lelfe, inquit Yheodorus Mopfueft. exijsquz non-|-

w

B

C

D

| legem, qua tabalis lapideis (criptafuerat , & omnia

P * - . A A €— K
: fubxccent,an;equa lagxs tollcretur, an poíteaqua fu-
Iblatus e(fet,*intermm cü.Origcncs,& Rup:—:rms onte|
fubiecitfe dicüt quafi Chritto confuülturam,ne fi lapis

Erat autem [belenca , «2* lapus [aperpafitus erat ei.) Mos|
Iudzorü erat mortuos prt;ïlärtim honorabiliorces in
fpeluncis fepelire, quatum oftium adaoluto grandi
faxo claudebatur:qualeChriiti (epulcrum faifse legi-
mus Matth.28. z. vbi formam eiu $ defcripfimus.Ideo
autem Euangelifta fepulcri formam declarauit, vt &
ex loci de'criptione fidem conciliaret hiftorie , &
quia ftatim dicturus erat Chriltum iuffifse lapidem
tolliquod, vt modó dicemus, ad rem maximé petti-
nebat. Andreas Cretenfis moraliter hoc explicat fpe
luncam Iudzorum tenebras, lapidem eorum duri-
tiem fignificare, Auguftin. lapidem Mofaicam efse

concludebat fub peccato. |
39. vt lefae, rollitelapidem.) . Quis dubitet eum;
qui quatriduanum fufcitauit mortuum , quod ma-

minus, & non fublato lapide illá (ufcitare, quodefat
zqualeDuplex igitur hic quettio,cur fublato lapide
fufcirarevoluerit,&cur nó ipfe per te füftulerit.Duas
vtriuíque rei caufasapud auctorcs inuenio; alteram,!
non folere Deü nifi in rebus necetfarijs, & in quibus'
humana nó fufficit induftria, facere miracula. Sufci-
tatus Lazatus non potcrat de fepulcro prodire fine
altero miraculo , nifi lapis remoucrctur : poteratla-
pis humanis viribus remoucti, voluitergo pcr ho-
mines fieri,quidquid per eos ficri poterat; & vt per fe
flerct,nó erat neceffarium;propterca & lapidem tolli
iubet, & nó per fe;quod fine miraculo ficri nó pote-
rat,fed per alios,qui multi crát,tolli iuber.Sic Cyrill.
Gracus,Leontius,& Rupertus. Alterí,vt dum ij,qui

efle Lazarum oculis fuis viderét,& feetore ip fo expe-
rirétur;itàque negare poftea nó pofsét vcré fuitTe fu.

Theophyla&us,Euthym.& Ainbrofius lib.r. Hexae-
mer. c. 7. reddunt, & in oratione de fide refurrect..
Dict ei Martba pm* hu^ , 7::& fuerat mortuus,Domme t&
f&tet , quatriduanus eff enim.) Àn hoc Martha Cbrifto

i

tolleretur , fcstor mortui illà offendcrec.'Thcodorus
veró Mopfueft.& Andress Cretéfis poft reuolutü la-
pidé,cüm ià feetoré ipfum fenfiffcr,quafi def perátem

quatridwan eft euim.Deanimo,quohocMartha dixc-

ius erat, potuiffe & lapidem per f» tollecc, quoderat|

ader&t lapidé fuis manibus molirétur, veré mortuum|

Icitatü.Hác caus& Origen.infinuat, & Amphilochi?;|
|Fheodorus Heracleotes ; Leontius , Chryfoftomus,

de eius faturarefürredtionce dixitfe , Domme zam jatet;|

Mos1Iudeo*
rum hono
rabiliore«s
prafertim lj
in fpelüci:
fepelire,

Speluncz,
& lapidis
moralisex-
pofitio.

Cürt prid
lapidem
iubeat tol-
li Chriftus;
nec per fe
tollat.

//

( *W lidem finquod afedtibus imperare, eandemin hunc| — |rit;iá difputabimus , de t€pore nüc agimus; probabi- 3
emas at ï:c.'f»l;g,.g;; locum interpretationem adhibent, quafi cüm priüs, liorc':mqus()rig-opinipnö iadicamus,quia ver.41.di- |
sb s vt dixerat Euágelifta, Chriftus lleuifset, fremés, ideft! — |citEuang. fublacü fuifse lapid. Quodctái nccefsariü
w,»»i"*:d;u lacrymans;atque dolorem reprimensadíepulcrüac-| |nonceftargumen:um quia potuitEuigclifta Marthe
— cefserit.Et ego codem modo hicinterpretor, quoil-| |verba peranticipationé narrate, tamcn cüm hocip- |
p . | lic interpretari fum",infremuifse in femetipfo, ideft| — fum nó conttet, cft valde probabilc. De animo, ano|quoia w
ii l :q-!m.«*' epi us ; P u l" s f *'.b ,r . | " h r » RR A u EE ,,.,& I* UM d moMiart:
m y - ómotis1numis do ote vilceri us 1ngplubus"fm- ',Mau,'a þoc uggcismdxt,g«...qu potcft.Rupertus vide-[ o o
g 4'".77".:!& ! &is, vtin fletu fit; vocib f:fupt'n[-lb.us ad lepulcrü ac- F turexiftimare Marthá nó inteliexifse causá, quamo-xeiiz.
-t ceffise. Quz ergo noua hic caufa fuit fremitus noui?| - ïbrä Chriftus lapidé tolli iufscrac patafse enim n6 vt
| ;;:S:waxzäcri!: | Ter Chri-iqaod adfepulcrü acceíserit. Tercómotumlegimus| — fufcitaret;fed vcamicum mortuum videret, volui'sc
ï**:,?gu.ïge ; ! ftfä in bad C hriftam; primü càm Mariam, & Iudzos , qui cum lapidem remsoucri;monuifse igitur cum, fi quidé vi-
35,?;';';,.»;[&307' | ïggï?s ca venerát,Hentes vidit,ver.33. Deinde càm in cófpc-. — |dédi cau'alapidem iuberettolli , nihil efsc caufze cur d
iiäiïddwr,[ &um fepnlcri venir;sgr. 24. poftremo cümadfepul-| — |tolleretur,iam enim quatriduanü feetcre mortuum.|
WW&&; crum acceflit, hocloco. Quanquam Chryfoftomus, — |Cyrillus etiam cxiltimat verccundix caufa hoc di- |
,mïiwf* " i |vt diximus,exiftimat prius cüm lacrymatus cft;non-| — ixifse; folere enim o&s hominc: ecübefcere,fi mor-
JFW&W E * dum vidifse fepulcrum ,(cd primo plorantium con-| — [tui, qui ad fe peftincát;ant fcetcát, aut rurpes, defor- |
E a " ípe&u, & fpirituinfremuilse, & lacrymatum efse,| — |méfqueafpe&u cfse videavtar;idcirco qui&primüfe-]-
:,6ïäf0*ïgg , quod probabile etiam efse fateor. | | |pelire. Oésalij auctores Chryl. Theophvl Euthym, |
;ï.gsc,f*ïcm r | ; : v AC r .a dhoo--- |
NO*"*W | b ol —— —— — : ; SMESSRISQUNUN — TL .
,m iE

Moralis
Obíe. .atio
. gOrigenis,
& Leontij.
!

j Cuy'jh-ac ;
forma
Chriftus
Oret..-

Sup.e.9.t6.
ILucatag

1

C

IOAN. MALDONATI COMMENT.

912,

A heodorus Moptuett.Leontius , Andreas Cretenfis
"ropterea dixiffe, quia diHïdvebachua.triduanum et-
am feetentem mortuum fufcitari pofle. Hoc proba-
bilius effe ex Chrifti reprehenfione perfpicuum eft.
Obferuauit cómode Rupertus propterea hoc Euan-
zcliftam cómemoraftle, vt teftimonio non cuiufcun-

o n . * A
que , fed Marthe fororis ipfius mortui confirmaret

lante quattuor dies fuille mortuum, adeóq; iam tabi-
|dum,fatidámque,vt ipfa foror eius,que maximé cu-
Ipiebat eum fuícitari , Chriftum dehortaretur , ne id

facere centaret,quod fieri nullo modo poffet, vt tan-

* . . "i r ( "
.]to maius intelligeretur fuiffe miraculum. Curiofum
z

fortalfe fuerit caufam veftigare velle , quare Martha

|potiüs,quàam Maria hoc Chrifto fuggetlerit.Sed po-

teft etid aliqua eius rei inueniri conie&ura;fiue quód
ad Martham maiorem , vt Ízpe diximus , natu perti-
neret pro fe, & forore loqui, & dare confilium ; fiue
quia minus haberet fidei,quàm Maria. :
— 40. Dict ei lefus, Nonne duxai tibiquomam f credideris,
viälebi:gloriäi Dei?*) Nonapparet,vbi hoc ipfum Chri-
(tus Marthe dixerit. Tantüm enim dixitle legimus,
Refurget frater tuus v e.23.8c, Ego um vefurretti,e7* vita,
qui credit in meetiam[i mortusa fuerit, viuet , ver. 25. Ali-

Iqui putant etiam hec verba illi dixiffe, ; erediderz ,vi-

debis gloriam Dei , quamuisid Euangelifta non recita-
uerit,vt Euthymius. Alij hoc illi non iiídem quidem
verbis , fcd eadem fententia per miffos ad fe nuntios
fignifïcaffc, cüm dixit , Infirmitas bac non eft ad mortem,

[ed progloria Dei, vet.4. vt Chryfoft. Leontius, Theo-

phylact. & Rupertus. Alij referunt ad illa verba, Re-

| ]anet frater tuue, Gc, Ego f refurretlio,e77 vitayqui credit

in me ,etiam fi mortuma [ueritviuet.His enim verbis hzc
cadem fenrentia continetur;fi erediderss videbis eloriam
Dei, quia re[urget (rater tuus. Gloriam enim Dei vocat
ipfam Lazari refurrectioné,quia per eam Deus glori-
üicandus erat,vt Theodorus Heracleotes interpreta-
tur,quam interpretationé & Euthym.probat. Hunc
ego verü arbitror efle fenfum.Moraliter monet Ori-
2enes non folüm Marthe, fed omnibus etiam homi-

inibus à Deo dici , f erediderzs, videbis glorinm Dei , quia
nemo,nifi crcdfidcrit,gloriam Deividere poteft.Ma-|.
]gisad rem pettinet, quod Leótius,& Theophyl.ani-

maduertunt, ver.4. Chriftum gloriá Dei, id eft füam
aF,PeHa[Te ,Uf glor:fcemr, inquit , frlius Dei peream ; hic

-lautem non nominare filium Dei,fed Deum,;quiaau-
ditores idonei non erant,vtfe Deum effe; candémq;|

fuam,& Dei gloriam declararet. u
4T. Tulerunt ergo lapidem.) An füblatus lapis fuerit
ante quàm Martham Chriftus obiurgaret,ver.59.di-
íputauimus. j D g
— lefus autem eleuatis fav(an oculis dixit.) Cur & ocu-
ios in celum fuftulerit; & patré Deum appellans gra-

memififi. N vcaque enim re, & babitu corporis leuatis
in czlum oculis, & verbis docere voluit fe, quod fa.
&urus erat, non vlla magica , aut diabolicaarte,non
alia,quàm Dei,à quo miflus erat, poteftate fa&turum

iefTesne Iudei dicerent,quod dicere folebant , o efi
bic bomo à Deo, & , In Beel'(ebub principe demoniorum eiicst

damenia , vt Chxyloft. Theophylact. Euthymius, Le-

" N ; ;
jontius, Cyrillus , Theodorus Mopfueft. & Czfarius
lin Grzca Catena citati interpretantur. Andreas Cre-

tenfis paullo acutiüs idem dicit, oculos in celum,
quafi in patriam fuam fuftuliffe , vt inde fe veniffe fi-

|poterat enim fola fufcitare voluntate. Nam vox illa, |
qua dxit, e7* facfa fantymandauit,e77 creata fomt lola vti- Píal. 148.5.]

tias illi egerit ; iple ftatim, ver. 42. Chriftusdeclarat.| -
JPropter populum,inquit , qui arconflat , vt eredant,quia tu

2ux0v (o eA u e ts Dca,inqmt,digmm, Q regiuimperim
leff , LaXare, vens fores. Quód veró tam magna víus fit

. |gnificarer.Citatur etiam in eadem Catena Damafce-

nobis traderet orandi. |

Euangelifta non dixerit. Probabile aliis au&oribus
videri poterat; nuncauté omnes fere bonos, & gra-
ues interpretes contrà fentire video , non oraffean-
tc; quia oratione non indigebat , fed gratias tantüm

&us, Leontius, & Euthymius. Nihil enim aliud his
verbis, quàm effentiz;voluntatííque vnitatem figni-
ficari. Aliter mihi videtur Marius Victorinus lib. r.
aduerfus Arium interpretari , vt hoc ad illud refera-
tur tempus, quo nódum Chriftus homo fac&tus erat,

|quo quidem tempore Patrem pro falute hominum]
jorauerit,Pater veró eius votisannuerit,eümque eam
ob caufam in mundü miferit. Quod verum effe po-|
teít,f1 re&e intelligamus;fed non eftà communi ll;n'-. a

tentia fine caufa difcedendum. Quódautem Orige-
nes fcribit; improbabile omnino eft , Chriftü cona-

uentum autem ab eo;qui dixit, //fsrequam clament ego
exaudiam, preuentü vcro fuiffe,quia prius,quàm ora-
re inciperet,anima Lazari ad corpus redierat.
42. Ego autem [cicbam , quia [emper me audss, [ed pn-
pter populum, qui circunflat dixi, vt credant quia tw memi-

ces fuderat ) fiue gratias agendo dixerat,non ideo di-
xiffe quód de Patris erga fe dubitaret voluntate ; fed
vt qui aderant, intelligerent exauditum fe ab eo effe.|

quód gratias egeritstanquam dicat, hoc ipfum;quod|
dixi,me tibi gratias agere , nonideo dixi, quód no-|
uum effe putarem , vt meaudires, ( folemus enim de
nouis tantüm beneficiis gratias agere, ) fed ideo dixi
vt populus ifte intelligeret me omnia tuo aufpicio,
& voluntate facere. Auctores huius fententie fupe-
riore veríu nominauimus. | |

ni foras. ) 'Triplex hic queflio effe poteft , quid opus
fuerit vlla vti voce , vt Lazarum Chriftus fufcitaret,

que voluntas eius fuit nullo expreffa corpore , quod
ne fa&tum quidem fuerat. Cur vocetam magna víus
fuerit, cur Lazarum nomine vocauetit , fàtis enim
erat hoc folüm dicere, vesi foras ; Chryfoft. & Theo-
phylindicant ideo voce víum, vt oftenderet fe non

tare.Imperando enirü dicit,ZaTare veni fores.Indéque

longam centra Arianos difputationé texunt , Deum

piá fecerit.Quin Apoftolos miracula omnia,qu fe-
cerint, Chrifti nomine feciffes Eandé caufam multo
clariüs in Catena GrecaCyril. reddit Üccvrpeor ec,x, Gaet-

voce , Theodorus Mopfue&icnüs ; Tthphylaätus,

nus dicens propterea oculos fuftuliffe , vcformamy

Pater gratias Ago tibi,quoniam audifli me.) Videtur ita|
loqui, quafi priüs inter fremitus illos, quos Euange.|
llifta narrauit ; aliquid à Patre poftulatlet » quamuis|

cgifle Patri , quód fe audiflet , id eft quód voluiffet à|-
.. [fe fieri, quodipfe facere volebat;ac cogitabat, vt La-
|zarum exíuícitaret. Sic Chryfoftomus , Theophyla-

fif.) Docetíe qua fiue precando ( fi quasfortepre-| —

Sed dübium quid dicat fe dixiffe , càm ait , fed proprer|.
popslum,qui circunflat,dixi. Qui exiftimant antequam|
gratias Patriageret;orafle, ad ea hoc referunt,que in|
ea dixerat oratione;qui veró nó oraffe;ad hoc ipfum,|

43« Heccum dixiffet, vocemagna clamamit, LaXareve-|

profec&ó efle,qui fua auctoritate;i mperióq; mortuos|
fufcitauerit;quod nunquam Apoftoli, autalius quif-

c* |
magná VO*

euc

Leontius, & Euthym. hac ratione factum dicunt , vt

d ..—,ngifi- i

X

Otigenis

explicatio !
: : Ug ; ixpptoba-
tum quidem precari pro Lazari rcfurrc&mne,Præ- bilis,

1ai.6;. 24;

$w3

*
*

k
hi

Cur'voceï
P ' ' ; N ais ) GBEMMS MP
alia, quàm fua eum au&oritate, ac füio imperio füfci- vus ücin :
: j Lazato fü-
fcitando.

»

Fur (hri
d La

fiutat

Hrincu
jtüum non

( ub
| qutit l&ïüï

gtf

Tot lii u&or

clüset

yodi

o
vett
lib
&or
K
dorus
Andr
;341'4 (f
nis,ïui

-
-
- C2
[ —d
r
L

nE
uï j

) . n !
YUO or aï l
V d

i"".»,"»n.-- 1 i |
"l^l M

i 4 'Qx
MUVImM ,
».u"&h'lr 1
v L *
n N
*s

i ha
^
i --».QTSL
"

! ^
L1 trammm .
I H ! 43
^ PU LO

" ^ |
9À !
LT
* , *
1 wv v$
i Mnasforteye.
LL
Dentaon d-
^ ,,;*
mb BRIGLTTLT WY U
'*M"Uwïmdit!ü& 1

- h
H At aA a p(ii
ITAU

rP iv
l P
] m
x "TV
"n N oOALJ?
"—— " ETMUT '(;
[/AT)
, " lAM ""lffü,d','x
w','.w 3»1&,3/'4"' Ed
^ r

1
- h M
sAPNT ,W»
it APUUV
712 d ha

bani
i d

a s

E
x.,.x;l:ïaü' W. s
, V, C:a
* Nv |

NPUSPS

R

E n

Sup.c. f.25-

Cur nomi-
iuevocauli:
t azarum,
|

H'arrectionis, & Chry:oft. Theophyla&t. & Euthym.]

! 11; Cäfim'? las, & Andrceas, & Ambrof dicüt magai illam iudicij

iquàm propriamaffzrüt caufam,maguo clamore vo-[

Imortuus effet, idcóque difficilius aadire polfet. No-

^
du

;&p!bs, qui mortui cramus eodé corpore , eadem ani-|

lev" manus inflits,) Voluit Euangelifta profopopacia

REU

odb

914.

" Iüignificaretle animá Lazari à longinquo, & remoto|A

loco euocare. Aliam quoq; Cyrillus,& AndreasCre-
cenfis in'Catena ; & Ambro'. in oracdione de fide re-

rationem afferant vttiufque quxttionis ; voluiffe re
rip £ ictrateucrumm em—äquo E gliqgïdo il!)is' djxera?,
V'enit bora,eg" niic efF quado mortul 4ndient vece filij emi-i
imi, C qui 4udierint , viuet ; & magna voce , vt Cyml—

Itubsm reprefentare Auguft.& Beda moralem magis

cati opuscíle cum , quem moles prauz có(uetudinis
premat. Prioc fententia probabilior, quáquam mihi

mórein,opinionémque fe geffiile;nemo eft,qui,fi cü
mortüo loquendam fibi eifet,non miagna voce tan-
quam cü furdo loqueretursatque eo fortalTe maiore,
quo longíóre tempote fuitfet morruus ; quafi magis

mineauté ipfümvocat,aut quia amicus eranoming|

Coxey amicitia (yibulum efls aut, vtait Amþrof:.in ora-
cione de fide refurretionis , nealius refuféitatus praalio
videretur , aut fortuita nt4qs ?*f-äü"ïf&io : quäw; iupperáta.
Hinclrenzus probatlibro $. c. . non alios; fed nos

mareíurrecturos. Hlud etiam redé Chrytoftom.Eu-|
thym. & Theophyla&tus adn o.farüt,loq?i Chriftam|
cum tnortuo, ranquam cum vigente ; cüm dicit, £a-
Tare ven: foras , quia illi nimirum tanquam Deo om-

gnificant, veuforas, id cft refutge, fed, veni feras, id elt
quafi iam refurrexeris, ac v1uas, ex1 de fepulcro.
44. Etflatim pridit , qui fuerat mortuus ligatus pedes,

quadam exprimere, quàm ccleriter imperium con-

iecutus fuerit effe&us. Di&um, fa&um , f/atim, in-

quit , prod t intelligendum , non folàmà fepulcto;
(ed etiam à fpelunca, vbi fepulcrum erat; itaque non
(olim furrexit, fed etiam ambulauir, vt exirec , càm

Cur Chri-
AMtus Lazat!

»jqué fufci-

,3taucrat,
vincula
jetiam non
"A oluerit.

'tamen manus;ac pedesligatus effer. Querantgraues
auctores , quamobrem Chriftus , qui fuícicauerat;|
cius etiam víncula non foluerit, vtliber, folutüíque
rodirets enimuero potuilfe. Plerique refpondent
l'ideo fcciffe; vt Iudzi;dum ipfi manibus fuis eius vin-
cula foluerent; cognofcerent vcrü effe Lazarum, qui
veté mortuus füerit. Chryfoft. Auguft, Ambrofius,
lib. r. Hexaémer. c. 7. & in oratione de fide refurre-
&ionis ,Beda , Thcophyla&us , Rupertus, Euthym.j
Leontiusin commentarijs, & Àmphilochius, Thco-
dorus Heracleens.Theodorus MopíucflCyrillus, &
Andreas Cretens. in Grecorum Catena. Ff vel sculs|
[mis crederent , inquit Ambrof.lib. de fide refurrectio-

* . E - N .
implicius videtut dictu, accómodaté ad hominum].

/ 3 : 1 : * - , E E E.
enim appellate,vt aPud Lcontiülego, eiAiac IT

nes etiam mottui viuunt, Non enim hec verba fi- E

C

P TE EEE M

nisyqui mentecredere nol&bmt,rcmoueai tlapidem ,vident ca-
Aauer, ([etorem fentinnt, inflitas empit, Non po[funt negare
Mdefunlum , quem afpiunt refargentem y vident figna mortu
(* vitemunera, Quid fi dum conantur , labore ip[o emen-
Mantur? Quid (i dum audiunt , vel awribus [uis creduut? Quid
Mf dum intueztur , velocalis ais corriguntur?. Quid fi dum
[rampunt vincula, mentes foas folunnt? ;Lujd f( dum LaXarim

Jexuiturpepuluns hbevatur ? dum LaTarum abire permittunt,

pf ad Domimum veuertu:tur? Aliqui ex ijfdem au&ori-
1busaliam quoque reddüt caufam,vt vná miraculum

altero miraculo confirmarctur; vtráque cenim mira-
culá erat , & quód mortuus refurgeret, & quódiam

ifepulcró pofitus fucerat, dubitáre nó poterát clTe La-

|cint 'l?zk,mcm quoque to4 ,2 nortua mef;m TP La'ïäro

o puwltus taces: qnanao confiterits procedis. Qu;d cfl enim ypro
r ] y

Iraculum tangerent. Eámquc omnium bonorü aa-

ambularet; voluiffe igitar Chriftü, vt eurh Iudei vin?
&is pediBus amBulanté viderét, & veré fafcitatü cre-
dérét.Ita vterque Theodorus, Cliryfoft & Theophy:
Aliant; aut eatidé aliter Lecutius affcre , ne fi folutus
ILazarus de fepulcro prodijifet.pliitafma effe putare-
tür;cüm enin viderét eodé niodo ligatü exire,quo i

zirü eundem; qui niortuus fuillet; atque ilBiPHfme
fortalle fepultus.Probant ex hocloco veteres au&ta-

) )

S.

Ré(ürte:

res füturà mortuórü refürrcétioné i Lazari enim re-

&ione caruis, Cyrill.lerofolymit. catlies 13. Cyrillus
Alexandtin.in Greca Catcaa, Ambrof.lib.de fide re-
furre&ionis ijs locis,quos modb notauimus; 0/ffediry

furrectioné fïgurä faiffe tcib!.*re&idüisiiiius gelierà-|
B is; Irenzus libro s.c. 13; Tertullián.in lib.de refurrez

inquit , &/bi Dominus qwm.zd'mdum Pejiærg.u; Non enim|
qumen LaXarom fed fidem omumiutm [ufcitauit Quod ff credas;

&io faturá
proBatürs .
f j

remm[cit Quid enim [[b1 vsÍt)quó.l Dousiaus ad muumen-
tam dcc:j.?:f » HAUhÀ voce clonauit, Ld'(xr'c ext fä raás nifi vt
fetnra refurretionis [Feeimen fraffaver , exemplum ederet?
Cpr voce clamamit ,quafi ititu nen füleat operari , quafi ta.-

!

cuus noo (:Slezt m pera ref $ed v: illad ofleuderét , quod (erip-

, . . $- M ; ! Ea
tl (argent incorrapti.. Moralis hocloco c(t Augaítiui,
cómentarius,Proce;rjiuquit; cz* Adbuc Z*.ggx:m ejé d* uc

Wousltus ,ramen ram [oras protefit. Qeud fisrificatt Quands|.

cmlemni.gmormm IACes: C* [ £4D14,4:44DA dixt ,contemus

-

-*

äfrmrir, Deim facit magnavoce clamádo,d eff m.:im gratiá
vecande. Allegoriá veró fiquis quzrit huius

(cr,4 de affümpt.Origen.& Theophil. lib.4. allegor:
Dixit eis le(us , Soluite eusm , «* (imite abire.) Non

* j . * : , d ; "--W:SQJ
fyn e/f » QuoniAm 10 momento octMlt ,ta asd [31;714 mäd mor. t CorihtR;

cedere , nifi ab occulto velut exeundo te manifeflari?. Sed vi|

iftoriz;
Augult.legat& hoc loco, & lib.83.qq.q. 6$.Gregori.
.D hom. 26. in Eaangel, & lib. 22. Moral.c.9, & Bern:

15. $1.

Tta&. 43.

ucrit ; fed dubium non eft inandatIe Iudzis, qui ade-
rant, vtfuis ipfx maniþus (actum quoJammodo mi-

explicat Euangelifta, quibus hoc Chriftas manda-

&orü eife fententiam paullo ante docuinius; Augull.
Gregor. & Bedam excipio,de quibus modó dicemus:
lubetnon folàm vt íolaát , fedetiam vrabire finant.
vti eaquoque re refurre&tionis eius vezitatem cófir-

met;veré enim fuícitatd effe;qui fuis pedibus tiigre-|

di poffit; & fine duce redire domum.Qno4Chryfoft.

hocfandaméto facramentalé có£cflioné fabricemus
Cóhfiteri opoitere peccata facerdotibusChrifli mini
ftris,poftquià Dco remifta funt; quia Chriftus fufci

id eft inimicis fuis foluendü tradidic. Parü nosaccu

iá lolatosà Chrifto peccatotcs , fcd etiá nondufolo
tosà facerdotibus folui, veré ab illisnódum reailtl
peccata remitri,veré nondum 'ufcitatos mortuos,i
eft peccatores [uícitari; Sed id non fuper hunclc

irteeens ssts

lufcitatus ligatus manus,ac p edes , faciéque oþuælata

CURELS

mwhf"

Theophyl.& Euthy.&,vt videtur, T heodorus Mop-|
fueft.ideo fcciffe docétne huimmanigloriam quarere; —
videretur.Sed illud ,pbabilius; hac cuim eadé de cauä-lo'c cónfet-
falegimus paralyticü illü, quem ad pifcinam fanauc-[iese fie
ratiuffiffe le&ü (üum in humerostollere, & domum)|onsai tz-
abire.c.5,8. Stolidé nos hocloco hzretici ridét,quafhiizticos

tatü id à fe Lazarü miniítris loluendü tradiderit. At-j
qui nó Apoftolisideft miniftris,inquiüt,'ed Tudais;

anr.Plus eciá dicimus,quàm nobis obijeiüc. N6 '0Jo

cum,id cft fupcr arená, fed (uper illum, Qrorum remi-
Qritis pfcmt.t,rem::t'zmmrf:lf,- C q;wi'um re£itecritis ,Te-
tenta funr, & f'apcr illü, Quecwnque foluerità faper rerra fs i&

mentali

,".

-

i
d

foan.20.23-

P RISSVNDPNEIS i
OE Lacddds : TET T TNINTS

ER
La

EW TOR

d. Lorgeq r ERN
^ ^

E

Suþ.y&r.g

"— foluta c2* v calo , 1d eft fuþct firmam petram fa-|

aduerfus quam perte imferi, 1d.eft Caluinifte;Luthera-
ni,& ceteri inferni Cerberi men prenalebunt.Hoc loco
non tanquam fundaméto , fed tanquá bene iam fun-
dati,Pcrfc&iq; qdificij ornaméto , id efttanquam ex-
emplo vti folemus. Quodfi ICP[ChQidüUt,A!Jg!JPCI—
num reprehendant , cuius hoc loco hec verba funt,
Quid eff foluite,e" finite abire? qua folueritis t terra , [olnm
erant «" inc&lo: quod idem & Gregor. lib.22. Moral.
cap. 9. & hom. 26.in Euangel. & Beda , & Rupertus
in commentar.dicunt.Itag; vt Auguft.non fitauctor
ille libri de vera, & falfa poenitentia, tamen cüm hoc

liplum doceat c.1o.mente;atq, ore loquitur Augufti-

ni. Sed hi omnesauctores cüum hoc dicunt, non tam

nec tam arguméto vtuntur, vt diximus,quàm exem-
plo. Scio quid Theologi quidam dixerint, fed non
debettoti Ecclefi fraudi efse psucorum error.
45. 46. Multiergo ex Iadass. ) Docet Euangelifta,
quam varié fadium miraculü hominesaffecerit;alios
credidifse;alios ad Pharifgos, quod Chriftus fecerat,

[retulitfe. Qui vni;quiue alteri fuerint, incertum;nec
modefti eft fortaffis ingenij fcire velle, quod nullo|.
modo Euágeliíta fiznificare voluit.Nec probo,quod|
[in Leontij lego comentariis,eos;qui crediderüt illos
Jfuiflt omnes,qui miraculá viderát, omnes enim tain

aperto,& illuftri miraculo fuifle cöui&oä;cos autem,
qui rem ad Pharifeos detulerunt;alios fuiffe quoídá,

Iqui càüm faciédo miraculo n6 adfuiflent, audifséntq;
exiis,qui adfuerant,quod fa&tum fucrat,nó credidif-
fent;itaq; detulerint ad Pharifeos. ZEftimauit Iudeos|
de fuo,vt opinor, ingenio ; quia enim ipfe, fitantum|
vidifset miraculü,credidifsetin Chriftum,in Chriftü
autem credens fummü putafset fcelus eum ad Pha-
|rifgos deferre, perfuadere fibi nó potuit quemquam
vifo miraculo aut hó credidiffe,aut Chriftü accufaffe.

Non benc fcilicet nouerat Iudeorü, & hereticorum
ing |
ex illis fuifse, qui venerant Ierofolymis, vt Lazari fo.

rores confolarentur,quíqs miraculü viderant, & qui

crediderunt, & qui Chriftüad Pharifzos detulerunt.

Multijinquit,ex !udeisqui venerant ad Mariam 7 Mar-

|thamseg? viderant ,que fecit lefue,crediderit in eumyquidam

autem ex ip[rs abierant ad Pharifzos,Quoríum ergo Euá-
gelifta narrauit quoídam ad Phariízos abiiíse , i ex
ilis ipis erant, qui miraculü viderant, ciun id potiàs

|vim facti miraculi extenuare videretur?Primüm nar-

rauit , quiaid ad fidem pertinebat; dcin vt orieinem
exponeret , vnde Pharifei occafionem accepifsent

iconcilij contra Chriftum congregandi, quod paullo
poft dicturus erat ; denique non vt miraculum ele-|
. uaret , fed vt duritiem , & obftinatam Iudeorum de-
clararet malignitatem,qui tanto,támque aperto vifo
. |miraculo aut non credidifsent , aut eius accufafsent
|auctorem. Probabilius ; quod fcribit Euthymius,

omnes quidem vidifse miraculum, fed illos, qui rem
ad Pharifeos detulere, eos fuifse,qui ante murmura-
uerant,Nongoterat bic,qui aperuit oculos caci nati, facere vt
bie non moreretur ? Hos enim , vt ex illis patet verbis,

fed non fatis certa.Due veró hic queftiones efse pof:

- funt;altera , num illi ipfi , qui ad Pharifos abierunt,

crediderint, nec ne ; altera, quo animo ad Pharifzos

miraculum vete, & fine vllis preftigiis factum fuifse

bricamus , füpra quam Ecclefia Chrifti edificata eft;|

locum hunc interpretantur, quàm concionantur:l.
,. Haditul

enium. Haud obícuré indicat Euangelifta vtroíq;|

malo in Chriftum fuifse animo..Aliqua coniectura,|

rem detulerint. Prima etiam quaefítio duplex eft , an|

PdOAN. MALDONATI COMMENT. -

916

Á

D

C

D

E.

F

|dem minimé obícuré mihi videtur dicere iftos non

-|duo inter fe opponere;credere , & ad Pharifrosabi-

|pertus. In quam fententiam Auguft.& Beda fe&ator
jeius ,inclinat , quáquam rem, qua erat modeftia,re-

wv

non credere , càm fcirent non omnes, qui miracula
Íolo conta&u mortuum fufcitaíse. Euangelifta qui-

credidiíse; cüm enim ait, Multi crediderunt in eti5qti-
dam antem ex ipfis abierumt ad. Pharifeus , videtur haec

|re;quafi clariüs dicat;Ex iis,qui venerantad Mariam,
& Martham, multi quidem crediderunt ; alij autem

.|non modó non crediderunt , fed etiam abierunt adl

Phariícos. Ita quoq; multi graues auctores fentiunt,
vt Origen. ,Thcodorus'Mopfucü.Theophyl. & Ru-

linquitin medio. Ceterum nec Euan gelifta , nec au-

;Hoc probabilius, quia ftatim Pharifei €oa&o cócilio

Jeebant, Quid facims ,quia bit bomo multa figna facitf) Re-

lanimo ad Pharifzos abierint.Poterant enim & bono

rCODCiliü,& in confultationé adduxifse,quid fibi faci-

ä

lent,necin Chriftum,nifi miraculü credédo,credere

miraculum,noluerunt Chriftum credere verum cffe
Chriftum.Probabilius tamen cftjneque miraculum,
neque in Chriftam credidifse. Ac quódin Chriftum
quidé nó crediderint;iam probatü à nobis eft: quod
nec miraculà crediderint,ex eo probari poteft,quód

videntur mihi fentire in Greca Catena.In altera que-

o

ad eos adire animo,vt tanto,támqsmanifefto illis mi-

*

rum eft, quod modó dixim?, eos in Chriftü non cre-
didifse,dubiü no eft, quin no bono ad Pharifzos ani-
mo abierint.Quid etgo fibi volebant? Cyrillus putat

quód mortui corpus eftodifset , vt Theodor? Mopt-

crediderint;id eft Lazarum veré fufcitatum fuilse; &,-
an hoc:credentes in Chriftum .etiam crediderint] -
Poterant enim miraculum credere , &in Ghriftum|-

ffacerent, Chriftos efse pofse;& ?uondgm Elifei ofsa &52

&oresij , quos modó nominauimus , explicant,quid|
|pnon crediderint;itag; id adhuc querendum eft. Cer-
[tum eft.fiquid non crediderunt,vt plané docet Ioan-
nes,in Chriftum non credidifse;fi enim in Chriftum!.
credidifsent, & miraculü verum vtiq; fuifse credidif]

potuerunt. Áut ergo neqs miraculi, neque in Chri4
(tum crediderunt;aut credentes quidé,confitentéfq;]

credibile fit tam obftinato ad incredulitatem fuifse]
animo , vt ne id quidé crediderint , quod oculis per-|
fpexerunt.Atq; ita Theodor? Heracleotes, & Cyrill.|

ftione Auguít.etiam eftdubius vtrum bono,an malol-

raculo nuntiato cómouerent eos,vt aut in Chriftum|
crederét, aut mitiores faltem in illá efsent. Sed fi ve-]

voluifse gratiá apud illos inire, quod de Chrifto non|rent..
benefe fentire fignificarét. Alij voluifse accufare cii;|

Eccl.48.14,

er unt,quf
ad Pharifg
OS abeüteg
miraculü .
illis nun-
tiarunt,

Nec mira-
culum,nec |

in Chiftá| —
erédide. | —

ftunt, -

Malo ani-
mo adPha-
rifcos abie-

ueft.ELeontius,& Theophyl.itáque tànquá facrilegus
de medio tolleretur. Alij ; vt eü canquá Pïq&igiatorä
accufarét,vt Euthym.Alij, vt nouo narrato miraculo
Pharifcorum inuidiá magis accenderét,vt Ru pertus.

confultant, Quid faemmus,quia hic boma mnlta figna (acit?
47. Cellegerunt ergo Pontifices,et Pharifai conciliieset di-

prefentat nobis Euágelifta; quàm prouidentes,quàm
diligentes in mali Paarifei fuerint; ftatim couocafse|

endü efset,vt glorieChrifti,que nouis quotidie mira-
culis augebatur,cursü preciderétli zrorduusquid faai-

27- Ego credidi ,quia tu es Chriffus filius Dei , qui imbunc

musf Quodperperà per futurum vertit hzceticus in-|rheodor. l
terpres vim prafentis temporisno intelligens. Sepe|?"* — |
diximus hanc vim prefens tempus habere , vt debi- :
tum fignificets Magifler vefler non folwit didrachma f idj
.Jeft nonne dcbetfoluere, Matth. 17. 24. & fupra ver.

mupáum venifli , à $py opSuoc,qui venire debuifti , fiid

dundis s

t———— — À

-

Íermo

u s

Nen credi-

/

m
Áett
du
quic
ha
fiati
ad
gcnt?ï
.ncghg
quem

Matf-w-';'ä sid
W
&
ICWC)

! quibllf';
ln r 977
guiï'iui'&ï' &tl
PA i
pi. /*rftilCOAS
5qmdh!
It
&qui
ilimd
Dàdi
ceda
tiaa
citt
'Pl'io
- fiollo
nl
Wi

*******

ee m s
m
,
i

|

.'u;::n, hn
o D D

at ,.! : . ,;l
vad Panorat;,

" 1 ,
.T wniit n
sr t u 'W»,«
x.-....,JSPJ Ii
I d

^t ] m
! ^ hATU
4 de LO0 100
u uv MA |
25l

r assnlafé M'f' !
us
[ ;

; quidfibi faciendum fit;clm tot Chriftus figna faciat.

I 0 jfoftomus Cyrillus, & Theophylactus adnotant; &
inon folàm in cum non credunt, vt vitamab co zter-] -

^ PX. '-.)/

Mu

(ermo Larinus pateretur , quem venire in hunc mü-
dum oportebat. Sic hocloco; Quid facimus ? id eft

habet emphafim,quàm fi dixilfentjl; axoim (s s quid
&ciemus ?Preterquam quód przfens tempus alium
poteft habere fen(um, vt tacitam contineatnegli-
centig repreheníioneut Quid facimus? id clt car adeo

Matr.:0.6. otiofos in foro reperit , Qwid bic flatis tota die otioff f
. (Quem feníam futurum tempus habere non poteft;
& non füit fidelis interpretis, vbi duplex fententia
t qutut effe poterat, ciia poffet vtramque vno. verbo red-
dam Au- |dere, alteram tantüm exprimere. Scio Auguítinum
peroe iper futuram legere; fcdille non tam vertebat,quàm
bus ita le-:|eiuis temporis vulgarem verfionem fequebatur. He-
g'ut. . |reticos mittamus ; veniamus ad Pharifzeos. Rogant

Primüm quidem fignaab co fieri confitentur ; vndc
& quis Chriftus effer, & quid fibi erga illum facien-
idum effet;colligere oportebat, Chriftum,verumque
Dei effe filium , qui tot faceret figna, féque in illum

riaargumento concluadunt.. Nam & hominem vo-
cant,non folm Deum, aut. Chriftum , fed ne pro-
prio quidem nomine Icfum dignati vocare, vt Chry

nam confequantur , fed vitam illi conantur eripere,
|vtijdem auctores,& Theodorus Mopfueft. ícribunt.
Nec tatien dicebant, Credamns , inquit Auguftinus,
|plus enitn perditi bommes csgimbmr ; quemodo necerent, vt
lperdererir, quam quomodo fibi cor[nlerent,ne perirent.——

nient. Romani , «g* tollent locum toffrum , e7" gentem.)
|Magnum veró malum erat, vt omnes credcrent in

[debebant.Nefcit, quid loquatur inuidia. Nam cüm
maximé vell&t Chrifti miracula obícurare, maximé

vt omnes cogédi (incfi pergat,in eum credere. Quid

Uenient, inquiunt, Romanr, quafi moliantur rebellio-
|nem, ez" tollent locum noflrum , e7 gentem. Quid vobis

credendum in cum cft , etiamfi propterca venturi

| — [quid facere nos oportet? Quodaliquanto maiorem| .

negligentes fumus, cur in fututum nó prouidemusf|
quemadmodum dominus illevinez dixitijs, quos| -

credere debere. Nunc veró inuidia occecati contra-| —

498. 5 dimittinus eum fic omnes credent in ewm,€27 ve-|.
cum, id eft vt omnes facerent;quod ipíi primi facere|

illuftrant. Cófitentur enim tantam eorum effevim,| -

veró maliconfequctur, fi omnesin eum credant?|

lid curz eft? Si Chriftus eft, vt miracula eius docent;|

Romanifint, & locum, gentemque veftram fubla-
|turi. Necenim temporalia fpiritualibus praferenda
funt. Deinde malé prouidi eftis; nonenim Romani
venient, fi omnes in eum crediderint;fedfi non cre-.
diderint.Si enim crediderint, non rebellabunt; fed:
difcent potilisab eo parere quamuis barbaris magi-|
ftratibus, vt poftea eius difcipuli docuerunt Paulus'

fagiet, vt exemplo iam docuit fupra. c. 6. 15. conera
veró quia credere in eum noluiltis, & tanquam fpi-
ritualem, vt erat; Rcgem vcftrum recipere,Romani
vencrunt, & locum, gentemque veftram fuftulerüt.

Mopfueft. Auguft. Beda, Theophyla&Rupertus, &

dicant,quód re ipfa ita fentirent: an vt repugnante
quoque fententia, confilijs fuis nonaliunde, quàm
ex inuidiaprafe&tis publicz vtilitatis velamentam
lobtenderent. Hoc probabilius; atque ita plerique

|Rom. 1. 1. Ephes. 6. j. Colos. 3. 22.1. Tim. 6. x. Tiï.*"- |
2. 9. 1. Pet. 1. c. 2.17.18. Sieum Regem facere voletis,!

In hanc fententiam Chryfoft. Cyrillus, Theodorus| -

Euthym edifferunt hunc locum. Incertum an hoc|

A auc&ores fentiune , Cyrillus, Theodorus Mopfacft.
(Chryfoftomus, Theophyla&us;Euthym.Honeftum|
;; hoc velamé videbatii, & rnulla ratio plus apud om-
. ines valere poterat,quàm qugad omuium vtilitatem
|pertinere videbatur..Nz vereor ego,nealiqui etiam-
num alicubi Phariízi fint,qui & tpecie vtilitatis pu-
blicz inuidiam fuam velent, & locum , gentémque
(uam praferant Chrifto. Gentem cotum ludzorü ge- H
nus appellari manifeftam eft, quod fingunt timetelscnus;lo--

m à Sn : j ; hic appel:
ffc; id eft viuentem , aut miraculafacientem, vt Cy- d

rillus interpretatur , Lecem Chryfoft. & Theophyl.;
D ciuitatem,aut totum regnum interpretantur. Mihi|*
probabilc videtur tem c appellari , in quo illi| -
