Intrauit Capbarnaum.) Habucratfuperiorem con-| |de,id eft ex Capharnaü difceffifle , & per alias ifle vt

accidiffe que Matth.cap.8.& c.9.& ro.narrat.Scribiti:

cionem in campo , cüm ex monte ab oratione de. )doceret ciuitates. Inter quas credibile eft, vnà fuiffe
ícendiffet, vt dixit cap.6.17. inde dicit ingreffum Ca-^ INaim,vbi mortuum iftum adolefcentem fufcitauit.

Ibat

n !
xUHQn;
|
? HAnetH
, t;'.i;gii;
L. ]
h 7þ A^|
HU

«tl ')'W(, x
HHHUL
:g-v*"'u l j

. ludxos.

d

182.

Forum vbi
caufr age-
bantuf,in
portis vr-
bium apud

WEde u

á

E d

notauit Ambrofius;

lbat in ciutate qua vecatur Natm, ) Exat Naim Gali-
lez ciuitas non ita magna ad radicem montis Her-
mon diftansà Thabor bis mille patfus. Hieronymus
in cpit'aph.äPlaulxæ ad Euftoch.& in lgcis He*br.&;Be-
dahocloco, & Brochardus in defcript. c.5. nominat
ciuitatem,vt hiftorie fidem faciat. du

Etibant cum eo difcipuli ems 2* türba copisfa. ) Hoc

lideo videtur Euangelifta dixifle »vt doceret multos
leius miraculi fuille ceftes; 35555 250 0013
12. CH antem appropiaquarent porta cimtatis,) Vide-|.

*

tur Euangelifta hoc ita narrare quafi caíu factum fu-

effeciffe , vt.tunc eum efferrenr, cüm ipfead vrbem

culi magnitudin m
ad fepulturam efferretur,ne quis caufari pofset; nor

.|veré fuiffe mortuum:& hominum opinioném,vt nó
|priuatim domi coram paucis, fed in ipfa vrbis porta,

vbi & maximus ingredientiü , egrediennumqj; con-

[multa Dominum turba, mulza viduam comntabatur,vt vifo| .
|tanto miraculo multi tefles , multi Dei frerent landatores.| '
Conueniebat etiá vt Chriftus in;ipfo vrbis ingreffü|
[totan eo. miraculo ciuitaté commoueret ; quo ma-,
[iore defe opinione concitata; predicaret illis Euan-|.
Igelium , quod eó facilius reciperenc ; quo & maio-

rem de illo opinionem haberent; & maioriab ipfo

Jaffe&ielfentbenefidio. |— .^ — | (s &bl
. Ecedefuntim efferebatur.) Particula ece occaxfüm |
lipfum ingrediétis Chrifti,&egredientis morcui ante
joculos ponit.Solebát Iudei ficut & nunc extra vrbes| . |
» haþt:re &pulchm.(&arc &illud Iofeph,in quo mor- [:
,tuus Chriftus pofitus eft; in- horto extra Ierofoly-|
:imam erat. -- | TAU AE

- Filinm vmcus matrizs [a4,) Quattuor circunftantiis

|defcribit mortuum , quibus indicat Chriftum nó6fi-| :
|neratione.comotum fuiffe,vtmortuum fufcitaret.| .
;[Quód fuerit adolefcens; qui florefcente adhuc ctate
|deceffiffet; quód vnicus eífet matris fuz, cuius mórs
'[maiorem illi dolorem affercbat , quàm fi alios libe-
|ros habuiffet; qüod'cifet mater eius vidua, quz & fi-
|neviro,& fine liberis orbata, ac:defertà maneret; vt
|Grego.Nyfl.inlib.de.creatione hominis c.26.obfer-
[uauit ; quód locuples, aut nobilis ; chm magna eam,

o

Jvtait Euangelifta , turba comitatetur, itaq; nó habe-
.. jret, quem poft mortem rcelinqueret heredem , que
^s |magnaetfe folet diuitum in morte confolatio. Hec,

inquam,có ab Euangelifta tam minuté narrantur, vt
doceat , quibus caufis adductus Chriftus mortuam

-Jetiam non rogatus fufcitauerit ; & vt fidem augeret
hiftoriz, que ft vera non effet , non potuiffet tot cir-

cunftantiis locorüm, & perfonarum defignari,vt ad-

— — t $ii EMil ás "ERE RT

iffetvt appropinquante ad portam Chrifto mortuus ':
efferretur: fed credendum eft i illo , qui humanis
oculis videbatur , cafu diuinum latuitfe confilium;|.
Chriftumq; aut tunc veniffe càm fciebat mortuum| -
efferendum ; aut mouendis.tacité hominum animis

appropinquaret. Volebat enim ita eum fuícitare , vt| -
forte in eum incidifle videretur- Augebat etiá mira- «
enitudin&,vt non eurh priüs fufcitaret,quam |

curfus &eri folet. Et erat apud Iudeos in portis vrbiá|
forum vbi caufz agebantur , & nobiles ciuitatis viri|
frequenter verfabantur, Et adwer[nm mejinquit,loque-]| -
qbantar qui fedebant in porta, PÍ.68 35.8c,mon confandetur, |
erem loquetur imimicis uis im porta,PÍal.y26.5. Sic legimus|-
[ Abfalonem in porta vrbis federe folitum vt populü
|iudicatet, 2.Reg.15.2. Acceflit turba que Chriftum,
|queq; defundtum fequebatur,que vtraqfibioccar-] ]
| *ritin porta. Notauit hoc Beda;:Drmino; inquit, natu

v

- .

E

—À— — ag

|miferabilem vidiffet, flentem, vociferantem ; fe mi-
feram clamantem. Hec. enim omnia, & id genus| ..

|facerent Chriftus apprehenfo loculo fignificauerar;

. |func&i matri dixitfet , viditfentque éum loCülüm'ap*

d bora., ey* nunc eff , quande mortui audient vocem flij Dai,
jev qui audierint , viuent, Vocat enim Deus ea que nen

. Ezechiel ex períona Dei mortüos, & arida iá offa al-
iloqui. 0ffs arida Audite verbum Domimt. Hac dicit Domni-
[pue Dews offibus his , ecce éqo ititYómittam in vos [Hiritum,

jtuz puellz, Tabitba fnrge , Aétor. 9. 40. fed non dixit
|tibi dico,furge, quia non fia; fed Chrifti auctoritate
. loquebatur. Adnotauit Cyrillus libro 1. de fide-ad
| |Reginas hoceffe quod pt-æ-äiä'er'a'tfliäi:*c; 40. IO. Ettt

3. Quam ctam vidiffet Dominu.) Magnam hzc ver-
duam viro, liberííque omnibus orbatam,& omnino

alia, quz cogitari breuiüs quàm dici poflunt;inrelli-
gendum eftlatereinillo relatiuo:quam. —— — -

tus. "

illi , aut fimilia dixiffe verba credendum eft.. Quis
enitu flenti non dicat , Nelj flere?:'Sed alij nimirum
vulgati dicebant more , humanifque, vt fieri folet,

uludíceret; ^ -0 .

Hiautem qui portabant , fleterumt: ) Siue quódid vt
fiue quia ipfi;cüm audiffent quid Chriftus vidus de-

prehendentem ; & quafi ad faciendum miraéulum

Et ait , "A dolefcens tibi dico , (urge.) "Tibispracipio.
Oftenditfe non aliena , fed fua auctoritate , füóque

quia Deus eft , cuius folius vocem mortui poffunt
audire Ioaun. $.25. //£men jamen dico vVobss *,quia venit

f;lnf armnquam m»qmeþmr $ Rornan. 4. 17. Sic Iubetuy

Q viutti, Ezech. 37. 4.5. Dixit quidem Petrus mor-|

Dewvs ve[ler , ecce Dommus Deus t fortitudine veniet, —

ba vim habent.: Quam cüm non fimpliciter ; fed vi-| -

Mi fericordia motus fuper ea. ) Flebraifmus ti'oy: pro-|esai-
pter cam. Reddit rationem curnon rogatus Chri-/fmus.
fïus mortuum excitauerit, quia commiferatione ni-| -
mitum tatriscommotus eft. Satisipfà per fe tacita |
rogabat vidua. Defiderit; enim pauperum exaudiuit Do-l., . i
'gabat vidua. efideris enim panperum exaudiuit DO oconduan
misWe , praparationem cordas esrum , andimt auris. cius, Hebraos.
Pfal. ro. 17;Noh eft cxpectandum vt pàuperes; &| ——
afflidi opem à nobis magna votiferatione petant.| —
Ipía pro eis miferia vociferatur.:Magis: petit, qui|^-
petere non audet; & plüs dat; qui dat iion roga-|

- Dixitilli uoli flere.) Alio modo hocilli Chriftum|
dixiffe credendum ett , quàm cateris; qui eam co-|-
|mitantes: confolabantur. Nam & €zteros eadem].

rationibus addu&is , mortalem peperiffe ; quod fa-|
&um eflet, infe&um fieri non poffe ; nihil miferiz| -
|prodefle lacrymas, quz calamitatem augerent; tion
leuarent. Chriftus verb ita.vtauc aliis verbis, quz|
Euangelifta tacuerit, aut modo ipfo hzc eadem ver-|
|ba dicendifpem aliquam o&(:g&mät fore; vt filius ve-|.

] . 14- Etacceftrt yeg" tetigit lculum. ) 'T etioit,vt tene-
;|ret & qui loculum portabant ; grádum fifterent ; &|
D miraculum. circunftantibus;: ác ci-;gunfpe&aütibu;s :
omnibus faceret. Theophyl.& Éuthymius ideo teti-|
giffe purant;vt füfcitaret;oftenderetq; corpus füüm;|
quia Dei corpuserat ; vim habere:mortuos excitan-|
di. Sed Euangelifta potiüs indicat. Chriftum folis|
verbis, quàm ta&u fuícitafle , Z4dolefcens , inquit; tibi| .
^[Mito , fürge. - : hücrce rA EE d

aliquod fefc parantem , fpem conceperant fore ; vt|.-
mortuum íuícitaret. Id Ambrofius in allegoriain|
-|vertit, quam qui volet,apud illütmn facile reperiet/ T. -

precepto mortuuim füfcitare.Alloquitur morcuum,|.

. A$. Etréfedityqui erat mortuum,C77 cepit loqui.)Often-

i

o o aW RRE EC T ordm t IT IÓ
P w

m t tb p - lii odios

: " v x ET ALAN E RUT ; MMS EE od se * " : "
i ii o d seruac i N UE T
g *

u OE du

(Timot pto
[ frcuerentia
fumitut
phtafi He-
braica.

r

-

*

ERNSMUTUR

:um fufcitauerat. Huiüs loci, totiüfque hiftoriz al-
| 'Legoriam,ü quis defiderat Ambrofium in commen-
ariüis legat , & Auguftinum fermone 44. de verbis|.

- |& Bedam hoc loco..

fti. Non dixit , & refürrexit qui erat mortuus, fed di-
xit quod ad fideni cft cflicacius , refedit, «s* cepit loquis
quibus verbis fimul dixit atque probauit non fpecie
tenus,fed vere refürrexitle,vt Titus Boftren.apud D.
Thom.citatus obferuauit. A.
Et dedit lum matri faa,) Cuius commiferatione

Domini,& Gregor.in expofitione quarti Pfalmi pc-
nitentialis, &T hcäophil.Alexand.lib.yalkgoriatum, |
l. 16. vIccepit autem emnes timir.) Horror. quidam
iomncs inuafit in Chrifto apparentis diuinitatis. Sz-
pI diximus timorem proreuerentiaerea Deum,&
homines fan&os ponifolere Hebreorum idiomate,

! qui mv nxv timorem Domini , Dei cuïtum, & ve-
. |nerationem appellant, vt Marci 4.40: & füpra cap.r.
||12.65.& 2.9.& $.26. 1d ftatim explicatur cüm dicit, *
dnagnificabant Deutn, Hic enim crat timor, reucrentia
JinDeum. - - DURUTT
d. Dicentes , quia propheta magnus ferroxit inwobie,) Vir
.|valdefan&us. Omnes enim viri fan&i prophetz vo-|
. jcabantur, quia prophetz fan&i effe folebant,Genel.
420 7. Putat Beda populum illum credidiffe Chri-
dftum effe Deum; fedinfra eam opinionem loqui vi-
.| |dentur; itaque probabilius eft credidiffe effe Met
4fiam;, de quo non poterant non inaudiffe aliquid,
: |quaniuis nondum crederent effe Deum. Nam etfi

Meffias quid£ in littetis facris Deus futur? fignifica-

-|batur, tàmenid nob vfqueadeo notum erat vulgo,|
4 yt non Plcriquc ienerarent; & magna pars -'eor.ïïmä !]
; Jqui Cliriftum Mefliam effe credebant , nondum fa-
.| [üscrederent effe Deum. Confirmat. hanc opinio-|.
-|.|nem quód continuó fequitur ; e7" qwa Deus vifitauit
- jplebem fuam. Yildem: quippe verbis vtuntur ; quibus
, |lupra Zachar. cap. 1.68. veram redemptorem Chri-1
. [tum confeflus cft. Sic interpretatur ïfïcifyghius ho-

miliar. de laudibus Beate Virginis ; quem fequor li-

* Abenter;etfi non ignoto fentum horum verborum

o

. [effe poffe , vifitalle Dominum plebem fuam milffo
- prophet2 , non qui eam redimeret , fed qui confo-
-Haretur. Iam enim diu prophetas non habebant. Sed
vt dixi , iHud Probabiïius, Cur enim id de Ioanne
- |non dicebant,cuius famam ignorare non poterant?
.|Et quod quidani obiiciunt, nomen. eyoemaz articu-
lum non habere, infirmum eft argumentum. (ng-»l
gcs cnim non habet Chriftus? quoties non habet
. AAeus ? ' : ! 2 :

( 37. Etextit bic fermo.) Hzc fama , aut factum hoc

. |Chrifti, quód mortuum füufcitaffet. Ideo hoc dicit
,. |Euaneclitta ,Yt confirmet fidem hiftoriz, cuius non
: Holum:ciuitas Naim, vbi miraculum fa&um fuetat,
fed tota etiam circa regio teftis eífe poffet , que eius
rei famam audierit. Quefequuntur víque ad ver.29.
. jvide apud Matth.cir.z. . s

.39. Etemni populus audiens , e7' publicani mftifica-

dJuerunt Deumn,) Dubium , cuius hzec verba fintEuan-
|gelittenean Chrifti Diuerfus eniin feníus diuerfis

erit au&toribus. $i Euangelifte funt , feníus erit , o-

.[nnem populum , & pubïicanos cum audiffent que
! bdc— Ioanne dlcebat Chïi&US-, credi*diiï'c, DGLIIH(]UG
Maudaffe, cim priüs Ioannis baptifinum fufccpiffent,
|Pharifzos autem , & iurifperitos-contempfiffe. Sic

T

Miocie n ii

- IChrifti verba funt , fenfus hic erit, omnem popu-
lüm , publicanófque audite Ioanne Deum iuftifi-
icaffe , id cftiuftum , & benignum agnouifle , atque!
àloanne fuifle baptizatos: Phariíxos autem , & le-|
gifperitos fuperbe Dei confilium , & falutare reme-
idium ab eo perIoannem miffum: defpexitfe. Sic o-|
' Imries, quos viderun veteres auctores Ambrofius,
Beda, Euthymius , citat etiam in eam fententiam|
IChryfoftomum Diuus Thomas; & certó mihi per-|
Ifuafüm habeo hune verum eíle fenfum. Primum

Haffet Chriftum? & mediam eius orationem iuter-
|rüpiffet? Vt indicaret (dicet aliquis) quorfum Chzi-.|
ítas dixiffet quz fequuntur. At preterquam quód|
-|neifto quidem modo quz fequuntur fat bene co-]
[harent , vt paullo.poft demonftraturi fümus , mul-]
tó profectó meliüs coherebunt, fi omnia Chriftil
JBint verba. Deinde illa di&io , ergz , que fatim fe-|
|quitur veríu 31. non folüm indicat , fed planeé often-|
|dit continuatam fuifle orationem Chrifti; colligic]
enim Chriftus non ex iis, que Euangeliíta, fed ex iis]

L - . 44 — IOAN. MABDONAMIOCOMMENT.. 39
: Wdic Euangelifta quis fuerit effe&us verborum Chri- À contigit ; exponunt , duce , opinor , Lyrano. $i

enim , quorfum Euangelifta loquentem interpel-

T

p jDeum iuftificarant, fed aut fimul vtrumque fece-
Irunt;aut priüs iuftificaucrunt, poft fünt baptizati.
[5iautem verba hecfant Euangelifte, non dubium
|quin fignificet populum , & publicanostum Deum
finfüificauile , cüm Chriftum deIoanneloquentem]
. Jaadiuiffent , vc illi-ipfi-noui interpretes exponunt.
At quis credat tum. baptifmum Ioannis accepitfe

.|ba
Aentem haberent; & propter cius de Ioanne tefli-
|monium Deum iuftificauerint , loannique credi-
derint, qui omnes auditores fuos ad Chriftum;non,|
- |vt ipfe faciebat, aqua fola; fed in:aqua, & Spiritu :
. an&to baptizantem , quémque vnicum falutis:cflef - ]
lauctorem . pradicabat; mittere. folebat? Deniquoe[ :
jprior-i-lla fententia ; illisftrat verbisverfu 31. 2tirau-]
ltem Dominsa, Yaautem verba , nec in. pleriía; Gre-
- |cis, Latinifque reperiuntur exemplaribus,neque ab
vllo;.quàd fciam;antiquo leguntur auctore: non ab|
JAnibrofio, nonà Beda; nonà Theophyla&to, non
: ab Euthymio.: Sic ergo interpretor , (g^emnis pepu-l
- Muis audiens fub. Ioannem ; iu'/?y?ca;-æmmïpmm , 1d.cft

3
H

fape fignificare ; quod iuftum reputare ,iuftum de-
Iclarare , iuftum confiteri, vt hocloco, & cap. 16.
- 1g. & Mich. 6 fed femper itaaccipi, quod bereti-
/ [ci dicunt, id verO' nesamus , & non vno fcriptatq
|loco, fedtota penefcriptara docemus.

ptifmo ioannis , quem habebit fenfum , fi Euangclifte

Immo veróaut iufti£care Deum fuit hapti-,
itideo certé: baptizati funt ; quia Deum iu-

erunt, id eft iuftum illum ; atque prouidum
Icrediderunt. Itaquenon priüs baptizati funt quàm

€os, cüm Ioannes de medio fublatus effet ? Quin
ptifmum potins Chrifti fufcipiebant ; cum & pre-

&

iuftum , benignum ; & prouidentém: confefli (unt,
qui tale fibiper.Ioannem mififlet auxilium , vt in-
uento redemptoreà peccatis liberarentur. Non ne«
gamus iuftificandi: verbum in littcris facris idem

e

; Baptiqati bapti(mo loanuis-) Declatat ab(efï&&u,

queipfemet dixerat. Cw ergo fimiles dicam , »e. Non|
|poteft autem äoüigefe , niíi ex illis:verbis ; Phaz*rifä |
antem , Q7* legifperit fbreuerunt. confilium Dei : illa ergop
verba ip.fc dixerat. Préterea quod dicit , ädPt:Qti h--

verba funt? eodem enim tempore indicat oratio-| —
nis feries ,& baptizatos illos fuiffe, & Deum iufti-1-
Vcaffe. '
- 'Iftificau

1

Iuflifican-:
di verbum t
quo fenfa .
hic fumt- «*

ut, - .
1

|omnes recentiorcs interpretes, quos mihi videre

.Iquomodo Dcum iuftificaucrint , quia nimirum ba-].

X ERE R
J

| ptifmo

|
'.
||

EAU TEU G

E /
d jat
— E
l

/

$d n

]
dím
FijS»lq
mi
b
[f
bat;

M
i; zO
[* n

S(i!*.is'&igcü

j Per.
mum
ïïpel.
Inter-
C
quàd
eco-
mul-,
brift
nfe.
Ylen-

Bu

b
Angtl

AE OCU

(ontt

,m'riff:"
; fä catuut
j ldfm,-'quofcnfa |
h pl

|

Rifzis

baptifmü

|Ieceperint.

- gMieo vobis quia mulzt Ab Oriente , «7* Occidente ventent , e7

Mlium Dei defpexiffe;id eft falutare remedium,quod
"À Dco prudentiffimo confilio illis offerebatur;quati

: tbaptizati non fuerantípreuiffe.Nec enim baptifmà

AnexTh* neraliter loquitur. Non quàd nemo Pharifzorum,

qui Ioánis| & Scribarum Ioanni crediderit,ab eóque baptizatus

I96

minum genera,qui longiffiméà pietate abellc vide-
bantur, dicit iuflificaffe Deum , Ioannifq; baptifmü
(afcepiffe , rudem populum;qui fere legem ignora-
bar,& publicanos homines auafllïimps,cïuique pro
|publicis, & quodammodo excómunicatis peccato-
ribus habebantur Matt. 18. 17. quo magis exaggera-
ret Pharifeorum,& Scribarum duritiam,atque per-
tinacianiqui illis,qui minus credere debebant, cre-
dentibus,credere noluiffent. Sic apud Matt.c. 21.31.
Chrift? illis obijciebat, "£men dico vobis quia publicani,
|eg" meretrices Præcm'iir vos in rægni? Der,& Matt.9.11.4men

reciumbent cum bmlmm,(;?' I ch 47 1 Acob in regno c&-
lorum , lj autem regni eifcientur t tenebras exterives,
3o. Pharifat autem,e9" legitperiti confilium Dei [pre-

diximus, genctibus hominum fané&titatem minimé

vocarialibi diximus,qui maximé fcientiam fcriptu-

illos dicit credidilfe;Deámque iuftifica(fe;hos con-
dicat magis illos fuo , quàra Dci confilio crediditle.

vteic ponatur pro &. Aut, vt alij exponunt;maximé-
que Bedayn femétip[os,id eft in fuam ipforum condé-
Inationem,in malum fuum.Aut; vt idem Beda inter-
precatur, confilium Det freuerunt in [emetip[os , id eft ad
lipfos miffum,fed hoc magisalienum eft.
Non baptí(Ati ab eo.) Violenta mihi prorfus eorü
videtur interpretatio,qui hanc Pharifzorü , & Scri-
barum cxceptionem cffe putant ,. quaft correctio
l(üperioris fententiz fit;,& quia dixerat Pharifzos, &
llegifperitos fpreuiffe cófilium Dei, dicat nunc, non
quidem illos omnes; fed eos tantüm , qui à Ioanne

cauffam,fed effe&um contemptionis diuini.confilij
1 F * [] L] $ * e *
facit& de omnibus Pharifeis,atque legifperitis ge-

uermnt in femetip[os.) Populo,& publicanis duobus, vtl

profitentium alia duo opponit hominü genera Pha-|
rifeos , & legifperitos, quos Scribas alio nomine|

rarum,& legis , viueque fanctitatem profitebantur.|

Hoc eft fortaffe quod dicit ec ealec m femeripfos , id
eftapud femetiplos,plàs fibi,quàm Deo tribuentes;|

« CIN-CLWCAE CAD.. VIL
tifmo Ioannis baptizati funt;oftédentes credidi(fe (e) A
!ijs,quæ per Ioannem àDco nuntiabantar. Duo ho-

fuerit.Nam etfi id ex Euageliftis certó non cor ftat,
tamen eft credibile non neminem eorum credidiffe.
|Czterum quia de vniuerfo loquebatur genere , non
de fingulis hominibus, neminem excepit.. Alioqui
üeque omnis populus,nec omnes publicani à Ioan-
[ne baptizati fuerancjillíque crediderant, & tamé ge-
neraliter dicit omnem populü , & publicanos fuitfe
baptizatos , Deümque iuftificaffe. Colligunt hinc
Ambrof. & Beda, fiin Ioannis baptifmo confilium
Dei erat , ideóque fuit falutaris , multó magis Chri-
fti bapti(mum falutarem cflc credere oportere. -
31. v/fit autem Dominu . ) lam docuimus ver. 9.
hzc verba non effe legenda.Tótum autem hunc lo-
cum víque ad ver.36.Matt.rr.16.tractauimus.
36. Rogabat autem illnm qwiaam de Pharifeis , vt
manducaret cum ills.) Cuorfum hoc nartet Euangeli-
fta,& cum fuperiore coniungat hiftoria nó fatis ap-
paret:fcd eft vero fimile;quia de Pharifgorum incre-

-

|dulitate agebatur , fubiungere voluifIc quid Chrifto
cum quodá ex Pharifeis accidiffet , vt doccret etiam
eos,qui aliquid erga Chriftum beneuolentiz, & hu-

|

|

i
l

|mus nomen illi fuiffe Simoni. An fuerit Simon ille
leprofus,qui apud Matth.c.26.6. & aptid Ma. cum c.|

|vterentursficad Chriftum peccatores non vacui;íed

.|cedamus Chriftum antiquo recumbendi: morce in
thoro iacuiífe , tamen credibile non eft, tam altum]|-

- 187

nihilo magis certum,nift quód ex ver. 40. intelligi-

14. 3. Chriftum dicitur excepiffe conuiuio, illic dif-
Ícraimus. Vnde & alia queftio intelligi poreft,an
hec cadem fit hiftoria atque illa,que illicà Match. &
Marco , & illa,que à Ioanne c.12. 1. narratur.. Apud
Matth.enim docuimus effe diucríam. Quare credi-
bilecft hoc paullo poft füperiorem hiftoriam acci-
diffe, ideóquc Euangeliftam in vnum coniccitfe lo-
cum. :

Hacenim de caufa folebat inuitatus nó recufaresali-
quàdo etiam non inuitatus ambire conuiuia , vt ho-
mines inter corporales efcas fpiritualiter ineícaret,
vtinfracap.rg. $. |
37. Et ccce mulier que erat m cinitate peccatrix. ) De hac
cziam muliere qugaam fueritegimus apud Marth. c.
26.7. Aliahuiusloci propria eft queltio, quo fenfu
peccatrix appellezur,. Quidam non alio modo pec-
catricem vocari putant, quàm quo omnes homines
nullainfigues virtüte peccatores nominantur, Fa-
ciunt hoc reuerentia, & pietate quadam,ne fanctam
hanc mulierem meretricem fuifle dicant, quod au-
res videntur auerfari. Sed conftans omnium veterü
auctorum opinio eft fuifle meretricem , (1 nó vulgo
proftitatam, parum certécaflé viuentem, Ambrof.
Gregor.hom. in hzc verba, & Beda in cómentarijs.

manitatis oftédebant;non fatis in eum crediditle Cö"!
fifos propria iuftitia. Quis vero hic fuerit Pharifeus

.Et ingrc/fw domum Pharifzi difenbuir.) Non vt ci-|.
bum corporisacciperet, fed vtagima cibum daret.|.

Idque Euangelifta ipfe,& Simon fatis indicant, qui
vterque eam peccatricem vocat, quo nomine noi

Íct Simon pati fe Chriftum ab ea tangi, fi alijs vitijs;

fuiffe putanr,non tam eius honoremaugent, quàm
Chriíti honorem minuunt. Eo maior medici gloria
eft;quo, quem curarit , maior erat morbus. |
Ft cognauit , quod lefns accubwi[fet n demo Phari[z1.)
Apparet cam mulierem excitatam fama Chrifti oc-
cafionem ante quefuiffe,vt (aaad eius pedes pecca-
ta proijceret. Nà quafi in infidijs pofita (imul vt co-
enouit eum in domo effe Phariíei, loco ícilicet ido-
nco,vt officium illi;quod cupiebat,fuum exhiberet,
orotinusaccurrit, — — | :

Dealabaftro apud Matth.diximus. Quanquam hoc

Nec enim fra&tü eft , vt illudapud Matth. & fcimus
cx Plinio , alitíqueauctoribus morem fuille veterü,
vt myropolz ex'alabaftrite lapide vnguentari s vafis

vnguentum ferentes venire dobent , quibus vngan-
tur cius pedes , id cft cleemofynas , quibus cius pau-
peres recreentur. RI ia opteh
38. Ef flans retro fecus pedes eius.) Non dicitur ftc-
tiffe;quód re&a in pedes fteterit, vt quidam volunt.
Qnuo enim modo ftis pedes Domini vngere, lachry-
mis rigare,& capillis tergere potuiffe?Nam vtcon-

AC : : | 3 . , nRomine -
folent,nifi impudicz mulieres appellari: honeftiore mulieies |

enim vocabulo res minüs honeftadeclaratur, quamïäjgäfï*;

figuram tsozoiejuóy Grgci vocant. INec miratus fuif- pellari,

quàm impudicitiafuiffet infamis. Etqui pudicam|

-"Attulit alabaffrum vnguenti.) Plenum vngu enti.]

verum alabaftrü ex alabaftrite lapide fuitle vero fi-(
mile eft,càm & nomé id indicet , & nihilrepugnet.

um G

Teccatricis

ii

vvvvvv

188 IOAN. MALDONATI COMMENT. Ho —^TI MM
laretur,& capillis tergeret. Stetiffe igitur;id eft con-| À |rent adhibe:i. | | : rl I
(titilTe dicitur.Mirum videbitur antiquam Orienta-| —39. Fidens autem. Pharifeu. ) Multa fimul Pha- ;
lium coníuetudinem ignoranfi* mulierem,vtnó di-| |rifezus peccat. Primüm temere iudicat ignorare| !
cám i;npudicam:ccn& alienam, certé ignota, Gc cer-] - Chriftum,qualis clTeF ngulier, quæ'igfum tangebat,
té mulierem in publicum irruere conuiuium,Chri-| |cum non folàm mulieris mores, fed ipfius etià Pha-
- |fi pedes vnge re,nó folum tágere, Sed vt apud Matt. rifei coftationes perfpc&as haberet, vtait Àuguft.
lApud o:-.|docuimus is Perfis, & omnibus Orientalibus erat| — |lib. ;o. hom. 23. Deinde quód inde colligeret Chri-
entilesetiimos, vt in conuiuljs vnguenta etiam adhiberent,ijs| |ftum non effe prophetam. . Nec enim omnia pro- i
A diibitr præ[ertim inuitatis , quorum caufa conuiuium effet| |phetz fciunt, & poterat recor dari Elifeum, in quo 3
vnguéra. linftractum. . Videmus etiam. & apud Marcum Tul-| |duplex Eliz fpiritus era;/non priüs cognouiffe mor- ,]
iää'ïäïï lium eius confuetudinis aliqua veftigia. Ea igitur| |tuum effe filiummul.lens-S*unamltidis hofpite fuz;| /'*'
icá, epit|confaetudo fecis vt hec mulier non folim id aude-| B quàm illi ipfa narrauit 4. Regum 4. 27. Przterea, [
$. rct facere , fed etiam tranquam folitum, & à fe debitá] |quód Chriftü defuo iudicaucritingenio.Nam quia ' UE )
Chrifto exhiberet officium. Solebat enim id per| - Pharifgi turgido . inflati fpiritu fanctosfe effe profi- | N
mulieres fieri, à quibus magis quàm à viris ars tota| — tebantur , quafi propheticum illud dicentes, D'/cede|Etie s:. nj Ia.
vnguenratia quafi res omnino muliebris,& delicata| *|4 me, eg- nols me tangere , quia mundus [um , vt idem "M - ES. H
tractabatur.Itaque primo lib. Reg.c.8.15. Iudzis Sa- Auguft. interpretatur, offendebatur, quod fe Chri-
mucl predicit fore, vt i Regé fibi poftulare pergant; ftus à peccatrice muliere cótrec&ari pateretur. Que-
atque obtineant; Rex ipforü filias vnguentarias fuas| |admodum & illialij qui dicebant 4ware um publica-
: — [faciat. Secus pedes Chritti ftetiffe dicitur,quiaqui| |v54,€7 peccateribus manducatu, e7' bizifü? fupra cap. s.
ad menfam antiquo more fuper thoros accumbe-| |3o. Stultus denique erat;qui faluatorem peccatores;
banpitaiacebant,vt caput verfus méíam, pedes ver- medicum zgrotos admittere mirabatur. Cuiufmodi|
| fus exteriorem partem haberét,qua miniftri fercula| C hominibus re&é alibi Chriftus refpondit , so» ven; |
b . UM ferentes,menfam obibant. : : vocáre iu/?of » (éd peccatores , & non egent qui fani .F'm.'",f'; äïthä-ïïä
j -Lacrymau capit vigare pedes emus.) Recté peccatrix à ,d:ca, féd qui malé babent. E " BU
lacrymis fumit exordium. Magna ad fle&tendum . 40. Etrefpondens Lefn dixit ad ilum. ) Nóad ver-|
|Deum oratoriz artis cft peccatorem tacitum flere.| - ba , fed ad cogitationes , quas in Pharifei animo| ial
Quid nifi fua peccata flebat? Intelligimus hinc eam profpexerat. Qua ex rc porcrat intelligcre Phari- ;äiv;:a?um.*ü
illi veniendiad Chriftum fuiffe cautfam , vt veniam| — |fgus Chriftum non tantüm propfictam , fed ctiam EL
ib eo füorum peccatorum impetraret. Scitéqueà Deum, dominümque prophetarum effe. Miranca ,
quibufdam eft obferuatum multos legi ; qui ad|. | Chrifti in refpondendo prudentia, atque fuauitzs (l
Chriftum, vt fanitatem corporis obtínerent, ma-| |facitvtipíe (cíe Pharifeus iudicio fuo condemnert, [
ono ftudio concurrerint; qui veró peccatorum fuo-| . |&,vtait Beda,dsm fna fententia Pharifeus cvnmincitur, m
|ram remifBionem petiturus venerit, preter hác mu- D |quaft phrenericus funem pertat,e quo bgetur,. Enumeran- um
lieremneminélegi. Meruitfingulare obtinere be-| |twr bona peccatricis , epamerantur mala falft wifls, cum di- n
aeficiu m,qu; fiugulari ad Chriftü ftudio atque ani- cifir , intraui in domum tuam.. Nec tam fuum, quäm *ngüsd,
. Müovenie — t d T : infamis mulieris tuetur honorem; noh enim refpó- u" dfl
| Et capillis capitis [en tergebat.) Satís erat dicere ,ca-| — | det (c prophetam effe, quanquam id re ipfa tacitus L
pillz ,etiamfi non addidiffet,capita fm , fedaddidit,vt| |probat ; fed Phariízo mulierem opponit , quam ille w
| orationi emphafim adhiberet, & caput pcdibus Op- peccatricem appcnäuffïata *cogitque Confiteri eum, Xä;nlm;
X poneret,Nec dubium quin habueritfclixillapecca-, |illam fe efTe meliorem. npnd n n
crixlinteum aliquod,;quo poffettergere pedes Chri-; | —— 41 Denarios quingentos.) De denario,quid effet, | N N(;
(Lisfed fuit maioris humilitatis, cariratííque capiliis! |difputauimusapudMatth.c. 1528 . —— — A g
tergere,quàm linteo. Allegoriasnon querimus,fed — | —— 42. Qs* ergo eurn plus dilgitt. ) Hic nobis heré- 3;
tamen aliquando obiter occurrentes indicamus. | E |dum eft. Quia etfi huius l-O.Ci. difiïvg.ultas ;que fumï ;Si
p Am brof'capillos honores,quia mulicerisgloria,de-, |ma profecto eft , nó hic , fedin huiusaccommoda- (/ 1:
; Gper- |cáfque, vtait D. Paulus 1.Corinth. i.5.capillus eft: — |tione parabolz , & con clufione que eft ver. 47. có- f i
fux. — |Bedaresomnes fuperfluas interpretatur,qug Chrifti — |fiftere putatur; tàmen mco quidem iudicio cius dif- þ"
lpedibus,id cft pauperibus, feruire debent. | ficultatis explicatio ex horum verborü explicatione hu f/(*'*
| -^ Etoféulabatur pedes eis.) Hoc,vt opinorin mere, |pendet.Indicabo primüm difficultatem.Videtur ex "u
non erat,fed fecicilla mulierfingulari humilitate,&| — | hac parabolanon fuiffe colligendum,quod Chriftus )
i precipuo quodam erga Chriftum amore. Habent,! |colligit; multa peccata illi mulieri remitti ; quia n
| [quod imitentur fratres exemplum, qui quos pere-! - multàm dilexiffet;fed cótrà, propterea multüm cam| t
' |grinorum lauerunt pedes;ofcularifolent. — . |dilexiffe , quód multailli peccata remiffa fuiffent. — fiy
Et ynguento vngebat.) Vulgaris quaftio, curnon| . |Nam non propterea illi,qui quingentos debebat de- Remmïü.c
potius caput;quá pedes vnxi? vt & confuetudo erat, F jnarios plus remiffum eft , quia multim dominum| ii
& fiue alia;fiue cadem apud Matth.mulierc. 26.7.8&:| — |amauerat ; fed propterea plüs poftea dominü ama- 'ä?ï"ïsf&'
Marci 14. 3. & Ioannis 12. 5. feciffe dicitur. Vulgaris uit, quia plusilli, quàm alteri remiferat , quemad- u d
Iquoque refponfïo indignam fe adhuc peccatricem| modum his;in quibus verfamur verbis;fignificatur. t
liudicaffe, que Chrifti caput tangeret , vt refpondet| |Queres (peciofam Caluino, & ceteris nouis here- b
Ambrof. Id probabile , fed fierietiampoteft vt vn-| — |ticiserrandi occafionem dedit, negátibus huic mu- |
üentum hoc minüs preciofum fuerit, & indignum lieri propter precedentia caritatis. opera remilfa
|capite. Namillud;quo caput Chrifti vn&um fuiffe| |peccata; illa veró vetba , quoniam dilexit multum , fic
: |dicitur,alij Euangeliftz pi(äcum, ,atquepreciofum| |interpretagtibus, vt dictio illa, qwniam , non cau-
] lappellants de hoc Lucas nilil diciteiufimodi.Ecdu-| —|fam , fed effe&um ; & confequentiam figiificct.
! bium non eft, quin preciofiora vnguéta capitifole-| — |Quod vtinam nemo Catholicorum fecutus -,c(ï"ctïw
: | Quec

IN

' : 190 : :
| iB

SNRR M"W*"..A.v't'"c';g:
: iam, vt C hriftus OIili(ïfï;
" tiàm , 0a re ss
niffum faiffeccam dilferent i Is
] e- A miffum fui 'o,llcoilrcadllexlu iffa funt ei p jhi in
! lam ape- : HOBReOHES fed rem pecta mi |
| trorem viam éret;. : lta , Í Í[pecta. Y 3-
io, vtad nullum mï:'ï quia (criptu- | *?'unt ci peccata lä'ïcxit multüm. guilä:as cít. Nun :
: : CEaE O VR 1no efiet, iftus Simo- MEDIAET ETA IU ia fubt . ftto in-
Queinterpr ijcienda Omlü am Chrittus Sim m| |multaq: dislitteris facris nim im cüm noftri ss
p " nie : u 43449214 ! eBaIs t ter u UAAU x vtroque ;
| s ( pirets mïgnifePugna-t. I:zïurïil'*'mm m:ä;i? remit-| — 'exp Oncnim as eränuxsz;rïmquc lejäty;ne?& 9n
" | rtà nutttu : m u 'uam i : Ó d ectic
| / IE, & . 47- re d müllerc h f .TA t, (1 ; in9,cnio. "um ex aict ROR UR n]que
I 1 dixerat Ver. 47. ! ríus a miffa fac . dulgemus x eccatoru en vtru
Q : lexit multim , x nergo lacaritatis ex quatur & re miífione, edente :
P. ii taa. No fficia carit: ;ante| |qua KOEHIR EEHIUN ex antec « E
h. »ï d b peccata | id eil o hriíti, ante loex pecca uam 3atur,re 1
p pop peccáfa 3t5.] Chri le&io ex p 'arabola tanquam : tebatur, re T.
: tnntur t dilexer erat pedes erat] ,. Kfita parabo Chriítus v hriftü] |
l. ! enante isrízauet r nte vnx ropolitap ionis qua i(timare C EXSA
» | & tam lacrymis rig fucerat, a pecca-| lexp imentationis qua ! - exittimar: o mihi, |
" : anteTacry ículata fucrai iffa pecc .ulte areum 0 debem liquádo m *
"NI . bucrat,àa " antco ife illi rem : m eu LUE terat, & n lacuerat aliq G us
| capillis terferat, ius fuitle ilectioné prio lliei nó po lleeiffe. Placu ifle diceremus;
ptoj illis tet TE prius tul | dile&i , B 'co 1g ; llcgl : :m fuilfe . |
l VP fignific rem . itrà; : abfi 'déq; co 'fum : nad-
| : rgnii íterio : (ed cot lé,abífurc -abola v 'io,quer
qO — | . |Non igitur li illc, & po eífe ; : UISIEHTUHEEC ría para à contrario, EL Es
| : ilexifie; 'um fignum ceflé cata. Di- hriftà inue àfimili,fedic jm, quia mul-
DO — | deinde d : atorum DESS DN f i(le PCC ; vt Chr i ra-ülnl 3 : kum, q :
. I t2 , : Is pecc i(Ta illi fuif dan re- metaretu ille dilexit mu MR trarl1o,
[uæ, ERE UUBR qlæon iade remi iTa £ i[fc,[e ag nec Argur s Icut 1116 j i lierié con
ris ren i(le , dein ius remilfa fü j Chriítü d f dixiflet;Sic ; REO AE A 1; aut,
; : ilexifte ; illi prius rei illi Chr dà fi dixi ; itahu : mülïaïf -
MQ, lüs dllex ata lulP : /dqucl (Y-4 . itno : f' : fuefa!.'), eccata . b it :
: as i5, pecca iznoralle,1 ultasvcr Ym illi remiísü iffa funt p làs dcbu |
: "nOo: ; muit4; Hlir 3. remiíla d sour olis
Quà : | cet al!qulb' ipfam lg, .apcccæm ia 8 tum . : ultu) re Ísü erat , p MIPere
^ iTA fibi effent; d uttuntur. ; hoc ctiat ia dilexit m illi cni plus remils beo remittere,
N- — » iffà fibi Ix1t, rem Is & oeavla] x : quia 1 illi CH pb ss lus debe X
. | : in Ym dix : 1S c2€ 'rore düi » us« interoreta
YR : cum g emaporrsaoqur fuo err nadmo ic mulieri p interpr
JedeYns | declaratfe, reterit temport ni alio i4 [|quem itaeco huicm idé cum hanc NEECIME
"ass Mi ! | Gracum pr : Caluinia cnim nem iligeres 1"**5 - E;quldf-c. is placet;cam-
ldemj "^ bum Gr&ci Certé hoc Putant ci tà. dilig üs mc dilcxit. ü mihi magis p ua
T. - . [C- w (Tullt. i 'iTaPCCCR V : : oa lus ln . m.llu 111 1 ; .l i Oü€a)q :
hu.. I Confiflna' : ^non PO w !Ie remi!i E qu P (CO,Ctla .( lla m P s i Tare]
r ibiti dicerenon | ffefibie i peccata rc- lonérecogno rer,nifia iftus hoc loco
Qué- tohibiti bitarc pof fibi pecc: i(la — tion :'amplectere d Chriftus h. rü
M [ dclem du [Ie, vtrum fibi p remill: libenteramp xiffct. Quo« liget ? etfi füturi
| nem fidciem d g ss edit, re C |queli ; tric diliget ? e |
Wth- inem fi : lgnorarc p dem ct | el a : t occu [us . di ä us tec-
: uidec em,v lacuit, : eum p It prete-g. |
