IDeus, eodem Hebraifmo pv*oy, vt Num.24.6.Deut.

- Inon beneficio;sfed natura Dei futurum filium.Et ve-

47 -

IN LVGAE GAP. L

^

o P

|^ Hwent magnus.) Dictum etiam erat de Ioanne
verfu 15, eum älturum magnum fed*al/itcr quàm de
IChrifto,vt Origen.hom.6. Ambrof. Beda, & Theo-
phyla&us adnotauerunt. Ditlum efl etiam de loamne ab

"710 magnm,hic qua(i Deus magnus, Magnus enum Dominus
eo" laudabilis mumis , « magnitudzmæ euó non ef? fiazs, Et
veré eff e7* ille magnus,quia mator qmter utos moulierie pro-

qui minir eff r regno Deiymauot eft illo.M agnus loannes; Ed
coram domino,Ex rurfus , magnas ergo Ioannes , fed. hum
ynagnitado babet principium, babet finem.. Dominus auteam

fmus , Nibil ante primum, vibil vltra noumit, Euthym.
magnum vocari putat , non re ipía, & veritate , fed
opinione;quód do&rina & miraculis magnum fibi

lapud homines nomen fa&urus cífet.Et quidé re ipfaj-

vocati magni;qui De" crat magna nó crat laus, neq;
nouum videri poterat: poterat auté nouum vidcri,

minibus apparcret. Exiftimat Gracus ill-'—e'auäüer D.l
Thome co cófilio angelü hoc addi-c'sifk'*,v:;-,Cthcu.m
à mulis alijs diftingueret; qui càm Iefus vocati fuif-
[cnt,mmagui tamen non fuillenr. . ig
Et filius altiftimi vocabitur. ) Vocazi hoc loco pro
effc ponitur Hebrzorum idiomate,vt apudIíaiam c.
1.2.6. po/f bac vocaberis ciuitas inflt, vrbs fidelis, 1d elt eris

; 3 * : l: P
jn Sion, «7 refiduus in Ierufalem , fanélus vocabitur , id eft
erit. Altiffimus aütem,aut cxcelfus abfoluté vocatur

32.8. Pal 9.5. & 17.14. & 20.8. & 45.5:& 4 9.14. & 96.5.
& 90. 1. & 106. 11. & 76.11. & 816. Dicuntur & viri

terangelus dicit Chriltum Dei filium vocandü effe.
Nam co ipfo, quód hic dicit, vbi de eius ex Spiritu
fancto conceptionc; ortüque loquebatur, indicat eü

ró cui dixitaliquando non dico hominum, fed vt ait|

rtianos , &
Neftoria-
1nos,

Em Znd

jContra A-,

|retur,non modo filius Dci, fed ne homo quidé erat,

iminem Deü , homo auté Deus non fuit antequam

D.Paulusangelorum , Filiws meus eff tz ; ego.bodie genmi
tetPal.z. 7. ad Heb.r.s. Herent noui Ariani in verbo|
futuri temporis, Vocalitur , quafi antequam nafcere-
tur , Dei filius non effet. Nempe non animaduertüt

de homine hic cffe fermonem , quem cenceptura
Virgo,quem parituracrat, qui ante,quàm concipc-

Cóceptura enim erat virgo non nudü Deuim,fed ho-

cóciperctur.Sciunge ab homine Deü,dicit Chriftus;
"ntequam Abraba fieret , ego [um, Yoannis 8. 58. &,ego
fem primus ,e* noui[stmusuius * f2 mortuss , Apoc.
1. 18. Confutatur etiam ex hoc loco Neftorij error,
qui duas poncbat in Chrifto perfonas; duosalterum
Deialterum hominis , faciebat ilios , quem erroré,
& antequam nafceretur Irenzus lib.s,c48. & natum
Beda ex his verbis confutarunt, Eic erit magnus , €77 fe-
lius alti[siem vocabitur , «* dalit ei Dominus tärormm Da-
wid patrir [i) , inquit Iren. ewm qui frt fllius altifsumi bune
eundem,e7* Dauid filium confitens. |
Et dabit il Domitius fidem. Dawud . patrss eim.) Docet
Chriftum, quem virgo con ceptura,& paritura crat;
futurum effe Meffiam, Regem illum Dauidi ex cius
(cminc facceffurum , de quo di&tum eraePf. 131 11. Ze
.melw ventris tui ponam [wper fedem tuam ,& Vaie. 9.6. 7.
|Paranlus enim natus efl nobis , ez- filius datus eff nobss , 7

angelojinquit Ambrof, quia erit nagnime . Sed ille quafi bo-|.

pheta Ianne Baptifla nemm eft. Habet tamen maiorem , quia|

quód qui natura fua magnus erat, magnus cuiam ho-|.

fan&i, & Reges filij Dei;fed aut adoptione, aut acce-| D
|ptaab eo poteftate, reprefentationeq; perfonz. Ali-

A.

B

Lefus idem eff finis,atque Ivrincipium,iclem prunus,e7* nowf-A.—.|

3

C

qez v(quein fempiternum.Et À mos 9.rx. Ig dieMa [ucita-

fatius ef principatus (aper humerum etusye7* vocabitur no-
men eins admitabilis cofilarmsDeussfortus p ater faturi f -
culiprinceps pácis, Multiplicabitur ejms tmperium , C7" pacia
non erit (indi:faper folium Dauid , ey* [nper regnum ais , vt
confirmet VIud,eg* corraboret in iidicio , ey* iuffitià. Amodo;

bo tabernaculum D4uidsquod cecidit , ey* veadificaboa perta-|

cabo eun, ficut tis diebus antiquir. Sedem Dauidis vocat

fti,non in fola tamen Iudza;fed in toto terrarum or-
be fignificalfet. Vnde fa&tum ; vt Chrittus ipíeà pro- ik

rum elfe Dauidem, quenmi inuenturus erat Deus R.ez

Dominus Dens tuws oleo letitte pra con[artibus tois Df, 44.|
$. Dauidem eius tantüm fuiffe vmbram, qui interimi
dum verus R.ex Chriftus veniebat, vnà cum pofteris
fuis regibus cius populo perfonam reprzfentabat.
Sicleremias c.30.9. Q nen dominsbutur es amplius alic-

: EU. X : . :
fctnatura füua Rex,cüm verus effet De?,fed quiaeum

niyfed [eruient Domino Deo fuo,eo Damd Reg: /iwiqzmn fef-

pastorem vtinma , qui pa[cat eas , feruuma mium Dauid : ip[e
evit €e4 u pdjzzorem. Ego Autem Dominus ero ezs n Deum, (7
fernus meus Dawuid princeps in medro eoris, Ex Ezechiel. 37.
24. €P feruns imeus Dawid rex feper eos , eo paflor vnus erit
umnium eorum. Et ver. a. e7" Dauid feruus tmeus princeps
eoram in perpatuum. Ex Ofee 3.5. Pofl. hec veerrentur fl
[ Fuæl,(ff quarebt Dominum Deum me ,€* Dauid f-egw-h
feum.Cuod veró dicit; Dalis ii Dominus indicat k;gi-—

rus finon vi,aut malis artibus occupaturus. Dedif-
(e Chrifto regnum dicitur Deus, non quàd non cf-

1

regem efle declarauit.zir, inquit,eff frliuis mens dile-

E

F

: jfub alijs Regibus Dauidis fuccefforibuslongo fuerat

qmon elongabuntur. Miferebitur enim Dozonus Lacob , ez- eli-

tem [anctum eius, [2 r&dicans pecepmm eius DÜ2.G.

n erit finzs.) Deícribitangelusrzegnum Chrifti fem-

rum finem. Cuüm enim Chriftum Dauidi comparaf-]
Íet,eius iedemacgcptum m dicens, eum nunc illi an-]
tcponiz, Ez regnalitinquitum erernum, e7* veeni eins mon

Jerzt fizi : ne exitimem" nihil eum Dauide maius ha-3-
ibiturum.In domo]Tàcob regnaturus dicitur,quia Ia-
icob duodecim Patriarcharum , totidémque ab ip(ïsï'

propagaterum tribuum pater fuit, vt intclligatur
non efle futurum eius regnum intra vníus , aut dua-
rum tribuum inclufüm terminos, quemadmoduni

temporejfed in omnibus duodecim tribubus rcgna-
Apocal.7.5.& 21.12.quemadmodum alibi D. Auguft,

& Beda obíeruarunt. Sicr,explicatur ab Ifaia rcegnum
Chrifti c.14.1. Propeeff vt venzat tempus eius,e77 dies eitis

get 4dbuc de 1frael , &* requiefcere eos faciet [oper bumum

Ydá VAIMOTWHÀ E15 C7" que corruerant inflaurabo,eg reedifi-]
Dauidis regnum,;non quód Chriftus ; aut tempora-]
liter , autin folo Dauidisregno regnaturus effer; fcd|
od Dauid perfonam geffiffet Chrifti ex (üa pol
quód Dauid perfonam geffiffet Chrifti ex (ua pofte-]
ritate nafcituri, idcóque patrem cius vocat ; & quodi
temporale Dauidis xegrium fpirituale regnü Chri-4
g

phetis Dauid vocatus fit, vt intelligeremus enm ve-]

gem iuxta cor fuum, & de quo dictum effet ; Foxir t

citabo eis. Et Ezechiel c. 34. 23. 2 4. €7" fufcitabo frsper eos] -

timum hezredem fore , qui regnum à Deo acceptu-]

SEHVUESIE

us , in quomibi bene complacui Pipfum audite Matthai 5.] |
14 O. Egoautem conilitutus Fgm rex ab eo [tiper Szon mon-|

3. Etregnabit in demo lacobin ateruum, e7 vegni eiust
piternum , non quale fuerat in Dauide;qui per qua-V

draginta tantüm regnauit annos 2. Reg.5.4. & 4 Reg.].-
12. 12. Ífced quale Dceo conueniebat, nullum habitu-1

turam;quibus n6 fudzi tantüm, fed omnium etiaml
hominum vniuerfitas defignatur Matthzi 19. 28. &|-

[nam:adimngetur aduena ad eos, &* adharebit demui lacnb, |

l—

hd - iaceind

E ial i o
[;

——

CUT PEES

VN

7" Lucjj

Luc.1.35,

Pfa]. 131.12

didit,

|ponatur finis Daniclis 7- 14. Ef dedit ei poreflatem,

|uitatem vocat ; Qv« , inquit , cimifas mon propter etatz

|nnm. bic fic acciperet , quemadmodum [eculum finem quan-

- |dalibet babitnraum. Denique Dauidi ;non . abfoluté,
.|füm eft, ff caffedierint , inquit , fily tux teflamentum
dmeum , ezteflimonia. mea bec ,
Mil eorum. efque in faculum , fedebunt [uper Jfedem twuam:|

Itilone fernpitcmumfrcgnum promiffum eft: quem-

|braos 7. 28. Lex enim bomunes conflitust — facerdotes

'Ibis funt. :

| B.Mátia
jangelocre-

49

IOAN. MALDONATI COMMENT.

Ms

1 &Cap A4. . L le dicet Domims ego funn, æille vocabit m
somime lacob , «97 bic [cribet manu fna Demino , (* inus-
nine I(rael a[iimilabitur , && cap. 49. 6. & dixit pa-
"m eft , vt fis m feruus 4d. fafeitandes tribus. Iacob ,
C faces I];'ael conuertendas ,. Ecte dedi te in. lucem gen-
tium y vt fis falos mea v[que ad extremum terre, Eo-
dem modo cap. 59: 19. 20. & Ezechiclis 37. z1.
& 26. Hoc ctiam adnotauit Beda. Paucis igitur

dicat 5 quod multiplex cft. Regnum Dauidis
perpetuum non fuerat , fed multis fægc inter-4
ruptum cladibus ; quoad omnino Herodis tempo-
re defecit: Chrifti veró regnum , nunquam defitu-
rum dicitur. Fuerat & Dauidi perpetuitas regni
romiffa Pfal. 131 . 1. fed illa ipla perpetuitas tri-
Eus rebus ab iftà regni Chrifti perpetuitate diffe-
rebat; primüm quod illa non deperíona Dauidis)
fed de ipío , eiüfque füccefloribus intelligeretur , fi-
cut de facerdotio fcribit Diuus Paulus ad Hebreos
7. 23. i4. Ef alj quidem plures fatti funt facerdotes id-
circo quod marte prohiberentur permanere s bic awtem eo ,
n0d manear in. eternum , fempiternum. babet. [acerdo-
ri&m. Deinde quód continuatio illa regni Daui-
dis non nifi vfqueadaduentum Chrifti, cuius vm-
braerat, intelligeretur , Chrifti autem regno nullus

Qg* benorcm , eg* regnum , 7* ommnes popali , tribus , €7
lingnæ tpfi feruient s potef?ass eius potesias &terna , qme' nopn
anferetur , «* regnam elns , qmag non corrimpetur , &
Michzz 4. 7. I(ggnïalzit Dom:inus jifper e0$ iB monte
f1on. ex boc nanc , «* v[que in eteroum , hoc eft quod
dicitur Matthai 16. 18. Ef poerte inferm non prana-
lebunt. Sic D. Auguftinus libro 22. de ciuitate c. 1.
lloquens de hoc regno , quod alio nomine Dei ci-

propter multa facula longiudimem , tamen quandoque. ff
niende eternitatis nomen accepi^ [ed quemadmodwm fcrip-
tum eft in Euancgelia a od rgniems non erit. finis, & in
libro ad Orofium contra Prifcillianiftas, & Orige-
niftas cap. 7. Secundiim quid regns eis non erit fenis
nifi fecundum id, quod regnabit in dom lacob ?nam boc ,
quid. ait in. eternnm. propter tpfam .dmlngm;mtem expo-
[eit , addendo , regm eims non. erit. finis ne quifquam ater.

Íed cum conditione perpetuum rcgnum 'promif-

we decebo. eosz o

Chrifto autem , qui non poterat non feruare tc-
ftamentum Dcei , abíoluté, & fine vlla condi-

ladmodum de facerdotio ait Diuus Pavulusad He-

linfrrmitatem babentes : fermo. autem iurifrarandi , qui

poft !e(gmvxef? ,fflinm i. eternum perfetlum.. Cate-
terant, apud Mattheum cap. 27. t1. di&a à no-

34. Quomedo fiet iffod . ) Non funt verba da-

verbis rcgni Chrifli , & Dauidis difcrimenin-ï

lra , que de regno Chrifti hoc loco dici po-|

Á

credidiffe Maria , ni/ï dilygetter Adnertas, Nec enim fa;
eft , vtele&ia - ad gentrandum 'vm;genimm Dei fimm
feiffe "videatur incredula, Ev infra , Etenjm , cum di-
xit , quomodo fiet iffud ,mon de effetlu dubitauit , fed quali-

ftinus homilia 44. & Theophyla&us in commen-
tarijs exponit. Alij non dubitantis, fed admirantis
verba effe dicant; vt Cyrillus Cateche. 12. Inuenio
tamen aliquos , qui dubitaife Virginem dicant; vt
Gregorius Nyffen* in oratione de fan&iffima Chri-
fti natiuitate, Euthymius, & Chry(oftomus homilia

C

D

E

*

F

bitantís dc diuina potcftate , aut de veritateeo-
:pm , quz ab angclo di&a fucrant;íed admi-

jrantis , & cupientis modum fícire ; quo id faci-

endum eflet , ne forté cum aliqua virginitaris
füc fieret iniurià , vt Ambrofius , & Beda in-
. A * H
terpretatur, C;detwr bic , inquit Ambrofius , soz

vVirginem, quia alterius Virginis ; quz peperilfet

-|heciguoranctia fortaffis effe potuit; illa verb mera

|cit fumma ceius caftitas ; & fümmus pudor,

|ficare a&um perfpicaum eft ; nec enim du-

49.in Genef. fed ijdem illi ab omni eam culpa libe-
ram fuiffeaffirmant. Nam Zachariam quidem,quia
fimilia habebar exempla , dubitare non debuiffe, pe-
pererat enim fterilis Sara;pepererat Rachel , peper-
crat Ànna, pepererat Samíonis mater ; Beatam veró

exemplum non habebat, potuiffe fine vlla culpa du-

tatem i£fïus quefiuit effettas. Eodem modo D. Augu-|

|

bitare. Potuerit necne, fuperuacaneum eft difpu-
tare , quia dubitaffe non credo. Caluinus non flk;ut,
iftiauctores, quos modó nominauimus, modcfté,'
X pié fine vlla culpa dubitaffe dicit, fcd rcam potius,

quit, fantla Firgo , nun sniniss maligne refringere Dei pz-
'entiam , quam prims Zacbariak ver. 18. Quod enim preter
communem natura ordinem efl , impofibile effe colligis.. Net
vero magnopere laborandum eft , vt eam purgemus ab omni

[wtro, Pofui hzrefiarchz verba, quia refert, vt om-|

nes intelligant, quo fpiritu, quàm parum pio,quàm
ifuperbo,quàm alieno ab illo fan&orum Patrum fpi-
ritt loquatur; Primüm , càm angelus Zachariam
reprehenderit; Mariam non reprehenderit, fed vt
&D. Augufítinus argumentaátur ; nouo , & mirabil

riam Zachariz culpa facitparem. Et cum Elifabeth

didiffet , ifteinfidclem vocat;quia non credidit. Sed

infidelitati [ T detur , in-|,
tatis ad fuum tribunal vocat. F;demwr, in-l uuus -

(conceptu remunerauerit; ifte bellus interpres Ma-|

ver. 45. beatam Mariam vocet, quód angelo cie-|

B. Virgo

icótra Cal] -

uinum de-
enditur,

Jimpietas , & impudentia fait dicere non effe ma
Ignoperelaborandum, vt fan&iífimam Virginem ab|

impium ctle , (ed ipfam ctiam impietatem omni ab-
ie&to pudore frofïtcri. Non co igitur fenfu rogat
Virgo , qwomede fiet :flud , ícd potiàs , vt virgi-

Íciat, ecquid fibi in eo negotio agendum fit;ec-
qua fuz future fint partes. Itaque non ex in-
credulitate , fed ex caftitate fimul , & obedientia liec
interrogatio profe&a eft.. k
Quoniam. virum. mom. coguofco. ) lofeph virum
meum. Nam 'etfi nullum omnino virum co-
gnofcebat,cognituràue vnquam erat , tamen , vt

o " ao !
credam , de folo viro füo Mariam loqui , fa-

qui non patiebatur, vt de alio , quàm defuo
loqueretur viro. Facit ratio , quod de alijs , de
quibus falua verecundia dubitari non poterat,
neceffe non crat loqui ; de proprio veró fpon-
(o , de quo poterat dubitari, neceffarium om-

nino fuit , vt declararet fe eum - non cognof-
cere, Verbum cognofcendi hoc loco non figni-

bium erat tunc, cum hoc dicebat, virum non co-

omni purgemus vitio. Ifthuc enim eft non folàn|.

nitati fue , & voti, de quo poftea dicemus, re-]
ligioni confulat:aut , vt nonnulli exiftimant, vt

gnofcere. Significat igitur confuetudinem,quemad-
modum fi quis abftemius dicat;nó bibo vinum; not

J enim

i'B.wago'

00 Ms
MA l

E U EE
- - r MR EM Es
E ORTA AEES —
m —— $
—— — —— —-
m — —
cx — X x
— . z — ——

NU

!'dl
ï !7?/

"E
'Küp Wt D
li

RNDM UUOR EMEEEI. MP SBEDRENNEISNREENENE
a s
-
"-c4

E 3 iE GT.
—— — CICOSQIMEUIU C nE m

E
Pz

: "E $ HDOBENCOL'VOARBHVXGONPRIAMS 1 s. — 3v
' tenim fienificatfe tunc, cum loquitür, non biberej A|tantur. Atqui idem ille Diüüs*l?auhis?;qui coi-| !
ï 1 (cd no-nb (olere bibere. Sic dicunt difcipuli loannis, [iugium fan&tum appellauit ; vult coniuges ora-| |
eaï;. | 1 Matthzi 9. 14. Quare n05, C thf&? 'emndfïufä,.dl(- « qdonis. caufa. abü;gcrg- coniugio Iä Cormt 7 $4 Ó
" äipnl'zl*utemmmanäeiumnt?1d'e&, quarenosieiunáre| |an propterca coniugium fþ-thx;.r..aïïlgnï;fpteqlt.
" E 3 folemus, difcipuli tui non folene& Matthzir7.24.| figiuur Maria fan&um coniugij fceedüs ; fed me-
wn-JX | ! | M&gi()er vefler non [olwit didrachma ? id cft ,an mon (o-&| |liorem elegit partem 5 qu& auferri ab ipfa non
D lecfoluere? Neque folam confaetudinem fignifica-| |poísit : nec virum lufit ; cui declarato voto, |
ij | «c poteft ; fed confüetudinem cum impotentiacon-| [confentientíque in eius obfetuationem nupfit :
* l ihä&ï,qüafl dicat Virgo ; Quomodo Heriftu.d quid| |Licebit fterili , aut impotenti viro ícicntem j| :
h" .ï | iiec virum foleo cognofcere , nec poffum? Sienim| |confentientémque vxorem dï?ï?ï'.ï* j quod ne hg-l f
li f i (ola confüetudo fignificata faiffet;in promptufuif-| lretici quidem negant ; non liccbit mulieri vir-
Y d- df angelo refpondere , f1 non foles virum cognof B.|ginitatis votum habenti myfterij caufa ; Deó-|.
qu cete;cognofce nunc, & concipies, quem teconce-| |que ru.xclantc fglcnq i confehtiehzxgue viro nu-| ,
W L: ä þturam dixi. Impotentia autem duplex ?Hf: potuis|. b(ïre?L.lCClï coniugatis poft contraö.:um,zam. ma-|. ?
TT O5 UM aut naturalis, qualis in omnibus hominibus ante| [trimonium . mutuo gonfenfu ab cius abftinere|
Ya ï N -Pffubertatemr,-&&in multisingrandiore etiam atate víu ; & non licebit eadem conditione ante[
n : *8 eft : aut moralis , qua non POITG dicimur facere;| | |contrahere du m Msqds nl MM
.d"/ " qjuöd facere non licet, qqqu.emadmoqdum fi Chriftia-] |.— 2 Spiritus . fantfus | faperuemtet s. te.) Ad que-
" nus dicat, non'poffum in quadragcürpa carmbu.s | üfon.em Vlrgklms , quomodo (EHE-t falua virgi4
N velci , id e(tnon licet mihi. Hzcautem ipía moralis ^ |nitate conccptura , angclus zecté refpondet; Spi- I
L um i impotentia duplex itidem eft;aliaquzex lege, aut| |ritum fancum in eam fuperuenturum effec , id
j n gpäræc*epto-s.aliaquæ ex voti religione nafcitur. Ex eft ex alto , cx r.:ælc in cgm-dcfccniurm.n,qm? :
M I precepto , vt fi Chriftianus dicat, non adoro idola, Cquqd ad conceptionem attinet ; quod vir car- ;
W lideft.nón pollum adorare, quia --.Rroþibe;ot diaina nahccr fa&uf:us crát , fp3r1tua11tcr ; id eft f:m,e ;
ww läges exvomf-vz,l[iCarthuüanus aliquis -dlcat-, non| . vlla corruptione , fz.mgï';þ J m;mde,, Pï*f&'dï"' |
W ] 00 MNefcorcarnibus; ideftnon poffum vefci, quiaim-| jque faceret; Explicauit egregié Chryfoft. hunc lo- 1
Alc'zm:a f '; : | Ple dücr voti-re*l*ïgiön e. Beata Vir'g o fion Pot.'u.it naesr cum h'omiha. 49« 'm -, Gen.cfä .S'P;rzms fm&m ,äfme | l
( M v-i?g'iïää turalem impoteutiam fienificare, cum n.ub1hs. cté — uemiet m fe , €v* virtus Altifsimi abgm?m?:: tib;. Ne| |
H vout. ' idatur fui/le;& re iam ipía nupta effesfignificauiter-] — |qwaras , mqut, naturz madum ; C orglmefn, quan- | :
ä 'gï;o moralem iimpotentiam ; nom eam , quz ex| do üper naturam [nnt , 4ua Jfïunf: Ne jpettes conmgs dolo- |
| Iöge , autprcepto oritur , nulla. enim lege.,* Ye$ , quqdo asanr , quám im muptis , matiuitáti
! 3nullor,,...P;-.æöeptög9'vi.r0' fuo vti vetabatur ; figni- | umgclus erit.. Et quomodo fet' iffud. , mnauit , quoniam| ]
'ï' Ificauit igïgug*imm.glc»m im?o:üentiämv natam. cx --m.mm nm,,.cocgmþ?- ? /;,ne propeer boc jiet . quoniam à i
fE voto. Itaque recté. multi ; grauéfque . auctores| D virüma $om cognofcu. Nam. Jf cognofceres virum , non| ]
óxiftimatunt: Beatam. Virginem antequàm ad| |fwife babita digna , vt buic minifferio [erures, Mit-| :
g eam weniret'angelus , virginitatis votum edi-[ (nitur Spirist'us.fan&us z;d formandum in vtero B - H
| diffe ; in quibus* eft Gregorius Nyffenus in ora-| — |Virginis .ChuPcun.a ; licet. omnes: tíes Pcrfo*næ,* 4
l: tone fd-:;'»-ï*fäxï&iääxnfavChf*i&i»e natiuitate , & D.|. fqupatlerlgïg.,-qtllg qtlemadand0111 nos fpiritu|.
I&uguftinüs im hbro de fan&a wirginitate cap.| |viuimus , ità fpimu Dei omnia. viuificantur Pf;]- Ó
j þ 4. & Bedä,.vt 'laPParict, hogloco ; & in ;hu—.. | IO3. 30:'. Em.llfm fpi:jamm tnum. , ( crexlauntur,(y* ; 1
H nillia in illa-verba. Miffus : eff angeles , &c Bernar- repoualis: faciem terra, Beda , Non wii , inquit . [
i dus'in fcimone-in illa verba Apocalypfis 12..52-..— |qued. mem cogno[cu. [émue , f& Spiritus fancli , quo im-j. 1
jU ll um nagnuncgppavum ,. GC Anfchnusin libro.de| | |plerzs opere. concipies.. Erit. m fe conteptio , hibide nen| : :.T
!FR | ;efxcelfcntiavïBea*ræ'---Vifginis'f«ea&:f: 4;.& Rupertus, | jerir. Multi veteresauctores lnö;xl!am Ifàiz pröphe»üä ï
RP a vir HUtO23c eatantentariórum/in' Cant. Detemporej! E |riam im licitatn. interprctantur cap. 8 $ Et acefe — if— ,
E fccetit/ , Antettecentiores Theolo-| — |f£ ad prophetifJam , 7* concepit , €7 p?pertt.j'i!(afm,qtlaflä |
: . |Spiritus fan&tus loquatur , & ad proplietiffam ac-| ä
d cefsiffe,id eft;in Beata Virginem Íuperueniife pradi4. 74
i | |catur, Terrullianus libro de Trinitate;Epiphan. hzr.|.
L 79. Eufebius libro 7. de demontt.-Euane. cap.7. !
22 .. iGregorius Nazian. n orat. 1n. fan&um Pafcha, Pro«|:
23[1 üncretur, --'f;fl*ij*:recentiores:?j'vl;"*'ifæölögi'p'/oft mltumi cop.i'n-cxomlmäelr;:;lþ n !; | L u 1 : ;4';
$ jcuia- Iofepho"cóniugium eius confenfuvotumà| | . Ef wmtw^^4 fifsimt. obutmora At qtlLl. ) Duo .hzgc !
äf IVircine fa&aijm; .vohmt. Alijl«,läquibusmagis equis. zv;c-rba,. ','dua«s,;-.qu-æïüwncs cglï.tln*ellt : quld'y-ocef
D w idem affeütior; pmiüs etiam;qtüàm matrimonio| jtür vertus fllüf&(W , & quid. fit , ()bu.-mbrftä:t tibis|
Hungererur'fa&um — fuiffe pütant. Horret -enim F deamylrt.uitefm(alnülml Chriftum interpretan-| A
D limburus"pictate animus 'vel.cogitare fandtifsi-, |tur » qui obic&o corpore , quafi vmbra. qua-| 1
mám Vireimem corpus aliquando füum pericu-, |dem Virginem obtexerit ; vt Gregorius libro 184 i
! lo' carraptionis :-expofuiïe ; quod feciffet .pro- Morgl.; cap. 12. & homlhgsg. in Eu.ange,l. Chruyfoft.;ï |
1 Ifecto , ä non obftricta priüs voto.nupfifict. ]. homilia49.in Gen. Marius Vidor. libro r contra; — .
po kerm- (Clamat: pro orminibus hereticis Caluinus ne» fl Aman.Damafcc.nus-hb-ro ? de .Qdev cap. a. Bcf*da: ; &: :
1 [é pa[foraim- -W!jghæm' emnanto - Q;-w*llamri , vt.eum lu- Thcophxlaä.t'gs.m commentarijs. All?., Queïm an.teä
j derets perfidibnque: futuram: foiffe magna. reprehenfrómé, — vocauctat Spiritum fan&um,; nunc virtütem a.lt-lf;-f |
1 idignam 3- f fanttum . coriugig fedus. v fine D& lüflk" : fm:u vocati P*L?tïmf-.a vt El.lthy: quem mlnorFm bésnb -
| bro fhrtwiffet. Sed. ifti fpernere - fan&dum | conius, [&: folum aucorem, verifimiliora tamen dicentem;
| eium eiifimant, quicumque eóniugio non V-- quàm plures maiorcíque illos, fequi malo. Eft cnint .
l EUTTE r m | n UC ciuífdem —

E.

IOAN. MALDONATI COMMEäNT;

54

d

Vos autem fedete in ciuitate , quoadu[que induamimi virtute

lentin facris literis copulari , vt infra c. 4. 14. & Act.

ant ,nonífolàm parüm mibhi religioft , fed pene im-

Ifolàm turpitudinem , fed omnem etiam turpitudi-

mo, & de virginitate fua feruanda folicito remoue-
ret. Non potuit ergo meliüs verti; quäm obumbra-

virginis carnem refrigeratura , vt fine vllo libidino-
fo voluptatis feníu conceptura etfet.. In: hanc fen-
tentiam Auguít. homil.44. & Gregor.libro 27.Mo-

IDomini, & Greg.libro 33. Mor. cap.3. ad hunc imo-

Jexprimitur, nifi per Iumen,eg* corpus, virtus ei altifimi ob-

Pal.16.8. $ub v

bra alarum tuarum proteges mea facie
mpiorum , qui meafflixerumt , Gc Pal g6.2; Et in vmbra

30. 2, Sperantes auxilium in fortitudine Pharaouzs, e7 ba-

bentes fhiduciam m vmbra 2egypti. G Cap. 49.2. In vm-|-
lljma manus [ne protexit me , &c cap.$1.16. Pofin verba mea, .
dqpneretuo , e2* in vmbra manus mea protexi te. IdemDa.| -
[tuch'r. 12. Sic Euthymius , & ante illum Hilar. 2. de|:
Trin. J4fque vt nequid per bumani corpus mbecillitatem,|.
diffideret , virtus altiflimi wirginem obumbrat: infivmitta-| .
tem eius veluti vmbram circumifa tonfivmans , vt ad. fe-|.
mentiam ienntis . [Diritus efficqciam » fubflantiam cor-|.
p-amlem dium& virtutis inumbratio temperaret; eámque|
interpretationem pleríía; nouis interpretibus pro-j
bari video, quafi fenfus fit, virtus «Ieifftimi obumbrabit|
tibi, id eft , proteget te, atque iuuabit , vt concipere|

fine viro poffis, quod hiatura tua facere non pote-
ras. Non admodum diffimilis eft exäplicatio Theo-

eiuídem íententiz repeutio, qua Hebrzi praíer-/ A
tim in canticis , frequenter vtuntut , verfum vnum
Iyna concludentefententia , que priori parte verfus.
aliis ; pofteriorc aliis repetatur verbis,vt Pí.2. 4. Qwi|.
babitat ia calis, irridebit eos , 9* Dowinws (abfannabit eos.|
Eodem enim modo videmus angelum paullo ante| .
dixiffe, /£we Maria gratia plena,Dommus tecwn,candem| .
(ententiam verbis diuerfis variantem. Idem enim|.
elt, vtillic docuimus, Grati4 plena, &t, Dominus tecum.|-
Etfolet Spiritus fanctus; ficut drgitus , fic etiam vars| .
tus Dei eadem fimilitudine vocari , vt infra c. 24. 49.]-
: D
ex 4lto. Iaque virtus , & fpiritus frequentiffimé fo-| '

10.38. & Romanir. 4. & 1. 13. & . Corinth. 2. 4. &] :
Ephef.5.16. 1. T hell. 1.5. Obumbrabit tibi, a tieioes 0.
Qui neício quid turpe hocloco fignificari íomni.|

pudentes videntur. Nam vtid Grecum verbum fi-|.
gnificaret , quod probari pofle non credo; tamen|:
hic contrariam omnino fignificationem habere ne-j :
ceffe effet , vbi id angelus agebat , vt omnem non|.

nis fpeciem,& fufpicioncm à caftiffimoVirginis ani-|:

re, aut inumbrare. Quam dubium non efteffe me-|.-
|taphoram , in qua intelligenda tota huius loci fen-| :
tentia verfatur. Sunt qui per obumbrationem re-| |
frigerationem zftus libidinis intelligant ;quafi vir-]
tus altiffimi veluti: vmbra. quedam ita etlet facrz|.

Lfal.Cap.xz. & lib.55.cap.3. & Beda hocloco inte?)re-
tantur. Álij,vt Bernardus fermohe3.de Afcenfione] -

F o i A at m t

dum ; Quia vmbra , vt verbis Gregorij vtar ,men aliter|

—

ambrauit , quia in eius vtero lux mcorporea corpus [umpfit :y.
ex qua videl;cet abusabratione , omne m fe refrigeritémentio .
accepit, Alij obumbrare putant accipi pro protegere;|-
ficutvmbra in fcïïturis Ícpe protectioné fignificat;| .

alaram tuarum [Jerabo , donec tran[ent iniquitas , & laioe| "

. |phyladti, Firtus altifimi obumbrabit tibiy id eft , teger te|
— guemadmedum gallim , aut ais [olet pullos feis Fcä/dlif fe-|
gere , vt eos foueat, Meliüs fortaffe dixitfet , ficut folet| -
auis oua fua tegere , vt eius calore pulli gignantur,|

excludantárque. Hac enim ratione videtur Spiri.| -

:

NB IU RE

tus fanctus Íanguinem virginis in eiüsvtero fouifïä;ü
calefecifféque , vt homo Chriftus gieneretur. Me.]
lior hzc eít interpretatio, quàm alia; quam idem .af;:
fert "Theophylactus ; vt Grzcum verbum Ymeugs;|

accipiatur pro exia5gager , id eft extrema picturz li-
neamenta ducere. Nam non folàüm prima corpo-

foecundet , atque erauidam efficiat , ficut folet plu-

men producat. In quam fententiam'illud veteres

6,7.Gc lud, Etenim Dominus dabit benignitatem,es ter-

FA meA im inferivibus terre, P(alx58.15.. Videtur angc-

docuimus. .

^ BUA o g

gnetur , aut gCRQbelt z

j.cap. 1. heque Euthymius , & Theophylactus in
3. cap. 23. & Beda.. Alij. adnotauerunt, quod & Be-
da vidit , nomen fan&am , non cum fequentibus,
[ed cum pracedentibus effe iunäendum , vt non
fit feníüs , qwod. ex te nafcetur , veca

auctores citare folent, Cenfiteantur tibi popwli Dens,l
confiteamtur tibi populiomnes ,terra dedit fruilum [fuum,| :
ld eft vterus virginis Saluatorem peperit , Pfal. 66.| -

Dei.)«à sjjoviopSjuor &i ew.. Quod ex te generatur, non|
quàd iam generatum eflet, fed quód paullo pofij. —
generandum. ltaque rectc verteris, Quod extege-|.
neratum fuerit. Quibus verbis non ortus, fed con-].-
ceptus fignificatur , ?«rradt enim non cft naíci , fed].
concipi. quare nofter interpres safcetur dixit pro gi-F-
: ir , ficüt apud Matthzum|
j|cap.1. 20. quemadmodum & D. Auguftinus alicubi
notauit. Hac duo vérba exfe in plerifque Grzcis|
codicibus non leguntur ; neque legit Irenzus libro[

itur [antlum , Íed|
quod. fan&tum nafcetur ex te , vocabitur filius Dei, Yllud|

ris Chrifti lineamenta duxit virtus altiffimi, fed cor-]
pus ipfum totum omnino formauit , atque perfe-|
Cit. Sufpicor ego Grzcum verbum fnrugs , pro[
Hebraico poni qpayn nube obducere, id eft, implu-[ ..
eré , nam nube pluuia fignificatur, quafi dicat fore,] -
vt virtus altiffimi fic in virginem imlgluat,vteam 5

l

commentariis. Legit tamen idem Irenzus libro|

veró nemo , quód fciam ; obferuauit, nomen hoc

fanctom

uia terram feecundare. Qs interpretatio co magis ; :
congruit , quód foleat vterus mulieris in. Icripturaf :
terta vocari, qued.aeæp?um foueat femen , & ger-|:

r4 7;0]?7*4 dabit frattum faum. , Pfal. 84..15. 8z, Non eff oc-] -
cultatum os mewm.à te , quod. fecifhi i occulto , g fobfan- -

lus fummo confilio nomine virtutis , & altiffimi v. !
us effe , quia de ea re agebat ; quz diuinam maxime] -
potentiam poftulabat; quam nomen vtrámque de-| -
cflarat. Scitum eft nomen altiffimi abfolutó proDeo| ".
P oni;folere Num« 24.16. fa'l."17. 14. 60520. 8. & 821
|19:0€45.5. 49.14.6586.5. & 90.1. & 106. 1. Niti-] -
þiunhotc loco artiéulus vnus ideinofize, quo credi-] ..
mus Chriftum non ex viro, fed ex Spiritu fan&ol :
fuiffe conceptum.: Auguftinusfermonen. de tem-| .
pote ; Iderco tibi-frater virtutem. fantli iitus angelius|
[etmo pratexit , ne coniefturis carnalis difutationis bebeta-| :
rus cerle(le tibz. ipfe my]leriwm terrena avgumentatione con-].
| fsidas.. EcLeo fermone 2. de Nauuitate Domini,] -
Origo diferamnilis , fed satura confimilis hbumano vfa,ev" con-] :
Jeetndrne , quod credimus, caret fed. dinina pateffate fab-I
nixuin eft quàd vi qetencpirit , vrgopaprerit virgepee
manferit. Non bic cogitettr parientis conditio , fed na[centio) .
arbitrium , qui fic bio nátus eft , vt vnlebat , e* poterat.,
Si-veritatem: quaris humana natura , cognofce materiamt;| .
fivatinem [cratari ovigitis , virtutem confitere diutam..

atl um t

. 4debque. quod, nüfietur ex te (antium , vecabitur fili :.if $

kb s

[Quo-autem fenfu Chriftus de Spiritu fan&o con-; — "l
ceptus, natüfque dicatur;apud Mattheum cap..20] ——

TT í " P

As

*) 10.r.15.

i

PN

p

X

PUL n p p n

m

"S

—

Ed

TMM E P N

13

Em

E

Pfal. to. 7.

ORGO QUP um D N

Vueffet. €97 veritass G feym. $. Solus itaque emter filios be-

PIITDNMIN LVCAE CAPB 4

Ifanthun hocloco.vim potiusaduerbij ; quàm nomi-
inis habere. Nam etíi , quod nafciturum erat , fa-

id cít non ex voluntate viri, neque ex voluntaàte car-

& virtute eam alti(fimi obumbrante. Itaque non

. : : * £2 -
fan&e, id eft fine viro conceptus , ita proríus ; vt

letiam fi Deus non fuiffet , 1llo tamen cóceptus mo- |.

do , id cft (ine viro; (anctus, quia peccatum origina-
lenon habuiffet, diceretur.. Quod recté mihbi vi-
detur Leo Pontifex intellexiffe fermone 7 de Nati-

P

1fhus homo verus , qui nunquam deflitit efz Deus. verms yno-
|ua creatura n f2 fecit exordzum , 7 mortis f forma de-

nerationis abilenda contagia effet. regenevandis ovigo fyne fe
mine critini ,de quibus dicitur , 401 mon. ex fzngmmbm,

; i " & . 1 : g : *
picentia carnis traberet , «g* ubl eorum ,qua ad animi,

Creator , Ac domumus ommium reram digmrw efl vnus e[je
Imertalinm, elecla fibi uatre ,quam fezerat , qua [Alua mte-
ritate virginea corporea elfet tantum miniflra fu Marzzf;æ?w*
unapi (emunis ce[fante contagio mouo bomuni , €g? porites,

minuu dominus Le(na inmoceus natus eff , quia folns [ime car -
jzm[is» cmcæyifämtiæ : Pollu:ione conctpteis. E.x Gregor. lib.!
li. Mor. cap. 27. Qued. nafcetur ,inquit ,ex te [anibum
vecabitur filias Dei, Nos quippe etfi. efficimur ,non tamen|
| Jantbs na[ümur ,quia ipf[2 matuta corvaptibilis couditusme
confivingimnr , vt cum Proþbe!g-dz'ca;nzafs, Ecce enim in ini-
qm'tatibm conceptms Fæm )Q In peccatis comcepit me mzfaer
mea. je antem folus. veracuer fm&w uatus eff ,qui ut|
ipfam conditionem. natura corruptibilzs vinceret , ex com-
i,mixtiane carnalis vopnla couceptus non e[] , Hloc ipfum
[Beda ijfdem dixit verbis. : | !
| . Focabiturfilius Dei.)Non placet interpretatio Eu.—!.:
1 thym.qui tantüm inteliigit Chriftum vocandum ab
lhominibus filium Dei propter admiranda, atque di-

]uina opera, qua facturus erat. Non enim cam cau-,

! . D 1 ;
Ifam angclusreddit;quamobrem filius Dei vocandus.
effet, quod diuina fa&urus effct opera;fed quód Spi-,

. , 4 pE : l
iritus fan&us fupemenwrus 1n virginem , eämque;

lvirtus altifsimi obumbratura eflets neque vocandi.

,

ide Chrifto, vt Deo, aut certé, vthomine, in vnam
icum Deo perfonáaffumpto loquatur angelus. V tra-
Ique enim ratione Chriftus verus, naturaltíque Dci
filius cft. VtDcus quidem , quia eternaà Dco genc-
iratione produ&us; vt homo;quialicet in tempore
igcnitus, in vnam tamen cum Dco filio Pcrfonam.
ivnitus eft. Quarenon duo filij; ficutnon duz per-

íon: ; fed vnus filius, ficut vna perfona eft. Quam-

[turum eratfanctum, tamen otatio angeli non tamj
x . 5 2 * p K :
cxigcbat, vt dicerecfan&tum faturum,quàm fan&e,

Inis, fedex Deo naíciturum , fuperueniente in vir-|.
einem Spiritu fandto, vt proximis verbis dixerat,|

vocat Chriftum hoc loco fan&tum ; propterea quod| -

Deus effet ,aut quód; vt homo ; peccato careregetíi|
'ea etiam vtraque ratione fan&iflimus etat, ed., quial

luitate Domini:Nafcens it4q4e dominus noster !—ejïw Cbri-|

*

lit hbumano genert fpiritale priucipiuss , vt ad.carmalizge-|.

!corparifllæemtmrzzm pertinent , mon baberet . && fertu. 4.|

obremantiquiilli au&ores Nettorij hercfim duos|
in Chrifto filios , ficut duas perfonas fingentis exl

Á.

D

neque ex voluntate carüis , neque ex voluntate viri , fed e.':c'ï C
| Deonati [unt s,& fexm. 10. Superueniente quippesm e4 $pi- |
driti fantto , e* altifeuma obumbrante virtute in. commuza-|
lbile Dei verbum de incontaminato corpore babutum. (lb hn-| —
mana carnis afampfit , qua e nulium cotitgium deconcu-|

JN

lE

