gnificetur,quam admonebatur vt crederet.Hoc for-

nuerunt ad rem parabole fübie&tá aptanda nó effe:
& quidé äli nó aptant. Sed mihi vel im primis id vi-
deturad parabolá pertinere , cüm in ipfa cóclufione
ponatur.Facite, inquit,vobis amicos demamona miquita-
t ,.Cü enimamicos nobis de mimona iniquitatis fa-
cere iubeamur, non dubiü,quin debitores illi, quos
ibi villicus amicos fecitjamicos fignificét , quos nos

caret operepretio quereré, quinam illi fint. Sed il-
lud fortaffe nonnullos fallit,quód omnibus in rebus
hos illis fimiles efle putát oportere. Quare dum per-

Siue igitur folos pauperes , vt primi illi au&tores per
debitores;fiue quofuisalios,quos nobis poffim?me-
ritis obligare,intelligamus,non in eo fimiles eos eífe

in €o quód hominces fint ópportuni,vt de ipfis poffi-
modi villico debitores fuerunt ; iullum enim genus

hominü fingi potuit,de quo ille faciliàs bene mereri
pollet,quàm eiuídem dfi dcbitores,quib9 nihil fieri

cótra nos fimulatq; peccauimus , accufante diabolo|-

reprefentat.Quid enim faciat qui3Domino derelin-|
]quitur? Lesaw, inquit, oculos meos im montes, vnde veniet

Quis fit

t cados olei; quis qui centü coros tritici debet ? auc| i centá

? E . z E a P 31* . ; d 1 : .,
(tridti, omni diligentia, omni arte vti, vt ab illislibe-|D (quomodo poteft hoc ad pauperes accómodari? The-|a: g

quis qui

raffe vnü eorü videri poteft;que Auguft.& Beda mo-|

de mammona iniquitatis facere iubemur. Itaq; non|

fe&am querunt fimilitudinem , nullam inueniunt.]

oportet, quód eidem dho,cui nos,debitores finc;fed.

mus bene n*ïcreri,cöfq; amicos nobis reddere. Eiuf-!

centü co-
rOs ;ritici
debeat.

potem —

fint,

*X

E
Imenfirz
e£ent,

Cur duo
debitores
. nÓo;ninati

Corus &
cadus. queq

3[4 : : E C LTAUROFU RUL ENSDED PAOR u
lpoteratgratius, quàm vt auttoto , aut partc debiti
releuarécur; & in quib^ ille fine vllo fuo fumptu fola!

nobis vero paupceres funt. In. quos enim meliàs
poffümus mifcricordiam , quàm in maximé mifera-
biles homincs exercere ? Caterum & in parabola, &
in re pet parabolà fignificata fpecies pro genere po-
fitaeft, Nam & per duos illos debitores , omncs alij
homincs fimiles intelliguntur, quos fibi poterat vil-
licus bene merendo deuincire: & per pauperes,quos

mus vllo caritatis officio demereri. Cur auté duos tá-
tum nominauerit debitores,& cur alter oleum, alter

centum , cur alteri quinquaginta, alteri viginti tan-

habere myfterium , operámque mihi perdere viden-
tur, qui eam in fabtüliore earum rerum perueftiga-
tione ponunt, vt prudentcr Euthymius admonuit.
Duos mihi debitores videtur Chriftus nominaffe,

effe, & non poteratamicori multitudo minüis,quàm

habet numerus ille myfterij. Quód autemalterura
fa&um arbitror,quàm quód devillico agebatur; qui

oleum maximé in quibus regionibus prouenit, vt in
Paleftina, & triticü debere. Potuit & in vino exem-

méfuras dicit debuiffe , ideo numerum illum expref-
fit;quia maximé notus, & vfitatus efl;narrationémgq;
rcddebat maximé probabilém. In maiore numero
minas fuilfct idei,in minore minüsgratim. Atcur
cüdem in vtroque debitore numerum pofuit? vt ma-
gisapparerct quátum cuique corum ex cadé füumma
remiflum fuiflet,quantum accepiltlet quilque benefi-
cij,quod in diuerfa debiti fumma minüs vtiqueap-
paruiffec. Alteri quinquaginta;id eft dimidiam;alteri
vero viginti, idcft quintam debiti partem remiffam

JAMfüiffeait, vt doceret, non eodum merito omncs fibi
: lobligaffe,cadéemqueratione debere nos non vno, fed

diuerfis modis homines promereri.Quid cadus,quid
corus effet, haud ício an quifquam ignorare poffit,

.Itotiam de meníuris fcriptis libris. Breuiter dicam *2

cadus Hebrzis vasad omnia liquida pottanda habile
dicebatur. Iud.7.16. & 3. R.eg. 17. 12.14.16. & 19.34. Ea-

-|dem menífura erat vt ex Thalmudicis traditionibus

difcimus, codem plane modo quo amphora Gtzcis
& vas portabile & meníura dicebatur. Corü Hebreis
i menfuram liquidorum fuifse cóftar. 5. Kegum.4.
22.& $. 1. fuifse autem eandem menfuram atque Dn
Chomer Rabbini tradát R.Dauid Kimhi.2.Paral. 17.
4.1fai.s.10.Cótinebatautem Corus,aut Chomcer fata
tijginta, quos nofter interpres modios folet vertere.

- .|Leuit.27.16. & Ifai.s.10.ItaqueCorus habebat decem

Ephi.Habcbat enim Ephi fata tria, vt apud Matth, c.
13.31. declarauiinus. Legat qui volet plura apudIofc-
phumlib. 8. antiq. c. 2. & lib.25. c. 12. & apud Io-
ícphum alterum Ren Gorion. lib. r. Quodait villi-

cus vcr. 6. & 7. /feapecautionem tnam,C77 accipe luteras

induftria , & au&oritate fua poterat debita minuere:]

iubebat nobis de mammona iniquitatis amicos fa-|
ccrc;omncs homines quátumuis diuites, quos poffi-|
frumentumidicatur debuiffe , cur vterque menfuras|

tum menfurz remiíle fint;id ego nonarbitror vllum]

quia probare volebat diuerfos nobis amicos parádos|
duobus fignificari. Ádde quód quamuis breuiratis|.
cauíla duos tantàm nominaucrit,ramen idem villicü
cum alijs,quos tacet, feciffe indicat. Itaq; nihilaliud].
oleum, alterum'triticü debuiffe dicit,)non alia caufsal
villas, & agros d&i locauerat agricolis;folent agricolg|
plum proponcre, fcciísetque fi plures duobus nomi-|

. |nate voluifset, vt Píal.4.8. j fruéfu freumenti, vini, e
olei fs multipiicari fant. Cüod vero centum vtrumque

IOAN. MALDONATI COMMENT.

C

D

A sz, idem eft; nam litteras ipfäs Priüs cautionem ap-]

: . L] » . .
ftüum ipfuüm Dominum de more appellantis, dicen-

- eos demammona miquitatis,

deculum viuit, in tenebris : qui fecundum Deum, in

Htaque fiantithefim inter filios huiusfzculi, & fi-

E

p

pellauit interpres varietate , vt aliquando: adfoletj
dele&tatus, cum idem Gtzcé vocabulum eíset. 4j
90«4pa., Ícriptum. Vocauit autem litteras inftzu-
mentum , quoantefe debitor domino ad foluendos

uerat ; quod apud fe tanquam economus & om-
nium facultatum domini fui adminiftrator villicus
habebat, quódqae prolatum debitori dedit;iufsítque|
vt deleto maiore numero minorem fcriberez. Quodj
autem dicit C/ro , hominis mihi fraudulenti , & malel
agentis cffe videtur , timentis, ne in fcelere depre-|

ueniat. . |
verba Euangeliftz , non Chrifti effe dicunt, Chri
tifque villicum nóà domino quidem fuo,fedà Chzi-
Ito Domino laudatum, fenfam parabolx mihi vi-

dentur eneruare. Hocenim ipfum concludere Chri-|

Siile villicus abillo ipfo domino fuo , cui fecerat

centum cados olei, aut centum coros tritici obligæ— |

hendatur ,ne quis ; dum adulterantur litterz ; faper.|

s " * 74 vv * E 5 *V ;
8. Etlaudauit domimus villitum migwitatis) Qui hec|

ftus volebat,quafià minortad maius argumentando.]

iniuriam , laudatus cft, quódrem fuam ingeniosé,
prudentérque cgiffet, vcíe debitis liberaret; fore vt
multo magis landenturà Deo 1J, qui non cius iniu-
tia , fcd potius voluntate pauperes fibiamicos face-|
rent , vt Euthymius interpretatur. Nec quifquam
opinor bonus auctor aliter intellexit. At quomodo
dominus villicam à quo fraudatus faerat, laudarel

Hebraice vocat idiomate,; ideft iniquum , data for-
tafTe opeta, quia diturus erat poftea. Facite vobas ami-|
- Quia fily butms [eculi prudentiores lss lucis n enera-
tione [na [nnt.). Filios huius fzculi ,qui huic mundo;j
filios autem lucis,qui Deo feruiüt;appellari dubium
non eít ; ratióque non obífcura; qui fecundum hoc

luce ambulat., Plena fcriptuzaeft exemplorum Ifai:
9. 2. Matth. 4.&;6. Populue , qui (edebat im tenebris , vidit
lucem. magnam. /Lu ce£ 1.79. Humiare hi, qui intenebris,|
(2 vmbra mortis fedent. Yoan.1. g. Lux m tenebrn lucet,eo
tenebra eatn non com;:reh*mderzmt , & Ioan. 8. r2. Qu fe-
quitur menon ambulat ia tenebris, G c.12. 33. A mbulate
dum lucem babetis, wt non tenebra vos coprebendant. ACto.
16. 18. efperimre oculos eorum , t conuestaptur de tencbrn
4d. lncem , «7* depoteflate Satana ad Deum. 2. Cot. 6. 14.
Qua [ocietas luci ad tenebras ? Ephel. s.8. Eratis aliquando
tentbrd ,nunc autem. luxin Domino. Sexcentaíuncalia.

lios lacis confideremus ; intelligemus fzculum
hocloco tenebras appellari, Quare D. Paulus Dia-]
bolum , quem Chriftus principem mundi huius vo-
care folet Ioan. 12. 31. & 14. 30. principem tenebra-
mim vocat,quafi müdus,& tenebre idem finc.Ephef.

qui luci ; id cft Deo adeo moribusfimiles funt, vt
illi ex feculo , hi ex Deo naticffe videantur. Solent
enim Hebrzi quod alicui rei fimile eft , filium ciusis
* : . n
les. Ioan. 12.36. Dum Incem babetis ,credite in Incet vt
filij lucis fitis Eph. g. 8.Pt fili lueis ambulatea/ T hefl.s...

Omues ves filij lucis eftis. Quod fequitur m generatione

»

! '(z'm,

potuie Non laudauit factum, fed prudenriam, & in-|Nó lauda. |
duftriam , qua vt poenam cffageret , vfus ferat, qui4 &*ïïf?xfä :
prudenter ,inquit, fecifft , villicum autem iniquitatis|ci. fed in-

uftcia,

6. 1. Filiosautem fzcnli, & filios lucis per Hebrait-|ritgfeeuti,

mum dixits illos quidem qui fzculo ; hos verojXfilgbess,
Hebraifn.

li nom£ft
i 1i l eanefnnr fimi-imilimdi-
appellare, quia filij parentibus plerunquc fünt fimi

é fonat.

mmpas um

J

; wgdü;ln Md
3- Loveritiü^ "
A MÉ P

d.

E r
o ä& (
(
l
j

: )
Yv /'

: x tineld
þ P

W

ne (Mu |

Y *
— -
WPAU — a.

E L

Jl
]
T
d: jl

/
Ui

/
hi
[

[

r
"
/
!
»

l

quæ Y

!|- Knd
- BEU

demt

dentes
bacpam

- m & NC at

?* fs
s hci
moend
h«s
l
ho
;mlïo/'a )
P
i
ïïc'mme.m
Fl
im'mmc;

"

- nl

UY
Jf
lr
TUtto m
iil
"istcdi
Qd«

^

n :

EX
C
——

oc'-- -—CÉ3

£

«2?-

9 Bte u
PPTE
^ U
Qu at

Chalda

IN LVCECAD

a

xvid

| ' | 319 |
WJ& : i (älä ;ï; (f)n -Q;,alius cít chraiünus 2013 quod Latiné in g&ne: A folis malé þwa;ri;s?fed ctiam ex iuftis legitimifque di-ï :
d — || $d re(uodicentocell prudentioresfuntprofiniho-| ^uitiisid facere:quid enim fi quis ingétes habeat opes,
d mines in malam,quàm iutti,& fan&ti in bonum Eft| — lautbonis artibus, honeftífque laboribus à fe par-
: 'miftm,K cnim ad malum procliue humanumingenid,ideóq; —|tas,autfibià parétibus hzreditate relictas; qualis iile
olum&mï magis in malo proficit, quim inbono. Adiecahzc! — fortalfe diues crat, de quo altera paullo infra patabo-
ciobhggl verbafunt quafi corre&tionis, & .r-e.&r.i&ionis loco.| laproponitar, qui purpura induebatur & byiïog-'an«
TMM Ná ne quis exiltimare polfet v11hc1 111.1us Prudfïïia.m non dïbebit ex illis amicos fibi facere:Quis dubitet? ].
Qt vl abíoluté à dno laudatam, aut 61.10.5 huius (æc.ulj fihz s |Seddixit Chriftus quod dubiü erat; tacuit quod 4il-—
li lucis abfoluté przlatos cffe; addidit, non quidé veré, bium non erat; & quodam modo à minore ad maius
ezegwi ! acre ipfafedin malum chrudc;n:cwres Clrö..HOS eftwt — argumen tatus eft ; f ex rebus alienis exem P!O villici
B lU opinor eic adw -Jpsav vho sau ov in gencrationéfuam. — jamicos nobis facerc debemus, quanto magis ex no-
lt d. - D.Bafilius in píal. 49.generation Fxnfugm præfen.teng B ftris? Poaebat etiá tanquam certum diuitias corum,
m Cuius hec Vitam interpretatur,& Cyprian.in epift.ad Iubaianü quibuscum loquc—batur,. iniqué paratas fu.xiï'edprog— g
x 'ï i verbe- & Orieen.apud D. Thom. NC[I?O/IIIt€fP1'?tD m quz-, . tercadeíolo mammona iniquitatis mentioné facit, )
N] | i rit, cuius hac fint verba , hominísne illius dm?txf, j& vt ex illo amicos fibi concilient, admonct. Ergo
g an Lhrlifïl,an Euan ;5611£f:æ 3 qtïogl tamen a.d lxatæälïgïcvi qgod dicit de mammona miquitatis, pc-rïndxe eft aC.ü df"
-ul j dïzm. h?m.zs m fmjmm?aïm maximé pertinet. Mihi C?ïain.df mammona zxmgmtiætzs. lc.l f:Pc nó iqlum .ex-müc—:,
üds) (.,hrxfh. videtur eíle opinionem homlmg illius ä.hm— &g ctiam cx 11119&& partis diuitiis.Eadé mlh(; ïkld?tur |
nl tis , qui villicum iniqai ratis lgudaqeg&t,apprq BA etle Íententia cü 1lia.c.u,4.3. Feruntamen 726. j.;fpma;ïï |
äi*m"mj*g tis:quaü dlce;*ct, & ftncrlto qmd?m 1lyhucs pmdegam- c.zfa;fe ek*emaüzfzam,ü ecce omnia le-dff fant FVeont .Nam & ss
N laudauit: nam quódadprudentiam quidematinet, jillic derebus per dolum , & rapiná acquifitis loquc-
ïm ij (ilij huius (zeculi filiis lucis plurimum praftant. Eo-|. |batur,quibus Pharifzos plenos cffc dixerat, & iisdem |
... kl*.mff , dem p'lan& modo, quo ferpens omnium animalium Cfdiuitiis,quibus fibi damnationem adíciuerant, falu- :
:"'*"'4?*:?105*3 ; quz in paradifo fuerunt,fuiffe dicitur fapientiflimus) .|tem quzrendam effe docebat. Non quód iuftis diui-
PT * Gene£s.r.In hanc enim fententiam D. Aug lib. z.de| — |tiis querendanon fit ; fedquód iniultis ctiam qua-
ais B J Genef.ad litteram. c. 2.& Bafilius in píal.48.& Orig.| |renda.Sic Theophyla&um, Auguft. fer. 55. de verbis
LE hom.8.in Ifaiam hunc locü inducüt. AcOrigen.qui-, |Domini,& Irenzum.lib.4. c. 49. fecutus mammona|
AC ( ] |dem re&é ad. hereticos refert , qui in conflandis,| — emmquitatisinterpretor. Nifi quis malit ex ver. 1. in-
.i:qu"omcacï l 1 tuendifque erroribus fuis miré ingeniofi, miré pru- terpretari,quód fugax , & fallax eft. Hocenim feníu
Til Mub | |dentes funt. Hoc enimuero eft, quod miniméeftin| jilliciniquum appellat mammona. Aliam idé codem
nl hac parabola ad rem figuificatam accommodidum.| loco D. Auguft. & Bedain commentariis interpreta-
M Spus &|Nec enim Chriftus docere voluit;peccatores,quifi-| — |tionemafferunt, vt omnes diuitiz,quamuis iuitis ra-
quu;fmgwrm t;gzlï' lij huius fzculi funt; prudentiores; diligentioré(que| |tionibus acquifitz, diuitiz , aut mammoena imiquitatis
lub - p

n tl

n | furta facienda,vt habeant,vnde pauperesfibiamicos! [pellare.Aliam Euthymius, & idé Augultiniu com-
u / | faciant; ficut villicusillefecit; (edin hoc folàmpa-| méc.in píal.48. omnes diuitias mammonam iniqui-
Bu f rabola proponitur, vtintelligamus homini pecca-| jtatis efle, quia awt de iniqinitate , vtait Augult, 4cquifita
2* tori, & quià Deo condemnari periclitatur, omnem) — |foatsaut quia ea ipfA imiquitas eff quod tu babes , alter nen|
*ï diligentiam,omnem prudentiam, omnemartem li-| |babet,ta a!wngl;m,ag—' Alter eget. Alii Hiero n.q..ad He-
gunal citam tantüm adhibendam effe, vtà peccato exeat;&| — dibiam.0aes inquit,diwirie de iniquitate de[cendunt,c7
g )c011demnatidnem fugiat. Argumentum enimeftà — ff 4lter perdiderit, alter non potc/? muenire, Vhde la vul.
" minore ad maius,& nóà fimilitudine, fed à propor- jgata Fmïfnd mibi videtur effe verzfimm,Dzzges,:mr Iiq us ,
m tione fumptüm.Si villicus ille malisartibus, vt mi- p awt imq hazres,AIgam '.I':ïr.mll.ia.n.lib.:;. contra Marc.|-
m | nimam , & temporalem poenam fngerct, vfuseft; — |& Ambrofius,quo-d. diuitiz iniquum þg:nlpexn fa- Í
« nl quanto magispeccator, vt maximam , X zternam, — |ciant.Sed hzc omnia minus proprié di&a videntur,
h ponam fagliat, omnibus bonis artibus vti debet? Et,! etíi fuo quodam fenfi;yem funt. -- :
ylinn hi illeà dOlTll«f]O fno,qué defgau Eiauerag ; laudatus eft, Ft cum defä*cerztzs? recipiant vosim eterna faäerrï-zmlæ.) :
'(:Of.m*,' quant(). rnagls Pe?caïor? -qul no DOIT]II]UTIH ff&üdün* (Qljld Ht,mm d€f2*£:€?lt't$, & qUI hint amici lpf.l , ö«f qRQ"
QM m do,fed 111.113n potius 1.n*iu1s glendo- p,a-upembus , prü- gmodo fint.nos mterna rgbern.æzmla receptüri , tres: M
Jiacdi , dens ac diligens fuerit, ab eo /laudabuur ? Id omnes Tff'un.t: propriz huius 11001 qwæ&mn es. Deïficere CT'£O defeceritis
m | auctores adnotaucrunt;meliüfque exparabole con-| |quidam interpretati funt mori,vt Theopnylfæ&us,& :
-J'liuhmï : |cluftone intelligetur. . . ..j [Euthym.Sedifto modo oé&s & boni, & mali;& iufti |
-ïsDiä' | 9- Et ego vobis dico,facite .ïl'alzf;f 4micos flf m-'än*zana fmïw,i' (& iniufti delcic:*nt » quia omnes fgm.t omnino mo- €
*þ i tatis.) Imitamini illá, qui ex alieno liberalis fuiv; ità-! p rituri.. Cum fatis appareat ex y1111c1 comparatione :
a que amicos fibi parauit. Mammon , autmammona — [nonomnces;fed qui villicationis officio malé functi :
l k Chaldaica vox diuitias fignificat. Quoctiamfignifi — fucrinoeffe defectaros. Alij putant effe condem- l
n i;'wþi,;,f,,a, | .|catu vocem fuiffe Punicam au&tor eft Auguft.lib.z.| | |nari in diuino iudicio. Sed quomodo cos; qui con-
IHCW«;*&JZJM.*, | ideíermofe Domini in monte.c.2z.& fer.3s. de ver-, — |demnati in illo iudicio fuerint amici liberabunt?|
ho m?f"äebü"m'. : ío ia && IDis Dhifecundum Lucam. Itaq; mammonainiqui- |Cum virgines illas, que oleum in vafis fuis non ha- wah. 2j
f W/ qanmo- |ratis Chriftus vocatinique partas diuitias, quasnon| |bebant, aliz virgines vtique amicz nó liberauerinp ?^ -
i 50*,*0"[/, D äi;,mqm—, iubet quidem vtiniquée & per fraudem, vtillefecit| — |Ergo, vt fupra indicaui, deficere cft alijsbonis ope- l
fif:u:ïïf'l,ü/äi;,';läää-f |^ - Jcquiramus;fed vtex iniquéacquifitisamicosnobis |ribus deftitui, & à Deo,fed in hac tantum vita, con- |
jg9 ln Jex pauperibus cóciliemus,qui nos, cum defecerim",| demnati, remoueríque à villicatione, vt ille dixit, id |
m-???! ingterna recipiant tabernacula. Nec vult nos ex — left priuari diutna gratia, excludi à diuino confortio, g
MRUD : — : — —— is
^ : u- - r eucci u MC

li
P

.. |mouendámque illis omnem lapidem efle , vt fefe

hliis lucis effe in quarenda falute , fed effe debere:;

l

peccatisliberent. Nec fraudandum effe Deum , aut

D

appellentur , quia fola eas iniquitas , id eft homines
iniqui diuitias effe putant: iuftos enim non iftas ter-
renas,fed illas czleftes , atque fpirituales diuitias ap-

hi

4

Timictiti

H

turi.

U W N
C LMENSD

VE 1
$Quomodco

m
i cepturi1a
colunm.
, f2].85. 12.

cleemoíyna , vt in gratiam. cum Dco redeamus.
Éodem enim modo, vtante dixi, hzc fententia in-

Qui fint a-d4te eleemo[ymam,e3. ecce omnta munda fant vobis. Paupe-
j ! , : . -ul Mi ;
ïg ! 'tes cTc amicos,quinos in eterna tabernacuia tecep-
BhOs' recep-i r ; : . . ; A
*'turi fint,ex ijs que füperiàs dictafunt, manifettum|

fan&tos effe angclos , meritóque ab omnibus repu-
diata. Nec cnim angelis , fed paupcribus de mam-
mona iniquitatis eleemofyuam damus. Tertullian.
ia libro de fuga in perfecutione Gentiles intelligere
videtar , à quibus eíTenr Iudei in tfbernacula reci-
. |piendi, fed non fatisaffirmat. An autem omnes om-p
nino pauperes, quibus eleemofynam dedimus, finr|
inos in ztcrna tabernacula recepturi, non immerito
quzti poteft. Quid enim fi paupercs illi, quibus ele-
emoíymam dedimus, ipfi damaentur? Quomodo
nos in eterna tabernacula recipient? nifinosin in-
|fernum, quodabíurdum eft;propter datas ipfis clee-
imolynas, dicamus receptaros. Propter hanc opi-|
Inorrationem D. Aug.fcr. de verbo Domini. 5j. fo-|
los videtur fanctos intclligere. Quis ergo nos reci-j
pict, cüm illi,quibus eleemofynam dedimus, dam-j.
nati fucring? INon funt tari fübtiliter ifta quarenda:

icant. Propterca dicit nos ab illis in cterna taber-]

D.

nacula recipien des, quafi illi in ijfdem futuri fint ta-,
bcrnaculis. Quódfi aliqui non fuerint, recipienti
tàmen nos, quia propter illos recipiemur. Colum
vocari tabernaculum ne dubium quidem eft,non eoj.

ss

m .| ^ s . )
ladytá, facrariüm, fanum fan&oram,quale in tem-

|ciliam appellatum eft, vt res fignificata , parabolz

nos paupe-
res fint. re-

telligenda cft,420 illa fuperior. c. rt. 41. Quod fuperefl t

e b

cft,& omnesau&torces inter fe confentiunt. Ambro-|
fiuma vnum excipio , cuius cft (ingularis fententia,

fcd quia quzftioné mnouimus , diffoluamus. Loqui-|
tar Chriftus de ijs, qui diuitias habent , quafi omnes

iniui?ci;loquiturdcpaupcribus, quafi omnes iuftil

in.Non quàdilli iniufti omncs,hi omnesiufti fint,
(ed quod plerunque illi ininfti, hi iufti efle fo-

(enfa quo Dr. Paulus Hebr. 9.11. tabernaculum ap- |
pellauit, Nam Paulus coelum tabernaculum, id cítj

plo olim erat, vocat; hic tabernacalum quafi domi-j

refponderct, in qua di&um fuerat Fzreerpiant me i
1oimnas [was. Que autem modo nos pauperes 1n ea üint

in calum, vel inde excludendi, Grat/am enims 77 glo-:
" 4 "d . s - * . m MUAR . 7
"Lan dalut Dominis. Drzíertirn cum Chriftus ipíe di-,

lcat, federe autem ad dexteram meam, vel finiflram; non ef ;

scum dare vobu, [ed quibus paratis efe à patreme.Matth.:
20. 23. Minimé dubium quin propria auctoritate in!
eterna tabernacula recipcre Dei proprium fit.. 1t2-
que reliquum eft,vt paupcres nosidco in zterna ta-
bernacula recipere dicantnr;quia propter illis factas
cleemofynas recipimur,vt non tam ipfiquàm meri-

- [taergà eos noftra (int, quz nos proprié rccipiunt,vt

L^ ; : ! Wi .
C hrvfoft.in commenc.in píal.48. & homilia in cpi-

lLolam 2d Heþræos,& Gaudentius in lib. ad Germi-4
nium,& Bafil.in afceticis, & Anaftas. in quzftioni-|
bus interpretátur ; illad etiam obfcruant propterea
non dixilfe Chriftü, vt recipiant vos in fua taberna-

UW $SQpe

cula, ficut villicus dixerat, vt recrptane me im domos fnas;
(ed im eterna, vt indicaret;non ipfos proprió,fcd bona
opera noftra eíIe, qua uos recipiant, aut vt alij vo-
lunt,quia fuisà Dco precibus impetrant, vt 4rerz2j

MUg VuEep rR

Vabernatula veciplamur. Vtrüque ego fignificari atbi-1

B

rabernaculazecepturi, omncs querant, Nec enim. E
pencs ipfos pote['c.as fntura videtur admittendi nos .

*

ETE JOAN. MALDONATI COMMENT:
fagari à Deo, vt aþuä—iæg&äï;ertitur. lib. 4« C. 49.| À
Quod cüim nobis accidit, oprimum remedium eft

L

trornos & propter noftra in cos meritä,&þropt&
ipíorü préces recipiendos. Cüm enim dicit,vt rep;-
411 vos, indicat proculdubio eos in ijfdem, vta;t Eu.
thymius, tabcernaculis cffe;& aliquid pro nobis age- |
rc, falte loqui.faltem orare.Nam recipere nos in cu- :
biculum Regis dicitur , non ipfe folm rcx,cuius ea |
proprié auctoritas cfis fed quifquis nobis aut preci-|
bus;autaliquo alio modo obtinet ingrefsum. Quare]pe fasao- ]
duo ex hocloco & merita noítra , & fan&torum proj'!m fufira
nobis fuffragia aducrfus nouos hereticos aperté col.jiüs opera.|
lieuntur.Ouoautem modo nosfinteó receptari,v-] - — |
bi ipfi fortaffe nó erüt,fupra docuimus. Tertulliani i
in lib. de fugain perfecutione intetrpretaüonem,| —— ]
quia & fingularis , & difficilis eft, eius ponam ver- :
bis, non vt fequatur, fed vt fciat le&or.Facite awte vo- d
bis amicos de mnamona , 7mmec£a z-ntel!zgmflæm fi^ pamäala
premiffa te doceat y ad populum Indateum ditlum,qui com- |
mi[fAm [rbi vationem Domini um malt admtinifleaffct, debe- v
ret de mammona bominibus , quod. mos eramua , amiceos fibi| |
potinis profPicere , quam imimicoss «9* releuare uos à. debitss 2
quibus Deo. detinebasmur , i mobisid d
ratiene coferrentyvt chmcepifet ab bis deficere gevatia d e-| OR
ipereutur vn 74 beynacula &f€Yna. 1
10.Qwi fidelis efl in smmmoy q9* i msatri fdelis efl ) Tres|
[entétie que tribus hifce ponütur verfib;quorfumà
. |Chrifto adiedte fucrint , ethi nóinuenio qui expli-
| jcetres efttamen cumprimis dictu necefaria, vtfen.! — -
fas intellieatur. Puto ego voluiffe Chriftà parabolá! d
hocloco ad fuos difcipulosaccómodare,docereque| — — l
quomodo cffentà villicatione remouendi , fi cócef-|
|fas fibià Dco facultates rc&té nó difpéfarent, Remo-
ucrià villicatione fpirituali cft nó dari illis dona fpi-
ritualia, autiam data tolli.Non dari autem, vel tolli[ i
metito ijs, qui minora bona téporalia nonfatisfr-] — [
deliter adminiftraffent. Huc omnia tendunt. Nunc| j
fententiz ipfz excutiendz funt;videndámque quo-|
|modo verz fint.Prima fentétia eft.Qw frddlis eff in mi-|
nimo,qg* i maieri fidelis efl. Si dixilfet, qui in reaximo]
fidelis cft,& in minimo fhidelis ef: aut, qui in mini-[
mo infidelis eft,& in magno Infidelis erit;n ullà ha-] |
beret fentétia difficultaté.Videreturenimargumem-] —— $
tam effe à minori ad maius, id eft ab co;quod minüs| :
videtur ineffe, ad id quod magis. Cü auié cicat, Qu !
fidelis efl im mimimo , qg" in matori fidelis cff , admirabilis| —
fensü videtur cffe fentétia.Cüm $
tqs prouerbiaï

O
214

firam fidem vefugieutes rec

& przter cómunem
enim prouerbiü cfle videatur, debe D
ex ijs rcbus fumi, quz aut femper, ant plerumq; ficri] |
folent, hoc ex co fumpti videtur, quodautnunquàü] — FP
aut raro fit. Quis enim fur non potiis furatur,fi in-l - /
ueniat, magna,quàm pari efoie: mag ! 4
ipfa rei probiffimos.& fideliffimos quoiqs türes fa- [
.lcere.Si quis pretiofiffimü in aliena domo vnionem|
linueniat,quo vno poffit fieri ex mifero locupletifh-] — .
mus, fi nemo videatfaciliàs vtique furabitur,quàm] |
i vas argenteü minimi pretij repc riffer. Credo in COi(ä;:.oanäqï
proucrbio tátüm fpe&tatà faifle hominü opinioné,^
qui, etfi eft difficilius res magnas facere, quàm pat- quifa mic
I nas , taré cx paruis de magnis folent faccre conie-
é&turà, Cüm alique vidimus parua furta facere,con-| -
ijcere folemus fore, vt cti& magna faciat;& é contra-
rio,ci vidimus parua furtanon facere;quz pro
catis nó habentur, non pomü , non obolü ncg]
tcr habitii rapere , indiciü nobis eft magna in rebus|
nagnis fidci.Hoc elt, Qw fidelis eff m minimne, g ma-
iorc fidels efl.. Minima vocat bonatéporalia maioraj —— p

Itaque folet magnitudol

[ CC^-Í

r d
b—

:

MUa. xsvin QMfREeDe n -

r O

2)5, & me-

.

elis fit.
in maloz5 [

nimo. :

Ípiritualia; argumétacur,ft bona téporalia,qux mi-|. :

"4 desio —

W Ed

- | J
E I ap
i quoe,

2tis
WISZCSPRPRIS" m d

]

BH

em,qm
d

fäüew&ekmm
r cscin
lt j
hi dl

fitiude, tmor
l

n
/f/'f!ll'æ
LT
;gzwm
;U"M
&oum,
f äddc*s (
fl e
ätcmpom
FFgO Q
ütem.

4rc.

n , A
v','-,-ln"/wg-f. *
s:.uuul;dn:, '
i

*
m* o
iála AWU
|

|
j

at r-'x' H;ï '
^ E I
m Vel Coul

n ;f
;iü[[S E

d n
A

hM
1

: Nunc

i qu-

TT
um

d-

" *
OR ):::jm) /
- * & , *

i u

—— x
V. v
ES

-
as :
L s d
I 2
— T^ [5* E
MM*l lmeg

zi
---
— d
m DAR L3

Iniquü di-
citur má-
mona fal-
fim, quod
liomines

deladat. |

32.2,

IN LVCAE CAP. XVI

j

325

uerint, Probabile elle foté, vt & fpiritualia berge-" ads
miniftrent , ideóq; illis eorum adminiftratio cómit-
catur,aut, quibusiam cömiilïa eft;non eripiatur. Lo..
quitur de gratia Dei , ceteriíqs diuinis donis tanquá
ideingenti aliquo thefàuro , cuius cuftodia, & admi-

eripitur,ranqu& indigno. In hunc Íensü omnes vete-
res,nouíqs interpretes exponüt; fed eos verfu fequ&-

IL Siergoimmiguo mamona jideles non fuiflis quod veria
efl , quis credet vobis? ) Manifeftü eftverum iniquo op-

Iponi mámone,cum iniquo zquum potiüs, & iuftum

opponi debere videretur.Ceterum iniquu.m vocauit
falium,quia homines deludit ac fallit. Cui recté op-
vonitur verum, Vocátur autem falíe diuitie tempo-
rales, quia facile pereqt,fpc':mq; eorü fru&rantuf',qm
in ipfis confidebant. Verum autem mammona id eft
veras diuitias fpirituales,quia perpetuo manét,nófq;
in etetna illa inducunt tabernacula. Itaq; fimilis hec
(ententia illi eft Matt.6. 19.20. Nolite the[auriTare vobas
tbefauriiin terrayvbi erugo,e7 tinea demolitur ,eg7 vbi fares
ejjradmm,(y' fm*Z mr.TbejäunKate 4ntem volius thcfwros m
calo,ubi nec erugo,nea, tinea demolitur,eg7 obifares.no effo-
diunt,nec ferantur. Ad hunc modád omnes;quos lege-
rim,veteres auctores exponit, Iren.lib.2.c.64. Cypr.
in lib.de opere, & eleemofynis, Theophil? Antioch.
lib.s.allegor. Marcus ille Afcetain difputatione cum

edifferit,Beda, Theophyl.Euthym.Simili D.Paulus 1.

lad Timoth.4.5. argumentatione víüs eft; $; quis demui

fea praeffe nefiti,q(aamado Eccdefie Dei d:lgmtiaw babebitt|

.. Et ft in alieno fideles non fuifHa quod veffrum eff qui

leredet vobis?) Hec terciafentencia eft, fi verba tantum

ípe&tes,longé quàm primaadmirabilior. Quo enim

imodo fequitur nonefíse futurum in rebus íuis fide--

lem;qui in alienis fidelis non fuerit? Quis fibiipfi fi-]
delis non eft: Ceterum vt autores illi,quos füperio-

1Alienü eft,

potale; no-
|ftrá , quod
|Mpiricaale.

quod tem-|c.55.intérpretantur,

re verfü nominauimus, & D.Auguftlib.z. qq. Euág.

noftrum quod fpirituale eft , quia illas diuitias , cum
morimur;hic relinquimus; has nobis cü in celá feri-

tiplicata faerit gloria domus eiu ,quia cutn interierit non fe-
met omnianeg, de[cendet cum eo g!ariaz etus ,Df.48.17.18.&,
diues cum dormnierit milil [eeum Auferet , aperiet oculos fnos,
eg mbil inuenict, Yob.27.19. Hac ratione bene conftat
argumétatio: fi1n alienis, id eftin rebus temporalib?

iideles difpenfatores non fümus , neq; in noftris fa-|
turos eíse ; quia difficilius vtiqs eft fpiritualia, quàm|

temporaliabona bene,prudentérq; difpenfare.Quo
ergo modo Deus fpiritualium bonorum adminiftra-
itionem nobis credet,quod cft nos villicos fuos face-
re, aut factosà villicatione non remouere, fi bona

hidelitérque adminiftrauimus?
13. Nemo ferums potefl diobus dominss feruire.)Hqc fen-

ret Mattheus alieno, Lucas fuoloco Pofuit:cü enim

Chriftus de mammona,id cft de diuitiis agere cospif-

pifset , credibile efteodé loco hanc de eodem mam-
|mona addidifse fententiam ; Nemo feruws poteff dwnbus

|dominis [éruire, , non poteflis Deo fervire, e2* mammona.,

14. " fudiebant autéomnia bac Pharifetqui erant aua-
ri C9"deridebant eum.) idco dicit audiíse P harifcos tan-

inora funt , bene pauperibus impertiédo adminiftra- ;

niftratio, cui datur,homini cómittitur; cui nó datur,|

ti,vbi eadem,fed obfcurior fententia eft, nominabo.|-

caufidico feculari, Caffian.collat.;. c.10. Gaudentius
in rcfþonüone ad Germinium, qua hanc parabolam |

alienum vocat quod temporale,|

mus. Ne tunuericum diues faGbus fuerit bomo,et cum mul-|

temporalia,quz nobis commiferat,imprudenter,in- |

cehtiaapud Matth. c.6.24. declarata eft. Sed vt appa-

A.

quam rem miram,qu ia ver.r.dixerat, Dicebar autem a4. |
dixilset Chriftus , non poterat fcirelector audiuifse;|

folos difcipulos fuos orationem conuerterat , adfta-
banttamen Phariízi,& fubaufcultabant,quid illis di-
ceret;eó fortalfis auidiüs, quo magis videbát eum ab
ipfis auertere fermoné, & quafi fecretum aliquid di-
]cturum ad fuos fe conuertere.Is fenfus magis Grece,
quàm Latiné exprefsus eft , jyuor 1 120 d a (G. X gà ói :
eaeníoios erN dl pyupos Uzrapfyovlecs " udielant aut& bec om-|
na G7 Pharifzi , id eft non folum difcipuli quibufcum
loquebatur , fed etiam Pharifei , quibufcum nonlo-|
Iquebatur.Illi igitur,quia & Pharifci homines iniquo| -
adueríus Chriftü animo,& auari erant, Chriftum de-
Fidebant. Vbi mali verbi Dei auditoris cxprimitur
imago. Nihil eft , quod maeis auditoris frnctum im-

D

Imaga

torls.

tus.Surdis canitur,cum autauaris liberalitas,aut am-]
bitiofis hunul..ltas aut impudicis caftitas cómenda-
tur. Vtrumq;in Pharifeis erat im Pecäim entum. Átq;

dilcipulos fuos orationé tranftulit , quód videreteos| -
idoncos auditores nó futuros eorum , que di&türus *
& Jerat; & nolebatante porcos proiicere margaritas. Et
. tamen conculcauerunt eas pedibus fuüis , & conuerfi
contra Chriftum ipfum dirum pebant eum,id eft de-
ridebant, & profcindebant conuitüs. J/mmalis bomo
non percipit eas 42 fnnt [Diritus Dei, & non poteft incel-
ligere,quia fpiritualiter examinantur.
. Etam iliss,vos eff u qui inftificatis vos coram bomini-
bus , Deus autem neut corda veflra, ) Ápta ad Pharifeos
D irefponfio; cum enim iufti videri vellent;ex co quód,

t Corinth.,
2.14.

* 1
4
|
1

L
-

gnam fpeciem fandtitatis prz fe ferrent, intus tamen
.|corruptos eorum eíse animos , qui verbum Dei ca-]-
pere;aut conünere nó polsent. Tuftitiam coram ho-
minibus , hoc eft externam opponit internz cordis|
nequitig. Triplex enim hicanuthefis latet, vna, qua
iuftitia nequitiz ; altera, qua externumg in terno; ter-
tia; qua Deus hominibus opponitur. Nam cum di-
[cit ; Dens antem nout corda veflra , infinuatio cft, qua
|plus dicitur, quàm fignificatur, nempe corda ipforü!
E liniquitatis plena efse. Ea figura vti fblemus-vulgo,
cum indicare aliquid occultum,& tam magnumvo-| ^ . |
lumus, vt aut explicare nequeamus , aut timeamus
Ine fidem fuperet. Nouit Deus quantum ego exobi- M
cu eius , cui inimicus puter efse, dolorem ceperim.
loquitur ergo E 1'1.3,'11;5.13 tanquam homo , qui Phari-
Ízorum animos ignoraret , nollétque aperte de illis
[iudicare, fed Deo iudicium relinquere. Deuws,inquit,
nouit corda vefra ; quod cüm facit, | LO
f clariffimis dixifset verbis , Corda autem veftra o-
mrtis nequitiz , & iniquitatis pleniffima funt ; &lo-

: : ^ ER : . .hocloco,
clarare qui non fit. Quoloco abuti Lutherani , & coutra La«

Caluiniani haretici folent,vt probent iuftificati o theranos,
nem noftram nihil efse aliud , quàm iuftitize Chrifti & Caluin.
imputationem; qua iufti habeamur, ac declaremur,
cum vere iufti no fimus.Nec vident ceci hunc ipfum
locum., quem magno fibi przfidio efse putant , ad- |
uerfari maximé. Nec enim hic iuftificari efl
Chrifti, aut alterius cuiufpiam iuftitiam ei, qui

ificare hocloco fignificatiuftum fe oftendere , ac de.. 2!id. fi

iufti-|
p UM

—
w

Ed w " d

C EE Mu atipeyieumenitercpdi Mu um i T L TTE 24 " -s

TOE RE

indi "asb

Vr

. ficatur

UE a,
E ,ge**"?&x'þef* N
$ R N

diþ'pu[as f* ; cá ergo omnia fuperiora difcipulis fuisl m

qe CT yUASPrynes

mali verbij
M N M : : *
pediat,quàm fiaut offenfo in concionatorem animo PC a9dk [
[ut, aut contrario iis que dicuntur affectn fit occu pa- i

C hec fortaíse cauísa fuit , quamobremabillisad folos| . i

1
j
i
1

qua erant fpiritus Dei , percipere non poterant; a-] - l

perte i Fforum hypocrifis apparebat.Quamlibet ma- :d

plusindicat,quàm !

* : i ; 1
nifiid Euangelifta declarafset. ErgoetfiChriftusad: ^ — 1
j

1 d ; ", i x 3 , 3 i * L] Y :
quitur moderatiüs, fugitque eorum inuidiam. Iufti-! tuftifcarel -

[

ii ts died

TOE R

