Nempe nondá Ípiritum illü acceperant,à quo omné
doc&i funt veritatem. Fefcllit Rupettum . phrafis
Hebraica; exiftimauit enim fenfum effe, fi nobis te
manifeftaturus es, nondam crgo te manifeftafti,
quid igitur ha&enusà te factum eft? quid ha&enus
egifti? fite nobis non oftendifti , nonne te vidimus?
nonneaudiuimus? nonne diu tecum verfati fümus?
Quod quàm longé abfit à feníus nemo non videt.
Chryfoftomus , T heophyla&us, Euthymius verbo
illo, Manifeffabo e& meip[am , Iadam turbatum fuifle

E |mennotari hoc corum teftimonium à lectore ve-

lim, vt fciat graucs au&tores ita. fenfiffe aliquando Mortui "-
uis aliquá-

|ludaico more in temporali Chrifti hzfiíse regno,

exiftimalle itaeum fibi, cateritque Apoftolis iam
mortuum appatriturum, quomodo folentaliquando
mortui viuis apparere, quos nemo fine horrorc ani-
mi videt. Quorum fententiam etíi non probo, ta-

viuis mortuosapparere, quod D. Auguftinus ali-
cubi docet, non nifiim pudentcr negari poffe. T heo-
dorus Mopfueft. fcribit putafse Iudam Chriftum fo-

Theodor'Heracleotes amore in Chriftü hoc dixifse;
quód vellet eius gloriam omnibus efse con!picuam.
Cyrillus do&ioré eius exiftimat efse queftion&fcifse
eumChriftü omnibusgétibus efse promiísü. Dedzjin-
quitstezn Incegetimmsmirari quid noui accidetít, qua-
mobré mutata nüc voluntate negetíe manifceftaturü
efse mundo.Magis probo,quod alij dicütadhuc eum
quafi omnes cum co Iudzi regnaturi efsent, itaquc
mirari, quod nó illis íe omnibus manifeftaturum di-
cerct.Nam mylfkerium illudvocationis gétium,quod
Cyrillus ait, non eft verifimile Iudam tunc cogno-

cant , quà iuftificatos amánt; & vfquead fiuem vite| -

H þötai?ä

Anus.

do folent
apparere.

49. 6.

gcntium

uifse , càm vix perfuaderi Petro accepto etiá Spiritu
fan&o potuerir, AGt.r0. 14. |
j 23. &ej?ændit Ie[m,(y" dixit et, fiqui d-zlg:t' me;[ermonem

r

Xx-

tecum.

I EQSHRRPA

lib.de cura
promor-

lis fc Apoftolis manifeftaturum efse, quod quara-(tuis agéda.
tione fa&urus efset , non intelligebat , Leontius & i

Ifai 4.2.'.6.& :

Myfterium
vocationis

4

T

1

' JDequoPa-
tris aduétu
hicfermo
üt.

*Apoc.;.zo.

Sabellia-
norum hc-
refis refu-
tata.

! :

[dorus Mopíüueft.docere fe neminem excipere,omni.
bus fefe homiriibus manifeftaturum effe,modó fe di-| -

|Pater. Noninuenio au&torem gtauem , qui de alio,

fe manifeftaturum, non in hac, fed in altera,vt expli-

|

|ad tempus tantüim poftea difceffüros venturos effe ,

Íolicitudinem iniicit;de quo id Patris aduentu poiïit

fo «d offium,cz* pulfo: [f quis aperuerit mibi,ntrabo,es" ca-|

IOOI

IOAN. MALDONATI COMMENT.

IOOZ

meum fernabite7" pater meua diligit eum,eg* ad eum vente-| A.

m3ué , Cg* manfienem 417:44 eum ]?ciemms ) Non mutaty
Chriftus fententiam , fed eiufdem potiüàs fententia
repetitione docet Iudam,quomodo,& quamobrem
non omnibus fe manifeftaturus eífet. Quia non vuït,
eloriam fuam nift cum amicis fuis cómunicare ;ami-
cos autem fuos effe, qui fermonem füum feruant;
In hanc fere fententiam Au guftinus , & Cyrillusin-|
terpretantur. Chryfoftomus, Th;ephyla&us,& Eu:r
chymius conuenienter fententize illi fuzz,quam fuprà
pofuimus , exiftimant docere Chriftum fe non ficut
mortui viuis apparent, quemadmodu m;ill.i pütabát,
ipfis appariturum ;fed ficut Deus hqumbus appa-
rerefolet;id eft fpiritaaliter,& inuifibiliter, ropter-|
ea dixifle (imul cur Patre ad eos venturü effe. T heo.

ligant;& mardata fua feruenr. Si fe folüm ad eos,qui|
diligerent, venturum diceret , facilé intelligeremus|
eum de fuoad iudicium aduentu locutii effe:fed cüm]
vnàctiam Patrem venturum dicat , querendi nobis|

intelligi,cum nufquam in fi:ripmris ventutus dicatur

quàm de aduentu per gratiam inanimos hominum
interpretetur*:üc videntur Auguftinus, Chryfoft.Cy-
rill.yterq; Theodorus,Leontius,Beda, Theophyl.&
Euthymius intellexiffe. Quod etíi cum verfu 2r. vbi

cauimus, vita , dixerat, non fatis videtur conuenire;|
tamenà tot,tantifq; auctoribus nolo difcedere.Nam
& Deus per gratiá ad nos venire dicitur , Ego, inquit,

nabo cumillo , && hicaduentus quafi indicium eius cft;

poffit intelligi: vt venturum fead nos excipiendos
tanquam hofpitgs. cum Patre dicat , aut ad nos
Íetanquam ho-fþitemicum Patrein celo venturum,|
quafi celum domus noftra fit , & ipfiin eo fint quo-|
dam modo peregrini.Cur de Spiritu fan&to mentio-|
nem nullam facit ? Quia deadmifftone in domü Pa-]
trisloquebatur , vbi tota Patri tanquam domus do-
imino , & fibi tanquá heredi au&toritas erat tribuen-
da;& quia difcipuli Patrem tantüm, & Filiul.n videre
optabant , vt Philippus ver. 8. dixerat , Domineoflende
nobis Patrem , & hic ludas de ipfius Chrifti manifefta-
donc interrogauerat. Verbum illud , e2* manfionem

thyla&.& Euthym.obferuarunt;fignificat enim non

licutiple nunc diíceffurus venerat , quemadmodum
ver.16.de Spiritu fancto dixerat, v? maneat vobifcam tm
&ternum. Ilud non probo , quód hi auctores putant
manfionem hanc fomno, & mortuorum opponiap-
paritioni,quæ breui tempore euaneícit. Notauit au-
tcm T heodor.Heracleotes propterea plurali nume-
ro dixiffe , Feniemus ; 7* factemus, vt Sabellij hzrefim
refutaret,oftendés fe;& Patré diuerfas efle períonas.
.24. Quimon d:lfgit "moe; þrmazzem meum non féruat, eo7
järmonem quem audcfis,- non e[f mews, þd 6 ,qui mifit me
Patris.) Simplicitas hec & ruditas orationis Hebrai-

.. [nonferuare fermonem fuum ;»tanquam fi clariüs di-

ímum fapit.Dixerat, Qu dtflfgif me; [érmonem meum fer-
sabit, dicit nunc € contrario, qui fe non diligit , eum

de quo Chriftus ver. 21. loquebatur. Ituris enim no-|r
bisin czlum per gratiá Deus obuiam procedit. Non|.
video tamen,cur non de ingreffu inregnum czlorü] -

|do obiecta fpc clarioris cognitionis perS piritü fan-

Apud eum faciemus, vim habet, quam Chryfoft.'T heo-l

j&us , & Eutliymius propterea non folüm Spiritum

fermonem füum 5ita vt omnis , qui diligit, feruet, &
omnis;qui non feruat,nó diligat,(fic enim oratio re-
foluenda) fed quorfum hoc? vt difcipulos ad manda.|
torum fuorum obferuationem exhorretur,que certa
via eft , qua ad videndam ipfius gloriam petuenitur.
Sermonem enim Hebraico idiomate preceptum vo-
cat. Quódautem addit, ez fermonem yquem analijü:?nm
eff mewe , [éd eims,qui mi[it me Patris , ideo dicit,vt przoe-|
ptis fuis maiorem apud difcipulos au&oritaté adhi-
pcat , ciim ea Patris effe intellexerint. Quia etfi non|

Ícebant , maioris Pater , quàm ipfe auctoritatis erar.|
Non negat preceptum hoc eft,fermonem effe faum;|
fuprà enim ver.21.mádata füa appellauerat ; ed fieni-
ficat non effe tantüm fuum,eodem modo,quo dixit,
Mea dotirima. non eff mea, [ed eius,qui mifit me,c.7 16.& vt|

fuum;fed cómune fibi efle cum Patre. Notauitidem
confequens fuiffe , vt diceret eos , quinon feruarent

luiffe. Graece eft 3j 6 A oyoc ov d i, fermo, quem auditis,
non eff meus, modico feníus difcrimine, tamen clarius
e(tandifls. Nam fi legamus, auditis, necele cft;vt in-

prefentis temporis folere confüetudinem,& morem
lignificare , Magiffer vefler non [oluit didracbma , id eft
nonne folet foluere? Matth.17.24. |
25.26. Hac locutus fum volis apud ves maens:paracle-

|tus autem Sg:ritw Jantins,quem mittet Pater in nominemeo

ille vos docebit omma , €7* [ng geret vobis omuia , quecunque
dixero vobis, ) Chryfoft. T heophyl. & Euthym.putant
ideo hoc Chriftum dixiffe , quia videbat difcipulos

quibus loqueretur, fibíq; molefti effent. Potiüs cre-|

&um illis offerende confolari eos voluiffe, fimülque|

fan&tum abundé eos do&urum effe. Cüm dicit , b
locutus (nta vobis apud vos manens, duo indicat,& fe iam
cum illis non manere , aut certé non ampliüs maníü-]
rum , & poftea cum ipfis non manentem aliquid lo-|
cuturum, nó perfe,fed per Spiritum fanctum, vt fta-
tim explicat.Monent Augufít.& Bedaaliter hic man-]
fionem , quam paullo ante , cüm dixit , Et manfrenem

quam promitrit [uturam, bac vero alia,quam prafentem effe|
teffatur. Va fharitualis eff atque intrin[ecus mentibua redds-
turs bec corporalss form[ecus oculis, atque auribus exbibetur.
Illa m eternum beatificat liberatos , hac in tempore vifitat li-
berandos. Secundumn illam , Dominus À fuis dile&loribus mon|
recedits fecundum bancit, «2 redit. Notant T h eophyla-

fanctum , fed etiam paracletum appellaffe , quia id
nomen ad difcipulorum confolationem pertinebar.]

Q uód dicit , quem mittit. Pater in nomime mes , Cyrillus

negatíe eum miffurum effe , cüm dicat capite 16. 7.

ceret certum fignum dilectionis erga fe efle , (eruare,

minorem iple per fe quàm Paterauctoritatem habe-|
bat,tamen apud illos, qui eum nondum fàtis cogno-|

Theodorus Mo pfueft.fcribit,non fignificat non etle|

mandata fuajfe,Patrémq; füum vifüros nó efle;fed in-
telligendü nobis,quia odiofüm erat, relinquere ma-[

terprecemur;audire foletis;diximus enim alibi verba|

nondum , que dicebat;intellexiffe, verebatárq; ne fe]
iterum interrogarét , quenam illa effent mandata,del

excufare fe, quód propter inftantem difceffüm füum]
plura eos,& clariüs docere non pollet.fcire feadhuc|
eos indigere doctrine , fed que;aut ipfe propter tem-]
poris breuitatem docere non poffet;aut illi nondum|
latis idonei auditores non polfent capere;Spiritum|

apud eum factemms,appellare. 1 lla,inquit,manfo Alía eff,|Tra8.77..—

Quid fit in :
: : : . |nominc
Interpretatur,quem per me Parer mittet. Non enim|chriti —
mitti Spiri-
tü fan&ü.

$2 antem. abiero ,mittam eum ád. vos , fed fignificat Pa—i

trem

k

— Á

diülin

w w

TM

MT
ïgu&'x*
od
tuii
pre
Opi
ag]b
QU

Not

r Í

|
N 7
: ,'llocusæn-*k

TTE
Ihrcn, jmlUæ [
g&azïïin
licim
lii
: ?
nl
B
li
loco
dora
m
tf
Tudar
lib
T
Vr

paa
. us
'Rpr

t h
T.
um
'lïüi[uyj
UM
lia

!
|B
IR
iE
t

,"hl' ',A l
W D

At
* "Vi nen

m . I
i 'lüæ.

$N
« ngnO.

* a»
FUNTI
*'*'hdl.
" ^
1

TR
'**'*—lüm;
" ^

MLATN :
u aUM
"*',:;nl'
Ü

RA
KN TM
MK QT

i::on au'hx ' s

IN |

Urdem) d

atite
HLIUA h
L m

* ^
» :'ï,ä:m
AAE

nOMarama
LL

TWy u

! l
. QL-MJ.,,.U;.
Jv '":'"'"i.'?u".f"x;
N tr
U. 1017
iume
r
h
l.
MH
J |
s |
AMWDUIMI,
14 MOA
[ L

ho al

TAT
y
i

|
|
,
Vi M.
Ju
&^ |
la hm
T
:5l
m
*at m i
,yuum-ibm*

-u 1
i p
t |
ODteE CM — .
^ a í l *
jnomum |
:.,);ï:!m |
£. L
TEILI 1 ! H
Qd
»MI
aW Wz'"f
f
H';

T
u
-;;in:iM'!f'
r&äm rtdd!
;gx;nbtw-
j wäïtdfü'
:?af!IW ij

PA "
. g
E^ sf äu,
, rff,")""[umn

j

] iv

WE 29
TA
h)
' ïm';i'ï'a '
rA

-

. $: 43.

1003 .
trem per fe , cui gubernande Ecclefie curam rcli-
'qucrar, miffurum effe. Magis probo Theophyla&i,

mcas gerat , ficut iple folec dicere fe venitTe :2 nomune

erat. Cur ergo eius miffionemPatri tribuit.(i eius no-
mine véturus erat;id ver.16, difleruimus. 1Ze, inquit,
4 vos docebit omzuis, e77 figg geret volis smuia ,-quæciigu: dixero
[vobis.Dubid,an quod dicit, Docebit omnia, ad illud ver-
bü,qmacunque dixero vobis, referendá fit, quafl'nö aliud
do&urü Spiritü fan&um dicar , qnàm quod ipfeantc
docuiffetquéadmodum & verbum /uggeret có vtique
Itcfertur.Non repugnabo,fiquis ita vciit interpretari.
quin auctores illi , quibus fuam fententiam tücatur,
Auguftinuin, Bedam, & Rupertum indicabo,qui ita
quoquc videntur intellexiffe. Sed tamen probabilius
iudico, vt verbum, Decebit emnia,abfoluté ponatar,nc-
quc reftringatur ad illud alterü verbü, quaczque dixero
vaba. Duo enim , vt Theodor. Mopíueft.animaduer-
tit; Chriftus fignificarevoluitSpirità fan&um factu-
rum effe, & do&urum ea,que ip'ecosaut propter an-
guítiam téporis, aut quoód capere illi non pottent, nó
docui(set;& ea,qux decuifset;in memoriam rcuoca-
tutü.Hoc enim eft Gourded ousc quod nofter inter-
pres vcrtit,fng geret vobis,D.auté Auguft. ex veteri; vt
opinor,verfione legit, comemorabit vobis, Obícuré, &

ambigaé dictü efb, Qweciique dexero vobzspoterat enim

futurum videri, càm przteritum fit. efzor,dixi. vobss.
Notant Leontius , & Theodorus Heracleotes hoc

"fecundam membrum ad folos dlfClpuïos pertinerc.
; |Loeus con-
ttà Motani
ihzrelim.

Itaquc hinc Theodorus Montani;Priícille, & Maxi-
mill rcfellit herefim , non potuifse Spiritum fan-
&um in Montanum, vt illi delirabant , primum mit-
ti; cüm Chriftum non vidifset , vt pofset illi Spiritus

ifan&us,qnæ à Chriftoaudiuifset; in menté reuocare.

27. Pacem relinquo vobu.pacé meam do vobis n0 quomad:

mundwus dat, ego do w(:is*.)Difccp tatur inter intcrprctcs,

quid hoc loco nomine pacis intelligendá (it. Cyril-
lus, & Leontius ipfum Spiritum fan&um , quem fuo
loco venturum dixerat, pacem vocare putant. Theo-
dorus Heracleotes, Chryiottom.Theophyla&t. & Eu-
thym.reconciliationem cum Deo, quà illis per mor-
tem fuam perfecturus abibat.Cyprianus lib.z.contra
Iudzos, & inlibro de vnitate Ecclefie , Ambrofius,
lib. z. de vita beatacap. 6. & libro de Iofeph patriar-

|cha cap. 1. & fer. 17.in pfal. n8. Auguft. ferm. 57. de

vcrb. Domini , & ferm. 166. & 169. detemporc cam
pacem intelligunt , quam alij erga alios coníerua-
mus, quam volunt Chriftum Apoftolis difcedentem
inprimis commendaíse. Quade re multas, clegan-
té(que fententias apud Auguftinum ijsin locis, quos
modo defignauimus , le&tor inuenict. Alij pacem

de flatu fuo deijciatur. Prouidentem quippe Chri-
ftum fore , vt Ápoftoli , multis aduerfis regus con-
flicarentur, munire cos voluifse, bono, zquóque ef-
Ícnt animo;nihil illis nocere pofse ; pacem fc illis re-
linquere , non qualem mundus dare foleat,qai fe tüc
acem habere putat , cüum nihil illi acciditaduerfi. In
Eu ncetiam modum Cyrillus exponit.Gregorius in 5.
parte Paftor.c.25.mirabili prorfus fententia docet du-

& Euthymij intcrpretationem,qui 1n nomine meo|.
idcm effe patant, quod pro me , meo loco , qui vices|

Patris , ideft vt faceret,qua Pater,fi venitletfacturus|

erga Chriftum , propterea fuam proprié appellafse.|
Alij pacem internam, id eft animi tranquillitatem|
lintelligunt , quafit; vtanimus nullisaduerfis rebus

IN IOAN CAP XII

D

C

plicem hic pacem fignificari;alteram mundi breuem,
fallacem;lubricam,eam fc Chriftum non dicereApo-

1004

À |ftolis dare , fed relinquere ;id eft abijcere, praterire;|
alteram fpiritualem, diuinam,diuturnam, ftabilem,

quam fe illis dicat dare. Vellem auctoré habere bo-
num bonzÍententiz. Pacis nomine Hebraica phrafi
falutation&, apprecationémque omnium profperarü
rerü fignificari arbitror.Id apud Hebreos vfitatü efsc
neminem, qui corum deguftarit linguam , ignorare
credo, ideóque ab exemplis ibftinco. Chriftum igi-
tur paterno more ex hac vita difcefsurum vale filijs
fuis dicere, &, vt vulgo loquimur, fuam illis bene-
di&ionem relinquere, hoc eft, pacem relinquo vobs.
iNam benedictionem ipfam Hebraico, vt diximus,
idiomate pacem dppellat, Quid igitur diftat inter
relinquete, & dare pacem?Vix fortafse quidquam;
Ícd f1 quid tamen intereft ; hoc intereft, quód rc-

Minquere fitabituri, dare etiam manfüri 5 autrelin-|

quere precantis,datectiam,quod à Deo precetur,
concedentis. Quam ergo illis bencdi&ionem re-
linquebat?: ele&ionem ad vitam zternam, ciáfque
promiflionem. Hecenim eft, quàm mundus dare
non potelt. Itaque non difputo , quod nounullos
Ício interpretes fubtiliter facere, num , càm dicit,
Non qmmada' mundwddtego do , pacem aliam , &.an
alium ciu(dem etiam pacis dande modum intelligar.
Simpliciter enim interpretor & aliam,8zalio modo,
quàm mundus det; pacem dare,. Chriftus enim ve-
ram , & fempiternam , mundus falíama , & brcuem
dat; & Chriftus non folis dat verbis bene precan-
do; fcd re ipía tanquam eiusauctor , ac dominus
eam nobis largiens; mundus verbis, & adulato-
rijs falut«tionibus dat, re verb ipfa non dat.
Non turbetur cor ve/lmm ; neque fbrmxdet.) Hzc
vcrba ad fequentia refero ; itaque hinc cxiftimo in-

I? choandum fuiife verfum; Nen turbetur cor ve[lrum ne-

que formidet, propter difceffum meum;iam cnim vo-
jDis dixi me effe rediturum. :
| 18. Jfudrfir, awia dixi vobst, Fado , q7* venio ad vos.)
Id eft cüm ex me audieritis mc rion abire, vt vos or-
iphanos, ac defertosrelinquerem,fed vt ad vos ma-

fum meum cor veftram turbari.
$3 diliceretis n:e,(gwderetia vtique,quia vado ad Patrem.)
Non fignificatíc ab illis non diligi, (ed eft modus
quidam loquendi patris cum filijs,amici cum amicis
dolentibus ob patris , amicíue difcetfüm, qui maio-
rem illi gloriam allaturus cít, Si amaretis me non
doleretis: amantis cenim eft amici bonis non dolere,

lorem ex ipfozum crga fe amore proficifci; fed ex
amorenon ex rationc, fed ex fenfa proueniente ; aut
potiüs ex ignorantia ; quód nondum fatis , quó iret,
inteHexiffent. Etenim fi fciffent ad Patrem ire , vt ad
eius confideret dexteram, minimé ob cius difceffüm
doliturosfuiffe, — —
Qui& Pater "icor me ejf.) Duplex ex þcc loco oti-
itur quaítio, qua ifta fit, quam affert ratio, cur diíci-

magno enim fibi effe bono , qubdad Patié irct, quia
Pater fe maior eflet;iraque ad maioré honoré;ad ma-
joré ibat dignitaté; à mileria ad foclicitaté; à cófortio
hominiü ad cófortium Dei,qui fc, & oibus homini-
bus maioreffet. Alterá quaftion difficilioré Ariani
rcddiderüt:miris enim modis hüclocü agitarunt, vt
pote in quo fententiz fuz przfidium collocabant,

— —

Nddoncz Tl

XX 2 Id

iorc cum gaudio redirem , non debet propter difcef-

fed gaudere. Sciebatillum iplum Apoftolorum do-|.

puli difceffu fuo gaudere dcbeant; & quo fenía dicat]
Patrem fe maiorem effc.. Facilisilla prior eft , opor-|
. jtuiffe gaudere difcipulos bono fuo , fi fe diligerent;

i

nem,

Paeeia ap»
pellat falu-
tationé , &
benedi&ig

Qyed dic
crimean in»
terrelins -
uere, & -
aré pacé] -

zi

"-

[Ariani hoc
loco abu-
tebantut
jcontta Filij
diuinitaté.

Pfal.it.7.

|Tra&.78.

L

Chtiftus
ex hoini-
;num opi-
Anione lo-
j quitur.

" ;

[tra Varim. ex Auguftino liba. de Trinitate, c.7.& n.

|dem Auguft.Chryfoftomo, Cyrillo,Leontio, Theo-

100$

IOAN. MALDONATI COMMENT.

,Nioag.

inlibro de fynod. Aximin. & Seleucien. ex 'Epiphan.
her.69,ex Bafil.lib.4.aduerfus Eunom. & epiftola 141.

ad Czfarien. ex Gregorio Nazianz. orat44. & 5. de|-

"Theolog.ex Cefario dialog.1. ex Gregor.Nyffeno in
oratione ad Simplicianum , ex Ambrof.lib.2.de fide,
cap.4.& lib.5.c.8. ex Hilar.lib.s. & n. de Trinitate, &
inlib.de fynodis contra Arianos,ex Idacio lib.5.con-

& lib.3.contra Maxim.c.24.& 25.& q.4.ad Orofium,
& libro de fide,& fymb.cap.9.& lib.85. qq.69.ex eo-

doro Heracleota in commentariis ad hunclocum,
qui contra illos diu difputarunt. Tribus modis Ca-
tholicos auctores hunc locum explicaffe , Arianííq;
refpóditle lego , quas omnes explicationes Leontius

Phi!i?- 2.6-
Hebr.2.9.

,D. Paulus , fed hominibus ipfis minorem fecit. Ille

|

;enim ipfe , qui hoc loco dicit , Parer maror meef , alibi

ad Patrem vadere; non vadit vtique vt Deus, fed vt
|per id , quod bome erat , e27 manebat petids quod Dew erat;

lerat.Sic euam Eucherius in qq.in Ioannem.Solebant

ifunt
|comparationé non nift inter ea,que generis fint eiuf-

lea,que eiufdé generis funt,nec maius, nec minus eft.

iMarci 1018 ! :
' .|dici Filio,etiam quatenus Filius Deus erat , non qui-

.effe,quàm Filij;quia principium,& vt Greciloquun-
tur,caufam Filij fignificat. Sic exponunt Athanafius,

thefaur.cap.3. & Damafcenus libro 4.de fide, cap.19.
|Chryfoftomus, & Leontius, Theophyla&tus, & Eu-

quam hominem loquijitaque mirandum non effe,vt
Bafilius ait, f1fe Patre minorem dicat , qui fe ei«n in

forma Dei effét, non Patre folüm, fed ang

dixit , Ego fum vermii, «2 non hama,approbrium bominum,
e abietti plebis, Yd ia efle intelligendum ex hoc ipfo
loco colligebant;loquitur enim Chriftus dicens fe

homo,;nam Deus vbiq; eft;ita D. Auguft. Ergo e7* ibat
ibat per idyquod vtio loco erat, e7* manebat per idsquod vbtz

hanc interpretationé Ariani refellere dicentes com-
parationem non nifi inter ea,que eiuídem fint gene-
ris, pofle fieri,inepté enim qui(quam homo dicat
Deus maior me eft. Sed hanc ipfam Arianorum fub-
tilitatem fubtiliàs Bafilius , & Cyrillus in ipíos reic-
cerunt. Si comparatio non nifi inter ea,que ciufdem
generis,;fieri poteft, & inter Chriftum,& Deum

fit, Chriftus igitur eft Deus. Negat praterea Cyrillus

ii d : r
dem,fieri poffe;quin inter ea minimé fieri,quia inter

Altera explicatio erat di&um hoc etfe per accómo-
dationem ad difcipulorum opinioné ; qui adhuc pu-
tabant Patrem Chrifto maiorem efle , folere enim
Ízpe non ex veritate, fed exhominum opinionelo-
qui, vt cüm dicit, Qwid medicis bonum ? nemo bonus wifi
vnus Deus, Sic Chryfoftomus , Leontius, Theophy-
lactus, & Euthym.T ertia veró erat,Patrem maiorem

dem reipía , fed hocipfo , quód ille Pater , hic Filius
erat ; Patris enim nomen honorificentius natura fua

Hilarius;Epiphanius, Gregorius Nazian.& Cefarius
iis in locis, quos fuprà citauimus, & Cyrillus libro 2.

thymius in commentariis huius loci. Sed haud fcio
an plus aduerfariis concefserint, quàm equum erat.
29. Etnuncdixivobis, priu(quam fiatyvt eutm fatlum
fnerit,credatis.) Quid nam fe illis dixifse dicit? Non
quidem, Pater mater tie efljid enim non fit,fed,vado ad
P«trem , quod iterum atque iterum illis dixerat , quia
in eo & cardo fidei, & fümma confolationis eorum
vertebatur. Id dicit fe propterea, antequam fieret,

lillis fignificafse , vt cüm fieret,crederent, id eft cüm

Id difcimus ex Athanafio orat. . contra Árianos , &i À |eum paullo PoPc in celum euedtum cernerent;intel.|

collcgit. Omnes in eo conueniunt Chriftum tan.! .

gclis, vt Ícribit|

ligerent ipfum ad Patrem ire , vt zquali cum eo glo-
ria frueretur. Alij referunt ad omnia, quie dixerat|
nondeífuo modó ad Patrem abitu , fed de mittendo
etiam ad ipíos pasacleto, quibus non magnopere re-|
pugnauerim : modó hoc intelligatur reddere ratio-|
nem Chriftum, quam ob rem ea illis diceret, quz
Íciret ab eis non intelligi, quia quamuis tuac non in-
telligerent, poftea tamen efsent ex euentu intelle-|
&uri. Seminaíe in eorum animis iacere czleftiuml
myfteriorum aliquando naícitura. Similis locus fu-|
D prà c.r.19.& infra c.16.4. | o
| . 30. fammm multa laquar vobi[!rum, venit enim priu-|.
jeps munds buius, e77 i me non babet quidquam. ) R.eddit|
|caufam,cur non pluribus verbis illis exponat , quz| -
Íciebat ab ipfis nó intelligi, fed eain euentum ipäm*i
antelligenda reiecerit, quia breue illi tempus erat;|
iitaque non licebat efse longiorem , appropinquare
enim principem huius mundi, qui vt íe comprehen-
deret,armata veniret manu. Principem huius mun-
di Diabolum appellat/ficut cap. 12. 1. vbi , curita vo-
| carcx:ur,exgofuimus. Dicit autem Diabolum venire,
C quia Iudzi illius a&tiinftin&u veniebant , attribuens

miniftrique Diaboli faciebant.Fortafse alludit ad Iu-|
dam ,in quem, vt Lucas ait , cap. 22.5. iam Diabolus
intrauerat; itaque càm fciret venire ludam quafi co-|
hortis illius nefarie ducem , Diabolum venire dicit.
Quod quuitur, €7" in me non babet qwidqmm, perinde :
Cft,ac f1 dicat, fed. im me non babet quicquam , ponitur

(Q/2, aut 4N, vt Actor.10.28.vbi cüm efset Gracé ggj, VH P'9 -
[nofter interpres vertit, fed, quod pari ratione hoclo- AAMM.
D (co facere potuit, & Matthzri12.59.gemeratieprasa, e7| ——
adultera (ignmm quarit, c7* fignum non dabitur et, pro , fed

$u0l Àoy tupieer dd & , €9" inmeinueniet nihil , atque ita P* qwic-
inuenio in codice Grece Cateng , eodémque modo|?" ^
vterque Theodorus Heracleotes , & Mopfueft. Le-|
ontius, & GCyrillus in commentariis legunr. Ex Lati-
nis etiam Gregorius hom. in Euangclia 59. & Am-
brof.in lib.de fugafeculi;c.4. qui duas indicat effe le-
&iones , alteram , e2" i2 meimueniet nibil ; alteram , e7*
E n me non inueniet nibil jid eft non inueniet peccatum,
quia peccatum nihil eft ; vtille explicat. Acfateor
Lquidem hanc le&ionem , eg* ;m me non inueniet quid-
|quam , ignificantiorem efle: íed nihil mutare nobis
licet ; de fententia differendum. Omnes auctores,|
quos contigit mihi legere , exiftimanr fenfum etle,|
in me non. bhabet. quicquam , id eft nullum in me ius|
habet, quia non habet ius , ac poteftatem nifi in ho-
mines peccatores. Sic Chryfoftomus, Auguft.Beda,
"Thcophylactus: aut;in me non inuenict peccatum
F |vllum, vt au&tores illi interpretantur , quos diximus
italegere. Mihialius potfe videtur elfe , prefertim fi
legamus , non imueniet m mequicquam , non poteric me :
vincere, non poterit perdere,vt Íperát; nam etíi mo-
|riturus fum, non fum illius potentia, fed mea volun-
ta.e moriturus. Hoc eft, quod fubiicit. '
(331, fed vteognofcar mundus,quia dilzc'ga Patrem, «2 fic-
ut matdatum dedit mibi Pater , fic facio,) Quidam hac |
verba exillis vltimis pendere putant , $ergite , eamms,
vt illis fententia compleatur,tanquam fi diceret , fer-
fite , eamus , vt cogno[cat mundws me Patrem diligere.
Ác fünt;qui exiftiment ita Nonnum poctam , & f&l].:*

—— ,

I CA OEU i P RRE d i E dpee iUb : » E
UE OH LEU t Mi oD aVEi Gol odf pE OOL C NSQUABNCS R Qs LR a du Lae NURPNR ARA UE

Diabolo, qua homines peccatores ,id eft membra, li

enim, e7^, pro fed, zj pro 4AA« , ex Hebraifmo 3 pro'Et mefd.f

Mfrgnum non dabitur ei. Difhicilius eft, quid fit , i me non Quid ii -
babet quidquam. Nonnulli Greci codices legunt, xj ày;me nonha-]

gü fti nq m

Ü

V!,nöcauvqu
ii
fequätmm] :
f g'l"
(ich

!18.1&

l098

"M 1007
l ', Eu "E vwteqstingA hao "r b Te i n : "
TM !gllüinLïlïï inftcHeXx(Te ; quanquam ex illis cgo colli- A ne timerent, dixiffe , vrin alium abltcur locu m, vbi,
lg || ccre nó polfum. Omnes alios Chry'oftomü, Theo-| fine metucztera , qua dicurus erat, audire polfent.
( MME dorum Mopfüeft. & Heracleotem , Leontium, Cy-| — Itaqde putant hi quattuor auctóres Chriftum cum
tf rillam , Theophyla&. Euthymium ; & Rupertum; — difcipulis non in hortum Gethicmani, vbi compre-
'lto. inmo & Auguft. & Bedam fcquor. S ubixï;cliigcxi?— henfus eft, fed ip alium aliquem fecretum locum di-
t dumaliquid, quod orationem impleàát,vtnon mo-, — fceffiffe,vbi concionem finierít; quam tribus fequé-|-
W rior, quód vllam in me Diabolus móttiscaufamin- — (ibus capitibus Ioanncs períequitur. Cótrà flentiunt
ls lueniat, aut quod me fuis viribus cogat mori, fedvt, — lomnesalijauctores, quos modó citauimus, prater
Ü yeugnofcat mundw:, quod Parre diligo.&quod mihi má- Rupertum, Chriftum diícip ulos excitatre, vradeum| - !
ls. idauit, facio. Non propterca moriebatut,vtid mun-; — locum car; vbi comprchendendusà Iudzis erat.Sed æäw'(*;rïlï |
i .. idüscognofceret, Íed vt mundum ipíum redimcret;i . alia hinc nafcitur quaítio, vbi Chriftus dixerit, quz|cuitus,
m'm?n*,,'ï - czterum inde confequebatur, vt eius erga Patrem B. tribus fequentibus à Ioannc capitibus cómemoran- que iequa-
r u lamorem; & obedientiam mundus cognofceret. Ita- — tur. Necenim id fatisconftat. Omnesilliau&ores;| —
; ]ve n6 cao-|que dictionem,t, hocloco,quemadmodum inalijs ^ quós modó dixiwmus in ca fuifle fententia, vt exifti-
"ub | kiosn s 3 PU ] ^ . - ^ . . . YX
U famfed có- multis adnotauimus, non caufam,fed confequétiam — imauerint Chriftu hic difcipulos excitatle, vt ad hor-
" ' g?-:f;ï::n fignificare arbitror. Loquitüur vt homo, propterca — tumorátionisiren t fentire ctià videntur ftatim poft
a" | | dicit, Juc«t mandaris dedit mibi Pater,vt dixivlaprà c.0. — |haec verbá à domo,vbi cenauerat.di(íceflitfe; & in via
x:uï | | 1. Ideo autem hac difcipulis dicit, vecorum conhr-ä ('dixiH'e ea,qu& víque ad cap.;S.rccmïfentur.Chryfoft.
Ug : met fidem, ne putent fe infirmitate, aut neceflitate,; . Lcontius, Theophylä&. & Euthymius ftatim difcef- L
; a non voluntate fua mori. PEn a n | file,fedinlocum alium magis tutum; vbi finita có- i
m p Tuvgite eamw binc.) Exijs,quz modó diximus,con- ;cionecgreffus fücrit, vtin hortü jret , vrex hocloco
PPN ftac hc verba non effe cum praecedentibusin vnam| — & ex c.18.r.colligitur. Alij non exijile ftatim , (edibi
[ententiam coniungenda, fed nouam effe (entétiam, C etiamnum aliquanüfper cómoratum , dum concio-
s qua;quia dixerat principem huius mundi venirodi- nem;quam ceperat;ab'oluerct.Prima,& vltima fen-
i Ícipulos exhortatur , ne fuziant; fed obuiam potiüs| ' tentia zqualis fere funt probabilitatis; nam fecundá, |
Dis | illiprocedant. Sic ego interpretor au&torces fecatus fiauctorum períona remoueatur, vix probabilem x
T | duos illos, quos citare folco ,lheodoros. Rupertus, jiudicauerim. Haxcautem vltima probabilior. Nam
Turedidt ] (enfa pene cótrario, quoniam appropinquaninquit, — |Euangeliíta hic non dicit Chriitum ftatim, vt hec
N | P TquOA FR n Qeaaci d ss
h n l qui me tradet, ne nos hicinclufos comprehendatn, |verba dixit, exijffe; itaque non cogimur id fa-
um j proccdamus in locum liberumatque patentem ; vbi — &um effe credere; capiteautem 19. r. difertisfcri-
"F ? ! libera fagiendi facultas vobis fit, nolo emm quenquam| — bit verbis priüs omnia dixiffe, quz tribus fequenti-
g | ex vobis perdere. Chryfoft. Leontius, Theophyla&. &| — bus capitibus recitantur, quàm egrederetur; ita-
MiX | Euthym.Chriftum cüm videret difcipulospre metu — queidcogimurcredere. Curergo non ftatim cxijt,
& : ijs , quz dicebat,non fatisanimum attendere, quód — |càm iam dixiffet, Surgire, eamm fFacilis refponfio;tra-
w 1 laudiuiffent appropinquare principem huius müdi,i, xit longiüs ex ermone fermonem, vt ficrifolet.-
lt M I ^
! (Qni "
, ! | .
st - j «XX i &Q loe ONTEAS ebs cx. X w 08 CC C
"um E. ?äï*ïæäf"&æä? JSORU DA Xyefg CO TE HC CUU EH EY S
T rX QO N t"-(ä iea 24 al du t& K 1 Laocu N 91f E
.M : j ï**g.ï-.fæä.gïw' A ïeSw? & ET. —-*Ak'«*æ-'*x?**
O MO : Va CTA *'Wäkg) X s W ) :f*"'*"»äæ a P d
E Edg) EC I u a X w Anlg al A xä,æi«þ "d
u : — MatCen »Gfï—:-yä&ïää*' d &;:*xä*äwäï u s
Lf k : Quvp qqä- Es : Á p Ra Q Gb een
] 3;.i.ï?-( L : | : : :
d ! | : | | CUACpOW 1
;x'»limm): ) 4 , 0 - LEU Mp M .,-.;/»w,,., "2 . 6 s? ; . ; 5
d | h. REOX T GO um vitis vera: & Pater meus agncola eft. 2. Om-
il ) nem palmitem in me non ferentem fru&um , tollet eum:
r hoDj QRRRRAENR í - :
" & omnem , qui fert fru&tum , purgabiteum , vt fructum :
1doro o |
indl Plus afferat. 3. Iam vos mundi eflis propter Íermonem,geracbo| »-
— | $ quem locutusfum vobis. 4. Manete in me: & egoin vo-
d $ : . , : : j N T .
j bis. Sicut palmes non poteft ferre fru&tum à femetipfo,
| : nifi manferitin vite : ficnec vos , nifiin me manferitis, 5.
| Ego fum vitis , vos palmites : qui manet in me , & ego in eo,hic fert fru&tum rhul-
j tum : quia fine me nihil poteftisfacere. 6. Si quisin me non manferit : mittetui
foras ficut palmes , & arefcet , & colligent eum , & iniignem mittent, & ardet. 7.
Si manferitisin me , & verba meain vobis manferint: quodcumque volueriüs pe- /
tetis, & fietvobis. 8. In hoc clarificatus eft Pater meus, vt fructum plurimum af-
feratis , & efficiamini mei difcipuli. 9. Sicut dilexit mePater , & ego dilexi ves. |
Manetein dile&ione mea. 10. Si prxcepta mea feruaueritis,m ancbitis in dile&tio- |
W E : uD m |
f ne mea , ficut & ego Patris mel pracepta (cruaui, & maneo in eius dile&ione. i.
* : : AEX 3 Hzc

LOb st n um E
a | ^

"] M
f4 A

TF I RTH TRUE C TU t AE u | ONE — RUT Dd Qu E
IOAN. MALDONATI COMMENT. -

1009

inuti-

1
1 URRUR ; — b. : r n d— * b- f-—, d- ; & : Mpunuer
Hc locutus fum vobis : vt gaudium meum in vobis fit , & gaudium veltrum im-
$wsawpleatur. 1. Hoc eft przceptum meum vt diligatis inuicem ,ficut dilexivos, i.
Eph. $.a.9. - : : AX — . : ; W.
p* Maiorem hac dile&tionem nemo habet , vtanimam fuam penat quis pro amicis
9. j r . . ER *s É . .
fuis. 14. Vosamici mei eftis, fi feceritis quz ego pracipio vobis. Iam nondicam| —
|vos feruos : quia feruus nefcit quid faciat dominus eius. 1. Vos autem dixi ami- — |
^ * «OLUUN. . ; PA ,
cos : quia omnia quzcumque audiui à Patre meo , nota feci vobis. 16. Non vos
ia , me elegiftis :fed ego elegi vos , & pofui vos vt eatis , & fructum afferatis: & fru-
d. 19. u u nE a
^ [&usvefter maneat: vt quodcumque petieritis Patrem in nomine meo , det vobis. |
i44/7. Hac mando vobis, vt diligatis inuicem. 18. Si mundusvos odit:fcitote quia
I. An.3.a. L e. e * . L * ' :
"*^7 |me priorem vobisodio habuit. 19. Side mundo fuiffetis : mundus quod fuum|
erat diligeret : quia vero de mundo non eftis , fed ego elegivos de mundo, prop-
tereaodit vos mundus. 2o. Mementote fermonis mel,quem ego dixi vobis:Non
w bsseft feruus maior domino fuo. Si me perfecuti funt , & vos perfequentur : fifermo-
Matth . 16. . TU « 2 r .E s
s. (nen meum feruauerunt, & veftrum feruabunt. 21. Sed hzc omnia ficient vobis
at.24.2491 — : : & w . UE . l.
Fropter nomen meum : quia nefciunt eum , qui mifit me. 22. Si non veniffem,&
locutus fuiffem eis , peccatum non haberent : nuncautem excufationem non ha-
bentde peccatofuo. 23. Qui meodit: & Patrem meum odit. 24. Si Opera non1
feciffem in eis, quz nemo alius fecit, peccatum non haberent: nuncautem & vi-
| derunt , & oderunt & me , & Patrem meum. 25. Sed vt adimpleatur fermo , qui
pt24.ca» n lege eorum fcriptus*'cfï: Quia odio habuerunt me gratis. 26. Cum autem ve-
Luc.24.g. : : ; : $ * : PUL Y
* — [nerit Paraclitusquem ego mittam vobis à Patre fpiritum veritatis,qui à Patre pro-
cedit , illeteftimonium perhibebit de me: 27. .& vosteflimonium perhibebitis,
| quiaabinitio mecum eflis. — :
! uLH CHUINAENOT D : |
TN OCÁAPY T. XN. -
I. 2259 G o fnm vitis vera , e7 pater meus| A [thymius veram , id eft perfectam , & Ípiritualem in-
