Ge360_fol-2
author: Maldonado, Juan de

A ..q)&y.ä, ^.
3 s u- um u

rE R

ts ) 6

A at ho o

* aR

"
Wv n J o
" E .D E REO

5 :
E
M.

of
f aoidA

$

M

"4
Á

fgr

: ^"—
9^

N12«511646287 021

UER TEU LU

übingen

uB T

VE

""€

—— Ra A zi — 9 À iotes AEUPSIREur g o " :
UT OHUUUURNNEMEMCRS st r N E a ines TAE h
D

IOANNIS

ALDON

cAAON OA L V STI
SOCIEFATISIESV

i HEBUILOGI

COMMENTARIORVM
IN OOGVATIYS OR —
EvANOEZLIISTAX.

TOMVS II

AD SERENISSIMVM LOTHARIN-
GlIlEx aDvcEr

MVSSIPON TL

Ex Typographia Stephani Mercatoris eiufdem
Dvcris Typographi. :

M. D. XCVII.

Cum Priuilegio Cefaree Maieftati ad decennium. —

SDENCS

e

CALABRIAE LOTHA-
QU QUENGTARBSOEDLDRBAR ET :

BARRI DVCL &c. ia

&

MVSSIPONYA NAE ACADE
MIAE THEOLOGI SOCIETATIS
RUPT Salutemïineo,qui;cüæ :

vera falus.

ZEUPZG9 S T hocinvera Principum laude,Dvx SERENI1ssIMEj,
vt Füm à fuis bcnefïcium accipere non poffunt,tamen eo-
7 rum erga fe ftudiis dele&entur , faciántque humanitate &
gratià, vt quz officia fuerint maximé , beneficia fuiffe vide-
antur. Víqueadeo ingenuz nobilitati altéinfitum eft bene |
! e omnibus merteri , non defpicere fortunam tenuiorum,| — |
TREUETLSSCS3 5 non efferri magnitudine gloriz , dignitatem in eo ponere;|
[non vt aliisfortunz copiàfed vt humanitatis laude antecellat! Et abundamus nos| -
quidem in hoc genere humanitatis tuz in re noftra domefticis exemplis & Pu-—fE
|blicis , quibus nos quoad vi&uri omnes fumus , immo quoad nominis noftri me-|
moria exftabit, immortaliter tibi familizQue tuz debebimus; fed illa qua intem-] .
peftiua huic loco videri poterant, profiteri animo fatis habuimus, commemorare|
. [idcirco oratione noluimus, quód beneficium qui alieno loco commemorat, gra-
[lam omnem beneficij minuit. Illud huic rei proprium eft , quód cüm fuperiore
anno exeunte Maldonatus nofter cum optimi fui operis parte tua in kotharingia,i
in hac Muffipontana Academia fcliciter in lucem exiiffet , nobis autoribus fe fu-|
ümque opus tibi detuliflet , quod co nomine tibi debuit , quod in Academia tua,
tuo beneficio pofteritati natus erat , hoc tu eius ftudio erga te fic esliberaliter de- |
letatus , vt quod in te iuftum officium fuit , videreris id in accepti beneficij loco|
numerare. Pro quagratia Maldonatus ipfe,flis hodie viueret,qui tibi olimeft] — . !

d EDEOR ROR ia dQ . 2 — copan N

ais

mirarentur , magnus ille eà ztate Cardinalis Lotharingus nihil fe in eo plus quàm
animi demiffionem mirart diceret , tamen tibi gratias ageret, putarétque id fibi

abfolutum magis deberet , quàm cui inftitutum affe&támque tam amicé & comi-
ter placuiffet. Quo officij genere fuum hunc animum probare ipfe non poteft,
hocnos adeo , de eius voluntate , communi erga te beneuolentia , tuz atque illius
virtuti perfoluimus. Proferimus qui excudendi fupererant Euangeliftas duos, fe-
cundis illos curis & vigiliis illuftratos , fcd quz nihil metuendum fit neaut non
primis refpondeant , aut non prz illis laudabiliter fecunda dici poffint. Appare-
bunt ipfiin tuo nomine, exftabüntque, & apud pofteros, & in omnium gentium
luce Societatis noflrx in teac tuos obferuantiz monimentum. Necoramus iam
vt tibi grati fint , qui hoc nobis de humanitate tua pollicemur; hoc confidimus|
fore, vc hzc opera alias euocet, neque hic finem huius Academix fructus tuz Cel-
I'itudini tuífque infcribendi, fed principium ab hoc opere faciamus. Vale, Muffi-
ponti Kal. Martiis. cIo. Io. xcvir. | |

cognitus,tametfi erat eà modeftià, vt cüm alij multa in eo profuo quifque iudiciol.

effe faciendum , vt quam maximà voluntate ergate opus integrum , quod altera|.
mmïartc cumulatum effettuo nomini offerri, tibi addici vellet. Nullum effe cuil-

w

um

- ü;w ii
EEE ODr r R RR NUA T N R

UONNICAS POR ORE R

Ub rgeremet

PRIVLEEGIVM CAE!
SANBRAR MAIESAATIS. 4

AD DECENNIVM.

A pho fupradi£lo in fraudem imitentur ac venum dents, näfque proiude obnixé rogárit, vt fibi ac
|T'ypograpbo iam ante nominato autboritzte no[lra ac prinilegio aduer[us euiufmodi emulatio-
qnem ac fraudem [atis cautuva vellemus.. (onfiderantes naque quam fupradich Joannis 21al-

"OOO VportrHnvss Seundu ,diuiua fauente clementia eleclus Roma-
EM noru m ]mperator , femper 44uguflus, ac Germanie, Hungarie, Bobe-

2
9 CA p

u7 mie, Dalmatte, Croatie , Sclauonie, eoc. Rex,e4rchidux Aaäriæ,

:
.
? )
77
.

o N -2

&

: tatis 15 s v eZHuffibontanum editionem fe[fe meditari Commentario- :
rum Joannis JHfaldonati , eiu[dem Societatis 15 s v T/yeologi, in quattuor £uangeliflas in|
duo T'omos diuiforum , idd, per T'ypographum Stepbanum AMercatorem , qui non leues in ean.
dem editionem expen/as faciat, verert autem , ne , quod plarumque in aliis libris ee lucubratio-|

nbus fieri folet , aljj T'ypographi bos Commentartos queflus ev lucri cau[a fibi aut i')pogra«

*w
ASN
(
eP
NM
N
R

- T.
*

Itandam peropportuni futuri fint , bumillimis ei[dem precibus, tanquam equi[fimis, annuentes,
jex eerta noffra [cientia, animóque bene delberato, pro auctovitate noffra Cefarea decreuimus,|
; * ;

jtutmus , ac vetamus ,ne qui[quam Typographorum , Bibliopolarum ac aliorum quamcunque
- Mibrariam negoliationem exercentium prenarratos Commentarios per decennium ,à prima edi

|rum bereditartorum fines [imili aut alio quopiam characlere velforma , [iue in toto vel in par-
|clam vel occulié, citra voluntatem e7 confenfi mprafkti Stepbani Mercatoris, [uorímue ba-|

|fareum [Dernere, negligere,aut tran[gredi conatus fuerit,eum non folim omnibus exemplaribus,

|perperam quippe excu[is qg* adduclis , (que quidem þ;pradlö?w Stephanus Mercator , aut be-

donati , cuius pre[lans ac rara in'variis di[ciplinu, pracipué vero in Philofopbia ac T beologiía
doctrina., ac druini numinis culrus religióque nobis , ac feclate fídei viris miniflvífque noffris
maiorem in modum predicatur , Commentartj Chrifliano populo sutiles f* ad pieatem exci-

ediximus, flatuimas ac vetuimm,quemadmodum vvigore prefentium decernimus,edicimus fa.

tionts dte computandum intra Sacri Romani Imperij , Regnorímque 9* Dominiorum noftro-
te recudere aut alió recudendos dare , vel alibi etiam imprefJos adducere , vendere , difltraberéue|.
redum prafumato. Siquis uerà fecus faciendo priutlezium c» interdiclum boc noftrum Ce.
redes , eorímue mandatarij vbicunque deprehen[a , vel propria autbovitate vel Mariflratus|.

loci slltus auxtlio fibi vendicare poterunt, de faélo priuandum, fed t9 pema infuper decem mar-|
charam auri puri , Fifco noffro Ce[areo fraudis wvindici e» fepe fati Stephani Adercatoris, -

fuoríümue beredum ofibus ex equo pendenda , decernimu wremi[biliter plectendum». Dum-|
: | : n () 5 modo

iplaria propriis fuis fumptibus quamprimum ad Cancellariam noflram I mperialem tranfmit-

co exutus plane cenfeatur. —— :

dignitatis, aut preeminentie exiflant,tam Ecelefiaflici , quam [ecularibus, pre[ertim werà ii,
qui in Magiflratu con[lituti , vel proprio , vel fuperiorum [uorum nomine ce loco Iuris ac lu-
flitie adminifivationem exercent ne quemptam Priuilecgium bocnoflrum C æþreum,terkere eo
jmpune tran[eredi aut oiolare patiantur, quin botius contumaces , fi quos compererint,prefcri-
pra pena plecli , aliisd; idoneis modis coérceri curemtz : quatenus eov ipfi candem multtam eui-

Cefarei impre[fione munitarum». — Datum in arcenoflra Regia Prage ,die decimafeptima
jmepfis. Adugu[ti. e-4nno Dominimillefimo quingentefimo nonage[rmo fexto. Rgg;;orym,,'
Woffrorum Romani vipefumo primo , Flungarici vigefimo quarto , Bobemici itidem vigefimo

primo.

Rudolphus.

fo.f W. Freymon,.

Ad mandatum facre Caarez - L
Maieftatis proprium.

modo tamen idem Stephanus AMercator terna ad minus corundem Commentariorum exem.|
tere teneatur , quatenus priuilegio boc noflro vuti "voluerit. quod fi neglexerit , eo ipfo prinatus|

eJMandamus ergo uniuer[is noflris , ac Sacri Romahij'mperä j Regnorämque e? Domi |
niorum nofirorum bareditariorum falditis , caiufcunque flatus , gradus , ordinis , conditionis, -

tare maluerizmts. Flarum teflimonto litterarum , manu nofiva fübfcriptarum , ac fiillinofiri '

p c--—- . X

n oANA Uercco s RRUCUADMENENESOI 00 0H

-*
L
-— -

« mj'* C ul
(3$y.

l

tatis Thcologiæ,

99 V M facra Theologis Facultas iuffu R.D.Rectoris congregata effet,
(4195 ïf*j audita relatione quattuor Do&torum;qui ex przdictz Facultatis de-
cAo209 creto IOANNISMALDONATICOMMENTARIOSIN
SQVATTVOR EVANGELISTAS examinarunt , & teftati

X (Antiniisfe nihilerroneum , & fidei orthodoxz contrarium obfer-

st t t u m t m t t

uaffe ;immo multa ad fcripturam intelligendam, & haerefes noftri feculi refellen-
das , verámque doctrinam Eccleftz confirmandam vtiliffima reperiffe : Permifit
eadem Facultas,vt przdictus liber typis excuderetur. Muffiponti x x 1 1 1. Maij.
pl I XKCVE :

Demandato R.D. Reéforis.
Baguad
FACVLTAS PROVINCIALIS

SOCIETS])IS IES V IN PRO—;
VINCIA FRANCIA.

$ Go Clemens Puteanus Prepofitus Prouincialis Societatis Irsv in Prouiticia Franciz poteftate
ad id mihi fa&a per Rdt- P. Claudium Aquauiua Societatis noftrz Prepofitum Generalem per-
mitto, vt duo Tomi Commentatiorum in quattuor Euangeliftas IoANN1s MALboNArI: So-
cietatis noftre Theologi , à do&is , & grauibus Societatis noftre Theologis diligenter examinati;|
& approbatitypis excudantur. In quorum fidem has litteras manu noftra fübícriptas,& figillo noftro obfi-|
gnatas dedimus.Muffiponti Cal. Septembr.an. D; cIo. I5. xcvr.

(lemens Puteanus.

N » M M
'. NN N
OSNN N
"a lu

w À

N

MR

S;I'(::I

"MENTARII

RBOIEIATIIS IESV
ïffïlï()ld()(ïl*(:(j-NL

IN EVANGE-

LIVM' D. LVOW

tiochenus.

Lueas Me-
dicus. ;

|In cómét.

[ , Caluinus
refellitur,

Lueas An-|*e

PR EF

$VcAM Antiochenum
ofnes veteres auctores
faciunt, Eufebius libzo 3.
/. hift. Ecclef.c.4. Hiero.in
22 libro de fcripto.Ecclef.c.
)j17. Dorothe. in Synop.|
& Lfid. lib. defcript. Ecclef.
3 cap. 84. Beda in pref in
! Ada. Apoft. Oecuimen.
; Actorumr. Simeon Me-

taphr. ii | !
Medicum fuiffe arte ijdem omnes au&ores tra-
dunt, ac preterea Chryfofto. hom. 12. in epift. ad

Salutat vos Lucas medicns carifimus. Quod etfi Calui-
nus antiquitatis hoftis, nouitatis amator refellere
conatur ; plustamen tot; tantorümque auctorum
fententijs confirmatum , quàm , quo illud ipfe re-
fellit, apud homines paullo modeftioris ingenij ha-

opus fuerit. t4la indicatione 5 77 fplendidiore elogio fwiffet in-

Col. Ambrof. & Theophyl. ad Col. 4. 14. Nonalio|

|opinor arguméto;quàm quód eo loco dicat D.Paul.

bet ponderis, Netier,inquit , erat Ew?gzlæg,qu&m , vt|.

fignitus. Certe coadiutorem faum , aut fidelem [altesm comi-
L£ ; e7* certamimum participemn voce[[et. Ego veró con-
tra , fi Lucas ille, de quo Paulus loquebatur, Euan-
gcliftanon erat; aliqua eum debuit certiore nota

tiquitas Euangeliftà putans,qui medicus fueri;arte
longé diuería. Titulo autem, quo alio infigniri me-

liorepotuit, quàm vt vnus inter multos , qui fimiub
nominabantur , cariffimus appellareturzQuis enimt

illi carior, quàm Lucas perpetuus eius comces , aut

di('cinguere, non ita defcribere,vt omnis erratet an-|.

A T-I-O.

À nifi qui [olus eum in fümmis periculfs non deferue-
rat? z. ad Tim. 4. 11. Timotheus adiutor etiam in E-
uangelium eiuscrats at non femper coadiutorem,
non fcmper comitem, non fcmper eiufdem parti-

cipem certaminis appellat ; fedaliquádo filium ca-

tillimi füum r. Cor. 4. 17.titulo illi confimili,quem
Lucz tribuit, aliquando tantüm Timotheum nullo
adiunc&to epitheto honoratiorer. Cor. 16. 10. & ad
Hebrzos 15. 2.5. | |
Pi&torem etiam,fcientia,vtarbitror, magis, quà

B rens.Nam Simeon Metaphr. & Nicephorus lib.z.c.
43.& lib.6.c.16.id affirmant. | dc
Ifidorus profelytum fuiffe fcribit,Grecis, & phi-
lofophicis eruditum litteris, qualem mediciná pro-
feffum effe oportebat; Hebraicas veró litteras leuiüs

attigiílesea fuiffe caufam, vt paullo elegátiüs, quàm|

iceteri Euangelifte,fcribat Grece, & fcripture tefti-
monianon cx Hebreis fontibus, fed ex Septuaginta
- jinterpretum editione proferre foleat.Quod de Grz-
ci fermonis cognitione & ftylo dicit, veré dictum
puto:quod delitteris Hebraicis, déq; citatis ex Sep-
C tuaginta fcripture teftimonijsnolim iudicare,quàm
Euangeliftas in eare difcrimenanimaduerto. — —
An Chritti difcipulus fuerit, diuerfas vidco vcte-
rum fctiptorum elfefententias. Orig. dialogo 1. de
irecta in vnum Deum fide, Gregor.in przf.in Iob.c.
i, & Simeon Metaphr. vnum ex feptuaginta duo-
bus Chrifti difcipulis fuiffe dicüt;quos prater Apo-

r.Iren. lib. 5. c. 11 Tertul.lib. 4. contra Marci. Eufe-

effe potuit, aut vocari debuieQuis folus cariffimus,

.'bius libro 5. hiftor. Ecclef. c. 4.Hieron. in Ícriptor.
À. Ecdéb-

profeffione vulgaris facit opinio, auctore non ca-j*

verum fit. "Pcrexiguum enimintereum, & cateros!

ftolosad przdicandum Euágelium dimifit Lucz ro.|

Lucasan
;ex feptua-
'£inta duo»
äbus difcie
ipulus fue-
; Lit.

À eomes,

-|Dominns,e7* Alios Sþþtuxginta duas, e7* mifit ilos binos an-

lium , vix quifquam eft au&tor. Tantüm apud Nice-

Lucas Pau-

3 IOAN. MALDON. PRAEFATIO IN LVCA M.

4

jEcclefc.17.Doroth.in Synop.Beda in prefat.1n Lu-
cam,& Petr? Damian.in ferm.quodà de fan&o Luca
|negant. Itaque Tertul, non Apottolá, fed Apoftoli-
cum virum vocat, quo nomine vocari fc»lebang ij,
qui quamuis Chriftum non audiuiflent, audiuiffent
tamen Apoftolos.Hoc probabilius,non folum quia
plures id auctoresaffirmant , fed quia ipfe etiam de
fc tcfítatur. Cum enim dicit c. 1.2. 5ieut tradiderunt. mo-
bo,qni ab imitio ipfi viderunt, C7? miniflri faerunt fermanis,
minimé dubié fignificat fe non vidiffe , fed auditio-|
neab ijs, qui viderát, accepilffe; qua fcripturus erat.
Idem ex ver. 3. fi recté verba penfentur , colligi po-
teft, Fifum eff , inquit, 2* snibi a[ficuto omnia à prineipio
diligenter ex ordine tibi (ribere, Aifecutum enim fe dicit
omnia diligenter,id eft; fumma diligentia facta, di-
quod qui vidifIet , minimé fecitfet. Neque argumé-
tum,quo quidam vti folent, mouet me de fententia.
Ecclefia, inquiunt, cum cius fcftum agit diem,lcgit
illudex eodem Luca c. 10.1. Poff ha autem defignauit

te faciem [inam in omnem ciuitatem , e2* locum , quo erat ip-
(e veturussquafi vnus ex illis Lucas fucrit. Soletenim
|Ecclefia, quz de alijs diQa funt , adalios propzer fi-
militudinem aliquam accommodare. Quod apud
|[eündem Lucam codem capite ver. 42. (criptum eft,
Maria optimam partem elegit , quis nefcit de Maria fo-
rore Lazari dium cffe?atqui Ecclefiaad B. Mariam
Chritti matrem in cius feftis accommodat. Quod
Matthzi12.46. 47. dicitur,Eccewater tua 7* frarres tui

cognatis di&um cftjaccommodat tamen Ecclefia ad

celebrat feftum. . : TapfE j
Quando, aut quomodo Lucas fufceperit Euange-

phorum lego lib. 2. c. 4. pr&dicante iam D. Paulo
ad cum Thebas veniffe;auditóque credidilfc. Quan-
(tum auctor ille mereatur fidei , ab alijs eftimari ma-
lo, quàmà me dici ;mihi femper audacior eft vifus.
Pauli fe&atorem, & comitem fuiffe omnes con-
Íentiünt, illietiam, qui eum Chrifti diícipulü fuiffe
|putant: déque eo locos illos omnes intelligunt, vbi

16.21.mentionem facit,veteres quidam auctores E.u-

Hexu nominis , vtad Latini fcrmonis formam apta-
retur, cx Luca Lucius fa&tus fit, vt Orig.lib.io.com-

F.

&àque Chrifti pcruefkigalfc,v: illoloco docebimus;|

Íanctam Felicitatem, & fcptc-m eius filios, cum eius|

- [D. Paulus neminat Lucam Col. 4.14.2. Timot.4.11.|-
. |Philem. z4. Quin & Lucium illum,de quo Roman.

jcam Euangeliftam fuille crediderunt, qui modico| -

À.

B

C

fori (Lant quarentes te ,dc vera Chrifti matre , ciáfque D

.|4- & Hicro. in lib. de fcriptoribus Ecclefiafticis re-
- ent : émpit magiffrorum videri, que difcipul: promolgarint.

- re. Quanquam, vt in przfatione diximus quattuor
|Euangeliftarnm, non tam Euangelicam hiftoriam,|
quàm Euangelicam predicationem eo loco fignifi-|

|dera;aut in illum certé non credideras; fed ex Apo- |
ftolorum , aliorámque difcipulorum, qui, vt ipfe|

| jerant. (

ment. in epi&olam ad Rom. fctibit. I m
Duos fcripfitlibros Euangelium primüm;deinde
Apoftolorum A&a.Euangelium, vt quidam volurit,
non folàm docente,atque hortante,fed etiam di&ti-
teD. Paulo. Vnde nàra opinio illa eft, quoties D.
Paulüs Euangelium fuum dicit, hoc Luce Euange-|
lium intelligi, vt Roman.2.16.& 16.25.& 2.ad T'helf.
2.14.quemadmodü Eufeb. lib. . hift. Ecclefiafticz c.

fgrgnt.Tertul. veró ib.4.contra Marc.caufam erro-
risindicat, c?* Luce, inquit, digeflum , Paulo afcribere fo-

In eo omnes confentiunt,cum D.Paulus 2.Corinth.
9. 18. dicit , cuius laus eff i Euangelio , Lucam defigna-

cati arbitror. Alij hortante quidem; non tamen di-
&ante. Alij nc hortante quidem , fed docente;fcrip-

illosin qua fententia Tertul.videtur effz.Nónulli ne
docente quidem folo Paulo ; non enim cx illo folo,
qui Chriftum ante afcenfionem in cxlum non vi-

ait, viderant,& miniftri fermonis fuerát, que fcrip-
fit; didiciffe. Hoc magis credo ; quo magis ctiam
videtur Eufeb. & Hieron. propenía fententia; quia
lipfe in exordio italoquitur , vt non obícuré indicet

inullum feadfcribédum hortatorem habuiffe,neque| -

rationcm aliam,quàm quódalij facere conati effent;

. di&turus profec&tó tanto fe auctore feciffe, fi eius du-|

[&us feciffet auctoritate ; cüm temeritatis à fe notram
velletrémoucte,cámque ob caufam prater ceterorü
Euangeliftarum morem, cur adfcribendum accede- |
ret , rationem afferret, b n o 1
Lucam fuitfe eum, qui poft Chrifti refarre&tio-
nem cum Cleopha Emauntem ibat, cum fefe illis
Chriftus oftendit Lucz 24. 1. fcribunt Gregor. in|
prefatione in Iob cap. 1. & Simeon Metaphr.in eius
vita, & Theophyl. in comment. in cap. Lucz 24.&

1 Libridlu-
ea fcrigzä,

PUM

fiffe enim non qua ipfe viderat,(ed qua audiuerat ab|

Niceph. lib.. cap.34.Sed hanc opinionem füpra re-
futauimus , cum docuimus non fuiffe Chrifti difci-
pulum , quales , vt ibidem teftatur Lucas; duo illi

Mortuum in Bithyniaomnesfcribunt. —

læmis fuz 94. Beda veró in Marc. 73. mortuum fuif-

QD 3cUS
co du x

- Deztatenon conuenit; nam Hieron.& Ifid.anno ; .. PA

" & -
LE ds ,

R EPT iE

SANGTVM

E

4

E 3 //
,x.hra!.wfü

TM
LT

: E m
( dhifd

* *
1

M — —— —

| — CHRISTI EVANGELIVM
" /| SECVNDVM LVCAM. *
ORD
.)CAPVT PRIMVM.
L. *ZESS VONÍAM qüi-dæ&ï müki conati funt o*rdinare narmtio-
nem , qua in nobis completz funt, rerum: 2. ficut tradi-

ä:.l*aral.z-*.
-.:ï ao 19,

1Exo.;0.a.7
Leu. 16. d.

.

LE
:
1

IMal.4.b. 6.
Matt. i;. b.

MA —

- fabeth pariettibi filium,8 vocabisnomen eius Ioannemt: r4. & erit gaudium tibi,
aX exultagio ; multi in natiuitate eius gaudebunti,* $. erit enim magnus coram|
|[Domino: & vinum: & ficeram non bibet , & Spiritu fanc&to replebiftur adhucex

DP

sediiete : M v ;
1 P T a A » " 3
3 Y * :j ^ f »ffïi: .üx' H : ) ; « -f à A r
34 : E aM .»-X,*s, $; M QT d X "Ah U J5 us "] $71 N 1 E N
* 1 , NEQD Is - TT ( : : VA i ,^. k MAMaA " "adeb) w ! MMANERS p I » » 5 3 j
2 Mi . x : A d Á A o
j NOMT tynt E QUBSTA um U R A uacfor NSeNO. MM RO NVAR ' x..q n (UESE A ERE Bo WeESUES ,f EE '. vþ' RD '-g: ^ EE Em . ERE j -" v p2 s; " l »
Tk i a WL N E rff i v--'»; CRRA L UIGL db aLb Rs Q UM : i Pa a j as p N - M wb 3 " ; j:
: " "
i * * ^ t -*', €
) j

| 3 derunt nobis , qui ab initio ipfi viderunt, & miniftri fuc-
jjz runtíermonis:5. vifum eft & mihi;affecuto omniaà prin-
3 Z cipio diligenter, ex ordine tibi Ícribere, optime Theo-

omnibus mandatis , & iuftificationibus Domini fine querela, 7. & non erat illi:

filius eo quod effet Elifabeth fterilis , & amnbo proceffiffent in diebus fuis. 8. Fa-

&um eftautem , cum facerdotio fungeretur in ordine vicis fuz ante Deum , 9. (e-| -

cundum confuetudinem facerd otij ,forte exijt vtincenfum poneret , ingreffus in
templum Domini : io. & omnis multitudo populi erat orans foris hora incenfi.
Apparuitautem illi Angelus Domini , ftans à dextris altaris incenfi. 12.. Et Za-
charias turbatus eft videns , & timor irruitfuper eum. 13. Aitautem ad illum An-
gelus : Netimeas Zacharia , quoniam exaudita cft deprecatio tua : & vxor tua Eli-

vtero matris fuz : 16. & multos filiorumTfrael conuertetad Dominum Deum ip-
forum : 17. & ipíc praicedet ante illum in fpintu , & virtute Elize: vt conuertat

corda patrum in filios , & incredulos ad - prudentiam iuftorum, garare Domino
enim fum fenex ,« VXOI meà Pl"'-oyc'ïe-üitin diebusíuis. 19. Et refpcndens *Angeþiusï

[ibi euangelizare. 20. Etecce eristacens; & non poterisloqui víque in diem;quo|
nzc fiant , pro eo quód non credidifti verbis meis , que implebuntur in tem pore
Íuo. 21. Eterat plebs expe&tans Zachariam: & mirabantur quód tardaret ipfe in

templo. 22. Egreffusautem non poterat loqui ad illos; & cognouerunt quod

plebem perfectam. 18. Ec dixit Zacharias ad Angelum : Vnde hoc fciam? -ergo& |

dixitei : Ego fum Gabriel , qui afto ante Deum : & miffus furn loqui ad te , & haec]

|vifionem vidifletin templo.. Et ipfe erátinnuensillis , & permanfit mutus. 23. Ed

d. þïxifa&mii*

w nesnsntmedid MO n a

- ERN

iib

4

Dan. 7. d
14. .27«

rcsgratiam apud Deum: 3r. ecce concipies in vtero , & paries filium , & vocabis no-|
: men eius I E s v M. 32. hicerit mägnus , & Filius Altiffimi vocabitur, & dabir|
illi Dominus Deus fedem Dauid patris eius: & regnabit in domo Iacob in zter-|
num, 3. &regniciusnoneritfinis. 34. Dixitautem Maria ad Angelum : Quo-
modo fietiftud , quoniam virum non cognofco?5;. Et refpondens Angelus dixit|
ei : Spiritus fan&tus fuperueniet in te, & virtus Altiffimi obumbrabit tibi.Ideóque|
& quod naícetur ex teSanctum , vocabitur Filius Dei. 36. Etecce Elifabeth co-|.
gnata tua , & ipía concepit filium in fene&ute fua : & hic menfis fextus eft illiquz|
vocatur fterilis: 57. quia non eritimpoffibileapud Deum omne verbum. 38. Di-|
xitautem Maria: Ecceancilla Domini, fiat mihi íecundum verbum tuum.Et dif.]
cefhitab illa Angelus. 39.. Exurgens autem Maria in diebus illis 'äbi-j t in montanal.

Mich. 4.€.7

"« — "q104N.MALDONATI COMMENT.-
factum elt , vt impleti funt dies officij eius abijtin domum fuam : 24. poft hos au-
Item dies concepit Elifabeth vxor eius , & occultabat fe menfibus quinque,dicens:|
l;5 Quia fic fecitmihi Dominus in diebus, quibus refpexit auferre opprobrium|
meum inter homines. 26. In menfeautem fexto , miífus eft Angelus Gabriel àj

viro , cui nomen eratlofeph ;de domo Dauid , & nomen virginis Maria. 28. Et|
ingreffus An oclus ad eam dixit: Aue gratia Plena : Dominustecum : Benedicta tul

qualis effet iftafalutatio. 3o. Et ait.Angclus er: INe timeas Maria , inuenifli: enim

cum feftinatione,in ciuitatem luda: 4o. Et intrauitin domum Zachariz, & fa-

llutauit Elibeth. 4:. Et fi&tum eft, vt audiuit falutationem Marix Elifabeth,|

exultauit infans in vtero eius: & repleta eft Spiritu fancto Elifabeth : 42.. & excla-

mauit voce magna, & dixit: Benedicta tuinter mulieres , & benedictus fru&us

peo j : . . . * N : ; $ s 2 4
enim vt facta eft vox falutationis tuz in auribus meis , exultauit in caudio infans

in vtero meo. 45. & beata , quz credidifli , quoniam perficientur ea, quz di&a|

funttibià Domino. 46. Etait Maria:

cent omnces generationes.- xb ITAU TOE :
|.-49... Quiafecit mihi magna qui potenseft: & fan&tum nomeneius: ——
.. $0. Etmifericordia eiusa progenic in progenies timentibus eum.

Deo in ciuitatem Galilzez , cui nomen Nazareth , 27. ad Virginem defponfatam|

in mulieribus. 29. Quax cum audiffet , turbata eftin fermone eius,, & cogitabat|

ventristui. 43. Et vndehoc mihi vt veniat mater Domini meiad me? 44. Ecce]

Magnificatanima mea Dominum : 47.. & exultauit Ípiritus meus in Deo falu-]
| tari'meo. Sincaui d : at av oticdis ;2 4
. 48. Quia refpexit humilitatem ancill fuz : ecce enim ex hoc beatam me di-]

r——w

dC g

i
URU

Gimb»| r Fecitpotentiam in brachio fuo ':"difpäcrfit fuperbos mente cordisfui. - ] :
" — | 552 Depofuit potentes defede, & exultauithumiles. — — : a
VMTE Efu;ri;c;ngtg;jmPlcuvl.i*t bonis:& diuites dimifitinanes.. . . ^ - -
- N 5u[gtepiut;1[mäl-Fuerumfuum',recor;da.tusmifericorqiä? fuæ iab bie]
Pbgenr $$s Slguthcu;us cft ad patres noftros , Abraham , & femini cius m.fæcul.a.
péxes|, $6. Manfitautem Maria cum illa quafi menfibus tribus: & reuerfa eft in do-]
: mumfmm $7: ;Eïi*ff&beïh autem implct,üm eü.tempus»pariendi, &*pCtperit'filiUm;
' — 58. Etaudieruntyicini , & cognati cius quia. magnificauit Dominus mifericor-[
diam fuam cum illa , & congratulabantur ci. 59. Et fadum eft in die o&auo , ve-|
nerunt circumcidere puerum , & vocabant.eum nomine patris Íui Zachariam. n w
6o. EffsfiþQnd;cns mater ,;,ciu*S?,dixit-»:Ncq.uaquam ;fed vocabitur Ioannes. 61 Etj.
* jdixer unt 'ïdlnïm : Quia !ïCmeER in 'C-o;gna-ti-oüe wtua,.qüi vocetur hoc nomine. ä (

U
l
l
||
;
À
: .
; j
*

Sup.b. 9.

*1i6.

x

|

IZach.z.d.9
Mal.4. a.2.
: £

i

PL $. C
12. & 131. d.
i»x

Iet. 23. a. 6.
& jo.b. 10.

Gen. 23. C.]

Ier.zt.É. 55.
Hebr. 6. c.
1. d. 17.

|Apertum efL autem illico os eius , & lin

62. Innuebantautem patri eius , quem vellet vocari eum. 65. Et poftulans pu-|
gillarem fcripfit ; dicens: Ioannes eft nomen eius. Et mirati funt vniuerft.:.64.
Apet | cua cius , & loquebatur benedicés Deum.
6$. Etfactuselttimor fuper omnes vicinos eorum : & fupe'r omnia montana Iu-
dez diuulgabantur omnia verba hec : &6. & pofuerunt omnes , qui audie
rant in corde fuo , dicentes: Quis , putas, puerifte erit? Etenim manus Domini|
erat cumillo. &7. Et Zacharias pater eius repletus eft Spiritu fan&o : & prophe-
68. Benedictus Dominus Deus Ifracl , quia vifitauit , & fecit redemptionem
69. Eterexitcornu falutis nobis:in domo Dauid puerifui. —— ;
7o. Sicut locutus eft per os fanétorüm , quià fzeculo funt , ,Proptharle éenir l-

71. Salutem ex inimicis noflris, & de manu omnium , quioderuntnos: -
72. Adfaciendam milericordiam cum patribus noftris: & memorari tefta.].
mernülurfanqu. 3 od E A
75. Iufiurandum , quod iurauitad Abrabam patrem noftrum, daturum fc
nobk:-' | —. .3 5wWa?wQJ? g'fïFQ; N. p at
— .74. Vthineümore,de manuinimicorum noftrorum liberati , feruiamus illi.
75. Infanctitate, & iuflitia coram ipfo ,omnibusdiebusnoflris. — — —
76. Ettu puer , propheta Altifsimi vocaberis : przibis enim ante faciem. Do-

L .

Mal.4. a. $.
Sup.b. 17.

Cur przfa-
Itione Lu-
jcas vtitut.

[redderefolemus: & D. Paulüsad Timot. ad Titum;

mini parare vlas etus: sH s ts
77. Ad dandam Ícientiam falutis plébi eius : in remifsionem PeC'torum
eorum : | hs Vg ER ais hi - EdES
78.: Per vifcera mifericordiz Dei noftri: ff quibus vifitauitnos , oriens ex
79. lMluminare his, qui in tenebris , & irvmbra mortis fedent : ad dirigendos

pedes noftros inviampacis. - u

IN
. MO u T

.. 8o. Puerautem creícebat , & confortabatirfpiritu: & erat in defertis víque in
diem oftenfionis fuz ad Ifrael. U Ht d :

ss ——

EM CAPVT R

24 Voniam quidem multi conati funt. )) À |vtetetur,quia & alij Euangeliftz fuum ordinem fer-]
Quz (cribit víque ad ver. $. nó| — Juant, nonnullis etiam in rebus maiorem,quàm Lu-
pars Euangelij, fed Euangelij — |cas; pracfatione tamen vfi non funt. Prafationis i'gi-
?K prafatio eft,quaquo cófilio ad| |tur huius non alia nobis, quàm quam auctor ip-
& Ícribendum accefferit, breuiter| — |fe reddit, caufa querenda eft; quód conati multi e(]
! (entidem facere ; & ipfe explorata , atque perfpeta
haberet omnia. Vtitur ergo prefatione, vt obicctio-
nem propellat, quód cüm res , de quibus [cripturus
erat , non vidiffet , aufus taren effet fcribere; red-
dit rationem áudaciz, quód diliventer omnia ex his;
qui viderant, didiciflet. Cur ergo Marcus , dicctali-]
Pqui.s B qui ca que fcribit 'npnfviderat , non candem|
[jrationé reddidit? Refpódeo reddere Marcum , & nó
reddere Lucam pmuinäfcdth Lucas reddiderit ex-|
ponimus;quia potuit,de.Cuit, Voluit; Märclis ,& fi
Jpotuic quidem , tamen noluit;quia non exiftimauit
fortaffe neceffarium. CET j :

Lucam omnts interpretes obferuant. Cur folus fe-

ad Philemonem homines priuatos (cribés , cur fcri-|
bat, nullam rationem reddit, Alij; quö'd*folus YO-
lueritin fcribenda Euangelica hiftoria feruare ordi-

Multi?) Multos vocat, quia plutes vno ctät;heqüc

nem.Quod vtrum ita fit verfü 3. dicemus; nunctan-| - |
enim neceffe eft magno fueririt numero. Aliquantg

'tüm dicimus eam non fuiffe caufam, cur práfatione

À 3 aliter.

laliter Beda, M»lros, inquit, mon t4m numerofitatequam
Were[cos mmltifarie dinerfitate connwmerans s fed de hac re
paullo poft di&uri (um".oui ifti fuerinn,quos Lucas
Euaneclium fcribere conatos dicit, incertum. Ori-
genes homilia r. in Lucá, Ambrofius, & Beda!Ba-

cumque fuerunt, qui Euangelium fecundàm Tho-
mam , & aliud fecundàm Mathiam Ícripferunt. De
Euangelio fecundàm Thomam, & fecundàm Ma-
thiam,quia non conftat,quo tempore Ícriptum fue-
rit, nihil dico.Bafilidem dico intelliei nó poffe,quia
vt ex Eufcbio libro 4.hiftorix Ecclefiafticz c. 7.ma-
nifeftum eft,fuit Luca poiterior. Beda Apellem ad-
dit,quód eodé etatis arguméto refellitur. Fuit enim
aliquanto ctiam pofterior Bafilide, vt idem Eufebius
libro j.c.13. au&or eft. Epiphanius herefi. s. Cerin-

oris etatis fuerüt, vt ex Eufebio libro 7.c.22.colligi-
tur.Theoph. Euangelium fecundüm AEsyptios, &
aliud , quod duodecim vocabatur, in telligit.: Quod
ideo eft probabilius,quód nec probari , nec refücati
poteft. Neque enim conttat, aut quo tempore, aut
quibus auctoribus ea duo cxtiterint Euangelia.Illud
ferc omnesaffirmant Matthzum , & Marcum, qui
Eriüs Ícripferant, non defignari, vt Origenes, Am-

nó quód certa mihi ratione probari poffe vidcatur,
led quód omnibus vulgo probari videam , nolo dif-

filidem veterem hereticum intelligunt , & eos, qui-.|

thum,& Merinthum notari putát;fed & ij pofteri-.-

Ibrofius, & Thcdph. admonuerunt. A qua fententia,| :

cedere. Nam ratio illa, que omnes pene' mouet in-|

A.

B

terpretes , quod Euangelifta dicat .e'w-epce':pno-ar ConARL
fvnt , fateottme non mouct.- Neque enim Grecum

hverbUm proprie Ggmflcat temere aggredl, vt quida
nó potfis ; fed generaliter aggredi;fufcipere;manum
rur,quàm in laude,fdque fexcentis Grecorum ícrip-

enti paffim occurrent, nó recenfebo.Etfi fateor nó
(olàm Ambrofium, & Bedam hoc loco, &*D. Augu-
Iinum libro 4.de confeníu Euangeliftarum c.8.La-
tinos auctores; (ed Grecos etiam , Origenem homi-
lia in hunc locum. 1. Eufebium libro ;. hiftoriz Ec-
clefiaft.c. 18. Epiphan. hzrefi. s. Theophyl. Euthy.
in cómentarijs,& Nicephorü libro 2. c.45.ita intcr-
pretari,quafi aut temerarij;aut itriti, & fruftrati co-

bi fignificationé in laudem potiüs , quàm in vitium
di&um accipimus , non video cur non Matthzum,
& Marcu indicari hoc loco intelligamus, quos non
|vtreprchenderet, fed vtIaudarct Lucas defignaue-
| pit; & vteorum exemplo fimilem füum conatü ap-
probaret, quód riec folus,neque primus fcribere ag-
grediatur Euangelium.Tres enim, cur fcribat ratio-
ncs reddere videtur , quod idem alij antefe fecerint
& liceat fibi eorim exemplo idem facere, quódres,
quibus conftat Euagelium;cxploratas habeat ; quód
remgrata, & vtilem Theophilo amico fuo facturus
fit. Certé hanc interpretationem verbum illud,quod
vcrs jftäquiüll.f: valde Cöfïrmat,V i[am e[t e7 mihz..'Quo
verbo eodem confilio indicat fe Euangelij Ícriptio-
ncm aggredi,qua alij,de quibus dixeraz;aggreffi fui(-
fent, Hác enim vim habet particula illa e7.Ipfe au-
tem non malo vtique, fed bono prorfus, & lauda-
bili confilio Euangelium aggrediebatur; laudat ereo
aliorum etiam confilium,non reprehendit. Quàd fi
nihilaliud hzc fentétia haberet cómodi,;tamen illud|

intcrpretatur , nec id efficere conari, quodvp;crficcre :
ad ópus admouere. Itaque non magis in vitio poni-]

torum exemplis probari poteft; quz quia Gtecé fci-| -

jnatus culpá contincat. Quod fi iuxta propriam ver-|

E

F

,mþä,oppbni videtur ijs , qui ipfi viderant, & mi-|

[fumpto refatari non poteft, quàm quód hoc loco

C |licuit;(ignificare folet, perficere , atque cóplere ali-

Id'uua g« eccuxg) romeat, pleniffime [aens quód,quecumque|
dpromafit Deus , potes eff- z facere , & c. 14. $. inagroc & d ]

[riam texere earü rerum,quz in nobis perfectz funt,
quátq; Chrift"geffit; vt tacité alludat ad prophetarü]

|riam,quarum certiffimaapud fe fides effet; quafque j

haberct, quódfi eam fequeremur , facillimé hererici

ligit ea his verbis primüm omnium Euágcliftarum

gnat hiftoriz , tamen alio argumento ex Ícriptura

Lucas fignificet Matthzum , &Marcum anre. fe É-
uangelium fcripfiffe.Nolo tamen, vt monere foleo,
opinionem meam, aut fufpicionem potiüs, nifi bc-
ne probatam, ram multis prefertim dülentientibus
auctoribus,le&orem fequi. Omnia ponimus in me-
dio,conferat cófiderct,póderet,xftimet;iídq; demum
eligat ; quod fimillimum vero iudicabit ; rationem
modoó,quam par eft , antiquorum au&orum habcar.
Qrdimare narrationem,) dyola t adx duilnaw, narratio-
nem digerere, hiftoriam texere. Nó fignificat eo ox-

dine;quo gefta res funtrecenfere,fed diftináe, atq;

dilucidé,narrando ex plicarc. | :
Qua in nobis complete fant rerum.) a vdy & npiy Tr&-
7 Anpogopuplooy evporypietra .. "rAIpepopéiy » aut. vt alij
ícribendum putant, zrAnpegopety verbum eft valde in
(acris litteris vfitatum. Duo,quátum obfcruare mihi

quam rem; & certam;atque cxploratam fidem facc-
