dentur, harum veró trium prima prz(crtim, & vl-

atque rationibus. Animadaerto enim Chaldaicum
paraphraftem quotics de Deo nobitcum loquente;|
nobis auxiliáte; aut nobifcü denique verante (ermo
cít, Hebraicü nomen m quod Dei proprium elt.]

de Filio, qui verbum appellatur, & cutus . propriam
cftloqui nobiíca. Cuius rei tarn mulra apud illá cx-
empla fuat, vt notare pigeat.Doctus fi Chaldaicá pa-|
raphrafim legat;in eapaffim incurzct; indoétus no-]
bis ctedac.Hinc ergo colligitur lià Dci idcirco in-
ter fuditos veróum appellati , quód perfona Dei no-
þifïü loquerctur, Nam cü qui cum patriarchis olim|
fpecicangceli epeloquebatur,fuiffe FiliumDcei, qni|
Ecclefii (emper gubernauit, probabilis , & anziquaf

opinio fuit lertull. prefertim, & Hilarij multis lo-
cis rcpetita, & Syrmienás cótra Arianos fynodi de-
creto comprobata, quod apud Hilarium in lib. dej
fynodis efk, Paraghratté veró Chaldeam ex Hebrco-|
rura confuetudine locutü fuiffe vero fimile profc&o|
cft. Quin D. Paulus eo eriam videtur alludete. Dixc-j
tat Dcus Deuter. 350. 14. ('uxta eff fermo valde im ore two;|
C m cirde t ; dicit D. Paulus Rom.10. 8. 9. Fc effl
-:,.r!*f Jïïdzfä,gæi;ä praduamm d eft Cbrif u & Origenes
Jib.in foann. r. interprezatur, 4uia f6. credideris im carde
30 9404 De fafatamut Dominum lefnm a mortuts,faluus
eris,Certé cum Dauid dicit pfal. 9.21. Conflitue Dominej
;Zigijl.z:aïäfis?ewas, Chríftum ifizelljgit, cu.mcïug nw;li
'doctoré vocat,quem nofter interpres Jegjflatere ver-|
tit. Perinde autem cft Filia Dei do&orem,atque ver-
buim appcllate.Videtur etiamdoannes ver. 18. ratio-
nem explicare , quamobré Chriflus verbum appcl-
letut, F nigenitus n quitqui ej m finu Patriryipfe euavra-|
t6it & 1. epiüola CL de, inquit, andiainis de vcr-
? v:t4,quafiideo verbü dicatur, quia auditur , quod|
proprium eft verbi,& c. 5.7. Tres (unt, qui tefimonium|
dant n c&lo Pater, verbum,c7" [Diritw .Cur cnim eo loco
verbum potius, quam filium appellauit; cam nomen
pracedens Patris poftulare videretur , vt potius vo:
caret filium, nifi quia de illo tanquam de teífte Lo-
quebatur, qui nobiícum loquendo teftimoniü per-
hibuiffer? cur fimiliter in Ápocalypf. c. 19. 15 Chri-

ey-

tanquá de rectore azebat Ecclefiz , qui per'oia per-

hoc eft verbü cffci Propterea vidit eá equo infiden-
té albo;quo fimulceleritas,fimul puritas verbi Deil

reddere w verbum, intclligc'ntc n nimirum agi|

ftá dixit vocari verbirnifi quia de illo tàquà de duce, !

fidelem , ey* weracem, quum totalia, quibus eum ap-|Verf. r

pellaret, baberet nomina, quia nihil interprcüs,
nihil do&oris zqué proprium effe dcbet ; atque vt

eff [iritus. propbstie;quia deillo'agebat tanquam tefte;|
qui nobis patris confilia teftimonio Íuo declaraffet,i
confirmaísétque. Denique nufquam verbum Ioan-]
nes appellat, qui folus inter Apoftolos, & E-

|fidelis, & véxax fit.. Propterea dixit , teffsemontum eine |Vert. 1o.

i verba,& Greg. Naz. orat, 4.de Theolog.Theophyl| 'nmangeliflas hoc vífus eft nomine , nifi cumi

— " a - . s OR

Á

*

u

LE . ) "UNIOAN- GAR Rb $50 — — u

|
?'«i-i;:ïï 1 lde eo 'ägcbar , vt de intcrprcïc »c.iiuinæ 'volux.ïitatis, E Ioan./n prmeipt erat wrbum..Qgin aliquos vocemapa
M I[deo & hoc loco; vt pofteà docebimus, vocauitver-| |pellaffe video,vt La&tant, lib. 4.c. 9. & Qlwdxanum
Mu P | bum, quia paullo poft di&grus facraF carné fadum, |Gentilem quidem poctam , Íed Chnfhgnum Íumu-|
i jVets. — E iffe & in nobis habitaffe, id cft nobifcü veríatum,! — |lantem edito de Chrifto feruatore carmine, ,
Mew [ | nobiícum collocutum. Idem ex aliis fcrip turz locis Chriffe potens rerum redetfnti; conditor &ut,
MC colligo Sap. 18. 15: angclus ill? ,qui mxHus. fuerat adi; Vox jäæmm't,fefz'(ii-&ue Deti ,quem. f'u-dzt 417.41!4 ;
um loccidenda AEgypti primogcm.ta fermo .DCI app,clla- Mente pater. Scmmsï & de fcrthu*r?s facris nonnui-
i, & | tur,quia mandata Dei ad ho:pmcs fi;fetcbat ,caque| |losproferri .IOCOS,.Vbl nofter ctiam interpres lermo
MUUN exequebatur.ergo ceadem ratione Filius vocaturverZ |nem verterit Sapient.18. rj. Ompmipotens (ermo tuMa exi-
"»'fflx;z;gumä i. s. s. |bm;fed angelus officio,Flhusnatura;(ïcutgllis loc.ls - |rens de Faf(a a regalibus þgl:bm: dorus debellator in medmm
N — JMalach.4 idem Filius angelus appcllat?r. Illud mf)do huic exterminij txerrdmxpraf!:mt:&xac.l chræqs 4124 P'itMé f/ï :
üanind : fententiz videtar obftare, quod fl.hac ratione ver-| p fermo l?ez,'zy'efffdx. Sunt qui ex Cypriano,& ex aliis
Wim4 [2 1 bum diceretur ; nonante verbum fuitlet , quàm eare vetuftis auctoribus colligant veterem Latinam ver-
hum | fatlum habitaflet in nobis,certénon antequàm ho | |(ionem,queante iftam,quam nunc habemus;in Ec-
TOUME mines effent , quibus Patris interpretaretur volun | | |clefialegebatur , in multis alíis locís, quibusagatur
xdill x BI ratem.Quo crgo modo i principio erat wrbum?F.aalls de F11103 nó ver bum; .(ed -fcrmonem hab;-uyilïïc,vr Riala
TA refponfio;verbwm ex omni aternitate erat, quiana- 31.6. v bi Cyprian.legit [ermoae Domim cæl:frfm!z fwnt.
:nf tura fua in,terprcs erat , cüm fapienqa effet P?.tl"ls, ] Et pfal.4.4...1. Erutlautt cor meum Prmonem bonu. E. t P(al. i
]l i quz perípecta haberet omnia eiusarcana , etiamíi]| — |106. 20. Mifit jermonemfwn,w fmamt ens. Et lai.10.
dl homines non effent, quibus ea poffet declarate.| — |12.23. Sermexem abbreuiatums faciet. Detna fnper ter-am.

Nám vera etiam lingua eft,quz;quiaauditoresuen| — |Fallax coniectura , nam Cyprianus non íolcbat ver-
: — |habet;tacet. Alix rationes, quas noui quidamfcrip.| — |fionem vllam citare , quz vix vlla eius atateapud
E. d tores excogitarunt, mihiamanti vetera minüs'plla— C Latinos communis erat,fcd ipff'qpocics Ícripturam
: cent.Legi apud quédam Filium vocari verbmï:,;dcü cxtabat,dg Grzco vc.frtebdat. Indicio eft, quód nemo
TE : realitatem , veritatem , quod eft ; quia chrguce 637| jaliusciufdem aut circitet feculi codem modo , quo
u- ] | fozfmi" verbum rem omnem fignificat.Legi apudaliumíec| |ille;citet, paflim dicitin Euágelio za7« Matthxum,
opfens ! —— [hereticum,id eft malü prorfusauctorem , vocarum| — | & «av& Marcum, quod vix meminialium quépiam
— . lfuiffe verbum , quafi protniffum , quiapromiflum| |Latind auctorem facerc.Reliquos veró locos duos;
etiam m 327, id eft verbü appellatur , allufifséque| |vbi nofter interpres fermonem reddidit, haud dub;-
Ioannem ad diuinas illas de mittendo Chrifto per!^ |tonon effede Filio inrelligcndos. Nam in illo Sa-

dpum — |prophetas toties factas promiffiones.Ea quoque ra-| — pientiz. 18. 15. deangelo illo agcbatur, quem Deus
Ll : tione Chaldeum wap'Dverbumappellafse. Perde-| — | miferat; adoccidenda ZEgypti primogenita, quem
j ret,fi vllam haberet , hec fententia probabilitatem| | |nemo dixerit fuiffe Chriftum. | Nam vt verum fir,
r vt auctore malo.Przter id, quód ifta ratiene ss priscipi — |quod fupradiximus multisantiquisaucoribus pla-
m ! non tr4t verbii quia pmmi?sü non erat.Quod etfi fub- D cuiífe , folitum etiam ante incarnationem fuam ali-
-B riliter folui poteft, veré non poteft; & cumaliislo-|" |quando mitti Chriftum, tamen certé ad exercédum|
T E cis eiuídé Ioannis , vbi filium verbwm appellat;bene| — 'officium carnificis non mittebatur , quod vix alij
init ! J [nonconuenit,quia congrua in omnibus ratio r?ddl exercentangcli, quàm mali.Hoc enim eft, Immifti-
! E. non poteft,quare verbum potius illic,quàmalibiap-| |se: per angelos malos pfal.77. 49. Hoc beati Iob docet]:
i K : pellauerit. - ' | Now DP s mplum.: Nec Ecclefia in publicis precibus ca|.
m | Meliásne| "Tertiam queftionem,quia de folo eft nomine,vix| |verba de Chrifto interpretatur , fcd ad Chriftam ac-
gf ï':rtlïxï)l,:n operz pretium effet explicare,niíi nif'n-ia quidam de| |commodar. Quodlonge aliud effe,nullàmque inde
n tiné verra- |ea ré cOntentiqne difputaü"ent.k Vertit forte qu.xdam ad f:o.l*ligcndum ?itterale m .len.fu m argamentum fu-
i | [rur Aefoc.Inoftra memoria pro verþq íermonem. Secuti funt mi poilfe multis exemplis fzpe .docuunus.* Illud
g mïf* Eraf|nogitatem omnes hzretici , apud quos,cüm omnes| |etiam ad Hebrzos.4.12.1multo magis eft manifcftum
iaeko D interpretes fint,nemozaliter, quam fermonemtran-| |de Chrifto non intelligi, fed de verbo Dci Euange-|
u ftulitmagnum apud me argumétum erroris.Darem| E lico,quod predicatur,quod non mortuum ficut ce-
rl : aliquarveniam,fi fecuti fuiffent antiquitat£,in qua,| terajfed viuum;atque cfficax eft. Nec ignoró Cypria-
' — Ivt ftatim indicabimus,multi ita verterunt. Sed indi-] inum, & Athanafium, aliófquenonnullos au&ores
' H gnor hareticorü ingeniü diuerticula fecátium, necï graues de Chrifto cos locos intcrprctari.'Scd'alij di i N E
É alia ratione vocantium fermoné,quam quianosver- |non mali auctores aliter intellieunt. Tota crgo que-|
E bum appellamus , & nouitatem quarentium inan-| |ftioab (criptura ad veteres auctores reuocatur, quos|
QU tiquitate, Nam etfi id antiquüalicä-mndo fuittamen| |dixim" pro verbo fermonéappellaffe.Vcrü id quidé
E - quia iam fuerat obfoletum,iam e nouum. Scimus| cft,fed ijdem illi multo frequentiüs verbum;ali jnun-|
' nh m | multos veteres & graues au'cïþor;s fqpe F 1'ln.1m—- Dcfl quam fer'moncxp vocxantgc*;crtum. argumentum ma-
ASNOES íermonem appellare, Tertul.inlib. de Trinitatetri-| — |gis nomen verbi, quàm [:ermoms probatum fuitfe.|. —
Gbl bus locis,& in lib.aduerfus Praxeam, & lib.aduerfus| F Maguqu.u-cka nobis probari oportere, & eorum , &
O us Hermogenem,& Cyprian.lib.2.contraludeosc.3.| — |noftri interpretis venerabilis auctoritas , & ratio|
um .|& 6.Hilar.lib.z.de Trinit.Lactant.lib.4.cap.8.8&9.| — |perfuadet. Nam fiue Filius A£yoc appellatur , quia|
WUP . ! | Ambrof.lib.defidecontra Arian. c.2. &lib.r.hex-| |notitia Patris eft , non folemus mentis conceptum|
xolt , | hamer.c.9.& lib.z.c. ». Hieron.in cóment. in c. líai| fermonem , fed verbum appellare : fiue quia in- |
rm.& in c.r. epift.ad Ephef.Auguft.tra&inloan.g4.X&| —|terpres eft Patris eius ad nos mandata deferens, 1
ro8.Prudent.hymno. 6. Cathemerin ey, .|& interpretem , & mandatum nemo non ver *3
"tdes pater fapreme, | OR : bum potiüs, quàm fermonem dixerit. Et fi cius |

Patrifque fermo Chrifte.

" naturam, & vctiufque nominis (ermonvis, & ver-
Remig.in c. 4. epift.ad Hebr. Anfelm.in hec verba! — ibi proprictatem fpectes , reperies fermonem ora-1 : |

i w i | ROE | M Honem —— L

d. 3-

verbum

l, :,-

1fai.:9.14.
Abdiz. :.8,
1. Corinth.

Ad Hebr.

:Cur Ioànes

potiüs quá
filium ap-
pellauerit.

440

IOAN. MALDONATI COMMENT.

441

"*

tionem totam multis conftantem verbis; verbum A

di&tionem vnam, ac fimplicem fignificare ; Chriftü
verb non multis verbis rcbáfue, fed vna fimplici-
que natura fua, quidquid eftin Patre;declarare,quia
e(t [Mendor gloria, c7 fiqura .(Zal;jfanrfæ.am. Itaque me-
liàs verbum, quàm fermonem dici. ;
Quarra füpereft queftio;quam Bafilius homil. in
hxc verba,Leontius in commentarijs, Chryfoftom.
hom. 2. Thcophyla&us, & Euthym. attigerunt, cur
hocloco Ioannes verbum potiüs, quàm filium ap-

i vocalfet filium , aliquidforte carnale, aut patibile
le&or cogitarct , quod poftea accidit Arianis non
valentibus filium intelligere ; (ine foemina , & car-

fieri folet; cogitantibus. 51 fíliws eff , inquicbant , ne-
ceffe efh vt eg* femima fit, «* collaqwmm fermouss , e7* con-
tunébio coningalss verbi, ev blandimentum , e7 poflremum
ad generandum naturalus machinula, Sic enim filij Dei,

ibaz multa,qua nullam compofxtionem,nüllam cor-

faluatorífque fui gencrationem itridebant, vtzcefert
Hilar. inlibro contra Conftant. & Cyrillus Alex.
lib. 1. Thefaur. c. 2.Idonca ratio fi Chriftus hec tan-
càm duo verbi, & Filij nomina habuiffet, at habe-

ruptionem fignificabant,fapientia , lux , fplendor,

duas rationes fuilfe arbitror , quódid nomen magis
effetnotum, & gratum, & quód magis accommo-|:
datum ad id, quod paullo poft Euangelifta di&urus

erat. Nullum nomenfilij Dei inter Hcbraos tain

& innumera pene alia, qux Origenes lib.1. in Ioan.
& Ba(il. in hom. ia hunc locum notant.. Aliasego

pellauerit? Vnam illi omnes tationem reddunt, nej

nalem decifionem , qualis in humana generatione]

vfitatum fuiffe ; quàm verbum ex Chaldzo para-

cüque nomen Dcei pro filio accipi ïu-tat NYD'D, Fer-
bum vertit, haud dubié quia ita vulgo inter Iudzos

vocabatur: cognofcimus ex Philone au&ore Iudzo,
qui nunquam Filium, fzpeAdfey verbum appellat, in
lib. quód deterius melioribus infidietur, & in lib.
de opificio mundi.Cognofcinius ex primis illisphi-
lofophis Mercurio Trifmegifto, & Plarone; vt pro-
bant Eufcbius lib. 7. de preparat. c. g. & lib. 1. c.
;o. & Cyril. lib. 8. contra Iulian. etfi Hicronymus
ertore fortalle memoriz id in cpift.ad Paulin.negat,
Hoc (inquit de verbo loquens) de£his Plato ne[eint ,
bec Demo[lhenes eloquens ignoramit. Perdamymquit, fapien-
tiam fapientumse7" prudentiam prudentis veprebabo.Cuuos
Philofophos non dubium ab antiquis Hebrzis &
;|haufiffe fententiam, & vocabulum accepiffe. Voluit| -
fergo Ioanncs accommodaté ad vfumloqui: voluit
intelligi. Videbat etiam futurum idlectori gratius 5|
cum enim Filius ideo verbum dicerctur, quódad nos
auxilij, doctrinedue caufa,quemadmodum diximus,
mitti foleret, iucundum Iudzis erat cius in fe nomi-
nis memoriam renouari, quo rantum Dei beneficiü
contineretur.Itaque vt Marcus gratü le&uris fump-

(it exordium à nomine Euangelij, quo fauftus figni-
ficatur nuntius, /nitzum Euangely lefo. Chrifli Filg Dei ,
ità loannesà nomine verbi, quod Filium Dei fignifi-
cat Euangelium, id eftbonum íemper nobis nun-
tium afferentem. Etat quoque idad ea,qus di&urus
etat, «ccommodatum. Volebat paullo poft dicere
ounta per ip[um fatia effve , non poterat eum per quem|
omnia fadta funt, aptiàs quàm verbz appellare, quia
omnes fcicbant Deum verbo fno omnia feciffe. erbo
lDamini ceit firmati font pfal. 22. 6, & dixit,€» fatta fant;

phrafte coznofcimus , qui, vt fupra docuimus, vbi-

C

D

E

r t ——

quzric Theodorus Mops. in Grzca citatus Catena,

quid caufe fuerit; quamobrem non vocauerit Euá-
gelifta verbum Dei, fedabfolutà verbum? Non malé
refpondet folere fcripturam verbum Dei precep-
tum appellare, & illud verbum quodad prophetas
(epc factum effe dicitur ; ne quis igitur putaret filiü
Dei eiufmodi effe verbum, non verbü Dei,fed verbss

quzftione quzftio. Animaduerto, vt attigi fupra,

annem Filium Dci verbi appellatfe ; & Ioanné qui-
dem ipfum nó (ïa(ï-ïm, fed quinque folàm locis hoe
exordio, & polft ver. 14. cum dicit verbum caro factum
eff ,& 1. epilt. c, 1,3. & c. . 7. & Apocal.19. p. Ani-

nufquam preterea toto,quàm magnum eft, Edangc-

factum temere. Vocatur filius verbum non quia ho-
mo, fed quia Deus eft, & Deus quidem filius , cuius

gubernare. Solus Ioannes de Chrifti diuinitate cgit
faícepto confilio, ideo folus vocat verbum , & vocat
folüm antequam carnem fa&um fuiffe dicat, vt ver-.
bumà3 carne;ideft Deum ab homine diftinguat.No-
uam fecimus conie&uram in noua quzftionc ; mc-
liorem fortaffe dies inueniet, Adnotarunt Chryfoft.
hom. 3. & Theophyl. Euangeliftam non fimpliciter

verbum illud dixiffe,vt oftenderetíc non de quouis,
fed de illo fubftantialiatque diuino verbo loqui.
. . - . : |
Sequitur verbü , erat, quod in hac prima fenten-

IGreca Catena, Beda, Alcuinus, & Theophyla&tus in

lliftam , in princä)io fuit,fed Iu frimiyia erat; quod
— |verbi, fuic fignificerrem praterijile, & effe deüijtfe:

tia fecundum locum tenet. Granes auctorzes obfer-
uarunt Chryfoftomus hom. 3. Bafik: in hzc verba,
Cyril. lib. 1. in Ioan. c- 1. Seuerus Antiochenus, in|

commentarijs ad huuc locum; non dixiffe Euange-|

verbum veró era? perennitatem, atque firmitétem.
Id quidem hocin'loco verum cft. Non enim voluit
Euangclifta fignificare verbum fuiffe in priucipio,
& iam non elle ; fed fuiffe femper , fempérque efle,
femper futurum. Sed perpetua non cft obferuatio.
Szpe cnim illud imperfe&tum s* quo hocloco Io-
annes eít víus, pro preterito fumitur, quod & La-
tinéaliquando fieri apud Marcum Tullium , & Li-
uium obferuaui, Et veró nofter interpres non vide-
tur temporum difcrimen habuiffe. Nam idem t&-
puss» quod hic vertiterar, 1. Ioan. s. 1. vertit, foit.|
Mallem vtroq; loco tranftuliffet , erat. quia. Fcæter-
quam quód ita Grzcé eft; magisconuenir Filio Dei,
vtde co crat; quàm fuir,dicatur. Nam fui potcít fi-|
gnificare effe coepifle , vt fi dicas, In principio fuit

fed ftatim principio conditionis rerum efle coepiffe.
Filius autem Dei non capit effe;femper fuitfemper
erat. Deinde verbii,fuit, poteft fignificare , rcm que
fuiffe dicitur, effe defijffe. Vuleatum eft illud; Feimw

inclufam habet particulá iam, quá non habet verbü
fuit.Perinde enim cft,Iz princigio erat verbu,ac f1 dicc—-
rct,In principio iam erat verbii, non habuit princi-
ium,non copitelfe,quia cá omnia, que principiü
iabuörc , effe cosperunt,iam ipfum erat. Ducit nos

(implicitervocauiffe. Na(citur nobis noua ex veteri|

neminem Euangeli(tam, aut Apoitolum preter Io-|

maduerto pofteaquam dixit, verbum caro faifum e[t,|

ljio verbum nominaffe,. Quid cauíc fuit? Nec enim|

officium ett, quafi legatum effe patris, pro eo mitti ,|
pre eo loqui, pro eo Ecclefiam rempublicam fuam|

Adyoy vtrbum , íed cum articulo emphatico zévAdfov|-

i

czlum, & terranon fignifices fuiffe ante principiü,|.

: - . K Virg;!l 2 |
Troes.Ad non fignificat verbü,erat. Deniq; verbü crat|Aeneid.

Excueitur|-
verbü er4f,|

fmmlauit, €9* creata funt, píal.148. s. Nonabs reetiam! — iverbum er4t , vt Bafilius ait vfquead zternitatem.|

T Scio

»ALM /-quand
(citeg

gumflll
W Du

M Dn

J i n

T 9N XUVEN O IPOAN C GAPDIDO 2 — 46 — |
Wï&x—x J ! Scio confundi nónuuquám difcrimen temporüm;| A vtidem fit, I principio erat. verbum ; ac fi diceret, Iri |
l.OWïïï i& pfzteritum non tam temporis differentiam , Deo erat verbumi , ficut ftatim 'd.icit'., Et *uerlmmfmt
*I-Pïæüp-: i [quàm a&ionis perpeciritatem fignificare, vtinillo — japsd Deum. Sic Athanas. in oratiorie contra Arian: |
A. loco Prouerb, 8. 22.Denmus poffedut rme m rmitio viarum quod verbum ex Deo fit Deus 5 quem Íen fum euam Ori-].-
Nateíio | [narum m:eqæ;m quicqua flqceret& principis, Nonenim| — gen. probatlib. in Ioan. 1. Simpliciffimus quifque |
"itdte Ü dica; ath'cäiïiiïEaaüï defijffe Íc poffidere,fedícm-| |fenfus mihi maxime placet. Huiufmodi cft; vt no- l.
ïkafïfïmiï a z Po(fedifï'e ; femper Poüidere; femper poi.feifu- men principij mundi fignificet prigincxh s quz & |
Q6 , B Irum effe.Et in illo pfal. 109.3. ex vtere ante Lucferum| — |veré principium rerum fait, & ita in facris liteeris, |
« ^ enuite, v noftram , & Septuagintafequamuredi-| |vocarifolet; fignificat ergo Ioannes m primoprcum |
Im,mecglli-ï | tioné. Nec enim fignificat aut copiffe ; aut defi-| Jomnia fa&a funt, iam fuitle verbum , ideo fg&gm |
M — [iffegignere, fed femper genuilfe , femper gignere.. |non fuille ; in quam fententiam exponunt Hilaius , — |
nf oT Hxc Ício, fed loannes quidem certé differentiam t£-| B lLb: 1. de Trinitate, & Augx.lftm/usvtra&.'m. Ioan. r| - :
Bd : porum accuraté feruauit. De Ioanne dixit, ver. 6.| & in qq. mixtim ex veteri, nouoquc*t?i*tamc.nto-g. :
fl ,/?,5 | : Fuit bomo mif]4s 4 De» , de Chrifto dixi, ver, 9. Erar] — 22. quod I?seda ctiam -p.roba't-.-- Eft hæc:'.mtcrprctatlo |
li. ( Muxvera, qna illeminat omnem bominem vemientem in bic| — & adhominum intelligentiam, & ad id;quod Ioan- N
Ncenim mundsm. Nec dixit Chriftus. c. 8. $9. Jwrequam| — nes agebat, & ad fcripturz cogfgeguc.h.ncm magis '
wl - —— LAtbrabam fieret , cgo fai , fedego f(um 5 potuit dicere,! , Jaccom n'x.odat:xx.-Nam & le&or mþll x.ac.111'us nomine
T | eram , fenfu codem. Non dicit Apocal. . 1$. Eram| — |principiJ, quám quod omnces princtp wmftcmpörlsl v
Vormiri, » . mortuus, fed fii mortuse, C7 ecce fum WW"S-SUth?ï" Msddege d ucid 1.nltel.hgcre; PONPUMCS PQQUOP 0& Q
m | - |quec.z.8 quodnon cafu profe&o; fed indufria,| — |dererum principio di&urus erat, Ommia per ipfum faf
nv atque confilio fa&um apparet, Alia quoque vis hu-| |£4fwnts & vero admodum Gæml;lc eft d': godcfn vtro-
M ius temporis eft, quam in cómentar. 1n orauon. de| 3 |que lqco agi principio» quah dxca't,Vü. äüj inpna-
rdia Theologia 4 Gregorij Naz. Elias Creten. animad-| C|cipio iam erat, nam 1pfum.omn'1bus rebus princi-| . |
blirari ts uertit, vttarocdlixéy id eft fübftátiuum fit, nec flgm- pium dedit; aut quod codf:m/ r-ledxt ? Vcrb.um 'DC:I fa-- m :
walionts ficet effe hoc velillud, fedom ninovefle, quod pro- &um non eít, hoc eft i principro erar , quia omnia per
E : lprium eft Dei, qui idcirco abHebrzismmàGracis| [pf4m faf.fæ fm-t.,'hoc eft principium accepcrunt. .ht..
EE - Exo. 4. 14.|5 d v dicitur ; quia folns vere eft.Re&te igitur Concil.| . |folet fcmptqra-(acr*a per principium,aut initium in-| - o
ol .. jpecal.i8 NI Cenü Arianos dicentes fuiffe aliquando tempus telligere primam condiuonem rerum , vt /s pripcr- GenE hr
- us ;ääïurre quando filius Dei nonerat, exhocloco damnauit| — |pmcreawit Dews calum , e7' terram. Qucem adlocum vi- m
)b' | Scitéque Ambrofius lib.. defidead Gratia. c. . ar-| — |detur loannes per an.tittheflm qu'ädatg allufiffe,quafi "d /
d s igumentatur, /n principio erat verbum , €7' verbum erat! — |diceret In illo principio rerum omnium;,quo Deus D. ——
d m apud, Denmn , €g' Deus erát verbum : boc eratin principio, — |creauit caclum, & terram, verbum creatum non eft, :
3 D 4fu d Deum.,Erat jnquit, apud Deum. Erat, erat, erat,eraty. quia iam erat, Vt fimile veteris, ac noui tettamenti : ;
1 | lpE hR quater erat, vbiimpius inaenit qubd non erat ? Sed de. D |cffet exordium, & ab illa generali creatione rerum, u ,«
,gä;:fs.m!' I T Pm ra paullo infradi&urifumus. - lin qua hzeretici eum inuolucbant , Filius Dei om- |
m | | Tertium nunc huius loci tra&emus verbü,Isprim-, |nium creator exciperetur , quc-madmodu m Ch.ry- :
zue ( 20 pmopriapio cipio, Clemens Alexand. in orat. adhort. ad Gentes;|. foftomus, Auguft. S cuerüs Qn dochenus, I;elo.x;xtl;us, 1
i quid fit. Origen. tra&t. r. in Ioan. Cyril. lib. . inIoan. c. .| |& Theophylactus indicant.Eodem modo Filiüs ip- |
D 1 |Gregor. Nyffen. in orat. ad Simplicium,Auguftlib.| feapudSalomonem loquitur Prouerb. 8. 22. quó |
EuNAP | ^ [&deTrinit.c. 2. Theophilus Antiochen.lib.4.al-| |credibile etiam cft re.fp.cxxife loannem magnum, vt — |
um | legor. Idaciuslib.3. contra Varimadum, & Beda in-| ex Apocalypfi perfpicitur, propheticorum verbo- *
o : Itcrprerantut, Is principio,id eft in Patre.Patremenim| |rum imitatorem. Domtimwe füle.d!f HH PHIISEL ORE
: N |principium appellari, quemadmodum exponit Cy- ]ä*d'f"m: xicii dgemet "f,d?"dm faeeret a principio. De prin-
j ï D. . rill. illud pfalmi 109. Tecam principti m die virtutis tue,| — |Cipto enim temporis loquiex ffïw?mlbüs : lïïalïlfe"
x id eft tecum Pater aderit. Meruit huic fententiz àu-| E |ftum eft, Nondwm erant aby[sts (97 eo sam concepta erdms | vestaaasg,
,':a)älx'h-ï b | Tétorum reucrentia probabilitatcm.'Alij principium| - necdum fontes aquarum ernperant chffm montes grau| 2627*
:; g,,äürx i OE ] pro vternitate acceperunt, qua (')m:niu mrerumsetia — mole conmnmm. "ALnfe omnes.colles ego Far!g:mbqr , vgdhm !
r : cogitationum noftrarum Principium eft; cum care-|. |ferram non f&c'era.tt, e:'" ]'Zafmxïug, G fa'mïm:fs prbzo-ïfemf.
wer —— ^ . jatipía principio. Gregor. Nazianz, orat. 1.de Filio; Q'uod crgo faPlcïïïla ipía d.mt., ii *103.11065 di-
waMi Ambrof.lib. de incar. Domini.facramento c. . Ba-| — |xit [m prineipio GC qgod Sapientia, P*'UM" u ;id eftge-
p : il. homiliain hunclocum, Chryfoft.hom.2.inlo-| |nuit, vt Peffed; bominem per.Deum; Ioannes , Erat : Vn-| Genefj.1.
sf - |an. Nónus poeta, &,vtcitatau&or Grece in Ioan- de CF)ll*läïïllï: 1dc:m effe f "P"'?"Pf" : &fap(;cp;mcr—
ri:'go:cfflþï nem Cïateqæ,Seuþerus Antsl'ochenys oratione 26. & Pl',u;.n.' ä—?län Cläm elr * näcpr*,na? a du mïm
, ii Lcontius in commentarijs, Theophyl. & EM jb Pï.mfïlfgw EH
Prmcipiü» | / — jSententia quidem vera. Nam in ipía nimirum zter- fed x pun?p m'?dï?oï -t al?lï J g"ïa mapiop Unä :
zccæPi[&' | nitate vcrbum lcra:t:,[ed huius loci querimus inter- F ïïplfq cxcls.zte.t Uäf-) in QC?I ss ï;'xoms, PX |
r pretatonem,Et vianomen principij proarernitate, . |hicfimplicitez dicitar, explicatur, «mrequem duie |
9s | ofitá inuenías, qua potids Zepuav vt Nonus poé-| |j44m fa.ttere.t 4 prmczpn& inc Arianoru ;1.vn.1a .11. ül- obicäio-
$ m : ta vocatjid eft fine priucipio ; fine termino , quam mï,OblC&m i d Pa r hoc l?co — " i MM ao
"f'bü:,;;,»,;a:iä- dpxil , id cft principium dici poteft, Etfi id Euange- Dei eternum fuiffe , quandoquidem nihil maiusà
" lifta dicere voluiilet, clariüs vno diXillet verbo $22-| [Ioanne deillo, quàm à Mofe decelo,& terra dictum
1bff; u : yoc f didYos , Verbum erat (efnpicdäqum , necenim| |videatur , vt Chryfoftomus, & Theophyla&ustefe-
Wm;(l ctedendum rem adeo ad falutem neceffariam fcri- |runt; quibus aliter illi refpondent. Aliter Mofem
az;i-',ïï':.ü bentem , & Ebionitarum, atque Cerinthianorum, Idicere in principio, aliter Ioannem ; 'Mofem dixiffe
f!npa, | .. . [vtdiximus , hetefim refellentem obícuritatem af* celii, & terram non quidé abfoluz& fuitle, fed creata|
DM : — (&&alle. Alij Deum intelligunt nomine principy)» fuiffe,quod auté creatu eft,eternü effenon pogæ—ff»c.
9^ ll ——— ] | : j V3.. . fosn-

d-

PTAR

-

Acternitas
quomodo
in fctiptu-
u ilguiä-
:;etut.
Prouerb.8.

i

jin£. 8.58. ,

-

'.:*-

s

|terficIn initio non erat homicida,quia nondü erat;

[au&oresante initium temporis faitle crediderunt,

jnes loquens ; quod zteznum effe docet, initio , aut
jante celum, & terram fuiffe dicit. Quia quidquid

. |Ea enim circumlocutione nó antiquitatem folüm,

|Ioanncs dixifsctm principio faifse verbum,;ideft prin-

quales omnes herctici;maximéque Caluiniani funt.

. |Et verbum caro fatinm efl e7* babitauit ia nobzs eum au-
tem per quem omnia facta funt, quíque fa&tus eft

4 44
loannem contrà non dixiffe verbum in principio
fa&um fuilfe , fed (impliciter fuilfe: & per illud po-
tiàs omnia fuille fa&a. — Qua etiam rationead aliam
cotum obicctionem refponderi poreft. Obiicicbát,
vt ijdem auctorcs tradunt,ctiam de Digbolo dictum
e(fc Ioannis. 8.44. :We bomicida erat ab imitio; non enim
dicitur abfoluté fuiffe , fed fuitfe homicidam. Hoc
cít ; quod fupra dicebamus verbum illud erat etle
ts erixévtub(tantiuum,; quia non duarum inter Íe
coniunctionem rerum , fed zci vnius fubftantiam
lignificat.Praterea non dicitur in initio;fed ab imitro
homicida fuitfe,quod quis non videt, quantum in-

(ed ab mnitio fait;quia ftatim, vt efTe ceepit, & homici-
da effe ceepit hominem perfcquens.. Efto, dicct ali-
quis,idem fit j2 primopr , & ante principigm,tamen
nó videtur ex hocloco probari poffe verbum fuitfe
(empiternü,fi nomen principij non zternitatis, fed
téporis initium declaret. Nà & angelos multi graucs
tamen non idcirco zternos fuitfe crediderunr.Intel-
ligat quifquis hocobiicit fcripturz morem effe, vt
cum aliquid zternum eífe fignificat , n principio ;
ant 4nte Pm'äcipium ,ante c&lum ez terram fuitle dicat.
Illuftre exemplum illud cft, quod mod5 tractaba-

enim tantüm fignificar antiquiorem fe effe mundo,
quod parum erat;ted tuiffe fempitcrnam. Caterum
quia non folet humanum ingenium fupra princi-
pium temporis afícendere, accommodaté ad homi-

fa&um efl,;autin illo principio , aut poftea fa&um
Ieil, itaque quod in principio , autante principium
crat,factum elffe non poteft : quod autem cft, & fa-
&um non cft, zternum eft- Simileilludcft;quodait
Chriftus Ioann.i. $.Clarifíca sne r Pater apud temetip-
fum elaritate ,quam babuit,priv[quam mundws e[fet,apud tc.

Ícd aternitatem declarauit.Quin aliquando minore
interuallo eternitatem fuam fignificauit; //etegsam
"fbrabam ficret, ego fém. Non. n. docere tantàm vo-

lum prorfus initium habuiffe. Quia fi habuiifet; ha-
buillet vtique vt homo; fi vt homo, lógé poft Abra-
ham , cum nondumannos natus effet quadraginta.
Quare idem erat dicere fe fuiffe ante Abrahamum,
& nunquam effe cepifse. Quod clarius diuinitatis
Chrifti argumentum defiderari poterat,quàm quàd

cipium non habuiíse? non acquiefcebant tamen in
his verbis Ariani fuperbi,& iniqui homines ingenij

Multa praterea,quee modó diximus , comminifce-
bantur , vthunc locum deuitarent. Primum,aliud

mus, Deminus poffedit snein initio viarum faaram , non|.

luit lcantiquiorem effe, quàm Abraham , fed nul-| -

verbum, aliudFilium efse dicebát. Verbum quidem
femper fuifse, filium nó femper , vt auctor eft Atha-
hocà Cathoficis refütabatur. Nam de eo de quo di-
xeratym principio erat verbum,dicit ftatim ver. 3. Oninia

per ipfom fatia fmt » C fimeipfo fatium eft vibil. ver. 14.

caro , filium Deifuiíse, ftatim declarat, ev vidimse
gleriam eims ,gloriam quaft wnteeniti À Patre.. ELD.Paulus

nafin oratiou. Qwod Dens de Deo frt verbum. Facile|-

IHebr.r.2.8c ad Colof.1.16. per filium fcula, & vni- |

IOAN. MALDONATI COMMENT. .

À

C

F

]

uerfa, quzque in cxlo,quaque in terris funt;condita
effe dicit. Etquod Ioannes hic vocat verbum,paullo
poft ver. g. lucem appellat illuminantem emner bo-
ininem venientem in buncmundum. Bancautem luceim
effe hlium Dei declarat.c. 3. 19. Simile quiddam Eu-
nomius dicebart, vt (cribit Cyril.lib. 1. in Ioan.c. 4.à
quo & eius argunienta recitantur , & rcfelluntur.
Alij quidam Ariani refpondebant verbum Dei fem-
per apud Deum fuifTe,non tamen a&u,fed poteftate:
quemadmodum in nobis,antequam loquamur, po-
teftate quidem verbum cft, quia loqui poffümus,
actu non cít, quianon loquimur ; tunc actu forma-

nihilaliud fuiffe , quàm diuinz mentis cogitatio-
nem , quam cum facere mundum voluit, fermauit
in verbum , dicens fíat , & fa&tum cft ; vtauctor cft
Athanaf. in epiftola de fententia Dionyfij Alexan-
drini. Atifto fané modo potuiflet Ioannces dicere
res omnes in principio fuiffe,quia poteflate in Deo
crant. Cum crgo de Folo verbo hoc dicat , dc aliis te-
bus non dicataliter verbü in principio fuiffe, quàm
res alias,necefle eft. Deinde fi fola poteftate verbum
fuiffet in Dco , expofuiffet vtiqueToannes, quando
acu cffe cocpiffet, ficut de cxteris rcbus dixit, 0mnie
per ipfum. fatla [unt , & de verbiipfius incarnationc,
|'erbwm caro factum efl, Non admodum abíimile eft,
quod dicebantalij ; vtidemrefert Athanas. orat. 1.
contra Árianos, Dcum paullo anrequam mundum
crearet,creaffe filium , vt per eum omnia p erficeret,
qua defignauerat , & refpe&u quidem hominum,|
qui verbis vtuntur,vocaflevetbum;refpectu fapien-
tum, fapientiam. Quod fatis iam cxplicandis verbis
Euangcliftz rcfutavimus : cenimuero idem cffe in
principio , & exomni aternitate crat verbum. Alijj
defperatione refponfi verbum omnino tollebant,
&Aofo Alogi , id eftáne verboab Epiphanio; & Alï
logianiab Auguftino vocati;nam & ij Arianorum
genus erant, de quibus in titulo Euangelij diximus;k

Statergo arx inexpugnabilis fententia D. 1oan. qu

tur verbum cum a&u loquimur. Verbum cnim Deil

DERENSISEM ia um
RT VAUE MC QRUUNRSNIDIASMUDUEII U

omnis Arianorum harcefis alliditur. llud mirum
. r * « * ï* 3
videri poteft , non adhibuiffe cum fententiz fue

Cnhr proba-
uones nom

E lofficium Euangeliftz probare, quæ'ldicit ;fed hifto-

Inoftram , quam;

[ticos,qui zternitatem ncgabant verbi.Sed nimirum
Euangclifta, non difputator Ioannes crat; & non eft

ricé narrare. Praterquam quód non admittebat
materia probationem ; quis enim antequam homi.|
nes , antequam angcli fierent , teftis effe pdterfatF
zternitatis Filijs nifi Filius ipfe,qui rcuclauit Ioan-
ni? Vultergo fibi Ioanncs tanquam di(cipulo Filij
credi. Hoc enim cft quod in cxtremo dicit Euan-
gcio. c.21.24. — Hicefl difapulus ille , qui teflimnium
erbibet de bes,ez7 fc ripfrt becyez. (ermus , quia verum efe
teílimonium eut,.— Hoccft quod admonct initio epi-
Mtoleprima, Qued fuit ab initio, quod vidimw ocuilss no-|
ffris , quod per [peximus , « manus noflra contreCLauerunty
e verbo vite , anpuntiamu vebis, Hoctcefte ftat fides
noftra ; hocquifquis contentus non cft , Chriftia-
nus cffe non potefl. Alia contra illum quarcnda
fant arma,rationibus de omni alia rcligim)cd'eiiciä-
dus, vt, cüm nullam aliam veram cfle perfpexerit
n ratio certe docet cfï'exvärifimilcm:!
veram cífe credat. — Declinalit ad. dexteram , inquit,
propheta, e7 efutiet s comedet ad rniffram , cg* mn [4-
turabitur, | | !
Et verbumerat 4pnd Deun.). Quorfum hoc Ioan]

nes

, - . : E d » a dhibuer
probationes prafertim fcribentem aduerfus hzre p

Ifai. 9. 20«

La m n -

fräipfï u

d n CUIN IGAN .CAPR QO. -
hi nes adiungat Rgïim'le&öris animus dubitat, Hilar.| À tius multis de fc:ipttlägæb;zt exeriplis. Vhlim'ï1
" ! 2.de Trin. & Chryfoft; hom.z.hané,curidadiecerit,| — fufficin. Quemadmodum hic Ioan.dicit, cz* verbum
l lrationem innuunt , ne quis audiets in principio f*emtapud Den,ita Chriftus dicit ego m Patre, €7* Patey i
Wi fuiffe verbum,ingenitum ; ideftabíqueomni prins| — (meoff, c.1 4:10.tr. Cótra Chryfoft.Cyril.& Theophy-
Iq;an.c,w , cipio etiam generationis putaret ; afpud Dewm enim,| |lat.aliud efse apud , aliud. i» , nam i^ accidentium;
