] hic eft de le&ione queftio , quàm de tententia. Quo| jcium, quód Amþmims quilib. 3. dc Rde, cap.3. $/ne
Ó magis €os niror qui de variis lectionibus i;lb-ros in- ,cj:j'ä fatfum eff uibil , q:waä fs£lum eif ,lecendum elfea£l —
f tegros ediderunt , tam parum diligentia n hunclo-| fizmat , aliquádo non nifi hzc legat vetba , Omnia per i
! cum adhibuiffe.Tres apud grauesauctoreslectiones| — pfum faca funts v fmeipfo fatbum eff niLil , vt ferm.20.
: inuenio. Prima eft, quam quotidiano fequimur vfu, | n Pfal.$. Et quod magis mirum cft Hilarius,qui vt
— [vtpoftillud,sbil, fententia pun&o claudatur dein-i — diximus legendum effe dicit, finezpfo fattum eff mlil,
deíequatur alia , qaad factum efl , m ipfo vita erat. QueD ;gm:»dfæ&um eff m ipfo, fapelib.eodem de Trinit.z.non i
le&tio Auguftino in primis,deinde Latinis omnibus| — nifi hec verba citat, omni per ip[um fatla funt. Ali- |
folet tribaui. Ac D. quidera Auäu&ino nonimmeri quando hzcíola , fine ipfo fachum ejf nibil. Nuncquz- |
tojita enim ybique legit , omnibus non (atis meritós| renda fententia;ea cóftirura le&ione facilis eft.Omuia F—ïüfït :
multi enim Latini , vt paullo poft dicemus , aliter 1e- ! per ipfutm facta efle, nibílque omnino effe,corum quc s
eunt;legit quidem cum Auguítino Beda, & eo mul| fa&alunt, quod fiseipfo , id eft non peripfum factum |one
l toantiquior interpres Irenzi lib.s.cap.8. & rr. & lib. züt: vt Ambrofius lib. 3. de hide, cap.j. & Fieronym.
: j.cap.18. & Tertull.lib.contra Hermogen.& Marius| — in commentar. in cap.2. Michzz , & Chryfoftomu: |
: Vi&orinus lib.r.& 3.aduerfas Arium, & Gaudentius| |'heophylactus, Leontius, Theodoras Mopfueft.&
tract.8.in Exod, &, vt videtur, Cyprian.lib.a.contra| Eurhym. exponunt. Verba hic Theodori Mopfüeft. |
Iudeos, &inter Grzcos Origen.$&: Cyrill.incom-| — 'iuuat ponere , quia cum in quinta Conftantinopoli-
: mentar. huius loci , & Clemens Alexand.in Padag.| E tana fynodo tanquam malé de Chrifti fentiens diui-]
: cap.6. & cap. 9. & lib.6. Stromat. Q gäm le&ionem| |nitate damnatus fit, mirum quàam Catholice hoc lo-
| Ambrof. lib. ;. de fide, cap.3. Chtyíoftomus hom.4. Ico eadem de re fcribat j av10 erer df emaiylov BuxaSuc
: Epiphaniusin Ancorato, Theophyla&us, & Euthy-| — '2«i $c tl ouuiv vu vradpl.eoc opiodaioc lnv gUmtv,re nomyoc
| miüs harreticis tribuunt)nempe Eunomianis,& Ma-| — «dc dupuepylac ts mwutv pooddi , eunpya o uuoc d& (
cedonianis , cum ipfe eam fequatur lib.x. Hexaem.| — g. Omnes aliz: intezpretationes violentz funt.
cap.4. & Pfal.36. Atqueindeegoiftam,quamnunc| Qualis illa eorum eft;qui àzc verba fre ipfe fattwm eff
| ihabemus lectionum varietatem natam eflearbitror,| — |sibil , pex affirmationem legenca effc putauerunc: X
quód cum illufiriffimo loco hzretici premerentur,| | |quafi nihil aliquid effez , quod fineipío fadtum fuifle
Ivatiis, vt folent ,lectionibus , variisinterpretationi-| jdiceretur. Quemadmodum q uoídam interprctari[.
Ibus corrumpere conarentur. Alijlegebantitavtvi-| — ifolitos HHieronynus tradit in cap.2. Miches, qui per
Iquead pronomen ypfo, punctum non ponerent,hoc| g nihil malitiam , per malitiá Diabolam intelligerent,
; modo , Osmia per ip[um fatfa funts e77 [rae ipfo fa&bum est) — |quem fineverbo fa&um' dicetent , non quaange-
: sibilquod factum el n ipfo. Deinde noua inchoata fen- lus,fed quà Diabolus effet. Nefcio an Origenem no-
Itentia legebant , Vita erat , ev" vita erat lux bominumn::— ket. Nam incommenatar. ad hunc locum aut fimile
quemadmodum Epiphanius lcgcndum effeconten-| iquiddam videtur dicere , aut di&um ab aliis non re-
dit; codémque modo legi(fe videtur Hilar.z. de Tri- probare. Similis Manicheorum interpretatio fuit,
. nit. Atque eam le&ionem Ambrof.lib.. defidec..| — per nihil malum,tanq iam aliquid ef£et , intelligen-
) | &AUguüinus lib.s. de Genef'ad litter. cap.14.Mani- itium , atque hinc duo illa fua principia bonorum al-
Ichzis tribuunt. Sed quzillisle&io maximé placuit;| — terum , alterum malorum elfe probantium : vt Au-|
eamihi máximé difplicet; quem enim habebit íÍen-! |guftinus hoc loco indicat,& lib.de natura boni con-
| Müm.fime npfo fa&tum eft nibil,quod fatlum eff n rpfo , id c?ck tra Manichzos, cap.25. aperté dicit;,eorum etiam ar-]
" m E. N n W gumentüm - ;

Bs

Inf.c.i8.20

1 LI
'InDhilebo
hebrxoràá
idionmain
repetitio-
nibus.

Manicheo-
anun Pralï R
expofitio.

]rominibus , qui bec :pfequuæd dixt, nibil intereff , poffint di-

|pretatur. Sunt, qui exiftiment non ita hunc locum

|-heos,qui peccatum aliquid effe dicebant,effe nihil.

456

IOAN. MALDON. COMMENT. 437

hne fententie poneretur. Senf[um,inquit Augufhnus,j
fHsdio contradicends perdiderunts nec intelhgunt nibil iater-

effa, vtrum dicatur, Sine ipfo fa&tum e[fB nibil , an fine tpþ ni-

hilfatlum eff. & pauHO poít; Qu autem velit loqm mmi
cere , ergo intereff aliqiuid , quia ip[am mhil aliquid eft ? Hi
utem qui [anum babent cerebrumvem manifefliffimam vi-
Jdent,boc idem z.*sfel[tgä ;]zoacl dixiynibil interc:/?,ïmd mtcllge—
retar, ff diceremymtereft mibil, Habent awtem e7 ip[om Da-
munum m fine [ententie ponentem boc verbum, vli ait; Et in
»cclto leciotus fum milil , ergo legant , «7" taceant. Quin|
ipfe quoque D. Auguftinus péraffirmationem credi-
tur hanc fententiam expofuiffe. Non quód putauc-
rit nihil aliquid effe, fed quód ipfum nihil, iplam ne-
gationem quz peripfum Hgnificatuf,yutauerit affic-
mati fine Verbo factum effe, itáque hunc locum in-
cellexerit,quafi fenfus fit , Sine ipfo nihil, id eft pec-
catum factum effe , quod nihil eft. Sic enim tract. in
Loah.r, & epift. 150. & in lib.foliloq.cap.4. & s. inter-

intellexiffz,fed tantum ex eo collcgiiïc contra Mani.:

Operam meo quidem iudicio piam , fed irritam fu-
munt. INam epift. i5o. non iam contra Manichzos,

tur. Fateor tamen ahquando ctiam pernegationem
interpretari , vt in libro de natura boni cóntra Ma-

atque quod ante dixerat , Omma per ipfam fatla fent.
Quod quidam obferuarunt nó dixiffe Euangeliftam

videtur diligentia. Idem enim eft &4y nihil, & $2V $y,
nec vnum , & ex hocillud fa&um eft. Itaque nullus

jaIoanne additum , dixiffe füpra meminimus. Que

|fuerit reperenda: dic 42j agic 6« uaA6 vyov vravarmre-

éd'ey nihil, fed 444 zy nec vnum, non fàtis docta mihi

Grzcus, aut Grece doctusauctor idadnotauit. Hoc
vnum ad perfectam huius loci explanationem decft,
vt quaramus quare Ioannes 1ifta repetition'e víus fu-
erit;fiidem eft omnta per ipfam faä?af«snf, &, frne ipfo fa-
Éwm efl ibil , quod fatlum eft, Cyrillum,& alios aucto-
res ad excludendum Spirimmün&um , qui fa&tus
non eft;ideóque per Verbum non fuiffe fa&um,hoc

fatis pmbabilis eft ratio. Sed aliam etiam nos poiïh—
mus reddere , rem adeo fuiffe grauem , & neceffari-
am , vt iterum , atque iterum , aliis atque aliis verbis

Aéty qu ^05 déi, vt ille apud Platonem Socrates dixit.
Addec Hebreorum effe morem,vt quod femel per af-
hrmationem dixerint , iterum per negationé dicant

res quam mon o[lenderim ew, lerem. 42.4. Omne verbum

4d t ey magis Hebraice refpondet phrafi.
4. Inpfo vita erar. ) Varietas illa le&tionum de qua
luperiore verfu difputauimus varias etiam huius loci
nterpretationes peperit. Qui legebant , quod fatium
fl m ip[o, vita erar , difanctiuncula poft, ipfo , adhibita
non eodem modo intelligebant. Manichzi quidem
exponebant , quod fa/Ium efl n ipfo ; id eft per ipfum,
vita erat , id eftviuebat , quafi aliquid etlet quod vita
careret , quod fa&um quidem fuiffet , fed non per
ipfum factum efftt, vt indicat Auguft.lib.s.de Genef.
ad litter. cap. 14. & dilertisverbis fcribit Am brofius
lib.;.de Edc,cap.g. Obuciunt, inquit; Mamicbur ,fiquad,

ied contra Arianos difputans,ita'prc)riüs interprcra-- :

nich.cap.25.vbi idem effe dicit, frse:pfo fatlum eft nibil,|

qmdmnque re[ponderit miibi, mdic.lo vobzs , nec celabo wes,
qpuecanam, Atque hec fortaffe caufa fuit, cur loannes
non dixit $ ey, Íed 441 2y, vt modó dicebamus , quia|

gumentum affezens , aqu*iErchllens, qgöd, nihilin i À.

D

C

D

i

121.39.4. Omnta, que funt m domo mea viderunt ; non f

[in illo fuiffe dicatur, id quaritur. Quidam fic intelli-

[iddu&tus rationib? Chryfoftomi, Cyrilli; Theophy-

|pretibus non aísentior vitam naturalem , quam res

m ipfo fatfum eff vita eit,fl ergo aliquid quod tm ipfo failum,

non fitye7* mors fit , vt duo wnpié inducant prmaf'ia, Hila-
rius veró f1 bene difficilem au&orem intel igolib.,
de Trinit. videtur exponere, quad faclum eft m ipfo, id
eft Verbum ipfum,quod per fe extitit;nec ab ao fa-
&um eft, vita erat ; viuens non mortuus natus eft.
Eunomiani, & Macedoniani,vt fupra ex Ambrofio,
Gregor.Nazian. Theodor. Chryfoft. & aliis auctori-
bus oftendimus, exponebant , qued fattum eft in ipfo,
id eft Spiritus (an&us , qui per ipfum facus eft , vt
erat, Itaad fuum quifque errorem ingeniose verba
torquebat. Qui verb legebant qwod fatlum eft , deinde
pofira virgula , i ipfo vira erat , diuerfis etiam rationi-
bus explicabant. Alij , quod fatlum eft. , n ipfo vita erat,
tanquam diceret in eo quod fa&um eft, vita erat. Ita
Cyrill. Quod & coa&tum videtur effe ; & ad Mani-
Ichzorum alludere fententiam,qui & omnia;quz vi-
demuüs , viuere dicebant , & aliquid effe preter ca,
quod non viueret, quod à Verbo non ellet factum.

led in ipfo Verbo vitam habebar.Vt pronomen
ip o non ad; qwd fatlum efl led ad Ferbum referatur,de
quo di&tum fuerat , emna per ipfum faEa funt Quod

non in fe, fed in mente artificis eft, & quia quidquid
n Deo eft, Deus , & vita eft , idco res omnesin Deo
"iram fuilfe. Sic Auguftinus interpretatur libro j. de
Genef.ad litter.cap.14.& tract.in Ioan.t.& Beda,Ru-
pertus , & alij poíteriores au&tores exponunt. Sed
1uia aliam magis lectionem approbauimus, qua no-
i hinc fententiz fumatur initium , in ifo vita erats
ilius fenfus ad eam accommodatus quarendus cft.

ipfo , id eftin Verbo vitam fuille , (ed quomodo vita
zunt , vt idem fit m ipfo. vita erat, & ipfum vita erat:
V ieus eff enim fermo Dei , vt Ambrof.in enarrat. Pf. 36.
íd quidem verum eft. Nam Verbum de feipfo poft-

credam hoc Ioannem dicere voluiíIe multa me mo—-,
uent. Primüm quód id erat dictu fuperuacaneum,
cüm proximis dixifet verbis Verbum illud fuilfe|
Deum,cui enim dubium efse poterat vitam;id eft vi-
udm efse,fi Deus erat? Deinde quàd de vita,ficut &
deluce hominum loqui videatur, Et vite, inquit,erat
Inx hominwm.Preterea quód vix mihi perfuadere pof-

im dicturum fuifse Ioannem , in ipfe vita erat , tan-|-
rüm dicere voluifset vitam habuifse , aut fuifse viuü.

Dixifset enim recte , ipfum vita erat. Quibus etiam

ati , Euthymij interpretationem non probo , qui
hocde omnium rerum confíéruatione intelligendü
efse putant , quafi vitam Ioannes appellet vigorem
illum, quem verbum rebus omnibusim primit,dumï
eas conferuat,atque gubernat. Pertat enim emata ver-

& Parer, inquit, v/que modooperatur,q7* ego operer. Pro-

Iprié enim de hominibus loquitur ; E vita erat Inx bo- I2f5 17-|

minum. Eadämque ratione aliis recentioribus Inter-

animatz viuunt intelligennbus, quafi dicat Euan-
gelifta s Omnia quz viuunt , ex Verbo illo per quqd
omnia facta funt, vitam hauriunt. Quorfum enim id
dixifset ? Egerat, inquiunt, de Primo rerüm genere,
que efse fine vita hab)ent;agit nunc de viuennþgf.

Poft

AI?, quod fattum effim tp[o vita erat, id eft non quidem|
in Íe,

ita explicant, resomnes antequam fierent,non in fe,l
fed in Deo fuifle,ficut domus, antequam zdifcetur,|

Hactenus certus eft ,f&nfus,ügüificari his verbis in.

exdicit, Ego þm VIA , Veritd4 , €7" Vit4s Íed quomintus Inf, c.14.6.

bo virtutis [n2, G 1pfo viuim s ,eo7 mosemur, C (umus -

Éunomia-
ROrum,&c
Macedoni-
anorü ex-
poüdo. -

i

Quomodo
vitain Vet.
bo fuertit.

aid chræ.' (-
4'. ILQ

ad Hebrz.

A&.17. 28.

"

—— ] unis

ï : . *Pcnh"]'

* p
vtb ,Z//"/"A
j
(l
Ti
Duris

1

le ipoft de hpmmc ,qui prætcrbeilïj:.?tmn , ää mefï À cum dicit , Er vit4 erat lus hömmü.m 3 quod.bgrxo.teä
"'F;r-:p;';lïfä ctiam rationem haber. Pro À li conie uïa, 1 jloco de noftra ,.po&emorcde ipfius vcfxt i vire i
tb | Arx&otclcm inrerpretaremur ; nunc autem Ioan- l.ocluatur Fïu.angehiïa » vera effe. non poteit , cum .
Eu | nem Euangelitam , & Elfc.:ator,cm.ultletpxetamuþH ipía repetitio manifefte declaret de ea ipía vita; ;
ia non Ariftotclico ; fed diuino fpiritu oquentem.| |de qua di&um erat, !» pf vita. erat , dlCl.Ra.tlmg
HWM |Verum ego (enfum eífe acbitror, vtde vita fPIFl- €7 vita'erat. lux. bomimum. Nec vxdeg quid lqr.lvtef *
*m:?mja cuali hominum loquatqr Ioanncs. Egerat enim|; |hanc , & illam Arianorum obfemguoncm* dlff(f*
a " i de verbo ipfo per fe, vbi fuiffet, & quid effer. - rat, de qua ver. 1. mentionem Éecimus , cüm di- '
ONP U Agit nunc de eius ad nos aduentu , & , vt itadi-| |citur , &v Déws erat verbumn , verbum non verà|
Vv cam , profe&tione , déque eius caufis ; cur non| — |vocari Deum , quód nomen Dci articulum non
N femper manfifet apmd Deum , quando meliore| |haberet,càm in membro pracedenü habuilflet. -
*"M condizione , ac loco effe non poflet; docet prop-| B |Nam vt illic de eodem Deo , ita hic de eadem vita
v.g:;; """-*"*öä | terea veniffe,vt vitam , & lucem hominibusaffer-| . agi ex ciufdem verbirepetitione, & oradonis grà-
Yatrz ; tet , quz in illo erat folo. Poítea agit de ejusad| — |datione perfpicuum eft. *
u Ma- nos peruentione. Ef verbum caro fathum ef? , «y' ba- Et wita erat lux bominum.) Hoc omnes prope-|
Qb ve,1a. bitamit in nobzs, Hoc ex adiunctis martifeftum efb| — imodumaudctorcs deluce hominü narurali , id eft dej
vt modó dicebamus ; agic enim de homine folo; — |mente, atque ratione , que quia nobis quid agcn-
e7 vitaerat lux bominum. Icaque fignificat Ioannes| — |dum , quidfugiendum fitoftendit, lux, aut lumen 1
.. lFilium Dei profc&um quodammodo fuiffe à finu dicitur,interpretantur. Chryfoft. homil. 4. Cyrill. .*
?eïïf.if?" Patris , & , vt loquitur D. PatglU?, exinanijffe fe| — |cap.s. Theophyla&t. & Rupertus. Sed quemadmo- |
(c; vt vitam nobis afferren quz inipfocrat. Quod| — |dum diximus vitam hoc loco non naturalem , qua —
i cx altero eiufdem Ioannis loco sneliüs intellige-| — |mundo , fedfpiritualem , quaDco viuimus, intel-
mus. 1. epiftola, cap.t.i. fsmumtiamws volss vitam;| C ligi oportere , itanon dubito,quin non naturalis ,
nl qu& erat apud. Patrem , €g' Appart nibs. Hoceftquod| |(cdfpiritualislux inrelligendafit, qua. fapimus, & corsis;t
X qui u tam fæpc ng,iüug indicat præfertim apudf[oan- percipimus e4,4w« funt £piritus De Nam illam qui-j —
somsi nem , qui vitz vocabulo videtur dele&atus , idcó-| — |dem naturalem jam acceperamus , cüum omnza per zp- |
ulb que multa de vita nobis per Chriftum alla;ta ab| jfum fafla fant ; hanc poltea accepimus, cum ver- .'
mbl [ | aliis Euangeliftis pretermitfa commemora(le. $«| — |bum caro fatum «fh, c7 babitauit i2 nob:s , Docetenim |
T Dem dilexit mundum , vt Filism [(aum vnigenitum da-| lloannes quomodo ; zpfó vita erat,id cft qua ratione
N rets vt amab » quicredit in entn , non pereat féd babeat| — |vitam nobis contulit, nempe illuminando omnem ï
:.,z;,,æ,*;;.;',.qgfg-;*' yitam &fernam. Cap. 3. ?6- .&T, —quw, quat. ego dftäo bomiem venientem in bunc mundpfm ; quia wm. eraf lz;x
isihd 4 fietin e» fons aqua falientis i. vitam aternam. cap.| — |bominum, Hunc clle fenfum & ex ijs, quafequun- |
ii 4 14 Gs Qurverbummeum 4ud;r,(7f.credzt;?: eum,Qqui| — |tur, & ex frequenti fcripturz confuetudine mani- Ó
miri; t dmifie me , babet vitam aternam , quia feut. Pater ba-| D |feftum eft.. Additver. $.. Lezxin tenebrzs lucet, €97 te- 1
oZ: bet vitam inF'mmpF! , !ïc dedit qg* Filie kabcr e vitam m nebra eam non comiare"bmdemnt. Non ergo de natu- 1
E femetipfo. cap. $. 14. 26. & mem vultis venmre ad me,| — |rali loquitur lucc, quam omnes homines; fed de |
a J E lv vitam babeats. wer. 40. Et ego ventvt. vitam ha- (Pigima!i , quam pauci comprchendcrunt. Addit .1
8b s —— Meant , z* abundantius. babeant. cap. 10. 10. & ego| — |vcr. 9. Erat lux vera , quatliumnat emnem bommem vc-.
vroti fum. via,eg veritas , €7' vit4. cap. 14. 6. & Dediti — nientem i bunc mundum , vbi dubium non cft , & de '
p ei poteTatem omnis carmis vt omne quod dedifhi endete! — |eadem luce, & de fpirituali agi. Scribit idem Ioan; "
á vitam eternam. cap. r7. 2. & alia fexcenta quz| |c. 3. 19. Lux vemt m mundum , g* dilexerunt bomines, |
breuitatis caufa pratermittimus. Hoc ctiam eft| — |mace tenebras, quam lncem , haud dubié de fpirituali 1
i quod ait D. Paulus ad Coloff. 3. 4. Cwm Chriflws| — luce,ficut de fpiritualibus tenebrisagit. Dicit Chri-
apparnerit vita veífra.Ex quod Lugas ACt. 3. 15. Chri-| |ftus, c. . 12. Ege f lux munds; qui feqwitir me, noti
| ftüm vocat aufferem vite, Sed optimus fui inter-, .. lambulatin tencbris , fed babebit lumen vita. Etlucecm,&
1 pres eft ioannesin r. epiftola. cap. $. r 12,/Ustam E tencbras manifcftam cft fpiritudliter accipi. Dicit
3 «ternam dedit nobw Dews , 7* bac vita in filioeims. Qui| — |c. 9. g. quandin fum in mundo, lux [um mundi, & c.12. ;
r Ibabet felium , babet vitam. Audis,ab eodem orealiis! — 55 16. mlbulate, dum lucem babetu s & dum . lucem
verbis, Inipfs vir«era?. Hanc interpretationem &| « |baberss, credite n lucem , vt fil] lueis (itis. Confentiunt
Chryfoftom. & Theophylact. indicarunt. Am-| |prophctielfai. c. 49. 6. Dedi te i lpcem gentium,vt] |
monius vero Presbyter, & Theodorus Mops.etiam| — |[is falus mea v[que ad extremumtare, & C 9. 2.. Popu- :
(ccutifunt, vtin Grecorum Carena reperiletus| — |[us, qm ambalabat im tenebris viditlseem magnam ; babi-|- l
: meam ab eis fententiam approbari. Atquehincin-| — jrantrbus in regiene vmbra mertis , lux orta ef eis ; quod dej
telligitür, quod quidam quirunt, & nos füpra| |Chrifto , eiáfque predicatione c. 4. :6. Matthzus B
m obiterattigimus, cur Ioannes non dixerit ipfum! — [interpretatur. Vbiquelux pro fpirituali hominum Fuxpro fei
st vita erat, fed mip[o vitaerat? Nempenon agebat — jilluftratione ponitur. Ac neícioan vllum ex fcrip—-ïfä,:n UK
u g m de ipfius vitas fed de noftra, que in ipfo crat.. Erat F Ituris facris exemplum proferri poffit, vbilux, autufratone
,),Femr.PgC'"jff;';;" - quidem verbum ipfum vitanoftra, ficutalioloco| |lumen rationem fignificet naturalem. INam illud* "a:
"m lkeyift.., [ oannes indicat, J/fununtiam vobis vitam , que erat — |quod vnum vulgo in eam fententiam adduci folet,
s:*.öusi:fäfï Liïoïofï-s'--æ- apud Patrfm , €7 dppamit zobs. , & D. Paulus, Signatum eft þper 205 lumen vultus tui Domine,longä.Pfaï-4-7s
, Quum Chriflms apparuerit vita veflra. Sed quia deilla — |alium habet fenfum. Contra veró ,tenebrz, quz,
Wij ; ipfa vita Ioannes,non quatenus verbi , fed quate-| |luci Chrifti oppohuntur,perpctuö pro morum pra-
". i nus noftra cratloquebatur , aptiüs dixit /m;pfovrt4 — |uitate, & vita erroribusaccipiuntur, à quibus nos|
p^ | —— jeat, quàm fidixiffenipfum viraerat. Quorundam| — |Chriftus reuocauit. Erramus enim , cümin tene- (
N tamen obferuatio , priori loce nomen esc vitz, — |jbris ambulamus.Abcamusinquit D.Pa2ulus Rom.
"EM articulum non habere ; pofterioriautem habere,| — 'p. 12. epera tenebrarum , €g* indeamur avma lucss, Et

X que.

: ; " t
1 " Lxx "

[

460

"POAN. MALDONATLI COMMENT. , 46

aliqnando tenebra, nanc autem lux in. Domino Ephef.. 5.|
$. & quod fimillimum huic loco eft, de quo ditferi-

eff , " tenebra m eo mon (ant. vILe s ff dixerimus , quomam
(ecietaterm babemus com illo , e2^ im. tenebrs ambu-
Lamus mentunur, GC C.2. 9. Qui diair feim luce effe, v fra-

riis. Quaregenitiuum illd Pomimum paffiuc accipio,
Erat lux hominno , id ecft qua homines illuminantur.!

poffunr. Prima eftilla, quam Auguftinus, & Beda

lax omnium rerum, federat lux beminum, Cuius rci
ratio non illa mihi videtur effe , quam ijdem illi
auctores reddunt, quódin folis hominibus fitratio
capax lucis: nam & inangelis cft ; itaque ifta qui-

cem appellaffet ; fed quód de Filij Deiageretaduen-
tu,qui non aliarum rerum, non angelorum, fed'ho-
minum caufa venit;càque explicaret dona,quz ipfis
veniens attuliflet,vitam nimirum, & lucem.Altera
cft. quam Chryfoft.& Thecophyl.excitant,quàobrem
Euaugceliftanon dixerit, vita erat Lux Iudeorum,

quianoa Iudzorum tantüm , fed omnium omnino

nientem in bunc mundum. Eadémque rationc ad illam
alteram refpondere polamus, quam quidam infe-
rant,quare non dixerit,vitaerat lux angelorum.Nec
mihi Origenis , & aliorüm quorundam auctorum
opinio probari poteft ; qui putant hocloco angelos

id mco quidcem iudicio Ioannes hoc loco nó figni-
ficanits necenim idagebat. Duplex mihi quzftio

celfaria videtar effe ab interpretibus pratermiffa:
altera, quorfum Ioannces dixerit, Et vitaerat lux bo-

Viam lu-

tem tene-.
bras appel-
lat fciip-
tura.
Luc.t. 79.

cem, mot-

& lucis verba coherent? . Solet fcriptura vitam la-
cem
mus lucem cernimus ; mortui lucem non videmus,
fed vt(criptura loquitur, habitamus s tencbrzr, e7
vinbra mertis. Ea met:;ghom, quz à corporali luce

jad corporalem vitam fignificandam fümpta fuerat;
jad fpiritualem lucem , ac tencbras tranflata eft.. Vo-

luitergo docere Ioannes , quain re vitailla confi-
ftcrct, quamia verbo effe dixcrat; nempe in luce,
id eft in hominum illuminatione , 'ropterea addi-
dit; Et vita erat lux bominum, Itaque IF articulus Grze-
cus additus nomini Zwzc vitze non repugnaret,
non dubitarem dicere lucem effe fübiectum , vi-
tam pradicatum, vt cffet fenfus,lux hominum illu-

mínatio crat ipforum vita ; fed verba Euange-

liftam tranfpofuille , vt gradationem illam , qua
vticcpcrat , retinerct. Caterum fententiz nihil
intereft. Altera quorfum hoc ipfüm Ioannes di-
cat , càm nondum dixerit , Ert verbum caro ficlum
ef * Quo etiam confilio de bencficiis differit , quie
verbum in homines contulit; & quo modo ea ho-
mines recipere noluerint , cum deipfo per fe agat

verbo,antequam caro ficret, & lux hominum effeo

mus , ait [oannes 1. cpiftola c. r. $. 6. Dems lux|

trem [oum odit m tenebris e v[que adbuc. Neque noftra|
proprié interpretatio eft , fcd. ni fallor Auguftini|
tra&t.in Ioan. r. & Bede,; & Euthymijin commenta-|

Ex his, quz dicta funt, multz explicari quzftiones]

indicauerunt. Cur non dixerit Euangelifta,vita erat|

dem ratione hominüm fimul , & angcelorum lu-|

(e

fed lux bominwn. Facilis folutio,quam & illi adhibét, |

hominum cau/a venerat: ficut paullo poft vniuerfé|
dixit , Erarlux vtr4,qne iluminat omnem bominem ve-|

non excludi ,fed corum etiam lucem effe verbum:] -
eft enimucro Filius Dei etiam angelorum lux , fed]|

& difücilior, & magisadintelle&um huiusloci ne-|

n quid enim virze cum luce aut quomodo vite;|

, mortem tencebras appellarc ; quia dum viui-|

D

|minum viuere, némo diuinam illam lucem , quam

|tenebris luceat , & quomodo lucem tenebrz non

Icomparatione téncbre maneat ; fic Tatian. in orar.

|tius lib.z:ad Thrafim.hoc vtitur t::üimonioïälij lü-

que focietas luctad. tenebras ? 2.. Cor. G. 14.. & erati& ! A/Credo ego. occafione abreptum. Ioannem longä

anticipatione víüm effe. Volebat, vtíü pra indica-|
uimus caufam exponere, quamobrem caro factum
effet, quod in illo Pater vitam,lucémque hominum
cóftituilfet; itaquc nifi caro fa&urn effet; nemo hio-

nobis attulit,recipere potuiffet. Hác occafione an-
ticipáta paululum oratione docere cepit, quàim
protetut, & ingrati ergaillum, qui hanc ipfamillis
hecanticipatio ad.confirmandum id , quod agebat.
naturaíga vitam , & lucem, quandoquidem multi
morte manfiffent. Anteuertit obiectionem Euan-

gclifta id non verbi ; fed hominum culpa fa&um
cíle; qui vitam , lucémque oblatam fibi recipere no-

funt,tamen i ip[o vita erat €77 vita erat lnx boninum, -
[ g Et lux m tenebrss luceteg tepebre eam non comyrebe-
derant.) Minüs meó iudicio difficilis hic locus effet,
finemo eum expofuiffet.. Nam per fe facilem varic-

ftio in duobus verfatur verbis, quidlux ; quid tene-
brz;indecnim facile intelligetur, quomodo lux in

comprehendcrint. Quidam lucem Chriftum, tenc-

torcs intelexerunt.. Nam & Chriftus paullo ante

lucem afferebar, homines fuiffent. Pertinebat etiam |
Potuit enim aliquis obiicere non fuitfe verbum]

polt eius aduentum homines in tenebrisadhuc , &l

luerünt. Tanquam dicat, etfi multi adueniente|
verbo non reuixerunt ; etfi multi illuminati non|..

tas interpretuim difficilé reddidit. Omnis fere que-| -

bras Diabolum , & eius miniftrros Chtifti perfecu-]

lux appellatus fucrat,:& paffim feipfe mundi lucem],

vocàt; Diabolum vcró D. Paulus retlorem tentbrarum
Ephef.6.12.Solentetiam perfecutioncs, affliGionét-
que vócari tenebrz; Rur[w , inquit, poff tencbras fPero
lucem. lob. 17. 12. & eccetribulatio, ev7 tencbra Méai.S.22.

Afenfum igitur effc; Chriftum in ipfis tenebris intez]

re)

manus magis cluxifle, magis cius emicuifle virtuté;

& confidite ego vicimundum. Quo fenfa intetpretantur
Gregor. Nazian- orát. 4.de T heolog.& Elias Cretés.
in ejus comment.& Origen.tom. in Ioan. 4. Chry-

animam, & naturam noftram,que quantuncumque
mén comprchencere non poffit, fed femper.eius

coritra Grecos,Origé.horn.9.in Ezech.& Cyril. hoc
loco &,vt vidctur, Ammonius , quéadmodü auctor
Grace Catenecitat.. Alijlucem verbü ipfum, tene-
bras carncms lucem creo, idcft diuinitatem in carne
lüxiffe, ncc cam tehebras carnis coprehendere, id ctt
obícurare potuiffe, quam interpretationem T heo-
phyl rcfert,vidctürque olere Origenis ingeniü. Alij

luxerit,ncc tamen eum comprchendere;idcft inqui-
nare potueririt,ficut foEnon coi quinatur,dà ctiam
in fordidis locislucet. In quam fententiam Fülgen-

cem'Chriftum, tencbtas veró peccata, qua illum nó
potuerunt com P;'*c-he«zu dere,quia peccatiem nom fecityner
muet us eff dolus in ore eita 1.Det.2.22. vt Maximus hom.
?. de Pafcha, & hom.5. de Pétecofte. Alij lucé Chrifti

ipfas quodammodo Diaboli ; & hoftium fnorum; -

foft.& Theophyla&.Alij lucem Chriftum , tencbras|

illuminctur, quantumuis in illa Chriftus luceat;ta-|

lucem diuinitatem,tenebras res vniuerfas;in quibus !

Perfeeus
tGones; &
affiictio-
nes tene-
bra dicun-
tüf,

nec ab illis comprchendi idcft vinci potuille. P'enitint r. 1o.]
inquit, primceps wiidi buius, e7* in meno babet quicquam,& 9 5

!

diuinitatcm , que cum in rcbus omnibus clucerct,
ipo(Tet(j; cx illis, vt ait D.Paulus, Rom.r.19.20. & SaA

Piens

3

t
Ü

—

:
LEU

Erigzuu Ul*äam [ Ubïi !

545L
t d
pics
ui[w

?þ*frcngüï
j pl
p.Tho
i
äfcäl? d
illf"*/b«*]" |
Jgit
,äwncqnïf
þwmo

E n

UMOL s C LE ERE

qe s amal

3. Mbl

.. BM
l

X frcrarumm
! denera
| /Auguü-ï
! decoufi
Kcïü(qucc

BM
B- !
l

( I' )Inifþm

J iines q
|

D. Paolus
Dwis L

ïChtiffus É

|

- j hillni

] Intu

E E

wbl
ltmdbe
hamdn
tfv
u

omPNz)l
ïnundw
'!JnWm
/M//M
ywm
Mi
Waj
äcr,vdque l
ilu.w): ld
lninne

(ofuiturqug

E ! ts

[ 4 ftcill

Vandi
d*ïïuquäad
g N
q sl& QMW

minc(-, Q
; ]lcfc- lw
| lpro Chi
lp UMT
litplei
kà fi
imi Cül*.
äolca[, i
jtlig,

«lOne s.
IT l 3
IL',' / i
C Qu
(Inlas, 1
*Damils

tüm

;!—ZQ& ":'Q«
i VN
N

la |
H N
; N

11 TMM (

"
m

! !
^" fana^ l
W ..;.»..fæ ha
* LLIMI

F |
»
vll .'W.J
L

LI

l
rl
b'vl
M
il

"
.
!
l
4^
LU
^

áü

"^

i
2
o
j

" naf
Md UM
€ A^
(V
Cs ^*
44 Wilsa RE

,
] l
"hs m Ws
Id
Üf:an.
AM LA NU
LURT
LL
lT .&'M"l* 7873 w
i LA a
æ-.ïw X;w'* Q n X
m lidhlua
»M.

" l
& tamame mern l
HH WA JUME |

l

'
RI IN l
"TEU ,n! i N
Md u *"*'.*')

IN LIE
"171
. pmt
Lntses
|

K A
Z. i:*..-«y TO
LE Ladld) Viv

a
"
, B A
^tn AU :
Odll, 4 v^!
Bvf
' "1 k.
— [;-.F..y;ï
LU 4 VM

Mft*.m*!'f':'f':
lub wb

hi : ï 1.94)'*).;
TAU a

q us
0 2?55*0-&';,'

-
E4

"
T ii
TU La (,
3499j
, ^ u n |
E o&fo i
T ' ! 'M'l' |
n !
1 d
WT
um iu»*o[*
MIUM l
d l

4
* 14

|
ub w
n u |

: " """P.'x
.r)!("x j w
ii |

4 i ,j:'y'*
1 Id
Aaf? ,)«' n
:;guult)

7'/,,.» À
gea 10

i« K
yeniu 42j
n W
V] .1 "5!
n
ïïaïnquwï

4 fliaand
«delt 1097
19 n

) ,
$^ .a
A e[1U
gn du í

I "
^ ml
r m Fd"'-- :s
aM l

i j

|
j 3 [ :
ia M AMUMM f
d
" "
qutitor!
Judius "lwiv)

X

l
| *
N KU BN HACUONS SNESSUSUNENCUE - —— ININEEMS EE a Og r a ; *
iT ol IN IOAN. CA L - D. 493 !
| picus Sap.rj.j. Facilé cognofci , tamen eam homines, | ittere,& comprehenderenoluctuüt. —— u j
4 gi tenebre erán nó cognouiffe.ItaLcontius.Alij lu- it boro mu[fus À Deo,cul nom£ erat loanes )Nemo ;
cem do&rini Chrifti , aut eiusincarnationis myftee ttentüs non ftatim dubitat,qua ratione Euà- :
|pfal.u$. rium,que cü natura fuain fcnïbfis-'ïücfata vtaitDa- Toàne nunc agat. Maior pars au&o*rfi pu- j
: o jaid,lucerna pedibie mer verbis tuii; tamé tenebra métis erbi dininitate Eaangelifta dixiffet,dé- l
: inoftrz omnino Cöprehcndcrc»non Poiï'unt, quia , vtj - entuin carnem paullo poft dictutus ef- ;
idé Dauid aic pfal. 138.6. Mirabilis fataye]t E'ff"h* £HA EX üs pracurfore Ioanne agere voluitfe.
j miscoforrata efl o* non potero 4d cafn.chl. hàác interpre-| mus, Auzult. T heophyl.ó&vt videtur;] 1
! |tationem apud Lanfrancü in dxnfgutationcf adueríus| S;Exï.s'vcrö tanquam teftem corum,quie| - 1
Bcrængariü;ïöquc*ffn.(ü Leo ,h-ukc locum cg;at ferm. iari loannen putat, proptcrea dictl | 1
de Paü—ioniüominiz& rcfertque , &non.nnprobac Wt in teffimovium, Si vttamquexationem con-; !
: D. Thomas.Hzc omnia probabilia vel foli au&ores fingulis probabilior. .Nam quia Io-| - )
i faciunt.lllad vero nó probabile, fcd ridiculum pro- nteé Chriftam meníes natus eft, & ali-F- ;
?t fc&o cft , quódapud (abtilé quendá interpretem in- iufquàám ille bapüzate » atque. docerej: — :
[ laenio,lucem res diuinas,cenebras res fentibiles effe, | téqnam de Chriftiaduentu, & natiuitate| — 1
' .[in quibus lux quidem diuina l.u.c.et,;:fed tencbre eam ganne agit. Oueniadmodum Lucas nifi i
non comprehenderunt, quianon ïoiümc fenfitiux|. opioíiis , antcquam de Chrifto di-]. | p
[Nimia b- potentiz cognitionem rerum intc *-ligi,!?iïium attin-[. üfn df: !panncldmt C T. vt Euthym.k.- ';
p ;*l" i^ gere, Apagefis & fanctifimis adytis fcriprurarum vtriufque comparationc. confir-]- j
locam nóiftam fuLtilimtcm.lmcrpretis honoti patco , lecto-? um cranin verbo vitam , & veramj - *i
*'5*5"— rem tamen adnioneo , ne iftis dele&etur argutijs. ! faiffe. Non erat', inquit ; 1Ze lu E.
—— INihil furilius ; nihil minàs dignum effe facrarüdit-t - [j* perbiberet de limine.. Erat Iux veras| 1
terarura maieftate, quàm in ijs exponendis impru-| m bominom. vententem 15 buncmun- - j
denter abuti ingenij (ubtilitate. Facilis fenfus,quàm|. iftum folerm fi*:iac » quia ante Io- l
'Angu,zü:. Beda, Rupertus; Euthym. Bernard. lib — m habuit.. Quóoddicic F»ir; omnes| . i
de confiderat. atrigerunt, Lucem vocat Chriftum;] ] crpretes: ad. prédicationem refe-| i
ciüfque do&rinam, de qua proximis verbisdixerat,] ! uc miffus dicatur,cüm pradicare| l
Ia ipfo vita erat o* vita erat lux baminum.Tenebrasho-] - ] vberior ü?ihi Vi.dctuf ;& vgritati ma-|. 1
| mines, qui in peccatis, id eft in tencbris eranr, 'ficutfl* |gis.con mns»,forc fententia , f1 ad primam eitis|.- :
y — ID. Panlus ait; Eratz aliquando renebrenunc autemi lnx ii] . 1 concepuonem referatur. Miflus enimà üeo Ioans|. : |
.|Domine Ephef.. s. S. Docetigitur Euangelifta,quidj — | neseft , càm primum eftin vtero cóceptus.Propte-E- l
AChriftus fecerit; quídque potuerit, ac voliuc:ilt.f:,';&i ?(|reaenim fupra naturz modum parcntibus à Deo T
iquid homines facere noluctint. Chriftus natura fua] . darus fuit, vt teflhimonium perbiberet delnmine , vt an-
| lux erat, bonitate vero fua omnes prorfus homines| ^ |gclus apud Lucam docct. c. 1. 14« 15. 16. Itaque]. Él
volebat illuminare; hominesautem malitiafuaob-| qui hoc loco quod Gracé dicitur, &yévélo dvDperoc].- ,
llatam ab eo lncem :ccipctc,m'olucrimt. Hoc eft , /ux esrte aA ovOG oiad sU , verteric extitit hox:no qui-, $
y» tenebris lucet eo"tenebra eam non comprebenderunt.Hiüc| — dam miffus à Deo , re&é mcà . quidem fententia) 1
| elfe verum 'fen(um ex fequentibus apparet. Quod fenfum expreflerit. Non enim fignifigat Grzca ver-|.-
enim hic dicit/ux m tencbri lncet , «* tenebra eam nori| ba milfum à Deo fuiffe ; fed exciüitle ; aut natum fü-| : l
, omprehend:mm; dicit verfu. vo. & r In mmngdo erat, e7 B iffe hominem non catu ;non nnturaü pro pagatio- d
gnondas per ip[am f. allus efl, o* mundus eum mon cognowir.| — |ne, vt cactetos homincs, fed data m» millámque di-l ä
m propria venit, C* t eum non veceperunt, GC c; 3. 19. Lux ulmt,us.QgcmadmOfiu m.fl Latine cf.xgas;, natus efl-bo- j
venit in mandum , «9* dilexerant bomnines magy tenebrae,| — (momiffin à Deo. Sienim cicere X.'O.RUIQC umii flum tan-| j
quam lucem. Vndeintelligi poteft; quod facileanimo| , |tàm fuilleà Dco, non dixi flete? ovddo, fed iv Zy0ptroc|
lectoris occürritquomodo diczt, £ux i tenelus lucet.| — doreeotoqutvoc. Recteque Cyrillusadnotauit Euange-: 1
Sienim lux in tenebris eft, vtique non lacet; & filu.| — |liftam de Chzifto dixille s»er«r; In prrmerpro ert verbit,
cet,vtique non eftin renebris. Sic enim di&um eft;] |C7 verbum erat 4?**4 p As CICINOM ITf m bum : de d
Lux in tenebrie lucet , quomodo fi diceret,luxtencbras| - |Ioanneautem dnjilï'»' 29729570 extitit; &&QS cft, fiLa-] |
illaminat;cas diffip&s,atque difpcliés.Alteraquoque| —|tinus páteretur (crz.,o..yl;adcm rationc hominem|
