ipfaIudza fa&a fuerisan poftquam Chriftus inde in

liusin Iudza factà fuiffe, Nam in tota Galilza & ipfe

Eceft valde credibile càm in Iudxam nunc venilfet,
vidiflérque magnam populi multitudinem rudem

DN OGAR *
90 $T b«c autem. ) Poftquamà A,q;ic ttibus faum Aïoi'colum, haberet : credibile ergoþ :
ï
]

Galilzam reuertiffetincertum.Eft tamen vero fimi- .

[predicauerat, & ad predicadum duodecim Apofto-| .
losante iam miferat c.9.2. & Matt.1o.r.5. & Mar. 5.15.
'in Iudeaveró nec ipíe , nec Apoftoli, niíi forte
- |poft baptiífmum valde breui tempore pradicauerat.|

B

hidhucEuangelij, & quafi nondum profciffum cam-

Defignánit Domi&ms cz" alios feptuaginta dues.) Magna

|de hoc difcipulorum numero quzttio eft, quia nofi|

(olum Greci plerique codiccs,& Syriaci feptuaginta
(olàm legunt;fed ctiam au&oresveteresmaximeque
Grzci cum eos numerant,aut mentioné de illis quo-
quomodo faciunt, non nifi feptuagintafolent ponc-
re. vt Iren.lib.z c.:7.& lib.s. c. s. Clemens lib. 4. di-

ionibus.Damafc.epiftola 4.Concil. Neocef. can. 3.

ptuaginta,ficut& duodecim,lIudeis in honore;& ve-
neracióne fuilIe; hác quidem propter duodecim Pa-
criarchas ,. illum vero propter feptuaginta animas,;

.|pamsaut, vt i píe alt,,:fcgeccs iam albasad mefílem, ara-
tores verbmefforé(que deeffe ; alia veró ex parte pat-'
ionis (üz tempus appropinquare, & ex populi male|
linftituti neceffitate , & ex breuitaté téporis occafio-
- |aem fumpálffe nouos deligendi, mittendíque con-
|cionatorcs, vt indicat Auguttinus. |

(pofit. vt citat Eufeb.lib.r.hift. Ecclef. c.14. Ambrof.|
hoc loco, & fer. 24. Hiero.ad Fabiolam de 4z. man-4-

apud eundem Damafc. Doroth. in fynopfi. Sunt qui
- [id quoque ratione confirment. Numerum hunc fc-,

.|qui Ptolomzi Philadclphi iuffu facras litteras ex He-
brzoin Grzcum fermonem conuertérejfeptüaginta| |

tuaginta feniores tátàm cófilio Iethro foceri fui ele-

Deum feptuaginta feniores viros parari fibi iuffiffe
Num.rr.16.In Elim ; vbi populussx 4
caftrametatus eft; duodcecim fuilfe fontes , quibus|

Sednon dubito quocunquetandem modo hoc loco
legendum fitfeptuaginta duos, quos Chriftus hic de-
fignatle dicitur, fuitfe difcipulos. Fieri enim. poteft,

[eptuaginta tantüm ab Euangelifta nominentur.Ita-
que fi probamüs legédum efie feptuaginta duos,fep-

i

baucritlegendum eflc feptuaginta , Ó cótinuo pro-
barit non fuiffe plures. Przter auctores ergo, quost

eleeit Apo&olos,efïicit,vt credamus feptuaginta du-|
1 3t)'» * , * » ; us
ós difcipulos elegiffc. Dubium n6 eft,vt apud Matth.
c.Io.4'fdocuimus, quin propterca duodecim Apofto-

ziffe, qui iudicesinfra fe effent Exod.18.21. & 24.1.|. |etia | YUs : I
Exod.q.47.ficut filij Ifrael quadringentos in ZEgypto
Zigypto fugiens E 'annos fuiffe dicuntur, cum aliquanto Plurcs f:ucnn Dliauid fu- |
vt patetex c.12.Exod. v. 40. Eadem regula & illos fe-iper, auc.
" nioresquos Deus per Mofem cligi iuffit;& illas pal-
.mas,quz circum duodecim erant fontes,feptuaginta

^quàd & Latini omnes, & Grzci multi codices Íep-
|tuaginta duoslegunt , & maior pars veterum aucto-
rum eundem numerü pon'unt,'Clemens lib.z.Conft.| .

tuaginta duos fuiffe probatum erit: fi quis veró pro-|- ; $- |
F /c $o. Orig.in dialogo de re&ain vnum Deum fide.

co numero difcipulosclegiffe, vt equaliter inter du-

einta zqualiter inter duodecim diuidi nó Potefï;fep-

merum eorum, qui re ipfa cum Iacob in ZEgyptum

(cx , vt eodem loco fcriptura teftatur. Si veró nume-
remus & ipfum Iacob,& Iofeph,qui iam in Zgypto

(cdin Z&gypto nati funt , erunt quidem feptuaginta;
(ed fi codem iure duos filiosIndz numeremus Her,

mortui fuerant Gen, 46. 12, erunt feptuaginta duo.

odecim tribus diuidi poffet: numerus veró feptua-]- -
tuaginta veró duo fi diuidantur, vnicuique tribui fex| -
lobuenient, feptuaginta igitur duo cle&i (unt. Cófir-
matur hec opinio ijfdem exemplis quibus alij au&o-|.
|res cótrariam probare folent. Nam fi fpe&emus nu-|

ingreffi funt; non erunt feptuaginta, fed fexaginta|
crat, & duos cius filios, qui nó in Zigyptum ingreffi,|
& Onam, qui antequam ZEgyptum ingrederentur;|.

Mofem vero feptuaginta duos feniores elegiffe prz-
terquam quód boniauctores fentiüt,ex facris etiam

derat Mofes duodecim tribubus optionem, vt ipfz
ex omni populo viros prudentes, & incorrüptos cli-

C |gerét, qui iudices effent ; quis credat homines ambi-]
tiofos , quales Iudzierant, non equalem ex fipeulis|

tribubus numerum elegiffe; vt & honos ille zquali-
ter omnibus participareturs & iudicium minüs fa-
Kpectum effet;cum ex fingulis tribubus zqualis iudi-
cam numerus fuiffet cle&us? Quód fi xqualis ex fin-
gulis tribubus ele&us eft numerus , non potuerunt

müm o&oginta quattuor , quod nemo concedit; fi
pauciores , non fuillent, nifi fexaginta , quod minüs
concedet quifquam 5 neceffe ergo eít (enos cx fingu-

D.lis tribubus iudices cle&os fuiffe. Cur isitur & in|.
ffcriptura, & à Philone; & àIofepho , & ab omnibus|

alijsanctoribus feptuaginta eledi dicuntur? Cur ij,

interptetes ab omnib" appellátur, cüàm omnes pror-
I(usauctores fcribát fuiffe feptuaginta duos? nifi quia
Auguftini regula vera eft, folere etiam in litteris fa-
cris cardinalem quem vocant numerum exprimi,

litteris, & exIudzorum moribus colligi poteft. De-

cligi nififex. Si enim plures ele&i füiffent, vt ihini-|

catdinalis :

Numertus

etiam fialiquid illi aut fuperfit, aut defitlib, 2. qq. in] icionda
exprinii- |
tur, licet a-

duas fuiffe credo , quamuis feptuaginta tátüm à prz-|
cipiio numero nominen tur;eadémque ratione qui-
juis Lucas feptuaginta difcipulos clectos fuiffe dice-
itet;fepraaginta duos cle&os fuiffe crederem. Adde

Tatianus in harmon. Euang. Anacletus cpiftola 5.|

Epiphan. har.20. Anguft.lib.z. de cons; Euang. c.14-| -

Z ; » 4 25 WA n : A d
in com.ngd fi omnesauctores [cP tuagintatantum

& Íct.42. de fanctis,& Greg.lib. ; s. Moral.c. 19. Beda

pofuiffent,non plàs inde profc&to probaretur,quàm
ïü ip(c Euágelifta feptuaginta fuiffc dixiffetsatqui 1amo

los clegerit quia duodecim erant tribus, vt vnaquz-

--

iaiticiins

: "þ*r"öbauïmuïs"

defit.

p
».
s
E
EM
E
b
Eu
I
5 —v'
BU
E i
? I
m |
I l
2
|
E. l
E. 1
' I
E.
£
B
E
"o
ddy
D.
z
EUTTE
E
; AT
"u
«
x

p E

|
|m
I
2

nmo
[2 jfl :

TE
(lrl /CXCmI
tl
x - ii

| quan

- : | CUUTINICOLUOMET RI OT —— D !
i 1 / b ——ÓÀMá — — — 49 . g '; -W- : g » &v:m-f- 3 . | $ - e .Vero l- e$ 32 ï. :
| m probauimus;ctiamfi Éuangelifta dixiffet feptuaginta, A Orig.& T þCoPhyI.a&-cr'lætVäïtäf propriam; & li ,
| 3408 p at fnifi idebuiffe. Neciudema-| — |c.ro. attigit magis,vc mihi videtut;pro] d
Va ia fuiffe credi debuific. | $OM " D.Auecuft.lib. ;. de con- |
feptuaginta duos fuilie credi deb fuiffe difcipulos, —|teralem;quàm illam, quam D. Auguf *
| E z nifi feptuaginta faitle difcipulos, m A C Greg, eodem loco, &
| gis (equeretur non niltiepft A : uà (enfu Euaugeliftarum €. 14. & Greg, e d
| & La VRR nominarentur,quàm €1 g d W NNON, *
: ; 'es ab au&toribus nominar ! | : $ [e preceptà ; alterum,
eïäüx quia non Plufgf interpretesfuiffequia omnesaa-] — |Bedareddunt; duo caritatís effe st d ib onido
r f« inta tátüm interpre | p ; : ;alterum , quód in proximo diligendo
P eptuagr Y ! nfeptuaginta duos vocare| |quodin Deo;alterum, qt od um
m &orcs leptuaginta eos, non ieptuasim iuia nomn (etar,hoc enim,vt apparet,allegoricum elt;voluit
D d ;Dorotheus mouete poteft, quia non| |verfetur, Ocenim,vtápp Ms s liabene adhiu!
x ! folent. Solus Dor lij vocat, fedetiam numerat, — |etiá Chriftus difcipulos (uos perpetuos (olitudinem|
üils & (olàm feptuaginta vtaliJ vocat, ^ec ' veró non ita| |num fuarum teftes,ne quis maléeorum olitudinen i
g |& fingulorum nomina recenfet; me veró non itaj — ini auaft ides hreienr v libenie as
"üfir. | j& fingulorum idquem eiusfcriptoris náquam| — [interpretaretur,quafi i co foli effent, E
" j multüm mouct, apud qu E Grgc.oämoriä Ícripfit; — tefte peccarent. Adnotauit Origen.hoc fempclrj Zl a
| . M 1 : STIU à od ; : : ; s t ^ : U'*"
E Mimpeaguu allältoï;tä fufpecte hiftoriz arguméta| B |tum fuiffe. Nam & Mofi , vt cx ZEgypto popa L::7 1.
"ag n 3 io. Àc vt nó lo: cet ! ; ium Exod. 4.i4; 15. & 7. 1.
Y ingenio- n« fïi '11t:r't0t311tiq0i0res au&toresío-| |ceret datum Aaronem focium BxUN qitn S-mnæm'
ïlüin'gk : petamus, vnde ilie inter & ina didicit? Qui| lIofue, & Caleb cindem populum imurmu AE
pint | I i pcaulicdtn difcipulorum nomina didicit ? Qu (ciiffez8e ib terram Chandandurródasee dul
Dune- usunguee a fingere, aut fictaabalio leuitercre-| — |compe cuifle, SBILRAA Ponieo Ts :
p potuit nomina fingere » aut liquacftquaftio car! — füe 14.6.Etiam Apoftolos binesà Mattlico namera: |
s | dere , potuit m,u"nc:rum.Al)llarc.!iclä;1 .&q dOW Ms o5 Binos crani ad'pticdican d RR
li ! nero potiüis,quàm alio eosChriftus elegcrir. uN UM UA iLl aque m,quo vehe*
gim«-Q P u od hocnum'»fFQ,EQFms?quä"ï alic ladicauimüs qu3d| .jCliriftüm Mat6. : À d(olufi'du"?ï afi.uum,quo v h ,, |
P AumeO |Eiusnumetirationem Vnafüæra n l"",f enís| ltetut,duos quoque diícipulos mifit, infra c. 19'/7?9.'.'8? |
st Ro Iudeis n &us.quodammodo cffe.t.»&)w wepxu der Matt; 2t.1. Itémque ad parandam vltimam czná alios
CT 'Chriftu.- exemr liü's"," 'TEiitüaOixxta duüm ,hO!.ni",u p æacob, | Lf t «.p zumöc Ioannem,inifra c. 23. 8. Sed & Ioan* |
VN Es mP EUA ägatiFætühc;fcþraagmna duümiu.| |duosPe ?». E s Isillec daos exd'ifCïptlliï
UM & eius Hiijs propag Aofis effufuseft; feptuaginta| — |nes Baptifta, cüm in vinculis effet,duos od
l: dicum, in qu0s fpiritus Mofis cffufus eft; Ua u P Eoide Chriftum legatos mifit Matth. it. 2. Optima
xisetm ! dxcqþ i quz circum fontes daodecim ad- |*- |tuis ad gu. [ Hgifoauico' etiamsproucrbio cele*
po a : .[nate eranuteptuaginta duum interpretum, &:Alias| [bratasneque necelfario folàtio, & auxilio GRLCPIR 6]
AE 4 turam facram in Grzcam Conacrt?raüt.h*ïgu*f*f ! Rs cumu,lm & diffenfionibus abundans.znre f4ciem at
t ! iduas affert Bcda;alteram,quód totidem * ïl.ndl Pþ?agg tenr /Zmry; mi[ftin omnem ciutatem, e7 locum, quo erat ip[e
v"r',n'«e-,-is'; | j d : : * XREE : 1114 ; [ lllm- : : " aE m ; D : Ttr .f ;
| Es u . d u 1detnn : 425 J ET ' * T I TY * q3 a T13- i
| 5101 fepmaglntaduasllnguas,ïoï qieég q o T d ( : fibi ro(c.lndcrcc,& vtin aratu ln-»]an'lþCf.lnï.Phn?.v -üai : !
| ni Babylonicam turrim exftruebant fuil A O5 Bl 'l'Pf en iacerét; faceréntquce rtunc difcipuli quod :
| jgbsre us auctorum opinio cft. Gen. rr. 8*|.— gelij femen iacerét; viam Dominiante fa- H
jconitans vetesam at im adificaffeex pracedéri| — |anteIoannes fecerat; pararent viam Domini: : 4
quia totidein familias currim edificaffeex prxcedéti| — ar m cius;& omnces intellieerent pro vno Ioanne de :
| ;ga itc collig;iftpüf.AItcra'm magisetiamnnmaïlfgo*ï -Clcä]' uil'lsglätg*n; tüaaim;dtl*ösïiPü loannes natos
! DL IURaE SGNEPIUGHE ( PTHUUREUQRIE NDI dio fablaro feptuac iA ,
/ ! ca?n:qïlam Tumpfitex Alugïï&.'!äb??:. dc cm?s.E'äïïs: ! ?ïïï: g-loc'c& Euanädi*joPmpfium mgü-mm,-mng*m?ïï* biultia-
VE NI SIRSIEA oftolos uo Ccnn Anni mci üss. d ts 3 P Ln A oloac*ïiCO ubl Chii ia-
c.t4,Duodecim Apofi ódet: [ teíciti meritóque à Tertulliano in Ap ii us |uorum fe
: : difcipulos viginti quattuor dLClhOUS rcfpodcre;quä? ID änä & Leone I&agno ferm.r.in Nat.SS.Perri; & P aïhi mnen eft i&
" M | - Jaut propter Trinitatis myfterium, aut p b cfcisi Miétuni-ef Chtishoruim: faneuinem femen effe|scis. — |
1f | -|dominici (epulcri dies pertrià multiplicata: Cæï'a? !s l'"m?n:»esf rinnus occiderit, plüres na(ci, Reliqua! — —
IUO IU NUOR DMH CA OSGAanibl uó pl : ! p s o du r
: Mepruaginta duss hor?S)quqt*ngPHh Cï?nt:ïïääï 3(7310& ad vfry1'7-' apud Matth. & Mar. explicauimus; |
! Mtum ex hocloco eft/fdaue veteresnon 0git aucto- x NERUOESUMN : ües
Iftum ex hocloco eft;idque veretesti Ddb . clocosin margineftgnatos. —— —— . : s [
Qs |res, voluilfe Chriftam in E.CC-;leüäm? ahqvuoid Pelfa' es ?(u,l;u erfr fünt at T Ff)tüaï'infd du cum gandio ) Nax- :
x narum elfe difcrimen, & non folum EC.CIFGQRIC?J? | mtz..u cas quis fru&tus fuerit miffionis dilci pulorum, j
MO ; Y u N : DOISTASWS TT ^es ettz : NNM M K : : :
E - miniftros hominibus laicis, fcd inter ïnml.&r?,sft;iia bene illis göïtibüäfhæcmiïcsädm proríus , vt glo-
,:0 ) iþfoslajf,'dsglijg*ciïcfupcribïc$,'Nc;cnlgm coffc!'»'—,ï;!ï?;c: | 'ca?atesf *üOäimmodd rediéritin Scribiteriam Mat-
P)fþg | » codem tïþöïca neque numeto , rieqt 1»e"gradu"€;0€d€lïil E E C,G?o Ap9gftolos, cum aa;þræaicandü,mim fu:,&.f-
i | Apoftolos, & difcipulos elégit. Indicat Apoftolorá: (s aiiffe àd Chriftum, illique narraffe , quidquid |
od » ! ducitäsi'eö:s"äificipühs maiores effe. Sed qui RUE ['Ct?'t?rc" )*"ee*atio;m'accidiiï"et:' fed Lucas diftin&ius.
m : ECCkEä f bfïölorum,qtlï difciþüïömmflofüljlüïc" Qïcl)?l ïäffci?uli'ad(:hri&um redierint , & rationem|
? ,mf,;'m;ml-. ' ; "r Cut M AR ITR As rcs rlon atlsco a te 1' EAU PUR " w "s ; - NT ROOR Yi
jf neant, de eo interahtiquos queores non li, prefby-| — [illi reddiderintlegationis fuz, officium ipforum fuie
VE Commuuis opinio cft Epifcopos Apoftolis, pre d. eceffarium. Reliquerunt nimiirum concionatori* :
vj Jteros feptuaginta duobus difcipulis fucceffiffe, Ana- bis ekerh hts ve quid cócionando boni cgcrint,
r | clet ePiPcö.la ?. & Hier. ad Marcel. ädueï.ü b d cll1 sCïtifï:Sm rccïeant id eft illiacceptum referant, vt
S.Paþl | : mun,& Beda'in comm. in c.Lucaty. Alij Ep ïkogqs ; d Marcü ex Hicton. & Theophyl.obferuauimus.
E l Chrilto , *PfchyteröS A1 oüöli?sföd??*cfmos &Pma" ;P-äcmr CV lib.de ieiunio, & térat.Chrifti. Grego-
E. | inta duobus difcipulis fimiles &ciuntvelgnariusin — Vi ibl N c.7.& Cyrilapud D. Thom. & Bed, |
A ä ift.ad Smirnenf. Fuerunt etiam, qui dicerent Epi- tglculsilias.g.tetäü;in cóment.in orát. 4.de T heol.Greg,) |
d U (EOPOSDïeiRPätrissP"foyt.c?fö.sghrim?dfac*d-n u Naz.aliquidin his difcipuliscalpz,autiminüs cert| —— —
M poftolorum perfonam ectete. Clemons lib.z:Conft. af,' ? irtntis notare, Quia infll:m:mdkucfdpfnqmt
sim | IETCSMMEOSSLPEDO. ; ;thaliiäilJ'&it*lfþi&.ad Ma-| , |períeétz virtatis not: esebds VAPOTENME MAT gt
t i .|€430. Cälängt. BL Ndeeisi! IBeda, gasdebant im mrtwibwsl*" d ieddndoin EAU
?»3'&([ ' Cf. timao inlO VCI1Of. — dduud ass i H — i2 |svatPh s ub : C iorjcm artem eaudi m
a,Cozzl?"f "h Et mz/ït :l!asïmas Ante faciem fuam. ) HCb antq.»(e,-ilyt u»usb'ïh-Cïoäblyl'.rïä:?:nlqniäcrprctätcpm : e»xosgtwn* vlla
Jf / (ODi&ipuliiC.1.76.C0€ 7.27.i p CO fINC dl 710?1 kh- ! clamsmmganua hOC (*Iïl i C g 0 ] i ;
jf jermift ir2ro eftpon obícura, « Joliy qaia cium eeciae txoohs iokat táin tuliffe;cum dicunts In uewine two , gauifosta- RE
j ia bet[ubleuantem fe Ecclef. 4. 10. Voluit diícipulos ] li falici predicationis, & miraculorum fucceffu.lc, ;;
al ' : . : EL UM : Prarererw t a ," EE 0 , 1c : : Ms x |
,J —— . [aliosalijsin rebus aduerfis, a"tnece&r:l]'s ad:;ïrxg;r; Quodnon modó malum non eft, fed etiam eftali- 233': f;ïx*
/ï. : H ; i & P^ 4 P n luud J67 : E s Ts * , 24 i* 4 - -
gt : & Confolaucnl efï"chrdtc'r, 1112111[1373*: i rationf m qu-andO echri[ïiam.s-doüorlbus neccfranu; nec cmm dose Pof,ühr
j | : | 3 cinitas firma, Prouer. 1 ls NUA Adirse L pE E RE E s n EEE ) M : l
B. | [rre quafteitatas firm : FR ebiurEdENEKN uG EE

lacciderit admirabundi. Sunt , qui dicant Chriftum
lülis,càm ad przdicandum mitteret, non dedille po-
Iteftatem eiiciendi demonia , fed morbos curandi,
[aliéque miracula faciendi, tentantibus tamen poft-
]ea;càm res poftulabat, demones pellere, Chrifti illis|
virtutem .afäliiïï: rémg; fucceffifse pro voto : id eíse
Jauod nunc mirantes dicant , eram dumonia (nbitcion-
Jrur nobissquafi dicant,non folüm alia miracula facere
'|potuimus, quorum nobis faciendorum dederas po-
-|teftatem; fed demoncs etiam eiecimus,quorum po-
|teftatem non dederas ; plàs fecimus, quàm fperaba-] .
[mus,plüs quàm iufseras,quamque concefscras.Non|
.|pofsum adduci, vt hoc credá. Necenim magis con-

gis gaudeant. Vt cum n?Lllieri dicenti inf. cap. i1t. 27.
'Beatus venter quiteportauit; refpondit ver.28. Qwinime,
beati qui audiunt verbum. Dei , «2* cuffodiun: illud ,non
negat ventrem, qui fe porrauit efse beatum ; fed do-
cet beatitudinem magis in fideli mente, quàm in gimJ
gnente ventre confiftere. - TE |
- Domineetiá demenia [abiciuntur mebit in nomine tue.)

|Videntur hocita dicere, quafi ante non credidiffent|:
lfore, vt demonia fibi fubiicerentur ; narrant enim

tnquam rém nouam,& quz fibi preter opinionem

B

*

bet quicquam;Gc Nune princeps buiue mundt eucietur foras.
Sic.Gregorius Nazianzenus orat. 4. de Theolog. &
Bafil. in homil. quód Deus non fit au&tor malorum;

ment.in Gregor.Nazian.quam interpretationem et-
iam Euthymius , & Theophyla&us probant. Itaque

veniret , diabolus regnabat, vt Euthymius , & Elias:

tima fententia mihi placet, nam vt füperius dixi,non
libénter Chrifti difcipulos accufo,quod prioris fen-
|tentie auctores facere videntur. Tantüm phrafis
|probanda eft. Solet diabolus , cum eius poteftas im-
editur dici de ceelo deiici , de coelo cadere , ligari,
Foras ciici. Ioan. 1. 31. Apocal.2.9.& 20.2. €7" appre-
bendir, inquit; draconem, Jerpentom atitiquum qui eft Dia-

lilleangelus erat , qui ferpentem ligafse dicitut , nifi

& Cyrillus apud D.Thom. & Elias Cretentin com-|

ceelum aut pro aére ifto, in quo, antequam Chriftusf

aut pro poteftate, & eloria,quam habebat,vt Theo-| .
- |phyla&us, & Cyrillus intelligunt, accipitur. Hec vl $.

F

bolus, 0-' SAtanas, C7* ligamt eum per annos milies eg* mifit) —
—djeum in aby[fam , g* clanfit , €o7 fignauit faper ilum. Quis |

[Chriftus? Quód ergo dicit hocloco , Fidebam ,cb-|—
[poie» , contemplabar, non folàm cognitionem , fed|
; multo etiam magis actionem fignificats indicat enim

21j IOAN. MALDONAJII COMMENT. 216
triítis eft eloquentia. Affert füccelsus letitiam,letitia; À Satane propofuifse , ne propterea gloriarentur , ne| -
animum addit, laborem minuit. Hocnon intelligi| — fortecaderent, ficut olim Satanas ceciderar, Alij re-
qui non fecit. Cur c—rgo Chriftus eorum]etitiam re-| — |feruntad incarnationem Chrifti, quafi dicat nihili
'prehendit, ver. 20. Peruntamen in. bec nolite gaudere?) — |jnoui mihi narratis fubie&ta vobis fuifse demonia;|
|Non reprehendit, fed docer, ac perficit&necprohi] — |ego enim fciebam Satanam eorum principem à me P
bet proprer fübiecta fibi demonia gaudere;fedmo-| —|victum,& de ceclo deie&um. Cenfidite inquit,ego vicitoan.ie. .
net vt propter Ícriptain ccloipforumnominama- —|mwndwm, , Venit princeps husus mundi,eg" in me n ba-toan. 1. sa]

[oan. ii3n|

üt,

Diabolum|
de caelo
deiici quid

— Mftat dedifse illis Chriftum poteftatem alia faciendi| —|íeaudtore, vi&oggäqigþqlum. cecidilse. Tanquari| :
-[miracula , quàm demones eiiciendi;neutrum enim| — | & dux belli fuas narrans victorías diceret , videbam |
[narrat Enangelifta ; quód intelligendum nobisreli-| — pgmulaum h*?&C??W.*?? cadere. Quàd aurem di- :
. |querit; eadem illos mififse poteftate, qua paullo an-| r |Cit fent. f'jlg""* alij fimilitudinem ii [ïïlcndo;c po- i
.]te Apoftolos mififse dixerat c. 9.1. Apoftolisautem| ; |nant, quód , cum ante diabolus ficut fulgur fplendi-
poteltatem inprimis dederar demoneseiciendi, & — |dnseler, vnde Luciferappelausefttameniluce —
eo loco , & Matth.10.1. & Mar. .15:8& 6.7. eandem| — |in tenebras cecidifser,vr Ambrofius, Chryfoftomus,
Jigitur poteftatem difcipulis dederat, Necverócre-| | Titus Boftr, & ThSOPhxla&uS-kasuc participium
dibile eft tam malé inftru&os mififse ,vt:eam illis| ||cadentem non mfïmnt;&d fulgur,fed ad Satanam,non|
[non dederit poteftatem , queipfis inprimiseratne-| —|enim efse fenfum, videbam Satanam cadentem ficut
céfsaria. Nihilenim magishominescommouebat, |fulgur,ideft ficut fgltgqr cádit ; [ed videbam satanam
quàm quód viderent non folum à Chriftoifed etiam| — |/ewr fulgur.1. qui ficut fulgur priüs erat, cadentem, Alij
|eius nomine ab aliis eiici demonia. Curergo quafi| — fcx;c,c)lnnesfal.l&(?ï,?s??f cafuv ipfo Hïmhmdmcm ?fsc- !
- [mirantes dicuntetjam demenia fubiciunturnobs?quam) — |putant , vtf f;nfgis » videbam Satanam magno im-
! |vim habet particula illa , eri«m ? Bifariam refponderi g ]petsae vi cadentem, ficut cadere foler fulgur. Hoc
pofse puto. Aut voluifse difcipulos vno verbo om-| * F.rqbgbxhus,guga magis adrem p.cru?.clïac, vt de ce-
nia, que fecerant,explicare, & dicentes quod omni-| |!erirate. caíus , quam. vt jgï;.,,c : pn&mot; glcgd?r; eius| -
. |um erat difficillimum indicare ceterafe etiam fecif- ageretur;cüm vt gau]ïo ante Pf*?bm,mï*?m de Kn**
- |fe; quafi dicant, non folüm ceterafecimus; quefaci- |mo, fed de fecundo eius agatur caíu , quo per Chri-
- |liora erant; fed etiam demones expulimus. Auttaci-, |ftuman abyísum precipitatus dicitur, quód ab coil-
[téintelligendum nonfolüm homines,feddemones |liuspotenuacoerca nE —— , -
etiamiplosillisparui&e. —— ^ —— - .. | L. 19 .Ecccdledmabgfofej?atem,) G.j «-J??W?P"?r :
»38.. Et dit illis : Uidebam Satanam ficut fulgurdecmlo| — s£ectay. Ecce do V?b;*? QFCüaïCm-'Q?fl (njmc:.darc.t.,
- |eadentem.) Non facilé di&u eft, quid hec verbafigni-.] |ante non flcdlgglä Rea : 'eq.hymmsh äd»æonw nón
|ficent, & quorfum à Chrifto didta fint. Maior pars| fignificari hoc yerbo ante illis poteftatem non de-
auctorum de primo diaboli é codlo cafu interpretan- "ïF difse , fed prius .,cþ.t.aml tunc confïrmgm,gtfx 1'ilud,,
trur, quem fe Chriftus tanquam Deum vidifse dicat.| ' [quod preterca. dicit .DPP?P.WW» priüs non 711.&5 ad.
Cyprianus lib. de ieiunio , & tentationibus Chrifti,| : ]tempus,dum ea fungerenrur legatione,cam illis po-
| Ambrofius in lib.defuga feculi c. 7. Chryfoftomus teftatem fuifse concefsam , nunc vero ggndcm in
.. |hom.ro. de penitentia, Hieronymus lib.z. aduerfus| . |perpetuum prorogari. Quorfüum ergo jam datam|
|Iouinian. Gregor. lib.9.epift.58. & lib.25.in Iob c.7.] - Iconfirmat? nec enim neceíse crat,fi non.axd rempus, -
. |Beda, Theophyla&tus,Bernardus ferm.5. de dedicat| — |fedin perpetuum concefsa fuc;'at.y;;agggs caderet,| -
-|Ecclefie, & ferm.2.ad fratres, & Euthym. Quorfüum| | [quod di&urus crat , P'eruutamen m !70?,;,'.3'1""'3 gandere,
ergo Chriftus de cafü diaboli nunc agit ? Refpon.| . |quafi dicat nolo vobis datam reuocare poteftatem;
dent Cyprianus, Hieronymus , Gregorius, & Beda)| |quin etiam atque cna.,gnïcc?nfirxyo ; veruntamen in- ;
quia elati videbantur difcipuli letitia,exemplumiillis| . |telligitealiud me vobis maius --Comïi.f?äþ?rzsfämg m,|

Y
?2 u j

L
*
- B

|
'*&Zl
b ul
^
KT

Z E

217

INLIVCAECAP X.

218

quo vobis 'pötius. gaudendumæ (xt ; *qixöd"nomina ve-
ftra fcripferim in coelo, Ireneus lib.5.cap.24. Cypria-

Bafilius Pf3l.28. Nicetasin 2.0rat. de Paích. Gregor.

nus in libro ad Nouat. Ruffinus in expofit. fymboli;|

A

quis fuerit nefcimus , & non folüm alterutrum affir-
mare, fed etiam fcire velle eft temerarium : à qua tc-

locum fuum abiiíse. ÁÀn ex dilcipulis damnatus ali-

meritate longé non abfunt , qui nullis antiquisau-
&oribus , nulla traditione docti horum cliiäipx.llo—-i :
rum nomina recenfent: fed non feruntimpune, ipfa|. —
enim , que inter ipfos apparet, in recenfendis nomi-| -
|pibus diuerfirate refellgntut.. ..2 4 o o -
AL In ipfa bora exultauit lefus fBiritu.) Exaltauit ani-| ii
mo,letabundus, gratulabundus, volebat enim Patri |
gratias agere , quód eam poteftatem difcipulis fuis|
hominib? fimplicifsimis tradidifset, vt demonesillis|

Nazianz.Procop.in cap.Ifa.49. Chryfoftomus hom.|
[r7.in Gen. Beda, Theo pþyla&us, & Euthym, FL'P"?*.
tes,e /Ea'rpione:dgmon.cs interpretantur, quafi quod—
(cquitür ehorim.vetbong SapNcario D er füge
emuem virtutem inimici. Probabilis interpretatio ; led
mihi litteralis videtur efse alia , quam idem affert
Beda,vt veros fcrpenzþs,öqfcorpioncs intelligamus.
Voluit enim Chriftus fignificare fe diícipulis dedifse| B

" poteftatem omnia p ericula fuperandi, non folàm| — |fubiicerentur,quám fapientibus;atque prudentibus -4
Eg;&ï h. qucab hqmixïibqs,.'vcrütn e»t'—i.;;m qqq ä beftiis,& fig- n-onxdcdifscc. 36 en.im rcfcro : non ad id quo,.d pro-
uI 11 monibus folent accidere.Et videtur hiclocusexill| — iximé precefserat, quis vomina veflra feripta [unt in calis, :
m? | Marci 16.17.18.intelligi debere, Im nomine meo demonia| — Txaque Matthzus hanc hiftoriam cum ea, que verag.| 4
Igc ! ! eitcient, lingmis loquentur nows , ferpentes tollent, c7* f[imor-| — |natrata eft, coniungens , pratermiffis iis queà difci- |
N , niferum quid biberint, non ein nocebit, Exemplo eftDiuus| — |pulis Chrifto, & à Chrifto difcipulis dicta funt , fe- zt3 CO
W Paulus, AQt.28.3.5. qui morfusà vipera nihil accepit| . jriem non feruauit hiftorim. Porro hunclocum,&| — 1 — —— —
'hf.m nocumenti. * Bo : quz fequuntur víquead verfum s;. apud illum cap.
s m | Dithig ; : ] -

20. Ueruntamen in boc molite gaudere,) Non vetat

: 11.25.declarauimus.
- |difcipulos, vt fupra diximus,; gaudere, quód potefta-

2$. Efecce qæidam Le

)
V o ts
um 1
nv * .
3'5&3üäï »

; fperitus furrexit tentans illum.)| .

X n tem in demoncs haberent. Donum enim erat Dei,| C |Solus hanc hiftoriam Lucas narrat. Nam illum de| —— ^
v & omni Dei dono gaudere licet, modó & donum| — quo Matthaus cap. 22.35. & Marcus cap.12. 28. fcri-|. |
Ti ipfum, & gaudium in au&torem fuum referatur ;fed| — |bunt , alium fuifse doctorem , illic docuimus. Qua| -
la(: . .. Molet ita fcriptura loqui,vt quod comparatione alte-| — [occafione Legifperitus ifte Chriftum interrogauc-|-
-0 d [rius minbsaffirmatur , abfoluré negetur. Menarde| — tit,incertum. Nec enim hoc eodem tempore au
a .|quo negat| 4pp, inquit Ofee 6.6. Matth. 9. 13. volo, nen faerifiiwm,| — lloco , quo fuperiora accidifse credendum eft , cüm
m | ää?ï&:o volebat vtique facrificium , qui tot inftitueratíacri-| |necid Euangelifta indicet , nec ipfa res inter fe co-
m - |[innuiur. |ficiorum genera , fed quia minüs, quàm mifericor-| — |hereant ,CtlïBeda cum illis verbis iungit , Gaudete,

E diam volebat; velle fe negat. Eodem prorfusmodo| — |qura nomina veftra feripta funt in celzz,quafi umptainde]
: |negat Chriftus diícipulis eaudendum efse, quód de-| Joccafione Legifperitus finxerit fe in ceelo etiam fcri-|-

|mones illis fübiicerentur : non quód gaudendum
|non efset, led quód minüàs gaudendum, quàm quód
Iminüs gaudendum illis efset , quód demonces pellc-
Trent, facilis ratio; quam & Beda reddidit. Pofsunt id

I — . l&malyiniuftique homines facerc. Malt; (inauit) d;-
! Matt.7. 3. &rnall,l Ltq HETATE : : ( q )

dprophetauimua , e7* im nomine tuo demonia eiecimus , C* in
.|nomime tuo virtutes multas fecimius ? Twnc confitebor ilis,

llioris certe conditionis dilcipnlorum , quàm A po-

J |difcipuli potiüs quàm Apoftoli efse merebantur.
[A8or14.|Scimus ex Apoftolis damnatum fuifse Iudam , & in

ipforum nomina in cclo fcripta efsent. Curautem

cent. mibi in. illà die Demine Domine , nonnein nomine tuo

quia nefcto ves, Quanquam exemplum illud, quod af-
fert Beda filiorum Sceue Actor.19.1;. aptum non eft.

iufti; nunc rurfus ex iniuftis iufti fiunt. Id ex Exod.32.
De vtra hic fcriptione agatur non noftri , fed diuini
iudicij eft. Qui de vera hoc intelligentes przdefti-
natione ; ex hocloco collegerunt fanctioris,aut me-

Illi enim tentarunt quidem damones eiicere , fed|.

32.33.& ex Pfal.6 8.29.& ex -Apoc,gi.g.manifcftüm eft.|.

D

bi velle; vero fimile in fynagoga , aut in aliquo cir-
culo, alióue publico loco contigifse. Quandocum-

cufalem in Iericho defcendentis propofuitfet,quam,
cum vtilem , & myfterij plenam do&rinam conti-
neret, pretermittendam non iudicauit. Nogaüit
non diljgendi ; fed tentandi animo Chriftum inter-

[male fucceffit. Quód autem ipforum in coclo nomi-| E |/ériptem eff 'quomodo legs? Non cnim fimplici refpon-
|na fcripta efsent , meritó eos gaudere oportebat| — |fo dignus erat, qui non fimpliciterinterrogabat. . |
| |quianonnifiiuftorum in celo lgcrjpta funt nomina. . Magifler quid. faciendo vitam eternam pofsidebor ) Fin-
jNominain calo fcripta efse , eftícriptacfseinlibro| — |git fefuperbia inflatus Legifperitus , qui fe nihil ne-
|vite , vtaliis verbisfcripturafoletdicereExodi;z.52.| |icire exitimabac , (alutis viam ignorare ; & tanquam
! 133. Pfal.68.29. Dhilip.4.3. Apocal.g.5.817.8.& 20.15.| | |Chrifti difcipulus effe vellet , velut vnus de imperita
|Inlibro vi- & 21.27.& 22,19. Docent Theologi duobus modis| |multitudine rogat.Eó pertinet,quód magiftrum ap-|-
| ä&än?l inlibrovitz hominesfcribi,autfecundàm zternam| |pelat. —— —— x ublAn a N
n |Dei predeftinationem, qua falli;aut mutari non po- 26. In Legequid feriptum eft ? quomodo legis?) Quàm
teft; aut fecundüm prefentem cuiuíque iuftitiam,| |prudenter Legifperitum ignorantiam fimulantem,]
: Iqua mutari poteft:illos femel fcriptos, nunquam| — & callide explorare volentem do&rinam Chrifti, ad
deleri; hos deleri, rc&ribiq;,protlt nunc ex iuftis in-| F |Legem mittit. Solebatid facere cüm tentabatur , vt

rnittebat,non tam ipfe eos, qui tentabant,quàm lex,

perfettum. nabis Salnator iter vita celeftss offendit." Calui-

dixiffe ait, legis enim Fcritum non vnde, fed quibus

que,& vbicumque tandem acciderit, apparet Euan-|
gcliftam hoc ideo commemorafse , vt doceret , qua
occafione Chriftus parabolam illam hominisab Ie-]. -

rogaíle , vt racité caufsam indicaret , quamobrem|
Chriftus Legifäc:ito,nö, fimpliciter,rectáq; refpon-| -
deric, fed vicillim eum interrogauerit , i» Lege quid|

vitaret refponfionis inuidiam. Cüm enim ad legem|

quatantopere gloriabantur , códemnare videbatuz.].
Oftendit Chriftus falutis viam mandatorum Dei ob-]
feruationem effe, vt ait Beda, dum Legifferito reffondet,| —

. . Ms - W d * * v i i - s ^s i caluo $
ftolorum fuifse collegium , quód difcipuli quidem| — |nus Legifperito magis incredulusnon exanimo,fedlacaris;
omnes , Apoftoli non omnes predeftinati fuerint| — fimulate , & ex Legifperiti opinione Chriftum hoc reprehen-
HNC | fosl a ul » | : ] ituf,

Joperibus querenda fa

us effetinterrogantem ad Lc-

ass

gem -

proxim s

dtrouersd.

|

j Quis effet

iner Iu- ]ploslegis doctoresfuiffe controucrfum , alijs for-
i$cos con-taffe folos Iudeos;alijs folos iuftos;alijs folosamicos
proximos effe interpretátibus,vt colligitur ex Matt.| C
( Je5- 23 24. Fingit ergo nunc [urifperitusfe non rem

.Jtádianimo interrogalle ; (ed queitionem difficilem,

. |potcft difcendi animo rogarc.

. Jiun&tos, fed Samáritanum licet alienigenam , licet

. [fenfum,minime fubfcribo. Propiüs Theophylad&t. &

219 |

dOAN. MALDONATI COMMENT.

(.220

quódimpoffibile fa&u effet. Bonus fcilicet incc"r-.ï
pres; Chriítus dicit de operibusloquens,&ec fac,.eo

feceris,propterca viues. :
( 37. Ule refpandeus dixit,Diliges Dominis Deum tuum.),
Hzc verba Matth.22. 35. explanauimus. Nam quód
Lucas paullo pluribus Vtit'txtïäcrbis,facil& refponde-
ri poteft Mattheum non fingula verba, fed verbo-
rum , fententieque fummam rcecitaíTe ; aut Lucam
aliquod verbuïn-qxplicatibn is caufa addidiffc.
29.TIe autem volens inffificare (e.) Ottendere fe iu-
ftum in eafaltem re,de quaagcbatur, id tl non ten-|
zandi,fed difcendi caufa id interrovaffe , finxitigno-
rantiam, quz plàs habere viderctur probabilitatis.
Probabilius enim videri poterat Legifperitü igno-
rare,quis inlege nomine proximi intelligi deberet,
quàm quidad confequendam vitam &ternam agen-
dum effet,quod neminem Iudeum licebat ignorare.
Namquis proximus in lcge vocarctur;apparet inter

vulgarem,& fibi;aliífque notam dcludeni;aut ten-

]& quz inter füummos legis do&ores vertarctur pro-
pofuiffe. Hic mihi vidctur effe fenfss,quem viditfe

Jepinor Bedam, etfi Ambrof. Thcophyl. Euthym.&|
[CyriLà D. Thoma citatus ferió cum hanc fccundam|
- |queftionem putát propotuiffe; veré enim quis effer]

proximus ignoraffe, cxiftima(séque fibi, qui iuftus
|etlec, folosiuftoseffe proximos. Et vero non da-
jbium;quin idignorauerit, cim pofteaà Chrifto di-
|dicerit; fed non cótinuó fequitur ferio cum,& dif4
cendi caufa id interrogaffe. Nam etfi i?uotabat, pu-
tabat fe tamen fcire, vt illi ipfi confitentür au&ores.
Qui autem fc (Ciré purat;quamuis re ipfa nefciat, nó

vises vcr. 28. ifte dicit, Hoc nec facere potes, necft

'30. faerpiens atutem Tefus dixät;)Refpþn dens &e2 an-
JGvav,quod nofter interpres verdit;füfcipere,exprelfo
[quidem Greco verbo,fed non fatis perfpicua fenten-
[tia. Szpe docuimus ad intclligendas parabolas pri-

mum ftudium effe oportere, vt finem;ob quem pro-
ponuntur,intuesmur. Huius parabolz hunc effe fine
manifeftum elt, vt doceat Chriftas, qui veré proxi-
mus nofter fit; fed quem effe proximum fignificaue-
rit; id non fatisapparet. Nam fi in folis quidem hz-
reamus verbis, is tantüm nobis videbitur cffe proxi-

rabola concludi;non Iudzum,non (acerdotem, non
Lcuiram;quàuis genere,& patriz neceffitudine con-

inimice gentis hominem, Iudeo, quia bene de co
metitus fucrat;proximum fuiffe. Quod fi reci pimus,

gifpcritus ille ver(ari videbaïdr.llle enim iuftum iu-
ffto proximum effe putabat ; fi Cyrillo, & Theophy-
lao credimus;nos ne iuftum quidem iufto,fed ceum
tantüm qui benefacit illi , cui benefacit, proximum
etfc dicemus. Itaque Bedz , qui hunc vidctur fecutus

