hareticorum appellans.Probabile quidem fit Chri-/

Prophete

ludaos
Philofophz.

Gentiles

Euangelig
prepara-
runt.

Vetetis, &| .
noui teíta-

iquádo & in illo Propheta,in hoc Apoüoli,illi ad fe-;,iend vnà

|
B

fuifle Deü
robatur.
aduerfus
hareticos.

,1,

recentio-

& Apoftolos mittere potuifse. Magis hanc quam[

2

«mun.

ï*xïïOS a

foo i

TU

j
Attï&ittn
intetP
d
Qf |
M
mayt
lbtn
NG
4 — Rf
Quam
Ihuan
: u &
lOng

uüüll'l V[: ucïit,

4 N av n a *

g ' ) SRANNISIESORUSUDESNS iiv s nqa . L—L. ' ,,rürü-».g-—.-,.,,..«;';".-,f;...X-, o ta £ ii d a M ; i smdac us U Egied a E ii g i j ; | ä,ll
m CUUINTOAN CAR INR M o 6
: [ E : gjeue : ioOon fecilse nifr auia fciebat , vt
- . am probo diligentiam , pro-| À |non pofset. Deinde non fecifse m(.ï quia íc :
.. |recentiorum quorundam probo CUgennama p i Csl im multi , fi hofpitiüm fibi oblatum
; | intequam hoc Chriftus dixiC| — |ait Cyrillus , quàm multi , fi hofp 3 s . :
ibantium ex hocloco , anteq D. | Wopembe -edituri. Ad hec quia paullatim á
fíet , Apoftolosab eo ad prqdicandum mitfos fuiffe. acciperet , efsent credituri. À ? ce t |
Ferepe | -erte loco probarinó po-| — joftendere volebat etiam gentibus a uenturm ,. :
Quod vt verum fit,ex busim sss i ul m fà i tione & Gentlis Cen-|.- :
ü d m dicitm/fr neceffe non eft, vtficin-| |falutarem fóre. Hacenim ra O TO :
: 9* : . u , NOSENETS '
? MOR r,quafiiam reipfa mififfet ;fed quafire! — (turionis fanauit puerum, Matthei S-Biäc h'*afïl 8
.æ?)ïeænlw iïlät ac deftinaffet, vtfuo mitterectem-| — | mulieris filiam à demonio hberault ,(l' atï( ?äl ï).irel;
ore ii c:earäao:h*f;odum Mattheiro.s.dicitur duode-|. |Denique id non quafi fufccpgo.con ilio , cd Qman
P te M los mififfe,cüm non ftatim miíeritg &| — itantum fecifse,ideóque duosibi tantummodo ! : !
eim ApoRelgseemes irituum i lifse dies , neid fponte füa, datágs opera facere vide-|
Marci 3. 15. dedifse poteftatem [pirituumimmundo-^ — fifse dies , neid fpor XCIREACIS O DIEBSUENS
: meteks n tunc dederit, vt eoloco probauimus,| — |retur, que fecunda erat qugfho. : sls
?um,Cäm 3 mitteretad predicandum, c. 6.7.| D| — 4r.. Et mmulto plures credidermnt propter f?rmomi? fc;me..)
oítea cum eos | : T : : a NY 9s iracul 1b1 fecit.
l;cilcli)tür autem dediffe , tunc , quiatunc coslegit; vi| — | Non dicit credidilse propter miracu/a, que

04 Xabilisobini - i, & T heophy-
füo tempore eam illis poteftatem daret. — C Eüqö probabilis GRU ChlnyfïfïmF & ; 'cu'ä m);'
P. El')xciuitatedwtem illa multicrediderunt inenm $4 |.— lacti;nullum tunc ibi Chriftum Qul Ro u Fs j
)u ropter verbum mulieris teffyimonium Pfï'l?l- cüm enim explicare Eüang?h&a 'Vohl.eïfïï cadiam»
anmoæïjï P'laiomnia mcanquefeci.) Quid Hera | — quamobrem Samatitani credidifsent; dixifset vrique í
p uxit na : : É d V OE r VEU ID
u i 2 aïntu,qntg zx; du gentaremï , malolectorem| ' propter miracula credidilse , 1 miraculi fecifs et ali
n , ; À E g : 4
MU : R ifcet àm à me fine operepredo| |quod , quemadmodum dixit credidiíse propter fermo
i dehlris fcx.Orlmenc:dd:l cggea quàn doiprallicae Euangelifta| — |nemei«. Neque veró quis ille fuerit fermo;narrat ,,
UA jrecitari. I ; bam mulieris cre Euangelifta, contentus, vt iidem Chryfoftomus, N
: : amaritanos prepter verbum mulie -
Orasts "d illos multos S prep

- ; £ ' . ex effe&tu nobis oftendere.
"Ididiffejan antequam ex vrbe egreiïi ad Chm&gm ye- gheophylacftus 'amn.t ;ex ci M M brc:-,-
Wcent" h poftquam venerunt ? Placet mihi quod| C [quante fuerit efficacitatis,cüm tam
Inifsent, a |

AWNUUETTTM
T m.qïgal
£* i
Ll

D |!
RTA
A9 MUU

? 4
: : - : drerit: N X,Vt
! : : : mpore ad fidem traxerit. Non fuitfimplex ,v |
E indicant Auguft. & Beda, priufquam exirentcredi| — juitempore: dyerig o i
C At j* im fignificat Euangelifta,cüm priüsdi-| |opinor, fermo,;fed do&trine plenus. Nam,vt y
s ER : pb llgml: ; uli&rz credidiffe; deinde| — |miusait , do&rinam Chrifti Euangelifta fermonem |
LL - j|cit multos propter verbum mu - : - T it. Itaquetum quia non fimpliciter,fed do-| — Y
À LR ; [' A &ca fq&al*n addlt,cum Weülænteïgö 'dd ;l* ?LPPC a[llt0 Itaqlle q : : ; W
m ( vVedes qude p o A ' : ! dicebart, vt credibile eft,fcripturisin-| .
ts ts ) it4ni. llla enim dictio, erge,fignificat pro-| |cendo, & que dicebat, LE
ss 200 um Samaritan EsRam venilie quiapriüscredidi-| — |terpretandis probando loquebatur;tum quia,vt no-
m Eæmïkcos d tiaïi videntur C y,rillus ,& Theophy-| '|tatalicubi Hieronymus, & in vultu, & in Vérbis eius f"';l;tfhä
I : : lta e 2 ). | : a : : e . : BG h : Ca . $
:u::r.z:::mdji i ient J tqan, xiffe. Quo autem modo ram facilé mu-| — |vis quedam diuina, & üng&tlarls memt,.facüc p;rfua FA :t
hoderaol hi la&us intel:e " UP MARE Vabl fit. À uidem fimile eft quzftionem illam,
od h - b ranonem 1t. Ac vero
TT : lieri crediderint , poterat enim mentiri , eR s jid IEAHUCISME AHR
ii L ius, & Theophyla&us reddunt,nihil mulieri,| |quamilli ad puteum mu ier propoluerat , iteru ,
2 lreadit | eonths,t r"'fuifsg caufs. Nec enim conciliandz| — |ciuibus illi propofitam fuifse , multáque eum CONTIS
d V t---**':my," lre u 1 e 1 i RE n ; :
T37 Zïää;ïäuü di?c ere potuifse , cüm fe potius infamem D icafione delege, de tc,mplo,ddg co!cn?ä D(;q, dch[w
sss A al : ; ! : x . & EE I 1 incelifk t multo
GA p : m ' fibià Chrifto| ! |Euangelio difseruifse. Quod Euangelifta dicit,
d | ; :ct,dum fatebatur vera efse;quze fi 5 : 2 i us
P äïä?ää (;nt Flures propter fermone ecius gxcdldïfse : cgänpaxano
j uf . , . x uGl : 'O-
u o. Cum veniffent ergo 4d ilum Samaritani,) Cum| — (inter Cheiftum, & Hmäju hf ss m ex.n.äroi
"UM N p im dix: r.30. exierunterg;| — |pter mulierem , multó veró plures propter illum
E. | peruemfscnt- Vern 1xerät s b gfï ipnfum credidifse. Vt oftendat Euangeiifta Chriftum
m D ; ' . ' m w Bd i $
s de ciniti veniebant ad eum, À. queverbanuncpoi| [ipíu . ; TODÉSDE
p CCHHEITE QU | ; : : UTR : rum ex verbis mulieris ante|
T OE : ; "R us uiumre-| jopinionem Samaritano . : :
"1 interpofitum Chrifti cum Apoftolis colloq - : : m . É
m dit Egangelif)cm docétque qäid'Samaritani egerint;| . |conceptam non qquaige nï*OdZ( ,Vcä üm etlgäp gllïe N
u - ; | o« : ' if audito accidit 5alo- a- x.
Yi | hm per d Chriftum;rogaruntnimirum| — [rafse.Idem Reginz Saba vifo, &a vupi Bs :
ol | cum peruenerunt a nitum;tr0og . bie Chrifli fieuta erat, Fetur, ii 2neritdnis
T ul || Noníolàm officij; & hu- |mone, qui haud dubie Chrift tig at. 3Ml-&Reginz »
s rlb eum , vtapud fe maneret. Nonío j enu : : r d at ;foper rüenibdl db naci-
J F fs ' ' iebant ; fed quia vo- uit, eff ferme , quem asduu m terra mea ; [uper [ern
tdus Adit manitatis caufa id, vt opinor, faciebant; fed q à o Whieu s la m p RH EIS
;":;:;Ciïi u . . llebant quem Meffiam efse credebant , apud fe reti- 7 [rais, C faper (apientia t W.:l&fn,ü." trédétam :-:läwi ul
: &ulfum,n! nere ; & vt falutem ex eo perciperent; & quiahono-| — lpb donec ip[a 'veni, 7* v deiid vïkr,(f?;; iem;ï g
" ;" tificum erat,Meffiam apud fe habere.Vixenim qui-| — imedia pars mibi nantiata nonfu;fft(- äl;rdf PG s u
L;SCC st . hT ^ « [b' ( d .0-110 '4 ti;d udx"; ïümür,qufm AH l"!, 3- go Oo e L] x
ec hi - am Chriftum , cüàm non honorem fibi,fedigno-| — Jopera r h : n uI
)J)Lj : gïni-zm affert re;inere nititur.Credibileeft peiuiffe^ — |pgnam vim verbum D Clï TAUSEET qucmanngmH
JnocD^ : "i d dies . fed vt f *| * iden untietur ; muito maioren;cuthn iuolpicore| -
| ies , led vt femper; emann j . m mu m
r It Jab eo Samaritanos, non vt duos ; : . E d n brrus k
Mtcn : autlongo faltem apud fe tempore maneret , vt putat|,. |Deus loqmtt.:lr. Bmf://f,ulcgnt,qzæm mïrm?æm Iäï:zaï iL5
m ' us TAE 6s Bu dis iftal- : ecueris eum, Proptercagloriatur D.Fav
H g ! ( guiam Chryfoftomus. Cüm cmm.chcu u velh db lerq:!ndb lc' inibus fcä abi ä) Chrifto Euan:
'"""'(ïftga. Jp duos ibi manfifse dies, videtur indicare,)non concef-| — |lusfenon a 101231*1 bar idicif : Eu
[S*iïdhco | fifse illis Chriftum quátum petebant;fed conceffifse| — |gelium;quod lPszl'*caly aï» as ss;;, :'ra;p.ter.mam ?
i " um ^ ; ir in ci- . Etmulieri dicebant, quta i4m no | d
E tamen aliquid. Duplex hic queftio , altera cur iDer|pp. 42 FEIR j ; 7d. . as LORBSQEERETS.
DT gl | uitatem Samaritanorum ingreflus fuerit; càm ipfe| — |quelam eredimws ; ipfi enim andinamws , 77 [eemwe,q
; A^ v : : p . d
lnb u Es i ' ' Àhi- : Saluater muadi.)Non fignificát Íc propter mu-|.
Af difcipulos ad predicandum mittens id facere pro : ejf vere 54. | A du Bopesum
bt hiwan- ; h Alrera, quareingrefsusnon nifi| — |lieris verbanon credere;fed propter ea;quc in s.
n* n Samari-|buerit, Matt .IO.$. Aitera, q 5 i d s pettiaue fuerant. maois credere. La-| Négátio,|
9 4 - "" nos disstianierit: Ad primam multismodisinter-| |íto viderant, expertique fuerant, magi 'l'þf n isie Von.
m p | A ' fuiffelegis,| — |tet enim tacitain oratione comparatio , ficut in illa * r
T^ ingreffus Ívond Primum Dominum tu g P
kl chi. |PiCtes reipondent. Primüum . | ni[aricordiam volo;non [acrificintn : compleai-
M 2 ss ipfe tulif: tuifséquein eadifpenfareficut| — JOfee 6.6.Matth.9.15. miféricordiam volo; . RE
m Es u Qu od 4 ;bi dicit. i magis mifericordiá , quàm fàcrificium. Mulier|'un n £
Rn j inus erat fabbati , vtidem alibidicit, mul«| — |id eft magis mifericordiá , quà ptüra vfi-
T Jn;'f)f/ | Matt. 12. 8. qulaDomllïus'c.rat abbati , dubradi b Heri 1llaE 1(;(1311'1 110b1$ vt Origenes indicat, rePfæfen- tata.
3 O - tain fabbato faciebat , quz Pharifci iudicabant ric | VRM MMI hs du reitimonio rendienbi A Cof
;159*'90""/ b non pofse. Deinde id non fecifse nifi rogatum,&ltat tat , cuius in hacvita cre irus teítimc , öhliüum kx;. 1. 15
m : i , E u h C - ; 11 .- 211 te3cum autea g
0[6;:;60*! E Lrogatum,Vt recufare humanitatis officium hone&c enim per fPeculum tn enigmate ; 5 r !
M * s d es | . perue-
]u ' B E ! d

l

Salgator
inundi, &

7
-1Sohus Chri-
ftus veré
falui1tor.

t

Matth, 7.
"u 29.

| 18.ant-
quit. c, 1.

Iczem, Ecclefigq; dicemus,sem non propter !a;iæflam fharn
credimwss ipfi m vidimus, ev* [cimua ,quia bic eft Saluator
mendi, Confimile quod Auguft. & Beda fcribunt.|

|1ez fermttis in eum credunt , quomam veré ip[é eff Saluator

idemegf

lturo Meffia efset , fore vt Saluator efsct müdi. Opti-
|meéomnium;quos equidem Iegærim,Leontius hunc
jiocum explanat. Exiftimat, quód veré Saluatorem
[
Iprophetas fieri, quiobfalutem populi fzpeà Dco
Lniffifuerint.. Mifsusangelus eft , cum populus He-
oreus ex ZEaypto fuit educendus, Exo.14.19.& 23.2001 C
|Mifsus alius cum ex Dabylonica captiuitate eíset li-

|aagor fuit. Quia etfi angeli, & hominesilli fan&ti ali-

inon liber

1 mulieris , quz eum Chriftum efIe dixerat. Quafi illi

|gendum Saluatorem veniffe. Cuius rei aliquod.
| Vix credibile videretur tátüm Samariranos duorum
[dierum fpatio in fide profecifse,nifi Euangelifta tam
| Iudci non erant , exeiplámque ediderunt, fore , vt

faciliàs Gentiles crederent , quàm Iudgi.Itaque me-|

|rito Chryfoftom?,Cyrillus,& Theophyla&us multa

]ver. 4o.

bris E
6241

CÍOAN. MALDONATI COMMINT —

PC;EZUCUCETQHIHS, id cíteun vensn!qiwd yarfk&um e/f,eu-a--
cnalitur, quod ex parteef , & videbimus eum facwe 4d fa-

$ic, inquiunt, agtter bodie cuim ii , 7;9if'a rit fant, e' uon-

amicos, tanquam illa muliere hoc fl Ecclefia annuntiantes ad
Ghriflum ventantycredunt per tfVam famams manet apud eos
biduo,hoc efd dat eis duio practpta caritatin, e27 multe [/lures "

mundi. Quod dicunt , /uc eff veré Saluator mundi, Am-
monius non aliam vim habere putat , quàm hic eft
vere Chriftusaut Meffiss,quafi idem effet Meffiam,
& mundi Saluatorem eíse , quöcf eanon folüm inter
fudzos , fed etiam inter Samaritanos opinio de ven-

vocant, 'comp-arationem 2d angclos ; & ad veteres

oerandus; neuter eorum vere Saluator fuit. Mifsus
Mofes;mitltalij prophete permulti, nemo veré Sal-

quaex parte populum liberabant ; tamen omnino
bantsliberabant à feruitute hominü, non
liberabalf à feruitüte peccati : Chriftus ab hac nos
feruitute folus liberauit. Etangeli , atque prophete
liberabant populum vt minifiti , Chriftus liberauit
vtDominus. Quod & fadis , & fermonibus often-
dit:erat enim docens eos , vt ait Mattheeus, freur poteff atem

& alius effe fenfus, vt alludant Samaritani ad verba
nunc dicaht, vere dixifli hunc effe Saluatorem mun-

fe Chriftum effe finxerant, cum nemo eorum veré
fuiffet Chriftus.Quals ludas ille,de quo Lucas A.
j..37. & Eolephus fcribunt. Quód autem dicunt
mundnindicant, vt idem ait Leontius, non folüium
Iudcorum , vt ipfi exiftimabant , fed omnium etiam
tortatfe apud illos arguracntum erat, quód ad fe,qui
abominabiles Iudgis efsent , venirenon recufafset.

aperte dixifset. Sed eofaciliüàs crediderunt , quód

dum funt C!vr'ä/;iææ;zL Chriflus nuntiatur per C!J.rf/z'ian'as'

$— 14 .
babens. Hoc ereo eft veré faluatorem efle. Poteft

di;aut, vtalij volunt, alludafftad eos;qui paullo antej

de Iudcorum duritie, déque Samaritanorum in cre-
dendo facilitate difputant. . L
43. Pefl duos autem dies.) Vide,que diximus|

"tbit n Gallaam.) Perrvexitin Galileam ire. Eó
enim tendebatiter,cum ex fudca profcétus eft , vt
verfu . 4. dixit Euangelifta ; led Samaritanorum ro-
gatu tantifper ad eos diuerterat'
44. Ipfeenum lefrs teflimoniums pgerbibuit,quia propbeta
ín faa patria bonorem non babet.) Non videtur prima
fpecie fatis conuenienter hec ratio reddi , curin Ga-
lileam Chriftusabierit, nec enim in patria fua tunc

[erat, fed inaliena , ac pene hoflili Samaritanorum.

À À ]À a á

——

B

À |Duarum fyllabarum , Egit» , aut vnius potius 53, quä

E

F

du fa. patria bonorem. mon babet. Quod veró dicitur

rent vllum prater Origenem hominem plerunque

iGalilzam abijffe, e&ámque narrationeni narranda
Samaritanorum hiftoria interrupiflct, finita Sama.]

rit, in Galileam feceffile, quia propheta im fmapa-;
trià bonorem nen babet, Alij hoc quidem non tüncjl
Ícd ante dixiffealia occafione. fimili Matth. 13. 57.
|Mar. 6. 4. & Luc. 4. 24. càm caufam rcdderet;]

caufa redditur, quinque prorfus diucrías imerpre—.
tationes inuenio. ,Augui'tin us exiftimat non reddi
caufam, quare Chriftus Samaria, aut Iudea reliQ]

vbieius erat patria,tam pauci crcdidiüät,quia nimi-
rum prophbeta i. fua. patria bonorem mon. babet, Kaque

triam appellari. Quod neício an probaturus le&or
patriam etiam totam Galileam vocari. putat, fed
lileam abierit , fed quam ob rem non Íemperinea

manífetit , fcilicet quia eiuserat patria , & propheta
n faa patria. honorem non. babet , Si enim nunquam

[a Galilea difceffifset ,, non diceretur in Galileam|.

nunc abire. itaque cum redditur caufa,quare abeat,
rit.. Et hoc violentum. Chryfoftomus , & Euthy-|
Caphamaum. Nam& Capharnaum patriam voca-|
tam eius fuifse , quia Ífrequensibi commotabatur,|
Matth. 9. 1. noteuimus. Senfum ergo cfsenon abi-
ifse in Capharnaum, fed in reliquam Galileam, quia

propheta in gatria (aa bonorem nou babet, In. hac inter-|

Alterum quód Capharnaum in Galilea efset, itaque|

Chriftus non diícederet à Capharnauf,fed à Sama-[

[ria. INam fi fuifsetin Capharnaum, indéque in reli-].
D

quas vrbes difcederet Galilez , haud' abífurdé dici
polset in Galilzam difcefsifse, quia prophetain pa-
tria fua honorem non habet.Similem enim locutio-
nemíüpra notauimus cap. s. 22. Cyrillus. Naza-]
reth, vbi Chriftus nutritus fücrat; eius patriam in-[
terpretatur, fenfumquecífe patat; càm eunti;autin-]
gredienti in Galilzam Chrifto Nazarcth patria eius
occurretet, -noluiff* ad eam'diuertere , fedinalias]
Galilzz partes feceffiffe. Quam expofitionem ctiam]

uüonibus, quibus illafuperior Chryfoftomi refellil
poteft. . Quam cgo interpretationem probabiliffi-
mam, aut potius veriffimam iüdico , eius vix aucto-]

allegoricum inuenio. Credo [udzam totam Chri-|
fti patriam appellari, veré enim Iudzus crat natus

pitis Euangelifta dixifletrelita Chriftum Iudza in|

ritanorum hiftoriaad eam redit. Cümqueidwn re-
petiflet verbum, abjrim Galileam ( fab.vclictaIu-]
deca)caufam reddit, cur Iudeam rcliquerit, càm pa-
tria cius effer, & in Gálilzam abierir, quia pmp?ncta«

Chriftus teftimonium perhibuiffe, plerique fic in-
tczpretantur, quafi tunc hoc ipíum dixeric, fe prop-;
tcrca relicta fua patria,quzcunque tandem ca füc-

abieritin Galileam ; fed cur fpatio duorum dierum;|
quibusapud Samaritanos füit, tam multiin cum|
crediderunt ; Cäglln tam longo temporein Galilea;t
putat Auguftinus totam hic Galileam | Chrifti pa-|

fit; mihi paullo violentius videtur. Theophyla&us|.

alio exponit feníü, reddi rationem non quare in Ga-]

: : n d T ! (s 1 ;
non redditur quare abeat , fed quare ab ea difcefse-]

j

mius , & Grecus Leontius exiftimant. patriam dicil -

pretatione duo funtque duriorem reddunt fenfum.l

non potett Galilza patriz eius, ideít Capharnaum| .
jopponi.Alterum,quod rhe magis mouet,quód tunc?

refert, & probat Leontius. Sed gfdem dusbusra-] -

in Bethlchem ciuitste Iudeg. Cum ergo initio ca-jMatth t

Z

quam ob rem difcederet à Nazareth, quz alio fenful

W 7 00 MO NURU TENBURES

E. ( ao

PA UC EME oU CR P UPE H ABUTRUBNOUS Tcspnseme rP WIUTIURN UMRV REEDN o p CQ L p o Ed EL 2 : ERSAm:
TW NUE MUK E M i RPE

"m
VA A ao

Pam'a

Mp

Rif
r')m
runt
lud[
Cht
biut
qü?»i
pit
cuit
dT
í— N
—— dnifi
1 duti
]l fit

—
X
£
I
—
——
——

: ;:' X äqualpalkä

, E
f DAT
| T
354

TU
?f :7 Rchlv

d l |
aT

n hum
BU
( Modidi
Margo
) edemte
(( dQ
! fimt i
| .
|
|

Ésv
LE 1

Brt
n
M LOT

n !'.4.; .'
Teperime

p t

Expofitio
au&oti
probam.

lloannes qnod (cmcel à Chrifto alia in cauía dictum

ais a,

G2 4

TN IOAN. CAP. H

625

1F&iaeiiäm eiusdicebatur. Itaque E(wæp7u'pnaev: Vete
tunt teftimonium pethibucrat. Ml!]&?S hoc quàm il*
lud probabile ett. Nam f Ioánes figmfigarc voluitílec
Chriftam aliàsid ceftimonium erhibuilfe, non du-
bium quin ad hiftoriam illam allu (ifet Ngzarcth,dc
qua modó dicebamus. Át illa nondum acciderat. Ap-
parecenim x Euangelice hiftorie confequétia,tum,
cum hzc Samaritanz cótigit hiftoria,necdum Chri-
ftam multa miracula feciife. Hlud veró cum accidit

Á.chz, quo omnes , qui Mofaicam legem profiteban-
tar, Ierofolymam facrificandi caufa ire oportebat.
propterea & Galilei Ierofolymàám afcenderant ad
diem feftum. Nau & ipfe Chriftus ex Galilea iri

[udzam ierat, vt diem feftum Ierofolyms celebra-

(olymz fecit,quzque viderunt Galilzi ci2. 14. 23. di-
Cum eft. : |

46. Venit ergo iternm ip Cana Galilee , wbi fecit

" . h : ii
Nazareth , iiulta, magnaque 1am fccerat, propterea
enim diccbat. U4ique dueti pubihanc /ïvmlttud:nem,M e-
dice cisra teip[am ,quanta Audiuim us faflæ n Caphamaum,

annem non figuificare Chriftum verbis, fed factis
hoc teltimonium tunc perhibuiife: Quafi dicat re
ipfa oftendilfe, & quodsmmodo teftatam fuillc nul-
lum prop licram in fua patria honorem habere , cum

leam contalerir.. Verum fenfum attigerunt, qui di-
cuat non elfe hoc adid tempus referendum, quo
Chriftus relita Iudza in Galilzeam abijt; fed ad illud
quo poftea,cam cílet Naazareth, ccüatus.cfk', nullum
prophetam elf: finc honore nifi in patria fua Matth.
1. j7. Mar. 6. 4. & Luc. 4. 24. Tauquam ft dice
ret, R.eli&a Iudzaabijcin Galileam,quia, vt ipfe po-
ftca de alia faa patria loquens dixit, »e» eff propheta
fene honore nifi im Patr'm fos. Fruftra igitur à quibuf—
dam difputatur , num hoc codem temporc à Chri-
fto di&um (it, atque illad quod modó cx Matthzo
Marco , & Luca citauimus, Necenim dubito quin
eodem cempore di&um fit,. ac fortaffe femel. Sed

facrat, aur vt dicam meliüis, poítea di&tum cft, id
ad cauíam fiinilem accommodauit.Quid fit prophe-
tam in patriafua honorem non habere, & qua id
rationc fiat.apud Matthzum differuimus. Hoc nunc
(ciendum , Chriftum non de honote fao, fed de pa-

! hic sles

iPa(chz.

Isf c.8. v. tris fai gloria, elle folicitum. Non enim qnarebat
f** jeloriam fuam, fedgloriam eius;à quo mitfus fuerat,

.dicuntur excepiffe ante, quia non vt prophetam,

Die: feftus

vt ipfealibite(tatur. Honorarienim fe putabat nori
Icum lauté, honorificéque excipicbatur , fed cum fa-
cileta inueniebat audientiam. Qualem, vt ftatim de-
claratut , apud Galilzos potiüs,quàm apud Iudzos
inucnit. -
4j« Cum erdo veniffet in Galileam. exceperwnt eum
Bilile.) WNon fimpliciter intelligendum eft excc-
lPi(fc:; fed excepilfz libentzer,excepitfe tanquam Chri-
Ítum , aut certé tanquam prophetam , & virum.
fan&um. Nam & prius euim receperant,cum apud
1pfos toto vitz fuz cempore verfatuscfIet; fed non

2fed vtvnum de vulgo hominem exceperant.. Op-
ponunturautem tacité Iudzis Galilei,quod illi.cüm
ipopulares c(Tent Chrifti, eam non reccpiffent; hi,
ccüm ellent alienigenz,receperint. Ratióque confir-
matut , quam ob rem rclictaIudza veneritin Gali-
lzam. Euentü docuilTe prudenter fccifseeum. Nam
à Iudzis irrilus, à Galilzis magna beneuolétiz figni-
ficationereccptus eft, :
— Cienomnia vidi[fent , que fecerat lerofolymi in die fe-
f».) Docet Galilzos magis quàm Indzos do&rina,
& fa&is Chritti fuifse commotos. Iudaeos enim
magisimpediebarinaidia, Non alijs rebus excita-
tosfuifse Galileos, vt illum libenter exciperent,
quàm quas apud Iudios fecerat..— Quis dies feftus

|

fac g* bic in patria tna Luc. 4. 13. Alij fnfpicantur Io-!

nolueritipfe in patria fua manere , fed fein Gali-|

aquam vinum,) ld cft càm libeuter à Galilzis effec
exceptus , càm nihil in Galilea obftaculi repe-
B [riffet, quo minüs, quacunquce vellet , vagari pol-
Íet; venititerum in CanaGalilzz. Hanc vim ha-
betparticula, ergz.. Quód autem dicit veniffc ite-

cum di'cipulis fuis eó inuitatum venille. Ouz-
ruat nonnulli,quare iterum có redierit?. Lcontius;
Cliryfoftomus , & Euthymius propterca redijffe
putant, vtfidem eorum , qui ad miraculum ibi fa-
&um in ipfum crediderant , confirmaret.. Cy-
rillus, quia fciebat fc ibi maiore ftudio receptum
iti, & libenter cum gratis hominibus verfabatnr.
Auguftinus, & Beda indicant idco redijffe, quia cüm
miraculum fccir, pauci 1n eum credililent. Pro-
babilior Chry oftomi, & Cyrilli conie&tura. Fecit
idzm PaulusSyriam , & Ciliciam peragrans, vt ec-
clefias, quas plantauerat , confirmaret AQt. 15.. 41.
Quodautem Ioz2nnes addit, vbi fteit aquam. sanum ;

C

Samaritanis conferens oftenderet plüs hos, quàm
illos hidei habuilfe. Samaritanosenim folo mulie-
ris vnius teftimonio nullis vifis miraculis credidifle;
Galileos veró non nifi confpe&tis ante miraculis.Sic
Chryfoftomus, & Theophyla&us. Sed non vidgtur
idagcre Euangelifta, vt hos cum illis couferat; prz-
(crtim cü paullo ante dixezit Galileos in excipicndo

D

-xiftimo defcriptionem effe loci.Quia enim islocus
.|fa&o miraculo nobilitatus fucrat, ex co miraculo|
defcribitur. Qua autem facrit Cana , & cur Galilez
di&afit,expofuimus fuprac.2.1. ——
EK erat quidá Reguls entit fülua mfirimabatur Cap bar-
naum.) Dubium vtrum Regulus dicatur fuitfe in Ca-
pharnaum;an fuiffe Regulus quidam ; cuius filius in
E |Capharnaum zerotas cfler. Lcontius Regulü nó inj
Capharnaum,fed in Cana Galilzz, quó Chriftus vc-
nerat, faiffe indicat.Sed non patiuntur huncfenfum
verba Euangceliftz, Additenim, Hzc com awdifftt, quia
(ef;u adueniret à Indaa im Gdltlæ?i, Aüjt ad e&, NÓ dixillec
cim audi[fer,quia lefutadueniret in Galileamfed in Cana
Galilez,fi eó querendi Chrifticauía veniffct.Proba-
bilius izitur eft (enfum efIc,fuifle quendà Regulis vc

phi loquuntur,in rerü natura extititfescuius filius in
Capharnaum eflet zgrotus;aut, vtalij volunt, faiffe

F quendá Regulü in Capharnaum;id eft Capharnaita,

tet. Quzeautem ca faerint, quz tunc Chriftus Iero-j.-

rum , alludit ad id quod dixerat cap. 2. ». cuüim| -

quidam idcirco putant addidiffe, vt Galilaos cum|

Chrifto promptos;& officiofos fuiffe.Itaque potiüs|.:

verbü effe non fignificet cffe in loco,fed,vt Philoto-|

cui? filhus xerotarer, vt fit traicctio. INó debuit tamé
hareticorü interpres propterca mutare verborü fiti
vt pro fcriptura lacra fuam nobis fcntentiam expri-
meret; fed ambigua verba, ambigua rclinquere.|
Quid enim fialius fotte melior ett fen(us? IN debet,
cü Ícriptura duos probabiles fenfus habere potcflal-
terü preciderc fidelis interpres. Ambiguitas ipfa pars
aliquádo fcripturz eft.Cur ifte quifquis fuerit, cuius
flius dicitur zerorafse , Regulus appelletur , aut,

Caluinus
In loánem,
itémque
Bezain an-
notos.

|Cur Regu-
us appel-

hic füerit, conftat ex cap. 2. 13. Nempe dies Dat-

3

tsss sssbl
v

v d r

vt Grece eft £aeruxses regius multi querunt.

Ec

doceo
SEVIBAI a N

l
letur iftius

Cre. agrl pater,

Iudeüífne
fuerit an
Gentilis
hic Regu-
lus

626

IOAN. MALDONATI COMMENT.

627

: ; ;
do ego noftrum 1nterprecem lcglfse fBaciAicxoc Re-

ulus , Lcontius, Chxyfg&omus ^ ThegPhyla&u;,
& Euthym.regium vocari putant , aut quia ex XRegls
Herodis , alteriüfüe Regis erat genere,aut quod re-
gium aliquod haberet officium. anm. fecun.dam
rationem Origenes etiam a.f?e.rt. Add.1t. & aharg,
quam probabilem etiam exiftimat , m-lnlffruin ali-
quem fuille Czlaris. Referunt Leontius , Chryfo-

res,qui eundem hunc dicerent effe Regulum, atque
Centurionem illum , de quo Matthei cap.8.5. Luce
7.2.agitur. Quod multis rationibus refellunt , plu-
tibus veró Leontius. Illum Centurionem,hunc Re-
gulum , aut regium , id eft palatinum fuiffe , diuerfo
proríus genere dignitatis. Illum volentem Chri-
(tum in domum eius ite , vt eius fanaret puerü, pro-
hibuifse indignum fe tanto ratum beneficio,creden-
témque polle Chriftam quamuis abíentem folo cu-
rare verbo;hunc recufantem rogafle Chriftum,vti in
domum (uam citó veniret , mori enim filium fuum;
quafi non crederet Chriftum abíentem fanare polfe.
Iilud accidiffe,cum Chriftus ex monte delfcendilffet;

.J|hoc cum veniflec ex Samaria. Illius puerü paralyfi,

huius febri laboratfe.Iudeáfne,an Gencilis fuerit;et-
iam à nomfullis dubitatur. Origenes, & Hierony-
mus in comment. c.65. Ifaie Gentilem fuifse putant,
in eadémque fententia illos fuifse omnes necetfe eft,
quos paullo ante diximus eundem hunc,;atque illum
Centurionem exiftimaffe. Sed probabilius fuiffe Iu-
darum, & quia minüs habuit fidei , quàm Centurio-
nem,& Chanan&am illam mulierem homines Gen-
tiles videmus habuiffe; & quia hoc ipfum illi expro-

ftus , figna petebat, quod proprium Iudcorum erat,

"|Matth.12.58. & r6.1. LOOLLI. — J

. 48. Nifi figna, ez prodigia wvideritis , mon creditis,)
ngrfum hoc Regulo Chriftus dixit ? nec enim fi-
gnaab eo petierat. Sienum quidem erat magnum,

. |quod petebat , vt morientem fibi fanarec filium : fed

H

id ipfum non ideo petere videtur,vt credat ; fed quia
credebat, petere. Vulearis refponfio , quam &
Chryfoftomus ,. & Auguítinus, &Beda, & Theo-
phylact.& Euthym.afferüt,credidifse quidem aliqua

vti.Chriftus domum fuam veniret, vt filium fana-
ret,quafi aliter fanare non pofset. Leontius , &
Augultinus videntur etiam exiftimare nullam illum

fidem habuiíse , fed tentandi caufa ad Chriftum

^|Ivenifse , quod probat Leontius ex verbis Euan-

gelifte , verfu $2. Interrogabat erga. boram. ab ei , n
qua melius babuerit,. Nimirum nondum credens per
Chriftum fanatum fuifse , idque experiri volens du-

|&a ratione temporis, & ex ver. $3. Credidit ipfe,cz- do-

miraculum efset expertus , non credidiffe. Nullam
prorfus,cum ad Chriftum venit, habuifse fidem cre-
dibile non eft ; cum Chrifto obuiam procefserit , de
fanando filio fuo cum illo egerit, vbitentandi non
eratlócus ; cümq; dicat Euangelifta fermoni Chrifti
credidiíse.Im Perfc&am,ac fortafse dubiam,& ex fu.
turo euentu fufpenfam habuifse fatis ex eius verbis
apparet , idque folum probantargumenta Leontij.
Alius mihi occurrit fenfüs,vt cum Chriftus dicit, z//;

figna, c Prodtgm videritis , non creditt , non reprehen-

ftomus, Theophyla&us , & Euthymius fuiffe au&o-]|.

brat Chriftus , quód homini Gentili , qui minüs|
Icredere debebar,nó exprobratfet;& quia,vt ait Chri-

ex parte , fed imperfecté, cum neceíse efse putaret;|-

mus eius tot4.. Vndeapparet, inquit , eum antequam|

dendo dicat, íed pronuntiando. Quafi dicat;cogor]

A

D

D

F

"lO&édit quamde Chrifto opinionem habeat. Putat

|&um, vt ex veríu 5. intelligitur. Vnde col

propter incredulitaté veftram facere miracula, qui
h non facerem,mihi non crederetis. Non fanabo fi.|

co vifo miraculo credant, alioqui minimé credituri.
Itaque reddit rationem,cur Reguli filium curare ve-
lit. Quare le&ionem illam, que ii nonnullis Latinis
codicibus , & in Grecis omnibus eft,magis probo,
d n vrie«ucle, non creditt, quemadmodum non folüm

Latinus legit. Docent Ammonius , & Origenes in
Greca Catena,quamuis n6 eodem modo,quid inter
ignum, & prodigium interfit. Signum,inquit Am.
monius,differt à prodigio,quód prodigium fit;quod
preter naturam 5tt, vt cecorum oculos aperire,mor-
tuos fufcitares fignum autem quod preter naturam
noncít,vt egrotos curare. Origenes verb ea, qua
preter opinionem funt, & humanam cófuetudinem
excedunt,repag, prodigia; que autem aliquid figni-
ficant;eiuéa, fignavocari. |
49. Domine defcende prinfquam moriatur filius meu.)

enim non niít prefentem fànare poffe , vt Leontius,
phyla&t.& Euthym. adnotauerunt. Peruerfi eft inge-
nij ad naturc leges , quas ipfe fecit , Deum obligare.
Exemplum fimile eft 4. Regum g.t. Putabam , inquit
Naaman Syrus , quod egrederetur d me, c7* fl ans inuoca-
ret nomen Dei (ui , e7* tangeret mant f[ua locum lepm »€

cula , quz fupra naturam à Deo poftulamus , ad na-

domum íuam veniret , filium moribundum fana-
ret,antequam exhalaret animam. Quare indicatíe
non credere polle filium fuum,íi forte moriarur,à
Chrifto füfcitari; quz altera eratin fide eiusinfir-
mitas.Non eft ram feftina fides, Qwi crediderit inquit,
non fefliner , Yai.28.x6. (imile eftillud, Donsme falna nes
perimus, Matthai $. 25. quafi veró fi periiffent , ad vi-
tam eos Chriftus reuocare nen poflet; & illud Ma-
rig,& Marthze, quae,antequam Lazarus morere-
tur , fperabant fore , vrà Chrifto quamlibet zgro-
tus fanaretur ; ieta mortuum non videbantur
credere ab co fufcitari pofse , Ioann. 11.3.24. Nun-
quam Dei auxilium ferum eft , quia nihil tam per-
ditum eft , quod reftaurare non poffit. Hoc eft
quod Diuus Paulus in fide Abrahz tantopere lau'g
dat, Fideobtulit /tbrabam t[aac, ciom tentaretur; 7^ vti-
enitum offerebat , rn quo fn[ceperat promi[tienes (ad quem
äi&um efE , quia in l/aac vocabitur libi [emen) arbitrams
quia €9* 4 mortuss [nfcutare potens &if Dese , Hebrao.
I1-17. 19. 19. |
go. Fade,filius tuus viuit.) Sanus eft, liberatuse
àmorte. Hebraifmus eft , quo fignificatur eum,
qui fanatus eft, à certiffima , & iam inftante morte
fuiffe liberatum. Quemadmodum vitam nobis

bo , aut àquolibet periculo , fedà certiffimo mor-

lium tuum propter preces tuas , fed vt multi inme] -

Greci au&tores Leontius,& alij, fed etiam Rupertus|

Chryfoftomus , Auguftinus, Beda, Cyrillus , Theo-]

curaret me, Adco a(fuen nature fümus,vt etiam mira.|

ture modum fieri velimus. Precidit Regulus Chri-]
(ti íermonem , & nihil ad eius obiurgationem re-|
Ípondens moras quas fibi Chriftus ne&ere videba
tur, rumpit. Miffa ea faceret, quz dicebat , propere|

Quid inter
hgnum, &
prodisgium
inierfit.

lis natuzc
leges re-
quirendz
inon funt.

Auxilium
Deinun-
quam fe-
rum.

Hébrai-

fmvs viue-
re, id eft a
periculo

cum dedifse dicimus , quinosnonà quolibet mor- gäg"

19, & 84« 7. & n9. 17. 2;. & 137
hoc Chriftus diceret,nondum iuuc
cum hec verba finiuit , fanatus e

Antequam

tis periculo liberauit. Phrafis eft apud Dauidem|.
hoc eodem feníu frequentiffima Pfal. 7o0. 20.79.| -
t 7s

. s

In miracu-|

Gen.21, 12

tum |

p
1 OR.
UOE

u

H
£
"h

4 ;psr:ndcm;

d
/Z,/Mw:z
Ms

f

PX
)irc nit;q
ngliopiüio
lm non
lim. No
rl Con

l
ttÍolo C
que a

ho« QXCQUULY

|t- PICLCS Y

l

1 ss quod t

hum ilad:
iincred
ieAar
idiptong
fomdol
lo
Atdo El

—

E

3- sl

Cirllsg

T

moni
CIedid
l107 d;
t

— PREN
|| 1
3

nut. (n
tonda
N con
ma Q 1
Ftenir
Qd

um — Z — u

H ^ ]
AQLIUI 1
ll)m'l'.

TA
'-".þ' | j|
b
j mw-',
W
ïä*:þ. .nmäï
ul

DA
i 1
Nn Ldm:,.!:;x
Bl

!
M
l

2'!?'."x E.
.x'»lius Llpmxï |

.....

Msl

n
"

-.!?'Lumh:p NT Y
Ü u*)&luwf"
l

ïg Jhàm |
J$ dDettra .. !
.:«.ïi.y,mgï.ï
|

a*a
H UTPT nas
VAUE IMh

4!:!7;3;.')1« n

La r

&t Ls
nowu

"^ !nwu M
wut x-u..), xx QQ-.

F Mi |
! |
MYarhs Mtinmi
Wil Vil u:'.'c.v
I

à
^ ib "

Y
iA U

MM s
'Vug-u'u;*":*

28 , ER Lt
Unà Iw
Aat À 4.39"3,;.",.1 NI
À n

TLT ï..,,
LUg 1f a

11715 N0
MU

!
WUO ntalm mre ]
: m
PO ..-»..-3423.'411'4
!j

v i
'? na^raranuv
oUA »fhh Vav

* .UH E
ier^ N1 "'H)H
m ( iav |

, 4| |
! rl WZJ: -
du Laf J

W |
sam '14" 2??0'
AR.A-LAH , h

— 1

1
H

v
"t ] "
mAR m
y, TA

"nv
: Tdd

" lm

!
,
1
um '
w
mllt ;

MAT
7 WT
m VMJ
Pt
;,w!.s,, PL

FR

M
d
,

J
3

*

P
|

: | m

m
. U
AUH camw
l)',, ':'
dante m j

"M
M

"--- pR

L]

* -.*-.: x E du * Bs . ERN E R TTTE »59&»3*&5*7'" ETA.
us n * E d u k TOA *

——

E

I2..

iPrec

ad Heb.4. his iþfïs verbis fanatum e(fe, Fs cnim q/l þrma De

es no-

,Mtras quo-

imodo cor-

. 1tisat Deus.

*

44

|crede.Aliam vim Theophylaétus habere putat,ade,

-620

"HMEIDISCOCIYO H

82.9'1

le effrcax, ltaque videmus hic nón rogatum feciffe
'Chriftum , quod rogatus à Centurionc illo Matth.
'&. &. o. facere noluit. Contrà veró quod hic ro-
gatus facete recufauit, illicnon folàm non rogatum
