fto numero certi non fünt , aut exiftimanr non effc

perfuadeo Beatam Virginem ante partü Elifabcthæl :

-

necel-

|fe poft conceptionem Chrifli Ioannis natalem ce-] -

75 . IOAN. MALDONATI COMMENT. d —
populus ille erat, Chriftus verus Rex venit; qui. À ab éanon difceffifse. Primüm,quia vixalia caufa ex-1
eum nonà Romanorum ,fed à maiore Diabolity-| |cogitári poteft congtua, quamobrem Éuangelifta
lannideliberauit. —— irgjdic ,. |tempusnotauetit trium menfium, quos apud Elifa..
— Recordatus mi[ericordia fa&.) MyneS3yag ixtecasré, — |becham Mariam mianfifse dicit, nifi vtindicaret víq;
vt recordarecur mifericordiz fuz, ideft vt oftende-| — lad eius manfifse partum. Preterea quia credibile nó
ret fe mifericordiz füz oblitum non effe, fedrecor-| — left Mariam »quecharitate impulía cognatam , quia
dari. Sicucenim nunquam veré obliuifcitur Deus,| |grauidaérat;inuiferat; & tandiu cum ca fuerat,haud|
fed ad fimilitudinem hominum tum diciturobliui?| [dubié vt pregnantem adiuuaret , cüm partui ,ideft]
Íci; cum ita nobifcum agit,quafi noftri oblitus eflet,! — |dolori;atq; periculo proxima efset,deferuifle.Dein-
Pfal.12.1.41.10. && 45-24. 66 73.19. itaetiam diciturre-| — |de, quia illa ipfa ratio ; que illam impulerat , vt pra-l
cordari, cum ita fe erga nos getit , quafi priüs noftri gnaritem inuiferet , impellebar , vt eius cxpe&äret :
oblitus fuiffet , poftmodum recordatus , id eft,cum| B partum. Inuiferat , vt, quód angclus dixerat ver. 56.|.
tios orantes exaudit, oftendit fe bene nobis velle,vtl Et ecce Elifabeth comnata tua , o* i[ïzþ cencepit fli"m i (e-
i. Reg.t.19. Efther 10.12. Pfal.97.5.102.14. & lerem.a.i. |ne&baite (52 , rc»ipfäcxperircmr: quis dubitet voluilse
| j&D ;m.zel.l 437.P o UE UE : UUS etiam experiri p'artum?-videräquc ,quó res euade-
38« Sieut loemtus eff ad patres noflros.) Cyuafi dicat,vt| ret, prefertim cum tam prope exitum effer. Ad hecl
recordaretur mifericordie fuc;quam promiferat pa-| |fciebat vtiq; Maria Ioannis myfterium , quód Chri- |
tribus noftris,ícilicet Abraham,& feminieiusinig-| |ftifilij fui precuríor futurus effet ; qui; lbi períua-
cula. Patres intelligit omnes Patriarchas,fedillosin| — |deat noluiffe riatum etiam viderejquem tantum (ci-]
primis, quib? Dei promiffio denafcituro exfemine| — |ebat prophetam futurum effe ;quem audiuerat prz
lipforum Chrifto facta fuerat , qualesfüerunt Abra-| — |gaudio feadueniente in vtero matris exultaffe : Dc-
jham Gen.12.5. & 1.3. & 17.19.8£ 18.18. & 22.18. lfaac . [inde quz non dico cognata, fed quzlibet alia ali-
IGen.26.4.Iacob Gen.28.14.Dauid PÉ151.11. Sed folü C |cuius charitatis mulier,cum per tresapud pregnan-
Jnominauit Abrahá , quia illiprimüm Chriftuspro-| |tem manfilet meníes , inftante iam "þartu diiceffi£.
jmiffus fuerat , & quia ipífe omnium credentium fa-& — |fet? Cur ergo«credamus feciffe Mariam , quod ali- i
Itürus erat pater. Quód cüm dixerit fzenr locotus eff ad| — |am vllam mulierem: fatturam fuiffe indi gnum cft
atres noftros, addat commutato cafu /£brabam,ez* (e-|.— |credere. Denique tempus cum hac fententia recte
mini eius 1 [ecula , ideo fecit, quód Grecum verbum| — |conuenit: agebatur enim fextus iam menífis, ac for-|-
AaAeiy licut Latinum loqui vtrung; admittat cafüm,;| — [caffis exactus erat , vetba enim anceli non 'repu- :
|vtafaltem loquendi Ecclefiafticorumanctorü.Illud| — |gnant ; ver. 36. cum Mariaad vifiraüdam cognatam
in (acula, vel ad milericordiá refertur;quafi dicat,lo-| |domo difceffi. : Manfittres apud E*G'g-l-najïäï"ä men4
! iquatum fuitle Deum,id eft promifille patribus per-| — fes fortaffis integros; vt.poftca dicemus: fed cfto)|
|petüam mifericordiá: velad femen;quafidicatpro-| integros non manferit ; certé fere integros man4
[mifile Abrahamo, & omnib? eius pofteris; qui vfq; D /fiffe negari non. poteft ; & nonum Elifbethz men-| i
ad finem feculi futuri erant; fenfüscodem redir. - | |fem;finon exa&um;inchoarum tamen fuiffe, &| — |
AnB.Vie| — $6.. Man[it autem Maria cum ll , quafi menfrbus tri-|.— fere ttanfactum , cum ab ea Maria difceffit. Pote-
o fïïfhi bws.) Quzri hoc locofolet , vtràm Maria partuiin-| |rátergo Elifabetha parere, antequam. Maria difcc-
: gq(;e ad |terfuerit Elifabethz, an antequam illa pareret,do-| |deret,neque enim neceffe eft, quemadmodurn ex-
f:lu; ïïi'c jmum reai;gic. Pleriqueante eius partum domum, — |perientia docet, vt nonus menfis, vt gfauida pariatg :
"|rediiffe putant, à quibus hzc fere argumentaaffer-| . |tranfaCtus omnino fit. Solent enim inchoato nono|
lri-folent. Primüm , quóàd Euangeliftà dicat man-| |menfe aliz mulieres citiüs , aliz feriüs parere. Ha-|

u uN O AE

w — " MO

"
i3
*
'ï," :?ä

— Ó

m

]

1

ii

"m ;
A Qwa*ï.'fg
I Uoe" !
, ,

' |veró addidit »Elzfæbe*th autem ,,implemm eff tempus pa-

-|non fuiffe neceffarium , vt nono exacto menfeIo-
annes nafceretur. Quod autem quinto loco obiici-:
lebatur non decuiffe Virginem interefle partui: non|

tui muliebri communi nature lege preícriptum eft.

PA

necellarium iuftum omnino numerum declarare.Et
vt concedamus Lucam minüs tribus integris men-

: .* * : ef i ä * . d 3
fibus fignificare voluiffe,tamé nihil inde contra no-|
Iftram opinionem probari potc':fï , quia , vt diximus,

neceffe non eftad pariendum , vt totus nonus men-

lfs exa&us fit etiam in his mulieribus , que mente|
[nono pariunt; nam de partu feptimi menfis hic non|
|difputamus,&qui difputant rem nobis agere viden-]
tur minimé necelfariam,cüm conftet Ioannem non|
feptimo; fed nono menfe natum effe. Secundum]

argumentum plus habere videtur probabilitatis.
Ità enim, fateor, Lucas loquitur , vt indicare videa-
tur, ante quàm Elifabethz: tempus pariendi effet

argumentum non mouebit eos , qui obleruauerint|
fepe Euangéliftas folere priàs narrare , qua: pofte-

rant,abfoluant. Exempla fünt apud Matthæqm x
cap. 26. & 27. notata. Quia ergo Lucas Mariz
hiftoriata nartare coeperat, voluitabfoluere , ante-]
quam de partu Eli&bethz agere aggrederetur. Id-
eo dixit , quomodo ad cam angelus miffus effet;]:

do cognatam inuififfet, quomodo falutaffet ; quo-
do Maria in domum fuam aggreditur aliam hifto-
citco Priüs dixit Mariam rediiffe domum , po&ca

riendi, Ad tertium refpondeo non omnino Euan-|
geliftam tacuiffe Mariam apud cognatam fuam fu-
iife tempore partus.. Cum enim dixit xrr?anf.ïffe jaip.ud
eam quafi tribus menfibus , nor obícuré indicauit in-|

cidere neceffe.erat. Ad quartum eodem modo,
quo ad fecundum , refpondendum eft , aut fcxtum |
iam menfem à conceptu Ioannis , cum ad Mariam
angelus venit , füiffe tranfactum , aut fi non erat,|

intelligo cur minüs decuerit partuiintereffe ; quàm|
parere; parientem videre , confolaríque, atque ad-
iuuare , quàm pregnantem inuifere. Ea veró con«|
füetudo;que affertur , folitas fuiffe virgines inftante
partu difcedere, vereor ne fi&afit. Nos enim inter
honeftiffimas etiam gentes eam coníuetudinem
non videmus ; contrariam veró videmus, vt non fo-
lm domeftice partui virgines interfint, fedaliz et-
iam amice; atque cognate adueniant aliünde, vt pa-
riturz miniftrent. Et fi eiufmodi confuetudo forte
fuit, non erat neceffarium, vt Maria omnesaliarum
virginum confuetudines obfe:uaret »quia ita virgo
erat,vt mater effet. ss | |
$7. Elifabeth autem smpletum efd tempus pariends.)
|Tempus nouem menfium , aut circiter , quod pat-

Obferuauit Orig. Ambrof.& Theophy.non omni-
bus , fed folis fan&is mulieribus tempus pariendi
impleri in fcripturis dici , vt Elifabethe hocloco; &
Martig c.2. 6. quod , vt ait Ambr. plenitudinem iufti
vita habeat , inanes autem dies fint impiorum. Sed
non eam arbitror hoc verbum vim babere, fed eam
potiüs , vt indicet Euangelifta eo prorfus modo,
leóque ordine fucceffifle omnia,quo ab angelo pre-

impletum, Mariam difceffiffe. Czterum hocipfum]|

riüis acta fünt , vt hiftoriam , quam texere incaepe-.

modo domum rediiffer.Redu&ta veró quodammo-]|.

riam , quomodo Ioannes natus eflet. Atque id-]

quid illi dixiffet , quid ipfa refpondiffet , quomo- C

Iterfuiife- partui , quem intra tres illos menfes ac-.|D

di&a fuerant. Dixerat autem angelus de vtraque,

|

Á

D

F

& Maria , & Elifabetha fore ; vt conciperet filium,
vtramque concepilfe , addiditimpletum fuiffe pari-
cat, ne vno quidem die retardatam fuiffe diuinam

promiffionem. H us s L
$8, Etaudiwerunt.) Credibile eft vicinos ; atque

[maximé Dei erga illam cognouerint mifericordiam.

fitus periculis conceptus eft; cunc cenfetur períe-
&uni, atque cumulatum Dei effe beneficium; cum;
que concepit;etiam peperit.

e

Quia magnificaut Domints enifericordiam fnam cum
dia vfus eflét. Magnam veró vocat mifericórdiam,
uit fupra ver.25.

Et congratnlabantur ei.) Ka) cuwtyalpov aurg, ad ver-
bum Congaudebant ei. Quod ideo videtur Euan-

debunt; —— . "s UM w d
59. Etfatinm efl in dieelaui.) Ab ortu. Is enim à
lege dies circuncifioni prefcriptus erat Genefar7.12.

ti ver. 21. Elegerat Deus o&tauum à circuncifione
diem multis de caufts. Prima fuit , vt myfterium fi-

ritualem , & zternam vitam defignare folet , quia
.feptem diebus tota temperalis vita circumadta tra-

poralem vitam eft , fpirituale , & eternum eft. Cir-
cuncifto autem fpin'tualem fignificabat vitam , qua
uus dies tranfactaiam hebdomade primus fequentis

rus, vt doceremur nouam po&'-circuncfüonem vi-

fuit qq;veteris & noui teftamenti quzft.2 9. Valenti-

abutebantur, vt Irenzus lib. t.c. 15.auctor eft.
Venerant crcuncidere puerum. ) Hinc nonnulli col-

ga circunciderentur , interpretantes , venerunt pa-

am,vbiiam erant,fed in Synagogam, vbi non erant.

ermanere , vt in Synagoga circuncifio celebretur.
Alij domi factam fuiffe malunt, nam nullam alibi,
quàm in domo fa&tam fuifle in fcripturis legi.Domi
circumcifum Abrahamum, & domi eundem Abra-

abangelo perimeretur Exodi 4. 25. Domi Iofue to-

5. 3. Certé Ioannem non in Synagoga, fed in domo!

ac pareret ; ideo Euangelifta ; non contentus dixiffe|

endi tempus, id eft füo tempore peperitfe; quafi di-|.-

cognatos iam antca audiuiffe concepiffe Elifabe-| .
|tham , fed dicuntur audiuitfe nunc; quàd in pártu|.

Ante partum enim dubius femper , & multis expo-| -

illa. ) Quód magna Dominus ergaillam tnifericor-|-

quód fterili, & feni dediffet filium , ficut i píà indica- |

gelifta dixiffe,vt indicaret impletum fuiife,quod an-]
gelus ver.14. predixerat, Ef emnlti m natiuitate enms gau- |-

Leuit. 12. 3. & apud eundem Lucam capite fequen-|.
gnificarcetur. Septem dies temporalem,octauus fpi-
ducitur , o&tauus vltra eft. Quod autem vltra tem-|
ópera carnis amputanda erant : Cyprianus ferm. de|
circuncifione. Secunda fuiffe creditur ; quód oda-|
hebdomadis dies erat,quo Chriftus eratrefurre&tu-|.
tam inftituendam effe , nófque cum Chrifto refur-|:
gere debere , & in nouitate viteambulare. Cypria-|.
nus lib. 3. epift.8. & Auguft. fermone ig. de verbis|
IDomini, & ferm r41. de tempore,& quiíquis auctor

niani ad afferendas fuas illas ogdoades eo myfterio|

ligunt morem Iudeorum fuitfe, vt pueri in Synago-|

rentes eius in$ynagogam;,vt puerum circunciderét.|
Nam quos alios poffe intelliei veniffe ? & vtrunque|
arentem circunciftoni interfuiffe manifefté con-|
[tare ver.6o.& 6r.nec potuiffe venire in domum fu-|

Deniq; etiam nunc eam inter Iudeos confuetudiné|

hamum filium , vernáfq; omnes ínos circumcidiffe|
Gen.17.23.24.25.26.Domi Sephorá filium,quem ex| -
Moyfe fufceperat , arrepto circumcidiffe cultro, ne|

tum circumciditfe populum traie&to deferto Iofuel

- d

Cur cit-
cuncifio .
o6&auo die
fiebat.

P ace

. Domi a-
pud Iuüdz-
Oos fiebat
circunci-
fio. ;

o dd d o LL DI

MP

Hebraif-
mus.

| Patcma, circücifum fuilfe fatis mihi videtur ex hoc
ipfo loco probari poüe. Conftat enim Elifabetham]|
matrem Ioánis,cum circumcideretur, fuiffe Prqfen-—
|tem , cum refpondeat ver. 6o0. — Nequaquam , fid vo-
cabitur loanties ; at inon poterat octo dierum puerpera|

:

IOAN. MALDONATI COMMENT. 5$

exite domo , & in fynagogà ire , cum in fanguine cx
praíctipto lcgis triginta dies effe deberet Leuit.12. 4-

tos , de quibus: ver. fuperiore di&um erat. INeque
enim dubium eft, quin aliqua celebritate amicis;
cognatífque conuenientibus , vbicunque tandem
circumcifio fieretficri foleret. Quemadmodü nunc

interpretari , veniffe , ideft ventum effe ad circum-
cidendum puerum , vt Hebrzorum phrafis fit , qui
tertia perfona plurali vtantur pro verbo imperfo-
nalipalfiuo. Fingamus ergo Lainé dixiffe , & ven-
tum eft ad circumcifioriem pueri; non. vtique fi-
gnificaffet parentes , autalios exijffe domo , aut ijífe
aliquo , fed ceeptum fuiffe agi de puero circumci-
dendo. r li.
Et vocabant eum ) Volebant vocare, incipiebant

Cur in cir-
cücifione,'
& bapüif- |
ino nomé
imponirur.

Nomina
Iparentü fi-
lis apud
Iudeos im-
pofita.

Initio ab
Jeué&tu no-
mina im-
pofita,

. |namutata Daniclis . 7.' Adnotauit hoc D. Chry-;

Ines, refponderunt , Nemo eff im cognatione tua , qui vo-

[modi;quin ex euentualiquo plerumq; nomina da-

tunc homines Dco naíci ; & in eius populum refer-

tare vctera, quemadmodum legiimus Iofephum à
Pharaone Saluatorem mundilingua fua appellatum
Gencf. 41. 45. & Danicli , atque eius focijs nomi-

foftomus in homilia de ferendis reprehenfionibus,
& conuerfione D. Pauli, & Ioannes Damaícenus

fernitutem Dei fubire incipere viderentur. Alte-
rum , quod hinc colligitur , eft ; confucuiffe plerá-

torum imponere.Hunc enim illi fecuti morem non
alia ratione Ioannem Zachariam vocare voluerunt,
quàm quod hoc nomine pater eius vocaretur. Et
poft cüm dixitfet mater velle fe, vt vocaretur Ioan-

cetur hoc nomine. Hiec , inquam , eius etatis confüe-
tudo fuit, vtapparet; nam primis illis (eculis, que
(unt facris litteris confignata, nihil legimus eiuf-

bátur, ficut Eua primum filium fuum vocauit Cair,
quia poffrdi , inquit , bominem per Dewn Genef, 4. 1.

Ql;li ergo dicuntur VeniiTe » Vt puerum CifC.ülTlCidC'* |
rent? poffumus intelligere amicos, atque cegna-|

& apud eofdem Iudxos , & apud omnes gentes, quz|
circumciduntur; fieri traditur. Poffumus & aliter

vocate,confilium inibant de vocádo.co Ioáne;amici|
(cilicet;& cognati,qui conuencranr. . j :2
Nomine patrus fet Zachariam.) Duo-ex hoc loco|
collieuntur. Alterum eft , confueuitfe apud Iudzos|
in:circumcifione ; ficut apud nosin baptifmo ; no-|
jmina infantibusimponi. Numante;an peftquam|
circumciíus puer cflet, idnon fatiscompertum ha-| :
betur.Theophyla&us quidem, Euthymius, & Chry-|
foftomusapud D. Tho. poftcircumcifionem poftta
fuiffe putant. Id qua ratione fa&um in circumcifio-|
ne fuerit, & in baptifmo nunc fiat, diucríz à diuer-|
fisauctoribus rationes afferuntur. Theophyl.quód

ri cenferétur. Alij, quodnominum impofitio do-|

minij argumentum effet ; ideóque folitos fuiffe do-|
[minos aut nooa feruis fuis nomina dare; aut mu-

libro 2. de fide cap: 30. In. circumcifione igitur im-|
pofira fuiffe nomina, quód tunc infantes iugum, ac|

que Iudzos infantibus nomina patrum ; aut cogna-]

É

F

tertium vocauit Seth dicens , pofoit mibi Deus (cmen
alind pro /Afbel Genef. 4. 25. & Noeàpatre fuo La-
mech vocatus eft' Noe, quia //fe, inquit ; cenfolab;-

A!*f'frm » i maledixit Dominus Genef, $. 29.. & Abra-

|&Ens Enangelifla premittendum putawit , quod. plnrimi in-

Wper- prophetiam: Elabetb: didicit: ,/ quod. gom. didicerat

ähg.m, voäauit filium fuum Ifaac, quia dixerat Sara,
Aifam fecit mibi-Desus Genef, 21. 4.. $..6.. & lacob
vocatus eft Iacob , quia frattem fuum in vtero füp-
ïpl.:f.n:tauerat., G frater eius Efau vocatus eftEdom,
quia ruffus erat Genef.. 25. 215. 30..& Phares vo-
catus eft Phares, quia maceriem vteri diuiferat ,
Genef. 38..29. & Moyfes vocauit primum filium
ïfu,um Geríam dicens , aduena funin terra aliena; fecun-
dum vero Eliezer dicens, Deus patra mei adiutor meus,
Q eripuit medemann Pharaemis Exodi. 2...32.. Sic Io-
Ícph primogenitum fuum vocauit, Manaffes dicens;
Oblmi[ci mefecit Deus omnium laborum meorum , e27 do-
mus patri mei ; alterum verb vocauit Ephraim di-
cens , Crefcere me fecit Deus im terra paupertatus mea Gen.
41. 5t. $2. Eodem modo Anna vocauitfilium fuum
S.am;ucl, quiaà Deo eum petiuerat 3. Rege 1. 201
Iqannä:s igitur more antiquo ficut Noe, & alij fan-
&,quos nominauimus, ab euentu-nomen acce-
pit; quódgratiofüs apud Deum futurus effet, vt vcr.
1. docuimus. Cur autem hoc Euangelifta comme-
morauerit , his verbis Ambrofius exponit, Mrr2 fas-

fantem patris nómine Zachariam appellandum putauerunt,
vt Aduertas , matri non nomen alicuus diéflicwiffe degenc-
Y i j E A nsd , L :
ri$ yfed id. (anto mfufum fDiritw , quod ab angelo ante Za-

tharie faerat preuuntiatum, Summa eft voluitfe Euan-

; i : P N PeEY u i
pugnantibus, à patretamen, & matre-ore Spiritus
fancti loquentibus Ioánis nomen puero:datum fuif-

fe , vcimpleretur , quodangelusdixerat ver. 13. ex
vecabss nomen ers Ioannem. ! |

6o. Et reffondens nater. eius . )R gpdh&diffe ma-

»34

qui in folo templi adyto íolus cum.folo Za-
charia locutus fuerat ; neque à Zacharia , qui
mutus , ac furdus erat. Reliquum ergo cft, vt
cum Spiritu fancto. impleta fuit ver. 41. totum
amyíterium per reuclationem cognouert , quod

lis vir futurus eífet, vt Origenes homilia 9. Am-

feruaucrunt.'Et *qmdem ille i 'inquit ,AlgnbefïUSo
mutus. intimare vocabulum. fl mequimit: vxori ,. ed

à.marito z. lounnes eff , mquit, nomen eius: y boc. eft,
mom éi mes uomen imponunus , qui um 4 Déo nomen
ACcepit. . Habet vocabulum [aum. , quod 4gmuimws , non
quod. elegimus . .Hælven: boc merita. fanclorum. , vt 4
Deo nomen. accpiant. us

6t. Quia nemo eff in comnationetua,) Vide,que ver.59.

diximus.Licet hocloco animaduertere carnales, &

fpirituäles hominesinter fe pugnátes. Amici, & co-

ignati , vt fieri folet,carnem tantüm cófiderantes no-
[men aliquodgentile dare volebát pucro; pater vero,

fur nos ab operibus , q9* laboribus manuum nofirarum in

& mater , quia non tam carnales, qu'äm fpirim*a!es

,gelr&am indicare omnibus amicis, & cognatis re-| .

prius angelus Zacharig declarauerat. , quo ícili-|:
|cet nomine puer vocandus , & quantus; ac qua-

brofius , Beda, Euthymius , & TTheophyla&us ob-|

$ n ; M p Hebraif- jf
inaudiuit: aut quia -Hebraico ldlölna*te-**r;efppnde-gmus.

1

i
[

|
i

i
á

San&i à

Deo nomeél

accipiunt. j

L

parente$ —

t ( um E N p —

Inpft
TOil

/czz///.? [

" /di!z Wi

——
z—— P
as ,A,ESU -- : 2 r

Aenim

nf
Jf gfi

o
[W,vmï'-ï'

—
-
——

As

Impofitio
nominis

|ditz vocis.

Euangel.

teligione

|quippe erat) idem fcripfillet nomen ; Theophyl. &

caufía red-

|ximus hom prima de natiuitate Ioánis Baptiftz , Re-

[redemptionss bumana [uda dudum cmpit eudire mortalitas.
Ft enim venerádua Baptifl a muto patri aperuit lmguamy it4|.
Jaures bominum falutarm qratie imnouawit auditu, Et ho-

Lib. r. hift,

|men Ioannis , fed cüm ícribere tentaret , reftitutum

Timer pro

| Hebtaifm. l

Serp.

& Ioannem , quafi gratiofum . , quemadmodum
Deum velle intelligebant , vocandum effe conten-
dunt. RU E ( eupide
62 Tnnuebant autem, ) Nutibus ; ac fignis inter-
rogabant, quianon folàm mutus, f;d furdus etiam
etat, quemadmodumprc.)bau.: nus vqr.«zo.luu:ncus
Ícripto exiftimat Zachariam interrogatum.
Placuit muti twtc wfa parentis
Cen [ulere , järiptäquergant edicerenomen. —
|(63.. Et poflulans pugz!larein., ) z axid'iey tabellam;

IQuialoqui nó poterat& nolcbat;vtalio,quàm quo
angelus iufferat nomine vocaretur,pugillaré vt fcri-
beret poftulauit, Theophyl. At quomodo poftula-
uit?nutibus , & fignis, inquit Euchym.
: 70'4:::1:-5 e(? nomen eii.) Non dixizt fit, auterit,fed
cft,vt indicaret,nó fe tunc noméimponere , fedante
ab angelo impofitum declarare : & nó potfe mutarc
homines, quod decretum à Deo effet; vt ex Ambro-
fio paullo ante recitauimus. |
Er mirati [ant vniuerfi)Intelligentes nomen non
ab hominibus,fedà Deo pofitum effe,quado & ma-

vocaretur, Ioannem tamen vocari voluiffet ; & Za-

: L |
quales hodie memoriz caufa apud nos efle folent.:

terJcum nemo in tota gente fua effet qui co nomine|.

Quafi dicat eà re cognita impletos fuiffe omniumi
animos religione intelligentes tot fignis non polle;|
nifi fingulare aliquid , & admirandum à Dco por-

parentes erant , gratiam , non carnem fequuntut; A

B

C rum 24. 3. Aggzi 2. 19. Ezechiclis 40. 4. &

charias ignorás quid Elifabetha refponditlet ( furdus
Euthym. & cum patrem audiflent dicentem , Ioan-

cepifle. | Es tbwg
64. "pertum eff autem ii ) Quód dicit illico,
'indicatipfam nominis impofitionem cauffam fuif-
fe,vi impedita priós Zacharie linguafolucretur,qué-
adinodum veteres auctores obíeruarunt.| Origenes
homiliain Lucam 9. Gregorius Nazian. orationc

prima de pace, Ambrof.& Beda in comment.& Ma-

He,inquit, vox dicirur eurms intonante praconto (acramentis

milia :. Qwd inquit, lud quanto eff flupore mirandum,

inem nomen cius effc;id cft iam à Deo id nomen ac-].

D

quod Zatbarias ip[e,dwm pracur[orem falutaris verbi conai-

dApiendum [Z*mlæ Aluo pau[l o tardius crederet, filentio repentine
tacitwrnitatis obutuit nec pr:fïu ïiloquädz recepi[fet vfum, E gulana in eo diuinz potentiz , & propheuæ Hgna

ni(i nomen pueriqi6 vocandus e[fet , clauft of't;i' vincula rela-
Jxaffet? "tque it: fatbumn eff , vt os facerdotale.quod rrepida-
dtzo collgawerat dubitantis, merttum filj nalcentw abfolueret,
Q reparata patris lingua infantw gloriam teffaretur Vide-
tur Iuuencus exiftimare Zachariam nó (cripfiffe no-

illi fuiffc fermonem;aut certé fimul & fcripfiffe no-
mcen , & loquendi recuperata facultate pronun-
tiaífe. : qui UM
.S-ed Prol) mira fdes,taöwlzä eum fc-ribere tentat,
Impltcitam foluit per verba [anantia lt?gguam.
Idem auctor librorum de mirabil.facra Ícript.fenti-
|re videtur lib.s.c. 1. Hlud primum Euangeliftz repu-
gnat , qui Zachariam nomen pucri fcripfitfe ait. Se-
cundum eft vero (imile.Dec auditu reftituto nihil di-
citur,fed credendum autes etiam cius,qua fimul oc-
clufz fuerant , fimulapertas , vt Euthymius admo-
nuit.
6g. Etfatlw eff timov ) Gaudium potius , quàm
timorem indenafcioportebat. Sed timor fic voca-

E

tur ex Hebreotum idiomate rcligio , reuerentia.

jannis impofuiffet, quafi manu fua fubfcribens , at-

(80

Itendi. Viderant Elifabetham fterilem 5 fenémque
peperiffe; Viderant mutum fa&um propter incres
dulitatem Zachariam. Viderant matrem nouuim,
& inufitatum infaiti nomen impofuiife; Viderant
patrem idem fcripfiffe nomen , indicaíséq; id ab an-
gclo datum fuiffe. Viderant ftatim eius folutam
linguam. . Magnam hzcomnia religionem animis
hominum ingenerabant. Similem phrafim apud
Marcumc.4.40.& c..15.adnotauimus. — — ,
( Omnia verba bec.) Res omnes has quz in Ioan-
nis conceptu,ortüquc contigerant, quas paullo anté
expofuimus; - |
. . 66. Erpofueruht omnesqui audiuerant m corde fuo.)
Reputabant ï*PUd animum fuum , quid ea fibi vel-
lent , quidue futurum portenderent, qua de pueri
illius mirabili couceptione , ortáque ferebantur.
Ponerc in cordealiquid , auté contrario ponere cot
ad aliquid Hebraiímus eft;quo fignificatur de eo co-
igitare ; infra cap. 9. 44. & 2I. 14. Prouerbio-

44- f. Danielis 6. 14. & 10. 12.

raculis eífe dicitur? ( u
Etentm manus. Domini erát cum illo.) Verba furt

fe cogitarent , quz de Ioanne dicebantur , dicerént-
que , Quu putaspuer ifleerit? Mànum Domirii eius po-
tentiam fignificare tam notum eft, vt opus non fit
cxemplis. Aliquando manus etiam Domini pro-
phetia vocatur, quod impetu quodam ac vi in ho-
minem irruat ; vt folet fcripturaloqui dicens, /rrwr
m eum fpiritus Domini. Huius fignificatus multa apud
prophetas exemplaleguntur Ezech. 1. 3. & 3. 22.
& 37. n & 40. r Vterque fenfus conucnir in
hunclocum. Nam & Dei potentia, & fpiritus pro-
phetiz cum Ioanne fuifle veré poteft fignificari.
Caterum non dicuntur cum illo fuiffe , quódaut
ipíe miracula faceret,aut futura pradiceret ( quá-
quam linguam patri foluiffe ; quia graues dicunt
au&tores,negandum effe non arbitror) fed quód (in-

cernerentur. Angclus patri vifus, infantifque con-
ceptionem annuntians. Zacbarias priüs mutus, de-
inde non folum loquens, fed de infante ipío pro-
phetans. Sterilis, G anus pariens.. Nomen diui-

Dei potentiam declarabant , fingularémque eum
prophetam faturum portendebant.
67. EtZatharias pater eius vepletis eft. Spiritm fan-
&s.)Tunc. Namante implerum fuiffejant prophe-
taffe non legimus. Etquidem eadem cauffa creden-
dum eft Spiritu fan&o repletum fuiffe, qua loquen-
direcuperauitfacultatem. Quód nomen filio Io-

que confirmans , quodante ab angelo dictum cre-
dere noluerat, .F;de(inquit Ambrofius) quám l-

refstuit , fed etiam infberata concedit. — 1le dudum mutw
praphcmr . becenim gratia Deimaxima ,'quöd eum quie-
|gauerat , confitetwr. In candem fententiam fcribit Be-
da, Quanta , inquit [wpernimuneris eft largitas, ff promp-

Qwis putas puer ifle erit?) Quantus futurus vir,
quantus propheta, qui tot conceptus , tot natus mi-|.-

Lucz rationem reddentis, quamobrem omnes apud|.

» . . A À i :
nitus 1mpoümm. Hzc enim omnia magnam in eo|

nus Dene , ( facili indulgere peccati, — Non folum. ablata|

Ponere in
corde quid
fit.

ManusDo-
mini quid|
fit,

Iud.14.6.19
& 15. 14.
Ezech.r s.

?4 4d dcciPienql;fm nofire fidei fít. pietas ? Ecte laquelu » quá

M lN

-

D E^

ROE ET

a,

Vifitare
quid He-
bra'is figni-
ficet.

81

IOAN. MALDONATI COMMENT.

U

fela eff ablara diffidenti , cum fpiritn [:ra?bmæ eft -rej?tmm]
eredenti. . Quo fenfa Zacharias Spiritü fan&q r.cPlc-
]tus fuiffe dicatur , fupra docuimus ver. 28. Dixit au-
tem hoc Euangeclifta , vt intCUigCtCHIUS-. ea omnia,
qux paullo poft Zacharias cecinit , cx Spiritu fan&to

fuiffe profecta.
quid in hoc cantico dicit, prophetia fit; multaenim
dicuntur,quz ad laudes potius Dei, quàm ad pro-
phetiam pertinent, vtillud ipfum exordium , Zeze-
diébus Dominus Deus lfrael. C unanquam ille ipfx laudes
ex codem prophetico fpiritu profe&z fünt; & fuo
uodam modo , dum prophetiam ornant , ad illam
pertinent,. Sic totum carmen prophetia dici po-

Iteit,- '

69. Benedifiu Deominus. ) Benedicatur,autlaude-
tat Dominus. Vel, dignus eft Dominus, vt bene-

|dicatur;atque laudctur. Hoc enim eft Hebraicé q123,
|vt» Benedittus , qui ventt i2 nomine Domin Matthzi 25.

39. & Marcin. 9. Aliaexemplain próptu funt Pfal.
D 207 00 217. De. CC 30, 221. (€ 4O., 14. Exor-
dituràgratiarum actione:quia magnum erat Dei
beneficium , quod przdicabat.

i Deus lfrael.) Deum Iftael vocat ; non quód Iu-

deorum tantàm , non omnium ctiam hominum
IDeus effet, vcait D. Paulas Romanorum 3. 29. fed
quiain folo Iírael colebatur. ltaque defcriptio eft
veri Dei. Nam folus Deus Ifracl verus erat Deus,

j: demonia, quemadmodum Euthym. animaduettit,

[S1c Darius Daniclis 6. 26.publico edicto confitetur,
d meconff'itutis eff decretum,vt in vniaer[o mpern, e?" re-
—dgno meostremicant,eg" paueant Deum Danielu.Ipfe eff enim

Dews viuens , «" eternus in [zcula, Cum vocat Deum
viuentem , indicat ceteros omnes Deos mortuos
elfe,quia, vt ait Dauid Pfal.13.12.05 babét,eg*no loquen-

[rier,oculos babent, e7 rion videbur. Alia potuitefferatio,
|cur Deum Ifraclis appellauerit: quia hoc nimirum

epithetum ad rem,dc qua agebatur, pertinebats age-
batur autem de redemptione potiffiriàm Ifraelis, fi-
cut ftatim Zacharias dicit, Qsa vifitaut, 77 fecit vede-
ptimmem plebi fa. Sunt, qui velintallufiffe hoc nomi-
ne Zachariam ad foedus illud Dei cum Abrahà Gen.
17. 7. Et flatuam patctum meum inter meyC7 tee7 inter fe-
inen tuwm. poft re in g&nera!ianiäw fois federe Fämpitema, vt

ver.22.Ita Pfal.40.14.. Beneditlus Dominus Dews IHfrael a
.krh[O,U" qu;;æ " ,xïl«-»cu'lum,& P(al.7l.18.'& 10548. 1 1

partem accipifoler.Cum in bonam accipitur, figni-
ferre, miferum libcerare, aut redimere vt Genef, 21. 1.

15.&.105.4. Sic accipitur hocloco.Beda, ;/fitauit;in-
quit;Demimus plebem [aam,quafi longa infirmitate tabefce-
temyqG7 quafi venditam [nb peccate vma filig fum fangume
redemit, Cum in malam fumitur partem, fienificat é
contrario affligere , poenas quaftiudicem ab aliquo
exigere Exodi 20.5.& 32. 54. Ifaiz 25. 17. & apud pro-
phetas paffim. ; (
Etfreit redemptinnem plebifea )Plebi fuz dicit, cum
omnibus etiam gentibus redemptionem feciffet, íd-.

E

|que Zacharias non ignoraret.Erat enim /»*x vera,que:

P

Et propbetauit. ) Prophetaffe dicit, non quód quid-|

: G:ntilium Dij idola erant, aut; vt ait Dauid;Pfal.o5.]

fgm Deus tuus 7* [emimis twi poft te. Vt indicaret prop-
ter faedus illud Deum populim fuum vifitaffe, vtait| -

— Quia vifrtawt. ) Liberauitredemit, vtftatim fe-|
quitur. Hebraifmus eft qui & in boni , & in malam].
icat bencficio aliquem afficere, aut afflidto opem|

& 50.23.2 4.Exodi 3.16.& 4.:1.Pfa1.8.5.& 64.10.& 79.|

À. temin bunc munduwn,loannisti. 9.etätprapitiaw;]

D

C)

E

meret plebé fuá Ifrael , illíque foli prefentiam fuara
Jexliiberet. Nam alias gentes nó perfe , fed per APO—
[Ktolos , & Apoftolorü fucceffores vifitauit. Et Ifracl
|quidem quodámodo ex debito redemit, quia fuum
Jilli promiferat aduentum,alias veró gentes ex fola li.
Jberalitate. Theophyl. Vide quz diximus Matthei 10.

- |perinde effet ; acfi fa&a iam fuiffet , ideo de illa tan-

| |preteritis vaticinantur. Potiüs ego exiftimo Zacha-

[vt Chriftus moreretur. Eodem feníu dixit Simeon

idemptionem à Deo miffam , quia nimirum redem-

Irerum prateritarum effe prophetiam, cum eiufmo-.
idi funt, vt non poffint , nifi Dco reuclante cognof-
ici ; qualis hecerat. -Nam fcire iam tüm venilffe re-
|demptorem , càm adhuc in matris vtero lateret, ne-
[mo nifi prophetico fpiritu potuit. Quare re&té Ori-|
tgenes homilia ro. in Lucam obferuauit, duas conti-

-|quia, vt ait Theophylactus, quzanimalia cornuta

lidque ego confirmo. Cornu igitur falutis appella-
[tür, cornu falutare, id eft diuina manus , atque po-
|tentia, qua nobis falutem affert , vt Pfal.i7.3. Dew|
-Imens. adiutor meus, e7 ücml&a m enm Pratec(?ar meus,

lopem populo fuo non ferebat, nunc veró quafi cre-
[&um,& in fublime fublatum appareat. À tauris
left du&a metaphora , qui quo robuftiores , & fe-
]rociores fünt, eo altiüs extollunt cornua. Sic lo-
[quitar Dauid Pfal.74.5.6.1.& 88.18.25.& ur.9.Signi-
ficatetiam cornu regnü, aut Regem, fiueregni glo- «is, & ce-
Iriam,aut quia, vt Beda;, Theophyl.& Euthym. exifti-

catis toféris non. pro noffris auté rantum, [ed-etiam pro totius
mundi1. loannisa. 2. 85, vnus pn omnibus mortu ef 1.
Corinth.5.14.15.& , dedur redeptionem femetip[am proom-
mbus uobis . Vimoth.2,6:Quia primum venit, vt redi-

6. & Matthzi . 24. Cur preterito tempore víus fit
Zacharias, cum de re futura, id eft de morte Chrifti,
qua nos redemit;agi videatur,nonnulli querunt.Be-
da,& Strabus cauflam hác effe putant ; quod redem-
ptio etfi facta non erat , tamen erat in proximo , vt

quam de re przterita Zachariam loqui. Lyranus, &
Alij locutum effe propghetarum more , qui de rebus
|futuris propter certitudinem euentus tanquam de

riam rem lam prateritam fignificare voluiffe. Dicit
enim Deum fecitfe redemptionem plebi fuz ; non
X MC e e e k ?.
quód redemptio ipfa;quz non nifi morte, & refur-

quód inchoata, quódque iam redemptor veniffet,
fuo redemptionem fecerat; tantüm reliquum erat,
Cap. 2« 0. fc vidiffe falutare Dei , id cft falutem , & re-
ptorem viderat. Non ergo eft prophetia, dicetali-

quis; fi dere preterita loquitur. Nemo nefcit, &
Gregor. aliique auctores multi monuerunt, etiam

rectione Chrifti perfecta fuit , abfoluta effet, fed-

Itaque Deus, quantüm in fe erat; mitfo iam filio|-

-r.—v

Prophetia
etiam Pl'(;*
teritarü eft
rterum. —

neri in hoc cantico Zacharie prophetias alteram
de Chrifto , de Ioannealteram;illam de re praterita;
hanc de futura effe. l DN M
! — 69. Et erexit cornt [alutis nobis,) Cornu poten-

tiam Hebraica phrafi fignificari, nemo ignorat,;

funt, ea in cornibus totum fere robur habent.
Exempla fünt multa Pfal, 45. 6. & 74. 6. 1. & s.
17. & 148. 14. Sic multi hoc loco accipi putant,

Q cornn falutis mee. Exexitfe autem hoc cornu Do-
minus dicitur, quafi priüs deic&um fuiffet, dum

Cornu pro
potétiaHe-
braicé.

»

Pro Rege

mant, cornu olei Reges inungebantur . Regum 16.
L. 1. & . Regum r. 39. aut quia Rex, vt ego arbi-
tror , totagloria, totum robur eft regni. Hic etiam

g«

ni gloria,

feu regno,

fenfus re&éin hunclocum cógtuit , co etiam magis

idco veniebar, vt illuminaret omnem beminem venien-i

: fortagïc'—"M

£

|
1
J

EE

|— qui

1 | n
M IT
Lïxfgnïgn iv

VuME |
T. 9- A
11(,11,4.R€'1R
m W

d V
| !

qm

ftes d à

Bthers. K
A
QNomüdo,

W DEU CUEN LDVCARE LR u L 8 —
fortalfe quàm alter, quód myfterium magis expri-, A ;terpretari pollumus , vt Hebraifmus fit & sfovos gigy; u
/ mit, dum non quodcunque à Deo auxilium, fedille! — poyn 4 facule , id eft qui olim fuerunt , quafi dicar, sus.
ipfe tamdiu expectatus Chriítus miffus declaratur.| — |ficutlocutus eftper osveterum füorum prcjphä:taa
Ét quóàd videatur ad Dauidis promifïionqm alludi| — 'rum. Quemadmodum Gen. 6. 4. dicitur //P; fant p
Pfal.11. 17. Iwe producam cornt Damd, páramitucernam| — tentes À [aculo viri famofi , id eft , ifti funt gigantes illi
Chrifls meo : & quod hoc fit proptié erigere fra&um| antiquiadeo celebrati , & Pfal.24.6. Remini[cere mife-
