aïiquando
?emmus.

——
a r

lzi
autill

Nnetie
lus credel
RTOD voS
Ctvolto
&Hende
VNuer
N
| — vebo,a
( quffeibi
Creditüri
Credituri

Qgi&ttg
idem,iec
Clere n
li .
lo folüm KC

Süm ides fcd etia'
ITohogtur 4

He & Dd
*æ i mis D
dul
fili
Ut
UM
ïinm'me
:?Tmft.g'l ;te&m

|
|
|
|
|
|
|
i

|
The(
N -nJ,E[

TR
MULT

. | L |
h

Detiewi (

PCrleug igca':mä

Pte. N
"w dl lüüzm
n

l a wv |
WSJR*. j l: H !
e

Mi ha n^A^ ] '*'L l
xï-a: -.ua 'l'.lx)*q üllcüï
AU t Wt

A tleg Mbor , s
L a.gï, u.:
: !

E
mue l/' E TPT
"Ml V LILQQUL LO

E 3231
FPLRTREITUAT ha.
d M EC
; ^ |
14 onr As
TEUM M ajv 4*.-.*-;2.4
: |
m M
W ul lk:u'!
t d
nrs At fvl
* al« dUVT

H
"n y DLLTATmI
,D00 Va

Ó
43 V

m d 'm.);
uml
d
j
»

LE
ADU*,

E

if: [ ; m ",
p 1'3 IJMEMHI' |

f lad /—|
samiuf n/
,:æjin- nax, l.ï |

I
' d
? ATC
, lomno tX

m asll
'-1:&2",.3

stl |
, n
-*flr.cs'j:: ! :,.O
34 d m
ni /'Lx l
s .mg"",".üü »| |
'j' r jadii 'd d.

l

« r
l. M E
y, LO
Fl:.f"ï;) n ;
i L .
) T'Rfücom |
ii
"d LZ'm |
771
, ,M |
" m*
id]»:ï:::*'c i
13 100
n L
; ss h
.:'3833 m 09 !
w
CJ:' .77;','
I
um

"La rr'(/

j
U i

dormirer; & modeítiam , moderationémque fuam, A |necefle-fuit iam mortuum , iam fepultum, iam qx,iZ—I
| lretinet: Nortáüithoc ipfum Theophyla&us. ^ - |. jttiduanum; foetentémque füfcitare, quod eo magis
1 o* Dixerunt ergo difcipali erut Domine, i dormit,fal-| — |difcipulorum fidem auxit ; quo maius miraculum
; guserit,) Quoargumento Chriftus víus fuerat,vcad| — Ifuit. Loquiturvt homo, cüm dicit; son eramiibi ; nam
teuertendum in Iudeam difcipuloshortaretur,eo-| |vtDeusvbiqueerat,vt Euthymiusadmonuit. — ^
dem illi vtuntir, vt eum , ne có redeat dehortentur. . Sed eamus ad eumn.) Peracuté Grecus Cyrillus ad-
'[|Arripiunt enim dormiendi verbum,inferüántque;f| — norauit irà Chriftum de mortuo Lazaro loqui , vt fi
dormit [alnns erit. Nec. dicunt , fi dormit ,faluuscft;id| — |viuuseffet. Sic enim dicit, eamws ad eum, vt dixilfet, fi
eft adhuc viuit ; aut non valde grauiter egrotat, quia| — adhuc viueret;quiailli, inquit Cyrillus, qu&uis mor-
qui graui premuntur morbo,dormire nonpoffunt |tuus effet;viuebat, vtpote qt em facilé poterat füfci-
ed dicunt, ceSdcclaj falums eritid cft bonum eft pro-| — Itare. Obferuant etíam Chryfoftomus , & Theophy-
| gnofticum futurz fanitatis,meliüs fe habet;extra pe-| B lla&us non dixiffe;vado , vt füfcitem eum , quemad- :
,somn'5 |riculum eft. Soletenim Íomnus grauiteregrotant-| |modumanrte dixerat , vade vt 4 fómno excitem eum , vt |
Ficotnu- IDis fanitatem afferre. Itaque neceffarium noneffe| |modefté defeloqüéretur;nec videretur iactator fu-|-
i onisjeo ire;vtillum excitent, quin oprandum,vt magisac| |turi miraculi. Nam ire ad' excirandum à fomno
Ricm, |magis dormiaz,vt breuiüs conualefcat, quemadmo-| |dormientem, nulla ia&antia videri poterat ; dicere
|dum Grecus Cyrillus,& Theodorus Mopíueft.& D.| — |veró irefe,vt mortuuim Íuícitaret;poterat.
Auguftinüs edifferunt. Sicenim humanüingenium| | ^ 16. Duxirergo Thomas , qui. dicitur Didymim , ad con- 1
diuina , czeleftiáque confilia ad fua trahit vota : & in d:ffipula's, Eamus €7* t05, vt moriamur cum eo.) De Tho-| '
diluendis , inuertendííque rationibus, quasdiuinus| |maapud Matthazum cap.10. . diximus , quead per-
aliquando fpiritus nobisfuggerit,nimisingeniofife-| |lone cognitionem erant neceffaria. Illud de nomine Thonc
peiumus. . | PU — — - j |Didymi hoc loco monendum , quod obíernatüm à Didyma:'s *
. 14. Tuncergo lefus dixit eä'manifäjfe', LaXarus mor-i C, nonnullis eft, non effe Thomas nomen , Didymus mou d ddte
ts efl.) Cüm videret eos nonintelligerefigaras, &| — |cognomentum;fed vtrumque nomen cffe,idémque & idem 6s
metaphoras , palam ,ac fine mecaphorislocutus efG| — |ignificare,quod & Theophyla&t.in c.20.24.notauir, £*i&ca-
dixitque , LaQarus mortuwseff, Hancvim habentduz| |Quodenim Hebraicé ppyn Thoinas, Greceeft J-| -
illa dictiones tunc , & , ergs. Neciam amicum fium,| — |Zuuoc Didymus, id eft geminus;(iue quód fimul cum
aut illorum vocat,quia cum aperté mortuum effedi-| — fratrealtero;vt ait Euthymius;natus effet, fiue quód
ceret , nonalio opus erat argumento , vt illis perfua-| |nomen à maioribus fuis accepiffet , quemadmodum
|deret eundum in Iudeam fibi effe ; vrieum à mortuis| apud Romanos quofdam Spurios;alios Fufcos voca- |
MTC s a o lw N l toslegimus, quáuis nec illi fpurij, nec hi fufci effent. I
1j. Etgaudeo propter vosyvt credatis,quianon eramibi.)| — |Quid de hoc nomine Leontius obíeruauerit , inue-| !
Non eftfenfus,vt credatis me non tuiffe ibi,idenim| — |nies cap.20.24. Cüm ergo dicit Euangelifta , Zbemas;
Vlatis credebant ; fed gaudeo me non fuiffe ibi , vt hac| D |qui dicitur Didynsm , pofteriore vocabulo prius inter-
ratione vos credatis, vt omnes auctoresexponunt,| |pretatur, quemadmodum fi diceret, Thomas , id eft
Chryfoftomus , Auguftinus , Theodorus Mopfueft.| | Didymus. Notarunt recentiores quidam interpre-
& Heracleotes , Cytillus; Theophyla&us, Euchym.| |tes , fed fere heretici, relatiuum ec ambiguum effe,
& Rupertüs. Quanquam ego quidem nihilabfurdi] |nam & ad Chriftum,& ad Lazarum referri poffe. Aa-
video , fi hec verba , qui4 non eramibi , inngantur cum| — | miror nó folüm herericis, (ed Catholicis etiam non-
; verbo , credats , ion vt fenfusfit; vreredatis menon| . |nullis, ac dotis auctoribus placuiffe , vt ad Lazarum
fuiffe ibi,fed;vt ideo credatis,quia ibinó erami,quod| —|potiàs , quàm ad Chriftum referretur: quafi verba
credituri non eratis , fiibi fuiffem. Nondicit;quid| |finthominis non folàüm Chrifto non credentis , fed|
credituri fint , fed facilé intelligitur,vt credatis tie| lirridentis etiam quodammodo, quzab eo dicta fae-
verum effe Chriftum filium Dei , verümque Detm.| . |rant, vellefe ad Lazarum ire, vcillum füfcitaretsfore
Quid ergozan nonid iam credebant? credebant qui-| E enim non vt illum füfcitaret, fed yc & ipfe,& omnes :
| dem , fed credituri dicuntur , quia quod iam crede-| " eius difcipuli vnà cum eo morerentur. Quidam et-
1 Credere. |bant,magis erant, ac magis credituri. Credereenim| — iam eorum per ironiam hoc didtum putant , neque
Ilcimur

non folüm
cuüm fides
inchoatur,
'fed etiam
cüm auge-
tüur,

l
ï
k

k l

"Ttact. 49..

; ^ ubowuwi.iTIS .4EuSA L ID2 n uiv o otr1 45
na,huthqu,&Ru?ert; probolententiam,ideo ma-

i € 0s : f ded a REO Ro pogi] * ; ,
dicimur non folàm , càm fides in nobis inchoatur,
fed etiam cüm augetur , vt hocloco D. Auguftinus,

'& Beda monuerunt,& nos cap.2.rr. exemplis docui-|.

mus.Poteft non abs re queri,quam ob caufam magis
ifcipuli credituri effent , quod illic Chriftus non
fuiffet, quàm fi füifleribi ? Auguftinus , & Beda cxi-
ftimant,ideo magis fuiffe creditüros , quód viderent,
Chrittum Sbíencem,quidih Bd lemoto accidiffet
iteftDeus. L/£rer ehim, non mórtuus fitrat nuntiatus , in-
|quit Auguítimus. Eandem Chryfoftomus, & Theo-
phyla&us tationem probát. Sedinaeis ego Cyrilli,
Theodori Hetacleenf. & Mo píueft.in Grzca Cate-

eis fiffe credituros, quód ibi Chriftas non fuitfet;
quàm fi fuiffet , qnia f1 fuiffetibi , aut mifericotdia,
autfororum precibus victus; vel à morbo fanaffet,
vel recens mortuum füfcitaffet; non ferens tam diiu-

némine nüntiantecognouilfé; quód folus facere po4:

|

:

hortantis hzc effc verba, fed dehortantis,quafi dicat
quorfum eó eamus? an vt fimul cum Lazaro moria-
mur? Iniuriam mihi Apoftolo fine caufa facere vi-
|dentur , qui ita fentiunt. Et vnde illi probant, inde
lego refello. Dixerat,;inquiunt, Chriftus, fed eamus ad
deum, lübiicit Thomas , eamus e7- nos , vt moriamur cum
lersad id ergo refertur pronomen e», quo vtitur Tho-
mas ,ad quem pronomen e»m , quo víus erat Chri-
ftus. Ego contrà, quia Thomas cüm hoc dixit , non
icam Chrifto , íed cum condifcipulis loquebátur, vt
jeum , id eft Chriftum fequerentur , non poteft pro-|
nomen e , ad Lazarum ; fed ad Chriftum referri. Si
enim cum Chrifto loqueretür , referretur ad Laza-
rum,de quo Chriftus loquebatur;cüm autem loqua-|
cur cum condilcipulis , & de Chrifto fequendo lo-|
quatur , neceile profe&to eft,vt pronomen eo,refera-|
tur ad Chriftum. Accedic, quód cüm dicit,eamus e7
nos,dictio illa,e7',vim habet relatiuam;perinde enim *
Jeft;ac fi dicat, e«mus e2" nos, ticuc ille itjad eum autem*-

turnum fororum Iü&tüm. Cüm autem ibi nó füiflet,

oX u x refcr;—v-

: 895 IOAN. MALDONATI COMMENT. 896 i
| refertur pronomen , , quo pareticula , e9" , ergo &j & |quod Euangcli&a dixig ver.g. ?'um quidem mafit i eod . tl
pronomen e» refertur ad Chriitum. Przterea fivim,| , |/oco duoþm du&u;,n?p mælhglïly; tátüm m,,,apflfse per "
proprietatémque verborum confideremus,verbum duos dies , antequá in Bethanii inde proficifceretur,| d
lillud,meriamur cim , indicat nódum eíle mortuum, fed maníifse tacitü per duos dies , antequá de morte mü
(ed cíIe moriturum eum, quocum & fe, & condifci-] Lazgr'i uidquá difcipulis fignificaret.Hoc mihi pro- di
pulos fnos fimul morituros Thomas dicebat ; Laza-]. þablh imum videtur efse. Cum enim Euágclifta di- tef
rusautem iam erat mortuus,non ergo de illo, fedde] !cit,twnc zmdcmm:mf: dusbus dicbus ; obícuré indicatiá ili
Chrifto dicit, moriamur cium es, Omnes deniquéanti- Lazarü fuifse mortuum, fed nihil dá Chriftü de eius de
qui au&torcs ita intellexerunt ; ncc cuiquam corum| — jmorte dicerevoluifse,donec duo poft morté dies ef- p
Quoanimo alterum illum fenfüm in métem veniffe credo. Quo| — fluxifsét,vt illuftrius miraculü efset. IHllud cérté nullo I
|Thomas lanimo hoc Thomas dixerit,de eo quidem videove-| |modo lprobanc poísá,quod quidam dicüt , tüc Laza- "
du — —^ |teresinterpretes ditlentire. Theophyla&us exiftimat| B |rum else mortuum,cüm Chriftus diícipulis dixit,za- du
hec dixiffe,non vt hortaretur , quaíiperironiamdi-| |darme Amicus nofler dormit ; deinde quattuor;aut quin- "
cat,ícilicet, eamsus «" nes , v cum eoinermes moria-| |que diebus Chri&umiin cóficiendo itinere pofuifse, [ u
mur,contemnamus vitam noftram, fieutilletemere| | | Conftat enim ex ratione Geographica à Bethabara, lm
cótemnit.Theodorus Mopfaeft.Chryfoft.& Euthy-| | Ivbi Chriftus erat;Bethaniam víque bidui vt plu nmü - ;;n;ærehig?fcüm j
raius recté fortaffe indicant hec verba, quamuisma-] — Jiter efse homini ctiam tardo,& pedibus ingredienti,|. 4 **i*lïjï!m í
gnam audaciz Ípeciem pre fc ferant,non aüdacis,fedi IDeinduftria Euanbgcliüa dicere videtur , quartuor dies a ,/mr j
timidi effe hominis,amantis tamen Chriftum,à quo| — |jam m moswmeto babentem, nó quattuor dies iam mor-| Bsrt
eum certum mortis,vt putabat , periculum auellere| — |tnum , quia quinto ante die credibile eft fuffse mor- dim
] no poiTe:.S'olät enim homines timidi maiora, quàm: tuum,fed non codé die, quo mortuus fuerat , fuifse "olyn'xitz
| re ipfa fhnt,pericufa fibiüngere. Tamen & hoc ip-' |/epultü; & quiaid vbique fere gentium moris eft, vt (
j füm mihi videtur fine caufa de Apoftolo dici. Cüm. C Imortuorü corpora per diem vnü cóferuentuür, ante-| al
: enim verba audacem hominem indicent;curtimidü, — quam tradátur fepulturz,ne quis forte feminiuus fe-| ali
interpretemur , quod ncinalio quidem vülgariho-| |peliatur;& quia eft vero fimile forores eius non con-j "
mine faceremus ? lllud tátàm ex hocloco colligitur, — |tinuó eum cpelire voluifse expectátes , num Domi- äm
aut non fatis eum ctedidiffe, vt Cyrillus, & Andreas| — |nus veniret;& cum;antequam fepeliretur,füfcitaret|. ^ —— "
Cretensin Grecoórum Catrena putát;aut, quod vero| |Altera quaftio ad infiitutü noftrum minüs pertinet, Quid quat-] fcrbl
fimilius eft,non fatis intellexiffe,quod Chriftus dixe-| [qui pretermiffis allegorijs fenfüm quqrim*'ïitteral e : älgfm "
rat ver.9.nihil fibiimminere periculi. Tanquamad| |Auguf. Beda & Rupertus exiftimant quattuor illos/ficea:. C/yr'fg
P certam enim mortem eandum effe dicit, neDomi-| — |diesquattuor fïgnificarc t;mBora,quibus homo im- 1- (,;0
num;,ac magiftrum fuum deferant, quod mágni pto-| |mortuus in peccato quafi in fepulcro iacet ; in vtero Oz'n
cüldubio eratamoris. Atque hcfortaffe caufafuit;| — jantequá nafcaturin peccato originali cóceptusjante "
cur hoc Euangelifta commemorauerit, aut eius erga legé,fub lege;fub morte. Violéta , vt videtur allego- :It j
Chriftum caritatem laudaret, cuius incredulitatem|D |ria. Ná neq; répus mortisà tépore reliquo hui* vitz : u:-c i,'
: Po&ca erat c. 20. 2j. reprehenfurus.- d A diftin&tü eftg & fi homo poft morté in peccato ma- | x
17. Venit ergo lefus , (7' imtenit eum quattuor diesiam| — |nct,quando ab eo fufcitabitur, càm nemo poffit iam| Fämf,fï
: in monumente babentem.) Non dicit Euangelifta, quo| — |damnatus liberarixEt tépus Euangelij tempus potiàs| ï nj
venerit,quia & ex ijs, qua dixerat ver.1.& ex ijs, quae gratiz,ac vitz quam mortis eft.Nó alia ergo de cau fa E -
i addit veríu fequenti facile intelligebatur venifle Be-| - Chriftus quattuor expcétauit dies , vt fuprà docui-] 1 nitui
: thaniam , vbi dixerat fuiffe Lazarum. Innonnullis, — |mus, niftvt conftarct mortuum efse Lazarum , quii BA
Grccis codicibus manuícriptis additum inuenio e«| |quartumiam diem fepultus efset , & miraculum in| E
f»Saslav, venitin Bethaniam. Necdeclarat an di-| — |quatriduano,& feetente efset illuflrius, ÉB Gpi
Ícipuli cum €o venerint , quiaexverbis Thomain-| [| . 18. Eret autem Bethania wxta terofolymam quafi fi«djji Chü&fl
[xelligi poterat veniffe cum illo. Ex quo colligitur,| . |quandecim.)Notum eft ftadium centü; & viginu quin- 1 o
Iquàm fälfa eorum fit opinio , qui putant Thümamw E que habere paísus, itaque quindecim ftadza süt mille qma
'non adhortatum,fed dehortatum potiàs códiícipu-| |o&tingenti leptuaginta quinque paísus , id eft minus a
los fuos fuifse, vt füperioreverfu recirauimus. Quat-|. — |duobus milliaribus Italicis,quod & Chryfoft. admo-| t
! Hebraigs EuOr dies habere in monuméto Hebraica phrafiseft| — |nendum putauit.Ideo autem declarauit Euangelifta, : Abfgï
: ä?;æ;ïc -qualem videmus c.g. s. Erat autem bowe ibi rriginta ol vàm vicina Bethania Ierofolymis efset,vt rationcrm Sici
2 annos babes n infirmitate (na. Duas dehis quattuordie-| — |riedderet, curinde mulüleroíolymitani ciues ad có- BLUL
| bus apud interpretes quaftionesinueniojalteráquo] - folandas Mariam,& Martham Bethaniam venifsent, ; Refpa
modo ante quattuor dies Lazarus fepultus etfe po-| — [quod paullo poft di&tutus erat,vt Theodorus Hera- ltt om
cuerit , cüm non nifi duos dies Chriftus poft acceptü Icleotes, Cyrillus, chryfoft.& T heophyl.notauerunt.| lts
nó de morte , Ícd de morbo eius nuntium ineodem| | | . 19. Multi «utem tx Iudeu venerant ad Martbam lilnos
"loco manferit ver.6.Alterá,quid quattuor ifti fignifi. | |. v Mariem., vt confelaremtur cas de fratre[ws-) Non di- DN
iQnomedo cent dics. Ad prioré qvaftioné Chryfofl.videtur hoc F cit,vnde Iudei venerint, fed ex verfu precedenü fa-| WP*
12225 4modo refpódere;co ipfo diequo nuntiusad Chriftd]| — |risapparet venifse Ierofolymajita Iudeos videtur a27| - | t
linmonu- venerat,Lazarum fuiffe mortuum; pofteum dnesin| |ifexl). folos Ierofolymitanos appcllare, ficutalibil. f
meno- lcodemloco máfiffe dies, quarto dcemum die Chrifld| |íolos principes cap. 9. 18. Venifse autem mul- tisc
| cthaniam venifsc.Euthmeyerö codé quidemdie,| |tosdicit, vt doceat miraculum non folüm coram. 1 Conf
quo Chriftus nuntium accepit,fuifse mortuum;po-| |Bethanianis , fcd coram multis ctiam Ierofoly- Tb d
ftea manfifse duos dies,aritequam quidquam de eius| — [mitanis ciuibus fa&um fuifse, & ab illis longe, la- hu If
morte difcipulis diceret , quarto die dixiíse , LaXarm| — |téque »romulgatum , vt Cyrillus,. Chryfoftomus, n POtä
amicne nofler dormit,quinto venifse Bethaniam & inue-| . |Theo 1l'»ylax&i.xs,&: Rupertus animaduertunt. Grace hi
EE ,Tliwfsg' eum quattuor die tam ro monumento babete.ltaque| — left, qop 0 ( afb M hod &Y ; 4di Meeiar ad verbum, :ïdl Cgo,[ä
H ( . o M. lt
i v "6s At

*'Q-

N

ä&gïh& $OA - DSINCPQGANCC€A EXb TE dN
i Crc?: [ e45,qd circa Mær:ham,gf Marz.ædm ,äuam Phrafm clm*], À. |miraretur , aut Mariam accufafct » quoci non & ipfa|
"i dam non médioctiter etiam do&i noninte ligentes Procefïi[fe:; , exctiat eam tacite dicens fedx.B-e domi,
UR ; exiftimarunt nó ad Martham, & Mariam,fed adalias; — |ideóque nihil de Chrifti aduentu cognouise. Mar-
nf" n mulierés,quc cum illis effent,venitlevt per eas Mar] |thaenim cognouit , quia, vt diximus , credibile eft
a d tham, & Matiam confolarentur. Iraque noftrum in-| |domo aliqua caufa fuifie progrefSam ; & folent qui
MAU terpretem temere reprehenderunt , quód vertiffet| — forisin publico verfantur,multos colligere rumores;
*Mu; ad Martbam; ey Mariam , ipfi multo magisreprehen-| |quos ignotant, qui domi deliteífcunt. E
æ::m::gg dendi, qui vel ex Euthymio Greco auctore difcere| - r Dixst ergo Martba ad lefun , Doviine (i fs bic|
fl&;ä:gfo | jpotuerunt eam phrafim idem fignificare , quod «; ffater meus non fwiffet mortuus, ) Omnes fere hocloco
ME MaipS«y , t Mitelav s ad Martbam , &7* Mariam, Exíin| — |auctores notant Martham his verbis fidem quidem
i minüsapud Ecclefiafticos,apud prophanos certéau- jaliquam, & confidentiam de Chrift caritate;fed 1m-
Wt : &ores id licuitobíeruare. In Catena Grecanon lego| B |perfe&tam tamen;& humilé fidem oftendere.Often-

*

Dtt gciwä :

; "!4 .;
')* M-m;

O
i --Ah.ut

« | tanivenire| ^. — . ais sE alb : : : : PuVys OP
Mi a Machi |cüm ille Chrifto familiares effent , & Ierofolymitan| — |tem facere pouiifse. Nondum enum credidiise eum; ïqgüa
T Tpotuezinc. [non multo ante confpirallent; vr/i quis enum confitere| — |cfse Deum , fed tanquam de viro infignis fanckitatis, |beni eqe
i TM tur 4f Cbriflum extra. (ynagogam. fieret , C. 9. 22. fingularííque apud Deum gratiz deillo loqui , quod pendum . |

; |
' ',4 t"",;**ha- !
- NAH»...L."H

4 *
* m LO
IT il
u
v ml
iil M..Sx,.;.yr,
" - "]

i
Cruenm u

À ia l at
. &
"a ammm !
U ID ^
M amte hAR Ht
" uu) hCi« u

" n-wa;
ATIUTM

UCC
UMT .

mmïs "t V.':" i
" 1
| 4b

wl UM
" *
n s
d ynur Qwv
À NUA LVE U
à j
, Lj I
"N hamtM
dU W2 LVU .4.:':
: | :
t^ t sani !n'"'GPQ
A J&æ- :3 dU

" |
i eaeimonmt
.*A .Lj&y '..i.:k'&hh

o t

" ! l
" nl vt ;
st t
4 uU.

n ï.-'in-quantisïC'h:i&i-yvenit;illi potiüstanquam maiori; |orandiarte capi fe Deus patitur , cüm ars ipfa naíCi- ;&eau na-
Tovop E & capiti familiz , quàm forori renuntialle venire| |turex affe&u. n us ( j4Kitur.
^ k Chriftim ; fiue domo forte egretfa fuerat alicuius (0Óx ed G nunc feio , quia quacutique popo(ceris à Deos
sani negotij caufa, vt que curam habebat domus$prio-| dabittibi Dem.) Loquitur,vt modó diximus,non tan-

:

mo modo

|

lecofolyimi

ao ic Gie o Mul Srav, 9] Maelar , fed apóc MapSav ; d
Matettl. Qgg:timr à multis, quo niodo mult Ierofo-
lymitani ad Marram, & Martham venire potuerunt.

Eius rei Chryfoftomus,Leontdius, Theophyla&us,&
Euthymius tres rationes afferunt , non veniffe Iero-
Íolymitanos propter Chriftum,fed propter Marthe.
Marizque nobilitatem, aliáfue virtutes; aut propter

lienorante forore cognouiffe aduentare Chriftum;

ingentem eatum luctum, in quo non poterant ho-
mines noti cófolationis officium denegarezaut quód
qui ad eas venerunt, alieni non fuerintà Chriftosfed
exillis, qui in illum ante crediderant. Cetera funt
Iprobabilia, hoc vltimum videtur Euangelifte infra

ex iis , qui Terofolyma venerant, fufcitato Lazaro in
IChriftum crediditfe , alios detuliffe eum ad Phari-]
Ícos;non' ergoante crediderant. — obTiOn
20. Martba autemy,vt audimit, quia lefus venit , occur-|
nit illi.y Probabilis eft Chiyfoftomi, Leontij; Theo-|
phyla&ti, & Euthymij coniéctura; folam Martham
cur veró illa potiüis cognouerit ; obícurior eftcotiie-|
&ura;,fed tàmen eft aliqua.Dociimus Luc.ro.3 8.col-
ligi ex eo-loéo Martham maiorem quàm Matiam
natu füiffe $ itáque curam gefftfle domus. Verifimile
ergo eft fiue domi vtraque erat, càm nuntius appro-

rem quepi—iïeifa'mam Chrifti venientis. Cur ereo:nó

[verbis repugnare; dixitenim verfü 45. & 46. multos|

dereenim credere fe fratrem füuum moriturum non
fuifse , fi Chriftus adfuifset ; potuifse eum Chriftum
à morbo fànare , fed non credereidem ecdiam abfen-

& ex fequentibus verbis manifeftum fit , fed e7* snc
[éio » quia quacunque popofceris A Deo , dabit tiby Deus, Ya
Chiyíoftomus , Theophylactus, & Euthymius. Ha-
bentetiam hec verba fpeciem quandam tacité, &
reuerenter reprehendentis Chriftum , quód ferius
omnino venerit, quàm oportebat , vt Cyrillus Grz-
cus,& Rupertus indicaucrunt.Áliud etiam quiddam
ego in illis animaduerto , voluifse Martham hoc ex-
ordio Chriftum quodammodo obligate , vt fratrem
fufcitaret ; quandoquidem ceius cau?a, tarditatéque
fuifset mortuus, quod non venilset fatis tempeftiuc.

eodem die,quo nuntius ad Chriftum venit, Lazarus
mortuus eft , voluit certé Martha profitenda Chrifti
potentia , & caritate erga fratrem fuum eandem po-

" ^Itentiam, caritatémq; cius excitare, vtiam mortuum|

fufcitaret. Scire fe eam Chrifti efse potentiam , vt f1

vt voluifset à riorbo liberare ; quod non fecit ; quia
non aderat , nunc faciat, cüm adeft. Solemus eorum
laudare liberalitatem , quos erga nos liberales eíse
volumus ; ídque ponitur in praceptis artis. Etiam

quam de Deo;qui propria poteftate,fed tanquam de

Aut fi hoc ideo non placet;quia,vt fuprà docuimus;|

adfuifset ; zgroto valuifset ; eam ergaillum caritaté;|

credebát.

pi Deus,

cüm ea ex

Orand! ar-]
te etiam fel|
patitur ca-[-

LE
d
u | V
" UE nUd Ubim MÉ quia maioris etatcari-| |viro fan&o , qui precibus .miracula faceret. .V'i.detur :
s d2 tatis Atali-:- hofpiti obu;am prodire ,.quemadmodum| p jautem Marthg velle Chïlifcxï'xn- docere , plus 1p.fu m I
r Abraham,& Lot Genef8.2.3.& r9.t.feciffe legimus. pofse ; quàm fortaffis exiftimet. Nondum Chridus :
um Sic nimirum debemus nos Chriftum obuiis, vtdici-| |mortuu m vllum iam fepultum , iam quatriduanum, |
"a tur, vlnis excipere. At cür mihil forori fignificauit?| |iam faetentem fufcitauerat,exiftimabat fortafse Mar-
a 2 [Refpondentan&ores illi; ne & illa exire obuiam vel- tha ideo eum id nondum tentafse facere;quod puta-|
"— -7 Ufet; omnéfque eam Iudeifequerentur, & nimiustu-| |retfe facere non pofie, docet pofsc;iubet bono cfse]
;.wüäö ; imültus excitarétur;aut quiafciebat,inquit Leontius| — animo, tantüm tentet,certó [cire [e ex fententia rem|
Sü:qgcml | Iudaos iniquos effe Chrifto. Vero etiam fimilevi- rocefsuram , Deumilli nihil,quod petierit, quam-
;þ',]'"m' Iderür voluiffe Martham laudem illam przripere,| juisdifhcile negaturum.Putabat;inquit Cyrillus;non
á "u iquód prior excepiffet Chriftum ; aut folam experiri] |venilse Chriftum, vt fratrem füum fufcitaret , fed vt
f iai ecquid remedij mortuo iam fratri apud Chriftum fe,fororémque fuam confolaretur, ideo rogat, vt fa-f
rnwü"; l 1 reperiret, vt ex ver.22. colligitur. Sancta eft pruden- F |ciat, quod ille vltro fa&urus venerat. Vult rogari;Vult roge-j.
cssigcmahbsf | tiaclam fratribus ; clam Patentibus ad Chriftum fefej |Deus vt faciat , quod etiam nó rogatus facturus erat. äïetus MT
gl conferre. Quod addit Euangelift , Maria autem domi, — | Quód non dicit aperte ; fed & nunc fcio quod pote-|qwod. &
u P , Pfedebat, quam vim habeat , neminéobferuaffevideo.| — ris illum tuis precibus füfcitare, Auguítinus,& Beda P rogatus
(Jur Wn: Ac prima quidem fpecie tacita reprehenfio videri moderationi tribuunt, quódaufa Martha non fuerit erac
n 1077 poteft; quafi dum Martha Dominum quzritillado4 — |Chriftolegem prefcribere, vtrum expediret fratrem
äs !?ngc,;z p fegnisïdeüderet. Caterum non rePrehenflonem — Ifuum füfcitare nec ne,fed id Chrifto iudicandum re-
WOW egojfed excufationem potiis effearbitror;quia enim liquifse. Non drxit, inquit Auguftinus, fed «g* modo ro- "Tra&. a.
::tung,CiICZ ! Idixerat Martham obuiá Chrifto proceffiffe , ne quis* gotes vt re[nfeites fratrem meums vnde enim (éiebat, ff fratri
;grbl!lf"j | us —.—&, m otray | jcin o

UET

TE
m

Chriftus
i þ!fnir:i.cula
* ,fc*n(ïm in-
ífinuare fo-
4*:1".&:5.

E

Locus ad
probádam
refurrecti-
Oncum,
a

,

H

x n s i

w

. 899

[OAN. MALDONATI COMMENT. -

900

"A rq/mgere vtile fiumt? boc tan(üfæ: duxtt s feto quit poff'-'iff'
UH (acitsvtrum enim factas, tndicij &n e!?,nö' pmþmpt!onhf
nes. Hocvellola Auguft. auctoritate probabile eft.
Magis ramen credo Martham, vt Cyrillus cxiftimat,
omnino Pcrfuaderc Chti(lto x*o!æïiife expedire ; &)|
þene oportere, vt fratrem fuüum ínícitaret, cüm pof-
fer , & cius amicus effet. Cur ergo nonaperté roga-,
bat, vt lüfcitaret ? Refpondct Dernardus in apologia
de gmdibus humilitatis , ffe melitss i4nquam non orantes,
oramutlic efficacius tanquam diffidentes confidumws ;exhilr:-!
"nWi Jrfa':lm: ,Fcr!!ibemm 4 fäfhom. Set iP[ä, CtoL 8 cf opus,ot
aliquid dicatur , quid dcfideremus. Di&tio, Er, cum dicit,

Lib.to. |fed ag* a:mc fero,hanc vim habet,vt Rupertus animad-
uertit,Ício quidem te,antequam frater meus more-
[retur , impediturum fuiffe, (1adfuilles, quo minus.

moreretur; fed & nunc ício polle te , fi velis , fuíci-|
tare. : 6 u- |
a3. Diett rl lefne , Refuvget frater tin.) Recté D.Aud
guft. Leontius,Beda, & Rupertus notauerunt ambi-
gue refpondilIe Chrftum;nam neqne dicit, quando
Lazarus refurrecturus fit,fed tátüm etle refurrectu-
rum;, neqs fe eum fuífcitaturi effe. Theodorus Mop-
(ueft.Chryfottom. Theophylact. & Euthymius con-
( putant minime ambiguö locutum else, quin pa-
lam dicere fe illum fülcitaturum, vt Martha opinio-
nem refutaret , qua cxiftimabat íolis precibus eum
fuícitare pofle. Magis probo,quod Leontius, & Án-
dreas Creteníis fcribunt , modeftiz cauía ambigué
Chriftum lozutum eile. H«c enim erat confuetudo
Chrifti fna fen(iin, & modeíte miracula infinuare,nó
exprefits, & inflatis venditare verbis;ficut ver.ri. ob-
Íeruauimus non dixiffc, Lazarus amicus nofter. mor-
caus eft,vado,vt fufcitem eumà mortuis,fed,zu(frm
micus nofler dormit , [ed vado, vt à [omno excitem eum.

inotei G mo die.) Quiaambigue,vt modó dicebamus, de
Lazari refurre&ione Chriftus locutus fuerat , occa-

quod de fratris refurrectione dixerat , de communi
omnium hominum refurrectione intelligendi.Qui-
quam mihiattificium videtur effe, quo clicereex
Chrifto voluityan fratrem fuum fulcitare cóftituifset.

fratris fuícitadone ex verbis Chrifti fpem animo có-
voluilse certó cognofícere, an de proxima refurre-

&ione fratrislocutus efset. Id facit tingens fe , quod
Chrifi? pollicebatur, devltima omniü refurrectione

j inzellexifse , itáque nullum priuatim fibi, fratriquc
conferri beneficium. Sic aliquando folemus fingere|

aliud intelligere,quàm intelligimus, vt dum is, quo-
cum loquimur , conatur noftram corrigere intelli-
zentiam, magis apette dicat , quod ante dixerat obf-

mortuorum refurrectionem:íic enim loquitur Mar-
tha,quafi res credita,ac nota inter Iudeos efsetrefür-

|re&turos efse mortuos. Quanquam Theophylactus

exiftimat potuifse,eam id à Chrifto didicilse , idém-
que alio poftea loco docet Emhymiwgi
2g. Ego[am rcfam'fho,.(y" VIfAydti cfcd:t In Ae, etiam 72
mortuus fuerits viuct.) Videturnon fatis aptéad rem
Chriftus refpondere,verüm aptiffime refponder.Di.

(cdin nowitimo die , cum omnibus mortuis;refpondet
Chriftus non efse necefsarium , vbi ipfe fit , nouiffi-
mum illum diem , & generalem refurrectionem ex.-

a4. Dictei Martba;, fcto quta rc:anet n reforref?ime ;",

fion&st Theodorus Mopíueft.ait ; Marthz prebuit;|.

Probabile enim;ac fimile prorfus veri eft a!iquam dei

cepiíse, fed quia ea obícura , & ambigud adhuc erat;|

curiüs. Illuftris hic locus eftad probádam generalem|

xerat Martha fcircfe refurrecturü. efse fratré faum,

A.

n

C

D

E

F

pectare, le elfe refurrectionem, & vitam ; qüi inno-

|nemalium pofle nifiíe, aut nifi per fe;jnemo cnim
|poteft re(urgere,niíi per refurre&ionem ; nemo vi-

Jfurreéturos efse ; atqui Lazarus nó poteratiam mor-

uiffimo die omnes mortuos fufcitaturus cít , polfe
quandocüque velit; & quos vclit mortuos fufcitare.
Quód enim dicit, Eo um refarrettto ez- vit4.perinde
cít ac (1 dicat,nemo potcft mortuus refurecre ;ac vi-
uere nifi per me.Cüm ergo qui inillo nouiffimo dic
refurre&turi (unt,per me rcfurrc&uri fint, peccrit &
frater tuus per me refurgere. Magna igitur fienifica-
tione dixit, Ego [wn refurreclo , «y* vita , lingulaenim
vcrba emphatica fant.Pronomen eg? opponit verbis
illis Marthz, Qwecunque popofceris a Deo , dabit tibi Dem,
quafi refpondcat non precario ,. non aliena virtute,
Ícd cgo ipfe mca fufcirare potfum;& quod dicit, (um
refnrretIio, z* vita, plus cft quàm f diceret;poffanvfa-]
Ícitare,(iguificat enim non folàm fe poffe,(ed nemi-

ucre nifi per vitam. Hoc fenfa minüs licet explicato|
Chryfoftomus, Auguftinus, Beda, Theophyla&us,|
Euthymius,Rupert" vidétur intcellexiffe , & Andreas
Cretenfis citatus in Grzca Catena. Dicss refonyet frater
mest m nom[omo die, Ànquit Auguftinus verum dicissfed
per quem twnc vefurget, poteft. cy" modo quia ego fum veus..
retfio & c. Omnces denique au&ores tradunt im perfc-
&am Marthz fidem Chriftum corri gcre voluitfe;fed
id iplum omnium aptiffimé Theophyla&us dixit,

bucerat mulier, excitateam Dominus,q táquam mortuain
mortuorum , atque viuentium; mortuorum dicit fe

cat,per me & mortui refurgunt, & viuentes viuunt
primum membrum exponir,ftatim fecundum ver(a

refpófio videri poteft císeabs re docet enim homi-
ncs,qui in fc crediderint, etiamfi mortui fucrint, re-

tuus in illum credere. Praterea quaftio crat de vita
corporis Lazaro reftituenda; ipíc veró loquitur de

Caterum non folàm benc,accómodatéque, fed plus
ctianfrefpódet, quàm rogabatur. Rogabatur vt cor-
pori vitam daret; relpondetnon folüm corpori,fed
ctiam animo vitam dare pofse. Sumpta enim occa-

E A* Y s p : l ^ 5
€ret v €71201 19 w » d/avig d ewatw o xvexoc, 3 GXX'Sp|
( Y 3 ii : '
vsyexptoj/Sony iv vric iv ewric dyleipd, Quia ergo multer ad- i

ents fidem fa[citat.Porro càm duo generafint homini,|

refurrectionem effe,viuentium veró vitam;quafi di-|

vitaanimz;ea cnim vitd viuuni, qui in illum credüt.|

Quo fenful

;Chriüus J
refuzvc&i ;
& vita,

] Quiceredit in me,etiamfi mortums fuerit , viuet.) Et hec

fionc à vita corporis altius mulieris fidem attollit, vt
non folüm corporis, quz non magni fit prctij , fed
ctiam animi vitam petat , quz fola expeti digna fit

eam fe non minüs,quá corporis darc pofsc, & multo

captare Chriftus à corporcis ad fpiritualia;à terrenis
'ad celeftia homines traducendi,c. 4.15. ex aqua cor-

quem Judzi quazrcbant , occafionem fumpfxt., vt cos
inquit, cibwmn, no qui perits[ed qwi permanet n vitam &ter-:
Euthymius,Grzci omnes auctorces docct idem efse

qui in Chriftum crediderint, & ad fidem bona quo-

alij refurre&uri non fint, fed quódalij ad mortem

ad quzrendum czlefté pancm hortarctur, Operaminiy|

nam, Cyrillus,Chryloft.Leontius, Theophyla&us,&|

que adiunxerint opera,refurreéturos cfse;non quod'

magis efse necefsariam. Solet huiufmodioccafiones] chritus|
! à terrenis
ad caleftia
traducit,

porea,quàm à muliere petebat Samaritanaad aquam|.
- fpiritualem , quam ipíe credentibus in fe daturus cf-)
[et; orationcem tran(talit:c. 6. 27. ex pane carporco,|

viuere hocloco,& rcfurgere , fignificaríq; folos cos;],.

l

MW —

" fempiternam,hi ad vitam zternam fint refürre&ari,

— — Ü

L^ s

pon

U-

E
* n Mp gt

.l í " 4 1
. ?

du

9 Va vv deind
Vr iiger ( u»

ia d t

-quemad- —

i utm
ii d
VN
quu
eu
r
Wtl
du
nonj
üitini
admod
(rati
fiatur v
ii d
m,limo
fitut, À
D
rpots,

Ab de r

VAGRTUN

Chridus )mmm'm
ä:culcporc. elcgam
| !
thai 9.
! — ILeonti
1 "
/ do cital
t qua

E'Iü:qUi o-
iE od
n £. & d
a (
| u 0 "h
;RUS Poüuä HL[
ïlhte, !

D. p
lm eo-(qu |

''''''

u**ï.qur!i'l

* i a'i

Meeheltibs | "
lls 'Lzu,::) ::L,.
,
" L
Yiueowoy T
É i .-,C(;Li&"u
1]
Qd!?üMWll*
.9
wi
Q WWN r
É .
NTLELIS.Y þ :'1
! iA lll (AQ::::»
ii ^
Af "m l
MULWVA Vil i ïc"
E l.
MO ml
'z v me';lh :l.[

, gv
L n 'M*.M'-mpä C
pwe TMM UM 3
;
,

"miomsmmu —
tll AMWlieda ld —

" in ! '
, ,u 3
'Afï.',ïwf.-»*w;
"E

'I "
l

') x
stamtt um vt
b di idiu uv |

v m m )
ii .rGMa ln
x
-^ Q'
www

Ti

l
, aT
a ""fff'hf l
x 09 NI V (
Á |

D
1 ;::qut.(
*|
|

]

| TR
i^ laA
MTARU
TL
nu .'v l
" w ^il
^ TL ,11 n
M UVS LUE hw
iv
ET u
n Aof oOf À
i CO |
L

*
4
P
v
!
* j
n

m L
0u dn Q« L
bF .'I-, 21
3:.12?25'.:0!1&34'1*;

, s
st
& Wt n u' M
'*'1"..'-, Vv :, j
"

Muf -".:äl
I
1]

VR r
J g
-«*ï'sC'Uüüïw p
$UP E

Atl
fl

" i
J'«r;:&un,
10

iu:g*a/

Ambigui-

Chriftus

*

. |cü lepore.

tate vtitur

9OI

IN TOXRK CCX RD

quód,vt diximus ante, exponit his verbis, quomodo
refurrectio mortuorü futura fit , quod primum pro-

fuerit, viuet, indicat, fi mortuus non fuerit , & credit,
non motiturum, quia etiamíi corpore moriatur, ve-
ré non moritur, & quia ca mors non eft veré mors,
vt Cyrillus, & Chry?o?comus -diiTcru*nt, & quia ab ea
morte ad vitam eternam refurrecturus eft. Q104 zmte-

gredimur ,nec poteff vita. aterna faccedere ,nifi binc contige-
rit exire y non eft exitus iffe , fed tran[itus , €7 temporalisti-
nere decar[o ad. aterna tran[greffs.. Ytaque non folüm
fpem Marthz oftendit fore , vt frater. reíurgat , fed
etiam vt ipfa f velit credere, non moriatur,vt Leon-|
dus , & Theophylactus obferuarunt. Hoc eft quod
