illo, quomodo po[famit homines dicere . $1 euim bene cogitemus,
in Deo [nmusez s bene viuamus, Deus i:; neb;ïy ef. Fideles
iparttcipantes eius gratiam , iluminati 4b ip 6 illo. fumiwe,
&v ipfé in nobisfed non fie vngenitwe felius illesn Patre , 77 p
Pater ts illo, tnquam 4qu41:3: m ee,cur eff .æqzmli.r. Denique

bu: Ege (2 Dens vnum [utmms , nmzquid pofumus dicere? In
Deo es,quia Dens continet te $ 'pgus eff in te, qniá ttmplum
Dei fstlus es; fcd nunqmdþejum iB Deoes , 2* Deuseft m te
potes ditere,Qni me videt,Deum videt ,quo modo vnigemitus
dixit Qui me videt vidit eg* Patrems 2*,ego, €7 Pater vni»|
[umus ? "£gnofce proprium Domini, €7 munus ferui, Pro-
priwn Domin, e[fcæqm-lim Patritymwhus ferui , ef? pertia-
patio Saluators,, Mictit Iudxos Chriftus ad Cx(k)cticn- E
tiam füorum operum, vt exillis diuinam in fe natu-
ram aznofcant , quia ipfaper fe diuinitas cognotci

thymius obferuant. Habetautem plus actimoniz
concefïïo,qua vtitur ,qi'i nen fam epera patrs mers naltt

leredere ii ; quàm fi fimagliciter dixiffet 4 operibus

credite.Plàs ctiá habet efficacie;Oper/P? credite , quàm
mihi credite proptet opera. Ita enimn loquitur, quafi
non fibi,fed opcribus credere velit.
39. Quarcbant ergo eum apprebendere, 7* eximit de ma
Inibws eerum,) Graceeft, éduGuo sv ordA w duvév ritcat;

À

i

| )&ratus, declaratá(que à Ioanne fuerat ; eos , qui fe*

|

Quarcbant ergo eum iterum apprebendere. Cürn dicit, erge,
indicat Iudzos illis ipfis verbis, quibus mitigári, X
credere debuiffent; magis accenfos iraapprchendere
voluiffe , vt abdu&um extra templum lapidarent;

bus eum fimiliter apprchendere volueratt cj9. 3o.
31.& 8.59. vt doceret non femel tantàm , fed fepe cx

de mavibus eorum , lignificat eum cum iam pene
* . i
docet.Credendum eft nulla humana fugifle arte , fed
virtute fe diuinaliberalfe. Sedid ipfum quaratione

euafiffe;atque fuprà c. 8. $9. cüm fe inuifibilem red.
didiffzt;lege,qua in eum locum diximus. |

lcannes lmpn'æ:m primim,cz* mäf»: illic) Ter Chrittum

Cüm dicityterom;alludit ad alia etiam tempora;qui-|
coráü manibus mirabilitet euafiífe. Cüm 4icit, exmwf|.
effet apprehenfus,manibüfque aduerfariorum tene-

retur,enafilfe, Qua ratione euaferit; Euangelifta itomn|

fccerit, quzrimus, Verifimile eft codem modo hic|

40. Et abijt itermm trans lordanem in ewm locum , vbieratceg cisi.
ftus ad ler| -

ad lordanem, vbi Ioanncs baptizabat, abiiffe legi-

fugit.Hoc cft quod Euangelifta dicit, iterum, Cüm
;au tem dicit , 4d e»m locum , vbi erat Ieannes lmþtx'kmg
primàm indicat non fempcr Ioannem in codé Ior-|
danis loco baptizafíe. Atque ita quidem eft. Nam
primüm baptizasit in Bethara;aur Bethabara c. 1.28.
ïvbi & Chriftusab co baptizatus cft.Deinde,m.Z»o
dnxta Salim.c.3. 23. Docet ergo Euangelifta Chriftum
nonin Salim , fedin Bcthaäiara fc recepiffe , vbi &
iIbapuzatus,& demonfttratus à Ioannc fuerat. Cur fu-
ecrit,ctfi hic Euangelifta non dixit, alibi dixit, qwi4
pondum venerat bora eims.cap.7.30.& 98.10. Cut autem.
in cum potidslocum , quàm in alium fe contulerit,
Chryfofto. Lecontius, Theophyla&us, & Euthymius
caufam indicant, vtloci preíentia, in quo demon-,

U : * » 3 : 2 $
cüm Ioannes cuim d:fapuhs oftendit ; Zcce 4gna: Des ^
1C. 1. 29.36. poüremo nunccüm ludxorum ma*nus;

dané iuit;
. : : | ! vbi loam-| —
mus. Primüm cümà Ioanne baptizatus cft : deinde xes bagti-

L

(c (ccuturi erant; corumoucret , vt recordati ex loci
confpe&u teftimonij Ioannis , in fe crederent : ea-
demque ratione Euangeliffam notaffe locum, 1d
ita effe euentus declatauit. Sequitur enitn;
AI. 42,. Et mnlti venerunt ad eum , €y- diccbant , Quia

- Meannes quidem fignmm. fecit pullum.) Vidctür in hoc.

verbum duplex argumétum fimul implicatum celle;

fecit; & tamenilli credidimus, multo ergo magis,
huic ctedere debemus , qui tot miracula fecit. Alte.

rum ; Omnia quz Ioáncs de ifto predixit, vera funt;
L

crgo illi credere debemus.. Quibus commotiar-

ng s

pou R

Alterum eft, Ioannes nullum vnquam miraculum,

umentis , inquit. Euangelifta , multi ctediderunt in

*

Matt. 26.a.

Inf.12,2. 3.
" ILuc.7.£37.

X w Sup;f.f.lj*.
;u-z( LQC. I4-. C

X 14' [
'Sup.6.d.55.

|:tus Mariam , & Lazarum. 6. Vt ergo audiuit quia infirmabatur , tunc ?uidem

jeum. z. Dixeruntergo difcipuli eius: Domine, fi dormit, faluus erit. p.Dij
[xerat aurem Iefus de morte eius: illi autem putauerunt quia de dortmitione fomni
|diceret. 14. Tuncergo Iefus dixit eis manifefte: Lazarus mortuuseft: s. & gau-|

jergo Thomas, qui dicitur Didymus,ad condiícipulos : Eaggus & nos, vt moria-

IOAN. MALDONATI COMMENT.

DA VTL

L gläg A T autem quidam languens Lazarus à Bethania, de
! f 7) caftello Mariz , & Marthz fororiseius. 2. ( Mariaautem
E 77 AT |

) 4 : F ,gxz P ! N t j : $ P 1
- RAR Miferunt ergo forores eius ad eum dicentes: Domine,ecce|
1 p3jquemamasinfirmatur. 4.. Audiensautem Ieíus dixiteis:| -

Inhirmitas hzc non eftad mortem , fed pro gloria Dei , vt|. -

Jlorificetur Filius Dei per eam. s. Diligebatautem Iefus Martham , & ororem|.

manfitin eodem loco duobus diebus. 7. deinde poft hac dixit difcipulis fuis: Ea-
musin ludzam iterum. 8. Dicuntei difcipuli : Rabbi, nunc quarebant te Iudzi |.-
apidare, & iterum vadis illuc? 9. Refpondit Iefus : Nonne duodecim funt horz|
diei ?Si quis ambulaueritin die , non offendit, quia lucem*huius mundi videt : 1o.
i1autem ambulauerit in nocte, offendit, quialux noneft in eo. . , Hac ait, &|-
poft hzc dixit eis: Lazarus amicus nofter dormit: fed vado vt à íomno excitem|-

O

deo propter vos,vt credatis , quoniam non eram ibi. fed eamus ad eum. 16. Dixit

murcumeo. 1. VenicitaquelIcfus: & inuenit eum quattuor dies iam in monu-
mento habentem. :8. ( Erat autem Bethania iuxta Ierofolymam quafi ftadijs|.
quindecim. ) 19. Multi autem ex Iudais venerant ad Martham , & Mariam, vi| -
confolarentur eas de fràtrefuo. 20. Martha ergo vt audiuit quia Iefus venit, oc-|
curritilli: Mariaautem domifedebat. 2:1. Dixit &rgo Martha ad Iefum:Domine,
f1 fuiffes hic , frater meus no fuiffet mortuus: 22. Sed & nunc Ício quia quzcum-|
que popofceris a Deo , dabit tibi Deus. 25.. Dicit illi Iefus: Refurget frater tuus.
24. Dicit ei Martha: Scio quia refurget in refurrectione in nouiffimo die. 5.
DixiteiIefus: Ego fum refurredtio, & vita : qui credit in me, etiam fi mortuus
fuerit, viuct: 26. & omnis, qui viuit,& creditin me , non morictur in zternum.
Credishoc? 27. Aitilli: Vuque Domine, ego credidi, quiatu es Chriftus filius|
Dei viui , quiin hunc mundum venifli. 33. Et cum hzc dixiflet , abijt , & voca-|
uit Mariam fororem fuam filentio , dicens : Magifter adeft, & vocat te. 29. Mla vt
audiuit , furgit cito , & venitad eum : 3o. nondum enim venerat Iefus in caftellü:
fed erat adhuc in illo loco , vbi occurreratei Martha. 3. Iud&i ergo, qui erantj

cum eain domo, & confolabantur eam,cum vidiffent Mariam quia cito furrexit,

& exijt, fecutifunteam dicentes : Quia vaditad monumentum , vt ploret ibi. 3.

.

. Mana —

Ed
i d.
Iïldnnm,dea 3

U

|
F $. —
A! ET : ',
i70! l?
|
l
m |
JMVUL

|

V OTIh ate
, -u,xuhs
H
RE ET
gïävïäX t
MU
i

*
! (L'ïvn. E
BHOLRIII j
-)» A..Uhæ: !

f.

. RUE OT LEU T UL CISSEX UARU N RACURINDNTA RCR D
m datidise eDhs I UR Na, Wo :

|metipfo , venitad monumentum. erat auter fpelunca: & lapis fuperpofitus era:

T )-äu |
Ti h".lag
" UI S
)
ï |

! N
,
^ l
","q«äq'ü ^
*)uh li Aj ^A 1

u I
M |

j
'. I

[
?731;' mitda
llV k)..idæ&m
.L l

|rant quz fecit Iefus , credideruntin eum. 46. Quidam autem ex ipfisabieruntad|
IPharifeos, & dixerunt eis que fecit Iefus. 47. Collegerunt ergo Pontifices &

|runt mului Ierofolymam de regione ante Pafcha , vt (ànctificarent fcipíos;|

deenm ,

]iMa'ria ergo ,cum ycnlffg; vbi erat Iefus , videns eum, ccCidiïf;—d*pcdes eiuä,äz dicii] .
ei: Domine ,fi fuiffes hic , ion effet mortuusfrater meus.. ;. Iefüsergo , vt vidii|
,eam plorgmem , & Iudxos, q51 venerant cum ea ,)plo,rantes ; infremuit fþiritu ,&
turbauit fcipfum, 34. & dixit: Vbi pofuiüis eum? Dicunt ci: Dominé, veni , &
vide. ss. Etlacrymatus eft Iefus. 56.. Dixeruntergo ludzi: Ecce quomodo ama-

los cæcingti,fäeere vt hic non moreretüt? 38. Iefus ergo ruríum fremens in fe-|

lei. 59. AitIefus: Tollite lapidem. Dicit ei Mártha foror eius , qui mortuus fuerat:
Domine,iam fcctet , quatriduanus eft enim.. 4o. Diciteilefus: Nonne dixi tibi-
quoniam fi credideris , videbis gloriam Dei ? 41. Tulerunt ergo lapidem : Iefus
autem eleuatis efuiäffum oculis , dixit : Pater gratias ago tibi quoniam audifti me.42.|.
lego auterm Ícicebàm quia femper me audis , fed propter populum, qui circumftat;
idixi: vt credant quia tu me mififti. 43. Hacc cum dixiflet , voce magna clamauit:
lLàzare veniforas. 44. Etftatim prodijt qui fuerat mortuus , ligatus pedes,& ma-
nus inftitis , & facies illiusfudario eratligata. Dixit cisIefus: Soluite eum,& finite
abire. 4$. Multi ergo ex Iudzis, qui venerantad Mariam ; & Martham , & vide-

n 3 d. nb ? ' : . " " " * 2 ^ at
Pharifzi concilium ; & dicebant: Quid facimus,quia hic homo multa figna faci?
48. Sidimittimuseum fic , omnes credentin eum : & venient Romani, & tollenit

et Pontifex anni illius , dixiteis: Vos nefcitis quidquam , 5o. nec cogitatis quia|.
expedit vobis vt vnus moriatur homo pro populo , & nó tota gens pereat. 1. Hoc
autem à fä*metipfo non dixit : fed cum eflet Pontifex anni illi--us,pïpphe;äuit,(luöd
Iefus morituruserat pro gente, $z. & nontantum pro gente,fed vt filios Dei, qui
erant difperfi, congregaretin vnum. $3. Ab illo ergo die cogitaucrunt vt interfi-
Icerent eum. 54. Iefus ergoiam nonin palam ambulabat apud Iudxos , fed abijt in|
regionem iux.tardcfercum inciuitatem , quz dicitur Ephrem , & ibi morabatur
cum difcipulis fuis. s. Proximum autem erat Paícha ludzorum : & afcende.

56. Quzrebant ergolcfum : & colloquebantur ad inuicem , in cemplo itantes :|
Quid putatis , quia non venit ad diem feftum ? Dederant autem. Pontifices;
& Phari(ei mandatum , vt Í1 quis cognouerit vbi fit , indicet, vt apprehendant
IU.. o EH £ u d d

R £ T. antem quidam languens Aiplüs minü(ue poft menfibus accidiffe. Fuga eniri
Laqarus 4 Betbania de ca(fello — |contigit poft fcftum ftatim Enczniorum , id cit
Marie €y Mariba forori éi(i,) |ineunte Decembri ; hzc autem facta funt. Pat-
Incertum quanto tempore, |eha iam appropinquante, verfü 5$5« An fecmper
poft Chrifti adIordanem fu-| |Chriftus in codem illo loco.fuerit; & quid 1n-
277 gam,quz fuperiore capiteex-| [terim fecerit, Euangclifta nou dicir,, Credendum|
—ÀdL tremo narrata eft, hzc acci-| |eftotiofum non fuifle; tamen quód quidamin tam
Jderint, qua hoc capite narrat Euangcelifta. Ta-| |breue temporis fpatiam ea conijciunt , qux à
imen ex ver. jj. non obícuré colligitur duobusï Luca. c. 1j. víque ad 19. commcmorantur , ncf-

Md iiqueade edemade AE R M

bateum. 37. Quidam autem ex ipfis dixerunt: Non poterát hic,qui aperuit ócu-[urs.à«.

inoftrum locum , & gentem. 49. Vnusautem ex ipfis Caiphas nomine, cum ef-ntas.en«

*

" us gy IOAN. MALDONATI COMMENT. — sj
* C j jilitatis ;. malo id ab..A Leontius, & Theophyla&tusindicarunt. — — 7 :
.C10 quantum,'habcat.—probablhtz;n&l * ma101d 3b A . 3./ - pH« E r nsced *
! Alijsiudicari. Narrar Ioannes hqg.cap'x;e hiftoriamp, | . j VAAIA ATU EraL] qUb UHRIE Domimum vnguento,
fafcitati Lazari maximé memorabilem, Necenim| |€v'exterfit pedes eius cap.![l," 45.) Quia plures Ma-
vllum aliad tantum Chriftus ; dum in hac vita| — fi erant , que Dominum feque.bam'ur, Matth,
.. Iveraretur, miraculum fecit;, & quia iuxta vrbem| . — i27. $6. & 28. 1. voluit Euapgeil-lfiïa Mariam La-
-þ lip&m lerofolymaios & quia magna multimdine| — zatilororem mngm ilo, & ptïþllgq fa&?äcæïf?ig
Iudzorum ;.& '[etofolymitanotum ciuium infpc-|. dlümgg?re ; quod pedes VPXIiïcr Chrifti. Solet
&anrc; & quia jam [uícitatus. diu inter. Iudeos| —.|à multis quzri , quam vn&ionem Ioannes inte-| -
|verfatus cft; & res appropinquante iam Pafcha. ligat , ll!amne,qugm apud Lu.cam Cap. 7. 37. fa;- :
factaeft, quo tempore multi iam vndique Iudei| |ctam lf:glmus,an eam , quam idem Ioannes cap. fe- :g
conuencrant, vt ad. diem - feftum fancificarent [e- quenti. verfu. 3. deícribit. Szpe enim vn&um |
iphs, vvait Euangelifta ver. $j. Quaze res Euan-| g fuxffcamulierc Chriftam Lucz. 7. 37. 38. Matth, i
gcliftam opinormouit, vt memofabilem hifto-/ ^ 426. 7. Mar. A4. $. & Ioannis r. 3. manifeftum |
riam copiofiffimé, accuratiffimeque defcriberet;| . |eff. Quztftio pendet exaltera queftione, an eadem| |
| intcgrámque, ac bene quidem longum inea com-| - fueglt mulier ; que X apud Lucam, & apud ez-] |
mermorandacaput occuparct. Aliam , fed magis . |teros Euangeliftas Dominum vnxiffe dicitur , de
| moralem. caufam. Theophyla&us reddit, voluille| "|quareapud Matthzum. cap. 26. 6. copiofé diffe-
Euängcliüam docere nos, ne miremur , fie videa-| ruimus ; docuimüfque eandem, & vnam fuiffe,,
mus Dei amicos morbis, alijfue mifcrijs affligi.| | Quod & exhoc loco non obfcx;göv:idemrcolligj: fi
| Aliam Theodorus Mopfíucft. voluiffe rem. pene|. — |enim diuer(z mulieres fuiffent omnéfque Matiz ,
: natura fua incredibilem diligentiomniumcircun-| |vt multiau&ores putantappellarentur ,. non fatis
ftantiaruukd'c*:fcriptione credibilem reddere. Def-| |Euangelifta hanc à ceteris hoc figno diftinxiffet, |
cribir initio Lazari perfotram ex nomine, £rat qui- C quód vnxiffet pedes Domini , ham & aliz fimi- ]
dam languens LaXarus, Alium hunc fuiffe Lazarum;| ^ |liter vnxerant. Cüm autem höcïtaïzqugm cerathe] — - —
,i quàm médicum illum , qui ad ianuam purpurati| |mum , & vltimum Mariz fororis Lazari fignum] --
| |diuitis vlcerofus iacebat, -Luc. 16. 20. monuimus| |ponat ,. minimé dubium €ft, quin fola María La-
Defcribit exloco , £ Bethania decaflella Mariz, e»| ^ |zari foror Dominum vnxcerit. Itaque futile cft,
; Martbe, Dc Bethania, quod oppidum, & vbi fi-|... |quod omncs fere 'hæpgticomm interpretes adnmo-|pzreug |
: tum fucrit Mar. 11, .. & alibi ízepediximus.Quod| | | tarunt, hoc Euágcliftam per anticipationem dicere, fruftra hic.
[ additur , - de.caffello Marie , ez* Martba , perzperamà| |.|de ca enim vn&lioneagere quam fequenti capite kiones Vil
ïi nonnullis vulgaribus auctoribus intelle&um , &| — |deferibit.Nihil enim vetat; quo ; minüsad vn&io-irisitun-
do&is rifüm mouit, & hzreticis calumniandi oc-| . |nem illam Luce rcípiciat,que antequam hzc; qua m
' cafionem prebuir. Putarunt caftellum, id eftar-| .. hoc loco Euangeliffa'marrat , accidetent , facta fuc-
cem quampiam:. fignificari; cuius: Maria, & Mar- b UE '-præ;ffärt?fmï;äüäffid vis Greci ,ïvärbi. fighificet,
b wih;'g(cvrc);;mnu-ni,g,c:;ï dominz e[Tcm ,cul & nomen| "Ma*L"i*T ?v x9pióv, qua w;x?;ïilgogplgum.; Erfi
Matt. c. 21. [aftiDixerunt , Magd*aiürm-'.,app'ena'ftïiïä » vndeMaria| graucs etam audtores Theodorus Mopfucft. &
gï;gf"gg-Cognomfntmïïï-zäifïfi*? Magdalznz. 7';:Aläj;e;iamïaw f'Leonmus anticipationem -nge putant. MA st
tuc737. |daciores , vr, duas.faccrent Mag dalenas. duplex fee—ïh b ,lefï"?fifigo Jerores ems d. eumn.). Sotores La
| cete Magdalum ; alteruím in Galilza , alterum| . |zari ad Chriflum , qui erat trans Iordanem in eo
: in Iüdza nulla. ratione;; nullo auctore; De cog-|--|loco , vbi folitás: fuerat- Joannes baptizare. Ita-
j nomento. MagJalenz: hoc loco . nóh difputo ,. dif-|.: |que pronomen »itm , víque ad verfum 40. fu-| —
| putauimus alibi; de caftello hoc difputo , nul- . |perioris capitis tf-fef?ädumfe&s Mififfe dixit abfo- CH
| . lum aliud quàm Bethaniam ipfam defignari ; quáé * ]ü*fä*HGbïæ*öïQm 5& Grecorüm more; apud quosimus , &
i . |g9pn caftcllum , id cft pagus , aut; oppidum appcl—'-rE oU & NueciAxey, mittere:, .hignificat. mittere/oi2eifmus
: Jatur, non arx, quz aut in ipfo oppido , aurali-| . |nuntios, vt apud Latinos lcgare. Exempla nota-
bi effet. Per appofitionem enim didum eft, /7| (uimus Matthzi, 2. 16. Quarunt multi, cur non
: Betbania , de'c;&;/feäg Marie ,€7* Martbe, id. eft quae ;ï:iäiþï?e ad' acccrfenduüin. Chriftum ptöfe&æ fm"etintïï j
1 erat caftcllum Marig , & Marthz. Nec. impedir|. .|Refpondent Chryfoftomus, Lcontius, Theophy-| -
penesa addita propofitio, De,'qug videtár addendanon| |la&us , & Euthyrhius, & Cyrillus in Catena Gra-l
äï*ïg*än fuitle, f1 cffet appofitio. Eft enim appofitio non corum non contemptu, Ícd tribus dcfcaufisïiä"fö?
Marhz. |tam verbi, quàm fententie, tanquam fi diceret| — |ciffe; & quia cognitam habebant Chrifti benignita-
| A Bethania, id eft à caftello Mariz. & Marthz.| |tem , confidcbántque fatis cíle,vt illi fratris mor-
| Dicitur. autem -Bethania caftellum Mariz, & Mar-|-- |bum fignificarent;-quod n utrtits ipfe*declarat;
| hz , non quód dominz oppidi effent , vt alij piF** » quem amas, infirmatur; & quia fratris egro-
| affirmant , alij dubirant ; fed quód in eo habi-| - |tantislu&tu , curáque prohibebantur ; & quia in-
| tarent, quemadmodum Bethíaida dicitur , ciui-| — |firmicrantfexus, ncc decebatlongiüs à domo dif-
| |tas Petri & /.A;xldreæ. C L 44. non quód do-| |cedere. u U. |
| mini , fed. quod -v*-hablta-torcs. llllllä. -eiTen.t.. Ml- * [ Eece quem (mw,wfrmamr)*?imphcxæmg, & i
| irorque hoc doctos homines in dubio reliquiffe, — 1modeftiffimie preces , plenz fidek; plena fpei, & ca-
: Nam vt nullum aliud effet argumentum , quis| |ritatis. INam & fidci fuit credere' Chriftum impe- l
: vnquamlegitIudeum vllum illo prafertim tem-| — |dire quamuis abíeritem poffe;quo. minüs egrotus| - 1
|pore, quo Romani dominabantur; : vllius oppidi| morcreturfrater : ideóque 'nbniragaäf,;vf vcniat;l ;
l dominum fuiffe ? Denique Lazarum: Euangelifta — | vt feftinet, Notauit hoc Cyrillus in-Catena, Leon- x
; pet forores déícribit , ideo- vt - arbitror , quia| - tius,Theophyla&us, & Rupertus: &"(p*ei'üfi*t**bon- j
: |Chrifti . familiaritate notiores, vulgo erant , vt [fidere fore, vr non longiore adexorandum Chri-
|folent mulieres rclieiofiores effe , quàra viri ;quod |ftum oratione opus cffct: & cáriratis cius erga La-] -
: Ea " GBCOTIISUGHBHELLNQU IU LALOBSEIL AUR m s m i at ,MwwwüwmuunLM:,mwwïäkï

E

i
t
IN
a
doti
fütus
fulci
Proï& Vg Chf)
WVt cau.
ín, & g. Pon

8 fed caif

tltntlm]' :
L. J lgni
Wütiam fta(T,
2!g'niäcam RfTC,
as « Im

ais
Mobutee. faUp
DFI; (
Dej l)(
- fügi

lüe[E
—

EU

'ocrabo | '
T 5 A^
MP N-
I "
nliq Ms "?M Alrora ):,
VMVl Mil -
& la^viam as E.
"wvram "
MEDLIMÉUM J)-h ;x"
i ET
, B E
dB EL
a K *
"

! "
Patytm P n
i —-þ-.ut.u VAV .'a,æ
, Á

C ,

^ 1 nf
T" TT T
4 UDUOQs W
- à

! 1 41
ivene. Veetoott, M
iUl AU y i W
!
!
l

Iaj

" ti $
T k i.
n9. . X

" I I
lardinem Wi
DIDUCUTE M

T
.j à v 2
, "
e MPITMI?, Lj
fJ y'ji 'm'-zr" "
" )

, " l ..
! vergnm 40 ?

4 t "II
ofetbr

v TLl
gcis, L
f uvatt »r' .:
M U:J:lw.f(

". Al/';'
enqmit d i
S (:f -'14'*'-"4

t

£N A"".
.
iv

IH IN
i

p
,-f,j;ï;ïipch
j ! tb

veftgm Jf
I
w i

Ü
7 MT
l

d
$

h

*

N

T::&o 4, *

Matth.8.8.

E Matth Oäo
14.

z

;Pro,& Vi

Rnon cau-

(am, & fi-
inem » er
euentum ,
.& confe-

?ucn tiam
1gnificant

aliquando.

| Chrifti di-

uinitas
probatur.
!

|

Y

|[Quo argumento magis hec expofitio confirmari

" |guftinus , Beda , & Rupertusinterpretantur;itaque

cari; Zals glerificatio rpfims, inquit Auguftinus ,. wen

997

non nuntiant, Ecce Lazarus; fed , Eeee qnem amas , in-
fïrmatiar,vc Chryfoft. & Euthymius indicarunt: pofi-
toenimanteoculos eius erga Lazatum amore ma-
gis illum ad mifericordiam. com.moucban t. Hazc
fere omnia D. Auguftin, & Beda his verbis co mple-
xi fant;Non dixerunt. veri; amanti enim tantámmodo nun-
tiandem fmt, Non aufa [j wnt duere , veni 7 fans mon aufa
funt dicereyibi inbe e77 bic fieticur etuim non 77 iE , fi fides
ilius cemtwrionin mde laudatim ? 41t enim,Damane non [um
dignws,vt intres [i;b teium meum; fed tantiam dic verbo,
Janabitur puer. meus. Nibil horum iffa , j?d tantummodo;
Domine,ecce quem avmasinfirmatur $ f(afficit vt nowerir; non
lenim amas , C deJeris, , Cyrillus, Leontius , & Thco-
phyla&us admirationem etiam quandam hac ver-
ba pre fe ferte putant,quafi dicanoqui fteri potuit; vt
quem amas , infirmaretur?. -

zarum amorem in mentem Chrifto renocarc , nec A tur; aut certé candem fuam; patrí(que fui gloriam
lalias przter amorem preces adiicere.. Quamobrem

. "IHTadiens autem Ie[oæ dixite& ; Infrmitas bac non eft
Ad mortem , fed pro gloria Dei , vt glorificetur [ilius Dei per
eam.)N ulgaris queftio quo modo Chriftus dicatcam
infirmitatem ad mortenrnmon elTe, cüm paullo pott
mortuus ex ea füerit Lazarus. Tribus modis id ex-
plicari poteft , aut propterea dixifie infirmitatem
illam ad mórtem non elfe ; quia etfi ex ea Lazarus
moriturus crat, fibi tamen, qui facilé potcrat fufci-
tare , non erat moriturus. Quemadmodum de prin-
cipis illius filiadixit, Nen eff mortsa puella, [ed dormit,
cüm mortua omnino effet , vt quofdam illic inter-
pretari diximus, & hoc loco Rupertus refert; quam-
uis hanc interpretationem idco refcllat, quod paul-
lo poG: ver. . 14. Chriítus dicat, La'äqrm mortieus eff.

videtut ,. quàm refutari. Propterea enim verfu.
11i. videtur non dixille , Lazarus amicus nofter|
tortuus cfc H fed La AYMs 4nmictis nof?;rdarmtt . vtin-
dicaret facilé à fe fore fufcitandum. Quod autem
diícipulis poftea palam mortuum effe dicit, prop-
terea dicit ; quia per fomnum mortem intellige-|
re non poterant, Itaque potiàs hac ratione indi-|
càt Lazarum illis quidem mortuum effe, fibi ver
dormire :;aut quia ita moriturus erat, vt man-
furus non effet mortuus , fed duobus poft dicbus
fufcitandus , vt Theodorus Moptueft.. Cyrillus,

ponunt , monéntque di&iones illas Pro, & 71 non
cauíam , & finem , fed cuentum aut conícquentiam
fignificare, . Nec enim propterea Lazarum egro-
taífe,vt filius Deiglorificaretur , fed càm zgrotatlet,
ac mortuus effet . confccutum inde etle , « glorifica-
retur filiu Dei.. Acnon fuiffe infirmitatem ad mor-
tem , quia finis mortis Lazari non ipfía erat mors,
fed gloria Dei,qua ex ea erat confecutura , vt Au-

cxiftimant non folüm euentum , fed caufam fignifi-

'pfem ausit s fed mobis profuit. . Hoc f ergo , qmd ait , Non
ff ad mertem , quia c7' inIz mors non erat ad mortem , feJ
petils ad miraculuw , que fatto crederent bomines n C bri-
f'um , Gr. sutuvent veram mortem, Re&e probant ex
hocloce veteres auctores Chri(ti diuinitatem.Nam

Dei, quod ftatim explicansaddit ,. vt glorificetur filins
Dei per eam, quafl dicat, pn gl ortá Dei ,1d cit mea, vt

Auguftinus,Beda, Rupcertus, & Theodorus Mop-

Chryioftomus, Theophyla&us, & Euthymius, ex- E

autfeipfam Deum appellat, cüm dicit; Sed pro Lglqria'

C

B dum,vnde Patri, acFilio magna effet accetfura glo-

jefTe dicit , vt Chryfoftomus, Thcophyla&tus ; &
Euthymius exiftimant. Dubitant autem quidami
quam fuam , Patrííque gloriam intelligat? Andrcas
Cretenfis vnus ex auctoribus Grecz. Catenz cru-|
cem , mortémque Chrifti defignari putat, quam
mors Lazari fignificauerit , per crucem enim , &
mottem maximé cius gloriam apparuiffe. Sed ni-
mis hoc alienum videturà feníu. TheodorusHe-
racleotesgloriam eam intelligit, quód miraculum
fufcitati Lazati toto effet terratum orbi diuulgan-

l

ria. Simpliciffimus feníus eä ; quem indicat Au-
guftinus , in eo cam gloriam pofttam fuiffe, quod|
fufcitato Lazaro multi effent Chrifti diuinitatent
cognituri, vt ver. 45. declarat Euangclifta,
| $. Diligebat astem Iefus Martbam, «" Mariatm foro-
rem es , « LaXaram.) Muld interpretes querunt,

quoríam hoc adiecerit Euangelifta. Sunt qui pu-|

tent fufpicionem le&oris occupare voluiffe ; po«|
tuille cnim aliquem fu;picari propterea Chriftum
non ftatim. ad fanandum Lazarum íe contulifTe,|
quia nec eum , nec cius forores diligcbar. Cyriüusl

mirum fi.quos dlllglt Dominws , caf?,;g;ar, cüm Laza-

dorationem tacité reddere cur , eifi non ftatim ic-
rit , pofteatamen icrit ífuo tempore , quafi dicat,

obliuifci ; fixum in eius animo manfifle nuntium
xgritudinis Lazari, Refero ergo hoc ad duos fc-
quentes verfus ; Vr ergo audiut , quia infiimabatur
Quidenim eft, erge ? nifi quiadiligebat Lazarum,
& fororeseiusaudito eius morbo, quamuis iuftam
ob caufam in eodem loco duos dies manferit , ta-

T

!

1

|

fueft. & Cyrillus in Catena Grazca interpretan-

culi faciendi;dixiffe diícipulisfuis, Eamwu m Iudeam
uerum, Diligebatautem ces fingulariter, cüm om-

men fimul atque opportunum venittempus mira-

ncs communiter homines diligeret , propter fin-
gularem earum mulierum pietatem , vt Thcodorus
Heracleot. & Mopíueft. Chryfoftomus, & Euthy«4
mius fcribunt. ! E
(6. 7. Frergo audimit , quia infirmabatur, tunc quidcm
manfit in eodem loco duobus diebus.) Quam vim habeat
particula illa,erge, modó diximus. Soletautem quz-

veró in Catena Grzca exiftimat voluite docere non!.-

non potuilïc corum , quos tanropere diligcbat, :

$88 —

;Gloriamk

fuä Quafa
hic voce«
Chziftus,

Hebraz. 12.

rum, quem diligebat, morbo aftlixerit.Potis cre-7- :Pw**

maius in eo miraculum facere volcebat , quàm quod
cius fororcsab ipfo poftulare videbantur. Illz po-
ftulabant,vt egrotantem fanaret ; ipfe volebat mor-
tuum,& quidem iam fepultum, ii quatriduanum;
jam fa:tentem fufcitare.. Expectauit ergo, inquiunt
auctorcs illi,quos modó nominaui , doncc morcre-
tur,doncc fepcliretur,donec faeteret, quo illuftrius
miraculum cffet ; nec poffet qui(quam dicere non
veréfuiffe mortuum , fed lethargo fopitum;autalio
quo morbi genereadeo oppreffum,vt mortuo fimi-
lis videretur. Auguftinus , & Beda myfterij caufa fa.
€tà clfe putant, quód numerus ille dicrum quatuorz
mylticus fisfed non exponunt, quid in eo mylfterij

fitsnec,vt opinor,ad id, quod' agimus eft neceilariü.

Eamsts n ludeamiterum,). ]terum dicit, quia non
multo ante inde venerant , cüm vellent eum Iudxi

ri;cur duosibi dies Chriftus manferit? cur non Pca-scd." duos)
tim fccutus nuntios , antequam moreretur (anauitïc:f:i&lä:
Lazarum? In promptu cft ratio quam Chryfoftom.menteri.
. [Theophyla&us , Euthymius, & Rupertusafferunt, - :

idco non ftatim ijfle , led duos expe&ctalfe dics ,'quxia) !

)

Q—fii | lapidare w—'

-

Auctoris in
i&crpretatio
qui & Ru-
pexti eft.

"läþþi-dfzire. C. 0. 31. 39. Putat Cyrillus in GrzcaCatena

. [nus prouerbiü apud Hebreos fuiffe,quale nünc apud
multos vulgo eft , cüm fignificare volunt poflealio|

99I

hanc vim habere illud erum 5 quamuis Iudzi indi-|
gni (iut, tamen eamus, vt beneficium in illos con-
feramus, càm tempus id poftulet. Nonabsre aliqui
quarunt, cur hoc Chriftus diicfp-ttlis dixerit » ante-
quam proficifceretur; quod nufquam aliás feciffe le-
gimus. Rationem Chryfoft. Theophylact.& Euthy-
mius, &, vt videtur, vterque Theodorus Heracleot.
& Mopf(ucft. reddunt hanc, quód ümidi difcipuli
elfent, quód paullo ante Iudzi Chriftum lapidare
voluiffent. Przmunijffe igitur eos , ne repentino
Apc&ea reditu turbarentur, & prauifa minüs tela fc-
rite folent. p Jepeitta
8. - Dicunt et difeipuli,Rabbi,nune quarebant te Indai la-
pidare , e9* iterum vadss illuc?) Nunc, ideft paulloante,
|vt Euthymius exponit, Intercefferant autem duo vt
miuimüm meníes, vt initio huius capitis demó(tra-
uimus. Sed vtuntur diíci»uli exaggeratione, vt folét

inijcianteó rcuertendis Naore, quafi eodem die res
accidiffet. Loquuntur auté, vt homincs, inquit Cy-
rillus, & vtcrque Theodorus, nondum fatis intelli-
gentes non poffe Chriftum quidquam pati nifi vo-[
lentem:etf experientia fepe didicerant, vt ait T heo-
dorus Mofucptt.cü,quoties voluerat;é manibus ho-
ftium euafiffc. Loquuntur auté ita,quafi folius Chri-
fti caram habeant,quáuis non tantüm illi;fed multo
etiam magis fibi timerent, vt Chryfoftomus;Theo-
phyla&us, & Euthymius adnotarunt. Idem nunc
multi faciunt, per fpeciem chrifti defendendi res
agunt fuas. 2 : tT
9. Refpondit lefus, Nonne duodetim (ont bora die?) Mc-
ritó Auguftinus, & Beda mirátur, quid fibi velit ifta
rcfpófto. Vulgaris inualuit interpretatio, quá Theo-

. |phyla& refert, Lyranus verbam plexus eft, & multi|.

deinde, qui vixaliuni;quàm Lyranü lcgebant fcrip-

quod vna hora non fiat, alia fieri potfe,mutari poffe
Iudzoftum animos, vt qui paullo ante fe interficere
volebant, nunc libenter excipiant. Putat ergo Lyra-

fieri tempore, quodalio fieri nó potuit. Tribuit híc
interprctationem chryfoftomo D. Thomas in huius
loci cómentarijs fed, vt opinor, immerito. Auguft.
BDeda, & Rupertus exiftimant Chriftum (cipfum lu-
men;diémque;duodecim veró Apoftolos fuos duo-
decim horas appellaífe 5 nó debere fibi cos dare con-
hilium , fed fe potiàs fequi tanquam horas folem , ac
diem.. Mirum hoc Auguftino placuiffe. Propiàs ad
ícnfum Cyrillus acceffit , re&e cníim vidit tempus
vitz Chrifti dié appellari, fed fic cx pofuit, quafi fen-
fus effet, nódum effe tempus ponas de Iudzxis fume-
di; adhuc beneficia etian"ginu.itis conferenda, quan-
diuin hac verfaretut vita. Verus fenfus eft. quem pri-
musauctor Rupertus explicauit , quémque Chryfo-]
(tomus, TheodorusMopíueft.& Heracleéótes; T lieo-
phyla&us, & Euthym. tanquam éertum, à€ faciletn,
nifi fallor, preteriére ; fic enim ea, qu& fequunrur,
cdilferunt ; vtobfcura coniecturanon fitita eos in-
tcllexitfe; certü effe atque ftatum fpatium diei, quod
minui non poflit; duodecim enim conflare horis;
intraid tempus fi qiis ambulat, fine periculo am-
bulare, quia lacente dic offendere non poteft, videns

turatü interpreté , daodecim horas eí(ic dici ; itaque|.

quotoco pedem ponat : ficcertum & conttitutum

ERY ais s .

gapstem

Iibi*c'(ï'c tempus,quo ambulare debeat , id eft viuc;';c,**

"-JOAN. MALDONATI COMMENT. .

A |& officium à Patre comiffüm explere ; eum effe. di&

facere homines timidi, quó maiorem Chtifto metü| -

C

A; *

E

D

fuum;in quo nihil fibi periculi immineat;nec enim
ante conftitutum fibi tempus, id eftantequam vite
fequuntur ; que non vidco , qua rationecum alijs
intcrpretationibus hzrere poffint. Quàd duodecim
diei horas effc dicit , inzquales intelligit, & de die
loquitur,quem vfualem vocant. - Loronr v
| que ambulanerit ro die , non offendit , quia lacem bu-
us mandi videt. ) Explicatis fu perioribus verbis , tam|
facilé hec intelligantur, vt commentario non in-|
|digeant. Non polfe offendere, ideftin periculum|
vllum incurrere, qui s dre, id cít inlace ambular.

|pro omni pofuit periculorum genere. Nihilambu-|
llantes noctu homines magis metuunt; quàin ne in|
llaxum,; aucin aliquam rem aliam offendentes ca-|
idant. Lucem autem huiufmodi , autíolem vocat,|

poream , vt eam fpirituali opponat; quara per cam;
intelligi volebat. Non ergo de difcipulis hoc dicit,

ant, cüm in luce ambulent , ideft fe feqaantur, qui
. ^ ; £ s * "
lux eft mundi , quemadmodum Aueuftinus , Beda;

cleotes interpretantur, quam interpretationem re-|
fert etiam , & probat Euthymius . Nec, vt Chryfo-

liter enim de eo , quodfolet fieri , & de vera , ac na-|

poftolos, fed fe , cuife Apoftoli timere fignificanc-|
rant; timere non debere; neminem enim vllum fibij
periculum creare poffe,dum in luce;id eft in die am-|
bular, antequam tempus veniat ad moriendum fibi]
àPatreconftiztutum; —— — "i doud: OM
-qn. Hecait , 9 p»t boe. dicit ei , La(arus m cm-ï':
noffer dormit , [E*d vado , vr 4 fómne excitem eum.) Docue-|

uerteretur ; quód nondum fua veniffet nox, fed
adhucin die , lucentéque fole ambularet. Docet

vt Chryfoftomus ; Theophyla&us, Euthymius, &

pretantur, Haccaufa nimirum fuit, quamobrem

meus s fed la'(;gmif amicus nofler, thi(tïp d—löä*a,nzi.ci, |
tiz communione ad commiferationem , pro-
fe&tionemque commoueret. At curaperté non di-|
xit, mortuus eft ; fed; dormit , cüm magis fuerit dif-
cipulos ad capeffendum iter excitatürus , fi mortuü|
efle dixiffet , velleque eum fufcitare? "T'heodorus|

mortem fomnum appellauiffe, vt indicaret non elfej
fibi difficiliusà morte illum ; quàmà fomno cxci4
tárce. Probabile etiam eft modcítiz caufa ita locu-
tum effe. Nam fi conunuó dixiffet eum effeé mor-
tuum, fedue eum fufcitaturum , videri iactator po-
terat futuri miraculi. Nuncaurtem & plüs quiddam
dicit;càm non folüm fufcitatürum fe illum indicat,
verum etiam ita fufcitaturum , quemádmodum fij

x

fuc nox veniat , mori pofle. Sic benehzrent; que'

Vnam enim magis comrunem periculi fpecicm|
Iqui veluti fax eft totum colluftrans mundum, aut!
lucem huius mundi,id eft non fpiritualem , fed cor-
quafi doceat eos nihil effe caufz,quam ob rem time-|
& Rupertus quaf oblitusfui; & Theodoras Hera-|

ftomus, Theophylac&us, Euthymius, & Thieodorus|
Mopfueft. exponunt; Qwui ambulat in die, id eft qui be-|-
ne agit , nou effendit , non eft quód timeat, Gencra-]

turali loquitur luce, quam paullo ante diem appcl-].
auerat. Ex qua exemplum fumit , non vtprobet A1

rat nihil fibi imminere. periculi, fi in Iadzam ve-|.

nondixit, Lazarus dormit, aut Lazarus amicus|

Mopfíucft. Auguftinus & Beda indicant ideo Lazari;

*
Za
B*
y
L

nunc ncccffärium'fibi; aCdifCiPuliSfuiS elle - Vt'*'*-eöï
eants dormire enim Lazarum íuum communitcr
cum ipfisamicum; oporteréqueà fomno excitari| "——

Rupettus; & in Catena Grzcorum Cyrillusinter| — -

&
Ml o a u r

— A dormiret,

m

|
|
| l' yemel
|

E
C ETE "*

jipint
dwmi: ! :

dfradiu
g
l ld dQ
gmüiü
| n nol
W;;ti. " n
Ib fanita-/fö Jreyt
i pgio
| — um t
hgt
diüina ü
alnendis
