1 Y

"flS.

'ï,

— Matth. 10.

33«
"

F-

(Chriffó mortem vocari putant; quód magna inde ad|
-os redeat gloria. Nam ctfi maior illis, quàm Deo|

iqua mortefe ipfum , fed , qwa morte elarificaturus effer
Deum. Eftautem Hebraica phrafis idem fignificans ;|
quod dare gloriam Deo, ideíft veritatem tanquam

declarauimus;quod qui pro tuenda moriuntur veri-|
tdte, maximé faciunt, inde, martyres di&i , quod &|

Ineptus eft, & . infulíus quidam hzreticorum inter-|
pres, non dixiffe Euangelitá fignificans, qua morte|

Apagefis iftas ineprias. Qui Deum glórificat; multo
imagis fe ipfum glorificat; id eft maiorem fibi mere-]

que, fed totü reenum czlorü promeretuür, vt Matth.

rebitur,qui pro illofanguinem,& vitam fun dxtïæt,

teferendum. Hazteticorum interpretes , quiarepu-
1Dante orbe terrarum in eo obftinati etrore funt ; vtj

tem fignificari ; id-enim exéenfio manuum detlazt
rat Álios &u&tores in prafirione in epiftolas De9.
tri in cam rem:plurimos citaturi damüs ; hocloco!
verba tántüni ponam "T heódóri: Mopfueftienfis ,^ |d cfe féqüi Petrum: quemadio
ia m i üenéto ; fim habiturus;!: -|& Theophyla&us, &, vrvidétür, Chryloftonfus x
dro o lPa Pri Sjiplloeie eiioe Ui ia orrdp u X C. poniüt quam n eriaim aBert, & magi

- .-æ-.,.

: * 4.4:,';* 42;4. P *'--:"-x i [ 2 E
0Htoc mæuupt'gd ä?m&wps 5

on;em'Dci, quód magna non re quidem ipía, fed)

* . Wi WTR * ? "EM 47 sbhos 245b 1 É on- NT P ose d e i " iur Éd . s as R I o LR A M :
hominum opinione, ac fructu , Deo accedat glofm:D |tateverax, eg" man[uetis Dominus preterit& coticertationis au&oris — |
m tf ; |Yo $k o $ov ; ; » E * d * 3 4 : ; sgX» A &. :

i"n'fþ&&ame;' iudicantéque Deo confiteri,vt. c. 9:24.].
verbis teftentur, & fuo fanguinc obfignét veritatem.|

meriturüs erat vitam zternam , nullum ergo meritü|
effe: Ifto fane modo probare potuit nec mortuüm|
- fuiffe Petrum , quianon dixit Euangelifta, frgnificans;|
-|qua morte clfet moriturus ; fed.clarificaturws effet Denm.|
1 ". |quod Chryfoftomus;,& Euthymius fcribunt, wuffiffe
tur gloriam,quàm Dco tribuit. Si enim;qui efurien — | Chriftum fe Petrum pedibus fequi , tanquá aliorum
tem pauit Chriftum, non dico gloriam qualemcin-| m : üum;

125.34.35. fatis, füpérque demonftrauimus, quid me-|

inquit; cenfitebitur mecoram bomitnibus, coxfitebor- 7* ego
-Jeura catam.patremes, Cur ergo potiüsdixit, Q»a morfe

À

E^

: B

Clari&care ACcedit gloria, tamen Euangclifta non dxcxt,jïgm]ïw — óac ft diceret,Lam de eo , quod

E.

|mere Éuangelifta fignificatfe Ch-riH:u-*xïiïa-äävoïäf*tfä

: gï?n'ü-tï,j quámquamáliam eriamáffert, & magis pro

.|ciam verbàloco cómentarij. Mira, iniquita eum feauni

jer menegabis.: Itit ille , vt faprà diflum efl adlrac inur,

Apetefl vt de eo,qued adiect, jequeris antem poftea meus [erzio

- i

[quam non negauerim Chriftum , càm hzc diceret,

w fl :
: 55 a* *,&i"&.
l andghs
1 pE ; ll Y Xwe - PN5AM æ*f",.ai,"i-*ïï'
Xillet? Nam etíi Petrus magná gloriam & apud Dc, d

w x

r - RRR n

P i
E O*
2282
$m
"g DA
G O
& 3
".
es CO
S E.
E RB
9 6
M n
'U LE
- L
6 $"
bt s z
purrs
cec s"
, i
p
£ a
ec
6.8
c 2
B -
-»fgi.'/-äää
'&*C**i
t Mi r i
MSne

fore Petrum, cümfencx effet, vt gu'o" Deo-mori nori

E
-t
EE
4IH?. w
.,.

.l :
loannes ià

quafi ex euéntu Chrifti (ententiam interpretetüg; agj ,onse
P.r.bct. a M w T . RUE DP 54' 5 b o o Wi uv '*.'1

b

: 203 4ag . AAE Q 9 : NMPLUME N UPQ E n PO E AA .
Theophyla&t.A]ij de ipfo genere mortis mtcrpretïu
A AH X RORURU d B- Es OM M - n —
tut; vt füperiora quafi dicab(eqwere meinczlumeun-| —— |
tem ij(dem vefhigijs quibus ego viam mihi in celum
pandi, ideft per crucem, vt Theodórus Mopfucft.
Lcontius,Atiguftinus, Beda,Euthym.Rupértus.Op- Optima ]
timéautem ominium Rupertus , ideóquc eius fubrj-inuperi in-
: ; Yn.uí:j|terpreta- j
;tio, quz &

ZOnlikiés5 B22 Wsi PUAT eií fET. D. a
menimit m quacum dixi[/it ipfé , Quo ego vddo,ï??äggeme i nus
.mado j?qux, þqums Antem po]lea ; reþondem Petrus, Qar;,: 37.0.
inquit,non po[Jum temodo [equi? animam meam pro tepona. |
d boc dicente Domino,In hac noCleantequam gallns cátet,

: * : N n . ARU : PV. g tl ?(:32»&
Etiam (i oportuerit me mori tecam, non te näaäg.wa'w -
quam concertationis Drs l:enä(nä memitit , dices,fequere ,m?äj
IX it':bt »Quo cï vado, an'ïþoïesä

me od [equi,tw negando ter veracetm ve e[fe coprobaft ; fu-

verns appreat. Sequereevyosid efl imitare me; demceps eim,
paratus eris pro vne e7* in carcercm e77m morterm ivé. Paratss :
mquam ,e [ortis eruse7 ficut paullo ante tunica [accimens, |
7* mitténs te in mare fiducialuer 4d. littus peruemfláó f sm| ——
fiudio praduatione acemtf? f]iritu fertitudini per medium| — Ü
Vtribulationis ewtrens in littore quietis etérne mecum flabilie-| ]
ri.Hic verus cft fenfus,& dilucidé enucleatus. Quá-

abire coepiffe , non vt iuberet Petrum pedibus fe fc-
qui oportere , fed vt ipfoabeuntis habitu declararet|
ita fe mortis genere fequi- debere, quemadmodum|-
pedibus fequebatur.Itaque nó arbitror littcrale effe,

Apoftolorüm ducem , tanquam Vicarium füum;|
maeitíque familiarem ceteris, tamé vt þïæreti;(:fgf:cxiä
|deant, vetba hic eorum recitabo. Qued ff quis,inquiüt,
| P'e*t*'?ghi*drk.fiff, 4u'b?g.qdo 1gitir Lacobws (edem Ierofolymis ac-
tepefit ?. Refonderem bunc Petrumstotius orbis magisirum
| prepofuiffe.. &d mores (iquis hoc accommodare velit! .

dicat

Diritag at

x

Quodt PJ
tto digi:ur,

Jäqw" me,

OQimnibus
dicitut,

3

lldü;g,þa, Lefm ,fequentem.) Apparct, vt & Rupertusad-

|quitá non iubes,que crgo modo, quo aufu fequitur

|caret dubirationis Petri. Proptereaenim dubitaffe,

|Heracleota,Leontius, Theophyl, & Euthyra. reddüt,

Sequere me. : 401 T
?0. 1. Cenuer[us Petrue vadit iww difipulum , qnem

norauit in his verbisíam Petrum , càm hoc dixit;fc-
|qui cepilfe Chritum,cümquce refpexiffetIoannem

Petrus vidit iuen sziPulum. Indc igitur occafiené ac»

Icipit de illo potiàs , quàm de cateris interrogandi,|

Hic autem quidiSed quare inde occafionem accepcrit,
id neício an quifquam interpretá fatis animaduer-

tes exponüt Petrá, cum vidifTctIoaunem Chriftum
etiam fequentem,cüm ille non iuffiffet , vtfe feque-
retur,quafi admirantem hominis audaciam, qui aon
iuffus , nen vocatus Chriftum fequeretur , dixiffc,
Kic autem qnidi quaíi dicat , num & iftum iubes te fc-
tci$eníus à fen(u Petri proríus alicnns. Primüm qui
trum fe pedibus fcqui,quod eftà nobis fuprà refuta-

indilghö tuliffe, vt ctiam loannes Chriftum fcquere-

[ rur,fed potiüs optaffe,vt (cqueretur, ff enm welo mane-]
rtid cft vt me nen Ícquatur , quid ad te ? Qui vcró ín-|

terprerantur fuffiffe Chriftum, vt fc Petrus fequere-
eur,id eft vt Íc genere mortis imitaretur , nec cxpli-
cant quomodoe cx Ioanne fequéte eccafionem fum-
pïcrit hoc interrogandi: nec veró explicare conue-

Petrus Ioannem,ficut & fcipfum Chriftum fequen-
tem videbat, non peterat coniccturam faccre pro
Chrifto non moriturü;ícd Fociüs moríturam, läuc
ipfe prepterea iuffus eum equebatur , quia pro co
moriturus crat. Hiceft nedus , quem vellem aliquís
foluiffet. Crede cego Petrum duabus conirariis Ínter
fc rationibus incam impulfum fuiffe dubitationem.
Vna quidem ex parte, cüm fciret quantopere Chri-
ftus loannem diFigcrcr,pcrfu:dcbat fibi.hoc illi pri-
uilegium conceffurum Chriftum, vt violentam non
fübiret mortem ; altera veró ex parte , cüm cum fe-
quentem videret, cóiiciebat etiam ipfum pro Chri-
fto moriturum. In hancancipitem adduétus cogi-
tatlonem quzftionem Chrifto proponit, 7ic awtem
quidí Atque hzc fortaffis caufa,cft,quamobré Euan-
gelifta difcipulum ita defcripferit,qwem &lgglmt lefon ;
&,qui recubust im cana [oper pecius eumt, qg7 dixit , Dopitne
quis eff , quitradette? quod nufquam tam multisaliás
verbis feciffe legimus; vt caufam fcilicet vnam indi-

an moriturus violenta, & erudeli manu effet , quia
vnicé à Chrifto diligebatur- Probabilior certé hzc
ratio eft,quàm ca,quam Chryfoftomus , Theodorus

Petrum fingulari erga Iloannem amorc fuiffe, idcóq;

Chriftü (cqueretur;id cft pro illo moreretur. Refpó
fio enim Chrifti haud valde obícuré indicat Petrum
genus potiàs quoddá bencficij , ac priuilegij effe cx-

5j eums volo manere,quid ad te? tw wie [eqnire; adhuc enim
Petrus non Spiritu fan&to confirmarus,& in nonum
mutatus hominé, vt hemo loqucbatur. Probabilior
ctiam,quàm illa alia, quam Rupertus adducit; idco

|quoquc fequentem viditfe. Hoc enim eft , conwerfus| -

terít, Quidam enim Eræfcrtim hzrceticorü interpre-|.

hoc dicunt , necefIe eft dicant Chriftum iuffiffz Pc-|

tum. Dcinde ,rcfponlïo Chrifti indicac Petrum non C

nienter illi fentenue vidétur poffc.Ex co enim,quód ,.

noluiffe ab co feparari,fed optaffe, vt Ioannes etiam|

itimalle,quàd Ioannes violentá non fubiret morté.|

B

,E

F

hac defcriptione vfum Euange iftam, vcintelligere-

eam curam Ioanni demandailc; hic auté ipfum per fc

DJ

. fic Ambrofius in enarratione pfal.45. & ferm. 20.in

fequi, fequerie antem poffea.HocInempe, inquit , twusc diffu
kc];,qmnda fnper pelbws eims recumbons difeipulm ife dixit i

Chrifti znigma intellexcrit, Cjon efés mnor, cingebuas re . P«
dN fus
H» I€ tmge!, Chrilti «er

|Petro dixiffet, feqwereme, dc Ioannc dixit , 5i eum ve
manere, Nam fi intellexerunt, maere, id c& non fequi

interrogare Chriftum;quis ipfum traditur* effec , fed

etiam de rebus, quz ad loannem ipfugsn pertinebar,
interrogafle, qu« m inquiunt, vniucríz ecclefiz, &
proindealiorum difcipslorü curam fufccüctatsitaq;
fuo incipit munere fungi, & Gzcol oibus folicitms cífc.
32.323. Shenm velo manere, donec veniam quid ad te! tn
€ eqnere.) Primüm hoc loco dc lc&ionc, dcinde de
fenfu difputandum;qui maxima ex parte cx le&ionce
pendet. À multis iam ante nos obferuatum cf cripli-
cem huiusloci lc&ionem reperiri.Prima eft illa ma-
ximé vulgaris, quz in emnes fcre Latinos peruafid
codices , cóíque incredibili fcripterum negligentia

tia particulam conditionalem 5/, neceffarió requirit,
& nulla inter «ày, qux in omnibus Grzcislcgitur li.
bris, & r« cft, vt fufpicio vlla cfc poffit iuterprete
noftrum vnam pro alteralcgi(Ie. Tamé fic hoclocoj
Auguftinus legit, fic fermone de temporc.. 149. fid.
Euícbius Emcefenus homil, de Ioanne Euangelifta,

pfal. 18. fic Beda,& Rupertus hugclocum interprc-
tantes. Alteralectio eft, 51 ewm volo maneredonec venia,
quid «d tefQuz le&io in omnibus, quos legere potui,
Grzcis codicib",etiam illo celebratiffimo Vaticano,
& apud omnes Grscos cnarratores fummo confenfu
reperitur, t«v dvróy 9- pcerdv, tac tpocopiat, Ti eum vole
Imanere , denec venie, quid ad tef Quemadmodum & Sy-
riaca exemplaria, & nonnulla Latina,& vetufta ma.
nu fcripta legunt, quz ab cis, qui precipuá in hac rc
opcram pofucrunt,notata funr. Tertis ex his duabus.
Icoaluit, 55 / cewm vole manere , donec veniam,quid ad te?
quomodo Hicron. lib. aducríus louinian. r. legere,
|videtur. Verale&tio cft,vt ex Grzcis codicibusappas, , 4
rct, fs euns velo maneredonec ventam , quid ad te?. Scd 2üt huivi lo i.
incutia, vt fit, notatiorü pro , 75 captü elt (cribi, s;
autab aliquo fortaffc, qui nolebat Ioannem ctl«
mortuum, fudiosé per fpecicm corre&ionis locu
cotruptus eft. Superuenitalius quifpiam , qui «ü
in alijs libris 5i, in alijs, ss fcriptum videtet, vtram
quc lectionem coniunxit, 5i Ae ewma velo wamere , quo
44 te? Quedattinetad fenfum, quocunque modo le

gamus,non magnum diícrimen cft. Hoctantüm in

/

tercít,

contaminauit,5jc ewe velo manere, der veniam,quid adi — — | |
lre? nulla prorfus fpecie probabilitatis.Nam & fcnié-

QU

| l
lovwf(*æu
lo

An Ioànes
mortuus
fit, 4. (enté-
tit,

fc moituü.

:

i. Fuiffe
mortuum.

j Mortuiü
Muifie, fed

;—efurr'cxif-

.

Tra&. 124.

4, Natuta-

moitem.

|

Kferre,etiamfi eam manere vellet.Ad (ententià venia-

ifuiffe au&or Hippolytus in lib. de confummatione

ent£in regno fno. Qui e& fentétiam fequi volet, etfi meo

liam docuimus,quomodo id, quod Ioannes fubiicit,

lem obiifte|to plures , ac maiores auctores habens , naturalem

ay8 5

TCUIN IOAN. CAP. XXL

Chriftus velle-(e eüm manere ; tamen vt poftca
demonf(trabimus, non continaófequitur Ioannem|
nom elfe mortaudi $ fin aütem legamus, 52 eim|
volo manere,àut, ff fic eum verbo manere , nihil affirmat,
fed fab códitioneloquitur,nó debere Petrü molefté

mus , quz tota ex confecuto euentu colligenda eft.
Etenim filoannes mortuus non eft , non dubium
quin Chriftus id fignificauerit; etiamfi , vt Euange-

Et non dixit Le[ns ;non:marirur?/?d,bæ'cuni vólo manere, nou!
quafi difcipulorum errorem corrigere voluerit, fed
quafi volneritoftendere, quàm fubtili coniectura,
quodobícaré Chriftus indicauerat , intellexerint,
quüd cüm non dixiffetaperté difcipulum illum non

aut,/f frr m,qmd 4d te? (agaciter tamen diuinauerint,
quid Chriftus fipnificare voluiffet; eum nimirü non
moriturum. Siautem mortuus eft, manifeftum erit|
noluiffe Chriftum indicare eum nó moriturum. Eaj
igitur quftio priüs explicanda.Multos de hac dubi-
taffe,mortuüfne effet Ioannes, an non,Ambros. fer.
20.in pfal;xxg.*au&or*e&;uonnullos veró fenfiffe non
fuitfe mortuüm Auguft. Beda,& Euthym. hocloco;
referant.De morte igitur Ioánis quartuor apudgra-
ucs auctores inuenio fentétias." Prima eft,non fuilfe
mortuum. In qua fententia videtur vetuttiflimus

fzculi,& Beda in fer.de Ioanne Euangcelifta,fi tamen
cius eft ; & quicunque fenferunt Ioannem vna cum

curum effe.Ita certé fentit Dorotheus in vita Ioàánis.

Chrifti verbis Matth.16. 28. Suot quida de bic flátibws j
qui no gu[labunt mortem donec videanit filium bominis vemi-

quidé cófilio nemo fequetur;tamen qui fequi volet,
explicare debcat, Ef mon dixit ex lefus,non moritur ,fed f
fuiffe mortuum, & quidem mortis gencre violentz,

no fuiffe.Ira Thcophyl.in illa Matth. verba.c. 20. 23.
Calicem quidem meum bibetis , quod cx illis ipfis probat
verbis;nec enim dubium,quin mortera fuam violé-
tam,quantum quidem in Iudzis fuit; calicem fuum,
appellaueritquem cüm & Iacobum , & Ioanné fra-|
tres bibituros effe dixerit, quis audeat dicere violen-:
tam mortem non obijffe? Prafertim càüm Iacobü ab;
Herode occifüm conftet A&.12.2.& eundem vtrun-|
que calicem bibiturum dixerit? Tertia eft mortuum,
fuiffe,fed eodem furrexiffe die; & in celü tranflatum
fuiffe , quemadmodum B. Virginem Chrifti matrem

arbittor,argumento,quód in apocryphis, vt hoc lo-
co ait Auguftinus,libris legerit, càm fe viuum in fe-
pulcrum quod ipfe fibi parauerat , intuliffeti, eius
poftea corpus repertum non fuiffe. Quarta eft;mul-

obijffe mortem. Tertullianus in lib. deanima. c. de
Menandro hzretico;0b;t, inquit, & /eannes , quem in

tereft. qubdfi legamus ; Sic ewm velo manere ; affirmat; À

lifta expofuit, diíerté non dixeriteum non moritu-| -
|rüm. Itaque interpretabimur Ioannem dicentem,

moriturum,fed tantüm, ff euns volo manere,aut,fre eum;|

Ibnlate, inquit, dum Iucem babeti 5 & , venit nox , quando

Enoch,& Elia ante fecádum Chrifti aduentum ven-|.

Probare folent, qui ita fentiunt opinionem fnam ex!

far.lib.s.hift.Eccles.c.s: Ambroftus in commenr. ii
pfal. 45. & fer.20.in pfal.18. Hieron. in commenr. iri
c. 20. Matth. Eufebius Emefenusin hom. de Ióanne
Euangelifta, Chryfoft.hom.in Ioan.. Auguft. hic,&
fer.de tempore 149. Theodor. Heracleota; Theodor,
Mopíueft.in Grzecorum Catena; Leontius in cóni-
ment.ad hunclocum, Gregor. homil. in Euangeliá
3. Beda hocloco,& in Martyrologio vitam Ioannis
Ícribens, Theophyla&.eniá; Euthym. & Rupertus in
comment.ad hü clocum, & Haymoin vita Nicolai.
Hoc multo probabilius; fatis enim apparet voluiffe
Ioannem hocloco eá dc fe vulgatá opinioné corri-|
gere,doceréq; pro fua modeftia (c immortalem nor
futarü,nec id Chriítü aut dixitfe;aut vllo modo indi-
caffc. Quod eo niagis videbat effe neceffarium,quód
cüm admodü,cüm hzc fcriberet,fenex efIet,ea magis

elletnon effe morituram.Illud autem,quod ex Mat-
theo afferunt, qui mortuum efle negant.c.16.28.illic
explicatum à nobis cft. Reliquum cft, vt & hunc ex-

quaftio verfatur quid fit,manere,& qui fit,denec venia.
Auguftinus, & Beda, vt vulgari cederent opinioni,
adallegoriam confugerüt, per Petrum actiuam , per
Ioannem cótemplatiuam vitam fignificari; Petrumi
ergo , ideftactiuam vitam non debere manere, id ctt
expectare aduentum adiudicandum Chrifti,fed an-
tequam ille veniat, fatagere;ac perfici debere.. 2zm-

nem potefl operari, Chryfoftomus vero , & Thcophy-
la&tus de loco videntur interpretari,Si eum volo hic
manere,& non mitti tecum in totum orbem terrarü
ad docédas omnes gentes,donec paullo poft redeam,
& raittam eum; qwid ad te? Omnes alij an&ores dc
morte exponunt, fr eum volómuaere , ideftnon mori,
donec veniam , quid ad te? Diffenfio inter eos cft de illo
verbo, Donec veniam. Alij enim intclligunt non fecü-
dum Domini aduentum;quem omnes expectamus,
fed aduentum illum metaphoricum , quo non qui-
dem vifibiliter ficut ad iudicium; fed per potentiam,

eum volo manere, denec veniam , quid ad te?. Secunda eft;|

quamuisalio,quàm Petrum, occifum enim à Traia-] . :
tempus Vefpafiani, càm Ierofolymitanum vidiffet

mortuam fuiffe legimus ; atque tranflatam. Quam;
opinionem Nicephorus fequitur lib.1.cap. 35. Eo,vt

|(übiturus.Senfum ergo elle, 51eum , aut, fic e»m, aut ,

adgentum Dommireman[urmn fruffra fuerat. [es.. Poly-

Vefpafianum Ierofolymitanam deleret vrbem. Si-
gnificareetgo loannem non moriturum víque ad

excidium. Sic Dorotheus in Synopfifcribit fenfiffe
aliquos; ita quoque hocloco Theophyla&tus. Vio-

7 llenta, & minimé probabilis interpretatio. Alij (e-|.
icundum Chrifti aduentum intelligant, fed hyper-

bolem effe putant, qua nihil aliud fignificetur,quàmi
Ioannem .diutiiïïm& victurum effe. Sicut nos vulgo;
cüm aliquid valdefero faciendum fignificare volu-

Ita Leontius, & Thcodorus Mopfucft. Alij fccandü
aduentum fine vlla hyperbole,(ne vlla figura notari
putant,fed chriftum non de quacunque , fed dc fola

dam Dominiaduentum non effet, ficut Petrus, crat,
51 fic eum vole manere, 1d eft ille(um , non crucifixum
ac dilaceratum,fed fanum, atque integrum,quamuis
mortuum, 144 ad te? tu me fequere ,tu mecum ad cru-

cem propcra. Sic Eufebius Emefenusin homilia de
lloanne Euangelifta,Auguftinus fer.de tempore. 149.

vulgo inualuerat opinio ipfum, càm morruus non|

plicemuslocum. Quid cft, ff ewm, aut; ficeum; aut, fj Q t
| : | p *4. |'volo iná-
[rc eum volo manere , donec vemiam ? 1n duobus verbis:

virtutämquc füuam venturus erat, vt per Titum, &|

mus, dicere folemus,Non fiet vfque ad diem iudicij.| "
violenta loqui morte, quam Ioannes vfque ad fccü-|

(icut te,non alio violente mortis genere concifum,|

Quid fit;

neye, — .

:

Sup. cap.1$
;j. & cap.
9. 4*

Quid f1-
gnificet;
donec vt-
nia,

crates Ephefiorum Epifcopus apud Eufebium Ca-

l& Rupertus hocloco. Atqse hic verus,& germanus

-

R

m

nsuz.

,..r : : AT ORLASIRUT * ,;

i

ASEAS d 5 M TARU T

Moralis ex
pehitio;

2 Galato 6- ï-
Roman.1i4
4.

AÀn hzc
verba [int
Euangeli-
d.

creto de
Canonicis
fcripcuris.

aliorum
confüetu-
Idinem ea
adiecerit.

left lenfus, Id enim agebat Chriftus, vt Petro Ioanné

icruce mortem , ficut ipfe fübierat, fubiturum; ergo

1Ad hunc fenfum nihil refcrt, quno modo legamus;

ibisadmodum vtile potffumus documentum ; 1 quid
cui bencficij, aut priuilegij, autà Deo, aut ab homi-|

& Euthymius fcribunt, curam iam totius füfceperat

. |verba,quz fequuntur proximo verfualterius, quàm

- |c.1.1.Quod fuit ab initioquod audiim? ,quod vidimms ocule

Seff.4. de- homines Catholicos Concilium rcuereri Tridenti-

ItGO

IOAN. MALDONATI COMMEN T.

61

opponeret. Petrrum dixerat fecututumfe , id eft in
quando é contrario dicit velle fe manereloannem,

quo Petcum, idett viillata moriturum.. Atque hoc
eft,quod ipíe Ioannes fubijcit, Et mon dixit Lefte mon|
moritar, (6d, ff enm vol'o manerey donec vemam , quid ad tef

fiue,5/,(iue , frey fimey $1 1 enm velo manere; idem enim
eft (enfus. Quid refpondendum ad-illufi.,Masth, 20.
23. calicem quidem mewn biberss , illic ex Hieronymo, &
alijs auctoribus diximus. Moralein feníum Cyril-
las notat,natutafic eíTe comparatum,vt velimus no-
ítrorum laborum habere focios. Nosobferuare no-

nibus concedatur; quod nobis denegetur , non con-
tinuó murmurandum, non continuó. dicendum,
Hic Autem quid? Nam i Chriftus Petro, qui, vt Chry-
foftomus , Theodorus Moptucft. Theophyla&us,

Ecclefiz;non pepercits fed eum rcgrchcndit, Quid 44
tef quanto minüs priaatis hominibus nobis parcet;
quanto afperiüs nobis dicet, Quid ad re? Z me fequere,
officio tuo fungere,Sparram quam matlus es, cole s vnus
qui(que onus faum pomzbit, Quid refpicis retro? twme
(équere. T'à quis es, qui iudicas a(ienum. feruum ? domino fm
llat , ant cadit. $1 dxerit pes, quontam mon (ut. manus, non
fäm de corpore, not ides non c[ft de Corpore, Y, COT 124 15. .
| a4. Hucef diferpmlus ille, qui teffissonit perbibet deby,
« feripfit bec; e7 femwns, quiA vVeri cþ,te/limmium eitas, )

Catholicos ztate noftra extitille, qui,an hzcwerba
Euangclifte fint;in dubium reuocaucrint , videri

nó fignificateum non moriturum;fed non co modo,|

Miror veheméter do&tos homines, & bene profe&ó

À

D

D

mendandam huius Euangelij au&toritatem adicéta

facere.. Qujsenim eft veterum auctorum , qui. hzc
verba tanquam Euangdiftz non proferat?. Certé

Euangcliftz effe non poffunt. Quis enim potuit di-
cere,Sont autem e7' alia multa, qua fecit lef'& , qua ft [cri-
banter per frngula , ueetpfum arbitror mundum capere poffe

cerat,viderat, & reliqua eius facta fcripferat , qua in
hoccontinentur Euangelio? Etfi Theodorus Mop-

Coníuctudo quoquce fcribendi Ioannis indicat hac
eius effe verba.Eodem enim modo fcribir. r. epiftol.

nofim,c]uo'd perfpeimw ,2* manus nosfre contre(lauerunt
de verbo vita , annuntiamus vobis, Oportebat denique

num;quod nó folüm totum opus, fcd fingulas etiam

LeegiíTent auctores ;; nàm multi guzftionem cam
|propenunt , & cius rei cauías probabiles reddunt,
Chryfoftomus , & Theophyla&us putant caufam|
reddere voluiffe;cur;cüm alij multi fcripfiflent Eui-
gelia, & ipfe ad fcribendm"n accefïiHEt.,amgrc ni-
mirum erga Chriftum fecifle , & vt eius viciflim er-

fuiffe ; quod nefcio an quifquam hazreticorum , quij
modo Ioaunis receperint Euangelium;quamuis au-|.-
daces , quamuis magni fint Ariftarchi , aufus fuerit

eos, qui fcribend: [unt libros , niti qui & ea qua Icfus fe-| .

fueft. putat hac ipfa verba Euangeliftz non. eíle.|

partes tanquam Ioannis approbat. At quorfum pre-|-
J pzxterirer aliorum confuetudinem hoc Ioannes adiecio

|enim ab aliquo poftea , autàtota Ecclefia ad com-| :

M.

E

F

lifte refpondentis , Amen, ita eft , ícimus cum difci-

|quàm ea; que fuperiore verfü funt, à Ioanne fcripta
licet dubitare. Videndum ergo primàüm quorfum|

. |dum, quódairfore , vt fiomnia, que Chriftus Fca-cir:l |

bat,illum fuiffe difcipulum , quem tantopere Icfus].
diligebat, quíque in cena in eius pe£&tus recubuerac.]:

Cyrillus vero,8c Rupertus, vt auctoritatem ijs, qua
[cripferat ; fidemque conciliaret ; (e enim non falía,
non incerta, non ignora narralle;fed quz ipíe vidif-
fet, cüm adeoà Chiifto dile&us eílet, adeo illi fami-

liaris, adeo cius lateri iempet inharens, vt ignorare

vt mentiretur, . Hanc habet empha(im pronomen
illud, Hicybic, Ícilicet; quem diligebat Iefus, qui tam

rus cffet,fcripfit hzec, vt Rupertus ol

babilius ad torüma, quod fcrip/erat , Euangclium etle
referendum ; apparerenim , vtdiximus , toti operi|
fhidem conciliare voluiífe; & non tam folicitum effe

toto Euangclio de Chrifto , de eius doctrina ; mori-|

quitur,Er frimns,quia verum eft tefiimenium eius, parum
confequentem oraiionem vidctur reddere, Primüm
quia cüm antc per tertiam perfonam locutus fuiffet,
nunc per primam loquitur ; deinde , quia cüm ante
fingulari;,nuncplurali dicit numero (cimas. Hzc tes

Gracé pro od epdl fmus legendum effe c12 fcio;at-
queitaquidem Theophyla&us videtur legere, Sed
nihil tam tenui coniectura mutádum eft. Nam per-
fonz,numerique mutationem , qui confuctudincm
Hebrzorum nouerit, minimé mirabitur. Etreddi
aliqua potefl ratio, cur cüm ante per tertiam perfo-

itaque oportebat vt per primam defe perfonam lo-
qucretur.Cur ergo plurali numero?& cius rcialiqua
potcft afferri caufa.Sunt qui putent auctoritatis gra-

Hcbraice , & Grzcz lingux confuctudine alienum
eft. Credocrgo fuum teftimonium aliorum etiam

voluiffe , quafi diceret non folüm ego, qui teftimoe
nium perhibui,fed cgo,& omncs , quicum Chrifto
verfati fumus,Ícimus verum effe. Piget Ru pertiin-
terpretationem referre nimisalienam. Putat enim
mimefim efle;quafi hzec verba Ecclefiz fint Euange-

pulüm veradixille; .. 1. . :
, 2$. Sunt autem q7* 41;45 mg!r.t,quæ fect Ieþ:;,q'hge f j?r';"—
banter per figula , nec ip(ato arbitror mundmm capere po[fe
eo$, qui (cribends fanr,libvos,) Putat,vt paulloantc di-
ximus, Theodorus Mopfueft.hzc verba Euangeliftz]
non efle, fed ab aliquo poftea adicctaefle , quod illic].
quoque rcfatauimus. (&jn,fi folisrationibus,& co-
iecturis res agatur, mogis probabile eft hec verba;|

elle. Sed, vt diximus, neque dehis, nequc de illis

hzc Euangelifta dicat ; deinde quo modo intclligé

non poffet; quzab illo gererentur; nec Chritum|.
amaturum rántopere cum fuifIe , f1 eiufmodi effer;|

L i E E ta mv . OaSUpse B. 2g
familiaris illi fnit, vrin cius peétus in caena recutn-,& hoc cap;

beret, vt folusauderet interrogare, cgu's cum traditu-| ^^*
feruáuit. Quód|-
&j . * . N 1 o MA T TUM 2 1
dicit, b«c, nonnulli ad id (olüm referunt, quod de|
Petro,& Ioanne proximé dixerat.Sed multo cft pro-|

decet,vt que de fe,& Petco paullo ante,quàm vt que|

bus , miraculis , morte,re(urrectione dixerat ,lector
crederet. Atque ita Chryfoftomum; Cyrillum, Theo.
.. phylactum intellexiffe ex eorum, quas modó recita-
* [uimus,interpretationibus perfpicuum eft.Quod fe-|

|coniecturam , aut füfpicionem quibuídam iniecit]
na dixerit bic of di(epulus llejnunc per primam dicat;|
Weimus, quiaiam declarauerat fe eum effe di!cipulum:

tia italoqui , quod & à Ioannis modcratione, & ab|

omnium . difcipulorum conícientia corroborare|

gafíe amori refponderet; hunc enim,qui bac fcribe-

Icriberentar, müdus libros capere non poffet. Chry
: foftomwvs,

B-

m M 3 bb

dgIÓ2 IN IOAN, CAPVI XXD : 163
lloftomus , & Theöphyla&us ided exiltimarit hoc| A fcribendi effent, capere nó p'd(ïþ,quiä nimis hypcr*'-j
addidiffe, vt oftenderet fe non ad gratiam;quódami-| — bolicum videbatur, metaphorice multi intellexerát
cus eífet, fcripfiffe chrifti : etenim quiad gratiam| vt mundam non czlum; & terram, fed homines in-
(cribuntalicuius,nihil pretetmittere folere,quod ab| . [telligat. Sed íj ipfiauctores non eodem modo iuter-
co geftum fucrit commemoratione dignüm;fe verb| - prerantur.. Nam alij exponuntfore, vthomines ca-
multo plura, quàm fcripfiffet,& valde memorabilia! perenon poffent, id eft vtnon poffen intelligere, vt
pretermififfe. Cyrillus vero,&,vt videtur,Leontius) '| |Auguftinus; Beda; & Rupertus:Quem fenfum etiam
& Theodorus Heracleotes excufationem elfe putát;| '*.*!Thco,phyli&us'prcbat, & illis Chrifti verbis con-|
potuifle enim Euangeliftam ab aliquo imprudenter| | firmat, Mwlta babeo vobis dicere, fed mon. potefla portare
reprehendi, quód multa Chrifti fa&ta filentió prate-| .. medó. c. 16. 12. Alij fore vtnon capetent, id cft, vt
rijffer, excufare multitudinéab eo geftarum rerum,| ^ memoria res tam multas, acvarias continere non
|tá multas fuife, vt necfcribi poffint; & fi ícriberen- f'pof-fentf, vt Theodorus Heracleotes, & Lcontius.]
|tur, tot mundus volumina capere non poffet; Quod..— Vtraqué iriterprératio vno refellitar verbo , &ibres;|
dum dicit & fe excufat, & res Chrilti magis quodam ïquoriüin enim dixiffet libros non poffc capere, fi id
modo, quàm fi eas perfcripfiffet, amplificat Proba-| — dicete voluiffet? Dixiffet potiüs fore,vt res ipías,que
bilius hoc eft; quamquam mihi quidem alio potius ïfcribendæ eífent;capere non potfet. T heodorus veró
Ípectatfe videtur Euangcelifta, ne quis exittimaret Mopfuctt. exponitrnundum non fuiffe cápturum;
non fuiffe fa&aà Chrifto plura miracula, quàm quz| — ideftneminem futurum,qui tot fibi libros,quot ne-
ipfe,caeteríque Euangelitte commemoraífent; &| ceífarió fcribendi forent, comparare poffet. Sed & :
fidei terminum figeret,nihil pretereaéredens,quod| hanc interpretationem fatis apparet non effe ger-
aut alibi legeret; autaliunde à Chrifto fadtumaudi-| |manam. Verus feníus cft, multos ícribendos fuiffe
. |ret. Non de quibuflibet, vt opinor, rebusà chrifto| C libros,fi omnia,que Chriftus feciffet,figillatim fcri-
ïïlfgjgs fa&tis, fed de folis miraculisloquitur, vt Theodorus| |bendaeffent, fed eam librorum ingentem mültitu-
an hzc in- Heracleota, Leontius, & Cyrillus interpretantur, & dinem,magnitudinemq; voluminum per lyperbo-
eosanti'ey füperiorecapitever. 3o. colligitur, aut certéde| — lem,cüm certam numerum dicere non poflet; dc-
miraculis, doótrina, & myfterijs, in qnibusfuit| |clarauit, vtetiam Auguft. Leontius ; Cyrillus,Beda,
mors,& refurrectio. Quóddicitmundüllibros, qui] "T heophyla&us, & Euthymius exponunt. |
FINIS
OM
!
i
l « E T
L RNESES À T Eee I N-

f D
— (

[ 4
f 1 : ; ; :

.| locutusceft vobisDnsinHoreb. 667. a. & 827.a.

— o o
* L. d 3
j Lw
d
! : (,' n
y

LÀ

Qfï*";ä-gk. | i
GW Eu -" IN,DREE'XfL de sccoenofi
LOCORVM SCRIPTYV R AE
QV/E IN COMMENTARIIS IN
Lucam, & Ioannem exponuntur.

.. GENESIS.
C.5. 10. Ádam vbi e? 904. €.
3. 17. In quacunque die comedetis ex eo; morte mo-
ricris. - | | $68. £.

77.f. |
4.15. Vocauitque nomen eius Seth dicés, pofuit mihi
Deus femen aliud pro Abel. L n E
6. 4. Ifti funt potentesà feculo, virifamofi, : 84.a.
to. 9. Venator robuftus coram Domino. 29. .
1$. 6. Credidit Abraham Deo, & reputatum eft ei ad
iuftitiam. 828. b.

16.6. Ecceancilla tua in manu tua eft, &c.
17. 17. Putaíne centenario naícetur filius?
Ir8. 12, Qua rifit occulté dicens, poftquam confenui,
. & dominus meus vetulus eft, &c. 33. d.
20.18. Concluferst Dominus omnem vuluá domus
Abimelech. - pu 37. .
30. 23. Abftulit Deus opprobrium meum. 37. €.
35. 21. Fixit tabernaculum trans turrim gregis. 105.b.

$9. C.

- 87* 4. Oderant eum, nec poterantei quicquam paci-

.. 945. &.

"

ficéloqui.

| EXODI. | :
8, 24. Venit mufca grauifTima. | U A C epa d
Tr4. 15. Quid clamasad me? ^ C265. D

2133 Siquis aperuerit cifterná, & foderit &c. 286. c.
33. 20. Non videbit me homo,;& viuet.25. e, & 4935.a.
[ LEVITICLE E .
lz. 2. Mulier fi fufcepto femine peperit mafculum,
immunda erit 7. diebus. |

! moriatur;lapidibus opprimet eum omnis multi-

| : LA GVM GA

4-1. Pepetit Cain dicens , poffedi hominéper Deum

15.17. Etlampasignis tran fiens per partes illas.829.d.|

3. d.

tarum eius. 811. c. f.
j E59050 REGVM- à
4- 29. Accinge lübos tuos,& tolle baculü med.25;.c.
IOD. * .
1. 4. Pellem pro pelle dabit homo. 489.C.
12. 18. baltheum Regum dilffoluit. z/
17. 12. poft tenebras fpero lucem. 461. d.

- 9. 17. Repofita eft hec fpes meain finu meo. 495.a.

- ao. 29. Hzc cft párs hominis impij. 34.| .
| PSALMORVM.
1. 4. Quj habitat in ceelis,irridebit eos. $53

46. 25. Oésanimaz domus Iacob,&c.477.c. & 1071.e.|.-
48.12.Do ribi partem agri extra fratres tuos,quá tuli| . |

de manu A morrhzi in gladio,& arcu mceo;j9r.b.| 10.4. Dominus in téplo sí&o füo;3Dominus in coclo

II6.e.|
126. 16. Quiblafphemauerit nomen Domini , morte

tudo populi. ! 835.C.
- DEVTERONOMIL — |
4« 1. Non vidiftis aliquam fimilitudinem in die,qua

18. 1j. Prophetam de gente tua (ufcitabit tibi Deus.
/449-8. |

! !26. 6. Dnscuftodiat introitü tuü,& cxitü, &c. 864.a.|

2.8. Suícitat de puluere cgenum. ?5
16. 7. Homo videtea, que parent ; Deus autem in-
tuetur cor. : 755.f.
35 REGVM.
1. 14. Sureant pueri, & ludant,
: i, REGVM. j
9. 29. Ergóne putandü cft,quod Dcus habitet in no-
BW C u 605. C.
12. 16. Quz nobis pars in Dauid? - 965.€.
22, 22. Ero fpiritus mendax in ore omnium prophe-

1132.C.

2. G. Egoauté cóflitutus fum ab eo fuper Sion mon-|
tem fanctü eius predicans praceptum cius. 48.d.
422. à. 1088.É. ^.

" fedes ciussoculi cius in pauperem refpiciunt. 69.f.
12. 4 Illumina oculos meos, ne vnquá obdormiam,
ia M u L 90.C.
1j.5. & 52.6. Hlic trepidauerunttimore, vbi non erat
timor. , fo^. c.
16. 8. Sub vmbraalarum tuarum proteges me. 5;. d.

17. 3. Prote&or meus, & cornufalutis mez.— $r e.]
17. 31. Deus meus impolluta via eius. 70«.|
21. 17. Circundederunt me canes multi. 874.d.

24- 6. Milericordiarü tuarü,qua à (eculo funt. 84.2.|
25. 1. ludica meDeus , & difcerne caufam , &c. 825.2.|

j6. 10. Dominus autem affumpfit me. D . Rl
30.8. Quoniam refpexifti humilitatem meam. 57.b.|
32. 10. Dominus diffipat confiliagentium. — 7rb.|
3. , InDomino laudabitur anima mea. 67. .l

32. 32. Vua corum vua fellis, &c. 1009.C. 33.4. Magnificate Düm meci, & exaltemus,&c.66.d.
31. 38. Surgant, & opitulentur vobis. 3orb. — 55.18. Clamauerüt iufti; & Dfis exaudiuit eos. 362. b.
| IOS V E. | B4-9.Non füpergaudcát mihi,qui adueríantur mihi
7.19.Dagloriam Deo. . 846. a. b. iniqué; qui oderunt mce gratis. 1034. f
IVDICVM. 42. 3. Emitte lucem tuam, & veritatem, &c. . $70.a.
— 6 25. Pax tecum, 414.€- — 44. ro. Vnxitte Deus , Deus tuusoleo lztitiz. 48.b.

49. 6. &

