foli Petro fingulatem vult tradere poteftatem;vnum
propter illum , & multo magis admirabile couiuium
apparauit. Rogat Petrum , $/mos Ien4, INe hoc qui-
dem forta(le caufa caret,quód Chriftus eum non Si-

tram Ecclefiam fuam erat edificaturus ,fuüprà c. 1. 42.

Timon lona , nunc tempus venit , quo tempore Petrus

dico , videri non fine caufa Chriftum hoc loco non

214 Cur Petrá].
mohem Petrum , vt Euangelifta , fedSimonem Ioha fä::?ämu f'-
vócat , nomine videlicet antiquo. Dixerat enim illi,|cer.
cütad Apoftolatum vocauit , fore vt nó iam Simon|
|Iona;fed Petrus,id eft petra vocaretur, fapra quá pe-

[Petrum , fed priftino , ac proprio nomine Simonem

lem favit. Quód fi moraliter interpretarilibeat,ma-| —

Ms
ToMEC

RUE MO

N

illa (üpra '
ceteros au-|-
&oritas à | -
Chrifto.
poft pran- [
dium data[ -
i

" *..'- æi! H
i s.
aL
, x
nf al
M r E
'b::t "EE ,. * jai

n i TE

^ E
LALLE D.

aPPcl——M d

ii

ER IESEA UE - 3-
- : d

E ia o o iSe
x

Pem

C(*ps)
lii
Duor

ïï | » : . H *
| appellaffe , quia vtcumque Petrus ante vulgo vocari| À |cautiorem poftnegationem. Cümenim antedixit] —^ —— I
l Icoeptus effet;tamen nondum Petrus , ideftpetra, &| — |iet feanimam pro Chtifto pofituram c. 15. 57. paul-
l fundamentum Ecclefig factus erat. Sequitur, D! — lo poftter Chriftum negauit, cuius nunc memor tc-
iE : rueplm hs? Hic Chriftus ÀPetto fingulare quiddam| — | meritatis ; nihil nunc audet magnum defe pollicerij — —
| irequirit, quod c&teri non habeant , aliquid ergo vi-|.— fed rem ómnemad Chritti iudicium referre, quodPeri s&m;
ciffim illi dare volebat proprium ac fingulare, quo galli non poffet. Zwfcs Demize, In quam fententiam 3,, [rïäääf f
| —— keaterisantecederet. Sed videamus quàm callidi & — |eleganter admodum hoc loco fcribit Augufinus.fi. —
| : æfbsoïï vafriinterpretes hzeretiel fint. Docent quidam il-| . ]EZunc inuent exitum ille nezator', c7* amater; prajfamende, um
| le»us — lorum non effe fenfum ,. Diligis me plus bis ? id elt| — jelatusnegando proftratus, flendo pargatus , confitendo preba- |
| j55 "* plufquamhi diligunt me Med, Dilgm meplus bis ? id| — (tasspatiendo coronatus , bunc inuenit exitum y vt pro eius o
al plus his, e(t plufquam hos diligis: O hominesacutos, cui. — jmme perfetka diletlione moreretor, cum qu f nrituri pero |
ul : enim, nifi illis venire hoc in mentem potuiffet : Sci-| B iwer(a feflinatione promiferat , faciat ems refarrcilione firma-
| — licet valde ad rem pertinebat; vt Chriftus Petrum, — (tus, quod immaturé polucebatur infirmus, Hoc enum oporteZ
| lintecrogatet , & quidem tam accuraté , & totiesin-| — bat,vt pris Chrifas pra Petri falute demde Peteus pro Chri-
terrogaret , vtrum fe , quàm Czteros difCiPUlOS ma-| Wf pradicatione moveretur,. Prapoflerum fuit ; quod. audere
gis diligeret. Laborabat enim Chriftus zelotypia, — lceperat bumana temeritas , eim iflom difrsfauffet ordineri|
& cum cateris difcipulis, quafi procusdeDetri erga| — |veritas. l £nimam fieam fe pofrturam pro Chriffo Petrus
"feamore contendebar. Sed beneeft, quód iftihe-| — iparabat, pro liberatoreliberandus , cium. Christus veni[fet.
! reticiab alijs etiam fectz fuz hzreticis refutatifünt. — |enimam . (nam. pofitarus pro (ais ommibus , in quibus erat |
Bernardus quidem fer. 76. in Cantic. dum aliud| jv Petrus.. Quod ecce iam fatlbum eff , nunc tam firmitasl g
! agit, & memotiter; acleniter hunclocum carpit,nó| — jeordis ad fafespiendam nortem. pro nomine Domimi. vera ;
3 2 Jputat compamdtioncm in.tef: amantes,íedinterama-| — jpfe denante fumatur , non fl f nobis errantibus prafoma- !
: tos fieri:ceterü non ad dxfmpulqs refcrxt.-le-,mc;mt, G par. Mxhx veró ita videtur P etrus xnofipftlæ rz.itignem
B iquam tua , plus quam tuos ; plus etiam quam te, Sumpít| — |habuiffe, vttamen nonobícure fignificauerit fe plus
j igitur occafionem Chriftus Petrum interrogandi, — |cateris Chriftum diligere.. Cum enim refpondet, |
vtrum feplüs, quàm cateri difcipuli diligeret, exre-| |Erm4m» , quid fibi aliud vult , quàm fe plus cateris
"Á céti eius facto, quód fe vnus omnium ceteris in naui Chriftum diligere, quod vtrum faceret, Chriftus | "
relictis audito Chriftü effe, quiinlittore apparebat,| |interrogauerat? Itaque quod fubiungit, Demine tu | |
" ; *. üin mare conieciff;t, quod Qngularis amoris fuerat.|. 1(üs, non folàm moderationis caufa di&tum puto;
,f*x | iQuafi dicat ,'dzhgu me plas þar ,quemadmodum vide-| |fed multo etiam magis, vt, quod dixerat,etiam jipfius| 4
: ris modà demóltrare voluiffe? Si ergo ita eft;pafceoues| — |Chriftiteftimonio confirmarct. Tanquam fi diceret : :
| i ncas, Quid fequitur? nififinonitaeft,nolo vtpafcas| — etiam,plus te,quàm ceteri diligo, quod ita efseteip- | ]
!] loues meas. Atqui fi Petrus nó plüs Chriftum, quàm| — |fam teftem appello.Subijcit Chriftus; Pafce aguos TTR |
1 Iceteri difcipuli,diligeret, non propterea profectó Quibus verbis primüm indicat verum eíse,quod Pe-
" 1 | iminorem,quàm illi pafcendarum ouium Chrifti po-[D |trus refponderat , fe illum plufquam ceteros amare;
"H 11*' jeftatem accepiffet;ergo ea poteftas , quam ita Chri-| . jexpectabar enim reíponfum eius , & auctoritatem,|.- |
: | : fftus illidat, vt daturus non fuiflet , nififeplufquam| jquamilli dare cogitabat, quodammodo fufþenderatk
4 cateri diligeret, maior vtique quàm potefítas alio-| |veluti non daturus, nifi affirmafset fe iplum pluíquá .f
il rum diícipulorum erat.. Rupertus exiftimat Chri-| |ceteros amare. Cum ergo dat , quod fufpeníum te-|. :
j 1 ftum ad illa Petri verbaalludere voluiffe, quibusíe| —|nebat;approbattanquam ad cam rem excitatus teftis ,
M i jChrif]cum plus czteris diligere declarauerat. Erffom-| — |verü cfse;quod Petrus refpondilset. Dixerat Petrus;-
4 d es féandali(ati fuerimt 1 te, ego panquam [candalixabpor, — etiam,Domineto füiszefpondetChriftus,itaeft vtdicis; — |
Matth. 26. 33. Quid ergo interrogat, quod necipfe, —jego fcio,Pafreergo agnos meos. Paícere cfse regere , aciPakcere, id
n ignorabat, & Petrus iam non verbis;fed fa&is decla-, |vubernare,fed ita regeretanquá paítoré gregé nemo| Zc tä;c*ï
) l rauerat plus fe Chriftum diligere,quàm czteroszSed! | |ncfcit;& alibi fepe docuimus Hebreorü idioma efse.|Matt.ver.e
Y^ H vt timorem illi eriperet, & ex dolore, quem ex nega- E lew regis Ifrael intéde,plalm.7 9.2.Hebraice eft nyyqui.
iB tione conceperat , recrearet , vt Ícribit Heracleota; pafcis,& píal.77. 70. 71. Elegit eum d2 (grc:gibus 0wIMTH, de;
J bono effetanimo, maiusillinunc munusíevellecó-| — |pef? fmtates accepit eumpa[cere Lacob ferum fuit, ez7 Hrael, |
2 bareditate [uam. Agnos císc eos,qui in grege, id eft int;-f*gnï . á

i
M

ä
|

*
us

- luerat,animo erat:fed propter eos,qui aderant, inter-

ïmitteæ, quam vnquam illi ante commififfer. Aut,vt
fego puto,nec propter ff:, qui nó ignorgbat-, nec pro-
pter Petrum,quia alio iam prorfus,quàm càm nega-

Irogat,num fe plus,quàm ceteri diligat,vt intelligant
non fine caufa plus Íc Petro pocc&a;is, quàrm czteris
dare , càm conftaret & ex fa&to eius fingulari, & ex|.
epe repetito teftimonio plusfeab illo,quàm à cete-

.

ris amati, Plus quiddam Chryfoftomus, Theophy-

|minibus risá prebeat.Satis enim cóftas eofdem nunc

A du ; : a^ dmamlint &
Ecclefia Chrifti elsent,dubium n6 efl;nec fubtiliter as idem 4-

1 : H u i EL z ia l -4e enificent
alfputanflu,cm' agnos potiüs,quá oues appedageut, eevude
quod qui fecerit,videat etiá atque ctii, ne doctis ho- |

agnos,& ver.17. oues appellare. Quod fi quidquá di-
[criminis inter oues,& agnos eft;id nonin re, fed in
voce eft,quód cum idé fint, tamé vocabulü agni bla-
dius fitamaiorémque amoré pra fe ferat;magis eniim

Tetusprinlactus, & Euthymius Greci licetauctores dicunt;|

amabiles, quia magis fimplicesagni,quàm oues süt.
Éceps, & ve- o :

lüti os reli-
quorum.

- |Etiam Domme , tu fcis quia amo te.. Notant Theodotus

ideo folüm interrogaffe Petrum , quia princeps, &
veluti os erat Apoftolorum. Refpondet Petrus,

Moptueft. Chryloftomus , Theophylact. & Bernar-
dusinícr. de diligendo Deo non aufum refpondere
Petrum fe plus Chriftum , quàm czteros amare , fed]
modeftiüis dicere fe quidem cum amare, ipfum'quel
quem nihillateret proferre teftem , factum fcilicer|

Quemadmodum quos Matth.cap.ro.16.0ues vocat;|. |
Ecce tgo mitto vos ficut oues i medio lnporwm , Lucas cap.
10.3. agnos nominat , Ecceego mitto vos [jcnt Agnos inter
lupos, Cum ergo Chriftus hideles fuosagnos vocat
blandiüs, & maiore quadam amoris fignificatione|.
eos Petro commendat,quàm cum vocat oucs.Qué-
admodum fi pater moriens , & liberos fuos amico

lcommendans diceret , commendo tibi meos infan.

n N v Y Htulosl,

x ; u

v

EE T LEU

44,,,«..;1148— d

tulos, vehementiüs, maioréqueaffe&tu commenda-
jret , quàm fi diceret , C*ommcndo..tibi. hlios meos
Non inepté quidem concionator dixetit , quod Ru-
pertus, & Thcophyla&? hocloco tra'düt,.agnos ?fsc'-,
! quiteneri,& infirmi adhuc in fide fint; quib,vt ait D.
Hebr.5. 1. |Paulus ,facfeopus fit ; ouesautem , in quibus, vt idem| -
ait,formar? iam eft Chriftus, quíque, vt aitalio loco;

Galat. 4.9. : ^ TU
3 exercitatos babent fen[us 5 led caueat , ne ludat longiüs.

Hebr.5. 14.

paftorem; fed paflorum paflorem eum con[lituit. Pa [cit igitnr

regit €7- [ubdutos,eg" pralatos.Omnium igitur paflor efl quia
prater agnos , « oues in Ecclefra uibil efl. Poteramus tan-
to adiuti auctore cum Luthero , & Caluino certare,
probaréque propterea primüm agnos , deinde oues

Apoftolos curam dedit,fed cedimus gratiz,cedimus
iuri noítro , nihilfane interagnos , & oues interfit:
alia tamen ratione idem efficiemus. Quaío cüm|

Petri in v- Chriftus dicit , pfce agnos , aut, pa[ce omes meas , quos
niuera? |aenos,quas oues intelligit? Dicam clariüs, compre-|.

Ecclefiam

poteftas &|hendit ceteros Apoftolos , an non? Quiid affirma-|.

|primatus

Eufebius Emefenus in fermone de natiuitate Ioan-
nis Euangelifte alium tradit moralem fenfum noftre
de principatu Petri fententiz valde congruentem,

IOÀAN. MALDONATI COMMENT. .
A |Ecclefiz. Duobus modis noui herecici tefpóndenr;
primüm,vtconcedant omnium ouium curam Chri-

, M49

ftum dedifse Petro , eandem omnibus quoquealiis

(aliquid etim poteftatis preter caeterosaécepiíse, At
vbi obfecro locus ille eft; vbi Chriftus eandem hanc
pafcendarum ouium fuüarum curam cateris. dedit
Apoftolis ? Proferant , oftendant , & vincant. Duos
proferre pofsunt locos;alterüm Matth.28.19.& Mar.
16.15.16.Epntes i mundun vniuer(am. doceteomnes gentes;
alterum illum,quem (uprà explicauimus, c.20.22.25.

Priiés, inquit,aenos, deinde ouesei commifit, quia non þlüm* B "pite Spimmitvm þmc'lmn, quorum remi[eritis peccata, ve-

Petrus agnos ; pafcit qg* oues s pafait filios , pa(cit e9" matres;

nominaíse , quia illi vniueríz Ecclefiz fupra caeteros|

probatut. : d. ;
j JEufebius,quem modó loquentem audiuimus, dein-

|abhorrentes, Chzyfoftomus,& Euthymius; qui veró
||[negauerit, preter Lutheranos, & Caluiniftas nuper,

|rum ouium curam illidedit. Quod Bernardus lib.de
|confideratione z. cap. 8. prudenter obferuauit. Qus
es ? acerdos magnus , Yummws Pontifex. Tuprinceps Epifco-
porum, tn beres /poflelerum, (alloquitür autem Eugc-
nium Rom.Ponc.) ts primato tbel, gubemam Noe;pa-
triarchatm t brahá,ordme Melcbifedecb,dignitate JMaron,
auctoritate Moy[esyudicatu Samuel, poteflate Petrusvnélis-
ae C brt/fw, Tu e ,€9i claues tradite y CL OMes credit fmt.-
$nnt quidem 77 alj celi ianitores ,
f tAnto cg;'loria jus, quanto «7* differentius vtrumque pr ce-
teris nomen bereditafli. Habent illi fb a fesgnatos greges , fin- | .
- Aguli fingulos,tibi vnmerft creditiyvni vnus: nec modo owiam,|.
dMed e paflorum tu. nus omnium paftor. Vnde id probem|

fäd etiam. IApoflolovum — fic alajälute', e indifcrete tote

commi[[« [ant oues. 1 me amas Petre, pafce enes meas, Quas?
Mlius , aut iliwe papuli,ciuimtia. 4ut ngiomï.r, ant ceyti regni?

comprobauimus. Aliqua igitur hic füpra cexteros

uerint,multi,& graues auctores reperiütur,primüm
de Cyprianasin libro de vnitate Ecclefie,quin & au-

&tores Greci à Romano Pontifice ftudio nationis

repertus eft nemo. Quorum facillimé poteft opinio|
refutari. Quid enim elt, pafceeues meas, nifi paíce gre-

gem meum , pafce Ecclefiam meam ? quicunque er-| D

go intra Ecclefiam erant, paícendos illi tradidit;reli-

qui veró Apoftoli extra Ecclefiam, vt opinor,non[
erant. Denique Chriftus non dicit Petro, pafce has,] .

aut illas oues , fed , pafceoues mexs , omnium ergo fua-|.

"gregum paffores , fed

quaris ? ex verbo Domint, Cui enim non dico Epilcoporum,

Owes meas,imquit, Cui non plamum no defigna[fe aliquas fed
Afcigna[Je omnes ? A.ccedit , quódilla promiffioqui illi
Chriftus fecerat Matth.16.18.íe fuper eum Ecclefiam|
Íuam cdificaturum,alicubi impleta fuerit necefse eft.
Vbi nifi hic? Atquiillic fingularem illi Chriftus fü-
pra reliquos Apoftolos promiferat poteftatem,vt eo
in loco refutatis omnibus hereticorum commentis

poteftas data eft, que alia efse non potuit, quàm qua
illi tunc promifsa fuerat, vt fuper eum Ecclefiá füam

mittuntur eis, At priore loconon fingulis,fed cun&is
omnes docendi gentes curam tradiz, Nec enim fieri

rent,gentéfíque omnes docerent, neque veró,fi fieri
facillime pofsct ,etat neceísarium. Quid enim crat(
opus , vtomnes ab fingulis , modó omnes ab omni-
bus;aliz ab aliis, docerentur ? Etabfurdum dictu eft

poteratnec,vt fieret,opus erat. Quam ergo vim ha-
beatillud, i5 mundum vner[am, & illud, omnes gentes

C iillic docuimus. Nempe mundus vniueríus Iudzz,|

omnes gentes Iudzis opponuntur. Opponit enim
hancíecundam miffioné prime , in qua illis dixerat;

O

Íu prä omnibus fimul Apoftolis , in quibus & Petrus
profedto erat , parem dedifset poteftatem , quid po-

fuas illi vni pafcendas committat? Si eadem hzc,at-
que illa prior poteftas erat;cur eam illi iterum tradit?
cur non Iifdem tradit verbis? cur non eodem ritu ?
cur non eodem affectu , fed ter interrogato , num fe

F |diligeret ? cur maioremab eo , quàm à czteris erga

Íe amorem exigit ? cur denique nó omnibus eandem
iterum tradit ? Prater illam ergo,quam communem
cum omnibus Apoftolis illo loco acceperat potefta-
tem , propriam hic fupra czteros auctoritatem acci-
pit. Quod multo meliàs, quàm Lutherani, & Calui-
niani Cyprianus vidit , Ef quamum , inquit , ./i'pq/?aliæ
omnibus poff refurreHionem [uam parem peteflatem tribuat,
Q dicat, Stcut mifrt me Pater 7* ego mitto vos,accipite Spi-

cut retinaeritis , cenebuntur ;tamen vt vritatem manifefla-

adificaret , id eft vt fundamentum ; & caput faceret

ditisdcea

npem.

A poftolis tradidiíse , itaque colligi inde nion pofse|.

poterat,vt finguli omnes orbis terrz partes peragra-|

iuffhfse Chriftum Apoftolos facere , quod nec fieri|

In viam gentium ne abieritis C2* in ciuitates Samaritanorntn|
ne intraueritu y fed potins ttead oues , qua perierunt. domws|
IfPael, Matth.10.5.6. Nunc illis limites illos,quos po-
fuerat euellit. Tanquam dicat Ecclefiz , Dilata lecum
tentery tui , 7* pelles tabernaculorum tuorum extende , ne
parcas,longos fac fæniculos tuos, C7* clauos tuos cenfolida.. d
dexteram enim ,«7* 4d lauam penetrabu , * femen tuum
entes bereditabit , 121.52.2.3. Ecclefiam igitur illic di-]
ätät,non- fingulorum Apoftoloríi poteftatem.Quin|
indead confirmandum id, quod hocloco agimus;|
argumentum nonleue fumitur.Illic cunctis Apolto-
lis non fingulis totius orbis terrarum cura datur , &
ramen neccelse erat vnialicui vniueram illam,que in
Íingulos partita erat;curam dari. Vt enim Cyprianus
Jin libro de ynitate Ecclefiz copiosé difputat , Epi(co-
patus. vnws est, cuims à fsugulis im folidum pars tenetur.|
Quaro cui vniuerfa illa curanifi Petro? quaro vbi|
nifi hic commifsa fit? Quemadmodum eodem loco]
Cyprianus vtranque coniungens teftimonium atte-|
ftatur, $uper ilum , inquit,vnum d:jica; Ecclefiam faam,
z illi pafcendas enandat oues fuas. Alter veró locus no-
ftram potiüs fententiam maximé iuuat. Cüm enim| -

tuit efse caufe , cur nunc Iïngularibus verbis oues

ritum fmüum j fi eni rem:]?rm'o peccata , remiïgtmtur illi ; f

ret , vuam catbedram conflituit , (77 Vnitatis eit[dem m'gi-i

!
&efe'llütur "
hzteticorü
arguméta,

|

Loco cita- [
tg.

Cap.t0. 2t. ]
th

T
Pomi
fat
ceio

|
IRo'mæ
Iaf
(mnes
:(fOI'i(i t
fntut

CurChr
f
WE
otr

Tuft

PXrTac TUMNPURICRENDAQE

VonmEHY a ia n oA as
v É

|Romanus
Pontifex
Petti fuc*
f:eflbr.

Romz Tre

ftoiici te-

lo mnes hi
ftantur.

*F-Sap.-;.n.

Cur Chii-

Ó

togauerit.

|Tra&.rz.

icsdibandbs

Aferitaliquam bonam, malam,quz Romz noii fuifle

£rumfuiffc

- affecunt,vt per triplicem interrogationem Chrittus

Hjo

CIN IDOÀN C CAPUT À ..

ï?gi

ynem «b vno sincipientem fua auttoritate diffe(mt. Loquc-
batur àutem Cyprianus de hoc iofo lóco,quem mo-
d& verfamus. Deinde refpondent aduerfarij,cü pro-
bauimus Petrum vniucrlt;e à Chritto Ecclefiz curam
accepille;nihil dum egille nos, próbádum nobis effe
Romanum Pontificem Petri (uccetTorem effe. Nos|
veró contenti effe poifumus demonftraffe Petrum;
de quo hicagitur , Apoftoloram fuille principem,

ifti eandem in Romano Pontifice rationem valere
negantage rogemus, quate? Quia, inquiunt, Petri
(ucceffor non eft. Quidni? quia Petrus, inquiunt,
Roms non fuit. Itáne veró? tota igitur caufá in hoc
verfatur cardine,vtrum Petrus Romz, nécne fuerit?
]Vnde id (cire poffumus, nifi aut ex litteris facris,aut
lex ecclefiafticis hittoriis ? Scriptura certé non negat
Rom fuiffe, & Petrus ipíe (e Roma elle indicat,
càüm primam fcribit epiftolam.c .5 1.Babyloni enim
fe dicitfcribere , & Romam , vtillic Deó adiuuante
docebimus,Babylonem vocat. Hiftoriam veró pro-

doceat ; nos enim hiftorias omnes , autores omnes
non Catholicos modó,fed etiam hzreticos , qui iam
indeab Apoftolis víquead noftram memoriam ex-
titerunt, & quidem ea de te mentionem vllam fa-
ciunt,teftes habemus Romfuiffe , Roma fixi(fe [c-
dem,Romz glotiofo martyrio vitam finiuiffe.Quid
auctorcs dico? templa , faxa, ligna Romz fuille tc
ftantur.Ergo dum ad epiftolam primam Petri veni.

be. Pugmb;t enim ewm illo orbis terraram contra infenfa-
t5 interim nos profligatis ex hoc loco hoftibus, ad
Cáftra reuertamur.Dus hicrelique queftiones funt,
vt totus penitus locus enucleeturs altera; cur chrift?

cífet interrogatus,triftatus fuerit. Vix auctor vllus
cít, qui non dicat propteres Chriftum ter Petrum
interrogalfe, quia ter Petrusante negauerat, aut vt
triplicem negationé t:iplicifmgularis &moris pro-
f-fione' deleret; aut vt conftaret omnibus non mi-
nàs tunc fuiffe cóftantem , quàm ante fuerat incon-
ftans.Ita Cyrillus, Theodorus Heracleota , Theodo-
rus Mopfueft.LeontiusTheophyla&us,Maximus in

(ermone de temporce. 149. Beda eius verbis in com-
ment, Nicephorus lib.r.c.35. Ambrofius item in apo
logia Dauid cap.9. müultoram obferuationem fuiffe
tradit.Redditor,inquit Augultinus,negationi rrme trina
cofe[fie,ne minas Amori lmgua F-miat,qu.äm timoriseg* plws
vocis elicwi[fé videatur mors umminens , quam vita pre[ens.

Aliam Chryfoftomus , & Theophyla&usrationem

declararet , quanti oues fuas faceret , quas illi nollet
committete,nifi ter examinato , vtrum fe plufquam
cxteti diligeret. Potéftque hoc Ecclefiafticz feruire
difciplinz,vtintelligamus,quàm diligenter ij , qui-
busanimarü cura cómittenda eft,examinari debeár,
|hac potiffimüm in re, vtrum maxima cateris ante-
cellant caritate;quando chriftus cam cognitam,tam
lexpertam, tam exploratam Petri Caritatem tamé ter,
lantequam curam illi ouium fuarum traderet,exami-

nam de Romano Pontifice non agebamus. Sed quiál

mus, pagnent ifti,fi pollunt,cum totó terrarum or-|.

nauit.Sed hac dere paullo infra di&turi fumus. Gre-

A

Pétrum dc eadem te ter interrogauerit , vtrü fe plus,| -

ftuster Pe- quàm cateri diligeret; altera;cur Perrus,cüm tertio
trü ihter-. |

fermone de poenitentia Petri, Auguft. hoc loco, &| -

goriuslib.6 in r.lib.Regum.cap. 16. aliam;íed magis
moralem , quàm litteralem ponit. Primó ; inquit, er
dicifur , Petre amas me , vt per amorem 4gere fortta ffedeat.:

|

|tum fodit.Duz in Petro fingulares virtutes fuerunt;

eiem conditeris fernentits smardefcat. Simile eft , quod in

mde poto,ac fr vll dixiffet Iefusz: Nift teitttnoniwm tibi perhi-

nequaquam Fa [éipias curam bács nec te mtromittas de ouibws
etiam propterca ter interrogaíle;quia rem illi maxi-

numerus perfe&ionem fignificare. Sic enim legi-
mus eurideat Chriftum ter eundem fermoné oratfe
Patrem Matth. 26. 44, Vnde noftra de Petri primatu
(ententia confirmatur , aliquam illi fingularem po-
teftatem datam effe, quando tet , id eft perfectiffime
illum examinat;Ecclefiam nunc,ficut ante promife-
rat; fundaffe faper illum, quádo tam alté fundamen-

LABPEQ SSSQSEUS

Secindo,vr in contemplando alta cognofcat, TW f;,-'-
.&4 Cdn'fdïifdfägu,v*' e,gg Prgx;mu'nfäruedt ,€g" ad/þeï-

Íermone de tribus ordinibus Ecclefie Bernardus -
Ícribit,sed /lud,inquit, tuitdrca , vtrum poftit bis conuezs
mieter Aptari Irina Petrimterrogatis,vt boc fet dicere £mws
me, Amas me, amas me? babas caritatem decordepuro,e77 de

bente con[cientia,quod me ames, «7* valde perfetleque ames;

"meuw ,proquibw UIiq We Fmgm'a eus ejflæfm eff. Ego ad nes
gationem non dubito Chriftum alluütfe : (cd credo

mi momenti committere volebat; itaque volebat|-
|perfe&e eius explorare caritatem 5 folet enim hic

—

r.Tinorh;

co[cieistia bona,e fide no fiia»Meliüs, & ad fenfum lit-7 ;
teralé magis apté idem íctibit Bernardus fermone
. [in Cantic. 76. Nonotwfe fzperepetitum eff , Petre amas
dmesyib commifPione owmm.Et. ego quidem id fignificatumper-

Tetnakius -
numerus
PCIfC&i01
nem figni.ä
Bcát. —

quamobrem Ecclefiam fuper illum fundauit Chri-
ftus,fides,& caritas;fidem ápudMatth.c.16.18 explo-
rauerat , ideóque Ecclefiá fe fuper eum fundaturum
promiferat; caritatem nunc etiam atque etiam tétaz,
& explorat;qua explorata &d ficium illi Ecclcfiz fu-
perponit,Pafceinquit, oues meas. Alterá quztionem;
cur Petrus tértió interrogatus triftari ceeperir; fcité
admodum vetfat Auguftinus. fer. de tempore 149.
Qiud contrif aris Petre? Quia reffodes amorem , oblitus tuum
timorem, Sinesntervoget , interroget te Dominwe, Medicus
eff ,qui te interrogat y ad (anstatem pertinet , quod snterrogati
Noli tedio affict. — Expetla , smpleatar wwmerus. diletlonis,
vt deleat simerum negationis. Chryfoftomus, Theodo-
rus Mopfuet. Leontius , Theophyla&us, & Euthy-

rum, atque iterum idem interrogaret , in mentem
illi venerit negationis füz, veritüfque fit , ne quem-

mius idco triftatum dicunt, quiacüm Chriftus ite-|-

Cut trmarï
cq:þbfit
Pcttüsä |

admodum tunc,quamuis ita fe Chriftum amare pro-
feffus faiffet , vt fuam pro illo animam dfet,'ä re
po'ceret;pofiturus, ter tamen negauetat, réque ipfa
declarauerat, minüs fe illum , quàrmi fibi videbatur,

quàm fibi videretur. Magis probo , quod fcribit
Theodorus Heracleotes , contriftatum fuiffe, quód

Idens,me tam fpe rogas? Quid hocad morcs valeat

cüm Chriítus eum tam fepe, & tam diligenter in-

tertogaret, indicare videretur (c illum fufpectum|

habere,idcirco ne femcl quidem,& iterum affirmáti

feeum plufquam czteros amare, credidife. Propte--

rea rcfpondiH'C,Domine tt onsnia nofli,tu fcis,quia amó te,

verum effe,quod dico ; quid ergo quafi mihi nó cre

amauiffe ; itanunc quoque mírnüs fottaffe amaret,|.

quafi dicat.Tu qui omnia nofti, ignorare rioti potes

copiof& hoc loco , & fubtiliter diíscrit Auguüinus.

quirendi cupiditateynon obediend:s ,

$it, inquit ,'4tmeris , o'üïcium pafcere dominicum gregem , !ï
fuit timorisindicium m;;arepdjlorem. Qui boc animo pafcut
eines Chriflt, vt [nas ve mt effe , nen Chri/?i »ft :onufntuntui'
amare, nos Chriflwm: vel glariandi , vel dominandi , vel ac-
C fabuemendi , g* De

Tra&.m5.

Placendi. caritate.. Contr« bos ergo

vgil.«t totiens inculcata

ss

Ddd4 if

n——Ü

t

Ls

|

2.Timoth..
$d.

loAN;NUUJRwNATlixMMMENT WWQ

nj2

11 |

|Philip.z.21 54 joy, Chriflisque; -Atpoflolus gemit ftà quarere , non qua |

'Iefï:: Chrifli.Nam qm)i eft :zläu.cl,g/i dtligis me, Pdfc'e 0A€$ WICAS,
quam fi diceretar,(i me diligis 4 nom te pafcere cogita ; fed owes
meds € fscat meis pafce, nan fícat tuas s gloriam meam im eis
quareynon taam:dominum meumynon tunmlucra meamorn

Itnazne fs ia eornm. [cietate , qui pertiment ad tempora peri-
Wl"/;ïsæ IPFS AmADIeS , Q* citfera ,qua hu malorum tutio
Iconnectuntur. : i. 7

* * n ': ; " ; * j *
j9.. /£men, amen dico tibi ,ciom effes inmior , cingebas te
eo7 ambualabas, vbi velebasycom autem [enueris, extedes ma-

ins tud5 , C* Altus te cmgets 77 ducet, quo tunen vis.)Mor-

tis genus, quod pro fe Petrus fubiturus erat , Chriftü
his verbis fignificate, equenti verfu Euangelifta de-
clara. Duabus derebus queri. potcít; car Chriftus
mentionem mortis poft ditam Petro ouium fuarum
Ea(i:cndarü curam intülerit, & quare id genus mortis

'Cur Chri-
ítus men-
tioné mor-
tis intale
Atin :

/

E
||

T

Cur genvs
mortis
Clgiilus
ita fignifi-
cauetit,

Huuentutis,& fene&utiscommunem alludat.Solent

nus. Zanquam dueret, inquit, Qvid retribues,quia diigi;
pie? Diletlonem offende in owibus. Quid mibi preflas , quia
d:lgis q6, quando ego tibi praRin, ot me dälz(geres ?o$:dile-
(ionem tuam erea me babes , vbioflendas babes ,vbi exerceas
babes, pa[ce agnos meos. Quatenus autem pa(cendi effent agni,

leo* domuinice eues tanto pretio comparatayq uanta e/fenr dile-

clione P:tfäend.e,in con þquentiäm demanfimr. P5 (?quæm enim
Petrus impleto legitimo uwmero trima vejpon fionts profeffus eff
fé effe Domimi. dile&orem , commendatis fibioutbus ems audit
de faa futura pa(Gione, Hic demonflrauit Domimus fic dilige-
das ones (inas ab ij s,quibus eas cemmendat, t parati frmt mori
pre eis. Sic id£ Ioanmes in epiflola [na ait, ficut pro nobus Chri-

jrIoan.j.16 flus animam feaim. pofeit s fic ez* nos debemus pro f?atr'zbm

nimas ponere, Chryfoftomus veró, Leofitius , Theo-

iphyla&us, & Euthymius aliam; cur hoc Chriftos di-
cat,caufam reddunt;nempe vt oftenderet non props|

tezea fe teceum interrogatfe; quod illi non crederer.

fere modum Cy:illus, voluitfe conhrmare Chri(tam

|vera cífc,que Petrus refponderar, fe eum amarcsfcire

cnim fe illum pro fealiquando moriturum. Theo-
dorus autem Mop/ueft. vcilli ncgationis preterite
memoriam , timoreémque , & folicitudinem ; qua
propter illam angebaturab co aufcrret. Aliter ctiam

dicant , voluiffe Chriftum Petrum nolentem à fe di-

ceffüm ferretfuum , fore breui, vt fefequatur.Quod

d E n - d : : x
lattinetad fecandam,tertiamque queftionem,omnes

hic au&ores tradünt fignificalle Chriftumfore , vt

cleotes,& Mopfueft.Leontius, T heophyla&us,Beda,
Rupertus;'quoautem modo,quo tépore, quo loco,
id Deo volente in prefatione ad cius cpiftolas di&uri
(amus. Quid dicatur, nemo non vidct; cuir ita dica-
tur,id veró cexplicandum cit.Cur dicitcut effes tmior,
cinge-l:d& teycim autem [enmerz, extendes manus tuas , «
alius te cinget, Vt fignificet, càm effet iunior, mortuá
non fuiffe ; cüm autem fenuerit, effe pro fc in ctucc
moriturum. Haud dubium,quin ad confuctudinem

enim iunencs robuftiores , & magis cxpediti effe
corPor*e,quäm fenes ; itaque ipfi fibi (uficiunt, neq;

Ihac metaphora declaraucrit; nifi & tertiam aliquis|
|qüzftionem vclitadiungere, quod hic genus mortis
Ifiguificerur, qugaut minimé dubia eft, aut ad fequé-
tem perüinet verfum. De prima igitur queftionead|
hunc moduin fer. de cempore. 149. fcribit Augufti-|

Credere enimuero , & ita quidem credere, vt fciat|
eum pro fe, càm opus crit, moriturum. In eundem

uelli confolari , bono cílet animo; patientérquedif-|

Petrus in cruccm füblatus moreretur ; Auguftinus;|

Lcontius, idémque Chryfoft. & "Theophylactus in-|.

Cyrillus, Chryfoftomus, vterque Theodorus, Hera-|- :
. multa virtutis exercitatione fubactos habetaffe&tus.

Atad corporis fui minifterium vlla alterius indigent.-
Ope; ipfife veftiunt, ipfife exaunt, Ipfi per fefine -

ïduce, hine Ícipionc,re&i , vegetíque quocunque li-
bet, incedunufenes contrà aut mosbis; aut atare de-

cingant , qui fe fuftentent;indigent minifterio.Idem
naturz congtucnter euenturum Petro;cüm effetiu-
nior ; feipfum cinxiffe, veftijfléque , ideft c'orpo*ri's
fui habuiffe poteftatem, idcóque illud conferuaffe ;
fore, vt cüm fenucrit, cius corpus non in ipfius , fed

5 li aliorum poteftate fit; qui deillo , quidquid libue-

- rit,faciant, qui morte pro fc afficiant. Hec vnacft
allufio, in qua pars maxima fententiz confiftit, Alia
fubtilior eft, quam nefcio an quifquam animaduer-
terit, queQue in contratio genere vcríatur. Solenq
iuuenes fortiores effeetiam animo , quàm fenes;

trus . fortior fit, càm fenuerit , quàm cüm erat

ibilitatis membrís aliorum , quife veftiant, qui.fe -

fignificat autem Chriftus fore, vt & contrario Pe-| :

juuenis ; iuuenem enim temcrarium quidem fu-

ignauum ; qui cüm iactaffet fe pro ipfo imoriturum,

C cum ad minimum periculum ventum eft, fumma

cim negaucrit leuitate; fenem magno, ac forti futu-
rum animo:pro fe enim gnauiter moriturum, Ter-
tia eft in verbo cihgendi,quo ad recens Petri fa&tum
alludit.qui fe paullo ante, vtad Chriftum contende-
rer,tunica precinxerat , & fe in maris flu&us conic-
! Icerat: quod folus videtur Rupertus obferuatfe.Qua-
fi dicat,iftam ego iuuenilem fortitudinem, & alacri-
tatem animi in martyrium ; ifam cgo tunicam in

icrucem coix mutabo. Cüm dicit; Exiendes manus tuas,)

" duplici eiam vutur allufione;altera ad habitum im-

FD potentis ienis, qui dum à miniftris veftitur , accin-

gitur , debiles , aut chiragra tumentes manus tollit,

14

l'iheodorus Mopfucft. Leontius , Augutlinus , Beda
- ldeclarant, in quam fublatus mortem erar pro Íe op-
petitarus; mànus enim cextendit, qui in crucem agi-

tur.: Scd audiat hocather , Petrum crüci füffixuml

ïfuiiïe,quod oimnes pnqrfus,qui iam inde ab eius eta-
te víque ad noftram ícripfcruit, tradidere; Caluinus

- j modó cxienscx ,rr.lpodc fabx-llam.ap pellauit. Verum gac fuile
'eius, vt diximus,impudentiam in przfatione ad Pe- eucifixi.

. tri cpiftolas fumus refutaturi. Quod ergo Rupertus,
ä&'Euthymius exponunt, Cum e[fes iuuior , id ett adhuc
fublegeMofis tanquam fub pedagogo non adceo for-
tis , non adeo ch:fe&us eras , vtpro me mori poH'es;f

?rzï»m autetn [enuerir, id c(t perlegem Euangelicam per-

— fe&us cüaferis,pro me moricre ; morale quidem cft,

litterale non eft; Cton effm, inquit, Parm»(w,loquebar'l

bet , alia quoque ratione interpretari licet. Iuuenis
eft, quiadhucindomitos atque rebelles ; fenex, qui

Illum difficile, hunc facilé gubernatris, & pro Chri-
fto,quocunque voles, duxeris.Colligunt Chryfofto,
i:Leontius,& Theophyla&us'ex hocloco Petrü tunc,
icüm hzc Chriftus illi dicebat,)neque iuuenem ,. ne-l
que fenem;fed media , atque virili xtate faitfe ; quódy
lex reliquo ctiam tempore;quod poftca Petrus vixit;i
facilé probatur. Quod dicit,dmrer, que ta non v recte,
"Theodorus Heracleota, Mopíucft. Leontius; Chry-
foftomus, Cyrillus, Thecophyla&us , Euthymius ex-
iponunt naturalem fignificare voluntatem , qua &j
Chriftum ipfum mortem legimus exhorruiffe;czte-

ÓÀ

rom

p N PT 4v

ife, fortem veró non fuiffe , fed timidum , &|

|wteis,qui fe cingunt.locum detaltera ad crucem, vt -
ipfe ftatim Euangelifta , & Theodorus Heracleota,|

Is 4 ..
vt parnlns , [apiebam vt parulos,. S3 mores iuuare li- 4

Caluinus :
etrum né

dl

WENICKOUm - EU

oRCSMNMU MA . .

—— À — Á : M O

i aMarkene o i i la da

----

. Xoaüdem ! ! ; r A
ass «i[nan credant Petrum in crüce mortem fubijlIe, ne

É.

- *-

r

ïT heodoii
«:Mopfueltt,
?de morte
Petri locu:

S ;*!ä Jix Vþw ;'l,f.;,

! Caluinus, ,
,& Beza in

A u

m er ]

a ia 24 a É S-L.. i D. s : sE E
.gga'*'*mferärefgmn. -Enmuero miovtetn 1n cruce Petrus fafhi-]
à «(«;d,' 19 c"';* - i ; 5 2 » $344 B

nf

DI zj
bX 2 | OVRRUK AT. r3
,,;i.f*t* * 'fl.l'.ï'x"q' 'Aff " OA i. ;
B

" " n x us : ; E : -
—R "n w M IN Wt VY o P . T Ti o : CTH Pa , g 2 : .
& " X * r H 1 " ) , . i v
2 À E " . $ ^ ^ : E5 ! w.y OSENES Y " à j R
OGNNSIOAN. CAP. XXI - -
"O ?. u um .«* 3 ; "at WO 5
à N d u

cr
at

iz'--.—

ieodem n.ïodOfoïCE«b;?äUä- lib.a.e.35:0- 7 7

1 d
*

quem nefcio an,cum eó Perusn&ü,fï tn habitarus;!:

Aerc ag pé at v torep poc d'usvon(ay à éoasy Ev ie-e eppomedés, V
CU uiae r M o p ESh od CFRIE lEs ÓRDNDSI VA s 2 d
rle8 Jyg ii dyeaen omrrphs ravalo T xa] ) eta-

e

- * * 1. ceot " N ej
ääg.ggzï?; , ;Eggäzgzgïlatvrf&ä P. ,'Esl- b D u u d : Áv as - i
ö?ïäpl,ö?!?!-.'*?i"m).?þ.*WX&*M" Q ,,4», /ä HeAnc0 ndw fe ;ïrg

s.

q€8 5 oA M ray MLA h uerd LE .ä Yl s x* piuaisade
tem figengos fiz » qund quia difficile mtelleitu evat , Euange-

& us g 23 scdeoelbi 4 . : l', r " P& a ,, AC ,,. OU. Bs * ie-**. RA "
Ui a Id tsv ferten verfs y tuim d ipfe pety ob n
" gmg gäg.c &gbghipüus modo moreretur.. fïäail- /ig'ngïcäs dixï*t? :

1

AX AM W LE m w POR p
vf ggän,geg,. Mortem vocat Euan gelifta clarifica-| .

x morte pró Chrifto, pro Edangelio, pro veritate|
obita; vt Leontius, T heophylà&us;& Euthymius ex-|
'onunt meliàs, quàm idem Théophylatus, & chry-|-
pitomus,&,vt videtur, Auguftinus,acBeda,qui clá-|
rificationem , aut glorificationem fanctorum pro|.

. Deum He-

; braicaphra:
