"n fio religionis, eatunc erat fugerftitio ,vtismaximé| |refurre&tion£ fuam,id eft polt fiam glorificationem |
NU TM religiolus haberetur, non qui vnum ,ac verum; fed| |gentibus predicandum.Itaque non nili poft mü'ï?ïfïüm s
A ïw*äm qui nullum non Deum , cuiüfcunque effet gentis,| &ioné dixit,reim mundi vnmerfum,e7 pmätcate EWAT- . csc. .:59-'

| non fan&iffimé coleret. Id Romaninonfolàm non| — |gelimms emni credture. Cüm ergo videret vna quidé ex
prohibebant, (edin magna etiam ponebant laude. gatte aducrfari fibi maximié Iudgotü principes, pu-
Scitéque D.Leo de Roma illa dixit:Cien peneommibss| — blicóque concilio decreuiffe,vtiplum occiderét,alia
dominarvetur gentibus, omnium gentium fermebat erroribus; ' |

QCC*'**L. |
PMWUE T
ALE |

QU ; |
"t il öum'

M dSerm. 1. in
W. n
: .hhumcf14

natali SS.

N E Jreci . & retur rH Á veró ex parte Gentiles vltro iam ad fe ,chxi'ire,cQ.lligit |
æ tsl — Cer magnam fibu vnidebatur adfumpfiffe religunen quia nul-| linftaretempusglorificationisfux,; ideft mortisyrez — — |
Praiai, ]lam refpuebar felftatem. —— uU E B. furrf:tf.ti(')nifqu;.Hoc effe,Venit bora vt cl'ar:fcemrfligdäääget-
ülins &th* ip Hierge accefferunt ad Philippuu,qui erat 4 Betb(aida hf""m"-' Collegitautem hoc,non quàdipíc ante n C[Tfifionemz " —
lo M .G.fd:lææ,(y-' rogabant eum d;cen;es, .Domme,-fgolumm Iefem Cll'Ct.;de vt dlfczpulog €o argumento- docerer.. Aihl li bïgminis : : ï
D *"ï Tiesad hi videre.) Duplex hocloco quai:[ho , cur ipfi per fc ad| jlorificationem Chrifti non morté, & rgfurre&io-*äï P
'*whü — |non acr| Chriitum non accg—:lferm.t,.cum omnes ,qui Vcllent, nem,fed Euangelij przdicitionem, per quam plori-
pl 'Wa" ; .-fcrintr. | polfen't;& cur potlüs. Ph.lhpp.u.m,qua..m ahuxp difci- Ecz.l.ndqs aFud ge"ftes Ch:;&us crat, '11?tc?Pï0ï3ï?tPïf E
3F pulum rogent, vtfibi aditum patefaciat. Cyrillus, &| |Alij afcenfionem in ezlum; qua cófedit ad dexteram
" uus | . lLeontiusexiftimant ideo petfe nonau(osad Chri-| |Patrisqux (amma eius claritas fuit. Omnia inidem
SNAR | . |ftum accedere; quia Gentiles erant, ÍciebantqueIu-| | redeunt. Non dicit Euangelifta , an Gentiles illi ad
A ï [dxos Gentiliam refugere confortium;eo etiam ma-| | |Chriftum accefferinunec ne; neque auc&toré vllum, :
';ïccfï" t |gis,quo fanctiores erant, & audiebantc hrifumom-| |qui id doceat; inuenio. Sedfi quid in re penitus in-
n nium effe fan&iffimum. Quarebant ergo fauorem, C certa,quamuis obfcura,cóiectura valet , probabilius
m vtquodiure , & confuctudine non licebat , gratia| ^ |mihi videtur eosacceffifíe. Videtur enim Chri&us'?ff;*ü:ä

! !
lo i PELTT .
amim A
| LA n
Wawee lts v
AG203 10j "n

hoc ipfo refponfo veniara illis dare, vt ad (e veniant. Chriftum
Sic enim loquitur,quafi Andrez, & Philippo dicat, sccefifie ;
nihil iam caufz cft;cur Gentilesad me venire prohi- Dd |
beatis;venit enim bora , vt clarificetur filius bomins , id |
cít, vt non fclàüm àludsis , fed multo etiam maximé

liceretdHoc ipfum Chryfoft. indicat. Alij fimplicius
: . |refpondent, minüstamen meo iudicio probabili-
| LE ter,non ideo quia Gcntilcs. erant ,fed quia mu(ltitu-
dine impedicba"nmr,ad Chriftum accedere non po-
cuilfe,dum quifque contendebat , quàm proxime il-

l
ag ag
n ';J'"'?" ;3 , :
MRUM .iMs FO"

al o

ts Eu ad lum videre,ac contemplari. Curergo ad Philippum| — à Genilibus cognofcátut , recipiatürque.
F E u A ilippum A . . 9H 2 j : - ; As AC SORSUISNG , : dR .
ltG aceluni potiüs , quàm ad alium difcipulum accedune?. Ref- 24.25. /£men,amen dico Vobis gmifi granum frumenti ca

Mens m terram mortunm fuerit ip[um folum manet;fi autem
|Imortunts fqerit, multum fratfwn affert.) Non contétus,
Iinquit' Lcontius, explicaffe verbis tépus venifle cla-
D rificationis füc, idipsü docet exéplo. Exponit enim,
- |caufamd; reddit;quare tempusmortis fue tépus glo-
"Irie,& clarificationis appellauerit , quia ex mortefua — |
magna fibi gloria, magnus erat fructus cófecuturus. | !
Nam ficut äï granum'j?ummti cadens in terram , id cft * 6

2j*
m m wsl"*üri*'r
À ib w dl d J T

n " hd q»
| ii neminte d
ib V V Wyrecliv]
L o

|pondentijdem auctores, Cyrillus, & Leontiuscost
|fuitfe Galilzos, nam vna Galilez pars à Gentilibus
habitabatur; acceffiffe igitur ad Philippum , quia &
ipfe Galileus erat. Nimis tenuis conic&ura. Nam
jce La | ncque probari pote&-Gcntilcg illos fq;ifc Gahlafof,
k aut, vtalij ïolune,viquqnghlæ?g& fierant , nihil
w - id caufz fuit,cur ad Philippü potils, quàm adalium
E. |difcipulum accederent ; càm omnes fere diícipuli| -

:

]
.

L l.
L
vetm tnra at
Mu u) HJW-W?,
á d!

, , t ! Y
s g t m Hteott
MP p

, » d l
"E
ede, n

v |5up.c1.44| Galilzi effent;& Petrus, & Andreas exeadem,qua| — feminati ; mortuwm fuerit.hoc cftterre calore refolu- | |
s ul / Philippus ciuitate. Itaque certior eft conie&ura| Itum;atquein aliam quodam modo (ubftantiá coni- -
g o : P25 . 24 Dhil; iüs adijffe , aut| — lnerfumypfum folum manet, id eft fterile nullum ferens!
"p : que fimplicior , ad Philippum potius adi]lle , : uerfum,ipfum folum manet, id eft fterile nulium u N
dlohrit t i i NT : . LO L : . L ul "OP " . ; 5 &^
gt | [quiaillumaliunde nouerant, aut quia illeipfis pri-| fru&um;(Hebraica phrafi a, opponit enim folum,,,, ^
j n mus occurtit. | manere,& multum afferre fructum)/i autem mortuum :

common u fuerit multum fruEum affert , que illius quodammodo
E gloria eft:itacx füa morte magnü omnibus gentibus
Ifructum, magnam fibi gloriam acceHlurà, qtibd nori
folàm Iudzi,fed Gentiles etiam omnes in fe creditu-] -
rifint. Suum de czlo in terram aduentum videi:uljääüh" de
cafui in terram grani, ideft [eminationi compararc. äi'& in ter]

22 Venit Philippus , «s* dixit /tndrea : .A'nfirm' rur-|
A |fumsez* Pbilippus dixermut Ic[i».)ChryfoR.Cynl. Theo-
'*'ïïmï,l 2 phyla&.Leontius,& Euthym. obíeruantideo neque
i r Philippum perfe, neque Andreá Gentiles ad Chri-|.
: : - |ftumaddaxiffe, fed Philippum cum Andrearé com-
municaffe; ambos veró ad Chriftum retuliffe , quia

! : ,,Tk*.næ-
pnt o^*
:
mt ODI[/^ j ;
querennor pl :

? Q n "M.Fi
:GC*: u ":w

PU al magni nimirum momenti effe videbatur Gentiles, n terram enim quodammodo cecidit;càm veni & rl u —
fbvb prater ius , przter confuetudinem ; preter Chrifti |vt gránü non lacitur in terram,feminaturque,nifi vtjn terram B

t
aC ; Lo EE . d h ; s QO feminde
N r w præccptum;quocl ab eo non multó ante acce-| inafcatur,ac fru&tü ferat ; ita Chriftus non venit in ii chii.

NSNCSBPOSUE

£ Manas, « Perants Im viam gentium ne abieriti , ad Chriftá ad-| — hunc mundà, vt otiofus effet, fed vt magnos omni-ftus cófer.]
"L 77 "'Iducere.Exemplum nobis Cyrill. preberi ait nihille-| bushominibus afferret fru&us. Mortem auté fuar :
Zäivu;;bzsczmt)ï uiter,nihil nifi communicato cum .viris prudätibus 5 (comparat gta.'ni c'.orr'uptio'ni $ iice-tip(:c corryptidxjä
fWFluæ ;gnaam!:, confilio agendi etiam in rebus bonis. Ad Andream| F non -v.ldcnt; quia qucmadmodt.lm cü granü corrü- Mb
" y-aaïz,, " |autem potiüs, quàm adalium rem Philippum detu-| jpitur;id c.Pc rc.:fqlul-tur;tun.'c germinare,tunc ftufltum AQa m
" í f liffe ijdem au&ores docent,; quód Andreas «tate proferre incipit: ita Chriftus per Paüïoncnm fuà coe-|:u;56.
,-,ï;,:äomfrï?äi | [maior effet,aut maioris apud Chri&um auctoritatis,| — pitfru&um re döpti.onis'fuæ inomnes Proferre gen-| j
"1'4' o | quód primus omnium vocatus ciï'ct: D o tcs.I;.)fe.emt granum, inquit Aung;. morzjq*ïcandum, C risa.n. ]
i " - a3. lefsté autem vefpandit eis dicens, venit bora, vt clarifi-| — multiplicandum : mortificandum iminfidelitate Indaorum, s
m m','c:üf;"f cetnr filius besninis. ) Non fati$ apparet quorfum hzc !multipliundum i fide omnium papu(efum. Tam vero ex-
?F**'qu ] gj Chrifti refponfio pertineat.Recte tamen omnes ve- bortans ad pafitonis. [ne [etlanda veitigia, Qu amatymquit,
'vsc:a«ilwhrugf:fä teres interpretes Chryfoft.Auguft. Beda, Theophyl.| — amimam faam,perdet e«m.CQuuam feftentiam apud Mat-Matt.iea4n| 50 .
]U W [Rupertus,Euthym.Leontius, Cyrill,& vterq; Theo-!— 'theum explicauim us. Jat*$ n&e éÉaniliae , s T
fzfa.t,m:,: fC'WLï 1 pem RM | S ( 27. 28, | !
m L u 9s BN l.,

quomodo
cum przce
jdentibus
hzc Domi
niturbatio
congtuat.

Tra&. $*.

Sup.c.11,5j.

Ariani hüc
locum ob-
iecerunt,

Vera expo
fitio Chry-

^. AéMoftomi.

Idifficultatis eft, quomodo Chriftus animo , & qua-

Item,vt moreretur;apud Matt. c.26.37.59.à nobis dif-

[nfferam,quad grame ranta firantes fentit? Quale fundamen-

- liffejid eft, infirmitatem , ac timorem noftrum à no-

»

vmieinterpono y vt fofferas. tudiflz adte vocem fortitudimi
Juueas andifli inme vocem infirmitatis tue: vires fovoero , v
- Jewrrass nec reprimo, quód accelevas y fed transferó inine, quo

jiffe tutbatum. Cyrillus Alexàdrin.propterca turbari

|Grzcorü Catena citatum inuenio , obíernauit fpóte
, e . /$ 4 À "UL
Ifua Chriftum fuite turbatum , hancquc cffe vim il-

dtwrbara eft, i ntellieat; »snc, id eft càóm mortem meam

259

IOAN-MATDONATI COMMENT. —5

Prosl

T 27. a8.Nunc anima mea turbat efl 7 2wd dicamtPater
Fz[g,.gïca me ex bac bora, $ed propterea vencin me beram.
Pater clavifica nomen tuum.) Quidquid in hac fententia

Itenus turbatus fuerit, quomodo mortem horruerit,
ac deprecacus fuerit , càm fciret Patris cíle volunta-
i

utacum eft.Hic illud explicandum , quomodo hac
cum przcedendibus cógruant. Dixezat patlionis fuz
tempus inftares hortatus difcipulos .imo; fuerat, vt
cxemplo fuo nihil pati recuíarét; qui enim amaret
animam fuam,perditurü cam cile. Videbatur res ipfa
poftulare, vt qui aliosad oppetendam hortabatur
mortem, nullara mortis formidinem oftenderet;fed
vcluti egregius, vt erat, dux interrito, & ere&to ani-
mo ante omncs ad mortem graderetur. Nunc veró
tantam animi Per'turbationcm,tantä trepidationem
ad folam mortis mentionem oftendit,quanta nullus

oltendiffet cyro. Quid e boc?(inquit A uguft.)quomodo

tum quaram, fs petra (ocombit? Kefpodet idem Auguft.
& Beda Chritum non fua;fed nottra perfona timu-

bis in fe; firmitatem, & fortitudiné fuam à fe in nos
traftuli(fe itaque ne nos mortem timeremus, ipfum
timuilfe, Dixi ego clariüs, ille dicitelegantiüs. Nos,
inquit, i fe tranfdulit , nos in fe [ufcepit caprt tio(lvum
membroram faerum [uCepit affzEum, cg* ideo ab aliquo nàn

eff turbatum ; fed ficut deillo ditfum eft , ;ätgz LaXArnm [n[-

ataret, Twrbauit /'Emefiffism. Oþa'rtel'æ,: C UL VnVé mhe-|-
diator Dei , 77 bemitiami bomo Chrz[?;m lefus , ficut nos ex-| .

citauit ad [umma , it4 mobis compateretur ad. infima &
rurfum propofita fuperiore queftione;Fsdeer,inquit,
nnbi andere ia cogitatzone mea refpondentem mibi - Domunum
meum, 9* quodammads dicentei , Magin [2queris , quia fsc

. :batus hoc tempore fuerit, & oftenderit. Poruilfent,
inquiunt, difcipuli , quosad oppetendam mortem|-

. |ditergo fe mortem morce czeterorum hominum ma-
pme exhorrefceres tamen vt Patris voluntati pa-
jreat, non recufare: eodem modo debere eos mor.
.[tem;etiamfi maximé horrcant,, càm eloria Dei po-

hor«tatus,fuera/t,di;ccrc facile illi effe homini fecuro,
& doloris experti aliosad mortem adhortari:often-

trépidas , ev fubflern quà tranfes, "Theodoras Hera-
cleotes refpondet non morté timuilffe, fed aut prop. |
rer Iudeorum incredulitatem, aut propter eam,quá
przuidebar, difcipulorum fuorum alienationem fu-

voluilfe, vt doceret fe nó fola FfPecie,fcd re etià vera

vtab illis vincerctur,, fed vt vin&as rationi fubiuga-
ret,feduc hominé efle oftéderet , quia paffiones ha-
berct, Deum , quódab illis non vinceretur, In can-
dem fere fententiam Athanafius, quem hocloco in

lius verbi,Nwnc, cüm dicit, Nwpcanma mea turbata eff;
nanc,idcft càm volui. Nam & hunclocum ad refz]-
lédam diuinitatem Chrifti Arianos obieciffe , ex co..
lem Athanafto oratione aduerfus illos. 4. manifeftü
eft. Non dubito,quin in fua Chriftus porteftate affc-

di&ionem illam, Nwsc, fignificari. Càm enim indi-.
caffet inftare tempus paffionis fux , confequentia
ipfarerum poftulat , vt cüm dicit, Nwne anmma mea

proximam-dfe.v.idc:o. Chryíoftomus ; Theodorus|
Mopftueft. Leontius, & Theophyla&us veré mihil

&us habucrit;quos nec oftenderit, nec fenferit, nifi]-
. |quatenus, X quando volucrit. Sednon puto id per

videntur expofuiffc, quamobrem Chriftus & tur-

. 'efthominis prz animi perturbatione confilij ino-illomm, "
, pis, non quód Chriftus inops confilij fuerit, («q 6 1744-
B quód ca ratione triftitiz , turbationifque magnitu-| |
dinem oftendere volucrit. Quód autem fequitur ,!
Parer Blliafica meex bac bora , Leontius, & Theophy-
Ja&tus exiftimant. per interrogationem legendum
efie , & cum precedentibus verbis ita jungendum, |
Ivtfenfusfit, quid dicam? an vt me liberes ab haci

fhora ? minime verb. Mcliüs alij omnces auctores

paullo poft; càm in horto oraret, dixit. Pater goi | ff

ny' Jebile ef, tranfeat À wee calix. iffe, Math. 26. 39.

|Hec enim cratio fimillima illi eft,vt D. Auguftinus,

- jBeda, & Rupertus indicarunt. Illic antequam orare
incipcret, difcipulis dixit, Zr4fi eff. anima mea víaue|
4d mortem , hic dicit, Naune annma mea turbata efd , ev|

quid dicam ? YMlic dixit Parer mi ff pofiibrle efl , tranfeat à|

mecalix :fle s hic dicit, Pater faluifiea me x bac hova,
Illic quafi corrigens, moderanfque,quod dixerat,
gddidic, Ferwntamen non mea wvoluntass fed tua fiat ; hic
- faddit ;.sed propterea venita banc horam , (cilicetvt mo-
riar; itaque nolo mortem detre&are. Clarifica erdo

D pomen tuum , id cít frat voluntas tua, vt Chryfoftomus,
| Euthymius , & Auguftinus exponunt, clarificetur 4..
ex mea morte nomen tuum; quemadmodum de Pe-| |
itto idem dicit Euangclifta. c. 21. 19. Hoc autem dixit fr-l

getficans, qua morte clarificaturus efet Deum , Xtidem D.

Auguft. admonuit; aut, vtex veríü Ícquenti colli-|
gicur, clarijfica nemen tuum clatifcando me, oftenden-| . ].
;dóque metuum effe filium , vt Theodorus Hera-

cleotes exponit.

facta dicatur effe,cüm haud dubié in czlo ipfo facta| -
non. fuerit.apt th.- i - fimili
non fuerit,apud Matth. c. 5. 17. in loco fimili].
. difputzuimus. Idem enim de hac , atque deilla iudi-] -

dcandum ; de calo, id cft in füblimiaére , quafi de cxlo
imiffa effet;facta eft; vt Patris vocem ceífe apparcat;

iillus non dixiffe Euangeliftam vocem à.Patre,

Deum effe corporeum. De fententia maior quzítio,

madueríum effe video , & rem maximé continere
arbitror,pro eodem duci clarificari Filium, & clari-
ficari nomen Patris. Cüm enim Filius dixiffet , Pater

larifica nomen tuum,Pater refpondet, Et dlarificaui ( te)|

deo" itermm clarificabos.Omnes enim auctores,quos me-

ftulaucrit;obirc. Atque codem fortaffe redit Áugu-. ..
| ftini, & Beda fenteniia. Quodsit, E qUid dicam? vox M

jorationem cíle putant ; qua Patrem precatur , vtfe|
ab ca hora, ideft à morte liberct , quémadmodum]

— Fetit ergo vox de calo, Et clavificaui , «v iterum tlarifi-
- €abo. ) Quomodo ca vox fa&ta;per Patrem ipïum, a
hominé elle: Chriftü enim pafliones naturales per-jE perangclum;an per folum acrem, & quare de coclo]
mififfe nonnunquam erüpere , nó ab illis vi&tü, aut|

jiüíque teflimonio credatur. Notat Grazcus Cy-|
fed decelo fa&am effe, ne quis hareticus cxiftimaret]

quid fit, E: clarificaui , e2* iterum clarifitabo ? Primim].
p (quidem illud obferuandum , quod à nemineani-|

vetborum
!

cam?

Luc.12.42,

|

|nomen Patris ; tamen Filius non dicit , clarifica

E
r

me, fed clarifica nomen tutim;& Pater contrà non dicit -

Clarifi- -

TR (2 p J : "t [Notanda |
mini legere;de Filio hoc dictü interpretantur. Notá- oderaio|
jda veró eft orationis vtriufqs & Patris,& Filij modc- ^55«
;ratio.Cànt idem effet clarificari Filium.& clarificari riij.

)
r
(Wf!
a!tcri !
prati
p 61'3; (tf [,Zi
u
Bo n
,änth'»lï
dam d
nämqü

Phiü?v i'c'

Ver4$, [

d !
Matth.»6] ——

1

Curus
a
| glom
detüt
va!dcc
m*æ W
1/!!/ !f.f
Ateff .
rektrei
( Nota
tiquusa
habetes

—

D:imuifzi
lt fnt.
Jn';u, j
p
tLast

Mrbtti

(2 mj«
m& pro.
banda,

h,'('

'''''''

] )
!T QMIIUS
(B6 rj v
FiIvV
. "P* a AA
Mul Pv
E UITI -'k' :: 0& cm'
' '
À

T
sf n
i LE LE 1 va. ,
n WawuUUU uï,h.!ï,

. Folkl
M MM
K l

] l
W. iO RLCU-

LLX

E u* .
"TL LAEY hr 4 ]
ia vvitoe v w-h* "',ï
. 1 , 1
i4 U. Nl
.äg H 'gL.'-x.u«.hA«o
] j
i
h

"
hm i
hs U&uuv** d

ymaiumi?

aE
LIO ZIMMAHT
1 í

( j ]
" * a^ AAPIT P-T'-
H I v:b*bs ivnà

EM
y, C (

, l
" il ,
— entm , 7
'.«".«:::, ii)lum)k
!

T m
"11
^ TU

I À
fjl IU
PHUATNP
A La |
9
»»
v*

- ióm. 3.

|

1

A

—

1

hic fecmo:
fit.

Philip, 2.€.

JLib.10.

Coloff.:. 1
16.17.

]tbidem 18.
19,20,

hus

Chryfofto-
ii fenten-
tia maxi-
mé pro-
banda.

üilicatione |

lvalde confirmari, Etnunc clarifica me tu Pater apz:d te-

Japisd te.Sic illi. Quanquam Rupertus non 2d ztetni-
tiquus au&tor obíeruauit,aduerbium illudizeram hác
|pro eo,quod (cquitur, Et iterum clarifica bo. $f enim de multis
[intelligi debere vsamfeftum eft ec quale[cumque clarifica-
HIgitur duasquas &oc loco tmtelligi oportet; clarifcationes Filii,

m quo fine dubio clarificatur nemen Patris , ia funt , quas D

Muta (ant vniuer[a1m calu, eg* in terra , vifibilia , ex inai-
fibilia, fine throni , fiue dominationes , fiue principatus , [ine|..

jefl anteomne:,cy omnia 7 ipío confEant. Hac deprima cla-
drificatione,de qua n Pater dixit , Et clartficaui. Sequitur

|ur fet in omnibus ip[e primatum tenens 5 quia im 1p(8 compla-

ter. Latini omnes, Augultinus , Beda , Rupertus , &
antiquus au&or Vi&torin" lib.r.aduerfus Arium pri-|
mam clatificationem referütad zternitatem , quód,
äntequam mundus fieretfucrit s foória Dei : (ecum-
dam ad tempus illud , quod mortem , refurrectio-
némque Chrifti confecuturum etat; càm refurre-
&urusà mortuis, càm fuper cxlos euchendus , cüm

detur hzc interpretatio alia Chrifti oratione c. 17. 5.
metip[am , claritate,quam L,abui , prits quam mundms effet,

tatem , fed ad mundi initium prioré clarificatioriem
referre videturjfecundam veró ad reparationé mun-
di. Notauit enim quod nemo alius,quod íciam , an-

habere vim, vtfignificetante id tempus non nifife-
mcl clarificatum fuiffe Chriftum. Ipfefuo loquatur
ore.Et clarificaus inquit, [nbaudiendtm eff ,femels videlicet|

gmlzloz»fw;qiie clarificationibwus dm(æ!;;?f clarificauis pre-
feifo Al:/ïgue aduerbio, quod eff terum , dicere fnfficeret y 7

clarijirs; o. Duasergo certas clarifïmtiencs fa ferDa nouiitiis

rgiafz)es taliin tempore , tali pro cau[a :4!1" peroraste per[onas

vocem non cuiu[canaue., fed vocens Patris , vocem , imquam,
nou vndecunque, [ed de calo venientem pronuntiari decuit,

"tpoftolw ad C oloffcn[es exprimit bis verbis , Qui eft zmago

Deiinuifibilis primogenitus omnts creaturasquia, n ipfo con-

poteklate:, omuia per ip[wm , ev* in ipfo creata (ant y ey7 ip[e

Jpojfolw de fecunda clartficatimne,de quattidem Pater , Et

Jiterum clarificabo, inquits 7 ipfe eff caput corporis Ecclejz*æ,ä

qui eff principium corporis Ecclefie,primogenitus ex mortuis;

Vis aduer-Rupertus exiftimat;fed fi quam vim habet, hanc po-
bij Jterwn

hocloco. .

|cuit omnem plemirudimnem babitare , 7 pereum reconciliari
in ip(am pacificans per [anguimem eracis eie fime qua um ter-
ris,fiae qua in celis [ont.. Probabilis vtraque fententia
eft.Sed quam apud Chryfoftomum, Cyrillá , Theo-
dorum Mopfuctt.Leontium , Theophyla&um, Eu-
thymium;id eft apud Grzcosomnes lego ; probabi-
liorem puto, priorem clarificationem de omnibusà
Chrifto ante fa&is miraculis,pofteriorem de iis,que
& in cius morte, & poftea eius nomine facienda
erant, intelligi oportere. Petebat Chriftus à Patre,
Ivtnomen fuum in feclarificaretid eft ne fe moricn-
tem deferetct;vt ita fibi adeffet, vti omnes intellige-
rentfe verum eius effe filium. Refpondet Pater , íe
idante femper feciffe , fempérque deinceps fa&urü
effe. Proferr illi exempla fuperioris temporis, vt ex

in re defuerit, necpofthac, cüm maxime opus cft,
illi defuturum.Hic nifi fallor verus eft fenfus.Itaque
aduerbium illud iteram , non cam habet vim , quam

ad dexteram Pattis feffarus erat, & ad eam rediturus, ,
Igloriam,quam habcbat, antequam homo fieret, Vi-

c 9clla docetalij conitru, id eft res naturales effc dicát;

pceretvocem non fuiffe tacitá , aut obfcuram ; ita vt

illis & intelligat , & confidat fore; quiante illi nulla|

tius habet; Et iterum clavificabo , id cft fiante non cla-

932. Quc IN IOAN GADN XIL /:3943
Clarificaui, & iterum clarificabo nomen meum;fed A rificaffem,tamen mod5;quia maximé opiis eft;clari-
1 : : Bu : : . : ; . ) / . : : : * à
clarificau,c7* steribm clarificabo vey neuter (ibi , vterque lücar»em, aut iterum atque iterum,etiam atque etiani
alteri gloriam attribuens. Omnis queftio eft,de qua| — |clarificabo. p u E -
: rzterita , de qua futura clarificatione loquatur Pa- 29. Turba *"-jZ'of qu& flbar , v audiebat j dicelat toni:
. |De qua cla: |

o effe fatlis , alij dicebant, /ngelus ei lcutus eft ) Mi-

fignificantiàque verba dittin&a fuerit , Et clarificaus
Q iterum clarificabo , vonittu. veró fonus fit maximé

(ucít. videtur cxifti mare vocem fuiffe nonadeo cla4

tam , atque diftin&am , vt turba fenfum intelligere]:
potuerir. Theodorus veró Heracleotes ideo fentum]

nó intellexitfe,fed tonitru effe exiftimaffe, quód vox
effet infolita,& miniméaliis humanis vocibus fimi-

Itapidi ad intelligendas diuinas voces effent, vtalij
tonitru,alij angeli vocem elfe putauerint, cüm fati
diftindla, & artículata etfec.Sic Chryfoftom.Cyrill?,

Leontius, & Theophylaé&tus. Etveró itaícfe mores

nos per posnas adrnontet, pcr fames , per peftes, per

ali;qui aliquanto plusfpiritus; & diuinz fapientix

habent, vocem efle angeli , ideftaliquam earum re-

ignorare.lllis in pfalmo dicitur, Nelite extellere 1m ai-

montibus $ quoniam Deus iudex eff ; his veto dicit Chri-
(tus, Nos propter meoac vox venit , fed propter vos : dcni-

non polle;ctiam in percipiendis, in tcrprctandi(qud

mus, vt altiffimé volemus;adangelos v(que perueni-

read Deum ipfüm non pceruenire; Magis hacadf
mores, quàm ad liuius loci vcram interptetationem

accommodata. Euthymius videtur dicere exijs, qui
vocem illam audierunt,alios fuitfe propiüis, aut cer-
téaliaaliqua de caufa cius articulationem intelle-
xiffe;alios longiüs, aut ob aliam caufam non intellc—i

uille.Ego folàm Rupertum arbitror verum attigiffe

pter vocis magnitudinem perfuadere fibi non po-
ituiffe vcram clle vocem , fed aut tonitru effe, feque

falli, qui humanam , articulatàmque vocem audiffe| -

ïfibi viderentuz ; aut certé vocem elfeangeli. Atque
propterca hoc Euangcliftam commemoralle, vt do-

folus audiret Chriftus ; necalij eius. effent teftes;

rum quomodo turba,quz aderat;tam claram vocem, -
exiftimare potuerit effe conittud ; càrn voxin certaj|-

confufus,miniméque fignificansTlicodorus Mop-]

lis. Alijin ipfisauditoribus fuiffz culpam , quiadeo| :
hominum habent;vt càm Deus nobis loquitur,càm|

rum caufam efTe celeftem , fed quam ob rem id fiat; -

tum coriu ve[lram,nolite loqua aduer[ns Deumaiquitarem; , s

?m':»z nequeub Oriente , neque ab Otcidente meqne à de[ertis

que hoc exémplo nobis oftenditur fiderm donum ä?fi;fi-z. 34
effe Dei ; nosfinegratia Dci diuina myfteriacredere, - 977*

clariffimis eiusvocib" delirare , putare effe tonitruü;
.. lid eft víqueada&ré mente;intelligentiad; afcendere, pei diuina
humanóque more,tanquam deacre,tanquá de toni- /»Yfteria . |

E nE : R : credi noi
itru de diuinis rebus philofopharis& vt acutifTimi fi-pogunc.

xiffe;hos tonitruum , illos vocem angeli effe puta-—l |
Ruperti

: : À Es | expofitio
Ícnfum,omnia quidem inrellexiffe omncs;fed prop- Vs

tam magnam, tam claram fuitfe , vt non folüm om-
nes audierint; feditaaudierint, vt alij tonitruum;
alij vocem angeli ; nemo humanam ceffe;iudi-
caucrint. Átque hoc ipfum indicabat vocem cf-
ie diuinam , quódilli exiftimarent cffe tonitruum;

lf(olet ; càm loquitur, fonum ingentem emitterc;
vt terram omnem coücutere videatur píal 17.
d- & 28. 3. 4.5. 7. $. 9. & 45. 7. & 67.
34. & 76. 1$. 19. & 103. 7. Propterca vox

nv

n

usf 1 —— Apocal

nam & tonitrua voces Dei vocari folent , quia Tositrus

leius. comparatur voci aquarum multarum , |

E

! j

«vGces Dei.

|

Vfus huius
loci contta

Arianos.

þLibo 16.

[pacienré viderent nihil ciusforte offenfi infirmitate

| Refpódet non propter fe ipfum,quód ipfe ienorarcet;!
Ícd propter alios ; qui ignorabant , vt difcerent , in-|

dMinimenti cadens im terra mortuz fuerit , ipfnsm filum manet;

| fruméti,de quo loqucbatur,càüm mortuü eflet , effet

Icationé efle Chrilti, vt per cius morté mundus vin-

] r heophyla&.& Euthym.putant mun 4i condemna-i

dnatzo feculi v/que ad bora éiu[dem p4(ftonmsereélio vero pri.-
[pem esafdem Domini noffri Lefo Chri(?:.Hoc,vt dixi,argu-

l-rs'*rs OnGA n O nedla] £&o D. Auguft. & Beda,ficut & R a-

^ 934

IOAN. MALDONATI COMMENT.

93

Apocal.1.15. & voci multitudinis, Daniclis. 10. 6.
30. .&(ümdit Ie'Ees 3694 dixit , ,N 622 Prafter me b&c vox
ventt[id proprer vos ) Nemo interpretü docctan hoc
Chriftus omnibus dixerit, etiam qui tonitruuin fa-

probabilius vidctur folis dixiife di(cipulis, eos enim.
exhortatus facrat ad morté patienti,equóque animo|
fuübeundam.Vtilli ergo animarentur , vox de celo ad
Chriftü facta elt, vt quemadmodum videbant polli-
ccri Patrem femper fe patienti affüturum , ita fibi in
tépore confiderent affaturü effe: aut vt càm Chriftü

dc ipfius diuinitate dubitarét; Patris ante tcftimonio
confirmati:xquemadmodü videntur Chryfeft. Theo.
der* Moptucft. Cyrillus,Leótius Euthym.Theophy.
Augultt Beda, & Rupertus interpretari. Quanquá hi
auctores prefertim Greci illi, quos primo loco po-
fui,de omnibus auditoribns hoc videntur dictü pu-
tarc,Hocenim illis dixitfe Chriftum, quia fibi ob-
ijcercfolcrent,quodà Deo non effet; vt cognofcerét
ergo ícà Deo effc, cam non tam propterfe; quàm
propter ipfos de celo vocé miffam fuiíle. Refellithis
verbis Athanafius Arianorü obie&tioné oratione 4.
contra Arianos. Obijcicbátilli/Chrifto ignorantiá,
quódaliquando velutignorás interrogare vidcatur.|

A

&um faitfe, vel Angelum locutum dicebant. Mihi

terrogare folitum , ficut hoc loco non propter fe,
fed propter illos teftatur veniffe vocem. l
31. Nune mdicis eft mundiynunc princeps buius mundi eij-
cetar foras)Primüm hocloco quarendü,qua ratione
hzc cü precedentibus copulentur- Rupertus exifti-
mat hec verba cü ver.24.coniungenda cflciNsfi granis

f; 4utem mortunum fnerit, mulii frntlum affert. Ex p!icar'ä
enim hocloco Chriftá, quem fructü granum illud

allaturü , vt iudicato mundo princeps müdiDiabo-
lus foras eijceretur. Mcliüs fentit Chryfoft. hanc in-
terpretationé eius effe vocis, quz de cxlo milffa fuc-
rat, Et clarificaui, e7* iteri clarificabohanc enim clarifi-

ceretur, & cius princeps eijcerctur foras.Nunc vidé-
lum, quid vocet, mdicis mundi. Chryfoft. Lcontius,

tioné,punitionemq; appellari,quafi dicat Chiiftus;'
nocentemq; damnauiltfer.. Rupertus nimis; vt mihi,
videtur, arguté fcribit, Nibiloeminm, inquit, ez boc fei-
endit,qua duos mundos vult imtelig1yvidelicet alterii imimi-

Cam, €9* alterum reconciliatis ; fine alterum damnatum, G
alterum [alnatit , dum dicit p*imó (ine articulo, Indicinm eft,
lmundz*; feeundo ante fignanter cum articnlo, princeps, inquit ,!
butns misdi. Quod ergo iudicitómundi,e- que eff eiellio pri -
cipis buius nri&dicOtiqs prefens paféio ipfrus qui bec laquimrg
Domininoffri lefwo Chriflisindumum efl mundi, id eff Fslmtia:
difcernens ? rfprobk vnerfitate eletlorum , qui fuernnt ab

epis bums mundiqui principatistenet 9 amatoribus boins
mundi, reconciliati efl Gentilus elefforum, n quibus Diabs-
lu per idololatriam inba bitabat ante (epe ditla clavificatio-

: A R ^ M J a :
tum éf5preterq am quod Gracé in plerí que codi-
cibusin vtroque loco & articgllus, & pronomen ad-
ditu.r,vwï up;'a':g 331 ;rä' x.o's*ps 'rg"rs,vu;f äcïppcaw 'Tg ::o'a'lug

mundum condemnandu effe , quód fe immeritü;in- E

no.Ego iudicium in bonà partem accipi credo. Ali-

- (cit libecatio, Iudrcate pupillo , defendite vidoa , Mai, i. 17.

pertus iudiciü interpretantur przdeftinatorum à rc-|
probis difcretioné. Gaudentius vero tra&t. i. in hsc
vérba fic exponit,quafi fenfus fit. Nüc mundo optio
datut , nunc illi iudicandá relinquitur, vttá vclitin
me credere,nec ne;feníu fingulari,&,vt videtur,alic-

quado enim accipitur in mal&, vt càm dicitur, iudi-
cium Moab,id cft condénatio,Ierem. 48. 47.& Eze-
chiel.25.11. & iudicia 4Egypti, Ezech.3o 19.aliquando
in bonà,vt càm dicitur iudiciü viduz,& pau peris id

& faciet Dominus iudicis mopis, pfal.159.13. Sic ergo hoc
B loco iudici mundi vocatur,quo oppreífusà Diabo-
lo mundus liberandus erat, quemadmodü & Proco-
,pius in commentar.in c. 64«Ifaii.nterpretatun Itaqji
non pro folis ele&is , fed pro omnibus hominibus
accipitur.Ille enim mundus iudicandus,id eft à Dia-
boli tyrannidce liberádus effe dicitur , cuius princeps

Iudici &j

in bonam,
« In mali

;Partcm AC«
Cipitur,

Diabolus foras dicitur ci]ciendus ; Diabolus autem

antequam à Chrifto foras cijceretur , non in parte,
led in vniuer'o mundo dominabatur. Omnes enim

D.Paulus, Nen eff nobis collulatio aduer[us carne. er faa-

gumem, [ed adwerfns principes, eg- peteflates,aduerfus midi,
rcélores tenebravum barum.E phes.6.12. Et Petrus adhnä

tanquam rugientem leonem circuire querentem,

; * " , e e eó
quem deworct, 1. epiftola.c.5.8. Eie&tus foras dicitur aó

quód nunc in mundo non fit, & in multis etiamnü

domincturs'ed quód quantü in Chiifto fuit, eicctus
fucrit; ita vt fi homincs vellent, vihil prorfus in ip-
fos haberet potcftatis. Homines illi poftca portam|

arcis aperucrunt, & proditione quadam in fuá quif-
que domü admittit. Itaque etiam nücregnat,c epe:
lmmr, fed:» filos diffidentia, Ephcs.z. 2. Eodcm fenfu

ldicitur draco 1Ile magnss dc czlo in cerram proicctus|]

id eft extra Ecclefiam, quz per calum fignificatur in
terram, id eftin tencbras fuas, in infernü, Apocal.iz.
9. & ligatus elTe per annos mille, c. 20. 2. Non quód

fitfcd quód coércita omnino fit eius potentia;atque
tyrannis, ita vt fi homincs velint, nihil illis nocere
r poffit. Idem ficbat, dicet aliquis, antequam Chri-
ftus morcretur. Fiebat quidem , fcd fi quid ante
|homines contra Diabolum poterant, per cam gra-^
[àm poterant, quam illis Chriftus per paffionem;
|mortémque füam meriturus erat: quemadmodum
nubc non nifi per eam gratiam illi refiftunt ,
quam eadem illis Chriftus paffione meruit.Cur.

peccauerant , & egebantgloria Dei , & concluferat
omnia fub peccato,vt omniü mifereretur. Quo ergo
rsodo non totus mundus faluus eft quia non vult.
C Neque híc chriftus fignificat fore,vt totus re ipfa;|
Ícd fore, vt totus,quátüm in fe eft, liberetar,qui pro
omnibus hominibus moritutus erat. Quodait, Nunc
ribceps buius mundi esierur foras , pcrin*d&: eft ac fi di-|
cat, dcturbabitur de poffeffione íua , cijcietur ex ar-
cc fua.Dum fortw inquit, armati enffodit atrium [imm,
" pace [umfamnia H po]?idet : !ï 4ptem fortior eo ]äpcrz;e-"-- j
Ieh5 ViCerit eum, vnimr[&armæ eIMé 4uf3re:,m-7mhu cofi-
Iebat, e7- folia eius diripiet. Lucee. vt 21.22. Loquitur
enim de mundo tanquam dearce,aut domo aliqua ,
iquá per ryrannidem Diabolus occupaffet, At nondá
. D Diabolus é mundo cicectus vidctur effe, càm in co
adhucgrafletur. Nammortuo iam Chrifto dicebat

27.& 11,3,

|

?

Quo fenfa
foras eie-
&us fit Dig
bolus.

aut reuera extra Ecclefiá eiectus, automnino ligatus|

. jergo nunc potiüs quam tunc ciectus, aut ligatus effe
dicitàr?Quia fanguis ille Chrifti;cuius vi, & ante, &

pofteius poteftas cohibebatur, nondum fufus erat.

d.

Hoc

ln

PUR
. MRU

Roman, 4,|

& Gal. 411

QUs u)

dusfor

? Pwiniu tl

^ Y
.mn
n 00
n . E
li, V;I*J V'Chv-,
Ed:';ï.:n-, «N
thr)&,icï

't.y -'"44 h
i Wdïo, AH"
M N

AA " 1
"Tu.| MTR m
'7'**'.4'.33!."3'3*?
E.U

ts db
äz AMmmn,n s
Ri
* 1 L À
CM Y
Mi
» I*

'
u

"
| 5f2
fs
ULULMm

M
! n^
4 ) .wgu]*ïu
PU

du
;ä' "A^ *]
J O.«. v Mu
j "

^ " , IA,
).,; ' :'N 'W;' U PW&
LLIP l
" *an.":*
BN

^ ü
Af*abess
Á ONUTTN TM
uN &l; ».'.'.,Nä
VI

,
U C!!rq TT
" Wb
- V uyu
*

b h

Deraimn,
^ MVLU

LOU
^.l :j
TL (roda
"'JP'!!JI;: of 44: ]
fuui':d'v ut 2; ü ::*
9^ mi'"ahrayar,
u ] ---'-MNI xh.'x
li, t
M r at

' L] ,
A nr a !

! EPT ]
n a g (
- i
1 m ||
BM
Z- "m w*-mtsar?
?
Fa umv !
iT .Cvï,,y' uhwlf,
" l " F
*esador aTRM
CCupa, M
" "
bt alla mmim d
Weigunmmimu
—— q»,;w r-a,;W*
xi::. WT
]
"T
ii g v
.- , '.",;
wb
i Ó

"n L.
. .-;u-'ssm":*
As ib ) wà u Pt

n v-'f..n:lql(f l
.-..äa.- WUM v iivl
H /j
v nrte tll R "
103 MLA Vlv i W u
b ' :V,X
" , -pggup n
1 Pl us bndf' j
"l

4 Ws I
kfl -
lts -
l *
at c-omm[ Y
i ywv i :

.... d um
um W

F, A

:
lod

4
TU

m |
ij j

ï
|

i

I
Qu

R
*

*

! x-ib.lg,

RA

££eiub.

2010..

€.13.,22.

xo]&r Projnia trahetad feipfum. Itaque coniun&ionem illam

Philippéf.

936

IN TOXN OXED X

A

corda , quamuis cos extrinfecus oppugnet. Docet
idem in lib.deagone Chrifti.cap.r. hzretieos quof-

veró in dimidio temporis c.2.legit, Nwne princeps bu-
ius mundi mi[fus eft deor(am.Subtile c&,quod Rupertus
obferuat, cm loquitur de iudicio, per tépus prefens
loquitur, Nanc imdicium eft mundicüm autem de Dia-
bolo,per futurum,ejeutur foras , quia mox , inquit , vr
