UEl | |hic peccauit, neque parentes eius, vt cecus naíce-| aliorum , fedíuam dicere, id cft tempus vitz fuz ,
w | retur ; fed cacus natus eft, v; maniffflmmr epera Dei quoin hoc mundo cum hominibus veríaturus erat;
;'.; " N tio tilo ; Verum , OPOItCI'e in eo iam Czco nato opcra quemadmodu m Theodorus Heracleen.& Theodo-
fe, um Dei manifeftari. Et veró. multis locisitafumitur| — rus Mopfueft. & cyrillusin Catena Grzca citati, &
a coligitt illud 42X iv&. vt infra. c.15. 18. & 14,31. & 15.25. &| — |Auguftinus, & Bedain commentarijs interpretan-]|| —
ia Mar.14. 49. & non maléin hunc locum conuenit:| — itur. Hocenim fenfufolet. Chriftus cuiufque vitam ä*r**si*figg !
wl fedilam potiàs Cyrilli interpretationem ample- É diem cius appellare , vt füpra. c- 8. 56. vbrabam exe cuiufque
*, IT &or, quia meliores habetau&tores. Acuté Chryfoft.| — ultawit, vt videret diem meum. & c. 12.35.ambulate , du
Vi U adnotáuit Chriftum feipfum. hoc loco Deum ap-| jucem ideft dum diem,; baberz. Ilud quofdam mouet, l
, T pellafle , epera. enim De: vocauit; que ipfe fa&urps quód Chriftus non minüsin altcra,quäm inbas vitd |
; erat.Proprium opus cfleDei hominé fingere,eiufdé| — laborare poteft ; itaque credendum non efse, dicm,
effe eum refingere , quod Chrift" hicfecit.Ceterum| — idefttempus, quolaborandum fibi efset, prefen- :
| 'ex veríu fequenti apparet epera Der , opera Patris ap-| — tem vitam fuam appcellafse. Sed hoc leneceft; non

m Chrifss tà tanquá Patris legatus, qui idco miffus fucrit, vt eius F non do&urus coram homines, non prefens, & af-
«5 ts legacus CX hauriret mádata;inter qua hoc erat, vtfe homini-| |pe&abilis miracula faurus. Id vt faceret, huius
WP bus.quis effet;miraculis,do&trinad; declararet.Atq;| jvige tempus fibi efse à Patre dcfignatum , eum
ol propterea hoc addidit, vt quamobré futurü miracu-| |digm fuum efse, & diem quidem iam in occafum
"T Mi , lum fa&ur"cfset,rationé redderetstépus nimirü efse;| — inclinatum, id eft proximum morti; infiftendum
» p vt faceret ca, quorü caufa mifs" fuifset, vrfe eiufmo-| — igitur efse operi;no&tem enim inftare. Quo crgo |
m 07 l : di miraculis müdo declararet:fe nó fruftra; nó gloric| imodo cum hocfenfu conueniet;quod ftatim adiun-
M E colligéde cupiditate:fed neceffitate paterniprecepti| — gitur , F'enit nox , quando memo potefl operari , quafi non
o d faccre.Ideo, vt opinor;poriüs dixit, Ofera equi mifir — |de(e, fed dealijs loquatur omnibus? Primüm qui-
:;,a;::imb;; j me, quàm opera Patris , vt obligatione faciendi mi- dem non dicit ncmo poterit, fed nemo petef! , quodl
FTL | ' : . Oo 2 diucr-

!
f"b |
"WUM [
à

? f..n'.';«n«., |
" )2* ïuiy) Á ii

quaftione,& in membro precedente accipi dcbere.
In quzftione autem cüm difcipuli interrogarunt ,
quis peccatit bic , aur parentes ento . vt cacue nafceretur ;

|pellare, etíi eadem opera & ipfïus , & Patriserant.

4.Me opertet operari opera eri,qui mifit mesdonec dics eff ;
venit iox quado nemo poteft operari-) Qu vocetopera ei ;
quimifit e; o&s conlentiunt au&tores. Népe loquitur

C.12,35. dixit, ambulate,dum luce babetm vt no vos tenebra cviticews |

homine fi-

meprehmdænt. Senfum er2o eífe, vt fignificet Chri-.lhoc loco.
ftus,dum hac vita non fua,fed omnium hominum,;-

cnim propterea praeíentis vita fuz tempus vocauit
diem, quàd nihil poft hanc vitama&urus efset; fcd

tionem pertinerct, non pafsurus ,non moriturus,

quód nihil a&urus, quodad hominum redcmp-|

t P

Ui JOAN MALDONATI COMMEINT. 3

fienificat in ea nocte fua, quam venire,id eft iam in-
ftare dixerat,neminem operari polle, fed generaliter
neminem in nocte operari poíle.Itaque 4442d» , fiuc
illud /z 494 nó indiuiduum, fed genus refert, quem-

admodum fi diceret, enit nox , in nocte autem neme|.

poteft operar, quare nec ego in no&te mea, quaz iam
venit, operari potero ; non quiduis, fed quz ad offi-
cium rcdemptoris proprié ante pera&tam redem-
prionem pertinent. Alij tanfen opcrari poterünt,
quia cuiq; dum vita eft, dies eft.Si dixilfet,Inqua ne-
mo potcritoperari,fignificaffet in illa ipfa nocte fua,
id eft poft mortem ipfius neminem operari polfe,
quod fuiffet falfam. Nam & nos modo in illum,
quem nunquam vidimus,credimus; & nos,dum vi-
uimus, illo adiauante operamur. Eodem coníilio
non dixit, Venict nox , fed vesit , vt non corum qui

Cic. ad At-

.[türus ; quemadmodum ante mortem illuminabar,
per feloquendo , docendo , miracula non. folàm

'audiebàt, fed f(uam no«&& declararet. Ipüus enim in-

ftabat nox, illorum non inftabat. Hoc eft vezit nox,
apptopinquat, inftat, in proximo eft.
s. Qiutandieo f;m m mundo,lux-jïom mundi.) Hxc verba
multos etiam fefellerunt ; quemadmodum paullo
fuprà dicebamus, vt exiftimarent Chriftum no&tem
non fuam, fed aliorum appellare;fe enim non diem,

Præfens quidem diem , abíens noctem rcd.dat-, ipíe
vero fibi praíens perpctuus dies i Atque itaaucto-
res non tantüm illi , quos diximus , diem non Chri-
ti,ed aliogtim; itémque no&em intellexiffe; verum
ctiam D. Auguft.Beda, & Theodorus Heracleenfis;

"vt exiftimentrationem Chriftum reddere, cur füam
|in hac vitaprafentiam diem vocauerit, quia nimi-

ram lumeneft, & luminis eft diem cfficere. Nos
cur tempus prafentis vite fue diem ; tempus veró
poft mortem non aliorum , fed fuam no&tem ap-
pellauerit , fuprà docuimus. Nunc putamus aliam
rationem reddi, non quidem cur prefentiam füam
diem vocauiffet ; (ed cur oporteret- ipfum operari,
quandiu dies effet , quia càm tanquam lumen in
mundum millus effet, vt illuminaretomnem bominem
venientem in bunc mundnm , non oportcbat otiofum
effenon oportebat fub modio poni , aut fub le&o,
fed fapra candelabrum , vt luceretomnibus; quiin
domo ellent Hocergo elt , Quandiu fum in mundo, lux
[pnm mundi, ad hoc veni , »t quandiu in mundo , ver-

non no&tem, fedlumen , fed [olem dicere , qui aliis:

farer, mundum illuminarem , hoc mihi agendum!

efL; Spartam natius [um,banc colam e7* ernabo; Propte-'
rca dixit, Quamdin fum in mundo, non quód poftea lux

homines. illaminaturus , quemadmodum copiosé

&illud, Eratiux vera, qua ilumimat omnem bominem.
vementem t bunc mundum » aàdomne etiam futurum
pertinet tempus ; fed quód pottea non ita illumina-

fua, vt poltea, virtute, fedetiam füa prafentía , fuo
corpore , fuo verbo, füa manu faciendo. Cüm dicit,
]nx (at mundi , videtur ad futuram caci illuminatio-
nem alludere. :
.6. Haccim dixiffet , expuit in terram ,. g feeie lutum
ex /þuta , €o lmiit lutem fþtpcr ecalos eiuc.) Cüm ait
Euangelifta , ac e'm dixiffer , indicat Chriftum cer-
to confilio ca priüs dixiffe , quàm miraculum facere
aggrederetur , viamque illis verbis ad faciendum

imiraculum muniuiffe; vt Chryfoftomus notat. Hzc

ipfeinfe non fit , non quód non fit etiam poftca

D

Jfuerat difhpatum, in vas alterum refinxit , Ie

5

difputat Auguftin. Nam póft Paulum illuminauits!

diueríam vim,ac diuerfum habet fenfum.Non enim: A

|Greci rationem afferunt , Theodorus Mopfucit.

Jius vel fola faliua cecum fanauoiffet. At tactu hoc me-|

ergo cüm dixiffet, id eft cüm rationem reddidiffcol
quamobrem incumbendum fibi in opus effet, qubd
tanquam lumen in kunc mundum milfus effet , ag-
greflus eft illuminare ; aggteffus operariin die:aut,
vt Theophyla&us ait, voluit Euangelifta fignifica.
re Chriftum non folüm' verbis, fed factis verba fz.
quentibus, quis elfet declaraffe, Et expuens im terram,

íanare modis ?altera cur lutü cx fputo fuo fecerit/
Sunt qui exiftiment ideo luto vifum à Chrifto refti-
tütum Czco , vt appareret vis , ac magnitudo mira-
culi. Etenim fialia re minüs vifui contraria cura-
uiffet , videri potuiffet non diuina , fed naturali ali-
qua , atque fecreta medicamenti virtute curauiffe.
Cümautem luto curauerit , quo nihil magiscon-
trarium oculiseft , credi non poterat naturali luti|
virtute, fed diuina chrifti potentia curationem
fuilfe fa&am. Solet Deus hac de cauía ad facienda
miracula rebus vti maximé contrariis. Nihil eít,
quodaquas magtsamaras , atqueimpotabiles red-
dat, quàm fal , quis enim marinas bibat aquas? At-
qui Elifzus immilfo in amaras aquas fale dulces,
ac potabilesreddidit. 4. Reg.. 24 20. 21. 22. Quid
tam contrarium extrahendo de aqua ferro , quàm|
lignum , quod ipfüm re alia extrahatur. neceffe
eft? Elifeus tamen iniecto in flunium ligno fecit;|
vtferrum fecuris , quod in flumen ceciderat ena-
taret. 4. Reg. 6.5.6. Aliam omnes fere au&orcsl

Theodorus Heracleotes ,' Cyrillus , Leontius , &j
Theophyla&us, voluiffe chriftum oftendere fe eum|
effe, per quem & homo , & omniainitio fada cf^j
fent:eiufdem | enim artificis eft ex cadem ma-
teria & opus faccre, & reficerc. Qqemadmä

dum idem ille figulus ; in cuius manibus opu

ret. 19. 4. Fecerat Deus hominem de pulucre]
ac de limo terre , Genes. 2. 7. rcformauit Chri
ftus ex luto , id eft ex eodem puluere, ex ea-|

|quzítio. Poffet aliquis fimpliciter refpondere non,
habuiffe ad manum aquam. Sed haud obícuré
apparet aliquid , quemadmodum in luto,ita &|
in fputo fuifle myfterij;atque ita omnes boniaucto-

jresfentiunt;quamuis caufas afferant alij alias, Chry-,

fofto.Theophylaétus, Leontius, & Euthym. fimpli-[
ciflimé quoque recfpondent; propterca fputoillum
víum fuiffe , neaque Siloé , quó czcum milfurus
eratfed fibi cuius pars aliqua,autaliquid certé,quod
de corpore fuo exijffet, ceci oculos tctigiílet, mira-
culum adícriberetur.Eodem pertinetquod Cyrillus
in Grzca Catena dicit, voluiffe Chriftum oftendere
carnem etiam fuam medicam, ac falutarem ctlc, cu-

lius declaratfet. Itaque maius aliquid credo fübeffe
myfíterium. Magis mihi placet , quod ex Theo-
phyla&o colligo , licet ipfe aliter intellexiffe vi-|.-
deatur , per puluerem humanum corpus , quod

de puluere formatum füerat ; per falinam , queore-

in formatum iam corpus Adami quafi ore fnoin-
fpirauit ; voluiffe igitur Chriftum oftendere cffe
fe, qui& corpus , &animam homini fxo.r'mafï'c'taï
atque dediffet. Alij incarnationis Chrifti myftc-

rium

feat iutnm'ex [juto.. Valgares. hic quzftiones duz;curiuts

altera,curluto czecum fanaucrit, cüm pollet tot aliisffc""? fa-
: | : auerit.

dem materia. Cur ergo non ex aqua , fed cïx'ïfulfïxgu
»-. 7u H 'to iutu
fputo fuo lutum fecit? quze . altera huius loci eratg i.

expuitur , animam fignificari , quam Deus initiojcenet.7.

!

li (Pom

i

drotu
| |
i'dæos)ql
ä&ü( Cgff

its; G

vtl

Fütect
ilauand

putam

'ïxnosCt

-PPW
Pipifus w t
lo | P
i!ïumina- ID d
uwwwkbä
]Hac
llom]

l , üMSa
Qp :

UT
1' A

**
.zihe:cs 1'

T
^^l j
& VUHPP fa. I
7U. I n s:
i ï3talmlf:
"

It ln N
"W .40 f*vl"l-' s
"ll

^
URPRIE
*h"nï) EJ

I^^hw«,
n
'*in.ä'»*Q D
U w ï

Wl m- |

"a hran
Vs
: M -&uull 'Qïl.

led nl 1
.ï.»c :EV:JIQH li:'
-

& Vi
mna» L -,,
FOMU .
:

'13*'&'ï1.7"»
. a utcd
DI Jïlü*)'( I-.
a,*

IG AEETM

E 414 |
m !
ial i n |
EL ,.uWQS? L

*01428^ 9 &
--ihhlu&
"At Ka Aniss
M i AUUULQ
,
o Monle!
W IHUVIUVM
i
' ,
jv AU
h .....*J)vxï
B
^ naem .
u'm*;
m 4!
" »Xd ol !
l *
iil UA
*
"

vtena
, J TE
j
^ P fui
M n
!'-
9 It

1
udæuf,
'Xtu

?

842 BNCDOAN.CADVIMIACI .. 8944 - 4
tium defignari patant. Nam per pulucrem. hu-| A |Chriiti ? quoríamin picinam lauándi cauía mitte-,
mánam nauram 5 per faliuam diuinitatem figni-| — returin qua multi prote&to czci fepe lauiffent, quij
ficari; que ex celo , quaftex cápite proceffiffer, Sic| — curatinon effent; (ed fimpliciver Chrilti verbis.ob-.
Auguftinus inlibro $o. hom. hom.45; & Beda,&| — temperaris abijt; coiífecatüfque premium eft obe- 1
IRupertus in coingentariis. Ambrofius veró cpiftoa- dientie;/4u£ eniu, «* venit videns, Placent mff " duä |
lla. 75. fignifica(le Chriftum intusfeplenum effelu-| — vltimorationes; (aum tamon cuique iudicium cffej
Iminis,quando cius faliua, quz ab interioribus pro-| velim in z:erprobab'iii « inn g'urx-ä parté periculofa;
cedit partibus , cecos illaminaret. Gregoriuslib. 8.| | | 7: e:;go;ü*-laws- G venit videns.) Addidit hoc
in Iob.cap.z1. paluerem carnem noftram , carnalé(-| ;Büangclifta,vt docörcc-vcrb:f actionémque Chrifti du
que cogitaziogïes;Xfaliuam diuinam gratiam figni-| eucntum confecutum . fuitle , quod erat jüprimiSis exem-|

ibl

Baptifnius
à Gracis
illumina-

tio dicitur.:

lgantes , non nili ad fe clamantes curauiíIe Marth, 9

jaut corpore, autanimo, nifi petentes , atque rogan-
iparticipes ficrent.

- |quod, M;ffus. Eratantem . ad radices montis Sion;
fitdue cius mentio Ifai. 8. 6. Solet quzri,cur Chri-|p

Ipoterat, ad pifcinam lauandi cauía miferit? Chry-

|& ceecitatis , & curationis fuz teftes colligeret. Eu-

|nas Chriftus tetigi; poftquam in illum credidimus,

Ihom.hom;43. Beda, & Rupertus reddiderunt. I'd;g-
it

,« Caca Fmiw prolcs mifera de fatibus Heua, B

;Aliam quoque rationem refert Euthymius, voluiffe
;vtrum in viahzfitarer. Er verómeritó Chryfofto.

itiamque magnopere collaudant;non dubitaffe apud
Mefe , quorfum lutuüm in oculis ? quorfum faliua|

etfi morale eft , quod Cyrillus in Grzca Catena ob-
feruauit , Chriftam alios quidem cgcos non nifi ro-

27. & 20.30. huicautem non clamanti , non peten-
tifponte fua. vifum reftituille. Nimirum illos Iu-
dxorum,hunc Gentilium populum ngijicg(fe ;Iu-
deos,quia aotitiam habebant cius , noluitle curare

tes; Gentiles vero , qui omnino czci crant , qui pe-
tere ab co,quem non cognofcebant, fanitatem non
poterapt , vitto faga(fe , vltro illgs Eugngcl;um :
lutémque obtuliffc.Saliua veró (ua curauiffe, vt do-
ccret non poffz gentes illuminari , nifi carnis füz

s H

Q5 9pav hic natatoriaw, quod Grzcum verbum pro-|
prié fignificatalibi piíciuam vertit noftcr interpres;|
vt c. $.2. Vocabatur autem hacc pifcina Siloé , quod,
vt interprctatur Euangeliíta , idem cft. Hebraicé,

ftus hunc czcum , quem haud dubié ftatim curare

fofto. Leontius; & Theophyla&tus nonaliam eius
tei afferunt caufam , quàm vt in longa via; que per
mediam vrbem conficienda erat , quàm plurimos

thymius, vtappareret non puluere, fed Chrifti vir-
tute curatum fuiffe , cüm iuberet ftatim. puluerem
lauandoabftergere. Alij maiore myfterio idfa&um
putant; figuificatum enim fuiffe, etiam poltquam

opustamen nobiscífe baptifmo , vt illuminemur,
vt peccata nobis remittantur. INam & baptifmusà
D. Paulo ad Hebrzos. 6. 4. & à Gr&cis Ecclefie do-
&oribus evlizuiz , id eft illuminatio vocari folet.
Hancrationem Ambros.epift. 7;. Auguft. in lib.so.

fum Sedulius veríibus non inclegantibus cxpreí 1
ia AE as ogm]fm' £n, :
Myflica quid. deceant animos miracula noflros,

Pirtantes longo nataserrore tenebrasy —
Sed dignente Deo mortalem (umere formam
Tegminie bumani;facta eft de virgine nobue
Terra falutaris, qua fontibus oblita (acria
Clara renafcentis ve[ferat fwracula lucis.

Chriftum experirfi. C2ecl €ius fidcm . vtum ir.cr,

Theophyla&us, & Euthymius eius fidem, obedien-

ficare,que nos illuminatac fanat. Habet , quodcli-|.
gatle&or ;ego omniacxiítimo probabilia, fed iam]:
n x SCOS : X ; 3 ! a R OE APU
dixi , quid mihi. maximé placeret. INon cft abs re, B perfecte obedientie exemplum eft Naaman Syri. 42
| | ! .,

|non temete miracalum credituni fuille ; examina.

»,. Et dixit ciyvade, eo7 lana im natatoria SiloE, ) KoAup-] :

E. fabbati accufarent. Qnod idco probabilius cft , quia

......

Ícitu necelfarium. , Documoeritum obedientie; nun-plénm:

Iquam obeditur fine opereprctio. Simile; fed miuüs

KIeg.$.10. 11414; PL
8. 9.10. f t4que ViczAI CO* dui esderant eum Py*iä;,) Def-
ctibit lis verfibus Euangelifta varium hóminum
Ideeo miraculo indicium ; alios Begalle, alios con-
'äceifnfc $ aHïr,ma'iïïäqW eum cfle; qui paullo ante in
jo culis totius ciditatis cecus.mendicaflet, Inprimis|

vero czcum ipfum publicé profeífum fe efle, qui

opinor,confilio Euangelifta narrauit, vt docctet

tum , exágitatümque ctiam ab adueriariis Chrifti
Priüs,ncgari taadem non Poruit]fc. *

czcus rei geftz ordincm , idquc fimplicitzr , & fine
vlla fignificationegratiz , guo maiotem fidem fa-
ciat, Quecaufa,ytarbitror,foit;.quamobrem Chri-

p»cllau'erit,lllc, inquit,; lomo, qui detttwr Lefus , quafi de|

Theoph. & Euthy.propterea homihé vocaf'e putát,
quia nondum fciebat effe Ded ; quod cft quide veraj
fimile, fed poterathominem honorificétius appel-

ipfius verbis, &ut ex vulgari fama didicitle.
- 1a2, Fbicftille?) Quaniobrem interrogent, vbi fit,ex
veríu fequenti colfigitur. Volcbantcomprehédere;
& ad Pharilzos adducerc.Qro animo?incertü.c hry-
;fofh & Leontius malo aniio. Chriftü ad Phariízos
adducere voluiffe indicant , vt cam quafi reü violati

apparet iftos,qui interrogarunt cecum,vbi Chriftus
eílet , ceco dicenti (e cecam foille, non credidific;
ï,pro pterca enim,cüm Chriftum,que quqrcbant,lxj.on
inuenirent , cxcum ipfum loco illius ad Pharifzos
ladducunt;vtab co diligentiàs;ac fubtiliàs examina.|

"qui non credebát , hzreticorum perfona. Itaque
cüm ifta cgo lego,Caluiniftas proifus videre ; audi-
|réque mihivideor. — uT j
14.14. Erat Auteti fabbatums , quandolutum fecit Iefus,
& aperuit oculos eius.) Fioc ideo. obiter Euangclifta
notauit,vt calumniz occafioné declararet, vt T hco-
|phyl.monet.Cüm dicit ; Er4r autes fabbatum , quands,

prils cecus càm fuillct, iam videret; Quod eo, vt;

1. Hle bomos4ui dicitar Ie[us, ) Exponitinterrogatus.

ftam minüs honorificé, quàm fortaffe cupicbat ap-|

alieno , & fibi defolonomine noto loquens. Etfi|

lare,quodcur non feceric ,caufam expofuim".Que-|
rüt Theoph.& Euthy.quomodo fciret fuiffc Iesu,cü
non vidiffet c, Refpondent;aut cx aliis rogádo; aut

: ; " 3 s pou o 8 EOs
jto exprimatüt conff:fho veritratis. Dcpmgxcur n llS)'dePingin;t!
) Caluiniit4.
tün pét-

(ona.

'f

: v . " . P M s 1
Mutuna feeit Te(us , vidctur indicare nó fuiffe fabbatu m:t

')fed a!iqucmdalium poft fabbaruim diein ; €àm hzc.

: , Mu uN EUa T. us
H hus narritacciderunt;cüm vicini, & alij cum

(cco difceptarunt, cüm eum ad Dharifros adduxc-
rant. N6 aicit fuilfe (abbacum,cüm Chriftus ciecum
du s ^ Awewi Y G
ad pi'cinam inifit, fcd cüm Jatum fecit, cum ccalos

ejas apCruit. :

ROPU

"

Nam ad pifcinam in fabbato ire; la.
"uaríque licebat , fcd lutum facere , & oculos ape-.

L d sR A r dp- mb t pl ii
A

t o ss v

Osj U

d NT

z

Cur fzpius
ihunc inier
rogeécPha-
Eilti..

"À

F

|rite.videbatur illis ncequaquam licere, quód opus A

jnarraret , indeque coniecturam fümerent eum effe
$ ;

. |qui tibiocu los aperuità Dco fit liecne, & in con-

3

iflabimus iudicio. In hunc fenfüm "Theodorus

IOAÀN.|;MALDONATI COMMENT.

845

cíletinfabbatoprohibitum. — (55 :
16.. Dicebant erda ex Pbhar.[25 quidam Non eft bic bomo
4 Deo , W' ngäamm non cg;/ladit; 4läj autem dicebant, Q uo-
modo pgteft bomo peccator l,ac figna facere? ) Docet Euan-
igclifta tantim apud Pharifzos ceci iam ' vidétis pre-
fentiam, teftimoniümque valaille, vt quaniuis non
omnes cicdiderint., tamen in diuerfas. fententias
idiftra&ti fint. Qui maximé incredüli, & ftulti crant,
imaximéque volebant 'videri teligiofi ;; negabant
Ipotle ex Deo; ideft à Dco miffum, aut diuino fpi-
ritu ductum effe entn , qui fabbatum non obferua-

czco violatum fabbatum fuilfet. Qui prudentiores
erant , argümentabantur non poffc hominem pec-

icula , quz Chrittus cdidifiet, Non quód non poffint
aliquando peccatores iniracula facete , fcd quód ra-
ro admodum faciant, vtapud Matth: c./7. 22.. co-

jpiosé difputanimus. Itaque cfficax argumentum|

florum erat ; futurü omninó neceffariü , f adiccif:
Íent ncminem polffe ea figna facere;que Chriftus fa-

Íuóque impcerio nifià Deo , atque à Deo Deus cffet;
0 I17. Dicent ergo caco tterum , Tw quid dicis de illo , qui
Aperit ocilos tuo52) Cacum vocat Euangclifta;qui ce-

modum vocataraqua,qux iam vinurm crat,fed aqua
fuerat. c. 2. 9. & virga Aaron;quz iam erat ferpeis,
Exod. 7. i. Dicit itérum interrogatumà Phari-
lais czcum , quia primüm interrogatus fueratà vi-
cinis , & alijs ciuibus Ierofolymitanis; vcr. 10. Dc-

ab ijídem interrogatur. Jnrérrogant autem il-
lum , Taquid dicis deilloi quraperuit ectilos tuos ? quafi
iam pro certo ponentescecum fuiffe;& à^ Chrifto
curatum cíle; non quód id crederent , vt verfa few
quenti declarat Euangelifta, fed fingentes fe credere,
quo liberiàs cecus. refponderet, & in eandem ca-
luminiam cum Chritto , accufationémque inuolue-|
tetur. Autcerté vtrem aliter fortaffe, quàmante;

nentitum » itaque nec cecum faiffe, nec vllum in
co Chriftum fccitfe miraculum. :Solent hoc confi-
lio iudices eundem fzpe rcum de eadem re interro-
garc, vt vidcant num fibiomnibus in rebus conftet;
ccquidcuariet , & num vera, an falfa dicat ex di»
&orum conftantia , aut varictate conijciant. Eo

rógalle Lcontius adnotauit. Pronomen, 7a, em-
phaticé fimul, & adulatorié pofitüm eft ; quafi di-
cant, nos de hacreintcr nos difceptamus , an ille,

trarias diuifi fententias te iudicém conftituimus,
qui tanto ab co affe&us bencfitio optimé d illo iu-
dicare potes, 75 ergo quid deillo dicis? tno enitn

rer, quafi facto ex puluere, & faliua luto, & curato| -

catorem, id cft quià Deo non eflet; eaedere mira-|

ciebat, & co modo ; quo facicbat, propria virtutc; C

-

cus fucrat, quamuls cecus iam non cífer, quemad.|.

inde fccundó à Pharifzis ; nunciterum ,. id eft terti!

demque confilio Pharifzos (spe hunc cecum inter-|

Mopfucft.& Cyrillusin Catena Grzca, & Rupertüs
in commentarijsin tecpretantur. Itaque exiftiman ul
cos; qui hoc interrogarunt , non fuilfe eos, qui di-
'Xefalju, Qi;ampa'o Pafc:/f boro pfrmfor bac /ïg'zz a facere ? fed
cos, qui dixerant, Nes eff bic bomo à IDeo , qui fablatum
non cuflodit, Quos cgo potiüs, quàm Chryfóft.Theo-
phyla&um, & Euthymium fequor cótrà fentientes,
cos folos fuille, qui meliorem de Chrifto habebant

AEAS. * , .
Oopinionem, 1deoquc cccum intcrrogaffe Íperanteg -

. |:Cüm nihil ab eiug parétibus de ratione, qua curatus;

fore,vt cüm tátumà Chriíto beneficium accepitfct,
preclarum de illo diceret teftimonium,& fecundum
Íe contra alios Pharifzeos, cum quibus difputabant,
iudicaret. Non conuenit hoc cum ijs, que ftatim
dicit Egangclifta, etiam poft ceci teftimonium Iu-

dixerat cecum intcrroga[ï?:.

bant prophctas appellare , etiamfi futura minime

mentarijs obferuarunt. Teftimonium quidem de
Chrifto cecus dicit minus,quàm oportebat, fed ma-
ius, quàm antea dixerat, Priàs hominem appella-
juerat ver. 1. nunc prophetam vocat, quo nomine
quidquid fan&itaris , quidquid honoris in puro ho-
mine effe poteft ; comprchendit. Nondum enim

d&os non credidiffe; eos nimirum defignans , quosi

RP
OE Ti o

J le antem dixit , quia propheta efl.) Xd eft vir (an&us, lov
i LL LL M TAU 4 Ptophe
atque diuinus. Eiufmodi enim hominesIudzi fole-2puá rj
dzos di&il
75 AT RAT .. TATETRAA i Omnées vigr
pradicerent ; vt nosalibi fepe diximus; & hocloco&ua.
B Cyrillus in Grecorum Catena , & Lcontius in com-

É 4 z j d : . ;
credebat effe Deum. — z dbuc quidem inuntlus m corde«st.as,

] þ?ze bonorenifi is patria faa.

cum interrogauerant, quique ante dixerant , Noz eff
fuc bemo 4 Deo , qua fabbatum non cuffedit. Jtaque eius
párentes accerfunt;interrogant, an ille corum filius
fit,& an natüs.cecus, & quaratione curatus,experiri

monio difcreparent, vtanfam inde arripcrent dicedi
rem efle compofitam , & aut non fuifle natum ho-

foftom. fcd magicaarte caratüm cffe.

eorum ille effet , an natus cxcus ; & quomodo vi-

videat, relpondent fe nefcire. Credibile cft audi-
uifle iam parentes à filio (o, quomodo à Chrifto
eüratus fuiflet ; fed quia id nonnifi ex eius teftimo-
nio fciebant, & aliquid periculiinea recffe videba-

interrogent , etatem habere,vt p£o fe refpondcat,
22, 23. Hac dixerutit parentes eus. ) INem pe.npfum
imterrogate , etatem baber, vt ftatim ait. Euangelifta,
Reddit caufam cur ea cautione parentes in loquédo
vfi fint, quia Iudaos,idcít Pharifeos, & cetero
ludeorum principes timcbant, quos fciebantaduer-
ffus Chriftum confpiraffe. Hi enim fimpliciter, &
&T sEoxnv Indei appellantur, vt. c. 7. 35. iam enim con-
ifprranerant Indai , vt [r quis entm confiteretwr effe Chrr HH
extra ündgqgam J?c*ret*,.äääïïwwäywyog 7(Zdn7æf, fynagö-

mus cexcommunicari. Hoc Euangelifta dixit, vt czcij

piffe, vt Cyrillus adnotauit. j |
| 24« Fecatierunt ergo vuvfinn bomimem ,quifuerat cecus. )

fuiffet,extorquere potuiffent, corü fecuti confilium
rar(uwi , id cft tertió cecum acccerfunt, fingántque fe,
fcxciqs parentibus, aut cx feipfis , aut aliunde certé
Ícire Chriftum hominem cfle peccatorem , pro-

"inde fruftra 'eum veritatem negare conuictum
. cerüs argumentis priüs mentitum cffe, rémque

$

18. t9. Non erediderunit ergo Iidar. ) illi ipfi; quicz-|

vtique volentes, ecquainre párentum à filij tefti-]

minem illum cecum;autnon miraculo,vtait Chry-| -

20. 21 Summmb yquia bic eft filive nofer , €7 quia cacut|
natits efh. ) Cüm tria Pharifzi interrogaffent, an filius| -

deret, ad tria refpondent; dicunt Ícire fc flium fuum|-
riï'e ; natütique fuilfe cecum, tertium. quomodo

tür, cautó , 'vcräqucrdpondeht fe nefcire , ipfum|.

iga»id eft publicis conuentibus interdiceretur, quij
.|tanquam Meffiam illum reciperct , quod nunc dici-

|parentes excufaret, quód non aperté dixiffent , quod| -
;inonignorabant, filium fuum à Chrifto vifum rcce-

(inquit Auguft. ) vendum Deum confrtetur , nec mmtiæsï'xf*ïïgï |
tamen. Ip[e enim Dominim de femeripfà ait, Non of prphetala.fap. .

44*

Sup. v. mwl

d
Omllc]
fipiip
reatul
mant
ejtsit
io,modus |

Adirt

1] ipiaelieiud
; ïlldxos', wg;lfl,?«

[cndäm |
qentre
ais
! migmi
rem d
tit Om

1
h

qibus nó

l'fïgödctc quodTï

.f troeanti
- .
J boin

ef d] (
3

"
"

(j

j
pl T. -A
Thonh
NV
n
qum
elfecon

bos;/t d.

tisilos

file, 1
bsrlt,
&tl
tts, 01 :
dos fs
lfcm'u'ati,q
Dolktrh
dbl
at
lo qua

[

Ntsin

] "n m D
Wi m lu*Xln'

&t À

ICrant ;

. emnem

"
m
3 VIO ho
AV ..K,hunc
.

7- I i.

i

M

eM.!
(ul )1 i "',I
* L

E

" ,
m )d
AU
^ lL *Ll-'-'*':hzx
MO
v

J du
! I
N MO
Pult, iiSQng t
H :

1 "
'-1 TP PA m hn
d d »w;.m lu)
1

] t* " " | :
CIRTUS,Ctpet
NU

|
|
|
mlo us

I "
4 ?"N:",'i?fm' An t
a UM ed iv d lU
4

] | B
d A mamAMITS
3» Vs N aVU W 'l
l

B * ^ K^A lSR
ii »ny*'l',",';
CWHAWOUPL. JI

t
m
dddui N !
; &i

hemim
DULUI

p wut g À t
goat^in t " 4l
K-"-'U:'?"[' v -W«

Aan 1 L MY o
' a
?,Cüü'»fv j v

As
;
Exi
"TEU '3(.."*."'01 [
;; i ! (ié iM

, , !
: fc :f- 81,.&»"

L ^ 'f U
: )*45?67'&*,

« ——
" :».f'wt-'",i;'f&
Le b*'—:'D&
« 1
du d. "
r QX
d. r p*:f;'*'
j & n
:1 i

lv LOU
OS '.ï.lubün |Auwe
TEL n
: Lounth )
'N'P',;O;'(, i
] ! 'Vfl*lv'l l
a
p a ! l;
' Í( 'l,*!!'w"f,'f"
L 13.0» H ,

,
,f', "f,'m
/ i f
1 M:,'»iö'

*
: T
j nvä'ï.a)" V
A

"ttuf

—

; " ad
! p !
,ï,-gg,'ffwn 1
3l j"f'l
[ L
Ti
77 al

A at "u i
Mp (au

Eu
;:'l*f':g:xquo !
),i',,'.- ,

-
*
—

"ia E
Ti i
Ti

»
D
"

Bo ]*

i wai, :L'
MA

rvl ^
*554 u

i
d fraeneo X, "
"" VAU Y 'M';
E

i

ao

^

e D ERN 2

X —,

$46

847 —

|

" Adiuratio
reoní apud
Iudzos.

Reusin
quibus nó
refpódere
iuiäci in-
terroganti
ipofüt.
Lib.9.in
Ioan.

LC AUE CQ -
"-

Imant veritatis , fingere fe aliunde rem ícire , mu

[bus;fi dixetit eum non effe peccatorem , nihilo ma-

i iib i p
omnem à Ghrifto lubornatum compoíuitle ; melius|
ibiipfi confültutum , ft (ponte, quod res eít, confi-
teatur, Solent Iudices , vcà reis confeflionem expri-
e
eius rei fe teftes habere. Quód dicunt,da ploram Deo,
modus eftloquendi Hebreis vfitatus , quo folebant
reitanquaám per Deum adiurati folemni ritu inter-
rogari,admoniti iis verbis ftarefe coram Deo, reue-
rendam fibi eius effe maieftatem, ne ergo corám illo
mentirentür, qui omnia probé fciret ; quafi iudi-
cantes illim igtiarum effe humanarum rerum , que
maenain Deum erat iniuria ; hunc potiüs illi hono-
rem deferrent; vt confitenda illius reuerentia veri-
tate oftenderentfe credere nihilillum ignorare. Sic
ergo dicebant ; da gloriam De ,ficut Hilpanus iudex
dicit; Ponie ifthicmanum,cruce porreda, & Gallus,
Tolle manum , quafi per Dcum iuraturus. Exem-
plameftlofue7.19. — — U |
2$. fipeccator efl nefcuyumum féiosquia cacus cinn e[fem|
modà vide.)Reét fentiunt Chryfoftomus,Leontius,
Theophyla&tus , & Euthymius hoc cecum illum ex
animo tion dixiffe, nec tamen mentitum fuiffe.Scie-
bat enim profe&o Chziftum peccatorem non efle,
quem iam ver.t7. prophetam , id eft virum fanctum

non effe peccatorem. Sed dicit fe nefcire an pecca-
tor fit;id eft nolle fe de ea re difputare;nolleid magis
dicete , quàm fin cícitet , nolle verbis agere , fed re-

aris illos effe credituros , hoc fe vnum fcire fe cecum
fuiffe , &illius nunc opera videre ; inde ipfi , qualis
ille vir fit , cogie&turam faciant; fic Chryloftomus,
& Leontius. Euthymius vero putat hec non nefci-
entis, non dubitantis , fed Pharifeerum nugas irri-
dentis effe verba;quafi nó tam dicatfe nefcire,quàm
Íe mirari, quod id illi nefciant ; quód id interrogent.
Poteft & hic effe fenfus , vefcio , id eft non debeo ego|
de ea re iudicare,non eft meum officium, nec vos de
eare quarere debetis,nec ego refpondere magis vo-
lo, quam finefcirem. Videtur hoc loco confirmari,
quod T heologi tradunt non debere reum ad eaque
iudex inepté, & prater ordinem iuris rogat, refpon-
dere. Ruperti interpretationem coactam effe arbi-
tror, ff pecator, inquit, eff ne(cio, 1d efl peccaterem non effe
féie 5 quafi non. neget fcire le vtrum peccator fit , fed
affirmet fcire non eíle peccatorem. :
a6. 27. Dixerunt ergo illi , Quid. fecit tibi?) Yam au-
dierant ab illo ; quid fibi feciffet, ver. 15. fedinterro-
gant iterum,quid fibi Iefus fecerit,quafi aliquid pre-
terca grauius prolecturi , quo fabbatum omnino vi-
olatum videretur. Nam digito ex puluere, & fputo
lutum feciffe , liuifséque oculos nimis leue ad accu-
fationem videbatur. Ille ineptam, & pertinacé quz-
ftionem indignatus, acerbiüs,quám ante reípondet,
pungens fimulillos, & irridens, Nwsquid e2" ves vul-
tis dofeipuli einm fieri ? nihil Pharifeis fcientiz opinione

Jinflatis contumcliofius dici poterat,quódque homi-|
nes füperbos magis vreret,quàm eos velle,aut poffe;|

non dico Chrifti,quem tanto illi odio profequeban-
cur , fed etiam cuiufcumque hominis difcipulos effe.
: ïäuo his verbis oftendit, preterquam quód Phari-
fzorum arrogantiam irridet: indicat primüm , quid,
Ifi faperent , facere deberent , nimirum Chrifti diíci-
puli fieri ; deinde fe eius effe difcipulum. Hanc enim

effe confeffus fueracs & paullo poft ver.31.33.non fo-| -
làm confitetur , fed cerus etiam probat argumentis|

- |&vauctoritate, qua mifsus efset , loquebantur; pra-

F quód vos nefciatis , vnde fit , càm oculos meos ape«

vim habet particula illa, eg» vos, quafi dicat, ficut egoj

difcipulus eius fum : ficut Leontius acuté vidit, &
Theodorusin Grgca Catena. . Eu .
^ aB8. Maledixerunt evgo e 7* dixerumt , T difcipnlus
ilrus físnos autem Moyfi difcipuli [amws. ) Indicauerat, vt
modó dicebamus;czcus ille fe diíci pulum-eïfc.Chfi: |
(ti,quod cüm intellexiffent Pharifzi, refpondent, 79
difeipulus ilius fis , quafi dicat ; efto tu;vt es difcipulus
jillius,&;vt vulgo loqui folemus;profit tibi, quód di-
Ícipulus jillius fis; nos Mofem meliórem habentes
przceptorem eius diícipuli etfe nolumus. Non ergo
dicunt ; Zw di[cipulus sls fs , quafi 10beant , aut con-
icedant,qui nondum Chrifti difcipulus elfet,difcipu-
lum eius fieri , fed quafi per ironiam gratuleucur ei,
quód eius difcipulus fit; fibivero glorig ducát,quód
eius difcipuli non fint. Notat Leontius pronomen
illud àxelvuiiute;abominantis etle. TM
29. Nos[femaus, qw*M »:Df[i locutus c:/:l Detts ,l):mfgd&;m

rem fequantur,locutum effe Deum ; itaque non ma-
gis errare poíle eum fequétes , quàm fi Deum ipfum
lequerentur. Chriftum nefcire vnde fit;id cft an mif-
Ías fità Deo , an Deus illi locutus fueric. Non enim
Gignificant nefcire fe,quo loco fit natus, ciim pro
certo haberent enm in Galilza natum etfe. Hoc co-

Cüm dicunt , bunc , contemptim de illo loquuntur

lexponit. Quod magis mihi placet, quàm quodin

fÍcimus Yndefit. Aliam affert Leontius interpretatio-

adulterio ignoto patre natuim effe, quodin (imili lo-
co cap.8.19. ex eodem Leontio, & Cyrillo fuprà no-
tauimus. Sed quod primoloco pofuimus,eft proba-
bilius. IIraton repugnant fibi,càm hocloco dicunt,
ue[cimus vnde (it,& cium cap.7.27. Hunc fimus vude fít,

Leontij qux'ítio efl;illic enim de loco;hic de fpiritu;

terquam quód illiturba , hi Pharifei erant. Notant
Chryfoftomus , & Theophyla&us quód non vide-
rant,fed audiuerant , aut lcg-ä,nazït , dixifse fe Ícire
Deum cum Mofe locutum fuifse ; quod autem ocu-

culis fa&is, eum filium efse Dei, aut ob eocerié mif-
füm,quódque & Patris,& Ioannis,vt ait Euthymius,
audierant teftimonio , idfe dicere nefcire. T'antüm

3o. Reffeudit ie bymo,e2" dixit eisj In hoc enim mira-
Mirabile quiddam , & incredibile 1n hac reaccidit,

cuerit. Particula 99 pro 4 Hebraico ; id eft certé , aut
enimuero pofita eft. Pronomcn,faa"t,»hanc habet emi-
phaíim , vt verbum cecus ex Pharifzorum orearri-
pere videatur, & ex €o ipfo ; quodilh dixerant, .eo;s'-
coarguere. Cüm dicit , mirabileeff , aut fignificat eos
mentitos efse,cüm dixerunt nefcire (e vnde Chriftus
efset , fmbätque fieri non pofse, vt id neíciant,cüm

uefcims , vnde ft,) Docent quanto meliorem przce-|
ptorem habeant. Scire íe Mofi, quem iphi precepto-

dem feníü cecus illis refpondet,vt iam dicturi fumus;]
