vbera arentia.Onanes nequiti eorum m Gdfgez/,c]zau vbl estas
"omeda ex cium eoss nom ddcla(m , vt diligam eis.Itaque pro
codcm fere habebatur,fterilem effe mulierem,& ali-
cu"iüs-vgrauis peccati rcam effe.[ta etià mihi videtur
Gregor. Nyflenus homilia de fan&a Chrifti natiui.
tate fentire.Intir bomines autem dixitfe videtur Elifa-

bcth, quia cüm culpa non fübceflet , apud Deum fte-

] , 26. Inmene autem fexto.) Ab co tempore,quo Za-

( Ver. 41. dicturus eft.. Hec enim parafceuc eft futurze
C narrationis. Paratetiam auditorem ad id, quodan-

D ;

|tempore , Greg. hom.54.Damaftc.in fermone de A(-

rilitas ignominiofanon erat.Quin,vt ver.7.notaui-
(mus,o mnes fcre mulieres, qua in facris litteris fteri-
lesnumerantur , fuere (antiffiniz , Sara , R.ebecca,
Rachel, Arna Samuelis mater , & mater Sam(onis
Iudic.13.z. quetmadmodum fupra Theophy.& Orig.;
.hom.in Gen.i1.obferuauerunt. A

ichariz angelas apparuerat ver.11. vel quo concepe-
rat Elifabeth ver.24.vt Euthym. interpretatar. Iren,
libro 1. c. i1. videtur legiffe , in ipfo autem tempore.
Ambrof.vero in comment, eodem tempore, quali
ambo Gracé legerint &j g Zusdl &eJpc. Exprimir E-
uangelifta temporis circüftantiam, nó folim ad có-
ciliandam fidé hiftoriz, qurz co femper habetur pro-

;babilior, quo -plures temporum;locorü,rerum, per-
jfonarum circüttantiz notátur;fed vt dcclararet, qui-

to tempore loannes Chrifto maior effet natu , quá-
tóque interuallo, qui prxceffurus predicando erat,
3nvafcexido/præc':efiïiï'ct :Simuletiam,vt oftenderet no
xzi[ï Íex menfium fuiffe loannem,cum venientem ad
[f Dominum fenfit;& exultatione demonftrauit, v

gelus dicet vet.36. Alias etiam notat Euan ecliíta cir-
cunftantias, vt D. Bernar. hom.. de laudibus Bearz

|Virginis obferuauit..
Mariam mitfus faerit, patandam non cft, quamuis

Quare fexto menfe angclus ad|

& D. T ho. ex Beda fcribuntfignificatum effe menfe

caufa nos lateat;temere fa&tüm cffe.Strabus ex Hier;|

ic&uram , quealiquando in rebus etiam diuinis ad
verum ducits cau(a hec mihi videtar fmife , quod
voluerit Deus. Chriftum & Ioannem , dominum
& leruum ;redemptorem & teftem paris fere zta-
tis effe, vt hac etiam re fimiles effent; Sed debuit lo-

illo fexto Chriftum fexta mandi xtate nafci. Ne(cio!
an tanti fucricidfcire. Si humanam fequamur con-|

anncs naícendo precedere, quem preceffurus erat

conclu(us,infans infantem priüs quàm vir virum in]

ícx méfium fpatio precedit;quo tempore neque tam :
paruus erat , vt ienoraretur cífe conceptus,neg; tam
magnus ; vtfenfum habere poffe rationis videretur.
Ádhuncfere modam Athan.in orat. de Dcipara,
- Mijfin efd angelus Gabriclà Des.). Kdem aungelus , qui|
ad Zachariam miffus fuerat ; vide füpra vcr. 11. & 19.
Diligenter hoc Lucas narrat omnibus perfonarum
locorum;temporum circunftantijs declaratis,vt do-
ceatrem totam diuinitus fa&tam fuiffe, ideo & an-
gelum , qui miffus fuerat, & Gabriclem , idcft vnü
é primis , & àDeo miffum fuife dicit, non fuo vc-
nille nomine. Irenzus lib. «..c. 19. Augufl. fer. 18. de

e b . . .* --: b 4 *
fumptxone Beatz Virginis. Dernar. hom. delaqu«—

bus virg: : Y

thet 2,15, 2 db
vtd Firginem deffonfatam virs.) Quein hunc ver-
fum dici poterant diximus apud Mattheum c.1. B.
28. Etrogreffus ad. eatm. angelus. ) Indicat Mariam
vcte fuiffe rtooy , id eft reconditam illam virginem,
quam Ifai.c.7.14. predixerat parituram ; cüm in pe-
netrali habitaret. Qua de re , qui hodie dubitant he-'

retici, & apud cognatum aliquéfuum cum ancillis.

láborantem

predicando. Debuitin vtero cóclufum in vtero ipfe]

lordane demonftrare. Debuit miraculo conceptus|
maiore cóccpri Chrifti miraculo fidem facere. Ideo]

In ciuitatem Galilee, cut aomen Näz.grät'ïv. ) VbiMa-.|-
[ti3, & Iofeph habitabanr, Vide; que diximus Mar-

Haretici

noftre cta-

W

"EY N —
— :

m (hæïäïmva : *«f s cdialdsec s

DEU ORU

d

aM À

o

aj
"J

l

j*

:

tis ludai-
Zantes.

jtemeritatis vitio diffiniri. Hoc vt credamus, eius à
Inobis fanctitas ;po&ulac,neq;'o.t.i-ofaxp fuitfe , necin
|requz non maximé deceret virginem, occupatam.
- Iu gratia plena. ) Quod ingreffus ad Virginemi

. |Dei/fi quam aliam , futuram effe.

39

IN LVCAE CAP. l.

laborantem fuiffe malunt credere , Iudaico miih'ï eífe
vidétur ingenio.Itaq; nó magis illis , quàm.apocry-

ne circum&rtur credédum eft;vbi fcriptum eft Bea-
ftze, & antiquis omnibus repugnat auctoribus. Nam.

brofius,Eufebius Emiffenus in bom. de Beata Virgi-
ne,& Andreas Ierofolymit.& Beda, & Bernar. affir-
Imant.Sunt etiam, qui putát claufo domus oftio an-

&itaté, puritatémq; pertinebat virginis claufo effe
oftio, valde credibile iudico. Quid autem ageret tüc
cum ad cá angelus ingreffus eft, quia Euágcelifta non

lindicat, & traditio Ecclefiaftica nulla docet ; nefcio|

an poffit (ine curiofitatis vitio quari , & finc maiori

gelus falutatnouum non eft.Salutauit angelus al-

anec
ïter Gedceonem Iudicum 6.12.253. Sedillud nouum, &

faerat,vt Origenes homilia in Lucam 6. Ambrof. &
Bedain commenrt.notauerunt.Cwm prudentia, inquit
Beda,pauebat, quia beneditdtonis noua. formam. mirabatur,

gee nefquam leita eit, nu[quam aute cotmperta, .Soly Maria|.

bac (alutatio fernabatur. Beneenm fola gratia plena dicitur,
qua fola gratiam , quam nulla alia meruerat , con[ecuta eff.
Quanquam & hoc difcrimen inter Mariam , & .Za-
chariam obferuamus , qubd Zachariam Gabricel ía.
lutaffe non dicitur;Mariam veró non falutauit mo-
do , fed fingularibus etiam , & exquifitis verbis falu-
taüit; & ita prorfus , vt fuperiorem inferior , domi-
nam feruus , Dci fponfam , continuóque futuram
matrem Dei minifter alloqui reuerenter videretur.

pho illius proteuan gelij auctori,quod Iacobinomi4

tam Virginé forte ad hauriendá exijife aquam ; cum|
lilliangelus apparuit. Vtrumque enim & Euangeli-|

|& Lucas,cum angelum ad eam ingreffum dicit , ine|
dubio fignificat eam intra domum fuiffe, & id Am-

gelü ad B. Virginé penetraífe ; qaod & quia angelo,|
|càm fpirit" effet;opusnó fuitaperire,& quia ad fan-

fingulate omnino eft , quód ea víus cft falutatione,|
- |qua nemo ante mortalem falutans hominem vfus

Vtriufque rei caufz hze mihi videntur etffe potuitfe.:
Prima , quód Zacharias vir ; Maria faemina effet ; & ;

!

|faemina quidem virgo ; atque recondita, virorum,

non affüeta colloquijs. Ideóq; credendum etat Ma-'
riam,quàm Zachariam angeli virili dppatentis for-
ma conípectu;atque colloquio magis turbatum iri..
Solent autem angeli eos,quibus apparent, leuádi ti-.
moris caufa benigné falutare, quemadmodum Ge-|

'|deonemangelü illum , qui ad eum miffus faerat, (a-

lutaffe legimus. Quam caufam Theoph. etiam infi-|

nuat. Eandem ob caufam tam fingulari (alutatione!
víus cft,quo plus trepidaturz adderetanimi. Altera.
caufa fuit, vt credibiliora faceret angelus,qua dictu-
ruscerat, Vero fimile enim erat;, cam quz gratia ple-

nà & benedicta inter mulieres vocabatur , matrem

—Lue,) vadps; Hebraico verbo refpondet '15 oW"v,
Pax tibi , quaphrafi Hebraicé loquentem angelum
víum fuiffe credendum eft. Itaque fupernacancam
arbitror illam effe queftionem, quam hoc loco qui-

|dam mouent, vtrum quod Grecé eft yZjpsmelius La-

tiné /£»ean Salue vertatur. Vtróque cnim verbo &
Hebraicum 45 a'ot, & Grecum aj« fatis exprimi-
tur. Iubet Mariam angelus xafodv gaudere; lztari;nó
timere , bonoanimo effe , hoc enim eft db ov, vt

oftendat fe bonüi, nó malum angelum effe, & nó ini-

À

B

C

D

E

dixillet non illi cómune cum multis. Át , inquiunt;]
mulialij gratia aut Spiritu fan&to pleni dicuntur,

'rze confuetudo facit,que dum multos Spiritu fancto,
pauciffimos gratia repletos fuiffe docet,haud obícu-|.

micum, fed amicü venire:nó trifte; fedletum afferre
nuntium.Sic enim Hebrei loqui folent, quoties vo

43.25. Iud. 6. 23. & 19.20. & 1. Reg.1.17. & 2 R eg.15.9.
— Gratiaplena,)) Quod Grecé elt wexaeflopsos.Om-
nes veteres auctores,quafi confpiratione; aut j vt di-
cam melius , infpiratione quadà diuiná gratia plenam
reddiderunt, Arnbr.hocloco, Auguft.in Enchir.cap:
36. & fermonen. & 14. & 15.& 18. & 21.de tempore;
& Hieron. in epiftolaad Principiam virginem , &
Sophronius,aut, quifquis eft au&tor, in fermone
de Affumptione Beatz Mariz, & Eufebius Emitfe-

briel.Bernardum; & alios mille annis receritiores au-
&ores,qui interpretem noftrum fequuti videri pof-
funt, filétio pratereo. Hác igitur interpretationem;|
& omnium veterum auctorum confeníus; & incre-
dibilis hzreticorum diffenfio confirmat, qui no-
ftram , id eftoptimam pertefi verfionem , dum me-
liorem quaetunt, ca re declarantÍe inueniffe peioré,
quód non vnam,fed tot, quot funtapud illos intet-
pretes inuenerüt. Alius enim gratiofam , alius gtatá,
alius acceptá , alius gratiam cófequutam, alius dile-
c&tam , alius in gratiam acceptam , alius gratis iufti-
ficatam,;alius gratis dile&tam interpretantur. Et cum
angclus exquifiuiffe ftudiosé verba videatur ; quib"

nulla oratione zquare poffet; ifti boni angeli; qui
nouum nobis Euangelium annuntiatunt,in que-

nihil fingulare dicere videantur. Verüm angelus
enimueró dum fingulari, & noua vtitur falutàtio-
ne, fatis profecto indicat nihil fe Marie cum czte-
ris mortalibus commune dicere voluifle. Quod fi
tantüm eratiofam ,aut dilecam , auc gratam , aut
acceptam , autaliquid huiufmodi ex his, que Marig
hoftes heretici commenti funt , dixitfez, nihil fané

Ioanncs füpra ver. 15. Elifabeth infra ver. 41. Zacha-
tias ver.67. Apoftoli A&t.:. 4. Petrus AQt. 4.9. Om-
nes illi qui congregati crant Ierofolymz A.ct. 4.31.
feptem illi Diaconi , qui primi electi fant A &t. 6.3. .
Stephanus A. 6.8. & 7.55. Paulus A& 9. 17.& 15.
9. Barnabas A. r1.24. difcipuli omnes Apoftolo-|
rum Act.i.g. Adduntiniuriam nos Chrifto facere,
cui Mariam , dum eam gratia plenam appellamus,
exzequemus. Multos quidem ; prazter Mariam, Spi-
ritu fando impletos fuiffe fuperiora exempla fatis
docent: gratiaautem plenum , preter Mariam, Stc-
phanum legimus.Ex quo difcimus inter Mariam, &
ceteros fan&tos, qui Spiritu fan&o pleni fuiffe dicü-

cim illi Spiritu fan&o , nongratia; Marianon Spi-
ritu fan&to, fed gratia plena dicatur.Multorum opi-
nio eft fonum potiàs vocum, quam fcripture víum
confiderantium , plus quiddam effe Spiritu fancto;!
quàm gratia repleri; fed contra vt fentiam;fcriptu-

ré fignificattáto maius ; quáto rarius hoc effe quam
illud:non quódSpiritus fan&us;qui fons, atque au-
&or eít gratix;gratia ipfa minor fit: maioré enim,vt

Íed quód qui Spiritu fan&to impleri dicütur, nonip-

x4(j

luntab eis,quos (alutant,timoré remoucre, vt Gencef;

nus in hom. in hzc verbaLucz ; Miffus efl angelus Gae

fanctiffimam ornaret virginem, quafi eius mcrita| -

rendis laborant verbis,quibus nihil de illa magnum,|

tur aliquid in illa ipfa plenitudine fuiffe difcriminis,

eglenü effe.

effectu caufam , vt creatura creatoré effe necclfle eft:]

Ll p M ataB s A. M has r PU ia

Quomodo:
B. Virgo :
gtatia ple-
na fuit có-
tta hareti-
COS, ^

Plus ef

gratia , quá
Spiritu s&-
&o,

Ío fpiritut, fed dono aliquo fpirit" ; quod fcfe foris in'

. faciendis

*
, Qua B.viz-
! £O gratia

1 plcna fuit,

Coloff.:.;.
É —

norü largitate,quatenus humana natura capit com-
pleri intelligatur.Nec necetle eft,vt omnes,qui gra-

(( plus, & puriüs in fonte, quàm in fluuio, in liuuio|
[quàm in riuulis eft.Plenus Chriftus gratia,tanquam;
ifons,in quo & fcaturit,& ftagnat gratia; &cin omnes

| þ:nf?is.,ijnquit,yatribm,g-y—'Profketif eratia fi[fé creditur,

imnium veterum auctorum (ententia cít , Ambrofij

jferm. 3. de natiuitate beate Mariz , & Bernardus in

Mog. Beda, Rupertus inlocis paullo üpra notatis, &

dted qualisiam etfet;illi voluit figni&care.Et nondum

.|quàm quód corpore conceperit, vel Chrifto ipfo
ceftante , qui muliere illa dicente , Beatus venter qui te|

T qui atodiunt verbum Det,co- cuffodiant adyinfra c1.37.
|Denique i propterea gratia plena diceretur, quód
. |Chrifto in vtero concepto plena cífet, poftquam

jJAthanafius in oratione illa de fancta Deipara, tan-

4 — IOAN. MALDONATI COMMENT"

faciendis fignis , autalia re quapiam mirabili often-,
dat,dicantur impleri. Qui veró gratia,nó dono tan-
tüm aliquo,fed & gratia iuftificante,& omnium do-

e

Plenus aqua fons eít, Plenus'fiuuius,Pleni riuuli;et-

homines ficut ex capite in membza deriuatur.Plena
Chrifti mater, tanquam fonti proximus fluuius, qui

fluit aluec. Plenus Stephanus,fed tanquam riàulus,

uadiderunt, & quiíquis eius fermoiis de a-riïumptio,
ne auctor fuit, qui nomine Hieronymi legi foler. n

non fAmen eatenus plena, In Mariam veró tatius fratie qua
i Chri(fo e$f , plemtudo veuit , qnamquam aliter, Hzcc o-

hocloco;EmifIeni hom.in hec verba, Miffas eff ange-
lus Gabriel, Chryfologifermone143.Bedz hom. 3.de
Beata Virgine , Rupertilib. 6.in Cantica canticori,
licet fententiam candem non eodem modo omnes
auctores interpretentur, Quz autem ea fuerit gra-
tia,& quamobrem Marla gratia plena dicta fit,de eo
diffentiunt auctores. Quidam eratiz plenitudinem
vocant,quód in ea Chriftus ipfe halitaret , m quo ba-
bitat omna plenitudo duumitatz corporaltter,c77 in quo fant
ommes tbelaurt [apientia , ez7 faentia Dej. Flicron: & So-
phronius in hislocis, quos paullo ante notauim?, &
Auguftinus in Enchiridio c. 56. & Emiffenus in hec
verba , Milfas eft angelus Gabriel , & Pextus Damianus

hom. de laudibus beatz Virginis. Hiipfi auctores
hoc inter fe diffentiunt , quódalij , quia iam conce-
pitfec, alij quia mox conceptura Chriftum erat, gra-

gor.Neoczlarienfis in hom.de Annuntiatione bea-

t Maric:in his Ambrof. Auguft.So [Phron.C hryfo-

Athanafus in orat. de fan&a Deipara: quorum ego
fententiam probabiliorem iudico. Neque enim an-
gelus, qualis cum Chriftum cócepiffet, futura etfet;

Matiam cócepille ; cum hec illi angelus dixit ex ver.
31.& 35.perípicuum eft , & Grecum verbum seyse:-

tia pleni fuille dicuntur,parem gratiam habuerint] -

ecfi minüs , quàm fons aque habert, pleno tamen|

quemadmodum bene omnino Theologiquidam :

ta plcnam vocari Futant. In illis eft Hieron.& Gre-].-

hY

vétOon, quod nofter interpres tratia plenam reddidit,
przteriti temporis eft, Itaque, cuin de conceptione
agitur , perfpicuéangelus docet nódum concepiíle,
fed concepturam etfe: cum de gratie plenitudine,
non implendam fore,fed plenam izm cfTe dicit.Et fi
rem ipfam remotis confideremus verbis, maioris
vtiq; än't gratie, quód Dco Maria grata,quam quód

Dei mater eflet:maioris meriti,quód Deum animo,
portauit g vbera,que [ux if xclpondit,Quin imo,beati,

peperiílet ; gratía plena elle defiffet ; quod meritó

quam abfürdum, refellit. Addo non dici gratia ple-
nam mea quidem fententia , neque quód concepit-

PHSISBSNNI AU

À let,neq; quód conceptura effec Chriftum, fed quàd
iplainfe, quamuis non ex fe plena eílet gratia, qua

plenda , fed plena iamgratia vocatur; vt paulloante|.

C

quidem digna facta eft; vt Chriftum conciperet. Li-j.

hunc enir illi vfum data eft,vt idoneá Chrifti marer-
efficéretur. Id hac tatione facile conftabit. Noa im-[

€x Greco verbo demonflrauimus ; Chriftam autem;
vocatur gratia plena,quód iam cócepillet, aut quód!
conceptura Chriftum effer. Atq; hoc etiam modo;:
fire&te intelligantur,mihi videntur Anbro.Auguft.|.
& Beda fenüre. Uodeia r D IUOL rO M

m

nus cum Maria dicatur effe ; quia Chriftus, aut iam|
coiceptus cum illa erat ; ait paullo poft concipien-
dus erat futurus. In prioti fententia Hieron, & Ber-]
nar.funt. In pofterioreaucteres illi ; 4uos modo di-
ximus gratia plenam interpretari , que paullo poft
Chuiftum conceptuta- cffet ; preterea euam Euthy.i

illo fuperior refutatur. Neq; enim dubium eft, quin!
hec verba, Dem:mus tecum , illorum. precedenuuml

r

" . : , —
explicatio fint , Jz«e ratia plena, Quare eodem mo-1
do intelligantür neceife eft. Gratia autem plena ; vt
docuimus, non idco María di&ta eft,quód aut Chri-]

ftum cóncepiffet;aut conceptura eflet; ed quód di-

efle etiam eodem modo intelligenda. Duo veró
rgcedentia,vt demonftrauimus, non optantis, aut| -

Legimus hec eadem verba & ab angelis aliis non-

ab aliis di&a,vt Ruth 2.4.fed cum aliis dicuntür, pre-i

|[cando , non enuntiando ; cüm Marie, enuntiando,l
non precando dicuntur. Precatur enim Boos meH
foribus fuis, precatur angelus Gedeoni,vt Dominusi
cum illis fit. Aucuft.ferm.de tempore 18. v aAuegratiat

plena Dommws tecum, Dominus inquit tecum.fed plufauam|

Dorimus , per te autem genitus efÍ Dominus. ltaef Domi-|

do intelligendum putat. deeeomye
— Benedilla t in mulieribus, ) Falli etiam mihi viden-
tur nonífolim heretici , fed nonnullietiam , & Ca-
tholici, & non indocti prorfus auctores ; qui ha«
verba precantis effe dicunt. INon enim precatur an- |
gelus, vtàDeo Maria benedicatur , (ed iam benedi-
&am annuntiat;atq; declaratQuam enim maiorem
illià Deo benedi&tioné optare potuit ; quàm vc im-|
pleferur gratia? Atqui ia gratia, vt docuimus, ple-
na erat. Manifeftum preeterea eft hzc tria verba,
Grátia plena , Dorninus tecum , PenediÉba tn in mulieribus,
cüm eodem contextu, eodémque renore di&a fint,

precantis,fed annuniantis, & affirmátis lunt.& hoc |
igitur tertium. Scio Hebraicum participium T
nediédas. pro futuro poni , aut pro imperatiuo vtin|
illo exemplo Zenedi£us , qut. venit in. nomine Domimi,|
Matthzi 25.52. id eft benedicatur,aut benedicendus

cet eam tam plenam, támque abundantem gratiam,;|.
mü*concepwra Chiriftum füiffet , non lBabaitfet, In!-

nondum conceperat, fed conceptura eratergo nonj.-

— Dominus tecum.) Quidam hoc ctiam vérbum del
conceptione Chrifti 'ix'ltelïigi«velum-—:f-,quäfl Domi-

Vtraque opinio iiídem rationibus, quibus vtraque]

uinis repleta donis , Deóque gratiffima. Non ergo|
Dominus cum illa eife dicitur,quód in illa iam con-]
ceptus corporaliter habitet , aut quód fit mox con-]
cipiendus habitaturus : fed quàód 1am per illam gra-|
uam , qua plena efle dicitur , fpiritualiter in illa i.

nullis hominibus Iudicum 6. 1. & aliis hominibus]

mecum, In uneenim licet fit Dominus memetrp [um cveanut |

s tecum,vt [rt s corde ruo, fs t vtero tuoyadimpleat wen-|
tem tham, adimpleat carnens tuam. Iaque vtroque mo-|

cft. Sed preteritorum verborzum intelligentia cogit!

nos

"rv p

iuco-
gintet
qtitio
a B.
;ugincm

i i';cfutamf*

Ànüthe
B.itg
& hz
tra hzi
C05 tT
It

VN L j : ;

m Ri NMeS »

nos hocloco id verbü aliter intelligere. Cüm enim| A yam eff «dit, Similis coniparatio eftapud Greg.Nyffe-
| de re preterita angelus dixerit, 2£we gratia plena, &| | |num in oratione de fanctaChrifti natiuitate,& apud
E Deminus tecym , dubium efse non potelft ; quin de re Theophyl.hocloco. j :
" Heretio. £tiám praterita dicat , Benedifa tu sm n?wlierii'ms. Ab- 29. Que cum audijet , turbata eff im fermone cius.) i j« i
f b inter- urdior hereticorum error, qui non aliam hic bene-| [i4e0G Pi(apay9n. Quz cum vidiffet , turbata eftin
| Ponuas, dictionem fignificari putant, quàm qua omnibus| |(ermone eius, vt legunt etiá Ambr. T heoph. & Eu-
viginem |electis communis fit,quód Chriftum excipiant.Cur . |thy. Cur turbata fuerit, docet Amb. lib.2. de Virgi-
LT 1 refutatur. enim dixit s malieribus , id cft prx omnibus mulieri-| ' nib.dicens, Quafrvimi [becie mota trepidauit,quafi n9 inco- H
||1E bus,vt illi ipfi interpretantur, nifi non communiter| — | gmitwm andito nomine recognomit, Etin exhortatione ad
f L. | cum illa, atque aliis,fed cum illa Íingulariter,& pro-| jvirgines,/Zz fe dacmf,quid fequaris; Jngelii m fpecie viri
|

prié Dominus erat? Neque propterea i mulieribus, — |vidit, e7" pauebat corde, peregrinabatur afhetlu, vnde diait
: u ld efítinter mulieres, noninter omnes homines be-| B |ad eam angelus, Ne timeas Maria, ltaque exiftimat Am-
i nedicta effe dicitur , quod n6 pre omnibushomini-| lbrofnon fermone, fed angcliafpectu Mariam fuiffe
| bus, fed pre folis mulieribus benedi&tafit: verunta-| ||curbatam. Idémque Athanafius fentire videtur q.12.

Ü : men quód ipfa fit gn'ulier, & non foleat comparatig, jaut quifquis carum guq&iog um auctor eft; putat
" | nifi inter ea,que eiufdem genetis funt,fieri. Benedi-]. |enim folam Mariam in hac vita ipfam angeli effen-
. &ionem autem angelus intelligit nó eam,quam fre- dam confpexiffe , ideóque videtur exiftimare info-
j quenter folet &riptum hocnominevocarefiliorum| — |lito mortalibus vifü fuitfe turbatam. Hanc Ambro-

copiam, aut corum procreandorum facultatem ,vt| — |fij fententiam & Greca verba , & ratio ipfa confir-

- |Gen.r. 22.28. & 22. 1j. aut rerum omniü expetenda-| .|mant. Magis enim afpectu , quàm colloquio ange- :
HES D rum afluentiam, vt Gen.24.35. & 27.27.39. & 49.25.| — lorum turbari homines folent,quemadmodum Za- |
| aut humanas laudes , & fauftasacclamationes, vtIu-| — |chariam fupra ver.12. & mulieres, quz Chrifti fe-

dic.5. 24. fed eam, quam paullo ante gratie plenitu-| C |pulchrum inuiferant Matthzi 28. j. & Marci 16.5. »
dinem appellauerat. Illa enim dona, quibus ornataà| j|& 6.& Luce24. . & Danielem cap.10.8. turbatos| -
| | fuerat Virgo fanctiffima , & gratia , quia gratis illtà i':uiiïe legimus , & quia magis infolens cft angelia- EL
" Deo concelsa , & benedi&tio , quia ex eius profe&a] — |[pe&tus , quàm colloquium , quod cüàm humano

M ii Asia , Hiberalitate, meritó nuncupantur. Notanthocloco| |prorfüs fimile (it, minüs homines terret. Alij pro-
| j ROA CIIS : ;

du L B.Virginis, |omnes veteres auctores Mariz , & Euz tacitaman-| |pter nouam , & infolitam falutationem , türbatam:
i E & Eux có-|rithefim , quam id circo ponam , quód eam foleant| - putant, Origenes hom. c. Chryfoftomus de natiui-
ml Zïsïïrfï: |heretici perhorrefcere,non Euz Mariam opponen-| |:ate Ioannis Baptiftz , Hieronymus in epift. ad Eu-
ós /( b tibu. — |tes, fedapponentes, æqtlangäfquþ, quafi non minüs ftochium, Grzcus ille au&or, quem D. Thom. ci-
sE Maria , quam Eua peccauerit , etiam poftquam ple-| | |rare folet, & , vt videtur, Beda ;& Theophyla&us.
d na gratia ab angelo vocatur,etiam poftquam Dei| |Iuuat hanc interpretationem , quod additur , /z fer- i
, —L [mater facta eft, vt quofdam 'iftorum interpretes| D |pone eins , & quod paullo poftfequitur , Et cogitabat, |
a ]. . [FKribere non pudmt.wam dgfïimxh fuerint veteres qnalis e[fet ifla þlmma id eftanxiam illgm , & folici- .
E | [Patres fpiritu , atque f?ntemm? excorum , que fub- tam habebat muütatqm genus falutationis ; hoc e- |
u odE. | iiciam,verbis apparebit. Irenatus lib.s. cap.33. Cenfe-| . |nim eft phraíi Hebraica cogitare. Vtraque re tur-
fïfvïx | 2 à ]qaenter autem e7* Maria virgo oäedzpm muemt;frfidzcms, batatm fuiffe Yero Gmll.e eft, & quia infolitam vidit
a [Ecce ancilla Domini, fiat mibi feeundum verbum tuum.Eua| — |formam , ficut Zacharias , Daniel , & illz mulieres,
» | |vero inobediens ; non obaudiut enim, adhuc chm e[fet wirg.| |quas modó dicebamus , & quia infolitam audiuit
j W ficut Eua inobediens fatha , e" fibi , ey* vniuerfo generibu-| — |lalutationem. Dubitare le&or poteft, quomodo| — :
CM C mano cau[a fatla eff mortis : fic eg" Maria babens predefi-| — |aut afpectu autíermone angeli turbari potuit , que| |
j : | natum virum»tamen virgo ebediens,e7* fibi eg"vuiuer [o ge| |angelorum colloquiis fuiffe creditur affueta, Eae-| - :
: CUP Ineri humane caufa fatla eft [a?ut:k,& ruf.fus,sic 'dgtt.*äm.(gf nxim nor:i.foltu-n .Vulgi pieque plebis , fed D. etiam :|
» u EM ,:mbedænnf nodu'a pl.ut:gnemgccep:t Reræbedzfntmm E Amþroig , & illius apud D. Tl.m.m. auétoris Greci t
s X |Maria : qwd enim 4llzg4mt Virge Eua per incredulitatem, opinio videtur effe. Agnb;:oü, libro ». de Virgini-
: /[ * boc vivgo Maria (oluit per jïdem.Et librq j-cap.19. Quem-| |bus hzcíuntverba , Quin etiam tum frbi minm fola vi-
i »| | E d : admodum enim ia , .*d ;yl Eu Per mfgelzmm ]ärmd?zem fe— delïamr', eum ola e[fet. N "n meddmvdüm /5.14: Cni tet li- .
j Á dutla est , vt qfægeret Deum prauaricata verbum eius , if4 bri mlej]änt ; t'tff 4rf/74"g€lt, 1'02'. PNP?" &1 Demque Q G4- ;
JZC | €9 bacyid eft Marid per 4ngelia-æm fermonem cuangelz'ï(am briel eam , vli 'fmlff?'"ffölfbdf inuenit. Et Paullo poft, 774
21 l eff , vt portaret Deuns al,:e*dien»s eiutó verbo. Et [icxïtt ia fedu- peregrinata eft in Uire, que non eff peregrinata in nglü: vt — :
&&-Xx | a eft, vt efuggret Deum , fic bec [nafa ef obedire Deo, vti agno[cas aures veliriofas , oculos. verecundos, Quomodo |

virgimnis Eue Firgo Maria fieret aduocata , e quemadmo-, — refpondere debeamus,eodem loco indicat Ambro.| |
dum affritlum efl mortigenus bumanum per virginem,fol-| — fius, folitam Beatam Virginem cum angelis collo-

;*ï uatur per virginem. E lertin lib.de carne Chnjfþi.&gl» qui, fed nunquam ante humana cos vidiffe forma. - !
bb 7 bic ratio dcffendzt, quód Dew imaginem, g /z'mzlzmd.z—* F |Hoc ?Pc*.. quqd dicit Peragrznatæeü im viro , qua not
| nem [nam 4 Diabolo captam emula operatione recuperawit,| — eff pereerimata in angelo , id eft Ípeciem viri infoli.
n In virgmem enim adbuc Euam mrepferat verbum adificate-| — |tam timuit ,. qug colloquium angeli folitum non
n;g,; | | Vium mortisim virginem aque introducendum erat Dei ver-| - imuit. Loquitur enim AÁmbrofius 'femigræcö £.
i

bum extruélorium vita,vt quod per eifmodi (exum abierat| — vocsv. | | A 2
E | | in perditionem , per eundem [exum redigeretur in falutem.| Et cogitabat , qualis effet ifta falutatio,) An amato-
| ! Crediderat Ea ferpenti , credidit Maria Gabricli : quodilla, — ria, quia dixerat Gratia plena , an fancta , quia di-|
credendo deliquit,bae credendo deleuit . Ex D.Augu. ferm.| [xerat, Domimus tecum , vt Hieronymus in epiftolaad| -
1j. detempore. Et quoniam Diabolys per þrpmtem Ews$ |Euftochium, & Theophylaäus in Comment, &
locutus, per Eud aures mundo intulit mortem Deusperan-| — |Bernatdus fermone de Beata Virg. inillud Apoca. |
geium 4d Mariam protulit verbum , eg* cunflzs faculis qn- Signumy magnum. Forfe ; inquit bernardus, propterea i

Virginitas

minimé

fufpiciefa.'

Hebrai-
fmus.

Iriam vocet, vt oftédat fe illiamicum quodammodo,

7s — 1OAN. MALDON. COMMENT.

NURU gt

46

!?;imö turbata cát n [ermoneenms , 77 cogitabat , qualys 5[—-
fét iffa Ftlumtio , quöd beïzgcfiïfafm : (efe adiffet $m mulie-
ribus , qua nimirum benediciin virginibus (emper optabat.
Et ex tunc quidem cogitabat,qualis effet ifta benedithn ,quod
iam videretur e[fe fafpetta. Éuthymij magis probo fen-
tentiam , qui hoc Mariam cogitalfe putat , verum
falutatioilla diuina effet , an illuforia , & à demone
fallendi caufa miffa. Nam fandiffimam virginem
vel füfpicatam tantüm fuifle aliquid amatorium, in-
dignum mihi vidétur tanta eius puritate. Simplex

folàm, que non licent; appetendo, &; quod minus|
eft , cogitando: fed etiam dealiis , vt feipfam tuea-
u , fufpicando quodammodo maculatur. Angeli-
cam ego prorfusin Maria puritatem ponendam exi-
ftimo. Angeliveró ne fufpicati quidem , aut timere
ericulum vllum puritati fs poffunt. Itaq; cogita-
tio illa Mariz;qualz 1/la effet [alutationon ex caftitate,
quamuis & caftitas in ea fumma elffet , iio propter-
ea non ex caftitate , quia fumma erat ; fed ex humili-

tione indignam putabat , vt vereretur , ne quisin ea
fübeffet dolus. Hocre&é Bernardus dixit inferm.
de natiuitate Beate Mariz , Mari4 ,inquit, non pra-
tendit meritum; [ed gratiam quarit, Denique v[gue adeo fi-
dit gmtiæ C nn altwm fapit , vt /Ztlutationm; ngelicam
vereatur, Maria inquit cogitabat »qualis e[fet ifla faluta-
fio. Nimirum fefe faltatione angelica. veputabat. indi-
gnam. 2 o :
3o. Et4it angelus er , Netimeas Maria.) Pellit ab ea
timorem angelus , vt ad credendurm, quod di&urus
eftinducat , quemadmodum Theophyla&us ani-

pellatio , quod angelus virginem fuo nomine Ma-

& familiarem etfe , vt Beda notauit. Vide, qug fupra

&atione;ex tacita cogitatione cognofcere.
Iuuenifh enim gratiam apud Deum.) Beda,Quam faln.

batam quaft familiarites netam vocans ex nomine ,ue timere
debeat ,iabet. Et quia gatia plenam vocauerat , candem
gratiam,eg" affrmt plemts, «2* vberits explicat. Ad eun-
dem ferme modum Theophyl. Inuenire gratiam|
apudaliquem Hebraifmus eft , quo aliquando fim-
pliciter fienificatur gratum efle, aut dignum cui be-
neficium aliquod conferatur, vt Genef.18.3.& 19.19.
aliquando fingulariter, & pre €cteris omnibus gra-
cum effe , ficut vulgó etiam dicere folemus,; inuenit
gratiam apud Regem , id eft , aut folus, aut maximé
omnium Regi gratus eft, vt Genef.6.8.& 39.4. Hoc
imodo Bernardus hunc locum exponit fermone 5.de
Agmunti;ztione Domi.nica ; Netimeas Maria ,inuenifh
r-emm fratiam apud Doninum. Quauntam £ratium? gratiam
plenam,gratum jïrgulnem.Putat alibi idemBernardus|
hoc verbo Inueuffz gratiam , tadium Mariz gratiam
priüs querentis fignificari. Sicenim fcgibit [er.4. de

Conflat enim pro UL gerfere.kz.smdm fmffe folieitam,cni
difum e[fl, Ne timeas Marta muenifu gratiamyvtique quam),
querebas.Ttaq; videtur Bernardus in ca efTe fententia,
vt exiftimet Beatam Virginem , antequam ad eam
angelus veniret , adeo fuiffe de humani generis re.-

À. folitam,vt ea ratione meruerit tantam obtinere gra-

effe debet, & minimé fufpiciofa virginitas, que non|

tate profedta eft :adeo enim fe tam fingulari iäluta—,

maduertit. Huc etiam pertinet proprij nominis ap-j

di&a funt ver. 3. Queri poteft , quomodo angelus|
Marie timorem cognouerit?Potuit ex vultu;ex cun-]

tatione in[olita , vtpote, que ei folz ferunabatur, viderat tur-|

Affümptione beate Mariz. H« efl emm ,qua totiw]. —
mundi reparatianem obtinuit, falutem omnium impetravit.

|demptione folicitam , adeóque affidue pro ea orare

|tiam,vt Chriftum ipfa conciperet, pro cuius accele-
rando aduentu precabatur. |
31. Ecceconcipus .) Videtur explicare angelus,quam
japud Deum gratiam Mariam inueniffe dixitlet , vt
.JOrig. & Theophyl. indicarunt , hanc nirnirum ; vt
Chriftum concipere mereretur. Quod dicit Ecee, fi-]
gnificat ftatim concepturam efle, vt au&tor ille Gre-]
cus admonuit,quem D.Thomas citare folet. R efel.
liturex hoc loco opinio Hieron. Greg. Ncocef. &
Bernardi , quam ver,28.recitauimus , Beatam Virgi-
B nem antequam ab angelo falutaretur , concepiíle.
Cum enim angelus dicit , £cce, & concipies , haud ob-
fcuré indicat nondum Virginem concepiffc.
. In vtero,) Putat Theophyla&us , & Grscus ille
auctor D. Thomz propterea Euangeliftà addidifle,
In vtero , vcfignificatet ita concipiendum in Virgine
iChriFtum , VL ex eius etiam fubftantia conciperetur.
,Quod non fíatis firmum exiftimo. Nam & yaep|
;.Suhka!xCa'vm',id eftin vtero concipere,ficut & yac pi
facem,in vtero habere Graca phrafis eft, in qua addi-
tum nomen vteri nihil fententiz , & fignificationi
C addit. Ecfiid angelus fignificare voluiffet , aliis vfus
eflet verbis; neq; enim nomen vteriid fatis declarat,
,cüm potuerit Chriftus in vtero Virginis , & non ex

fubítantia Virginis concipi. :

$ :
Et paries filium.) Facit fidem rei prafentis ex futu-|
ra;videtürq; Ifaiz prophetiam c.7.14.exprimere vo-
luiffe,vtindicaret Mariam eam effe virginem,de qua
propheta predixerat , Ecce virgo conciptet , €7" pariet fe-
dnumn,qg* vocabitur notnen ejus Emmanucl, :
32. Et vecalss nomen eims lefom.) De nomine Icfu
diximus apud Matthzum cap. 1. 21. Illic dicitange-
D lus Iofeph , vocabis somen eius Iefamm , hic Mariz ,fic-|
;ut apud Ifaiam, vt nonnulli ante nos interpretes ad-
,notauerunt , qui putant in Maria Hebrzorum con-
fuetudinem fuitfe mutatam , apud quos patres non
jmatres imponere filiis nomina folerent , hinc ar-
gumentum colligentes Chriftum in terris patrem[

?

Magis pia , quàm probabilis obferuatio ; namapud
| Matthzum, vt diximus, Iofeph , qui fola hominum
opinione Chrifti pater erat , dictum ab angelo cft;]
Vocabis nomen eius le[nmn ; & eam non fuiffe confuecu-
E dinem Iudcorü multis fcripturarum exemplis pro-
bare poffumus. Legimus enim aliquando matres fi-
ls ftis nomina potuiffe , vt Gen. 4. 1. 25. & Gen. 19.
37.38. & Genef.29. 32. 33. & Gen.30. 6. & Iud. 3. 24.
aliquando patres, vt Genef. 4.26. & 5. 29. & 21.3. ali-
quando patrem fimul, & matrem , vt hoc ipfo capi-
te verfu 6o. & 63. Zacharias , & Elifabeth 1demIo-|
annis nomen dederunt filio : aliquando aliud no-]
men patrem , aliud matrem filio pofuiffe, vt Ge-
nef. 55. 18. Rachel vocauit filium füum Zezoz;, lacob
veró eius maritus vocauit Zeniamin . Itaque nolim|
F eavti regula, quamuis & noftra etate multi , & fu-
perioribus Grecus ille au&or apud D. T hom.vfi fu-
erint. Neque enim iftis przfidiis, przfercim tam in-
firmisindigemus , cüm nihil clariüs fcriptura tefte-|
tur, quàm Chriftum de Spiritu fancto fuifse conce-
ptum. Valet tamen aliquid argumentum illud con-
tra ludeos , quód Ifaias non dixerit Napy cv" vecabit;]
pater; fed nNop1 7* vecabit , ipfa virgo , quo magis
confirmetur , quod ante dictum erat , Ecee virge con-
cipiet,(g* partet filium jita efse intelligendum,vt & vir-|

non habuitfe, càm mater iubeatur nomen ponere. i /

*

go,& manens virga conceptura,parituráque fuerit.
| s Hic

difin-

lin E

d. à —— d

—

us p

COU i.

1
n
j

'16'7.2.80

[
1 l
. I'Apo:al. j
r

— ibreis eftef-
fe,

-" M

Pfalol44" 3'
Luc.7.28.

' ^
Apocal. r.
8.& 21,6.&
212. Hj.

yocatri He-

lciaitas iufti, G Ifaize 4.3. Et erit omnas , qti reli&ius fueri

