--.x,na*—-z.d j for ü,a DCX lat Q,(dP* ls Í r 4re m-ux , nO .1n.,a01 te fat M . !
, 4".'"u* ')& j u u, L e * c uo r63 C e .( e L æ cüf us . Vt 1 ; 0 $ ln G nt ,
n 'ï lter &-*S's(.l'aln ft,. exq ipe ho Hip in em » n 1mo; qu.m. 1e1 TIS TU C,
smé n ü O. 1us, ti te iif Ccap Iu "n 'tar 'ffc, ut I!m t ua o1 lui li n leg
"'-5&**--« 20. )p ud :dip ddu ru n t e; een Itrib 'd. e m Íci ru n o et i : fl».- :
h an etu (e ía lte he un. er iné m |tr iu ff : nx, )bfe re p (le -ïa, -^
: : ra.tP cf.a e ü p din u ci re us ba S-e Itc ü |
*u;-oam " te As 10 lter adu pr loq 'Ori itu u a cra fe t Cc1 o nt ofi s du idco
ïfïïi*;z;a::-v. nt in T de H ; Hituc n * : lo : ten t & Mb O*.tü la ldm""'
(« &'ng 1 Í » f'o - fac : l 'ar Fa r e q bdes : Vt D ^n ïdem em an q llc) þ Ms D ii
"m ."':::,,.' , ^0 -arïl . de. 1t ut 5 sm "n C * C? n re 1 eo i ! t. etd R CC NUN
L..[iï»ï"..«.qg, -*v. rc Ultöl.- lpfcalltl Vhal ent tore Iidel ,tCn .39 4'1... 1tcra reue qu ICD qu ch lae ln) —
25 TC t,f'Züflf"[ | ad rat lnHagr'aut'lä cen Cüfa ql in iel.Iölum'l*ä:ü .feln [ia'in enlï?ent ,rogago VO M bt
ud o fuc in iri ci ac cem at 1j a ca hri ien lec ifk teri j cr :
*.l' t m 3 . V . fa Q n er D / O "N - SCl IN lll n "dri
ol V po, nt lis nn (CC- [ ifTe, "r ;C ra ) o 1 sls
"t : ',9-43-2 j 6] 4 à : v - , m V j u : l.
.I»;,?,dï C**:-,«t,'::ur:u (ä ä fOliïnbcllliSufï dole foïclïelïuxlm lniturosïl eäP ; '&ïtarc erahteEXPc
diiuc -f;"ï:'"uif.'t*, - 1 Es : l n | v o *
'äï-r.z"'ïj".»mmm*'* (exu?eües lrünf,qul;utelïe: qït ha?(föïatlxï' Heetins) '-?ïd genrmrCt
)L*: mifv":r : 1ri f[lc e n lie u o ru da em : o
:cf'"i". 4;'-1!,;;'- l« 0 t) a'l ll a[ nl ml * 4 : d & . OP *s
(s l?ïi"axq * mp eba ,nn.. n fi Ct.- 701.('6 i frau lo I1
.,,,,go"'h*gmu iCO üb Su(a 10, P Irlc diíc 4671 o ma
it vt l ; G » fe ln IT $ b : e , c
;,:Säitw Ti Col:uiiïc.,ore.m aïerlääm-ïdiclolaï ekemg Verfilnll: feq u
'",,fgffi'd[' i po mai ifti ln.is,q/ue us do dev riHC ero eORqA -
a hr Aut hri lier q o MOH V OC
j Ipiir AdiC nui céto hier tho elrcn Y
" b";,,a* Qïu an liüsl OiS)r E77171 t)v 1iln.üful
poon At TR icb b« lan e1 i
'ïjilft','(t fac, to /ïer el on nag
,:H 'dcdc | -flp ng aPP : n m l
5q epu fe 4 x ARES i eu
.Sxp fïï'-iff», ! 4 Wtr "«Ieg M
'*übPödldlCe Ma'g Cgll.fnüj u
. /1 J' "ia ) hit
45&3[?05301 1 *f:nflal |
d ii ! -
!ftm.pþz. :
l'x nlïod!? '6:" ? à as
p f (af":ï;f, B. j -
hdest Mb ii £
n*ni,&uïib 5 E. -

ER

QTT

ET , -

ver.6.

b
^

matut.

ïnE:Cd 9, 60
AL5 CÓGio
24.

Quomodo
Chriftus in
;terra fcrip-

"
»

U

jLract.3j. ;
|

[-

ifctipferit
Chriftus. /

li non lapidandam, ipfum igitur lapidandum , qui

äCäf&m Be-i
N exæni-ïucnirct; quid ab illis dlfcreparet.Fat'eor me fpiritum

|fu manentc. AItera,PotuüTein puluere, qui in ipfo

Quorfum -

789 .

H Xuouxtr SÉMINT

(cr.47.de verbis Domini,& Ambros. lib. 7.epift.55.
&lib.g. cpi&. 76. Beda , Rupertus, & Euthym;us
lexiftimant cornutam illi quzftionem propofuille;

inquiunt&cum mifericordiam , & manfuetudinem
profiteii ; fi ergo lapidandam refponderet,clamatent
um tam mifericordem atque clementem non efle,
iqnàm videri vellet,qui mulierem capitis damnatlet;

legem violaret Mofis. Intellexit dolum Chriftus,
quem nihillatere poterat. 1taque neutrum rcípon-
dit , nec lapidandam effe, nec non lapidandam ; fed

in terram.Factum mirabile. Víqueadco, vt hereticus
iudicer Ariftarchus alienum .à moribus chrifti.

fti, vt ftatim pollet diiudicare, quid cum illis con-j
Bezz non habere ; fed nihil mihi tam conueniens
moribus Chritti dici videtur potuifle.Primüm nihil

clinatum in terram digito aliquid (cribere ,. quod
illi taciti mirarentur. Sed Bezaaíluetus de religionc
Íynceré iudicare, & noftras omnesirridere ceremo-

fapere , quod indignum *hrifto effe videretur, Ifto

quidem iudice , quód chriftus czci oculos luto ex|

fufflauerit , fuperftitiofum erit. Sedilla , quiain
omnibus femper codicibus Ic&a fuerant; anfus non|

lcc&taolim non funt , minimam arripuit occafio-

tionc hacin terram Chriftitria quari poffünt, quo
modo in terra digito fcribere potuerit;cüm in tem-

ttà Mofem pronuntiaret. Auguflinus hoc loco, & À

in qua quidquid refponderet , caperetur. Sciebantj|

Inclinans [e deorfam inquit Euangelifta , drgiro feribebat|.

Adco inículptos in animo fuo habebat mores Chri-|

ad captiofam queftionem refpendere ; deinde in-|.-

nias, cenfüit fadtum hoc neício quid fuperftitionis|
faliua fua confe&o liuerit; quód in Apoftolos in-|-

ieft loco mouere;hzc,quiain nonnullis, vt diximus,|-

nem velut fuper&itiofa reíccandi. Porro de Ícrip-

plo effet;quodlapidibus ftratum crat ; quorfum id
fecerit; Quidícripferit. Duz quaftiones primzà
nemine,quod fciam;explicatz funt, itaque no&ram&
in ijs coniecturam cogemur fcqui. Qnomodo in&
paaimento Íícribere potuerit, duplex |probabilis
conie&ura efIe potceít ; altera , (cripfitfe ita vt non

fignificauerit; quemadmodaui (olent muti quidam
homines doctilegere, fcriberéque , in aére digito

cifsímque qui cum illis fermones conferunt, digito
ícribédo loquuntur, fugientibus chara&eribus,fen-

erat pauimento , characteres cfformarc. Atque hoc
ipfum ; quod Chriftus fcripferitin panimento , pu-
tat Augultinus myfterium babuille. Significatum
enim legem Mofis , quam illi produxerant, digito

rum. Secunda quziítio ex tertia magnaex parte de-
pendet ; nam fi conftare poterit,quid fcripferit, non[

liquidícribebat ; quodadScribas, & Pharifzosl
Ipertineret , haud dubié voluit cos à mulieris accu-
fatione ad fuam ipforum confcientiam exploran..
dam,accufandàmque reuocare. Poteft tamen & alia
probabilis reddi caufa , nihil aliud fcribendo vo-
luiffe , quàm Pharifzorum tentationem diuertere,
atque diffimulare ; declinaréque arbitrium , quod
fibi deferebant adulterij ; quafi aliud ageret , quafi
aliquid in terram . defixus altiüàs cogitaret , ncque

cfformauctrit chara&eres , ramen aliquid fcribendo|.

defcribere, quz, f1 loqui poffent, di&uri erant ; vi-|

Deiícriptam fuiffe, fed in lapideis cordibusIudzo.|

difficilis cóic&ura erit , quorfum fcripferit. Si enim| p

Íed accufatorum eius fententiam.

Ó

lew!

nifi coactum.

eum refpondere , cüim non

improbe vrgentibus di(fim

peccatores efle , quàm adulteram-:

7. Cum autem per[eueravenr Interragantes eutn , erexit
fes «v diit eis.) Ideft cüm cogerent quodammod
offet iam ampliüs il.liä
| lare, erexzt fe, id cft defiit
1alivxd agere, vthocageret. Inclinaueratfe, vt illis)
ipitesrer occupationis fimulatione,coegcrunt illumj
fententiam fuam dicetes erexit fe» vtcos percuteret,] .
quibus ante pepercerat. Indicat illos non minüs

790

vacaret ad eorum nugas animum attendere. It4
(entiunt Euthymius , & Beda: Auguftinus vero lib,
4. deconfíen. Euangeliffarum cap. 10. putat s ag
luiffe fcribendo in terra fignificare eos in terrafcri-|- |
bédoseffe, nó in czlo.Tertia quzftio à erauioribus
etiam tractatur auctoribus. Ambrofiuslib, 7. epi-
iftola 58. videtur indicare fcripfife non adulterz,g
| Quid, inquit, fcri-
bebat , nifiillud propheticum ,. Terra terva feribe bos wi-
ro abdicatos ?. quod de Iecbonta diflum eft. im levemia. Liletem.i.
broautem 9. epiftolarum epiola. 76. putat Ícrip-/^ |
p fufe , quod illis ipfis apud' Matthzum dixit Cap.
7.3. Fekfucam qua in oculo ef. fratrie tut vides , trabem au-
tem,que im ecnlo tuo efl nou vides ? Hieronymus , lib.
2. contra Pclagianos putat coriam, qui accufabant,|
& omnium mortalium fcripfiffe peccata , fecun-
dum quod fcriptum cft in propheta , recedentes. 4
jfe m terra feribentur . Idémque videtur Ambro-|*
fius fignificare lib. s. de Spiritu fan&o Cap. 2.
Sunt qui exiftiment id ipíum fcripfiffe, quod|
poitca ere&us accufatoribus dixit , Qw fimepeccato
g]? ve(lrum , primus n iIlam lapidem mittat. In quxæ
lententia grauis iudicij auctor eft D. Thomas,
Mihi valde placet , quod quidarn dicunt , nihil -
ícripfffe , quod legi poffet ; nullosenim certos|
formalle characteres , fed incertas , nihilque figni-
ficantes figuras delineaffe , quales homines me-
.|ditabundi folent facere. Atque ita , etfi minimó| -
dicunt , cos omnes au&orcs fenfifIe arbitror,qui|
quid Chriftus (cripferit; non declararunt co enim!
ipfo indicarunt , nihil Ícripfifle certum , atque|
hgnificansIn his funt Auguftinus, Beda, Ruper4
us , & Euthymius. Si enim aliquid fcripfitfet,
quod legi à Pharifzis potuiffet , non vtique . vr-
fiffent illum., vtad propofitam quaftionem ref-l
ponderet; prafertim fi ad cosipfos fcriptura per-|
tincbat , fed nouam de fcriptura ipfa litem infti-
tuiffent. Deinde non iterum fe poft refponfio-|
nem inclinaflet Chriftus , iterámque . fcripfiffer
quod fcriptum ante füerat.. Adde quód fi aliquid|.
l'ignificans fcripfiffet , nunquam id Euangeliíta
praterijffet- Sobrij eft ingenij hac fententia effe].
contentum. Cur ergo ícribebat fi. nihil fignifz-j
cabat? vt quzftionem fraudis plenam | auerterct
fcribendi fimulatione , vt paullo fupra ex Be-|
da , & Euthymio dicebamus. Hoc ipfum in-| .
dicat , quód ftatim addit Euangelifta eum iv-|
dicium , quoad potuit, refugifle ; neque refpondiffe

USs

o

Qnt fie peccato efl vefirum , primus in iLaum lapidem -
$mitmt^.)Non eff captws, inquit Auguftinus, cw feu-Tr38-. ]
debatur ,fed potius capti funt , qui tendebant , quia m eum ,
qui eos po[Jet de laqueis ermere , mon credebanr, . Quid ergo
refbondit Domunus Iefm 2 quid ergo re[bordit veritas? quid,
refpondit. fapientia? quid reffondit ipf4, ctii calumnia pa-
rabatur in[litia ?. Non dixit , Non lapidetur , necontra le-

igem dicere videretur , 4bfst autem , vt diceret lapidetur; ;

lerem, 1y,

p t
w*

Pt r

3

qenit

x 2

Quid ferip- ] .
ferit Chri-

0
d

Qorm
f
| ïpïcn'x
ïqui f

vdle

B
—— pue
um
(confcifm
i. Vi
tl qu
(m, 2
B
ul
bifln
blicum
pretn
| — Bfents
| — Bidtnn
TNYT
t (
ditily
C
dem;
colligl
ULLT
tum (j
TR
QWQI,P
Qiner
i
i IQM(
Ó
lub
-niam

BLTTAAM "zn
! '«;N,OHP | , j
^ iu*k)*m" l
) l' : [ i
ha l i
MM

!

l J '
- |
I &bl
H -.m:s!, L&ïfhw
-^ "s H ""',
hM. 3 w
^UIM NU A lo
Ms n r
l N'*M!LP. |

! I aà
n qyi
,

j a,
AETT | i
00 Éw
MOnv h
BEU
UE NEIARN
.dt LI" -Hlæoän [,
ATT 1'
A«,..lu j *tüm.

M^ ! :
«A. MA !
AYMm u s
N !

^
r
nv

J

Laus ] ;. ; i
LOU .ä:.ïiflifï,

"!
TA nl '-.44
n i)kþ'ü..
non v V. v
u:J:.) '.2—.:5 »L

e m um
II "l
w m "'3 vg;,'!.j'
Mu D
, " ' * , l
[ i Í

as ralnAtitA.l
,..-,.."U

yyyyy

|
"

" l
0 |
vt p!P j
.ont Vnc*:*»'ut»[n" ]
LUJ F "1 l
|

a
—
—
C
-
m -
—

I

Luc.19. t9.

; prie fignificat ; aut peccare quidem polle ; fed re ta-
men ipía peccatum non habere. Quidam priorem|

laliud eiufdem modi labi ;£facerent erga adulteram,

791

TNTOAN CAE. Vili

.. 792

venit enim non perdere,quad mwenerat 5 fed. quarere , quod
P('rifrdf. Quid ergo rqäand.tt? Uidete ,q4m Plenum fit ia-
flitia , plenam man [netudime.
hoc eft dvaazflió; , duobus modis intelligi poteft,
aut, non poffe peccare, quad Grecum verbum pro-

hocloco fenfum fequi malunt;quati moneat Chri-

terz defiftant , quamuis ipfi adulteri non fint;
men effe , qui poffint aliquando aut in idem ; aut inj
quod, fi ipfi in fimili deli&o etfentdeprehenfi, fieti,

erga fe vellent.. Nimis beneij aactores mihi viden-
tur fentire de Pharileis. Vehementiàs meo quidem

liudicio eospupugit, & non folàm peccare pofle; :
quod omnibus hominibusnaturale eft; necfolàm|
effe peccatores , id eft multa hábere peccata ; quod

commune etiam eft omnibus, fed hypocritas effe

Matth.:5.
i 17.

pleni effent, fan&i foris , ac religiofi videti vellént,

fienificanit , qui càm intus multorum íccelerum
qui ftadio religionis , ac legis adulteram lapidari
vellent ; quemadmodum alio loco dixit eostepul-
chris dealbatis fimiles effe. Parigit ergo confcien-
tiz cotum vulnus , càm dicit,/ Qw [ine peccato e[E ve-
firum , primws im illam lapidem mittat.Indicans cosaut

paeDMreet H

dicit, Primus s illam lapidem mittat 5, putant non-

lin adulterio deprehenditfet, quamuis accufator non

cuiqueconícientia dicere videatur. Ad fuam enim
quemque conícientiam reuocat , & fux quemquce

eum,quialium accufaz, atque condemnat, auteo-
dem , autalio omni zquali carere crimine. Quód]

nulli confuetudinem fuiffe Indzotüm , vt inqui-|
bufdam criminibus , quz maximé lzdere rempa-
blicam poterant , ijdem , qui primi peccatum de-|
prehendiffent,& accu(atores, & teítes , - & iudices
effent; & fi lapidandi rei effent, ipfi in eos primila-
pidem mitterent ; huc Chriftum allufiffe. Vellem

rent. Certé ficó Chriftus alludere voluiffet , non
dixillet, Qwi fine peccato eff veflrum s fed, qui primus
eam in adulterio deprehendit, primus in eam lapi-
idem mittat. Quin contrarium ex verbis Chrifti
colligitur. Cum enimdicit, Qw firie peccato &t , pri-
mus m illam lapidem mittat, permittit, vt quifquis eo-
Irum fine peccato fit, quamuis non is eam (Pfimüln

effec, primusin eamlapidem mittat. Quod mini-
m permitteret , fi contra confuetudinem Iud&o-
tum , autlegem effet: cüm diligenter Chrifus in
toto hoc refponío cauilTe videatur , ne quid face-
ret, dicerétue contra legem , confuetudinémque
Iudxorum, ne anfam illis nouarum cótrale calum-
niarum daret.. HU
8. Etiterum fe inclinans [cribebat iu terra.) Cutite-
rum fe inclinauerit,& in terra Ícripferit ; eadem fa-
|tio fuit, quz ante;càm idem fecit. Voluir infixoin
Pharizorum conícientia refponfionis actileo,quafi
'aliud haberet ; quod ageret,ad priorem,quam fimu-

Qgi*(ine peccato e:/l mjz*mm; |
dprimus im illam lapidem mittat.. Quod dicit, fine peccato,

(tus Scribas , & Pharilos; vti proptiz condidiónis;|
infirmitatífque recordentur,& ab accufatione adul-|

nec aliud fimile peccatum habeànt , homines ta-|

idem, autalia non minora habere peccata. Sed hoc|-
ipfum tam prudenter dicit , vt non ipfe illis , (ed fua

conícientiz , quafi ipfe eam ignoraret , iudicem fa-|7
cit. Videtur naturali quodammodo — iute - debere|

aliquo teftimonio fententiam fuam mihi ptoba-|

lauerat , occupationem redire , vtillis fpatium da-

Mb AAs i uH Ro

À retclam;& fine rabore difcedendi. Id cuentus com-
. probauit : dum enim ipfe pronus in terram cffet,|

5 cunt, vriusad vnum. Quód dicit Euangelifta fum p-
tüm à fenioribus initium, indicat cos primüm ad|
maximé omnium fenfille refponfionis aculeos, vtj
qui in peccatis maximé erantinuctcrati. Cüm ergol
feniores quafi ftimulis pun&i abijffent, idem fccitle|

quaí1eos , qui aderant, viderenon pollet, filentio
dilapti funt. |

ac figillatim,quafi fuo quifque confilio difcederet.
Fnu poff vutm, Hebraifmus cft , ficut Hifpani di-

9. " fudientes autem vnus poftl vnum exibant, meipien- |
tes a feniribus.)Gtaecé oj 5 dwé(gvlecyqueu teo n euudd t-|
Stoc cAeyxopuot cEnpyoro eicuaOeic. Hi autem cum|
( hec ) audiffeot , «7* 4 confcuntia arguerentur , exibant|:
vnus poft vnum, idcítaliuspoft alium. Non fimul|
ue vi&ti;atque confufi fugere viderentur,fed fenfim;

Hebraif-
inus vnu$
poi't vnil,

alios eorum exemplo.

probare non poteft Beza. hereticorum interpres,
Chriftum cum muliere, cáque adultera maníi'ic fo-
lum.Sed quisvir Beza/quàm pudicusiquàm abhor-

rens ab omni fufpicione adulterij ^ Nemo Gallus
ignorat ; necapudalias gentes quifquam ignoraret,
11 eius deamoribus libri , nihilo caftiores , quàm illij

Tibulli;illi Catulli,illi Ouidij,illi Martialis,legi pot-
[ent.Sed prudenter cautum cíbne libri legerétur hz-
reticorum. Manícrit Chriftus omnino cum mulic-

|& hiftoriam totam Samaritanz,aut Chriftum accu-

|&o non eft.. Necenim concio , quz frequens ade-
irat, & adquam Chrifti reíponítonon pertincbar,

aitEuapgelifta, manfit m medio?Ip medie quorum , fi
folus crat Cliriftus? Ex ipfis igitur Euangclifte ver-|
bis per?)i'cuum eft non omnino cum fola mulie-|

re folus, an propterca murmurare hzreticus debuir,
cum difcipuli-in,ümili cauíà, vtidem . narrat Euan-
gelifta, aufi non fuerint illum interrogare , cur cum
muliere loqueretur ?^Si hunc locum idcirco dcl-t,
quód folus cum muliere manferit Chriftus , inducat

fet,quód.folus cam fola non in templo , fed in loco
1tem folo in agtolongé ab omni teíte locutus fuc-

ER rmäahþf folus lefms, eo* multer in medio flans ) Hoc!

Bezx cens ;
fura excue
titur.

rit Quid quód-hunc locum hareticus interpres
non intellexit? Putat enim Chriftum folum onini-
no cum' muliere remanfiffe , quod credibile profe-

fedfoliScribe, & Pharifzi, quiadulteram accufa-
bant, dicunturalius poft aliá exiiffe.Et veró,fi Chri-|
ftus cum muliere folus manfit;quomodo mulier, vt

re manfitle folum.Et fialiaconiectura non eílet,ta-|
men certé Apottoli, ac difcipuli cum illo manfere.|
Cur enim concionantem; docentémque defcruit-

fent , qui nunquam deferebane.- Cüm ergo folus,

.dum cit , neminem maníiffe ex omnibus prater iu-
|idicem , & ream , id eft Chriftum, & adulteram ; cz-

maníifle dicitur, ad folos accufatores , aut ad per-(o-4.
nas , que ad iudicium illud pertinebant , rcferen-

terum auditorescofdem , qui antecratit , reman-

ideo non fugit , quia Chrifti erga fe faàorem fenurc
ceperate o : i
10. Erigens autem fé le[ms dixit & , Mulier vbi funt, qui
teaccufabant?nemo tecodemnawit?) Scicbat vtiquc Chri-
ftus vbi effent,qui mulierem accufaucrant, & nemi-

.üffe ; in quorum medio manferit adultera. Qgæ']

togat, vt intelligat id fibi exipfo bencficium prouc-
jniffe,ipfius virtute;atque prudéntia cius fuifle accu-

nemeorum condemnareaufum. Scd idco mulierem

ifatores diffipatos,vt cognoíceret medicü,vt cognof-

P . . És

Mm 2 Cerct

"

D u

"

x
E 3
m -.y:.f& SSSR

NUCSROSSQS URU

TraR.1,

€. 3.9.

. commemorantur, à Chrifto di&ta fuifle asbitror.

Iconcionaricepit. Huius ct&am rei argumentum

[que concionem referatur.. Atque eandem quidem

|Leontias, Chryfoftomus, & Theophylactus exifti-
Imant. ii

IOAN. MALDONATI COMMENT.

794

795 i Vuagbronie
Iceret redemptorem, & 1ntegram ab eo falutem que-
reret. Quód dicit, Nem» fe .conflemrfamt? allutio cít ad
id, quod paullo ante Pharifzis dixerat,. Qui [ine pec-
cato eft veffrum, primus m ilam 14Ptdem "mittat ; qaaü diz,
cat Nemone inuentus cft fine peccato , qui te con-
demnaret? Timere potuit muliet , neà Chrifto, qui
lüine peccato erat, condemnarctur , quando à Pha-
cilzisnon ob aliam caufam condemnatanon crat ;
niíi quia nemo eorum repertus faerat fine peccato.
Ec quia illa (inquit Auguft. ) f:ac audierat , Qui [rne pec-
cato eff , prior in ilam lap:dem mittat, abillo fe 4gbe-mlmt p-
nieudam, m quo peccatum tpneniri riom. peterat. lile dntei ,
qui aduer[arios ena vepulerat limqua inflitta , leuams 10 eam
oculos man[netudimis snterrogauit eam, Nemo te condemna-
Fuit? Refpondit illa. i !
u. Nemo Domine, Dixit autem le[sn, Nec ego te condem-
iab ; vades €7* 14m aunplius noli peccare.) LA quo te foite
damnari timmfft , inquit Anguftinus , quia i me pecca-
tum nen inuenifhs , necego te condemnabo , Quid. Dmine:
faues ergo peccate ?. Non Planä 5114 attende qmd!&quimr ;
vade , deimceps iam noli peccare, Ergo €9" Dominim dam-
n«iit , fcd peccatum , nou bominem, Nam fi petcatorum;
fautor effet, diceret, Nec ego te condenabo , vade , €2" vime vi

]eaueris , te abommipenaetiam Gebenna , €7* inferni terro-

Ipeccare,

Qui hiftoriam adulterz aliunde infertam cíle pu-
mnt, non exiftimanthec cum illa coharere poffe,

] » , . :
prarcfutauimus.Ego eodcm die, atquecodem loco,
in eadémque concione hec, & que (eptimo capitc

Sed càm Chii(tus concionaretarScribas , & Phari-
(cos fuperueniffeadulteram adducentes, & intcr-
rupta concione, Chriftum;qui4 illi faciendum cffet,
interrogalc. Igitur Euangelifta rem co ordine , quo
acciderat, natrafe volens,inter vnam , & alteram
concionis partem hiftoriam adultere commemo-
tauit, dcinde ad concionem redijt dicens, !terwm
ergo locotws e[l eis Icfits , id cft cüm concionari propter
adultere quzftionem defijffct , ca terminata, iterum

eft, quód Euangelifta dicat, ez, quod relatiuum an-
tecedente carcbit,nifi ad cofdem auditores,candém-

fuiffe concioncm Ammon.Theodor. Mopfucftien.

Ero [nm lux mnndi ; qui. fequitur mé , nn. ambulat in
tenebrau, fed babebit lumen vite.) Quo íenfu Chriftus
dicaturlwx, c. 1. 4. $. differuimus. Quód autem
dicit , mundi, emphafim habet; fignificat ehim non
vnius tantüm hominis, non vnius gentis; fed to-
tiusmundi , omnium gentium, omnium hominum
lucem cffe , illuminaréque, emnem bominem vensentem
i& bunc mundum.. Adnotauerunt hoc Ammonius,
Theodorus Mopfueft. Lecontius , Chryfoftomus, &
Theophyla&us. Et quidera plerique corum putant
lallufiffe Chri(tum ad id, quod Pharifzi dixcrant

4 —

vit 5 demea liberatione effo (ecura : eyo quantamcunque pec-|.
ribys liberabo, Nec bec dixit ,. (ed vade , &* noli ampliw.|
U. Trerum ergo locutus eff ew lefws,) Incettum quo-|

modo intelligendum quod dicit Enangelifta,'teru, |

- fedfen(um effe, alio quodam die rurfus concionan-|
tem Chriftum hzc dixifle. Sedecam opinionem fu.

A

VB

D

E

F

Nicodemo. c. 7. $1. Sérafare [eripturas, €77 vide quia|
F; Galilea propbeta non pu;?: ; voluiffe ex fcripturista.|-

Ipislus, q:i fedebat m tenebris vidit lncem magnam. Prop-

ftimonium fuum verum eífe, quia fciat; vnde ve-

dem magnum, Íéque eum efle. Sic enim ab Ifaia

Matthaus tecitat. c. 4. 14. 1$. Zerra Zabulon ; «7* terra
Nephtalim via maris trans Iordapem Galilea gentium z po-

terca dixilfe, Ego fam lux mund; , id eft non folüm
Galilzz, fed omnis ctiam tetrarum orbis, vt Theo-
dorus Mopf(ueft. & Leontius interpretantur, Am-
monius vcró putat ad illum alterum líaie locum
'€. 49. 6. allufiffe, Deds tezm lucem gentium. "T heo-

:p hylactus ad folum prophete nomen refpexiffc.Di-|
. xiffe Pharifxos, 4 Galilaa propheta non. favgu , xcfpon-].
diffe Chriftum, fe non folàm prophetam , fed etiam|
prophetarum , actotius mundi lumen effe. Quod|
dicit, Qw fequitur me, non. ambulat in tenebri , me|
4taphc:.ra eft fampta de medio. Solemus per obícura|

loca przeuntem fequifacem , ne aberremus, aut
offcndamus; & loquebatur Chriftus de hominibu:

D

bus; proptereanon dixit, qui fruitur me , fruitur

féquitur me, non. ambulatin tenebris , fed habebitlumen

tcncbris , cft finc errore , & fine peccato viuere.Ha-|
bere lumen vite, vt Auguftinus, & Beda volunr, cft
ad lumen illud glorie ; & cterne vite peruenire , vbi
iam non fit opus face, non fit opusfide. Itaque
fututo legunt tcmpore, quemadmodum & Grecé
eft E. babebit lumen vite, Potiüs tamen arbitror

ponatur membro precedenti, ambslare im tenebrw,
vtidem fit, quodintenebris non ambulare. Vo-

prophera didtum effe. c. 9. 1. 2 quemadmodum|

perhanc vitam,tanquam perviam quandam ple-|
namtenebrarum , & errorum in cclum tendenrti-|

; : ; : ; : -jambulare,
vite.Credere in Chriftum , & ei obedire, eftillum| —

(cqui. Ambulare , eft viuere. Non ambulare inj-

; : : ; ( i uid fitlu
Inmen-vita fidem ipfam huius vitg appellari, vt op- äzn vitz,

caturautem /Jwmen vité fides , quia natura fua ad|-

jvimn ducit, aut quiactiam in hac vita curm cari-
tate coniuncta vitam anime tribuit. Hoc enim
(íenfu dixit idem Euangclitta. c. 1. 4, Imspfo vital
erat,C7" vita erat lux berninnm. ] :
|. . Dixeront ergo & Pharifai , Tu de teipfo tefs
monim. perbibes , teflimonium. tuum non ef versm. )
Quomodo. hoc illi Phari(zi obijcere potuerunt,
fi.cadem cerat concio, cüm iam omnes Chriüiak
rcfponío perculfi abijffent? Credibile cft in e
Concione prater cos Scribas, & Phariízos , qui
adulteram tnulicrem adduxerant, alios fuifle non-
nullos, quiaut audiendi , zut calumniandi cau-
fa concioni intcreffent. lj igitur Chrifto rcfpon-
derunt. eius teftimonium non elle verum , id
cít non cíffe legitimum , pro vero habendum|
non effe , càm de fe ipfe teftimoninm perhi-]
beat. Non enimícquitur verum non effe, quod
deíe quifque teftetuz; fed fequitar pro vero ha-
bendum non effc , nifi aliunde probetur. Sic füpra.
C. $. 3. j s | |
| 5a4. — Reffendit Tefss , & doat. ex, Edf ego te-
flimeniwm. perbibeo de mepfo , verum eft. reflimonium|
meum , qui& (cio vnde vemi, C7 quo.wda.)' Qualis
fit ratio, quam adducit Chriftus, vt probct te-

IT aK R AA

nerit, & quo vadat, vix fatis apparet. . Quid
enim refert fcire, vnde venias , aut quo vadas »
vt teftimonium tuum verum fit? Rupertus ex-]
ifimat rationem hanc Chrifto cum omnibus

cité probare ex Galileafurgere prophetam , & qui-

lominibus effe communcermp.. Omnes enim ho-|
mines , cüm de fuo loquuntur , indignos effe
i » ln : r t

&de

lumine; aut qui habet me, habet lumen, fed, quiQuid ttin
tenebris -

W P u d s ii

biguira:f,
cfrf,qm'a
potiüs x

pmmm
a

LIOTTENE
fütiy, ) »ï,
4 |
äwm' PWP—
SATAT
!
T
3':*.'3:0 Am.i
o (
:.- & ! l
TA Tien.
TM

; .'l"*w

i wT

*a
.

4)" Mra f
. ä**) ADUY-

Eu küiäm *

i
T E
1 dl W

i

P ,
[ RI
LULPE
s prolf
3 Ntoblrr
^aee
AUs ayr
t ;»X:g ; .'3
s ..c:.æ.msïg
A ^s nïa. l x
7l A—inl&æ?&t'l
C t
UE s bj
U0 f tvl
^1] ! ; fàtihs
i Qu Bl

1
Nedira du
JCOITP. Bu um
vchïu, V UW

Qobwn g

. "
"n '1-'.1 Tiota Pa
VMV uNl

b ul ssl ,
P NAMAMM u
s 'v:ünc)-.l ! *

4..";3'"'"1:'". --.wl
as pv u
E
a h4 I'*m |
MTM ID

;9! ^ !,' r

]
'
lM'ï "
didb w uiddls Vv Vil
'

n
*
L
i
^.
fera
,
79«
4]

i^ j
$s M h:,'-of
J Wéla u UuV

T
TP

"
n TP O us
&'y'.duh ny 'w(qln
3- ( 1

m 301

8 4 "!
umnth VM
pv h

TUl E

cvita cugan.

, EL Y
u Hxam —

, ,f* "
W :53;("!0 vtá
a '7'
(T1. 12
3 i !
T-T47
!

"L

atl
NOTUA,

uaor?
MY
; n"
«t LO
? omia uon.
Ui
ÉG
PL la n 1
gv*z;r: u ia v
w |
. : :

1 M W
r Danzo d

——
z
-
-
*

u

Va : -
7: IN IOAN CAP- Vil 796 —
ifide ; càm autem tanquam à Dco miffi loquun-| À zaum non eff verem.Vos,inquit;quià non iudicatis n1-
lrwz:*, etiamíi ipli de fe teftimonium perbibeant, eo-| fifecundum ea , que extrinfecus apparents vtimirii
irum tamen tcftimonium verum effc.Nam & omnes principio illo vulgari , nullius de Ícipfo tetimonid
prophctas de feip(is teftimonium przbuiffe dicen- pro vero habendum effc.Si (ecundum es,que latent;
tcs ícà Deo mifloselTe, & verum fuiffe;atque legiti- poffctis iudicare, videretis principium illud in nie
Inauatio-|mum eorum teftimonium. Ego maius quiddam| | locum haberc non polle, quia Deum mc elle intelli-
" dn dE fignificatfe arbitror. Figuraté Chriftus locutus eft!— ecreris.Lcontij, & Thcopliyl. non probo fencétiam;
Chrftus . |v(us infinuatione quadam cleganti , & ad perfonas, !'qui iudicate hocloco pro condemnarc, hoc thnpi-
quibuícum agcbat accommodata , qua plus,quàm| — vew, dvri GU xzlasplvew, pofitum putát. Amplioreninmi| .
1 dicibindicat. His enim omnibas verbis, Sci vsde, — eftfenfus, noníolàm malé condemnare, fed malé
i veti , g* qu vado , nihilaliud ignificat, quàm fefi.| Petiam iudicate, ctiamfi minirné condemnent ;qui
! lium Dei naturalem, ac verum effeDeum, quemad-| | fecundum carnem folàm iudicant. ,
modam Chryfoftomus, Ammonius, Leontius, Au- Ego non iudice quenquam.). Inccrtum an abfoluté
guft.Beda; T heophyladtus, & Euthymiusexponunr, — intelligi vclit fe neminem iudicare; an eo modo iu-
| Veneratenim non folàm à Deo miffüs, ficarczteri| —dicare, quo Pharifzos iudicare dixerat, id cft fecun-
! propherz, fcd venerat de czlo Dcusde Dzo,lumen| — dàüin carngm, vt id Yi xoiwe? intclligatur. Auguftin.
delumine, Deus verus, de Dco vero. Etredibatin| |Beda, & Rupertus hoc pofteriori modo iuterpre-]
czlum.non folàm vrhomo , fed vt Deus Filiusfede.| — tantur. Chryfoftomus , Leontius, Theophyla&us;,
rctad dexteram Patris Dei.Hoc cft, fci vode vent, e7|| |& Euthymius priori. Quia enim dicere Pharifzi
E 440 v4do.. Fingamus ergo non dixiffc , qued dixi5| potuerunt, S1nos i&:cundum carnem , iniuítéquej:
|fed quod fignificauit , £t ff ego teifumsamm pethibre| — 1udicamus,cur nosuon coarguis? ci obiectioni ref-
j de mep[o , verum eil reitimonium meum , quia Deus| C pondiffc & hriftum fe neminem iudicare , id effj
fam , annon bene probavlfet teftimonium fuum ve-| - (quamuisiudicandi habear poteftatem , nolle tamen|
: rum effe : Maximé veró. Eodem ergo modo probat| — icam exercere v(que ad fccundum aduentum fuum;
H cüm dicit , Qua fcio vnde vent, e2^ 4uo vads. Curergo| — |cüm veni:tad iudicandos viuos, & mortuos; nunc
laperté non dixit, quia Deus fum?Id eit.quod paullo| nóad iudicádos , fed ad liberádos veniffe hominces.
|fuprà diccbamus, víam fuitfe in'inuationis figura| — |Non ewfP/,inquit, Dess filium fututn m mwndum , vt ndi-
ad Per(onas ,quibufcum loquebatur, accommoda-| — ger msad:«m , [?d vt [aluetur madas per a"p[is'm,füprä,' Cap.
ta,& pene neceffaria. Nonenim ferre potuitlenr, ( 3. 17. Hic,vtopinor, melior eft fenfus , quia meliàüs| -
apcrté fe Deum ; aut Dci 6lh'um effe dixitlet. Dixit| ^ cum eo conucniunt,quz (cquuntur, Er/ffisdie Qu -
ergo.quod verum crat, quódque eraz caufe necc(la-| — mmduimm meum verum eff, qwia [olua non [am , [éd ego , er|V - 1
rium : fed ita dixit, vt aducríarios (uo: verborü am- qui mifit me Pater. Sicnim repetendum eflet, £gomon|
! biguitate;obícuritateque dcluderet. Atfatis eratdi-| — (dico quenquam fecundum carzems fimilitereffethoc| —— .
cere, quia veni ex cxlo,autà Patre, & có redeo ; cur|^ loco repetendum , Er f iud:ca.[äümdum carnem s iudi-
potiüs dixit, ng.a:un'de vent , eg* quo v4de?* Primümid| — cummeum verum eft , quia folus mon va , fed ego , €7" 4iM
ipfum nimis erat exprelfüm , quia ex celo, autàPa-| — mifft me. Hoc &utem loco id repcti non pótcft ; nun- |
rre veni , & voluitobfcuriàsloqui. Deindcdi&u-| — quam enim c«hriftus fecundum carnem iudicat;|
ruscrat, Pos awtem ne[citv , & oportuit antitheüim| — etiam cum iudicat vna cum Patre. Ergo neque (u4
implere. Ego [* » propterea confidenter ipíe de pràid repeti pote&.. Ego támen , quemadmodum
me teltimonium perhibceo; vis 4«tem meferms,prop-| paulloante dixi, iudicare hocloco , pro teftari acci-], i.
tcrcanon credius , propterea teftimon'um meum| - pi puto, quod cít iudicare , idcíftactum vnum iudi- pro teft-ri
fufpe&um habetis. Quanquam Chryfottomus, &| — cialem exercere.. De caenim refermo crat;. 7u in- ::1: accipi-
Euthymius interpretancur,nefcirc fimulatis, càm re| — quiunt illi , e re ipj teftiniuninm perlibes , teffumónium|. —
] |vera fciatis. l | "m non.e[? verem. Sienimacciperctur proprié pro
15.os fecundum carnem mdicarz " Ownesfereinter-| — iudicare , hoceft pro ferre fenientiam , non berie].
-|pretes in hanc fenfum conueniuut. Fos fecundwm| P. hzcinterfe coharerent ,. Et ff iudico , siudicium meum|.
carnem sudicat ,id cit fecundum corpus, quodin me| — verwm eflquia folus nvx fntn,fed ego,C7" qui mifit me. Nom). — *
videtis:videtis horsinem infirmum , pauperem,hu- ,cnim iudices,vt iudicium pro vero ; fed teftes, vt ce-| -
Imililoco natum , nihil de me maius cogitatis. Itaj — ftimoniü pro legitimo habeatur, plures effe neceffe
Ammonius,Leontius, Auguftinus, Thcophyla&us, — ieft.Confirmatetiam hunc fenfum;quod ádditurver.
Euthym. Solus Chryfoftomus videtur exponere fz- tf.z7.Et* (n lege ve[flra feriptum ejt , quia duorum homimum teo
condum carnem , non meam ,fed veflram,id cftnon! — ffemomum veram efl ,dc tcftimonio igitur loquebatur;
|prout ratio ; fcd prout caro vobis fugeerit ; nonex ; — cüm dicebat Ego no» indico quenquams e7' fi mdico, imdi-|
| fequitate caufz , fed ex carnali affe&u ve(tro iudica-| — eimm meum verum ef? , quia folus non [«m. Quo ergo mo-
|| räs Sedille prior melior eft fenfus. Probat enim, |doncgatíe iudicare, ide(tteftimoniü de quoquam
A quod paullo ante dixerát,7os awrem ne[citis vnde -m:m'o,ïï E perhibcre , càm paullo ante concefífiffet de feipfo
at quo vado,id cft,; ncícitis meefíe Deumsitaquenon ^ dicere teftimonium * Er f ege de meipfe tefimonsium per-
Jiudicatis nifi fecundum quam vidcetis humanam.in- lk:beo,tq/ïimnmum meum verum efl. Primüm illic nó af-
|hrmamque naturam. Egoalium etiam fenfüum non| — firma:t fe de fcipfo przbere teftimonium, fedfore;vt -
miniüs fortaffe probabilem animaduerto, vtcarnem| — fi przbeat,verum ficfic enim intclligédum cft illud;
'vocet,quidquidapparetfenfibusds percipitur;quafi| — |Et f ego teflimonis perbibeo de meipfo. Deinde quod hic
dicat,Vos vt homines hon iudicauis,nifi x fenfibus,| dicitfeneminé iudicare , id cft de nemine dicere te-
& ex ijs ; que fenübus fugiiciumur; fitutalioloco| | ftimonium, intclligit non cffe necetlarid , vt ipfe de
|dicitur, Zomo videt ea qua parent , Dominws autem intue-||| quoquam teftimonium perbibcacalios effe;qui per-|
tuy cor. , Reg. 16. 7.. Vtalludatadid, quodPharifzi| |hiberepoffint ; ficut dixitcap. .45: Nelitepuraresquia
dixerant, 74 dete ipfo teflimeniem þerkilzes , teffimentum| — ego Accujaturus frm vos apad Patrem ; e[d ; qui accnfat vos,
p MU d , : t Mmaj VWMb . ;
SPQNURE N —— UM —— — r n i m p n | :

-

1

Pfal.i.2.

i
!

z

b
Quo fenfu

duorum te
iimonium
crum di-
catur,

|Matth. 26. 60. 6r1. quicontra Stephanum A&t. 6.
' [u. qui contra Sufannam Danicl. 13. 34. hoc; inquá,

[OAN. MALDONATI COMMENT.

XMO')FS)I" 7M0 'Z/'f;'fj?(f?'ääfij ? & Vt VCE, 3!0 & 530 diXitj Sl
cgox-te/ïll:morzmm Pcrääbeo de me tF/B »teffimonium meum non
non eff verum alius eft qui teffimoniun perkibs! deme,e

(Cro quia verum cff tefl'imomum , quod perbilet de me. Su-|.

þcriüs ergo dixitfe de feipfo teftimoniü perhibere;
hic folàm negat non effe neceffarium, vt ipfe, de
quopiam teftimonium perhibeat , tamen fi perhi-
bucrit; pro vero habendum efle teftimonium fuü,
quia (olus non cft, atque adhunc, vt videtur,fenfum
Ambrofius exponit lib. j. epift. 20. Alias quafdam
