multitudine non paucos credidiiï'g.

60. Multi ergo audientes ex difcipulis eius dixernnt,Du-
Vs e]i bic fermo,c*quis gotefl eum audire?) Quod Eu&ge-

/Hebrxotrü

nis cius difficultate fuiffe deterritos ; có, vt opinor
pertinet, vtdoceat,quàm parü Chriftus perfuafiffet,
cum ne ipfi quidé cius difcipuli crediderint, vt Au-
cuft.& Beda notauerunt. Etgo cüm dicit multos ex

me, tacite infinuat, mulo magis czteros , qui difci-
puli.nonerant, aut idem , aucaliquid fimile dixitfe,
cogitauilféuc. Non fuiffe ex duodecim Apoftolorü
riumero monét Theophyla&us , & Euthymius , td-
que ex ver. 67. manifeítum eft. Durumífermonem
vocant doctrinam creditu difficilem, quod nemo;
nifi Cbrilti carnem manducaret; & fanguinem bi-
beret, vitam zternam habere poffet.Sic Chryfoft. &
Euthymius exponunt.Quodautem dicunt, Quis po-
tefl eum audire? perinde valet, dc fi dicant , quis poteft:
cre dere? Hebrzorum idioma, vt,fi audieritz me bona
terre comedetis. Scd habet maiorem vin, quod dicüt,
Quis poteft eum audire?. quàm f dicerent, Quis potcft
ïcredcre ? quafi dicant ne cuiusquam quidem aures;
ieum fermonem ferre pofle.. Hzreticorum vox, qui
cim diuina myfteria íuo metiantur ingenio ; quid-
quidnon intellieunt, deliramentum putant.. Affe-

obrem non cxcdant,quod ifti non crediderunt, veré
nos corpus Chrifti manducare, & fanguinem bibe-
re,dicantfe Dei potentiam non negare , fed volun-
ratem fequispotuille quideniícd noluitfe 5 volunta-
tem autem eius cx aliis fcripturae locis fe c,olliger'e.

difcipulis ctius hocaudientes dixitfe, Dwrws eff bie fer-|.

rant Caluinilte quàm fpeciofas velint caufsas,quam-|

À giunt,fieri nori poffe , vt corpus vrium pluribus lo-|

B

(

F

Mentiuntur, nam cumin difputatione premuntur,

|

cisfit, Non alia igitut illis non credendi cauía eft,
quàm iftis fuit ,quod durus illis fermo effe videatur.
Dic&um ergo de fe putét, quod eorum magifterCal-
uinus de iftis dicit, duritiem non in Chrifti fermone;
fcd in ipfis illis auditoribus fuiffe,qui fermonem du-
rum effe dicebant; & intelligant fe illis fimiles elfe
animales,quwi non percipiant , qua, (nnt [iritu Dei.. Hoc
peiores,quàm difcipuli illi Caluiniftz funt;quod illij
non palam, & Chrifto audiente dixerunt, vt Auguft.
& Beda obíeruarunt,& ex ver. fequenti perípicuum
eft ; Caluiniftz vcró palam dicuntadiunctis etiàgn
quibufdam in Chriftum blafphemiis. "us
6t. Sciens autem lefus aPudfe"metilþþm.)Id eft nemine
indicante, vt modó ex Auguftino , & Bedanotaui-|
mus.Itaenim difcipuli inter fetaciti murmuraue-
rant, vt audire Chriftusnon potlet.Sed Deum,quem
corda non latent, quomodo verba etiam non audita
latere potuilTent? Itaque rc&té ex hoc loco chryloft.
Cyrillus;Theophyla&. & Euthymius, atque Theo-
dorus Heracleenfis in Catena Grzcorum Chrifti di-
uinitatem probant. :

L ad Cor.

In Com-
IDentatr.in
loannem.

.1.24.
Chrifti di-
uinitas pO
atur.

i6r. du ergo videritis Filinm bomini a[cendentem , vbi
|
interrogatio facit; Cüm enim ad explendam oratio-
nem , atque fententiam al:quid neceffarió fubintel-

l
j

&ligendu m fit;incertum quid debearintelligi. Vaum
kli;zabimi ni,cum videritis Filium bomimis afcendent , vbi
erat pris;aut contrà , Tunc magis Ícandalizabimini.
Priorem fenfum plerique fequütur , Chryfoftomus,
Auguft. Cyrillus, Theophyla&us, Beda,Rupertus,
Euthymius ,& Theodorus Heracleenfis in Catena
Greca, & Leontius in Cotnmentariis. Sed hiipfi
uctores in eo inter fe diffentiunt , quódalij hoc re-
ferant ad id, quod dixeratfe de cxlo defcenditle ver.

nemo afcendere in cxlum poffit, 2jf qui defcedit deca-

- Mo Fileus bominis,qui eft * celo.. Sic Chryfoftom.Thco-|

erat prius?) Difficilem locum & oratio conciía, &|

é duobus intelligatur neceffe eft, aut tüc nó fcanda-

4r. Nameam ctiam ob caufam Iudei murmuraue-.
rant. Quafidicat cüm videbitis Frlrum bomimis afcen-|
dentem vbi erat priis,tunc nimirum fcandalizari defi-|
netis , intelligetí(que me de celo defcenditfe, càm|

»

b

Sup.c. 3. 13» |

carnem , «* bibit meum [anguinem babet vitam aternam,

dorus Heracleen. Theophyla&us, & Euthym. Alij|
referuntad id, quod dixerat ver.s4. Qus manducat mea|

Quafi probet modó carnem fuam vitam.ternam|.
dare pofle , quia caro Deieft , quod ex eo probatj

——

tius. Alij ad id;quo offenfi diícipuli illi fuer&t ver. $2.
Quomodo potefl bic nobis carnem [(uam dare ad manducan-
dwn? Quali modum doceat,quo carnem fuam illis
ad manducandum daturus fit; nimirum non conci-

referat ad id,quod difcipuli dixerant, Qromodo pote

cere foleo;fcripturz facra reftringo fententiam.Tta-

nem referre. Generaliter enim difcipuli illi dixerát,

quód in czlum fit afcenfurus. Sic Cyrillus,& Leon-i

fam,vt illi putabantin frufta,càm cam integram;at-|.
que incorruptam in czlum eflet illaturus;fed fub fa4 -
cramento.Sic Auguft.Beda , & Rupertus. Quz in- |
terpretatio in eo czteris praftat , quód fententiam| -

biccarnem [uam dare ad manducandam? Id en/m haud| —
dubié probabilius. Sed cgo non libenter, vt fepe di-

que malim ad totam Chrifti faperiorem dilputatio-|

adphilofophiam , rationémque naturalem confu-

-

UX

li 4 aut

Durus eft hic fermo,vbi fermonem, vtdiximus,totam| -
fuperiorem chrifti de carnc, & fanguinc do&trinam
appellaucrant. Hludmihi difficile perfuadere pof-].— —
fum,intelligendum effe;Tunc ícandalizaridefinetis, —— «

, IOAN. MALDONATI COMMENT. 75

! i
; 732 : :
| Id &m ic imclïigüi(s, tunc credctis, quw:.zf:;:-zdmmiv.xm1 A !Diæcilis Et-iam & ipfe per fï )« ïnfcfpï €tati0num) A :
iOomnes, quos memini legere ; au&orgs interprctan- varietate nic locgs/e.&.?rl.mum Calulmf.ï;arum CIrOI g*?e*ä:;:f, | 1 |
l tur. Necenim italoqui videtut C hriftus , quafi do- cucllenfius ; necenim inter bonorum interpretum| ^ — * P vxdþü
|Ver. && L. & probcts fed quafi reprehendar, Hoc vos franda- (cntentias recirandus.Probare ex hocloco nituntur, ^ MEALO
( ï!aïaf?ctï madhue vobifcum fim?.cam facilé intelligi! |Chriftum carnem fu.am nobisin Eucharlüxæ facra- . am
M E potcft, pollc me vobiscarnem meam dar? ad man-| jmento non darc,q.ul.amcaro non prodeft quicquamsquor- - fiUU?M
ducandum;prafentem, prafentibus? Qujdfacietis,, — fum autem daret nihil profutaram ? Non illi primi ó)) m
cim videritis mein cxlum aiccndcntcm.*QUäto ma-| lomnium hzreticorum hisabufi funt verbis, vt Ec-]- " fc'lo'&
cis fcandalizabimini? quanto minüs credetis ?cüm clefiafticam fidem refutarent. Nam & Tertullianus MM (
x ideatis mein cxlo , vos in terra effe ? Solct enim| — (in lib.de refuxre&tione carnis fcribit hzreticos illos E EE
Chriftusauditores,qui non credunt ea, qugfacilio- vetercs , qui carnis negabam refurre&ionem folitos s ï[dquï
racreditu funt, fic obiurgare , quód cüm ea non cre-|B. dicere,quoríum caro , que nihil prodeffet, effet re- | il
dant,mulro minüs qua maiora,difficiliorhque funt; ^. furre&ura?Non vidét homines valde, vtfibividen-| — — : äquod
fintcredituti.5i terrenainquit, drxi vebis, 7* non credz-| — tur,acuti , ifta rationc fe non hog folàm myfterium, . Q
- MM quo modo fi dixero vobis caleffta, credetis? c.3.32. Euen- fed omnem prorfus Chriüiaqam r eligïonfm eucr- J;W'"];'F""J
tus ipfe hanc interpretationem probar. Nam Calui-| — tere.Si enim caremen P"dä/f.ququdm ; cur eam Chri- $] n
niftz , quijfalfis illis, & incredulis Chrifti difcipulis -fhfs affumpfiecur pro nobis cam cruci fuffixit? Pro- ! 3 J
tuccefferant , hoc potiffimüm argumento non cre- fuit fortafle dicent ad na(cendum, profuit ad patien- hu ia
dunt Chriftum veré nobis carnem fuá daread man-| dum,non prodeft ad edendum; qui idíciunt? Nam Aliard
ducandum, quód in cxlo fit, quód cum cxlum con- 1omnibtgs mo4is.prodeiïk poffe;quibus eam chriftus ;Tfiilitatis;
tinere oporteat víque in diem rgfölütionis omniü;! Jprodeffe voluit, qugmuis impudentes fint, negare|. ia
noncrgo in Euchariftia effe po(ie.Ego contrà,prop-| non Poiïh.nt. Vokhu'lï'e autem vt non tgntüm crüci-j E
| tcrea in Euchariftia effe pofle;quia in czlo eft. Ex eo, C [fin.za,fed eriam manducatfchrodeffet,gmb—us ipfe Ver-| PT
r enim quód prop r*ia in cælmnxafccndit au &pritatc, bis apertius dOCFl:C potuit, guä.tm,N (f ::nandnmnmw . munlu
Mequitur Deum effe ; ex eo quod Deuseft, fequitur| — frnem ley'hom:r.m,zy* Liberitu eins [angumemsnen babe- liin
Corpus ipum vbicunquc clit poiïe ponere, ficadeo bitis ?ztdm l.n wbzs?E.tfänatura.m IN víum fpe&cm*u&t .d'iägamü!
vtab co leco;in quo cít, minimé diícedat. Praeterea! — |carnis, quis non videat magis xnanduf;atafrl. ; quàm| m vi
ex co ipfo quód hoc Chriftus predixerit, non igna-. — c.n.ïciüxax.u fol.crc prodclïïc?(ä,anto ;-mïablhus Gen-^ | n
rus quid difcipuli illi , quid Caluiniftz corum diíci- tlihbus olim v:dcba:ug, carnem Chni"u—afïïxam. cru-j ]. at
puli dicturi elTent, probo non folàm cffe potfe , fed cz,q.uäm commanc!uc:'atam 211 attuliffe ? DI-CCI?F* lil
re etiam verain Euchariftiaeffe.Sienim non veró,| jrurfus carnem Chrifli, non quia fola caro, Ícd quia if
fed fpiricualiter carnem fuam admanducandum fe| — jcaro cum fpiritu,& diuinitate coniundta erat, pro- Huehs
: daturum polliceretur, declaraflet vtique ícnó weré, —|fuille. Quid ergo? an quiíquam in Euchariftia fine| - ;urïvb
: fcd (ola fide carnem fuam daturum effe, cüàmtam, — fpiritu;ac diuinitate effe dicit? Quemadmodum er.| lf 9;
multos fciret & tunc aliter intellexifTe,& poftca in-| Dgo in cruce;ita & in fscramento non fola caro, fed "r;æ H
tcilecturos , poflétque vno omnes vetrbo magnoer-| |caro cum diuinitate coniuncta nobis prodeft. Atj r,.z,."'?m,t;m)
tote libezare. Nó declarauit, fed víque dixit iterum; fatis,inquiunt elt, .fi fola max.-zducetur fide. sa-q"s vti- :')/,yf,/,w
! atqueiterum fore, vtnifteias manducaremuscar-| que fuiffet , fi .Chïlfïüs volm.[ï'ec; ficut fatis fuiffetf] . ""ï"i"
'* incin;vitam non haberemus.Pradixitforequiprop-| jta Dcus ftatuiflet , fi non re ipfa, íedfide , aut hgura| '".f'""'""-;
| ter füum in cxlum reditum minüs etiamnum cre-| . moreretur ; fed noftrum non eft Dco legem dare. 'Kïwal.l*'
P dcrentsncc fententiam , necotrationistenorem mu-| |Quemadmodü quia voluit re'ina mori , aliter qua| gtb
: tauit; volebatigitur quz dicebat, non figuraté,fed| — |per veram eius mortem [21.. iC non B,Oml mus; ita *ïüï*
propii&ànobis intelligi. Atenim explicauit, cüm, — quia voluitre ipfa carnem füam à nobis manducari,| M
dixit, Caro nen predeff quuequam? Eum ertorem eoloco, non poffumus effe iä.ïm,miï FUU ERE fa man duca- E
itefatabimus. Non nego me huius interpretationis: | uerimus. Sed hzreticorum , vt dixi;habenda non M
auctorem neminem habere, fcdhanc eó magis pro- E eft ratio. Catholici interpretes , quid dixerint b
bo,quàmillam altcram Auguftiniceterarumalio-| |videamus. 'Tribusin rebus omnis h.ui.us Io.fi AE fl'cnloï*"i
qui probabilillimam,quod hzc cu m Caluiniftatum fatur quaftio. De quo loquatur fpir hecd ii di- i
| Kenfa magis pugnet; quod mihi magnumeftproba-| |cit, fyritws eff , qui vimficat : de quacarne,cüm dicit — TAU tlf
" . bilitatisargumentum. Cur fe hocloco Frlium bomi-! — |Caro non predeft quicquam;quid fit viuificare (P""fm.":Qgid w g w
"b appcllauerit,varias etiam rationes anctoresaffe-| j non prodeffe carnem. Qndam,fgmtum PECpr um d Bsnor
minis vo-runt. Chryfoftomus, Thcodorus Heracleenfis, &| — |pientis Hdcm, & caritatem, czteraíque omnes d.lfff ägääcemæ | &lAmmoni
5** - [Theophyla&tus conuenienter füperiori fentenrig| pofitiones vocari putant, quas qui carncm Chifti — 1j Mu
fuæ PUIQDI jdco (g Filium honïinisäapp enagsc , vt in- X'G'CiPit, vt dlgnä IQCiPiQC, hæbcrc debc*t,. P?'-O&!t 4!-4!0?1 z.aäSCorin; f"m(?;fvo(,
dicaret eundem fc,quem illi folüm Filium hominis| |fepfem bomo ; v* fic depane ilie edat , «v* de calice bibat. 97 hts
effe credebant;Filium ctiam effe Dei. Alij, vcoften-| |Ita Auguftin. fer. a. de verb. À poftoli. Gavdentius ln
deretnon duosalterum Dci , alterum hominis ; (ed| F | tra&tatu z.in Exod.Pafchafius in lib.decorpore, & 'tyn
vnum Dei,cundem & hominis cffe ilium,vt Cyril-| |fanguine Chrifti. Itaque (enfum effe folam Chrifti '1manaw
- llascontra Neftorianos hocloco difputat, & vt in-| |catnem fine fide manducatam nihil prodeffe , cüm eüm Co:
dicatin Catena Grzcorum Ámmonius. Propterea fþiritu, id eft cum fide manducatam vguifïcare-tluff. ( Md
non dixit;/f videritzs Filium Lbeminis afcendentem in ce-| — |veraquidem fententia eft, an verus quoque fit f'c':rf-. 3 Chih
lumsfed vJi erat primis vt indicaret priüs fein cxlo,vi| — |fus, poftea viderimus. Alij fþifïmm ipfam Chriftij | Cmer
Dcum, faiffe, nunc fein celum tanquam hominem| — |diuinitatem interpretantur ; carnem veró cius cor- f idite
afcenfürum;quia idem Dcus , ac homo eft. Expofita| — pus; fcnfümque effe carnem pcr fe'confideratam ; f | | ïþfofu 7
funthzc verba.c.5,13. — cum fpiritu, id eft diuinitate coniundta non Cfïïïfï FT 1 'ä*mh-u-g"inw-ï
L—6:. Spimritus eft,qui viuificat,caro non Prode(? quicquam,)) — nihil Profuturam : fpiï itum viuificare , id Eïfæu | QL ïrcm,',,l |
207 : : | : tribucres h dm
, x&
N
m

RUM

E

us
üite r

QOnem
Ll

aiias ,T
^ QT.

l.tmlm tïïqf Um;
müïþmumüïw .v

J

L

UE

1 myüöfium,
AX eqer
itei L.
i.
QU d s
Qu Ms
m rl
Áat, r

1 '
dX u

Ws 1?*;(';3;.; |

VMU
" ! |
GLURS

,
" j
n ]
T^ ina)emn
HUR L M uU.

u

Auumqus

L^5

uG -

h ;
V otmmtm m
-5[.'&!» ET NI (vl :I..

^
bfiw
iaf n'.'-'"'ï l
Mlder UA
" !

f t D
;'nl P lod -."n'
M Vi ] u V Uid|
$?l

; ' |
mv
L
|

6 u
rrSthmim hA
Enbühlx&hml

ä

madzomns
ATTE
1&03'»30;5»]? It

w á "n
* At
30rL 4 ïu&g j

'Af, ,nl"ji
pOU -

jmand .

: »
[. Mb s
pla atl

, 4
"at

|

m
] IHI
um

'4."(45
, 'f)

& ! d ! It
EL alifilit
n um

.Iz.:f'
|
»
|
Í

x
—
«
X

BRU r

R GN UM CUT w M - R rE A

o t gtl

l-

Cap.5.24.

Matth.i1.
jl.

(s T

-|Amphiloch.c.24. Victorinus lib. 4. aducríus Aria-

deum, quime mi/i:, babet vitam eternam O Ó7 n indicium
dnon venit, Putat quoque Tertullianus cadem verba

"nc Coozroia vrvsudtloc cweple eacped )S 1 (apP,id ciï,äm'-

UTNIOAN. CÀR VE

tribuere,vt viuificare poffit. Quemadmodum ad na-
turalem vitam caro fola nihil prodeft ; càm anima,
id eft cum humano fpiritu coniun&a prodeft; ita ad
fpiritualem vitam nihil prodetfe fol& per fe Chrifti
carnem , tamen cum fpiritu, id eft diuinitate con-
iunctam maximé prodeíle. Ad hüc modum D. Au-

c. 10. & lib. 10. de ciuitate c. 24. & in coment. píal.
99. Cyrilluslib. 4. c. 2. Leontius, Rupertus, &
Bernard. ferm.3;. in Cantic. Vera quoque fententia;
(cd quod attinccad interpretationem loci;hoc in ea,
& (uperiore defiderari pofset, vt magis effecad id,
quo de agebatur,accommodata. Nec enim id agerc
Chriftus videbatur , vt doceret, qua ratione caro fua
viuificarets fed vt doceret poffe fe carnem fuam dare
ad manducandum:aut certé, vt oftendcrer quid cau-
fe effet, quamobrem illi non crederent, quod dice-
bat, quemadmodum paullo poft fumus cxplicaturi.
Alij intelligunt Spiritum fan&um tertiam períona.
Trinitatis, fine quo neipfa quidem Chrilti caro vi-
uificare poffit, Bafilius libro de Spiritu fan&toad

nos, Vi&or Vticenfis in confeffione fideiad Hane-
ricum Vandalorum Regem. Minüs probabile hoc
eft, quàm quod modb ex Aueuft. & alijs au&toribus
dicebamus. Alij exiftimant Chriftum verba íaa |pi-
rirum viuificantem appellade ; vt Tertul. in lib. dc
re(urretione carnis, & vt videtur Cyrill.Ierofolym.
catech. 16. fed ij ipfinon eodem modo fentiüt. Qui-

id eft non carnaliter , fcd fpiritualiter intclligenda;
fdque ftatim declarare cum dicit, erba,que egolocurus
!Fm vobis,|biritus C2* vita funt.Sic Tertulliannus de rc-

furrection. carnis, Exequitur etiam quid. velit' vocari|

hiritum , verbayqua locutus fam. vobis , [Diritus [unt, vita
fmnt s freut eo7 (npra. Qui audit fermanes meos , e2* credut i

A Sic intelligendum , quod dicit Auguftinus. Nes|
lboc corpus ,. quod. videtis manducaturi efhs , e7 bibituri
.em fanguimem. , s wer. efPnfuarz fwnt. , qui me erucifigent- .
Sacramentuia. aliquod. vobis . commendaui : [psritualiter.

guftinus tract.in Ioa. 27. & lib. 4. de confen.Euágel.|

dam enim eorum putát vocalle verba íua fpirimm ^E

D ;Caluiniftæ,quomäo-do Auguftinus dicat. Chriftum

Ifaa'carnaliter intellecta vocaíTe carnem ; fed perexi-
igaam id [peciem probabilitatis habet.Quidain vero
verba fua vocaffc fpiriturm, quia verba Chrifti, qui-
bus conficitur Sacramentum , vicem fpiritus habét;
conuertuntenim fübftantiam panis in fubítantiam
cotporis Chrifti , eamque animant , atque viuificat.

juenio,qui & carnem ipfam Chrifti per (e confidera-
tam, carnem; eandem veró quatenus diuino, ac vi-
uificante fpiritu plena eft, (piritum appellatle dicát.
Quodà D. Auguftiui fententia, quam Íupra poíui-
mus, non diítat nifi modico difcrimine. E11s auctor

? " L ^
Ámmonius; "TV&UJAO. t0d € LA €4 'n!u) mzr?xnpwygünv prna

tum bic vocat plend vitifici [Diritus virtute carnes manet
enim caro,. Alij fpiritum, modum intelligendi fpiti-
tualem, carnem, modum intelligendi carnalem in-

.mo fe ipfum, id eftfigaram corporis fui in manibus
fuis ferre poterat; quid enim repugnabat ? Atqui -

ij

Quem etiam ad modumRupertus interpretatur.In-|.-

terpretantur. Iudzos carnaliter intellexiffe, quod de;
iman"ducanda. carne fua dixerat Chriftus, putantes
cum concifam füam carnem, & aut affam , aut elixà
ad manducandum daturum cffe. Refponditle ieitue
Chriftum carnem fuam fpiritualiter, id eft fub fa-
cramento intelle&am, ac (umptam vitam dare ; caz-
naliter , quemadmodum Iudzi intelligebant , nihil
profuturam ; ad hunc fere modd Athanafius in orat.
in verba illa, Qwi dixerit verbum in Spiritum [antlum non
vemittetur.. Chryfoftomus hom. in Ioan.48. Auguft.

intelletlum. viuficabit vos ..— Etfi neceffe eft ilnd. wvifi-
biliter celebrari , oportet tamen imuifibiliter mtelligi,. Qui-
bus verbis quia hzretici ad erroris fui confirmatio*
nem abutuntur, demonftrandutn eft non ita intelli-

genda,quafi vclit Auguftinus dicere nos nontre ve-,

!

fed hoc tantüm fignificare;nos non carnaliter , non
vibbiliter, non denique modo czterarum carnium;
fed fub facramento,;fed inuiübiliter, fedadmirando;
& inexplicabili quodam modo man4acaturos. Pri-

mür codem modo chryfoft. Theophylactus,& Eu-

Itur;& ramé certum eft chryfoft.Theophylact.atque

Euthym. in ea; quaomnes Catholici fumus , fuitfe|

fententia, vt crederent veràs ac re ipfa carné Chrifti
à nobis fumi.Si quis dubitat, quod nemo do&tus du-
birabit, Chryfottomü legat hom.in Matth.85. Theo-
iphyla&t.hocloco, & Euthym.in c. Matth.26.ergo &
Augultinus eodem modo intelligédus. Quinipfum
lcgat Auguftinum concion.r.in píal.3s. dubitare de-
fincteum de prefentia in Euchariftia corporis Chri-

fti minimé dübitalfe. Quid enim aliud illa eius vct- r Rég-3257
' fecundum

badeclaranm Erferebatur imn manibus fais.Hoc vero fra-|

| fresquomodo pofsit fieri in homine,quis inteligat ? Quis ernm

portatur in manibus (uis $ manibus aloram potefl. portari
bomo,matibu: fs nemo portatur.. Quo modo imalligatui* m
tpfo Dauid fecunidum litteram,noninuenimus m Chriffo au-

75j

ra,fed f(acramento;aut fide tenus, vt heretici volunt|
carnem Chrifti manducare , & fanguinem biberej

thymius, vt diximus, qLuo Auguítinus , interpretan-| .

Septuagin-

E*]

tem inuenimus .. Ferebatur enim Chrifius in manibus. fuis;
qnando commendans ip [um corpus f ,a. Hoc efl corpus

menm. Ferebat enim z!lwdcorpmin.manibw fwis. Dicantj

culiffe corpus fuum in manibus fuis, fi nó fentiebat
re ipía in eo effe facramento, quod Apoftolis porri-

modo non folàm Dauid,fed alius etiam quilibet ho-

|

Auguftinus id Chriftam feciffe dicit , quod nemo
aliusfacere potuerit. Legateundem Auguftin. epi-
ftola.120.& in pfal.98. vbi docet neminem carnem

IChrifti inEuchariftia accipere , quin eam priüs ado-,

L6.

gcbat;Fgrebat,inquiunt,figura,non veritare.Eodemtr

Matth. i£

|

E ärec.Nam quód caluiniftz. refpondere folent adora4
ri carnem Chrifti à fumentibus non in Euchariftia;;.
ifed in cxlo,tam ineptum, atque ridiculum eft, vt re-|.
|futatione non egeat 5 & verendum non cft; ne quis

credat, qui modó fanz fáit mentis. Noluit igitur in

loco illo pfal. 98. Auguftinus dicere, aliud corpus
Chrifti, quàm quod difcipuli vidcbant, manducatu-
ros faiffe eos,fcd non eo modo, quo videbanrt, id eít

bus modis fe habentem duas vocent , aut duplicem
effe indicent. Sic D. Paulus duplex corpus noftrum

non vifibiliter,non carnaliter mandtücaturos. Víita- genivnári
tum enim non folàm apud Ecclefiafticos auctores,duobus —
fedin ipfis etiam facris litteris cít,vtrem vnam duo- nabentem

modis fe
duaetes, —
feu duplicé
in fcriptu-

in pfal. 98. Beda, Theophyla&us, & Euthymius.

poft;cüm vnum tamen,idemque fit corpus j femuma-

effz dicit, animaleante refurrectionem , fpiritualcï

tur, inquit ,corpus animale , farget [ptrituale. $t e[d corpus
antmaleyeft ez* [piritaale.x.Cor. 15. 44. Sic Hieronymus
loquitur in commentariis in epiftolam ad Ephes. c.
. Dupliciter , inquit; fangug Christi, ev' caro imel/gimr
vel firitualis illayetque diuina, de qua ipfe dixit , Caro mea

" P TSENDESSASPHPPRES GN t 4 p A LEU DAU MMA asE pI m* — irsy at NY OAT s rP TROK RUE BN RU

/ vere

adici v£-
atum &it:

i

iil t

*
j

iTfat.40. $.
a üc. 3. 6.

! Js4d Cor.z5.

TA

1. Cot.2.14*

"
al

|refurrectionem ab his omnibus libera. Nam fi1ea-

|tarditatem,carnaléque ingenium reprehenderet,

]loco non intelligentibus; qux dixerat, difcipulis di

ime venit, mihi credit; qui vult fuopte ingenio,hu-
manífque rationibus , quafi füis pedibus, ad me ve-|.

736

CIOAN.MALDONATI COMMENT. —

737

]were eff ctbus,eo7 (angnms mene vere eff potus,c7 » Nifi mán-
: ,ducm;er,*ni; VWV1JCAYVS CATDEPI y C7* f&ngninem *neum ,lnbentu',
pon babebitis vitamm eternam;vel caro,e2* þnguü;quæ u-

Crfixa efl, v* qi militis effn(mo cfl lancea. luxta hanc dini-
fwem'(y* in (anclis euus dinerfitas /;tqg":oinif ; €9" cavnis Ac-
cipiturs vt alia (it caro,que vifura eff falutare Dei , alia caro
7 fanguis , qua vegnum Des non queant pofiidere, Non
fignificat vtique Hieronymus aliam eíffe carnem
Chriíti, quz in Euchari(tia à nobis fumitur , aliam,
quz crucifixa eft. Quod ne Caluiniftz quidem di-

cadem cilet;atque illa,quz fuit crucifixa; cüm prop-
terca nobis ptofit , quia fait crucifixa: fed fignificat
eandem carnem alio modo fuitfe crucifixam , nimi-
rum viüibilem , patibilem : alio autem modo in Eu-
chariftia manducari inuifibiliter , impatibiliter. Id
ex excmplo, quo vritur manifeftum cít. Nam in fàn-
&is eius vnà tantüm eft caro , fcdaliter (c habet ante
refurrectionem, vt modó dicebamus , fubiecta mi-
fcriis , fubiecta paffionibus , fubiecta peccatis, quo-|
modo regnum Dci poffidere non poteft ; aliter poft

dem non cífet caro , non cífet verum noftram cat-
nem refurre&uram, quum non hzc eadem, qua ca-
ditfurre&tura,fed alia pro ca danda nobis effet.. Ne-
celfe fuit paullo longiüs hzc dicere, vr Auguftinum
auctorcm noftrum ab hzreticis vindicaremus, Re-
deamus nuncad interpretationem loci. Multi gra-
ucs auctorcs ita videntur expofuilfe, quafi caro non

cuut.Quidenim nobis in Euchariftia prodetlet,fi nój

b

pro veracarne , fedpro carnali hominis ingenio;
& fpititus , non pro fpiritu vero , fedpro fpiri-

matur ; fenlüfque is fit , Prritua eff , qui viuificat , id.

rituale reddens , cfficit vt percipiat, que fünt Dei ,
hoc elt viuificate : caro nen prodef quicquam , id eft car-
nale ingenium , humana ratio nihil 1uuat, fed po-
tiàs impedit ad percipienda diuina myfteria. Itaque

A

à nobis manducata datura vitam eternam,quod Iu-
dzi intellizere non poterant;fed cos zeprehendere,
quód myfteria, qua illisde carne(ua. manducanda
proponcbat, carne, id eft humanaratione , carnalí-
que ingenio metirentur, idcóque intelligere non
polenc , intellecturos fuiffe, (inomcarne , fed fpi-.

jritu; ideft &ide ducerentur. Diu mihi hzc placuit

interpretstio, necomnino modoó diíplicet, & quia
itactiam Tertullianus in lib. de refurrectione car-
nis, certé Cyprianus in lib. de Coena Domini inter-
retantur; cámque interpretationé Chryfoftomus
Eoc loco cateris prefert: & quia videbam apté ad
id,quodagebatur conuenire, vt Chriftusauditorum

causamquc declararet, quam obrem que illis dice-
bat, intelligere non poffent, quemadmodum alio

cit, 4dbuc ev" wos ffneintellettu eftis * Matth. 15. 16. &c|
quia in hanc fententiam dixerar ver. 37. Omhe quod
dat mibi Pater4d me vesiet , id cft qui fide trahitur, ad

nire, peruepire non poteft, & ca capere;quz docco,
& vcr. 44.Nemo poteff ventre ad me, ni(i Pater , quimifir
me, traxerit eum:3c quia paullo poft ver. 65.dicit,Prop-
"terea dixi vobis , quia nemo poteft venire ad me , "ii fuerit ei

tuàli, & à Dco per fidem illuminato hominc (a-:

eftfi les eft, qua hominis ingenium ex carnali fpi- p daturum me vobis carnem mcam manducandam,

A datum à Patre meo, Vbi fimiliter ratione reddit,quare

quz illis dixerat, intelligere non potüiifcnt:*& quia

obferuamus in litteris facris, quoties caro , & Ípiri-
ts opponuntur, carnem non pro carne,fed pro ho-
mine , autingenio, & natura carnali hominis ; &

aut fpirituali hominis ingenio , atque natura fumi.
Innumerabilia exemplanotari poflunt.Matth.16.17.
Beatud es Stmon Bariona , quia caro, ey' Janguis no reuelauit
tibi; fed pater tmeus, & c. 16. 4t. Spiritus promptus eff , cavo
Autem infirma,. loan.3.6. Quod natum efl ex carne , cavo
ef' quod natum efl ex [Diritu, iritue e. Rom. 8.1. Qwi
non fecundwm carnem ambulant: & wer. G. Prudentia car-
"t mors ef , prudentia aatem fpimritm. vita ez f4x. Galat.
4« 21.9. Quomodo tunc qui (ecwndum carnem nats ejl perfe-

quebatur eum , qui écuudum [Diritum: & quia hec fen-]

tentia maxime difplicebat hzereticis , maxime mihi
placebat. Video tamen nonnullis poftea Catholicist
difplicuifle, quib* etfi nihil me eorum rationes mo-
ucnt pertinaciter repagnare nolo.Nam quàd dicüt,
cüm Lemper ante de fua Chritt? carne locutas fuiffet,
credendum non effe eodem orátionis contextu fi-

vocal(fe carnem,non folüm nihil habet pondcris,fed
*porcft ctiam contraiplos retorqueri. Nam & nomé
;fgiritus eodem contextu priàüs ponitur pro Chrifti
;dxqigi;ate ipforum opinione, càm dicit, Spiritus eff,
qui vificatsproximis veró verbis pro verbo Chrifti,
aut pro modo illud intelligendi Ípirituali, vt ijdem
ipfi interpretantur , verba qua ego locntus fum voba fi-'
fitut, G7* vita fant.Et in eo potiüs verfatur vis,& gra-
tia fentétiz, quód acuté Chriftus nominis ludatam-
biguitate. Quafi dicat vos miramini,quód dixerim

» x 2 ; : s s ;
idque creditu difficile putatis; non in mea/fed in ve-

Ítra cariie difficultas, & im pedimétum credendi eft,|

l E : n * .
quód vos ipfi caro , non fpiritus, id eft carnali , non

faciunt ; quàd illud, Utieificat ,non fatis cum ea con-

bene hzrere,Uerba qua ego locutua [(utn vobis, fpimituseo

Jrefpondere voluit ver. $2. Quomodo poreft bic mobi car-

pulorum ver. 60. Durau: eft hic fermo , g* qui petefl eum
4udire f durüm autem dicebant etfe fermoncem ; quia

mat hzc verba Chriftüá non omnibus auditorib?,fcd
ffolis difcipulis fuis dixiffe;poftquá cxteri receísiffét,
verba,que ego loctus um vebss;fDirit^ e7* vita fant,id cil,
nó de fola , & nuda carne,quemadmodi vos intelli-
gitis;fed de carne diuino plena fpiritu, de fpiritu vi-
uificante (unt intelligéda ; fola enim caro nihil pro-
deft,cum fpiritu veró cóiuncta viuificat,vt füpra cx
Ammonio,& aliis multis anctoribus dicebamus;fic
Cyrillus, Atque hic veruseft fenfus. Hoctantüm in|

Ípiritum non pro fpiritu, fcd pro homine fpirituali, &cent in

g nificationem variaffe, & carnale hominis ingeniü|

Ipirituali fitis ingenio. Quo minüs mihi quàm fole4
bat.haec placeat interpretatio , aliz potiüs rationcs&

uenire videatur; quód quz proximé fequuntur,non|

vita (ant. Àtaque malo fccundam illam Auguftini, &|-
Cyrilli eo modo , quo explicauimus, intelle&tam in-
E terpretationem (equi. Nam quod vnum in eadcfi-]
derari diximus , vt magis cffet ad id;de quo agcbatur|
accommodata, id ctiam habet, fi bene intelligatur.
» * ^ j Y $U » e 231 [
INec enim Chriftus, càm hzc dixit , quaftioni illi

nem [nam dare ad manducandum? fcd wcxbis illis difci-|

dixerat neniinem vitam habere poffe, nifi carnem|
fuam manducatet, Itaque docet qua ratione cato (ua|
vitam tribuat; non quiacaro, fed quiacum fpirituj
coniuncta eft. Itaque probabiliter D. Auguft.cxifti-| -

Caro &
fanguis cü !
iOppontürurz
! * -
.(]llld hgm-

fcriptuta,

hac interpretatione durius videri potcft, quód info-

PUR

lcns

E À : .

"—

p N T bsid Ts Tepeuivge C2

i

Em As
g u d

(0 [mS

f
n
i fÜ adiC' :

du o pf
u m mnl

virrpei
fciputà a

duf
sp W
j g
B
(ah
dicen
cted
fpirir
J
fme
ff
- quhsil
j fupri'imf
,Hi,deæ)ï
fwiruþn
gintsrptct:
gpufxunt.
pr»no
Vil
|.— um
odo
titu
quodi
Qücemi
JRüguam
f0
al

quudf
| !genia':hoc
| xanqui'fqua
N(»;. W
u
dine
Yi
Aipe
Qut At
Que

dicet
- lidem
lum
ææ/g,,,, lj
^if ?

1 l?.
E EL .l*. W([
- u | a

|
|
|

Y Ml x II
z quhecum p

!

at Áf
u äg
r

Scp

dïm(tx
fciebu
tsef
lepam
fö]]fg'f
ïab ij
E&W u
ïäyfoi

^ n
N j

sss
AN. C
N IO
IN

.ceS lcgïüfä
.codic * :
Cs 0 N ^
uäo.rcfäntn Onnu nfihoäiïaä
1tuma t dere "ndc'n1 cofc Coäcüïnr
' o lelis 'e ret. | l-
: Laqnitta Iefon Cllifl'a eoïdcretirldc dnota-
,cia'& 461? i(rötnange t oftei C pro &.a eftä
A Gl-:ï';;fenlmuï dlï]oc Eu ats, V e$, aphylatam agonc
| ' Itur,cu er lon ere) Ym at *
de | Seie litur, tem fu itati he üt r i
1 t ta iffe. c u n
olénfqac ;fedäidif audi&"ï Gs inouifi zi rom:
: elïgfl olén inal Ad .ipco. Oru cont ogno fafnxvexr. ais ml
: PC In &antl LE N (:h1 An1im S,L ldc,:lafn lP vtec . -dlc bO t
: itüsagufhm; fub's Poxlä ï,aberecyfilldumirumümll lloulï:þim *-lïntcs ?od à V] )
AÍDIE Gt ; tut .Lll de j vt. -l/i ifn Og $n ur u ill
;bafp (ïn. lp nti 1 ffe;: tqu '"Pr Ms I 4 rm eq dec. *
rb de in fcr bíta eft , les, e t A nt: itam dici nu dd uo p
t 38 ve d in fü i4 CAYO 'na " atle di : ni Á is d ? mu
! vt ia e1u 4c r - 'ul Vg au m 10 li ia ipüsl
l* reat, nda t (zep Pro-e,ï"t ines ca ex car l.ufmu Hon decuiaml tibus us ro'mlfn is ipfi
f P li mu: Rn m "iE M — E ldpeium m
iflc.u fire , ,& mcm' 51 080 ;7'. usï - eftur Cre, Q'UC.[ l, di IIDus * n 2 )/äl
de f15 &iuls ir,twfngü"t, &:qnmfxchrlü Viul- Snondipclnö'&lmas Crc ulmt Itaqï[ nf ft. &
) ide : - : 4 nt; AL 1 : lia, lus 1c X1 9) Oc t ib $u im|
: i ,tiua V1l adlc eb;f,ä,fv*' 0.0;, adü diclt 'cüa ,iml I'bus, à uSC; qu d dank-. ,nc]' AUU enll :
]c[tdä'i)ml*&f | sub&äie'. rO "mA* AY0 , ngnP -qü af [il'l d Íc O B ni ftin 'ch, 60. rte Lno Dl ln, de )!
pl ; dul i & dere le;c hr ftP UO- lem 1gu Is di cr. nc 4,qu fes, y u-fei :
;mmu:m Pgï,;s,&un-,,anP lis ; € "as alc cp ide ,5 q 631 de Alïe uli t v ino obis, den im, idií ne
al iui : " 0 rn à ld -I'c.f nt; ft de iÍcip V u v cre di l ut
! "1 .u ",L;.:i'.",:l-;; l: a. " 1 N .1 : .t : '.t . e j '.tu .- L] C u .e : t . O 0. a :
ghkdþlü-»3^-:«-. tuIP[uï 3. gn e/?ï [ lr V1 Crg 1F1 la 1Iri 1 m : t t7 ni 1n I$ n 1 O-( n br
Yi E fc PemR. 4roe It fp & us fp ituali efþ SP. ; dxCa- 3un »1^ ant1 oli fitat s hd Adit
- ARSROR &i sss irum; a paobs irit ffed nda. fpi- in I s " »oft Dv UUR rece-
E d n »rit FIDO ba m (P - CIHC joe O 1p sd, nIFt0 daP AP ali qt ts re
N b ts eft, fpirii et ffe à fe cllig pr 15 ftu bin Iu im lur u . np hec
Ij €43«6. 1 fua aria. V Ine ia int res tibi ma folo deci FO p 'mq Itür, FH E ,
j:ï&&iïlmïï« Sup. ba (alut: iTe. ifa di (fe Imor len lias leni de 10 ^Aer IDía caui rbo etlam dl[:.
d " b i fei c us O ec ii a dt un p Íeq eri ét . !!
ln ücaire Voll,tiltarefola Carigcanäebraäs Præ'cfff*'t' fäm- Bï?äln exillo numcr?quod "s bo fenltfjstäïc us
E H;l,! ice -1 : : 'Wl lg. : de n r 'eln- O "n n
,æ,wg,rw.wl, dlc du de V1t . lt er yl, AL m, (0 : to Qua " n r . m ,xln : 0 )
Y d O n irifu dix XV ? au (t. rit u1 1Cca q t10 lp [la, u lm '
P us | ed 10 rt l C q.fo TY lq ind ut; i m-C C n 1
57»:7;..24!-.,64" eis itu,l [Pi itam n:at, e -hly 'ti, lam O Inc ret lic fofto ltis e.& loec lqt
E x 1 ^ iri dG V1 On- mitus j C er u $. fOrtc lde ,frCXP hfy nu eHC3 fl | UIJ- Ls
ita m, ;V n igim H . ici a UE icar U S - l 'Tf?*. m ;d.
1 I i V.lï,:n eqäcanigeg ndcns at"g;hyln!]t'elhgägrcuclus fq * C;EC: nin. qMaälecim ;.ibüs Sx CCPä hrlftl:rantcsgchga
: «'l..,j;-g;:w-f r iul " nf;. ALI r i : : iïn -rlj 'g -um'/'o |ItO los lbfis : L an il -
Kdkd | Ht vi iftare tatio c*?chliter [u alio, tdl)ïaifP1 |denti lis da audi &o!O.S,pü ag abij i
AL'«'**""M"*ï us ibusi erprc hyla.titüa fenfu liclivchfl aïnenl]i on fo tum APO n illi )« 6.dici tíüm eo dl.
l,';'."f,':;'i ^ 1 1 .s 0 : . H AE ] l 2 l 3 1 * P
-,m"'**rirf"' | u rà lncThe-äï& 'p uamulli Cathverbae lum Ccarnai niPuhSc;dcclant' cuc facrï ver. 613 refrïifn aï- dcll]ï-, |
, -"!'f;"'! 1 : NEON x - - 1 ? :
i E | al-PBïdæ, F3 l6 m»q es il hzc n non uf(P* C't, dü- aPPa-mon s. E i cit .Qdc'ceba s
" "llmg nh i!df;tnti . 1&01 runt öd n uöd Ctanlt rlCC) Xl ionls. Sfelh.[järm' ulol ex dulls d:lv.-vas i&us,
à ï vyi ia at iXer qu' dq r 10 : at eiu i 'fCIP , nc. ID ; ht dui
X Q re am fu di: (fe , ; fe interp tap an r nfi 74 di u ifcip Hgwi it C qu
; CCrp t IN (en e r j^ lnx mel TRUE ffc u ltos inem I'Sd- ss uüit e»3 n
: MU A in O iC 1da remul /Cro té , fion nim 9 D u 1 foli im, ota mnes non|
um TT Cru ne ligel b'el,e -Clv üra cnli ; ise. i« Ant, C IY nem xc Odfc sn no m r !
