tc.Prioris fignificationis exemplum eft ». Tim. 4. 5.
3l dyfaoviuty (Qu vrA npa(pa'pïin mmisterium tuum imple , &
ad Colof.2.2.. iva mrapesiuüGaw. aj tapdic] euvüy cupGi-
Gadedlor àn drydern ,2 eie dQ Av z rA spogcedas,
CuDtcenc,UE confolentmr iordajtf þmm mfirutdit in charita-

breos G.1t.ÉnÜvjGpSo d€ suagrer pv Tiv aj tudégd eda-

cuiufdam interpretis errorem refelleremus,qui co]- |?22o*-

Ícripfiffe Lucam, quod etíi omnis antiquitaris repu-| .

quid figni-
^

tey g* im omnes dnuitias plenitudine intellellns , & ad He-|

Jo ieitudine ad expletionem fbei v[que in finem.Exemplum
Íccidae Roman. 4.21.3; "rNnpogopiÜesc, 2r1 6 e7yeXlaf;

idYo vol 7rAupogopetéo,vnuquifas in [en[u (no abuidet id eft
perfuafum habeat fuá verá eífe fententiá. Vterq; fen-]
(us reété in hüc locü cóuenit.Prioré expre(fit nofter!
interpres, quafi Lucas dicere voluerit velle fc hifto-

vaticinia,quz per Chriftum impletafunt. Nil enim|
egit Chriftus,quodnó prius prophete predixiffent:
aut vt indicet Chriftum oés partes explceu iffe officij

quit, debui vltrà facere vinea mea, 7* n6 fei?Hoc enim
H(cnfu, eodémq; víus verbo Tímotheum iubet Pau-
lus zrAupogopetdot vl dYaxoviay auTà mplere miui fl erium
fv»wm. Secádum fenfur alij interpretes reddiderüt,
tanquam fi dicat fcripturum fe earum rerum hifto-

erfe&té cognitas,& exploratas haberet.Sic Origen. |
Eomilia in Lucár.& Eufebius libro 3. c.18. & Epi-
phan. herefi 1. Ambrof.Theophyl. Euthy. in com-
mentarijs. Confirmat hunc fenfum, quàd ver. 2. fe-
quitur, freur tradiderunt mbu , qui ab wmitio ipfi viderunt,
C mimifirifuerunt. [ermenzs : probat enim his verbis
TU rA upogopiay , id eft certam illam perfuafionem,&
fidem,quam de illis fe rebus habere dixerat;quia aþ |
ijs nimirum acceperatqui ipfi viderant, & miniftri
fermonis fuerant. /p nobir dicit , vt quidam putant;
Chriftianos intelligens :fed mihi pronomen illud,

vüiög av L «s düüw)xn?oæüejav TC tArid'oc d'yes d- |
|^ec. Cupimus autem vnuquemqy veflrum eandem ofentare

D,

(ni,omnia perfeciffe,que facere cü decuit, Quid, in- [E6.;. 4.

Beza in

WMPQ-—-
Qo Päy in
Ícriptuta

Cet.

niftri fermonis fuerát.Itaque aut de fe loquitur folo

; plumli

x T OT UAR

if

At

VR

u 1 [ —— gpluralinumero, aut defe; & Theophilo, ad quem|A |pofuimus. —— — , —— | p [
É | ifcribebatjaut ; quód magis credo, ?[.c ,& anxþus : .fjä;u:aozmm& primapo zlz!gen:er.) wäjptixaks?nf i
| : fimul, qui cum ijs de rebus ; quás: -rl.berc' agegredie- koT1 dv n aäxecC.w;üOmmbus rebug ah:(? petito
; batur,non dubitarés;tamen eas non viderát, quem-| — |principio perueftigatis. Itaque non Ícientiam his |
! admodum videtur Euthym. interpretari. T. verbis , fed diligentiam fuam ccmmendgt ; quam inij :
3. Sicut tradiderunt nobis:) Probat; vt dixi, vnde il-| — |quereridis,veftigandis;explorandifque ijs rebus ad-
Q lam haberetzAapogop/av,id eft pgrfe&atn, & mdublï -h'lbuerllr,quas (cribere volebat.Etfi rion nego (cxeng g
M tatam fidem , quiaab illis nimirum acceperat;qui| |tiam etiam eatumdem rerum fe habere indicare vo- |
"B lipfi res, quas narraturus erat , viderant, earumque lgufe ; necenim ahg cl.c caufa fuz.m? commédauit di- 1
d magna ex parte au&qr?s fge:rant. (&od autem dxlcl!,, hgennam,pri vt fignificaret, mhvll fc?quod non pe- 1
" quiipft viderunt, (rmm.z/lär: fm:mnt j?r:nonm Sär?cc eftï " nirus cognitum, atquc.per.fpe&gm hgbcrc;t,fcr;gmf |
i óa d. dipyli dul odl » x umnperel pguo,uguonä Acys,qui| B |rum effe; cüm foleat fcmgtm ?hllgc?n. tiz cge coniun- |
15 ab initio fpectatores, & miniftri fueruut fermonis.| . |&a. Fuit tamen n.ïode&dlæ cius diligentiam potius
;Lä |B Itaque vtrumq; verbum ad fermonem refertur;eo-| |fuam, quàm Ícientiam cómendarc:ficut minore nos
] B démque modo vtrumque Latinum verbum eodem verccundga, quantum in aliquaarte laborauerimus;
" referendum eft , quod vt fiat , repeti debet 299 xom2| — |quàm quátos fecerimus progreffus, dicere folemus. !
) , ! dMfermonis nomen hoc modo, qui ipfi viderunt fermo-| |Itaque Orig. Eufeb. Ambrolt. & Beda,qui fcientiam ï
| nem,& miniftti eius fucrünr. Quxlocutio occafio-| / |putant G.gnigcar.i, reprehendendi non funt , càm ex
: nem multis prebuit auctoribus, vt hoc loco fermeno diligentia fcientia confequatur. a |
ï'ï nomine Chriftum mt(.:l.hgcndum pntarent. In qui- OEx ordine tibi féribere.) Opinionem eorü, qui cxi- |
. bus Origenes cft homiliain Lacam r. & Hleron.—l.n (hrpant folum Lucam rerum gefïcarum ordinem in
À a prefatione in Mattheum, Ambrofius,& Euthym.in| ||ícribendo ferualTe, fupra rcfutaui mus, Neque enim g
lb i "Icommencarijs.Sententia quidem vera eft3nam ij, de| ^ Jex ordine fe (cripturum dicit, q.uc.)d.eOdc:m prorfus |
ts quibus Lucas loquitur, Chriftum viderant eiüíque| — Jordine , quo gelte res fuerant, fcribit; (ed quód non
Ay miniftti fuerát: & locutio à facrarum litterarü con-|.— |confusé fcribat , aut quód quamuis non fingulis in

1
i ftimant nomen Aéfe fermona , aut verbi pro re accipi| ^ líss priüs de predicatione, & miraculis, quàm de :
41 vetbunlex Hebrzorü idiomate,qui omnérem »31 verbum| — |pafhone; priüs de paffione , quàm de refürre&tione !]
4b aud. He-appellát,vt infra c.2.15.Tranfeamms in Betblebem,ez vi-| fcrzþat. Hic enim certé ordo eft , quem fi quis Lucá]:
" 1l ?:fm P^ dosmus boc verbis,quod fattum eff.Qui fuerint ij, à qui- ftudiofius, quàm czteros Euangeliftas feruaffe dixc-
"E bus Lucas dicitíe ea, qua fcripturus erat , accepifle,| — |rit, non rc.ïpugnabo. Atque hac fortaffe de cau(a D.
! quzriturà quibufdam. Chryfo&.aþud D.Thom.&| . An?brof.hïfcorico Lucam ftylo fcripfiffe docet.Nori |
D! | Éuthym. omnes Apoftolos intelligunt excc[Pto,W dicit, fe Ícripturum omnia , Íed omnia affecutum.
x ï opinor,Iuda, quem Lucas iam laqueo fufpéfumau-| — 'Nam fromnia fcripta fuilfent, ne mundw quidem ipfe
à ,k ' dire non POCL.IIC- ThCOPhyI PeErum ; Ia.cobtun ;«&I potuä[e: capere eos, quf:rlbedl (Jä?ü, libros IOEUIDIS 21. 2$2
E - Joannem,;qui primi vocati fuerat, & foliresomnes| |vt Chryfoft. hom. 1. in Acta Apoftolorü , & Ambr.
: ab initio cognofcere potuerant. Placet mihi fen-| , |hocloco, & D. Auguft. lib. 4. de confeníu Euan-
; tentia quorumdam, qui B. imprimis Virginé Chri-| ^^ jgeliftarum cap.?. &.Beda in commentarijs monue-
w ï-lulcalsnz ä;:&i matrem intel!igunt. Nam & eam Lucam vidiffe runt. Vifam eft , inquit Ambr. feribere non omnia, fed ex ,
N lüd. — |non folàm credibile;fed pene certum eft; & confu- 0".""!""' Non enim [cripft omnia de a[fecutus eft ommia.
i / j luiffe de rebus omnibus facit vt credamus,ca,quafe| |Quáquam ego ifthuc ipfum, quàd fe omnia affecu-| l:
EM vfum fuiffe dicit, diligentia Et veró quedam fcribit| |tum dicit, non fubriliter, fed populariter intelligé: :
; | quz nemo przter Virginem exijs, à quibus Lucas| ^ |dum effearbitror. Nà fi ad minimos calculos ratio I
audire poffet;poterat ícire,quale eftillad de mirabi-| |ponatur,non om.maxfortaüïs affecutus eft;)nó omnia '
" li conceptione,ortüque Baptiftz. Quod dicitab mi- perueftigauit,quia cüm omnia fcripturus non effet, i
n ti»jideo dicere videtur , quód folusipfe Euangelium| |omnia querendo perfequi magis füperuacancum; d
; à primo illo initio concepti Ioannis fuerit cxorfas; quàm neceffarium erat. Ad eundem modum intelli-|
í ]' propterea teftes inducit;qui ab initio omnia vidi(- p gendum *ft, quod A&orum . 1. ldem fcribit Lucas|- !
W d CONHMN | | -.| * jfe deomnibns , qua cepiffet Ie[ns f«cere , « docere , vexba ;
J / | ». Uifam eft cy* mibi ) Cum dicitvifom eff mibinó fccilfe.. ! um | *
h | humanum tantüm;ac fuum s fed diuinum etiam có- OptimeT heoph:le. ) Theophilus Grecé Dei amicü, :
|

.

TU Myn

n ;!r(:)?)'
—:v.-.-wf.wwwïf?ïöw -

(actudine non abhorret; fic enim Ioannes loquitur

1. epift. c. 1. 1. 2- Quod fuit ab imitoo, quod audiuimws,quod|

vidumwus eculis noflris , quod perfpeximas , €2* manws naj?w
contreFlauerant de verbo vite, teftamur , €g* annuntiamus
volis, Non tamen Videtur huiusioci is cffe fenfus;na

Ivtalia taceam, fzpe obferuaui à nemine, nifi à D.

Ioanne Chtriftum Acyey verbum appellari.Itaque ma-
gis afsétior ijs, minoribus licetauctoribus, qui exi-

filium declarat. Nec enim fignificat pro libito fuo
Deo minimé confulto ad Ícribendum acceffiffe , fed
perinde eftjac fi dicat, vifum mihi eftin Domino, vt
Chriftiano loquar more:ficut Apoftoli dicüt , ;[um
efl Spiritui fantlo e7* nobis A&.15. 18.Nam fi quis dice-
ret; vifum mihi eft fieri Chrittianum, nó vtique in-

dicaret non idem vifum efTe Deo , vt Ambr. & Beda

notauerüt.Vim autem illius particule,e7 , fupra ex-

|

rebus,intoto tamen hiftorie complcxu ordinem
feruet ; quódpriüs de conceptione Ioannis, quàm

de natiuitate Chrifti; priüs de natiuitate , quàm de
circuncifione; prius de circuncifione, quàm de Pu-
. LJ ../( i : ^4 S
rificationes priüs de Purificatione , quàm de educa-

de Baptifmo , quàm de przdicatione, atque miracu-

nomen proprium certi alicuius viri; an commune
omnibus pijs,ad quos fe Lucas fcribere dicat Euan-
gelium.Origen.hom.r.& Ep,iphanï.hgrefl $1. viden-
tür commune facere , eodémque modo videntur
Ambrof. & Beda fentire;fcd moraáliter, vt doceant,fi

Chrifti , quia prior fuit;prius de conceptione,quàm

tionc; priüs de educatione,quàm de Baptifmo;priüs|

hominé pium ;ac religiofum fignificat.Itaque mul-]
; Es E . OM T : |
ti,magnique auctores du»ïltanmt ; eísétne hoc loco

nos Theophili;id eft pij fucrimus ; & nobis hoc effe

o

u 5 - — feipitn

Verbü pro
Íre apud
iebraos.

Catechif-
mi homz.

Iquam ipíe nobis expofuit, vt Theophilum homi-
nem notum , & amicum,eruditi priüs verbis,(crip4 |

.|nihilo minus, quàm quz ad totas Romanorü , Co-

Tucríz ; nam hic Chrifti, illic Apo&olorum Ícribi-

Ícriptum Euangelium. Tribus autem ex rebus in-

; $ . í LUR AR HUR M RTE d
tellisimus nomen effe proprium ; primàm quód di

cat, /t cagnoþu eorum fuerbarjam , de quibus eruditus es,
veritatem.. Quibus verbis indicat (cribere fe ad ho-
minem certum , quem etuditum , & à fe fortaffi:
ipfo eruditum fciat. Deinde ex epitheto, quo vti
tur, Optime 'II'IQeaphtle,, quod non nifi homini certo;
noto , magnóque tribuiffet. Poftremb ex Actorum
1. 1. vbi eodem modo optimum Theophilum appel-|

llans declarat fe ad eum Euangelium (Eripü(fe.' ais

autem is Theophilus fuerit, compertum non habe-
mus. Quidam Antiochenum Epifcopum fuiffe tra.

tum iu ca Ecclefia fuifle Prefulem.| Oecumenius in
cómentarijs in 1. cap. A&or. ex epitheto xodigc Op-

|rime,colligit Prefidem prouinciz alicuius , aut Prz-

fc&um fuitfe , quód eo honoris titilo Prefides or-
narentur,vtapparet Àct. 23. 26. & 24. 3. & 26.
25. probabilis conre&tura; fedin re tam obfcura, &
à cognitione noftra remota nihilaffirmandum exi-

[ftioi; nec id eft ad fcripturam intelligendam necef-
farium. Quaruntquidam,;atque in his Chryfofto-|-

mus homilia r. in A&a Apoftolorum, quid caufe
fucrit, quam ob rem ad hominem priuatum Euan-
gelium, quod màximé omnibus commune effe de-
bct; Lucas fcripferit. Refpondet idem au&tor , aud;e-
r4t , inquit, dicentem Chrifflum Matthei18. 14.. Nenef
voluntas antepatrem ve[lrum qui in celu efl vt pereat vnus
de pufilin ifhs, Alij co fecifle confilio, vt Theophili
principis viri nominc progicns Euangelium inul-
diz , ac periculi minus, gratiz plus haberet.Non vi-
dctur mihi alia quarenda ratio confilij eius , quàm

to confirmaret Euangelio. Neque minus propterea
auctoriratis fcriptum ad priuatum hominem,quàm
fi publicé ad omnes fcriptum etfet,habere patandum

Ícribit; & D. Paulusad Timotheum, ad Titum , ad
Philemoné priuatos homines fcripfit epiftolas , quz

rinthiord, Ephefiorum , Galatarum , Philippéfium,
Coloffenfium , TheffalonicenfiumEcclefias ícriptze
funt, fidei merucrüt.Quarit rurfum Chryfoft.quam
ob caufam Lucas, citm ad eundem Theophilum , &
Euangcelium , & A&ta Apoftol. fcripferit, non in
vnum contuleritlibrum. Tres eiusrei rationes af-
fert, prima eft, vt hac diftinctione dilucidior effet
hiftoria; fecunda , vt eà intermiffione refpiraret , ac
rectearetur auditor ; tertia, quód res tra&tentur di-

tut hiftoria. Placet hxc vltima.

admodum Grzcus auctor Theophyl.adnotauit.Iam

|enim verbis do&tus cognouerat , fed vult Lucas, vtl

eadem fcripto recognofcat.: U
. Eorum verborum.) Earum rerum. Notiffimus He-
braifmus quo ?21 verbum pro omni re ponitur, vt
infra c. 2.15. Zran[eamws v[que Betblebem , 2* videamws
boc verbum, quod fatium eft. — DI MT
Deqmbw& eruditus es. ) eso V &er]noonDne , de quibusg
viua voce do&us es. Hoc enim eft Grzcé sa]ny & g,
vt Act.zr.21. & ad Galatas 6. 6. vnde «aTrynepoc cate-
chifmus,aut xadiyneic catechefis à Chriftianis ea do-

&rina dicta cft, qua Chrifti candidatiante baptifmü

|viua voce initiabanturstranflato, vt quidam volunt,

dunt , quem fcribit Nicephorus libro 3. cap. 15. ex-] .

cft. Nam & quod Theophilo Lucas fcribit,omnibus|

4« F't cogno[cas,) iva Voyvac , vt tecognofcas,qué-

8 I1OAN. MALDONATI COMMENT.

"Y t --

k

B

C

tradebant vocel C55 s
| j esoaday firmitatem ; & vt ita di-|

|homincs liberiàs loqui, quàm fcribere;magis enim
[mus; inde fieri, vt magis fcribentibus , quàm lo-

icam , vt magis fcribenti fibi Theophilus credat. Ni-

jcognita, auditífque Chrifti miraculis in ijs, quz|

jnonneceffariaprzterimus. —— |

jalienigena regnauit Herodis Antipatri filius,qui ob

»I(aias.cap. I r & Hierem.cap. r. .. & Daniel cap.

liam illud fuiffe tempus; quod à Patriarcha Iacob

'IAF

tijs more, qui myfteria religionis (üz fola)

ex ngïfP

- Feritatem.)
cam cettitudinem. : Quo autem modo fcripto po-

phyla&. Theophilum difcipulum fuitTe Lucaz,folere
quz Ícribimus , quàm quz loquimur confidcra-

quentibus credi foleat : ita futurum indicate Lu-

hilaffirmareaufim , fed magis eó' me impellit opi-
nio, vt credam Theophilum non à Luca, fed.ab alio
Chriftiano aliquo fuiffe do&um , atque ideo ad eum
Lucam (cribere, vt càm eadem , qua ab alijs audi:
Läiiïät, Ícriptaà fe legeret; in fide con firmaretur,quia
& in ore duorum, vel trium tefttum flabit omne verbums&
dubium non erát, quin Theophilus, quz ab alijs
audiuiffet, À Luca homine amico,& fideli fcripta le.]
éturus effet, & magno cum incremento fidei fuxl
recogniturus. Siuediícipulus fuerit Lucz,fiuc non;]
hoc mihi videtur Lucas fignificare voluiffe , Thco-

philum quidem priàs audiuiffe de Chrifto, que adl

falutem illi effent neceffaria, fed nondum omnem
ordinc rerum ab eo geftarum hiftoriam cognouit-]
fe ; eam fe velle ipi perfcribere , vt re ad perfectum

priüs audiuerat;confirmarctur. j Ed u
$. Fuitin diebus.) Nota, & vulgaris Hebreoruml
phrafis, qua dies proomni ponitur temporc.Exem-
pla,quia & nimis multa funt , & in rc comperta

Herodis Regis Indea.) Eius , qui primus in Iudza

fingularem induftriam in querendo , conferuando,
augendóque regno cum lï,ati felicitate coniunétam
Magni cognomentum obtinuit. Deco, déque alijs
Herodibus, qui Reges non fuerunt, à quibus, vt
diftinguatur, Rex hoc loco Iudezx dicitur , fcripfi-
mus Matthei 2. 1. Tempus Lucas vfitato hiftori-
corum , & prophetarum more, ex eo, qui tuncim-
perabat, Rege defcribit, vt Mattheus cap. 2. 1. &

t 1 & Ofeecap. r. i. & Miche. cap. r. 1. & Zachar.
cap. r.r. Id duabus de caufis feciff? creditur , & vt fi-
dem conciliaret hiftorie, qua ex defcriptione loco-
rum .,actemporum affirmatur, vt Theophyla&us,
& Euthymius indicant:& vt oftenderet circum actü

ventüro Chrifto prefcriptum fuerat, vt adnotauit
Deda , de quo tempore Genef. 49. & Danielis 9. di-
fputauimus; vnde fi quid quis hoc loco defiderat pe-
terc , licebit. Ea hocloco non ponimus , quia ne-
que eius funt propria, neque ad intelligentiam ip-
fs necellatito d deite : |
Sacerdos quidam nomine Zacbarias.) Quia Ioannes
Chrifti preco fuit, quíque eum primus digito de-
monftrauit , ab eo Chrifti hiftoriam orditur, vt
Theophylactusadnotauit, Hoc eft , quod dixic ver.
3. dytoS w ab imitio vÍque fe rem omnem perueftigaffe.
Auget hocipfum fidem hiftoriz, dum perífonarum|
ctiam circunftantiz declarantur ; tacitéque proba-|

A " a . ;
tU5 , quàm verbis cogniturus effet , exponit Theo:

Deut.17. $..

Dies pto

tempore| -

apud He
brzos,

tur Chriftum verum illum , qui promiffus fucrat,
fuiffe'Meffiam , quia miffus eft ante eum Angelus

Domini, quiprzïpararct viam eius Malachiz 3. 1.
il

eodem enim confilio Matthzys 5. 3. & Marcus c. r.2.
j hoc.

8 | 1$ PO CIOSDUINSGLMCABR CART : : 16
E 1hocidem Malachie teftimonium protulerüt.Opor-| A |neris defcriptio pertinetad fidem hiftoriz, funt,qui
| B | tebat autem præcurforis)ornare,cöxnchar,äiïllc per| |putentLucam indicare voluilfe in eo etiam Zacha-|
H 1 .j : Íonam , quo Plus eius dc Chrifto tc?&unqn.itulm. ha-| |riam fan&itatef.m ü?an'ï declaratle, quod noluc(ri'c CÓ-
)0] | beret ponderxs. .Idc,o& Parentum eiusnobilitatem,| |tra lcgem ex alia tribu , quàm fua, vxorem ducere,
" dignitaté, fan&itatémquecommemorat. Docef sos, |vt Theophyl. animaduertit. At poterat ex [ua, id eft
- ä inquit Ambroftus ; feriptara dimina non Flüf" mores in| — | tribu Leui , non tamen ex familia Aaron falua lege
d- i j5 , qui praedtcftbzles ]th ] fed etiam. parentes oportere lf"f" vxorem accipere. Itaque certius efc voluiffe eum|
B dari, vt veluti tran[mifa ummaculata puritatu haergdz.tæs m| |quam 1.10b111.Hi mum Ioánem facere , quó plus etiam
d js , quos velumus laudare , pracellat,. Qua enum Alia inten-| — |illi teftimonium de Chrifto perhibenti tribueretur
: ti6 boc loco Sancti Euangelzfïæ, nifi vt [antius loannes Bap-| — |auctoritatis. Ideo nonfolüm ex tribu Leui, fed ex
' |B E tifla nabilitetur parentibus , miracalis , moribus , munere;| — familiaetiam Aaron Summi facerdotis, quz in ca
: | | pafrone?Sic etiam chfhjö.'dmwl mater /£nnaà laudatur , fc| B tribuomnium nobiliffima crat , vtrumquecius pa-
lfaac à parentibus nobilitatem pietatis accepit , quam pq/?cï— rentem fuiffe dixi.. Cüm non foleant in Hebrzo-|
ris dereliquit, Similequiddam (cribitBeda. An faerit| |rum genealogijs mulieres , fed viri recenteri , dua-
Summus facerdos, quemadmodum nonnulli gra-| | bus de caufis arbitrer Lucam Ioannis etiam ma-|
ues auctores putant, Ver.9. (üumus diffþutatuti. trem nominafle ; altera, quia paullo poft di&urus
De vice /Abie, ) Ex familia Abiz facerdotis ; qui| |eratex matre fterili fingulari miraculo fuiffe con-
eius vice intemplo facerdotio fungebatur. Ex tri-| |ceptum itaque aut neceffarium , aut valde couue|
bu Leui Aaron , & cius pofteros voluerat Dcus fa-| |nienserat, vt eius nominaret matrem , & quis fuif-
cerdotali fungi munere; cateros Leuitas admini-| |fetdeclararet: altera, vt non folüm patris, fcd etiam :
ftros effe, aliffque minoribus templi officijs occupa- matris teftatam faceret nobilitatem. Sic Paulinus
ri Exodia8. 1. Numer. 1. 49. 50.& c.3.9. Cum autem Nolanus Epifcopgs epiftola ad Seucr. 10. Lucas , in-
pofteri Aaron longo tempore in magnum creuifsét| C | quit, Baptifta beati meritum ab originzs claritate detexit,
numerum , ita vtomnes eodem tempore facerdota- Q ne mfaz*z'wnlhz/f.ormgmm eum commemovraffe exiflimes , !
le munus exercere non poffent; Dauid, vt confufio-| ||nobilem Dommie pracurloris parentem , vencranda prifc« |
nem minilfterij contentionífque occafionem tolle-| — |wobilitatis infrgnia , ev* [num cuique flemma connetht di- :
ret, diuifiteos in viginti quattuor familiasiufsítque| — |vens facerdotem. Zachariam de vice tbia , Credo. wt «
vnamquamque familiam ordine fuo tem plo mini-| pf digmitatem. merito eins oflenderet. adciens nomen ex
(trare, fa&ta. fortitione, quz prima, qua fecunda,| — mful», quod. procaldubio m Hebres effet wfigne , decu-|
qua deinceps ordine miniftratura effetr.Paralip.z4.] — |/ws vzce bonoraum fortitus facerdotium. fungeretur. . De.
;. [n ea fortitione Abisz , qui vnuscrat.ex pofteris nque Addidit , g" vxor eius de filiabus Jaron, — ides
Aaron , capátque familiz , octauus euenit locus , vt Euangelifiam de commemoratione natalinm. [anchi ditino-
. Paralip.24. 1o. fcribitur. Hoc Iofephus libro 7.| — | vem feaiffé meritoyem. , vt if5 , quos erat de proprijs me-
: rantiquitatum cap. rr. Eucher. lib. qq. in. Luc. q. 1.| D|rirg pradicaturus , nomina Awità praferret,. Et uxor in
Beda , & Theophyl. monuerunt. Quot dies queque quit , illi erat de filiabus /Aaron , auxit meritum facerdo-
familia(acerdotium exerceret;non omnino com-| |/4 commemorata mobilitate coniugij , 9* laudaturus vi-
Wpertm'n eft.Multos fuilfe diesex hoc ipfo capitever.| - tam genta ante laudawit vt 'vm'embf'hoi* exiflerct , qui
13.perfpici poteft. O&o dies , aut per fingulas heb-| |/ün£ls parentibwus réfponderet [anttitate ingenita, quafi qua- -
domadces fingulas familias miniftraffe ex 4.Reg.cap. dam iufhitie bareditate. Indicauit Lucas nobilitatem
11. 6. 7. 9. & 2 Paralip. 25.8. colligitur, vbi die fab-| — |geheris aliquidad commendandum facere pracur-
! bathi alij (ácerdotes teroplo cgredi ;alij in templum foris officiutm: quare reprehendendz Ecclefie non
iugredi dicuntur ;omnéíque id au&tores docentIo- funt, qua in legendis facerdotibus aliquam generis|
fephus, Ambrofius,Euthymius, Theophyla&us.Ita-| |rationem habent. | m |
que quorumdam opinio ; quam Theophyl.recitat, | | ^ Ersemenems Elifabetb. ) Quod nomen ipfum ma

Euthym.etiam ample&itur,duos id téporis Abiam, E |tris ponit; hiftoricz , vtait Euthymius;fuit diligen-
& Zachariam fuiffe facerdotes, qui templo alternis — [tia. |

feruirent vicibus , ne probabilis quidem eft. Quo — | — 6. Erant awtem jufli ambo ante Deuin,) Laudauc-
enim modo Zacharias de vice Abiz effe poterat,fi — |rat à genere ; & ab officio ; nunc laudat à mori-
oppofitas, aut certé diuerfas gerebant vices,alteral-; |bus: & fïcucnobilitat.e fecerat ; ita & fanctitate |
terifüccedentes . ^0 5055 - : ! eos fingulati pares facit. Non potuit Euangelifta
-Et vxor eius de filiabus Aavon.) Vna ex mulieribus, grauioribus,illuftrioribus,honorificentioribus vet-

quz ex Aaron Summo facerdote genus ducebant.| |bis corum fan&titatem declarare : hiéretici. tamen| u sT -
Hocetiam eo dicit Lucas, vt doceat Ioann-c'innonï noftri, qui non folàm Euangelici, fednouietiam| putatiuá | —
(olüm ex patre, vnde maximé nobilitas tahitir,fed; —|Euangelifte videri volunt , Euangclifte non. cre-| gaeor ]
cx matre etiam ipfa claro ; facerdotalíque fuiffege-| |dunt. Nimis notus, ac nimis vulgatus corum er- fitiam. |
nere,vt Ambrofius, & Eüthymius obíeruarunt. Nes F |ror C:ff , neminem 1n hac vita veré jiuftam effe;fed? :
folum ( inquit Ambrofius ) ;,;'.Pd,'.m,,'[,m ; fed etiam 4| — |qui iufti in Ícriptura vocantur ; aüt iideo dici iu-

maioribus fanéli loannas nobilitas propagatur , non facolari, — |ftos; quód cum 311&i non fint, iufti hominibus vi-
| poteflate fublimis , fed relygionzs [ncceJfone venerabilis.TAles V. deantur ; aut (-1110(.1 apud Deum non quidcm iufti
Jenim maioves babere debwit pranuntims Chrisli , vt mon e- fint;; fed pro iuftis habeantur , ídque nullum ob ;
Pmtg-fo;?cþ?tqþ;', Fd&maiaribw acceptam , e7* 7 iþþ m- opus vbo,num', ngllum ob mgrigum $ fcd ob föl-ain
! fufam iure natura pradicare fidem Dommua videretur d- fidem , qua quz in nobis non eft , nobis tamen im- j

uentus, Quo autem modo E*lifabeth ,cum ex gcxyete, .Pf«(iïetur Chfifti itl&i'ffa.ï Omnis eorum ratio eít ,
effet Aaron , cognata Beatze Virginis elfe potuerIt;vt) quód opetibus honiinem iuftificari fit totam ob-

infra dicitur verfu36. apud Mattheum cap: 1:9; di- ieru.areï"le*gem ; lcgem autem. totam feruare nemi- | :
'fputanmus';Præterqtï.-ämqtfödj-—hqc tamaccuratàáge-! Inem poffe; quare neque operibus quemquam pof. :j

RUPR 3

"" - -

Libro 3.
Inftit.c.8.
iect.s. -

17 IOAN. MALDONATI COMMENT. 8

| fe iuftificari. Itaque ab operibus ad fidem , à no-
| ftraad alienam iuftitiam , hoc' eft Chrifti, confu-

bis à Deo ( vt Caluini vtar verbo) impoffibilem
datam effe. Quapropter cum exempla illis ex lit-
teris facris, qu: innumera funt, producimus ho-
minum , qui iufti fuille perhibentur , ad hoc erro-
ris, atque impudentiz fuz afylum fugiunt, vt di-
cant iuftos autapud homines,aut apud Deum non
rc quidem vera , Íed imputatione dici iuftitix.Nos
hic nec de quzftione tota de iuftificatione , cuius
alius eft magis opportunus locus , neque de alijs
| fcripture tellimonijs ; in quibus iufti homines
appellantur, fed de hoc vno, in quo veríamur,
loco difputamus. Si tantüm dixiffet Euangcli-
fta fimpliciter ; ac finc vlla adic&ione fuiffe iu-
ftos , iniuriam profec&to illis ; vim Euangeliftz
| verbis faceremus, fi non veté , ac proprié fuif-
fe iuftos, fed fola hominum opinione interpre-
| tarentur.Nunc veró addidit cautioncm etiam non
ncceffariam , 4nte Dewm , qu& phrafi non fallax, &
fola hominum opinionc nixa; fed vera , folidá-
quc iuftitia fignificatur Dei , qui falli non potcft,
iudicio comprobata , vt Origenes homilia 2. in
Lucam , Ámbrofius in commencarijs, Grcegorius
libro 35. Moralium cap. $. & Beda hoc in loco
notauerunt. Ceram Domimo ( inquit Gregorius ) fe-
ge multorum vita difplieet , Tm etiam. foris. bomimibus
plam'. Catite ergo nimi in laudem iuj?amm coningum
Zacbarie , 7* Eü[abeth ab Enangelisia dBum e[l, Erant
infoi amoo ante Deum. . Non entm [ecura. laws. eil taflos
ante bomines apparere,. Quin ctiam quidam iftorum
adnotauit nobilis apud cos harcfiarcha aste Deum
Hebraifmum effe t—vnox 73235 , id eft propter
Deum,quo verbo non folàm bona , iuftáque
opera fignificantur , fed omnis etiam ab illis hu-
mani affe&us labes excluditur. Zacharias veró, &
Elifabeth , & bora faciebant opera;, & ante Dewm;
id eft proptcr folam Dcum facicbant; ita vt ni-

d.

conrentus hac Euangelifta cautione, quafi Lug
theranorum, & Caluinittarum harefim. animo
proïgiccrec , akam adiccit , qua huius crro-
1 rís fandamentum euertit, Incedentes , inquit , z2
omntbus mandati ,eg* iufhificatinibus Domini. Difcr-
üffimis, aperti(fimis , luculenti(fimis. verbis te-
ftatar Lucas Zachariam , & Elifabeth. omnia
legis mandata. fetuaffe , idcóque opcribus ctiam
fuis fuiffe iuftos, Itaque hzreticorum error ,
& erroris fundamentum his verbis. labefacta-
tür. Adnotauit Caluinus princeps eorum in-
terpres hoc inter mandata , & iuflificationes

|effe difcriminis , qubd nwvn &Gaaj mandata |
dicantur , quz .ad mores pertinent ,. qualia

i funt. Dccalogi przcepta : Awejdpotz vcio iufli-
ficationes , qua ad religionis , cultum , qua-
les faerunt in vcterilege ceremoniz. Quz cum
tpYi quafi decrceta. vocarentur, quód non iure

Lnaturg , fed Dei preícripto ; decretóque con-

flarent. s. feptuaginta. interpretes. vbicumque id
nomen inuenerüunt , dieuopa(m iuftificationes

&ore , & ipía per fe non perpetuà vcra cft;

confirmat, Voluit enim , fi iíla obfcmarioï,ve-

eiendum effe , fi falui effe velimus. Hzc enim alia.
non minusabfurda corum hzrefis eíft , legeni no-.

hil in eorum poffet a&ionibus defiderari. Non |

canítulere, Que . obferuatio etíi & infamis au-.

tamen fententiam in hac re noftram mirifice

À

| ptum legis maximum , minimum, cui;,ïf'cünmque
pgeneris elfet, fiue naturali, fiue diuinoinftita-|-

| lare. Qua ratione fic vocentur , nequc inter
Veteres auctores conuenit , neque elt ad id,l

| rillus libro 1. in Leuiticam , & Theophyl.

mes dictas , quód per eas homines iuftifica-
rentur 5 hanc enim ille fententiam magis pro-|-

rà eft Lucas fignificare nullum fuiffe prace-|

tüm iure , quod non illi dilizenter obfcrua(-
Íent. Dixi perpetub obíferuationem illam ve-
ram non cile , quia quamuis , cum de prz-
ceptis agitur. veteris teftamenti , vt hoc inlo-
CO , vera fit; tamen in nouo videmus Ioan-
nem in Apocalyp. cap. 19. 8. opera ,ac meri-
ta fanctorum d»edpa(a iuítificationes appel-

de quo agimus , magnopere neceffarium. Cy-

hoc loco precepta iudicialia iuftificationes vo-
Ccatas füile putant , quód per ill4 iufta pec-
cantibus pcna. redderetur . Origenes homilia
in Numeros 25. & | Augauftinus libroz. queftio-
num in Exodum cap. 95. & Euthymius in com-
mentarijs ceremonialia precepta ita vocata,ra-

tüonem tamén non reddunt. Ambrofius , &
Deda tracantes hunc locum omnia przcepta;

cuiufcumque generis effent; iuftificationes ap-
pellari folita , qubd in feruanda iudiciorum

equitate cernerentur , itaque officij eff- iudi-|
co. Probatur mihi , quód ad mandatorum , &!
iufti&cationum diftin&ionem attiner , Orige-
nis , & Auguftini fententia : quód ad zatio-].

nem .nominis, Theophylaé&tus ideo iuftificatio-

bar. Cur ergo, dicet quifpiam, non omnia man.

data iufüificationes appellabantur? facilis eft ra-1
uo ; ceremonialia precepta ad religionem, &|

Dei cultum pertinebant , quo maximé homi-]
nesiuftificabantur , ideo pars pracipua ; que no-]

--

mine catebat , nomen accepit gencris, & hecj.
| proprié precepta iuftificationes di&tz funt, càm]
omnia alia mandata iuftificationes vocari poí-|
| fenr , quemadmodum apud Ioannem vocatas

fuiffe diximus. Quicquid inter mandata, & iu-

ficationes interfit, inter quz Lucas aliquid cer-|

té difcriminis effe indicat: & quacumque tan-

dem de caufa iuftificationes appellentur , Zacha-].
rias , & Elifabeth precepta omnia , iuftificatio-

néíque teftante Luca feruabant. Et quafi hoc
fatis non. effet , quod fuper etiam erat, epita-

Ífim addidit ,. /fse querela ,. Z wr i, ita. vt nihil]

in illis effet ; quod poffet. meritó reprchendi.

Quo autem hoc , quod dicit , fme querela refez-| -
ri dcbeat , non fatis conftat. Origenes homilia[
2. ad Deum refert ,. vt fenfus fit , cos non fo-]
làm apud homines, fed etiam apud Deum fine]-
. querela fuitle , id eftnon folàm nihilin illisfatf- |
Íe , quod homines offenderet , fed neque quod

Deum. Auguftinus libro 1. de gratia Chrifti cap.

48. & epiftola 95. & Beda:, & Theophyla&tus ad |
homines referunt. Vtrumque probabile cft, fed]
ego ad preceptorum obferuationem probabi- |

liàs referri poffe arbitror , vt feníus fit adco di-.

ligenter Dei mandaia, iuftificationéfque feruaffe, |
| vt nihil in eorum obferuatione defiderari ,. ni-1

peccatorum meritis c.15. & lib. r. de gratia Chrifti
c.48.À vetuftioribus auctoribus Orig. & Ambrof.

Wu-

ànonnullis .

E
in
B.
E
;'-
L.
E.
É s
-
CR
D.
?:;* E
| 3
E
E
| o
e
x

Zacharias
& Eli(a-

tis catue-
tint.

beth. quo-|Detham non omni peccato caruiffe. Sed conciliari
modo iu- :
fti, & qui-
bus peeca-

12

p

t. 8. i dixerimus , quoniam peccatum mon babemus , ipj.i nas
feducimus , €7* veritas in mabis nan ef? ; & propter illüd
quod quotidie in oratione Dominica po&ulam.us:
'Dimittenobis debita noffra etiam Zachariam , & Elifa-

cum alijs au&toribus facile poteft;nó caruiffe quidé
venialibus peccatis,qua: Augufítinus quotidiana fo-
et appellare ; caruiffe m ortalibus »que fela deiufto
iniuftum hominem faciant. Qua interpretatio non
deludendi argumenti cauía à nobis fi&a , fed ex ip-

cis ,quos modo demonítrauimus , ex oratiOng Do-
minica Zachariam , & Elifabeth peccatum aliquod
habuiffe , quia veré dicere potuerunt, Dimitte nobz
Mebita noftr«,, Docetautem epift. 108. & hom. 28. &
140. aliífque pluribuslocis peccata venialia Domi-
nica oratione dimitti ; intclligit ergo Zachariam,
|& Elifabetham venialia tantummodo habuiffe pec-

46. & fermone de San&is 4r.iuftitiam non impedi-
Ire, necanimam occidere venialia peccata; fenüit igi-
tur Zachariam , & Elifabeth , càm venialia tantüm

Po(ui orthodoxam San&orum patrum interpretati-
onem, quam fequi Catholicus le&tor debet. Verüm
temperare mihi non poffum , quin abfurdiffimas
|quaídam hazreticorum expofitiones opponam , vt
liudicet prudens le&or ; quid inter nos, & illos;quid
inter noftras, & illorum interpretationes interfit,
certum habens fore , vt nemini corum recitata ver-
ba fidem faciant, & multis aut rifum ; aut ftoma-
ichum moucant. Qui minimé inter eos hunc lo-

men ad hunc modum fcribit, 2£ w/Aficatione fidai|
profiafatur , vt opera impura , alioqui imnsunda , dimidia-
t4, indigna Dei cenfpetlu , (nedum amore) inflitie mpo-
tentur. Iufli ergo Zacharias , ez* Elifabetb , quód. Dem

Non potuit Lucas apertiüs teftari opera Zacharis,8c
iElif(abeth non folüm munda; fed iufta etiam fuitfe,
acían&ta , quàm dicendo cos fuiffe iuftos , atque in
omnibus mandatis, & iuftificationibus Domini in-
iceffiffe (ine querela : Caluinus verb eorum . opera
non folàm imperfe&a , atque inchoata, fed etiam
immunda fuiffe dicit.. Non potuit Lucas clariüs af-
firmare nullum eos peccatum habuiffe ; quàm dicé-
do inceffiffe in omnibus mandatis,& iuftificationi-
bus Domini fine querela: Caluinus dicit fuis eos|

Ed

(ius Auguft. do&rina fampta eft. Probatin his lo-|

Icata. Docetrurfus idem Auguftinusin fententijs c.|

peccata habuiffent , veré, proprieque fuiffe iuftos.]

cum torquet , Caluinusiipforum magifter eft: is ta-|

(pon imputauerit em peccata , nam e77 fuis vitijs laborabant.| -

BR nonnullis etiam pci[kci:ioribu"s TheOPhyl-. diH"cnl—iA- ne mentionem qui&em vllam facit: Caluinus veró,
tire , exiftimaréque propter illud Ioannis ecpitt. 1. c;

B

C

D

L

fecto eft, quàm vnum;autalterum etiam graue pec-
catum habuiffe. Laborare enim aliquo dicitur vi-
tio, qui in illud n6 femel , aut iterü , fed frequenti(-
fimélabitur. Itaque perinde Caluinus loquitur ; ac
fi dicat eos fuiffe vitiofos , & ; vt íÍcriptura eiufmodi
