Mdl Miedd ]
! " |
TL * ha i htT
4 ywsd d u..a.
! &|
XQM;V '

" t gnificamus , vt videatur aliter fieri non potuifse;| D |adeo bene me de eius futuris moribus iudicaäe ,ad-| :
p d nectam euentus e[gc,quäm neceísarius cffe&us prq- co benerem opinioni, prædi&ionique meaz refpona- x
Wwoms di&ionis noftrz. Itaque caufam etiam fignificare vo- difse,vt videatur predictio mea neceísaria fuifse cau-|
a |lumus non quidem veram,fedapparentem; quafidi-| a eius fufpendij, necaliter fieri potuifse,quàm vt fu-
IU camus ita prorfus euentum pradictioni nofirere-| [ípenfus moreretur. Atque hec eít vis,atque gratia il- *
u | fpondifse , quafi propterea euenerit, quia nos predi-| — |lius verbi , Ne» porerant credere, Quod ad tertiam atti-|
«*"f: | xcramus, quafi noftra predictio nccc?sätia eiuscaufa| |netdifficultatem , quz in ipfis Ifaiz verfatur verbis,.
st fuerit. Atque hec eft & gratia, & viseiuslocutionis,| |iria quoque queri poterant , quid fit excecate, & in- |
Bu eodémque hoc Íenfu folet fcriptura eam vfurpare.| |durare;jquomodo Deus exczcet,& induret;quomo- |
Catena - Quare minime affentior iis , qui hec verba Prepteres| |do Euangelifta dicat,excecauit, e7? indurauit, càm pro- ;

, J | .-"«L
nf Adi 3135
: llhæh 74? H' 4

racleotes. Nam vt in illo exemplo;quo fuprà vtebar,
infiftá, idem cft, ille fufpenfus eft,vt ego verus eísem
vates ; atque fi dicam , propterca fuäþcnfus eft ; quia
€go fufpendcndum predixeram: nift quód cüm hoc
fecundum dico, magis videor cauíam fignificare.

quianon referuntad verbum illud, serum dixit H[aias,

Quanquam, vt fuperiore vería indicabam , cüm ita|
lloquimur , non qualemcunque euentum, non fubi-
Itum,non improuifüm,non fortuitum,íed adeo ante
: Frguifum ,adeo animaduerfíum, adeo certe predictü
l

pheta dicat, exceca, «* indura ; (ed hzc omnia partim

dio vitam finiturum , accommodarté ad vulgarem lo-
quendi vfum dicerem ; non poterat iftealiter quàm
fufpenfüs mori , proprerea quàdid ego predixeram.
Quibus verbis nec fignifico propterea non potuiíse
aliter mori;quia noluit, ( quamuis id quoque verum

ille aliter non potuerit mori , fed tantàm fignifico

derem propter latrocinium fufpendi eum,quem ego|
puerum eiüs obíeruata indole przdixifsem fufpen-|

fit) nec meam przdictionem veram fuifse caufam,vt]

w Q led ad ipfum , quod Ifaias dixit , Excecauit ocalas eorum, E |ijamà nobisapud Mattheum cap.15.1. explicata funt;|.
acaucetipe -i e7- indwrauit cor eorum; vt nó fitÍenfus, propterea non partim iis locis, quos inic notauimus,ex.plicab.qntur. E .
k Chrlo us ! potuifse credere , quia Ifaias dixerat non efsecredi-| |Hocvnum hoc loco dicam,quod ad huius loci intel-|Pesm ex-
jarori Bu turos:fed propterea credere non potuilse, quia,vt| ligentiam maximé pertinet , càm Deus exczcare , &'indurare -
a uduler Ifa1as dixerat, excgca;i erant. His inquam interpreti- indurarc dicitur , non folüm Ggmücaïl eum permit- i;f;fä*ä?
U m bus non afsentior, licet grauem auctorem D. Augu- tere, vt homixlgs-gxcæcenttlr-, obdurentürque,non| ——
j Scst::gjlïfïf":ï | ftinum fequi videantur. Nam preterquam quódni- folàm gratiam illis aut non dare , aut datam auferre,
n tit s | hil ea ratione minuitur difficultas, (necenim minor| vt Auguftinus docet , aut, vt putant Graci , nimium
: DMC-::* eft qugmp,quo qup propterea non potuerint cre-| . date [gtaFIæ : qugabuü 'hgmmes ceci,& obftmfm fi-
NT i dere , quia excecati à Deo erant , quàm quomodo| jant, ed 1ta'hon.m-;cs feipfos exczcare, obduraréque,
; ii propterea non potuerint credere , quia Ifaias przedi- ita adtl.e:fU'm'dluxnain pugnare v.oaluntfxtcm, vt Deus
, ,,;jarf/g'*l xerat non credituros) cüm fuperiore verfu Euange-| F ?)fe.fuxs mang-bus oculosi lis eruifse; eófque obtudif- :
u lifta dixerit propterea non credidifse, vtIfaie fermo| — iie, indurafséque videatur , vt neque v1d.crc,polïï13t,
$ Ti [ limpleretur. Qwis credidst auditwi noflro? manifcftum eft| |neque intelligere: non quod Deus id facxarifcd quód
RE | hoc etiam loco fignificare propterea credere non| jranta corum. cacitas ; tanta durities fit , vcà nemine
" É potuifse, quia Ifaias predixerat excecandos,quafidi-| [alioquàm à Dco fieri videatur potuifse:quemadmo-
tud | : imsexcacati| d lco dicimus ,;cüm videmus aliquem virum
»" cat;propterea non crediderunt , fed potiüs excaccati um vulgo dicimus;cuüm vicemus q U
ju j funt,quia Ifaias excecandos eíse prdixerat. alioqui prudentem abíurdiffimé errantem , Deus illi
;c:falält j Sequitur, vt de verbo illo , no» poterant , difsera-| |mentem eripuit ; non quód credamus eripuifse , fed
quzjicmnï, mus. Sape ex Gregorio Nazianz.orat.4.de Theolo-| |quódnonintelligamus, qua ratione hgmo vel mini-
17 f InMareim ci docuimus aliquando in fcriptura non pofscidem| — |me (anus tam abíurda polset facere ; nifi mentem illi
ïj"cjü r m gnificare , quod nolle , vt cüm de fmtriï)us Iofeph chüs abítulifset. Docetergo Ioannes proprerea Iu4
| i m | | | u Ws 2 ONDS j

Y

DTTTNN

Chrifti di-
uunitas,
vnitas ef-
Mentiz ia
fTrinitate
probatut.

vifus eft.

E.

REO —SIN MALDONATICOMMENT .

. 946

2475

o

dras non credidifse , quia Ifaias adeo cos cxcos,
adeo duros fore predixerat, vt Dcüsnp(os fais quo-
dammodo manibus in hoc ip'um excacaíse , indu-

jrafséque videretur, neaut videre pofsent, aut intelli-

gere Veritaté; naore enim prop hcci.co Ifaias per prz-
teritum iuxta. verfionem Septuaginta de rebus fa-
taris loquitur. - | n
AL Hac dixit Hfatos, qmmfa vizlztg!armm eiue, eo locu-
t efl deco. ) Relatiuum ems & eo videtur fine ante-
cedente pofitum ctfcsitaque folet quzriad quem re-
feratur.. Chryfottomum íané miror &d Parrem re-
ferre, càm nulla de Patre mentio przceffiffct. Multo
p cofe&tó meliàis Theodorus Heracleota , Cyrillus in

23. Hieron. in cap. 6. Ifai. Athan. inlibro de com-

muni elfentia Pacris, & Filij,& Spiritus fan&i;Leon-

tius, Nonnus , Auguftinus, Beda, Rupertus, Thco-
phyla&us , Euthymíus ad Chriftum referunt; de co
enim Euangeliftz fermo erat,de eo paullo ante dixc-
rat, Crem autem tanta frgna feci[fet coram ei , non credebant
m eum; de eo ftatim ver.42.dicit; Verstamenqg" ex prim-
cipibus multi crediderunt in ewn, 1raque qüxn rclatiuum
enm & proximé pracedés, &proximéeques adChri-
ftum refcratur,ad eunde & rclatiuum e/s, & es,quod
in medio illorü eft,referatur neceíleeft. Vnde diuini-

nifettifimo colligiturarguméto; nam, vt omnces illi

fum fuiífe negat) non dubium,quin Deus ille; quem

Pa.tclr) tf;liy, fe Ifaias vidifleait, Pater fucri nemo enim id neque
qui abIfaia

Iudeus , neque harcticus negare poteft. ArTIoannes
hocloco fcribit illam ipfum Dcum fuiffe Filium: D.
autem Paulus A G. 28.25. 26.27.docct fuifIe Spiritum
(anétü, Bene, jnqu-ir,SPiritm fan&lu locutss e!f er I-Fz:fdm

€9" dic ad eos, IMure audietis, eg* mon 'inte!l.igetis, €7* viden-
tes videbits «77 nen pe::/j:icietio* ; incraffatum ef. enim cor p
qulibuius : Pater ergo & Filius & Spiritus fanctus
vnus cft Deus, cuiusgloriá vidifTe dicitur Ijäias. Süt
qui hocad prophetiam illam referant, de qua Euan-
gclifta paullo ante mentioné fecerat, Qu credidit au-
ditui noffrofloi. $;.1.quafi tüc Ilaias prophetico fpiritu
Chrifti elorià viderit; fed ncque bonos habétaucto-
Ires,neqs boni ipfiau&tores funt, Quorfum hocEuà-
gclifta dixerit, meritó aliquis dubitare potett. Pleriq;

J putáridco dixiffe; ne quis obijcerct quorfüm illa cx

lfaia deIudzorü excecationc; obdurationäquc tefti-
ibonia promliffet;docetc cnim Ifaiam non dc fui tà-

|tüm téporis Iudzis;fed dejjs quoque, qui Chrifti té-

porc futuri cräg,locutü fuiffe: ctcnim Chrifti quafi ià
refcnüs vidiffe gloriam,atq: dc eo illo inloco fuiífe
Focuzü. Probabile,etíi mihi potiàs hác ob caufam di-
ccre videtur, vt rationé reddar,cur illi non poruerint
credcre; hoc eft cur nó potuerit,vt diximus,propheta

Imétiri, quia hoc non quouis dixit tempore, fed tunc

cüm maxime Dco plenus crat, cüm diuinam con-
templatus effet maicftatem.

42. 43. F'eruntamen €7* ex principibus multi crediderur|

in enum., [ädlp-rüpf" Phari[4os non confitebantur, vt c jj»ndggg ;

| ;» 5 g'y'cgrenmr."Dilexerïi;ï ertim(glorigm boming Inagu,quam
Ogloriam Dei.)Vcluti corrfr&io þæc Cxü vct.37.& cetero-
rü víque ad 40.quiaenim abfoluté dixerat Iudeos ne|
'tot quidé vifis miraculis credidifTe, (ed vt Ifaias pra-

gdixctat , CXC€Catos, &'induratc)s magi? fui(ï.?:,nc quis
hoc de omnibus prorfus excepto nemine dictum ac-

Grzca Catena, & libro 7. dial. de Trinir. Hilar.libro|
$. de Trinit. Ambrofius libro 3.de fpiritu fan&to.cap.-

auctorcs.notant( Hilarium excipio, qui Patrem vi-|

prophetam ad patres noffros, dicens ,Vade ad popalum ilum, |

tas Chrifti; imo & vna totius Trinitatis eflentia ma-|-

r

À |ciperet ; addit non adeo inctedulos,non adeo czcos;

B 'crederét,Chrifti difcipulos profiteri ; nc ab illis cxtra

C ihabebanr, nam fi habuiffent, confeffi illum fuiffent,

D admodum omnes boni au&orcs Chryfoftomus, Au-

E |dere, qui gloriam ab muicem accipiti, eg" gloriam, qua à [olor-

jac duros oés fuiíse, quin aliqui crediderint, & quidé
non cx plebe folüm, que propenfior femper in eum
fuerat, fed etiam ex principibus, quorü ab coanimi
magis abhorrebár. Atq; hác vim habet particula illa,|
Veruntamen , virc&te Rupertus animaduertit. Princi-
pes vocat, quiautopibus,aut gratia, & auctoritate
apud Iudaos valcbant plurimüum;fiuc facerdotes au
Pharifzi effent;fiue no,qualis Nicodemus fuiffe dici-
tur c.5.1.Hi ergo ipfi quátumuis auctoritate valerét,
tamen Phariíxorü veriti rabiem nó audebát fe, etiáfi

fynagogá cijceréur, quéadmodum Pharifzi cófpira- l
uerát c.9. 22. Tanta erat Pharifeorü apud Iudzos au- Lib. i8.45
Ctoritas, vt nó folum ab ipforü principibus, verum- fsicqfuä';ï"*
ctiam ab Herode Rege, vtIofephus tradit,timerétur, i. c.;. x
corümque arbitratu,atque cófilio Refpub.guberna- 4
rctur.Colligimus cótra nouos hzreticos ex hoc locoj Vera fde
offe nosverà habere fidé fine caritate;ac proinde nói nazes
fola fide iuftificari.Illi enim principes,qui in Chriftápoteft.
credebant, veram vtique habebant fidemsalioqui nó|
dixiffet Ioannes eos credidiffe; tamen caritatem non

nec magis hominum,quàm Dci gloriam dilexiffent.|
Porro his verbis, Dilexermnt entm gloriam bominum ma-
ii quam gloriam Dei , rationem Ioannes reddit, cur,
icüm credcrent, non id etiam palam profiterentur.|
Sedambigua vtitur rationes nam geninuiilli, De,
& bsminum aut aCtiue, aut paffiué lumi poffünt. Si|
actiué accipiantur , fenfus crit, cos dilexiffe potiüs
ab hominibus, quàm à Dco, gloriam habere. Si pat-|
fiué , dilexifse homines potiüs quàm Deum glorifi-
carc. Cecerum non dubito actiué accipi debere,que-

guftinus, Cyrill. T'heodorus Mopfuefh Beda, Theo-[
phyla&us,Euthymius acceperüt. Voluit enim Euan-
gelifta affeCtü,Sc, vt 1ta dicam,paífionem notarce, qua
impediti principcs illi , càm crederent, nontamen
confitebantur. ÁAmare autem aliorum gloriam,id cft
gloriam illis optare, non eft pafTio, fed virtus; pro-
priam auté apud homines gloriam quarere , ea veró
pafio, & quidem omnium potentiffima cft. Hoc
crgo hic dicitEuangelifta de principibus, quodfu-
prà Chiltus de Pharifzis dixerat, Quomodo poteflis cre-

Deo eff, non queritis ? cap. $. 44. Quam ergoapud ho-|
mines ifti quzrebant , quam ditinz praferrent glo-
irie? Diuina ab illis gloria poftulabat, vt quod d
enim creditur ad iu[ltiam, ore autem cenfefsto fit ad (alutem.| — |
Huicgloriz , quam apud Deum non folàm fidei,fed |
.|etiam caritatis, & fortitudinis fuz fingularem ha-
bere poterant, illam,quam apud Pharifzos habcbát,
pratulere; vt non leues; fed conftantes,vt non Chri-

| Ms | K . jerroré cor-
num ca ratio 1n crrore tenct; quod inconftantes vi- rigerefame

dcri nolint. Atqui cognitum errorem corrigere nonima ia
inconftantia,fed funima prudétia cft. In errore veró, um d
quem noueris, perfeucrare duplex cft ertor, aut ftul-
titia potiüs, quàm error cft. $j5
44.4$. lefus autem clamauit , ev* dixit , Qui credit
tn me,non credit in me, fedin eum , qui mifrt me.. Et qui vi-
det me, videt eum,qui mfit me.) Videtur Theophyla&tus
cxiftimare Chriftü hec verba non dixiffe ftauim po

"

fupcriora;fed poftquá fe ab(códifset,& per aliquantü

N
li
mme
fu
Bett
(T6dn
mon4
Qote

Chrifto credebanr, id publicé profiterentur ; cordeRoman. ie|

T
WO
dmi
at
noi
(5
dmil
üifie
[j
patc
feum
quiie
p (
miii
j non
VN
Deun
Àni
Jam
lat
? Ditre
W
"N
C'hr" .Mü
uin?tüa; eil. Cïpï
loclxg |dQQ
ptobat;

QOntfg
Atitos, "ff

&p

diph,

fti , fed Mofis difcipuli , vtnon nouarum rerum, fcd |
E patria religionis ftudiofi viderentur. Multos etiam-| Cogeirm] -

latuifset :

hín : : 2 í : VOXHPURUHOPARUN

quàr
tba
ïib.g,.
inqui
CW
lity
dim
n
lr
Q

Íed

L Aa.
.........
"w

Wdi

.dvie odl
:p1005, QU0C:
i j , 14"..'
sumia UE

J

. j
F. tid iil
,v'.;?'.i.'!l, 4 Al
. [

Ó (

.....
.....

NV UR o
du d

P

1
31

Sup.c.10.30

Chrifti di-
uinitas ex
hoc loco
probata
conttra
A1lanos.

Imus, Theodorus Mopíueft. Auguft. & Ra Fcrms in-

Tmihi,;idémque Rupertus indicanit;propterea clama-

I . 7

dabebilbandtpen indiscnndé

Inim fi quicredit in Filium , credit in Patrem,Filium,

948

2492

lacuiffer tempus. Verum ipfa corinexio indicat eo-|
dem tempore , eodem loco di&a efse, vt Chryfofto-

dicant. Si non ob aliud;certé vel ob hocipfum,quod

ratio. Quia ergo videbat quofdam credere quidem
infe, ceterum humano quodam metu, atque pudo-
re nonaudere id pra fe ferre , aufert illis pudoris, at-
que timoris caufam,dicens,quiin Íe credit , nóin fe,
(ed in Patrem , id eftin verum fine dubio Deum cre-
dere , proinde (i non erubeícunt , aut timent in Pa-
trem, ac Deum credere;nihil efse caufe;cur in fe cre-
dere aut erubefcant,aut metuant. In hanc fentétiam
Chryfoftomus,; Cyrillus,Leontius, Theophyla&us,
Rupertus, Euthymius. Cüm Euangelifta dicit eum
hoc clamando dixifse , videtur fignificare non id te-
mere,aut cafü factum efse,fed aliquam eius clamoris
fuifse cauàm. Theophyla&us clamando dicendili-
bertatem putat oftendere voluifse, quamuis illi ti-
meant Dharifzos, ac propterea fidem fuam confiteti
nonaudeant, fe tamen nihil imere;palam, dlaráque
voce docere, quod verum eft,le Patri zqualem else ;
itaque qui in fe credit , in Patcem .erédere. Cyrillus
veró ideo clamauifse, vt indicaret nollefe occulté; &
kimide ab hominibus coli, doc&s nos exemplo, quic
facere , quomodo fidem noftrá profiteri debeamus,
non occulté, non timidé, non obfcura , fed clara vo-
ce, clamando denique nos credere. : Videtur etiam

aifse,quia parum illisad credendum reftabat tempo-
ris ; clamat ne quam polTiatignorátiz exculationem|
rztexere. Fecitquod foletin auctione przco face-
re,cüm parum candelz reftat, validiàs clamat,fi quis

me, (ed m eumgq u mifit me , non figuificat;qui creditin

Ambrofiws lib. j. de fide, cap.5. Auguftinus, & Beda|
exponunt; loquitur enim vt horpo ,Vt Cyriil'us ait.
Aut qui credit in fe , non folàm in fe,fed etiam in
Patrem credere , quia ipíe,& Pater vnum.[ïnt ,ficut
dixit cap. 7. 16. Me4 doctrina non eft mea, [ed eins quumifit
me. Non enim negat effe füam , fed effe folàüm fuam;
ibi eiufmodi locutiones , que frequenter occurrunt,
CXPlicauimus. Reáé veteres auctores , & quos mo-
db citauimus,& alij,qui contra Arianos difputarunt,
ex hocloco Chrifti diuinitatem probaucrunt. Etc—'
|

& Patrem vnum effe Deum necelle eft. Sed micum
quàm verfatile fit hereticorum ingenium. Etiam co-
nabantur Ariani hinc confirmare errorem fuum , vt
lib.g. de fide, cap.j Ácribit Ambroüqs, "Id extremum,
inquit, v/ ChriffHianos f non effe mamfeflent , negant. m
Chriflum effe credendum ; dicentes (eriptum effe, Qui credit in
meynon credit in me, [ed.in eum,qui mifit me.. Iam refpon-
dimus non negare Chriftum eum , qui in fe credit,
infe credere , lged fignificare non tantàm in homi-
nem, fed inverum etiam,& eundé cum Patre Deum
Icredere, vnde fequitur eum non hominem tantüm,

cuiffent non fequi Chriftum eundem efle cum Patre
Dcum,ptopterea quod quiin eum credit;in Patrem
credat. Nam & qui Apoftolis credit, Patri credit;ta-

fe non credeze infe , fed non credere in hominem|.
- lantàm, qualis ipfe illis effe videtetüz, fed credere in
IDeum, qucmadmodum qui in Patrem credergnt, vt

(ed etíiam Deum efle. Subriliàs obiicere Ariani po-]

Euangclifkaümul natrat,cüm in contrarium nulla Ht; |

C

quid velit emere, citó emat , parum füpereffe tem-| -
poris. Cüm autem dicit ; Qu credit iz.me , non credit in| ,.

men non continuoó fequitur Apoftolos éffe Deum,

|

A

B

ernit , me [ernit ; qui autem fYeruitine ; '/þemit euth , qui

. [me mifit. Ytaque nihil maius ex lioc loco poffe colli-
|gi , quàm Chriftum legatum efse Patris ; ficut Apo-

hgtohl ipfius le

gati erant ;iniuriam enim aut honotem
llegati in eum ,à quo miffus fit redundare. Bene, &
commodeé adnotarunt Theophyla&tus, & Euthym.
non dixiffe , qui credit mihi , credit ei , qui mifit me;
fed qui credit in ne , credit 1m ewm , qz:i mifit me. Qgibu*ä
verbis docet in fe effe credéendum;,nó autem dicimur
in quenquam;nifiin Deum credere.Eius quidem le-
gatis credimus, in i pfos vcró non credimus. Prater-
quam quód,vt Ambrofius, Auguft. Chryfoft. T heo-
dorus Moplueft. Cyrill. Leoritius, Theophyl.& Eu-

tolleret dubitationé. Si enim qui videt Filium, videt
& Patrem,eadem profe&to vtriufque natura eft,vt ex

|hocloco, & ex illo huic fimili c.14.9.argumentantur

'Athanaf.orat.r.& z.contra Arian. & fer.3.& 4.contra
eofdem,& Marius Vi&orinus lib.a.aduerfüs Acium.
—U46. Egolux in mundum venivtomuityqui credit in mey|
ib tenebri no maneat.) Q uomodo Chriftus luxin mun.
dum venerit,c.1.5.dilseruimus. Hoc autem loco per-
inde mihi videturloqui , càm felücem in mundum

|venifse dicit,ac fi diceret, antequam ipfe veniret, to-

tüm mundum in tenebris fuiffe, vt fcitiffimé D. Au-|
guft.adnotauit, fe quafi Solem mundo fuifse ortum,

inon nifi vnum in mundo Solem efle;nó alium,quàm

fe Saluatorem ;iam eum Solem in occaíum , id eft in
mortem inclinaturm cfse ; quifquis velit eo frui;quií-
quis velit credere;properet antequá occumbat;pro-
pterea,vt fuprà diximus,clamore víus eft, quia prope
occafüm etat. Vezbum illud /px , vt Cyrillus notat;
eius declarat diuinitatem;proprium enim Dei eft lu-

Icemeífe mundi. Nam etíi Apoftolis ditum eft , Pos

effis lux mundi Matt.s.14.vt ait D.Augulftaliter tamen
illi;quàm Chriltus /ux mundi vocati funt. Chriftus

Inatura fua,& vt ait D.Ioannes /ux vera; illi veralux ex

hac vera luce accenfa,vt c.1.5.8. explicauimus. Quod

Primàm quidem fignificat fe antequam in mundum

|veniret, hoc eft homo Reret, extitiíse ; non tunc pri-

müm efse cepitfe, càüm in mundo lucere coepit; per
omnemante cternitatem fuifsejquemadmodum Sol
non tunc effe incipit,cüm nobis exoritur. Erat enim
ante,fed non videbatur. Itaque hinc etiam eius diui-
nitas comprobatur, Deinde indicatíe non huius,aut

vt hanc,aut illam gentem,fed vt emsem bsminem veni.

mus, cap.3.17-19. & 4.42. & 6.53.51. & 8.12, & 9.5. Ra-
tio poftulare videbatur , vt càüm íe lucem appellafset,

dere. Sed voluit,quod dicturus etat , explicare aliter
dicendo. Hoc nimirum efselucem videre , in fe cre-

n
]

æ-nebri«s num maneat, Vbi etiam manendi verbum em-

quibus nifiin fe credendo,hoc eft iucem intuendo
cxire non pofse. Hoc enim eft manere, & remanere
in tenebris, in quibus priüs erant. Quam emphalfim

lobferuauimus in eodem vetbo c.3.36. & 9.31.& 9.41.|

idémque cum Patre;& de illis dicit Chriftus, Qu; vo;!

thymius obferuarunt;propterca addidit, qw videt me,|
videt eum ,qui mifit me , vt clatiotibus verbis omnem[.

autem aitiu mundum venifse , duplicem habet vim.|!sce Ch:i-

illius gencis;fed cotius mundi veniíse lucem,id eft nó|
entem in bunc mundum illuminaret. Quam vim in no-|

mine mundi fepe ex Grzcis auctoribus obíeruaui-|.-

diceret, Vt omnis qui videt me, in tenebris non ma-]
neat,hocenim eftin tenebris non manere,lucem vi-|.
dere, propterea addidit, Ur emnz,qui credit in meyn te-|

phafim illam habec;,quam D.Auguftinus o.bfe-ruauit-, |
Priufquam ille veniret,omnes in tenebris faitle , ex].

1 1

47. Ef —

"

u NURS i - EO

7-

idisinis x EU

b

Lib.to. fub
finem.
Sermo qué
locutus eft
Chriftus
iudex in
confcientia
incredulo-
rum.,

Tta&. ,4' ;

|nonaccipit; & omnis, qui verba cius non accipit,

|condit, quod fuperiore verfu dixit;cuftodirc,

...850

OXN MALDONATI COMMENT—— —

5 m € / M C / :
tav Ti6 o dineüowlov pujsevrov 30) ua ais tuenEt fi qua

J audierit verba mea , 7 non crediderit, quemadmodum|
Jomnes etiam Grzcos interpretes legitfe video , Íen-

füfque videtur magis effe confequens.Dixerat eninij|
quid boni confecuturi effent , qui in (e credidiffent;

nolucrunt;nempe vt condemnentur, Nofter tamen
interpres haud dubie legit , 44j ov pai Inpdon , €7* non

47. Etfi quis audierit verba meA,Cz" pon cxg/?adierit,vego .,
, * 4 X P s . .. 4
jmon indico illum.) In plerifque Gracis codicibus eft,tgj

dicit nunc, quid mali (ecuturum eos fit , qui credere|.

cuftsdierit, quéadmodum Auguftinus, & Latini om-
ncs auctores legunt, & inter Grzcos Nonnus pocta,

!,

lis, Ícd idem etia proríus effe poteft. Cuftodire enim,

nonabijcere, vt Nonnus in terpretatur, |
KajpndcuAI Gioyoe copsyld n quAdEm, —— ——

Hunc eílc fenfum ex verfu fequenti manifeftum eft.
Quod equitur , Ego non rudico ia , non (atis videcur
coharere, Cüm enim docere vellet, quid mali eos,
qui in fc non crederent,fequeretur,nó vidctur fuiffe

dicendum cosà fe non iudicari, ( hocenim bonum,

[non malum illis eft ) fed potiüs iudicari. Vtrumque

dicit & eos, qui non credunt,iudicári , hoc eftcon-
demnari; & nóà fe;fed ab ipfo fermonce fuo iudicari.
[taque quod dicit, Ego noti rudico eum , tantumdem va-
lere mihi videtur, ac fi dicat , ;4m indicatw eft , quéad-
modum dixit c. 3.18. Quo autem modo dicat Íe eum
non 1udicare, & non venidle , vt iudicaret müdum c.
j.17.docuimus.Hoc autem Cyril.Leontius, & Theo-

|phyla&us idcirco dixitle putant, vt doceretfe con-

demnationis ceorum;quiin fe non crederent; caufam
non cíle; nec enim veniffe fe, vc mundum condem-

|naret, fed vt faluaret ; ipforum incredulitaté , & cul-
Ipam condemnationis eorum effe caufam.

49. Qui [ernit me, «* non accipit verba mea, Iubef,'qm'

|iidicet eum. ) Docct non deeffe iudicem; à quo ij, qui

non credunt, condemnentur, quamuis cos i píe non
nonaccipere.Omnis enim;qui cü fpernit;cius verba

[pernit. Verba autem cius non accipere , eft non cre-
dere; qui enim credit, accipit, & intimoanimo re-
Sermo , quem locutus [um,tlle sudicabit euno i moui ho
die.) Quiafcrmo; quem à meaudierunt, & credere
noluerunt , vcluti teftisaduerfus eos ftabit ; clama-
bítque eos zternis füpplicijs dignos efse , quódnon
crediderint; f enim sen veniffem , o locutus fieffem es,
Ipeecatum nen baberent, ait c. 15. 22. Hzc eft visillorum
verborum , Quem locutus fum.. Videtur hoc Rupertus
vidifse. Qw tandem, inquit, ;/le eft iydex?Sermo,q:iem lo-

[ärmo quem audiernnt , quem verum effe nefcrre non polffont,
vt pote mdgmfcü epernm tej?imm'y's comprobatum, 1lle d-
lcabit eom " ille Arguet . , ile Connincet eum, Vbi nam !We
Iralss sudex (edebit ? quali de folto fao voces, aut fententias 1n-
dicij ( dabit ? Prop; Aderit, tntus fedabit , 12 con yerentta cu.
iu'(äue :.ujfa fmtmtiæs ,-terriäilitcr pet;/änabit. Si 1'n PI icius
hoc, fed probabilius , quàm quod fcribit melior an.
&or Auguftinus. Expe&lantibus autem, qui[nam ilie effer,
fecutue adiunxit, (ermo , quem ego lamtw fnm ,illemdicali
eum im noui(eimo die.Satii manfeflauit fepfum Wdicaturug
tn nowiférmo die ; feipfum quippe locutus efl, fzipfutn annup-]

& codices manucripti nonnulli Graci , vcille, qui -
cam Gtzcorum Catena eft. feníus non folüm ümi-—(

quod audicris,cft credere, id eft animo recondere;!

condemner. Idem eft Chriftü Ípernere, & eius verbf-ïr

cutus [um vobis Ale iudicabit ei im nouifüimo die, llle, inqoit,| -

tlvf ,[e p um janna po[utt , qua ip(e ad oues p4flor intrauit,

A

D

C

D.

[ves, Moyfes., p
]. 49. Quia cïa ex meip[o non fum locutus , fed qui mifit mä'

|vosin nouiffimo dic iudicabit,
|xerim me nihil ex meipfo loqui,fed ex Patre, & tamé
|non credidiftis. Multo meliüs Cyril. & vterq; Theo-
[dorus Heracleotes,& Mopfueft.& Lcontius,caufam
|[reddi putát;cur fermoChrifti cos,qui nó credidiffent
Jiudicaturus effet,quia nimirum cüm non ex (c,fed cx
jPatre locutus effet, illi non crediderüt. Hic verus cft
|fenfus.Namalius,quem Rupertus indicat, nimis ar-
|gntus videtur effe.Isdejinquit, j
fortitudinem babet iudicandi , quia e? À meipfo son loquor.

j& mádatumà Patre accepiffe, quid locuturus, atque
di&urus effet, vnde magná Ariani quzftioné excita-

|docét;maiorem enim auditorü,quàm naturz,aut di-

| left ac fi ex auditorü o pinioneargumentetur ; Vt p-u..ï
jrus effem homo , quéadmodum vos exiftimatis, taf—i
men credere mihi deberetis,cm non cx tmeipfo, fedinem fuum |

|qui ( f quid difcriminis inter ca duo verba effe velis)

- mento hocin loco quorundam Theologorum opi-

Contracium hoc videtur verbis Chrifli, qui dicit (
non iudicare eum,id eft n6 effe iudicaturum. At hoc
non dicit, quod iudicaturus ipfe non fit, fed quód fi

rat;efIet iudicaturus; ficut dixit. c. $- 45. Nolue putare,
quod ego accn[aturus [im vos apud. Patrens eft , qus accufai

Pater, ipfe mibiniandatum dedit , quid dicam , eg- quid l-
quar.) Chryfott. & Euthym. ita hoc interpretantur,
quafi particulailla Qw« non accipiatur caufliter,fed
explicatiué , vt frequenter ex Hebrzorum idiomate
fumi folet.Itag; fenfum effe;Hic eft (ermo meus, qui

quód fzpe vobis di-

ermoyquem Jocatus fumn,

Porro quomodo dicat Chriftus fe ex leipfo nó loqui,

bant,vtAmbrof.docet lib.;.de fide c.6.fuprà difputa-
uimus;c.7.28.& c.8.18.Summa rei; Chriftü vt homi.

gnitatis fuz rationem liabuiffe.Nam etfi vt Deus lo.
[qui poterat , auditores tamen idonceos non fuiffe , vt
|eum tanquam Deum loquentem audirent , ideo de-
jmififfe fefe,& ad corum captum fermonemaccómo-
[daffe. Habethoci pfum maiorem viïiaa;'perinfdc enim

951

ipíe non iudicaturus effet,fermo, quem locutus fue-l

nem loqui,vt CyrillLLCötius,ChfyfoQ.& Theophyl. |

j

Lib. ro.fub
nem, !

Y

H
VA
ä.
,

auditorum
accommoe

ex Patre loquar. Ambrofi us, Auguft.& Beda,quod &
Theophyla&probat;ad diuiná hoc naturam referG t
Filium non ex fe, fed ex Patre loqui, quia non exfe
fedà Patre cftjnecaliud mandatum quid diceret, aut
quid loqueretur à Patre accepiffe, quàm ipfam natu-
ram. Atqueitaolim doGtiores interprctari folitos
Ambrofius au&tor eft. Idé cft dicere, & loqui,fed cx,-ï

um fiue in meditataoratione , quod cít proprié di-|
cerejfiuc in familiari, & fubito fcrmonc,quod eft lo-

fibi excidere nifi ex prefcripto Patris.Itaque quodait
Rupertus, Quid npunc dicam patienter contradicentibus,
C quid in futuro indicio loquar terribiliter , vbineme con-

opinor dignius obferuatione eft, manifefto argu-

nionem refutari , qui exiftimant Chriftum non om-

M.

ex minore maius intelligens.
$o. Ettio , quia mandatum eius vit eterna eff.) Ideft
caufa vitz eternz , fi quisillud fecerit. Hunc enim
fenfum huiufmodi locutiones habere folétsvt,Gratia
Dei vita eterna , id eft caufa eft vite seterngz. Rom. 6.
23. Dulcedo anima [anitas sffium, id eft (anitas, & latitial

Elicauir plüribus,; vt indicaret nullum prorfus ver-| -

tradicere audelit? minus probabilitatis haber, Illudl.

dat fetmo-

Chtiftus, :

101 Chriftus ] :
nia, quz in hac vita fecit, cx Patris pracepto fecifse, omnia er
& r u E $407 : Partris pre*
Cum enim docet nihil fe loqui , nifi ex przcepto DPa-[xipto fe-|
tris,fignificatnihil etiam nifi ex eius preceptofacere^ — j

animi caufa eft fanitatis corporis víque ad intima|

T

b&a;

! [qrdito"

W -

. AC
obfcwa"o;ü
"TM
viwg".m? :
ppitoé *

Ad c:ptä ;

NI NU QR AO SUEQD st PPTGBISQULU NOUBEESISSBARS EE : AR RESINM
" EE *

Jiedii i

f.mï.m.A;k;y Oöæmado!ï)—fä—ä:lïroacrbior.k 16. 24. Vn&fïolligim us manda-] Á |que fibi;aut Patri;fed que Hliphs,maximä afferrent vtizj

**ïglcdqu'c; * mandsto- [torum Deiobferuationem càufzoi elseméritoriam|. litaté&; cófque,fi vellét crederc;ad vità ererná dudtura !
fïä—iomms-m" jrum e::5 |uite prerne nóíque operibus etiam juftifiéari. Vnà| lefséc.Indicauit hoc ipfum€ hryf. Verbü illud;fcie;em- |
u w M vitz cternqi ". "r EE pE EM " NrET H P —
L Ineritoria.. enim neccfsarió ex altéro fequitur. At quorfumhoc| — phafim habet;quafi dicat nó ignarus, quam falutária |
Ti | dicit Chriftusvoluit,opinor,auditorum exaggerare| efsent,que vobis dicebam,vobis dixi;nam & ipfa per :
| " Icalpam, quód non crederér, & inuitate etiam atque| — fe vitam vobis, fi credereris, eternam allatura erant,
! ,;fïauzm;f. Jetiam vt ctederét. INon credidifse fibinon ex feipfo;| |&id lcï Ícicbam, non imprudeus, fed Íciensjac vo-

d

Ifed ex P&QFbripïQ Patris loquenti;&loquenti non ea; lens vobis benefeci; |

,
ET
I —
F— :
/

"
-
£
a ta — z
z — —* C — GE —— 09— 7
TUMR VR UFUR BO

l:
1 : : P.
TRYT | E : . M : u N
á N u«&ü&mä 4 à ; - -
) ï r r
mnesau!n ! ' ; : C A P | :
LUE INA hs D u
LT (444 4 'tþmü i -. B z II $ : : : F r ï&

"" L
PÉAI
trüt

d i

w;-:x;; r x5 pempct Cl d a. NT diemfeftum Pafchz? : f::iens lefus quï;z. venit homäat.ma?
9g EC UW- 9« cius vt tranfeat ex hoc mundo ad Patrem : cum dilexiffetïïïfï&f;
?MW E .;. (uos ,*qLJiemnp ihimundo 3nfnem dilexit cós. 1. Et cae- É.
if : 2171 nafa&a,cum diabolusiam mififet in cor vt traderet eum

p diys BN VU d Iudas Simonis Ifcariptæ : 3. Íciens quia omnia dedit ei
b:fï:ïä : | EE DUSLRAN WEl Paterin manus, & quiaà Deo exiuit, & ad Deum vadit;|
ii piffetlinteum , przcinxitfe. s. Deinde mittitaquam in peluim, & ccepit lauare|.
ïw'; N pedes difcipulorum , & extergere linteo , quo erat prxcinétus. 6.. Venit ergo ad
mes — | |SimonemPetrum. Etdicitei Petrus: Domine , tu mihilauas pedes ? 7. Refpon-|

fv st n : i LE - , $ 14 , * : ; Gu ; i b j VE ( * - -x A . j
— —— dit Iefus , & dixitei : Quod cgo facio ; tu nefcis modo ,fcies autem (pcüeæ & DP -
"u'am::;:na'... ' - D a -». P - h : d : a A"";:.L d * * 2 '.- — : : , L ;- à ;4*
wims — b jeiteiPetrus: Non lauabis mihi pedesin etezrnum. Refpondit ejlIcfus: Si non laue-|

sssb . |..- .jrote,non habebis partem mecum. 9. Dicit eiSimon Petrus: Domine, non tan-
:*-fü*ï* | . Itum pedesmeos, fed & manus, & caput. 10.. Dicit ei Iefus: Qui lotus cft, non|
— | indiectnifi vt pedes lauct , fed eft mundus totus. Et vos mundi eltis,fed non om4 - | d
uh.r ! nes. iL Sciebatenim qüffnam effet qui tradereteum : propterea diXit : Non efüis
—us — ] mundiomnes. 1. Poftquàm ergo lauit pedescorum , & accepit veftimenta fua:
1177 EEE cam recubuiffet iterum , dixit eis:Scitis quid fecerim vobis? 1,. Vos vocatis me|
,f:;;: /1. Magiller, & Domine : & bene dicitis: fum etenim. . 14. Siergo ego laui pedes ve-|
wb . fltros ; Dominus, & Magilfter : & vos debetis alter alterius ;lauare»',Pedes. a1j. Exem-
eï:*rba:fffïï E . iplum enim dedi vobis , vt quemadmodum ego fcci vobis,ita & vos faciatis. 16.|
wï:,*' L x 'j Amen ,amen dico vobis : Non e&—jfcmy*usmaior Domino fqo:neque apo&glusxmg,&mä " 3
p 94 maior eft eo , qui mifitillum. 17. Si hac (citis, beati eritis fifeceritis ea.. 19. Nonïä, ";;
*Jcofä&i l deomnibus vobis dico : ego fcio quos ?legerimzfed vt adimplcamr-S;riptæ*a: QUi
rfmmooph | manducat mecum panem, leuabit cotitra mecalcaneum fuum. 19. Ámodo dico | z

r:l'«'ïw.'*fïü | - — ixoluss ».»priuf;quämüat:gvtc'u.mfä&ümffuc'zrit, credatis , quia ego fum. 2o. Amenjy, aid :
'!Xïr)ïï:j m hmen dico vobis: Qui accipitfi quem mifero , me accipit:qui autem mc aCCipit,naeció- - |
;f,:;:gsöfacä*i |^ ] — aceipiteum;qui me mifit.: 22. Cum hzc dixiffet Iefus , turbatus e& fp iritu : &c pro4 E
| " ! teftatus e&,&dianmen ,amen dlCO vobis: Quia vnus ex'vobls tradetme. 225 q |
'*'"gjmfw' I *Afpicigþantcrägo ad inuicem dlfc,ipul:ij, hazfitantes de quo dicezct. 25. Erat ergo, » :

Már.14:2.t4l

i

| l

r Irecumbens vnus ex difcipulis eius in finu Iefu , quem diligebat Iefus. 24. Innuitisezs4
ff?;ïïris , u iegohüiCSimgnPetmä:-SC dixit ei: Quiseft , de.quo dicit? 25. Itaque cum . recuJ| ** | d
7À t nuceN UER . ODNEENUDNDEC R N ERN NU T ii u 5 o
f;*"
: -

Ibuiffet illefu prapeé

eft, cui ego intinctum panem porrexero. Et cum intinxiffet panem , dedit Iuda
Simonis Ifcariotz. 27. Et poft buccellam, introiuitin eum Satanas. Et dixit ei Ie-

dixeritel. 29. Quidam enim putabant, quia loculos habebat Iudas, quod dixiffet

us Iefu , dicit ei : Domine quis elt? z. Rcfpondit lefus: llj -

(us : Quod facis , faccitius. 28. Hocautem nemo Íciuit difcumbentium ad quid|

O

iSup.7. e.;4
Leuit. 19.
d.18,

| |
ä/i?;th MA []:1()(10b 34. Mandat *
In£sj-bs| & vos diligatis inulce

Luc.22.c.5;

crgo exiffet , dixit Iefus : Nunc clarificatus eft filius hominis: & Deus clarificatus
eltineo. 32. Si Deusclarificatus eft in eo , & Deus clarificabit eum in (cmetipf():
& continuo clarifïcibi.täg?eum. 5* Filioli, adhuc modicum vobifcum fum.Quare-
tisme : & ficut dixi Iudoris: Quó ego vado, vosnon poteftis venire: & vobis dico
à nouum do vobis : Vt diligatis inuicem , ficut dilexi VOS,vt|
i 1.55. Ih hoc cognofcent omnes quia difcipuli mel eflis , f1|
dile&tionem habueritis ad inuicem. 36. Dicitei Simon Petrus: Domine, quó va-|.-
