os turtures , & duos pullos columbarum obtuliffe, |

Itanifi fallor Origenes fentit homilia4. & Ambro-|.

que hoc magis,quàm illud indicet, affirmare. Sed fi|
quid in re penitus incerta conie&ura valet , fimilius|

dixifse , quód turtur cafta quacunq; fit etate. Hocfi|

ag

F

Alciem fuifse dicit. Credendum enim eft Mariam , etfi
leee non tenebatur; proprie feruaíse legem;vt Euan-|
céliftà haud dubi? fignificare voluit,cum tanto dixit|

É

ftudio fecifse fecundium legem Mofis.

ante oculos ponat. Defcribit iis fignis hominem,
que eius auctoritatem commendare poterant , quo

men eius ponit ad faciendam fidem hiftorig.Iuftum,
dicit,& vt eius commendetur teftimonium,& vt ve-

&umin illo fuilfe, refponfumq, ab eo accepiffe;non
vifurum fe mortem , nifi prius Chriftum Domini vi-

lcius teftimoniü h&bfeatur,?qubd nontam humanum,
quam diuinum fuerit. Nez folum ab angelis,et prophetis,

tnflis generatio Domini accepit teffmonium. Omnu etas c7*
vtera [exus euetorumd, mitacnla fidem aflrumnt.Virgo gene-

folationem Ifrael , id éftaduentum Meffiz , non fo-
làm ficut omnesalij Iudei expe&abant, fed vt poftea
declatat, íciens Spiritufan&to reuel&te eum fe, ante-
quam moreretur,vifurun
ritus [aucins erat n e2, quid& fic interpretancur , vt í

Ak; þrophrc.tiaq fpiritü intf:lligu;ït. Vtrumig; fané fpi-
ritum habuiffe ctedendá eft , illum quia iuftus erat,
hunc quia ftatim prophetauit. Et videtur Euágelifta

— àj. Etécce bomo erat i Lerufalem. ) Dicit etce,vt rem]

cius de Chrifto teftimonium maius videretur. INo-]
& timotatum, G. ivAaG; pium ; & religiofum fuitlej

to fimilius fit;quod ftatim di&turus eft Spiritum fan-l
diffe.Omnia deniq; eó tendunt,vt quàm grauiffimüj
inquit Ambrof.es à pafloribus [ed etiam à [enoribus,ez7|

Vat lerilis parit,mutus loquitur, Elifabeth prophetat,Mague|
aderat,vtero clanfus exultatyvidua cofitetur sflus expetlat.i
Espetlans confolationem 1fradl.) Expectafle dicit con-]

efle. Quódauté ait, Er Srpi- |
titüs fanctificationis;& vt Theologi loquátur gratia|
uftificans fignificetur,qua paullo ante iuft? fuiffe di-| -
|&us efat; quemadmodü Greg.NyfT. apud D. Thom.

[

ideo dixiffe Spiritum fanctü in eo fuiffe, vt rationem
tedderet,quomodoab eodé Spiritu fan&oreäpöfum

Spiritus fan&us in o erat. Sunt qui exiftimant hunc|
Simeoné magiftrü fuiffe Gamalielis ad cuius pedes

lis vnum ex auctoribus magne cógregationis, quiin
Thalmudicis libris Simeon cognomento iuftus ap-
pellatur.Neício analiquid eiufmodi Niceph.inaudi-
uifset, qui lib.r.c.r2.vitam illi , vt Chriftum fuis ocu-
lis videre pofset;ad multü feniux propagatam fuifse|
tradit. Alij eam opinioné refellunt, nec tanti res eít;

mtis. Sacerdotem nónulli fuifse credunt, vt Cyrillus
Icrofol.in hom.de occuríu Domini,& Epipha.in lib.|
de vita Prophetarum.Contrà Theophyl.& Euthym.
exiftimát, meliore puto iudicio. Nam i facerdos fu-
ifset , non id tacüifset Euangelifta, cüm tam diligen-
tet hominem defcribere voluifset. Cecum fuifse;&
adChrifti contactá,cüm eum in vlnas fumeret,zecu-
Iperafse vifüm apud Celfüm inuenio lib. de incredu-]
Etatclud(;orü ad Vigilium,qui inter Cypriani operaj
circüfertur. Sed nec tam infigne miracuiü,& ad rem.
tantopere pertinés filéntio Euangclifta preteriifset.

dyrd uesenptliepi]sov, & erat ci dinino oraculo reu ela-]
füh'ffiftï Matth.i.20. & 2.12.22. Quomodo oraculum
iftad acceperit, noftri non eft diuinare. Hoctenca-|
mus quod Euagelifta nobis tradit;illum i fum Spiri-
taii farictü qui in ipfo erat , id illi reu»el-a?sa ". Qua ra7
tionie occafionéuc;incertü. Nifi quód eft P..robabile
lvoluifse Spiritum fanctii aliquos Iudeos Chrifto in

ráfue columbas, fed turturum, & columbarum fpe- l

tem p*i*u'm

accepitfet,indicans propterea accipere potuifle;quia|
S. Simeon.

fc D.Paulus eruditá fuiffe dicit;difcipulü veró Helle-/A8-Apef

32.3.

vt in caperuéftiganda multum opere ponere debea-|

a6. Etreffonfum acteperat à Spiritu (anélo.) G. xg) nv :

uis fuerit

]

lt ho.

?ü*ïptura &C

l

Mitio j Pï

: Chri&otö'&iüöarcmr,&quia'fän&iiïimf,& quia pro-
pheta,& quia maximé fenex erat, & quia fumma aui-|.

lindicauit Euälgc*li&ä, primum cum virum iuftum , &

|riter fcribit eum expectatfe confolationem I£raelis.
|Itaq; quod Lyranus dicit ardétiüs oranti Simeoni vt
|Deus Chriftum fuum mitterec, Deum id reuelalle,
|non tam probabile,quàm credibile eft.Ouod autem
|fcribit Niceph.lib.r.c.rz. legcn;i oraculü liaiz C.7-14.
| Ecce virgo concipiet, «* pariet flipgm, atq; ea dex rc iqlþcp
]to aftitiffe angelum, nuntiafféque non priüs moritu-

|fuis vidiffet oculis,eius au&oris fapit ingeniu quafli-
|bet fepe ex vulgo opiniones colligentis. |

|Hebreorum phrafis mb mwa videre morté , aut gu-

|thei 16.28.Marci 9.1.& infra c.9.27.

vnétus à Domino, aut iuffa Domini futurus Mellias

| 123

CIN IVOAE COARO HO

IZA.

te mplum oblato quam grauiffimum pubþco inlo co
prebere teftimoniá, quo omnis POPEIIUS intelligeret
eum quem expectabat Meffiam natá effc, ideo duos
& ctate, & fanctitate dignlfïixnos. fide teftes , fexu di-
ueríos Simeoné, & Annam elegiffe. Quattuor ergo
de caufis Simeon inter omnes Iudeos electus eft , vt

ditate cius defiderabat aduentum. Hzc omnia tacité

timoratü fuiffe dixit ; fecundum cum dixit Spiritum
(anc&tum in eo fuiffe; tertium cum aitso vi[»rum mor-

temynifi videret Chriflum Demini , quartü cum fingula-

rum,quàamEmmanuclem illá;,de quo illic agebatur,

Non vifarum fe mortem.) Non moriturum. Nota
|ftare, id eftre ipfa moriendo experiri , vt Beda ctiam
ladnotauit. Multa exempla Pf. $8.45.Ioan.8.51. Mat-

, E á

Nifi videret Chriffhs Domim.)Chzriftus Doi.nälini:;siä eft

Ch

UFRU NDUQ

o

| Ecclef.

Scriptura .
iuxta ho-
minü opi-
nionem
.. 1loquitur.

Mhoritus feventie, e7 pietatis e97 repléatt eum [aritus timorz

Itn» vt Patresomnes tradiderunt.Euthym.Chriftum
iDominum , id eft patris propter eius fimilitudinem
|vocatum putat, minüs probabiliter. u

ivt Theophyl.& Euthym. exponunt. Iuuencus, mo-
[nente aut reueláte Spiritu fan&o, vtin templum ve-|-

; I.ib.z-hi*&.l j

|fed eas etiam,que la&auerüt;nutrieruntQ: appellare.

.....

Domimiaie 11.2. Àtq; de co proprié di&u eft Pí,44.8.
Propterea vnxit te Deus Deus tuuá oleo latitie [* co fä rtibus

27. Etvenit in [Dirita. ) Impulíüsà Spiritu fäh&o ,

niret: eó enim Chriftam, quem'expectabat, veniffe.
Isd, vbi curmato defeffus corpore templum. — — — .
lam gmma: pmetmr,mäWwJ jjairmu g,-,'&w;w j
Ecce fimul parumm gremi» geuetrica leJum, —— ——

"fdtemplum[enfitvemfe, — . 7 - :
Et cum inducerent puerum Iefom.) Yn vemplum , vt
Domino, quia primogenituseratofferrent. " — -
— Parentes eius. ) Parentes vocat Mariam , & IofePh
Illam quia veré parés erat,hunc quia parens effe ctce-
debatur,vt explicat Euangelifta c.5.23.Loquitur fcri-
|pturafepenumero iuxta temporis;& hominium opi-
nionem, vt Hierony. in c.Ieremie 28. adnotauit. Sic
Mariaipfa, que fe n6 ex Iofeph, fed ex Spiricu fan&to
concepiffe non ignorabat, Iofeph Chrifti patrem
vocat infta ver.48. & Euangelifta ver.35. Alij,in qui-
bus Origen. patrem honoris caufa Iofephum voca-
tum fuiffe dicunt, quód nutritius effet Chrifti ; iicut
folemus matres non folum eas ; que nos genuerunt,

Aj

B

D

E

|tisheceffe verba , quafi Simeon vifo iá Chrifto De-
lum orauerit; vtfe de hac mortali eriperet vita.. Nam

uf

j

». X

218. Etipfeaccepit ewm
onem ficut & facerdotem, cui oblatus fuerat, Chri-

11 quá fortalfe ea particula vim habet. Nam matrem
in vInis geftatfe credibile eft;facerdotem in vInas ac-
cepilfe probari non poteft.Sed fortaffe nullam ea di-

cepit,non credenris modó ; fed valde etiam amantis
fuit.ComPle&:imur enim,quos amamus.Quare plus
Simeon recepit , qum illi a Spiritu fancto promif-

làm videt, fed ctiam tangit , atq; comple&titur, &,vt
eft credibile, oículatur. Quem inde vir fan&us fru-
& Origen.hom.15. indicauit , Fzmbriam;inquic, vefBz-
menii [q/ïæ mulier fengut ,O fanam c]f. $11lla ad extremam
partem ve[limenti tantum emolumenti babuit , qwd putan-

4 fe geff ari , qui d. vintlos venerat. refoluendos ? Cyucerunt

| anonnulli quomodo Chriftum fine indice cognoue-|

rit:Quafi veró idem ille Spiritus qui fan&to feni pro-

non illi potuerit, & puerum oftendere,
dum & Iuuencus exiftimat factum effe.
Et benedixit Deum.) Laudauit;
bi promiffüm praftitiffet. — —
eftgratulatorium , quale illud Mariz fupra c.r.46. &
illud Zacharig eodem capite ver.68. Solent fere,qui

carmine cecinerunt. Itag; genus ipfum dicendi nu-
neris aftri&tum, indicat Simeonem Spiritu fàn&o
perfufuni hec ceciniffc. |
Nunc dimittis.) Videtur
mittes;&quidem Cypr.in lib.de mortalitate, & Ori-

Thrafimundi;/ Beda,& Lyranusin cóment.ita expo-
punt,vt futurü legliïe videátur. Putant enim o pran-

Hebrei vota fua per futurii tempus explicare folent.
Quare quod apud .Axi?br.l'cgitur—szc dimittexitium:
efle fufpico—r;Icgcndumq; dimittes, Sed omnes Grgci
codices magno confenfu leguntstrea verc dimittis . De

Iquorum verborum interpretatione difputatur.Qui-| -
F

dam fic exponunt , non quafi de tempore prafenti

acereat fecundiom con[netudamem legm pro es.) Vide
fuP;:a Ver.25.& 24. j 215 l M : :
! im vlnas fnas.) Particulam e7|
|hancvim quidam habere putant , vt fignificet Sime-

itum in vinas accepiffe. Malim dicere ficut & matré,|.

&io vim habet,fed iuxta Hebreorum idioma redun-]
dat. Cuius reiadeo multa fünt exempla , vt notari
jnon debeant. Quod in vlnas Chriftum Simeonac-]

íum fuerat. Promiífum erat fore,vt videret :non fo-|-

&um perceperit,facile per ie quiíq; eftimare poteft;| -

dum eft de Simeone , qui in [nas vinas accepit mfantem , eg*|.
brachums tenens latabatur , atquegaudebat videns paruulum|

miferat fore,vt Chriftum,;antequá moreretur,oculis| -
iurs cerneret, quiq;,vt in templüm iret;inftigauerat;|
quemadmo-[

gratias egit;quód fi-|

.19. Nunc dimuttis. éruum tuum Domine, ) Carmen|

Spiritufanc&o pleni Deum laudá&t , carmine laudare.|
Meliores enim verfus Spiritus fan&tus , quàm pocti-|.
cus furor facit. Sic Mofes Exodi 15. 1. & Deuter. 33.1.|-
l'ic Debora Iudic..1. ic Anna r. Reg. 2. r. Deilaudes

dicendum fuiffe, Nunc di-|

gen. hom.t5. in Lucam, & Ambzrof. Flllgääätalib;r.ad.' |

loquatur,dicatque fe iam iam de vita migrare;nec c-|
[nim,cum hec diceret,animam agebat : led quafiiam]|
mori fibi tranquillo animo liceret. Tanquá fi dices|
ret , quandocumque tibi placuerit feruum tuum ex|
hac vita. dumittere ; in pace dimittes , cüm videriml
oculis meis Saluatorem tuum. Non improbo , fed|
alium fenfum, quem Cyprian. in lib. de mortalitate;|
|& Euthym. in commentariis indicant, mágis probo. |
Promiferat Simeoni Deus fore , vt tonante , quàm|

Vota He-.
braiper
uturum
tempus ex-
plicant, —

d

F a

Chmüu*mi vidifset , moreretur. ; quaft , poftquam!

m n dédon od

s

w

M gt ts r

vidi -

]promiferas. Ad vtrumque refertur.Cum enim Deus
Simeoni promifit fe. illum non dimitfurum, nifi]

|qua vno verbo explicari poteft. 7 p«ce, id eft con-

]. 6. & PL 4 '9'.«Simile'äuidda3n lacob Gen.
|46. 30. dixiffe traditur, cum Iofephum filium

[]j30. Quia vi

[cit; quia Chriftum falutisanc&torem vidit. Etfi om-

s JOAN. MALDONATI COMMENT.

126

vidilfet;fta:im moriturus eflet; cum vitailli non alia
de caufa , vt fupra ex Nicephoro recitauimus, quàm
vt Chtiftüm videret, producta elIe videretur. Hoc
ergo cum fciretSimeon,ctiam itunc non moricba-
tur,tamen quia ftatim fe moriturum credebzï.t, tan-
quam moriens prafenti vfus eft tempore , Naic dimit-
t féruum.tuum Domine. Dubium ad quem hzc verba
dirigantur, ideft, quem Simcon Dominum vocet.
Theophyl. hocloco,& optimus auctor fui temporis
Algerus lib. 2. de Sacramentoc. r. ad Chriftum re-
ferri putant. Hinc enim probantSimeonem Chrifti
diuinitatem cognouitfe , quód Dominüeum appel-
lauerit.Meliàs alij anctores ad patrem referunt;à cu-
ius fpiritu refponfum Simeon acceperat, non vi-
[urumfe mortem, nifi priàs Chrifta Domini vi-
deret. : T.
( Secundum verbum tnum in pace.) Sicut mihi promi-
fi(ti. Sed dubium eft, quó hzc verba refcrantur , ad
verbum dimsirtz, vt fenfus (itymuvc drmitrz,id eft ex hac
vitaeripis me,ficut mihi promififti; an ad nomen !»
pace vt fit fenfus nüc dimittis me in pace;id eft cóten-
tum , atque quietum animo, quemadmodum mihi

Chriftnm vidiffet, promifit Chrifto vifo feillum in
pace dimiffurum. ÁAtque hoc eft, quod dicit. Nwnc
dumittis [erunm tuum Domine fecundum wverbum tuum in
pate.Un pace autem Cyprianus interpretatur in libro de
mortalitate quafi in pacem , tanquam fe nó in pace;
id eft contentum, atque tranquillum mori dicat, fed
quafi ad vitz zterns pacem ex huius vitz carcere di-
mitti,In eandem fentétiam Theophyla&tus interpre-
tatur. Alij quafi paceiá per Chriftü inter Deü & ho-
mines conciliata, vt Origen. hom.t$. Ambrof.in có-
mentarijs & Greg. Nyffenus apud Diuum Thom.
Euthym. tres affert expofitiones , In:
nam. Nuncenim, quaz me perturbabanr, de diuina
incarnatione cogitationes pacificatz funt. Vel in
paccíecuritatis, quia deinceps mortem non me-
tuàm propter nimiam fene&utem. Velin pace gau-
dij; quia deinceps non contriftabor propter liberta-
tem Ifraelis; iam enim vidi liberatorem. Res facilis,

tentum hucufque vixiffe ; equo animo , & minimé
In pace enitm in facri: litteris mori dicuntur qui ma-

loquitur , pleni dierum , atque rebus vfi profperis ex
hac vita difcedunt,quemadmodum & hocloco Ori-
gen. indicauit. Exempla ífunt Gen. 15.. 15. & '4.
Regutn 22. 20. & . Paralip. 34. 28. & Tobiz

Íuum,quem mortuum credebar, vidiffet oculis , /am
latus moriar , quia vidà faciem tnam, €7* faper(hitem te ve-
linquo. | |
derunt ocul met falutare tuum. ): Salutem.
tüam., quam in mundum mififti, quam Zacharias c.

Sedquiafolent Septuaginta myyw» vertere eadwpiov,
& Latinus interpres ewlipiov ad verbum falutare, cam
confuctudinem & Grecé Lucas , & nofter interpres
Latiné fecutus eft.. Salutem autem Det fe viditfe di-

gace cogitatio-|

tur1, contenti vitz przteritz fpatio, &, vtScriptura;|

repugnanre morientem, cum Saluatorem viderim. | *

|

N

1.68.redemptionem appellaueratqnyyo» /alutem tuam.| -

in es fere veteres interpretes Chriftum ipfum falutem
quafi faluatorem vocati putant , Bafilius in Pfal. 61.

Á

|faluatorem in confpe&u omnium populorum;gen-

juarentur. Omnes populos intelligit non. tantüm

B

dAMunt ex boc ouilt , e7* ilas opartet me adducere Ioannis 10.

D bat; vtis, qui tanto tenebatur defiderio Iudeorum
- |vidédi faluatorem, faluatoré etiam videretgentium,
|cognofcerétqs maius fe quà expectabat beneficium

E [mtroierits Matth 10.. $.. Quód quidam verbum pa-
b Cs P EE $ ^* *s - ; H MMFTATE k
Iraft ad predeltinationem referunt , mihi non

Ifententià eft.

'gL'ermfi I (rael.) Quod Jalutare thum. pamj?i ante faciemi

wit lumen tuum , «* glerta Domini faper te ortaeff.. Quia;
ecte tenebre Nopt'rimt !&?'4'23, C Ml'ga f"öpülvff, /;'[7"' ?e
jautem. -orietur Deminws , €7 gloria eius m f& videbi-.
pur, Ef Ambulabunt | gentes dn lumme f , /€7

& Auguft. lib. t. contra aduerfar. legis, & Proph,
Cap. 11. T | | P

|. 31 Quod pavafH ante faciem ommium populorum.) Quem
Itiümque pofuiíti, vt quicunqueé vellent; ab co fal-

ludeos , fed omnes etiam omnino gentes, ficut fta-
üimexponit, Lwwmen ad reuelatisnem gentiwm.. Admi-
randa Simeonis fides, qui primo intuitu obuo-

uit, & credidit, quod vix Petrus Apoftolorum prin
|ceps poft vifum, auditümque docentem Chriftum,
poft illam auditam vocem, Jflias oues babeo , qua tnon

|116.. poft demiffum de cxlo vas illud linteam omnil
janimalium genere refertum A. 10.. 1. 14.. intcl-
Migere potuit,aut credere, Chrifti redemptionem
non folüm ad Iudxos, fed ad czteras etiam gentes|
omnes pertinere. Recté id apud D. Thom. Grz-
cus ille au&or animaduertit, Jfrrende , inquit, /a-
gacitatem dz.gm Q* venerandi fens, 4æ:eq*mm dzgnm vi-
deretur beata. vifionu , reftolabatur falutem lfrael. vt
4utem quod. yerabat obtimt , exclamat (e vidiffe [alutem
omuium populorum : adeo enim infante imeffabile wnbar
iMuffrantewm , vt proce[fa tempors fecutura mox frbi Jfre-

tam fero myfterium illud reuclauerit, diuino iudi-

mile eft, ideo Simconi rcuclatum , quia conuenic-

accepille, quemadmodum & Gracusille D. Tho-
[mz auctor admonuit; idco Apoftolis ante aícen-
fionem in czlum Chrifti non reuclatum ,. quia
|conueniebat, vt myfterium; quodante id tempus|
|predicaturi non crant, ignorarent, Priüs enim,
quàm Spiritus fan&us in illos mitteretur, prohi-

;gmti:ikz ne abieritis , 97 1n. Ciwitates, Samaritanorum . ne

probant; non enim Sirneon de pradeftinatione, fed|
de predeftinationis a?i; effe&u , quód quem pater
lab omni zternirate Saluatorem mittere: decreuiffet,
Ifuo mififfettempore, vt proprijs ipfum oculis pof-]
fetcernere. quanquam Procop. in cap. 25. Ifai. in ca

& ,

31 Lumen ad . veuelationem gen?ium ec gl,arikm le-

ï mninm Populommf,þ.-l;unim «d reueld«t:ar'zgq gentium , pet
appofitionem, id e[t vt lumen effet gentibus rcue-l
landum, populo verà tuo Iírael magnam allata-
rum9loriam. Videtur Simeon ad veterces Ifaiz pro-

imfhitiam meam , non elongabutur , q7* falus mea non me-
abitár, Dabom Sion falutem, e' Hfracli 7glari4m meam,
& c. 60. L 2. furge iWuminare lerasfalem , qui4 vc-

lati adhuc fafcijs infantis myfterium illud cogna-] -

rent not4. Sednimirum non fuopte Simeon ingenio,| -
feddiuina , ficut Apoftoli poftea, confecutus cft]
[gratia, Qug. cur Simconi, tam citb, Apoftolis|

cio relinquendum. Si quid tamen humana in diui-l
nis fdmtandis confilijs coniectura poteft, vero fi-|

|biti funt extra ludzam predicare. /s s/am , inquit.|

phetias alludere voluiffs Ifaig 46. 13. Prepe fe

de Salua- !

1
1

ln : o

Simeonis |

tore fides.] —

Ri 7 x ii d asss p L. P s iiame r i

TET

" z T z at — * m s aeasr :"«. s
I E um ia i edddec g. MW .
p . ; -

x
Ioann.t.9,

ret,habebat, Chriftum illis gloriam allaturum. Nam

|que nos genuerunt , fed etiam que la&dauerunt ma-|.
Itres appellare. Aut vt putat Beda, & ante 111um Hie-|.-
ronymus dixerat;ex hominum opinione,qui Io«f;ph ;
pattem exiftimabant eife Chrifti , vc infra explicat| .

BA TT EM LVCAE TCADUL Q G! — — 128

9. $,& 12.35. 36. 46. Quàd autem ad reuclstionem
gentium non Ifracl; ad gloriam veró Ifrael non gen-
tiüm dixerit , credendum eft non temere fa&tum ef-
fe , vt multi auctores boni notauerunt. C.aufa non
fuit,quàd gentes in tenebris, Iudziin lumine verf;x:f |
rentur. JÜuminat enim omnem bominem vementem in

bus in tenebris , $urge, Mluminare lern[alem , quia venit
lumen tuum; lais 60.1. fed quod Indzi, fi cum genti-|
bus comparentut , in luce tuiffe videri Pcïü.ïnt ; quia
vnius, veríque Dei cognitionem, venturique Chri-
ftiGdem habebant. Duplices denique fcriptura te-
nebras facit , peccatorum , & ignorantiz ; gentesin
vtrifque , Iudzi in alteris tantum peccatorum te-
nebtis veríabantur. In quam fententiam Athäna«
fius , & Cyrillus apud D. Thom.cxPonunt. Ahg fa-
tio reddi poteít, quód de Iüdeis aliud , quod dice-

etíi gentibus magnam etiam attu.lit glori;nn faluti
coniunctam , Iudeis tamen precipuam quandam,
& fingularem attulit, Primó quód ex illis effet pro-

vanam.

u dicebantur de illo. ) Patrem eius vocatIofeph , non
quód veré pater effet , fed quód nutritius , quemad-
modum Otrigenes homilia16. & Auguftinus libro 2.
de confeníu Euangeliftarum cap. t. multis verbis ex-
ponunt. Hac enim phrafi folemus non folum eas,

Euangelifta càp.j.2 3. vide qua fupra diximus ver.27.|

thymius ad eatantüm refert , queà Simeone dicta
fuerant , quafi propterea Chrifti parentes non ante
cumà paftoribus, non cum à Magis adoraretur ; fed

quód maioraab eo de Chrifto; quàmà paftoribus,
quàm ab angelis , quàm à Magis dicta fuiffent. Pro-

eges m fflendore ortws tws. Chriftum lumen appcllar'ifA; — 34. Et benedixit eis Simein. ) Gratulatus illis efttam
äde eit in facris literis vfitatum Ioan. 1. 9. & 8.12. &l

bunc mundam ; & Iudeis didum fuerat quafi iacenti-/.

|qui víq; ad Chrifti mortem non vixitfed Mariz ani-

pagatus , vt indicat D. Paulus Romarn. 9. 4« j & vt] . Jiaillud de Chrifto dixit , Ecce bic pofrtw eff m rumam,
Beda , Theophyla&tus, & Euthymius exponunt| .
Deinde quód fuam illis folis præ.fcntlam«;xhlbuxcf !
tit , apud eosfolos miracula fecerit. Preterea quóc l-
jillis prdmiiïus venerit , & comm'lmplcuenp pro-]
' phetias , corum chm re ipfä cónfirmans non fuiffe

3;. Et erát pater eiu , (* mater mirantes füper bis,|

dixit,Beneditda tu inter mulieres,ey benedi£lms frattus ven-
tris t5 Gc rurfum , Beata qua credidifli , quomam perfic-
entür , qna dicla [unt tibi à Domino. Itaque non magis

fuiffe facerdotem. Sed de hac re ver.». differuimus,

Euangelifte ferie refutatur.

phyla&us ideo Simeonem ad folam Mariam , vt di-
ceret,que fequuntut, reli&to Iofepho fe conuertiffe;
quoód illavere mater;ille non vere pater etlet. Chrifti;
Puto etiam hanc fuitle caufam , quód res non Iofe-
phum attingeret , fed Mariam. Non enim Iofephi,

am gladius penetraturus erat. Ez ts&m,inquitpfrm
«nimam pertranfibit gladius, Ac fortaffe n6 alia de cau-

quam vt hoc diceret de Maria. Videtur enim latis
criftia mifcere voluiffe , & cum Chriftá lutare Dei,
inmen gentium,eloriam Ifraelis appellaffet; Marieq;
oenedixiffet,id eft, beatam eam tali füfcepto filio
orzdicalfet , vtriufque etiam füturam diuerfi gene-
tis paffionem predixiffe , vt Mariam ad tolerantiam
oEgparatetio s (* 3 | !
Etce pofitus eft bic in vuttam, * in vefnrretlionem mul-
toram in !frael,) Facilis fenfus ; predicit fore Simeon,
»tin Chriftamalij non credentes offendant,cadant;
1tq; damnentur;quales pleriq; Scribarum, & Phari-

ctià Petrus interpretatur r.epift, c.2.7.8. & D.Paulus

Mirantes faper hi, qua diebasitur deillo.) Hgc Eu-| -

nunc cum à Simeone laudaretur., mirati fuerint;| -

qug à prima Chrifti conceptione vfque ad diem il«

ter fe collataadmirationem augebant. Poteft dubi-
tarí, quomodo Maria; que tam diligenter ab angelo

lis,quantfüfüþ ,quem conceptura erat , futurus eífet,
admirari potuerit , que deillo àSimeone diceban-
tur:cum admiratio nonnifi rei noug , &ab eo, qui
admiratur , priüs ignóratz effe foleat. Erat quidem
Maria abangelo do&ta , inyfterij fummam maximé-
que, quód ad immaculat& ipfius conceptionem per-
tincbat; fed nec fingulas myfterij partes edocta fue-
rat,neq, crat neceffarium à Deo illi reuelari. Creíce-
bat enim ficut Chriftus hominum opinione , ita et-

]fterij partes,& vt ita dicam myfteriorü myfteria cum

|babiliàs mihi videtur Origen. homilia 16. ad omnia,|-

lum acciderant , hzc verba referre. Omnia enim in-|

antequam Chriftum conciperét;édocta fuerat, qua- |

'"|tribui poffe videatur. Similis locus eft , ex quo ma-
iam ipfa reuera fapientia,& etate.Eiufmodi ergo ry-]

21.Cora.15. Quódautem pofitum dicit, n6 fignificat
ea ratione à Deo miffum fuiffe, vt in eum aliqui non
credentes offenderent,quemadmodü nonnulli,non
fatisvt opinor;prudenter interpretantur: nec folum
mium, hoc parum eft:fed indicat ita propter fe cafu-
(et,vtaliqui caderent.fed vt omnes refürgerét.omnes
enim faluos freri volebat, r.ad 'Timn.2. 4. Quemadmo-

dum cum ipfe de fe dicit Ioannis 9.39. Ie iudicinm ega

vident ceci fiant, Non fignificatfe proptereain mun-

-poHtus,ita*fcompamtus, vtin hoc deinduftriaà Deo

tam ccrtus,ügnificatur cuentus , vt diuino confilio

gnam hiclucem accipit, Iaizz 8.3.14.14. Deminum ex-

ercituum ipfam (antlificate , ipfe paur vefler , cz- itpfe terror

. lenucleatiüs, & difün&ius audiebat;admirabatur. :

feelicé prolem,beatos illos dixit;qui talem hab-e.rcnt :
filium. Sicut Elifabeth c.1.42.45. eadem gratulatione|:

colligi ex hocloco poteft , quod nonnulli colligere| .
conantur Simeonem , quàm ex illo Elifabetham].

Improbabilis omnino eft eorü opinio , qui hgc non] -
folum de Iofeph,& Maria;fed etiam de Chrifto di&a] .
| |elfe putant;quafi Simcon non foliin parentibus,fed
etiam infanti benedixerit. Quod ex ipfa verborum] .

Et dixit ad Mariáàm matrem eimää Notauit Theo-] |

Chriftus
quomodo:

in ruinam,|
& in refur-
rectionem

multorum.

acorum fuere:alij credentes réfurpgant , id eft à pec-|poiis fu-

euentum,vt alij putant, fignificari arbitror. Illud ni-|

ros alios;alios furrecturos, quafi ideo veniffet, vt alij|.
caderent, alij refurgerent ; quamuis non ideo venil-]-

im bunc mundwum veni, vt qui non vident, videant , & qm'1 :

|pofitus videretur,vtaliqui caderent. Dicam fortaflc]
: . x j i L * L . . LI " 3
& clariüs,& breuiüs. Huiufmodi locutionibus qua.|
lesin fcriptura multz fünt , non Dei confilium , fed|

catis liberentur. Quemadmodiü non folàm Gregor.ti
Nazianz.orat.19. Beda, Theophyl.& Euthym. fed D.|

dum venille;vt aliqui czci fierent.Erar enim lux vera, lonn.1.9.
qua iluminat esmnem haminem venientem in bunc mtun-
dum.AtCI', hæc 'Cf-)c-.v-is illius,di&i'onis P(*FIWJ,V[ non Ca-
. fus, fed confilium fignificetur ; non quód eo confi-|
lioin cuiufquam ruinam pofitus facrit , fed quód ita|

Ifaie locus|.

expofitus; |.

veflev. Et erit vobis m [anthificationem : in lapidem antem

: 3 offen- —

$igni variz
fighificz-
tiones.

195 lbfïmfionis C m petram féandali duabus domibus l[rael ,un

l&* capientur..Cum enim Deus non in ruinam Íe , ed

Itamen multos corum fua culpa caíuros affirmat. Hic
vetus eft fenfus , nec velimalias quafdam intetpre-|-

|ruinam , ad aliorum refurrectionem Chriftum pofi-

Murrec&uri fxgnifïccntu r. Sed non dubito genitiuum

|&tione dixitle, quia ideo paratum fuerat, vt omnes
iillo; quicumque vellent,fruerentur : cum autem di-| -

- jvexillo Ifaiz 11 10. totidémq; modis hunclocum ex-
ponunt. Nam fignum contradic&tionis , aut cui con-|.
-|tradicitur effe, quia cruci eius , que falutem noftram
Aagnificat;à Iudets pariter, & gentibus contradictum|

[Corza)-Sic Beda,& Theophy.exponunt.Quam in-

12.9

laqueum , C7* m rugnam babitantibus Lern(alem, Et offen-
dent ex eis plurimi,C7* cadent ,«" conterenturset wretientur,

in n&ificationem populo fuo poíficum etffe dicat,

tationes, quas apud Origenem, & Theophylactum
inuenio le&orem fequi. Ruinam non peccatum,fed

ruinam & refurrectionem effe; nibil enim aliud effe,
tefurgere, quàm peccatum in nobDis cadere. Non a-
lios eífe qui cadant, alios qui refurg
prius à peccatis , quibus füperbe ftabant , cadere;

rum ; fed eundem cum vtroq; nomineiungendum,
vt fitfenfus multos eofdem & cafüros, & refurrectu-

ros.Mirabilius,quod idem Or?c.cxpozuit Chriftum

id eft , vripíein mortem caderet , muli veró alij in
vitam ïeüxrgerent.- Inter eos etiam qui adaliorum

tum exponunt,funtqui genitiuum mwlteram, non ad
tuinam, fed ad folam refurre&tionem referant, quafi
non multi cafuri, fed aliqui cafuri, multi vero alij re-

multorum, & ad ruinam,& ad rcíurre&tionem elle re-
terendum , quemadmodum ratio ipfä Grammaticzc

Thom.obferuauit ; cum Simeon Jwmen 4d. rencelatis-
nem gentism paratum dixit , abfoluté ac fine vlla adie-

xit m ruluam , e7" m refarreflonem , addidille multorum,
quia necceciderunt,nec furrexerunt omnes,

hic locus fuiflet , fi nemo eum expofuitfet ; fed fccitj

videretur. Multi enim interpretes diftinxerunt va-
riafignorum genera. Aliquando , inquiunt, fignum
accipitur pro fignificatione ; aut pro eo , quod ali-
quid fignificat. Aliquando pro miraculo;aut prodi-
gio ,vt feä:mt [igmt,xof pradtgm multa n Popwlo,A&Ot.g.
12.&C, figna nofira non vidimus , iam non eff propheta, Pfal,
7,3.9.&,!oþitin ""Eg ypto figna [na, P1.77.45. Aliquan-
do pro feedere Genel.9.12.13.15.16.17. Aliquando pro

cit. Indar, inquit, fcandalum, geritibus autem flultitia, 1.

terpretationem Euthym.etiam recitauit.Item Chri-

fuit, fed quibus à multis non credentibus contradi-
cetetur. Eiiciente enim eo dzmonia alij credebant;
alij dicebant in Zee/(ebub Prz'ncilpe demeniorum eicit de-
monéa , infra cap.rr. 1. & Matthei 12.24. Qu expofi-

Itio plerifque recentioribus placuit auQtoribus. Et fi-| -

gnum foderis fuiffe inter Deum, & homines qui.]
dam, vt Nicolaus Lyranus, interpretantur. Sunt qui

'ipfms peccati caífum , & interitum fignificare. Idem|

zant ; fed eofdem|

pofitum fuilffe z» rumam , z* refurrelinem multerum;|.

poftulat. Meliore iudicio Gregor.Nyflenusapud D. -

- Etinfignumy, cut cóntradiitus ) K, eic evjseiov aylihe-|. —
- [yeuiucov, g" m figawscut contradiaitur. Neício an facilior

multitudo,& varietas interpretationum, vt difficilis|-

Iftum magnum fuiffe miraculum, quia & conceptio;|
& natiuitas,& vita,& mors eius tota miraculis plena|

IOAN. MALDON. COMMENT.
I
Signum igitur hoc loco, vt quod tes eft;breuiter di-
| cam;accipitur pro eo figno, in quod folent fagittarij

B

pofteain nouam vitam refurgere.Itag; genitiuum il-| -
Mum maltoram nón cile repetendum , quafi (énfus fit
in ruinam multorum , & in refurrectionem multo-|.

|quod Hifpani patrio prouerbio folent dicere, ftul-

idixit, Ee 4J?ia£ent in me, quem confixerunt , & Ioannes in

|uenire avleyojduov, cui contradicitur, non enim fa
tariorü figno contradicitur.Refpondeo fenfum eife,| —

D

- etiam locum varie interpretum fententie obfcurio-]
rem reddiderüt. In duabus di&tionib? obícuritas eft;|

- |Chrifti.Grece nulla eiufmodi ambiguitas eft,vbi ge-

-|am, quàm ad Mariam, referri períonam. Et fiambi-|

130
fent pofitum dicant. Alias interpretationes tacco.

collimare, quem exezéy Greci vocant,vt T hren.;.12.

quod omnes fereIudei non folüm lingua, fed etiam
/ : : z
blafphematfe , etiam crucifixerunt, factámque efle,
torum fignum. Quemadmodum Zacharias c. 12. 10.

Apocal. c. r. 7. Et videbit eum omnis oculue, 7* qui eum
popugeraot. Hunc elfe verum fenfum ex eo perfpicu-
um eft; quód cum certum fit voluiffe Simeonem
Chrift paffionem,mortémq; fignificare,cum ftatim
dicat , Et twam ipfius apimam pertranfibit gladiw 5 nulla
preter hanc interpretatio fit alia;que ad eius paffio-
nem,mortémgq; poffit accommodari;Hac autem ex-
politione aptiffima metaphora ei? mors declaratur.
(;onfi gicur enim fepe;cófoditur, laceratur à fagitta-
riis fignum , quemadmodá in paffione Chriftus Ípi-
nis, clauis , haíta confoffus eft. Obiiciat aliquis non
bene cum hac interpretatione epithetum illud con-

I)

In fignamycus contrad«iturjd eít,de quo fagittarij inter

Tetendit arcum [nwm, 7* pofait me quafi [ignim ad fagittam.|
Itaq; fenfus eft Chriftum pofitum eíle in fignum , in|

manu tela fua coniicerent ; non enim conrenti fepe]

git-i

Íe contradicétes alij aliis certant , de quo transfigen4
do contendunt , in quod certatim fagittas fuasiaci.| -

Chriftus
quomodo

juntaaliis affirmantibus fe propiüsattigifle; aliis con-].
tradicentibus. Quo verbo fienificatur fore,vt certa-] -

dm Iudei in Chriftum manusiniiciant. Atq; hec cft

di&ionis , quia non eftepithetum Chrifti, fed figni.

|Non enim fignificat Chriftum futurü effe fignum,|.
foréqs, vtilli contradicaturs quod fi dicere voluiffer,] -
dixiffet potius ew centradicetur, vt T ertul.vertitinlib.] -

de carne Chrifli , aut , vt idem alio modo transfert,|
od : a rvb
contradici;id eft de quo feriendo,configendóq; cer-|
tari folet. Hoc non animaduertentes quidam inter-
pretes dixerunt propterea Simeonem prazffenti tem-

gen.acceflit,etfi is ipfe nó latis mihi videtur affecut.|
3g. Et fuam ipfius emmam pertranfibit gladim.) Hunc|

anima, &gladio. T'uam ipfius animá mirum quomo-
do Hugo bonusalioquin au&or interpretetur,fuam,
inquitypfins apimamyd eff animam ipfius Cbrifli,que tna

eft, fi per gladium Chrifli paffionem inteligamus, Non mi-
Tuamipfrus animam jid eft tuam animam que eft ipfius
nititus aorsc ipfiue, fcemininus eft, nec potcft ad ali-
guus eflet , tamen ratio ipfanon patetetur , vt aliam

perfonarn,quàm Mariam,referret. Gladium omnes|
confitentur non proprie accipifed metaphorice,

cauía, cur non dixit cui contradicetur,;fed, cuicentra-)
dicitur, aut vt Hebreorum loquamur modo, contra- -

contradicibile : Íed fignificat futurü fimilem figno, cui|-

porevífum fuiffe, quód iam tunc coeptum fuiffet có-|.
tradici Chrifto ; iam emm ante turbatum Herodem|.
]fuifle,omnémq; Ierofolymá cumiillo,iam, dii Chri-| -
ftus ad necem querebatur,occifos infantes.Nó enim|. -
de ca,vt diximus;cótradictione,fed de morte, & pa-]
fioneagit. Nemo ad hunc fenfum propiüs quá Ori-/

nüs altera eiufdem auctoris expofitio mirabilis eft|

iignum hic |.
'dicatur.

"s

inífignum vitz , quo actiones noftrz dirigendz cf.|

*

: id(ïdc Ambrofius , & Beda monuerür.Nec littera, 1.
g o nl ss | quit

RR dn

/

X |

Quo:nodo RE
pmunip, s
'X C&[u[. *
M

n
R
u
1
AX

Q*)

MM
hul.

,

E
3
—E—

. |dem fententiam Et quidem Auguft. aut quifquis ille

iique firnificaum quia eiam Maria,per quam geftum efd my--

jità tamen vt im ve[urretlione bonore , e77 virtute jïrm.«rc'm'r'-:fJ
»mnes [eupare 'quodam in morte Domiihi dubitarent , non ta-
]men in dubitatione snanerent, Sic enim animum pert'ran/i:

131

IN LVCAE CÁP. li.

| quit Ambrofius , uec bifforis docer ex bac vita Mariam
Jerporalis neris. pa[stone mugra]fe. Non enm auima , fed
Jcorpus - materialt gladie trmfurlaelmtur. Etfl ratio
|qua id Ambrofus, & Beda, aliique nonnulli re-
Icentioresan&ores probant, non fatis efficiat; qubd
lf proprié gladius acciperetur, non d;xxife-t: tuam ip-
fius animam, fed tuum ipfius corpus pertráfibit gla-
ldius. Ná anima,& pro toto homine,& pro folo cor-

