ior ctiam filius fuam effet partem accepturus.' Vide-!

rari.Nec enim folent patres,dum adhuc viuunt , fuaffü'ï'äï? n |
C flijs bona diuidere, prafertim adoleícentulis, & in- pïtre fa-
expertis.Nec vlla;vt opinor;erat lex,qua id pater fa- -
cere cogeretur. Refpódeo id Chriftum przter con-
fuetudinem adieciffesquia parabola fenfus exigebat.
Nam etfi pater nulla vellege , vel confuetudine hz-|-
reditatem fuam filijs diuidere cogebatur ; non vetaJ -
batur tamé.Fecit ergo nó quod oportebat, fed quod
licebat facere.Parabola veró ipfa id poftulabat, quia;
non potuillet pater ille Dei perfona cxpri,n'iere,niüï |
fcciflet. Liberé nobifcum Deus agit, & ad noftram
voluntatem accommodaté; difcedentesà fe nó pro.]-
hibet;redeuntes a.nä:lc&i'zur. Et non potuiffet filius

inprimis erat neccffarium, nifi cailli paterindalgé-
tia quadam iníolita conceftiffet. |
13.Et non poft multos dies cogregatis omuibus ) Cole&tis, j
oibus fuis bonis;qug fibi hzreditate obuenerant, &|
inpecuniam reda&tisfumptáqueomnifecumpecu4 —— |
nia profe&us eft peregré in regionemlonginquam.| — — !
Regionem longinquam nihil hic aliud Hgnificateiä!ggäg;:
Jatbitror, quàm adolefcentem illum valde fuiffe per- tguiácer.
ditum; nec enim in aliquo proximo loco inter co-
gnatos,inter amicos , aut certé notos conttitiffe ; &
É [ad certü aliquod genus vite applicaffe animum ; fed
more perditorum iuuenum longé à paterna domo
difcefliffe. Hoc enim agebat Chriftus, vt inuené de-
Íctiberet maximé perditum.Si preter hancaliquam|
habet regio longinqua fignificationem, illam ha-
Ibet, quam Ambrof. Augutt. Iib. . 3q. Euang. c. 55 |
& Hieron.in epift.ad Damaf. Beda, Theophylactus, a
| ]& Euthym.afferunt; Regio lenginqua , inquit Auguft.| —
lobliuio Det ef.Et Ambrot. in cómét. gwidef? logimqui| — — |
irequám à fe recederes nec regiombwe, [ed. smeribus. feparari| —

flidijs diferetum e[fenon. terra ? eg: quafi interfufoluxurie| — ]
* . — ^. D . 1 . v
E ifecularis effu diortia babere fatlorifEtenim qui [e à Chï*t- 3
1flo feparat exul eff patria , citus ef soundi, 1n r?me longin- !
: 4

n4,vtait AuguftuZieratqui fedebat in tenobris «s* vm-
Zm mortirycutm lnx orta efl s Yai.o. 1. Ecilli; v Theoe
|phylactusait, de quibus dictum cft, Qu elogant fe 4 tej-
pm'launt DÍal.72.27. lenge emim eff Domisus 4b impis, C )
orationes in[lorum exaudiet Prou.1$. 29.. Qui maiorem :
fratrem angclos,minorem homines intclligunt, pa-
Iternam domum czlum,vnde angcli non diíceflerüt; |
! regiovncm longinquam hunc i nfcriorcrp mungum
interpretantur. Scdhoc Origenis de animis not risl ]

/ crrorcm

X

iuniorinam maior nec partem fuam petiérat; nec UE

bitur alicui parum hoc verifimiliter à Chrifto nar-Aa hecve-

n Gs

- , (
- r li
] ,

Eu
QU w
s P luvw.
A. Mp
mmum-ïu 'ï
M d

WA
n
! v,)h

j
ftten
WX-X ;Q:&IQ

|

db

l

lA^ na" ..
I
i

It

jffffrm;
j/)fiw,f
': 1'94'"/!) 1120
J i, "TO p
d Af

i

T

AR i AE : SPROUS X

äs t 296 DEDNCBWVCAEOQGAP. 9V : 297 |
ü;qï'x ! Ffi*btem videtarfapere. Quiautem per frairem mi-| À *Phyla&gs fïï;qtus eft. Bonosenim mores, in -quäbqä
hus | ! : norem Gentilé Po-pq!um intelligendum putant , fo-' imago illa diuina cern Gbalitlï, perdidit þ.ïxurlpsc YVI- |
asl 4 |lenc plerumque lóginquam regionem ;dolo?ardmam uendo. chQ quomodo cosà patre petiuit quom odo
lg g appellare.Aïnbgof.hb.uz.de poeniten.c. 3.patcx..1äa do— accepit? ciim ante habm.fxïf(:t As Rct;?n.do Xacdpien-| — ;
ïïnä u mum Ecclefiam 3 101151:13:?;1111 reg.:onm.n ,dqm qau.d doguc äær;dz.tacc.m porius Pcrdmcm, quam com- 5
hij f extra Ecclciiam cft;elle dicit. Fene, n;qïug, Eu du p;n auerit? ï lla enim ipía fuit c.uip.aï qua.bonos mos. i
ha [ ob peregre profetlws e$l , qui evat à [;*CMI ss FP&;&"M ï*s apgmrcue yOgas oD D fcd amitterc, Idem -4
li r. ; M Hoc efl enim ab AZA Ierf':z]le'e, qua im celo Jf ; f»'mlw quosa äi" p .mbx of.lib. z. (?x. peenit. c 3. fabftantiam hanc,xqu?; |
Ml |/ :, p " " Asmeftio feparari domictllü ; "lmflf C /[Pf?/? 0H5 Mf; Ergo| glfie &dOXC(C.Cn-S;UH! Ræ'ut,, fidem ?iigputat, quàmà| |
l P:imï | | 14 moti 6/?.?5' 4d&ofnæ at4; peregrim , F*d eftu exc Bl f;fmï Oïszn ;dm:go patrisjiá cít ab Ecclcfia Dei .dxtcc:c.lendo,öc lu-
"7 Mï B i o demefhict Da.. Ego quod certum effe atbitror, pri-j xuriosé inter ;/læïCEICOS aut Gentiles v1uendo pet-] j
: -Wï*; E U mo.loco pofui quod probabdc, fecando. — : B diderit. Sed iam probauimus per haunc adolefcétem 5
:?-m'&; : Et ibi aiz,&pa:aif]ïæläj?mtiam n4m viuendo lpxmruse.)G.| — omnes peccatores defignari; at non omnes fidem T
Jü m,k]'! 1'. T &t lu in'tcmperan ter. Nequc hic querendum cHEl perdant. Cerzum tamen eft, quod primo loco dixi;|
:ggpcriol ; : Jpato»que ht ?lla fubïïqntia,q.uazï jiPcc gdoïe)fce-:-ïs i;n- 111i11i1 aliud-. hlc ; quä::n— -p.erqditi;fgim du d((; L (C?n"z ' ;f
Jequi | temperátet viuendo diffipauit. Eft enim dcfcuptlog tem, & per eum perdidflimum peccatorcm defi-E i
;dugsnel t vt Lepe diximus, maximé perditi, & nepotis adolet-| gnari. : ET d
:mn,.ma-j INu hzc ccntiï—sjqni nihil aliud,quàm homine ügnificat ma-| . ï I4. Faä?a g'e/f./e,,wæ; valida m rgmmzlla , 0,;?& fær?;'äf | :
»HM — uobitanti2 ixigne pcccarorcm.Solcnt pleriq; fübfantiam,quam jegere.) Varic etiam huius famis interptctauones funt.| r
üo"?f*'f?hfïf f ïfbï";:nif diäpauit,libcmm arbitriurm , cxterafque natarales 'fAuguB;.. l-ib.-z. qq. Euang. c. 33. F«mes, inquit , m g'ffzï;.æt Y
Il | facultates interpretari. Sic Auguft.Beda & Euthym.| regeme ekt indigentia verbi veritatis, quod ijídem verbis, j
h K a : & Bernar.in f(ermone de diueríts aftedc.anime. quod lincomment. dicunt Beda, & Theophyl. Ambrofius &
p 1l letfi Gnoab illisfen(u di&um cft; nolim equidem| C ;veró facramétorum priuationem interpretatur lib.
N Wü:'g ( | |dicere , ne quis cxiftimet per peccatum pcrirs libe4 .. .12. gif:' Pfrnit'cxf.t. C. 3. INet mirum, inguiz,/i ,hzæ-.;»"ae ipfnfzgt, Hpx 4
333'23;&3'*»; z Irum arbitriums quod noui dicunt hs:*gctici Q& Dd o dqutdinino al.:men:c a:gclm!. Alij vacuitatem virtutum ,| !
1 ! JAuguft. au&torem fc gloriantur eius hzberefenten — qua luxurios? viuendo perdidcrat ; vt Enthymius. |
UE | : itiz.Ét vero.fi velimus,quemadmodum hicancores| jEgo tantüm extremam eius adolefcenus mi.(eriam ;
apklql | ] &Ciuntäünguïa fabtiliter fcrutari verba,repetriemus defcribi puto , caufsamque tacité reddi; cur Íeruire,]- " 4
J "T . E liberum arbitrium nec per partem illam fubftantiz,| |& porcos pafcere coa&tus fit;quia preterquam quód, a
T N ; iqua minorem fratrem contingebat, fignificari; nec omniailla bona fua difipaucrat, magnaetiam 1n eab |
]oohtas | ; luxutiosé viuendo diffiparipotuifle. Namantequ$ — regione fames erat,ita vt ne dinites quidem facilel
*nópro. | T jnuenis ille à patre difcederet, antequam fuamabil- ipeffent viucre, nedum mifer ilie adolefcens pauper, i
T17 ER | lo hereditatem peteret, liberam vtique habebatar-, — inudus, longéà patre, longeà patria, longé ab ami- 4
enholz p ibitrium. Nataram cnim habcbat fuam, à patre qui- D icis, in alicnaregione ignotus , & pcregrinus. Nihil/ 1-
ais dem acceptam, fed tamen habcbat; & hareditatem,| — jergo aliud Chriftus hoc dicens Facycrc: voluit;quàm| . — 1
z ] | queprzter,aut (upranaturam erat;petebats & id ip- fequentem narrationem pro babiliorem redderce. |
Ohüs — i ifum,quod petebat,libero profe&o petebat arbitrio, Probabilius enim erateum & confumptis faculta- )
« ] 2 ipoteratenim nó petete , q.uiemgd.modu m natü ma- tibus fu..is, & fame non [oïüz:jn ipfum , fed totamip-, - :
um H ior fææf non pctiuit m?þug (cilicet fuo vfus m:b;— fan? regionem vexante dominum,cui fcrzuret,' que- 1
É trio. NÓ ergo liberum arbitrium petebat,quod iam (ïu;iïc, & víque ad paícendos porcos fe. demifitfe, |
Wu. habebat; non ergo bareditas ifla,quà petiuit, quam quàm fi fames in regione non fuitfet. -L
F C jaccepit; quam diffipauit, liberum fignificabat arbi- t5 Ef abijt , cg7* adbafit vm auum rgz'ani;ill;m.)
j ttium. Non perdidiffe autem illud poftea luxuriosé| |Quod dicit, abjt, Hebraifmus eft , quemadmo-| Hebrait-|
| viuendo, velex hoc,ipfü loco perfpicuum eft. Quoj |dum fidiceres, decreuitherum quarere. S5icut Hif| * ab
d &:enim modo poft fub&antiamromncm' Fuarm idiüïga-' E|panidicunt, Zem4,y pane[z con m amo , aut, F'ien d adiwfir,
oW 0 tam»poftgrauem toleratam famaem diliberae Quant;| ^ |y baXecfo, y efle.. Nam vt illadToma , & 1 llud viene :
* mercenart m dowmo patvis tnei Abundant panibus , ego autem inihil fere ibi fignihicat, fed tantüm cft. idioma, &
: hic fame peres V furgamn , C7' tbo ad patrem meuwm, Non| — iornamentum linguz , &illud jH;*ï abit ebraice,
d. pim hoc aut dicere , aut deliberare , aut facere fine Theophyladtus cxpofuit abijfle, id cft in peccato þ
fans, libero pocuitarbitrio. Non ergo perdiderat, fedha-i — vrofeciffe. Quod frin fenfu litterali: fuhdamen- '
äti;i?x;xï;g.o ; bebat. Alij per cam fubflàtiz partem,quam accc:pit,1 "Ieum habuiffet , apté admodum dictü videretur ,fed|. -
japes [quamque diffipauit, imaginem,acfimilitudine Deij; incc cum fenfu littcrali cóuenic & adhazrere ciui te. m
| fignari putant. A mbro. in comment, /e, inquit; vi- gionis iHius virtutispotiüus,& induftriz, quàmpec- — — |
1 wendo lnxuriosé confumpfit omnia natara oruamenta, Vnde| — |cati fuit:certé non tam peccati füit, quàm ext fe—-k |
| t& qui acceptfez vmagimem Dei, qui habes fimilitudinem eiw,| — | m miícriz , ad quam fua illum adolefcentem pec-
L nolicam irrationabiti fadzate con[amere, Ex. Aug, fcr. 54. F caraperduxerann De ciuc illo follicité quari no-
i de verbis Dominifecundum Lucam, Qwuiquis enio| . li quis fit ; quémuc fignifice. Hxc cnim om- i
yoult effe ita fimilis Deo, vt fortitudinem. feam ad. ilum cu-| — |n1a ad complendam , vt in fimilibus parabolis. |
t flodiat, uerecedat ab eo,ci cobavendo,vt cuffodiat [ratlitudi- Írpe monui, narrationem, & ad exprimendam| —
* | nem, €7* imaqgmem 4d quam (actus efl.. Quod fiimaginé, |cius adolefcentis. miferabilem conditionem dicta
L. Dcinon naturam ipíam , fed morum conforma- funt; & quia fieri folet , vt eiufmodi homines |
tonem appellant ; quemadmodum: multi veteres| — |in exttema fame hetum aliquem, à quo vel micis,vt
1 auctorcs, & D. etiam Paulusappellarefolet.1. Cor.j — |canes, alantur, fibiquzrant; & crat vero. fimile| !
í 15. 49. & 2. Cor. 3 18. ad Colos. ». 10. multo meliàs| — lidem illum feciffe adolefcentem. Aliorum tamen 1
1 hzc, quàm altera interpretatio conueniet,quam &| — jinterprezationes , fiquis magisamat , fupra initio| : 5
Marius Victorinus lib. 2. contra Arian. & Theo-—l parabola pofuimus. Przter casalias apud alios ob E
| z | - * | O furo' . - f

i

o .
MY docenes o

Quid porci

fiznificent.

Que finthe

H Jl.ixluæ
poscorum.

ivt Ambrof. In villam mitti , inquit Beda, ef þöþ*m-

|vacaum omnino ventrem vel re qualibet implere;].
Inec vllam ciborum habere diícrimen , modó rabi-].

& fi folctet,tamen quis homo illis vefcitur? Semper

|& pueri vefci folent, dulcis enim faporis funt, & va-

2,98

IOAN. MALDONATI COMMENT.

299

Ícuriores aucktores lector inueniet. Quod dicit,|
adhe[fit , id eft ixox20n emphaticum elle puto;
exprimit enim diligentiam , induftriam , artem,

domos diuitum infinuare, quiduis vt faciant mi-
nifterij, tantàm vt fame non pereant. |
Et mifit lum in vilam faam.) Hzcetiam verba em-
phaticatfunr; ignificant enim ciuem illum nefciiífe
quodammodo quid de perdito illo adolefcenteaze-
ret, qui fe fame impulíus in domá fuam infinuabat;
itaque mififfe in villam,id eft ad viliffimum abieciffe
minifterium, vt pafcetet porcos. Quibus duabus re-
bus tantüm , vt plerifque ctiam füperioribus, decla-
ratur extrema eius adolefcentis miferia, qui à patre
ao inconfultus difceffiffet. Hzc tamen omnia ple-
rique omnes interpretes propriam etiam habere pu-

tamx fignificationem. Villam alij hanc eife mundum

tie mundialis potentia [nbiugari, De qua in alia parabola
quidam [irituales epulas , ad. quas inuitabatur , fafidiens |
dixit,. Villam emi ,ey ueceffe babeo exire, eg* videre eam.
Auguftinus veró , eo loco , quem fepe citauimus,
qq. Euang. villam efle dicit medum poteflatur diabuis.
Hieronymus autem in epiftola ad Damaf. nihil
aliud etfe in villam mififfe, quàm poffeffionem eius
ccpiffe , feruámque feciffe (aum.. Porcos plerique
demones,vt Ambrofius, & Auguftinus; alij carnales
cupiditates , vt Beda , & au&or illelibri de tempo-
re barbarico; alij fenfus intelligunt, vt Bernar. in
illo ferm.de diuerfis affectionib? animz. Mihi folàm
mierabilis fignificatur ftatus illius adolefcétis,& per
eum miferabilior ceorum conditio , quifefe Diabolo
iu feruitutem tradiderunt. Maior enim eft veritas,
quàm ngrj ' ) rE *
16. E? cupiebat implere vetrem [aum de feliquie, quas povai
mandncabat.) Quàm apté miferabilem , & famelicum
hominem depingit.Non dicit , cupiebat edere ; nec,
cupiebat faturari ; quia etiam qui famelici non funt,
edcresac faturari cupiunt;fed dicit,ewprebat implere ve-
treim.Solétenim,qui admodum famelici funt, cupere

*
e

dam famem fedenr. Quz fint, quz hocloco filique

xiffe; plerique enim aut fabas;aut pifa , aut alia id ge-
nus legumina effe putant exijs ; que vaginam habét;
quod & Ambrof. v;julgari errorefecutus eft. Át quis

bus,przíertim magnz famis tempore,cüm in magna
ctiam. annona delicati homines illis in cibum vtan-
tur? non aluntur , inquiunt, granis,fed vaginis, hoc]
eft filiquis excuffis granis. Ne id quidem fieri folet,

ego cxiftimaui eas hic filiquas appellari,quasHifpani|
Arabico vocabulo uZ/gareuas vocant. Nam & Latine
filique , & Grzcé xepz'rtoy dicuntur , quo hic verbo
Euangelifta vfus eft , & porcis in calidioribus regio-
nibus, vbi magna earum eft copia,dari folent; ficut
alibi elandes:ijs etiam homines, prefertim pauperes;|

F ) E

Lib.s.c.

Lib.;j.c.24 gina ipía, tefte Plinio, editur , grana reijciuntur. Ma-.
gna in Italia, & Hifpania,multo maior in África co-
pia eft,& in plateis paffim venales funt. In arbore
nafcuntut vtelandes, non tantz tamen proccritatis,
& latioribus, ac mollioribus folijs, quz & ipfa Grece
i. xtperrioy , Latiné filiqua vocatur , vt Columella, Pfi-|

À

qua fe folent ciufmodi miferabiles homines in| -

D

C

vocantur, pauci mihi interpretes videntur intelle- |

non videt non folere porcos eiufmodi alilegumini-]. |oftendit.

N

rari, quibus ante quàm faturatus effet, à porcis con-

fuperiore verfu nominauimus , Auguft, Ambrof:
Hieronym. Beda , fzculares, & inancs fcientias per
filiquas fignificari. 5/2we, inquit Aus. funt dvflrina
f aclares flerili [aamitate refonautes , de quibus laudes idelo-

carminibus percrepant , q"uilyw damones deleflantus. Al
voluptates, vt Euthym. Alij peccata ipfa; quibus pec-
cator,quo magis peccat , magis exfatiari cupit, vt
Theophyla&us. Ego candem viam, quam initio in-
igreffus fum,infiftens nihilaliud, quàm mi(erabilema
illius adolefcentis conditionem, & per cam mifera-
biliorem profligatiffimi peccatoris ftatum hienifi-
cari arbitror,qui ad vltimam morum prauitatem ve-
|nerit; adeo omnibus Dei beneficijs, omni eratia, id
eft omni fpirituali lgriuams cibo ,

dem, id eft naturalibus donis , quibus philolophi, &

videat , quod omnibus hominibus naturz lumen
. Y7. In (e autem venerfis.) Intelle&um dante vexa-,
tione, Quod de illo quidem adolefcente; cx qääpa—
rabola fumpta eft, di&um eft verofimiliter, & ad
confuetudinem apté. Credibile enim erat iuuc-
jnem , qui tot in domo patris fui bonis abundaffet,
cüm videretíe in regionelonginqua apud alienos in
abic&iffima feruitute perire fame , ad fe fuiffe redi-

p tutum , atque di&urum apudfe ca , que Chriftus di-
xiffe narrat.Quód fi parabolam ad peccatoré ; prop-]-

|ter quem propofita fuit, accorumodemus, fienificat
vexationem illi intelle&tum dare. Cum occideret , in-

miebant ad ewm. Píal. 77.24. Hlud etiam!obferuandum,
quod Auguftinus libro ». qq. Euang. cap. 33, & Beda
animaduertunt , quid diícriminis fit inter. peccato-
rem , quialiquando diuinam expertus cft gratiam,
& quàm fuauis fitDomin" deguftauit; quàm bonum,

Jadha*.rere Deo fit ; & inter eum, qui nihil expertus:

huiufmodi

nius, & Victor Vticenfis in Africana hiftoria au cto- & li-.c-re.
res funt. Mirumautem videri poteft , non Potuiffel :
ladolefcentem illum filiquis fatiari, nec illi quéquam
dediffe,cüm porcis proijceren tur.Expedita quorun--
dam videtur effe refponfio , tunc porcos non ediffe j
|filiquas;nam fi ediflent, & adolefcentem illum edere L
adfatietatem potuiffes fed folitos in illa rcgione ede-
te , fenfüm que cffecupiuiffe miferum illum iuue-] 1
nem ventrem de filiquis implere , quibus vel porci
veíci, (aturariquc folerent. Facilis inquam , fed non|.-
fatis, vt mihi videtur , plena fententia. Nec enim di-
cit Chriftus cupiuiffe ventrem implere de filiquis|
quibus porci vefcuntur , ;aut quibus vefci folebant;
quod fi dixiffet, non a&um, fed confuctudinem fi-
gnificalfer. Sed dixit, Je feliquis quas porci manducabant,|
Quod verbum a&um videturnon cófuctudinem fi-
|gnificare. Accidit quàd fatis appareat voluiffe Chri-|
Itum ciusadolefcétis miferiam quàm maximé exag-|
gerarc ; miferiaautem hzsc. erat maxima, vt cum vi-
deret porcos filiquas ederc, ne illis quidem ipfe fatu-
rati pofle:quemadmodà c.16.21diciturcupiuiffeLa-| —
jzatus de micis,que de méÍa diuitis cadebát, faturari,l i
neminemque illi dediffe. Solentaffernari vt eládes,
& porcis certis darihoris, itàque non poterat mifer
adolcfcens aliunde habere,quàm ex ipfo loco, vbi ijs
porci vefccbantur, fi quas poterat porcis ipfisfuffu-| ——

fumptz erant. Putant omnes fereauctorcs illi , quos|

rum , fabularumque ad. Deos gentium vario fermone atque|

vtnefiliquis qui-|. -

czteri porcis fimiles hominesabundant, fatiari pï)f-ï E.
fit;ita nimirum peccatis exczcatus , vt neid quidem j

quit;eosquarebant eum ,C77 veuertebantur , co* diluculo ve-

MATULzI m

lb. 18. €.7.]
I2. !

3

Ifaie 28.1$

|

Pfal. 5 9
& 72.4 8. ;'

ssddi

"

T ZWM

n al

&
r
hn déitio 324

TX
Wntl t
g pieti
js beneen
gfitatm
;'u'uTe.
|

/
fij
/1&1'//3
putà

j

i o

ï' ! qmü
tsti
Ü I10n,
um (]Uöd
* BU
( po:
i Tbf
tongj
l b
Tgn:
MU
—

1

Wto. li

: I" SuCnïcw ;
JwT IDII
'i Nmüe u 8. 6'7-
x l

la
W

|
i

L

o |
wa—m-ä
A !'I;'—xï,
" Qouüïï !

1
al
-Uhkït*.ïïä
VOnteie

I EM ï
4l nl
m L'Rl?.l

TU |
Val D
| ! n nn
H,QFOM
|. la,
-)g»d nOn
^ an D k
um qi-
la (s
tllv
' x' 1k ngusþ
H ^
MAT
,
x H .|
dlnem -

DÁM n
IH2

i:'in:-m i1

Ilj BI
n2 Ub*
— u
-
--

Fl
'I
A* 180*

.....

ilv iM 4 l
l
'
A :mf"!]«
] Az&.am"l
II )

l

J

TT
lete Te" o
p —
j

I
p (T TR
: f*,)mlmjö( 7;.13. !

,anUUS'

|

Quanti re-
ferat à pue

[|ritia bene

inftitutum
fuiíle.

'Timot fer-
uilis falu-
tatis. eft,
/

Iibo . P'tide bocféire poterat, inquit Augult. lib.z2.qq.c.53.

It

300

IN LVCAE CAP. XV.

301

huiufmodi , fola peccata , folas voluptates , folam
porcorum vitam nouit. Ille nimirum tanto fa-
ciliis , quàm hic ad mentem reglibit j quanto
facilius eft , que aliquando nouimus , ctiam
poftquam obliti fgmus, recor.dan ; quàm quz
nunquá nouixnus,dlfcere.Mggnl refert bene in pue-
ritiaà parentibus inftitutü fuiffe;facramenta frequ é-
zaffe , inter viros vixiffe religiofos. Haret femper in
palato métis guftus ille cocleftis; & quamuis longeà
primo illo vite inftituto,quafià domo paterna, dif-
cefferimus ; femper nobis memoriam fuggerit vite
praterite,quales fuerimus , qualés fimus ; emper vt
ad cam redeamus inuitat.Si ille adolefcens nunquam
paternz domus abundantiam fuiffet expertus , nun-
quam adfe reuerfus dixitlet: Quanti mercenarij n ilama
patris mei abidant pamb^; ego aute hic fame pereo .5unga ,e7^|

Beda,m quo erat tanta abltm.o Dei , .-/ïf,".t m eibus zflol.oldjris
fuityni[i quia 15 recogttatio j refrpifcers ef ? Colligim x
hoc loco verum eífe quod aduerfus nouos harcti-
cosin Concilio Tridentino fef. 6. cap. 6. & can. 8.

|

lefcens, & nobisin exem P/lü proponitur, quódfame

| (narij ergo patrisait Bedasabundant panibus,quia qui futn-

Ecclefia diffiniuit, non malum,fed bonum,ac faluta-
rem effe timorem illum,quem fcruilem appellam us;
quo aut metu poenarum , aut aducríis confii&tati re-.
busad Deum conuertimur. Laudatur enim 1fte ado-

cópulíus ad menté primum,dcinde ad patré redicrit.
Quanti mercenarij in doma patris mei abundant pambwf;
ego aut£ bic fame pereo. ) Opponit fe mercenariis patris
(ni; & famem füam corum faturitati. Alij mercenarij
patris mei fant,ego hominis alieni;atque ignotisilli
pane abundant , ego fame perco. Latinus interpres
Qnanti dixit pro quot,dictione abufus Latina. Merce-

ra mercedzs intuiti digna operari fäfagunt,qmt:didni: [uper-
na gratie veficiuntur alimonifs. t vero famepereunt ,qmi
extra patri des pofiti ventrem cupiunt umplere de filiquss,
i efl,qui fine fine viuentes vitam beatam inanis. philo jälyhm
fludiis inquirunt. Qui fuerint mercenarij in domo pa-
tris eius adolefcentis,obícurum non efl ; nempe qui
filij hon erant;fed mercede illi (cruiebantquiautem
in domo Dei mercenarij fint per illos fignificati , id

Matth.4.

19.Mar. 1.
18.&c fup.

€,j-10.

Ecclefia
j mercena-
TR

|qui fatura mercedzs imtuitw digna operari jkmgmt: & illi,

Inocati bona fequuntar , nec filij , nec mercenarij funt,

Quinamin

anxié veftigari nolim.Nam illi; quos Beda defcribit,

quos Ambrof, in com.bonos mercenaris appelat, Petrus
Lacobus ,eg*loannes,quibus dicitur.Vemte poft me;faciam vos
freri pifcatoves beminum ; non. mercenarij , fed optimi
profe&to funtfilij,qui in hac ipfa parabola mercena-
tiis opponuntur.Etilli alij,quos idem defcribit Am-
brofius ibidem , quinon virtutis, (äd wilzzfatia fludio pro-

quia panibus,id eft donis cxleftibus non abundant.
Ergo illi per mercenarios in domo Dei Íignificatur,
qui infimo funt gradu , ficut in domo mercenarij
(ant itaqae iidem illi qui mercenarij funt; in Eccle-
fia etiam funt filij,(ed per mercenarios fignificantur,
quia infimo funt loco.In hoc enim confiftit merce-

narij fimilitudo , & antithefis inter illum & filium,

on quód ille mercede, hic gratis patri feruiat ; fed
iquód ille abie&us,vilis, defpcctus ; hic honoratus. in
Ipaterna domo fit;jille malé, hic bene tra&etur. Dicit
jergo apudfe refipifcens peccator,quot mercenarm m do-
mo patris mek abundant pamibus , id cft quot homines

Iconditione abie&i,quot pauperes, quot muliercule
9 " 4 L
|magna celeftium donorü , dum bene fan&téque vi-
Iuuntfuauitate fruütur; ego qui filius (um, cgo facer-

À.

D

D

b

| 'lud quod ver.25.declarauimus,407t, ez adbfit , nifi

|mne . errcefizmo tertto p[alimo , Eccemune benedicite Dominum

dos,cgo Epiícopus,ego doctus , quiaà patre difceffi,
quia me Diabolo in feruitutem dedi;hic fame pereo;
omni diuinz gratia cibo,ac iucüditate priuatus fum.
r cor meum. , quia ablitus fam comedere panem meum.
Perij; quia à teDomine difceffi.0mnes enim q'1 elongat

Dfal. 1or. $.

Pfal.73.£7. !

fe 4 te,peribunt.Hoc cít, Hic , id eft extra Ecclefiam, aut
extra gratiá Dei. In tenebrzr ev" vmbra mortiyn loco bor-
orzr 07* vafla folitndimnss.Et hoc cft,!n domo patris merid
eft in Ecclefia,aut in gratia Dei vbi s eff mopia timen-
ibus eem. Quz duo intcr fe opponitloca.
18. Surgan, qg* ibo ad patrem meum.) Surgam. Hicbta-
ifmus eft, quo vtuntur Hebrei,càm alicuius operis|

wrge Deus, iudica terram Víal.81.8. & fergant , ey* opitu-

:nim fignificat aut Deum, aut idolaante fediífe ; fed
llum ante non iudicaffe terram : hzc opem non tu-
i iffe.Quod vtfacere incipiant;rogat.Dicunt Hebrai
xinprima, & inomnibus períonis CcwpM Surgam
furge, & furgat,&c. quodalio verbo in folis fecá-
is Latini dicunt, Age; Agite, Agedum, Agefis.Itaque
nagis di&tio exhortantis ; quàm verbum eft.. Quale

juód illud exhortantis non eft. Incitat igitur fe per-
|litus alidqui adolcfcens ad audendum , ad reuerten-
lum ad patriam,ad refipifcendum : & peccator , qui
»er eum fignificatur ad confitenda peccata, agédám-
que paenitentiam, $wrgam , inquit Auguft. lib.2. qq.
Euang.c.33.414 lacebats e9* ibo,quialonge aberatqad patve
weum,quia fab principe porcorté erat. Catera verba fant pe
sitentiam meditantis m confe[sione. peccati ,mondum. tamen
agentis.Non entm iam dicit patvi, F»rlp di£lurum (e effe promit-
titcum venerit.)Et Hieron.in eïi("c.. ad Damaf. Sprgens,
inquit,ibo d patrem meum.Pulebré ait fenges , patre quip-
pe abfentenon [leterat, peccatorum iacere , inflerum [Lave eff.
lAd Moyfem dicitur;7& vero bic fl4 inecum eg m centefr-

omaes ferus Domini , qui flatis im domo Domini, Similia
Theophylac&us , & Beda tradüt.Sed intelligat le&tor
hec effe moralia , litteralem veró fenfum , & pro-
prium,quem initio pofuimus. g D
| Paterpeccauiin celumy,c77 coramte,) Beda, Quàm mi-
fericordemspiumque nouerat patrem , qui necoffenfus. à filuo;
patri dedignatur andire vocabulum.Cyuod dicit,Peccaus in
celum,varié auctores exponunt. Ambrof fic.Non vri-
que elementum exprimimr ; fed peceato anima celleítia fgni-—
ficantur dona [iritus imminuta, Auguft. veró eoloco,
quem modoó notauimus.Ztrum boc eff peccaui n celuim,
qmd efl cora tey vt ceclu a[:peäaueri! ip [am [nblimitate patris.
Pnde eff etia illud m p[almo, £ [4mmo calo egre[szo eius, ei
Ab wfo patre valt imellzgi;an poties , peccaut in celnm coram

penetraliinterure confcentie ? Quá pofteriorem Augu-

ftini interpretationem Beda,& alij plerique amplexi

F fant.Hieron.ad hunc modum;,Peccanerat m celum,qui|.

l emplcm celeflem reliqaemt mátrem.Peccánerat corá patre,
qui conditore de-krta l:zpides fuerat,eo* l:;g'm venefAtus, Non
Fuerat dignus vorari filius Dei , qui ferwus elfe maluerat ido-
lorum , Theophylactus,& Euthym. Peccawi in calum,
quia czleftibus terrena prepofui. Ego Hcbraifmum

dam Deum proPrio nominc vocare non audent
nuncoND? czlum,nücavnomen, nunc wy petram,
nunc alijs eiufmodi nominibus appellare. Eum He-

xordium fienificant. Quia cum nihil agimus, fcde-|
:cfolemus: cum aliquid agere aggredimur , furgere;|

entur vobis,e7* in necefsitate vos protecant.Deut.32.38. NÓ|

jeft. Deut;

(an&lis animis im quibus ef fedes Dei, Coram te autem , rm ipfo

|efTe arbitror. Solent Hebrai, dum rcligione qua-|

Luc.i. 79.
Beutet. 3z.
10.

Pfal. 33. 10.

Sutze
Hebr. pto
Ágcdum.

Peccatotü
ia cere, fta-
te iuftorü

r3n

Ver.t

Pfal. 38. 64 |

braifmum Chriftum exiftimo ; dum Hebrzi adolef-

O2 centis

RKR A iois v

t&ntut,

: 302

» [parui,quia füb tua poteftate effe nolui;quia parté he-

|borum. Qu fi ad peccatorem accommodemus, có-

- [magnitudo poftnlare videbatur, in locum Catecha-

Ivtex antiquis Conciliorum canonibus difcimus; &

.|dum vtique fünt remiífa peccata; ac non potiusin

|dMergam. e77 ibo s nifi reipfa furrexiffet; ijffétque. Illa

[pióvov Bécecot la. eioe m eQs 26 3 appot ldv Opartet,

Pelagiani,
qui abutc-
bátur boc
loco, refu-

IOAN. MALDONATI COMMENT.

393

centis perfonam fingit, imitatum Deum c.ælum ap-
pellitem. Rurfum quod dicit coram te;alius eft He-]
braifmus'y32o in cófpectu tuo;id efï contrate.Itaque
perinde eft;atque fi adolefcens dixiffet;Pater peccaui
contra Deum,& contra te; cótra Deum;quia negle-
&is cius preceptis te deferui , & luxuriofé viueudo
omné meá fubftátiam diffipaui;cótra te,quia tibi nó

reditatis, que mihi erat obuentura , à te extorfr.
t9. Tam non [ium dignus vocari filius tuns,) Quia, càm
ante filiuseffem, meab obedientia tua fübduxi, mé-
que emancipaui, & filius quodammodo effe defij.
NÓ defierat veré effe filius ; nec poterat:fed defierat,
quantüm in ipfo erat. Quare nó dicit non fum Hliusï
cuus: fed no um dignus vocariid cft haberi frlzus tuus,nó
um dignus effe in domo tua eo loco;quo ante eram;
fatis mihi fuerit, fico loco fim, quo funt mercenarij,
fac me ficut vnum de mercenari/s tuis, Hlic eft (enfus ver-

fitetur fe dignum non effe, quiad eam gratiam,eàm-
que dignitatem, qua priàs apud Deum erat,admitta-
tur,cüm fua eam culpa perdiderit; rogat tamen Deü;
vt fe vcl in minimumgratiz fuz locum recipiat , vt
Euthym. exponit: tantüm in illius gratia, tantüm
fub cius fit poteftate; nec iam diabolo,fed illi feruiat.
Vide quz diximus de mercenarijs ver. 17. & ad eun-
dem modum hzcintellige. Durior mihi hoc loco
videtur interpretatio Hieron. Fae me ficut vnum de
mercenarijs tuis 5 fac meíicut vnum de Iudxis , qui te
ob prefentium tantàm rerum promiffa venerantur.
Non enim qui veré paenités eft, propter prefentium

Ícruite Deo vult. Nihilo magisTheophyla&i expofi-
tionem probo,qui per mercenarios Catechumenos
intelligit. Ecíi quod attinetad Ecclefiafticam diíci-
plinam, fcio eum fuitfe morem veteris Ecclefiz , vt
peenitentes nonnunquam , prout przteritz culpz|

menorü reijceret, & quidem in vltimum aliquando,

in fcholis de peenitentia adnotauimus. A: quis pec-
cator cum poenitentiam agit, defiderat apud Deum
Catechumeni loco effe,cui nondum baptizato,non-

gratiam reponi ? id enim agit,id optat, vt fibi peccata
remittantur. Illeigitur , quem fupra explicauimus,
verus eft feníüus. :
20. Et fargens venit ad patrem fnum.) Vide qua ver.
18. di&a funt. Non fatis fuit dicere,quod illic dixerat

enim deliberatio erat; hic eft effe&us. E«c inquit
Ambrofius,in comment.aprd fe dicit, fed non fatis eft di-
cere, nifi ad patrem venias. Quod ipfum Chryfoft. apud
Diuumr Thomam:4& 5$ 55ac , inquit Theophyl. à

tantüm rerum promilfa,fed propter Deum ipfum|.

B

C

E

nas non folim velle que Deo grata [ant, verim etiam [acere.
Exemplum non folàm peccatoribus , ac pocnitenti-
bus; fediuftis etiam omnibus vtile. Docemur enim,
fimulatque nobisDeus infpirat animo aliquid boni,
re ipfa perficere; antequam ardor ille primi propo-
fiti refrigeicat. Non tardes, inquitfapienscowerti d Do-
mimum s eo ne differas dediein diem Ecclef, j. 8. Videtur
indicare Beda abufoshoc loco olim Pelagianos;quafi
peccator viribus fuis poífit furgere, ad patrémque

leícens ille ; Fac me ficut vnum de mercenarys tuis, decla-

redire. Quos ex hoc ipfo loco rcfellit , aitenim ado-!-

F

Á rans fe non folüm in priftinam apud Dcum gratiam,

fed nein mercenarij quidem locum redire poffe,nifij
Deusipfíefaciat. Egoeam quzftionem , aliter fol-]

lefcés ille finefpeciali Deigratia fola vexatione cum
gratia generali intelle&um dante ad mentem rediit, !
& ad patrem reuerti decreuit ; ita etiam peccator

in hoc tantüm, quàd , ficut illeadolefcés aduerfis vc-
xatus rebus ad patrem redijt; ita peccatores , càm à
Deco rebus aduerfis affliguntur ; ad Deum conuerti
foleát. Ac ne hoc quidem ipfum in parabola ageba-
tur;fedillud tantüm,ita Deum peccatores ad fe rede-
untes ampleti, & recipere folere;ficut pater ille fili
cecepit. Quacunque tandem moti ratione veniant,

nihil agente;fiue rebus aduerfis, fiue fecandis prouo-

tem illum ipfum per fe,fine nouo Dei auxilio ad pa-
trem redijfle.Nam vt Diabolus eum;aut propria vo-
luntas incitauerat , vtà patre difcederet; ita incirauit
Deus,vt ad patré zedirct. Et fixe ftanc ille fentétiz, co-
uertenos Dàe ad te, 2" couertemur T hrenor. $.21. & Nemo

Jpotefl vemire ad meynifi pater qui emfrt me, traxerit ei1 Yoà.G.

44-Sed quia non id agebat,vt doceret homines . fine
gratia Dei ad Dcü redire nó poffe , fed redeütes beni-
2né , ac liberaliterrecipi, hoc, quod docere volebat
dixitjillud, quod nolebat,etfi verü erat, non dixit.
Cum autem adbuc lö'ge' e[fet yvidit ewm pater ipfrua ,e7 sui-
fericordia motie eft e7* Accurrens,cecidit [uper collum eiusey*
ofculatus efl eum.) Elegans,& accurata benigni, & mi-

Dfericordis patris defcriptio.Quam ideo Chriftus tam

multis, tàmque aptis circunftátijs, ac verbis explica-
uit, quia id porilïïmü agebat , vt Dei erga peccatores
largiffim&,atque próptiffima mifericordiam declara-
ret. Primü quod dicit, ez4m adbuc adolcíceus longe effet,
patré eum vidiffe,fi de ipfo agamus adolefcente,idco
di&ü eft, quia & fieri potuit;& factü fuiffe in fimili
exéplo vero (imile videbatur; &erat valde ad id;quod
lagebatur ,accommodatum, vt intelligeremus,quàm

illi longé fint, ideft fimulatque in vltimts animi re-
ceffibus cófilia de vita mutàda moliri incipiunt, vi-
det; & obuiam occurtit. Deffderium pauperum exaudinit

tn vesaifefHi impietatem peccati mei, Píal.3r. s Et erit; inquit
Deus Ifaj.65.24. antequam clament, eqoexaudiam ; adbuc|

cebat Nathanaeli, Priufgquam te Philippus wvocavet,cu. effes|
fab ficn,vidi te Yoá.1. 48. Mifericordia motus fuitle pa-
ter dicitur,& filiü vidés nudü,ac miferabilé, & peeni-|
tétia ductü ad fc reuertentem.Quis filij mifereri, nifi
pater debuit? Poterat illa tanta filij miferia quélibet,
quáto potiüs patré ad cómiferationem: commoucre?
Accurrit pater filio quafi veniam daus,antequam pe-
tat, & verecundátem ad gratiam fuam inuitans. Quz
omnia facilé eft ad Deum, & peccatorem accommo-

Hzc enim duo non alia cau(a dicta funt, quàm quoód
v . BM * P / ;
vero fimile cffet ita erga filiü feciffe patré;quódq;hic-
rifolerét. Necexquirendü diligétius cft;quid in Dco

fit fuper peccatoris collü cadere; quid cum ofculari.'

uendam puto.Primüm quidé non in eo cam partem|
parabole rei fignificate (imilem effe,qubd, (icut ado- |

perfe,ac finenou' Dei auxilioad Deum redeat; fcd|

(iue ipfo trahcnte, fiue ducente;fiue(fi id fieri poffet)]

cati. Deinde vtetiam hac in re concedamus fimilem[
!debcrc effe parabolam , putádum non effe adoleícen-]

prefto Deus fit volétibus ad fe venire , qui cá adhuc|

