lcntibus cum prohibere, qui eius nomine demonia
bereeum; neme e[d enims , ]ni factat virtutem ip nomine meo;|

28.Ipff vos mibi teslimmonium perbibeta.) Ipforum eos, .

^29. Qui babet [ponfam, fpon[us efV amicus autem [bonfrj|
qui flat , qg7 audis enm, gandio gandet propter vocem [ponfi.)|

Eco litteralem fenfüm effe arbitror,amicum ftare,id|:

'agunt quim perfonam repraíentare; ftare tanquam|
Üpe&atorem fponfi , & fponíz, ceterum fponfam
| aiec attrectare, nec amatorié alloqui; nó tantitm au-
.. idere ; non tantum fibi tribuercs quód fi faceret, in-|
'cens fcelus effet.Quodauté fequiturandit enmbene
i Eheophyla&t.interpretatur;audit (p6fum cum fpófa

hementer gaudet, hoc eft gaudio gandet propter vecem|
iffoufi, quód vidcat eum amare fponfam , & ab ca pa-

dicat;fed haud dubié Ecc*- 5am effe intelligit, quam|
& D.Paulus z. Cora.2.& Ep..-.5.25.27. Chrifti Ípó-|
-|fam appellat. Quare autem Chriftus fponfus appcl-

COAN MALDON/COMMENT,

A.

D

)

3

..|dasfi eam captor adamalfer, preceptum erat, Deut.

|ftum, id eft fponíum declarabat.

A-*..—Aw *
( 4926

quodin queftioneverfabatur,probarevoluiffe, Chri-

Íponfus , ipfe amicus tantüm Íponíi erat, & fpon-

vidcrcn.t magis Chriftum , quàm Ioannem precep-
torem fuum honorari; maioré(que ad eum homi-
num ficri concuríus: nunc illis ï:fäcbm modatiffimo
exemplo errorem cripit. Inde tamen fequitur illum
Ioanne elfe maiorem; fi enim fponfus eft, non
quomodo vnushomo de caeteris, qui vnam ali-
quam vxorem duxit;fed quomodo is, qui tanquam

tiuam primüm redemit, dcinde. defpondit Eccle-
fiam vngues illi peccatorum radens , quemadmo-
" . i 4 l QUMS :
dum in veteri lege de muliere captiua defíponden-

ftum potius; quàm fe honorandum effe, quiaille|
(us eft, cui in nuptijs primus uibüitur honos:eius| ..

enim honorandi caufa ad nuptias ceteri veniunt| -
Hoc enim erat, quod eius difcipulos virebat, quód

omnium hominum dominus totam fibi priàs cap-|

m ol

Ioannes probet; quod probare debuit, Chriflem Quomedc|
fC c.(re inalorem ; nec enim (i (POD(US C&: Continuö;;ï:ää; :
maior eft. Szpe maiores honoris caufa minorum Chuftum

nuptijsinterfunt, Refpondeo hoc vnum Ioan nemägcfrw*
-*

21. 12. Íequitur eum maiorem effe,quàm Ioannem.

Beda, vt paullo fupra indicabamus, alícgoricé id in-.;i
terpretantur , quaft vocem Chrifti, ideft eius, non
fuam do&rinam audiuerit.. Non credo cgo hoc effe
ad Chriftum, & Ioannem accomimodádum; di&tum
cnim eft, quia ita fieri folet , vt fzpe diximns multa|

|fenfus eft accg

€ft, qua illa€

tur,fiue verbacum fponfa fa&ta , fiuc aliz quecun-

fpon(íus cognofci folet;pofuit. Quare Ioanncs vo-
cem Chrifti audiuit non folàm cum loq
Ecclefiam fponíam fuam docentem audWilit;fed cum
baptizantem ; .cum miracula facientem, . cum alia
omniaagentem vidit , quibusíc verum effe. Chri-

dens tantüm abeft vt contabucrit inuidia, vt cius di-

lecitiam animo ceperit. Hoc cft,:quod dicit; Hoe
ergo gaudim meum imþlefnm eff; id el confecutusífum,
quod maximé optabam ; vt. Chriftum declaratum
viderem ; itaque nihiliam mihi gratius poteft acci-

mittis [eruum tuum- Domine fäcuädum'v verbum. tuum in
Chryfoftomus,& Euthymius,curfe Ioánes amicum;|

minifter fuerit, & nomen miniftri plus modeftiz|
nomcen amici Plus arrogantiz pre Íe ferre videarurtj

erat. Rcípondent quaftionem fuiffe de gaudio, vtrü!
Chrifti fPICHdOIC, ac dignitate gauderet, an do-
leret ;; voluifléque probare gaudere fe, ideo ami-
cum potiüs , quam miniftrum appeliaffe, quia gau4

in parabolis dici folere. Sed fi accommodanduml:
ad C hriftum , & Iosnnem cfl, certé non verba, fed| -
inmodandus.Itaque querendum non| -
hrifti vox fit; quam audiens Ioannes|
letatus fucrit. Cum amicus dicitur gaudere prepren]
vecem [Ponfi , non fignificatur propter folam cius vo-|
cemgaudcre; ac ne propter vocei quidem; fed|
propter eaomnia, quibus verus fponfus declara-

queac&tiones fint ; íed.vocem pro omuibus , quibus)

ntem ; &j

ux ommnia vi-!

Ícipuliputare vidcbantut, vt magnam ctiam inde|

pace: quia viderent eculi mei. falutare tums : Quarunt|

hocenim ipfum amicum cífe fponfi honorificum| -

uo autem modo loannces fponfi , id eft Chrifti vo-/Quomodol

: Ed ; j : iloannes
e ' ; 4 Iac ; a€Y n
cem dicatur audire , non ita facile Auguftinus, &' i n
cem dica-T
'tur audirc.

dere, Quiafi dicat, quod Simceon illedixit ; Nurc di«|Lucz 225
jo.

potiüs, quàm miniftrum appellauerit, cum veré ——

dere honore Íponfi magis proprium amici, quàm'

db

muiniftri cft, j " :
v H 3oflllüm

"u um 3e rE

—-
s

L
VOW - "p " , A buned s K i B .af w EEEX TE

p d n at

i PAU Á
MT C TERRGU N ERE CUA "" w

s

/ïnzior, |
p C
lod
gd

4 *
abitda

EM

mmftet,
wl
ikideu
äm T
inis
j»rs,'mj
^j
u!xh/.
reerm
eüe?ngk!z
darigim.
? lts
B
flm
n

VMIT

Q
//Wfam
rf
Nàiy
TAU l

Püise OCU
äfhl'lfti) &!n n 1.
lj lg
| U
|

m
H "

Ea

(

'Rï.!'m rá
th*näem ;

Au.:.
TOU
ts Qu

UPU
uuhükhmr-(
N
La

':-',lw*' f"? *&

!
ponde

l
n

N

ïäïä*äiied! j

, 1&41 * i !
, d"*'*'ïwkh'i ;
*

'*':,4]- D* *
"MAOUQU -

"

1
T P |
|ianmnem
Al WA
^ t

aM
thïmi" rA ^
il u.?« Ws
L ^
ia :
ET

Vlh.lü-
« ÓAMPL dU
* WT.

" MT
. t lo
BI n

LL L W»

P ï,ïff
u &*'jü |

m

, AT
n
j

nib
um ï n
» '*'h v
-" L,.l 1

1 i.nt;
Le a
i&i& klïOue' l
F5 fl

)

,,/ |

!
n
!

)

x

i — QÓ — Ü

Chrifti,
loannis.

* imaior, neque Ioannes minor futurus erat ; fed ma-
iofem Chriftus apud homines opinionem , mino-| .

lerefceret, tamen decrefcere viderctur, Sicutà por-

|veniente Dco minutiíunt, quiafe peccatores etfe
Tra&. 14-magis eft au&tas 2/£ntequam veniret Dominus le[us, g[a-

dpeminzs gloria , e7 augeretur gloria Dei.. Etenim venit ile

: P. . l z : »
|veterefque prophetias; Chriftum legzem Euangcli-

Diverfitasüerint. Magis mirum graucs auctores fuille,qui hüc
temporum ' *
natiuitatis : : x 3 ^
&nati fumt, intelligendum putauerint , aut ad 1d certé

AT

IN IOAN.

CAP. nl ^ —

— 30. Illnm oportet cre[cere , me autem minw.) Facilé
hzc fententia intelligitur ex fuperiore. Quandoqui-
dem ille verus fponfus eft, ego amicus tantàm fpófr,
qui fponíam ad illum;, id eft homines ad:duccþamg
quem ruaayeysv Greci vocant, quandiu quidem
fponfam ducebam , antequam fponfus ipfeappare-

ftrato veró], & cognito iam fäon(o illssm-epgrret eref-
cereyme autem minuiid cft eius honoreum, dignitatém-
que conuenit crefcere,meum decteícere. Antequam
Solappareat, Lucifer quaíi prenütius eius toto ma-
ximé czlo fplendet; quo magis Sol appropinquat,
eb magis obícuratur.Hoc séfu Chryfoftomus,Theo-

adnotanit non effe hoc de vero Chrifti incremento,
veráque Ioannis imminutione;fed de vtriufque opi-
Inioneintellisendum. Nam neque Chriftus re ipía

]tcm Ioannes habiturus. Non quód minorem homi-
nes de illo cxiftimationem , quàm ante habituri cf-
fent; fed quód de Chrifto maiorem, cuius compara-
itione Ioannis opinio etfi re quidem vera non dc-

t foluentibus recedere videtur terra , nó quia rece-
ditfed quia ipfi procedüt. Meliüs fortatfe Gregorius
homil. 20. in Euangelia, Qu4:p re, inquit ; queren-
dum e[l, va quo cremt Chriffus , 1n quo imminuttts ef) loan-
pes , mifi quod populue Ieannms abflsnentiam videns remo-
tum bunc ab bommibus effe confjietens , eum effe Chriftum
putabat,/ Chbrilum vero cum publicams comedentem ,in-
fer peccatores ambulanter intuens , eumnon Chriflum , [2d
effe prophetam credebat.. Sed dum per acce[Jum tempors e

C7 loannes , qui Chrifftus efe credebatur , propbeta effesnsw-
tuit , impletum efl ,quod de Chriffo (aws pracurfor pradixit,
y:[lnm aiþwffet crcff:re , "e AMeW. minn, In)e[!im.«:täone
quippe fopuli g* Chriffus cremt,quia agn-itm eff quod erat;
Q9* laannes decreuit, quia ctJauit dici , quod non erat.. Au-
güftinus, & Beda duas fubtiles quideminterpreta-
tiones adhibent, fed allegoricas. Alteram ,, quafi
Ioannes omnium hominum pcrfona IOquacur, qui

cognouerunt, Dcus vero crcuit, quiaeiusgloria

riabantur bomines de (es venit ille bemo , vt minueretur

finepeccato , &^ Imuenit owmes cum peccato,. Alteram , vt
ad vtriufque morté alludatur;Chriftü enim creuiffe;|
quia à terra in crucem exaltatus eft4. Ioannem mi-
nutum fuiffe capite ; quia fecuri percuffus. Allego-
iticam etiam,quod Ambrofiusait libro ». in cap. 3.
Luc. Ioannem Iudxzorum, Chriftum Chriftiano-
rum perfonam gerere, fenfumque effe oportere de-
inceps Chriftianum populum crefcere ; decrefcere
Iudaicum. Simile quod idem fctibit'Ambrofius fer.
12. deNatali Domini , & Auguftinus libro 8;. qq.
q. $9. & ferm.36.de fan&is, & Hieronymusin com-
ment.1n cap. 4. ad Galatas, loannem legem Mofis,

M . ! o p E
cam,gratiamque fignificare, qua creícéte illa decrc-

locamaut de tempore, quo Chriftus, Ioannéfque

tempus accómodaucrint;Chriftum natum effe me-

ret , aliquis fortaffe mihi honos debebatur ; demon-]:

phylaétus,& Euthymius.Com modéautem Cyrillus

Chriflas , qui propheta effe putabatur , Chriftne eff agnituss| D

dia hyeme , cam dies crefcere; Ioannem poft folfti-1

1

|di&ta func, fed intelligatlector dictaconcionatorié;

F|folis hic hominibus. comparabatur. Quin Beda

digniffimus cft fide, non indigct meo, aut cu-

rium zftiuum, cum decrefcere incipiunt. Lego boc
apud Chryfoftomum , homilia de natiuitate Ioan-
nis Baptiflz ; lego apud Ambrofium Íer. 12. de Na-
tliDomini Zerwm ,inquit; eff;quod ait Loannes Bap-

C Ioannis natiditate decre[éit,. Io oriente lux profícit ; boc|

lantia Partil)m fs com detrimentum facint , [ermuggni-
turs com autem Dommws na[atar , confequuntur augmen-|
twm, Leeo apud Auguftinum fer. 2 i. de fan&tis, & irt
libro 83. qq. q. $8.. foanzes ipfes Hlum imquit oportet cref-

€7* rmortibus , quibus paffa font, figaratumef. Nafeitwr
aamque lounnes , ex quo dies meipiumt minui ; na[citur Do-
aunus , ex quo dies intipiunt cre[cere,. Capiteide minzf,:ä:.s;sr,-4
dum eccidtar, bic vero attolluur in cruce, Ingeniosé hec
quemadmodum & ipfum ad populum concionan-|
tem dicere non prohibeo; modó monceat illum,
quem ex Gregorio adduximus, vetum cfft fenfum.
3t. Qui defar[um venit , foper mues cff.) RedditIo-
annes caufam , quam ob rem illam oporteat crefce-|
tc, feautem minui; quiaille deczlo, ipfe de terra]
cft. Caufam autem reddit plus etiá probatem, quàm
cerat neceffarium. INon enim folàm probat Chri-
(tam maiorem cffc fc; (ed etiam maiorem omnibus.
Eft enim de cxlo; itaque origo cius,& nobilitas po-
ítulat,vt non folüm fupra me,ted fupra omnes etiam
hominesliotorctur. Quid fit de furíum efle; nemo|

làm quód vt homo de Spiritu fan&o conceptus fuc-
rit, vtalij nonnulli interptetes intellizunt; aut de
cxlo, celeftiue natura, atque precellenti , vr Atiani
interpretabantur , fed quód ex Patrjs fubítantia fic.
De lurfum enim effe in fcriptura facfa hoc fignifica-
re effeex Deo , vtJacob. 1. 17. Omnedursm aP:ämwm;
qQg omne denm . perfetlumn defafem e$f de[cendens 4 patre
luminum. Et veró manifeftum hoc loco cft Chri-
(tam omnibus alijs táquam Deum hominibus, tan-
quam cieatorem creaturis opponi. Si enim de fur-
Íum venire nihil fignificat maius , quàm de czlo
defcendere, cur de folo Chrifto, vt Cyrillus argu-
mentatur , tanquam fingulare quiddam , & pro(griy
um di&um eft, quód defurfum venerit, cüm fepe
angeli de cxlo delcendant? Quod antem dicit, feer
omnes efl ,. &rdvto zreilov éeiv, idetm Cyrillus , & Am-

intelligunt fupra omnía; id cft fupra omnces creatu-
ras effe , itaque cfle creatorem.. Quod etfi vcrafen-
tentiaeft, tamen fi germanum huius loci feníum
ípe&emus; magis Auguftini, Chiy'oftomi, Theo-
phyla&. & Euthymij interpretationem probo, vtj
dcíolis inzciligatur hontinibus. Nam ecfi omuibus,
crcaturis infinito difcrimine maior cft, tamcicum

ad folum refiringit Ioannem fupra omnes, id cft
füprame. Sed nimis eneruat vim gencralis fenten-
de. Atquid cft Chriftum fupraomnes homines
effe? Chryfoftomus, & Euzliymius , in huncen-|
íum exponunt, fuper omues eif , id cft omnium
iuÍquam teftimonio. Ege, inquir, se» ab bhe-
mine teflimonism accpio. Cdp. $. $4. Potius de
dignitate , & honore loqui videtur loan-t

€c hes .

ti[La de Domimo falaatore dicens , lum oportet crefcere , met
jauzem minut , [1 quidem boc poriftimtum etiam yp (5 tempori-
bus approbetur, Ecceenim mnatittate Chrifls dies evefcit,|

cere, me autem minmi, Quod. «* diebss , quibus nati funts|.

meliàs,quàm Cyrillus Alexádrinus explicat;non fo-|

na[cente minuutur, Ip[aenim quodammodo tempera [auu-i :

L

monius prcfbyter de omnibus generaliter rebus| -

DA ass t

|

ï "Qualem
|quifq; ori-
ginem,ta-
lem & fer-
monem

habet.

|

795 . IOAN. MALDONATI COMMENT. B s

nes, faper omnes eft, id cít maior clt omnibus, maloré-
que honore dignus.De þac enim re Íermo erat,Zum
eportet cre[cereme autem minur. ; |
Qwi eft deterra deterra eft.) Non eft ,vt VLd?tgr tau-
tologia. Nam priore loco, effe deterra eft originem é
terra ducere; pofteriore ex terra conftare, terrenum
elfe , vt Auguftinus exponit. Legit enim , quide ter-
ra es , terra eff.. Craemadmodum (üpra ver. 6. dixit

|Chriftus , Quod natum est ex carne , earo efl ; ez7 quod na-

tue ef ex fpiritu , [Dyritus $i. Exgo priore loco prepo-
fitio àx de fignificat originem , pofteriore materiam.|
Quid igitur? inquit Chryfoftomus , an Ioannes ani-
mam non habebat, quz de terra non erat ? R efpon-

nificare, quàm humilem, & abiectum effe. At non
videtur fpectaffe Ioannes niíi primam hominis ori-
ginem , quz cx limo terre fuit , Genef. 2. 7. quem-

ladmodum Diuus Paulus 1.Corinth.1g.47. Primus bo-

so de tevra terrenus , fecundus bomo de celo calefhs , vt
re&é Rupertus interpretatur. Seníus denique eft
qualem quifque originem ,talem naturam ; & qua-

ra habet originem , terreftrem naturam habet, &
an Ioannes czleftia non loquebatur ? Vtique;nam

eius baptifinum ,atque doctrinam czleftem fuiffe
indicat Chriftus Matthzi 21. 25. & Pharifzi cüm Io-

jannis confilium defpexerunt, dicuntur Dei fpre-

uiffe confilium , Lucz 7.30. & füpra cap.1.6. dicitur
ài Deo miffus fuiffe, & veríü 55. Ego, inquit , vefaebam
eum , fed qui tmifit me bapti(are in aqua ,illemibs dixit;
Itaque Ioannis etiam teftimonium, diuinum erat;
Relpondent Chryfoftomus , Theophyla&us , Eu.
thymius czleftia quidem locutum Ioannem , fed
illa ipfa czleftia, i cum iis, que Chriftus locutus
eft, comparentur, fuiffe terrena. Meliàs Augufti-
nus , & Beda Ioannem quidem, & ceteros omnes
natura füa non nifi terrena loqui , diuina tamen
eratia aliquádo loqui celeftia ; probabilius, inquam,
hoc eft , quàm illud Chryfoftomi, quod modoó dixi-

fed origine diuerfa perfonarum. Eodem tendit quod

per fe caleftia effent, quatenus ab homine terre-
no dicebantur , fuiffe terrena , quia vim homo non
habebat ea in animis hominum imprimendi: ea-
dem veró à Chrifto dida fuiffe celeftia , quia

inanimis virtutem ingenerabat. Origenes veró in
Graca Catena interpretatur prophetas quidem
locutos eíle czleftia non fua, fed aliena períona,
id eft Dei ; propterea folitos dicere, Hec dseit Domi-
n , Gcfatium efl verbum Domimi 4d meynon ficut Chri-|
(tus dicebat, ?a autem dico vobi. — :

cüm de rebus caleftibus , atque diuinis loquitur,
ranquam de rebus fibi familiaribus,& domefticis lo-

dit , «* audiuit, Iraque neceflaria non eft illa Augu-
Itini difputatio , quomodo viderit ; nihil enim aliud

ibi domefticas , quáfque fepe tractauerit, cognitas
habere. Nec enim verus fenfus vifus, & auditus,

1

det habuiffe;fed i(thuc de terra effe , nihil aliud fi- |

lem naturam , talem fermonem habet. Qui ex ter-].

terrenaloquitur ; qui celeftem,czeleftia, Quid ergo|

mus. Nam eadem verba à Ioanne dicta , terrena ; àj
Chrifto , czleftiaerant, non comparatione rerum,|

Cyrillus dicit, ea quz dicebat Ioannes, quamuis|

tanquam Deus vnà cum verbis diuinam quandam|:

32. Et qued vidifC7" audiit ,boc teflatur.) Quia de-]
[urfum eft, vt fupra dixerat , id eft de czlo propterea

quitur,quas fzpe vidit, fcpe audiuit ; hoc eft, auod ur-|

eft vidifse , audifséque, quàm res diuinas tanquam|

À

E

F

thymius adnotarunt , fignificatur ; fed quia homi-|
nes , quz auditu fimul , ac vifu norunt , ea maxim&,'
certiffiméque teftantur , eos duos fenfíüs Chrifto,|
quatenus Deus eft ; tribuit. Si quis inverbis herere
volet , ad hunc etiam modum interpretari poterit,

|Chtyfoftomus monet ; fed natura fua, ficut Deus di-
|citur videre omnia , audiffe autem à Patre, quia &
Ícientiam , & omnia prorfüs, qua habet, vnà cum
natura accepit à Patre ; accipere eftaudire. Nam &
Latiné accipere pro audire izpe dicimus. Hocenim
fenfu dicere folet Chriftus , Ego que audiui abeo , hac
lsquor in mando , infra cap. 8. 2. 6. & , omnia quecunque
andii à Patre meo, nota feci vobur, cap. tg.15. & Cap.7.16.

qui mifit me,Patris, Eadera fententia dixit fupra cap.r.
18.vmigenitus. Fileus , quieit m fimu Patris yip[e enarraut.
Effe enim i finn Patris eft vidiffe , & audiffe qua lo-

mnurs e7 qud vidimus, teflamurs e* teflimonium noflrem
nen accipitirs icat hocloco Ioannes addit: e7 teflimo-

C "niWm ens nemo accipit , pertinaciam, & incredulitatem|-

hominum , fuorum veró maximé difcipulorum , vt

ipái Deo loquent non crederent; fibi veró crede-
rent , qui nihil , nifi quodab eo accepitfet , loquere-
tur. Quod dicit , yemo , hyperbole eft, nec enim ne-
mo, fed pauci eius teftimonium acceperit , vt Chry-
foftomus ait, quod multo magis probo, quàm quod
Origenes in Grecorum Catena dicit neminem acce-
pille , quia etfi acceperunt aliqui , tamen nemo eo-

quàm quod A.uguPcinus , & Beda dicunt, neminem
reproborum accepiife. Nam Petrus quidem, An-
dreas,PhiliPPus,& Nathanael ia acceperant,cap.t.

eiusteftimonium accepiffe. : :
33. Qui antem accepit eius tef imonim , fimanit , quia
Deus verax efl.) Occalione fuperioris fententiz doce:
Euangelifta reliquo capite , quid confecuti fint , qui
Chrifti teftimonium acceperunt, quid , qui non ac-

quia Deus verax efl, Perucríain hunc locum ett herc-

tanquam arra illi datur , qui eiusanimum firmet, te-
ftimoniumg; illi reddat , quód Dei filius fit, veráque
credat.Nam etfiid non co;quo ipfi;fed eo fenfu quo
D. dicit Paulus, verum eft, 2.Cor.1.22. & Ephef r 15.

D.Paulusillo loco non dixit nos obfignare;fed obfi-

gnari Spiritu Dei fan&to; Ioannes veró hic non dicit
obfignare : hic obfignat Deum , ille obfignatur à
|Deo. Senfusergo eft , eum, qui Chrifti recipit telti-
monium , eo ipfo teftari , & quaft adhibito figillo|
profiteri Deum effe veracem. INemo eniní credit,
nifi quod verum effe putat. Quare qui Chriftite-

Deiteftimonium fit;teftatur fe credere Dei teftimo-
nium verum effe : hoc igitur frenauit , quia Deus ve-
rax eff. Quis eít, dicet aliquis, qui non credat
Deum effe veracem ? Nemo, nifi fi adeo impius
eft, qui Deum ipfum effe non credat. Sed hoc

vidiffe Chriftum , que loquebatur , non feníu , vi]

mea dotirina non efl. mea , fed eius qui mifrt me Patris , &|
cap. I4. 24« fermonem, quem audi[lisynon efl mews,[ed enme.|-

quebatur. Et hoc ipo cap. ver. r1. 4uod fcimus , loqui-|

ait Euthymius , reprehendens , quód Chrifto , id efl|

|rum vim teftimoni; eius omnino aflecutus cfts &|

40. 42 45. 47. & ipfe Ioannes ftatim indicat aliquos

ceperunt. Qu accepit, inquit, teffanonium eius , ]ignmif, !

ticorum: interpretatio , qui fic intelligunt , fignare| -
credétem,quód Deus verax fit, quia Spiritus fan&tus|

tamen illud non eft obfignare , fed obfignari. Itaque|

eum, qui Chrifti recipit teftimonium, obfignari,fed|.

n i D a &
ftimonium ctedit , verum efle confirmat ; & cum|. -

vt Chryfoftomus , Cyrillus , Theophylat&us , & En-

intereft inter eos, qui Chrifto credunt, & c€os,

A.

W

qui

Aranori
?cmcxïa j

E
itmto t
luircczgit
Mul
ciloqu'v

Mur, x.zïgx
Xä**ïïh-M'P"P"'

Drlo

.lbamu
AA

'.wplf!'kii&ï

i't "
Md

.
LT
MAT
ul
l ".. D

LL

*o A
1 r | S
*"*'Hw CL'E)O
E

1

;';;mg, 9/4&?2;'-

OM ; ämm

r

"EPES 3
BHl
OO Mtran]
MAV

T
"TT
*

)
'V Paouna 5
..-a-L ;f;ïpmq.ä

————
d x«.gï.gw-« N

peruerífa

. itiQ.

«Malacb. 3.
&. Mar. 1.5.
EMatrh.u.g

Chriftus à

$.

Arianorü

i : P E
praparabit viam tuam ante te?. Nonne. & iple verba

Tatre quo-
:X:Odü mif.,

.5l81

CINOAKOCAEOHO

R ER:
Dd P

$82

quinoncredunt :.quod illi cum Deum veracem elle|
äcrcdant, id ipfam non folàm gencraliter, & vniuer-
Is , vromnes homines credunt ; fed ze ipfa & , vt fic
ïdicam,in particulari fe credere declarát, cüm id cre-

Idant,quod re ipfa àDeo di&tum eft. hi vetó etfi cre-
idunt eeneraliter ; tamen dum in particnlari Chrifto
non credunt,oftendunt fe quodam modo , ne gene-
iraliter quidem credere, Illa quaítio rem magis con-
tinet,pro quo nomen Dci ponatut; cüm dxgt Ioan-
nes , figpaut, quia Deus verax eft. PotþPc enim velad
Patrem,velad Chriftumipfum referri; fiad Patrem,
[hic erit fenfüs, dum credic Chrifto , teftatur Íe Pa-
tri credere , quia quidquid Chriftus dicit , apud Pa-
crem vidit , ab eóque audiuit , id eftaccepit. Atque
hoc quidem modo,

lenim quidquid loquebatur apud Patrem vidiffe , ab
eóque audiuile, ipfeteftatur. cap. 8. 26. &ij. $.
lfed nimirum intelligebant Ariani Chriftum audi-
luilfe à Patre tanquam difcipulum à magiftro, tan-
quam creaturam à creatore. Itaque metitó eos Cy-
Trillus magno ftudio & contentionc refellit , probát-

|queDeum hoc loco Chriftum ipfum appellari. Ma-

nifeftum enim effealiquid hic de illo proprium dici,
atque fingularc , quod. de nullo vnquam propheta
dictum legimus. $i autem fenfus effet , qui recepit
teítimonium Chriíti , obfignare , quód Deus, id eft
Pater verax eft,quia Chriftus acceperat aPatrejsidem

enim, quaz dicebancà Deo acccPiH'e. :
34. Quern enim mifit Deus, verba Dei loquitnr.) Con-
firmatio eft fuperioris fententiz. Propterea enim,

[qui recipit Chrifti teftimonium, «.ob(ïgnat,quia Deus

P
ltra&. 14. Quid ipfum Ioannem nonne Deus mi-
P ens fit? An non ipfe dixit , Qoim:m:jit&xptz'(grem Aquat

verax efts quia Chriftusà Deo miífus eft, & verba
Deiloquitur ; mea dorina , inquit, non eíl mea ; fed
tss , quimifitme, cap. 7. 16.. Qugrit Auguftinus,

& deillo didum eft; Ecte mitte angelum meum , qui

Dciloquitur, de quo di&um eft , quód fit amplius
quam propheta? $i ergo & ipíum Deus mifit, &
verbaDei loquitur , quomodo ad diftin&ionem de
Chrifto eum dixifse accipimus , Qrem emm mifit Dew ,
verba Deiloquitwr ? Reípondet Auguftinus ex verbis
fequentibusfenfum intelligi; Chriftum mifsum fu-
ifse accepto nonad menfuram fpiritu ; alios mifsos
füa quemque fecundum méfuram donationis Chri-
fliacceptagratia. Meliüs , vt opinor ; Theophyla-
&usauctor licet Auguftino minimé comparandus
Chriftum mifsum füifse à Deo, ficuttadij mittun-
turà Sole ; itaque eiufdem efse nature,, & cumlo-
quitur verba Dei , id eftfua, & propria loqui; cate-
lros mifsos, vtferuos, quibus mandata data fint , vt
hoc , àut illud loquezentur, Simile quod Rupertus

inquit , more natura ex traduce in matrit vterum transfu-

fus eE, füd à Deoiu bunc mundum venit, mifusef. Q
non vt eqo, «v propheteomnes ad boc natus eft, t mittere-
ts (ed ad boc wmffus eff, vt na[cereturs bic verba Dai loqui-
tur , d ef fit laquitur quomodo D eus. Res mihi videtur
ifacilis. Solus chriftus dicitur riifsus ; non ex vno

loco in alium, aut quód datus illi fpiritus fit, quem

ante non habuerit , quo fentu prophetz omnes, &

: vt Cyrillus au&or eft, Ariani
Ino. ?.* linterpretabantux. (zrïæ interpretatio fiipforum ve-]
Inenoinfectanon fuiffet , falfa non effet: Cbriftum

dc omnibus fanctis prophetis dici potuilfe ; omnes|

dicit, quod eius verbis recitabo , Qui non commzunts

loquitur nifi diuinum , quiaà Dco pröCc(Tit , & vc-
nitin mundum ; folasintereos, qui hactenus lo-
cuti funt verba Dei , quafi (ua , quafi propria, quafi

nium, non per homines , aut angclos accepta ; ficut
prophetz loquebantur,. Aliter enim Deus per pro-

ftinus, Cyrillus, Ammonius, Eucherius in. qq. iu
Ioannem, Beda, Rupertus , Theophylaétus; & Eti-
thymius non folàm exponit, fed ecam legit. Nen
enim huic ad men[uram dat Dews (pwirum.. Quuid fit «d
ämmfumm , vcl non ad menfuram dare facilé cx ipfis
habenubus intelligitur, Habere ad meníuram ípi-

tum habere fpiritum ; fed cum , vtait D. Paulus,
«lj datur ferm ,f:';(nmtiæ , 4lif (ermo faentia. Habere fPi-

bere; &eo modo dare, eft ad meníuram dare.

qui daetum habet , quomodo per íe , quomodo
non participatum , quoimnodo non ad menfuram
habet? Quiaunon dono , Íícd natura, non largi-
tione , non diftributione , fed generatione da-

Ditum habet. Per fe autem quifque habet, quod

natura habet. Vnde fequitur illud ; quod Cyril-
lustradit; cum; qui fpicritum non ad menfuram
habet, & alijs dare pOHg, cos veró , qui ad men-
furam habent, dare nonpoltfe: obijcieritique fi-
bi etiam Apoftolos per impofitionem manuum
Spiritum fan&um folitos dare. A& S.. i7. 18. &
19. 6. refpondet Apoftolos non perfe, non pro-
pria auctoritate tanquam rem fuam, fed orando
tanquám rem alienam precibüs impetratam tra-
didiffe, Neceffariam hoc loco interpretes. quz-

Ejftionem prztermittunt, quomodo Ioannes pro-

bet Chriftum verba Dei loqui, ex eo quod ei
non ad meníuram Deus fpiritum dederit , hoc
enim áppátret hac ratione probare voluiffe: Sic
opinot, qui ad meníuram Ípiritum habct, non
neceífe eít ; vt quidquid loquitur, verbum Dei
fit; potcft enim aliquando non Dei , fed fuo ipfius

Mfpizituloqui, quod fcpe prophcta facicbát. Qui au-
tem non ad meníuram habet fpiritum , càm non
alium fpititum , quàm diuinum habcat, non poteft
- |nifr ex fpiritu Dei loqui; itaque quidquid loquitur;l
F werbum etit Dei. : : |
( 3$. Pater diligit Filium s €7* emnta. dedit i. ma-|
Innews,) Hec verba & ad praeccedentem , & ad,

(equentem lententism referri pofinnt. Ad pre-
cedentem. Ammonius, Auguftinus , Chry'ofto-

mus,& Euthymius hocíceníu rcferuht ; vt quo-|

hiam miffum dixerat Chriftum ; & lpiritum illi
datum, ne tanquam fcruus miffus putarctut , de-

claet füiffe filium, ideóque tantopcre dile&um;:

. venerit, ficuc dixit ver. 3. Qoe defmr[wm vemtt , foper
emnes efl . ideo folus verba Dei loquitur, id et nihil

Deus locutuseft, non per vifionem, non per fom-|

ähems, aliter per Filiam in nouitlimis tempori-|
us locutuseft Hcb. 1. .. videque ver. 3. dicta

ritum , eft vnum, eundémque hominem non to-|

q*ritum non per fe , íed per parücipationem , vt|Habereper
Theolosi loquuntar , id eft a4. meníuram ha-[iose, &

Habere autem per fe, actotum, non participa-|"
tum fpiritum , cft illam non ad menfuram habere,;
& hocmodo date eft non ad iceníuram dare. At]

fun t. : 5 (11) :
Non enim 4d men [aram dat Dews [biritum,) Chrifto;
nam bhominibus quidem ad meníuram dat. 1. Cor.] 1
11 7. & Ephes. 4. 7. vt Chryíoftómus, Augu—L 4

4

t 1
t, Corinth, $
P

v

patticipa-

ad meníu-

cam. :
: $.

1

)

Qnomódo
Ioarnes
probet |
Chriftum . |-
verba Del
loqui;

*iomniäquc jn manu cius uadíta. Theophyla&us,
de Chrifto tanquam de,

Ioannes iifli dicuntur : fed quód folus, de celo

*

T

contrà, quia loaunes

Deo

u permePtr

TraG, 14.

Ad Philip-
penf.z. 6.

linus , Cyrillus , Phoebadius in libro contra Arianos.

lanuem ? Et tamen non omsnia dedit in manu eius , Pater nox

pratum. Ltaqueommia dedut n manueim, Quid eflomnia:
]uttantus [it Filius , quantus eff. Pater. d aqualitatem| .

IOAN. MALDONATI COMMENT. —

EX — .

584.

Deo locutus fuerat,de eodem nunctanquam de þo-
mincllo-qui. Ad i?:qucntem qutem fic , vt quoniam
dicturus erat ; qu eredir im filium , babet vitam aternam,
caufam ante eius rei ponat , qwa Pater diligit Filium.
Meliàs opinor intelligemus caufam reddi, cur non
d menfüram datus fit illi fpiritus , quia càm filius|
vnicus fit, omnia quz Pater habet, cum eo commu-|
nicat. Porro quz hic dicuntur , alij de Chrifto tan-
quam Deo dici putant, vt Auguftinus, Chryfofto-

Vrramque fententiam Cyrillus , & Theophyla&us

telligamus , non fic intelligendum eft quod dicitur,
Pater dihgit Filimm,quaíi caufa hic reddatur,cur omniz
Páter in manus eius dederit ; non enim diligendo,
led generando dedit illi omnia: fed ita intelligen.
dum , vt illaconiun&io 49 cs* , idem valeat quod at-]
que adeo , vt feníus fit , Pater diligit Filium , atquc
adeo omnia in manus eius tradidit ; aut non folüm
Pater dilieit Filium ; fed omnia etiam tradidit in ma-
nus eius. Non polflumus melioribus verbis inter-
pretari, quàm Auguüini. vfdiect , Ánquit , omnia de

fit, Pater diligir Filism, Quareenim ? Pater tion diligit Io-
deligit Pulpns ? q77 famen non omnia. dedit in manneim.

Pater diligit Filinim, féd quomodo Pater Filium , non quomo:
de dominus [eruum ; quomodo. vntcum , non quowiodo ado-

enim fibi genui: eum ,cui rapina non effet ,im form;; Dei e[f:
«qualem Deo. Pater diligit Filiwm , eg* emnia dedit in ma-

l

xit, (imul omnia , que habebat , cum eo communi-|

|pfit, omnia cum homine communicauit. Quod

|led Pater diligitnosin Filio ; ficut dixit Diuus Pau-]

|riam inuidebant, non poffe quenquam,nifi per eum|.

nb eius. Ergo cum dd ros Pater dignatus efl mittere Filmm |
non putemus aliquid minus nobss mi[fum , quam eff Pater.

danquam homine interpretemur , nec fic quiden
proprié amor tanquam caufa reddetur , cur omni:
Paterin marus cius dederit. Non enim prids Patei|
hominem illum Chriftum dilexit , deinde omnia ill;
dedit: féd imul formauit , & Filij perfone coniun.]-

cauit, vt exponit Ámmonius, poftea dilexit. Omnia
enim , quz habebat Pater, & Filius antequam ho-
mo fieret, habebat, & cum naturam humanam fum-

autem dicit ; Omnia dedit in manu eius , quidam fic ex-|
ponunt ; Omnia dedit hominibus per manum cius:
non fatis, vt mihi videtur , apté ; cum hic non quid
nobis per illum , fed quid illi ipfi Pater dedetit , Io-|
annes agat ; alioquinon dixillet , Parer diligit Filium;

!Us,Ephef.I. 6. Gratificamtt nos in diletto filio fao. Nequej
dixitlet , vt 'O'Piiu)t » d'ed'uxsy , dedit , Ícd. didwes dat.|
Precerquam quód preter omnium bonorum aucto-]
tuüm opinionem hocdicitur. Illi crgo dedit , vt tan-|
quam naturalis filius haberet , led tanquam homini|
dedit , non folüm vt fibi ipfe haberet , fed vt ea ho-
minibus , quibus vellet, & quatenus vellet,diftribu-]-
eret. Propterea fortafle dixit /p manim eius , id cftin
eius poteflate , vt fignificaret pofle eum, quibus ve-
lit , & quatenus velit dare ; intcïllig&&ntquc difcipu-|
li , quibufcum loquebatur , quíque tantam illi elo-|

quidquam habere. Scnfus'igitut eft Filium non fo-].
1üm,'. quia natura fua Deus eít , fed etiam , quia Pater|.
voluit, & omne quodammodo ius , quod in homi-| -

A !n'es habebat , in illum tranftulit, omnem non iolüm|

|Propterea , qui in eum credit ; in Deum credere;
qui non creditin eum, in Deum non credere: & quij:

Apote(las m celo, «g* in terra. Euntes ergo dotete omnes gentes;|
probabilem putant.Si ergo tanquam de Deo dici in-| B

|voluiffe Filium vnicam effe viam; qua falutem con-
-ffequi homines poffint. Itaque conclufio hzc eft|
luperioris difputationis. Quia enim Pater tradidit|
in manus eius , necelfe eft , vt quifquis vitam xter-]

ditin mann eina y vt no[fes eg" bic qua diflintlione diftum| C

jnam qui credit, non habiturus effe ; vel quia Chri-
. Jftum per fidem habét; qui ipfa per fevitaeft,quia| -
( i ipfa vimimm , C2* mouemur , «2 fumus , vt Cyrillus, A&.r7. al
Pater mittens Filium ,fe alterum mifrt. SyY de Chrifto | D '

"um Á
—À

íuam , fed etiam Patris , ac totius Trinitatis haberc!

re,vt Pomt de hominibus , quidquid velit , facere.|

credit in eum , habere vitam aternam ; qui autem
non credit , non habere ;fed iram Dei manere íu-
pereum. Eodem feníu , atque eandem ob caufam
Chriftus ipfe dixit Matthei 28:18. Data eff mibiomnz

& Ioannis 17.1.2. Pater venit bora, clarifica filium tuum;|
frcut dedi[les potefBatem omnis earmis, & Yoannas 3. faens,
quia omnia dedit & Paterin manus, — u
.. 36. Qui credit in Filinm ,babet vitam «ternam s quii
Autem mcredulus e$i Filio ,non videbit vitam, fed ir4 Dai
manet faper ewm.) Videtur Ioannes docerc his verbis

aam , quam folus Deus dare poteít, habere velit,
de eius accipiat manu. Quod facere non poteft, ni-
11 credat. Fides enim eft, quaad Deum peruenimus.

tolis fuis difcipulis loqueretur , qui egré ferebant,
quod Chriftus baptizaret, & omnesad eum flue-]
rent,generali tamen vti fententia, qua omnes om-|

quiíquis fit , babet vitam eterham ; quifquis non cre-]
dit , non habet.. Habereautem dicitur vitam zter-|

& Theophyla&us interpretantur ; /ise , inquit,
ego , 14 T0 ego , viuit vero m me Cbriflw , Galat. 3. 20.|
Vel quia arrhabonem quodammodo habet . vitz
eternz , ficut Diuus Paulus ait fpe falw fatti fomue,|
Roman. 8.24. & Petrus 1. epif'cof) !

bum illud , baber , non a&um, fed ius ; & poteftatem

1. 12. Deditezu poteflatem filios Dei fieri , hss , qui credust h
|nomrme eis, 1ca refellitur hereticorum interpreta.|
tio ad hunc modum fcribentium in hunc locum.

quandoquidem per eamm pof'idetur Chriffu.Q)uibus Chry-

:em fic hoc loco loquentem ; Nwnquid ergo fati efi

omni , inquit, qui dicifinibi, Demine , Domime , intrabit in
regntem calorum ; 7* peccatum in Spiritum vel folum eft fa-

poteftatem , omnium perfonarum perfonam gere-|

Notauit Chryfoftomus Ioannem quamuis cum illis|

nino homines comprehendit;' qui eredit im, Filiuso,

' a, cap. r. $. Quiim|-
quirtute Deicflodunimi per fidemsm falutem , parata vewe-
zmmnmymmæpim. Vel, quod magis credo , ver-|. 2 E
Qui eredig]
