que Apoltolorum focietatem , in qua nullus iam/

proditor, nullus iam reprobus cflet, cam fignificari

inquinatum futurum fit;. morale effe poteft; litte-'l

rale quidem certé nón elt.Quzri poteft, quare Chri-|
/ftus nunc mortem fauam clarificarionem appcellauc-
|rit, que non claritas, Ícd ignominia videtur fuiffe , (uam cu:
|vt Auguftinus ait. Si externam fpeciem fpectes, obf-
leutitas erat; filatentem fru&um , fi confecutum ef-

lio hóminis clarificet nomé fuum. Pro eodem enim| -
iccipitur filium hominis, & Patré infilio hominis|.

gloriam, eam beatorum claritatem; in qua nihil co- Apocat.ii:

27«

Mortem

clarifica- .
tioné vo-

[ét, indicans Inda difceffum occafionem Chrifto
|przbuiffe fermonem commutandi , & de glorifica-

mortale nomen confecutus ; loquens per prateri-|
[tum de refutura, vt oftendatíc tam certam haberejs.
victoriam, quàm fi eam iam tenerct manibus,quàm

vocans , quódob eam datum illifit somen [uper owne

Rupertus occafionem ita loquendi e* no&te Chri-]

| : ftum fumpfiffe, que tunc erat; quafi diceret, Nox.
à concepto ícelere reuocaret; E quidem eft, tamen noxifta magnam mihi clarita-

tem afferet. Alienum videtur. Veram rationem|
Chryíoftomus indicauit. Volebat inftante morte

adueríus Neftorianos , càm dicit, clarificatus e(! filuus

p bominisse" Deus clavificatus efl in e» , cundem & filium|
. Dei; & filium hominis effe fignificari. |

32,. 5$ Deus clarificatus eft imeoy e2* Dem clarificabin|
eum in (emetip[o s «* continnà clarificabit eum. ) Probat
fore,vt Pater Filium clarificet, quia cüm Pater ipfe

propriam eloriam fuam non negle&urum, fed

Jdifcipulogconfolari,' confirmaréque , nc ign'ïominia) |
paffionis eius deterrerentur , & in fide vacillarent,
lldeo quam illi ignominiam, abie&ionémqueiudi-| -
caffent, fi priüs moniti non fuiflents eam ipfe, càm|.
|veré poffet, honorifico, & fplendido nomine clari-
ficationem vocat. Obferuant Cyrillus, & Leontius

rper Filij mortem clarificandus effet;quemadmodum|
& per mortem Petri fuo quodam modo clarifican-|.-
dus dicitur. c. 2r. 19. & credendum effet Paurem|.

......

&

quàm diligentiffimé , & quàm primüm cura-j
|rarum , vt fuas quifque res gnauiter curat, clarifica-|
turum profecto Filium , idque quamprimum. Di-|.
- |&io igitur illa f/nion conditionalis , fed cau(alis eft.

$ pro

— Á

" N

—— ; N

r
7

j

Adifcipulos
4ífuos filios

» djprater có-

faetudiné

;*i

]de eum ad dexteram. [uam im coleflibws. :
33- Filioli adouc modicungs voli[Gum fnm. Quavetis mey|
169* fcit. dixi [ndais , quo ego vads , vos non poteftis vemre;
1 ieg* volis d«o mdo.) Nonfequor hic Auguftini , &
iBedz fententiam ; qui exiftimant ideo hoc . Chri-| .
ftum adiecille ; ne quia dixerat Deum clarificatu- ?
rum citó effe filiam fuum , arbitrarentüur ftatim fibi]

iclarificationis fua : ez hoc fenfa dixcrat. *cf'ï/ap. 7 35
- dofdbuc modicow tempus vobifcum [mn.. & cap.. 12..35.
]. dbnc medicum lumen in voVis eff , & infra cap. 16. 16.
117.19. Modicum , €9* 13an non videlitis mo; Atque ità om-
-Incs prorfusalij vetetes auctores intelligunt ; äuos
?pauä |
| . .. jquàóddiícipulos fuos filios hocloco iprzter coníue-
ACur hic,

appellet..

Moftomus, & T'heophyla&us, ne quia idem , quod

]tur fumenda mihi videtur. Volcbat Chbriftus dif-|-
cipulos , quos paullo poft reli&turus erat confolari;| .
'vcilli ipfi auc&torcs Chryfoftomus; Auguftin. Theo-|-

lius etiam rei Rupertus rationem reddit, fed nom fa-

rita ecipiendum 'effe , ! vteum praterca vifari non|
ellent: non ita elle , adhuc aliquanto tempore cum

|ipfis faturum effe-Non enim id mibi Chriftusagere]:
.|videtur,vt doceat fe noa ftatim illis eripiendum , fed|..
Iportiüs,vt doceat paüllo pott eripiendum effe. Con-

firraatenim ,'quodante dixerat, tempus aduenitle

F d

o poft fumus nominaturi. Non caret caufía,

tudinem appellet , fed càufam non omnes candem
|tumuis perfe&i co mparatione Deipuerifint, quos
folent virimatura iam etate filiolos appellare.chry-

lIudvis dixerat, illis diccbat ; putarent Íe eodeta
apud illum gradu atque Iud«os efle. . Filios enim
lappellando à Iudzis difcreuidfe, Euthymius filios
Ivocaffe indicat:, vtooftenderet eorum. fe ;&. ma-
Igiffrum ; &treatorem cefíe.. Ratio ex eo, quod agi-

;hylactus ,& Euthymius , tradübt vtiturigitur non
Hfolum fententiis,fed ctiam verbisadconfelationem

rioriinevíus eft Euangelifta diminutiua vexvío , cu-

tis, vt opinorjfolidam;falfo enim nititür fundarmnen-
to Apoítolos nondum baptizatos fuiffe ante paffio-

|[nem Chriftizitaque nondum.flij , ideft fortes ,at-|

i

;
L:
q(:,.

effe putant...Cyrillus , quód omnes liomines quan-|

E;

jaccommodatis.IHdcirco filiolos vocat.. Etiam Grecé| -

n

——

4 b;fcum. Hinc colli

$974 IOAN. MALDONATI COMMENT. . s
1 :Sipäoclui;?; pro quia , vt vulgq dici folc-t. Paullo al.izcm Au-| À jres femiunt,Thäbdoms Heracl.eotes ,& Mppfä*;&- Y
| x:ll ;f?c *au- en(tin, $i Deus, inquit, clarificatus eff in c)quianenve-| - Chryfoftomus, Cyrillus ; Leontius, Thcophyla&as"', j
1:1?82 vut facere voluntatem mtm,.jfäd vbïszatem,em " 7;4;' m;ffr Euthymius ;,&ex Latæis RUPCIEDS t-f-'mþuspaf-
| *?;lx; hos,f,5i: qo" Deus clarificauit ewm i femetipfo , vt natara| — |fionisdefignaffe. Dcpailione enim agebat , & vf-
'S"rr(:kä.g;. huprana , tuqua eft. filius bominis,qua à verbo eterno [af-| |quead eam cum diícipulis faturus erat,. Nam etfi -
| igof 1735 cepta eff , ettamm z.mmarmlzfatef .zlozzc.':m'.: R,upfexti autem poít refurre&tionem » Nt aithucasA&. 1. 3. per qua-!
loam — iinterprctationem alienam iudico. SeZ Zicat aIquis,| |dragintadies cura illis faiffe dicitür , tamen quia
inquit , Uaudeergo boc féive quie potef? ,. quod: morte (aa|.— |non humano,& mortali, vt ita dicam , more , (ed
D ewin clarificauerit iffe filius bominis $. d. hoc obutans,, — |pene fpirituali, arque diuino cum illis crat, nunc
] boc yinquit. , experimentum babebitis s fi Densclarificatu| — |illis fcfe demonftrans , nunc fe fübducens, non di-
|.-—---- jef imeo, ideff in morte eiso , 7 Dewielarfcabiteunim — |citur comparatione prioris temporis,cum illis fuif- -
Ephefaczo fersepipfü s (cilicet refmfeitando cum à mortuts, ey conHipuen- B Íe , ficut ipfc lciïäiüïtüï Chhriffus Luce 24.. 44. Had| *

[unt verba,qma locutus [um ad. vos , cium adbuc e[fem va-
gitur quomodo ,,guod fequitur,
inælligcndum hit, Quareis me , cm Jtcat dixs. Indasx,
|juo ego vade , vos nang petesia venire, . ,Auggüiti: üs enim;,l
& quicunque dicunt Chriftum tempus afcenfionis
in'/celum fuz de(ignatfe , putant. fenfum cffe non
ipoffe dilcipulosin celum euntem fequi:quod inter-!
|pretantur non potuille tunc tortales adhuc homi-| 1
jnes, poft mortem tamen fecututos. Itaque alio — —
jfen(a- hoc Apoftolis, quàm Iudzis à Chrifto di- |
|&um effe. . Iudzis fignificatum, fore , vtnunquam !
inregnum calorum.,.quo chriftus ibaz , ingrede-|-
rentur; Apoftolisfore, vtquamdiu inmortalima-| — ]1
,fierentcorpore , ingredi non poflent ,. inercffurgs!
tamen. poftea, Propterea addidille , £t vebz
|medó', quahi fenfus t ,. Indzis non dixi modó cos
! ycnn'c non Poirc ». fcdabfolut&vcnucnon Püiïesy
lid cft nunquam poffe ; veLis autem . díco sodà , indi-
-|cans modó quidem non poffe, fore tafhen vt poftca.
|petfitis. Itanon folàm Auguftinus, & Beda , fed'
|etiam Chryfoftomus ,. Lcontius, Theophyla&us,
& Euthymius,. Caterum fi . non au&orum perfo-
|nas:s. fed ipfa.Chrifti verba refpiciamus , probabi-]
|liuseft non de vita bcata,, fed de morte fua loqui;
quiego vado,id eftad mortem , onsriem potefTis vepire,
|Quid ergo?nonne & illi mori poteran? Poterant|
Iquidem , &i conditionem fpectes ; homincs quip-
penatura mortales erant; non poterant, fi fpeétes
i!aninmma &. voluntatem ; idum t

|gebss modó , non itaaccipio , quafi explicatio füpe-
jtioris fententis fit. ,. vt fi dicat , quod vobis dixi|.
|iton poffe vos . me fequi , intelligo non
|dO., ficut Petro ftatim dicit ,. Qev ego vado, non ptes
[me modo fequi, 'Scd duobus modis intelliei poffe
Tputo, aut , Et vebis dice.medo , vt poftea ,'Gümrcsl?

dito|

| quia,nondum tanta
erant hide, tamque conftanti , vt pro Chrifto mo-
|ri potfent. Sic. Petrus, fic Chriftus intcellexit ver.

50& mo-

437 .& 39. : Quare jnw;.gajfwm te fäa;ui mbdö , animam ; |
]tmeam pro teponam, -Bxg?mdit e Tefuis . ADnim m Tuam prqt d
B pones ? amen. ,. dmen. dico .tibä , 08 cantab;t ga[l'w , i ;
donec ter. me neges.. 1lad autem, quodfequitur, Dice

VCF.36. i

4 que'robufti;fed adhuc fiinl; , ád.ett -imbecilles ,. & , .?ïcïu*fc!lver'iac*, intelligatis, me; quod fururum erat , co-
: linfirmi erant.. Si qua eiusreicaufa füinilla meo iu-| anpüïüïe; (icut. verfu."ro.. dixit ,. £ modo dics vebss,| þ
| |dicio füit eadem ; propter quam filios appcllaffe.di-| "|priufgmam fiat ,or cieen fa&hum fuerit ,eredatis , aut , vt.— —
| $xintus, vt paterno,blandóque verbo triftes confo-| . |complementum fit, comparationis, ficut dixi ante
| |Haretur ; blandiusautem cít puerum &liolum, quàm ludeis, & vobismodb dico. . Notant Cyrillus, &|
| Jfilium appellare. Queriturànopnullis, quodnam| |Euthymius Indaisdixifle , Qseretume;, x vonip ——
; ]tempusillud: intclhgat.a/- qucdmadrcym aPPCllïl'ïj genietz 5 difcipulis non. dixifle , non inuenittis "
i |Auguftinus , & Bedá, idemque L.con;lus, pre'b.abx;lcg aj quia poft refarre&ionem Apoftoli inuenturi enm í
Í ,..dücgt,.tem'fmä-g,qïued v.fqu.e ,z.æd, gft;cn(ion,e.m?liu.sglfi - |erant , Iudxi non erant., Haud Ício an. nimium ;
lclum reliquum erar, intelliguíiti: Id enim ipfum| — |fübtilefit. Nam vtcapit. 7. 34, docuimus, phra- at F
i intellexiffe., càm Iudzis dixit. cop. 7. 33. ^Zdb»c — |Gsilla, quarere, & non inuenire , nihil aliud ig-senire. — ?
i lmodicum vobifeum [mm. Probabile.hoc quidem efl;| — |nificag, quàm rem , que quaritur, non haberi , auc 226 "8f
i Afed illud probabilius ; quod omnes. Greci aucto-| . pcrijæ, non cxtarc, ideóque reperiri non poffe:| |
L pE D NX u o -- o Ra ]
e "a r
: ; |
s x :;?

|
[

(nib l
j — du

uj !till

IJogt
ioala:-.:.x;.!mw, g
ftg
la
tm,

V n
ä*ütur : dntu
V máo, l
u* juo
lil

- ——
M -.."/ * £TO : ' .J' : * el]— L.
d x III "enm commetr
AN. CAPVT X endaffet ; "x quemadmo-
um r p OAN. C p diícipulis an*lnfïï Bont r ene ftaque Eouiis
: — y 'K] I : A (æPG Odum ; 'chï-; t d,unh
XSRUERDUNDS I! ihil aliud uemadm illud audiui àm ad ftudi li
; — u , 10( uens,nihuil hOC dCt:q nquam 1iiu N rum ; qu o di(ClPu
| 6 : hrafiloq 1. XX dum finu 1datum ip lat » « qu | dictum
| n s d o defeipfo capriturum od ,Chtyfc'üo* n tam ad mä $ commenda L x ul
— to 20 :nt Cin : no iftus Cit dum v
"n Chiiltus vet àm fe n Docen us bie illud Chri ferenda odur
rv E Chrit it quam urum. hvymius - jaue illu t, rcie ^. Qquemadm is. vt
wïmfw»,?. : : - Vohll* ; di(ceau a Eut )' ; lo.— q T : debcban ? d vobpj, q d Vobls, 3 :
N dicere trem la&tus, & E difcipu cipere Hum áo MOH E T 10-
u t Leontius, do,vos non po us cnim niti eft, Iceremus , man vnam noua admodum f
pu ! : muss. o ego v4 ? e : folem o dlcq1 : : & fac id cíft quem m ante
TJTOM ibis , 4«e ec cxcitare j ligatis inuicem, B matcem . ecm , 1 nunquar W
N') j || Ouid,;. |VCL dcüdcrmm' L d.-ltgastkf "m W d,lzgam Ec Onfcfüoufr s effes , fi 3 xztera man- |
A et ! * j(rum ; ixit. m ds LP : tcrno 15 au 'onfeffu j Ó ad c« I2-| . . [i-
Ka | | fï:ïi. tàum, vt 111; ?um ,,ouumf[ïg :'"-5 inuicem.) &I; 3*105 fuos, "C':] q,uam ante cgpilï"es- Si chagi derat , COPf;O-züïäïuæf
"AL s | M 4ná4 vo$ &il Ápo tilis nu 'ftiam ac is Chriftus tr n quia as kepei
Wiqui j Mp "CO i(ceflurus ; dat ] :ucharif ifcionlis Chr : hraíi o im lu-|preft ?
I^ ]. $57 diíce erat ; : i:Euc us . 1 i u & hra*
* ; "lext'Uvo j ! er i ! 1D : ur 131m :ph
m | D us döl'e:rc cöfolabaturfilios apP c'uïltpeïcgr& a B. data, qua dl[ïfcl*:ralca dä lxïïurï:l- Solen[ï" :llmh eft, a raicd
^. | $ í ! : . : . 1 r [ m 1 1 F. i l ^i f ex.
b tqy gcrit inore mus , olent, n 1nte i nouum rítant tant Ocui-|rfl.;
i lidcodue, v o Laptheme i qiitie hom b at m g od " Quigl $)
.Ix("- : ; a : ; .ls kauE .ull : 3 ^ * uo læl - Pa (f
» ! ; paterna r atrcs Vulgar M — uut od in quoq it Matt OKH SUTS
a U. dR D Qp g que Peian M t DédpE Cerhindn pes
;Ji 1 d ]] , autim uó fe cum 1n 1c8 Eüce| - appe it; Domitio c4 ideri u |
* [ El, vtmut datum , eflet, nonum inquit ; Dei [e , aut v icio fen(us
£. habeant vt: Is mandatu rimum le- 4nfate ,1nq d) dicio |
WK d "" c : u nl . 2 uos Ca Dnts oO lü ; , )
i A iur hic dll?äï-;OChriüo ïdäoäs omnï*ï godorüsL ['?]ï:x;c du n [ïtaquc M dss fn:äs fum, mandg'taä
M | vcl ip let. Àu yrillus, Th ] 'fo àm vetera, ltaqi veria : 9s
TTNRER CeEE VE cllet. ; Yi ; heo , àm v Ícum vnu
n v n Zäïyfoüomm"f?g&-ï-w""q-&ï; ol gv e Sddis dile E a "
ttnrr | u Grzcl, us MOP 2 tinos ctlatY ju-| - cít, Mt : nta dedi , ligatis inm s 1enireg
; MM TE , : Latinos eti * idocume dilu : conu
M | erim., Theodor . inter Lat legC*m ltaà doe ; MF RMR Chrifli c /
PNüy D ! $ leotes, : 1us ; 1n ódin veteri ] mu nium , fiio C ülorum fuo-
p Jeracic Euthymius , uódin vete fosdili-| — 1 cf omnit ur confi ifÍcipulort
w [ H( $, idicunt, q OS 1pio : inftar ihi videtur ld eft diíc P : com-
A Mv U j 4€ : * T e s r
m E. hyla&us, 'ocari dic ficut n lligere,iu- eis mihl VOCat, 1 omnibu rE
EWl P BoHWín N noitrum . : (08 di ID ( .mab andatnm 'ra cum I»afff;g"'o
EU ertus, ximuin nos p o diligere fi- C um ma -üm cater larat, I5b j
A ! ! B * DrOX [' lam di lg i Dnou »rium., cu t. declar r ;Mlyut
A «Vill , s l P lu (1l thuo 1*] E 1 lun- ? ? * n(m M
L beremu tem p itanos m lus quà: 'um prop verfu. 55 : dilc£lio j
DI ; nuncau camur ità nos nos plv rufg let , ficut se ekles , É iftola cap:
re e;n V adubeam hriftus a 0n ra- ilcaflet ; fipslime : cpi
iU | gBer ; cum t &c effet , 5 mun difcipe - nnces r. datum
APU N : þ r , A ER nos 3 à Á Det : s jer 558f 7!3'4 : P. [u Ioa À mazï :
| ! beamtu , lexit ia D dorp: niust ent omies , ioien cm ES
Nünun Chriftus d*. quia m n f 0 , (ed exina in- dis '"uitetn. Al',o CÉ. 41 $. id 1nus Wlmæ,
"A *Zut( m dilexemt; ; fe equalem De) , ue ,-,,fgmf"'*;. ritis adim 1. epiftola v llat. id fi Dom bifariam
^* o ii | . T u ; ufelle 1 1173 P d a d
U Philig.s. . feip m arbitratw Jf dz:acciflms' Dcï?s fatfws obedi &| g T && nouümäP PZS Verba ?utcfnjz'cwi d'l*'*'.j
,.....W;.ä | : pina rmam fer: inim (tinus , KX vetts, licabim D E ^ucem . ; ux
'g',j-'-"'f:?*(ï | ) 7' s 1 : j ;f'ar,n x UM PIO o AUOU : - : d 4 ffXP ib d ll 411; ; PLX I 1 vt, (1 :
;---3--*"3« | , 5 euf/-';f" : Cr1is , YHCU, o s re lhlc vt dt g "tacula , ;
"MIE E pm 1min tem c od no dablt! ] aut , : Sxpal ^ fincln
MUET !R , E. 18,]- i m Pl'o fen. án t qU 1- . (Tunt ) l ainus; : n.fed i !
TU - 1; Pet.j. 1 iníla : tem ,morv utant , : 'l"tf - iuneot po do Cg nem, d 1
Dd i € Ad mor SEA HUR uo 1n r4. efiho ompa nout :
TOU : 'UF?*": ff,ätu voc Jinec no 4 CreÁAÍM [ves : atqu . itur,non c datum : $ , ld
Mp | X ciic erc hon lus , se:: m d. . fequitut, it ; Man dilexi vos ,
pnd | j Beda C j to vet : Pau us , d '*Odu tiDnuo " ( uc crit , ( ut di 3 P
"u ll X exu ait D. : emacim con - (Cgfu q Icein , iC . dlllge
MU 1ouet, a« dum lari qu amen- | " bxt, is 1nuiceí : iüuicem [j
y ho admo »pellari , 1ue teftam lara lieatis in 1 IY
H E jppe! c te D dec diligat cdüam &
lvt i , quemac owwn app lumqu iftum |s, vt dilis i. vt VOS * Beda,
'L * E D mm d * " t zz . : , nOL : rl ls, " ls V : & -
'"".", | : MC : ^ liC 3 C1t. : !c : . [8] . d Y al 3 3 1C- |
aangeli antec lgatum ide-| | is Fiseme intellieit : : ouum ie. |
aE 15 : lex Eua : muisa t omuiga , 1 Vide retis. Ho : intezig : deinde n at
m || EHn o gus qïädlw Ip ufltü Päinc annqmtuïncnda' ïre'ïlletur, Bup lel!l::atif ERE : de vt C vo dl[gï« |
- "B - üuo de uetu i illad con " V1 bu Sutaili dilexi vos , : Manda-
ww MM | uaü no uöd : l t1 iu ; hau dO VO0UM , ittit di l cnda , E ]
m q 'caq fingula ri velint , unm 'um , ff it refolu eo di- :
?r 4 . tcr tÓ lng d veli u ; blu : rtr utcoo
r a (OQUI x ui PIOP . S Ver " ellal nant) L rinem . iO fice s : ni /;[ o URT
WRMAM) | . [ q Chriftu um app in eo po Quatu alcct $ID picem , io fupcrio -
EM : TOR itatei in lle-| qu: | dep sst diligati icatio fuüpc |
u retur , jerit , 2 - uitatc iperet dile-| l Icem. Q obis , vt d A licatio |
EU Ocat ul noull &cipe ; Inwic do vo , l.& exp
'«:M" ,I . ]e rcu s Sunt q m pr ] dl- NI uan], * * fin'lu 5 : «
jf 01 : té. ts u terna m ean . fum,inqua üutio - ji
u il us inep nifi ex iticam pace p DEU fit repe (Cpelt mei effis , |
g , proríus non olitican ceperi | v65 , Vt ! ; dff' elt n RUE w ]
O P X vetus noi ifi ad politic x pre Jen r ntis , quia éi[cipult m brer "1
u [ * ilcx v 1 niíi lonetr : Hoc o enta; : inties , j CH uafno M
LUA quoc aut noi o & dile& . erit. . ris fent Jo[cent o ; lxcata q incnda-
Al o à » hauc " . r I? é ngæOf ! &)EXP mcen
ha w | &loll(-m ; -üus vct z Ofdl d Mat In ] m dzütgl(f- : com ; |
m u j nam u ! ! . sETiti5 4d ibtte ?cre ap-
Tü | rigeret ; Chäc ad vitam æte,':.m vetus, Vtagræcipie*- dilzggwmm babuefä:wm lllis tanfoäatumnouum ?:n e j
wl àm , lex et Internos : | jionis man . man futurt
WU internan ;nam le &us inter Sunt 4 ORE uare F*v AMMDREE
gloit Inte cit ; nam 1 actu io habere. dilc&i Iximus ; q rtum etrat 1 ini-
av | 3 1 non llnl"ls, a : - a i : t dlx, 3 * A ccr : . hon] D .
um docu odio hab vete- — ; &Y , i ETO tcris a «6
j u : / Hs $. :AS non )uis 1n . wuerit; quia nim ifcipuli à cx nquit Áu-rua.
o y | cap. (cere E * uamt — iGerit qu d fcjpu 1 Inquit. M
""M thzum ncupl uod q do cere- j llauïu ? Y GUS i meá , 1nq ' i
w n N non co T dicant (q dammo i : IPC : uo ]P * snera lum nas i -
" tb o iblatis b lum,q L. e4li4 m nas non fo
JJ bat? neuum . clic brutum N edenr ' veró füb . Ííymbo ntuf. 4m non mels biwni-
"o ï iidco» en oor gclio v . hda- — Íy lenofcere (com etiatn n ' yque | ; i
E n D g gc,tam ; in Euang . ul man« ! . bus dig lent 'vüblF-gm mfdl""m'- f:t'* :
i cfletlege, rebat ; i. Sunt qi Eubl u is , baben ohtih, C Ca TA lingnas , fa-
^ KE Rn appa "Derit. . Íed rop ftinus, rattot Veruin ettatn lt e-
p M jon P CCE E t [C P ! eou . ; n m, ; Vetru : 28 em r i ; : |
J) M moniis :el'e' & Cluiïriiiempcac puï&"g*d pro regula är Am,-wfafza,f/fq ufc cetmmntiis eff T]? d. J:H"L'u?mgtdf*; PU E
214 * T à e lati, qu ipfepo-| | : ab a 'entiam ; ! rts [uty Uf à lr d. 3. o
E ]js app : vnum ellati , hss ]pie p :LWSPH * /E;eæf N &t corpo la con-i.i. à B*
7 ia : uidem um app ed Chriftu , m-| * rephetis , tradition rymnbala c :
| umq m nea i L liorom y enta,prop ibie , e7- vt cymb. 3
) ,,.e;:!;i,,,,g l. t forn')al S IPU 3 R DMK C mciio ? CA BpeTiUM . hdþent. ü $quam-
MAT tb " Inouam iam no : üOF , à le&ori F MR PHRCHHEM tem 8on EU DRERIS qum
hm j nis non 121 ui cer nuam 1ecto r fn SIam caritaten deft, Non ergo i non di[-
AMIE dilectio dilexi vos , q go fententiat s vera. tyfed quos bil ifirs pro UPEEEMN. V m
[ emfl / , ! /ïm! j cam €g : fimlnu dean j bil /;',nt:m babere POF . i d:fclP" Cut caíttaé
, ï natur , rciO an m 11]5 CQ " c man- 4nf n : fl'a' qad nact ,autia ime u-l - inira-
,MPKCO"; ) . rlt. Nc ftä fac j vt ho Crep ; ngrläug 9 , * nf emnes ? q nt Chry non Á ü
TL baturus : g st &ionis m : itdsbians ; fed.im boe tag 5 ad inwicem. ius , cur non fit & nota
g rE pro dis IntCrp ili dileé n cum ibulimot ; bueritas 4 'uthvmius ib i ali
« -s T | no FIpurtie s j babu c Euthy iícipul difcipü
TE fitio busmo aut fim * Vs «, i dilelionem b. j& ibus difcipul ;
j Expofii Duo em , ;altero , üz ; dilei ophyla&us ; dbee u]büS d. Chrifti,
n la"&wäuü datum cum eo;: Confcfatär ;is PRSMPAECEM ,G?ni' ;/?ä,/;nui.'rheüï.hym effe »:älxctlïf (äïllitlnt; muln di
nE n : , i cum | I ja, in um
" cur BORCEET Y RO aanda it. $i cu p o ulafig i,auia, i
"« dicatur quod al tetls n diderit. onfera- i*s mirac ndi, qu cent
J * m cater tradi con Otlus ieno(íce YX :
! atl hoc máda iilo, fed cu iftus multa tc etat, ce| P lent dig —
" " — [ilo, fed riftus n d an n 1s efic Rs óeetesin
i u difcipulis Ch mandato , um d nouum fit . milld| lipftu !
ld 4 ! ; Es -l &lonls a Orl quo l]öd Cu
: li dile dicitar, n do ; fedq
r,nouum natur mo !
tu : icun ProPO
quod no

3 focvau
bsst.d

;

iInf.c.14. 6.

Matt.7, 22. lcent in ila die, Domine none t nomine tuo d&mon:a eiectimus?

jCaucat le&orne exiftimet eos, qui fidem habent,|.

|fed etiam perfe&i di(cipuli eius funt; indicat alios,

978

Q7" in nomine tue virtutes multas fecimus? & velpondebit
illis Chriftusquia nunquam now vos.Itaque magis cer-
tum effe fignum difcipulorum Chrifti dile&ionem
mutuam, quàm miraculorum effe&ionem. Solus
Euthvmius veram mihi caufam videtur attigi;!ïc,
quarfmobrcm hac potiffimüm nota difcipulos fuos
diftinguendos elle dixerit, quia nimirum proprium;
difcipuli eft magiftrum 1mirari , && eatenus videtur
profeciiïä . quatenus magiftrum imitatur. Nihil .

nes diligere , quum ipforum amore de czlo deícen-
derit, homo fa&us mortem obierit. Itaque nulla rei
cius difcipuli fimiliorcs illi effe poterant, propiáfq;
eius mores imitari , quàm fi fefe viciffim diligerent.

caritatem autem non habent Chrifti non efle difci-
pulos..Nam & illinon folüm nomine, fedre ctiam
ipfa difcipuli funt, càm ab co difcant, atque illi tan-'
quam vero preceptori credant 5 ceterum imita- C
tione morum cius difcipuli non funt , quia quos
Chrittus diligit, ipfi non diligunt. Et quia hoc
etiam modo vult chriftus omnes homines difci-
pulos fuos effe;& qui hoc faciunt non /folüm veri,

qui fidem habent , dilediionem autem non habent,
(uos non effe difcipulos; fic plané ,. vt fi quis paterï
neget cos fuos effe filios , qui fibi;moribus diffimi-
lcs fint, non quód veré non fint filij , fed quódnon jj
quales effe oportebat. Fraffra appellamur Chrifliani,
Ícribit Leo fer.a6. de Natiuit. ffzmitatores non. fn-
mus Chrifli , quiideo fe viam dixit e[fé vt conuer[atio ma-.
giífri forma effet. difenpuls , o illam bumilitatem eligeret
ferums ,quam fettatus eff Dominwe. : TE
26. Dicit ei Simon Petrus ,| Domineque vadu?) Cut
Petrus ,. & cur folus hoc interrogauerit , facilis
conie&ura ; quam & Chryfoftomus, & Cyrillus, öc; :

4 a

IOAN. MALDONATI COMMENT.

tandem Chriftus fe iturum efie refpondilfet.. Ea-

. » H t . N RUAL
autem Chrifto magis proprium fuit, quàm homi- P
.ait, Que ego vVade,nen potes me fequi modo ; (equeris autem

-|pas Petre?inquit Àu

.|bus lyræ&arc poffet. Cztera, quz in hoc capite fu-

Jv 1M | 279
Lcontius , & Auguftinus, & Beda; & Theophy-
la&us, & Euthymius,& Rupertus indicarunt, non
difcendi tantàm animo , fed fequendi ; quocunque

dem ratione aat folus, aut certé primus intcrrogat,
quia ardentiori in Chriftum crat ftudio ; aut quia,

maioriloquendi pro omnibus curam detulcrunt.
Ergo Chriítus non ad verba , fed ad animum ,. fen-
fumque refponidens , vt Auguftinus,Chryfoftomus,
Beda, Theophyla&us , & Euthymius | obferuant,

poftea.. 1ta refpondet, vt cupientem fequi Pettum
änon deterreat , fed doceat , & obic&ta fpe poftea fe-
j
prà verfu. :35. dilputauimus ; diximus de morte
Chriftum loqui;ad quam ipfe forti , ere&toqueani-
mo gradiebatur. Cur ergo Pctrus in mortem fequi
non poterat? Id duplicem intelligentiam habere
poteft. Autnon polfe modó fcequi , quia eius fides
fatis robuíta non erat ; fecuturum tamen poftea fuo

|

guftinus , Beda, & Rupertus exponunt. Qwid fojfi-
guftinus , sendwm te fwo [Hirito fo-
ldawit petra. : mols extolla pra[amnendo , mon. potes modo;
eli deijci dt/'þemndo ; *J&queria' Paffm. Aut nón poïC;
irat fequi ; quia eius tempus nondum aduenerat,
quia non expediebat , quia priüs Euangelium prz-

-|dicare, multaque pati oportebat , vt Thcodorus|

Heracleotes interpretatur. Prior feníus mclior;
3

|quia vt ait Auguftinus , & ex veríu. 38. manife-
ftum eft, voluit chriftus eius audaciam , & iacta-

jionem tacité reprehendere ; plus de fc polliceri,

RRR E E a L RO

vt Cyrillus exiftimat, illi rcliqui Apoftoli tanquam|

quendi confoletur.. Quo dicat nonipoffe fequi, fu-|.

tépore , cüm fides cius corroborata fuilfet , quem-|.

admodum Cyrillus , Theodorus Mopfuett. Au-|. -
Tra&.é6.

quàm aut przítiturus fit , aut quibus tuncerat viri-| -

'M

*pcr

untapud Matthzum c. 26. 55. expofuimus,

s

? xX :
á CR x -
o , d. PREE M : 5 *

E

J NT m P

[nonloquor. Pater autemin me nianens , ipfe facit opera. u. Non creditis quia

LE TE OR EE E
veexE at H

J

IWIORN CAE HHlb —— 9b

ss 100 2 ts a.* c

CAPVT XIIL

n

5255 O N turbetur cor veltrum.Ctreditis in Deum,& in me cre4
?^ dite. 2. In domo Patris mei manfiones multz funt. f1 quo[
^ B5 minus dixiffem vobis: Quia vado párare vobis locutn. 3.
-a p4 Et rabiero , & przparauero vobisäoähm:iterum venio, &|
NG E? accipiam vosad meipfum , vt vbi fum ego , & vosfitis.. 4.
CEN a Et quoego vado fcitis , Sz'viam fcitis. ;. Dicit ei Tho-

| AO5 $g mas: Domine, neícimus quó vadis: & quo modo pof] .
fumus viam ícire? 6. Dici ei Iefus:Ego fum via, & veritas , & vita. nemo ve-
nit ad Patrem , nifi per me. 7. Si.cognouifleus me , & Patrem meum vtique
cognouiffetis : & amodo cognofcetis eum , & vidiftis eum. 8. Dicit ei Phi-
lippus : Domine , oltend

ie nobis Patrem , & fufficit nobis. 9. Dicit ei Iefus:
| Tanto tempore vobifcum fum : & non cognouiftis me ? Philippe, qui videt me,
|videt & Patrem. Quoshodo tu dicis: Oftende nobis Patrem ? 10.. Noti creditis
| qüia egoin Patre, & laterin me eft? Verba , que ego loquot vobis;à me ipío |

TP OREPTN

ego in Patre, & Pater in me eft? z. Alioquin propter opera ipfg credite. Àmeng-
iamen dico vobis, qui creditin me, op*äfä ,quzego facio, & ipfe faciet, & ma-
liora horum faciet: quia ego ad Patrem vado. 3. Et quodcumque petieritis Pa-j ,,, ,
trem in nomine meo , hoc faciam: vt glorificetur Pater in Filio. 14. Si quid pe-727
ticritis me in nomine meo , hoc faciam. s;. Si dilieitis me: mandata mea feruate. [ 2"*
|i&. Etego rogabo Patrem , & alium paraclitum dabit vobis , vt maneat vobifcum
lin zternum , 17. Spiritum veritatis, quem mundus non poteft accipere,quia non
videteum , nec Ícit eum. vos autem cognofcetis eum : quia apud vos manebit , &
in Vobis erit. 18. Non relinquam vos orphanos: veniam ad vos. 19.' Adhuc mo-
dicum : & mundus meiam non videt. Vosautem vidétis me: quia ego viuo , &

o

ivos viuctis. 20. In illo die vos cognofcetis quia ego fum in Patre meo, & vos in
me, & cgoin vobis, 21. Qui habet mandata mea , & feruat ea : ille eft , qui dili-
gitme. Quiautem diligitme , diligeturà Paue meo: & ego diligam eum, & ma-
nifeftabo ei meipfum. 22.: Dicit ei ludas,non ille Hcariotes«Domine,quid fa&tum
eft , quia manifeftaturus es nobis teipfum , & non mundo? »5. Refpondit Iefus, &
dixitei : Si quis diligit me , fermonem meum feruabit , & Pater meus diliget eum;
& ad cum veniemus , &'anfionem apud eum faciemus : 24. qui non Jdiligit me;
fermones meos non feruat. Etfermonem , quemaudiflis, non eft meus : fed eius;
|qui mifit me; Patris. 25. Hzclocutusfum vobisapud vos manens. 26. Paraclt) -
|tusautem Spiritus fan&tus , quem mittet Pater in nomine meo ,ille vos docebit
omnia, & fuggeret vobis omnia, quezcumque dixero vobis. 27. Pacem relinquo
vobis, pacem meam do vobis: non quomodo mundus dat,ego do vobis. Non
iturbetur cor veftrum , neque formidet. 28. Audiftis quia ego dixi vobis; Vado,
& venio ad vos. Si diligeretis me , gauderetis vtique , quia vadoïa-d Patrem :qüial
QOU MOR u PABE

- N P2 , EH jene o T-—

Éxpofitio
iauctoris,

|

Jdpoteste venire , indicásfe cos folos rclicturum. Ne

|temeum , & regnurn capeffentem non fequeren-

9B

"OAN MALDONATI COMMENT.-

982

Patermaior meefL 29. Et nunc dixi vobis prius quàm fiat : yt cum factum fu.
^84.darit , credatis. 30 Iam non multa loquar vobifcum. venit enim princeps mundi
[ huius, & in ménon habet quidquam. 5 | [
Patrem , & ficut mandatum dedit mihi Pater , fic facio. Surgite,ecamus hinc.-

Sed vtcogenofcat mundus quia diligo,

P O N turbetur cor veflrum,creditis in

ilo» Latinis , in nónullis etiam Grz-
« cis codicibus inchoatur caput
8 adhunc modum , £f 4f 'cl:,?zpulu

. |connexio. Continuarenim Chriftus fermonem il-|
|lum fuum, quem ad difcipulos cgreffo Iuda poft cz-

nam habere caperat. c. prcedenti. ver. 3t. quem
Petrus interrogatione fua interruperat. Polïquarfx
ergo illi Chriftus refpondit, reditad fermoqem fuü;
& vtante facicbat, omnces difcipulos alloquitur.Ita-

dicant initium hoceffenouz orationis , càm conti-
nuario prioris fit. Ait ergo , Nes tu.rbetur cor mf!fmm "
quod Graci fere omnes auctores idco adieciife pu-
rant , quia càüm fuam Petro ncgationem predixiller,
vidit eos turbari animo metuentes ne & ipli ; quod
minimé volebantnegaturi eum effentsquando qui

lomnium erat dux , fortiffimütque habebatur , dice-J .

batur negaturus. [ta Chryfoft. Theodor? Heracleot.

-[& Theodorus Möpfue&.Leontius, Theophyla&t. &

Euthym. Itaque Chryfoft. & Theophyla&. ex hoc
ipfo Chrifti diuinitatem probant , quód di.(c;lpulox;üi
tacitas cognouerit cogitationes. Auguftinus veró,
& Beda putant propterea dixiffe, quia de morte mé-|

nre;cxhortari ergo eos ne mortem timeant. Acquid
opuserat exhortari, quos dixerat morinon poffe;

tus in alium fenfum interpretatur , men turbetur cor
veflrum , id cft ne vacillet hdes veftra, quód me mo-
rientem videatis ,. Credit» :n Deum , e77 1n me credite.
Sed manifcftum eft non cxhortationem , fed conío-
lationem effe triftium difcipulorum. Credo ergo
non confolarieos Chriftum , aut propter ncgatio-
nem Petri,aut propter fuam , vel ipforum mortem;

fed potiüs quod dixiffet illis, . Qwo ego Vado , vos non

igitur putarent nunquan fe illum vifuros poftea,
aut excludendos ab eius regno cffe,fi quidem abeun-

d Deuwm, 7 in mecredite.) In multis|.—

B

que redundantilla verba, E? ait difcipulis fuis, quia in-|

hoc eft, quo ipfeiret, cos non poffe venire? Ruper-| -

IN CAPVT XIIII. , P s

tionem fecerat dicens , qve ego vaádo,vos non Fo:e]?:;f ve- D

Á, nunc fententiam veniamus.Creditis, inquit, » Deum, vris le.
C mme credite, AmbDiguitas Graci verbi , w:;'ede']e!äio huius
. |quod Vtro;þue inloco

quattuor feníus trahi poffit. Nam aut vtroque loco
jindicandi ; aut vtroque imperandi ; aut prioriindi-

loco indicandi fit, fenfus erit som turbetur cor vi.

1

trem , & in me creditis , hzc fides bono vosanimo
effc iubet fore, vt me aliquando fequamini. lufhu

FA rerum , Argumtntum npn Apparenitum. Sed qui it

j& in me credatis ; fidesenimalet vos, & fpe furur|
vite fuftentabit. Atque hoc modo plerique omne:

nus, Theophyla&us,& Euthymius, expohunt,non-
nulli etiam Latini ; vt Hilar. lib. 9. de Trinitat,

Ceterum illa verbi repctitio. Et i» me credite , aliqaid
mihi aliud videtur fignificare. Sienim id dicerc vo-
luiffet, non dixiffet, C'ndiiein Deum; €9 in me credites
fed, Credite in Deum, & in me. Si priori loco im.|
pfrandl*, pofteriori indicandi fit, fententia erit mi-
nus congruens ,quandoquidem in me creditis, cre-
dite in Patrem. Sed hecfententia neque loco , vt
dixi, heret, neque vllum,quód fciam, au&orem ha.
bet. Relinquitur ergo quarta lcctio,ex qua fenten-

argumentari putat Chriftum debere difcipulbs in fcfx

tur , iubeteoszquo effeanimo; patientérque mo-| | militudinis intelligenda eft. Si vultis non turbati , proficur]
ram iftam ferre , etiamíi modó non fequantar , fe-^ — fedequo effe animo expeclantes beatam fBern, o* aduet- $ 4
cuturos poftea,vt dixerat Petro; nec defuturum illis;; t glorie magni Dei, eredite i me, ficut in Patté credi tis)| ^ 4
quandocunque venirent , inrcgno fuo locum ; in|. /nam quecüque vobis ego promifi, ex Patris promifi
domo enim patrisfui multas efle manfiones, fuam| — voluntate. Hanc vim habct illa particule, e7,que
cuique feruari , quz ab alio nemine occupari poffit.| — lapud Hebreos comparationem implere folet. Si-
Hazc vt opinor connexio fententiz cft , ad ipfam. — milem Hebraifmum fuprà notauimus. c. $. 17. i

PA F WNOTUNPE TEPPR Miiadies

Pater

, Ws .
eft , quodque aut indicatiuumabuti ciz

creditis , au imperatiuum credite effe poteft, facit vt:itïmbïä**i
j j D 2 e ; io a e
quemadmodum multi interpretes monucrunt, in|-

candi , pofteriori imperandi ; aut prioriimperandi,:
fo&criori indicandi verbum efle poteft. Si vtroque|

me-s quia quandoquidem in Deum, id eft in Pa-l-

enim mes ex fide uiuit , & fides eft. [erandarum febflan-58.& u.i.
interpreteuir, au&torert bonum non inuenio. Si

vtroqueloco imperandi fit,. erit hic fenfüs, remc-l
dium,vt quieto animo fitis,eft , vtin patrem meum,| -

|Greci,Chryfoftomus, Theodorus Mopfueft. Non-| -

Nec mihi hic fenfus di fpliceret, fiphrafis pátetetur.|-

Tta&.é7.

Philippéf,
Creditis in Deurn , g* in vae credite, cui natura ef,nmnra-^6. —

ci ex vo-

Hebraifm. ]

l

TM
Tmparts E lm
Go

(s — (dde(D

5 g um

, Q -—RoLIg RP -
£
—

l
l
X |
"
IN l
" D?M,vigh .
l h&t
l, Tig t |
KT CLOE
:"771?.)" N
:*»4 Jddmgm
M hs "«m'
m! uhï Vïqh..,äï
i, r E
..A,.m) m* ,
Mv i.4
a ER
-wï-?-..w
PAU ]
Impess] !
...-;pcr:nei, |
U [
Nmtoqu
||
MP ( W. g i
d !
A^'^s : ! l
-OiOälIIï&'ü IÉ
dmin) a,?f .
LT
( M: AUL :
Md m
Y a
" l. .5.
1D0eo, Y
QUIS, [eftfs
T Is
FLL.
^ iUV IUUD
r ni»zi
ïï*fäïi lN
"tU ET
x l
Non-z
| .
f'.:!::?f.;ï*.on« !B
1 E
I

m-: [
d m

! Muan'i l L'/

, |
"4 Ht srtotem!
. 33 IV yhämn

T ]

j
|
ww |
:-J :fhn'c'f l I'
r
"! 111'! ^
«t '
ts
aactt
v.!u. ;rg.f
,'.'::n;.g) uv l 1'

]

ye40, V

" : L ;
Qoretm d
u t
Á ] ":
tll V
EU
n; ! i
