to in ignem miffrardent. Quid t homines colligij —|vtfugiamus malum, profequamur benum, id cft,in h
|qui in Chrifto non manent, Matth. 1. 41 42. alia.— fuga mali, & profccutione boni vera cófiftit virtus. "
Chriftus parabola declarauit, Mitret filie bominis an-| Eodcm modo di&um hocloco eft, /n beccarificatim 'ïpaf
— . | d lr
; , —

M [ m eff Pater meme vt frutlum plurimum ajferatis , idcft; in| À eos diligat; ità reciprocum eos fibi àmorem deberc.]
um hoc elorificabitur, fi fru&um plurimium attüleritis,| — Intelligitur ergo particula fimilicudinis, ita;aut em-
Mu ï - laut; äl fructu , quem vos tuleritis , patris niei gloria !phaticaa &, vt c. 5. 30. fscur ;Mdi'?js IMÁiCo, ptO, ficutau-
M confiftit. Ex verbis fequentibus alia nafcitur que-| — dio;ita iudico.Hinc intelligitur noamen dile&ionis, Dücai d
Vi 1 Iítio , quid fit, Er efficiami mei di(cipali, Sant enim| — càm Chriftus dicit, Manete im al:!et?ianemea;nöüfuiüiidils Bomed]
NI E : qui vertant, Et efficiemini , auteritis mci dicipuli.| actiue, vt non folàm plerique recentióres ititerpre- quonodo |
Wi | | Itaque non referunt hzc verbaad dictionem illam,| — ites,verum euiam Auguft. Beda, & Cyrillus , graucs . ;,;
& | | ^ — on quafi fenfus fit, glorificationem. Patris in his| . lau&ores ex1&?ma1?t j Vt.fcn.fus fit date opetam , vt
ïï,&aj E m daabus rebus pofitam cífe, vt frn&um plurimum| — femper mca dile&ione digni fitis; id eft, vc quemad- *
ubl afferamus, & Chrifti difcipuli fimus 5 fed putant B rniodum ha&tenus vos dilexi,itavos femper diligam.| -
u P luzró xowe repetendum & vólo in hoc , vt fit hic " Sumitur igitur paffiué, Masete m dile(Tione mea ; id eft;|
| | fenfus , in hoc glorificabitur Patet , & in hoc| pergire me th'gerc, quemadmodum Auguft, Chry-
T | difcipuli mei critis ; fi früdtum quàm plurimum foft. Leontlus,.s"lfhcoghyl-BCdas & Rüpertusinter- -
m — lattuleritis. Et quidem ; filegamus &5 5evnze9e spo) — pretantur ;ratióque ipfa poftulat, magis enim cóue- -
T uaSlo), vt omnesfere nunc Greci. codices habent, niebat , vt 41(?19010'5 thmf?Flfl' , vti fe dihg?fmtg
M : & ita vértendum , & illefenfüseffe videretürjnec| quàm vtà fe diligerétur. At dixillet interpres;iti mei
w L eum me puderetfequi meliores .pr;æfc-rtun haben- dll?&xone;non folet interptes tam Grammaticé lo
&d [ tem auctores, Chryfoftomum; .Thcoph.yla&um ,&| quipreterquam quód ctiam pronomea MeuskLäl-;l E
br Euchymium, quiita plané videntur interpretar| — tuie paffiuéponitur. Alium tamen non abfurdum
8 T .. |Sed noftrum interpretem fequi malo , quem non| — fortáffe fenfum mihi videntur interpretes praterijf-

HE D dubito legiffe &n& effiiamimi , aut itis ; fenfu illo| . feManetesm dilettione mea , id c(t quam vobis totiesac
: 'lariore, Ouam le&ionem ideo alteri preferó ,. &| C [tantopere commendaui. Hoccenim vocat precep-
priore. Qu | : preesp

Nb ! n d : : 9t
i"**?n"o i quia noftri interpretis eft , & quià non folàm apud| |tum fuum.ver. 1z. Ergo ficut ego , & Pater vos vicif-| .
M |Lcontium, & Theopliyla&üm , fedin celeberrimo| — /fim diligimus,fic vos alter alterum diligite. — ; Bs
nmh'giä' : :

etiam illo Varicatio codice reperio ; qui inftar eft 10. $1 pracepta mea férnaueritis , manebita m diletiione

"24 n ;
a : ómridm: szd fit clarificari Patrem ; aut qudd',. vt| meas;ficut eg* ego patris vnes pracepta F'"MW ; G mánee i

audorem glariäcgrï, a dl NU : UAR : : WUR sE :
"n (cu glorif- | Auguítinus monuit; idem eft, glorificari,Íepedo-| w dzlefl;anef)Docct exemplo íuo, quomodo in fua|
dixid E cïääp-ä?c Icuimus, ciusgloriam, qu& apud ipfum crefcerenon| |dile&iore manere poffint, fi íua nimirum præceptaL
m P t poteft, apud hominescrefcere. Difcipulos autem| — feruauerint. Sed eadem . hic atque fuperiore veríu
d fuos fieri, aut elfe dicit, non.eos , qui folam| |quztio eft, actiuéne, an paffiué dile&tio íumenda

|
u ! habent fidem ; iam enim Apoftoliifto modo difci-| |fit. Si enim actiue fumatur , fenfus erit;fi prcepta Bo u

- puli erant, fedeos, qui eiusctiam mores imitantur,| |mea (eruaueritis,diligam vos,atque ita Cyrillus, Au-
'"*M | , vt füptà. c, 1. 5j : : guít. & Beda, & recentiores fere omries interpretes| .
"- | ] 9. Sicut dilexitme. Pater , e7? ego dilexi vos , manete in D intelligunt. Si paffiue , 5/ 5mcepm mea [ertaueritis di-
am, [ dilefisne mea, ) Obferaandum eftin quo córipara-| ligetis me , quemadmnodum Chryfoft, Leóntius
3f3*3"(5aï! | tioconfiftat, aut quo modo comparationis mem- TheoPhyla&us , & Rupertus exponunt, quod e |
WR - |bra inter fe cönfcrändä- fint. Omnes, quoslege-| |multo ( vt docuimus) probabilius. Illud videbitur, - : i
a i rim , interpretes exiftimant , comparationem obftare,quód obíeruatio preceptorum non fit caufa
dim j Chriftum non nif iüter fe, & Patrem facere,| dile&ionis,qua Chriftum diligimus; fed diletionis,|
Idinl quáfi fen(üs fit ; Quemadmodum Pater dilexit me;|. - qua nos Chriftus diligit. Non enim propterca Chri-
al ita & ego' vos diligo, atque hic comparatio ter-| ftum diligimus , quia cius precepta-feruamus ; fed
;:?iarur,ï:g:ä minetur; inde quaíi conclufio fequatur , Manete| — ideo pracepta feruamus, quiaillum diligimus: con-
st ergo in dile&ione mea, & hanc iplamconclufio-| tià vero;propterea Chriftus diligit nos;quia cius fer-
nilides ! Inem non omnes vno modo interpretátur.Mihinon| — uáinus przcepta. Hunc nodum redté Auguftinus, & rraa. $:
ym, d ! (olàüm caufa videtur effe aliqua dubitandi, numibi| | Beda foluunt. Diletfio, inquit ; facir pracepta fernare, an
T M concludendg comparatio .fït: fed ngulto etiam e[ï.'c precepta [eruam facimnt dilettonem? $ed quis 4mbgat,7uoc( |
m (( j]probabilius ibinon claudi; fed vná comparationis| — pracepta Pmcedat?Vndg enim precepta [eruetsnon h'a!.m' qui
"17 E , Imembrum effe id,quod omnestotam comparationé non d:lgzt. ,Q"O,d. ergo &if Si precepta mea ]äruduer.ztts ma- l
qü'oagik; 1 ; leffe putant;frent dilexit me Pater , Q2* ego dilexi ves5alte-| — mebitis m dilectione meav:-ofïmdzt »non vnude dzl.e&zo gemere-
ï;stc' p rum vero; Manete in diletione mea, Vtita fentiam, ad-| — itursfed qnde mogf?gfgtur,tmquam däffrff.-' N oltte vos putare :
m .. |ducor primóm confu.ctuflinc quuendi' Chrifti, qui| — pmanerem mea dilethiwne , fi non. feruaneritis pracepta mea. r
Wm);,& huiufmodi compatanombus videtur ,dclc&gztus ;1nji .fz enium fgrudqertm ? ma?f&lm ; hec 6/11 binc 4?[747'&!! 7u0'd-
, fgif quibus prior pats alteraconítaretcomparatione.Il-| — gmmea diletlione maneanjs',jï precepta mea (ä.r'u.auerttzf. Hic
jl luftte fuprà notauimus exem plum c. 6. 57. Srcut r:u/ï: verus cft (enfus ; eodem enim modo dixit fuprà c. 15.
j me viuens Pater (* égo viuo propter Patrem,Q7* qui ma'd;.a— p 35 Im boc coguocent bomines, quia flz.fäzpulz me estis, fi dilo-
« d f cat me,e7" ip[e viwet propter me,quod qui non mtelhgltjä - junem Ioalminm,ad;mmcem.Slm1lgter,g1uod de fe dicit;
"T | po&tum ibi legat colm?nentanum.Demdq,qgöd nó mtclhgendu e.ft » Sicut 7 ego patris mei p.rga.»pm Emd"'*
Df | id hocloco ageret Chriftus,vt doceret, aut ícàPatre| 7 maneo in. eims dzlec?fong.. Quod , qui d.llcälþgn.ff-ïï
" diligi, aut difcipulos diligere , fed vedifcipulosadfe| — a&iué fumuntpro dll.G&IOllc qua Chriftus diligit |
^ » diligendum exhortaretur ; hoc ergo ipfum mem-| jnos,ad hunc modum interpretantur , propterea cgo |
n 1] |brum, & quidem precipuum elfe debet compara- à Patre diligor, quia eius praecepta fcruaui. Sed di- W 1
C"g'w tionis , Manete in dilefline mea. Ti prioreigitürmem-| — uerfus prorfus eft fenfus;inde apparet patrcm meum 4 |
tf"?*f? | : bro duas declarat caufas , ob quas difcipuli debeant| —|à me diligi, quia eius feruo prsecepta , ficut primum
WE * in füi mancre dile&ione;alteram , quódfe quoque| |expofuüimus membrum , & ex eorundem auctorum pebrsora
M,] j pater diligat, & equum fit, vcilli iligant, quem Pa-| — fententia. Prepofitio ergo €7', pro quia pofita eft, idiorifivus
irïf-"ï"y ! T ter tantopere dilexerit; alteram, quód ip/e quoque Hebrzorum idiomate , vt pfal. $9. 13. & 107. Iö-ïiïm
FE - :
t(f/ s n | SERIDUR ! SRUUSUEN —

1Cur gau-
diumfuum
vocet Chrx
]'üu'SJ)

V*cm Au:—
; *guft'im ex-
"þofïcio.

KT:a&.S;.

EO sdbis awxslice n derribulatione,cg* vana [alus hommun,
- ivtlegitur Hebraicé, id eft , quia vana falus bominwm,
lvt noller vertitinterpres. Quo modo dicat Patris [e
pracepta (eruare,fepe docuimus;loquitar vt homo.|.

&enus difcipulis dixit , non tam fua, quàm ipforum

|vt tale gaudium veftrum fit; quale meum eft, vt qui-

|de confecuturi effent,cos ad fe diligendü hortaretur.

1

.[hecopinio rcfutatur;íatis enim per fe perfpicuü'eft,

l fortaffe re, Chriftum fignificare , füuumque gaudium

| Chrifti, & difcipulorum,adid eíle referendum;quod
illis paullo ante commendaucrat , Manetem dileione|

Jpereaddile&tionem fai exhortatam coseffc , vtcx

Ibus aduerfis confolationem accipientes ; fed me-
Ircrentur criam plenam in altera vitaletitiam ,per-

io21

TC IOAN. MALDONATI COMMENT.

102À,

Itaque Chryfott.Theophyla&tus, & Euthymiüs mo-
nenccim aliás hzc di&kio, freur, non foleat equalita-
tem,fed fimilitudinem, & proportionem quandam
fignificare,cüm Chriftus de fe & de nobis loquitur,
hoc tamen loco zqualitatem declarate , quia de fe,
ranquam de homine loquitur , zqualis nobilcum
naturg. |
i. aclocutus füm vobis , wg.-mdium meum in vobis
lit,co g.mdium vefirum impleatur.) Docetea , quz ha-

cáufa dixiffe, vt non folüm fua , fed ipforum latitia
plena effez;atque perfc&a.Quod, Chriftus gaudium
íuam voccet, tres apud diueríos auctores interpreta-
rdones inuenio. Cyrillus, & Lcontius exiftimat gau-
dium fuum non faum , fed difcipalorum gaudiü ap-|
pellare,quafi dicat , vf gaudinm meum in volis fit , id eft

bus ego rebusgaudceo,& vos gaude.atis.Haïxc inter-
pretationem idco non probo, quianon idagebat|
Chriftus,vt doceret;quibus rebus gaudere cos opor-
:eretfed,vt propofito gaudio,quod & ipfe, & illi in-

Theophyla&tus,& Euthymius gaudium Chriti paf-
fiuó, non a&tiué dici putanc, non quo Chriftus ipfe,
ícd quo difcipuli de Chrifto gaudebant; itaque cüm
dicit gaudium meum,& gaudium veftrum n6 diucr-
(um,fed idem dicit gaudium.Verum hac ipfarationc

diuerfum fignificarigaudium;nifi abfurda, & tauto-
logicam orationem dicere velimus. Vera igitur Au
guftini, Dede, & Ruperti fententia eft, diuerfum
(uum,ac difcipulorum gaudium quamuis de eaderà

a&tiué dicete, nó quo alij defe;fed quo ipfe gaudcat.
Hoc tátüm intereft, quód Rupertus gaudium Chri-
(ti ad eius paffionem refert , quod videtur non fatis
congruentem fenfum habere poffe. Quo enim mo-
do eiufmodi gaudium eius in difcipulis effe poterat?
Auguftinus, X Bedarecferuntad eius gratiam , qua
Git; vt de nobis gaudcat. 9404 effinquit, gaudimm Chri-
fli ia mobis , mifi quo dignatur gau»derc denobis ? Quodfi
iredte intelligatur, verum eft.fed clariüs ; vtlopinor,'
rem cgo explicabo. Credo vtrumque gaudium , &

mX ad cetera , quz in eandem fententiam differ-
ucrat. Sedgaudium Chrifti ad id refertur,tanquam
ad materiam,gaudium veró difcipulorum tanquam
iad caufam. Aitenim Chriftus fe propterea tanto-

corum erga fe,& inter ipfosamore , ceterífque bo-
nis ipforum moribus letitiam percipiat ; quemad-
modum bonus pater bonis filiorum moribus , de-
biroquc erga fe amore , atque obferuamtia letari fo-
let: & vt cadem ipfi crga fc dile&ione non folum in
hacgauderent vita, mirificam à Chrifto etiam in re-

fc&támque percipere. Hoc cft, vr gaudimm veitrum:
impleatur , plenum fit. Nunc eos non nifi tenuem

B |potuit Auguftinus dicere , Qwod eff gaudium Chrifliin

Ivtopinor, Pelagianorum dixit , ne forte exiftima-

C |ceptum repetit, quod fciebatnon fatis pro digni-
tate poffe commendari, Idem dixerat capiter. 34.miaum

fed illic mandatum. nousm , hic mandatum fuum dile2ionis
u . : AU : nouum, &
vocat, indeilla nafcitut queftio, quàm his propo-uum vo-

nit verbis Auguftinus, wws mandati repetitio » CUffj- C6t Chi-

- Mit aliud eius mandatum. Hzcille morefuo fubtiliter,

jtranftulit commentarios. Cur illic nouum appcl-

|per daserfitatem operis s 77 vnum in vadice dilethioms, Di-

-Irc,& cum illis comparare , & omnibus antcferre.

quendam habere guftum voluptatis eius, quz cx ip-

À |percepturos voluptatem,fi in eadem dilectione per-

(eueraucrint.Fecit,ac dixit, quod facere, dicereque

quens;autà fe aliquo dimittens. Exhortatur vti mu-
tuz inter fe caritatis , reuerentizquein patrem me-
mores fint; id & fibi, & ipfis gaudio futurum : (ibi
quidem , quód nihil optet, quàm probos , & mo:i-
geros habere filios ; ipfis veró , quódfi id fecerint
magnam illis, vnde gaudeant , hereditatem daturu
är. Sedquia hzc ipfa,ad quam exhortabatur , dile-
&io ex ipfius fine dubio gratia proficiícitur , recte
nebis ,mfi quo dignatur gaudere de nobu ? Quod mcetu,

rentfignificare Chriftum aliquid ex nottro nos ha-
bere,quo ille gaudere polífet, Hoc;[quamuis leuc,in-

tolet pater filios aut longé ipfe profecturus relin-|. —

veftram ob caufam, aut propter vos. |
12. Hoc eff preceptum meum , vt diligatis tnuicem, ficut
Ailexi ves)). Non folàm explicat, quid fitid, vnde &l
übi , & ipfis magnum ellet gaudium acceffurum;
íed ea occafione illudipl'um mutuz caritatis prz-

mendatio eft s nifi , quodiliie, Mandatum , mquit, nouummiy
do vobis s hicautem , boc ff inquit , mandatum meum, 1bi
ranquam mon fuerit ante tale mandatum bic t4nquam mon|

& Ícité 5.fed càm nititur quxftionem folucte, ad
fenfum magisallegoricum ; quàm litteralem incli-|
nat. Sic enim refpondet, féd ibidithum efl nouum ,
m vetu[late noflra perfcneremus 5 bie diium efl meum , ne
centemnendum putemus,. Cyuod Beda,vt folet, in fuos

lauerit, co loco diximus; cut hic füuum dicat, nunc
difpatamus. Nota cít , & Ecclefiaftico trita. vfu
Gregorij refponfio homil. 27. in Euangel quam
& Rupertus vfurpauit. Crm cuntía , inquit , facra
elequia diuima plesa fft praceptis , quid eff , quod . de dile-
Gyone quafr de fingalari mandato Dominm diett , Hoc efl
réteptum meum yvt diligatis muicem ; nifi quiaomne man.
datum de (ola dileflione ef , €9" ommia vaum preceptum,
funt,quia quidquid pracipitur m fola caritate folidatur $Ut
enim mmlti rami ex vna radice prodcunt 5 frc multa virtu-
6s ex Vha cáritate generantur 5 mec babet aliquid viridi-
tAtis amts boni operis , fi mon manet in vadice. caritatit.
Pracepta ergo dominica «2 multa [unt , « vnum ; multa

&a funt hzc fübtiliter magto. vulgó probata con-
(enfus fed nó videntur mihi genuinum Chrifli fen-
íum explicare; tantàm enim , vtego quidem opi-
nor;abeft,vt Chriftus fignificare voluerit autaliud)
non effe preceptum , aut in hoc alia omnia con-
fiftere,vt potiàs voluerithoc, & ab aliis diftingue-

In qua re omnis vis ,omnífque gratia pofita eft ha-
ius lententiz , quz perit omnipo ijs , qui cum prz-
Cepto caritatis praecepta omnia confundunt. Sicut;
ergo locum illum eap. 1. 34. per hunclocum ex-
pofuimus, ita hunc per illius explicationem espo-
nendum effeiudico. Hoc mandatum fuum vocat;
non quódalia non habeat, quz & ipfa à nobis fer-

fius dile&ione caperetur ; tunc eos pcrfc&am ipfam:

uari velit,fcd, quod hoc maximé omnium com-
mendct

dicauerim;quod dicit ; vebis;Hebraifmum effe pro,Hebrai£ ] -
iQus, í

Quomodo

o

ETU T PT. CTRO

Oäbm()do[ Uet
W :
t Ftlæ:
?W lHXiCi:; u :
li animicx
Pt |
I. C:
hi
Dty

ER --
L — Tf — —
— 74 —

intg

u

[!
vets ]

Ml

nnewawe —
1 $ DO "s
& i ^s Y

TTR U
-I/ !l;:;'; ),;m"r"

L
!

n

l

8 DI

h,
F
HMWhM

s'ln.'*,k!v'd !
) '-JL*..u*nf)

^

l
"ACAMM l
TA M

"m
1'*1! ',f ,'ï
4n j h,' t/]::
Á JM!M!S
TT
ndM iv
m tF
C A
u m
i (
t ar;f.'.f:»'.j
La

j
"4
ml v*

g p

VT E URDUATEUUMOUIU p m at sst
X PUR " u

p speeseey - s TT VE a Em U aA M».9m
ss ia : k - n " INISHAe t

| Lib.rt,

*

Quomodo
maxima
dile&io
i pro amicis

ponere,

if , vitio inde, vt opinor,nato , quód qui vulgo
lhoclectitabant , non exiftimarent finc ca partica-

- dMelione , qua quis apimam. [marm ponzt pro amicss. fnis $ ne-

|tentia corrumpitur s efficitur cnim hic fenfus, hac

|ftinum,; Gregorium, Bedam , Bernardum fermo-

]tate, ita vt animam fuam pro illis pofuerit , id cft

|cüm dicit, Marerem bac dileilionem nemo babet , vt ani-

fuis animá cüm, vt indicat D. Paulus Rom. $. 7. 8.. & Pettus.

. |Dens caritatem . (wam in nolis , gut'a cum adbuc peteato-

1024 —

omnium neceffarium effe íciat.. Quemadmodum fi
pater multos habens filios;de vno eorum aliquo,
ullfibi obíequentiffimus , & carifïimgs fit , dicat;
Hic eft meus filius ,non negans alios efíe , fed figni-
ficans hunc maximé eíTe. Docet autem eos, vtfe
inuicem diligant non verbis folàm, fed fuoctiam
exemplo , Sicwe dWexi ves , inquit. Quafi dicat,
Nihil vos facere iubeo ; quod ipfeprior non fece-
rim : nemo indignosamore fuo putare debet , quos
egotantopere dilexcrim. Càm dicit , fíew' , nom
modum , fed magnitudinem declarat dile&ionis;
itaque'interpretationem illam Gregorij vulgarcm
nonrecipio, vfdhec, inquit , emate, «d quod amawi
ves, Meliüs Rupertus ; Palam fx:zeäag? ?"fmd' 4 vel
quantum Jllgcrft.nosæ t4nquam jï apertius dixifet 5 vf
que ad smortem diligite smuicer , quia víguead. mortem di-
lexi s. : A M :
15. Maiorem bac dileflionems memo bæäft, 9r animam
fnam ponat quis pro. amicie [air.) Multi Latini co
dices , ac ferc antiquiffimi quique corrupté le-
gunt, Qwám , vt aumam fuam . ponat quis pro amice

la (cnfum conftare poffe.. Conftat auteim meliüs
fine illa ; bacdilechone , nempe vt animam:[nam pona:|
qmlf Pra Amici jïti: , neme maioreus !746?!; aut f.lmc di-

mo m4lerem babet. . Contra veró filegatur j quam fcn-|

caritate nemo maiorem habct , nifi (1 animam
(uat ponat pro amicis fuis ; itaque fignificatui
eam caritatem , qua aliquisanimam fuám proami-
cis fuis ponit , maiorem effe ea, qua Chriflus dilc-
xit noss quodfalfum , atque abíurdum penitus eft.
Manauit tamen etiam in magnos auctores Augu-

ne in feria quarta hebdomadaz fan&z, & ferm.o. in
pfalm. Quibabitat i. adintoro ,. & alios poftcriores|

idem vitium , dum neque Grzca confulunt , neque
vim verborum expendunt. 'Solus pene Latinorum
Rupertus fine quàm legit. Probatigitur quod di-
xerat , Sicut dilexivos , docetque fe difcipulos dile-

xiffe, & quidem quanta maxima fieri poteft cari-
ponere decreuerit. Defuaenim loquitur caritate,

mam (uam ponat quis pro. 4micis. fjiis , difcipulofque
ad ciuídem caritatis imitationem exhortatur. Mo-
uent nonnulli quzftionem de ipía vcritate fenten-
tiz, quomodo maiorem: hac catitatem nemo ha-
bet , vtanimam fuam ponatquis pro amicis fuis,

r epiftola cap. 5. 18. maiorisfircaritatis pro ini-
micis , quàm pro amicis mori. Commendat, inquit,

ves effemwus y. Chrifiue pronobis mortuus efl. Divus Ber-
nardus in íermone de feria quarta hebdomadis fan-
&z putatitaeífe , neque hic maximam , fed eam,
quz inter homines maxima efle folet, caritatcem

nens e4yn eti4ps pro tnimicis tuis, Ytaque Bernardi iudi-
cio non de fua Chriftus agit caritate , quod modó
refutauimus. Mceliàs alij , neminem pro inimico
animam füam ponere , nam coipío , quód ponit,

fignificari, Tw, inquit , maiorem babuiffi Domine pe

r n ia aximc omriium feruari velit , maximé A linimicis fuis ofuiffe,quia pro ijs pofuit, qui quam-!
mendet, m s5 x : ., E
juis ipfe cos diligeret, ipfi tamen eum non dilige-
|bant. Ergo pro ijs pofuit, qui & amici , & inimici

C

E]

D

|Curergo amicos hic ap—pcllauit ; cürn inimicos vo-

|amici ; fed quia nunc, eo patiente fiebant atnici,

idifcipulos, quo modo amici fui effe pofbint , ac de-|

|ne iam amici erant? erantfané , fed docet ; qua ra-

erant; amici, quemadmoduin lüc ipfe vacat;qui:)
ab co diligebantur ; inimici , ?ucmadmodum illie
vocat Diuus Paulus, quia ipfum non diligcebant.

care pollet?. Reípondet Rupertus; ve fo«witate , in-
quit , /ocutionis dulcedimem im auditoribus fenfm diffun-
deret. eiu(dem , quam sls mandabat , dilethionis, Aliam|
quoque rationem : reddit.. Non quia iam crant

Lib.ft.

Alia promptior eft ratio , agebar de dilectionc;|
qua ipfe difcipulos profecutus effet , volebátque
probare nonpotuiíle fe magis diligere, quàm di-|- !
lexerat, cóm animam fuam pro ipfis pofuiffet; non
| Vs f p T
conuenicbat ergo inimicos appellaré; quos often-.
dere volebat adeo caros , id et amicos fibi fuifle — —
Animain ex Hebrzorum idiomate pro vita fumi,Aniriapre
É diin ; | 3 : X b .l vita Hebr.]
citum eft. Quam autem vim habeat verbum i Udiidgomw. 1
ponere, nempe vt voluntariam fignificet mortem |
Cap.1o.15. obíetuauimus. | : ww
14. Unt amici mer ektus , [ feceritis qua gg&-præcipio i d
vebis.) Occafione vnius verbi , pro aticis fuis , docet

beant; quemadmodum folet ex fermone fermo-|
nem nectere , occafionéíque captare omnes , dif-
cipulos inftituendi, vt fuprà verfu. 3. & 9. Pre4 ——
'ens tempus pro futuro ponit ,&f pro critis , vt äüï H-
notát Euthymius. hocenim poftulat verbum fub-usgtum;
iunétiui modi éav. vroimre , 7 feceritis , vt verfu. 8. :
dlarificatus eft , pro clarificabitur. Quid ergo? non-

tionein eius amicitia permafn/e dcbeant , fi face-
renr, quz ipfis pra«cepcrat. (äcmadmodum ami-
cus amico fxpe folet dicere , fihoc fcceris , ami-
cus neus eris, non vtique fignificans nondum ami«
cam fuum effe; fed aut defiturum amicum fuum| & ].
cffe,finon fecerit;aut ea te declaraturum veré a | -
micum fuuin effe, Itaque nibil aliud hac fenten. —
tia fignificatur, quàm illa füperiore veríu. 10. fj
precepta. mea [ernaueritis , manelitis im dileclune mea,).
Obferuandum eft aliter bic amicos , quàm ver«
íu precedenti appellare. Ilic amicos fuos dixe-
rat,non quód ipfum illi dilexiffent , fed quód
Jab illo dile&i fuiffent ; hic autem amicos vocat, E
quód fe diligerents ficnt écontrario fequenti ver-|
fu amicos vocat , quos ipfe diligebat. Soletenim
huiufmodi verborum àmbiguitate vti , vc verfu.|

$ adnotabamus. Ridiculi verb.hoc loco fupthz- .i ic
Refutátut

reticorum jnterpretes. Obfíereant non dixiffe
Chiiftum , Er ves amici mei effis , li feceritis qua- R efut:
cunque ego feci , aütfadurus fum , fcd , fi fm.ïä,-'äïäes
rttis, que ego PV&(HP:O vobis : itaquc hOC-Vcrbd nolj;xradjtiongs
folàm quadragefimz | iciunium , aliáque mgltaf:ä:äï !
quz fecit , fed non praecepit Chriftus; verum
omnes traditiones , omnia Ecclefiaftica excludi
pracepta.Stulti non animaducrtunteundem chri-
jftum , qui hoc loco dicit , ves «miei mei effis , f
feceritis,que ego pracipio vobis,alio loco dicere , Exem-
plum dedi vo is,vt quemadmodum ego feci volisyita g* ves
faciati.c.1315.& tamen nullum nobis delauandis pe-| -
dibus preceptum rcliquit. Quemadmodum crgo|
vult, vtipfumin lotione pedum imitemur, quatn-
uis nullum nobis de ea preceptum reliquerit ;'ite

leum diligit; fed dicitur Chriftus animam fuam pro

vult,vt alia faciamus, quz prior ipfe fecerit, quáuis — :

t viidiudaliuedd:
3 ? "

t.Pett.2.13.
18.ad Tit.;.
1. Romàá.r.
l. 2.3« f*

DPrxesés pro
uturo po-
fitum.,

los feruos
anteaap-
pellauer it.

X iCur eüm
Ipoftea fet-
|uos appel-
darit difei-
|pulos fuos,
Ehïcxdica.t-
'€ontratiü.
"Ttracd.r.

|

An difcigu

num eo feníu, quo dominus ferui, fed eo, quo

Rex populi, magifter. difcipulorum dominus ap-|
pellatur: qui ita bonoris caufa domini dicuntur, vt|
neque populus Regis, neque difcipulus preceptoris|

1025

[OAN. MALDONATI COMMENT.

IOZG

precipere nolucrit, modó ad virtutem aliquam
referantur.. Nam qugdam ille. diuinitus fecit, que
nos facere non poffumus. Is eo veró magis funt
ftapidi, quódnon intelligant, qui Ecclefic obe-
dit, Chritto. obedire, qui nos obedire- iuffitEc-
clefig. Cüm per fuos A(Polos Petrum, ac Pau-

cularibus ctiam , fed Gentilibus, & dyícolis magi-
&i , Deiordinationi refifhit, Roman. 1. 2. -
at

mH. Eqm m gbcgmfzgas fWWf) qua ferams ne!?:t ; qq:d
faciat dominns eins 5 vos auteim. dixy amicos , quia omnia,

tem dixiamicos, Scd meliüs noíter vertit interpres;
ponitur enim prefens pro. futuro ; quemadnto-

illa .particula $r j4m, aut ampliüs, aut. in po-
fterum , deinceps; qua futuri temporis nota eft.

lam non dicam. vos. ferus? quafi antea feruos foleret
eos appellare , ,-?md nuíquam eum feciffe legimus.
Vocauit quidem
fequitur illos faiffc E.J'os ; fed non vocauit domi-

Ícrui dicantur. Quin ne ifto quidem mode fe
fïpfe*dominum- dixit, fed quodficà difcipulis appel-
laretur, approbauirs quod, vtillo diximusloco,ma-
ioris modeltiz eft, quàm fi ipfe fefe ita. vocauiffct.

-|Ita quidem efl; ceterum Chriftus noluit dicere,quo

nomine priàüs difcipulosloquendo vocauiffet , aut
quo deinceps vocaturus effet ; fcd quomodo fe ante
crgaillos gefliffet; quomodo fe iam gereret , &

in pollerum gefturus efTet.. Priüs tanquam erga

|leruos fe gefhfle videri poterat mon cxteris quidem

rebus., non ;duritie tra&tationis , non afperitate
verberum , non eppellationis ignominia ; fed
hac.nimiram vna,.quód obícurius cum illis lo-
cutus cffet,. neque diuina Patris fecreta fatis aperte

— [expoluiffet ,. quemadmodum non . folemus feruis .
Inoftra exponere myfteria , fed aliquid illis aliquan-
[do obícuriàs infinuare. Nunc vgtberga illos tan-
- [quam erga fidos , familiarefque amicos fe geflitle ,.

cüni palam illis & mortis, & refurrectionis, & fu-|
I * . . : AE : (s : :
türe glorie myfterium dilucidé expofuiffet. Hoc eft
nos dicam [eruos , Ícdamicos. Atque hinc fecunda et-
iam foluitur quzftio; quomodo dicat fenon effe dc-
inceps feruos cosappcllaturum, càm cum pofteale-|
gawmus fcruos appdlüa& VCI. 20. NOUP]I, ;(;','"u-f mdmr
domine [no, cüm defe vtique ac illis loquercetur: aut
vt Anguüinus;q.ugüi,on'cm proponit, quomodo ne-|
eat le feruos appellaturum ; càni non:folàüm cüm

eius cfficimur amici , fcrui cius cfle non definamus,

*

lum non Ecclefiafticis folàm fuperioribus, fedfe-|

(tracibus obtemperare tubeat , quia qus refrfl;r poteta-|

quacunque AudiM À. patre meo, notà .fect vobis.) . Ked-|
-|dit caafam,cureos amicos appellauerit, fimálque|
fuam erga illos caritatem .commendat, . quód cum|
illis communicaffet, quidquid fecreti à Patre ac-|
cepiffet ,. quod fingularis amicitig indicium eft.|
Grecé. non eft A«£o, id cft. diceam, led »4í idcft|
»:5|diee , quemadmodum alicui videri poffit potiàs|
. jfuiffe vertendum, quia flatim. fequitur, Uesan-

dum füperiore verfa Eff&, pro eritis, vt indicat|

feipfum dominum. c. 1. 13. vnde|

-

Cur ergo ftatim dicit, Dixi? Significat fe deinceps|
amicos vocaturum effe, quemadmodum iam tunc|
facere cepillet, /os,inquit, dixi amicos.. Exiftunt|
"lautem ex his verbis multe quzítiuncule. Prima
—5 « Mla, quam nemo videtur attigifTe ; quomodo dicat,

| kfed animo ferui funt; id eft quinon voluntate, fed| —
neceífitate feruiunt, neícire domini confilia, quial.
lillis dominus.non committit ; cos autem qui volun-j-

r

: nus cuilibetferuo omnia fua fecreta dicit , quatenu

l E v g - l ; - ? :
enim Spiritum fancdum po&ca facturum dixe:

C Iniconflia, quidcogitetfacere, antequam faciat,
& quoríum faciar, càm re ipfaiam facit. Sedde hoc!

É'num mere,dixifféque nó quod femper fiat, íed quod;

- itet. Theodorus Mop(ueft. Chryfoftomus, Tlicophy-

—— —

À Íed meliores etiam fimus ferui ,. quo magiscius a-|

mici fumus. . Necenim ideo dicit Chriftus non fe

pofthac di(cipulos faos feruos , led amicos appella-|-

tarum ,quod ferui cius elle definant; aut amicilffe
incipianr.. Neque fignificat nomine feraorüm eos
non vocaturum ; fed tantàm declarat; quo apud fej

loco futuri fint, nempe non fcruorum ,íed amico--

| ä'rum. Aliter Ruperrus refpondct, feruos hoc loco
pro inimicis accipi, vt ex contrário colligitur, v

wutem dixi amicos , ideóque non 'appellaturum cos|-

feruos, ideft inimicos , & peccatores. Tertia quzx-
äf-ho eft , quam.idém Auguftinus, & Beda, & Thco-
dorus Mopf(ucft.. motient, quommodo pronuntiet
vniuetse , ferums mefcit quid faciat. dominus eius , càm
multi fint ferui;qui id [zepe Íciant, przefertitm fi probi,

fatiat dominms eius, cüm re ipfaiam facitg tunc enim
hon modo ícire, fed oculis quoque cernere; (cdk
fenfum effe ignorare feruum , qwd faciat , ideft quid
velitfacere deminus eius ; non habere cognita domi-

üpfo quaftio eft, quia idiplum multi expertz fidci
Íciuntferai, quibufcum fua domini confilia com-

,hunc locum ,:&; vt videtur, &mbrofius ferm. 6. in

píal. 158. refpondent cos fetuos , qui non folüm rc;|

municant. Auguftinus, Beda in. commentarijs adj

tate feruiunt;fcire; quia cum illis domínus commu-|

Rupertus ícribit, qui feruus peccati cftjeum confilia

domini neícire; qui veró fcruus eft;Dei ; eum fcire;)

nicat,haud (écus, quàm cum amicis.Idem fcrc aliter|

quiaita feruus cft,vtfimul amicus fit. At hic deom-|

" T "!N

r

Quomodo |
dicat fer-
| : ' : ; uoshén [
acfidi fint. Non elt dubium ,. quod quidam mo-nos vo- |

nuerunt,noncíle fenfum, fernum . nefcire, quid äf;iï;m ,

fuett.fic exponit, feruus nefcit , quid faciat dominns eiusy .

ueniunt, non communicat: Chriftum autem non!

nium difcipulos fuos fcciffe participes. In promptu
minüs querentibus refponfio erat. Cliriftum argu-|

mentum de medio fumpfifle ex communi homi-

plerunque ficri folcat. Sed ecce altera ex parte quarta

qua in aduentum Spiritus fancti referuaffet; & ca-
pite fequenti ver. 12. ^dbuc malta , inquit;babeo vebs

cüm dicit, Omzia , non abíoluté omnia fignificare,
fed omnia,que à Patre audiacrat ; vt illis tunc dice-

la&us , & Euthymius nota feciffe omnia, quz illis|
dicere conueniebat, ideft que portare poterant, vtj
dicitpoftea. Scd ifto quidem modoquilibet domxä

conuenit ; & quatenus ille ferre poteft.. Itaque]
meliüs rem explicant Auguílinus boc loco, &|
ïcpifiola. $7. & lib. de agone Chriftiano c. 9. &
Beda, cüm hoc chriftus dixit nondum difcipu-.
lis omnia nota:feciffe, que à Patre audiuerar ; id

nibus generaliter feruis (ermo cft.Theodorus Mop--

id eft, etiamfi aliquando dominus confilia cum illo:
fuacommunicet, tamen bonaipía, quz inde pro-|

folàm conáliorum ,fed bonorü etiam (noram om-|

diegre, [ed non pare/h'.sf Pomæ »odo. Lconcdus. refpon detj -

oritur quzítio,quo,modo dicat Chriftus omnia,qugæïää

à Patre audiuiffet, cl-.i(cipulis þatefeci(ïc, cüm fuprtálciffe om-
C.14. 25. 26. fignificaucrit multafe illis non dixifIe ,[ie dicet-

Sep. c. 14.] .
16. & inf.].
e )'

16.1t.

[
De d :
aCadApo.;vmlq
friis

du (dum

,

d

SISA R CASH Q BM MA :
FE aibttag al PO E Ut

rat,'lle

n Md

u r : V', —— .hcnon tar
N IOAN. CAPVT : us O MAT
$. 6 d e : , - us , * 0'C -'—. x : lll ;, ia oW ?
us IN IO s À l(ed Vldeant»qu debilitét fü.a'*f' OP.*n; elc&m"?"??
| — 2 d :fus, 1Me do nfirm li füuam non r us Nam
» | DMS 1027 ' na , G turíus, d paullo| |co iis Apoftoli As is cius cáufà fuit. affe etiam
: : | ecebit. om T5 t isie quo« : damuls iqua in 1píis elt Eu fortaffe $*
TR ! . es docebit l dixiffe fe feciíle, T q ; hqua In1p ilent: & fo ss sivhulbios
" AMat. ille ve Íed dixiffe fe. ixit clarifica €n certe 3 iaue non fuitle ho non dico
"- 1 fat, * ritAtem s 1c L 8.. dixit g : tam | vtiquen ' 0Yl 'nls crat; ,
TNEE ritá Vcen 9. dl lius diéctu . , electi v ] iquidini rat.quam- 4
"Ws ] : u RE t , ficut veri at. Facili luiffent, ele& tur , aliquidi in illis erat,quam:
nünlg ; Po& fa&u "MO lafl c DN imus non equam o u füfïa-- ab um ro LC :
! . ! u la € ; uimuls, lànt q : d tame : (it.Por ; N
| m , quia « hbl doa i vebis , id elt nota neriti,fedaliqui im alii electi ( 3 jus :
D. | ^effe Patrem , qui vtíepea ; vebis , ide - Imeriti,fe iàs,quàrm alij cl ; , & Euthym |
lfüfc Ü erat, Ver : 1 fieni Ccai M 4"'9,[1110 ante, le'Cln IPAP us ThCOP ) . * a[abOhr P
n þïf p ii lunta;em ^ admodum P E faöcfe dc-— * Chl 10[to;nl : jn vinez P j l t 0655
imcos r [Cd VOl m qucm : -d C& q[lld NUA d (1t1$5, ! y -& um adhuc-' - dlle E(gaf (;g Ro
a facere decreui 5 qu DI lus , 1 | fit; quo i(timant Chriftc lcm modo d Mi aad làn-
N j 4* a fuciar da A tellige OA -| |e od fi ita eff, e à m vinean .
W ne[cit , qu fo autem lnoao,j' iiï'c,quæw?ahl'chiü- ftare. Quod m agricole folént , zencrofiffimas vi
u erlt-Qþ " itre audiu , " &8. 26. dmodu Y Íque & Ó Tam, ]c- j
Owyo E crcu E : rcäpatr ,7. &. quefna itimas qüa q : vine4m elf : *
..l,k l Chriítus d;cl;r Potcrät-. p* 3 hii : tagcvohlntrüpt, quit Pl.,z:zmzæz k dificauat turrim
D M MTRU e : (^l - 1n , "
L ] ; uàc »elegi vos.). Chryfo- igere , Ego , inq! lflam , €c
M ftio tchq JAELOS ') elegt v05.) : : . jteseligere, "uf ,eAVA € . | ! .
-».l::.ï-» . ó Non vot me : Bs Eut.lyml, ,H'e , vt füuum X - dia eius,l(a:-;-z.. M f;ügum di&f'&!ïf $ minaui,
L L[t : .IS ThCOPhy ai&uln hoc addldl *;*roumcn" Mexop p,iws,wedw*am quoS modo no intör-i
" TE tinanridce C 1alio confirmaretarg sre| | Etpe r.) Autores illi, « uari putant , i us
* æ* | :cxilhnl(al? loz äa.l()reü'lax 1? amantibus 2d co "*[re velífer m(me*ä . in vinez contimu i, ficut vincat», ICP
n'-lï?:&::::öj diícipu illis prius fe : t ) amauliie, : etaphora - hntaüb are ; quinj
^ [ g crga F r[' ab lllls P . $ priorem : qul m í ld Cü P c 3lallïal 3
TOR : on ruilic : fcd Íe eo r mero po- : tur P"[;" E. ineam proE »enecam| ,
. D to, n : ocatum ;j ; ( orunm nu : 2Preran 3. onere vll E aPud' 5c ]
Rl M ádos prou , Icorum ífu« Chriftum| : lifoani dicunt Iere coden huic fen-
ïfx.ïii'l'ffk"f; :V 15011&!'*' , &Lecn.uu r i 1mitatl MP um ver E Congïu atti/ , id
