| [fusibatin defertum locum, & turbx requirebant eum, & venerunt víq; ad ipfum:
[- j& detinebantillum ne difcederet ab eis.. 43. Quibus illeait: Quia & aliis ciuita-

- leum a&tionibus diuino prorfus fpiritu gubernari, vt
- Origenes homilia 32. interpretatur. Qua fequuntur| ..
- [vfque ad ver.14. apud Matth. c.4.1. expofita funt.

Tn virtute.

|retici cuiufdam interpretis explicatio. In virtute| .

-juscseltenebatur magnis febribus: & rogauerunt illum proea. 39.. Et ftansfuper illam
] Jimperauitfebri:& dimifitillam: Et continuo furgens,miniftrabatillis. 4.. Cum

autem foloccidiflet : omnes , qui habebant infirmos variis languoribus; ducebant
illosad eum. Atille fingulis manus imponens, curabát eos.: 41. Exibant autem|

autem Iefus de fynagoga , introiuitin domum Simonis. Socrus autem Simonis|

þiritm ideft àemioy, vt eius vtar verbis , afflatus,

— firaile, aparuifIéque inomnibus| .
: a&tus , impulfus Spiritu fan&o. Sicut dixit Matthzi

4.1.du&tum fuiffe 4 fPrritu im defertum , vt fentaretur à|.
: Miabolo , & Marcus c. 1. 12. expulfum a fpiritu m defertum.|

ass Er regreffos eff im virtute [Biritus m Galileam)) Re- . Alkhicidem fit Chrifti in Galilzam reditus , atque j
: ! |greffum dicit, quia inde priàüs in Iudzam venerat, vt lille qui defcribiturà Ioanne cap.4. 3. apud Marcum |
rf . 'àIoanne baptizaretur;vt idem Lucas cap. 3.21. &] - cap.1.14.difputauimus, vbi copiofiorem huius, & fe- ]
— — Matth. cap.3. 13 & Marcus cap.r.9.aperte dicunt.Ip| - |quentis verfusexplicationeminuenies. .. - 1
— gMpirito autem rediiffe dicit, vtindicaret omnibusin|, | 16. £t venit, NaXarttb. , vbi erat nutritus, ) Putat
tebus a&um fuiffeà Spiritu fan&o. Animaduerti] -|Theophyla&us, &rante eum Orgenes hom.52. pri-
mus Lucam pratet cateros Euangeliftas ftudiosé| |muüm venifle Nazareth , antequam in vllam aliam m
| .. |hocnotare folitum , Chriftum Spiritus fan&i duc&tu| - Galilez vrbem dgigqrt;crä;, quia id primum Euange-
Quid ür, omnia feciffe vthic & fupra ver.x. Abfurdaefthz-: . 1iiï'g:'narraujt;; yüäe"»ThEOphyla-&üSï'äfglï'ffient.amï j
! - |debere nos ciuibus ; ac popularibus noftris primo i

dMisis, |fpiritus regreffum efle ,id eft eum iuuante Spirituic loco prodeffe , &, vt ait D. Paulus, maximé demeflico- 1.ad rimo- |
d. fgn&o omnes diaboli tentationes fuperaffe. NNec| " noftrorum curam habete, fed ex ver.25. manife-| P* 551
lenim hic iam de tentatione, fed deredituin Galile-| |ftum eft priüs peralia Galilez loca prqdica[ï'c, & mil-
- |am agebatur. Meliis Origeneshom.in hünc locum| . - racula feciffe. Et ex tota Éuangelica conftat hifï:.o'riaï
32.propter vi&as —tentationes auqöftam illifuilï'e virtu- : ;nulfqua.m cpm mmïfs P quäm in Eatria fua verfari saem
|tem fpiritus;id eft magisfefe in eo oltédiffe,fic enim| '|docere folitum ; quia non eff propheta. [sne bonore ,uftm|.
intelligendum ; idémque Theophyladus,& Euthy-! : ,pqm'a fna , ver.24.& Matthzi . 57. & Marci 6. 4. &
.. |mius notauerunt. Bedain virtute.fpiritus intellieit, Ioannis 4. 44. & rurfüm Matth. cap. 4. 12. manifefté |
. linvittute miraculorum;aut faciendo miracula,ficur| |dicit, cum primüm Chriftus in Galilzam veniflet, |

," - auditores dixiffe poftea leguntur , Uzde buic (apientiay . —— elicta ciuitate Nazareth, id cft,non adita, vpg;zterita, :

z —À
M u ——
n —
E

n
, J*M N
;ztflzms,ï
Wztrhæi)
"m
ä:f(rw:/

,

La
u
Va
r.)'l« PH' .'
T/7; EE
J
Ym
m

r Ee ET

^ MT um o
z

Cur Chti-]
to traditts ( erudo erat,vt hinc apparet, vt ei,cþui adlegendum
endum,&|fürrexiffet , liber tradereturab Archifynagogo , aut
* Jeiusiuffu ab 'ipfius miniftro, cui poftea Chriftus li-

161

SIN LVGCAE CAP. DEÍL- -

ALE 3 J i i n

Incglecta, venifle Capharnaum, fic enim eum locum
interpretor.Quid ergo inter huncaduentum in Na-
zareti ,&illumin Galilgam reditum , quem Lucas
Lvel:.z4. natrauit, Chriftus egit ? Ea nem peomnia;aut
fere omnia qugà Matthxo à c.4. qu; ad 13.& à Mar-
coàc.r.víquead 6.commemorantur.

X

[jnagogam.) De ca confuetudine diximus apud Mar-
cum cap.I. 21.23. 24.39. NNotetlector, i Ambrofium
hoc loco legerit, & Ireneum lib. 4. cap. 40. memo-
tie lapfum. Dicunt enim hanc hiftoriam conugiile
in Capharnaum. : d
—— Et[urrexit l«äerc.) Apparet liberum in fynagoga
vnicy!q; fuitfe dicerefi quid occurreret, vt apud nos
in publicis difputationibus difputare. Quod ipfum

- fidem Lucas indicat A&or. 15 15. & D. Paul. r.ad Co-

Irinth.14.50. Qua víuslibertate folebat Paulus Chri-
lítum per fynagogas predicare Actor.9. 20. & 14.1. &
]17.2.17.& 18.4.19.& 19.8.

17. Et traditus eft il liber lfaie frefl;ätæ. ) Eacon-

brum reddiditfe dicitur , ver. 20. Origenes homilia
31. non cafu, fed Dei prouidentia eum librum Chri-
fto datum fuiffe dicit,vbi locusille effet;in quo aper-
tiffime de ipfo ageretur. Alij Iudeorum ftudio fa-

uis apud ipfos educatus;ad legendum furrexifletnec
eum vnquam docentem áudiuiffent ; alia veró ex
parte fama percrebruiffet magna eum cum admira-
tione omnium in aliis. fynagogis docere folitum,
multáque facere miracula , volebant clariàs noui
magiftri eruditionem dato libro omnium difficilli-
mo, myfteriorámque pleniffimo experiri. Probabi-
le eft vtraque ratione factum effe , Iudeorümq; ma-

|litiam diuinz feruiiffe prouidentiz.

— Et vt rendluit librum , muenit locum , vbi. feriptum
erat, ) Nec hoc fuiffe fa&um cafu,fed diuino con-
filio , Chriftíque prouidentia eum volentis potiffi-
müm locum legere , vbi de fe , déque au&toritate
legationis fu agebatur, Origenes, Theophylactus,

|& Euthymius monuerunt. Admiranda vbiq, perfpi-

citur Chrifti prudentia. Sciebat ciues füos maxime

|omnium itcredulos fore , quód feab infantia vidif-

íent per omnia, vitiis tantüm exceptis, cateris fimi-
lem hominibus : volebat illis fuam probare legatio-

Inem, & oftendere quodammodolitteras fuas , qui-

bus fibi pater eam ; qua vtebatur , au&toritaté dedif-

|fet; maluítque eas propheta ore recitari,quàm fuo.]

Víus igitur confuetudinis occafione , qua cuique
in fynagoga ad legendum furgere licebat , & ipfe
furrexit, &, vt fibi Ifaias potiffimüm propheta dare..
tur, Iudzorum animos mouit , datámque ita ape-
ruit , vt cafu in eum locum , quem maximé legere
cupiebat , incidilfe videretur ; neque quicquam af-

|fectatum , quicquam de induftria quefitum appa-
|reret.- | |

]teeus !!aiq
Jexpoftus.

18. Spirit Domiei (aper me.) Agebat Ifaias cap.
61. »nde hiec fumpta funt verba , & cap. 6o. de tem-
orc Euanïclij, £iüÍque conditionefub figura Ifrae-
itici populià Babylonica captiuitate liberati. Pro-
miferat Deus cap. $9.19.20. Iudzis fe miffurum re-
dcmpwrcm » um venerit ,inquit , quafi fluuims vielen-
tus , quem . [Diritué Domint cogit , Q9* venerit Sion redem-

— Etintrauit fecondum con[netudinem fnam die fabbati in|

&um fufpicátur, quód cüm nunquamantea , quam.

A

[Eum redemptorem hocloco prophcta loquentem
inducit, & fe eum effe oftendentem , quià Deo Iu-
dzis promiffus fuerat , Deus defcribens eum re-
demptorem , quem miflurus erat dicit , Cum venerit
quafi fluuius vielentms , quem [piritus Domini ceeit, Dicit

ritu miffus fum , eo actus, co impulfus, eo plenus ad|
predicandum Euangeliurn venio , vt dixerat verío

more faciunt füo , nullum detrimentum patientc

|lententia. Et neício an quorundam diligentia my-| -
fterium in ea re querentium nimis fit arguta: maius|.-
fecerunt operepretium qui Trinitatis myfterium|myfterium
ex hoc loco probauerunt, quód Dominus; id cfi Robaur x
[|Pater , Spiritus , & Chriftus tanquam tres eiufdem

naturz perfonz introducantur, lrenzus libro 3.cap.

10. & 20. & Phobadius libro contra Arianos , &|ro.s.bibli-
Ambrofius hoc loco ita fecerunt. Quanquam Cy-|9^- Paut:

prianus libro 2. aduerfus Iudeos , & Euthymius in

tatem vocari putant,quod & aliis locis fieri videmus
priori Corinth. 1. 45. Propius vero eft , vt S iritu/sL
lanctus fignificetur , quo, vt diximus, impclleïa*amf,:
agebatürque , vel quo plenus erat , qui füper eum

volunt. : B
Prrpter qiiod voxit me.) Omnes antiqui auctores

IB«

iam miffus Chriftus, fjaritus Demini faper me; quafi di-|
cat non meo proprio, priuatóque , fed diuino fpi-]-

I.14. quód Hebraicé duo verba , fywi x , Septua-|
ginta;& cos fecutus Lucas vno verbo xveis reddunt |-

loco Ifaix.,

comment. huius locifpiritum Domihi , non Spiri-|-
|[rumfanétum , vt illi quos nominauimus ; aliíque o-
mnes auctores exiftimant , fed ipíam Chrifti diuini-

requieuerat , Ifaie 11.2. vt omnes fere interpretes| -

nonaliter Chriftum quàm ipfo Spiritu fancto ab-
unde, ac largiter in ipfum effufo vn&um interpre-
tantur. Irenzus lib.;.cap.ro. & Cyprianus a.lib.con-
tra Iudeos ; & . Athanafius oratione 2.contra ÁAria-

lica cap.ro. & Ambrofius hoc lä)co, & Ruffin.in ex-
pofttione fymboli, & Auguftinus lib. r. de Trinit.c.

26.& lib.3.contra Maxim. cap.16. & Hieron.in comz
ment.in c.ó1. Ifaiz, & Profper lib.de promiff.p.s.c.i.

niente fuiffe vn&tum, vt Cyprianus. Alij, cüm in ba-

bz , vt Irenzus , Athanafius , Ruffinus , Auguftinus
locis iiídem , & Hietonymus in commenit. in cap.|

cap. 1. Addit Athanafius codem modo nos poft ba-

ptiímo Ioannis quem Chriftus fufceperat, hpoü
quem à Spiritu fancto vn&tum fuitle figni
Quaftionem quidam excitant non pretermitten-]

effe tautologia.Putant quidam Euangcliftam feptua-
gintafecutü interpretesab Hebraica, quam vocant;

nos , & Eufebius lib. 9. de demonftratione Euange-] .

Sed ex iis auctoribus alij ipfà fua diuinitate vnéctum[
fuiffe volunt;nam & ea fi piritus eft,& eius plenitudo,|
|vtait D. Paulus Cololff. 2. 9.in Chrifto corporaliter].
habitabat; vt Euthymius. Alij, càm conceptus cft|
de Spiritü fancto , ipfo fpiritu in matrem fuperue-]-

ptizatum Spititus fan&tus defcendit fpecie colum-|.

Ifaie 61. & Profperin libro de promiffionibus par. ]. -

ptifmum vngi folere , & Spiritum fan&um accipere|.
vt fignificat D. Paulus z. Corinth. r.21. HocPetrus|
con&irmat AGor.ro.58. lefeas, inquit,4 NaTaretb quo-| .
modo vnxit eum. Dens Spiritu [anélo , 7 witute, qui per-| -
F tranfüt benefaciendo, €77 fanando omnes eppreffos a Diabo-|-
lo , queniam Dems erat um ilo, Loquitur enim de ba-|-

icat.|.

dam, fi Chriftus non aliter quàm Spiritu fan&to vn-].
&us eft,quomodo dicit proptereaíe vn&tum à Deo;|-
quia Spiritus fan&tus in ipfo erat , videtur enim|

Trinitatis

Chriftüs |
vnétus $pi^
ritu fancté
3:10 fenfu
caiür«

L|

prer, g 'ei,qui redeunt ab Iigttate m acobdicit Dominw..

veritate difcrepare , quód Hebraicé fir py», e quód,

vt

|

itaffe clarius. Septuaginta vero , & Lucam vértere|
«"|8 tée? cuius cauffajaut pEopter quod;vt nofter red-|

"Spiritüm faper Chriftum veniffe, quia vné&us: erat.

ienim quod füugiungabfurdum incurrunt.INon enim]

diffe; quisin conééptioncfuaSpiritusDomini fuerat
fuper eum,quemadamodiü Greca verba pre fe ferunt.|.
|Ecé cótrario ; propterea Spiritum fanctum fuitfe fu-|
'[per eutmi cüm baptizatasetfet, quia in conceptione
leodem Spiritu fan&to vnétus fucrat, vt Hebraica in-

d&afit diaer(um Hebraicéapud Prophctä,i&"Græcä

1?63 .

IOAN. MALDONATI COMMENT.

I6 4.

£. 4 ( n L o A » / ; & j
ditinterpres. Itaque Hebraice fhignificare proptetea
Grzcé veró contrà»propterca vn&tam, quia Spiritus
in eo erat. Quod fr verum eft, non video quaratione|
quaftionem , quàm proponunt, expediant. In idem|
minor tautologia eft,spiritas Domini faper me quiavn-

minifuperme. Alijvtrumque fenfum & quem He-

diuerfa ratione effe dicant;jnam propterea poü baIP—
tifmum Spiritafan&o in eo deícendéte vn&tum fu-

dicatle&tio. Hoc modo nullá effe tautologiam , càm
fþiïicuïs-,;g& vn&io ad diuctíà tempora refer&tur.Hoc
vtitafit; non animaduertunt auctotes ifti quo peri-
culo fententiz iftadicantur. Nefcio eniman fas di-
apud Éuangeliftam fenfum elle- Alijex vn&ione Spi-
tant Chriftá ; quafi ex donis Spiritus fanctiy que fefe.
inipfooftendebant; docaerit fe ipfum Spiritum fan-

|&um h'aberc. Ego inter Hebraicam & Grzcá lectio-]
«* |nemdullum prorfisdifctimen animaducrto. Nam
|quodplerique notát non effe Hebraicé t2 *y fed qy»,

xitine;quàm écótrario, vnxitme,quiaSpiritüsDo-| -
B.

braica; & quem Graca exprimunt verba, verum; fed|.

ritus fan&ti Spiritam fan&tum in fe effeprobare pu-|

- id eftpropterea, fed quia, non video quid'interfit. .
-|Nam & * fignificat propterea quod, vt magiftri

Hebrzorüm docent,aut quapropter; vt lib.s, c:10.8€

& Gracé fenfus eftpropterea Chriftà vn&tum fuiffe,
qaiá Spiritus fan&us in eo erat, fiue fenfus fit quem

ftinabantur.Dicitergo Chtittis propterca fead euá-

quia Spiritus fancus iwipío erat, quódque eo agere-

|tris-mittentis audita vox eft, Hzceff filiné mens diletlm

|vifibilem aduentudi mamifeftus appáruit-Non enim

[ifté polterior aduentus Spiritus fancti, vn&io voca-
itur,quia oleum,que vnétiones ficbánt ; vifibile effe

ante baptifmá Spiritus fanctus i co erat; fide , quod
magis'credo , vngerehoc loco fignificetadofficium
aliquodfacrürn deftinari , ficut vngi folebant qui ad
gubernandum populum ; & miniftrandum Dco de-

2clizandam vnékam; id'eft deftinatü, ac imiffur effe,
tür;hein eerendo officio errare polffet; Vi&useft
miffus,càm veniente fupér eum Spirit u'fancto Pa-

i 4uo mibi bene cornplatui , ip Jum andite , SP ititüs àutem
füetat in co lernper ante inuifibilitet ; qui tunc per

Spiritüs fanctus in Chriftum defcendit vtin co effet;

"

pterca fortalfe non ille prior inuifibilis , fed vifibilis

oportebat. Confi£mat hunc fenfum quód Hebraicé
Ivetbüm * n'v'o vaxir me , adfequentiareferatur vs-
et mead eudncgelzandum Pd,uperibm. Sicüt & verbüml
Mifit , Mifit me (anare contritos corde. Quemadmodum
Tertul.lib. 4. contra Marci.& Hilar.in comment. in

lib:4.c. 40.Irenei interptes vertit.Iraque & Hebraice;|

fapta tetigimüs , propterea vn&um fuiffe poft bap-|
tifmnm Spiritu fan&o vifibiliter defcendente, quia

poftbapritinum;ideftad predicandum deftinatus;ac|.

quiante non erac, fed vtappareret quierat; Ac pro-|-

Píal.$2. Theophyl. & Beda hocloco legunt. Melins|

t

inentarijs. ^.- !

vt Hieron. vertit, aut quia vnxit me , quod effet for-, A prian. lib.z. ad Quiric& Epiþhan. in Ancor.& Ruf-
|&in--in expofitionefymboli, & Eüthyniiusin com-

'EnaneeliTare panperibus.) Hebraicevaroy manfíue.
tis,Septuaginta videntur legiffe t»3y' pauperibus,

profe&o fenfu; quàm Hebrzi. Sequitur enim $4nare
centritoscorde. Et fuitfacile t2"37 páuperes, in tzruy
fcribentium inctiria decenerare.Septiaginta paupe-
rés Vocàderunt hominces afflictos. Aeebatur enim de

omnibus hominibus, qui captiui diaboli tyrannide
tenebantur. Prophctailliss Chriftus his euangeliza-

11111

Theophyl.& Euthyim.qui pauperes geritesinterpre-
|tantur, qu& lege,c&terifque falutis cárebant auxilijs,
| - Mifit me ]ä:i;ü?ä?äfzi*i*ïtäsjä;rd'zs;)-;Co"x) folàri triftes; vt
|Pfal. 146. 3. ijfäfm?co?lfrttos covde , ey* allivat contitie-

|qpestorum, hic verus eft feníüs. Ceterü Contriti corde,
- [id'eft triftes appellantür qui peccatorum onere gra-
. juati fancficut pauperes, id eftaffliéti vocatifuerant,

|vt'exponic Hilar. Pfal. 52. & Euthym. in comment.

D Meliàs fané'quàm Tertul. libr. aduerfus Marc. 4. &
|Bafilius in commentarijs in Pfal. 33. & Beda hocin|

loco, qui conitritos Corde eos vocari puitarit, qui ad-
|miffa dolent peccata. Non enim Propheta bonum,

voluit; quibus & ipfeliberationem à Chaldeorum
| ,cäþ'tiuitatfefnuntinaba;t;&»Chri&um---fed't*mp*ti()ne;ü à
tyránide diaboli nuntiaturum fignificabat: Cótritio

* 3

lüsfatus d.*

Jautem,id eft dolor peccatorü;bonus vtiquc;non ma-

Itatem;facultatéim liberé in patriam redeundi.Qua fi-
cura fignificatàt fore, vt qui peccatis capti obftricti-
que tenebátur,;à CI
't]äxjprctkattflfl'i.b",;":- d PLER Ubdus dipsati
— "Eteaci vifum.) Heb. mp npb'abxm & vin&is
apertionem carceris , vt Hebrzi interpretari folent

tür. Septuágirità verterünt xg] vueAUt dvaCo el , ey
cecié vium, aüt reftitutionem vifus,quos & Lucas fe-

- |quutüs eft. Cut ita verterint, meritó difputatur, Pof-

fet aliquem acutum coniectorem fufpicio fubire,
légiffe Scptaaginrà &4y cacos; pto ermex vinctis,
Sed non cft in re tam fancta coniccturis facile fiden-

verba,quemadmodürinnumeris alijslocis;exprimere

|voluiffe. Sciebant mpa Hebrzis fignificare oculosa-

perirc, & nps eum;qui oculos habetapertos;id eft
videhtem, qui opponitur * caco. Videbant duo
verba npa apertionem vifus, & prvog. vinos efle
cóiuncta, quz non viderentur faris interfe poffe co-

meo quidem iudicio, quàm Origen. hom.3z. & Cy-|

- — A

ii ii g ÉROn n a r hn a 2 MY

fed imálumjmiferabilémq; ftatum corum fignificare|

hrifto liberarentat; vcIrenaus in-

videtárque hic fenfas meliüs cum fuperieribus co-|
.|herere; vbide captiuis; & afflidtis hominibus ageba-

afflidtis, vrrumque enim id verbü declarats meliore].

ii'cap tiuisapud Chaldaéos Iudeis,& eorum perfona de|

.

^ 4g. Predicarecáptiuit vemifsionem. ) Heb. m. Liber-|

TE

-|düir. Facilius crediderim fententiam eos potius,qua| ^ ^^.

- |hzetere. Itaque autvnius, autalterius proprietatem

effe

T up-useis

b

34?347'5
zy
SUPC—
Im d.
i de
d |
sUM
hus
Itodi-
j CZIP- :
Bro- 3
Mp
lia

T |
u) ^
mfm:f |

1 C
l
älï?sï&ü j
aema*..gzx |
'.!'*,'cmrn !
ï .n:.'ns,h'!
[
Ym
P u
I,'."ff J V.]

|
TM

E

ii

vt
Mu
m i
d-
nqu!z&;
V0
ifcut
AQQUI
-m.mï
Cs
enonge

(dis
(]ett
us CO-
zgfba'
9
yas fe
j N*
(ubiïfyï
| m&f&

4l
J

m -

ifrrv NG
" grz-/ !B

g d UOR

5 phrafis
1 Grzca.

dvtquafi reftitutus illis vifus c(fet, lacem videre pof-

deacum , e7" ocilos babentem; [ardum , q9* aures ei [unt; idcft

165

IN IVORECCAR W ——

PUIPREDIESN

66

tem verbi à"mox, vincti;&exprelferüt proprietatem

verbi npa,vcrterüntqucw TUQAOÍC siya GA eiv, & czxe-

quando ormox vinctos, aut ligatos appellari,quód li-
gtos habere ocülos videautur. Sed alia. ego racione
Septuaginta feniores ab Hebraicis verbis credo non

o A i . .
diffentire. Non ignorabant profecto aTiox cos fi-

|gnificare,qui in carcere viné&ti tenerentar ; fed quia| -

ícicbant nomen npa apertionem vifas declarare,
prudenter animaduerterüt O"Yox vin&os hocloco
vocari eos, qui non in quouis,fed in tam tetro , tam
profando,tam tenebrofo , & obícuro carcere vincti

(i ceci effent,videre pofsüt.Ijs aperiendos perChriftà
oculos fuiffe, quia ex eo carcere educendi crant ; it«]

fenc.Ia quam fententiam Chaldeus etiam parapára-|
ftes illum prophetz locum explicauit, Similisapud
eundem Ifaiam locus eft c. 43. 8. Edue foras popsilum

populum qui, quamuis oculos , & aures habeat, cze-
cus tamen;& fürdus e(t; quiain tam fosda captiaitate
& carcete eít, vt nihil videre;nihilaudire poflit. A-
ccbat enim de populià captiuitate reductionc..
Dimittere coufraélos in vemi[sionem,) Ld cft in liberta-

brazos , nec apud Septuaginta int'ej:prc:es. reperiri.
Magis ego miror interpretes fere o&s grauem 1mpri
mis , difficilémque quzftionem filentio praterijífe,
vnde ea Euangelifta cirauerie Mea in re obícura có.|
ie&uraeft Euigeliftam hanc non tanquam partem
prophetici teftimonij citauiffc; fed tanquam proxi-
morum verborum , quia obícura erant , explicatio-

|nem addidiffe.!Quos enim Ifaias Cxcos, quam p5 [
imp dyaeAeir reítitatione vifus appellatfet, expo-]XI icbarze filjj Barvachie, At non. videtur Deus dc vltione

jnem , ccos interpretans ?efpavegSusc confractos, id
|eft ; qui tormétis,atque cruciatibusimi,ac tenebrofi

(uit his duobus verbis, Dimtttere confratlos £m romi[sio-

carceris fra&i effent; 4ya GA ei vero,id eft reftitutio-

|quo füpctiora intelligi neceffe cft, vt confracti vo-

nir.) Annum acceptum vocat ; annum;vtita dicam,

Jenim eft p2 n3v quem Sept. verterunt eriad]oy Z'ec-
livjannumacceptum , vtapudIfai.c. 49. $. Hæc.d:cz.t
iDominm , In tempore placito exaudiui te , 7* in die falutis
Vawxiliatus [un twui , 7* feruaui te. Cuuod accommodans,

Inem vifus dimiffionem in remiffionem, id cft in li-

|$?ro & bertatem , qua lucem illis afpicere licerets ev:ao:64

Grzcé pro eic o«iy ditum cft, vtalijs etiam locis

: * e ! n i
lobferuauimus. Defenfii non idem omnes fentiunt.

Origen.hom.32.confra&os intelligit paralyticos, &
cateros membrorum impotétes,quos fanauit Chri-
ftus.Eufeb.lib.g.de demonftratione Euangelica c.10.

tar. Beda contritos corde , doloréque peccatorum;
aut legis onere przgrauatos. Theophyl. mortuos;
quosad vitam Chriltus reuocauit;quófue fecum ab
inferis edüxit.Sed fi quod modoó diximus, verum cft;
hanc effe fupetiorum verborü explicationem , non
eft noaa querenda fententia;seodem enim modo hzc

Icentur, qui oppreffi feruitute diaboli;atque obtriti,
iugo'peccatorum erant. Quemadmodü & Euthym.
certus plerumque interpresexponit. «— 005 00
Predicare annum Dominsacceptum ,q7* diem retributio-

liberalitatis ; & beneficij plenum. Annum;quo Deo
placet liberaliter hominibus beneficialargiri. Hoc

lefz relinquendam. Reliquerunt. ergo propricta-, A

cis vifum. Adde quod. R. Dauid au&or eft cecosali-|-

effent, vcceci elfe viderétur; quod nihilo plàs,quàm[

vem. Hzc verba plerique mirantur, necapud He-f

videtur eos interpretari; quià demonibus vexaten-|.-

D. Paulusad tempus Euangelij 2; Corint. 6. 2. ait

multitudime mifericordia tua exandi mey «* in veritatefa-
lotis tnue.Omnes fatentur,neque id cft dubium;adan-
num Iubilei eam phrafim alludere. Quo anno qui
feruitute nexi erant;in libertatem afferebatur L euiti
25. 8. Sed quisannus ille Iubilzi fuerit;. quem pro-
pheta fignificauerit , D. Paulus coloco,quem modó

tuus eft , verám nobisattulitlibertatem. Éam idem

aliam etiam 'Theophyl. ihterpretationem afferc,. vt
annusacceptus fupremi iudicij tempus appclletur;
quod fanétis optabile finex Origen.hom. 32. opinor

lentinianos probare folitos Chriftam vnum tantim
innü przdicaffe ; cuius opinionis & Origen. eodem
loco meminit,& fimplicem intelligentiam appella-
uit.Diem autem retributionis quidam vltimu etiam

xxy d

liudicium intellieunt, quo Chriftus vnicuique fecá-
|dum opera fuaredditurus cft,vt Origeu.hom.in Le-
uit. 9. & Hilar. Pal. $2. & 64. fed manifeftum cft dc]
9ratia potius ági ; quàm de iudicio , & vt Hicron. in|
.|commentarijs in capurt Ifaie 61. argumétatur, Chri-|

i kpcncret, vtáit Euthym. mihique magis placet; Au-

pofuimus,explicauit. Chriftus enim quo anno mor-|

alibi D. Paulus temporum plenitudinem appellauit]
ad Gal. 4.4.Ita ctiam Beda, & Theophyl. Quanquam|

mutuatus. Sed fatis conftat de redemptione hicagi;!
inon de iudicio. Scribit Irenzus lib. 2.c. 58. hinc Va-|

Ecce nunc tempus acceptabilesecce nunc dues falutzs. Hoc eft
Iquod Dauid ait Pfal. 68. 14. Tevrpus beneplacitt Deussin
quod Dauidait Pfíal. 68. 14. Tempus venepiacitt Dewsy

Itas hoc loco dicit ; bedie mipleta efl bec prophbetia ; nón
crgo in die iudicij implenda eft.op3 tv vc D.Hiero-
nymus vertit,diem fignificat vltionis. Sed illead Iu-

refert. Quodidem lib, o. de demonítratione c. 1. fa-
cit Eufeb.huc accómodans quod ait Chriftus Match;
23. 35. F't veniat (nper vosomnis f[anguis mfIis, qui effo[oa.
eff faper terrá à fauguine At bel iufa vfauead jäfï(g;'!&:)?? La

populi füi agere, fed hoftium; quibus debellatis po-
pulum faum liberaturum fe pollicebatur. Quód fi

num Dominiacceptum interpretabimur de omni-

|bushominibus; quibus tempus illud í Chrifti libe-
Icalitate vti voluiflentIubileus fuit; diem veró vltio-
[nis dediabolo , quo deuicto nosliberauit, ficutipfe)

Sdixit; conjïditc , €go via mundum Yoan.i6. 33. & 5,. venit
princeps huius mundi, eg* in menen habet quicquámi Yoan.
14. 30. Propterea officium redemptoris à cettamine
cum diabolo inchoauit; ftatim enim, vt baptizatus
eft, dutius e(l in defertum à [piritu , vt tenitaretur à diabolo;
vt & Matth. 4. 1. | pese :
20, Et cum gl;imijfef librum reddidit iüiniära. ) Sehfus

|perfpicuus eft; fiquis vero allegoriam defiderac, Bc-

dam legat, .. | ) pocose
Et fedit)Sunt quiexiftiment;tnorem faiffe Iudzis,

14.50. Chriftum veró dum prophetam legeret;feue-
rentiz caufa ftetiffes càm autem docere vcllet , refe-
diffe, vt fuam oftenderet fupra ceteros doétores au-
Coritatem. Probabile, fed incertum. f |
Et omnimm i f(ynagega ecilierant antendentes n eum,)
IPrz admiratione;quomodo litteras fciret;quas non
didiciffet Ioan.7.15.vt Cyrillusapud D. T hom. intci-

pretatur. Áut,vt viderent quomodo qua legiffer,cx-|

dxorum vltionem per Titum,& Vefpafianum fa&á|

vtin fynagoganron folum qui legeretfcd etiam qui-|:
cunque doceret, autloqueretut ftaret , vt colliguut|.
F |ex A&is Apoftolorum c.13.16. & ex priori Corinth.

dierant enim multa de eius do&trina ; atque iniracu-

|

m

hs& —

ad tempus Chrifti cum Chrifto ipfo referantus , an-|

Annus Iu
bilzi.
e

TOR i

TO NT

EOE

"od r *s n ATT A

»

|

1

|
Hebraif-

mus.

Hebrait-
imns.

"

mnus.

|bis le

|Hebraif-

367

doOAN . MALDONATI COMMENT.

lis; & erantexpectauone fufpenfi, vt viderentan

Origen. pcirc ros ctiam hodie in docentem Chri-
(ttim intentos oculos habere. - |
»1. Quia bedie impleta eft bacprophetia in auribus we-
f!rss.) Qoia,ponicur Hebrzorum more ad fignifican-
dam orátionem quz fequitur effe dire&tam: Eo dic
dicitillam prophetiam implétam fuitfe, quod eo die
illi implctam fuiffe audiuitlent. Aut potiüis,quod il-

illis fpitita Dei plenusatque impulfus táquam pau-

vobis audientibus. Id .eft hodie veftris ipfiauribus
huius prophetia"impletionem audiuiltis, cüm me

in oculis veftris ; quiaimpletio prophetiz in Euan-
gclij przdicatione confiltebat, ea faltem pars quam
tüm proprié impletá effe fignificabat. Euthym. im-
pleta eft hodie ca prophetia, que in auribus veftris
eífe Meffiam,quem illi tantopere expectarent.Ofte-
ditenim feeum effe,de quo prophetialoqueretur,vt

cita quzedam in his verbis latere reprchenfio, quafi
dicat,quid tanto defiderio Meffiam expectatis,quem
anté oculos habentes recipere non vultissQuid eum
in prophetis quaritis ; càm nec prophetas, cum vo-
(pe&u veftro implentut, intelligatis? ——
i. Et mirabantur in verbis gratie,qua procedebant de ore

leius.) Verba gratie per Hebraifmum appellauit verba|
|[uauitatis, & elegantie ple:;a.'(lna;anqqa.m cà elgggn--
tia;atque füauitas non tàm ad orationis compofitio-]

n«m;quàm ad-mores referenda eft; quód eius oratio
morata , do&a,atque benigna fuerit; & animos ho-

iminum diuina quadatm virtute fuauiter mouens.Vi-| -
|detur hoc Euangelifta ideo dixiffe, non folàm vt do-|
Iceret,quomodo Chrittus verbis ipfis fuis, & loquédi

modo fé fupra hominem effe oftenderet , fed etiam

gerentur eum non lhumano loqui more, tamen tan-

tiüs, & pracipitem agereconatifint. ' — -

. Et dicebant , Nonne Echff filius lo(épb?) Non iprdbo

|eorum interpretationem;qui hac laudandi caufa di-|

&a putant,quafi admirando laudauerint, quod;cüm

Ifilius,vt illi putabant, effet Iofeph;aliquid maius ho-
mine pre fc ferret. Repugnat enim quod Matt. dicit)
[c-12-57. illos fuitfe fcandalizatos in Chritto. Vbi,quz|

Ihic dicuntur,copiofiusà niobis explicata fünt. --

7437»1;' parabolam hác, id efthoc prouerbium,vt ex-
ponit Euthym. Prouerbium enim id fuiffe apud Iu-
dzos vulgare credendü eft, & Cyrillusapud D. Tho.

- jamonuit. Quorfüm hoc prouerbium vfurpauetit,

ilpi'['e cx'P;()fü'lit. Quant& audiumus , inquit, f^ttain Ca-

|pharnaum, fac e7 bicin patria tua. Prouerbium fignifi-

icabat , vt quod quifq; beneficij alijs fe prq&arepoü&
profiteretur, fibi ipfi prftaret , docerétque in fei ploj.

poffe fcalijs prodelfe, cum prodetlet fibi. Nam etfi à

liseo dic impletacífet, quiaco primum die coeperat|.
peribus, id eftaffli&tis hominibus Euangelium prz-|
dicare. /n auribus vefiris , Hebraifmus cft, quafi dicat;|.
audiuiltis predicantém , de cuius illa predicatione|
loquitur. Dixitautem, /n 4uribus vefiris potiüs quàm|

lecta eft. Propofitüm Chrifto fuitdocere fe veruml

Theophyl. & Euthym.adnotarüt. Videtur autem ta-|

guntur;nequeeorum prophetias, càm in con-|

vt perfidiam ; & contumaciam notaret Iudeorü, qui|
MUAT MA: ; , , ii /
[cüm eius admirarentur orationem,confiterique co-

tüm abfüerit, vt in eum crediderint; vt perdere po-|

23. F'tique dicetis mibi banc fimilitudmem. ) ag Coxaty U

medicis qui alios curant; Íe Vcró 'ipfos plerumque '
.|curare nefciunt, fumptum prouerbium erat; non de

A

quz audiuilfent, vera elfent. Moraliter adnotauit|

C

alijs prodetfe fe poffc dicer-'e.nt,fibi prqd,tiifäïnmlk pof-

Íent. Nazareni ergo carnali Prorfuys.fen;fgïN;æzarcth;

triz prodelffet fuc.Poftulabant ergo,quamuis id Euá-

quia patria Chrifti erat;cum Chrifto confundebant,|
& pro vna, eadémque re habcbant, vcfibi , & vt pa-|

gelifta non dicat, tamen aut verbis,aut tacitis faltem| —

&

icogitationibus poftulabant,vt,qus miracula in alijs

feciffet ciuitatibus,in fua etiam faceret patria.Et po-
ftulabant, vt ex Chritti refponfo colligitur, non fidc

quafi, magis miraculis digna effet , quæChrthum

düm fe poffe ia&tabat, facere miracula s nec vera effc

2is in patria fua fa&urum fuiffe;cüm autem in patria
Íua non faciat;nec alibi profe&ó feciffc.In hác enim

fiterentur;curare alios , cüm feipfos curare non pof-
uerbium vfurpantes 5 dicebant Iudzi de crucifixo

Chriíto, alios falues fecit, feip m [alumm faciat;quafi di-

cerent, fi vera fuiffent miracula, quibas alios faluos

D

E

E

: hqlPitem fote. Alterum Elifei, quód eiustemporc
leorum tantum illi honoris detulit; vt ad cum petéede
-Inigena , & fecundüm Regem princepsà Syria víque

ibisatqueexemplisnon folàm docet Chriftus,quod

faceret ; quod cüm facere non poflit, neilla quidem
miracula; quz eum feciffe fama cft, facere potuit,
Cur ergo Chriftus, vt illi crederét , miraculaibi non

aluiffet ; incredulitáte veró , quia fic id apud íe dicc-|
jbant, quafi dicerent non pofle Chriftü;quemadmo-| -

quz de miraculis in alijs ab co fa&tis ciuitatibus nar-i
rarentur ; fienim alibi miracula feciffet , multó ma-|
fententiam prouerbium illud dici folebat, vt expro-|
|braretur medicis nó poffe cos,quemadmodum pro-|

fent. Hoc eodé fen(u , & quafi alijs verbis idem pro.|

fcciffe fertur , fe vtique ipfum multo magis faluum!

|

l 2
Cur Chri-
fti mitaeu -

| n h ; 7034 6 :
vtcrederent, fed ambitione ,. & incredulitate.. A»m-—;b,.uf?gfiï

bitione quidem,dum ciuitatem fuam alijs przsferüz, :ehi , cis;

HBOn crede.
rent,

CurinNa-)

|dfecit? Qs cognonit fenfum Domins , aut quis confiliarim|zateth

eiu fuit ? Si tamen licetde cius per conie&uram ali-
iuam iudicare coníilijs , eo ipfo Quód illi hoc apud
(e cogitabant, indigni profe&tó miraculis erant. Et
non ignorabat Chriftuseorum animos, foréque vt

|vifis etiam miraculis noncrederét, qui tam celebri,
|tam conftanti famz non crediditfent.Onorfum ergo
lillis miracula faceret.Hc mon tam noftiaeft conic-|.-

&ura,quam Matthei c.13.59.expreifa fententia, Et s
fecit,inquit; 1bi virtutes multas propter imcredulitatem illo-

Chriftus
miracula f*
n6 fecerit.T

ruim. Itaque quam illi rationem afferebant, quam-|
obrem miracula ibifacere deberet, eam ille viciffim

in patria fua miracüla eos facere debere.. Vltimam

atexemplissalterum eft , quód Elias ad nullam Iu-

tilem in Sarepta Sidoniorü Gentilem vrbem à Dco|
miffus fuerit 3.Reä.,, 17..9. quod fciret nimirum Deus|
Igratiorem apud alienigenas quàm apud fuos ciucs

multi vtique leprofi inter Iudzos fuerint, fcd nemo

curationis cauffa veniret ; cüm Naaman homo alic-
veheritvtab co curaretur 4. Reg. . 14,Quibus ver-|

probarc.yolcbat Íe nuíquam minüs quàm in patriaj.
fuagratum, & acceptum eíle , fed etiam cauffam in-

illis tamen folis dicebatur, íed de omnibus, qui,cum

dicatcur ibi miracula non faceret, quód ciues (uii

increduli

retorquebar,vt doceret nufquam fe minüs, quàm in|.
patria fua facere debere. Debere enim fieri miracula wirscuto-
]vbi creduntur;càm miraculorum finisfpeQantium ï.;;*fïäfï*?ï; i
fides fit;jminiméautem credi, vbi ci;qui ea facit , mi-| BM
|nimüm honoris tribuaturs nufquam minüs fan-|.
&is viris qui miracula poffunt facere, quàm in pa-| .
tria fua honoristribüi; nufquam igitur minüs quàm -

Erop:qfxtioncm duobus 8 facris litteris fumptis pro-|.

deam viduam; vt tempore famis alcretur , fed ad Gé-|

Romanaré ;
54. E

p
——

p * x : m m st

as

2 $ p
M ia t ia a

ïü;, | E | ih;:rcdu'li: cïgfem,.queimamoduïn, ,QlimpïOPtCr Iu- fi,gpgiudïi;io.,-fed iymp,:wa,-l non äxfgi;äiïlgcfö?lfid P lbæo
u m t -|deorum ingtedtxlitatönþnïqlä;E.-h?»S ad vllaan Iudæamvr' icinitem dare volucrunt. Quo 2f :äm pene ver xs
« p i viduam milfus füiffer; nec .Ek.hil»gujsuvllos Iudæïoxmpi F'mero.f. & Beda p.pht.ageä;u?t. ä]t-:Be'I? cïfjläex-ïï,. p
l [ leprofos carauiffer. Reété prorfüs Ambrofius, Cwr, . iores ctiam illos äiaäälo s s U CM
h0000 00 Bgnursoncushatfeirers men ureliteiners nom fenabet — m conacus cit Chiitovt(eextemplitigio pre-
TM i dprophera confortes cum (anaret alienos ,pmareteïs,qm (b- cipitem daret, ipfe v.cgoïpc ere non e äw.fius ,11 d
Expo.r j : f/ämdnriam lggi;, qg reagunu cm]or.tz.wn non hgbewnf,mji | -þ,aq;;cm fuis eum manibus precipitem. agere volues|
Jnhdnr .J uis voluntatis eji mcd;cmfc neh gfntw, Qfdmmum Huné rüit. " o |
Amh: votis eligitur ,nyn natura wre defertar. p:fäe Chrï?mne ro- jo. ! pfe autem tranfiens per meétum eömm,jt »^-'f) on 3
d rare,quod cuptas vinpetrares fafidiofis viros celefhuum prefe- dubium vohuiïe,Euang;ehüam declarare Chriftum! :
