foluitur queftioquomodo filaxintenebrisluxitge-| —j appcellauit, q.ugü verbo illum, de quo locutus fuerat,|
nebre eam vo compreloe"dmmz?Si enimintenebrisluxin| ||opponens, quiaotequam caro icr ct,non homo,fcd
tenebras illuminauits fi illuminauittencbras, tene-| — |Deus crat. Millumautéà Deo fuille dicit, quó plus|
bre cam cóprchenderunt. Quidenim eft cóprehen-| | ponderis habcreteius, de quo ftatim dx &.s.'.rus erary
dere, quéadmodum dixim?,nifi illuminari; lucémq; r ïtf&imönium'* Nomen ;*gpmi&t,& qu.m.ld ad fidem
recipere? NÓ dicit Ioánes, Lwx in tenebrs luxit, fedla-| — (cribentis hiftoriam pertinebac, & quis illud ipíum
ketid eft lucem natura fua aptá effe,vt tenebras illu-| . |nomen teftem comm endabat , tum quod diuinitus
minets omnem enim lucem intenebrislucereío-| jper angelum datam cffet Luci mg.-vr,,Cyril!. obfet-|.
lere. Itaque lácem hoc loco gcneralitcr non folàm| |uauit; tum quódfono ipío; öf Ggqiücationc faqfäü :
! pro Chrifto,fed pro omni omninolucc accipi polle habc,.retur »quia vt apud I'Jucav diximus, gmzzgfum
i puto,vt hypothefls adthefim reuocetur , fenfáfque hommcm lxgqiüoqrc cygdxtur,ayt acä.;ïa tat Alcm;ü.u:»"a u
| fit Plcnior, ac firmior. (&afi à gcnere ad fpecicm, p :7-.ch veuit th tefmoni,ut ffäfüïü?ï!äbp&'ïlï!bf?öt d.e lu-
& à minoriadmaius tacitéargumentetur, ac di-| jmme. ) Incipit perfonam Ioannis cóparationc alioiü
cat; Cüm lux omnisnatura fua. in tenebris lucere| |hominü cxrollere;cóparatiotie vc11*331 deprimereMa.|.
Íolcat , camque cenebrz faciléadmittant, & com-| — |1or al.i jsquia mifs" erat a ch'o,.qma ad Rzix(;clari'isimü
prehendant; tamen homines, qui crant tenebrz, OfH.Clü filij Dei demóftradi, & m mundü .qui)da mo-j
Chriftü, qui multo verior, atque efficacior erat lux, idointroducédi.Hocc f Hic vt ELAT eflimontit,vt reffi- 3
N " f AA Honlkta E

Ea i - j

ERN
AR^ EUV N

é

* | ;
U M | | i m od K p RLAAU ' j
.L. Ab A IOAN. MAONATI COMMENT. à6r. m d
Í TEU perbiberet delamine. Minor Chfi.&.k.) hoc:pio, A flozmdn.cm dil.:eratl,.vkt tefumsniin f&r;:iibciref.de !unffr;,,-flüi -.
| quód propter Chriftam veniebat , vt ,'1ïlx-.*tä&fä*ä.twn i lupnc 1.pf'c fuilfe vxdcbatgr :rationé dicti reddxcfunori
1 ipreco miniftraret. Hoc eft, Nen eraz illelux ; feó vtte-|.— fuiffe ipfüm lucem, fedidco veniffe,ve teffimonis per.|
fP'imonium perbiberet de lumine , quod aljjs v,cæ*bas f.me kdm*er de lumine.Non folem, fed luciferum ful'mf,qu'iF
- p.17. angelus dixit , Ipfe prasedet ante eum w&mu, «e|. :»'f?l.gm pott íc oriturum teftareturs hominibusaffüe-
E virtate Elpe, vt connert at corda patrum in filios , r Wmore-|.— |tisin tenebris eífe, folem vifum; longé maioré, lon-
dalos ad pradentiamiuflorum , parare. Dommo plebern pi-V... 1gé clariorem illo folem fuiffe Chriftü, $ciebat Eui-]
feifam. Queftionem htc Chr yfüffülnuseü.üäïïmiQ,'f' »|- |gcliftamagná Iudzos de loanneopinioné habuiffe,| -
quomodo Ioannes in teftimonium vehetity ecu p ideóque cius com parationé docet j quantas fuerit |
Chriftus dicat Ioan. 5.54. Ego non ab bomblierefinmenis| — | Chriltus , ad quem Ioannes tenebrz erat; vteos à|.-
accipuo. Rciþondet non idco in te&,i—mcnia'mifæcni-iïc; a I;Qänc trásferatad Chriftü. Aliam Chryfo&.Thcoph.q, |
quód Chriftass. Íed quód homines, vt Chm&o c-B & Euthym.cur hoc Ioannes addiderity rationé red-! ;
derent ; eius indigerent teftimonio. Propteteaita-l - |duntne;quia dixerat veniffe Ioannem,, vt teftimo-| l
tim addidilfe,vt & Theophyl.&-Euthym.obícrii . |nium de Chritto pethiberet,maior.Chrifto putarc—. [ p
F't omoescrederent persllmm. Cicat Euang $. itur, quódita plerüque fieri foleat, vt maior , acfidl —— ]
grauiffimum,& gratiofiffimü apud cost à| jdignior de mihore teftificetur. . Nihil le&orem va- T5
& Iudeus erat, & patre matreque nob . jtietas iuterpretationis moucat ; quod vno loco lux; j
; - |que parente ex facerdotali genere origin Jaliolumen ponitur.Eadem Grecéyoxeflquamno-]. .. [
& fan&irate vite erat celeberrimus, raiitüique pro-| — |fte: interpres;vt aliàs fepe folet,non alio-puto con-|. « ^ |
|* — jphera habebarar, vc Meffias cfle credetetur ver-20-] — lfilio;quàm vt(imilitudinis faftidium cuitaret, pudd. ^ .
Huncillis reftem adducit. Haic fi noóiÁ ccedant; c dMumen,nunclucemi- ddidit.Illudad rém magis per-|
credant ? Itaque .Chriftus etiam ex c,us.alib It "junet,quod Cyrillus admonuit, nomen. lucis aut lu-*
monio argamentatur Ioannis $. 33. 3. j C jminis Grzcé emphaticum articulum habere ,Ehgys
l'oannem, c7* teflunonpam perbibuit veria -juneeroc]ó ec;id eft, non crat ille lumen illud. Nam lu- -
: ab bomine teffimonium accipio, Nem pet : |men quidemaliquodIoannes erat. Erat enim /ecerna| -
l mo erat; tamen quia reftis à Deo milli ardens, €7* lncens, ipfo etiani de illo Chrifto teftante|
iteftimonium non humanum,fed diuin At Ioan.545. fedaliud ett lucernam, aliud folem , id e(t. ï
; - Fromnescredereat per iua. ) G. dY ddiouy ati ipfum lumen effe ; aliud natura fua;aliudalterius be-|
I |cft; nam figenustantüm;, & Grammaticz leges ; '-;ilïa»luccre.Deniquc hocinter Chriflum,& Ioà- Quod a*;q
E é&es, & adloannem, & ad lumen referri potett.d » ceterófque vitos fanctos difcriminis cft , dejeimen Gb
3 |quequidam adlumen referunt hacadducti ratione;] - 3 dicitur Matth; s. 14. vos effis n mundi: quodjt t hr |
* quodIoannes non venerit; vtomnes, fed vt fohi 1a- im &lunam. Solex feipfo,lunanom nifiasaós. |
p dxi, quibus przdicaturus crat ; per eum crederent [ qexde en habet:de plenirudine cniin eimt mos omnes]hh Ye1e n
jNeciudicium ,nec rationem probo.. Nam & iudi- D isccipinina., 1ergo Ioanneslux veranon crat,quófno-|
- [cium eft ingulare omnibus bonis auctoribus repu-| . |do'poterat veram lucem oftendete, hoc cft teftimo-E
||guantibus, & fiad lumen referretur,non diceres| — (nium perhibere delumine? quo modo poteratho-] -
r Vt omnes crederent per ilum, fcd vtomnes in illam cre-]. |mines , vt veram lucem cernerentilluminare? Rc-
j jderent. Et ratio illa, quz illos mouit interpretes,il-| — |&iffimé tract, a. refpondet Auguft. oculos hominül
j - ludetiam efficeret, vt n^cadlumen , ideftad Chri-| — |fuiie [ancios, qni-aütem oculis funr faucijs, lumen|
ftum referretur ; nam nec per Chriftum omnescre-] . |folis in. fole ipfo oriente cernere non poffunt; inj |
diderunt ; nec alijs Chriftus, quàm Iudzis przdi-| |monte;qui ciusradijs primus illuftrari incipit, po-|
Matthag. Cault ; quia non venetat zi/; 4d oues , qua perierant|.— |funt.. NO pænitebitl»c&otem verborum Auguitïg«i.'
P^ —— Momus Ifracl. Declarat ergo Euangelifta quod pro-| |Magnum 4l:quidq?-z;(ieïmums, IDgens aneritum , ngm. i
E ximo dixerat verbo Toannem in teftimonium ve- rAtiA4, magna cczäïmda.Mimræ,g!a;zä,»,mimre, fed tatquam|
niffe, docétque quid fuo illo teftimonio efficere vo- E |tmentem, mons autem im tenebris eft , mf lweeveffiatur. Etgo
- duerit ; nempe vtomnes per illum,id eft illius refti- taptum mirare loannem, vt Audias qvid fiquater. Nonerat
moiíio, atque przdicatione crederentin Chriftum.| — |ielumen, ne f eam maootem putes lnmen effe, naufragium iu|
Sic Chryfoftomus, Beda , Theophyla&us,Euthym.| — |montefactas,nen folatiem imuenias, Sed quid debes ssirani?
AÁtnon omnes per Ioannem crediderunt.. Nec per| mentem tanquam mentem. Erige autem te ad i!ipm,qui lu-
| (Chriftum. Sed quemadmodàü voluntas Chrifti erat,| — mimat moten, qui ad boc ereilim efl, vt prior fadios excipiat,
vtomnesomnino bomines ctederent, càm multi| — |ez'eculis tuss Jaucis nuntiet,. i hiuit : 1
" fuaculpa credere noluetint : fic volebat Ioannes, vt| | 9. Erat lux vera,quá iliumitat omnem bominem veni-| a
' . fé&ncs fuo teftimonio in Chriftam crederent, quá-| jentem m büc mundum.)Explicat magis,ac magis Chri-| "
| uis nó omnes ctediderint. Nec ením dixit, Ecce 4mw| fti,& Ioanniscomparationem, & declarat;,quod fu-
Inver:9 Dei. ecte qui tl'it pecrata ladeorum , fed peccatamundi,|. — periore veríu dixerat, illum non fuitle lucem illam;|
vt Theophylactus, & Euthym.refpondent.Cur cergo| p Id eft veram;quzilluminet omnes homincs;videtur
: ÍolisIudzis predicauit? Eadem ratione.qua Chri-| |vim articulifolam exponere;quód dixiffet?? ca«, lux
iftus, quia Euangelium, & Meffias non gentibus,fed, — |illa, quafi dicaz, Non crat ille lux illa, id eft yera lux, *;
:Inf.e:ap. .älu'dæ.iS promifíus qu Vr u us a,h'-æ genteserant, — |lux enim vera erat Chriftus. Oratio cleganter. im- í
2 Icrediture, $alu enim ex /udes. Ideóque nec Chri- perfecta eft.Dicitenim er«r lax verá, & nó dicit, qmsL :
/—— — (ftus, neceius przco Ioannes extra Iudzam predica-| |lux illa vera fuerit. Nec enim fenfus cít fuiffe lucem| h
| uit;nec cx aliagente quá Iudxorü À poftolos elegit^l .. aliquá veráifedaliqué aliü prater Ioanné fuiffe verà |
Sed de hac re copiofi" Matt.10.4.& 1524 differuim*.| — |luc&, nimitü Chrittü. Chriftus enim quamuis non, ;
9. Nénerat ilelux, [ed vt teflirmonium .pfrh:ber-et delu-| — nominc'tur,inrclligimr eoi pfo,quöddcinius,& lo- À
mireJIntelligendum eft »A8e 0 Aóyoc, venit verbum,| lannis cóparationc Euangcliífta loquebatur.Cur crgo| | ;
vt plena fit oratio, & abfoluta fentétia. Quia veniffe! non nominauit? quia maiorem vim, & gratiá habet *
| | : - Oratio 5
ps "

4
QUi
quib
yal
mmz//'
duj
"
Ed
Ó7l
dpip
lii
p
did.
Cett
vtl
,*COFPC
lts

] ichctuit
] ii n j

1 od onnn
3 i

ï,o.u.Nöm;
Juune

p um

l

J n
| hïaminü
]. u
1. hi
N
i
V

W

UT g'öc
/ Quotodo u«
iunitet, d
d

dip
fibi
intcrp
Im;
Yl
VOR
- Mil
Fdlire
d'XCO O
- Mibttr
Ui
mï:i&ï(
!l()lum
Eüthy1
OI)rcn-
üm

$) Rf

" Qui f
Pre[en
fer (
! i*XPOnä
M.

n

" 467
- - -":—-:-æ
— at g £jidc
I ebris luce - lu-
| a d weesekeume fen muts
| : ixerat /»X im it;quam :
ME 3 : : Vi PUSIeS - E
"E IOA bhonre ii tin tene óprehen iàs hac in
À IN à Aléfyficutp ta eft,v brz nonc c facilià rum
1 W evys a ' a. ; rta '(Ua. aP.A tencbi Ti atqu - Y) 1301311(?
"' u H ilatuf vera , natu u m veram m mehu üinl 1 * ä)'cat ldefn
—— : CiaH lunt, m illat ctia ueu indi
loco lux»apädmmqmu,»,m Mi s.fed muk? àm illa Auäciumavu.üfamcs Íine
Ange 466 'mäcd o. Aliquai 2$. Depone i meu*';ationc, ql[l;inc collige erit.c. 15.in Chriítus
ii Quo Ieniu 20C co; 04 2$* M ,v 'Ipre s [ meritc im & s )
dl otatio. uäifþf"ï-mlä VCEPïïqïa"do ngïf Chri- tï—ïgrConägïudcpeccawhluminï jeem mu?tä
) ibufdam jitut falío, [ € in.liD.r. i naíci. in fe eft, uza-
M N buíd DUNESNe tem. per Àlnon iftin. inali na n fe ia non bap ; :
N BIRIIE ul verita MEDMar per uodi Augt ioinali tüm in ia no illu-| tifmüs
ïfädi*,w& ! 4 um opp nRITE tia , €7 do ehg L ato Og uan tc5 , qu iílmum is Pap T
| s4l ï ver ; m,[gq ]zgrd , : uan - [Qan' . ecc incS-'S q : 'ufan " : bq u "'cis j '7!0'1'*'0
)' EUR | 1 . € :3 Allq Vt!. : x P Iïom .xtal m *P » ä Glæ fgæ i
.',:-ï»m,?mwg,: | ]*[(idcl't ddr4 - . . : dl O ac 3n€s À luxlt) : cni * & - «&cI$S,
-u I nme g)»fcm [. I7.. cmo loc om no : Íüm inatio, tuf cc
T : , ! ve jiuíque hoc : ula eERSum EXb Oca
m&m&äu* | lex per M nfra guuecme n doü isnon lultos,q inatc.Pe ;c illum iquarido v
[ h. E'xP — dg/l. l rfe C Quomo : luClS IY adu : imaauat A0 1 : uan : cht
mfousaüuc | n f ä&r aie ; aut P;ib" ei , Q*-';um nomciap horlccz tur,non lu;'i dcirco Qgïïfg Paillä alïï mnes, (ï)dqptif* :
Ls | natu . Uer? ; 3O0c *'ad me ICe inat, au à 1 cem : CE DX . h
d eft na nus o vere ji admod e hori inat, qt e,& a Dit tqu ifip n
N 246 uem ifto, tap . m G [æ? ? inat q nn iendur
Ibers| | F: fin Egoq ie de Chr ed me ris.D logis Illum ecs no iüs vcniel :
J&X&D&ftm-; | 0. D g rié de 1 fc COrPO * Theo o 6,4- ; -n&mt lus vc u
i tn . TE utant, . FOpr VCIC 5 ulis if ZOrum. dfï&l 1dum, pri Et[ür(æq
[: Habüliic.ï; ciplp T. &p non. óm ocui: s,n Hebrze ntes ad ie: 'gendu E I. us s
) ; |tur.vere, em uam iftu ede jus fure 1. 60. : 'brii :
"TOE ICcItur. v luc "basd Chr iitum ifte acc ^rius furg n lMa te C
At f dicit eram 1 ifta cit , erat lem ií foli dunt.I ufalem Mz mabit no-
; 1tOo VC à pa du non i fole ^fert cceau "mare It"ï. 7 ilum dera , :
Ai'-'-'ICOSR Ka P—ïuï enim ïes P[Ofc&o lirare; qu;&ugui][- I'C?.cf Inüln.a 'uit;fäumzxïd oríum , €7 In kunfmun.q Græcäg
gl dici.] uasid d hzis de ab vt D. mises Sergenq 7" CXurg'e 4 n mentem T.C.25.1& ni-
n rnimts Manlcg' dicebát,v a mctony'd ye- dormu, qg'e d dicit,ve ator.mcer n;& noi
Wüoerel ce SMIHE nE elie dk ROE d. i ETE uo e pecc inem;ó lucem
| limus ftü icitur lux jbus ; (acis ( A4.Quc ib.r.de P dhom ? fit iuc
At dad relimus ct Chri itur] Of Magi hef. (t.lib.r. iünga üfaue f
Y tling. ve 11. d dic In COfp : e EP jit. fatiuu : íü q ua
| 'Orporetit Sc In is facit. illu- icD.Aug ccuia fen ientem . q
HPEAMD rpo j B.54 : VCIa nimis fa 1110 4ult 1. : Scac | poílit P entec inare,
10 bt SORE inloa lux ifta vera animi rpus : le,vt ferrip veni inar |
. : | It iuX : 1n £ folco P : S : 1 efie; rfCÍc 1 m /'Huflï MU 1
TR x La&*- dfacltjl N luc ^ m 1o * di&u dl&Un ccm ndu TM 1 i &-— :
Ut acfd uEW P n fectius HRIM O vera ad lu c mu inem ii nt;é
| itus vt ulaq crfe imum,q O Viti^. : vitis fir, atiuus a in hun m hom ecuti fu
"i a- EH vera, Q tque p ille anim do,qu rie vit s RE H EUR idam Íee: ia non
u Vitls. iüs-' A q lüs 1 s mo O: fOP d al.. -H'Al'n VCI l 'n orn 1;; qül( à (autefït..; 2l
LT &cibus | im & ver rorfa bdveró, &p àm vitis p C em, m fole ill.& alij qu d mea fe x hum :
! ROU dem P uódv üt, qu $, ion Heneonr Cyri furdus, fe jo,normc iü ven-t 1
"Mu A Eo: onq edüt, . EE MM | jonen :níum bfur RUFOSDEOARE ü ve .
! ab MU fe cr DUS V Or- em fent 1a 'lfet ra SIDIAC YR !
i. minat S. V. I. utin i Etcio "um CO nem ; fus,nor n cfie KC parti ies,l «
LhG;inO&g ; Ioann! 24 QS,q t d Veru H Qs fa] u S, Al'a no '-hot. P . u ven
P MM eft Ioan sc ntet. Íe lis,aci ^ | on taHar : fibi dü
b s eft od veriu (h&e cn huS: 4quen lam v iure f hüc mun . ^?TÀÁ,
"UR u , 10d tquc npan ód me Mq 'ius.Na: 'ens It li hüc : t[nx'ï-", 2
| fed qué trlat, atq no d quo ibus, auo proprit Sadhar ümliü iret eta ndtt| -
| rlat . um it; fcdq e cibus q FOpIiuE éa 6 4] iret erat nundi
im....-x:.,;.' mites nut A 'buS:C derlf-ï ifte ci do P ; r'OXIme iítus nó f à ven n báücmu 09
" mite du od m de erus 1 emo n18 pr shriftu x antequa em in p hrift^|
"um 'uod fit v is cibu àm ve Bemem icaret. Er Chri i, & anted enient 6C
j iquo obis quatr " (&; 1iccem dicaret. a venit, we ve at,vtn : m
làkn s 1 fuum n noftros, 6.5$. € m ven : ítqua € bom llexerüt, veniente
" d us 3nimos no riarIoan. ; mine , lO lü— ^d & PO s b t onih itainte inem ve ^.
Id N M5 im tria hot aqt fe naba itai ine Chlf/
ud Nini P 'ridsan a,nu Dncmrnorn alter m illuimi nes hom guft.C
& VCr1us rpora,n om ftio, ibufdam "P esom em e,Aug P
,, timur,corp Jadeste x di qua M &ote . mn inaffe, ilris
du ub cotp lumin ft qu m de q TOPRM liiau ^hriflus o i em m j àimulti
r vtim :a illu olexc utn dc ilt.c.2. Etalij hri illut CIt4iue m
la, | i er dup $,€ ic.I.Cp ns,fíed C iCatur ,edqua cnit
o Uitantt ! l 111?1 M im,dtr 1nés$;, fTG- . 1— jiens,fe dica , Se ] /Cnl
W lux ndt doon is adhuce jneintc -Dniens, dum d hym. lum v | m
ld. ' mu odo ad hiununé ; vc un |.Euthy ndt mne
at "imine ; alt icat n li rat illumina ( , aT iinem in i quii 1 multis : od Otig
*d(;o; : uo ll.lä:s- mlncioanxles älcc de natüä l omnes luu(ijyrill.llb-,l'lä D fOR*BC(:a;e homus]en ab(ï)lum?-cdditæ : ïü?y gm CUR cx'r,O;fäus
DA spiegee P onulli ho hritto vt uo tauee. gt us E lligitt SCHEN D oninust
b illuminet. 1d« wirbruns pE 26 ipes funt, 1es, Qu let ; - uus,dq 'æhta:. CCOLIg ur Ep hominunt.]
wg:lf,aff,*-"fi illumin u. N nim« iclpcs N Ge1 5 pla- |dixetit po ltz qu : iS , V & teítat 1
,.,,...w. ym . 9. *eoc "N art n c. A. -r no P 3 dlxe Mu . jdveecn 8 COU LC EC Nle-
NU . 3 int: h18 *nt.1 ; Acult; » inem. UR Oï o Q1D.9, b
n lexeïlmnä lutïäï in Eommchnærcticls j laz*coïibus ld 1 honïchotus leorä & hb'ï'cïb 5 Patcual iflola ad
s cius om & Iunil. ile erat,h: isante auct ituali lu- uiz. Not lS.I.C.3. hiluslib. inep lo-
L du | R E d bile erat nisan fpiritu iaj |ca incipi heop icronym. hoc
1N Mi V | Ioan-c'? us proDa m bo ft de P a5j ib.de pr &Tl -.Hicro em ex i-
M ! ; j|i9a4 us p C tàta iume de gt lib. tes. 64. &. qu tfion
xf ]uia minuüs p ffenrà ? dubium cf fide, de gr: vt RO han. loco, « | b E
LU quis m f íciuif inimé ina, dc um jxhan. d Epip illus hoc &um, ille. &
- itutü , fi inir &rina, bomin N sapu rillus hoc di :à fuifie,
dv jereuru , ifle.Sed m de do it4 erat lux. lib. 4.de hodius & Cy ', ideo rpora lo-
du Lonbule m, it4e & 11D. 4«di t linum; icar , tde: SUTpPt a, pei
- m fu icendu /'at, 42* v loco,8 im. hó. cellin redi ante xeliota , MNSTQUE,
) at &um u lligendum erat, hoclo im. Mar naffe c inum « CR tionis
Imiue inte a dix Aug. olt. Max i firma homi rufas cfutat
g minc im la,de qu D. foit. -etátut. con imás. ho a det d refu iepi
Duaut E D d.D. cis. Chry interpretát (ero) ima ota up fatis c
E . : a il otra Iu locis. terp : an : COrp : Q.J bat/fa :
s de vit . cot iüsloc thvm.in red etur tain rito. indiceb: ! (
i u | i.lib.1. H Aliis thy is Áuoc. Cat Cca eme ii ldïo . exi
| t Íq; alii: j.Eut bis - rpe ue " cum &um
-C)'Pt multí ophy d no inatione f ropte uamqu. & ct ii ideo diét 'Ctuif
1 AE 1b.63. Pa The : P .ho[cm defbna | :P O [uo q . dlgct, Am 1d€ "Hcal?
Trinii ha;Beda, T he diffici tzec NCCE 1c pr onin im. À ignificar
T Ja(cha, ioné ianos de P nonon rat oren futatt ! vt n cor-
n dc Paí n auzítio elagiano deret, »e ita temp loco re ndum ,. enon
zi 4 dam qt ra Pelag dcfen inati , (zpe i-| lhoc illo hoclo n bunc min PRIRPERO cft,&
d ow) ; un lm cont inionem 1natrl; h l- -1110 : :»n»5— Inarct ? À lcftls "
w lr omn'-'d-o SCC. enim Inio illum Áit Chr à Cyr imntem illumin ;quicae ytb
"T um inet. 1 S,Vt 1,nonoir 1ifeníus illumina uman homin ;fedani ncm ar- :
:fw:'**"'üof ilum difputan " dari, uafi t illu . t rte no m; in hu . jsenesa *
T lp am m,q ffe , au inari.au la pa rrenu zlo i . Ollc idbeli
;«.—-1,'1-71"'""( : J FaAU o locu inafie , ; inari, au q d te de c erit, vt id eít,
dl busg hüc illumi llumi i- -e, qno odo ius fuerit, lo,id
É fe ni ur lu : mi -uunï re.q mninc 2 1S It de ca tore
- ! interp * VCIA 0 ifi pe cr illu & in MEEHIS od illi de terra, fed Deo at Li-
n t ; Itrc inemn Iquos p TINCSEDE vei B UMOR ion de x folo fubti
IN | & n at m1r LO hqu H. C» CEES n : no Od n 'd ex ic i fed
YT TE ; Íed ne iu à . emui, c tul tur ; dqu | fe " tla , 1-
| M;m,?ïï ; '[Tc h mi . Qc Y i to, ta de MATs [e " duce ? ,][c!l : IOal
.,,.,.14*»-1.. | ! d lul ) c no CEHILC . f u e- r balu ? tra : 1 (U tawï ;
m Voiul ] Ccener "umm 16 di P * erpr bltfa- tum iden o Ípeé "qta
: g p nl18g j toru : lonct n int A c paren Vera qu s COIp inem / i
t | exom ecca tinati c locut mnée nexp hat. ebeamu i homi t n
" : 2 ilib.r.de p: o de ob inare o T non: "m tra done do Leben* Doideft
"u : nari ;.Dep m 1n illumin: m riginem t FARCUR lent Hc ndi , im
u ; ichir,c.1o zcorum lacere, n illur Fio uàm v llis. So m mu d eoruimr
, ; . mniu gism ff q9 blatü lt ] I Resc NH quo uram ,e à
d i z dico o lto mag in ipío eft; ipete o hyl. m. my N3,. entem , 1 nat ates
,-rml't s ] ; . E mu N m in IP . CIPC ^ 'ThCOP ne u CL J(Ccn Danan 1 n famf
um m 1 üuon num i lire -ill. m- 1 iber t n hum: Ti HO ^
u t , tatiot uantu ula r ua cícr . hocc üm ecuna N ili phia-
,n32f5£hglï : hOïnlpcn:öqinulnlnau ;I?[oan-Z'.ä*Z Caufa[ntgn fo- d]undu h ,fflfrc:quensï '(;lt nglfitaä(;,lia frmili Pliïtsr :
anod i ideo nói ft.hom.in itror fui nat n - m Inosc volu uo loqu
M F* C hryfoft. arbitro illumin insuc Rabbii iucríos Iperc.Qik odum d mïi
ml 30luns C 1e hanc it; Íed illum Ma: mines vni S CXCIp cadm nundt |
Q | $. i fuerant, 1 bat;c hom ter nat liere , im in hu OSENISN
NT [hym' ; ixit illum ui fue 1na Vi É ilX ecen mmu . im1 TT ft *
vt Eu dixi . S illum ( der de ilre en "R
rfï EE ntüm eos,q ant , illt ; fed quia P Fs tnatos r. Venir X 3 i
u^ obr ia non tantün tünc er rus ; ie & vim fi dicun tth.rr.
[ d u seti rat illur ed na loc Chri
u fedco C , Crat 1] Íe ipfum .H *
u rat, | crant, ffectum , nc1ip tce
u qui futuri us Bde äno um huEufebio Y
] 4,"':,'4';"( . ^ 1 3
no,j j ^i : græfcns t?ä]?are,qud?a n.de (ancto
1 f olet fignifica 51n hom.
n:mf"m)r | folet fä Maxxmus' C
M.n;,'fnonï- CXP n :
n u | —
A,i');*doi ||
jÁ 0i B-
J -
"
^
Qf""!o HUR
o :

i4.

veif. a. & paullo dixit, Is propria venit , eg* babitauit innobis ; f

468 — p5
eft naíci,ficut exire, mori Iob.r. 31 Nudws egrej]us [5om
de vtero matris inea , €g* nadus renertar illuc : & Sapient.
7.6. Unws ergo rmtreitus eft amm'ä:fu 4d vitam , «* fimli
exitut , & Ecclefiaftz j- 14.— Sicut egrefus eff nudus de
vtero matris fndsfic renertetur , G y,Timioth. 6.7.. Nibil|
enim intulimus in bunc mandwm y baad dabium , qwöd nec
anferre quid po[[amus.. Hocidioma Ioanneseít imita-
us vcnullum prorfus hominem cxciperet. Etfor-
caílc

Ie vradíolis lumen alludetet , quod ca tautüm
illuftrat,que intra ipfius, vt ita dicam, mundum, id-
ct intra cius orbem, intra eius fünt hemifpherium.
Ergo neminem in vtero , dicetaliquis , illuminau|

eft nafci,fed etiam concipi.Imferfä&mm,inquit,mvanm
viderant oculs tut. pfal. 138. 16.. Vci poteít quibuícum
velit priuilegio. |
Io. [n mumsdo er4t.) Mirum quanto confenfu vete-
res interpretes dc verbo,antequam caro fierct,hunc

hom.2.in diucrfos,Chryíoft.7. Auguft.tradt.a. Cyril.
lib.r.in Ioan.c.to. Theodorit.in cóment. in c.r. epift.
ad Hebrzos, Beda , Theophyl. Euthym. Kupertus,
Quafi de verbi diuinitate loquatur Ioannes , qua
antequam in mundum veniret;in mundo,& vbique
cra5;omnia implens, omnia fuftinens, omnia con-|

minibus ex ipía cognitione , & contcmplatione re-
rüm : quiaj celr enarrapt gloriam Det, eg* epera manuum
eiH6 AHHAHDALfirmamentum. p (31.18. 2. & 4 magnimdme
Jpeciet , Q ereature cogno[cibiliter poterat creator ompium

di per eaqua fatla fant , intellela con[biciuntur. Rom. 1.
0. Rationem quoque eius rci duplicem reddunt.
Álij , vt doceret Ioannes nunquam fbenffe per ver-
bum,quo minüs omnem femper beminem illumi-
jarcet, cum femper in mundo fuiffet , femper illu-

&um effe.[uuit eam interpretationem verbum im-
perfeti temporiserat, quo femper ante vfus facrat
cüm zternitatem fignificabat. /s principie erat. "vere
bam , (7* verbum erat apud Deum ,e7" Deuserat verbum.
Di&urum enim fuilfe,in mundofuit, ficut pott

de eius in carnem aduentu locutus fuiffet. Fateor
me przcipuam in hac interpretatione probabilita-
cem inuenire,quoód eft omnium. Nam cum remotis
auctoribus verba confidero , perfpicere mihi plané
videor Ioannetm de verbo loqui fa&o iam catne,
fed vt füpra diximus per anticipationem. Quis
enim non yidet codem contextu , codem tenore,
ac proinde eodem fen(u dicere, Im mundo erat , quo
[tatim dicit In propria verit? Cm autem dicit , Ip pri-
pria venit; haud dubié de aduentu in carnem loqui-
jtar:ergo & cüm dicit,!z munde erat , qu-uitur de eius
incarne conucríatione. Nec mihi quifquam obii-|
|ciat priüs dicendum fuiffe veniffe in propria,deinde
in mundo fuilfe , fi de eius in carne vita loquebatur.|
Sienim iftas confectari libet fübrilitatcs , obiiciam
]& ego,fi in mundo priüs erat, quomodo in propria|.
veni? INóloquebatur fübriliter ,(ed Theologicé D.
Ioànes. Deinde cum addit,ez mundiw eum no Cognomit,| -
nó dubium;quin mundi caecitaté reprehendat,quód
cüm potucrit , ac dcbucrit verbum füi au&toreml-
agnoícere , erroreocczcatus non agnoucrit. Ánte
iRcarnationem autem non video ; quomodo aut

Faceffant argutiz, venire in mundum non folàm|.

ilocum intelligant;Origenes,aut quifquis au&or cft;|

Ícruaus,omnia gubernans;potuiffe cognofci ab ho-|.

videri Sapient.15.5. Iputfibilia enim ipfisa a creaturavmunc,.

IOAN. MALDONATI COMMENT.

A

C

D

E

E

|perillud non ftetiffe quo minàs homines illami-

. [mundo inter homines fuiffe verfatum , quod decla-]
xiffet. Alij , ne & ipfum videretur cum mundo fa-| -

- |dixiffetin mundo verfabatur, in mundo habitabat| —

Aper frmulacra colerent manufacla , prinopatum w'alentej n

j .ueri n "

Nam vt Deum cx ipfa térum conditione, vt ait D.
4 ; 5 uT *5 ; * & L. 19'2-00
perfonam Filij non potuit.Conttans enim omnium

Theologorum fententia eft vnum quidem Deum| Dex: ai-

fonis ex

malignitatem arguat,quód au&orem füum , quetn teft.
coram videbat oculis , & vt áit idem Ioannes , ma-', d .
nibus contre&tabat,agnofcere noluerit. Nec intce]- 9252
ligo,quorfum hic Ioannes de verbo ante incarna-
uonem loqui poffit,càm pracedentià omnia, vt do-
cuimus,à ver. 4. &t omnia equentia , de illo iam
carne fa&o intclligantur. Nam rationes ille duz,
quas à nonnullis cur idfecilfet, afferri diximus, te- -
nuesfunt. Necenim id loannes agebat, vt doceret|
aut verbum non fuiffe fium , quod fatis iam fu
pérque docuerat, cüm dixeraty/z principi erat verbum,
€7" verbum erat apud Deum , 2* Dems evat verbum ; aut

narentur , quod fatis etiam probauerat;cum dixerat,|-
lnx in tenebris lucet,eo" tenebre eam non comprebeaderunt.| -
Nec verbum imperfe&ti temporis magis illam,
quàm hanc noftram opinioné iuuat. Ná Grecéqui-
dem s» vtriufq;téporis & imperfe&i,& perfectivim! —
habet:& vt fupra ver.1. docuimus, eam differentiam] -

terit er4t, & I.Ioan.1.1.reddiderit foie ; cóm dc eodei! -
verbo fermo efset , & cadem effetomnino Íznten4
tia.Ádde potuiffe & GrzcéIoannem, & Latiné V'e—[
terem interpretem ; cüm de verbo iam carne fa&o!
ageretur, hac de caufa imperfe&to potiüs , quàm
perfecto vti tempore , vtíignificaret verbum non
ad momentum modb temporis apparuiffe, quod -
poterat verbum prateritum indicare ; fed diu in.-

rat preteritum. imperfe&um , quemadmodum fi -

(g" mudu eum non cognowit , inter manus eum mun4 -
dus habebat, & reci pereactenerenoluit. Inuenio. —
ctiam au&torem fententiz mez Gaudentium tract,
riin Euangelium , cuius hec verba fant: Erenim -
feducens bumanum Jenm , vt derelidlo Deo "p fnm Satanam,

tebuit , €7* exercuit tyramudeia in tautumy vt aduementem — -
verum Prmcipem finem. mon cogrzq/Eerft munds rpfruss 7':4':])- "
pe Diabeli preFigus occacatus, Nam imundoerat Chri-] -
ffws, vt Euangelisa teklatur , e77 mundus peripfum fatlon —
(f , 9* mundim eum. mn coriouit,. Ex quibus verbis|
nifi fallor perfpicuum eft ita Gaudentium hunclo- .,
cum intellexitfe , vt mundus reprehendatur ,quod -
Chriftum ad fe in carne venientem non agno-

Et mundus per ipfum faFiue efl.) Hoc etiam pleri-
que auctores idcirco additum putant; ne quia di-

mundi in mundo fuiffe puraretur , Auguftin. Cy-
till. Theophyladt.ego congruenter interpretor fu-
periori fententiz propterea hoc Ioannem addidiffe,
vt doceret, quàm ingratus fuiffet mundus, qui, cüm
per Chriftá fa&us fuiffet;ipsü tamé non agnouiffet.| -
Hoc enim magis ad rem pertinebat, & magis cum|
fequentibus cóuenit. Ná qua de caufa hic dicit, Mi
dns per ipsis fatiws eff , dicit aliis ftatim verbis,!n propria.
ventt, Iud autem dubium non eft,idco dixiffe , vt

debuerit , aut potuerit Vvctbum mundus agnofcere.

Mil t ts iE

h

mundi ingratitudinem exaggeraret , & hocergo ea-|

Paulus, cognofcere potuerit, certé verbum , id e&!Ad(ROmä. |
1
|ex rebus effe&tis cognofci poffe , tres vero períonas »us in per-

nonpolfe. Multo etiam vberior , multo vehemen- iebus efe.i -

tiot fententia eft, vt mundi fimul Cecitatem , fiinulgïägääf |

|téporis nó obferuauit,cü in hoc Euágelio idé g *ve'r-/ V

Xerat; /2mundeerattanquam creatura, parfque vna] — 5

dem

2 EO

m

W
| m Qr
ttloqus
| R

ieuam
3
J hioon
1J| N

15 Qul

1 ( P yocm
2 niüduig

oaw, t

2 pnonal

Pnoucr;
| — ROU
ottastmen
| fmdcdlf
t
ltvl
la
temïw
y
DN
ghitiy
Ctptio
4dmo,
&r Bu

|
2
|

LY M
U Ht
| T n

n
N

MO
- MO

I,
n.ücg

Jm drxerg
E. .
'!
PDUMderyy)
!m); $"
«l 1UA,
LduslA. *
Qu
a

.
, 4 * ;
'ï".;*'hfh m
310
lii hæ
, ,

^

ub
M W
] l3
ia I
!'**Q:w, U K::'
!

"m d ,3541
Í ul
AU Ve UQLUI

"
an t ,-74 ml
,CHJ.H ..ivn

lanr: Ps
.'4.:3'.- '"'"51 s

"1737 EO
as

y i
B
a
æ 'jll[ : !'
gt r
* L
MA A

l
m ^
j .,;.;'udo |

hur, Q95
u
p
4n

j D!Cfi'ä |
gquudï;l |
u
L
(f Q

M
M: m:dïl.ï-&ih
' L

É

Pharifzi

imüdus vo-l

Ccantur.

Inf.ver.n..

gaufua eff Ioann. 8. 56. Prophetasqui non folàm co-

8 7 UOMNINCIOKN. CAP .

B . a

J dud peripfüm, antecedens non habere gencrís
eiufdem nifiad a sfov verbum, quod vet. t. pïæceiï::*
rat,longiffimé referatur.Itaque có quidam rcferunt,

N e L] . à i - s 3 ;
quia lux Grzcé neutrius, dU1oU 1(€fum mafculini ge-
neris eft. Alij fenfum Eu'angmeh tam non genus ref-|
pexiffe vocum. Nam quia oas lucem Chriftum vo-
cauerat,& Chriftus maículini generis eft,vfum fuiile

celatiuo etiam mafculino. Facilior mea fententia res

Erat lux vera , & in mundo erat , &v & xóejuto v intelli-:
gebatur Acfoc, VC?bum; quog (iïæce ma(.cuhmgen C«
riscít;cum co 1gitur 1nafcu.3m1 conuenit rc!azmum.
Duo his verbis errores, vt ait Theophyl.refutantur.
Alter Manichzoram , qui mundum ab alio nefcio
quo malo principio fa&tum cile dicebàát: alter Aria-
norum, qui filium Dei inter creaturasannumera-

*

Et mundus eum non cognetit.) Cum quater hoc loco
Ioanncs mundum nominauerit, manifcftum ceít tri-
bus —primis locis müdum pro totacreatarum rerum
vniuerfitateaccipi. Hocautem vltimo loco non fic,
fed pro hominibus qui , cum cogno (ccre Chriftum
debuiffent, nó cognoucrüt, vt Auguft. Cyrill. Chry-

pro omnibus hominibus/fed pro 15 tantüm;qui ter-
rena,ideft mundana fapiunr, vt Chryfott. Auguft.
Beda, Theophyl.Euthym. admonucrüt; nam bonos
quidem , & quidiuina fapiebant,ipfum cognouille,
vt Abraham,qui exwitamit,vt videret diem cius,vidit,eg'

enoueruntfed de illo etiam fcripferunt Luc. 24.27.
Verum Chryfoftomus, qui huiufmodi vtitur exein-
plis,loquitur conuenienter opinioni fue;aliorüámq;
vt diximus,fcre omnium auctorü, qui hic de verbo
antequam caro fieret,agi putauerüt. Nos qui deiam
fa&o carneagi credimus,;alijs exéplis vti poffuimus.
Non vocátur igitur mundusApoftoli,ceteríque qui
Chriftum receperunt, cognoucrunt enim eum: fed

pere noluerunt , quod nimis effent amore huius -
culi occapadi.Hi enim mundus dici folent infra c. 5.
19.& 8.23. & 15. 18.19.8& 16.8.33. & 17.9. 14.16. & 1. epi-
ftola c 2 16. Probabilius tamen mihi videturt, vt pro.
omnibus hominibus mundus accipiatur, non quod
non aliqui cognouetint,fed quód maior pars nó co-.
gnoucrit, & ex maiore parte mundus dicitur eum nó
cognouiffc.Sicut ftatim dicit,/» eum non receperant,Sc.
tamen aliqui fui receperunt, Qworquot enim receperunt,
eum.dedut ew pote[latem filios Dei fieri.Yraque quód quida,
obferuauit nomen Grecum xocgoc fempet hic articu-
lum habere , vt intclligamus eodé modo vbique ac-
Cipi,vetun*i non eft,& cum omnium auc&torum fen-
tentia pugnat. IHlud potiüs notandum erat verbum

ceptione,& obedientia coniunctà 1gni5catc :qué-
admodum cüm dicimus,venitR ex in rcgnum (uum,
& regnum ipfum non cognoait, id cft noluitagnof-
* 2 A NT
cere, ac recipere pro Rege. Quod enim hic dicit, &
Imundus eum non cognoutt , dicit paullo poft e' us eum
n0on recePerwnt. ;

L] 9

of propria venit.) eicrai id'io , quafiin propriam|

Nam ad 7? e8« lucem , aut lumen referri non polfe,l.

cít. In omnibus fupcrioribus periodis cuim dixir,

bant, càm foannes mundum,id cft creaturas omnes|.

|per ipfum factas fuiffe teftetur.

foft. Beda, Theophyla&.Euthym.adnotauerün Nec| -

vocantur mundus Pharitzi, & czteri, qui eum reci-|.

?jv nouicaut cegnomft , non fimplicem hocloco co-|
gnitioncm; [ed agnitioncm cum ap tobatione , re-i

dem dicit caufa. Obferuauetunt multi relatiuum A

B

C

dere ergo in eum,eft eum recipere; non credere; non

17. & A&.21.6. aatin tertá füam,in populum fuum
vt C.16.32 Quod multiad populum ludzorum refe-
tunt, qui pepalus Dei peculiaris dicebatur, Deuter. 7.6.
& 14.2.&C 16.18, & ad eum Chriftus táquam ad pto-

)

Matth.15.24,& 21. 37. 38. Sic Cyprian lib. r aducrfus

thym.Rupertus.Alij invniuerfum mundi,qui ipfus
era5;ad omnes homines. quia omnes ipfius crant, vt
Iten.lib.s.c. 1. Clemés Alexá.lib.7.Stromat.& Orig.
jAut alius quis auctor hom.z. in diueríos Euangelift.
Quà interprecationé illi etiá omnesauctores probàát

gis,quàm alterá probabilem iudico. Necenim de co
titulo Ioánesagebat, quo popu? Iudeorü proprius,
& peculiaris dicebatur, quódab eo ele&* eífzc;qubd
legé & futuras Meffiz promiffiones accepitfer; fed
de co poriüs, quo vniuerfus omnino mundus cius
erat,.]uia per ipfum erat fa&tus. Quod enim ante di-
xcrat, £t misdws per ip[um fat!ws efl dicit nunc,!m propria
enit, indicás propterea m propri4, ideft füum venitfe
mundum;quia mundus per ipfum fa&us fuerac. Ve-
nitnunc in mentem Irenzum lib.4.c. 11 Cyprianü in
lib.de oradione Dominica, & lib.i.cótraIud. & Au-
gulft. tractatu in Ioan.2.legere:m foa propria venit,Ma.
riü vero Victor.lib 4.contra Arian.s fua venir. Quod
eti non magni admodum refert, monere volui, -

ipfius ad verbum,id eft domeftici eius.Dixerat enim
m prepri , id eftin mundum quafiin domum fuam
venille ; dicit nuncà fuis, id cftà fuis domefticis re-
ceptum non fuiffe. Hac rationc maiorem vim ha
bent verba , quàm fi áimpliciter interpretemur $a,
id cff Iudzizez recepernnt, quemadmodum illiau &o-

it recipcrc,vel non recipere Chriüum,(equenti ver.
dcclaratur. Qatqmt Antenm rfcæpemnt enmm dedzt e Pa—
:e/iaremflm dei fiers , his, qui credunt ih nomine euu , Cre-

recipere. Apparetetiam ex proximis verbis non ctle
vniuersé intelligendum; quod dicit fru ewm non recepe-
"«nt; aliquos enim reccpiffe ftatim dicit, fed quia nó
