E PT SSERERIET RUR

A DVTSSP

Bu 44 C ONSEE.

—R NI n UTPAOEETTURESTSU.

Abomina-
tio apud

[ Deü quid

dicatur.

. m

324

— jOAN. MALDONATI

CO Ni Nï EN :f E 325

ficatur imputari. Itaque f1 x hocloco iuftificationis

| MPa M |
Iregula famenda eft; nunquam 11,1.&15&1"1 critimputa-|
Irione iuftitie haberi iuftum. Deinde nó animaduer-
* » R * . xX * N
ltunt homines in boni tardi eo ipfo ,quód Chriftus

dicit, Fvs eftsrqua teflificatis vos coram bominibus jindica-
re aliam císe iuftificationé, qua non ipfi nos, fed nos|
Deus iuftificet, & iuftificet non coram hominibus,
fed coram fe; id eft non fola opinione, nó folaimpu-
atione rep utationéuc,fed veré,atque reipfa. Hoc e-|
nim Hebraica phrafis fignificat,coram Deo,prafertim
cam alteti opponitur phrafi , eeram bominibws. Eaigi-
tur iuftificatio , cum huic,de qua hic Chriftus agit,
opponatur, & hecíola conftét opinione, no vtiq; o-
pinione fola,hoc eft imPutatione iuftitiz,fed re1 piä',

iniufto iuftum facere , quemadmodum vox ipfafo-
nat: tamen duo verba,quz illi hocloco copulantur,
efiiciunt, vt non non veram ,led opinatam iuftitiam
fignificet, Fos, & , ceram bommibis, Q'üorum duorum
verborum vim quifq uisad cum modum;quo paulïo
ante diximus , non intelligit, huius loci fententiam
intelligere non poteít. Quód fi hec argumenta hic
non haberemus , tamen ex aliis locis perfpicuum

cum iuftificamur , veré , propricque ex iniuftis fieri

eflis, fed inflificati efl ia im nomine Domima noffrs lefu Chrifer,

eo'in fpirito Deinoftri : nifi ,ánte quidem fornicarij,

. lidolis ferdientes,adulteri,molles, maículorum con-

cubitores,fures,auari, cbriofi,maledici,rapaces fui-
ftis; (de his enim locutus fuerat ) modó n6 eftis,quia
iuftificati , id eft iufti facti eftis ? Quid eft quod dicit
Rom.s.t. Hsflrficati ergo ex frdepacem habeamus ad Deurn,
nift cum iam non peccatores , fed iufti fimus, pacato
adueríus Deum,& tanquillo fimus animo? Sed hec
quzftio copiofius à nobis, &
Rom.4.3.4.diputabitur. :

/ b j : E
admiramur landibus in ceelum ferre. Dubium veró,

cuius rei ratio reddatur. Nonnulli non eorüm, quæ'
dicta funt , fed eorum, quz intelliguntur , reddi pu-

itant. Intelligitur ; cordaautem velftra plena funt ini-
|quitate , huius ; inquiunt , rei redditur caufa , quiaj

quod altum esf bominibus, abominatio efl apud Deum. Ego
pOtiüs credo cauílàm reddi diuerfitats diuini huma-

bonum iudicant, nó etiam veré apud Deum bonum
fit;(ed quód frequéter cótraaccidat, vt, quod homi-
nes admirantur,id Deus omnino reprobet;atq; con-

enim id nomen nó qualecunq; malum , fed tam ma-
enum, tam abfurdum, tam hiorrendum, vt ftatim vi-
fum, velauditum non folàüm improbemus ; fed hor-

hominum opinione bonum;jita cum dicit;abopunatio
eft apud Deum , íammü Dei iudicio fignificat malum.
Sententia fepe in diuinis litteris celebrata. Nunquid

Jeenli carnei tibi (nmt , aut ficut. videt bomo , €7* tu videbis?|

Iob ro.4. Nereficias vultum eiue, nequealtitudiem fla-
[tum eius ,quoniam abieci eum y uec iuxta intitum . bommss

'.,Ve.' : ; ; : FK j : N L
& veritate conftabit,eficiemürq; per eam veré apud
Deum iufti.Ereo quamuis iuftificandi verbum fieni-|
(* L- P * E *
Hücet,vt Aäguihnus interpretatur, vere ex 1mipto,aut|

eífet diuerfam effe iuftificationem noftram , nófque| .

iuftos. Quid enim eft quod ait D. Paulus 1. Corinth.|-
[G.11. Et bec quidem fuiftis , fed. ablurs eftas , [ed. (anclificati)

loco magis proprio|

Quia quod bominibus altum e$l , abeminatio eff apud
|Deum.) Altum, dixit, quod admirabile eft, & magno| -
in pretio, quia folemus qux magni facimus,quaque|

níque iudicij , non quódaliquando , quod homines|-
demnet. Hoc efb, abemimatio eff 4pad Deum. Significat]:

reamus etiam , ac deteftemur. Itaq quemadmodum]
cum dicit,quoed bomunibus altum e[P fignificat fümmum|

À

b

C

D

AL

E

q-6o-& Theophil? Antioch.lib.4.alleeor.& Euche-|

l(et. Quidá ad füperioré difputationé referunt ver. 9.

ego Imdico. Homo enim videt ea, qua parents Domimus autens)
imtuetur cor, 1. Keg. 16 7. Nunc vos Pharifzi, quod. deforis

plenum eft vapina, 77 iniquitate, fupra c.11.39. & Matth.

ta ànobis funt apud Matthzum.
I9. Homo quida erat dimes qui inducbatur prpura,e77
byffó, e* epalabatur quotide [Blendidé. ) Pxima hic qua-
ftio eft illa vulgaris num hzc hiftoria, an patabola
hit. Theophylactus quidem non folàm parabolá effc
putat,fed adeo certus affeuerat, vt qui hiftoriam efle
dicunt ayerracinfipientes appellet. Iuftinus quoque

rius in queftionib. in Luca, & Chryfott. quattuor dec|

anima;c.de fubftátia anime. Clemens,vt videtur,lib.

hom.de beato Tob, & in hom.de eo quod fcriptü eftj

|hiftoriam, non parabolam efle ad informationé mo-
lam ex rebus quaz poft hanc vitam fiuntfumpfiffe vi-

quod minüsalioqui intelligeremus ; afferatur , x iis
rebus fumi debeat;que nobis ante oculos obuerfan-
cur;quales profe&to ille nó funt, que inaltera gerun-]
cur vita : vide alia huius reiargumenta in fine huius]
veríus, & ver. 20. Exemplüigitur hoc eft rei vez? ge-]
ftequod folus Chriftus,qui vt Deus nó folum quid-[:
quid in hac,fed etiam quidquid in altera vita gereba-
tur,recte fciebat;narrare potuit.Itaq; voluit oftédere|
eius hiftorie narratione fe Deum efle,&penes fe eius|

quiddá ex vtraque, quaiis apud poétas Tragicomoc- ;
dia elfe dicitur,atq; hec ipía eft Iuftinifentétia. Nam
quód diues ille,& Lazar? fuerit,quódq; ille in infer-]
no fepultus;hic ab angélis in inum Abrahe portatus|
fuerit,hiftoria eft.Ouód autem diues ille cum Abra-

probaturi fümus;nec enim , quiin inferno funt,fan-

eff caliciesey* catim mundati qud autem intus eff vef um -

253.15. Omnia quz víque ad ver.19.fequuntur, expofi-

Lazato homiliis,vbigs parabolam vocant. Alius pre-p
terea nemo,quod fciá. Quin omnes alij auctores hi-
ftoriam effe dicunt. Iren.lib.s. c.63. T ertull.in lib.de]

—

?. Pedag.Chryf. etiam hom.6.in .epift. ad Cor. & in]

in PÉas. rt.Redime meset vnfévere mer, knbr.in coment.].
Euthym. hocloco, quorum fententia his fere argu-|
mentis probabilis efücitur. Primum quód, vcadno.]
tauit Origen.in c. . Iob, & Chryfoftin hom. de La-].-
zaro,& diuite,in parabolis nomina perfonarum,que |
; introducütur,exprimi non foleant. Quo argumento
. JOrigenes;alitque auctores aduerfus quorundam Iu-|
deorum opinionem probauerunt librum Iob veram|.

rum fictam. Deinde quód nullam Chriftam parabo-]

deamus , quoód , cum omnis parabolaad docendum,

effe 6dé. Vera hec omnia fünt,fed credo ego;necío-| -
lam hiftoriam,nec folam parabolá effe , fed mixtum|

ham locutus fuerit, eámq; rogaucrit, vt Lazarü ad fe|
.|mitteret,qui gutta &que linguá fuam refrigeraret, pa-
|rabola eft hiftorie adiuncta,quemadmodum eo locoj

Num hazcl
hiftoria an[.

parabola

L
: [
eet
v
Y

'H
j »
4 Y
ul
V
[ 3
-
,
:
K
:
T -
P
4
Quorfum,.

&os rogare folét. At quorfum fiue parabolá,fiue ex-
empliü propofait, prefertim cum paullo ante nó iam.
de diuitiis, fed de adulterio, & matrimonio difputaf-
Facite vobis amicos de mamona imiquitates , vt cis defeceritus,
recipiat vos in eterna tabernacula,Gc,non potefW Deo [eruirey
qo" mámona, ver.3. vt Chryf.in honff de diuite, & La-]
zaro , & bene aptéq; hec hiftoria cum illa parabolaj
coheret ; eftq; vero fimile Chriftum poftillam addi-i
diffe,vt quod parabola docuerat;cófirmaret hiftoria.
Sed non facile mihi perfuaferim ea,que tribus proxi-
mis verfib? di&a fünthoc loco à Chrifto pronütiata;|
fed eó potius,quo Mattheus recitauit. Ceterü Lucasj
non habita ratione temportüi;in vnum,vt fefe Ícribét;i

. offere-

proyoiïta

fit hzc hi-[*
-a( ftoria, fiue
parabola.

aE
o du
] P
pufpura'!!l/llflü
Rnf n
du ) ;1/0;
| [ g'!]()üfü
/| MEMARE
- o
du

E Mtem , 10
d d :iwd niü- P&UPC
nintuetit ngcril

tultus

redduntc
szräw
)P 'u.'eþferhe

T

LE e-XPrimi
3 « ier
1. Mif
- Wütttie ]
lt nte

tüttm e.
XN.;

'*Väm. j |
í a/mä dv |
m
4* M

^ ;H.""'x V |
^W Vd- m
n T

j Chriftus.

- Jéup.cap.7. di[cedite 4 meomneso Pti'ü':lj in;lïzfz?dt?f. Et contra M of dici-
s Mar , teipfum nouex nomimetuo. It ergo de diuite , Homo
-|quidamsait de paupere, egenué nomie LaXaviu, At fi «perté
Micat, Panperem buenilem fcio faperbum dinitem nefciosilum|.

D 27'

]az & 25. 12
AExo. 33. 17

Lazatus
3hic diuer-

Marthz.

[j

Purpura. j ,'urpuram proprium Regum fuifle veftitum,aut

a. in"|- irorum principum,quibus illi,vt eo vti polfent,ma-
iduunentu. : : P

od d N

'offerebant, locum contuliffe. Docet ergo exemplo,
1quodante fimilitudine tantuüm quadam, & parabola
docuerat, multo melioré pauperum, quàm diuitum
códitionem elfe ; neminíq; fuas in altera vita diuitias
iprofuturas , nifi quatenus eas hic cum pau peribus
communicauetit. Ideo tam fplendidü dcíctibit diui-
tem, tam miferabilem pauperé , vc maiorem perfüa-
dendi vim habeat exemplum,cim is,qui maximé di-
ues fuerat , coactus in altera vita fit ab eo , qui maxi..
|mé fuerat pauper,vel guttam vnam aque mendicare.
Inducbatur, inquit, parpura, c7* by[fo, ez epulabatur quo-
ridie []endidé, Eodem modo Salomon Prouerb.31.22.
Idiuitem , & gnauam matrem familias defcribit. $z7«-
gulatam veflemn fecir frbis by[fus , v* purpura indumentums

P ais

eno beneficio conce/fiffent, nemo ncícit, & ex Da-
Iniel.c.g.7.1 6.29. & IM:*.Cþab,Io.zgt & 11.58, AC 14 3-
144. perípicuü eft. Itaqs fi ram facile Fome&uns vel-
llem credere, quàm credere nonnulli folent, &egem
Ipotius aliquem, ac fortaffis Herodem, aut cezte Re-
gulum;quales multi cunc erant, fuiffc dicerem,& ex
Ihabitu probarem; quamqgod Eüthym..e.x H Q.bï aro-
rüm traditionibus , aut potiis fabulis dicit fuiffe di-
luitem quendam fub id terapus; cui Nineufi nomen
effet. Minuunt fidé opinionis mali auctores Hebrei.

DO PTSPS

] Curpez-|Nonabs re quidam querunt , quid caufe fuerit , cur|
iperem ,nó| — ;
' fdiuit€ no- p
Iminauerit Ínanerit: cum diuitum nora vulgo, & celebrata, pau-

pauperem Chriftus nominauerit,diuitem nó nomi-
perü ignobilia&obfcura nomina elfe foleant.Chry-
oft. ho.de diuite & Lazaro, & Gregor. & Beda hanc
reddunt caufsam,quod Deus banmiles nouit,ata, épprokat,

277 þperl:imtibw n ine di&ürtä efl , we[cie ves vnde fitis,

e faperbos gnorat.Vnde c* quibn[dam densmaculori vir- |

E

D

|regnitum per 4 pprobationem babeo; bunc per vadicinm vepro-
bationis noro. Apté quidé ad mores,nefcio an ad fen-
l(üm. Veriüs fortatle dici poterat prudentie,atq; mo-
derationis fuifle Chrifti , vt pauperé, quem laudabat
nominaret;diuité,quem vituperabat,nó nominaret;
ne & illi iniuriá facere , & fibiinuidiam conflare vi-
jdererur. Itaq; ex hocipfo,vnde probari videtur pof-
íe non hiftoriam hanc,fed parabolam effe;quód non
nominet perfonä* diuitis,maxime hiftoriam effe con-
ürmatur. Si enim parabola fuiffet, & in parabolis
perfonarum nomxina licuiffet exprimere; non minüs
vtiq; diuitem , quàm pauperem nominaflet, nullá in
&cta narratione cuiquam facturus iniuriam , nullam
linuidiam fubiturus, Caterum quia verás , non fictas
perfonas introducebat , habenda ratio fuit honoris
eius,qui damnatus dicebatur. Q uifquis diues ille fu-
erit, ludeum certé ex ver.24.& 21.fuiffe conftat.
20. Eterat quidam mendicue nomine LaXarus,qui iace-
bat ad anuam euts ,vleeribus plenus.) Sicut lummam di-
uitis in hac vita felicitatem defcripferat,ita füummam
nunc pauperis miferiam defcribit.Quód eius nomen
exprimit, ideo facit,vt maiorem hiftoriz fidem con-
ciliet.Conftans omnium auctorum opinio eft alium

füs 3 fratre hunc fuifle Lazarum , quàm illum , qui Marthz , &

Maric frater fuit,quémque Chriftus mortuum exfu-
Ícitauit, Ioan.111.43.& 1241.2.9.10.17. Ea totius Eccle-

fix (cntentia eft , qua duos facit Lazaros , & vtrique |

| À leftargumentum ad probandum,quod fupra diceba-[ . 1

B ignorare non potuüfe ,cum quotidie fuie egrediens|

- Mefiliquis,quas porci manducabant, ez nemoilsdabat, — |

-Imus,hiftoriam hanc effe,non Pambolam. Necenim ?
Ecclefia perfong;que nunquam fuifle;cultum exhi4] — .—
beret. Non folum pauperem, fed,quod miferabilius] - I
eft, mendicum fuitle dicit, & vlcerofum , & ad iana-
am diuitis iacuiffe;qua omnia emphafim fingularem
habent. Nam quód mendicum , & vlcerofum fuiffel :
ait;indicatadeo fuiffe miferabilem , vt vel crudeliffi-|.— i
mi cuiufque animum ad commiferationem coms|: 1
mouere polífer. Quód autem ad ianuam diuitis iacu-
ifle,oftendit diuitem eius miferabilem conditionem

domo ,fiue domum regrediens in illum incurreret; |
& cius nuditatem , maciem , vlceráque confpicere Í
cogeretur; nectamen motum erga illum fuifle com-|.
miferatione; cupiuifle enim pauperem de micis,qua
de eius menfa cadebant , faturari , neminémque illi - !
dediffe. Nam etfi hec vltima verba, ev nemoillida.| -
bat , in nullis Grzcis , & non in omnibus Latinis co-
dicibus leguntur, tamen fiue legantur,fiue non,ma- i
nifeftum elt neminem illi dedifle;cum ad ianuam ia-
ceret expedtans , vt fibi aliquid vel ex micis porrige-]
retur , vt Diuus Auguftinus hom. 7. argumentatur.|. |
Magni auctores myfterium in hoc Lazari nomine »'
obíeruarunt , & adiutum à Deo interpretati fant.|
Legat, qui volet; Chryfoftomum homiliadediuite]] — .
& Lazaro, & Auguftinum Pfal.69. & Gregor. lib.zg.] B
Moral. cap.18. fed iudicium adhibeat,caucátque ne|
nimis liberéludatinre miniméneceffaria. — i ?'
2t. Cupiens faturari de micis , qua cadebat de men[a 4
dinitis ) Cupiens vel eiufdem efle apud diuitem con- 3S iE
ditionis , cuius canes eius erant. Nam e7' catell; jin|Mattaga7 -
quit mulier illa Chananza , edunt de micis , que cadunt| ^ 7 i
f?f nen[a donumorum faoram. Exprimithisverbisextre-] —
mam paupertatem, famem;atque miferiam. Quem-]
admodum cap.15.16. extremamadolefcentis illius fa-
mem expre!ïit,Er mpielädhinquit,ämplere zentrem fuum

Sed c7* canes veniebant, ey* lingebant wleera eius. ) In- Á
dicat íemimortuum adianuam diuitis iacuiffe. Nec|. :
enimad hominem viuum , & vigentem accefliffent
non inuitati canes , vt eius lingerent vulnera, Indi-
cat etiam tam purulenta fuiffe vicera , vt canes ad il-]
lum tanquam ad proie&um cadauer accurrerent,
vt aniem , vel fanguinem elingerent. INec enim fi-|
onificat Chriftus , quod vulgatis quzdam fert opi-|
nio , canes quafi diuinitus impulfos beneficij caufsa
ad lingenda Lazari vulnera accefhifle,vt ca lingua cu-
rarent,quz vim dicitur me;jicam habete,itáque do-
lorem illi alleuarent: fed fuo potius commodo , vt
Lazari (ànguine , puréue faturarentur. Non enim idj
Chriftusaeebar,vt doceret,quid Lazarusleuamenti,
fed quid miferiz, dolorífq; habuitlet, táàmque ipfum]
inopem ac miferum ; diuitgm veró contratamcru-] — .
delem fuiffe,vt,cum ipfede micis, quz de menfaca-4 —— |
debant diuitis,quibüíq; eius canes fatiabantur,edere| j
Inon poffet, cius quodammodo fanguine canes diui-
tis faturarétur.Itaque paucis admodum verbis & mi-
feriam Lazari , & diuitis auaritiam , atque crudehta— |
|tem exaggerat. | : !
azi. Fallum efl autem,vt moreretur mendicu e7" porta-
retur ab angdiy ib frnumAt bmhæ:) Phrafis illq,,. C fi&um &
ff , cx Hebraico idiomate defcendens cafum fignift-] |
care folet.Sed nefcio an hocloco maioré quandá ha-1
beat fignificationé, vt n6 cafu;aut natura;fed miferia i
illa, quá ante defcripferat fa&tü indicetur,vt Lazarus

cultum exhibet , ac dedicat templa ; quod alterum

T 5 T " NTTST

OUMPUT T TPEET EUR

Pa

Inog2-

1

1

opinio de
angelorü

d mninifterio

conüfrma-
|tut.

« Sinus Abra
jhz quid .
ffueris.

Hebreo.rn.
39.40.

;

!

1

1n Catego-
riis cap. de
Oppofitis.

finus Abza
ha.

!

)

1
b Catholica

diadicnibunihestióks ais

W D

Vbi fueritl

IOAN. MALDONATI COMMEN T.

329

moreretur. Quod iplum ad exaggcrandá miferabi-
.|lem eiusconditionem maximé pertinebat. Aliquod

eft areumentum, quód cum de diuite loquitur, non
dicit,& factum eft vt & diues moreretur:fed,mortuus
e(l antem g diocs, Quod autem ait portatum fuiffe ab
angclis,bonorü angelorü fienificat minifteri, Oes,
inquit , angelt admmiffvatorg [aritus fant in miniflerium
ust fét prapter cos qui loreditaté capint falutz , Hcbr.2. 14.

mas iuftorum à corporibus egrellas à bonis angelis
in coelum ; iniuftorum veró à malisin infernum de-
jportari.Nam tanquam rem nó omnibus cómunem,
animá Lazari portauerint ,1ndicans animas damna-
corum aut non ab angelis , aut nonà bonis portari
j/olere. Etfi Hieron.in 7.c.Danielis, & Ambrof'lib.;.
Jspiftolarum epift. 21. & bonorum, & malorü animas
3 bonis angelis illas in ceelum , has in infernum duci

probabile. Verum quod nonnulli Theologi,ex hoc
j;oco colligunt animas corporibus exutas moueri nó
j»otle loco, quódab angelis quafi mortuii, & ignauü
onus dicantur deportari,nimisargutü eft. Nec enim
Iportandi verbum eam hic habet vim , vt fignificet
jonus humeris geftare;fed pro,ducere pofitum eft,vt

—

juidangelos manibus fuis portaturos Chriftum , fed

. ita ducturos,quacunq; incederet , itáqs protecturos,
vt non magis ad lapidé poffet offendere,quàm fi ma-].

nibusgeftaretur. Eodem prorfus modo hoc loco fi-

iducine eas demones inuadant. Quare non magis ex
hocloco animas,quàm ex illo Pfalmi Chriftà moue-
ri non poffe, probari poteft. : u
Definu Abrahe;quid,& vbi effetymagna queftio.
Nó fuitfe finü ipfum corporis Abrahe nemo, vt opi-
nor,dubitat,& Aug.lib. 4. deaia ad Vincétium c.14.
manifeftü efTe putat. Certumigitur eft locum aliqué
fuilfe quietis;in quo Abrah&,& ceteri iufti verfaren-
cur,di acciperet,vt ait D.Paul?,repromi(étone, Deo pro mo-
bis melius aliquid prouidetejut no [ime nobis cofammaretur,
vtidem Auguftinus eodem loco ait, & in epiftola ad
Dardan. $7. & in epiftolaà ad Euodium 99. Án cor-

Grtegorius veró Nyffenus in difputatione de anima,

& relurrectione non dubius negat fuiffe corpore-

[um. Scd vtrumque ex hocloco haud obfcuré colli-
gitur. Cum enim finum Abrahz inferno,vbi diues]

ille cruciabatur , qui cerre corporeus locus erat,
Chriftus opponat, dubium effe non poteft , quin fi-
nus ctiam Abrahz corporeus locus fuerit;fed requi-

codem contraria funt.
Vbifuerit.fubtüfne , an füpraterráaffirmare nuf-
quáaufus eft Auguftin? homo in füftinendo iudicio
mirz prudétiz.Ná quo minüs füb tería effe diceret,
obftare putabat,quód Abrahá dixerit ver.26Jpter nos,
Q7" vos chaes magnis firmatis eff, quafi fi füb terra vterq;
locus fuiffet, & ille vbi Abrahá,& ille vbidiues ye12«
tantum inter €os chaos effe non potuiffet, Hoc ar-
gumentum poft, cum ca explicabimus verba, dilue-
mus. Ambrofiusin oratione de obitu Valentiniani,

|& Bedain commentariis huius loci in caclo videntur

collocare; fed credo eos de noftro loqui tempore,

Euo tempore cüm in czelum Abraham tranflatus fit,

Confirmatur ex hocloco Theologomm opinio ani-|

fed folis fan&is propriá Chriftus narrat, quód angeli|

jidentur exiftimare. Hlud magis receptum eft,atque|

Jiaillo loco Pf.9 o12. In manibus portabunt te,ne forte of-|
fendas ad lapidem pedem tuum. N on enim fignificat Da-

gnificatur iuftorü animas ab angelis tutó in caclum|

poreus locus fucrit, dubitare idem folet Auguítinus;|

C

D

etis. INon enim o[pponuntur,niü, qua fub genere|.

!

À

llianus Toletan? Epifcop? & ipfe fequitur lib. z. Pro-

. infinu eft,cóiun&tiffimü, & cariffimum nobis eft,&|

&ibifinum Abrahz , vbi Abraham ipfe eft , effz o-.
porteat, in coelo pofuiffe. Quod confirmare videtur|
Chriftus cum dicit Mwlti ab Ortente ; «7* Occidente ve-|
)nient v 7 recumbent cum I brabam , ljaac , ev* Tacob in|
rezne celorum, Matth.8.t1. Legi qui (inum Abrahz il-
lum ipfum Hpamdiüun ;inquo Ádamus fuitante pee-|
catum,fuifle dicerent,in eámq; fententiam propen-
fus eft Auguft.Ouod minimé omnium credibile eft.
Illum enim paradifum fupra terrá fuiffe (criptura te-|
ftatur;finum veró Abrahe (apra terrá fuiffe quis crz-

fteriorü T heologorü obtinuiz opinio,fuiffe füb ter-
ra diftin&tum quiddái ab omnibus aliis ponarü locis,
qualis infernus, & Purgatoriü erant;cum quietis lo-

:dat?cum iam tum paradifus ille no effet, quetir Deus| -
plantaffe dicitur,inuenturis eum,fi effet,multis,fiue
cafu,fiue quefitü induftria. Probabiliffimü quod po-|

cus effet,& fuppïiciis opponatur. Eam fentétiam Iu-

gnoftic.c.4.& Auguftini effe putat.An ab eo loco di-
ffin&tus fuerit ; in quo nücinfantes fine baptiímo de
vita decedentes recipi creduntur, Theologi dubi-

Illud huius proprium eftloci,vt doceamus , quá-
obrem locusille quietis,vbicung; randé fuerit, finüs
Abrahe di&t* fit. Nam ita vulgo vocatü fuiffe,quam-
uis hoc vnum fcripture teftimoniü fit, ex hoctamen
vno fatis eft manifP&Pcä, Sic enim Chriftus locut? eft,
tanquam de re vulgo eo nota nomine,& vfitata.Du-
plex queftio cur finus , & cur Abrahe potius , quàm
alterius di&tus fuerit? Theophyl. à finibus maris,id

inum Abrahe di&ü putant,quód in eum locü fàn&i
reciperentur. Auguft.veró fer.de tempore rro.quód
locus fecretus efset.Otedo egoà difcübentibus fam-|

tant,nec eft quicquá dere dubia temere pronitian-
dü.Si quis ifta requirit,magni T oftati Paradoxa legar. |

&us fit.
eftapricis locis, in quos fe nauigátes folent recipere|-

ptam fuifse metaphorá;quorum hic erat ordo,vt cui|-
proximus quiíq; effet;in eius recüberet finum.Qu&-]

ladmodum Ioannes in cena illa nouiffimain finum
Chrifti recubuifse dicitur Ioanas.23.quia ergo,quod]

|quiamat,tunc maximá capit voluptaté cum in finum ;
eius,quem amat;recumbit,vt idem indicauit Ioánes. !
qui cum dixillet ; Erat vnus ex d;'j?z'pulir eius recumbens
im fiow If quafi explicandi cauffa addidit, quem dilzge- E
bat Iefiss Ectum eft vcfinuslocus maximz volupta- 1
tis , & períona amate coniunctiffimus vocaretur.|
Sic Filius in finu Patris effe dicitur Ioann.1.18.Itaque|
aliqua mihi fufpicio eft non totum illum locüm, vbi
cum Abrahamo iufti quiefcebant ; fedin eo loco il-j
lum fitum, qui Abrahamo proximus erat, finum A-i
brahe vocatum efle; vt feníus maior fit, quàm puta-
tur vulgo, Lazarum nó folim in locum requietis ab|

in loco illi proximo, quia & meritis proximus erat,
collocatum.Quemadmodum cum apud Mattheum
dicit; Multt ab Oriente,e97Occidente ventent, qo recumbent
cum "Lbrabam;l[aac.e77 Iacob in vegno celorisnon folüm
(ignificat multos Gétiles , de quibus loquebatur,lo-|
cum aliqué in regno ceclorü , fed etiam primasfedes|
habituros; feffuros enim iuxta Abraham,Ifaac,& Ia-]
cob, qui tanquá patres quafi primo loco fedétes in-
troducütur.Id enim agebat,vt multoráGentilid glo-
riá maxime exaggcraret.Sicut id hocloco agit,vt La-|
zari merita,& praemium ; diuitis culpam,& fuppliciü
exaggeret. Quemadmodü ergo, cum diuité ininfer-

angelis portatü fuille ; fed in ipfo finu Abrahz, id eft|

no lepulti fuifle dicit, indicat,vt poftea docebimus,

cum (

s

Car locus:

ille quietisf

1nusdi- -

CaP r 80 B.

j
E

iiaodi

-—

fj
pirur
Pom
| . il
| — Qote
Pcazc
q Ua
bere

-* r
; ä(ut Abï&' A |
: ( ;hx üw t
ä&&w i, (

1 ä f
|

hono
us
lj

maol

tindd

0303

(gm

ld Ablahä

! lomnes.
- inumpa
kAbele

,

i, Qu

|
|
n

508

1
| Ril
1 W

1
velidie
iuhifen
ibultor
.
&mgon

4 hnh
3 Mul

NY
WA
tader
M
luy
311.(11
lts

ftn
CCf
QUi
ümed
Ddj
QU 50
fürus

'(l di[&t Y

QUsed
ïMQPu!U

'Oï*fïä i
nl s
MA
1

tari lod

K V btolu] Iu.

nI LA i
ILLC Dfonmtw!
"VU d«
Í |
lat ' " I
, |

JATAAA^VA 00u ]
21 s.,..,—v'.u:h.&['.

r
DOCIUS, guämä /
Dosmand
tutrapere
nixiandt
VOR
"ts -

! i
LOCOSNCQU

" ,
AW
Til L]
(
i

o v Ug
T
J

: Au»ïu liv
i
mu
T v
Ils
t n

L

ov

|
l
!

"

17.19.

Cur Abta-
. ihz finus
di&us üit.

Roman. 4.

330

INIVCAE CAPR XVL -

M " cddtns2k

331

eumin pro-fundifïïmum inferni locum fuitfe detru-
(um maioraibi,quàm ceteros damnatos fu ppliciafu-
biturum; fic,cum Lazarü in fmgm Abrahz dicit effe
portatum,non folüm Hgnificat in lociüm quictis, fed
inlocum Abrahe proximum fuiffe delatum,vbi ma-
iore, quàm pleriq, alij 5 qui codem erant loco, volu-
ptate fruerctur. Simile in Apoftolis exemplum eft;

berent;omnes eius cóforti o,prquntiäq;, & eiufídem
honore méfs fruerétur ; tamé maiore frug:batur Ioä-«
nesqui in finá DRi rec übcbgt.Hoc,mqug,valde mi-
hi probabile videtur : fed quia meum cftinuentum,
malo timidus in affeuerando effe ; quàm temerarius.
Alterius queftionis , quare Abrahz potius ,
quam alterius cuiufpiam fïnus dictus fuerit , Præfer-
tim Adami,qui & in terr.cfïri illg Para.difo;&ln þoc,
dequo nunc agimus , primus vtiq; fuit, aut certé Íe-
cundus, diueríg fünt fentétig. Theophylin cómenc.
.|& Chryfoft.hom.5.de Lazaro hancafferunt cautfam,
quàd Ábraham hofpitalitatis virtute excelluerit an-
gelis eiam, vt ait D. Paulus Hebr.15.2. boffitio receptis,
Gen.18. 3. Lazarum ergo in finum eius tanquam ho-
Ípitem receptum dici;à quo enim nif a.b Abra.hz?m.
hofpitio recipi potuilfe , qui angelos etiam recipie-
bat ? Meliüs fentiunt, qui caufsam effe putant, quód

auamuis enim omnes cum Chrifto in coena recum-|
&

'A xerat ; Et portatue eft. ab augelis in [inum — brabe , ícd
dixit , in inferno fuifle fepultum , id efttanquam in-
utile cadauer in ima inferni parte fuiffe defoffum.
Itaque imam partem inferni, quz per fepulturam
fignificatur , finui Abrahe opponit. Sinus enim fi-
gnificat locum Abrahamo proximum , in quo pla-]
rimum erat voluptatis ;imainferni pars lócum vlti-
mum inferorum , vbi plurimum ponz. Poteft &
hic, & fuperiore veríu , vbi de Lazaro agit, fynecdo-
che videri , qua pars pro toto accipiatur. Nam nec
corpus Lazariin finum Abrahz portatum, nec cor-]

quitur , quafrin finum Abrahe totus delatus Laza-
rus ; & ininferno totus diues fepultus fit. Sed mihi
hzec non tam fynecdoche , quàm parabola videtur
jeffe. Nam etfi Lazarus , & diues ille veré fuerunt,
|eáque hiftoria eft; tamen quód deillis tanquam de|
habentibus , altero in finu Abrahz , altero in infer- |

idum alterius premium , alterius füpplicium , hifto-
" . PORUN e : 1
riz fuperaddita. Ecenim quamuis nec Lazarus in fi-[

C [tamen quia vterquc poft refurre&ionem habiturus|
erat ; ita de illis per anticipationem loquitur , quafi]

Abraham pater fuerit omnium credentium ; itaque
lomnes fanctosin finum cius, tanquam filios in do-
mum patris fuiffe receptos. Adamum etiam ipfum,
& Abclem,& quicunq; Abraþamum ctate prc;ccü'c—.
runt , quia illi ipfi nift imitatione futuri Abrahami
credidiffent , eiü(que quodammodo fïmlhcudm.c fi-
dei fuiffent filij, falui non fuiffent. Sic Aggu(hnus
lib.4.de origine animz cap.5. & Cyrillus lib.rin Io-
ann.cap.52. Placet etiam,quod T oftatus ait, habitam
elfe rationem promiffionum, quz Abrahamo potil-
Ifimüm fa&z funt, vt infemine eiusomnes gentes
benedicerétur , Gen.12.3.&c 18.18.& 22.18.Q uia enim
omnibus inillo promiffum eft , omnibus ad cius fi-
militudinem foluitur , & in eius,vt ita dicam,domo.
Eadem prorfus ratione , qua illi qui ex Oriente , &
Occidente veniunt, nó cum Adamo,fed cum Abra-
ham, Ifaac , & Iacob recumbere dicuntur, Matth.8.|
r.quia tribus illis potiffimüm patriarchis promiffio-
nes factz fünt.
22. Mortuut efl autem q77 dines , 77 fepultw eft m in-
ferno.) Haud dubium , quin Chriftus non caíu , fed
Icerto confilio aliter de diuite , quàm de Lazaro lo-
quatur. De Lazaro dixit, Fafum efí vt mereretur, id cft
fame denique ad ianuam diuitis iacens mortuus eft.
De diuite autem nohn dicit; Fa&um eft vt moreretur,
quia non fame, fed nimia potiüs fortalle fatietate
mortuus efts fed dixit, Mertuus esÍ autem c77 diues, qua-
(i dicat , cüm diues elffet , cui nihil ad fanitatem , vi-
támque tuendam deeíle videretur , tamen mor-
tuus eft, ficut & Lazarus. De Lazaro non dixerat fu-
ifle fepultum, quia pauper cum effet, infepultus for-
affe relicus eft; aut quiaaliud habebat, quod de illo
liceret honorificentius , ab angelisin finum Abra-
ha fuitfe portatum. De diuite dicit fuilfe fepultum,
quianihil poft mortem przter fepulturam honori-
[ icum habuit ; fed fepultum in inferno , id eftininfi-
nam inferni partem, vbi grauiora fupplicia funt, fu-
1 ffe demerfum ; vt Bafilius apud D. Thomam ,aut
Iquifquis auctor fuit;interpretatur. Propterea non
fatis habuit dicere , Mortuus eft & diues ; & porta-

pus eftà demonibus in infernum ; ficut de Lazaro d:|

iam haberent, vtintegra & animz ; & corporis alte-]
|rius przemia , alterius fupplicia declararet. Quod ad[
intelligenda , quz fequuntur, in primis obíeruan-

dum eft.

vidit Abrabam 4 longé , eg* La'(arum in. [ints eius. ) Mi-
rum quantum negotij oculi ift diuitis, & linguailla,
& digitus Lazari , de quibus veríu fequenti agitur,
,;omnibus auctoribus fecerint, Víque có prOräls,vt

dem Nyffenum, vt non folàm membra ifta COrpo.
Iris ,fed locum etiam ipfüm inferni , & finum Abra-|
ha Ípiritualiter tantüm intellizenda putaret : Ter-
[tullianum veróin libro de anima cap. 2. vt anitnam
corpoream eífe diceret ; parámque abfuit, quin
idem argumentum in fimilem errorem compelle-
ret Auguftinum ; multis enim locis ita eo vtitur , vt|
jin eam fententiam moueri videatur; fed vt erat pru-
dens , fe ipfum continuit , nequid teracré definiret:
multos & ex antiquis illis , & cx recentioribus , vt
exiftimarent ignemn inferni non efle corporeum.]
Cüm enim eodem modo de membris diuitis, & La-
zari, atque de flammailla , qua diues vrebatur , aga-
tur ; fi nec illi oculi , nec ille digitus , nec illalingua
vera, atque corporea erant , non dubium nec flam-

E

uum Auguftinum'fx non in errorem , in dubitatio-
nem tamen adduxit, & ita quidem adduxit , vt nec
auderet ipfe definire , & nos praiudicio quodam

libro 8. de Gencfad literam.cap.;. fcriptum reliquit.
s |
lum quippe diuiterm in ardore penaram , &* illis pauperem
m 1efrigerio gandiorum intelligendos effe non dubito. Sed quo-
modo imtellgenda fit la flamma inferni, ille fpm Jabrabe,
ia lngua dunitis, le digitus pauperas , illa fitzs tormenti, illa

tos€ antem certantibus nunquam ipuenitur. Libro autem
21. de ciuitate c.10. ignem quidem,quo poft refurre-

dicit ; illutn auté incorporeu fuiffe , quo illius diuitis

B |pus diuitis in inferno fepultum eft , & tamenitalo-| -

no corporafua loquitur, parabola eft ad exprimen-] :
nu Ábrahz , nec diueszin inferno haberet corpus;E
23. Elewans autem eculos fnos , cim ejfet i tormentis;].

D imultos in errorem comfpulerint: Gregorium qui-—- |

mam veram fuille; atque corpoream. Quod & Di-|

Íuo deterreret , nequid certó definiremus. Sic enim|

Melimi est dubitare de occultis , quàm littgdr: de incertis, 1«j

[Hilla refrigerij vix forta[fe à man[ueté quarentibwa,a conten-|
i

&ionem crucianda funt corpora corporeum futurü]

CUP " "TE I D

An ignis
inferni fit
corporeus.

anima cruciabatur. Drcerem, inquit , frc av[uros frne vllo

)

P

| ERE CRET þo——

"

: V&rL*M.

.* .
»

Obferuaxk»
dum eft
hanc pat-
tim hilíto-
fiam,par-
tin! para«
bolieffe. .

- du frnesn ecíTafr certentium ves imcorporales, habentes ta-

igo vcrà Eterianus lib. de regreffü animarum ab in-
eris. c. rz.exiftimat animas , quamuis corporeanon|

lintelligentiam,non ad veritatem Chriftum locutum

P

33*

IOAN. MALDONATI COMMENT.

333

[iso cerpore fparitws ,[rcut ardebat apud z:nfäras illg diuesquan-
do dicebat , erucior in bac flamma 5 mft connententer r:eäan—
deri cernerem talem fwife tllam flamam , quales eculi , quos
leuauit , «9* LaXaram z/idit:;qwæle l(ngua , CL äumorem
exigaum defideramt infundi; quali digitus LaTari , de quo
id fibi fieri poffulawit , vbi tamen erant fine corporibua ani-
9m4, [ ergo incarpamlza: 2" tllgj?dfi:md , qu« z"xaæ]it g.e'y-'
illa guttula quam popofeit. s qualia etiam fant vi[a dermien-

men fimilitadinem corporum. Polteriores Theologi ani-

que verum ,atque corporeum efle ignem. Nec fen-

refurre&tionem,anima;alium;quo poft refurre&tio-
nem corpora ctuciantur. , exiltimauit effc ignem.
Necenim dubium;quin idem quo anirz noftrz,&

rcfurrectionem crucianda fuat,idem eft. /te incuir,
"n ignem eternum ,qui paratue eff. Diabalo , eg augelis eisus
Matth.25. 41, Vulgaris opinio eft; auctorémque, vt
opinorgrauem habés Auguftinum , locutuin Chri-
ftum de membris animarum Lazari,ac diuitis , qué-

iladmodum de membris Dei. fcriptura loquitur ; non|

quód aut Deus,autanima membra habeat , fed quià
nos quafi habentem fingere folemus ; aut quia per
mébra corporea & Dei, & animarum proprictàtes
quzdam declarantur ; per oculos vis cognofcendi,

e

habeant membra, fimulacra tamen habere quedam
íuorum corporum , quemadmodum fpeculá earum
rerum , quz illi obiiciuntur ; ideóque membra illis
Chriftum tribuiffe. Nonnulli prophetarum more
rem futuram.quafi iam praterita eflet;narrari putát,
quo eius magis certitudo declaretur. Quia ergo poft
refurredtionem füturum eít,vtanimz vnà cum cor-

quafiiam fiat,/ INecabíurdé dicunt, fi explicaré fen-
tentiam fuam fcirent. Alij accommodaté ad noftram

putant,futurum enim fuiffe, vc non intclligeremus,

iquomodo fine oculis videre , finelingualoquis fine]:
corpore cruciari flàáma diues ille potuiffet. Si quod

fupra diximus, verum eft , hanc partim hiftoriam,
P * f | . Vr 5 AP e * e
partim parabolam effe, nihil hic erit difficultatis.

linguam fuam refrigerarct;poftulauetit;parabola eft
íümptanon ex iis , quze modo fiunt, fed ex iis , quz
tum accommodata. Finxitergo Chriftus membra|
&orib* minüsanimaduerfa explicatur quaiftio,auo-
modo diues ; vt concedamus linguam , oculófque
& ciusimplorauit opem. Ncc enim fanctos dam-

nati rogant. Sané ita eflfed ea pars nó ad hiftoriam, ]
fed ad parabolam pertinet. Nec putandum eft aut
/ : X u :

