quoque videtur apud D.Thom. Grzcusille,quem ci-
tat; auctór indicare, eftque credibile hominem pra-
Ícrtim Grecumex OOrigenefumpfiffe. — — ——
44 Exiflimantes autem eum e[fe o comitata.) Curn om-
iies Iudgi ad fcftum Pafche diem confluere folerent,

litos, & redire. Incó igitur comiratu Nazárethano-
rum ciuium cognatotum prafertim; amicorümque
putabant patentes cffe Chrift um,vt cx euentu colli.
gitür ;inter eos enim folos eum dicuntür quafiuiffe.
Hoc certius;quiá ex ipfo Euágclifta (ümptü eft,quàm

ba, & Bedami fecatus Lyranus tradunt;morem fuilffe

erum effe crederet;ne vterque de illo inquireret.Que

Ícedere? & videntur tum Euangeliftz , tum inter fe
repugnare, Nam cüm dicit Euangelifta parentes exi-
ftimaffe,eum effe in comitatu, & inter coenatosat-

Iofephum , & Mariam fimulij fi'e,putaiïäque Chriftü
amicis cffe, A-

quzfiuiffent. Pugnantia etiam initer fe dicüt; f1 enim

cunt,cffe putabant, cum ex confuetudine fcirent, nó

lifta exiftimantes effe in comitatu, ideo dixiffe arbi-

fcd credétes in comitatu cognatorum ; & amicorum
effe iter vnius dieifuiffeprogreflos. —— j

non veriire,quarere coeperunt. Vnius igitur dici iter

confumpferunt;tertio die càm eum diu quefiuiffent]
tliym.exponit, meliàs vtique quá qui vnius diei iter

ptus dies vnus fit,.Ierofolymz verb quarendo duo.
Illud enim Euagelifte verba magis ptz fe ferunt cum
dicit vezerunt iterdie, — 7 —— od
46; Et fatlum eft. pof triduum.) Dubium an tribus
diebus oninino ttanfactis,an ipfo tertio die Chriltus
inuentus fuerit. Vero fimilius tertio inuentum fuiffe
die. Ho€ enim ea plirafis aliquádo fignificat , vt cüm
Chriftus dicit fe moriturüm , & poft tres dics , id cft

idie tertio refurre&turum Marci 8. j1. atque ita fentit
Euthyri; Quodautem tertia die; non ante, nec polt

Pofl triduum jinquit;reperitur in téplo, vt effet indicio; quia
poft triduum trimphalis illiws pafsionis in [ede caleflt,ez7 bo-
|pere diurtio fidei oftra [e vefurrétturué offerret , qui mortups
iil assb LO ndptin u

— Peneruntiter diei. ) VÍque ad toCtem;quo tempore
|eredebant, vt erat vero fimile puerum adfe cenandi,
|& hofpitandi caufa ventarum , quem càm viderent

Kfucrit inuentus, Ambrof; myfterium interpretatur|

, Jnwenerunt illm in templs. ) Er ciom quaverent , inquit
Origen. hom. 19 tion imuenerunt inter C^gHAEef 5 nec enim

fecille, vt Ierofolymz remaneret, quéadmodum po-

.....

potérát bumana cognatto Dei filium continercs non inueneriat

Ed lz

- Inter

| z

Chriftus
quo fenfü
in medio
/"Do&orum
fedit.

1

d

inter cognatos ,quia dna vnatora erant notitia s 'fcigntijiquc]
mportali, V biigitur inuemiunt eum 77 templo.. Ibi enim inue-
imitur filius Dei. $i quando q2* tu qqæþer;is filium Da , quare
prumm in templo, illac prapera, ibi Chriflum fermonem, at-

141 -

IOAN. MALDONATI COMMENT. 4

que (apientiam id fl fiham Dei vepertes. :
Sedentem in medio doclorums,)Inter doctores. Hebraif-
mus;vt, medius veftrü ftetit,id eft inter vos,nec enim
vt opinor fignificatur illum inloco do&orum con-
fedilfe, vc quidam intelligunt. Nam necEuangelifta
tanquam do&torem, fed tanquam diícipulum tediffe
indicat,cum audilTe tàtm,; & in terrogaffe dicit,quz
difcipuli funt partes ; nec idltantailla Scribarum , &

TONT MO CA NRES 00

- |Pharifzorum fuperbia, quos Euangelifta do&orcs|

lfierividemus. . " .

.|animaduertit 3.parte Paftoralis c.26.Pjgilantiinquit;
|eonfrderatine penfandum e[l quod, cum Lefus annorum duo-
deem drcitur im roedio doctorum [edeus,non docens , (éd.inter-

|per diuimitatis Patïtiamïwrvlmm- féientia ipfrs [ums dotloribws

, juatim poftea finita difputationc. Apparet etiam.ex

.|Necrogatcur idfecerit, cur cum doctoribus difpu-

vocat , profecto tuliffet. Sed in medio do&orum fc-
dilIe dicitur , quia credibile eft do&tores in orbem
iuxta parietes editiore fediffe loco: auditores veró in
medio humilioribus fübfellijs, vt multis etiam locis

" £udintem illos e7 interrogantem. ) Non do&oris,
ícd auditoris agentem perfonam. Re&é id Gregor.

r(gdm'inmnitmï; Qþ,cxemplo feilicet ofenditur,ne infirimw
dacer&quis Audeat , ft ille puer doceri ipterrogando volwit, qui

mmiffrawt. Quanquam ex Euangclifta colligitür ita
illum difcipuli perfonam cgiffe, vt dum interroga-

ceret.Propterea enim ftupebantomnes fuper prudé-
iia& refponfis eius. Multa Beda in commentarijs &
inhom. in hzc verbain eandem fentétiam,in quam
Gregorius fcribit;qua & ad explicationem huius lo-

éocadimmoregaptalunn ..5 0. 45 L
.. 47- Stupebant autem omnes , quieum audiebant , faper
prudentia, e7* refpon[js eius.) 9erl 8 euvésd fuper intelli-
gentia;id cft quàm acuté, & bene res intelligcret. Eft
credibile tanquam diícipulum interrogatum, & qui-
dem de maioribus myftcrijs,cum viderent doctores
illá fupra eius captum aztatis refpondere. Nam quód
quidam hzreticorum putat interpres refpófum hoc
loco Hebrzorum more pro quouis poni fermone,
non conuenit in hunclocum,vbi Chriftus ab Euan-
gelifta audiens folüm, & interrogans inducitur.
48. Et videntes,) lofcph & Maria. Ad cos enim hoc
puto referendum potius,quàm ad omnces qui aderát,
vtquidam volunt. p
"LAdmirati fant.) Non ficutalij propter prudétiam,
& refponfa cius,nam eius prudentiam;(cientiàmque
non ignorabant,fed quód cum preter opinionem in
medio do&orum difputantem reperiffcnt.
Et drxit mater eius ad ilum,) Placet quod pié non-
nulli notauerüt, non hoc ftatim,& coram omnibus
matrem dixiffe;ne gloriari eo videretur filiosfed pri-

hocloco,vbi clariffimé Iofeph pater, Chrifti nomi-
natur,eum veré non fuiffe patrem;videmus enim nó
IO(C'Ph ; fed Mariam qu.alï paretem libcrö,ac iure fuo
Chriftum intetrogare, Quid feaiff nobis fc? |
Fili , quid fecifli nobis fic?) Non funtaccufan tis , aut
reprehendentis verba,(cd mirantis; atque dolentis.

tauetitsfed cur ita fecerit, vt parentibus infcijs caufa
doloris fuerit. Hanc habent vim duo illa verba wo-
ka, &:/ïc, j Pav ; !

tus refpondebar , magnos illos magiftros multa do-|

Á

€

)

F

|poterat accidere, vt Maria que fciebatíe de Spiritu

|cos adalia tranfmieraffet, & quod magis puto,ne re-
fuertiflet ad czlos , cüm illi placuiffet iterum defcen-
|furus. Patrem quomodo Iofeph Maria vocet Chriftil
diximus ver. 27. Obfernauit D. Auguft. infer. quo-]

dQ dixerat ei,ecce concipies in vtere, C2* paris filium,eg7 ve-
: abis nome einá Iefmyhic evit wagnue, co filiue altiftimi vo-|
Jeabitur.Mernarat parere fibum altifimiseg erat bumillima.|
|nec fe marito . necim ordine nominz praferebat , ve. diceret
Ego, e7* pater futte . fed p^ter tuns, inquit, e7* eg . l
L «49- Etait ad illos.) Solamater interrogauerat , Fil;
qurd fecifhs nobis fic ? fed quia pro fe , & Iofeph interro-]

runtaliqui cur dolebant, cárue a uærcbä?CHii&üirï
& filium Dei effe credebant: nec enim filius Dei ez-
rare, aut perire poterat: refpondent Orige. hom. 19.
& Euthym. in comment. Non puto cos idcirco do-
luiffe,quia putarenterraffe puerum, nec perijffe; nec

fancto concepiffe;qua & angclá loquentem, & cur-
rentes paftores, & Simeonem audiuerat prophetan-
tem,timerct, ne puerum perderet oberratem. Aliud
quiddam dolor,& quzftio parentum,quàm fimplex
Ic&or intelligitfonat, Quómodo ením tu fj
Ícripturas legis ,
quodam , ac tormento,non quód Ícripturas erraffe,

trinfecus habeant veritatis (ermonem , atque ratio-

|Rem, & tu nequeas inuenire,quod verum eft : ita &|.

illi querebant;ne forte receffifet ab cis;ne rclinqués

dam de Chrifti parentibus, modeftiz fuiff virginis,
q.uod,non.dxxcrxt,. 90 & Pater tuus, fed Pater tuus,
i ego. Chriflum, inquit;pepererat angelus.ad eam venerat,

[gauerat , vtriquerefpondet , vtrumque docere vo-
jene r od i : | s

Cu: dolét,.
& quatunt ;
Chrilli pa-] .

quando|
queris in eis fenfüm cum dolorc!

aut perperà quid habere arbitreris , (ed quàd illz in-|

—— uid efl quod me quarcbati?) Non reprehendit pa-
|rentum erga fe curam;folicitndinémque;fed patrem
|Deum parentibus hominibus anteponit. Refpon-|headit p«1
[detquidem reprehendentis modo; non quód verée
|reprehendat, fed quód fi parentes fciuiffent; qua: in|
|rex& quam ob caufam occupatus effet; ver? faiffent
|reprehendendi, fi,vt fe fequeretur ; à patris eum ne-f

z

1

rentes hd!
amiflum, |

'Modeftia
B. Virginis;

1 ul
1 í [

|

H

!

|gotijs auocare voluiffent.Iraquenon vtargueret, fed] -
vt doceret;reprehendentis habitum induit. Nec de- s
bet piusle&or Caluinum audire, quem dicere non| -
puduit Mariamà Chrifto merito reprehenfam.Sem.] -

|per enim ferpcns. ifte infidiatur Marie calcanco :
ledipía conteret caput eius.Sctibit quidem Ambrof:

Chriftü hocloco arguiffe matrém ; fed cofenfu.quo
[nos explicauimus dixit. v sf

Vefetebatis. ) Videtur ignorantiam reptchendere,

[quód ea nefcirent, qua fcire cos oportebat. At vnde|

id Ícire poruerütex angelis, ex paftoribus, cx Magis,

Jex Anna, dicuntaliqui. fciebant quidem cx illis ; vt

fupra diximus,myfterij íummam, eum mundifalua-|
torem miffum fuiffe, lumenque ad rewelationem ga-i

|tium fuiffe propofitum; fed fore,vt pucr adhuc defer-].

tis par&tibus fe fubduceret, vt cum doétoribus in té-

[plo difputaret, nec debebant, nec poterantícireseam

igitur ob caufam admirabantur. Non erego cos Chri-
ftus reprehendit, fed reprehendentis fpecic docct;|
quemadmodum docexe fimulata noniiunquam in-]
crepationt folemus pueros, etíam cum nullam in il-

m

Ecce Pater tuue , e7* ego delentes quarebamu te.) Qua-

— ia

hus d "lt.

Chriftus .
non tepre-]

rétes fuos. ]

|

ls
lu
|

2
4

ER
4 5?[3ï[&l'9m

1 [
P^2 p

. 0;9!
I'ncgaff(

PH'ICF.PI

Wa

Lsj

im t

V

SOMNRNE
r Xk)ijmx N

EN
W
i N
Q |
itin.
Alig
ipler
ndo
äOlOtc
ïïïMTQ)
lnïln
ato-
:itl
iügafs.
r

l

|^
Itf

T
! d

d i
^ iþl/
Yor
US»*-'!O.

AW

t
j : N
: P u fm;tn;;fä
?aþon-/*f*-"-'f; :
'J -,/I.'lm;»
X sz |
t -
x
CW& RC' .
hi ] l
qeret t XX
3 MP

pQ P

hNI ID r t

; Oportet

t uid figni-
aAcet.

Chrifii

I45.

D — l 3
ELK d 3 iab - "EE " i r EESPRNDERS EO UE QO PA AVCIR CO MT BPT GEIALSEESS 22 EW N ROU B IOT 2 RSNTIEE TL HO G RB OISL A Ralb
j ' 3
Vi T " BLP L d 6a od P » : d N
N " X n E : : : 2 "CM A E f w J E
t E t " E .v S X R
: i 1 n 4Á * à $ Á ï*x *
kocome DO $ N * ; ' * : ho * LO u N
: : «v ^ 3 £ $OXE A 4 .W X
X — 2 i

[eriplamrappeltai. Dei enim, non hominam tem-[ A
|plua ezat. Ácnó tamlocum loco;quàm negotiane-| .
gorijs, petíonas pcrfon.is,cïppq*!n-ere;videcur.Negg—- R
tia Patris füi celeftissncgou]s minibus humanis,etiá)
párentam focietád, obedientiz, confolationi, Sicut|.-

- lalibi dicit mets cibus e/!,wfæmï volutatem eues qui mi-| -

At matrer plulauam me,non eft medignus Matth. 10o. 37.

lx
, *

imagis obedire debeat, paueim habere.

|Épiphan.herefi ;o.Ebionitas rcfellit, qui Chriftum|
iLofephi filium effe putabant. .

.opertet me efe )Decet,non tam affirmation&, quam
ucgationem fignificari atbitror , quafi dicat oporte-
batme,nonaliain re; quàm in patris mei negotiJs

. Ject nou fatis bzretici habent, vt nobis; nifi Chrifto|

X eond *

- [domum,áut £erti patris fui app cllaffet: nec ali am eó-
rüm,qui hocró deIofepho. & Maria;fed'dealijs au-|.. : ( usQuo EUSBEHSIM
|voluiffe fienificare; & fingularem Marie diligendiam
; x à lo sl db du : CR CR TE st

EUR

rzclarum: r , C CC :
ol cxemplim nobis reucrentie relinquereterga paren-;
4 pooocnow-e x RD MUA MR : p« o , E
peuetue d tes t Orieen. hom.20. Ambrof. Beda, Theophyl.&
j« iubiecu-: '
onis erga

fuperiores. .

letiam ipfi atbitrij libertatem tollàr. Refutat Origen.|
hocloeo Valentinianos, & veteres illosomnes hze-|..-
|reticos, qui Chriftam filium Dei veteris teftamenti —
cffe negabants càm hocloco eius Íc dicat agere ne-|

lontix. u r : : V
1 0 odf WW i. s ..N.r a. - M E .' ) 2 r - i " AO
I £5 '.gggg;;(ängnrmteüexemm,wrþnm ,.quad locutus efl 44

3 -

1

|verbi non irite

* ;

. Jtris ipfius , qua vocabat; vt homines primüm doce.|-
]rer,dcinde pro illis moreretur.Itag;neque Euthymij| -
dnterpretationem probo;qui ve rbunnó intellexiffe|

iditoribusintelligunt,dc quibus ver. 47. di&tum fue-

Ibis poltea tradidit obferuandum. Qwi amat patrem fui,|-

occupaium cífe,non in ppereilifbgs?lüqdis, non in hü- :
manis curis.Errat enim hrretigus quidam interpres;| :
qüin'cceiïï faccmhpc verbo fignificari dicit, q.uafx'g;ä
|potucrit Chriftas aliud facere, quàm faciebat. Scili-].

leis.) Verbum quidem intellexerant quid fignificaret;]
lciim pátreim fauth peum appellaban, dicebátque cjus|. .
- ]fe negotia agere oportere;neque enim idpoftange-| -
llos, poft paftotes, poft Magos, poft Simcones, pott D
|Annas pétetantignorares fed fnyfterium , nimitum| .-
llexerunit; qua cffent ncgotia illa pa-j: .

|Chrifti parétibus hocdictum fit; per fyuccdochem.
lintelligendum.Non enim Tofeph fimul, & Mariam,,.

Icdfolum Iofephnon intellexile, —

gr.Et defcendit'eum es,Cg" venit N ææci*eth,ü-?nüþbdi-
ne lc&or exiftimaret emancipalfe fe Chrift , & po-
|flea vt ncgoria patrisageretS; obedientiam parentum

o

rat, v[lapela.*zfif]ägri*? pmd"mtid : (fnüanfïs et, Autfide, ;

jeus iIis.) Videtur Euangelifta cón fulto hsec addidiffe;|

incelexiffc. Difcedit ergo cum parentibus; & fubdi-] .

itus illiscft, vtqui fe paullo ante Iudzorum docendo|
;magiftros Deum effe oftenderat; terrenis etiati obe-|
- diendo parentibus hominem profiterctur:fimülque

o

iEuthym.adnotarünt. Ambrofij verba quia illufttiotà -
parenes& funt.ponam; Quid enim magifler virtutis mf efficium pite .
tAUS z'mpler:e:,,?wE: miramur f patri defert qui þbd;*mr)mgg-—-
jri? Non vtique infirmiuati, [ed puetatis ifla feibietti et. Et ^ -
linfra, Difte potiies twe vrilitatis praceyta,ey exempla pieta-y.—
|t& agnofce. Difce quid parmtilzw tuis debeas cim legu àp4- :
|dtre filiwm non voluntate ,non opere , ton tempore difcrepare..

Ya«

IMariam , & Iofephum putat, id eft quód templum!. -

E

iter tlle celeflm:
jbes padorz mit epámum t
Mim, matrt lläng.f:- faflidia, masrilenga diferimiza cun mifeta
m ipfrs votorum fruthibsa maun peritulum eff , 77 cum edi-

B ]ab:ä-f?ä:]j? parentibus nofiri j mator mimori fabyatur.

iNam quia »iaiorcm.lo ffph udeþ'a—: 4latt propterea eum pa- |

Jtur bis qui patrum atatem babent. Quid laquer depaxetibw,

|Magna cura vidctur hoc Euangelitta docere , idem

lin obfcruandis Chirifti mylterijs ; & maiorem quan-

dam fidem,cognitionémque,vnde eà p roficifcebatur dis " nl
"i hr cium o ( g od ',Ex'ijs.ig

— |ciffe, (upra ver. 40. dilleruimus.

t5

Etfi perfonss duo; poteflate vnum [ant. Et vrique nullum pa-|
| s laborem genevationas expertus efl . T'a matri de-

)riam ,vuginï*g.fzf:k cfä/fämüum,Ap'igirm-!zcrim— |

derit c]uod aptanihbartu F! ulimr,mrf[; timore.Q gidäniz 05 p^-
tres lequar pro filiorum profzclu,e ponltiplitatos alients wfi- Y
bus cen(us , iatláque agrtcola femin 4 pofterorum etatibus pro-
fïsmra ?Nannepra b 0bfeqmd faltem äportct ræ]mædi. Breif-
uiter ex eodem loco,& Arianos refellic, & Catholi-
corum mores iiformat. Re&te etiam Origcn. hoc

ad (pirituales parentes sccómodat. Difrapim , inquitj

rétis bonore coluit omnibue filijs exemplum tribuens, vt [ubu|
z'y'czanmr pqrmtiäwaf&fod f patves gsmon J,fzæriiï-'t,(ul"räjcianf

e filis? fs Lefus felius Dei [abijeitnr lofeph , cz- Maria , ego
nan fabijciar Epi[cogo , qui mihi à Dto ordimatus eff pater:|
Non fu bjciar Prqflï)-rero qui niïk: Domini d.g::amne prapo-
fitus '9/2? Pmo-qued inte!llgtbat 1 ofp/: quia máaior feerat 'efus,
qui fobijcebatur fibi, c7* [ciens mamerem effe fabicttum trepi-
dns moderabatur imperium, V. ideat evoo^ vnu[(a uifaue quod
fepemelioribus prepo[rtus [rt i ferior, eg? mnbmnquam acti^
dat vt ille qui [ubictlus efl, melior frt eo qui fibi videtur effc
prepofitus-Quid um intellexerit dignitate [ublimur ;nin ele-
uabitur (uperbi (
vem e[fe jif!;e&im,. quomode € lefas fabiettus fuit 10 [eph.
Alia multá videre le&or poterit apud Gregor. Nyf-

[fen.in orat; in haé verba Pauli vCoriath.15.28. Twne|.
le ipfe filius fabietus erit ei Copiosé hunclocum ediffe-
'rentem , & apud Bernardum fer. 1. de laudibus Beatz

Virginis, & fcr. 19. in Canticum Cant. —

Et matereius coh[ämalmtf emnia verba bac in corde fuo )

enim disctat fapra ver. 19. Ecanimaduertimus, càm
multaalianonfolüm de Maria, fedetiam de lofeph
dicat,vt qubd Chriftum ambo quaficrint ver. 44. &
48. quód mirati fucrint ver.33.& 48.Quód tameu di-
&a, fa&tàque Chtifti animo recondiderit, feiper de

cxemplum Chriftijnon folum ad carnales,fed &tiam|.

(ola Maria dicit.. Vnde intelligimus duo Euágeliftam,

* "
:

obferuatio. Quia enimmagnam in Chriftum habe-

bat omnia verba. ems in corde (io, non quaft pv eri , qui duos

ncre quid Chriftus vfque ad annum etatis fuz trice-
(imum egiffet; nempe fapientia, & etate, & gratia

do&toribus difputaffet, vt ex eo vno intclligeremus

-Jexemplo, quantàm poftca etate progreffus profecif-

fet,qui adhuc puer eo víque profecerat , vt doctores

ldum fit Chriftum fapientia , etate , gratiáque profe-

|

*YETSISCUII T NAERIE EEE B
i
I 4. 4.

erbia ex.eo qs&ö"d maier eff , fed.faiet tta fibi mdis--: o

bat fidem, quidquid ab co fieri videbat,obferuabat,: -
Quod ij fam 'obferuauit Origen. ;plzu ; inquit; « ^ -
,qmd quam de..hamïm-e Mþicq&mr, vndae €7 ;z,ï/ig;l;g; i.

Mecim ejfet annirum , fed eiua qui de Spiritu fanloconeeptis| 7

i

profecitle. Ac fottalfe proptereafuperiorem narta-, —
Ibat hiftoria, quomodo annos namsïdugd(—gimcmnï 5

|difputande fuperaret. Quo autem modo intelligen-] -

$ - y » ; Y $ VA. us
* . ;
— : s d ER a2 3

G TTTDAM

o EE
Diligential
B. Maric in
obferuan-

J ogne t Tefie profiebat fapientia, er enate r gratim) ——
" |Voluit his paucis verbis Euangelifta breuiter cxPoää :

?s

: MMaraas 4

I^i.40.44.|Cans baPtifmUm ,,Fænitentiæ inremiffionem Pecc:ætorum rA fiqut fï:riptüm eít in

. [A&.4.8. 6.

Mat.;.3.1. [

Ioan.1.c.33

Mar.1.b. 8.
Ad&. 1.. 4.

Mart.6,€.17

& 17.3. $.

Z.Pft.- T. do

Mat. 3,b.7. ?7

2 eEXCYSY À Yeor
[^ $ U
"

EL 9.
Z BN
] ET
* * !

: 1 B Rov cBP& Fv

T - o X
r w at r m o o n Mib ho m Pv — —

ELA ROT u

»)

x Siefum dignusfoluere corrigiam calceamentorum eius: ipfe vos baptizabit in Spiri-
d&isaa t fancto, & igni: 17. cuiusventilabrum in manu eius , & purgabit aream fuam,
[ "(X congregabit triticum in horreum fuum , paleasautem comburcet igni inextin-

Macees)uibili. 8. Multa quidem, & alia exhortans euangelizabat populo. 19

t »5irdile&usjn te complacui mihi. 25. Et ipfe Iefus eratincipiens quafi annorü triginta,
^ — [vtputabatur , filius Iofeph , qui fuit Heli , qui fuit Mathat, 24. quifuit Leui,qui
|fuit Melchi, qui fuit Ianne;qui fuit Iofeph,, 5. qui fuit Mathathiz, qui fuit Amos)
[qui fuit Nahum , qui fuit Hefli , qui fuit Nagge , 2&. qui fuit Mahath,qui fuit Ma-[

igel . Hero-
(des autem tetrarcha cum corriperetur ab illo de Herodiade vxore fmtrisfüi ,& de
.. pmnibus malis, quz fecit Herodes, 20o. adiecit & hoc fuper ominia, & inclufi] —
[M255.45.]Joannem 1n carcere. 21. Factum eft autem. cum baptizaretur omnis-populus ; «X
k-*".erf-l-b. . - ; HU - n A TO UIo GRU NU EOE ag r m i . j : . - s ;
Toxes- Iefu baptizato , & orante , apertum eftcelum : 22.. & defcendit Spiritus fantus
n corporali fpecie ficut columba in ipfum: & vox de czlo facta eft : Tu es filius meus|

ewouw N N o autem quintodecimo imperij Tiberij Cafa] — .
WVOOOWAW) ris, procurantePontio Pilato Iudzam,tetrarcha auté Ga-
2295 llez Herode,Philippo auté fratre eius tetrarcha Iturzze
Qub & Trachonitidis regionis, & Lyfania Abilinz tetrarcha
; 2. fub principibus facerdotum Anna , & Caipha: factum
eft verbum Donuini fu perIoannem, Zachariz filium , inj
deferto. 5. Et venitin omnem regionem Iordanis, Prgdi)-(

Libro fermonum Ifaiz prophetz : Vox clamantis in deferto : Parate viam Domi-]
.|nizrectas facite femitas cius : j. omnis vallis implebitur: & omnis mons, & collis
[humiliabitur: & erunt prauaindirecta: &cafpera in vias plams: 6. & videbit om-
]nis caro falutare Dei. 7. Dicebatergo ad turbas que exibant vt baptizarentur ab| .
Ío: Genimina viperarum quis oftendit vobis fugere à ventura ira ? 8. Faciteergo| -
fructus dignos pcenitentiz , & ne coeperitis dicere: Patrem habemus Abraham.
|Dico enim vobis quia potens eft Deus de lapidibus iftis fufcitare filios Abrahz. 9.]
|Iam enim fecurisad radicem arborum pofita eft. Omnis ergo arbor non faciens
pesen fru&um bonum, excidetur , & in 1gnemljmi»t4tctur. 1o. Et mïerroogbgnt eum tur-
] jbe,dicentes: Quid ergo faciemus? i. Refpondens autem dicebat illis: Qui habet]
.. |duastunicas, det non habenti : & thqbet iefcazs ; Hmilitcr faciat. i. Venerunt |
jauter & publicani vt baptizarentur , & dixeruntad illum: Magifter , quid facie-| -
.|mus? .. At ille dixitad cos: Nihil amplius, quàm quod conftitutum eft vobis*,f
"4faciatis. '1,4.;-Inte'frogaögint autem eum & milites, diccntcï:s:f(lu-idfacicmus&. nos| |
. |Etaitillis: Neminem concutiatis ,neque calumniam faciatis: & contcnti eftote
- |ftipendijsveflris. 1. Exiftimante autem populo,& cogitantibus omnibus in cor-|
s PODU 1is de Ioanne , ne forte —ipfc cffct.Ch-riüus: . 6.. '.,refponditl Ioanne'ïs , dicens
ss exlomnibus: Ego quidem aquà baptizo vos : veniet autem fortior me , cuius non

,qui fuit

*hathiz , qui fuit Semei , qui fuit Iofeph,qui fuitI

uda , 27. qui fuit loanna

dpup

b c

i 146 TODMSLVCABSOCAIBRCIMS - — 47
IRefa, qui fuit Zorobabelqui fuit Salathiel, qui fuit Neri , 28. qui fuit Melchi , qui
Ifuit Addi, qui fuit Cofanqui fuit Elmadam;qui fuit Her, 29. qui fuit lefujqui fuit
Eliezer , qui fuit Iorim , qui fuit Mathat, qui fuitLeui, 3o. quifuit Simeon , qu:
fuit Iuda , qui fuit Iofeph , qui fuit Iona , qui fuit Eliakim , 3. qui fuit Melea , qui
fuit Menna, qui fuit Mathatha , qui fuit Nathan , qui fuit Dauid, 32. qui fuit Iefle,
qui fuit Obed , qui fuit Booz , qui fuit Salmon, qui fuit Naaffon, 33. qui fuit Ami-]
nadab , qui fuit Aram , qui fuit Efron , qui fuit Phares , qui fuit Iud« .34. qui fuit
lacob , qui fuit Ifaac , quifuit Abrahz , qui fuit Thare, qui fuit Nachor, qui fuit
ISarug , qui fuit Ragau , qui fuit Phaleg , qui fuit Heber , qui fuit Sale, 36. qui fuit
Cainan , qui füit Arphaxad , qui fuitSem , qui fuit Noe , qui fuit Lamech, 57. qui| -
fuit Mathufale , qui fuit Henoch , qui fuit Iared , qui fuit Malalecl , qui fuit Cai-|
- [nan, 38. qui fuit Henos , qui fuit Seth , qui fuit Adam , qui fuit Dei. actli
E IN ; CAD 1IHh- oX
e NNO autem quintedecimo impe—-h À ratorem;qui vbique tunc dominabatur, & Prefidenr
rij Tiberi Cefaris.) Nonfolum| — Indez;,aliófque tetrarchas, inter quos diftributum|
alij Euangcliftz,quifolà Chri- regnum fuerat, nominauit. Aliam rationé Origen.
O ftipredicationem, & mortem| hom. 21.& Gregor,hom.2o.in Euangelia afferüt, fed
* narrare videntur voluitfe ; fed allegoricam;proptereá & Imperatorem gentium, & "
U ctiam Lucas qui eius quoque| Iudzorum tetrarchas nominaffe, quód Chriftus &
: infantiam,pueritiam, ztatém-| Iudzisfimulveniffet,& gentibus. — — — —— —
endam fufcepiffe videbatursre-| | Procwrante Potio Pilate Indeam.)Quuia regnum Iudeze| ..
lliquum tempus víq; ad annü tricefimum, quo bap-; iamabolitü erat, & in tetrarchiasreda&tü;nec dicere| — ^
tizatus przdicare capit, przterierunt. Quo magis| licebarquoIudeorum Regeid quodnarraturuserat| —
| credibile eft,quod homil.in Ioan.y6.Chryfoft. trádit| — accidiffet, loco Regis nominat eos qui tetrarchias|. I
Miracula|ca miracula,quz in libris quibufdam apocryphis à ^ gubernabát. De tetrarchijsatq; tetrarchis, vnde ori-| "I
H .,Clz,rif,fä P|Chrifto in infantía fua fadta dicuntur,vera non effe, B ieiné habuerint, & in quottetrarchias ludzorü re-]
- [&a, & tai-|cüm Lucas ea nó narrauerit; qui hoc;quod duodénis| . gná ab Augulfto tributü fuerit , quibüíq; Herodis fi-]-
-Afa. |fecit, tam diligenter commemorauit. Defcribiter- — [ijsfingule cóceffe , docuimus Matthei 14. 1. inde fi
. |go Lucas quomodo Chriftus fefe profiteri coeperit — inefcitle&tor petàt.Cüm auté czteros tetrarchas no-
|Saluatorem müdi ; quomodo fuum,vt itadicam;in-| |minet,folum PótiumPilatü Prefidéjaut r;«uéra Pro-
lierit magiftratum Ioanne priüs przdicáte, viàmque, |curatoré vocat, quod Iudza;quz Ethnarchiz nomi-
- Bd ipfum excipiendum munienté. Hoc & alij fece- — ne Archelao Herodis maiorisfilio data fuerat ; rele-|-
|runt Euangelifte Matthzus c.4.1. & Marcusc.1.2. &| — eato Vienná Gallie vrbé Archelao Ethnarchia, aut
. |Joánes c.1.23.24. Sed Lucas magis hiftoricé omnibus| — tetrarchia effe defijffet , & Syric prouincie fuiffetad-
|temporis,loci,perfonarum circunftantijs diligenter| iun&a. Itaq; non proprio iam tetrarcha , fed mifloà -
expofitis. Quod ideo feciffe putandum eft, vtfidem| — Romanis Prafide;aut Procuratore regebatur. Fuit 26
|adhiberet hiftoriz,vt Euthym. admonuit. Tempus| c Pétius Pilatus fi Iofepho credimus fextus Iudeorü "
| primo loco defcribit dicens Ioannem Baptiftam an-| " Przfcs.Ná Quirinum primum facit, quód ad redigé-
no decimoquinto imperij Tiberij Caaris cospiffe — dasin fifcá Archelai facultates milfus fuerits quáuis
Iä*:äïï:g przdicare- Curnonante;apud Matth. c.5. x. docui-| nó proprié Iudza,fed totius cómuniter Syriz Prefes|.
: Itépore ca--[Ímus,quod apud Iudzos nemini liceret ante annum| — leffeclib.r7.antiquitatum c.vltimo;& lib. 18. c/r.& s.
jperit« — Getatis tricefimum aut facerdotisjaut doctoris munus| |Sccundü facit Coponium; tertium M. Ambiuium;
| — ffungi. Anno autem Tiberij decimoquintoIoannes| |quartü Annium Ruffum;quintü Valerinm Gratum, "
[tricefimum compleuitannü.Natus enim eratanmo| |cui dicitfextü Pontium Pilatü fucceffife lib. 18. c. 5. i
quadragefimo fecundo Augufti, vt apud Matth. c. a. . Rexitauté Iudzam Pontius Pilatus vfque ad Tiberij|-
. [probauimus ; imperauetat autem Auguftus annos| - inorté annos decé,vt idé Iofephus tradit c.lib.eiufdé
quinquaginta feptem, vt Iofephus au&or eft, aut/— .ex quo tépora retexentes facile colligimus quoto|ousto ri-
F IT - |quinquagintafex vt Tranquillus, & alij nónulliau-| ||Pótij Pilati Prefidis anno Chriftus & przdicare coc- : o
&ores tradunt, minimo difctimine, Eadem etate| D perin& mortuusfuerit. Cüm enim Iofcphus dicat gïfpïïc ;
: . |Chriftuserat;cm eodem arino quo Ioannesfextan-| |Pótium Pilatá vfq; ad Tiberij mortéPrefidem fuif-|Chittes&
d tüm pofterior menfibus natüs effet, Defcribitautem —— fe;alio veróloco fcribat Tiberium viginti duos udiede .
| |tempus predicationis Ioannis ex imperio Tiberij; |peraffeannos lib.i8.c.8.collieitur Pontiü anno duo-| -
"|cum eius ortum non ex imperio Augufti,fübquo, |decimo TiberijIudez Prafidé fidtum ; cámquean-|
natus fuerat,fed ex Herodis fcgno de(cripfilï"l:t C. 1.»5.'? no decimoquinto eiufídem Tiberij , vt Lucas-docet,
|quia cum natuseft,adhucIudea proprium habebat — |Chriftas;& Ioannes predicare coeperinttribus vero
Regemyerant enim res,qua in eacótigerant;,cxpro-, |poftantis paffus fuerit, fequiturinitium pradicari-
prio potius,quàm ex alieno Rege defcribendz;cüm, |onis,de quo hic Lucas agitin annum Ponrij Pilati
auté przdicare coepit deleto regni titulo ià prouin- jertium,;Tiberij veró decimutniquintum;morté aue|
., |ciam redacta cxat,SyriæQueattribsma, ideo & Iü'fïï&;-d tem Cth'r'i&ijin'annum Pilati fextum, Tiberi-j"ver*ö

N 1OAN. MALDONATI COMMENT. —— u-
ldecimum o&ctauum iucidiffe: f1 quid forte hoc in-] À |ter meam conie&uram afferré poffum. Erat Chalcis,
| tereft le&oris (cire.Sunt qui eos qui tüc Iudeam iam| . |cui Lyfanias imperitabat , contermina Iudzz intra
Syriz prouinciz adiunc&tam abminiftrabant, nótam| — |eam regionem comprehenfa, quam Deus promife- E :

Prazfides, quàm Procutratores fuifle dicant.Quod ex|-
Iofepho videtur probari poffe, quo auctore conftat|-
lib.17.antiquit. c. vltimó, & lib. 18. c. 1. totius Syriz,|.

^rat Abraliamo;fita in móte Libano , vt Iofephus ait,
iaut illi certé adiacens : & eft credibile maióre ex pat-
te àludzis etiam tunc habitatam fuiffe,licet (ub alie-|

& Indzx vnum tantüm fuiffe Prafidem, non ergo
poteracIudea, qua prouinciae Syriz vna pats erat,
proprium Przfidem habere. Illud certé conftat, fi is|

quiludzam gubernabat Przfes erat , Przfidi Syriz.

|nigena viuerent domino. Hzc potuit effe ratio,
-jquamobrem Euangelifta ciüsetiam tetrarchie mé-
|tionem facere voluerit. At quid Chàlcidi cum Abili-

na,aut vt meliàs dicam,cum Abilina regione , cuius

fuiffe fübiectum.Scribitenim Iofephus lib.i$.antiq.| . |hic Lucas Lyfaniam tetrarcham fuiffe diciefüpra in-
c. . hunc ipfur Pontium Pilatum,de quo agimus,à| B |dicauimus fuiffe in. ea regiorie Abilam vrbem vn-
Iudeis apud Vitellium Syriz Prafidem accufatü ma-| — |de regio tota Abilina di&a effec.Plinius autem lib. ;
| giftratu motum ab co fuiffe, &cRomam adImpera-| — |c.18.Abilam vnàm ex fex tetrarchijs,que Decapolin
torem miffum, pofito ciusloco alio;quiIudzam in-| ||tegionem cingereninftàrq; regnorum cffenr fuiff:
jterim regeret. Vox Grzca qua vtitur Euangeliftalate| — |dicit.. N M s |
Ipatets generaliter enim fignificat Principem , Du- CO Sübprincipibia facerdetum fnna ,v* Caipha.
cem,Gubernatorem effe sfeuorevd ; nofter interpres|. |ouomodo Annas,& Caiphas facerdotes faerit,Mat
vertit hoc loco $?«4oveio/6c procurante. Quanquam| . |thzi 26. 3. 57. expofuimus. Voluit Lücas omnibu
idcm alibi vbique foler Prafidem vertere, vtinfrac.| . |modis tempus ícribere mon folüm ex annis im
20.20.&C fupra c.2.2.& Matthziro.18, & Marcis.9.| |perij Tiberij,& ex Prafide, atq; tetrarchis ,fed etian
- |Kdémquelofephiinterpretes folentfacere. — — | — |ex principibusfacerdotum , quós Annam tunc ,
7* Tetrarcba autem Galilee Herode, Pbilaippa'lz'tn'e)t'nfhc-;ä C Caipham fuiffe dicit:Non quód fimul facerdotes fu
tre elis tetrarcha Iturae, €77 Tra&kamftidzä regionms , C2* Ly-) crmt nullum enim Reipüblice Iudxorum täm*:pu.ll
?-gggzzïa,(ïäiliw tetrarcba.)De Herode, & Philippo,eo-| . |tam perturbatum fuiffe legimus , vt duo fimul Sum- Princd
: rámque tetrarchijs Matthzi 14. 1. dwi(iï'ex:uim us. De| |mieffent fa"de:dþ,töä ,ncäld,fivnquamaccxdxffe:,lo-ï ia ;ä* |
Lyfania maior, & huius loci propria queftio cft, quis fcphus earum rerurm diligétiffimus Ícriptor tacuif)| nontur.
nam fucrit; & an 'pa:;;"emvnam regniludez in tetrar- ' | 1 :

fet, Nec , vtalij putant, quàd priüs Annas, deind
2 ^. v u O P. E « : : "UI ^ $32 o ftokdo TY AAE $44 (b 4 pE 4 VEETISEF TLTb D A
ichiam redactam adminiftrauerit. Nam Euangeliftay ||Caiphas , quo tempore Chriftus, & Ioannes przdiz
lia cum ceterisannumerat, vt corum fratrem, Hero-

: t icarunt, fuerintfacerdotes, quafi eorüim pradicatio,
!dis magni filium facere videatur, qui lï)attcxn vnáre-

: 3 aisl
1 "D ccfïi-P
: 0 ii
L. 4 Vi AO
1 *b gam.fïc, æ'us
slb
uamfftt

PA

Quomodo? " X
Annas, «
Caiphas

| Lyfanias
quis, & vbi:
tctrarcha.

—Ó

. e| |nequein folius Aniiz,neque in folius Caiphe,fed n
|gni eius in hereditatem accepram gubernaucrit. Ita| .. |vtriufque fimul facerdotium incideri quemádmo-| ^
- : |Boni etiam au&oresnonnulli fentiunt Bedahoclo-| ||dum[Ifaias initio prophetiz fuz non vnum tantüm,| . ï
[ leocadhym.incommentn zcuceQuamopi. Ddilosfubquibesprophesilet hominaWtRe] —
— — ] [agienemfcilcfuit diligentioribus interpretibus re-| . |ges, quod nó vno tantüm, fed multisalijs poft alios
- Ifatare. NamIofephus qui Herodis Magni resomnes| reghantibus prophetallet. Vt1lgaflshæceüop1nxo, |
laccaratiffimé perícripfit, nullà illieiufmodi filium| — fed minimé probabilis, càm cx Iofepho conftetlib. il
J|Lyfaniam fuifle tradit, & lib.z.de belloIudaicoc.2r.| - " 4
-|vbi cius narrat mortem , tres tantàm filios Arche-
jlaum;Philippum,& Herodem reliquitfe dicit.Idém-
Ique- Hegefippuslib.1.c.46.teftatur.Hüc errorem hi-
d |ftoriz meliüs quidam viderunt, quàm emendarunt.
|iNam dum corrigere voluerungin alium ipfi nó mi-
- [norem inciderunterrorem , Lyfaniam hunc Ptole-
|mzi cognomento Mennazi dynaftz Chalcidis filium| É
|fuiffe dicunt;qué patri fucceffiffe Iofephus lib.14.an-
tiquitatü c.21. & lib.a.c.4. & Hegefippus lib. r.c. 29.
auctores funt. Neque animaduertunt eundem etiam
lofephum illo ipfo pofteriore loco fcribere eum Ly-|
ifaniam,quem Ptolemzi filium fuiffe dixcrat, ab An-
jtonio Cleopatre impulíu occifum fuiffe triginta vt| -
iminimüm annis,antequam Chriftus nafcerctur.Ita-| -
|..|que tantüm abeft , vt cüm Chriftus przdicare cospit;| ..
" dtetrarcha eifet regionis Abilinz, vt fexaginta ante| —
' Jannisfuerit mortuus.Cogor in re obícura eorü;quo-| '
- |ad meliorem inuenio;probare conic&turá, qui hunc| F |ali
. |Lyfaniam de quo Lucas loquitur , eius Lyfaniz filiü! -
|patri cognominem fuiffe credunt. Bonütantàm au-|. —
|&orem defidero. Inuenio qui dicát Abilam vrbem,| . .
vndercgio tota Abilinadi&tacft,cognomento Ly-| |
(anium appellatam, vnde probabilis conie&ura du-
|ci poteft;,omnces eius regionis tetrarchas Lyfanias,(i-
cut Reges omnes ZEgypti Pharaoncs; vocari folitos.

P ictene e RSGFOBUNU P TRNEDRCNERUD ONCUUN ERE

E
s

* *

Sr«a)

Mi ais

ia
M^
öir;::i
"e
H ^
N22
* £
«
p o
E
m
- &
9go3.
: peh o
z
ie!
63
rA
e
v "
e:
e .
-^
2.
ea
hm s
C
L
E n du
" m*æ
^6
m
E m'
D
Em
a* g

NI A UNUSE
T *'"t&ääæ& ä,gæ-;&,-w"m,«,;,,p :

![Curigitur Lucas eum Lyfaniam cá Herodis numce-| | |fuiffe Pótificem anni illius , quafi alternisjannis ille, f"&fwl.idm
qrauit flijs, fi nec filius eius erat, necin vllam regni| , |& AnnasPontificesfolerenteffe. — —— q

