nulla aptior potuiteffe perfona,quàm iudicis ; cuius|.
officium ipfum rcquirit ; vt fcuerus , & precibus in-

flexibilis fit.Non confideres, inquit, perfonam pauperss nec

Gu m TTTE RE

quod omnino fteri non poteft; non ftatutis horis,et-]

mus,non debere , fi confecuti non fuerimus, defpe-] -
rate, & animumabiicere, hoceft deficere ; fed in-[. .

propter improbitatem obtineamus. Atque hoc ip-|, r&eta.
fum eft;quod D. Paulus dicit, f/ve mtermifsone , Nonj--

UMT diim.

bonores

£:
d

- J u OOUMINIVEAECARORNIRS . d —
C Donores valrum potentis , Infeà imdica proximo tuo Leuit. 19.| À |diam exerceaufacturum effe Deum. —— — —
"u : tj« Siergo homo & natura fua crudelis, & officio Nesn nowitmo veniens [ageiller me.) Sic quidam hoc
ie FM inexorabilis,& moribus impius fimulj&impudens,| |[in terpretantur, ne mihi pergat effe molcíta , ne tan-

dem meobtundat , & quafi verberibus flagellatum

! Iquinec Deum,nec homines reuercretur, tamen fle- |
OanUC'X | ' xus eft precibus, quanto magis fle&etur Deus natura liuidum.reddat ; vidue enim verba verbera illi , quia
& l Iclemens;officio pater , moribus bemgmæmuæ Hac| |molétta eran t,yifa fuiffe. Hocelfe )wwzietdy, quod
ï | -Jeadem de caufaadiecit Chriftus, Qw Dewm non time- verbum Grzcé eft. Atque ita quidem Auguftinus|.
&m [ bat ,ey* bominem non renerebatur , vt argumentum ma- llb.z.qq.Eu?n g.c.45. & Beda vidétur intellexife.Sed| —
Iericho iorem vim haberet , fumptum.ex homine, quinec| |jobttat plan&,quod dicit, ;s noui[simo cur enim time-

Dei , nec. hominum metu flecti ad miferatiqncm
poffet.Sunt enim, qui quod Dei metu non faciunt,
hominum refpc&u faciant ; fiue quód cos timcant,
(iue quàd eis placere velint ; & cum 1mpij omnino
(inz,videri pij. Perditiffimus cft;qui nec videri qui-
dem bonus cupit. Maguim malum hypocrifis cft,
(-d hoc tamen habet boni , quód bene adhuc de vit-
tute,quá fimulatfentire videatur. Multíq; cótra hy-

retne fibi potiüs in nouiffimo temporce, quàm toto
.|tempore , quo perfeueraffet , molcítaeffet? Euthy-
B , mius, quod Grecé eft eic ré^oc, non interpretatur us
gmm 5mo , led in finem , id eft fcmper,quo fenfu qui- [
.dam multospíalmos & éaoc in finem inícribi pu-|.
tant. Quod paullo quidem magis videtur conucni-|-
I€ , vt fenfus fit ne perpetuoó veniens perturbet me;
idenim verbum etiam fignif&cat. Suípicor ego ad

l N ( . |pocritas clamano; quos Præfta.retthypogritas efï'e. gn?ultarum gcntiur.n. confuetudinem alludi , qua iu- |
Iw E. | [ Fidua autem quadam erat in emtate ila.) Xflc!u am dices non perpetui, fícdad certum tempus con titui!
l,ïm 43-/ ropo(uit , quia haiafmodi Ferfona omniüiniurii| — folent; quiab officio remoti accufari folent, fi quid
p cxpofita effe folet; & quia etfi bonü;atq; benigná 1u- 'cui fecerint iniuriz, & à nouo iudice, fi crimen pro-
. |dicé. magis;impiü tamé,crudclé, & impudenté, qua- þatum fuc*ræt . condemnarl..Hoc mihi videtur iu-dc-x
llem illum defcripferat, minüs mouere poterat. Nam|C ille quamuis nec Dcum timeret , nec homines
| & Deum timuiffet , viduam potius , quàm aliam mi- Ireuereretur,timuilffe, nc forte in nouiffimo & «c2cc)|
nàs mifcrabilem perfonam adiuuiffet ; i homines,| — idcft;cum perfun&us cílet officio, à vidua illa co-
—— faltem vcpius , & benignus viderctur iudex , viduem| ram fucgelï"ore fuo ac*.cufargturr quod rogatus ab ea
, lufcepiffct patrocinium. Cum nec Deum, necho-| jfzpe,vtipfi ius reddetet, non reddidiffer. Atque hoc B
|mines reuereretur , nullam perfonam minüs ,.quäx.n | |eft Latiné fuggillare , ideft accufarf: , reprehendere, a , vap;
TX Jpauperem viduam ,à qua nihilfperandum , nihilti-| |quo verbo Liuius vti fglct, Grzcé varuzria(Ay a.fïhgef ägcfäpn.
o | mendam eraniudare poterat. Et tamen tandem| — |re, perturbare, quafi dicat, ne poftquam magiftratu ^ ^^. |
Jehdr - propter affiduas preces iuuit. ]. Jabiero. negotium mihi faccffat. Videtur alludere iu-] -
musienls /-— Et veniebat ad eum dicens, ) Veniebat quotidie,aut| |dex ad præfcntcm moleftiam , quam illi quotidie
rifions) certé frequentiffime , idque per longum tempus , vt mulier exhibebat, quafidicat, quia mihi nunc mo-
:iskqüs,et-; ver.4.declaratur, eftquein primis ad fen;entiang pa-|D lefta eft, & ne poftquam magiftratu perfun&us fue--
m dle;u lrabolz neceffarium;vt probetur fempernobis,ideft! |ro, m,t:flm«mihi magis m'olc&a Qt Ífime malé admi-
d d doaec, quod petimus impetremus , orandumefle,| niftrati oflicij neglecteque reipublicz acculfauerit;
n

stnA hts *x k
( LA
H i

ao t
od

E at a n a ETAR OM 6 n IRONG, R Mtoqegs r i US À 29

TR

; "uT

iNen docet Nlec volebat docere Chriftus debere nos à Deo ini-

ivindicam

ipcecamus,

nunquam defperatione .-)deüftcn'dtlm. Quód autem|
vidua petit. Zmdica me de aduer[ario meo,pexinde eft , ac
i dicat, Tuere meab iniuria; quam aduerfarius mihi
facit.- Non enim vindi&am , fediuftitiam petebat.
Selipfaaliquando iuftitia vindi&ta eft , que quia
Inon pridata, fed publica fit auctoritate ; caret culpa.

Chriftus,vt

micorum noftrorum petere vindidtàm : fed propte-
rca vindi&z , & aduerfarij exemplum propofuit;
cuia de perfecutionibus agebat , quas difcipuli Paf-—'
turi crant, docebátque fore, vt fi affiduis Deum vr-
Igcrent precibus, costandem fumpra de perfecuto-
ribus vindicta liberaret. Loquitur etiam acconimo-
dazé:ad humanos mores. Solent enim homines ab
aliis lxfi querere vindicdtam. Quemadmodum &
lanimz fan&orum martyrum introducuntur vindi-
&am petentes fnorum perfecutorum. Apocal. 6.10.
V (quequo Domine fantlus , «g* verus non iudicas , €2? non
dAuimdicas fanguinem nosfrum de 4s , qui babitant in terra?,
/Noa qubdanimz fan&torum vindi&tam petant; fed
jquod petere homines foleant. Eodémque modo in-
:cHigi poteft ficubi aliás legimus viros fan&tos vin-
;dictam à Deo poftulare. : |
| $. Tamen quia smolefla eft mibi bac vidua , vindicabo
iJLm.)Non eft hocita intelligendum,quafi Deus no-

-

5 |

| ois aliquando, ne illi molefti fimus, petita concedat.
; Nam nec molcftia vlla affici poteft ; & nihil illi gra-
i'ius eft , quàm vt nos ipfi orando molcefti effe videa-
mur.Sed fignificat Chriftus; quod iudex ille fecit, vt

E

F

- Amoleftiam euitaret; id multo magis , vt mifericor-

|vindicabo illam. Leuisilla obie&io eft, quomodo

|fünt , & ad fenfum litteralem pertinent; alios fenfus

hoctimebat,; qui nectimebat Deum, nec homincs!
rcucerebatur ? Non propter Deum, aut homines, fed

tamen maximé timeant, OQuidiudex, quid viduaj
quidaduerfarius fignificet, opus non cft difputare.
Iudex Deus cft , non quidem fimilitudine, fed diffi-
militudine potiàs eum referens , vt fupraex Augu-
ftino , & Beda declarauimus. Viduanos fumus , &
quifquis pcrfecutionem iniufté patitur. Aduerfarius
homines iniqui, qui iuftos diuexant. Hazc fimplicia

allegoricos fi quis quarit, legat Auguftinum fermo-
ne.36. de verbis Domini fecundüm Lucam, & lib.z.
qq.Euangel.c. 45. Theophilum Antiochenum lib.5
allegoriarum, Anaftafium.q. 70. ToNUM r
6. J"Iit autem Dominus, /Ludite,quid index iniquitati

propter Íce timebat , neaccufatus condemnaretur.|.
3Hoc enim impiorum hominum ingenium eft, vt,
cum diuina omnia, humanáque contemnant, fibi|-

dicit;) AdiecitDominus poft parabolam conclufio-
[nem per epiphonema, quo maiorem abaudiroribus
attentionem;animaduerfionémque poftularet. Z£u-
ditejd eft attendite ; confiderate , 4w/d iudex smiquitatis
dicat , Heb. iudex iniquus, aut;cum iniquus elffer. Et
difcite ex iudice illo iniquo , atque crudeli ; quid be-
nignus iudex Deus ; fiillum affidui oraucritis , fa-
&urus fit. A iE |
7. Deus autem non faciet vinditlam eleflorum [aorum

|

clamantium ad. [ die ac notle ?) Per intertogationem|
hcgcndum eft; que maiorem habetemphafíim,quàm

a t

Pa

f1 fim..

T H

ER OEU a MT* g

Pfal. s3. 18.

PA Md

362

IOAN. MALDONATI COMMENT.

365

rum eífe.Opponitautem exaggerando Deum iud?ci
iniquitatis ; ele&tos viduz; clamorem prccibus , dies
ac noctes dicbus fingulis , quibus vidua illaad iudi-
cem adibar; iadex iniquus fecit vindictam viduz,
quam non nouerat, quam propter moleftiam,quam
bi exhibebat,etiam oderat; & Deus vindictam non
faciet cle&tis fuis,id eft filiis,quos clegit, quos genuit
quosamactllle fecit propter affiduas preces, Deus nó
faciet propter perpetuum dies , no&téfq; clamorem?
quo non qualeícunque fed vehementiffimz , arden-
tiffimz , & ex maximo dolore affe&táque profectz
preces fignificátur. Qw , inquit , clamas ad me ? Exo.
14.15. & clamauertit infli,eo7 Domimus exaudmit eot,eg. ex
omnibus tribulattonibus eoruim liberauit eos,
Et pattentiam babebit m ils?) Similiter per interro-
gationem legendum cft , & Dcus patietur ele&tos
Íuos perpetuo ab iniquis hominibus affligisquafi di-
catminimé.Sic Ecclef.c.5$. 22. Et Donyum mn elonga-
bit fe,fed iudicabit in[los, 7* faciet iudemm , e7 fortifSimw
nen babebir im ilis pattentiam, Nofter. interpres legit
z paxpollupuei, vt & Chryfoftom.. de orat.Multo me-
liore fenfu , quàm nunclegitur paxpoupav , patiens,
quod Theophyl.& Euthym.exponunt, quamuis diu
patiens fucrit, penitus contraria fententia.
, 8. Dico volus , quia citó faciet vinditlam ilorum, ) Ele-

rat iudicem illum viduz iniuriam vindicaffe ver. 4.
tanquam dicar; Ille quidem iniquus iudex lógo poft
tempore vindicauitab iniuria viduam ; Deusautem
non tam diu expectabit. sed defidermm pauperum exau-

Secandun
Heb. z.

dieit Dominss, praparatione cordis eornum audiuit auris tua
pfal 10.17. Erit, inquit, 4stequam clament, cgo exaudiam,

adbue illis lequentibus e(o dséd4AtH, lí2i.65.24.
] Ferwntamen filims beusinis veniens , putas innentet fidem|
qnterra !) Non apparet quorfum hzc Chriftus dicat.

Placet mihi,fi bene intelligatur, quod Auguft.ferm.

loco dicere videntur. Cum Chriftus dixiffet fore, vt

Deum , hominesaccufat. Per Deum non flare, quo

re,qui non quanta debent; orant fidc.Fides enim eft,
quz orationem animz , & efficacem reddit. Fides,

$o. & 8. 48.& 17. 19. & infra ver. 42. hocipfo capite,

tanquam iuili ) Hanc etiam parabolam. Auguft.fcr.36.
De vetbis Domini fecundüm Lucam , & Beda in
Ccomment, & auctor Grecus , quem D. Thomas
citare folet,ita cum fuperioribus iungunt; vt cum de
iratione: Chriftus egiffet , docuiffetque. defe&u

dge( ]kpientm,[)o/fulct » D&o,qui dat osonibwus aj?mntcf,(y*

mez'rms, qui mjm äæ/im; fmils eff flutlui marr,qui À ven-

to mouetur e9* cirmmfïarmr. Iatob 3. $. 6. Hoceft; quod

Chriftus iis,quibus fanitatem, quam petebant, con-
ceffit folet dicere. Fides twa te felum fecit, (apra. c. 7.

& Matth.o.23 & Mar..34.&c10.52..——
9. 10. Dixit autem q7' 4d qudam, quiin fe confidelant

&órum füorum, idcft ; illorum iniuriam ab iniuftis
hominibus acceptam citó vindicabit. Opponitcitó,
lidcft breuetempus multo tempori, poft quod dixc-

f fimpliciter dixiffet Deum etiam. vindictam fa&tu-, A

1

minüs,qui ipfum orant,liberentur: per homines fta-

qua& quod pctitur impetrat.5; quwz,inquit,viffrum in-

non improperat, e7* dabiturei. Poffulet autemin fidemilil

36.de verbis Domini fecandüm Lucam,& Beda hoc| -

D

cito Dceus electos fuos liberaret, teddere nunc cau-j-z |
íam , quamobrem fzpe nonliberet , quia nimirum
non ca fide,qua debent,Deum orant.Itaque cum ve-
neritad iudicium filius hominis , quo potiffimüm
tempore ele&os fuos liberaturus cft, vix quoslibe-; ^
ret; inueniet ; quia vix fidem inuenict. Excufatergo:

C Inibus caufa erat, in tem plum aícendendi.

1

Jtiffe enim in templo Pharifzus ille dicitur quafi fu-

Idicat, qua fe publicanus contincbat ; nec audebat

hidei homines, quod orantcsà Deo petunt, non im-
petrare ; infidelitatis radicem fuperbiam oftendere
voluerit ; que plerumque orationis efficacitatem
impedit. Fides , inquit Auguftinus , zen eff fnperborum,
fid. bumilinm. Duos crgo orantes homines inducir,
fuperbum alterum;alterum humilem, illum damina-

)

tam,hunc iuftificatum.lllum Pharifeum , hunc pu-
blicanum fuiffe dicit , quód Pharifzi fupezbe de fe
fentirent , iuftófque fe cfle exiftimerent; ( nam illo-s(*
qui in fe tanquam iufti confidebant, quibufque pa-
rabolam pofuit, Pharifxos fuiffe credendum eft) Pu--
blicani autem publici peccatores habebátur, v: ob-

ftoria. Tamen fi parabolacft ; quod cgo.probabilius|
effe arbitror,& omnesauctores dicere videntur , £
fi&a fimiliter vero.Quod dicit aícendiffe in téplum,
nemo ignorat templum Ierofolymitanum in edito
faiffe loco.Quodautem ait, vf erarent ; propterea di-
cit;quód de orationeageret , & qualis cífe deberct,
docere vellet; & quia caaut fola, aut precipua homi-

leruauic Euthymius. Dcbetenim parabola, vt Íepej.
docuimus, quáuis ficta narratio fit, vero fimilis effe.] -
Quanquam incertum cft , síne ifta parabola, an-hi-]

i. Pharifeus flans.) Mitor bonos ctiam quofdá in-
terpretes exiftimare Pharifzü illü re&to orauiffecor-

.|pore;ipfo habitu fuperbià declarante.Nec enim cre-
d.lblle c;:lï, qu.l.o.d gmda pu tät,I.ucïæo.s ftantes orate fo- fs c-
litos,cüm nihil in eareà Chriftianis mutatáü fciamuj*"m*

cffe, & certum fit femper Chriftianos flexis genibu
dzos ipfos ita femper oraffe legimus. 3. Reg. 8. $4. .

re quià Chrifto aliquid poftulabant, eenuaante ip-
co vtig; ritu flexis genibus orauit patrem Luc2. 41.

conftantiam, & erectioné,aliquádo exordium & in-
choationé fignificat; Hebraica prazfertim phrafi.stet,
inquit,e2" /luent te aMgures :æli,qui cätemplaïitwgödcr/d 1
Q (npputabant me[cs,t ex eis amnticiavet vetura tibi, Mai.
47.13.id cft ofter
POerriti.Et Pfa
tofrathione in confpetiu eitie ,1d eft nifi intexrito fe animo

Indzi az

oraffe ACt.7.60.& 9.40. & 20.16. & 21.5. quin & Iu-|-
Paralip.6.12. Danicl.6 10.Mich.6.6.Itaque omnes fe-]-

fum fle&ebant , quod eftazpiexuéir , & s ovomeri.|-
D |Mat.17.14.Mar. 1. 40.Luc.5.8.& Chriftus ipfe Iudai.tare Be-]

bralca

ergo ftare folamfaliquando przfentiam, vt fepe dixi-adeffe. —
mus;aliquando quietem;aliquando audacii& animij.

adant fe,confiftant in scie coram m«|
-105.23. $1 no Meyfes elefsus eiss Beriffet im|

Dco oppofuilffet. Etibidem ver. 5o. Stetit Pbimees, cz]

habet.Nifi quod duobus proximis cx:ïplis audaciam|
ex charitate, hic ex fuperbia profcé&tá fignificat. Ste-.

perbé,& arroganter de propria iuftitia cum Dco dif-
lerens;quafi Deum non timens, quafiad certam&, &

habet paullo infra ver.1;. cü publicanus à longé ftc-

placawt,e ccffauit quaffatio. Hanc vim hoc etiam loco|:

iudicium quodammodo prouocans. Contrarià vim| -

tiffe dicitur. Illic enim timidam quandam quiet&in-|

[propiüsarcam Dei accedere , aut fe commoucre, &]

nec ocitles ad celum lenare, —
- Hecapud feosabat.)Nihil minüs,quàm oratio vide-
tur cffe,que fequitur.quo ergo modo Chriftus oraffe
eum dicit? Duplex refponfio , aut orationis nominc
ctiam diuinaslaudes,& gratiarum a&tionces intelligi,
quemadmodi & Dauid cum fuos cancbat pfalmos,
orare dicebatur ; & nunc Ecclefiam cut eos rccitat,

eum orauiffe,fedloco orationis, qua vti eü oporte

bat

orare dicimus:aut Euangcliftam noluifle dicere veré|-

N
Vant ii 'W
Paste J

, //qogz'biz (1 Ml
4,- Jffaff« |

p
QOf 3qU3f
memora
Wltior l
aC
fAug.(ü
avl

kütur, d
1 iäphlm,
1 lh edito
Dren dj

ia 1l
"N MffCt,

yalun
Q lo

' T |
' ') Qüümf:üfu !
M |

Xæn a^ L7] ]
A TU Ls
d

Fal

Mawte tani. |
I HLUPIPNNM
2 M f';,,.,L)(
w [ l

E j
'.i'g, 5,)4,7' .»
nf

'
TT
ÉÉ Mrl'w ]PT

d

TL
I[m p
I
£1»9 [l
/ LT M
7,!!;;:" Wh
P

" af
',þko'l I,i'þ;p il

um
Ugff!ïfi J mï
i fg]jgä Rf'j
,gulf[äü*ä |

( audcb:g'
soucrt

N
u
[a0 ^

fs
T 4
p
3513?153'9
m
MÉ

) ïcClW)ä
f

OFOIWI
/

"
f
À
/

l;

i Vari? ig
Pharifzo
fuperbiz .

dpecies.

ltum. Necenim gratias Deo agere fuperbia videturi

: x«agnofcere virtutes, præfertim fi ob easà Deo accep-

364

IN LVCAE CAP. XVIII.

365

maxima tempeftate Deum ,. fan&ófque
omnes nefandis vocibus blafphemantes ; orare
Deum dicas,quia quo loco, quo tempore orare cos
imaximé oportebat,pro oratione blafphemias in
DeumjaOdnt -- u Y
— Deusgratias apo tibi,quia no fum fient cateri bo.mmwm:)þ
INon dubium quin Chriftus fuperbiam in his verbis
Imagnam effe indicet;fed quain re ea confiftazincer-

leffe.nec fuas etiam, modó non tibi, fed Deo tribüas,
tas gratias illi agas. Quod Pharifzus illi, faciebat.

Omnia tamen qua Pharifzus dicit fuperbiá fpirant.
Nam vtfingamus eum quas in fe predicauit virtutes

poftponere. Quz vna eft fpecies fuperbiz,ex quat-|
tuor,quas hic Beda,& Gregor.lib.25.in Iob.c.7.com-

|memorant, & tanto quidem aliis peior, quanto &|
ftultior fibi, & aliis iniuriofior eft fingularé fe pu-|
tarc,& cxteris prarftare omnibus. Dzceret falre, inquit|-
iAug.fer.36.de verbis Domini fcgundüm Lucam, icut
multi bemines, Quid eft cateri bomines,mfi omnes prater ip-|

[ïæm?Egosinquit,iæ/ïm fom cateri peccatores. S ecunda fpe—
cies fuperbiz fuit, quódfolas virtutes fuas cómemo-

iraucrit;de vitiis, quibus vtique iion carebat, nullam|

V

lcet, vt minimé obfcurum fit. , cum fibi eas virtutes

mentionem fecerit.Tanquá fi eger non quid morbi,
fcd quid fanitatis habeat , medico exponat. [il.()c;(u'
perbiz genus Gregorius hom. 7. in Ezcchiclé in illoj
notauit.Tertía eft,quod eas fortaffe virtutes iactaue-
ritquas non habebat , quemadmodum ciufmodi fa-
tuis hominibus folet accidere ; qui dum negle&tis;|.

eas fibi;etiam quas re ipfanon habent,habere videa-
tur. Quarta quód Deo fimulaté gratias egiffe credé-
dum fit;ita enim loquitur, ita tota fibi orationepla-|

iatribuiiï'cc,quaü fua illas diligétia effet confecutus,

nec Deo gratias egiffe , vt gratiàs illiageret , fed vt fe|

bat , fuas coómemorafle laudes. Quemadmodi fi re-
|miges in

habuiffe,magne fuit fuperbi cateros fine difcrimi-|
ne homines tanquam peccatores fibitanquam iufto|

laudaret.Sibi ergo,nó Deo gratias agebat. Hoc aliud| -
faperbie artificium eft;(zpe vt nos laudemus;gratias|.

Deo agimus.Deum laudo;quód nunquam hoc,nun-
quam illad fecerims quód femper hoc, femper illud
fecerim. Quinta fuit , quódtanto ftudio & aliorum
vitia,& virtutes fnas enumerauerit. INon efttar in-

uàm difertus aliorum accufator, quàm facundus
laudator fui. . Maxima queque peccata nominauit,
quibus czteros omnes homines preter fe oneratos

Jeff, Non fam,inquit, talis qualis ifle per iuílitias meas,quibus
miquus non [am. Quid rogauerit Deum, quere m verbu eis;|

ininfti,adulteri,non eos qui femel,autiterü rapuerint,

qui id folent facere quàm frequentiffime.-
Velut etiuh bic publicanus;) De proximo , vt virtutes
(uas probet, fümit exemplum ; neforte Deus ita effe
ucget. Oftendit digito publicanum publicum p ec-
catorem,& quantum inter fe;& illum interfit,Deum
iubet animaduertere. Eo folus fum, inquit Auguft.fer.
;6. de verbis Domini (ecundum Lucam , /ffe deceterzs

co* nibil inuemes. ZA fcendit oraveynoluit Deum vogave , [ed fe

geniofa,& fübtilis humilitas : necaliorum vitis; nec|-
vittutes füas videt. Raptores ,inquit, immffz,adulteri.|

effe dicit. Hoc enim nomina illa fignificant, raptores|.

iuftitiam violauerint, adulterium patrauerint; fed|.

A .
iMemorauit priüs vitia,que non habebat; memorat

C

L

C roganti infalrare. —

llauiddre. Parum e[t non Deum rogare,f2d fe laudare , in(nper|

.|fe meritum agmnofcentis.

|maiorafacere.Quid auté maiusaufum nó fuiffe infi-
.. |nuetincertü. Qui putát ceteras corporis partesintel-|
aut diffimulatis vitiis,folas in fe vittutes confiderác; D |ligi, przfertim manus;quas folem" in czlü orátes le-|.

Jex ferm.8.de verbis Domini fecundum Matthzum,

12.lesno bu n [abbatodecimas do omnium.que pofsideo.)

nunc virtutes, quas habet, ait Theophyl. quia pri-
mum eft difcedere à malo, fecundum facere bonuim.
Recenfet autem virtutes duas , eas qux à Pharifzis
maximo in pretio habebátur , quibufque fe cateris
hominibus antecellere gloriabantur , iciunium , &c
decimarum folutionem , vtapparet Matth. 9. 14. &
23.. Nam ex illis locis & frequenter iciunafle, &
mentam , & cyminum;réfque alias minutiffimas de-
cimaffe conftat; quod ceteri homines facere non fo-
lebant. Quibusautem diebus ieiunauerint;incerti
Nàquód Theophyla&us tradit fecundo , & quinto
hebdomadis die ieiunare folitos,non alio arguméto;
quàm íua auctoritate probats qux hac in re haud
Ício quantum ponderis habere debeat.
13.Er publicanus a longe ff'ans.) Particulam xe3 e7*, pro
aduerfatiua pofitá puto ex Hebrzorü idiomate, qui-
bus €7* coniunctiua; & aduerfatiuaeft: Publicanus
autem à longé ftans. Quam vim hocloco ftandi ver-
bum habear. ver.11.docuimus. A longé autem ftctiffe
publicanus dicitur,quaíi non aufus fuerit in téplum

teconfliterit , indignum fe tam religiofo 1iudicans
loco. Exprimitpeccatoris humilitatem , nullum in

/ Nolebat nec oculos ad celum lenave.) Noiöbat,- pofitum

-|videtur pro non audebat. Mceliàs enim conuenit, &|

haud dubium,quin ideo noluerit;quia non audebat.
Quodait secoculos,indicat multo minüs aufum fuiffe

uaresquafi dicat, non folü ere&to corpore effe nó au-

teferendum hoc effe arbitror ; tanquam dicat, non

jfolàm nihil de fe laudabile , vt Pharifzus fecerat;|.
Iprzdicabat ; ed ne oculos quidem , quos pudor illi;|.
lac reuerentia diuinz maieítatis in terram defixe-].

rat, aüdebat tollere. Czlum puto hic Deum ap-
pellari. Hebrzorum more,vt fupra.c. 15. 1. 21.. Pafer
peccauiim celum, e7* coram te. Qui enim in templo ora--

reprzfentabanit , oculos attollebant,
publicanus ille facere non audebart,

Quod ipfum

fumens. Docuit natuta ipfa peenitentes id facerc.

Adcóqueaffueti Chriftiani erant, càm confiteban-

ingredi , aut certé verfus arcam accedere : fedaut in|.
ipío templi veftibulo ; aut in primaatrij populi pars|

debat, quo habitu Pharifzum oraffe putant; aut ma-|.
|nusin celum tollere,fed ne leuare quidé oculos;non
: fatis opinioné mihi fuam probant.Potiüs ad iactan-|
[tiam illam Pharifzi , quam paullo ante defcripferat;|

bant, non inczlum , fedin arcam; vbi Deum fibil-
Sed percutiebat petfus: (aum.) (&aü conífcieritiam :
|fuam fua manu verberans,& poenas de ea fponte füa|

[taque & interIudeos primüm , deinde inter Chri-|
[ftianos id fuit vfitatum , vt apparet infra. cap.25. 48.

Hebrzorü
idiomate
coniun&i-
ua pro ad-
uetfatiua.

loco Dei
ponitur,

fanttum , inquit, Euangelium Cun lc:g'eremr , Andiuimus

lexultafe Domimum Ie[feem sn feritu, e2* dixiffe, Confiteor tibi
pater Domine cali , e7' terre, quia abfondifli bac à (apien- |

tibus, €2* prudentibus , 7* renela[ls ea parauli, Huc víque

cim. in feripturis legimus confe(sionem deberenos inteligere

tur peccata fua , pe&ori tundendo , vt fimul atque|.
|verbum ipfum , Confitcor,audirent , pe&ora manu
[pulfarent. Adícribam locum Auguftini fingularem,

interim verba Domini fi dwne, fs dilfgenter,jï,quad primum|
ff » pit confideremus , tmuemiemus. primitus non (emper;

Chriftiani-
olim con-
fitentes
pe&ora
tundere
foliti.
Matth.1k«
244

——

; 4o0oCenm

E : x NYEORSISUASS
a E. 2 * * - " * MPa Lwamtrmi aM pe a n TE u

UE CUPIES : 3 » sls m d d EUHS

)

Crlum hic] -

þx

1

d.

i Matth.18.
b.12.

v dnm pettorz ve[lriaudito fäzlice.f,qmd Deoninus ait,Confiteor

]rem agnoícit.

-|Itaque non fignificatur quidem hoc locoaut publi-|.

L. bæ,'/' N A
] w m

366 IOAN. MALDON. COMMENT. 367
Vocem. peccatore. Maxime aatem boc. dicendum feit, c1 A fïc*ï.ms ; hoh ille : fcc.l flg.niü.catur iuftiorem ä.DeB-,
lhinc 4dmonenda caritas veflra , quia x , vt bs| quàm Phanfæ.um ful(fe iudicatum, Nota enim eft
verbwm. (onuit lefloris , (ecutus efl. etiam fonus tunfio-| — phrafis Hebraica. ju[Hificaflt forores tuas n omnibus abo-
iminationtbus tuis , quas operata es, Ezechiel. 16.51. id eft
Jiuftiores, quam te effe declarafti , quamuis nec tu,

tibi pater. Un boc ipfo quod, fonust , Confiteor ,pectova vefive
ntidiflis, Tundere autem petius quid e[H, ifs avguere, quod
latet in petlore , 9* euidenti pulfi occultwm cafligare pecca-
'em ? Quare boc feci[Hie, mfe quia audiffis, Confiteor tibi pa-
ter, Confit eor autdofeis ;qm' confitetur,non attendifhis. FTAU
Dicenss Deus propitiu eftomibi Pemttori, ) Paucis vti- ectant
tür peccator verbis;altero fe peccatorem confitetur, dx;xz 4b illo, duobus modis intelligi , aut ita vt przpo-
laltero veniam petit. Hoc eft quodalibi Chriftus do- fitio 4b períonam agentem declaret , aut ita vt folam
cet , Cum oratis tolitemultum loqui , ficot Etbnies f[aciunty; B fignificet comparationem , vt apud Hebreos , »35.
putant enim quod in multiloquio fuo exaudiantur, Matthzei| |Priori modo f1 intelligatur , fentus erit Pharifeum
6.7. Satisapud Deum loquitur , fatifque apud eum
diferté caufam fuam agit , qui fe humiliter peccato-

dendum eft & veré iuftificatum publicanum,& veré
damnatum fuiffe Pharifeum,fi hiftoria non parabola
fuit: quia nec potuit non iuftificari humilitas tanta;

ftificauerit , id eftiuftiorem fe efle declarauerit, càóml
(e tam modefté,& modicé geflerit. Si j ofterioripu-
'blicanum non quidem à Pharifzo ; fgd àDeo pre
Pharifzo fuiffe iuftificatum ; fententia vtroque mo-
do eadem eft , phrafis tantum diuerfa. Que fequun-
cur víque ad finem capitis apud Matthzum , & Mar-
cum in locis ad marginem indicatis explicauimus.

o : Fa $w à E
14. w"£men dico vobir, defcendit bic iuflificatus 1m do-

mum [nam ab iIlo.) VÀ cít , veneratin cemplü iniuftior,
rediit domum iuftior Pharifzeo. Hic verus eft fenfus.]

canum veré iuftificatum fuille , aut veré damnatum
Dharifeum,quanquam ita Euthymius in tellieit;quafi

[enfüs fit, defcendiz bic iflificatus ab io,1d eft,hic ufü-]

a PV SXIXx D.

uT ifngrcffus pemmbulabat Iericho. z. Eteccevir nomine

m
v ? iLOPM .
,,af GN KRA
: 2
; !
v

|

nec ille fitis iufte. Hic , inquam , eft (enfus; etfi cre-|

nectanta fuperbia non damnari. Potefít autem quod

illum adco fe cum Dco elaté;arrogantérque geffiffe,!
vt publicanum , quamuis publicum peccatorem iu.]-

$) Zachzus:& hic princeps erat publicanorum,&ipf&:diues: |
5/ 3. & quxrebat videre Iefum;quis effet: & non poterat prq

Hebraiea
phrafis iu-
ftificarze
alios, |

2749 turba, quia ftatura pufillus erat. 4.. Et pracurrens alcen-

j : . ' ; * p a *
GA tranfiturus. . Eccum veniffetad locum , fufpiciens Iefus
n 9V SE W. « s «6i s l- 9d
m G viditillum , & dixitad eum : Zachze feflinans defcende:
quiahodie in domo tua oportet me mancre. .. Etfeftinans defcendit, & excepit

: . : x * V :
illum gaudens. 7. Etcum viderentomnes, murmurabant, dicentes quód ad ho-

dimidium bonorum meorum , Domine , do pauperibus : & f1 quid aliquem de-
fraudaui , reddo quadruplum. 9. Ait Iefus ad eum : Quia £ | 4
fa&ta eft: eo quod & ipfe filius fit Abrahz. 1o.. Venitenim Filius hominis quzre-|
bolam , co quód effet prope Ierufalem : & quia exiftimarent quod confeftim re-
enut Dei manifeflaretur. 1. Dixitergo: Homo quidam nobilis abijtin regio-

uis fuis, dedit eis decem mnas , & aitad illos : Negotiamim dum venio. 14. Ciucs
autem eius oderant eum : & miferunt legationem poft illum , dicentes: Nolumus|

uia hodie falus domui huic|

nem longinquam accipere [ibi regnum , & reuerti. 15. Vocatis autem decem fer-|'

BL ää/(x dit in arborem fycomorum vt videret eum: quiaindeerat| -

ininem Pcccatoräm diuertiffer. 8. Stansautem Zacheus,dixitad Dominum:Ecce|

re, & faluum facere quod perierat. s. Hzc illis audientibus adijciens , dixit para-|

Ihuncregnarefüpernos. r. Et facum eft vt rediret accepto regno: & iuflit vo-

cari feruos , quibus dedit pecuniam , vt Íciret quantum quifque negotiatus eflet.

" | 16. Venit

aapes us s5 t

linsdi d —-«.,'væ

OM E IRTVCAR CAPE XIR . — — 1 [ "9
"Zïïalïlc ic. Venitautem primus dïC?HS.:DOm.ine,n.m.a guadeæm mnás acquifiuit. 7. Eu '
j ait illi: Euge bone (erue, quia in modico fuifti fidelis, eris pcteftatem habens fu-1

ecem ciuitates. 18. Et alter venit , dicens: Doniine, mna tua fecit quinque| — |

1Perd

lfmïäïï' Imnas. 19. Ethuicait: Ettu efto fuper quinque ciuitatés. 20. Et alter venit , di-| [
M lcens:; Domine , ecce mna tua, quam habui repofitam infudario: 21 timti enimy |
ïmi tte, quia homo aufterus es :.to,lï'ls quod non Poiu-x[ï-ltj & metis quod non femlfnaih; : |
prï;Z | h». Dicitei: Deoretuo tC.IL.IdICO femc nequam. fcæeb.ïæs qu.ed cgo homo au Pfïerus i
m j fam, tollens quæd non pofui, & metens quod non 1cmmam-: 25 & quare noh dï:-;
pääæuï Eu difti pecuniam meam ad menfam , vt ego veniens cum vfuris vtique exegiffem il-j
edi h Y lam? 24. Etaflantbus dixit: Auferte abillo mnam , & date 1111',qm deceim nm.ass- x
lftfngï; II — habec 25 Etdixcr.untïe.;:Do-mme,haäe:t degem minas. zG..chcï« autem vobpis, b;*ïtïäg
k ] quiaomni habenti dabitur , & abunda it:ab eoautem , qui noguabet, & quod L
JDom — 1 . lhabetaufereturabeo. 27- Verum;&mcn Inimicos, n1cos illos, .qm.no.ïuemnt tc
ïqäï: legnare fuperjï?ï,?idduææ huc: & 3nt?rfïc1æante me. 28. Et hïs di&ïs ,äplfæC.Cdffï od
AUE 1 lbat aícendens Ierofolymam. 29.. Et fa&um eft, cum SLPPFOPID.(ïLïä?»g?E 'ad Beth-vsene -
dmy P Phagg & Bethaniam ad mc,):.nzemf,qui*'Vocatuï Oïï&ïütä?afaïlïltfdlias c*l.ifCiPkïlog lu T
30. dicens: Itein caftellum ,,u.-od contra ;—:sz : in quod. -intr(.ïf:-uijlte.»S.,leSnïütiS pui.—-
— ] — lumafinzalligatum,cui nemo vmquam hominum fedit : þiu-lte'dhïm ; & addu-| !
EM ' |cite. 31. Ecfa quis vosinccrmgaucrit: Quare felmï.iæs?fig dicetis ei: Quia Doml—; |
W 1 nus operam cius defiderat. 3. Abicriintautem &ïuzmlifii erant: & innenerunt, h- |
N E F cut dixit illis, ftantem pullum. 3». Soluentibus autem illis pullum, c?z&*erunt doj. |
- | i -—— |[minieius ad illos: Quid foluitis pullum? 34. At illi dixerunt: Quia Dominu: :
" eum neceffarium habet. 33.. Et duxerunt illum ad Iefum.. Ex iactantes veftimen- panmai.
la fna fupra pullum , impofuerünt lefum. 36. Eunteautem illo ; fubiternebant ve-|
M — (ftimentafuainvia. 37. Etcum apïropinquaret iam ad defcenfum Monts ohue-j !.
US —— ] — ,coperuntomnesturbz diícipulorum gaudentes laudare Deuï voce magna| |
353*/5"( | — luperomnibus, quas viderant, virttibus, 58. diccnfes:Benedmcqs,qm venitj l
| rex in nomine Domini , paxin calo , & gloriain excelfis. 39. Et quidam Phqrï—i 1
w5 1 Jeorumdeturbisdixeruntad illum : Magifter, increpa difcipulostuos. 4o. Qui- |
Zl'üdïfïf'ï ï bus ipfc aàit : Dico vobis,,quiathitawcrint,lapides clamabunt.. 41. Ecvtappro- :
uB r —j pinquauit, videns ciuitatem fleuitfuper illam , dicens: 42. Quia f cqgnoudfïs -1f
55 — — ]1 — &tu,&quidemin hacdie tuaque ad pacem tibi,nunc autem abfíconditafuntab| —— |

| ORE oculis tuis. 43:- Quia venient diesin te : & circumdabunt te inimict tui vallo , &
— 1 . [eircumdabuntte: & coanguftabunt te vndique: 44. & ad terram profternent

! | | s d
| | : 2 2 ; : : u tl s. s Mail: $4
" |.-—-. jte, & filiostuos, qui in tefunt , & non relinquent in te lapidem faper lapidem: eo ä;ft Bs
1 N ^ ; . . : NU : 2 , Mar.1j.a.2. |.—
j quod non cognoueris tempus vifitationistuz. 45. Et mgreiïus in temglum ,CO- i?f&g b
: ! : E ; j 11 * : DO : theiar
| — jJpiteijcere vendentes in illo , & ementes, 46.. dicens illis: Scriptum eft : Quia do- D
| : Imus mea domusorationis eft.. Vos autem feciflis illam fpeluncam latronum. 47. TOR
Et erat docens quotidie in templo. Principes autem facerdotum , & Scribz, &jïer.'i. ha
IPrincipes plebis quxrebant illum perdere: 48. & non inuenicbant quid facerent, |
| — jilli. Omnisenim populus fufpenfus erat , audiens illum. . (
l 1 |
l3 i H .!
ä:ï , l L.
4 : | | a - Ü

Ioan.G.x44.

*' * : IN OAPYT xIX
A..

,[ipfa acciderat vrbe; cur id feceritapud Matthzum

479 .

IOAN. MALDONATI COMMENT. |

L. FXzamtex2s9 T mgrefut.) In vrbem fcilicet
G rTZTENEES lipfäm Iericho , ad quam appro-
ie3.6)4 pinquatle dixerat cap. fuperiore
J "cr.35. L édebat enim Chriftus,
$239 cum hocaccidit , Ierofolymam,
73 vt pateretur, quemadmodum
| " conftat ex Marco c.10.32.De vr-
beautem Iericho, quz fcitu neceffaria effe iudicaui-
mus,apud Mattheum diximus c.20.29. Exrat enim in
viaàlordanelerofolumameuntibus. —— ^.

Perambulabat 1 eritbe.) Luftrabat vrbem,animas ni..

&um fuit;poftquam ab Iericho fuitlet egreffus, vt ex
Martth.c.20.29.& ex Marco 'Cap/,ï 0.4.6.manifeftü eft,
nunc veró redit ad comimemorandum id , quodin
expofuimus.. !
2. Etece vir,) Quafi dicat,quarebat , quos fana-
ret,& ecce illi egrotus occurrit.

mirum perditas quzrens, vt folent medici egrorum|.
! obir:cdpmos. Nec operam perdidit.Zacheum enim|
ægr'otum inuenit , fanum. reliquit. Ex hocloco per- b
— lfpicaum eft nonferualfe Lucam in hac prä&rtim hi-|
[ftoria ordinem remporum. Nam miraculum illud
- curati ceci, quod fuperiore capite narrauit ver.55.fa-

ipfe diues. ) Tribus rebus hominé Euangelifta defcri-

iffe credebantur. Et eft fimile vero Scribas,& Phari-

diucs,videtur Hebraifimus elfe ,ai dGc nv 7:écic, qui
Latine refolueretur;Princeps publicanorum , isque
diucs,aut, qui & diues erat. Auget enim orationem.
Omnes publicani diuites effe folebanr, ille inter pu-
blicanos ipfos ditiffimus erat , proptereáque eorum
princeps.Nam inter eos; qui folas quazrunt diuitias,

|quiiis maximé abundant, principes funt. Hoc eó et-.

iam pertinet,vt intclligatur,quantæ eius fuerint ele-
emolyne,cüm inter IO.CL;PICL'CS locupletiffimus effet,

erogauerit ver.8. |
j Etquerebat videre Tefam quis effet.) Quis effet eo-
rum;quos in conferta,& confufa videbat turba.Que-
rebat dixit , pro volebat , aut conabatur Grzco idio-

ltuslfäma ia*n&imt;is,&,111iraculorL11n eius,quae longe,
latéque peruagabatur.

