:eius partem fuccefferaenec in hacre quicquam pre-|7- | —— Fa&pmef verbum Domim: faper Toannem Zácbarte

E —— , "IN LVCAE CAP. HL. j
j Fl-:;nn m dejerto.) Iuffus eftà Deo Loánces, càm in de-| A jvzrwm. Eccleíia enim non delercum, fed domus; non f
j Hebtaif- 1ïferm effctpredicare. Hocenim Hebraicaphrafisfi-| — |via,fed meta cft;qno vocandi homincs funt. Domi.
| m — lenifican Verbum Domini fuper aliquem fieri , Ifaize nus eft Chriftus , cai venienti paranda via eft, Ante|.
38. 4. Hiere. 1.2. 4« Il 13« N 2. 1. 60 7. 1. & . 9. & 14. facicm enim eius idco Ioaxmes;nf.ui.ïh:q eft, vt viam
| 1. & 16. r, & alibiapudhüc, & alios Prophetas pat-| . |eius przpararet,. Vnde Chrifti diainitas manifefto
: fim. Det mihi hoc loco le&or veniam, vtabominá-| 'argumento probari poteft, Nam apud Ifaiam no-|
i di auctoris Caluini vtar verbis. Co/guew ,inquit| meneft rv quattuor litterarum,quod; affirmanti-|
binc nullos effe veros datfores, n?jï qmbw fnmm*?wm cf 4 De bus etiam Hebrzis,de folo vero Dco dici potett, Via
wuns ,nec /zæffrit«verbum Da baberenifi acmïla: eti«m /þ" Ihnt !30 minum agimi,quiper cam, quam Ioannes|
|ritnalis vocatio, $i ergo fummà Prophete vocatismem Devex-| — prxdicabatpoenitentiam,;explanandi crant, vt m ol-|
| fe&'amnt,qm'l:': fnnt qm bodie fe mäemnt??'f]hmam.m?z ho| |liter'venientem exci perent Chriftum. Montes Ori- Quid mó-
- Caluinus| Caluini veraem eff; vt de Creten -1bu*s.-T1t1.x.ng dicit D B ggzncs,& Beda homines fuperbos;valles humilcs eífe tid, & val-
fugmï*ï Paulus,fed nullo potuit Caluinus teftimonio melius d1.a1 nt:Sed.Vt de füperbisid cácedamus,qui per pgs-|Pum. 2«f
"äm:u: c.|coargui quàm hocíuo nullo potuit tormento tota| |uitentiam ln.lmiliandi ; ac deprimendi fjmr ; quid dej.
.äfïiäï eius Ecalefia faciliüs Iabcfa&ag.- Nam fi non f.uf- | humi.hbu-s dlccmus?quoxpodo ungl.cburur?quomo- ;
igerit. .noglïfïcit verbum Dei habere ; nxü; accedat. vocatio;] do.erxgelxtur?'vt ad æqualltfucm redigantur? Án ha-|
ihdae Avr ipíe dicit; quid de ipfo ; déque omnibus &, |milescíie definent, füperbíque fienu Refpódet Bedaj
a Caluinianis ; & Lutheranis miniftris dicemus; qui| |hocideodi&um etle,quia qu fe exalrat , bumiliabitur.|
j necà Deo profe&tó vocati ,àut miffi funt , nec ver- C. 14. IL & 1.8; 414. Athzc fentenu.'a de premio,|
1 bum Dei, fed diaboli habent? . Alia que & hoc lo-| illa delabore dicta eft , ex qua contrarium potiüs ef-
! co , & duobas fequentibus verfibustertio, & quat-| — |ficiturneminem in hac vita extolli, neminem crigi,
to dici poteránt ; à nobis apud Matth.cap. 3 1. 2.| |debere,nein altera hx;xpllictqr.Allter etiam Origen.|
; dicifuntr s esetos o tepbsup) buvbosühs CimontesTudzos,quia mPerblg valles Gentiles , qu ia
TWS C g. Omnis vallis implebitur , qgt emms mozs , e7* cg!!z«s humiles erant , appellari.Sed praterquam quod Gé-, ;
Jïäïïmfäïïjäjj Ibumiliabitur.) Priorem partem huiusiíaie c.40.3-4.| — |tiles nihilo minüs fuperbi, quam Iudzi erant, cüm|
liiv h teítimonij, ex clamanti in defirto parate vidfliBorimi, — | quicquideratin mundo /operbia vite effst , quomo- 1. Ioan, $«
t i g dreflas facite [emitas ii quiaà Matthzo ctiam, X Mar-j — |do Gentiles qui válles erant exaltari jid eft humiles| -q
m I u co c. r. .adducta eft , illic explicanimus; Hoc quod| jcífe definere oportebat? Nihilergo per montes ,& :
B Lucas addit;/nunc explicandum. Loquebatur eo ;0*— - [collesaliud; quàm vie inzqualitatem,afperitatémq;|
| co Prophetaex períona DeidelIudcorum redu&tio-| — | defignazi azbitror ; ficut ftatim dicitur , Er afera ia
J | ne ex Babylonica captiuitate aucdtore Cyro, & fub| — | vieeplanas.Hoc enim eft, quod maximé afperá;atque
: leius figura dcalia maiore ; verioréque reductioneà| |difficilé viam reddit, fi nunc in valles defcédat;nunc| :
| capriüicate diaboli per ChmP.cum facwnda,quema-a.i- ' Jinmontes affurgat. Explananda'lgimr eft via , id cft :
| modum Euangeliftz omnes interpretantur. Loqui- D | vitiorü inzqualitas, repugnantiaque ad virtutis mc-
| k jtür aatem prophetico ; ld efi.:'poäticoffqrc more,per| j|diocrirarem redü*:ccnda ne quid fubeuntem in ani-|
1 profopopceiam dicensmittite preconem;qui .vblquc mos noftros Chrittum offendat. Quem fenfum,ne- à
terrarum clamet,maxim? veró in deíerto, vbi magis! — | mo meliüs quam Euthym. animadacrtit; qui & il- ï&ïï?"
|deuia, & magisafpera viaeft,vtomneseam explana-| |ludre&é obferuauit; vniuerfale illud 024 nó vni- gugit'usfim
: re, préparáréque curen t»vcnt;trovDomino;yätumn;. | zlcrfalitct accipiendum. Nec enim omnces valles ex- äägzuäs
L. quippe, & ipfum per (e-zquafïdu'ccm;egrcgium po-| ]jaltatas, nequeomnes montes, & colles humiliatos|" h i
h- |pulum fuum in patriam reducturum;non decere, vt fgi(ïc per Chriftu m , id cít non.omnia Gs | [
i x | Rex tantus.q:.udquam in via d:cuänfmk,qmcqualm in| |ta correda , quia mulzx viam parare noluerunt, |
in i | equale;quicquam afperum muenila-tf.A- confuctudi- — |Quanquam fi id qugd paullp an te dicebamus , ve- |
Qitun |neRegum metaphora Fan'Pta?eiïg:.,:qmb?s regnum. — |rum cft, futura pro imperatiuis pofiza effe , fupe:-.-
zS.Veï-ïäl fhïiï.mm ; aüt vrbcm ?hquafm mcu-n-c.lbus viz.non ex-' E | uacanca cft hecobíeruatio. Nam quamuis nó om- à
lii | jplanari quö,verqm etiam ornari ijlent. Hoc ergo , |ues valles exaltata ; necomnes colles humiliati fue-] -
: Ailr jeft parate viam Domimi , id e-fl:» D-(?;nl:le;venctlro; re£as! — |xints tamen Deus; cuius ca vox eft, atque.przco-
9 " facite femitas enunt ; id eft quibusilletranfiturus eft, & | |nium, omncs valles exaltari, omnes colles humilia-
,Cgl,'p. | onis vallis implebitur , eg" omum mens, «7* colls humilia-sïï phiatierdtis : 2555 : : & ]
VABR . bitur, Nam vt via plana (iGneceffe eft;vt valles.fiqua, — G. Et videbit omtis caro falutave Dei . ) Salutem E
5 - Joccürruntexaggerentur , & montes;fi qui fun t,cx-ï quam Deus p20pulo fuo daturus cft, vc fupra c-aþ,. 2. "
A gebrait-| planentur in campum. Futura proimperatiuis Hc::-fï , |30- Carnem pro. homine fumi tam fcitum eft , vt
r jmus fatz-|breord morepofita funtimplebitur , --id:e&implf:a:t'ur,,3 [opusnon fit exemplis docere.. Daobus autem mo-
*[fE- N ;ïääuï- LIamilialitur , id eft humilietur. Sicetiam erwntprauwa, — |dishzc poffunt intelligi. Autita vt fignificetur fore
i |» . — Whoceftobliqua) m dmrea;id eftfint. Quodtuncde| vt omnes homines confpe&uri effent, quomodo |
i |viaBabylonica dicebatur , dicitur nunc eodem Pro-' F |Deus populum fuum primum à Chaldeorum, de-| — |
o Ipheta ad Chiftum fpectate;de viatotius mundi, qua, * |indeà diaboli tyrannide liberaturus cflc: , ficuc Pfal.
n omnes gentes ad Ecclefíam Euangelij przconio ex-| |73. 12. dicitur Deus speratia cfle falutem in medioterra,
A citz ventutz&erant. Primus autem przco Ioannes| jidefttoto infpectante terrarum orbe.Et Píal.47.6.7.
1 Mfuit , qui propterea fe vocem in deferto clamátiseffe| — |7pfi , inquit, videntes frc (quod Deus fecerat erga po-
7A lLs VIdixit. Dcfertum corporaliter quideta fuitillud ip-| |pulum fuum ) admrati font , conturbati fnnt , commati
a ! 2?;211—? fum iuxta Iordanem , in quoIoannes vixit;acprz-| —|[wnt,tremor apprebenditeos , && Pfal. 67.. 25.. viderumt
MM . jne quid fi- dicauit: fpif'itualiter autem totusterrarum orbis, in mgrefues tuos Deim , mere[fus Dei wmek , Regis mei qui. efd n |
^ : i*g puse que late vox eius infonuit.Necenim Ambzofio fub-| — |fan& , id eft quomodo Deus gradcrctur , veniensad |
ilb Ad Gal. 4. Ícribo , qui defertun?.Ecclcüamæin--terpretatur, quód| [ferendam opem populo fuo. Simile illud eft Pfl. o7.
ffïuæ "E e fæ&æï flf R,mf"l" fh d*-".,æm?m'*,ï*"ï quam ens qua lf-*l??f lv d. Fiderapt omnes termin terre f[alutare Dci no(iri : E;l

ho : | : n . G 3 ilad -

TG NI EPe AE r n . t Es ctey st dieta RORU j

1 Fructus
jpredicatio-
|nis S. Ioan.
|Bapt.

DP EU DP E Ra a W. t

192

dOAN. MALDONATI COMMENT.

E

illud Ifaiz 41. 4. s. de hac ipfa re lpqu entis, Q
operatus est , e7* fécit , vecans generationes &exordta' ? Ego
Dominus , primus, cy" nowiSmmus ego fums vidermnt infula,
7* timnerumt , extrema ferre obflapuerunt, & cap. $2.10.
Parauit Dominus bracbiwm [anélnus finim m oculis omnium
rentium : (9* videbunt emnes fines terra (alutare Dei nofhri.
& cap.61.9. Pt (Gietur in gmtlbm j?meg eornm, €9" germen
eoram in medio populorum 5 omnes qui viderint eos cogno[cent

quod fiecauerit Dominus 4quas maru vübri ad vefiris intra-
itum, quando egreffi eftis. ex , /Egypto , €7* qua feceritus duo-

..'qui non babetis avgentum properate, edite e9* comediteyveni-

|te,emite ab[z, argento, e7* ab(2, vlla commutatione, & c.66.

14. F'idelstus, C97 gandebit cor veftrum , e7' o[fa veflva quafi
berba germinabunt , €7* cogno(cetur manus Domini ferui

dems ,& Ver[g 18. Ego autem oper eorum , 7* cagitationes
]eorum : venio vt congregent cum amnif'nu gentibus ,«g* lim-|
un s Q9 venitit C videbwst gloriam meam. Nverque|
fenfus melior videtur effe , quàm ille quem Gregor.|

hom.2o.in Euangelia,& Beda in commentariis affe-

tie oculum nifi ad extremi iudici diem. tetendit ? vbi cim

ele£lijeg" reprobipariter videbunt; vt ez* wfhi de munerere-
tribütionis fae frne fine gandeant , C* mmfli in vltione [up-

Jphictj m perpetemm gemant. ^ ! |
7. Duebatergo ad turbas.J Vide Matth.5.7.vbi hec;|
& omnia, quz fequuntur vfque ad verfum deci-!

mum , explicauimus.

celifte non narrant. Lucas fru&um quem auditores
ex Ioannis concione perceperant, exponit. Primam,
dicit cormmotam eius concione turbam , vt viam ab

leo falutis quereret ; ptopenfior enimfemper ad pic-

tatem eft Populus, quàm qui prudétiores fibi viden-
tur. Et verb cum Lucas dicat & imperitam multitu-
dinem,;& publicanos homines pro publicis habitos

annei de falute fua confuluifle;folos non dicit Scri-
bas,& Pharifgos eum interrogaffe.Interrogat Fc')pu-

|lus , Quid ergo faciemus ? Particula ergo indicat aliquid

prius dixifle Ioannem , quo docuerit omnes audito-

|res in errore verfari,nec ca,qua ibant via, faluos effe
poffe ; aut aliquid certé in eandem fententiam, vnde
Icolligendo Popalus interrogauerit quid ergo faciemus?

quaft dicat , fi ita viuende vt viuimus ; fi id faciendo

[quod facimus,falui effe non poffumus, doce quid,vt

falui fimus, facere debeamus. Potuerüt hoc collige-
re ex illis verbis penitentiam agite, id eft, preterita do-
lentes peccata vitam,moreíq; in melius commutate,
que alij Euangelift&e cómemorarunt. Potuerunt et-

illos, 7nia /fhi funt femen , cut benedixit Dominus, S1c dice-|
Ibat meretrix illa Rahab Iofue 2. 10.11. Audimimms

rünt, Qujia omuts caroinquit Gregor. accipitur onmis bo-|
pio , falutare Dei videlicet Cbriflum in bac witaemmis bomo|
|videre non potwit. Fb ergo in hac fententia "Pro'pbeta' praphe- |

apertis celisminiflrantibus angelis, confedentibus "t poftolis|
p fedemaieflatis fa& Chriflus apparuerit , omnes bunc e7'|

Io. Etinterrogabant eum turba dicentes , quid ergo fa-|
ciemus?) Hec que fequuntur víq; ad ver.16. alij Éuan-|

peccatoribus, & milites fzuum hominum genus,Io-|.

.Oxi; hac' À rat, Gemmina vipemrm q»;'s oflendit vobis fugere-. 4 ven-

B
bus /morrbaorum Regibus qui erant trans Ierdane, Sehon,|
(* 0g, quos interfecifln, e7" bac audientes pertunuimus, eyr |
elangwit cor noffrum , nec reman[it m nobas fpiritus. Autita;|
vt fenfüs fit fore , vt omnes homines videant , id eft!
guftent, experiantur , percipiant falutem Dei, parti-|
cipéfque fiant eius beneficij, fi tamen velint. Omni-|
bus enim in commune;ac fine difcrimine gcmis,aut :
petfonarum fuiffe propofitam,ficut idem Ifaias vati-|
cinatus fuerat c.55.1. Omnes fitientes venite ad aquas , 77 |

P

[nes enarrare. Percwl/2 ,inquit Gregorius hom. 20. in
Euang. & Bedain comment. rerrore fuerant turba, gmï

lenim caritatis fpecie , vt illic diximus, omnes 1n-
telligit. Itaque.non eft herenduim in verbis. Quodi

Iduas habet tunicas , alteram necetffarió dare debeat;|
Iquemadmodum quidam nimis litterales interpretes|
lintellexerunt.In vniueríum precipitur erga
|caritas , & compendiofiffima oftenditur et
'|via. Sed totum caritatis genus per duas maximne ne-|

|tum, atq, veftitum vt Bafil.apdd D. Thom. Gregor.

fura ira? Facite ergo f'uélus dugnos penitentia, vX putat Eu-
thym. & ex illis ruríus ver. 9. 44m fecuris 4d radicem ar-
beris pofita efl. Quibus extremum illis interitum nifi

tis, que credibile eft grauiter ; & vehementer dixitfe
Ioannem , nec fuiffe ab Euangeliftis commemorata,
quibus propoütum non erat integras eius concio-

cenfilium quarebant, Hoc igitur certum eft fignum au-
ditorem profuiffe , cum commota , &
Ícientiaad concionatorem venit, vt de fua eum fa-

puné funt corde , 77 dixerunt ad. Petvum ,«97 4d reliqms
vApiffelos , quid. facszemns wrri fratres ? Ext cuftodem il-

Quid meoportet facereyvt falums fiam ?.
tus à diuerfis generibus hominum Ioannes, accom-
modaté ad vnumquodque refpondet. singulis, inquit

priffa loannes vefponfum, Quanquam vt Theophyl. ad-

notau

plicior erat,nonfolum à malo abítinere, fed bonum
etiam facere precepit;publicanos veró,&milites ab-
füinere tantüm à malo, neminique iniuriam inferre.
Arbro:quod turbe dicit,cómune omnib?putat effe
preceptum ; quod publicanis, & militibus, illis pro-
prium. Zecjinquit;ez alia officiris pracepta proprta fr-|
gulorum ,mifericordia comunis eft v[ns. 1deo communia pra-

tefipiícant,interminatur. Potuerunt & ex aliis mul-|

a[gitata con4 .
lute confulat. Quemadmodum illos Petri audito-|
res feciife legimus A&tor. 2.37. His autem auditis com-|
lum carceris , qui tremefactus Paulo ; & Sylz ad pe-/
des procidiffe dicitur , A&or. 16.29. 30. rogafftque,|

3t.. Qui babet duas tunicas, det uon babenti,) Confül-|
Ambrof.generibus bommum conueniens tribwit fanfus Ba-|

itsloc inter fimplicem turbam,& publicanos;|
«* ! ; LI L] * * * r] z u 2 * j
militéíq; difcriminis adhibuit, quód turbá quia fim-|

cepta omnibus officiis ,omnibus etatibus necefaria , c* ab|.

omribys deferenda, Non publicanns, nonaniles excipimr,mnï
'agricold vel vrbanus , diues «2 pauper s omnes in. commune
admonentur , vt conferant. non babenti, Mi[ericordia emm
plenitudo virtutum e[l.. Et 1deo omnibus eff propofita perfe-
Éle forma virtutis yne veflimentis, 4lim,mtzs,5' fs parcant.
Redé hec Ambrofius.Etenim cüm fimplex populus
nó foleat ad inferendam iniuriam effe procliuis, nec
vllo fibi proprio laborare vitio ; preceptum illi cum
omnibus hominibus commune Ioannes tradidit.
Qui babet, inquit, duas tmmicas det uon babenti. Speciem
vnam caritatis.pro toto genere , id eft pro omni ca-
ritatis officio pofuit. Sicut Chriftus apud Mattheum
Cap.25.35- efwrimtenim , «* dediflis milu manducare. Vna

qui fecerunt, boni quamuis auctores, valde labora4j

Á&or.18.In fenfum igitur intendenda mens eft. Qui|
nec tam anguftus eft, vt de folis tunicis , ac efcis Frq-f |
ceptum intelligendum fit;neq, ram latus,vt quifquis|

roximül

e falutis|

ceífarias , maximéq; cómuncsipecies declaratur, vi-.

hom.20. & Beda hunc locum explicans adnotarunt.

| Liam ex lis que Lucas ver.7.& 8. Ioannem dixiffe nar-| '

.« Quan-

runt, quomodo id ab Apoftolis ipfis feruatum fu-]
Jerit, cüm Petrus duas tunicas zonam, & calceamen-
Ita dicatur habuiffe A&orum. 12. 8. Paulus vero , &]
Itunicam , & penulam2.ad Tim. 4.13. vt Oecumen.]

Quis fen-

fus huius
qui habet
duas tumi- |
C4, det, ;

G.

!

aAb d amte R A ""

E NEAII EDAE d ao — -

zi

L4

- s.

i
P VTRU ORE II ESNUE d :
x RE * ; ;
um OM d :

fllfwos |
mil
|pe-
Que,

fii.
üm-
Qu
ii
iab

RUX

"14 l f /
IÉ I
r

:4

Ioan, 14.6.

d

"a - — DDULTHBNCLA AR OADBHL

ag

has duas fpecies pofitas fu«i.iï'cgutant ; quód non ha-
benti , fed qubd danti magis fint neceffariz. Maioris
enim effe caritatis, qua fibi neceffaria funt dare, quá

Ique fuperflua.Quod quidem verum eft;fed non pro--

pterea has duas [pecies à Iöarfxlc pofitas arbjtto: ; fed
potiüs,quód pau perib? magis fint neceífariz. Nemo
enim fine victu,veftitàque poteft viuere.Etita vide-
cur Ioannes orationem fuam confultó moderatus,vt
non vidcatur auditores ad íummam , fed ad neceffa-

riam tantàm ad falutem caritatem obligare voluitfe.

Ideo non dixic, qui habet tunicam , det eam,fed qui
habet duas tunicas;det alteram ei qui nullam habet.

IHoc etiam obferuauit Ambrof. M[ericerdie tamen ; in-

quit, zp/rms pre fpoþilvilitate coditionis bumane men[nra Fr—
natur , vt non frbi vnu[qui[que torum ertpiat fed quod babet ;
ewm pauperibus partiatur, Duas veró tunicas dixitn on
certum tunicarum numerum,fed cuiufcunque vefti-
tus, & per veftitum cuiufcunque boni alterius ex-
terni fupeïrfluizt*atem denotans. Fierienim poteft, vt
aliquis non duas tantüm, fed multo etiam plures tu-
nicas habeat, omnes tamen illiad tutandam vitam
neceffariz fint; eum Ioannes non cogit vllam dare
non habenti. Etfieri rurfum poreft, vcaliquis vnam
tantüm habeat tunicam , & quia ea illi neceffaria nó
eft;ex Ioannis fentétia eam illi;qui nullam habet dare
debeat. Contia veró,cüm dicitsonbabenti,non folüm
eut intelligit . quiomnino nullam habet , fed eüm
qui etiamfialiquam , etiamfi plures habeat ; tamen

lad caendani vitam pluribus indiger. Illi enim;quám-

uis multas habeat ; quifquis plures neceffarijs habet
dare aliquara debet. Summa eft;duabus ex partibus
obligationé eleemofynz dandeloannes przfcribiu

Jexinopia pauperis,fi tnendzx vitz neceffaria non ha-

beat ; & ex abundantia diuitis; fi plushabeat quàm
illi it ad vitá neceffarium. Eadem modcrationelo-

[cutus eft Chriftus optimus interpres huius loci in-

fra c. 1. 4 1. V'erwntamen quod fapere[! , date eleemofynam;
(* écceomnta munda [ant vobis. Caeterum quia plerun- j
que vnatunica vni hominiad conferuádum corpus
fatis clTe folet;per vnam tunicam; res omnes neceffa-]
rias; per duas, res omnes füperfluas fignificauit. Ex-
plicauit hunclocá egregié Hieron.q.t. ad Hedibiam.
Qui babet duas tunicas,det Alteram non babentis de. fí 5cy-

hia frigera [intez* alpina niues, qua non duabws, e7* tribus

tunicis, fcd vix petudum pcllzbm rePellnnmr ? Quicquid ergo
córpor, noftro fafficere poteft., s* bumane [uccurrere smbeail-
litatiquos nados natura profudit; bec vua appellanda eff tu-
m'a; e7quiequidin præf?ntibm*alimm risneceffavim eft ; boc
vnius dier viclus appellatwr. Hoc mihi non paullo ma-
Igis placet; quàm quód Gregor. & Beda fcribunt. 14.

bat,fi falui effe vellent? cáim & Chriftus vnica-viafa-
lutis effet , & ipfe idcirco veniffet, vtadeum homi-

plebem perfectam? Id iam ante feciffe credédum ceft,
quamuis Euangelifta non dicat. Debemus enim exi-

arce , inquiunt , de diuidendis cum proximo duai'b'uï( twnicis| .
datur praceptum , quia boc de vna dici non potuit , -quauniamh; |
Mf vra dimiditurnemo veflitur, In dimidia quippe tumica ts ] .
[mudus remanet,qui accipiteo* nudus ,qut dedir. Mitum vi-]
deri le&ori poteft , non aliam magis expeditam falü-|.
tis vian,auditoribus fuis Ioannem oftendiffe,& ma-|
Igisad munus illud,quo fungebatur,accommodatam.] -
[Quin dicebat,credérent in Chriftum,quem predica]. ^ |tía notauit, quibus id hominum genus infame eft,
! iczdes, calumnias , auaritiam, feu latrocinia, autex-

nes adduceret;&,vt angelus dixit c. 1. 17. vt pararct illil.

|ftimare Ioannem virum tam fan&um , tam enarum

imyfterij;tam amantem Chrifti, quíque in id vnnm à

IQuanquam Gregor. q.uïi-dcm,öc Bedanon propterea A

C

D jtatis iuftificati; cüm Ioannes interroganti populo,

E

| vitam mgredi;ferna mandata Matth.19.17. Magis vtique

(5.) Grzcum verbum zpox(v, quo Euanegelifta vfus

|quanta visfuerit orationis Ioannis, quz etiam mili-

- |hoc illis nihilaliud facientibusad falutem effet , fed
|quód fit vero fimile eos,fi his rebus, quibus frequen-

Deo miffus erat, eam officij fni parté; qua erat prz-
cipua, non negligenter prætcrijffe. Ac fortalle cünm
hoc; quod Lucas natrat, dixit; iam Chriftum digito
demonftrauerat , iam dixerat ; ecce /£gn Dei , ecce qui
tollit peccata mundi , Yoannis 1. 29. Nec etim in liacre
Lucas temporisrationem habuit. Nec mirum eft ita
refpondiffe loannem;,cüm Chiriftus ipfe de eadem rc

[ab adolefcente illo interrogatus; Qwid boni faciam , vtl

babeam vitam aternam ? non tefi ponderit nift 5j vis ad

precisé quàm Ioarines, & minüs noui diceiis. Quis|
enim ignorabat; ei, qui velletad vitam ingredi,fer-
uanda effe mandata? Ioannes aliquid videtur dixiife
noui quod in Decalogo n6 omnino effet expreffüm,
vt,qui duas haberet tunicas; ei quinullam haberet;
alteram daret. Ceterum cogitandum eft vtrumque
accommod4até ad auditorum captum locutum fuiffe;
qui maiora tunc quamuis illis dicta fuiffeut ; capere
non poterant. Etnon crát vinum nouum in vtres
veteres immittendum , neruptis vtribus effundere-
tar.Similes de charitatis officijs loci funtIacobi z; 15.
16.& r.loan. 3. :7. Maximé veró huicloco affine eft
quod cribit D.Paulus 2.Corinth.8. 15. 14.& D. Hie-
ron. ad explicandum hunc locum adducit. Non enim

772 prafeuti tempore veflra abundantia illorum inopuam fep-

interpretarentur , deberéque doóctorem; qui vtrum-
que teneret non habentibus impertiri.Sedallegoris
cü hocipfum eft. Magisad rem pertinet,quod Iren.
lib. 4.c.40. ex hocloco probat, nos operibus chari-

quid fe vt faluus effet,facere o porteret;nihil aliudte-
(ponderit, quàm vtexerceret opera chariratis; — —
13. Nibil amplius quam quod con (itntum eft vobis ,fatia-

eft;ambigue eft fignificationis.Nam & facere;& exi-
gere fignificat. Hoc pofteriori modo non folüm au-
&ores Grzci Origen.hom in Lucam 23.Gregor. Na-
zian.hom.25. cótraIulianum, Theophyl.& Euthyr.
[cd etiam Latini Ambrof. in commenrarijs ; & ferz
mone 7.fiue is Ambrofij,fiue Auguftini eft , fermi. 19.
de verbis Domini, & Bedaii hunc locum fcribens|
interpretátur. Senfus eft melior,quàm quem La—tüiä
noftri interpreris verba videntur prz fe ferres quan-]
quam & noftra verfio hüc admittit fenfum ; eodém-
que modo intelligenda eft ne faciant plus quam 11—;
lis conftitutum cft. Erat enim illis conftitutu m,quá:

vt alijs frt vemi[stoyvoby autem tribulatto, fed ex eaqualitate;|

pleatsot e il(o.mm abundantia wjiræ imopie fit fi:pp*leäi*eüä |
tum, vt frat equalitas, Rcfert Theophyl.fuiffe qui duas] -
tunicas.duos fcripture fenfus litteralem, & myfticum] -

Matth.9.17
& füp.$.575

exigere. Publieanos fuiffe tributi Caefaris exactores
apud Matth. c. y. 46. & c. 9. 10. diximus. l)

$i

14 Interrogabant autem eum e* milites,) Oftendit

ts homincg pfcrtlmque feroces emollierit. - L
Neminem conentiatis nec calumntam faciati,e7 contenti
effote fl'ipendus ve[Irz.) 'Tria potiffimüm militum vi-

torfiones. Ab his cos abftinere iubet.Non quód fatis

tiüs peccare con(ueuerant , non peccarent, necalijs(

cum tributi exigere deberent; plus facere, erat plu$ -

peccaturos.Idémque de publicanis dicendü eft,quos
ctiam iudicauit Ioanncs facilé cztera vitia vitaturos,

— P : "-

" RUT

1

CIPINEEETITIC oos

m

IOAN. MALDONAT. COMMENT.

( 36 | BN , l
fiillud quo maxime laborabanccuitarent. Probarüt; À euminterrogarent, num ipfe effet Chriftus, ltque
ex hocloco nonnulli veteres etiam auctores nó cfle; — imeritoà quibu(dam dubitatum eft, num refponfum| k
lillicitáà Chriftiano homini militare Ambr.fer.7.Au4 — ihocIoannis,quod hocloco Lu cas,& Matth.c.3.11. &|
An fic lici- la ft, epift.s. & lib. 22.contra Fauftum c. 74. Res perj .Marcus c.1; 8. recitant Baptiftam dediffe, idem fue- ,,
) t ï;: Íc facilis erat ; nifi hereticus fpiritus, quiomnia hoc|' rit; codémque accidcrittempore , atque illud qued|
l* - Hempore turbauit;in dü bium reuocaffet.Nam neque, — loannes narrat. Vr idem effe videatu r,facit fimilitudo
| Chrifítus Centurionem illum, cuius taa toperelau-; fententizsvt diuerfum,facit quód hic populo & qui-| i
dauit fidem,abarmisabftinereiuffit Matth.8.10. ne-|. |dem non interrogahiti fed tacité apud e coeitanei| !
! quzPetrus Cornelium alterum Centutionem,quem illic legatis (acerdotibus, & Leuitis, ijídéque Phari-|
[ baptizauit & in fide inftruxit , A&. 10. 36. 48. coegit ('æ;is non interrogantibus modo, fed etiam coatra il-|
/ mutare idgenus vitz. Recté monet Ambrof. fer. 7.|— lum fübtiliter difput&tibus ref, pódiffe dicatur , quód- | |
| Jaut quod magis credo Augull. fer. 19. de verbis Do- 8 quchocante baptifmum à tribus Euanecliftis ; illud|
mini hoc preceptum nó adíolos milites, fcdadom-, |poftbaptifmum à Ioanne fa&üm commeimoretur.
nes in vniucríum inagiftratus, & Ecclefiz minifros, n neutram partem argumenta fünt neceffaria, (ed in|
| pertinere, E;e, inquit , cogno[cere (e debet omniz bome qu1, — hanc probabiliora. Atqueita Ambrof & 'Beda fen-l
pmiitat, Non enim zantim deijsmilitantibws [ripturalo-/— tite mihi vidétur. Vterque enimcolligit ex hocloco|
quitur , qui Armáta miligg'æ detinentur $ fed qmifquis militie| | Ioannem prophetico fpiritu intimas animi cooita-|
! fne cindulo vtstur , digmitatis f mles ad[eribitur. /ttque) / iones cognouiffe; neque enim verbis vllis,(ed (olis
ideo bac fententia poteft dici verbi gratia militibue, protetto- lrcfpon,difïï: cogitationibus, quia dicit Euanocliftal
ribus, mnc'?z'flue Refforibus .ez* cuicmque 4ui fipendia pu-| — AExitimante auter papuloe cagi-fant:bmfä»mi;gäg; ,',ï trilil
AMlice fibi decreta confequitur- 51 amplius quavit táquam ca-| — us feisne forte sp[e effet Chriflus, Quod fi ita eft;non da-
lmntator e* coneu[for Ioannis (ententia condemnatur.F fque — Ibium,quinaliud hod faerit teftimoniu quüä'm illud :
| - |adeo autem boc inoleuit malum,vt iam quafi ex cenfnetudine.C, quod Ioan nes Euagelifta à Baptifta exhibitum fuiffe l
qvendantur legas,-eormm;mmr Iuta y fentetia ip[fa venala fit, ïircfcrr.Räfquc conuenit aptifä més5 cimrenim Ioan- :
qee nullatam: can[fa. gofstt effe fims cauffa. Hacautem diuina,/ nesnon Ierofolymz, fedin defertoadIordanis oram | |
Mententia, qua ad milites loquitur potefl etiam 4d clericos re-| — |verff: aretur , non poterant ludzi illi primores qui fa-
. torqueri , quia. etiam[i non militare videamu [aculo , famen| |cerdotes, & Leuitasad eum legauertit, in eam venire
I Tii Deémino,€7* Deo militamuis , fieut 4it I Pg/iolm . Nemo mi- fufpicfcncm Tf ïh*uaiïïaaxïdcs Meffias effet, nifi id exl
moth.z.4 itans Deo intricat [e noqótiys lecnlaribus, — ( ipopulo,qui ad audicndum Ioannem cxibat, Ccogno-
dpocoags Exiflimanteawtem populo.) G. rpocd'oxivzog exi- — iffent. Quare credibile eft priüs populum eam de
Mtimantéaut expectante;id eft expectatione, dubira| — Ioannc opinionem concepitle; illique,vt ttes narrát
|tonéque fufpéfo, vtftatim dicit, veferteipfe offet Chriz — Euangeliftz ; vefpónditfe loanncm. Dcin increbrc-
-Iffw«. Cum enim dubitaret, expectabat enentum rei; — ifcetite fama, Chriftóque baptizato , & à Ioannetan- "
Iqui declararet effétne Meffias, an non. Mouebatur D/quam vero Meffia demonttrato principcs Iudeorum| :
'Hoannis fan&itate; & officio baptizandi;quemadmo-, — |rem ex ipfo Ioanne cognofcere voluitfe : càm vna ex
" |dumex Euangelio Ioannis conftat, vteum Meffiam; — |parte viderent populum Ioannem táquam Meffiam|
4 rcffcacrederct', auettebatur cultu l;oug&)ab eo-.diuerfö;; jvenerantem; alia ex parte audirentillum palam pro-| :
- |quo fuum Meffiam fperabat véturum effe, Sedfacile' "fiterinon fe fcd Chriftü, quem baptizauerat, vc rum| :
|fuit illis.fi fcripturas fuas cófuluitfent;intelligere Yo- - ;Icfïe Mefliam. Ita & ego fentio , qnanquam me Am- l
Jannem Meffiam. effenon polfe; càm totafcriptura — |brofij, & Bedzargumentum non admodum mouet. |
|doceret Meffiam ex tribuluda, & ex domo Dauidis, — |Nam quodLucas dif:ir;väx:f/t'iman!epalaüläg'ï,-*?'., cogitanti-
nafciturum ; Iosnnem antem viderent.& patre, &| — bus,Gz c.non negat ctià interrogaffo, aut de ea certé re]| r
[matre ex tribu Aaron originé ducerc. Notauit Ori-| llocatum fuiffe;fedititm fortaffe ignificat loannem]
Igen.. periculofum effe fiauditores maioré quàm ve-| - F.epulide Íe nimis magná opinionem cotrigere vo-
|ritas ä-irat de concionatore opinionem habeant; in-| E u:ilïeï.Monentur hicconcionatores quemadmodum|ywoca u
|déque nonnullas barcfes natas dicit; idque nonnul-| |& Origen. indicauit;ne fc patiantar fupra mezita füajpro cócio-|
lisprobatexemplis,quz videreapud eumle&orpo-| abaüditoribus honorari, aut laudibus cfferri, fed ni-/ ^^**
terit. Ioannes c.r19. Ícribit ludxosab Ierofolymafa-| | |miam de feopinionem ptemant; laudémque; & ho4
|cezdotes , & Leuitas aliquotad Ioannem legaffe , vt Inorem omnem à fe in Chriftumdeclinent. —
» À.
|
^ |
!
|
Pa : TAE R 1
4 CAPVT "
/

D
|
/5 il
x

MOXUP u AT dStMuueus EESUDME

Bs r

gelizaæpaup eribus mifit me , fanare contritos corde, 19..
|miffionem , & cxcis vifum , dimittere confra&tos in remif lonem , Prædicarc an-|
.|num Domini»acceþtdinf,& diem retributionis. 2o. Et cum plicuiffet librum,
|teddidit miniftro , & fedit. Et omrifum in fynagoga oculi erant intendentes in|
|[eum. : 21..Ceepitautem dicere ad illos: Quia hodie impleta eft hzc fcriptura in
"Jauribus veftris. 22. 'Etomnes teftimonium illi dabant : & mirabantur in verbis
||gratiz , qua procedebant de oxe ipfius, & dicebant : Nonne hic eft filius Iofeph:
: 4 23. Et altllhs " V.t.»iqge-idiætisï mlhlhanc fimilitudinem: »Med,ice c:ur&teipfünïz
|quantaaudiuimus fa&ain Capharnaum ,fac & hicin patriatua. 24. Aitautem:

EL

E 3

V m
« P NNNS N
N Y

N NSSM Y ;
XX N T N : : j
-x » XXX.XX '-.N Qs xx N Ü j: E at
^ , v 4 ;
N N N NNSNAN ? MEN » M
*& NY 1 RA
"« " Y ;
XX/SX N N N : :
: F ANNAEAA M ( ;
l 1 3 A ;
d " N
N :

s
:

0/&- 'A 27

lum di

* |ueriscoram me ,erunttua omnia. 8. Etrefpondens Icfus,dixit illi : Scriptum eft:

Dominum Deum tuum adorabis , & illifoliferuies. 9. Et duxit illum in Ierufa-

|lem, & ftatuit eum fuper pinnam templi, & dixitilli : Si filius Dei es, mitte tchinc
ideorfum. ro. Scriptum eft enim quöd ;Angelis fuis mandauit de te,vt conferuent

te: .. & quiain manibus tollentte , ne forte offendas ad lapidem pedem tuum.

|i.. Et refpondens Iefus, ait ilfi: Di&tum eft: Non tentabis Dominum Deum
Truum. 13. Etconfummata omni tentatione , diabolus receffit ab illo , víque ad
|tempus. 14. Etregreffus eft Icfus in virtute Spiritus in Galilzam , & fama exiit
. |per vniuerfam regionem deillo. 1. Ecipfe docebat in fynagogis eorum , & ma-
|gnificabaturab ommibus. 16. Et venit Nazareth , vbi erat nutritus , & intrauit
fKfecundum confuetudinem fuam die fabbati in fynagogam , & furrexit legere.
|r7. Ettraditus eftilliliberIaiz prophetz. Etvtreuoluit librum ,inuenitlocum

przdicare captiuis re-

Amendico vobis , quianémo propheta acceptus eft in patzia fua..25.. In veritate
dico vobis , multz vidux erantin diebus Eliz in Ifrael , quando claufum eft cz-

26. G adnullam illarum miffus eft Elias,nift in Sarepta Sidoniz, ad mulierem vi-

|duam. 27. Etmultileprofi erant in Ifracl füb Elifzo propheta: & nemo eorum
|mundatus eft nifi Naaman Syrus..28. . Et repleti funt omnes infynagogaira , hzc
udientes. 29.. Et furrexerunt, & ciecerunt illum extra ciuitatem« & duxerunt

hllh anms tribus ,&menfibus Íex cum fa&aeifctfames magna in omni terra:|

Matt. 4.a.ti
Marol-b .Iii

Dcüi&*i.;æ |
Mgt.q,.a.agy

Deutet. 16.] -
C.13. & 1Q,
d.20.

BPf.so. cnm] -

Deutet.&
C.16,

Matth. 4,
b :

Matth. 15.
5554
Mar.6, a.3.
Ioan. 4.f. -
h -

Ifai. 6103 T

jy.Regum
17.8.9« !

4.Reguni
$daa. -

Jillum v(quead fupercilium montis, füper quem ciuitas illorum erat zdificata vt

praeci-

n 77 5 pas

1 —

iMatchai 4.1
b
Mar.t.c.21.
Matthzi 7.
1d.28.
Mat. c.25.

Pþ

defcenditin Capharnaum ciuitatem Galileejbique docebat illos fabbatis. 3». Et
tupebant in doctrina eius,quia in poteftate erat fermo ipfius. 33. Etinfynagoga

|cens: Sine , quid nobis, & tibiIefu Nazarene? venifti perdere nos? fcio te quis frs,
|Sanctus Dei. 3s. Et increpauit illum Iefus , dicens: Obmutefce, & exi ab eo. Et

| 160

5 — 1OAN. MALDONATI COMMENT.
pracipitarent eum., 9. Ipfeautem tranfiens per medium illorumibat. 3. Ex

erat homo habens demonium immundum , & exclamauit voce magna, 34. di-

cum proicciffet illum dzmoniumin medium, exiitab illo, nihilque illum nocuit.
36. Et fa&tus eft pauor in omnibus,& colloquebantur ad inuicem,dicentes:Quod

left hoc verbum ; quiain poteftate & virtute imperat immundis fpiritibus , & ex-|
|eunt 37. Etdiuulgabatur famadeillo in omnem locum regionis. 38. Surgens

: EMatthai 8.

; iIMatcit. -

d.34.

1

? "
W wb s
r

| — [ibusoportet me euangelizare regnum Dei : quia ideo miffusfum. 44. Et erat|
- priedicansin fynagogis Galilzez. * Pn-olqgu Rbdrntecup N a o
hs; ) Esvs autemplenus Spiritu [mc*?a.)'" A |ez* wrrtutes ? au&tor.eft Matth. c.15.54. & Marcus cap.|
l 2 Semper Chriftus Spiritufanéto|. |6. 2. Euthymiusin virtute fpiritus interpretatur ple-
| ( plenus fuerat;fedfignificat poft- — nus virtute faciendi miracula , non quód initinere
| $) quam in illum iam baptizatum| - miracula fecerit;fed quód ad ea facienda virtute Slpi—-
; p5 Spiritus fan&us defcéderat,ma-| - |ritus fandi inftru&us, paratüfque venerit in Galila-| -
233 gisin eofefe quàm antea demó-| am. Theophyla&us verum attigit fenfum i w'rm;c&,

. |daermonia à multis clamantia , & dicentia: Quiatues filius Dei: & increpansnon
|inebat ea loqui : quiafciebantipfum effe Chriftum. 42. Factaautem die egref-
