exercendum officium. Cómunis enim hac ratio cft|
paratü fuiffe cum femper Ioanncsad exercédum of-
ficium paratus fuerit.Et tamé apparet hocloco Euá-
gcliftam aliquid proprium eips temporis fignificarc
voluiffe. Meliàs Chryfoft, Thcophylact. & Euthym.
indicant ftetiffe Ioáncm, Chriftum ambulafse, quia|
non cóuenicbat, vt Ioannes quareret C hriftum, nc
fuá de illo fufpc&tü redderet teftimoniü. Credo cgo
hanc vim habere,vt fignificet Ioannem cóftitifse, vt
Chriftü quafi animo,oculííq; dcfixus intueretur ; €p
ex verbi fequentis explicatione magis intelligetur.

lantem oculis , vt Theophyladtus interpreiatur.. Itaj

dus, quafi ftupore defixus. Chriftum veré ambulafse
certum cft;cum id proprié verbafignificent. Quo
verfusambulauerit, incertum. Chryf. Theophyladt.
& Euthym.vidcntur cxiflimare adloannem venifse|
At id Euágelifta vtique dixifsetficut ver.29. dixcr.atj
V'idit Ieannes lefusn venientem ad fe. Yaque verifimiliu

leffe arbitror, autalio quó tetédifse Chriftum, autcoj -

36. Et refficiens lum ambulantem.) x9j ip ag
qi ined arepiradlévri , & conicctis in Cbriftum ambu-].

hinc spparet,quomodo ftetcrit, quafi admirabun-]:

bulafse, vt iterü de fe lo&nes tcftimoniti perhiberet.

Ecre

i
"at

gt
| ä ädeïf:.
/ue iC

avl As .,
li m
j 3. d
& MenmM

H
!(LWTNI

TT
IT
6]
pirumd

i' ff

«!/b/f:;zz d
(c pfemutt
r
ïPmam(hry

Atl
ififü!k!?d:O:

Ut

—

du
U

P ss
fïomii. Iy.mm ;

ff
/qam'o ]

It

f!faææ;eäifar;
'khiätüïi
SCHKG. t ä :
g PUA

|

i dil
Rocntt
X r
Rter]

6X
-
c»
" £
E d
o ER
K
L
P2
"

c»
x—
—
——
«b
E&ES.
E
3 --
; c ?
9 — —
atl - ——

— 1
*
um -j
e
um .
! -— a
—
——
W
ET -:2—

n M X
Mibf
A
j x&n&ïmum

f hu
WL d

"À

H ; " ) .'ä
üttma]

W
wPusel
héennl |
Eb
L]
lmmomy!
ABDODUM .
QU CH -
Eul
L£ y
i v| þ
&m 11?? C
Bet DOGIUT

E

)l
D. | 1
tbf

* RRU
MNORSA

b
m ml
1&"" m Ub M
. "
r Em |

' 1
MAM
H*'W '.".NOW'
zi
j

,
o n

'
M

Eul
d
ii
Eu
"il'ü;.wf:;f"ü
b
& r
cäälägfxv
ii q
gt
"
nb
i ltï:i
jmirabut
Eamw*r*?

d s.

piounar PGUTLALMQ

|

cruactus

radica-
Jonis Ioá

is.

u tth 2j
17.

TC

mi locus

1 seff.e. c.

&6. &
Cän-; "

Acnimirum tunc fru&us concionatoris apparet, cü

Chtyfofto-19,;] quariti?) Senfus per fe facilis eft3 Caueatle&or,

cautele-
]e endus.
homii. 17.

$06 * Ia
-Ecce agnus Dei. ) Verba explicata funtfupra ver. 29.
Tátim illa modó quzftio,queà multis proponitur,
expedienda , quid fit;,quod loines tam (epede Chri-
(to idem repetatteftimonium. Ammonius Presby-
ter, Chryfoit . Theophyl. Euthym. refpódentaudito-
£um tatditatem in caufa fuiffe, qui necdá faris,quod

[Cyril. ait, optimü feefse do&orem declaratfe.Boni
enim do&oris efse tamdiu eadem iterare, quoadaa-
ditores intellizant.Fieri ctiam poteft, & veró proba-
bile eft, vt cum hoc fecundó Ioannes dixiralios efse
|videritauditores,qui ante non audiísent.Id que non

lvoluit cos repetito teftimonio ad illum mittere;
quemadmodum euentus declacamit.
P^ a2 KT audierient enoa duo Jä/?zpnl: loguentæm ; « ./ä-
leutr fant Iefuin.) Yacipicfructas appatete predicatio-
nisloannis. Pides, inquit Cyrillus , qmam citó 4 do-
Ki/rina BaptifTe frntlus fecutws efl $ Vides quám magnum
"Laudztoribus emolumentum iteratio fermonis attulit?. Difeat
gitu ex ijl?-ïa, cui docendi opus ;redimm eþ » "o laudarii
ilentinm in pafforeyneque talentam Domimi mfææmk rer-|
. re taciturmtati commendandum s [ed'uummularus efe af-
partiendum , vt mdecum fanore Salnator idlud f:x:;gar. Te-|
Rononiam Iaantit , inquit Deda, fides ef difcipalorum,

ciusauditorcs non illum ipfum ftudio quodam cu-
tiofitatis fed Chriftum faluris defiderio fequuntur,
cüm frequentiores ad facramenta venire incipiunt,
Putant Chryfoft.& Euthym. plures tunc cum Ioan-
ne diícipulos cius faiffe,fed hos duos tantüm credi-
ldiffs.Probabile, vcl eo ipfo; quod duo tam boni au-
&orcs dicüt;fed incertum.Allegoricum quidem eft,
quodfctibi'tBeöa,fed apté ad locam dictum,fequen- :
tesinquit , lefum reliqueramt Ioapnem; fequentes Eudtyge-
dMitirm,legem amiferunt, 31c tamen fecuti funt Euangelinm, vt
teflimonio vterentur e lege., :

38. Conuer(ns aute le[m , 7 vides eos [equentes (é dicit eis.

P.

fi Chryfoftomi in hunclocum legerit cómentarium
nein Pclagianorum errorem incidat,à quo ille,quia
nondum fuo rempore natus etat,non fatis longe ali-
quando videtur, fi non fenfu,verbis tamen non ad-
modum cautis abhorrere. Hizcinquit , admeneri pof-
fmius ,Deum füis i nos benejiciis noflvas non pmnfnire Vo-
Muntatessfed à nobis incipiendum effe; fed ciumnos propto , pa-

1

emel dixeratintellexifsent, Eodémque redit quod,

obfcuré indicat Euangelifta,cü tantüm dicit duos ex;
|difcipulis eius adfuifse;quos cüm Ioannes, vt opinorj
(atis vidifsetefse maturos, vtChriftum fequerentur;|.

ratóque anim ad fufcipiendam gratia exhibemus ,tanc mwl-
t45 nobis offert faluti occafines, Qu verbanifibenigna
leniàtur interprctatione,cüm fide Catholica pugn a-än
buntin Concilio Tridentino nouo decreto declara-|
ta,initium iuftificationis non ex nobis folis efse, (ed.

gratia nos femper diuina,vt bene agerc;aut cogitare'!

j

hinc Chryfoft.collegiset,quod omniü pofteaThco-
logorum confenfa probatum cft,facienti,quod in fe
cft, Deum gratiam nó dencgare.Sed in 1is rebus, que
ad falutem noftram,& iuftificationem pertinét; hoc
ipfum quidquid cftquod eft in nobis,fine gratia Dei

lillos difcipulos Ioannis corporc teípexerat,fed ani-
j * « - » i
mo certé, & eratià refpexerat,fine quaà Ioàne, id eft
À veterilege;à priftinis moribus, in quibus herebát,

incipiam" præuenifi.llla enim ipfa gratia fuit, quödä
duo illi difcipuli € hriftum fequi ceperunr. Mcliüs E

Ifacere non pofsumus.Nondü Chriftus fortafse duosl

;INEOAN;CARML M

À iquantum in iPGS erat, vli funt, Chriftus etiam cor-

i

f

E-.

rccipiäs.-Non pauïlo m eiiüg.s'Cy.riU. Canwer[w, in q;utg
apportuae ad [equentes iP/iam Dominnm yvrve "ía UFU effe
ai[Gas , quod cammus ; Qsfai Dominum, q7' exaudiutt me,
| Donec enim nec fede vella, nec boui mari bus Domimwn qua-

data eius feientes pracipuam infitie viam frratamurflatum
conerfus wifitat clamans, connertimini ad me , €9* ego con-
j : ! $AE M.
uertar ad voi.Quod Bedu& Alcuinusapad D. T hom.
dicunt,morale eft. /Zinquiunt, dicipuli tergum ipfius
|féquebantur vt viderent , & faaem Domini viderenon po-
terantyldeo conuertit fey c2* qzsodd mode de (a4 mateflate de[-

|Ammonius declaraffe Chrifta hoc fa&o, fruftra nos
jillum fequi,nifi fe ad nos ipíe conuertat; neq; enim

iquem quzrimus litteralem pertinet,quod Chryfoft.

uertiffe,priorémque,quid quererentinterrogalle,vt
verecundautes, timenté(que interrogare , alloquíq;
animaret, & ad colloquium ïaïïiccrcc. Quod non ett

nem,inquit,cordar eorum audimit anrii tua, &C , Dixi confi-
tebor aduer[um m intufÍtttam mcam Domino , C7" fu Tezie
f F'rmpieratem peccati mei lal i. g. Erzeque antequam ca-
mentyero exaudiam. Lfai.6g. 24 Quoód autem eos inter-
rogasnon ienorantis.fcdinuitantis clb,vt ijdem au-
Gores,itémque Cyrillus adnotauerunt.

Íoft. Cyrill/Theophylact,& Euthym. obferuát. Beda
dei ar'waneutum elle dicit,/ Fþginquit, agpsllæria rejbon-

ffenisymdicium eft fidet. Quande enim dicunt Rabbi quod in-

;gx;llggmr magifter,e fequuntur ewm , vtique magifivum [c-
quimtur,c7* dicunt. INon rcfpondent quid vclint , fed
tantüm intcrrogant vbi habitet,volentes cx otio,&

: priuatim eum de rebus maximé facris, & ad falutem] -

pertinentibus interrogare,vt Chryfoft. Cyril.Theo-

rillus , 'vlriqm res gr.mdcs oporteve dicere avbitvabantur.,
Vtile nobis exemplum , quod vtinain noftro ferua-

in menfis, non in cauponis, nó vbique preterquam
in fcholis,vbiid maximé fieri oportebat, de fummis|

aut qui cius tenentlocum, modefté, fubmifféq, in-
tcrrogaturi, Aut,vtego puto,dum doinum interro-
gant, indicantíe non quouis modo Chrifti diícipu-
los, fed etiam familiares , & quodammodo dome-
fticos effe velle. - :
39. Dicit eisylbeniteez idete)) Apta eftin hunclo-

nam verbis.Non docum , inquit, vbibabitaret, quamum

dandam , ciom vtilitatis vetardatio femper afferat detrimen-
tum.Deinde vt oflenderet non [nfficere , f 2155 , vbi Cbrisli

pore refpcxit, ide(t maiore gratia , malore fauorel
s RE t 1. . ,l *
proíecutus eft,in faam amicitam , familiaritatémqi|

rimas, poft eum quadf,:mn'zozlo comptrimur , cum vero mán-|

cendit vt poffint faciem illzus contemplari.Optimé omniü].

Icófequi nolftris viribus pollc.Illad magisad fenfum,;|

Theophyl.& Euthym.adnotaucrütpropterca Chri-|
ftum fead fequentes poné difcipulos loannis con-|

à nobis Deum,fed nos à Dco przueniri. mepamtiæ- pfal. 9.18 ;

Qui dixerunt ei Rabbi, gzmd dicitur interpretatum, Ma-| .
gifleryobi babitas ) Cum Rabbi , idcft magiftrum ap-]
D lpellant,& gratiam fibi honorifico titulo conciliant|:
& fe cius difcipulos effe velle profitentur, vt Chry-|-

phyl.& Euthym.obfernaucrunt Nos enim, vt ait Cy-]liba-c8.
retur tempore,& non in foro,non in compitis;non|.

rcligionis myfteriis difputaretur : fedin Ecclefiam;pe reiisio |

lid ettad Chritti omnes irent domicilium , ibi enm,ine ïläi dit-
patádum.

cum interpretatio Cyrilli, itaque eam ipfius appo-(iiba.e.s,

boc tpfum 4l eo peteretursfed illico eo ireipfes bertatur, Pri-|.
mum vt doceret nullam effe m quærmdi«;f bonss smoram latis|

P(4l.ij.5.

Zachài 1. ji

«

tixrecici

dumue, d eft Ecclefia fendata fit, .(lzfdz;cerit ; fed fi per fidem

dii*cede rc non potuifswt. Quos quia ca oratia bene, t

Z heretici

d CEDIE wem

i eam venerit , 7 ,qua m)[hicé i ea peragurtun , feruente
animo viderit. Hoc fi Lutherani, & Caluinifte facerét, habitet.

qurzrere —
|idebét, vbi
Chriítus

i NT 7 d

d T : T V NSEN : 3 x : ^ ? j É *
i ^ r

—IGAN MALDONATI COMMENT. — 35

25 ,508

quidagatur, quid doceatur videf:cnt ; c.onfldcratcvnc
probarent , & non ea de nobis fingerent mon-
ilra , quibus & ipfi primàm decepti pereunt , &
fimplicem decipientes populum miferé perdunt.
|Vtinam faltem quazrerent ; vbi Chriítus habitaret,
quz vera effet Ecclefia; nam Geneue quidem certé
non habitat. Significat Chriftus his verbis fe do-
mum habere, vbi habitet ; quod qua ratione non
ügnet cum co, quod alibi dicit, Fwlpes foweas ba-
Emr, c9* volucres. celi midos . filius. autem bominu non
babet,vbicapot [aum reclinet, Matth. 8. 20. quariío-
ler. Refpondent chryfoftomus hom. 17. & Theo-
phylactus,& Euthymius in commentar. & Ámmo-
niusin Greca Catena , habuiffe quidem hofpi-
|tium, propriam autem domum non habiliæe. Ad
allegoriam vero magis, quàm ad fenfum litteralem
ertinet,quod Beda, & Alcuinusdicüt ideo non di-
xiffe Chrittum,vbi habitaret,fed illos vt venirent;ac
viderent inuitaffe,quia habitatio, id eft gloria Chri.
fti videri quidem poteft, verbis explicari non porcft.
Uenerant , «* vidernnt. ) Obíecuti funt diuinz
vocationi. Quódautem dicit Euangeliftaapud eum
manfiffe die illo, incertum an fignificet, quod eius
diei reliquum erat, id cft horasduass bera cnim
erat quafi. decima, Nt hic dicitur; an diem vnum;
vt vocant naturalem , qui viginti quattuor horis|
conítat. Vtriufque interpretationis auctores in-

ità Chryfoftomus, Cyrillus, Theophyla&us, & Eu-
thymius intellexerunt; etíi id aperte non explicant.
Quodautem quidam prioris interpretationis au-
&ores docent, nihil tunc duos illos diícipulos à
Chrifto didiciffe , f:d tantüm domum noraffe, vbi
habitaret , vt ad eum aliàs difcehdi cauía venti-
tatent , incredibile mihi videtur effe. Quis enim
"|credat homines fitibundos inuento.non ftatim
bibiffe fonte? Et vnde diícere , nifi exipfo Chri-
fto potueruntillum effe Meffiam? quodillo die di-
dicilfeex verfu. 41. manifeftum eft.. Quin prop-
terea fafpicor Euangeliftam dixiífeeos co dieapud
Chriftum manfiffe, vt indicaret non fuifle con-
tentos domum nolfe; fed aliquem etiam do&rinz
Chrifti guftum capcre voluiffe, vt Chryfoftomus,
Cyrillus, Theophyla&. & Euthymius non obícuré
fienificant. Certé inftru&osà Chrifto do&trina fu-
litie plané affirmant , licecid Euangeliftanon dicat ;
pretermififfe enim eum , quod videbat facilé per fe
quemque etiam fe tacente intellecturum. Cur ergo

uenio ; fed meliores pofterioris. Nam nifi fallor|-

noa dixit, manfcrunt apud cum no&e illa , cüm
|perno&em potiüs, quàm per diem manferint ?
[Quia aliqua etiam diei pars reliqua erar, & fole-
mus potiüs per dies, quàm per no&es tempus defi-
|gnare. Quodfequitur, bera awtem erat qua[i decima,
nonnulli vertunt , hora enim erat quafi decima.
Kajenim pro or; pofitum effe , quod fzpe aliás fieri
folet 5 reddique rationem , quare*
Chriftum manfiffent, nec ad Ioannem przcepto-
rem füum reuertiffent, quia inclinata iam in oc-
cafum dies erat , neque fatis reftabat temporis, vt
|redire poffenr. Probabilius cffet;fi meliorem ha-
berec auctorem. Et bene etiam conftat aduerfa-]

|volucrit notata hora , qua ad hofpitium Chri-
fti peruencrant , quantum apud eum manfiffent

die illo apudj

. t . p i
tiuz particule fententia, vt fignifcare Ioannes|

temporis, nempeper duas, que rceliquz erant,

: ïflgïgtici non eífent. Vtiná ad Ecclefiam venirent, & A

b

E

|& Euthymius nullum ad difcenda , qua ad fa.

|ric, & illi doceri ; exemplámque & à Chrifto
|Diem, itémque no&em in duodecimapud veteres
Jillos horas partitum fuiffe ; quz crefcente crefcerét,

decrefcente decrefcerent die, itaque horam decimá
|fuiffe , quz Italis eft vigefima fecunda; ideo non

Ibili colligitur conic&ura ; verifimile enim eft fra-

|torem fecutos fuifse, ficut eundem , pofteaquam

|[minauerit, & cur alterum non nominauerit.Prima

lla&us, & cyrillusin Catena Graca citatus ait. Cur

alterius nomen non cxprefserit, contrarijs ratio- napen E
nibus fa&um creditur, fiue quianecefsenon erat, 57 ^

. JEuthymius , & Thcophyl. tanquam multorum,; &
probabilem opinionem referunt, quia alter ipfelo-|.

.|dequa in titulo huius Euangelij adnotauimus ; fiue

dfuifse Luc.10.1 Putatetiam Eþiphanius efse proba-
Ibile alterum illum difcipulum Iacobum Zebedzi fi-

/i&o cum Ioannes nominafset,vt declararet; quod fu-

|caufa Andreà nominauit. Colligitex hoc loco Beda

Loow , H k e a (v Ts ]
rique Grzci codices legunt , weis1 $6« ayó 6 inue-

fenfus illum inucnifse fratrem fud, illique nugtiafsel

horas eiusdiei , & per totam iníequentem no-|
&em : neque rationem reddat, quare eo dicad
[oannem non redicrint ; fed eos potius laudet,
quód cum redire poffent duabus adhuc reli-

quis horis ; redire tamen noluerint, fed per re-

fti qonfuetudine,& do&rina frui. Colligunt ex|
hoc loco Cyrillas,, Chryfoftomus, Theophylaá&.

lutem pertinent , tempus aut ferum , aut im-
portunum efle. Colligunt quanta in Chrifto ad
docendum caritas ; quantus in diícipulis illis ad
difcendum ardor facrit ; quando & co tempore,
quod cznz deftinatum erat, & ille docere volue-

do&oribus, & à difcipulis auditoribus reli&tü effc.

dicimus , quia neminem credimus ignorare.
40. Erat autem /fndreas frater Simonis Petri.) Con-

nis. Petrum cius fratrem non conftat, fcd proba-
tres eandem (emper do&rinam, eundem pracep-|

cognouerunt, Chriftum fecuti funt. Duz hic inter
Íe nexze quzftiones, cur Andream Euangclifta no-

facilé foluitur , necefísarium fuifse Andream nozmi-
nari, quia narrandum erat quomodo Simonem
fratrem fuum ad Chriftum adduxifset, vt Theophy-

càm nihil de eo poft fuifset agendum , vt idem
Theophyla&us, & cyrillus refpondent ; fiue; vt
Epiphan. hares. $1. & Cyrillusin cadem Carena, &

anncs erat, qui fcribebat, qui folet , vt alibi fepe di-|
ximus,modcftic caufa fupprimere nomen fuum.Vi-

quódaliquisalius erat minimé infignis, cuius nomé
notum vulgo non eíset, vt ijdem auctores dicunt,
Nam hac cadé de caufa, vt Cyrillus eodem loco mo-
nuit , feptuaginta difcipulorum nomina edita non

lium , & Ioannis fratrem fuiíse , quód ciuldem pa-
triz,ciufdem artis, ciufdem efset contubernij. In re
incerta malo credere ignotum aliquem fuifse; quij
Chrifti poftea non fuerit Apoflolus , ideóque non
füifse nominatum. Nam fi Apoftolus fuifsct; profe-

ifsct initiü vocationis cius.Nam ea etiam opinor de
Andreà minoré Petro natu fuifse,quod non Petrus
illius;fed ille Petri dicatur frater. Tenuis coniectura.

AL Inwenit bic primum fratrem fowm Simonern.). Plc-

nithic primus fratrem fuum Simonem, vt Chryfoft.
Epiphan. hares. g. & Euthym. etiam legunt, vtfitj

liquam eius diei partem, & no&em totam Chri-|

ftat cx hoc loco Andream , priufquam difcipulus| -
efset Chrifti, difcipulum, ac fe&atorem fuiffeloan-|.

Cur alteri-
us difcipull

n À L

Íe Chri-

T I " LÀ um

MAMC

ntrit CU
iencri

ib

8 MW
| &fwa

piato
(prædx'czr
um
lm Grz
xcv.imus.
Ti
Liltf ;.'Jpa';
t
(dies

ll0t vj
ILujca
TRtutet
Q vici
Mi (
r

^

BP lmll
l (xïïo M

Rss o
nü m 9s : É
. tCM.PQu') | 3

Xtte vl
Z1
ii f
AU Vteres
t r

f2 dec
m nj

bionpy —

:'

!ra x
40;.1». | 3

j:vaer ITo !
"Wi ] LQQ'ä

( dicyus
t

"",'*,'.»*- n i
* VA --..xN U.;li

l
p t u

rote

f:u*ï'fäö o |
3140 f"

N UER ;
p m

Talentum
Ínon defo-
dit Án-

[ dreas.

|lifta diuina fa&um cfle prouidentia vt Andtreas à

-Jfoftomus,Cyrillus,Beda , Theophyla&us,non defo-

[citet supraa u

lefse Meffiam ? Refpondent Chryfoftomus,& Theo-

" manferat, didicifse , etí1 id Euangelifta non dixit.

linuita(se Petrum fratrem fuum , vt ad chriftum

|Iatur à chryfoftomo , & Theophyla&o prompta

jftam videret ; ad primum cius nuntium in illum

E ais

$1O

IN IOAN. CAP. l.

$i

qui cum ipfo ad Chriftüm venerat, euminueni-
ret. Quafi volucrit Euangeli(ta fignificare Petrum
non peralium , quàm pet Andream fratrem füuum

primum de iauento Chrifto nuntium acoepitle.
Sententia fan&.non incongrua.Sed nofter interpres
legit alv primum; eodémque modo Cyri!l/us,&
Theophyl. Grzci etiam auctores legunt; fenfü(que
cít melior. Nam fi legamus epé7cc , primus necetfe
eft,vt ponatur pro «yp31poc prior,cüm inter duos tan-
tüm illos difcipulos comparatio fiat.Quod etfi non-
nunquam fieri foletz;ramen finelicentia non fit. Ita-
que nifi conftet alium fenfüum conftare non polle,
credendum non eft fi&um Roc loco; fi autem lega-
mus aov , ptimum , comparatio fit inter Petrum,
& cxteros omnes homines , quemadmodum fuper-
latiui, vt Gtammactici Vocant , natuza poftulat; fen-
fá(que eft vberior,óc maior.Declarat enim Euange-

|& apud fratrem Andreas gratiam iniret. Apud

Chrifto reuertens plenus gaudij , lenus dcfiderij
thefaurum illum , quem in agro abíconditum inuc-
ncrat,cam aliis communicandi , primüm omnium
inuencrit fratrem fuum , quo neiinem cariorem

loco præclarum omnes auctores cxemplum,Chry-

diffein terram Andream talentum , quod accepe-
cat , fed ad lucrum ftatim expofuitfe ,, & quamuis
piícator effct , ftatim vt Chriftum fnuenit corpiffe
pradicare, Idem nobis facicndum effc.
Tauenimus Mefljam.). Meffiam Hebrzis , & Chri-
(tüm Grazcis idem effe nemo nefcit, & nosalibi do-
cuimus, Adnotarunt autem Chryfoftomus — &
Theophyla&us non dixiffe Euangeliftam . fimpli-
fu. psoriay ; inuenimus Mefliam ; fed
togrpflo lv « aseríny , inuenimus Me(fiam illum,
(cilicet quem vnum quarebamus , quem optaba-
mus ,quem venturum fperabamus, vtEuthymius
ait. Ár vnde tam cito didicerat Andreas Chriftum

phyla&us id à Chrifto ipfo codie , quo apud eum

Vnde magis apparet falfum efse , quod quidam di-|
cunt , duosillos difcipulos nihil tuncà chrifto di-
Idicifse, feddomum , vbi habitaret, tantummodo
42. Et adduxit eum ad Iefam.) Cupientem opi-
nor videreeum. Vtrumque verifimile, & Andream

veniret, & Petrum fcfe fponte obtulifse , rogafsc-
quc viciffim fratrem , vtfe ad illum duceret. No-

obedientia , & fides Petri , qui antequam Chri-

credidit. Excufatur autem credendi facilitas,quód
ad primum verbum crediderit. Enimuero veri-
ifimile efse Andream tünc multa alia, quz à Chri-
fto didicilset, myfteria *illi expofaifse , quibus ad-

manti fe inuenitse Meífiam facile credidifse? Ma-
ioris hoc cft laudis , quàm quod illi Theophy-
la&us laudis loco tribuit , eum non ftatim fratris
verbis credidi(se, fed videre, experirtque voluifse,

habebat , neminem quocum magis cuperet, quej
inuenerat,ac viderat, communicare. INotant hoc

|

nuptias inuitatam miraculum illud feciffe primum
mutate in vinum aque. Erat enim Iudza. vbitund
erat, confinis Galilez ; & ZEnon locus ille ccele-
bris, vbi Ioannes baptizabat, iuxta Iordanem, qua
ti* funt in ipfo ingreffu Galilez. Ergo pridie

i P P * :
E no&te ad [oannem redicrit, fiue prima lace, Pe-

inotafse. ï

.Miftaijfle Chriftum ia Galilzam, id ct rediiffe nam

duc&tus crediderit. Sed. excuíatione meo iudicio|
opus non cft.Quid enim mirum fratrem fratri affir-| .

num que diceret,vera efsent, idcóquead Chriftum

- ife Chiriftum vidiffe , antequam alter ille difcipulus, A venifse. Magis equidemadducor , vtcredam, nori

iideo ad Chriftum adductü à fratre ; vt experiretur

cius fatisfaceret defiderio cupientis videre ; quem
tam diu cxpe&atum , tanto. quzfitum . ftudio,
inuentum audiebat ; partim vt & apud Chriftum,

illum , quód nouum ad eum diícipulum adducce-
ret5 apud hunc, quàd eum in Chriti notitiam , &
familiaritatem infinuaret. RSOAE :
Intuitus autem eur *Iefm.) Id eft antequam cum
il'o colloqueretur ; antequam ad fe Petrus . acce-
Jeret , folo intuitu cognouit, & cuius effecfi-
lius , & qui vocaretur, & quod cft maius, qu-
lis , quantüíque futurus effet ; vt ex hac an-
ticipata przdi&ione fuam illi indicaret diuinita-

vt Chryfoftomus, Cyrillus, Auguttinus, Theophy-

verum effe , quod illi narrauerat ; fed partim vt|

tem , & 'ad credenda maiora myfteria excitaret)| -

lactus ; Beda , Euthymius obferuauerunt. Atque
hanc vim habet verbum illud ,. inteifns eom. — . Nom,

cume filiws effet ile, — Quid magaum | Domino $ Ommia

p nmma fan&orum fuorasa. [eicbat , ques ante conf?zm-?

tionem mundi pradesligauerat y Q9* miraris , quia dizit
vai bomint , tues filims Vlims, eg7 tà vocabers ilsd ? De
mutatione nominis Petri, & quid nomen Gephe
fignificet ; & an flatim , vt hoc illi Chriftus di-
xit; Cephas vocati coperit,apud Matthzum dif-
Iputauimus. : !
43. In. eraflimum . voluit. exire in. Galilaam.) Die
infequenti , qui tertius poft illum erat , quolu-
dzorum ad eum legati vencrant ; & illo ipfo die,

gationem illam fuiffe dicitur. Ex quo conttatco-
dem die Chriftum & à Iudea . in Galilaam mi-
gralfe, & Philippam Apoftolum vocaífe , & ad

in Galilezam influebat , & Cana vbi cclebrate nup-|
quàm Andreas ad Chriftum venit ; fiue eadem

um manead Chriftum adduxit ; codémque die
Chriftus in Galileam ingreffus eft. Ita. dics ille;
quo in Galilzam abiit, poftridie fuit cius , quo ad
eum Andreassvenerat ; quemadmodum non fo-

omnes omnino auctores putant, dum nemo con-

tradicit, & verba hocpiz íc ferunt. DicitEuange-

inde priüs , vt àloanne baptizaremr ;in Iudzam.
venerat Matth. 3. 1. & Mar. r. 9. vt Beda , &
Alcuinusapud D. Thom. notant : dixit, inquam,
hoc Euangelifta , vt ad Philippi vocationem , &
rad hiftóriam Nathapnaelis tranfitionem | faceret,
quz vtraque contigerat in Galilra. Tum ctiam
ad miraculum , quod paullo poft cap. 2. 1. in Cana
Galilzz factum narrat.. Quodautem dicit, C oluit,
hanc mihi videtur vim habere , vtfignificet Euan-

magnam , inquit Auguftinus , 4144 Deminu dixit , Tra8- 7.

quo nuptie in Cana Galilez facte funt. Nam ille(*
pnuptiarum dies cap. 2. 1. tertius etiam poftle-

lum Epiphan. hzres. $1. Euthymius hocloco;fedi

|

CQP.IS-V er,

18. 3

gelifta Chriftum certo confilio, fcientémque ; quid
futurum cífet;in Galilzam contenditfe, vt ibi fe,vbi

educatus,& notus erat , inciperet oftendcre; ibi dif-]

cipulosad fe colligere;ibi docere;ibi primüm edere

R : L2* mia

" [Difeipuli

re omnes
Galilzi.

Y6f. 48.

i Philippus
| folo diui-
|no fpiritu
incitatus -
j Chriftum
, fequutus.

enri&i f" fHitueratenim difcipulos fuos ex Galilea omnces , aut|
plerofque certé vocare, quo fimpliciores;minüfque

.|non corpore, fedanimo , quo eumaptum ad offi-

|Enangclifta Philippum voci Chrifti obfecutum

. effe multa priàsautàIoanne, autàPetro, & An-
drea popularibus fuis audiuiffe de Chrifto , propen-

45 nobis dum lequeretur in via? Luc. 24. 32..-

[ftum fecutusfit.. Quia multa nimirum àPetro, &

' SIZ
miraculas voluiffe in Galilzam irc, vt ibi P'hilippum 3
inueniret , ne cafu ab co inuentus putaretur ,
, r " o x
vt bene Raupertus admonuit. Aut. voluitfe, càm
. / 1-
iam Ííolus non eflct , fed duos , eóíque Gali-
lros Petrum , & Andream diícipulos haberet ,
quibus ibi, quemadmodum euentus docuit , adal-
liciendosalios teftibus ; ac miniftris vterctur. Con-

fafpecti eflent. Et recté. Chtyfoftomus obferuauit

antequam aliqui fponte fua non vocati ipfum fe-
querentur; ne fiipf? primos vocaífzt, minüs cffent
ficmitélque tota fafpecta videretur.

fententia, non eodem die quo Chriftus in Gali-
Icam redijt, Philippum ab co inuentum , atque vo-
catum efses (cdlloanncm; coniunxifse, que diuerfis
temporibus acciderint, Verba quidem Euangeli-
fte plané oftendunt codem dic & ingrefsum in Ga-
lilcam Chriftam, & Philippum vocatum fuifse , at-
que ita Epiphan. & opinor alij omnes auc&torcs fen-
tiunt. Inuenifse autem Philippum . dicitur, quafi

cium Apoftolatus e[se fciebat.. Itaque inuenifse
Philippum dicitur, quia incidit in eum, quéanimo
querebat. Sicut Deus de Dauide dicit, To»eni Dauid
feruum meum , oleo (antio meo vuxieum. píal.88.21. E
Et dicit &i Lefins ] equere me.)Nouerat Chriftus,quem
vocabat, ficut & Nathanacli dixit , prinfquam. t
Pki[ippm vocaret , cum e[[es (Mz fício , vidi te. Nondicit

efle , fed ex euenta intelligendum reliquit. Non fo-

|làm enim fecutus cít , fed etiam Nathanaclem adl.
Chriftum adduxit, Itaque ex hoc ipfo nafcitur que-|.

ftio , quam Chryfoftomus & Theophyla&us attin-
gunt, quomodo ram facilé Philippus Chriftum,
quem nunquam viderat , nunquam audierat, ad
primam vocem [ecutus facrit. Ad quam duobus
modis illi refpondent. Primàm quidem credibile

lóque iam in. illum animo fuiffe ; itaque paallo
momento impelli potuiffe. Quod & Euthymius
confirmart. Aut ; quod cgo iudico probabilius,Chri-
ítam vna cum voce diuinam quandam in eius ani-
mum virtutem infudifífe , qua incenfus continuó
fuerit , vt Chriftum fequeretur , quemadmodum
difcipuli illi dixerunt , Nonne cor noflrum. ardens erat

044 Erat aotem Philippus à Beth[aida ciuitate /An-
drea , «2 Petri. ) Sunt qui cxiftiment propterea Euá-
geliftam Philippiciuitatem nominalfe , vt tacité
caufam redderet , quam ob rem tam . facilé. Chri-

Andrea ciuibus fuis de Chrifto didicerat, vt Thco-
phyla&usait. Aut quód facilius 'faerit eum fequi,
quem non ipfe primus, fed alij , & quidem po-

neminem Chriftum ad fe difcipulü vocare voluilfe, !

Et inuenit Philippum. ) Singularis cft i?.uthy'mij

ipfum quefiuifset, vt Theophyla&us, Rupertus, &|
D.* Thomas obíeruarunt. Querebat autem euin|

IOAN. MALDON. COMMENT
x

B

E

x*

F

pulares , & amici ipfius, iam fequerentur , quafi
in illis de Chrifto periculum fecerit. Humanum
hoc eft, & malim credere tantum: Apoftolutn folo
diuino incitatum fpiritu , nullo humano refpectu
fecutum Chri&um. Aliam Rupertus. rationem af-

äki.nitio capitis fecundi dicat , Etdietertia nuptie fatla
funtim Cana Galilee. Quanquam nihil abfurdi cft

* ? : j O.
omnibus eleribus , €7* fit avbor , ita. vt volucres ca

)9

ynam cx illis faife ciuitatibus, qu& maximé bar-

virtttes , qua fatla [unt im. vobi, olim in cilitio , eo» ci-

ficare Euangeliftam voluiffe ; quanta Peui , An-
drez , & Philippi fides fuerit, qui, cüm ex cacífent
ciuitate, vbi incredulitas maximé regnabat, pri-
miomnium Chriftum fecuti fuerint. Aliam red-
dant Chryfoftomus & Euthymius;voluiffe Chri-
ftum ex illa potiffimüm ciuitate primos Apoftolos
vocare, quz maximé barbara, & ignobilis erat,

funderet.. Quód autem Beda in commentarijs, &
Alcuinusapud D.Thom. dicunt,. multique recen-

bare, maximéincredule erant , F« tibi Coro amj.
|ve nibi. Betb[aida , quia fi in Tyro , e77 Sidone fatta ejent|

nere paenitentiam egifent,. Matth, 1. 21. Ergo figni-.

vtcontempribilia mundi eligeret, vt fortia con-|

Ítam oftendere nomen- ciuitatis cum officio, ad
quod Apoftoli vocabantur, conuenire ;; vocatos
enim fuiffe, vt venatores , ac piícatores homi- .
num fierent. Simplex mihi , & fatis idonea vi-
detur cauía, vt hiftoricé Ioannes fecerit. Pertinet

cunítantie deícribantur. — !
4$. Inuemit Philippus Natbanatl,) Hoc cgo non
affirmarim eodem prorfus die fa&um cfle. Do-
tuit enim aliquanto poft fieri , quamuis Euan-

|Philipp* Nathanaclem ad Chrittum adduxerat, non ;
filum temporis , fed filum cognatarum rerum fe-

cutus fuerit.. Quod & ab alijs Eaangeliftis fiepe, &
ab hoc ipfo fupra ver.. 6. fa&um animaduettimus.

enim ad diligentiam , ornamentum , & fidem hifto-|
ris vt infignium perfonarum patria, czterzque cir-|-

gelifta , quia de Philippo loqui iam coperat, &|. :

Atque hoc fané videtur Euthymius indicare. Pro-|-
bábilius tamen eft hezc omnia codem contieiffc]

: : : ; Bethfaida ,.
tiores fccati funt , myfterium eft , Bethíaidam do-i4 ï:ï'äï,: i
í J

mum venationis declarari , voluifféque Euangclizmusvem-| — |

tionis

1

die. Nam & Andreas codem die & Chriftum fe-
uit, recenti geftientem gaudio- Nathanaclem ami-

municaret ; quzfiuiffe. Hanc enim vim verbum
illud habere; /esemt, quafi cum quzfiuiffet, re&te

riam, quafi omnia codem die fa&a fucrint, cum|

f& dicamus tertiam illam fuiffe diem non à le-
gatione Iudeorum , fed ab eo die , qito Na-
thanacl] ad Chriftum à Philippo addu&us fuc-

rat. Ita fpatio illo duorum , triámue dierum

|Nathanaclem inuentum àPhilippo , & ad Chri-| -

flum adductum. Sed de ea re illic diffzremus.
Vtcamque íe res habeat , illud apparet Euan-

|geliftam declarare voluiffe ; quo. modo brcui|
tempore alius alium traxerit ad Chrittum , An-[
dreas Petrum , Chriftus ipfe Philippum , Phi--
quamque cxiguo initio|

lippus. Nathanaélem ; q v |
quantum incrementum "acceperit- Eugugelmm.
Simile enim «effé grano fimapis , quod. mimimum dHf
emnibus. [eminibus , cm. autem. creuevit , maius eïf(

veniaut , €9" babitent im vamis eius. ïgnem Chrif
ftam veniífe ssittere. m terram , & ecce quantulue
igni , quàm magnam. [slnam. iucendit ? Iunatetiam ad
hidem patria; iuust amicitia, iuuantomnes hamanz

fert, quam & Chryfoftomus indicat , Bethfaidam

neceffi-

cutus eft, & Petrum inuenit, & eumad Chiü-uml ;
adduxit. Et eft credibile Philippum ftatim , vil.
Chriftum vidit; & ab co vocatus,quis cffet;cogno:|

cum fuum, vt cum eo inuentum thefaurum com-|

Cyrillusadnotauit, Certé itaIoannes narrat hifto-|

Matth.1.

MLA

Luc.22.49.
Iacobi. 3.5«
j

3

:

E AT

»

nec
nl
duX
tl

|| Cath

|

| 1
itgfitti ^ aof

^ «?i.äj'äü"lc j
yfn fuï'*[m[öc
i'«äa. millimi
— anpl 3d(
qu ho
muk'l(
teuc
ii
— I
— MU
IT
jym, QU
vt Q
Nuhutid
ial gfa

äqumh*
1 ïm?o*&
f X)mri-s,qt
E ij
,/rarä, (
teal «
todent,
du Cf&f;
fcripturaru
B
otyrum
B
.f ^ Mäconfuman
ff:sw(m?re?h:&is
n .SMW;
i -Xï?&ü&ü".
—— Rv
1 ïlhbxos
hÀi
]Judat,
/Comn
/foum
ha
]/W/mm

[

l
1
i

"n F.[ium"ï«

|

E EM
;Gam.

|
hr

1 noïn qu
]1 ellety
| — gt Q
EU.
. Wütrjt
] |
| 100.4
XIM k
x ptiag
—

ha

]
(d|
J

Ti Detrine

n F
^^ I
F0C et0m
Ul MM 1
3da * N j
Ü

M.
II

M

^
1 ^
Im alia. j |
lw IU

m hi 3
] H TT i
31!3.1 3!5 3';--1'-"

" r l
2 25012
i

i

U M
!

^i

memme

^s *
MU ena f
Mil xZg;,x &,[
F
J ]

ANA A AR I
at
EL nïm-w

,
" gt
m vim
. VIDJ Vulws

4 .0 .,
phiidel, i

snamu o

| fuerim d

. h IH
t t us

m i
p
"TAT
1'*',-' 4 K,lkf-'*
, 'b - l
vf j
Lipstomly :
: üilivwmd).

L
107"*, E:lin'l
jui v !

,-.5/

- tpecta.

—

" [Ca* fifium

$14 : IN IOAN. CAP L $1
"neceffitadines. Nec enim dubium, quin propterea À Idubiam, & incertam ; fed bene cognitam ; & explo-|
Philippus ram facilé Nathanaclem ad Chrifumad-, — |ratam commemorare. Cyrillas putat vulgo intei
duxerit, quia amicus cius erat. Non eftveraamici-| Iudzoscreditum fuiffe Meffiam ex vrbe Nazareth
tía,que non tendit ad Chritum,; fufpe&íque mihi| |joriturum etfe , c&mque opinionem fecutum Phi

j

*Q^Coníuetu -!
3

do cü h-

reticis diu-
kurna fat-;

Iminiftris,minittri cum heris,non eos ad Chriftam;
Inon ad eos ad Ecclefiam adducunt.

Catholici füunt , qui diuturnam cum hzreticis , &
quotidianam confuetudinem habentes , amici cum

amicis, viricum vxoribus, vxores cam. viris, pa-
rentes cum liberis, liberi cum parcunbus, hericum

uod vbicum-|
que hodic hzrcfis regnat , magno fitimalo. Molles
multi Catholici funt, & nimis familiariter cum hz-| B
reticis gcruntinimici;ias. : | UE
uem ]Z'rilo/ï: Ma)[äs m lege ,«* Prapheræ , IDMeninius

!efumfz'lmm lofeph à Nd(efvc-ih. )Non eftfenfus , Moy-

a. locis ícripture, quos ipfe ignorar
x ? . A x "
confirmandamd; reliquerit. Quod Molem à ceteris
es (cortimi Prophetis di[ï:ingguit,conülctudine Iudzorum facit;
à Prophe- qui Mofem tanquam omnid pro phetará maximum

Cur Mo-,

ltis noini-

|

1cfe^ h vo-i
'«et Chri"
-&um.

(Ie(um, fed venturum Meffiam , aut Chriftum ; at|
|ien(us eft; inaenimus Meffiam , aut Prophetam il-
N lum ,quem
" xerant, qui eft , aut vocatur iefus. QuodPhilippus|
I - |Nathanaéli Mofem , & Prophetas cirauerit , ideo
i fecilfe grauesauctores putant , quód Nathanael C
vir facrit Hebrzorum litteris erudirus. Sic Au-
euftinus tractatu in Ioanuem 7. Cyrillus, Chry-
[ofto. Theophyla&us, Euthym. Rupertus. Quan-
quam hoc quidem argumento magis probari vide-
tur polfz Philippum , qu
