iturisquarum tcitimoniis vtcbatur , do&um fuitle,
Cxtetum folent aliquando homines Imperiti litte-].
Iraté,
vtíead eorum ingenium , & eruditionem accom-
modent. Itaque potuit Philippus , quamuis indo-
&us effet , quia cum homine agcbat docto, iis vti
F. Ícripturarum teftimoniis , que nemo quantumuis
| — lindo&usludzus ignorabat ;
|venturum effe Meffiam. Quafi rem Nathanaeli ex

(cm , & Prophetas (cripfiffe nominaiim venturum

Motts, & Prophete venturum przdi-

quàim Nathanaclem in fcap-

quatenus quidem poffunt , cu m docis agere,|.

Prophetas przdixiffe

z

et, cxpldrandam,

(cpatatim nominabant, Autlibrorum diuifionem,
qua per Mofem legem , per Prophetas omnesalios
libros intelligebant.Luce 16.29.5€ A. 26. 22 & 28.
:5.Ad quosautem Mofis , & Prophetatum locosal-
ludat, non eft difficile coniicere , & longum elffet E
commemorare, Illuftrioresfuunt Gencs. 49. 10. &
Deutcr.18. 15. 18. Danicl. 7. 3. & 9. 24. lerem. 23.5.&
30.9. & 31.15. [i.7.14.15.Michea. g. 2. Hic etiam dicit
Inuenunuticut fupraïAndreas ver. 41, Quod , vt no-
tauit Theodorus Mopfueftien. querentiam eft. lo-
quicur autem'plurali .numero,cümd/'pfc folus eíTet,
uia non ipfe (olus, fed etiam Andreas, Petrus, &
illealter Ioannis difcipulus inuenerant. Quódau-
tem Chriltum filium Iofeph vocat, ex vulgi loqui-
tur opinione , qua, vt ait Lucas.cJ. 25. filiusIofeph
eiTe putabatux , vt Chryfoüomus,Theophyla&us,&' F
Euthym. interpretantur. Aut filium Iofeph vocat,
non quódab eo genitus , fed quód ab co nutritus
effct,vt Luce.2.33. 48. ^£ NaTarerb autem cfle dicit,
aut quia nondum cognoucrat eum in Bethlehem
natum fuiffe, aut quia fi cognouerat, in Nazateth
nutritus fuerats itaque Nazareus , aut Nazarenus
vulgo vocabatur Matth.2.25. & 26. 71, & Mar. 1. 24.
& 10.47.& 14.67.& 16. 6. & Luc. 4.34.19.57. & 24*
19. & Ioann.i8.s. 19. 19. Defctibit Philippus nomen,

D dux,qm regat pop:elum meum I(rael. Qgcmadmodum

lippum dixiffe eum effe ex Nazareth , quo magi:
crfaaderet verum eile Meffiam. Tantum id pro-
babilitatis habet,quantá Cyrilli auctoritas elt.

hic eft primo loco conftituenda. Monct Orige
nes in Grzca citatus Catena,D. Auguft. & Rupertus

le&tionis meminit, tamen priorem fequitur: quafi|
Nathanacl]l non admiretur , fcd»pociüs'pfob&bile
effe dicat , quod Philippus dixerat , Chriftum effe]
Nazarenum , fieri poffe inquiens ; nam & à Naza-
reth. aliquid boni etle pole s alter veró fubiiciat]
idipfum confirmaus, Ui cz vide. Sit tantis au2
&oribus probabilis hzcle&io , non dubito tamen,
quin altera fit melior. Nam & fubiccta Philippi
tefponíio magis conuenit,quafi admirantem , du-
bitátémque ad experiendum inuitet: & nullus vn-
quam , quod íciam , Gracus au&or aliter legit.
Quíd autem Nathanaeli dubitandi cauíz fuerit

Gonem legunt, putant propterea dubitaffe , quo-
modo aliquid boni, id elt Chriftus à Nazareth effe
poffet, quia ex (acrislitteris fciebat ex Bethlchem

nequaquam mimima es m principibys 1 uda ,ex teenmm extet

(acerdotes illi, & Scribz ab Herode congregati in-
cunctati refponderunt Matth.2.6.fic Chryfoftomus,
Cyrillus, Thcophyla&as,Euthymius, & 'Theodorus|
Mop(ucítienfis in Grzcorum Catena. Et( mihi
quidem remotis anctoritatibus verba cm'ïfml'cran'-F
ti potiüs videtur Nathanael propter ignobilita-
tem loci,quàm propter fcriptararum teftimonium
addubitaffe, num à Nazareth aliquid boni etfe

olfet. Hoc enim verba pre& fe ferunt.. £ NaXa-
retb. , ideftàloco tam ignobili, tam barbaro pereff

quod Chriftum ex fcriptura in Bethlehem naíci-
turum fciret, non dixiffettam generaliter, J Na-
Xareth poteff Aliquid boni effe * Ícd magis Propriä, A Na-|
zareth poteft Chriftus effe ? aut hoc faltem modo,
A Nazareth poteftrantum bonum elle ? Quemad-
modum illi dixerunt, — Nwzquid 4 Galilea venit Ceri-

fus, ver. q2. ferutare fcripmm: , €g* Vide , qtl4 a G4 ile4
Propheta non fargit.'uztunt Chryfoftomus, & Theo-
phyla&us quomodo Nathanael tantopere à chrifto
laadatus fucrit, càm de eo dubitauerit , neque affir-

nem illam non ex incredulitate , fed cx fcriptura-
rum ítadio , & cognitione natam fuille. Facilius
cít. non peccaffe propter ignobilitatem loci dubi-
tando , quis enim non dubizaffet ? quis Philippo
hominiimperito nondum pro Apoftolo cognito
credidiflec

duobus modis hzc verba legi poífe;aut per affirma] -
tionem,aut per interrogationem. Atque vtranqud -
illi le&ionem probant.Beda vero etíi alteriusetiam| —.—

tarevideo. Omnes exceptis iis , qui per affirma-'rar,

futurum cífle.Michzz.$.2. Eftf& Betblebem terra Inda|.

aliquid bom e[fe ? Si enim illa fuiffer caufa dubitandi|.

(s £ nonne fcriptura dicit, quia. ex [emine Dawud , e7 ex|.
Betblbem cafiello,vbi erat Dauid?cap. 7. 41.42. & &gr-|

manti Philippocrcdidcr»it. Rc(pondcntdubitario- |

Veniq77 vide.)Inuitat Philippus Nathanaelé, vt ad

46. 72 Náaretb potefl aliquid. boni e[c?). Lectio MOM

e Naza-

Chriftü veniat,& vtrü vera fint , que illi narrauerit,

|patriam , & genus C hrifti , vtoftendat fe non rem

PUBETNESCREUS N IATR

v - 3 expe*

nnm à Nazareth aliquid potfet cíle boni, dubirari g f a* |
poteft, & nullam tamen audtorem grauem dubi-dubitandi

TPUE H UNPESS aRi ed

Z

]

A

Tta&. 7.
Auguftini
in Pelagi-

anos expo- : : i u ?
2505 ^P"Inem aliquem omnis expertem peccati, &,vt appcl

$16

IOAN. MALDONATI COMMENT.

MT

experiatur, artip ! : '
, Quemadmodum Andreas Simonem fratrem füuum
Q æ .

ad Chriftam adduxerat. Imitandum exemplum;'

qualibet ex re occaíio captanda , vtad Chriftum, vt
ad Ecclefiam , ad facramenta, ad mceliorem vitam

gcli um.

eo, Ecce verà Lfraélita , n quo dolus non e[f.) Ex:cfþonf.o
iNathanaélis apparet Chriftü hec verba dixiffe , cüm
Nathanael tá propeac ceffilfet, vcaudire polfet , ete-
inim audiuit refponditque,vade meno(ti? Ratio etiam;
ob quam hoc Chriftus de illo dicebat, hoc poftula-
bat. Volebat enim , vt Cyrillus obferuat, occulta,
queque in animo gerebat, indicando, fuam illi di-
uinitatem declarare. Itaque oportebat, vtantequam
omnino accederer, aut fecum loqui inciperet, hoc
illi diceret, ne id ex eius orationc, vnde facilé homi-
nes cognofcuntur , collegiffe videretur : ita tamen
vt Nathanacl , cui fe corda hominum noffe volebat

falíos.Euthymio veró nonaffentior, qui propterea
verum Ifraelitam vocatü putat, quód qua in fcrip-
turis de Chrifto legerat, bene intelligebat ; alios fu-
iffe falfos, quód odio cxcinon intelligerent. Non
enim à doctrina, fed fimplicitate potiüs, quz raró
cum doctrina coniun&a eft , landari arbitror. Vocat
crgo verum Iíraclitam , ; | .
qui Ifrael cognomento di&tus cft. Hominem anti-

quafi qui ciufmodi non cffent moribus, veré filij
non effentIfrael. Nem enim omues qui ex lfraelyy fomt
H[raelitas seqs qui femen fant Ibraha ,omnes filij , Rom.
9. 6. & Sifolij I brabe effisyopera "tbraba facite,loann.
8.39. Timuithocloco Pelagianos Auguftinus, ne
hincargumentum fumerent, vt probarent homi-

lare folebant, Zvapafhilov reperiri.Itaque mulus dit-
pu:at verbis dolo qgidcäm,id cít fraude Carulffe,pc;-
cato veró nó caruilfe. Quid eff inquit, I quo dolus nsn
eff ? forte nen !mäefmt.yecmmm ? forte non erat eger ? forte

cere Pclagianiea phrafi fcripturam hominem omni

peccato liberum defcribere folere, quód dolus,id cft

bcatur, itaque qui dolo caret; omni peccato carere
putandum fit.Bearus vir,cui non uimputaumt Domims pec-
catum , nec efd m [iritu eivs dolua , pfal, 31. 2. Vir etiam
iuftus & innocens definitut is , qui von egit dalum'in
lmgua fas, pfal.r4.3.. G Petrus, vt doceat nullum in
.hrifto fiiffe peccatum;dicit non fuilfe ; ereens do-
lat 1. cpiftola c.2.22.Et cxigua profecto fuifet laus,
fi hoc tátàm in Natbanacle Chriftus laudaffet, quód

, |homo fraudulentus non effct. Laudat ergo vniuersé
morum fimplicitatem, atque candorem ; non quód

nullum omnino peccatum haberet, quod qui dicit,
mentitur,& veritas in co non eft; fed quód magnis
illis peccatis , qua mortalia vocamus, obftrictus nó

yno tantàm; nectam valde, vt omni omnino pec-
cati genere , vt Pelagiani volebant, caruiffe figni-
ficetur. Magis etiam hoc mihi placcet , quàm quod
Ammoniusait, propterea dixitle Chriftum in co
dolum non efTe, quód fimplicitcr, ac fine vlla fimu-
latione ad ipfum veniffet , non fimulaté , non frau-

pE HUR

iens cx cius dubitatione occafioné.|

homines traducamus. Siccreuit ; fic floruit Euan-]

47. Fidit Te[na Natbanatl venientem ad fä , €7* dicit de|

oftendere, poffetaudire.Caterum Chriftus càm ve-|
|rum Ifraélitam vocat, indicat aliquos Ifraclitas effe|.-
erum imitatorem Iacob,|

qua (Probitate ; fimplicitatéque, qualis fuerat Iacob:

Hl medicus mon erat neceffarius ? tbfir. Poterant obij-]

mendacium minimum inter homines peccatü ha-|

effec. Ita & . Nathanacl nec tam parum laudatur, vt|

À.

b

jrem auctorcm.Nam Rupcertus qui eiusà quibufdam

|citaturauctor, nectantus cft, vt Auguflino, om- Nathanae-l
; ' lem non 7

jfuiffe. Eam chriftus fufpicionem remouct , dicens

Nimis enim hac interpretatione fententia reftrin-
gitur. Quzritidem Auguftinus qua ratione fa&um
fit, vt cüm tam illuftri à Chrifto teftimonio Natha-

rum allectus non fucrit.. Exiftimant recentiores|
quidam auctores Nathanaclem etiam. Apoftolum
fa&um , eundémque effe illum , qui Bartholomeus|
di&us cft;his ducti rationib",quód Nathanaelis hic

termiffam. Quód cum Apoftoli numerantur, ficut

vocati funt;ita Philippus, & Bartholomeus quafi fi-|
muletiam vocati copulentur. Matth. 10. 3. Mar.

lippo vocatus,fi non idern eft,qui Nathanael. Quód|

Nathanaclis nullam mentionem fecerint : contral
veró Ioannes, quide Nathanacle mentionem facit,
Bartholomzi nufquam meminerit. Cuius rei non|
videturalia cauía effe potuiffz, quàm quód idem
erat. Nam autalios Euangeliftas nunquam de Na-
thanaele , aut Ioannem nunquam de Bartholomzo
locutos fuilfe credibile noneffe. Quód aliquan-
do NathanaclàIoanne inter Apoftolos connumc-
rari videatur, vt infra. c. 21 2 Probabilis opinio,
nec cam fequi dubitarem , fieranem aliquem habe-

nibüfque antiquis au&oribus contrà fentientibus,

funderet. : :
-49. Diat ei Natbanatl , vnde me nofii ? ) Videbatfe,
Nathanacl , antequam cum Chrifto fermonem vl.|
lum conferret, cognitum cffc. Poterat vel ex fe ipfo,
vt tes erat, velex Philippo, autalio eius famiïiari;
eam de illo concepram opinionem habere. Vult
igitur intelligere, vndeid Chriftusnouerit. Namfi
ex alijs quidem , nihil magnum, nihil mirum: fi ex

tentiam Cyrillus diflcrit.

caret , cum e[jes [nb frcu , mous te.) Vidit Chriftus, quól
tenderct interrogatio Nathanaclis , vt nimirum fci-|
ret, ccquis quid Chrifto de fe dixiffet, maximeque
philippus, qui fe vocaucrat. Eft credibile Philippü,
vt Chryfoft. putat, priüs,quàm Nathanaclem, quem
duccbat, ad C hriftum accet(fiffe.Itaque fufpicari Na-|
thanacl poterat aliquid illi defeà Philippo dictum

fe non ex Philippo, nec exalio quopiam , fed ex fefe
ipfüm cognouifle , dque probat dum ea illi fecreta
patefacit, que neque Philippus, ncque alius quif-
quam prater ipfüm Nathanaclem fciret , fuiffe cum
fub ficu,antequam cum Philippus vocarct. Quod
dicit, C effes ab fiev, Chryfoft. & 'Theophyl. ficin-
telligunt, quafi Philippus Nathanaelem fub ficu re-
pererit, inibíque cum co de Chrifto faerit collocu-
tus ; ídque nunc illi Chriftus declaret. Meliàs meo
iudicio fentit Cyrillus, & Auguftinusferm. 40. dei

verbis Domini, & quialiàs chryfoflomü fequifolet

dulenter , vt alij Iudzi venire ad eum confueuerant.

nacl fuerit ornatus , tamen in A Po[)colorum nume-|

legamus vocationem, Bartholomai füb eo quidem|
Inomine non legamus, nec vero fimile fit fuiffe pre-

Petrus & Andreas , Iacobus & Ioannes, qui fimul|.-

3. 18. Luc. 6. 14. Non fuitautem fimul cum Dhi-| -

alij Euangeliftz , qui Bartholomzi meminerunt;|

quin probabilius putat Apoftolum non fuiffe. Ref-|g.
pondet igitur Auguítlinus propterea non factum|.-
Apoftolum , quia do&userat, & conftitutum erat| -

Chrifto infirma mundi eligere , vt fortia con-; C:fïmh-ï
UT s EU A I. 26,27.

Íc ipfo , certum efle fignum diuinitatis. In hanc fen-

- Reffendit lefus , e77 dit ei , priufquam te Philippus vo-

. ; &um Apo-|
fit OPPOD endus: ncque 15 lP&: RDP ertus id aHïrmat, ftolum pro

abilius

D.

L

. Euthy- .

T. :

"a x
|

Ep sss

fed

fgr (

13 jllchïlcai"W
J imep

duio. P É
Geneh T (W
/;/M

LP m
iouti

d Chn
t hr
d.
m
p

a

ET

HMath, v quid
5 D«

TAT II N

m GE $18 n IN IOAN QUAT: Ls5 $19 s (
ï?ïïïar:ï-&gm& Euthymius, non fuiffe Nathanaclem à Philippo füb, A [ita nó qualemcunque,fedillam vnicum, & natura-| |
N ficu repertum ; fed antequam eum Philippusinue-| |lem filium intelligit. Adde quód Nathanaél aliquid|-
U niret;fub ficu fuiffe folum, vbi neque Philippus,nec| |proculdubio de Chrifto prz ceteris ctiam iuftis ho-
BELTM | ; alius quifpiam eum viditfler. Rtpptcrea enim copfcf.'- minib? fïngu-lare; conf.ïteïi volmt,ahoqgl nihil noui
t fus eft Nathanacl Chriftum filium effe Det; quiavi-| . |confirebatur; quis enim ignorabat Chriftum virum |
MAbf | .. deratfeabfentem inloco aþdzto »àc folo , vbi nemo| eiï'e-m(tu-.rp,hoc cft fiþum DciadoptiaumiDenique| — 1
üde | — ] preter Deum videre potuitfet. Aha quedam inter-| — |Nathanael alludit vtiqueadid, quodilli Philippus!
'**Wlm'lsh& | i PïötatiO que vulg() 11]C1'€bï!.11t? &Augulihnum ,& dlxera!t-? Queþr;pät Moj-æs r 'f(gf,(y" Propk*-etge.,.ä;uemmm . 45 :
Üb | : Bedam hoc in loco auctorem habet , bcl a quläm, . Mefam a Nd'l;trt.fl.?'. Conhtctur ergo ïxzatha,nacl verum|.
Vibf [ fed allegorica eft , ficum Adami peccatum figm. ca- efi.'c-,- quod Phili ppus dixerat,c hriftá effe eum,quem
Tatr. *lwd | Tra&. 7. r€. /fndite , inquit Augultinus , fratres mei ; muenï;zm prophete venturum pradixerant, Non poterat au-
I qfn] . ! :;arbarem fici maleditlam, quia [ola folia babuit, C frucfum B temhomo, vt creditur; doctus ignorare eum, quem
hnsqi | ällcgor;ica uon babuir. Inorigine Iv:mg:mz freneris ï«ïdafn, g Eua cum pgophctæ-ven turüm prizzdgc'raxnt,yemm Dei filiam
o & Mg fgf;äcw " ;Pffcl.a.üg'nt de fo—liia fcnlmu fuccintlorta fibi fecemnti) Fol:.; fu?uïunxï CITF.D-?'U'I que ;twlh C hmifcïus rf'(pozï d(:.t, Vi
xülam Phi-ï; s iGa-ncf.s.7-,.er.ga ficalnea Amteätfgwntw pecmïc. Erat Mten?fMt arze fn;mme ob g:uxeglän?gïg:t c;x.rgxïqum;qz.gi.d..cr.?u; dc :
lav Q | fub arbore fici, tanquam feb vmbra mortis. Ut eem Do-|— 1plo oportebat;credidiíle, Quia Iinquindixi tiorvidi te|.

1Gi.9.:. |ppinus, de qno difium eff, qui pdebant in vmbra vertis , la-| fub ficu,eredis. Quod Regem I.fi*'a-föl ,non totius orbis
menortum eft . Similis eftilla Gregorij libro 18.Moral. terrarum vocat , vt Aimmoniusait, mirum non cä;f;f, :
cap. 20. ciom effes fb ficm, vidi te ,id eff pojïtfsm fe fnlf vm-| |eratenim proprié promiftus Ii.rae.h ;eratenim lf'rïxel, 321.);.utcr:.
bra L:gia elegis videre enim in fcripturis aliquádo 1dc;.1; ( dpopulus eius , «* funieulus hereditatn ens. Hoc verius,
elfe quod cligere. Illud non negligendum cur Cþ'm- quàm quodChryC ffh-ecg phyl. & E.uthym.(c.nbum,
(tus dixerit vidi tepotiüs quàm,no uite?2Noníolüm,| |defe&um fuifse iidei;quod non totius mundi, fcd 1]

*

im m » :
M *-:-"3*3 *xägmï
|

*þ **Xä | vtopinor,vtcertam , & euidentem fignificaret co-, C [raclis Regem ap p;llgu erit. NU p P '
QW enitionem , qualis eft oculorum ; fed etiam vt ad fc:- /jo. ;Qg:zf:d:x; tibiyvidi te (ab fien, cvediss matws bis vide- E
"N Ut E crecum alluderetlocum , vbi putabat Nathanaclíeà! — |2.) Dubium quo (enfu Chriftus Nathanaeli ita ref- |
H088 QU | hemine videri polle. Querere quid Nathanaclfub| |pondcerit; vt fidéeius laudarct, an vt ,rardirat.e.m eius|.
bl N * ficu egerit, nefcio an fatis moderacäüting;hii. ; ad credcndumrePrehcndcjrct. Slmxh-bus'cn;m yer] . ..
zignis ^ 49. Reffondet ei Naibanaél , 7* ait ; Rabbitues flim| — |bis Thomam legimus reprechenfum. Quia vidifls me ïnfr: 10
ia - | Dei , tues rex l racl. ) Recté Ammonius Prefbyter afi.- Thboma, credidiflisbeati, qui non. viderant , e cred:derfmt. 3.
lplv u er notauit valde fuife ad fidem maturum Nathanat-| |chryfoft.Theophyla&.Euthym. reprehéfionem im- '
TR | lem , qui ad vnum tantüm Chrifti verbum filium| — |perfe&tz fidei císe putant. Tanquam dicat illi chri-| ;
m - eum Dei confeffus fuerit. Quamquam &magnitu-| [ftus, modó quidem imperfe&é credis, quia vnum|
voliife M — . . Mini miraculi, vt Cyrillus, & Auguítinusfaciunt,tri-| |tantàm vidifti miraculum; ph;m,maiovx.:äng-cvidr;b.is;x :
T p I buit,quódtam facilé crediderit. Declaraueratenim — [tüncque perfe&té credes. Mclius mco iudicio. FF il-
imme —— ]| — fliChriftus,quevnus fcire poterat Deus. Compa- D lus fentit, l"a.udcx.n hanc cfäc,-'qp 3.!1 drcat,;qm,. ranrüm
TT rant Auguftinus tradt.7. Chryfoft. homll...zo. Thc?- vno meo verbodm fide profccifti, vt me fih&lm Dei|.
/M" OE phyla&t. & Euthym. cum Petro Nath.anaclem,qu.od QOnQCCPCfC; quatos ID ea progre [sus facies, càm ma-|.
? Wufe " — jantüm hicin fide momento temporis,quantz. fllc ioraà me fieri mxraculg v.ldcbzs?haque.ün.ml lat.ldat,-
;.;l,-;y,-!.( poft multosannos , poft tot vifa miracula profeciffe| — |(imul exhortatur, fpe illi porre&a maioris fidei , vt |
ii videatur. Diuerfa tamen fünt opinione, Nam Chry-| |Rupertus exiftimat. Sic folemus diligentes,& inge-
hao | | foft. quidem, Theophyla&us, & Euthym. exiftimant|. niofosin fchola pueros laudare fimul; & exhg-rtan.
EU verbis idem ; fenfu maius quiddá Petrum,quàm Na-| | |Si tantàm vno die didicifti, ?uäm do&us poft tres
ens al thanaclem de Chrifto cófeffum fuitfe. Nam Petrum| — jannoseris, quibus in hactibi íclhola manendum eft?
"n | uach. i6.|quidem cum dixit. T& es Cbriffus filiws Deiviufilium jt. Uidebitis calum apertum, ey* angelos Dei afcendent e5
Q D7 iDeiverum,acnaturalem ; Nathanaclem non natu-| — j2 defcendentes fapra fili»m bomini.) Nó dubinm,quin

ralem;fed adoptiuum intellexiffe, Ideo Chriftü Pe- E explicare Chril*c;xs voluc.r'i*t,,qts--q áint illa maiora diui-
tro refpondilfe, Beatws es Simon Bar-lona; Nathanacli| nitatisfuzfigna, quaz Nathanaclem viturum dixe-

mwo veró nihil tale refponditfe. Libenriüs alijsaffentior| — |rat. Non exponitautem omnia,fcd vnüquafexem-| —— |
2?11 auctoribus, qui Nathanaclem putant verumac na- p!u m i11Qar omnium ponit, fox'.c vt qngc—flgs— cogfpi.-
1 j : turalem,Dei filium effe .confcffu.m., Cynllg,Augufh ciant fibi tanquam vcro ch m 1311iïta11te.s. Non d1:
é H ; & Ammonio. Cur enim hoc illi uon tribuamus? . |cit Videbis, fed v !dfäfma indicans non priuatum, nó|
aE u l Primüm ratio ipfa poftulat, vt eius confeffionem in ob(cur'qm " fc.d publicum , & con Ípicuum futgrum
"Cïxa | | meliorem fenfüm interpretemur, càm peiorem ha-| - e(se,tcfhmonqlum. Dc quibus !oquarpr an.g—ehs ,«
pl o bere non conftet. Hic autem eft melior,vteum na-| |quando hocfueritimpletam,diuerfis intcr interpre-
-'ïïï??ojj-& T | 2 turalem Dei filium credamus intellexiffe. Deinde| | |tes fententijs difputatur.Augutt. & Beda prorfus hic
u dlcffnï | | ratio , que confeffionem ab eo illam expreffit, non|. allegorici funt ; angelos enim pradicatores intel?if |
g, (olàm probabat Chriftü effe virum iuftum ; fed etiá| F |gant, qui afcendunt , cüm abftrufiora myfteria;
aili 05 cffe verum filium Dei, quia caindicaucrat, que fo-| |defcendunt, cüm res in telle&tu faciles populo pro:
sealius ( lus fcirepoterat Deus. Praterea verba ipía natura| |ponunt. Chryfoftomus;Theophyla&us, Euthym. &
:t,fuilïfü'f íua hoc ägnificant.Nam co ipfo,quödChri&us fim-| |Rupertus ad paHioncni,& refurre&ionem rcferun/t.'
at Q Bs pliciter filius Dei appellatur, verus Dei filius effe in- | Nam paffionis tempore apparuit an gclus c;; nfort-as
go;sh'v'"gfffïg | Chriftus telligendus eft , vt frequenter aduerfus Arianos Ca-| . |eum Luc. 22. 45- & 11.1.'reiurrc&mne a.n.g? 1 fm? in
T dl | ass fiiu5 cholici difputabant.Accedit,quodad nomen filijfi-| | fepulcro vifi fant, qui um tharglthL re(urr c.(!fsc :
l w cutad nomen Regis Grzcum articulumadiunxit| |Luc.24.4. Verum quidem ; at nec illum in Paf.flon"e-, x E
u uemadmodum ergo non intelligit quemlibet Re-| — |nec illos in refurrectione angclos À pofïo!; viderüt.| .
Wilaa | gem I(racl , fed illum fingularem regem Meffiam;| — |Cyrillus videtur ad bapnfmmg, & tentationem re.| i
1MO/CE m t Qw , : n ; fClil'C.W" ia U

m IOAN. MALDONATI COMMENT. . ; |
ferre. Nám & poft baptifmum cxlum apertum eít, A téfq; fercula;autaliud quidpiam;alios contrà defcen..
X poft tentationem angeli illi obeuntes miniftra-| — dentes, eadémqg referentes. Quales Iacob per quie-
runt, Matth. 316. & 4. 11. Minüs hoc probabile. Nam| — tem vidit; Gen. 28. 12. Deícriptio enim illa fuit czle- |
cüm hoc Chriftus Nachanaeli dixit,iam baptizatus, — [ftis regiz , vnde omniaad hunc mundum mandata, .mAfg:ädP'
iam tentatus fuerat. Alij ad afcenfionem Chriftum| jomnia edx&apïofxcif&.crcncur,vnd.c omnis eius pen- fög,n'der:.
[pectatfe volunt.Nam & tunc angeliin veftibusalbis — |deret gubernatio. Indicat ergo Chriftus fe eius regic l*ïä:;f:f""
vifi funt, A&or.r.ro. vtidem Chryfoft.& Euthym.ex-|.— jRegem,id eft Deum effe. Itaq; re&té D.Augult.qui- A
iftimant. Sunt quiad diem iudicij alludi putent,cüm| — [uisallegorice fcr:q.o.dc verbis Domini, hunclocum
venturus Chriftus eftcum angelis fuis.Hoc enimar- — |perillum Gencefis explanauit. Quód dicit fepr«, He-
gumento etiam ad reuincendos maxime incredulos B braifmum elle arbitror etx 3 by , aut iuxta filium|
vti folet. Feruntamen dico vobis amodo videbitis filium| ^ |hominis , ficat folent miniftri dominum cingerc.
bominis fedentem à. dextris virtutis Dei , qy* venientenn| — | Multa, & vulgo (cita in fcripturis exempla funt. Aut|.-
nabibus celi , Mattha 26. 64. Nondubito hunceffe| dixit fuPra, quia fuum de czlo defcribebat aduétum:
veram fenfüum. Nam inafcenfione Chri(ti, que vna| — |quo iple tanquam dominus antecedet , angeli, vt fa-|. )
preter hanc opinio videtur effe probabilis, viderunt| |muli fequentur; & quia defcendent, angeli;qui fe-
kquidem Apoítoli angelos;fed necípecieangelivi-| Iquentur, füpra ipfum erunt. Quo crgo modo alij a£-
deruur,necafcendentes,ev* deféendentes. Et eft cxedibile ]ccndent? Iam dixi alfcendere,& deícédere nihilaliud] - |
Chriftum argumentum diuinitatis fue omnium Cer- hignificare , quàm miniftrare; itaq; fruftra quaritur, |
- [tiffimum afferre voluiffe. Nullum autem vnquam| C quomodo illi aícendant , illi defcendant ; nec enim] *
Chriftus tam certum diuinitatis fuz areumentum, " |verusafcenfus;aut defcenfussfed verum minifterium
oftendit , quàm oftendet in iudicio, vbiomnes, ve-| fignificatur. Si quis tamen cótentiofiis vrgeatopor-k -
lint , nolint, homines cogentur confiteri eum eífe! — kere, vt vere alij afcendanz, alij defcendant. Refpon-
Deum.Itaq; f;pe eo argumento,vt diximus,vti folet.| — |debo afcenfurosaliosà loco iudicij in cxlum nuntia
"Afrendentes auté eo defceudentes cüm dicir,nihilaliud| ad Patrem Chrifti deferentes, defcé(uros vero alios,
fienificat quàm miniftrantes,Metaphoricaenim mi-j |quicum Chri&o venerint, & illi adítiterint iudican-!
Jniftrorum delcriptio cft, qui càm Regi miniftran | |u. Cur Chriftus filius hominis appelletur,docuimus ;
lexpeditos videasalios per (calam afcendentes,feren-| apud Mattàzum cap.8.20. W us
xv n C0 w n
PFESOUTA. 2 WP A5 t f
Fjäi'r;ï:w'J I : 'ä& w
;ää...äggg, 2 -f«ä-ä
sUl P URT l
No «9 T dietertia nuptiz facte funtin Cana Galilez:& erat ma-
g À terlefuibi. 2. Vocatus eft autem & Iefus, & difcipuli
157 ciusad nuptias. 3. Et deficiente vino , dicit mater Iefu ad| :
7 3 ; r ^ ; d
$*5 eum:Vinumnonhabent. 4. Etdicit ei efus:Quid mihij| |
À & tibielt mulier? nondum venithora mea. $. Dicitma-| -
z W Jb j : d : d ; ; i !
$Y : j ter eius miniftris: Quodcumque dixerit vobis , facite. &.
ia Erant autemibi lapidez hydriz fex pofitz fecundum pu-|
niicauonem Iudzorum , capientes Áin gulæ metretas binas velternas. 7. Diciteis|
; | | — . : MU : | n dU
(e[us : Implete hydriasaqua. Etimpleuerunteds víque ad fummum. 8. Et dicitj
[:isIefus: Haurite nunc, & ferte architriclino. Ex tulerunt. 9. Vtautem guflauit|.
|rchitriclinus aquam vinum factam, & non fciebat vnde effet , miniftri autem
ciebant , qui hauferantaquam : vocatfponfum architriclinus , 10. & dicit ei:Om-]
nishomo primum bonum vinum ponit: & cum inebriatifuerint, tuncid, quod!. — — !
deterius eft : Tu autem feruafti bonum vinum vfqueadhuc.: 1. Hoc fecitinitium|
'ignorum Iefus in Cana Galilez : & manifeftauit gloriam fnam, & credideruntin| |
eum difcipuli eius. 12. Poft hoc defcendit Capharnaum ipíe, & matereius,&| — [
tratres eius , & difcipuli eius: & ibi manferunt non multis diebus. 1. Et Pmä)c:
irat Pafcha Iudzorum , & afcenditIefusIerofolymam : 14. &inuenitin templo| — |
vendentes boues, $& oues; & columbas, & numulariosfedentes. s. Etcum fe-! |
| | d ciflet |

ii

- EX

C
m 4
- :
cC-»
«

d
E
7

)primunü':
]z'beliis B
4 i'!ocu.m;pc;
? EM
hi
Kitito
— "w
t

EC

ht
Md
) wa
x Nm
ly miüä
tellio',
" 'dö
r (l
: RMRUUIT
! | qumi
1 äf Vat

E X du

IoCtel
m

L

ïl;mx ï ciffet quafi flagellum de funiculis , omnes eiecit detemplo , oues quoque, & bo-
ais ucs, & numulariorum effuditas, & menfas fübuertit. 16.. Et his, qui columbas
ii vendebant,dixit: Auferte ifta hinc,& nolite facere domum patris mei,domum ne-
;äïïfiusf MC ;

Tsl gotiationis. r7. Kecordati funt vero difcipuli eius quia fcriptum eft : Zelus domus pca.s.-

0tn P tuz comedit me. 18. Refponderunt ereo Iu dæï , & dixerunt ei: Quod .fignu m ;
ul | oftendis nobis quia hec facis? 1. RefponditIefus, & dixit eis : Soluite templum Msl à6
w"' ï |hoc , & in tribus diebusexcitaboillud. 2o. Dixerunt ergo Iudai : Quadraginta 5433141
1müzï b & fex annis xdificatum eft templum hoc , & tu in tribus diebus excitabis illud? 21. 55
"M -

1noal; |
HALORIE vel, |
c*d)'vïm-;

; ] j
na; :l
L'QCU)QUHC.E

llleautem dicebat de templo corporisfui. 22. Cum ergo refurrexiffet à mortuis,| |
recordati funt difcipuli eius , quia hoc dicebat, & crcä.idefunt-ftrilïïuræ, & Íer- Ms bé| —
moni, quem disit lefus. 23. Cum autem effet Ierofolymisin pafchain die fcftoj "
multi crediderunt in nomine cius, videntes figna eius, quz faciebat. 24. Ipíe
lautem Iefus non credebat femetipfum eis, eo quód ipfe nofletomnes, 25. & qua - —
opusei non erat vt quis teftiionium perhiberet de homine:ipfe enim fciebat| - | — -
qUid effecin homin.e.; | ii :

E

SENOEO ORE TR " " - PusS^ n

BENQUISIBSTNS á : v POERUEUS - - - ; MBESSURLTT í : - ankerm
OU us UD r Gr - :
ampyePat;

t IUNCOIAÀ P VT ER

L (CXoa915»2593 T dietertis. ) Cum narraffet Euá-| A jhic ànonnullis deanno etatis Chrifti , de menfe, ac

'// ESEsddrs ä ' : EC ^ J * .': | i à : : s
[ uT zelifta quomodo Chriftusaàlo-| |die, quo hocmiraculum factum eft; fed nos de ea r«

| DA s. G d* anne declaratuseffet;&quomo-| | jfi quid di&u neceffarium iudicauimus , apud Matth. :
AU UM ä:f/' difcipulos aggregare fibice-) |c.z.ac 3.differuimus. N :
^ W;*? ! ï'i; ,24( $Qs piflet,narrat nunc , quomodo Iu Cana Galilae.) Scitum eft duplicem fuitfe Ca.| I Z
&!g:ää CU UES 7 1pfe'1nitaCLtlxs^*/iefe ceperit de — nam , maiorem alteram iuxta fines Tyri , & Sidonis !
IU * * ? clarare:exponitque illud,quod. ^ Jin tribu tamen Afer Iofue 19. 28. vnde mulier ill;|

primum fecitomnium;aqua in vinum commutate; — |Cananca egre(fa dicitur Matthzi 1. 22. Erat enim

: - labaliis Euágeliftis pretermiffum. Deícribittempus, — |Gentilis,fed in Canainter vicinos Iudeos habitabar. "
] locum,períonas,quibus prafentíbus, atque videnti- |Alteram minorem in tribu Zabulon , vnde Simon Y
, bus fa&tumn eft, vt miraculi fidem augeat. Dietertio — lille erat, vnus Apoftolorum , qui Cananzus di&us

factum dicit , fed tertioà quo non dicit;itaq;locum| — eft, Matth.10.4. & Marc. 3.18. de qua hic agitur, &| -

VRUOR s s

C.!6360 37-

* |ab eo fuiflequo Chriftus redierat à deferto,vbi po&ï
lieiunium tentatus fuerat. Quod vt verum fit;proba-

IChriftus in Galilzam inereflusfuerat. Hzx duz fen-

reliquit Opiniomibus. Euthym. putat' tertium diem

ri certé non poteft. Nec enim conftat quot diebus,
poftquam à deferto rediit ,legatio ad Ioannem Iu-
deorum milfa fit; vnde dies coepit Euangelifta ordi-
ne numerare. Contrà fere omnes interpretes fen-
tiunt;Epiphan.heref.sr.D/Thomas; & Lyranus hunc
certium eile diem ab eo;quo Nathanacl ad Chriftum
à Philippo addu&us fuerat. Alij tertium ab eo , quo

tentie pofteriores probabiles funt. Sed mihi Ruper-

ti placet opinio , quam eiushic ponam verbis. €on-
iuntlio, inquit , que preponitur, ad [uperiva diligentem re-|

Philippum; e7* die tertia nuptie fatLe [amt im Cana Galilaa.
Nam quód quidam docent,quod c. 1.45. didtum eft;
In crafhinum voluit lefus exire in Galileam, non potfe in-
telligi de craftino eius diei, quo Ioannes dixerat au-
diéte Andrea;Ecce gnus Dei,ecce qui tollit peccata munds,
illic confutauimus. Quód autem obiiciunt dictu-

rum fuiffe Ioannem i erappioy, poftero die,ficut di-

bis iam dixifIet «$ ézadJexoy craftino die , ratio poftu-
labat;vt tertio loco diceret die tertio,vt le&or intel-

xerat fuperiore cap. ver.3s. & 45. leue eft: cum enim|.

b

ligeret , quotusab illo primo dies effet. Difputatur

cap. 4. 46. Vtraque in Galilea erat , fed hec proprie

Sidoni, Cana Sidoniorum vocabatur. Dum ergo di-
cit 33n Cana Galilee , hanc ab illa diftinguit. Au&or
Hietonymus in locis Hebraicis.

Chriftus cb vocatctur. Videtur enim Euangcelifta
caufam tacité reddere voluiffe, quam ob rem Chri-
ftusad eas nuptias vocatus fuerit, quód eius nimi-
rum mater iam ibi effet;priüs, vt apparet , inuitata,
leiufque refpectu & filius,cuius aliqua iam fama erat,
inuitatus (it. Cóftat ex defcriptione Galilzz Canam

bat;& cítvero fimile alicuius cognatz, aut valdc fa-

|mittit leorem , videlicet boc modo. JAtltera die flabat loan-/ C.|miliaris mulieris fuiffe nu ptias,ideóque & vocatam
nes (77c. In eraflingm voluit exirein Galileam , «* muenit|-

faiffe , & vocatam ire non recufaffe. An fpon(us Io-
annes fucrit,vt vulgo crcditur;in titulo huius Euan-
eclij differuimus. | dN
i. Focatus eff autem 7 Iefe, e* difaipulienus ad nup-
ti45.) Diximus modo ideo vocatum Chriftum , quia
mater eius ibi crat. Hanc vim habet, quod hocloco
dicit Euaneelifta, Er lefm, e»^ difcipuli ei , quafi indi-
cans Chriftum propter matrem , diícipulos propter
magiftrum vocatos fuiffe. Nec enim adco Chrifti
nomen inclaruerat, vt ob fuam tantàm auc&orita.
tem vocarctur. Licet in his verbis,nifi fallor,ani
maduettcre eó Ioannem tendere; vt doceat miracu-

Cana Galilzz dicebatur, quia altera vicina cüm effet].

Et erat mater Icfu i/yi.) In Cana 'Galilme, antequam .

vicinam fuiffe Nazarcth, vbi mater Domini babita-]|. -

m À 7- Üj "

o s MM

Iofeph
quanda.
mozrtuus
fueri. .

Cur ad nu-
ptias ierit
|Chriftus.

F

$24

TGAN.MALDONATI COMMENT.

$25

làm;quod narratuxus e(t,;non fuiffe vllo artificio có-
Fficïï;um,.& vtita dicam manu fadum,fed preter om-
nium opinionem accidiffe. Nam & Chriftum no-
létem quodammodo propter matrem, quz ibi erat,
vocatum fuiffe ab ijs, qui nihil de miraculo eogita-
bant; & Chriftum ita ijffe vocatum , vt nihilo de eo
Imagis cogitare videretur, donec neceffitas eum vini
deficientis compulit miraculum facere,vt Chryfoft.
'.Theophyla&. & Euthym. videntur obferuaffe , etfi

ctiam difcipulos vocatos fuifle dicit, vt intelligamus,
quàni plurimos cius mitaculi fuiffe teftes. At quos
difcipulos?Petrum, Andream,Philippum,& Natha-
naclem, vt conftat ex fupcriore capite ver.40.42. 43
47.ltaque vera Epiphanij coniectura cft , hzref. 78,
quanquam non ex hoc quidem loco, fed tamen ex

- multis fimilibus colligentis,tum, càm hz fa&tz funt

nuptiz ,Jdeft càm Chriftus predicare capit, mor-
taum fuifIe Iofeph , poft afcenfionem enim illam in
templum cüm duodennis Chriftus Ierofolymz re-
manfit, nunquam ampliüs cum Meria nominatum;
cüm ante femper foleret nominari. Et veró fi tunc
in viuis fuiffet;ad nuptias fimiliter vocatus effet ; &

hoc illi ftudium fuiffc ; vt omnesqui propter Chri-
ftum,aut cius matrem vocati fucerant, commemora-
tet.De fratribus qui vocabantur C hrifti an ibi etiam
fucrint,quzri poteft. Nihil enim Euaugelifta de illis
dicit.Colligitur tamen ex ver.12. ibi etiam fuifle. Id-
que affirmat Chryfoft.& Alexander Nicomedienfis,
vtin Graca Catena citatus, qui cur non fucrint no-
minati, rationem hancreddit, quód 1d perfe intelli-
gerctur , & quód fatis faerit Chriftum , qui miracu-
lum fecerat, & matr ctm, qua togante fecerat , nomi-

' |nare, càm de nuptijs Euangelifta non ob aliam cau-
fam,quàm vt miraculura exponeret, mentionem fa-|

ceret. Origenes tamen in cadem Catena citatus pu-
tat nó affuilfc. Solet primaanimi cogitatione videri
mirum, quód Chriftus quantumuis inuiratus ietit
ad nuptias. Sed eius rei,quo minüs mira vidcatur,

lam, vt nuptias quafi fanctas approbaret. Àmmoni-
usin Grzcorum Catena, Augull.fer.41. de temporc,

crct.c.de matrimonio, Beda hom.z. Dom. poft Epi-
phan. Sed codem etiam exemplo Iouinianus abute-
Eä.tuf, vt virginitati nuptias cxequaret , vt auctor eft
Hieron.lib.r.& in apologia cótra illü. Alij,vt fignifi-
carct fe de celo in terrá nuptiarü caufa veniffe, vt hu-

imanam fibi naturá matrimonio quodammodo con-[:

iungeret, vt ícribitSeuerus Antiochenus orat. 119.vt
