Ü | idcft apudPatrem fuiffe, ac velut in domo Patris,| — |apud fubftantic,atque perfone magis cfse proptium;|
D. antequam quodammodo emanciparctur ; &inhüc| |Dicimus coloretn efsein homine, non apud homi-
Lpotelne | 1 mundurm tanquam ad bc.llum æïcnirc; , I»..eontius,. & nem; dicimüs hominem cfscapud amicum , hori iü
At | Euthymius,ne iti loco aliquo cxrcum(fzrxptum' fuife| mico fuo. Itaque re&é ex hoc loco ij aq&brcæï
Müm, |. putaretur, Bafilius in hom.m hunclo'cum mihivi-| - quostnodà nominauimus, itémque Seucrüs Án-
TE detur veram aFtlglü'c cagfam ; fcm;u m Ioannem le-| tiochenus,& Leontius; imó & The.oddrus'Möps.mr
T |&oris cogitationem,qui cum agdlgfct verbü i» prin- B Gracorum CäFcna,llcer fufpe&us in hac re auctor; 5
Og | : c;[.no.fmfïc, dubxtare.poterat,vbl.eH'c poterat; cum| |contra 'lþSab.elhancsï cgllegcm:ït f,ihï.lfn à Patre di- i
T nihil dum elfet , vbicífe poffe videretur;additfuife| — tinguiperfona. — Quienim apud alium effe dici- OTUS
m | be Deus crat,hoc eft 4pud D.'mmaSenfum queramus, [ur, 41.&;;1&21 P:crfojna eft. Sed hgc 1p.fo argumentoO!cs Ariasj
TT r quid eft erat apud Deum? In duobus. v.erbls fententia| — |Arianiabutebantur , vt probarent filium non eius-contra Cá-
" verfatur , pro quo Dei nomen accipiatur , & quam dem cum Patre cfle naturz.. Quod przpofitio apud T
TQco s haloae præp«Oflflo t 6t Apnd, Origenes lib. ». in non folu;p rem natura cïifhmitax*g ; Íed omnino
;r..ixf'ia: [oan. quem vt caute legat; lectorem monco , Chry—- etiam extrmf'c;:us, admn&az—n- fignificare ïwdc;atur;
Ts E (oft.hom. 2. Bafil. in hec verba. Athanas. inorat4 — |quernadmodurn apud me dicitur eífe veftis, in me |
nb : quod Deus de Deo fit verbum , Hilar. z. de Trinit| |animus; quia veftis externa , animus internus eft; |
as | . pro qzo Beda , Theophyla&us, Euthym. & fere omnesvnoj — |Idco non dixiffe Ioannem, verbuim crat ii Deo , fed
3b |JoicDei ne&excepto Augulitino, apsd Deum interprctantur apud' C [spud. Deum; Ytàque cum Arianus quidam aliquan-
cgden d |Patrem; fíque certus mihi videturelfefenfus ; nec; — |do in Africacum Carholicó de his vcrbis foannis
SIOTit H enim apudfe ipfum faiffe fignificare voluit, & ,vt difputaret;arrepto de capite Cätholici pileo, & ma-4
Vi Ira£ veris poftea docebimus,, idem eft sapud Deum , quod n ffmw|.. nu tenens interrogabat, Hic byrrus ( fic enim ap-
ian3, Q ^ Patris, Solas Auguttinus lib.6.de Trinit. c. 2. exifti- pellabat) éftne in me , an apud me? Refpondente
um | marnomen Dei hoc loco communiter pro tribus, — altero , apud te, fübiccit; Sic verburn erat apud| ,
Va r : 7* |perfonisaccipi; obiicienti autem ipfifibi, quomo-| Deum , quiaDeo non confubttantiale , fed extet-

E ]
" h*mienm !
" 'Avmu?.a .77,;

do «pud Deum cíle dicatur , cum ipfe fit idem ille

numecrat. Hiftoriam fcribic Fulgentius initio Jib.

;ciufzp:mJ | Deus,rcfpon det eadem ratione dici,qua dicitarani-| — [z.contra Monitüm. Id multis ; vt diximus; exem-
dv musapud hominem effe , càm vnà fit ipfe pars ho-| jplis Fulgentius refellit.. INam qui nunc dicitur
i de minis,Sed animus pats hominis eft;ideo re&téapud| — Japud Dewm fuiffe;paullo po'Pc dicitut im fiu Patris efTe |
n Al | hominem elfe dicitur: Verbü autem non parsDei, — [ver.18.& effe in Patre.cap.14.10 tr. vt alia iririumera |
p tl 1 fedipfe totus eft Deus. Itaque fi nomen Dei n6 pro Diaceamus. Vtrique auctoresaliqua ex parte verum
m Patris perfona , fed proDceo communiter fumcre-| jmihidicere videntur, & qui idem eífe m & «pud , & :
Ariortm tur, non ita Ferbum epud Deum dicereturfuiffc, quo-| — |qui non idem effe putant. Nam ha&enus quidem| |
Piirmus modo animus apud hominem , fed ficut anímus| — idem funt, vt cum de Deo loquamur ; vbicumque |

dicimus «prd , dicere poffimus rm , vt Filius cft apud

jud .0 Japudanimum, autficut homospud hominem effe
Patrem,& in Patre, fed non vbicumque dicimus z;

|dicitur, f quis italoqueretur. Qu quia inufitata

A TM
p llocutio et , multo eft probabilius vt «p«d Deumm ideft| |dicamus «pad ; nám Patrem in Filio effe dicimus
d - .. lapud Patrem dicaturfaiffe, Curergo nondixit, Et| — Ioann. 14.11.a udFilium noón dicimus. Videndum
"mo vetbum eratapud Patrem, quodfuiffetclarius? Pri-j jergo;quam vit hocloco habcat ptzpofitio apud, &
" .. . [màm quia non dixerat;in principio crat filius,fed, — |curIoannes potius apud Deuwn , quam in Deo vere
um - : in principio erat verbum , ob cam caufam quàm illic bum fuiffe dixit; Cau(am aliquam Hilarius; &
OH -ORER - Jexplicauimus. Si filium nominallet , confentaneum E Chryfofto.infinuarunt. Quod;apsd; cum nglifl;ä-—*-p;*w L
sl D — lfailfet, vt diceret, & filiuserstapud Patrem , quod| — re videatur , qui quodammodo honorabilior lït,lj;:f"'ä
m — . lea duno nomina fua relatione bene hereant.. Cüm| — cum.enim pater , & filij in cadem habitant demo;r; qui RCR
" autem verLum appfrllaifct,magis fuitconfentaneum,| re&té dicas filios apud pattem , non re&té .Patrcm]habcnnh
p vt f:;md Deum , quàm *ftaiPtld Patrem fuiffe diceret;| — apud filios habitate. - Hacratione non dixit Ioan-
,T -|quia magis vfitaté verbum Dei, quàm verbum Pa- nes verbum fuiffe in Deo , fed 4pud Dewm , quia prz-
3]'?"3"5&«3 7; | trisdicitur. Aliam quoque rationem habuitfe atbi- *poütio in cam vim non habebat , quam volcbat ex-
" n , tror. Di&turus ftatim erat, Et Dew erat verbum, (urn-| — primere » vcrbum apud Patrem , tatiquam apud
. E efr | to initio.ab vltimo verbo pracedentis mébri,quod! 'auctorem fuum fuiffc, vt loquitur Hilarius ; quam-
j ul i in tota hac otatione eum fecilfe animaduertimus,| |uis nuncab eo verbo prudenter abftineamus. Me-
**WW; B In principie erat verbum , €7' verburm erat apud Deum,e7^| — lius dicemus fignificare Euangeliftlam voluiffe,
m | Dess erat verbum, Quod cur fecetit, poftea docebi-| F |verbum fuiffe «psd. Deum; xanquam apud Patrem;
'fïïüï*ï,þf,f& ï : mus.Hac orationi gratia peri;ifct »Áidixifet,& ver-| Itanquam apud eumà quo originem duceret, tan-
,UA o bum eratapud Patrem , nec enim à Patrc poterat, iquam in domo paterna; non defuiffe illi; vbi cflet;
TU ï lalterum membrurn incipere ; & Pater crat verbum,| |quieffet apud Patrem; vbienim commodins filius;
[io,lc&c:fflïf ï uia verbum non eít Pater. Præpoütioncm . aPud -quäm apud patrem fuum xeiïä pofüt? Ah) inti-i d
;Per(?ïff"ï* j : . Ircn.lib. 3. c. 8. Athanas. in oration. quod Dcus de| |mam coniunc&ionem cum Patre per prepofitioneni| -
M UTO ïowïäg Deo fit verbum , & Auguft. lib. 6. de Trinit. esp. 2. 4pud. declarari putant 5 idem cnim effe verbum| *
m,,,,fnü,'—ïr? quf hie fa.| GC Fulgent:llb. 3. ad Monim. & Vi&orinus lib. 2. fmf'fc apud Dewm ,& fuifle in frns Patris, vt dicit ver.S,
1,0"""5*7; maur — |contra Árium idem císe dicunt,quod in Dco: Con-| iqu eadmod;gm 'ïïhcophylad.ïus interpretatur; [m finn
L .. . ffundicnim eas duas prepofitiones , quod Fulgen-| — autem Patrz ,clfe non dubium, quin futnmám curà
1270l - M D QU ORUTEPERONUNN, -* - —— E

d ;lï-ïþ ; f uEm La x TSCNI

Quid fit
Chriitü fe-
dere ad
dextetam
! Pattris.

1

locá olim
P^rperam
n i&fnguca
bant, ;

JPatre coniunctioné declaret. Valde enim nobis có-
- liun&um eft;quod in finu;quod in pe&ore cft.Simi-

jepoc Tv 8sóv ad Deum, id eft relationem ad Patré ha-

|(ubulitatibus, quas raro admittit fcriptura grauitas,

:« dpdtit.

VAAS -

IOAN. MALDONATI COMMENT.

449.

lis cft alia einídem Theophyla&i explicatio, vt idem
it apud Deum , & cumDeo, quemadm odum Marci
6.2.illi dicunt , forores eius nobifeum [unt. G. eyoóe natc,
lid eftapud nos. Acuta etiam eft,& germana, vt mihi
videtur,interpretatio Gregorij lib.s.Moral. c. 1 9. idé
effe vcrbü fuitle apsd Dewn, & faiffe inuifibile, fuiffe
quodammodo abícóditum. Sic enim intelligit illud

Iob, /£d me dilum efl verbum abfeoditum.c.4.11. Quafi
dicat;etíi non vidcbatur,etfi non apparebat, erat ta-

Ad Cal.4.4|mens apparuit,cum veut plenitudo temperi,cum verbi
jInfe Ver 14«l o ayo factum eff. Áut, ezat quidem , fed non apparebat,

vt hec inter fe duo loca refpondeant.Qui fenfus mi-
rificé mihi placet. Nam quodIoan. hoc loco dicit,
verbit erat apud Deum, & poltca ver. 18. vrigenitus flims
qui eft in ffnw Patris , dicit breuiüs v. epift.c.1.2. l£»nun-
tiamus vobis vitam 4ternam,qua erat apud Patrem,e7' ap-
paruit nobis, Ambrof. inlib. de incarnat. Domini,(à-
cramento c. 3. € Greg. Nyffen.in lib. de fide ad Sim-
plicium, & Rupertus in commenr. ad hunclocum,

etiam antequam auctorem haberem vllum,maxime
probabam, vt zqualitas verbi, & Patris fignificetur.

fuiffe «apdc"1ày Üscy, apud Desi,id eft iuxta Deum,fediffe
ad dexteram Dei zquód eft Deo zqualem effe. Hunc
verur effe fenfum ex fcriptura colligoque cum do-
cet Chriftum poft rcfürrectionem fuam in celum
aícenditfe, minimé dubium cft, quin fignificare ve-
lit,có, vnde venerat vbi priüs erat redijfle. Dicit au-
tem fediffe 4d dexteram. Dei, id exü patris Mar, 16. 19.
AQt2-34. & $.31. & 7.55.Rom.8.34.Ephef.t.20. Colof.
j 1 Heb.r.3.& 8.1.& 10.12.& 12.2. & 1. Petri 3. 22. Priüs
erzo cratad dexteram, & cüm Ioannes his verbis di-
ccre voluerit, ybi erat, vtique dicere voluit ad dexte-

exponit in rr.catechefi. Quod quidá dicunt at rcla-
üonem fignificare , fenfámque effe , verbum fuiffe

A

laliam videntur expofitionem infinuare, quam ego CPOHit tenebris. Nixi tamen Ariani füntttibus mo-
dis obícuraze. Primàm deprauata le&tione,quemad-
modum modó diccbamus Deinde nomen Dci Grae. |Alia obie-

N * * * » ,
éarticulum emphat: - | mo-I8io Aria- 1
C emphaticum non habcre, quemadmo-(f/o Aria

Voluit enim Euapgclifta declarare vbi fuitfet infini-|
tis feculis verbum, quod femper fuiffe dixerat ; dicit|

ram Patris fuitle. Ita prorfus Cyril. Ierofolymitanus|

buille, miror cuiquam homini prudenti in m'entem1
venire potuiffe. Nec velim affüefcere le&orem iftis

& qui confe&antur , in pucriles fzepe errores incur-
uzrit Leontius,cur priàs dixerit Verbum fu-
ife 4pud Deum, quàm effe Deum ; Refpondet , vt in.

apud quem erat. | "
Et Deus erat V'eybum.) Le&tio primüm,dcinde ver-
borum ftru&io conftituenda , quibus conftabilitis
perfpicuus erit fenfus. Notum eft , quodfcribit Au-
gnuft lib.;. de do&rina Chrifti .C.2.quofdam nimirum
Arianos ita folitos legere,vt hec verba Dem er4t,cum

Dews erat: deinde adijcerent confequentibus , verbu)|

Quorfum enim dixiflet ez* Deus'erar , de quo nemo
E^ 2 p À . É o pf
dubitabat? Prafertim cum iam dixiffet ev» verbis erat
apud Deum., Quo enim modo apud Deum effe pote-

tat,i Deus nó crat? Denique ex ipfa partitione m-

t

brorum conítat hoc vnum membrum etfe debere,
Et Dewi erat verba, ficut in principio erat verbum,vnum;
& verbum erar apnd Deum alterum mébrum eft.Idque

ipfum indicat artificium, quo apparet Euangeliftam!

dicaret nihil aliud fuifle, quàm illum ipfum Deum; -

przcedentibus iungerent claufa pun&o fentétia, fic,
Ariani hi'c lm prrneipio erat verbum , 9* verbwm evat Apud Deum , e7-

hec erat apud. Deum. Quod refuc?rione non indiget.|

E

F

» d

p $ura deledari,qua finis precedétis membri initium| |
Í equentis eft. /n Prtnciþio creamt Deus celum,eg" terram j Genef, , z.

p Chryfoftomus diluit, etiam Patrem aliquando fine

[que refpondebát Ariani Filium vocari quidéDeum,

vti voluiffe,vt Íempcer, quodin przcedenti membro
viumum verbum fuerar , in fequenti primum effet,
Verborum autem conftru&io ita ordinanda eft » Vt|
Uerbum fit labic&tum, Deus attributum , tranfpofitis
verbis , Verbum erat Deus , quemadmodum Hilar. 7.
de Trinit.& Bafilius homil.in hec verba interpretá-
tur: poftulatque ipfà per fe (ententia. Non enim de
Deo.fed de verbo;an ante müdum fuiffet,vbi fuifset,
quid fuifset,agebatur. Cur ergo non dixit, Verbim
ierat Deus, quod fuifset clarius? Solent Hebrzi ea &-

férra autem evat inanis C7* vatua, Ecinfra ver, 4. In ipfo
VII4 erAL, 7* vita evat lux fominum, e2" lux in tenebris lu-
cet , «7" tenebr eam son comprel:mdemnt. IdemIoannes
voluit hoc loco;quod non fecifset,fi dixifsetverbum
crat Deus. Quodattinet ad fenfum,nullü difcrimen
eft. Nam fiue dicas, Verbum erat Deus ; fiue Deus eratl.
Uerbum , neceísario fequitur filium Dei qui erbum|

tentia,quz nullis corrumpi cauillisnullis obícurari

dum habet in membro pracedenti, cum pro Patre
ponitur ; itaquc Patrem quidem verum efse Deum,
qui adiuncto articulo dicatur £ 6«d; ;Filium nó Veré,
qui finc articulo 8i& , quafi minor quidam Deus ap-
pelletur, Au&or Chryf.hom.in Ioan.s. atque Theo-
phylad. Arianis nimium hocloco fauet Origenes,|
artentum le&torem volo. Eam obicétionem faciké

articulo &«& Deum appcllari Rom.1.7. & hocipfo c.|
',ver. 6. & fexcentisalijs locis.Contra veró Filium 73
9* Deum cumarticulo vocari,vt Rom.9.5. Quam
autem ob rem Euangelifta hoc loco articulum non|
addiderit, ex lingu& Grece proprictate ratio reddi
[pote'ü. Non folet in predicato,fed in (ubiecto atti-|
culus poni 5 itaque non potuit dicere 3 à adfoc sv ó
Óezc,iam enim docuimus nomen verbi efse fubie&à,|
nomen Dei pradicatum. 1deo nomen Adfog verbum,|
habet articulum , nomen 8e« Dew non habet. Deni-]

(ed co modo,quo Mofes Deus Pharaonis vocatus eft
Exod.7.1. & vt homines fan&i Dij appellantur Pfal.
Sr.1.6 confirmante, vt videtur, Chriflo Ioan.1o.3y. ita
refert Hilar.7. de Trinit. Recé cam refpófionem re-
fellitidem Hilarius , Mofem non abfoluté vocatum
Deum , fed Deum Pharaonis, verbum autem abfo-|
luté dici Deum. Nuoquid , inquit , zon adiecla nomins|
canfa efl cmm dicitur, Deum Pbharaoni? aut punduid Detna-,
turam. ei ntulit, «* non yatizäs in eusm, qui Pietueret terro-|

|

1dum) timetur , dum oratur , dum punit,dum medetur, De-|
|inde addit Mofem non dici Deum effe,fed conftitu-|

rem, cum dracones magicos draco Moyfi mox virga manés de-]
WaTAl; chm cynsmyam quam mmiferat , abicits cum grandi-

- jpem poteflate, qua emscauerat, auertitscii locuflas ea virtute,-
-qua muexerat, vepulit; cum i eperationibin eiwmagi confr-

tentur digitum Deie[fe ?51€ Mayfés Pharaoni Deus datus eíl,

tum fuifse Deum Pharaoni, Zz alud,inquit, eff Deum

non naturalis , [id fathtims fgnificatur Dess, Deum autem,
(inquit eodem libro) Domizum nofirava lefum Chriffum|
bis modu nowimaMs nominenatiuitatenatura, poteffate, pro-

fafsine.. Alij dixerunt non incepté Moftm non fuiffe

Yocatum

appellstur, veré Deum efse , éftque illüftriffima fen-D.

dari,aliud Deum e[fce.. Eo ipfo quod diitur conflitutus Deuts]

—

*

? BN

j

5
Koca
Q har
ptop
th
cum
(imi
j
fuif
"L
qut
(da
n
hii
JWWJA
i
B
kecig

/Icäof j

(üm nof
[dayfr
volift
tüm D*
reà r
eeet
(re f
Deun
1.
.. qquodl
il ,-/W&J(
(|— us
,ä] pttitity
— efernf
äiddiccrct
j ähguta, q
? Wrat
o

—U-——
—
E
—
-—
-*

: LOICQMET CR RE TE A d
i r Mi apc ii EU tSn a
NT TRUE

4..———. DISIDERCUETEAETL
RRR -
LE 2
LL
TT
P
E
-
-t

BIN
ln Pïï
Deur

quod
Nam
ibud]
ldu
&: V
r
T.

IN IOAN. CAP. I

LE 4jo -

r | 451 j
LONM seedai r ectone s ia M — EÜRENU: ^ : agspeccome a andqeerepenug
Wa Wocatum Deá ; fed Deum Pharaoni;id eft opinione| A |rat, quia tantàm erat in finu Patris; eratenim vnus,
Md Pharaonis. Accedit quód illoloco non eftziv,quod| — idémq; cum Patre Deus, ideóque apudillum à prin-
W —| proprium eft Dei, fed DN , quod Chaldzus para- Clpio erat. CUR
nb R. Abraham nuntium;aut lega- 3. Omnid per i 74 funt.)Plerique auctores pu-
D thaftcs do&orcm, E | P g 3. Omniá pe IP um TACEA JHDH, er q dietutr æ
t tum ad Pharaonem intcrpretatur..Ad lo cum P.fajl $L| itátvoluifse Ioannem his verbis Chrifti dlu'muat.gm* |
Wt - | fimiliter Hilarius rcfäondet , e€o ipío quóddicitur| — |cófirmare, docédo cü omniü rerü creatorem fuiife.
,:f"*ïif.iiïserj | | Ego dixi Dij effis, fignificari cos bþncfiqo, nonnatura |Leontius veró,docere voluitfe verbum c numero
MM faiffe Deos, p ee, inquit mdugltz noimimis fz;g'mfcatfo ef?,. creaturarum non ciïe,xl,lu;l enim in principto .fulife;
ipie i !1 ; 0 jez vbirefertur,Ego dixs, lsquentis e[l potins [crr:zo, quam rei þas veró omnes in principio non fmg'c jquin per
i TM n»men. Eft ctiam illic as quod non folpm Deun?, illud ipfum verbgm principium acce jifle. Comhr-*4
UIRM | (cd nuntios etiá fignificat, vt videtur explicare Chri-| — matur quidem diuinitas Chmfu & fi probata ante
It 4.;2;?&3*""**( n (tus Ioan. 1. 25. 36. 31 eos dixit Deos 4d quos Det [E-'rma f*-| B |non ciïe.c--, his vcrb.ls apertiffime E.robarctur j fed
TMM us efl , quem Pater fantlificaut , 2" miit n munáum vos aliud mihi fuiffe videtur Euangcelifte confilium,
bnly - d;fif;:,quia bla[phemas,quia dixi,filius Dei [um? Nó6 enim fcribebat hiftoriam Chrifli , fequitur ordinem tem-
H "m ^ | ^ s d $ d . . * * . . . A P ^
-a,gh | à pari, (cdà minoriad maius argumentatur, fiillidi-| — porum , agit priàüs de illo quà Deus , deinde quà
WLLT A AE P n : * . 3 ^ L EY :
H S:m. &ifant Dij, quanto magis ego Deus dici poffum? .h'omo eft. Ecdeco quidem qui Deus?pxxxïxulp c.ic
I Veré igitur Deus vocatur, & eft verbum.Sed querere eius ftatu antequam mundus fieret , deinde quid in
ä T ; le&or poteft, quorfum hocipfum Ioannes dixerit, ipía mundi egerit cond'mone ; Omnia per ip[om fata
-.X.",',;E:""-'*m | d cüm non id agere videretur , vt doceret , quid effet, ffn.t.ngd etiam .Alcumus adno;guu.öe;ucnua Fc--.
*s x [ed an femper fuitlet verbü. Puto rationem reddere, — |cilis eft;atq; perípicua,Omnra per Filinm jïa&n e[fe. Ytaq;
ANme f l 5 : : . " . v « . j U
um voluiffe, quare verbum apudDeum cra5;quianimi-| |recte hom. 4. Chryfofto. obferuauit plàs vno verbo ;
"tl tum Deus erat. Quid'enim, antequà quidquam fie-| |loannem, qu.äm.--l*-.»i(?fcm plüribus dixitlc. Nam Mo- |
ï;ïgh / rctà principlo , apud Deu m efle poterat ,.-nlü I?eus C fcxjn cum longzï oratione rerum conditionem expo- !
U. | elfe? [nterim quafi aliud agés firmiffimum Edm no- iuüTcg non nifi res corporeas com plexum elle , nec
a | (trz fandamentum pofuit, Chriftum verum effe| |eas quidem üngulas:,fcd que przcipae cïïant,cælux.n,
d ol i Deum. : | terram, aquas ; Solem , Lunam ,animalia terreítria,
tf n x 1. Hocerat in principio 4pud Deum.) Hoc verbum,| — |natatilia,volatilia; dc aliis quze innumera funt,dc an-
AUTR qüod Deum efle dixi. Ná quamuis pronomen ïï-rog, gelis- qui corpora non habent , nu!.!;zm fcc.xiï;c mén- :
boc & ad verbum & ad Deum Grece referri po;(ïï ofige-| |donem; Ioannem vno vesbo omnia omnino com-

':-'-ff | patitur, vtalio quàm ad verbü referatur. Quis enim facta [unt im creatwris ( inquit Auguft. a& 1. in Ioan-
a ich effet fenfus, Hic Deuscrat apad Deum;aut quorttm nem ) emaie omntno qua fixa im calo funt , quo fu/gcizt de-
innin r id diceret Euangelifta? Poftulat etiam Hebrzorum| — /f/nper , qua mlttanfrþsä cfela ) 7 qua monintur m :wz'm.ræjï:
M UE figura, qua eum víum fuitfe diximus,; vt aq verbuml D iz«tura reruti i omnitio creatua. Ditam fld.ml&;f,dN:zm
Sfind | referatur,füerat enim vltimum fuperioris fententie, atres vt ietelligatis , ab angelo v[que ad vermiculum, Et |
lus ( & debet huius effe primum.Et eft repetitio faperio-| [alioloco eiufdem tra&katus, exeat , inquit , zumc nefero

nus,& Grammaticam fpe&es ; tamen (ententia non

rüm, vtapparet,& notauit etiam Leontius;fupra au-
tem non dixerat, In principio erat Deus, fed In prin-
cipio erat verbuins nec, Deus cratapud Deum, (ed,ver-:
bum erat apud Deums idem ergo hocloco fignificatur.

At quoríum ifta nunc repetitio? Cyril.lib.i.in Ioan.

qui infidelis ,IAvianMs , CT dicat, quia verbum De faitum
efl.. Quomido potefl fieriut verbum Dei fatlum fit , quando
Deus per vcrbum fecit ommia? 51 97 verbum Deiip[uim fa-
um eft , per aliquod alivd verbum (atlum ef $ fs boc dicss
quia boc eft verbum verbi per quod. fatium eff , ilud ipfom

prchcndiüb , Omnia 'Pe'ripfu-m fatla fimt. Quacunqui|]

,/,,,, c.4. voluiffeait Ioannem Euno mianorum , & quo- dico ego vmcum jz'lz'um Dei, Syantem non dicis verbum ver-|
at rundam , vt fupra docuimus , Árianorum errorem, bi,concede nen [AEhum , per. quod. fatéa funtommmia:mon enim
J quem animo prouidcbat, refutare dicentium aliud| |per fe mplum frers. poriit , per qlfüd facla. funt omna. Arisnorfi!
ä fuiffe verbum Dei , quod in prin,ciprio apud Deufn f Tribus etiam modlg J?mam .hunc þcum elu- ?:ïtäf:mi
» erat,aliud per quod omnia fa&afunt;fedíatisnó vi-| — |dere .cogabantur.. Primüm quidem dicebant , Vt fus hác lo-,
d dco,quomodo hac repetitione crror ille magis refu-| — (uperioribus verbis Auguftinus indicat , ab omni- eim
tetur, quàm fi adhibira non fuiffet. Satis enim refu- bus quz p.crvex-rbum fa&a effz dicuntur verbum ip-
w;, taffet fi tantüm dixiffet, 1m prineipio erat verbum , €7' fum exc1p.1-,quod non perfe 1pfun) : ffïd perPatrem
A werbum erat apud Deum, (7* Deus erat verbum;Omuiaper, — fa&um fuiiet. Poteram exem plis fcri pture confir-
T ol | apfom fatla fant. Chryfoft.hom.5.ne quia verbuma4ped| — |mare.Nam cum Chriftus dicit , son farrexit imter natos
i Dewn d cít apud Patrem fuilfe dixerat , aliquis puta- mulierum major Toanne Baptifla , vcique feipfum.non
j 1 ret Patrem feniorem fuiffe Filio.Theophyl. vt doce- comprehendit , non quód non cx muliere, fed ex

m -
d t

r-ummäS F

| :
:,Jf'*mg-"*"&f 1,2 ret. Cau(z ego redditionem , aut potius explicatio-| F bus dicimus. & an ipfgs, & cos , quibufcum loqui-
u m ncm, cófirmationémque cfse arbitror: dixerat enim ! [murcomprehendi nolimus. Nemo me magis amat,
um in ptincipio füifse verbum , & verbum fuifse apud qll?lnj ille ; aut ille , vtiq; preter meipfum.Nam ego
WJ!W Deum; reddiderat caufam,quia Denus erat 'uerbmn; ex- quldc me magis amo.Dixit coram Apo?tohs Chn-

! nll;
s ?

Iretnon fuiffe vnquam Filium à Patre difcordé; Hi-

; . , (s " 4
larius, vt quod dixerat , magis ; magifque confirma-

licat nunc cau(am, atque cófirmats proPtctca crgo
quód verbum erat Deus , erat im primcipio apud. Deum.

apud Deum efse potuifset. Itaqne tota oratio,de qua
hactenus difputauimus,ad hunc modum refoluenda
cft, vt minüs infolens Latinis auribus ht.Anteqnami

Nam fi Deusnon fuiffet, necin principio, neque,

loqui foleamus;,vt cum aliquid vniueríe de homini-

ftolos non maiorem , quàm Centurionem illum fi-
dem habuiffe ? Arifta vrbanitas hic non habetlo-
icum. Primüm quiaiam ante Ioannes dixerat ver-
ibum non fuiffe fa&um,fed fempiternum: ss prineipro
erat verbum , atque adéo verum effe Deum.. Deinde

virgine, vt illic explicauimus, natus fit ; fed quód ita|

(tus,Nen inwéni tantam fidem in 1(racl Quuis credat A po-|Matth, 7.

10.

Luc.7.9.

quidquam fieret, verbum erat; fed nódum apparue-

,quia poftquá dixit,Omnia per ip[um fa&a[un(t:, addiditl

K,

It/ïr:c

452

IOAN. MALDONATI COMMENT.

455

|norum exceptionem excladere voluerit, ac dicere:

bant omnia per Filium Dei fa&a efsc,non tanquam|

i

bum Dei per prophetas fa&um fuiffe dicitur: &
Spiritum fanctum. füumma impietate concedit fa-

|De ptepo-
Btipn e Per
cótra Aria-
nos.

gnant. 1. Cor. 1. 1. Paulus. vocatus. /pofllus Iefn

per quem vocati eflis in facietatem Filj ei
nofiri.. && 2. Cor. . 1. vecatue per voluntatem Det,
& ad Galat. 4. 47. $i filiw, ey beres per Deum, Iderm !
hocloco Theodorus Mopfücft. fufpe&us licetau-
C&or , & Leontius fcribunt, 72 dfe. : dyexoviac evexa
WELQU , AA cuiepliac ;3, ( pand'iy e'(peäwype?eög TÜC dUTH

addiditaliud, quod fatfum eff , quaíi eam ipfam Aria-—ä

nihil omnino, nulláque excepta re fa&um fuifse,
quod fine ipfo fa&um fucrit. Secundo loco dice-

per dominum , non tanquam per artificem , & ma-
giftrum : fed tanquam per fcruum , & difcipulum,
qui facientem imitaretur Dattem , vt auctor eft A-
than. fer. 3. contra Arianos, & Cyril. lib. r.in Ioann.
c. j & lib. s. Thefaur. c. 3. &Idacius in lib.
de Trinitate contra Varimad. c. t1. Eam refpon-
fionem Cyril. in Thefauro rcfellitexloco illo Ge-

nes. . 26. Faciamus bominem ad unaginem , e (imili-|.
tudinem uoffram s. quz verba non fünt fupcrioris in-
feriori precipientiss fed paris parem inuitantis.
Atque ita ea verbaintelligi debere , quafi à Patre Fi-
lio di&a fucrint, in confilio Syrmienfi diffinirum
eft, c. r. vtrefercin lib. de (ynodis Hilarius. Prz-
terea fi homoad imaginem fimul Patris,ac Filij fa-
&us eft, eadem Patris, & Filij 1mago cít, cadem ergo
natura. Probat ctiam duabus id Cyrillus rationi-
bus.. Alteraeft , Si Filius, inquit , artem aliquando
creandi didicilfet;poffcc & aliquando eius obliuifci,
quodabfurdum profe&o di&u fit.. Altera , creare
non efle artis, fed poteftatis. Artem enim ih fübiecta
gliqua materia neceílario ver(ari; cteationem mate-
riam non habere , qua & ipíà materia creata cft. Ita
todemloco docet, & liba z. contra Iulian. & lib.
quo teítimonia colligit ad probandam Spiritus fan-
|&idiuinitatem. Denique Ariani rcfpondebantad
hunc locum Euangcliftam non dixiffe omnia à
verbo, íed per verbum factaeffe. Hoc autem in-
ter eas prxpofitioncsduas , 4, & per» efíe difcrimi-
nis|, quód 4 caufam efficientem , per autem in-
ftrumeutum fignificet. Itaque filium Dei non tan-]
quam auctorem , & artificem; fed tanquam in-
ftumentum cteaffe omnia, idco colligi. inde non
polleeffe Deum. Itade Arianis fcribit Athanaf, in
lib. de communi etfentia Patris, & Filij, & Spi-|
ritus S. & Bafilius lib.de Spiritu fan&o c.. 2.3.. 4. $.
6. 7. 9. 9. & Chryfoftomus hom. .in Ioan. . 4.
Theophylactus,& Euthymius hocloco. In quo cr-
rore Origenes in commentarijs ad hunclocum

manifcfte deprehenditur. Nam quafi Arianorum,
& Eunomianorum pater aperté dicit & prepo-
fiionem per nunquam principem rei,quz fit,au-
&orem, ícd miniftrum fignificare , vt cum ver-

&um efle per Filium. Sed de Spiritu fan&o paullo
poít, nunc contra Arianos de prepofitione 4/e
per. difputemus. Refpondetunt eis auctores , quos|
modo citauimus ,. diícrimen illud inter eas prepo-

hitiones non effe perpetuum ,. fepe enim per i

bui caulz-efficienti atque przcipuz, quod innu-
meris exemplis probari poteft Genes.. 4. 1. Pefed;
bominem per Denm. Prouerb. 8. I$j. Per me reges re-

Chrifls per. voluntatem. Dei, & vet. 9. Fideli« Dens,

w lefo Chrifa Dii

AT ?
Er fine ip[o facfum . eft nibil, Nec hoccontentus verbo À vrometoc.

D

F

|tul. in lib. aduetfus Praxeam, & Eufebius lib. i.
| ione obfíecutum fuiffe Patri. Quod & in fynodo

- [confiteretur, execraretur anathemate, vtinlib. de

Quod autem hocloco przpofitio per non
inftrumentum, fed verum au&torem fignificet, op-
timus auctoreft, D. Paulus , qui inepiitola ad He-
brzos c. r ro. Illud Píal icr. 26. Imitie t& Do-
mine terram fonda[h, e7* opera manunm tearmn fant celi,
de Chrifto di&um affirmat, & affirmat, yr Deum
effe probet , ficut nos ex hoc loco probamus. Le-
gimus aliquando apud graues auctores phrafes

tur ; in eas cum le&or inciderit , potius in bonam
partem interpretetur, quàm códemnert a,ucfï:r.)res,L
Eiufmodi eft , quodalicubi Clemens Alex. & Ter-

hift, Ecclef, c. 1..dicunt Filium in xerum crea-
Syrmienf ita fuit prorfus diffinitum , vt qui idnon

fynodis recitat Hilarius. Quod cum dicunt, nihil
aliud docere volunt, quam Patrem dixi(se, Facia-
mus mundum , & omnces tres perfonas xqué fecifse,
Quemadmodum in hominis creatione perfpicuum

camus bominem ad um aginem , (2 fimilitudmem noflvam,
vt[illa cadem fynodus interpretatür. . Dixit autem
non iubendo, fed confulendo , fcd dcliberando , fcd
inuitando, vt Cyrillus hocloco docet. Sicenim iu-
bendo dixifsct, non dixifset, Fatiamw, fedfacite. Si
crgo Filius non iufsu, fed hortatu , & confilio Pa-
tris fecit mundum , non tanquam feruus precepto
obfequens; fed tanquam zqualis confilio zqualis
credensfecit, Confilium autem , & deliberatio Pa-
tti tribuitur, non quód Filius, & Spiritus fanctus|
cius confilij fuerintexpertes; fed quód Patri vcluti
feni confultandi, decernendíque au&toritasadfcri-]
batur. Hunc fynodi efse fenfum ex co perlpicuum|
eft, quódidnon pro Arianis, fedcontra Árianos
dcfiniret , vt doceret. Filium veré Deum efse, qui
veré creator efset.. Quod fi dicere voluifsetFilium
proprié obíecutum fuifse Patri; non probaíset cfsc
Deum, fcdpotiüsefse fetuum ; neque Catholico-
rum , fed Arianorum cgifset caufam. Vna hic quz-

non potius dixit , Ommia ab ipío , quàm per p-
fu. facta funt , && omnes Arianorum cauillationes
precidifsct ? Sunt qui nullo certo confilio fccifse
putent; cadem facilitate di&urum, ab ip(ö,lïeaf
illi ï)riüs prepofitio occurrifset. Non facilé mibi
probaucrint. Alij contrà adco de induftria fadtum
exiftimant, vt dixerit per ipfum, & non ab ipío,
vtnimis mihiad Arianorü erroré inclinare videan-
tur. Dicüt voluifse ea prepofitione indicare Ioánem

cille omniasitaque non docere Filium omnia fecific,
fed effe Vexbum illud quo Pater dixrt , 7* facla funt;
mantdauit , «7- creata fesnt. Nolim equidem ita loqui.
Alij caufam hanc afferunt quód Verbum quafi idea
fit Patris, & forma, atq; exemplar, quo feccrit mun-
dum, & prepofitio performam aliquando fignificet,
vt cum ignem dicimus per calorem calefaccre ,ar-
chitectum per artem fabricare,quo feníu videtur et-

" * L . á . E [
effe,quia Patris fapientia eft. Simplicem,facilémque
tationem eflcarbitror , ideo dixiffe per , quia de ver-
, . * " 3 X
boloquebatur, cui nomini meliüs per, quam,a, pra--

|

eft , in qua Pater Filio , & Spiritui fan&to dixit , Fa-|cenct.r. :

lib.r. cap.5,

ftio reliqua eft. Si prepofitio per hoc loco non|
|fignificat inftrumentalem caufam , cur Euangelitta

Patrem per Filium tanquam per verbum fuum fe-].

iam Cyrillus interpretari omnia per Filium fadta|.

In Ioan.

Pí31.14$. 4.

pofitio conueniebat. Si enim vocaffet filium,dixiilet]

fortafsle, |

Phrafes |-
qu£ Aria- ;
1 nifmum
quaídam , quz Arianorum errorem Íapere vidcan. |'apiunt.

Nünge) -
T
.:..' ïïï"& ':0. dg
«*!**x**mn ïx*kü

iwe. T
Ms Pv

* ? ^
äm,, E.
Á ,B;J,*cl.l
LT M
! hwdw
'
n Nrihre, 11
V LUE
LTWUl
&* !
n ;
D r [
VN Mf
, | D
h
N:m
)« BN

à ;W!' A w
VA RUAL
!

**fhamf

t um «
-T ..:(,,^
:,1 as i u'IH[
'"me:ï. ö'. /
L f' n
l'r' "i 1)
Lcondiole |

practy
: J
.z):azqums/f

hhertra D
T0

a CU

[
Y

Bcli:
| U ol
i dul hidu

j
l. v. l
Qd .

^
MORT
JNVV v Qt
E
sl v |
sw*» v.xg'..uu&ö l
s U.l
|AMMUM ,
"8 LO
k
H j
I ASMIE
ha^ MAT )
;' U Nw |
|
* J |
"TTl |
»

»J b :W
l-
s W |
quim " ,. |

AR n |
: t;:'uï jiikaïo'*'""'
, blra r
:on b K^
,' n
t !f liM
P 1?.0 ) u
i !«
s d!

m!
[

« MIJ L I
[ Mdv "^ l
PUTM
g
f(!1
A^ 1 ]
g)g P ,Plü;
j rl
4
g'oinet
" f
Tountta

safecilo

! ';lm'goqui,' r
m
coric I! ;/
) Qiznihcföf

w

*

d

TT 3 " "us
*
A54. FN IOAN.*CAPVTISL - 5$ [
ifortaffe ; Omniaab iplo fá&a funt ; led quia verbum| À jperiptum ? fic enim nccellànio eracinterpretandum: | |
lappellauerat, aptius dixit per rpfam, & nulla imminu-| |Que abfurda grofecto eac62o5/a eft : ecquis enim
H done fententiz. Nihil eft fatis cautum , nihil fatis| ] iubitare poterat , quin mhlil coni;quz pcripfüm fa-
m;;,ïcgäg munitum hereticis. Hoc etiam loco Macedonialï*; , |Aafueranr,(ine ipfo factum fz,.ai(!?;ït?M:i:iia folent eíTe Bons
li&coin abutebantur, vt Spiritum fanctum creaturam egïc imeliora ; itaque medianm maxime lectionem prODO,; maxim?
Eu probarent , cui errori Origenem afäncm fuifetu-! . |vt poftillud, qued fifum eff, cntentia finiatur,dzinde,groband-.
| fgä(fm pra docuimus . Auc&ores fant Epiphan.in Ancora-| [jinchoetur noua, Ia tpfo vita erat. Quemadmodum|
to,& Ambroflib.r.de Spiritu fan&o cap.z.& Theo-| |Gtmci fereomnes lesunt, Chiyfoftomus, Theophy- ]
doritus in hiftoria ecclefiaft.& in commentaran c.6.| lact. INónus posu, 'Theodotus Mo pïïm&,Lconïius, H
| tepift. ad Tim. & Gregor.Nazianz.in orat.de Spiri- |Euthymius, Elias Cretentin commenrcin orat. Gre-F H
Itu faacto,& Elias Creten.eodem loco.Idémque Cy-|..gor. Nazianze. de Spiritu fancto , & ex Latinis Àm-
; Irillus, Chryfoftomus , & Theophyla&us indicant;| B ;þroi;ïib.g..dc fide,c.3. & Hieronymus in commentar.l
argumentari enim folitos Macedonianos,fiomnia| inlfaic.n. & 44. quam Ambzrof. in enarrat. Pfal.s6.1
: oer Filium facta fuerant, & Spiritum fanctum per| — Zgyptiorum, & Alexandrinorum ledtionem vocat.] . |
infüm fa&um fuiffe. Hic errorfequentibus proxime| — Hancinquam egolectionem magis probo, & quia|
verbis ; e2" frne ip[o factum eff nibil , quod. fattmneff ,Nt| — enfüm meliorem , & faciliorem habet ; & quiaaliz i
* Chryfoftomus , & Thcopäy.ïa&üs obferuarunt , re- ivix mihi videntur fatis conuenientem , & tolerabi- 1
fatatur. Omnia enim peripium facta Hmþguæiæg&a fglem habere poffe. Nam alla quidem D. Augoftini] |
[ant. Itaque probare priàs oportebat Spiritum ïï*xïz— quz poft hanc iudice etiam Ambrofio probabilifi- I
&um fa&tum effz , quàm probarent per Frium fa-| maelft,egre, vt poft apparcbir, interpretationem ad-]
: &um elle , vt Gregor. Nazianz. illis relponder.Nam| — mittit. Neceamtam multi Latini, quàm videntur,|
; lG quidquid-oinnmo prater Filium eít, per ipf'umx fa- fea;:ä,zt! funt. N on enim quia hec tantüm verba citace|
j &um eít, & Pater per ipfum fa&tus fucrit. Quemad-| C Qïi;;zï, Ormia per ipfnin faBla fant, ev fineipfi faBum cft|
modum igitur ex hoc loco non fequitur Patrem per ïf,z.zhï, continuó putandum eft ibieos punctum fini-
-. Filium fectum fuiffe ; ita Spiritum fnctum fa&um| — rzefencenciz pofuiffz;fed ea tantàm protuliife verba,|
l Kfuiffenonfequitu. — — | : qua ad PEOï?&.D.dEïH! id ,/qued agebant , fatis erant;
äþ | E: (ine ipfà fattum z*fz*?;z:!g;l,qzzad fatlum eit. ) Maiot ogmä*nos etiam fape facere folemus. Certum indi-
