e(h [ dedeeeiS fbag neq d erunta l] tam & onderis ha ; dicit, Z usnc Deus ""
"u ;. neque verba, iums non de ílimo-| |p : Petrus dicit, : populo,fed tefhi
X : f los fuere te & Spiritus Ip it.auiai . !À db mfl-j?umfe"* : bibi-l
9 | j 'OS P ellamfaq dedit ewm ma . - ducawimus, d da
am & vos, A letum app die eg'ded: | bi,aut man , I
d : tefítes,n liibebitis. Parac : uód . natis A Deozno H5 GD apite I.21.
| IN TAE 1beDitl : d sctaC-CL.- dinatie 4 ) 4f & mortust «& C p |
| 1, $s à 1h1PCï ; Ittenaus e€ bWJPM". exit & mor. 3 : "
| B. nium m folationem m v fan&dumet-| | . flamam re[urrex regAU n 0mom
; j inum confolat s Spiritum fan : »us cum illo, poftq i, qui nobifcum [unt congreg AR
T E -T ad homi ; bis 4 Patre, Sp Nam| " ViTM , q'E f0 Iefus,in
PM E t I VOU À . entum. EE UF ITH qUETOPIN s Dominus :
RR icit, quem mitt4n ttum eftargum ; Oportet erd : tnit mter no eff|
i p dicit;4 rocedere certum flenearro-| |op IITAWIE, (* extut mter. "4 affemptws
L2 Brrout . Filio proce p dere, forta ; Teriparesdot DAL COT jne in diem ,4 du
21 fione Spi- ljam à * dicità fe proce ; ja Ícimus E R fmo Ioannis, v(q - ; Vnum exifiu,
M etfi aperte non di a taten qui piens a bapti[m : alzdf'"mf" p
iE [ ; ; E (l IDIOqU ' t**l 143 Hlüaquap' EE ; te'em"fi"'r : I6. Nontn,» N O : À
CHEEN &i. antiüs de Íe P i mitti dlLIJ A. 480515: u.ros Iü.cap-l- s. Ir^ | Y
TM B . |gantus ae tei is perloná í etiam à Filio pro- : Ícribit z.ep ininoffri lefa Chrifti v
P nullam T igimus Spiritum fan enim q - fecimm fatli illius maenitudi-
"* r | it ; colligimus $p : ifsus eft. Cur enin bulas fecuti tatam latores facli lss magnitud,
Ewwrs | : Cedlt ;Co g ideln ab luo m : f dic,itur) fd tiam,fädäem 4 dfui: 46 Itfto,)
WE juandoquidem &o mifsus efse if D lturem,e7 prefen ift.cap.r.1. Qued '
HRES Cedere' q à Spiritu fancto ' nifi futem , Itl ann.r.epiit. ! : od ,,]]:ext-
i'.wt,;,'ff.'/n Pa f uam a, P : fgc conceptus $ . .& uod alt 0 As (* ünopru',qu P s
L Filius nufqua fan&o dicatur e o vtitur jp5, & quo uod vidimus oc bo vite,Aumun-
" N de SPlIltu 3 it? Quo ar umento , od Audthtmwïq Gauerunt de verbo v sE ERSA
Fonpae. rocedit? Out ï uodfi ww i ffre contretFawe Y perprupérre
o 43j us on pi« $ ocum. (L. : '7* AVMó 920 danm vertun Mp
- ab 1110 n : : 1S ad hunc : 'f mm',ü' 1 ; d uidarr :tnam
gua : mentati : on dixiíset . 5. Itaque quodq 1 probo;n
It B. - ;in com 6 terpres,n ) uá 00['55- q : e uaquan P :
; Rupertusin con aduertifsct interpres, noi adpro-) jtamws vol lij;teftes eftote;nequ efse poffit, |
f Beza in hereticoru ) GqulS,ncq ecitari. Quid| |tefte d &unpefa ro fu- :
n ait X üm,nequeà 6 apte citari, Qui icet & indicandi , & impei Íse pofitum p *
Annotat hunclocüm,n &i effionéap ; licét ito indicatiuum efse p iritus fan-
Z | » 1 proc ! ftatim ex- dubito indic u Spiritus fan z
m L : iritus fan. dentem, vt ftatin en non du tfuüturum P ]
gurti bandam SP It f?ADPatre proceae » beo ltam fà ver.14. opponi A quem
l M ? à . - i 13 VCl.o 4 "u NS rlto fLIO, q : i
1 000 — iNPYRUDU C lacet,quem mitta [O , vt !up imoniü prete
Crgo €it., « d magis mihi placet, . £adrem' turo; lorum teftim Atque eo-
| erg mag : id hoc ad; i& Apoftolor : reffit. Atq
:X"H[ ! , . al]t 110 & ; : At u a d 2335 ! l & : AEN &cr Cx
..Lm.; L. ï llcabvbi igter eft; à finu Paäältset tef&monmm; illius är:fum gPUmemtcräres snl:git P 4 :
g BA R ROENU mmen ! |Lex finu ve- uguitünu d
sl [irtinebat s v e?uincgo;rauiiïimum fof? m exaf:quuc dem modo D.Auguftinu 3 !
imnt H E 1 iUl . 1 lcns $333 ' :
il teftimon d Patns C
: enim 1ia myfteria ] : llo
& . nia myl lone Pan ;
Molt. iret Patris , omni. dem ratiot
" toludid nitec Pa inem fallens. Qu aben
Ll legatus neminerr
r i f, : 3
wb : [ ;
'H |
'::ïfc | '
g ! 1,
ew —|
»'.!**'". " 1
i *
Wö?')-jnï
n ;
:mzf.ïïj p à : CAPVT
ls ï*i*äff'ä' Yy 4 UC
ao —
: g!?ïi;';ii- &
"
.
o
ï.

[ Sup.14.b.t;
Matt.7.2.7
Rc^f. C. 22.
]Mar.tr.c.24

i5 Meucett. b. 9.
"Hus 1.2 $.

EN

——
RC gv TEU AEERS N-

CAPVI XVL.

O

modicum , & videbitis me,& quia vado ad Patrem? 18.. Dicebant ergo: Quid eft
hoc,quod dicit , Modicum ? nefcimus quidloquitur. 1». Cognouitautem Iefus,
quia volebant eum interrogare , & dixiteis: De hoc quzritis inter vos quia dixi,

|

interficit vos, arbitretur obfequium fe przftare Deo, . &
hzc facient vobis , quia non nouerüt Patrem , neque me.|
; l . ' ) , ' i
4. Sed heclocutusfum vobis: vt cum venerit hora,eo-| -

& videbitis me: quia vado ad Patrem. 17. Dixerunt ergo ex difcipulis cius adin-|.
uicem : Quid eft hoc , quod dicit nobis: Modicum,& no videbitis me: & iterum|.

Modicum , & non videbitis me: & iterum modicum , & videbitis me. 20. Amen;|

/E C locutusfum vobis,vt non fcandalizemini. 1. Ab£]-
quc fynagogis facient vos: fed venit hora , vt omnis, qui

|

amen dico vobis: quia plorabit'is , & flebitis vos , mundus autem gaudebit: vos|
|autem contriftabimini, fed triftitia veflra verteturin gaudium. z:. Mulier eum
|parit, triftitiam habet , quia venit hora eius: cum autem pepererit puerum , iam
Inon meminit preffurz propter gaudium : quia natus eft homo in mundum. z2. Et
[vosigitur nunc quidem triflitiam habetis , iterum autem videbo vos, & gaudcbit
cor veftrum : & gaudium veftrum nemo tolleta vobis. 23. Etinillo die me non| -
rogabitis quidquam. Amen , amen dico vobis: fi quid petieritis Patrem in nomi-|
ne meo, dabitvobis. 24. Víque modo non petiftis quidquam in nomine meo:|
Petite , & accipietis , vtgaudium veftrum fit plenum. 25. Hzc in prouerbijs lo-|
cutus fum vobis. Venit hora cumiam non in prouerbijs loquar vobis,fed palam|
de Patre annunciabo vobis. 26. inillo diein nomine meo petetis:& non dico vo-]
bis quia ego rogabo Patrem de vobis: 27. Ipfe enim Pater amat vos , quia vos me]

UE

dum: ,

à 3 t « N í . P ul "
amatlis , & credidiftis , quia ego à Deo exiui. 28. Exiuià Patre, & veni in mun-|

-

p "

i?-lf!? ]
m
x;*' j 9&
"UMv
& L]
^ ium(
i

! yWJ:

AIHCL:

; '^(
i YU

&f CUU

TASRSETYHERENS I Lsf

?

- 3038

TRISARCEREOXVE — —

1039

Idum : iterum relinquo mundum,& V?do ad Patrem. 29. Dicu*nt'ei ditcipuli eius:
Ecce nunc palam loqueris, & prouerbium nullum dicis. 3o.. nunc fcimus quia
(cisomnia , & non opus eff tibi vt quis te interroget: in hoc credimus quia à Deo
exifti. 3. Refpondit eis Iefus: Modo creditis? 32. Ecce venit hora , & iam ve-s
nit , vt difpergamini vnufquifque in propria, & me folum relinquatis: & non fum
folus , quia Pater mecum eft. 55. Hz:clocutusfum vobis, vt in me pacem habea-
tis. In mundo preffuram habebitis : fed confidite,ego vicimundum. — .. — |

r

Matth . 26;
C.3I. x
Mar.14.C.3r

2:) JE c locatus um vobis , vt non fcan-
(/2 daliemini. ) Sunt qui hzc nec ad
3 ca referant, que Ioannes ante
|1») narrauit , necad ea, que. paullo
] À »oft di&urus eft fed ad id, quod
&f upud Marth. Chriltus dicit ; cap.

lmini in mein ifla nocle: quod etfi Ioannes non recita-
uit, credendum tamen eftante hzc vetba Chriftum|
dixiffe. Ergo nunc rationem reddere, quamobrem
ante dixiffecillis fore, vt omnes illa no&te fcandaliza-

que [jnagogis facient vos , quod propterea vobis pradi-
co,ne càm Id euenerit,ícádalizemini, vt Beda in ho-
milia in hec verba. Alij ad id, quod de Spiritufancto
modó dixerat, vt Auguft. & idem hocloco Beda,
& Euthym. quafi dicat propterca Spiritum fan&tum
venturü dixi,vt cüm mundus vos perfequetur, bono |
fitis animo,fcientes vos Spiritum fanctü adiutorem,
& paracletum , id eft cófolatorem vobifcum habere.
At Chriftus non propter Apoftolos , fed propteríe
Spiritum fan&um venturü dixerat , vt de fe teftimo-
nium perhiberet. Cyrillus,Leontius, Theodor.He-
racleotes, & Mopfueft. & Theophyla&. referunt ad
id, quod fuperiore c. ver. 18. de mundi in Apoftolos
odio,atqs perfecutionibus dixerat. Hac,inquit,quz
de mundi adueríus vos perfecutionibus dixi, pro-
pterea dixi,ne, fiimprouifa vobis eueniflenclcanda-
lizaremini, id eftanimo perturbati de fide dubitare-
cis. Nam preuifà minus tela ferire folent. Premoniti
enim à me, quid vobis euenturum fit, tantüm abeft,
vt cüm id euenerit , occafionem vllam de fide dubi-
candi ,aut animi abiiciendi habeatis , vt potiüs ma-
cnum & fidei,& confolationis argumentum fitis ha-,
bitari, quód videatis omnia , quemadmodum vobis
predixiffem , eucnire. Hic verus eft fenfus. Itaque
quiíquis Euangeliftz capita dittinxit , neício quàam
lcommodeé initium hicfecerit cap.16. - :
2. "Abfque fynagogis facient vos; fed venit bora,vt om-
nis, qui inter[icit vos , arbitretur ob[equium fe praflare Deo.)
Ne fine caufa dixiffe videretur , Hac locutus um vobis,

carum períecutionum , quas paffuri effent , fore vt à
Iudzorum fynagogis tanquam homines execrabiles
leiicerentur, hoc eft , Sirosuuay w yc xoncwaw 0puxcs vt

IN CAPVT XVL

A& Beda, Qwuid mali, vtloquitur Auguftinus, erat æfpa—

eepturi, Simpliciüs , vt opinor ; refpondilï'e*nt ;Ghrr
26. 31. Omnes vwos (candalnmm patie-|-

" Ifua prohiberent. Particulam fed , quz ftatim fequi-

rentur,vt minüs , nimirum moniti ,fcandalizaren-| *
tur, nefcio an fatis quifquam explicauerit. Vidit Au-|

|cur. Ica Rupertus. Alij ad fequentia referunt, JAL[-

- iquando , vt etiam infra verfu 32. Non pudet vera di-

vt non (candaliXemim , proponit illis exerpla aliqua.

|cap.9.22: & 12.42. hoc erat apud fudzos , quod apud
nos eft excommunicare, lam enim Indei con[Pirawerant,

Jot fi quis eum confiteretwr effe Chriflum ;extra [ynagegam

Lfïeret ; €. 9. 21. Proponunt queftionem Auguftinus,'

äjfalz& expells de [ynagogis ludaicis , quafi toti inde faeraat fe
(eparaturi, etiamfs eos lls expelleret $ Refpondent my-

boc voluit denuntiare , quód Iudei Chriflum non. u erdnt re-

ftum hoc non dixiffe , vt fignificaret hoc Apoftolis
malo futurum efle , íed vt doceret , quàm eos Iudei
odio effent profecuturi. Nulla enim re magis odium
inaliquem fuum declarare poterant, quàm fieum
tanquam hominem Ethnicum , &atheum fynagoga

guftinus , & Beda etiam non bene cohzrere ; cate-
rum nefcio an fenfum , vimque eius viderint; putant
enim fignificare gaudendum difcipulis effe , quód
eie&ti afynagoga plures effent ex centibus ad Euan-
gelium addu&uri. Cyrillus , Leontius ; Theophyla-
&us , & Euthymius hoc fenfü exponunt , nonfolüm
autem vos ex fynagogis fuis eiicient ; fed veniet et-
iam tempus , quo tempore quifquis vos interfecerit,
magnum Deo facrificium offerre putet.. Rupertus
veró , extra fynagogas quidem iam vos eiiciunt , ve

vtomnis, qui interficit vos , arbitretur ob(eéquimm [e prafta-
ire Dev. Itaque fi docuerimus folere in facris litteris
dAAd fed , accipi pro vr) aut 99 quia , aut enim, nemo
dubitabit , ita hocloco accipi debere. Atqui obfer4
uauimus in Idiomatis Septuaginta fepe folere , vbi

gum 6.3.& 8.7.& 2. Regum 15. 52. 53.& 2.Regum 24.
l24. & 3. Regum 22. 18. & 2. Paralip. 6. 9. Dictionem
autem jya vt , alij ante me notarunt accipi pro $r«

centem quamuis malum au&orem fequi. Quod no-
íter interpres reddit obfequimm , Grace Aaageta, cft,
quod Dei fignificat cultum,quale eft facrificium,ita-
que hocloco proprié pro facrificio accipi puto ; vt
ad Apoftolorum slludat mortem , qui tanquam oues
eccifienis mactandi erant , ita vt quifquis aliquem oc-
|cideret eorum, gratam fe Deo victimam putaret oc-
cidiffe. Accedit, quàd vbi nofter interpres vertit
praflare , Gracce eft, mposgepem , quod proprié figni-

fterij caufa hoc dictum effe. sed mmirum , inquiunt;|

niec autem. tempus , cum etiam de hac vita elicere|
conabuntur. Seníüs poftulabat , vt loco, (ed, diceret
lenim , J"[fb[que (ynagogis facient voss venit enim temput,

Hebraicé eft »3 44 aut epim ,vertere &AAc fed, r. Ke- dAAd fed,

Ttad.95.

Summun j
malum Iu-
dxorü opi-
nione ab
eorum ex-

gOogis.

q
Pto oT/5

aut WS

quia , aut
enim fre- €&
quenter
vfurpant |
Septuagin-
ta. :

Rom.8. 36,
Pfal. 45. 23«

ficat offerrefacrificium. INam & facrificium ipfum
Gracé qpocgopa , licut Latiné oblatio vocatur. Do-
cet igitur Chriftus his verbis ,. quanto in pericu-
*lo Apoftoli verfaturi fint, quando non folüm im-

pune , fed veluti magno etiam propoüto .Prït

mio,

pelli fyna- |

*

*

Lib. 12.

I Matth.1o.
3o0. :
Luc. 11,18.
19.

mio, qui , r a od
ldendi. Non fecusatque homines ob execráda fcelera

wad ^ IOANJMALDONATI GOMMENT. $

"['qïiis voluerit, illos facaltare habuerit occi-

profcriptos, in quorü caput magnü p£emium pro-

poni foler.Sic dixit Mofes illi.s, qui idololatras ecci-
Iderant, Exod. 32.29. confeera fl« mants veflvas bodie Do-
Imine vnulquique im filio , ez* in fratre f0 , fimilis locus
IDeut.u. 9. &17. 25.& Zach.1.3....—

3. H facient vobit , quia non nowerent Patrem , neque
e E b5 A t » V
me.)Quomodo dicst nec fe, nec Patré cos noffe,cüm

uatio.:potiüs, & exaggeratio peccatieft. Duplicis
cnim culpz accufantur, & quod hac facturi efsent,
& quoód Chriftum , ciü(que parrem, quem tot mira-
culis cogno'cere potuiísent, ignorarent.
A. Sed bac locutus [nm vobie , vt eum venerit bora , eo-

qrem yemini[camivt , quia ego dixi vobu.) Hoc etiamlocoj.
|videtur di&tio aduerfatiua, fed , non bene coharere.

Et Cyrillus videtut interpretari, hec qua de Iudeo-
ram in vos períecutione dixi, non idco dixi , vtani-

imum abijciatis,aut triftitia conficiamini, fed fortiüs
inftantia mala (uftineatis,fcientesà me efse przdicta,

pofséque me;qui ea ante quàm venirent, vidi;& cüm

nec idco ea vobis przdixi; vt vitaretis; nec enim po-

bis przdixifse. minüfque grauiter prauifa feratis , vt

"m »

-a —'

iver. 1. dixcrat , Pt so» (Edndalz'äemmi-, vt Theodorus
Heracleotes videtur exponere. Aliquanto vero ali-
ter Chryfoft. Euthym. & Theophyla&t. vtrecordati

hzc à mc przdicta fuiffz, intelligatis me non ad gra-

|tiam , fcd veritatem, vtilitatémque veftram locu-

tum effe; fi enimadgratiam loqui voluiffem, nóad-

uctfa , fed profpera vobis denuntiaffem, vt folét adu-
latorcs facere; & vt videntesrem ita; vt predixeram,

. jeueniffe, ex his czetera ctiam credatis, quz vobis fu-
türa dixi.Gcnitiuum eoerem Auguftinus,Beda , & Ru-|

pertus iungunt cum normince ber4 , vf cum venuit bora

erum; neque feníus malus eft , fed meliàs coniungi-

tur cum verbo, Remmifeamini , vt coniunguntom-
nes auctores Grzci, Chryfoftomus, Theophyla&us,
Euthymius. | ! |
g-Hac autem vobi ab imitio von dixi,quia volifeii eram.)
Duplex in his verbis quatio eft ; altera; qua ea effe|
dicat , quz fignificat fe illisab initio dicere oluiffe;
altera, qualis ifta fit ratio , quam affert , quia volifeum|

Qut ea fint
que ab ini-
tio Chriftus

l
Apeftelis |
non dixit. |
effem,alio vobis paracleto opus non erat ; nuncau-

L
: lThe:adorus'Irleracleota,& MOPGICR.Cyrillus,Lcon-

eram. Auguftinus , & Beda & Rupertus hec ad eare-
ferunt,que Chriftus de aduentu Spiritus fan&i ditci-
pulis dixerat c.15. 26. quafi dicat:de aduentu . Spiritus
fan&i nihil vobis ab initio dixi,quia cüm vobifcum

tem cüm difcedendum mihi fit, ncceffarió de aduétu

Spiritus fan&i differendum vobis fuit , ne deferti re-
linqui videremini. Greci omnesauctores Chryfoft,

alibi dicat & fe, & Patrem nofse,vt c. 7. 28. fuperiore
capite ver. 21,& 24 docuimus.Ceterum quemadmo-.

|dum illic monuimus,hzc non excufàtio , cd aggra-, B |fuis flagellabunt vos, «* 44 prefrdes,ev* ad Reges ducemmi,

vencerint, vos ab illis liberare. Melius Rupertus;Har,
inquit, facrent vobi, fed vos coufclamini, Nam ideireo nutic
e4 præ:lica vobsr , vt cum venerit bora earum,reæm(zzfamiæi,
quia ego dixi vebs 5 eg reminifcentes illud queque nen abli-|'
sifcamimi, quod pollicitus [am, quia m ommbws prefforiu , nec
capilus de capite veftro peribit , eg inimicis ocaidentibw cor-
pora , im patientia vefira po[adebitis animas veflras, Caete-
[ram neque hic vetus videtur efse fenfus; non enim
eorum,quz iam olim, fed corum ; quz illis modo di-
xerat,iubet eos,cüm ea vencrint mala, reminiíci.Se-
füsergo mihi videtur efse. Illi quidem hac facient,

tcritis, fed vrc/um venerit bora ,reminifcammmi me id vo-|

. |& necopinantes opprimerent. Quid cr[go ? annon

À jitius, Theophyla&us,& Euthymius referüt ad eïæ'
de mundi in Apoftolos odio , & períecutioriibus di-
xerat,cafe ab initio non dixiffe, quia dum opus non
erat eos füturarum przmoncre perfccutionum,quia
cum illis adhuc effet, per fe protegeré;& fuftétare in
omni periculo potetat. Sed hzc ipfafolutio aliá ma-
iorem quzftione gienit,quomodo dicat pihil fe illis
de futuris dixiffe perfecutionibus, cüm apud Matth.,
C. IO. 16. 17.18.28. tam copjosé de illis locutus fuitTet,
Ecce ego mitto vos ficut oues n medro lnporum,. Cauete autem,
ab hominibus ; tradent. enim vos in conalys,ev* in þv:agogi:

m teflimonium illis . Et nelite timere eos ,qui eccidutt corpus,
animam autem no po][nut occidere. Duobus modis Theo.
phyla&us refpondet, primüm , illic nullam mortis
mentionem feciffe, fed tátüm dixiffe fore,vt adPra-|
fides, ac Reges ducerentur , hic autem dixiffe veniffe

maret obíequium fe przftare Deo.. Deinde, illud de
gentibus,hoc de Iudzis intelligendum. Priorem tef4
ponfionem probare non pollum; fatis enim illic
magnam de morte mentionem fecit, cüm dixit, Ne-|
lite timere es , quioccidunt corpus , animam autem non po[-
fnnt eccidere.. De Íccunda. paullo poft dicam. Eu-
thymius veró refpondet , quamuis vtroque in loco
de morte locutus fuerit , tamen aliquid hic dixifse,
quod illic non dixerat, nempe forc, vt quifquis eos
- J|occideret;arbitraretur fe obfequium przftare Dco,
atque ad hzc tantüm verba referendum efse prono-
imen illud bac , cüm dicit , Hecautem volis ab imitto mon
dixi, Alij exiftimant illa, quz de hacre Matthzus
nartat,non fuifse tuncà Chrifto difcipulis di&a, fed
inftante paffione ficut hec,aut poft refutrectionem,
cüm eosnon iam inter Iudzos, fed in totum terra-
irum orbem ad prezdicandum mitteret cu'angclium,
D 'quodctügrauem nullum habet auctorem , proba-
bilius eft, quàm quz modó ex Thcophyla&to,& Eu-
thymio recirauimus. Nam quod apud Matthzum

argumentü non deIudzis, qui Regem iam nó habe-

erant Reges. In primaautem illa miflione Apoftoli
non ad gentes,fedad folos Iudzos miffi funt, Ip viam,
- [inquit, gentium ne abieritis, o* m ciuitates Samaritanorum
neintroieritis Matth. 10. $.. Vnde Theophylaái fen-
]tentia refutatur illic de Gentilium, hic de Iudzorum
E agi perfecutionibus. Hincfíecundaexplicatur quz-
|ftio,quid ifta ratio, quam Chriftus reddit,fibi velit,
Quia vobi[kcum eram, nimirum non erat opus periculi
vos admonere, quia me ducem habebatis ; nunc au-
trem cum meabeuntétoli maneatis, monendi mihi
fuiftis, ne vos vcnientiafubitó pericula improuifos,

|etiam cüm hzc diceret, cum illiserat? fic enim lo-
quitur,quafi iam cum illis non cfset. Quia vobifcum,
inquit, eram : erat quidem, fcd quia ita erat, vt paullo
poft difcefsurus efset , iraloquitur , quafi iam difcef-
hfset;ficut qui morti proximus eft;ita de fc quafi de
F |homine iam mortuo loqui folet.
| 5 Et punc vado ad ewm,qui mifit me , eo* nemo ex volis
mterroäat me,quàó vadis?) Hzc verba nonnullià przce-
dentibus ómnino difiungunt, quafi noua inchoata
fententia dicat. Nuncautem, cum ad Patrem eam,
nemo tamen vellrü interrogat me, quo vadá. Átque
ita videntur Auguft. Rupertus, & Beda legere.Cótrà

auctores omnes Grzci cum precedentibus iungunt,

—— — —À À

ab il-

" à d —

tempus, quo tempore quiíquis eos occideret, exifti- -

Idicit, Jt4 Prefides , €7 Rfcges ducemiti, certum cfít c.163).

......

bant, nift Czfarem, fed degentibus agi; quarü multi "297«

hbt 61
ipteprtte
t qu |
lulynj d
&O
( —
i ICPI
gll()l
lts
n

üftmt

mll v
fäzmnh»: ;

M
.

"a .

—
s v ER

hia
Y i
T
n
;c pro
T

Va

T N

|
lum |
.Z'ätümy
b
"n
( ;!302'
| e":'ü I/:' 4
?Jk'dm L'l |

d I
at

a
h 11
p !'M'
n "

^ !
'1
hii |
l.;;nimx' : ,
r
l

, ;
wam m
f D

n';ll.ä.'

wl

hl
1
! Í

|

l

l

TT L MM

aül»ü
hi
AUf C, p
fv
p
m
ii
v
m
:3; i b.i
giiat

Eu :

T H
quah 3! |
|

L Wæf
at
jndo
uml
.A
«
"
j

é

Ü —

*«

x f
P*

-Audtoris
interpreta-:
tlo, quz ,
Éuthymij,
ac Cyrilli.
eft' HO .'-'

[terroget me,quo vadis ? Nemini hic nó occurrit fta-|
tim quqüio;quo*"mc)do reprehendens Apoftolos di-|
cat, Et nemo ex vobis imterrogat me,quo vads £ cüm & Pe-|

[que cogitantes. Sententia minàs probabilis, non|

ctenus inz»errogabatis me,quoirem , quia quo irem|.

lracleota , & M'Opfue&. Leontius, & Theophyla&us

Iconálijmentifque inopesfitis, nemo me roget,quo|

l(atis tamen ex fua refponfione; quo iret , intellexif-

rum,donec perfe&é dilcerent interrogantes. Quam

1042

CUEN IOAN. CAP. XVEA

| - |

ab illiíque pendere volunt ; Hec autem vobis ab ini-,
tio non dixi, quia vobifcum eram , nuncautem cüm
ad Patrem eam,vobis dixi, quáuis nemo veftrum in-|

j
i

crus non multo ante cap.15.36. interrogaífzt , Dossme

det fenfüm effe;antequam mead mortem ire fignifi-|
caremyinterrogabatis me; 4wo vadis ? quafi quocunq;|
tanderm irem fécururi ; nuncautem cüm ad mortem|
meire videatis, nemo me , quo vadam interrogat;|
! a. Ls lo
quafi non de fequendo me;fed deferendo,fugiendó-]

enim ad mortem;fed ad Patréirefe dicebat : Neque
magis Aaguftini, & Beda interpretatio conuenit;|
Chriftum non dc praterito, fed de futuro loqui: ha-|

ignorabatis; nuncautem nemo veftrum;quó vadam;|
interrogabit , quia omnes vos afcendentem me ve-|
(tris oculis videbitis in cxlum. Duo Theodori He-|

putant reprehenfionem effe triftitie ; hactenus cüm|
de meo vobifcum difceffa loquebar , quia compotes
adhuc eratis veftri , interrogare folebatis me,quo|
irem ; nuhc cüm de fututis 1n-vos Pcrfccuti'dn--äbus
locutus fum , tanto eftis '?Pprefïï moeerore,vt quafi

fim iturus. Euthymius duobus modis refpondet,pri-

müm-nö'ügnifïcatc neminem interrogare , quo iret;|
id enim vti diximus , non femel interrogaueranrt, fed|
quid ageret vadens , féque relinquens. Deindenon|
reprehendere difcipulos , quód non interrogalfent.|
?uonam itet ; fed quód cüm id interfogaffent , nec

fent, non pergerent , inftaréntque iterum atque ite-

interpretationem etiam Cyrillus adhibet ; eftque o-].
mnium probabiliffima. - t

6. $ed quia bac locutus (m volis , triflitia mplemt cor|.

fatiuc confiftit , fe , quam nemo mihi videtur obfer-
uaffe. Si Theodori Heracleotz, & Mopípett. Leon-
tij.& Theophylacti,quam modó recitauimus, inter-

|pretatio veta eífet, (ed pro emm poneretur, vt verfu 2.

docuimus frequenter fieri folere,vt eiTet fenfus;ideo

impleuit cot veftrum. Sed quia eam illic interpreta-

[me, qua vadis ? dc rebus faturis,de czlo; de vita beata

firum. 2000 |

fententia confiftit.Seníus antem,vt o pinor,eft,7r;fi-

(tatim declarat. Quodait,veritatem dico vebis, perinde

—— M Rs ; 2 —
. lo p C RRM i qo EUA s

eftac 1 dicat ; quamuis iucundum vobis non fit au-

quo vadis? 3c Thomas Cap.14.5. Dominene[cimus quo Va« |
|dis, g* qmomodo po[Jaumms viam [cire ? Rupertus refpon-|

veflrum.) Intelle&tus huius loci in vi patticulz aduer-|.

tionem fecuti non fümus;alia quoque querenda hic|
nobis eft. Ego .fïcvinterpte;zor , Nemo ex vobis int'erroggt :

folicitus , fed defixi omnesin terram , nihilque me-|
liüs,quàm corporalem meam prefentiatn cogitantes|
ad mentionem dilceffus à vobis mei triftiua repleti|
eftis. Hoc eft meo iudicio , Sed trifltia implewit cer ve-

7. Sed ego veritatem dico volis , expedit volis , vt égo|
vadam.) Ecce aliud fed, in quo fimiliter huius loci|

ia mmpleuit cor veflram ob diíceffum meum , fed fi in-|
tellizeretis,quid vobis commódi inde fit prouentu.-|-
rut , non triftatemini , fed vehementer gauderetis;|
expedir enim vobis , vt efe vadam. Curautem expediat,|

nemo veftrum interrogat me quo vadis,quia triftitia| -

;

A

F

|que modo eum etiam bicc

Mopfueftien. Leontius,& Theophyla&us interpre-]
tantur t UR NDUEUCE. |
— Sienim non abiero,paracletus non veniet ad vos, fi autem
abieromittam ewm ad vos, ) Ptopterea dicit expedire il-
lis,vt ipfe abeat , quia expediebat vtique eis, vt para-
cletus ad.éos mitteretur , clui nifi ipfe abiret , mitti
non poterat. Sed de hac ipfa re queítio eft, quomo-
do Chriftus fignificet Spiritum fanctum;nifi ipfeab-
ijffet , venire non poffe. Rupert? interpretaturideo
venirenon p'otui(ïe, id eft nó conuenille, vt veniret,
(fic enim intelligimus , càm dicimus non poctuiffe;)

venire poterat. Non proborationem ; fienim non

ueris medicum.habere. Atqui Chriftus affirmat ex-

nire, nifi Chriftus abiret , quia fepta illi , & impedita

fan&us.Augultinus, & Beda hgc loco,& Gregor.lib.

.|8. Moral. cap.r7z. & Bernardus ferm. 6. de afcenfione|

Domini , adallegoriam inclinant:fi non abfügl
vobis carnem , non habebitis Spiritum. Sed pr
Augufítini fengentiam. Auguftini verbis exponere.
Expedit inquit,vobis vt bec ferma ferni auferatur à vobis,
Caro quidem fatium verbum babito in vobis[éd nolo me car-

tere? Quis boc dixerit? N
rat,C7* fic venerat à PA

dire, dicam vobistamen quod res eft, vt Theodorus|

t

quia fi Chriftus non abiret , id'eft moreretur , nullal
confolationis materia futura erat ; qua enim de re[
Spititus fan&us APOPEOIOS -COlïerl&ï'Ctur, f—inu-ll&'mf
triftitie caufam habuitfent ? nullam àuté habuifsent;|
(i Chriftus non difceffifsec. Paracletus enim noii nifi]
ad fungendum officium fuum ; id'eftad cofolandum| ^.

ob aliud,quàm vt confolaretur,Spi-ri'tus fan&usven-| '
turus erat; ideóque non nifi abeunte Chrifto venire] ..
|potetat , tanto magis Apoftolis expedifset , vt Chri-|
C |ftus non abiret , quàm vt Spiritus fan&us veniret :|
[quanto fatius eft non cgrotare, quàm cum zgrota-

pedire difcipulis,vt ipfe abeat. Theodorus Mopfuett.| . usee
Leontius,& Theophyla&us putant non potuifse ve-|

erat via , quam oportebat per Chriftum priüs expla-]-
nari. Necenim Spiritum fan&tum in homines péc-]
cato adhuc obftri&os venire potuifse, peccatum au-|
cem non nifi per abitum , ideft per mortem Chrittil
remoucri potuifse. At Chriftus non dicitfead mor-|
D |tem, fed ad Patrem ire, & poteratfoluto per morté;|-
& refürrectionem fuamsgpeccato & manere ipfe per-]
etuó cum Apoftolis , & ad eofdem venire Spiritus|

zltat]'

naliter adhuc diliäatis, « iflo latle contenti, femper infautes|.
E. effe cnpiatit , expedit vobis vt egw vadam , [renim non abierey| —
paracletus non veniet ad. vis, $i alementa tenera, quibus was| .
| |alut non fubtraxero;folidum cibum nmon e[urietis.51 carm car-|
naliter hæferitis : mpace: fpiritus non eritis : nam qmdb[?,* ff
502 Abiero,paracletus non veniet ad vos;fi autem abiero,mit-|.
tam eum ad vos ? Nwmquid bic pofitus eum non poterat mit-|.
gum vbi illeerat , iffe indevece[o-.
mancret in Patre.Poflremo. —
WW no poterat mittere,quem.

Quomodo
Spiritus ]
fan&us ve-
nire non
poterat,ni-
1 Chriftus
abiiffet. .

Trac$4. P.

[Cimus faper eum baptiTatum veniffeatque manfiffesimo ve-

ró 4 quo m enm nnnquam (eparabilem fuiffe ? Quid erge

l, ff non abiero,paracletua non veniet ad vos, nifi non poteflts
capere [Diritum. quam dim [écundum carnem perffhitrs noffe|.
Chriflum ? Vndeille ,inquit , quitam ceperat [iritum ,etfs

noueramus, z'nqw't,þmndiom carnem Chriflum,fcd nunciam
non nouimws , N erum. ego fenfüm efse iudico , quem

Euthymius, quód fciam,folus indicauit, non fignifi-
cafse Chriftum Spiritum fan&um abfolute venire|aus proba-
non pofse;nifiipíe priàsabiifset. Enimuero poterat,
fed pofito diuinz prouidentiz decreto non pofse.
Sic enim ftatutum à Deo fuifse,vt omnces tres perío-|-
nz Trinitatis procurandz faluti hominum opeta-|

Sup. «ap.t.]
gug6 ].

g.COIinths ?
$.16-
|Expofitio p
Euthymij; |.

tuf aucte^ ) -
ti,

É*

rentur,

z.

1944

IOAN. MALDONATI COMMENT.

» 1.045 5

rentur, Pater mittendo Alio , trahendifque homini-

|busad eum; Filius docendis, rcdimendis, liberandis

hominibus;Spiritus fanctus perficiendis,&varijs di-

luinis donis locupletandis;fuascuique vices fuiffe,fuiá
cuique rempus,fuam quemque egiTe perfonam;ita-|

que nifiChriftus abiret, & de theatro quodammodo

ldifcederet , Spiritum fan&um venire non poffe. In
hanc fententiam Euthymius.Plus etiam quiddam fi-|

enificari mihi videtur , nifi ipfe abeat, Spiritum fan-

mittat, & nifi mittatur non effe venturumsneminem
autem poffe eum mittere preter fe. Hoc enim indi-
cat; quod fequitur, $s autews abiero , mittam eum ad vos;

[càm enim ratio poftulare videretur,vt dicerer, fi au-
tex abiero,venietad vos,ficut dixerat,$i son abiero o

venietad vos , maluit dicere, Mittam eum 4d ves, vt cau-
Íam indicaret,quare fi ipfe non abiret , ille venire nó

E
äQ&:n .fenfu
| Spizitus sá-'
. &us venire,
, nó poterat
nili miflus
jà Chiifto,

!

iMittivnam
petíons ab
alia, eft ab
. |€a procee

poffet , quia ine fe nec eum poterat mittere.. Quid
ergo? an Spiritus fan&tus venire nó poterat; nifi mif-

Íus? & anà Patre mitti non poterat? & an Chriftus

ipfe etiamfi nonabiret, eum mittere non poterat?
Poterat quidem; nec enim coactus venit: fed dicitur
venire non potuiífe nifi miffus,quia mitti vnam per-
fonam ab alia eftab ea procedere , & in mundo vifi-
biliter apparere; & non poteft Spirit? fan&usàFilio

um venire non polfe,quia futurus non fit,qui eum|

dere,

E'

1

T$

|non procedere. Curergo dicitfe poriüs, ?uäm Pa-
irrem milfurum effe,cirm nó folüm à Filio ,

ldum el

| ,Elcü. & Anaftafius,ex D. Bafilio q.69. edifferüt , nifi

Ma£eBoni-
ani tefgta-
tié

|cüm opus Chrifti perficiat,quemadmodum Chryfo-
Iftomus, & 'Th-cophyla&us difputant.

—Cneflitia, ez* deimdicio.) Inci

ed ctiam
à Patre procedat? quiaipfe non folàm eum mifit,fed
etiam meruit, vt mitteretur; & quia non folàm mit-
tit táquam principiii, ex quo procedit;fed alio etiam
peculiati modo tanquam caput , tanquam. fummus
Pontifex , tanquam rector Ecclefiz, cuius officium
eft, ne quid illi ad perfe&ionem defit , operam dare:

propterca fienificatnifi ipfe mittat, venire nó poffe.
At cur non potcrat mitt cre,ggiga
terat , fedloquitur dy9perom2S4; tanquam homo,
& accomodatéad opigionem , & mores hominum,

T qui quoniam vbique nó fünt,& alibi,quàm vbi funt,

on poffunt, cüm aliquid remoto in loco agé-
;necelfe eft, vt eo proficifcantur. Alia adhuc
manet quzftio,quomodo dicit Chriftus expedire di-

gere

| -fgipulis,vt ipfc abeat,quód alioqui paracletus ventu-

rus non fit , an paracletus mceliorerat i pfo ? Minime
vero , fed vt diximus , fuum cuique períonz in pro-

Chrifti munus fuit peccato homines liberare, Spiri-
tus fan&i diuinis cumulare donis ; expediebat autem

. [nimirum difcipulis , vt nonà peccatis tantüm folue-|.
jrentur, fed etiam complerentur diuinis donis. In

uam fententiam Theodorus Heracleota , & Mop-

quod ille prior non ad do doc&rinam refert,
expedire illis , vt Spiritu
Chriftus propter iplorum infirmitatem non docuif-
fec,ille do&tur? effet. Itaque n6 cfficitur ex hocloco
Spiritum fan&üChrifto cffe maiorem,fed illud certe

contra Macedonianos cfficitur, minorem non effc,

$. Ktehm venerit ille, arguet mundum de peceato, eo de
agimus in lecü, quo vix alius
apud vllum Euangeliftam eft aut maiore impeditus
difficultate , aut maiore interpretationum varietate
perplexus,& diligentem interpretem, & attétum le.

|&orem poftulat.Eftautem hicverfus cum tribus, qui|

mfi non abiret? Po-|

curanda hominum falute aíffignatum erat officium; |
E arguendi fint, Fateor quidem ad eos hoc pracipué

venirct, quód quaj.

A |lis explicari n6 poffit,itaque omnes fimul expläjï;ïc
ueceffe eft. Primàm videndum , quorfum Chriftus]
, [hoc dixerits nam & hoc ipfum ad faciliorem huius
loci intelligétiam aliquid pertinet. Minimé dubium
cft , quin voluerit docere Chriftus, quid vtilitatis ex

. Kfore, vt Spiritus fanctusiuftitie mundum accufet,

larque conuincere duobus

.jcàm perfpicuum fit fecído loco non Iïgni care ac-

aduentu Spiritus fan&ti confecuturum effet , quem.
admodum Chryfoftomus , Cyrillus, & Theophyla
&us exponunt. Dixerat quas turbas mundus aduer
lus Apoftolos excitaturus effet,docet nunc;quid illis
vtilitatis Spiritus fan&tus fit allaturus , hoc nimirum
vt pro ipfis pugnuet;vtipforum cóuincst hoftem,hoc
eftarguat de peccato, fe pro illis cum diabolo pu-
gnatle, Spiritum fan&um cum müdo pro ijífdem pu-

&US', & Dxabo
Ergo vt ad explanationem huius lociaccedamus , in
nónullis plures ettam fant.Quinique auté fünt verba

gula oportet excuterc. Quod nofter interpres ver-
ut arguere, Grecé s dIyery eft ; quod,quemadmodum
arguere Latiné,non folüm accufare , aut accufando
conuincere, fed quoquo etiam modo rem aperie
docere, & demonftrare fignificat. Itaque cüm di-
cit Chriftus, arguet de mfhitia, non fignificat opinor

quis enim virtutis accufaturs fed fore vt iuftitiam
demonfítret, ac planam faciat. Poffetquidem hoc
verbumambigue fumi , ita vt (Primo loco accufare,
: cquentibus demon-
ftrare fipgnificaret , idque , vt fepe diximus;à confüc-
tudine Chrifti nonabhorreret;fed cüm ea ambigui-
tas nullam hic vim, nullam fingularem gratiam efse:
habitura; malb codem modo femper accipere , &

cufare, fed demonftrare, idem primo , & tertio loco
fignificare credendum eft ; itaque non eft fenfüs ar-
uet, id eft accufabit, aut reum peraget peccati mun-
dum, fed peccatum illi ita ob oculos ponet, vt ne-
sare, vttergiueríarinon poffit. Sequitur normen
mundi,quod nemo dubitat, quin pro peccatoribus,
& mundanis hominibus accipiatur , vt fuprà cap.1.
i8. 19. &14. 17. 22. 27. 30. Sed nonnulliadfo-
los reftrin (guht Iudaos , qui peccati crucifixi Chrifti|

