re. Etid quidem rc&é ; nam quod Chriftus dixerat;[
Exultauit vt videret dum meum ,e7" vidit, nonintelli gei
bat vidiffe oculis ; fcd fuiffe fno tempore : itaque nc-
ceffario fequebatur,fi ab Abraham vitus fuerat, &
ipfum vidifle Abraham. Sed quia de cius loquéban-[
tur ztate , que videbaturobftare, quo minüs ab A-
brahamo viíus effc - Qginqzmginm Anuos rondum lmbes;
addunt, Er /"tbrsbam vidifiisquod magis confequens

tc. Ámmonius przcisé refpondet Iuda orum flulii-
tia , flupiditateque factum cíle, vt minimé confe-
quentia loquerentur. Quod attinct ad. annorum

quinquagimta , quàm quadraginta anaes nondum baber?
cüm vtrumque veré dicere potucrint, & efficacius
argumentum viíum fuiffet, fi dixiffent quadraginta

&tatis cius , co incredibilius videri poterat eum À-
braham tot ante feculis mortuum videre potuiffe?
Chryfoftomus quidem quadraginta lcgit; vnus,opi-
nor,auctor ; etít Euthymius admonet in nonnullis -
Grazcis exemplaribus legi quadraginta, eamque le-
&ionem magis probat. Siitalegamus,nulla eft qua-
ftio.Caterum non cft à hde omnium Grecorum co:| -
dicum , quoscequideim viderim , &à Ic&tione om-
niumaliorum auctorum & Gracorum , & Latino-|

rum difcedendum : prafertim cüm facilé potueriq

lectio corrumpi pofito vno numcro pro altero; fiue

n

pater ipforum Abraham , quo tantopere oloriaren-[

effe vidcbatur , quàm fi dixilient, & Abraham vidit]:

Vet. 39.

velfe -

^ntocd
at di.ïh
peuscli
mim qu
sttito

^
A
í

«mlulle

: ptar R
JRet u

—

Mlrerum

poterat)Qg;
Mürmere

V

ïtumeü,Qa
| i u Di
yf'mkam
m
Jimh
d
tiond
(enft|

m
lum
b4m /94
habe
letid
ad]u.
. 70/57:4
| — Wdeillo
*quinqz
fttost
Tugi;

Vuante

t
a, KX à

|

|
J

—— uIl
jm& D lRllpc
[ ) m

—

E

: — POT a "1
| a o K WE A£U
—e IENEPNUI R DLD M AF NT N IOAN. CÀ Ts .A'brahm;ffmiimfäge,-'Jïerz/t?äl
W MTRUR ; Pl vyxayfr. — g eriim . "IT nte : MGBRE Ít4-|
T B : 831 iquagintá , Curm ^meliàs dua-! A myflerium. t T ero 4d dmmamfe,mnäre.-[u j
leg | dixiífe qllixlquaglxïta,Cl?mrïnG s nun-l - Ibbumanam naturam, [um v brabam. Non dixit, ante-
N M IX | confufis Grzecis nu-l : . . Aerat , Abrabam,
o | ielle Iudzos di: iffents fiue confufis ; Am. Fieret) quia creatura us dn drhs nl
Wl X I inta dicere potuiflents bt wif-| — jtnem.Freret; qui, | m ; fed áutequam. "Itbre ,
ta dicere po folet fieri frequenti| - [[et 'ego eram ; (ed anteq d :
hh s i | draginta dicer! & y. quod folet | .,fbm»/aamdïäfffg we bot dixit, 4n- !
**»*'N: H"-)' b e z L] - — udm ^ - ) [ ac lxl , P
:*'.r;.m:kïlfüï B mcrorum»nOUä Zinquaacil"m PotlüS: Gluäm ?Uadlä, ! jqïeret 'qut;n lf P' *"enon 'þ'e,.e;.,eg;l p;?b- eg,:;,rina'fia p CO
w N je, Cur ergo quinquapinta poti infam efie t $ 0 factwe [wm, In pri EIINY ls
L 16. Cur erg lib.2.c.39. & 40. càufa ) ;Mm]ïeret,fgaf" i vl gerbum . 5u?- 7
EUR Um-',,» | ? ; (ïm, , ?I nzus lib.z. :39. | : CnM tequaus " Zorapa, : s Lpio erat Verbum. "*
ühs | : 2l ntrena ! iadraginta X H Paf ! BAm m principie
i D) isTrenzi delointa dixeru : is. fü Ià qt D : Iume9? terram: n | , u
....z;;z:mv-:ng.' ' . [gtate Chri- gu tat ; quöd jam tum Chïllflïl ïl uigquaginta fuiífe fm: Dew ce ;*f"b ;-a ba» fïeï' et, ego jï,m;«/lc'gmfää cg:ttoreäl :
U :, j 40 H x i e * n : te uam i us f u l] 6
«to n Y fti opinio nos , circitet e j 'tvfe . au- "n 7^ ! tiam Chry Olt. g
. D D haberet an in fan&tiffimo martyre , A ram.Notarutitc jpeceet *
TATELL, nían . difcerntte creatu OX lumptione Beà
"d F 1 fIus eft. Nacuus inian ieefimum enim libri deatfumption
um . Mi cum Pa m $ TrlgC 1m *üs, & auctor , ixi (f
h : notatus. Beda Ruper.t ; j tribuitur , non dixiffe;
* Hünftre , g eruditi(fimo iftans om- d II | tribuitur , n ,
PUMY EM reque | ille coi onymo :
I &oreq uartum non exc?ï lefiz fenten-| tz Marie, qui Hier ny iomnemtemporisdif| — .
nl n éctorum, & totius Eccle lïï Cl eram (ed,fwm,quödfum fuPräo Blatifeadilludo Ego EKO
: : Tet. au llaalia ratio- , ido aliufilie UM s |
nE nium ahorun? 5 Theophylaétus nullaalia: B iam fit, & quodammo i ianusin
CUA : tia cft. COlkF.f—aV RE uodille numerus q : f " Itaque re&té ex hoc. LpOhpne — ——
Ofinem «,. | ! : m putat, quàm q rimüm wvenerit in fW"»CIW[;* B iíquis cius eft auctor, Chri IDiuinitas |
. w neidfactump u ilis primüm ven HENS itate, aut quilquis H ?. Chrifti ex
* DO t ! ginta annottuim,e: idetur eíTe proba ; It diuinitatem.z/Znzte I bra , ; or bótafllhocloco -
E | Ua d mihi non videtur efi : iprobauit dininitatem. v ipfe eft nec potefl h & :
lt ais m. Quod i | i, vt Chriftum| proba m ote[? e[fe,ex quoapfc e ? . |probatur: l
LCPM D s M ho te Imé tunc attenti , Nemo bominum ante eum p - (am cri- |
r 4 | l t illi maxtmé lactus aliam fen-| — [ Nem p i:dnte;llum,exquwp. ss |
Wt'""'""*)'-ä-' ; CU.ln ClTCll f : ThGO hy à us M * ld uämPrIMwaer : . h : f d
i * * : 'fertidem P 'nerum! - j:m,WQ" 7 . lus . cumex "bva dmfi P , :
QD ts ; auerent.Rc. iM : Catena Sceueru : d mc hrzj?m' $ C0 E ; E
coarg : in Grecorum Ca : fmJGan;P!ïf. Sed eni PT UR O falli
DO m £. ; lam ,cutus e20 in : lo id uinqua-| ;gmmemj dicit. I ut mentitur QT C : 9 3
X centiam ,ct C : ienio , 1dCo q ; brabam effe fe dicit. M Ls ,
ET T ' i inu " $ te " Tbrabam « u , , vInut non '
mb : 'Antiochenutri illis; & venerabilis i E E. brabam non fmf,fjW ex : W p
h ; 10d facer illis , & DO E SCUN ante AA brabam iE t. Quod nifi
TP RE Q OL E uOd Aacct * :l ]QOCG" : fi : fg-../fþrü,?si'mf"'w E
ücz at 21nta d:x11ï€,q :bil ulin quinquag iam Deus eff, dum ante "Lbr. E : Mbra-
b ; pter iubileum , qui ii iusexifti-| .. |fallir,fi etiam , | et , ante L bra
r i PORDEEE idebat.Euthvmiusexifti-| . - x " tbrabam fue , |
g um mCLUS--CHCC'P num incidebat.Eut ymiusc u N uenter cupi ex m (ed
hum incide R - Mfiiffer , confequent Es itellexerunt, fe
Diftwe av juemque annum : 1d1c1) matu-|. 1j : Re&é hocIudaiin : ;
LE O av mum queir hriftum propter it — |bam e[fenon poffet. Ke | A lafphemate, |
* | utaffe Chri | rinam,«& ia : Fadi itantes eüum bla p :
ADIOQR ( [mat Iudzos i : ropter do&rinam, ; rediderunt quin puta :
| A m , prop TEUM UY TE non credide , .0 dare voluerunt.
^ LOptet glaultatc' ; "-10m. Alus C : ff dlcclc[ lapl, at : ,
| titatem,proptet & lufs iadragenariu ! - (2 Deum efie : | ]
Wdetio, x a uamqt $ : uile aperte : Y "m.) Erat lex
NEP04L, QU Qd ( [experi1enu r d ndi laborer : lerunt ergo ais S. j '€ imo- |
A QU QU , : : oce : Tulern ; 1,morte mo- |
| ^ ropter Óior $9. POROdS E omen». Dommiy,n ;
A R t Chriftum p ; dragenario mai : lafbbemauerit n o :
MOpete Dl : Place P :e, vt merito quadragena Shri-| jLeuit 24.16.0w ' Ititado apult. :
I-F^ ! | ^ COFDOEFe, V N üc Chri- e : . ? emnis maulti P !
" diem lunm s ctum fuifle co P ihi videtur facilis agcbat tüc ! /apidibus GPP""M"" | ! àmfi
WSID IOully u : lVldCtul ZlC .U E * ; rl4fur ; 4?! w : $ 5 1T€ Othat)qu 1ü
: tur.Rcs mihi videti at tertium , po blafphemia maior effe p ! ,
is Cagnolcu: |viderc icefimutm fecandum au : Nullaautem blafph u bdudditeni d
E i num tricefim ieifíetjnondum o;qui Deus non cffet, fibi diuin.
1054 4 Iürdi ftas am s dragefimum attigillet, - is homo;qui hriftum purumi|.
d ; d pondguouap-nue ' arebat.| - |qu n tantes. Chriftui p
terat dubita "attigille fatis app ibueret. Iudzi ergo pu ( B tenteinb !
inquaccfimum B m eíffe| |tribueret. : '(que Deum fe profite
EE autem quinquage zi, quodambiguu inem , videntéfque D :
IT TE dicere Iudei; q ! forte| cíffehominem, . ólierunti |
— Nolueruntergo indum habes,ne fort dOR Bafibeisum lapidare v E
Ts 4 RPic : annos nondt | tanquam blalp ; wird : lo'.)ScpCï in
- | : dadragintas 9 ; . d cer-| jtanq Q* exiut de templo.
um 3 :Podt elat)e?äuur elfe mentiti; fej dlclLyl nbt . ine ii ,:;I;Faïzaiztfg inacan lod od 2b
TU redargu ; Abes, . ia, vt exiftima ro. vin d
d V : MM 4nnos nonáum , fui fententia, x g s íecreto, vbiàl
ROm . sa4gimta « HRESSDA teauam ca (cinloco ahquo ec s
| í tum eft, QuIn4 amen dico vobis , an 7 iTe fefe, occultando fe in |decumis
w;.;;;;:,::* | ! R IW' " menam 3 (atisl .. difIc fe e rdeser i Tet; fed teddendo fe inu
| " $8. Dixit Vi Chriftus non D 81 d us ab mol e dekbonera
, s idetur ' $ adais inaeniri P um E. eradiens
nmerums - vIbrabam fieret , € érefpondere. Cüm enim a ilem,interim dum per mec OU EM
x nbydrd - : ! ltauit vt videret | lainils de téplo eg [ v .^ opere tcpugnare tt-|
Á HRNIARAKEHHDE admodum expofuimus, od videbá Caluiniftas magnop otuiffet, & , ..
ul : ; diem fuum quemadmoc icebat.Eodemd;| |quódvide iftus fe inuifibilé facere potuitlet, Chriftus
[ h ; mquE/I' » diet " intellieebat.Eo emq; - fi Chriftus fe inuifi E T2 P db iléni
1 $ as n. edhumanum inteii2 n nj metes,ne l1 sst Iepoffet. Et ccce hlS dlc-*—;.nulhbl e
m jnon diuinum , t Quinquaginta annosnon-| . hariftia inuifibilis effe poffet. cO,incido ,f feciti
A | interrogaucrant, i de| j|in Euchar in Ioannem Catenam lego,inci :
lum fenceder nE n vidifli* Nancautem non im Grecam inIoannem $QD
dÉ : ) VIEbrabam vidiftis bra-| |busdum Grec iffimum Theodori He-
ia qt | dum babes,eg* A i d tequam . Abra imonium decarc grauiíIimu i
à d E . | : IN a IC)*A.n 7 E 4 ü moniunm ac o E : th In
1no lïfPODdet TASE hifmatis| . ün telti ius. T heo hyl. & Eu zme
humano;fed diu idetur fpeciem fophifm fis,cex quo Leontius , The P iA
2X NT | uod videtur fp iden-| racleenfis,ex q m r Theöphyl.ufdem
m ! bam fieret ego fy»mq fophifticé, fed valde pruden | - runt;vtitur enim Th p
p : iftice, Íe 'topinor,accepe ; . taui. avs-
j &terum non 1op - 'ba, fed| p vtop Vr :ocloco inferenda pu
p habere. Ceterur , Nonenim ad verba, ted| p .v : bis,quz hocloco ij 1
'")*:t, ] '.,.J- & X h fa&unï e&& j Peto 4 ; " ' t Olnnlno vcr d eà nt€ 7ï & e;Aa; ^ BJX EIQ 017
Ab - : ter idà Chïl&o : d o amcum ncöan 2 $ 4 'æy '«T'6 ip'8 «0UI 0V (io)c- 2 j ' : m
wb E - adludzorum animum fefgognde(y't.Nmeham vidifín| — X&;P""V?Lililygwginä-ein uitï&æuïffä",gäw e omw']?läï'* 5'
IT g ' ! ; B AUES : a Í &cewli iu As T ve iC ! :
sinint s quinquem anmämndumhomlïae loquütur; qui ante f"*'xf; ,,woe gma';»«!,æc'aiMoï sZeada, O elii aop Jlog ïd)f,-:gï,og
E | e puro -t.Docetergo erra-| — i eioe (s iGe , dU d Gv atl . pápijooc ;
"r E de illo tanquam itiflet.Docetergo err l (aecnze, dfg pue(ov iarc,h
CLl . ii : s non extitiíTet. uin-| [onCeAugcw xetu. d 5 finon aliare, hac
M : | aginta anno à ndum quin- ^ vdi zrapuley eértoc. Ccrté fin |
Horduep ithomo erat; no | 'gà sEnA-Oev, u) 7rapiiTey & iuit, quoód ex me-
T al OS: lamalis, r : Deum,| t snA Dev» g r fle declarauit, quóde
li te cos:nam qt eíTe ratercea L/eum; ! riftus Deum fe efle dec 3 ;
p inta haberet annos,tamen effe preterea T :l ipía Chriftus idibus iam ad illum occidendum
T. M quaglnta : i þ riterit, Cut ergzo non dlCltx PU ibüs la ldlbüS làtn ad 1 ! RAT
5110 N : ; : us extiterit. il diis hoftibus P N imante aufuge
Eu : p te omne temp ! id dum de il- c potius , quàim i :
s : pR : :tnla co cram , queinadmo . is cuafit. Cur nun P I»i voluerintlà-
: »mnia fzcula cgo eram, bum , quibus| . |paratis cuaft fücrit, vteum Iudzi volu
tl R IH ol ncipto erat verbum , QU p ita locutus fucrit ; idibne beracde i N
od B P lixerat, In princip : (Tt.. g iade| |rit,aut it 'Theodorus Herac . :
qunÀ u S$upiet.t£ loIoannesc iuinitatem fuam afferuiffet? Qu Nég hryífoftomus , '1 . | YO-
potra s. n | : EX . m iuam à i i — Ilpidare , C iATy , : - ciff uando vo
a | tbis clariüs diuinitate . otuifet;ita-| — pidare , dent, id feciffe; qu:
PT : NCEDI j | videre poturiiet; | hvla&us IGFPOD t MP i fuo fe-
7-2 E Ab eftio erat,an cum | | g E heophyla&us. ERN is officio docendi fü
UM raham quzftio er brabam fieret)| v H cam vidit fatisoffici i
ET ishabiied: vIntequam . I bral ! luit;voluitfe ; càm v iffe, fi quidern vellent
n ue fatis habuit dicere , ; deratus, vt non| . |luit; dé auditores docuiffe, fi quidern vellent
, jp o^ H hzc ipfa verbaita eft moderatu raham;| |ciffe , abunde au €os ipfos fuiffe, qui
" .. fu. Sed hzcipía verbaita. R raham;| |ciíle, ! iylactus eos 1 MO
a [ | E i m fe non folàm ante Ablf.a i edere. Putat Theophy lg& E td & qui fuptà
QMCE obícuré figni caucmtf :ula extitiffe. De Abraham|. |cr Japidate Chriftum voluerunt , didiifti 23
3046 T T mhnia etiam fzcula e : od .. |jnunc japidare ! incionante credi )
t v Cd anteom R Sfüln » 1iCQd» thO : j PAS if €CO COnCIO x 4 C
(ceorit u - icit; f;eret : de e non du.lf,fa,&u Qt, Au- — lverfu 3o. dicuntu diotisi ceni] credere fülmk*
M cnom d f ictores adnotauerunt, Au-| babilius cft , & problor 1ng 1
ro | d omnes [Cr C auct : ; o pro : : E ;
d M p j d[H92,qquoado e ia i Euth In1us; ï : . Ro i d — f
m UP i 4 üir?us Lc:ontius,B.cda,'I'heol.)hyla.ät f (7)29 wv dueipm, — . EM WR CAPVYT o ]
P 4 'g * tu's "Appende verba , inquit Augufl. 7* cegnoce| — ] , D odl m N
, ïof;';;ïfävfllïcä ! i"Trac 45. B*P v. : - '
jl ", l n L j : :

AT S
RC
— Qïää : ïäïæ,( p

[ p Sppre

llux fum mundi. c. Hzc cum dixiffet , expuit in terram , & fecit lutum ex fputo,
& liniuitlutü fuper oculoseius, 7. & dixit ei: Vade, laua in natatoria Siloe(quod
intcrpretatur Miffus. )Abijtergo,& lauit,& venit videns. 8. Itaque vicini , & qui
viderant eum prius quia'mendicus erat , dicebant : Nonne hic eft , qui fedebat , &
mendicabat? AlTij dicebant: Quiahiceft. ». Alij autem : Nequaquam , fed fimi-
lis eft ei. Ille vero dicebat: Quiaego fum. 1o. Dicebantergo eixQuomodo aperti
funttibioculi? . Refpondit: Ille homo, qui dicitür Iefus , lutum fecit: & vnxit
oculos meos , & dixit mihi : Vadead natatoria Siloe , & laua. Et abij , laui, & vi-
-|deo. »». Etdixerunt ci : Vbi eft ille? Ait: Nefcio. 1. Adducunt eum ad Phariíxos,

qui cxcus fuerat. 14. Eratautem fabbatum quando lutum fecit Iefus , & : Feruit
: 1 :

Joculos eius. 15.Iterum ergo interrogabant eum Pharifzi quomodo vidiffet.Ille au-

r D lW. x . * od . ; ' . ..
ex Pharifzis quidam : Non eft hic homo à Deo , qui fabbatum non cuftodit. Alij
erat inter eos. 17. Dicunt ergo czco iterum : Tu quid dicis de illo , qui aperuit

loculos tuos ? Ille autem dixit : Quia propheta efl. 18. Noä crediderunt ergo Iu-
dzi de illo , quia czcus fuiffet & vidiffet , donec vocauerunt parentes eius , qui vi-

si:2,38 fed vt manifeftétur opera Deiinillo. 4. Me oportet ope-
73. j rar opera cius , qui mifit me , donec dies eft : venit ï]px,
-5 quando nemo poteft operari. s. quamdiu fum in müdo,

l

i

F

tem dixit eis: Lutum mihi Pofuit fuper oculos,& l3ui, & video. 16. Dicebàt ergog

autem dicebant: Quomodo poteft homo peccator hzc figna facere? Et fchifma|

derat: 19. & interrogauerunt eos, dicentes: Hic eft filius vefter , quem vos dici-

tis quia c:cus natus eft? Quomodo ergo nunc videt ? 2o. Refponderunt eis pa-

21 quomodo autem nunc videat , nefcimus : aut quis eius aperuit oculos nos ncí-
cimus : ipfum interrogate : ztatem habet, ipfe defeloquatur. 22. Hzc dixerunt
parentes eius , quoniam timebantIudzxos:iam enim 'confpimuerant Iudzi , vt fi
(quis eum confiteretur effe Chriftum , extra Ífynagogam fierct. 25. Propterea pa-

*

rentes eius, & dixerunt : Scimus quia hic eft filius nofter , & quia czcus natus eft.

rurfum hominem , qui fuerat czcus , & dixerunt ei: Da gloriam Deo,nos fcimus
quia hichomo peccator eft. 25. Dixitergo eisille:Si peccator eft , nefcio: vnum
gio,quia cecus cum effemmodo video. 26. Dixerunt e:go illi: Quid fecit tibi?
quomodo aperuit tibi oculos? 27. Refpondit eis: Dixi vobisiam,& audiftis:quid|

ergo ei , & dixerünt: Tu difcipulus illius fis: nos autem Moyfi difcipuli fumus. 25.
Nos fcimus quia Moyfilocutus eft Deus : hunc autem nefcimus vnde fit. 5o. Re-

fpondit

rentes eius dixerunt : Quia ztatem habetjipfum interrogate. 24. Vocauerütergo

iterum vultisaudire? numquid & vos vultis difcipuli eius ieri? 28. Maledixerunt|

tonigir
fifts &

"-'X ^anm :
V AA NU

* : .'
: !k: Pï þf( f:?*"
9441 Iv ld

!
'^mada n
QIDQQQ A
l. l

"T - IT ' :
( d ri.ä.m&g) t
» bumi!
DK ..rfoJ. |

t Wl
|
vntor L.
.*-l.-uhh HV*

LE À

A zi

adon.

1Lib5. 9.

1 T!a&. 440

Irabiem. Catertm Euangeliftz verba prz fc ferunt
- laccidiffe hoc,càm & templo Chriftus egrederetur , &

L

Matt.15. 1«

834

925

UA

|

Peccatum veítrum manet.

SCRIRRIPN

Ipondit illehomo ; & dixit eis : In hoc enim mirabile eft quia vos nefcitis vnde fit;
|& aperuit meos oculos: 3t. fcimusautem quia peccatores Deus non audit:fedíi —
quis Dei cultor eft, & voluntatem eius facit , hunc exaudit. 32. A feculo non cft f*
lauditum quia quis aperuit oculqs caci nati. 33. Nif1effet hicà Deo, non poterat
- ffacere quidquam. 54- Refponderunt , & dixerunt ei : In peccatis natus estotus , &
tu doces nos? Et eiecerunt eum foras. s. AudiuitIcíus quia eiecerunt eum f
& cum inüeniffet eum , dixit ei : Tu credis in Filium Dei? 3c. Refpondit ille, &| -
dixit: Quis eft, Domine, vt credam in eum? 37. Et dixit ci Iefus: Et vidifti eumi|
& qui loquitur tecum , ipfe eft. 8. At illeait: Credo Domine. Et procidens ado-
[rauit eum. 39. Et dixitIefus :In iudicium egoin hunc mundum veni: vt qui non
[vident videant , & qui vident c&ci fiant. 40. Et audierunt quidam ex Phari-|
feis,qui cum ipfo erant, & dixerunt ei: Numquid & nos czci fumtxï? 41. Dixit|
cis lefus : Si czci effetis , non haberetis peccatum,nunc vero dicitis:Quia videmus.

foras:

UM GERRDENS K ao

Ó ja» hanc hiftoriam non ftatim có-
207 tigiffe, poftquá chriftus é tem-
25 plo Iudzís lapidare volentibus
74 cuafit; & quia difcipuli cum eo
. * erát, cüm czcum curauit,quos
non legimus,cüm de cemplo egreffus eft, cum illo
fuiffe ; & quia non videtur effe credibile
Chriftum Iudeorum manus tam infigne in fuga ipfa
miraculum edidiffe, quo magis accenderet corum

non eft à proprietate verborum temere difcedendá,
Et prateriens , inquit , vidit bomimnem cecum à natinitate,
Atqueita fentire videntur omnces veteres interpre-
tes, Chryfoftomus quidé certé, & Cyrillus in Greca
Catena. Qui & hocipfumad myfticum fenfum lit-
teralem pertinere putat,quód & (tatim atque exicrit
é cemplo,& prateriens in hominemà natiuitate ce-
cum inciderit,eümque curauerit. Templum Iudzo-
rum gentem fignificare,exijffe ergo de templo, id eft
Iudeos nolentes Euangcelium recipere reliquiffe ,
cranftuli(fe fefe ad Gentilium populum , qui nulla à
maioribus accepta veraDei cognitione, quafi czcus
À natiuitate erat ; eum pretereundo curauiffe , quia
adcum miffus non erat;fed ad oues, qua perierant domm
Ifraels. itaqueillis primüm Euangelium veluti fuf-

càm illud Iudzi repudiarent. Jwferetur , inquit; 4
vobu regnnm Dei , €* dabitur genti fäcieatt jï-u&w eiMé,
Matth. 21. 43. & vobis , inquiunt Paulus, & Barna-
bas, opertebat priminm loqui verbum Det, fed quia repelitis
idllud, eg andignos vos iudicatis eterna vite,ecce couertimur

fu?icn tem|-

cepto coníilio przdicauit, gentibus nori nifi obiter;|.

|

4d gentes, À&t.15. 46. Eodem modo Rupertus fiue
fuopte ingenio,fiue Cyrillum legens.Myfïicum qui-
idem hoc eft, & allegoricum; fed propterea prater
confuctudinem meam dixi, quia, vt D. Auguftinus
cxiftimatnófque paullo poft di&turi fumus, vidctur

Chriftue hoc ceco curando aliquid voluiffe myftice
lügnificarc-; itaque fenfus etiam myfticus hocloco

|

A T preteriens vidit bominem cecum. À, 'eft litteralis. Quod ergo diximus quofdam obijcere;
Z 4 natiuitate.) Sunt qui putent..

vt probentnon flatim poft exitum à templo hoc ac-
cidifle , quod diícipuli in templo cüm Chtrifto non
fucrint, probare non poffunt ; quin verifimile non
eft cum co non fuiffe, & per totos feptem dies paffos] -
fuitfe fe Chrifti afpe&u carere. Acfolus chriftus fa-.
&us, vt diximus, inuifibilis exijt é templo.l1ta cft; fed
quid prohibet difcipulos , càm viderent magiftrum
fnum non apparere, fimuletiam cgreffos, & in via
eum confecutos effe ? (ä:löd autem putant vero fi-

1mile non effe recens offenfos Iudeorü animos nouo

miraculo magis exacerbare voluiffe , in colongé di-
ueríam Chryfoft. & T heophyla&ti iudicium ett, qui
duas Chriftum ob cau(ías hoc miraculü ftatim cgret-
fum de templo fecifTe tradunt; & vt nouo, iníigni-
que miraculo Iudzoruim volentium fe lapidare du-
ritiem emolliret ; & vtre ipfa,quod paullo ante illis
dixerat, confirmaret, maiorem , prioremquc fe cfle,
quàm Abrahamum. Exiftimant etiam Chryfoft. &
Theophyla&. verbü illud , vid:it emphafim habcre.
Vidifle enim non cafu,; non quocunque modo, fed|
càm de induftria eà preteriret fciens ibi cecum cffe,
vt inuentum curaret; & cüm oculos in eum conie-

'|ciffet; eumque contemplatus fuiffet aliquantifper:]

ex eaenim attenta infpe&tione Chrifti diícipulos oc-
cafionem acccpilfe interrogandi,quis peccaffet, ille,

kan parentes eius, vt czcus ille nafceretur. Res quidé

ita habet fefes Chriftü nos priores non magis, quàm
czecus ille videre Eolfumus ; ipfenos; vtíanemur,
prior videat necelle cft. Quód Euangelifta notauit
Inon quoquo modo, fed 4 natiwitate czcum fuiffe , có
pertinet, vt apparcat, quantum in eo curando mira-
culum fuerit.Nam qui iam nati czci fiunt, cótrarijs

D fortaífe remedijs fanari poffunt; etfiid Philofophi

non dabüt;qui autern czceus natus eft; isab alio me-
dico,quàm ab ipfo au&ore nature fanari non poteft,

'vc Chryfoft. Theophyla&. Euthymius admonuerüt;
idemque fcribit Ainbros. epift. 75 Ergo menos quidem
praterere debernus , quem pratereundum Dormmm non puta-
tit, pra[ertima civm à generatione cacws fuerit, quod non otiosé| 4
efl pofitum, Efl enim cacitas , que plernmque wi egritudins L

Arifte.cap.

de Oppofi-
tis in Categ

asl

Oo acden

n d

Quos de(i-
gnagerit .
hica natr
uitate cz-
Cus.

Éphef. 1. 3.

,rfogent cur
|Czcus na-

wciem ebducit oculorum , eadema, temporis [atio mitigatur.

936

[OAN. MALDONATI COMMENT.

857

Efl cetitus, qua bumorum frffïgþone generatur, E4 quoq; vi-
fjo Plerumque feblato med.tclmæ arte 4epcültur ; v? cogno[c.u.,'
quia quöd z]?c.(?mdmr, qi8 à generatioue cacus ej? , 1100 ATf
eftfed pote[Latis. Danauit enim Dominus fanttatem, non me-
dicinam exercuit.Eos entm [anauit Dominus Ie[oa ,quos nemo

|yoraret. Diximus hunc czcum aliquid,vt:Chriftus|
ipfc indicat,(ignificalle.Quid in co myfterij Cyrillus,

& Rupert' effe exiftimauerint;paullo ante docuim",
nempe Gentilium populum defignaffe , qui finele-

|ge» fine Deicognitione, veluti cecus à natiuitate

[ua erat. Auguftinus , & Beda totum humanum ge-

Cur difci- |
!puli inter-:

iípe&ione occafioném accepiffe putant exiftimandi
laliquod peccatum vidiffe Chriftam,quod cius czci-

nus fignificare putant, quodà natiuitate fua cecum

2, Btinterroganerunt eum difcipnli eius, Rabbi,quis pec-

|camit , bie , aut parentes eius , ot cecus na[ceretur ?) CQuzri
|folet qua occafione difcipuli hoc interrogauerint,

cüm nihil fimile de alijs egrotis leeamusinterroga-
fe. Chryfoft. hom. 55. & Theophyla&. vt fapcriore
veríu diximus, ex attenta Chriíti in cecum illum in-

tatis fuiflet caufa; quód cüm pofteius natiuitatem

jadmiffum elle non poffet, rogát quis,antequam naf-

ceretur peccauiffet, bic , aur parentes eiué vticecus naf-
ceretur? Alij x recéti hiftoria paralytici curati famp-
fifse queftionis occafionem. Dixerat enim illi Chri-
ftusc. $. 14. Ecce fanws fatfus es iam nelipeccare, ne de-

perant omnes morbos propter peccata hominibus
euenire. Cüm etgo in alijs facilé intelligerent pro-
pria peccata Erdpriorum morborum efse caufam ,
videréntque hunc natum effe cecum , interrogant
quo peccato, fuóne, an parentur fuorum czcus na-
tus fit. Sic Euthymius; videtárque cífe probabilius.
Deipfa difcipulorum quzftionc alia maior eft qua-
(tio ; quomodo dubitent , interrogéntque, an illle
peccauerit ; qua enim rationc,antequá effet, peccare
poterat?Chryfoft.& Theophyl. hac dc caufaab(urdá
dicunt fuiffe queftionem. Ambrofius veró cpiftola.

. hon ob hoc folàm,(ed quód debzlitates corporarm vt
175 q P "

cius vtat verbis,referant ad merita deliclerum. Cyrillus
in Grzca Catena cxiftimat Iadeorum opinione im-

]butos fuiffe difcipulos, qui putarét animasante cor-
|pora creatas peccauiíse , ac propter peccata in cor-
|pora detrufas , meliora , peioráue pro merito cuiuf-

que. Eum errorem Epiphanius diligentiffmus earü

|rerum fcriptor non vlliIudzorum fe&te.fed Origeni
Itribuit ; Thcolphyla&us Philo(oPhis,Platonicos, vt
Jopinor, intelligens. Vix tamen credibile eft at Phi-

lofophorum,aut Iudeorum tam abfurdo errorc tin-
&os fuiíse Chrifti difcipulos,homines prefertim , vt
ait I heophyla&. litterarü rudes.Leontius putat non.
interrogare difcipulos de preterito , fed de fututo
peccato;non enim ignorafse,antequá nafceretur,ne-

naíceretur, Non ergo interrogare difcipulosan ille,
antequá natus efset,peccauifset , (ed an propter pec-
catum aliquod,quod iam natus commififsct, diuina
prouidentia cecus natus fuifset. Idem Theodorus

foft. auté. Theophyl. & Euthym.non dubitantes,an

Mopíucft. (cribere videtur,minüs tamé clarc, Chry-

eft, quia omnes fumus satwra filj ire. Confirmabant|.
|ctiam hinc Gnoftici fua illa abfurdiffima dcliria , vt
Jauctor eft Irenzus lib. 2. c. 2 4.

terius aliquid tibi. contingat. Inde opinionem conce-|.

E peccatum originale , vt fcpe Auguftinus , & alij

À antequam natus e(fct;ccus ille peccauitlet ; [ed du-,

bitantes,quaná culpa, quáue caufa czcus natus gygrï"et,*ï
üinterrogaffe,quis peccaffet , ille an parentes eius, vt
czcus naíceretur; quemadmodu folemus de infanti-
bbus bello extin&is interrogare;qua fua culpa itti pe-
jrrerü?non quidem indicantes culpam eos vllam ba-
buifle,fed potiàs non habuiffe.Itaque difcipulos hoc
interrogantes potíüs fignificalfe;neque cecá, neque
parentes eius peccauilfle,vt csecus nafceretur , quämj€
dubitaffe. Czcü peccare non potuiffe ; parentes pec-
caffe quidé, (cd non potuiffe ipforum peccatü cau-
[am cíle cecitatis in filio,quia )'zlzim non portabit imqui-
Vate patrzs. Vtraque fententia & Chryfoft. & Leontij
probabilis,fed quod Chryfoft.Theophyl.et Euthym.
afferunt, fflius non portabit Iquit4te patri5non videtur
idoneü effe argumentum cius opinionis.Nam vt di.
&um eft,frlius non pertabit iniquitatem patrii:ita dictum
cft, Ego fnm Deus Xelotes vifitans miquitates patriiin flis
|v/4s ad tertia, 7 quarta generatunem,Exod.2o.$.Quarc

Propter pa

ibitandü nó eft | ' ! 1tü peccata filiirétum pecs
dubitandü nó eft, quin propter parentá peccata lij Ws

E - d
" »

Ezechiel,
18, 29

non folàm morbofi fgpe nafcantur, fed etiam mori-[sorese]
C antur,quod in Dauide fa&ü lcgimus:non modo na-
tura,quàd parétum morbi peccando contradti, cri(-|

ferantur in filios, vt Rupertus in hunc locum dif-
| ' : ; : 1
putat; verum multo maximé atque frequentiffimé
diuina id efficiente prouidentia, vt parentcs in filijs,

b l;e:äzandi; lefus neque bic peccauit , neque parenfes e185,
ifed. vt manifefletur epera Deiinilo.) NÓ fignificat Chri-
ftus, vt Chryfoft, Theophyla&, & Euthymius ob-
feruarunt, parentes czci non peccauiffe ; fcd nullum
corum peccatum cauíam fuiffe ,* vt czcus ille naf-
ceretur. Eftenim Chrifti refponfio accommodaté

ad pro'poiïtam qucftionem intelligenda, Idem Le.j
ïontius, & Theodorus Mopfhcü. de czco ipfo dij

cunt; ctenim & illum, finon ante; certé poftquam
natus effet;peccauiffe, fednon propterca cecum na-

1. Reg. 1.
i4. 18.

idcítin re omnium cariffima puniantur. — |
f
|

Pelagiani 1

Itum elTe.Certé nihil hocloco, quodin faum erroré
torquere queant , Pelagiani habent.Nà ficutex ver-
bis Chrifti colligi nó poteft parentes ceci nullá, an-

tcít colligi cecü iplum non habuifse , càm natus cft,
originale peccatum.Sed hoc tantüm colligitur , ne-
quc peccatum illius originale;neca&tuale parentum
:caufEm fuifse vt cecus nafceretur.Quid ergo? nonnc

Theologi docét,& in Africano, & Mileuitano Cóci-
lijs diffinitü eft,& mortis,& morboràü caufa cft? Eftp

d *
A AU EOL

tequá illum gencrarent, peccatii habuiffe;iita nó po- -

eccarti o-]

quaquam peccare potuifse,fed exiftimafse Deum fu. -
turorum praícium , cüm profpiceretfore, vtnatus-
peccaret, effecifse, vtin futuri peccati paenam cecus|.

enimuero fed caufa nó propria,fed generalis , & vt
Philofophi vocát,caufa fine qua nó.Si enim Adá nójeneratis, |
eccaíset, neqs morté, neq; morbos omnino vllos
ï:omixgcs experiremur;ceterü & mortis, & morbo-js morbo.|
rum alie proprie funtcaufz , inter quas peccata aut
ppria cuiufque;aut fuorü parentü num.cr.äwr.No.:;
jrogabät difcipulian propter pcccatünorxgmagc;cæc
ille nat" effet ; nec enim ignorabát peccatü originale
omniü morborü effe caufam;fedrogabannquae p ro-
|pria fuilfet caufa;quamobrem homo ille natus cífet
Czcus.Si enim peccati originale fuiffet, o€s alij cxci
nati fuillent ; qui originale peccatum habuillent.
Obíeruat Theodorus Heracleotes quattuor. ob
|cauffas folere homines morbis, aliifque huiuímodi
corporis incommodis vexari , aut proptcer fua ;

1
aut propter parentum fuorum peccata , aut JJ
Id'oxieesay propter probationem , id eft vt eorum

b vexatum

é

jvirtusà Deo probetur, quéadmodum Io

lob cauffas]

bis affiügi.

tiginale fo]

& fine qua]
nó mortis,

rume

Quattuer |

folent ho-
mines mor t

-IGb-:- & 2«l

làm caufa|- —

h

legimus

musd
dechra
&Tl«
d
videt

fnrdi
vtide
étt105
Wum
qitl
jnnim.

tendun

cdlera
licpea

bllsïx
Bto
lm
vtf
dim
coll

I!

Áicer

A^
ULP
L .al
iw)

TE Mopfucft. Leontius, Deda, & Euthymius interpre- cetet , voluiffe , fe neceffarió facere; oportere enim.
u rátar.Monét ramen Chryfoft. Leontius,Euthymius,| — fe operari operacius , qui fe mififfer. Cyrillus verà
J,*;u & Theophylacus efï'e auctores alios, qui diö?io/ncm än.on effe difputandi tempus , fed agendi. Qï/öd di-'- E
" X]'M V fn 7:/.0. vt non cauíam, fed cqel;tt;m , atque CQI; iequen-|B cit; Oportet , non abfolutam , vt Theo;o?l vocanb| , .
E can&á feditiam fignificare dicant, vt inita ver.39.In sudsemm ego ;ncccfïïtatsm', (ed neceffitatem ex hypothefi dfda-.
ET peügni&. m bune mundum veni , vt qui non vident, videant ; 7 qu| — vat, pofita Patris voluntate , oportere fe id faecre,
PROD Vr at videntyceci fiant. Non enim propterea venerat,vt qui] quodab co decretum effer.. De eo, quod fequitur,
RU m i : videbát ceci fierét; fedid ex eius aduétu ipforü culpa| — donec dies eff , difceptant interpretes, quid Chriftus

d
NONC SUSSIEQUE TOE NIRNOROID ENERU RR IN

1

838

DVTOXN CAPR X

839

Egihm us,aut vt in illis gloria Dei niagis eluceat,quo-
modo hunc czcum natum fuiffe indicat Chriftus.
pd fcquitur, fäd vt mdmf.e]ïmt:zsï' epera. Deim illo,
hunc fenfutm pra fe fert hominem illum non alia de
cauía cecum natum effe, quàm vt à Chrifto mira-
culo curaretur , eáque re opera Dei in eo manifefta-
rentur , id eft diuina in co curando virtus cluceret.
Átque ita D.Augufl:inus,ChryfoPcomus,Theodoru's

cófccutameft, Sic cecá illum non propterea natum
fuiffe cecum , vtin eo opera Dei manifeftarentur;
fcd ita confccutum, itàque tuliffe rem,vt cüm czcus
natus cffet;occafionem preberet diuine in (e virtutis|
declarande, Sic Cyrillus in Catena Greca citatus

|& Theophylactus exponunt, eftque, vt mihi qui-

dem videtur, vera interpretatio. Illud modó- obítare

À

i

. Jfirmant ex membro fequenti, venit sox , quando nemo

tacula ipfo.miiïïonis nomine declararet. Eadem d«

'caufa cüm poffct fua vocare opera, Patris potius;
!qui fe miferat appellauit. Quàquam aliam D. Àu gu-
iüinus radionem reddit, quód voluerit Patré potins,
quàm fe ipfum honorare.Theodor? Mopfucft.putat
fabbatà fuiffe , càm Chriftus hoc miraculü fecit; vt
ver. 14« fcribit Eugelifta:& cum fciret fore; vt idfa-

. . 1 N . & :
!&umludæl calumniarétur, excufare priüs,quám fa-

diem vocct. Origenes homil. 3. in pfal. 36. Chry-|-

foftomus, Leontius, Theophyla&us;Euthymius, &
Rnpcrtus exiflimant rotum huius yitæ tempus ví-
quead confummationem fzxculi vocari dicm.Id có-

poteft operarisdici enim opponitur nox , noctem auté,

EU

C in qua nemo poteft eperari, alteram cfle vitam ; nam dü Quid diei, ] .

videtur poffe, quód videatur eodem modo, quoin Ihzc vita durat.femper poffe homines operari , ficut &no&is . ]

1

::'1,:;17??!.'?335&!, caufám , non euentum fignihicabat. Szpe dixi gb» dutat, antcquami confummatio fæculi Ven..iat*, E
& mf o furdum non eíle ; quin magnz íxpe efleclegantig,| víquefibi laborandum efíc , víque fadlenda mira- !
zt £m vtidem vcrbum'ch(-:m logo varia ponatur Ggmä- f:ula, viqqe Ecclefam colligendam , dum pofsunt .
n éatione, Aliaalibi eius rei exempla pofuimuss hic| jin fe homines credere; véturam no&tem, qua nemo ?
*Aï vnum proponemus de ea ipfa dicione v?, de qua poterit operari;id eft aicefram vitam , qua nemo po- i
agitur. Dicit Chriftus ver. 39. In Wudiciuts. ego m but| — terit credere , nemo agere peenitentiam . Confrr-] |
— mundum veni, vt quinon vident, videant , «* qui videni| mant & ex verfufequenti. 6. Quandin fumin mundo, |
j lnl ['«a fíant.. Bis ponitur , aut intelligitur vt , in priorc| D /ux (um mundi.. Quam interpretationem multorum :
"i loco fignificat caufam , in pofteriore euenttim, Sic| licet;.ac magnorum auctorum ideo non fequor,quia j
n Ihocloco. Eódem fereredit, quodalij dicunt fup| — 'Chriftus defeipfo, non dealijs loquitur. Rationem
" | I plendum effealiquod verbum; non idem,quodpre| — enim redditnon curalij, fedcuripíe debeat, doner
nols a g ; cefferat, repetendum. Necenim fenfum effe, neque| — dieseff , operari. Itaque credendum cft dicm non
