- [Theophyla&us , Beda , & Rupettus edifferunt. Sic

| Fþr:i;g die con[ummor V erumtamen eportet tne bodie,e7* cras,
- [ez fequenti die ambnlare , Luc.15.52.55. id eft dicite He-|
; : ^

ipfim fenfum Chriftus his potiüs , quàm aliis dixerit

Molüm volentem, fed etiam offerentem me compre-

|capi, quia non vult;fed etiam cur nolit rationem de-

Ti

rum opinio eft Chritum , cüm DPharifeor(i ac facer-
dotum de capiendo Íe confilia quantumuis occulta|
diuinitate füa cognouiffet ;ad eos orationem fuam)

dicbántq; quidquid velà Chrifto,velà turba dicebg—
cur; etfi non erant prope Chriftum , fed aberant ali-
quanto longiàs,ne tanquam auditores,fed tanquam|
iudices do&rine eius intereffe viderentus, quemad.]
modum hodie etiam folent facere,qui magni fibi vi-|
dentur efTe magiftri.Ex eo ergo loco,vbi erant,mini-]
(tros fubmiferunt , qui caperent Chriftum, aut non
aufi ,fit non dignati ipf pez Íe accedere. Sunt , qui

fc à Pharifzis miffi venerant,dixitfe;in quibus Euthy-|

qui mifli fucrant;ad pontifices,& Phariízos rediiffe;

|rogatófque quam ob rem eum non adduxiffent, re-|.

fpondiffe , Nunquam fc locutus eff bomo. V nde colligil
videtur pontifices , & Pharifzos in ipfä non fuillc
eft fimulatque miniftros fubmiferunt,domum fe re-

cendum expeéctarent. Fieri etiam poteft , vt in ipfaj
concione confilium captarint de Chrifto compre-

|hendendo , quo cognito Chriftus illis continuó di-)
xerit, v £dbuc modicuns tempus wobifcum (am, pott fe do-|.-
|mum receperint,& inde miniftros fuos miferinr,fed]

Ioannes priàs miniftros miffos fuiffe narrauerit pe:]
anticipationäsquia,cüm;turbq in Chriftum propen-[
fio eorum mittédorum caufa fuiffet,voluit effectum

dium aliquid acciditfet.Chriftus igitur Pharifi;.oruxn,
& facerdotum defe comprehendendo animaduerfo|
confilio,fubiicit,zdbnc medicum tempus vebifeum [am;
quafi dicat,non eft,quód mead cedem queratis;nihill
enim ante conftitutum à Patre tempus efficietis , id|
tempus perbreue efl;tunc vobis coprehendere;tunc

ldam in manus veftras, ipfe me in mortem offeram.|
Ad hunc modum Chryloft. Leontius , Auguftinus,

lixitalio loco Pharifgis timorem obiiciétibus, quód
'Jerodes eum vellet interficere, 7te,e7" dicite vulpi illt,
Ecce eueio dameonia , e7* [anitates perficio bodie , e7* crae, «2

rodi me, non quando ille, fed quando ego voluero;|
etle moriturum. Simile eft quod dicit Marie;c.20.17.]
r ene /mngerc ; tendum enim a[cends ad Patrem meum.,
Commodé veró aliquis quaret , quamobrem hunc

verbis, càm clarius dictu effet;nolite me nunc com-
prehendere, nec enim poteritis; breuitempore non
hendetis. Habent verba illa Chrifti maiorem em-
phafim. Cüm enim dicit , /£dbue modicum tempus vo-|
bifeum fam , non folàm indicat non poffe fe ab illis

clarat , quia oportetfe tempus illud implere , quod

ine fibi cum Patread docendum , ad patiendum, ad

cxiftiment Chriftum hec verba miniftris ipfis,quiad[

mius. Sed probabilius eft id,quod omnes fexe inter-|
pretes fentiunc,dixiffe illis iþlïs,qui eius confïlij non|
miniftri,fed auctores fuerát. Illud vnum videtur ob-[ -
ftare,quód ver.45. & 46. dicat Euan gelifta miniftros,]:

—jOAN. MALDONATI G

P

|ftusopportuné dicit, zfdbuc modicum tempus volif-

— Mequ amini. Peyit enim princeps mundi butus,ev* in me non
' C babet quidquam, Exiftimat Euthymius modicum tem-
Icócione. Ceterum illud cantüm colligitar,tum,cüm[
miniftri ad eos redierüt,domi fuiffe. Credibile enim] -

. |modicum adhuc tempus vobifícum fuero , vadam ad
. |eum,aut iturus fum,ire me oportet 44 eié,qui mi[it me;
' |itaqs qmerets me,q9* uon imuenietiraut,adhuc modicum
p |rempus me vobifcum effe oportet,antequam vadam|
jad eum,qui mifit me. Prefentia enim téporaprofu-| -
. |turis pofita funt. Hoc ipfum füam, & quidem fingu-
. |larem habet vim. Potuit dicere;adhuc modicü tem-

, |non:d dixit,fedi.adhuc.madicum tempus volufcum fum;&,
v4do ad ewm, qui mifit me , qub magis declararet morté|.

.|non modó non videntur quefiuifle,

. conftat re ipfa víq; ad hodiernum diem odio illum

moriendum conftituiffet , eidíq; temporis cxiguïüï
quiddam reliquum effe. Illud etiam pronomen v-
bifceum emphaticé pofitum eft ; vt ícité Rupertus , &
Theophyla&us.obferuarunt. Volebant facerdotes,

tollere,quód cius magis in dies crefcentem apud po-

2.12.13.1445. Circumueniame su[Ium , quotiam inutilis eff

peccata legis , 7 diffamat im us peccata difeiphina nofira;

B | Promittit fe fcientiam Dei babere, * filium Dei fesominat;
fatfus eff nobus sm tradutlionem cogitationum noflraram;era-l

uis efi nobis etiam ad videndum , qma diffimilis est alis vi-
ta illim. N olentibus igiturillum à fe remouere Chri-

cum [um : id eft adhuc quoad tempus meum , quod

|quidquid machinemini , quantumcumque me per-

pus;quod dicit;quod à fefto tabernaculorum,in quo

vádo ad eum,qui mifit me, hunc habet fenfum, Poftquá

pus vobiícum füm,antequam moriar, autantequam|

batur effe ad Pharifeorü confilium accommodatum:l

|fuam futuram effe voluntariam, eámq; violentz op-

non tam moriturum , quàm per voluntatiam mor-|

rum fan&um füum videre cortuptionem.. Actigit|
huncfeníum Leontius , & Theophylaétus.
(..38. Quaretis me, «2 noninuenietie, e7 vbi ego [amyvos

bantur,Chriftum effent poft morté quafituri,quem
?cd víq; & víque|
perfecuti effe. Maior pars veterü intrepretum Chry-
foft.Leontius, Theophyl.& Euthym fenfüum effe pu-|
tant fote , vt poft Ierofolymitanz vrbis excidium in-
telligentes eam fibi calamitatem ob occifüm iniqué
Chriftum euenifse,eum fibi,qué offenderát,auxilia-|
jtorem quererét. Quam interpretationé res ipa non|
probat;nec enim ex vlla conítat hiftoria Iudeos poft
|Ierofolymitand excidium Chriftum quzfiuifse, &

y7i

& Pharifzi Chriftum abs fe remouere , ac de mediol :

pulum au&oritatem , & gloriam ferre non pofsent;|
quemadmodum dicunt in Sapientia Salomonis,cap.|

mobis e77 contrarius efi operilvm soferis, e2* tmpro peratuobis|

breue eft , expleatur , nonfolàm viuam , non folüml-
in hoc mundo ero , fed etiam inter veftras verfaboil
|manus , nec me tamen comprcehendere poteritis,|

hec acciderunt ver. 2. víq; ad diem Pafche reliquum|
erat temporis , id eft menfes circiter fex fignificare.|
.[Quod magis credi, quàm probari poteft. Nam ratio|
Jillaequam in numerádisannis, ac rebus Chrifti geftis|
. [itaquid&ineunt , vt hec in vltimü annum inciderint,
fatis meo iudicio comperta non eft. Quod addit , zr|

me occidatis,quemadmodá vultis, quod magis vide-[ :

poneret morti,quam illi inferre fibi volebát;fe enim|

tem ad eum , qui fe miferat , tranfiturum effe ; non|A&aaz.|

enim reli&urum animam fuam in inferno;nec datu-|//*.. .

imon potefLis venire.) Manifeftum etiá eft hoc locdiver- |
bum fum;pro ero,&poreffzz, pro poteritis pofiti effe|
id exigente fententia. Omnis hocloco quzftio eft,|
iquomodo facerdotes , & Pharifzi, quibus hzc dice-|

: habuifse.

Inf.c.14.51.

- Jiintegir

;

P [211 5 !
Q'wm
ia f
B
fitd] tj

v C
Itl 90 QY

ö:i.füm, 7
trmi
Ttcthum
| j Di

ä? lt inte

CA

L

i Caïumfgb.l'x'
&i Wtttio
a. Ri
L gmm
Wtv
Pull
U x
cey
Noy
Qui j
f0
"tlh u W )
R
«ull'.iä nyäq

bas] j
')i&d" oin]
kmmü

las , |
"d lpudï»cs |
H h

RU
æomqms,mi,
las7
f»f;nym:w';ia
ULTA
a æ MW'
mfirmmgml
Midllgs
ïïïzüüöïCChEi-k
ln wj

D
4 |

"a ^v 1
NU s Quo)
us

VU

ITA v ^ "m
SUUPIORIAN,
L
ii
- ] ;
tb l
^ [ Xh',J '4' !
"Aà) TADO
LIT
A^a. 14
4 n
w..*h IN
* DL
* H

ïsuu.u:-'«l"*w.l j
A LU V&['ï
I

MP dtn I
J ulb W 'Qm!
VAUE Willsl

"a

ia ET M i
iU LUIT m

VM NU
* 1
J75^ ha »a |
AC edogm)
4 LVAUI
* AVU
" k
"r :wlï"*"*qq:
LE sL.A là :.;h"(& l
IÀl Vi
Ó |
* ,
Af* X T NI
VM s 'ï'nf Mï
5 1933 MT
a * ^
^i ^i i
IN I vl
4 VUTLd OCU

Hh'"l

" l
at init4an .'L
Mliuu] ...'L:'.'Jlnz-'
L

* 6 ;
L «..1 "m !I!
ul XNH:. iJLd; i

nA4 /
:p Myutm UAb
9 » Y ;.tü'l&x
] [j

" ]
LIMTI " i
ä 12 ^ )*"!lKM '(' "
B II Mlu

ARA —

"t

': 4hne mamm
341l V VuLuu

DI W v.
ADteQuu

P |
» I
um Fs -
MA VuV Wi l
&E

Vr m t
x E U LU U^
] )

i
— fi*»;"gï'm.
d , HUR W |
n w Vf'fläg';]')!
TEUl
, i
d od

r * "
j UOC n
m

.-A,ug-nlm*.
: ;'.,., ,ïA..*uvhJ&»m;
I "|
valul^t 5'
0* '/gv?:uM:W, N!)
! d ! 'ä
^ m
D 'J'Jiïff.'uimb-!
"I

m n )3:200.

d) m '

;
t' d P?E'zm
UO *

i PIME
* ml -
BLUUV)U ,
d '«':'gþ
, At
npr ( t']' UE
st "
dvvvl d
I.'m!'
Ivl
an Nm"«', [10"""
Jx.v.)iv,-, V
y
ls? MTC
NI"TA

F d WTW)')Q;

MT ïc eï'
at 9t P

^4
AO

« p
v* !

|
s i
: i [ ;

a J
! ,) K/Wor A' |
MA t

at |
a HH r | »
d

. [idiema de

[ vel nó ex-

-

Theodori
Heracle.
vetra expo-
ütio-

Hebrzorü

tebus , dux
petierunt,

tátin tciris.

Luc.iy17.

Es r |

CIN TOAN.

plicationem adhibent, quzfille Chriftum mulieres;
quz eum ad mortem cuntem plangentes (e qucban-
cur. At illz inuenerunt. Augultinus , & Beda, fore,
vt poft refurrcctionem videntes miracula, quz cius

|dilcipuli facerent,du&i paenitentia, atque dolore il-
lum quarerent ; quod nihilo magis probat cuentus.|

Tuncenim in Chriftum , & in cos, qui eius fe difci-
pulos profitebantur , maximé fxuierunt, cum vide-

Irunteius nomine tam multa fieri miracula. Malim
|Ruperti expofitionem fequi, quzfuifle Iudzos poft

refurrectionem Chriftum , non vtcrederent, fed vt
maximé perfequerentur , eiü(que nomen abolerent;
(ed non inueniffe, quiaabolere non potuéete. Mihi
ramen proptius , atquegermanus fentus alius vide-
tur effe,quem,ni fallor, heodorus Heracleentis fo-
lus inter graues auctores animaduertit, »Zdhbac mo-

& * 3 . b o* E R
|dieum tempus vobi[éwm [am , citó moriar , citó ex viuis

in celum emigrabo; itaque etiam fi mequegratisnon
reperietis, quia vbiego cro, vos non poteritis ve-
nire.Quod non idco dicinquód Iudei fc re vera que-

Jfituri etfentfed quód,quamuis quererent, inuenturi
noneffent. Nihil ergoalind hzcphzatfis fignificas|.

quàm Chriftum de terris fublatum iri, ita vt inter

[viuosreperiri non poffit. Solent adhunc modum

Hebrziloqui ( nam & hic Hebraifmus eft) cüim t*
gnificant perijffe, aut non extarc in terris, aliquid
Pfal. 9. 3. Quaretur peccatum illins , e9* mon siuerietur.

Qiueres e9s , 97 non I IACTHOS , "UITOS reäfl!es f5035 erunt qw/ï

bendet eos, q9 quaret eos,eg" non inseniet.Cum dicit, 7 b:
ego fumy vos non poteflis vemire ,indicat eos nunquam in
czlum introituros,fcd defcenfuros cum damnatis in
infernum. t !
3j Dixerunt ergo Tndes ad femetip(os ) G. eyoc $au-
1ov'c, intet feipfos, non dixerant Chrifto, fed inter fc
tantüm alij alijs immurmurarunt.
Quo bic itorus eff , quia non inueniemus eum?) In quem
tam remotum locum abiturus eft, vt inuenire cum
nequeamus? ÀAut, quonam tam longé eft abiturus,
quód dicit nos fe inuenturos non cíle? Vtrumquc
enim fenfum dictio 2; , q4, habere poteft ad fimi-
litudinem Hebraicz; 2 2.Reg. 7. 18. Quo ego f(um Do-
mine Deus, Q9 qu& domus patrw mer,quia a'ddung/?i mebuc
v[que, id eft vt me in regiam eueheres dignitatem.Si-
mile exemplum fupra cap.2.18. & Matth.8. 27. Quod.
dicunt, Z/c, non appellantes Chriftum,contemptus
e(t, vt fuprà ver. ar. E ! ,
Nunquid in difperfionem gentium iturw eft , e»* dotla-

Jrue gentes2) Difperonem gentium quidam interpre-

Et Calvinü
& Beziin
loan.

|

d oentes eur
difperfio
| licantur. *

1

tantur Iudzos, qui inter gentes di'perfi crant, vt Ia-
Cob. r. 1. & . Petri 1. 1. Non mala prorfus effetinter-
pretatio, nifi & au&orem haberet malum,& feque-
tibus verbis repugnaret; cüm enim dicant, £: docfo-
ris gentes , non dubium , quin gentes ipfas difperfio-
nem vocent. Quemadmodum Chryfoft. Cyril. Au-
guft.Leontius,Beda, Thcophyla&. Euthym. Ruper-
tus exponunt. Id etiam ex eo conftat,quód hoc velut
accufando dicant, quód ad difperftonem iturus effer.
lNon poterant autem accufare, quodad Iudzos iret,
qui inter gentcs difperfi erant;fed poterant accufare,

Iquodiretad gentes, quibufcum non liccbat verfari

viro Iudzo.Cau(íam, quam ob rem Iudzí gentes dif-

perftionem appelléshanc Chryfoft.Leontius, Theo-

]habuiifc. Aliam idem Chryfoft, & Theophylact, ex-; À

|intermedij minüs celebres;propterea vo catEuágcli-

Pal. 36. 1. Qweres locum eims eg7 non tmuentes, Yi 41.12.|

non [rnf, Ofee 2. 7. Sequetur amatores fuos ; eg* non appre-|

E illud,vt ab omnib* cófpiceretur, atque cófpc&us fa-

F queread cosomnia , qua ego pracipto tibizne formides à facie

fingulari ducebantlaudi , gentes veró toto terrarum
orbe quafi errabunde difperfe effent. Itaque &: illü
Iacobi r.1. &illum r,Petri 1.1.locá ad eundem modum

interpretari licet;vt difperfio illic non Iudzorü, fed

24x&6, vniuerfales, aut efavaAfec circulates Graci vo-
cant,quz ad totum terrarü orbé fcribebantur, quem
Hebraica phrafi difperfionem vocat. Nihil terra fu-
blimius Iudei carnales homines cogitabant;nullum
locam,quoó Chriftus ite poffet, ipfi non poffent, nifi
difper(ilonem gentium, quó nefas fibi effc ducebant
iresde czlo nulla apud illos mentio, nulla cogitatio.
Atqui celum erat, quo illi nifi acta priàs poenitentia
ire non potcrant ; difperfio veró gentium, in quam
paullo poft euerfis à Romanis Icrofolymis in ferui-
tüutem venditiiturierant. ——

brari.Primus crgo, & vltim",id cft (cptim", vt Theo-
phyl.& Eurhym.volüt;aut octauus,qui fepté adijcic-
batur,vt cóftat Leuit. 23.36.dies erat celeberrim,fex

(ta vltimü diem magnü dicm fcftiuitatis Norauitau-
tem diem,vt indicaret in maxima hominü frequétia
dixiffe Chriftü, s quir fitit,ventat ad me, e27 bibat. Vcro
Íimile enim eft vltimo.die fcfti, càm celcberrimus

caufa Chriftus copiofis.quàm alio dic, & qnia ma.

tam cómodum habiturus erat tépus , & quia omnes
pottridie in fuá quifque domü difceffuri erát, ditfer-
uit;& valde clamauit,vt exaudire omnes polfent.ro-
lchar, inquiüt Chryfoft.& Euthym. de»mis alituris via-
ticit dare,.Pracbuit exéplum cócionatoribus, vt in ex-
trema potiffimüm patte cócionis aliquid inprimis
vtile dicant; quodabituri (latim auditores quafi no-

vna omnes Palzftinz regione colle&ti fuiffenc.quod

gédium.ntelligatur,;in qua illi ludzi , ant Chriftiani] -
cilent;ad quos illi epiftolas fcribebant eas,quas «a6o-

37. In nouiffymo autem die magno frþ'zä 4ts. ) Dixim usip
|ver. 2. tabernaculorü feftü per dicsTepté folitü ccle-

cifet,maiorem cócaríum hominum fuitfe.Ea ipfa dc|-

ior frequétia erat, & quia vltimus crat dies,ncc aliud|

Exemplum
dat Chri-
(tus. cócio-l.
natoribus

uiffima verba perpetuó recordentur.fermpuls , inquit;
illejsbeunti.Quód fteciffe dicit Chriftü,eti Hcbreorü
phrafi multa potett alia fignificare, vcl agercífum lo-
[qui,& magno,cóftantíque animo locutü,quéadmo-
dum nónullis ià in locis expofuimus;tamen hic po-
tiàs videtur fignificare Chriftà ftetiffe in loco edito,
atque cófpicuo.Hoc enim ipfíum co pertincbat.quo
ille pertinebat clamorshic vt ab omnibusaudirctur,

d —

imitidum,
in multis.
ünib,

ciliàs etiá intelligeretur. Aliá etià fignificatione ille

habebat clamor, vt oftéderet Chrift? fe nihil occultéi

animi fenfibus; clamamus enim;cü ferib , & magno

twam.Sic concionator debcet dicere, fic arc, cüm
opus eft, vt appareat ipsü ex animo loqui;Putant ctiá
Chryfoft. Thcophyl. & Euthym. propterea clamatfe
Chriftü,vt oftenderet fe neminé timere,fcd liberé &
cófidéterloqui,quodipíum cócionatoris C hrifliani
documentü eft.Z» ergo accimge Inbos tuos ,e2" furge, v lo-

d

eorisynec entim timere te factam wwltit eoriv. Jerem. 1.17. Fcce
dedi factem tnaro walentierem faciebus corum , cy* fontem
tuam duriorem frotibw eorn.Ezech.3. $. Hocerat, quod
poftalabat D. Paulus Ephef. 6. 19. vt fibi daretur]
|fermo in apertioneorsr cu fiducia , nstum facere myflerium
Euangeliy.. Càm crgo Iudei Chriftum occidcrc vo-

diccre, Egoyin quit;gala locutws fum5& loqui ex intimis Inf.c.it.ae,

loquimur fenfu. Clama ne ceffes , quafi tuba exalta voccm iti. 58.1.

luiffent,& eorumadcffent miniftri,vt cum compre-

'Phyla&.& Euthym. adducunt, quódIudzi olim in|

MncteneE t

F RI

hcnfum

*

i.

Quomodo
ex ventre
credentiü
flumina :
fluent.

745

IOAN. MALDONATI COMMENT.

776

henfüm ad facerdotes ducerét , oftenditfein mediol
periculo fine inctu verfari,&quo illi magis impedire
volunt,neloquatur,magis glalnat, quafi ttium ph um
de illisagat. $/quis fstit,veniat ad me, e7* bibat. Aperlt,'
l& oftendit omnibus fontem eratiae fuz ,ex quo, qui
inon biberit,faluus cfle non poffit. Scpe fe Chriftum
per metaphoram fonti,flumini;aquz folere compa-
rare nemo nefcit, & nos ea de re cap.4.13. 1. copiose
difleruimus. Cur ea ipfa metaphora hocloco víus
fuerit,ratio qu&ri poteft, nam cap.4.13. vt fc fontem,
autaquam appellaret, ex re fubiea occafionem ha-
|buit.Erat iuxrafontemälacob,petiemt aquam à niu-
liere Samaritana,;excufauerat illa ipfum effe Iudeum,

|lam videmus eiufmodi occafionem habuilfe. Proba-
bilis eft mulrorüm opinio voluitfe ad Ifaiz locum al-
ludere;cap.55.t. Omnes fftentes venite ad aquas.Q od fi,
.|vt eft probabile, & verum eft, non dubium quin

ne locutus fueffit. Sed quia certum hoc non eftjnon
eftfuperuacaneum aliam quarere rationem. Vole-
baríe Chriftus docere omnibus publicé hominibus
" Jad falutem propo&tum effe: erat confentaneum , vt

endeat , compararet. Nihil magis eiufmodi eft,
|quam fons publicus , aut lumen , vnde omnes , qui

non inuitis, & repugnantibus , fed volentibus , cu-
pientbus , & vchementer defiderantibus profectu-
rum. Soletautem , quemadmodum capite 4. rs. dif-
feruimus , per fitim vehemens defiderium fignifica-
ri, quiavchementiffimus eft bibendiappetitus,cüm
fitimus. Quemadmodnm defiderat ceruus ad fantes aQua-
rum ,it4 defiderat anima mea ad te Deus, Sutiuit amina
méa ad. Deum. fontem vtuum .. Propterca non abío-
. Juté dicit , Venite omnes ad me , fed , 5; quis fitit , ve-
ni4t ad me , e77 bibat s ficut apud prophetam , Omnues
|frientes venite ad aqu«s ; notarunt hoc Chryfoftomus,
: jEuthymius, & Ammonius in Catena. Grecorum,
.|& Theodoritus in comment. in c. j.poft. epiftolz ad
Thefsal. & Hieronymus lib. r.aduerfüs Iouian.
38. Quicredit an me , icut. dicit (eriptura , flumina de
ventre en fluent aque vine.) Ratio , confequentiáque
verborum poftulare videbantur, vt diceret , Qui ve-
nitad me;& bibit: Dixerat enim, f quis frtitveniat ad
me; Íed id ipfum dixit clariüs. Nam venire ad eum,&
bibere , erat credere, ideo dicit qui credit ia me. Du-
plex hic queftio; altera, quomodo intelligendum ex
ventre credentium flumina fluere aque viuc ; altera,
vbi hocfcriptura dicat? Priorem queftionem c.4.14.
magna ex parte explicauimus.Breuiter tamen feníüs

cui non liceret à Samaritana potum petere. Hicnul-|

propterea de fe tanquam de fonte aliquo, aut flumi-|

|fc rei maximé publicz , vnde omnium falus , & vita|

volunt, bibunt , nemine prohibente. Propterea er-|
go fe comparauit fonti. Volebat etiam docerce fe

indicand , Nihilaliud fignificat, quàmanimam
rediderit,omni gratie copia abunda-
'fle, nihililli defuturum. Intelliegit, qui credi-
derit,non quemadmodum deenones credunt e9" cónire.
mifcunt ; led qui crediderit; quemadmodum credere
oportet , ita vt cum fide coniunctam babeat carita-
tem, vt c.4.14. difputauimus. Hanc, quam diximus,

miná ,plurali etiam nomine , non contentus ffumen
appellare,vt Origen. hom.iz.in N umetos, Chryfoft.
Leontius,& Euthym. & Ambroflib.ro. epift.82.0b-
fcruarunt;& quód dicit f/uenz, quo verbo,vt ait Am-
monius, indicat, qui in fc credere voluerint , non id

copiam duobus verbis declarauit, & quód vocat,ffa-|

D

C

D

E

F

À um fatis fibi fit;,fed ita etiam abundatutos,vt poffind

|fonte,quem biberat, multa; magnág; flumina erum-|
Ipere videantur:ficut folent magna flumina ex nó ma-
ignis fepe fontibus originem trahere. Itaq; quod di-

[rigare. Aliquanto difficilior fecunda queftio eft. Hic;f r s
[vnus eftlocus ex multis,quos folet Hieronym. in ex- loco s
emplü producere,vtdoceat Chriftum, & Apo&-olos*ciääf?-" d

|[multa ex Hebraica citaffe veritate , quz in Septua-

fumptum effe putant ; idémque Hieronymo tribui-

eacumaliis hominibus cómunicare.Hec fumma;eft,|
51 quis vult fingula fubtiliter excutere , dicat Chri-
ftum fe ipfum fontem appellare , vt Pfal.;.10. fpud
teejf fons vita ; ex quo fonte qui biberit , id eft , quiin
illum crediderit,in eiusanimo hau&ä,acceptäq; gra-
d& 1ta natura fua crefcere , ita exundare , vt ex paruo

|Kerat cap. 4. 14. fiet n eo fons aqua viua [alientis i vitam
eteruam, dicit hic, flumima de ventre eius fient. Augutt,
[& Beda per flumina redundantem caritatem intelli-
gunt. Alij letitiam fpiritualcm, vt Ammonius,& Ba-
hlius in Pfal.45.fic interpretans,quod eodem dicitur
|Pfalmo ver. g. flnminz imperus lLatificat ejuitatem Dei, Ex
quidem flumen illud in Apocalyp& cap. 22. 1. fplen-
didum vt cryftallus, quod per mediam illam czle-
ftem ciuitatem interfluebat , non dubium, quin co-
piolam beatorum fignificet volu ptatem. Alij doótri-|
nam euangelicam, quam , qui perfe&tein Chriftum
credebant, quemadmodum Apoftoli, tanquam lu-

epift.82. & Gregorius lib.18. in Iob, c.33. & hom.to.
locü. Verus eft fenfus,quem fü pratetigimus, quém-

Hedib.& Euthym.hoc loco tradiderunt, "Vhnina,ota-

mine fluminis, & c.4.14. nomine fontis aque viua fa-
henis in vitam eternam lienificare voluiffe;illic autem,

ne fontis aque viue Spiritus fan&i eratiam intellexe-
tit. Per ventrem Hebraico idiomate intimam homi-
nis partem intellicit;id eft rationem, & voluntatem,
vt Elias Cretenfis exponitsaut,quod idem valet;cor,
qui quafi venteranime eft, vt Gregor. Nyffen. hom.;!
14.4n Cant. Chryfoft. Leontius, Theophyla&t.& Eu-
thym.interpretantur; aut,quod eodem redit , animi
conícientiam, vt Auguft.& Beda volunt,que hoc cft
in animo,quod venter in corpore.Cur autem nomi-
ne ventris hocloco Chriftus potiis,quàm alio idem

& folet potus in ventré primüm defcendere, & inde
omncs corporis partes per venas , quafi per flumina

ginta verftone non reperiantur. Sic ille lib.». contra
Ruffinum,& in comment.in c.6.1íaiz,& in prologo
in Pentateuchum, & in lib.Paralipomenon. Vtinam|
eadem indicaffet opera, vbinam hocteftimoniumin].
Hebraicis libris reperiretur. Nihilo enim magisin|
Hebraicis nunc , quàm in Gracis inuenimus libris.
Rupertus , D. Thomas, & alij nonnulli Latinorum|
interpretum ex Prouerb. cap. ;. 14. 16. teflfimonium

rur , Zibe Aquam de ciflerna tna , e- flnenta putei tei, De-i

tantum habituros gratiæ,cqlc&iümq; donorü,quan-j

tj

Sed

rientur fontes tut foras , €v' im plateis aquas tuas dnade,

mina apertis fontibus emitrebant,vt Ambroflib.ro.]

in Ezechiel. & Elias Cretenfisin orat.4.Gregor.Na-| -
jzian.de T heologia, & Rupertus in cóment.ad hunc|

|que Chryfoft. Leontius,Origen.hom.rzin Numer.| -
|Hilariusin comment. in Pfal.64. & Hierony. q.9.ad| -

ue, & omnium donorü S piritus fancti abundantiam|.-
; «flgnjficare.*ld enim ftatim Euangelifta declarat, Hoc,
- inquit, autem dixit de fparituyquem Acceptum erant creden-
tes. Ecmanifeftum eltidem Chriftum hocloco no-|.

vtibidem probauimus, dubium non eft,quinnomr-| -

hgnificante vífus fuerit , non eít difficilis conie&ura,|.
|Loquebatur de pott. $; quis fitityveniat ad me, et bibat,

Ventrem] -
Hebrai in-
timam ho-
minis pat-
tem appe ]

ant. -

Ex quo |

& f

MTNPTCOHpEUUUU CEONET

vove A

|
!
|
|

^
xbu.f

; fqu at
ttedete
Qd
nonrcï*
difici
ex (cnuà,
fuet;
v
quod
tas]o.
L[5p0
Q10rm1n
üelit
Brechie
rE
TT
Qul du
Qs
r
ndo
»l
glwääa
ns
o
(Imey
B
tilis,
x!Thtopï

er La
'ltæ lïgli
ln IO&H
'lcgzm[ :
Q'men
atl
Woesc

M/——-—-*—'——
—— —
I » C ULO
[2 Op -——-
£ R— C
— -
I 0 b — i

''''

CR N aR
x - N

. "
m "m OUUIPTNOPOAN-CAP Vi 778
Cs !ghiCLIQCLIiSnQIl minus apüd Septuaginta, quàm| A. dandumfaüiffe poftea.. Eodémque modo illaaltera .
Z apud Hebraos legitur ; itáque crcdxbll; non eft| — le&io;ficuicam fequi placet;interpretánda ett. Nos-
lus Hicronymum ceum locum defignïgr.c .volulïfe.': pre-| — jdwwmerat Jpiritus füb.datusyaut &v avGic m i, quemad-
1,:1»(-:)0;:,' tch—uamqud eo loco non de bpmt(us-fan&l donis, modum quidam codices Graci habent. Quzftio- - :
t fedde vxore, & liberis agebatur. Alij referuntad| — |riem Auguftinus, & Beda mouent;quo modo dica- AAE
,l locum lfaiz. $5. 1. Ormmes jï;ien'fg; venitfe 4d æg&gggs.lAlij tur nondü fpiritus datus effe,cüm idé ante fp-irit9 i'nïaugg w
NT adillud eiufdem lfaia. c. 48. 21. Non (rtrerune i. deferto! — prophetis fuerit? Non enim alium [Jiritum , inquit A.u-'-
N cipim educeret eos , aquam depetra P.,"o,d"x"w? C [aditpe-| — |guftinus,propheta babueruntqui Cbrifum veturum pra-iaa.;.
QM | tm,m',ä ]ngm;g't 4qu&, vt V'id(?tur fentire Cyprvfianqus j nwnttmem.ntj.(e.fpondenc datum quidcm fuife 'am;,
lais J cpiftola. 62. Leontius, Chryfott. Theophyla&us, &j, |fednon vifibiliter, non tam largiter, quàm poltea
T |Euthymius referunt ad verba precedentia, Qwreredit, — | datus cft;ita vt fi prior illa largitio cum fecüda com-
N in me, [icut dicit feriptura, &t pofita ditin&tione legunt,! p | paretur;ne datus quidemante fuiffe videatur.Nw/qua|
: mo( flaminá de ventre enus flnent. Atquc ca ipfäï 1?&iqpoteiþ enm,ait Auguftinus , legimus. antea congregatos bomimes, ——
| o* duplicem habe;rüc feu(*un?: aut q'ut; c—rcl(.ht inme,non, |4cepto Spirite [antfo lmguss omnium Smn'um locutos fuiffe. feden
Shéthn quocunque modo, fed quo modq Lf(»:rlg,tura Cr?deig- Pqþ*-rqfucrre&tlon'm-z autem fifam , primam quando apparuit En
EUb dum cffe docet ; tanquam in verum filium Dei, ve-] — dr(cipulis,drxit illis. Itceipite Spiritum fan&lumn : de boc p
ram Deum, verum Chriftum , verum redemptoré,| — |di&fum eff. Nondum erat. firitus datus , quia Iefus nondam
nnd. vt Theophyla&us exponit autquemadmodurh alij,| — |erat elosifreatus. Sic Auguftinus, & Beda. Quanquam
Mu * qui credit in me , ficutfcriptura dicit, omines in me| . |ego nonad illum locum refero , vbi infufilans in
Mp ctedere oportere. Placeret mihi hecle&io, & vtra-| . | Apoftolos dixit, Jfcepite Spiritum. fanclsm Yoan.20. |
;:z&:::::a;mï que eius in'tcïrpretatio,Gnïi;cilï.ij&:'e*m; quaílionisexitü| |22.fedad dicm Pétecoltes, càüm Spiritus fan&us Ípe-| |
um nonreperirem. Sed probabilior mihi, &abomni| j|cielinguarum & ignis in Apoftolos cffufus cft A. :
Nb diHichtace magis expedita eorum videtur elfe fen- 2.2.Illa enim flumina faerunt, que ftatim ex ventre, l
hm Veriespo-|tentia , qui exiltimant hlsyc.ftblgfqmim de ventreeius| " Jidcltex intimis Apoftolorum fenfibus fluere coepe-
- (SAM üie. ^ |flwent, ad Ícripturam alludi , non quod hæC,Cade . |runt; tunc omnces primum impleti dicuntur Spirtu|-
Q Iverba in vllo veteristeftamenti loco reperiatur, fed| — |fan&to.Priüs veró cum in illos infufflauit, non vifi-|
Iu : Iquód fenfus idem non vno;fed multisapudprophe-| |biliter,'neque tam copiofé dona illis dedit Spiritus
22 N : taslocisfit. Quid enim aliud fibi Deum velle,quo-| |íanc&i; fed poteftatem rantüm , & gratiam Spiritus
.0j | ties pollicetur, fe Spiritum fanctülargiterinomnes| |fanc&i dedit ad remittenda peccata.Sed duplex etiam
E homincs effufürum , aut nominefpiritus, vt Eze-| |de hacipfarequzftio cft. Altera, quid fit elorificari
Mannn chiel.it.19.& 36.25.& 39. 29.aut nomine aquarum, vt|.— Chriftum ; altera, cur fpiritus datus non cifet , quia'Quia
tllb i Ezechiel. 36« 24. Ifaiz. 44.5.& 55. 1? Hocipfum vi-|— |ille glorificatus non crat. Glorificationem Chrifti| glerifcari
NWNERE detur Euangelifla declarare voluiffe, càm addidit,| — |pleriquercfurrectionem cius interpretantur,vt Au- as
o hocos - ]Hoc auté dixit de firitu,quem accepruri erant. credentes..Nà|O. |guftinus,& Beda. Alij modico difcrimine fententiz
s um - quafi diuinaret fore, vt erraret per fcripturamle&or| |crucem ipfam; per eam enim glorificatum Chriftü, |
sifedis querés , vbinam ea cffent ve'x:ba.; m'*o'uuit non v.er.ba : vtLeontius,Theophyla&xzs,.Euthymius, & Ruper-|
pdgm P quaréda effe,(ed fenfum;non deaquis, fed de Spiritu| . |tus. Alijafcenfionem in celum , qua perfe&am il-
um fan&o locutum fuiffe. . / .. lamaccepitgloriam, vt exaltaretur, federétque ad|— ——
39. Nondis enim erat [piritus datus,quia Iefus nondw erat| — dexteram Patrzis ,& daretur Mi nomen, qued ejd (nper amr;eää?' !ï'ï |
Ya v lorificatus,) Grzci habent 4 99 tv amveopar aiov, no| — |gemen.Hoc verum. Hancenim ipíam ratiotiem red- m
"um jdum enim eratSpiritus fanctus.Atqueita& codices| — |ditalibi Chriftus,cur dandus fpiritus ellet, quàd ipíe
sls nonfolàüm impreífi typis, fed ctiam manu fcripti| |effecin czlum abiturus, & fi non abiret dandus non
m (*)m ncs, quos videre contigit, & auctores item om-| — |effet.5zson abrero , inquit ; paracletne noo vemet ad vos;fr
a nes Grzci legunt, Chryfoftom. Athanafius, & Cy-| ,. emtem abiero,mittam eum ad vos.c. 16. 7. Sic interpreta-
E l rillus, Ammonius in Grzcorum Catena, Leontius ,| "!tur Leo fer.z.de Pentecofte.. Domini , inquit, «fcenfro
! M 1 Theophyla&us, & Euthymiusin comment, Quin| — |dand: fpiritus fuit ratiosquem ileneceffe efl , vt neget datum;|-
"* ex Latinis etiam Hieron, q. 9. ad Hedibiam videtur qui ad conceffom paterna dextre verum in. Chriffo bom.;-. |
, ita leeiffe, &, vt nonnulli volunt. Auguftinus trad.| — |mem neget e[fe prouetiom. Secunda quaftio varié ctiam i:-'ur--f Epgcri'-*
iil linIoan,2:. Sunt & nonnulli Latini codices, quiita| — |ab auctoribus explicatur. chryfoft. Theophyladtus ii non
ml |legant ;alij, qui càm legant datw , tamen id ipfum| | |Euthymius ; quodante Chriftiglorificationem ini-eiiet.
-'-)f-::g:::i:lfvg Inomen veru cáfodiant.Sed nec dubito noftrü inter- mici cífemus Dei, & non conuenicbat, vtinimicis
l j T preté legiffe datus,nec verá eam elfele&ioné;itaq;fi! — | daretur Spiritus fan&" ; poft glorificationem autem
od | |vel oés codices aliter legerent;,emendáda letio effet| — |amici facti fümus ; itaque dari nobis potuit. Scdhi|
j Iconie&ura fententiz,qua id haud dubié poftulat, vt ,. auctores Chritti crucem , glorificationem cius vo-
At lcgamus datus. Adde quod Syri ita legüt, & antiquif-| ^ |cant; quam opinionem cüm paullo ante refutaue-
g p (imus ille, ac celeberrimus Vaticanus codex Grzca| , |rimus; alia nunc ratio explicandz quaftionis quz-
jelbz, 00 Ícriptus manu, qui vnus inftar eftomniü. Auc&tores| |rédaeft,Auguftinus,qui, vt modó diximus, refürrc-
Ainprong |etia Latini veteres Didymus lib. 2.deSpiritufan&o,| |&ionem Chrifti cius glorificationem vocat ; myfte-| [
',ïeg,'X';it;S' Augult.tra&t.in Ioan.32.& lib.4.de Trinitate cap.20.| jrium hoc in ea rc effe putat.. Qware inquit, Demnus ; anomä
m : & lib.83.qq.q.62.& Leo fer.z.dce Pétecofte; Quider-| — 1spiritum, cuius maxima beneficia [umt in nobis , quia carttae . . j
: go eft,nodum erat Spiritus datus,quia tefus nonditeratglo-| — | Den per ipfurm diffufa efl in. cardibus nosIrir pofl vefurrectzo-
| rificatust Notatur caufa cur Chriftus de firitu , que ac-| — (sem [nam dareveluit ? Quid [igmfianit ? vt in veurreHum
cepturi erant. credentes , mó xanquá dere praeterita,aut| — moffra caritas flagret , 77 ab amore [eenli (eparetur , vt tota
Iprefenti,fedtanquá de futura locutus fuerit ; f'wmina| — |currat io Deum.. Caufam huius rei vcram ipfe mihi ]
de veutre eius fluent. Eius rei caufam reddit Euangeli-| — iChriftus videtur indicare cüm dicit, 5 enim mon abie-l c, i
fta, cüm dicit ; nondum fpiritum fuitfe datum ; fed: !ro,Pam-:lems'nm veniet ad vossft autem abiero, mittam eum
WE | d ! UR z : LlIa advo, —— :

Hebr2zif-
mus , quo
partitio de
ggnatur.

: r:fgcm, (2 ex en
[alios eccidctis, alios flagellabitis. Sic apparet noftrü

779

IOAN. MALDONATI COMMENT.

78o

1421 voj. Quafi faperuacaneum eile docens duos fimul
eodem tépore paracletos Apoftolis dari, càm vnus
ceffarium ; ideo quamdiu ipfe;qui alter erat paracle-
tus,vt ait c.14. 16. cum Apoftolis erat, fuperuacancü
effe vidcbatur alterum illis dare; Cüm autem in ce-
lum ipfe abiiffet, fuit neceffarium alterum mittere.
Notant Theodorus Heracleenfis,Leontius, & Theo-.
phyla&us Spiritum fan&um hoc loco non diuinam

ficare, quz fuerunt in Apoftolos effufa.

ex illa turba; ngificätürquc partitio , alios hoc,
alios aliud dixitle. Hebraifmus enim eft, quo par-
titio defignatur ; vt Matth. 23. 34.. Ecceego muto ad vos
prophem.x, jkp:emfs,v" Seribas,eg7 ex illas occidetis, e27 (ru-
! fflagelïalyitix p (ynagega. veffru , ideft

l(atis effet;vnum autem,qui eos rcgeret,dari ellet ne-|

ipíam Spiritus fan&i perfonam ,fed cius dona figni-|

40. 41. 42 43 Ex tlla evgo turba.)Intelligitur,quidam B

A

fed. nemo mifit. faper eum. manus.) Voluit Euaugelitta
contraria vulgi ii Chriftum ftudià defcriberc. Alij
Chriftum elIe confitebantur ; alij;dubitabant ; ah'jf
prophetam effe dicebant ; alij fedu&torem ; itaque
imanus in illum coniicere volebant;fed nimirum nó
potuerunt , quia nendum venerat. bora eins , vt d'iiäcrat!
vcr.30. Quodenim illic Ioannces dixit, hic non di-
cens voluitànobis intelligi. — — D
45. Fenerunt ergo mimistri.) Quià Pharifeis ; & fa-
cerdotibus miffi fuerant , vt Chriftum comprehen-
derent. : : g j
.46. Nunquam fic lorutus eff bomo , fieut bic bomo.) He-
braifmus,nunquam fic lozutus eft quifquam. Mul-

dam dicere , ficut Latinos pro illo , zion nowi bomimem,.
ideftillum. Quiad Chriflum capiendum icravt , inquit
Chryfofto. eim admiratiene eapti rediernnt.. Obferuauit

tis locis notauimus Hebrzos t»w hominé pro quo-mus.

Mramiraeareico

l

Hebrait-

Homil. "23 |

idem Chryfoft. Theophyla&. etiam, & Euthymius, Quántit
