Irationem,quia I» prireipis efat verbum,(9" verbum érat| — |eisis rios oes acteprmue , Tnu liplicem emphafim habere|
: N * 4 Primüm - |
: ;
íá

Ifa1.55.1.

*

]

quid haberet,de Chrifti accepite plenitudine. Que-

admodum fivir do&tus , cuius.omnes eruditionem

|h dicat,omnes accepimus , fed gratiam pro gratia; vt
: paullo poft füumus explicaturi.Omnis inter interpre
|tes queftio eft;quid fibi velint hzc verba, gratiam pro
griti,fg, De qquundäinrcrpretatio'nc, qui exponunt

4 488

IOAN. MALDONATI €COMMENT.

489

jPrimüm quidé indicare neminé prater Chriftü vllá| A
nift acceptá, &participatá gratiá habuiffe.Deinde ne-
minem eam ipíam ab alio accepiffe, quàm à Chrifto.|'
Praterea neminem tantüm accepifle gratiz , quan-]:
tum Chriftus habebat ; non enim dixiffe plenitudi-|:
nem , fed de plenitudine eiuemos omnes accepimus, Deniqy|.
fienificari plenitudinem illam Chrifti omnibus fine|.

o

ergo nó dixit,De plenitudine eius omnes accipiunt;
yt omnes ctiam futuras compreher

tentiáque fuiflet vberior,ficuvdixerat ver.9 umminat

verba funtnon difficiliseft ratio,quia tantum gratiz
habere videbatur , vt Chriftus effe putaretur , dixit
multo plus habui(le Chriftü;à quo ipfe ,.& o€s acce-
piflent.Si Euágelifte,minüs quidé clara,fed tamen fi-

.. [milis eft ratio. Loquebatur enim tanquá A poftolus,
. |tanquá Euágelifta;& loquebatur cü iis,qui Apoftolü
eum credebant effe;ei -&fquc gratiam,& fpiritum'ad-

mirabantur.-Confitetur fecum oinnibus aliis,quid-

admirentur , vt alium multo fe do&iorem effe figni-

ficet , fe illius difcipulum effe fateatur ïb co, quid-

quid fciat, didicille. . .

.. Etgratiam pro gratia.) Locus & per fe,& fententia-
rum varietate difficilis. Primüm quam vim habet

coniunctio illa , e»", quodà nemine explicatum me-
mini.Videtur énim indicare cüm dicit; ez ratiam pro

.ämtia,prqtcr. gratiam aliquid aliud ab eo accepitfe. 5"11
hec particula non legatur,nullus qugfi !
Etquidem Beda indicat in plerifque codicibus non| -
ilegi. Sed quia omnia nunc Grecg, Latináque legunt
|exemplaria,vt etiam D.Auguftinus monet,explican-

Lioni locus eft.

da vis eius eft. Cogor propriis vti conie&uris in pro-

priaqu eftione. Triplicern vim videtur habere potle;
vnam,vt fit efwydlinn , explicatiua, vt fzepe aliàs; quafi

dicat, de plenitudine eins nos omues accepimus cilicet gra-
ti«m pre gratia.. Alteram , vt fit emphatica, fignificét-
ie nosà Chrifto non folàm do&rinam;, non folüm
legem Euágelicam,ficut olim Iudeos à Mofe legem

veterem; fed ctiam, quod amplius eít, gratiam acce-

piffe. Atque hunc fenfüm confirmat,quod ftatim Íc-
quitur, qu/4 lex per Meyfem data cfl-?gmm,a' veritas per
lefnm Chriflum fatla eft , "T ectiá,vt fit aducríatiua,qua-

gmtiam progratia, id eft evatis, aut gratiam nó pro na-

itura;fed pro gratia;&, vt illi dicunt, füb ratione gta-
|tiz, nihil dico grauius, quàm effe fübtilem. Alij pro
Igratia Chrifti , que plena , & immenfa erat, gratiam
[nó immenfam,fedad menfuram accepimus.Quem.|
ladmodum Zachari
Itiores interpretes
Itariisad hunc locum

:tny polit. & nónulli recen-
ieunt.Leontiusin commen-
Mitauditam adhibet interpreta-
tionem, gratiam vocari flatum illum,quem Chri(tus|
infpiranerat in Adam, cum illum ex terra formaffet,
Gen.2.7. Pro eaigitur gratia, id eft pro eo flatu, me-

|liorem in Apoftolos flatum, gratiámque infufflando
infpiraffe inf.c.20. 22. Alij gratiam huius vitz per fi-

diícrimine hominibus expofitam fuiffe, vt quicunq;|
vellent;de illa acciperent ; apertum fuille omnibus|
inexhauftum illum fontem , vt quicumque vellent;|
haurirent. Osaes, inquit, frtientes venite ad 4quas. Cur|

ienderet ctates;íeri-|

embern bominem venientem in buncmundum ? Si Baptiftae|

B

É

F

ubsdi

. BN

|tia proficiícitur , etiam vocatur gratia. Sic Augult;

C

! tointelligendum illud Iob 2.4. P empr?elle,(fmn-

|is- & percutiam, prpn a oy qmnn a, domum hyc-

[non eundem a&ium babent , ita multi vuum corpus (aenmsim

idonationes (ecundim gratiam; qua data efl nobis,differentes,
[/tne prophetiam (ecundim rationem fideifrue mmifferum m
qgumfrando , fine qui docet in deEIrina qui exbortatur m ex
|hortando,qui tribwit in fimplicitate,qui praeft in folicitudime

f rnm data efl gratia. [ecundim

Pmc,.lo,cö, & lib.de correpr. & gratiacap.15, & lib.de|
?mtm, & lib.arbi.c.8.& tra&t.3. & 13.in Ioan.& Bern.

tiam, aut cumulatam gratiam. .Qäo fenfu non dubi-

4 , qua babet bomo dabit pre anima [ua , id cíftomnem

Hebrai

'sgratia , aut fuper gratiam , proculdu-
bio cumulatam gratiam fignificatlet. Et exemplum
non abfimile in facris litteris inueniebam , Amos ;.

malem fupra domum zítiuam , id eft omnem do-
mum. Coepit mihi poftea difplicere,& quia animad-
uerti, fi id Eu&gelifta dicere voluiffet;no fuiffe didtu-

gratia, id eftnon omnes eandé, fed diueríi diuerfam.
Etfi eam quam vnus accepitnó femper accipit alius,
tamé loco eius accipitaliam, Diifones enim ga:iamm
féntuidem autem fbiritus: & al quidem per [piritum datwrl
férmo fapientia s aLj am ters fersmo féentie [eeundierm eundern|
fptritum 5 alters fides in esdem [iritu ; aly gratia (amtatum,
«lf operatio virtutumy«lj prophetiayaly di[eretio Dirstuum,
4lij genera linguarumy aly mterpretatio férimonié, 1.Coraa.
4.9.9.10.Hoc eft gratiam pro gratia & ad R om.12.5.4.5.
167 F'nicuique ficut Dew diuifit snen [aram fidei.Sicut enim

er.5.de affumpt. & Bedain comment. Alij gratiam;|
i&i eftlegem Euangelicam , quz quiagratiam nobis -
attulit , gratia vocari folet , pro lege veteri, quz füo|
quodá modo ; quia homines iuuabat » gratia diceba-]
cur.Sic Chryfoft.Cyrillus, Nonnus pocta, Leontius;|
Thtophyl.Euthym.Rupertus. Et quidé fiin vlla ve-]
terum auctorum interpretatione ftandum eft;in hac]
vltimà fententia ftandü eft. Valde enim videtur pro-
ximi's verbis confirmari, Quia lex per Moy[em data efï, |
gratia , (* veritasper lefum Chriflum faifa ef. Illud me|
valde alioqui amantem antiquitatis , quo minüsfe-] . .
quar, remoratur, quód veterem legem vocari gratiá| g
nufquam inueniosgratie verà opponifrequenterle-| -

äoapud D.Paul.Rom.6.14.15.& hocipío lóco quiin|
anc fententiam €itatur , manifeftum eft gratiz le-|
gem opponi , Lex per Moyfem data eft ; gratia, C2* veritas|
per lefum Cheiftum fatha eil quo'ergo modo eodemin|
loco gratialex vocari potuit? Quód fi aliis locis gra-|
?m.v.o caretur,tamen hic fententia ipfa poftulabat, vt|
gratiz opponeretur ; id enim agebat Ioannes vt ve-]
terem legem. extenuaret , nouam commendaret.|
Non extenuaflet profe&o legem veterem,fed nimis|
honorifico ornaffet titulo,fi gratiam ap pcllafïe't.l?la;-: |
4c,uit mihiï*ongo tempore, quod neício vnde iimc'rt'o.
; |au&tore didici,, fmtium pr? gratia , id eftomnem gfa—

i
que tunc in pellibus,& pecudibus fite erant.Quem-|
D ladmodum fi Latiné dicas, Accepimus gratiam aliam|
^ H'u'per aliam , id eft cumulatam , vt quam frequentif-|
fimé loqui folet Liuius.Exiftimabam enim Ioannem|
?mum imitari voluiffe, quafi dixiffet 111 by gj
gratiam pro,

[pellém , omnes facultates fuas , vt ftatim exponitur,|

rum xeezy dvli xaex6c,& quia melioré mihi vifus fum|.
[inueniffe , in quaanimus meus penitus conquieuit.
Credo igitur hunc effe fenfum, Aceepimmsm ratióm pro

im vno corpere multamembra babemu omnta amte monbra

Chriffo, fengnli auté alter altes ime ymembra. Habentes autem

qmi miferetur in bilaritate, && ad Ephef. 4.7.Fntcwique no-

menferï donatiani-: C hri—]ä;

dem,& caritaté,pro gloria alterius, qua quia ex gra.

Hoc, :

j
.Jluamu

Rn

umwul
R« tar i
f p iaiiiyu d
z1 N

D
ao
TO
;.'fe, 0
dum
[
z u-
a d
fintis
!
t t

Dl 'M j
imH a [
idiliys JF //6
F /"

t
"j
l

L] 4;,.»1(1';1
n yhlhf
i

!
m

T -Aw-l*w

——————À

s nl
S&Q,.ng.hcm
*

d f*'lf»'-"/rä
!u

-
ij;hw
;,,,.MW
"
2
,J |
;:g,Com-
134

.

PU ",

1

j

& Quattuor
,antithefes
dbgs.&
igtaci:c..
$. Corinth,
3- 60
L
[ E

ad Rom. 3.
20.

F:'Q CO!. 30 604

490

491

pro illa

]quamuis
'ed diuer(am gratiam ; al quidem frc, aliw vero [ie, vt
m » sï L * - : : *
- qead Cor. [poftea dixit D.Paulus. Vs

' oabilius

det non

tiam, &

primit.

fïo.c",iiiquäm,c& gra:iam f" än:tut. Itaque hzc verba
.|duobus præcedentibus vert
| Plenitudinis 3 :
uos de plenitudine eius accepiffe, indicans partitio-
nem quandam eius plenitudinis intet homines,quae
per prepofiionem illam , de , fignificatur ; id eft non
ipfam nos Plcnitudinä acc
remyalios aliam; alios plüs,alios minüs; addidit quafi
id explicans, gratiam pre grntia, id eft alius vnam, alius

is refpondent , vetbo,
& verbo , omnes. Quia enim dixerat

aliam accepit. Similiter quia dixerat omnes

accepiífe; ne aut idem, aut aqualiter accepitle puta-
Irentur,adiunxit, ämn'am progratits id eftnon quidem
leandem
lalius pro illa non femper illam, nó femper equalem;
(ed aliam,aut maiorem, aut minoré Íecundàüm men-
íaram donationis Chrifti.Quare coniun&io illa;ez",
vtante attigimus,idem fignificare poteft,quod quà-
dis,gg) pEO xayrsp , aut idem quod, fed;quod cftapud
Trrebrzos víitatilfimum , vt fitfenfus confequens; &
|.ponte fluens , de plemitudine eis nos ommes accepimms,

omnes, nó omnes cqualem; fed alius vnam,

noneandem gratiam. Aut, omnes accepimme,

17. Quialex per Moyfém data fl gratia, Cy* veritas peri
tefum Clriffnm fatta eft.) Hecetiam verba putat Ori-|
]gen. eile Bapuite víqs ad illa , ipfe enarrauir nobis, Pro-
, quod alij omnes dicunt , Euangelifte effe;].
prefertim fifuperiora,vt diximus;illius funt;eiufdem
erim auctoris
hocaddat,nonnulli querunt.Sunt qui putent Euan-
Izeliftam , ficut priüs cum Ioanne Baptifta , itanunc
-um Mofe Chriftum cóparare , vt cius fupra omnes
homines preftantiam oftendat,vt Cyrillus ait. Com-

eíle manifeftum eft. Quoríum autem

14 jpararquidem, fed aliud optnor agendo; nec enim id
— lipfam agio vt comparet. Qui fuperiorum verborum
fenfum eífe dicunt accepifte nos gratiam pro gratie,
ideftlegem nouam pro veteri , hecverba tanquam|
eorum explicationem addita efTe putant,vt vnus pro
omnibus Theophyla&us declarat. Si noftrain eum
llocüinterpretatio vera eft;caufa hic redditur,quam-
" lobrem dixerit Euangelifta; Deplenitudmeerms nos omnes
Accepime äratiam pro grátia s poterat enim aliquis di-
cere;Quid ergo;num antea gratia non era?Reípon-

dum fuifleallatam,nondum eius fontem pa-

tefactum.Nam lex quidem data erat;gratia non erat.
Dimouet Ioannes homines à lege ; in qua valde Iu-
ldziconfidebant; & ad Chriftum aucorem graüa
|traducit. Magna in fingulis verbis vis eft, quz per
quartuor antithefes explicatur. Prima eft inter gra-

legem , quafi interanimam, & corpus. Lex

[quafi mortuum corpus erat , [ittera , inquit ; oceidat,|
pondus fere inutile,quod onerabat, non roborabat;
|iubebat
Àu gufti nus ; Lex prepter tran fgn:[fiam: PGFM esl , ad Ga-
lat.3.19. &, per legem cognitio peccati, non remiffio,quin
pociüäcancqpæfcmtiam ne[ciebam , mi lex dieerets Non con -
Jenpifees s
operatum &t in me omuem concupifcentiam s [jme lege enim
peccatwm mortuum evat, Roman. 7.7.8. &&5 Lex fabintra-
uit vt abundaret delitlum , vbi autem abundauit dehitium,
fuperabundamit €7* gratia , Koman. 5. 20. Gratia veró
anima legis eft,qua vigorem illivt feruari queat;im-

, non iuuabat , quod tam fzpe dicere folet

Occafione autem accepta peccatum per mandaátum

Spiritus autem viuificat : G Lex inquit, Jpiritus

epiífe , fed ex illa alios vnà

vite in Chriflo lefo liberauit me àlege peccati, Nam quod
| imföfiäilt evat legi ,in quo infirmabatur per carnem y Dem

:

Á

B atque figurz reruni futurarum praceptis gratiam;

Y

C etiam eodem fenfü loquuntur anctores; Prztulit, vt

D ïdidit; Chriftus gratiam non acce »it , fed fecit , quia| -
ipfe fons erat gratiz , vt Chryfoft. & Thcophyla&üs:!

F

]hominis

Iixit fecille,fed dediffe legem; indicans eum nó audto-

init. Lex per Mofeim data eil , non fibialiguid amplins fermus

Áteveritatem non vt falfitati fed vt figuris, X ceremo-

de peccato damnauit peccatum m carne ; vt n[Hficati legu
empleretur in nobis , qui non fecundivam carneim ambulame,
fed (écundiim [buritum ; Roman;8.2.3.4: Quod in prima
formatione Deus fecerat ; liocin Íécurida
leius reformiatione fecit. Primüm dedit Adamo cot-
pus inane,deinde animam adiecit : & hominibus re?

tiarn. Nen prilis quöd fprritwaleeff, fcd quod. animale; C ó-
rinth. 1;. 46. Secundaantithefis eft inter veritatém,

fuiff:nt partes , przcepta decalog!, & cerenióriiz;

iceremoniis;atq; figuris veritatemi o pponit,vt Chry-

Beda , Theophyl. exponuuit. Vinbram enitn babens lex
& nibil ad Fewf&t?um adduxit lexyHcbr.7.19. T ertia eft
inter Chriftum,& Mofem ; quafi inter dominum,&
feraumsinrer legiflatorem, & praéconem lecis. Prz-
g . 2 :' : B Q E D 'L-'üa :
.conis cft;legc proclamare, proululgaï éque ; legifla-
toris difpenlare , quod eit,
äuerc à reauu legis , id eft gratiam facere, vt Latini

inotat Cyrillus , Euangelifta Chriftum duobus pre-
flantiffimis, & perfectiifimis viris Ioanni,& Mofi,vt

'appareret verum effe,quod Dauid dixerat Pfal.88.7.|
iQuis in nabibus equalitur Domimo ; fimilis eit Deo n filus

Dei ? Quarta eftinter facerc;& dare, Mofem non di-|

rem,non legiflatorem,led miniftrum legiflatoris fu-
iffe : de Chrifto autem non folüm dixit dedilfe , fed
etiam feciíle gratiam ; quia Mofes acceptam ab alio,
id eftà Deo legem, & quibus traderc iubebarur;tra-

animaduertunt. Cadent commodé in hunc locum
Augulft. verba tract. in Ioan. 5. Per (erumm lex data eft,
reos fecit 5 per Im peratorem iadu lgentia data eft , reos libera-

4fetgnet ; quam quod per illam. factum eit. Eleflus ad. ma-
gmm/: minifleriun tanquam fideli in domo , þd tamcn (er-
us agere Jecundim legem petel; foluf*rg a reatu legis non po-
ecft. Lex ergo per Mofem data ejfü, gratia, " veritas pertefum
Chriftum fatta ef. |
cuft.& Beda refpondent, & forte aliaus ditat , Et
frati^, 7* veritas non efl facia per Moyfem , qui Deum
vidit? fabiecit , Dewn nemo vidit vnquam. Qu« relpon-

Deum ille non viderit. Nam vt maximé vidiffet,non
pouiffet tamen gratiam , & veritatem facete. Chry-
foftomus , & Theophyla&us videntur hocadfolum
nomen veritatis referre , quafi ratio his verbis red-
datur, quare non Mofes, Íed Chrüftas vetitacem no-
bis attülerit, quia nimirum Mofes Deum non vi-
deratjitaqüe tioh poterat veritatem nobis diferté,
explicatéque enarrare : Chriftus qui folus viderat,
poterat. INon vidétur fibi conftare. Nam paullo an-

niis opponimr,accipi&bät; nunc pro veritate do&tri-
neaccipere sidentur. Idem Chryfoft. & Euthymius
lexiftimant rationem reddi, cur gratia, & veritas me-

Iformandis priüsdedit legem, deinde tradidit gra«| :

& eandé legem. Cürn enimin lege due potiffimiüni

'foft.hom.15. Cyrill.Leo iri ferm.de cransfigurationes,

foturorum Loneramynon ip[am imaginem reram Eleb.10.1.].

18. Dewm nemo vidit vnquam.) Quorfum hzci Au-j.

fio ideo non fatis videtur apta,quód rauo cur gratiaj| -
'|& veritas per Mofem facta non fit , non eft , quód

lior effet, quàm lex, atq; perfectior , quia fcilicet lexi
per Moyfem dara fuerat,qui Deü non videratjgratia,|

um t t a t t ia

Filium. fuum. mittens i fimlitudinem carnis peccati , &
W

*

löc veritas per Chrifti;qui Deum viderat. Quod nonj
| j 2 J

vt inquit Augülft. Íol- Tra&. $

''''''

— T RPE MOR

?

Lib.r;cad.!
4

492.

IOAN. MALDONATI COMMENT.

495 .

- |gratiam, & veritatem perfc&tiorem effe legesfed tan-
quam rem omnino ccertá pofuerat; itaque probanda
non crat.Et fi dixiffec , hac ratione probari non po-
tuit. Nó enim propterea gratia, &.veritas perfectior
cftlege,quia ab co datz funt; qui Deum viderat; fed
(aapte natura. Alioqui (i Mofes Deum vidiffet, lex,
qua per ipfu m data eft, tam perfecta, quàm gratia;|
& veritas effet, quod nemo profec&o concedet. Ap-
tiüs mihi videtur. D. Thomas refpondere,exponcre
nunc foánem,quaratione ipfi,& czteri Apoftoli de
plenitudine Chrifti gratiam accepiltlent;ipfo fcilicet
docente,qui in finu Patris erat. Aptiflimé veró om-|
nium;qui hzc non ad proxima, fedad omnia, quax
jlupra de verbo di&ta fuerant , referunt.. Quafi dicat
&uangelifta,ca,qua de verbo dixi non ex alio;quàm
ex ipfo didici verbo ; quis enim alius tam diltin&té,
atque perfpicué potuitenarrate ; cüm nemo Deum
viderit prater ipfum? Exiftimo etià ad teftimonium|
Ioannis potiffimürn alludi,cui Chrifti teftimonium
his verbis praferatur.Tanquam fi dicat,magnü qui-
dem fuit,quodrecitaui; quódque modó fum recita-
|Iturus Ioannisteftinjonium ; at multo maius ip(ïu:;f
vnigeniti Filij Dei;qui femper eft in finu Patris,om-
niàque nobis enarrauit.De fentétia nunc verborum
agendum. Quideft, Nemo vidit vnquam ?. Chryfoft.
[Eheophylact.& Euthym.non probo fentétiam, qui
|Iverbo illo »emo,non homines folüm,fed omnes om-
[nino crcaturas cóprehendi putani;& vifionem non

jqualemcunque, fed perfectà diuinz effentiz copre-

: EoHikt.Non dubium quin de folis loquatur homini-
us; quorfum enim de alijs rebus loquereturzNec de

mortalem agunt vitam. Nam beatosillos, qui iam
Jànobis in czlum emigrarunt; claré , apertéque il-
]lum videre multis locis fcriptura docetIoan. 17. 5.
& 1. Ioann. 3. 2. & 1.Cor.i3.12. Nec loquitur de com-
prchenfione diuinzeffentiz, càm hanc vitam futu-
t tacité opponat, vbibeati quamuis Dcum qui-
dem non cóprchendant, tamen vident. Quo autem
modo hoc ipfum verum fit; neminem in hac vita vi-

memorentur , Mofes Numer. 12. 8. Iacob Genef.
32,30. Ifaias,c. 6. 1. Ezechiel, c. r.r.& 10. 1. Danicl. c.
7. 9. omnces quzrunt interprcces.. Quidam intelle-
xcrunt hoc de vifu corporeo, neminem in hac vita
oculis corporis videre Dcó, vt Maxentius dialogo2.

intelligo;qui cohzreat.Nam neque dixcrat Ioannes A ad eum modü,quo vidét angeli;cüm hom. z1. de po-

ifto modo ne beati quidem vident,càm manifeftum|
|fit agi, vt dixim?; de hac vita,nam in alteta videbimuu

p Prehendens comprchendenti; fed áquam eniema-

tentia , feu principatu doceat nullá homine vidiffe
cffentiam Dei,quod non poteft intelligi, nifi de có-
prehenfione, càm Mofcs,ficut angeli;eam viderit. Ad|

eu ficuti ;f.r.lc)an.;.z.& Ex0.33.20. cüm dicitur,so vi-
debit me bomo, «7* viuet, non obícuré fignificatur poft
mortem videre polffe. Vifio autem huius vitz non
opponitur vifioni alterius tanquam vifio non com-|

tica; perfpicuz, hoceft tanquam non vifio vifioni,

pretatio,quz plures habetau&tores,& eft per fe pro-

|henfionem intelligant, quafi fenfus fit nullam crea-|D
turam comprchendere poffe Deum , etiamfi videre|-

jhominibus quidem omnibus , fed de ijs , qui adhucj

diffe Deum, cüm multi cum in facris litteris vidiffel.

meminitque ci* opinionis Auguft. epift.i.ad Pau4 -

linam, necab ea magnopere videturabhorrere.Que
interpretatio nec ad hüc locü fatis videturapta,cüm
|dc hac, vt diximus;agatur vita, & tacité intelligatur
in altera beatos videre Deü,quem nó vtique corpo-
ris,fcd méts oculis vidét;& locà Numerorü, Genef.
& Ifaiz nó bene explicat,vbi haud dubié Iacob,Mo-
(cs,& Ifaias quod in Deo viderüt,quidquid tandé il-
lud fuit,corporeis viderüt oculis. Alij neminé vidif-|

[Theophyla&o, & Euthymio dicebamus. Quo codé
! Kfenfu intellig&di funt, càm dicát nó folüm homines(
- |beatos, fcd neipfos quidemangelos diuiná efsétiam
. |viderc potfe. Quod n6 hoc folàüm loco Chryfoft. fed
ieiam homil, 3. de incomprchenfibili Dei natura
- [fcribit,& Theodoritus in Eranifte,& Bafilius hom.
r.Hexaemer.ybi docet Mofem vidilffe diuiná effentia

fe;id cft comprehendilfe, vt paullo ante ex Chry(oft.

C?Mofem ; Iagoþ, Ifaiam, qui Deum vidiffe pethiben-| -
rur , non vidiffe diuinam ipfam effentiam antiquif-|

| |comprehenfibili Dei natura, & Bafil.Theodorir. q
69.in Exod.& Theophylat.atque Euthymius inlo-

: perlEexeraAt;nchuc Dcum vnquam efse credidifsent,
Jnift hoc ipfum illis vigenit qui eff in fitn Patrir, cnar-

gumentantur; fi patres illi Deum vidifsent, om-
nes codem modo, eadem forma vidi(ísét: Deus enim

|

2 ; EY a : *
attincbat,cüm de ea vifione ageretur,qua qui Deum|
vidiffet , alijs, quod vidiffet, reuclare poffet; ea au-
tem non fit vifio corporis, fed mentis; non com.
prehenfio , fed clara; perfpicuáque cognirio. Certé

fimi quique au&ores tradunt;Dionyfius in lib. de
celefti hierarch. c. 4. Iren. lib. 4. c. 37. Cle-
mens Alexand.lib. $. Stromat.Tertul. in lib. con-|
tra Praxeam,Gregor. Nyffen. in vita Mofis,
Nazian.orat. 2. de Theolog. Victorin. lib. s. conträ
Arium; Hilar.lib. 4. de Trinit, Cyrillus hocloco,
Ambrof.lib. de fide contra Arian.c.8. & ferm. 8. iu.' :
P(al. 18.& lib. . in Lucam c. de apparitione angeli.
D. Auguft.in qq. noui teltam. q.7:1. Czfarius, An-
dreas Cretenfis in Grzca Catena, quiad hunc mo-|
dum hunc locum interpretantur ; cum quibus càm
Chryfoft. hom. inIoan. 14. & hom. 3. de in.|

L

cis,quos paullo fupra defignauimus,in hoc conuc-
niant , quód neminem vnquam ipfam diuiná effen-
tiarg chti eft videre putents conftat hanc, in qua
omnces confentiuntinterpretationem omnium effe.
certiffimam. Ita alia foluitur quaftio , quam Ca
farius proponit; Quomodo Deum nemo vidit vn-.
quam , cum Apoftoli Chriftum viderint, qui Deus|

verbum quod ab initio erat , ocalis fuis perfpexifse.
Nempe non diuinam, fed humanam in co naturam

tafset.Id ipfui ex litteris sacris perípicuum eft. Mo-
(cs omnium apertiffimé Deum vidifse dicitur Nu-
imer. 12.8.Si ergo ille Dei efsentiam non vidit,nemo
Jvnquam vidit ; atqui illum non vidifse fcriptura|
docet ; fienim vidcrat , quomodo poft illa tam fa-
miliaria cum Dco colloquia dicebat, effende mibi
faciem tuam?& offendemibigloriam tuam 'Exodi.3;.13.18.
quomodo Deus illi videre cupienti refpondcebat,
videbie pofferiora mea,faciem autem meam videreno peterist

Exod.5.25.& vt Chryfoft.Theophyl, & Euthym.ar-

idé femper eft; atalius in nube, alius in throno;alius
in lucta vidit. Intelligimus ex Idacio Claro in libro

folitos ; probabant enim Chriftum non effe Deum,
quia Deum nemo vidit vnquam,Chriftum autem multi

HHUTU UA i Yiderunt. -

Y - p
x

DCR

s
um

Gregor| -

vt docet D. Paulus 1.Cor.15. 12. Reliquaeft ea inter-|. Nemoin
hac vita
27 j : : h ; ; claré & 3- ï
babilior, neminem in hac vita vidiffe Deum , id eft perte diui-|.

claré,& aperté confpexiffe diuinam effentiam , ficud^?^ efe-

: L. g ^ : ciam con-
|beati in czlo confpiciunt. Hoc enim magisadtem

(þcxit.

* n H Er4 .
certé erat ; prefertim cüm idem dicat Ioannes fe; tbf

) Ariani bocp
cótra Arian.c.18.& 2o.hoc etiam loco Arianosabuti 9? |

|

i
T
:

i.

M. ' ;Curhoc lu;

i o i
ä;,xo.u. u

AOCU RUNOUERS UER
g C ii BEU TNenUE UER TAN us

a :;
Jfo(uc:änzïf r
mmai- 156" |
g HhiS (
üj- | :
2 T
* dem
4. m
C EM
! BN
— dl
(— r
^i
yee

M

d nommc[-l' rl'm!

tf
E m

« iy"l[æ BOB'

hn ^ [
..vliwm.;
1 *-*-"x: l
ule.äma.l

[

10 h«
i0 -mumi

,Jï'y i
162 ]ntr

L

: V |
AC .
"a N
Kiml
toteavd,
PUR
znis n
dioncme
qiwon) |
lo ïn'!

- & 4.]
Mu G
i LOAU V

L
I i
qtivum ong f u
Y
MP M HV )

. s s.(:)j
bt f "(1»5 'A"
-*..VJ;C.TJ'"?
gt
d f'."!älï&fnbï
a n i
m Mb
:,L"hüvo* |
A |
EA^
À d i
1 df

l

d 23
P db
dN

o N

,J

ina A d " d T

ao h,

w

| u Wi Q o o L É p2
494 IN.IOAN. CAR. 1. — o 49$
viderant. Hunc enim przter multosalios Ariano-| A itaque enarrare hominibus folü potaitfe. Hoc cniml -
rum errorem fuiffe, vt dicerent (olàm Patrem inui-| jefteffe;n n Parro, cile illi. coniuncti(limà , effe in- *
fibilem effe , Filiá veró vifibilé, conftat ex Chryfoft| — |timum,elfe in eius fecreto confilio; &,vt vno dicam| -
& Auguft in hunclocum. Quod argümentü Paullo .. |verbo, 'eife éuosemw, confübftantialé Patri, quemad-
ante diluimus. Itémque non effe Deum, quianon| — | modü eodem loco Chryfoft. & homil. in hunclocü
videbst Deum 5 Deum enim nemo viditvnquam.| — [14. & Cyrill. lib. 1.c. 22. Auguft. tract. 3. & Marius |
Hoc etiam ex hoc eodem loco refatatur, vsigenres, — Victorinuslib. r. aduerfus Ariü;& Beda, Theophyl|-
qii eff in finu Patris i p[eenarramr.Quo modo enarraui| — |& E.pthym. interpretantur. Nam quia quz in finu
fi non vidit? & Matthé&i 11 27. neme dicitar Patrem| — jnobisfünt, coniun&iffimanobis funt, Íumma con-
nolfe sifi frlius, e2* cui voluerit filiws renelave, Denique iunctio per finum fignificatur.Repofíta, inquit,of hbel —
n lx D.Paulo ad Colos..2.3.in Chrifto dicuntur emmes| — |[pes mea in finn meo Iob. 19. 27. Etin frumilius dormiens) , epifl
;bepm*n' pyaïriæ, e7 faentia Dei a.b[cb'd.iti.fæþu tebátur &| p |z.Reg.12.3. Idem ergo eft etfe s finn PatrisA& effe pud 1oan.i.s.
IEunomiani, aut Macedoniani, qui Spiritum fan&üi Patrem, vt dixit ver. 1. aut quod dicit c.10. 38. Pater inj
Deum elfe ncgabant,conürmabän tqueexhisverbis| — |meef?, e2* egoin Patre.Vnde facilé Arianorum cauillus ,,,,,,;4
| Deum nemo vidit vnqmm,q'uaü Spirituscetiam fancus| —|refutatur, qui preffi hocloco dicebantfinü non na-cauillus z
cxcluderetur, vtindicat Ambros. lib. x. deSpiritu| — |tureconiunctionéfedamorem fignificare, quin RD
fan&o c. 1. Quibus his ille verbis refpondet. Qwomo-| — |terna effe;quz in finu nobisfünt. Nam & Lazarum
Iu Corinh. do Denm non videt, qui fcrntatur etiam alta D& ? Qwmodo| .. |in finu fuitle Abrahz, & Ioanné in cznantis Chriftil-
qeiu. [ pewsenen videt,qoi cognouit, que Dei funtf Quomodo Dctz finum recubuitfe, vc Cyrillus hocloco indicat. Nec x
non videt, quiex Des eff ? Evgo cumwta pofitum fit,quia Des| — |enim amor, fed fümina naturz coniü&tio ad fenfum - : l
nemo vidit vriquam; vidit Ante Spiritus, Utique exceptus ef| — «huiusloci pertinebat, vbinon de reconciliatione,
Spiritus Taper emina igitur efl , qui eff exceptus ex ommlauf. jqueamore fit; fcd.,de fecretorum coníiliorü coníci-] -
Vnigeaitut filius qui ff in [imm Patru , ip[é enarrawit C entia,& communicatione agebatur. Non cít abs re, [ |
nobs.) Tría hic explicanda funt verba, in quibus hu-| " |quód Elias Creté(is in cómentarijs in Greg. Nazian. v
Tiusloci fententia confiftit, vmigenitws, infina Patrs,&| — |orat. 1. de Filioanimaduertit non dixiffe Euangeli- :
20 Jenarranit nobis.Proponitur in Greca RomanaCatena| |ftam, Qui fuit; aut quieratfed o oy, qtsi eff, Whggni-
| . [queftio nomine Chryfolt. ex orat, 4. de incom-| |caretnunquam Filium ; etiam cüm in hunc venitfet)
Cur prils |orehen.Dei natura , cur priüs pofüerit nomen vnij — |mundum;à finu Patris difceffiffe. Eciam tum , cüm |
qäffäcf:fq geniti , deinde filij ? Reípondet ; nomen filjoibus| |diuina confilia hominibus enarrabat,cain finu vi-
geniti, quá; &liis comune effe,nomen veró vnigeniti pmprium; diffe Patris. Quódautem dicit Enarrauit nobss, dubiff |
TAR |ne quis priàs nomen filijlegens communem intel-| |quid intelligat enarraffe?funt qui ad id referát, quod
ligeret filium. Meliàs Hilarius refpondet lib. 6. de| — |proximé przcelfit, Deum nemo vidit vnquam, quaíi di-
Trinit. hoc nomine adoptionem excludi, naturam| — |cat, folus,ülips, qui . Deum vidit, eum hominibus
afferí. Magisrem continet, quod obferuauit' Eu- D declarauit, ipfe docuit Patrem fuum effe; quodante|.-
thymíus , idémque ex Gregorio Nazianz. & Elia|^ [nemo nifi admodum.obfcur&nomïrat , vt Chryfo-
ICretenfi alibi notauimus; nam hoc quidem quod| |ftomushom. 14. & Victorin.lib. r. aduerfus Arium,
i Chryfoftomus adnorat, fübtile videri poteft: Chri-] |Bedain comment. . Alij rcferunt ad ea omnia que
Iftum non eodem modo, quo cxteros homines,vnt- fqpra deverbo , de diuinitate diuini(que c'onülijsï
|genitum dici. Nam ceteros quidem , quod foli ex| — |dicta fu.n.t,., Quod idcirco'kn.;ihi magis placet, quó d
|parentibusnau íint, vnigenitos dici; Chriftumnon| — [fententia fit vberior, & magis loco hzrens, vt initio|
folüm quia folus ex Patre , fed etiam quia fingulari| |huius verfusà nobis probatum eft. Víusautem eft
& ineffabili modo natus eft , vnigenitumappellari.| — |Euangelifta proprio admodum verbo, vr Chryfoft.
|Tlud in eandem fententiam in Catena Chryfott.ad-| — Jadmonuit s£r4ie«o, quod eft res obícuras, & quafi
monuit nomini vnigeniti articulum effe additum ;|. in tenebris latentesin lucem profürö , & pe'n"itusï ï
vt fignificaretur vnigenitus ille non fimilis cateris.| — |explanare. Hocenim ciï? quod afi.tf D. Paulus Hg;
Magis ctiam ad rem pertinet , vti quaeramus ,. qqare E|brzorum r. 1. Mul::fïgfxam,mu(rz(qug modis elim Dewws,
cuhoe |Euangelifta hoc ipfo nom ine vfus fit? Poteracenim loqum.f pftrzb.m in Prephetis ,nowifsime diebws sflis locutws
nomine -l fimpliciter vocare filium , ficut alijs innumerislo-| jeffmebw m filic, id eft clariüs, & apertiüs per oculatum
üviu. Icisvocat. Confilio id fa&um credo, quiadi&urus| |teftem, non perfomnia, non per vifiones, non per
: erat ipfum enarrafle , vnigenitum appellauit, vtno-| ]|enigmata, ficut ante pcr.PrOPhc::tas loquebatur.|
mine ipfo declararet ; bene eum , quead Deumper-| — |Quidautem e&- nobi ? andam. nimis angufté ex- |
tinerent, enarrare potuiffe ; cüm non filiustantüm,| |ponunt , nobis ,Apoüphs » qui nunceanobis tra-
fed filius vnigenitus effet Dei , qui omnem Patris dimus, Nunquam velim fcripturz fententiam ar-
fcientiam haufiffet. Solentenim parentes qui plures| — |&ari. Pateat quàm poteft latiffimé , nec illi vllos
habét liberos, non folüm facultates ; fed etiá fecreta,| — |nifi bene compertosfigamus terminos. Itaque pobis
|ctiamamorem fuum inter ipfos partiri, nec omniaj — |pro omnibus generaliter hominibusaccipio , qui-
fecreta fua omnibus credere; qui vnicum autem ha-| F |bus,quantüm infefuit, Chriftus diuina confilia,qua :
bent filium,vnicé quoque diligun5; omniafuabona| —jadíalutem quidem eorum pertinebant patefecit.
omnia cófilia cum illo cómunicant, vt fupra ver.14. 19. Etboc ef tektimoniun loaunis ) Putant. Cyrillus,
cx Cyrill. Alexádrino adnotabamus. Eo ctiáfpe&tat| — |& Theophyla&. propterea hoc nuncToannis tefti-
quod eum in finu Patris effe dicit, quodfuperuacas| |monium adiungi,quód verfu.15.dixiffet,Ioannes tefli-
ncum hocloco videri poffet, nifi hanc haberet em- menim perliber de ipfo , quafi nunc teftimonium illud
phafim,vt fignificaret Chriftü & quia filius, & quia cxponat;cuius illic mentíonem fecerat;quin Cyrill'
vnigenitus Dei eft, & quiaineius femper finure-| 'adver.8. proprié refert, vt prqbct EuangeliftaIoan-
quiefcit , quafi ex eius pe&tore thc&--fauros*fapientiæ, nem non fuille luccm,fe.þd teftimonium deluce per-
; & fcientiz depromere , omniaDc noffeconfilia,| — hibuiffe. Egoaliud teftimonium effearbitror , qupl l
i ' | | | | B i 4 Euan-

/-.

——

rat;Filium nobis, qui folus Deum viditlet;homini-
bus enarraffe. Nam & Ioannem Baptiftam;qui diui-
narum rerum fcientia plenus cíle credebatur , cius
T fuiffe diícipulum , eámquetanquam vnicum om-
i nium hominum magiftrum agnouiffc. Nec fuerit
, abfurdum altiüs tendere (ententiam , vt ad omnia
| (upcriora,quz de verbi Dei excellentia di&ia fuerant
rcfcratür; idémque quodipfe dixerat Euangelifta,
Baptifte teftimonio confirmet. 9. U ufE
|| Quando mifermnt Indes b lerofolimis facerdotes , e77 Le-
litas,4d eum, vt in:errogaimt enm ,TM quis es $) Quo plüs
uctoritatis, & fidei teftimonium fuum habeat, te-
: : Iftemappellat Ioannem omni exceptione maiorem;
d. —— gpropter cas perfonz circunftanrias, quas verfü. 7.
expofuimus , fcd formam etiam reddiri in legitimo
quodammodo iudicioteftimonij defcribit. "Tefta-
tum cnim effe de Chrifto non fpontenon fcfe inge-
rendo,quod teftem folet reddere fufpe&tum ; fedin-

4 - ilisqui & Ícientiam per fe ipfi, & auctoritatem fum-
: mam haberent, & infuper cius rei gratia à republica
i'mï tadailegati fuiffent.Quazri folet,quid Iudzis caufz fuerit,
-äïtfsn'lithtaxïioþ:em.ad Ioannem legatos miferint, Chry-
| (oft.quidem,& Euthym. exiftimantinuidia id Chri-
fti fcciffe cupientes, vt Ioannes.potiis quàm ille pro
'! Chrifto haberetur. Mceliàs opinor Auguft. fentit,
. . mon odio Chrifti , qui càm nondum inclaruiffet,
| nondum fibi conflaucrat inuidiam ; fed przclata fa-

Etfi valde probabile eftaliqua etiam non in Chri-
jftum , fed in Ioannem inuidiz motos fuiffe iniquo
j — Itantam eius claritudinem animo ferentes,vt ex mo-

- JEuaneclifta confirmet , quod paullo ante if»fc dixe-; À

: terrogatum ; & interrogatum nonà quouis,fedab| -

ma, & opinioneloannis , vtidfacerent, excitatos.|-

do,quo illum interrogauerüt, colligi videtur poffe.

4 antem poptlo , cyag&mntibæg omnibus m cordibus ass de
Iante ,ne forte w[e effet Chriflts , vefDondit loannes dicens
: omnibus,Eco quidem aqua Sxptixf V05 ; Veniet autem [ortior
] —0Qmnpcum non fam dignss foluerecorrigiam calceamentorum
eimeipfe vos baptix abit in Spiritu (antlo, e7* ifni,. Vnde ca
ide Ioanne fufpicio nafci potuerit, differuimus apud
Lucam , & hocloco citatus in Grzca Catena Chry-
j foftomus differit. Videbant hominis fan&itatem,
$o YWidebant exa&um,vt Chriftusveniret,tem pus; abla-
]Genef. 49 tum (ccptrum de tribu Iuda ; quod, donec veniret,
p Iqui mittendus crat,auferri non poterat;Danielis ex-

I Daniel. 9.

ïæz; a. Ipletas hebdomadas.. Cur autem facerdotes, & Le-
Is uitas potius, quàmaliosad Ioannem legatos mife-

fciiat. 2 ..* " :
) " jndicarundau&orcs, Origenes , Chzyfofto.hom. 15.

1 - [Theophyla&us , Euthym. & Apollinarius in Greca
1 Catcna ; & Ammonius Presbyter.. Quzttio de rcli-

Quos poterantàptiorcsad cam rem tractandam le-
garé, quàm qui preerant rcligionibus procurandis

| &legis? Aliam Origencs rationem affert, quód fa-

homines illi ob necceffitudinem aliquam gratos.
