Mmmmmdn"w , ïu em, : efu oque - &ltu Da i aCl : dlCl)! 1 W Conmoe L5 Uli-
| uin uin is loq in irq; |para etiam, Íse iu ÉC 7' bibite vi-
; ! X iangulu fang ; dis itum urq; re eti r eise 'entu 67 .
MmQuääæml &f & ini dandis 'cramet remi VeIee entu 'erpretar emm , Himum
p CH E ne, M i facramen p a . iderent lainterpr anem m ac primum
R | — A |decat is, & v ini Jact: em, ccom íani v llain dite pan ra,ac p fsel
Ti *cie panis , ]s, & V atione s iene Qu La s erba illain consedi SSCHEME det eís
TE ipecie panis ; panis,. rpretauo mor rA iuto vetri a , Fetitecon, 1idamus « Is non vide -
lMM:jnlk Dm X f' eCleP IntcIp d eius rnem, d : lua, ..Exp?.l E uis n is.cadem
L: | : ao a1p -emus doa eca llo SeOC EL olu. ionis. Qu : SPaRE.
- | ofte 'crem odo ducar au bibite : CHt vo ionis. ( n verbi Gene
M n pE uer us mo man ntutm pau ed mifcu us orationi iídem v isloquens|
'dWHäl;?! " r al 3 PO dem fäc CrtC,. 5 ipíum o Chr 38 id eftIu ducaue
T] y ung; [H itceim Y 1 ap j u- in lp dem onis.i - 4nas
,'(WW,M 3 [ q dare,no . rc,Cu : .it,V inte o 128 - menta -'fd(:[n P "0 z-ob"/f3 [«üfm, "n :
L | . imo bibe ftituer isd non ] ra,qu &Cr& um t en dic i waf"g" P
MT ! m jnem ((tie con ibimus, : & cia T l'one,c n,am 7/227171 dico tibi,
ï : B ul ; ftlc ; bl p . uzc : dlfh."' *-,r*'?(io Jüze ? b,bgï&fg nien i.
! ang hart * S x D2 häklsq '1IC3, i occa i CO, s , j 0349 ï'c'/s
wmmazanr, k f Euc amus;, itie;re ohori t icit hoclo Jj bomms ,«" n nen po
L) oft E anduc udentiejr Rolb NI IS dicit . P ii s T
Th()'mgby?mö '* . P rie m i ue Pr : bfcul-a) : In, ; 'e] 2 rüemf, . ä:a,& * ,ïPlritæ—' riUïnl $
44 j i - ius f1t iudicij facilia fu dixitfe Cl U f*ufgCU,,ï Lsnb: belitis vit Yif ex 4q1 ft ivitur icagi de bap :
[ ius Ht 1 ue faci mus dixi no refu ifti fep babe s renatus fue ( Tame o illic ag inorj
DA ropria,que ! Finga scum ola Chr intelle-| | Ál qtei5 ren umDea, l: j HeHr i opin !
! 1 lop N &arl. D.' is lnc s de io a d 1nt€ ; nljz 7 i : num D 'Qla » q DA ifätls,Vt E m
me.W— , . Pl' C()(c fueilt ? 3 ld . t'fe ; m : n eiun rg : Charl*' t iCd s -raumcta
: la m : mo ifse ? liqua truir ^ Eu iCc1 necant, T rifi-iArg a
RE c 1 mecu is ho a intellex idop tauq C i hicde | C1 nc2 r VCrH-; erfon
3 xdfe CO (epulti n nent fa int idere dum 'eagit | hzretici EE eít v vseremem ;
"AAMT | N ep o fanei :ehenta uod v dmo Y gare ag d foli : atque p m ,qui ti fa-|cis: :
Jgecïidcmc;i! : : .ofeäo -11 aP 1 ent0,q uen].a äo Per — O quo 'Cftlta,tia. : crfülla à O&le tan
en g od i facramet ferre, q E. n : loco rc ; Chrifti p fructámq
TRCUS ictg I a pe ifmi :e fe PU llam bis eo us im , fr
sb ; drüur baptiin A preje ulto vix v no ideremus€ im vim
amiadNS | — Jiffet de ba ginen onfep tifmus fa- Confide Chriftt
| p X f., . at en A ver sss . | u
AW | fePuk'udch" D -'PnS- E tamlzucharlmæf d re eiiam du
m&su'JW;"fïf ' m. 0&63 (edlce 1 urq; ; O'illc 3 e uOd
^ í ^1 dRo J e s 1 t & a " T q
TEUM a p um fept m imag : ergo qu
-äf;g'm,WM 6.4. þ4 m s ',ncln (Olum H: ; cut
RT UG, ME d Coloff. imag1 reífa ) tus e 11
n s p nentum n ' ;
Um pusqno j
-s y L.

K ibus P
- y €fitatc Cl
. ,Pïa aC

b] $; ciïg.ï;ua-
: -S Vei : xgellths.zä
às, quàm hLlll'c CDimoMar.,
iOfius d r? I 1 A x 2-8' 9.
icauifse COp bis tradetu imirum, & Lüe aA r
. thcau d o vobus us nim ce-
enti exy quoá p datcorp m per
cram "nmenm , Is tra fructu :bo
" orpua od nobi X€o X VCrDO,
jü;/ bominz,| Ha*cffïz 6 d. quó mautrem e Ootanrum vebis
: | : n lo UPE
'1:5 CAY DI ' mbkf: nïüfn . m)quc do,aut v À usd? iÍ-
ifis C4 l4 n | a inem fuu modao; larat; — tu dii- /
anAtcAHeritis CAv vit4 i d osasnd | llo . ecia d frudt
it, Niff mandf;w habt&?u Samchun ?'ä:s mngïüfnüs*aut n!gc ambiguo Sdiäcram*fnLl à vbi id a-
! ixit M5 pem , : ut iac ul ptur Ícuro D i de huiu h locus, hri-
iftus d . 4ngui "pretem ómam , y: r / ob C icubi de lus enim at C : :
Chll, itis eius f i interpr Ms pu 'opte eóque od fi alicu it ; alius | perfuadea imis
" beritu i(tig 1n illa ia, non pr 3A is uod sdii SEUHCGAH bi pet nm
-"".'f'i*-!!.",mh* (7-' blbe hall , neim tla, n d &ln" -twr.Q- e dl $ 1S il r'ecum P d i"
TRDUA C iaione ten m di da ic cert rea qu tore u fi
1 "a, de Eu e ad I i la felï $ P. Otu : SAN d $ M hlc 'æter ramen ( » Atql-*
D zfonst 1 non nderea nttaria i n,&p /fed quó leruit , eft. Pre lo facra iditse ? 7 n :
It : :cÍpo fit cot cibum , nto; t : ullus 'cipiendo . tradi tis cATner
t Qu ? lent £ F elhf?, inem , tame ederent, at,n erci[ llum ! «uerite C MP
blv 1;'!"-*:',5'& ÉR llno fang ret Pr J ; ne 1 de 5 tu AL Y H 1 rn I?Al,t us
MC : an & ^d ase fide Ap atio fEui la precep XIt ) BHET 105 itin vl-|. És
m zl « * "hnem , od te] es : fe ar : : la P " " dï—'* em, 7 ; tinVv ; 16.27
s hedn. E catnen quc ilomn tem iCp vt eísar idit,cüm . ngim od dici Matt.
"t 'zf::»-*PW ea iftum, ni a efse , nec didit, 5 eiita fa u i quó ipite, €9"
Tsl 1 hiffeChri uam ortem n nonec fi| |nt ntra beritis e idit. Namq ecipite, €
TT xiffe fua,q V usl Nouur ibus AIc non tf bi adidit. '€, &,4 T pl
1 **' : | R rte ['Scn & H. IDnc : : 144 , 0-. | tra d 5&"'2 : t .B&
d- | s O ficat Bul s fu- bomin Íquam db dicit,
& dig, * ; dem noh po* flgnl facrame m . [7 4; nulq - "m At t
s vt | ; . cr - Etla ; . l,pj n ue,0 'ant. defan.,
i E . i císe cguinis llum fa letur. ixiíse W UoUs; UJ'NAP : adera | non adet
| m um líalu is, & fang xtra v appe!l it, dix ]. [temm aqna , £ urtuma urHon s uan-
Vgsitpos d ] 1S , ; [eS € ; h ram Cbatl ? u- . 1112. C : 'Clt, (1 Dam q : fed q , :
rv d N x, carn iam I tapno n ag æoncf tima illis folis di ibus eti: 1unt;. tth. 11. 19,
D d m et er mc dasorete 4d me , n- Lbite; hs fo omni ici expor ud Mat "RRE h
Lonem - eade )jotus p ramentc | yenit lam fPO lyzblte, ; Ccrgo ic hzretic dz nt,ap icite Corinth,,
»«, o E PO : de fäc : 'm:ï"t Etiat » omnes 5 OM Sic TM &Cn à : Hocfd? Y d. M.
N muli Vbl i$ U : ua4m. äe ? €0, xhüc - dlclL- am Q : ddlt P) h - I1.24.3
"w "m x : ] dn e * e v i tl ^ a a -
i "1 pra ver. 3j Ep um Pc non fitiet -vn?n eum cum m bibite, E hommlbu;ualn ignoranwxodauïc.üzormam nofïa TE
Qu p g iftum , inme, fauum . i, €2 ' iin eo itnus. ti ml
M Chri credit omed, f; edite am Sapi- tam in docuimi precep iem , cür ha.
J0de G:*"liiï i 0—- qut t S.I.C 8 : C0 ; lnento' -te 6 2'7. £1082€823 ,. Ob Hh & EUC 1 ""
. ;'-:-n(ll-i ! riel, . e Gan & la&f mt , ] facï& : comedz CRP' 20v emoera " ucm : non e dlæ ; )
D. MIVP | dicere cum agi de Vente, fa-|- ! u ia licatur,q bium nta , |
hw m eum on ag : 4. & de fa- n heam "m exolic inde du rameni : *
n um c m mel enn ib. 9.5 bs, & "m me Dein fintfact ;ba de
qU j L. h- 915 C Qu W tam fouer : ""; T0 M, j o : tantu : Hnn- $ rfä i ; C ver
a I;jüllä' Q? Iylbï b iamml 3 are L od")l/C. : am lgn bCï ? aéturi f X N m dlüc 1 d G hq '- 1 *una
p mebrias clam inum, qu r uifqu TCOrt. Htf ilmi, cü ta. Quo intellig M
m . ABI Qiden vinum, id q llü co Ceri Aptiit 'ecepta. : ttel ba- ?
m q e m etia bilite iveró d hn T iz , & Bapt rec ifti mo ^m vt
..... ia | ua -itus : illa iftiz, 'e eíse P Chri uam
m ent eum,€77 e. Qu Chri ituifset , rii: ( CTEC idem itur,q nto,
ii mm agere. M e.vt inftitu s ". Opot er fi tradit acrame !
DEMTME pane 10n apy uilse , pruecn facra eria dap eptum iftize facr: &
p P toI ot entu dixit u den ic precept Ítiz fac 1
N 'ómen hieri p ! fácram ftea n chen iC prec 1chari fidem,
t n icram get Her (ui fàc do po icimus no appr liud hicp im Euc cr àm
f p s E EHSDEUE, 1s iu ituendo dicim : ap alit enim . &P "n
| -et, au uin infticu hoc di m ',non epto tem , m,q |
d. T . CECOT, fäng d.c 1n Sed 10 entu F. ; XC*'P H mot ntu ti-
voun | - : ! - m : $ CXCC| hrifti COR bap
p as poris , & ,,qu€ ixifset. iftus facra ar- izemurt ; iüs Chr fact eenim !
PT. s verba, fua di Chriftt cram ce Fipu melià ternum Ipice m , fe-
ub . | leadem CEEM Ts üm otu v 'tein-| F Íquam lam ex dimus. orte
u ea de morte ! m &p morte nuiq d etia hen ; X mort Cx- l4
m g i ento t fe 1u roc r1t, , ur; a lq ; aPP Hdel i etiam re m E-
t f : m S ve . de bit er nut, edam ! if etian llo
w . ; Qu e fub sde it,& bi : p 1zan da1 dftie mi
yore^| fatis recti € uol obi üt, ibi- bapt uc Chrifti cande qidos: l
sPicOs atis ; inq mn ducat bibi m feffio MY m ho ;(;4"'3 tá
n )6!1' ! : : , r1t, . qu : k an f & * cu ' profe &10116 l enim rexi
31 - : inftitue em em atur,e s &p - refurte Wt fer !
us in cuin horice m nduc liquis, finus ? refur Confep brifhws [m -
UM & fang imetap iveré ma icet aliq TY n GCX otat. jdo C . La am- i
i, ! | m, i. vbi me verc dic t ram, rzíe 0 1nó 4tev i ] *
ff^ ' nc tlv m Vbl ? fun] D Chr pultu Jls repl vt q»^ '" notit ÁAtaui
Q | | terp ento i At ^ to c biicit, ernis m 4 5itA (97 olof.2. ! 'meE
" ; factam , rctart. ramen hoco itis t if;;zwm : Patrss 5 &C : baptl ;
tosee | : de tac Interp é in fac licus . credit rbn[?f, loriam ;alat.3.27. osin. t !
creo r,n eft vere : Cat bis eft pere 6.4. dic ssts ROOR
pcteo k I dum ibi. Si licet no . non - lenorttd an.o.4 ente d ! carn -
E náum bi lice CUS, | m Roman.c inm
relenum : roba inem n eft,& Ci hereti vere lemus , nit / '
(v v i *P à fangu tum e 91 " camus v ba e . to ve : s
tiu E. di,& langu robatur tatut. i d fing fu-| ini pu |
;*On*f ) j e 3 nti P dlfceP : dl. fe non nemi i k
j* ï;"fll'j l : 2l rede uo ; ban H ) v Cnto ,'1 ' m ;
gt E r locáfque 'hriiin OU. ponu
À Fm' lv,ii : 1 : . r r r
endCL 'W; [ l P ctem PUS) uinem C : hOC nega M —
p UM fangu nt ; certe |
e J Corpus ; ici volunt;
T x heretic :
"d E NUA aMdE
m.;'jo » t M. i
» (

P

4

Argumen-

Chriftus
maiota my
fteria foli-
:us infinu-
are, ante-
quam fie-
rent.
Inf. 14. 7.9.
& 16. I.4.
Sup.€,3. $*

Matth.16.
2014

Arf. 16. 16.

Inf. 14. 16.

716

quia etfiaqua in baptifmo potabilis eft; etfi caro , &
fanguis Chrifti fide illic apprehenditur; tamen nihil
per modum cibi, nihil per modum potus fumitur;

dum ; fed ad lauandum adhibetur. Adde con-

tequam re ipía fierent , infinuare , vt ad ca,
cüm fierent , excipienda, intellizendàque difcipu-
loserudiret , afuefaceret, praepararet: ciüfque rei
rationemi reddere , t civin fafum fuerit credatu: Vt non
[CandaliXemimi : V't eorum. remimi(camini, quia ego dixi vo-

rendtus fuerit ex aqua , eg Spiritu fancfo, non pote[fe rmtroive
in regmnum Dei. Antequam moreretur fzpc diícipulis

rum.ÁAntequam in calum afcenderet,dixit; Modiewm,
(* videbiti me, C* iterum modicum, eg non videlitis me,
quia vado ad Patrem, Antequam mitteret Spiritü fan-
&um dixit, Ego rag.r:ba Patrem ,cz alium paracletum dabit
vobis. Credédum profe&to eft & de Euchariftiz facra-
méto,quo vix maius vllü myfterium eft, antequaà re
ipía inftitucret;differaitfe.Nam fi nihil dum fcienti-
bus difcipulis de improuiío dixiffet, E»e eff corpts

terrogaffentque quidea verba fibi vellét. Atqui non

exhorrefcüt, nihil addubitát, nihil interrogant; iam

igitur Chriftü de ea reante differé£tem audiucrat.Vbi

tum à per-,

fona Euan-

gclitz.

14 perfona
.Hudeorz, &

occafione
difputatio-
Ris.

N

A cÓmuni
coníenfu
TPatrum.

.

quzfo,nifi hic? Conuertamus nüc animum ad Euà-

gelifte perfonam;hoc idem indec óprobari rcperie-]

mus. Quis enim credat Ioánem nihil proríus in tam

longo Euangelio de Euchariftiz myfterio dixiffe, cü

chariftia non egit, nufquam cgit. Eftigitur vcrifi-
mile moreeum íuo , quz abalijs Euágceliftis de ea re
dicta fuerant, pratcrijffes dixifse vero hocloco ea,
quz fuerant pretermilfa. — g
Denique & Iudzorü períona,& huius difputatio-
nis occafionem cófideremus.Iudzi illi erát homines
increduli,qualis & Nicodem" erat c.3.1.Pane à Chri-
fto inter frangendü;diftribuendámque mulüplicato
fatiati fuerát, panem iterü querebát, Ex xtate Nico-

tionis metaphora de facraméto baptifmi, eiüíqs ne-

mus. Hic ex perfona Iudzorü pané quzrentium oc-

[cafioné fumpfit , vt de facraméto Euchariftiz loque-

retur.Illic iterü atq; iterü dubitáte Nicodemo, quo-
modo renafci homo fenex poffct;eadé iterum; atque

qitetü reperiuit;jhic non folàm Iudeis,fed etiam dilíci.|
pulis dubitantibus, quo modo carné füam dare pof-|.

Íctad manducandum, idem erauiter, conftantérque
refpondet , Nufi wanducauerits carnem filij bominis , eg

dAMiberitis eus [Angutnems son babebitis vitam in volis,

Sed vtres cfletambigua, modcfti non eft ingenij,
&xEcclefiafticis moribus;pictatéq;inftituti.omnium
veterü Patrum confenfum,contéptim, faftidioféque
repudiare;nó folàm n6 frangi, fed ne cómoucti qui«
dé corü auctoritate.Nemini enim fereauctori bono,
malóueante Lutherü venit in métem,vt diceret hoc
loco de Eucharittia nó agere.Si quis dubitat, Orige-
nem legat hom.inNumcer.16.lcgatCyprianum in lib.
de canaDominiin lib.de oratione dominica,& lib,

Nam illa ipfaaqua , que adhibetur, non ad potan-|

füctudinem fui(fe Chrifti maiora myfteria , na-

bis. Antequam baptifinum inftitueret , dixit Niff gsis

dixit fe tradendum effe gentibus ad IIndendum , e7. fla-|
& 101845. |Pel4ndwm, e* eyucificendum ; terti&que die refurre&tu-
aXe. C

meum,vtique exhorruiffent , aut certé dubitaíset, in-|

hoc ipfum fibi propofuiffe vidcatur,vtmaxima que- D
que myfteria confectarctur. Atqui fi hoc loco de Eu-|.

demi occafionem Chriftus captauit, vt fub regenera-|

ceffitate difputaret, quemadmodura eo loco docui-|

I.Cótra Iudzos c.22. legat Hilariü lib. 8.de Trinitate;!

IOAN. MALDONATI COMMENT.

icarsem Chrifti manducare, & fanguinem bibere,| A legatBafilium in regulis moralibus rcg. 2x. c. 1. legat

|

| Taurin.in fermon.in illa verba Pf21. Deus Deus mem

| méfis: legat Profperü in illa verba Pfal.u;. 2 . Qui dar

turinter nos, & hareticos maximé controuerfa. o E
At non omnesauGtoresiinquiuntaliqui, ita fen-pura, quk.—
fere.Quinam quzfo aliter Auguft. & Innocétius, vtjconti fen-

|qui hunclocnm proferunt;non animaduertere , aut|
inihil, aut nimium probare; nempe veré nos carnem
Chrifti non edere,& fanguiné bibere; facinus enim|.

75

Chryfoft. ho. 45. & 46.in Ioanné.leear Epiphanium
hartes.55.legat Ambrof.lib.4.dc facramétis c.5.& lib.
$.c.1. & lib. 6. c. . & lib. 4. de fide c. . legar Auguft,
lib.r.de peccat.mer.c.20.&24.& lib.r.cótraIulian.&
Íerm. 2. de verbis A oftoli:lceeat Hieron.in cómenr,
in c .epiftolc ad Epäcf.lcgat Theophilum lib.2.Paf:

fecti Chriftiani hominis : formalegat Cyrillum hoc
loco:legat Theodorit.in Impatibili, & lib. 4;hift.Ec-
clef.c.rt. legat Procopium in cóment.in C.33.1fai. le-
gat Gaudentiü tract.2. ad Neophytos : legat Maxiraü

re[Pice i mt:legat Leoné fermon.6.de iciunio fept;imi

efca omma carai:legat Hefychiü lib.6. in Leuiticüc. 3.
IegatTfidor.in lib.de officijs Ecclefiaft.ca8.legat En-
Ícbium Emiffenü homilia s.de Pafcha: legat Caffio-
dorü in Pfal. 109. legat Damafcenü lib. 4.de fide c.14.
legat Bernardum fer. 3. in Pfal. Qui babirat in adinterio

pertü, vt pofteriores pretermittá. Teftis etiá cgo fum|

idé Leontium , idé Ammonium, Thcodorü, Apolli-|

narium,& aunctores cos omnes,quos in Grzca Cate-

que hunc locum citauére, de Euchariftiz facraméto
intellexerüt? Ephefin.in cpiftola ad Neftorium, Tri-
déunum fefs.17. c.2.& fefs. 21.c.1. Cócil, Cabilon. a.c.
46. & Concilium Sen. c.10. Audaciüs nunc dico,

ras facras interpretetur, fi hic nó valet,vbi de re agi-

alios omittamus. Bene factü, quód cos folüim au&to-
res proferát,quos quifquis legit;ignorare non poteft

fantcs etiá baptizatos,nifi Euchariftiam perciperent,
faluos effe nó poffe. Quo ergo modo sétire potuerüt|

folü locü, N:ff maducaueritis carnem filij bominis, eo7 bi-
beritis ezus fangmmem , non babebitis vita in volis , ctid in-|

dcamus ,vbiná Auguft.dicát lenfiffe alirer.Libro, in-
quiunt 3.de doQrina Chriftiana c.16. N1f madutaueri-
tiscarnem fibjj bomisis , €7 biberitis eius Janguemem ,non ba-
ebitis vitam in volisyfacisus inquit,vel flagitinm videtur

municandi, C7- [oauiter atque vtilter recendendu m memo-
" A * * L
Yi4quod pre nsbis caro eius crucifixa,ey* vulnerata eff . Mi-
ror homines & Catholicos, & doctos,& ingeniofos,

vel flagitium vidctur effe. Quemadmodum igitur ex
hoctcítimonio probarinó poteft Auguftinü exifti-
mafle nos carné,& fanguiné Chrifti verénó fumere;

cüm ex alijs Auguft.locis, vt ipfi fatétur,maxiinéque
cx fer.1.in Píal. 3*. perfpicuum fiteum córrà fenfiffei
itanó poteft probari eum exiftimatfe hic de Eucha-]
riftia non agi,cüm tá multis alijs locis probetex hoc|

|

chali:legat Greg.Nyffen.in Ecclefiafte. & lib. de per-| :

"tinfimi.lcgat hoc loco Theophyla&. Euthym.Ru4.

na habui,(entire. Quid? quód Cóciliaomniaquecü-| -

quod dixi in principio,neminé fine temeritate poffe|
]à tot Pairib" in retam graui diffentire. Neq; equidé

: v ; j UL x L TP creto de ——
intelligo vbi Tridentini Con cilij decretü valere dc- ed;&,,,:i&

non folü cosíenfifle de Euchariftia hoc loco agi , fed|-
hoc etia teftimonio adductos fuiffe , vt crederét in-|

de Euchariftia hocloco non agi, quam propter hüc|

fantibus neceffariam effc ad (aluté putauertit? Sed vi-]

Wbere y firra ergo ef pracipiens pa[tienibus Domini efe om-|.

VCt. le : .

Seff. 4-.de4

—

beat,ne quis cótra vnanimé Patrü cófenfüm fcriptu|vfefacrori|.

ibrorum. |

rite viden-
tut,loca ex|

Ioannis tcftimonio Euchariftiam ctiatn infantibus

: elfe

Yv p
hE Tev

PORWHDI- u

Q ocgü
decet
Detnard
TA
bw i
se
fiif,
27
/ff;;m
tuim
m !
nis rl
ij qed
| Law:"rc f
m !Præm'y's ti

.T "* Nfm
: .:' U

il (m:»ir
ii
i?[um hf
QM n
ii
tehtà
[ogn
ment
ilnno
Qu
Voly
tes f
liil
t
dtere

LL MH?W.,*[,

"1 ;..,, l ;
t | : 'i"ï "
BI TI ..u'-nhulä'h
$ í |

* d ,
I atta eo !
SUN '-'nlU'!O u»«; :
O.A
"

! *
-Aeodot Anol
'*'L*HKHOM'
l
Al
4(:«..'
i
as
"E

ld kjw.,,,[:
1

^ t
LINIIT
e t5 ^
—

MT
MK
MA ATA
* AA V iO

"*
u u y»
A *

"ab s P
dUL

L

E ^ !,. ;.'f""" ?
u m 09 v
2l

4 st
W

.'-/ l,
m i ||

"s |
N
ii
WV v |

, "Mïc ZLI.V
gaditt

a ET x
g n - z
- [I— —— - AR E z
z * Bu as DA ii — g - m —

r di
:«m nf;j::.,,w
i l
hl

Ioan. 6€. j3.|

|Colof.1.24

'Jne? Fnde «* hoc defignat uibatum ilad. altars [acramen-

|guftini ftis inrelligitur. Ád Innocentium venia-
|mus; fcribit in epiftolaad Patres Mileuitani Conci-

|elfe ex eo perfpicuum ett, quód vix fenfüm vllum

718

IN IOAN. CAP. VL

719

effe neceffatiam, idque non vt opintonem fuam ,fed
|vt fidei, & totius Ecclefiz dogma ad refellendos Pe-
lagianos dicat. Quidigitur fibi his verbis , qux mo-

dS recitauimus Auguftinus voluit? Id ex Bernardo
intelligemus, qui cum eodem modo , ac ijídem fere
verbis interprecctur fer.j.in Pfal. Qw babitat in adinto-
rio , Aitifgnn, tamen fimul de Euchari(tia intelligen-
dum effe docet.Solemus eas beftias,quarum edimus
carnes,priüs occidere, quam edere.ItaIudzi , quod
Chrifus dixerat , intellexerant debere fe eum priüs
occidere,deinde eius carnem in. frufta cócifam , aut
co&tam;aut affam edere;hoc proculdubio facinus;&
flagitium erat:figuram igitur mpms,nö vcram mor-j
tem effe , non debere eos Chriftum veré occidere,
fed eius occifionem fümédo Euchariftiz facraméto
figura quadam repi*qfentare, eiüíque mortem fuis
moribus exprimere ; non debere eos Chriftum oc-
cidere , fed fe ipfos mortificare , faceréque quod Íe
fecifTe dicit D. Paulus, 24 cl:'mpleo (4 , qua äf.ämt pafio-
zum Chrifli,im carne mea pro corpore ent , quo l eff Ecclefa.
Docet igitur D. Auguftinus hoc effe genus moruis,
quo occidere debemus Chriftum, vt bene, atque vt
decet,eius vefcamur carne,fànguinémque bibamus.
Bernardiverbafunt; Qsud anteen eff manducare enn car-| .
nemy C bibere eus fangumem , mfg communicare pafsioni-
bus eius Q9* eam conuerfattonem imitari, quam qe[sit m car-

tum , vbi Dominicom corpus acctptmums 5 vt (icut videtur
illa panie forusa 1 nos intrare , fje nouerinius per eam, quam
in terris babuit conuer[ationem ip[rmintrare immos d babi-
tandum per fidem in cordibus nofivi.. Credo locus Au-

lij; qua eft in epiftolis Auguftini 93.. 1/44 veró, quod
eos veflra fraternitas a[ferst pradiare paruulos aterna vite
pramijs etiam [ine baptifm gratia po[fe donars , perfatuum
efl. Nifrenim manducauerint carnem filj bommis,ez Libe-
rint (anguinem eimn ,non babebunt vitam m femetipfis. Qui
autens banc ei [imeregeneratione defenduut , videntur mibi
ipum baptifmmwm, velle ca[fare,cum. pradicant bos babere,
quod in eos creditur non ifi baptifmate conferendum, De-|
cepti his verbis funt viri do&ti,& in eam im pulfi Íen-
tentiam , vt exiftimarent Innocentium hunclocum
Ioannis non de Euchariftiz , fed de baptifmi facra-
mento interpretari: partim quiavim argumenti,quo
IInnocentius vtitur, non comprehenderunt , partim
quód non animaduerterunt locum effe corruptum.
Voluit Innocentius argumentari non Poife infan-
tes fine baptifino faluos effe, cüm fine Euchariftia
falui effe non poffint , & Euchariftia fine precedéete
baptiímo non«pofïït dari. Cofruptum veró locum

coneruentem, ita vt legitur, habere poffit. Vbi ergo
eft, Jefendunt, legendum eft. deferunt , & vbi eftmifs
Abaptifmate, lFecendum puto ; féne bapti[mate , & fenfus

eft facilis atque pe riþicuus.AIios potuiü'ent auctores

iLeondum ; & alios nonnullos , qui hunc cibum,de
quo Chriftus loquitur , eiusverbum atque do&ri-
nam interprerari lolent. Sed facilis refponfio,id non
proprie, & cxiftimantes eum litteralem etffe fenfum,
fed vt epe veteres illiau&ores folenc, allegorice , &
concionatorie dicebant.

vtifolét,quorum nonnulla fupra inter difputandum.

maiore proferre Ipecie probabilitatis , Origené ho.| -
7 in Leuit.Clementem Alexandrin.lib. r. Pedagogi, .

. Alijs quoqueargumétis,qui cotraria funt Íentétia,|

A

D

C

diffoluimus, aliatanquam leuià pretermittimus. Ea
modó diluemus,quz putantur effe foruffima. Ex his
vnum eft,quód toto füperiüs codem capite Chriftus
defola fpirituali per fidem manducatione loqui vi-

dedit vobis panem de calo,fid Pater ineus dat vobis panem de
celo verum. Paterautem non dicitur panem de czlo
deditfe ; quia Euchariftiam dedit , fed quia filium
füum mifit , & in mortem tradidit. Ecinfra veríu 65.
Caro non prodeft quicquamyverba,qua ego locutus fum vobis,
[piritus,ez* vità [ant , quod creditur apertiffimum effe
teftimonium. Adhoc vltimum illo ipfo loco expli-
cando reiþondcbimus. ,(Qliöd attinet ad reliqua;non
diffitemur de fpirituali intelligi manducatione ; etf
illaipfa erauiffimi au&ores Chryfoft. Theophyladt.
Cyrillus defacraméto etiam interpretantur.Sed non
idcirco fequitur hoc loco de facramento non agi.
Prouchebat enim Chriftus auditores paullatim ad
hoc myfterium,docens priüs eos , quid facere debc-
rent,vt panem verum celeftémq; mererentur. Opera-
miniuen cbum , qui perit , &, boc efl spss Dei , vt credats.

cclo mififferz, quémq; ipfe daturus ellet , ver. 53. panz
enim Dei eff , quidecalo de(cendit, (* dat vitam mundo , &
ver.35. Ego (utn panis viteyqui venit ad menon c[ariet. De-
niq; obítinatis adhuc Iudgis , & non intelligenübus
quomodo panis viuus effet, declarauit quomodo pa-
nem illum,de quolocutus fuerat;illis ad manducan-
dum daturus elfet. Caro mea vere eff cibus , co7 [angum
meus vere eft potus yqus manducat meam carnem , e7- bibit
menm fangumem m me manet,e* efo i lo ,& , Nifi man-
ducaueritis carnem fili bomints ,cz- biberitis euus fanguinem,

|mon babelutis vitam in vobis. Aliud obiicitur,non poiïe

hoc preceptum de Euchariftiz intelligi facramento,
quia Euchariftiz fumende preceptü minis obligat.
Multos enim nó folüm infantes, fed adolefcétis eta-
tis faluos effe,qui Euchariftig facramentum non per-
ceperunt.Miffam facio ÀAuguftini, & Innocentij pri-
mi fentétiam , que fexcentos circiter annos viguitin

decreto Concilij Tridentini explicata eft;non folüm
neceffariam illis non efle;fed ne decere quidem dari.
Neq; heretici ipfiin hac re diffentiunt. Non ergo de
Euchariftia, fed de fide paffionis Chrift preceptum
hocintelligendü eft.Eodem argumento probari po-

cellig
nem Chrifti per idem manducáit, quos certó tamen

fmum infunditur. Efto;tamen qui per fidem carnem

dicitur manducare ; nihil enim folo habitu agimus.
Quemadmodum ergo illi ad hoc noftrum,ita nos ad
illud illorum argumentü refpondebimus. 1lli fic re-
[pondeant necelfe eft , omnia precepta accómodate
ad perfonas,quibus dantur intelligéda. Nam & pra-
ceptü baptifmi,quod magis eft neceflarium,eos non
obligare;qui baptizari non poffünt.Eodem nos mo-

Idorefpondemus preceptum de Euchariftia percipi-

enda,quamuis iifdem tradatur verbis,tamen eos,qui
recipere nó poffunt;non obligare.Cenfentur autem
non poffe;qui reuerenter non pollunt; eiufmodi in-

fantes omnes fünt. Ad hunc modü iam olim Ruper-
: li

tüs

$,

deatur, ver. 27. Operamim), inquit; non cibum, qui perits|
|ver. 29. Eoc effopus Der, vt credatis , ver. 32. Non Moy[es

Dceinde explicauit,quis ille effet panis,quemPater dc|

Ecclefia;Euchariftiam etiam infantribus neceflariam.|
Resiam ab Ecclefia; & multorum fcculorum vfu, &

SefTia r c At

teftnon effe de manducatione , que per hidem fit,in-
eendum;quo enim modo infantes baptizati Car-)

credimus faluos fieri»Habent, dicet aliquis,habitum :
fidei, qui cum ceteris diuinis virtutibus per bapti-|

Chrifti manducare dicitur,non habitu,fed a&u fidei]

Argumtta
Conttáfla
diluuntur:

Ver. $$5

Vergs —|

bdi

càn. 4

* cetcoom WE ENETE TOU

L

'xefutantur
ide cómu-
. inione fub
ïvrmque
fpecic.

Lib.6. pro-
-[pe finem.

Lutherani

ftia ageretur, vtraq; Euchariftie fpecies omnib? eíset
neceísaria; at non omnibus necefsaria eft; non
agitur de Euchariftia. Couertamusin illos argumen-|.
tum:Siageretur hic de máducatione per fidem,man-
ducatio per fidem efsetomnibus necefsaria ; at non
omnibus eft neceísaria ; non enim infantib üs;
de manducatione per fidem non agitur. Doceantilli
[nosrefponderc. Dicent;opinor,accómodate ad per-|
|fonas, vt modó dicebamus , intelligendum efse pre-|
ceptum,debere per fidem nianducare;qui fidem ha.
bere pofsunt.Et nos,debere eos vtramq; fpeciem fu-
mere facramenti;qui celebrandi myfterij caufa;pera-
gendiq; inftituti àChrifto facrificij fümüt,
mentum,& facrificium cóftet vtrag;
fant facerdotes; ceteros veró,
munt,quam vt eius fructum percipiát, vnam tantüm
Ípeciem fümant necefse efse , cüm tantumdem ex
vna, quàm ex duabus fructus percipiant. Ali

"720

IOAN. MALDONATI COMMENT.

721

tus refpondit,cuius hec verba funt, Sase qwi ve; fener-
rima cobibentur infantia, priv[a, ex hac lace migrant, quam
manducare, aut bibere po[fint ; vel qui articulo temporis con-
flringuntur , feuti nonnull confe|Jores ,quos nec baptitani
] iqua; perfécotionis, e7* mortis n[Pantia Pe.rm.zjit, non praim-
dicantur bac Fntmiu Verltatis, Nec entm iudiatur apml
Deum non mandaca[fenifi qui manducare noluitqui nen cu-
rAutt , qiu mglfxit. Alij contrà obiiciunt non polIe de
Euchariftia hoc preceptum intelligi, quia multi, qui
Euchariftiam perceperunr, in Chrifto non manent,
|& vitam in fe non habent. Non mirarer ab hereticis
[hoc obiici, qui argumenta huc illuc nulla arte, nullo
iudicio verfare folent ; miror obiectum à Catholicis
e(le ;nec vidiffe eos idem contra iplos de fide , idem
de baptifmo, idem de omnibus fere preceptis , quz
adiunctam promifftonem habent,dici poffe.Nam &

reuntj& nó omnes,qui baptizantur,fàlui fünt. Ergo
huiufmodi promiffiones,vt füpra docuimus,de vi;ac

bent. Carnem Chritti, quantum in fe eft , illisà qui-
bus manducatur, cternam vitam dare; baptifmü na-
tura füa regenerare hominem , & vitz zterne here-

tut argumentum nó poffe hoc de fola per fidé man-
ducatione accipi , quia ficut fola fides natura (üa non
iuftificat; itafola manducatio per fidem iuftificare, &
vitam zternam dare non poteft, — j
Illud reliquum eft,quo alium Lutheranorum er-
rorem contineri diximus. Árguraentantur aut hoc
de Euchariftia intelligi non poife , aut certé vtramq;

dem modo dici, N/fr manducaueritis carnem Jelii bominss,
&;mifi Liberitis ene fangumem,no babebitis vitam in volus, !
Indiffolubile hoc effé putantar umentum.Itaq; Ca-
tholici illi , quos füpra contrà ä*ntire diximus , cüm
foluere hoc argumentum nó poffent , ne contra Ec-|
clefte confuetudin&jatq; fententiam dicerent vtram-
que fpeciem facramenti omnibus effe necefsariam,
dicere maluerunt de Euchariftia hocloco non agi|
nonanimaduertentes vtramq; Ecclefie efse fenten-

& de Euchariftia hic agi.Refpondeamus priüs iis,qui
de EudPariftia agi negant; deinde lis,qui dicentes agi
de Euchariftia vtram q; fpecié omnibus necefsariam
císe concludunt.llli (ic difputant : Si hic de Euchati-|

ergo
igitur
N ^
cum facra-

parte: Sed ij foli

qui nó alia de caufa fu-|

per fidem multi carnem Chrifti manducant , & pe4

natura rerum;de quibus precepta dátur;intelligi de-|

dem efficere. Atque hinc iné non minimum fümi-]

lacramenti fpeciem omnibus effe neceffariam ; co-|

D

" — . 3 * d "
tiam,& vtramq; 1pec1em laicisnon efseneceísariam,| -

E

O etiàm

modo idem in illos argumentum retorquere nobis

licet: Si de manducatione per fidem agitur,ergo qui

A.

b

C

totutm Chriftum pro nobis crucifixum fide

guinisà carne confiflit, ex qua paffione omnem|

cramenti
.|defacramento, quod totum conftat duabus pat-
. [tibus; déque carne fua, & fanguine,
hoc facramentum in cruce Íeparata
cantur. Quódautem ad Íumptionem attinet, tan-
tüm iubemur Chriftum Íumere Pär facramentum,
quem cüm per vtramlibet fumamus partem, non
lequitur nosvtramque fimul accipere dcbere. Id
Chriftus ipfe declarauit , quemadmodum Conci-
lium Tridentinum animaduertit Seff.. z.
Sed neque ex [ermone , in quit; z
Ge colligitur vtrit[que . [Deciéi. communenem à. Domimo
preceptam effe » vtcumque inxta varias fantfornm Patrum j
C2* Dotlorum z'nterpremfione; intf-llgamr. Nam quidi-|
Xit, N if mar,zdumueritis carnem filj kamz?zif/, ez biberitis
ene [anguinem , non babebitis vtam i vobis dixit quoque,
ff quir manducauerit ex boc f4ne, viuet in. eternum,. Et
7«*:;;'4;';;:; Qui manducat meam carnem , e- bibit meum
fangamem, babet vitam efernam ; dixit ett4m , l'anis,auem
ego d.z/ba, caro mea efl pro mundivita, Et denique qui di-

Bl d
appre-
hendit, non fatisfacit, nec faluus erit, nifi lïgil--'
latim carnem,& fanguinem eius apprehendat;quod
nemo; credo , bene fanus dixerit ; fi ergo in man-
ducatione per fidem hoc non fequitur, curin fa-
cramentali manducationc fequi volunt? Átque hoc
argumentum vtroíq; profternit aducríarios; & cos,
qui negant agi de facramentos & cos, qui conce-
dentes de facramento agi concludunt vtráque fpe-
ciem efTe neceffariam. Nam & ifti poftremi negare
non polffunt etiam manducationem , qua fide fit,
cum ea, quz fit per facramentum debere effe con.
iun&am s & tamen neceffaria non eft di(tincta
fanguinis perfidem potatio à mandaucatione car-
nis, quz fimilifitfide. Nam vt nihil alind dicam,|
quot tam ruftici, & tardi homines fünt,. qui id fa-
cere non pollunt? Quemadmodum ergo cüm fide
fumimus Chriftum , non deberemus neceffaris
fanguinem,à carne feiun&umaut fide ,. aut cogi-
tatione fumere,quamuis hzc verba de fpirituali per
fidem manducatione intelliseremus; fed..fatis c(-
Íct, vt totum fümeremus Chriftam , quia & in toto
partes funt; & finon omnes(imul cífent, tantam
vnaquzlibetcarum , quantam omnces fimul virtu-
tem haberet;intelligendámquc effet non propte-
rea Chriftum hocloco carnem à fanguine feparalTe,
quód diftin&té per fidem fümere deberemus ; fed vl

paffionem fuüam explicarct , quz inffeparatione fan-

manducatio virtutem ! habet : ita proríus etfi hoc
dc Euchariftiz intellisitur facramento, non prop-|
tereatamen Chriftus (anguinem à carne diftinxir,
vt indicaret omnes neceflàrió vtramque partem fa-
percipere debere ; fed vtoftéderet fe agere

quatenus p'cr

faiffe fignifi-

C&Po l'
apmg Ioannem [exto re-

Xit , Qui manducat meam carnem ,e7 libit meum Jangui-| .
nem, im the maner , Cv egoinilos dixit mibilommm , Qui
F nanducat bunc panem , viuet. in. eternum. . Poterant
hec , & quz fupradiximus, fatis cffe ad refponden-
dum ctiam ijs , qui dicentes agi hocloco de fàcra-
.mento, colligunt vtramquc à Chrifto fpeciem effe|
praceptam. 5ed coarguamus eos propria fenten-
tia. Refpondeant: Si vtraque omnibus ceft necct-
Ifaria , multo magis vna; atvna non cít; nam neipfi
quidem infantibus Euchariftiam porrigunt; mülto
lgitur minüs vtraque. Atenim hoc faltem fcqui-ï
tur , quibus vna pars necelflaria eft , vcramque cílc

neceffariam , cüm idem de vtraque preccptum de-|

tur.

hocc. 6.

Ver, $6

Vert. 5$.

E-—-

[* aM a 2

nhw | m 7211 | IN IOAN. /CA la | 7213 IN y
*:.:,mmaeg : lur. Relpondeo non minüs probari vnam omni-| &ïädci, & baptifmi eft. Quieunz, InocAMerit nomen D-ov(zi-æau;s.'ïl i
:ncndlïmäg; fbus etiam infantibus effe neceffariam , quàm qui-| — p falums erit , id cftinuocatio Deifaluum cum ficiep o ntieur
T it. bus vna neceffaria eft, ijs vtranque. neceflariam| — |natura füa , nifi quid aliud impediar. Sic quicunque l
TM leffes qucmadmodumergo.i.llis illad, ita nobis h.oc mgnducaugriï carnemr DOII'ITED.I :OL bïberxcïelesiax;* E
"*33.*.zquei».0c adhibita aliqua congruenti interpretátione reftrin- guinem , viram habebit , fivim, & naturam carnis :
Ms ! gere liccbit. Congtucnu.iïimam auteminterpreta-! |anguinifque confideres , tamen fi quid aliud ol:ï(h- ]
^ Qu tionem paullo ante pofmmus,eax'n,ü pq(ïïllï t5 x.'cfel- tetit; non hgþebm. Dc?mdc intclligenda femper eft :i
i N .. jant. Euafimus exlonga, moleftàque difputatione; aliqua conditio, FWæPhCIPFme ,finon eodem loco? :
