monachos , quód duo ex hocloco vitze genera cífe
collegerint , alteram eontemplatiuam, quz Mariz;

go? negatantiquos illos Patres monachos fuiiïe-,qui

petulanta
caftigatur.

veri monachi fuerunt , cüm omnes nunc monachos
appellat? Hoc enim , quod ipfe folis monachistri-

conft. cap.2. dicit Auguft. fermone illo 27. de verbis
D'omini, dicit Hieron.in commenrt. c.5. Ierem. dicit|
Caffian. collat.x. c. 8. dicit Gregor.illis duobus locis
;uos modó cirauimus,dicit Beda,& quis non? Non
quód proprié collegerint ex hoc loco,cui? nec igno-
rabant, nec tacuerüt alium effe fenfüm;fed quód eas

cemplatiue, alterü actiuz vitg propofuerint , quibus

4

nullum profecto potuit accommodatius excogitari.

duas mulieres tanquam exempla duo , alterum con-j .

r
Caluint

crat. Docet ergo quidinter contemplationem Ma-|vera huius|

r

povtt n PUENDIOOCUEAUADGIAR 7

l -penm. Ro p U MU a
s t - * À s
( r MP J5 5 lxbl r p ts r o RVC NEPE Qu X w
" - - : * u f m -- : R DI Pt at
b5 LAj W bj d 1 N b A * 81 a* LOU
. - : k o d E W x ^ e P
T )v Pn b l. ol * ^ & E a
B T $4 : : d 2 h LY Rn b5
Y n d ss Ts E rg "

J PImd7, Wa *
u s p N

" l : : * 1 ' ; A *
[ P : 5 LT
! d ONP- «
h Rom - .. 2* »
M - » P ^ ] i
a, SER du
P i x - I
N

'gffa&um eft: cum effetin quodam loco orans, vt ceífa-| -
2) ) uit, dixit vnus ex difcipulis eius ad cutn : Domine,, doce
$// nosorare , (icut docuit & Ioannes difcipulosfuos. 2. Ei|
2415 ait illis: Cum oratis, dicite : Pater , fanctificerur nomen

M PeNS/Assaeiese CLUTH, Adueniatregnum tuum. 5. Panem noftrum quo-

|
lMü-iE"eïa'm:
ilod i
i tv ^ .A ,V
U j
m l :
:!tmusi v |

!'Mf:-(

Matt. & b.5
7 A LEDLXN - r] BA EEX : PT ' j . "
D) s g j idianum da nobis hodie. 4. Et dimitte nobis peccata
RRE TE 5 noftra, fiquidem & ipfidimittimusomnidebenunobis| — |

|

EEE der 4 . del
v | — [Etnenosinducasin tentationem. 5.: Et aitad illos: Quis veftrum habebit ami-*
: ? cum, & ibitad illum media no&e , & dicetilli: Amice , commoda mihi tres pa-
n roHa Yvy RI OC IDIHID. (HLUUC TIUESZOTHOVIDUDOLISIO 1j
N 1] nes, 6. quoniam amicus meus venit de via ad me, & non habeo quod ponam

ij — loftium.claufum eiï,.&&;pücri'mci'megu'm-funt in cubili, non poffum furgere, &] -.« -

,mgt»l |

"i j daretibi. 8. Et fiille perfeuerauerit pulfans: dico vobis, etfi non dabit illi furgen:

fufqofe o MA WIDUMT 2* * 3|Matt. 9. 0.
10, Omnis enim , qui petit, acci-J& e «
6E Y FO g . rewrd g ' u SPHTES ar. I Cöf

; UP : v UP w d : A i /* AXALKAANA M n C 4 E us Bd d E. i ué dkdkt Rn
pit: & qui quarit , inuenit; & pulfanti x:ïg crietur. z Quisaurem ex vobis patrem| ?*

""
w:'f. |
j Ce. fQï'T licrr- r
" ii g MIM |
m;m/ Matt.à,d.5s'
:

Mar.4 of

mbis. : |

*o& :

4

vndeexiui 25. Etcum venerit , inuenit cam fccpis mundatam , & ornatam. a&

ii - z P UROA "I T H i BIN ER DTISSEES OE YPAMU BG "—

M M : : UPE QNESENQRBIRQR SONHSA
/ 1 n n A r«v ao R uN , N icqobo x z EUR ERE ERE RRR L eLYSE. : — ; uoqeem u

æ i j Meeteci i i wuss s r o MTR
EM * : : EC cum

b'

! :
Matt. 12. c.
39.
Ion. 2. a.2.

j. Reg. 10o.
4« l.
7-. Paropoac I

|Ion. 3. b.5.'

I Mat.é C.21,

j Mat.z;.c.zf

]2. l'at. 24.

audiunt verbum Dei , & cüftodiuntillud. 29. 'T'urbisautem concurrentibus coc-

. dabitur ei , nifi fignum Ionz Prophe.tæ. 3o. Nam ftcut fuit Ionas fignum Niniui-

I&Jatt.y.b.x;ï1
. ^Mar. 4.€.21

"* pra, nefciunt. 45., Refpondensautem quidam ex Legifperitis , ait illi : Magifter,
hizc dicens ctiam contumeliam nobisfacis. 46. Atille ait: Et vobis chifäc"ritisï

ls csalneradone dta, s. 3üngoinc Abel, v[quead fanguinem Zacharie, qui perij

10 COAN. MALDONATI COMMENT.

cum hac diceret : extóllens vocem quzdam mulier de tutba dixit illi : Beatus ven.
ter ,qui te portauit, & vbera, quz uxifti. 28. Arilledixit: Quinimmo beatijqui

pit dicere : Generatio hac , generatio nequam eft : fignum quarit, & fignum non

3

[

J M "u; :;;*ä 3

i

-

" TECAROE

m
"] ïä

il ?'.**.1 *b
jl

primaria
religionis
Orare.

-

efingunt
preces,

Pars vna &Àon certam füpplicandi Deo rationem haberer. Ita-
1quc quifquis vnquam religionem mutauit, &orandi|.-

*

J erans.) Matthzus c.6.9.cüum nó-
»Jd" dumoraret,autítatim oratione
5 7^ finita, necab Apoftolis roga-
;OWS tum fed concionantem , dumj
-9 Scribarum , & Pharifeorum ft-
-9 mulatam ia orádo religionem

docuiffe. Qua ratione ifta conueniant, illic differ-

uimus. d at |
- sicót docuit (g? loannes dt!ï':hælbx [uos.)Ex hoc vno loco

|ram orandi formam difcipulis fuis tradidiffe ; quam
lautem, id non conftat. Vtinam haberemus. Nam etfi
melior,quàm ea, quz nobisà Chrifto tradita eft;cife
non poterat;tamen ex ea cognofceremus, qui.diin o-|.
randi apad Iudgos ratione innouaffet, Nec mirádum
illum certam orandi formam difcipulis fuis prefcri-
bere voluiffe; pars enim eft,& quidem ex primis vna
religionis orare. Nec vlla fuit vnquara religio , quz

rationem mutauit. QuarcTIoannes , qui hominesà
vetere legis Mofaicz religioneauellere, & ad Chri-
(tum traducere conabatur , hoc in prímis curare de-
buit,vt Prqfcribcrct diícipulis modum orandi.Idém-
que vt Chr iftus faceret, qui nouam inftitaebar rcli-
gioncm,Apo&oli rogaþant,æmulat;iorïe fortaffis ali-
qua, vt Theophylaà. cxiftimat. Imitati hoc funt hz-

enim vnquam harefis fuit, que non continuo fuas

Hatefes |effingeret preces. Id de Arianis paffim fcribit Acha-
fingule(usln a(ius , de Valentinianis Itenzus ; de Marcioniftis
Tertullianus,de Manicheis & DonatiftisAuguftinus | D
Meomnibus fimul hzereticis Epiphanius. Nec longe
|nobisexempla petenda funt.. Quot noftro tempore

Lutherani,quot Caluiniftz precádi formulas,neque
icum nof(tris,nec inter fe ipfos conuenientes edidere?
Per libellos iftos precarios iiþecie rcligionisornatos
eorum fe primum herefis infinuauit.Euthymius;qui
. |bis Chriftum hanc candem orandi formam tradidiffe
puta5;primüm Apoftolisdeinde feptuaginta duobus
poftea ele&is difcipulisshunc qui Chriltum rogauit,
vtIoannis exemplo fe quoque doceretorare, vnum
laliquem ex feptuaginta duobus difcipulis fuife pu-
tat. Non eft diffimile vero; fed incertum.

(emel tantàm, fiue,vtalij volunt; bis hanc orationis
formulam Chriftus tradideric, illud certum fenten-
tiam , & fummam rer eandem cffe hanc atque illam,;

num totidem hic , atque illic recitentur. Nam Grzci
quidem ferc omnes codices , atque Syriaci omnia le-
gunt vno tantüm;aut altero mutato verbo,que apud
Matthaum leguntur.Itémque Greci auctores Theo-
phyl. & Eutlym. interpretantut, Libri veró Latini
omncesnon lcg*t, Qui es in calis nec, Fiat voluntas tua
L/th in calo , «2 mterra, Ecolim hecapud Lucam le-
&a non fuiffe perfpicuum eft ex Auguft.in Enchir.c.
us. & n6. & ex Bedain huius loci comment. Nec
quifquam vnquam;quód fciam , Latinus legit inter-

lreprehcndcrc*t , difcipulos (uos his verbis orare dicit] -

conítat Ioannem certam aliquam, & ante non vfita-] B

ictici Ioannis, & Chrifti exemplis abutentes. lNullaf.

Cum eratis dicite, Pater fantlificetur nomen tuam. ) Siue

quz apud Mattheum ponitur. Dc verbis dubitatur, |

IN-CP Y TOX
BOS Tf:&um d?,cynïefä: in Ajuadam ïmïg A

P

2
TNNM .

fecundàm Lucam,& Ambrof.lib.s.de facram.c.4.ta-
tidem hicatque apud Matthzum petitioncs ponunt;
non ideo feciífe arbitror, quód hic totidem legerinti
fcd quód càm vellent dominicatn orationem expli-
care, ex Matthzo fumpferint, qux apud Lucam defi-
derabantur. Quemadmodum i quis Domini paífio-
nem exponens;ctiamfi vnum aliquetn Euangcliftam
interpretaretur;ab alijs fumeret,qug ille non diceret;
Itaque noftram le&ionem magis hocloco incorru-
ptam , quàm Grzcam cífle puto ; & quia Latini om-
ncs au&ores italegunt; & quia facilius fuit aliquem
Grzcum, cüm videret pluraapud Matthzum , quàm
apud Lucam legi, vitium ratum ex Matthazo in Lu-

C

E

F

lüresü Nam quód idem Auguft. (cr.28.de ver. Domini!
OU DNUNURANSNUNEMM : z

Latinis delere exemplaribus ; quod habebant. Quis
enim potuit effe ram audax , vt dcleret, ea prefertim;
qua cüm apud alterum effent Euangeliftam , repo-
nenda potiüs,fi non legerentur, videri poterant? Hu-
Nius igitur orationis dominice explicationem inMat-
thezi commentarijs c. 6. 9. I0. 11 12. 13. repeties.
Et a—i:.æþi ;illos ,Qun m:fï' ram babebit amteum ,€7' ibit ad
il media no&te.) Hanc (imilitudinem,; qna per quat-
tuor fequentes verfus cxplicatur , folus narrauit La-
cas;fecitque optimo confilio,vt prefcripto orationis
medicamento cius etiam vfum declataret; & quara-

ris mandádum putauit,ne nos latetet; quod difcipu-
ios fuos Chriftusne orationis fru&u priuarentur,la-
tere noluiffet.Docuerat illos rationem orandi;opor-
tebat & orationis vim atque fru&um exponere; quó

libentiàs co , quem petieranrotandi modo ; iniecta|.

| . : :
ifpe, quod poftularent, impetrandi vtcrentur. Opor-

tebat & naturali humani ingenij morbo medeti. So-
lemus fi femel, aut iterum aliquid à Deo petentes nó

Non fecus atque zgroti,qui;fi fumpto fercl medica-
mento non continuó fanati füexint , medicum ácct-
(ant, medicamentum deteftátur, necadduci potfunt;
vt iterum fumant. Vtrumque igitur hac fimilitu-
dine facit Chriftus , & ad orandum diícipulos horta-
tur, propofita fpe quiduis,fi perfeueraucrint , confe-
quendi; & monct,ne defperent fi primo, aut fecüdo
orantes confccuti non fuerint quod poftulabát;tane
dem conceffurum Deum efle quod pedit,vt Cyrilius
apud D. Thomam obferuauit, Id probatargumento
à minotead maius. Id vos facerctis, qui homines, &
mali eftis;multo igitur magis Deusfaciet , qui Deus;|
& bonus eft. Quemadmodum in fimili argamenta-
tione ver.rs. concludits $7ergo ves,cum fitis mali , nafta
bona data dare flijs vefriquanto inagu pater vefler de calà
dabit firitwum bonum petentibus fé ? Eodem fpc&at para-
bola illa viduz iniquum iudicem iuterpellaniis, qua
ponitur infra c.18.2 Quod ergo dicit Quavefirimima-
iorem habct emphafim , quàm fi fimpliciter dixiffet;
quis habet amicum? Argumentatur enim cx illis ipfis|
quibufcum loquebatur; & ex fe ipfis conie&uram fa-
cientes confiteri cogit nihil Deum continenter, &
!con&antet orantibus negaturum, Hocceft, quod ait
Ecclefiafticus c. 18.22. Non mipedtari orare [mper,cy* ne
! ävet:ria v[aue 4d mortem iuflificari. Et D.Paulus Ephc£6 :

cam tranfcribere ; qua decffe videbantur; quàm ex|:

tionefciebat hoc Chriftum dixiffe, cadem ipe litte-]

Perfeueci-
dum efle

in oratione

hac fimilis ].

impetramus, & impetrandi fpem abijcere , & orandi Z*äfu*:e m
ftudium rclaxare, nonnunquam etiam nutare fide;|

18. Per omnem orationemsqz ob[cerationem orantes omni tem -

m

MT

. I

-

ER
EL .

3

o E U ts nnd

P&l. n8.6 drcobag, Medya nocfe furgebam ad ca:;f:endum tibi ; 1deo me-

i irmit bos panes , quos appofuit nobis edendes. Petijt cwre dicit,
Píal. 6.7.. |

- Dauidis

exéplo fe- fem, Et ideo [ériptorum memores , noélibus ac diebus oratiom
pius orare. )
debemus.

Tfal. 118.

164.

[erat; & tertium oportebat effe communem , fi forte

|[Origen.fiue Cyrillá Alexand.legat lib 5.in Leuit. le-
|gat Auguft.fer.29.de verb.Domini fecundàm Lucá;

235

IOAN. MALDONATI COMMENT. -

fecratione pro omuibus fantlis , & ad Colof. 4. 2. oratrom
inflateyvigilates w ea cum gratiarum acfione,Gc1. 'I:he[ï'al.
17 18.Sine intermi[sione orate, m omnibus gratias agite-Hoc
fola fantarma , quibus inui&us expugnatur Deus.
Vincifeànobis patitur,cum rogatur. — —
- Et ibit ad illam media noffe. ) Incommodiífimo
tempore cüm minimé credibile erat eum de le&o
(arre&turum,vt petenti mutuó panes daret. Nam &
hocipfüm eft argumentum à minori ad maius. Si
media nocte dabit propter amici rogantis obftina-
tam perfeuerantiam,multo magis quouis alio tem-

nullum tempus ctiam no&tis medium , quod maxi-
mé eft rehiciendis fomno corporibus neceffarium,
orationi incommodü ducere debere. Re&é in hüc
locum fcribit Ambrofius , Qwis autem amicior nobzsi,
quam qui pro nobis corpus [uum tradidit ? Petit ab boc me-
dia netfe panes Dauid , Jetift, 9 accepit. Petijt enim quando

Lauabo per [sngulas noctes lelum meum ; nec enim timuit n
excitaret dormientem,quem [ciebat femper excnbare vigilan-

inflantes,petcatorum noffrorum veniam poflulemus. Nam ff
tlle tam (antlns , q9* qmi vegni erat nece[sztatjbus oeccupati
E o R
fepties im die laudem Domino ditebat ,matutimas €77 ve[per-
tjngs [acrificus [emper intentussquid nos facere oportet, qur eo
amplitss rogare debomu ,quo frequétitts carnie c mentu fra-
«litate delinguimus.
r 1

vmice accommada mibi tres panes-) G. seu(9v i acéie
xit, quia vno ipfi qui petebat ; altero amico opus|

vnus vni non effet fatis. Propofuit enim fimilitudi-

fi ci panis defuerit; (applemétum. Hic litteralis eft
(eníussallegoricum & myfticum, quia noftri nó cft
infïituti,(Prqtermittimus. Si quis tamen defiderat,

legat Bedam,Theophyla&. & Euthym. in commen-

Iib.aduer.Marcionem 4.hincetiam illius deliria co-
Jarguens.Cum dicit, "tmnice fapplicem repre[eutat.
6. Quoniam amicus meus veuit de vta ad me,e7* n ba-
]beo, quod ponam anteillum. ) Duas affert caufas cur tam
Jimportuno tempore ad amicum veniat, & cur fibi,
quos petit panes,dare debeat; quód amicusad fe de
|viafeffus;famelicüfque diuerterit, quod plus ad mo-
jüendum habet ponderis, quàm fi fibi petiuiffet ; iu-
ftior enim vidctur cauffa pro alio , quàm pro fe pe-

&urum effe;itaqs perinde quodammodo eft,ac fi illi
ipfià quo petebab;peteret; & quód nihil penitus ha-

" beat; quod in cenà illi prebeat; acne panem quidé.|
. |Facit ctiam adimpetrandi facilitatem;quód non de-

licatas carnes,nó prctiofa vina,fed panes petit,vnde
magis intclliei poterat cius inopia , & có minüs ne-
gari ab amico , quod petebatur, quo erat vilius. Et
hic fi quis myfticum quzritfenfum;eos quos modó
citauimus;auctores legat. |

.|détet; vtappareret,quantüm importuna , & vrgens

poredabit. Indicatetiam nos,cum dicit media notle,|

apléc,mutuo da mihi tres panes. Tres, vt opinor di-|

nem fumptam de medio, & cx rebus ijs,que fieri fo-|.
lent.Solent&utem fingulis cóuiuis fïn?uli panesap-|
|poni,deinde cómunis aliquis panis referuariqui fit;] -

tarijs. Tractat & Tertullianus fubtiliter hüc locum;

tendi;& dum amico ab amico;non fibii píipetitin-|.

dicatfe idem pro illo,à quo petit, in fimili cauffa fa-| F- impudentes quodammodo, & importunos in peté-

- amico; quod petebat daret ; hoc etiam dico fore , vt

7. Nolimibi moleflus e[fe.) Non erat vero fimile ita

It —

|pereim Jpiram,er m ip[à vigilantes im mni inflantia,C7* 5b- À. amicumamico refponfurum , (ed pertinebat adaz-

gumentum;quo vti volebat Chriltus, vt ita refpon-

períeuerantia valeret.Ideo per hypothefim dixit,in-
telligitur enim, fi ille refpondeat, id eft quamuis ille
ita refpondeat ; tamen fi alter non propterea terrea-
tur,neque difcedat,fed inftet, pulfet; vrgeat; tandem
extorquebit.Si erim itatim petenti dediffet , nó ap-
paruiffetquam viin perfeuerátia habuiffet, qua po-
tiffimüm in re totum areumenti momentum erat.
dam ofhwum clau[um ef2-) Excufat omnia, quz pro té-
pore videbátur effe poffe probabilia, quód ianua ef^
Íet claufa, quam moleftum , & fortaffe periculofum

le&to,& furgere fine moleftia nó poffct ; quod pueri

potfet , nifi magno fuo incómodo de lecto furgeret.

tinere omnia, vt appareat & petitionem'faiffe maxi-
jmé neceffariam, & repulfioné fuitfe iuftiffimá. Puc-
^ j . . i
ros hicnon famulos,fed filios interpretor, quemad-

hilij potiüs,quam famuli vocari folét; & quia in co-
dem le&to;aut certé in codem cubili crant,vtrumq;
enim xó/l» fignificare poteft. UE IU Gu

cis codicibus non leguntur ; leeunttamen Ambrof.]

necelfaria.

en fit proptér improbitatem tamen eis frvget C dabit illi|
quotquot babet neceffarios. Hzc non videntur in DeumP
contenire, neque propterea dicta effe ; vt ad illum|
|&ccommodétur: fed vt magis intelligatur, quantüm

amicitia impettare non poteft, Necenim Deus in-
|uitus, & , vtíefaftidio liberet importunasaudiendi

tatio à minore ad maius ; fiille non propter amici-
tiam , fed propter improbitatem folam petentis fe-
magis pater veffer decalodabit [piritum benum petentibws
tione accommodare,;vt fignificetur,etiam Deüm nó

Íolàm amicis, verum inimicis etiam fuis , id eft pec-
icatoribus non propter amicitiam , & gratiam à qua|

effet, intépeíta no&e aperire; quod ipfe iam effet in|
etiam fecum effent, ita vt nemo elffet domi;qui dare|

Denique re&té Euthym.dicit, & ca quz alter amicus|
panes petens dicit,& alter negans refpondet,eó per-]

modum Tertul. lib. 4. contra Marci. & Theophyl.|
tüm quianó zdjd'ec, fed «4dia dicta (unt, quo verbo|

8. Et i per[émerauerit pulfans.) Hzc verbain Gre-| -
|& Beda, & videntur effe ad explendam fententiam[

Dico vobss ,etfimn dalit illi favgens, eo quàód amicw]| -

|perfeuerantia valeat;cüm impetret aliquando, que] .

|preces,petita concedit;fed latet etiam hicargumen-|.

[cit,quanto magis Deus faciet; qui nó amicus modo;|-
p |ed etiam pater nobis eft?vt concludet ver; 1. quanz

i Quanquam & hocadDeum poffümus aliqua ra-]

jillialieni funt;fed proprer ipfam orationis perfeuc-

d'esavrecté nofter interpres improbitaté vertit,quá-
uis nomen proprié impudentiam fignificet. Probus
tenim Latiné dicitur qui verecundis;honeftis,& mi-
nimé importunis, & moleftis eft morib*. Vult Deusl

jdo nos effe. |
|' . 9- Et ego dieo vob;.) Qui paullo ante dixi fore,vt
lamicus ille Ymportunis amici precibus furgeret , &

etentibus vobis,& Deum perfeueranter orantibus
dctur. Hazc eft fuperioris accommodatio parabolz,
& argumenti, quodin ea l-atcbat,explica-t-a- cóclufio.
ISedomnia que fequütur víq; ad ver.27.apud'Matth.
C.7.7.& C.9.32. & . c.12.22.à nobis tractata fürit.
" : 27. F 4&.""7 6/1 4Wem,a)tm fäæcdiære!.j) Hec hiüo- :

r1à

4 n Pa soiels UNKUR - : F Petfeucta-
itantiam tandem cóceffurum elf&,quod petent ayaJ-tia in ora-
: tione Deá
ifleait.

KWX
m&k.-

:ïaem(ä T

MTAU

TIT

.......

f'"' XX ;
Yotef 153
IN:JFMS? kS
xicns od
i
» 1 MM
.ul'f ,' i
; unti
!
t ^,
ia
feuma

?Iffüf'r!cr(euctz"/
H i, fs 04
« a. La ia 095
! m.l ione D&
quifkæï'
'(obuï

d

A

— Ü RRR E

i du

BuacccAEe o u TIN LVGAE: CAPA Xv ? 91

^

a 3

m t

iri

mendatur,quáuis æb-Ifcnæ«o:-lxb;:;;- €.14. pratermiffa.

v

cg* vbera que [uiffi. Ec caetera tu tbà quz miraculum
i'dcm—äonfpcxcrxas,admimta fuiffe dicitur, ver.14. fed
fola hec mulier cótinere fe nó potuit; quin admira-

quid illa folum dixerit;ab Euangeliftanarratur. .. .

di&a fit
Chrifti
matcer.

Med vocat auandá;quemadimodüvocare folemus ho-|

quód viris;qui fibi fapientces cffe videbátur, nó cte-|-
|dentibus,ipía & mulier fexu minüs doctrine myfte-|:

|trem qui cócepit geftauit;ac edidit ; & vbera que la-
|éte.editü alaerunt; & ad muliebré confuetudiném,
laudátífque perfoni magis accómodateé. Solent mu-|

Iquafi nó ob aliam cautfam,quàm propter ventré, &

|nego maius aliquid de Chrifti matre hác mulierem
: Lcognouiffc; etfi id pleriq; ncgaát;fed illud certü,om-|

rain faiffc indicat, propterea non appellat nomine,|

miries ignobiles.Eodé pertinet;quod addit, de turba.

dicat fuiffe plebeiam , cüm:in media fucrit turba.!
Omniaad cómendandam mulieris fidem pertinent;]

riorámque capaci, & rudis de plebc credidcrit, & ita

gnæ,'innäuit Beda,deuetionis,ez* fide:
qua Scri
mantibus tátAeius imcernatione pra omnibus [ynceritateco-s.

|. Beatus veter qui te prtauit C* vbera, que fuxifli.) Sy-V
necdoche eft, qua pars pro toto ponitur. Voluitj.
lenim matré Chrifti beata dicere ; (ed matré eius per]:

ventré, & vbera defcripfit , & maiore orationis gra-

|tia;atque cfficacitate dum eas nominatpar,tcs*,*quæ |

generádo,alendóq; Chrifto maximé feruierát, ven-

lieres cas:potifïimüm' duas partes & inlaudem; & in

ra,qua no ladauerunt, Beatá igitur hec mulicr Chrifti
matré appellauit , fed beará nó per fe ipfam,fed quoód
Chriftü genuiffet, aluiffetque. Hanc ctiam vim ha-
betilla totius ex duabus partibus fac&a defcriptio;

vbera,id eft qubdChriftü genuilfet;beatá dixerit.Nó

FAtlum eft , iniquit ; cim hde: 'di*terc? : Non dubito quini.
voluerit Euágelifta mareriam his verbis, & occaíto-|
nem futurz hiftoriz dcclaratc:: Cum'enim di&urus;
e[fet mulierem quandá de media turba fublata voce|.
clamaffe,Beatus véter qm te partáutz 7* vber4 que foi f
volait priüäexp—-wubæ,qüara cotnmota fu 1[&5 vrital
Jelamaus Chriftum laudaret. Et audiucrat Chriftum| .
tüirabiliadocentem,Pharifcos penitus rcuincétem;| |
malto veró mirabiliora facienté viderat, eijcientem It
dzmonium ver. 14. muto fcrmonisgfacult.atä ditemy|.
erupit igitur in hàc vocem,Bearus veter qui te portamit, -

tionem füam clàámore,laudibáfqs declararet;idcirco|:

| Ex:o-!lem-«wæmzqäædä mulier da;uräd;"dixl't.*) lämþha-—
fim fingula habét verba, & quód dic,iu't)ExtolZes- vacem;| -
magnü enim declaracaffe&um; magnaiq; fidem in[
clamoré erümpentem.Ex intimis animi fgnübg-sf lq.". |
quebatar, que Quanta poteratmaxima contentione|-
clamabat. Alté enim, vt obferuauit Euthym. in eius|
lanimü Chrifti fermio defícendera; & quod dicitqwa-|
dam mulier,quibus verbis Vnöf?l.üm. m ulicrem, quod |
ipfum per fe mirü erafed ecii ignoti, atque obícu-|

Quod etfi próprié (ignificat de media curba clamaí-|-
(c;nó de turba;id eft de media fuitfe plebe;tamen in-| .

crediderit; vt càm continere erüpentis fidei impetül.
. |non potuerit; quafi afflara numine clamaucrit. Ani-|
' Àmaduertit hoc & admonuit Theophyl. & Beda;Ma-].-
ï&"c milier ofleditur,| .
u7 Phanifeis Düm tï!(ntibm,[ïmul (rblajabz- |

vitium nominare,infra c.23.29.Ecce venient diesym qui- |

R bus dicet,Beate fleriles,e0" vetres qui non genuerut,c7* vbe-
B eata cur

C

gnofait,tanta fiducia cofitetur vt 9* prafantmm proceris ca-|- E
tomniam , G7 futurorum confundat hareticorum perfidiam.|-

3À folo fcribitur Euca;vna enim eft,ex quibus eius .A
in fcribendis rebusà Chrifto geftis dilizentia com-

| fmtm titi forzs /iant,qwrïm :c,rvefpo'n dit? Qu« ef "ater
mea,e7" fratres mei? e7* extedens maniein difapulos [uos di-|
XI , ecte mater mea ,. Qg" fratres mnej, Quicummqueenum feces-| :

P ad

Fcpcrilï'ct Chriftü.Quod hocfeníu verü eít, vcinel-
igamus nó fuilTe Deü tantàm illi collaturü gratiz,

|nifi Chriftidigná matrem efficere volaiffec. Probat;

ex hoc loco Tertul.in lib.de carne Chrifti , & lib.4.

e » m P r d e .,v— , a (* i
nem eius fclicitatéad ventr& vberág; retuliffe,quafi,
[tam feelix,tá faiéa etia,fi vis,futuranon fuiffet, niii —

ftas , vt opinor,qui Chriftü per Mariam tanquá per
canalé tranfijffe dicebant, carnémq; non ex illa, fed
ccelo traxiffe , eam veré Chrifti fuiffe matré fiquidé
bcatus vocatut eius véter;quód Chriftum portalfet

Theophylargumentatur. —5 —.
. 28. Quimimo,beati qui audiunt verbiá Dei, ev* cuftodiust

[/4ud.) Refellédaiu primis et interpretatio Caluini;|

qui patat hanc phrafim negare quod dictü fuerat, &

.Jaffirmare quod dic&tü non faerar. Quafi neget Chri- :

ftus matré füam beatá fuitle, beatos vcrà eos effe di-

qui à Grámaticis verberetur , quod linguz proprie-|

terum aurü melias effe dicis. Quin,ctiamfi Chriftüs

|difertis dixiffet verbis;non eft.beatus venuter, qui me|
|portauit,& vbera que fuxi; fed beati funt qui audidt| -

verbum Dei,; & cuftodiunrt illud, n6 polfet colligere

cótra Marcioné Chriftá verü habuiffz corpus, quod. ,,, 1.
Marcioniftz negabant,quádo véter ipfum portauit, tz , & A- |

; E. H : P RSN IOT *Q.ari- Polinari- [
vberaq la&auerunt, Probat Beda cótra Apollinari D. refura-]-

beata vbera, quód Chriftum la&auiffenr. Idem &j -

casqui verbá Deiaudianb, atq; cuftodiant. Quodil-|-
le hezetico in fanctiffimá virginé facit odio, dignus|

tatem ignoret.Foterat ex vino ex prieceptoribus fuisi V, c
dilcere cótrarium , qui in háclocüícribés admonu-|Aanota. ].
etat;pópauryenec affirmare,neq; negare quod dictü ^ P9e — f
jit. Atqui ille ipfcfi meliüs proprietarté perpédifet]: ——
vocis,intellexiffet afhrmare potiüs quod di£tum fic.|-
Perinde enim eff ac fi dicas,imo potiüs; quiauté di-| -
cit potiüs,vtrüque & quod didtü cft, & quod dicen-] -
dum,affirmacleddi&o diceudü. preponit, vt fi ali-] |
quo dicéte;Boná eftargentü,refpondeas,imo potidis| -
aurü; non negas;fed affirmas argentü effe boná; ca-] -

Caluinus Chriftum;quod mulier dixerat, ncgauiffc.

tur,

Y

Caluini in|. -

Harm*nni&

inepta ex-
olitio tc- |
prehendi- ].

tut,

í

Quemadmodü ex eo quód dicit Mifericerdiam volo,nà

negari videtur,nó abfoluté, fed alterius cóparatione

cum quidi illi cócionanti nütia(fet,ecce rhater ti& , cz*

facrifiium.Matt.9.13.colliei non poteft Deum facrifi- 9fee 9 -
icium nolle;fed minüs quàm mifericordiam vclle.Et|: !
ex co quód dicit Matr.10.20. N9 effis vos qui lequumini,|-
fed [piritue patvis veflri, qui lequiturin vabis, nó fequitur| -
nó fuiffe Apoftolos qui loquerétur,fedSpiritum po-| -
tiàs fan&ü fuitfe;qui in ipfis loquebatur. Szpe enim]-
docuimus eiufmodi locutionibus id quod abíolute| -

ncgari, Átqs ad eundé modum intelligédum foret, fi| — .
Chriftus dixiffet;nó venter qui me portauit, fed qui|..
audit verbü Dci,& cuftoditillud;beatus eft;nó cnim| -
ventré qui fe portaucrat,beatum negaílct;ted minàs|.-
bcatum,quàm qui verbum Dei audiret, cuttodirét-! -
quo;effe ügni&fi-calïkt.(ääto maegis,cüm non dixeric, l-
beatus nó cft véter,fcd uduouls s imo potiüs;beari qui|:
laudinnt verbis Dei,e7- cuflodiuntillad? Cuibus , vt dixi-l.
mus,verbis tantüm abeft, vt ncget ventré quife por-j- |
tarat,beatü effe;vt potiüs affirmetvt Beda, & Theo-| -
phyl.in cóment. & Chryfoft.apud D. Thom. obfer-]-
uarunt. At cürifto ipfo modo Chrift? refpódee Car,|-

rit volitatem patris maqui in celis efl ille mena frater , ey
erer , «7- mater eff . Matth.12.47.48.49.50. An ncgauit

. ; Mariam. matré fnam effe? Minime veró ; fed quiá in|

pra:dicandï |

P.

4

F

1

d BC (2

Virginitate
frepius.$. .

-

NÓ fatis eft

bum Dei, .
niü cufto-

Qias.

Ália Calui-
ni calánia
diluitür.

|& vbera, qu& fuxiffet,occafionem accepit verbi Dei,
quod przdicabar com mcnä&ncii,quöd beatiores ho-|.
mines,quàm venter, & vbera poffetfacere. Nam &|.
ipfam matrem füam beatiorem effe , quód verbü Dei|
— .. Jauditffet,cuftodi fsétque; quàm quódfe corporaliter].
Tib. deS. »enuiffet. Magis enim beata fuit quód menre, vt Au-
2utt. & alij Patres loqui folent , quàm quód corpore|:
. |Chriftam concepiffet. Sicut Elifabeth illi dixit, Pbe«ra|.
! Mi eredidifli c... 45. Beatiorcs ergo qui Audiutt verbum
Dei , eg* cufledimntillud , quia mater i'pfä Chrifti hinc;| .
quàm inde beatior;& quia illa ipfa beatanon fuitfet;] -

audire vei-

237

IOAN. MALDONATI.COMMENT.

238

r i n , / . :
& fructum predicauionis , verbique Dei commen-
dandi. Tu mihi nuntias matrem , & fatres meos|

qui voluntatem;quam ego przdico,patris mei faci-

-«., |unt,melioris elfe conditionis, quàm ft mater;aut fra-]
. |tres mei; id eft quàm fi mihi fola carne coniuncti e|:
. Ment; Eodem modo hic ex ijs,quax mulier il!a veré di4| . -

xerat,beatum effe ventrem , qui portaffet Chriftum,

ctiamfi corpore Chriftum genuiffet;nifi verbum Dei

Thom. docct. Prudenter adiecit; v ewffodimnr iud

-

f conwerti Ab eo,quodallss traditit eff, (an&lo mandato;Con

mq uit,auditores legg?: " h
inflificabuntur Rom :2.13. &; effote fa&lores verbi , 7* uon

Janditores tantiem fallentesvofenetip ossquia fi quis auditor fV.
verbi " nan fatfor, hic comparabitur viro confideranti vul-|

tum tariitatis faa in fjeculo; cen[;deramt euim fes ez «tut,

enim erat faper petram. Et omtis , qui audit verbamea bac,
cgt non facit ea s fimilas erit viro flulto , qui edificaum domum

adetfe ; quafi magnum putes, vt te veraeít; matrem|-
/ , Y $3 4 i
acfrattem meum elfe;ego vcró tibi denuntio, cos;-

auditfec, & cuftodiffecillad , vt Chryfoft. apud D.

'quiaaudire, & non cuftodire , maiorem potiüus con-|.
demnationem , quàm gloriam affert. Melns enim erat|.
il]is 0 cogao[cére viam iwlitia, quam pf zämmnem retror-|.

tgit enisa illis llludveri prowerbj , Canse venerfua ad [aum vo-|.
mitum,cg , fns lota in volutabro lutt 2.Petri 2.21. 22. Nog, ].

funt :zlmd Deumg&dfa&are; lfgi.'; :

& flatim oblitws fl jqualis fuerit Yacob.r 22.23.24. Omns)|
inquit Chriftus;qui audir verba mea bacsez facit eayafsi-|-
milabitur viro fapienti, qui adificauit domum [uam [nper pe-V.
tramyez defcendit pluuiayeg? venernnt fimimna,ez7 flawerut|.—
ventiye irraerant in domum illam, e2* non cecidit, fandata|

Ffam,;ü:per arenatm y €2* defcendit pluuta , ey* venerutit ffa-
mmá, c7 flauerunt venti ( irraerunt in domum illam, ez7;
cecidot - fuit vuina iliua magna, Matth.7. 24.25.26. 27.:
Accufat Caluinus nos,quod verba huius. mulieris io-
leamus.in Ecclefia ine Chrifti correctione recitare.]

1

ftram intelligiGiniuriam nobis, & illi facit;quia& il-
lius di&um , & confuetudinem noftram non intelli-
gens in deteriorem partem interpretatur.Putat enim|

|mulierem illam Chrifti matrem propter folam eius]|.
gencrátionem remota fide,remota caritate, qua fem-| -
per Chriftam animo geftabat,beatà przdicaffe;quod|

paullo.füpra refutanimus. : Putat nos ; càm dicimus,
Beata vifiera Maria Virgios , que portauerumt etern patrd|

nerationem laudare.Erras;beatiorem virginé animo,
quàm corpore;fpirituali;quàm corporali Chrifti có-
ccptione credimus , ac przdicamus. Cur igitur cor.|

Jl.ï(.äionem Chrifti non addimus? quià nó id agimus,

Malienus fimul, & ftaltus calumniator cft;iniuriàm-[.
que non nobis modo,fed fan& etiam illi mulieri fa-|-
'|cit;que plena fide exclamauerat beatss venter qui tepor-|.
tautt.. Malignus eft; qui odio hoc dicit Ecclefiz ; tul-|
tus,quia nec mulieris verba;nec confuetudinem no-|

filium; vifécta tátüm virginis,& corporalem eius ge-|.

predicando Dei verbo erat occupatus;arripuit ex ijs;; À:|vtalios omnes, quiverbum Dei audiüt; atque cufto..
que ille hütiaderat,occa(ionem minifterium füuum,| |diunt; (ed vt [olam, matrem Chrifti laademus; & eam

B

Mi As

E :

jagebat , vt doceatnus populum, in quo.potiffimüm

|turàLuca.à ver. 34. víque ad hunc.locum , apud
-|Matth. c. 6. 1. explicauimus. Nuncca tantüm, quz
hoc verfu dicuntur , quoniam Matthaus non dixit| -

dgorie illuemnabit te$ perinde eftac i. diceret, fi fuerit
lucidum totum ; :erit.lucidum totam; Qui optimé|

|&oribus placuit.. Alij Latinam le&ionem ex Graca
fs depam$ qulitn s , ficatquando lucerna! fulgore il-

|Latihé; vt càim lucerna fulgoris illuminabit te. Mi-

ante- diximus, auctores rcfpondent, non idem|

ipfam non qmocunque titulo,fed illo folo, quód ma-
ter fit Cheifti , huius.mulieris imitatione laademus,
Ceteros faclicitatiseius titulos non addimus quidem
tunc; fed non excludimus...Aliàs.addere folemus, &
quidem tam amplos , àtQue magnificos ,. vt ifte ipfe
ferpens,quife nunc B. Virginis honorem valde tucri
fimular, crepecinuidia. . Addimus Chrifti corretio-
nem,cüm populum docemus; càütn Euangelium hoc
in facrificio recitamus,cüm idagimus,quod Chriftus
o
vera beatitudo conüftit. . Qd
-a9. Turlbis autem conewrrentibus, ) Quodíequitur v(-
quead ver. 34. Matthaus etiam c. 12..39.. cribit , at-
que illic nos etiam, expofuimus, Ceterum Lucas &
connexionem,& occafionem huius fententie preter: |
mifit; quam Matthas declarauit.Natratcüm Chri-
(tus demonium illüd mutum cieciffet;turbegque mi-
tatzelent, Phari(zos Seribá(que dixilfe,in z qpla|

Lucas hiftoriz ordine non ferüato narrat c. fequenri]
ver.io, Tunc Phariíeos,& Scribas quoídam fignumà.
Chrifto de cxlo petiuiffe;quo cerrids,quod dicebar,
c'öprobaret-, i'pfam refpondiü&, quod illic Mattheus,
hic Lucasait, Generatto bec generatio nequam ebt. ——
..36. Srergo corpus tuum tetum lucidum fuctit. ) 'Totam
hancoculi , & cotporis comparationem , quz poni-|

explicanda nobis funt; co diligentius; quo obfcu-
clufionem continent, Difficultas in eo cófiftit, quodj

.Tïiiigg»[arfïw tz;g.um*?lu Ci (i&l- " ]( ätï!.f, non I?ü 275235 ahqmm P,gr.-
tem tenebrárum , exi lncidum totum , e27 ficut lucerna ful-

omnium exporiere videntur, ad hunc modum ex-
ponunr, Dicuntnonconcludi omnino idem,quod
inantccedente fumptum erat, fed idem cum fimili-|
tudiies & comparatione quadam.:Sumptum fuerat|
fi totum corpus tuumlucidum faerit; concluditur,
non quidem totum lucidum fore, fcd quomodo lu-
cidum'erit; nempe; ita' vt fi lucernaaliqua folgente
illuminaretur.-Hocpluribus, atque melioribus au-|

corrigunt. Legunthoc modo Graci, ec óray 6 2txvoc
. . " .. - . À As o U
luminat te. Vndecóie&turam faciunt. legendum effe

hüs hoc mihi placet;quia & Latina verba corrigun-
tur,& correétio nihilo meliorem reddit fenfum.Fin-
gamus cnim noftrum interpretem eo modo vertiffe,!
quis obfecro erit fenfus,vt ft càm lucerna fulgoris il-
luminabitte? Quis enim : 1tà locutus fuiffer? Fin-
gamus- aptioribus .vertiffe : verbis ; . & ad verbum
exprcffiffe Greca, vt quando lucerna fulgore illu-
minabit te ; qnis ramcn eric fenfus, quo mo-
do dintologia fugietur? Nam quódilli, quos paullo

concludi

peoneipe démmernm ejit demnias Chyiftialmniani].
|refutatfe, probafséque non in Beelzebub;fed m fprito.
C Deiimpcerare demonibus; adiecitfe ; qui in Spiritum
lan&um,vt illi facicbant,blafphematlet;cinec in hoc|.
|ieculo ; nec inaltero peccátum remittendum; quod

riora funt ; & totius fimilitudinis,& argumenti con-]-

Non eífz

[laslonoyia. cilc ,:8z idem ex codem concludi videatur. .300,;0;0
e&uioAo0-—

/ :
yiay ofé
ditu£, -

. '— ;
u'ft'iam
Mnby
j .64
VAUP
.'yu.'ylm
