Íus eft facilis , potéftq; facile ad mores trahi , omnes
homines ad Chriftum Zachei fupt,parui funt,videre
cum prz turba non poffunt; quia nemo poteft veni-
read eum , nift pater eius traxerit illum , nifi fide in

1. Cor.2. 25.

arborem fycomorü aícendat , nifi in crucem credat,
ludei quidem fcandalum, gmribw autem f'altitiam,'Tur-

Nomine Zacbeuse7* bie princeps erat pnblicamovum, e*

fzos füo more murmuraffe,quód ad publicanum,&| .
hominem publicé habitum peccatoré Chriftus di-| -
uertiflet,vt Matth.9.11.12.& 11.19. Quod dicit, ez ipfe)

& dimidiam bonorum fuorum partem pauperibus

mate, eQurerid éry, Conabaturautem videre commo-]-

. Etno poterat pra mrþd,qüia jiatum pu/z'äiu eraf.,) Sen- À

lþ a * L * . Co€. * "
Iba vtiq; huius mundi impedit nos, quo minüs Chri-

L ER E )

C

bit nomine, officio;diuitiis. partim vt plus fidei elfet|- -
hitoriz ; partim vt doceret etiam homincs diuites,|
nec publicanos modó , fed principes etiam publica-| |
norüin Chriftum credidifle , ab eóq; fuitfe faluatos;|
Tum etiam vt indicaret , quamobré Chriftus poftea|
dixiffet ver. 10. Fenit enim filius bomina quarere, e77 fal-|
uum facerequod perrerat. Maximé enim publicani peri-l

D

*

E

|

lratur fides per dile&ioücm,þftþitur Chriflus in domum »quil :

lludere voluifse Chriftus ad feftinationem illam,

ftum dignofcamus ; relinquenda , calcanda nobisad
maiorem virtutem afcendentibus turba eft , de alto
Chriftus videndus. Nemo peteff inquit Ambrof.7efum

enafunt , &imehom apud AÁuguftinum fer.8. de ver-
bis Apoftoli, & fer.z10. de tem pore, & apud Gregor.|

Jlib.27.Moral.c.26. & apud Ambrofium,& Bedam in!
huius loci commentariis , & apud Theophilum An-|

dochenum lib.allegor.;.facilé le&or inueniet.
4. Etpracurrens afcendit in arborem fycomarnm, vt vi-
deret eun.) Currensante eum,quá tranfiturus erat,vt
antequam accederet , fpatium haberet in arborem,
quamin via effe Íciebat;afcendendi. Sycomorus, aut

mentts, [calpenda tantwum ferreu vngwibus , aliter non matt-
refcit. Etle autem eandem arborem Ívcomorum ,&
hicum ZEgyptiam non folüm ex Diofcoride magno
in retali au&ore , fed etiam ex Au guftino ferm.8. de|
verbis Apoftoli perfpicuum eft , qui & Ífycomorum
quafi fatuam ficum dictam efse docet , & in Aftica

-«. Quiamdeerat tran[iturus.) G.Oi Gnefyng SASAM d ip-
xs*ec,quiailacerattranfiturus. —— k
j« Zathae feflinans deftende,quia bodre im domo tua opore|
tet me manere-) Magnum beneficimm jinquit Auguft.fer.8.

vudere,[ubito merwit t demo babere, 1 nfunditur gratid,epe-

iem babitabat i corde, Aperté mihi €x hoc loco con-
urmari videtur,quod Theologi docét, facienti quod

minem fefe aliquo modo ad grauiam difponete. Nec
enim dubium eft,quin propterea Chriftus Zacheum,

magis iuuabit przcurrentes. Quod feftinare iubet,|

datster qui beneficium non petenti , non fperanti
offert; quater, qui eum exhortatur , quafi eius agens
caufam , vt diligens fit in accipiendo. Videtur etiam

qua Zachaus precurrens in arborem afcenderat.

G. Et[efhmans defcendit,eg" excepit illum gaudens. ) Fe-
cit quodþhnüus iufserat, eodémq; modo, quo iuf-
ierat. Iufsus enim erat vt feftinanter defcenderet, fe-

videre con[Htutua interra.Sed hecà noftro inftituto ali.l

quidem raram , in Tudea admodií fuifse frequentem.|.

de verbis Apoftoli;, ile arbitrabatur Chriftum videre.|
i magnimsC7* meffalile beneficium putabat tranfeuntem

vocauerit ; quia & cor eius perfpectum babebat ; &|
quia viderat , quàm fingulari v(P
vt velfe videret. Accepit plufquá Íperabat,qui quod|
potuit fecit. Sifequentesíe Chriftus iuuat , quanto|

us fuifset diligentia;|
ad magnitudinem 6Pe'rtinc*:t beneficij.Bis dat qui citó|
T'anquam fi dicat, quemadmodü feftinafti, vt afcen-| -

deres ; feftina , vt defcendas , & me recipias. Hoc efij.
|prout te ad gratiá meam diipofüi&i, ita eam recipias.

Sycomo-
lycomorum , quz arbor fit, non magni operepretij m |
eft cire velle. Plinius Zigyptiam ficum vocat,hisquejsbon —
- defcribit verbis ; //£nte ommia ficus ob id ""IEpoptia cgno- W -
pomnata s Arbor moro fimule: felio, magnitudine , afbeldo, Po- :
um fert non ram;s , (ed. caudice ip[o : 1dque ipfum fima eít

praduleis , frne gratis interioribus , perquam fecundo pro-

infe eft Deum gratiam non denegare, pofséque ho- Hominem
: | E p pomeq fe gotfe ad
gratiam

difponere,

K il

J(tinantérq; defcendit.Hoc nimirü eft diuing refpon-
dere gratiz ; confeftim vocantem fequi ; non moras
|nectere,non villam,non iuga boum empta,non vXo-
- rem ductam excufares non ad renuntiandum iis, qui
'|domi funt,non ad fepeliéndum patrem velle reuert.|.

Sup. cà.14.
18.19.22. & f
Ccap,9. j9.
61.62.

Nemo mittens manum ad aratrum,e7 re[piciens retro, apttiá

m

WR

— af

B chh:cusït
-t |murr

J* ml
- ET
(!9*05 Á
ii
(cAdo
robxbi
MT
a p

, .'.vuwrcs me

n

maduert
Moebabr
tmanor
nl
&'tïtzmä
d n
Qu
4 ffgui;
hac n
^g | i
| xiiïct,cequ«
qumis

——À

X « 381 IN LVCAE:CAPDP, XIX. 382
um : Vff regno Dai. Feftinet, qui vocatur, caucat,ne terribi- A tet cap.to.40. £ue flerit,cr ditid ell;qua exoría cft irà
| If 'ïï:;.rb'l. lem illam vocem audiat, ocaus, r renmiftis,extendima-| — loqui. Nam quàd quidam reuerentis cauía Retxfsä!
lï num meam, q7" non fuit, qui a[picerers ego quoque in iterith^ — dicuncvt cum Chritto non (edens,fed re&us loque4
! Hobig.&ä veftro r:fiebo, Re&ehoc Theophylàctus aducmg Qui recar,probabile non puto. Bo 5055
lii allegoricos quarit auctores , lega; €Os, quos ver. z. Ecce dimidium bonorum meornm Domme gfa szuper:l:m, |
fOl:?ef.;; indicauimus. ' | ia 33 G jï quid A!zqmm;z de]i?æudaw,.rcde.io qzmdmpmm;) wod
.&iïu;o'!aj;j | 7 ET COUR viderent emnesymurmurabant, lff"fö,qïfï) : dicit ece, attentioné Chrifti exigic, & oiï-cntanoncm
" dwcz | ad ko.mmfm peccatorem d","m'æt'l) Puta?t gygräxï. i l. quandam benefactorum vxdc,tur pre fe f;;*rc ; fï dere
;;g,gæowï ?—;CPIPC-B-& in lib.de opcrc,öï FAERIDODHUN €lftu . :i;)'rc;tcljxmjvcl certam,promptámqj vo»lgntatc—;m 3d Fa:
)öiïiäaä mï lib.4. contra Max:c. & Chryfoft. in hom.. dþ Zachzo, ciendi , f d; futiüira interpretemur. Dg quó P.WQO
ï'ähmlx | : BCdaaldeq?C VldCfPf AmeOHl!S 'cx1fhmaiïc, Za- PO,& diéturi fm.nus-. Cgter.um.quq eíse yldcgur of'ccnf
ia :xn-.ï oZachzus Chaeum hOïhlllCïn fuitle Gcnt.llcm., ideóque Iudzos tgtlo,noqc&;fcd explicatio vite preterite coram ma-|.
" A a :L[;ä:;t m urn'mraiïc.:, quód ad.xllu m cþut:tüff:t, quód Iudæïs giftro,vt ufdxcaret,.ecq.m.d fibi dc ca vitc ratione mu-
"m nonliceretin domosingredi Gentilium ,inulto mi-| | tandum efset. Quod dicit de,&re ddoial iquiita interz
R UM nus cibum cum illis fumere. Nam & cum PetroTu-| jpretantur , quafiantequam ad ipfüm Chriftus venit-|
E deos difceptaffe legimus, quód «d vires preputium ba-| — fev, folitus fuifset dimidiam boriorum fnord partem
Rnj bentes introiiffet , & cum illis menfam comimunica-| — pauperibus dare; & (i quid quem defraudafset, qua-

,
^ CUP n
Uffefan ' iU5 Qu
"**'»'»W»Ul i
k l inam i
j , HU

fet AGbor.ir. 2.5. & quidem etfi noua videtur opinio, |.

druplum redderce. In qua certé fententia Cyprianus

WMidsude — Iprobabilis tamé cit. Nam & publicanorum ofiicium| lett hb.z.epi&. ;. & lib.deopere, & eleem ólynis, Alij
du u etfi Iudi etiam,vt Matthaeus, exercebant, magista-| | |contra prefentia pro futuris pofita , fenfámque efse;
"b men propriü Genülium videbatnr. Odiofum enim| — |Ecce dimidium bonorum meorum do p.aäferilzm*,id eft para-]
Miwad | apud Iudxos erat tributumabipfis Imperatorisexi-| | |tasfum in pofterum dare , ecceoftero ; x f 4t«id ahi-

Mi [ Pecatores |eere. Et folebant Iudii Gentiles omnces peccatores| c quem defraudaui , paxatus fum quadruplum redderc.

n ä;ïï p äppellarc ; & nomine peccatorum Genüles intelli-| |Quafi idante facere non foleret, in pofterum au;cnjx
| ';.:;.::,,'9/ | | [gere, vt cum Chriftus dicit fe z manw pescatoruem efle| |facere conftitaerit. Multos hgq Ícntentia ; & graucs
o tradendum Matth.26.45. Mar. 14.41. Luc.24.7. Àni- habet au&ores, Iten.lib.4.c.26. T ertull.lib.4.contra
ia maduertimus etiam Zacheum,cum bonaopera,que| |Marcionem, Chryfoft.in hom.de Zached, Ambrof.
T. lk É faciebat;recenlebat, nihil lfïg&le recenífuiffe,non de- B-—*:dam,TheophyI.& Ethhy-m.in com mene r illgæï.
tbalisd cimas,non iciunia, quemadmodum ille fecerat Pha- üumin epifkoia ad Gallam. Hoc Embabilius,& quia
! uvl | rifeus c.18. 12. fed reftitutioné rerum male partarum,;| jpluresauctores dicüt; & quia Chriftus vidcturlïgni-
TA l: & cleemofynas in pauperes, quas Centurio etiàam| — |ficare, cum dicit ver. 9. Hodie falus doemwi burc fatla ef;
26 IN ille Cornelius facicbat;homo Gentilis Ad.10.2.4.& | . |quafi nonante Zachzusfuifsec iuftificatus;fuifset au-
,jmm,/g,,ä | [quod Chriftus dicit ver. 9. Hedie falus domui buic facla| — itemm fiea opeta,propter que tunciuftificatus eft,ante

|

mb

PTR hancíententiam videtur, maxime ipuat. Sienim fq- bonis fecutum-Clïtiüutn,;iüfq; fa&uni gg:c di[;j u-
r iffct exgenere Abrabam ficut Iudzi omnes , non di- lgfn ,quod minimée obícure Fulgétius fcribit, ob cu-
" xiílet,eo quod c7' ip[e. Quid eft, ez' ipfe? nifietiam ipfe,| — |riàsindicant C hryfoft.& Augultinus. Cur ergo riori
M quamuis carne filius Abrahe non hit,fpiritu eft. Naz| — iomnia omnino bona fua pauperibus dedit? Refpon-
um nim omnes qui ex Trael fnnt, j funt L[raclitas nequequife- |.— denc Auguft.& Chryfoft.propterea dimidiam bono-
dJmen funt At braba, omnes filg, fed in Vfaac vocabitwr tibi fe-À — um füorum retinuifse partem, vt haberet,vnde per
r: rxu men yid sE non qni filij carnis , filià Deis fed qui. fl (unt|^ fraüdem ablata reftitueret. Ideomili drmidiem rerimer;
;; Mrowiftrenz, eflumantur in [emine, Roman.9.6.7.8. Pro-| |inquit Auguft. ex eius perfonaloquens , nox quod ba-
*W babilem tamen opinionem elle dico,non certam.| Jbeam;fed vndereddam. Quare quadruplum reddiderit;| | Cur qua-
stl Nam publicani omnes , quamuis Iudei effent;pro| |querunt aliqui; Ac quidam putant lege fecifse quz ï*ä*ä*:*rii
I publicis peccatoribus habebátur, & cum in domum| . |quadruplum reddere iuberet, Exo.22.1. 2Reg. 12. 16. (zachaus.
istt Matthei adhuc publicani,Iudei tamen diuertiffer, fi- t Beda , Theophyl. & Euthym. Magis credo ex ab-
r militer Pharifzi murmurabant,fu prac. j.30.& Matt.| | lundantefecifse caritate. Nam cüm fatis certum non
r 0 9.11. Qui fuerintilli qui hocloco dicuntur murmu-| — lhaberec;quantum cuig; abftulifset;voluit;ne aliquid
'ä!ä.fi:'ffäbffïf raffe , incertum eft. Nam quód Euangelifta omnes| — [fortealienum retinens erraret ; quadruplo plus red-
?.';-'..fz!g?äfff"?( ! murmurafse dicit , nemo dubitat per fynecdochem| — |dere;quàm fibi debere videbatur.Quod omnes pro-
m | intelligendum , qua omnes murmurafse dicuntur,| |fecto feneratores faczrc deberent. Etenim,vt fupe-
jasg Caluinusquia magna pars murmurauit. Hereticoruminter-| |rihs docuimus,probabilius eft Zacheum fuifse Geri-]
demffïlam if;a**amw' pres femper Chrifti difcipulis iniquus ipfos ctiam| |uilem, q-uilege*nö tenebatur, & lex non ex omnibus
m ilam, : murmurafse fortafse putat. Sedid proculomnidu-| |rebus,fed exfolis ouibus , fi furto fublatz fuifsent;
z&cndäï?ï-i bio efse debet,qui murmurarunt;non fuifse difcipu-| |quadruplum reddere iubebat, Exo.22.1. exaliis plus;
MO los, cum meliora de Chrifto cogitarent ; & víuiam| p wtex bobus quintuplum; exaliis minus, & Zacheus ,
j Hoct didicifsent, quo ille confilio ad peccatorces diuertere| — ille, càm publicanus efset, non boues, aut oues, fed
;.imrecip'"! foleret. Fuerunt igitur eiusloci ciues,&,vtcredibile| |pec uniam vtique fure.batu.r.
,4,.4:»5,,71;?/ ir left; prefertim Pharifqi,vqui pro magno habebant fcc?- 9. —fit lefns gd euti ; quia bodie fa lfs.» hu damgci f.ufla
"T a;äfgj;- lerecum PCCCatOIäbLIS confuetudinem hfæbcrc di-| jeff.)Docct Chnfms,quan: o.b caufam murmu.mnti.;:
ii guft. hom,Icentes; lonigc recede àme,noli me tangere, quoniam mundw |— |bus omnibus ad peccatoré diuerufsct. Hodre, (inquit
NU ;fa'rh?:ï" fam , ídq; frequenter obiiciebant Chrifto fupracap.| |Auguft.fer.8. de verbis Apoftoli.) falus hw domw fa-
"— |tà&g. — g0. & cap.7-39.- | h eft. Ecee quare mtrauis [alm hodie fata eft. Vta fi Salua-
) a | 8. Stans autem Zachaws. ) Quid fit ftare fuperióre| — |termen imtra[ft , falus n illa domo fatla a effet. Quid ergo
fmm)quxï : cap.ver..n.doguimus. Hic alium habet víum, nempe lmirdi*ü æ(gr?te? uora €7 I9 I fFf"ja'W[i ribi fa u Videri, Cntób
uï " lag-g-rwedl loqui , erumpere ad loquendum de repente : UPe agrotat j qui inedicum fg«-fcrpxt : dc:äemfe 4Qrotatjquiper| —
PEEIU r BR SOROEEINCUES K l OMAU

esl , eo quod ez ipfe filius fit /£braba , quod impedire

fecifset. Sunt qui putent Zacheum omnibus.reli&is

J

Inf.cap.s;.

F

Rom.1o.21

]?1215...-

Vé WW - Nerum A E M o NUA

TT

! Qui fint
! fürj Abra-

|

: t ii

a nos vulgo frequéterloqui foleamus. Atqui idem

|càm pppter illos potiffimüm Chriftus veniffet. Qua-

[dum ceteri, qui iüium peccatorem , fe iuftos effe pu-|

H
L

l

liplum doinum appellauerit. Nam quod quidam di-

n

/38' — IOAN. MALDOR

ATI COMMENT. 3& *

cum occidut ? Quanta vero bonitas , «7* potentia mecli;i »qui
fanguime fuo in[ano interfellort fma medicamemtum fecit ? Nec
enim tlley4ui venerat querere, e7 faluarequod perterat,pen- |
deus [ine cau[a dicebat s Pater ignofte illis,quia ne[étunt,quid|
faciumt. Un[ass f[unt , meduus um s [euiant , patienter feros| -
chom oceiderznt, tuimc fanabo, Hzc Augutt. aduerfus cos,
qui murmurauerant,quód ad Zacheum Chriftus di-
uertiffec. INon dicit Chriftus , Hodie falus tibi fa&a
clbied , odie (alus domui buie fatfa esf , ue vt benefi-
cium amplificaret, fignificarétq; non Zachzum mo-

iI:; ficut de Cornelio illo dicitur A&.ro. z. religio-
iam fuiffe, ac timentem Deum, eussonsni domo faa : &
purpuratiailla AGt.16.15. cum omni domo fua bapti-
zata fuiffe dicitur; itémq; cuftos ille carceriseodem
c.ver.33. & Crifpus Archifynagogus Act.18.8. fic Eu-
thymius intelligit. Siue vt indicaret domü illam Za-|.
chei , ante illam quidem diem occlufam fuifle aluti,
vitiis, & fraudibus apertá ; illa pimüm die fàluti adi-
tum patefeciffe,càm ingrediét fibi patefecit; fecum
enim,id eft cum Saluatore falutem ingreflam. Quod

buic fkfz'a e[f , quamuis per domum folum Zachzum,
vt Theophyl.pucaciintelligat.Nam cum cius rei cau-
lam reddit,non dicit,eo quód ipfi filij (int Abraham;
led co quod ez' ipfe folius fit "tbrabe , quafi Zachzum

'cant Grzce relaüuum ag ipfe , nonad Zachzum,|
led ad e3«cy domaum effe referendum,quaz Gracé ma-

duriffimum putant , vt càm Zacheo ipfi loque-
retur,per tertiam perfonam dicat,eo quod « ipfefslm

&ores recté fané tradunt;illud quod Euangelifta di-|
cit, Z]fit lefus ad eum,perinde intelligi poffe;ac fi dice-
tet,ait Iefus de illo,vt, ad tfrael autem ditlum eff, id eít, |
de Ifrael , & , Mulidiunt anime mee ,id eít dc anima
|nea. Preterquam quód Chriftus cum Zacheo de
Zachzoloqui potuit. Fingamus ergo cam Zachzo
ioquentem dixille, Hodie Zacheo falus facta eft , ee
quod ez ipfe filius fit I brabasquid fuitfetabfürdiscum|

*fb quod dicit; Hedie falus domu buic fatia eff , atque fi

d heophyla&i interpretatio vera eft, qua certé vide-
:ur probabilior. i 6 WDPRUAL C UAMA
Eo quàd s ipfe filius (rt "braba.) An Zachiqusex
|Abrahamigenere [udeus fuerit , ver. 7. differusmus.
&rgo f Iudeus erat , hzec verba duobus modis inter-
nretari poffumus. Autvt fenfus fit , idco Zachzum
/aluum fuiffe;quia filius erat Abrahe,non quód om- |
aes , qui generc filij erant Abrahe , falui effent ; fed
quéd ius quoddam ad falutem habere viderentut,
^ dicat, quamuis Zacheus ha&enus peccator fuerit,
tamen mirandum nuon cftconíecutum hodie fuiffe
falutem,nam & ipfc filius erat Abrahze; quemadmo-

tant, Videtur enim ad cos,qui murmurauerant,allu-
dere. Atq; hanc vim particula illa e habere poteft, |
eo quód Q ip[c, Àut vt filium Abralïæ non genere
(quamuis genere etiam filius eflet ) fed fidei,carita-
uíig; imitaone Chriftus appellet.Filios enim Abra.
he dicere folebat,qui opera mitabantur Abrahami.

ículino dicitur genere , durius eft, quàm quodipfi| -

vt fignificaret,non dixif falus Zachzo,fed falw domuwi| C |Chriftus magna cum gloria perfonantibus vndique|

|liceret ; Hodie Zacheo falus fa&a eft , fi polterior|g| — 42. Quia fi cognowiffes , €7' t». ) Orationem imper-

p qued ipfam fignificat ignorare ; cuiáíg; exéplo fcire

-in[im'zm*-äcäic;;;c;ä;äälii ergo eus in[ama; qui medi—[ À Ifilios Diaboli , qui Diabolum imitantur, Fs ex patre4,, s :W
Diabolo efiis , e7* defideria patris veflri vultis facere ,1oan. filij Dia-
boli.

8.44. Quafi dicat;Hodie Zachzo flus facta eft,qnia
& ipfe credendo, bonáq; fua pauperibus diftribuen-
do Abrahamum imitatus cft;quemadmodum & cx-
teri, qxfïi in me crediderunt, quamuis hactenus pec-
cator fuerit : eámq; habebit vim particula, e7,quam
emphaticam efle manifeftü eft, Sin veterum aucto-l
rum fequamu:z opinionem , qui Zach«um magno ;
.co;æfewin Gentilem fuiffe putauerunt , congruenter
interpretabimur, eo quod et rpfe filius fit ^ braba d cít,

dó,fed vniuerfam eius familiam omnino faluatá fu-| p quamuis genere non fit, tamen fide ceít,quemadmo-

jdum;qui ex co originem trahunt. Atq;in huncfen.|
Íüm omnes antiqui auctores, quos vcr.7.citauimus,|
interpretantur,& emphafis coniun&ionis,(y*,magi si
apparet. Cum enim Iudei murmurafznt, quàd ad
hominem peccatorem, id eft Gentlem,qui filius n6
effet Abrahe , diuertiffet , refpondet ctiam ipfum fi-
lium efle Abrahe;ideóq; falutem confecutum. Qux
lequuntur , vía; ad ver. 43. apud Mattheum expoltui-|
mus. , ;
4T. Et vt appropisquawit: vrbi lersfolyma,) Cüm

fauftis acclamationibus Ierofolymam inizet, afpectu|
vrbis excidium,quod illi im pendebat, animo proui-
dens in magna cimitatis letitia folus fleuit;& fleuit is,i
quimaximé omnium lzxtazi debere videbatur , càml
omnis illa publica propter fe letitia excitaretur. Fe-
[cit opportuné,magnóq; confilio,vt maiorem earum
rerum ; quas futuras przdicebar , fidem faceret. Sii

extremam calamitatem tum,cüm maximo ab ea ho-
Inore afficeretur ; vtomnes intelligerent , non itato,
fed libero predixifle animo,& nec fe latere,quid ipfe
prepter eam ciuitaté , quid ea ciuitas pro pter ipfum
patlura effet. Oftenditíe & futura fcire , & inimicos|

busid Chriftus fecit;,Euangeliftam narzaffe arbitror;
vtid nunc omncs intelligeremus , quod tunc Chri-

ftus à Iudcis voluit intelligi. Quodait,(aper illam,He-
braifmus eft, z»op, fuper illam, d eft propter eam.

enim dixiffet , fleuifsétq; ante , cirm tpfüm Ierofoly-|
.[mitani ciues perfequebantur ; aut poft , cüm ab illis|.
cóprehenfus effet,videri poffet non tam ver? dixiffe,|
]ft "abraba. Prxfertimfi verum eft , quod iidem au-| p |quàm iracundé;atq; comminatorit. Predicit ciuitati|

Ífuosamare,vtait Euthym.A tq; iildem de caufis,qui-|-

fectam effe cóftat,qualis flentium,aut alio quo zftu-
antium affe&tu cffefolet. Eáq; res fententiam huius
loci difficilem reddit, quód , cüm conftet ad explen-

intelligendum fit , non fatis conftet. Tria autem vi-
dentur intelligi debere, períona agens , cam quaï'
comparatio fiat , & patiens, quz impleat verbum il-]
lud, cegnouife , &c aliquid quod dictioni, £, refponde-|
| at,ü»c mantcat fuüfpenía fententia. Nam cum dicit,
tu, aliquam tacité flPerfonarn indicat,quz cognofcat,

ipfam velit, quod ign-oi'abat. Et verbü illud cogtza»:]ü::i
aliquéaccufandi cafum poftulat,qui in tota oratione
non apparct. Et dictio, /i, exigitaliquod verbum,vbi]
.|quodammodo quiefcat. Sunt qui nullam agentem
períonam putentintelligendam , exiftimantes parti-
culam illam , /, non conditionalem , fed optatiuam|
effe. Quafi dica;, O vtinam cognouifles, & tu. Tole-j
|rabilis quidem interpretatio videri poteft,fed partim!
nouitate,partim duritia,& infolentia fentétic aucto-i

dum fenfum orationis aliquid intelligendum , quid]

Cürim—: ä
perfecta ts
OrgtiO.

$1 fl erbraba efiisopera A braba facite.Yoan.8.39.ficut

i

dicunt,

1 ritaté perdit.N am etíi Hebrei pro etizam aliquído|

d od T

w
T r o p ia

d um
Jv
tTt
nd |
h(

A.p , ;
Mttmus.
)
. d
Eïbæ,mamü
0
B mö' f
D ld(f:
" !, : "
PW&NSRG?
& À l
mininm G i
- xgälm-h-
à l
u Qu
TR C
L

|

UM, Cin
na:',. "n I'

z2 21 ."17"9'

z

'!n:fu.

ihirae
.a-oh,,; 'LL'VH,
i i

l
YVom 4«
Vi d Nlr WI','
* '[
! Mesror Vi
' Thxfu. SP'
NÀ |
n Iornlo l,
vl *

W v !
Pretiot u
FISFPIN
WF
P
m r N
!/ W.
a
[

"
vowtit !:;;*tbï]g
w r
!
i

at pfffF
lart, qmd
gum v
gm qu
epumt^
;e(POHdC'
T
| ognof jïtg
1d'ng:,
m oroP
grbum,ïäil
1 gg:!,'fæï

a
m

d -,.Mä&;.m 5555

38j

356

idicunt, & Septuagiritainterpretcs , & ff pro ? He-

i& tu,ficut ifta cognofcit turba. At neque turba id,de

Ithym.hoc loco,verbum eegsowiffes referunt ad ea,que

|jintelligendum eft,non poteft eíTe fenfus , Si cogno-

braico vtinam aliquando verterunt, vtlofue. 7,7.&
ob. 6.2. & 16. 4. (ciodue Lucianum elegantem au-
&torem Grecum nonnanquam ita locutum , tamen
iánufitacá inter Apoïïolo*s :O Euangch&as Rhmhs
left.Denique hac nobis cxeundum ellet, fi meliorem
non inueniremus exitum, Nunc autem cüm alius
liberior exitus pateat , quis nos per iüag exire co*
git anguítias ? Alij turbam quz Chnfto accla-
tmabarninielligi volunt, vcfen (us fit; Si cognouwilles

quo Chriftus loquebatur , vt paullo poft apparcbit,

H " . Nl »
cognoícebat & t cognouillet, tamen ca intcllig

da non effet , quiailla ipía levofolymitana ciuitas
crat, cuius futarum przdiccebat exitium. . Ergo non
Aubito, quin Chrifti perfona intclligenda fit.. $7 eo-
mnoutffes e7 t&, füb. icut & ego cognoíco , guemad-»
modum intellieunt Gregorius homil. 59. in Euan-

gel. & Beda. Y cogmuij]ï:s, quid?Id multo eft difficilius
Cyrillus,S: Thcodoritus in commétar.in c. 29. Laiz:
Auguft.epift. 79. & 80. & Theophyla&us , & Eu-æ

proximéfequuntur, Qv ad pacem tibi,id cIt,fi coguo-

(ecuritatémque obtinendi, dum prefentem habes
Saluatorem tuum , fuübintelligunt, non negligeres,
antaliquid eiufmodi;necaliter meo quidem iudicio
Gracalec&tio,quam nunc habemus;poteft intelligi.
Sed filitteram vnam cx conicétura mutare licet; o -
tentia erit multó facilior,& magisapta. Vbi Grzcé
cít, 24 rm-päg e;pn'vn'v w,lcgödum fuiþicor TWTp ot äpn'vwv,,
vnatantüm littera mutata , quz mutatio illad cffi-

(enfus eft planus,5; eognowilfes e7* t« ,quia venient dies im
|re, 2* circandabunt temimiai tii vallo, &c. Siinquam
hactu mala tibi impendentia cognouiífes , qua)
quidem modó minimé cognofcis, fed «bfcondira [ant
ab oculis tuis , fiinquam cognouilfes etiam i» bac die
tu4,que 4d pacem tuam(fub.eft) id eft, qua tranta pace;
táta fecuritate frueris, lleres vtique ficut & ego dleo,
non lztarere,ficut modó letaris.Hzc fententia con-
fequens , & ab omrribus difficultatibus expedita eft.
Nam cum fuperiorealiorum interpretatione vidé-
tur multa pugnare , quz cum hac mirificé conue-
niunt. Primümquidem , quód quemadmodum in
illa particula cz plané Chiriftiin fe comparationem

//,omnino poltulare videatur ; vt intelligatur , face-
res,quodego facio; fleres, ficutego flco.Siauté hoc

uiffes a, quz ad pacem taam pertinent. Quo enim

tuam;fleres? non enim fleret , fed letaretur; fi pacem
Íuam cognouiffct.Deinde quódilla verba,ez: qwidem
n bac dietua , manifettum fit emphatica elfe ; perit
autem omnis emphafis , fi verbü eogzouiffes ad pacem

mét mala,& quidem hoc ipfo tempore,quo tot frue-
ris bonis,à lacrymis temperare non poffes.Denique
quoód verba,quz fequuntur,quia venzent diesin te, nul-

Nam corum fententiam , qui caufam à Chrilto , cur

cótinet, f/ cognoui[fes e7* t« , ficut & egosita dictio illa;|

modo hzc duo coherebunt , fi cognouiffes pacem|-

rcferatur ; elucct , (iad imminentia referatur mala;,

Ibelié enim conuenit fi cognouiffes que tibi immi-

lo modo cum ea interpretatione cohzrere polfint.|

ss . & Á FM K "
A feníus ergo eft illeequem indicauimus.Illud tanturü
huic fententise videtur repugnare, quód nofterin-|.

C

uiffes occafionem , quz tibi nunc offcrtur,'pacem, :

fl reddi putanc, ne refellendam quidem arbitror.

terpres priorem illum fenfum expreffiffe videatur:

quenon folàm pluralis,(cdetiam fingularis numeri
c(le poteft , & ad diem referri, quemadmodum nos

legamus, 719 z , ficat nofter fortaffis legitinter-
pres. Imó vcró verfio noftra magis huic interpre-
itationi fauct ; rion enim lceit 78 eyoc enviv eu que

' ; . * RO . x
idum fuperiores illi au&ores faciunt, ad fuperiora

'fo tempore , quà tanra pace fccura es, quz tibi im-
- minent mala , ctiamfi nuncaboculis tuis abfcon-
dira fint, fleres vtique mecum. Mollior etiamnum] -
eritoratio fi, quod Gracé cft sxpv6s, ineulari nume-

referendum effe putamus , fipro 74 eyec, Griecc

ad pacem tuam,fed 75 st eipityay q01,4194 d pacem tibi,y|

iquod melius cam noftra interpretatiorne conuenit.|-
Quo ergo modo illahxrcbunt verba, Nzeuc autem ab-| -

(conduta [unt ab oculis tuu? Vix quidem,fi, quemadmo-

referantur: (1autem ad fequentia, vt ego refero , ap:
tiflume harent. 5icognoniffes e" tu,e7* quidem hoc ip-

ro vertamuss INunc autem abíconditum eft ab ocu-
lis tuis, quódque fi cognouiffes, fleres; gura venient
dies in te, e9 cvcundabunt temimtt tut vallo , & que Íe-
quuntur. Defcribit Chriftus füuturum vrbis excidiü;
quodíub Tiro, & Vefpafianoaccidit. Quare & f«
Deum effe declarauit, qui futura fciret; & Icrotoly-
mitanos ciues monet, vtad Deum conuerfi irpen-
dentem calamitaté cffaziant, quali dicat.quod oliim

'€5 ctómn amatoribus tui, támen reuerterc, . C. 4. g. Sureuer-

à i : p ; :
ciet, vtrelatiuum qua ad diem referatur ; quod f fiat. feras fj?ael,ad me couerteresq7 f 4[73834!67'16 oþfemizmla Ia a
facie inea , mon commouebers, Eodem pene modoant«

qettas quam expugaamit Dawid , additus eff 4um ad annin,
folemmitates euoluta [unts e7 cireumtallabe |Lfrielye erit
trifliseo" marens, eg7 erit mibi quafi /tricl, Et circutidabo
quafr /þbæmm in Circuittó fuo , 407 LACIA contra fe 4 gerem,

perleremiam Deus dixcrat. c.3. 1. tn attem fornicato

tot annosIfaias Ierofolyme ruinam predixerat c.29.
1. 2. 3. 4. quem ad locum allufiffe videtur Chriftus,
iiídem enim fere vfuselt verbis, P 2£nel, Z£riel i

g* munimenta ponam in. ol fidtoneim tuam, H umiliaberis,
de terr4 laqmris, e7 de bumo audiermj elogqtum tuum., Cy-
rillus quidé certà , Eufebius, & Theodoritus có pu-
tanthoc loco refpexiffe Chrittum. |
Eo quod nó cagnaneris tempWs w;/ïx-*arianis.)q;u fam red-
dit Chriftus.quamobrem Ic:.z;efolyma effct euerten.-
da, quód nimirum tempwe vifitationts [n& cognofcere
noluiffet;id eft opportunam falutis tuz occafionem
amplecti.Tempus primi aduentus fui , tempws vifita-
tiomis appcnat, quia 'lllfiramt nos ertens ex alto ; vt dixit
Zacharias fupra. c 1. 68.78. & quia veniens viffrawut;

o feait redemptionem plebis (a&, Hoc cft tempwus actepta-
bile,eg" dies [alutis,vc D. Paulus interptetatur. 2. Cor.
6. 2.Docuimus. c. x 68. vifitandi verbum & in bo-
num , &in malam poni; hoc loco non dubium,
quin in bonum pofitum fit,. Perinde ergo eft;atque
fidiceret, Hecerit iadicium, quia Iux venit :£n mundum,

€7* dilexerunt homincs-magis tenebras j 4uam lucem. Mi-
rum D. Auguftinum fuperiora illa verba ver. 42.

cum hunc locum citat, lempcr cuta iftis copulare;|.

äSi ægnom'[cs Q9 t tempius vifitationkg 102 , vt cpiftola.
79. & 8o. at confufione memoriz fa&um puto.
Vide rcliqua,quze Ícquütur,in Matthei cómentariis.

fcd haud difficile poteft noftra ctiam verfio ad hancj
. interpretationem accommodari, INam relatiuum

Futurü vr-
bis excidià 1.
defcribit
Chriftus,

-

)
Vifitandi j
verbum in
bonü poít-
tum,. —
Ioan. 3. 19*

I 3

PO

"" -
) PRLACE A

"CAPWI

Maàt. 4t../€.,
3105
Mar. r1. d.

g^
4-»? sst
*

L
(
Mat. 21. d.
35

Mar. 12. à
1n
IMS6MLOÓ
Yer.2.d. À1.

— vniuerfa lapidabit nos: certi funt enim , Ioannem prophetam effe. 7. Et refpon-|.
derunt fe nefcire vnde effet. 8.. Et Lefus aic illis : Neque ego dico vobisin qua po-|

n o *
$- . X *9(.3!

*
hrat?

uÀ N tttieha '&W ?*' 'WA'
3 1 o —
v P

i z j

teftate hzc facio. 9. Ceepit autem dicere ad Pleb*-empamboläm hane: Homol

1o. Etintempore miíit ad«

]
Pfir.d.21
MA C. 4.b.r1
R.om. 9. g.
E |
Y Det.4.6
112.28. d. 16

Mat; 22. b.
M.
Maz. 12. b.
Iä.

lum extra vineam, occiderunt. Quid ergo faciet illis dominus vinez? r6. veniet,

: [dentes dixerunt ci: Caefaris. 25. Etait illis : Reddite ergo qua funt Czfaris, Cacfa-

,am Plöbct & mirati inr þfi)onfo eius,t&cuemnt. 27. ACceITerLun; autem qfuidäm»
-j Sadduczorum , qui negant effe refürrectionem , & interrogauerunt eum , 28. di-

(um dimiferunteum inanem. 1. Et addidit alterum feruum mittere. Hlli autem
hune quoque czdentes , & afficientes contumelia , dimiferunt inanem. 1z. Eg
addidit rertium mittere : qui & illum vulnerantes ciecerunt. 13.. Dixit autem do-
minus vinez : Quid faciam ? mittam filium meum dilectum :forfitan , eum huncl
viderint, verebuntur. x4. Quem cum vidiffent coloni , cogitauerunt intra fe , di-|
centes : Hic eft heres, occidamusillum , vt noftra fiat hereditas. 1. Et eietumil-

CAPVTOUX - o aL
| d R L-
L BAZEPCOXPHENRICOYT fictum eft in vna dierum , docente illo populum in|
- Ex9| |5t fX:/ *:tenaplo,«&..euggcli-fï,,nte, conuenerunt principes facer-|
X ' I E A dotum , & Scribx cum fenioribus, 2.' & aiunt dicentes|
Cood m Xioad illum: Dic nobis, in qua poteftate hac facis: aut : Quis
; /)/: A AOT O. ;/ elt, qui.dc;:dit tibi hanc poteftatem ? 3. Refpondens autem
( ] äfät?g ]efus , dixitad illos:Interrogabo vos & ego vnum verbü.]

* 735 Rcfpondete mihi: 4. Baptifmus Ioannis de cxlo erat, asd
cx hominibus?. $. Atlli cogitabantintra fejdicentes: Quia fi dixerimus,de cxlo,| -
dicet,Quare ergo non credidiftisilli» . Si autem dixerimus,Ex hominibus,plebs|

plantauit vineam , & locauit eam colonis: & ipíe fPeregrcfmt multis temporibus]
ultoresferuum, vt de fruétu vinex darcnt illi. Quice-| -

xadudididiasiaiiud NAEOTTUHET TE RTE

& perdet colonos iftos , & dabit vineam alijs. Quo audito, dixerunt illi : Abfit.|
17. Hleautem afpiciens cosait : Quid eft ergo hoc , quod fcriptum cft: Lapidem,
quem reprobauerunt zdificantes , hic factus eft incaputanguli? 18. Omnis, qui
ceciderit fuper illum lapidem, conquaflabitur : fuper quem autem ceciderit,com-
minyet illo.19. Et querebat principes facerdot&, & Scribz mittere in illà man us illa!
hora:& timuerunt populü:cognouertüt enim quod ad ipfos dixerit fimilitudinem,
hàc. zo.Et obferuàtes miferüt infidiatores,qui fe iuffos fimularét,vt caperent eum|
in fermone , vt traderent illum principatui, & poteftatt prafidis. 21. Etinterroga-

annom? 25. Confideransautem dolum illorum , dixitad eos: Quid me tentatis
24. Oftendite mihi denarium :Cuius habet imaginem,& inf&riptionemBRcfpem«

r:& queíuntDei, Deo. 26. Etnon potuerunt verbum eius reprehendere co-

centes : Magifter , Moyfes iï:ripfït nobis: Si frater alicuius mortuus fuerit habens

C

& Deut. 15.
ib.f. J

?————

vxorem , & hwic Íine liberis fuerit , vt accipiat eam frater eius vxorem, & fuícitet Íc-|
; NERTeUR . g ; ; MAU « mlcü E

uerunt eum ,;'di'(ï,entes : Maagifïer Ícimus quia recte dicis, & doces: & non accigis *
|perfonam ,fed viam Deiin veritate doces: 22. licet nobistributum dare Cafari,

MesuENEs,

- Ro — C GINTVOXECARNSDO 5 —
M | E Imen fratrifüo: 29. feptem ergo fratres erant : & primus accepit vxorem, & mor-|
W - ltuus eft finefilijs. 5o. Etfequens accepitillam , & ipfe mortuus eftfine filio. 31. Et
Y tertius accepit illam. Similiter & omnes feptem , & non reliquerunt femen , &|
*o| | lmortuifunt. 33. Nouiflime omnium mortua elt & mulier. 3$. Inrefurrectione?
x | ergo,cuius eorum erit VXOI? fiquidem fePtem habuerunteam vxorem. 34. Etait :
: lillisIefus: Filij huius fzeculi nubunt, & traduntur ad nuptias: 3;. illi vero,qui di- l
: ï ' eni habebuntur f:eculo illo, & refurre&tione ex mortuis,neque nubent;neque du- -
E centvxores: 36. neque enim vltra mori poterunt : equales enim Angelis funt,&
'Jï,fiqeï'ï | hlij füunt Dei: cum fint filij refurrectionis. 3. Quia vero refurgant mortui , & |
A | Moyfes oftendit ecusrubum , ficut dicit Dominum , Deum Abraham , & Deumo,.t. é
W - — llfaac, & DeumIacob. 58. Deusautem non eft mortuorum, fed viuorum:omnes :
MU d ^ . lenimviuuntei. 39. Refpondentes autem quidam Scribarum, dixerunt ei: Magi- E
ww (ter,bene dixifti. 4o.. Et amplius non audebant eum quidquam interrogare.| ;
Shyo—— [ Jqr Dixitautemad illos: Quomodo dicunt Chriftam,filium effe Dauid? 42. $] — ,
huy — | ipfe Dauid dicitin libro Pflmorum : Dixit Dominus Domino meo , fede à dex- ïäï : :
W tris meis, 43. donec ponam inimicos tuos, Ícabellum pedum tuorum? 44. Da-e ,
"- —— | Jidergo Dominumillum vocat:& quomodo filiuseiuseft? 4s.. Audiente autempec f
hp d | . lomni populo, dixit difcipulisfuis: 46. Attendite à Scribis , qui voluntambularej;,...« |
TE in ftolis , & amant falutationes in foro , & primas cathedras infynagogis, & pri-^ — '
h o [j. mosdifcubitusinconuiuijs. 47. Qui deuorant domos viduarüà , fimulantes lon-
Qu ' gam orationem. Hi accipient damnationem maiorem. s [
"- s -t
LE : TRERMET A al TR LO E r pohiot EEE STUS, -.
| :
10 IN GAPVI X5 |
»ïf | ES T fdflumeþm vn4 difrum. )Ex i.llis quat-| A docuit , càm noctu in Bethaniam re.diret * Vt-apud
