homines vocare folet, peccatores. Nihil autem Lu-
ce tam contrarium dici potuit affirmanti fuiffe iu-
.[ftos, quàm fuiffe peccatotes. Neque de venialibus
Caluinus peccatis agit , qualia nonnulla facilé con-

vitijs laboraffe. Quod fi infiftamus verbo , plus pro-|

cederemus Zachariam, & Elifabetham habuiffe,fed
de mortalibusagatneceffe eft , qui'nullum veniale
peccatum agnoícit , noftrámque illam diftin&io-
nem, qua peccatorum alia mortalia ; alia venialia
leiTc dicimus , impudenter itridet. De vera iuftitia

*Lucas loquitur; de imputatione, aut acceptatione! .

||terpretátur ; & fi, quicquid fentiebat ; aufus fuiffet

| querela : ifti belli do&ores negant opcribus fuiffe iu-|
ftos. Sicifti'eloriofi verbi Dei iactatores verbum

] eem tenebras , ey* tenebras lucem.

quam Lucas iuftitiam appellat, imputationem in-

profiteri, non alia tantàm ipforum opera, fed illam
ipífam mandatorum obferuationem,quam iulftitiam
Lucas vocat ; dixiífet fuitfe peccatum. Hzc enim;
iftorum nouorum Euágeliftarum do&trina eft, cum

iuncta. Rurfus ad hunc modum Caluinus fcribir,
IufHi evgo , * srreprehenfibiles cen(eritur , quomiam tota. eo-
Fum vita teffatur eos iuflitie additlos effe , regnare m il
Dei timorem ; quod quoddarn eff. Jantlitatis exemplar. Yta-
que non aliam laudem Caluinus Zachariz, & Eli-
labetha tribuit, quàm quód defiderauerint Dei má-

data feruare. Atqui Euangelifta non defideratle can-]-

tüm ; fedomnino feruaffe; & cumulaté quidem,hoc
eft fine querela feruaffe dicit, neque animum tan-
tüm , fed etiàm opera laudat.. Quid autem mapis
Lucz verbis, rientíque repugnás finzi potuit,quàm
quod alij quidam ciufdem gregis interpretes di.
cunt? Loquuur Lucas , inquit quidam eorum , de i-
fhitia fidei , e7* imputatione s nam bac fola ante Deum fu-
mus vere , z'y'—'pro!rie' ifhi; Etalius , Erant , inquit, /a-
fl fide , non operibus.. Lucas de fide, déque imputati-
one iüftitie, non modó non loquitur,fed nec co-
gitare quidem potuit, quia nouum iftorui fig mé-
tumeft , nondum per id tempus inuentum; iíti de
fide, & imputatione interprerantur. Contra veró
Lucas dc operibus difertiffime loquitur docés , qua-
reiufti fuerint. Eramt , inquit, tli ambo incedente;
in emnibus mandatis , «9*. inflificationibus Domiti. fine

Dei , fic fcriptaram interpretaritur , tarnquam fi al-
bum nigrum , nigrum album interpretentur ; &,vt
propheta de Quibuídam fimilibus eorum dixit, di-
cant bon»m malum ,«7' malum bonum ; & ponant /s-

7. Etnon erat esi filius. ) Videri hoc poteft di&u

[non neceffarium ; fed idco , vt opinor , dixit Euáge-

lifta , vt doceret illam Eli(abeth fterilitatem , de qua
dictur" erat , nó folàm hominü opinione,fed re etiá
ipfa probatam fuiffe. Cum enim coniugati diu fuif-

|fent ; liberófque habere cupetent.eóíque à Deo eni-|

xis peterent Etecibus , vt ver. 1. fignificatur, & ta-
men non haberent, certum erat argumentum fteri-
litatis. H . -
sn diebus [nis.) Duas rcddit caufass alteram , cur ante
filium non habuitfent , quia Elifabeth fterilis erat:

erat, ambo etiam fenes elfent. Hoc enim eft proce-

beth tribuit, càm fortaffe & Zacharias fterilis ef-
fct , quiacum coniuges liberos fufcipere non pof-
fant , fterilitas in mulierem, non in virum con-
ferrifoletIudicum 13. 2. 3. Itaque obferuamüs iri
litteris facris mulieres quidem multas, vitum veró
nullum fterilem appcllari , càm non minis viri,

&at caufa , vt maiore Ioannem miraculo natum ap-
gareat cüm diuina fa&um fit poteftate, quod dua-
us rebus , quarum alterutra fatis erat , fterilitate, &

fumma fimul impictate , infania, & iim pudetia con-|

& | . p ais p2 ]
Eo quód effet Elfabeth flerilis , e2* ambo proceféiffeut in

alteram cur neque habuiffentante; necin pofterumff"
.|habere poffent, quód prater quàm quód illa fterilis

dere in diebus fuis ex Hebreorum idiomate poraut|
C3 N33 vt Gen. 18. rm.fterilitaterm autem Elifa-]

quàm mulieres fteriles effe foleant. Vtraque eó fpe- :

in harra;

Ifai. €. $.
Yer.2ó.

L.

fene&ute impedita natura facere non poterat. Tüm

.etam, .

2 ^ CIOAN. MALDONARTI COMMENT

24

etiam, vtomnium in eum animi miraculo excitari
attenti effent, quo faciliüàs ciug de Chrifto teftimo-
niumample&erentur. Fuit etiam forta?fe Euangc— |
liftz animus accepti þ.CDCHCl) , & gaudij ZaChariæ,þ
.Jatque Elifabethee cauiam.d'cclalzarc, quod vttumque
eo proculdubio maius fmt? quód & fcnqs » & fteri-
les filium füfceperunt, Dimitus , inquit Beda, eít
procuratum , vt prouetle etatis, dique comingy frniln pri-
natis l'oannes parentibus na[ceretur, qnatenui ittopinato pro-
lsorta , €7" ipfis donum gratius efficeret , €9*. cateros miva-
euli flapor faturi pro Plycm pararet anditii, Denique pofne-
runt omneiyqui audterant m corde fno dicentes , Quis putes
pner iffeerit * Sic pocta Iuuencus, u '
Nec fuit j5 foboles t4m um vergentibus anni,
Gratius vt donum iam de[perantibus effet.,

Theophyl.fepe in litteris facris (anctas mulieres ftc-
riles reperiri Gencf. 11. 30. & 17. 10. & 21.2. & 29 30.
& Iudicum 5.2. vt intellizamus non tam Dco gra-
tum elfe in procreandis liberis, quàm in bonis ope-
- [ribusagendis fertiles effe mulieres. |
8. Faium efE autema A ccidit H. s.

|thusadoleretur Exodi 50.7.8. Pofluntac fortalle ecizi
meliüs ad precedentia referri, vt fuperior verfus his] -

Jretur im ordime vició [aa ante Deum fecundum chfuetndinem

|Quod nonnulli non ad vllam fortitionem rcferunt,

|Adnotarunt Origen.hom 12. in Gene(; & hoc locol.

Cum [acerdotto fangeretur. ) Cv qd. hapaeredem. Re&e
vertit interpres , Cum facerdotis fungeretar. Nec enim
Íe mper facerdos facerdotio fungebatur , fed cum illi
ex Dauidis inítituto , vt facris operaretur,fors obuc-
niebat, vt diximus ver. Ü : n
J ordine vicis [ne.) In fua. hebdomade;, vt ver. $.
explicatum eft. | |
"tnte Deum,) In primo tabernaculo; quod vo-
cabatur fan&um, quod quia eraté regione fecundi

tabernaculi , quod vocabatur San&um fan&orum, |
vbi propter arcam teftamenti ; quz ibi erat, diceba.] .

aUM -

T um Dominum effe dicebatur. Tres enim fuitfe partes|.
?Olymitan; templi nemo nefcit ; cam , in qua populus confitte-
PUC — bat, quzauttemplum nomine totius , aut atrium
populi vocabatur San&um ,aut primum taberna-
culum , vbi quotidie facerdores mane, ac vefperi
thura incendebát Exodi 29. 13.Sanctum fanctorum,!
vbieratarca Teftaméti, & churibulum aureum, quó.
Illemel tantum in anno Summus facerdos p.'cr/,a&olï i
7p.riüs facrificio ingrediebatur , vt afperfo fanguine|
Ipopulum expiaret Exodi 30. 10. & LeuiticirG. 2. V..

brzos 9.2. Primum ergo tabernaculum , aut quod -
in eo erat;dicebatur cfíe rmm 335 te Deum Propterf
cam, quam expofuimus , caufam Exodi 27.21. & 29.
4« 0630. . & Leuiticir. g. 1r, & 3. 1. &c16. 18. Itaque;
(acerdotes , qui illic facrificabant ; coram Domino
miniftrare dicebantur. : AE u

— 9. Secundim confaetudinem facerdetij. ) vv 0 &loc
TIl; iepeTelac. Secundüm confuetudinem facerdota- -
: |lisadminiftrationis, aut fun&ionis, Quidam hzc;
|verba iungunt proximé fequentibus, vt alludatur ad:
|Dauidis conftitutionem, de qua diximus ver.$ Ideo g"F
Euangceliftam non dicere , fecundàm legem ; fed fe-

ftrandi non lege , fedinftituto hominum, & confa-
ctudine cóftaret.Probabile hoc quidem eft , (ed non
vidco ; cur adea, qua paullo poft fequuntur , 7 ;5.
cen[um poneret , referri non polfint, vt non fit fenfus,
Jexijffe fortem fecundàm confuetudinem facerdotij:
fed fecundàm facerdotij confüetudinem Zachariam
incenfum pofuiffe, Confuetudo autem ea erat lege 4

-

cundum con[aetudimem , quód ordo ille per vices mini-]-

. Ialtarc autem incenfi non erat in fecundo , fed inj.

claudatur verbis, fenfüfque fit , Cum facerdotio fange-|

facerdotiy , deinde fequatuz , forte &xiff. pE UM
( Serteexit , vt poneret imncenfum.) (xays và üvpidQgi|
forte defignatus eft , vt faffirct, aut chus inceideret.

que tunc facta fucrit;fed ad illam vcterem; qua Da-
uid inter viginti quattuor familias (acerdotum mi-

ue plures fuerint Summi facerdotes,quorum de nu-
meto Zacharias effct, inter quos iaa fors , quis eo
die incenfum pofiturus effet , in illum inciderit, vi
placet quibufdam: fiue Íimplices facerdotes plures.

corum co die thus oblaturus cífet , fit fa&a fortitio.

j &um fuerat verfü $. Cum facerdatio fengeretur. in ordinc
vt [ue.Nunc fignificat etiam eo tem pore,quo ma-
nensin templo facerdotio fangebatur , fortito illi
|condigiffe, vtanteDominum poneret thura. Cum
enim plures effent eiufdem familiz facerdotes , qui
cadem hebdomade in tem plo facerdotio fungeren-
tur ,& non nifi vnusadolere thus poflet, eft vcro fi-

niftrandi vices diftribuit i.Paralipomenon 24.7.His| -
auctor eftBeda.. Alij ad fortitionem factam tuncfi-|

Summus vnus; inter fimplicesautem, qui ea heb. |
domade inftituto Dauidis templo minilttrabát, quis

An Zacharias Summus facerdos fuerit ; paullo poftj
difputaturi fumus; nunc tantüm dico magis mihi]
eorum placere fenteniiam, qui tunc fortitionem fa-]
&am fuiffe putanc. Nam de illa antiqua iam ante di-|

mile, quodquidam dicunt, & hoc ipfo indicatur
loco fortitione inter ipfos tranfigi folitum fuiffe,
quis eorum id vno, quisaltero dic, aut quis mane,

tar Dominus -habitarc ;coram Dom,i:no ,aut ante D quis vcfpere fa&urus cífet. AC'VIOdC'tLIf Euangelifta

non fine confilio fortis mentionem feciffe , vt rem

ficaret. Difputantinterpretes hoc loco , an Zacha-
rias Summus fuerit facerdos. Ac veteres quidem pe-
ne omnes Summum facerdotem fuiffe putant, Am-
brofius, Beda, Strabus, & Theophyla&tus in com-
mentarijsad hunclocum, & Diuus Auguftinus tra-
&atu in Ioannem 49. & au&tor Scholaftice, vt vo-.
cant, hiftoriz. Mihi Lyrani videtur fententia. pro-

; |babilior, non Summum , fed vnum fuiffe de multis|.
trumque tabernaculum D. Paulus defcribit ad He- E

facerdotem. Neque enim credibile cft Euangclifti,
fiSummus facerdos fuiffec, id fuiffe filentio prete-

omnem diuinitus prouifam, factámque fuiffe figni-

riturü ; cüm tanto eum ftudio videamus quocüque

poteft genere laudis Ioannis parentes cumulare, Ad
|quam laudé maximé pertinebat eius patrem nó fo-
làm facerdotem , fed Summum etiam facerdotem
fuille. Magna etiam argumenta Lyrani fünt; quód,fi
Summus äcerdos fuiflet & in San&a fan&orum (id
enim auctores illi dicunt) ingreffus angelum con-

| neret incenfum , fed vt in San&afan&orum peradti
facrificij fanguinem inferret, quod proprium Sum-

& Hebraorum 9. 7. Nam incenfum in Sancto (an-
&orum ctfi poncbatur, non ponebatur vt facrifi-
cium, fed vt nebula tabernaculum i mpleretur. Ita-|

co pretermiílo , quod erat maximum, vt totum po-
pulum expiaret. Deinde quód Angelus Zacharie
apparuilfe dicatur ftansà dextris altaris incéfi ver.i.

fpexiffet , non dixiffet Euangclifta ingretfum,vt po-|.

mi eratfacerdotis Exodijo.10. & Leuitici 16. 2.30.|

|que nó dixiffet Euangelifta id quod minimum erat;|

Zacharias
anSümus
facerdos
fuerit.

Hfancita, vt mane , ac vefpere in priori tabernaculo

primo tabernaculo , neque in San&o fan&orum vl
d n L a lum

-

-emesse —
r TY r NT

EEMTTNPPLAEU COUR QTE
cpmpD RUL NT

—

1

Zacharias
Summus
facerdos
non fuit.

Ifua hebdomade facerdotis in téplo fungeretur ofti-
lIcio,Summi ea hebdomade fuifle facerdotem. Hoc

lfacrificium offerebatjingredi facerdotes alij atq; Le-

25

UN OLVCAE CAP. T

224 ..

"

lum erat altare,vt rccte cótra D. Augulti.fententiam.
Lyranus probat, & ex D.Paulo ad Hebr.9.4-5 colli-
gitur.Hec maiora funt argumenta,quàm ;lla,qUIbus
hanc opinionem PaulusBurgen.doctus licet au&tor
refellere conatur.Que quia éx ver.fequenti fere du-

rum opinio refelli poteft , qui exiftimant poft ordi-
nem illum miniftrádi inter facerdotes à Dauide có-
ftitutum nullum Summá facerdoté fuilfe perpetu-
um,fed eum,cui fortitó contigiffet,in fefto expiatio-
nis miniftrare , quo folo diein fanétum fanctorum
Summus facerdos ingrcdicbatur , per totü eum an-
num fun&ü fuiffe officio fummi facerdotis. Id enim!
adeo fine teftimonio,& fine ratione dicitur,vt opus
non fitaut teftimonio;aut ratione refutare. Refelli-
tur &aliorü quorundam fententia;qui nullum fum-
mum fàcerdotem certá fuiffe credunt, fed eum,qui

enim nó folüm fine vllo fcrilpturæ teftimonio , fine|
* L " A . p L .z ü LA :
hiftoria vlla,fed etiam cótra Ícripturá, contraq; om-
nem hiftoriam fictü eft.Nam omnes Summos facer-

nui fa&ti fant,Ioannis rr. 49.51. perpetuos fuifle legi-

ranni auaritia, vel gratia,vt alios fubftituerent , alios
officio remouerét z. Machab. 4.24.29.& cap.14.5.13.
j Ingreffus m templum Domini, ) In primá tabernacu-
lum. Nam in templo iam erat,cx quo nó licebat to-

Itaq; templum hocloco tabernaculum appellatur.
| 10. Etemni multitudo populi erat eraos foris bora in-
cenfi.) Non licebat populoin tabernacului ingredi,
fed in prima templi parte cófiftebat , quam templi,
ïam atrium populi vocatam fuiffe diximus ver. pra-
cedentc. Voluit Euangelifta fignificare folum fuiffe
Zachariam , cum illi angelus apparuit, fed tamé ma-
gnam hominá multitudinem , que foris expectabat
orans;appatitionis eius effe&um vidiffemuzum fci-
licet Zachariam,vt totidem teftibus probaret hifto-
riam. Triaex hoc loco argumenta fumunt , qui cx-
iftimant Zachariam Summi fuiffe facerdotem. Pri-
'mum eft, quód fi hoc in fefto expiationis fadtum nó
fuiffet Zacharia in fan&a fan&orum ingrelTo , non
fuiffectanta populi multitudo foris orans,nec enim
vero fimile cífe fingulis dieb? manc, ac vefperi quo-
ties thus incenderctur , populum in templum con-
ueniffe. Refpondeo magis mihi vero fimile videri,f
inó omnem populum, at certé aliquam eius partem,
qui religiofiores effent, couenire illis horis, quibus
facrificium fiebat,in templum confueuiffe. Alterum
leftin fan&um fan&orü Zachariam ingrefïïlm vide-
ri,quandoquidem,vt ait Euan gelifta,folus erat: nam
lebs omnis foris erat orans. Solus autem Summus
facerdos in fanctum fanc&torü fine vllo comite , fine
vllo miniftro ine !

D M T
tem facerdotibus, aut de Summo ipío facerdote, cü

*

tum eiufmodi erat. Verum id quidé eft, fed fatis víu
conftat populum ne intra primum quidem taberna-
culum ingredi potuiffe, Poterant quidé cum eo,qui

uitafed vt femper ingrederentur, necefle non erat,

cuntur, illic refutabimus. His iiífdem argumétis eo-| -

dotes víq; ad Romanor tempora, quib? partim Tu-| .
deorum ambitione,partim Romanoru tyránide an-|

mus: nifi fi quádo Reges ob aliquod deli&ü , aut ty-j

tos octo dies,quibus miniftrabat;exire,vt veríu g.ex].
L.lib. Reg. c-11.6.7.9. & z.Paralip. 25. 9. probauim?.

rediebatur Leuit.16.17. Dealiisau-

in primum tabernaculum ingredieb&ur , nihil cau-|

cuüm nullo in re tá facili miniflro facerdos indigeret.
Quare non folüm Zacharias in primo tabernaculo
folus effe potuit.fed vero (imile etiam eft,fi hicnon
diceretur,fuiffe íolum. Tertiü eft, quód populus o-]
raret foris, quod facere folebat p Summi facerdoti:
incolumitate, quotiefcunq; infan&afandtorum in-
grediebatur,ne quid illi facris operáti aduerfi cótin-
geret : quod contingere folere , quoties minus ritc
thura poneret,experiméta docuifsét. Fingamus eam|
fuiffe opinioné populi,que mihi Rabbinicz fabule
videtur efTe fimilis , fed fingamus tamen eam fuilfe
vulgó fentétiam, an inde efficitur, non íolitü, finon
pro €a, pro aliis tamen rebus populü orare , quoties

Jalij facezdotesin primo tabernaculo facra faciebantj] .

1. o fpparuit Aute illi angelus Domini.) 9o9u vilus cft.
Quod verbü Chryfoft.apud D. Thom.hanc vim ha-
bere putat,vt nó opinionem fignificet, fed veritaté,
Ó :
dere angelum, fed re ipfa vidiffe. Orig. veró horn,in
Lucam 3. fignificarieo verbo putat rerü fpiritualiü
naturá, quz quamuis prafentes fzpe fint, tamen nó
nifi fi velint, & quando velint,& à quibus velint,vi-
deantur ; quafi dicat oftendit fefe Zachariz angclus,
qui à dextris altaris erat, quáuis priüs, quia nolcbat,
non videretur, Subtilis interpretatio,eadémq; vero
fimilis,nifi angelus ver.19.teftaretur fe,vt hilij ortum

pift.irz. c.5. & Ambr. in cóment. fübitum angeli ad-

uentum,oftenfionémq; indicari dicunt, ideoq; nen

legunt vifus eft,fed apparuit,vt vetus vertit interpres,

apparere dicunt, quàm videri rN95, quá linguz pro-
prietatem Grecé ctiam loquétes Apoftoli funt imi-
tati. Qua forma Zacharie angelus appatuerit, Euan-
gclifta non dicit, fed ex aliis fimilibus exemplis;qui-
bus angeli in facris litteris vifi dicütur, facilis eft có-
ie&ura, humana vifum forma Gen.19.1. 15.& Dani.3.
49.58. Cur apparuerit,dubium nó eft. Voluit Deus,
vt ex mifTione angeli conftaret Ioannem nó huma-
najfed diuina virtute nafciturum. VoluicIoannis,&
Chrifti,quaten?fimilia humana diuinis effe poffunt,
quàm fimillimü ortum, quàm fimillimum effe con-
ceptum.Itaq; angelus ad Mariam,vt Chriftijangelus
ad Zachariam, vt Ioannis conceptü annuntiet, ante
ramittitur ; & idem quidem angelus Gabricl,vt ex
verf19.& 26.manifeftü eft. I4m illad (inquit Auguft.
fer.20.& 21.de fanctis ) quanta gloria eff, 7»3:! Zacharte
facerdon,eo Elifabeth flerili à Gabviele,id eff ab illo angelo
Pramittimtf , quo Maria nfttfuimy l)amini puntiatur ,2*
quafi ex 41:7149 frmnilis Donini pramittitur filius fLerilis an-
tefilium Viwginis,ne[cio quod maiss miraculum ipfa nati-
tatedeclarans? Simile quiddá Maximus hom.;. de Io-
anne Baptifta,& Iulianus lib.a.cótra Iudzos.Rurfus

quafi dicat Euangelifta. Zachariam nó fibi vifum vi-| -

Zacharie annütiaret,miffum à Deo;vnde intelligere|
poffümus eum ibi ante non fuifle. Meliüs D.Aug.e- :

quemadmodi & aliis locis folet vertere,cum de fäi.— !
ritualibus rebus agitur,nam Hebrei non alio verbo

Angelus
forma hu-j
mana Za-
charig ap«
paruit;

Car Ánge-
lus Zacha-]
rie appa-
ruit.

naícitur Chriftus ex virgine, nafcitur Ioannes ex fte-
rili. "mbo (inquit Aug. hom.44. & fer.21.de fan&is)j
miraliliter nati , praco «97 tudex; lucerna , cy* dies ; vox «*
verbum ; feruus , «* dominus. De flerili feruns , de virgin
dominus, Ipfe detminws fecit fibi feruia im vtero flerili de fen

n£ in vtero virginis fine bominepatre , qui primi fecit bomi-
nem fine patre, «* matre, Cur apparucritin cemplo, &
quidé in tabernaculo, quattuor probabiles rationes

l& cum thusincédebatur , erat etiam füperuacaneu,

patre,ey? de ancula matre. Et ide ip[e deminus fecit fr bi car-|

Érdni ii

i
Cur ange-p
lus in tem-
plo Zacha-

reddi poffunt.Prima,vt magis cóftaret eum à Domi-
lno mifsü fuiffe,cüm eo appareret loco,vbi Deus ha-

riz appa-
lruit.

b — . bitare

Homines.
angelis ap-
|parentibus
terrentur.

Difcrimen !
inter ange-
lorum &

3

Go 1101 Bd j

apparuit tabernaculo, vbi altare erat incenfi, tamen

jAthauafius in vita Antonij,& Hieron.in c.Matthzi.
i8.& Theophyl.tradiderunt. Pellit prius à Zacharia

2$

IOAN. MALDONATI COMMENT.

26

bitare dicebatur,vb:arca teltament e regione erat,
ynde diuina refponfa reddebantur,quó nemo pote-

rat preter facerdotes penetrare. Nam etfiin primo

ita apparuit,vt ex Sanco fanctorü,& ex ipfa arca te-
(tamenti , quafi ex confpc&tu Dei , apud quem dicit
ver.19. fe altare folitü, prodiiffe videretur. Secunda,

animo,& vacuo humanarü rerü curis. Tertia, quód
Zacharias facerdos eflet, & cófentaneü rationi erat,
vt nó quouisloco,fed in templo, quafi in domo füa,
& vbi Dei refponfa facerdotes excipiebát; hoc nun-
tium acciperet.Quartd Ambr.& Beda reddát, quód
veri facerdotis Chrifti nuntiaturus venitet aduenti.
— dextris.) Ambr.& Beda , curà dextris angelus
apparuerit;hanc rationé reddunt,quód lzta nuntia-

aduentum , e* myBerium facrificy vnmerfalis, e2 calefti

: dmigaudinm pmdimt. Eandem rationem reddit Eu-

thym. Quz eo plus habet probabilitatis , quód et-
iam vidcamus angelosillos;qui poft Chrifti refurre-
ctionem mulieribus apparuerunt , ad dexteram fe-
pulchri partem apparuiffe Marci 16.5.
- fltaris incenfi.) Incenfi dixit,quia aliud erataltare,
vbinoincenfum,fed victimz offerebantur, vt The-
oph.& Euthy. adnotauerunt. Credo etiam ego non

quàm iuxta altare angelus appareret,fed vt oftende-
recfe miffum à Deo , cui eo in altati facrificabatur.

iPiget veterum quorumdam hereticorü fabulam re-

cenfere , qui ex apocrypho nefcio quo libro Zacha-
riz, de quo Athanafius in fynopfimentionem facit,

12. Et Zacharias turbatus ef videnseo" timor irruit fea-

iam bono timere , vt Orig. Anibr. Beda hocloco,&
Chrylotapud D. Thom. monuerunt, & nos Matth.
28.4.5.exemplis fcripture docuimus. Auxit timoré,
quód fe vifo angelo moriturum putaret, vt Euth.in-
terpretatur.Ea enim erat Iudzorü opinionó folüm,
qui Deum, fcd & etiam, quian gelü in hac vita vide-
ret , cótinuó moriturü propter illa verba Exo.35.20.
non videbit me bomo,e9* viuet , vt colligitur ex lib.Iudi-
cum 6.22.23.& 13.22. hunc vehementé mortis timo-
rem duo illa verba fignificant , Twrbatus eff , &c, Timor
iriit [uper eum;nó cnim qu alifcumq; notatur timor,
fed vehemés,& tantus, vt hominem quodammodo
exanimet: qualis ille fuit,quo fe Daniel.c.10.8.fimili
angeli confpe&tuaffe&tum fuilfe dicit. Ego autem reli-
éfus folus vidi vifiong grandem banc,ez" non veman[rt in me
fartituda, fed e7* [ecres mea mmutata efl in me, C77 emar-
mi,neque babui 7wicqu4m virium. | H ;
33. e]it aute ad eum Angelus,ue timeas Zatharia.) Tre-
mentem ,inquit Beda , Zacbariam confortat angelus, W»id
ficut bumane facg?lt'tatia eff [Piritualis creatura vifionetur-

|bart ,1tà eg* angelica äemgmfdtif ff pauentes de afPeflu [

imortales mox blandiendo folari, JAt contra demoniaca efd

us P,.æ/'mtia territos fenferitAmpliore fem...

per horrore concuterequs nulla melims ratione, quám fide fa-

Jperatur intrepida, Hoc ipfüm;quod de differétia boni,

maltque angeli hominibus apparentis fcribit Beda,

i

quód tunc Zachatias aptior fuerit ad excipiendam
angeli legationem, fàcris operás , collecto in Deum|

ret)Bene,inquit beda, angelus e77 m temploye7" iuxta 4l-|
tare, Q7* 4 dextris apparet , quia videlicet &* veri facerdotzs|

cemere factum elle , vt non alia pàrte tabernaculi,|

dicebant Zachariam non angelum , fed monftrum|
quoddá afini vidiffe, vt Epipha. hzerefi 26.auctor eft.|

o s

er eum.) Naturale eft homini confpectó angelo et-].-

Ajtimorem angelus ; vt doceat fe bonum, non malum!

angelum effe,& profpera, non aduerfà velle nuntia.
re;,&vt ait Euthym.vt potfet Zacharias fedato priüs:
animo percipere,quz dicturusilliierat. ^ — :
Quoniam exaudita eft deprecatio tu4.) Reddit caufam,
quamobrem timere non debeat;fed cquo potius;ac
lzeto animo effe , Euthy. Quam auté intellieat ange-
h?s orationé, vix ego quidem dubitar£, nifi magnos
VldCl:Gln auctores fentite aliter, quàm eco nullo du-
&us interprete fentirem.D.Aug.lib.2.qq.Euan g.C.L.
[Chryfofhom.z. de incóprehen.Dei natura. & hom.]|
in hünc locum de natiuirate Ioannis Daptiftz,Beda,
Strabus, Theoph.Euthy.non eam intelligi orationé
volunt,qua filiumà Deo poftulabat, fed qua pro ad-|
. juentu Meffie,&pro populi peccatis precabatur. Ar-
gumentcis his vtuntur. Primüm,quód credibile non
lit facerdotem inter publica vota priuatas mifcuiffe
preces. Deinde , quód nulla iam Zachatiz fpes effet
prolis iül?:ipiädæ,cüm & fterilé vxorem,& Íe,cámq;
fenes effe videret. Poftremó, quód ne affirmáti qui-|
dem aïngelo- crediderit,vtapparetver.18.Si quis que-|
rat,quomodo caufz redditio cum pracedétibus he-
[reat;varie refpondenr. Alij, Exaudita eff ovafio tt4 pfo
peecatis populi,& plus etiam tibi dabitur,quàm pe-
tebas , quia vxor tua Elifabeth pariet abi filiü. Alij,
exaudita eft oratio tua, cuius fignum erit,quàd vxor tua
Elifabeth patiet tibi filium , ficut Ifaias c.7. 14. dixit,
Propter hot dabit Dominus ipfe vobu Jrgnum,Ecte virgo cotie :
cipiet,e77 partet filium,eo* vecabitur nome ejus Emmanuel.
Theoph.hanc opinioné recitat. Alij, exaudiza eff ora-|
t tá4, qua p populi peccatis precabaris;breui enim:
poft tépore remittentur;nam Elifàbeth vxor tua pa4 -
riettibi filium, qui Chriftum oftendat;ac dicat, Erce
agnns Dei, ecce qui tollit peccata mundis fic Chiyfof.hom.|
2.de incomprehen. Dei natura, & Theoph.in com-
ment.In hac ego fententia nihil nifi,quód multorii,
& grauium auctorü eft;probabilitatis inuenio.N eq;
enim períuadere mihi poffum , fi angelus de oratio-
ne pro mittendo MeHg » Próq; remittendis populi
peccatis loqueretur , hanc rationé redditurü fuiffe,
Et vxor tna Elfabetb pariet tibi filium. Caufalem enim|
orationé effe non dubito , nam Er more Hebrzorü
pro Eurm ponitur. Itaq; parum apté ex hocloco in-
terpretes quidam areumétantur, non agi de oratio-
(ne pro filio fufcipiädo, quód no dicat angelus, Vxor
enim tua,fed, Er vxor tn4. Et veró quis credat angelü
de oratione pro aduétu Meffie;aut pro peccatorum

de

D

N-

Et pro
enim apudl
Hebieos.

Chriftiaduentu , déque remiffione peccatorum ne
verbum quidem faciat; in Ioáne veró,qui nouo erat
miraculo nafciturus, orationé totam fuam, legatio—-
némq, confumat? Nam quod dicit yer.17.E: ip(é pra-
cedet anteillum m [iritu,e?* virtute Elie,obiter dicit, &
ita prorfus,vt manifeftü appareat nó de Ioanne pro-|
pter Chriftá , fed de Chrlfto agere propterToanné.
Habeo etiam huiusfententie egregium auctorem
Ambrof. Nop,inquit; medjocre munus f Dei dare liberos
propagatoves generis ,[nccefétom bavedes.Leze Iacob duodecim
filiorum generatione gaudere, braba filius datwr,Zacha..
rias exauditur.Dininum iitur munus fecunditas eff paren-
|t&. Opinor dubium non effe, quin fenferit ÀAmbrof.
[cam Zachariz precationem , quam angelus exaudi-
|tam effe dicit,nó illam fuiffe,qua pro Chrifti aduen-
| |tuaut pro poguli peccatis,fed illà,qua pro obtinen-
do filio precabatur. Et argumenta illa , quzab aliis|
lauctoribus afferuntur,parum mihi videntur habere

" ET

Ioan.;. 29.]

remiffione , non pro filio obtinendo loqui, càm de r

Ponde—-

H
LR
d

" 'nll.'k;ti
,X iil (
Ugl

j
|

.& E
E
R
P.

à »

p TV dN LVCAE CAE L 3 st
Ipóderis. Ná quod dicüt credibile nó effc facerdotem. À imerira fanilori,vt à Deo nomen acaipiéit Syc 1 acob L/rael d- nola d
Dutilieis orisjde actificijs priuatas mifcuitle preces, eitur quia Deii vidit.$ic ds mofler jefma nommatus eff.ante
lidipfum mihi magis incredibile videtur.Nam i Za-| — |qua natus cii no augels 6d Pater nomtimpofnit.Qui auté|
ij fuerint;quiantequá nafcerétur , nomé acceperint,

charias, vt maior pars corü auctorü putat,Sümus (a-
: . i ub E us y N ". i .* M : ; P * wv ; Eó3 ' ; 35 0H
Icerdos erat; de Sümo facerdote fcribitar Leuit16337.|— |Hicron.qq.in Genefimperfectiau&tor ho.*. Albl i^
: in Gen.Eucher.q.2.in Luc.exponit.Ig nowoj n quit,7e.

* Nullus boniinié fstin tabernacule, quado Potifex Jantfnarm t 463 : od zl
ingredituryvt Voget pro (6, €7 prádumo fua , Cr'provnimero — Banrtro raser Salseroré foli lerimwaBaptiflà Ie&memin weci, Ohenei
ceiu Hfrael.Si Summus,vt eg*oï-egi&.x.»m*q,(ac.cfdo;s.tïon teri quattaor fumt Haac,l jin.æd;..ïalomosc"( ofras,qui TA UTH datus,
erat,ctedédum eft, (i Sümo facerdoti Pcrfen*æ *f.C,-Ili"c:ct | d&me zimia res effe,qua nomme. Habuit :tfä laxo'c faunfgs CH
magis publicas & in (an&to fan&torü,vbi maximé de| — | Cbrsfho cómuneyvt antequa nafceretur nome .zllz. à Des afigelo

reb?publicis;ideftde vniaerfa populiexpiationein-! — |deferere darefwr, & q..26. in Gencf fed in ijs olbus au-

orellus femelin anno facefdos agcbat, licebatpriuas, B | Gorib'librariorüvitio pro Samuele Sáfon fcripteft:

; x | ts pro fe; '&.-pzfoiï dOï.I"-IO fï-laPi:C'»S fääue, mUkögm" "Iä. E:*Wf a«t-æd:ä*tiäi,(ïjj'?x-xältf;ig*,tcys*'-niuliiinv'-zïm-:it.u'm-.. :
N 5 ]gispriuato facerdoti & 1n.;m;5?9b11c3 ; at ,.folcnw teei ä*ï"zf""ï(lfwf;ff ))(&gü dicát jd ieret nó loilu priuatum,
» llàcra peragéti licuiffe. Pr;æ-te'äqua: quod nccciï&. non| jatq; g?me.lhcud tibi, fed etiá pubþcq m ómni populo
| |cft, vt in ipfópublico facr;he«ïöf,;**fiä'd*at.ï-t- ante, æut-?po& gaudi i, Priuatü quidé tibi,& quia tà diu optatus;ex-
- | Ipro fuis priuatim rebus orauerit. hgaxq;re.-vtdetm;'ha..;- petitülq; nafg&ïurfilms,& fili^is; qui Chm&iu müdi
üüä * ä | gcre vim,quod fecüdo I.Oö.o*"drxxïm ïobljg fgler«e,omä' | faluagorem -dlgxtg d,cm.ogfïr*et..ï—hc.cmm cff,.Erzt ribi
M | nem ià Zachari fpé abieciffe prolis fuic:guendæ.—Se.d gaudis, C exultatio.Quaib' verbis duobus fignificatur
qe tamé id ipfum facile foluitut;fiae dicam",quod qui- Zachariá plas .l-ætitlxæ capturü cffe, quód talis fibi fi-|
u dam etiá interpretes dicür;nomitüe; cam ajugc'lLl's ve] - Ahus.nzï.ms fucm;, quàm ex Vgï?gam ,& Vfïtïg.ta hl-ijw ortu l
a ] |nic, (ed multó ante cá nódum fpem omncde*pofmff -|cepillet ,,qqu nó decuillet Vtz-q;fz'm.erdgtc, Sc .'graiicm E. |
m |fet,pro liberis fufcipiédis folitá orate;atq; de ea ora- C natu .fe.h,cfþ)öïx*itïflæ'e.þro-pdt?rea gagdïoïqxultathnf ad-b - j
um - Itioneangelá loqui.Necidabfurdü,autinfolitá vide] — iunxit, qua letinia geftiétis hominis eft. Public ve-| —
C — L ri debetiná cümangelusad Corhelid venindixítque] — |ró,quod cátus teti populo propheca in rebustá affli- :
u Orationes tu&, cy-eleemo[yna tua afcileris in memariam m| — &is mitfus fuerit,vt Beda, & Euthy interpretátur.Fa-
T MT uH co(peclis Der A Ct.10.4.nec QIQbä-ïs nec dflbat eleemofy- cit.hocn-a.d 'iampliflcäfdam magäituäinä bizncfïci.j.s vt
LU. : | nas,fed de preteritis lo qux;urt;ratt(jmbus:fmf: (-)rO-.H;c qui nafciturus erat nlius,'.n-ö priuatá mod.o,IVt alij fo-
w L : I tüc,quáuis (pé omné prolis naturalilege fufcipiendel — lent;parétibus, & cognatis;fed publicaetii omni po-
w b 41 labieciffet,quia fpé fuícipiende diuino miraculo non| |pulo letitiá ficallatar^. Quod heretici putátnos hüc |
n . . abiecerat. Ná & Annailla Samuclis materrlib.Reg.| | |locü de populo eriá Chriftiano interpretari,quafi 1-|
É 1c.1.2.cü non dubitarecfe fteriléeffehaud dubiü,quin| — |beamur dieIoánis narali gaudcre;maligne faciüit. Nà
jl , [nullá iam fpé haberet liberos naturaliter procre&di;| — jetíiad nosáliquado accómodam",nó ignoram"ramé]
o l. [orabat tamé,& t& enixé,& veheméter orabat,vc Heli| D |de nobis r effe di&ü : iraqs nó vtimur tanquá tcfti-
" n l acerdoti ebría eiTqVideretur:qujg nimirüfciebatno| |monio;fed tanquá exéplo , vt quéadmodi totus ille]
*w',/ effe apad Deis impof(tsbile o'm.ne.-'verbm & vtipíacecinit| — |ludeord populus nato olim Ioáne letatus cftita nos
9 L ] | dominü mottificare;& viuificare; dcglucere ag ixïfej eius natalé diem agétes letemur.Neq; alienü à facris
H b [ tos,& reducere. Quodautem Zacharias ne afhrmáti| — litteriseft;nón publica modo letitia, fcd lautioribus Letitia pu-
& I H iquidéangelo videtur credidiffe;quomodo intelligé.| | | etiá cóuiuijs fcftosies agerc, vt ex 2.lib.Efdre c.8.10. äfï;ï äïïï
)) j | | Idum HEVCLIS. .dif'putaþims». ,Xït.?nc täïn.clü. 'di.ci.fng non| lin te"igimg:"*ï m qui-t,CïmcdttePinguia,a þihf*e muW, cbug ?&Rjg
- ONER l. | ldf(? s Cf.?'dldlïfe ; quod df Dei potétia c;lubl't'auerl)t.- Q mittitegartes ijs, qui no praparanertit þäj , quia [&fzfï.m i:ïtä*ï::*
d ! Ná neq; vir fan&us tà m.,age de Deo.lienure' poterat, dies 'dfaïmmz-te/?. Atm gl;läluq.uumt,lncbrlat,ur.No 19d il-icos defen-
". jneq; .f'acer.dos :&btahan?l,fj-cSaFæ,* aha'q;x fim.lh'.a in (:'?-. lis (.iolct?(ed qugd dCBfto .[9.11&0?-]1.0?.101?!3 cohm ,fed vduntun
il - | Icris litteris excpla. nc(cxrcï.S.ed ideo nócredidit,quia| |quia fe 3'd'ciolerc., fingüt ; 10s ctiá xllæs ,cwreldere finga-
.*roat | ! certus nó crat,an .lläcsqaïc videbat, vetusacbon" an-! E mus,ref«pohdean.] u.(q; aFCOIIJOdatC ad ipforum mores,
;x' gelus,Sc à Deo miffus eflet. Argumentü, quódvolés| |Necnos,neq; illi ebrictaté probamus, fed hócinter].

Ui N | illi angelus fidé facere, refpádeatver.19. Eze f» Ga-| — nos,& illos diftat,quód nos incbriamur fortalfis ali-

U | H briel, qui aflo ante Deum , «* mifews (um loquiad te, ey| — |quádo,fed lanctos tamé cafté, pieqy veneramur ; illi ] i
": | ebac tibi ngelf(m. - RA s & inebriantur frequetíflime, & fan&os nó honore,
Jc l Et vxor tua Elifabetb pariet tibifib.)Ex te,ctiam fi &| — |fed cótumelijs,conuitiifqs profequuntur.Multis,in-
; : tu fenex,illa & fenex,& fterilis finaut ribi quiatail-| — |quiunt.fuperftitionib* eo die popul? vtitur. Nec fu-
í d |lumà Deo poftulalti. Cum angelus Zachariz vxoré perftitioné fi qua fortaffis inter rüdi(limos homines
f i nomine appellat Elifabeth, indicat fe angelum effe, c&,appïobamm*ï fed n6 recipim" iftos fupcrüitionis
i | 1 qui fingulorum ctiam hominum noueritnomina. | |iudices qui hzrefim fidé fidé fuperftitionem vocát.
" s Et vocabis uome e? Ioanne.) NÓ folü predictio heceft,| |Nos Chriftianü populü graui(fimis D.Bern.docem"

fed etià preceptio nominis imponendi. Voluitenim| F verbis fer. de natiuitate Loánis Baptiftaseri i quide|

l i w - i " . . :g | | n ia Hebraif-
4 Deo ?*^&r Beda in hüc locü differit.zaber boc , inquit Ambr.| — -'Hebraica fit phrafis,qua coram domino magnus dicitur, mus.
'? 2 : | PHRORELUL QR OE 1

1

[De? eum,qui Chriftá móftraturus erat;ita vocari, vt
ipfius nomine n6 folü collatü parentibus benceficiii,
data illi Spirit" fan&i dona;quo adhucab.vtcro ma-
itris facimpletus efse dicitur;fed etiá gratia oibus per
da.loanes enim p Hebraicé gratiofum fignificat.
Habet femper mytteriü aliquodin litteris facris aut
mutatio veteris nominis , aut noui anticipata pofi-

[si&is viris tio, vt Cyril.lib.r.in Ioanné c.7.& Amb.infra ver.65.

