
7 ml

qua|t, tan-
]quam, ficut
veritatem
aliquando.
fignificant,

Quaorfum

hoc loan-
nes adiun-
xejiit.

|

Iilius meus daleflus , im quo mibi bene coplaewisiy um Audite,)
3 z
Et banc vocem nos audieumus de celo allatam , cum e[feemws
cum ipfo in monte (anclo. Saxius quidem fuerit generali-

gitationum , ad do&rinam , atque res omnes exten-

Idere , vifi carnis t umilitate [anaretur. Vnde mon poteramus
videre ? Intendat ergo caritas vefira , &7" widete , quod dico.
Irruerat bomiui quafi pulmis m ocalos, trrruerat terra, Puci.:i;
uerat oculumsvidere non poterat lucem. Oculu ifle (auciatus
iyngitur s terra f[auciatus erat,e77 terraUucmittiturvt fa-
netur, Omnia enim collyria , q97 medicamenta mibil [unt mifi
We terra. De puluere cecatus es, de pulmere [anarsm. Erco caro
te c&cauevat , caro te [anat, Carnalis enim anima fatla erat,
confentiendo affetlibus carnalibus , inde (aerat ocnlus mentis
cecatus, J'erbum caro fatium eff, Medicus ifle tibi fetit col-
lyrinm. Et quoniam fíc venit ubdecarne vitia carnis extin-
]gueret , 7 de morte occideret mortem , ideo fattuyn eff im te,
vt quaniam Verbum carofatlum eff , tw poftzs dicere s Et vi-
idimus glsriam eins. Libenter Auguftini quamuis mul-
tà veräa recitaui, quiafi non propriam interpreta-
tionem,vtilem certé habent , elegantémque fenten-
tiam. Ceterum quod ad queftionem attinet, proba-|.
bilius effe exiftimo quod principio indicauimus,vo-
luiffe Ioannem teftimonij fui fidem commendare,
qui incarnati verbi maieftatem oculis perfpexiffet.
Hac enim de caufa fimili fententia r.cpift, c.1.1. vfum
fuiffe videmus. - : !

plicandam glorie magnitudinem adhibita , quaft di-
cat; Vidimus ; inquam , gloriam cius , quaü gloriam
|vnigeniti. Primüni;tenédum hocloco eft, quod Au-
guftinus in Píal. 125. & Ambrofius cpift. 47. & ferm.
|i8.in Pfal.ri8. & Chryfoftomus hocloco, & Gregor.|
.. |ib.x8.Moral.cap.4. Theophyla&us,& Euthymiusin
Pattieulz|commentariis monuerunt particulas iftas, qwaf;, tan-
quam, [icat , quibus vnafere Greca refpondet oc, aut
oav « non femper fimilitudinem,fed aliquando veri-
tatem fignificare:cius rei infinita in fcripturis exem-
pla funt;que facilé quifqs reperiet.Et vuïgg,vc Chry-
|loftomus,& Theophyla&us aiunt, ita de Rege fole-
mus loqui; Incedit quafi Rex,id eft vt Regem decet,
itavt ex ipfo inceffu facilé appareat ipfum effe Re-

nus,nó fignificamus, inquit Auguftinus, cum virum
bonum no ellfe, fed ita feciffe, vt appareat virum effe
bonum. Sic ergo accipitur hocloco , vt verafolius
vnigeniti gloria fignificetur ; fenfüfq; fit, vidimus gls-
riam eius alem , ac tantam , vt non nifi vnigeniti ilij
Dei effe poffet , vt facilé ex ca intelligi poffet eum
effe vnigenitum. Quaz interpretatio multo profecto
melior , & magis Catholicacft , quàm illa fubtilium
quorumdam interpretum , qui fimilitudinem tan-
tüm fignificari putant,quaf fenfus fits Non vidimus
quidem gloriam ipfam veram vnigeniti , quz in hac
vita videri non poteft , fed quafi gloriam vnigeniti,
id eft fimilitudinem quandam cius , qualis illa fuit,

quam in transfigura,tionc nobis oftendit. Liceat et-

4980

IOAN.MALDON. COMMENT.

s

m

ter ad miracula,ad predictiones,ad cognitionem co-

dere,quibus faam quoquo modo diuinitatem decla-
rauit, quemadmodum Chryfoftomus,& Euthymius
exiftimant. Quorfum veró hoc Ioannes adiunxerit,
multi querunt.Chryfoft. Auguft. Beda, Theophyla-
&us putant finem his verbis declarari , quamobrem
Verbum caro fa'Ium eílet, Ícilicet, vt eiusgloriam per-

fpiccfc poffemus , adumbratam quodammodo hu.| B

manitate, quam ipfam per fe intueri non poteramus.
Gloriam eins , inquit Auguftinus tract. 2. zero poffet vi-

Gleriam quaft vmgeniti 4 Patre.) R. epetitio cft ad ex-

em. Et cum de aliquo dicimus ; Fecit ficut vir bo-

À.

C

D

&

iam nobis adueríus argutos argutis eífe. Rectc, fi di- ;
xiffet ; Vidimus glorià eius , quafi gloriam vnigeniti. |
Át non dicit , quafi gloriam vnigeniti , fed , gleriam
quafi vnigeniti, Meliüsin ea quaftionc ponetur ope- "
ra,cur Ioánes hocipfum dixerit. Refpondent Chry- " durtie
foftomus, Theophylactus,Euthymius,idémque Cy-|toro» — |
rillus indicat ; voluiffe hoc verbo docere, quid inter| T ri-
eius,& fanctorum hominü gloriam intereffet, Nam|S ^
& gloriam Mofis fuillc vifam,cum ex colloquio cum
Dco eius facies cornuta facta efl,ita vt eiusafpectum
homines fuftinere non poffent, Exod.34.29.50. & 2.
Corinth.5.7.& Elie,cum curru igneo eue&us in co-|
lum cft , 4. Reg.2.12. Sed eotum gloriam non quafi
vnigeniti apparuiffe , participatam enim fuiffe, vt
Cyrillus àit; Verbi autem gloriam vnigenit , id eft
naturalem. Rem quidem hi auctores recté tetige-]
runt;fed non penitus explicarunt. Cur enim non di-[-
cebat gloriam quafi filij , quo verbo nó minüs,quod
illi dicunt , deäaralfet , eius gloriam non participa-
tam,fed naturalem fuiffe, fed dixit ; eloriam quaff voi-].
gemiri? Vnus mihi videtur Bafilius hunc penituslo-
cum enucleaffein homil.de fide, proptereanomine|
vnigeniti víum fuiffe Ioannem , vtindicaret tantam| -
eius , quantam Patris fuiffe gloriam. Cüm enimali-| -
quis pater multos habet flios nó omnem füam glo-[.
riam,non omnem fubítantiam omnéfque facultates
vni dare;fed inter omnes diuidere:càm autem vnum
tantüm habet , quod eft vnieenitüm efíTe , quidquid]
omnino habetilii tradere, mhilfibireferuare,equa-] — "
lem fibi eum facerc omnib? in rebus. Hoc eft; omziai
quecutique baber Pater,mea fant, Yoann.16. s. Loquitur,
autem Ioannes , vt opinor , de Verbo , etiam quate-

non erat, qui Deus erat? quid non habebar , qui in-
habitantem in fe , & in eandem perfonam coniun-|
&am habebat diuinitatem ? At quid eft quod addit,
f p : : p . [tre addido-|:
ablatiuus iungi poteft, vel cum gloria, vel cumvni-.. "
genito:cum gloria quidem, vt fit fenfus; vidimus glo-|
riatm eins quafi vnigeniti à Patre datam : quemadmodü
Cyrillus,& Theophyla&us iungere videntunscftque|
& vera,& congrua loco fententia. Nam eodem mo-]
do loqüitur Petrus 2. epift. cap. r.17. J[feerpiensenim ]. —
Deo Patre bonorem , «2 gloriam vóce delap[a ad eum bwiwf.|
cemodi ; H'ic eft filius mews dileilus , in quo tmbi bene com-| :

ufcula traie&tio fit , & minüàs plena fententia. Opor-

referatur,quam füpra diximus patere longius.Itaque
magis placet, vt cum nomine vnigeniti,quod proxi-
mé adhzret;copuletur;fenfüfque fit Uidimns gloriam
fius,glariam qua[i vnigmiti 4 Patrejd eft Pgti*is ,aut eiu.s,» "
ui vnus à Patre genitus fit; vt Origen. tractat. 2.in :

ceffarium effe arbitror, quod plerique putant;vt ali-
quid fübintelligatur,quod congruam efhiciat oratio-|
nem ;aut participium àyGc , vt quidam volunt , quafi
vm;gmiti, qui à Patre fit,vt infra Cap.7.29. Ego [cio eum, H
$.. ^ ; : .
quia 4b ipfa fum , €z"tp[e me mifit : eut £ Gc , quafi
vnigeniti, qui à Patre cxierit, vt cap.16.27.28. Ipfe enmm

4 Deo exiuis exiui 4 Patre , €9" veniio mundum , & c.17.5.
Et cogneuerunt veré , quia à te extut, C7* crediderunt,quid t2
memififti. Hoc , inquam, aut aliquid aliud fübintelli-
gere neccflarium effe non arbitror. Nam etfinon

Á

d

b L) -
partici-

nus homo erat ; nam etiam vt homo vnigenitus erat| ]
L . . Va . i
Dei, & omnem cius gerebat gloriam. Quid enim ]

4 Patre? Cum duobus precedentibus nominibus hic|Cur 4 Pe-|

placui. Fioc tantüm habet incommodi , quód duri-| - T

tebit enim , vtad folam Chrifti transfigurationem E.

Matth. Bcda,&Epthymïus intelligunt. Neque ne-| - dl

Pater 4mat vos, quia vos meamafIis, e9* eredidifhisyquia ego 1

It

^

(CNOH G'iCI
yknimäim

miten.

Itj &
ba: Pil'
tein t
Pt

|

* tmïnmdi

Q
Ut
ib.lg.ä

w

meviciiieitcisieigiendn r T 1',:
45 —
| N rendam. Rcli.|
à -AP Loo— G ia G
: — NC iorem arbitror e e(fe plenum eratie, ;
O AÀ N. lorem ar (fe plen : ]
me. ; meliore id fit efle p ,. multis 4
A ieft ; AC d diu |
d ! | ntan-| ftexponamus, il.2.a ; Ioannes | (
— À idam argumer lsE s &or ille hom in gratiam Ioa 05 - ;
( — ocscuEE A92 eít, vt qu madmo- tatis, Id au bito, d tnmdine eims n
x ' , 4 f d nomcn e ,füul hqut: quc sT : dl" Verltdt *bic Ngn du d, -t . De P[fnlt" ïi gra..
T ! participium.fe icipij pa j im minuü differit verbis. N . I7. dicit ; De o omi i
TMM [ : articipium, articipiJ p: Necen icena ial ua ver. 4 1la ergo oi ille
NI " icas. IN is vnigen incelloas deq : At14, nt ; i
VVüte | P umen vim p: am dicas EHANIS: VTE T HHnteudgaty "AtiAno pro : cepvpd
NU xb m ynigena- eft, quan b illo I5 s grÀ minesa lonis,gta-
"E : ine ^ Patre Am ille efta ; es accepi m ho nptionis;gra-| :
-»J,ätw i d fiLat : 4at am1i : . 09735 : 2 anua : : dcmP : s P /
P um : jcen fit; qu . dicio mnes m re : 'cus| ! !
: vn g ennt; dem lu ; uam o t eratia : ia SPII
N licebic ium.íed nom oqui l] jtiaq SEHBERCO UM m , var | |
EU Wigebe aob ium,ie Eteítmeoq Augufti.| erat. Accep facientem , ir. Om- |
ere( . ienus, id e o lentétia. ntra épi uam qu graue gra dit,in eo d
É jn r -ff s p libro co | | dona, que gratie (Te dedit, ter , tan- :
UER : cac 11ni fancti don W iniforta fluenter , u -
v Gd aptior,einca retari | lo eít " lequas nem ter ,a juulos -
E pr interp is hic qucftio cft, & alie;qu: e , redundan inriuuios,| — di
al la. N :JM, dcthr * 'I th q 4 . nCS 1 CC rc . ndc ln hus uld i
-ivukh [X,&K*.' nlls Vl k É e Slml ls « cdlen— t cnlnu a 3 P a lte , v : s t uld Q... is
" j 57* f«tii.) 91 rius exp | B |& fuerun db s telligitur,qu fumm
u—kluocu;rï nich.cap.7 tie,C7* veri Sedaliap fere : te,tanq Hinc intellig 1US £s eric inter
d 3 | cS n fon * MADN urc : 1 1'0 Cl[ s
CNNE m enda. : momn uam1 a deriuantur. F am Viregine it,|Chriftum ,
..w:v':?wm'. | Plenw baiung 1dum. Na /onc plengs, T iembra de Beatam derit,|Cnr FI.
D do ver élegen vAdptic p nde inme illum , & hanum fuerit, eamter
uN quomo do Grece ieg; legunt 7 mina4 |vndein. is inter illum ; n , & 5tephan € gftatid,|orauis ples
nb | uomno . minatiuo - 1nt,vt no dlicrlmln 3em B&Ptl&am, S fllliïc g c,,, IOR k.-,'*-o:,
nm;'.?;;æä | da c&,q ices 1n no : GC CXPOHL fera[uf) Iganncl & tut Plcno p .im.um**? i
A ; cOdlC uldaïn nnemrtec : . matrcm, : tura cCItCta A&' 6.8. Kil: D. j
"Md nunc lecionem quidar ftad Ioa s tefti- : etiam Ícrip (6,28. & it eratia;
al ectionem q ia,ide itatis Ioannes tefti uos c l, Lucer. ifto fuerit g -f
T Quam díequétia , 1 & veritati: idemillis| |quos « itus fan&ti;Luce r. i Chri t Dew [ji-
dl p us plenu à tatig, irorequide . vel Splf . Id eft infinita 4"m dedit Dews
TM auus p fit;plenus £ uod mit :ó philo- d maior,i . 4d mm/m : '4th do-
" '(un.l p ipfo. Qu : u]taVCï—OP ; quö du llienim »en , dummmþ'l ,
S :;:. -9-,(,?'/ | rcn[u h'bct dc P : , ain m rath) D E lta' I 1 . m/(vcun . 'l Iliïo
« | Bniiperhi (le.Qu VE numg : in aliis finit; bisaute ódin Ch
u | gmu PC : otul &é pie: j9885 1n .no ind u r
"t m venire p nr recte pier hi effe . ann.3.34. Deinde q . ntüm
"B ! tem ve * robe dio mi itam, o m hef. 4. 7. Icipatione ta :
CAU lin men ánem p iffimulo o m| nmm, ; , Ephet. in aliis participa d
MLA l vt IO s d1 lr tar x Cbr;/ï 3 : h;s Pa $d 3 $ quo
) opbhantur, : ? Non : reutam , AT109034 £f ua,1na inis efle dicimu q
x£| [ [ophan is dici votle ? Ms tama ig;eun-| |z luti natiua; : iis eíie d hsls
du* EE litteris *ng; u -Íe,& velu lumin irer quod à Solel
MU tatis Is diuinis : VE k-mq* ; erie, , ia. Plenü liter que :
E & veri idis di tilitatem ; ihil enim| C |p tgratia, Fie lem , ali ww el-
H*!!:(!J,':f».'-, ; in tracktai fubcilit Nihile lena fueri o ed liter So l minis app
À atnin udacem iubt m meum. Nil ; P ft $ fed al: , lenum. lu O NI RS
Ym 1! l& MH MM tam au rem m i centio. H* Qüume unine P [sji u .Humlna,
iofam,tam. :e lecto ateringen lariffim lumine, mari
T Y imum indue dulgereintem noftrum ilto collu | mare , piena« dum fcript
E iem an uàm indv 5* hominibus al-| |m:i lenum aqua s ruditer, -
L*AwAR . "w * : : -^ 4 ïïul-'
CC ts : D lofiusaq holicis ho auctores lamus. Ple : fit. HQC ho , : terpretat
: pericuiode rat Cat s veteres 6 Íe. à tum interz unmter intei lBs vide
um cms Ms €fät15 e irerr'omne itim ver.I16. vide quan À iascomm sf btllïus, Vr :
E (CTpI ? Confi ; $ 0s ACCCR ; ella- : tur in Ícho i dilcereindoéctu üunt,
d onere ? s. on dineetms no itatis appeila Tractantu bi difcer ifti naturas refer
uB d o de plemitu 'atiae, & ver epií- e doctus, v Chrifti naturas : ha-
Vav batur; E7 de p é plenum gratiz, omncs accepti- hucafferre d idam adduas nihil fictum
Bo us ddublCP "R dicit nos . ceplHC itatem quiaa ihil fimulatum, us, ve-
s QUQUI Laim hss Itudine jfti nos ac - : Veritat 1m , nihil fi 'exus Deus,
ATE I) lenim ius plenit de Chri ille ihil falfum , areret, ver nam,
uH dcclllu P IS (Cd - nes aCCeP uöd nin n uOd aPP l" ad dO&X 2
Cvilhudi ] | ucrac, : * dc Ioanlï 2 - re Ioan ; ch q * rc C(Tct,q tul-. A l] fv j c&
t - AE EoopMa er. 17. *tled ve interpreta . us feníus eft,
Jf fe. N on dicit ipfe eti itür ver. 17 beret, dainterp Verus
g e, IN ine , de qua ip od dic briflum| D vt Be docuerit. tor lo
B us €, Ient,quoc | m Chr[rnn :us homo, d vera do Lalius eft aucte :
nitudine fideraffe tus per Iefum Chri rus ius , quo alius ef j
| ple Contideral veritus per ? eritatis hymiuüs , q : aut qui t verita
9, at htetur. A ErALIA ,€7" tle, & v ; vt Euthy . ]genes, ocloco,v !
s confite m data ef EE um emat, U fuifle licat Oub iylactus ho 'ionibus ve.1
sispumi at cro plenun factam quem exp Theophyla& 'omifitonibus.
-.;;;--*f'" 'X 1P" va ll enimu . ritaccm Ob- * d er. & E : & Pl.o : , im-
fydes N umte lam,& ve | es? il.2.ad diu figuris , Itaquc
n Quizs lfatia ait. 1 g o ucner nIoann mi.2. x eolos. leuit.Itaque (
; m grae ftus ,a ob- 1€3 ODp hriftus imp on:tí-
$NI « er que à t? Chr locriter doctus ; nloan: es Chr teres pr
et ii dlxer,atap.. lle fuit diocriter ter . s omnces( bantut vete IT
CL usdipsd i | medio ines fanctos, ; s,Qtia leban | lligitur
g ï Ws uifnat ilibet ve : nes fan ris legis,q id quo impleba Vt collig |
: idicic. Qu d quiii idem homi d o itid quoir ellatur. du
pgci | id lenquodq llos quidem h« bnhunm io Ipía , at asapp "AtiA disLeti ,
« : osq ; Stcp | letio lp verit era s
at ',.y'"":""'.' [ : rcruai c 3 [ nonnu tlüaln, " ho P c ngrq m ddfd c ,(ä. M '21']
g s E. d otuit, innem Dapti ritatus ho-| |p ii u i onio b er Moyfe nifefté eni
T 1 MM fcrüaïcP irginem, Ioàn veró ve . i- |[1o - inquit; p | Ia efl , ma 3 ít
u Virginem, i; plenum ria Chri n17:Lex, Q$una fl;[ : Hoce
pl | B- : : cl. 7 ; Cbrlj u Onlt' : t
(m bceatam ppellari j p Is enim prop - SGETENI lefum lonem oppon * m
EUF | : ia/plefos MP Niagls c . uidem | itas per . impletion : Chrf/?"
5 ia p eminem. auam qui C ver .id cftlmP : . Dico enim .
u grat lum nemine Nam gr ft i veritatem, i an.1$.8. - Dci,
-sl B : B rum ft. Na : ide ritate Roman.15 tatem De,
u i : ncem pu : ratia cit. E Itatem, Cgi ver aulusad Mi pr. er veri Boen
- d ; Veritas. ää veritas , qbuaxïä äc commun;ca.viïeexrn nunquam.! E ääod ait D-P**ujä iffe cireumeifionss pr 0;—1!0 C eft quod ite-
j N i ini p : 10n B mifirum f. 5 um. QUiA
MA Chrifto hominibus impiet . Rchquum : mmfff r ones patr . em Deus :
" BN 5 P'o"eum ho iffionum finis eft. lefum rorpifSi Fidels autem Deus , ;
0C uV | E l'nïg ^ | : roml *s num P [ num, Anddf F 2.0. þl : 2 A 073,
É6 d |pria quáum|, is. 4:ac dv . miffior ; Anpne ple dconfïm ;/orinth.r.18.19. n i. 5/2,67
s E legis , ac pro inatitus qAnp — pnun.r. n eff in ilto, m
dU $ - al S1pie ?,Vvt1IlO ;Et verbn : alt 2 i fuit Apu moie bis pradic
al oius italecam?, feníu ; &t |. [rum i fmit apud. vo. "i ID VOSH prei
"M fiita eg hocfeníu ; : veri- : er,qn qui i 4EÍL, 0
j u (2 JO1tUr C&? 1 rlmm , ratié, C77 /ärinO 7"/1 ; C!'"Fw , 0n fmt ET.
lm Igit d Aéyoy verbz bi , plenum g Int ver- : enim féliua Tefus Timotheum , n iener- D
T N.', ] | » f' ratufa : £ 5obis 3. m : &a funt er enim m.€? ; "myfwn :
n reie balitauit Ó interie d D ]nanum , fenun p iocitur
^ oU2 Tel atio : m yet- C SJ*' | ugfqua €th1tl- !
um elt, «* medio fp & noftrum y er me , n illo fuit. Qu mtn Deo. Intelligit
n n 1f;(& liaua que fenfu : tfo P dE/!- m i : Cmen itatis. Ve-
ti : /, GCIC. ") ur. (&1'0 ! la enim neu Non ; f! deo per :pf'm- veiitaris.
at 1 fdf") hefi lcganï i c&, qula : no- ; -do Efï »fáe P 'd (i[ r)lex*)um . onu-
CLv arcnt ax)]feüum m enere1in ,[änt, 02 1 : locis,qul ' H Pccunla x
. atd | ba'P retem m troetiam g 'racta.2. inor ex his loc dum qua uidquid
g iffe interp ; neu n.tracta.a 1nor W c mun A VE MO
; cin Crat; : Oflge OP nhun 'Prders
Mi : if bum dix 4,& ddi-| . opino Dei i de quoy payers vt & pro-
: -ce ver . Tf O X 1.d F filius ant áe q I5 ; & pro-].
T 3 g ; d afu dln ,P, : auäor . Auguft- ,Ganl dic N uldqul l' eX(O uc
T : heum , &q hom.r.i ius inter- peccatis Is teftamenti d inquit, Domi.
sst ^ i in Matt e Nych. : Ellthymu : : P[O ; ;eteris te EUR Ecre, indq babil
/at II W. fosmr GrggOf' Beda,& fecuti codi- iffionibus v : lenum verirat z i. 144 demina
emoiv 24 : nJ CIm ^
n uerios, init, cap. 19. Ídam fec mi eniffe ple . * brachin dlé . Maiz
g : de Tiinic. c: Cus Qu EE uorum hoc eft v : MC PMETUM illo , Ma
N lib. 13. de : aluntþau ^u plenum q ICct,nocec tdine ven Ilitté coram RU
. . enum;, q ad | firtitn 7 opMs Ll
E | tur, Álij m mAnps pler rique Deus m [ortin £0 7* op !
g^ pretan fu legere nt,vt Ib inwe "t€5 e1Hs Cum €0 , andi
! | B u Cuu IEBEIC.s referunt , m vi- erces ei , lamat di-|.
AO in quarto caiu d eloriam erbum v r ; ecce m bet deipfo,eg' clam
o Ó ces alij adg tentes v itatis d i ; bibet dO. itur de
Lt (Hll i. dvcrbüfn 5 d m rCPC : veritatis, IO.& 62.1l1. i "zumPeïr b . Tc&atl
hu f" alija / UVIGimis , & ; O. in7o à ) kX . :
E;faaï«m 1Alc:ï'bum E&me&t:1m plenum g"l"ïajn gratlfz,,ä( L g. Teannes f*;]/z p&i «tpi duril, ag )';RS ius rei teftimo..
? | 1 V BE 4 ver ) ; : . c ïa - ' s , 2 3 U-P nncs ! B ; "
UA : fcilicet cius p uci | ayye puaprug ft Ioa ium
NUA t didemnods loriam la&tus , quem cens.)1 id e , 1
"OE l dlm dlfnus g 3!- la ) na 'l"l.U,lt) y
j illi, aut vi illus , & The :pretantur. P illo, :
D2 vt as t Cyrillus as nterpretan iveta
jl p ï)nnulli cxiüwnam'i1 G rcgüf- Nylleni
| n . 'icenis , & ia *
um,æ"'; | mofimïï-prctano Origenis ,
j '" à alnte E
J/"**"ïlzg, L. ;
T d |
9^ E 1t
L

nE ver.ig.
27539.

Idicillum effe Chriftum , de cuius plcnitudinc om-

494

hium przbet , qui clara voce interrogatus , refpon-

|

nes effent accepturi.. Vero fimile eft noftrum in-
terpretem vtrumque verbum prefenti tempore le-
gille paflupsi & npaCers teffimomum perbibet , G cla-

hoc Ioannis teftimnonium nunc proferat Euangeli-

dixerat teftimonium. Sic apud D. Thom. Alcuinus.
Sed hiatus ipfe tantum fpatij tenens fatis. indicat nó

|benetam diffitainter fe verba coherere.Preterquam

quód,vt eo diximus loco, quod illic dixit, Eic venit i
teffimsmium , nonidco dixit , vt de Ioannis ageret te-
ftimonio , fed vt difcrimen inter Chriftum, & Ioan.

ji)cn,fo&cnd eret.Hoc autem loco fatis apparet fufce-

pto cófilio de Ioannis teftimonio difi putare.Alia igi-
tur hoc facit caufa, quam Chryloft; & Euthym. indi-

bum carnem factum fuifIe, & inter nos gratie;ac ve-

Jtitatis plenum habitatfe;Ioannis Baptifte teftimonio
confirmare,teftis apud Iudeos omni,vt vocant,exce-|.

prione maioris, Tudei.facerdotis filij, prophetz, tam

dum viro bono contrafe teftanti credendum eft. Et

fuitfet interrogatus, confeffus inquit;ef? qg* nen negauit,
eenfe[fens efl , quia mon fum ego Chriflus, infra ver. 20. Huc
opinor pertinet, quód clamandi verbo víus eft , par-

[tim vt fighificet Ioannem non obícuré , non ambi-|
gué,non timide;fed palam, aperté, publicé, & quàm|

clariffima potuit voce teftatum efle non fe;fed Chzi-
ftum verum effe Meffiam;partim vt ad Ifaiz teftimo-
nium alluderet cap. 40. 1.3. vex clamantse in deferto, Vt
verbo ipfo doceret Ioannem fuiffe eum; quem Ifaias
vaticinatus effer ante Deum venturum fuiffe. Qua-
re credendum illi effe vel propter Ifaiz teftimoni-
um; quando alianon effet caufa. At enim quomodo
hocIoannis teftimonio ; quod ipfe dixerat Euange-

(tum effe Mefliam qui venturus erat , declarauit etfe

.|Deum, & verbum illud quod erar im prineipio: apud
Deum s talem enim prophetz futurum przdixerant.|
Et eoipfo quód dixitfe vocem illam etle in deferto|
clamantis , qui ante Deum ad nos venientem ven-]
turus crat , docuit Chriftum effe Deum. Idémque].

docet , cum dicit , Poff me venturus eff , qui ante mefa-
É]us eff , quia prior meerat ; plàs enim,quàm dicit,infi-

Chriftum effe Deum.

deret dicens y Eece agnm Dei , eece qui tollit peccata mun-
di. Scd narrauit hoc loco Euangelifta per anticipa-
tionem, Verba autem quz fequuntur , Qui pofi me

putaretur effe Chriftus , & an re vera effet interro-
garetur, vt Ioannes irfra declarat verfü 25. 26. & 7.

J& Matthei capite3.5. & Marci capite 1. 3. & Luca

mát ,cítque oratio magis emphatica.. Quoríum|
(ta prima hoc loco quzftio eft. Sunt qui putent|
hec verba illis ver(u 7. re(pondere , Eic venit tm teffi-|

monium , vt teflimenium perbiberet delumine , quare ex-|
plicare nunc velle , quodnam illud fuerit de quo|

carunt. Voluit,quod ipfemet dixerat Euágelifta, ver-|

denique fan&i,vt Chriftus ipfe crederetur,& contra|
feipfum pro Chrifto teftificantis. V nicuiq; enim,ne-|.

Ioannes cum Chriftus effe putaretur ; &an is effet;]

liftaconfirmat? Quid enim hoc ad illud , Ip primapio|
evat verbum , & , verbum caro fatlum eíi ? Multum om4
nino. Eo enim ipfo quód Ioannes teftatus eft Chri-!

nuat, nempe fe hominem tantüm mortalem effe;l
Hic erat ,quem dixi.) Quando hzc verbaloannesl

Baptifta dixerit, exverfu 29. huius capitis fatis con-|
Iftat , nempe cum digito venientem Chriftum often-

venturus eil , ante ne fatln cff , dixerat ante , cum ipfe|

IOAN. MALDONATI COMMENT.

m t tt

A';

B

C

lat , tamen non eftad hunc lecum accommodatun.

Al 495
Qui pf me venturus efi , anteme fatéws eit , quia prur|
me erat. ) Epyópdjuoc qui venit, aut qui veniet poft me,
ante me factus , eft enim épyépdipoc prafentis tempo-|
ri5 participium , fed pofitum pro futuro, vt nofter
conuertit interpres, quia cüm hzc Ioannes dicebat,
nondum Chriftus ad ipfüm venerat,vt apparet Matt.
j.11. Marc. 1.7. Luc. 3. 16. Et folet praíens pro futuro|

Elia; quidem prius * venit;id eft vesturuseff,vt nofter
etiam vertit interpres. Loquitur enimhic non de
aduentu Chrifti per natiuitatemin mundum , quafi
poft Ioannem veniffe dicatut, quia fex pof illum
menfibus natus eft, vt eraucs ctiam Interpretantur|
auctores Epiphan. hzref. 69. Gregorius homil. 7. in|
Euangel. Ambrof. lib.;. de fide;cap.s.Beda,& Theo-|
phyla&tus. Non enim dixiffet &»ipSpoc , qui venier|
led £ $439v , qui iam venit. Iam enim Chriftus nafhs
erat,cim Ioannes hzc diceret ; & tamenloquitur de
futuro, fed loquitur de Chrifti przdicatione, often-

re&e Chryfoftomus.hoómil. 12. & Euthymius expo-|
nunt. Quafi dicat egoillum pradicando precedo,
non.quód illo maior , fed eo iplo; quód illo minor|

caepi predicare, vttanquam eius minifter: viam illi

ille Cyrilli cap.19. qui interpretatur, poft me venit,
aut venturus eft , id eftin minore apud homines ha-|

Qu uafi dicat,etfi nunc mihi hominum opinione poft-
ponitur , paullo poft cüm fefe magis patefecerit , an-
teponetur. Non enim dixiffet 2 óíeu w tpydpdoec;|

pSuos , qui poft me fa&us , id eft qui mihi poftponi-
tur , ficut dixit £payod tv us eyorevante me fatim est,
id eft mihi prelatus. Alludit ergo Ioannes ad con-
(uetudinem feruorum;qui non lolent dominos füos
preire, fed fubfequi, vt recté idem Cyrillus animad-
uertdt. Tanquam fi dicat , etiamfi ego przter con-
(uetudinem feruorum przcedo, ille fequitur ; no-
lite exiftimare me dominum , illum feruum efle.
Contra enim fe res habet; ego feruus fum , ille do-]
jminus ; fed przceffi illum,quemadmodum folet et-|
iam aliquando feruus dominum precedere non|

cipium o epyopóuoc , qui venturus eff , proprium epi-|
theton effle Mefliz , qui venturus fimpliciter , &|
quaft proprio nomine vocarctur , vt Matthzi zp 2.
Tu es qui venturus es , am alium expeiiamms ? vt verum]

Periret enim antithefis inter epyópSiuoc , qut venturt|
eff , G , umposr &v p o eyoyey , ante me fathwa eff , in. qua|
tota vis atque fententia coníiftit. Preterquam quóc
Chriftus venturus dicebatur, quia de czlo in rer-
ras per humanam gencrationem venturus erat; &
paullo ante probauimus hocloco non de humana?
generatione ; qua iam facta erat , fed de predica-|
tioneagi. Difficilius quod fequitur, epte me fat]ws eif. |
Ariani verbum $ éyerey , fatius eff , arripiebant ; vt

a. r m t

CADud- 4 2 $s

creaturam effe Dei filium comprobarent , quemad-|

LÀ

poni, maximéque in hoc ipfo verbo , vt Mattha7ar|.

fionéque. Tunc enim veni(fe dicitur , chàm fe mun-l
do:per przdicationem oftendit. Quemadmodumj

[im. Propterea enim priufquam ille veni,id eft prior]

przpararem , quia vox clamautis in deferto exam , illc|
Chriftus , ille liberator ; quem voce ca przdicabam;|
quia ille Dominus, ego angelus ante faciem eius|
miffus, Malach.3.1. Melior etiam hic fenfus eft,quàm|

betur honore. Sicut dicit , ante me fal]us efT, id eft mi-|-
]hi prelatus, maiore , quàm ego habitus' honorc.|

49 poff me venit ,aut venturws cíE : Íed o ómico us Aua- 1

honoris , fed rainifterij caufa, vt viam explanet , vt
paret hofpitium. Quód quidam obferuarunt parti-[

*ipxilay.|

modum

1
!

u El 1 1 o M M M U L L L
xisdkci i dcsse us a d CA MM MM C d E EEE

|
]

e o l

yi vt /'C

z/lgnn

lh t
þc.&zo.xa'.
(2 qund
o d
2 p

i
dU
thnm
um
" h
áit !
li
*-äm

L r
Iw
l E.
D
M
*

, ^
«m, QU

pol i

Ó
ul

ACCDI CU
" !
I

,
t d9 ana
dud .g;,CDa!H/ j
, !

!

ANPNA vant /
VL Væxf)g
j

L d
Namit M
PLITUM m'*

Yd'it'i
P uI
b') W 'ml*m'll

*

[ |
u$ Donort,
T
EZïOHC?G!I-/'
;m'l
E
n
1

,
tapant
ii

I

1
—
m n
(

I
. MOTELIRI
i s
MM VVley v |

E d !
"T i
i Í L

*
"1
&
» --—
z £—-

u V Milawe",
.Q'

m m
kulu) w

»1
— EL
3
x
4
A

j at
i )
:X*Ji&."» j Vt&- '
LW
gunt
ggjl(]!:! J l |
T
J veru
zmedï*ïu"';',
ïgg UCGWf

& l«s al
i m

; v

-
m

"$e — M CV VINPIOÀNC CAPON. - 487
— hmodum fimilibus locis abutebantur, vt diíci mus ex A!æud Deumn , €7* Deus ffdf.ï*-?'l?"'f- Et f'o!et m-ajorib-us :
Athanafio orat.z. adueríus Arianos , ex Hilar.lib. à;| — |natu plus honoris deferri. Ad hüc modü Epiphanius
de Trinitate; ex Ambrof. lib..4. . de fide c. . ex|. aduerfusArioman.itas, Augufi:. tract.s. Chryfoft. hó.
Epiphan. hzref. 69. ex Theophyl..& Ruperto in -m-.Grcgor.homJ.m Euanggha,Bcda,Thcaphyl.Eu-
hunclocum. Sunt, vtrefert Chryfoft. qnihoc ad| — |thym. Rupertus. Quod quiaomnesdicunt,nonte-| — ,
diuinitatem £eferant, quafi dicat;anre me facfus eff,| — merereiecerim: (cdiudi;etlc&qr,nunz & hic fex;üzs ]
ideftante mc erat, aut ante mefüit;"hócenimpo-| . |magnopere congtuat, vt hoc etiam nó de tempore;|.
Iteft etiam verbum yéyoww fignificate. Ante me| |quod minus ad ré pertinere vidcþ.atur;fcd de nàturq
aütem crat, quia Deus erat, quia z prmeipro erat ver-| praítantia inxtcl.hgatiur. Quafi dicat propterea mlþl: :
bim , vtinterpretatur Epiphanius. Origenes verb |pralatus eft,quia r ipfa;ac natura faa m-glto praftá-|.
ante me fathus eff videtur exponete mihi antenotus| - ?aþr,mul:o maior, multo m-chgr mc?rat..Mlhl qui-|
érat, etiamfi (efe alijs nondum offendiffet. Ego|| B dem placet, etfiau&torem non inucnio n ifi malum.|.
enim, & omnes,qui vnquam fgeruntprop hetade| : Fonfirmatur cni-:x-»'?f; equcqfxþus yerbis,De plenitudime|.
ÍChryfofto: Iplenimdine eims accepimus. Verus 4-fl€nffüs 'dit:, quem| WWneromnes dcceP:m.æ*.Mcllgs quippe þ;tc-vt,Vt;c.ic plc*
mi vera. |Chryfoft. hic; Auguft. tra&atu 3. Ambrof. lib. 3. n,l;t-udmc gllls-'fe acciepllfe filcat,qu;a maior;quia glc-f 1
egemue. p gde c. $. Gregor. hom. 7. in Euangel. Beda| — miorgratia era5quàm quiatempore prior. Si -tgmþnf |
" Tlieophyl. Euthym. & Rupertus tradiderunt , plas| ngu&æ funt verba,de qua re &at»xm;dx.[Pumbgm'ïls.
honoris, & dignitatis, quàm cgoconfecutus efb| — | 16 Ef depl:mmdfne &iHa n03 omnesdctipimiis. Primüm
mihi eft- antepofitus.- Idem enim eft , Znteme fa-i 'ffvlcï—dlfpmafut,gmushæc finc verba; loannífne Bap-j
[L5ueii, atque quod apud Matth./ c. 3. rm. dicit E ïzjzüæ,an .E uagch&æ.Mglu .au&()*.fäsBäpnüæ effe pu- Vï;äf: G*:ï
! - jFortior meeit , cuitis non. f«m dgnw* calceamenta portareA 't.g-nt:O-ngc-n;A.*th.anas;x n h.b'*. deincarnát. verbi, A Evágclifle.
Et, vt multi notauerunt, non dixitapé pssfed duappo- | -gti'fï;C!h'ry(e&fu?nicïhm.nxh' e igflïhäd;ähy!a& &Ruü-|
1 &iy us 3 Præïp'*oütio autem tuepoSw nufquam ini C p-ezïtuS«.Neguc vxfi'eo,f*-q*uzd'-mägüöpä*g'»frepu.gng;.-Nä'—
i facris litteris rcpetitur cempusfignificare. Preter-] quód quidà afferür,que fequun tur Euangeliflze certe|
quam quod minimé apta reddetetur caufa , cur ante| — -Ver-bateiïc,iver;i"SffDïeïäm.nmïo wd?t vngua i inim ü ha- | l
ä»(men factus effet,quód priofillog effet. '*Naäï fi prio-| il beti»g Odcris;Cü-äïäü?ïäm; illaipía vezba Bàáptift cffe nó :
ï rem effe fienificattempus ; tautologia eft, ante me] - ;POHQD f?Eï vt Enangeliftz fin 'Gü*i'fh,æï Bääpfifïæ'lmlï
faic, quia ante-me crat ; fi fignificat meritum.-, & dl L 'BPTEQïjg cimm ob&aï:,quo ü)rpin;üs Euágclitta ïfb? illis
gnftatem,inc*pm rl;f.ti-o eft, axïþc mer-:fui.t, qulïä P'Ilg-r : &-ic—t»bls*, D.'e"um-:.:æfs' p::l'f't Wi??"f;» -.Q.ï'fit:'ioni;s*üaæ h«lü«ï-re-;ï
dignitatc, & merito me erat. Poterat quippepo-] iu*mpfc*rxtïAfl*ïquätc tame mx-hi*-v"aäi;"mr'gþ;obabil'i'tïïs; |
Matth. 15.| fterior effe tempore; & dignitate prior. Sictt erws?| Vt;.Euägeïi&æHngiNön; ob eanquidem caufam,quá|
.ägä:-:r-ä*?- nm,;p,'mi- prz'mi C Przmi mgipïm:;r Xlneptlfor frdil ! aæhy affctu*nt,v fcd ?q—u.xa: icncc:.mafä:iiiz: 'pl-en'-i or. Nam fi] ii
expotio |camus,quod Ariani dicebant,verbum $«yoves. cteas] - IBaptiftz fï:/x tjnon videntur intclligi poffe nifi de To-] 3
ireict^ — |nonem fignificare. Qus enim ratio effet; vt Chry-| p jarine;ceterí(queptophetis,qui Ioanné precefferanz;|
foftomus, Ambrofius; Theophyla&us argumentan"| & de verboanteincatnationem ; cüóm multo maio-]
ür,; Ante me creatus eft, quia priorme. Si enim| — |rem in omnes homines gratiá incarnatü iam verbüj
áüte fa&tus erat, ante vtique erar.ïlleïigitur*, quem| ; cffuderit.Et appáret q Ljäm latifimé patere Ícnten tia.|
explicanimus, verus eft fenfus, . Athumci pfumfen-| |Accedit,quód ftatim fequitur;Lex per Moy(émn data effs| |
fümnoncodem modo omnesintellisunt.Sedalijad| — |grata, 7 verztes per Iefosn Chrifrzi fatla eff; quibus ver«| ;
Hfat&rum referuntquafi preteritum prófuturo pro-| — |bisapparetdefola gratia noui teftaméti efle fermó-] - :
phétarum mote pofitü fit, Agi enim de futura Chri-| — |nem.Cum ergo Ev&gelifta dixiflet, e»* babitauit in vo- |
iftiapud hominesgloria , poft ipfiuspetpredicatio-| —jbzsplenu grarie; g^ veritater, pergit nunc de cadéagere
| nem,& miracula declarstionem,vt Chryfoft.& Cy-| — |plenitudine;docétque nos omnesde illa accepifleywt
B rillüs, quaíi dicat,ille crefcet; ego niinuar,vtinfrac;] — | Chryfoft. poftea dicit probabilioré hac opinioneimi
: 3.30. Alij ad declarationem inadoratione Magorum| p |iudicans;& Grcgor.lib.4.cómenr.in lib: 1. R eg.c.9.
1 iàm fa&am ,. quod nimis videtur effefubtile. Credo] — |& Beda, Euthym. & Zacharias Chryfopolitanus in
cgo áàd diuinam predeftinationem , ordinationém-j — |cóment. De fenfu non minorquaftio. Nam quilo-
que referendum : tanquam dicat, «steme fatbis e, id;.— |annis Baptifte verba cfle putátfere exiftimant hung
| eft predcítinatus,defignatus;conftitutuseftà Deoin! — |cflefenfum;Fgo,& omnes alijprophetequiante me| -
maiore dignitatis gradu vt Rex, vt Redéptor fi5jcüm B füérunt,fi quid gtatiz; fi quid prophetici habuimus
: egó Redemptoris tantüm minifterfim.Hincinrelli- —|fpiritus, ab:eo-ac'.ccpi'lþ us,quiSpiritii fan&o; & era-
" -gxlmr,-quoc? neminem oþfcn.mre.mcmgnkxl,cur- nó cla.-i BL plcnu'g .cra;.wS;'c;Ongen es,Tth pvi.?ï;ylaöf. & Rüpet-
riüs,(implicius,& breuiüs dixerit, maior mejautdi-, tus.Scdiam docuimus hzc verbactfé Euagclifta; &
f gnior me erat? quia voluitnimirü fignificare Chri-, |vtBaptifizfint, non pofsunt mea quidem (cntentia
: ftum non vfurpafse dignitatem illam;fedà Deo inea, — |eam interpretationé pau , quia de verbo iam incar-
d fuifle conftitutuin , vt differit D. Paulus adHebrzos| . nato loquitar,quod dixerat Euangcliíta, plenss gratia;]-
; $. 4.& vtait Petrus ACt.r0. 42.con litmtus efl à Deo iudex| — (€y veritatii in nobis habitafse, & debecBaptiftz tefti-
|vruorum,e" mortmoream,& D.Panlusad Hebr.r.2.4»em| — moniü;quodadid confirz adducitur; deeodé
|conflittit beredem wniwer[orum, Loquebatur enim Io-| — jittelliei; & illud , eemes, p przfentes Iudeos;| |
lanncs de Chrifto nó folàm quatenusDeus,fedetiam| — |quibufeum Ioánesloquebatüt, quàm izm mortuos| — —
Iquatenus homo erat; vt recté adnotanit Ambroftus.| — |prophetasoftédere credendum cft. Qui Euangeliftz
! " Quia priormeerat.Hoc etiam multi detéporeinter-| — |verba efse dicunt omnes exponiüt Euznoeliftá dieere|
pretantur,quafi fenfus it;propterea honore;& offi-| — |fe; & cteros Apoftolos,omnefq;Chriftianos,quid-
! |cio mihi przlatuseft, quia prior meerat ; quia maior| — |quidvnqua habaerüt gratic;ab co accepifse.Mlud re- 1
| inatu crát, non fi hu m'anä;*dü*diui)nä ípc&es gene-| . &éà quibufds obferuatü phrafirn illà , De plenitudine :
