Mnemta
juve.
mn De⸗
A M
ien,
en al.
himn,
uſ
Omer i
ue
e
Gbl-
ornern ni
18 me
, N

SECTIO I. 37

HBeæccine lubrica funt? Imo ita demum
innumerabilium varietatum nullitas; mi-
nus liquidarum, quas in margines meos
coegi, ſtimatio, eaque indies explicatior;
ac 70 11VS reliqui textus, id quod unum
eſt omnium ſaluberrimum, & ABIII.
AS, ad Conſcientiam hominum demon-
ſtrantur. Id egi diu multumque, re cum
aliis aſſidue communicata.
At cui obvia primum, Rob. Stephani,
ſi placet, &ditio prora & puppis eſt, is ou-
7a, ut ajunt, palliativa gaudet, neque o-
culatiorem pro græco textu zelum alit,
quam pro latino quondam Emſerus, Die-
tenbergius, Zangerus. .
46.
Hinc firmiter reſpondetur Cl. Hagero.
Arque ea quidem, quæ is generatim mo-
Vet 9 II, ſupra expedii. Quum vero ibi-
dem ait, Cl. Buttigium in Præfatione ad e-
ditionem meam Lipſi & Pis repetitam non-

mnulla contra me ſapienter monuiſſe, id cujus-

modi ſit, diſpici oportet. Buttigius non

ſua ille quidem ſponte me tetigit, neque

exſtinguendam editionem meam, ſed pro-
Ppagandam putavit. Norat, ut opinor,
, C 3 gquam

38 SECTYIO II.

quam propitia tum in me fuerint Lipſien-
ſium Eruditorum judicia, in Novis Actis
LErud. A. 1735, menſe Dec. &c. Sed ta-
men cavendum eſt, ne, quod ſummatim
exaggerat Hagerus, id ignaros auferat.

47.
Primus locus 4 Col. IV. 8. Ibi ego le-
gendum ſtatuo „ va v 74 7s6 α. But-
tigius, waæ Jvers Tàa sρ sααο°ò. Z Per verba
ſingularis numeri, tertiæ perſonæ, leniter
fluit ſententia, lvæ 16 TAa rρ αιαναααα
cXααασ naſglas αh,eò;, At hiulca eſfet al-
tera lectio, niſi eam, invitis codicibus,
ſic formares „ wwa Trcsſs T x 661 ucr „ 100 l&
ATTOD aρααGσ Tαααοεα⁊äzα ονe.. Pluri-
bus mea lectio vindicatur in Gnomone, ma
p. 823 ſeq. exſtatque in omnibus exem- catun
plaribus exciſis, a quibus diſcedere haud His
ſcio an per Hagerum liceat Buttigio. Er- gennn
90 hic locus mihi patrocinatur. Guern
& 48. (curan
Secundus locus (nam avrou reciprocum
defendit mecum Buttigius, ut dixi § 6.) de
exſtat I Joh. V. 7. 8. ubi cenſuram meam dis
nimis duram ex parte ſibi viſam fuiſſe ait. gerd
Habebat margo meus: Deleatur bæc pars ale
(&ν &ον ναυdào uſque é“ r vel P011 VS, nhatin

rajecto Utroqgueé verſit 3 totls Locus ſic le- ſm.
batur,

lien.
i AH
dec ta.

mmatin
ferat.

epole.
. Butt.
1Verdi
leniten
GH nakr

ellet al.

licibus,

,l
Pluri.
Dmone,
exem.
te haud
o. Ur⸗

telnn
66)
n Meam
iſſe ai.
ec o
S,
eſE.
Gltllk,

SECYIO II. 39
gatur, öri cis arX. Penitus expreſſi meam
cenſuram his voculis, Z EL POIIVS,
quæ demonſtrant, illud, delentur, non ex
meo ſenſu eſſe poſitum, ſed per tot ve-
terum perſonam, qui eam partem deleve-
runt, adeoque initio legerunt. Hoc ſi
cui non ſatisfacit, ſubſtituat velim: De-
levere multi: ſed potius & J. Hiatum eſſe,
in homæoteleuto admiſſum, cenſet But-
tigius; ac frequentiſſimam hanc equidem
hiatuum cauſam egomet paſſim inculco:
ſed aliam hoc loco cauſam prætermiſſi ſub-
eſſe verſiculi, multa ſunt indicia, de qui-
bus agit Gnomon p. 1060. Fulgidiſſimum
hoc Dictum, quod tota anima ampleétor,
non peſſime per me vindicatum & expli-
catum eſſe, agnoſcunt alii, maxime Wol-
fius T. IV Curar. p. 298. & multa docet
genuinus ordo duorum verſiculorum,
quem, reſtitutum per me, adhuc pauci
curant.
§ 490.
Reſtant loca duo. Luc. XVII. 34. edi-
di s ut habet editio prima Stephani, Ha-
gero cariſſima: Buttigius, Ap. XIII.
2. 4 6οο didi: Buttigius, «εαατο . III
nativum eſt: hoc librariis elegantius vi-
ſum. Sed hæc minutula ſunt. Ceterum

C 4 in

40 SECTYIO II.
in Apocalyptica mea recenſione nihil de-
ſideravit Buttigius.
Nil diſſimulavi de tota Buttigii opera:
quem tamen nonnulla in textu meo corre-
viſe, Recenſio quædam ait. Tali pacto
quodvis opus, cui ſeriptor multos annos
invigilaverit, ternis diebus horisve corre-
Xeris, & fruéctum, quem ille ipſe haud
quærit, ad alterum redegeris. Vtinam
aliorum corfeétionibus omnes mei defe- temt
Etus ſarciantur; id mihi maximæ fuerit abe
lEætitiæ: ſed tamen videndum erit, ne ea, Etumn
quæ reéte ſint per me exhibita, alius per- Rad
Peram commutet. nam innumeræ aberra- My
tiones admitti poſſunt, etiam ubi minime men
putares. Ipſe quidem Buttigius meam
editionem ſua correctiorem candide fate- Er
tur. Qui utramque ſimul adſpexerit, ju- wipi
dicabit. Certe nequicquam Hagerus But- n,
tigium adverſus me allegavit. aanl
§ 51.
Locus, quem Hagerus ſumſit, Act. IX. Ealt
5, dupliciter in editionibus eſt exhibitus. un
Longius quidem ſic, Eyαοααααοαοναυ Rns;- Jej
tetg GX⅛ùειο το αατροα äνςυ.Q ⅛ιαν Teskeer meci
ræ α a So“ irs, Kugis, T uS“ SXαι οαπουs) Senn
9 agt r 6s ArH Ardsùt ar: Antea Pline
vVero

—

hil de.

opetat
arf.

li ac

§ anno s

core-
Daud
Vtinam
ei eke.
fuetit
ne ein

us pet.

erri.
minime
meam
le fite.
erit, u⸗
S But-

. N
zͤbins,
3 ⸗
Ttiper
onntuß,
Auntes
vero

SECZIO II 41

vVero „Drevius Eye eit iescονρ , αν decosρ

aAA Avας§b arXà. Illam lectionem, com-

pendii gratia, Paraphraſßin dicemus; hanc,
gextem. Textum ego defendo: para-
pluaſin, Hagerus.
Q 52.
Provocat is I ad Verſiones, Lat. Gr.
Aah MWthiop. & I. Reſp. In ipſam La-
Zinam verſionem paraphraſis irrepſit, lon-
gifſimo poſt Hieronypmum, non longo in-
tervallo ante Lyranum, qui plura ejusmo-

di loca in Actis ſuo tempore notavit. Et-

enim cum hic locus in feſto converſionis
Pauli lectitaretur, locus parallelus ex Act.
XXVI. 14. quo plenior eſſet pericopa,
Sttextus fuit, ut infra teſtatum fiet.
8 Ex latinis codicibus paraphraſis in A-
thiopicam haud pridem & Arabicam, addo,
in Armenam verſionem, per editores, ut
conſtat, Vulgato addictos, non tamen ſi-
ne vVarietatibus, eſt propagata. Syriaca,
altera Arahica, hoc tantummodo, LDu-
rum, ſine illo, Femeng, admittunt; ne-

que id verſu 5, ſed verſu 4, uti verſu 5

medio alii, Eraſino teſte, Latini, inſerunt.
Sententia tribus hic locis diverſis inſerta

plane ex paralleliſino ſe immigraſſe cla-

C 5 mat.

42 SECTIO II

mat. Diſcrepantias harum verſiommum Emin
Hagerus, verbis earum ſparſim exbibitis, Cncel
ac Latinæ, quæ ſola illud Iremens habet, lum e
etiam abruptis, quam maxime celat: iis- qam/
dem tamen verſionibus non plurimum qum:
tribuit 4 V. Recte ille quidem h. I. ob &Bad
diſcrepantias illas ſonticas. Sic cauſam ipſe faam
ſuam, nullo firmiore ſubſidio fultam, peri. Lonci
mit. ketinet
§ 54. bi aud
Vulgatum interpretem ſequuntur etiam te,
metaphraſtæ Germanici, Luthero antiquio-
res. nam, pro ſtimulo, alius vertit, den o
Garten, id eſt, geœrte, baculum; alius, Quteti
die Anfechtung des Fleyſchs, id eſt, libidi- demn
nem. Minus negotii Hagerus p. 34 ha- ms.
buiſſet, ſi cogitaſſet, germanicas illas ver-
ſiones, coll. p. 14. natales debere latinæ.
K 55.
II. Provocat ad cditiones. Reſp. ExIa-
tinis codicibus paraphraſis in editionem
Eraſini græcam, ipſo Eraſino primum dor-

mitante, deinde non valde reclamante, piey
eſt illata. Hoc deprehendent, qui anno- min
tationes ejus, & Prolegomena N. T. Am- mudl
Keidam A. 1730 edita, p. 58. 140. vel Emor
am Nova literarid Tübingenſia germani- qunter
1739. num. 17. 18. 19. contulerint. Ane

Eraſ-

etiunm
io.
s,

ibidi.
4hA.
Ve-

tine.

SECTIO II 43

Eraſinum ſequuntur Stephani, Elzeviräi,
Curcellæus, alii multi. Sed myriades ta-

lium exemplarium non plus valent h. I.
quam notula marginalis in uno illo codice,
quam ad F robemii prelum Eraſinus dedit,
& Baſilea hodienum cuſtodit. Etiam pro-
fanam illam Greco- Anglicam editionem

„Londinenſem A. 1729. quia paraphraſin
retinet, commendat Hagerus, quanquam
ibi audaciam &⁊ negligentiam invicem cer-
tare, inter peritos conſtat.

Provocat IIl ad Oecumenium. Reſp. Is,
Lutetiæ excuſus, ad Vulgatum hic qui-
dem refictus eſt, ut paulo poſt videbi-
mus.

5 57.
IWW. Objicit, illud, quod audivit Sau-

lus, Durum, ad narrationem Lucaæ perti-

nere. Reſp. Pertinet capite XXVI. 14.
ſed non idcirco Pertinet capite IX. S5. Vi

ratiocinii Hageri iani Per tineret etiam ca-

Pite XXII. 7. Imo iſta Lege verba Do-
mini ad Saulum, & Sauli ad Dominum,
apud Lucam ter memorata, atque omnes
ſermones, qui ab Evangeliſtis bis, ter,
quater memorantur, totidem ubique ac
plane iſdem verbis memorari debuiſſent.
Porro

44 SECYIO II
Porro ſi id ad narrationem Lucæ h. 1. per-
tineret, illi, qui hoc Dictum poſt verſum
4 repræſentant, præferendi forent his,

qui verſui S ſubjungunt. Ili enim cum

cap. XXVI. 14 congruunt: hi orationem
perturbant. Non enim Saulo, cum jam
dixiſſet, Quis e, Domine? Dominus il-
lud demum intentavit, Durum tibi &c.
Hac autem interpoſitione ſemota, ſynchy-
is demum, & reliquæ difficultates, ſane

inſuperabiles, quas Hagerus 4¹ VI colle- .

Eit, lucrifactæ ſunt.
§ §58.

Textum meum habet editio Cunphaen-
Vis, manuſcripti codices græci O MNES,
Pplus quadraginta, (vid. omnino Appar. p.

616.) Cbryſoſtomus, Euthalius, Oecumenius

(in mſ. Auguſtano,) Tbeophbylattus, ver-
ſio Latina ſincera, & Ægyptiaca, tam
Coptica, quam Sabidica. Itaque me te-
ſtium numerus, diverſi tas, amiquitas, de

quibus § 43 egi, ita defendunt, Ut nil
amplius poſtulari poſſit. Hæc qui ubri-
ca appellant /undamenta, videant, ne ipſi
unius noctis glaciem, ut eſt in proverbio,
pro fundo habeant.
§ S9.
Namque Hagero uid remanet? 1
tina

—

H
Imt.
ſed le
fatio.

1 her⸗
erlüm
at his,
I cu

nus .

Ni G,

, ſane
Lcole.

Pitgt⸗

Parep.
mepis
, pern,
1, t
we te⸗
r, de
N
Uiri.
ne ipi
V etbio,

1 .

in

XESE

SSECYO TII 45
tina appendix, haud pridem concreta.
Tantum. Piget operæ in re manifeſta:

ſed lectorum etiam tardiorum habenda eſt
d Cn ratio.
toonem
In jaum

§ 60.
Quo apertius occurratur omnibus ex-

ceptionibus „ quæ etiamnum produci h. I.

poôſſint, adjiciemus Monita quædam, aliis
paſſim locis utiliter applicanda.
5 61.
pPrimo, Circuli in textu Cemplutenſeu um,
etiam h. 1. adhibiti, græcas latinasque ex-
εquant lineas, non ſunt ſigna critica: re-
Ctius obelis, quibus Arias Montanus hanc
paraphrafin configit, ea vis adſcribitur.
§ 62.
Secundo, Eraſini codices Mlerosgue

quum Hagerus ſibi adverſari audit, in

rêm id ſuam vertit, quaſi non omnes ad-
verſentur. Omnium Eraſinus, longis tem-

poribus diſtractus, recordari non pote-

rat: itaque ancipiti formula, ut ſæpe, uti
coactus eſt. Huc confugiens Tlagerus .
deſertum ſe confitetur.
§ 63.
Tertio, Litera =, in margine Dephani,

za" as Ones MSS. (mihi ſuffragantes) in-

nuit. Si quis etiamnum dubitare poteſt,
eum

46 SECTIO II.

eum convincent annotationes Beze ma-
jores ad N. T. & ipſius Stephani ad Biblia
Latina. Id Hagerus valde ſibi obeſſe
ſentit, nec tamen enervare valet. Ni-
mis quidem Stephanus in præfationibus
hos laudat codices, quos poſtmodum pe-
nitius cognorunt eruditi: ſed tamen, quo

plus ei præconio tribuit Hagerus, hoc Ley
magis unanimi talium codicum conſenſio- dcet
ne refutatur. Neque jam is Mällii me fi- wien
de deceptum dicet: ipſum Stephani exem- ceuci
plar fidem mihi fecit. Duo argumenta, ex
ſi quis mihi non credit, affero: habet Ste-
phanus literam “, non æ & habet parte Se
I, folio 226. inor
§ 64 teperi

Quarto, Codices quoſdam Mο8‧. Ha-
gerus, Apparatu meo non rite inſpecto, os
ſuos eſſe putat, & idcirco ex Halleto eos vnh
impenſe laudat. Cui licet, inquit, .. hanc
Hallet indicem inſpicene, ille obſervabit, ſex tuntun
præſtantiſſimos codices a noſtris ſtare parti- vetu
bus. &c. Dextre hoc accipi debet. x qey,
præſtantiſmos eſſe codices docet Halle- n
tus: ab Hageri partibus eos ſtare, non ait. pa
Imo vero mei ſunt: contra Hagerum me de
defendit Hagerus, quum teſtes eos vocat manl
omni exceptione majores, quanquam Peta- Cle
L vianum

—

Beze m.

d Biblia
bi obeſſe
et. Ni.
Ntionibus
ddum pe⸗
men, quo

Is, hoc

Nllleno⸗
Hiime f.
ni exern.
gunhenta,
ubetste⸗
det parte

N He.
inpetto,
lero e0s
oht,
Arti
bet. N
et Hale-
, non At.
erum e
os vN
an d
Ciuntumn

SECZIO II 47
vianuum 2, quem in illis numerat, mancum
h. 1. eſſe docui. B

§ 65.
Quinto, Nonnullos mihi codices fave-
re, ait; cum ſint omnes, qui quidem h. I.
collati fuerint. 1
§ 66.
Sexto, Si forte græcum aliquando pro-
ducetur exemplar hac paraphraſi auctum,
videndum erit, ne concilio Florentino re-
centius ſit, & latiniſino tinétum, neve
ex Eraſini tenore aliquid trahat.
Septimo, Nemo patrum græœcorum, la-
tinorum, qui hoc additamentum habeat,
reperietur.
§ 68.
Octavo, Latina verſio (cujus origi-
nem literati ad initium ſeculill referunt,)
hanc olim paraphraſin ignoravit. Nam
tantummodo illud, Durum tibi, cod. per-
vetus Laud. 3, grecolatinus, exhibet, id-
que verſu 4. Ne ibi quidem illud, Du-
rum tibi, primitus lectum fuiſſe, patet ex
Iren. I. 3. Cc. I5. Tota paraphraſi caret

Breviarius (ſic enim librarius appellat)

manuſeriptus: unde non mirum, eam in
4Gloſſa ordinaria non attingi. L
§ 69.

6

48 SECYZIO II
§ 69.

Nono, Verſionem Goth. Perſ. &c. ne. ne

mo deſideraverit: quia ultra Evangeliſtas
non habentur.
9 70. . 2ðè
Quicquid dubiorum in toto negotio cri-
tico vel ſubacti homines movent ac re-
movwvent, vel inexercitati ſuccinunt, id
pro paraphraſi inculcat Hagerus. Sæpe
ſeorfum aberrat Alexandrinus, de quo il-

le & IV. Sua item ſeorſum errata Com-
Plutenſis habet editio: habet vero item £ι½
raſinus, habet Stephanus, (eas ob cauſas,

de quibus agitur in Prolegomenis N. T.

Amſt. 1730 editis, cap. XI ſeq.) quam: p.
Vis plus noſtrum aliqui Stephano tribuunt,
quam Sixto V Clemens VIII. Singillorum

codicum proprias recitare culpas, queor
tieſcunque de varietate aliqua decidenda

agitur, ut Act. IX, non modo alienum eſt:

nam h. 1. Aex. Comp. non ſeorſum aber-

rant, ſed & inter ſe, & cum ceteris do-

cumentis conſentiunt, irrefragabili ſanita-

tis indicio: ſed etiam plane nocivum. Sic

enim illa duo monumenta, etiam ubi in-

comparabilem uſum præbent, exauétor-

rantur: ſic Eraſinus quoque, qui pariter
nævos ſuos habuit, & Stephanus, qui

—

Ce. ne.
Wgeliſtas

t ac ke.
zunt, id
SS

ſe gvo i
ate .

Ditein .
alllis,
IS NT
) duann
tripunt,
gubtun
5, gubt
ecidenas
nun elß⸗
um zbet⸗
teris :
i ſanitr.
Nr. ſie⸗

FSECOTYIO II. 49

raſmum recudit, abdicantur: imo ſie cun-

cta exemplaria, atque adeo totam leckio-

nem M. Z. revera convellit Hagerus. La-

borent ſingula: conjuncta, v. gr. hoc lo-

Coo, invictum robur habent. Vbi unus
Cti0 .

liber Alex. aut unus Comp. aut unus de ce-

feris, declinat, alter & cum eo ceteri il-
um coarguunt & in ordinem redigunt:

ubi congruunt, vis unita fortior eſt. &

guiſpiam Pprævaluerit contra umum, duo reſr
t ei: funiculus triplex di rile rumpitur.

Eccleſ. IV. 12. Quamlibet ſæpe ſeorſum
Aex. Comp. errent, ægre unum, in Actis,
ſi placet, locum oſtendet Hagerus, ubi
in errando conſpirent.

In Procmio prædicat incrementa philo-

logiæ: in tracéatione Eraſino, Stephano
tribuit, quod ipſi ſuſtinere recuſant; ; quic-
quid poſt Eraſini, Stephani rudimenta, ea
enim tempus ferebat, alii vere profece-
runt, extenuat. O II.
72
Zub ſpecie zZeli ad ſcepticiſmnum in hoc

genere vergit: &, mihi quod gratias a-
to⸗ Ken orthodoxus habet; Oilli, empæcéta.

am incaute ſœpius a doctis viris conſarci-
nata dici eſſe ſerinia: Milli exrrores ampli-
5 ficat: 4*

50 SECIO H.
ficat: me negligentiæ accuſat. Cetera, ul
quæ in me jecit, prætereo: veritatem,
non me, defendo: patientiam, amorem,
ſtilum novo teſtamento dignum ſervo.
Id mihi apud ſanctos, illuminaros, pru- 4
dentes, quibus maxime inſervitum per
me cupio, nulli fraudi erit. Quod ad .- .
legationes attinet, in tanta earum copia
non mirum eſt, fidos & diligentes, ſed ta-
men homines, interdum dormitare: id au
tem Eraſmo Stephanoque, quamvis mi-
nus multa haberent excutienda ſubſidia,
tamen non minus accidiſſe, conſtat. Ad
Millium res fere tota recidit. Sed qui
juſtam cum documentis veteribus fami-
liaritatem contraxit, & ex uſu non eX
guo morem eorum callet, tenorem tex
tuüs, quem ſequuntur, noleit, etiamſi non
in ſingulas allegationes Millio niti poſſit:

ipſique Millio nimium certe derogatur à

quibuſdam, ut fuam ſcilicet operam ma-
gis commendent. Defetus & errores in
opere Mälliano obvios feliciter a Whitbio plu-
ribus demonſtratos ait Hagerus. Plus W hit-
bius erravit, pro exiguitate Examinis ſin,
ut hoc quoque loco Act. IX. S. apparet,
quam Millius, pro tanta mole. Ego S„
Milli demonſtratos a Whitbio, & Whit-
biüi D

Cetera,

ertren, quidem minus in me deſiderant, quos ad-

h annorem,
tlum ſeryo.
105, Pf.
Vitunn pef
uoh d 4
uI copi⸗
es ſedti
Are: id an.
unns mi.
2 ina
del u
Pus fini.
1non D
tenn te.
iamfi non
Niri Poft
erogarinr 4
. eram m
ent 14
Hitbio 1 1.
agti⸗
Conninis ſi,
pitt,

SECZIO II 5I
bii a me deprehenſos errores vitavi. Nil

huc quidquam a me emiſſum attigiſſe ſci-
am, quam ſidem & curam: & mea con-
ſtientia, maxime quod ad ſacras literas
attinet, plane tranquilla eſt. Compluten-
IRum hiatus „ quos prætermiſi, ita abſoni
ſunt omnes, ut ſtatim pateat, me ſcientem
eos prætermiliſſe. In Apparatu meo il-
lud notat: Multorum locorum ſides eſt pe-
nes Millium: Juis enim omnia patrum loca ab
eo allegata evolverit? p. 864. Sed omit-
tit, quod continuo ſequitur, &, ut arbi-
tror, nemini non ſatisfacit: ea certe, quæ
Mullio Rperaddidi, Praſtabh. pe varia
leckio minoris eſt momenti, vel ſeriptoris ſuf-
ragium non valde pertinet ad deciſionem: &
paucis interjectis, Vbi maxime opus eſſe in-
telleximus, loca patrum accurate indicavimus,
uti ſpe fecit etiam Millius. &. Aut hæc
non debuit omittere, aut ne illud quidem
roferre. Mltis me in locis Millium emen-
daſſe & ſut Ppleviſe, judicat cel. Hofmann.
in Introd. in lect. N. T. pag. 4. Quod ſi,
quæ patrum loca a Millio citata evolve-
rim ego vel non evolverim, indicandum

fuit, nullus finis fuiſſet. Preæclare vero
Hagerus fecerit, ſi & meos, & Whitbü,
D 2 &

tio excludatur. Voluit Hagerus hoc in

52 SECZYIO TE

& Millii, ſi vero etiam Eraſini Stephani-
que errores, omnibus eodicibus & patri-
bus denuo excuſſis, quoad publici mune-
ris ratio patitur, dextre liquidoque corre-

Xerit. Tunc fructuoſis aliorum labori- Ee,

bus, quos antehac diſturbarat, Colopho-
nem addet.
Sed quorſum hæc omnia? Locus no-
ſter, Act. IX. 5. planiſzmus eſt. Teſti-
monia & excerpta Valiæ, Complutenſium,
Eraſmi, Stephanorum, Caryophili, Curocellei,
Waltoni, Felli, Buttierii, G. à Maſtricht, Mil-
li, Kulſteri, mea denique, ita ſeſe nuituo-
conſenſu corroborant, ut omnis dubita-

loco oſtendere, qualem me in toto N. T.

geſſiſſem: non recuſo, quin omnes ex hoc
loco, in quo tota criſeos meæ compages

cietur, de tota mea criſi exiſtiment.
68Sd 74.
Quo tenaciores divinorum verborum,
ad apicem uſque, nos eſſe oportere judi-
camus, eo cautiores, ſeveriores, acriores
nos iidem eſſe debemus, in ſecernendis
divinis verbis, & humanis interpolationi-

bus. Nam humana præ divinis, ac pro
divinis amplecti, ſuperſtitio eſt, non ſin-
cera religio. 875. –

—

e
tenS
Eriam

Is,
Praya
illo te
polien
l⸗
(e
Con
mnor
pooc
reum
Otmtin
Gem

“

—

Stephan.

patri.

lci mune.
gue corre⸗
In labori.
Colopho-

Oc0S ho⸗
Dltanſun,
Cenelen,
itr, M.
1. MCNO⅓²
is Qubita⸗
1 hoc in
N. N:
es eX 0
COINDage
t.

jetborum,
ſtere .

6120 T1. 5858553
8 75.
Textus hodierno die receptiffimus, dua-
tzenus ab antiquitate diſcrepat, quid eſt?
Etiam atque etiam ut dicamus, res cogit.
Eſt eatenus confluxus eorum, quæ Eraſ-
IHUS, Stephanus, Beza, alii ſuper alios, de-

pravarunt. Erqſmnus textum dedit pro

illo tempore ſatis probum, & facile per-
poliendum. Sed quæ apud Eraſinum ſe-
quiora ſunt, non emendavit Nephanus:
quæ ſana erant, interdum deteriora fecit.
Conjecturas ſübinde Beza in annotatis
majoribus dedit, quas in ipſum textum
Produxit Henr. Sephani prelum. Hen-
ricum Stephanum ſecutæ ſunt editiones
Pheviriang, & in iis Curcellæana, mater
omnium, quæ hodie vigent. Poſcuntur
exempla? 2² exempla dantur.
76.
Luc. X. 6 ſcriptum eſt, aνse n
eiivss rX. Ante vas in ed. Complut. inſer-
ta eſt o literula latina, ab articulo eo mi-
nus dignoſcenda, quia editio illa ſpiritu le-
Vi aſperoque non utitur. Faud ſcio an

mnenig äiunde exſtiterit lectio vâ, quæ paſſim

excuſa Philologos exercet.
§ 77.
Joh. XVIII. 20: Saor warrsc siowdatoeouve
D 3z LXa⸗.

5ß4 SECZIO TI
cονντοο.. LOCO Aaτâo, e proximo repe-
titum eſt, a quibusdam, arrοa⅝.. Ego

vero ENXIS TMO, inquit Beza, vel l-

gendum wanles, vel rirreßer, qguod facik po-
tuit a librariis mutari in raærrors. aν7Sαιε, ge-

nuinum eſt: mera conjectura, arrober,

certatim recuditur hodie.
§ 78.

I. Petr. III. 20 27*ραοτο, genuinum

eſt: ipſe primum Eraſinus nil aliud no-

rat. Librarii « & é affini pictura expri

mere ſolebant: unde alii, „ττaααι 6ααετ.
Mera Eraſini uſpicio, ex annotationibus
ejus noſcenda, fecit drat 6ρτραεHτ ο. IIIu d

àrat ſemel nullo verſionum veterum, nul-
lo patrum veſtigio nititur. Vnus ſic ha-
bet Oecumenius, excuſus, puta, id eſt, ad
Eraſmum refiétus. nam in mi- Auguſta- 1
no habet Oecumenius 2rs*ρετνο. Et ta-
men Eraſmi conjecturam pro Petri men-

te omnes editores repetunt.
§ 79.

. Eraſinus in Apocalypſi uno codice ve-
teri, Reuchliniano illo, partim adjutus,

Partim præpeditus, cap. XVII. 4 fin xit

õ Nemo undquam Græcus di

RECTIO II. 55
rmros lectionem vel recentiſſima mihi co-
grita fovet editio.

—

0 tepe.

80.
Sequuntur graviora. Rom. XII. 1 I 76
svele douxsvoνανρ habet hortatio Pauli, cum
tractatione ſuperiore proprie conveniens.
IIIud, avgi, legit olim aliquis, ut ſi eſſet
tsas“. Vtrumque innotuit Hilario Dia-
cCcono. Yempori, inquit, ſervientes: in Gre-
ünn e zrer ſic habere: Deo (Domino) ſervien-
“R tes. Refertur apud Hilarium ſic ad id
emti quod ſequitur: at Eraſmus retulit ad id,
en quod præcedit, & hoc potiſſimum errore

ini,

un inducétus, aciôρα mutavit in α. Eum
“ hodienum ſequuntur multi.
§ 81.
ſehe⸗ Rom. VII. 6. Nuv! arnevu „ τοον

dehad , vt⅜ τo5αισττιαειρ * 5 u reXαας.. Pro a-
eltr. probanovâο, Chryſoſtomus Eraſmo & Bezæ
U viſus eſt legiſſe «τοαHιο ſed non recte
mi mer perpenderunt ſermonem Chryſoſtomi.
Et tamen id Beza admiſit in textum. A-
pud Millium το6ανσ dicitur eſſe in cod.
dcee Vien. At hoc valde dubium eſt: nam
cotus, Ger. aà Maſtricht, qui codicem illum evol-
inn, vi t, ipſe in ſuis notis tacet. Nuſquam
Leg, ubique homini, Paulus in talibus
Vel, I dictis mortem adſcribit: & araαα7ςε⁷,
Nide D 4 etiam

7 /7

56 SECZIO II

etiam Eraſino & Beza fatentibus, Græca

habet antiquitas. «z6αιπιος tamen per e-

ditiones quasdam celebres adhuc propa-
gotur.
§ 82. .
Apoc. III. 12 pro vas apud Bezam Naα
per ſphalma irrepſit. Id, a Beza corre-
ctum, tamen retinuere multi ,‚ hodieque
negotium quibusdam faceſſit heæc menda.
83.
Ibid. cap. XIV. I. inæſtimabilis lectio
eſt, totius antiquitatis teſtimonio fulta,
xoοα 76 Pvolfe ℳ τ175 7 svohte T00 ar S
a† Yε§‧νναανοo en T. l
Hic in veteri codice omiſſum erat, rè r
æ oτοN ), Ut fit, recurrente eodem ver-

dum
tan,

4

be.
ie

ino
Necl

bins

E

clan

dun

mu

bo: ſed cum id pſum deinde ſubtiliore cni⸗
pictura ſuppletum eſſet, effictum eſt in Ner

margine, =auoναρνον, & inſertum loco vocis

tum

Ysveαααιον, Ut ex prioribus Eraſini editio- inſ

nibus patet. Agni nomen legendum agno-

elo
ſcit Wolfius: ſed editores ad hunc uſque il
diem prætermittunt. me
Si plura non eſſent, tamen hæc pauca, iſt

quæ tam diu tamque late ſerpſerunt, evin-

cerent, propagationem textus ea quoque

ex parte, qua ſanus eſt, „ quicquid inter-

1

pin

Creci
per e.

Prope.

nenda.

lectio
füln,
rnt;
Auroy.
75 6490-⸗
Ver⸗
Ntiliore
eſt in
vOs
editio⸗
agno⸗
. que

pauc
Pulſa, reſtitui poſtulat.

eyin:
gnole
dinter⸗
dumn

SECZIO II. 57

dum editores venditent, parum conſul-

tam, parum oculatam fuiſſe.
Atqui multo piura Collegi in Apparatu,

pag. 437. 442. cujusmodi baleam i in cano-
A NH
core.
fiege

ne N. T. per tot generationes diffundi,
imo religioſe defendi, non ſane decuit-
Nec tamen finis cernitur indignitatis iſtius.
Qui talia fovent, in quadrigis & equiti-
bus Iſraelis hab entur: qui medicinam, di-
vinô munere, nacti funt, eamque vel cum
clamore hominibus commendant 5 ple.
Etuntur.
§ 86.

Vtinam evigilent in hac parte, qui dor-

miunt, & auſcultent: utinam videant,

qui aut ſanabili aut nullo tenentur faſcino.
Revera uni prelo Elzeviriano, quod tex-
tum ex antegreſſis editionibus collectum,
in ſubſequentes diffuſum dedit, plerique

LZelotæ plus tribuunt inſcii, quam textui

illi, quo Commune eccleſiæ quindecim

ante ſeculis uſum eſt, quemque ſeſquiſe-

cularis poſtea profecétus, ſevero examine
inſtituto, & ſuperſtitione typographica

8 87.
Täſtes oportebat audiri (Zeugen verbæ-

D S§ ren)

58 SEoTIOο Tr

ren) e eo modo, quem pando ĩ. in Apparatu,

Pag. 450, 496, 5 17. &C. Hoc erat pri-
mum: cetera ſe facile darent. Quos au-

tem quidvis potius, quam methodus adeo
ſtricta juvat, hos ali demum gregatim ſe-
quuntur, non modo lectores, quibus ve-
nia debetur, ſed etiam critici, eo ipſo te-
merarü, ad quos, quod Hagerus pag. 7.

monet, pertinet. Pleriſque, ſententiam
dicere, quam cognoſcere rem, commo-
dius eſt, præſertim ubi & applauſus mul-

titudinis, & opinio obſequii DEO Præe˖-

ſtiti, animos eorum acuunt.
88.

In ea Defenſione, quam & 34 memo-
ravi, & in præſenti, nil fere occurrit, quold

non occuparit Apparatus meus, quem

etiam atque etiam ab is, qui poſthac oljici
quidpiam viderint, reſpici velim. Nam quia
multi, ubi veritatem videntur penſi ha- †
bere, potius, quod cupiunt, aliis perſua- ſR

dere conantur, credulitas pro-
cul eiſe debet.

—

paratu,
tat iji.
los au-
1s adeo
timn ſe⸗

bis ve.
Ploe.

. .

Imnd.
s mdl.
0 pre⸗

nemO.

Ilen
A Aiti
Gone
nſi hx-
perid
)⸗

Ne

entiam

— „ .
BZie III Kbtheilung/

Da dem Anſtoß, welchen man an

dieſem Widerſpruch nehmen moͤch⸗
te, abgeholfen wird.

8⁸ 989.

Je jezt⸗erlaͤuterte Diſputation
hat an dem Ort ſelbs, wo ſie
2 gehalten wurde, dazu gedienet,
daß die Richtigkeit meiner Principiorum
deſto mehr heraus kam. Man hat aber
ſolche Blaͤtter ſonſt weit ausgebreitet,
und die Fruͤhaufgeleſene Fruͤchten
(deren Vorgeben der beruͤhmte Her: Li⸗

lienthal wiederholet,) werden ſtrenge

geleſen. Das hat bey dem groſſen Hauf⸗
fen (welcher in der gelehrten Welt ſo
ſchnell, als in der Policey, Ap. Geſch.
XNX. 29. aufgebracht wird,) etwas nach
ſich ziehen muͤſſen.

§K. 90.
Ja es brach dieſer zweyfache Angriff,

(indem die Diſputation am 24. Sept.
1738. gehalten worden, und der Arti⸗

cul in den Fruͤhaufgeleſenen Fruͤchten

bald hernach gefolget iſt,) eben in den

Tagen

60 Die III Abtheilung.

Tagen aus, als wegen der Deutſchen
Original⸗Bibel das erſte Avertiſement
am I. Oct. an das Licht trat, und in
demſelben zum Griechiſchen Neuen Te⸗
ſtament meine Recenſion vorgeſchlagen
wurde. Da iſt leicht zu erachten, wo
das Misfallen hergekommen ſey, wel⸗
ches unwiſſende Menſchen gegen ſolchen
Vorſchlag bezeugten: und da iſt denn
geſchehen, was der beruͤhmte Her: D.
Benner ſchreibt: Cauſ fuerunt Viris

optimis, qiti haud Pridem ſacrum codicem in
lucem emiſerunt, our editum Benoclii exem

Plum, quod exſeribere o&vpperant, mox abdica-
rent. Lerna Zinz. p. 42.

§ 91.
Was anfangs widrig ſcheinet, muß
oft zum guten ausſchlagen: und das er⸗

fuhr ich auch in dieſem Fall. Dann als
man bey ſothaner feinen Ausfertigung
der heiligen Schrift den uͤblichſten grie⸗
chiſchen Drucktext des N. T. genom⸗
men hat, iſt deſſelben Mangel durch ei⸗
ne von mir verfaſſte, und bey ſelbigem

Werck befindliche Tabelle erſtattet wor⸗
den. Da ſiehet man denn, wie jener
von der Ueberſetzung Lutheri, wo ſie

einem aͤltern und richtigern Text folget⸗
un

R

Se

ſpyen
undin
en Te⸗
chlagen
1, wo

ſlchen
Nnn
et.
emn i
oer.

, tuß

das ere⸗
gun ee
tigung

engete⸗
enon⸗
urchtt⸗
ebbigenn
et wor/
ſe ſener

vo ſe

ſolhet

Die III Abtheilung. 61

und ich es mit Luthero halte, ſo weit ab⸗
gehe: und ſolches traͤgt zu meiner Recht⸗
fertigung nicht wenig bey.

92.
Wer uͤberdas Hern Muthmanns
Vorrede, und Heren Steinbarts Vor⸗
bericht bey dem Werk lieſet, wird fin⸗
den, daß ſie beede ſelbs, nebſt andern
Gelehrten, meine gute Sache fuͤr ſich
gruͤndlich erkannt, und nur aus Glimpf
nachgegeben haben, und daß dieſes
Nachgeben bey einer griechiſch⸗deut⸗
ſchen Auflage meinen vur⸗griechiſchen
Ausgaben nicht praͤjudicire.

V 93.
Wo dieſe meine Antwort in ihren er⸗

ſtern Ausgaben bekannt worden iſt, da

hat ſie eine gute Wirkung gehabt, und
vielen die Augen aufgethan. Man hat

auch an gewiſſen Orten bedauret, daß

ſie nicht baͤlder gekommen ſey, damit
man ſie unwiſſenden Eiferern haͤtte vor⸗
zeigen koͤnnen.

„ 5 94.
Etliche gibt es, die ſich in die Sache
noch nicht ganz finden, aber doch alle
loͤbliche Moderation beweiſen. So ſte⸗
het in den Supplementis ad Nova Acka

Wrud.

62 SECTO TIV.
Erud. T. V. ſect. VI. eine Recenſion von ere
meiner Erklaͤrten Offenbarung, da Pue
meine Erklaͤrung, und ſamt der Ueber⸗ de⸗
ſetzung mein griechiſcher apocalyptiſcher
Text, nicht ungeandet ausgeht. Die
Erklaͤrung wird in dem Bekraͤftigten
Zeugniß der Waͤhrheit freundlich ge⸗

rettet, erſcheinen: aber die Rettung der
Textſtellen wird ſich am beſten hieher
ſchicken. 1

SECTIO IV.
Vindicatio aliquot locorum
N. T. quorum ſincera lectio in in

Novis Actis Eruditorum ſol-
licitatur.

§ 95. “
T TInc inde ea in Metaphraſin fuerunt, wg
inquiunt Acta, e textu autoris græ- xg
co inſerta, quæ ſuam autoritatem non .
poſſunt tueri. Dantur ibi ſpecimina: ea ex-
pendam. è
Virtia equidem Defenſione ulla N. T. be
græci

1

ſſion von.
ng, da
er leber⸗
glyotſcher⸗
eht. Die
taͤftigten
indlicy ge⸗
ttung der
en hicher

SECTVIO IIV. 63

—, —
græci me facile uſurum, negavi antea:
ſed ſecunda hæc etiamnum eſt, cum iis a-

gere perſeverans, qui receptiſſimo & re-

centiſimo textui plus juſto addicti ſunt.
97.
Acta: Ieiſum vireſi mum capitis ſecundi
autor ſic ediderat in Græco: ör 2ens T v b-⸗
vAνιαρ ιο⁸N 7 svoα aνατ τοοονnν,αde.
dαι rMενv—uT0οοον οανσι% MNea biſ-
ce di ceſit in vernacula verſt one. At zei

Graæace baud dicitur, ſed zolzs quod etiam ibi

Aretas habet. Cf-. C. Wolfi Curas criti-

cas & philologicas in Doc. I, 20, Pag. 466.
Reſp. Vtrum ρς αν. an éc legatur,

metapbraßm nil intereſt: atque =e a-
ogia grammatica & LXXinterpretes

in firmant in Gnomone, p. 1102. ubi etiam
reliqua hujus loci verba vindicantur.

98.
Acta: Autor Alexandrinum codicem in

VI, 11, ſecutus fuit, ucjus tamen lelctionem
merito notaverat lounnes Millius in Prole-
gom. 9. 1003. Reſp. Non modo cod. A.
H e. quem ſolum Wolfius, & cum eo Acta
KEruditorum citant, ſed etiam alii multi
ſn Apparatu laudati, habent aots sααναν.
Accedit cod. S&idelianus, cujus lectiones
bene multas, apud Kuſterum haud ob-

vias,

64 SECYIO TV.

vias, manui cel. Weſtermanni, & lo.
Chriſtophori Schmidlini, V. D. M. pro-
pinqui mei, qui Francofurti ad Viadrum
commoratus eſt, in acceptis refero. Ce-
teri codices non multo aliter habent. Sie
cap. II. 23, αιſι ênας. Plura talia notavi
in Gnomone, p. IIII. Millium in Pro- Acta
legomenis ésaςε° expungere, mirum non ater4,
eſt. nam is omnes fere omiſſiones, ut uureen
conſtat, defendit, & verba textũs ſæpe wod be
pro expoſitionibus habet. Nec video, hrime
quo merito aſſentiantur ei h. I. viri erudi- glrim
ti. Cum Aretha tantummodo quatuor auden
codices, iique inter ſe propinqui, αα Molä
omittunt, quibus longe prævalet cod. . Aen.
Mori (qui hoc loco hiatum editionis Com- ar, m
Pplut. ſarcit, tanquam ei gemellus alias „) & gen, ur
teſtes antiquiſſimi, Clemens Al. Oibprian implins
Gr. &c. Saςι legentes. cden
§ 99. sen
Acta: Ad VIIIL, 7, confer I. C. Wolfi co- nnt,
gitata pag. 5 11 ſeq. Reſp. Confer etiam thi ex
Gnom. p. I1116, ubi Wolfü cogitata expe- Vennt
diuntur, & culpa omiſſi inciſi, σα r0αται VL
z v warenaæ„ in codicem Capnioneum con- Enel
fertur, quo uſus eſt Eraſinus. In prima
Eraſini editione inciſum retinet Latinus Ad
textus, & in quinta id e Græcis reponit bcgtone
anno-

annotat
tur exci
Kane in⸗
det ati
tudoe

SEOCTIO / 65

, & lo.

M. pto.
Viadrumm
1o. (Ce.
bent. Die
la notav
n in Pro-
fun no
des, N
Ntds ſepe
viden,
jti erudi⸗
un mor
ui, 5 Sae
1 codN
ris C.
Orien

yafi g

ſer etl un.

n expe.
Ieirtſi

annotatio. quare in græco textu id vide-
tur excidiſſe Eraſmo demum ejusve ſociis.
Sane inciſum illud neceſſarium omnis ha-
bet antiquitas, quanquam editionum mul-
titudo eo caret.
§ 100. .
AcGa: Aquilam exclamantem && Armgam
autor denuo exbibuit in V III, 13, cum tamen
oX sτν Prô .*ανρα¹⅞ù1Ü»ðis” Mmerito ſit ſaſpelta, e
guod Deus aquila haud dicitur alias unquam
Pro interprete ſuo uſus, nec aquilæ alibi an-
gelis interpretibus miſcentur. Conf. Wolfium
eundem pag. 5 13 leg. Reſp. Ad h. I. ait
Wolfius: Conferes Bengelium in apparatu
p. 812. Quod ſi Wolfio tantum tribui-
tur, morem ei, par eſt, in hoc quoque

& geri, ut apparatus conferatur meus, quem

amplius vindicat Gnomon, p. 1117. A-
quilam vetuſtas fere omnis habet. Multa
in Scripturis ſemel tantummodo occur-
runt, & tamen ſcripta exſtant, ibique,
ubi exſtant, eo magis obſervanda ſunt.
Veruntamen aquila habetur etiam Apoc.
VI. 7. coll. c. IV. 7. Leo clamabat, etiam

4 Kmel, Jeſ. XI. 8.

101.
Acta: Omittimus alia. Reſp. Quum

iectiones eorum locorum „quæ modo ex-

CE „ Pendi.

66 SECZIO IV =
pendimus, auctoritatem ſuam, ut ſpero,
tuentur, etiam aliorum locorum examen
fuſtinuero.

§ 102.
Merito Wölfi memoriæ faveo: ubivis

eum adhiberi facile patior, dummodo, ut

altera pars, ego quoque audiar. Quovis
