cun&i receperunt, aut máior pars non recepit, ge-
neraliter dicità fuisreceptum nonfuiile, — —
12. Quotquet autem receperunt eum , dedit ei pote[fa-
tem filios Dei fieri)) Primo loco querendum,quorfum
hoc Ioanncs addidcerit. Indicat Chryfoftomus vola-
iffe ex beneficio fingulari,quodij , qui cü receperür,
(unt confecuti,docere quid ij perdiderinr,qui ipfuim
recipere noluerunr.. Aliam quoque poffumus ra-

brem m propria veniffet,nimirum, vt cos qui fe recipc-

rent , filios Dei faceret. Quodautem dicit, quotquet;

nullam gentis , nullam perfonarum rationem habu-
iffe , (cd omnes, qui fe recepifsent,fiue Iudzi, fiue

Dei effecifse.| Non eff. perfonarum. accepter Dems , fedim
emiigente, qui timet Deum , Qg' operatur imflitiam accep-
tus eft ij ACt.10.34.Diat. emimi feriptura , Omniqui
eredst i em , noti confundetmr. Non. enim eft difhnélio In-

qui inuocat eii, R om.10.11.12.Non eff Indaws neqs Gracuss

priam poffefionem, ad proprium regnum venir, vt|.-

Iudzos, Cyril. Chryfott. Auguft.Beda, Theophyl.Eu-|

quos modó in altera citauimus. Ego multo ctiá ma-|

Et (ut eum nou receperunt. ) 3 o1 idyos durd , æreprij |

res exponunt,quos paulloante nominauimus.Qaid|

tionein reddere , voluiffe cau(am explicare, quamo-]| -

rc&é Chryloftom. hom.9.& Cyrill.lib.z.c.i. & Be-|. —
da, Theophyl & Euthym. expenderunt, fignificare| -

Grzci, fiue Barbari.fiue liberi , fiue ferui effenvfilios|

|dai , €2* Graci nam idem Dominus omnium diues in omaes,|.

mon eff fernus , nequeliber s non ef? ma[culus, neque femina,|

poffc(lionem,aut in propriam domum,vtinfra c.r9.

a

'Galat. 3. 28. Videtur alludere ad Iudeos , qui Chri-

ftam,

eit filium
D ei ficri.

Recipere
filiam Dei

472

IOAN. MALDONATI COMMENT. 45

iftum , qui illispodiïïm üm venerat, xecipc.rc nqluc-1
tunt,vt Cyrillus exiftimat. Illi enim ante filij Dei vo-
cabantur ; 77 , inquiunt , pater noffer es , 7* t/i'ä;mhdm.
nefäuit,m: , 1(21.63.16. 85 64. 8. Cüm autem Hh.j ,Qqui
cüm primi recipere dcbuerunt, recipere noluiffent,
icranftulit ad gentes ius adoptionis , cáfque omnes fi-
ne difcrimine,quicunq; recipere voluerunt, in filios
allegit: "Ifufereturinquit,g vebi regmam Dei , C7 dabitur
euti facienti fraélum eius , Matth.21.43. &, F'ebis oporte-
fztt primistn loqui verbutm Dei , (ed quoniam repellitis illnd;
Q* indignos ves stedicatis eterne itat , ecce conuertimur 4d.
geurei , ACor.1.46. In verbis,qua fequuntur,magna
eff? credituz difficultas , quomodo Chriftus iis , qui
fe receperunt, poteftatem dedifse dicatur, vt fierent
filij Dei, càm iam recipiendo ipfüm filij Dei fa&i ef-
fent.Ipfum enim recipere effe fhilium Dei fieri.Quod

;r; en ex [anguimbws neqs ex volistate carniz neqs ex volittate
viri , (ed ex Deo nati [un?. Eos enim quibus poteftatem
dedilse dicit , vt hlij Dei fierent, ex Deo iam natos

ffaifse ait. Quid autem cft aliud filium Dei efse , nifi

natum effe ex Deo ? Cyrill.etfi queftionem non atti-
git,tamen duas indicat folutiones;alteram cap.15.de-
difse gentibus potefatem filios D fieri, càm crederent.

- |Itaqueante quàm crederent , hanc illis dediíse po-
[teftaté , eoiplo quód repulfum à Iudeis ad eas tranf-

tulit Euangelium. Non videtur hec interpretatio

icum illis verbis cóuenire, i qui eredunt in nomine ene,

Nam illis ipfis,qui iam crede bant,hanc fignificat da-
ram fuifse poteftatem,vt Bierent filij Deijneque cum
illis aliis, qui non ex fangumibus neque ex voluntate carmis,
neque ex voluntate viri , [ed ex Des nati famt ; iis cenim qui

liam pcrfidcm exDeo naü crant , potcfmtcm , vt filij

Dei fierent , datam dicit. Alteram indicat cap.r4. &
Pacianus lib. de peenitentia contra Nouat. quam &
Théophyla&. refert dedifse iam credétibus potefta-
tem, vt filij Dei fierent, cüm baptizarentur. Per ba-
tifmum enim hominem regenerari. Probabilior
hec eft; fed adhuc illud manet,quomodo filij non e-
rant , qui iam ex Deo nati erant ? Álias duas Theo-
phyla&tus tradit. Altera eft,quam & Chryfoftomi,&
Aüguftini, & Bede , & Euthymij fuifse fententiam
non obícuré ex eorum colligitur commentariis,ho-
minem non per folam fidem filium Dei fieri , nifi&
caritas , & opera caritatis accedant. Ergo per fidem

lius tantàm , & poteftatem hominem accipere, vt fi-

lius Dei fiat; per caritatem fieri. Veriffima fententia.
Eodem enim nmodo regeneratio ,qua generatio no-
ftra inchoatur, atque perficitur. Cum generamur
primüm ex parentum Íemine concipimur , caro in-
formis , rudis , inanis ; necdum filij eorum , qui nos
genuerunt,vocati poffumus, Aliquanto poft tempo-
re accedit anima,tunc veré fumus filij, quia homines
parentibus fimiles fumus.Idem in regeneratione fit.

uinum eft
ifides ; ani-
j1112 catitas.
rZac.z..ï.ca.æ.s

Semen di-

Semen diuinum eft fides; fide concipimur , fed non

non viuimus , frdes enim [rne operibus mnortua eft, Anima
eft caritas ; clüum ea ad fidem accedit , viuere incipi-
mus, & effe filij. Et quia caritatem;nifi qui fidem ha-
bet,habere non(POteB:. ; dedit poteflatem fílios Dei freri,
jis qui credunt inmomine enn. Cum iam credentibus lo-
quebatur Chriftus ; cüm dicebat; Dilrgite inimiteos ve-

| Pros,benefacite bis, qui aderumt vos, (27 evate pro pev[equen-|

tibus,C7* calugmniantibus wos , vt fits il patvis veftri , qui
ib celi est, Matth.6.44. Vera,inquam , & accommo-

verba etiam paullo poft fequentia confirmant. Qs|

animamur; noridum filij proprie dici poffumus;quia|

Á

B

C

D

E

r

|bis efse dicatur , vt efficiamur filij Dei. Et quo argu-

rum temporum hec do&rina eft. Sed nondum no-
dus illc foluitur , qwrnon ex fanguinibus , neque ex volun-
t4te carmn neque ex voluntate viri,[éd ex Deonats faut.1ta-

quit, gemnimms adoptionem filiorum De expetlantes , Ro-
inan.$.25. Itaque perinde eft;ac fi dixiffet ; dedir ei po-
teflatem baredes Dei , eo cobaredes Chrifl;, & faos freri.
Quos enim D.Paulus ad Róman. 8. 2;. filios futuros
dixit,eodem cap.ver.rg.dixerat futüros heredes. Hac

|rarione nihilin hoc loco manet difficultatis. Nam|

iis,quilam vere erant filij Dei, quíque nen ex fangnimi-

quoq; illius ferent , quod eftalio fen(u filios Dei fieri.
Placuerat mihi aliquádo , quod apud quendam poft-
ca interpretem legi, s£ueiay hoc loco n6 poteftatem,

Jtéx non fieri,fed effe. Nam id quoque vtrun;ïguc

yn nomine eiu4, quique non ex [änguinibm,neqæe-ex volun-
tatecarni,neg ex veluntate viri,fed ex Des nati [ant,hunc
honorem, hanc dignitaem tribuille, vt filij Dei non

x e » * ; L] *
càm magis'confideraui , cámque apud hereticum

fierent, quàm multorum aliorum meminit;que cer-
té contulit Chriftus iis, quiin fe crediderunt? Ratio
vna eius rei ex Cyrillo hoc loco, & ex Procopio col-
ligitur , voluiffe Ioannem ad Iudzorum opinionem
alludere;qui folos fe filios Dei effe gloriabátur,quód
beneficium fignificauerit ab illis Chriftum reiicien-

lib.4.de fide,cap.4. ex Auguftino,Cyrillo, & Bedain
commentariis in hunc locum, voluiffe indicare To-
annem Chriftum dedilfe iis , qui in fe crediderunt,
quod maximé fibi proprium erat , vt filius elfet Dei;|
communicalle cum illis hzreditatem fuam. De qua|
u- P9o N . xX 4 : : u * r
ré Ícité Auguftinus fcribit: Nos rimuit babereile coba-

« ille via(hm fit bareditae ipforum. Adnotant iidem
auctores Ambrofius , Auguft. & Cyrillus, magnum
ex hocloco adueríus Arianos argumentü fumi pof-
fíe ad probandum Chriftum filium effe naturalem
Dci;ac proinde verum Deum.llli enim non dicit da-
tum fuiffe Ioannes , vt filius Dei effet; fed dictum de
illo eft, Frlius mens es tu,ego bodie genwi te dictum eft, Ex
vtero ante luciferum genus te. Quia ille natura ; nos be-
neficio, & adoptione filij fumus : nec, nifiille nobis
dedifset , filij cfse poteramus. Dar ille , quod habet;
accipimus nos,quod natura non habemus : Íolüfque
ille dare nobis potuit, vt filij cffemus Dei; quia folus
naturalis eft filius.. Habet hiclocum;,quod Philofo-
phidocent, quod in quoque genere pcr fc;ac natura
fuacuiufque modi elt , czteris dare , vt eiufdem per
articipationem quandam modi fint. Ignem natura

* * L * L] . x ; 1
inepti noui heretici fint.Colligit ex hoc loco corum
. " H * e L] L
interpres nullas in iuftificatione , regenerationeque
partes efse liberi arbitrij: quandoquidem datum no-

——

data ad refellédam herefim de iuftificatione noftro-

mento

que altera T heophyla&i folutio mihi magis placet;| -
iV felies Dei Ioannes vocet cos, qui filiorum fruuntur
|hereditate, qui in celo quafi in domo Dei fünt. Eos
fenim Ícriptura proprié filios appellat ; Intre nos , in-

: bus , neque ex voluntate carr:':'a., neque ex voluntate virt, (ed) -
ex Deonatterant ,poteflatem , id eftius dedit, vt heredes|

fed dignitatem, honorémque fignificare, & verbum |

verbum fignificat : vt effex fenfus iis,qui credidiffent]

poftea fierent , fed etiam effent. Difplicuit poftea,|

quemdam interpretem legi. Vna hic füpereft que-|
ítio , cur Ioannes huius potiüs beneficij , vt filij Dei]

tüibus ablatum fuiffe , & sd omnes gentes , que eum]
receperunt , fuiffe tranflatum. Alteraex Ambrofio[

redes, quia bareditas eiua non frt angnfla , fémulti eam po[fe-|
derint. I ipfi certé io tpfo pofftdente frwnt bereditas ipfruss|

íua maximé calidü;,omnia calefacere. Mirum, quàm|

Quinam

lij Dei

Cur,

Tradg [

]

Chiiftum[
naturalem
effe filium|
Dei contta
Atianos
probatur, -
Pfal.2.7.&
Hebrz.1.5.
&
Píal. 169.3.

Atift.c.r.2.
Metaphyf,
tex.4.

Caluini ia«
eptum ar- F
gumentá |
cótra libe-?
tum arbi- [
trium.

**

hic vocen-|

d

D i r

quoä' |
u D
vcfu"rm
lo
h
m
üttw

! L
ä( d u fl*

1 'hlü! fm;

lAt b

i
^ ïsmg.wl;m
E lruAKMh:J

IY M
Fanis abelis vud
maMit n
a;.&m&.ui;ïqh
[

B I "f. |
m
, ',: 'V":' '! ï
hat -
stl |
notam u
. æ J
Ilae m
43:5*)) HJ:

SLuwI !
« inmi hs a
m ass W u d
p .' ! UMV

f P I
TTE
" T

B
II"'f J [042
n dC MA*j ,
'WL;WL ,./Dani..

d has
pmf!

17
.:-n D." l
MJ;DW) pü,!';',; :

, tl
vt; 05 De- Bl*

4f n ic

d hobct
: !bïügquc
lquiaäolus |
TR
: Phüübf&ü?äfr'
; , p
J :.] j
Í

À

Jl F (

"
A
" u"! vl' l
, 3
T s !
L ^ |.|
T
T À [
a u j
L WW v v w
*

AR : ^ ','fv':' à
? iomins N

P | N
P —5
4l

p EE

d E s : : o pf p ecmgtt

du — W

-

inftifi- —

i. 3299 0 —— T CEN FO ATE APV E . B g
| [mento Parres illi noftri aduerfus Arianosad proban-| À |cendum fit;qui von ex f;trgtainibw,rieque;cx volubtatecar-|
I dam Chrifti diuinitatem vtebanturs hoc illiaduerfus| ^ |nzs.neque ex voluntate viri,fed ex Deanati videntur;nihil, t
; nos vtuntur ad tollendam arbitrij libertatem.Quan-| |fiitainterpretemur , habet loci. Nam etfi mir aculo i
! :o meliore iudicio , ac meliore fideex hoc ipfo loco ( linatifunt,ex [anguinibus vamé,id eft ex homine natij. :
5 lliberum arbitriá collegiffent ; quemadmodii Chry-| — jfunt. so/w Chriflu,vt ait Tertul.in lib.de carne Chri-|- :
l(oft.Theophyl. & Euthym.collegerunt. .C umenim| |fti;excipicur. Qg&garo,inquit, "95 ex (angwmeynec ex car- l.'f, :
licitalios récepifle;alios nó recepilfe,quis vrorum-| — |mnet viri voluntate, quia ex Dei voluntate Perbwm caro [4-| |
|^"'* lgue non videt Fibertatä, qua illi n.oïucrunt-rccgpcrei ! äum' efl. Quin Chriftus ipfe quà homo eft,quáuis fi| 1
lii voluerangEt cum dicit/Zedi? e& poteflatem filos Del| — |ne viro, quamuis fine peccato,quamuis íne vl uh [
fieri , quis no nanimaduettit liþeïam eorum indicari Qzag*rifue corru pF.ioiïe natus;ex ?anguinibus hoc fen- F. ,-
voluntaterm,fi períeuerate vchp*t?fi non degencrare? — |lu, id c;ft ex homine natus cft, propterea enim filius| |
1. Qui non ex fmguinibua.) Minimeé d1f£c1hg.coü1e- B h("ï"*ï' paífim appe:llatur.llh auy.& hilij Dei,de quibus[: H
| &ura eft , quamobrem hoc Ioannes ac?dldem vtex| - |hicToánesloquitur, ne ifto quidem modo ex fangui- F |
i comparatione nimirum, extenuationeque hgmanïr nibwus nati funt;quianó corpore;fed animo renafcun- Í
cenerationis diuing illius regenerationis ; qua nobis| jtur,vbineq;carne,neq; fanguine,id eft neq; viro,ne-| !
Chriftum centuliffe dixerat ; dignitasappareret,vi| jque f(?emina opus eft. Intereftícire,cur Euangelifta|
'C-hïy[büï.ThCOPhyL& Euthym. exiftimant. ,Au.r. nc| [japerté non dlxcrit,quä non exhomine,fed ex Deo nati 1
quis,quigfihum Dei audicraz,-;c.rrar(:t,.putarc.*tq; hu.- fant, Iq promptu gome&j:um e&,.Q pponebat hu.mgz; :
mano mote , ca*fna!iqg generatmnþ filios Del homi- inam, dlulnamquc inter fÍe geflïcmtlonem » vt appare- ]
— Ines fieci, vt ait Cyrillus.Vtrumque Probaþdc. Quod| jretquantopere humane diuina praftaret , ideo de- E
Inonnulli dixerunt relatiuum 2;,qur , ad filios referri, lcnpuopcxcarpis )« fanguinis humanam extebuat. [
ranquam fit fenfüs , dedit eis porelate filios Dei fieri; non| . iNon minus dxHicd*c quqd fequitur. —— dusi o !
qualefcunq; filios, fed rales; qui non ex fanguimibus , ned C]| Nequeex woluntatecarnis,neqs ex voluntateviri.)Mlud| ——
.. lex voluntate cartzie , mea, ex voluutate viri , fed ex Deo nafq certum Grecum nomoen 0s voluntas ptægcr:lixïf .'. :
4 lolent,opus non éft refutare. Non folüm, quiarato| — |guz confugmfünä pro ca'rpali poni concupiícentia;| j
T ipfa Grecc; Grammatice refutat,cum Ttua nentrius, Hcþrg,orü imitatione qui Fm voluntaté omnem ap-| |
1 ói, maículini generis fit; fed etiam quia ea difficultas| |pctitum vocant.Exempla funt multa 1íai.58.5.13.& ad H
cuius cffagiéde caufa ea interpretatio excogitaj:a.cftj « |Ephef2.3.Dealiis verbis omnis eft qugftio. Recepta l
|füperiore verfu à nobis cft explicata. Fefertur igitur| |vulgo eft Auguftini fcnt"-'entia,quam & Theophyl.fc- i
ad eos,de quibus dixerat; Quoftquor ante receperunt euni,| — icutus eft , nomine carnis hoc loco fæmiqä intelliei, !
( 7 [|Perfanguines quid fienificetur magis dubium.Excu.| |ficutillo locoäGcnch,zg. Hoc nnncos de o ffibus meis,e7* [
1 fatD.AÀu g&-?c.-ïiiterpretcm,quöd vt Grecum v;rbum Jparo de carne mea.Fecit probabilem interpretationem, l
" -! Pritherïe'tgLaciilitatis rationem non habu.crlt. Nec uod ftatim fequitur;nequeex voluntate viri,quaft íen- l
. Ténim Latine pluigli numero fanguines dici , Gracé| : l(usfit, neq; exvoluntate foeminc, nec viti. Sed mihi |
autem elfe ££ ajp.zirov ex þxnguinibw. Cuius ipftus rei DIduriufcula -vid;tur interpretatio. Nec enim g.xgm; |
. . |caufa qugri poteft. Cur potiüs dixerit «£ ajuarevex| — |plum ex facris l.xtteris o.«;:currit, yvbicaro pro foemina
t fanguimbnus,quam s£ aypua o c ex languine,cum vtroque| Iponarur.Nam illud quidé quod ex Gencfi profertur; |
|modo Grece dicere potuerit. Auguft.& Bedarefpó-| — |Hee mune os de effibus mez,e7" care de carnesae4; non ma- i
: ldent virilem fimul,atq; muliebré fanguinem figllig- gis probat faeminá carné , quàm os appellari. Osau- ;
Icari , quibus concipiatur ,ac generetur homo. Al.lj t£ in fcripturis foeminá fienificare , nemo credo do- H
menftrua notari Pu*taüt.Non difputamus nunc,quid| ]jdus dixm*-it. Sgnt quivolu ntaté carnis inferiorem,
. co fignificetur nomine , fed cur loannes pluralino" — [voluntaté viri fuperiorem appetitü vocari putent; cp|.
; ïï'-'bmï' I mine víus fit. Hebraifmü effe arbitror. Hebrei enim, fubtile eft. Valde mihi Placet Euthymij fentétia,vlti- 1
j U* — leriam , cüm devno tátüm fanguine fermo eft, ajua(a — |mum membrü duorum precedentium explicationé|
3 '.iänguines dicunt Exod.25,1, 50 4.Reg.9.7.Nö pro- E SHQQQGCI enim dxxcrqt,nan ex þn(gæin;lam;,neqac eX V6- : k
ibo quod dixerunt quidam , originale peccatum hac, * luntate carnitid cft non ex carne,& äggmn;,exphfap
! phrafi notari. Nam etfiverü eft,nosinoriginalipec-| —|dicés,seqwee ex :ualsza.tg virijrir enim nihilaliud;quàm,
i ]cato nafci,tamen nó id opinor agebat Ioannes. Cufes — caroX iang*;tlls*'c&,qth duo nomina,vt fupra monn-
E do eco carnalem tantüm fignificari generationó ,& — Jimus, V'lüi copujlantur,; mortalé, &fragikm hominis .
; quod vno di&um erat verbo, se» ex Jasguinibus, duo- conditioné i(ll.ent dc.ïclja.rare. Ttaq; per virü hocloco
[ Ibus poftea explicari, Neque ex veluntatecarni, neque ex Fäuäggh&a etlafcfmix?a mtcïhgxf i u Rciplugcoid:
; jwoluntate viri. Solet enim fanguis Prqfertim adiun&to| ä.:;ngu'xsdcft.Alxtem enim parenté pro vtroque pofuit.| |
: nomine carnis corruptionem, réíq; carnales, & car-| |Sedvirü potlus,qua.fæl.*mnä,& quia precipu? auctor| |!
inales homines Bgnificate,vt, Cavo,Cg" f[anguis non veue-| eft þumanq.genei-g.ltïonls;&f quzeæch opponebar,&
! llawit tibiyMatt. 16.17. & Caro;et [angus regnum Dei pofíi-| , japtior eratinter virü& Deü,quàm inter feemini,& d
dere non poffant,1.Cora1. 0. & ad Gal.r.r6. Continue non| , |Dcü oppofitio. Ex Deo enim nó tanqua ex fgemina; B
E aquienimmi,(,gf pmguini; & ad Ephcf. 6.12.Non e]? n?bu & ex mgtrf:,fed tàquáa QX.VIIO;&I Cx patre mfci.ml;.n';&
1 colintlatio aduer[ns camï,(g"jknguinem,Nihil ergoaliud| ||ga magis hac ratione vlhtgs human«e generatióis ex-|
1 eft, non ex fanguinibus , quàm non humano more,nor| — aggerabatur.Si eni vir,qui precipu? humane genera-| |
d cx viro, non ex faemina , fed ex Deo. Opponit enim| — [uonis auctor eft, caro & f;mgms eft;qd erit ,fæml j ;
! llanguines Deo , nion ex nygguinibþæ, fed ex Deonati jïmt : .Sfd ex Deonati þnt.)(&ld hit exDeo naíci ex oppo-|
: |Quod petinde eft, ac fiDeo hominé opponeret di- fitione cqlhgiuu,nö .nal;i. ex carnc,&ifmguine,id eft|.
1 icens,qui o ex homine , (ed ex D« natt [nnt, quemad—- no þc.a-rn'ahtcr,.f ed fplrltuahmr,rfö corpor eled animo. f
ä: Iimodum Sulpitius Seuerus videtur intellexitfe lib.z. Naífci auté animo eftrenonari [iritu metu,vt ait D.Pau-h ci .. 1
. hag oacré .ïm?; qugftio illa.quam Theophyl. c'ömo.fi lus Epþ,cf.fg.zg.& 2.Cor.4.16. & ad Colong.xo.& vno|»o quid ;.
| luet,quid de lfaac,de Samuele,de Toanne Bapttfca di-| ||verbo luü:lficarx.ïtaq; quib? rationib?,& quibus reþ9 l?*«

2 Eu
Y i

Apollina-

; ! rls CtIOf,

[nunc Ioannes dicatloco, vt videtur, minimé oppor-
jtuno. Iam enim diude verbo agebat ranquam de fa-
jéto carue, iam in mundum venille dixerat , iam ijs|

. |tetit. Chryloft.hom. 10.. & Theophyla&tus caufam
|taperioris fententiz reddi putant. Dixiffe datam ;js,
. [qui ipfum recepillent;poteftatem, vt fihij Dei fierét;
Jreddere nunc caufam , quia verbum caro fattum efl, co*
Ibabitauit i& nobu. Nam fiille filius hominis fa&us
|non effct; nos filij Deinon potuiffemusReri. Augu-
|ftinus vero , & Euthym. adtollendam lectori admi-
jFationem admiratione quadam maiore di&tum hoc
eflc.Dixcratenim homines, qui Chriftü recepiísenr|

icredibile le&ori videri poterar;dicit nüc,quod mul-
ito videatur adimirabilius,Deum Filium hominis fa-
|étum cffe,vcilludiàm le&or , quodante mirabatur,
mirari definat, Perfto in ea , quà ver. 4. expofuimus;
lopinione, hzecverba principio capitis refpondere;
jreliqua, quaeà verfu 4. vfquead hunclocum dicta
Afunt, per anticipationem , & veluti per parenthe-
'ifim qnandam vnius verbi vit« occafione dicta effe-
|Cum enim dixiffetin verbo illo , quodante omne
P Erincipi um apud Deum erat, à Dco conftitutá fuiffe

jnia per tp[npa ficla fent , eo" feneip[o faGburm v[ nibil , quod.

Jfsum ef. m ipfo wiea erat, ez" verbum caro fatium ef , vi-|

Ilib.contra fermonem Arian.c.5.& in dialogo contra

iPhilattrius in Arianorum fectis,ex quo apparet non
jemnes quidcm Arianos, íed quofdam tátàm eorum

F;iqui- Íe receperant poteftatem dedilfe, vt filij Dei fie-

filios Dci fa&os fuiile, quod admirabile, & pene in-

ominum vitam , voluit rationem explicare , quo-

(modo verbum virs hominü effet, quidque illis con-|
itulitfet, quodad hunc vfque locum fecir./ T ollamus

ergo coitatione animi , quz percam occafionem.
C Deus erat verbum,bec erat in Primzþis ap,wd Deum.Om-|

debimus oprimé orationem coherere,Senfum que-

cft;facilis ellet ; difficilem, & in varios errores anci-j
pitem fccirnomé carnis. Hinc enim aníam alij arri-
pucrantexiftimandi Filium Dei non animam, fed
folam humanam fumpfiule carnem, cui vcrbü loco|
animz fuerit; Hic vnus Arianorü error fuit, vtícri-
bit Athanas. in dialozo de Trinit. contra Arianos,
& Gregor. iNazian. in epiftola ad Cledonium , &
Aueutt.in lib.de hzres.ad QuoduultDcü.c. 49. & in

Felicianum Arian. c3. & Cvril.lib. . T hefaar.c.s. &

in hocertorefuifle. Multasenim fuiffe Arianorum

fectas,ficut nunc fünt Sacramentariorum,& Luthe-

& * 1 * " » * ^ 1
nomine , quia hunc ille iu primis defenfabar vt So-]

1

|
ierates in Ecclef.hiftoria, lib.i.c.36.& D. Auguft. lib.

interpoutatunt,fingamüfq; Euangeliftà hoc modo|
'dixilï*e,*/n Prim!p:a erat z/erlaïi,(y"wï'lmm erat dþml Dmm, g

ramus;qui fi loannes dixiffet,verbum homo fa&um;

1

|

ranorum alibi docuimus. Notior error Apollinaris|

&

humiliter,2c modicé de illo loqui vo

D Alij dicuntad futuras herc(es anig .orpro(pcx'ifï'c,e
|quis putaret nó vcram;fed fimul

IChryfottomus hom.in hunc locum,qui hanc ratio-
nem recdidit. Alij, vt (ingularcm Dei crga homincs

rat,pcr coniunctionem verbi,id eft natoralis,& im-
mortalis vitz,imiuortalitatem effe confecutam. Ve-

opponcte voluerit, id eft in&mum fummo. Proptc-

4nia,quz vult, verbo facit.Omniperes,inquitfermo tuie

lexterminig terram profliuit SapaS.Ag.Et portás emnia ver-

F Do virtutis f[ae Hcb.1.. Idco hominem é contrario nó]

hominem, fed carnem vocauit, quód vcrbum fum-

Quod facilius eft;quàm , vt cefti monijs probarc de-
beamus; qua nufquamle&orinon occurrenr. Nec
ignorat quifquam tam frequétem infcripturisfan-| — —
&is Hebrzorum phrafim,quiperífynecdochen ez| —— —
carnem totum hominem appellant, Fräeferti,m cum|.--
volüt.INota exem-
|pJa: fferitus vmuer[a cayum bommte. Videbit omnz caro fa-
lutare Des, Dominue mibiadiutor ; mou tivacba quid faciat
mili caro. 44 teomni caro veniet. Quidat eféa omntcaini.
Et benedicat omnis caro nomitit [ebitfe erems, Ex operibin !;gä.«f 6 .
non if ificabitur omniscpo, Sicut.aliquando é contra-i 114.l
||tio Ub3 animam vocatcx aliera parte , Ompes anima ss Luos
jeemous Iacib,que mgre[fe [ent in ,/Egy ptem fuerunt [eptu o. Gen
|ginta.Omni anima poteffatibus fablmiribue fnbdita fre . Im a. B. 1.
|qua paxct , id eft oclo anima falue fatla funt, liaqueidemj-Per ]
eft,verbum carofattum ejf , ac fi dixidet verbum homo]
factum eft.Nectemere quarifolenquamobrem Io-|.——
janncs potius dixerit verbum caro, quàm verbü homo| -
facfum efl5 quia credendum non eft enm fine caufafc-|
cilfe. Multz caufz à multis auctoribus afferunturd

in Chriflum car-| |
jnem habuiffe, quod non multo poft Marcioniftz,
jValentiniani, & Manichei docucrüt.Hoc enim loco|
;os,qui contraipfos ícripferunt,rcfutarunt. Irencus :
Ilib.s.c. 11. & 18. Tertullianus in lib.de carne Chrift]

beneuolentiam dcclararct;qui propter ipfos caro;idj
eft resomnium fere viliffima factus fucrit,vt T hco-]
. phyla&usaic. Alij, vc Cyrillus, vt fignificaret huma-
E Inam carnem ; qua per peccatum mortalis facta fuc-]

rcafilium Dei , qui homo factus cít; non filium , fedj
verbum appellauit, quod fummam declarat poten-|
tiam.Tribuitur enim potentia verbo Dei, quia om-]

extliens de calo à vesalibus fedibus, duras debellator in medua l

L

Tob. t3. :5,.

Lucj;.6.
Pfal.i7. 6,

11 ad &o-

1

Genef. 4&,.
17. ad Ro-!

5
í
[

& Hebr.i.).

A..
As t

E . u6 IOAN- MALDONATI COMMENT. EU
| Z";iilïü'iüc:u*nu.u',.x;jfdc'f 1*cgeneräm ur,lifdé nafcimur Deg. À |uimus, & Epiphanius haref. 77. & Pa-ulin us in cpi«]
hïg'*?"-*?' Non fide quidem fola,vr ifti delirant,qux nos, vtdi-; — iftola,queapud enndem extat Epiphanium,& 1heo.
| - . [ximus,autnullo proprié modo, aut non nifi mor-| — |doritusin Eranifte au&torcs funt. Alij vt dicerét ver-|
tüos, aut porius nondum viuos, nondam formatos| |bum itafa&ü carncm; vt in carnem conuecfum fuc:—1
" l& animaros Dei filios facit, fed f defimul&carita- jrit, vnde Tropitz,;id eft conueríorcs appcllati,vr [t4-
te; que Chriftiahi hominis animacft. Quod 'etfi| — |ditPhilaftrius ,quosSocrates Apollinariftatü ctiam
|plerumque baptitmo finvtIoin.;.s.cum Nicodemo| — |genus facit. Alij vt ex verbo , & carne vnà quandam |
ditleric Chriftus, ideóque baptifmus lavacrum regene-|.— ertiam naturam factam diceren t,qui proprié Euty-| Euyeois]
qratini nominatar nd Tit.3. $. tamen & ante bapti-| |chis ertorfüit,in Chalcedonenfi Conclio profliga-*"** — |
muin.aqua per baprifmü,quem vocát, voti,& poft; ]|rus.Nec magna c&opcræ iftosomnesertorescexía-| —— |
. Ibaptifnium per poenitentiam fteri folet. | cris litteris rcfutarc , qua infinitis penclocis Chri-
j c14. Etverbum caro factm eff. ) Satim fübit atgenti B [ftutm verumDeum;ac verum hominem cfie doccnt,
Teétoris animum: dubitatio, quorfum hoc demum| | |ac proinde verum *corphus , Vctam animam habi!iffe

lfa.40.5. & —

|

i

est.

Totestis
vcrbo Dei
tribuitur.

-

*s

mam abie&ioneib , fummam ngih*clat infirmira-

foluere.Quod enim dicuntvolaitfe futurum Nefto-

item , vtappareat quantus Deus quantillus ficfa&tus|
homo. Quitrunt etiam nonnulli,quando nomine|
carnis vt Ioanni placuit, quare non potiüs dixerit;|
]verbü carnem allumpfit;quàm verbuss cara fatlua eff.
. |Meliàs mihi videntur quzftionem fufcitare, quàm|

irij errorem refutare, qui duas in Chrifto perfonasi

- - WE x t UAe- apheitt m MVU AL A
T BN Sue Ti

i

d

k

1

8399 9.90. & Gregor.Naz.co loco;quem modó cita-|

m 1 id m p

docent.

Mi L

h)ofm'-t ,nullafatis mco iudicio Pfobabili Coigicl&um

i

A R NAN

Cur*dixf;«-
! y : U d "I'l't, 'L";g; ;
ram egorationem eflearbitror,quod hominé verbo* ? 77

Üj

caro fkfüm j
:

af s

/
MO QUs o — trrlann, r E

4

b

^vl iat a M MU NE . u

CQ lQ hu u c AL iE r ii

yotionis
Chüm.

- d ho

purdti
etaten
ho
hum d

—

.—-...—ä
c
Pa
L
7
—
"

n
J la, t
n lorwex*
1

I 198. —— SUSOINCOIQUAN. CAPLOS ( 419
fj»'»ïlhwx ; ldocent. Hanc igitur ego caufam fux(ï'e etus rei arbi:| A |& huymlana fant,períona VOFO WUM Lógiorem h.umsï
RI t ttor , quod his verbis Ioannes multó meliàs quod| — |loci explanationem fi quis requirat , T.hcodomum *
*f-ïlim&c.! | volebat exprefferit, quàm fi dixiffet; & verbum car- legat in DialogoIm gtiblh, vþx omnium veterum
Nlyt | nem affumpfit. Id enim agebat, vt-d'oc/eret, quoíe jauctorum de his verbis (ententklas inueniet.
;nu;*-;;x:äagæ | verbum Dei illud fempiternum , Deoque æqgale Et babitauit in nobis. ) Putant Chryfoft.hom. 10. &
Mmal noftra caufa demififfet , quod multé mxchüs explica- — |Oyrill. c.16. & Theophyl. & Euthym. ideo hoc Io-
r -- luitdicens, cz verbum carofa&ag: q/?, quàm fi d1)g1£ïct, annem gddxdxlï&, ne quis ex1&1m'aþreF Verbt.lm in car-
Mb . & verbum carnem affumpfit. Quie verba magisde-| |nem fuiffe conuerfum;fed duas indicaretin Chrifto
Ui | claraffent,ad quam digniratem euectafuiffet caro,| |integras diuini, atque humanam manfiffe naturas:
tl ( ) N quàm ad quam vilitatem abæ&um fmiï'?t verbum. |ficutante dicens, wrbz;m caro fatiit ef? , vnam tantüm|.
[ TAE ) Non alienum huius loci eft, vt quando hic de Chri-, fignificauerat effe perfonam. Probabile.fed potiàs
l4

(tiincatnatione agitur, propter minüs doctos lecto-! p |credo gradüad id;quod di&turus erat;facere voluiflc.
äün?.*. 9Y-lres fumraam myfterij breuiterexponamus. Deus| |Dixit enim habitatfe in nobis,quia volebat dicere fe
nï&ïär id eft Filius, non Pater, nonSpiritus Exn&us fa&| |vidiffe;teftémque cius rei otulat( cffe. Athanaf. orat.
Chiii |4usefthomo ,itaprorfus, vtverus manferitDeus,| — |;.contra Arian.eam reddi putat;cur verbum caro fatfu
| & verus poftincarnationem fuerithomo, verücor-] |fir. proptereacnim carnem fa&um fuiffe,vt in nobi
j pus,verá animam habens, naturáfque veras duas di-| pollet habitare.De fenfu nónulla etiam eft quaftio.
uiní,&humanamysac proinde duas voluntates;alteri] — | Dixit Graece oj éeudvoeww &v npiv , quodad verbü ver-
diuinam,alteram humanam;perfonam tátüm vnam,| — |teris,& in tabernaculoin nobis habitauit. ouod qui-
cámque diuiná ; ideo non duos filios Dei, fedvnum| — |dam ficacceperunt, quafi humana natura, quz; duia
tantüm effe, quemadmodü cótra Neftorium inCó-.| |nobis omnibus cómunis cfï;, 'äo?;r?, dicitur,cius ta-
i cilio Ephefino , & contra Eutychem in Chalcedo- bernaculü in quo h.abltz;ucr.xt.,.dïc (ignificetur , qu&-
| nenfi probatum,ac definitum eft.Propter vnitátem| C admodü Theodor.in Impatibili,;Hilar.lib.r. de Tri-|
lauté perfonz fit illa,quam semwvfay idyopuarrov Graeci, nit.Cyrillus,Chryfoft. Theophyl. interptetattur.Sic

! | um i
Mb

hn | cómunicationem idiomaftim Latini Theologi vo-| |enim D. Paulàü dicere infipfo omnem plenitudinem
s j cant; vt Deus natus ex muliere, paifus, czucifixus.| — |diuinitatis corporaliter inhabitaread Colof, 2. 9. ficj, -
E PBIR, ! mortuus dicaturCor.2.2.Apoc.r18. &c2.8. AQ20.| — |corpus noftrü vocare tabernaculü ».Cor.s. 4. & Pe- |
ii — . [28.& homoveré diceret,entequam brabam fiereteg| — ttum a. epiftola c1.13. 14. Alij fimpliciter exponunt, ä
Wnrhn) | | fnm, Yoann. 8. 58. Quibusexlocisexidiomatum có-F — |In nobis,id eft inter nos habitaWe,fICth.dixicBgmch Es
/; [: municatione redte pr obamus vnàin Chtifto PEF(OV- 2,39. Poff becin terris vg/i;s' efl , cg*cm hamm:lms coner(atts |
|.-—-—- [niduaselfe naturas,quiafi due perfone effent;nun-| — |ef,vt Auguft.tra&. z. Nectantá hocloco vir verbü ,
quam idiomata cómunicarétur.Sicénim naturacO-| — |eruiveety habere mihi videtur,quantam illi; nec tam Í
paratü eft, vt nüquam,quodproprium vniusnature| |nulli,quàmiftiauctorescxiftimár. Necenim credi-| —— 1
— 1 . lefbalteritribuatur,nifi comunemvtraque períonam| . derim fine canfa Ioannem eo vfüm verbo,cüm faci- i

habeat. Sicut non dicimus in accidentibus dulce al- D liàs,& magis vfitaté dicere potuiffet 2 duweer &v nv
bum efse, nifi cum vtraque natura dulcis, & albiidé| " |f1tantüm dicere voluiffet, inter homines habitafle.

| lomnino fübie&tü habet,vtacciditinlaéte.Caluinia| —|Credoergo, quodante menónullum obferuaffe vi-| — — !
! * |ni quibus ifta foPhifmata vidétur, & COHClh*Ol'l.ï de- | dcg,vcluiïe Ioannc'.:' verboà tabernaculo deducto fi :
j', : creta deliraméta fünt,tentent alia ratione ex fcriptu-| gmfiæcare verbü Dei nó tanquá indigenam in patria
1 ris probare , quod nobifcü de hoc myfterio credere| — |[fua;fed tanquam hofþlsem , & peregrinum inaliena :
| fe dicüt:quod càm facere nó potuerint, &traditio-| |apudnosadtépustantüm habiraffe. Solérenim, qui —— 1
i; nes noftras, & fübtilioré Theologiam ilta & latebris| — |in patria fua funoin domib^; quiauté percgrinátur, |
ul ,: eruentem irridere definant.Non malé hocloco Eu-| |in tabernaculis habitare, quemadmodum Filij 1rac]
f thymius philofophatur,tribus modis vnüfierialiud;| — |quamdiu funt per defertü peregrinati. Nam & cor- |coipusno-
"EE | ; aut itautinillud tráfmutetur,quéadmodum cibusfit| |pusnoftrü proprerca in fcripturisaliquido, vtmodó ïïcluï;ï:ï
| - Manguis,lac cafeus;jaut itavtaliquod tantàüm illiacci-| — | diximus;tabernaculü appellatur, vt fignificetur;qui: upnar
f Bo x«l dens accedat,vt xs fit ftatua;aut ita vt accedat illi ali- p n babemus bic ciitatem permanentem , [cd faturam in- !
L | qua fübftantia,fed in illá n6 tráfmutetur, ficut miles| " |quirimws , vt D. Paul. loquitur ad Hebr.'xg. I4.
WUu accedétibus armis firarmatus;verbü igitur non duo- Et vidimus gloriam ezm,cglarwn 7*3-4p vnigeniti 4 Patre.)
at dT bus illis prioribus modis, fed hoc tátüm tertio fa&ük ia uida. fpe&tauimus , contéplati fumus;quafi in
qï | 1 ! fuiffe carnem, dum natura nofrrä quafi arma in .duitä apcrto, q uafi in theatro Pala :w;lnng (glürmm.ems , qué-
zo"'* w u — |vtcumDiabolo pugnarcet. Scita quoq; eft verbi Dei admodum.plur.xbu.s explicauit verbisr. epiftola c. &
M u incarnati cum verbo noftro voceexpreffo compara| — |v.t. Qued foir ab mitio,quod vidimws oculis noflris,quod per- *
ïff'f'wmfïw? /| Verbiin- tio,qua vtitur Augult.lib.s.deTrinit.c.u.Verbum,in-| — |ffeximus,ez'manus noffra cotre(Tauerunt de verbo vita,an-
"du s cmad 0i quit, quod foris fonat,[ignam eff verbi , quod wtue latet,cut| — suntiams vobis. Gloriam ems vocatfigna diuinitatis,
p m ägeïpmf?magi; verbi cäpetit nomen. Nam illud,quod profertur carnio| — |que multisin eo rebus apparcbát, Quafi dicat nó ita
.;umn'(.)no;, H fo collatio. i rox verbi eft : vefbämque C ipfam dici:nr;repter illud,' p vetbü factü fuiffe carn&, vt eius pcnitu's maicítas ob-
b À quoy vt foris appareret,affamptum efl.Ita enim verbum no^,— Ícuraretur, multis fe indicijs adco oft&diffe, vt oculis
m VMU flrum vox quodámado corporzs fit,a[fotnendo eam in qua ma-| — ipfis videri poffet.Vero fimile eft; quod quidam exi-yaun, ia
i5 W | vifefletuv fenfibus bominus [icut verbum Deicaro faclumeft| — ftimant;ad Chrifti tranffïggrationem alhï dere,cuius äiaf. d
p x a[[umedo eamyin qua €7* ipfum mavifeflaretur fenfib? bomi-| — iteftis Ioànes fuerit; & vbi fuam illi thiülmüm glo- Md
i^ - |gum.In eo etiam,quod Auguft.non indicasexéplum| « 'riam intaendam aperuerat, Nam & Petrus;qui alter
7 LA | eft fimile, quód ficut in verbo noftro duz naturz| — eiusfpectator.ac teftis fuerat,eodem allufit, vt fuuta,
"TM | funt , corporalis alteraid eft (onus; alterafpiritualis; — quéadmodü Ioánes,teftimonium cómendaret.z. epi-
d lid eft fignificatio, fappofitum autem fiuc fübie&um, — |ftola c.1.17.18.7fcerpiens enim à DeoPatre bonorem,e7glo- , ss s
p : kvnum;flc in incarnato verbo Dei due nature diuina,l via vece delap[a 4d « buin[cemodi à magnifica gloria , Hic e(?
EE —— Mimusacecik RnE w MUET TOR CSUNAN
t — ! : ! -— : |
