriter poftea difcipulus ejus Do&t. Forfterus

pnioni 1d

(& ipfe inter Anteceffores meos abhincoctavus) eofdem

Thaturé d.

ánfectatus eft. homo pientiffimus quidem & in hác lin-

tratilloruy

guá alioquin non indoctus, fed Judeis nefcio quo malo

1 Pener

ipforum vel fato vel merito, quàm infenfiffimus. Isin

Di&ionarii fui titulo ftarim Rabbinos vellicat, in prafa-

"05 Qui r

"h Sg]y.

O 3

tione

M

: B'E-CH*INA;rH '

Io8

tióne veró totus in eos furit. Iz quibus , inquiens ftatim

of

UOFUndam

poftinicium, zulla lx , nulla notitia Dei,nullusfDiritus , mulla

"llius dsfciplima feu artis vera e$ folidaftientin, nulla linguarum

RUT il

ac &e quidem Hebras NB. lingua esl cognitio. Et mox: uibil

W vj

profuerunt, uifiquód velut. Bibliotbecarii libros tantüm facros

Y

v

(quos Biblia vocamus) ac aliquot Grammaticos nobts Chriflia-

L

Atl

)

5

yts fuppeditarunt. at quod ad S. Scriptura Intelligentiam (ut

L

jam dixi) atqueetiam lingua Hebraa cognitionem attinet ,pra-

D6b r

mfr&ü

ffiterunt quod laudem mereatur omnino NB. nuibil.. Nam Dz-

Ülionaria t$ Commentaria ipforum plusobfcuritatts eg. erroris m

Vor D

odetno.

Eccleffam Chrifli imvexerunt quam lucis eg veritatis. Yvem fab

finem: gaudebunt Hebrae lingua veritatem per me effe vepur-

ftenr

gatamàfordibus Rabbinorum , quibus multis j am annts defada-

VAhath.

ta t5 ebjcurata fuit. Siquis est qui facultates fuas in Rablinos

9t

Mif i.

profudit,qui i ipforum Synagogts longo tempore verfAtus exl,qui

domi propriis impenfés praceptores aluity qui ip[orum Commen-

Mu plae

t4ría NB. þua'z'o.rä evolvit, Forflerus esl,eg tamen( Deum s con-

10r 23

qféientiam meam tefor) nibil eximii eg: quod fimgulari laude di-

[ quam

guum effet veportavi. Eram ills initió adeü addiclus ut alius

*b

quifquam, fed quà olim illis fui additlior, bocmunc fum fatius in-

x -

fénftor, quóüd ommem operam es oleum me perdidiffe vere fed nou

d

fte dolove fateor. - Et licet Rabbinorum interdum Interpretatzo-

Ueretrtte

vies vocum adduco , id facio partim ut videant fcioli me etiam il

Jl m

lorum ftripta NB.legiffe , partim ut eorum ipeptiasoftendam es.

r qllakä

an[eitiam, frquando plures inter fe diffentientes fententias allego.

UM

Haü&enusille. quáinclementicenfuráfuà multosab hoc

ftudio abalienavit, ut & Ego ipfemet olim illiusviriau-

f ümþ/

y, f

thoritate preoccupatus aliter fenferim , Rabbinicifjue

Jon

fcriptis non ex ullà proprià cognitione,quam nondum

"a

poflidebain , fed mero & vulgari prajudicio iniquior

j ub

fuerim. cujus immaturi judicii mei, quod cunc Tabell.

XX V. mearum infticur. Hebr. preproperé tuli, meritó

I/

"u

(f

þmi[u

me nunc difpudet. jam enim poftquam per Dei gratiam

gas mul-

j t

f'n quotidianàillorum ledtione, inter medias nu

7

ta quo-

109

VHAPP"ERUSCHIM.

1

ta quoque preclara,& Chriftianifmo noftro contra ipfos.

&mmumi

Judeos plurimüm profutura-reperio , illis longé faétus.

17 M"P "

füm &quior, nec poffum quin à cyclopico quorundam

L

g quitm

[

Ignorantie fratrü conremptu vindicem. fecundum illud.

ni [/4 mnt,

veterum fapientum in Pirck. Afot. cap. 6 vano "053

05 BIMM

3025 x /*3nuN 5533 5N InN pibD *N PIniN 1558 1N IN p

»i [

1123 3. QUi difcit À proximo fuo caput unum yvel paragrapbum

m dzxiïd

unum , vel verum unum , imà vel verbulum unicum ,obligatur

haterunt d!

zpfrdeferre bonorem ». Quod Dn. Forfterum attinet,vereor

ET

né recentiores judaos cum veteribus confuderit,. & ex.

ingenio noftratium prifcos illos eftimarit. Non nego.

fiem: pAii

'expertum effeInvidiam fraudes & ruditatem Moderno-

rum. eas nemo.nefcit , nifi qui omnia. imó fatentur

atamalor

ia ia

Ti eb[cejr

Ignorantiam & Vilitatem faam . ultró, Talm.tr. Schabb.

peuzfÉb. e—3JN32D803N 33 €N D'Sbn 92 COfv N OW

prfuditig

— mnon2*oN D*UvaN *32 ov /f przores fuerunt ftlià Re-.

d prip

guim s fumus nos filià plebejorum - $ fa zi bomines , nos plané.

Wabf

Asi1NI. kemtir.Jomah. p.9.£b. gsayuss bw. 1mox nv

foimmm

t-unnW w 0130 meltor evat unguts Antertorums quame.

g dfe :

venter poflerzorum .. quibus addo.1llud vulgare : $w a*

m

"n 3p35 p*vns 5eo E2 n 5v inns5 ha. £97 /4c

[

jorum .erat inffar porta portict ( 1311 Templo 5 alonzon-)minorum.

faedihre

f(cut faramen acus.. Esfi veró diffimularent , loqueretur ta-

Tis pocun

menidresipía,& coc nugaciffimi ipforum libelli , verna-

lrum /ä*zþ

culà linguá pro pueris & molieribus confcripti ;; quales:

Wicitiam, /

funt pes Oranbfpicael / bas JOtaafcbbuch / bie Rinbagim/

aUternus.

tem íbre Gutfcbe Gbamifcbab Gbummefdoe Z borab/

ftadio ab;

rb bergfeichen 2Efrentbeurtiche 2Lufteaungen/tc.. feracif-

tnoritate

fiminugarum & prodigiofz vanitacis,quorum lectio vel

Criptis no

obítru&o ventrem folvere poffit, juxtacraffum illud fi-.

mile Ruftici cujufdam Babylonii in Pircke- Afoch fub:

Doffidebagm

Uetifm, cu

J

£n. cap.4- E—vasy "ab / r o n5 o'supm 10 T0 9t

XXV Ine

"n qmamo nap

t[cems a minorenmzbus culduam faslus-

E

£ nitatrum. edeptà as imaturas eg blenti emuflum detor-.

Vetünedir

cu/mz;-

Hl

-

BECHINATRH

1lo

'"Eco"'*fmpti;

MM

eularifuo. de hujufmodi Rabbinis Dn. Forfterum intelli-

go. nam quod veteres, & qui hebraice in biblia com-

T .1700

mmentati func, evolverit,id mihiquidem non tàm facilé

pperfuadet. non itacrebró & interdum pueriliter impe-

at n

Gd us

giffet. ignofcant mihi beati manes ipfius. inyiriffimus

aliorum hallucinationes-oftendo, qui meas ignoro,nec

I finy Ql

if i i.

foleoaliàs iámliberébonis viris oblequi, fed hanc duriu-

fculam vocem durior ipfius cenfura, profeffionimeze

1114 T6N LO M.

femper & omninóintolerabilis vifa , expreffit. Si Rab-

At iil

:binicarum .commentationum vel folum exordium 1e-

tioner. Nj

giffec; non potuifleceum fugiffe quod Aben-Ezraftatima

hum infülugg

infrontifpicio Gen.r. v.5.ad vocem r4'35 reGiffimé no-

ifiljmuge.

tavit. :N1$ 331 T05 Dosy s ( yy ^ Y 52 7 o nros N'a

[i£ VERPERAY

He (diclionis) Lailabest paragogicum (ratío ) quia (vox illa) esE-

ritrafufciee

pénacuta , eg (proinde ) [emper generis Mafculiui. i inquam.

agenimt um

hecobiter faltem infpexitlet, vocezz osb frequentius £n far-

nifo ia

PÀTFOMININA mb /gip.416.fui Lexici nunquam

li & tustum

fcripfifleonecfe cyronum rifui expofuiffec. Pluribuslu-

bensabftineo judicethinczquusle&or, zz zulla lingua-

ifatetw[e B

ilrum figpeit

um 4tne REBREE quidem Rabbini fit coguitio? am quod

ad éjtts copiitiqnem attinet , prafliterint o MN L.NO pibil?

yiliifetll

- Ea H M(ïfiï

annon quandoque ;Holitores illi verba opportuna lo-

quantur: Infrà faxo fuis locis ut in rem prefencem du-

li conmatt

s ip atl

cantur, quicunque rationes & Exempla defiderant: hic

faltem illis eccurro,qui me Authoritatibus eunt.oppu-

il d p

gnatum. Horum uni Forftero, duos alios oppono tem-

yyrà d m

Ore cozvos, religionis zelo noninferiores, eruditione

M d(i/äimf Igt

veró & Hebraifmi peritià fuperiores etiam. Unus eft

)

yt d

Munfterus, virextracontroverfiam in'hác palaftràolim

pjip

u

exercitatiffimus. Ts in prafac. Bibliorumà feverforum,

n C

//m

negat quenquamabfq; Rabbinorum fuppetiis $:Scriptu-

TU

ráàm dextré interpretari poíflc, unde necipfe B. Hieropy-

a

)

77

J4ith

dutts

mus abíque Jud«o miagiftro verfionem ejusaggrediau-

"H

ft/(d""

fusfuerit. verba illius repeticu digniffima,pag.«. 5 fac.b.

lQ ig-

,

g"

3 -«

[

qeh

311

HAPP&RMSCäiM.

MM-

quod

ficfonant: Quaremejudicioinepte ii agunt, quicontemptis

) n

Hebr eis fériptoribus pergunt énterpretari Libros V. T. certé ego

id ex ets didici, quód fapó MONTTORES ffnt vveritatis, etiamft

doidet. n

ipf interim in tenel

ris eg erroribus verfentur ; ftcut €$ Bileam

r 1gn

oic

eg profperaex fpiritu Deiprophetavit,erra-

filis 1frail benedixit ,

fiorum he

rvem autem fuum eg futuram

interfelblionem pravidere non po-

quàm ballucinati ffat quidam,

foleoalias 38

tuit. Verim [uo loco offeudam,

qui citratebreorum fupp

ftiM,

behraicum textum nofíro &vo in«

id quod Drvus Hieronymus tentare no«

fexhpcr &ol

terpretari conati funt.

pinicirum o

luit, qui femper condu&itium ap

ud fe babuit Tudaum , qui ili in

diftciliaribus locis Rabbinorum fuggereret expofitiones. Necesl

eifet; UOHPO

jofroatiípic

quod caufer

is Periculum effe confulere gloffas talium infidelium

tv w

bominum in libris [ acrts ; modö;cggnitionemngrijz'zf adjungas pe-

)

ritie lingue.. Poffém inmumera offendere loca , que PE RPERAM.

DUACIS

Arecentzoribus funt reddita Interpretibus , quisitra fufficientena

hecobiterl

lingua peritiam e$ Rablinorum letlionem prafempferunt vertere

n EGMAN

libros facros, perinde quafí [atts fit cognito Chriflo interpretem

agere bebrai[mi. Ec pag. . a. fac. a. Vir illetalts e$ taztus nom

fctipfillene

bensabftineo

dedignatus fuit Hebraos balere praceptores, $mb fatetur fe Biblia

faera meutiquam potuiffe interpretari

citra illorum [uppetzas.

Tl 4 ne X

expofitit.eti;zm obeamrem mnummos plurimos,ut dlli effent à [ubfe-

4d éjti apti

dits. :nec dubito ff Hieronymo fuiffet vel Aben-Ezr. aut Mofís

40n0n quan

Gerundenfts aut Ben- Ger[om aut David Kimcbi commentarits,

quaatur? [n

»ivo praceptore opus zon babuiffet. nunc autem intantà libro-

cürur, qui

rum penuriacaruit etiam]acro.codice, qui notulis eg punctis effet

filtem ills

gnatum. H

diffintlus. Kcfacie faq. vulta funt £n feripturà adeo olfcura

&g porplexa ut citra Hebraorum traditionem mon facile inteligs

pore cogvos

V & Hcb

pofrnt, quicquid N ASUT 1 bic ganniant. nec dedignatus. esd

vir.tantus g tÀm celebris per orbem, rur[us fieri Difcipulus etiam

Munftenus T

illorum qui Inimici.erant Cructs Chrifli eg nomints C brifliant.

trcitati(fin

ulá e$ boc monendum duximus,eos.mon audiendos, qui putant

WRoit quenon

-

Lebros feriptores contemnendas quód nibil boni balbent, 69 ff

T dcm [dliT

quippiam baleant , pre[ertim.án obfcuris locis , id À Chrifianis

Vabf

d

iif

Que f

Wt Verl

äaömfzt. Ibid. Zec unum fia, ytnulta effe apud D. Hier

2 catte-

BECHTNATH;

n2

u

z commientariis, qua alfevit fe didic

4

"U

/fe

A judats ,qua eg ego in R

i,

VMapig i

Salouone inveni. tandem pag. G. 3. fac.a. nibilitaque Chri-

jane leclor tibi oberit Rabinorum ledlio atque interpretatio ff

ij

Ghriffum purà didicifli , imó.proderit fFue illi nobifcum confen-

Hant ffve diffentiant. hacenus Munfterus, cujus eruditio-

!t D.

nem ipfiquoque Judzi funt admirati. Altereft P. Fagius,

j qlNdddm

cui fimiliter ipfa Invidia hocteftimonium perhibuit, ore

uT

infidelis Eliz Levit& 4353 w*xN3 nv syni *nynv u-

Ht al

YWnNYnDT Ypipi m m ^* umpas vxo53 5500 a

1f fl

C—"aNwo ü'moanysm n52 *xnm o m w o^ n

Atltri

noN2: - v*320 "NY* v1T N3/50y5 a ov ^ n *n.

ll.pr.ä fe

Y sy ysmp "NO 102 / w5y wwüp* 109 *9an NY 'NOS

li rr.

TinN* 15 71005 CC3p N5 men v aob / o 13 mcn.

AïMïï[iþ'eex

UYnwo5 Dp N5 wio 3y wiwen /wbg. dedus (mquit

h j

in prz:fat. prof. fui 1 hifchb.) eudzverazm famarm ejus; e[fe vi-

