Przfto

v nm
vwilit
od

- d.

Deus eft
volentib.

ad fe veni-
[e.

- Dominusspreparatione cordu eoris andimit aurzs tua. Pfal, Yo tecundum
17.Dixi, cofitebor aduer[um me iniuflitiam med Domino, c7 | cbreos.

tllis loquentibus , ego audiam. Hoc cft quod Chriftus di- .

Wil

dare.Quz fequuntur minüs preméda funt. Quodpasio,i r ]

ter fupra collü ceciderit filij , e&mqs ofculatus fuerit.|qus paies
Ggmfïccnt.l

1*

d (

od m

(jletquam
dhse(te
i, (
ïxk'mm
MAI,

' f |odm m
H 3 r
TE T
|
|

patti
Diaal
Que
intdl
Atte di
fittat (
potiüs,q
tlitor
Rris of

noluilïc, :
Wi
&E(llugme
wf
Vidïmm
r
pcrt
TOPatet
Betetur
12, D)

0 rnay.

"Tpri
äficlll deí
ht

ia*

PA

| : - ' A D wWV 305
DOWE Q—————- IN LVGCAECADB XW as
N 304 ! : " : (t. Erat autem s |
B ] 2 J s * recondita elft. B .
WK | Nihil enim hacaliud fignihicanr, quàm quoc.lDeuS..A :mläläalezg(s) quidem omne genus veftis: apud Lari-
N - : ' *» anitentes PL L à . (' dota-
hxmx hs r 1 ndaln crga PCCCatorCS P . : Vs (d UII'beIS) aut facer |
* | | MO folent homines| |nos talaris tantàm; fed aut malic ]
SIN -- : d iam declaret ; quam folent sss ed toga vocabatut, vt ex il- :
eneuolentiam | i ol d lis;jnam virilis non ftola,fed toga vocab: lx UOR
| ra quzrenda ; . | ii virilem| Cicer- *«
N | lexa , ofcalóque declarare.. Si plu i u : is manifeftum eft. Summpfrfhi viritemis ii
EM i : amplexu , olcaloquec ; - jisCiceronis verbis manif: E. m
LT MU : " praltat ex Auguftino, Htfronymo&& lä;nïll;?O togam,quam fLatim maliebrem flalam reddidifhi.Hoc tam(e ;ä?a &ä.la
| d db Aoee r MNS x noltro ,1?^ i : '
a | fio bonis fcilicet fomlbï i qu;cliïrlläs igitur lib ä qq.| loconon dubito quin pro toga ponatur, qglæ & 1p ? guificet.
dN icos fenfus haurire. Augu U N R i itur,. H»comnia, quz hoc veríu
M icosfeníus à: p $ vocabatur. H vcomnia, q . ;
Ws | ijPc C l & Hieronym.in epiftola ad Damaf. sz Qræce &ola. Lrnchbaliüb sT ER ab
E Euangel.C.53. llialij brachia Dei,quein| |dicuntur,nihil mihi aliud fig d CuiT-
El M dain comment. & nonnuiliaiij DEA( it, Chrifta in-| 'centemillum in filij locum à patre tepofitum fuille,
E * | párcetete éepn amplexa-tü-ïjüs 1lmlcua,tm: Auguíti-| ideóque feruis imperatum , vrilliatleruirent, vt ve-
AE terpretantur, Vnus pro 01/11111 : 03 nifí inczmre, B :&ircnt,vcalccar&cduc,& annulo infuper adomafcnr.
M * nus: Quid eff inquit , (aper af'æm n geni brachiun| — | Veftirentautem non qualibet vette, fed ftola, id Cft E g
Ugb if 9* bwmiliare i amplexum erté brachit mesü': i fle| |talaritoza, quz non fernorum, fed nobilium habi-
: | Es [er m utique. Dominus no[Le ga; d URSETA n
lr | Dominicus renclatum eft ? Qul;ddlätezl cofalariverbogra-^ — |tus erat,cáque preciofiffima. Toga quidem jlqu-m 6
ü , : j i , TA BU
rl l'e[ws clm/?m.Etanlde ais longa:ti-| — lius erat; preciofiffima veró omnium gratu ationis
: nduleetie peccatorum. Hocejïwfz 0nga4 "1 : - : fuerat.Id etiam ad
Veniant lts Demdjemmd"gïffgf' lum caritatw. Aliquan- caufa,qmapencrac, & inuentus fuerat. a
Iioofïcrï 1uera remeániten mereria pa:.reafzü 1 n Dei conclUdEdum id,quod Pmpoütum Crat p?ttlne AU
ii o aliter Ambrofius Chriftum non amplex: -«f us e[fe gaudgom [aper wno peccatore poenitentiam. agente,
Sptouo- to aiite of inos amplexatur,l'atré effe máie e[Je g. ! RUE SOROENICHI N- lts
Sümilem brachium; delP um » du Hss ceruic?iügö quäm /uper nenaginta nouem m/ffï:q"-* .g : f l;
doleleen dicit. Caditjinquicm collum tuum C - dat. Nonne| — |tentia ver.7. 10. Annulus ornatü declarat hominis 17 Quid an-
MUVLU * ; . ; " i . EE 1 : 'TY -
Qioadpa »xuat feruitutis, «9* collo tuo sagam [n Mdfit!þmt :o..mnes m| . |bcti, filiique hominis locuplcris, quiin priftinum rE
aV a Ug* j x à ; x * 4""" "uaAn gera . : d i C. CLI[]] ecca-
UM Ioam 15:2;. |ribr ,,,,de,,,,-æf:;dm]?tncoäu"' 5 ?E,qdeo verbu apud Deun| C |honorem fuum fuenudhtutus.—jl adD , æf- E
" ïl | g. z1.20. [ Lefua ceruicevecumbens reflexa. Fion ] i Mükéen qu ereferàtur,hoc vnum mihi v1dcqtm 1gni
"h-w-":-] vidit , quia ereélus efl ad [uperna.Cadit in co "m/;?":u u ficare,quod probare Chriftus volebat, mas cJe gau-
MURUMA ; IAm vos:toliite : TEMSEMM O ' per
"B Matth, 1. |Verute d. me qwäalyardmgü' ego refic : 4 dium faper vno peccatore paeitentiam-azente, quam fup :
EM | : M ass uem iullis qui non indient penitentid, neau
ml — jaeem feper XeRPen c4ui m celum,eg" coram t — monagimta nowem infhis qui non indigent p & Qu
"J b | * Podtlanien PcMm a :8|. jhabere Deum rationem vllam preteritorum pecca-
" a ]utm non fam dignus wmrzjïlmsfuw ).Hæc ver ävef- E torum cim peccator ad ipfhm toto animo conuer-
?z::'ïS/Dc:BIJ l& 19.declarauimus.Hic taxl; ;mn vædegdul.n ei ,qïäo RUR qïl o minüs eum in cundem;aut mclioré etiam,
du | il learis obferuatio firmitatis , A : £ ftatum rellituat.
cum habeatilla vulg »nia dixiffi . dàm quo ante peccatum fuerat , ftatum
p i TM onomnia dixifle patri,| |q quo: ) : 2 (
D An óiadi-lefcentem illum propterea non omn £ f:wä Nam illiadolefcenti, antequam à patris domo dif:
zi xerit ado-| « dicere decreuerat(nec enim dixit;/fac me fieu * dicei a N T CL E prima data fue-
— ïïïäæx Jemercmar'y's tuis , ficut ver. 19. ärop(ofueratx) Chloc, : :ït ïïaqïte difc?uirere qui fint ferui,quibusDeus pra-
w j : id- ilt;lua taurtum pec: . 5 / folaisl
N tat. uam peccator ad Deum rediit, : u ; oroferát;quídque ftola ipfa, .»
Mism | g;)äïonütïatur, de cetero curam Deo relmquat,x vt ClP.ltaVïl ftolam P;ï:ïï äs figillät,i?n üänifï céc dl ' |
g . |defe quidquid velitagat. Aut, vcalijdicunt, quod,| — |quidca Bé -s ibenim LE cité quidem (enfum
p ! : l Ipoftquam Deiamplexum , & gratiam exp;rtus edi?, gexïtlæ,V&OE;ï. ii quiagraucs in ca ctiam re
d /| . t T It condi-j |nonneccefílariz :
n ilius effe velit, nec mercenarij contentus A i&ores laborauerunt;contemnenda non fünt, qux
TM ; uit quidem hoc Auguftinus, & Au-| |ai , : larium
r — |guftinum fecutus Beda. Cwm,inquit Auguft. panenon : à referenda. Auguft.lib.z.qq.Euang. c. 33. Moralisex- |
77 N /ä Imercenarius e[fe cupiebat ; quod poft ofculum pa-/— |concionum re TuWENE: r,reconciliattonis politio te-| — n
p i abebdt,w meree . ld bt otoba- & Bedaferuos, qui /ïold prafcrre !!4/31 fun ; . . Mique para-
TU - tris generofi m i4m ded:gnatur. Sed valde mi I pr ! Euthymiusautem facerdotces effe dicit. bola.
-B L e quidem dixi(fe omnia, qauz pmdzcatores. uthym - lu
emus u bile videturadolefcenté quidem lxl-p[ dh Stolam veró primá,idem Augutt. & Beda, itémque
m m - 23 : angeliftam non om- . ! : "
i ia m patri dicere Propofuerat.fed BQ f iil F Hicron.in epiftola ad Damafum, & au&O,l.luc qu.
:'szö"i*ï-'ï*fzïjïl nia ab eo dicta rcc1taf&:tatum Opinor fore,vt exufï! iseftlibul qui de bac parabola intcr chronyml
*;. HM";CMH;UV' ; : : ( $ » - . . u : :
vipigas Id qua recitauit, cetera etiàa,que no Fe uN d.1x1 2 d acircumfertur, & Euthymiusin co mment. aut
MALW'*"J J intelligerem".Solet id (criptura Facfrc? vtcü aliquid N £tiam,quam homo perdiderat in Adamo , aut
P gü it.aliquid auod ante dxxerat,prcgtcr— innocedam,quam 1 g HRPCQUR.
Vif . etit,aliquidq . : à « ua peccaret, habobat,
m ante dictü repetit, i ais ixibalià ^ eratiam,quam quiíque,anteq p
"m f mittat. Quod fi id adoleícés corá patre non dlïlt?a. ij — grad -e)tantur Kie alicanie M Duls o EE
LE 1 A * à Aug.& Bedareddüt, caufsáfuiffe, — interpreta u o v Mp un :
u potius, quàm, qua 4ug. : ; ' um fenfu litterali.Videntut enim;qui ita exponunt,
EL * ets ibitü fuiffe patrisofculis,& czterisa-| c ! | u Eu PAU
| | j b rohibitü fuitle p ; ' l llam nonà dienitate, fed à tem
p aFDILTOI ; p : : iamfi poffet| — exiftimareftolam illam g .
rE .. [moris officiis plura dicere ; aut dlCCfle Veindonn ä pore vocatam effe primam, quafi dixerit pater, pro-
"m ; | noluiífe, animaduertentem ex flngus aïl ïï:: nïäs 2£-rre ftolam illam;qua priüs , quàm à me difcederer,
ü | É .. Sole | , ; h .
eov| — | uolentia, id non effe neceü"arlpm : ) batit; Aoabaedmcit N , vt diximus fupra;
77 du N - ümaliquoacturipluradice-| |vte : ; .
"M frequenter accidere,vt cüm aliq ia F non vocauit ftolam primam, qua prius vífus fucrat;
N re conftituamus , quz poftea cum co SpABUS B (ed omnium erat preciofiffima , quáque ante
r ; ffaria non effejnon dicamus.Idémque| íedque omnit o iet bolz con-
At ! videmus neceflaria no , . ; d nunquam inducrat.Hoc enim Ipium paraboiaz cor ,
qer | ' idit ; vt maiorain nosDei ex q u 1 if
n cp t definam?. Quid enim| — clufio poftulabat, vt mcliüs , quàm antequam diíce-
m : : : Inor 1nam . . :
'-*.*'".Q'JZ rogaret patrem,vtab eo tanquam m á videbat?| — eratymaiw eætgd"di um in calo [uper vno petcatore parniten-|
u 2 perctur,qUi Íe iam tanquam hilium rcC? EM Lón tiam Avente 7.;,4", ]L;Per nar:acginta "nottept mfü » $t non im--
g n TE 21. Dixit Autem pater ad. feruos fuos , cito PNf'"& Fx ; 1 dlgfü ä æni;cmid Quare & vitulum fàeinatum occidi
m a : ol d rf : t veftem il- — d daur i
Q'f r;,,fämn? anam.)G.-rü:) G'eAny ny «pptTwY, üolalälcaäimiam s pater iuiferat, quem antequam difccderet , llh nun-
lgzWï:o* al ieih ptimantikab m .quanda?l, veftem illam| — |quam occiderat. Ambrofïus non rcfcrt.- adprimum
;;qut ftem defignet. 'I'a.nqliljün dicat pr? Hc."c quzillo| — itempus , fed videtur fententiam nimium ardare.
Anie" | ' " ; : i AIm s : * DECON Emi
: mi funt, preciofiffim : .
E ! omnium.que do d | | M: Qi L " . |
d

/ i

IOAN. MALDONATI COMMENT. .

307

306 :
5tol4 , inquit , amiébus eff fapientia , quo nud& corporis| A jmamento, e2* impofus tibi arm::lla'».: CITCÁ YHADME tuh, Rav o
"Apo[loli tegunt,eo quod e vnws qui[que canuglafat. E z.d.:-o ad eum,qwi indutus eft paqlere,ahw: PZOCW' [i(gnarzïh demon..
Folas accipiunt , vt corporis infrmitatem. fapientie [pin- flratur. Pertranfi per mediam Iernfalern, g da jzgnacwl.z;m Ezech.9.4:
—— itualis virtute conuefliant. — De fapientia enim dicum efl,| — m frontibus virerum gementium ,«7* dolentium an omnibiw : :
Gen.49.1, | Lanabit in vino flolam (uatn, Nimis,inquam,videtur| — |mmquitatibus , que fiwnt ip medio eorum, Quare? vt poffea TM '
ar&tare fententiam,dum & ad folos Apoftolos, & ad| — |poféime dicere , $1gnatum eft. [uper nos lumen vultus tui Do- od
folam fapientiam refert. Cum ipfa diuerfitas rerum,| — |»ime. Vitulum fàaginatum . ipfum Chriftum omnes |
ftola,calcei, annulus, oftendat magnam diuerforum| |omnino auctores interpretantur. Zitulws , vt ait Eu-| Quid f&
donorum Dci copiam fignificari , ad quam poft poe-| — |thymius , vecatws eff , quia mmquam doynitus IMJe, dC pon- visulus (a-
| |nitentiam peccator admittitur. Tutiffimum eft,| — |dere peccati ; fagmatme autemm. tanquam. virtutibus. in- 9725
|, Parsbole quod fepe moneo , non nimis prefse tfa&anilas effe| . |pinguatus ,&, vt inquiunt Ambrofius, & Beda, quia
mis pres: | atabolas; frangi fepe tra&ando; foleréque hic acci-| B |caro ei [Diritualiefl opima virtute. Vitulus Jagmatw ,ait|
vacasde.idere , quod prouerbio dici folet,vt, quinimiüm e-| |Hieronymus , qui ad panitentium immolatur (alutem ipfe
mungit , fanguiné eliciat. Ergo contenti fimus per| |/alnator eff , cuiwms qubtidzecame(mþimur,cmore potamur.|
ftolam primam meliorem quendam ftatum intelli-| — | Fidelis tmeceem leclor mteligs , qua pinguedine faturatiin
gere, quàm in quo peccator etiam ante peccatum| — |ru&ium laudss eius erumpimws dicentes , eruélauit cor meum p i
erat. Hoc enim vnum, vt fepe diximus, probarevo-| — |verbus bonum , dico ego opera mea regj. Volui veterum
lebat Chriftus mains gaudiwm e[fe im celo fuper vno pecca-| — |Jau&torum in celeberrima parabola non folüm, vt fo-
tore pemtentiam agente,quam fiiper nonagmnta nouem wflis,| — |leo,indicare , fed copiosé etiam exponere fententiá;
qui non mdxgent pententia.Hoc i pfum maius gaudium, quia etfi litteralis , opinor, non eft , tamen eft vtilis,
& maiorem quendam honorem , fcliciorémque fta-| |& poteft in concionibus popularibus pro litterali
|tum , quam precedentem ftola folet infacri$ litteris| — |tradi. Non errabit meo quidem iudicio , qui intra :
declarare. Erunt , inquit , tibi compedes ema im protettio- , C | eius , quam fupra tradidimus , interpretationis cer-]
nem fortitudmss , e9* bafés virtutis , (7 torques illins sm flo-| — | minosfe conünebit. Vt ftola;calceamentis, annulo;|
lam gloria , decor enuim vita efl in illa , Ecclef.6.50.31. &;| — | vitulo faginato hoc vnum fignificetlir , quod para-
In medi Ecclefia apeviet os eins , 7 adimf!ebzt illum [piri-|. |bola conclufionem effe diximus , mam gaudim cile
t (apientie , 7* entelletlus , 7* flolam gioria vefitetilum, — |im ceelo [uper vne peccatore pawitentiam agente , quam faper|
Eccleí:15.5.& Apocalyp.6.rt. Dat« fwnt illss (ingula flcle nonaginta nowem wflsi , qui non..indgmt penuentia, Hoc ——
alba, «* dibum eft li, vt requiefcerent adbuc tempus mo-| — |mplex , fed certum eft cetera ingeniofa quidem,| — :
dicum, Neque dc hocipío, quod modó diximus, ni-j |fedincerta. —— 2 |
| mis eft fubtiliter difputandum , quomodo homo 24. Quia bic filim meuw mortums erat , qg7 veuxit.)
| |poft peccatum in meliorem, quàm in quoante pec-|. | Ne ferui mirentur tantum propter vnum feminu-
catum erat,ftatum a Deo reponatur. Hoc enimtan-| |dumadoleícentem parari conuiuium,rationem red-|
cüm fignificatur magis Deum gaudere peccatoris D |dit, & càóm,quem nudum,íqualiidümque videbanz,| — — |. [
iconuerfione , quam aliorum falute; & hocipíoad| |coramipfis ilium appellat fuum.Mortuumq fuifle di- | u
maiorem honorem illum euchere , quód, cüm in cit , non quidem veré ;fed aut opinione fua , quia,
peccato efler, emerferit , & ad Deum redierit. Nam, . | càm per multos annos longe abfuiffet , nihilque de
li ad eandem , quam ante peccatum habebar , virtu-| . | eo fuifetauditum, pro mortuo habebatur, ficut Io-].-
tem redit (quod necelfarió ad intelligendá parabole| — |íeph quem pater à feris deuoratum efle credcbat]|
cóclufionem ponendáü eft) ob hoc ipfum maioredi-| |Genef.37.5 j. & 44.28.aut quia perierat, quod perin--
enus eft eloria, quód furrexerit,cüm cecidiflet.Sicut; — | de erat; ac fi fuiflet mortuus , vt fecundum membrü
magis militem honoramus , qui multisacceptis vul- |prioris explicatio fit, mortuws , inquit, erat , €9* reuixit; ,
.. [neribus vicit,quam qui integrofempercorpore pu-| |perrerat, e7" muentws eff. Hoc cftymaime gaudium erit fuper | 1
Caleeamé-|enauit, Calceamenta in pedes ,inquit eodem locoD.! — | vse peccatore penitentiam agente, quam [uper nouagmta uo-|
quid o |Auguit. preparate eff euangeliXand: ad. non. tangenda. E. | wemninflis, qui non indigent penitentia , vt & D.Fiierony-
palirertü- Iferrena. Ad eundem fere modum Hieronymus,Am-| — | musadnotauit. | "u C
tzecaeslDrofius , & Bedas H«c fuot calceamenta de quibus Do-. ig. Erat autem filius eima. [cnior sn ajg'ra. ) Quid filius
200 [minwms ait: Et calaaus te Hyacintbo , e7* calceaientaim — | hiclenior fiäniücet iinitio parabolz declarauimus.
pedibus eius ,nec vbi coluber wmfidis plantas ingredzemid in« |Hocnuncobfíeruandum,quod eum dum al.þcr fl:ater
- [uaderet , «* faper (Eorp:mäs » & fivpentes fecuriis ambula- cum P?tïCa& amicis cPuIabat-wf, ln agro fPUTC 43C3ï:
j Iga; du L".?f »vt prapararetur ad Enagelium paciss rdui non gradiés fe-| jidef laborafle , vt future inuidic, & querimonig ta-
IRenus Pa rundum caruem ; fed fecundum fpiritum y ey* diélum eipro-| — | cité redderet cauffam. Quod reliquum eft paraboie,
7 u phetium conwm'rfr:i Quam [peciofi pedes enangeliXantium egfl multig amplificatur vgrbls, fupql tamen, ac bre-
A»tuhus MA »enangelit antium bona, Annulum iidem aucto-| juiter e:gphændum eft. $i Apgufhm í &ahomm ve-
'quid mo- |F€S ugnms Sprmitus [anthi uc:lïe dicunt , propter gratie , im-| |terum interpretum .fententlam fequ.eremur ,quifr-
z. — |quit Auguftinus, partiipationem , que diguo Dei bene; p , lium hunc feniorem populum Iudaicum eíse puta-
fuwmificatur. Aut fidem,vt Hieronymus etiam,& Beda| — |uerunt, non difficile intclligerc.mus., ngm'odo mi-
putant, fsgaculum , ait Hierony. fmilitudinss Chri/?i, . |nori f:ratri, id eft populo Gentilium mm«þfäet, qupd
ääïïäf'f'zä' fecundum illud , im qua. €* credentes [ignati eflas firitu ampliorem in eum gratiam Deus efïughfset. Cüm
w. — repromifénis [antlo, Et ad principem Tyriqui conditoris| — |autem dixerimus füpra per maiorem filium non Iu- 4, yomp:
Hat846. |( nilitudinem amiferat, Zz fignaculum frmnlitudinis ,eo daicum populum , íed omnes homines iuftos intel- ä?;lïäs
/ |corona decoris , m deliens paradifi matus es. Ifatas quoquede|.— |ligi oportere , queftio cx noftra fententia nobis na-i,uidentes
boc fignaculo loquitur , Tnnc mamfeflt erunt , qui fignantur.| |fcitur , quomodo pofsunt , qui iufti funt, poenitena- !g;cagfh-
Hoc [ignacalum in mauti datur,quando opera iufhtie [cri-|| . |bus peccatoribus inuidere? Hanc ego quaftionem
| ptura fgmificat, vt iba , Faclum eft verbum Domii in manu| — | qucitione altera facilé foluo, quomodo operarij ill;,
Aggzi .a 4 £2 043 propbeta dicentzs 4d Iemftlem , 0TDAWI te ifiquil , ov- qui hora prima in vineam Domini venerant,& pon-
! | | | | dus

p
r

M !

!

?"N
L

a
N

T,«,S*
N

!
BA

DN

' &«l
! !
,W-W,i*.ig
" ! É
Ws
"us —
| |
fuumzmj |
: j
Veterum,
ii'ïïifii iO'
EOFR
dv
Ml il
l
un! ii!ïü'^i'i
tku Xïh'yibluii
10, um
à
tanons i i
Ri |
: L

à
!
M ^A m
[ 11] y/ l
RU ER
]

1F"
Mi
WSWM.,,,,Q ;
Npas
misht, B .

flA mni .;,g:
iUia L'J.Lï...*.g, l
4 |

tü'ffk.','ïi!;i i

m lemini.!
" i»mh;i&"

|
| E
, h X i .'
( !ii'-ïmwhö i'ï
i

——
HU RE
DANGeR U

'368

b LV a Ag CAPX V A

dus dici, & zltus portauerant , non folüm illis , qui
vndecima venerant , hora inuiderunt , fed contra

murmurauerunt , quód eos fibi mercede pares fe.-
ciffec ? Macch.z0o.1. Namilli non folüm iufti;verum-
eiiam beati erant, cüm in celo iam effent , merce-
démque reciperent. Refponderi non poteít, nifi
quod nos €o loco reípondimus,eam partem proprie
parabole non effe , neceffe ad rem fignificatam ac-
commodandam , fed effe acceffionem quandam ad
implédam narrationem adiectam,& quia ita fieri Ío-
let, vt eiufmodi homines murmurent , & quia ea ra-
tione verifimilior narratio reddebatur , & quia etfi

beatos contra Deum murmurare ; tamen fignifica-
bat aliquid , nempe ita Deum , fiilli murmurarent,
rEC( ondere poffe,quemadmodum pater ille familias
relgondit ver.14.& 15. Zolle ngod'tuum efl, & an mon licet

À. bussfed tanca Deum erga poenitentés peccatores be-

ipfum etiam patrem familias , id eft contra Deum| im : .. al
. tamen ipfum, cur id faciat , rationem illis reddere
ver.31. & 32.. Fuli té femper metum es,. e9' omnia imea tua|

non quantü videbatur , (ignificabat iuftos iam qtiafi :

mibi quad velo. facere ? Eodem proríus modo hoc
loco , quod de indignatione , & querela maioris filij

(ed quód elfet verifimile Íeniorem filium eo caíu in-
dignaturum fuilfe;aut certé non ita eftad rem per

dicitur , aut tanquam pars parabole di&um non eft,

nignitate vfurum effe , vtipfi etiam 1ufti materiam
quodammodo murmurtrandi habere VldC&lïtUt,POinf

fent. Epulari autem, 7 gaudere oyärteboz!,quia frater tum

hic mortuns erate9* veutxit, perierat (* inaentus ef. Atqy|
fin hanc Ífententiam Theophylactus , & Euthymius|.
)«::ï'xponüt,quem ego pi*oþi*ium ,atque genuinum ar-|.
|bitror effe fenfüm. Alij per filium hunc maiorem

309

Non intel-
ligütur per

non vere iuftos , fed Scribas , & Pharifeos, qui fe iu.
ftos efle putabant,fignificari dicunt , qui contra Do-

j minum murmurabant , quód publicanos , & pecca-

toresad confüetudinem (uam loleret admittere, Eo-

rum enim inuidia, & murmuratio occafionem para-|
bole prebuerat. In qua fententia & Hieronymus vi-
|detur effe. Quz etá eft fané probabilis , illa tamen|:

quam ante pofuimus multo éft probabilior. Nam

quoargumento Hieronymus probat Iudaicum po-|
pulum per maiorem fillium fignificari non potle,|
quod veré dicere non potuerit, »unquam mandatum

tunm prateriui 5 probari etiam poteft nec Scribas , &
Pharifzos fignificari ; quia non magis profecto illi,

filiá fenio-
rem S$cribe
& Pharifci.

|debesdomino meo? . Atilledixit: Cétum cados olei. Dixitque illi: Accipe cau-

|tum debes»Qui ait: Cétum coros tritici. Ait illi: Accipe litteras tuas,& fcribe octo-

xarabolam fignificatam accommodandum, vt figni-

| kquäm totus populus, id dicere potuerunt.
ficet iuftos indignaturos , inuifurófque poenitenti-|

6 O o d ec *Z.m.;ä*n n*ïægææ*ï*æ :
COA PEUS ä*äJ FR O n fo Fa QO X XeTe YX S UM U Te Ya
OU Es U euneT iUP U EE UE
P df Y vex Mp JUe lg Ya LP 201 VR CUA Xf Y s o o
"A osic CH o E OA C R COR2 p 2 EX2 0CR
wägvncsgrwä?w'*&*u Q 3pn RO *X UP ocqpoe

ppoAPDOYT XVi

iES ICEB A T autem & ad difcipulos fuos : Homo quidam
NESI erat diuesqui habebat villicum:& hic diffamatus eft apud
2 ülum quaíi diflipaffet bona ipfius. 2. Etvocauitillum,
) &aitillixQuid hocaudio de teredde rationem villicatio-
É9 nistuz: iam enim non poteris vilicare. 3. Aitautem vil-
K licusintrafe: Quid facia quia dominus meusauferta me
3 villicationem? fodere non valeo;mendicare erubefco..4.

«

xMä 7
Mv h*x d i -s" $
y ANNNANLTAEIS
x CY X

Q

z
Q
9«

. Conuocatis itaque fingulis debitoribus domini fui , dicebat primo: Quantum
iionem tuá:& fede cito,ícribe quinquaginta. 7. Deinde alij dixitTu vero quan-

vinta. 8. Etlaudauit dominus villicum iniquitatis , quia prudéter feciffet:quia fi-

|lij huius feculi prudétiores filijs lucis in generatione fuafunt. ». Et ego vobis dico:|
facite vobis amicos de mammona iniquitatis : vt, cum defeceritis, recipiant vosin|

xterna tabernacula. 1o.. Qui fidelis eft in minimo,& in maiori fidelis efl: & qui in
modico iniquus eft , & in maiori iniquus eft. n. $i ergoininiquo mammona fi-

fuiftis:quod veftrum eft,quis dabitvobie 1. Nemo feruus poteft duobus domi-
nis fcruire: aut enim vnum odiet, & alterum diliget: aut vni adharebit, & alterum
3 . e : l.
contemnet: non poteftis Deo feruire, & mammonz.. 14. Audiebant autem om-

Scio quid faciam,vt, cum amotus fuero a villicatione,recipiant me in domos fuas.|

deles non fuiftissquod verum eft, quis credetvobis? 1. Etfiinalieno fideles non|

Matthzil 6,
C. 2-4.

Inia hzec Pharifzi,qui erant auari:& deridebantillum. :. Etait illis: Vos eftis, qui|.

O 4 iuftifi-

AR

n

310 IOAN. MALDONATI COMMENT. 3
iuftificatis vos coram hominibus : Deusautem nouit corda veftra : quia quodlrcy-'
minibus altum eftjabominatio eftante Deü. 16.. Lex,& prophetz víquead Ioan-
neniex co regnum Del euangelizaturi& omnisin illud vim facit. 17. Facilius eft
autem czlum, & terram przterire, quàm de Lege vnum apicem cadere. 18. Om-
nis, qui dimittit vxorem fuam,& alteram ducit, mocchatur:& qui dimiffam a viro
ducit, maechatur. 19. Homo quidà erat diues , qui induebatur purpura, & byffo:
& cpulabatur quotidiefplédide. 2o. Eterat quidam mendicus, nomine Lazarus,
qui iacebat ad ianuam eius,vlceribus plenus, 21. cupiens faturari de micisque ca-
debant de menfa diuitis, & nemo illi dabat:fed & canes veniebant,& lingebant v]-
Ceraeius. 22. Factum eft autem vt moreretur mendicus,& portaretur ab Angäï.ES
linfinum Abrahx. Mortuus eft autem & diues , & fepgltus eftininferno. 23. Ele-
uans autem oculos fuos , cum effetin tormentis, vidit Abraham alonge, & Laza-
ruminíinueius: 24. &ipfe clamans dixit: Pater Abraham,miferere mei;& mitte
Lazarum vt intingat extremum digiti fui in aquam vt refrigeret linguam meam,
quiacruciorin hacflamma. 25. Et dixit illi Abraham : Fili, recordare quia rece-
pifti bona in vita tua,& Lazarus fimiliter mala:nunc autem hic confolatur, tu vero
Icruciaris. 26. &in hisomnibusinter nos, & voschaos magnum firmatum eft: vt
hi, qui volunt hinc tranfiread vos,non poflint,neque inde huc tranímeare. 27. Et
ait:Rogo ergo te pater vt mittas eum in domum patris mei. 28.Habeo enim quih-

que fratres , vt tefteturillis, ne & ipfi veniant in hunclocum tormentorum. 2».

xit: Non, pater Abraham : fed f1 quis ex mortuisierit ad eos, paenitentiam agent.
j. Ait autem illi:Si Moyfen ; & prophetas non audiunt , neque fi quis ex mor-

tuis refurrexerit , credent.

LX ICAPSV T O XVL. 4

conueríum non effe,íed veterem tantüm eius ver-
fionem nonnullis locis emendatam. Idem de cete-
ris cognatis verbis , que in hac parabola ponuntur,
intelligendum eft. Nam éxovopda , quam nofter in-
terpres vilircationem vertit,totius domus difpenfatio-
nem ; & &ixevouériquod reddit viZicare, domum pro-
prie gubernare fignificat. Noftro interpretiantiquis
hoc loco verbis ex Pomponio fumptis vti placuit,
qug Hieronymus,cüm in recepta iam vbique verfio-

Tempus quo hanc parabolam
) W Chriftus propofüerit Euangeli..
) [g (tanon notat : fed co ipfo, quód|
Á non notat, & nihil repugnat;in-
1*)/ telligere debemus, eodem tem-
pore , quo fuperiores tres , eo-
. |démque loco propofuilfe. Confirmat hanc fenten-
dam , quód particula , awtem , ita videtur fequential
precedentibus copulare , vt continenter facta elfe
indicet. Tribusigitur parabolis fuperioribus Chri-
ítus docuit, qua diligentiain conuertendis peccato-
ribus; qua benignitate erga conueríos vteretur. In|.

parabola explicanda eft. Quó tendat initio diximus,;

in eaintroducuntur períonarum genera. Homo di-
ues,villicus,& debitores. Totidem rerum difpenfa-
tio malé adminiftrata , debita à villico ceteris debi-
toribus dimidia ex parte remiffa,diligentia atque in-
duftria villici à domino laudata. Quibus omnibus
accedit parabole conclufio ver.9. Er ego d;eo vobas, fa-
cite vobis amicos demammona iniquitatis , vt cum defeceri-
t& recipiant vos in eterna tabernacula. Hlominem diui-

viciffim peccatores diligentia,quainduftria,vt in Dei
- |gratiam redeant, vti debeant.. Propterea füperiores
tres parabolas ad Scribas , & P harifxos , qui earum
occafionem dederant, proprie dixit; hanc autem dif|
cipulis,id eft omnibus auditoribus fuis communiter
dicit. Hoc eft quod ait , Dicebat awtem 7* ad difcipules
faes, id eft quemadmodum antead Scribas , & Pha-
rifzos dixerat , vt Hieronymus q.6.ad Alegafiam ani-
maduertit. Homo quidm erat dimes,qui babebat villicum,
ómovojsoc,quod Grzcií verbum eftnon tam villicum,
quàm totius domus difpenfatorem fignificat , quem
& Latiné oeconomum appellamus.Quod idem Hie-
ronymus noftram emendans verfionem monuit.

1
'

parabolam edifferit Diabolum effe dicit , nimis alic-
num efse videtur ; fedàán omnem hominem fignift-|

cect

Matth.rr.
b.12.
Mat.$.€.32.
Mar. t9.
b.ir.
I. Corinth,
J b.lo.

i

Et aitilli Abraham : Habent Moyfen , & prophetas : audiant illos. 3o. At ille di-

DO Tcebat aute ev* 4d di/?ipu'las fnos ) A. Qua res argumento eft nouum ab eo teftamentum x

ne reperiflet, declarare, quàm mutare maluit. Czte-i:
ra parabolz verba perfpicua funt : itaque tota fimull.

hac fumpta ex Dei benignitate occafione docet, qua| p |quod in omni parabola inprimis intuendum. Trial.

tem effe Deum apud omnes conuenit, & docet ipfà |homo ifte
res. Villicum efle hominem etiam conftat. Nam quis villi-
quód Gaudentius in libro ad Germinium, quo hanc cus. -

Hierony-
mus nÓ vi-
detur at-
&or Latine
editionis
Noui Te-
ftamenti.

Quis fit

iues, &

j| fupec
- Dereomn
Id omn

—
r
x
——
"EAP- —
£

N-

üi-x ^ X !
MOQN -

3 anim ^Aum |
/WülliWr |
I

th^mim i^ i
d HITI hi
-L'lviiu!mt l'/'vH ,

At .

TESPPRE
Ü

ab
f .ä:xvü'ï 'Amx WHQ wi,

l
" U"P' " .VJ«
m em w p
U :
WA L
MORT
d QE lte
Ll M w WP
! vt !
vj o d
21 (»1
p A

b
-—

amü -!

a
v sl
! [
B "
API
n vtl r':(d..y
i LU
UUJ

i

asv p
; É
:','(*;;.;C'v.. l
»malii. Ut
2arfan Em'jä |
ïä.».o.wll Si 1
o du
SSHOUH* j : |
lu Tf
; Homo d-
',,v "
m Giipeng
«s d
, arqucil
" atquiï' j
ls omm"
b. : &.I
" w?l&" |

Quid no-
mine villi-
cationis
intelligen-

jdum fit.

312

IN LVCAE CAR XVE

35

cet nó conftat. Nam fiin proprietate hereamus ver-
bi,folos videbitur Apoftolos,& cctetos Ecclefiz ad-
miniftratores dcfignare, qui domus Dei curá, & dif-
penfationem habent, quod proprieé eft. ónzeyóuoy $j)
c:conomum eíle.Quo fenfü Theophilus Antioche-
nus feptimus poft Prin-cipem Apofl:olorum Petrum
leius vrbis Epifcopus , vt Hieropy. rcfc.rt, ,nunc vg-rö
lib.s.allegoriatum id teftimonium legimus , & Hic-
ronymus ipfe videntur interpretari. Tertullian.veró
inlib. de fugain perfecutione villicum populum Iu-
daicá, debitores Gentiles effe putat. Álij omnes ho-
mines diuites, vt Ambrof.in cóment.Chryfoft.apud
D.Thom. Auguft.lib.z.qq.Euang.q.54.Beda, T heo-
phyl.Euthym.Multa hanc interpretationem iuuant,
primüm quód defolis bonis téporalib? agi videatur,
fiue parabole perfonas , fiue res , fiue cenclufionem
confideremus. Facite, inqïlit, volis amicos demammona
iniquitatit , quafi cum folis diuitibus ; & quidem non
cum omnibus,fed cum iis modó,qui malé partas ha-
bent diuitias,loqui videatur. Itaque omnes illi,quos
ante citauiauctores ex hoc loco collegerunt homi-
nes diuites non effe diuitiarum fuarum dominos,fed
difpenfatores , quàd villici appellentur. Omnia effe
Dei,que illisin pauperes difpéfanda tradiderit. 5; efs
rieroinquit,no dicam tibimeus enim efl orbis terre,e7" ple-
nitndo euts,PL.49.12. Meum eff avgentum,eg* meum eft au-
rumdicit Deminus exercituu, Ageci2.9. Vera mihihzc
opinio videtur,nam proprié quidé de diuitibus agit;
(edad omnes etiam peccatores parabolam fpectare
arbitror. Nam etfi de folis diuitibus concludere vi-
detur ; E£ ego dico volis, facite vobis amicos demámona im-
quitatis amen longiüs profpexit,& in vna fpecie to-
tum peccatorü genus intelligi voluit , doceréq; de-]
bere omnes, qui péccatis quafi debitis tenentur ob-

rétur.Hinc intelligitur quid nomine villicationis in-]
telligendii;non folàüm Ecclefiaftici muneris admini-
ftratio , vt prime au&tores fententie volunt; nec fola
temporaliü difpenfatio bonord, vt fecunde; fed vni-

D

uersé Chriftiani hominis officium. Necinquirendü
quomodo ab co officio infidelis villic? remoueatur.
Namqui infideliter Chriftiani fungitur officio non
Icótinuó definit effe Chriftianus.Nec enim id ad rem
parabole fubie&tá accómodandum eft. Quod in hac
proprie parabola faciendum non efle etiam Auguft.
Beda, & T'heophyl. qui inaliis parabolis omniü rerá
folent fignificationes querere,monuerüt.Ergo quod
homo diues villico fuo dicit ver.. Jam non poteris vil-
licare , aut nihil fignifcat, tantümq; di&tum eft, quia
credibile erat hominé diuitem in fimili cauffa id fu-
iffe dicdturum;aut idem eft; Nos poteris wvillicareyac fa di-
ceret,punieris,malé adminiftrati officij poenas dabis;
Íed dixit , Nen poteris villicare , quia caimprimis poena
Jinhideles bonorüm domini adminiftratores puniri
lolent,& quianon poterat homo diucs,nec fole ali-
ter punire;nec enim villicus mancipium eft,vt vapu-
lare,vt occidi poffit; fed liberum caput,quod nó po-
teftà domino íuo nifi officij,& honoris,quem ab eo
acceperatpriuatione puniri.Hoc modo ad peccato-
rem applicari poteft , qui propter malé adminiftratü
officiü , id eftpropter Legé Dei malé feruatam, non

E

|femper ab officio remouetur , nó femper excluditur
ab Ecclefia;n6 femperEcclefiaftica priuatur dignita-
te,nó femper diuitiis, quas infideliter adminiftrauit,
exuitur : fed femper tamen punitur. Accufatur ergo

lvillicus id eft Chriftianus à demonibus coram Deol|

jin feruorü meorum numero nó eris,iam gratig mez

|quód pauperes no debitores,id eft peccatores,fed a-

A. |malé feruatz legis,nó,vt ait Enchym.in iudiciostunc :

enim nullü reliquum erit tempus;nullus locus indu-
ftrie,faciendiq; nobis amrcos de mamona iniquitatis : led
in hacvita,vt Ioánes docet in Apocal. c.12.10.Proiefi"
eff accu[ator fratrum noflrerit,qui accmfabat illos ante con[]e-
Gum Dei toflri die,ac notle, Significatürq; fentétia,quz

Y D . . ' . " » E *
a Deo iudice pronuntiatur, Jam n$ poteris villicarejiam|

non nutrieris pane. Quód auté villicus intra fe dicit;
Quid faciam?conditioné nobis hominis à Deo deferti

auxilium mili, PL2 0.1.2. ] £mxilium meum à Domino,qui
fecit celum,e7" terram. At fpiciemus in terram,e7" ecce tenc-
bra tribulationis,ev* lux obtenebrata eft in caligine eius , TMai.
j. 30. Prima hzc eft peccatoris deliberatio falutem
querentis fimilisilli. I fe autem reuer[ms dixit , Quanti
mercenarij in domo patris mei abundant panibws y ego autem
bic fame pereo. Surgam,e7" ibo ad patrero meum,, c.1 $17.
j« Conuotatis it42, fingulis debitoribus.) Difficile dictu
eft, qui ifti fint debitores Dei, quibus peccator parté
debiti remittit;vt fe;cum defecerit,id eft càm à dio fuo
eiectus,cüm códemnatus fuerit;reaiprant m eterba ta-|
bernacula. Nam fi parabole cóclufioné cófideremus,
debitoresifti paufcres elle videbütur;Er ego dico vobis,
facite vobis amicos demamona imiquitatii,quos enim ami-
cos nos facere iubet nifi pauperes? Átq; ita quidem
Ambrof.Hieron.& Theophyl.intellieát.Sed obftat,

mici potiüs Dei effe vide&tur,propterea enim nos in
eternatabernacularecipiüt,nóíua vtiq; : ficut illi,qui
villicum recepére,fed Dei. Deinde quis eft,qui cen-

ophilusAntioch.lib.;.allegor.&apud Hieron.q.6.ad
Algafin cóment. hos duos debitores duos populos
effe dicit, Gentiléjqui centii cados olei;Iudaicü veró,
qui centum coros tritici debebat. Propterea Gentili
quiquaginta cados reli&tos ex centü,quód Iubilei,&
posnitétie numerus effet,qua maximé Gentiles indi-
gebant. Iudaico veró ex centi coris tritici octoginta
factos efIe , quód eo numero Domini refürrectio fi-
