pertineres fed ad folos pertinere nó arbitror, quem-

Jadmodum & Rupertus admonuit;quia, vt poftcal
[di&turi fumus, non de co , aut certé non de eo tan-

.àm peccato agitur. In nomine igitur peccati du-

^ecipiendum , ranquam fi diceret , Spiritus fan&us|
declarabit vter nofttum peccator fit , egóne, an mü-
dus, qui me peccatorem folet appellare. Quale au-
tem peccatum intelligat , de eo nonnulla interin-
terpretes diffenfio eft. Nonnulli , vt modó diceba-
mus, peccatum illud fignificari volunt , quo Chri-
flum Iudzi crucifixetant iuxta illud Zachar. 12.10. &
Ioann.19. 37.Videbuntym quem trásfixerunt; & illud Pc-
Ui À Qt.2.56.37.Certiffimé [eiat omne domus 1frael quia g"

gnaturü.Duo Fro noftra falute pugnarüt paria,Chri--
us,Spiritus fan&us, & mundussChri- -
]&us Diabolum,Spiritus fan&us mundum füperauit]
iingulis verbis fingulz vt minimum difficultates , ini "4 E

arguere mundam ,de peccato de iuflitia, de indicio, quz fin-|

plex eft queftio, cuius & quale peccatum intelliga-
rur. Ipfius mundi peccatum intelligi manifeftum| rE ec-
videtur efse , itáque id ab omnibus tanquam certi(-eatum in-
imum ponitur; fed poftea docebimus generaliter|foco.

MOOiena n aeete d

"
» (

Arguere& |-
9d

cent, — T

.Matth.s.n"
[up» C.4.15.
& 9. 39.

Mundi no-
men pro
peccatori- |
bus, & mi-
danis.

Cuius, &

telligatur

Deminups eum,C7* Criffis fecit Dems,bwunc lefum,quem vos
ernctfixiflis. ss auditis copuntis (ant corde , €7* dixeriita ,'[

proximé fequuntur ita connexus,vt nifi explicatis il-

Fetris, €0 ad reliquos /tpoflolos, Quid faciemus viri fraeret
| Hoc

x

w

w/
1
|
|
[
'(
(
! j
! j
t:
g Tra&.94e |
j — que 5
! — hst j
LE
., :
1
ä :
H
Wi

Sirit z.
Q t ver

WUY

F

»m;ä )*x |
VW

Meln.
|

Ü ^wem dl
* bl u

lts
A 1
I
U
aL
AEMO

,. l
emhn. |
KOA L
I

: l
A nen ^
at

| "ani
&*.vm»v

"i

agl
Amygu-e-
M 14 "d
AHR

hm at "
Al vv 2:[9

H
[ 'i
*nnaná i
Tuidm !

I
4 !
i

gen^ MA
EXMW xlvch

DO g
P08) 1l ib
TU d
u
IzCpo |
,qUem
À l ,'

^a..l l
t

!
PUR

nl
"d
nj
DA tuiti
LE I ,
D qadt f*
p u

^

^ A!VPiio-.ammm'

j m Lal i !
h h E.
r gf
* | R

7 MM

g^

yetil

j a

/

* .
a C HRTNCISEUGPIS
d

(/

SENAPOSEAMANTN 3 À d mnbdee:

Traa., 94.
timen 95.
legit vt
nOs,

&
w
-

$ 2

Icati mandum;quód in Chriftum credere nolucrunr.|
|Przéipuus haius fententiz auctor eft Auguttinus,
| cfäcm (uo more Beda fequitur, eodémque módo in-
|terpretari vidétur Chryfoft. Theophyla&t. & Euthy-
mius;éftque recepta vulgo fententia. Mihi nullü ccr-; B

Ivcniret , tótus mundus obftri&us tencbatur; itaque

argaendum;quia non crediditqua vcera via crat,qua

mini, Dixi volis,quia mortemini in péccatu veffra s ft enim

|tibus peccata remitterentur,o,

1046 | | *

1047

Hoc enimuero effe arguere de peccato, cogere certis

lib.4.adueríus Arium. Ceterü cum hac fententia nó
bene conuenitilla ratio; quam ver.9.reddit Chriftus
De peccatoyinquit,quia non erediderunt i. me, Cyua addu-
&i ratióne alij peccatü, quod vocant infidelitatis, (1-
gnificari putant,arguédümque efle huius ipfius pec-

argumentis peccatü confiteri.Sic MariusVi&torinus|

tum peccatü videtur irifinuaxi ; fed generaliter illud!
fignificari peccatum,quo ante ctiam,quàm Chriftus

non docet Chriítus fore,vt Spiritus fan&us vllius in
fe admiffi , poftquam venit, peccati mumium coar-
guatj fed fore, vt müdus vifis admirádis Spiritus fan-
&ti operib* agnofcat fe vetere adhuc tenesi peccato,
cüm videat non potuiffe nifi ïer Chriftum àb co li-
berarisper Chriftum autem liberatum nó effe , cüm

& Augufítinus, & codex Vaticanus leeit;nó enim fi-
A'upteba . - ; Ó :
gnificat propter hoc peccatum arguendum;quód in
ipfüm non crediderint,íed propterca peccatum cius

À peccaro liberaretur;quemadmodum c.8. 21. 2 4. di-
xit, Ego vado €7" quaretu me , «" 1n peccato ve[lro "morie-

non credideritis , quia ego fum , moriemim in peccato ve[fra.
Videbar mihi au&or eífe huius interpretationis,me-
umque mihi placebat inuentum ; fed quia fciebam

rebam aliquem; quo meam confirmarem opinio-
nem,& ecceanimaduerti eodem fenfu Cyrillum in-
terpretari, candémque apud Leontium, & Theodo-
zum Mopíueft. explanationem inuenio ; nifi quód|
Theodor. quod ego Chrifto, tribuit Spiritui (an&to,
qui càm idco venturus effet, vtin Chriftum creden-
ftenfürus erat cos, qui
non credidiffent, in peccato adhuc fuo remancre;at-
que hoceffe argaere de peccato. Vna hic (upereft
dubitatio , qua ratione Spiritus fan&us hoc iplum
declaraturus etat , quod idem de iuftitia, atque iudi-
cio quzri poteft. Nempenon verbis, fed fa&is,non

in illum non crediderint. Atque ira intelligenda ra-|.
tio eft,quá Chriftus fubiungit,Depeccato; inquit, qui4 C
[nen crediderunt in me,aut vt plerique Greci codices ha-
,ï)ent, 0T. d TTIG'sUGCI qmïa. non credunt , quemadmodum

INIOAN. CAP XVL .
*

k

|Chrifti iuftitia interpretantur, futuram vt Spiritu|

- (riz fuz non aliter 3Q

ïcï:am , qua ipfe iuftus ci?;,, "de quá ,iïQS iuftos CHiCïïä-
quafi dicatfore, vt Spiritus faictus doceat mundum
effe peccatotem , fe veró effc eum , qui iuftificat im-
piü,aáteos, qui in fe credunt iuftos effe,quales Apo-
(toli erant;propterea cüim priüs, cüm de peccato 19.'
iqueretur dixiflet, quia mon credidermnt n me; nunc non
dicere, quia non videbunt me, fed quia iam non vide-
bitis me.In hunc modum Auguftinus, Cyrillus; T heo-
dorüis Heracleotes, & Moptucft. Beda, & Rupertus.
Mundws, inquit Augu(tinus, de peccato quidem [uo,de in-
llitia verà avguitur aliena , [icut arguantur. de lumine tene-
br«. Magna prdfe&o.apud mo; proinde ac debet, au-
Goritas cít Auguftinis fed fateor intelligere nie non|
poífe, quomodo cum hac eius interpretatione fe-

non videbitis me. Explicát quidem id Cyrillus, & vter-
que Theodorus,propterea fideles iuftificandos, quia
vadit ad Patré, & nihilominus credunt in eum,quem

fhi me Thoma ,eredidiflt s beati qui naäi viderwst , cg" credi-|
derubft. Sed hocipfum quomodo conueniat , non
intelligo. Bernardus in patuis fcrmonibus, fer. 1.
omniarefertàád mundum. Spirirme, inquit, (an us ar-
guit mundum depeccato , quod difetsmwlats deimflitia, quam
non ordinat dum fibiynon Deo eam dat de indstio j4:0d vfur-
pat, dum tam defe , quàm de alys temereimdicat, Chry-
(oftomus, Leontius,Theophyla&", & Eutliymius de

fan&to docente mundus iutelligat Chriftum, quem|
peccatórem folebat appellare, non peccatorem; fcd
iuftum eíle ; atque ex Dco,. quandoquidem ad Pa-
trem vadat apud eum perpetuó regnaturus. Átque
hoc císe , Quia ad.Pátrem vado , «y* tam non videbitu me,

enim fuam iuftitiam non aliter probat, quàm di-
cens fe ad Patrem vadere? & cur perpetuitatem glo-

(s me? Credoigit
tem fuam cum hominibus coníuetudinem , du iü

nundusappellaret, quód carnis cius infirmitatem|

ftus in celum aícenderet, quód cettum id futurum
efsetargumentum , eum plusquàm infirmum ho-
minem efse; potentem efse Deum, qui fua auctori-
[tate in czlum confcendifset. : Hoceft, Quia ad Pa.

quentia verbacohztreant, Qwia ad Patrem vado,cg7 1am|

His egó auctóribus vehementer afsentior , nifi quód|..
: dilucidiorem verborum explanationem defidevo; &|-
me minimé idoneum auctorem effe,meliorem que-|D imaiorem quandam in illis vim latere fufpicor. Cur

àm dicens, Etiam non videbi-

irallufifse Chriftum ad preceden- i
a^ . expofitio.

videret; qua occafio auferenda illi erat, càm Chri-

Tra&. 9;

[minimé vident, ficut Thomz di&um eft, Qmia vidi. £nc2025

caufaerat, cur illum peccatorem cateris fimilem| .

! n

(SNE.

Spiritus si-Iper fe ipium,fed per Apoftolosceterófque Chriítia-| |trem vado , €7* m ton videbits. mey iam occafionem|
æ, d ;ï nos,quos erat numine fuo repleturus. Futurü enim |non habebitis ex confpe&u— carmis, & imfirmiratis|'
feipam, lerat, vt mundus videns , quz afflatu Spiritusfandi| |mez, humiliter de mefentiendi ; nón enim videbi-
| ää&iïa Apoftolifacerem, imperitoshamines omnibuslo-| | tisme. Curerge non dixit, & iam non videbunt
ftol.smun|qui linguis, zgrotos curare , fufcitare morruos ,fa-! |me, vt quzrit Auguítinus , cüm ivon de Apoftolis;|
du'wargw' teri cogeretur Chriftam , cuius.nomine hec omnia| |fed de mundo loqueretur? Non loquitur de perfo-,
|facerent, verum mundi , vt illi predicabant; falua-| . |nis, fed de genere, cz v» videbitz me, id eft homines;
torem effe, féquc in fuis manere peccatis, quod inil-| ' |quales vos eftis, non videbuntme, vt , Quem ves cru-
lum non credidiffent. HocinillaPetricóciome Act.| — leifíxif!is , idcft; quem Iudzi, quales vos eftis, crucifi-
2.37. vVidemus accidiífe , vbi cüm Petrus ,Chrüu m| Jjxetunt , illi enim ipfi quibufcü loqucbatur non eru-
vnicum effe faluatoré docuiffet , do&rinàmque mi-| F |cifixerant. A&.2. 32. & 4. 1. Dixit autem, Noz vidc^
raculis confirmaffet ; compun&i funtauditorescor-| — |Dits mepotiüs, quàm nó videbüt ime, quia Apoftoli,
de, dixerüntquead Petrum,& ad catetos Apoftolos, |non mundus eum in czlü aícendentem vifuri erant;
quid faciemus vimi frátres? QDN ] [quafidicao videbitis mead Patrem euntem , fed am-
J Scquitur vt de iuttitia differamus, Er deruflitia,| — |pliusmenon videbitis; vollar enim ab oculis veftris;
| . [inquit, qui d Patrem vade , €7" 141 non videbitis me|. |vtLucasaitAQ. 9. 0 0050 0500 0.
| l,uäïi?;ïl: De cuius m-fhu.a; !qquituy:? Sn.n.mt qui putent 1p&itiam* Vlti?nu m re-l.igm..lm. eft verbü ov-de-mdzrzof,.qm;; prin-
|fermo fis. Ihominum intelligi ; autiuftitiam certé/Chrifti;non| — leeps bwims midiiam indicatus e[l. Eadem de iudicio,qua:

2

Cjum in-
tclliga;.

!

3

95 -

'mundusï
tvïi&ü efle.
Diaboluim

l llt.

Cuius& cium intelligat.
quale iudi- putant , & actiue füraunt ,'quafi dicat ,

cognituttus

' 1048

IOAN. MALDONATI COMMENT.-

. . 1049

e iuftiua,& peccato querenda , cuius, & quale iudi-
Quidam Chrifti iudiciugx ftgnificari
piritus fan-
éótus mundum docebit me iuftum iudicem elffe vi-
uorum,& mortuorum, cüm videat principem faum
à me iudicatum effe. In hanc fententiam Chryfofto-
mus,Cyrillus, Theophyla&us, Eurhymius,& Lcon-
itius exponunt. Alijad Chri(tum etiam r*cferctgcs,
iudicium pro recto mundi ordine , & reftitutione
perditarum rerum accipiunt ex Hebræorumgro—
prietate , quafidicat cogniturum mundum deui&to
principe fuo , qui omnia fürfüm veríüs perturba-

bat,omniaper Chriftum eíle in meliorem ftatum

Apec.ziaoreftituta, Ecce, inquit, poua facio ommia. Malusauctor;

qualis fententia fit,do&us le&or iudicabit. Alij re-
ferunt ad mundum , fed actiue etiam accipiunt pro
mundi iudicio, quo ipíe iudicat, non quo iudi-
catur , quo fenfu Bernardum paullo fuprà intc:äErc-
tantem induximus. Alijad mundum , fed pafíiu,
lfore, vt cognofcat mundus iudicium fuum, id eít

ofuam condemnationem , cüm videat fe iam in füo

principe condemnatum. Sic Auguftinus , Beda , &
Rupertus. Atque hic eft verus fenfus , fed aliquan-
to rmagis premendus eft.. Principem huius mundi
IDiabolum appellari dubium non eft , & omnes mo-

Chriftus principem huius mundi, quàm mundum
iplum damnatum effe , id enim ad intelligédum per-
fe&te fenfum pertinebat. Primüm quia princeps iam
veré damnatus,iam victus erat, mundus non damna-

jtus ,fed damnandus erat; adhuc enim viuebart , ad-

hucípes illi erat veniz.. Deinde quiafe damnatum
inifiinfuo principe cognofcere non poterat. Deni-

4que quia maioris vi&toriz erat principem mundi,
quàm mundum ipíum deuictum efle , atque debel- |

latum. Ttaque fecit Chriftus , quod folentin bello
facere victores, fi hoftium imperatorinfcio , vt Lepe
i, exercitu ceciderit, füblatumjn haftam eius caput
hoftibus óftentant , vt fe mortuógim peratore fuo vi-

Quomodo|ctos effe confiteantur. At qua ratione hocipfum vi-]

&um efle Diabolü mundus cogniturus erat ? Videns
nimirum nullam contra Chriftum, eiüíq; difcipulos
habere poteftatem,eius nomine de obfetfis homini:
bus pelli , eius prohibitum poteftate , ac folo figno

tareumento veteres illi omnes auctores, Iuftinus in
diä.cum Tryphone,& apolog.r. Tertul.ih lib.de co-
rona militis, & lib.ad Scapulam, & in apolog.c.37,&
lib.de anima, & lib.de fpectaculis, cap.de munere,&

Jlib.de idololatria , Origen.lib.r. contrà Celfum, Cy-

prian. ià epift.ad Demetrium , & in lib. deidolorum.

& lib.4.c.27.& lib.g.c.22.& 25.& Athanafin libro de
incarnatione Verbiad conuincendum mundum , id
eft Genriles vfi fünt. Credo fatis explanatum effe no-.
bilem difficultate loeum;nam nefcio quid;quod mi-

fortafle defiderabit,& debeo mihi égo aliquid refer-.
qz. vEdbuc multa babeo vobis dicere , ftd n peteta
portare modo.) Primüm hic illa queftio explicanda no-|
bis cffet,quo modo dicat hic multa fe habere illis di-
[cenda , que non diceret, Quia portare non poterant,
Icüm c.15.15.dixerit , Jam ton dicamsvos fermos , fed amicos,
quia omnia, qué audimi & patre meo tieta feci vebss , nifi illic|

nent ; illud veró dixiffent vellem,cur potiüs dixerit|

crucis eius territum in idolis refpon(ä non dare.Quo|.

vanitate, Minutius in Octauio , La&antitis lib.2.c.6.]

hi preterea videoranimaduertere , neque quifquam].

A

D

3

]cam cxplicalfcmusfomneia illis tunc dixitfe, non quæ?

jeft decreuiffe illis dicere, fed quia ferte non poffent;|

'r?ui queipfe non dixerat , pro fe di&urus efset. Que
h

[mus,que fciri non pofsunt, verum etiam ne dum te-
Jmeritatem querendi fugimus, quz fcire pofsumus, !
| negligamus. Dupliciter hoc loco abufi heretici fünt.] "mäïeï *'
[Alij dum ex hocloco omnia fua commenta probatc|]ossiur-
|volunt dicentes non efse quidem à Chri-iïo,,,& A po-jter hoc
[tolis tradita, fuifse tamen per Spiritum fin&um,

|rantüm eorum, quze ipfe dixifset,explicationé ; fenfo|
.|verbis Chrifti penitus repugnante. M»lra babe vobi .

ille dicenda haberet,led quz ferre illi poterant, vt ex
muültis illic auctoribus recitauimus; aut quemadmo-
.[dum Auguftinus,Beda,& Ru pertus intellisunt, non|
illic de re preterita , fed de futura loquebatur , dixít-|
que fe nota feciffe omnia, quia paullo poft per S Eiri,- .'

tum fanctum omnia illis nota facturus erat. Hal ere
hocloco nec fignificat poffe,vt quidam interpretan-|
tur , (multa enim dicere illis poterat , que nec tunc

neque debere;vt nonnulli alij,fed habere dicenda,id

in aliud differre tempus per Spititum fànc&tum non
meliorem quidem quàm fe magiftrum, fed commo-
diore tempore dicenda. Quod autem fequitur , que
non potefHs pertare modó , quam tanquam rationem af-
fert,quam ob rem illis ea non dicat,nó fignificat eos
pre dolore ferre nó pofle; fed nondum fais efte ido-|
11€08, vt ea intelligerent , quemadmodum Chryfoft.
Cyrillus, vterque Theodorus , Auguft. Beda, Theo-
phyla&us , Euthym. & Rupertus exponunt. Adhuc|.
enim carnalibus Iudeorum moribus imbuti erant,
necab illis, nifi perillam fpiritus affluentiam , quam
poftea recepturi erant, elui poterant , vt Heraclcora
interpretatur. Cüm enim Chriftus difficilem admo-
dum fermonem ingreffus effet,quafi animaduertens
altiora fe attingere myfteria,quàm que intelligi cunc
ab Apoftolis poffent , orationis curfüm inhibuit. Ita]
veró inhibuit , vt fpem illiscertam iniiceret forc, vt
non longé poft illis per fpirit dicat. Qua re & A po-
ftolorum ftudiun excitauit, vt que illis Spiritus äg—
&us dicturus erat;auidiüs exciperent fcientes ea cffe,
que Chriftus fibi tanquam altiora ipforum ingenio
mylfteria dicere noluifset; & Spiritui fan&o apud cos

Ed

la fint;que tufic Chriftus non dixetit,quia percipe-|

fe dicereiam capacem ,jme illscapere not valebant ? /fc per
boc nea, à tné expeflanda fant vt dicantur , qua forte non ca-|
perem, f mibi ab alio dicerentur; neque vosea pertare po[ferzs,

; ! | »*. . LRIM"
etiam[, ego tantus effem, vt & mex/La, qua volu altiora (imts|
auwetn. Et fieri quidenipoteflyot finit m vobis alsqui ad ca-

piénda iam idonei, qua 4 Eimpen sosdum valent, e7 f rm;'
eintiia , de quibus magifler ille Deus dicebat , A4dbue multa

gmm fent ifla, qua ipfe non dixit, temerarium eft velle prafo-
mere , C2* dicere,. Cauetidum autem non folüm,nein
errorem incurramus témeritatis ; dum fcire ea volu-

quemadmodàm Chriftus predixera, ipfis reuclata;|
quod'de Gnofticis nefcio quibus fcribit Auguftinus.
Cotitra veró Lutheranorum , & Caluiniftarum in-
tetpretes , dum idem nobis , quod illis Auguft. obii-
ciunt,quód quidquid nobis libet preter verbum Dei]
inEcclefiam inducete, hoc loco ftabiliamus ; aiunt
alij nihil hic noui Chrifti promittere;quod per Spi-
dtum fanctum Apoftolis dicendum fit,fed maiorem

* "

perfe, neque poftea per Spiritum fan&tum eis dixiy

auctoritatem conciliauit; quo faciliüs illi crederentjl

r€ Apoftoli nó poter&t;promptiuseftquerere,quàm| - :
dicere. Qwis enim nofirum «udeat, inquic;:»Augu&. OTWD Ya nse l

|babeo vobis dicere , tamen eorum (ortaffe nonuiulla ; fed que-|

loco.

|icereque no potefls portare modo;alij quidquid Chriftus| -

tunc . —

4

fdela

: B laieat

k flpifdïa i
[cut Chri-//
hl

W; 3A
m ii -
[ 4 .
TEUROBEEC:

'
------

Pt ;
n L
?ïïf-mf:x&.,;.f
M
Fr;'.'w;þä
::m'-;?::?,g
3 mr,i
Mnj |E
ul |
pm
T.

LIE.
Á t*
?'jwt

l
b l

A
im:*n*m
Ó|

Ecclefia
|creuir ctate
& fapiétia,
ficut Chri«
ftus,

L.

€ap. £.

I Deducere
jin omnem

verit2cem

| quid &t.

' Iue34. Ergóne tam ftupidi fumus, vt quidquid aut fa-

donec ipfe ad iudiciurn, id eftad colligeridam Eccle-

dritset[i ab aduer(arto [Pirira fuerite Non vtique. /tduerfarim

[quemadmodum Grzcé cft,& Greci omnes auctores
latque Latinus etiam Auguít.legunGquanquá Latini|.-

- Jlib. co:
badius veró in lib.aduerfus Arianos vertit , Enarrabir|
emnte veritate,Fortallc & nofter interpresvertit, Dedo-|

autemSpiritus fanctus poftca dixilIct,ea nobis Apo-

Theffal.2.1$. Quid eft,cetera com venero difpoua? 1. Cor.

cimus, aut docemus, quod facris litteris cófignatum

(tolos omnia ttadidiffe. Quid ergo cít, Zenere traditio-|
nes,quas accepiflis fiwe per fermone, [rme pev epiflola noflra?2..|

nó fit;cótinuó id effe dicamus, quod hocloco Chri-
(tus fe dicit filentib pretcrijffe? imo docemus cá Au-
guft.magne elle temeritatis fcire velle, que ea fuerit,

hocloco conftare, Chriftum non omnia dixiffe,qua:

4 ; : ; 3 s: 1
Aad falutem noftrtam pumbat pertinere ; idémquc te-'

ciffc Spiritum fan&um credendum effe, non omnia
continuo Ecclefiz reuelatfe, quia n6 omnia portare,
fimul poteratifed vt ztatc cteícebat,ita & fcientie in-
crementum accepiffe. Recté enim dixit Hilarius, 5;-
cit Chri[hu olim järteba.!*, ita nnc Ecclefiam ( quamuis
fenfu alio)etate creféere, atqme (aptentia, Ydern ab Apo-
ftolis fadtum , vt non omnia Ícripto, multa etiam ne
viua quidem vocc nobis traderent , illud ipft teftan-
türs hoc rationi confentaneum ettfiue quia Chrifti,
& Spiritus fan&i exemplum imitari voluerunt, ftue
quód necdü homines fcrte omnia poterát,fiue quód

nequibát. Cedo enim; iftá doctriná profectó veriffi-
mam, quz nobis vobifcum cómunis eft, in Chrifto
vnam tátüm petíoni , duas cíle naturas , vbiná Apo-
ftoli aut voce;aut Ícripto aperté rradiderune?Non cft
cam Apoftolorum vita binitü Spiriuisfancti magi-
fterium ; do&or profe à Chrifto Eccléfiz datus ett,

fiadt vencric, eius eft officium duratarum. Denique
rc&ó illis pro nobis, Tertul. in lib. de Monog. hunc
locum edifferens refpondet. Erj »inquis,bac argumen-
tatione quidui neunm e7" onero(um Paracleto adfcribipote-

enim jDiritus ex diuerfitate predicationis apparet , primo re-|

omniatá& breui tépore omnibus in locis docere ipfi|

: us lE m : k d
quz tuncChriftus dicéda non puteaucnc,fcd in Spiri-

C

D

gulam adulter&s fídei, &v ita ordinem adulterans difaplina;

7;;;'4 guimgmdm pr:ar,e[! » €LM5 cofrupfeid anm'e'dn,-; ef f.|
Tdeique prior eff dfciplina. ZAnté quis de Deo bareticus (it,

pece[fe eff, z tune de inflitete. :
-5- o . ? e e af
1. Cum autem venefit ille firitus veritatir. ) G. ovav
d OO (xérvoc , rb irviuua nv o tD elac.Pronomen i/e
nonrefcrtur ad nomen fpiritus, quia Grxce Gram.
maticz ratio nó pátiturslcd ad nomé paracleti, quod
vcr, 7. prcefferat;itaq; magis emphaticus fenfus cft,

vos omnem veritatems aut deducet ves in omnem veritatem,

alil " '.

;legüt, quemadmodum Idacius Clarus in
tra Varimadum, & Rupertus hocloeo.Pha-

cet vosin emne veritate,cüm verbü od wIyce: deducet cutm
verbo &«2 dacælvit,æi fimilitudinem vllam habeat.
Nififortefenfum , non verbum voluit exprimere.
Séfum autem fi fpe&es, quidaliud eft in omnem vc-

quanquam qui reddiderit, Deducet in omnem veritatcm,

in omnem vetitatem nó fignificat quoquomodo vc-
ritarem omnem docere , led ita docere quaít magi-

Ile,paracletus;qui(id cft quia)ffiritusefl'merstatis docebit| -

: » *
ritatem deducere, quàm omnem doccre veritatem?|

séfum haud dubié maeis exprefferit. Deduccre enim|

E

Lftcr difcipulum manu ducat, viámqueilli accom-

jomnia fimul, non ordinc przpoftero , priüfquc dif-
ficiliora , deinde qua faciliora funt tradenis,fed cótrà

. [tur, quemadmodum in tcrfretamur quod de -fcip(oï
dicit Chriftus c.14.10. Fer

faciliora priüs, mox difficiliora; fuo quidque tem-

ed'wyscei, Quzrunt Auguftinus; & Bedaquomodo
Spiritus fanctus omnem Apoflolos vericatem do-

nulla tamen poffet caper:
id non de hac, fcd de altéra vita intelligendum effe,

deducitA ptiüs,vt opinor,Euthym.omnem veritaté
bat fÍcireseodémq; ferefenfu Cyrill.& Theophylaà.|

Non enim lequetur a femetip(a., fed quacunque awdiet,
'oquetur,) Chryfoftomus, & Theophyla&. ideo Chri-
Itá hoc putaritaddidiffe,ne quoniá de Spiritu fancto

quam exiftimaret ipfo effe maiorem? Reddit autein
rationem,vtRupertus ait;iquamobrem Spiritum ve-
ritatis eum appellauerit,qwia non loguetur inquit, à fe-
metip[i,quafi fià femetipfo loqüeretur,nó veritatem;
fcd mendacium locuturus cfset.Quod quomodo ve«
rum fit,non fatisapparet,cüm potiüs idco vcritarem

loquitur; cunfenim à femetipfo loquitur , vt Deus
loquitur , cum nihil aliud quàm Deus fit ; cum au-

(et facere, tunc nimirum pofsct, quando non àfc-
metip/o;id eft non ranquam Deus]oqueretur.Qua-
ritur igitur ab Auguft.& Beda quomodo intelligen-
dum fit nóloquià femetipfo.Si enim in Spiritu fan-

na, alterakumana, autaliquaalia, pofsemus fortafsc
dicere unc ex fcipfo loqui, càóm vt homo loqucte-

4, qua ego loquor vebit, à me-
tpfo non lequor;& quod dixit c.7. 16. mea dollrina non efi

|measfed eius,qui mifrt me, Cüm auté Spirit?an&tus vni-
ca, cáque diuina natura fit , vt D. Auguftinus difpu-]

. jà Patre, Filióque procedit, ita nonloquetur ; nifi

tat; id dicere non pofsumus. Refpondét igitur idern
Auguftinus,& Beda Spiritum fan&um nonloquià

ipfo:quemadmodum ergo non cft à femetipío, fed

poreprout proficit, prout potceft capere. Hoc eftj-
&urus effet, quam quamuis ipfe docere poffet;|
apere mortalis inens,Refpondét| -

vbiomnem veritatem cognituri fimus,in quam nüc|.-
cus fan&ji magifterium reijciéda? Sed hocdicimusex D. Spiritusfan&us,doneéc có perueniamus , paullatimi

intelligit;nógeneraliter,fed omné,quá illis cóuenie-|

Cur fpiritus veritatis appelletut c. 14. 17. dócutmus.]

ita locutus fuerat, vt fibi eü preferre videretur, quif-|-

dicat, & falfüm dicere non poflit, quia à femetipfol

tem vtDeus loquitur,métiri non poteftiquod fi pof-|

&o, ficat in Chrifto duplex natura efset , altcra diui- |

(emetipfo nihileíse aliud, quàm non efse àemet-| -

» Í
*
m | TE SUSOINSSENIUSEAUIQUSDMOAS uN TNUNQUORISSESEP MUU
1050 -u IN TIOAN. CAPF. XVLE. |OXNOU — T
]tïtïïc non dixit Spiritum&n&um p/o&ääiäü'c;quæ À ,tnodaté ad cius ingenium vetitatis oftendat ; vt non S .

uX
Quo fenfu
Spiritus $& -
étus à fe-
metipío n6
loquitur.

verba Prophemmm, qui Iprophcfant-vobir » ( decipiunt
oqumntur, non ex ore. Demini.

«.7.16,X14
16...

*

|

i

!N

$ Wet.tj

Ll

Quomedo
Spiritus
fanétus
clarificabit
Chriftum.

- |Tta&t. r5o.

Matth , t9.

|bis confirmare , quod dixerat , faracletum fpiritum

|etfec, ex qua refacile cognofcerent;quanta apud cos

|tiabit. vobis.) Pronomen iZe emphafim . habet. 1/le
lícilicet Biritus veritatis , cuius teftimonium falfum

idsum carnem . prims tantummodo nouerant , «2*. hominem fi-|

|ducta repleti annuntianerunt bominibus C /in(?um,ac ficfa-

iper totum mnndum dabitis odorem, commendabitu bonorem.

Ivelim. Tantüm dico mihi perfüafum omnirio effe
*k cum non effe íenfum. Cur enim non dixit clariüs, de
[me,.aut à me accipier ? Cur,non accepit potiüs,

'|& Filio,non futüra,fed preterita iam effet? Nam etfi
Jad hecà quibuídam refponderi fcio,malim equidem
Inihil dicere, quàm id dicere,quod dicunt. Praterea
|quomodo cum ea interpretatione harere poteft,
[Qunta , qua babet Pater, mea [unt , propterea dixi , quia de

|Spiritus fan&us de Chrifto perhibiturus erat, quóq;

10$2

IOAN. MALDONATI COMMENT.

1055

id eft quecunque de me in facris litteris fcripta effe
Ícit.Quid ergo eft;fed quacunque audie*,loquetar? 1d co-
dem modo intelligendum , atque illud.de Chrifto;|
Cap.5-30. Ege, freut Audro, 14dico, & ilud c.8. 26 « Ego qua
landuus ab eo,bac loquor in mundojillic ergo huius loci ex-
plicationemle&orqugrat. — . — :
| Etque ventura futit , anmuntiabit vobss,) Quorfum
lhocadditum ? Theodorus Mopfueftien. Cyrillus,&
Theophyla&us docent voluifle Chriftum his ver-

elle veritatis, quia etiam futura .illisannuntiaturüs

illius teftimonium auctoritatis deberet effe. Hinc
autem conftat inter alia diuina dona , que Spiritus
fan&us in Apoftolos effudit;etiam fpiritum illis pro-
|phetie tribuiffe. Quodre ipía paullo poft compro-
Eatum eft; AQ.11.28.& 20.29.& 21.1. :

14. Iemeclavificabit, quia de mes 4(:;'401'3, C2* 4nnun-

effe non poteftg 1Z» talis, ac tantus, vt Ru pertus:ob-
Íeruauit. Clarificaturum fe effe fpiritum dicit , fiue
quia , quod ipíe de fe hominibus non perfüaferat,
fe ilium Dei , verümque Deum effe , id Spiritus fan-

omnes, Theodorus Heracleota , & Mopfueftüien.
(Cyrillus ; Leontius , Theophylactus , & Euthymius
interpretantut , fiue, vt iple Chriftusvidetur expo-
nere ,quia de illo accepturus erat , id eft eius nomi-
ne tanquan eius legatus locuturus , vnde fieri cer-
ta conie&ura poterat , quantus effet Chriftus , cuius

do verum effe fenfum. Augufünus , & Beda alias
duas afferunt interpretationes ; quas quo minüs,
qui volet fequatur , non impedio. /Zemeclarificabit,
inquit Auguftinus , potef? sutelligi , quia drffundendo in

clarauit em , quomodo Filius Patri effet aqualis , quem fecun..
cut bomines cogitabdnt;wl certé, quia per ip[am caritatem fi-

"a eis dzfuþz esl im toto otbe terrarum , vt [fc dixerit , Ule
* ) ] * , i
x clarificabitytanquam diceret 5 Vle vobis aufcret timoremy
C2* dabit amorem , quo me ardentius pradicantes gloriæ "méa

Quod enim fatturi erantsm. Spiriti [antlo , boc eundem [pu.
ritum dixit effe fatturum.: Quale eft etiam ilud , Non enim
vos eflis qui loquimmi , (ed. [iritus patris veflri , qm loqui-
tur in vobu. Diflicilius eft aliquanto , quod fequitur,
Qwuia de meo acaipiet, Recepta vulgo recentiorum in-
etum Tententia eft , quia de meo accipiet , id cft ex
it, qua de re multas hic apud quofdam,
àm folidas,neício quàm ad rem accommo-
tilitates inuenio, quas ne.recitare quidem

quàm accipict,cüm proceffio Spiritus fanctià Patre,

mt acapiet? Deniq; agebatur hicde teflimonio,quod

&us vi miraculorum períuafurus erat , vt Grzci fere|

tantus , támque admirabilis legatus effet. Hunc cre-|

D

cordibus credentium caritatem , fpirinaléfque faciende. de-

À

D

C

L

F

Jargumentum afferri potuit , vnde difcipuli collige-

.|hoc enim fenfu quod fequitur apté conuenit , 0moia|
quecunque babet Pater,mea meSPWMWM disisquia deme) -
Jaccipiet , vt ftatim . explicabimus. Plïöpte-rea perfutu-| --
tum dixit , eccipiet,quia accipereab eo , e(teius mitti| ^ ^

. Jhaberet, fed quia, vt;ait Cyrillus , accommodaté ad|

cuum;atque ä;nifc&um,alioqui quomodo pïegfä
illud Chriftum clarificare poterat? Proceffio autem
illa effentialis non erat confpicua;non ergo tanqyam
rent Spiritus fancti opera in Chrifti loriam redun-
dare ; hocenim erateum clarificare. fï(
gtuenter fuperioti fentenrie fuz exponit demeo «cci-
piet ,id eft , de eo , quod de me in facris litteris Ícri-

Vera igitur interpretatio , 4/a de mea accipiet , id eft

vobis tanquam legatus meus do&trinam tradet; pro-
pterca enim operum , atque dodtrine illius gloriain
gloriam meam redundabit , quod eftclarificare me,

vobis tradet, non alia, quàm mea faciet Opera. Cum

nomine,& quaíi mandatis ab eo acceptis, & nódum|

bus fuis , quidquid inter homines do&urus , quid-|
quid facturus erat ,'non quód eadem ipfe ante non|

humanum loquitur Íenfum. Sole,n't.(c,nim'legati cum|
à Principe difcedunt, accipere mandata, quzque di-|
&uri , queque fa&uri fint.. Neque veró nego colligi|
ex hocloco Spiritum fanctum à Filio procedere,|
quin etiam atgue etiam affeuero. Nam vt füprà ca.|
26. docuimus nulla perfotia mitti dicitur , aut ab alia]

reillud enim temporale;hoc eternum eft.Càm ergo|
Spiritus hoclocoàFilio dicatur accipere, à Filio vti-

dotfrina non eff mea , & , ficut audio indico , & aliis huiul-|
modi , quibus (ignificat fe nihil facere , nifi ex Patris
voluntate, rectc fequitur illum à Patre procedere, &
ex hoc profe&tóloco golligitur Spirittm fan&tum à

centiorum Grzcorum orta eBfet herefis , Ienatium
in epiftola ad Ephef. Martialem in epiftola ad Bur-
degal.cap.1o. Cyrillum Ierofolymit.catechefi 17.Epi-
phanium in Ancorato, Chryfoftomum homil.i& a.
in fymbolum Apoftolorum, Didymumlib.2.de Spi-|

ítola quadam ad Neftor.& lib.is. Thefaur. cap.z.& 5.
Inuenio etiamin Graecorum Cartena egregij aucto-

a &NTE. 0v , dÀ Tl diotay durii é£ayy £0 . Spiritus enim
[ancins teflis (wit dininitatu zimgeüi,cüm ex eine e[fet effen-
tl4, qü?vitiimquc eius declararet, Ptobat etiam . Tertul-
lianus ex hocloco Chrifti diuinitatem,in lib.de Tri-
nit.effe enim Deum , de quo Spiritus fanctus dicatar
accepille., 9. : T *
1j. Omnia quecunque babet Pater, mea (nnt y proptere4|
dixi , quia de mes accipiet, «9* anmumtiabit vobis, ) Eodem|.
modo hac verba,quo fupetiora intelligenda funt.
Reddit rationem Chriftus,cur Spiritum fan&um de

upertus con-[:

pcum elt ; fed tam alienii hoc à fenfa, quàm illud eft,

quia meo nomine , & non alia, quàin mea myfteria] -

milffus erat. Propterea dixit , deme», non de me,quiaj,
Gglïificarc voluit accepturum de do&rina , & opeti4| -

Filio, procedere; Scióque multos etiamid Grecos| -
[auctores tradidiffe , antequam ifta pertinaciffima re-|

ritu fan&o duobuslocis, Cyrillum Alexandr. in epi-| *

quidquam accipere, nifi ab ea procedat; quamuis| -
ipfum mitti;atqueaccipere aliud fit, quam procede-| -

M g5
1*!*1 2

que procedir.Nam fi ex eo,quod dicit Chriftus, Mea $»p-csp-7-
16. & j. jo.

ris Grzci Theodori Heracleote , & Grecajatque Jdpeuton
antiqua manufcripta expreffam , de hat inten-|. 3- Pïg '
tiam , quam libuit hoc loco defcribere ; Tó99 aov ccffione
20 / / e: M ( 7 - - Spiritus
vrieDjue, utpluc * e'yeye rie ** uovonuae -Seóviloc x i

,' l— -
$ €01 o ndi,.

cum erat glorificaturus,quod oportebat effe confpi.,

*

Iüo accipere dixiffet, quod perinde erat, ac fi dixiffet|

Spiritum,

Vera in- |
quiameo nomineveniet,quia nó aliam,quäm meam|]|' ?retátio

[*

Trd.10

,tl
utyets- n
Mf !
du &
s
li
NU
Qu
ü
M
VW
(
|
!
L
i
a
;
f
OR

"

N ARTA *

1064 GOWOBINIIQL AU C AD. NV 1. PO
Spiritum fuum eíse, qui fþi.fifüs Patris efäse diceba-| A. qaod elfet modicum illud tépus,quo iwi,i;mi vifuri flä
tarab eóque quidquid hominibus impartiebancre-| .. |effent,ait, /£wensamen dico vatus, qura plorabitis z fcbt-j
I debatur accipere , 44 , inquits omnt4,queecunque babet| — |ris vos , mundse .mtemig.-tudc-lm j qülb'-ls Vþgb'ls, totum
Pater,med [autjitaqs quide bonis eiusaccipits de meis| — |haud dubié cempis fignificaz, quo Apettoli ,ve.rfai"-:-
2ccipic Cüm dicit , omsmid , 45 babet Pater, mea [un»r; turi in hac vita erant.Idem ver. 2r. & p dcclgtam:;
non dubiam quin cffentiam. imprimis intelligat| — |verfu. autem . 23; loquens de illo altero temipóre;
proptcreaenim omnia , quz h.abïct Pater;eiusfurt, — |quo vifuri cum ciï?;nt , non tempus refurrcdtionis; j
.. [quia & Patris effentia ciusz«,m qua omniajque Pa-| |fed cempus vite zternz hgnffi cat. In fäa 4:: me mon ro- x
Jl.acu*s aper ter habet, fíummatim contililentur. Itaque recte Caà- ga"lum quicquam ; quando enim, nili cum beati efferts

sv veatltetbps p n Mi g Mesem jf rR Es m P PT n vlf p w Vunt n n m2 p
? R TUNESU »
E

us eo2t:a cholici do&tores,qui cum Atianis difpgtarüt; magnuá| l(omniaquefcirent, Chriftumgnon erant quidquam ä
Aasot. 3in hocloco adueríus illos prefidiü poluerunt; Atha-| . r-:)g:'xturi"ï5 Obijci coütrà poteft, quod tempus illud;| | &
nas.oratione 2.cótra Arian.Epiphan.hzres.69. Gre-| P |quod ab afcenfione víque ad fecundum adaentum E
gor, Nazianz.orat.j. de Theolog.Didymuslib.z.de| |üt, moódiciüm dici non poffit; cxgx.m plus iam mille E
Spiritu fan&o, Idacius libro 3. adueríus Varim. Au- anni pratéricrinc Prompta '*^rc£Ponfic ; quàm & 19« tém;*

us víque -

Tud ii guít. hic , & fermone 2. de nátali Domini, Cyrillu.s.,f. D. Peirus z. *cpi(:tola e. $ 9 in ca'gl(;m qua-ià iadad,
- |Theodor. Mopfueft. Leontius, & Theophyla&. in| füonc.adhibet, mille annos ante Dóminum Qp
lhuius loci commentarijs. Loquitur tansen Chriftus| — jquam diem vnum eífe. Denique tótüm hóc tem-j
lde effentia tanquam de bonis,ac polfeffionibus,quia| |pusnonfolum breuc D. Paulus r, Cor. 7. 29. fedl.
