decl : (idi :aredih MAUR ; in Filium
deciarat. an ldlcat,qw credit in lemm-.,ms hab)gt, ius habet,.
vt perueniat ad vitam aternam, aut poteft ha-|vt m
: . , ^ T .jnjat ad Vvi-
bere vitam aternam , quamuis non continuó um .ter-

aut habeat ; aut habiturus fit; quemadmodum cap.|2m-

Caluini

Perro. frutionem in. fide pofitam e[fe docet j nec immeritos|pecuexta
expofitio: |
Bebuh ii ) .^ [refellitur..
tofftomum oppono auctorem haud -paullo melio. [Homil. jo.

.ad vitam. aternam, m Filium credere ? Minime. Non enim|uaa.7. i.

Matth.12. 5
)t.31.

tn y Ut n mfernum detrudat. Et quid de parte doclrina l- Iuar.; ao

qur ? Nam [fi in Patrem , Filium , e7 Spiritum fan-
élum re£lé crediders , non antem relle vixeris , nulla tili
ad [alutem vtilitas, Cum ergo dicit Hac. eál vita ater-

n4 , vt cofnefcant. te folum. verum. Deum , nolimsm
boc nobss ad [alutemn [atz arbitrarisopus namque nobis eff &7'|
vite, C2* merum Puritnte pollere.Sed hanc herefim ag-udi'
Matth. c. 9. 2. refutauimus. Quodfequitur , qmi an-|
tem incredulus eff Filio ,mon videbit vitam , idco per futu-|

rum, nomper przfens tempus dictum eft , vt maio-|

* zem

Luc, 12. 10«

Inf.17.3- :

-

?
|
:

CM $s æ - m ; ——
/ 1
*
à : d ï- : ? ; N : 4
3 IN IOAN. CAP. IlL - sE )
räwäälünm haberet; fenfus enim eftnon habc-| A phyla&tus,& Euthym.obferuarunt. Auguft, quidem x
bit vitam, ideft, neque habere poteft, nequevn-| — fignificarieo verbo anteiram Dei füuper omnes ho- !
[quam potcrit, quarmdiu incredulus cft. Eodem per- imines fuiffe , quia omnes erant natura f//;j jre, Non|^d Ephef
- i o h EE ERSJT. * M : - PA * 3. $o i
tinet quod obferuauit Cyrillus non dixifle, non ha-| . enim venit, fed manet, quz priüs fuper illos erat;ira : |
bebit, fed sen videbit , vt fignificaret non folüm Dei füper cofdem, quia credere in filium noluerunt, d
non poffeffuros, fed ne viiuros quidem , aut gufta- quzx fola erat viairam Dei à fe depellendi. Sic dicit] —
| turos. | ! : ! — C. 9. AT. ff c&ci effetis , non baberetis peccatum:nunc vero di-
* : ' | Chryfoft.&z Euth t 4 videmus ; : |
& d $ed ir Dei.) Adnotarunt Chryloft.&z Euthym.non| — jcitz , quia videmus ; peccatum veftrum manet, Chryfo-|.— .
POT * d ; | : ; 5 i
'dixiffe Ioannem , iga Filij , fed ; Dei manet faper ewm, B. ftomus vero , Theophyla&tus, & Euthymius figni-
j j E o EE EUN . : X : : , :
In£s.24. quanquam Filius eft,quiiudicaturus cít quó magis, ficariiram Dei non adtémpus, (ed perpetuó fuper
? inquiunt , auditorcs deterreret , qui magis à Patre,| leosfuturam effe ; hoc enim effe manete , ftabilem, |
quem Deum effe nó dubitabát, quàmàFilio,de quo| — |& immotam effe. Nonabs re abalijs notatum cft,| , Duplex | -
! "od a : $ E BI ^ ! : amnato-
| dubitabanz,fibi timerent. Iram autem fupplicia vo-| — iduplicem hic damnatorum posnam defignari. Alte- |rum ;:ega,-L | !
mem.?xï cauit, vt Ammonius, & Cyrillus monuerunt.: ram , non habere vitam eternam , quam Theologi dax*?ni, & à
TRU TO ^ SS um : : ] m : x enfus, -- -
"n - Manet faper eum.) Vloc verbum duplicem habet| jpeenam damnisalteram füpplicia pati,quam penam| — *3

N^ l l
ATA . ( |
MA NL I vae
"wv li 1?' bï !
W UI
z i5
330 l
| M as
A u ^
iE
UA a 1* D|
PA , "
u .-g&d..ö lzl C;VX,
"

" ul
Iu "l"" hh
VC Uduith
" N

* , | u
ao Q a nf
lul " ) |
ii J*' Véidl n vt ]

&L
od gah;' y.fcä
WO j
» !

1175
ERMALL

AT N

* !.)ï T ;

, . : : ; us ao : | D '
lexta. 7. Venitmulier de Samaria haurireaquam.Dicit ei Iefus : Da mihi bibere,
J $: DifciFuïi enim cius abierant in ciuitatem vt cibos emerent. ) o. Dicit ergo ei

emphafim;alteram Augu(t.alteram Chryfoft.Theo-1/— itenfus vocare folent.

W
m

VEMENSADN
Qgïjä

— QBSSUSODESTO7RS q A
fons lacob.Iefus ergo fatigatus ex itinerejfedebat fic fupra fontem?Hora erat quafi

mulier illa Samaritana: Quomodo tu Iudzus cum fis)bibere à me pofcis,qua fum

que in quo haurias habes , & puteusaltus eft: vnde ergo habesaquam viuam? 12.
Numquid tu maiores patre noftro Iacob , qui dedit nobis puteum , & ine ex eo
bibit , & filij eius, & pecora eius? 1. Refpondit lefus , & dixit ei: Omnis, qui
| | D
normt fitiet ineternum : 14. fedaqua, quam ego dabo ei , fietin eo fons aquaz fa-
lientisin viram zternam. 1s.. Dicitad eum mulier:Domine,da mihi hanc aquam,
vt non fitiam : neque veniam huc haurire. 16. Diciteilefus: Vade, voca virum

fefus: Bene dixifli, quianon habeo virum : 18. quinque enim viros habüifti , &

mine , video quia Prophetaestu. 20. Patresnoftriin monte hocadorauerunt, &

mulier Samaritana? non enim coütuntur ludzi Samaritanis. 10. RefponditIefusj|
& dixit ei : Si fcires donum Dei , & quiseft , qui dicit tibi : Da mihi bibere: tu for-]
fitan petiffes ab eo, & dediffet tibiaquam viuam. 1. Dicitei mulier: Domine,ne-

bibit ex aqua hac , fitiet iterum : qui autem biberit ex aqua, quam ego dabo eij

tuum , & venihuc. 17. Refponditmulier, & dixit : Non habeo virum. Dicit eil

aunc , quem habes , non eft tuus vir:hoc vere dixifti. 19.. Dicit ci mulier: Do-|

Gen, 3;. d.
19. & 48.
d. 22.
lof.24.g. 52

E

vos dicitis, quægemf(jly mis eftlocus , vbi adorare oportet. 21. Dicit ei Iefus:Mu-

Deutert, 12.
a. 60

Cc 3

lier

N
,
1
[

Sup.;.c;ä.z. |

$
O

! 4.Regum
7: g.

*x Corinth.
'S'd. l7'
E

Mat.9.d.57
.. |Luc.10.a.2.

Ma tthdj.
£:57.
Mat.5.3. 4.
Luc.4.c.14
Mat.4.b.12
Mar.1.b.r4
Luc.4. c.14
Sup.2.a.9.

lier crede mihi,quia venit hora,quando nequein mote hoc, neque in Ierofolymis

|cuius filius infirmabatur Capharnaum. 47. Hic cumaudiflet qgua.flefuä adueni-

7 . IOAN MALDONATI COMMENT. — —

adorabitis Patré. 22. Vos adoratis quod neícitissnos adoramus quod fcimus, quia
falus ex Iudxiseft. 23. Sed venit-hora ; & nunc eft , quando veri adoratores ado-
rabunt Patrem in fpiritu & veritate? Nam & Pater tales quzrit , quiadorent cum.
24. Spiritus eft Deus : & eos , quiadorant eum , in fpiritu & veritate oportet ado-

ergo venerit ille, nobisannunciabitomhia. 26. Dicitei lefus: Eg8 fum, qui lo-

muliereloquebatur. Nemo tamen dixit: Quid quaris, aut quid loqueris cum ea:
;8. Reliquit ergo hydriam fuam mulier , & abijtin ciuitatem , & dicit illis homi-

numquid ipfe eft Chriftus? 3o. Exierunt ergo de ciuitate , & veniebant ad eum.

cit eis: Ego cibum habeo manducare, quem vos nefcitis. 33. Dicebant ergo dif-

|cipuli ad inuicem: Numquid aliquis attulit ei*manducare? 34. Dicit eis Iefus;|
Meus ciDtis eft vt faciam voluntatem eius , qui mifit me, vt Perficiam opus etus.|
ps. Nonne vos dicitis , quód adhuc quattuor menfes fünt, & meffis venit? Ecce] .

dico vobis : Leuate oculos veftros,& videte regiones , quia alb funt iam ad mef-

nam: vt, & qui feminat , fimul gaudeat , & qui metit. 37. In hoc enim eíl ver-
bum verum : quia alius eft quifeminat, & alius cft qui metit. 38. Ego mift vos
metere quod vos non laboraftis : alij laborauerunt,& vos in labores eorum introi.|
ftis. 39. Ex ciuitate autem illa multi crediderunt in cum Samaritanorum, propter
verbum mulieris teftimonium perhibentis : Quia dixit mihi omnia quacumque
feci. 40. Cum veniffent ergo ad illum Samaritani , rogauerunt eum vt ibi manc-
ret. Ecmanfitibi duosdies. 41. Etmulto plures credideruntin eum propter fer-
monem.cius. 42. Et mulieri dicebant: Quia iam non propter tuam loquelam

Poft duos autem dies exijtinde: & abijt in Galilzam. 44. Ipíe enim Tefus tefti-
monium perhibuit quia Propheta in fua patria honorem non habet. 45. Cum
ergo veniffet in Galilzam , exceperunt eum Galilzi , cum omnia vidiffent qua fc-?-—
cerat Ierofolymis in die fefto : & ipfi enim venerant ad diem feftum. 46. Venit
ergo iterum in Cana Galilzz , vbi fecit aquam vinum. Et erat quidam regulus,

ret aludzain Galilzam , abijtad eum , & rogabat eum vt defcenderet, & fanaret

prodigia videritis,non creditis. 49. Dicit ad eum regulus: Domine , deícendc

- |prius quàm moriatur filius meus. 5o. Dicitei Iefus : Vade ,filiustuus viuit. Cre-| -
didit homo fermoni , quem dixit ei Iefus , & ibat. $1. Iam autem eo defcendente;|

Ícrui occurreruntei , & nunciauerunt dicentes , quia filius eius viueret. 52. Inter-
rogabat ergo horam ab eis, in qua melius habuerit.Et dixergqt ei : Quia her.l hora
feptima reliquit eum febris. 55. Cognouit ergo pater , quia illa hom erat, in qua
dixit ei Iefus: Filius tuus viuit : & credidit ipfe , & domus eiustota. 53. Hociterum
fecundum fignum fecit Iefus, cum veniffetà Iudza in Galilzam. Em

rare. 25. Dicit ei mulier:Scio quia Meffias venit, ( qui dicitur Chriftus.) cum|

: . ; P . . . X ; . , ;
quortecum. 27. Etcontinuo venerunt dlfClpuh elus: & mirabantur quia'cum

nibus: 29. Venite, & videte hominem ; qui dixit mihi omnia quzcumque feci:|

j1. Interearogabant eum difcipuli , dicentes : Rabbi , manduca. 32. Illeautem di-]-

em. 36. Etquimetit , mercedem accipit, & congregat fructum in vitam zter-|.-

credimus : ipfi enim audiuimus , & fcimus quia hic eft vere Saluator mundi. 45.|

p . . : : - IWIU::,N
filium eius: incipiebat enim mori. 48. Dixit ergo Iefus ad eum : nifi figna , &|

/

"

CUU IOAN OAB M « ]

: | | :
ä. IN CAPVT. IIIIL ao
| : | ' :
| : v T erge ag»oui:jæyf'uf. ) Græcg ex-[A. tem habens,eius datusnomine; & au&toritate. Quod :
P. (5 ) £ cmpl,analegut uup:o;,l?omlnus, ipíum magisaugebat inuidiam. Maioris enim erat| . — |"
í 3 B 24 quamle&ionem ftatim fequés — auctoritatis per aliostanquam dominum per mini- :
NWByic. nomenlefus probabilem facit.| |ftros, quàm perfe quaíi miniftris carétem baptizare;
ENNE/SxsA Nec enim verifimile videtur| & fuo nomine, quàmaut nullo, antalieno conferre| —
?,/E:;.e) 3J effe codem veríu bis idem no-| baptifmum.Atque hocipfum fortaffe fignificarelg-| .
: ééup A x ien iteratum. Cyrillus heccü| — annes voluit, cum adiecit, quanquam lefasmon bapti- — — ]
| : vet. 26. füperioris capiti -ïiungi.t,vbi narrauitEuan- Xarer. Quafi dicat; quanquá fcirent non ipfum Chri-
| | gelifta difcipulos Ioannis querimoniam adeum de- f.tu-m, fed eius difcipulos baptizare, tamen idipfum r
t od tuliffe, quód Chrittus b?.ptl.zel'et, omnchu? agl eum miquo animo ferebant, & quod minuete corum o-| 9W
confluerent; Ioannem mu.ldlim.x fu.or.ïlm d;fc:pulo— 'dfum debcre.vrdcba.mr,quöd non per fe, fed per c?xf- 21 ^
rum repreffiffe. Chriftum veró inuidiá fugiffe Pha-| B cipulos baptizatet, idaugebat. Querunt quidá cius x
rifeorum, féque in Galilzeam recepiffe. Quod non irei caufam, cur Chriftas ipfe non baptizauerit. Ca-|g9* i:f!;n-
ira intelligendum eft, quafi ftatim hoc poft illudfa-| ueatle&or nercipondeatquodnonnullos non ma-|non bapti-
E&um--fit. Longum enim inter illam Ioannis concio-| losauctores refpondere video , ideo non baptizaífe "* "et-
nem, & huncin Galilzam feceffum Chriftifuitin-| |Chriftum, quód nondum per baptifmum daretur
p | teruallum. Nam, vt probauimus apud Marcum c.!. Ípiritus, qui non nifi poft relurrectionem datus fit,,
| i. 14, càm Chriftus ad vitandam Pharifgorum inui-| |& non decuiffe Chriftum ipfum pere fine fpiritu :
diam in Galilgam feceífit, iammortuus eratIoannes.| / lbaptizare. Quam de baptifmo ante refurrectionem m
NOR tem-Sed nimirum Euangclifta non temporis confequé-| — |fententiam etíi magnórum auctorü fuiffe diximus,
äïï;: tiam, fedrerum fimilitudinem fecutus eft.Erantau-| |tamen c. 3. 22. refutauimus. Neque fequenda Tertul-
fed rerum tem res fimiles difcipulorum Ioannis emulatio , &| liani fententiaeft; qui in lib. de baptifmo putat tunc
| ä:f!fäï Pharifgorü inuidia ; idco cum de illa locutus fuiffet; C difcipulos Chrifti non ipfius Chrifti, fed Ioanuis
E. tur Euáze-lde hac loqui coepit, narraréque, quid ex ea conífecu-| ||baptitímum contuliffe. Meliorem eius rei caufam D.
| E ifa —— um fuerit, Chriftum in Galileam difceffiffe, iterper| — |Thom. & Lyranus indicant, ideo non ipfum per fe, |
'i ' - |Samariam habentem primàüm mulierem illam Sa- baptizaffe Chriftam, quód in rebus grauiotibus , in|
maritanam, deinde gentem totam commouille.Ra- do cendo , in faciendis miraculis eflet occupatus;] |
tiones alias , quibusalij quidam hec cum füperiore| |Sic debere prafules Ecclefie res grauiores pegyfe
capite coniungunt, ne referendas quid?m iu.dxicos.& minores per alios agere. Sic Apoftolos in&ti- * :
quia probabiles effe nóarbitror, & quiafacilé qui-| — tuiffe diaconos, quianon erat bonum relinquere verbia
que apud alios vulgares au&tores leget.Ita Ioannes| | Dei, ev* mimiffraremenfis, A&. 6.2. Sic Moyfem con-
loquitur quaft Chriftus ex aliorum auditione co-| —filioIethro focerifui cam feptuaginta duobus fcni-
! Fnouerit,qucd ipfe perfe priàs ignorauerit, non| ' oribus populi partitum fuifle laborem Exod.18. 19. E.
quód non omnia tanquam Deus cognita habuerit;|D 20. Deut. 1. 3. 15. 2 !
! . latque perfpecta; fed quód tanquam homo humano, | .. 3. Reljquit Indeam,e? abijt iterum in Galileam ,) Yte-.| -
- more oftendat fe ex hominibus fciefitiam colligere;| |rum in Galileamabiiffe dicit,quiacap.i 43.dixerat,| ——
a vt Ammonius, & Cyrillusadnotauerunt. poítquam baptizatus effet, & duos fibi difcipulos
j Quia audierunt Pbari[ei.) Indicant Chryfoftomus,| | Petrum;& Andrceam aggrcgaffet, in Galileam fe có-
i P. . j& Theophyla&. idPharifeosex difcipulisillisIoan-| — |tuliffc. Pofteà veró narrauerat ex Galilza in Iadzam
: .. misaudiuifle, qui Chriftam quód baptizaret, apud| rediiffe, vclerofolyme diem Pafche feftum celebra- :
| [ magiftrum accufauerant. Probabile, fed incertum.| — tret.c.2.1.Hunc verfum fatisapud Marcum cap.r.14. "
i | Illud obferuandum non dixiffe Ioannem Pharifeos| explicauimus. Duo hic exponenda, quare Chriftus |
.| X ' & . [vidiffc, fed audiuiffe , vt indicaret cos non fuilfefo-| |exIudzadiícefferit , & quare in Galileam potiàs,] —— —
$ . lditosad Chriftum venire. - s quàm alium in locum fe contulerit ; przfertim cüm| — 1
" XN 30 Quàd lefasplares difeipulos facit , e7* baptiXat , quam| E. illic Herodes dominarctur , qui loannem iam occi*|
pO gMeannes.) Baptizare Chriftus dicebatur ; càm non| diffet,Vtraque quzftio facilé foluitur. Ex Iudza di(-]
? ] | | ipfe , vt ftatim declarat Euangelifta, fed eius difci-| ceffit; vt Ioannes indicat,vt-Pharifzorum furori ce-
& l puli baptizarent ; fiue quia nuntij illi; quiidad| |deretjnondum enim.venerat hóra eius;itaquetem-| - |
k | : Pharifeos detulerunt, vtrei inuidiamaugerent,mé-, |pus non erat eos irrirandi,vt Theophylactus, & Eu-
E . titi funt, dixerüntque iptummet Chriftà baptizare,| |thym.interpretantur. Quidergo?an in Galilza non
(e- : : vt Chryfoft. & Theophylaä. putant. & Euangelifta — |erant Pharifei?. Erantíané,fed pauciores, & minüs du d
" | videtur indicare,cumaddit, quanqmm"hfn son bap-| inuidi, mináfque potentcs ; quàm in Iudza, maxi—'6 r
" n t trAaret,quafi dicat, quamuis ipfe nonbaptizaret,ta-| méqueIcrofolymis, vbi ca potiffimüm; vtlIofephus felymis p
u men audiuerunt Phariíci ipfammetbaptizare, ideó-| (itfe&aregnabat. Herodem vero non erat;quód ti-| - —
" que zgté tule.runt; fiue quia , quod d.ifcipuli aut iu- mcret,c?lm non ille übiinpidyrctgfed Pharifzi. Ioa-
| bente, autfciente, & non contradicente magiftro| p |nem enim non propter doctrinam,fed propter He-
ïquj) : faciunï, magifter ipfe dicitur facere, vt Ammonius| — rodiadem cócubinam fuam occidit Matth. 14.5.Du- ;
a i cxponit 5ch enim reprehéfum Eli facerdotem; quafi — plex nobis cxemplum , vtnotauit Theophyla&us, |
; | ipfe faceret, quod filios faos facereíciebat;necpro-| — |vno fa&to edidit ; & vt inimicorum cedamus ire;
ï hibebat 1. Reg. 2.20. fiue,vt Auguft.& Bedafentiit;| — |&& vtnon temere nos, ac fine vtilitatc periculis pro- ^
[quia ille ipfe baptifmus, quem Chrifti difcipuli có4 — ponamus.At non poterat Chriftus Pharifgorum in-
l : ferebant, Chrifti erat , abeoinftitutus,abeo virtu- — 'uidiá cohibere? Poterat, vt Chryfottomus,& Theo«i ' |
E TE RAR TA . , ,Ce4 phyadus — — *

j wnatita-
nos ludezi
tàánquam-
Centiles
fcxecraban
Cur.

us

,

phylactus notant, fed noluit, vt íc verum hominem
* £ : . L . -þ (' d 1 1* * : * Ha af:-
|dia , maiore diuinitatis Luz declaratione inamm

icuius hoclocoadmonent Ammonius, Chryfoftom.

lludzis habitos , quod Affyriorum effent colonia.

Apto líraelitis collocauit; fcd cum à leonibus propter

Hirbar. ) Omnes do&i confíentiunt auctore Hie-

Ile quo Ioannes hic mentionem facizconftat ex Ge-
(65.33.19. IÀ autem ipfe fuit,qui Dinam filiam Iacob

j29

"COAN. MALDONATI COMMENT.

$9

oftenderet , qui more hominum fugeret. Et fipcr
£i&tus é manibus eorum euafiffet , maiore eos inui-
(et.Ecnódum, vt diximus, tempus erat, vt id facerct.
4- Olz;arteäat autem eum tran[re per Samariam.) . Vt

hunclocum le&or intelligat , recordetur hiftorie,

3iithym.Thcophylad" , Samaritanos inter Gétilesà:

Poftcaenim quàm decem tribus, quarum regia erat
Samaria;in captiuitaté ducte funtàSalmanafar A1fy-
riorum Rege,Chaldzos ibi, & Atfyrios habitatores

idololatriam vexarentur, mifit c Salmanafar facer-
dotem vnum exiis, quiinde capriniabducti fuerär,1
vrrelieiones procurarct. Quo faétum eft,vtalia gés
alios eodem in loco haberet dcos; alióque ritu cole-
rct , & multe in vnam rcligionem confunderentur.
A. R eg.17.26.27.29. Ideo non vtebantur Iudzi Sama-
ritanis ; fed cos tanquam Genrtiles execrabantur;in-
fra ver. 9. Idco dicit Chriftus cumad predicandum
difci PulOS mittit ,/2 viam gentium ne Alieritz, e2* n Ci-
zitates Samaritauorum ne imtraueritis.Matth.ro.s.Ne ig—i—'
tat videretur Chriftus & Iudceoram confuctudinem,
& fum ipfius przceptum violaffe ; quódad Sama-
ritanos Iudzorum hoftes quafi transfuga fe contu-
liffet, duobus verbis Enangelifta id fa&tum excufat.
Altetut cft;quód dicinopertebat; quafi dicatnon fe-
&ilfe tudzmorum odio;aut proditionc; fed necetfario,
qui& non potcratin Galil zam;quo tendebat, perue-
nire,uifi tranfiret per Samariam,vt Chryfoft.Cyrill.
Theophyla&as, & Euthymius adnotarunt. Alterum
cft,quód non dicit, eporrebat ite , fed dyepysdo tranfire
per Samariam,non vt ibi habitaret , aut diu manerct;|
fcd vtillac iter haberet.Netmo;opinor,nefcit Sama-
riam & integre regionis,& vnius vrbis,que in ea re-

ponitur. |
$. Fenit eïgo i ciutatem. Samarit , qua. dicitur

ronymo Sichar, & Sichem, aut Sichimam ean-
dem fuiffe vrbem. Sed Hieronymus, & alij non-
nulli fecuti eum Sicharpro Sichemaut corrupte
legi, aut corruptä vrbem dictam exiftimant; alij
viroque vocatàm nominc. Sichem filium fuiffe He-]
mor,à quolfacobaerum illum centum emitagnis,

(

curiofé per vrbem vabantem cóftuprauit Genes.54.
2. Abeo nomen datum vrbi.. Cum Ieroboam à Ro-
boam Rege Iuda decem fuübduxiffet rribus, regiam.
ibi conftituit, quód locusetlet ; vt ait Hicronymus,
vberrimus 3. Regum.125.quod & pfal. 59.8. & 107.
6.fignificatur,Diidam Sicbimam e7* conuallem taberna-
eulorum dimetiar, tanquam deloco cnim vberrimo id
dicit. Locus deniq; erat rnultis rebus nobilis , Abra-
hami peregrinatione,cum primum é patria fua iuffü
Domini egreffus eft,Genes.12.6.Stupro Dine,& ca-
de ciuium in eius fceleris vltionem fa&ta;Genes.55.1.
ouibus Iacob, quas ibi cius filij pafcebant;Genes.57.
12.0ffibus fofeph ibi fepultisIofut.24.32. defe&tione

.infbi conftituto.s.Reg.12.25.bello Abimelech;à quo

deccm tribuum à diabus reliquis , & nouo regno

A

medium ipfomm,vgalibi fecitle lesimus, in uifibilis! -

gione metropolis erat,iiotmen c(fe, Hicigitur,vtexi-
Íequenti vcrfu manifeftum eft , pro tota rcgione
: 1

bis putenmtfvct.12,

tia eft Genes. 48.22. Hocautém non erat przdium

p illud; vtplerique putant, qüiod iuxta vrbem Sichem

emerat Iacob à filiis Hemor centum agnis,Genes.5;.
lofeph,iure belli acquifierat , De, inquit, tibrpartem
vt4 extra f'atrés tuos , quam tuli de manm /morrbai in
gladio, C2* aveu meo. Ytaque potiüsagrum illum, quem

ab hofte bello ceperat , Iofeph dedit;fed quia eodem

cam tuliffe de manu Amorrhzi r gladio;t7- arcw fuo;

lente;quia quód filij fecerant, ipte fecifle putabatur.

* - ls E l
declarat ver.1z. Quod quamuis in veteri teftamento

compertum. S$icenimloquitur mulier quafi nemo
dubitaretà Iacob puteum illám factum fuiffe , &

fuiffe aerum , quem Iacob dederat Iofeph filio fuo,

D indicans in eo ipfo agro puteum fuiffe, Eftautem
credibile adaquandi gregis caufa Iacob eum fecitfe|
. |puteum,quéadmodum fecit Abraham Genes. 21. il
* |& Ifaac Genes.26.15. 18. Curautem puteum appellet

"Ifontem,quod Auguftinus copiofé difputat,vno ver-
bo explicat Euthymius,fontem cíle vbicunque aqua
manat. o 25
lefei evgo fatigatus ex itinere.). Quod Chri£um fati-
catum dicit,caufam tacite reddiocur federit, & iuxta

erat, & iuxtá fontem, vt expedtarct,dum veniret ali-
quisadhauriendam aquam , qui ibi potum daret.

tigationis.Fatigatus erat,vt homo; nam vt Dcus,in-
fatigabilis era;qui omniaportabat verbo virtutés (oo.
l Itaquefutiliserat Arianorum argutia hoc loco , vt
Cyrillus indicat,abutencium.Meliàs hinc Marcioni-
ini, & Manicheià noftrisauctoribus
refütabantur , qui Chriftum negabanr verum fuiffe

ftz, Valentiniami

Chryfoft. Auguft. & Beda defingulis verbis morali-
ter difpurant, nos nofirum fequimur inftitutum.

juxta.. VtSuper fiumina Babylens, illic fédimus o flem.
mus,id cft, iuxta. Quodautem dicit frc , évoc, multos
vexauitfitntergrcres.c hryfoft. TheophylaGus,& Eu-
thymius duo
proutcafus ferebat, dcinde fic id eft humi , ftne fede,
quod codem fere redit.. Álij putant effe mimcfim,
quafi voluerit Euangelifta fedentis habitum repr-

cuerfa,& incenfía ea vrbs cft,Iud.9.49. multifque re-
busaliis , quas facilé in fcriptura lector inueniet.
Que vna fuit caufa,quamobrem ram accuraté Ioan-
neslocum defcriberet. Altera, quód id effetnon fo-
làm vtilead fidem hiftoric , fed etiam adintelligen-]
dam fequentem narrationem neceffarium.Dicturus| :
enim crat,quomodo mulicr illa Samaritana refpen-]
diffetNwnquid tw maior es patre noff ro Iacob, qui dedit uo- B

Ixta pradiumsquod. dedst Iacob Iofepbo filio fuo.)Hifto- |
19.Nam illud Iacob emerat, hocautem , quod dedit

centü agnis emerar, czteris fratribus ; illà vero,qué]-
loco erac; hanc vocat partem illius. Dicit autem fe]
quamuis non ipfe , fed filij eius Simeon , & Leui ar- ,
mata familia culiffent cefis propter fororisftaoprum| — .

ciuibus Sichimz ipfo potiüs infcio, poftea veró do-

6. Erat autemibi fons laceb.) Pateus, quem Iacob
foderat iuxta Sichimorum vrbem , vt poftea mulier].

nonlegamus , tamen Ioannces indicat vulgo fuitfe

cam opinionem Ioannes confirmat , càm dicitibi|.

fontem federit; affert enim fecum fitim fatigatio; &|
indicatfediffe Chriftum & vt quicfceret, quia läiïusæ-

Quód autem addit;exitimere , caufam reddit ipfius fa-|.

hominem:quodIrenzus fecitlib.3.cap.32.Multa hic

Sedebat ic fapra fontem.) Hebraifmus;uy fupra pro|

us modis exponunt. Primüm frc;id efti

Hebr.t2. ]
Atrianorü

argutia fuej -
tilis,

Pflgéa. [

fentare , quodcgo nullo modo probo. Necenim
Ioanncs hiftrionis.fed Euangeliftz, eiüfque non lo-

*
E

q'uemis

R, P

L

l WE
i C

l
: Mi

B
3
|
|

W

qonpe
| ?re.Alijr:
p
/Egaä]bm
QUi (l
';a':.wuf'ï&ioncm
d i qut [,
jf
Kquomw

qam li
fdi:ïioäïæ!

ï funtnt
gonime
juqie l
MOR
ïïtcgush
xgaüon'xs
feftum]

toroqit
/dum (b
(Mas (rit
Budym.a
trbungd
quillata
f verit

ïbll 'ïlmiscandcr
T i ditdo
F3 i *. I'n
|

m r
fyawe
Nv
usf
fY
Eu

!'Vt cul

dnter
Cirif
Jimari
ïobitfrex
| 'JCUtUSfui[
ii

Wilmo]
Wtye
hY
lt
i r
Pt
P&[timïj

a od

;*&**'*ä*;äxw-& | | d L A (55 7* TN IOSXWN. GUX IN $93 |
M R ï : Extlcnt'is,fed (cribentis perfonam agebat : quo modo; A (quiadilcipuli abierant iu ciuiratem. Poteft d;indö
Iïï*;jfïhaxä | B I non poterat habitu fuo fedcngishabimm exprime-| - reddi tacité ratio, cur Chm&us föl;;s; cum (qla.mu,:
A l | — - ire.Alij referuntad verbum farigatue, quafifenfusíic| — ierelocutus fuerit ; quod poftea admiratr *dxfcrp.uh
ï&.d.mze«ïäl*g*:n-ï, | fedebat fic id eft modo , habitáque hominisfatigati.| — |dicuntur ver. 27. Propterea enim locutuscum illa
1**" K | Ego illatiuam, aut caufalem particu là ci.ï'e.arþxt(roy,- )folu.s.en:,'qg ia vna ex parte v-rg(ïb'at fitis; ex .a-»h-a d'fa'f
',:""i'[;ïipen"& quo fenfuetiam apud Ciceronem poni Latiné di- puli in ciuitatem aþleraqt. Quáquam bo m.gq&gres
TR Cic.4. Tuf- &ionem (ic nonnulli Grammatci notarunt. 5jc, 117 Chrlfhxm non vere [ïtiu;ffe putant, ftïd fitim fim u-
3 /. . ["E^ lquirtor fmul virtutes,continentie grauitatos, infhitie, fida laffe, vefermonis anfam rulieri porrigeret; Maxi-
M . Mefecerunt. Eodem enim modo Hi fþanl,.lcah; Galli;| — |mushom.r.de clemofyna.fiu : Ambrofius 1s.cüf- Hic 1l . x
M quorum lingua ex Latina man auit,loqui (OICI.It,Vc- etiam Chryfoftomus , & öE'u.thym; quzruntquare : E
m . | Initfeffus de via,& ita fedit;ideft proptereafedit aut,| — |Chrittus omnes prorfus difcipulos aut miferit lpfg
ïüiS;GC!lös.äj l : (edit ergo.Sed Latini Fr.equen tiüs dicunc..lt.aque:l?oc: Bin ciuitatem, ant abire permiterit, cur non aliquem|.
»qiod i iplüm Hebrzorü eftidiomaq5 pro pmuyitaproia-| apud lc retinueritne folus omnino rc;naneret.Rf.*(:-
Df que,aut ita, pro proptctea. Cuius Hebraifmi exépla pondent id Chni'cum fimul, & qu&olog. hqmlh-
Al hzcobferuaui Pal. 60.9.1y?. 130 mam 1350 pfal-| |tate fecxlfc ; illum,quód natura hu mlxhs e(fet, neque
lm qum | unum dicarm nomint tuo m [aculum fæculf*, id eft,ergo Pfal- egre feþr'et fine co mite /glfc ; hosx, qubd c ht.l fti mo-
livtbr mum dicam,aut,itaque pfalmum dicam;aut, propte- ribus eflentaffucti, ideóque folàüm reliquerint. Cre-

rca pfalmum dicam nomini tuo. Simile quiddam|. d.ib"ilc ctiam eft vo'lui(TC omnes eiufdem labotis par-
apud hunc ipfum Euangeliftam.c.8.59. invnoqnnulhsr ticipes effe, certatímque in vrbem fcftinaffé, vt Do-
Grzcis exemplaribus;& Adt.20.21.& 28.14.. Quan-| — gmino,que necelfana crantemerent,acporarent| — | —
quam his tribus pofterioribus locis potiüs videtur| . Notant ljden? auctores , atque T.hc.ophyla&us ad::g wcul;ïlzï:,; R
dictio 7a« pofita cífe pro rerra poftca. | pauperem fuiffe Chriftum ; vt Viaticum n ullum fe-

h& la.

"-5 VN nullum fe-
f?ï* I Hora autem erat quafi. fext4. ) Meridiana. SæRcfnim' C icum fcrret,' o d : m p glmj fere-
d .. |monuimusin duodecim horas diuifum faiffe diem, 9. Quomsdo tu Iudeus cum [rs,bibere à me pofcir , qua| **
3 | itaque fextam fuitfe meridianam.Defignauit atït:'xp' um mulier Samaritana. ) Quarunt äihmoniüs,'c hfy*
L*,' tépus Eudgclifta , vt caufam tacité alià redderet .fag- .. foftomus, Theophyla&t. & Euthæym".quomod*q mu- i
E gationis,& fitis Chrifti. Nó folàüm enim propter có- lier illa cognouerit Chriftum cfle Iudzum? rcfpon- |
E. fectum iter pedibus, fed etiá quia meridiesiam crat,| — |dent, aut ex habitu, aut ex fermone facilé cognof-
RO totóque matutino tempore pedibus iter faciensnó-] |ccrepotuffe. Valdeid vero fimile eft; càóm enim Sa-| - !
f quil nam) dum cibum fumpferat , & Solis iam ardor vigebat,| — |maritaniorigine Chaldzi effent, eft credibile & ha-
ul & laffus erat, vt Cyrillus, Ammonius, Theophyla&. &| — jbitum,& fermonem diuerfum habuifle,ficut diuer- ï
ami — Euthym.adnotarunt.Illud quoque obferuantes cau- fam habebát religionem. Nam & Galilzi cüm eiuf- |
Vr—&* "-:ft.-s'mo,ï té Euangcliftam non dixiffe horam fuiffefextam,fed] — |dem effentgentis , atque religionis, lin—guæx tamen
& Eï'»ï?'*?*fä? wean d quaü*fci*;am', vtindicaret fe füummam habuitle cu-|D aliquo difcrimineà Iudæis dighö;(ccbanrqr. Utre tn
»ang — i ram veritatis, nófque doceretetiam in rebus mini-| — jex lIs esynam e77 loquela tua manifeflum te facit inquiüt *
n [mobi efmiseandem cautionem adhibere. Probieftingenij; |Iudaiilli, Matth. 26. 73. Quin fingulas, autaliquas| sinsulará
.;::az;;::,i;y/ d. ä*äïïæ* dubiédicere, quz funtdubia. — . ! certé tribus proprium aliquod; quo facilé dignofce- ;ï*:;r*mn
ag dicere. . 7. Fenit mulier de Samaria baurire aquam. ) Venit| — |rentur,idioma habuiffe ex illa hiftoria colligitur;lidioma.
yasgei — — mulier Samaritana. Samaria enim hoc loco,;ficut & quz Iud. 12. 6. legitur , vbi torEphratzi occifi funt;
: füpra ver. 4. non vibis,fed totiusregionis noméeft.| — |quódlitteram vriam v. more czterorum Iudzorum
ii . äNcc venit mulierex vrbe Samaria, quelongilsa-| |pronuntiarenon polfent. Piegee :
d) j* iberat; fed ex vrbe Sichem, autSichar, que proxima| - Non enim coituntur Tudai Samaritani.) Non vtun-|
TM | crat , vt ver. . di&um eft. Quidergo neceflecrat, vtj jtur,non habent confuetudinem Iudzi cum Sama-
gmuh. [ Euangeliftanotaret mulierem Samaritanam fuiffe?| — 'ritanis. Nofter interpres ; licet minüs Latino vo- .T
u iVt caufam , & originem indicaret futuri colloquij: g |cabulo; exprimere tamen voluit vim prepofitionis
: at inter ipam,& Chriftum,quod inde natum ef,quód, — |Greces «; eul[aeaylapnon coituntur,ad verbum,quod
ub i |Chriftus Iudzus cüm effet, aquamab illa, càm effet, — |fignificat non fuiffe inter Iudzos, & Samatitanosl
nf Samaritana, petiuiffet. Simul fortafe vt Chri&umä vItro, citróque confuetudinem; atque cómercium.
' ii obiter excufaret, quód cum muliere Samaritana lo- Dubium cuius hec verba fint , mulieríí(ne Samari-

cutus fuilfet. Nec enim id fa&um fuiffe culpa fua ;

- (fed partim quidé cafu;partim veró neceffitate. Cafu,

tanz, que hoc tunc dixerit, vtfententig fuz rationé
redderct; an Euangeliftz caufam afferentis , quare

|

qnód mulier ipfa à Chrifto non quafita, forte de/— mulierdixerit, Quomodo tv Indews cum fís', bibere à me
|more venerit adaquam hauriendam. Hanc enim| ipefc& ?i Theodorus Mopfucft.in Greca Catena, Chry-
vim habet verbum illud vert, vtacuté Theophy-| — foftomus, Theophyla&.mulieris verba effe putant.
|la&us vidit. : TY Rupertus folus, quáàtum equidem memini, Euange-|
8. Difcipuli enim eius abierant in ciuitatem , vt cibos; p; liftetribuit Et eft quidem vtrumque probabile ; fed
emerent, ) Non fatisapparet;,cuiusreicaufamreddat| — illud priusaliquanto probabilius, & quiaP*lä*f'c-s ha-
particula illa enim. Itaque nonnulli pro aduerfatiua| — |bet au&ores , & quia Euangclifta potiüs dixiffet «
pofxtam putauerunt, quafi dixerit,Difcipuli autem| — |£euotàesvro, non coütcbantur , quàm 7es 'Zfofituntwr RRE
eius abierantin ciuitatem, Et quidem fzpe y«p pro| — |Inder $amaritanz. Cur autem non vterentut , ratio i
J äPOni.- id eftemim pro autem exemplafüntfrequé-| — |eftnota, quia, vt expofuimus ver. 4. Samaritani. fff;'g;ï; "
tiffima ; fed hocloco proprietatem fuam mihi poffe| — |quia origine Chaldei erant , pro Gentilibus, à Iu- |chaldai. j
videtur retinere.Primüm caufa reddi poteft,curipfe| — |deis habebantur, & non habebant commercium| ——
»er fe Chriftus aquamà muliere petiuiffet. Si enim| — |udei cum Gentilibus, neabillis contaminarentur. |
lifcipuli affuiffenr, illi vtiqueaut baufiffent,autpro| —|Prohibueratenim Deus Deuter. 7.2. ne cum illi:
illoà muliere poftulatfent. Petiuit crgo per Íe ipfc : inirentfoedus. Eo etiam maiore Iudei odio Samari |
: tanos

"5

d

TAE LOU hod v d " / » " wansgrizn —,i ' "a w
Md ii aM Mu IOAN. MALDONATI COMMENT- d &Th
594 I : d r nan (-:ffent;ï"A intclleXitïpuici, [ (Piïizuakm gq.uam; qugm'fcxg.- OPhyL
tanos proléquebantur; quod cum Tudei n de»| |batillam fibi dare non pofse;petiuifse Bivoi us u Putga
NSHut ic Dd orimear o a Catholicifunt! jfam preberet de aqualoquendi, quam ipt $U "
rent.Quemadmodum nanc qm,?crc ainwhcreti-i cfset. Sciuifse Chriftum quid mvlier r CCOQ&-maa Cd(— i
| ^ " :ecerofÍque omnes hg 4 p erca pctete,vt d
UHei ome Czhïml&asg Lïïï;m;l- quod ilii magis: Íct; voluifséque aqua,ïin ab ea Pmptïxï.?ïemg; j phyll";
; : Ytiles proícqui U Mpsduet | iritnal ;ca loqueretur 5 dubitart noti po- t
cos, quàm Genuie 3 iícrationedignifin.Ma-| Rqua fplrzcua!flpoifyea oq ao nE n
fupplicio, a5 ;unicatdone cibi, & potus, |teft; nihilenim,c : ia solss i L 7 i
Iximé veró Iudgxabciomngl. ! t po'ifïïmüm te autem eatantüm de cau(a pmmfm? imutas *c 1 I c, M(m
v E entililà DDOIICDAat, quod c: . ! / ! bibcre, an rc 1pfa fitiens peuetit, vt "T
cam Gentilibusa , . idem c vereque velle bi CcEe, an p u m ,/;;r,
| i quio quidem curm n Ape u T : .
l pollui fc putarent. N.am äbcollc: älït(t)ini u qrijsï Dibree dub voti. poteft, waab*lccä.".c vzïfum jienf
p ; s i ; 35 o . x J ; : : ,* w ;-ï,.l * -R:. L l.
i illis non ab(ï.xxl.cbanf,lxx ricm;scïrqu meranvtvixetiá — |queefts (ed hoc mihi pzfebabxhu.s , Yere f,n.ï;i' c:xï : |-jnn
J TREDRAMR IU INOE aln iftianis pofsct auclli. Chri- B |réque bibere voluiffe, cáque rationc PCï;;'-" du Josonet/
! à factis iam ex Iudeis Chri d hendentes,dice-| — Id enim Euangelifta, vtlupra diximus , fignificauit poitt1
5 ifliani enim erant, qui Petrum rcpre hcï MIUnuQ u sisd dixit fatigatum fuiffe , iuxta fontem fe-| hi
; fs ntrotfit «d viras prepatinm ba entei, C7 i r " du o O AAE . |
ä bduïa Qæd"änf? A/ï't : Ei',zdcfmqllc dere Petruseft; — diile, ho.mg.nqqc fjxliï? CIICItCF fGXU:H;l[ Mib li ob ggn:r,qüän
| - ducafit cnmi irf.,!-fr : ;öd rit quáni.vznirent quidam D0. ; feires donzt Deis e .qms/e/l,Aq.nu& : ,ertuS ! qu;'lemflb
/ i rCPIC"CiïS, qïebaf cümïutbm veniffent.fabtra-| — |bibere.) Donum Dci xntczugm?: uguit. Sup'irituu: m
; 0. CH etiibus e j PTRY - ; | 1 € Icre omnes m
La Lat fe, timens eos, qui ex cireunciffone erát,! — |Beda , & Strabus, Latini L n | r'P p dimys
bt eosfefeequnat fs d',c?t maulier, Quomodoto| — fanctum, quem poftea 4quam f(i':w!"z: ïo,ï tP s : polis
