quæ Hug referre prolixitas vetat . ipfüfque le&DF firilt in

(

Mi

lii

—

Redcq

li

49

TE

S$EBDITI-

Ræä&ö ad Häbtæos, qui etiam multg'dimmulari, néc omniatim

Mf |

E

I;Iif*

UT

mutim vindicari volunt. amittit enim feveritas aculeum & vimf

nam

At H

affiduitate. atque utcibi ob ufum quotidianum medicamenta etle

MWortrgy, n

mequeunt, ita continuus ri

got definit illosemendare, qui jam affue-

I L fU

vérunt.

&einde fructuofius

Tranfeat igitur interdum aliquod minutulum, ut majora

r g

puniantur, .Hal. Melach.2.9. rmya imm oby

p»mno

n Vwby Nb nb n ss sm 3 nesb r ubo p

Pal al

tn t auj

3piUn nN n Nv* ?vN» n5xpi onyom bNvD! ormo 5 femper

lenitas pveponderet.. Non babemus majorem Mefe noflro ductore, w tamen

t & doti

ritatem (un.

:Ait: (Exod. 16. 8. ) quantilli nos fumum nou contra nos murmuraffu, Eb

|

Aulit onu,iram atq, ingratitudinem corum.ficut geflat-nutrix fugentem,

[ealienzt, t

timo fuffcat

(Num.11.12,) Ut multa funera medieum, (ic regem crebra fupplie

Cianoncommendant. Illuftrefpecimen hujusclementiz( pcf Mo-

iiteum d

Íen) edidit Rex David, ab impuriffimo cane Simei contumeliosà

gt i g.

[

laceffitus. 2. Sam. 16. 7. cum enim Abifzüs quidam aulicus indi-

£TE QU

[

oledue fidees

qgitatemtei vindicaturus; caput maledico jamjamavellere pararet,

IK

Ancrepuit eum fortiter, & fic meritam ultionem inhibuit. Ipíe quo-

E du mtiut,

veno fahntia

que Saulus noviterelectüs, cum à quibusdam & fece plebis, ut regno

ineptuscontemneretur, audiffecontumeliam diffimulavit, r. .Sam.

libris de Clt-

10. 27,& moxinfigni vi&orià virtutem populo fufficienter com-

is lb 2

probans, cayillantestamen punite noluit, c. feq. r', . v. 15.. fcilicet

TA

fortioreft qui (eipfum quàm qui hoftes vincit; juxta fcitum illud R.

'm'g ] ijf qllOïm

Simeonisben-Zomz (qui coztaneus & collega fuit Akibz)in Pirk.

i, Alb

Afot.init,ci4. *510 D'M q?M 3b Ov ) nN vavona m sR

i lii t

y.22 m3a benta. Quismameflfortin 2 qui fabigit affcilu. ficut di-

MW qm üpo

titur ( infonteomuiapientia, Prov.Sal.e.16.v. 22.) longanimu praffat

qnl us

tobuflo, & dominator [piritus vidlori trbium. Ideó vocantur CxzEMEx-

jgn, Ils n

xz5-& ab ipfomet Chrifto Bencfici ivsgy£las, Luc. 22.24. ( quo fi-

'. ::2mp'(ofefngm:

mul nón obícuré ad. Ptolemzum hujus cognomenti alludere vide-

|

Tl littls

tut) Eftque femperapudpofteritatem major hujus virtutis quàm po-

Immlf' p

tentiz fama. ut alter R. Simeoneod. c.ait ;3in 352 on b'n5 nvov

(

f j

a pr2i by. nb 3 ov 3 obo n2 rov 3001 ires quidem corona

n

funts legis. [cilicet, facerdotii & vegni: fed corona bona fama tran[cendit

p V

(

omnes. Summa,ut optimus paftor cenfeturis, qui gregem abfque

MA

jadupedi, folofitalz accentu aut oris blando murmure ducit quà

nf

Itf

i

vult; ita gubernatot optimus,qui uno clementi verbulo id efficit,

("]

J

fmt uj

!i

quod eculeis vix affequeretur tyrannus. Maym. H. Mel.». ult.

"D

mo3p3 ven mn» hw n "uy ipyu mysb av xwonawap nym

jur i

[

52 Nv p D*.b;,w yapriyvun nmyv vv nyr»o. pafterem. vocat feri-

3nino

digno

c]ïff('

piutas ficut dicitur ( Pfal.78. 71. ) elegit feryum D)Wid; ut pafcat p

epulum

TO

d

Iacob.

i

CAPFT IV

Lgcob oficium verb paftorise

äcpref,(äatraditum eft (Eþ 40. 11. ) pafcere-

MISE u

: &ti ,

PiE

Sregem., agnellos brachio. colledos in [mmt portare , fatas deducere. &c.

[(EGW'

jgod

bt

Conferamn: jam cá dictis & fcripturz facra: conformibus regnandi:

(

regulis; aliquot EmblemataP

olitica,& fi Dis placet; egregiatuendz -

m

edu

mvafeirimus ille:Machiavellüs, capp.

poteftatis arcana, quz bip

Ti

10-1:

17. & 1g.d: pinc.docer; Parvi ducat. Princeps fevitienomen. quo con-

a

puo T^

cordes fuos in fidevetinears paucifiimi enim exemplis clementior: eru. Tu«

fl veE at

riuc ef. J alierutro carendum; metti quam diligi. Homtnes minorkve[bedu-

jerititom t 9

offenduuts qui flüdent «t diligantuf,quàm: qui metuastar. Palchre: fatis

duc m um

coberere.poffunt timeri C* in odio non cff...citiu parentum cadem obliyio«-

]ranti

e p

ni dant homnes, quam fo:tunavum.: [uarum diveptionem.eripiendi tamen.

Supett

(Iutcfc

aliena ntnquam non aderunt.caufa. perpetuo cati[as exquiret, quibus alie-.

manus&Lonori

nas opesotétper. contra fau quitiis cffusdendirariores funt caufes cititsa, .

muscirc, m C

?

»

raterenntata, defieiunt.. At Princtpi jamin exercitu verfanti atq, mul-

|odmwormg"

11

tudinis proturationem babenti; flatuendsi omnin eft, ut inhumanita- -

Dbbl a

tis hoienpvonibiloducat: Cuin haminesad asbitrium- faum ament, me--

p DAL

tuant autem ad Principis veluntatem.Princeps aui fapientia valet; eoquod

oplndoa

fu& efFnon aliena faculratis niti fludeat. Dito ust genera decertandis w-

lujimi, if

ntm jure legum,alterm per vitu, cumq, illud pyroprium fit bominis,boc bel--

thonfucilut

luavum, confugiendum ad pofferiusfi nom [atis eft ti fuperiore: Ideo Achil--

les Chireni centauro educandus & in. difcip!inam fuit concreditw, Cuin:

Smeltidlbusqui

- Myardhico, m

it49, Priucipem magni veferat belluinum ingenium feire inducere es $-

um gigycada

yulpis, tum leonis meres a[fumendierunt:. Nuuquam defucmve funt canft, -

cærcrisguoque*

quibusinvielatam fidem colorem inducat. plurimum vefert ut. quis redié-

2

ditionismerito

nérit coloreve[Htre,

citm fmulando ràmn difimulande: bomines enim adeo-

fimplices funts ut qui fallax & fimnlationi avtificio.eruditus eff ! flatim fit

/— Tantttyüt f

Áutipriijuim

"Hiabiturgs qui fe iLi. decipiendum. tradat:. Nolim Alexandri yl. Pontif..

H ipeciminag

Max. reeens exemplum fillentiopreteritum. Isnibil quam mortalium im-

Clorum a repjb

pofforem egi*.. qui ffeciofius juraverit jmjurandum , vicifitmg, qui minus

Abttentur ione

prafliteri*nemo unquam fuit. Qugcirca ad omnem. ventovum & fortuna-

sonverftonem ver[atileingenium Princeps babeat neceffe eft.. Curam adht--

f uoftudiormm

leat néquid ex eju ore excidat , quod quing, illis jam. enumeratis partibm :

jon fit refertum, ut pietatem, fidem, integritatem, binmanitatem, religig«

^6 Bw

qllimip

neim fan& colere videatur. Nemonon videt quid pra teferas, at pauci funt -

Vif

WP'

qui quod s fenfu percipiant; qui pauci.non audent multorum opinioni ad-

verfari. Quibus aliquid fiat rationibus nil irtereff', modà heneffi feciem:

; emrgerc'cupjmf

!

?Horäbüm(

pre f ferat. c»c. óÍcelus! non fimplici füfpendio dizne! Itané ma-

lk

'

jeftatem confervari putas?. feriam te unico velut i&u; illius etiam à.

ltoheen

ts

R'ege & quidem fapieiltiiïimo mortalium prolàati, .qu'ifrati'ünenuï fta-

l ibid:c;g

tu di-.

Fkïä.?ntCIIexit maxunö fi quis alius; imó ab ipfomet facro fpiri

J

i, gl

&au:.—

"

24

$.

M :

XFBPDITL

qd

4Rati:s MisbRiCORDIAOET VrRITAS CustfobIwMmr

M.

M t

"IKkScrw, PikrAs Furcvf Serrum. Prov. $al:c.20.v.28.

epatiende

ad quod Kab-venaki ficnotat : rtYio? mibon m -05 moyt "o

Mavells s

p3T noNm 3789 1333 *nbN TU nbNiT T21 m2 IN') O'NU D2 'eW

AVR Qu g,

qBo' 15b noy'w 1135 40712 prrt o5b bo ovb mb ov a

tüVortt w n

:$Wm25b WO5 dibn"i per Mifericordiam,quamvegicommendat intelligit

Mi

byperbolen vel excejuni bouitatisyetilmerga cos qui non digni funt. per

: Veritatem, ut fit fidelis infermonibu fuis, & banc virtutem amet colatq,:

tir. Bul Jiü

Vr cdenn

"hac enim ambo cuflodient cumab omnisecumento. Sola vero pieras [Halilue

Mnptedi t

- fuffulcitthbronumvegni fui.

o

[

am; fapientes in fpecie, ha-

r guhu i

'Supereft ut& hoc breviter attin

téttja (

-manius & honorificentiusà rege traari débuiffe: Sicenim Ramba-

muscirc. med. cap.citati 1022'U51 iyin *v219 3325 "563 by mum

Yfeti d i.

yArimbnídt-

'jon Nb m p r oyum o3555 mey bxn coom jmmio 5

« 3315 &oipi spzaet 18022 21 7171 D5 ob nb 1P'aN neny m

f um t

tit t ol

preceptum erat regi,bonorare doitores legis.: cum igitur intrabant. coram

h d

ápfo Synedriales aut fapientes 1frael, affurgebat ipfís, collocans eos juxta

Aatus fu. Sic fecit Afa Rex Indes etiam difcipulissadbuc , 4f[utgendo de

[7777 3708

gt d-

throno fuo & illosofculando,appéllandog,Mi Magifter! MiDomine! De

Synedrialibusquidem minus mirum eft;quia in ftaturegninon meré

iraltu, C

lum a

- Monarchico, magnam 'ipfi quoque poteftatem:exercebant; civili-

-um quippe caüfarum cognitionem pen? foli poffidentes: quod veró

vt m[;:-

cxteris quoqueptivatis hic honer fuithabitus imputandum efteru-

irivt i "i

-ditionismerito & dignitati literarum,qua fui cultores fic remune-

yiintg n t

-rantur;ut quaznryis obfcurofint love nati "fedeant:tamen' juxta Pfin(ipfh

jf o

juxta priucipes inquam poptilt fui : quod Pfaltes intermira providentiz

iunhni j 007

Dz: fpeciminarecenfet Pfal. 112;v. 8:.Literati fan&ómnium fer fe«

m m

culorumà regibus hancreportarunt gratiam, ut cetetisnon tantüm

um

haberentur honeftius, fed & ab oneribus publicis: effent immunes;

icfm, t

TU

d

' Dequoftaudiorumprivilegioteftatur prifcusille R. 'Nechonias beri -

*

"Hakkana;qui Uzielidistempore paulb-ante Chri

ftum vixit.inPirk. . -

; d o

"7) WP*"'

-afc.s. x* 1 rb byy 055 oxynomn

"by vby bapor 5

unipittth "f

quivecipitánjejugtum dottrina, abillo aufertur jugimr vogmiquo gravari »

ü,dt)wm

fote«tpléketi. Quitquisesergó adolefcensyquié tenebris ad lucem :

p

. envergerecupis,poft D

fuxamaliteras, & ipfete redamabunt, pnue--

trient;hicnoraburitque;Pen? oblitus effem Davidis,

:quihoefolono- .

j

,,,,(;. jþmm

at

r franc m

mine Achitophelem.

( cæteroqninïmpröbum Jamicitià fuád gnatu$-

etam

elfe fertur. ibid:c. 4

axvr-xbs benpmis: ob bu s sbbs wf

rádo,

gl

Qamobo syyvbvseibs iosyocvno. Ti !u -135. N^ 3322 D'037E;

p/

32'5N N IN 321 18 1N o5 18 DVIN robnw Ts pne vanb10y -

fio i

i*

ms

P

r

€APEYT IK

?r

Wi

" (/w)!lïll

mritnis &O ^m5 a5 12705 3v mbpr se» n by i B

ynl(t

:bps oxborr 35 "ut. David Rex Ifraelis quamyis ab Acbitophele.gon nifi

j

[

duas ves didicerit (unam [(cilicet,nà privatum & folitarie difceret; altevam.

if

jrfeat.

ne auditarium faperboinceffa adiretzut quidem Iudat narrant )vocavit ta-

Jinrt, t

f&ut (

men illam Rabbi fFse Magiffrum fuum. fteut legitur ( Pfal..e g« 14,) tv

yut. 12 2

collega, dettorg, minosifime! A minori ad majwsz quisquis À focio difcit in-

nf h

zegruin caput vel tradlatum , imb. yeufus unieum aut literulam., tenetur .

aof

ipft bonorem deferre , qui pracipuus eft £ doctrind: ficut dicitur ( Proy. 3.

vicAleonittt

2v )gloriam [apientes bereditabunt.. &« Intellige tamen hoc.totum

JoS Mariped

de congreffu prívato: namin publico actu Reges omninb majefta--

ambulatatus

tem fuam, feveritate geftum & convenientibus

notalile quodr

-Pomgis tueri decet,

eisex homiltate

Wwtmox feq Th.,eoremsage dicetur.

dro o -

Täear. XIII

magieremt

fum. quiantn

iepateretut, i

" Sic ramen 'nä quidHogoris deperdat.

gnoinhone&m

agipittes; no

Drosinhocmu

E Onorandos effe magiftratus omnes, precipué veró Räg&æ

/^- unanimipopulorumconfeníu notum e£tnec eget probatione;

Vr & mer

Illüd»veró przceptum zqualiter univerfos obli

icat, nullà ztatis;-fla-

[o)

woydltnih

tu5; dignitatis vel (exus exceptione. Ideó dicunt Hebrei,etiam Pom-

tésteium

tificem & Prophetas hoc cultus debito teneri..quamvis enim ipfe

iti Ql/amvi

Rexoraculum confulturus ftare debeat. cori Pontifice, ob reveren-

ücremayeti

tiam divini-peétoralis LIrim. & 'Tymmim.; &futurorum interpreti

Tushodieco:

honotem deferreptamen extra hunc-ca(um. Pontfex vice versà Re-

tidebet. o

gemi -venerari; pronuifque falutare iubetut equé ut alii. Imà quos:

leviculavide

Dzus extraordinem miferit Prophetas, pezfonarum aliàs non. refpe-

Cütis w',ydg,,,a

&tores; d minimé neglexiffe ajumt.- Maym. H.. Mel. init. c. 2.,;m35

t domi tonfi

qUyown mew pb 353 norinbs Db pv 3553 p5v

st ld

" -q)þy hn wnnv ';5::. Honoreka apaxittm.: t6gs exbibent » tribuentes

1073 w

ipfi veueyatianem & -reyerentiam. à- cordibur vumckorum.c ficut - dicitur.

"1] moym Mp

( Dett; 17:)potendopenes fuper te. vegem : fciliéezut.ejms tervor fit fupers

WHHb

té ( dequo-Provs2; 2.) & mox $.«« meu- nya- vow |s3,0ym 72

m

m* nyneb.jbor- u6b ely ia at n mv brvieb j

At t C

ieiisk bp o Pav : bnbonnem "ib 65 w ienan [n3. 58 u

nnfalümo»dem:

^w d5 hab "x qbbn NoN v55 DN w'sn nE ybN NON 3251 387

LL

b n «5b byurqns by mwb p £j by: pon mybw ob x

E

byvnss ROK 1365 ]oon "by! Nb 1b warv» asb noy b rv

mæqgi,iimäf:xret, |

i

Atf [/] [

hili

./2 AnLteS:

"3

D) bv 02 emis popiéé vgniuus tempore quo ipjf placuerit ,

£ot at

$ À

Y

—

WE BD l 'TT A

93

m

ht

tarAm illo & adorantes verfuéterram. etiam Propheta r&gbn accedens fie

PU n

incuryatur,pront de Natbano:parrhefiaffe legimm ( 1. Reg. 1. 23.) preci-

TM

difeinfaciem fuam, At fummus [acerdos nunquam accedit vegem nifi vo-

MATITQIT

luerit, nec flat coram eo: [ed potiu Rex flat coram pontifice, ficut dicituz

i

h

CNith. 27. 21. ) coram Eleaz.aro (acerdote fLabit: quamvis alias praceptum

Htni dm,m'm

Jit pontifici, bonorarevegem r affurgere advenienti. non enim flabit vex

At ( i

coram illo.mifi quando confulit judicium Lucis.. Secus quàm olim factita-

vit Álexandertertius, qui IÍmp. Fr, Barbaroífam Venetiis in veftibu-

Den loc totm

Duino mf

loS. Marci pedibus conculcavit ; quafi fuper aípidem & bafilifcum

M

ambulaturus; utillius ztatis hiftoriz narrant. Eft veró cumprimis

Js üori ia

notabile,quödr&gem honori füo renunciare potuiffenegant,

uam-

visex humilitate voluerit. Talm. M. Sanh. p. 19.a. in marg.

í

niftr.

oWb n22 p m22 5y bmogi 450 Inmin vna» 55 5y bnise 22

fi magifterremittit honovem [uum, remittitur ile; at non fi. Rex vemittat

fuum.. quianempe publicam füftinet perfonam, & fi quid contume-

liz pateretur, id non modó fibi privatim, fed magis publice toti re-

r

gnoinhoneftum foret. Quemadmoódum quiin coma dià principis

agit partes, non fimul morionis vultum induere poteft: ita quos

t Regc!y

Dzusin hoc mundi theatro altius pofüit, ftationem fuam attendere

tprobudont,

decet, & meminiffe,quicquid inceptent, omne in propatulo effe,

a us V

nec à przfentibus tantüm fpectati taciteque cenferi; fed in hiftorias

s Dorte

referendum.aliquando3 poftetitatelectum & liberrimé dijudicanira

s enim J

irii Quamvis Nero facinorum fuorum commentarios infamiæl me-

Y ob vt

tucremaveritytamen omni potenti3 impedire non potuit; quo mie

nus hodiecognofcantur publicà. Itaque omninó Famz ratio habe-

Qrum. inxcrprtü

s ii

ri debet. & quicquid in multorum oculosincurrit, honorificum effe.

Leviculavisentur que ad corporis cultum pertinent, atque virilibus

y.ii n u*

us non 6

curis vix digna: & tamen referunt Hebrzi, regem fuum quotidie pri-

us domitonfüm lotümque fuiffe, quàm in publicum prodierit, ut

|ipi. c 7

fcilicet fplendidior appareret. Maym. H. Mel. med.cap 2. q5ta

y v p

qub. 3v o'YbB D'N) DUwnabo3 niombn bxy |pnb r 553 "&ib

jj m

4 d

prTay nmisnmn versó Rextondeturomni die & ernat. [eipfum, induitura,.

m. li

veffibus pulchris & bonorabilibus, ficut legimus ( Efai.33. 17.)regem ia de-

g t

hi

u?tf

»

core fuo [psttabunt oculitui. Forma quidem viros neglecta decet; fuit

RL

tamen etíam Cafar, relatuSuet. c.45.. circa corporis curar movofior,ut

z p

&on folàm tonderetur diligenter, ac raderetur, fed velleretur etiam; ut qui-

n

»1]?

dam exprobraverunt: calvitii veró deformitatem ( fupervacaneo pudere )

i

D

ipiquifiméferret, fep2 obtrefatorum jocis obnoxiam expertus. ideog, .

J

Ti

by Y

deficientem capillum vevocare vertice affueverat; G ex omnibus decretis fi-

"D

i

4nm

pny

h'(ï 8.P. g,bonoribwa nan alind aui vecepit auz ufurpavit l

ibgntim, qu

lus

lgt

j

L

P

34

CAPFT IK.

-

f"

atl

m

n

us Leuree perpetub geflande. ktiam cultu motabilem ferünt; ufum lat

nf

elavo ad manu fimbriato. (c. totum vetó id geftum in conclavi pri-

m

D

w N

'vato, & grande nefashabitum,

fpectare nudum, lavantem, vel ton-

«l

fori fuppofitum regem. "Ibid pauló ant

erius. nv mwo5 m

eml/þmf

1 3ànbb NYv5 Nb o vy

jf

[ "rï

abnob.NiTo2 N») Vryort 33 us d

!

piaculum e]t ipfum cernere mudatum , aut quando tondetur , aut quando

fumpfodilf; L

verfatur in balneo,aut quanido Abfesgitur fpongid. Quod minim? cura-

u rcmintm

ymine us

:wit amor ille ac delitiz generis"hummi Titus..dum tefteSuet. c.8.

in tbermis fuis admi[sa plebe layit, ne quid-popularitatis pratermitteret.

fümaitas COn

returpiteton

Quia veró nimia fami iaritascertum parit contemptum , redius vi-

dentur Judaici reges ifta,proculà fpsétatoribusin occulto fuftinuif-

nagi, rl

fe;ubi & emnisrecreatio tutior eft,five quis cum eodem T ito pfal-

ii at

lere velit;five cái Alexandro M. fphzrá impellere ;five cum Adriano

fifitet filk.

& M. Àntoninopin gere. Veftimenta quodattinetatq; reliquá appa :

Sont al

ratá,conftatregibus non reputati pro faftu;f fplendidàornentur.fed

j

gesillius, & Lu

omninó decere,ut inchis quoque fupraomnesemineant: effe verà

fcifcebacur p

eculiaria quedam ipforum ornamenta , & majeftatis velut fym-

quæfortä'obüü«

[

ola.utcoronam & íceptrum, quzin folenniactu oftentent.Maym.

diere R, Mof

ibid. veN93 3n2 ob ibz psoba3 mobp o by av svefidet fuper

hp

zhvonum vegalem inpalatio fuo, gerens covonam in «apite. Authoritatis

iib

.etiam effe ut fedeant, ubi cateri affiftunt; imb in ipfo quoque facri

ov M&xs«

cultusloco: quem tamen honorem folis Davidicis attribuit idem

egtelliues

Rabinus $. przc. nmya mv puz avv TW yyo mom myiyo 023 oW

/ 300 N

foseb 3en 9 j5b Nan av àba m O0b oNONO um in-

WJWM//W J

agrayerit atrium (fanttuatit ) fi eft de femiue David, afidet. ueq, enim fe-

feutyami [

dendi locuseft inatrio, vifi vegibus familie Davidis tantian: ficut. dicitur

Mikozi verb;

(2. Sam. 7. 187)- ingreffus efl vex David.e fedit coram Domine, unde

obiterillud quoque apparet , oliri non fediíle alium quenquam in

Mv vop v

V hoyr p

temploerofolymitano, ut nos in noftris folemus, fed aut erectos

ftetiffe; aut procubuiffein genua;fecundumillud quodin Pirk.af. c.

0U DN Y

W n s

4.inter primz domus mirabilia refertur: onrnvb! o'b'X o"15y

". R. fgd

omm» quicoaritatiflabant. adorabant dilatati. b.e. quibus 8b multitudi-

Bifidim j ]u

nem in feflivis conventibusvix flaudi locus erat, Juppetebat tamen fufficiens

Wl?'!dmm m' b"

fpaciumingeniculandi. Porrofi quis f(ermo ad pléebem hábendus elfet;

fieridebebatbreviter & gravïtet. fine titulis;fine ambage. ut.enim

P"/üd" (j , ,fbw,

hdinij uf

multiloquium etiam in privato;fapientiz penuriam. & ( quz certus

illicomes eft;) ingenii ventofitatem arguit; ita inanis battologia

iil CODGI]

omnium minimé Regesdecet: quorum.eft jubere, non declamare:

em"giaflïppelf

coaxare verb ranarüm. qui canes.multüm latrant, mordent parüm,

lma&unlverü.si

rzx Ó

Auguítiusergb ha'þfctur plurima exequi paucalogutum:-naag R

Lzx

: Wniwafäm

SFBODITI

"m

Yif

Ézx vetefi proverbio: funt- monofyllaba. Maym; loc. fep? citat.

t57353 b3N nyxu3 m rteys 1331 o h35 3023 1200 mv p 3

Wüdaviæ&.

hvl ton.

CTb wop! &bY moy 334* Nb1 p ab mioyr wb1 noyr N» oyn 263

n w

$51 353 in&'y Nane 5503 NONC Bec (que de honorandis fapientibus

Q N bj

premiyfzrat ) acciptenda funt detempore, quandovex domi fue una um au-

V f rhutj

Itci folusdefidet.tung eruditos comiter affaridebet : at quando in publi-

cumprodiit; coram toto populo'id minime decet: tune igitur nemini af—-

Ri n

lus

füsgat; neminem alloquatur teneriufculó, neminem appellet'aliter quàm

Dtttiriteu.

gomine fuoy;tt venerationem vetineat'n. córdibus univer(orum: Nimia

liimanitas contemnitur, contemptus autem odio pejor eft. qua in

m fedsyi.

ulto foftinif

returpiterhonorem füum proftituit Imp. Vitellius,rat4viZ Cal:gato-

rumquofa, militum obvios exo[culans,pera; [Labula. c diverforia mulia-

^m Tito p

cum Ádrano

nibus aC viatoribuspratey modttin comisut mane fingulos-jamné jentaffent

féifeitaretur, e, bocfecife vutiu quog, offenderet.. Sueton.c:7..

Wscïkquügppz-

——

Sunt & aliaquaadregis honorem pertinuile ajunt; Profectio-

tormentucfed

m elte ver

nesillius, & Luctum, & Suppellectilem concernentia.. $i quà pro--

ficifcebatur, potuiffe viatn fibietiám perinvia fternere; ac maceriem:

is veht fym»

quz fort obfifteret; nemine prohibenté pro commodiori tranfitu.

tent Mam,

diruere. R. Mof. Mikoz. pr, af 114.. pwí vr v muy5 "" va

fttfipt

"wv px *bbn 31 173- prips: pervumpit. [epem- ut paret fibi viams

Authoctats

nec quisquam impedit manum. eju: via enim vegia von admittit eflima-

at I

tionem: Siquis ei moriebatur, difputant Rabini an funus comitari

gl r

egteffolicueri. Ben Maymonnegat c.2,v: 4.. Nv N no "? n5

mpuid

y 20b wv v by- parob oyn 5 1m& j'oabvsi bv pyvba nneb

x amite

viyit aliquo fuórum defuncko; non exit portam. palatii..quand

[j

illum ef-

[

dMeitram:

i, p t -

feriitomnis populüsrecumbitin terram, ipfe verüveclinatur ad

i r bt

Mikozi verb arbitrarium effe putat; exemplo renmr confirmans d. 1.

MDMHIO. ïmrlc

Bsv bp qrr wb u NyY niptrt SHN nNED" n DN DIN. T DF

nvb n NE'w

m quenquam

ab 3b vupkc ob i o m jobm 9- vyosc

nv Yo"5my oyn o"5

o woN 3301 n

feiararto

p'vJb nviNn jb N m m

jodin fikat

n& nonb 4bbn nND nnm W

fj oyn 5»yme *y ovvsub pv pam

imyawt R. Hebuda inquit,fi vult exivepoft feretrum, licet. fic enim inveni-

p 170

i

ii ii

smus fatum à Davide, quod egveffus fit po[l capulum Abneri ( 2 Sam 5-3 L)

(

fünt tamen qui boc feciffe- dic

unt,ut fe populo purgaret atq; vebementius:

v if

kt:

perfuaderet, Abnero (e

*

inortis cA

ufamnon fuiffe: ideà inter viros & mulie-

fibendist

vespalàm difcurfitaffe.

(verf. 57:). Aliàs de Pontifice conftat; eum né

quidéob confánguinei obitump

ollüi debuiffe: Lev.21.:.. Ipfatan--

dem regia füppellex; ob majeftatem utentis; privilegio fingulari do--

nata & univerfisinterdictafuit: cujus mentione non tantüm gene--

f

tisomnis afa & inanimata vite inftrumenta

intelligunt, fed & ani-

l

M&

malia;,

f«

n

,

1

L

$

cAPTYVT IV

d

L['ubi fin.

malia,ím5 fervos acancillas aulee, adeoq; res.omnes quará üfug Auä

p

gulíto ferviebat iimediaté:nt corona, (cepttü, thronus,equi;mulz,mi-

e"

a

yo?t

g i

ent

niftri&c.hifce nemo privatus utebatur; illaverb partim ctemabátur,

lo a

nécuj ufquä abufui polt fata regis cederent.H. Melach. init.c.2, itéR.

voman

ITR

Bachai parffchoph. jonnvo pw wo3 5y pavv pea oj by p2 p

pawei jb5 nb wimeo) wb 55 o55 ia b n2 n o svà

[ exalme;legm

moninequitat N "]oD NoN tDv vniáviT3y3 voner &brp ab

dium nb

ejus caballo: non infidét folio; non utttur [ceptro:non attingunt corona. fum-

v lo f (

ma,nemoufurpat quicqua utenfilii tllius ideb cumtoritur,coburuntur i(La

jnm [ m2

emnia coram ip[o.(ut infralatius dicetur Theor. XIX. )4bffinet fervis e-

nutquem n h

us c ancills, & mintflris,omnes preter aliit rege [uccefforem.|nvenio ta-

: :tidignumf q

men in Talmud exceptionem neceffitatis; qua utaliàs,itahic quoq;

dilei m

lege caret. Per, Chelek. p. 9. a med, Cum Rex David in magno

déquípmmtp

vitz periculo verfaretur, captusab immani gigante Tifchbi Nobenfi

lt epmdädiwdat'

fratre Goliatb, cujus fcriptura meminit 2. Sam. 2*.16. & capitaneus

jun g n

Abifai filius Zeruje hocex oftentis quibufdam ( ut Rabini quidem

Mexandrum:

narrant ) refcifceret , fübitam ipfi opem laturus acceleravit curfam

duf mqui f

fuum equo regio; impetratàtamen anté à fapientibus facti hujus li-

rocederet, nf

centià MU 1b m3 bv MONCND moon nyv3 810 by '2513 'N pn

fores vel Vilitato

.NyoN mb ru&p bri opt ab ma53 53 at n:203 nyva nb o«

verpattes

nefas quidem e[l vehi equo vegio: at quidnam juris in cafu aeceftatis: abi-

U& soresy

ens Merogavit Dodores, qui ve[ponderunt licere tunc uti. equitayit ergà

Dagli ten

mula ejus ut terra fibi obviaret; . e.. opticà deceptione propter celeri-

tatem occurrere videretur ; ficut & Virgiliusloquitur: provehimur

vbv x

p p

portu, montes urbefque recedunt. non veró miraculos? aut locali

Poy em p

motu obviarþtäüt recestiores Judei mortalium ftupidifïinïi'accipi-

Dys m

piunt:qui deeodem gigante fuo more fabulanturibidem, projecilfe

bv ;

Davidem inftar periculi nulloque négotio in altum. & fuppofuitfe

7Y2 v

háftam, ut in eam recidens configeretur. quid eft Hyperbola , f

tllcts g, C

hac non eft?

W(Deut.16.18v'

lfer Tilie gt

: Wgor. XIV.

AQut Mttt;go

:nbw,d"cirmmez

3

MLTTM

| Habebat enim ( certà moderatione)

Ius vitæ

D fey;tgiznyr'aviia

N

& necis ikllorum,.

[

(

f

Vabl

ln

»aut(]u(

i) Rimariumregis officium erga fubditos erat admini(tratio ]Vufti-

"bmkmf

ii

. tiz, quam omnibus zqualiter & incorrupté debuit impertiri.

fXü ts n P

] »Hat

4

$

0 P RP DYTI

f-

.'*l"ïsmulg hi.

:lïaI..M&Lmb fin.c. 4.'nse'nby nbib m Crev Evb veyb v

2 -

Mi

t Evyesn ym avb p pb msbobi nssn n crny

L

PoBzi'3U mibnobr o5vb nweyo Nbx nbnn 35b p»ronb peur f menioa

Db "

iimérion nN C25 32385 sim 1550 inuniverfum. dirigantur opera

ejus ad bonorem Dei. Cv fit omnis intentio , defiderium atque cogitatio

M NB] '.mm

UW 561 'þ] W

eius exaltareleyen veram, Cv veplere mundum . Wuflitid, confringere bra-

«ebium improborum, C praliari pralia Domini, Neque emm ab initio ve-

ALE

x

It hii

-gem alio fine cenfltuebant, nifi ut adminiflraret Ww[htiam dv bella , ficue

i

dicitttr (1, Sam. 8.20,) Iudicabit nos Rexejer. & egredietur ante uos.ge-

Mdf f

^0 hveni t

vetqueno[tra bella.. Hoe euimni faciat, xon eff veré Rex. Pulchrum & re-

petidignum eft quod Auguftinusl. 4.Civ. D.c 4. de juftitiaregnorü

isitalic qux;

Vild in maeno

-diflerit; remora ea uiLaliud fore qua magna latrocinia: & cotra,larrocinia

ejfe quafi parvavegna ubi manipulus Bomini patto [octetatis affrictuy certa

(cbbi Nobenft

K apluneus

" lege prada dividat ; & fi homznii acceffionibus erefcat ut civitates occtipets

:g

jam vegni nemen obtisere. Adducit etiam illud piratz cujusdam ad

Abni qiiem

Alexandrum : ego qui exili navigio id. facio, latro vocor j tu quia idem

eleravit curtm

elaffe magna facs Rex audis.- Vt veró Iuftitiz adminiftratio felicius

adi hojusli

procederet, conftituti füntolim apud Hebrzos certi quidam Cen-

y p n

fores vel Vifitatores Scu o rE n1M dicti, qui cum fuftibus & fla-

yem m

i:þ

gris per plateas urbis circumibant, ut menfüras & pondera exami-

t ttuti d

narent, morespublicos obfervarent, & fi quid pravum offendiffent,

, tqgiteyt ag

magiítratui denunciarent,

Hal. Sanhedtin ab init cap. r. a

cpupt cek;i.

c'obW) w 355 551 70n5 553 Emiv crosiv. nocb nin bv nvy

inur proyehimit

]? maa cryup C "N tv5w ; jnye9 523 ]

jnn cmowv

culoseaut localj

-qnmy cm uyum bpbbys hN cymsw: omasb o pou cbym

wvdifmi4copl

trz1 pn n"nm 773!7 nmunn»s erpea.cra305 0"T1 25

jien, pj

33-3N Yv 5») a a by eivveyp 55 muyn 55 moni nniom

p & p

33v382 0s pm n5 w peno ao y Laf legiseft conflitue-

ve Indices atà, Cesfores, n omntbus Proyiuciis C Regionibus ,.ficut dici-

tur ( Deut6.8.,) Iudices & Scboterim ponas tibi inomnibus portis tuis.

Per Iudices intelligit.eos magiffratus ordinatos iSynedrioycoram. quibws

lit:gant partes :per Schoterim veróillos qui-ctim baculo & loroafiftunt1a.

dicibus, Cr circtmeunt in foroyplatesatg, tabernis utvettificentportas &

men[uras, atque percutiant iniquos ex ore Iudicum. luquocunque auten.

ipfi cernust.pravitatem, eum adducunt Synedrio, u judicetur pro merito

us

malitie fue. . Quemadmodum & in Turcià cuftodes Vrbium cum

fuftibusobambulant. ut ijs mul&tent, fi quos in. propatulo rixantes

offendunt, aut quovis clamorepablicam quietem türbantes, Talis:

olimIerofolymisin diebus Vfiz fuit Maaíiass fimul capitaneus ma-

m

jfirado ]

u

gui exercitus. 2.Dar. 26.11. & commendat Ícriptura formicam, quod

ipuic i

j

r

xX

C PUA u

7

"

"

ij

Roc minimum animal officium fpont? faciat, quamvis talem Scfié .

i f

w n

terfiveja(ddyov vel toysSusxIny non habeat ptov. 6.7. Huc pertb

]

fiet quod Rabinide Salomonis eburneo & inaurato tribunali refe-

4,1;1*1""4

ugPi

o

gunt, : Zenovena P. Schopber, conftitiffe (ex.

radibus ( etiam fcrip-

ub 1»5; V'Wy

p

turà teftante r. Reg. 10.19. ad quorum fingu

i

os Kex juítitiz admo-

"pI*

nitusfuerit cum primiafcenderet, acclamátum f ;iffe b5vb non N7

Yudicium uon iuclinato: adfecundum ty358. v3n N Perfonam nom re-

m

1»Nw1

fficito: ad tertium mv npon Nb Munus non accipito: ad quartum

m m 7

mwN 5 yen s5 noliplantare lncum: ad quintum 3x8 ^ Crpn N*

o m *

soli erigeve flatuam: ad fupremum Xb nam wU se madtato boveur

aj vp w 2

Quod non abfimile eftilli; qui per caduceatorem fuum quotidie;

ubmdrt P

1

g

Hac fermulà, péprutoo aïvf?geuwg» &v, Mortalitatis fuz admoneri vez

af t

luit. Ó felicem populum cai fic Lex & Rex fimul imperant ! felicios

u daliqitom

reii quoque fr quod imperant executioni datur: nec funt Campa-

i dmittdh

£13; quod dicitur fime piftillo: feliciffimum veró frin hoc ftatu per-

fur lt tin Ql

ennant, nec cum fuccedit novus rex, nova Lex juxta px:overliiumä

gf e n

introducitur: à qua tantoper&ablhiorruerunt olim Locrenfes,ut no-

gtf f

vationis àüthorem füne circa collum a.ptatö, rationem dicere juf:'

M

wf N

ferint : ut fi mutandi urilitatem nom evidenter perfuaferit, attrattor

fm vjoti n

loqueo ftatim fuffocair poffic.

df nt

Quamvisigitur k exhebrzus di&o modo; ffatutis & legibug

[ ldu

Mofaicis tenebatur, hoc tamen non impedivit, quo minus pro re

LL

1iatà pourerit de plano procedere, & ficafüs itapofceret,poenas aut'

li t carcta

mitigare. aut crefcentibus delidtis exafperare; ficque fuum jusvitar

Hf Rezi co

& necis, citra vim juftiriz; circumftantijs attempera:e,. Maym. H.-

tbolo relinquer

Mel finecap.s. :r1»3£ nyumv n 65 tioyn jpn^ mes 7595 vv po--

-

1eflatem babet Rex ordinandi mundumjuxtaid quodprefens bora pofiulatz.

itvalefcen

eic

d

d

Deducamusrem verbi gratia peraliquot exempla. Deut. 1. 2 1. pro«

k.l'ur(jhg]mi Wu

hibitum eratrelinquere cadaver füfpenfi per noctem in patibulo: ad-

£m ifengire

ditis rationibusbinis,primó quia fufpenfus D s o execrabilis fit, fez

Üfose mii,

cund?^ n& terra hoc fpe&aculo contaminétur quorum illud R. Sali

M &t ficinotof

l Ofimücfh

farchipoft Vzielidem deimagine D $ r accipit, ei contumeliofüm:

fore fi quis ita pendens relinquatur ; petinde ut mundano Dorino:

miü Uny h »

nonfit honorificum, fi veleffigiesfua, vel alius facie fibi fimilis fuf-

AL N O

pendatur : hoc veró R. AbEzra in honorem tetrz fanc&ta fancitumr

T Dontees :

pütat 9831 71255 p5n wb vavp 5 mv pysa nxr py non 559 s

N [2 w

Pnocoys Erbsum tobsyn bévb » bifferia Gibes(10s.10.26 ) at

i

]

4 ag

guit quod [Latutii deua pernocando neutiquam in bonorem [lvangulati conz-

. M trimi

ditum fit,fed in bonorem terra potius.Cut jura preputiarorum. ab Ifraé--

la)

litict differrent.. Yeaque fepulti fuerunt regulariter cadem die ante

l

Mrdgm,qü hi

Al drfbmd

fali» occubitum,non modo ipfi facinorofo, fed etiam.-unaà cüm illie

At Y

"

tsq d

tf |

1

fYBRODITIL

stalem*/gfæ |

ED

? B

d

ibtónia fupplicij hujus infttumenta. Hal. Sanhedrt. eap. 17. med,

ll'ïbun

ditdfe

*j TEX moms nowg ps Ty u quosn mN m nb miy nus

* (ttm .

Af5 V r int pParpe mobo Nzv vyr v rmipn ns pPypop pmx rp7 ov

, m&mï ET

b5 voy paay "n TD us pwrnor nomn ny'poo noo moww

"bt

Nbx 353 Cxr n um cava s mà ^m 55 n« vap» myt neyn

HH g v

ww cyorom p 35 ieanb 10255 355 vhy smy n5 nsc p»on 55

ft; a(f quamm,

nomo s sb "r vibnn by tv ypspo sanion s y pon p saw

Xyn m 'oesm ys o b m wberacy oapiceby romovs Nyne mesp

37 tprjy

Lf t

pnom nwen n rwnv qnom s bpose puet p a vby monis

sbxy »2p3 wb bas ii neena popi b»nqma ppnnw juff fumw

um duotd

Admoneri vt.

E

fiffendere blasphemos c* indololatros ;non tamen fominas. — Quomodor

poffquam lapidats erant, infigebatur tevra palus, unde transver[atrabs exi-

*rant! fcliciof'

: unt C

bat, C colligatis tmanibus attrattt fufpendebantur prope folivocca[ums mox-

que vurfus dimittebantur, quiamefas eft velinquere pernodem.. — Sepeliun-

oc n w

h proredu

fur auteim omnes. fupplicio affettis ipfa diefüppliciifui mecipfi folum tAHS

UT

eitbs fed & in genere omnis quicung, mortuum fuum fepelire procraftinats.

oTenfesuto:

peceat, vifi faciatboe propter apparatum feretri r involucrorum, in bo-

em dicee j ;

/ morem defundi Nemo [upenditur ad arborem foloinnatam , fed ad avat-

ferit attade

fam. - ne foxtà parcatur amputationiciu: quia lignum unà cum fufpenfo

- fépeliendum eft, nà reliuquaz turpem. in wtndo anemoriam;aut dicatur,

is Klegbis

ecce dehocligno qiroudam pendebaz iffe vel illel Sic & lapis quo aliquisob --

m tto 6

vuttis, gladius quo decaptitatus uappaquá fuffocatus: omnia hac fepeliun- .

teuyema AYt

tur: in carcere taimen eccift, non in ipfo feplcbro. Nihilominus dicunt

e fim jurmtt

licuiffe Regi,contra expreffam hanclegem, aliquando diatiusin pa-

tye, Mam &

tibulo relin

uére, quorum exemplis terrendus erat populüs. & ab

wor r

invalefcenteícelerearcendus. Maym. H.Mel. eod

i

fin.C3-ex Talm;

d p

Iérufchalmi yg3 1 330bi n b eya eyor

prbn qmoor nb

at 1]

