Sexto veró Darij HyPcafPis anpo perfe&tum fuiffc

plum , regnaíle autem Cyrum annos triginta, poftl
Ieum Cambyfem filium annos decem. Poft Camby.j ,

fex. Proximé verum attigit;fed poteftin eius fentétial
|diligentia defiderari.Primüm non eft inchoatiü tem-

Namanno primo edictum ab co libertatis Iudeorü|

ta iacta funt;tertius,vt minimüm dicam , Cyriannus|

crimine;aut fortaffe nullo feptem Magorum menfes )

les quings;Eufebius in Chron. & Beda lib.r.in Efdra |

rem decé illi annos tribuirt. Magos poft Cambyíemi:

cemplum liber primus Efdrz c. 6.15. teftatur. Cate-
rum vt Cyro triginta, Cambyfi o&o annos tribua-
mus, nondum ad quadraginta fex annorum numerü
perueniemus. Demédi enim (unt ex Cyri annis tres,

t banteeiebee o
M eveusir R isrm, i. a

quia tertio,vt probauimus,eiusanno coeptum eft z-
dificari templum. Itaque remanebunt anni viginti

ginta quinque ,fi vnum Magorum , vt feptem illos
meníes pro anno vno computemus, efficies triginta

leptem. Quibus fi o&to Cambyfis addas, eflicies tri-]-

lex. Si fex Darij quadraginta duos. Credo igitur ego
unonà iactis fundamétis templi,fed ab altari primüm

ro Iudzis data , vt iterum templum: zdificaretur,
quemadmoddü numerat Eufebius Cari. in Catena

fuerat , cap. 9. 25. 4b exitn [érmons , vt iterum adificetim

merandi [

ítru&to annos effe numerandos;aut à facultate à Cy- ggt anni

Grzca citatus. Sicenim per Danielem predicum| |

lerufalem,bebdomade: feptem, Omnes enim concedunt|
Daniclem per feptem primas hebdomadas , quasà|.

céteris feiunxit, tem pus notaffe, quo templum erat
edificandum, & videmus initium eius temporis non

conceíla edificandi facultate numerare. Cüm ergo
eafacultas anno primo Cyri concetfa fitj.Efdrz r.1.2.
& 6. 4. totos trigintà Cyri annos debemus numera.
re.Quibus fiaddas octo Cambyfis,vnum Magorum,|

mus. Cüm Efdras dicit liba. c.6. 1j. fexto anno Darijl
perfe&um fuiffe templum,intelligendum.eft fexto

Íeprimum,quia nondum finitus erat,E(dras non nu-
merauit,Iudei veró ex fua traditione,quia inchoatus

cus expli-
. catus.
lanno iam proríus cxacto,& feptimo vertente.Quem| — —

iam erat)numerabant,ideóq; dicunt quadzaginta fext
annis edificatum fuiffe templii,. Sed alia nobis ex Da-

norü hebdomadas,id eft annos quadraginta nouem|

Uv rSB NPBCIP RRU N p g CINEE C

in

Vnde nu-

|

Efdtz 1o-

( t
Quzftio:

1 , : E z ex Daniele.
niele oritur queftioquo modo predixeratfeptéan-ciunai |

|

! p

T

fimpfdir«
l, A
äquodm:*
a
Wi
Vtit zdl

hAL j
Wa | |
**«sz.;
*

ikm Q,vamdo . |
L

..::.,»],'5 |
"MAMS Lüdanesd
- uM&AJS.
VN
im |
LI TP T hl
L Ta IN
.—l.»[);ym'ö*lf
L

"*a , !
W Cbperor
i. A b

D::'Fun«! a2
L wadmt-
^

Y anmms
O'ï )'; * 2
VGO&Q x.fH

'
hU
Mi*

h: : n"* d
4:LEnfbig

M""*l i
I '
whim,lb ïn Clll i
"

; l K
^
amm
um menies

]
i

-^
Vr time.

^
iess I NETMS
QLAN IÓ A f !
—— x'.&t—'.x,;'lmn
^ j
3 RRE

Sa LY
VA IAKDU. d.

i
M PA ;.
LA mar
"'v'.&x..v'kälf'.

! tm ngvman;
(VÀ Mul LL N

:
—
TFTA

i

I
M nntutatJ
apiruitit
Ü

n

] l
l

E
emmae! |
.'w'.uüwhï'j |
4

|
,.v') um i
A. D r

m
am nt9ous
L.m Viiow i |
BR .a ]

h o i
:Hæw jä;:hly;

j
a"n
: at
um hOP 'x"',l.'
m CUU

yiadas, (
qemplum d)
»38:25535505:/'
NT
, (int

n
ame
;5 n
Magorurt
Jf
ate DC'

m
1 ii vt
d !

y a

C RETOEESSESEEE

v
]

D'Wni;"wï
jnno v*
^ »1
n l(,;v"q.yï à
| !t v o
jme v »

n*?F'r
M m
.g".'rf?l': m-;mü'wl !

L

, &

fs

E j

VOUROU -

.

$42

CINTOAN CAE T.

$43

nono Darij anno finitum fuiffe templum, qu&, càm
credendum non fit Efdræ-rcpggjnare, qui fc?;to e;æyf..
dem Darij anno perfe&um dicit ; recté quidam in-
terpretati funt fexto quidem anno Darij templum

&a circum templum fuiffe periþola. Qod cx ipfo
quoque Iofepho collig'itur-, cuius hzc Íunt vcrbaj
"edificauerant enim ludas porticus quoque, quibus. templis
cirmmqwqueinc!udebdmr. Hos ergo annos tres Da-
niel, & Iofephus numerarunt ; Eídras, & Iudzi hoc
loco non numerarunt. Quos ft quadraginta fex an-
nis addas , efficies quadraginta nouem, id eft feprem
hebdomadas annorum , quas Danicl d'cflgn:fucrat.—
Alie duz faciliores tamen quzítiones ad perfectam
huius loci explanationem reliqua funt. Altera cft,
quo modo Iudzi tempus illud numerauerint, quo
templi edificatio faerác in terrupta,cüm detem pore
tantüm ad zdificandum neceflario ageretur. Cafu
enim factum fuerat, vt tocannis templum illud zdi-
ficaretur. Itaque poterat Chriftus (ola humana dili-
|gentia multo breuiore temporc zdificare. Refpon-
dco primàüm quidem rem illos exaggerare voluiffe,
proptereaomnesannos etiam,quibusab opere ccí-
fatum fuerat, numeraffe,vt docerent Chriftum non
otuiffe facere , quod dicebat. Deinde queftionem
fuiffe de difficultate tantz machinz perficiendz; in
difficultate autem rerum agendarum non folüm la-
bor ipfe operis , fed omnes ctíam externi cafus , qui
impedire operis progreffam poffunt , numerandi
(unt. Altera quaftio eft, quomodo templum illud,
quod tunc oftendebant,quadraginta fex annis edifi-

Icatum fuiffe dicant, càm non effet idem,;atque illud

quod à Zorobabele per quadragintafex annos fu-
erat zdificatum? Hoc enim quod tunc oftendebant,

.labHerode nouem annis cum dimidio, vt fupra ex

IIofepho docuimus , perfe&um fuerat. Faciliüs hoc
foluitur. Càm Herodes fecundum templum ampli-
ficauit & exornauit, nó fucrat euerfum, ficut primü,
fed illud idem quodante erat, auxit , & altius erexit.
Cüm ergo idem effet, quod de illo dicebát, de altero
intelligebatur. Diximus fupra Auguftinum Piftoria
reli&aad numerorum myfteria confugiffe.Sic enim
interpretatur quaíi intellexerint Iudei Chriftum de
corpore fao loqui, quod nouem menfibus, & die-
bus fexformatum fucrit, quem numerum numeri
illiiquiin quadraginta fex continentur,multiplicati
conficiant. Quibus rebus fi quis delectatur, eum le-
gat hocloco; & lib.4. de Trinit. c. «. & lib. 83. qq.q.
| $6. Obferuarunt quidam nihil chriftum huic fu-
dzorum-obiectioni refpondiffe, quia volebat nimi-
rum eos in errore fuo relinquere;fciensfore,vt etiá-
firem explicaret, multo minüs crederent ; vt Eu-
|thymius eftimat. T
1 at [Íeautem dicebat de templo corporis [u1.) Haec ver-
ba fuperiore verfu explicata funt. Hic tantüm vidé-
dum , cur ca Ioannes addiderit. Voluit opinor Iu-
deorum errorem notare,ne id C hriftus dixitfe puta-

ftea duo illi falfi teftes obiecerunt,Ec dixit, Poffum de-

quidem eius intellexitfe, :

a. Cum ergo refurrexi[[ect à mortuss , recordati famt di[- | |

ipium fuiffe perfe&um, fed per tres poftca annosfa-|

o

retur , videretürque verum effe id , quod ci po-|

fhruere templum Dei , eg pofl triduum veadificare illud.| |
Matth. 26. éi. Voluit etiam notate ne difcipulos

lia templi edificatione fuiffe confumendas , fi qua-. À eipali eius, quia boc debat. ) Venit illisin mentem vifo
draginta fex annis finitum eft? Hunc nodum facilé-
ex lofepho licet foluere. Is docet lib. 5. antiq. c. 4.

; [miáfque credere, quod ante obícuriüs , incerriüf-

C Á ceff empleri emniayque fcripta funt, i lcge Moyfr,eg* pro-

D

|Scripturis prophetarum, qui Chrifti predixerant re-
Ifurrectiónem ; & huic fermoni, quem Chriftus di-

|diebus ponis quibus feftum illud celebrabatur. |Si-

|dulis, & alienoin Chriftum animo , quàm ciuesIc-

rcfurrectionis euétu hui? verbi Chrifti;sfoluite teplum
boc, e7* in;tTibws diebus excitaboilind ; intellexerüntque
corporis füi refurrectionem fignificare voluifle. À.c-
enim quid opus erat,vt id hocloco Ioannes diceret,
quod fine caufa videri poteft difcipulorum ftupidi-
tatem incufare ? Voluit opinor indicare de induftria
Chriftum tam obícuré locutü fuiffe, vt ne ipfi qui-
Jem cius difcipuli; donec euentum perfpexerunt,
inteligere potuerint. —— a
Et crediderunt (cripturey €g* fermoni, quem dixit lefus,)

xit , folpite templum hoc, e7 i tribna atebus excitabo illnd,
vtait Beda. Credere hocloco fignificat intelligere;
aut intelligendo credere, aut re intellecta magis, fit-

que credebatur. Nam ante refüurrectionem credebát
vrique fcripturis diícipuli , fed poft refurre&tionem
magis crediderunt, quia meliüs intellexerunt, hoc
cit, quod ait Luc. c. 24. 44. 45.. H«c fant verba, que

lecutité frm ad vos, cim Adbuc elfem velifcum i quoniá ne-

phetis, «" p[almi deme. Tun( aperuit ii (enfnm vt imtel.
irgerent fcripturas. Que autém fcripturg ille fuerint ,

27. doculmis.
23. Cum autem e[fet Terofolymin im Pafcba.) NVv Pafcha
celebraret,cuius cauía venerat cx Galilga Ierofoly-
mam.Indicat Euangclifta ftatim chriftum celebrato
Paícha in Galileam reuertiffe ; & tamen, cüm tam
breui tempore fuiffet Ierofolyme , multos in eum
credidifíe propter multitudinem, magnitudiném.
que miracülorum; quefacicbat.Non cft certum, fed
eft tamen probabile,quod quidam docent Pafcha, &
diem feftum hocloco pro totis feptem azymorum

cenificat enim Euangelifta multa tunc Chriftum fe-
cifIe figna, que etfi potuit quidem, tamen credibile
non eft vno tátàm fcciffe dic. Quc fignaifta fuerint,
propter qug multi tuncin Chriftü crediderint, Eui-
gcliftanon dicit; fed eft vero (imile multa , magná-
que faiffe; quandoquidem ex hominibus tam Incrc-

rofolymitani erant, multiin eum crediderunt. Nec
enim Chryfoftomo, Theophylacto , & Euthymio
fubícribo,qui non veré,fed fimulaté cos putanr cre-
didiffe; càm apparcat Euangcliftam voluitfe magni-
tadinem fignorum Chrifti exageerare, rantá nimirü
faiíse, vt multi etiam homines increduli, & alieni
victi miraculis in illum credidifsent; quam nó benc
exaggerafset, fi fimulaté, non veré in eum dixifset
credidifse. Nam vt (imulaté crederent, nullo opus
eratfigno,& vt Auguftinus argumentatur,non diteret
Enangelifha, multicrediderant in nomineeius ,nifi veri ill
teffimontum perbiberet. Origenes vnum cx miraculis
fuifse dicit'; quód vnus homo tot de templo nego-
tiatores flagcllis eiecerit; quod etíi poteft quidem in
miraculis numerari ; tamen multo plura, atque ma-
iora tunc Chriftum feciíse credendum eft, quod &
ex fequenti capite ver. 2. manifcftum eft. Sed quo

Ibis nonlicet: conie&ura vti licet,adcxponendam

videmus verfariIoannem, multa confultó miracula

quibus crediderant,codem apud Lucam capite ver.|

confilioca Euangelifta non narrauerit, diuinare no-|

Chrifti do&rinam properantem, in qua potifimàm|

Pafcha pto
totis feptél
diebus füp
tuine

Tfa&. I]I

lfillätio Prc;tcrijiïsc. Quod dicit credidifse im novne e?,

Pa NI RI Pa . ais

OA

"

ii

.Aà 4 idem

$44

IOAN. MALDONATI COMMENT.

1545

)

locis cxplicæuimus,cr.ü 3liud Origenes effe putat.
24. Ipfä Autem Icfm h00 crecgt'bat]cmetl.p/zom :M.) Eua-
rianr interpretes. Sedomnis peue dxffen.üo ex Qla
pendet, quo referatur pronomen ez. Plerique cmmk
ad eos ipfos,qui credidilfe dicantur,referentes,que-
runt, quomodo fe eis Chriftus non crediderit , cum
in eum ipficredidiffent? vt Origen. Chryfoft.Cyrill.
Augu&.Bcdu,Thcophyla&. Rupertus, Euthymius.
Hiomncs exiftimantidco fe Chriftum illis non crc-
didiffe , quiaaut non veré, aut non fatis perfeáté;
conftantérque credcbant, & Origenes quidem, qui
aliud effe putat credere in nomine Chrifti, & crede-
re jn Chriftum; quód qui in nomine Chrifti credüt,
ipíum non imitentur; qui veró in Chriftum credüt,

lidem eft ac fi diceretin eum credidiffe, vt aliis fezpe, A. dicat iifdem fe Chriftum, qui in fe crediderant, 1 non
crcdidiffe. Atque hanc habet emphafim pronomen| .

B ;*quäquam illi in ipfum credebant , tamen ipfe fe illis|

imitenturspropterea dicit Chriltum fe illis non cre-
didiffe,quia non in ipfum, fed in ipfius nomine crc-
debant. Simile quiddam Ammonius in Grzca Ca-
tena, Chryfotto. Theophyla&us, & Euthym. dicunt,
quofdam quidem propter fcripturas s alios prop-
ter fola,que videbant, miracula credidiffe ; hos qui-
dem imperfe&e , illos perfedte credidiffe ; idcóque
non bis, fed illis credidiffe fe viciffim Chriftu. Au-
Iguít. Cyrillus, & Beda dc Catechumenis hoc inter-
|pretantur, qui càm in Chriftum credunt , Chriftus

fidem habeant, nódum carnem, & fanguinem fuum
illis przbuit.. Quid autem fit non credcre Ícipfüm
illis, varié etiam interprctátur. Nam Chryfoftomus,
Theophyla&us, & Euthym. & Nónus poeta perin-
de exponunt;ac ft fenfus cíTet , non credebar illis di-
gentiäus fe inillam credere ; non credebat eorum
verbis,quia fcicbat cos fimulaté loqui, ideóque ma-
iora illis myfteria non explicabat.Augultinus veró,
. |Cyrillus, & Beda non credebat fe illis, id cft nolebat
fc illis tradere , nondum fefe illis dabat, ficut Catc-
chumenis non traditcorpus , & fanguinem fuum.l
Sed hoc myfticum illi effe non ignorabant; nec du-
bito , quin fenfum litteralem effe exiftimauerint

Imutata voluntate Perfequcrcntur**, & occiderent,
Placuit nonuullis recentioribus intcrprct-ibus pro-
nonien es non ad cos , qui crediderant , fed ad

rüumgenus ; quafi dicat Euangelitta ;licet multi
Iudzorum in Chriftum vifis, que faciebat, miracu-
lis credidiffent; ipfe tamen fecis, id eft Iudeis non
credebat;quia fciebat plures effe ; qui non folàm in
Kfe non crederent , fed magno fe etiam odio profc-
querentur.Probent fortatle alij;quia bella,& fpecio-
fa videtur interpretatio ; ego vereor, quod mefre-
quenter in aliis^ vereri dico,ne nimis fubrilis fir.
INam antithefis illa, Crediderunt in nomine eius , Gc ipJe

Chriftum illis non confidiffe, fcientem fore, vt fej-

vniuerfum referre Iudeotüm , aut Ierofolymo-| .

-|nofle hominum corda vbique fcriptura tefiatur. ;.

autem Lefua ton credebat (éemetipfam e , non obfcuré in-j -

:illud ipfe , in quo altera latet antithefis. Opponit
enim Eaanzcelifta Chrittum iis , qui in Chriftum
crediderant; & non credere Chriíti, eorum credere,
Et quod fequitur, Ee qued ipfe noffet omnesmanifeftum
cft argumentü Euangcliftam de illis ipfis loqui;qui
'crediderant ; quis enim non videthunc effe fen(um,

non credebat;quia nouerat animos eorü? Non quód
Íciret eos, vt putat Chryfoftomus , fimulaté credere;
Ícd quód etíi videbat re&é credere , fciret tamé fore,
vt facilé nutarentur.Nam multos, qui iam credide-
rant,ab co poftea defeciffe , idem eft teftis Euágelifta]
C 6. 66. Credereautem fe illis non dubito, quin fit,
illis non confidere. Videtur enim hoc Euangelifta

futuros cognitos haberet;sfed etiam vt caufam tacité
iredderct;cur diutiüs Chriftus Ierofolyme non man-
feri;quia nimirum fefe Iudzis non crcdebar. Dicet
aliquis ambigué hoc loco credendi verbo víum
Euangeliftam;quod fiita fit, totam gratiam antithe-
fis,(ententizQue deperire. Nam prioreloco credere

cum;,quem diximus;effe fenfum. Refpondeo n6 effe

C!dixiffe non folàüm , vtoftenderet Chriftum verum|
fuiffe Deum,quianimos honiinum & praíentes, &]-

effe perfuafum haberc;affentiréque Chriftum verum|

tamen fe illis nondum credidit, quia cum infirmam D effe Meffiam;pofteriore confideres itaque non poffe

nouum, vt vno , codémqueloco magna cum gratiaj

l

.Jidem verbum diucrfo ponatur feníu, vt in illis apud

Matthezum verbis adnotauimus.c.8. 22. Dimuttemor-
tt905 fepelire vaortues faos, Deinde hocloco feníum, fi
gnificationémque verbi non variari. Nam propte-
rea dicimur in Deum credere,quia; càm , quz nobis|
.,ptomittit,non videamus , confidimus tamen illi di-
centi,nobífque perfuademus ita efle;quod eft crede-|
re nos illi, quiaF ;
tur.Itaque allufit Euangelifta ad candem verbi figni4
ficationem.- Sed quia aliter illi credebant Chrifto,
aliter illis Chriftus non credcebat, variauit F.uangc--r
lifta conftru&ionem verbi , prioréque loco dixiz
ericsu(gy, crediderunt, Po&criorc verO ex erigtty
£avlov,non crcdebar fe. LU |

de bomitie,) Id eft de quoquam , Hebraica phrafi.Re-
uocatenim hypothefim ad thefim, vt maius fenten-

omnium hominum intimas cognofcit cogitatio-
nes.R.ecté omnino Patres noftri ex hoc locoChrifti
contra Arianos diuinitatem probauerunt, Chryfoft.
Auguftinus,& Cyrillus hic.Proprium enim efle Dci

Reg.8.59.& 1. Paralip.28.9.& z. Paralip.6.30;Iob.41.
2. Eccle,42.19.1íai. 2 9. 15.píal. 7.10. | j

cimus fore , vt nos minimé fruftre-|

2j. Et quiaepue non erat,vt quis teflimonium perbiberet

tiz robur addat; probétque facilé credentium iníej-
animos,atque conftantiam cognofcere potuitfe,quii

Diuinitas |
Chrifti :
prebatur,|

XX LR ATC a CR a I
LE pC R EX 3) 2 v 324
(2 w Vs wul C NU Q3 us

.mamfm - , :
mäeqühüud | 2 w
il H
Wa |
]
"Qs
1 ümiiwk t j « |1.
ïm Cï*äldg., (' :
ii
Qu (
Lüngeiz
n Yeru
n k
n dj

ERE

! æ)*ï( teft hzc figna facere , qua tu facis , nif1 fuerit Deus cum eo. 5| |
2 14 RefponditIefus , & dixit ei: Amen , amen dico tibi , nif1 quis
Ézamzezanwo8 7 tenatusfuerit dehuo , non poteft videreregnum Dei.. 4. Di- z
E : lcitad eum Nicodemus: Quomodo poteft homo naíci , cum fit Íenex? numquid "
r Die ; : i U c t vi nl W : : : : i a u .- : "PPE R .". : 4.,',&
d — [ * Jpoteftinventrem matris fuziterato introire,& renaíci? $; RefponditIefus: Amen,
ïmlmihh

)*;Q.ïn-au"l : 5 4
AO
M !

A R vierh W RUA o la n

Pfal; t 54-&2 !

Lao]
: D pem o
"
hs
et
C
g»5.
:
m
4
$us
et
us d
P
ft3
o
u
«
[o,
C
h
ia
Cb
pueh o
Dem
e
e2
C
Cs
[
o2
?
|ev s
ia
€3
zK
m o
R
A
L
C
«
(
le»]
[
p
n
t
La
et
-a
L
o
-
T

"i dat : fic eft omnis , qui natus eft ex fpiritu. 9. Refpondit Nicodemus, & dixit ei:

.N'im;m';z:-* n : TM . U acnob . eufdde L u d t s
, as — .. |quod vidimus teftamur, & teftimonium noflrum non accipitis. 12. Si terrena dixi

Num;ii.€Ci|

j ! « / ; u & u : d - : TA p5 À
av "E"t'fic'utMoyfäs exaltauit ferpemem in dcfc;rt»oglta-cxätarl oportet Eirum homi-» ^ [
-- [ OC 7quisas. vtomais, quicreditiaipfüm , nón pereat, fed habeat vitam aternam. 162
*' D Sic enim Deus dilexit mundum , vt Filium fuum vnigenitum daret: vtomnis,qui - l.

a I
g ;nx.' |
2 nhrM
kg?ldk": |
ass
Ltotuxad 27
fenmuma»

Supst.a;jï
;Pomiiïc)qïä !

xb

E
Pep-
E
Lt
E
ct
ie|
R
--
-
Cv .
m" .
|
lus
L
d o
C
[a
;
g.
N.
K
£,
.
p
-
-
(owe
e.
8
£
æ
Em
[
Q
C
?
&
H LI
zi
m
]
-
meh s
w
nl
O,,
e2
-
;.«D
æ.v

———— *

suP.I.A.lä.

.| . [ . moniumperhibeti ,quod dixerim:Non füm ego Chriftus: fed quia miffus füm sss

& '?
m A ] | | : | audit :,

Bidibels PES "W

T h

: Md

$47

[OAN. MALDONATI COMMENT.

548

Rom.3.2.4

1.Iq, g.b.1e

[ mnsmmddantet - hs

Jaudite

: calo venit ,filPC.l' omnes eft. 3.

w

monium eius nemo acclpit. 55.

um ,gaudio gaudet propter vocem fponfi. Hoc ergo iumm
pletum eft. 3o. Illum oportet crefcere, meautem minui. 3r. Qui d;fuffum Ye-
nit, fuper omnes eft. Qui eftde ?Ia ; dc terra eft, & de terra loquitur. Qui de
t quod vidit, & audiuit, hoc teftatur : & tefti-
yi accepit eius teftimonium , fignauit quia-
Deus verax cft, 34. Quem enim mifit Deus , verba Dei loquitur : non enim ad
menfuram dat Deusípiritum. 35. Pater diligit Filium : & omnia dedit in manu
eius. 36. QuicreditinFilium , habet vitam zternam : quiautem incredulus eft
Filio , non videbit vitam , fed ira Dei manet fuper eum: | j |

gaudium meum im-

[

ÓOGEGEEEENS) und

—— .

j *

w

-—Ó

g

129

ul

::* : 501910.1'-*](1[17/
: J

| IN CA?P YT. Ill : b nwr&me
4 | | : Y -» ] ^ T 1 r P. ; | * ;mfj;ï!t
E p ,- R of T antem bomo ex Pbmpeiæä À Vefmyoccultms agtem propter smetum Indasrum , & alias nos| ; u
1 U m ( | Nicodemus momine.) Quidam ex; — lex'Cyrillo (uperiore verfu reddidimus. - | ; .O u
IN M )| Pharifzis, eoHebraifmo qué || — &abbs famss, quia à Deo vemfli magiflery zemoenimpe- — | ] | a
M ml fzpe obferuauimus. Hominée| — teff bec figna facere, qua tn facismififuerit Dew eum en.))— ; $, m5
| B 15//)w cnim ?s pro quodi Hebrei| |Apparetex pr'imaNiCöderpiomtionc,quämim pera ï EM jj
5 : i AA | ponunt ficut Latini pro Fcla—- fcétam adhuc,cumad.Chml?cum vcnxf,-üdö habuerit| ;' i
! D — tiuo illc. Nen met bornine, idcft — [Nam cüm vellet, vtait Cyrillus, gratiam apud chri- j m
Matth.ss, 7 1100 noui illum. Dixerat Euangeliftafuperioreca-| (tum inire , credibile eft quàm potuit. henorificen- u
pite multos die illo fefto Pafchz, quo lerofolymz, tiffimé eumappellatfe; nihil autéjlli maius tribuit jq
jcommoratus eftin Chritlüi credidille; perfequitur| | quàm quód magifterà Deo, idcft propheta miffü g
. thic candem hiftoriam, docétque vnum ex illis, qui| , fit,purum, vt Cyrillus, & Thcophyg&. & Ammoj !mi!ï&ïï.-
crediderarit,ad eum de no&e veniffe , vt ab eo co-| P niusob(eruant; hominem putans, Jfdbuc (inquit EL lnl
piofiàs edocerctur: hominémque dcfcribit & Pha-| — |chryfoft. homil. 23. ) Pumi repit Nicodemms , adbuchu-).— "B
rifeum fuile , & principem Iudeorum , & nomine| SERER Chrifle babet fententiam,nibil altum deilo prop- 1 Pt
Nicodemum. Quod pluribus mihi de caufis facere| — wer frgna conieflans, Simwt , inqnit, quia d Deo veniflima- [
vidctur, vt idem confirmethiftoriz, que ex perfo-| — (giffer. Quid ergo sio£Tn venm, e7 claneulum ad um , qui di- Q
narum circunftantijs augctur; & vt indicet caufam, n4 docet ? qmä Des vesit ? Quid nen apertt profiterm? Sed| qui
quam ob rem non palàm , & lucïlam lednocGtu,| |becnec dicits sec veprebendit Ie(us. Calamum emm contritió hi a. )d TM
& clanculum ad Cgri&ü vencerit; 'ä-uia & Phari(qusl mon cmfringer * inquit , €7 linnm fumr;gam non extingu:r; Matt, :z:zï;r (cNi
erat, & princepsIudzorum, quivtpudori, &gta- — Probat Nicodemus fe non temete hoc g'p['qm fquid*-[ | | lenlts
. [uitati confuleret perfonz fuz , & vt hominüfuior-| 'quid erat,quod de;Chrifto credebat;credere;ea enimi | i abio
|diuis vitatet odium, vt Cyrillus differit, no]uit pa-, C'ab ipfo figna fieri vidiffe, que nemo nifià Deo mi(-|- | Wön
- [lam; fed occulté venire: & vtoftenderet quantam| — fus, 'ideft diuina poteftate facere potuiffet. Altiüs lul
vim doctrifia, & miracula habuiffent, vtnonnullos — eum figna ducebant , vt Chriftam non folüm mifsül - h
. jetiam ex Phariíeis, & principibus Iudrorum ,quz; à Dco magiftrum , fed Deum etiam ipfum effe crc-äää'f; i n
|duo crant hominum genera maximé incredula, &|.— deret; vetum Iudaicaadhuc, vtaitChryfoftomas,&efepeum] —— r*
infenfa Chritto,traxiffentad fidem. Erat enim hoci Theophyla&. tencbaturinfirmnitate, — —— | Wawecd Q /reïv
minimé vulgare ; itaque Pharifci dicebant. c.7. 48. 3. Reffondit Ie(ms, €7* dixit ei.) Adquid vero refpó-| .—— &l
Nunquid ex principibus aliquis credudit m enm,aut ex Pha-,.— dit? nihilenim , vt videtur, Nicodemus interroga-| — H
Jrifem ? fed turba bec , qua non monit legen, vmaledicli funt.| — ucrat. Scio refpondendi verbum Hebraica confue-| " ia
Contra veró Ioanncs c. 12. 41. vt probet magnam| — tudine proloqui fimpliciter poni; fedtamé meritó | W
habuiffc vim petinouédi do&riná Chrifti,ait multos p) hocloco queritur & quid Nicodemus interroga4 ] "t
.jex principibus ih eum credidiife;fed propterea Pha-|. uerit, & ad quod Chriftus refponderit. Rupertas vi--þ | | ha
Magna im. 1105 aulos non fuiffe id publice profiteri; ncà fy-| |deturexiftimare Chriftum nonadid, quod Nico- i
peliments nagoga eljcerentut. Magna impcedimenta fidei, ma-| | jdemus interrogauerit; fedadid, quod fciebateum 3 B mmf'c
gn;f d'?gïi. gne affcm?t d'x gnitates.Principem IudeorumIoan-| - Ícite velle, r:quxïdilfc, quid fa&o fibi opus effet , vt I 3 u EM
s — |nes vocaté principibus vnum. Necenim vnusom-] tegni Chrifti, qué Meffam credebat; particeps effet. i i (gflulwm D*W&i
nium erat princcïs. Principes autem vocabátur aut/ |Quod valde probabile videtur. Aramonius veró in ! du "
-[romasevso, familiarum capita, quiomnium erant; . Grzca Catena refpondiffe Chriftum n6 ad q'uæ&iolt ) P.
honoratiffimi;ficut principes facerdotüdicebantur| —|nem vllam, fedad opinionem,qua ad fc Nicodemus T da
qui Exccrdorglium familiarum capitaerant, vtapud| |venerat. Venerat quippé táquam ad heminé, prop- ] hn i; |
: iMattheum c. a. 4.. diximus ; aut qui inter Iucf;os E jtecea Chriftum docere voluitfe,alia illi opüs etle ge-| * 1 NN M þg"
Hocupletitfimi, & nobiliffimicrant. Hunc Nicode-| — neratione, quàm qua homines generantur. Simile|. 1 M AP "
mum;etfi primus ex Phari(zis , X principibus ve-| |duiddam Theophyla&. tradit, quafi Chriftus refpó- 1 13 -/;.'"*
ineratad Chriftum,nunquam fefe chrifti diícipulum| |derit, non mirum fi me magiftrü ran tütn eile putes; L ä Il ^
palam profeílum fuiffe conftatex c.7.50.3& c.19.39.| Inemo enim nifi denuo natus fucritmaiorem de me ! B
(dox Hicvemt ad le[umi noCle.) Cur noGte venerit, vná opinionä habere poteft. Cyrillus veró quaft Nico- | E. Á
Ioaunes c. 19.39. reddit caufam, es quod effet dif&pulia| — |demnus fanis fe fecille exiftimaret, quód Chriftumg i *ä n
ii HBAUE T UUR BRUIECS: -- t | » L E

DOORDE — p : uis renat (c ,
! bnï/iq ndatfe *
4 H ss ;
. )d;jj : l ^
: A P. , —inen, egnum onim at,ma
' CA ] dixerat, . vidf"r(gonem mdi&u - t, ho-
i | A . qua 40.f20 1 adr uoc |lli de. tem
N- IO rei-| À chl seritdenNiF BG 'iPmm'qidque*l tardita rnalem | :
: . - ? , e "gO n [ 7
1 1 à * n à à ^ r j l.ïcr d rcl, 5 nls c dl« b :
-iftu: cOpter de intelliee 1ui -L.12s reá;
' : llaffet, Clï;]ï Vcrbllst:) Plxïäafn') fcïiit(fr lntälisïcbüj&äguü.tr?ï;e/l häüwParl, : :
: e : tca 3 U tc m itua x .621 .t " f ,&0 0 a.
: , : (rumäg ï UP.LO[il iíl mä ïnl:lm ? gis (Plïn p erCIPITmiuqläicz.hNæ"gPirifu P,Z't AfteUa Pd : *
: 49 à Deo mili fi fide roba - Nicode fatio- minis zíus. J e7 r bare rb cAY^
[ MT n acisefe AUE ONN rahà A seehed i« d al w
iltrüam Is g unts * VO- mep Mi dcs dl i d odn busi t |
| magllïfä non (aïfcatuï' (fg)ferüäf ;crif, Pocfïgt arï* :ït nl,,gr»f"anemma r M*; um Dai, 'ïef;c vtF'ï: :rn m :"fr[ me-c :
1 1 NT 'Cllt Ü -. m l . ln * ( e ) de L] erd reg c.lttl i ! : 4 e i —- à
ond "um r uida 10n tià me iam o , 'ulfc.' fev 4224[ : ;[t;m? l um p uc »
P r . eru » qJ .[ta n xcn j d!] 1aA!Y rein rP?"üP lfin, $De jïl N non[ . | :
|ft ic me geli cuo i facien que v cata era AtTi drenm r ltos o
" "E dante AL u ben bi faci. àmq n t nafcatur FOORIES tem p Msl 4 f loc : |
; ; . l u ^ ftl " ü 4 ; &u Sno v 14 dl[(lt ti)fr clf/; A ba- : fi-
lO . ldE 111-1 uld 1111 nne ; homt I? re erá de Etc N ver b U cgn. 3
qt uis aC q £Q [oa olffe tris rer ba , Gen ns ftini ve1 uen pxpAénu !
n q4 illum, EM T em ncp | ssproptt lefie, IECUM. ugu m n um5 yemi
, qll -ualni frcl edcr &lon » 660 no-l 4ll/5). $ Ecc t8uer — '-fulA 100[1 feïü l hi co y
11 oga inot z 'elp ad s ribu D4 . Po n ss 7jófint p
I]czï : ccrt 1n 1 o P qu * cx1 lum B ,Ul-/äe ü"nraun Yos, ^ hu Es lO P III entar :
it.in loru Cur « (atis CO mpiu ex cce]fe an,(k ilora in is init d ^. | mei þ
luit, cae e. At Heigre exe : torns (n RERI uor bis i 'etico hic
H affe. iftimat im 0" Hn d fecn apu p retici es d
nur (tra ftim ia n H50, n0n ie s Jed fe ii.quia licet hx lOS tr I!
reo mon L OXl imiie F :t de lii HT95, ] qux n iic um ar10 agl
: illi dem inot jigi.Sit * Hert aii ceffs entari] No uor aent Non - 1
le | t An fs du ren Micct, — Zi d$ 10 4|coO lii s eretc Laeter & s i L.
d m u POF.&ioncü; 20. "'Li,"l/iq-::i Hgnïücï, kUPcr;giCu—" nonF äïg ad exC;ï)S icrlbïïoresfplï aqüan:dem z inifta-Y
' ' É d : | Oui cloc e-| - t S e iim15 LO Coael d alui 1
L Q x us usc dico ,)Qu cio aim pai tíe- roic Hs 10S u I$ DIO mn M res.
| " ' ium nmer Der. ) 'm ho lerce i fint P tatio diflim baP 'tbis p tiímu it rumt
EL 3 tau en, 4 717 1571 It autet iftas fole tenti [2 Dy erpre | abíurc ento ifti ver bapü* nouit hocloco -
QU cfhw i m reregni tauit elifta lij con € puta P H ;Eanm zhrifü em bapt henps " engmr ia
| ub Á ' | Heo efle j iluii : lac C alut m aliur erto r.
| vide Adno uang, üma fam 'bus, Ca de fac his diaiute IH rta lluntur. $
| steft : use n ter Eu ef, CVi | cauía loribu loco as de ad REO mo " fe $
H ! . : raUTO TE Q- C &um EOE d SUCRCO. Be HH hzer j
| at nim m in , A ille rei gra diéti ho fanc ro uih uiq im $
!j | | doC anne A.me , .US] 1quc et fdä s umk Gf:c'e P .rur,q tes.c ?fert, BQP : : :
ï ! l n IOL B arc Cul : lcïvln - ua P de Mi rit m nou , abi*' ' ; Crro 's Prï inta : p
F3 &-t]ur nin sen, t ione ; q E : t ipi "n Mir tdos 10ul ame Dabpti |
H 5 llam g3?cl€f€'* JZCbuS aäüïraü?ïxr-m fægnant' ït T Cll;sa11 j:,'mm ab[uï:ltüifseäciant facretiam-b—atïu'æ La
[ qt : 4 inatiol F U ecra no 2318 inmen RA S EM m , « ; q fc 5 (pon- 2
| iorem au inat , e b5iüs 19 1m um iltia lio ; ede * Ípo ad
lor E M r d ST-B re Opr ii ülcu :hari loa nc nó Íp ib. j. ad-
| 1na uuscem :31 et apce de r 1 :l q [ vll ecco 3h X & Li j ipsü :
RR ; us o he g N iCtP ï"!o ( Ssex P z ,baï CiC1S3 5 M Et Iec n : aln j Oljas i uerfus "
s " I$ eli ns 1 BH E uan«c liu v. Sole! m.c $51 flint, Cc1p 11"0 tcticilue
" j O E ce a lia babi à S dmur tes O ho it.at dele P
; a Ym aug à (Ic. C Ím infan barep s dixit, IctiCi , :
E "$ bus "o am um |e DIO e lgqü t in bar iímum,; ; dixi ita hz EE
! | , jrebus nqu tD C üe r ER eae m 23 dosin ro tifm jianus 'd ita | COn- o 5
; : ; T nu l.npc It&q na t $, Cu 10 oc Zaàn nio P A baP - lhal SC Gbl C ü
qumw"f : | : ahl .'-Hc fC 1 acat. i hOC ïl rlltu ,. uand D'O Rin'lo CHL- chtü lcnt ii nec V ho Q 11.
; | , ? ; bule äalu .*? cio A (, 1 allq : (1. o Pl ' : tc E riu,ln : ne d,e . an !:3 : ebl—])? Xfa-fl," ;
"*mmmf*-ïl El i re b qu llïg. & fiue ;aut clifta ipee eíla rCion« lone delir 2410 : lfa*- : :
Mi . ib E 1 , : a uSJ : : Llrlï * & 011) * ïl]gc $N S Le n?/C e EMa ü —itatx l?nt:, hcta * tlün .
NJA' del , B loo ; 1 jnate, iam p So ia, nte 62 AH p |c de En ET
| - — ng (HAEN letet, ia iged d A L g da.i ito impd 3,V bic iftus, j
Mi ab " - Eua E loterets . em tent 1nà d icria. ho imi Dv i D hri 7 F
228 ' ] E nq E arc on 2 fen em inare; Dcru ircul ma i iut icit C 4 . C2 ! 1
. (h. | ivtrut P»IBE nonz ut ng nin P Inc Ant nqu ; digwl; ITH , 2
L;;mä?*ii-"*g UE r,oen Ando ; baga lius no 19et inarc.] Íunt./ ioue d KU, i 2Vbi 4ne P4 Infan :
li. ! | batubg liqua -Ovel, Gali nons? jina D u .bxq aoit itur?. P. a E 6.15. 3
;9;",9.'1..'—-? u Ate.a q ceni Jinat, tur lO 9et S nt,v ion "D Q1t ; m .C.I6., 1 illi
d. d 4 ; : * l.x.,y ' ]U 'eli) Han , 1O o : nu ? &a . N C ^TOO 3:() : ?^$ e05 I!alc .Ill F
: 2b 4 - : 1Ina : C1t . oec uet inoen ítot S ine. Cïg "« Ante -R. IV., flnt : ib
,m':::'dw.]t] n] (qu z ilfrs D loq 1[1 M " .(O ^ u d v Vbl ; i A .L» 4 l] [ lzæ
44 i. " M : Lll 3 i-a * 1'1 .Ct, D hly » (; ltc non .,o. 3 bb;P: & .,8.19 1]0 x br! 3: :
má | ioq hrifti, u . Bu RY lios; E| o mam 4 ent ites bi EE ndi d bapti d fij
(Wal. d. iu C atfc tapp g m $5 erté ram 5 gen Mat tza docti uod
,.r | . ans i fott : -e v dll Dlltll á CU : C nfsc) &'I . bal) *v e Q-
lrnn Ctt ] "lOfe, a CX ilius. D eon t5 fan là b; | priüs t. : de.
24 Mi ! : y
-2 i : ta 1) x CE1 *l S.QV ? ut ] lllt rc dacef . t ent l Pr m[ll 3 Ur,
1j * z & le 1 « x Y . k
m€— - Mebant /croa oU to erja obab USpEt 4144 p fent :,qu po inat &
: ll.'?'l(imqwg * le nés v it denuo : dCülP * PcPt o MA non nlme l. T C&ra.' citur : rinon : nom OIG.
a Ll : Qiloan icit de retarl 1gc € hrifto m1it : i WOOVv i)s 30« doce Izamur o non P: O1,
Mi . ; I * d di erptie 103 od ( IOUuo pE m, ^6 Crb Is de 'rO )tiza ^cro iímo 42
x | d : -lOub intcrp H1iR g à liq Mtur tc C1S 'S VC bap i profecto Ím :
b in dt itineo a hri I ts lo tcs ab ro u fe
um E : j uoic cic : ,.»lhg m Vi ite fi Ch en t5 1ni: : f&,æ rooa de Ione £^ n
I M : : q fed ho . Inic entul Tum fll mil A evevs deben r ua IP- ; ts p inatur , | rati r hic
n i5 g p o DIedRVe me vium Nan a de biaq oitu im 1di OCur hi £
AUE ut ; ein u m , ET. (nOp x y ao on -etal "r 2 la
MW*??- m /3 ;EC Nlco(iræm ?ïäqaenteügnïäcï dcfufPf;r s ddoniris bic ;ifino Iï-ollvbbi Bond intCïPläaPtlhnuïbaï? Ql:ä-
! *rl;ïþo'm'wfl QU & .[133 - --,'Q,Cc eo ; Iucti i(let Nic on a Is , vl uinl . rit n aget qua
ö'cr,W"'-'--u : helgi"*lo Syræxl per,fed iïnau!? ! fch:lïcmaetrïï cífe. No.r* E ?nähls i*oiïkan]lcalprorülï ;ziün(? nï(ecu "dïä m re-
hn D 7 ,.u". t e : de,.i, : üuis 11n utu * f- doP ; : ue 11 | l us & a) .fflcar a den ; c? i
nALo | : a. d nó T1G»'q fatlb eloc LI,1C O5 Itaqu nuii i fi de fieni 1CO üuon
a. ia ]uod ilet, N ( mbDel, "ation : ,(uPC s cloco. : vis o inault, inus,f1g t IN 'nera
PI: : | jconum de 1oci - imu in: 1nus, tere 'Cgcner; &o
TT 1 dixi -' onul, | ceneraá Íci ft. 1 ioche ua om it Calu ODOIt 1reg itu fan 4
nl dul ftus ideregeo lig la ugu tioc T am nor it Cal a op SES, iritu io- |
E Dailg VOS ]Av An x Ual inau u o (X Spi ratio
:.7,.4*' l : tc n d " 01. - nO cuc & 0010 í )bat) OI]C " lld « t te À :t gfi * O-
AA 1 « no "X1t OP eadl S GLCO 5 fe" .OIL : ratl N q't rte ere 1t fi |
MUU a z am : u.(-xt U : 27. . f5 im ' V nera ' ne;s ^ S) on ; d £1C d
du T , s [rC : uO)q dU 1no at ern : oc [a agf [* OP , P ul cen 1
A L. tooi1in (ciden r mer topinc ara rc. i dam v Efto ixille : VN 1'111 en .bataq it fcnt
,-Q;',fa"'; - 6r CfD naic AtOL. &,V ColnP ' interP . ]-3 raïl;, .lJS dl - CATT« aocc ddlt 'lret,
" | LIOHAR NG na, fte; am cci- cnet -m-t--'h-. itualé non ag m rc llexi :
"A d. dep Cate cCcon i. Qu uc E6 5 jiton fpirit iímo lorci inte iri-
ia lib.z. ana Pen uoge. Q amq illus, Md WEl otl bfícuri Wa 5pi
D w m & ? oux À Ldr ratic ui vtr oVE : K ( 15 de bilP ód ob )codem (( CX UA 35
ungim nR one CDET E qu ius, Cy Ya-| :enaíc in« iod )co fueritc Uam.
bnlot nusin ao ag usgq onius, ot.IN: E iecni ii qt ilids N tus I lq id
' | E nz. fnP ' 10 : ; Gr o ur. net & im Ífa » 1SI um 4 Q—, z
"M zia 1Ccu Chry uam lonc -"quiuntt ' aqu enin VIn qu inreen antts. is nÓ
x ('00-!* ndan tiam uang . Oïa,t. 1 ftq ro F incu ac ulto UM þ*ll LU. ein v 717 ( : quis 3
;i"emri-,! cu m eti Qu éfis in o llan eft,p d ont M ixiffer, P roir $pir Íci, MM tif-
TL jone 'obat -retétis 1 PBovre im m iam dixif int C na i(zeus, baptif-
