'-tfmï',:nïl* 2 . E ,'T?g,;gf,.mmm non fequuntur. ts — — ^'|^ non vi, nonarte, fed miraculo ex Iudeorum mani-
f*.*.*?h;r!a;* u- ! ! 23", Et vepleti þ;;;:'smneä in fynagoga ira bac audrentes ) - bus euafi(Te,fuàmque ea re oftenditle diuinitatem,vt
:im"ä E. Tam (übitz, & impotentis irze diuerfas caufas diuer(? B. Chryfoft.apud D. Thom. Atmbr;of;. & Euzhym. in| -
tdzng; | | lauctores aifemnt.(ä,idam propterca ira infamma-| comment.obferuarüt. Szmxzfl.z,ntqt*/;lgfamqül.ï Avm.ibï Qf& !
:lïkz | n | tos fqiffc 'Ci'l.'C!;li:l 5 quód cam, quam l;garat Ifaia: plo: | pjnon ex izgccf jf:;:t;i ;4:&[,, fd votz;;:ï;: ,;"ïtr:; f-ïfsz;z;:zl a
: / | u hetiam in fe impletam ciTeGgmü?aïæf»quïh pcuc "CA d SHan E à [eip[o obi n f r i
)m;.l-' i Irum Meffiam effe dixiffer, vt Grgcusviïlxl;;—;m&orkalgud! vult cap:mr,qumda vult ela sztoz»-.r;ïfm&do vul: !?fäend:*mrä
W ! D. Thom. áit. Alij, quodadducto duotüm pro p-heri .qm;mdo vHlt non tenetur. .pldifs igitur G7 bic clzmmætg effe
TE | tarum exemplo vcteribus fe prophetis comparalle, ...'qqod non captus f/f Y 6 :(lzc. W""M*'"*ff?ï)"?d capris eft.
um . 1 videretur, vt ille idem au&tor fcribit. Alij; quod co-!. .(Ltffx.!c míraculum mem1Vnc:rt'un—1./ch: atantüm H— |
-*»?mhx | Irum vicus Chriftus tetigiffe, & propofitis exemplis| — gnificant eum fcgurunx, fm».e th*ffuga*,j finc vU-a fefti-
mgo&i,' $* leorum arguiiïkt.in*cre dulitatem. ;Volcbant enimau-j nauone,per m?dIQS' hOïth.S grau1,kïntpq; grgxdu. pIOf
A | —— !tommune|dire fibi placeutia ; vr illi apud [(aiam 30. r0. Com- | cefïl!fe,xhoc enim vis mlzhx vcvaoru w;":dctur mdxcare,
Rl ! auditorumilmne auditorum vitium dele&ari non doceri, mul- C I avroc d'ieAS av J';/xa? n aulav empmfg, & lpf'C?(allt
que ïfääïi?,ffa] ceri vellenon pangi Prou. 15/12..& Amos.$.10. Re-| — potius ipfe autem,eft enim ocfculta gbu?dgän äntlrhe-
u : .;ïizceu Ye manfrtldicebat ch,-;llc 'ünl.tus I,frafql)gzrvnm per quen äs,g PCäCIïäïdlt.lln ï?lïl;l.lïïb uan lï':s,blr af:, gc | gie lïmcec..
..!Jm ! [ fajg?æmm interrogáve Dominam, d'efgs odi wm,gm:&æq Pïo» A. ats cgmgsprame arqr.x d.ïä i 0& | aa in 0
N phetat mbi bonum, fed malam. 3.Reg:z.z.8.1.8.t A-A.xll),quo.dw iiraculum fm.vlïc; putant, quo : iriftus ef:»-rum1 re-
BE — iecieópitue onibwsotes P EM P m falfr tenen Duangebe n VUl
TAT o Itransferendam ad gétes. Quoad nefandum 14s dictu,| - quiaem zariet, tamen rcuangelius nom. intatem,
;,;,,,,-';'.«m,;;äg;"'* : d T NNME äadjsuinis Proüi!äonih&wnträfiü yidebatur.Sci'tg .. lfed facultatem Iudzis fignificat defuiffe. Alij corum
mi ladnotauit Euthgm. Tudxos hoc.ipfo facto mftaculiä , quodammodo manus c?glftixïj?ng te-nulife,wvt. fe prc-
GB ; | K(c indignos declazaffe , & re ipfa.cqmprqba[ïe? quod hendere nO-BQ?.Tw t Alij nm:;x.b.ïlem r.edd;dlücï (ef:c,
n B. D N IChriftus dixcrat, verum effe, neminem in patriafua! — quod ego exiftimo effe PrObao.lllu?Mltt.O quz à nó-
w | Ro Iprophetam acceptum eflec: | Ua QUHIS.PHSQ??dan nre 1ndo&.1.s.b, t:dq—m.mfus foriaffe| -
-bri,/ |.| 29. Et furrexeruut , C7* titcerunt eum,extra cimitatem.)D limati iudicij Affïrwuntm alïcït(au. us äc rationc, quá
rgo/ | - |Extra ciuitátem tanquam reum mortis eijciunt , qum r Chm&us ega(erxt; nec eà er& aut .udxo, aut ca(g
j : d- Imos erat, vtomnes rei extra cluitatem Ple&crfïqtur. apuc.hlloimucnta.credct » fi mth cl.edct. Curvew-,
7 | Ad hebr. |Proprer quod. e7* lefm extra portam gfxg[gf ';tf?'.f'InClP;lüllt | (;:hn[tus à N.azaræm tc;)xen ;1oltler1X nï) Emn?Pw ra-| :
i N |*"- iChriftum primi crucifigere ciues fui. P.elore.s quo-| |tio eft?lnondum venerat boraeins , vt Ambr. TheoRhy. | w
d j : |dàmodo quàm,qui eum poftea cfuciüxe»re.ll.h cnim| j& Deda rgquqdcxxt. Reliqua quæi.cguunt'ur viquc :
du | - |corrupto quidem, & violento;il..ldivci?o*., iudicio tame ad finem capitis apud Mgtth. & Ma;.m locis ad maz-
W Lolow egerunt. 1áti impatientes irz, impatientes morz,| 'ginem fignatis clehcammus.
;zï&CLIlär.kïäsgä?/ |
g N
j :Im-;
ij
jl
lv,iimji1
f
T
TU
mäDïOï :
;mDCUS; 5
7561'035; | 3 M
p ! *
t
etí
lt
f !
vI- *
jod
g
itr | | À
,iu/l 2 H2 CAM -
M us RUE Ra EE

4Mat.4. C.18

UMArl.c26.8 —

j,Mat.S. 2,2.3
;Mat. 1. d.
UAU -

.ic'u.z4.a.4

- Mat.9. a.2.
Mat.2. a.5.

|& procidensin faciem , rogauit eum , dicens : Domine , fi vis, potes me mundare.
[3. Etextendens manum , tetigit eum dicens: Volo: Mundare. Et confeftim le-

iniumillis. 1. Perambulabatautem magisfermo de illo: & conueniebant turbz
multz vt audirent, & curarentur ab infirmitatibus fuis. . 16. Ipfe autem fecedebat| -
jin defertum , & orabat. 17. Etfactum eftin vna dierum , & ipfe fedebat docens.
Et erant Pharifzi fedentes , & legis doctores , qui venerant ex omni caftello Gali-|

lviti portantes inle&o hominem , qui erat paralyticus : & quzrebant eum inferre,
S& ponereante eum. 19. Et non inuenientes qua parte illum inferrent prz turbaj|

[tatem interra dimittendi peccata ( ait paralytico ) Tibi dico , furge, tolle le&um

IOANZMALDOBAAEILCOMMENT "

-
2

M

renesuesen sevameeyupem 4 s etiiuprtses uI dU , n dUsa t i r RAT

: QM
E ,
E. '

CAPXTC M

AcTvM eftautem,cumturbe irruerent in eum, vt
audirent verbum Dei , & ipfe ftabatfecus ftagnum Ge-
nefareth. 2. Et vidit duas naues ftantes fecus ftagnum:
pifcatores autem defcenderant, & lauabantretia. 3. Af-
cendens autem in vnam nauim , quz erat Simonis,roga-
ia X , RL d . o Q 1
uiteum à terra reducere pufillum. Etíedens docebat de

tuolaxaborete. 6. Et cum hocfeciffent,conclufer un:t'Pifcium multitudinem co-
biOfäm ; rumPebatLir autem rete corum. 7. Etannuerunt focijs ; qui erant in —ali'a
nàui vt venirent, & adiuuarenteos. Etvenerunt, & impleuerunt ambas nauicu-
las ita vt pene mergerentur. 8. Quod cum vider etSimon Petrus,procidit ad ge-
nua Iefu , dicens : Exi ame, quia homo PeCCäïOï fum,D omine. 9. Stupor enim
circumdederat eum , & omnes, qui cum illo erant ,in captura pifcium , quam ce-|

| eCE , " nauiculaturbas. 4. Vtceffauitautem loqui,dixit ad Si- |
monem : Duc in altum, & laxate retia veftra in capturam. 5. Et refpondés Simon,
idixit illi : Preceptor, pertotam no&tem laborantes;nihil cepimus : n verbo autem

perant : ro. Similiter autem Iacobum , & Ioannem , filios Zebedzi , qui erant fo-
cijSimonis. Etaitad Simonem Iefus : Nolitimere: ex hoc iam homines eris ca-
factum eft, cum effet in vna ciuitatum , & écce viþplenusïl'epm , & videns lefum,
pra difceffitabillo. 14.. & ipfe pracepitilli vt nemini diceret : fed , Vade , often-
de te facerdoti , & offer pro emundationetua, ficut precepit Moyfes , in teftimo-
lz , & Iudzez , & Ierufalem : & virtus Domini eratad fanandum eos. 18. Et ecce
aícenderunt fupra tectum , & per tegulas fummiferunt eum cum lecto in medium

ua. 21. Etcoeperunt cogitare Scribz , & Pharifzi , dicentes : Quis eft hic , quilo-

dicere: Surge, & ambula? 24. Vtautem fciatis quia Filius hominis habet pote-

plens. m. Etífubductisad terram nauibus , relictis omnibus fecuti funt eum, 12. Et]-

ante Iefum. 2o. Quorum fidem vt vidit, dixit: Homo remittuntur tibi peccataj
d
huiturblafphemias?(&js poteft dimittere peccata , nifi folus Deus ? 22. Vt co-
|gnouit autem lefus cogitationes eorum , refpondens, dixit ad illos: Quid cogi-
[tatisin cordibus veftris? 23. Quid eftfacilius dicere : Dimittuntur tibi peccata:an|

tuum , & vadein domum tuam. 25. Ét confeftim confurgens coram illis , tulit!
lectum,

.........

iX B ( 0 — 00 VN LVCAE' CAV V. , u-
| n le&um , in quoiacebat: & abijt in domum fuam , magnificans Detim. 26.. Et
5* . |ftupor apprehcüdit omnes,& magnificabant Deum. Et repleti funt timore, dicen-
$ tes : Quia vidimus mirabilia hodie. 27. Et poft hzc exijt, & vidit publicanum
- Mat.2.C. 14 Év du s w as s E pRl E | : : um t
as ia:»2».nomine Leui , fedentem ad Telonium , & ait illi: Sequere me. 28.. Et relictis om-
| ï nibus, (hrgcn'*s*fecutus efLeum. 29. & fecitei conuiuium magnur Leui in doimo
2 fua: & eratturba multa publicanorum , & aliorum, qui cum illis erant difcum-
w d Maneex- bentes, 30. Etmurmurabant Pharifzi, & Scribz eoruim dicentes ad difc'iptdos'
- 1 eius; Quare cum Publicanis, & peccatoribus manducatis, & bibitis? 31.. Et re-|
M Ifpondens Iefus , dixitad illos: Non egent qui fani funt medico , fed qui male ha-|.
AL bent. 3. Non veni vocare iuftos , fcd peccatores àd poenitentiam. 33. Atilli di-|
^M xerunt adeum : Quare difcipuli Ioannisieiunantfrequenter , & obfecrationes fa-
.'deï & ciunt, fimiliter & Pharifzorum : tuiautem edunt, A&bibunt? 34.. Quibus .ipfe
u p:uls ait: Numquid poteftis filiosfponfi, dum cum illis eft fponfus , facere ieiunare? 35.]
d ' Venient autem dies : cum ablatus fuerit ab illis fponfus , turic ieiunabunt in illis|
v diebus. :36.. Dicebat autem & fimilitudinem ad illos: Quianemo commiffuram
T inouo veftimento immittit in veftinientum vetus : alioquin & nouum rumpit, &
m,f,!jj | vemrf—i,nom conuenit cemmifïum à nouo. 37. Et nemo muttit vinum nöuum,im
ain vtres Veteres :alioquin rumpet vinum nouum vtres , & ipfum effundetur , & vtre:
" peribunt. 38. fed vinum nouum in ytres nouos mittendum eft, & vtraque confer-|
';rc*ri uantur.9. Et nemo bibens vetusftatimvult nouum;dicit enim:V etus melius eft.
VILUU ia : - ; "RE ; : r m : j d
if | EE
L0 i | s s « MU.
" qN QCAR. Y
i. QO LCCTEM eff autem,cim tur- A lani Sareptanam que fe domo exceperat , átque SCENTI
[l — QO| EXIONS 6edo beirruerent ineum.) Qua fcri-| laluerát multiplicato diuinitus oleo locupletauit,ouu. —
d s Kicrens e bitLucasvíg; ad ver.10. non; mortuámq; illi fufcitauit filium 3. Reg. 17.15.16 11. ïïttha ie.
N — C RX2G3E aliadecaufa videtürcemmc-, — | Elifeus Sunamitidi hofpitzz fuz & filium fterili de-
EX ] | ; moerare, quàm vtdoceatqua| j|dit, & mortuum eundem in vitam reuocauit 4.Keg.
As x C uoc)/ occafione, quo miraculo Pe-| |4.17.35 Notauit idem Theophylitémque Chryfott.]
-;'&'r*rpoï | —— -- ttus& Andreas;Tacobus; &| lapud D. Thom.folere Chriftum capere fua quemq;
eul X ILoánes vocati fuerint. An hec eadem fit hiftoriaatg;| .|atte; Magos ftella;pifcatores pifcibus. — :
r r | illaque à Matth..c. 4.19.& àMarcoc.r.:6.naárratur, | — Dwernaltum.) iwdwr « eic 6 Baloc,reduc'in pro-
d X iliic difputauimus,omniaque expofuimus,qua hicà| — fundum;, fiue in altum marenauiculam , vt pifcére.
i | Luca dicütur,exceptisadmodum paucis,quz ab alijs Venerat Petrus ex alto mati ad littus itrita pifcatio-
( M | (unt ia ciufdé hiftoriz narrationc pretezmitfa. Hoc| ^ ne. Iubeteum Chriftus inaltum mate , vnde vene-
Gl | primüm eft,quod dicit Chriftum , vtirruentem, có-| — |ra;nauim reducere, Omnia diuino funt fa&a confi-|
ET primentémque vitaret turbàm,in nauiculam afcen-| —|lio , vt miraculi magnitudo magis apparcret. Et vt
[ E j diffe quz erat Simonis Petri, dum ille cum Andrea | Petrus tota laborans noctc nihil caperet , vt intclli-
ffft, b fratre fuo,cxterííq; pifcatoribus retia x:cf'icicbat.'vS(d)-t .geret fruftra (e fine Chrifto laborare, & omniahu-
| | lebat id facere vt Marci 4.'1..Aliagqu; ad vcr.a,.M'atth.] mana ftudia, Gnc diuina gratiá irri*ta cíle. Et vt in
1 N 4.18.& Marciiaó.funtexplicata. — | : eundem locum nauim reducere iuberetur , ne fi in
um 4. Fr ceffaut autem loqui dixit ad Siminem, Ducin| — aliumlocumieciffet rete, non miraculo fed cafa fa-
l- : altum.) Do&rinzadiungitopera, que plus ad per- i&um videretur,quod tantam vim traxiffet pifcium;] -
QUA. faadendum habentponderis. Moueratiam concio-| |quód hic pifces fuiffenrillic nó fuiffenc.Illud etiam'J |
JHO'ï ne fua Petrum;impellit, trahítque miraculo , vt rcli- ( ad mores percinet ; ídqy fortaffe Chrifétis re ipfa do-
Ev &isé veftigio omnibus rebus fefequatur. Voluit,vt — |cere voluit;hec enim omnia myfterium aliquod ha-
[ CQ; Theophyl. indicauit, Chriftus Petro procius, qua — |berefufpicor,& adlitteralem etiam fenfum pertine-]
coti víus eratnauicula naulü foluere cumulatum,cümq; rc,ideóque preter confuetudinem mceá tracto: illud,
JUH care maximé, quam nauicula quarebat, id cft pi(-| — |inquá;ad mores pertinet; quód Petrusante auditam
J jcium multitudine remunerari , nc quid fibilucri| |Chrifti cócionem nihil ceperit 5 poftauditam plus
Potï* cxiftimaret perijffe,dum eius nauicula Chriftus vte-|. - |cepetit, quàm fpc.rare vrquam pOtuiffet.Hoc nimi-| .
T Metcede batur.Colligimus fimili mercede non carituros,qui |rum eft. Qwarite primum regnum Det,Qg hat orpla adij- Matth.e.5
d non carent ;Chrifti concion.avto.res domo reci piunt. Ipfe enim ciestur vobz, Fecit Chriftus vtrumque & vt ante ni-
whf jg*;if:::gj dixit. Qu recipit ves ,me recipit. Elias viduam il- — lhilcaperet,& vt pofttantum caperet , quantum vix
e - UM EY : H ;5 dug —

1c. $. 26. &
il.IL. 0.

Hebtai f !
u

'Humilitas
5, Petti.

duz naues cótinere poflenc. Vttumque enim necef-
lMfarium erat, vt miraculi magnitudo cognolceretur.
Et laxateretia wgm in capmmm.) (&g[i dicatjnunc) -

— ]prope, «* ad eas, qua longe. R.etia veró fic Ambrof. in-
. |terpretatur. Qs« fenz 1nquit ZZpoflolerum qua laxare|

- Jerationis frnus , eg* dufputatunum rece[fas , qui eos quos ca-
perint , non amittant.Et bene apoflolica m[lrumenta pifcadi
. [retia [nt , qua non mitos perimut , fed veferusit g de pro-

— Ojperna perducunt. Quodait Chriftus laxate, emphafim
- |habet, quafi dicat,quam maximé poteftis extendite|
rctia,tantüum enim trahetis Pifcium, quancta tetis ca-

]. g. Et refpondens Simon dixit li, Precepter per totam uo-
— Vlem laborantes mibil cepsmus.) Non defperatione focli- .
. |cioris ia&us hoc dicit Pettus, aut quód Chrifto vel .

Jannuilfe ( ficenim interpretantur) quia prz admi-
ratione captorum pifciam adeo obftupcfa&i erant,

374

IOAN. MALDONATI COMMENT.

VO

tempus eft;càm me prefente,ac iubente facitis, antea;
non cratcum nó mca; fed veftra voluntate facieba-

tro,Disc in altum,inquit, Auguft. eg* laxate retia veftra
H captHrAm , Ad remotires gentes,qmbus poffea pradicatum
eff pertimet fcut Lai.dicit, Tolle f[fenum in gentes ad. easque

tabentur retia ,uifi verbornm cöplexiqncs,;(r quafi q.wzd;tm
fando ad lumen extrabunt,e- flatluantes de infernis ad f*-
pacitas erit.

non ctedat, vel obedire nolisfed potiàs vt maiorem

infidias videre poflunt.Sed contrà accidit Petro.Ita-
que hoc iFfum miraculum auget,; qubd no&u , cüm

cü pauciores folét capi , cepcrit innumerabiles. Ne-

.. In verbo autém tuo laxabo vete.) Iuffu tuo , Hebraif-
imus,aut verbo tuo confidens. | |
|| .. Et apnnerunt focijs qui erant in alia nawi, ) Putat
Theophyl.& Euthym. propterea fignis, non verbis

1
i

H

vtloquinon poffent. At potuit Petrus loqui cum.
Chrifto , càm viía iam multitudine pifcium multo
[magis eum obttupcfactum fuiffe credendum fit, Exà
a me Domine,quia bomo peccator [am Yraque probabilius

left ideo annuiffe, quia tà longé diftabát, vt voxab il-

lisexaudiri non poffet. Atque hoc ipfum ad miraculi

|pertinet magnitudin£ , quód cü alij focij inalia na-.

uicula codé loco,vteft vero fimile pifcarétur , nihil.

[tamen dicátur prehéditfe ; quia nó in Chrilfti verbo.|
|Debét Ecclefiz paftores cü ipfi per fe,aut impofito,'

aut füfcepto oneri nó fufficiüt, alios,à quibus iuuati,
poffin&aduocarexmulto magis oblatos admittere.

lefa.) Adorabundus fimul,& precabundus.
| | Ex:a me Domine , quia bomo peccator [m,) Cur à fe
lexirc vcllet;caufam expofuit, quód homo peccator
effet: fed eaipía caufa poftulare videbatur, vt eü po-
tius apüd fe retineretmedicum xgrotus. Sed humi-

Quod idem,cum Centurio ille feciffetfupra omnes
Iíraclitasà Chrifto laudatus eft Matt.8.9.Euthym.&
|Ambtof. hocadnotarüt. Ambrofij hec verba funt.

tis.Sic interpretor, quanquam paullo aliter Auguft.|
llib.z.queftionum Euangelicarum quazft 2. & Greg.
llib.17.Moral.c.z. & Bedain comment. Qwod dieit Pe-

plures piíces capifolent, nullum ceperit ; die veró,. .

Fc quia nondum lls fol iaflitia ortus erat, im. tenebri ambu-| -
— Mlabat , multimque [aborans mibil proficicbat, vt Ambtof.
i& Beda;allegoricé quidé;fed appofite interpretátur.

9. Quod cum videret $imon Petrus , precidit 4d [

litatis fuit, quód fe tanto hofpite iudicaret indignü.|

A|

D

iu Chrifto fidem declaret : quód càm tota noc&tela-] -
borautes nihil prehendiffent , tamen eius confidens| ..
|vetbis iterum retia laxaret. Solet per no&em malor|. |-
quàm .per diem piícium captura ficri; càm minüs, -

D

E

mattamé Euthym.timuilfe Petrü , U?—Cl,ï!i/d- fibi mali!

jfétque quanto fibi effet vrilius cum retinxre , quàm

, jtrum imitétur,vtriqs peruerfé: nam& quidam,cim

| & alij,cüm habeantauaré;ambitioféque non dimit-| .
tant;quia plus co præfcnirCQ pifcantu-r: Hinon Chri-|

|Chriftus Petri cogitationibus. Trmuerat ille, vt ex|

.multitudiné,non fuo labore, qui per totá nocté cat-

limul fratribusIacobo & Ioanni.Sed quéadmodum|
coloco difputanimus ; quod Petrus dixit, omnibus,| -

—

þrkfiiäzeþatm:'nüs,üic ( tuExi à me Domme, quia hö;;;
peccator fom,vt vefpondeat ribi Dominus , noli timere indul-.
|genti Domino pectatts fateri.Noli timere etiam qua tua [unt
Domino deferre,quia qua fua fant nobis ie conce[éit.Exifti-

contingeret,quód Chriftum , quem aut Deum , aut
virum certé fan&um; prophetàmq; effe credebat in
fuam nauiculam excepiffet.Quemadmodü Sarepta-
nailla vidua caufam , cur filiàs fuus mortuus fuiffet,
effe putabat; quod parum dign? apadfe prophetam.
habuitlets.Reg.1748. — . AUE d rucuMv ]

9. Sthupor enm circundederat enm.) T otum inuafe-.

nüm reijcere voluiffet; nec enim omnino apud fc

|fuile,ftuporéque occupatum non fatisquidfaceret;|

cófideraffe. Non quód humilitas eius laudanda non|
fücritfed quód vero fimile n6 fit eum di&urà fuitfe
Chrifto,vtà fe abiretfi fatis confidelgaþifgt,.intellexif:—

ablegare.Süit qui in hac re & nimiunm, & pàrum Pc-

apud fe Chrittum habeant;inconfideraté dimittuni

&i?;fcd Chnftumpfis 'piü:atqr r

caufa, magníq; miraculi occafione obftupcfactus,
addidit Euangclifta etiam omnes, qui cum eo eranc
fimili ftupore fuiffe correptos. Hoc etiam eó perti-]
net,vt intelligamus verum, mzïgnümq; fuiïlfc mira-
culum;quód tam multi pifces capti fuerint,cum pif-
catores ipfi,qui ceperant, quíque magnam aliás co-
piain capere folcbantnon vnus & alter ledomnes|
omhnino qui aderant,ftupore defixi fuiffent.

turam pifcium. —

Similiter autem lacobum, 7* Ioannem.) Dc vocatio-|

Erommes qui cum eo erant.) Ne videretur Petrus finc|

2 AE RU m B. RT Hebraif. |
o. In captnra pi[emim.) Fiebraifmus, propter cap-Inus.

Inelacobi, & Ioannis;aliorámque Apoftolorü apud|

Matt.egimus c.4.18.19.30.21. Hic folá cum Luca vo-
cationis occafionem declaramus. Qua vt apparet
ex hoc loco,1n his quattuor Apoftolis Petre , An-
dreaIacobo, & Ioanne eadem fuit, captorum mul-
titudo pifcium. die O o r :

. Noli timeresex boc iem bomines eris capiens.) Refpódet
Euthymio recitauimus , ne propterca quod homo!
peccatorChriftü recepiffet;aliquidfibi periculi euc-
niret ; refpódet Chriftus tátüm abcfle, vt quicquam

[illilucrü acceffurü fit. Namq; ex pifcatore pifcium,
hominum pifcatorem factü iri.Et, vt tátam pifcium

fus ià fuerat , fed diuina virtute ceperat ; ita proríus
fore,vtinnumerabiles homines nó doctrina, nó in-|
duflria fua,fed gratia diuina capiat , & in retc trahat
Ecclefiz.Matt.c.4.19.& Marcusc 1. 17. Petro fimul,

e7 faciam vos fieri pi[ratores bommnum. Quod Auguft.

lib.z.de confenfu Euang.c. 17.ita conciliat, quafi bis
45 JUAL EE E ; z 9
hoc dixerit Chriftus primü Petro foli;deinde duob

t

illi propterea mali fit euenturum, vt maximü potius| -

& Andrez Chriftum dixiffe trahunt, Fenitepofl mo,| :

E

qui cum illo erant;dixit..

"dmirabatur enim dona diuma, g* quo plus merwerat,boc

CCCABYT VL —

E. LE o EL um l o .cri1 Hebraitl
rattotum inipleuerat.Hebraifimus fimul; & Grzcif u5 , &

|mus cít;qualis ille Pfal.17. s. & 29..12..& 1.Corinth. | e:6&uus.
12.23.& Hebrzorum 5.2.Hocidco videtur Euangeli-| - :
|fta dixifTe; vt Petrum excufaret ; quód tátumáà fe bo-

PT
.

*

"0T o mudm RE EE AAE N R

t m

,,,,,,,

********

Llo€9meSWEDATAZAT

.. Muodecim ex ipfis ( quos & Apoftolos nominauit) 14. Simonem, quem co

|nem ;qui vocaturzelotes, :6.. & Iudam Iacobi , & Iudam Iícariotem , qui fuit
— |proditor. 17. Et defcendens cum illis, ftetitin loco campeftri ; & turba difcipu-
| Forüm elus , & multitudo copiofä P-—-lebis ab omni Iudza , & Ierufalem , & mariti-
. [ma, & Tyri, & Sidonis, 18. quivenerant vt audirent eum , & fanarenturà lan-
x gumibusfüis.*thui vexabanturäfpiritibusimmundis,'dnaba*ntuïl 19. Etomnis :
. [rurba quzrebat eum tangere : quia virtus de illo exibat, & fanabatomnes, 20. Etw«tsaa

. inimicos veftros, benefacite his,qui oderuntvos. 28. Benedicite maledicentibus

1

h
b
ft

SQ7X9 crant? 4. quomodo intrauit in domum Dei , & panes

ii deedn | ii | ebsc p
niinauit Petrum , & Andream fratrem eius , lacobum , & Ioannem, Philippum,

& Bartholomzum , s. Matthzum , & Thomam, Iacobum Alphzi, & Simo-

ipfe eleuatis oculis in diícipulos fuos , dicebat : Beati pauperes : quia veftrum eft
regnum Dei. 2:. Beati , qui nunc efüritis: quia faturabimini. Beati,qui nunc fle-

[is:quia ridebitis, 22. Beati eritis cum vosoderint homines, & cum Íeparaue-
[untvos, & exprobrauerint, & eiecerint nomen veflrum tanquam malum pro-!
IpterFilium hominis. 23.' Gaudete in illa die , & exultate: ecce enim terces ve-|
ftra multa eft in coclo : fecundum hzec enim faciebant Prophetis patres éorum.|

24. Veruntamen ve vobis diuitibus,quia habetis confolationem veftram. 25. Va

vobis, qui faturati eftis : quia efurietis. Vz vobis , qui ridetis nunc : quia lugebitis,

J& fiebius. 26. Vae curà benedixerint vobis homines: fecundum hac enim facie-|
bant pfeudopr OPhwsPatfiS eorum.. 27. Sed vobis dico , qui auditis: Diligite|

ftis quod fecit Dauid , cum efuriffet ipfe, & qui cum illo|

animam faluam facere , an perdere? :o. Et circumfpectisomnibus dixit homini:|
|[Extende manum tuam. Et'extendit: & reftituta eft manus eius. z. Ipfi autem|
— |repleti funt infipientia, & colloquebantur ad inuicem , quidnam facerent Iefu.
z. Fa&um eft autem inillis diebus , exiitin montem orare, & erat pernoctans
[inoratione Dei. 13. Et cum dies fa&tus effet, vocauit difcipulos fuos: & elegit

ä. t. .
.Marci 3.

:d.23.

1 Regum
Ar. b.6,

?

B

b.1o.

Matth.10,
- NY

Mar.j. b.1j

Matthei $.
EE

Am. 6. a.1.
Eccl.51.a.8.
Ifa.6$. c.13.

n H t o t ^.

RE

vobis, .

Exodiz9. .

Leuit.24. 1

"

Marjah l -

;1
P

X b

p as

;; . ]OAN. MALDONATI COMMENT. . 8

Matthzi $.
£.44. :
1. Corinth.
6.b.7,
Matthzi 7.
b.12.

i

Tobiz 4.
€.16..
Matthei 5.
dg4$.

Matthzei $.

* g.47--
Deuter. 15.

- ib.$.

Matï.7.a.z,.ï
Matci 4. .

Matth.1o.-
R.
loi.n.b.é.

H Matt.7.2.5.

E.

Matthzi 7.
C.16.0c 12.
€.1j.

Matthzi 7.
A
I|Roman.s.
1 b.13. !
It b b

[58. Date,& dabitur vobis: menfuram bonam,& confertam, & coagitatam, & fu-

—^ — leritis,remetietur vobis. 39. Dicebatautem illis & finiilitudinem : Numquid po-
teft czcus cxcum ducere? nonne ambo in foueam cadunt? 4o. Non eft difci-|

|tuo eft ,non confideras? 42. Aut quomodo potes dicere fratri tuo: Frater fine
leiiciam feftucam de oculo tao : ipfein oculo tuo trabem non videns? Hypocrita
tclice primum trabem de oculo tuo : & tu,nc""Pc*'rfPicies vt educas feftucam de ocu-[

" |bor mala , faciens fru&um bonum. 44. Vnaquzque enim arbor defru&ufuo
|cognofcitur. Neque enim defpiniscolhgunt hicus: neque de rubo'vindemiant
]vuam. 45. Bonus homo de bono thefauro cordis fui profert bonum : & malus
jhomo de malo.thefauro profert malum. Ex abundantia enim cordis os loqui-

|47. Omntis, qui venitad me, & audit fermones m'eosg & f;iciwt eos : oftendam vo-
|& pofuit fuidamentum fuper petram. inundatione autem facta , illifum efttiu-

Jmenidomui illi, & non potuit eam mouere: fundata enim erat fuper Pet'ranï;'* |
149.. Quiautem audit, & non facit: fimilis eft homini zdificanti domum fuam|

Vobis, & orate pro calumniantibus vos. 29. Etquite percutit in maxillam , pra4,

be & alteram. Etab eo, qui aufert tibi veftimentum , etiam tunicam noli prohi-

diligitis cos , qui vos diligunt , quz vobiseft gratia? nam & peccatores diligentes

, i CU/ d h d , Rss n (* j e. " . ' TT i E
fe diligunt. 33.. Et fi bencfeceritis his,qui vobis benefaciunt; quz vobis eft gratia?
fiquidem & peccatores hoc faciunt. 54. Et f1i mutuum dederitis his,à quibus

|& mutuum date, nihilinde fperantes: & erit merces veftra multa , & eritis filijj

Altüiflimi, quia ipfe bcnign us eft fupcr- ingratos & malos. .36. Efrotfe ergo mife-

|ricordes ficut & Pater vefter mifericors eft. 37. Noliteiudicare , & noniudica-]
bimini : nolite condemnare, & non condemnabimini, Dimittite, & dimittemini.|.

perefluentem dabunt in finum veftrum. Eadem quippe meníura , qua menfi fu-

pulus fuper magiftrum : perfe&tus autem omnis erit, fi fit ficut magiffer eius.

bere. 3o. Omni autem petenti te , tribue: & qui aufert qua tua funt , ne repetas,|
Br. Etprout vultis vt faciant vobis homines, & vos facite illis fimiliter. 32.. Etfi

fFemtis recipere; quz gratia eft vobis? nam & p eccatores f'e'ccatoribu-,s foceneran-]
tur,vtreciplantaqualia. 35. Verumtamen diligite inimicos veftros : benefacite;i

41 Quidautem videsfeftucam in oculo fratris tui , trabem autem , que in oculo|

lo fratris tui.. 43.. Non eftenim arbor bona, qua facit fru&tus malos: neque ar-

tur. 46. Quid autem vocatis me Domine, Domine: & non facitis quz dico:

oiscui fimilis fit: 48. fimiliscft homini zdificanti domum , qui foditin altum,

| f&pcr terram fine fun damento : in quam illifus eft Huuiusv, &hdvcvo»nt.inuo ,C'e'cid it: &l
. [factaeftruinadomusilliusmagna... —— m | : |

MERESS QUA. 4

TOR ÁAETSREUSIGR
GüpEEET, ugTemaegná ^ Lesntenind

pE OBA.NLIOO

plicauimus. Totum etiam reliquum caputin ciuf.]
dem Matthzi commentariis capite j. & 7. expofi-
cum eít. | | |

Qu À c T v M eff autemim fabbato fecundoprimo A
Q cum tranfiret per [4t4. ) Hunc locum fane

difficilem apud Matthzum Cap. I2 L ex4j .

CAXT VT

m

evgu

MPRINETTNTRISMSIICUENUUN E UM z s P .
gt teettósos Ut gt m n a A 3
- s — T E a : y
ia $ ; BM L u Q u
UESCMU ss BLL CENUNC PAMOUNE EEE gesetoweus ag sss UE
- m M d M T
" COT ERINRTORRRNEE N TTE BIN EUA RVE
; N -

Ti

v

lillis. Etcum iam nonlongeeffetà domo , mifit ad eum Centurio amicos, dicens:
|pter quod & meipfum non fum dignum arbitratus vt venirem ad te : fed dic ver-
— lhabensfub me milites : & dico huic vade , & vadit : & alij veni, & venit: & feruo

meo , fac hoc, & facit. 9. Quo audito Iefus miratus eft: & conuerfus fequenti-
busfe turbis, dixit: Amen dico vobDis, nec inIfrael tantam fidem inueni. :0. Etj

- |qui portabant, fteterunt) Etait: Adolefcens , tibi dico,furge. 15. Etrefedit qui

(turbas: Quid exiftis in defertum videre? arundinem vento agitatam? 2$. Sed

|pretiofa funt & deliciis,in domibus regum funt. 26. Sed quid exiftis videre?
Erophetam? Vtique dico vobis, & plutquam fprophetam: 27. hiceft, de qUO ii u

b. 10.

IN LVCAE CAF VIL -

^ —

PU A pOv qe w

; * V M autem impleü'et omnia verba fua in aures Plebis j in-

M
e

270 23 leruus male habens, erat moriturus : qui illi erat pretiofus.
(GOwd93w s. Etcum audiffet deIefu , mifitad eum feniores Iudzo-
QuOec( 782 rum,rogans eum vt veniret, & faluaretferuü eius. 4.. At
" 9j illi cum veniffent ad Iefüm , rogabant eum folicite, dicen-

[

J W r

| UR ; .- : ' . : b . . : .* .
gentem noftram : & fynagogam ipfe zdificauit nobis. . lefusautem ibat cum

Dominenoli vexari: Non enimfum dignus vt fub te&um meumiintres.. 7.

E)I(j,-

bo, & fanabitur puer meus. 8. nam & ego homo fum fub poteftate conftitutus,

reuerfi, qui miffi fuerant domum , inuenerunt feruum , qui languerat ,fanum.
u. Etfa&um elt : deinceps ibatin ciuitatem , que vocatur Naim: & ibant cum

|eo difcipuli eius, & turba copiofa. 12.. Cum autem appropinquaret portz ciui-|
tatis, ecce defunctus efferebatur filius vnicus matris fuz : & hzc vidua erat: & tur-
|baciuitatis multa cumilla. 1. Quam cum vidiffet Dominus , mifericordia mo-

tus fuper eam, dixitilli: Noliflere. 14.. Ec acceffit, & tetigitloculum. (Hi autem,

erat mortuus,& coepit loqui.Et deditillum matrifuz. 16. Accepitautem omnes

timor: & magnificabant Deum, dicentes: Quia propheta magnus furrexit in no-

bis: & quia Deus vifitauit plebem fuam. 17. Etexiit hicfermo in vniuerfam Iu-

eius deomnibushis. 19. Et conuocauit duos de difcipulis fuis Ioann*es ,& mifit
ad Iefum, dicens: Tu es qui venturus es, an alium expectamus? 2o. Cumautem
veniflent ad eum viri , dixerunt : Ioannes Baptifta mifit nosad te dicens: Tu es,
qui venturus es,an alium expectamus? 21. (inipfaautem horaämultos curauità
languoribus, & plagis , & fpiritibus malis, & czcis multis donauit vifum.) 22. Et
refpondens , dixitillis: Euntes renunciateIoanni quz audiftis, & vidiftis: Quia
gunt, pauperes euangelizantur: 23. & beatus eft quicumque non fuerit fcanda-
lizatusin me. 24. Etcum difceffiffentnuncij Ioannis , ccepit de Ioanne dicere ad

quid exifüis videre? hominem mollibus veftimentis indutum? Ecce qui in vefte

XXdUA trauit Ca,ïharnaum. 2. Centurionis autem cuiufdam|

779 tesei: Quia dignus eft vt hocilliprzftes. $. diligitenim|

dzam de eo , &cin omnem circà regionem. 18. Etnuntiauerunt Ioanni difcipuli

czci vident , claudi ambulant , leprofi mundantur, furdi audiunt , mortui refur-|.

F

Inf.-'-.i-!,. C.
9.
Ioannis 4
GA .

Matth, 1t;
a. s.

If21.55.b.£;

Mal.3a.i;

Ácriptum eft : Ecce mitto an gelum meum ante faciem tuam , qui præpambitf VIAD o ns h

p "h O TU u a * w i I DEU N RE EE Ea EEE N Ed EEE "CERUS MR RORU

Matt.8;a.8;

Mar.B.aidi |
— MM

uD

tiuam

Matthei 11.
- |b.16.

Matt.5.8.4.
Mar.1.a3.6.

- IMatth.s5.

a :
" Ai&f.ï.d.-.a.;.
t IO(-:WL*-.LLS. 4

jbens vinum , amicus publicanorum , & peccatorum. 3;.. Et iuftificata eft fapien-
tia ab omnibus filiis fuis. 3. Rogabat autem illum quidam de Pharifzis vt

|vnguento vngebat. 39. Videns autem Pharifzus , qui vocauerat eumy ait intra fc
dicens: Hic fteflet propheta, fciret vtique , quz , & qualis eft mulier , quz tangit]
eum:quiapeccatixeft. 4o. Etrefpondens]Icfus , dixitad illum : Simon , habeoj
itibi aliquid dicere. At illeait: Magifter,dic. 4r. Duo debitores erant cuidam|
Kceneratori : vnus debebat denarios quingentos,& alius quinquaginta. 42. Non

Mierem? Intraui in domum tuam , aquam pedibus meis non dedifti : hec autem
Macrymis rigauit pedes mceos; & capillis fuis texfit. .. 45 Ofculum mihinon dedi-
Ifti : hzcautemn ex quo intrauit, non ceffauit ofculari pedes meos.. 46.. Oleo ca-]
put meum non vnxifli: hxc autem Vnguento vnxit P"edes:f Imeos. 47. Proþpter

[ws2: autem minus dimittitur, minusdiligit. 48. Dixitautem adillam: Remizuntut
tibi peccata. 49. Etcoeperunt qui fimul accumbebant, dicere intrafe : Quis efl|
ihic, qui etiam peccata dimittit? 5o. Dixitautem ad mulierem: lFid-ss tua te fal-|
quamfecit:vadeinpace. - Bo TY i

|o IOAN. MÁLDONATI COMMENT. r
tuamantete. 28. Dico enim vobis: Maior inter natos muïierü.PIOPhetæ'IO-änng
Bgþti&a nemo elt. qui autem minor eftin regho Dei, mïor Ed " j om;i'
nis populus audiens & publicani , iuftificauerunt Deum, b*aPtizati,baptiQn*o Io-
annis. 3o. Pharifziautem, & legis periti confilium Dcifpreuerunt in femetipfos
nonbaptizatiabeo. st Aitautem Dominus: Cui ergo fimiles dicam homine:
zenerationis huius? & cui fimilesfunt? 32. Similes funt pueris fedentibus in fo-
ro, & lo quentibus adinuicem, & dicentibus : Cantauimus yö*bis tibiis, & non fal-
taftis : lamentauimus , & non ploraftis. 33. Venitenim Ioannes Baptifta , neque
manducans panem, neque bibens vinum, & dicitis: Dzzmonium habet. 34.. Vc-
nit Filius hominis manducans, & bibens, & dicitis: Ecce homo deuorator, & bi-

mandacaret cum illo. Et ingreffus domum Pharifzi difcubuit. 37. Etecce mu-

pit rigare pedes eius , & capillis capitis fui tergebat , & ofculabatur pedes eius, &

habentibus illis vnde redderent, donauit vtrifque. Quis ergo eum plus diligit:
43. Refpondens Simon dixit: ZEftimo quiais, cui plus donauit. At ille dixit ci:
Reóteiudicafti; 44. Etconueríus ad mulierem , dixitSimoni: Vides hanc mu-

o

lier, qux erat in ciuitate peccatrix, vt cogznouit quód accubuiffetin domo Phari-|-
NDI | p T | us
Ifci, attulitalabaftrum vnguenti: 38. & ftans retro fecus pedes eius , lacrymis co--|

quod dico tibi : Remittunturei peccata multa, quoniam dilexit multum. Cui

OpNCQaDST Vr

| f*"**; V. M. antem tmplefee omnia verba A pharnaum, vt Mattheus narrat. Reliqua yfq; ad ver.
$lÁ f/ua in aures plebs.) Cumhzco- — i.apud eandem Matrhzum c.8.5. egpoüum'z.zs. p
cxe Ef mnia,qua narratafünt,naures | — r Etfatlum eff deimceps.) An ftatim poft fanagum
DZ z plebis infüillaffet;omnia verba — |Centurionis feruum hoc acciderit,Lucas non dxc-ir;
AW SAWO Chrifti vocat Euágelifta,omnia — tantüm dicit hoc poftea factü efle ; fed eft probabile
Bs A que Chriftusloqui voluit,quaft inter hoc miraculii, quod hic narratur, & id c pauj-
(* 7 - dicat cum plebi , quidquid vo-, , lo ante narrauit de Centurionis fanato feruo , ea oía
luit, libere dixitfer. Subiungit do&trinz miraculum,|
vt oftédat Chriftum ea;que docebat, miraculis con-| enim Matt.c.rr. poftquam Chriftus Apoftolos fios
firmalfe. T5 a E 508 17 inftrüxiffet, mifilletq; 1n Iudzam ad prqdicandü, in-;
