lverbum vocarc fignificat , fed effe,quemadmodum;
fipraver.32. ex Hebrazorum idiomate netauimus.:
1Alij omnes,quos viderim,ita interpretantur, quafi F

jnientc, & virtute altiflimi virginem obumbrante

fi Chriftus Deus non fuitlet, illo tamen modo 2

te, Elifabeth ver. 43. dicit, Zunde boc mibi , vt veniat|
ma4ter Domini mei ad ue? vnde colligit Gregor. ean-j

|quafiante non fuiffet,& ipfu m incptum cít,& inep«

hocloco rcfatarunt, vt Greg.lib.18. Moral.cap.27. &|
Bedain cóment. huiusloci. Quáquam egoó quidem|
aliü arbitrot effe fenfum,vt nó de Chrifto;quà Deus,|
neq; quà homo perfonz coniun&tus diuinz , fcd de
fola conceptione , humanáquegenerárioric hoc in-
telligatur , quafi dicat angelus ; vabz'mr ; id cft , erit
filias Dei , quianon à viro ,fedà Deo virtüre Spiritus|
fan&i gencrabitur. Neque enim de Chrifti natura,|
Ícd de modo generationisangclusagebar. Etcaufay

Spiritus fan&us fuperuenturus effet ii virginem jj

in candem cum Deo períonám affumptus erát, quia|
potuit etiam purus homo Spiritu fan&o fuperue-

concipi, qui neutro illo modo filius effet Dei , cüni
neque Deus eílet, neque diuinz coniunctus perfo-
nz. Ád probandum autem id, quod nafciterum erat|

expolui, aptillima ratio fuit anocli, quianon cx vi-
ro, f(ed ex folo Deo concipiendus erat. Itaque ctiam|

an l-

étum eft; Ego dixi Dy eifn , eg' jzllj excelfi ongm.s,fcd
3 * . . RY : *
hngulari quadam , & propria ratione ; quód non
alium ; quàm Deum haberet patrem, non ab alio,

qui fuit Henos , qui fit. Seth , qui futt Adam , qui fui.
Dei. Intelligitur enim nomen fílius , ficutin omni

bus fuperioribus.. Quid igitur? peribítne nobis hicl
|locus , & contraNeitorianosinutiliserit? Non pe-

rit : nam noh defunt nobis fcx«ipm,rþæ tcítimonia;

Nam cumangelus dicat hoc loco , Quod. nafetur ex

dem virginem , & matrem hominis, de quo ange-t
lus, & matremDei, de quo Elifabeth loquitur ,6-]
TET : Ts x f 2 fatíle filium:!
mulfuiffes quare non duos, fed vnum fuiíle filium;]
nonenim alia de caufa Neftorius negabat Beatam|
Virginem Ó6«xer , id eft Dei matrem ; acgenici-]
cem effe, nifi quia duos in Chrifto poncbat filios.
Quodautem hinc noui quidam argumentantur A-
riani non fuiffe Chriftum fiium Dei , antequàm
conciperetut,quia dicitaneclus Fecabitnr, id cít erit,|

tiüsà Caluinorefutatur. Nàm fiis, quem cxpofui,l
angelus , ecabitur filius Dei , prius quàm concipere-

appclietur , quiaeo modo , id eft non ex viro , fed ex|
Spiritu fancto conceptus cft. Si verb is, quem alij|
auctorcs tradiderunt ; refpondendum , loqui anges
lum de Chrifto, quatenus homo eft, quomodo ;
antequàm concipcretur , Dei filius non crat; qöia
nechomo crat.. Quare incpté Caluinus , vt Seruc-|
ti noui Áriani argumentum effugeret, interpreta-
tus cft , vocabitur , id eft declarabitur filius Dej,
Quo enim modo cum hac interpretatione ratio an-'

ocli

u dl A "IN ii

quam reddit, quá ob rem filius Dei futurus fit, quod] -
? : : Em 37 .
camque obumbratura virtus altiflimi ; non erat ap-j -

taad probandum eo fenfu Chriftum Dei filium fu- -
tarum fuiffe, quatenus Deus ,aut quatenus homol -

ex virgine ; Dei filium futiurum fuilfe eo fenfu , quo|-

tus, quo genitus fuit, mcerito Dei filius vocatus fuit-|
fet ; non folàm vt cateri yiri fan&i ; de quibus di-]:

quàm ab co generatus.Eodé prorfus modo;quo Lv-|
,cas infra cap. 3. 38. Adamum filium Dei vocat, quia|
|nonà vito,fed à Dco gcnitus fuerat; Qui fuit Cainam;|

D

quibus eum Neftorij errorem refuremus,, & quij
|dem multo mclius ex hocipfoloco ; & ex proximisi
| verbis Gregor. rcfutauit libro 9. Regiftri epift. 6

fenfus cít, non eft negandum co modo ; quo dicit|

tar , Deifilium non fuiffe, cum idcirco Dci filius|-

T

Pfalu 31. 60
Ioan.10.34

Céótra Ne-
ftorianos.

x Ü
Obiec&tio
Arianorü
dluitu.-

/ i

q

Sernetus]
noftti fz-
culi Atia-
nus,

hat WW

C3
iddamh TETSINIIS VRR

m s

T : z -A x , 2 /
" IOAN. MALDONATI COMMENT. B -
lþgeli coherere poteft , 1deo , quod najfcf»tur ex te fit.nflum,* Á |quoddicit, verum etfe, concepiffe Elifabetham ; vt|.— 1 E
secabitur filius Dei ? Non dcbemus litteris (acrls abu.—- Íextus iam à conceptu menfisagatur. Verioraenim | i r
| | tentes hercticos refutare. .qud non Íolàüm Caluï— putamus effe, quz longiüs praterita funt;itaque in- B
Tertullia- inus nuno fediam etxamcol;lm, T?f tlfllfalïtls, aut qui-| jterrogati aliquando, an liberales artes didicerimus, :
^i locus |cumque librieius de Trinitate , qui eius legitur no-| [refpondere folemus, iam diu. - 4 b qr
fufpetus. ! i e,auctor fuit,hocloco fecit. Nam cum quidam,| | ^ Qwewvecatur flerili. u hacte 'erili C2 :
refellicur, | ID a ,, nus iterilis Voca-| *

| vt ille dicit;/heretici,vtres eft,Catholici;ex hocloco| |batür, id eft re vera fterilis ezat , vt V€r.32. & 3s. hoc|. .
colligerét eundé filium hominis;ac filium Dei cffe;| |verbum expofuimus. Nonenim vocatam dicitífte-| .
j cum dicatangelus, Quod nafcetur ex tefanttum , vocabi-||- |rilem ; quód fterilis re ipfa non fuerat, aut vocari i
.- (qtur filius De 5 rcfpondet non vnum effe,fed duos — |nunc, cum non fit, fed ver? fterilem fuitle, vereq;]
l hetefis manifefta Neftorij in Ephefino poftea cóci-| |concepife. Sene&utis fimul & fterilitatis Elifabech| - |
^ — [lio condemnatanifi quis forraffealiter poteft,quàm B |mentionem fecit, quia duo maxima (ünt ad conci- P.
| cgo Tertullianum interpretari, Hretilleinparti-| |piendum impedimenta naturz, vt eum Elifabetham i )/
cula illa 2" magnàmque in ca vim effe putatdeo ez| — líterilem, & fenem concepiffe Maria perfpexerit, fa-] )
quod na[cermr ex te, quaftidicat non folàüm verbum il-| |cilefecredat virginem polle conciperc. Propterea| - d
| lud zternum,quod ante erat, íed etíam homo , qui| |enim, quemadmodum Ioannes Chrifti, ita con-|- |
cx te nafcetur, vocabitur filius Dei.Sabtiliter, & ve-j — |ceptus fterilis conceptum praceffit virgimis, vt i.|
téfedadlocum , d* quo agimus,non fatis accom-| — cut illead credendum in Chriftum , ita fterilis par-b-

U2

modaré. Non enim homo cum verbo,fedcum có-| . |tus ad credendum partum virginis viam muniret,l :
ü ceptionis modo comparabatur. I:a habet quidem| janimófque hominum prepararet, vt Gregor. NyC|
! . |vim illa particula ez', fed aliam, quàm Tertallia| — |fenusin oratione de (ancta C hrifti natiuitate, Chry- |
: nus cxiftimat, nempe non folüm tu füuperueniente| |foftomus hom.25. in Ioannem, & Theoghyl. adna- ; |
$ . [in te Spiritu fan&to, & obumbrante tibi altriffimi! C jtauerunt. ; r |
|virtute fine corruptione vlla concipies , fed ctiam, 37. Quia non erit impofSibile apad. Deum omne ver-|
; quod ex te naícetur fanctum vocabitur filius Dei, vt — |um.) Probat angelus hypothefim ex thefi, potuif-]
| Jindeintelligas filiam non faturum viri: nequeenim| — |(e-Deum efficere, & vtante fterilis; & vtnunc vir-d -
patrem é czlo quareret, fi in terris haberet; | o concipiat , qmu nen erit impo[tibile apud. Deum omne| j
36. Etetce Eä.fiäetk Cognata tuad. ) Proponit Ma-l []verbum. (Eod non dicit eft,fed eriz, Hebrzorum mï*-*bm?;
! riz angclus , vt ditis idem faciat; non iam.ratio-| left phrafis, apud quos faturnm modus eft, vt vo-|. —
i nes in re, quz non naturali vlla rátione , fedfoladi-| |cant Grammatici , potentialis.Itaque fenfus eft, Non |
| uinà poteltate facienda erat;at przfens, & dome-| — jet; ideít, non poterit effe , vt Genef. 2 10. zer-]
| | fticum exemplum , quod fortiüs,-quàm ratio vlla| |bum hoc loco nonnulli interpretes proprié accipi] - ; |
| mouere folet. Prefens, quia oculis füis pregnan-| putantproco,quod Deus futurum dicit ; promit..| / ,
E. tem Elifabetham videre poterat , vt paullo poft vi-4D tit; aut iübet; quaft dicat angelus ; quicquid Deus] "-
: dit. hanc vim haábectillud, Ece, quafi rem przíen-| |dicit, aut promittit, & facere poterit.. Alij genera-] ' B
|tem oculis intucndam oftendat. Ideonon Éuam fi-|.— liüs verbum proomnirefumi, hàncque cíle fenten- T i "E
ne viro de vito formatam ; non Rébeccam, non| ltiam,nihilomnino apud Deü impolfibile effe.Hoc : ,(&
Rachelem , quz & ipíz iteriles peperiffent, fed Eli-] |mihi magis congruere videtut ; quia quogeneralior[ : ; 3 -d
Ífabetham , que & viuebattunc, & cum fterilis effet;| — |fententia eft,eo cft ad probandum, quod volebat| . H
grauidaerat, & in proximo, vt facile adiri poffe;| — |angelus, efficacior, & quia parum di&u erat po'fï-*' rE ! lm[w!æ
D habitabat, exemplum proponit.Domefticum vero,| - |fe Deum facere, quicquiddixiffet,promififfet;iu-| —— ]. gt
: » . . [quia Elifabetha eius cognata erat, vteam facile pof-| |fiffétue, & quia vfitatum eft Hebreoram idioma,| - B sls
: ?et inuifere, & an ita eflet oculis cernere. Quaom-| |quemadmodum fzpe docuimus, vt 331 verbas rem]. v assl "d 'gäcfcn-ïr
'1, nia Chryfo&'. hom. 49.in Genef. ob(sruauit. Quo-| |omnemappcllent, infra cap.2. 15 & quia, qui hanc apud He- | f* :
d modo Elifabetha,que vt fup. ver. 6.Lucas dixit, erat| E jinterpretauonem idcirco refugiunt, quód nimis gc- ,ïïxos* T I
de filiabus./Zaro,cognata Marie elfe potuerit; queerat| |neralis effe videatur , nec intellieant, quomodo ve-| - 1 ,
i ex tribu Dauid , apud Matthzum cap.1.17. 18. dif-| |ra effe poffit càm multa fint, qua Dcus facere non |Dei omeis
E putauimus. | | pofïïc ; mori , mentiti, peccare , alium Deum face- R MET. : - ER
A F — Et tp[a concepit filium i feneflutefaa,) Sicuttunon| |re; infc&um efficere, quod fa&um fit ,& hoc ge- Z
C in fene&ute , fed in virginitate tua concepturaes.In| |nusalia, quz fübtiliter in fcholis difputantur ; ni- | ä (l
j hoc enim fene&uti virginitas comhbparatur, quod| |mis mihi tenuiter videntur de Dei fenure poteftate;! — 4 Mtioi
vtraque concipiendi impotens fit. Hanc vim habet| . |& totam fere fcripturam abolere. Nam fi quia ea; E. Li"ugl*f?*j
|particula ez. Quód non folim dixit c"oncepii* ,fedc-| |qua paullo ante commemorauimus, facere non po-| .* " gji:mf"'ï
| "epit flium , eo pertinere arbitror, vt & miraculi, &| | (teft, generalem hancfententiam non admittunt; de-] | I
Es bencficij magnitudinem oftendat, & fimul indicet,| — |leant & illam Marci 14. 36. Pater,ommia tibi pofiibi- i :
| — [quod ante dixerat, Matiam non filiam , fed filium| F /fra fant : deleant & illam alteram Matthei 19. 26.| :
! concepturam effe.Nam maioris potentiz cft hlium,| |&« Marciio. 27. Ommia pe sbilia font apud Deum. |
" quàm filiam generare , càm mulier imperfe&dü ani-| |Gencralem igitur regulam , quam fcriptura tradit; !
4 jmal fit, & maius Dci beneficium filios parentibus| |tenere nos oportet , & ab ca nihil, nifi , que aut[.- :
dare, quàm filias. - "d ícriptura ipfa excipit, aut qua illis , quz excipit, &-[ i
Et bic men[is fextus eff E. ) Sextum menfem prz- milia funt , excipere debemus. Similia autem funt,
gnanti Elifabeth iam agi dicit, quafi dicat eius vte-| — |quorum,cur poffint,aut non poffint fieri, fimilis cft i
rum adco iam intumuifle, vt latere non poffet,at-| |ratio. Excipitícriptura, quod Deus fc negare non I
|que adeo facile ex primo atpe&u eius cognituram poffit;id eft, fidem fuam violare ». Timoth. z. 1. Ex- f-
Mariam verum effe, quod ipfe dixerat; Elifabetham| — |cipit; quod impoffibile fit mentiri eum Hebrzo- |
T fterilem concepiffe. Simul,vtopinor;indicatadeo,| rum 6. 18. Quzrenda ratio eft, cur hecfacere non: :

pofft, —

r w
d- í ) .

f

]iom,
ï
u;r:m, Va
Ll
d "
/Z«LGC; : "7
D.

n5
32eg
v 2

"
IN

0Ye E
M omti
OR ss |

1,4 L
d |

A cdt" sls as ml eNSPOHEEORE

PA Sisdikcnus.

PU WYTU NEP

Buv t

*

: Titulu'sRc-,

inz in B.
tta hzreti-

ditut.

|

1Hereticorü:
irreuerétia -
erga B.Vir- nis,

:
; ginem,
&

l.oudum verbum tuum.) Hxceftilla Mariz fingularis
Lgor. Nyffen. in oratioue de fancta Chrifti natiuitate,

- ldus humana zfítimatus ratione impoffibilis videri|

.|quód 4ncilla tua eft , omnem in eam habes poteftate.

J
.Vnïgmeco-i

cos defen-

- |quidem effet,neque enim pudet eos dicere, fi noóan-

32

66

Pg[ïïf.mNcmPc quiafi poffet, Deusnon eilet. Deus|
enim non eft , qui Deus definere effe P?t.eü. : & defi-|
nit effe Deus, quialiquid repugnans diuinitati facit,
quale eft;fc ipfum negare, métiri, peccare,mori;hac

Diuinitatiautem infirmitas, & im-
porentia repugnat. Itaqge veracft Auguftini 1:(-:gulalr
lib. $, de ciuit. c. ro- & lib. 26. contra Fauftum c. 5.|
IDeum omnia polfe;prater ea» que poffe non poten-
|tie, fcd impotentiz eft; queque f poffct , non effet
amnipotens.
38. Dixut autetn Ma

potentiz fant.

4

vi4, Ecce aucilla domim: , fiat mili fc-

obediehtia , quam tantopere veteres au&tores lauda-
uerunt, Euxque inobedientiz oppofuere. Iren. lib.
;.6.33.& lib.s.c.19. Tertul.in lib.de carne Chrifti,Gre-

Auguft.fer.rg. de tempore, & Theophyl. ipcommé-
tarijs. Cum enim ex angelo modum,quo faiua virgi-
nitate cóceptura effet, cognouiffet, etft ille ipfe mo-

oterat, non reftitit, non difceptauit credens, quod

P
M n |
Deum omne verbumyed fcíe promptam,atque paratam

lenim omnia non potentiz Íed infrmitatis, & im-l

ltimo loco angelus dixerat, Nen erzt impefstbile apad| -

A.

diuinz obtulit voluntati. Quod vero fe dominian-
cillam vocat , non folüm ad hu militatem pertinet,|
etfi ca ipfa humilitas, vt ait Ambr. & Beda maxima
co verbo declaratur ; fed cls m fpectatad diuinz po-
tentiz commendationem, quafi dicat , ille dominus
eft, ego eius ancilla ; iurc fuo dc me poteft, quicquid
velit, facerequemadmodum Theophyl. exponit.Sic
Abraham Sare vxori fuz dixit, Ecceancilla tua in mann
tua e[l, vtere ed, vt libet, Gen.16.6. quafi dicat, eo ipfo,

Propterea Beata Virgo & fe ancillam, & Deum non
Deüm,fedDominum vocat, vt & fuam fubiectioné,
& illius poteftatem vocabulis ipfis oftendat.Ridicu-
lum veró , & ineptum eft, quód quidam hic hzreti-
corum interpretes argumentantur iniuriam nos fa-
cere Beatz Virgini, dum eam Reginá mundi appel-
lamussaliífque fimilibus ornamus títulis,cüm ipía fe
non Reginá fed ancillam appellauerit.Nam ifta fane
ratione nec matrem Dei; necsàctam,ac ne virginem
quidem vocare deberemus, quia iFfa, (e non matrem
Dei,non fan&am,&on virginem,;íedancillam vocat.
Nos Regis n:undi matrem iure mnndï*Reginam ap-

Ínis, dum hzc dicüt,quàm Scribz, & Pharili de Dei
honore folliciti erant; cum Chriftum reprehende-
bant,quód in fabbato curaret , & peccata remitteret,
quz folus remittere poffet Deus. Iftis quidem patro-
is, qui in defendenda Virgine tam diligentes videri
voluntfi eius honos defendédus traderctur,ne virgo

te partum , tamen in parta ipfo fuitfe corruptam ,

idcnim audiente populo concionabundi iactate fo-
lent; 95 ii iiv du :
Fiat mibi facandim vérbam tuum.) Dubium, an hec
Iverba Maria ad Deum,;an ad angelum dirigat: tamen
quia dicit, fecundivm verbum tnwm,non fecundüm ver-

jpellamus, & tam follicitiifti füntde honore Virgi-|

neque preter czteras mulieres haberet quicquam;|.

bum cius; probabiliusad angelum dirigi. Magis du-
bium eft, vtrum optantis , an confentientis verba

.. |fint. Ec Ambrof. quidem;Beda, & Euthym. optantis

leffeputant, quafi audito angelo non folàm confen-

E

: : u ALRI . Q
patiens quodammodo morz.Ircn., vero lib.3.c. 33. &
Damafc. lib. 3. c. . confentientis effe dicunt, quam
Íententíam Beda etiam appmbaüit, cgoóque magis
probo , cüm verba hoc folüm pra feferant ; vt qu&
ante repugnare videbatur, non repugnct,fed fcfïfof..
ferat Dco.Solent quidá interpretes difputare, quádo,
atque quomodo Chrifti conceptio fa&ta fi.Hicron.
in epiftolaad Principiam virginem ; & Bernar. in
(ermone quodam de Beata Virgine ; vt fupra ver. 23.
docuimus; dicere videntur Mariam Virginem , ante

pofuiffe.Eam opinionem illo ipfoloco tcfatauimus.
Alij fere omnes auctores ftatim poft ifta Màriz vcr-
ba corceptionem fa&tam effe putant , Irenzus lib. 3.

35.C.2. & Seduliushunclocum carmine ad hunc mo-
dum exprimens, |
vt ngc'lm imtatle cecimit properata Marie,
Et dilum comitata fídes, vterianquepuelle
— Sdereum mox implet onus.

e j RUR 4 d : : m ; VESRSEEAUR '"*i't—w—f-m- * ; ! .w..:.
Íed etiam optet,ac oret; vt id quam primüm fiat im-|.

quàm ad eani veniret angelus, concepifle, necange-|:
lum illi,quod futurum,fed quodiam factum erat ex-|

C.33.& lib.rg.c. 19. Et Tertul. lib. de carne Chrifti , & |
Athan.in oratione de fancta Deipara, & Damatc.lib.

Qï'"zdo P.

|Virgo Chrk

|
äi"cum con^

'cepit.

Hoctenendum; & quià , antequam

.labfurdum etfe vidcatur concedere corpusChrifti in-
formem aliquando fuiffe maffam, & alterius fpecici,|
|quàm humanz. : ^

lexiftimarunt veteres auctorces , etficau(am aliam alij

|fua diíceditangelus.

[cmi sbubrabit tibi,8c, Ecce cocipies eg" paries filium, & quia
credibile cft fine cófenfu Virginis noluiffe Deum ex
ea carnem accipere, & obtento confeníü , non erat,
quód cóccprio differretur,cum nihil aliud expedtare
angelus videretur, quàm vt virgo confenfum lega-
tioni fuz adhiberet. Di&tum eft in hanc fententiam
cleganterab Augulftino fexmone de tempore zi. Aef-
pondeiam virgo [acrayutam quid tricas nstidota[[emfuson tiid

obumbrabit tibi, vt prolem gurmas, qg* virganitatem non per-
das, Quod attinetad modum,recté Gregor. lib.9.Re-
giftri epift. 6. & Damaícenus lib.5. de fide c. . do-
cueruntnon folàm in eo Chrifti conceptionem ab
aliorum hominü conceptione fuiffe diucrfam, quód
ille ex Spiritufanc&o,alij viri opera concipiantur,fed
in eoctiam , quodalij paulatim , fen(imque in vtero
formentur,antequam corpufculum animetur; Chri-
fti vero corpus eodem momento , quo conceptü eft,
& formatum, & animatum fuitfe, cuius rei magnum

fit, quiadagendum tempore non indiget; quódque

Et difie[sit ab la angelm,) Cinod Euangelifta nota-
ueritangelum ftatim difceffiffe;non temere factuim

reddiderüt. Athanaf. in oratione de fan&a Dcipara,
ne hzretici putarentnon verbum Dei, fedangelum
illum; qui ad Virginem venerar;fuiffe,qui ex ea (um-
pfiffet carnem. Euthym. vt fignificaret Euangelifta
ftatim poft refponfum , atque confenfum Virginis
conceptionem fuiffe perfe&am. Itaque quafi confe-
&are , cuius caufa venerat,perfunctüíque legatione

39. Exurgens autem Mariain diebus illis Abijt inmon-
tana cum feflinatine.) Minimé obícurum eft Euange-
lliftà fingulis pene verbis fingulare Mariz ftadium in

Virgo cófenfum
adhibuiffetfemper angclus,tanquam de re futuralo-|
|cutus eft, fpirirus [anflus fuperneniet in te,Co7 virtus 4lti[-|

angelus preflolatur, mdee[!,4uod nuntius iffemoratur, [am
4nudiftt, Spiritw fancfus '(zïtpmæmietm teC7* virtus alrifsumi|

eftargumentum, quódres totaà Spiritu fan&o facta|

Sine con-
fenfu B.
Virgiaisnó

ptus Chri-
ítus.

ml

ceptio fi-
mul tota
fa&a.

tiat, vt filius Dei ex Spiritu fancto in fe concipiatut,

d

vifenda cognata füua Elifabetha declarare voluiffe.

C 4 Ho .

1

|

eft conce-]-

Chtifti có-|

Caluinus
inhatmo,.

t

WE wX m

PU SIENVOURU QORU

U ONQ

v
P

R d qe p cosen

R, PC

u Ev N- x
W

hs

: P . ; V
ieum feffrmatione. Vnde vero ftud

|riendz, probandeque fidei caufa tam fubitam profc-
&ionem Mariam fuícepifle,nó fatis honorificé mihi|.
videntur de illa fentire, etái Theophyl. bonus auctor

|Ambro. & Beda reddiderunt. vbj audaut , in quiunt,

quotosreligiofa pro officio, feflina pro gandio & montana perre-
|eit. Tertiam obferuauit Euthym. vt exultatione Ioá-

6i

— ÀÀ

morata,&, in diebus illis, id cft paucis poft diebus, &,
'dium illud tam diligens
profe&tum fuerit;idco, vt opinor,non dixit quia ne-

minem dubitaturum exiftimabat. Qui dicunt expc-

in ea quoque videtur effe fentenua. Nam neque cu-
riofa certé crat, & de verbis angeli non dubitabat,
cüm illi dicat Elifabetha ver. 4 $. Beat4 , que. credidift:.
Eam tamen opinionem , quiade honore Beate Vir-
ginis aliquid detrahere videbatur,libenter amplexus
cft hereticus interpres. Non ergo curiofitas,non in-
firmitas vlla fidei , quafi experiri velit, vtrum, quod
angelus dixerat ver.56. Ecce Ebfabetb cognata tua,c7'ip[a

Íed humilitas, fedDei fpiritus impulit,vt tanta cum
diligentia cognatam inuiícrer. Duas ptiores caufas

boc Maria ,non quafs incredula deoraculo , "ec quafimeerta
de nanti, nec quaft dubitans de exemplo , féd quafi lata pro

nis in vtero gloriofior effet Chritti conceptio, &
Ioannes, ciüfque mater Elifabetha Spiritu fancto rc-
plerentur. | : :

[Hoc enim indjöat,quod dicit, Exmgä's,id elt minimé!

concepit filiuma i. [eneBlute [aa , Ncrum cilet; fed caritas;|

[IOAN. MALDONATI COMMENT.

MO r E 3 p T TA
À imnes prior gratiam fenfrt. 1 Ia naturaordime audmit , ifle extul-i

b

In moutana.) eic làv épdvdv. In mótanam (regionem )
montes Iudez intelligit, quifrequentibus etiam ci-
uitatibus habitabantur. |
In ciuitatem 1d2.)n vnam ex ciuitatibus Iudz. Nó
nominat Euangclifta ciuitatem, ncc memini vllum

ibonum auctorem nominate. Nam qui dicunt faiffc

rI*::ru'fälem,n,obiles fcripmres non funt, & fine vllain
hac reloquuntur probabilitate. Tantüm dicit Lucas

jIudz ciuitatem fuiffe;vt, nifi fallor,oftendat longum
|faiffe iter,càm Nazareth,vbi virgo habitabat;ín Ga-

lilea,domus vcró Zachariz'in Iudga cífet; & quidem,
vt Brochardus, & alij, qui ca l'aftrarunt,loca;tradidc-
runt, fex tantüm leucis diftaretà Ierufalem.
4o0. Etintraum domum Zacbaria , eg* [alutawt Eli[a-
betb. ) Ambr. Fezit propiqua d. proximmam , iuater ad [c-
ntorem. Nec folzs venit ,fed etiam prior falutauit. Decet enim,
vt quato caflior virgo , tanto bumilior fst. Nouerat deferre fe-
moribus, $1 magiftva bumilitatis ,in qua cff profe[sio caflsta-
ti. Ad cundem ferme modutn fcribit Beda.-

betb.) Id eft. ftatim vtaudiuit; voluit enim Euan-

. .. jgeifta fignifi carc falutationem.ipfam Mariz caufam
| . — Mfuiffe, vt & loánes'exultaret in vtero, & vterque ma-

tcer fimul, & filius Spiritu fancto repleretur, quafi
Maria plena iam Dco , Deifpiritum in Elifabetham,
eiüfque infantem os adloquendum apcriés exhala-
uerit ; « quemadmodum parum fobriz-muliercs vi-
num folent loquentes;aut falutátes, vt ille dixit;pro-
pinare;ita virgo caftiffima, & Spiritu fanc&o,gratia-
que plena videtur Spiritum illum fan&um , quo re-
dundabarElifabethz,dum eam falu taret;propinaffe.

1Quem quidem fpiritu.m prias Ioannes infans in v-

tero, quàm mater haufit, hauftamque in matrem cf-

|fudit, atque vniuería naturz lex in renon naturali

inuería eft. Solent infantes in vtero claufi ex matre
vitalem fpiriturn capere;at Elifabetha contra ex filio

jfuo fpiritum cepit. Adnotauerüt hoc Ambr.& Beda,
Fideinquit Ambrofius,diflinChionem [ingulerumquever.

AL Etfatfum eff,vt audiut (alutationem Marta Elifa-| —

bicsen parunlorum,Exultauit im[ans repleta materefl, Nam,

ifentiens Saluatoris aduentum, an fine vllo fenfu fuo

inus pius

62

tAuit vatione myf[lerij la Mariefle Domim fenfit adueuris.t
Fanina mulierss , e7* pignus pigaoris, UF eratiam loquun:
,tz-ar,zlli "ts operantur, Picratzgue myfierimm maternm ado-
viuntur brofeilibus , duplicique mtraculo prophetant matres;
piis mater vepleta , quam filsus , fed cum flius «(fet veple-,
tu5 Spiritn [ant£o, repleut (7" matrem. |

Extltauit infans in vtero etus. ) vcuiluct. Quod pro-
Frium eftanimalium pra luxu faltantium , ficut fo-
ent pulli equini; & vituli faltate;inde ad foctum,;qui]
in vtero mouetur , Diofcorides, & alij Greci medici
trauftulerunt.Qua ratione Ioannes exaltauerit,vtrü

fola diuina potétia, vzex eius exultatione mater Eli-
fabeth intelligeret;quis ille cffet$ quem in vtero Ma-4]
ria geltaret , difputari inter interpretes folet, Calai-

quodam exiliat. Itaque quod dicitur verfu 44.. Exid-
tuit mgma'.iü infans in vtero meo, non (icin tenigi quafæ
infans gaudio fuo , fed eaudio matris exultaucrir.
Quanto melias D. Aug.epiftola $7. ad Dardanum.
Hac funt certé vevba Eli(abetb matris leannis , Beata tuin-
ter mulieret,ez beatus frm(r'w ventva tul, q" vnde boc mi-
b:vt veniat mater domini ii ad me ? Etce enim yut fatla cfi]

D

L

Wocatus eft repleta eft Spiritu fanito,quo proculdnbio veuelaute

Iqui nondum in banceditus lucem,tamen exultauit in £4udi,|

. |&tam fuiffe puticfed fine eius fenfu,fine cognitione,

vex falutationas tne in auvibus men , exultauit im gandi in- :
faus r vtero meo.Hoc aBtem vt diceret,freut Enangelifla pra-i

Itur,

cognotut , quid ia exultatio (fancfcalfet sufantis ,id eft iMius|

fet. Et ruríus in eadem epiftola, Pel propter Icannem ,

quod vtiquenif? operatione Spiritus [antls fieri potuiffe quii
credat? Alij diuinitus quidem exultationem illam fa-|

fine ide,quemadmodum & diuina potentia,finc fuo
tamen fenfu concceptus fuerat. Sic codéloco Auguft.

nionem multa.Primüm quód Eváigclifta,vt Auguft.
argumentatur, de folo loquatur motu;de fenfu vero,
de cognitione, de fide infantis nihil dicar. Deinde
quódcetiam in vtero Rebecce duo infanres Iacob, &
Efau rixati fuerint, idque quemadmodum Ioannes,
vt magniü aliquod matti myfterium declararét Gen.
25.22. cum tamen fine vllo fuo fenfu id feciffe credá...
tur.Praeterea quod fi anticipatus in Ioanne faiffetra-
tionis víus, femper poftea & in ipfo vtero , & inlu-
cem editus eundem rationis vfum habuiffet. Quod
etfi A mbro.'explicans illa verba Ehfaberb impletum eff|
tempus pariendi ,Íponte concedere videtur,non video
tamé vulgo credi. Sunt qui id ctiam ex Greco verbo
confirment exilay, quod,vt diximus;animalium ra-
tione carentium, & infantium , fine fuo etiam feníu
in vtero geflientium proprium eft. I.ibenriüg plures
fequor auctorcs, m«lioribus praíertim ratiónibus

|

seniffe matre,eums pracur[ov ipfe, z* monflrator feturim e7 r

& Eucherius q. in Lucam 3. Confirmant hanc opi-|

Caluinus
'iusfeilicet auctor non folüm nullum illi fen- W
ffum,fed negandium quidem,aut motum vllum pre-
ter natura illi tribuit. Náturale cnim efle, vt gaudiol
getuente matre infaas in vtero moucatür , & modol

L x2

'
L D D ; UT . db 1
'fviam nuhx Probantes OPIHIOHCID. Qmnium vetro a- Ioannis m?

liorum opinio cft Ioanni ad Chrifti aduétum ratio-

nemanticipatam,Irenzi lib.3.c.18. Orig. hom.10. in
Lucam, Cyrilli Ierofolymitani Catech. 3. communi, 7
Ambrofi lib.4.de fide c.4.& in cómenrarijs in hunc
locum , Hicron. in Dialogo aduerfus Luciferianos,
Audctoris opcris imperfedti hom.27. Chryfoft. hom.4.

ide fancto Ioanne Bapti&a, Maximi homil. 1. de nati-

^

m

borum proprietatem,Vocem prior Elifabetb audiuu, [ed Iaan-] :

nitate -

vtero ex-
fultatis an-
ticipatus -

us. iä

rationis v-p

|

L
: g-:.'ozïru»'l'ïj
jiteo o

n ULH
Iu
l iMTUS

91

i

M MM MRH À — — À
Lj

44. Elifabetha loquebai:ïäg ; Exnltawit in quit,m gaudio| ..

j EEE PA

RRR PERRCO
—9C6dclicenm

PU HERMES NU IRTucetast i

w

toeamam n r p :

r NI P N t

— À

| ) — IN. LV.CAE GGAP- E : 64
uitate Ioaünis Baptiftz , Chryfologi ferm. 84. Ber-! À mfans im vtero meo. - merce s s |
hus nardi in fermone de natiuitate fan&i Iognnis,Tþeo;. dT Exclamasit vote magna, » ,.(äöd Euäffgei'i&g
E. phyl. & Euthym. in commentarijs, Quin fun-txll.lte*f dicit exclamatfe Elifabetham voce magna indicat
ï cos, qui cxiftimant proptetea :ächrifto. poB-:ca dictá| |eamnon hu 1ng110,f'ed diuino fpmtu.'locutam fuxiïc;
] effe Prophetam maiorem Ioanne Baptifta interna-| |quo víqueadco plena fuerit , vt continere fe non po-
! tos mulierum non farrexiffe;quód in vtero Ioannes| — |tuerit, quin inclamoremeruperit. —— — —— —
prophetaffet , vt Orige.hom: in Lucam 7. J(Zyïulus | Bengd:&am mter mulæm: ) D. Aqgu&. in Cplfï. ad
Hicrofoly. Au&or imperfe&ti, & Theop hyl.inijslo-| |Dardanum vertit, Beata tw mter muhieres, c?* Lbeatus fre-
cis, quos modb indicauimus: Argümenta quoque &us veutris tui , nullo difcrimine fententiz. Benf:dl- :
huius, quàm contrariz fententiz ; maiorafunt. Pri-| |&aautem dicitur inter mulieres, id c prz omnibus|
imum fi nihil Ioannes fenfiffet , nihil de illo magni,| |mulieribus. Quz ifta it benedictio , & quare intet |
nihil noui dictum effet: atqui perfpicuum eft Euan-| P | mulieres, non inter homines Maria dicatur benedi-
geliitam aliquid de illo diuinum; ac fingulare dicere| — |&s, diximus ver. 28. Vel hinc apparet hanc vocem
voluiffe. Praterca quiaquodangelus dixeratver.15.| — Elifabetham Spiritu fan&o afflatam emififfe, quod
Et Spiritu pnæo,mplebæ&;—udkm ex vtere matris faenon|.— eadcn? dixit. verba » qui angelus dixerart, quafi dicat, !
poteft , nifi nunc, cum in vtero Ioannes exultat ;&| |nunc intelligo meritó te abangclo benedi&am inter| -
Iquodam modo venientem falutat Chfii&um,eiï'e. có- n,?u-!lcres. appellatam; cum mater fis domini mei: No- 1
]pletum. Cur enim dixitin vtero matris fuz Spiritu| [m/,inquit Ambr.fermonem fuim Spiritus jkn(äm , neque|
: ían&o impletum iri , nifi quia exultaturus eratin v-| — |vmquam sblimfeitur. & Beda; fimul, inquit, imtwendum;
: tero? Spiritu autem fané&to nemo nififentiensreple-| - qgad eadem vece Maria 4? Elifabeth, qua à Gabriele benedi-|
tur, Ad hec quomodo S piritufan&o Ioannes replc-—- |jertur , quætfrfus C 4.ngel:4? €7 lzamzml)m veneranda , e9*
g |tus eft, nifi quo ipferepletus repleuit matrem?mater cuntda merito faminis preferenda mouflretur.1dé Euthym.
autem rgplfta fuiffe dicitur SPfii:iFll fan&o,quiapfæ- vVjadnotaui; — — . N - D* S
| ter nature ordinem exultare in vtero fuo fentiens in-| 43. Et vnde becmibi. ) Idcft vnde, autquate ego
: famem'in"ProPhctiamcrupit,*matr&mque Domini| |merui Orig. Ambr. Greg. lib. 9. Reg. epiftola ór.
|fuiadfe venientem agnouit.Eodem igiturmodoIo| |Beda,& Euthym. Non funt ergo verba ignorantis,
annes Spiritu fan&o repletus eft; eodem modo;qué| |aut dubitanus, fed fe indignam affirmantis , vt Orig.
indicauit matri, priusagnouit Chriftum. Deinde| |Ambr. & Beda notaucrunt. Eodem enim modo fe|
| lquoddicitur ver. 44. Exwlramit m gaudro imfans m vter| — |nunc Ioannis mater indignam dicit, vt ad fe mater
I1mesnon poteftde gaudio matris,fedde gaudioIoan-| |Domini fui veniat;quo ipfe poftea Ioannes Mátthai
.'- nis intelligi.Si enim de gaudio matrisintelligeretur,| — 3. 14. fe indignum dixit, vtad fe fufcipicndi baptifmi
[non ex filij exultatione mattisgaudium , fedexgau-| — |caufa Dominus ipfe veniret, vt Orig. Theophyl. &
|dio matris, exultatio filij fecuta effet. Atqui Elifà-| |Euthym.obferuarunt. — ' —— u
beth ex filij exultatione minime obfcuré indicat fe| D] — Pt veniat mater Dominime ad me?) Apertus locus,& .äo*ï"a Ts
& Chrifti matrem cognouiffe , & lxtitiatinta fuiffc] — [illuftris contra Neftorium. Vocatenim Elifabetha TTE
pcrfufam, vt exclamauerit,7sde boc mibi,vt ventat ma-|. . | Mariam matrem domini fui,id eft Dei.Eodem pror-
|reF Domini mei ad me ? Priàs igitur Ioánes cxilijt,quàm| — |fus modo quo Dauid dixit Pfal. 169. x. Dixit. Dominus
Imater eius Chrifti matré agnofceret ; agnofcénfque]| .|Domino meo,fede a dextras meis,& Ecclefiat. c.51.14. 1nwo-
gauderet. Quod igitur primo loco abalterius fent&-| — |cami Dominum patrem Douimi mei,vt non derelinquat meim
| tiz auctoribus obijcitur Euágeliftam nihil de fenfu,| . |dre tribulationm mea, e7 in tempore faperborum fineadiuto-
[nihil de'Cognitione , nihil defideIoannis diceté; fa4 — |rie. Quibus duobus preclariffimis locis veteris tefta-| b
cile foluitur,tis ifthec omnia dixiffe,cum ad Chri-] ; |méti Chriftus Dominus;id eft Deus appellatur.Col-|.
ftiaduentum exultaffe dixitindicans haud dübiéiam| ||ligiturenim ex hocloco ccrtiffimum argumentum
tum przcurforis functum officio.Quod dutem de| |contra Neftorium , Beatam Virginem veté , ac pro- -
filijs Rebeccz in vtero rixantibus dicitur,fimile non| E 'prié matrem fuitfe Dei, vt redté Grego. lib. . Regi- F^
cft. Neque enim id adaduentum Domini fecerüt,fed| — |ftri epift. óx. ,?bferu*auit'. COHï*iïgxit.ur etlam aliud con- b
jaut natur.ali;er,'dfum"diucr(ïs'in';y;cgo motibüs agita-| |tra cos hzreticos,qui negarunt Cþ,m&um Cx Viff,gïil?'e L
bantur, quareadfignificandum myfterium Spiritus| . |humanam fumpfiffe carnem,vt ait fulgentm;sf lib. de *
(an&us víus eft ; autfialiquo fupra naturam inftin-|. — jincarnar. & gratia Chrifti c. 2. Quo enim modo ma-
&u, certé fine cognitioné, qué adid, quod ageba-| |terDei vocari potuit, H'Chfw.iü!??,«?f ea Dceus carnem "
| $. [tur,non eratneceffaria. Nec fequitur, fianticipátus| , veré nofi fgu;npfïg?'VAdnqtamtThcoPhyL folam Bea- P.
' . ]inloanne fuit rationis vfus; eundem in eo poftea| | tam Virginem ante partü vocari matrem , alias mu-
permanere debaiffe, quia cümad demonftrandum| — ilieres non nifipoft partum , quoód àliz omnes vfque l
: tantàm Chtiftum illi datus effet, neceffe non erat;| . |ad partum in abortus faciendi periculo verfentur; ; i
; vteo demonftrato maneret:quemadmodum in Pro-| ||quo illacareret. Nimis fortaffis hoceftargutum. — 1]
[ phetis poftquam ea predixerant , qu Dcus voleba] F| - Et beneditdim frutlus veutris tui.) Fructum vcntris . ]
& .]populo fignificari , non fempér manebat Sp'i:ittx"se |Hebrzi filios appellant , ficut & Galli, vt PC 126. 3. Hebrait-. [
: Iprophetiz. Ex verbo autem Grzconihil argümenti| — |Ciem dederit. dilefiss fai fomnum , Ecce bereditas dominifilg: — ]
: fumi poteft, quia, etfi animantium rationeCaren-| |merces, fru&iws ventrir , & P Ur n. Defruim ventrb| — gi"
: tium propriéeft, tamenadhominesletitiageflien-| — |rwi penam faper fedem twam , id eft ex filijs vuis fuccef-| j
Volgats e-tcs per métaphoram re&é transfertur. Itaque ineliüs| ^ fores tibi regni dabo, & Sapientig 4. $. Cenfrin- d
