quo negauit Petrus, nec de ipfo folàüm Petro; fedde

E

D

|breuioribus interrogat. 251.non perfonarüsfed tem
Iporis diuerfam conditioné fignificare voluiffe. T.

: | . ipfius di(cipulicffent, & neceffaria omnia fponte
tant Petrum negádo perdidifTe.Ore negauit , animo| ^

ts conueríus sieificabis nos , id cft tu qui nos occ diíti
iter viuificabis. Similiter hoc lóco , Zu conwerfus có-

rum fratres tuos confirima. Ác vixaliter Hebraifnius
explicari poteft : quemadmodum DBeda etiarm iiiter-
pretatur.Quanquà Ambrofij in Pfalmuni 4». Theo-
iphyla&i ; & Euthymij interpretatio mihi non dit-

PUA N *

!

Matthaeum (unt cxplicati.

juunquid aliquid defait vb? )Mitü quorfum hoc nunc
Chriftus interroget.Si cnim eos nunc fimiliter fine
baculo, & pera vellet mittere , apta hzc viderctur
interrogatio, vt doccretcos,quemadmodü tunc nec
baculum, nec perá fecum ferentibus nihil defuiffet,

lo nunc,& pera;fed etiam gladio opus effe.Chryfoft;
in homil. in hzc verba D. Pauli Rom. 16.3. falutate

diuerfam tantüm difcipulorü conditioné notari pu-
tant. Principio quidé Chriftum illis tanquá puctis
Iprohibuiffe,ne quid fccum in viá portarét,fed toci à
Íc tanquám à patre péderent;runc tanquá viris prz-
cipere motiturü patrem,viri vt fintfibíque neceffa-
ria prouidcant.Duriufculü hoc eft. IHlud enim pre-
ccptü primum ; quod Chriftus difcipalis ad predi-

celij przdicator de Euangelio viucre cótentus, om-

nirerü necelfariarum folicitudine liber effec.Magis

que Theophyl. & Beda , tum etiam Bafil. in regulis

pus illudjquo eos ad predicandá miferat;adeo gaca-
(ccü ferentibus, dcfuerit, fauentibus omnibus quàd;

fuppeditantibus.Nüc inftante paffione fua diuerfüm
effe tépus, adco fibi omnes futuros infenfos, vcnon
folàm nemo illis proptet fe fauere audcat; & res füb-
miniftrare neceffarias , vt omnes potiüs perfecuturi
cos fint, & ad mortä,quæütufi;ita vt non'modö ba-
culo, ac pera, fed etiam gladio opus illis effe vidca-
tur. Hoc ett quod dicit.

C qut non Daber, vendat twnic& foam s x emat äl"lmm-)

firma ffatres tnos,id cít,Gicut ego te Cdnfirmauiätu ite-]

plicet,qui conuerfum exponütà peccato;quo Chri-|
ítum ncgauit;a&ta paenitétia ; quafi alijs de fuo vul-]
ncre fccerit medicinam. Duo fequentes verfus apud|

W Quando mf Ves fm' 641*:410,(9" peras e»* mfcedm?f:lr, :

ita nihil nunc éodem modo cuntibus defüturü. At|
videturagere contrariá, vt doceat non folüm bacu-| -

Prifca , e7* "quilá, Beda, Theophyla&t. & Euthym.]

candü miffis dcdit, in omne dedit tempus; vt Euan-]

mihi placet, quod ijdem auctorcs indicát, maximée-|

tutp, & fauorabi'e fuiffe , vt nihil illis, quáuis nihil]

36. Sed nunc, qui babet fäcc:ulä, toä&t fimiliter v perái ,

|

diísdial d UR ORE RYO NI s - CR WU d "—— 1

CTRO RR TA GU TNNNES 1 . : asE DC ii m

EEE T

Dl

? Y * P : à ( dt* - "T
Latinos his dictignibus, rurfus;aut;iterum , vt Dew ï*;fgfn N

PÁAl, 84.2:|

D

Mos fcrip-
türa vt pro
phetias im
pcrádi mo-
do pronun
tiet,

lfai. 53.12.

lum,& peram , cztetaque oimnia humana adiuméta|

.390

IOAN, MALDONATI COMMENT.

391

$. 9.10. & lupra. apud hunc eundem Eugngculiüam.
c. 9. 3. fünt, contraria non fint, vbi di(cipuli bacu-

fccum tollere prohibentur, :/pud Mattheum difpu-

mus, & T héophyla&us putantillic Chriftá dixiffe ;

imperatiua, fed futura legere , Tollet, vendet, emet.

dicit. ov

!

id cft habere oportet,impleri necetfe eft , nihil enim

tauimus.DBafilius eo loco,quem paullo ante notaui-|

quid difcipuli facere deberent; hic. quid fa&uri ef-|-
Ícnt , predixiffe.Itaque etfà verbis exprimitur impe-|
randi, tolar, & vendat, & emat , non eíIc tamen pre-
ccptum, fed predidionem. Morem iaquit Bafilius|
Mcriptu rcelfe vt prophetias imperandi modo pronü|
tiet. Fiant frlg enta orphani , & Diabolm flet à dextrie eime.
Pfal. 108. 6. 9. Addit nonnullos codices hocloco nó] -

Adnotatio quidem vtilis, & vera cft;fed in hunclo-|
icum meo quidem iudicio parum conuenit. Quis
enim difícipulorum poilea, vt gladium emeret, tu-|
nicam vendidie?Chry(oftomus,Beda,& Euthymius,
vt modó dicebamus,non preceptum,íed permiffum|
exiftimant fignificari, qua(i Chriftus mutata condi-|
tione temporis permittat diícipulisfui defendendi|
cauía vti gladio. Quemadmodum & Ambrofius vi-|
detur interpretari, O Doninejinquit, cur emere me ibes
'ngadizfm qui ferireme Pralyiäes? Cur ha&ertpræcip:& » quen
vetas proma ? Nifi forte vt [it parata defenfio,non wltie necef-
Jf'ria s e77 videar potuiffe vindicari, fed nolwiffe. Simniliter
— |fere Beda, Gladium inquit, mbet fumere, vel non bali-
tum emere , vt [ciant leggentes non faculmtm,ræ/?mdi de-|.
effe difeipilis , fed magiffro amorem potiua ineffe pattendi.V c-
rus fenfus cft, quem apud Matthzum declarauimus:
nec iubere Chriftum, nec permittere, vt difcipuli
facculum, aut peram ferant, multóque iuinüs vt c-
mantgladium, quo ante empto Petrum in ipfo vitz|
difcrimine etiam defendédi fui caufa vti prohibuir:
((ed tantüm fignificare eiufmodi veniffe tempus;quo;
tempore fi humanis fibi przüdijs vtédum cffet,nul-
lum non effet maximé neceffarium, cüm de füa,om-|
niumque diícipulorum ageretur vita . Itaque perj
faccalum,; peram , & gladium folam conditionem
fignificat temporis.Hoc indicat verfu fequenti,cum|

|—37« Dito egim vobis , quoniam ullmc loc, qued fcriptum
- leffsoportet implertin me , €2" cum iniquis deputatua e[h; ete.
jpim ea qua [nnt de me,finem babent.) Rationem enim
rcddir, quamobrem gladio ; omnibüfque humanis
adiümentis opus effet , fires humano gcrenda elfet|
more. Nam prater catera prophc»tamxg vaticinia,|
quz ià in fe impleta fuiffent , illud adhuc,quod om-|.
nium caput efletimplendum fupcrclfe vtignomi-|. !
hiofa morte afficeretur ; quodeft cum iniquis repu-]:
|tari. Quibus verbis nó folàüm mortem fuam indicat!.
inttare;fed etiam códitionem illam temporis, quam|:
per facculum , peram, & gladium declarauerat,non|
ex hominum aut viribus , aut confili», fed ex diuinal
voluntate;atque prouidentia fuiffe profe&á, vt pro-|
phetarum de ipfo implerétur vaticinia.Quodautem
ait, Etentm ea qua [unt desme, finem babent , du plicé fen-|
fum habere potceft. Aut fimem babent,id cft iam finem|
coníccuta funt;iam funt impleta,iam ad effe&ü per-|
dn&a,vel parum certé abeft quin omnino implcan-
tur,cum hocfolum mihi füperfit, vt moriar, quém-
admoduméEuthymius interpretatur. Aut fe babenr,

corum;qua de meà prophetis fcripta fünt, irritum|
effe poteft. Qui fenfus mihi magis placet. Reddere|

A.

C

D i

E

r

cnim videtur rationem Chriftus, quare illud vnum,|

. intellexitfe. Quo minüs mirádü nobis eft, & zquio-

Ipter pugnam , fi queforte. occurrilIet, vfos fuitfe;

B íed rufticos potiüs ad fecandas res necelfarias gla-

|explicauimus, agitür gladijs. Putat Ambrofius eum

jeorum;quz de emendo dixerat gladio, Apoftolis nól

Idiuinare, cm nihil Euangelifta fignificet. Creden-|

lligentes gladios (:*cum ferrent, & Petrus auriculam|
(crui Pontificis amputaret, locámque miraculo fa-| -

quodreliquum effe videbatur Ifaiz de (e vaticinium!
implendáetiá effet;quia omnia iipleri neceffe erar.|
38. At il dixerumt, Domine , ecce d gladyj bie.) Con-
ftat Apoftolos,quid Chriftus fignificare voluitfet;nó

rc animo ferendum, fi ne nos quidem intellieamus,
Quod duointer Apoftolos homines inermes, atque
imbelles reperti fincgladij ; poft abdicatas maxiime
resomnes mirum videri poteft. Sed exiftimandum
nócít militares fuiffe gladios, aut ijs Apoftolos pro-

dios fecum geftaffe,quales lanij , & homines ruftici
habere folent. Atque ciufmodi gladio Petrus Mal-
chi auriculam abícidit. Boni tamen au&toresad my-|
Iterium id trahant. D. quidem Ambrofius fic. £ex|

renti fat efh, dicu. Quafi licwerit v[que ad Enangelium , vt
fit m lego aquitatis eruditioym Enangelio bonitatw perfetlio,
Multis boc iniquum videtur s fedimon ibiquas. Domimus,
""" um fepolfet vlciféi , maluit immolari. E H emim» gladina|
[[irmualu,vt vendas patrimonium, emas verbum, qwe nudai

€2* , poj?elts audaciam pro Domino certádi, eo- em;[f;, n
eé Auricula Domino etiam moriture pietatem, virtutém-|

que doceret meffe medicands 5 alter qui nequaquam v4gimay
exemptue , oflenderet eos nec totnm,quod potu£re, proems de-

habeat, ex hoc certé loco non habet, vbi de alijs, vtl

qui Chrifto dixit, Zece doe eladj bic , Petrum fuiffe;

potcít; ideo taméh probabile, quía cft officio, ani-

oladiosobtuliffe credendum eft, qui dux Apoftolici
crat exercitus, qui paulo ante dixerat , Tectm paratus
|fwtm e27 im carcerem. , €9* in nortem ire, N61. 33. Et pauno
poft folus vt Chriftum defenderet;eladium exemit.
Quod Chriftus refpondit, fatiseff , non confirmat|

difcipulorum opinionem cxiftimantium gladijs ge-|

rcípondet. Aut , vtidem Theophyla&us, & Euthy-
mius putant,cüm dicit, $477 eff, indicat opus nó cffe
gladijs, non quód neceffitas temporis non poftula-]
ret;fed quód ipfe nollet gladijs fe defendere.Si enim|
9ladijs agendares effet, on modó duo , fed ne cen-|
tum quidem aducrfus armatam militum cohortem
fatis fuiffent. Satis ergo duos eladios effe dicit, qui
ne illi quidem erant neceffarij. Cur Chriftus fenfum|

intelligentibus non explanauerit, noftrum non eft|
dum diuino eum fecitfe confilio. At propterea for-

taffe id declarare noluit, vt Apoftoli rem non intel-|

ceret , quo doceret Chriftus potuitle defendere fe,
fi voluiffec , qui difcipulurm volentem fe gladio de-

referimre non vetat , « ideo fortaffe Petro dnos gladusoffe-| —

mentis penetralia veitiuntur, E[l etiam gladims pa[stonz, vr|
CXMdà corpue , qg* ummolate carmris exuutys ematur tibi facri|:
curota martyry, Aliter etiam gï*da, Dn, inquit, gladä
fufficimnt ad teflimonium fponte pa[si falwatoris , unms qui|.

f'n fieie facere permiffos. Manifeftum eft neuttum litte-|
ralem cffe fenfum. Alij recentiores interpretes duos|
ex hoc loco gladios Ecclefiam habere colligunt; al-]
terum fpiritualem ; temporalem alterum : quos v

qui vnus pro omnibaus refponderit. Quoderfi Eus-]. -
gelifta quidem non dicit, neque colligi ex hocloco|-

tmo, & moribus Pcetri confentaneum. lMlum enim| —

Verf. $0.

rendam rem effes fed, vt ait Theophyla&us, itonicé,

Mendere reprehéditfet, & quem percuffiffet hoftem j|

benigné

m , $;
gt u RR Itl o tl o lo z'-'»W»AB«äi* od «nm* M od

(

r m

*

ï -
N-
ïoiw'nï'**egTO
n
gj oD
à — i
,COI
Ill
/ nu

äæ
X

MC
imdo
jtcmauc
i

ivl

E .'"J-" p
. äx iosei
CU

/JA...MA- L-,A.'.' N ;I. s v ; : ?f
CESSN E

/fe duos.
licit iätisaeltera ZZ*
vro dï] dicetc»l E nem d-
fle ; FH ica dM
onc infta, V(ql «aPu ' |
: us n'f' amn 'U?X nobis E .
ladij norte doce [unF
[e, & gra p bi effe actata
itauim qu s Màri lunt 27«
.röcltaThco lün .feql 6.&
fupra vt [ lpitis news
! x Beda mfua-?duml:lam cheeur AN«
: s ;vtae.X ixnitæc*&(fnd.ls',»x& 7q€[ïä" x * | ud?ym( fe.
E auiiï"ctfocodï;i&us Züïo"i,on";äs iSS ' «cïf»;;?xä OAT
: i Cï. | ! TERO | A s C n : 9 )
— 3 -11& i:anuehoault, Cquf-bPi elrc ,ladljs | * o | &*f*äæä ; ä : v : :' r
bf-"lgdenlqbfcf." l iit& g N *ïfäïz" -æïï DX OR
itïtöil*TOtl(;&uSIïOIis lnolunärmul dlc : dþ»'gääæïöïäl Wääg | d
' Hx!-u.x : äätoää'.l?gc AEZdicatgen-lm. n ?äääüväïääï*ää : . Hnm 3
M I P Properes hod k&f*äää* hs n
" us Em : : t z «"'**'«3 D E : | x -|Mat. r
w | i x ROA wäæ?ä*äw i XIIT. duxer re, d u R
&'r*x'qu;io' | Jl e Ya täwïäc r : T X o rum , accufa qn]ä&' lre- 24?7 :
m Qu OC DINET do eoru 14 ftx: iftun at a7. |
axælizgxmu&ï- | 'gäääf u- V : do illun nhO1tr itc U Ma UR
m |. p APYA Wumos mb LA
äïcïïïïï ais ab a on x MA nnis mul t aut,er?n gentftem iec dicf" Alïfääfxs-w'
uzhmaniumi :ääf t ."ä(".l : p MU ns OnäïgPeï)unertent? &dlceviteugäïcis';-ïr].ilin—
müoiospwj | v | 4 f rgen ukcit u xlari, gau 'Tu NI u T
-u(usïmiïcv. iM T EuE ]ng reC 3inter '11['. bas )oT ; |
w ) | : m 4 : bilsthnm imu | dare in ens: Lür et] - |
;dnwhj docs : j atu. en d: m | e s t ue au-| x
neingcsruibkiuï ï i * X9^ PILHC lnu. tribqïatus aut'e n 437011301.*'-1 d äomnïopi]atuslöd u
Pc.fwdeä;' | E 2 E Y 7 Hbentem 3 : Pl a;At lue esfäcer elïteszl uc: 6 [ OUith rat |
dny i No» A j UE : '.»,19 X die didd oon -*ef !
" 2 ss g B edæf)""'fï pfl*fceäaütïdq quuätvtfogfolyn?is E M
,,,',4',.;5&-,; 4 //4 Q ex u.: tusa aleíc li E j lero Jle n '
3 d $9 O re lat Pinna iGa et. (s Íe : cu[ ali
I t Qv : z C H GS 1 3 nu ; a C : lD nai m
hus I Eopres t : rabat nl Bs i
TC om uaaee 1D0! d ia O, moni T1b: l-
æW"""hg : 7 EE p HAm lit. AG 1 ifu 1idee Is fer Sc UM ;
| ,Fj;.vr; u2 hO, tfat cat It« . cau ltà | |tis öC, Íuo:
pius. | Dnie siehe VL t et o nu mu p Fiu $X |
| ufze 1r us crro ii o Iefu , g mt n tum 'citt 'rode |
:W"'m.w ! a al $3* rv 1nt In : IC n rat | Im dO CCIC ro -
wl ! lenlo ns p ileam, flet, m v us em s face scum w ee ont :
AE 1 Mu loce Galile E Jtem óda aut Ipes f lescu od c u-
a | : L dO ies Ga Meocd autc uo ata incipe : dCS. ta tem : bt' |
ii L - d E RAR odes at o qt ogab V As icti fun E RTD s bis :
E | tema odlng . Her eeum, Interr utem illum Et fa Plla. 'itadl: am VOtiS Josbg. j
MM : ! I Vs EU. r P -1. 4 Lelit i s d : Xi D Ia " ..;'0. um !
f'f' d 3 : M - HH : | 'eult ?latut inul C * um 'ea :
x x : ; , : eo , » F. Cu Pl H 1in 1 b€) CC ] el te aT 4
Va | . üllis r Bo be s 5pre d iaead P & ibus eui Jorte it-
Bub to " ea. at. - 1I ltaf Jt: Xxp : ! | It m
c(äf:;;[,AJ » | leldv1d€r Ondeb um«'-.? I remlf 1C1 Clïl»tibUS) Sïulun].) iH qLdiUnulïgebat dl dlf
""?aosv» | quo .nirefP; tese Iba,& inimi "ifï!—.'au n po[ thS*ihll : ha rba 3
hh '* C'Iihih ccufän..e&ea -1*11te4*& p a-ehtemeiüo CeCCe I& auïeme!ffl tïl'tionem
W £. | nm f ac iv b c TE ! ert SUUM L €i "h , j s
xolusts * ! 1 . am n.). ue NH & C i nl : -«(e tel
n.mm-'—ïf ' ftanteæ du*tunsdle:n. dotu - Ga j hom n]) CC IV ter àll E
"" | um "n r ,qua Lin hon illu N i (imul y p H n- |
imrs Wlufitin : lea face | d 311 'Os ad E t'em rat pro Iteru dice Pusis.
i | : u ) l IV., 4 ;1. : lle 20 an a .2 "
.,:L | : pllä.ït Princäïlh ChOmC aufän:n remifi din]-ltlïnïaUlt 19. qu erem. Clamï.ïä €ni1n1:m, äiï:.xs
m : tis ihih ullam s:na illum X Cs )am, in carc illi fuc 'uid er ittan
hdu Ca 1n u des' tpes 9) 1 t .Ex bam- D.e: lh Q— dlm nt
ll!"]"h:d.ï'!g | , b m q , O : 8. hg b " ]S]. Atl s S. : ba
m -, Itis m ansn s VEU io ara il HO X ceoa :
.:":;-.»3"**3? | !Ltefrägeque HdaïumVnümn,obïs,ïunbmfum- zäixit adlo inu?;inua.l efiiïtau
H 'QE:EQQ**& ;" : 1 Se nEmenf' üum, -tte icl CIC ; tio ; erg lr: , ) ! Dlm cm, 75
"i Qs . « lem fe dimi hom Itter m ter : lam- rett 2 $. ICCI Fis
;«.«'w*"ü**-,,ä | D el 1.6', diem & & imit item ! IpE Iige um. inca lma,d.s-ï,
" eit €l. IC s itáte di ut :CO ruci - um tin tet !Mar. i
,Onwüffw €R.. Is De InC). tat l I!s llea in eo: Cru OrÍ uera ent; -l Y
ii ä i E eIS p hL.. lul O1e I lo in e« vt " fue lucer ; impo b.z f
gm",g;j re le EU Voie « d O es..,cm. S uc -lml——
&uj,,foäc.[ tC s: Tol factà in ad CO$, m. .22'. iuent &ulan,t 'etltlon muffu cum dlla& eruut
g. | ä uan cutu leiga '-mo U -nl. auit ditio 26. m 2
du ! q uslo ecruci Íam r s mag dlcau, & fe »rum. lente 3
Ofigx.cnim | Pllaä:ruclfigu,am Cau Ocibu Sqdludium, tatie? venl :
* D "UM OVU - tV - tU(**i lun em
;nccc S' » ?nu . :n la à lc . u n : —
f)hoïfc'.ï* | äcitlü.elhinüabt Et Pler homdidltvocyrenc
* U!f' l | 2-4'. t ra m iA
P 3. At rum. 24 rop ot da um
gslen j 23 seor qu mv u :
lo i eenS m, u emq |
ïnnüüd'?' | VO ilhs eubantïlc imone
; a:ü'tfï'; - item pete runt S us
" Broiudt '
d re d
'nïculam? * appr
;au )9- * ^*
» |
;Iüwk NQM ' !
at s ;
:;!;J:'ode l
*' l
ym

g

anditumtili. caaeb.siitituinmdii:

27 54. —JOAN.MALDONAILOOMMENT. — —|-
(ueruntilli crucem portare poft Iefum. 27. Sequebatur autem illum multa turba N&g
populi, & mulierum:que Plangebant,öc.lamCntabantur eum. 28. Conuerfus au- . | | äï
— Item ad illas Iefus,dixit:Filiz Ierufalé, nolite flere fuper me, fed fupervosipfasflete] — . ï *
| & fuper filios ve&ros. 29. Quoniam ecce venient dies , in quibus dicent: Beate | o
814 Iteriles; & ventres, qui nongenuerunt, & vbera, quz non la&auerunt. 3o. Tunc
1** jncipient dicere montibus: Cadite fuper nos. & collibus : Operite nos. 3t. Quia fjj
in viridilieno hxc faciunt , in arido quid fiet?. 32 Ducebantur autem & alij duo :
«; pnequam cum eo, vt interficerentut. 33. Et poftquam venerunt in locum , qui vo- M !
z.. Icatur Caluariz, ibi crucifixerunt eum: & latrones, vnum à dextris, & alterum à fi.] [*
o5 io.cizIt f ris. 34. lefusautem dicebat: Dater, dimitte illis: non enim fciunt quid faciunt4 ,
|Diuidentes vero veftimenta eius, miferuntíortes. 55. Et ftabat populus fpectans|. |
.|& deridebant eum principes cum eis, dicentes: Alios faluos fecít , fc (aluum faciatj : .f/f
i hic eft Chriftus Dei eledtus. 36. Illudebant autem ci & militesaccedentes , & F - ; |
acetum offerentesei, 57. & dicentes: Si tu esrex Iudxorü,faluum tefac. 38. Erat] | 9T . k
1utem & fuperfcriptio fcripta fuper eum litteris Grzcis, & Latinis, & Hebraicis;] L. n
Hic eftrex Iudxorum. 39. Vnusautem de his , qui pendebant ,latronibus , blaf- LÉ x W
»hemabat eum, dicens: S1tu es Chriftus, faluum fac temetipfum, & nos. 4o. Re- a x li
ípondens autem alter increpabat eum, dicens: Neque tu times Deum, quódiin ea-| ; N
" dem danationees. 4r. Et nosquidcm iufte, nam digna factis recipimus: hic vero | n (
nihil mali geffit. 42.. Et dicebat ad Iefum: Domine, memento mei , cum veneris| || M
in regnum tuum. 45. Et dixitilli Iefus: Amen dicotibi: Hodie mecum erisin pa-|. — 31 du
radifo. 44.. Eratautem fere horafexta, & tenebrefa&z funtinvniuerfamterram — | —— / d
víquein horam nonam. 45. Etobfcuratus eft fol:& velum templifciffuümeftme4 — | | o
Phgessdium. 46. Etclamans voce magna Iefusait: Pater, in manus tuas commendo fpi-| L NT
ritum meum. Ethac dicensexpirauit. 47. vidensautem Centurio quod fadum| — | — ] m
fuerat, elorificauit Deum, dicens:Vere hic homo iuftuserat. 48. Et omnis turba| F 1 i
eorum, qui fimul aderantad fpe&aculum iftud,& videbát que fiebgnt,percu ücni — ] 1 ïæm
tes pectora fua reuertebanttir. 49. Stabantautem omnes noti eius alonge:.& mu- | IN
wacss. |lieres , quacfecutz eum eranta Galilzahzcvidentes. $o.. Et ecce vir nomine Io- p
ET.. feph,quieratdecurio, virbonus, &iuftus: s. hicnonconfenferatconfilio, &| — | — | (
"Toia.ss aCtibus eorum, ab Arimathza ciuitate Iudzz, qui expe&tabat & ipfe regnum Dei.| - /| 4 ,';&a
(52 hic acceflit ad Pilatum,& Petijt corpus Iefu : $3. & chofitum inuoluit findone)| | *
& pofuit eum in monumento exciío , in quo non?um quif uam polïtus fucrfqt.i 1. sl "WC
j4. Etdies erat parafceues, & fabbatumillucefcebat. ss. Subfecutze autem mulie- 0^ MM
rcs, que cum eo venerant de Galilza, viderunt monumentum,& quemadmodum f Md
.. |pofitum erat corpuseius. ;6. Etreuertentes parauerunt aromata, & vnguenta: " ] &
| labbato quidem filuerunt fecundum mandatum. - : TOE Xï*&'cru n
| " l UE EL H ii P ! ((ïä(m
* 7 | | : | däme
| s IN CAPVT XXIII | us | Ver(;
L fXRPMOGES T Fgrgens omiäz'.a' multitudo eorum. duxe-| A Paíchz , qpi coanno inciderat in pridie fabbatiin B iho
ziO runt llam 4d Pilatum.) Ipfo diePafcha] — fabbatum ipfum , vt probauimusapud Mattheum. v B.
3 rX 3 mane fimulatque factus eftdies, vr| — |c. 26.Propterea putarunt fibi licere Chriftumad Pi2 | &1t
7*2 dixitfuperiore capite ver.66. Tran- latum ducere,& eum apud iudicem accufareTorum | E Inte
? ftulerant autem Iudzi dienf'fettum! | |vero ho; caputapud Matthæum1c.z7;xplanau1mu,s.þ || "
j | ( * | i; : -diCey
j j ATE OTARVR U — ] ] ï "i

p—
TM ::.
" 3 —
£ — z
pe—À r]
- M. ——

l |

QUX
à |

H f ;A FT

——

x»."

PEY !
AE
'-',!" þl'!lmn l
[
gmue,
|
: : L
modm -
enti

Mu

RT

IN LVCAE CAP. XXIIII. Es

D UE RTD UA RUROA ORE UORTA
UVIERSED ETFR RSLILP ER A
M

syææ*yuüw);äw&&),w a

|

l

O

de his omnibus , quz acciderant. 1. Et factum eft , dum fabularentur , & fecum|

quzrerent: & ipfe Icfus appropinquans ibat cum illis: 16. oculiautem illorum te-

pulo: 2o. Et quomodo eunttradiderunt fummi facerdotes,& principes noftri in

Idicentes: Mane nobifcum, quoniaæ aduefperafcit, & inclinata eft iam dies. Et in-
trauit cum illis. 3o.' Et factum eft ; dum recumberet cum eis , accepit panem , &|

Íc etiam vifioneim angelorum vidiffe, qui dicunt eum viuere. 24. Et abierüt ?ui-
dam ex noftrisad monumentum: & ita inuenerunt ficut mulieres dixerunt, ipfum
! . 1 p g $i , ( . . B E
vero noninuenerunt. 25.Et ipfe dixitad cos: O ftulti, & tardi corde ad credédum
in omnibus, quz locuti füunt Prophetz! 26. Nonne bzc oportuit pati Chriftum,
. . dl ; -T * ss ia N QTL » dÉ
& itaintrarein gloriam fuam? 27. Etincipiensa Moyíe ; & omnibus Prophetis,
interpretabatur illisin oimnibus fcripturis , quz de ipfo erant. 28. Et appropin-

*

qumæruntca&ello quo ibant: & ipfc Íe finxit löngius ire. 29. Etcoegerunt illum,

Maegdalene, & Ioanna , & Maria Iacobi , & ceterz ; quz cum eis erant , quz dicc-
bantad Apoftolos hzc. u. Et vifa funt ante illos , ficut deliramentum verba ifta:|.
& non credideruntillis. 12.. Petrusautem furgens cucurritad monumentum : &|:
procumbens vidit linteamina fola pofita, & abijt Íecum mirans quod factum fuc-
/|rat. 13. Etecce duo ex illis ibantipfa diein cattellum , quod eracin Ípatio fladio-
ram fexaginta ab Ierufalem,nomine Emmaus. 14.. Etipfiloquebátur ad inuicem|

nebantur ne eum agnofcerent. 17. Etaitad illos: Qui funthi fermones, qüoä co-|.
fertis ad inuicem ambulantes , & eftistriftes? 18. Et refpondens vnus , cuinomen|
Cleophas, dixit ci : Tu folus peregrinus esin Ierufalem ,& non cognouifti quz fa-|
&a funtinillahis diebus? 19. Quibusille dixit: Quz? Et dixerunt: De Iefu Naza-|
reno, qui fuit vir Propheta, potens in opere , & fermone coram Deo , & omn-—i po-|

damnationem mortis, & crucifixerant eum. 21. nosautem fperabamus quia ipfe|
effet redempturus Ifrael : & nunc fuper hzc omnia , tertia dies eft hodie quód hac|
facta funt.. 22. Sed & mulieres quzdam ex noftris terruerunt nos,quz ante lucem| -
fueruntad monumentum, 253. & ,noninuento corpore eius, venerunt, dicentes|

Mat.28.a.f;

h
93 & mentum, portantes, quz parauerant,aromata: 2. &in-[oasioai|
(9//27, ueneruntlapidem reuolutum à monumento. 3. Et in-|*.-
7A«2 grefíz noninueneruntcorpusDominilefu. 4. Etfa&ü| -
J&5 cíl, dum mente confternatz effent deifto , ecce duo virij :
N E AE Ileterunt fecus illasin vefte fulgenti. $. Cum timerent
INED-C 9725 autem,& declinarent vultum in terram,dixerunt ad illas:
'(ä qu entem cum mortuis? 6. non eft hic , fed furrexit : recordamini
qualiter locutus eft vobis, cum adhucin Galilza effet, 7. dicens: Quia oportet fi-| 7
lium hominis tradi in manus hominum peccatorum , & crucifigi , & die tertia re-[55 222

Mar. 16.

€. ;2d

: ; - 3 Bol

cognouerunt eum in fra&tione panis. 6.

Mat. 16. d ;

€.14.

A& 1. 4. 8.

loi;oxin medio eorum, & dicit eis: Pax vobis : égo fum , nolite timere. 57. Conturbati

Pil455.7.46.. & dixiteis: Quoniam fic fcriptum eft , & fic oportebat Chriftum pati , & rc-

loi14:4^4autem tefteseftishorum. 49. Et e&o mitto P?mmiffum Patris merin vos. Vos au-

A&. 24 |co8 forasin Bethaniam : & eleuatis manibusfuis benedixit eis. j Etfactum efl,]

|

Mar. 16...
g;xg.
dantes, & benedicentes Deum. Amen.
.A . Ppe i PMET "s haserus" us ter n :

ES N autem. [abbati. ) Prima die A
£3 (abbati, id eft hebdomadis, quz
z5 dici noltro Dhico refpondcebat.
st Omnia funtapud Matthzum.c.
VB(SEM 28.explicata víque ad verfuüm.xs.
BQ E D. Et ecce duo. ex il.) Prima
qodTorm .. hoc loco occutrit queftio;qui-
nam.duo ifti difcipulifuerint. Altera; ex quorum
dæïfäïäilfäifcigulorum fuerint numcro. Prima autem quzftio
puli fueríc, multiplex eft; Primüm cnim quzri peteft , an ifti
duo di(cip uli de quibus Lucas fcribirt , illi ijdem fint|.
de quibus Marcus. c. 16. 12. Deindc quis fucrict ille
Cljcöphgs,qucm Euangelifta ver. 18. alterum corum
fuitle dicit. Tertio loco quis alter fuerit, quiab Eu&-

in dubium quidem veniffet , nifi Euthymius cxtera
bonusauctorin commentariis in caput Marci. 6.
ab(urdam corum vocaffet opinionem, quicofdem
/hos , atque illos effe putarent. Cuiusopinio magis
omnibus bonisauctoribus abfurda vifa eft , & quoód

IN.GATVM EXIHIL

|risnixa. Quódenimargumenratur , illis de quibus

- |Apoftolos non credidiffe Marc. 16. 1;. his vero dc
- |quibus Lucas non credidiffe modb;verum innentos
- [ab illis interfe colloquentes , affirmantéfquc furre-
Ixiffe Dominum , & à Simone vifum fuiffe infra ver.
57.& 34. itaque illosante,hos poftquam Simon Do-|-
minum vidiffet,vndecim difcipulis annuntiaffe fibil.

! 4i;fcip,uloä1m, cüm Petrus narraffetà fe Dominum|
vifum cfle;alios credidiffe, alios dubitaffe vcrifimile

gclifta non nominatur. Prima pars quaftionis ne B'l

OAPERSUINUNISCODN A mescnum

d

N |
eft noua,& infolens; & quód tenuiffimis conicctu-

ícribit Marcus renuntiantibus fe Chriftum vidiffe,

Dominum apparuiffe, lcue eft. Nam vt apud Mat-
theum. c. 28. docuimus , in illo numero vndecim

eft, vtnon omnes homines codem ingenio funt, &|
ad credendum qqué propenfo.Vterque igitur Euan-]
gelifta fyllepfi, aut fynecdoche vfus cft, qua quod|
vnus ,aut pauci ex aliqua congregatione faciunt;j
tota congregatio dicitur faccre. Marcus dixit Apo-
olos*his diobus diícipulis non credidiffe , quia

aliqui non crediderunt ; Lucas dicit inuentos ab

" .v

f ! | L. illis

1

i
TT

j

ä(jap.lïo 4h dlh

ap2 T^ [

|
i

J
l
[
l

: t
]. qisiledi
j Édeophos qi
: fierit.
M t
X me
. | E)v j
! al Ws ä
! (l

|

lls
li

L. Pa

Qntt Cup
:Q (1&[

DAW
t j

l,

fuaquæfz;
"
| ul
| ;EMHDLH.

ii

! bmnc

Ihic
itoibuy
dücer
fettsi

:"vh(m
i N]
Vi N
m Hüæf
Nthy
—

xs""*----a

Cü*gm;» | illis Ápoftolos alfirmantes furrexiffe Domintim, & , À ilegi,autaudiui , qui non pro certo haberet hos duos fue:
XOM iSimone vifam faiffe, quia aliqui id affirmabát, |cx numero fuiffe feptuaginta duorü difcipalorum:| "
w Quod quamuts contrarium effe yxdcatur, nonma-| |cum abEugugeh&a dxfapqh vocentu D& ex dgode—
n eiscontrarium eft, quàm fivnus Euangeliftadixif-| — |cig non fuilfe conítet, quorum vnus Iudas iam fe
CO. I-clatkop. qui cum Chrifto crucifiXi erantcredi-| — |laqueo pr.æfccaue;mt ; vndecim veró reliqui ab his|
)Omï i |Cap.25. 4:.diffe, quia vnus credidit, vtait Lucas ; alter non fo- duqbus dlgunrurmgc-nu vnum in locum congte-
N (C2?77-44- Ym non credidiffe, fed etiam blafphemaffe, vt Mat-| |gati. Ab ea cgo opinione difsentire nolo, Tantüm
'Oftodo '1»( thzus dixit, quia vnus eorum blafphemauir.Secun-| |dico non €lfe tam certam ; quàm ab omnibus iu-|
;Wfülsl CIELOU'IF illeda pars quftionis erat ; quis ille fue.ï.lt. leeoph.as, — ]dicari v1d . Nec enim Chriftus folos. fcptgagn.zta
j faens 5 Iquem Lucasalterum ex illis duobus difcipulis fuiffe| |duos przter duodecim Apoftolos;fcdalios etiam in-
t ttadit. Au&toresinuenio , qui IofephifponfiMariz| ^ numerabiles difcipulos habuit, cx quorum numcero
' thy !'(þ fratrem fuiffe dicát; fed au&ores non maximzapud B. hi duo effe potuerür. Ná & Iofeph ille ab Arimathaa
E mefidei. Faciliàs Hieronymo crediderim , quiin difcipulus erat Chrifti Ioan.r9. 38. conftat tamé nec
5 &Pe" | Epiraphio Paulz ad Eufto chium caftelli Emauntis| — Apoftolorü,nec ex (e ptuaginta duorü difcipulorum
hi : quó tunc vibät,cmö fuiffe indicat.In cius enim domo numcro fuiffe, cü acczolm.a',vt ait Ioánes, fuerit propter
7 Chriftam eanoc&e exceptum in fra&ionc panisab| — |merum Iudzorum. Nec cnim occultus fuiffet,(i ex lep-
M 063;5 illis cognitum dicit , eiüfque domum in Eccleftam| — tuaginta duorum difcipulorum fuiffet numcero ,qui
L*m dedicaffe . Rem facit proþabilem " quö:'i crc*dlbile adeo non erát ocxcuh:i., vt publicé eum przdicaffent,
u 7 (iteum in domum füam triftem fe. recepilfe , quód| — fupra.c. 1o. 1. Quod dicit Zeeerem difcipulis cafu in-
b de Chrifto quida&um poftimortem effeignoraret| ^ dicataccidiffe ; vt quo momento temporis ipfi eó
[ " cüm mulieres afiirmaü'e.nt,fe eum in fepulcro non| . irent, (;hfifïw-? quoque,querm peregrinum puþab:ä.t, :
M | . "reperiffe; quódque Chm[tum ad hofpætlum inuitant, codem iter intendens nec opinantibus adhzreret.
TNORL- Veras. |Mane nobifeumyquomiam aduejpera[cit aliquod eftindi-| C Etfi Chrifto non cafus fed prouidentiafuit, Itaque
TE cium cos domi füiffe fuz. 'Sed vtrum Cleophz , an iloqmtur Euangeclifta perfona quodam modo difci-
il alterius,qui cum eo €[at,dI(CI.E.uh -fuem., (nam &il ' pulorum , qui eum cafum effe fortuitum putauerüt.|
AU lius effe potuit) incertum: nifi quód Hieronymi au- Ibant ip(a dietm caélellum, qued eratin. fPatio fladurum
;';h'ï;yc.( &oritas facit, vt potiüs Cleophe, quàm alterius do-| — |fexagimta ab Iernfalens ,uomime Emaus.) Ipfam diem vo-|.
redm murm faiffe credere debeamus. Dorotheus in eius! . |car , qua refurrexerat , qua mulieres ad fepulcrum
uLTe vita Simonem cognominatum , & Chrifti confo-| jierant,neceius in co corpus inuenerant, regreffed;
TUM 5 brinum fuiffe tradit, fed vt alibi monui, fufpe&a| |difcipulis indicauerant,qua accideran; omnia , qua
v : E?;?ïsc e i^ mihi eft eiusauctoris fides. Magis dubiaeftparster-| |fapranarrauerat. Quodcaftcllü, hoc eft o um pagü;
ADN jv — raquzftionisquis Cleophzcomes fuerit , qui ab| |non (01!2101 nominat,fed fitum etiam, & diftantiam
YÍt d0tg ; Euangcliftanon nominatur. Ambrofius lib. 7. in| |abIerofolyma defcribitfacit hiftoricé , vt rei, quam
Asd ! ILucam. c. devigilantia, & negligentia (eruorum, & D narrat, Hc.icm confirmet. Agebatenim de Chrift
,u..u:g..,f, lib. 1. c. vltimo Amaonem vocat, cx ipfo opinor| refurre&ione;quz totius Euangelij , quod fcribebat
idonrti quo ibant pago. Itaque ciuem eius fuifle oppidivi-| fummacraterátque modis oibus corroboráda.Eum
abl / /' detur exiftimare,ficut Hieronymus Cleopham.Ori- pagum Hieron. in epitaphio Paulz ad Euftochium
!; K genes initio commentariorum in Ioann.Simconerm deícribit , fuoc';; tempore Nicopolim appellatum
b appellac.Epiphanius harcfi.55. Nathanaelé faiffe di-| |dicit.Stadium octauam partem fuiffe milliaris nemo
D cit.Gregorius in prfatione in lib. Iob. c.2.Simeon| | inefcit; & non modo,qui litteras tra&tant humanio-|
Metaphraftes in vita Luce , itémque Dorotheusin| ^res,docent, fed Beda hocloco ctiam admonuit. Ita-|
vita Cleophz, Theophyla&tushocloco,& Nice- quefexaginta ftadia erant feptem milliaria;& femis;
z phoruslib.r.c.34. Lucam ipfum , quifcribit; fuiffe| — leucz, vt Galli vocant;circiter trcs. |
k dicunt; nonalia conie&tura, quantüm ex Gregorio| | — 14. Et ipfrloquebantur ad tnuicem de bis epinibus , qua)
/ quidem colligere nobis licet;nifi quia non nomina-! E. 4ceiderant)) De morte Chrifti, de mulierum ad fcpul-
| uit; nominaturum enim fuitfe,fi fuifferalius; fuo ve-| |crum itione, & quomodo corpus non inueniflent.
I ro nomini modeltiz caufa peperciffe ; eum facris; . |Loquebantur autem quarentes exitum reiquid illa
B | (criptoribuseffe morem, vt fe cum aliquidde fenar-|- |omnia;quz accideranz fibi vellent, num refürrexi -
R rant,nominare nolint;fed tanquam dealiis defelo-| |fíet Chriftus , Cü.m cum in fepulcro nec mulieres,
s quantur,fepe id Ioannem facere. c, 3. 25. & :8. 1. & |nec Petrus reperiffent; nefcientes quam in partem
20.2. & 21. 24. Siau&torum numcro eftimandz fen-| — |id interpretarentur. Iequebantsr, inquit Auguft.
g tentiz effent, hec nimirum vinceret. Sed quemad- fe?.ng.4.de temporoe;Ze i5 que 45634'??4"1' m lerufalem; di
::fäïïïü*'ïï'&) modum initio commentariorum in Lucam dixi-| miquitate Iadaorum , demorte Christi ; ambulabant faba-
ii m,, " tnus,ex ipfo Lucanon obícuré colligitur nunquam ldrfm ,€7 qfeaf mortuum 'dal.enfes, re[urrexife ne[cientes.
D | eum vidilfe Chriftum , preterquam quodgrauesid — |Difputandi f;aufa incredulitas crat ; facilé enim cre-
"r au&toresaffirmant, quo$coloco citauimus. liter p dentibus fïllt quaeftionem foluere Chriftum , ficut
od r cateras opiniones difficile iudicium. Siantiquitate, |ante morté fuam predixeratrefurrexiile.Sed mirum
m res dubia finitur,Origenesvincet;fi iudicio,diligen- quàm acuti ad non credendum difputatores fimus.|
Donisf tia,& gtxau*itaæ teftium , Epiphanius vir erüditus, & 15. Et fattum efl.) Accidit,cafus enim fignificatur
: (minimé leuis ad credendum ingenij. Ambrofius non quidem Chrifto, qui id confilio, prouidentiaq;
NT non fuatantàm , fedaliorum ctiam auctoritate mo-| — Faaebar, vt dubitantes de fua refurrectione difcipu-
;f uere poteft ; nec enim mihi facile perfuafero dixiffe! — los confirmaret ; fed difcipulis , qui nihil minüsco-|.
*:Jjguod; j cutn , quodapudalios non legiffetau&tores ,fibene| — jeitabant,quàm vt fibi Chriftus appareret, Vide que
::'ä;zbnf» ;ïx qüorum lhominis ego ingenium perfpe&um habeo. SCCU. nda| idiximus de particula ecce ver.1. - : -
?:'«;;3?0' E .;i*fgfäïquuæ&io adeo fortaffe facilis à nonnullis iUdl,Cabltl.ll', | Dumfaxbularentur ,€7* fecmm quarerent.) G. & a ópa-
T E. | "wtnequzftio quidem effe videazur.Neminem enim! — iaey ajréc; zj evüilem, càüm interfe colloquerétur, at- .
:505 abt t iE 5.4 que

;

| Hoc eftev&fla» quod noíter interpres folet reddere,

N

4Ol

que conquirerenc;id eft difputarét qua ratione fieri|
polfet, vt Chriftus in fepulcro non faiffet inuentus.

conquirere vt Mar.1.17.& 8 1. & 9.10-14-.16, & 1208 &
AC 15.7. r :
Et ipfe lef5.) De quo loquebantpr. Hanc,?llfl hzï-
bet coniunctio c2",& pronomen ipfe , Zj euroc o incsc
zfiGoquod Latino prouerbio dici folet, Lupws eff m

