crat, nec verus erat , contentus in fecundo membro
id explicare. Videndum nunc eft,quid fitpanem effe,
veinon effc de cxlo ; & panem effe, vcl non effe ve.
rum. De czlo proprié effe eft de cxlo ipfo vero def-
cendiffe , quemadmodum Chri&us folus defcende-
rat, ideóque veré caleflis panis erat. Manna verb il-
lud non de cxlo, (ed de aére pluerat ; dicebatárque
improptié panisde czlo, quemadmodum volucres
czli appellantur, fiue quia aér ipfe petr catachrefim
celum dicitur ; fiue quia quod aït& de acre cadit, de
c&lo cadere videtur, vt Chryfoft. Leontius, Theo-

dicat;panis ille , quem dedit vobis Mofes, nen erat
veritas,fed figura;hic,quem Pater vobis dat , Ycritas
cít,que pcr figuram illam adumbrabatur. Probabilis|
interpretatio , fed plus quiddam videtur Chrifus
fignificaffe, Agebat enim non tam de natura, quim

breue tantüm tetmpus vitam corpori , hic fempi—

proEtium (it panis vitam dare;hic verus crat panis,
ille h
Arium Victorinus interpretatur. /
3j. Panis emm Deieff , qui de calo de[cendit , ez dat vita

detur negate Mofem verum, dediffe panem, fedi

|phyla&us, & Euthy interpretantur. Ferum. auteral
ijdem au&ores quattuor , & Auguft. Cyrillus, Beda.]
&Rupertus fic accipiunt, vt figure opponatur;quafi[

de vi,& efficacitate panis. Nam fi naturam quidem|
Ípectes,ncuter illorum verus erat panis ; fed illeros;]
hicDeus , & homo erat, Si efficacitatem , illead|
ternam animo vitam fuppeditabat. Cum ergo|-

ulus comparatione non erat.Sic lib.r. aduerfus]

Pofterio;
antithefis
panis eum
pane,

Quid 6t
panem effe
de czle, &
Vverum,

Mina im-
PIOptié pa

nis dc ca-
io;

,

Variale- |

mundo. ) Sic Grzci fere codices habent, Latini multi
legüt Panis enim verus eff , qux le&tio fi paribus proba-

meliorem videtur habere fententiam. Probat enim
quod dixerat, verum effe panem , quem Pater daret,
duabus rebus, & quia de cxlo defcendit, vnde nihil
fal(um, nihil adulterinüm

cemus probare Chriftum, quod dixerat, Patrem füü

datus, hoc eft panis Dei, qui de celo decendit: 8 verwm eft,
qui dat vitam munde. Pro prium enim eft panis vitam
date, Cüm dicit Qu dar vitam mundo,videtur alludere]
ad id, quod ver, ;r. Iudzi dixerant , Parres poftri man-
ducauerunt manna, Quemadmodü cenim hunc panem

opponit. Manna folos Hebrzos ad tempusaluit, pa-
nis hic vniuerfo mundo quantüm in fe eft, vitá pra-
bet, quemadmodum Chryfoft, cyrillus,Leontius,&
Euthym. adnotauerunt.Quam vitam intelligat cor-
poris an animz ver. 49. & 5o. loco magis idoncol
fumus difputaturi, : |
34- Dixerunt ergo ad entm, Domine femper danobis pane|
hunc. ) Videntur , quod Chriftus dixerat , de fola vita]
corporistintcllexifle, vt Cyrillus, Chryfoft. Auguft.
jBeda, TheophylaGEuthym. exiftimant.Cüm enim
audiffent panem illum vitam non folàm Iudzis , fed
tot! ctiam mundo ptzflare potfe, & vitam quidem

m

rctur auctoribus,magis mihi quidé placeret, quia|

poteft deícendere; & quia|
vitam dat mundo. Si legamus , vt Grzci legunt , di-|

panem de celo verü dare, quia de celo eft, & à Dco]

mannz,ita mundum vniucríum Iudeorüm patribus|

&io in co-
icibus La.q
tinis,

"Eu

non brcuem, fed femiïitcmam » Vt dixerat ver. 27.

fogant: :

n ; i
pemudt

giaocun
j u

li

(lndi p
(tnu

!

l")"' l
iL RUH

]

!
l

n

S

SuP.C:Mi'

Aqit

W—ILX

4 163
[ rArtel
IN
Q i

ïtog
"

J

J

M/;
Mï /

lod
Mu

ii d

z

n
vll

'

pexcm

T
Ó )i

i

dicdit

jf
l
i

2apt

*

M græ!m

lïwn"" 4/1
JUlu) 1U

VRU
M iede
j
asm?em

tnlum.

N

al
REU CONN
D veg
U5 d
..!;nnlzv.cröd.ï.xzä
AEMTUQqe
Vün s
E
,1': itt al T.
RORt T
« Prit s
t rl
pO

Moit t x

dl rhu
Ticenm O'r '
"MA Vil l

EIIM ^
l zi&uü, 584

i
L
Í

2n qufen
n dieny,
a m d
yori , x n
bat, Cs 3
vetos crat p
ictbus at
c:emau,yufrz.æj';f,fngt

| ,
av Laf m
:ic:lw J(Jüi ;ilmL ;
M
. |
T

E .
" '.Ma
um D

rrüm) .
verm Datt i

odit, vadetd

-an4ere VOn) —
cenactos E

zclegutt u' |
eraty at
1« tl
;
ia
s
at
funt m&rim&n-

,
T L.

shoscpurt
i

m l

ag
o
d ia p
S,Lton[m)&
st
g

"d
"T i füw
n

*
*
—
—
n
X
A annc-
NU TA

»MEPYOReem

*

j

V. 1j.

tientia.

4Panis vitz, u : i ub :
lia et viui-cim appellat, quia ipíe eft, qui veré hominibus vi-

flCüSo

&

J Sïup.c.4..xæ.

dum corpne accipiens, . Jed tamen carere imdigentra nolens , da

Y
De vita cor
potis, an a-
nimilocuti
fint Iudzi.

quód,cim audilfenrintellexifséntque , nó crederét.:

Admiráda
Chrifti pa-

p OM EeE Hruue

690

AJVNNODOAN CUM VE G.

691

»

3 TE &*
biberit ex liac aquanon fitiet vnquam , continuo la (ecmn-

Imihi, inquit, Dominedebac aqua , fc 7* ifflü , Domine da
nobis panem bunc, quinos reficiat $ net dtflft.at.. Probablle
hoc eft; fednon minüs probabile mihi videtur effe,
re&té éos intellexiffe Chriftumnon de vita corporis,
(ed de vitaanimi locutum fuiffe; quam enim vitam
gternam,nifi animi cogitare poterant? Íed intelli-
gentes quid diceret, quod maioris fuit culpa;.,-,; non
ctedidiffe, irridentéfque refpon diffe; Semper da m»äfz
anem bunc, quafi dicant ; nec vllus eiufmodi. panis
cftnec fi effet daré cu poffes. Eade enimirrifione Sa-
maritanam illam refpondiffe , dixilléque, Domie da|
mibi bauc aquam , vt nan fitiam, nejs Uentam buc baurite.
Atqui hoc illis Chriftus ver. 56.videtur exprobrare,

"as Dixitantem eis lefus , Ego fun panis vita : qui venit
ad me, tion e[ariet, «7* qui credit in me,non fin.et'vnqmmö ^
Siue Iudzi, quód Chriftus dixerat;non intellexerát,
vtauctoresilli, quos modó nominauimus, putaue-
runt ; fiue intellexerant quidem, vt nos diximus, fed
non ctediderunt, quin potiüsirriferunt, quz ab co
dicebátur:zadmiranda nobis;itnitandàaque eft Chrifti
patiétia, & human falutis cura.Non cít indignatus
iniuriá, aut tarditate , craffitiéque Iudzorum ; fed
fimpliciter, ac placidé refpódet fc panem illam ciïg,
quem à fe perant, in ipforum efft poteftate co frui.

rogant, vt fempcr fibi eum panem det.Qwemodo mu- . A.
og ritie Annpen m :
lier illa Samaritana , inquit Auguft: ew dium eft ,. Qui

C |fed qui permanet im vitam aternam , & ad id illud ver. 33.
|Panis enim Dei efl, qui de calo defcendit. At cnim, quid eft|.

Panem vite Hebraica phrati, id eft vitalem , viui&-

tam pracftar. Putit Chryfoft. Theophyla&us, & Eu-
thymius folam hicdiuinitatem fuam panem appcl-
late; meliàs Cyrillus humanitatem ipfam vocari pa-

rném, fed eam non nifi propter coniunctam in ean-
dem perfonam diuinitatem vim habere vitam. dàdi.
Senfum autem eíle;Ero (ím panis vita;id eftego panis

illefum, qui per mánafigurabatur. Videbatur ora-

ná vite, quicderit mc femper viuet, aut ; nunquam
morietur. Sed hunc eundem fenfum alijs expr;effït
vetbis, Qu venit ad menon efuriet; vtfimul explicaret,
quid effet hunc panem edere, nempe ad fe per fidem
venire, Cüm autem de folo pane quaftio. effet;dc
potu etiam refpondet, Er qui eredit n me , non (itiet un-
quam.Nec dixit ficut priüs, Qui venit ad me;fed qui
credit i me,vt declararet,quid eiffe tadíe venire, nimi-
ram ctedere. Meliüs locü totü verbis Auguftini hoc
loco explanäbo,gui venit ad mejinquit ille,boc e),quod
ait , «97 qui creditin me. Et quäd dixit non efwicjt'»: boc 1in- |
telligendum eff e7*,Non fitiet vaquam, V'troque illa frgmifa-
catur aterna [atietas , vbinullaefl egeflas. Panem de calo de-
fideratis ? ante vos babetisey" non manducatis. ——
36. $eddixi volis,quia e9* vidiflisme, e7* mon creditis.)
Quaritur hicà plerifque; vbi hoc illis Chriftus di-
xerit-Quarendum etiam erat;quid illis dixerit2 Nam
quodomnes tànquam certum ftatuunt, hoc ipfum
illis dixiffe; quod fequitur,1diflts me , e2* non creditis;
probsbilenon videtur, vtex vera poftea interpre-
tatione apparebit. Cyrillus ergó ad Iíaiz hoc pro-
phetiam refert. c. G. 9. vfudite audientes , «* molitein-
te[lz;gere,zy—' videte vifisnem ,e7* nolite cogno]iere". Alij adid,
quod illis dixerat ver. 26. Quariris me , nen quia vidiflh

tionis confequentia poftulare vti diceret, Ego þmïf?ät-?&

detur ex his duobuslocis colligi poffe, quod eraues
|runt:càüm Chriflus fidem non nifi ab ijs exigat,qui fe

"[|autem excu[ationem non babent"de petcato fuo. c. 15. 22.

[non crederent.Ita fere Chryfoft. Leontius, Cyrillus,

"Tj

|bat,culpa vacare videbatur,quód non venirent. Ita-
Ique potiüus credo eorü perucríam accufari volütaté,

aliorü iudicio fatisfaciant, meo quidé certé nó fatis-
faciunt.Primü Chriftus nec dicit;nec , vt opinor,in-
dicat fe illis hoc ipfum dixifTe,idiflis meye7* non credi-
tis, quod qui ftatuunt; verü,vt mihi videtur, fenfum
reperirenó pollunt;quia;vbi nó eft,querüt.Nó ergo
hoc fe dixifle indicat, fed fe pané effe vitz, quem ii
petebát.Reddit enim caufam,quamobrem dixerit fe

Jillá efíe pan& ; càm fciret cos non folàüm nó credere;| -

(ed infuper etiá irridere. Nimirü vt faceret; quod fui
crat officij; vtper fe nó ftaret,quo minüs falui effent.

audientes;ac vidétes me minimé credatis. Eum ali-
notauimus. Poteft & alius, ac fortaffe facilior effe
[enfus, vt caufam Chriftus reddat, cur non aperté;|
led per metaphoram locutus fuerit, féque panem
appellauerit , quia nimirum etiam videntes non
credebant , ficutalibi dixit, /deo zp Pdmäolz's laquor "TR
quia vidéntes non vident,ez audientes non andinnt,neqs tn»
teliguut. Matth.13.13. Quod ergo dicit, Dixi volis, ad
id refertur ; quod ver. 27. eperamiminon cibusi ,qui perit,

Uidifla me? Àn omnes qui C hriftü videbant, co ipfo,
quód videbant, in eum credere debebant, fine vllo
miraculo, fine vlla predicatione; fine vlla inftitu-
tione proptcr folum corporisafpectum : Nequaquá
vcro. Videre ergo hocloco efteam chrifti notitiam|

*

Ergo particula, Quia, idem hic valet, quod quamtis, Quiapro ].
quafi dicat,dixi vobis me pané efle vitz , quauis vos q"amus. ].

quando'víum habere particulam óv; quia , alicubi Vf* Pere-
- culz oT4«

habere,quaad credendum in illum fatis effctquám-|

que fialiqui alij habuiftt nc, credidiffent ; vtapparet

l
i

Filiums e2*«redit in eum babeat vitáaternam, lllic enim

|videre eft cognofcere, etiam fi corpore non videriss,
jalioqui qui eüm oculis non viderunt, vitám atcr-

nam habere non pollent, quodabí(urdum profecto
eft. Quemadmodü ergo multi, qui Chriftum oculis
non viderunt , dicuntur vidiffe eum, ideft cogno-
uilfe ; ita multi , qui eum oculis viderunt , dici pof'|
funt non vidiíle, quia non cognouerunt. I taque vi-

Theologi docuerunt, excufari eos,qui ideo in chri-
ftum non credunt;quia nullam de eo notitiá habue-|

videruntjid eft cognouerunt fimile illud eft , $; gon|
veniffen,e7* locutus fuiffemn eis, peccatum.mon baberentsnuc|

37. Owmne,quod dat mibi Pater,ad me veniet , e2* eum ,|.
qui venit d me, non ejciam foras.) Quoríam hoc dicatj|
omnces fere confentiunt, reddi caufam, cur illi, qui..|
bufcum loquebatur, adfe non venirent, id eft infe

Theophyla&.& Euthym. Athocnó fuiffet accufare
cos,fed potiüs excufare,cüm manifeftü cfTe videatur
eos accufare voluiffe.Si enim venire ad Chriftü non
poterant; nifià Patre darentur, & Pater eosnoti da-

quodà Patre fe dari non finant, quód Pátri non cre-

frena , fed quia manducafhis ex pänibm » €9" (aturats eflis,
Chryfoft.& Euthym. credédum effe alicubi hoc illis

dixiffe,quamuis id fcriptü non fucrit.Nefcio an hzc

dant;fi enim crederent,ad fe venirent,id cft in fe etià
crederent. Patrem enim Filio non dare, nifi eos;qui
maturi fint,qui idonei vt Chrifti difcipuli fiantida-|
nei fiüit; dum Patri'credát de filio fuo teftificiti quo|..
minüs credancnon nifíi per ipfos ftare. Perinde ergo
cft;ac fi diceret fi vos Patris mei effetisfi in. illü cre-|
lderetiä,vt gloriamini, ad me vtique veniretis , eme

—

enim ".

ex vet. 40. Hac eff voluntas Patris melyvt omniqui 'viclctf

Videre idél

valet,quod]
cognofcere f

qé-0r o m o

jeredit,

— -

Y TMMT MR RI Y YT,

'.Q,uïd (it fo

Theodotri
Mopfuefte-
ni locus ex
manuícti-
pre.

Qui in Fi-
Ihm non
eredit, nec
in Patrem

3

fas eiicere.

Tr28»4.

4

692.

IOAN. MALDONATI COMMENT.

693

cnim,4wd Pater habct,mihi dat,& omne guod mil?i
dat, ad mc venit. Hoc feníu videtur alijs licet verbis
Theodorus Mopfucft.interpretari. Certe Iudæorun3
culpá notari, quód Patris refifterent volütati,aperte
dicit.Vt docti habeant,vnde vel hác, vel alium for-
taffe meliorem fenfum clicianr, eius adícribá verba.
d o au(a cv Gis av éposc &eori lt wig uou) oray (uc ampo-
g2 :ggfn (9j« vrig dv(u.ci R c aovl emeoleroc egi Conc x
Agc Ouo ejiqorspa eLnplnos và. SaAnpa g, 79 craatned
durd 9- nji etva) en(ac » xg) voorig iu(ga orav u eic au-
737:(9-3' TC WBS*';VGVGG d avrd xoplfe&:q J*wpeadv, a':'s-e

Ididicit , venit «d me.. Dari ergo à Patre eft docibilem

; 1 . . » . " l
|cft de cznaculo illo magno, vbi cena illa nuptialis
i . . e d hd
fiein tencbras exteriorces eiecturum nó efle,quem-

ce fecretum, O fecretum fine tedi , fine amaritudime mala-

gaudium Domiti t ? At indc dicit fc Chriftus non
cicéturum foras, quo adíe venire dixerat , qui fibià

gavnva| d) ajigóléptv aUléc qu Sexnaali T orace 06 [5 xo-
pSous. Quid fit à Patre dari, intelligitur ex ver. 45.

Er erunt omnes docibiles Dei.Ompis, qui awduuit à Patre, C7

effe Dei 5 docibilem autem effe Dcei eft finere feab

leo doceri, ficut ftatim cxponimr audirc, & diícere; |

dari ergo à Patre eft audire, & difcere à Patre , idcft
audireab illo,& illi credere. Quia illi Patri non cre-
debant,cum ab co, & pcr Prophetas , & multis alii*
modis audiuiffent , non dabantur à Patre ; quia non
dabantur à Patre, non venicbantad Filium. Indicat
ergo Íc adeo coniun&um effe cum Patre , vt , qui in
wnum credit,inalterum credat;& qui in vnum non
credit , necin alterum credat , quantumuis credere
videatur. Hoc eft quodaliis etiam locisargumenta-
ri folet Iudzos in fe non credcre ; quia in Patrem nó
credunt, vt c.s. 38. eibum emn non babetis t velis ma-
nens,quia quem nufit ille,bute vos »on crediti:,& c.87 $4- &$-
E(! pater tnewa qt g!org?ca! mes2uem vos dicitis, quia pater
veller eflsqg* nen cognowfHs ss ego atem nowi cwem ; C97 f

otiüs
quàm omnis,quemadmodum dicendum videïmur,
cüm de hominibus loquerctur , recté videtur Ru-
pertus indicare, có pertinere , vt maiorcm fignificet

Ivniucrfitatem ; quafi dicat; quidquid mihi Pater dat;|

ego admitto , quodcunque gcnus animalis , fiue
mundum, fiue immundum, vt vifo illo lcuri decla-
ratum cft ÀCt. 10. 12. 15. cum illi cxlcfti di&um cft
YOCC , Quod Dew fmzjiautt » f& conimune ne dixerit.
Quodcunque genus hominum fiue Iudcorum , fiuc
Gentilium. Quódautcm addit , €7" eums , qui venitad

admodum perPatrem non ftat , quó minüs ad fe
omncs homincs veniant ; ita per fe non ftarc, nemi-
ncm enim venientem repellere, neminem reiicerc.
Quid fitforas clicercnon omnibusconuenit. Au-
guftinus,& Beda de calo interpretantur , quafi pro-
mittat fe Chriftus ceum , qui ad fe venerit, de cxlo ; id

dixerequia n fiie eurn , ero fimilis vobis mendax.. Quodi
|neutro dixit generc; Omne qnod dat smibi Pater ,

menon eiciamfores s. co etiaim pertiuet ; vtoftendat|
ciufdem fe, atquc Patrem efle voluntatis ; & quem-'g

Á

B

C

admodum ille , qui veftem nuptialem non habcbat,
eie&tuscít, Marth.22.12.. Qnaleefl intw il'nd , inquit,

rum cofifationwm , [ime imterpellatione tentatiouum , e7 do-

efl Donsinms (ermo benemer:to, /Ei ue bone , «27 fidelis imtra in

Patre datus effct ; cüm autem dicit , 4d »e venit , non
fignificatad fe in czlo , vbifides non cft, fedin hac

v« ,nonde czlo , (ed dchacloquitur vita. Eadem

vita per fidem venires ergo càm dicit , men exciam fo-

lorm.Nonneillud fecretum efl , quo mtratit ie,cmi ditdurns|.

Augu&.wzäe non exitnr feras?Magnum penetrale, e7- dul- 1 terpretatio , fi Chriftus, vtiDceus loqueretur , ver
« efletfed videtur,vt homoloqui,càm fc dicatà Patregrunu: |

: [mile eft quod alij quidam dicunt, we» ezciam foms,-.

. juam; de folis hoc przdeftinatisinterpretantes,quo
P P

D itatcm vnam, candémque cíle , ideóque non veniffe,

wifftin&am voluntatem non haberet. Hoc fecundo

ratione non videtut. interpretatio Cyrilli conuc-|
nire de fupremo iudicio hoc intelligentis , quafi| -
Itunc fe Chriftus non cie&urumforas dicat , cüm!.
dixcrit bisqui à fruiflris erunt , 1te malediéli n ugnem ater-:ï?"h
ipsens, Non cnim illuc homines ad Chriftum pe
fidem venient, de quo hicaduentu loquebatur.. Si-

: 3f

La :

poftquam eum reccpero , fed dabo illi perfeueran

alienum prorfusà mente chrifti videtur effe. Ve- ,
| : expofitio.
rum ergo fenfum effe arbittor , quem Rupertum fe-ei,
cutüm effe vidceo, neminemad me venientem re-|. —
pellam,omnces admittam,omnes ample&tar; quem
admodum fi publicus dicat hofpes,ncminem quiad
hofpitium vcnerit ciiciamsnon fignificat;)neminem
Íc hofpitem , poftquam domo «xceperit eie&turum;
id cnim dubium non erat; fed neminem prohibi
turum hofpitio;neminem non admitIurum. :
38. !
meam, fed voluptatem em, quimifit me,)Caufam reddit,
vt Cyrillus , & Auguftinus dicunt , quamobrem|-
cum,qui ad fe venerit , non fitforas cicéturus; vo-
luntatcm enim Patris efTe; vt omnces , qui adfe ve-
nerint, recipiat, ampleétatur ; doceat, conferuet, &
ad vitam zternam ducat 5 & fede celo defcendiffe; -
non vtfuam , fed Patris faceret voluntatem. Quod
4dicit fc de czlo defcendiffe, hanc habet emphafim,
vtfignificetfe tamlongum , & tamlaboriofum fibi
iter non fufcepiffe , vt fuam, fed vt Patris faceret
voluntatem ; non cnim fe nifi mittente ad id Patre
venturum fuiffe. Ambiguum cft, vtrum fignificet
his verbis duas effe , aliam fuam, quà homo cft,
laliam Patris voluntates;an fuam , Patrifque volun-

w de[cendi decelo , pen vt faciam wvoluptatem

i

vtíuam,id cft propriam & à Patris voluntare dittin-
Cam , fed vt Patris faceret voluntatem ; non quód
ivellet füam ad voluntatem Patris conformare , fed
quód fuam propriam , idcft à Patris voluntate di-

Ícnfu videntur Gregor.Nazian.orat. 4. de theolog.
Elias codem loco , & in orationé 3. Chryfoftomus,
Theophyla&. & Euthymius, Ammonius, & Lcon- À
tius cxponere, Verba huc ex Graca manufcriptajemmens
Catena Ammonij tranfcribam ; quz eadem Leontijimasutci
funtin huius loci commentariis.eidior $xv 9- Qayio]? C
vrape. 44 eraatóg uAdov orav(a yap 6 araaeoc Go spuat 692
,aä aV (& ( TE 7raapíc t » , 9 AA 0 ) apd Lv dAor
et p omrtp 9) 6 vrarrip G^sraj, INotat Gregorius Na-
irian. eam phrafim vfitatam in . fcripturis efle:, v
cum ex perfona Ckrifti Dauid dicit pfal. $8. $. wequ
nIquitas Pt , nequepeccatum mcum , non ngificare Íe
peccatum habere , fed potius non haberc. Et cà
dicit Danicl.c.9.18.Neqweeyim m inffificationiba nofirs)
proflernnmpo preces ante facitm tna$ , nou indicatíciu

ftificationes habere, fed potiàs non habere. Que in-pue. ia
a'Chtrifto vo
Járaces af-

miffum.Itaque meliàs, vt opinor, Cyrillus interpre-eesus*e
tatur,ita vt fignificet his verbis duas fe habere volü-afonot-
tates, alteram cum Patre cómunem , quatenus Dc.usilïw-
eft;alteram fibi propriam , quatenuscfthomo;non| —

ergo defcendiffe de czlo,vt humanam, fed vt Patris, i

füámque,id cft diuinam faceret voluntatem.Hac ra- |

Chrifto voluntatem confitentis. Quid ergo:An hu-

tione Eutychis refutatur error , wnam tantüm iï
mana Chrifti voluntas aliud quàm divina volebat?

Ruperti L.

" BEU

[E: -»;'6:3

P
El
E

1

A
"

j f

-U»--»z;vr:,ï;vï R RTRT AN. .— d À

Hoc .

À —

ur

-

Al UU:W
^:äfiuidüïn
tczïtüï:ïofghæf(
o2
mmüm
uj ïms

J

|
CT
vt hca

jont,

iij ponde
fb

j &

| fimx
|
|

um
M
i
tlin
Ia v

^

MICCOLe

A.
Xcopum'
C RMRN
rb &Q,.X
wi i A

l, K(c N

[

tri/
Vl

(

IN IOAN. CAP. VE

" 2 64 1 . M quiu. o 00 NSLZAME
W g |Hocenim videntur hæcverbapï? fe f;c.rre. —Vole,b.at À cijciam,neminem perdam.'Nominátiuus,one, He-
dim,cüm' quidem ahquancþ natura fua, vt C'yullus exponit, fbrcgorum more veluti ab(olum.s ex& ,non þabcs qucf: 1
TM iMatth.s. |quemadmodum mlpa(ïiopc declaratum eft , Pater '.ä rcgatprgHcbraxün.tls.'fïc eft Lgu.ne»rc(olucdus, Ex E eenridl
tilum P*ï& l E ?gf/ïbtlf eff , fmrl/?ä & mec alix tfes ver a W"/'imf E omni,quod dat mihi Pat.cir-,mhïxl pcrdam. Cut dïlca; mus quo
ia Si-: ; va!?, fed ficut fa. S,?d. ratione; & ccinum&?ope dlmm- omne,neutro gencre, potius quàm omntes, ver; 3.7'?-3&233;&1(?9(?
*'ämmf., LE ] tatis humana Chriftus volun;a:f: cqxg diuina cofo:-. . Ruperto do,cæun;us. 'ng dactein dhoo lelfs Non '.W",;Ltfonitm
intfcumï* C mabatg. leqmus ex fxthaüafiq in (þ 3 4(: communi| dam fbw,» dicit h.xc , Nen perdam ex eos Perdc.rþ eft nonabfolaus. |
tüts uoä modo abu effentia Patrls,ö; Filij;& Sp;vt.ltus an&ll,..ex EP.IP ha. gd.mxctcgc, non iuiare; non fgcerc,- qu?d in fe c&,.vc l
" tiïc,qv . ï?&:n.ä: hærgs. 69.cx Gregor. Naz. 01;;:.4.8 .det 1eologia, ex| — illi, qui hbi a Parrgc-l.atl funt,r)-on pereát. Nec enim
las IN fas Filij di-|Idacio 1n þb.coptra Va.rlm.ad.- c. 8. Anano; hoc, & Pc*:deïe (;htliïus dx&rgr ; quia proprié perdit, (ed
MU juinitarem.aliis fimilib" locis abuti folitos, Filium profe&o Pa-| quianoniuuat, & quiaomnes , quantum in fecft,
f,mmæ W | tte minoré efle,qui non fuam , fed Pazris fecerit vo-| — adiuuat, neminem perdit.Qui dicantur à Patre Filio
")'&WW lantaré, Quomodo Gregorius, & Elias Cretéfis ref-| B dari ver. 37. docuimus. Caufa nunc explicanda eft
TItRm ul ]póderinc, diximus ntodo. Athanaíius veró non,fiFi- 1qu*:,u'e non fimpliciter , ac generaliter dicat nemi- E
E : [ius voluntaré Patris faciat , continub fequi minoré| |nem feeijcere , neminem perdcre,fed ex ijs, quos fi-
t irum. Pabte5| o Darre. Nam & de Patre dictü effe;velnstaté time-| — |bi Pater dederit. Vtrumque dicere potuit, vtrum- jv
*-?ïïw&hbijt ) tj fe facitt , tamen minoré non effe ijs;quorum di-| queenim verum eft, & cx ijs, qui illià Patzedantur, wesisen |-
R, citur facere voluntatem Non potuitíatis hocfacere| |& ex oimnibus prorfus dominibus ncmiaem per-perdicchui]:
W il hominibus argutis, Nam'Deus dicitur quidéhomi-| |dere. Sed proptetea de ijs tantàm loquitur , qui&us*
d num facere voluntatés fed non dicitur fuam non fa-| jfibià Patre dantur; quia quinon dantur; iam pet-

1 Q

I ID

UPqe
« dl
" ;Q:iï 'a'iltm'ä

ml ftam non fuam, fed Patris voluntatem; fed idipfum C enim eft filij nihil de paterna hzreditate minuete;
ab : - [ponte;ac voluntate iïxa",non.coxa&ufn* facer.e; itaquc dtaque Naboth illenon cft veritus Regi refpondere;
du UH ägä:::ng non fequi Si-.fe minoré. Subtiliàs etiam prphz.amus Prgpztf:g ft mzl?s Domimnsyne ;lem bereditate patrum mei-
um poao& |Argumentü in Arianosretorfit, propterea Chriftam| — rum tibi. 3. Reg.213.1lli autem,quos Pater ad Filiü ad-| B
beoinl : wea —— [dixitle (e non fuam, fed Patris volantatem fa*cere,»vt ducit, quafi hæ;edxtas eius funt.. Sicut populus ille L
helén - alterum eorundé Arianorum .rcifelleret.errorcm,; nó| |vctus,quéfibi Déus aggregauerat,cius hereditas vo- j
::zzzm:d'Paat*: effc in Chrifto animam humaná,ac proinde nec ha-| (jcabatur.r. Reg. 26 19. & 2. Keg. 14:16. & 20.19. &
mmlpicd maná voluntatem. Nam in eo etià cos errore fuiffe| 21.3. & 4. Reg. 21 14 Efther. 10. 1. & 3. 1. & I4- 9. |
gv auctor eft non folàm Epiphanius; fed etiam Atha-| — píal. 27. 9. & 32. 12. & 67. 10. & 77. 62 71. & 134. 12. |
gt nafius dialogo 4. contra Arianos, & Auguft, in lib. . |Eodem enim mod? Chriftianus populps h?mdm?ï-æäi*äï-
ng:m&; j d; hære's: ad ngdvul.rdcgm. C. 49. & mhþ. contra Chrifti dicitur illià Patre data, egäa', inquit, gentes yulaschzi-]
ii i | (en.n. Arianor. c. j & in -dlglogo contta Fchaanu.m hæredwrcm fuam, (* goj]füimem fuá term':r;p:s ferya pfai..&fana&m.:. ;
pl ? UUMN Arian. c.j.& .Cyn'llus in epiftolaad S ucc.ciï'um. -Eplf— 2. $, Quzrunt .ahqtu., idque ad explanationem hu-
ywiodé copum Ifauriz. Verafolutio efthzc Epiphanijque| 'iusloci nó nihil pertinet; quotfum de refurre&ione
;:;.egma»:lfä 4 |eadé, vt paullo ante dicebamus, Cyrillt hocloco eft,;| ^ lmentionem faciat. Caufam Chryfoftomus hanc red-
ïï*ff***ïw.'x fäääfn::(lhri&um tanquam hominélocutum effe,càm dixit| — |dit, vt oftenderetfe non praífentium modbrerum ;
: *Cm loecutus.. |fe non fuam,id eft humanam, fedPatris;id eft diuinà| — |fed etiam futurarum habere prouidentiam. Voluit
21-4-4*;33**5; | facere voluntatem.Qubd non dicat voluntatem Pa-| — |vt mihi videtur declarare, quid effet non perdere] 3
:. Chn;?ï.'::-'-ä ; [tris, fed voluntatens eius , qui mifit me , cóm idem effet,| . |quemquam ex ijs, quos Pater. fibi dederit, nem- B
;;sius,ägï'ïw J& illudhoc clarius,& breuius; ideo fa&um,quiara-| |perecipere illum, & quantum in feeft , fouerej|. (
GD tionem fimul explicare voluit, quamobrem non| juuare, coníeruaréque, & víque ad portum fa-
al La (uam ,fed Patris voluntatem faceret, quia nimirum p lutis ducere, liec eft refurrectio ; propterea dicio|
kf Jad hoc ipfum à Patre miffus fuerat, vt eiusfaceret — ((ed refnfertem. 1Dlud. im mowijfimmo die, Quemadmodum
;qgägäs'pdfü voluntatem , quz in hoc potiffimum verfabatur, |(inauclerus ve&oribus dubitantibus, an in eiusl 1
"L vt quos ad fe Pater mitteret , foras non eijceret, — jnauim afcendant, dicat, nolite diffidere , qui- j
Go fcd reciperet ; ample&terctur, feruaret. Idftatim ex-/ — |canque mecum venire volent, eos ego wíque| .-1if'
u d plicat. : : ad portum incolumes veham. Quid?an ij, qui|.- i
951).35,«1» 39. Haceft enim yolunm eii , quimifituie, Patru,vt|.. |à Patre Filio non dantur , non fufcitabuntur?
an'gamwg( omne quod dedit mibisnon perddmw,vfh fed refn[estem illud| — |Sufcitabuntur quidem generali illa refürrectione|
j o in noui(fimo die.)G.'la(S 5522 709 0a ; hecautem eft;— omnium ; fed non. propria iuftorum. Duplicem|-
" l; voluntas, quemadmodum & manu fcripti codices| |enim refurre&ionem elle; alteram ; quaà pec-j -
ii | IGrzci habét, &Auguüinus,Theophyl.Eurh.ymius,, cato; alteram , qua à morte corporis homines
hee QY Rupertus. Quanquam Chryfoftomus,& Cyrillus vi-| ; 'refurgant; ficut duplex eft mors, alteraanima;
yrtio Y dentur leeitfe .';Bc.nim. Vtraquelectio congruü ha-|' laltera corporis,vt docet D. Ioannes Apocal. c. 254 |
| dmüpamzw;j bctfenfum. Si enim legamus, /futem, argumentum| — s. Omnes ergo homines à morte corporisrefur] ^ — p
Jusinvt] o eric þoc; Ego dcfcendi de celo non vt meam , fed vt| gent; à morte cotporis fimul, & animæ non
pobett quïæ:æ Datris faggrequluntatcm ; v.olu.ntas aqtc-th.ams- omnes. Quifolo corpore refurgunt ; non m(.ï vna i
" cft, vt ex ijs,qnos ipfead me miferit,neminécijciam;| (parte refurgunt; ideo videntur figniicari hoc
lüïb " [neminem perdáshoc ergo facere dcbeo.'Si legamus foco non refurre&uri. Qui autem corpore fJ-
ärgdov!W eiii, erit fic conformádum argumentum. Deícédi,| mul , & animo refuæunt, quia vtraque refur-
T i . jvt facerem voluntatem Patris ; ergo neminem ad| |gunt parte , abíoluté, & veré , fi cum cateris|
J"W',;min me venientem eijcere debeo ; hzc enim eftPatris |comparentur ,. refurgere dicuntur. Hoc modo ;
mmïn x voluntas, vteorum,quos mihi ipfe dederit, neminé| licet minàs explicaté Auguftinus , Ammonius; H
H!owlt | | : | : | X T u a Hh ,T»hc,o,'" -

vidctur effe. Meliüs igitur Idacius;facere quidé Chri-

cere; at Chriftus dicicfe non fuam;fed Patris volun-
taté facere,quod non folàm minoris;fed etiam ferui

diti funt, qui cnim nen creditiam indicatt eff, Lo-
.|quitur etiam congruenter naturz Filij,cuius ofhiciü
eft conferuare, que fibià Patre tradita fint,. Laus

SüP.C-j. 18'

T - 44 708 EPIAUT EC UM TM N 7 ww N

PU Luec hs

"s "W

p s IOAN. MALDONATI COMMENT. 6 ;
! | ""[""hcöphyia&üs ; Beda , & Euthymius in zCrpretä-:* À. |fartebant , buuc panem mn 4mabaïft. Nam f 4marent , : !
tur, nifi quod illi folent dicere ]bonos abíoluté| - vtiquenon murmurarent, Eutþymms veró cxiftimar, v : Y
refurgere , quia ad vitam «ternam refurgunt ;| |idémque Thcophylagtus yldc.tur ng;fïcatc prop- j 7
malos ita refürgere , vt rcülrgcre, non v1dvcan- [terca murmurafífe, quód, càm ipfi panemab co cor. |» , /
tur , quia ad iuppi.icium' ; mortémque xmfmf* poreum e?cpe&atenc, fpiritualemm eum panem pro-| £E ii
zunt,dayTeg 0t dyÜpwzos avicale| , pkovoa d didolt i pupo n v1dcrent? quem, vt Auguft.& Beda dicunt, 1 l'-W
r tnduietdune. aonis]. pndiidus AnimalüeerunrChfobs Badgd M M
Notat Theophyla&us refurrectionem , quam ipfe mius pagllo ante, cüm panc:dllos corporco fatura(-|. LHomg g lt
Reune . . aL exbaau, ideft com munem; X genera-| j|fet, ftatim clamaffe verum illum Prophetam effe,| 1 ?ï-*ääïïcft.f
ïo cïï.lem vocat , dici àvae-aow rcíurte&tionem apud D.| |quiin mundum venturus erat, ver.14. nunccüm il-[ : gv
cxec, |Paulum ; eam verb , qua foli refurguntboni e,äavaf.— lis x.ncliorem,.id eft cæleüþm promittit panem , qué ï*ïämä
yroone re a. JH g Idf d " m»fx""",f??*"""? appellari,| B qui eda.cnqmt.erur.n.cfunat, murmurare, Re&é Cy-] |
r bonoki o rerelewationep a terrd, 1dcft quia boni rapientur| [rillas ait videri fibi in veteres (ab Mofe Iudzorum iif
ebavasur, . obwiam Chriflo, mali in terra damnati rema-| |mores, & nouos füb Chrifto intuenti eos quafi hz-|r.4.. ,,, - hw
jex. nebunt. Videtur etiam mihi aliquid effe cauíz,! — Ireditatemà patribus fuis murmurationé accepiffe,jrediaus | — ] ;:ï d
2.«.;*""3?0;; quamobrem Chriftus bonos , non malos dica- nam & illos in dcferto nunc propter cibum, nunc rïïa;?ur* j
curfüfcitate, cüm non folàm bonos, fed ctiam propter potam paffim murmuraffe. | n
malos ipfe idem fit fufcitaturus. Nimirum quód 41. Et dicebant , Nonne/azccyilgfüs filius lefepb , cuiusY , Wl
3*Cur Chri- boni ad vitàm zternam rcfurgant, confecuti Íunt æo'smmmwpatrem,z'y'"mdtrem?) Iofeph fïlgtlm* appel— " il'lic;:aïa
ifg;bg*;ï;; bencficio meritorum Chrifti, ideo Chrifto pro-| llantex vulgariopinione, Purabatar enim Jilime Do(eph| m
AGUure |priaquadam ratione eorum refurre&tio attribui-| |Luc. $. 24. Videntur fatis intellexiffe Chriftam, Wil
10 r Diahat Leontius ex hocloco diuinitatem Chri-| |càtm fe de cxlo defcendiffe dixit , fignificaffe fe ve- Nm,g
Jftieiáfque, & Patris zqualitatem, quia ficatPa.1 C rum filium I?ex effe, qui non &. terra ; fedé celo ori- T
ter in fcriptura dicitut fufcitaturus mortuos, Aö?:e ginem hangü;cc..—P.ropterea enim du bität,quomodo um Wnt:
26. $.& 1. Cor. 6. 14. & z. Cor. 1. 9. itaChri-| |de czlo deícenderit, cüm patrem, ac matrem in ter- I - g Wm
ftus dicatfe mortuos (ufcitaturum. Hoceft, quod| |ris habeat, vt ait Ammonius, z TivxDcdoxaumrépo| Ammo-| — 1 | im
al ooc dicit, Sieit Pater [afcitat mortwos, c2* vintficat; ai,u']o? aäd*aluïa')ov fyä/.zzfov «& vpave dulv tl o GeCns epat , n äiïï::a 2 X;,d&?ü
r ttà (9* Filina , quót vnltyviwficat, C. 5.21. hi ?670 Qulvopieyey ,anptov'lec,'ä vüöcio'pa']?v &uTH D'efay Ua (yyo-- H 'hom
4O0. Haceff autem voluntas patr &f "nel , qui "ifit me, — |évrec ea';fawä*oehfov']o. Poteft Sïubltari : quomodo Caj| : ; læm,g
vtemni , qui videt Filium , ey* creditin eum , babeat vi-!.— |pharnaitz Ioiäph, & Mariam Chritti matrem co-| 3 Z*W
: tam eternam, ) Mcliàs hoclocolegetur, Heteffenimi — |enofcerent, cm gonin Capharnaum, fed in Na-]. — |. . ]quana'c
älaä!aä:;us voluntas patris mei, quemadmodum Augufïmgs, Qy- .zarctþ (plercnt habl.t;are PPrimüm vrbesilleduznó| —— b lod
lod« — lillus ;Beda, & Rupertus legunt, & multi etiam longé dxüabang. Dcmc.lc neceffe non eft, vt intelli T "
Greci manu fcripti' codices habent. Rcfdghtur D |gamuseos, qui hccdgccbant, fuiffe gapharnaims; T d
&v enim caufa proximorum vexfboru.m , cur 'dl)ïlHEt .| |poterant c'?lfe Na.zgrfelxl, aut ex viginiülmis locis eius | lol
—— Med refofestemn illud i nowiffimo die.. Nimirum quia vo-| |vrbis; qui ille&i miraculis Chriftum fcquerentu| —— | m
luntas Patris eft , vt omnis, qui in Filium credit] Denique Iofeph , & Mariam (pe fuiffe in Caphar- /|- [ &? 1
( — [ufcitetur, & viuat. Sicenim Chriftus propriaqua-| jnaum , illícque vulgo , aut propter fe, aut propter t ï?u
dam ratione, vtíuperiore veríu dicebamus , iuftos Chriftum notos faitle credibile eft. Nam & É15 i. X?äiuä
4 dicitur fufcitare, quiaillisipfe meruit, vtad vitam Chri&us cum matre , & fratribus fuis dicitur de-| — — )cnim
| ]eternam fufcitentur; Quia corpus , & membra| |cendife in Capharnaum, illicque per aliquot dies P "W
E erant Chrifti; itaque cüm Chrifto, ideft cum i'QOQ fuiffe, c'iïque vcro fimile illic matré reliquitfe , dum l Zm
capite refurgant, & in celum ad candem vitam lipfe veniret Ie.rofolym:'i adagédum diem feftum, vi. Tra&endrflagiga
eternam aícendant, Quid veró eft , quod dicit,! jEueangelifta videtur fignificare. Similis Iudzorum ïfrbülïon'x.xätcc
Omnie , qui videt, fapra ver. 36.. diximus, ,videvre eEc E Imurmuratio natratur apud Matthzum , cap. . 5;. d Wä?:
cognoícere , aut notitiam habere , idcoque-afige- & apud Marcum,cag. 6.3. . p Iv | meagma.'dde |
&um videri, vt fignificetur mirum non efle , fi 44. Nemo petefl venire ad mte, nifi Pater , qumftme, — .:| — w bqu
noncredant in. Chriftum, qui nullam ceius noti-| — fraxerit eum, ) Videndum qualis hzc fit ratio ; dcinde] : Md
tiam habuerunt, Quanquam illic alio; quàm hic, |quis verborum fenfus. cüm videatur probare vo-| | !Uäf"*
víus cft verbo , illic dixit e»paxale vidi(tis,hic di-| |luiffe non debere Iudzos murmurare, non fatis ap-| L ;'1"4 "
! 1Cit 69&)?6&' ; Contelnplans , qUOd VCbelT! adn()tallit* PafCt, qu01n0d0 lüä rätione Pf()bft, qUöd nemo : !CII[?'(&
,&ewpe?v- ex Trifmegifto Firmianus rctü proprié effe dinina- ipoffitad fe venire,nifi Pater traxerit eum. In'd;e po]. . T ïl"v'"f*,
