ad audienda cetera minüs aptos reddat , vt Chryfoft.
Theodorus Heracleotes, Theophyl. & Euthym.ad-
notarunt. Ad bláditur illis,& mulcet quodam modo
eorum arrogantiá dicens fcire fe eos filios efle Abra-
he , nec propterea velle fe occidere , quód alieniab
Abrahamigenere fint;fed quód prauis affe&tibus oc-

capit i vobis , dixit , pro,locum non habet in vobis;
pleni quippe eftis odij,atq; inuidie;ita vt fermo meus
nullum in vobis locum inueniat. Nofter interpres
Grecilmum retinuit. Obferuauit Chryfoft. hom.55.
non dixiffe , Non capitis fermonem meum,fed ferm
meus non capit in vobie, vt (ermonis, id eft do&trinz fue
(üblimitatem declararet. Vereor,ne nimis fübtile fit.
Nam re quidem ipfa idem eft,fermo meus non capi-
turà vobis , & vos non capitis fermonem meum. Sj
autem Ípectes quid agatur , non id agebat Chriftus,
vtdoctring füz magnitudinem laudaret , fed vt Iu.
dzorum vituperaret animos, qui prauis affectibus
pleni do&trinam fuam capere non poffent. Putant
quoque Origenes , & Chryfoft. eos , qui interficere

funt in illum credidifse, atq; hinc probant non bene

in quem modó crediderant , interficere volebant.
Magis credo de toto loqui genere.Dicit enim, qnerr-
ts me interficere , non quod illi ipfi , quibufcum pro.
prié loquebatur;interficere ed vellent,fed quód Iu-

3'8; Ego quod vidi 4[md patrem meum laquar , €7" vos,
qua vidift apud patrem vefirum; facitis.)Probat non id-
eo do&trinam fuam locum in illis non habere , quód
digna non effet,queab illis,& ab omnibus recipere-
tur; fed quia illi benead eam recipié£dam affe&ti non
erant. Se enim nihil loqui, quod non didicerit ex
patre fuo ,loquitur enim vt homo more humano.
Quid fit Chriftum apud Patrem videre,velaudire,vt
dixit fupra c.5.30. eodem c.5.19.difputauimus. Quod
fequitur magis indiget explicatione. Primüm qui-
dem Greca quedam exemplaria nó legunt 2 &opa'eas)

dó dixim? ,videre, & audire, cüm nihilaliud vtrum q;
fignificet,quàm cognofcere,& fcire , quéadmodum
& Apollinarius,& T'heophylact.adnotarunr.Illa ma-
ior queftio,an verbü zoers, indicádi, an im perandi

ram Cohlþcqui libertatem , nifi eos Filius libcraucrit.] Á

dati effent füb peccato. Prius nunc refellit;probátqy;|.

cupati caïaces non fint fermonis füi ; Sermo mews non|

quod vidiftis, fed & s«4(g1s,que audiflis apud patrem ve-|
|dffrum,nullo difcrimine fententic;idé enim eft,vt mo-

ne altera coniuncta eft,quem hic Iudzorum patrem
dicat, Abrahamü,an Diabolum? de quo dicit ver.44.
Ves ex patre Diabolo efls, Nam fi quidem verbü zo z

hamum eorum patrem dicat , nec enim iuberet eos
Chriftus, vt Diaboli, fed vt Abrahami Opera facerét.|.
Sin preíentis temporis , & indicandi modi verbum
eft, Diabolum ipforum patrem intellieat necefse eft.

D

Jbatur, fermo, inquit, mews non capit in volis, Videbatur

ja

[patrem ipforum dixerit. Quibus Chriftus pruden-'

|ates id eft probate vos non verbis , fed factis filios
efse Abrahz. Ecce, inquit Auguftinus , ile laudatus, rra&a.

|JOpera "IAbrabe f«cite,. vt indicaret non efse fatis, fi|
|vnum , aut alterum opus facerent , nifi facerent
iomnia. ! :

id cft qua ab eo didiciftis , non apud Abrahamum.
Nam apud Abrahamiü non mala, fed bona viderant,

illis dicit, 57 ] Jtbraba effis,opera "tbraba facite.Om-
nes fere graues auctores Aüguftin?, Leontius, Beda,
Apollinarius,Thcophyla&us,Euthym'ius,& Ruper-
tus facitis legunt , patrémq; eorum Diabolum vocari
putit, quem fenfum nofter reddidit intetpres; illd-
que confirmat,quód videamus id Chriftum agere,vt
doceat eos non Ábrahe,fed Diaboli filios efse,quan-

do non quidem Abrahe,fed Diaboli opera imitaren-| |

tur. 5ed id nunc obfcuré tantüm infinuat , aperte
poftea di&turus. Ceterum alius fenfüs nonnullis pla-

Grzcá dictio s&y nonnihil fuffragari , quam nofter
interpres aut non legit,aut nó reddidit. Greciautem
codices,quos ego viderim,legunt.Quód fi legamus,
vertamüíq;,& vos ergo qucapud patrem veftrum vi-

cite , quàm , facitis , cüm ea particula vim habere vi-
deatur exhortandi. Verum non ita eft. Nam etiamfi
legamus,re&te fententia coharebit , Ego que vidi apud

patrem mmm,lo'quor;, £7^ vos ergo que vidifis apud patrem| |

vefirum, [actis, id eft,ficut ego loquor,quz vidi apud
patrem meutn , ita vos facitis , quz apud patrem ve-
ftrum vidiftis , ficut. Chryfoftomus interpretatur.
Porro cüm de feloquitur, dicit lsqwor: cüm de illis,

volebat. Nam de ipfius doctrina , non de fa&is agc-

ratio poftulare,vt cüm di&urus efset,lequer, priüis di-
ceret , audiui ; cüm veró dicturus effet , faatis , priüs
diceret, vidiftis ; nuncautemin quibuídam , vt dixi,
codicibus priori loco eft, /i4/; fecundo , /udiwiflis,

trem vefirum;facitirvtiq qua vidiftis apud Diabolum,|

ipfi veró non bona.fed mala faciebant,vt paullo poft|

cuit, quibus Origenes eft auctor, quibü'fquc videtur|

diftis,magis confentaneum videbitur,vt dicamus,fa-|

faatis ,1deo; vt opinor , quia verba , id eft doctrinam !
fuam approbare; facta veró illorum reprehendere

quemadmodum & Chryfoftomus , & Leontius , &
textus Grzcz Catenz , & qui eximiz antiquitatis, &
auctoritatis eft, Vaticanus codex legunt. Sic etiam
Origenes interpretatur , & legit. Czterum, vt dixi-
mus,videre,& audire pro eodem accipiuntur. ^ —
39. Re[fenderunt, ev* dixerunt ei, Páter nofler Abra-
bam efl.) Non videntur fatis intellexifse ; quem di-
xifsét iplorum patrem cüm dixit , & vos, que vidiftis
apud patrem vefirum , facitis : led tamen fufpicati císe
aliquem alium prater Abrahamumiintellexifse.Ideo

Videte, &
audire pro
codem ac-
cipiuntur.

räetunt, Pater mo(ler /Abrabam esl , partim vt magis
rment , quod antca dixerant , Nos (emen /tgbrabe
[umm , partim vt eliciant à Chrifto, ecquem alium

ter refpondet , neque affirmans , neque negans pa-
quens , 5: felj, inquit , /"braba eflis , opera "tbraba fa-
if damnati. Non BegAt eorum arginem,[ed facta conde-
mnat. Care eorum ex illo erat , fed. vita non erat. Greci

94 TÀ dCpadjs Vroi£iTE & » /ï fil Aatbrabam e[fetis, opera

J brabe faceretis, Origenes tamen, Auguftinus,& De-|-
|daitalegunt , vt nofter interpres ; eodémque modo
|videtur legere Chryfoftomus. Putat Origenes pro-

pterea non fingulari ; fed. plurali numero dixifse,

trem eorum efse Abraham ; fed rem in medio relin-|.

V o i u T ia » |&io à Lati-
nunc fete codices legunt & véxa' Ti aCpaelps nire, (& tp- na diuerfa.

j

Grzca le-j

2"

Reprehendens enim dicit, e vosque vidifi» apud pa-

Sup. ver.7

40. Nunc

« n
(
hi
vtb
2
mid,
tipo
T
(i'.:"i?l(gl;
ts

1

l dicet

4trom ve

(Chri[lïum,/
KC5 qd
um homi
tlüs mari
dtats a
piniox

|

——

URENTR
ditim
D
flier
enim
þdfl';.'ge
CIm er
lemus
A
mnum,e
mitalaimr
&Qmml
Nüwï
t
B
dm
m
ticul;
b'gi,
| 41
UT

llldæi
—

NN

.....
|
*w;x

TM

£
t ho L—
— -7 2 — f
£

19 & 3 |
i^ 1 h

à Y
M i
m N;":':«L.
V
Fr, TT TW
MM -
n
TWIT M um
] Ws T2 TT
. '"3*'3 TA GL
*

Xlg*
]

(l
;m , j
,

" !
Aet4deum vt *1
. UAdal ) ' VM

" 1 Ó
3éo VAU

-
«
"

.....
wpe*

" , i) i
? TELIO
' -'[n)." "f]'y "L t
, " m 1
i:x,).:- NNTN ut
- [
-n" Ju q,-.;u-;'
)j €HJ ! i n
* ^

L

451
Ü

bata.

Iguód cos,quicx eiufmodi cóiugijs nati efsétfpurios

- lex cuius cum matre ciusadulterio natus effet, alte-

: iB 4
Expofiio| V €FüS videtur elfic fenius, quem Rupertus vidit, &
au&ri pro|refatauit , vt fornicatione idololatriam morc fcrip-

- Aþpwvl H Es 316 Bs

40. Nuc auté quaritis me interficere bomine,qui veritatem
vobis locutwus jïms,quä auditsi à Deoyboc LA braba non fecit.)
Probatcos non facere opera Abrahami,cuius genere
zloriabantur. Quia neminem vnquam Abrahamus
voluitinterficerequód veritatemà Dco auditam lo-
queretur , Hor, inquit, vAbrabam non fecit, id eft nihil
Íimile fecit. pées 5
AT. o5 facitäc opera F;itr.ï;f wj'l ri. ) Clariàs nunc dicit
cos Abrahz filios non effe. Cüm enim dixiilet eos
non facere opera Abrahz , addit facere opera patris
Íui, vndeaperté colligitur eos non effe filios Abra-
hz,ícdalterius. Nondum tamen declarat quis ille
lalter fit , cuius eifent hilij;iintelligit tamen , vt paullo
oft cxplicat , effe Diabolum. Illi veró non omnino
lid affecati, fed tamen fufpicati refpondent, Nos ex for-|

*

|
jam dicunt patrem habemus Abrahi,fed Deum,quia;
nimirum intellexcrantChriftü non de carnali;'ed de|
Ifpirituali patre loqui. Itaque rcfpondent (e non cile
filios Diaboli,vt vclle videbatur Chriftus fignificare,
(cd vnum patrem babere Deum: Potcit 'di&tio illa,
viii ,& ad Deü,& ad patré referri;fi referatar ad Deü;
erit fenfus,Nos non multos,ficutaliegentes,fed vnà
ticüm Deum pro patre habemus; fi ad patré& Nos nó
habzmusalium patré& quàm Dcü ;atque hücfenfum
vcrba magis pre fe ferüt.Qnód dicütNes ex fornicatto-|
"e non f(amus nati, quidà interprctátur,nó fum" filij 1-
Imael, fed Ifaac,mon ancillz;ted liberz,quéadmodum
exponüt Euthym. & Rupertus.Alij putát fornicatio-
nem eos appellare cóiugia inter Iudgos, & alias gen-
tcs illegitimé copulata, ex quibus fe natos cífe negét,

effe ducerentfic TheodorusMopfuett, 8 'T heophyl.
Alij de vera fornicatione cos loqui dicüt , propterca
dicere fe vnü tantàm habere patrema , qnód fpurij;!
qui cx adulterio nati funt, duos patres habcre folcát,
lalterum verüm , 2lterum opinione; Notalle igitur;
Chriftum, quód duos haberet patres , alterum . verü;

rum hominum opinione, nempe Iofeph;qui matris
eius maritus elfet ; fic Origenes, Cyrillus in Grzca
citatas Catena; & Leontius in commentarijs, quam
opinionem & Euthymius rcfert, & non improbat.

turarum vocent; itàque fe hoc elogio à gétibus alijs
diftinguant; qua ex fornicatione natz erant, ideft
filij erant idololatrarum , ipfzque idololatra Hunc
enim fenfum confirmat,quod ftatim fequitur, as
|patrebabemus Deum;id eft non famus idololatrz,vni-

bemus. Non repugno ijs ; qui dicunt alluderecos
ad prophetiam Ofee cap. r. 2. $ume tibi vxorem formca-
tionum, e7' fac tili J?[ies famim.fionum i quiafamimm, fer-
nitabitur terra 4 Domimne.Obijcit Rupertus,fi hic;quem
Ifequimur , effecfeníus , cos fuiffe di&uros Chrifto,
Nos ex fornicatione nati non fumus , fed vnum pa-
tcrem habemus Deum;nunc autem nó ita dixiíTe , fed

tucALIDe non Fæmm mattyUnio P.ztreml:n:bemzzs Dewn.lNon:

D 'ftia vfus cft. Ecat filius Dei, eóque ipfo auctoritatem

Icum enim Deum colimus, eümque pro patre ha-].

À lbátque eos cx Dco natos non efle ; quia fi filij Dei
effent,fe diligerent, qui & ipfe hilius Dzi fit, ab eó-
* Ique proceíserit;ac venerit. Dao hzc verba proceft,
( veni, muld ica diflinguant , vt procefer, teferatur
ad zternam Chrifti ex Dco generationem , veni ,ad
incarnationem. Sic Ammoniusin Graeca Catena;
Leontiusin comment.. Hilarias,Auguftinus,Beda;
Alij vtrumquead incarnationem , & aduentum in
liunc mundum pertinere patant, vtOcigencs, T heo-
phyla&us,f Eutliymius, & Rupertus. His potiüs af
(entior:ctfi re&é quidam monueruntex ltacipfa in-
rerpretatione beue Chrifti diuinitatem colligi. Nec| Shrbti dl
enim ex Dcd*proccfüi c , venifséque per incarnatio- osige
nem diceretur , fiante non fuitfet;nec ante fuiffec, fijcolligitit. |
Dc? non effct. Nec enim venif-Prophetarum more
mi(si à Deo , cim natus iam effer; fed in hoc ipfum
natus, in hoc homo fatus eft ; vtad homines veni-
rct, eófque non docendo modo , (ed muko maximé
moriendo à peccatis liberaret; Di&um quidem ctt
Iegcx&aiæï, Prgz;fjmm te formaremiu vteroyiout te , C9" ante
quam exires de vulud, [antlficauites (5 Pro ;Bmm m gen-
tibus dedi te , c.1.5.íed non diciturillam idco natum
efle, vt in gentibus Prophcta etlec: (ed càm cffecalio-
qui nafcirurus , Deum illum ab ipfo vtero adPro-
phetz officium deftinaffc. |
Nec entm à metp[à veni , fd il me mift.) Loquitur vt
homo,quaratione non venit à feijfo, quia homo
ille non genuitfe;fed à Patrc;Filioj& Spiritu fan&to
factus eft ; quemadimodum Ru ggsrcus ex,ponit.Pu tat
autem his verbis ad falfos allu4. re Prophietas , feque|
ab illis fcercgare , qui veniunc & propheticum oth-
cium vfarpant, càm à Deo milli non fint. Nor mitte- [lezea. 23|
bam, inquit, Propbetas, e? ipfr currebantyton lequebar ad :
qeos z mpfi praphemlmm. Hoc hodie hzretici Caluini-
ftz , & Lutherani faciunt. Singulari Chriftus mode-

Chiifli dizi

habebat quiduis erga liomines faciendi ; probatta-
men vocationem fuam , ncc fibi vult credi nifi pro-
Ibanti. Nec qui[guam fumit frbn bonoremi , inquit D. Pau-
lus , fed qui vocatur tanquam .Aaron, Sicez Cbriflu nen
Memetip[nm clarificautt vt pontifex fieret , [frd. awmilocutus eff|
4d eum; Filius meus es t , Ego bodiegenui te Haeretici ta-
men fibi credi volant , nihil aliud, quàm íua fcelera|
probantibus. Euthymius quatenus Deumloqui pu-
tat nonà fe vcniffe,id cit fola fua voluntate Patre re-
pugnante. * * |
43. Quare lequelam meam nen cogwo[citis ? quia non
poteflis audire férmanem meun.)Gracé non cft dy 071
aut dià 7905 quare , id cft propterea, fcd d/g rí quare
id eft propter quid? Itaque per iaterrogationem
legendum eft,| quemadmodum Origenes, Chry-
(oftomus , Auguftinus, Lcontius, Beda, Theophy-
la&tus, Euthymius, & Rupertus legunt 5 omnéf-
que ijdem auctores poft primum orationis mem-
brum interrogationem ponunt, Quareliquelam meam
071 ægnof'ciz'is f quia mwimrrj?;s audire ['ymonem meum;
Idcft , quid caufz eft cur liv Aeiuidv Tiv éprv ,. lo-
i'cutionem meam, linguam meam,autidioma mcunt|

Hebicot.fi
4 $* *

Pr.l. 20 Sä 1'

dam fit ex fornicatione non effe; & vnum patrem
habere Deum.Facilis refponfio;fepe huiufmodi pat-
ticulas aut aduerfatiuas;aut caufales elegantiàs intel-
ligi; quàm cexprimi. .
41« 51 Deus pater vefler e[ft , diligeretis vtiquemse, Ego

tantüm, vnum patrem babemus Deum,quafi aliud quid-| F

enim ex Deo procefi , «9* veni, ) Refellit Chriftus , quod

non intelligitis? nempe quia non poreftisfcrmo-
| nem meum audire, idcibquia cüm alieno à me
animo fitis,fermonem mcum aurcs veftrz ferrcnon
ffunt Neceni: (lumus reéte,petfectéa;intellis
poffunt Nec enim poflumus recté pecte&teqintellis
gcre,nifi queatrenus, & bencuolis auribus audimus,
prefertim fi res fint czleftes, atque diuinz; Vtebatur
IChriftus calefti, ac diuina quadam lingua, quiade

iludæi modo dixerant fe patrem habere Deum , pro-

|exlcitibus , ac diuinis rebus loqucbatur, quam
: ! lingnam

"UNTYM 2

ho — I0AN MALEDONATI COMMEN

Edl hd s
.

-818.

Tlin guam hoimncs carnales, atque terreni mtclhgelc

non poterant, etiamfi attenti audirent, atque liben-
; : E
tes; quomodo poterant intelligere, cüm tam abhor-

A.

cida erat Ab initio, de initióne iphus Diaboli»an honii.

dum hunc vifibilem creatos fuifse ; demundiinitio

nis? an mundi ? Qui exiftimarunt angelosante mun.|

macr RPE 7R
" MWWWM.*QD

rentibus audirent animis,vt ne fcgrc quidem Chnfþ
lfermoncem polfencEtgo aud1end1.verb.um emphat.?f
cum eft,necidem [ïgnifïcat,quod:mtclhgc-re, vt Ori-
d gencs putat , fedidem , quod aumbus. excxpe.re;f.mc
enim maiorem habet vim. Obfíeruauimus alicubi ex

Incap.é. Gregor.NNazian.orat.4.de Thelog. non potle;in fcri-

MA YeEE. pura lacraidem aliquádo Hgn.ificarc, quod nolle.. Id
m POH—Q hocloco fignificare, sen Pm;(lu, Chryfoft. Legn,tms,
idé, quod |'Theophylactus, & Euthymius obíeruarunt : idémq;
Belle. videntur Auguftinus, & Beda indicare. ' CU
44« Pos ex patre Diabolo eflis,eg" defideria patris :vej?r:
vultis facere.) Quod fcpe illis ante obícure fignifica-
ucrat ver.41. nunc palam dicit eos filios effe Diaboli.
Filios autem Diaboli vocat non natura,fed imitatio-
ne,vt Augull.hic contra Manicheos, & Epiphan.ad-
ueríus Caianos, & Archóticos,herc(.38.& 40.difpu-
tant. Quanquam in eo fingularis eft opinionisgquöfi
Diabolum hoclóco Iudam vocari putet , cuius filij
Iudei appellétur,quia illi potiüs prodenti Chrjüu m,
quàm Chrifto regnü Dci predicanti, & tot miracula
|facienti crediderint. Adductus in eam fentétiam cft,
|quód paullo fuprà Chriftus c. 6. 7 o..-IudarfïDiabolü
appellauerit. Auctor veró qq.vereris,nouique tc&g-
menti,que Auguft.falsó tribuuntur q.98. Cain dicit
hocloco Diabolum vocatum. Ceterum ex verbis fe-
|quentibus fatis cófiar Diaboh,xm hic vocari eum,qui
primus peccauit,angcluzü,quíq; ceteris peccgndl 2U-
[ ctor fuit. Quo enim modo in Iudam conueniet eum
homicidam fuifle ab initio ? in veritate non ftetifle?
! — [mendacé efse,& patrem eius? Psde Indar, inquit Au-
L. guft.& Bedayfi/ Diaboli? Initandoynon na[cende . /4udite
Ezechiel. (eripture (antlLa con[netudine, Propheta dicit ad epfos Iudæos,.
16.45. — [Paftertans "Amorrhbeus , ev: mater tna Cetbea. Atmorrbei
| gens erat qnadamyvnde originem Indai nen duceäunt. Cethai
C tpfigentem (oam babe ant emnino a.lmmm 4 genere In-
bs daorum , [ed quta erant mpiy AAmorrbei,e2* Cetbai, Iudei
| — jautem imitats [nnt gmpretates eorum imnenerit fb parentes,
non de qmäm nafcerentvr,fed quorum mores feflantes pariter
| damnarentur, Idem Ammonius, & Leontius monue-
| rant.Ef l»dejnquit Al'nbrof.lib.4.in Lucam,ex patre
: Diabolo non UIIQ CAYBÀ þcceþonæ 'Ed erimini , Ouód ad-
j dit , «2 defderm patro veflri vnlts f«cere , G n eupdae,
* defideria , aut cupiditates , vt opinor, vocat , que He-
- braice nby, aut arbbya opera,&udia,conülia,cügi-
tationes,&,vt Latinus interpres ea nomina folet ver-
tere, adimnentiones appellafset : ficut dixit ver.39.5; 227]
"IEbrabe effisypera Aabraba facite.Itaq; quod Chryoft.
Leoncus,& Theophyl.obíeruarunt, ideo nó Opera,
íed defréeria Diaboli vocafse,vt indicaret no quocun-
que modo,fed magno ftudio,cupiditatéque Diaboli
j mores imitari,etfi Ípeciofum,& non improbabile o-
I mnino eft,tamen non eft fatis firmum. Nam,vt dixi-
; | mus , Hebraifmus eft; & fi quid aliud Chrifto canfz
fuit,quamobrem ita loqucrptpr,potiüs dixerim ideo
fnSvpo: , defderia , aut cu pldltgtes Diaboli vocafse,
' quia eas Diabolus in eorum animos iniiciebat. uz|
: autem fintea defideria , ftatim Chriftus declarat,ho-
s micidium,& mendacium.Nam & illi Chriftum Dia-
: bolum imitati occidere volebant,c.7.25.44. & multa
4 patfim aduerfus eum mcgtiebantur; Galileum efse,
. |demonium habere, & alia generis eiufdem. |
[- " : - Ille bomicida erat ab imitio. ) Prima hic quaflio eft,

Diabolus
quis hic
1 Yocétutr.

C jipfo Dco vt nonnulli

de quo inirio loavatur Chriftus, cüim dicit, IZe bop;;-

in ea fuifse fententia , Ifídorum libro i.

qua fecerat , €7* erant valde bona,

erat ab initio , id eft, ex quo homo efze capit , quem

bomo ,nifi pritss fieret bomo.

quam terra fieret. LLb imetio , €7^ ante Jacula cveata (um.
Átque hocfíenfü reddidit Nonnus. Sed non eft exi-

gerente peccauit. Itaque vere di&um eft »lle botm-
cidá erat ab initit, Quomodo dicatur homicida, alia
eft quzftio. Auguftinus libro z. contra litteras Petil.
capite 1. auctor eft Petilianum , nefcio an omnes
etiam Pelagianos, legifse , 1Jle AtCh[Ator erat ab emitto,

.|quam lectionem Auguftinus reprehendit. Homi-

cidam autem Diabolum fuifse , & idem Augufü-
nus,& Beda, & Hieronymus , aut quifquis au&or

» quo Diabolus pri-

duxit. Peccatum enim mors animz eft. Alij in-
terpretantür de vera morte corporis. Quorum
diuere quoque fententiz fünt. Rupertus putat
homicidam appellari , quia jam inde ab initio
conatus eft Chriftum occidere , càm enim di-
xit , Ip celum confcendam , c7 fs. ero altifiimo,

eius necem. Propterca dixifse Chriftum, e defiderta
patris veffri vultis f«cre.Coacta videtur in terpretatio.

"

polset occidere. Ex ilo, inquit Auguflinus , ;/llebom;-

ftimandum nomen initij hocloco pun&um tempo-
ris fignificare , quo primüm factus eft mundus ; fed|.
totum illud dierum Ípatium , quo & factus, & orna-
E tus eft , fub illud enim initium homo Diabolo fug-

ille eft commentar. in librá Iob, capite 24. de fpi-
F [rituali intellieunt homicidio
mos occidit parentes , dum eos ad peccandumin-|

fic intcrprcxtabantur,quafl fenfus efset,.ctm mundus
fa&tus eft , hoc eftab initio lam Diabolum homici-
dam fuifse, non quidem re ipfa,quia nondum homi.
nes erant, quos occideret ; ed animo , atque volun-
tate; quód iam peccafset, & occidere futaros homi-
nes cogitaret. Diximus alibi magnos olim auctores
de füummo
bono,cap.rz. Gregorium lib.28. Moral. Cap.r4. & li-
B |bro 32.cap.1o. & Bedam q.9.in lib. 4. Reeum. Non-
nullos fefellit verbum illud eraz , quod hunc fenfum
videtur prz fe ferre,iam ante initium Diabolum ho-
micidam fuifse , non animaduertentes o , erat , proj
fuit, pofitum efse , quemadmodum idem nofter in-
. terpres alibi reddidit, r.Ioannis r.1. Fingamus ergol
hocloco vertifse , Ille homicida fuit ab initio , nihil
vtique difficultatis efset. Alij ad iplum Diabolum
initium retulerunt , eum, ex quo factus eft , homici:
dam fuifse, quomodo Manichzi ; & Prifcillianiftz,
& quicunque alij aut à malo principio , vt illi; aut ab
olim angelos malos , malos|
natura füa , atque origine efse dixcrunt,intcrprcta-
rentur necefse crat. Sed ca harefis vno refutatur|.
verbo , Omnia per ipfum fa&a faut, & vidit Deus cunéda ,
Origenes, & Augu-
füinus hocloco , & lib.ir. de Genef. ad litteram. cap.
16. & libro ir. de Ciuitat. cap. 5. Beda, & Rupertus|
ad initium hominis referunt, quaft dicat , bomicida|

cida , ex que potuit fieri bomicidium ; €77 ex illo potuim fieri
D bemicidnm , ex 46 fatt efÍ bomo. Non enim polfet occidi|
Alij mundi principium in-
telligunt , quibusideo meam potiis fententiam ad-
Ícribo,quód phrafis Scripturz fit mundi originé ab-
foluté initium appellare.1» prncipi erat. verbum. Quod

fuit ab initio : antequa quicquam faceret prinapise2" ante

filio Dei inuidifse , & eum quodammodo occi-|
dere capifse , perfecifie verà poftea per Iudaos|

Sup.c.rg. -

Ttad. 42;

Mundi ó-
rigo infcri-
ptura ini-
tiü vocari
folita.

L L. €pift,
lo.c. I.I. :
Prouerb.8,
24445

Quomodo:
Diabolus .
homicida
vOcatut.

Iüo[d"lï'l*

Genef.1.3s. |

Sup. cap.t. |

IEccl.24.14«

7
á. : ^
1
MR r " 7 N
7
!

ÁI;

mfum !

Wtiten
nu&
It ve
ld
icat]ob,
itintex
siftutem
gw-i-l-w- tUS pon.
TT
Vr
A
d Ine
"s Qa
Wä |
dum]
Quit,
ht
" [454
tculfc
40 dofe
NY

N 1^ 1
N Qp

i I
MA N R UT Q AQNN E

ïhmi&ü
M.
AA
. ïUï,qy
lü Lo;;:

D

Gen.g.g

Ite

odb m
o *
Jl nö;ilmlx e
TAQL GXPI'CI
pofe;
g

.
TO ET
AL Y

h.
Áj -"'do':.?m;æfï

*
AT
Vi

PTR ) ^
"Áe Aelus lss
" ub) QLADIEA

N o v ETE A
/ M N M
" d

!

AADLPIETIULFELESI
j AL ml
Vi UV ^

.....

n t

Wt 404 044 M

;W ]

'þï
» MM
ehondll [iun
T d

ET
"77
" H

m
Va
1 hu-
] ^ ll
U! ',.u .*."-Jul
- Ü
* f r
1d
NT u"' 'X
rb
LL d

* (Jfl'
A2 If«
"m E WIP
! i Pa i

Dipols [

ercindim
dl Aij

3 Qu i

i
Á ( u[zl'
s P

um
-

nom WR

"

i EE L.À

Trac. 42.

)
E

$up.c1.47. |rus, nondum adulteratus , vere , inquit , Ifraelita 15

Gen.3.j.

Quomodo
h : ?
Diabolusin
veritate nó

lverbum. | malom. [eminauit. , €7 otcidit , & libro z.

: jïtgendo; fed Pcr[imdmdo peccatum , €7' äpdiïudi.(i fei-
itate deiérendo. Áuctor. qq. veteris, nouique tefta-
[nenti, quz falsó Auguftino tribuuntürq. 90. &

veritatem appellet; Sunt qui naturam ipfam inte-

left. In caigiturintegritate naturz , atque volunta-

|quit, as mon feraauerunt [awm principatis , fed derelique.-

I[Leofer. ro. de Quadragef. & epiftola 65. cap. 6.

Iquia de veritate , qua inloquendo cenfiftit, hicagi

|Irenguslibro s. cap. 25. Ammonius , Chryfofto-

819 IN IOANN.
Alij dicát homicidá vocatum effe, quia primüm pri-
mis illis parétibus per peccatii, deinde omnibus ho-
minibus caufa fuit, vt etiam corpore morerentur, &
Cainad necem fratris incitauit ; fic Tnhcodorus He-
racleens. & Euthym. Atque hicfeníus mihi placet;
nifi quàd dé morte Cain non intelligo, quia edi cre-
dendum eft illum ad cedem fratris fui à Diabolo in-
citatá fuiffejtamenid Scriptura non dicit; & videtur
Chriftusad aliquod Diaboli fa&um alludere ; quod
cófignatum facris litteris frt. Vt autem ad morté cor-
poris primorü parenrum hoc referá, in quá propter
eccatü incurrerüt, haec me ratio mouet, quód cum
Chtiftus dicic, Et defideria patris veflri vulris facere igni-

corporaliter ; quare & cüm dicit , /e homeida erat "
imitienon folüm fpiritualem, verü corporalem etiam
homicidam intelligere credédum eft.Quanquam ?i.-
'am1 pfa.m corporis morté non per vulnus corporis,
led animz intulit , & , vt AugufLait , Nes gla-|
lio armatws , nom ferro accintise 4d. bominém venits

:ontra litteras Petil.c.13.Qwerumss vnde Diabolss fuerit
bemicida ab initio,e7" inuenimus quod primw bominem occi-
lerit ,non gladwm [Iringendo , aut aliquam vim cerporaliter

;8. non Diabolum, fed Cain ab initio homici-

Et in veritatenon fletit , quia non eft veritas it e.) Di
Iceptatur inter interpretes; quid hocloco Chriftu:

cram , & rectam , qua omnes angeli à Deo conditi

nonid eft perfedionem, rectitudinem,vt ita dicam;
(icut Iob. c. 2. 3. vocatur *v^ on v vir perfe&tus,
aurinteger, & re&tus , id eft retinens veram adhuc
virtatem , ac fimplicitatem , nondum vitijs corrup-j

quo dolus mon efl ; ca cnim natura perfe&tio , atque in-
tegritas veritas appellatur; ficut verum vocamus
aurum , quod perfe&um , quod non adulterinum

tis, qua Diabolusà Deo fa&us fuerat , non perman-
fife; hoc effe non ftetiffe in veritate, quemadmo-
dum Iudas vezfu 6. explicare videtur , J/£ngelos , in-

runt (aum domicilinmym widicium magni deei vimenlis ater-
nz fnb caligine vefernaut , fic videtur Euthymius intel-
lexiffe, & Auguftinus libro rr. de ciuitate cap. 13. &

Quam interpretationem propterea non recipio,

manifeftum eft, Cum loquimrmmdacium,'ex propryjs
loquitur , quia mendaxeft, €2" patereim.) Multo ma-
xima auctorum pars hoc de verbis illis interpreta-
tur, que Diabolus Heuz dixit ; Erita fieut Dg , faien-

titus eft; coniungi igitur mendacium cum hornici-
dio, quod vno, codémque tempore patrauit. 5ic

mus. Leontius, Theophyla&us. Sivtramque con-
iunserisexpofitionem , verum meo iudicio (enfum

lloqucndo intelligi veritate; hínc probari poreít,
[quód càm Chriítus dicit in veritate non íterifle,

ficet eos velle feipíum occidere;non fpiritualitct,(?:d :

lam fuitfe intelligit, quod nerefutare. quidem|
'opps eft. :

|uerafse , quia nulla nune. ef£. veritas ineo , íed totus

(unt , veritatem vocari putent. Hebraico idiomate|D |quantus eft, sendax eff, 7 pater eius, Perueftiga-|

dMicenim videtur fóonare , im veritatenon. fletit , quia mon ct

Ideos, quafi dicat Chriftus;cüm loquitur médacium,

jqu£à patre fuo Diabolo velut hereditate accepit:
tes bonam, q7' malum , quibus verbis fine dubio men-]

. 620

o
haud obícuréindicet veritatem aliquando, priuí-

cem locutus effet veri priüs, quàm Heuz diceret

| Eritis ficot Dj , noninuenimus; nifi illud quis ve-|-

rumfuifle dicar, Similis ere Altifiigmo ; quod non de
Diabolo, fed de Rege Babylonis intelligendum
effe perfpicutim eft. Nam quód Heracleon tefte
Origene dicebat non fteciffe in veritate, quia nun-|
quamin illa füit, vtpote malüs à malo factusau-
&ore ,fuprà cum Manicheorum, & Prifcillianifta-
rum etrore refutaummus;. Dicitur ergo non ftetiffe,
id eft non perfeueraffe in veritate; non quód anre
quidquam verilócutus fuerit, fed quód eiufinodi
a Dco fa&us , vt filoquendum inillo primo ftatu,
quo fuit ante peccatum , illi. fuitfet j vera. loeutus
eíset; Poft peccatum & mendax, & fedu&or, &
nomicida , & quidquid nunc mali habet , factus eft.

Auguümi, Bedr, & Ruperuü interpretationetn,

; nefcio an quifquam probaturus

Qui4 non eff verjfasiueo,) Mirümi quantopere vna

Dedain, & Rupertum vexauerit interpretes, Qua-
inveritate non fteterit , QUIA Veritas , inquit , ap e
nen &1. Res ita expedifi poteft: dictio, qui4 non
caufam, fed effe&um, & indicium fignificat, vt in fi-
mili exemplo fupra verfu29. docuimus. Itaquc
lenfus eft, inde conftare in veritateeum non"'þerfe-

uittandem hunc fenfum D. Auguftinus, libro xi.
de Ciuit, cap. 14. $ubiecit , inquit, indrcium, quafi
quafiffemus, vndeoflendatur , quód im veritate nom fleterit,
itque ait, Quianon. eff veritasin eo,. Effet autemineo , fi
m ia fletiffet.. Locutione autern difbum ebt. minins: vfirata.

veritas i. 60 , tanquam ea fit caufay vt in veritate non

m eo veritas non fit , quód i veritatenon fletit,. $ed. ifla lo-
cutto e[t «* in p[alimo, vbs ait , Ego clamaui , quontam exau-
difli me Deus.. Cum dicendum . fniffe vtdeatur , Exaud;fti
me Dew ,quoniam clamaui, $ed cirm dixiffet , Égo clamaui ;
tanquam ab eo quareretur , vnde (e clamaffe monflraret ; ab

quam diceret , Hinco flende clama[fe me , quoniem exaudiíti
me Redeigitur exhocloco Theologi collegerütan-
gelos ingratiacreatosfuifse. - .x
Cum loquitur mendacium ex proprijs loquitsr,) Adtmi-
rabilis eft Eucheri] in hüc locum Interpfctatio in qq.
inIoannem, refert hoc non ad Diaboluimn, fed ad Iu-

vnufquifque veftrü,ex proprijs loquitur, id eft ex ijs,

quod plane violentum videtur. Non dubivm igitur
eft, quin de Diabolo hoc dictum fit, quemadmo-
jdum alij omnes auctores fentiunt ; fed queriturà
nonnullis,quid fit. ex proprisloqui? Hicetiam Epi-
phanij opinio fingularis eft,qui cüm hoc de Diabolo
di&um putet, tamen Iudam exiftimat Diabolum,

quàm mentiriinciperet, locutum fuiffe, Quidau-|

) ]

-locergo eft, m veritate non. fletit, INam Origenis,|.
jui in veritate , id eft in Chufto non ftedifse di-]|.
C lcere .vldexïtur i

Madidio, qu4, multos, prafertim Auguftinum,|

lis hecfit , qua reddi videtur ratio, quare Diabolus|

Quia, no5
'X-

fleterit ,quod m eo veritas non fit ; cum porius ea fit canfayvt|

effetln exaudiutionis Dei, clamoris [m oflendit affelum , tan-|

Ifai. 14. 14.-,;

cauffan .
fed effe&ü
fignificat.

E 4

Pfal. 16. 6.

1

Quid eft ex

qui méda-
cium,

|fei. — |expreferis. Nam de fola natura hocintelliginon| — Jappellari,vt füpra ex haref.58.& 460. recitauimus. Ita.
poffc modó docuimus; non Poifc autem de fola ml que interpretatur Diabold , id eft Iudam ex proprijg. |
; : Nn- 3 loquj;*"
)'«W"'*L - "-

|

-

proprijsTo- |-

p

" £
*»GW*-. P d : ?

expo(tio
optima.

iMarci t. zqr
34. G Luce
4314 A41.

Diabolus
dpater mé-
dacij dici-
tut, —

Origenis

Ju AL

|

821

0822 ^

fïoqui,id eft ex iis, que à patre fuo Diabolo quafi h-

Ireditate accepiffet. Atqui hocipfum eft,vt re&te no-
Irat Auguftinus,nó ex propriis loqui;loqui ex iis,que

acceperis ab alio.Manichei,vt idem indicat Augulti-
nus,interpretabátur ex propriis;id eft natura fua,effe
enim natura malum. Sed hoc fatis, fupérq; fuprà re-

pretatio eft , em mendacmm lequitur , ex propriis loqui,
1 :
[] -D 9 . -x * [ .. 1-
quam mentiri docmt,lpfc veró docuit mentiri alios,

fuille mendacij.Sic Origenes, Auguft. Chryfoft. Am-
monius, T'heodor.Moptueft.Leontius, Beda, T heo-
phylac.Rupertus,Euthym. Placet mihi,quod Orige-
nes indicat , voluife Chriftum his verbis fignificare

ritmendaciufn tamen nó à Deo accepiffe, fed ipfum
per fe illud excogitafle. H zerét alij in illis verbis , C
loquitur mendacium, quafi aliquando non mendacium
loquatur. R.upertus exiftimat hunc effe fenfüm , ciem
loquitur mendaciam , id eft mendacium , quod femper

Origenes exponere.Sed nefcioan verba eam expofi-
donem ferre poffint. Certé cum demones clamabát
Chriftum filium etle Dei , non mentiebantur. Nam
vt concedamus , quod non video quomodo probari
poffit, cosid fallendi animo dixiffe, tamen fi proprié
loqui volumus,verum fillendi animo dicere non eft
mentiri; & cum fpiritus ille malus dicit, 3.R.eg.22.22.

.|Ero fPiritus mendax in oreomnidn prophetarum eis , indi-

cat non femper fe fpiritum mendacem eftfe , id eft
non femper mentiri ; quamuis femper fpiritus men-

dax appelletur,quia femper ad mentiendum paratus

eft, & plerumque mentitur. —
Quia mendax eff eg* patereis.) Propterea,civm loqui-
tur mendaciumsex proprus loquitur , quia fuopte ingenio
mendax eíf, & mendacij primus au&or. Epir

hunc locum exponit , nifi fortaffe corruptus liber

quitur mendacium bic [nbaudiendum, vnu[quifa, veflrum,
ex propris loquitur , quia mendax est , e7* pater eus yide
Diabolus,qui vniufcuiufque veftrum pater eft. Orige-

ines,e7" pater eius, id cft Diabolus pater vniuícuiufque

piritus mali. Au&tor veró qq.noui , & veteris teft.q.

id eft Cain, quod & à Ioanne Grammatico in Greca
Catena dictum inuenio. Verus fenfüs eft, qui eft o-
mnium aliorum auctorum maximó communis Am-

moni j,TheodoriMopfuä&.Leontij,Chry'*fo&.Augu-i

| &ini,Bed&g,Theophylä&i,Ruper:i, Euthym. Mendax
led Diabolus, Q? pater eiusid e[! mendacij. Refertur enim

relatiuum emnad niomen mendacij , quod proximé
precellerat: Vocatur autem Diabolus pater menda-

cij;,quia primus auctor, & inuentor eius fuit,& quo-]

dammodo illud peperit , vc Chryfoft. Theophyla&.
Theodorus Heracleenfis nomini patris Grecum ar-

: 45. Egoautemyquia veritatem dico , non ereditis mibi.)
Oratio cltaut Hebraifmo , aut traie&ione perplexa,

quicunq; mentiüturjipfum enim primum auctorem

' han.hz-
ref: 38. & 40. preter omnium auctorum féntentiam

futatum eft. Recepta fere omniumauc&torum inter-|

id eft propria vti inuentione ; nec enim ipfum quif-|

Diabolum,cüm quidquid habet boni à Deo accepe-

loquitur, ex propria loquitur. Eodémq; modo videtur

e[t, 4Uia mendax, inquit, eff [udas, quem Diabelum voca-|.
tum dixerat 7* mendax efl,e7* pater eius,id eft ipfius Inda.
|Similis Eucherij interpretatio in qq.in Ioan. Czwmlo-

90.& 98. mendax eft vnufquifq, veftrü,& pater eius, |

Leontius, Ammonius, & Theodorus Mopíueft, ex..|
|ponunt ; Cz; avróceypi(oc vrexey (9 «00 0c.. INotauit

a E * ; 5 n ;
ticulum adie&tum ad fignificandum Diabolum (in-
