fatis difcipuli credebant,fed alia de caufafecit,quam| -

Chriffws filius Dei e7* vt credentes vitam babeats in nomi-, -
necsis.) MultahicEuangelifta paucis verbis fignifi-

crederemus eum;, qui refurrexerat, Chriftum filium|

æ»'»

- a EM E
as *

23 -

COQU ) OsTzA manifeflauit feiterum Iefus difcipulis ad mare
V9 liberiadis. Manifeftauit autem fic : 2.. Erant fimul Si-

"
4] v

^C
on
e»
-
"
Cb
ect
H
Zs ia
[
)
L
A A
P
C
[
PA
p o
et
C
—
H-g
C
"1
E.
O
v-»
1
E
c»
E.
C
937
C
us o
d
bt o
$ m
C
pema
5
p ;
[
e
e
.
p
-
-
pemé o
e
-
o
—
:.:.

i

-a
09
!
[
-
C
£2
v
v
-
n
4 Sx
io,
m
m
[
od
"
us o
zb
C
p
et
a
m
m
i*2
04
zi
e"t
C
3
tri
"
-
a
g
O
[o
-
j v
z
t
""
U "
--
[
C
bt o
et
M
.HO
ve
e
L
o

MA

Ícimus , quia verum eftteftimonium eius. 2. Suntautem & alia multa , que fe-[su.: .

. ^E , , RR E EE : AT p
| cit Iefus: quz fi fcribantur per fingula , nec ipfum arbitror mundum capere p Oncl

E E | | | X oec N . IN
| j : , i : : s ; : : k E
] Pa | ,
É . | : |

Chrifti cot
puspoft re-
furre&ioné
inuilibile

chat,

1128

CIOAN. MALDONATI COMMENT.

CEEGSGUdS
w as

*

capitis, fcripfifetlibros, quot capere totus terrarum

lorbis non potuifset; led pczcipuis tantüm capitibus
expofitis. Cüim ergo huiuímodi quaedam cap.itama-!

ximé fcitu digua , dum alio animum ipntendunt, alij
Euangelifte pretermáfifsent ; caIoanmes hoc capite
nobisnarrat. Ea veró duo funt, alterum quomodo
(c iterum Chriftus in Galilzaad mare Tiberiadis di-
(cipulis oftenderit; & quomodo Petrum data illi

$9 0$T EJfmanfeflauit feitermm ie |
D n J:Fipulü ad mare Tiberiads ;
Ó manifeflaut autem fic.) Eorum er-
P rorem,qui hoc caputaut ab alio
bà au&tore, quàm Ioaunne;aut à Io-

& quz indc deloanne diíputàtio nata fit.. Quod di-

duas illasapparitiones, quibus dixi fuam refurre-
Cionem íatis difcipulis probauiffe; iterum fefe il-
lis Chriftus manifeftauit , non adfaciendam refur-
tectionis fuz, quam iam crcedebane, fidem , fed ad

ait,conftabiliendam; aut vt Auguftinus, & Beda pu-
tant, vt myfterium illis aliquod in illa capturapi-
ícium declararet. Vtrumque enim probabile cft.

& Euthymius verbum illud, marifeflamit , agavepos-
cty hanc vim habere, vt fignificet Chrifti cor-
pusiam glorificatum, nifi Chriftus voluiffet, vi-
dcri non potüifse. Ttaque ficutante refurre&ionem

volebat , potentia inuifibile reddebat ; ita. poft
refurte&ionem , càm inuifibile propter. fubtilita-
tem, & gloriam natura fua efset,. vifibile poten-
tia fua diícipulis reddidifse. Illud certé indicat hoc

verbum , non fempcr poft refurrectionem , fed cer-

oagium fuarum paícendarum cura iufserit fequi fe,1

CcIE s faþm pera saUT&. poft hec, perindeeft, ac fij
Idicat, poft hzc duo figna, que modó narráui, poft

cam ipam fidem, quam iam habebant, vt Cyrillus.

Notant Chryfoftomus, Lceontius, Theophyla&tus,

IN GCAPYT XXL .

| tur amétia,qui Euágclittas , & Apoftolos hoc fibiin
fcribendo propofuitfe putát, vt certà nobis dodtrinz
formam cóftituerent. Quod fi precipuum confilium
'corü fuiffer,& omnia profe&tó, quz ercdere necelffe
efft, & nihil, quod neceffarium non cflet ; tradidit-
fent, Nüc veró necomnia tradüt neceffaria, & multa,
non neccílaria fepe tradunt.Nam duo illa miracala;
que Ioannces fuperiore capiteà Chrifto poft refwgrc-f
|&ioneé fa&a efIc dixit,necelffaria cfle iudicauit; atqui.
nullus alius, qui iam fcripfcrat, Euangelifta narrauc-
rat. Ecpoftquam ipfe omnia,auz ad credendum ne-, C
ceffatia eTc dixerat, commemorauit , alia hoc capite.
Icommemorat vtiqucad credendam refurrectioném
nonneceílaria,tamen commermorar ; quia nó id fibi
propofitum habebat, vt ea przciíé traderet , quz ad
crcdendum in Chriftü effent neceflaria, fed vt Chri-
fti x eret hiftoriam, non omnibus quidem explica-
tis rebus,quas fi perícqui voluitet, tot , vt ait in fine

|

|
|

D

E

corpus illius naturafua vifibile crat, fed diuina, càm| -

À

D ftusad mare Tiberiadis. Nam etíi priüs diuerfis

|lum fuifse lacum , qui Genefareth appellabatur,
qui & mare Galiles, 8: Tiberiadis diuerfas ob]-

lbuifse. | : |
Erant [imul $iman Petrus , 7* Tbomas , qui dicitur Di-
[mam, & duos Zebedei filiosIacobum, & Ioannem,

: ; : -
dam,vride Petrus,Iacobus,& Ioannes,ac fortafse etia
. |Thomas cranrt.Credibile enim in pattíam redijfse,vt

z. H : ; ; " i
: i u1 du o R
Y " YT - T j*5 tl w E
r ». ^

tis ; quibus volebat , iáternallis à difcipulis vi-
fum fuifse. Quàd dicit; srermm, non fignificat fe.
cundam hanc manifeftationem fuifse3 banc enim

ru"m , idem eft atque fecundo. Ergo dicens, ire-

ordine quidem , ac numcero: nain numero, fi
lomnes numeremus , vt apud Matth. cap. 28. 16.
probauimus , octaue fuit : fed habita ratione lo-
ci , quafi dicat, fecundo loco manifcftauit (e Chri-

in locis iuxta fepulcrum mulieribus, alibi Petro,|
duobus illis dilcipulis enntibus Emmauntem in

men vt apudMatthzum diximus, Euangeliíta dc|
illis tantàm loquitur apparitionibus , que non
priuatim huic,; aut illi , fed omnibus publice|
fade funt, qua ratione hec numcro fuit ter-]
tia, vt ait verfu 14. loco fecunda, quia Ierofo-
lymis bis ante publicé apparuerat, nunciterum,
id eft fecundoloco, tertio ad mare Tiberiadisap-|
paret. Mare Tiberiadis non yerum mare, fed il-

caufas di&tus fuerit, Matthzic. 4. 18. docui-
muls, | | ;
1. Mauifeflauit antem fic.) Non videtur carerej
caufa, quód ranta Ioannes diligentia omnes huius
manifcítationis circunftantias defcripferit. Et fa-
cilé quidem illa communis occurrit cauía id idco fc-
cifse, vt maior conftaret fides hiftorie , fed aliam
quzrimus, fi quz forte magis eft propria.Non ina-
nis fortaffis eius fuerit. conie&ura, qui myftc-
rium aliquod maius, quàm apparcat cxiftima-
ucrit in hac fuifse pifcatione, vt poftca ex Au-]
guftino , aliííque au&toribus dicturi fumus, id-
circo plus diligentim in eius deícriptione adhi-

dymu.) Erant in Galilza in monte mari vicino , in
quem cos Chriftas ire iufscrat. Matth. 26. 52, & 328.
16. nondum enim illis in Galilza apparuerat, vt

fta nomipatim exprimit, vt magis commender fi-
dem hiftoriz , Agcüolos quattuor Pctrum, Tho-

hunc ipfum, qui rem narrat ; Nathanaelem, de quo
diximus cap. 1. 45. Vnde conie&uraaliqua fumi po-
teft locum;vbi tunc hi difcipuli erant;fuifse Bethíai-

illic dum Chriftum przftolabantut; pifcatoriam ve-,
teri fuo inftituto exercerent.. Qui alij duo diícipuli
fuerint, Euangelifta non dicit ; & non cft nimis cu-
riosé veftigandum , quando ne illi quidem au&torcs,
quibus nihil ignotum videtur fuifse, quíque nihil

non audent diuinare, qui ifti fucrint; tradiderunt,
Sedfi ea, quam modoó diximus, de Bethíaida con-
iectura vera eft, cadem có quoque poteft pertinere,

|vt fufpicemur cos duos difcipulos Andream , &l *

Philipp -

poftea verfu 14, tertiam appellat, & tamen &e-]-

/4wm , lecundam hanc fuiíse manifcftationem non|-

via, & bis diícipulis Ierofolymis congregatis, ta-|.

(it)
hia
(nont
mütti

607 s ERE

L

Matth. 28. 16. difputauimus. Períonas Euangeli-|.

me .. .. LINTOAN. CAP XAHR.
1 Philippum fuiffesjnam & ipfi Bechfaidite ciues erant,| A
cap. 1. 44. caueat tamen lector, ne de te iricerta quid |
quam affirmer. Putant Auguftinus,& Beda hoc iplo
(eptem difcipulorum numero prefens defignari fe-|
culum , cuius vniuerfum feptem diebus voluitur|

NUABEQUW I iocpe3cdeevs i

350 d H3I -
(tas,vt eà no&e aliquid caperent , oceafionem mira-|
culi faciendi non habuiflet , quam exeo füumpüc] -
u u Rl u W : :
quód nihil tota cepillent nocte ; quód fi feciffet , tà.].
men iminus miraculum apparuiffer,cüm caíu factiim :
putari po(ïet, vt plurcs in ea parte maris, quàm alibi | :

( 1 2
| * k a

1

—LLAL—

. Wgupuho - 520 s o o CAU pifces efsent. Cüm veró nihil omnino tota no&e R ;.
LE .L — 3. Dicit eis Simon Petrwsyvado pi[earisdicunt ei venimnt. — prendidisent,ad vnum veró Chrifiverbumtantam| —— ]| -
"a Math , 17. 7 P05 fecum. ) Hanc phrafim ghb,l dqclataplqqugqtlys fubito cCP;fägnF coPiap"rþr')zï,quid exxfhmaæ aixud pra| ^ ^ ]. |
. i-loana. verba non acum , ed decretum ,:&.vo,lu;;tatexm f- |erunt; mü-,dïuma id .fa&umï €fsevntutc?chcertc
| ^"^ jgnificant, vadopifcari, id eft volo ire Plfcamm, &,ve| |omniafünt litteralia, & ab Euthymio breuiter indi-|
" nimus C7" nos tecum ,id cít & nos tecum venire volu-| . |cantur. Sed quia, vt diximus, aliquid per hanc pifca-|
m /(— — Imus. Locus hic vulgatis illius queftionis eft; quidi B »:onem myfterij fignificatum eft , adlitteralem quo-|.
à ^ — jcaufzfuerit, cur pofteaquam dilcipuli omnibusre-| |quepertinebit fentum aliquid dicere myfticum ; at-| -
i lictis rebus Chriftum fequi caperant ; Mattheum| | |que morale. Cyrillus, Leontius , & Rupertus exittil -
l. | . . [quidem publicanum ad priftinam fuam artem non| . | mant hoc fuifse per hos difcipulos tota noéte labo-|
" | eur Apo-|legamus rediife : Petrum, & ceteros, qui pifcatot;s rantes, & nihil prehédentes fignificatum, nihil Mo-
" Jtelisdrit exant; ad pifcationem rediiffeauctorelegamusIoán-| |fem,& ceteros veteris teftamenti prophetas in addu-
W lredierins. |ne, Chryfoftomus , Theodorus Heracleota; Theo-| |cendis ad falutem hominibus profecifse; deno&e| ..
lg phyla&tus, & Euthymius, idémquefendreLeontius| | |quippelaborafse : legem enim Mofis no&tem fuifse;| - |
LE | videtur , cur Petrus , & ceteri pilcatoresad pifcatio-| — |quenon nifi valde obícuram,& vmbratilem Deiha-|. .. .. .
**æ 1 ! nem redierint , non aliam rationem 'aiferunt ,quam| |bebatcognitionem -,æidcæo nihil, vt ait Diuus Paulus, Hebr.2.ip; |
"H quód càm fegregati à Chrifto effent,& necdum mift| |ad perfectum adduxilsegj cüm diesilluxit,càm Soliu-| — — |
"BD 1 [üfuiffent ad predicandum, & ne otiofi effent , & vt C ftiti& Chriftus ortuseft, eius verbo, atque Euangelij] - | |
t , | i victum fibi exarte fua compararent , ad pifcationem] " |ptedicatione innumerabiles per vniuerfüm terrará
" ! fe contulerint ; Cyrillus aliquid in eo myfterij fuiffe jorber captosfuifse. Eufebius Emefenus cosdef-| —— | s

gnari dicit, qui tpfi fibiàDeo nó miffi officium prz-
dicationis vfurpant, quibus nunquam fructus labori

m : |füfpicatur , voluiffe Chriftum per pilcationem illam
! Petii, & aliorum difcipulorum füturüm eorum offi.

i- | G
d ; .[cium in;;piftaüd,is hominibus defignare ; ideóq; per- refpondet , nunquam res procedit. Ierant diepal —— [ s
m Ó [mififfe,vt ad cam reuerterentur '-Myfïierium piicatio-| |illifponte fua pifcatum à Chrifto non miffi;ideo ni-| EC |
"H | [nisalij etiam,vt go&ca dicemus,àuctóres agnofcunt,| j|hil multum fatagendo,laborandógq; profecifse.Tdem| - Qs j ex
Yi |d — [licet non eam ob caufam ad pifcandiü dicant rediifle. | de obedientia dici poteft, quod ex obediétia fit, pro-'eseaieniiá |
| . |Auguftinushocloco;Beda,& Rupertus, & Eufebius| |fperé fit; quod contra obedientiam proprio iudicio, fg»ämf?c***
" Fer.4. poh| Emefenus in hom. in hec verba, & Gregoriushom.| — |propria fitvoluntate , fuccefsum non habet. Mihij "-
w; refur. - 24 in Euang;e'l-: refpondent non fu.iffc.: APQ&olis a| |proríus fenfus moralis , & litterali maximécognatus| —
M : Chriftó prohibitum honefto labore victuni quere-|r) |videtur efse, fruftra nos fineDeolaborare. Nifi Do-|püisse. | —
li* I- re,quamuis Lpöhtefïa;c.m illis f CCiQHCF.Viü'Cndl ex Euaq- mifzwïinquit,ædt.]?ccfwertt dqmum,m vABUm !4,»50"4"""7"- b h
ut : : lgCliO : tunc Etï.angc!;um non prïqdlc;giïe,& h ptæd14 qui *df ;mnt eatn., N t]ï )Dammm m(?azltem emitatem , fu- | !
l ; cäfïcnt ,tàm CQIPOWUiTea vt Euang'c lo patcerent, lag /lm vgzlar, qui m]lad:t eam, Vanum ejl vebis ante lucem |
a ] bore manuum Ínarum viuere; quemadmodumlegi-| — |(argere. & Haecdieit Domin? exercituamyfli edificabist, e
$E : mus fecitfe Paulum , A&or. 20.34. & z. Thefal. 3.8.| — Jeye deffruam,Malach.1.4.Hoc eft, Qs mon coligut mecum;
" | — |Nec id feciffe contra illud Chrifti documentum,| - dg, |[Bergit , L'uc.r.23. : | ].
'ï-m, Nemo mittens manum [uam ad avatrum, «2* ve[buciens vetro , 4. Mané autem iam facto fletit Iefurin lattore)) Cueri|.
^ rl-! aptun eft regno Dei, Lucz 9.62. non enim effe retro,fed| |poteft, quód ad fenfum atcinet litteralem,quare non
r É ante gciþxcer e,cüm Euangelico nö defis OHïciO,ma* veneritficut venit ante;cüm claufis ad difcipul'o's fo-
Ó nibus laborare. De Mattheo veró Gregoriuseodem| — |ribusingreffus eft;cap.20.19.& cur in littore fteterit;
" Hom.z4. |loco in hunc modum fcribit , P;éatorem Petrum, Mat-| — | & non potiüs ambulans fuper mare fefe dilcipulis
jl theum veró teloneariam [amus , C2* poft conuerfronem [nam| , |oftenderit , quemadmodum aliás feciíse legimus, RE
i ad pi[cationem Petrie rediit Mattbaus viro ad telonij nego-||—-| Matt.14.25. Vtraque queftio eademrationefoluitur,] —— | .
I E " tium non refédut s quia aliud eft vitfum per pi[éationem qua-| — volebat Chriftus, vt diximus, miraculum illud pifca- w o
gci.;. i u . vere , alind autem telany lucris pecnnäaa *'."gm-. juntenim) | |tionis fachc,, vt aþqu;d per eam myftc.:r.i,: dcglararet';-
1 pléraque negotia, qua fine peccatu exhibert aut vix,autuul-| — nolebat priàs , quàm illud faceret, à difcipulis agno- :
[ : latenus poüänt. Qu ergo 4d peccatum implicant, ad bacne-| — Íci, vt ex ipfo mlrgculo gogüof&:&i*erur , eóque maio-| e| . ;
Ya ceffe efl , vt poj? cenuevfionem anima non vecurrate | rem in eorum animos impreffionem faceret ; ideo|.
g D u Et exieranty " a[cenderunt i nauim, z* illa nolenibil| — |apparuit mercatoris Ípecie,quafi vellet ab illis pifces|.
" : 2 el;rmd:d;r:am.) Quód no&u pifcaturam exercuerint| | emere,vt Chryfoftomus,& Theophylactus animad-
j de mote fecerunt j folent enim pifcesfaciliàs no&tu| |uertunt; Mercatorautem neque no&tu ad emendos|
" capi. Itaquc hocipfum ad augendam miraculi perti- F pifces,neque fuper mare ambulaps venit, Et oporte-
Y ]net magnitudinem,quód noctu,quo tempore maior bat interdiu fieri miraculum , cuius, vt diximus, ma-
m |pifcium copia capifolet, nihil coeperint; orto veró| — |gnitudo in eo cerncbatur, quód càm no&u , cüm
Wä die , càm minüs copiola dlff'xl'ïglþlutxþus pifmbus pitl maior P1fc1gm copia capi fglec , nihil d1fc1 puli cepif-
jt E catio eft, tantam ceperint multitudinem, vt tta.h?rc fent;interdiu tantarn,ce[l:cnnt muluätu.dl.neqm. Quod :
tete non poffent, Vnde appatet vrumque diuind [attinerad moralem fenfam,quem propterea hoclo-| uoata.
f fa&um effe prouidentia ; itaque 111;14?131, qui pg&ga co PrQFCFCOl?fqudmCm noürgm indicamus , quia
| Ifecit,vt tantam copiam caperent pifciü, vt reterum-| — locus ipfe aliqua ex parte myfticus eft; non potuit|-
y peretur , fecerat ante , vt totalaborantes nocte nihil| — | Chriftus venire nifi mane,quando enim Sol nifi ma-j-
) caperenr. Ratio in promptu eft , r*l pcrmiüHctChri- Ine venit? càm ipfe fecum matutinam lucem ferat?i :
lfff- — m MAT URU —— . . HU RRM —— Dys. |
/ : " s * d lii , h
,
u :
/

; & *
g t t m - ?

A a t u a hi n

Puetos fu-
perioresvo
]cantinfe-
fiOrCs.

!
€

Ívt Theod.

Lib.18.c. 8.
i;. 5érm.

*
*

IEdangelij Chriftus venit , vt Leontius , Cyrillus ; &

llittus, quo iam peruenerar Chriftus , idcóque in lit-

hoc explicat luculentius. Qnari etiam poteff eur difepa-
lls in mari laberantibus poft refarretlionem [aam Dominus

Iibus , «2* vndis vite tormpnbili& allidit $. Quid per fo-idi-
Iratem littoris , mfi ila perperuitas quietis eterne figuratur?

]riemem carnis excelferat , poft. referreflionem fnam i littore
|ffabat.. nc frip [um refarretlente fua myflertum vebus dif-

Jeiptelis loqueretur , dicens , iam velis 1 mart non apparee; |

|taerunt; altera, quód propter refurrectionem, &

|hominis peregrini fcripturas fine Ínfpicione gratize

Ites,fenex iuniotes fe,dominus famulos, & omuis fu-|

iOAN. MÁLDONATI COMMENT.

Rupertas interpretantur. Qubdautem in littore fte-
u . a AM ts l : »
teriG Auguftinus Gregorius , &.Bcda (x;gmhfsfrc.gu-
antiam Chriftam totü huius vite curfum cófeciise.
Prelentem vitam mare cffe,gloriam eíse portum, ac

tore dicitur ftetifsc. Gregorij adícribam verba , qui
: ] 4-.-.' N ; | / * m'-þ
va littore fletevit , qui anteve[arrefiionem [uam coram dia
mare , n'f prefens f;emlum fignat , qmd fe en(nsm twmul-

Quia ergo di[cipuli adbut flntlibus mortalis vita inerant, im
mart laborabant quia autemredemptor no fler tam corrup-

quia vobi[cim m Pzrmrh,tionif fïæfhïms non fum.
Ms ii u p :
Non tamen cognouerunt dzfu[mlz, qiH4 I(fit: e(f. ) Quód
cognitus à difcipulis non fuerit due caufz effe po-

glorificationem corporis fplendidiore apparuerit
Ípecie , vt Euthymius cxiftimat ; altera, quam
idem quoque Euthymiusaffert, & Chryfoftomus,
atque Theophyla&us indicant, quámque cgo pro-
babiliorem duco, quód Chriftus cognolci noluerit,

quia volebat cum illis priüs'tanquam mercator de|

pifcibus emendis miícere fermoncs, vt ex ipfo-
rum refponfo faciendi miraculi occafionem fume-
ret. Similem enim ob caufam noluit à duobus illis
difcipulis, qui Emauntem veríus iter tendebant,
agnoíci, vt per viam , cum illis colloquens fpecie

intcrpretaretur. . | :
$. Dicit ergs ei T efus , Pueri nunquid pulmentarium ba-
bets?) Diximus paullo fu prà ex Chryfoft. & Theo-|
phyla&o per. fpeciem emedi piíces fermones Chri-
ítum cum difcipulis mifcuille, vt ex corü rcfpó'o oc-
cafionem faciédi miraculi captaret. Pueros vocat, vt/
ait Euthym.quafi robuttos;atque valétes,quales om-
nes effe iolent ; qui fe laboribus exercent aut, vtait
Clemés Alexand.lib.r.Pedag.c.5.quia domeftici ezát,
& familiares:aur, vt ego puto,tan quá vir grauis, &tá-
quam fuüpcrior cum inferioribus loquiturjfolent au-
tem füperiores vocare inferiores zrzid'fz pueros , id
cft filios,autadolefcétes, ficut apud Gallos dux mili-

perior omnes inferiores infantes vocare folet. Eadé
apud Hebraos phraüs cft, fingant pueri. e27 Indant in- |
quit dux ille 2. Reg. 2. 14. càm de militibus loqucrc-
tur. Eodem ferme modo Romani milites omncs iu-
uenes appellabant ; quód iuuenes plerunque foleret|
militarc. Ná armate dicebácur iuuentuté, cüm cxer-

citum confcribebant.Interrogat eos Chriftus an ha.

inoul quidam hareticorum intcrpretes reprchcn dát,
lequidem nó intelligo.Conftat ex Hefychio, & Suida|-

beant 7/ z perea?1ov, quod nolter interpres reddidit
aliquid pulmcnt:&r,ij,aut pulmentarin, quem quo iure

Gracis au&oribus W'poa*pa"ylov Grzcé diciidem, quod Ü
eypos o naa quidquidin cibum preter panem adhibe-
tur, quod Itali fimili analogia companaticum vocár.

: pulys n flutlibus maris ambnlamit. Cutuli rei ratio fe(Hine co-^ B
grzojäit ers rip[a, qua tunc merat, caufa pen feimr. Quid emim

-

tarium Latiné dici, ratione quoque confimili, quod
adpultem, id eft panem adiungatur in cibum, Pul-
tem enim prilcz illi Latinorü genti pro pane fuiffe
idoneus au&tor eft Plinius. Inter pulmentaria autem
id eft zpeceaTia,qua cadem obfonia dlc,cbätu'-t,p-i(ccs
principem habuitle locü, quód in maioribus, qu'äm
carnes dclitijselï'ent,ap ud Athenzum lib.i.c.l;Myr-
tilus docet:itaque & gposea^iov Grzcé,& pulmenta-
rium Latiné abfolute pro piícibus ponitur, de qui-|
bus cüm hic agerctur , apté non nofter folüm inter-
pres.fed qui noftro etiam feculo omnium hzretico-

cum; Latinümquefecutus verbum. — , —
Et rejanderät ei, nen.) Simpliciter, atq; ptæciSE reí-
pondentfc non habere, antequam iubeantur ad dex-
[tcrá rete iacere;nolétes fine caufa infelicem pifcatio-
nem,qua per torá no&tem vfi fuerát, homini ignoto
declárare, !d ab illis elicitChriftus nodis iniectis fer-
monibus, Mztrre, inquit ,im dexteram naugy: rcddit fe
illis familiarem, & quaft amicus cófilium dat, vt au-;
deant infortunatam fibi declarare pifcaturam, & res|
fuas (ine pudore tanquam cum amico cómunicare,
Eodemartificio ex diuino fpiritu veniente ij vti de-
bent, qui iuuandi fpiritualiter homines curam pro-|
fitentür. Familiares cum illis priüs mifcendi fermo-]
nes, quomodo mercatüra, quomodo militia , quo-
modo negotia fuccedant , intetrogandi , iuuandi|
confilio , quatenus licitum quidem erit , etiamnum|
illisin rebus, & quibusipfiftudentmaximé, & àj

E. |bis Gregorij homil.in Euangelia 24. quz hicíub-

dJiebet, ( Luc. g. 4. ) fed wtrum in dexteram , anin

quibus nos illos maximé volumus reuocare; vtex-|
iperti noftrum fibi confilium vtilefuiffe, amentnos;|
"& meliora confulentibusfacilé credant, —— |
— 6. Muttitein dexteram m,gy rete , €9" inuenietis,)|
Non dicitcafu, quemadmodum folent aliquando
dicere , qui incertos, & fortuitos à piícatori-
bus iactus emunt, fed imperans , & affirmans;
quafi certó fciens , quid futurum effets Mirrite, in-
quit, €7muenirr. luffitnon in incertam, fedin
certam , id eft in dexteramà partem rete iacere,
ne caíu fa&um videretur, quod in eam iacientes par-
tem tantam pilcium copiam comprehendiflent;|
vt Theodorus Mopfucftienfis , & Euthymius ob-
feruarunt. Hic litteralis fcnfus. Myfticus cx ver-

(ctibam, intelligetur ; eadémque Auguftini, Bc.]
d& , & Ruperti interpretatio cft, nifi quód Grego-|
rius breuiüs, & clarius edifferit. 27 , inquit, r fan-
Él Euangelio legitur , quiá Duminw iufsit , vt «4d. pifcam-|
dum retia mitterentur , ante pa[Bionem videlicet , 9* pofE|.
refatreélionem, Sed. priu(guam.| vedemptor. moffer. pate-
retur, €7' r*eþngcret , mitti. quidem rete. ad pifidndü'm

frmifiram mitti debwiffet , men iubet,. Pest ve[urrefiionem|
veró difüpulis . apparens. emitti vete i& dexteram. inbat,
jn ia picattone tamti capti [unt , vt retia. impe-
reptur , $. ia autem 7 mnlti capti. funt , e7" ré-
G4. Tupfa mon [ubt. Quir veró neferat bonos dextera,
malos finiffra figarari 1lla. ergo. pifcatro , im. qua. pe-|
cialiter ib quam. partem mitti. vete debeat ,| non inbe-|
tar , pre[entem £cclefíam de/igmtt , que bones fimuly|
ac malos collygst , nec eligit , quos trabat , quiaquos ehieere|
Foffit , sgnorat. Hc awtemm picatio post. Domimi vefar-|
re£tionem fa&d i felam. dexreram miffa ef ,. quia 4d|

videndam clavitatis ess gloriam [ola cleflorum eim Eccldidl !

—*

Conttat ex Plinio, Horatio; Perfio , Columellà La-

Pt

cAmMS s j hia A N u ( aA ) MM n

pertingitque de frniftro operenibil babebir, Inilla pifeatimel

p

, H37 ' : 1133
iAut mane, non noctu , ideft non tempore lecis, led| A Itinis fcriptoribus idipium pulmétum , aut Ptrllmcï'n-'. Sat. 3. lib.rr
6K

rü Latiniffimus fnit,pulmentarium conuertit, Gre- be- Cafta-
; illonem inte
n üit.

|

sst POPT

" u- Taumem

-
E d
ïi

E

M

ul
at
mylen
ho
ütng

NT

In dexteri
rete iacere
quid át.

Rom.2. 16.

tione,

|

1

Matth. 5.5.

" Mes 'mtelliguntur.-: Talesenim pifces n baptifiatis fiumine na-

lexiftimátes eum fcire aliquos in ea parte piíces fub-

Itura eft, vt ea confilia , que vera effe cupimus , facilé|

Quid figni- poffenr, Hic videndum ecquid myfterij,vt Ícpe indi-
- ificatum fit |
imyltterij
hac pifca-

m

"UNTTOXN CAP XXL.

I5

pra multitudme pufcium vete rumpitur , quia nunc d con-
feffienem fidei etiam cum elefis.reprobi tanti intrant j4wi

tatione co* multi P;'fm, ( magm capimntur , C7* retenop
rampitur , quia fanéla elefforum. Ecclefia in continua autho-
ris [ui pace requie[cens nulls iam dtj]l'n/z'on':bm dilaniatur.
Eodem modo Áuguftinus dilsexit ferm. de tempore
148.Aliter Eufebius Emefenus, Mittitejinquityrs dex-
teram nauigij vete , Q* imuemtetis ac ff diceret , Ego bac wice

grendidiflss s nune evgo mittite n dexteram nauigj rete , ex
meo precepte l4bar4tä,7tg4m dotirinam l,'nedx:c:fte, ne[ciat f-
vifra ve[lra quid faciat dextera ve(ira , 9* muenietss, n
dextera igitur pifeari eff veram , 7 'Ca!hglzc.gm doä?rtucgm
fincero affetto , «s* mundo corde praditare. Pi[catores enim
p Po/lolz' fonts pradicatores , 7 :la&ores retia vero bec;
Emfgelix,omniüwe férmo dininus. Pifces autem ommes frde-

tapt,tales retibus Ewangelij , e7* amore fidet capmmtur. Ego
vberiorem fen(um effe velim. Dextera bona animi
intentio eft,in dexteram rete iacimus,cüm quidquid
agimus , propter Deum agimus ; aut , quodcum fe-* ;
quenti pifcarionis mnyfterio magis congruit , de no-

poteft bene füccedere , quia men eff volentus, nequecur-
renti, Ad dexteram autem reteiacimus, cüm Domi-
nus eítà dextris noftris,& non timemus , quid faciat
nobis homo,id eft cüm diuino freti auxilio facimus,
quia muferentis eff Dai.— ia | |
Miférunt ergo , «2* 1am mon valebant illud trabere pra
multitudiue pi[cium. ) Mirum ad verbü hominis ignoti
rete ieciíIe , cüm per toram noctem nihil prendere|

bile animaduerterunt , idcóque concep:a ex verbis|
eius nouafpe rete cóiecerunt, aut, vt ait Euthymius,|

natare, aut, vt ego fufpicor,quiaita comparatum na-

fequamur. Iecerunt ergo,& tantam pifcium college-|
runt multitudinem,vt tam plenum rete trahere non

cauimus , hac piícatione fignificatum fuerit. Myfte-
rium quidem effe aliquod fatis per fe manifeftá ett;
inam , vt ferm. de tempore 148. Auguflinus ait , sun-
quam boc Dominus inberet , tifi aliquid fignificare vellet,
fquod nobis no[fe expcdir?t. Quid ergo pro mgn&-o potuit 4d Ie-
fum Chriftum pertimere , i pifees caperentur jaut (j mu cape-
ventur? Sedilla pieatio noffra erat fsemificatio. Qruid autem
peream pifcationem Auguftinus , Gregorius, Beda,
& Rupertus fignificati fuiffe putent , ex verbis Gre-

g ,F"" quoque Ec*cle/ï&m hærq/ibwfc?ndm:. jnifla vero pif-|.-

non mifi vos um motle veniflo , fmifiror[um laboraftis ,mbil|

&e pilcamür, cüm fine Chrifto, fine diuino lumine;| -
fine diuino auxilio aliquid facimus ; quod ideo non

potuiiïent. Sedaut aliquid in eo fanctum,& venera- D '
|ipe impleuit , fore vt res bene , ac feliciter eueniret.

A

B

C

E

|(rorm : mulesplicati fune (aper mumerums, Liceat ctiam mi-

lin omnem terrarum orbem quafi in 4luum;ac latum

jetfe litterarum rudes, id eft pifcandi imperitos, pau-

tidque fignificat ; quód totam laborantes noctem ni-

.|fiam & infinita hominum multitudine redundátem

" cabat quód ia&tum iuffu,& aufpicio Chrifti ad dexte-

Hoc efl enum ,quad P(almnfla at , "IMnmuntiaui , C7 locotus|
hi móralem dicere fententiam,cüm idg'fpfum,v: ante
monuimus, ad litteralem pertineat fenfum huius lo-
ci. Miffurus erat paullo poft Chriftus .difcipu'los füos

mare , vt homines pifcarentur ; poterant infcitiam,
poterant imbecillitatem füam excufare , (e homines

Cos preterea , & infirmos , qui poffe fe tot , támque
grandes piíces capere,tot oratores, tot tantóíq; Phi-
lofophos irretire , & defententia dimouere ? Voluit
(uis viribus,fuáqs induftria facere nullo modo poffe;
hil ceperant: ipfius veró ope;atque auxilio facillimé
fa&uros , tórque capturos homines , vt rete trahere
non polfenr,id eft, vt longe, latéque diffufam Eccle-

vix pollent fatis commodé gubernare; ídque fignifi-

ram rete tot pifcibus compleuerunt , vt trahere non
poffent. Bono igitur irent animo, & fua freti ope ni-

dexteram,non ad finiftram refpicerent,id eft in diui-

inum auxilium,quod nunquam illis effet defuturum;

nonin proptias vires intuerentur;atque in hanc fen-
centiam Theodorus Heracleotes exponit. Singula-
ris Chrifti prudentia eadem ratione;qua Pettum vo-

cauit Lucz 5. 4. capta ingenti livifcium multitudine,
vt doceret , meliüs illi fpiritualem pifcationem fuis

propria induftria fucceffiffet ; vocatum confirmauit,
& mittendum paullo poft ad fpiritualem pifcationé

Propterea enim hac piícationis fimilitudine difcipu'-

eos Chriftus exemplo artis proprig docere id ipfos|

hil de fuccetfu rei per fe difficillimg dubitarent ; ad|

aufpiciis fucceffuram efle , quàm temporalis illi ante]

P121.59.6.

Moralis
fenfus hu-
ius pifca-
tionis pro- J.
prius aus
&oris.

los.docuit,quia aut omnes;aut precipua pars eorum,
quiadetant , Petrus , & duo fili] Zebedei pifcatdrcsi
erant;quibus,cüm eos vocaret,dixerat, enrte pof me,'

pitDeus fua quemque arte.

7. Duitergo difcipulue ile,quem dtlg'gez.t: Ig('ua, Petro,
Dominus efl ) ueti poteít;qua ratione Ioannes Chri-

nemini, vt opinor, dubium eft, & nosin przfatione
in hoc Euangeliü eiusrei caufam expofüimus.Chry-

Apoftolos, Ioannem, & Petrum füum quemque in-

€7" faciam vos fier pifcatores bominum, Matth.4.19.& ca- & quem-

ítum primus recognouerit , Ioannem enim fuiffe|.
|hunc ipfum;qui hoc fcribit, eum, quem diligebat Iefus,

(oftomus,Leontius,& Theophyla&usidingenio,&| -
naturz tribuunt, declaraffe enim hac in re ambos|-

genium, loannem naturale quoddam acumen , quo|

Capit Deus

quc arfe.

igorij , que paullo ante pofuimus, lecor intelliget.| |preftabat;quod primus omnium Chriftum agnoue-] :
Eufebius veró Emefen? preterid , quod ex eo modó| . jrit, Petrum amorem crga Chriftum , & naturalem
recitauimus, aliud quoque hoc loco tradit. Poffomw,| — audaciam , quódíe continuó folus , vtad Chriftum
inquit , per bancprimam; «g* noClurnam pifcationem intel-| . veniret,in mare coniegerit.Ergo Ioannem ex captu-
ligere eam , quam tunc apud . Iudeos //poffols babuerunt,| F rapilcium , vt Euthymius etiam docet , quam facilé|
A. 5. 46. quando eis nolentibus credere "t poflolus at , Fobir primiim| — |cognouit non fuifse forl.:tmtam ; fubtilitate qu;dam
|. 70 Jeportuit pradicari verbum Dei , ed quia vepellitis illnd , €7^| — ingenij coniecturam feczfäe Chriftum efs.c ;quicum
indignos vos feciflis eterna vita , ecte conwertimur ad gentes.| — ipfis loqueretur , quíqs tam felicis pifcationis fuifset|.
Quid eff enim, ecce conuertimur d. gentesyni[i quod bicdici-| — |au&tor,animum ieitur ad illum aduertifse,ac demum
tur , Mittite in dexterami naugyj rete: quia emims pi[ces Ine recognouifsc.Leontius aliam etiam rationem affert,
daici flnummis J Afpo[lolornm retia satrare noluerunt , adfla-| — quód fimplicem;ac purum haberetanimum.Et v'eräï
jmina gentium " pofloli mifés (ant. Et tunc quidem. doctores| — (ita (e habet res ; fim pllcimmu.s quifque facillime| ——
pifrtantur m noHe, quando auditores interiits excecati verita-| — Deum cognofcit,facillime credit,nec eft quidquam,-ä&ü zquà
rem non miteligunt, Miferunt ergoin dextram nawigij rete) — |quod eque fidem impediat , atque humana pruden-|, s I
Q iam nofy valebant illad traberepra multitudine Pifciuml, tia,& calliditas quedam, & vafrities ingenij, qualem|vafriues.

L^

1i&ht:h. f.8.

1

|

I136
in omnibus noftri temperis harericis animaduerti.

ad Pammachium aductíus errores Ioannis Icrofo-

certé pictatis fignificatione virginitati ttibuit, Prur,
inquit, virgmitas virginalecorpus agno[tit. Vcram cgo
caufam fuiffe fufpicor, quod quemadmodum Chri-
ftusante idco non cognofcebatur;quia cognof(ci o
lebat; ita nunc, quia cogno!ci voluit, cognitus fir.
Curautem priüs àloáne quàm à Petro cognofci vo-
luerit;duas fuiffe arbitror cauías, alteram,quód cum
fingulariter amaret; alteram , quód, vt ait Hierony-
'mus;' purus cíÍct5 nec enim fine cauía dictum cft,
Beati mundo corde, quoniam ipfi Deum videbunt,
Simon Petrus ctm audiffet , quia Deminus eft , tunica

j fmeeimit (e (erat enim nudim ) ez' mifit fe t mare.) Eu-

thymij interpretatio omni mihi carere videtur pro-
babilitate, Petrum priüs tunica, hoceft £zovss
veftitum fuiffe, fed difcin&um, & vt ad Chri-
ftum adiret , non quidem induiffe, quam non
habebat, tunicam ; fed quam indutus erat , þræ-
cinxille , ov é &z«$'vsbo tanicam fuiffe paruam

qua, qui in mari verfabantur, vterentur. Difer.
té enim dicit Euangclifta prius fuiffe nudum. Quod

ninofucrit, fed quafi non omnibus , quibus vul-

lgo vtebatur veftibus , indutus cflet ; tamen hoc]-

b k
certé colligitur aliquam fibi earü;quas habebart , ve-

Íefe dQ ro, non fignificat precinxifse tunicam ,
äua ante indutus erat . fed quam. nondum indu-
tam habebar, induifse ; nam quia id genus vettis
non fibulis, nonligulis, fed folo cin&u aptabatur
corpori, cingere erat induere. Sunt qui fubliga-
culum , autamiculum interpretantur, id eftleue ex
lino indufium ; quod & pudori feruiret , & naranti

bo fententiam , quia nec refpondet nominis etymo-
logia,atque proprictas? quod cüm $o 76 eze2v-

quin idgenus veftis fignificet, qua alijs indumen-

- |tis fuperinijcitur , qualis tunica erat; & videntur

cxiftimare Petrum priàs nudum omnino fuiffe,
quod mihi minimé perfuaferint. Etenim fi priüs
minüs veftitus erat, vt aperté Euangelifta docet,
quàm cüm id genus veftisaffumpfit; & id non aliud
erat , quàm lineum amiculum , quo pudoris loca tc-
gerentur, tam nudus profe&to priiis erst, quàm na-

|tusfaerat. Ergo vtfuprà cap. g. 4. & apud Matth.

Ccap. 27. 3j. adnotauimus, Chriftum non vna, ac
fimplici vfum fuilTe vefte ; fcd fuper inconfutilem il.

-lam veftem , de qualoannes cap. 19. 23. mentio-
ncm fecit, togam habuifle ; ita credendum eft Apo-]-

ftolos fuper alias veftes inferiores fuperiores geftaffe
togam , quam exuerent ; cüm aliquid laboriofio-
ris operisagendum effet ; refumerent, càm ab opere
ceffarent ; ficut videmus Chriftum, vt difcipalorum

llauatet pedes eam pofuitfe, poftea iterum induiffe.
Nec enim Chriftum alio, quàm vulgari inter Iu-|

dzos habitu vfum fuiffe credendum «eft, qui nulla
re videri volebat fingularis. Cüm ergo fe Petrus pi-
(candi , laborandíque caufa fupcriore exuiffet tuni-
ca, cum à laboreceffandum effet, & ad Chriftum ad-
eundum , eam iterum induit , vt coram eo honcíftiüs

mus. Hieronymus virginitatis laudator in cpiftola|-

lymitani non fine magna probabilitate, & magna|

maniciscarentem , & ad genua víque demiffam,|

etfi non itaintelligendum puto, quafi nudus om-|

