tenti, fpe&tantes,num veniat; aufcultantcs,num pul-

bant nuptiz celebrari, quodex parabola vírginum
manifeftum eft Matth. 25. 1. 2. & cx nuptijs illis quas

rex filio fuo fecit, qu& & no&u celebrate funt, cum

quia fic Bafil.in comment.in c.rj.lfai. & Augutt. fer.

ille

inde eft, acfidicat, & vos ipfi itaomnino compa-|.

Roman.to.

io.

'tz celebra-f *5
ri nuptiz.

aéains 2di : vadien.

1

TM

l
|
|

Qg,!! '
W

H
l

|
LUR
TM
imoxz
Ug*gr;
X 0pe
It els
|
iamcm
Xl
Bgm*rc.X'
lenlum
tril,o-
"
) Quin
( l-
LP
lictr,
um

L
"'*.D'x "
«-Uï-hlw
-....'x i' |
Ms ?Mm»
w
AR

^.
ALE Ut
As 3&0 æ.v».d
TE

|

" 4^^an ;,gi I
MU

1 1'17:'3 M

T

ertinet
Quig-
i1-
T |
vitri
"'hec

"
y 1

P
lN ' l
WiV
AN /
71 l i
U u
i
Ti N
julM [

u o
od T
m
Vi
dfrtatt
g:xfdcm;
tamco

n j
num! xott d

i fOk',tz ii
,',g,'num j
Hisql"ï

jille qui nuptialem veltem non habebat, in tenebras
exteriotes eiectus fit Matth. 22. 15. Et nuptize agniin|

EM

IN LVCAEF"CAPB/SEIL:-

258

l Quz fint

ïi?;-'; nuptie.

l

In&:cs homines oppreffurum, vt indicarinfra ver. 39.|

/fe dominum illum,quià nuptijs rediturus eft;effe in-

- * x |
ipropofitam parabolarü partibus monere foleo. Vo-

Apocalyp.c.19.7. 9.no&u fiunt, quia adcenam homi-
nes inuitantur.[dem nunc ferfï Vbl(lllc mos eft. Ergo
folebaut, quiadcenam r-mpuale.m. inuitati erant, ad
profundá vfque no&em in conututo manete;deinde
in fuam quifque redire domum; 1taque Fg.cl'bus opus
erat & caiufque feruos domi expedtare vigiles,& fo-
licitosatque paratosad dominü fuum excipiendum,
quacüque noctis hora rediret. Hec caulfa fccit, qua-
mobrem potius dixic,expe&'annlrm.dommw [iæm,quada
veuevtatur À naptijs,quàm , quando reuertatur ex foro,
aut ex mercati5aut cx agro,aut alio aliquo loco.Quia
À nuptijs nunquá homines nifi po&u Fcucrtebgrmzr.
fponfo,& fponfa ín thalamu.rn.mexluöhs,;äïc voluit té-
pus notare ; quo homines minime parati clfc folent.
Idautem nocturnum tempus eft,cum homines,par:
cim quia neminem intempefta nocte venturum cre-
dunt, partim quiafomno opprimütur, minus actétis
minüs parati funt. Acqui illo ipfo tépore;quo homi-|
nes minüs parati eífe folent , nos Chriftus adeo para-
tos effe iubecvt & praecin&os habeamus lumbos, &
ardentes in manibus faces. teneamus. Nullo proríu:
tépore neno&urno quidem , quo quafi exigente na-
tura fomno indulgédumerat, vult etfe fecuros. Ven-
tará enim fortalfe fc (icucin no&e furem,& necopi-

40. & D.Paulus i. T heffil.s.2.& Petrus 2. cpiftola c.5.|
10.& Ioan. in Apocal.3.4.& 16. 15.Porro dubium non|
efl; quin quemadmodum nos feruis dominum fuum|
À nuptijs rediturá expectantibus fimiles effe vult ; ita

dicet;fe enim vt expectemus iubet. Ecaduétum qui-|
dem ad iudicádum füum manifefté fignificat, vt om-
nes etiam interpretátur auctores;fed qua fint nuptia
fortaffe non eft faperuacanea querendum diligentia,
quod etiamatque etiam in accommodandis ad rem

luitenim certé Chriftus (ignificare fe ad iudicium

Icam homines minimé putarent , venturum elfe ; fed

e

D

voluit tainen dicere venturumà nuptijs; fed ita ven-
tarum , vt illi; qui à nuptijs redeunt, venire folent.
IN UES i N
tempore, quo minimé venturi creduntur. Sed quia:
(& agniin czlo legimus nuptias Apocal. 19. 7. 9.1ón.

cü ia cali afcédità nuptijs rediturü,cü ad iudicandá
venerit Greg.hom.r. in Euang. Beda, Theophyl. &
Euthymius, & Cyrillus apud D; Thom, Quanquam
Theophyl. alijs etiam modis nuptias interpretatur.
. Ftenm venerit , «77 Pul]äærie * canfï;*þ-äm aperiait er,)
Theophyl, cum venerit adanimam noftram etiam
interpretatur ; ftatenim ad oftium , & pulfat, quod

1. Theffal.

4. 16.

i . . d
hic eft nimia fübtilitate, vt Euthym. monct;fcru-

jnia bona opera noftra patata, vt opus nobis non fit
IMatth.as 8 ] tergiuerfari , & moras ne&tere, aut alijs diccre ; date

nit, vcbonos faciat,fed de co , quo venturus eft, vt
bonos inueniat ; ideóque paratos nos effe iubet, id

animas noítras veniat, effe non poffüumus. Neque
randa parabola. Venietad iudicium ; pulfabit, cum
ad iudicium vocabit, in fono tubz , iu voce archan-

geli. Aperiemus ei, cum libenter non malé conícij

tur; cenfeftim;id cft nihil morati , habentes iam oin-

cam facit, confeftim illi nos debere aperire. At hic|
non agitur de eo aduentu;quo Chriftus ad nos ve-].

cftbonisopcribus inttru&os, quales ; antequam ad|

recipiemus ; vt Greg. hom. 13. & Beda interpretan-|-

|

À.

EPT BU

p

|tursideóque nomen domini hoc loco máaioribus lit-

iillum tantá diligétibus,vigilitibus,atq; paratis feruis
gratiam habiturüi,vt faciat illis quod nemo domino-

Jnare iubeat, illifqueipíe miniftret, vt nuptialis gau-

JAobire menfam , & fingulos conuiuas folent, vt vi-

nobis deoleo veftro, quia lampades noflre ex;;ngmmm;?""
37. Beati [érui tll , quos cum venerit dominus , inuenerir
vigdautes.)Cum venerit dominus ipforum;inon enim
defe, fed de co quià nuptijs rediturus crat; loqui-

teris non fcribo; Quanquam per illum ipfe fignifi-
catur. Declarat, quódfüturum fit eorum feruorum
opere pretium ; quos cum venerit dominus ipíó-
rum vigilantes; atque paratos inuencrit
tmen dico vobis quód pracinget fe,e7" faciet eos difcitbe-

]resev7 traffens miniflrabit illis.) Hoc quidé fieri nó folet,|

queaiadmodu ceterá;que fupra narrauit,vt dominus
ad nuptias cat; vt intépefta redeat nocke;vt fores pul-
let , vt ferui accincti (int, & parad ad illü excipiendis

parabola fümi ex rebus vfitatis; hoc eo ipío dicit;
quod vlitatü non eft,quia voluit fignificare dóminü

rum feruis fnis loletfacere,vt i píts difcübentibus fer-
uiat Habetctià res non vfitata probabile decorü , vt
lominusà nuptijs bene cenatus rediens, & fcraos
luos vigilantes;folicitos; & incenatos inueniens ce-

dij participes faciat; Quod dicit rranfiens vraquxbu»,
lumptum eft ex confuctudine miniftrantium , qui

deant, quid dcfit cuiquam. Qua ratione lioc fit ad
Chriftum accommodandum;nó eft nimis ingeniosé
quarendum. Nihil enim aliud fignificatur ; quàm

- ffaciens illos quodammodo dominos , dum ipfo mi-

F

Icomedemus & bibemus fupcr méíam in rcgno cius

linco enim non elt parabola ad rem,de qua agitur,

igno fuo federe faciet Luce 22. 3o. Itaque interpreta-
Itionesilla Bedz variz litterales non funt, quamuis|

Jeum, quem im bumanitate in iudicio cerzaiumms , etiam im diui^

illum nobifcum gloriam;quam habet , co mmunica-]
turum , quemadmodum ille qui à tiuptijs redijffe di-,
citur, honorem fuum cum feruis füis participauit,

niftrante tanquam domini recumbunt, & canant.
Hic ergo verus eftfenfus, fore vt Chriftus nos in ca-
lo,fi vigilantes ; & omnibus bonis operibus paratos
inuenerit ; dominos faciat, quia tanquam domini,

infra c.22.30.Non quód ipfe nobis miniftraturus fit,

accommodáda. Quód enim ille,qui à nuptijs redijt,

|feruis fuis recumbentibus miniftrauit tantüm, vt di-|
|ximus fignificat illum feruis fuis inufitatum hono-
absreplerique dixerunt ad nuptias Chriftum i j(T,e,ï E [rem tribuiffe. Eo fenfu ad Ghriftum applicidum cíft,
Iquod nobis in czlo inufitatum, & incredibilem ho-

norem,;gloriamque fit exhibiturus, & páresnos fibi
quodamxhodoh&ur"us; quia ad meníam fuam in re-

nonaliena;. Ponam hic cius verba, vt,qui volct, fc-
qui pom t,Präcingit,in quit/cuid eff retributiouc preparat;
facit eos difeubere , d efl in eterna quiate refoueri, Difcibere
quippe n.ofïrü m regno qute(cere efl, Vnde «* vuv[um D8s di-

tiat Trafit vero ditlum eff desadicio ad regni redit vel certe
Dominus nobis pofl mdicium tranfit , quia ab bumanitatw
forma m diumitatis [na contemplatione nos clenat, Er tran[-|
tre eius. el , in clarutatzs foet [beculatiomm nos ducere , cuim

nitáte pofl indicium videmus. :
38. Erfi venerit in fecunda wigilia, ez* fi intevtia vigi
lía venerit , 9* ita muenerit y beati (ant [erui li. ) Deno-
ftris viciliis diximus fupra cap.2.8. & Matth.14.25.hic

íed illaideo Chriftus dixit,quia fieri folebár, & debet]

Chriftus in
cclo feruos
fuos domis
nos facieg

, " ieed X P L PA
at U enient,eg* recübent cum Abrabá i fäac,g» lacob.Trà- Matth.8.ii:
ffens autem D'as yumiflvat, quia lneis faa illnflratiete nos [a- |

T TPH at

Íenfus

rantàm notandum non fic efle verba copulanda , vtl

-

v M g

p - ^U H^1 LR PL us E

Patabolal
exrebus eft
vfitatis fu- !
inenda.

|

s,
VWW as Bo ii

TI

Caluini in
Harmon.

cur cà die
ac nocte
cóparcetur.

Quam Do-
mini volü-
taté vocet.
Rom.11.34.
Matt.24. 36 ;
Mar.13.51,

'L,

Vita nofta Fetur? Qui enim hocquerit;non intelligit,)non pro-|

|tibus, maximéque ex vcr.4o. quc omnia víq; ad vet.

|gniram habuerint , fi fecundüm eam non fecerint,

teft, quam vocet domini voluntatem; fienim eam

féitynec angeli calorum , ueque filius ,mfi folm pater. Evid

jipfum agebat Chriftus hocloco, vt doceret nemi-

2459

dTOAN. MALDONATI COMMENT.

160

lentus fit , quacumq; vigilia noctis venerit, & fic eos
inucnerit, beati erunt;fed vt hunc Potius fenhun ef.
ficiant, beati eruntilli, quos Dominus, quacumque
hora no&is venerit , fic ; id eft vigilantes , & paratos
inuenerit. Inepta eft heretici intcrpret-is quc—g&io,cur [
cum fcriptura nos filios lucis appellet, Ephet. j. 8. &
i. Theffal. g. . & Chriftus ipfe verbo fuo nobis prz-
luceat , nocturnis tamen vita noftra vigiliiscompa-

|

ptér obícuritatem vitam noftram cc»mpararinocfti,F

no&i fimilem dici, quia die & nocke tota conftat.
Vieilias autem noctis non pro vitz noftre obícuri-
tate , fed pro incommodiffimo , & minimé opinato

turus Dominus dicitur, quia veniet fecuris nobis,ac
minimé cogitantibus,quo tempore dormire omnes
folent. Quis enim tam intempefta no&e eum ven-
turum putauiflet ?. Nec ilio ipfo tempore venturum

vigilarent noctes, dies vero dormirent. Atqui nun-
quam vult dormire nos , Íed femper dies; noctéfíque
vigilare, quia nefcimus, quo tempore, diean nocte,
& Íi nocte,qua hom,prima,fecunda,tcrtia,an quarta
Vigiïia venturusfit. Hic fenfus colligitur ex Íequen-
47.apüd Matth.c.24.explicata funt.
48.. Hle autem feruue,qui cognouit voluntatem domim;,

nej? Relponderat Chriftus,ad omnes. Omnes enim,
quos Dominus vigilantes inueniflet;praemio;jomnes.
quos cormientes , & imparatos , fupplicio afficien-

nunc quid inter eos dicriminis futurum fit. Quod
Apoftoli , & quicumq; alijj voluntatem domini co-

grauiüs punientur,quam qui non cogfvnofcentes do-
mini voluntatem, peccauerunt. Dubitari veró po-

voluntatem appellat, qua voluit hoc vel illo tempo-
re;hac velilla horavenire; qwiz cognoutt fenfum Domini,
&t quis confiliarius eims, fait , , de dieilla, £7* bora nemo

nem eam domini voluntatem , atqy confilium fcire
FoHe, ideóque omnes debere omni tempore fingu-
ique horis effe paratos. Si voluntatem vocat cam,
quam nobis per datam legem declarauit , quo iure,
qui contra eam ignorans fecit , vapulabit ? paucis
quider, fed vapulabit. Nonne iufta ignorantia pec-
cantem excufat? Refpófum quorumdam nimis fub-
üle mihividetur Chriftum no dicere vapulaturum,
quia nó fecit domini , quam ignorabat, voluntatem;
led quia feeit digna plagms. Nam quamuisid non dica-
cur, necetlario tamen intelligendum eft , & quia eo-
dem modo de vno , atque de altero loquitur;& quia
nemo digna plagis facit, nifi quia facit contra do-
mini voluntatem. Ergo voluntatem domini vocat

imo nec omnino illi comparati,fed diei fimul,&| — |
. B fent, nonfe per peenitentiam ab illis liberarunt , &

tempore poni. Secunda enim, vel tertia vigilia ven-|

fignificat; i enim homines Ícirent no&u venturum,|

£7" non. fe preparauit , C* non fecit fecandium: voluntatem i
eits yvapulabit multis. ) Hocíolus narrat Lucas, putó-
que veríui 4o. refponderc. Interrogauerat illic Pe-/
crus Chriftum , Dominead nos dicis parabolam,an ad -

dos efle, fiue Apoftoli, fiuealij effent. Docet tamen|

juitaliquando ad iudicium venire;quam voluntatem

f» Ícicbant , fciántque Chriftiani omnes ; alij autem &

eam ipfzun,d,e qua loquebatur, qua dominus decre.

A poftoli,&ahj.quos de fuo1 pfe aduentu monuerat,

Inuncignorant, & tunc ignorabant. Inter quos hoc

A.

-

C

D

E

F

- |dem voluntatem , digna plagis admifit. Futurum in

pararunt , fed fefe fomno tradiderunt , vapulabunt
multis propter ea nimirum peccata, quibus impedi.
ti , & quafi indormientes reperiuntur ; hi veró pro-
ptet eadem peccata ( fic enim intelligendum, vtfen-
tentia vera ät) vapulabunt paucis. Quia eadem pec-
cata in illis hoc grauiora funt , quód cum domini
contemptu fint quodammodo coniuncta ; quippe
cius fcientes voluntatem , quód venire decreuillet,
'aut illis fefe implicuerunt , aut cüm ante implicuif-

'ad excipiendum Chriftum preparauerunt; in his ve-
?'rö leuiora , quia quamuis contra dominilegem, &
'voluntatem fint;tamen fi cognouiffent Chriftum ad
iudicium aliquando fuitTe venturum , aut eanon fe-
ciffent ; aut iam facta diluiffent per poenitentiam.
Hic opinor verus eftfenfus. Ergo quod de illis dicit,
ferum qui cognouit voluntatem domimi g* non [e prapara-
uit, C nan fecit feeundinm voluntatem eis ntelligendum;
eft , qui preterquam quód fécit contra domini vo-
luntatem przceptis declaratam , ideóque peccauit,
non fecit fecundüm eam domini voluntatem , qua
Íciebat eum venire ad iudicádum decreuiífe. Et cum
de altero dicit, quz autem non cognouit,C7* fecit digna pla-
gif, intelligendum hoc modo eít, ez fecit»d;gm Pldgid',
faciendo non contra illam eandem, de qua paullo
ante dixerat, e2" mon fecit [ecundum voluntatem eists ; Ícd
contra aliam domini voluntatem , qua peccata ícic-

erit difcrimen , quod illi, quia Íciunt venire decre-,
uiffe, hoc eít, fciunt voluntatem domini , & non fel

|bat prohibuiffe. Ideo fecundo loco non dixit, se» fe-,

cit contra domini voluntatem , icutante dixerat , e- nen |
fecit féeundum voluntatem eius , ne de eadem Voluntate:
loqui videretur;fed dixit,quia fecit digna plagis,ne quis|
polfet obiicere , fi ergo non fecit contra domini vo-
lluntatem , quaillum ignorabat venire velle, quare
vapulabit? occurrit , quia faciendo cótra aliam eiu-

altera vita fupplicium ideo plagarum nomine decla-
rat, quiain feruorum parab ola verfaþa-tgr : quorum
posna folent efle verbera,plura, paucioráue pro ma-
gnitudine peccati. Propterea de altero dixit, vapa-
Wabst multis (plagis) ; dealtero vapulabit paucis, Similis
fententia cít Iac.4.17. Orig. lib.2. comment. in epift.
adRoman. per eum qui coenouit voluntatem do-
mini Iudzum,per eum qui non cognouit, Gentilem
intelligit;nimis reftri&a fententia.

I

4ccepdatur?) Quomodo hzc verhaad fuperiora co-

ab illis fünt , & alio fortaffe temporeà Chrifto ; alio
loco dicta , quamuis ab Euangclifta ideo in hunc lo-
cum conieda , quia , quod fequitur de futuris pro-

nolebat , quarum ideo Chriftus diícipulos premo-
nuerat,ne ad eas imparati effent; quo confilio & ad-
uentus monuerat füi , iufferátque paratos effe , lum-
bis pracinctos ; lucernálque ardentes manibus te-
nentes. Quia eodem igitur confilio vtrumq; à Chr'x-
(to di&tum füerat; eodem vtrumque loco Euangeli-
(ta nartauit, fiue codem loco, fiue diuerío à Chrifto

"

49. Ignem venimittere n terram,C7' quid voloynifi vt

hereant , querendum nonarbitror , difiunéta enim;

pter Euangelium petíecutionibus , pretermittere,

Plagas cut
appellet
fuppliciam
alterius vi-

E.

dictum fuerit. De fen(g magis querendum. Is autem
magna ex parte ex ledtione pendet , qua Gra'ce, La-
tinéque diuería eft. Launi codxces.legunt, e::rqzmj!:
volo , nif vt accendatur ? quafi nofter interpres Grzcé

(aseft. Noftram ledtioné meliorem clTe Eïïlk) poft

appa.-

legerit ei u), Greci veró omnes e idn, fiiam , accen-|:

.; u
Y i w
E
Ug E l PS /'H—* ——

P£I13,140 fi[
Powth, ].
M
;,. a. "ll
& gu
a Tflc

i E.

à RUE u *X
3 " I ; ! r
* : l. — : rerram)
C'AE ( t VEr.51. Paotatis quia pa BI N a
ijb Ly o I o Matt.r0, 34.? fequi-
" I N ! A ibis repe s fed ATAFLOBEHIS ( uod ftatim
* : u gt Iog-de i ablüjä .[P As ceft) q ' lum. eüï
)*»xx p — 26 I: : : Augu[tllïu.s $ ch. & Bedain | mmi[tgre, ]Edg « a"', nec eni lauerit , &
! : » i uc lta. - TL E IH Eze Hno, PACF 'l ohabf& 6417!!.(, f um aPPe Ed m-
u NI Apparenus & äïcaorms E d i lib du bapf(ll | . jtur , Zapti[rmo b fiam baptifmu iam , tolerantiá j
N P ! Vuleata o lexand. ' tccendattr, ; ffionem tientiam , mpio
| Vulg: : mpoïfïa "Cus A Q lo vt 4cc uin Pa T 103 adPa RUWN eo exc P
W&x E. leio de- |te t. & Marcu t, quám volo, Cis,&| |q fuo difcipulo icat , difícite m erfe-| .
Y | nditur. mment. ; ini legun. 4 rboneta T um x*emPlo uo f dicat, Crgo p« | :
RNN * | fendi co ulli Lati c fàiz labiis ca nt.in e firmet »qua : eanderm 5 m, x
U | Alij nonn f1 dellaiz . incomme ; ue confir paffurus fum ; g P-giïione
mnïü& J : m h*?fe fin. & íum 9 ; cgo pa loné , eandem '&.ficut
C Philaftr. i tra Ru i huncíen i3nam& O ictioné , e . &, lict
^ . . . con "Zcl hu ati5n ale : : 1€em;, e, :
lw vt s lib.z. Matth. Gr à fus pet eandem aí ratioI ifrdil
V [ ieronymus lib. Mat accen m , eander & Íepa Íeníu
. |Hierony n cap.5. Mat lo , fiiam cutione Ínum, tem Ie
xïï*&ïï.k p H har.&1 dvolo, . beo | &baptl uoau w t
j cna t,qui ihilaliud habeo, iecnem , llat. Qu itteret,
"s, n ect n il aliud volo , nihil aliu hom.6. $ gladiu ignem in terram mitt | |
il IS iue : Iahu VC A . 1 1H€ OL thæus 354 j lovnecm em alt, 0 :
ln ] le&tionis fuc nihi ft. itellexiffe E li-| . [Mat iffe,vt eum ignem 9d autem :
OR f1 dicat , hryíoft. intelli- ; Íe veniffe, limus. Quo Iceret,
n la ; r Chry . &um inte ideo íe "clarauimu - ac íi dice
(«hites. a 6&? qL : tvldetu — tum fän - ) B cat lm dCC aT 1 d 60. ;ac ' :
LimPfcï ss d aeam ,v ionem SPIU in orat. Gr eg- d Matth?u tur ? perinde : cOpterea
il* MU a erigni ent.ino apaere cendatur ? Q CH
ülle: 3 heüm, p in comment & Eu- : ify vt 4c zendatur, interpre-
| . tthe fis in c t "uanda, - d velo , " . tacce interp
" in Mïl : Crcten . e [Cl,ua . ' ul l uam v lnodo : :
lienf 7 Elias in difoutation . niffus T m dvoloq :: Eodem : di-
pàcu- ^leens.&z E ! in di pu iritus fanctus m idaliu etur ? ius à nobis
Qot & ] oc j* odeft. Iritus i tAt qui . ccender fuperiüs !
"*jï'mi zfx]aznm..döl nZo At noncïlum Sg ndum accenfus, e?o venenm&, Vïtï ra lectio , de q;ï X F id eft valde 'ï'lOIO) :
Misve : hocloco. nitlus,n id u.irq3 1pio- da eft alt , Accenáatt « d Eut yim. :
.| : thylng ndumm : u'oruntavl g tan ! '1/0103 vt im eft quoda E ET Particula
MA «, | erar;irsque to esintelgunt e. Ignem, elt ; quam :'um enim eit , àm , incre-
: 1 era hicauctor loni repuenare. Ig : ctum e -opto. Veru j;, Vt, aut quà : Qo, vt & |
1itum d ionis. qutem j :ü ledtionirep " erpretatur, hementer p rtit, tz, Vt, i Angufla, ERE
Y ia tatio eoru 1ec fanctum interp re| |vehe animadue larare, Quám n h.|quàm in-
M | | k 'm:eEPïC »ritum Íat de telnPo Al 2.& 85' lámque decl: : 3 ? Matt '!cremctum EU
E O. rumi i 5pir . ferm. in.&| |Pfal.7 ntiamq d viram | asb
t -| i : S ; CIICnmar HcIE d : declarant
EU ] vt dixi, Cihty do D. Auguftinu ontra Ruffin. &| mentum,veh "ia via eff,qua du habent , in vegnum
«*Xx : ; 'maue mo ieron. libro ». c in cap. 9. It port4, 07* 4 : i eCHTWAS. | wü,fge[l* [ :
ii -|eodémq vt citat Hiero s comment. i libde| |inquic, uamdifficile , qui p am [Pecio[j pedes ;; AC MR at
tpttt- $. Orig. loco, &: ;Imita Hb. & Quam j 23. Qu : ojfer q !
m . ; | 'Cus ere 4 X ) . IO. 23. "e Dominus n
ïi'x-:ï*ï'ïumï äieron- ipfe eodc;nMatth- &Malïu;d hunc locun-h M Z)"gjnrrazbü"' gä[a;l I0.15.Domiue Dla)mæm occurrent -
OOGR P | in su d dins mment. a laftrin] . - REU AE RE f.8.2.10. Pa Verba
Qf.:iz'hW' har- & : * J.1nco : Phl a : H bpA ; !P e . 22 i
Feauit s ä a;tifmoa & Agïälï,igdi&- P 'I'CaPä.Gïcegor. hom. g;:imbzïe esf nomen 8:? Fgl 30.20.X 72'??16 ägcerfcntls !
,Vv& "4 a' a 10 e : * - - a Y : . . * ek .
E L erin ib. :bone tactis, 'nard. | la Pfal. as s. ientis fortiter , : ibus
Xem.qui Pr(),;gïer :* i. carbonet da, & Ber mpia | lentis f O : dmm,qu ,
l | : - lais ent. : folàm pat is ignem, & g NT
N ref. dela o.1n ecuang . ncommn t non antls 19 lefienantur, &,
ET. hfæ Ezech.& hom.3 g &Nlceïaïl llieunt, ea fufï d prouoca bencfï*—' dcllgm. ais :
t Mp j1n Lze ificat. D. Matiz , lan.inte 19 , etiam,a q üonum g 1$; quafi dica m
E , de purificat. 'egor, NNaz | multis, nium períecu : hortantis; q Per. |
EM . fer..de p de Pafcha i. rpretatio eft tam fecuta; Ommäl i t; difcipulos j iH'vt&egO dins etut: r
E ! in Ofàt. 2.« nium inte ilitaté confecuta; ; aciant, ni;n ateretur: |
A UUd Dd in orat mmnium b bllltatc C lden'l Induln VC ANSM BN cirent, P dTim'
U iique fereo ibus probabi fideremus, in hunc mundu: fequuturi efki », per[ecu-]..a
UW . ! dïnlqu ionis auctori 1P conii fum in L E 1meieq n Chriflo hf'! ld LUb
! ; . nta bat liter qu : ? Chpri ; sp
s maenis : onieque :e. Voleba s fimili d Uiuere in icere id , cuiu
E WON - t*afm rgctgdentla: »" Ccum illis cOhæ.rcle. arate, Vt]. Jomne enim qur pie ?Olwïo ceíffamus fac.elc ld;s ;ve"
j';;'g')üwjlf' » | fed lfäk;is lllihi Vldctuxf d ,,thuid magni Pïïpt 111qült D Omnes Pdtienfu:r : quld eläefcendl 2 veniat ITI(O)11 fugl..
" , s ( BF . : 'onem ts .ram d . 5 , DOIr :
OM : hon EM animos a entum , 5; : tton terra " 1memuls , .
hu — | difcipulo ad fuu dentes 1 : uíà de iat oladius , mus. 5imii
Lntate auerat . e7" lncerna ar ; -| ca is,veniat ola rouoca
d E : * te PræPar', * cinæljü—. " : & ntibm domt ; i nis , vC bl' 'mus, fed P Qp -llus 1n2.g1"
Ww/ | an | Lusi ,Ud;,-; pr« ; 'äw'fx[]e 4niiv -atur niat1g buiam 1lli i hrifti dle:lP'» u
| |ver.55. Iom les homiibus Kepatua s; fed obu imus Chr ' befliis, qua
uU. —— | ipicrare (* ves fimile : 5. Nonp f 'Aegapt lus opti nam frua PUR
wb bus vefiris , do reuertatur à ipienda bo. iiddam UH dicebat ; P : $ effe ad 1
p qum., quando re ;ad excipi De-] iqt mitatus ibi veloce ipfe
AUE Wnum.,quanao d ad mala;a -a Íua funt., "um fuum im c2" orom me ,vtip
w*ml-;P!zgzsm; N nwm f dbona " fe atati natura Ít , : H'.lu fAÍA , qMM' il dendum UEP d
Ug : i BN : rati rts " T r;epär, lz À 4d C0mic 1n e€ius
s apptltt ) animus a f atque pà l þth;Kof T tl)lf""'tP cia , e9 Allici ieronvmuls i :
I ag | | ropen '[mo hbabeo tu-P j licia , ibit, & Hierony
, [uisan [ ls omnes p o. Baptifm ; &o ad bap e2* 4d fnpp Ícribit, !
ï:-'g.u'tmwïf/ us feauitur verf. $94 Spiritu fàn ente| jtznt, d Roman.íc j lus d
inde fequit um ab Spiritu £ m repen in epiftolaad Ro itiqari.) G. Baflisuat
n ; inde or? quoríu nfitione ORE HU ol : pET G. Ba E
MUl : T : ran "- - e drt' C V duo j
s / ss f:frä paäioncm fuaïn ter Íc hrerent : Snnïï - |vita rec1taul;' o Autem babeo bap täm f)xabæ baPtïlvz[an, |
im ,1d Cl ifta intc ; n , caritatet - Baptijum 4. ifimum a ss m.Mor- "
EW | ub ?ïïïregä du mOd:-)eTatiO p lgncïn ; CCXPOHit" E, Säa7:74£*'7""4 *bapïlün uo bap nzanduslf[ïrc dubi- LR
o [ — qeeeraem Théophyhdi,qu zl exponi detbopiinui hábeoquobapizan iencas, Ter o
OM / | ; IsS:& : . uo " 1 ittonem tfu: i contitc . llatut,
nb . : cHUdS EC d —pretantur , qu dque n.&paífion interpretes , baian.|pe
p . ij verbum De . id eft prz Wm,| t ft, & omn: Cypr. in epift. fl'is bibere |
zi Alij verbi ittere , i Nonnecor nofhram, non eit ilmo , Cypr. Pate[tts Biber
a | : interram m lletur. Non s?Sic Au-| jumnon de bapt [ar.10.38.59. Paf 3
- | Peir"criptura HRB et?anï'd 557» loque "mr-nïf"caP p.& uä?in;*c cotra Noïa?mngþtifïf*",q N bäptþ?nt,ü [7)-9 ;
"i | 1n : 11v 97* anic $ e 19o 1 P uait. b.' O.o Of 23 R M
duf — | $140 |^ illi;ardens eva imant. Man z endsin ego bibot Paulum 1. i DfO
". bicdo. laiunti ss tra Adima ioné eade licem,quem egi ft apud D.Paulun id eft, qui pr
eno v | W. €.14.32. gufhnus ] (kgam : n poliunt; ; £Siml : ;j 4ntur pro oriuntur.
; | f OCO. ] b re no P Kdr j bd UK denda m
u ^| .. | hyl.hoc A roba ibieion - ; f qui Dap um defen : iectura.
l! ; ; ThCOP à [- riorem , P tibus no wdfkclm 3 'tuorum d YT il Cconie
T EE , : ua fupe nfequen m| w ione motrt ft difficilis TOBEN
10 N onec,q - juic co : C quce -eíurrectio on e ! iificare,
f,,,]f,io-f | : | raläa pracedentibus »aiïli Íenfus vldeïurrïïdigauit, lefïe nata fit phrafis , I;fïli&ionämclu.e üä"x;/;,' fos |
:';PEO' | : ?iS conuenit. V'CL'I.?S 1n]v[a.lfCiO'H- 4 Oblft'e nificare vt ; anet aqua pa 1'O-ncnlr,i Qem,C7* 4quam, Dcw,qmnüm :
..I'ærc 'Ouis h::l:sü Tertull. lib. aduerfus z res aduerías HH n ,,qq,,. | So WImi ,in ult;Pe cgc];llwmmefdc iterum, eri-|.
hlvno N ?Zälüïsccx . ecl'n affli&ionün 2 & ARES e eduxlþln ÉL Trdïz,þ/ig?rinm, P 31,65,12.24 ;zmam mean, &l-ted "n me,| jr
m tullia- (ign ; JUem (7* 44 5 IHgRe y fnion ca imrefri víque ad 4 i5,qut ode 5
& E 7s i uzm"F:lP;rä &, f**mambulag;fï ï 43£2 hiberafti i intrauerumt aque ïf?njïg"; ia 46:::0,12'3" j od
i 41.6$.12. C it p te, lMai. POR IS 2 tno "me ermepp-
lum i erium, Dlal.6; vdelit in te, medio igni e deluto,v | & , non t faper me pu
u$ t^ burc*'rl'f: U—.jl j rcundedi ,premu de rafün ! 0 ,,ndum. -tius CIIcu-
Jus €&.042 cl h ret 10C0)P : C2* f L :mgPï' H m certi |
e[fara flamma ,q Hoc here forti- Ab (orbea &U Nullu i Fechilh
: Chü; ä?ic]ifr E CICCSI'6. f' rel*ldas 94, nec ; 8 i IS.I . . . mari. re
v d WATMS, TC imos ad fe 1mo 41 Píal. 68. lactamur : -ix
h, 2072 [10)2 æ/z' T22 rüum anim ; . as anlm $ [WMB, : : ath la : l-nusg con
Wï; | | & l(qt enim dl&'IP u-l * & quo ; s ropter| |feusos fu rtis, quàm Rs incendium effi HUR —
Cnmw/' ; — |niep raä Perfecutlone?, R e[TC: id eft, F dl* lum mO | irepeunnüsa i "M 4 ira
)güf:m; | ter fuïu dixità feipf5 lnltt"?n iF ouod hoc (.).CO 2 feffo) vim v ——
" L. ferrent , ïermi(ïäg necaliude ,L?m quod aliis ver-
( / ; . ; r x : » E
" , xy fea fuoqüfïx, mittereim terram z
( : cit ; /g» gU
gt 1
T ——
P

DEU -
Vj 5

263
ra tumétes aquarum moles cluctari difficile eft. Qw
defcendunt mare $a nauibus , facientes operationem in aquis
bl t5 y ib (i videruut opera Demimi,q" vurbilia eius in pro-
fando, t fcen.dunt vfque ad celos , vv defcendunt v[que ad
abyffos y anima eorum m malis tabe[Gebat 5 Turbati fant , c7

yaoti [unt fsenit ebriué 77 otind /;t;.'imtid eortim deuorata eff,

Baptifmus4p

pro affti-
cione, &

ipfal.go 6.23.24« 26. 27. quo loco aquaxum periculum

iptiffime defcribitur.Ideo ergo baptizari,quod pro-
prie eftaquis fubmergi , pro [Fati, acmori; & bapti-

pafione.

"eff anima mea v[que ad inortem , Matth.26. 58. cgo hanc

inus pro afflictione, pro paffione , pro morte poni-
cur. Quoríum veró nüc Chriftus de morte fta men-

bat difcipulorum animos ad ferenda fortiter futura
pericula roborare ; oftendit ergo feillis non folüm
corundem periculorum participem , fed etiam du-

quam non folum non timeat , verumetiam prouo-
cet, & egré ferat tardare tam diu; ne illi reformident
pro fe mori , qui priis pro ipfis mortuus fponte fua
tuerit, Hoc eft quod ftatim fequitur.
Et quomedo coar(tor? ) Id cít angor, contriftor, cgre

Quod nonnulli itaaccipiunt auctore Lyrano , vt fi-
gnificet Chriftus fe morcem perhorrefcere;ac refor-
midate ; ficut dixit poftea ipfainftante morte , Tif

expofitionem menti Chrifti proríus contrariam effe
arbitror. Idem enim hoc verbo figuüificat ; quemode
cearchor , quod paullo ante fignificaucrat cüm dixit,
c7" quid voelo , uifi v&accendatur ? Atqui illic non time-

tionem infetat , füperiore verfu indicauimus. Vole-!

cem fore.Primum fe proillis mortem oppetiturum,;|.

bat, neignis accenderetur, fed optabat; & hec ergo

F
|

"p utati

"TOA N. .MAEDONATi COMMEN T.

À.

D

lfero , donec perüciatur,id eft donec mors veniat. C

jideret , cüm appropinquantem adeo pertimuerit,|
vt fanguinem exfüdarit , vc dixerit vrifteza effe ani-| -

264
non funt verba timentis , fed optantis ;angi fe enim|
dicit , quód eius mors tamdiu differatur. Quemad-
modum aliis verbis expreffum hunc locum exponit
Irenaeus libro z. capa8. Jliud baptifmas inquit ; babeo|
baptiQari, C2* valde propero ad iud , Ambrofius , Beda,|
Theophyla&us , Euthymius. Cur autem contrifta.!
retur,quód mors tardaret, alia eftqueftio. Ambrof.
ita videtur interpretari, quaft Chriftusangeretur in-
clufus mortali corpore, vcllétque eo exui, quemad-
modum eius difcipulus dicebat Paulus;defiderim ba-
beus drffolei ; ez* effe cwm Chriflo , Philip.r.23. Utrque (in-|
quit Ambrof. ) qui v[4 ad perfetionem angitur , de perfe-
&one [ecurus effs fed eriam alibi, triflis eft amma mea v[que|
ad mortem, Non propter mortem , fed v|que ad mertem tri-|

formido mertis sffendit, Pxobabilius quod Beda, Theo-|
paylactus, & Euthymius dicunt, non fua, fed noftra|
caufa mortem Chriftum optafle, non vt fe corpore,|
led vt nos peccato liberaret , & vt patris füi fuo per-|
fun&us munere,fatisfaceret voluntati. Alia queftio,|
quomodo nunc Chriftus mortem prouocet , & de-|

mam fuam víq; ad mortem. Facilis folutio, hic fupe-|
iriore anime parte prouocabat ; illic inferiore time-|
bat. Itaque non funtidem, vt putat Ambrof, Qmm*e-»-ä
Ido cearélor , & , triffis est amima mea v[que ad movteso ; Ícd|
omnino contraria ; fed ideo interíe non repugnant,|
quiain diuerfis fubiectis füunt.. Caetera , que in hoc
capite fequuntur , apud Matthzum à nobis expli-
jcata funt. gorg

:
1

Cur con- ,-l
triftaretur
Chiiftus,
quód mors
tardaret.

ffis efl Domimms , quia eum conditio corporalis affeétus , non|.

N RT RERPTT

7 Cat OAPMSDEPUR RE p

" ——

cem , infuturum fuccideseam. 10. Erat autem docens in fypagoga eorum fab-

(

: | batis.

a lstl i. i

n
;ï&;

QEMEC. o6 - CUINTYVCAECAP XHIEX . o o
M lbatis. x. Etecce mulier, quz habebat fpiritum infirmitatis annis decem & oéto:
Pb,:; | .. |& erat inclinata , nec omnino poterat furfum refpicete. 12 Quam cum videret
i — IIefüs,vocauiteam ad fe, & aic illi : Mulier,dimiffa esab infirmitatetua. 1. Etim-
;ïumïl , pofuit illi manus,& confeftim erecta eft,& glorificabat Deum. 14. Refpondens
d autem archifynagogus, indignans quia fabbato curaflet Iefus : dicebat turbze : Sex|
m:hk n jdies funt, in quibus oportet operari: in his ergo venite, & curamini, & non i d.lg"
VN fabbati. s. Refpondensautem ad illum Dominus dixit: Hypocritz , vnuíquif-
i B -quä veftrum fabbato non foluit bouem fuum, autafinum à rpræfcpi.o, & ducit ad-
I aquare? 16. Hancautem filiam Abrahz , quam alligauit fatanas, ecce decem &
hn : lo&to annis,non oportuit folui à vinculo ifto die fabbati? 17. Et cum hzec diceret, *
Tl l du erubefcebant omnes aduerfarij eius: & omnispopulus gaudebatin vniuerfisque| — | k
Wl Es ] glorioséfiebantab eo. 18. Dicebatergo : Cui fimile eft regnum Dei,& cui fimi-" Wa
M F sxílimaboillud? :9. Simileeft grano finapis,quod acceptum homo mifitin|^"*^*
z:oe lhortum fuum , & creuit , & fa&um eftin arborem magnam: & volucrescxlire-| - |
n quieueruntinramiselus. 20. Ft iterum dixit: Cui Gmilc eftimabo regnum Debpaas re-;f-:ï.4 :
du :1. Simileeftfermento , quod acceptum mulierabíconditinfarinzfatatria,do-| — |.
m | , hecfermentareturtotum. 2& Etibat perciuitates, & caftelladocens, & iterfa-| — |.
m ciensinlerufalem. 23. Aitautem illi quidam: Domine,fipaucifunt,quifalk| — |-
| uantur?Ipífeautem dixitadillos: 24. . Contenditeintrare peranguftam portam .2
quia multi, dico vobis, quarent intrare, & non poterunt. 2j. Cumautem intra-ju«a;;.
| uerit paterfamilias, & clauferit oftium, incipietis foris flare , & pulfare oftium,di-[*
d centes: Domine , aperi nobis: & refþondcns dicet vobis : Neício vos vnde fitis:

| 16. tuncincipietis dicere: Manducauimus coram te, & bibimus, & inplateisno-| — |
(Lris docuifti. 27. Etdicet vobis: Neício vos vnde fitis: difcediteà meomneshuass«d
operarijiniquitatis. 28. Jbierit fletus, & ftridor dentium : cum videritis Abra- ?x'.& ff'fdf'
]ham, & Ifaac , & Iacob , & omnes Prophetas in regno Dei , vos autem expelli fo- E
|ras. 29. Etvenientab Oriente, & Occidente, & Aquilone, & Auftro, & accum- |
bentinregno Dei. 3o. Eteccefunt nouifftmi qui erunt primi,, & funt primi qui v«eas.
lerunt nouifïimi. »r In*ipf'a'dic acceflerunt quidam Pharifxorum , dicentesilli: ;*;gg;fc?"*
Ex,& vadchincz quiaxHetodes vultte occidere. 32. Etaitillis: Ite, & dicite i
Ivulpi illi: Ecce eiicio demonia, & fanitates perficio hodie & cras, & tertia die| -
confummor. 33s. Verumtamen oportet me lïodic & cras & fequenti die ambu-|
lare: quia non capit Prophetam perire extra Ierufalem. 54. lerufalem,Ierufalem, us
quz occidis Prophetas, & lapidas eos, qui mittuntur ad te, quoties volui congre- FR
igare filios tuos quemadmodum auis nidum fuum füb pennis,&c noluifti» 35. Ec-| -
ice relinquetur vobis domus veftra deferta. Dico autem vobis, quianonvidebiis| — |
me donec veniat cum dicetis ; Bencdi&tus, qui venitin nomine Domini. d !

"—

IN CAPVT XIIL

z« DERAmNT autem quidamipfoin| A|que extremo capite fuperiore didz funt , differebat,| -
ao fempore , nuntiantesilli de Galileis, — fuperueniffe aliquos dicit,qui nuntiarent,quid Pila-!

/^) EH quorum. fanguinem Pilatus mifcuit,/ |tusfeciffet Galilzis. Quorfum autem nuntium illud|.
d9 eum faerificus eorum.) Pretermifit; |intulerint,non dicit. Ego;fi quis mihieffet au&er,] — "m
Z W^ hoclrenzus lib..c.14. comme-| [facilé mihi perfaaderé hiftoriam illo ipfo tcmpore;æäädï ,
425 ^J morás ea,quz folus fcripfitLu-| |quo illi natrarunt;accidiffe;seófque non alia narraffcyideris.
^ cascum infignis tamen effethi-| |cauffa,quànf quia noua; & nódum audita erat; vt fo-|
codcem tempore, quó Chriftus ea;| lemus res ciutmodi nouas,& infignes omnibus mi(-

CO À

SEQUNS OLU SDSOSOR EU OBISRCO OO CHSIINDSERRONS RCORSORISIAAESUNIN eere —

T , j

