Impudica mulieres peccatrices appellari folitz 187.d
: 940.C
Incarnationis Chrifti fümmaria doctrina 47$.tota.citca cam
. aliquothzreticorü errores 426. e. 477.a. exemplü duarum
naturarum & vnius perfonz Chrifti in verbo noftro voca-
li 478.£.verbum quomodo caro factum 478.c. vna Chrifti
perfona, naturz duz 562.c. Chriftusnon venturus fi homi.
nes non peccaífent | (s $67.2.4.
Incenfum in fanctis fan&orum 22.f inc£fi altare ibid.e. 2$.aC
Inconftantia propofiti in ijs, qui maxime feruentes videban-
tur 663.d. inconítantis animi indicium ibid. |

Increpari poffunt etiam vacantes culpa - 2106.C
Induere apud Hebrzos quid fignificet 424.4
Indurare homines quomodo dicatur Deus -945.e f|

Infantes ad Chriftum per Baptifmum accedunt ab cóque il-
luminátur 467.b. infantium non baptizatorum poena f53. a
Inferorum certa fupplicia 558.c. d.ignis qualis 372. b.581.f]
Infideles ipfi non viuunt fine fide 670. £. Qui Chrifto non
credunt quia nullam de eo noütiam habuerunt , excufari

videntur 691.d
, Ingeniti & geniti nomina contra. Arianos ( 879.€
. Ingrautudo us T w r d
Ingredi & egredi id eft verfari 865.£

, Initium in fcriptura quid fignificare foleat 445. c. appellatur

in fcriptura mundi origo - : 818.d
Infpirationes bonz Angeli funt ty;.b. ijsfedulo obtemperan-

dum. ibid.b.d.e.5o2. £.ijfdem fedulo repondendum — 371a

Inftitutionis bonz à pucritia vtilitas- ! 300.a
Infufflarítnein Apoftolos Chnifus . : III4.2
Inudibonos quosoppugaantjlluftrant — — 645al.

Inuifibilem fe fecit Chriftus x $31.d.i1128.f|

Ioaunes Baptifta celebratus à Luca initio Euangelij & quam| -

Ob cauíam r4 f 15 a. curcius parentes 1f. a. 16. a. eiusambo
parentes ex facerdotali genere. ibid.15.e. f.cur etiam mater
eiufque nobilitas indicata 16.a.b. laudantur à moribus r6.cl

quo tempore pradicare ceeperit 146. c. eius predicationis|:
fructus 152.e, Meffias effe non poterat 156.d.prophetico fpi-| -

. itu cogitationes noucrat 157. b. Maior ceteris ominibus,
minor Chrifto 465 f.quomodo propheta, quomodo mini-
mé 499.c. eius humilitas jo0. a. Lucifer ante Chriftum
folem 463.C.577 2 yup at o06 $77.8. quare dictus lucerna
ardens & lucens 663. d. c. einomen diuinitus impofitum
27.Éab euentu nomen accepit 78 b.idem vox recte appel-

. latus 79. d. linguam patiis foluit 75. d. 80.d. certam oran-]

. diformulam difcipulis füis prferipfit a31.b.eius exultatio,
& rationis víus iri vtero 62. f. vita 9o. e.£. in co fpititus , &
virtus Elia 3o.b.c.d.Natiuitas cius Catholicis religiosé leta
cft | ( | 28.c.

cipuus inter Ruangeliftas 430.b.patre Zebedazo natus.ibid,
matre Salome 431. b. patria Bethíaida d. frater Iacobi ma-
. Joris 431.c.(cripfit quartum Euangelium 430. c. iuucnis ad-
modum à Chrifto vocatus 471. d. Virgo permanfit. 471. b
fingulariter à Chrifto dile&us. ibid.a. non videtur effe is,
quiin nuptijs in Cana Galilzz fponfus füit 431. d. £. vixit

' vÍque ad 68. annum poft Chiifti peffionem. ibid. d. Afiam]| —

. in prouinciarü fortitione prouinciam accepit 432.c. Ephe

fiorum Epiícopus. ibid.d.relegatusin Pathmos, & quo té-|

. pore. ibid. feripfit Enangelium poft alios Euangeliftas , &
tres epiftolas e. illz(us ex vafe feruentis olei pleno exj:
433.2.atte pifcator 451. c. contra Ebionem , & Cerinthum

. Euangelium fcripfit 45). c. loannis exordium Rv3gelicum]

Hymni quibus vroprie de rebus 7-b

in Plaronicornm libris 434. a. quanti illud Chriftiani f:ce-
| 1ent

s

Iouiniani error hominem poft acceptam Baptifmi gratiam

Iudza prouincia Syrie fuit 98.c. tota dicta patria Chrifti 625.e

Huftificatio non ex fola fide 194.c.476.2.564.C. $65. 567.. totis

nu$6

rum Hebraifmis dele&tatus 727.f. mortuus an fit nj8.c
Lofcph pater Chrifti in fcriptura appellátur, & quam ob cau-
fam 123.£127.d.514.c.quando mortuus $24.b

peccare non poile refellitur - u 644 f |
[rz inimicorum cedendum exemplo Chrifti . . $89.£.
Itenzi de Chriftietate opinio — . | 8)1.a
(aias (ablimis & eminens inter prophetas 458. a. quomodo
gloriam Dei vidit | 946.b
[ubilaiannus 166.a

Iudas cum à Chrifto ele&tus eft;bonus fuit 744. d. 791. a. poft
venditum Chriftum faluus effe poterat 1084.a.filius perdi-
tionis cur di&tus 1085. f. verus: Apoftolus erat etiam cum
bonuseffe defiit, víque dum Chriftum proditurus difceffit.
745.a.diabolus cur à Chrifto appellatus ibid.e.f. 746.a

ludeum fieri quemquam non prohibebant Romani — 927.f
Iudzi Chriftum cur perfequerentur 64.5.;.646.!'.' 668.b.669.c.
tria Iudzis creditu difhcilluma 6j9. a. qui eos corrigat
Chriftus ibidem d.c. aliquando principes , aliquando ple-
beij dicuntur 309. b. gentes difperfionema ïocabant 273f
nihil terra füblimius cogitabant 774.a.Chriftum fimulaté
ob gloriam Dei , re autem vera.humanz gloriz ftudio
períequebantur 668. b. 669.c. d. foliti falfos potius, quàm
veros prophetas recipere 668.c. in miraculis non quod fpi-
rituale,fed quod carnale erat quzrebant 679 £. hareditaria
illius murmuratio 697 b. Samaritanorü & Geutilium con
fuetudine non vtebantur 593 e. abhorrebant à communi
catione cibi , & potus cum iifdem $94. a. cur maiorem eis .
Deus fui cognitionem dediffet , quàm vlli alteri genu 606
£ludeorumfecte tres3t. d. mosin calumniando 909.b.
mendacium fe liberos dicentium 811. b. Iudeorum no-
mine Pharifzi,& alij principes fignificantur 7 ;j7.É. Iudaos |
non effe filios Abrahz probat Chriftus 8ij. b. Iudzorum
diesà primo vefperead alterum. — 9552
[udica:e fecundum faciem quid fit. 766. b. e. iudicare idem
valet, quod teftari 796.d.quod condénare 568 c.655 f.iudi-
candi poteftas filij Dei à Patre data quando , & quomodo
6j1f£.6j2.a
Iudicium in bonam & malam partem $55 a, iudicium Dei
eius prouidentia 855.b.iudicij dies Chriftum verum Deum
effe oftendet 520.c.iudicandi omnes homines 568. e. iudi-
cij diuini,& humani diuerfitas 314.€

$69.b.685.c.£ 681.a. 685.c. 999.e.interna & vcra 324.c. ipfius
initium ex Deo eftóo6. e. iuftificaio quomodo fidei tri-. |
buatur 1012 £.cur? 195.d. quid nosad eam cóferamus 1015.a
b.c.iuftificationes quomodo diftinguanturà mandatis 17.
e.18. c: ad iuftificationem opus et. voluntate noftra cum
». gratia Dei 640.€
Iuftificandi verbum quid fignificet 324. b. 367. a. iuftificari
aliis vetbis dicitur nafci ex Dco , nafcianimo 475. f. iufti-
ficandi verbum vario feníu in fcriptura ponitur qeg.f
Iuftitia imputatiua Caluiniftarü ro. e. refellitur 17.tota.iuíti-
tia non impeditur venialibus peccatis 19. b. iuftitia Deiin
peccatores non refipiícentes : 271.d
Iuftum effe ante Deum quid fit 17. c. iufti filij Dei,natu ma-
iores; peccatorcs,fidcles tamen, filij natu minores 295.d.c

Acrymz peccatorum 188. c, lacrymas Chriftus cur cffu-
derit 90£. c- lacrymis nulla efficacioreft oratio 90$. €
Lapidabantur blafphemi 832 c. adulteri ( 788.c
Aäz')geu'ew in facris litteris vfus 1j.C
Legis & Euangelij oppofitio 87a.c.d.dicrimen — — 702,€
Legifperiti quo fenfu di&ti à Chrifto clau£ fciétig tollere 245 d
Leontij prefbyteri teftimonium ex mf. Catena Graca. 769.a
Leuitz alij facerdotes,alij adminiftri $ b. foli de familia Aaró
facerdotes ibid. horü ipforum 24. familiz ibid. c. vnicui-
que familiz fuus téplo miniftrádi ordo , ac tempus ib. c.4.
Lez Dei impoffibilis Caluino. 17.a. po ffibilis. ibidem. — 18.e.
Lex proveteriteftamento — —— — 1j4.€. 881.a
Liber in Apocalypfi feptem figillis fignatus prophcetias defi-
gnabat veteris teftamenti. 683.b
Liber vitz ; in quo homines duobus modis fcribuntur 217 .e
Liberü atbirrium peccato non amittitur 296 c. e. contra Cal-
uinum defenditur $10 d. 1013c. contra Manichzos. 667 €
in malum per (e (olum valet;in bonum non nifi gratia ad-

Lutherani refelluntur

— Magüificat cáticum Virginis partim prophetia,partim hym-

Mammon ,aut mammona quid j$. £. mammona iniqui

| | no2 —
- rent & quarc.ibidem b. cur peractis Ifacxi.sxccitäri foleat in AV — : : | d
Ecclefia.ibidem d.Ioannes maximé omnium Euangelifta- | Lotio pedum ante Euchariftiz fumptionem 9557.£]

Lncas Antiochenus t. a. arte medicus b. pi&or z. a. elegan-
tiüs Gracé fcribit, quàm reliqui 2.b. an Chrifti di(cipulus
fuerit ibid. c. Pauli comes ;.e. num primus omnium ícrip
ferit 10.a. à B. Virgine edoctus eft 11 e. fcripfit Euangelium
& Apoftolorü acta 4. a. vtrum vnus ex duobus Chritti dif
cipulis cuntibus Emmaunté ibid. e. vbi mortuus ibid. qua
ztate ibid. curin feribendo Ruangelio przfatione víus fit
8.a. quo ordine in co víus 12 c. cur hiftorico ftyloab Am-
brofio fcripfiffe dicatur 12 d. Theophilo certo homini Euá-
gclium fuum fcripfit 15 a. äuæ fuetit eius re1 caufa ibid. c.
cur Euangclium, & acta eidem fcribens tamé libris diftin-
xeritibid. e. àtemplo & facerdotio Euangelium exorfus
in templum definit 426.€
/ 220 €. 711.d
Lux diuinitatem declarat 949 d. pro Deo;rj d. lux Hebrzis
dicuntur omnes res profperz | 89.d

M

fzpius vnxerit Chriftum 605.a.an triplex 6oo.f,
Magiftratus fiue Ecclefiaftici, fiue ciuiles non eo ipfo priman
tur officio,quód peccatorcs funt 745.b
Magnalia . 69.b]

.nus 66.b. 68.c.f£.71.b.magnificandi verbum quid fignificet,
Md ! :
Maledi&ionis Deus auctor non eft $8r.e
Mali cur bonis ditiores 250.a.b

tatis.ibid. ,, !
Mandara , & iuftificationes quid differant 17.c.18.c. fine cari
tate feruari nequeunt — 994.b
Mandatorum obíeruatio caufa meritoria vitz aternz 952.2
Manichzi refelluntur 335. d. 545. £. 442. a. A55. £. 4$6. a. 466.b
470.b.616.2.667.e. Manichzorum,& Marcioniítarum error]
refellitur de Deo vetetis, & noui teframentü — 619.£.827.b
Manfiones in cxlo impares | — 98;.c
Manus Chrifti eius potentia 876.c. manus domini in fcriptu-
ris quid fignificet 80.c.d.manuum eleuatio in orando fan-|
&a & folennis ceremonia 424 f
Marcion fcriptura abutens refellitur | 416.a
Marcieniftz refutantur 236.a 343 £.750.b.827. b
Marce, finus lacus 679.b. trans mare quz loca à Iudzis diceré-
tur ! ! 678.d
Maria foror Lazari qua fuerit 602.€
Maria virgo domi in penetrali ab angelo falutata 58. f. 49.a.
plena gratia j9 c. 40 a. quomodo 412. c. 42 a. cius, & Eu
antithefis 43 d. maioris gratiz fuit, quód Dco gtata , quá

43a.angclorum colloquiis affueta. 44 d. e. angelicainea
puritas , & quomodo 4j b. eius humilitasibid.;.Lucam de
multis docuit 11 e. virgo manens pep erit j8 f. 46 £. cxedidit
angcelo nuncianti 49 f. virginitatem vouit j1 d. quo tem-

ita vxor,vt & virgo 100 e. non fuic ei pregnanti grauis vte-

l'Acedonianirefelluntur — 144.e. 4j4. a. b. 494.b.995. a|-
Magdalena 195.b. da monia ex ea eiecta quid 199. c. an|

quod Dei matereffet 41c. benedicta in mulieribus 41 c.|

pore ibid.e. S«oroxoc $6 d. iure appellaturregina mundil |
j9 d.e. eius obedientia, & humilitas j9b. prophetia 66b.|

rus 101 b. nec locum, nec diem fui partus ignorauit ibid.
fine ruptura corporis, & fine dolore peperit ibid. e. fine
vlla obftetricis ope £. ei* paupertas 102 c. Bethlehem pedes

ladius animam eius pertranfiens 132 d. eius pietas in ad-

| iutum 698 a. co in füfcipienda fide opus. 741.€

Lyfanias à Luca commemoratus quis, & vbi Tetrarcha fuerit. —

Ff — inope

it,non afino vecta 100 £. virgo poft partü 119.120.toetis. cius
Chrifto patiente conftantia, & fides 151 d. 152. quid fuerit

eundo tremplo 158 c. modcftia 142 c. fides, & diligentia in
obferuandis Chrifti myfterijs 144 d. beatior, quód mente
quàm quód corpore Chriftum conceperit 537. b. caritas
515 d. e. expers omnis culpe j16f. fimulaté à Chrifto re«
"prehenía 527 £. niulier eerta femper aliqua rationeab eo
jnterd appellata 528 c. propheticü fpiritum habuit 529 e.

Martha maior natu Maria forore fua 223. f
' S, Martini offa hretici in lumen proiecerunt I08j.e
Martyres non dedere, fed accepere coronas 865 e. eorum fan -
guis femen eft At u d
Matrimonium cx lege diuina, & naturali 452 f. de mendacio
error Caffiani 408.d]
- Meníz affederítne, an recubuerir Chriftus 617.2
Merees proprié vitagterna — ^—— (79.€
Mpl pars ii facris litteris quid proprié f gnificet 227.d

Merita & pradeftinatio 254 d. merita noftra 311 a.non femper

^.

. --

'1188--4 : s 2 I-Afxï

DEM — — P

——

fanctorum fuffragia, ibid.

De merito contra Caluinum . ;?4-.1.17
Mercenarius à paftore quid differat 867 d. mercenarij in Ec-
clefia qui : | -. 300 c. f.
Meffaliani hzretici, qui & Euchetz,refellantur 681.b

Meffias proprié dictus Chriftus dominmi 125 d. meffie propriü
epitheron fuitqui v&urus eft o $550 Lijpoc 485.6.675.b. Mef-
fiam Iudzi communi errore Credebant fore Regem tempe-
ralem 247 d. 676b. c. d. Meffiam feeffe mentini funt non-
nulli füb Chrifti tempora 668. c. dc Meffia ventuto loci il-

reth nulla. 168. c.multa'cur pratermiferit Ioannes 1126. 4.
aliter Chriftus,aliter prophetz & alij fecetüt. 185. e.. . 555.a.
€a iure ab hzreticis petimus 536.f. 557.a.corum finis|(pe&an-
tium fides168. e. j5j c. eorum fides Caluiniflica 400. f.
in eis Chrifti diuinitas clucebar. $48. c. in eis naturz leges
requirendz non fünt. 627.. c. Deus agit;contra omnem
hominum opinionem 6j7. c. inijsicondariis rcbás vritur
Chriftus $41.b
| Mifericordia |
Miffi extraordinaric à Deo miracula facere folent 536. £. Chri-
ftus à Patre quomodo miffus ;81.e. f. Prophetz & Ioannes
quomodo mifüjibid. — . - |
Mitti vnam perfonam abaliaeft ab ea procedere —— 1044.c
Monachorum vita minime otiofa 125.d
Montaniftz Chriftum negabant veram carnem habuifle,ve-

Moralis fenfus qui maximé probandus — 1658.b
Morbi corporis interdum à demonibus immittuntur 274. f.
Ízpe propter peccata à Deo immittuntur 644.c
Morbis sfligi homines quattuor ob caufas folent 837 .f

nibus obita 1080. d. Mois duplex corporis, & animz.60;.f
69;.f. 705.f. mors anima qua dicatur 708. d. mors corporis

duplex ibid.e.
Mortui viuis an apparcant 1000. e. eorum corpora vnguntur
607.Éa. mortuos Ecclefia fuffragiis iuuat 382.f

Moyfes libellum repudij permifit. 45j b. non fuit legifla-
tor, (ed minifter legiflatoris 491. c. diuinam effentiam non
vidit in hac vita 49;. c. Iudaos in iudicio accuíabit , quod

Mundus per tenebras defignatus 515.e.mundus pro tota crea-
tarum rerum vniuerfitate 470.b. pro hominibus mundana

ibidem c. mundi finem quz prazceífura fint $45. c. mundi
creatio initium abfoluté dicitur 818.d.mundi nomine gen-

tes omnes intelliguntur Vderes 90;.b
. |Myfteria diuina credi non poffunt finc gtatia Dei 933.d

-N.

N Nathanzttl an idé qui Bartholomzus Apoftolus $17.a. €

. verus Ifra£lita quo feníu dictus - $M6.c
Natura feruit Fmdæ . : .430.a
Neftarij hzrefis ref«llitur 47.€.56.d.c.64.d

Nicephorus quafide dignus - s
Nicodemus Phariízus, & princeps Iudeorum in. Chriftum-
ctedidit,non tamen publicé 781.b.X 782.a.cur ita?ibid.
Nicodemos habereapud hoftes Ecclefiz , & Chrifto quomo-
do vtile fit:& an Nicodemis ipfis tales effe conueniat 782.a
Nifi , pro fed,frequensin fcriptura 649.d.e. pro codem fumi-

tuf — I014.a

luftrioresin fcriptura. — j14.c
Meffis in Palaftina menfe Maio- : 616.€
Metathefis c afus ! 73c.85f.86a.
Metieta quod genus menfurz : "* Md.e
Militare Chriftiano homini licituni : 1j6.a
Militum vitia / MTA

Mitacula apud incredulos non facit Chriftus 168.c.cur Naza--

.. 353.d.185. baz41.6e.242.f.

réque fuiffc filium Marie 526.a.refelluatur ibidem,& 1004.c

Mors appellata tenebrz 460.e 941.c.Mors Chriftian pro om- . |

.. Chrifto non crediderint 669.d -

quatür ; 199 f -

fapientibus ibid.c.d.74.c.1045.e. pro omnibus hominibus |

A(ci ex Deo,näfci animo, idem quod iuftificari 47;.f .;

Nobilitas generis etiam in facezdotibus fuum aliquod mo- | ^ fioneChriftifalai fimus f61.d
mentum habet | /- . . 1&d | Paffionis Chrifti & refurrectionis fructus 410.€.
Noétis vigiliz tum militares , tum paftoritize 104.f | Paftori fugere quatenus liceat 867. b. paftorem verum de
Nomen potentiam , & auxilium fignificat 1082. c. pro gloria fcribit Chriftus 857.b.paftorum Ecclefiz munus 17 4.C.173.É
ponitur 1079b | Patientia Chrifti 690. c. patientiz exemplum 639.5|

Nominaà Deo varijsimpofita aut mutata 17.£.28. a. quibul |

dam impofita ante ortum.ibid.pueris Hebrzis impofita in

circuncifione 77.c..quam ob caufam. ibid. d. parentum aui]
cognatorum filijs apud Iudaos plerunque impofita. ibid. e|

primis tamen feculis impofita ex euentu.ibid.£28 a. nomi-
num impofitio dominij argumentum. ibid.d..(ancti à Deo
nomen accipiunt78, f, apud Iudxos nomina imponcbant
filiis aliquando patres,aliquando matres, 46.€
on ponitur pro non folum | f 760.
Nos pronomé nà períoná,fed genusinterdü declarat 6o6.b
Noua Hebr.dicuntur quz preftantiffima

: . : . 977.b
Nouatianorum ia penitentes afperiras 567. £. refellitur 568.

à645.4 OA iC j
Numeti cardinalis exprimendiinícripturavfus — — znd
Nunc adueríatiuz dictionis vim habens at o o MER
Nuptix noctu celebrari folite 256. £. nuptiz Chrifti & agn)
257.d.nuptiis cur interfuerit Chriftus —— 112 faapid
| Q.
Bedicntia 17 4.a.e.11j1. c.obedientiz exemplü ro;. b.843.a! ;
Obliui(ci Deus quando dicatur 0754
Obumbrare quid fignificet : $iC f4.a.b]-

Oculi claufi,aut aperti effe quo fenfa interdum dicuntur in|

Ícriptura 41L. f.412.2]

Omnisin fcriptura non femper vniuerfaliter accipiendG 151. d

Operibus an iuftificemur 16.f opera Dci voces cius funt 66f.e].-

operari cibum quid fignifice: 680.d.e.operamur etiam nosg
cum Dci gratia iuftificationem noftram 680.£ opera bona
funt cibusin vitam zternam permanens 68r.a.b.opera bo-
Da tranfeuntactu,manent fructu & effectu «—— - — 68i.c.
Optime epithetum Prafidis prouinciz .b
Oratio pars eft religionis 251.b.Orationis vis atque fru&tus 252

c.in ca perícuerandum ibid.eidem feduló inftandum 2j.b.| . |

234.e f orationes publicz, & priuatz Deo offerenda 750. d.
; eratio affidua omnia à Deo impetzat 58.b. orandum fem-
per quo feníu 558.c.359.a.o0ratio multa fide fieri debet 562.c.
f.orate flexis genibus ludzis & Chriftianis folenne 365. c.
orantes in templo ludzi oculos in arcam tollebant /|56;.c.
orare manibus in czlum eleuatis fancta & folennis cere-
monia 424.f.orationcs noftras Deus corrigit 628. c.orandi
arte capitur Deus 898.d. cur oculis in czlum fublaus Chri-

ftus orauerit. 911.c.oraueiítne pro omnibus — — 108o.d|

Orientaliam mos oblongis vti veftibus 255. d. iteri pracin-
gi aditer aut minifterium ibid. — :
Origenes caute legendus 446. b. 449. c. fauet Arianis 449. c.

quafi Arianorum, & Eunomianorü patcr 452. c. cius error|.

animas ante corpora fuiiTe 462.d| .
Originali peccato infantes omnes obftricti nafcuntur j52. £.| -
. originale peccatum cauía mortis [ r a G
Ofculum pacisfalutationis caufa . | 192.C
Och?erc pro facere.ac dare 65o. b. oftendere bona quid fl -
$79. : ; | !
Oftium ouilis & paftor Chtiftus 858.c

Ouile vnum,& vnus paítor 870. b. ouem cffc Chrifti quid fit

8756 . — ? $. :
sclaz nomen in fcriptuta | o 89f.a

PAnis vitz pro ipía hamanítate Chtifti.685.b. panis pro re-|
bus omnibus ad vitam neceflarijs — . 680 a|

- Parabola fatis eft fi verifimilia contincat 435. a. b. ex rebus vfi-
taiis eft 158.b.partes fingulz non fubtiliter exploráda.ibid.e

311.£257.£306.a. non omnes partes accommodandz 861. b|-

1017.c.parabolis intelligendis regula 219.d
Paracleti nomen de Filio dictum 3 41.a|
! Parentes ctiam laudari oportet in viris claris 15.a., parentum ob
|| peceata filij moriuntur : | 8,7. b
" naþþnæ'a quid 7uc
| Partem habere cum aliquo qvid 1 965.£
Paícere idem valet,quod regere I147.d

Pafcha Chriftus quater poft bapti(mum celebrauit. 634. a. d.
Pafchz feftum religione folenne inter Iudzos 140. a. 615.a.
Paícha pro totis feptem dicbusazymorum

$4j-
Paffio Chrifti dicta baptifmus 161.c.qua ex cauffa.ibid. £Paf-]
fionis tempus Chriftus horam füam vocare folet $28.c.Paf |

Patet-

P

—— — I Jitntn — m ENNA L s Msm —

CR u

"ySSEen

|

aR

1190

|Paterfamilias bonus non eft,qui totam familiam ad fidem n6

adducit 629.c.Catholicis ferui Heretici non habendi.ibid.f

.JP'atris, & Filij zqualitas in diuinis Ri ^ 448.c
|Patres omnes Patriarcha dicti,& quomodo 7;.b.Patrum con-

fenfum repudiare temerarium

716.£.717.c
Pauli Samofateni error - |

656.f£

109.24.,93.b.Mariz & Iofeph — - rb

[Pauperes , à quibus fübleuati erunt, in czlum recipient, &

quomodo 310.a.e. facculi func, qui non veterafcunt 255. b.
pauperum ventresfatisamplahortea —— — 1j1.2

]Pax dicirur falutatio, & benedi&tio 1004. a. pax tecum vfitata
| ludzis falutatio 414. e. pacis nomine Hebizi f-licem ze-

rum ftatum fignificant 9e. c. in pace mori in facris litteris
quid n pOU 125.e
1llf'e:ccat grauius,qui iterum peccat - - —— — 644 f
Peccati feruitus mifera 811.e.£. 81*. a. Peccati culpa momento
remittitur;poeaa crefcente caritate minuitur 193.c. Peccata
remittendi poteftatem dat Chriftus 115. d. Peccatis omni-
^ busancaruerint paren:es Ioannis —— 193
Peccatorodit remedia peccati — .^ — ^ , j7oo
Peccatorem cui fimilem Heretici noftri temporis faciár 700.
a.cui olim Pelagiani ibid.cui Eccl«fia. ibidem. c.-
Peccatores appellati debitores phraü Chaldaica 270. fpatien-

tentiam Chriftus inuitat 275. d. ad falutem excitandi 640.e.
an eos exaudiat Deus 848. c. ad Chriftum vacui venire nos
dcbent.187.f. peccatorum lacryma 188 c. eorum refipifcen-
tia 3o1.c.eos Deus lztus excipit ::391.d.303. a.
Peccare in coelum quid? 301. e.f

contra hareticos 194. a. corundem remifBo & carita: fibi
inuicem caufz 190.c. f.peccatorum rermiffio paffionis Chri-
fti, & refürrectionis fructus 420.c.peccatorum agnitio bo-
nis propria,contrarium improbis, & vtrorumque exempla
601.e.f. 601.a

Peccatrices appellari folitz mulieres impudice /387.d
Pectoris cunfio fancta,& antiqua cerémonia 0 366€
]Pedumlotio : 188 e.191 £

IPelagiani refutati 3o2. £. 1017.b. nimium tribuentes libero ar--

; bitrio. 700. b. corundem errorde originali peccato 837. d
corumdem error 467.a. de bapti(mo & regno Dei — ggz.f

Pentecofte folemnis dies feftus Iudzis. . | 6332
Perditionis filius Iudas , 1081 f.
Peregrinorum pedes loti pop* 192.a
Pericula non adeunda temete nE x $85.£.590a.
Períequationes tentationes di&tz , & quate 384 e
Pet(onarum accepto non eft apud Deum 471.e.f
Perfonam accipereiniudicio quid fit.— — 766b

Períona Filij in Trinitatediftin&aá perfona Patris — 447:b
Perfonatum diftin&tio contra Sabellianos 798. a. petfonarum
circunftantia fidem auget hiftorie 14.f
Petrus in communi Ápoftolorum cau(a folas tefpondet 742.
a.b. Apoftolorum caput :87. d. Negando fidem non perdi-
dit 388. b. eiu(dem etiam & fuccefforum illiuseft fra-
tres in fide firmare 589.a. factü in Ananiam 206.d. primatus
probatur 1146.f.1148.b. eum Roma fuiffe 1150. c. an crucifi
xusfit | 1155.d
Pharifziim opinioneapud populum 247. c. mixti vbique
ludzis 278.a. corum (ecta Ierofolymis imprimis potens
$89.c.corum au&oritas quanta 947. b. fi&ta (anctitas 276. c.
. inChriftum malitia 278.d.ijs (imiles Heretici ib. e. eorum

in aliis'in fide firmandis ". 389.a
Pontius Pilatus quotus Prz(es Iudzorum 147.c
Porphyrij obiectio in Chüftum - m 7 $4.d
| Portare in fcriptura interdum idem quod ducere — . 58«

Paupertas Chrifti.& Mariz 192.c.103.5.104.a. Chrifii63.f |

. tis Dei in ijs expe&andis 271. c. 272.d. peccatores ad poeni-. |

Peccatorum confcífio $69.d.e.eorundem remiffio in Ecclefia

| Prouidentia Dei

LX : OOHPDE *

| Ponificis Romani fldes non deficit ;'88»-3. b. £. cius aüctoritas|

Portis vrbium apud Iudazos forum impofium 182.c. nó poff-
idem valet, quod nolic . 0. 817.a.945.a|
Poffidere infcriprura pro gignete —— ( 4446
Pracepta intelligenda, accoanmodaté ad perfonas quib.dan-|
tur 719.d.f.non folüim pracepta in no(tra funt poteftate,(ed

przdeftinatio ad gloriam Patri tribuitur 970.c. przdeftina-
uonis cauffam quari non vult Auguftinus 7ort.b|
Prz deftinati ijdem, qui homines bonz voluntatis 111. f prz-

Przdicationis Euagclice initium ab Hierofolyma fumptum

'

Prefbyteri di(eipulis fuccefferunt 213.€
Pra:fens pro faturo famptum 572.b. 425.c. 485.a. 766.f. 1024.c!
102.C. pro prietcrito 415.a. Íxpe non effectum fcd naturam

Princepsinter Iudaos qui dicerentur

$47.d.
Principum,& doctorum auctoritas in cauffa fidei,& rcligio.-i.

snis ! | 78rd
Prncipium in fcriptura quid foleat fignificate — 442.d.443.c
. Prifcillianifte omnia fato fuübijciebant u o 29.
Pro non cauffam,(ed euentum denotat. - |—. $89e
De proceffione Spiritus fancti :1035.C.1053.e
. Prodigium à figno quomodo differat ( €2.b

Pronomen nos, interdum non períonam, fed genus declarat|
6o6.b. |
Prophetia eriam prateritarum eft rerum 82. d. prophetia vt
impleretur,quomodo Iudzi n6 crediderunt 945.a. prophe-
tias fcriptura pronüciare folet imperandi modo 390.2. $39.b
Propheiz di&i omncs viri fanQti 845. & do&tores à Deo mif-
fi.184 c 675 c.omnes de Chrifto prophetarunr, & quomo-
do 81 f. de Chrfti regno fpiritualiter intelligendi 84. c.
Hieroíolymis occifi, 281. c. fementem iecerunt. Euan-
g:lij 616.d é19. c. £. feminarunt quod Apoftoli meffuerunt|.
6:8.f.619.8.c.co rum dicta Chriftum fpectant 1934.f
Propofitio generalis ex circunftantijs rettringenda 865.a.pro-
pofitiones vniuerfales , quz coniunctas habent promiffio-

nes,quomodo intelligendz 721f|
Propter prepofito vfurpata etiam in cauffa efficiente — 728.d
Propterea euentum,& confequentiam denotat 944.b

Prouerbium pro parabola fumitur to6t. d. prouerbium apud
Hebrzos 616.f.661. a. b. idé inter Hebraos ex meffe fump:
tum | éi&f
I00.e€.106.2,254. €.254.a.b.c.g10.b
Proximi nomine in przcepto caritatis, & parabola Chrfti

alia etiam 349.a
Preceptorum obferuationi certa in czlo merces 347.d
Pracingendi veftem mors, & víus -255.d|
. Praedeftinatio. ) . nja

Pradeftinatio & merita 254. d. predeftinatio Chrifti 486.e.]-

deftinatorum ab alijs difcrimen - 6or.e.601.a|
Predeitinadagi hzretici, & eorüm etror. —— $67.c.& 1080.b
Pra licator Euangelij ! 208.c.209.a

411. c. quam ob caufam e.f. 4114

& vimfignuificat . - — 466f, $04.a. $84.d
Prafepe Chifto nato pro cunis 105 f myfterium 104.b.
Przefides prouinciarum optimi appellati 3.b
Pizteritü pro prafenti 190.c. idem pro eodé & futuro 1018 d
Priiogenitus,& vnigenitus idem interdum - 1or.d
Primogenita Deo coafecrata — 8.d
Princeps mundi quomodo fiteiectus — . x 934€ —

R W R T RUE QUND RUR N

principes multi 285. a. non erantidonei verbi dei auditores ' quisintelligendus , 219.d.f.210.f) je
313. b. corum & principum facerdotum contra Chriftum. | Prudentia pro fide 31 f humana incredibile eft - 3i17.d
conípiratio 772. a. in ipfis & ipforum miniftris quisanimus | Prudentes di&ti qui iufti ac fidcles.ibid. |
| & aff:é&us ad Chriftum comprehendendum 780 b. c. d. eis | Pfalmiinterdum (uüb phrophetarum libris comprchenfi ,'in-
. dug przcipué virtutesin pretio , ieiunium , & decimarum - terdum ab ijs diftincti — : A19.d
folutio . : :65.a | Pfalmorum inícriptio in finem ; 361.b
Philofophi Géiles Euangelio prepararunt ó19.d.Philofophia | Publicani pro publicis peccatoribus habiti 571. d. publicano-
pedagogus Gentilium.ibid. j | rum officium apud Iudzos proprium Gentilium —— 571b
Pietas, & reuerentiaerga parentes — — 145.£. | Pueros appellant inferiores , qui fuperiores EU *
Ad pifcationem Apoftoli cur redierint. 110.b. myfticéquid | Parificationis lex & eius explicatio 116.117.118.121.2]
fi. EMURMR 154.d | PurpuraRegum,& principum veftitus — — 316.b
Pleni dierum infcriptura, qui nge ] : :
Plenitudo gratiz,& Spiritusfan&ti in Chrifto, & (anctis l6ge Ed j : |
diuería. D ' 49jb | 7N Vam,incrementum vehementiamque declarat 261. b. c |
*'AWPWOPE';V inferipturaquid — I10.C Quafi,tanquam, ficut nó femper fimilitudinem,ted ali- !
Ponitentia iuftificat poft bapti£fmum 476 a. eadem peccato- | ^ quando veritatem fignificans 480.e :
ribus neceffaria 269 d.paenitentiz Sacramentum 194a.poe- | Quazrere Hebrzis. idem,quod velle 751.e.quarere & nonin- l
nitentibus non neganda venia 568 a. 645 a. posnitentes |. — uenire quid fit 975f | !
olim cum Catechumenis — — 3o2.d ! Quia Hebraico more pofitum 167.a. non tam cauffam inter-
: i - Fff a dum — r

* U Ee SUCUUEMENSGUT

—

1192

U E NDDUCETX.

dum äüäïfignum declarat : 666.c 1
ng Plo quamuis 691.a. quia & quoni:am non caufhm; fed
cffzctum fxpe fignificant $08.c,820.c

Quomodo,in rebus fidei non proferendum 713b
: j EK
: Apha£lis nomen medicum fignificat 636.e
RRccenfionis populià regibus caufa 9f
Recordari Deus quando dicatur | 73.a

IRegni cxlorum viarecta 208 a.regnum Deiquod 208 c.554.b

regaum czlorum gratis propofitum 254 d. cmitur tamen
ibidem £. quo ftudio & habitu expectandum 25;.c. regnum
Dei fpirituale eft 554. £. 553. c. intra noseft, quo fenfu55. d
regnum Chrifti, quale- 676.c.f.677.a
Regum nomina in hiitorijs notanda 14. d. Regesappellati

Chrifti domini. 123.C
Relatiuum ex Hebraifmo redundat /.1072.C
Religio armis defendenda cum opus eft . 207.a

Remigius Lugdunenfis auctor commentariorum in epiftolas

. .Pauli qui Ambrofio tribuuntur - .937.a
Refpici nos à Deo quid fit 37.b.67.d
Refponderein fcriptura quid fignificet , 78.d
Reftitutio : n 372.€

Refurrectionis & mortis Chrifti fru&us 420. d. àludzis cre-
ditu difficilis 659.a. refurrectio duplexà peccato & à morte
corporis 695. e. refurrectio quomodo bonorum propria, & -
quomodo omnibus communis ibidem f. 696. a, bonorum.
qua proprio nomine appellatur 696.a. cur Chriftus bonos
non malos dicatur fufcitare 696. b. refurre&tio futura pro-
batur. | "i s 899.c.914.b
Reus iudici non refpondere in quibus poffit 846.d
Romani quenquam Iudzum fieri non prohibebát 927.£. Ro-
manz Ecclcfie fides perpetua 388. b. Romanus Pontifex -
Peti fuccetfor L^ lijo.a
S. : |
S Abbati nomen requiem fignificat 643. a. fabbati religio
apud Iudaos ibid. d. fabbati iter 424.d. fabbati feruan-
dilex percircunciáionem non foluebatur — — 76;5.c
Sabelliani refatantur 798.a.879.d.990.d.100 1.f
Sacerdotes à Leuitis diftincti in veteri lege 496 f. facerdotum
de lepra curatione iudicium 351 e, Aaronis pofteri , czteri
euite miniítri 15.b. facerdotum familia & numera ibid.c.
perpetui víque ad Romanorum tempora. — ^ at
$acramentis ipfis & ritibus externis adoramus Deum , in fpi.

humana ratione iudicandum 657. e.(acramentum quenam
- ceremonia fit. - | ^^ . F
Salomonis porticus | .. 873f
Samaria, nomen vrbis & integrz regionis 590. d. recta viaà
Galilza in Ierufalem | : |

| : $90. b.
Samaritani inter Gentiles à Iudeis numerat. ibid. a. & 59;. f.
quinque tantum libros Mofis recipiebát 602.e. Galilzi ali-
quando appellati 268.e.f. 269. a. b. Galilxis regione diuerfi.

268.d. eorum templum. 20f.C
Sanctum fanctorum templi . 21.d.25, f

Sanctorum fuffragia 321. a. 742.£. fanéti viri omnes dic&ti Pro-
phetz 184.c. fanctum cur appellet patrem Chriftus — 1081.£
Sanctificare quomode fe ipfum dictatur Chriftus 1089. d.
- fanétificari dicuntur hoftiz,quz offcruntur ibid. b. fan&ti-
- ficari proprie dicütur, qui initiantur in miniftros facri mu-
neris 1090 d. fanGtificare, dcftinare ad officium 881. d. fan-
&ificare, pradicatorem Euangelij conftitnere ^ — 1086.c

Sanguis, adiuncto przfertim nomine carnis , fignificare folet

— in fcriptura corruptionem , res & hominescarnales 474.e
. mortalem & fragilem hominis códitionem. 475. €.
Satanas vexandi homines poteftaté non habet nifi ed priusa.
Deo petat 586.d.ciufdem nomen aliquando proprium,ali-
quaundo commune m 74$.d.
$cenopegia, quodnam feftum 750.e. fcftum tabernaculorum.
(olennis dies Iudzis - ? 631.a
Scientiz clauem tollere, quo fenfu dicti à Chrifto legifperiti
243. d. : . !
Scriptura non ex ingenio noftro & coniecturis corrigenda 85
d. 239.c. loquitur fæp? iuxta temporis,& hominü opinioné
12;.£. quomodo imcllægcpda,quanflo ea , qua hominü cul-
pa cueniunt, videtut diuino confiluz tribuere 128. d. 129. a,
Íxpe verbain eodé cótextu pofiga n6 eodem modo accipit
137. 5118. a. b. prophetias pronütiare folet imperandi modo
-390.2. eiuíd& auctoritas 40. c.nO tamé ea fola credéda, qua
fu: fic in literis confignata ibidé d.n6 fua cuiq; lingua fine

pracceptote legéda 140. f. .ncäat interdü quod. minus affir-
^more vult.217.c.eiufdé libri ad priuatos miffirj.d.mos in de-

. Scriptis quàm verbis quare plus credamus -
. Sed pro quia vfurpatum T :

Senfus myfticus fcripturz idemaliquando cum literali 6:8 d.]

| Septuaginta interpretes an citetLucas, $.
. Sermo appellata Chrifti doctrina 62 1.c.(ermo Dei id eft facrc]

cuntur,. .. - ; 563,*c 2
Seruetus nouus Áriantus. $6.f
. Serui ha. tici Catholicis dominis non tetinendi 619.fl
. Seuerus Antiochenus contra Genethliacos difputans citatur.
. 769.f. "r us ; MAT
Sicera quid 19.a.b-

. $i, pro quia, vfurpatur 1030. b. fi, particula caufalisnon con-|.

. Signare pro auctoritatera dare 685.e. fignum à prodigio quid |

. Simile quod eft alicui rei, filium eius appellant Hzbrei j15.£]-

- ritu & veritate 608. c. de facramentis Ecclefiafticis non eft -

: Synchochc in fcripturis frequens 9; b.fynccdoch; :

TAquaculofum feftum templi aditu folenne apud Iu-
| dseos 632.2.0Cto dies celebrari folitum 774.b.c. horum| -

claráda Dei potétia.72.b. fcripturz facre , verbü Dei appel- -
latc.665.£.littera fpiritui oppofita quid fignificet. ibidem. d.
fcriptura abuti non debemus,vt hzreticosrefütemus — $7.a
^ €70.€c
jorrecs p Ebo« . t AoMN. d
Sedere quid fignificetin fcriptura 90. a. Chriftus quo fenfu
Íedifle dicaturin medio doctorum 14x. a. federe Chriftum
ad dexteram Patris quid "f M O^ 6 WAB.C
