: äää" nofter interpres vertitexwlrauit,quàm noui quidam, gentur enim rami wcon[ummati , g* fruclus iorum ign-| |
i nouarámque ftudiofi rerim Exiljt , nam exültate| — |tiles , ez* acerbi ad manducandum , e? ad sibilum aptí , id
| gaudio, aut lztitia Latini, inprimífque Cicero paf-] — eftimpiorum filij, antequàm ad maturam &tatem|
fim dicunt. De quacxultatione, yt conftat ex ver| — pperueniant, morientur. Hoc addidit Elilabetha vcr-|
Eis angeli,vt Mariá fupra ceteras muliceres bencdidla al

a f

5 IOAN. MALDONATI COMMENT. - j |
acfelicem declararet, quod alie mulieres etiam fan«| A nitas ipfa verbi poftulat,vt ad illud, Qu« däm T ;E a*:
]&e , & benedicte, non femper benedi&os, &fan-| lteferatur.Non foküm«fc»ipfä-grauiduln oftendens v-1 H v
&os gignant filios : Maria veró & benedicta ipfà fit, | [erum, fed verbisetiam conhirmat Mariz vera effe; TAT h
|& filium genuerit benedictum,vt Theophyladuer-| . qué ab angelo dictafuerant, dicens ea & àÀDominol l !
tit. BDenedictus autem vocatur frucus ventris Ma- dicta effe ;id c& ab an*gelg Aiufru Don]jmi ; i-taveife,;,g | ï ]
| rie non folüm quia Deus erat, fed etiam quiahomo| |quemadmodum di&a fuerant , perficienda , & ideo| :E " |
Spiritu fancto , & diuinitate plenus, Itaque partim| pïffic,ien.da,quöd, Maria ctedidiflet. Quafi dicat illi;y- | * f
eodem modo , partim diuerfo atque matcr'benedi- quod. multis poftea Chriftum legimus folitum di- ! 3 i12m
&us appellatur. Eodem quidem modo,quiahomo,| |cere , Secundum fidem tu«m fiat tibi, Declarat Elifabe- F i H !
quia Spiritu fancto plenus , vt mater: diuerío , quia| jtha f& Spiritu lan&o ad Chrifti aduentum imple-| . f 8 ;
& exÍe,& magis plenus,&quia fine viro conceptus,] . |tam fuitle ver. 41. quia continuó vaticinari coepit. F Pos /*f
- . [vt Grecus ille apud D. Thom.ait ; & quia per eum| B |Et quidem paucis verbis de preteritis, praíentibus,l | ( M
r omnes gentes benedicende erant. Putat Theophyl| |&futuris rebus vaticinatur , vt Gregorius hom.in| — | "
coniundtionem illam , Er, hoc loco caufalem effevt| — |Ezechielem 1,& Beda hoc loconetaueruntDepre-] — | A !
| zepro. |Pfal.59.3. Iratws es , «" enifertus es nobis ,id eft quiami.| jteritis, cum dicit, 6:4:4,7u£ credidifti; de pïqfentibns, | 2 o 7 EM
?;;; ::1 d fertus es nobis, vrille quidem interpretatur,& lic| |cum Mariam vocat matrem Domini füi ; de futuzis,l :

64.5. Ecce t irAtié es, 7* peccauimus , id cít quia pecca-
. |uimus, Ita vt fenfus huius loci fit, ideo tu benedicta
.. Jesinter mulieres , quia benedi&us eít fru&us ven-
tris tui, Res quidem ipla vera eft; neque enim Ma-
ria inter omnes mulieres benedicta fuiffet, id eft
tam fingularem gratiam , prerogatiuámque pre cc-

.|cum dicit fore,vt omnia, que Maric à Domino dictal-
fuerant,reipfaperficiantur. — | !
46. Et ait Marta, ) Cecinit prophetico afflata Ípi-f
gitu. Vixaque enim & Elifábetha, & Maxia prophe-
[rauit: Maria de fe,;Elifabetha de Mariasquiain vtero]
|gerebat eum , qui otnnium prophetarum finis crat.]

! . |teris confequuta, nifi Chriftus ben;edi&us fuitfet, à1 C Oxig.hom.&&Axxgägx;ci:in comrhentariis huius locii
[I028.116. |quo &ipía benedicerctur. De plemtmfme«cnim eu| ladhunc inodum Ícribunt , Nedque otiofwm videtur effe,l
[5 0 jposomnes accepimus,Sed an is fit huiuslocifenfus,ma-| - qued «* ante loanuem Elifabeth propherauit,qo" Maria an-
! . |gis non negarc audeo, quàm affirmare. te Domimi generationem, Serpunz enum 1avs teflamenta fa-
; seeo ] 44- Ectenim, ) id eít ftatim , Ms fupraver. 31 Ecce| — |lotis bumana. Nam feent. peccatum à mulg'exgþy;.gæpi, u E
ais in tcancqf:m, & Ver.20. Eece eris mutui, ld citftatim conci-| — letiam bonsim à mulieribus mchboatwr , vt J'emima quoa mu-
VrpZM Ipies, & ftatim mutuseris, nifi quód illicresfutura| — |l/ebria opera deponentes imflrinitati renunitient z C7- 4"ma,
| videnda demonftratur;, hic preterita fub afpectum|. — qua non babet fexumyvt Maria, qua nefeit ervoremyreligiofa|
, . |fubiicitur. - g u TL CUT | ypenutetur ludiocafftatem. .00 0000 m
| od o F fatlaeff vox falutationis tna in auribus meis , exul-i ] Magnificat amima mea-Domimnum. ) Laudibus tollo;
tAt in gandio in(ans in vters meo,) Opponit voci Ioa!;ä J.|gratias1lli ago ex intimis animi mei fenfibus. Beda,
| 1 [nem ;auribus vterum. Quafi dicat verbum Dei iam|D Tantojnquit, me Dominus támque inaudio mtnere alli-
[ — ( [nMarisconceptum, &eiuslocutum orcàloahme| sans,quód pon vllo lingueoffici explicari, d ipfo vix in-
| — [invteroadhuc inclufo veluti fympathia quadam te-| — ia peiforis affzéln valeat comprehendi, cz" ideatotas 4ni-|
l. . |cognitum fuiffe , & quafi Echo loqueate verbo re-] UR Véres 1 agendis gratiarum laudibus cffere.Eodem moz
| , |lonuiffe voce. Erat enim Chriftus verbum , quod| '|do dixit Dàuid Díal.35.5.4. I Domizo laudabitur anima
| — ( [erat in principio apud Deum ; erat loannesvoxcla-| |mea,4udiant manfaeti,Cg- leteptur.Magnificate Dominum|
l . |mantis in deferto. Preter confüetudinem meam] | thecum Q exaltemus pomen eius in idrp[ura. Er Píal4.9.1
| .|hoc dico;ac veritus ne nimis fortaffe füb tilefit.illud| : . nima AuFe mea exultabit im Demtno ,et deletlaebitur feperi
| À | jfizmum ac folidum,Elifabetham fignificare voluiffe| falntaei [uo. Ec Pfx02.1.2. Benedic ADUMA mea Domino,eg| —
: | . |vocem Mariz , exultationis infantis ; exultationem| — omia que intra ne (ant yomim fantto eius , Benedic aziima| -
! - [infantis,gaudij fui, & repletionis Spiritus fandi Càu-| |mea Dotino , &7* noli ablpwi[cs omnes vetribaztanes eins , &
B ; |fam fuifle,vtfupraver.ardifferuimus. — — — E |PfaLtos. 1. Benedrc apisvna mea Daomino, Domine Deus meus
X [-E a. Et beata , qua ereddifhi , quomiam perficienturea,| — magmficatus es vebementer. Yraq; ex confuctudine fcri-
[ v que dicla fnt tibi à Domim.) G.2, uazaeia u wwsuua, |pture difcimus hanc phrafim hominis effemagnum
i - [99t & a| Ten elomeloie A n2 npuluoie a Is lod tveds. Bea-| n feDei beneficium przdicantis , & pro.eo gratiasl
l | [taquz credidit, quia perficientur, que dicrafuntilli lagentis. .. . PucIscng ts eil? milo:
la Domino. Nofter interpres videtur legilfe evaw]5.| — ]. 247« Etexuleaut [Buitus meus in Deo falutart meo, )Eu-| |
ideo vertit Qw credidifls, &, perfrcientur in te, qua ditia| | chy,Gauifa eftanima mea in Dco faluatore inco. Át- » :
- |fent ribià Domine, quémadmodum legit Ambrofius.| .. |queisquidem vidétar efle fenfus , fi verba tantüm, m h
iQuamquam aut,in Ambrofio ,aut in Bedavitium] - '*Qögïycrboi*uxmgcmm,gf,jginem confideremus.Mibi| | i
elle necelle cfisnam Beda verbis Ambrofij vrensait,| . vero repetitio faperioris lentétic videtur effe. Nani| d
JEeatesqua eredidit, licut & Origenes hom.7. yndefüa| — minüs coheret,vt fe in Dco gauilam dicat, cüm non m
fumpfitAmbrofius.Q uod attinct ad fenfüm nullum| F |de affectib? füis,fed de.Dci laudibus loquerctur. Eft] | ij
[ o iferimen et, cliniiue perfecondsim, fiueperter| - iilimi apud Hcbigos, vevelumynom fenten j
L "" . [tiamloquatur perfonam , de Maria loqui perfpicu-| jtia vnaconcludat;que eadeé in.vprima,&.fäfcfunda ver- fmus' ii
p —— [umfi.Acfortaffisaliquanto maioretn tertia, quàm| us parte diuerfis variata verbis repetatur, prefertim| f
d Jlecunda perfona emphafim habet , dum hypothefis — (in Palmis,Iob;Prouerbiis,& Canticis omnib? vr Pf. : .:, iw
: adthefim quodammodo reuocatur. —— J qea-Qui babitat im calia veridebit eos,et Domin? fabfannabity .. .. EM B.
* . Quemam.perficientur , qua diffa fünt tibi à Borpo.)| — leos. Quam ergo vocaucratanimam, nuncípiritüvo-| - — ä :
K BI Dominol 00785&"53 teterri porecfi/a-ut,ad verbum — kcar.Nam —qu.amruis. apud D.l.ïaulum anita,& f 1 rfws.L u 1 t
al lo P'F'ff"";,.'"."?-Vt fit leníus ; perBcientur à ita diflingui videátur,vt anima pars inferior,fpixitus Animz, &], E J
; jDomino ; aut ad'1jz AA aA npSooic, qua dicta fut tibi| pars fuperior app cllcgqg,vt ad Hebreos 4.12.P T5 jl æï*ä : [
I !vtfcnüls fit , que tibià Domino dic&a fünc. fed vici-l lenim fermo Dei,e7" efficax eo* peuetvabilior omni eladio an-|icripcams. ] | ä i
1;" ( du p v ' , : , ! , DAAVOMEMIMMMHEERES — , r'unpRdt ïlþlff, : " D
l $

l i 5
st
BN E

E . - AUUONIN LVCAE CAPONR O - "p

E | 00 dpiti, e pertingens v[a, ad dsmione anime e77 [iritus: aut) A. |expofitione huius càntici , & fermonede fan&is j5
anima,qua.vmimus;fpi::icus quo fecundàm Deur| — |Beda in coimmentarijs, Bernardus Íer, 42 & 45. inl

viuimus , vt . Corinth. 15. 45. Ffw eff primus bomo| — |Canticum canticotum hunclocum interpretantur.
JIAdam in animam viuentemnow[simus Adam m [biritum| — |Quzftio non eft dere, fed de horum verborü fenfu.
viuificantem, camen aliquando ädein funt Vt.I..quiu t| |Namíiremquidéipfam con fideremus ; cui du biun.ï
7-34.mulier muupta,C7* umgo cogitat, qua Domini /ünf, vt cíle potc&- vel min.imarr:x ! pi;etät.isipg.rteifq lh»ab.epltxl,
fit (anfba e* corpore , 7* [pirituid eft,corpore & anima. Íummam in Maria humilitatis fgl[ïe virtutem?Si ho-
DUR Átque itaaccipitur hoc. 1oco,..V.c t.c&e €XP1'1C8EIII Ap-.- rum.vei:bo.rum fenfum, eo minüs credibile ?ü d.e (ua
| I guít. in expofitione huius cantici, Magnificatinquit,| — Mariam virtute loquutam fuiffe, quo maiot ii ea

| n anima mea DominnmyC27" exultauit fpiritus meus in'Deofa-| — |virtusexcelluit. Haudenim fcioan humilitatis fit fe *
p *ï-xþ lntari meo,V us q7* idem [piritws T n ad F' ipfam /jirttu: di- gpfu m humilern nó folàm agnofcere; fed etiam pro- 4' u
: citur,C9* ad corpus 4nima,quare amma dicitur /?:mmf, «7' e| B fiteri. Sola inter virtutes humilitas fe lp fam ignorat, l*ïiümili-taäg
conuer[o. Et rurfus , anima dicitur inquantum eff vitácer-| — & neício quomodo fit, vt humillimus quifque fimul 27 j
t * 7 poris, [piritus awtem inquantum ejf febflantia fpiritualis,| — | vt humilitatem fuam animaduertir; ac prodit; pet-|aiur.
M | Et quod dixerat ptiüs, Magnificat, dicit nunc ,Exwulta-| — |dat. Deinde non idagebat humillima, & (anctiffima
-,lïf,)) (it,id eft gaudio exultans laudauit.Laudatenim Ded;,| — |Virgo, vt doceret fuis meritis táantum fe beneficium
" qui glorians przdicat , quantumab eoacceperit be-| | |confecutam, vt mater cffet Dei: fed potius vtfe indi-
neficiaum. Hoceft quodait, Exwlraun fPrritus meusi| — |gnam omnino fuiffe tanto beneficio declarátet: no-
Hebrail |Dep (z]opavi mo,pofito; vtopinor,ex Hebrzorum có-| — |luitergo dicere fuá à Deo virtuté ; fed potius f& hu-

fuetudine praterito pro futuro, Exultabit (piritus milä,abïe&'aquu'c. perfoná, & condition&;& vt vno
meus, quafi dicat non meipfam quafi merucrim , fed| |verbo dicam, fuá mdxgmmtcm re(geöfa fuiile; quod
Deum laudabitanima mea,in cóquegaudcbit, atque| — |quáuis indigna prorfus effet;Deusfetáito honorc di-
lztabitur;ab co fe fatebitur tantum accepilfe benefi- C gnatus fuiflet. Hoc dicere & virginem ; & humilem
cium. Sicut dixit Dauid, !n Domimo laudabitur amima| — |decebat.Praterea inter hec verba,& przcedétia ma-
m«4, id cit Domino , nó mihihocaccceptum feram.| | |nifefta apparet antithefis.Dixerat,Manficat amima mea
2 De falutarimeo.)Priàs vocauit Dominum,quod| |Dominii, dicit nunc,Qwia refpexit humilttatem anclla fua,
. ] -- |porentie nomen efe vt indicat D.Paulusi. Corint.8.| |Itaque humilitatem fuá Dei magnitudini opponit,
! 6. Fnus domimus Ie/iu Chr:;/:'m. per quem omntd, «7" gosper codämq; fenfu, & fe humilem, & Deü mag nü vocat.|
upfum , nunc vocat Deum falutarem füuum H.*npw»| . |Deum autem non vocat magnum, quafi fuperbü,fed|
falutis mez, id eft faluatorem meum, quod noméeft| |quafi przcellentem, & fupremum dignitatis gradum
beneficij. Indicat Deum & potuiffe , & voluitfe fefe| lobtinentem: ergo & fe nó vocat humilé ab oppofira
falaare. nde (inquit Auguft. inexpofitione huius| — |fuperbiz virtute;fed ab abieta; vilíque conditione.|
cantici) vtrizque profeffa eff , Dommum, C faluaterem,| . |Denique nonfolet humilitatis virtus lezeiveeic, quo

Pf. BOW. d

vt pro poteflate , quaomni [una creature dommatur,imre me-|^ |verbo Lucas hocloco vfas eft , fed Tazvcepoeiyn vo- ,
tuendum oftenderet : pro. bonitate verà , qua mifericorduter| — |cari, vt A&orum 10. 19. Epheftorum 4. ?. Philip. 2.3. |
iquofdam filuat, dignum dilettione demonfiraret. | Colof.3.12.1. Petri 5. $. etfi humilem; id eft virtute fu-
AS8. Quia re[bexit bumilitatem ancille [ne.)ori 7«O&-| — |perbiz oppofitaprzditum (azvór vocatum legimus
L : Aey eic iv loreiyoows $. d'iourc durd. Quia refpexit, aut| Matthzirr. 29. & 1. Petri . $. Atquein hancfenten-
afpexitin humilitatem feruz fuz.[d eft non cftdedi-| |tiam Theophyl.Euthym. & au&or ille Grecus apud
|| guatus, non eftaucríatus humilitatem ancillz fuz,| |D. Thom. interpretantur, & nif fallor Iuuencus his
C fcd ratiofiem illius habuit. Quid fit Deum refpicere| | |verfibus, | | a | :
"- — lHebraicaphrafi ver.25.expofuimus.Non eft omnino — quàd me dignatus in altum |dqrib. r E4.
] p : Mi Pa n á as o P. ! Ü uang. hift
|[| gïäsq?gt ..abs re, quqd in hunc,lo cum icrlgfï't Augu&.!;(g/jïe&w, ! Er:,cgege ex humglz feljärm! cuntli(que 6:4:4»; pE |
" fjiüia jinquit; Dei tribus enodss accipi folet , videlicet fecundsm £0- ; Ge.nnbus, e9" [eclis voluit Deus equas baberi.
: Meriptara. |emstianem , fecandium gratiam, fecudiam indicium. De primo| ^ |S1c etiam nónulli recentiores interpretes intenlgüt:
T ï. Hebrq.uf.zayfpo/?olws , Omuia nada , 7* aperta funt a.cml:ïs .,eim:, frdper quorum vnus dixit Mariä hocloco humilitaté exer-] - !
| Q ;rït ä;. ;5. 'gratiam Deus nos omnes refpicit , quia oculidomimi /iæl)er i-| |cuiffe,fed non fignificaffe. Nam fiue eius fa&ta, fiue
| n. — Iflos , e2*c. Detertioin fine dieter. Nefco vos. Refpicere per verba confideremus, omnia humilitstis plena funt,
i gratiam eft prius abietlos, e7 dereliffos vifitare. Manifeftü| — |fed quo magis omnia humilitate redundant, eo mi-
J | - left Mariam velle rationem reddere, quàm obrem| [nàs fe humilem appellauit. : s
: leiusanima magnificetcDeum , & in ipfo exultet fpi- Ecceenim ex boc.)Deillce'ps ex hoctempore. |
| 3 ml ritus cius , quia nimirum Deus ipfius refpexiffet hu- Beatam me dicent omnes generationes. ) Declarat, quod
F lY militatem. Quibus verbis magnum aliquod à Dceo| — |dixerat;refpexiffe Dominum humilitatem fuam , id
( j — |beneficium acceptum fignificaricóftat: quod autem, — |eft ex humili conditione adtantum honorem euc-

*».

:—iïmil*itas id fueritbeneficium non fatis conftar. Totain eo res E xiffe,vt Íe omniafecula beatam fint prgdicgmfa.O[P..
tibus mo- 3 : : A CU QNNE f ! : :
- |dis in £cri-, Vertitur, vtintelligatur ; quid hoc loco humilitatis| ^ |ponitomnes generationes, id eft omnia futura
[ptura acci- nomine fienificetur. Tria enim in litteris facrisco| — |culatempori przfenti , quod vocauit bec, Ecceenim
|pitar. - (s . . i : H " E : s n Á p
|folere nomine fignificari, afflidionem, vilem &ab-| — |execs & omnes futuros homines vni Elifabethz;] *
icctam conditionem,& cam virtutem,quzfuperbie| |qux fe paullo ante beatam appcellauerat ; quafi dicat,

2 | opponitümf claiioni, & multiobferuarunt, & res, — deinceps nonfolum tu Ó Ehfabetha,fed omnes om-

"o

M : tam coimperta eft,vtanimaduerfione non egeat.Vir-, |nino mortales beatam me effe predicabunt, vt re&té
sl : tutem hocloco humilitatis fignificaretáto fereom-, — [Theophyl. animaduertit. Cum autem dicit «mnes ge-|
: | [nium vcterum, nouorümque interpretum confen-, — |nerarienes , etfi generaliter, & fine vlla exceptione lo-
usl fu cceditum eft, vt nequaquam auderem, nifi & bo-k quitur , tamen non omnes fine gxcegtionc homines
;Jïïïbï?ïf.iäs | nos ipfe feanzgs auctores veteres, nouogqäe, dlgm-]-ï lluäl'llgl-": ; lEd cos tantäm ( quiin C? rlü*u filiü .fuulïn
xn-äfi;("*"f | ; tire, De humilitatis virtute Ong, hom. z uguit.1n . — icreditur! erant, yt-hEut ylï?-.ad.mwumNa Iudzi qui«

2y BR uU
d EC

dem -
m

conRuitia-
tores,

P p ais u p d

i Magnalia.

T a T LE EUTEANE ERV RR TY

Y

.Hebrai-
i frus,

Calniniftge

[Ita folent feptuaginta interpzetes miracula yocare

. |ine viro Deum , hominémque Virgo conciperet.

M

4Bcata Virgine. Quam interpretationem nominum

| ;Thco phyla&ti pmbabilior,quia violentum videtur;

.[quaft hec , & cetera , que fequuntur , fecunda pars

Iphrafim Deum delcribat. Obferuatu enim dignum
p : $

|dixit, Quiafecit mibi maágua Deus, quod vt breuius di-

— leiue im pauperem. ve[piciunt ,palpebra eius inrerragant félios
- I:bominum , id eft, cuius oculiin pauperem relpiciunt,
: z&cuius palpebra perfcrutantur hominum cogita-|
!tiones. Etiterum vet. 7. Qwoniam influs Dominus, e7

f

imutatur,vt hunc iuftificet, illum condemnet: hunc

hasss t D

69

ilOAN MALDON. COMMENT.

Vib n m t

79

Infidiatur cnim femper ealeaneo eits antiquus ille fer-
pens , quierat calidior m:;fï'.;f 4ïztmanfzbm ferra, Genef,
3.115. Coepit Elifabeth prima oinnium Mariam bea-
tam dicere fupraver. 4$. Secuta deinde eft mulier
illa , quz de medía clamauit Euïba » Be4titá vtltr , qui

fe parmm'f, «" fufr;em, qua füxiféi, intra C€11.27.
; V Ms * TOU E d) M^
49. Quia fecit mibi 1AQP,) 071 TT OWICS 34 AA iA

|ex Hebraorum imitatione , qui res magnas , & ad-
mirabiles nmi»13 appellant. Notter interpres,etfi mi.
nus Latiné , tamen eadem imitatione ff)let reddere
usdgnalia , vt Exodi 14.55. Deuter.10.21.& 11.2. & Pal
70-19. & 105. 21. Magnum veró miraculum erat , vt

Augult. in expof.huius cantici. POT
Qui potens efl.) O d'uua(gc, tU. Potens,quod vnum
eft ex decem nominibus Dei, que Hieron.numerat.j
Apté veró hocloco Maria Deum potentem appel.
lauit , quia de miraculis agebat , in quibus efficien-
jdis maximé oftenditur diuina potentia, vt Theo-
phyl. indicauit, & D. Auguft. in expofitione huius|
cantici , Magnwm, inquit , fint ,ve Vrrro fsne virili (emi-

carne (na sadutum vtero geffaret. Magnum [nitdum [e an-
cillam confeffa e[fet, vt mater fieret f& plafmatovis , Qui p
tens efl : quia credi [potefl ems potentia, poteptem confe[fa eff,
Jfed. quanta , ant qualis, comprebendi non potefl, R.eddit
Maria caufam , curomnes gencrationes beatam fe
prcdicature effent, Theophyl. Alij caufàm reddere
exiltimant , cur eius anima, vtante dixit, magnifica-
iret Dominum, quafi dicat, ideo magnificat antma mea

imagpa , vt Bernardus-docet in fermone quodam de
allufio probabilem facere videtur , fed illa tamen

vt hec particula caufalis , Quia tam longé referatur.
Et [antfum uomen eius,) Q uidam ita hoc exponunt,

fint huius cantici, & quafi abíoluté Maria Dei no-

men fanctum elfe dicat, eiáíque mifericordiam à|
progeniein progenies. Maeis credo hzc, & que fc-

[quuntur , omnia eFitheta elfe Dei, quibus per peri-

eft nunquam Mariamà ver. 49. víque ad finem can-

norificis epithetis , quafi titulis, ornaffe. Nec enim

&u eratjita & ad fententiam minis cfficax,& ad ora-
Uonis ornatum minüs aptum: fed dixit, Quia feoit mi-
hi magna ,qui potens , Quod ergo fequitur, Ef fan-

jnum relatiuum pro altero ponant,vt PC10.4.Domi-
gus im templo [ancfo (ao , Domimus i ceelo fedes eius , id cft,
cuius fedes in celo eft.. Et rurfüm eodem ver. orcul;

p2flittas dilexit , equitatem vidit vultus eit, id cft, cuius

ne Jilium. conciperet, Magnum fuit ,vt Dei patris Ferbum|

Dominwn , id cít magnum pradicat, quia feet eubi,

tici Deum nominalfle , fed figura.quadam oratoria,]
. [que maiorem habet gratiam,eum defccipfitfe,& ho-

éum nomen eius , perinde eft , ac f1 dicat , & cuius no-l
1hen eftfan&tum ; fic enim Hebrai loqui folent , vt

vultus zquitatem vidit , neque perfonarum eratia

Bv

D

dem Gentiles , & hzretici, maximeque Catuiniani; A lamet;illum odio habeat. Ex Pfal.r7.31. Dens mens jm-
5. Virginis lnon laudibus eam, fed couitiis frequenterafficiunt.

F iportansd, osmmia verbo virtutis faa , vamen nefcio an ifta

-Jbrachio fto , perinde eft , ac f diceret; fecit potenter

pelnta via eims,id cft cuius viaimpolluta eft.Quo fen.
íu nomen Dei fanctum appelletur , etfi res eftad..
modum facilis, non confentiunt tamen interpretes.
Nam Euthym. fanctutm, quafi magnum ,atque exi-j
mium vocari putat. Theophyl.quafi mundum, im-

fi potens, fegregatum à rebus omnibus , omnéfaue
P BI eg UEPAE i ,0imBelq
fupefans, & exccllens. Mihi fané&tum dixiffe videtux|
quah venerabile , adorandum , & laudibus propteij]

benedicituf À peruer[is blafpbematnr. -

102.17. Mifericordia antem Domini al «I80, 2" V[que i
&ternuo fuper timentes cum, Quemlocum videtur hic
Beata Virgo,totidem verbis exprimere voluiffe.Nec

magna illa, qua fibi feciffe dixerat;celebrandum. In]
hanc fententiam Auguft.exponit. Horjnquit, nomen|
fanétum efh, cum fanfIis e[l, cum [antlzs loriatur , à fantlul
. 4 |

d $O. Etmefericordia eus À progenie iti progenies, ) Haec|
verba eodem modo interpretor , quo przcedentia.]
Cuius mifericordia eftà progenie in progenics , idi
.4eft perpetua , infinita , Ícmpiterna av 310 vt PÁL,

Poïluwm,mcoütaminatum, quóod verbum Dei in'E |
|vtero Virginis contaminatum non fuerit. Beda qua-]-

?

alia fortatle caufa fuit , cur his và fit verbis. Si qua

|eum , qui tunc erat , miíÍo filio fuo fuam , que nulla

ricordiam. o | |
$r Feéit potentiam iu bracbio fuo. ) Intelligendum

]enim continuata periphrafis , qua Deus ex rcbusà

|tür. Brachium Hebrzorum idiomate potentiam fi-

veró alia fuit, hzc fuit opinor, vt (ienificaret Deuml
noníolumin veterem illum populuim , fed etiam inf

cemporis longinquitate exhauritur,exercuiffe mife-]

25 08 relatiuum g», ficut in precedentibus. Eftj

| [fepotenter , & mirabiliter factis eleganter defcribi-]

* E
Brachium F
in fcriptu-

gnificat , quód in brachiis , ac lacertis virorum ro-
bur;& vires cfle foleant. Exempla in Pfalmis paffim
occurrent, vt Pfal. 10.15. & 36.17. & 43. 4. & 70.18.

res magis explicetur cum potentia , & fortitudine]
coniungi, vt Iob 22.8. Píal. 88.1.14. Haize q1.9. & 62..
3.& Daniclis 11.6. Quod ergo dicit, Fecit petentiam in

brachio fuo , potenter manu fua rem geffit , aut de-
* j * . : * ,
clarauit , quàm potens brachium fuum effet, Vidc-
cur etiam haé phrafiomne humanum auxilium ex-

E icludi, quafi dicat mitacula illa,quz fecit,folum, & àf

nemine adiutum feciffe, ficut dixit Dauid PfAI.7148.
Benedilus Dominws Dews I[rael ,qui facit mirabilia folus,

Iaternum mil[ertcordia eins, Ext laias cap.63.5. C. zrwnäexi,
Q9 non erat auxtliator, quafu,e7* non fuit, qui adnnearet,
eo- faluauit mibi bracbium meum , e7 tudiguatio mea ipía
lanxiliata efl mibi.. Non placet, quod Beda, SEI'&I?HS.,"[ :
Theophyl. & Gracusille audtor Diui Thoma ícri-]
bunt,brachium Dei hoc loco Chriftum vocari,quial.
etfi vere Chriftus Dei potentia , & Dei vixtuseft,

interpretatio loco fatis hzreat. De quo autem mi-
raculo à Deo facto Maria loquatur ; (loqui enim de]
aliquo videtur ) nonnulli querunt. Á cíunt , qui de

ipla Chrifti incarnatione loqui pute
cnum fuit certé miraculum , quaque Déus |
carne filio fuo fummam fuam potentiam declarauit,
qua potentes dem ones,?ui liberé ante in hoc mun-
do dominabantur, de fno deiecit regno; humiles
autem , qui in Chriftum crediderunt, ad regnum

erexit. Sic Auguft. in expofitione huius cantici, &J

Cyul.

d PT

& 76.16. & 78.11. Itaque fzpe folet brachium , quó].

& Pfalass.4. Quifacit mimrabilia magna filus, quouiam rm|

ta pro po-
tentia,

*

Hobr.z.5.

E

—— Ó P RRR

1

,

F

Mdl A a EE aE "
W T

E n Ts ;n»æ';l,&,,w u
UUTDARC n ^m

3
E
x

F . PORWE O MR O ; , Y w : ZA
E T. ^ &L Ts X ; A EE ubato 4 x vIN
b E "n RE : ) x i L 3 ; :" à . 5 : ;—r l « ;

E

dennl"

7Y BOM SIAGQLD v
TCyril-apud D. Tho. Alij ad praterita reférunt,id eft À loquatur.de o folécinterpretes diffentire. T hcoph7-
adrerum pfimamïcrcationö, & reliqua omria; que Cyrillus, & Gracus ille au&or apud D. Thomam p-
Deusab initio huius mundi potenter ; admirabili-| — |reszes dqmones ; quiante Chrifti aduentum in müdoj:
tärquc fCleïC in»facris litteris PC!' hibetur-.(?mr.zmenim L'cgn.a,ban.t*ahumücsï anïneghoïnincgqui à dæmjgn i-
o. 1. . iper ipfam (acta [unt. Ita B.cda. Alij.ad -P.ræfcnqaf E C&" bus VCxab-fgnt:ur,intcli-.lgum;ggtæ vt Thcophyl.aitpz-
runt, quia Virgine patiente natura xfxäa-, & com- jentes Pharifeos, & Scribas,qui fuper cachedram Mo-1 -
| inutata cft; quaíi Virgo i hocpotentiam Deum fe-| |fisfedebant; humiles miferum, & imperitum popu-
[. ciffe- dicac, qubdfecit; vc Virgo ipfa conciperet; vt luin,cui onera imponebant grauia;qua ipfi ne digi-
Theophyl.exponit. Mihi de rebus prateritts videtur| . |to quidem fao attingcre volebanr. Alij.ad exem plar
loqui.,:quia-&;præjt.ezicis.fcnjngc.r vutur verbis, Fec, — faperiorum temporum cxiftimát Virginem alludes
Depafeut Exxlt;zz»it,Imp!c*:äzïäü;mlfifgïü cepit , G quiaía-| me,vt ad Satïlem ,quem Deus de regio folio derur-|
tis apparctthalic*fe(:amdam partem cantici hy-tïïn,um*B* bauit,& ad Dauidem , quem ad ïegnfg'euexit;x.,Reg,
potias elfe , quàm prophctiam. Ixn;hym üoautéma- |16.12.1,Ego Bedam fequor,qui nullum aut przteri-
gis cóuenitcredere caniresànte .a;Dhc.ïO:tæ&as,q quàm| .jrum,aut faflmï;um etiam exemplum notarí purat, ant
przdici faciendas. Caterum nó exiftimo de vno ali4 — |hignificari , quid fa&um , faciendümue fic , fed quid
quo fa&o loqui, fcd vniueríé de omnibusquzDeus| |Deus fgcctg poffinac (oleat.Soletautem fcripzura in
(olicus effet facere; ficut fecit Anna r Reg.a 2. Da-4 |Dcilaudibus poncre,quód regnatransferat ,& alios
uid Pfal.r35.13. — . ( ob doiussia ob Mil de folio c.lr.-ri'jlciat,alios in lolium euehat:quia càm Viny-!
u - D:äerþ:fi&pgrbos. mente cordis [uz. ) Hgbra,lfmlus,ï Ecx'"homxpgshüumrhm Poccn;mïcr.cdatur cfï;c* Regum,
mus. 35 di[þerjz't,diffifmfzt vt Pfal. 32. 10. Domimes d?[(ïþääl 11.1J5 PQUHHïïüm ?üblgCïïdïS, , d'li?ïguexl,di(cïuc' diui-
confilta gmtium,rreproba!' 4zs£em-tzogt£4twn£ïp0þ?4(!07'5*?3 C nam aximé p oteftas apparet Daniclis 2.2 I(J*zp[r mn-
reprobas confilia peinipun, Sunt qui ad hunc modum| — |'4' fcmlfo.m,a" g«m!es,t!m:asfc;it veghia , atque con(htuit , &
verba coniungant Differfit féiperbos mente cordis f , id, C Ecclel. 10. 8. regnum 4 gente im gentem transfertar propterl
[eft;cos,qui mente cordis fui faperbierátvtEuthym,4 — poeeffitiat p imnrier G Pal.106. 40. Effafa eff conreptu|
Alij ficexponunt;vtfi nomen Grecum dfgwoigabla-| — |/oper principes, & errare fecit cosininwo , C* non 12 via &
tiuum fignificerinftrumenti quafi .dicat cepit eos| Lob12. 18. Zaltbewm Regum z?;ä)lu-;z ) 49 praciugis fune re-
fuis ipforum confilijs. Admitabilior etiam videtur| — | s eerwm,& 1. Reg.2.8.Sufeitat de puluereegenum , «y: de
Auguflini Ííentétia , qui interpretatur in exPoHtionc Tercore eleaat patperem y vt fedeat.cum primoipibus ,€77 fo- gt - 3
huius cantici ; Differfit faperbos smente cordis [as , ideft] — um lori;e tene4t, Itaque praetericum pro fututo.cximus |
profundo*.confllio f10, quafi illud reciprocum fw ad Hebraice lingaz proprietate accipi puto, & futu-
'Deum referatur,quod ex Grzcis verbisapparerfieri| |rum ruríus alio Hebraifmo pro modo, vt Gramma-
: nonpoffe.Ego hypallagem cffearbitror,qua frequé| | [tici vocant, potentiali , vt fit fenfus depefour potentes de
ter vtütur Hebrei , Differfit.foperbos mete cordis foi pro| — |fede,ev* exaltamt bumiles ,1d eft deponet , & exaltabit;
l* Difperfit cogitationes cordis fuperborum, id eft ip-|D hocceítpoteftdeponcere,& exaltare, — . i
forum confilia, & machinationes.Difpergunturau-| | — $ E ['artentes impleuit bona , ) 1d cft poveft, acfo-
tem , & diffipantur confilia ; & cogitationes fuper- letimplere , atque locupletare. Sient, quod fequi-]... - .
, borum;cum in:diuerfam euaduntéxitum,quàmipó| tur, Er duites drmifit inanes , id eft. folet dimittere,&| ^ - «
: |purabant.Superborum dixit potiüs,quàm impiorü;| |cos,qui prius diuites cranb;pauperes facere. Eodem]
aut iniquorum, quia quàuis omnes iniqui , & impij enim modo hunc veríum interpretor ; quo fu perio-
lintelligitur , tamen fignificantiüs hocloco fuperbi;| - rem , vt nullum certum notctur fa&um, fed tantüm] -
quàm impijautiniqui vocantur-Quiafupesborum| ||dicatur, quid Deus facere poffit, ac foleat; vrdixit
cófuctudo elt multa & variaagitare confilia, quibus| |Anna1. Reg.2 5. Repleti prívs pro pasabus fe locaucriit,e2
corum ambitio nutriri folet. Similequiddá de aua-| — |f«melici faturati fumt,& Dfal.jj.11. Dowites eguerit, & éfua-
ris Iacobus fcribit c. 4.13. Ecce &uneyqui dicitis , bodie,ant| — jrierunt, inquirentes autem. Dominum non minuentur omni
Veraflino ibimusim illam cuntatenz , 9* faciemus ibi quidem|E, |^ono. Itaque quod Theophyl. exponit Efwrrentes Gen-
annum;e7" mercabumur eo7 lncram faciemus, qui tgnp-m[zs:,: tilesdiuites kudxos;& quod D. Augu ft. eforientes hu-
quid.erit in práffnnm, i ocapoie 0. Imiles , dumstes veró fnperbos; & quod alij efarientes;
P. 57...:,De;zoþitpofmt*es'dg pädg,(g—r'exdlm,wit bumile)| |qui,vtait Chriftus;efmrmot , e fitiunt mfhitiam diutes, us ï"
ais d'uuas as ouro Üpcvov, d'uvde sj dynafte,quo etiá| |qui ea abundant, ideft ; qui profuo arbitrio corru- g
nomine Latiniau&ores vti folent,dicuntur princi-] |ptosad fc indices fle&unt, morale quidem eft; aon
pesac Reges, quia potentes fum.;lt'aqüc nomenf—p»; litcezalé.: — 55 usci anoor i Dorcueee
tentes hocloco non tam potentiam , quàmofhicium] |-. $4 Seiféepit. ) Etiam hoc loco intelligo relati-
quo potétia cxercetur,fignificat, vrapparetexadiü;| uum 4 Íicatin füpcrioribus, càm fit perpetua def- ;
&o de fede,ideft,de throno,de folio regio.Multi enim criptio Dci. vartAoC uféqit hanc vim Gracé habet,
potentes funtqui Regcs non funt, nequein throno |vtdeclaretDeum populum fuuim iam omnino de-
(edent.Hic autem dc Regibus loquitur.Quod fequi- F [ie&tum, defertámque quafi porrecta , ant (nppofita
tur,Et exaltavit bumiles;ad eandem modum intelligé-| — |manu fuftinuiffe, erexiffeque;ficut Dauid dixit Píal.
| dum eft,ex contrario;id eft euexit humiles , & inte-| — |26.10. Patter smeue , 77 mater mea dereliquerunt em Domi-
| gio folio calibcaui.t,vxadc R&ges de-iecerat.chcïellï nus autem affampfir me, Similia funt.exem pl«a Pfal. 3. 6.
dum enim , autintelligendum eft$yo. »oms$ nomen| — |X 17. 17.36.& 62.9. & 68.50. & 72,24.117.13. & 18$.116.
| üpóve fedis,aut folij, quod prgcelï;'erat.Humilcxs».auti*:m $&u4$9&146.6.. — — vb u P
nonà virtute fuperbiz contraria, fed ab abieta ; Ifrael: puerum foum. ) 1fraclem filium fuüim:
humili conditione vocat. Opponit enim humiles| |fic enim folebat Dominus. populum illum ap-
potenübus , id eft Regibus, & 1js,qui in magno ho- pellare Ofce r. 1. Sufcepifle igitur. dicitur. 1f-
noris gradu funt. Quó autem hicipfe fenfus alludat;!.— raclem fiülium fuum Deus , quiacum maximé
lid eft de quibus potentibus, & de quibu,s-humilibusl 'abie&us ; & fuüb Romanorum impcrio afflidus
L - | 1 em ; —— À À .W(, "D POPQMS'&

»

|

lfed quafi menfibus tribus , indicans non integros|

JElifabethz partum videre , quia credibile eft eam
[rore aliarum mulierum nono meníe peperiffe;
|cam autemangelus ad Mariam venit, fextus illi pre-|
-* |gnanti menfisagebatüt ver. 36. vbi etiam fignifica-|
| g,irurfextum menfíem tranfactum non fuilfe: itaque
[non poterat nonus menfis impletus effe, cum Ma-
|riaab Elifabetha domum rediit. Dceinde,quód poft-

file Mariam cum Elifabetha non inenfibus tribus,

manfiffe tres menfes. Quod ffi ita eft ; non potuit|

Jaddidit , Elfaberb autem ampletwan eft tempus pariendis
Jindicans iam Mariam domum rediifze , cum Elifa-
|bethz tempus pariendi impletum eft.' Prztereà,
quód non videatur Euangelifta tacitürus fuiffe , fi
|Maria partui Elifabethe interfuifset , cüm idad rem
. |maxime pertineret , & tanta diligentia narrafset,
|quamdiu Maria apud cognatam manfifiet.Denique
Inó decuifsevirginem interefse partui, & eam fuifse

lefsent , pariente aliqua muliere alió migrarent , vc

quam Lucas dixit Mariam in domum füam rediifse,

confüetudinem,vt omnes virgines;etiam que domi

Igraues auctores Theophyl.Euthy.& Grecus au&or
|D. Thome, & Niceph.lib.r.cap.8.tradunt;qui huius

fententie defenfores funt. Ego tamen mihi omnino

E

F

Iriam manfiffe apud Elifábethá tribus-menfibus, fed,

|plàs tribus menfib? apudeam fermax;:xüiï'c.Habcmf*
Jusenim exempla apud Euangeliftas; vbi ; illud 49475 :
Inó fignificarminüs;fed aur plus,iuftum certé nume-|Quafi in. |
Ícriptura. ]
Chriftus fepté panibus,& paucis pifciculis fiturauc-
. |rat;fuifse quafi qwartuor millia s Ícribit Matth. c.15.18.
ffuifse qiattuor mi!lid;?xcepf:ä* mulierib" ,et paruuli. Scri-
ibit Ioannes c.6.10. numerum eorum,quos Chriftus

iffe quaft quinque moilta s Ícribit.:Matthzeus cap. 14. 21.
Iuulzi; Solent ergo- Euangeliftz eam adhibere mo-

|derationem , vt dicant 4u4ff , non modó cum mino-
|rem numerum fignificare volunt;fed cum aut de iu

bet etiam hzc fententia meliores auctores Orige-
[riem hom.o.Ambrofium in commentariis, Bedam,
iStrab. Lyr.auctorem Scholafticz, vt vocant, hifto-
|ti«. Habet ipfam etiam Ecclefiam , qua tertio men-

llebrat.Argumenta veró;quibus alij auctores in con-

Itrariam fententiam:addudti funt ; facilé foluuntur.|
|Nam quod o biiciturirEuängcli&amfnton dicere Ma-

quafi menfibus tribus, nonmagis indicat minüs, quàm

rüm. Scribit Marcus €.8.9.numerum homindü;quos

-

quinque panibus , & duobus piícibus fatiauit , fu-|

fuifle qunque milia viroram exceptis multertbus e7 par-

