motratt |
l 1 : M
)' " J I
fhinas
'.'.-* nlv
vls H |
, D .'Mo'W)f (
"u
Mi ?
174 df
m
«t ",;",M'.
v.;üiu)fn .; '
à ".L
qu ^ ;T::&.!n! |
"N
T L
D
-'0 !,'41" DMH-L.H l
z NI

!
!

7f n "'EW ! :

"P E
—
o d

sticigoh

L

|EImpares in

cxzlo man-
Gones.

983

IN TOAN. CA XI-

.. 984

l. Parer mens v/aue madfi eperatur, e ego operor, id cít ficut
páter meus v[2ue modo operatur , ità ctiam c7' ego operer;
Simile exemplum eft infráver.19.
2. Indomo patris meyman[iones multa fnnt , fi quo mi-
nhis dixi[em vobut , quia vado parare vobis locum.) Quaor-
(am dicarin domo patris(ui multas cífc man(iones,
fuperiori verfu explicauimus. Videbart triftes cffe
difcipulos,quód feabiturá diceret, & quo ipte iret,
eos venire non polle,(icut dicit c. 16. 6. quia bac Ioes-
tus [um volis , triflitiaumpleuit cor veiirum 5 tiiftes in-
quam effe , exiftimantes excludi fe à Chrii'ti regno,
quandoquidem euntem eum non fequerétur. €on-
folatur ergo'cos,non propterca exclufos etTe ; ( mo-
dó non fequantur ; fecuturos fuo poítea tempore,
nec ipfis locum defutnrum ; in domo enim patris
íui , hoccft in regno fuo manfiones mulfas tífe,
(uam cuique feruari ; neque timendum elle ne ab
Jalio occupctur.. Auguftinus feníu nonnihil diuer-
]fo, turbatos fuiffe difcipulos ; quód audiilent Pe-
tram omnium fortiffimum, negaturum , timuilfe
fibi ; quafinullus fibi infirmioribus in cxlo locus
futarus effec ; conifolari eos Chriftum , diuería in
czlo elleloca, non eiuídem omnia ctlz dignitatis,
(ed pro cuiuíque merito aliafupetiora, aliainferio-
ra,ucinfirmis quidem , modóbiníe crederent ,. &
amarent,locum defuturum. Calcftem illam habi.
tationem usriy manfionem vocat , maiorc mco iu-
dicio proprictate, quàm f1v/zor domum appellalier,

|indicat enim perpetuam fore-habitationem , nulià-

que morte; nulla perturbationeinterrumpendam.
Hoceít ussdy manere. IHlud quoque notandum non
folàm multas,fed etiam diuerfas ; & impares in cxlo
effe mantüiones fignificari.Nam certé Apo(tolorum,
& Chritti manfiones zquales non funt, vt colligit
Gregor.lib. 4.mor.cap.42.& lib.55. cap. 24. & lib. 4.
dialog.c.36. & hom.16. in Ezech. Cyrillus, Leon-
tius, Tertullian. in Scorpiaco. Theodoritus lib. ;.in
Cant.& r.ad Cor.c.ig. Quod fequitur difficile cít ad-
modum. $242 mimas , dixiffem vobis , quia vado parare
vobis locum. Sciendum inprimiseft di&ionem illam,
qui4 , quam nofter vertitinterpres , Grzcé non elle,
(cdinhunc modum omnes Grzecos codices, & aü-
&ores legere,et d'à u , evmrov &v üpav,zropeuopua] «Gipotea)
(Goroy usv fin minüs; (au;fin autem) dexiffem vobis va-
do parare vobze locam, Si Latinam fequamur lectio-
nem,vt fequi Latinos neccelle eft, impeditior erit lo-
cus ; fenfusenim videtur effe, f non effent n domo

me eó , vt vobis locum przpararem , ne forte oc-
cuparetur; at propterea hoc vobis non dixi , quia
man[iones miusite [n5t , quemadmodum Auguftinus,
Beda, Rupertus, & Latinifere omnes ; Graci veró
multi Cyrillus, Leontius ; Théoódorus Mopfucft.
Theophyla&us.Euthymius , & vt videtur Chryfoft.
Nonnus certé pocta expreífa etiam particula 271
quam nofter reddit interpres, idémque Theodori-
tus- facit fe&t. 16. in Ezech. interpretantur. Quae-
(tionem autem illam,quz ex his, & proximis oritur

cum parauerit , rediturum elTe , vt eos fccum addu-
cat, quod non videtur cum pracedentibus conue-
nire , vbi fignificauerat fe non ire ad parandum illis
locum,quia manfiones multz erant;ita foluunt Au-
guftiinus, & Beda, manfioncs quidem multas para-
tas jam fuifle, id eft predeftinatas, ideo fignificatfe

B ratra necelfaria , càm nullá tertía melior appateat.|

E

jciliorem fenfum ; fed quia omnes vetcres auctores

m ; a
: reucorum cít.
Darris meimanfiones multe , dixillem 'vtique vobis ire

&

verbis , vbi dicitfe ire, vt illis locum paret , quem, |
Amus viam fare? Putat Chryfoftomus Thomam re-

!& non polfe quemquam in illas ingredi ; üifi ipfe pri-

imus aditum prxeundo patefecerit. Eodem ferere-
ditquod Rupertus, & Lyranus dicunt , prepáratas
fuifTe manfiones , fe4 manfores , vt eorum vtar ver-

;bo, non fuiífe patatos ; Chriftum ergo p.ræijlï'e,vq

nontam.manfiones manforibus , quàm maníores

fmanfionibus przepatraret : przpárafle autem , cüm

|

i

!in eos mifit Spiritum fanctum ; quo cos dignos
fecit earum. manfionum habitatores. Vtraque ex-
)pofitio dura cft, fedfi Latinafequamur verbá, alte-

Si Grzcam fcquamur le&ionem , duobus cetiarn
modis iungi verba polffunt, aut ita vt vna , eadém-
que pcriodus fit,e d'e p eirov av pv vropeuopua] €(1-

pca| Gov üui? , aut ita, vt poft hec verba, &4« w?,f' |

é&rov &v Uiv , punctum fic, fignumque perfe&z fen-
tentiz ; deinde noua inchoata periodo fequatur

dropsuope eGiudea) o«v Upiy. Priorem lectioncin|

fequuntur omnes, quos ego quidem legerim , au-
&ores Grzeci , Thcodorus Mopfuett. cyrillus ;
Cliryfoftomus,INonnus, Lcontius Theophyla&us,
Euthymius , eodemque proríus modo explicant,
quomodo Latinam le&ionem ab Auguftino , &
aliis Latinis interprcribus explic;ïri' diximüs , hif
quod illa verba, qua verfu. 3. ponuntur; Er fr abie-
ro , 2* praparauere vobis locum , tterum venio , 7* acii-
dpiam vosad meapfam , adidem referunt verbum, Sin

jminüs dixilem vobis me abire, vt párarem vobis|

locüm , & dixiffem ctiam fore , vt etiamfi nunc

mcecum in paratum locam ducerem. Ac mihi qui-

|pretatio. Secundam le&tionem recentiores. qui-
dam interpretes obfcruarunr, habétque fatcor fa-

alia video irc via , ab illis non temere diícefferim.|

abirem , iterum venirem, vtvos acciperem , acj

dem magis hec, quàm illa Auguftini ; placet inter-|-

Lectio au-

Tamen fi cui fecunda magis placebic le&tio , facilé|
locum interpretabitur , ! damo patris mei manfrones,
&multæ fwnt , frn miaus , dixiffem vobis.. & pofito hic
pun&o, adoe parare vobis locum s (y*'/iab;ero,(y**lwæ—
l& parauero vobis locum , iterum venio , €7 ACCIpIAW. 0s
4d meip[(um , & rcliqua. Colligitur autem ex hoc
loconeminemanre Chriftum in czlum ingreffum
elle,vtconfirmat D. PaulusHeb. 1. 39. 40. Con-
trariusque error Grecorum auctorum fuit , vtex

* Euthymio hocloco conttat, & nuncnouorum hz-| -

Oti pro-
bata,

Antc €hri-
ltü nemo
in colum
ingreffus .
eft.

4. Et quó o vads , fcitis , 9* viam f'itis.) Aliud
hoc confolationis genus eft« Videbat anxios effe
dilcipulos , quód nondum fatis fibi intelligere vi-
derentur, quonam feabire diceret, Confolatur er-

abitu foliciti fint/fatis cos fcire,& quo eat, nimirum
ad Patrem, vt fepe illis fignificauerat cüm aliás, tum
proximis etiam verbis. Sed quia hoc ipfüm non
fatis aperté dicebár, Thomas interrogar. - "
j Domtine ncüt'mm,quo v4das " (:yiq»&omvoclo**-Pqäi

uerenter hoc interrogare. Idco non quzrere, vt
plané doccat, quo eat , & qua ipfi via fequi enm

que viam ícire , vt confeffus omnium ignoran-

2o declarans , quod paullo ante dixerat, abirefe, vd-
locum illis przparet , aut certé irc in domum pa-]
tris fui , in qua manfiones multz effent , ne defuo|-

poffint; fed fimpliciter dicere neque quócat , nc-|

tiam Chriftum commoucat , vt loquatur clariüs.|

inon ire fc , vteas paret ; fed non efle paratas , idcft

VAE d o at

Theophyla&us, alio animo , quàm Petrum intcrro-

Vv A

gare

Tta&.69.

4(&(0(: 1nO-
dis Chri-
ftus via fü
ad Patrem.

Sup. j1.6.

Chtiftus f
bi,&riobis;
feufua, &
aliorü via
eft 3d a.
ttem, fed. -
diuerfo
mo do.

b

TraG.69.

A

eredit i ewmy non pereat, fed babeat vitam «ternam., 'Ter-

iin lib. duodecim grad. humil. Quartó propter meri-

jhoc quidem loco proprié de fideloqui videatur. At

inus, 4d þfpþgm per jäz'[:þwm ; €?" nos quO iW nifr ad ip-
Jum ? e2 quá imus,mift per tpfsm? Hec facilia füunt.Om-

995

jOAN. MALDONATI COMMENT.

986

Thomam timore, nc forte in locum aliquem cat
ipfi, ac difcipulis periculofum. Purabat enim , vt ait

Dixerat Chriftus eos,vtait Auguftinus , vtrumque
Ícire, & quo eat , & qua via iri poffit ; vtrumque fe,
& czteros difcipulos ignorare Thomas dicit.Scd vi-
detur ica loqui quaíi Chriftus dixifet eos nefcire,
quo cat;,fed viam tamen fcire; fic enim qua(i cx con-
ccífis argumentatur. Si nefcimus quó eas, vt tu con-

. |cedis , quemodo poffamus , vt dicis, viam fcire/ Alioqui

ratio loquendi (Poftularc videbatur, vt fimpliciter
diceret, nequefcimus,quo eas,neque viam, qua nos
tc fcqui debeamus, Sed videtur mihi in verbis Tho-
mz tacita quzda inefIc querimonia , & velutiamica

cere voluetit, quonam iret, & tamen dicat nunceos
non folüm, quo cat,fed etiam vià (cire. Perinde ergo
cít, ac f dicat;cüm nondü nobis dicere volucris,quo
eas , quod'inprimis dicendum erat, quo mode po[famws
viam fare? Sed ne videatur Chriftum accufare, mode-
ftiüs dicit, Demine nefcimus, quo vadis , Q9* que modo pof-

fümm vidtn fare? |

6. Diatelefia , Eco [um wia , veritas, €v" Vità j nemo
in refpondendo liberalis, minàs nobis in huiusloci

reípondiffet, quàm in terrogatus fuctat , facile intel-
ligeremus eum rcípondcre te ad Patrem ire,eundéq;
(e viam elfe, qua quifquis ad Patrem ire vellet, ire
oporteret. Nunc autem càm non folüm viam fe,fed
eriam veritatem, & vitam elfe dicat, quid fibi hec

refpondet ad id, quod Thomas poftcriore pofucrat
loco, quenam viaeffet; deindc ad id, quod priori

uis, vt Auguftinus ait, fefcire nefcirent: nam ad
Patrem fe ire, cosautem Patrem (cire: & (cipfum
viam ad Patrem effe , fe etiam illis notum effe, — Pri-
mum videndüm qua ratione viam fead Patrem effe
dicat, Quattuor modis diuerfiauctores viam cffe in-
terpretantur, Primó propter do&trinam , quia nobis
viam oftendit; id clt legem dedit, quam fi obferua-
uerimus, ad Patrem perueniemus , & fine qua per-
uenire non poffumus. Ita Cyrillus. Secundó prop-
ter fidem in ipfum , quz via cft ad vitam zternam,
fi ctera accedant neceffaria, vt ipfeait. Pt emniz, qui

tió propter cius imitationem , quód nemo poffir,
nifi eum imitando, ad Patrem ire, vt Bafilius lib. de
Spiritu fancto c. 8. Leo. fer. . de refurrect. Bernard,

tum , quo nobis ipfe impeditam ante , & interfep-
tam patefecit viam. Hzc omnia vera fünt , quamuis

quorum fe viam effe dicit? & füam opinor, & alio-
rum, modo ramenalio: ipfe fibi viaeft, non quia
credendo ad Patrem vadit, fed quia ipfe per fe, (uo
Iérito;fua auctoritate vadit,ipfe fibi viam pandens,'
neminc monfítrite,nemine aperiente , nemine pra-
cunte. Nobis veró via eft, quia cum przcuntem
intuentcs , id eft in eum credentes,& eius infiftentes

Éuthymius, in locum aliquem terrenum diíceffurá.|

B|/Chryfoftomus, Theodorus Heracleot. Leontius,
Theophyla&us, & Euthymius, & Bernardus inlib.]

Chrifti reprehenfio, quód nunquam fatis aperté di-]-

venit ad Patrem,vifi per me.) Si Chriftus minüs fuiffet|

interpretatione laborandum effet.Si enim non plüs|-

velint; querendi nobis folicitudinem inijcit. Pxiüsä

D tem, quod alius quidam do&us profecto, & Ca-
loco,quonam eat;vtrumque eos fcire probat,quam-]

E tam obícura, tam repentina? Duas ego probabi-
. les interpretationes inuenio. Alteram , vt He-
braifmus fit, qualem alibi notanimus , & no-|bilior.

gare ait: Petruminterrogaífe, vt eum fequeretut: Ajfe veritatem & vitam vocet. Ac de re quidem

ipfanon dubitamus; fcimusenim quo fenfa fe vc-
ritatem appellare foleat , quód vmbras, figuráfque
veteris legis ta?quam verum, folidámque veniens
corpus excluferit, fuprà. c. 1. 14. 17. & 8. 4x.
Quo feníu vitam, quia vitam éternam folus tri-
buit. c. 1 4. & s. 26. & 6. 3j. 48. Sed illud
querimus,qua ratione , & quo fenfa hoc loco
cum via veritatem , & vitam adiunxerit. Multa
interpretes dicunt, que vera quidem funt, fednon
videntur quzitionem folucre. Quale eft, quod

.|de duodecim gradibus humilitatis docent viam vo-

omnia, quz nobis pollicetur, pratítare poteft, ré-
jque vera praeftabit s quorquot enim promiftones in. illo

cari, quia per eum ad Patrem imus; veritatem,qujal

?, Cerinth,
1. 0s

Jwnt, "£men, vt ait D. Paulus; vitam, quia nobis

ceffe , quia per ipfum imus; veritatem , quia vera fi-
dei rectitudo, ac determinatio eft; vitam, quia

te Domitie lefn , [ed vt (equamur accerf , quia frnete nullus

premimm. u[eipe nos quaft via , ;onjïrmq quafit veritas ,
viwifica quaf; vita. Et quod Lceo ferm. 2. de zc-
Íarre&t. via fantie conner(atinis , veritas dotlrine diuamne,
r beatitudiris fempiterne, At non. vidco quid hzc
ad viam , de qua fola agebatur. Recentioresqui-
dam viam initium , veritatem medium , vitam,

Quid enim veritati cum medio ? Magis proba-

tholicus dixit viam vocari , qua hominesà pa-
radifo exulantes ceó redirent ; veritatem , id cft
non figuram , qualis tota vetuslex erat, que prop-
tereà non potuit homincs in paradifum reduce-
re ,zibil enim 4d. perfeffum adduxit lex ; vitam, id. cft
lignuni vite, quod in medio erat paradifo , aut
quod per illud, quod in paradiío erat , fignifi-
cabatur. Magis, inquam , hoc probarem , fi ali-
qua veteris legis mentio precefliffet ; nunc veró
cüm non preccílerit , vnde ifta allufio tàm remora,

ü

|vitam zternam przbet. Er quod ait Cyrillus, viam! -

i
ï,
. : M s d : : ^L
-.|[non nifi per ;Pfum confequi vitam poffumus. Et
C quod Ambrofius in lib. de bono mortis , fequimur cap.vltimo

a[cendit. T'u enim via, €7* veritas , vita , [ Nbilitas , fides| .

finem interpretantur. Non intelligo qua ratione |.-
reterquam. quod au&ores minimé boni (unt.

tio proba-

Hebr.7.19.

lnterpreta

men veritatis, & vite tanquam viz epitheta]
adie&ta fint, quemadmodum fi dixiffet, Ego fum

veltigijs ad Patrem tendimus, IDar, inquit Augufti-|

tam itur, aut quaPitur ad veram vitam. Alteram,
vt veritas. pro luce füumatur , que viam often-
dit , quafi dicat , Ego fum via, & egofum fax,
que preit viam ipfam oftendens, & vita, ad quam
F via ducit, ficut dixit. c. 1. 4. $. hic idem Euan-
gelifta, In ip[o vitaerat , €7* vita erat lux bominum , e*
dus m teaebris lucet,. Quam . expofitionem vidctur
Bernardus in lib. de duodccim gradibus humil.
indicaffe. Qwid, inquit, eff lumen vite, nf ver-
tas ,qut. iluminans omnem. bominem wententem in bunc

mundum offendit. vbi fít vera vita ?. ideo ciim dixifet |

Ego fam ,via ey* veritas , fnbdidit , qg7 vita,. Col-

via vera, & ad vitam ducens , aut Ego via ve-|.
ritatis , & vite, hoc cít, qua ad veritatem , & vi-

Migit ex hoc loco Theophyla&us Filium a-

nis quzftio, ac difficultas in eo eft, quo modol.

qualem effe Patri , quia. cüm c. 6. 44. dixiffet,

E

NeMmo

: LA EUA MTH LOAT j.:f E : i
il itesa s iM g. C cuidis u o ORE EOR IEUR Es T Ua RAT

DEN 1 ——

lii
i
t
Nim
lïlnqmt
frtn
lr
ï,äfcitis,«
dul

äex f

u
!Culp
'enin
pto
feti
uI TP
&
lg
b
gmff!h
: CO
QUth
ttn.
Fl

al

u 9 EL Lab aisl RGHIERC — ( 2 |
TMM Nemo potefl wentre ad me , m Pater , qui mifit me , traxerit; À. inonnullis clodäcib.us cpgnomftls, in aliis cogfx?f?ïus
Md deum s hic contrà dixit neminem pofse ad Patremire!- legltv;lrf M (,:mmlc,gfn dum,vtp ofüimus, Ka d» dl
mj nifi per fe-.Multo etiam magis id cplhgltut exeo IP.R?; 7:?«væang .engv,;m étpaxate w"ö'g. Qgöd fï ab Caxïe- :
LUE quódfe veritatem,& vitam,& quidem Grecisadditis| |&ione difcedédum eft;per preteritum potiüis, quàm
led| || articulis appellauerit ,quod in folum poteft D—'€un€1 per futurum legendum,;quia & al:e.rqna verbum,vi-
I"ME CODUEIMEGLUS ( M LDMEMON UD umv diffis, preteritum eft,& quia ententia non euariatur;
k r |7. $1 ognow[fetis me , 7 fj*'" Mmeuur viquexq i — per f:ut-ur-um autem nullo modo legedgm ; quia fen] —
h || wiffetis,) Duplex hic ftaum ectori &gurm quzeítio; tentiam euariat, Et fi nonfolüm qpufl Alllgü'&mllm: Tu&.26.
otltgs altera; quom.odo dlcat.nu.nc:, ffg?"&(üem mes ;7 p lapud V-l&onpum hþ. 4« zïducrfgs Armm , apqd Ru-—
TM trem mewn vtique cogwonifetis , mdftans CO(S necie,nec| pertum, & alios Latinos,fed etiam apud Qbryfo&o—
hi. |patrem faum nofse , càm fuperiore verfu dxxcrxt.ä Er - |mum eognofeetis legitur , & per futurum etiam expo-|
':';ïl:ï;: quo vado, [citis , g" viam [aitis, ignificans eos & f.e ; &| B Inunt;fore vt cognofcant ; ciim Spiricum n &umad
Patrem cognofcere;altera.quo modo cüm hicindi-| |eos miferit. Quis igitur fenfus , amedo cognofitis ewm;
»ej cet difcipulos nec fe, nec Patrem cognofcere, ftatim| — 'ez* vidiff eum ? Cüm eum cognofcatis , atque 'oculi'sj
M dicat & cognouifse , & vidifse eum. Quidam fa'*cdïö videatis, & quidem nunc,dum me cognofcitisatque
"(,ï vtramque queftionem foluunt;Gracé eíse ei éyydwer| — |videtis, ( qui enim me videt,illum videt) tamen non
"w 76 at 19l v al epa Cyvaiseile dv : quodvycrtend.umgüc, fí| . |cognofcitis. :Nofat eorum cc;cua-tcm,quöd videntes| -
h cognowiHs me , 7* Parrem vtiquecognouiflis, Quibusvet-! non videant. Efficax adueríus Arianos hic locus efl;| rocusad-
45 n bis non negat, fed potiüs docet, ac probat difcipulos| |docetenim Chriftus eum , qui fe bene nouerit , & ïi:fä:f'
Csbl & fe, & Patrem cognofcere;ac propterea,quo vadat,| jPatrem noffe , quod non vtique fequeretur, fi non
t qui fcire. Atque ita hec verbà nequeprecedentibus,ne-| |jeadem Patris , & Filij natura eflet. Itaque Victori-
us que fequentibus repugnare, fed re&cinter feommia| |nus libro.4. & Phoebadius vehementer hunc locum
w : confentire. Non afsentior;&quiagrauem aucto-|C|vrgent.. —^ - n BN MO

^ , |
"mahwu —!|
Hn :: n)aqf«ï :

Muj uenio preter Victorinum lib.a.cótra Arium, & Ter-| — |faffieimt nobis. ) Putauit Philippus,vt Cyrillus,& Leon-|
Mu & tullianuminlibro contra Praxeam ; falluntur enim| . |tius, & 'Theophyla&us fcribunt, corporeis oculis
hm qui Auguftinum,& Nonnum ita pu*tantintcllexifs.e; Patrem videri- poffe immemor illius fententie , Nov|gxo. j:«.]-
us & quia dictio Greca &v fübiunciuum modumefse| — |videbit sme bomo, «7* viuet. Axripit Chrifti verbum,eó-| -

et. .l |

1

).""Q hu,.
WUAV

rem ,quiad hunc modum interpretetur nullumin-|-

indicat. Itaque alitez verti non poteft , quàm noftet|-

8. Dicit ei Philippus, Demine offende nobis Patrem, e77|

que illü vrget,vt fibi Patrem oftendat. Dixerat Chri-|.

N vertit interpres , $; cognowi[fetis me, 7* patrem meum vti-| — (tus eos Patrem vidille ; non audet dicere Philippus
n que cognouiffetis,quemadmodum non Auguftinus mo-| |nonita eífe ,ne cótradicere preceptori videatur, Íed
"TM |dó , & Latini omnes, Phoebadius in libro aduerfus| — |petitab eo modeftiàs,vt quod verbis dixerat eos Pa-]
ub — lArian. Rupertus, & alij , fed Greci quoque omnes| — |trem videre, reipfa comprobet, eámqy fibi demon-|
b d |» . jChryfoftomus, vterque Theodorus,Heracleotes, &|D |ftret. Quafi diceret, fac, vt, quod dicis, verum fit, &
n i Mopfue&.Cyrillus,Leomtiqs,Theophyla&us,& Eu-| jfufficienobis. Hocautem ipium , quod dicit , f»ffiir
mini v thymius interpretantur , quafi Chriftus non confir-|.— [mobis , tripliccm habet fenfum. Chryfoftomus exifti-

mid L ^ |met,quod ipfe dixerat; £? qwo vade.fcitis,e7" viam (irti5| ^ |mat fenfüm: effe fufficit nobis , id eft nihilte iam pra-

d fed vt refpondeat ad id, quod Thomas obiccerat,| — |tereainterrogabimus , non erimus in pofterum ribi
d Ne[cimue quo vadis,e7* quomedo po[Joms viam (cire? Ego)| — imolefttimuifle enim,ne Chrifto molefti effent tam
ml : !^ jinquit.f(wm vis;veritas, G2* vita; ft comno[ceretu me,€7'pa-| — fcpe eum eadem etiam de re interrogantes. Euthy-
n,oll frem vtique meum cagna!&erem-, qugü d.lcat nonita| |mius vctö,& Kupertus, feffieit nobis ad cognofcédum
" ;,J "— left,vtvos dicitissproptereavosnefcire viam,quiane-| |& quó eas, & que fit via. Nam viam, id eít te iam fa-
Á *"?";f | fcitis,quo vado, tanquam via ex termino cognoícen-| |tis nouimus ; hoc vnum nobis decft, vt quemadmo-
DU — ] — — ddafigatquinonitaeft, exviapotiüsterminum,ideft| dumtevidemus , atque cognofcimus , ita & Patrem
"E | ex me Patrem cognofcere debuiftis. Itaq; quod ne-| E videamus.Hec interpretatio mihi non difplicet,quia|
OfJ que viam,neque victerminum cognofcatis,veftraeft| — lad locum,&cad id, quod agebatur,accommodata eft.] *
m culpa; nam diu ante oculos vtrumque habuiftis ; fi| — |Cyrillus veró,& alij, fufficit sobi jid eft,beati omnino|
à dc'ff'?f&" enim me, quocum tamdiu veríati eftis, quémqs vos| erimus , nihil nobisad perfectam beatitudinem de-|-
: 3,90';?*"*' probé 'cbgnitürh habere exiftimatis, benecognofce-| |jeffe arbitrabimur. Hec eft enim vitaeterna , vt Pa- in£ij
qit retis,& Patrem vtique meum cognofceretis ,qwiaege| — trem cognofcam?, & te , quem mifit; Iefüm Chrifti. ——
s Vet.y0. — |im Patre, C7" Paterin mee(l, Priüsergofignificauerat &| — |Satiabimur,cüm apparuerit gloria'eius. Y |Pfal. 16: fs

|

— Bná n o

Ife, & Patrem illos noícere càm dixit, Er que vado; fai-

(cebant, codémque modo dicit ftatim , Et amodo co-
gnofaitis eum , e7* vidiflis enm. Cüm autem hicindicat
eos nec fe , nec Patrem nofse ; intelligit non noffe,
quemadmodum oportebat , & accommodaté ad
rem , quade agebatur , ita vt íÍcirent Patrem metam,
Filium viam efle. Atque ita auctores illiomnes Gre-

cgo pluribus tantüm , & clarioribus verbis eorum
(ententiam explicaui. Aliter etiam refpondet Augu-

&

lippus , de quibus hoc intelligendum fit. * v g

t G7 viam [atirquia fe illi & Patrem ruditer cogno-|

ci, Latinfque, quos modó nominaui, intellexerunt;|

ftinus inter difcipulos alios fuifle, qui cognofcerent;| .
de quibusillud;alios, qui non cognofcerent, vt Phi-

L

Et amodo cogno[citie eum , &* vidifls em. ) Vitiosé in

|cum precedentibus, non cum fequentibus iüngunt,

cognouifl me thlgþpe ? qui videt me , videt €9" Patrem.)
Chryloftomus, Cyrillus, Leonti*, Auguftinus, Beda,
Theophyla&tus , & Euthymius vocatiuum Philippe;

quémadmodunm T'ertullianus etiam legit in lib.con-
traPraxeam , Irenzus tamen lib.3. c. 15. cum fequen-
tibus iungit;nifi librarij vitium eft. Non dixerat Phi«
lippus, Oftende nobis te; fed, offendenobis Patrem ,in-
dicans & alios difcipulos Chriftum quidem fatis vi-
diffe , Patrem autem non vidiífe ; Chriftus veró non
refpondet, rante tempere vobifcum fum;qy* nem cognowift

ftalare videbatur ; fed refpondet , t«nte tempore vebif:

9. Dicit ei Tefns ,Tanto tempore w'bz;(ï'umfïcm, e' nm"- [

Patrem , quemadmodum vt refponderet , ratio po-|

VV 4 — 8 w onen-

cum (am,e7" non cogneuifTis me * indicans ion lolüm Pa. i

COUUTNMe ^ ^ IOAN. MALDONATI CGOMMENT. ^

290

Itrem €os, led ne fe quidcm,quemïvidöbät, .quämquc
maxim? cognof(cere putabantadhuc cognouiffe.[ta
non effe illislaborandum, vt Patrem, fed vcíe, quem
ante oculos habent; cognofcantiloco Patris fefe illis
iam diu oftendere; qui enim fe videt, & Patrem vi-
. dere. Magno hoc artificio dicum eft. Illud ctiam
TT heodorusHeracleot.Chryloft. Theophylaét.obfer-
uant,non dixilTe ranto tempore vebifcum (amy;8c non vi-
diftis me,cüm tamen de videndo, nó de cognofcédo
ageretur, vtdifcipulos in folam corporcam cogita-:
:tioncm , vifionemque defixosad ípiritualem vifio-
nem traduceret, quz non corporis , (cdanimiocu. D
lis fit; quzeque cognitio magis proprié, quàm vifio
jnominatur. Indicatergo non dcbere eos corporea
vifione effe contentos , qua Pater videri non poffit;
animo videre oportere, quo nódum fc viderint, tam

longo tempore corpore videntes. Etenim fi fe vidií-,

videt.Secundo loco non iam dicirqui cognofcit me,
cognofcit & Patrcm, quia iam fignificaucrat aliam
efle przter ilam corpoream animi vifionem , quam
cognitionem appellauerat ; & voluitaccommodaté

| Cä;gom gpo(ccre cupiebat Pan:cm.Planö hic Chtil*ms often.
« ínaurz, |dit duas cffe naturas, aliam humanam , atque corpo-
ream, quaz oculis ; aliam diuinam, quz folo animo
autaperté in czlo;aut obícuré in terris ex fignis, at-
que miraculis videatur.Eodem cnim Joco docet fe &|
à difcipulis videri , & non videri ; videri humanaimn,
non videri diuinam , id eft n6 cognofci naturá. Cüm
enim dicit, Qui viderme, vicfet 7 Parrem , vtrecte D.
Auguftin* obferuauit, haud dubié fignificat fe ab il-|
lis nó videris càm tamen vt homo corii oculis vide-|

Tra&. 70.

i peognauiflis me , fcd non cognouifli me. Duplcx-ergo hincj.
a aertsta ducrfus Arianos colligitur argamentum. Alterum;|
[duplex ar- quód Chriftus dicatfe videri, & nó videri duplicem
punti""tinfe humanam , atque diuinam naturam indicans,
.|quod idem contra Eutychianos valere poteft. Alte-
rum quoód dicat, 4»i videt me, videt e7* Patrem , quod|.
.. — |verum profe&o non effet, fi vna Patris,& Filij com-
: munis nen effet natura. Itaquc lioc argumento non
folàm hocloco Chryfoft. Cyrillus , Theodorus He-
racleot. Leontius, Auguftinus, Beda; Theophyla&..

*

ipfa cüm Arianis decertarüt, magno effe&u vfi funt,
Athanafius orat. 1. & 2. contra Arianos , &íerm. 3.
& 4. contracoídem, Vi&orin. lib. 4. Ambrof. lib.| .
- |s. de fidecap. s. Bafil. libro de Spiritufan&to cap. 8.|
& hom. 28. contra Sabellianos, 8* Arianos, fed &|
contra Sabellianos hoc vfi funtloco, Tertullianus|
libro aduerfus Praxeam , antequam Sabcllius exifte-|.
ret;Bafilius hom.28.contra Sabellianos, Auguftinus,
Chryfoftomus, & Theophyla&us hoc loco. Non
enim dixiffc Ego fum Pater , fed, qui videt me , vider|
Patrem, Et rurfum , Non credos , quia ego t& Patre, e7* Pa-| F
ter in me e(| ? Quaz verba vehementer Tertullianus
; vrget. dv H5l e1 /
L | . 10. Non credis quia ego in Patre,€7* Pater in meeft?)De-
clarat, quodante dixerat, Nes cognouifli me,quod enim
tunc dixit , non cegnosifls , nunc dicit , n creds, quia
diuina natura credendo cognofcitur. Curn fimilibos,
Tract. 7o. inquit A.ugufcinus, d:fqmtiam cupis cernere ? Cur inj?Pa- :
biles feparatim defideras noffe? Si vantüm dixiffet, Pater iy
se efl, potuiffent fortaffis Ariani calumniari Patrem

A .cum nó folüm Patrem in fc,fedfe etiam in Patre effe
dicat,quid quefo fignificare poteft;ni(i vnam vtriuf.|
:que, zqualémque etfe naturi? Quod nefcio, anquif-|

igiffima Arianorü difputatio refutatur, quam multis

ifent & Patrem viditfent; quia,qui fe videt, & Patrcmg "

ad Philippi queftionem loqui, qui videre , non co-; C

Jipfo non loqui;quia etiam, vt Deus eft,non àíÍe ipfo,

rctur.Non eft opusadmonere Grace non effe; Er »on; D

Mfuntitaque ex illis cognofcere deberetis me plus eife'
. * s 9 * e r
quàm homiuem, & Patré in me perfpicere. Non pi- Contaa Sa-F

"gt : bellianos,
eet mc Auguftiui hocloco contra Arianos, & C i. ATA

& Euthymius, fed multo maximé illi,quiin arena E.

'qu"am animaducrterit. Atque hoc vno verbo lon-

hic verbisCyrillus refert:refellit hoc teftimonio Va-
llentinianos fuos Irenzus lib. $. c. 18. |
Ferba ,qua. ego lequor vebss ,à merp[o non loquor, Patez
«ntem ip memanens ,Ipfe faeit epera.)Probat, quod dixc-
rat fe in Patre, & Patrem in fecfIe;quia & verba , &
Opera vtriufque communia, & cadem funt. Videtur

quitur verba, quia dixerat, Ferba , que ego loguor vobis,
4 merp(omon loqmr'.A uguftinus,&cBeda,quod & Chry:
foftomus probat,pro eodé verba, & opera accipipu-
tant,quia & verbaopera quzdam (unt,& qui loqui-

|dorus Mopfueft.Leontius; Thcophyla&us,Eu thym.
& Rupertus,verba& operares diftinctas fignificare.
Duobus cnim modis Chrifti diuinitatem cognofci

fuiffe cum Patre;nam Patrem effe, qui per fe táquam
per verbum loqueretur, & per fe tanquam per virtu-
tem, & brachium fuum operabatur; & miracula fa-
cicbat, vt Leontius, & Cyrillus interpretantur. Quo
crgo modo dicità feipfo non loqui? Augaftinus, &
Beda putant Chriftum non modó tanquam homi-
nem;fed etiam tanquam Deum loqui;diceréque à fe

Ícdà Patre eft. Patrem illi naturam dando , & verba
& opera dediffe.Meliüs Cyrillus,Leontius,& Thco-
dorus Mopfucft.loqui tanquam hominem;quafi di-

autem dicere debuiffe,Pater autem in me manens ipfelo-i

tur aliquid agit; ideóque pro verbis fecundo in loco*ï
opcera pofuiffe.Melius idé Chryfoft. Cyrillus, Theo-j

potuiffe,ex verbis,atque do&rina;& cx operibus, id|
cft miraculis, qua patrabat; vtraque fibicommunia|

hic tar quá
homo lo-

cat,etfi méhominem vidctis effe, tamen verba, qua quitur,

Chriþcas

lloquor, & opera;quz facio, nonhumana, fed diuina

o

autem in memanens ipfe (acit opera , [fmgulas tenentes diuetfi
nobis aduer[antur beretici, qui non ex vna parte , [ed in coni-
rárid conantes 4 Vvia veritatis exorbitant. /frian quippe di-
euntyEcceimaquali eff Patri Filime, à (erp[omon lequitur. Sa-

Filie,. Quid enisn efl , Pater m roe manens ipfe facit opera,
ni[r in me maneo ego quifacio ?. Contraria dicitis . fed non eo|
modo frcut eff fal[um contrarium vero. , fed ficut funt inter fe
duo fal[a contraria. | Errando in diner(a itir m snedio efl via;
quam relinquitis, Inter vos ipfos longire mteruallo feparati
eflé , quàm ab ip[a via , euiMs de[ertores effis.. Uos lime , vos
autem ilinc buc venite y alteri ad alteros tranfire nelite ; f
bincatqueilline ad nos veniendo innicem vos inuemite, $abel-|
liani agnofcite » quem pratermittitiu Itriani «quatequem
f&bditia,(y-' in via vera nolifcum ambulabitis eff epim quod
inuicem ex vebas alteri ex. alteris admoneri vtique debeatzs.
"" fudi Sabelliane , v[que 4deo pon tpfe Pater , fed alter eff Fi.
lus vt eum./friamu inaqualem afferat Patri.£ndi ia
ne,ï/que adeo Filims equalis eft Patriot Sabellianm eundem
e[fc dicat «v* Patrem, T addequem tolliss tuadimple,quem|
minuis € nobifcum usnbo con fl itii quia nec tm tollis,nec tui
minuis eum,qui €7* alter eff A Patre,Ut conuiticak Sfcl:ellinqii, j
Q equals eff Patri, vt conumcas /rianum , vtri[gue emim

L in Filio;ficutRegem in Legato fuo cffe.Nunc autem!
A — : s

clamat, Ego,e7* Pater vnum femus. :
2 dqn NoB o^

bellianos verba fubícribere, nec pigere le&orem de- fï.claäugtg*
a p . j e- . ltinoniu
betlegere. Im bz, inquit; dwabw fententijsvna, qua di- auzuttsi.

Gum ff , AL meip(o non loquor, altera, qua dicium efl , Pater|Lra&. 71.

belliant contrá, id eft Patripafftani, Ecce quipater eff, ilee -

Sup.€:10.30

—

TEPARGUITT

CEE

Ka
if
fptril
mv
B
Quit
t
d
crede
polt
QUteos

NT
Ts
,
Ti

Tle

.. ipolt;
Q mdo f

lauiïh ni. f CCEE
Tij
iqwf:ä:rtf äp&fe
LT Idt.
LU
teaspz
m
It
Ht
Lit]
p
.H
tuff
ttüo:
CT
tll
—

H
! E
W ng)ï
! ^ X
lt !
e"ïfm'v.:
RU
"HUR
p
T.
Mi

'n."'«]* :
n ,N.QQO

L T i
IUX L Me
*'N)) h'::öu,x

IEL E
M.Häïm íÉ

Büitcur
hj O j '!
&q)cn (Cïv
ass
Qmur

NOMTK N g

J ,
: K ;r:imix

:pc:viml

|

tf
It Qu
Wns
Tj homi-;

; L
afamma^l] — |
suquik,' ||
n

54 ww
W"WJx "E
) ALE W 10805l
]

, l
vv r
) N ;L'IZ' | 8
i
F 4 P
A^A las m
ul, M UMUA
f

ATE :"äl'vl
)..,w»»hib

( ( HN "
a" UPTOR 1.
53.«."»;(31«, "u Lj
F OUU
T| H'* H
D5 rR
I
ID D
l

w um
, , l

o

"31
!,,331 n^
'4

" Fmt;
r1 f |
' !Wmaf;
t

m

] ,f
" ;!M'!(

æg;m:,t*ii
wiitz', QI*
Jl u- |
wr,f"'")
,,,-,;;qm

,'f ( qu l
n
" MM

EE
E.. a,
"p w d *'2;;.* "E

- CUUIN TIOAN CAB MIIID — x
i, Nenereditu , quia egó n Patre,C7: Pater i ineeff | A |que ad poenam pertinerent ; [lic'u't Petrus Ananiam,
alioqui propter opera ipía credite.) Mentionem de Vcrbjs,i & Saphiram folo interemit verbo , AGor. j. $- 9.10;
(& operibus fecerat. Habentautém multo maiorem| — |ficut Paulus Elymam illum magum excecauit ; A&.
* hd perfuadendum vim operá, quàm verba. Diciter- |r.11. & Corinthium illum iudenem Satana vexan-
Igosfi m increduli eftis, vt propter verba credere| |dum tradidit,r.Corinth.;.5. Putat enim T heodorus,
nolitis,ramen propteropera tf credite,qugnegarenon| ^ |quealiorum plurium.auäötü*m fcritentia eft ; h?.'ïeï' |
|poteítis effe diuina. Greci codices, quos vidi,omnes| nemillum non tantümanimo ; Íed etiatd córpore à
non legunt, s zie d non creditis , Íed zig l uoncre-| — |Satana vexatum fuiffe.Poftremo,quód Chriftus non|
|ditetuiti ; atque itaauctores quoq; Grecifereomnes| |nifi in Iudea, Apoltoli per totum terrarum orbem
u inte'rprctantur,ChryfoftomLls,Cyrillus,Theophyl'aL miracula fecerint ; itaque fama cetiam & celebritate
&us,& Euthymius. Latini contrà legunt, son creditisf, — | Chrifti miraculafuperarunt. Addit Rupe rtus Chri-
Icuminterrogatdion e.Nolter interpres haud dubié ita! B |ftum non nifi vna locutum lingua, Apoftolos omni- :
legit, &, vt videtur, etiam intet Grecos auctoresLe-| |bus; quod ipfum fi nonad: magnitüdinem , ad cele-
ontius , & Theodorus Heracleotes. Certé Nonnus| — |britatem quidem certe miraculorum pertinet. Ob-
|poéta ita vertit. Senfus quidem eodem redit,fedno-| |feruarunt Auguftinus , Beda, Theophylac&tus,& Eu-] -
ftrà lectio fententiam habet magis emphaticam.Nec] — |thymius,non dixiffe Chriftum , Maiora faciet,quami-
lobftat illud verbum,quod mox fequitur e£d'éud,4lo-| — |ego fa&urus fum, quia & illa maiora,quz illi factari |
qui , perinde eniim valet,ac fi diceret , Si noncreditis| — |erant, non per fe ipfi , fed ipfe per cos fa&urus erat.
verbis , faltem operibus credite. Eódem etiam mo-| |Itaque erinde hoc eftac fi diceret eos ex miraculis, «
do dixit capite 10. 38. $i mibi non viltis crédere y operibw| — |qu iprc per fe eo víque feciffer, faris fupérque polfe| ;
leredite. - : E L cognofcere fe in Patre, & Patrem infe etfe; fed mul-
|.- x s4men,amen dico *wl»if*,qui credit in me, opera, qmr to magis ex iis, que ip(ïmet eius auctotritare facturi
ego facio, 7 ;pe faciets 7* matora borum faciet.) Queren- C effent; id efle cognituros; multo énim maiora fadtu-| . .
|dum hic videtur , quorfum Chriftus hoc addiderit;| " [ros effe; & füis quodammodo manibus experturos| — . |
videtür enim vim omnem fuperioris argumétiener| |ita fe rem habere. Quod non modó probandi,quod
