omniadiuina bona,au&toritas,potentia,doctrina, &

etiam nouitlimam horam Ioarnes appellat 1. epift.
! duicquid cítaliud ex diuina manateilentia, que oia| — cap. z. 18. Ergorátio illa, quz fubijcitursquía vade
m . | (ua eife dicir, itaque neminem ex Patris bonis poffe| — |ad Parrem , non ad vttumque ,. fcd ad primádi tan-
TM : quidquá accipere,quin ex fuis accipiar. In ipfoenim| !tàm membrum teferenda. eft. At f hic. fenfus ett,|
lw | |Celof.i- - e(fe omnes thefauros fapientiz , & (cientiz Deiab- C., quoríum hoc Chriftus adiecit, cm de Spiritu (an- :
TM M | fconditos, quemadmodum in hancfencentiam pro-| — &o loqueretur?. Nám Chryfoltomus quidem, Cy- l
ä;'mf; 3 fert Theodorus qufuc&. UR i r N ;Il'11!:!$ï: &Tlicophyla&tis , qamlgtcr explicant, ide ï
d - 16. Modicumy e7* iam non videbitis me,ez* iterum modi-| — dixitfe putant ; vcleis triftia miícerec, & poft con- .—
wb cum, C* videbitis me,quia vado ad Patrem.) uattuor ha-| — jfolationem Spiritus fancti iterum exerceretad pa-|. —— 1
"TE ius loci interpretátiónes inuenio, Prima eít, vtnon| tientiam eorum animos, profc&mnis fug, é&ccod . . [
vl fignificetur modicum reftáre tempus víqueadtem-| — rum, quz fe profe&o paífuri etfent illata mentione.
TE pus illud, quo ipfum Apottoli viluri non erantsfed| — :Refpondeo potius quxrendam fuitfe , quorfum de
lV m;z;; | ' & j : REO EU. EL : " x : J
d empus 1pfufn, quo cum v1.('urx non eranr, modicum SPu:.xtu iï:m&o locutgs CLHCI.'* nam de ijs '.?uæ patfuri
a fore;id eft trium dierü fpatium , quoinfepulerofu-| difcipuli erant, omüis cius inftitatus erat fermo; fed|
JK [ ' — . lturuserat. Quéadmodum Alcuinus apud D. Thom.| 'quia«gré eos videbat ferre fermonem, interiecit de
QQMA , , C POM . P n u* ; : . E
--— E lin Catena, & ipfe D. Thom.explicát in cómentarijs. D ISpiritufancto, qui coníolaturus cos efset. | 2
'f-":i&,,;;l | |Secunda, modicum fupereffe tempus víque ad tépus| - 17. 18. Dixerunt eïiï,':x difcipulis eis ad, smutcerm.)
pl 3 | illud,quo ipfum vifuri nó crát,id eft v(qucad horam| — |An omnes difcipuli dubitauerint, quid verba illa
lst [mortis,deinde ab eo tempore;quo ipíum vifurinon| |Chrifti ibi vellent, necne, Euágelifta non dicit;/hoc,
g erant , modicumgtiam fupereffe víq; adtépusaliud;| — |tantàüni dicit quoídam corü inter fe mutlitafse;quid-
E [ ! quo vifüri eum eflent , id eftà morte víqueadrefur-| — |nam fibi vellet.. Hoc enim eft àx paomrav ex difapulis
ia re&tionem,vt omnes Grzci auctores interpretantur,| — eim , id cft ändam'dxfcx-pulomm eius, vt Matth. :5.
2 B N Chryfoft. Cyrillus, Theodorus vterque; Leontius,| — 34. & A. z. 16. Ficri autem potuit,vt cüm ne-|
m;* Theophyla&t. & Euthymius. Quam interpretatio-| |mo corum inrellexifset, non omnes tamen inter fcl
o^ nem probabilem etiam iudicat Auguftinus. Tertia;| |murmurarent. Mirum aut quenquam eorum non
ml poft modicam tempus nunquam ampliüs vifuros, — jintellexifse; quod tam epe illis iterauerat cap. 7. 3.
ignatun d poft aliudmodxgum tempus femper vxfums.,nä eft| E. l& 8. 21 22. & 12. 33. 36. & 14. 2. 4. 12. 28. &'hdcxpfol
poft mortem,quz in proximo era, nunquam iphum| — cap. verín 5. 7. C.hryfb.&omus,Thquhylla&lus & |
vifuros mortali corpores & rurífum poft diestres| — .Euthymius, duas eius rei afferunt caufas, alterá quód
femper vifürosgloriofum & immortalé,Sic Ruper-| — |veré obícura efsent, que Chriftu$ dicebat; ncc enim|
PX LA L : * .— , * SpoP Qs D i | m
| tus exponit bonus Plexgque au&o.r,(cd quifzpe mi aperté dicebat fe moritarum;, refurre&urdm , &
Interpreta- &nüs accuratas fequitur 1qterpreta;rones.Quarca Au-| jin celum aícenfurum; fed per metaphoras, & am-
| äfgfgü"gu&ini,& Bcda cft,modicum manere tempus víque| — ;bagesloquebatur. Alreram , quód uiftitia adeo| — * | e
^. |quz & au- ad fnum ab illis dií(ceffum , id eft afcenfionem in cx-| — ieísent occupati, vt eniam quz difficilia non erant;
denh b dam, AF quo tam multa illis dixerat; poftquodtcm-! — intelligere non. poísent; Rupertus cxiftimat cau.
P ïpus'vi uriillum non e(fcnt ; rurífum veró non mulf fam fuifsc, quod refurrectionem cius, vnde cetero-
| tum reítare ab afcéfione víque ad fecundum in iudi- rum pendebat iatcelligentia, nunquam fatis intelle-!
— .. |eium aduentum , poft quod illum perpetuó viíuri, F xiísent. Auguftinus,& Bedanon de tota fententia,
' as erant, Non dubito quin hic verusfitíenfus. Etquia| — fed detempore ;[quod defignabat, putant dubitaísc.
M iA12^ 4 1 , T erg " ; 1 » ice ' à
vbicunque aliás Chriftus cadem vtitur Phrdfi, modi cüm enim ante folgtus eíset dlccrczvadp ad Patrem.
cum víquead afcenfionem fuam fignificat tempus| — Inon adieciíse modicum, nunc veró adieciíse, itaqu«

| vtcap.1.33.. Filieli adbue moduum vobifceum fam , que-|.— deillo modico omnem corum fuilse quaftionem,
' — dreneme , C ficut dixi Indass , quoego vado ,vosmn petefl| — quideft bec)qued dicit nobis wodsumiEtveró quid mirum
| venire. Etcap. 14. 19. 4dbuc modium , €77 mendus me| — |diícipulosadhuc rudes, & euentu nondü rem expli-| -
ljam non videt ; vos antem videbitw , quia ego vius , C ves| — Ic&te, Chrifto nondü ,quid vellet dicere, interpretato.]
viweti, Etcap. 12. 3j. "/fdbuc moduum lumen i vo-|.— |nó intellexifse,cü ne nos quidé nunc homipes, vt no-
bueft , vtijídem locis explicauimus. Deinde quia| |bisvidemur;1cuti;poft Chrifti cqu(ïtionö,po& cué-
fequentia omnia hocindicant, vtver.io.cxponens, — tumrei,pofttot Ícriptos cóment. fatis intciligamus,

M Zr 3. — 900 i

iif .

NUR.
eASUNSQERU

—

D RU MSMPAE

*

Quam dif
civnlorum
triftitiam,
& mundi
, [lztitiam
intelligat.

" Cap.28.

| [uesmundus autem gaudebit. |
fueftien. & Rupertus adnotauerüt,ne nuncquidem|

Jenim docet;quid fit illud modicum;quo ipfum vifüri

. [tempus refurrectionis , triítitiam Apoftolorum in-
|terpretantur eam , quam ex ipfius morte percepturi
. Jerant, gaudium veró mundi, quo Iudzi eius erant|.
|morte gauifuri. Ita Greciomnes , Chryfoftomus,

[dum eius aduentum futurum eft , reculiffent, tamen

|gaudium aliud efle poterat , quod ab illis nemo pot-
llet tollere,vt dicit ver.22.nifi illud, quod in altera vi-
[ra crant habituri? & graues quoque fententiz mez
lauctores habeo, "T'ertullianum in lib. de fpectaculis,
[& Cyprian.inlib. de mortalit. & in exhortatione ad
[martyrium. Itaque non Apoftolis tantüm, fed Ápo-
ftolorum períona Chriftianis omnibus hoc dicitur.

J[etantur , nos confüctamur. Seculumy imquit , gaudebit, vos
deriftes eritisslngeamus ergo dum Ethmici gaudent,vt cum lu-

leranquilitati dederunt, m ea gaudent , im ea atocantur , in ed
Jetam gloriantur. Ttwmibi metas,e7* (Cenas,eo" puluerem ,ez

— |alsud votum noffrum, quara qued 7* J"tpoffoli , oxtre de fe-
- jeulo,e7* recipi ad Dominum $ Hac voluptas, vbi €2* votum.
.. |Voluit ergo Chriftus difcipulos commonefacere,ne

.. 1056

gare.) Cognauit vt Dcus,quia cognitas eorum habebat|
cogitationes , fine indice , fine coniectura. Cyrillus,|
"Theodorus Heracleotes , Leontius, Quód autem|
'ciicit, Quia volebant eume intermcgwre ; fortaffe non fighi-
ficat decreuiffe difcipulos eum interrogare , imo eft
probabilius non dccreuifïe ; fed' tántüm defideraffe,
atque hoc erat velle. Si enim decreuiffent, expectat-
let vtique Chriftus,vt fþ interrogarent,fed quia vide-
bat cos velle,fed nongudere;fponte fua non interro-
gatus refpondet. Quanquam Theodorus Heracleo-
t65, & Leontius exiftimant etiam: i-nterrogaturos

temrdeclararet; |.,
20. o£men,amen dico v Ibi5qui4 Plaraöit:ä*,(y" jïebm'a
)Red&e Theodotus Mop-

Chriftum difcipulorum qucftionem explicare. Nec

non erant, quod illud alterum, qüo vifüri erant.
Quod rneritó mirum videri poteft , fed vt Heracleo-

Gone mortis difcipulorum animos vulnerare.Quam|
ipforum triftitiam , quam mundiletitiam intelligat,
ex verfus16. explicatione colligendum eft. Nam qui
primum modicum , aut tempus víque ad mortem,
aut triduum intelligunt fepulturz , íecundum veró

Theodorus Heracleotes, & Mopfíueftien.Leontius,

cum ad tempus illud , quo Chriftus in hac vita futu-]
rus erat ; fccundum veró ad id, quod víque ad fecun-

hic eodem modo,quo Greci, Apoftolortü triftitiam,
& mundi gaudium interpretati funt.. Non dubito
tamen quidquam, quin Chriftus eam Apoftolorum
criftitiam , eámque mundi letitiam intelligat , quam,
toto huius vite tempore habituri erant; quod enim

Uicbus , inquit Tertullianus , dzfefrta res eff, Numc illi

gere carperit , gaudeamws , ne pariter nunc gaudentes , tunc
quoque pariter Ingeam.. Delicatus es Crifliane , i 7* in
fecnlo woluptatem concupi[cits imo nimium flultws , fi boc exi-

fFimas voluptatem. Philofophiquidem hoc nomen quieti, e7'

tes refpondet , malebat Chriftus , vt quid vtrunque|.-
[modicum effet, ex ipío potiüs euentu,quàm ex fe dif- C
cerent ; aut vt ego piito , nolebat tam expreffa men-|'

Cyrillus, Theophyla&us,Euthymius,& Latinus Ru- D
| pïärcus. Auguftinus,& Beda licer illic primum modi-

arenas (afhiras ? Dicas velims non po[f&gnus umere [fne volu-|
ptate , qui mori cur voluptate debebimus ? Nam quod eff|

lin rebus , quasin hac vita plerumq; aduerfas perpef-

dOAN MALDONATI COMMENT. —

DP Cgïnamt"anteml:fw,quia volebant eum interro-| A

B

Chriftum preuenire voluiffe , vt fuam illis diuinita- -

E

" Metur n gandium. V biacul

[dicunt,vt fignificaret tépus doloris huius vite,fi cum

[minauimus, exponunt. Putant Auguflinus , & Beda

rl E und Palts
fati erarit , animo hererent , fed in remünerationcd
afpicerent , vt de Patriarchis illis dicit D. Paulusad
Hebr.m.6.Proptereaaddit: ^— , ——
Uos autem contriflabimim: , (ed triflitis veffra vertetur
in gaudium. ) Dictio awtem, Grece, A non videtur füo
loco pofita effe, itaq; vt recte cohereat, repetendum
eft o uor$ vltimum membrüm , Mundw ;inquam,
gaudebit, vos autem contriflabimimi [ed trifitia veflra ver-

bat, vt difcipulos confolaretur ; nempe 'riffitía ve-
Jfra vertetwr m gaudium , &c gaudium eorumin trifti-
uam. San&tos in hac vita aduerfis, iniquos profpe-

2.3. 4. & Pfal. 143. 12. 13. 14. & Iob zr. 7. & Ie-
remiz 12. r. Habacuc 1.3. Sed eadem quoque döï-1
cet illorum triflitiam in gaudium ; iftorum gaudi-
um in triftitiam effe vertendum , Matthzi j* j-Lu-
€z 6.25. Roman. 8. 18. & 2. Corinth. 4. 17. Ia-
cobi $. 2. 3. ! : ii l g

pus tempori illi comparat , quo mulier grauida par-
tus cruciatibus agitatur; tempus autem vit cterng
in fan&tis tempoti , quo mulier faluum in lucem edi-

,

ad doloris magnitudinem exprimendam , quàm ad
viciffitudinem doloris , & volu ptatis declarandam
parturientis exemplià Chrifto propofitum effe pu..
to. Hoc enim agebat. Eadémq; ratione iis non affen-
tior,qui propterea hoc exemplo Chriftum vfum effe

tempore, aut potius cternitate gaudij vitz beatz có-
paretur,admodum effe brCue;qu'cguadmgdum tem-
pus , quo partutiens cruciatur , multo breuiüs eft;
quàm illud, quo nato poftea gaudet infante, etfi Eu

verum eft , quemadmodum docet D. Paulus, 2.Cor.
4 17. Íed non id Chriftus agebat , & videndum fem-
per eft, quid agatur. Itaque verb um illud , Quia veuit
hera etus , non eítad fignificandam breuitatem addie
cum , fe ad declarandum tempus conftitutum,& ex-
pectatum partus. Similis fententige eft parunlum in-
terpretari Chriftum , quiin lucem editus fignifice-
tur , tunc , cüm ex mortuis refüurrexit ; quemadmo-
dum Diuus Paulus A&or. 15. 55. interpretatur illud
Pfal. 2.7. Dominus dixit ad me, filiws ymena estu , Ego bodie
geni te. Etfi non folàm Rupertus , fed. Grxci etiam
auctores omnes, quos füperiore verfu citabamus,
ita videntur interpretari, Paruulum ergo vocat in

vt verbis vtar B. Pauli , etersum glorie pondsa , maius,
quàm dici poteft , quod id, qued m pre[énti efÍ memen-
taneum €7* lene tribulationgs nofire operatur i mobis ,vt
Tertullianus ; & Cyprianus , quos paullo fuprà no-

aliquid etiam habere momenti , quód non paruu-
lam , fed paruulum dixerit , quód maius tunc puer-
pere gaudium efle foleant, quando non puellam,fed

tis rebus vti multis lócis fcriptura docet, Píal.72.]--

thym.in hanc etiam fententiam inclinat. Id quidem|

puerum peperit. Eam obíeruationem Gteca lingua
| | non

n T Rupertus obferuauit al.]- .. |
terum etiam membrum oppofitum intellisendum] ;
efle; quód Chriftus non dixit » quia hoctantüm age:|

aL Mulierehm parit ytriflitiam babet, )Quoddixe| ——
rat,vulgato declarat exemplo, totum huius vitetem-| -

dit infantem. Vehementes dolores doloribus partu- P:ïggfftïs |
. . ^ ; . : : us |
rienüum comparare fcriptura folet , Pfal, 47- 7- EC-|comparati

clef.34.6.& 48.21. Iai.13.8.& 214. lerem.4.51. & 6,24. |vcheméta

N u d d TE ! delores,
& locis aliis inmnumerabilibus; fed hoc loco non tam

HRUR " MW NT w Pueram,]-
muliere quidem pariente , ipfüm, quem pepetit; in-[e, paruu-
fantem;in Apoftolis autem vitam illam zternam, lml
quam prefentis vita dolores parituri erant , & illud;|cucitus. [

T L d
*

Ia.

Wt

4 Cælo)& 4

gaüdigm Y
mud o

:j

AU
AL |

M
w&&l*:&:'

"ahm X [.
"A WL

N

Tiv
m
R
Ux
I ,'. EC' ;im

ART.
A

am lt
|

&ü "W

em adü

L l 3
u l W

vt lrP
: PL

lp*

!t ;y;;l '

- [mundi op:
« ipofita.

"

T POPT PNS

|puerum;& pucllam communiter vocat. Quanquam

[homo in mondii perinde eftac fi diceret, idco gaudere ,
|quianouaducta fit prole; itaque vereor , vt folidum

K1058»

— INZIOAN. CAP; XVL ..

non recipit;que vódrajdior ficut infantem Latina, &

non dubito, quin hocloco pro infante maículo po-
fuerit nonideo vt maius fignificaret gaudium ; id

fit myfterium illud, quod chryfoft. & Theophyla&.

4

Gaudium
|fan&orum
]in ccelo, &
gaudium

|fibi homo natus eftfed,quia natus eft bomo i mundum ,

|müm non dicit, quia natus eft ho

lindenon eft Chriftas,vt diximus, paruulus ille, de
[quo hicagítur; fedille fempiternus laborum huius

lautem. videbovos , «v gawdebit cor veftrum , €9* gaadium

|explicatio eft fuperioris exempli.Quodautem dicit,
- Hterm videbovssauctoresilliomnes Greci;atque La-|
|tini nónulli, quos diximus ver. 16. exiftimaffe Chri-
|ftum per primum illud modicum tempus; quod ví-|

tem,quodà refurre&ione vfque ad afcenfionem re-
|ftabat fignificaffe; pzzter eos etiam hocloco D. Au-
|guftinus, & Bedaputant Chriftum hic de ca agere
|vifione, qua difcipulis poft fuam fepe refurre&tione
apparuit. Ego in mea perfifto (ententia de fecundo
lad iudicium adüentu fuo loqui,quo iterum difcipu-
|los vifurum fe dicit, & ita vifurum ; vt eos in regni

lc. 14. 3. dixetat, Ef fr abiere , 7 preparauero vobis locum; | .
ierum venio , «g* acápiam "vos ad meip(um, Nam etfi
| poft refurrectionem Apoftolos vidit, non vidit ta-|.
: |men nifi obiter , & veluti per tranfennam; & illud
- diximus, quo eum vifuri non erant; Ver.16. Et mani-

|verfa fuperiore docuimus, vitazterna eft5omne ve-
|ro huius vité tempus veluti dolores partus. Hoc eft;i

|4 vebis , vtadgaudium alluderet huius vitz, quod

. la morsab illis poteft tollere. Facilior, vt opinor, &

in his verbis obferuarát, propterea non dixiffe, quia

quia Chriftus per rcfutre&tionem non fibi,fed nobig,
ideft mundo vniuerfo quodam modo natus eft. Pri-
mo mundo; fed;z

mandum;,quod conítat diuerfüm habere fenfum. Dc-

vite fru&us, quem in vita altera percepturi fumus.
ii Etwoiigifur nuncquidem trifhtiam babebitis ; iteri

veflrum nemo tollet à vabis.) Accommodatio fimul, &

que ad refurtectionem fupererat; per fecundum au-

(ui eternam poffeffionem inducat; quemadmodum

ipfam tempus ad illud primum modicum pertinere

féítum eft hic agi de partu; quem mulier pregnans,
id ct Apoftoli editurierant; partus autem ille,: vt

quod Íc qui(ur,Et-g&ud:Lit cor vefirum , e7* gaudium ve-
firam nem tollet à vobis id eft vtita gaudeatis, vt nullü
finem gaudium veftrum fit habiturum, vt perpetuó
gaudeatis. Eodem proríus fenfu , quo c. 15. 16. alia
dixit metaphora, Ero elegs vos ; €7* pou vos , vt eatin 77

gaudium illud cft,quod folum nemo ab ijs , qui ha-

multis cafibus , multis interturbationibus propofi-
tum eft. Opponitautem füturumin celo Apoftolo-
rum gaudium ,gaudio mundi, quod hac terminatur
vita.Acpropterca non dixit fimpljci ter, & gaudium
veftrum perpetuum erit; fed gaudiw veffrum nemo tollet

mult£ tollunt , multa perturbant; fi nihil aliud;ipfa
certé mors,qua nihil poteft ijs , qui hac vita delectá-
tur , acerbius accidere. Illud veró beatorum gaudiü
nullus cafus,nulla infirmitas humana;nulla vis,nul-

enim fiexprimmere voluiffet,maículino víus etlecge-|
'neteroi4'a, àutaliquo modi ciufdé, fed quiain ex-
emplo magis pucrum,quàm puellam fignificati có-|
luenit. Quodaitpuerperam gaudete , quia natus ef

frattum afferatis , €7 f'«diws vefler maneat. Hoc enim|.

bent; potePc'tollcre; omnealiud huius vitz gaudiü|

A.

B

D pum Rupertus, & Euthymius animaduertunt. Quo

fueft.Leontius, Auguftinus,Beda; T heophyla&us;&
-|Euthymius adhibent, nemo gaudium, quod de imeáj
|percipietis refurre&tione, à vobis tollet, quia poft-|
quam rcfurrexero,non ampliüs moriar, quemadmó-|
dum poftea dixit D. Paulus Rom. 6. 9. 'Chriffws.refur-| .
äen's ex mortuis iam non moritur ymors Ms vltra non domina-
itur. Etquàm alter ille Ruperti, Gasdium veflri nemo|.

- |corporis vero letitia tolli poteft, animi non poteft.

|ludit enim ad quzftiones, quas paullo ante illi pro-

|videtur verbis fequentibus fignificare, J men , amen

Jis. Multo meliüs-Cyrillus , & Leontius, quodidem

|que ftatus indicauerat ; alterum in hac vita , alterum|
|in futura , ha&enus explicauit qualis illebeatz vitz|
" ftatus futurus effet)nempe omnis gaudij , omnis fci-

[quidquam eum interrogare; nuncreditad primum

|rauerat;confolatur eos dicens fe in medijs etiam illis
doloribus non defuturum , corpore quidem abíen-|

[veraficfore, vt quidquid Chrifti nomine peticrim",

petiteyey acoipietis, vt gaudmm veflrum fit. plenum.)

Cyrillus',TBeoddrus vtei;;'*qqc.chfädföïCS ; & Mop-

tollet à vobis, quia non corpore,fedanimo gaudebitis;

23. Etin illo diemenonrogabitis. quicquam,) Quem
diem intelligat;ex füperioribus colligédum./Omnes
igitur auctorcs illi, quos modó citauimus , qui prz-
cedentia de tempore refurrectionis intelligunt ; hoc

die, id eft. cüm refurrexero , & Spiritum fan&dum ad
vos mifcro, non erit vobisopus me quidquam ro-
gare,quiaSpiritus fan&us vosomnia docebit. Ego

non regabitis me quidquam, quia nullisiam quzitioni-
bus locus erit. Omnia vobis myfteria patefient;ita vt
nihil vobis opus fitinterrogare. Quem fenfum etià
Auguftinus,càm priüs contrà fenfillet;/ hocloco me-

bum,quia & precari; petere, aut interrogare fignifi-

non dubium, quin pro interrogare pofitum fit,. Al-

pofuerant. Domine quo vadis? c. 13. 36. & Quid efl , quod
dicitmodicum 2* non-videbitis me? vcr. 17. quemadmo-

magis Chryfoftomum, T heodor.Heracleot.& Mop-

de die Pentecoftes interpretantur , quafi dicat ; » iZo .

congruenter etiam fuperiori meg interpretationi.
. lexplico, I2 o die, id eft cüm iterum videbo vos;, &
in fempiternum beatz vite gaudiü meciüi induxero;| .

liàs perfpe&are coa&tus cft confiteri. Hicenimeft — —
Gtzcorum verborum fenfus, £. dx épor r'cere. odd &v . R ogandi .
JObferuat Auguftinusrogandi ambiguum efle ver-

(..0$9 .

verbum
quomodo |
hic fuma-
. ^ : tüt, ;
care potelb,vt ex ver.26.manifeftum eft,fed hocloco|ra.si.

(uelt. & TReophyla&. miror, interpretari,sen rogabi-
tis mequicquam, id cft nullis vobis apud me precibus,
nullo aduocato opus erit, quia fola-nominis mei in-
uocatione,quidquid à Patre pctieritis,obtinebitis,vtæ

dico vobis, [iquid petieritis Datremin nomime moo, dabit vo-

etiam Auguft.Beda;Rupertus, & Euthymius magis
probanr;nihil interrogabitis me,quia nulla amplius

non iam de illa die,de qua priàs loquebatur,qua n
hil eum interrogaturi erant, fed de przcedente diem
illam intelligitur tempore.Quia enim exemplo.pre-
gnantis mulieris duo Apoftolorum tempora, duóf-

entiz pleniffimus;ita vt opus illis non effet futurum

ftatum , quem quia parturiétium doloribus compa-

tem, virtute veró przfíentem futurü effe; nihil enim
eos in nomine ipfius à Patre petituros , quod facile
nó fint impetraturi.Quo auté modo hec ipía fentétia

obtincarus,fepe docuimus,Matth. 7. 7. & 21.22.
24. P[quemodó non petiflis quidquam $m nomme me ,l

Cui

—— À

|congruentior hic fenfus,quàm ille, quem Chryfoft.'

IZ£ 4 hoc

de re dubitabitis. Quod ergo feqüitur, vemen ,amen —
dMico vobis , ff quid petieritis Patre n nomimemeo,dabit

—R um '53

ec.

CUPU

E

| 1060 IOAN. MALDONATI COMMENT. IO61
hocloconon ftatim occurrat queftio, quo modo|A [tute, & beneficentia femper cum illis futurum cffej]
veré dicete Chriftus potuérit Apoftolos ante id té-| |plus enim ipfisabíentem , quàm praíentem profu-
3:3530 pus nihil fuo nomine petij (fe; 1?:ulta quippe cos ante turum. Quod fequitur, 77 gcudium ve(lrtem fit plenue,
anté hoc. poltulaffe legimus , atque hocipíam interalia, vtfe| D. Auguft. Beda; Rupertus interprctantur ita,vt hoc
conpus d- lpetere , & orare doceret, quemadmodum Io'anncst ad verbum, Petite, ceferatur ; quaíi hoc ipfum petere
hilinne- difcipulos fuos docuiffet, Luc. rt. 1. Itaque docuerat| — iubeantur, vt nimirum ipforum gauditrim pleiá fir.
ä.;:ääï eos dominicam illam orationem, qua fi nihiltanc| |Meliàsomnino Cyrillus, & Euthymius intclligunr
Chrifti nomineà Patre petebát, ne nos quidé modà| iubere Chriftum , vt Apoftoli deinceps fuo nomine,
petimus Matth. 6.9.Peticrant , vt fidem fibiadauge-| |quidquid voluerintjà Patce petant, fore enim , vt fic
ret Luc. 17. $. ciecerant eius nomine demonia Luc. :
1o. 17. Domine etiám damonita [nbtyciuntur nobis in nomine x
1(.Diucrfis modis au&ores diuer(íi quzftionem fol-
juunt. Cyrillus, & Rupertus fccifle quidem aliquid
lApoltolos priüs in nomine Chrifti, nihil tamenà |
Patre eius nomine petijffe, quoód nondum cognof-
Icerent eum eífe mediatorem Dei, & hominá , caius
nomine,& gratia omnia effent à Patre beneficia po-
|ftulanda. Lcontius trantüàm veterum fignificari con-
fuctudinem, & nouam inftitui;ante id tempus non| — ;prefemtia. Opponitenim gaudium illud, quod fd -
* . [fuiffefolitos quialiquid à Deo poftulabant, Chrifti !ablentc habituri erant illi; quod prefente fe habebát,|
nomine poftulare , quia ignorabant redemptorem | — lalludícque ad triftitiam,qua propter funm difceffum|
àc mediatorem fore; nunctradi formam orandi, vt|— Jafficiebantur, quafi dicat propterea meumà vobis
quidquid impetrare à Patre voluerimus,Chriftino-|. — Mifceffum tam zgré fertis, quia mca gaudetis prx
[mine poftulemus. Áuguftinus, & Beda duobus mo-j j(entia, atqui gaudium iftud carnale, & imperfe&um
| |dis exponunt, prïi mi.m? aute id tempus nihil Apo-ic (eft ; plenum & perfe&um ex meaablentia percipic- !
tolos petijffe, quia nihil fpirituale, quodad falutem| ^ jtis; magis enim vosabfens, quàm przfens confola-
animz pertineret, fed corporale, tcmporaläque pe-| jbor, quia quidquidà Patre petierit» im nomine mes,da-| ——
| tijffent, & non peterei nemime Chriffs id c(t faluatoris, itvobr, liaque quamuis plenum hoc gaudium ad |
Trat. 7s &|vtalibi idem dicit Auguftinus , quiad falutem perti-| ,bearam vitam proprié petineat; tamen Chriftus, vt
hs nentia non petit; quam interpretationcm & Grego-| . |Cyrillus, & Enthymius re& fentiunt,etiam de gau- 1
rius hom. in Euang. 27. & hocloco Theophylact.| |dio, quodin hac vita percepturi Apoftoli erant, lo-
afferüt.Hac interpretatio veraeile nópoteft,quia,vt| ^ |quitur: caufam veroilli, cur. Chriftus hoc ipfum
ipaullo ante dicebamus , iam Apoftoli petierant, vt| |gaudium plenum vocet; non vidcrunt,qüöd nimirü
hdem fibiaugeret, quod ad falutem maximé perti-| |eaudium hoc.fi cum altero , quod ex Chrifti praícn-
üebat. Deindeexponit Auguttinus aliquid priàs in| — |tia percipiebant compareturplenum fit.
nomine Chrifti Apoftolos peti j[Tc,un&etiam fpiri- ag. Hacin prouerbijs locutm?tgn Vols ) sl rapoulay |
[tuale,& falütare illis effet, led id comparatione vitzj., |dvri vic cvee. Go vc ld cft,pronerbium pre par.zäaü pofuit, Ptouerbii |
eterng , id eft illius pleni gaudij, quod modó petere| ^ lidelt profermone non manifefto, fed fimilitudini-P2?* | —
iubenturnihilfaiffe.Oprima putatur Euthymij fen-| | :businuoluto, vt Cyrillus,& Theophyla&tus docent. mb
tentia, Apoftolos multa ante fecille in nomine| |Dubium quomodo in prouetbiis locutum fc effe di- |
Chrifti, dzmoncs cieciffe, egrotos curaffe, tamen| |cat, càm nunquam apertiüs locutus cffe vidcatur, |
;fä;fcx?o' à Patre inciüs nomine nihil perjiffe, Hzc & facilis,] |víqueadeo,vefinitaoratione difcipuli dixerint, Ec« |
ol probabilis explicatio eft; fcd animaduerto,nec, vt| — |n»ne palam loqueris, €2* prowerbium nullum dicis, ver. 29.
!L ? opinor,fallor.,Chriütlnï hoc,quod.dicit, qfaidquid p* ! |Theo hyla&tus non ad omnia,que Chriftus dixerat, ;
| tieritis PAtvem in nomine meo,dabit volm', prefentiz iux| — |fed ad parabolam illam parturientis mulieris hoc
opponere. Non enim folgmus quidquam autpe-| refert,ver.21. Acgeneraliüs Chriftus loquityr,plürä—
Jtérc, aut agere nomine prafentis, fedabíentis ; lcga-| p que videtur comprehendere. Rupertus exiftimat nó
tus nomine principis, à quo miffus eft, procurator| fignificarefeobícuré , atque figuraté locutum etle; !
nominc clientis, qui adefle caufz non poteft. Víque| fedresipías, de quibus locutus fuerat , myfticas effe; i
j ad illud tempus Chriftus cum difcipulis fuerat; ita-| — figuratas, paffionem,refurrectionems afcenfionem,| -
r . que fi quid petendum eratnon à Patre eiusnomine, — miflionem Spiritus fancti; qua ominia priüs ngrisl
ä*;:ä fcd ab eo ipío polftulabant, Domine adauge nobis fidems ^ adumbrabantur, nec fatis aperté ab ipfo fuerantex-
|Donineoflende nobzs Patrem,ez7 fufficit nobis ; docet ergo *prelïä,paullo vcró poft patcfaciéda erant.Scd neício,
: cos,vt quodante ab fe petebant , poftquam ipfe ad| — quidapertiàs de morte, & refurrcctionc fua dici po-
Patrem difcefferitipfius nomineà Patre petant;ma-|. ( tuit,quàm fore,vrin manus peccatorum tradcretur,
iora illis Patrem fuo.nomine rogantibus dona da- lthagellarctur, crucifigeretur , & tertia die refurge-
tutü effe, quàm ipfe dediflet, fi cum illiseffet, Hacte-] — ret, vt dixit Matth.20.19.Mar.10.54.& Luc18.52.33.& |
| nus eos cxpertos non efle,quante virtutis fiteiusno-| . rurfus de refurzectione,Matth.16.21.& 17.23. & 20.19. [l
mine Patrem rogare, quia prafentem habuerant ; J. ;:Mar.8.31. & 10.34.& Luc 9.22.& 18.53. Aut quid aper] — |
experturos cüm ab illis di.fccfïerit , maioriqueàPa-| tiüsdemiffione Spiritus fan&i, quàm quod in hac
cre beneficiapoft ipfius difceffum, eius petentes no-| — ipfa oratione fzpe dixerat,eum véturum effe,fe eum
mine,confecuturos , quàm fe przfente confccuti e-| imiffurum effe,fuprà ver.7. & 8.& c.14.16.26.& 15.6.
fent. Itaque expedire illis, vt 1pfe ad Patreim vadat| — Alij au&orcs ne quzftionem quidem attingüt. Cre- w
Huc cnim omnis cius pertinet oratio , vtmarítosob, — do ego Chriftum n6 ex veritate,fed ex di(cipulorum ïä:f;sl.o !
füum difceffum difcipulosfpe maioris cómodicon-| feníuiftadixi(fe; nam re quidem vera fatis apertelo4 I
| ifoletut, doceátque fe, quamuis difcedat , tamen vir-| 'cutusfuerat, fed quia Apoftoli non magis ea, quz
j- HEMVERUS EM ts i : dicebat !

E

! fü qüOiï
jpr
- futuco !

Morarc
Hebturc

i ï "O. mb — CLAATNUIN GED ARA CFOUR EC —— ]
xmïa j läïæbae.iliräiligqtg vi*fic-bgmflfï zqwnhm p"mef- ï-f?-«-Emhyft?gäiaii«öfi&i;iniveanii*l-la:;N:an).di.caäwbä qüää
p | .. |biis locucus fuitlet, dicic. fe. in-proucrbiis locutum] - pro futuro pofrtu m Pgtat;fþc*nf ümgg—lgfüe; tuhcnon| .
dj effe;quafi dicashxc quidem $uzvobisdemeoabi-| |dicam me pro 'vobis togaturum j ääemadmoäum :
W | ! w;üq&pïwi:ui(zgn&b*-*-;-—de päægæïefmmfs ,fdæ'.;pvcïcxfbugfæ;l* |nunc (01;-€D-dgcc;'iïc?,f;'nga. "" æ&n&æm», n uhrm—pam-
uj [ 00 Jeuminto nomiae fandendis-edeperfedo gaudio»| — detamedabirvibi: c.14-16. mon cniarópusctitquid-
wo000 [ 0 guodimpestatisiqs mco nomine periéritis,habi-| — quam vobispólliceri ; quia t ipfaexperieminilpa
a ( —— jurieftis, enigmatanondum expertis voblsvide- — trem vobis propter me omniajque petctis,benefici
hd | bunsuf:; mirto ergo vos adempaeræn dam , pfä V"Oäï fu P?æ*f?&&&ïf go negare Chufhrfnfe pro chf*'cr ;
li, L odelire iM endausi ia adüqund Dibdwehoietüomiire dl rec RRR
"J a h- Auudlt-*äüfm?ï v*tfrmhl qmdcm :gy;?cmr: ad*lädfqgf)! jrabilis eifgjt-äfef?.« m.',n.l-ü connnuä?*fequeretur, Pp[ävefftm
u 000 [ vercró dixérat;Madis r m aidehti me ii — Pater amat var s qua verba ron fienificant non eff
soos o midicwnrs r ideiti me d etim enigmna illis vifam| — diturum (e togetarum Pacé ; d ignificic non effe
m*«m p ä ia ;'faerat,g;ïftf;ä—lþgfgpg-& V€f$l7&r9 o bics d- ïrogatu-*mn?; qma opus n.(k)-ü; emc, cám lpfceospaïexæ - nl
L Hormor| "emth -9,34',-mm;4m:nam;mfrowäxu-:äoqudnfvväuædä& jamet. Cyrillasigitar; & Leontius; nefcioan etisrh 7 o
;-g*«ïxtm ; Hebraico - F»lam-dz PAtre annundtiabo vobu) f.Hosam';Heb:æchï :Thwphyl.ïïcoil-mümerare-dfenbïfaïfügg;qgæxnui-"s*ffn'—iüïisïi"o- ;
ag &gofïä?f; morenon pró vnius horgípatio , fed.pro:quamuis| — explicent; verum tamen fenfüm'mihi vidéturintel-,
^ qfuturo. t longo fataro ponittempore;Quodautem hicfaru-| — lexiffe; noluiffe Chriftum fignificare fe rogaturum| ——
Hq col dem rum indicettempus,vulgariseftquaftio, Cyrillus;&| — |anon effePatrem ; fed l'atrem adeo co. amaturam;,|
d. | [j : :

m .:' Leontiüisiti cómmentariisad hunc locum, Se Gre-| — 'adeo propenfam füturum effe, vt omfia illisétiam]

- T gorius libu3oi Moral. c. $. de altera intellignntwits| — inon petentibus beneficia fponte fua daturus fit ; ita
W'wüf | R nàm in hac quidem quantummcunque prüfiéiamus,| — jveneceffirium non effe videatut;vt ipfe pro illisto- |
nE 1.Cor.tj. nf*gmpægæäiän; videmus per- fpeculam m engmnátey tunc| — |oet. Obffängxgim us fuprà fimilidqusdam exem pla.| D
ubl ï*äan&;'z' autem facie'*:adfd:iem. Et videbimsis eum freuti eft ;ïffa'gi'æbi?a-"-.w UT 1N ais -Nalïzï.ïe' Inquitpstareyquta ego arm-ptmrw Fsmws
i ! þ d mürque,cümappaructit gloriaeius. Hunc fenfam| | lapsd Páttém , e[l , qui accufat vos , Moy[es , id elt ita vos|Addit au
äpctdggee Tta&. 101. ex veïbis'(equ—en cibus Augufkinus;& Beda ncfe?lkgmc, : .Mpyfcs' a&gäüfäbi—ts vt ncquäqüafil "Opus futur um Gïä äuo.rd aïa
Mdb | - dmnllo , 'iirciui'tä,dæi" nomine meo petétts ypetitio m-imæz,,ngh*f- vt cgo vos àccufem. Verüs; iiquam, hic fenfus eft. f.yrr illi ex- /
um ! fentie eff- , quiae ini vita illa beata.nulla erit. Chtyf?f:l:ïdy - |Sednefcio quid hoc loco praterea mihi videre vi-| ** '"?f*'
TE Thedphylaäc"zivs , & Euthymius de iliis quad;agiþtä dcor.-»*«Sölefbgt:in hoc mundo chriftus Patrem pro "
Lrftsr | diebus ifiterpretantur , quibus Chriftus cum difci-] |difcipulis orare,timere poterant; ne eo ex hoc müdo|
Mu - 4 pulis poft refurrectionem verfatus eft,/oquens', vvait| — difcedente hoc carerentauxilio;confolatur cos, fore|
Gs , | Lucas,de regno.Det, A& 1. 3-tüncenim vero fimileeffe| — vtnihil minus auxilij ipfiper(e non alio nomine,, ;!
TE | — fiecomnitillis myfteria magis: declaratfe. Augufti-| |quàm quód ipfius difcipuli fint, à Patre habeant, [
aaimirü " ni;& Beda fententia mihi placet; quz egdem Theo- . |quàm fi ipfein hoc mundo mauens pro illis peteret;| |
d dori Heracleotz videtur effe ,.de aduenca Spiritus| — liplosmettantam qu odammodo apud Patrem; qian- *
LE g (an&i hoc intelligi , per. quem fa&ti iam fpirituales| — itam ipfe habeat, auctoritatem habituros eius nomi-
diasi ita erant informaudi , vt alio illis do&ore opus non] D nepetétes: Patréipfos ideo aimare, quód fe amsét; & in
m effet; vt Patrem,Filiàmque cognoícerent. Quo ergo| . fe credát;hoc eft,quód vcïä ipíius difcipuli fint.Quid!
w»x:f;; modo dicit , fe4 P?f**m def&tre*'ïg'rmmrnaþo voba ; quafi elïgo c&,ätgrgdzd:ffzs,,ufa Á De? exints cür n(? dix-iït- pl.a-:- |
[fmmm',; ipfe tunc eos clariàs, quàtn nunc doc'ebat,. cïg&nrtls nius, E? cfafl:dzf?:s in mef Xfokut Gmul f)fphcare;g.md -
sb elfet? Ipfe fe docturu tn.-(ign-xj'ü;cat,qnl-od f»plr:xtus-fap— effet'vere in fe credere, n epe creder'cï eüà Deolexu[ï"e, |
TR &us do£&arus erat, quia Spiritus fan&" ab ipfo mit- ideft verum , ac naturalé filium Dei cífe,ab eóque de|
ertr n ï Fmdus.eäat?;& cius nom;geygcn-n'lms ; itàque quod / celo 'Pm.PFcf ho mmum f?.l"'em m iffu m fuiífc. v
am» ille f?Cl?þätf Chriftus fac1e.b(a;t..;v.æg,.26.. Hoc eit quod sz Extai à Patre, e7* veni m-muïn.dmïa s iterum relinqie
WE EE füprà dixit veu41 !le "e clm*g;ïqæbü,qumäe "tb accipiet, mgna'fom,gy' ?Fdo 4d Pa—-tregz.) Quia dx.xcrat, Qred:d:j?:s, |
r 0 z annuntiabir vob R UCH R ] us a Deo exiutyque fum.ma erat fidel,artrepta',yt fæpe
" ! (|026.27. [nillo díe i nomine meopetetie , Q2* vion dico| — alibinotauimus , ex vltimo verbo occaftone decla-
u.(?r'wä : : ml;;,-,,qm ego *ragalea Patrem de veby ; ipfe enim. Pater amat E rat,confirmátque,quod dixerat, Credidiffis, quia 4 Des].
"mmü,?cï | ws,äüiä'äüos meamafis.) Ex his verbis, vt modó dixis, exiw & non falso , auttemere credidiftis; veré enim
Wyï n*us,rcété probat Angu&;hæc de huius vite tempO-| exmi à Dee,e7 ventin mundum, propterea nunc relin- i-
" | re effeintellizenda. Occurritautem ftatim quæfticgi dquo mundum , & ad Deum redeo. Nemo enim afcendit i
