etzoribus omiffionis noh cemmiffionis vult intelle&um, Tphil, 7.

gnn

$1 moren *2 novcv nemwa nbun Nibiv 300 wboa ànovw w5

ppna m "vt.myyo noo qm qi ho v ^b wbo o af5 N o«

inon o 098 NTv a didwmputade eo, qui féripfit pro pleno defe-

j n t

uf

ipum, d fafpendevecogitur litoras, quavum oblitus ef, intevlineas : at f

£ontra vedundans aliquid pofuerit, quamvia n (ingulis paginis plura com-

yy 09 h

wya as

miferiterrata, tamen eacorrigere licetratioquiatastim eradst fuperfiu-

"iif D

Atmynibil inferit. Pro infanabilibus autem habentur Sphalmata fpa-

if C

Ciorum & carminum. c. g. $. 3.

an2a| ncenen m"3 nyo ON ?3K

juit

It 17 31

nx pbob wbw mpn ^b & 3 nrvvn m ov o nbno nmas

X $p

nnyov qu.55 verüm fi aberavitin [Dacits Parfcharum, aut fcripfit A-

etincbit4cpr

pertampro Clausá vel coutra , item fi canticorum formas pervertit , ecce

veoflo titio

nen babet aliuin corretlioneim, nift ut prorfus tollasur uuiver[a columna

- gembtanis

talis. Hiscjamgravisoritur Difputatio inter Apellas, denominibus

& cognomentis Dz15 ari; qua, vel quatenus ea corrigere fas fit? n&

aob o

dnmatcn o

quid horum in contimncliam Divinz majeftatis vergat: miferefci-

musequidem faperftitionis hujufinodi; fed noftrorum multis indi-

pmramdefoz

£x

nati debedamus,; qui eó fecurius illud affumütin vanum, quó Judzi

ss

$

abí[tinent delicatius! fctibunt reverentius! corrigunt timidius! non

daonicmf.

dentizveroel

delentprorfus! Alphef 348. b. w53 93 bvm jb nriN mW prnbn

wb 5pN3 NY D'pbri [D DbV. DN D2 3080 122 5Nynvt 5 N nmvyn

$h

j

WU ml

: b»mow n5 p peyn delens unicam literulam de nomine divino, peccat

graviter coutraprobibitionem. 1d probat R. Ifmael (in Mafs. Sopb. q. 6.

d

E

fipmes

S

tribuitur boc R. Simeoni ) ex illo diäo.(Deut. 12. 3. ) pevdatis nomina Ido-

paturin füt

lorum: ubidiferté additur: non fic faciatis Dosmito DEO veffro. Soph. «.

T w2 nv

12. Wbv mbsivynbsor 3 t P rv s5 ava. by pon n« anon

Junanqui

iSeavn qui feripfit DEL nomen fuper carnem fuamy,non lavet nec ungatur.

Anpli n

R. tofe perinittit , modo td non [pont abflevgar.. Quid ergó fi perperam

9292 s

fcriptum, anné fic relinquendum nec emendandum! hic primó di-

n oe

ftinxerunt inter ipfüm nomen & literas ferviles ipfi adharentes.

EUR

Soph. 4. 3. Ib *ani vansboo pa. 3850 3 beb mebebn nemun 55

L L77

i prib3 Nb oorriawD b5 b'yotc em mb a puo D'prib) omnes litere

TWpsduy jett

fetyiles tàm anteriores quàm pofleriores deleri poffunt, velut prafixa cr

mdtc?immrl//:

fifixa. ce. funt tamen qui dubitant de 3. vefer. deinde difcrimen:

Mfir, Tandes

commenti funt inter cognomina Dzi; non omnia ejufdem etle au.

CUtPrüenripos

thotitatis,qw:damcertäco,n[ï:fu&ionc,Heri .þrofana. Ib.v.e. aTM

i

i o ob d omas o« P ovm wrp peke 077 De-

)

m ut:

VW y "

minus domjnorum»prius fantium eff, poflerius profanum. DEVS. Abrabam

fanctus ad DEVS Nabor profanus eft. "um varios cafus confinxerunt,

mmphyi,

ao

DT

qui / neícioan pre devotione ) poffintcontingere. TPhil. L,16. 2V

qk( hi

35

N

:"4',-;4;;1 j

m

!]iis C

/

E

e&m 1

A

l hüx ^

;.

PIETASf -

47

l

h

Dlïm- '1 E.

)

ITR

1htpbt ov bt nxpb b moen pa^wrk nbis ibro ber n aob

3 910 "bn fiqus oblitus efFoomis totius, f'afpeudat illud integrumanter

Pffr Ptl d; "

lg,

lineas. at partesin linea locare, veiiqua parte fufbendere impuan eft, ( fed

non «que ac éffentie unitatem divide.e velle) Ibid.in marg. wripv * &

lptgmk PIW (j :

MM al

2n» pen nw. 3b ab manbypb wbm 508 [m ib r ao

qTone 9 proos & 8b meny mv docet R. Simecba: fi feriptiru aomen

At las f "

n o SJN

lebudaomifit Daleth(quo cafu cum Tetragrammato confunditur ) inferat

ilud fuperne, Contra, fi DEI nemen firipturus impudenter [cripfit 1cbuda,

V Wibbb "

faciat Heex Daletb, po[leriori Hedéleto, Dehifcenunc fatis.

4b t ff L

X

Supereft Lx 6 A T.un A: que non minusad Regias curas

MEDOWITIE, t

[

pertinebit acprecedentia; hodienoftris Bibliopegisrelinquitur, Hic

MUa fa colty

veró filo nihil opüseft;non ferico,ne dum cannabino;fides quadrant

5 denominibu

membranis. Tphill 9.15. mon3 ow prus w myrya poein s

gete fas fiti nl

* yDD nopo TDB-'! m ommme eortiuas elitey. mon confuunt quáam neryta

mpat.miferdi. |

animalium mundorum. . Effg, hoc ab autbore Mofe de Sinai. Íed n& fcri-

m multis ind-

pturamdeforment iiodi, nectuntut extrinfecus. Ibid. Marg 4203

num, quoJudri

: 3535 Nb mb mmn mronme ain» m 0n was poa Inlibro Pifte

Cumidiuy not

doctoris &effri Tom, monemur, ttt fatura fiat foris,non veró intu.. pru-

Y N pm

dentiz véró eftncn totum coníuere, nà circumvolvendorumpatur.

yov 3 myn

Soph.2.$.:1. popsbs jbynba Qvb wwv 09 N p qyov 5 &

it dymtos gt

y»p'Now menet R. Stmeonf. Eleazari, necefpnio aliquid relinqueudum

effe 'uperne crinfernà.nà dirumpatur.Quidveró f cafu.quodam rum-

ufs. us ««f

vlanicnnmtitt T

paturin futuris. vel vetuftate laceretar alibi ? Ibid. j. :4. 5v 350

àn* wb mebw 3inn Snn nav i n ann nnsc bv n libr

owfr. pb t

b r a

füturam que diffoluta eft, primá vicevefarciunt & fecunda, [ed teviid non

lo n g

amplius. ( n margines toties accifi penitus amittantur ) Tphil 9. 14. iD

qoa w2 m Nb ebv ia mné! movw mne as nynv a nypoe

|egof peqta

g li priao d

*ó;nnin Nbo n sàn! nyno niyn p3 vtey 322 OK baN 05 W5y l'RZ

:sünvu nvn N nnxagmN ficertuna quedam lacevata g[i vutra lyneas

jpfi adharentt

ao Wt ?

duas, vefarcitur: intratres, non [arcituv. didium puta de-veteribus, que-

vum galla(feu nigvedo ) evanuit.. at fi adbuc agno[citur f[eriptums licet wu-

»p) o lt

; nit p

ter dilliozes confueres fic tamennequa literapereat, vel figura ejus pe-ver-

tatir, Tandem ^ binos cylindtos tornare oportet; cum manubriis

jéinde difcrimet

i

ufdem

m

cm;gruenti'bus,&.dcboris, ad quos totum volumen extremitatibus

D

efï

DUJ

fuisaffigatur ucaptéconvolvi & revolvipoffit verf prec.14.. n

"

5

D

y wwv vyna m j2 "n Cnbnni n Ny ?v oUmby "ww w

"

4 p D

P?njq ïn? y

J Nv D o'mbyn parer fibi duas columellas

Jl

LA

ltgneas, umam proimi10 alteram p

ofine, c affuat iis vedundantemutrin.

j

nh' nxerul'lf;

que incinbrasam: per nevyos,[ic,ut convenienter circumyolyipofints velicto

n

ibeta

Tphll l, m

gundam jj4cio. Catera qua ad ornatum exteriorem Pertincnt, l

funta

44

CA?FT IL

iU

f |

fant, & relinquuntur cujusvis arbitrio atque liberalitati.Requirif

üabüæfet.

P

"DP

w

enim quoque iraobn linteamina. quibus obvolvatur, p'ni tbecam

[

quàmuniatur, m arcatn quà recondatur, b*0n rurriculam ut fa-

pinttp

etaftantesemineat,&k ND2 pulpitum quo recumbat. vidi etiam at«

lum quam

frri

genteos clypeolos, gemmis diftin&tos, cuminfculptis feftorum titu-

db m

flionem ipts t

Tis, ad quorumfolennitates diverfiprefigebantur. Item involucra

nifinum lo

heloferica , quibus circumciforum momina erant acu intexta. nec

bendi fopetit

non ftylum vel «indlcgm grandi adamante confpicuum ; & alios

SPPafat us.

fjores natus :

Caterüm quz haétenus recenfüi,non omnia funt de fübftan-

hoc manimelï

.quod ancun

tiàlibri acri, quorum omiffio eum vitiaret; fed aliqua partim orna-

tuspartimdiligentiz causá fieri folita, ut fcribas acuant & lectores

.tica fDl

juvent, Tph.7.9. p *riman [b mb sbw vyosa Nb ib o a

dedz i qui

5on p 18 [ "i [prmyT . orest n a3pt 1N pp?r N2v r

t/qu'xcqxxaxxfa&

:qU2 0 "w [nyz T Nor vt o s m p p'am N21

ha res dicka funt. tantm de feledtifimis: at fi quis paulàm variet, nec

ufo, adeo fubtilis fit.v.g. filineas ducat anguflioves vel ampliores, longiores

aut breyiores, snodà litera non cobereant , deficiant, vedundent vel perver-

ranttr, [criptio tolerabilis erit. Ut ergo fciatur, quzenam fint necetfaria

Tl

libri requifita colligit ea:Maym.ab init.

cap.ult. Tphillin.& per Ana-

j

cephalzofin recenfet vi

[e]

gintivitia,quorü fingula totii volumé profa-

nétatq; inutilereddant, r. péllis immunda beflia. 2, mundi quid£ anima-

lis,fed nion rité parata. a. non hác intetiene pavata. 4. incompetente loco

lhtgi

ger[criptasv. g. pergameni carnssjmélbyanapilorum fitu, y. exaratit in bee

aliqusl

lol inpu

zerogeneis, &. n corio. 7. Ab lineato. 8, atramtto evamdo. 9. aliena lin-

u4. 10. ab heretico vel inepto. x1. fiue deyotione numius. 12. ubt lite-

multi maxin

vuladeficit. 13. velredundat, 14. aut vicinam tangit. 1g. charatber eft

dictur;fipe

ambigtus, perver[usperforatus,obliteratus.16.nimis anguffà vel latà diflat

Mpettmin

vocts37. fpaciapav[cbarum erronea. 9.cavmt ut profa, 19. vellec inflay

octim relipi

illiu. :20. debitis nervis non ligatum. Audi veró quid fiat de reproba-

Crüpturatum

tis exemplaribus, aut docent inde pueros: Tphil. 7. 11. 35 DN

m a

vbb wow 555 hb nevip 03 ['N 3n»i 4Nv» TYv ONG niDnD nmnà

n'»s.*Pm FJW

mpnnm m mooso fiparagraphum apertumproclaufo feripfit, vel car-

anen inftar profasnullapror[us in eo fanttitas efl, fed babetur ut pentateu-

DUbPE:

A 1'[5 D

cbm,2 quoparvulosinflituit. autfepeliunt cum hominibus probis. c.

Tif

10.y y.o'bortebbon b praipt esnbos m pamma boeae 1 nv ho

MU 774

4nB5 po'on peny ib3o nn&eb wraiNmt w dibros inveteratos vel

grofanatos includunt vafi teflaceo C fepeliut juxta ftudiofum fapientie.Et

Msl

W Mf Idol;lt

Jec ipfa eflillerüvemotio vel occultatio(dequa pafim fupra)E ltnteamini-

nty

Ts

b

bw aute fenio asttriri faciunt inyolnea mortuo. aut dcpiq; cemburu

ab

F"lmn W

a

xP

alitati.Requirit

OPIETAS

49

fi

'.ll[,l *Psn il Lt

ab Hztetico fcript um fciant, Alphefi 549.b. 5 & nbwm $3 "py

Vr v

j

Vr "n2 T& p2 73 NUb3 z !5 3338 YV 350 [rorpa perra. [egi-

Lv &i s

smus incap. Haffeholeach ( 4. lib. Talm. Gittin) dixiffe R. Nachman: nattus

V OTQI n

librum quei fcvipfit baveticus;comburat : fed. vepertum in ejupmanu, vel

tettitvocs

Ab Etbntco firiptum. abfcondat tantm (ut pritis) Coronidis loco quaz-

Lt pe

ftionem ipfismoveo,'an fi.hodie poft repertam Typographiam, in

Ti & il

priftinum locum & dignitatem reftituerentur; non hoc labore fcri-

bendi füperfederepoffint, prefertim Rexillorum ad operas genero-

fint de ff

fiores natus ;; non opinor: quia Dzus mandatà duplici fcriptione

1à pattim Otnt

hocmaximum egiffe videtur, utfic omnia mentialtius imprimeret:

lant & ledorg

quod fané unicum erat & przcipuum Regis Stidium; fua Gramma-

iWiow

tica fua Philofophia,fuum Corpus Juris, fuz omnis fapientie Pan-

dectz. nàquis in hoc Theoremate prolixiorem fuiffe miretur, aut

"r ag v

a

quicquamà Regis officio q!i-enum atculiífe.

i pom

DE 7071

ires lengint

" fT beor.

F.

"t vel prrr

nt necellrà

Et alterum fcmper fecum ferre; ut inde-

1 &perAnz-

duméptofte

finenter lcgcrct.

b atb a

«wpuettt

Unt qui &ddia Principes dedecere putant; forté quód Greculus

S

g tunitir lt

aliquisliterio iisad impietatem abufuseft;aut quidam homo de

ids il

Ícholà inpublicofe ridiculum pribuit.: verüm quia imperandi ars

ji. v Ht

multó maxima eft, que meris experimétis aut miferé aut nimistarde

d. du t

difcitur,fapere meritó creduntur Hebrzi,:qui erüditionem tum in

vt df

Rege,tumin Magiftratibusceteris inferioribusrequirunt,:quomo-

I). WUW i"fï"

doenim religiones difcernere.ac fuum cuiquetribuere poffit is; qui

fnr de p

fcripturarum &jurisimperituseft? Maym. Hal Sanhedr."init. c. 2.

mhnn neonmi:bubene ais co»n:nviN NbwpavpO Tbyb [D'8

51 30

y r m

mbipm pavri misias qu» nib»n 2;:NUD nep oymn n6 nyn *»y3

n onmmay 23 o'év2bm ï'ïJDTPm oxnybn -57m. nmuvgN I'I777WJ'I

if

'W' tl d«

TE

tittl«

'

:bmk 1115 D'ymn mv 775 503 Nm»n inon conffituunt magi[ftratus nifi

obis. e

vivos fapientes;prudentes;exercitatos inlege, doclos valde; fiientts quoq,

yibuspr

aliquidde cateris avtibus,velut Medicind, AritbmeticA, Calendarios Pla-

yriom

mymld! 4 n

netis, Aftvologi , C* modis divinationum, prafligiarum, veneficiorumqy:

item ipfam Idololatriam & talia, ut illa dijtidicare valeant, lbid. v. 7.

jj ipiam

a cymen.vnb 23 sWeOb cbya qjoo wvv p bnvnb 96

p ln

ii«

runf!

joxvn b pyben Bbv (2 nv5 attendere oportet C diligenter exe

g

m

G

ploiates

T

CAPFT IL

m

jf

gu

ld

Atb dM

piorares ut omnes fint affettabilés. taciturni difimtlandió, periti, gnayt

pluiium linguarum-exoticarum, né per interpretem audive cogantur. Et

WMWW

d

cum Rex fitcaput illorum omnium, utique meinbrisfuis non debet

Qulusquiam

rudiorelfe; fed przcipué in pietatis ftudio, que fummarei eft;omnes

antecellere: nam caterz minüs placentlitere, qu ad virtutem do-

irennium o

&oribus füis niliil profünt:air Marius apud Salufl, & fufficit.hanc

gípondere

noffe. finon alia datur affequi plüra. à xprnul! eibac, dx, $ mv eias,

critice pream

kovibuano C

evés, (uteftin veteri dicterio) mon qui multa, fed utilia fctt, fapit.

Ideoqueunum legis librum, & folum, & femper, Judaicosprincipes

SO h.C-29 ]

ER ?

legerejufïit.DEus,]pf 5 v. 8. nonrecedat liber legis bujus ab ore tuo, (ed

mediterisin eodie ac nodle, t obferves facereomnia quain eo fcripta. (unt.

v v

Jic enim pro[pevalis vias tuas, &* fic fapies. YMfte nibil.adulatur,.nihil ce-

m m n

lat; re&e conflit, melius dirigit. optimé deducit: non examore,non:

aj ob

odio, non partium ftudio quicquam. fuadet , femper idem & fi-

Ms fisqd

awittur cuh

bi fimilis, h. e fan&us; triftem exhilarat, confternatum erigit, fero-

cientem compefcit, exorbitantem ad viam reducit: informat.doctri«

fibefe fl

TTTE

nis, allicitexemplis,cogitlegibus. Itaque meritó tantoperà com:

mendatur Regi,ut inde difcat Dzo fidere ; (ubditos re

[o]

ceres hoftes:

geminftati

vincere, feipfum humiliare. quodlat& perfequitur R. Abrah. Seba;

Moyng

in Zer. ham. P. Schoph. 3'& 4051 b'v b'b?p maan» 15 pNuU DW

'W Y n

^a bv ww on 3. D& mn3 7525 pipin i5 a vans oy onbr

T. g

^DNi mwmna q3 b5 3on wb qoNo3 5 us oypn be onmos.wa n«

Tphilio

Q55 ho jb vb sb sbp m nyrenb oion spt 23 1601 27 ob

^ AMtttgatl. [

aym nmN pnv oy by miinnb Ner 'n535 o'55bn n w j nv n

bfervavien

$11 ty25D. poffquam ipfi probibitum eft multiplicare equos,. mulieress. —

ls. & Stren.

argentims quemodo pugnabitergócum boflibus fuis: dedit eà vemedium ad-

pt.Pref U

yer[us hacomniainlege, fiventunt iifiducia carni e» fanguinis, tu cot-

Dibiopend m

$14 audentioritofretm auxilio DEL, quandobuncin acie prafentem babess

impttus attre

neino deficiet éiuis, Delegedidlum eff, defiderabiliorem effe auro & obri-

tl literamr

&0; de c&teris vero, yana falus equinegquendam abundantia facultat um e-

Atttà qudler

ripit. E librolegis difcet timere DEVM folum, non ullos reges; n2-peccet

advetbum[oy,

yelefferattur fupra populum, qui appellantur fratres ejus & quoq, filít ve--

TINGAT N

gum.cc. Quodautem legislibrum continu? fecum habere juffüs eft; '

H. Mel; j.2. ivm TOn NY Yoà DN [2 avv oN nbbb5 Nir DMC

BU5, hm glof

fiveincaftva exeat, [£u domi vem adminifivet, vel etiam difcumbat.lami-

um efe D«

hatcan,

tant Rabini, & de puristantim locis accipiunt, nefasque putant in:

balneum. latrinam velthalamum ferre, imó né in propinquo qui-

gnumx: quieum |

800 hon «

demleg :e, féd jubent inde paífus aliquot elongari. Tphil. 10. 4

D'3» Wowoo mub jw vnsos nub w o cyrui f cTN n N^

Va p

ln

"y u p ol 197 puyt a ]

ä?n*, "u-

23 nyi&vba 7172 g?nw 5ys noprt:

/

JDIETA$

J

D

TIDN y3*N p*'::ww nemo quilegis lbrum in brachiistenet, eum'eo vadar

ldüz htrij hi

MLCMN

in layacrum; cloacam, vel cenitevium fepultorum, quamvuinvolutu fit

linteaminibus fuis Cv tbeca inclnfus: nec legat illum.prius quàm inde ( quin.

U non dtbc(

lmargieü

Yothnes.

etiam àmortuo) minimumquatuor ulnas ebfit. Recordor hic quód fan-

AC Yittütem dv

&ulus quidam Judzus, detalibuslibrisà me Ftogatus, cum ante qua-

» lifi

driennium in pago Hamedorf unàiremus, juxta fimecum de illis n&

refípondere quidem noluerit, veniam & dilatioriis licentiam hypo-

ERE A :

i Al ( fs

criticé precatus. credi vix poteft quantum huiclibro legitimé ícri-

ptotribuant, quàm fuperftitios? honorent. -juvat. afferre paucula.

AldalCospritcis

$o

?ll/mfämm,fed

Nb

ph.c.2:$. 11. 12.5.. Nb p m o mv àpo ho o3N DDU" N

imbrm3 4 375 Myip r vby sb g vmaosec 33 by m

!t jcnipta f

Jpon pN.13 &wp! mb r2 opms NbN nbn um soonosi y m

Watuts nihil (&

10Xamotenof.

nnn Mb nebn moi3 wb rop'3i by m sb : eppo oipbio o

ivby o's5om ríonn 31 5y o av Nb mibbzE nemo projiciat librum

Xr idem & fj

&inu fuosquod vergeret.ad coutumeliam eju. mon ponat fuper -genua, c

it erigit f

snnitatur cubitis ut.fic legat, fecundum R. Nebemiam, non fit 1n pulpite

fotmat dotris

-

fufpesfus, fed teneatur manucum timore, atque fic legatur. nemo difper-

ihtopere cor.-

gat deloco inlocums non reponat in. ledto, nec ad pedes, necinfralettum.

tegere; lol

. Rbrah. $db

memo infideat lecto. fupey quojacent libri. $. prec. 1o. s5 "'oprm N

joospr &tb sb3pm p ss o ssb o joan ao p s

hw m

peoa Nbs nen apprebendat.eumin mediovelintvinfzc. fed civea. oras ex-

n

feriores. -porrigers proximo exbibeat dextvA, c ille accipiat eademmanu.

ub i

Tphil 10,8. à3 yr 45 *3rà onr ozmm. laventmanus. poftea demum.

ao nb pb

attingant. lqgod '& Turcz, ante conta&tum . Alkurani requirunt.

TOE N

xobíervavienim in exemplari, quod mihi videndum przbuit. Nobi-

p g, Mtts

lifs.& Stren. V. Dn. Wolfg.ab Vhrmül. Confil, Würtemb..& Su-

litei rl de

per. Praf, Urbb. Cantft. ac Waibling. &c. corio id extrinfecusà

bibliopegà impreffum fuiffearté fculptorià , &.prohibitum né quis

»fggpuiis tht

LA

impirus attrectaret; tali for-

mulà literarum schaulfcbi de-

TT

ii m

auratà, qualem appinxi, qua

(

ad verbumfíonat: N.oN Ac-

y; nges H

I fh

TINGAT Nrsi

Mun-

7 qu

8

H"us C&;

pus. nam gloriantur, hunc

V

haberej!

libzum effe Dzo proximum,

| nDnL/DE u

[o4

ximftare creaturis omnibus, ipfis quoque an

o

élis: vità igitur indi-

! dx/almhtt-,'lagl-

. num:quieumqugcunquer.ationedchonefïet. proinde ofculantur

isqu u

crebró, non pafft ut. eum Chriftianus attingat. quo in Zelo ipfis

" 4inqu0 :

P

etiam Judeis fervidiores fünt, q

ui haud gravatim indulgent-ut.(aum

Il.

.PI'

Phl

].10

s. Maym. H. Tphill.

p J

3505 attrectemus, inodó.non manibus .illoti

1

sz.

€. lo:

Yi

ny »

"Ti

cATFT IL

j

il

ib

tl

c.10.6.8, 1. mapbi ho nnub amia. om Tec m iav puuben o5

uiltt

yiift

l

mbxibo M miexeo wyym wbv um n*NDUD popb nym "21 pwwc

wl

jj4

Q3 pollutis omnibus, etiam wenftruatit, eriam. Gentilibus conce[fum e[t

tll quat n

apprehendere volumen legis, & inco legere : quontaim divitta lex non reci-

w

[j o [icin

git ulles fordes, tantium caveant, nà manus fint. u[biam con[pürcata vel luto :

commaculate; totum hocaftimant exintentione; nempé fi quis co-:

menator d

emcïcuCCt)a

gnofcendi'animo faciat nonirridendi- aliàs reverentereum habent,

atfurguntipfi; fupra ceteros collocànt; nunquam aliis fupponunt;

[ derotionen

Ibid.$:4. hb iy Ut N2) Dv 2 by p'nno) p'ea rb N

(imunt;oDc

yerunt. 109

nonrelinquunt prophetas & hagiograpba fuper pentatetcbum, neq, bunc

fipra voltmen legi. $:9. ab vioya 3n.onn w5 ho.nwma 3

TO

sf

375 4nh 2f vxyb nosnv ny: quicung, videt librum legis quando cir-

eumAmnbulat , tenetuy ipfi affungere, C in illtis con[peciu flares douec eri-

liéeus Apo

pi»zturomliæ;mncdemuma]fidere»liæi,S.Io. N5) hD 015 DTN. p N5*

fub(p'kcie n

yimiiano Y

i sb nv o 5y irpy r v5ry ov b amsy. nos *

VOTN nemo expuat coram libroy nec vevelet turpirudinem fuam, nec ex-

ao lt

Rerer

pandat pedes adverfusillums nec geflet fupracaput inflar oueris, nec obyere

at ipfidor[um. $. 1. ^y pum n ho r Nb orpob mpbb ono mm -

julüsel at

ttadicere; n

q"30 " 15 Dv ['h DO " mi: o'335t [ "T&nb oMi »by. 255 v

320 m m5 3 |prix: fi quis peregre proficifcitr, nonvelinquat librums

«t B&cai

in facce fuper afiuum cui inequitats nifi fotté fit metur à furibus, fed gerat

"EVR

en fitiu évegione cordi fui, ev ficequitet, Ybid. 3u* hp "55 avvb 53

sv

43 oU nv o5 w3 5525 [DN3T Ty7 NYTU "183 TID'N3 UN' 33122 -

Bu

w52 n22n vy : qui coramipfo fedets affideat inclinato capite cum ve- :

Mltit p

verentia d timore : quia tefta eft fidelis contra omnes venientes in bunc 7

- himiefua,

mundum. ficut dicitur ( Deut. 3 1.26.) effo ibi contra te in teflem; bono- -

n

raigiturpro poffe tuo. lid." rwnn n bbrion 53 p orbon vbv *

Mribilsy

30 3£^1 3258m 551 yexs dicere folebant prifci fapientes : qui librum

hlitw af j

degis deboneff at , ejus quoa, corpus deboneflabitur : C qui bonorat.viciffim :

- Mlingr g

hbenorabitur... Honoris hujus particeps eftetiam omnis otnatus. $. 4. -

Mp f

'»b1 pr ho vby r5 joviz: wosm. bb m mnáebm . pinn *

Wt p g

N5v5 wbR pb o m neommp "wv 25 5 peye 3mm 45 :

Fitdes vlr

: as av Theca» involueras capfila» fuggeffus pulpitum in quovecum-

TüperaLorem (

bits item. apparatus: argenti Z auri; quem addunt pulchritudimis causá:

VOUS vipum

cuntta funt: fupellex: facrofancia; quam abjicere nefas eft, fed decenter ab- — -

fcondere oportet, cum fenefcint aut franguntur. Ad. honorem quoque

f

j

"

pertinet;cavere,né quis vendat,né fame quidem urgente: ubi tamen :

nv

binicafuäe—xcipiuntur; $.2.: bour m 35 p TUAM: ho vopb vb :

d

NÓ ob ps pbyb v« npb j iev 33 os28 15 v r

T52 n/N. Nv*v YN r n. mov. orjat av5 probibitum eft vendere -

'Q/

^.l

librume s

1

.

/

PUDESUUrE

fiq"

15*5!(» Wsl E.

P

iiär'umlegü, etiamfi quis won babeat quod edat; velpofideat p?um l

Ibros

)'m [LI] Mi Q

tales,veliffe fit inveteratus, ut proeonovum eumat; in perpetuum nunquam

LT [5

vendat: nifi duobus bifce cafibus, ut ejus pretia aut difcat legemy aut uxo-

" ""fW Yl

remducat. In marg; pby5' roux Jb'o nN1Y) N 13 NC feeus nul-

Qmpe 1quis Q

lum domi fua benediclionis fignum unquam vifarum. addit tamen com-

mentator, fi efürientis vitapericliteturforfitan conniveri poffe, At

tU h

&U ii

emerelicet, ab íis qui pro mercede fcribunt; modó jurent debitam

Íedevotioriem adhibuiffe: Sedà Chtiftianisnon facilé nec car? re-

DLT

AC g. l

dimunt, ob caufam quam furesilli in ignominiam noftram confin-

xerunt. Tph. r. $. r3. Nb !

moby 5n"y oW j5 o'seo pripb p

20035

: g ia5 p nb

ton recipiunt librosà Geutilibus magno pretios

hp quad i.

futt den; u

né affae[cant eos nobis furari d per vim eripeve." quo ftrategemate olim

Judzus Apoftata Pfefferkornius, magnam vim auri pop. laribus füis

DW p )

fub fpecie religionisextorqueri poffe fperavit, etiam Divo Imp. Ma-

DEUE

ximiliano id perfaadere/aufus; quz Capnioni prima contentionis

n fum, n .

occafio fuit cum Colonienfibus:; Sleid. 1.2.

QUi 16 r -

Révertorad Régem. Isut ftudio legis cum fructu vacarepoffet,

ppte o

juffus eft czteras curasminuete, ac fobriam temperantemque vitam

J 2 nf

traducere; nemo enitn fimul caupónariam , & literas exercere po-

litqut hihum

teft: BechaiParfiSchoph: b'e»p "333 p'bdnvb n 255 N0

rius (ed gt

?5 n wp" ópy r j nvyn pmasor Sieve 585 Spy 1b peyn

Bwv

DN 1521 yD9 Yi 95v cateri veges' populorum occupautur multitudine

o o m

Equorun c» illam babent principalem curamz at Réx Ifrael minuat ifla,

t p m

babeatq, praciptam curam fuam in leges quam. legeye oportet cundtis die-

smiontey n

bus yita fue; ut inde tiimorem DEI difcat, Maym. Hal. Melachim cap. s.

v.7. r NbN j nvt obnb b ^s meso qv movb qoN jbbn

cintef btte

am hj n

n o5 53 wpi 27 nb531 Bv3 b sss 3 poyy ^ Regi pre-

bibitum eft bibere tantum ut inebrietur inde, fcut dicitur (Proy. 31, 4-)

igru: n m

jb rf

noli veges" potáre' vino * quim potius occpetur in lege' C necefttatibus

Reip. Ifraelitice interdiu moctug;, fecunduni illud ( Dett;17.19. ) medi-

njs ornatts -

terY im eo pey omnem vitam fuamt Agnovit hoc ipfe Muham-

ia p

niedes; voluptatibus alióquin deditiffimus, vix^ poffe ftrenuum

p 20

Imperatorem eífe; qui fimul fit ftrenuus potator: ideÓ fuis mi.

n ïff/lm;

itibus vinum diffuafit. Suret4 Baccara h. e. carmine Vacce v.210 *

jritudit (s

;) gMW"m fd«

$

*

*

z

yorem qu

ss d

(

Éc

( ubl tame

4/ZL

3

-

p '112377

s

E

L asl

O»*w

Yj 1'7

Duu

'»:'(5

0;—9.9./ b/['.—þ/ 2 );B

Tog 4

yn d

[

j

4

CAPFT il

vegabunt te ( prophetam -eateribomines) deVino & Lufa ( aletvel latettgz-

fo ficto?

culorum ) refponde (1pfis meo, id effl. DEU nomine) in ambobus effe pecca-

viaxdptare

tum grande:vecreatio (quidem funt ) bominibus, fed veatus Mlovum 2n4a-

v &cbont €

jor quam utilitas, Apud Indos ebrietas.etiam in rege punitur, &fi

qua foemina turpitudinem hanc vindicet, cooptatur à fücceffore in

pddàgie

t M

tbalamum. vigilet ecgó cum EPaminondä. dum ebriicives crapulam

edormiant, & animam fibi fetvet ficcam

wlan, u

:

; quam .Socrg'.-tes &picntioa

hntiochum.

remarbitratus eft.

nin legibt p

iero! &

"T heor. VI I

(pcne f

ob puüllumm

eniculum vit

INeque enim legibus omnino folutus

[

mintris

crat;

iVispumo

fitaisduQu

-Lerique qui.de ;poteltate Principum aliquid commentantut,

$dqu

P

folc'ncpræter aliasrationes etiam ad.Jus Hebrzum provocare, .

emtusfüeti

& illorum'Regum exemplar,velutab ipfo D&o comprobatum, pro-

aqui ipum.

ponere: recté quidem. nonnullitamen Aulz propiores, üt pro fuis :

imoardiüs,

offis blandiantur viciffim, ea fic allegare ut magnatum conícienus

lsst obed

-

laxentur, & afperiora quzdam quafi divinà lege concelfa, fecurà u-

Yacdebo.

fürpent. fcilicecurperituscoquus, qui ad cujusvis Apitii palatum

Tibere fs

eduliaparare novit, ficilli fcripturis ad quidvis excufandum vel fta-

putabimys,

bilendumabuti. Ego qui hasartes (fcholafticis alioquin utiliores)

Wusfratrici

non didici,nec in eo cuiquam obnoxius fum; referam fimpliciter

Q Gtn,;

& bon: fde, quid dehocin Hebrzorum librisinvenero, & Placen-

fratur ho

ÍY

íii.

.

in neminis przjtte

tiam prztervectus , iter Veronam rectà diriga

T05 Dtosam

dicium; capiat inde quilibet quod volet. Pre:nonere autem vix o-

- Mopttyim &

pus eft, non hic agi de Statutis humanis, qualia omninó quilibet

tet Ethnico $

legislator pro circumftantiis emendare, mutatevel prorfus abroga-

FaYox fj

re poteft, ( Reip.ufüsitapoftulet: modó ad fupremam legem, qua-

Müftry undcl

Porur:iSaArus eftcunctareferantur. lbi utiquelocum babet

ACl g

illud F!lpiani: quodcung, Imperatorper epiftolam C fab/ciiotinem fta-

pulo Cttyice

Ui velcogne]censecrevit.vel deplanoiuterlecutuseff, vel edicto pi466. ^

pi5 legem effe. L . ff de Conft. Princip. quis enim legibus fubiice-

UET *

ret, qui eascondendipoteftatem habent ? fi olim Dictatores in bel-

AT R &i d

lumiturià Romano Senatu ad tempus legum vinculis folvebantur,

qmbUSOm I

Pmllldecu U

utomniapro renatà commodius adminiftrarent. eccut eum ligare-

i mnfwrr

anusad temporaria & minutula, pencs quem Summa rei erat in po-

t

&

m[lg) H

; ,piu r

i N]

--

PIETAÁAS

Jf

hr D Pf&ca.

MTM

pulo facto? potuit igitur deplano procedere,

peetas civiles mitigar&

Ditit, gt

vel exafperare; utinfra Theor. XIV. pleniu

$ dicetur: nifi feipium

ulttó G boni exempli causà lubens fübmitt

ere voluerit;

icceforen

quod fan&

OV Cpuhn

in probä'gubematione plurimüra momenti habet

» quofiam (0ffe

pouiturorba Regis ad exemplumi nec ftc

s [aypiemig!

infledere . fenfus bumanos edidia

yalent, quàm vita regentum.. Quemad

modum P

lutarchus in Apepht.

Antiochum commendat;ad Afiz prafectos fcr

ipüiffe: /quid contra-

vium legibus per epiftolam juffevo,

uolite pareres(ed meignoratione lapfuu

uando adhuc novus at

putetu! & Saulus ipfe,

que probus erat,

Ípontéfe filiumque forti

í

u

bmifit;: r. Sam. 14. 4o. inre leviufculà,

ob pufillum mellis,

non dignum.quod Principi juventutis Tonatha,

UC

g

periculum vitzcrearet, Quemadmodum frugi paterfamiliás , licet

miniftris economiz rationem reddere non teneatur, ftudet tamen.

ïL

illisparfimoni preire:fic bonus'itex ipfemet honeftatis non. necef-

fitatisdu&tuobíervare lege

s quas fanxit inalios..

i

Ofnfmentantuts

Sed quaritur híc de /;ivinisfine Mofaicis legibus , an illis ex-

m PIOVOCHI?;

emtus fuerit, quem Dzus füpra: populi fortem evexit? Refpondeo;

obatum, g.

zqué ipfum obligaffe ac quemvis viliffinum de promifcuà plebé.

» üt pro i

imó arctiüis, quianon tantlun per feipfüm obedire juffus eft, fed & a-

. Contcienus.

lios ad obedientiam cogere, contumaces veró dignis modis punire..

fs u-

Hzcadeó caufa eft. cur non.modo geminum exemplar fuà manu Je-

N goaum

fcribere,fed & continue illudlegere debuerit, domi forifque. Aut

fondum vel t

putabimusné.cum Rubenusinceftum committit, Gen. $ 4.22: Cai-

quin utlores)

^

|

nus fratricidium, Gen. 4.8. Achan furatur, Jof. 7. 21. Laban idola

ram 4o9)

^l

jdtat

colit, Gen. 31. 50. hacfola effe peccata»quando autem David adul-

v & þïwn'

teratur & homicidium procurat, 2.Sam. 1. v. 4. & 15,. Salomo aliez-

nos Deosamplectitur, r. Reg. 1. 4; Achabus vineam eripit Nabo-

peminis paj*

je auem vix

tho pervim & dolos occifo;t. Reg. à1, 10 heroicaseffe virtutes? In-

4

ter Ethnicos quidem erant; quibusacclamabaturilla Tyrannis ami-

moino qilot

vorüs abrogee

cavox; fi libet licet: annefcis te Imperatevem effes leges dare folitum non

4ciipere undenon mirumeft,unum incendiffe Romam füavis fpe-

n Jegem

&aculi gratiá, álteri cives occifos oluiffe optimé; tertium univerfo:

selocum d

populo cervicem unam optaífe.ut eodem ictu amputari poffet : ve-

at P

rümin pepulo: Dzr, ubiomnesàtninimoad maximum cenfebantut:

1] HIV&')P d

fratrés. Rex idem jugum legis fubibat. quod cateri ejusdem ortus.

sgibu

; fubiite

cum quibusomnia humana dicitur habere communia. Sap. 7..v. ..

tofe n

bt

proindecum Ulfias leprá percuteretur, non toleratus eft in regià, fed'

« folsebamus

Jigite

habitavit feorfim, 2. Reg. 26. 21 orere&to, capiteautem nudo;vefti-

eum

busque laceris, ficut Mofespraceperat lev.12. 46. Prafertim verb.

g [ nf 1

(ju

ia Regi fpecialiter injuncta, n fcilicet [Ixores, Equos vel Opes:

G &

multipli-

CAPFET IL.

gó

i

&üpiiäOIiRC

multiplicate

t Deut. 17. 16.de quibusinfr. Th. IX. X. & XI. diee.

d at

Hactámen & talia Majeftatem ejus nihilo minuebant.

Repïci

[)

'

tur amplius.

[ ul&ü

0 legalis

quid enim, gloriofius qu

àm inculpatum effe ac Dro conformem?

Itrb nolle quod propitio Dzo non poffis?

r quoane

qua major laus,quàm u

dum, 2djU6

Uttamen ejus honori lex

quoque þarceret,immunis erat à ritu fra.

fexcentas & tredecim leges inter ;quas ifta,

uidrfert

triandi. pumerant Judzi

1

lure; quem

Deut.25.5. utquisdefuntti featris fupes

itemviduam aur. ducar : aut.fi

J Jffu calceum fibi extra

bi, C cim infamiexprobatione

auciores. :

nolit,in publico cone

eiorifoladtm

in es expii patiatur. àquo

folo Rex honoris ergó liber erat. Hal, Me-

lach.c.2.v.2.. pN. NEY

Yoowi p m v2 m

pon av Vr p soon

lin corportrü

cemhabettgl

iv vinn ii brem ia n psc a2 oy

bnov bonw » nysw

pypb Rexnondifcalceatur, quia dicitur ( Deut. 15.9. yuat in faciem e-

urin p entl

basaripp:

jui quod effet conte

mptus. .Ac quamyvis vellet,samennon obedireut ipfi. li-

"

cet eni Rex bonort

fo restnciavet, boner tamen ejus non venunctaretttr.

emuqi Y

dont ne lt

Sicut autem non difcalceatur, ita confequenter nec fratriat.

^

*

n

.

»Tam in eo fumus, utinquiratur porró, an vero1n]

us vocari pö-:

mdbelrec

snterpobit

tuerit Rex à quo quam, aut affici poená,fi

legem fortétranfgreffus fue-

ambancmila

riv Rabini affirmativà refpondent; nec intelligunt extraordinati-

dan. & igi

am reprehenfione

m,-quamjuffu Dzrà fingulatibus viris fpiritu cce-

lefti repletis exper

ti funt. conftatenim multoties à fandtis Dr1 Pro-

ww j

ut Achabum ab Elia 1. Reg.21.19. "Allam ab Ha-

W v

:

phetis incrcpitos.,.

nani, 2;Par. 16. 7. Amaziamabálio. 2;Par.24. 15

. Herodem à Jo-

Ehhoy

dinario judicioReges ob tranf-

giir(Dui,

hanne baptifta Marc.6.18 fedajuntor

greffionem legis potuiffe conveniri, & ad verb

eradamnari: quod

Atb

40l a.

mihi primüm legenti valdá paradoxum videbatur, quia ex noftrati-

.um libellis przjudicio longealio fafcinatus eram; fed ulterius inquí-

DI EE

xenti; confenfu totius antiquitatisEbrææ,con',firmatum"fuic. , Vt ye-

;

o bt y

.15 bencvole Lector! probé rem intelligas, obferva id accipiendam

L

1.non daquovis Deli&o; fed tribustantm illis fpecialiter prohibi-

feupftan

tis. z. nec dequovis AGore, ne promifcuæ multitudiniadres novas

ti proimcy

& feditionesjam ante fatis pronz; feneftra rebellionis aperiretur, vel

Mtur XYL g

rv

iniqui adverfus

LE

iagiftratum odii fui virulenter evomendi occafio

y w

àSynedrio magno.regiz poteftatis compari. 5 « ne-

* y

praberetur: fed

£2

n

que quavis pce

5

n3,

il

edum capitali fupplicio, fed Vapulatione; Deut.

^ty ,

) M

2;.2..turpi qui

dem nobiscredità,fed Judeis ob frequentem &.uni-

772 J

verfalemufum minim?infami: quam Divus quoque Paulus quin-

P ihfulro

- quiesfüftinuit. 1: Cor. 1124."Non exanctorarunt eos ( ut barbati

Wij u ii

quidam fuos ) multó minusad furcas damnarunt, ut Senatus R.oma-

Mu 4

nus Neronem. $ueton. l. 6. €. 49. minimé per infidias necarunt,

nas artes

Mb

.quia Diabolus tunc Clementinas , Caftellanas, Ravaillaci

ij

n

h

fimpli-

D

VA

z

ï

K

PIETAS$

I

& X&äia&l

lg Rn

