Grzce nulla eft ambiguitas, 2j u5j iv coarlnpdpSp i

euXov.
2. Etettebomo quida bydropieus evat anteillum, ) Sunt
qui fufpicentur à Pharifeis tubmiffum fuiffe,vt Chri-
ftum ad curandum hominem prouocarent , materi-

lifta non tacuiffet, qui non tacuit Pharifzos intentos
fuiffe , vc Chriftum obíeruarent. Hydropifis quis
morbus fit, nemo opinor nelcit, & Beda multis ver-

C

D

bis declarat. Si quis autem eius allegoriam requirat,

Ambrof. hocloco legat, & Auguft.lib.z. qq. Euang,.|

c.29. Àc ne po&tz quidem id tacuére. !
;. Etre[otidens fefu.) Loqui exoríüs. Sepe iam

hocverbum ad illud refert,quod paullo ante dictum
eft, Obferuabant eum ; quafi corum obferuationi , &

»àtque

ludere eos palam id pracfe ferre. Elicit igitur ipfos
ad difputationem , & interrogare non audentes in-

terrogat,num liceat fabbato curare. .

4- Ipfi veró tacuerunt.) Quid enim refpondere po-
terant? Nec enim lex, vt ait Euthymius ,id freri probibe-
bats e7* caritas perfuadebat fieri, Ex i licere refpondif-

.]fcnt, contra le locuti fuiffents cur enim fi licebat,
IChriftum obíeruabant? fi non licere, timebant , vt

texponit Beda , quod futurum erat , ne ipfis Chriftus
lobiiceret , cur ergo illi bouem , aut afinum , qui dig
llabbati in puteum cecidiffet, extraherent? Sic here-
iticos coarguere debemus. Nam quz in nobis repre
hendunt,ipfi faciunt. d
Ip(e vero apprehen[um Janamt eum , ac dimifit. ) Priüs
(anat, deinde factum defendit, exemplo nos füo do--

cens, non effe bonia opera propter malignorum ho-

eum qui Chriftum inuitauit , Euangclifta principem

RLT

rifei , vt exponitur ver. 3. Obferuabant autem eum,|

hunc Hebraifmum explicauimus. Quanquam Beda|

buiffe, qui omnibus dignitate , au&toritatéque ante- |

ámque inde caperent accufationis. Sed id Euange-| '

cogitationibus dicatur refpondiffe: Videbar Chzri-|
. fftus intimas Pharifzorum cogitationes , fcib
Íe ab illis obfernari , num fabbato curaret ;fed non]-

l

Matthzi $,
b'.lfo
Mar. 9.g.$0

Princeps |
Pharifco- .
rum quis -
diceretur.

quomodo
Goarguéádi,

ininum .

epery o my

m

ees EW COTNDENC GE TUESE C CENOIUNEUSINEIA

Chriftus.
Matth. 9.5.
Mar.7.23.

íminum calumniam , aut fcandalum relinquenda.
E Curtac&uw ;

j fanauerit

folo tactu , nullo opere , nullo labore; quz fola in
Jfabbato prohibebantur. Ad extrahendum autem

1 / P A : . .1 * ; *
epeap puteum pro foffa ; vt opinor , pofuir. Namin

| 7.86

IOAN. MALDONATI COMMENT.

«'28-7-

Cur appreben(nm , id. eft ta&u fanauerit , cüm folo

apud Matthzum cap.9. 15. fanare potuilfet , fepe do-
cuimus. Voluit oftendere fe non folàüm vt Deum,
led etiam vt hominem vim habere curandi, & hu-
manitatem füam inftrumentum efle diuinitatis. Di-l
mifitautem , velvt eius inceffus reftitute teítimo-
nium eflet fanitatis; vel quia noluit eum intereffe,
càm Pharifzos coargueret , vt eo abfente liberiüs
ageret eius caufam , cüm nulla adülationis fufpicio
fubetle poterat. |
g. Et refhondens.) Pergens loqui cum illis , nihil
enim illi dixerant , vide ver. 3. Conuincit cosipfo-
rum factis , & fumpto fimulà maioread minus , &
à minore ad maius argumento. Nam bos, & afinus
agüto minoris, quam homo erant; & illiin fábbato
bouem, & afinum liberabant , fi in puteum cecidif-
fent; cur ergo ipfe hominem non hberaret ? Etbo-
uem , & afinum de puteo extrahere multo maioris

modo , quo curabat Chriftus , aut folo verbo , aut
Á

] : 4
bouem,aut afinum multo fæp'e labore opus erat.

foffam boues, & afini animalia minime habilia fz-

verbo , vt paralyticum illüm feruum Centurionis| :

operiserat, quàm curare hominem , eo præfertim |

Chriftus quamobrem ad conuiuium veniffet , non

Ipíeconuiuas. Vide qua fequüntur quue ad verf
28.apud Matthzum in locis ad marginem adnotatis,
jllic enim omnia tractauimus.

26. Qu enimex vebis vilens turrim edificare.) Quo

dam ei,qui eam velit fufciï)crc profeffionem.Quem-
admodum qui tuzrim vult edificare,non aggreditur

ellum adueríus alium gerere , non temere mouet,

bcat virium ad refiftendum. Caterum quod dixe-
rat verf. 26. & 27. duobus modis quidam intelligi
poffe dicunt , aut ita vt Chriftus . de omnibus omni.
no , quife fequi , id eft Chriftiani effe veïint,ïoqua-

dum. Parabola vtilis eft, fed facilis. D edarat re ipfa.

vt palceretur , fed vt do&trina potiüs' fua pafceret|a

modo duz fequentes parabolz , iis, qua fupra didta|
funt , adhereant , non facilé di&u cít. Huc tamen|
vtrámque fpe&tare arbitror , vt cum Chriftus dixif.]
-'fet ei, qui fe fequi vellet, tollendam eífe crucem,do- |
B ceatnuncrem non effe facilem Íequi fe , nectemere
*fu'f'cipiendam* : fed etiam atque etiam confideran-|

itemere , fed eciam atque etiam confiderat , nuimi
Foiïit neceffariis fumptibus fufficere; & qui cupit|
:

fcd dilieenter priüs apud fe reputat , num fatis ha-|.

tur, aut ita vt de iis folis agat , qui difcipuli, aut Apo-|

ftoli fuieffe. Si pofteriorem fequamur fenfim , fa.

ciliorem efle parabolarum applicationem. Chriftia-|
num enim elle , rem effe facilem , nec , vt Chriftianil

Cur ad có-
uiuiü ve-
Refit Chri-
uüs.

Qp
r
( 19.59.E
;gium

ö

TO

pe,in puteum raró cadunt ; & credendum eft Chri-
itumex re vfitataargumentum Hlmpüiïc. Autcer-
t€ pro cilterna , quarum in Paleftina frequens erat
vfis , léxque extabat Exodi 21.33.34. $2 4ui aperuerit
eiflernam , e7* fwlerif » C^ ton eperüerit eam , inridfritqwä'
bos , aut a[futa. i earo reddet dominu ciflerna pretium u-
nentorum. Curautem eo potiüs , quim alio vfus fu-
-*. [erit cxemplo , nulla forzaffe alia caufà fuit , quàm

himus, diu nobis effe deliberandum , omnes fatisl [ «;
adiuuante diuina gratia habere virium , vt Chriftia-] d| m
nam leruemus legem , Juguswnim meim iL C £v
onus meum leue , oitiple Chriftus Matthzi 11.50. effe]
autem dii?:ipufum Chrifti, id eft non tantüm prece-
pta ; fed etiam confilia feruare , rem effe difficilem,| — — H E |
&arduam, quam omnesperficerenonpoffin; zfti-j —— j N

'.
; Pharifzo-
i runm auari-
|tiam notat
1 Chiiftus.

^ Kcmaxime domeftica effent , eorámque haberetur

fa , fimili etiam exemplo vfus eft. Quanquam Au-|

quód ea duo animalia maximé omnibus communia,
maior cura. Sicut cap. fuperiore verfag.in fimili cau-
guftinus libro z. qq. Euangel. cap.29. & Deda hoc
ahinus , qui in puteum cecidiffet, & homo qui hy-
drope laboraret , fimiles effent.. Vterque enim ni-

mio laborabat humore. Obíeruauit idém Beda
Chriftum hoc exemPlo ; Pharifzorum auaritiam

notare voluifle; quód cüm ipfiauaritiz cautfa plus|
in fabbato laboris fufciperertt , fe reprehenderent,
quicaritatis caufla fine vllo labore fuo fábbato cu-

« Dicebat autens e7* ad. inuitatos parabolam. ) Non
cft proprié parabola , quz proponitur , fed aut para-

rabolam Chriftus propofüit , quam Euangclifta pre-
cermilerit ; deinde parabolam ad vtilitatem audito-
rum accommodans dixit , quz hic ponuntur; quam
accommodationem Euangelifta parabolam appel-
lauerit ; aut certé hecipfa, quz non parabolz , fed

jefle ;antequam id oneris tollat , ne temere füfcepto
[füccumbat. Sipriorem, difficilius effe parabolas ac.|

loco aliam indicant fuiffe caufam , quód & bos autj«

jrium ? Deinde quomodo nos Chriftus dehortare-
tur, ne Chriftiani efficeremur? Denique quomodo|
|cum aduerfario, id.eft cum Diabolo, cum quo füfce-

bolam vocauit , quia exemplo conuiuij , & modera-]
tionisin eo feruande , docet vbique feruandam hu.] ;
militatem ; aut , vt ego fufpicor , aliquam veram pa-| jtantümn has duas parabolas fuiffe propofitas , vt do-

|ceret Chriftus omnem à nobis diligentiam adhi-[

mandas igitur, atque metiendas fuas cuique vires|

commodare. Quomodo enim iubebit Chriftus,
vtantequam Chriftiani efficiamur diu deliberemus.
& nifi nos fatis virium habere fenferimus , fidem
nonuícipiamus? Primum enim quis , vt Chriftia-
nus fit, adiuuante diuina gratia non fatis habet vi-

ptalege Chrifti bellum gerere parabamus , pax no-j
bis facienda eft,fi nos illi videamus pares viribus efle
non pofle? Àn concedendum illi aliquid erit ? Cre-

vxotem , & quidquid denique carum habenr, relin-
quere debeant, & Chrifti crucem tollere apud Mat-|
theum c.10.38.& 16.24. docuimus. Caterumin hocj

bendam effe, nihil non agendum , vt & Chriftum;
fequamur , & in fufcepta profcfïionc.' Chriftiana]
Pcrfeucremus ; & omnes eius pattes impleamus.|
Turpe efle & damnofum , aut ab incoepto äef.füere,,

do tamen illum priorem verum effe fenfum. Sedi.
Iquomodó omnes Chriftiani patrem , & matrem , &

aut veré non effe,quod vocamur. Melius erat illis , in-| m
quit Petrus 2.epiftola, cap 2 21 sen cognefrere *vidm.iu-:- Uem $ l
Jlitie,quam poft agmitione rervov[am connerti ab ea quod lss Pefd
traditum eft,[antlo mandate. Hoc ergo duabus parabo-,
lis hoc loco à Chriftofignificatur, quod apertiüe, & Ü m
breuiüs dixit D.Paulusr. Corinth. 9.24426.4 qui m fía- ] lelt
dio carrunt , ab ammfm fe abflinent. Hunc elfe (?Iïfgä?i .
| | - vtriuf- L N —

ls J dcdis : 5 FE

|praecepti forma narrat Euangelifta ; ad modum pa-
irabolz Chriíftus dixit, fuiffe quempiam , qui ma-
gnum feciffet conuiuium ; aliquem cx inuitatis pri-|
mum locum , quo indignus erat occupafle ; alium,
qui meliore dignus erat, occupaffe vltimum;qui eos
Jinuitauerat , illum in inferiorem locum dcieciffe;
huncin fuperiorem tranftaliffe : fic illis effe facien-

——

N
N«
X & ^ r!
TET
)*WA LOT &

w
Ti
|
R
Ddj
K Qmen
As df
Xtm do.

a
d^.

Ia.
* URT

H

|

hd.
"-Qämf;
Predinr
I
T , um

1 Cpit

m^nae«|
'Muun)l

u
U.fä nl-

hi þ.
0d dxe-

h *
E.j
PUDDLE.
: JM'?!,.',',
J FV
f n ^ eld
Á Mia4Ua VM
, I

"nm nraea
d Viv
,",'ö' 'F- |]
TCHem, |

a /» »'
11;7;).?[1-9 ;
; |

Yil Mi L |
Ut Quj
W

hr
! C?.::.';-'s ;

|
l

|

* ||
& nl
'*!35 n:ïpv" X 4
u )r E

, Ii 1*: l X ;
RUs ia

H

g,?f Q
41. "
3 AU
Jl
pl

'

"

g

,,,,,

288

IN LVGCAE CAb XH--

Quid fit eur
üim zdit-
care,in hac
patabola.

itaque cztera,que in parabolis itis dicantür,nifi er-

[cut Maria (edens fecus pedes Dosmini,audiebat verbum iWins,
c. 10.39.Et cogitare ff pofsit,eum decem millibus occurrere|
etquicum viginti millibus venit 4d [e v.31.cft videre, vtrü

vtriufque parabolc;ex eàrum cóclufione;que poni-

a

nunciat omnibus,que paþidcf,nm pote[f meus efe difcipulus.

rare velimus, accommodare ad rem fignificatam nó
debemus, vt quid fit turrim zdificare. Nil?il- enim a-,
liad (ignificat,quàm rem arduam,atque difficilé fuf-
cipere; qualeeft Chrifti effe dif(.:ipuh.l'm,*quæ non cít
fegni cura,fed omni ftudio, diligentiàque fafcipien:
da,nc ab omunibus rideamur,fi,quod fufcepim", per-
ficerenequeamus; idémque fignificat fufcipere bel-
lam. Ideóque in turri, & bello potiüs,quàm in alijs
rebus parabolas Chriftus pofuit, quódres fint dux
maximé difficiles,& fumptüofe palatia,turrefque z-

mo indigeát apparatu.Quod autem dicit; v.28. feden;
computat [amptus nihil aliud fignificat, quàm ex otio,
&prudenti confilio omnem apparatum adhibendü.
Cogitamus enim feriö,quæ fcdentes cogitamus. 5i-

parem diligentii, & apparatum afferat rei fufcipien-
dz,vtrum faciat quidquid facere is debet , qui Chri-

que pacis fient, id eft , quz ad pacem pertinent,tracta-
renon eftà Diabolo hofte capitali noftro pacé pete-
re,quocü perpetuü nobis bellü gerendü cft;nec pacé
vnquá licet págerc.Preftat ab eo in bello vici, quàm

À cü co pacé habete. Ná & in pace vincimur, hoc cti?

tur ver.31,perfpicitur. frc erge ommis ex vobis,qut non re-|— peiüus,ac tarpiüs,quód in bello quidé, vt milites de-

ille rez finaduerfus quem fufcipiédü nobis eft bellà;

dificare,& bellá gerere,que maximo,;ac diligentifsi-|,

ftum fequi velit.Mittere veró legationé; & zogareea| — potiüis eius amicitie caufa aggreci res arduas,quale eft

cet, repugnantesatque refiftétes; in pace volentes ft-
ne vulüere,fine (anguine fuperamur. Czterum róga-
re,qua pacs [ant, eft rem àrduam nó fufcipere nifi pa-
ratum Neque docet Chriftus debere nos à fequendó|
fe deiftere; ómnes enim vultfequifes & vtait D.

& lacernasardétes manibus tenentes, vt fupra dixit
in re confimili. Neque querendum curiosé eft , quis

quia, vt diximus;bellum àduerfus alium regem, id cft
aduerfus hominem potentem fufcipere , nihil aliud
eft quàm aggredi rem ardud;atque difficilem. Qubd
fi quis contendat opórtere perfonam aliquam ccrtá
per regem iftum intelligi, nor exitimo Diabolum;|
vt magna pars anctorum putat,fed Chriftum potiüs
ipfum intellisendum; ille enim eft cuius cauía tan-
tus requiritur apparatus;ille cü quo bellá fuícipien-
dum,id eft res difficiles agerediendascrux fuà cuique
collenda eft.Bellum enim adueríus alium regem fut-
Icipere non fienificat, vt diximus ?qihi.xnixt:itias, qua
aullo modo cum Chrifto gerende funtsfed fignificaty

:tucem eius ferre. Hic, vt opinor, verus & litteralis|

«triufque parabolz fenfus eft.. Qui alios defiderabit

enfus,apud multos inucniec.legat modó D. Auguft;|
Ab 2.qq. Euang.c.3t. & Theoph.& Bedam in comm;| -

^ um

pacis füüt.

Paulus -(ftlmsjïeri , €7* 4d agnitionem veritatis venire 5 led'-Tim À.
|debere fequi bene paratos;accinctos lumbis noftris, d
: T

Mat.18.b.1s

n* I.
MAT — vtaudirent illum. 2. Etmurmurabant. Pharifzi , 8&z Scribz,
*(' | dicentes: Quia hic peccatores recipit , & ianducat cü illis. 5.
Etait ad illos Parabolä iftàdicés: 4. Quis ex vobis homo;qui

: lamicas,& vicinas, dicens: Congratulamini mihi quia inueni drachmam , quam

R A N Tautem appropinquantes el publicani, & peccatores

habetcentum oues: & fi perdiderit vnam ex illis, nonne di-
: mittit nonagintanouem in deferto,& vaditad illam, quz pe-
rierat,donec inueniateam? s. Etcum inuenerit eam , imponitin humeros fuos
caudens: 6. & veniens domum conuocatamicos , & vicinos, dicens illis : Con-
gratulamini mihi quiainueniouem meat , quz Periemt?,w Dico vobis qu od

itagaudium eritin czlo Íuper vno peccatore poenitentiam agétequam fuper no-

drachmas decem,fi perdiderit drachmam vnam,nonne accendit lucerná, & eucr-
ritdomum, & quazrit diligenter, donecinueniat? 9. Etcum inuenerit conuocat

perdideram? 1o. Itadico vobisgaudium erit coram an zelis Dei fuper vno pec-
catore poenitentiam agente. r Ait autem:Homo quida habuit duos filios: 12. &
dixitadolefcentior ex illis patri:Pater,da mihi portionem fubftantiz, quae me co-
itingit.Et diuificillis fübftantiam. 1;. Et non poft multos dies, congregatis omni-

i LOA

bas |

nagintanouem iuftis, qui non indigent pocnitentia. 8. Aut qux mulier habens|.

Ms

v d M TO

EM

libo ad patrcem meum,& dicam ei : Pater, peccauiin celum , & coram te: 19. Iam

Imus, & vepuïenmr: $4. cluia hic filius meus mortuus erat , & reuixit: Periærat m
inuentus e&;E:cæPerunt epulari. 2$. bratautem filius elus fenior in agro: & cum|
veniret, € appropinquaret domuiaudiuitfymphoniam, & chorum: 26. & vo-|
cauit vnum deferuis , & interrogauit quid hac effent. 27. Ifque dixitilli : Frater|

- |quàm illic querendum diximus , quc fuerint cen- & Euthymium lloclocc:'Gregor.Nazianz.orat.z.dc
tum ille oues. Drachma veró quidfit, docuimus| |Pafcha, & Nicetam eodem loco. Gregor. Nyflen.!

190 IOAN. MALDONATI COMMENT. 191

busadolefcentior filius peregré profectus eft in regionem longinquam,& ibi dif-
lipauit fubftantiam fuam viuendo luxuriofe. 14. Et poftquam omnia confüm-

imaffet, facta eft fames valida. in regione ila, & ipfe ccepit ezere : 3;. Et abijtj|

|& adhzfit vni ciuium regionis illius. Et mifit illum in villam fuam vt paíce-
tet porcos. 16. Et cupiebatimplere ventrem fuum de filiquis,quas porci mandu-
cabant: & nemo illi dabat. 17. In fe autem reuerfus , dixit: Quanti mercenarij in
domo patris mei abundant panibus , ego autem hicfame pereo! 18. Surgam , &

non fum dignus vocari filius tuus : fac me ficutvnum de mercenarijstuis. 2o. Et
Iurgens venit ad patrem fuum. Cum autem adhuc longe effet , vidit illum pater
ipfius , & mifericordia motus eft , & accurrens cecidit fuper collum eius, & ofcu-
latus efteum. 21. Dixitqueci filius: Pater,peccaui in celum,& coram te,iam non
íum dignus vocari filiustuus. 22. Dixitautem pater ad feruos fuos: Cito profer-
te ftolam primam, & induiteillum, & date annulum in manum eius, & calcca-

mentain pedes eius: 23.. $& adducite vitulum faginatum,& occidite, & manduce-

:uus venit; & occidit parer tuus vitulum faginatum,quia faluum illum recepit. 28.
[ndignatus eft autem,& nolebat introire.Pater ergo illius egreffus,coepit rogare il-

|lum. 29. Atille refpondens,dixit patri fuo:Ecce tot annis feruio tibi,& nunquam|

mandatum tuum prateriui , & nunquam dedifü mihi hoedum vt cum amicis meisl
epularer: 3o. fed poftquam filius tuus hic , qui deuorauitfübftantiam fuam cum]

bat, quiafrater tuus hic, mortuus erat, & reuixit: perierat, & inuentus eft.

IN.C APV XYV

: publicani, e2" petcatores.) Solebant; | [decem drachmas , id eft Regales Hifpanicos decem
? appropinquare,folebant verfari| |parabolam pofuerit , non eft difücile coniicere.

enim voluit Euangelifta fa&um| — |vfitatiüs , quàm vt mulier , que decem haberet dra-
vnum fingulare,fed confuetudi- |chmas , vnam perdiditfet, lucernam accendetet,do-
? nem fienificare , quam eandem| |mum euerreret , 1nuenta drachma cum vtcinis gra-

: . T o p À .
in Chrifto Pharifei reprehenderunt. Parabolam fe-| — |cularetur. Cur illic centum oues, hic decem dra-|
chmas dixerit numero variato, in promptu ratio eft.

quentem víque ad ver. 8. explicauimus apud Mat- i
thzum cap.18.12. vt ^ |Solet plerumque paftor vnus centum plüs minus|
$. Jfut qua mulier babens drachmas decem.) Eodem p |oues cuftodire. Solet mulier vna pauper,que laber.q
hzc parabola pertimer , quo fuperior ; meritó Chri-| ^ |(uo vidtum querit, decem habeg* e 4rach1nas plàs mi-
ftum plus diligentie , & ftudij folitum ponere in| |nüfue. Hictotus pauperis mulieris cenfu; eft. Nec
conuertendis peccatoribus, quàm in iis,qui aut mi-|- .Lzliudin his numeris myfterium fubetlearbitror. INO
iüs peccatores erant;aut minus fibi effe videbantur. prohibeo tamen lectoremad vfum prefertim con-
Lege explicationem fuüperioris parabole apud Mat4 — |cionandi popularem myfteria, & allegoricos exco-
thzum, & hanc ad eundem modum interpretarej — |eitarefenfus , quin & auctores, vnde haurire poffit,
idem enim vtriufque,yt diximus, eftfenfus. Nec ma- — [indicabo. Legat Auguftinum lib.2.qq.Euang.cap.33-|
gis qugrendum hic eft;que int decem ifte drachme;| . JGregor. hom.in Euangel. 34. Bedam, Theophyla&.

imeretricibus , venit, occidifti illi vitulum faginatum. 31.. At ipfe dixitilli: Fili,tu| -
- Kfemper mecum es, & omnia meatua Íunt: 32. epulari autem , & gaudere oporte-

99 RA w T «ntem appropinqmantes ej. A. lapud Mattheum cap.rz. 24. Cur in muliete habentel

X« 3 cum illo, eámque inuitare;jnon| — JOportebat in re nora, & vfitata proponere ; & nihil|.

|

TlePefo'ïTæS P.
puh, —*
p us d

(;»e&.ar.dæ.ï

m d EE
- T.
77

]
L
Vi Hom

| Es
: ^m AL
p omoUnm 201
v;^ NH 11
^ It T

p
lh
thassae
li Hï.l

hanetar
IUTUG

3 -
34v |
B
|
ïgä&&imi
Qs
tïï;xxh

L | VérCYHBH. —

d

E

SSRUENSISAM ,'2.934.1
v N HNIUEE " Iiiplaw?si:
j N EOR a E x * fà e 1 E
d. xV. du WA us ,
; : X —— 1,nücll 3 "Vixrll L.l : atqu
"AE CC incipil BR t is habentibus. E
^"VCAE o prit hisa nt, plu is ha laé
Es C Disbols s fonl lebaint Jliditátis E la de
bw À IDiabo ; Dhils 'OPtibUS ale. & folid epitto g 1. qq:
—3 * 58 u- . L T ue Is ar : '-tls.. N ,1'11' ]i n
Pliben I N T tamenläïC | dhlähuxnanlälnahmcï Hlefonta,Aug'infci'ln'de
A ia ( Lod H e x : 1 ? ;« 4 i À ; ..-
— mæ.Vtatutäfcxlal lere- lïnitatls Z'anc lnodï(um (Crä)crnaræ?nionl äo :
ho Ut , Y ERN M nc fe Dam ent. B it op adEcs| .
—— iaD. T ectetur. tfepe D h. laad Darr inimd. PU ientibus t
n 292 Catcna.. ;con n pige Cluüo. ZA arabo dainco iima. i Venien nurinu:
| | ill.in C rias nonp onc riftus ipfa p »Dedain ani i ven is mur ia-
i l &wcyrlllä; itaaHCäOd ï.näuojquws') Sltcra Cllln cc-| - lclzlang- C'ä-e&iglllbuzuöd Iu;äïeäcccptold Teftulll)li;
| | isie 'dat. ( butt larum isphdu s rfisa ciem , : iienée njfiqu ffet;pu TIRD
2 2 |dente difce. idam ba 'abolaru at 1v lec diue itatis fpe ibus .bei i em, € 1di- 1
Mï " thn 6 qui 'lmP fio fu rtemsyq em bilit tili : in idit,ver oníu ml
ta Home 4 tiur lu ato 10u ba Gen is Op -adidit; um co rum| — H
! en PAUMES xcds tà I ! nG as ra d (üam Illo . :
1. ced Co m pe n hir-| lefiai iffet m icitiat ad ft iles. d id e
W&x— : ) pfe at. ^ hum onag conil * "[ele Iuui dici Inos 1t11€- Sed i
rum 'nfirm.- ter v ter n Hoc lonel int. dePu ores,q ï' Geri ft. i a
EU parabo elle pro àm pro diger ratu f pE As ecc bat, RUR ehendit,
| if | . eit, us in. &p itte la P,x d deeas o-]
b pa dium E qu. nonin itia , &g bolz n ]llos; dmit abo "O I à Hier :
HH am ,q. no Uitia , visinbón 4-| B yiscctas $52 n d- Cru 'à
Nh,i lo gal itenti: itentia : le s pa liim ano ftus tà p iat. m onti ui
E : Wa - ite ma iz fini itur filij c Chri to imat. inc cor m,q :
| "t pae | poeu d fum. du m Itur ione n fione d Da is. Han | ne - )
^n], | ! rit p uip itris EM ungo ificatio net Cail la a 18.. -tatio dbler
d. w LU ia ipientis. sv d " im oc iíto ipipeee ificariTe
| ftos, lo F us a c itiz:fion ; er lm : 1 'oum terp iific io re-
iu inp recip ]tera Uz lg lus p en in ep it arg min fien icio E
s exe ium r« [sa leti is. Cu t lcron. fellit s orum untidg iudicio 4
Ttyt mat filiu x parsa anta 'antis. allent, Hie iíquere auct dixer idem i dicere 'et, àg.
| :ditum ;endi s g ERE mur s Itiíqu iorum los ui " De du Vet.
) 1 erd app à pa urm ód mur tore mu alio opu X neoq us m hnsn-
r . jfeuiq recep us,& tur,q s,&p it Beda, x: d filiis . libIOL. Iudaic "eceptum caret;
ET.. : iorisob re ienan duntur, anos, t at b . bus m lts receptu oncar
hn | m 1ndie 'eprehc spu uo ad : ianils do , i ; (erioio , olutio veré |
| Miarre rifei repr: us pt Mp us adc ui- lia d n eru foluti icut Ver: 4
i. | J jif"laïta Phaurquöd ChrlïcciPlcbf?ll;eflorlbfunt;lnäuo. ï?uiauit. Qua'fmn" t'blgam hoc veré j (1clils M :
| . : dl s aq lum eft Íone hilij "m b n m non " Magis iftianus|
D - -ï : Ipsaptere ium fuumr lz erio & t it,ecc "i ? Quz fcd bat. Mag hrifti
mpat'*'r, | m PIOP rtium arabo Ola P 9ater , fit .V ott : F€Y1ti f 'Cfre, utab: j C O-
* ; ] nío iuSP : arab ir , pa iniea : A P pr« idem dlx n fGP uam .edC[CP ,
Ol - Ieodn hu np cfatur , lam 1nj inque: nam ul iuftutr antcqu . difc n fit] ,ï
Koiul-(f E B rium üm i veriatui etia longinqu CH iffe q fediu ilus b eo c ium non fi
- ! : op iffim : tota v entio ione Cito potu at,1 "g opt eca blüm. cah- ;
u- , Pf Oti ntia : mme egior t.2325 P ner .thhsp jitin .xd du : '1563. ! : : *
1 non * Tres. p fenten quibus . r in regic it ver.: $,& ftus no od:Gen: fucrit ; r hr eee fign - us
, i ianior f tekcgeeti: i p ass
DtOTeT E Cdite 1unic ibus p lum , imas r U fhiliu noi natu faiffe, ter eos .-
* | srabo am c ii li qui TTYTIET deios jue| eret, uo lium res inter ha
* : ; R'.:ftandæf N 1113 n -ui 11 15 ind"*l lllaSP t: ltaq HC It.cum q er fi Cccato : bat', i HE: P :
der etunde rl ol t p d- us us r de
p oD ii it. Im4n , P illarü bent. Es t 'eos,q 1'1105: ; mre lieuntur; s mu
- * faïulu-. lam pr untu mi ha illis intcr e icanos fua lligunt icano | has "
a E
Wt ei te ffola: :oduc ucdan non h: died us inte blica iaritatem intelig ublic ffa .
A rofer li intr EY lonem tantils , q ntur, tür,pu jiliari iorem hriftop ue cau dei :
nient, i P ue ali lut pa ificat ircunfta ibuu d dfan 1mai àC 'üumq mIu |
MA quq & veli le fieni circi fa tr uo (tus a natt i(Tos tcroru ie aute ine :
| ! L. tafle fig ibus cau sgd:omes i per dmiflos : i IT mit
antur , ttal ni s du . r . "EEE ba im enim : triq : ho |
OU : cantur fo omni nat rnendu fie1 Ó qui ob ne Riscirt T d9 de]
DN jam i IH -ert 1S ro 5 aui Ut fuit ; nore s ae '
l ria um eo difcerne rimis d q Hor ofu RH uiu |
E prop a fiu Louid lisinp id a ifzeos', nt. lasp los, fett,c od
TP UM P lg tamer ionlsf : terq 'abolisin | qu B eran irabo lio anee ille refe quc |
16. W a ificat ligent fa m, fue- rau : a lio o . ille : .*tat'. 1d;
gü [ anC dlhg * 1S pà ; ndu : jast mu ftüsP LOT cfi Or . I EX ULT ?
i^ p funt; nibt ifica i&tu du-[Dir Chri ii maior uc libe t nec i
f ilïlc dq Iu : 1om d lon 1 m d à $. du res IU ia $* vt^a 1 ron, d ut n )ba..
olican imus ii iaui ö,f Ola filios , H t .UK Ificari , eraHie ft. Sic jyre bar :
C,X'Pj monulmid ad a,hq ue Palaïabebat um figni-| RE nt ügnl.üter M o num : d s *';dïl().- |
19P'r[€rc, U Plcndamai* as cdunt,Deec Deum diXerurabOla :: uidem dlä libri der affefFäZcmcl'* :
o n,ex :j q nc er ipere perd i Av Itur ; hri jaio-|
OP dgln) 11u1n3 S CO : dOC CCIP ha-CP ation lus ince Y fïbu : C Inaio
rnan - Ccm:1 mnes iftus , V tes r rofnis: efut or alius f lso t iilcum ; Cr um /
T d uco riftu redeun brofius ner &or alius o fa ul bito p om-
it. Hom fl-ldq Ch 5 de Am f d au uftin nes,q "o du recm L. j
rit. 1042 ettk 'ebat itentiam od hom uo | Àug latro: ünerg EHHDUN ohri-
É t L. FOM ag niten ihi.au le q ul illos : on T m C
ibium ienim ag nit hl:q elte n- - q ilio N j pe (fura T :
u noiDlt Id et er poe 1é6 mi eum erte r1CO; lis duos ificari. iuftos d Ite pa in Eccle
l gshomo! cdre. ] Íe per | tfan ipfum ireu S filijs t fioni SCHUEC 1an! i Ec z
iQui -,näuc»-fi'—ar t ad lace Ipiu not ente bus t üb imne Iudq . ul iec do
fiaui d ibentet ed pla iftum res ert ( | fueruncí n fiue X us
iRlios ha- liben ies. Sedp hriftu CCato at; reu um i fu lium igi,tiuc t N lec filij ; : gio-
videtur TOR R r oucs; fen jgitur eft, -| |r ecca lca k long ius non
äï U a .i . r . M : : - t f Cl :
1 2T5 E rditas t;& fuit. Ip dami ille .üu?P hlij D illius p eruenit ni ft íz X
j g CpeLoMH bat ; ofu dee io1 E&um*. IDUE di [ peruen: ;ide jam au-
tes, f tüs ex .rabolas atut; bio Cum Det cDe o mi HH s " ri.in
i N iglï&* hafeo pa "'fonlflc : uldu et. fia icifun j qu (ed Ge iultorum C prir
Iveró tes ha iübumm !5 roc idoc itam eftic ; OFCS ;« is , fe mugt icit. Cy if
| E ti*--g m iilu cum p lqtaï 0 tac jmen bitat : -pc;aü Hazc ' pudic illtüs qm,
E. | iuut minem Vil d inum le Hom infi- is ha Chri ibus. H ib. dep & illi li-
" puwunm : De TAR MV Ps fim nish uti , tul. lib. m. re I .
2 Deri ffe ho VO he is. & Te P Ino tü thy haC T (
L. p dim eí lute F in v tit lis 1C155 iuens Ter .. Eu ron.de 5 dif:
— H - illàm Íà ldetu Ines an i crdelis, da 1ue ja eít, act. ieron. ado ^ in: B
X;ï tur 115 '"flït) quen:dam 3 Vld& homäïc qul Crl,läiDcutn ribus gntenua;rhcgl)hyloi)efaI-äpf)eoPcccacïtu Dei Románh..
| | » : 1'.:56.1] T " A^ 0 gu 1 am, . " ul -T .ü pot 1 ) : d ter . " : lr d * i (14'
: (1*" HWLlït'pr De";.ng;inO qïoc chlth cä:ufuln Pl:n &ääe Vn&l(-);s Cxtat.lnct illeaq.ulnque f"'"f)gi fOIaH. ]
IGic uf amli '-'. 1 fa : tla : [i . á ul jin tcu bs T nl-—
; , L aAndai "dlcat, [OlCtJ,. d€ln, ten , flltac dd,n ü?q N Hho lum t $
l Iqüan aft : eífe ; Of ni h. s ft o te itn hos : -fillu, g. !
| iq qua re feric rpo att ul om ici po n ul o G€ :
| : [* are,q emotr .. ac mi fePC 2.8€ M j q Atqu : dic P 'c eni ijs q do :
| as rl tadi im,ac sad II.I5. filin ber.At ius Dei / Dei,nec ab ij omod bée ;
| liniuriarui Ignt RE cap. dare filiu ily Dei, iciflim cüt, quo ha | :
Hnlur (naben a ede Ííupra dat4 : bo- Hïïa n ntjï Vi ViC dicüt, duidem la
rüronrricitpé iab Bo n hia iat- tss
| inant urt ] nq/f dali duo 40u (Lu as5 1ne 1, Quo : (ed etià
! tacis? qua »mplexurun o r Mu $ facit. itilé p t,qu iufti , q iesfed eti
Lt Ipeccato ia eff Hgt 1j ' 6 natt | dici po Ío d a nos !
E peccatt sekeede h 4ter vtj iis ple ificar iuia ore niatt ei dic ütur nó iosfolet jam lios
l- a, [ *z ergo AgH p hliisp figni ffe , d p lij Dei dici uütu liosfolet set filio
-'-wa | d ?1 - € 9 (g bus . lg e .H.. : fi 1). dlc : 6 -. fide E OS, É
| i Pj ^ Addfto ^ Duo ilem atu e iles lij Deic ibtura uia Ortu idem
LL M ER Qui iis 1i- 1. »sribus fs & inore it; ei eíTit: Igitur iij ne fc -hab'ïn.,[afiho erà q 1S
v ) ( dbus füi 25 aent aicum , ilem m colu fia rec 5 dà ratio i fidé | facit;íee itate v juisargutt
«t | lbniücétu us X Iudai 'entile Deum lefi ue ua ul e1ta ne chari u1 at *
3. 4 ] | j)uloS , v ECC ir atq . q res,.q iosD CC N fi q i x
; ii s ?'faïal&':äïab orlglf.,ïäomo,ld ï)eümnofub&aïuä Peccdä mogoïüdes P fn e Quéc contendai
us T ais m inde ius dor erior 'te libe ss 1cu ii ——
yeliof Nilcim necab eluia Poüc*rlpatfe F ilura»folaliis fa- äerdltosj vv ts m
P , R. fuit , nei - a / | n
^ A ,X)DC B E 'rï(:';!" L, i 1 1 À ; ^" a t : ln à 3 &
2 & hicp cre : bat, € grat Rei de !
d EE dide fin long id ;
'ïrrOï'M/ In Liu ;e fe COnt-lï ffnc lcgen eoiOnem- uidam, | :
qümöoü'; ius; 2j £ rultate,,)- biit "i Lïlolninl : | :
ïgfl,t:"lm ?)i?:,ïïj Iac dOn]S:?- Hit , & :
a u aturam Deo difce
a | N n j
Md P b ']g,. :
af !f : szgt E .
!;'.';'*,,l ; —
":.L'l;;ct :
nimeé i »
M?J )c 1 J ? :
quj['z.u st T
N
ml

Q UM

/

Sup.eap. $.
(X
Matth.9.12
Mat. 2, 17.

phef.2. 3.

Cur pet
maioré f-
lium iufti ,
per mino-
rem peccá-
|rores figni-
ficati fint.

Icontendacnon effeabfoluté filios apïcllandos , qui
1

'jres erant, iuftos fe tamen effe profitebantur.Quem-

|resarbitrabantur,quare mirari eos non dcbere, fi &

jtet à patre difceffit, cuíq; nimis facilé pater partem
[murmurationis materiam , ac proinde ad praben-

|minori filio,quem magis obedientem , atquefübic-

|bita igitur eft iu hac re, quemadmodum in omni-

iprobabilicatis.

294 !

IOAN.MALDON. COMMENT.

viui non funt ; nonrepugno: modó hoc mihi con-
cedat, eadem ratione qui fidem habent, fed pecca-
tores funt, filios Dei dici pofTe , qua mortui filij cu-
iufpiam filij adhuc eiusappellantur. Alia difficilior
eft quzflio, & pa,rabolam de quaagimus magis con-
tinens , quomodo iufti maiore ; peccatores minore
filio fignificari potuerint, càóm omnes tunc effent
iniufti? Nam illi ipfi Pharifzi , quos certum eft per
ihaiorem filium rhurmurantem aducríus benigni-
tatem patris fignificatos , iufti profectó non crant,
Íed peccatores. Facilis tamcnäludo eft, Chriftum
non ex veritate,fed ex opinione corum; quibuscum
agebat, locutum fuiffc.Pharifzi autem, quibuscum
loquebatur , etfi iniuftiffimi , maximéque peccato-

|

admodum cüm dicit non opus effe valentibus medico,
fed malé babentibus ,non fignificat aliquos effe fanos;
fed aliquos effe,qui fe fanos effc exiftimarent, itaque
ipforum fententia opusillis non effe medico; fed ijs
vtique opus efle , quos illi egrotos, id eft peccato-

illiicum medico , & cum illis medicus ver(atetur.
Cur ergo iuftos per maiorem, peccatores per mino-
rem filium fignificauit, càm iu(ti iniuflis maiores

peccatores haud dubié maiores natu erárantiquio-
res enim iultis funt,quia priàs o&s peccatores fuére,
quàm iufti.Dici potceft, nec res carcbit probabilitate
per maiorem filium iuftos fiznificatos; quia priüs
omnces filij Dei iutli, quàm peccatores fünt, Nam
etíi peccatores omncs homines fünt antequam iu-

natu non finquin , fi antiquitaté oziginis fpectes;|

fti; quia omnes fi/j rrz naícuntur , tamen tempus il.|

tione antiquitatis initium fumendum cfl, per quam
omnces, qui rcgencrantut , iufti fiunt, ex quibus po-
ftca aliqui ruríus peccatores; itaque iufti peccatori-
bus antiquiores funt. Simplicius tamen interpretor
non aliam ob cauffam per maiorem filium iuftos,
per minorem peccatores fuiffe fignificatos;nifi quia
moribus hominum;vnde parabola fumebatur , có-
erucbat. Solent iuniores minüs effe prudentes ; fo-
lent illis parentes magis indulgere, & faciliüs quid-
'nis coneedere petentibus. Ideo ille; quiimpruden-

hereditatis,quam pctebat,conceffit,minor fuitfe di-
citur. Pertinebatetiam id ad augendam inuidiz,&

dam narrationi probabilitatem. Vero enim fimi-
lius erat filium maiorem murmuraffe, quód pater

&um cíle oportebat, hzreditatem dediffet , vt quo
vcliet , abitet; quódque poft diffipata luxuriosó vi-
uendo cum meretricibus omnia bona, quz accepilt-
fet,ram liberaliter,atq; feftiué excepiffet enum;quàm
fi contra accidifle diceretur, maiorem natu filium
matura iam ztate,& rerum vífu prudentem petitam,
acceptàmque à patre hzreditatem obligurijffe. -Ha-

bus parabolis fieri debet ; ac folet , ratio decori, &

1. Damibipartem fabflantia , qua mecontimgit.) Par-
tem facultatum tuarum , quz mihi iure harcditatis

Y * . - i 1 1 . * ng. /
lud,quod regenerationem precedit,nó compuratur;, D |minor bona füa diffipare, quodad fenfam parabola
iquianondum homines fpiritualiter nati funt ; non-

dum filij Dei effe ceeperunt. Ab ipfa igitur regenera-|

Obuentura eft.Sub(tantiam Gracé vocauit £ejay , adj

À |verbum effentiam 5 itaque memini Marium Victo-
rinum Áfrum libro 1. aduerfus Arian. hunc lecum|
produxiffe, vt probatet nomen soia« effentiz , aut| Nomen
(ubftantiz,vnde Chriftus àkodenc, id cft confabftan-|*?*« ?
cialis Patri di&us eft;in facris litteris reperiri;quod cfg,täf: :
uegare folebant Ariani. . Bcgabant
Et diuifit illis fabflantiam.) Non diuifit proprié nif *
cà dicitur accepiffe ; & id ipfum fen(us parabolz re-|
quirit, vt maior , qui iuftos fignificat ; partem here-
ditatis fz à bonis paternis non feparauerit. Prim
P |enim iunioris culpa fuit, quód hareditaté à patre
petiuerit; fecunda quód conceffam acceperit, & à
paternis bonis feiunxerit, Quód fiidé feciffet ma4
ior;in eadem profe&o fuiffet culpa; nec iufti perfo-
nam tcferre poffet. Dicitur ergo illis diuififfe, quia;|
cüm fuam alteri fratri partem daturus effet, duas ne-
ceflario partes zquales fecit; quemadmodum fi ma-
