queftio ; cur Chriftus cumíolo Nicodemo loquens| |ncrationem. Hoc eft quod Nicodemo nunc ex- 3 Bïuf;:c o
pluraliter dicat, Teffimoninm noffrum non accipitu? Nul- probrat, quód cim hoc fecerit, tamen fibi non| | g g
laerit queftio , filegas , vt Chryfoftomuslegit; e»| p |crediderit, exiftimans res à fe. difputari incredi- B Dd
teflimamim. noflfrum nemo accipit. Si vero rctineamus| — |biles, & ab humano feníu longé rémotas. Quid a
le&ionem noftram pluribus confirmatam auctori-| |futurum , f res illi diuinas nudé , & fine vl- 3 i
j bus , ratio qugrenda. Rupertus,&: vt videtur, Cyril-] lo humani exempli velamine ; fine vlla ad hu- (
lus omnes Iudcorum magiftros Scribas, & Phari-| |manum fenfum accommodata metaphora propo- E
fcos,aut ipfos omnes Iudgos , vt Cyrillusindicat,in| |fuerit? Cur ergo dicit, Nencredita , cum folo di(- inind
vno Nicodemo intelligendos effe putant. Facilius| — |putás Nicodemo? Diximus ex Cyrillo fuperiore ve:—k !fcmpofii
| 'effe credo,vt eodem modo intelligamus, quo intel-] — |fü Nicodemum omnium ludgorum períonam pre'- i, Dd
: .ligendum effe diximus , Qwed. (Gmue,loquimur,vtficut| — |fe tuliffc. Quare cum ad Chriftam venit , non dixit nrédit
illic Cchriftus de omnibus bonis teftibus;ita hic de| |ício,fed Fimws, quiaa Deo venifhi magiler fu pra ver. 24 Y fpf
omnibus incredulis , & peruicacibus hominibus| |Propterca pluraliter illi dicit,Ne» erediti. ' pl t
loquatur, quibus nullum ad credendum teftimoniü; C | — 13.. Et nemo afcendit n celum, mfi qui de[cendst de calo, fnczlum
fatiseft. Eiufmodi Nicodemus effe videbatur, ideo| — /flius bómms ; qui eff m calo,) Primahicetamque-| . TM
L fecunda, pluralique perfona dixit, zr teffimonimm no-| — |ftio cft, quomodo hec cum precedentibus hereant| — ?gnitas,c
férum non accipitis, . | Auguftinus hocloco, &lib. 1. de peccator. mcrir. vmam
: (ooazxs 54 ferrena dixi vobis , eg* non ereditis ; quomedo (|. |c. .31. Beda , & Rupertus exiftimant. confirma- xlodon
! dixero vobis celefliascredetis?) Quoríam hocdicat Chri-|- |tionem hanc cffe eius fententig ,. Nzf£/qmis renatws erlofin
ftus, fatisapparer; cum enim Nicodemi, & aliorum| — |fwerit ex aqua , &* Spiritu (anclo , non potest introrre in re- pcr t
incredulitatem reprchendiffet; addit, vt rem ma-| — |gmwm Dei, ver. 5. Nemo enim introire poteft, nifij.- od
gis cxaggetet , terrenaillis tantm dixiffe, neccos| |quiinde priüsexijt, id eft qui de cclo defcendit.] . wdechii
tamen credidiffe ; quid fuitfe fa&uros, fi celeftia| |Solusfilius hominis defeendit, folas igitur afcen- E ia
dixilfet? Vulgaris quzftio , quaínam hic res Chri-| |dere , id eft introire. poteft, Quare quifíquis in- | TET
ftusterrenas, quas czleftes appellet. Auguftinus, |D troire volet, neceffe cft vnum quodammodo cum| UT
Beda, & Strabus priores duos fecutus auctores| filio hominis; id eft membrum illius fiat. Fitau- hi
| animaduertentes. omnia, quz Chriftus Nicodc-| |tem membrum illius, cum ex aqua , & Spiritu| ibäüm r
| imo de baptifmo , & regeneratione, & fpiritu, vbi| |fan&o renaícitur. Oportet ergo vos nafci denuo..l » Chri(h;sn
^ . . ivult fpirante dixerat; cífe cxleftia , terrenum vo- Chry foftomus veró, Theophylactus, & Euthymius — wes
| cari putant, quodc. 2. 19. dixcrat, Soluste templum| — |putanthec verba illis refpondere que ver. 2. Nice-| ! 1! mbl &;
; - Moor , ez* i tribus diebus excitabo ilud,. Quodnimisfor-| |demus dixerat , Jceimss qnia à Deo venifhi magifter. Quiw 1 fs ii
taffe remotum videri pollic. Propi'ts ad rem omnes, bus verbis ceteris prophetis , atque magi&risäD.co - Eu n
quos meminilegere, auctores Graci videntur ac- miffis cquaffe vidcbatur. Chrifttum , ncque qugd- | xzm&
| iceffitfe, Origenes, & Ammonius citati in Grzco-| |quamde illo maius cogitafle, Hanc nunc opinio- Áenl
| ram Catena, Chryfoftomus, Theophyla&us, Eu-| |nem chriftum corrigere. Magno fe difcrimine ce- [i
: tchymius, &,vt videtur, etiam Cyrihus terrenam| jterisantecellere prophetis; neminem enim aliorum ,mnlä

Baptifinus Irem vocalfle baptifmum de quo tota crat quaftio.| [in celum afcendiffe, vt que illic geruntur. videre
d ; E / i hd * M i
quomodo |Nrog quód diuina non fit, atque czlcitis, fed quod polfet ; fe folàüm afcendifle , fcmpverqua illic effe,

u . hoiimibus fuper tetram detur, vt Origenes, &| jitaque magis fibi,quàm ceteris prophetis credenzp — - fäfmoz
Ammonius exponuntsaut quoód comparatione di-| |dumeffe, Ego fic intelligo , an bené , dociores s nm;q""
Y uinz ilius filij Dei generationis hec , que per| [iudicent. Dixerat Chp&us,/f ferrena dixi '"'fl"*f C P,?&
: baptifmum fit;fpiritualis regeneratio tcrrena videri| jmen ereditit, quomedo fi dixero vebi; celeftta, eredetis? Ad-:Nccca'c efi moz :
tticati

poflit, vt Chryfoftomus, Theophyla&us, & Euthy-| |ditnunc , atque neceffe profe&to eft, vt credatis ; aeds-
, ^ . . N . : 244 o as Mi ER
mius volunt. Itaquerem terrenam hominum per| [fifaluieffe vultis. Cüm enim neccllarium fit diuinamus 89P|
baptifmum regencrationem , cxleftem diuinam cognofcerc myfteria, per quorum cognitionem , & jimy;.

cnerationem Chrifti vocari cenfent. Alij ventum, r fidé Deus voluitad falutem homines peruenire;non

p de quo illud di&um putant; spiritus , vb: vnlt , fpirat, ,eote&is ca, que neceflario cognoicc.n da vobi's* funt, | "du
| rem terrenam diciexiftimant; Spiritum veró fan-| |exalio,quàm ex me cogno(cere, quia nemo alius in | FWM
$. &um, quiper ventum fignificatur, totàmquecx| |celum aícédit. Curergo non diccþat flariüs, Ncmg um dj
| fS' piritu fan&o regencrationem celeftem appellari.| ||preter me res diuinas nouitficut in €ádem fententiá ïïïOIF»q
iQQuam fententiam Auguftinus,& Beda illoloco nó| |dixerat c. 1.18. Dewn nemo Wäiïizävnq?vf,ï/nlgeümfd few; —— | *TG*PH;
folàm rccitant, fed etiam videnturapprobare. Au-| |qwieff in fimw Patri ,tpfe marrgmtx.Squx.cor voluiffehac — hEOlO
I&or autem ille qq. veteris, nouíque teftamentiq.| |phrafi flgniücarc,quäm longé þom.mcs .fxbclïcmï vt 4 l"flfüafc
I : ;'59. omnino fequitur. Vellem & ego aliquam ex his| — |myfteria diuina cognofceretnifiilliscaipfe,quide — — |- li a
|0 00 [vnam, que bonos habeat au&orcs , fequi poffem ;| |cxloin terram venctat, c*'Xpl.lcaH'ct.Tq,ntQ nunlrum : 'Sotty
2 Icd fateor me preter voluntatem meam in nouam| iintcruallo, quanto czlum diftatà terra. (&gmad- : , ^m (i
l jnterpretationem rationibus maioribus impelli.| — !modiialioloco Deus dixit Sicut exaltgtur cali a terva, :2 N
: ! f ! 8 lïtundu:

lp
'*qu:ns,ï
0j þldhuC,äï
At f
' üc cöx
1 li N
1 incxedirï
P i

? |
t [ine yl.'!
4 d li
WA
«HDïouo-]
^. d
mll h^
L sQ;Oüit
E j
':"'u':ïü'ï
|
m yre
u..PL».
1 Don d
f*5?ïwur "
"':'-4 TTE

,

Lwndu dubl

........

Af ^aAnMrmA
^ VEU

E dB
HWNMW —

* "
TE

xtd, nj

, ^ m I
y dotl^on t
, M n
B
"
wwb Al
V 1 a^
AT QB;&.X
U j
- |
AVR Y

w

&
[

m APT A
non p

N / r
iL^em ':; * ? À
ELAT O

' ]* um h
nim ao

'|
ET l
Vi

,
nf jurs
gt 1*
,
* -a li?
* I !] l
vt Lic C
F , e"
^"2 i
Nahtt C'TEQLU
h»"hi-: Vf'cw.
) us
A^Af
^ JW-0^"$

[* l
» ".
j fU

|
|
!
|

|

l

» Ad |
(b P wl

L|
aA er Pl
d d '4 )b W
[ C!'"'I m

"NT

T N "1
F:::mw lmb -
à

penirt;00n

EF* .

?0 Eï..ïUS m'
rii$ Nï'üï?"
g
?
: 5:;!!)02"""'

" M
m i
]iw"
/

yo

l
!

|

" n P TURONQUESCTENQNUNLLSPSCN

1

,: icezaltate fïcizr i& met 4 Vi w&?r!s', e9* cagt t4tiones mes

|13ai, Quisafcendicin celum? autcquis potett ia cz-
lum afcendere? id eft quis poteft cognof(cere res di-j

u ER TOX

CAR O IRQ

L RNEM

d. $6X

i cogitationibus vgf?r!sl(ai. $j. 9. Soleat ita Hebrzilo-

uinas , atque de illis ditfecere , cüm neimno viderie
Mandatum , inquic, qwed ego precipio tbi bodie non (-

neminess

lefeendere
! if* 257 Ibl quzrftioncs elle folent. Primam Auguftinus ; &

3

1

ngmedg
dictuin mt[lüddd TTE 4wd,4mm * 4!7:96»0?"(?0MP[£4WW?DCUC.

lenim dicitneminem afcenfurum , fed neminem id]

Imodo nemo in czlum afcendetit , càm angeli in

þw.c reeft , nec procul pofitam , nec in celo fitum , vt poffis
ducere , Quis noflrum. valez ad calum a(cendereyut deferat

;0.t1.Quem ad lacum fortatfe Chriftus altufit.Tres

Bcda mouent, quomodo nemo aícendat ia celum,
cYm omnes iufti afcendete credantur.. Refpondenc
illi ipfi a(cendere quidem iuftos, fednon niái cum
Chrifto,factó(que eius membra, Quod verum qui-
dem eft , fed neício an e Chtiftus refpexcrit. Non

temporis,quo loquebatur afcendilTe, dJ'eic dvaCefin-

«tv Deinde vtaliquis iam tunc afcendiffet; tamen
veré dicere potuiffet , Nemo afcendit in celum.. Non

phrafis tota fignificet. Significat autem afcendere
in czelum res diuinas cognitas habere , quas nemo
equéac chriftus , quamuis multi afcenditfent , co-
gnitas, exploratáfque habuiffet. Similem apud Di-
dymum in Catena Greca quzftionem inucnio,quo-]

cxlo fint, & Iacob afcendentes , defcendentéfque
per fcalamangclos videtit Genes. 28. .. Vidcetur
reípondere angelos non effe in fupremo illo calo,
vnde c hriftus deícendic , nec quenquam vnquam
eorum có a(cendiffe ; idcóque peccaffe Diabolum,
quia eó ex inferiore loco voluita(cendere.Ifai.r4 3.

to.quin de omni czlo loquatur Chriftus , & angeli;
ibi (int, vbi maximé collucet diuina maieftas. Sed|

Quomodo
Chriftus

dicir 4( cum nondum mortuus effer, nondum refurrexiffet,
condiffe,

*non*ni[i poft refurre&ionem aícendicfed per com-

*Chrli&us nimirum cum hominibus, & de folis ho-
minibus,non item de angelis agcbat.Secunda quz-|
ftio eft quomodo Chriftus tunc dicatur afcendiffe,

l . . . :
(& non nifi quadraginta poft refurredtionem die-

Ibusaícenderit. Auguftinus, Deda, & Rupertus de
alcenfione illa poft refurre&tionem hoc intelligunt.

non faturum afcendets fed prateritum evaGtGney ,
«fcendit. elfe cenípus. Afcendiffe iam tunc diceba-
tur,non quód diuinaafcendiffet natura , que , cüm
vbique tota fit ; afcendere , vel defcendere proprié
non potcft ; neque quód afcendiffet humana , quae

municationem idiomatum;qua filius hominis,càóm
in terra effet , in cxlo quoque effe dicebatur , quia.
l'dem Deus erat,& Deus erat in cxlo.Quia crgoó ante
homo ille Chriftus ; càm nondum ex virgine con-
ccptus effet;in celo non erat,& poft conceptionem;

| Tropcet hypoftaticam vnionem in czlo fuit; in cz-j

um diciturafcendiffe , quia fi humano loquamaf,
more ; Quod priüs in terra fuit , deinde in czlo ctfe:
coepit , in celum afcendiffe dicitur. Magis opinor
Theologicum hoc cft , quàm quod quidá dicunr.in
calü afcenditfe , quia eiusanima beata erat; & quod
alij , a(cendiffe (ecundum diuinam naturam , qua
ces omnes czleftes ,atque diuinas contemplabatur;

enim fpe&andum quid verba fingula , fcd quid| |

fcd iam monuimus Grzcé non przfens aícendit|-

E

Nam ficut non fecundum diuinam , f:dfecunduml.
umanam naturam de czlo defcendiffe dicitur; ita]

A.

B

C

|At quidquid dc loco Ifaiz dicendum fit, non dubi- p |cuiffent, cur id hocpotiffimàm loco fciffet ; ali-|

F

[Emcfenos,vtin Grzca Catena citatü lego; I'heophy-

[tur de celo dicitar , quia qui priüs in cxlo crat

.|diffe ; hoc ipfum indicans non vocauit fe filium

omhibus , vt doccret preter íe nemincm- morta-

|efcendit de celo ?. Satis enim videbatur efse, quod]

. |tafse etiá fignificare voluitíe in eelo dominari,fe ce-

citur alcendüilc ; tamcn proptcr diuinam pertonau,
& propter eius hypoftaticam vnionem hiomo ille
Chriftus & veré afcendilfe ; & veré delcendille dici |.

fuerat , de czlo defcendere potuilfc videátur. Pro-
babat hoc loco Apollinarius, vt Thcophyla&tus in-
dicat, Chriftum deczlo traxiffe corpus , & per vir-
ginis vterum, quafi per canalem permeaffe.. Quod -
facilé refutatur. Suüt qui putent idco homineni
dici de czlo defcenditfe , quia de czlo quodammo4
do,id eft de Spiritu (an&o conceptus fuit. Quod , v
leuiifimé loquar;pará proprié di&tum iudico. Fin-
gamus enim chriftum Dcum non fuiffe , & tamen
de Spiritu fan&o fuiffe coriceptum ; profe&o: non
dicerctur de cxlo defcendiffe. Et eneruaatur ifta "
tione magnum illud argumentum ; quo Cyfi*llu'ä;
hocloco, & Seuerus An&iochenus in epiftola ad.

lactus , & Rupertus in commentariis ad hunclo.
cum probant aduerfus Neftorianos in Chritto
duas quidem naturas , vnam tantüm elfe perío-
nam; & propter hypoftaucam vnionem .com-
municationem idiomatum fieri, & quz propria
vnius nature funt , alteri. tribui. Deícendiffe igi-

in terra veró, ctíi erat, nou vidcbatur , íumpta.
humana natura , coeptus cft rcpente in terris vi-
deri, perinde ac fi de celo defcendiffe. Notát Am
monius , Chryfoftomus, & Euthymius Chriftum
hoc loco , & aliis plerifque ex infirmiore naturaj-
hoc eft humana , fe totum nominaffe,. Vellem do-

quam enim propriam faiffe cau(am mihi perfua-
dco. Diximus Chriftum fecundum humanam
naturam propter vnionem tamen cum diuina per-|
f^na, &afcendiffe in czlum , & de celo deícen-

Dei ; fed filium hominis , cüm alia ex parte faciste
Deum efsefignificaret , qui & deícendi(se dc celo,
& in cxlo lemper manere diceret.. Comparabat
preterea Íe hominem cum hominibus, vnuto cumi|

lium in celum afceudiíse. Illud etiam vellem ali-
quis quefiuifset , quam ob rem addidcrit, Niff qur

di&um erat; Nemo afcendit im celnm , miff filims bomi-
ni , qui ef m eel,. Voluitopinor ex defceníu af-
cenfum probare, quafi ciufdem fitafcendere, at-
que defcendere?, nempe eius , qui celi dominus
fit. Quemadmodum domini domus proprium
eft, ingredi , &egredi domo , cüm .-voïet , quiá!
clauem habet, pofsétque probare fc folüm in do-
mum fuam ingredi pofse , quia folus egredi. At
quare addidit, Qw efl incalo?. Fortafsc ne ita de ce-
lo defcendifse gputarctut,vc celum rcliquifset.. For-

lorum dominum efse , vt paullo ante diccbamus;
idcóque aícendere ; ac defcendere potuifse. Hec
cnim verba, Qwi. eff tn c«lo , plus quiddam mihiï
Sidentur fignificare , quàm in eelo eíse ; nem-
pe efse in cclo tanquam in. domo propria , aut
tanquam in fuo regno. J/fmplieris ennn glerie dile
pra. Moyfe digu: efl habitms y quanto atnpliorews benorem

"cundum humanam , nonfecundum diuinam di-

hsbet dcmw, ;zavi fdvm'duit « Hicb. EL Manife&gm

dicatur de celo chrittus defcenditfe; cüm äcc,Dcus;ä;ic"ä
qui vbiquecít; neque homo , qui aritein cxlo non cyigus,

isene : T n p t GRU NT uomöcid
tur,. Hinctertia quaftio e:;plzcarl:potcü:qlwmo*-ioïg?*cæ:g B

endif*
icatu£:

:

"I E
TC TEV N NATCNTNTTEL GU UR M m r C MR T TTR N

LBbs ho j

.

*LTcRimo-
nium diui-
nitatisChri
fti.

Numer.2t.
9,

'| Cut hac po
tiüs figura
Chriiftus
2 vt volue-
j rit.

6.

|docere Chriftum , quàm necefsarium eíset;

d& paüïonem Chritti fimilitudinem , propterea &|

Ificut alibi folet dicere , Jerstamus feripturas , quia vos|

IOAN. MALDONATI COMMENT. -

$64

$63 n
hoceft teftimonium diuinitatis Chrifti, quocun-|
que tandem modo interpretemur. — ;
Ó 1d4. £t ch Moyfes e;galmmt Jer;;mtem d defärto,;fd e:f-
altari oporter fiium bominis,) Noftra quidem fcntcn.tm
facilé intelligitur,quo nexu hac verba cum fupcr.w-
ribus copulentur, Diximus veríu przcedéti voluifse
vt fibi
omncs credcrent, qui falui efse vellent; id nunc ex-
emplo ferpentis à Mofe olim ere&i declarat , atque
confirmat. Sicut enim nemo tücà ferpentibus mor-
(us, ni(i in ferpentem illum zneum intucretur , fa-
nari porcrat, ita nunc neminem faluum efsc pofsz,
nifi in fe credat. Credere eft in Chriftum intueri.
Aliter. Chryfoftomus, Theo phyla&us , Euthymius
conneci putant. Magnam efse inter baptifmum,

à D. Paulo plerumque copulari. Nunquid , inquit;
Paules crucifrxus e[l pro vebis aut in nomine Pauli baptiTa-
t eflist 1. Cor. 1, 13.€7" quicunque baptiTati famme in Chri-
[» lefu, tn morteipfiva baptrTati fsmus Rom.6.5. Cum
ergo de baptifmo ante difseruifset, de paffione nunc
(ua incipcre difserere. Cyrillus veró fic;cum expertus
efset Chriftus Nicodemum res czleftes, atque diui-
nas capere non pofse, figuras illi proponerc veteris
teftamenti , quo faciliàs ad credendum adducatur;

putatis in ipfis vitam babere, e7* ille fünt, que teflimonium
perlibent de me Ioan. $- 39.. Alij caufam reddi pu-
rant , cur de cxlo fe dcfcenditfe dixerit, vt ficut fer-
pens ille , exaltaretur , & homines in ipfum in-
tuentes falui effent.. Judicet le&tor ; nos quid pro-
babiliffimum iudicemus, diximus. Poteft autem
quzri cur, càm tot figurz fuiffent paffionis fuz;hac
potiüs, quàm alia Chriftus vti voluerit? Si noftra
fequamur interpretationem, ratio in promptu erit.
Alijs figuris fignificabatur quidem paffurum Chri-
ftum , féd non poffe homincs, nifi per eius paffio-
nem faluos effe,nulla tam aperté fignificabatur.Hoc
autem ipfum, vt diximus , volebat Chriftus docere ,

.|Hoc vnum dicendum, quod ad huius loci explica—

INumcer. z1.

uecelfarium elffe,vt homines in fe crederent, fi (alui
effe vellent;quemadmodum illis, quià ferpentibus
morfierant, neceffarium fuit, vt in zneum illum

pente illo difputant , qua ad locum illum potiüis|
iNumer. 2t. 9. quàm ad hunc pertbinent. Ad eum nos
locam le&orem mittimus 5 nec cnim confundere
volumus commentarios, autalienis farcire rcbus.

tionem fatis eft. In illo deferto lethaliter morfi fue-
(ua:gnitos, vtícriptura vocat, /erpentes produccbat,
ideft qui morfuadurerent, & inflammarent;quales

multos in Africa cffe Solinus tradit , à quibus i&i
Caronis milites inflammati veneno morerentur ;|

(erpentem intuerentur. Multahic nonnulli de fer-|

rantà ferpétcibus Hebrzi, fiuc quia regio ipfa natura| -

A

C

ma

E

|lus, id efl, qui verus quidé effet homo , (ed peccatum

-|neminem; qui non in Chriftum afpiccret, hoc cft

D

Jiuftificari 1. Cor. 13. 2. 3. ad Galat. $. 6. lacob..

lia« Quomode ts dicis , oportet. exaltari. filium. bominiri

" |blice omnibus in loco edito , atque conípicuo fuifse

Idum , vt neminem latere poffit ; fed omnes , qui ve-

cato liberatentur , vt Euthymius exponit. Perbom;-,
nem,inquit, mors,Qg* per /anminem rgfurreflib piortuorum;
It ad Cor, 15. 21.. Etfent per. vniues delilum in omnes|
bomines in condemnationemn , fcex per 117 iw]htiam T

(erpens xneus,id eft qui fimilitudine quidé verü fer-|
entem referret, venenü tamen non haberer. Factus
eft Chriftus m ffmilutsdimem carnis peccati,vt ait D.Pau-

ficutceteri homines,nó haberet,vt Ammonius pre-

fa&us fucrit,nónulli Hebrei caufam hàc effe dicunt,
quàd morfis à ferpétibus aut omnib*autillisjà qui-
bus tunc Hebrei mordcbátur, lethale effet in cs afpi-
cere,quod ego Rabbinicü puto.Mcliüs alij, quód zsl
coloré referret illorü eorüdem ferpétum,à quib"He-;
brzi mordebantur ; igniti enim erant , quale es cft.
Alij ; vt corpus Chrifti meliàs fignificarez quod dej
Spiritu (an&to conceptum eft ; quemadmodum fer-
pens ille non naturali generatus lege; fed igne con-
Hatus fuerat. Aut; vtaitEuthymius, quia folidum
crat contra peccatum ; non fragile , & peccandi pe-
riculis,ficut. noftrum, expofitum. Denique ficur
(erpens ille fufpenfus eft, ia & Chriftus; & vt afpe-

fidesin Chriftum ,hoc enim eft in crucifixum Chri-
ftum afpicere. Sed vitet hereticorum errorem le-

ficari; ficut Hebrei illi folo in ferpentem intuitu cu-|
rabantur. Necenim figura ideo propofita eft, aut
hicà Chrifto accommodata , vt fignificaretur fola
in Chriftum fide faluari bomines, fed vt doceretur

crederet, faluari poffe. Ex multis enim alijs fcrip-]
ture locis compertum habemus nos fola fide non

2. 24. Quod ergo illic folo in ferpentem intuitu
hominces fanabantur , aut nihil fignificabat , aut hoc
vnum non vllo humano remedio;, fed folo diuino
bencficio fanatosfuiffe. Quod idem in noftra iu-
füficatione fieri concedimus. INam etfi non fola
fide , fed noftris ctiam operibus iuftificamur; tamen
illaipfa opera noftra , quia ex Dei gratia profici-
cuntur , diuina funt, idcft non humani, autnatu-
ralis, fed diuini medicamenti virtutem habent.
Quazri poteft , cur Chriftus verbo exaltandi víüs
fucrit. Non eft ncgandum , quod hereticorum ne-
gat interpres , crucem fignificari s eodem cnim ver-

Joan.8. 28. Cám exaltaueritis, inquit, féliusm bominis ,
tunc agmþctig,qm« ego fum. & c. 12. 32.. Et ego fs ex-
altatus fuero à terra , omnia trabam ad me ipfim. S&. ves.|

Sed quarimus , cur non potiüs dixerit , ücutï
Moyfes fufpendit ferpentem in deferto , ita u-
endi , aut crucifigi oportet flium hominis? Vo-
ruit , vt opinor , fignificare &fcrpemem illum pu-

propofitum; & fe eodem modo in cruce proponen-

lint,inipfum intueantur, atque faluentur. Quódau-
tem dicit, operter, accommodatéadid, quod agebat,
intelligendum eft.- Volebat , vt diximus , oftendere
necefse efse, vt in fe crederent , quicunque falui cfsel

vellent ; eam igitur ad rem,id eft, vt falui homines!

effe -

omues bomines in m[lificatione, Rom. $.18 | Facus eit ille| -

foyter, Theophyla&us, & Rupertus obferuauerunt] -
p |Quód ferpés ille exare'potiüs, quàm ex alia materia1

&us in ferpentem illum fanabat,;ita fanat peccatores|-

bo, cüm de faa loqueretur cruce, alibi vfus eft.|

Parttntenpe r RAR

» P

OHIä.S; j.

äïgreäcotü
: : e iuftifics
&or , qui ex hocloco colligunt fola nos fide iufti-ioneeno:|-
cauendus,

i

$. lä/x ) V

l;,q(oïaä';fidöl'll&

M li
113&[0

d
elst f
nise
J
"I
tf
fapt
jntit
cali
hetic

gcreat ) f
m

i
!

ägl'(ur (
,&aqtmmug
fnamhoc ii
r la

lst
fropant [
'!ïgemus :
— puentot
im,q
fficami
detebot
fequino
lp/:fmüi]
tinus efe
nuctedit

.

tmr, Vi

^ LI
K '!14; " a?
T Hmü,;
hv
lue»f'a, E |
A nf*-»ä
N
] "W
e00AN
EL !
w

*m( 'li'ï-w
*^ aid Mi
. .Lm,&ä "
" "

NI

uf- H 1 : ' , 3
.aie,; k*;]*ïoddf m

0,q^' ., E
u'C:d'n k.w

......

Fa
& p aine ln
3 vihih d A
MARN gv'-u'n.-' i
"N 3 vll dde Vil i

^ Él
IF 4 J"'eä
DUW N M(U J
« atm mlnm:
à ii m
' («
stv wknc
1 LLAV jAHN
h l
TW u *'*'T—,Q.
'lu "d Mi
&
iam .A.?Aï l
I lu
Fl D
,

i« ARA
Man t O
LI "

[

! 'c M,". i
*c Cuuand D
w

l

! PIAT ^
heretconmrm

P l
ub
, 1
,;M/'MWW!
p t
$!

/
" r
" bt

gek Ym

g , 1
st W

-"..f*iq HQ
CQ Á

An fola £-

1de Iuftifice

mut.

m l *
)! E
PTR
D

|
É
!
i

Ifinevlla exceptione;qui in Chriftum credunt,faluos

Jligemus enim eodem modo , Omnis qui bona ha-

keat generalem illam fententiam; aut fi hoc fieri non

$65

$67

eíse poísent , oportere, ac neceíse císe filium homi-
nis exaltari. ; :
. Fromnics quicredit in ip[am non pereat; fed babeat
vit4m eternam.) Exponit cauíam , quamobrem exal-
cari filium hominis oporteret; &'accommodat ad fe
erpentis figaram. Vt omnis,qui in ferpentem illum
intuebatuz , noi peribat; ita & omnes, qui in ipfum|
crediderint, non perituros. Vanam hï; victoriam
heretici canunt: apertiüs dici non potuifse fola nos
fide iuftificari, quàm quód oR»OH , qui fred:t n eum, non
pereat , fcd habeat vitam . aternam. At videamus quan.

cüm ifta ratio ponderis habeat ; & fingamus omnes

efse , quod tamen abíolute falíum efse iam demon-
Itrabimus ; an propterea fequitur homines fola fide

térc, Omnis qui ratione przditus eft, homo eft; fola
igitur ratione homo eft ; aut , vt magis Theologice
loquamur, Omnis qui caritatem habet , faluus eft,
nam hoc illi non negant ; fola igituriuftificamur ca-
rirate. Iíta fané rationetam benenos probare pofsu-
mus folis nos operibus fine fide iuftificari ; quàm illi
probant fola fide iuftificari fine vllis operibus. Col-

buerit opera, non peribit, fed habebiz vitam ater-
nam , quodilli non negant ; Íolis igitur operibus iu-
(tificamur: vbiergo eftfides? Nec pofsunt refpon-
dere bona opera fine fide efse non pofse,ideóq; non
fequi nos foäs operibus fine fideiuftihicari. Nam &l
ipfi fimiliter docét fidem (inc caritate, & bonis ope-
ribus efse non pofse , & tamen colligunt , f omnis,

camur. Videant igitur, in quod precipitium ratione|
illa fua dedacantur; vt quo argumento probare vo-
lunt nos fola fide fine caritate, & bonis operibus iu-
(tificari ; eodem concedere cogantur nos folis bonis
operibus;aut fola caritate iuftificari fine fide;& fnam
cognoícentes ftultitiam, ac cecitaté referant pedem.
Videamus nunc ,an omnis , qui creditin Chriftum,
(ine vlla prorfus exceptione non pereat , fed habeat
vitam cternam. Primüm,fi nulla exceptio,nulla mo-
deratio huic fententig adhibenda eft , illud necefsa-
rió fequitur ,aut qui femel in Chriftum crediderit,
fidem vnquam pexdere non pofse ; aut (ine fide fal-
uos eíse pofse. Nam fi omnis, qui credit, faluus erit,
aut faluus etit,etiamfi fidem perdat, cüm ftare opor-

2oteft, vt re vera non poteft , vti quifquam faluus fi-
ne fide fit ; illud etiam fieri non poteft, vt quifquam,
qui femel fidem habuerit, fidé perdat. ZEqué vtrum-
qucabfurdum eft, fed illud heretici negant , hoc ve-
ró concedunt. Vndeapparet, quam abfurda eorum
(itopinio , que non niíi tam abíurda admifsa re de-
fendi poteft. Quod fiverum eft , nullus hereticus,

ffe * 1. Corinth. u. 19. vbi eft , aretieum bominem poft
Tvnam ,« [ecandam correptionem. deuta ?ad Titum 3. 10.
Quomodo illi de quibus loquitur D. Paulus r. T im.
1.19. circ4 fidem nan[ragauerunt? Quomodo ifti ip(ï,qüi
hoc dicunt, hzretici fa&i füunt? Nam hereticos qui-
dem efse, velfi hoc vnum dicerent, & fcriptura vni-
uería , & omnis terrarum orbis iudicium teftaretur.
|Quid?quod vix vlla fuit x nquam vetus herefis,quam
illinon renouarint? At;inquiunt,qui fidem defe-

liuftificari ? Non profecte magis, quàm ft argumen-

qui credit in Chriftum ,faluus erit , fola fideiuftifi-|.

nullus apoftata,nullus atheus,qui femel Chriftianus|.
|fuerit , fieri poteft. Vbi ergo eftillud , opertet berefes

A

D

E

|non folàüm fides Catholica noftra,fedne ipforum| — ——
uidem herefis ftare poteft. Quid? quod ex aliis fcri-]$0là &dem
q e P Q— q : iad (alutem
fatis non

latis non efse? Quid eniim clarius , quàm quod dicit fïïeföig alij
; : - | : ocis fcrio-
D.Paulus r.Corinth.r.2. $; habm*xe ominem fidemyttA Vf are t

montes trans(eramscaritatem autem non babueronibil [umf gicac-

(confutandum. Quid ruríus apertiüs,quàm quod to-
! m q

lfenon folàm de vera fide agere , fed de illa etiam in-
|figni Abrahami. vZbrabam , inquit , pater nofler nen-

incagi. Sed plura eo loco, fi Deus iuuerit, di&uri (u-

fidem , fed verain tamen fidem non habebant. Non

ftere non pofse.Docent enim eum;qui fidem habet,|
certiffimum efse & fe fidem habere , & fibi efse rc-
miffa peccata, Atqui vidimus multos ex iftis ipfis
Caluiniftis , qui fe cextiffimos eíse dicebant veram
fe fidem habere , peccatorámque remiffionem con-|
fecutos , paüllo poft Catholicos fieri ; quod eft ifto-
rum iudicio fieri hereticos. Perdideruntigitur ifto-

unt,cüm apud nos crant, verámque le fidem habere

le veram fidem habere dicerenr;fed non mentieban-
tur , cüm feiftam veftram fidem habere profiteban-
cur.Quid enim mirum meniiriiftos,qui vix vnquam
veram dicunt, nifi cumfe hoc credere , quod cre-
dunt , id eft hereticos else dicant?? Tenemus igitur
aliquam necefsarió huic generali fententiz modera-
tionem adhibendam efse , quando nifi adhibeatur,

pturz locis perfpicuum eftífolam fidem ad falutem

Locutio, inquiunt;eít hypothetica, nec enim figni-|
ficari fidem fine caritate efse pofse; fed (1 else pofset,
nihil profuturam. Iftud fomnium in commétariis ad

mus verum efle,quod dicunt,conditionalem eífelo-
cutionem. Hoci pfbm nobis ad refellendum eorum
errorem fatis eft.. Nam fifola fides iuftificat, & nihil
ad iuftificaüionem caritas facit , quamuis fides fine

etiam iuftificaret. Atqui hoc ipfum negat D. Paulus.
Solent etiam refpondere non agi illic de fideiuftifi-
cante ;fed de fide miraculorum. Quod aliud mon-
ftrum eít, iam à nobis apud Matth. cap. 9. 2. refuta-
cum,&illo ipfoloco apud D.Paulum magis,ac magis

to 2. cap. lacobus Apoftolus docetilla maxime illu-
ftriffima fententia, ver.24. Fidetai quontam ex opmbm
iuj?yä'm:w bomo , €7* non ex fide tantium? Tlorqueant,
quantum velint, locum. Dicant non agi de vera, fed

de fimulata fide. Refpondebit pro nobis Apoftolus

ne ex operibus iuflificatus eff ? Dicantnon agi de vera
iuftificatione, fcd de demonftratione iuftificationis,
quz in opcribus elucet. Refpondebit idem Apo-
ftolus fe de illa ipfa iuftificatione agere, de qua di-
&um eft ; Credidit "tbrabam Deo , (7 reputatum cit illi
«d inflitiam. Hoc enim [acobus vtitur teftimonio,
vbiifti negare non poffum de veriíTima iuftificatio-

mus. Cüm ergo conftet non polle hanc fententiam
tam gencraliter,quàm dicitur, intclligi,fed aliquam

meliorem adhibere eà , quam D, Paulus , & lacobus|
adhibent? Omnis qui credit , non peribit, fi carita-
tem, & bona operaadiunxerit hidei ; fi idem habue-
rit,non folam,id eftmortuam,fed viuam,& per cari-
tatem op erantem. . , | |
16. Sicenim Dews dilexit mundum,vt filium [mum vni-
enitum daret. ) Mirum Nicodemo videri poterat,

vident ftolidi hoc ipífum cumalio fuo errore confi-|.

rum opinione veram fidem. Mentiebantur , inqui-| -

profitebantur. Credo equidem elie mentitos,quàd|-

eum locum Deo volente refütabimus. Nunc finga-|

caritate efle non poflet, tamen f efset &2 G àdudaon,| -

illi interptetationem adhibendam ; quam potfumus,

quod Chriftus dixeratficut Moyfes ferpentem exal-

rentes herericifiunt, videbantur illi quidem habere

m T N

Ver. 2r.

3, adGal.

;.6.Iac.2.23

L

Genef.1,.6 !
Roman.4.

, Bb 4

taüe- -

ln

1

TO Cpift.c ;
od

j

A n^ift. C2

&,

[ Pincim ari

Przceiti-
natUSQ

|

|

Nonatiani
"refellütun

1

|amoris caufa non quiduis feceric, fed filium fuum

]non quoquo modo dederit,fcd dederit , vt tanquam
|craci-Hoc enim probare voluit; atquc id hoc loco
|(ignificat,dare, tradere illum in manus peccatorum;|.-

[co dogmata colliguntur.Primüm quidem Chriftum

. |Cyrillus ditputat, filius Dei vnigenitus nó effe filius

! liber eótra

libro, quorum error erat Chriftum non pro omni-
bus generaliter hominibus,;fed profolis przdeftina-|.
[tis fuifle mortuum. Qui nunc Caluiniftarum etiam

$67

CTOAN. MALDONATI COMMENT.

atisdón

$68

cauerat, ita exalrari filium hominis oportere.Docet
mirum non effe,id enim Dci erga homines amore

lfactum elffc vt interpretantur, Chryfoft. & A mphilo-|.

chius Epifcopus Iconij , vt ne filio quidem fuo vni-
gzenito parceret , fed pro nobis oimnibus traderet il-
llum,vtait D.Paulus Rom.8. 32. Exaggerat Chriftus
tingulis verbis Dci erga homines amorein. Primüm
quód prior eos dilexerit , vt idem Ioannces ait 1. epi-
ftola c. 4. 1o. 19. Deinde quód Deus hominces, inter

quos táza diffimilitudo eft,vt nulla conciliandi amo-

offen(us peccacis peccatorcs illos ipfos, à quibus of-
fentus fucrat, dilexerit.. Hoc enim eftmundm , qui
folus ii maliguo, vt idem Ioannes aitpofitm cffac prop-
terea fortalfe Chriftus Ron homines, fed mundum
nominauit. Vtitur hoc codem diuini amorisargue

e[femut, Chriffis pro tibis mertuss efl, Prztcrea quód n6
[udzos rantim;quibus aliquid ex feedere debere vi-
debatur,(ed omnes omnino homines; hoc enim eft,
quod dicit mundum, quemadmodum idem alibi Io-
annes ait, /pfe ef prepitiatio pre peccate my?rfk, tjon pro no-
firis autem tantum ;fed etiam pro tofipa mundi.Dcin quód

dederit.Deinde quod filium non quemuis, ant non
vnum émultis; fed vnigenitum dedcrit;in quo om-
nem fuumamorem collocauerat, Poftremo quód

(crpens in deferto. exaltaretur , ideftvt affigeretur

vt faciant illi quidquid collibuerit. Ad hüc modum
Chryfoft,& Theophyla&exponunt.Tria ex hoc lo-

verum effe Deum,quia non quoquo modo filius,fed
vnigenitus Dei filius appellatur, & non poteft , vt

naturalis, ac proinde verus Deus. Neque quidquam
pro nobis Deus fcciffet magni , ficrcaturam nobis
aliquam dedilfet. Itaque & Cyrillus, & Idacius Cla-
rus lib.a. aducrfus Varimadum; & Hilarius lib. 6. de
Trjnitate, A mmonius in Grzca Catena, Theophyla-
&us hoc teftimonio refellunt Arianos.Refpondebat
Ariani, vt Ammonius, & Theophyla&us referunr,

erat , perfectione à Dco creatus fucrat. Refellunt ij-
dcm auctores hocfortafle dici potuilIe, fi non filius,
(ed vnigenitustantüm vocatus fuiffct ; at vocatur fi-
lius vnigenitus.Secundum cít contra cos,qui prede-

coómentariorum in plalmoscft;qui Arnobio tribuü-
tur, & Hincmarus ahtiquus auctor fcripto cótra eos

cit error. Hoc enim loco non pradeítinatis, fed toti
omnino mundo datus faiffe dicitur. Tertium cft

i homines non peccafl[ent. Hác enim folam caufam
aduentus fui & Chrittus hocloco , & (criptura vni-
uüería, & vetercs auctores omnes reddunt, vt homi-!
1csà peccato liberaret, Recté ctiam ex hoc loco D.
Ambrofius lib.r. de poenit. c. 10, Nouatianos rcfellit
peccatoribus,qui grauioribus deli&tis tenerctur,ne-

|flium fuum in mundum mififle,nifi ideo mififfe , vr

ris caufa effe videatur. Praterea quód Deus infinitis|

mento D. Paulus ad Rom.5.8. Cemmendat,inquit,ca-|
[ritaten faam Dena in nobis ,-quoniam cum adbuc peccatores

Chriftum vniecnitum appellari, quia folus ea, qua| -

- Jeporter ante tribunal Cbriffis & omnisfcriptura doceat

ftinatiani olim di&ti (unc, vt ait quifquisauctor eorü].

. telligatur,necefsaria nó erit. Diximus füperiore ver-

F modum Chryfoft.Euthy.& Theophyl.exponüt. Di-
citur auté,qui credit, n6 condénari,id eft condénari| -
: nó pofse, aut fubiectus nó efse condénationi. Cótrà|:
Chriftum ventarum in hunc mundum non fuiffe,] :

iftatim mortisin fe caufzm habiturus , vt Chryfofto-]

À inon debere;quos Deus ira dilexerit,vt filium pro cis

fuum vnigenitum daret. — :
Uremni, quicredit 10 eum. ) Vide quz diximus fu-
periore veríu. - |

terant hominces peccatores cogitare audiétes Deum

