nibus, vt credam de vluma potiffimüm; & generali — obcdiat, & eximo pulucre fufcitatus prefto fir ad
drefurre&tioteloqui. Primüniquód ver. 21. quem, | judicium. — —— —— - d out
vt diximus,locus hic confirmat , co fpe&auerit.De- — | . 26. Smutenim Pater babet vitam in femetipfo , fic dedii
inde quód ver. 28. 29. haud dubié de generali lo- — g Filio babere vitam m (emetipfo. ) Duabus in rebus|
quatur refurre&ione, Noltte mirari bocy quia omnes, qui huius loci fcntcntia verfatur, quidfit vitam habere
manonumentis fent,audicnt vecem Fily Da , e7 praredem,i in femcetipfo, & quon odoidipfum Filio Patcr de-
qui bona fecerunt, i refurreiiionem vit » QUi vero mala — derit. Vidcntur cnim ifta pugnare, viram habercin
egernnty m ve[urrettuzem indicit. OqQuitur autem de. ; femetipfo , & ab alio acccptam habere, Quidaim |
Icadem re. continuara fententia. Nam quód Chry-| ^ hccphilofophice vidcntur interpreiari, quaft idcm Quid fitvi
loftomus, Leontius,& Theophyla&tus dicuntà par-| — fit vitam haberein fcmeupfo, & per (emeripfum ;|am babe-
ticulari ad generalem tranfire rcfürre&ionem, &| — lhoceftnon acceptam ab alio, ficut follumcn, ignis!*i €ne*
ex hac illam approbare , aliquanto mihi videturdu-| — |caloré per fe dicitur habere; non quódEilius à Paure :
rius.Quo crgo modo dicit &2 n«scef?, càm nondum| — |vitam non acceperit , fed quód ita acceperit, vt
gencralis refurredionistempusadueneri? Quzro| |per fe habeat, non muroo , & quafi ad tempus,
viciffim ego, quomodo Ioannes 1. epiftola c. 3.| |datam, fed naturalem, & Ícmpiternam.. In quem
I9. dixcritfno tempore nouiffimam horam fuiffé.| fenfum multis locis D. Auguftinus exponit ini
manifeftum enim.;eft codem modo effe & quod| lib. contra fermon. Arian. cap. 17. lib. s. de
hic Chriftus, & quod illicIoannes dicitintellisen-| — Trinit. cap. 26. & tra&tatu inIoan. 19. & Awbros.
: » | lib.

: Li n : , * j | 1 N id " R Y : 657 |
: N $ * ^ . " * A;.ä 3 x » , : .v 1 " 0. : | |
Ws OUMWECUIN IOXAN. CATW
W E $6

us terea quód cüm hdmg t*,"ï'
| i DI - inimeé fuapte au-l.
cius lib.s. À cium exercendi ; p us deditlet, minimé G'MF ; ábi
: lib. g. cap.2. & Idacms i tüm eflec, ni(i Pater Clg' t. Miror, inquam, ij
E lib.4. de fide, cap. s'gcdla.nglias Cf'-*æ"üänqcï pEWEOER U. P?m(l(('z .cïi tam PfïlffPiw"gnfngfge
a s -N u- adum,beda, ia Gregorij Nazianz. tores illos.períaafitle; ateno tribuür, cf
-N ww Icontra Varitm heologia Grego do| jauctores illos/ p illi Samolateno m
!t ; : d : |jao $. de T ! (Ic quo moao &ionem quam 1 iceret (,hrlüus, 'ulgatà .
Wa E |ment. in orat. : igere non poiic, : ' Iftra n le&ionem; : nc dicer us RCR
| $ ment. i celhgelt ! er Íe , id rai Primüm auorfum nu 3 l VCÍ.|ledio deé
Nm,þgqq- 1 pnen moein "*bCfa) & PLr , . Primuüm quotr m lle-.Uln NU ol tdieg
UW 21 Fateor tamen m« à Patre habere am| imcliorem Primüm dicium faceie , cu ihil ad cáfenditut:
ais | net vitam a bere. Praterqu t potefEatem dedit eitadicium fac 4t Filieifi nihil ad c
. i ROM-fcfum E m habere. P " gErperesatewi ás udicinm dedit Filios 2 ?
L | : epta u am accep : ixillet ? Omane iudici dem 1e —
I ag : b alio acc lium vitan ntc dixitlet? 0v n vt nos quidec
NT eft non ab aü eft Filium. v - iazantc ! ?Nam vt n
WR : i non cntiam à Patre ac : rus crat: - caufa,
lo i . ncedendum non fIcentiam à P: Íententiam additaru itur , additut caut !
Q' Ms : ; thOd coO uj enim € b,x[ F Etfi iecntec - [' tentlaà ïcpetl ? : ,ddlra
Cf l i habere. Qu »xtum non haber ? I Rimus atb cadeslon icie. vrne fraltra addit
o . tam non i «dab acceptu ibere. '"Imus,e | . cæClta vtf ! DN
"TA j iid ab co ; er fc habere, i du bonins efl, quz. filums hominz
"d [ j ^Dtam h»ïbït*ql- a ft vitam p l-- - a filius bo: : tba , Quta 4 g
| ' U C : CCPCa Asqe: ( ( dICl POIC : on arti- (( Y E ".']de fi hæc ve 3 : dlxluct
ellierj, T idem íenlu habeat quia non p effe videatur.Deinde " daeflcnt , non :
R Un ihocqu AH AR r,Íed g cife vi ibus iungenda eflent , non di er-
: isà Patreaccep z viuere dicuntur, : n (equenü— du . nolite mirari, D
Juu.magþw; LT quammsap : us vl l- BEU s. Cut vorenum is cít;ino ] | :
" MO : j UE » uca q X Vldentül r à hhus hoïnln - A (ad n,Oh.
TRU : ficat creaturz , qu m habet, vt Chriftus, Quia n collocatione; fe
- N - i :mque red 6 hnüusl OCi | PO inuíitata VCI R Hïc enim natul |
38*—,nf:'czqan"**« ]totam , cande . onere,Se - ipfum, ^ ucría d ia filiushominis eft..— ^ p
N T ; & Idacius exp er fcmenp du a irari;quia ilius homi -rea dquid faceret pio1
h - lAmbros. : r babet vitam pres sÍed m| — te mira du ; Prazterea quid i "
E jcit , /fc«t Pater ha Íemetipfum ; fe I trborum Buxus. Pr: | inem ? Noelue m
M Mi - ä Inon dicit ; j/c4£ 1 babere períem pees ymius . liscrat verbor : lditum ad fincm : N A.
"T | lta dedit ez F: is aliud efle non videt: níe-4 . nomen illc Criora verbaad verb ASUNEQUAS
um cxphq 4 lfä! ls allu | [o i E þ Lf!!n ,/f-t i j i . (]D(;'llola v : 1u Wz)ï
PETUN ' i fo od qu - f ! inquit , P4£ : rart boc, Stenim u p : habebataccufati i
ï' 'ïz rl d à Gmf!!h/üï qu * WC lf;f:ïm; q 328 R N MY otC, N í (ljtll'n iliaDco ^
AT LU lp o rremattigiie, fact vitàm. Lo R epesdi "iam verbum ique & Áugutt.
| | : lmihi videtur rematt fontzs [catwrire facit vi | rcferantuziam v Imirrere. Denique s
3 Q ( : jur t | od 'ontz ininaeit vtCyril-, — rcf- , Otcrar admitrere. " hom. hom:
In:; ( 4 Jmetrpfo s 1d eff «à moawm, :cnus homo eft, Ro necaiterum pote 'init.c.15. & lib.so.ho:
ii metipjo icitur de filio quatci iram in fzmet| — ne« & lib.r.de Trinit.c. da, & La- 4
- - : itur ig1tuf de FT (cm , vt Vitain D - hc IOCO,&- ss intrá Eut rChC!na Deda, * . ' l
kizpprobas * kouuiti ov ia difle Patrem , vt s vit& oec ilius lib. s. contra Eutyct em-
TLTA ! ir.culdicit de : Pater omni 22.& Vieilias lib. jc illus italegunt, quem
EOE lus ait cuid admodunm t5 ita Filius| ^ 22.& Vig o Cyrillus italeg |
* QU Otpem ' id eft vt quem r tud It; tollir; ita Fi ius waceld :Graecus vero y s hàbemus. Et non
I . ] | Ihaberet, i dat,cui vuit; toliit; Pbvsl tiniomnes; ia dicibus hàbemus. :
miDeo. - ha i vulizam dat, RI * eam cut vel-| | in Latinis co ications refatare, Non
us E , : æ & cui ) , eret, & ea : duüï in i I A : atcione rcri $
Kium w | | fonslï i,il fc vita fontï'm Contïgj;um;Ic,fä 'e fenfüum exeo adl?(;i&ïcilc Samofateni exp hc;tä* 19 Chryfoftomus :
.'Mx.þ "T l : Olnn ub €rr€t. i ? i : 3 Cï-. €ï£1 i? * ROE [lrllcnt 3 VRX : : 3* ic-—
d u | 1 : -ui vellet,au U uT ]uerit his v : Idem tantum arg iudicandic
,;,&-;1;;&;&5:, | : EM A uEE quó dixerát ver, u ód i Patcr Fi ": ibus homi- O
T. ! iípicuum elt, àm quodante J vtiturs quo iahomo erat, ommn a um
| peupie 'obare, quàm quodantc er Filiw, | :m, quiahomo im facilé
| i : ftus pro * vivificat fic e iffct poteftatem, qu ' Hoc enim faci :
T2 ' bis Chri afcitat mortuot c97 viui ; lizendam| — dif d i(íet poteltatem. F : 1€Sï w
Mu — 2 eut Pater fnféita do intelligendai ibus eandem dediffe p E poirf* omi i
iM AHIHITLO My"'g' P i 2 ? A * ^ * C -1.] ra : !11 APO
ml N UAgee i deft cap. t. 4. In ip ifiimàm| — folui potui los effe debuiife , cum ili,. pR
" M ^ p « Ta : LR n * ]t
MOH - | hvt uuei p kv E E R orali potiffimàm 3ines Ápoftolose ftoli facti fuerint,
T l efte diximt iritaali,hic de corp , cibus homine i rca Apoftoli EEE
| u ituail, intcllieitur qualtio, . ; ropterea 7 - 6 fuiffent;
—— — — uód illic de fpiri inc fecunda inteiligitur q m oli fa&i lunt , p im hi homines nó NU r
rE v m qg ..« eft. Hinc fecun rvtvim haberet.n íe-| ft ] ineserant. Etenim ld Canfaenih ^ |
^rani g Pater i vita [crmOP EO deoent Vtvn&ï' es , quos D quia homi ique fa&i non fuiffent. i di, quia
IT duv WocAe r n odo Pater Fi res illiomnes, ; poltoli vtique ; lederit iudicandi, r
— ( jdederis, vlauom (t. & aucto Deus| Apo r poteftatem deder |
w n ipfo.Nam Ausuít. 5 TR atenus L2eus 'ilio Pater poteftate: : ifa , fi enim
v t LUR , mmetit 10cum ac : ; hoc, Ctik z : vnicano : BO dex.
M* ^^ . jberer. ! iximus hunc ! agüonem : 'át , led tamen illet conftitatus iudex.
BOnemss - — [modo diximus ! am gener rillohoc homoerat; : 10n fuilletcon
t 10 od í er&ternam p | £ vrillo hoc illet homo , t!on fui E lto ma-
Qmod s 7- Át, interprerart , per: Nos cum Cyrilio | 'us faiflet homo ; fed hoc mu :
b u | c&, i . : .(- dïcunt. : : ; urus ; A 'cumento;, :
ao o 1 ï*-lhO d(.'d.l 3- U.C Cbmf)(uSl . ; h Cc, inquam , o ; C CcEets v ï«qt
m | Iillidediffe, cum fecit d ; cum conftitt : uód Chriftus! | De ipía nut 51
: L p onam i (m viuo* d nollet i s - ullatd !
que | | oíuo perion: fn , iudicem | Tet, fed vt quidp i exiftiiment n |
L QR | cum Fili m , & rcdemptore g d Tariam po*et, i, Sunt qui ex ab du
RA É.; cheln , þ m im IUI necelia: h i dl( utandum. - a eN C'X')ïlïau , que
m.afæaüi»fff»: * illum - : m. Hoc en El ui-| (caula dilp rationem tantü i | us
£ : ortuorum. : b s. VE v](aqu ; s iam fcd[at ; 3 iemoe nónh Ol"
g d rum,& m : ro muncetious , vt v reddi cau * tas data fuctit, nc U P
T. M E erat tr1Dus dare pottet. D« R illefa-| |tenus FM tenus homocrat.. INac :
TT buscunque ia cx eo ipío,quo | p itenus Deus; c habcbat. Itaque G:
NT ! od erAceM abcbat, pote-'p tenus De íc cam. períe h us homo eft,
! joamr Mf [ RIO,[Cd nat 3 s n Dcua h& CDc 3 1 ' il]äeln IP c : stb int uatentus "K
m dono m nem , quar $ H 071 Latiné vertunt, q ' ec. Infament
| : "R d DCUS)001 i | "N EE em ost 2 " N Cie foc.. lï« .. i : mc
xj APU [ &us eft literhabuit, — uD ein Feceré qu4 — dictionen MA B'TszD ul eri aut x BO CRAES AgActe
T BN &amnatura/;- Mu L apR o jiplidacw r ii 6s hoc nomine, 7?bere
YO vt ? it pote[latem &* d. ROU ER expica- C bDretationem F b T - nomin6Gucs o
J ] Et pote iis verbis mihi dicere , iffsl linterpretatione s alios hoc Mi
TL MO AR $ VCFDIS 1v h. OCOIHA .. iOterpieta io non folere . mc al xcnaffe-ic Caiui-.
ï-mcf[-':ed filusia homins eff ) Ah'li 1tea dixerát , pacrcmf'*äif( autem initio non -ioli-— 'e. Rationem camen aff- nis,& pe
at : réque videtur, ng()düx' ( emetipfo.id cftcui vcilet, qlfäln harcticos app Cr x m fpeciem probabili-7 9 ^T
Am "':u:i,' L DN ere 1 c : Reenees )S : m a i«- Cfelïtc iibl ' / ; 9N ;
um T tàm haberet ii iudicialem ei 11 omnc am rrz ie TISETIBTICIT TT OrSTV,
- dolul Filio,vt vi janimirum 1udicialet erfuaüfle| — |runt magnam r .cetm dedit ci zaj z; ! ' !
p E dare polfet, quia nllztr'üatcm. Mirum per»fu?h(ï? paus EEE (? p-oteïa Vibmeideitum 'cf par X p
| ines dederat. potcft: i Chrvfoftomuni eqc 4m iudicium faciendi. ; ;fedempharicam |
7 homines d - ui Chryfo R CSEIDINE etiam iüdiciu i dam , ied etmp i i
WWF-;W!:' ; fibi Chfy[b&()lhul?t , & q& Euthymium hunfg lä* CISM LE H 4c0pul1'attlln dada empbümgï:;
"PT ' h Ia um 5 : Ed ( noruMic — 4 TO P autcm aila. — u Xdl*an i
"d folent ThLOP' y u l Samofate ^^ d u , Non pozsc 2 .g.(?-at(;m lu e |
m oient,; | to vnoà Paulo bacu cle. INo ' tam eíle poteft . !
n M uncto vno verba. umflm F nificet datam eí! pecem uatenus,
UM mutato pui o vltima hzc ver « i- - "quàin vt fienific : Íedetiamq
. Dl ï ;juIM enimuctó vitlimr edcum fcquen-, 'quàin vt ob auitehus Deus, haberetvim,
171 AR ' ? |Ccotrup:um ; en :ntibus.fed cum fcque P 1 folàm qc | di&tio eam habere
: X |cottup: cedentibus. d Filio no: fieadictioec | —i
1701 0E : H on cum prace enfus.Potcftatem : Contra ego; m Deo da
ab | bomine cff 1on cu yt fit fenfus, l homo crat.Co z tanquat p
: : $ . a . ; UE Y 3101nO v iÉ C[lä.n] à & -! !
T |WUEDE tibus verbis effe lï-ngend 8,( pofito hïcpunäif) Ms vtiauc fcníus Cüïst'FllltocRatcnn At jam probaui :
Id | liteiiudicium aCCIC s ev inis cft nolite mi- - EU dicand! po U CU led quate-
gidiid u L us od dcdit eiiu ia filius hominhis c hominis |tam illein A | Deus , LC
LT , n . 1us no Cb S jtatm | * uatenus E EM
lum | &tia fequatur , quia fil d me filià hominis ic noti de Filio quate: ) Dcus,&po
mCUP if 1. (enteüa eq : g uöd nmac u v us hi(, no x ( ctiam vt W :
if BO emini q : Paulum| |m : Namet . - eternam | |
9. i,quafi dicatne mir ius Dei fu. Paul hushomo erat,agi. im accepit per atcrpa | P
maep s 3 rartq ; : filius Dei hti4| lnushomo pR ipíam accepit pe EX | *
t Mu idetis effe , quia euam n hominem Chri- [tàtem ; & naturam ipf agiiur hac de
Säpï ; : dC[IS c H E " on zol tetm . : taàaincn non ag | - , !
a d ofatenum, quia purum | modum, jeftatem ; 'rationem ; tamen nc zternitate ; fed :
-cepcrl-». | vero Samo b le&ioncm ad EUH E lentum à Patre gencetat b omni häbült;»[(.lnïxþw.—.l..—, : NX
PL ftum fuiffe doäG ':st ;xmt commutalfe , vt (m;uïili ! Ea Pof&fkate,quam& en pf S"unamw, um
W : | uo nunc apu ledilfe filio pott&atf-mw INRSENINHESNUP C M BU
) a ] s gæceret,Dcum*dedl e i | E D |
ap iE | hunce * s NIUSSSUUM UAR
"TL * : — | |
l rllj | $ ; m ?
l) .

El

dusd

, Filius ho-
/minis pnon

Mu figni-
4 ficat,

—C€—-—--

dem

scper CLti-

filij Grecé articulum habere.

[non foium paralyticos fanabo, fed omnes etiam fuf-

[tuos fü(citabo. Auguftinus adid,quod dixerat verfu

.Jagebatur de rcfurre&ione priuata quorundam, quos

.|Sed co loco probauimus etiam illic de generali

[Itaque potiüs exiftimo, aut idem hicà Chriíto di-

luiffe, ficat paullo ante dictum fuerat. Solemus

nes qui m monwmentis [nit , mortuos omncs , ctiamfi

[in fepulchris effe folent. Multos enim à beftijs dc-

d

6 sï8

lOAN. MALDONATI COMMENT.

59;

ettam emphatica (it , quod negati non poteft, aliamn
vim habeat nécelle eft, quam nemo;quem legerim;
explicarit. Ea duplex meo quidem iüdicio effe po-
teft. Aut vt fignificet Patrem Filio non folüm cu-

modi miracula faciendi , nen folüm fufcitandi mor-

tuos iudicandi dediffe poteftatem. Autnon folüm
Patrcm ipíum iudicandi poteftatem habere, fed eam

quam 1n temporehaberecoepit. Itaque. vt dictio, À ruifle fepultura ;. fed nimirum ex maiore parte to-

: ; PA * e . 1 " ,
randi paralytici, quod illi mirabantur , aliàque ciuf-

tuos, vt paullo ante dixeratsfed etiam. viuos,& mor-!

etiam otonem in Filiü tranftulilfe, qaia Filius bomini

iudicisaccommodatam. Quod quemadmodum in-
telligendum fit, fupra explicauimus ver. 22. Illud,

tum cft, Pilium hominis hoc loco non fignificare
proprié Chriftum , quemadmodum vbique ferea-
liàs; fed generaliter hominem, quamuis pro folo
ponatur Chrifto, quia ipfe defefolo loqucbatur.
Propterea neutrum nomen, neque hominis; neque

38. Nelitemirari boc. ) Incertum , quo pronomen

cedentia proximé verba retuliffe , quafi fenfus fit.|
Nolite mirari, quodFilius hominis fit; nam & Fi-
lius Dei eft.. Cyrillus refertad paralyticum , cuius
curatio máteriam difputarionis dederat.. Tanquam
dicat; nolite mirari , quod tantopere miramini, effe
à me fanatum paralyticum; veniet tempus , cüm

citabo, qui mortuiin fepulchris iacent. Leontius
adid quod verfu. 25. V'emit Zam,(y* nunc e(ï,c]uando "mor -
t Anidzent vocem Filrj Dei , eg* qui omdierin!,wmm,quod
ille de Lazari, & aliorum , quos Chriftus, dum in
hac effec vitajfufcitauitre(ürrectione interpreratur,
Senfum igitur effe , nolite mirari, quód dixerim me
paucos quofídam fufcitaturum effe. Veniet. enim
tempus, cum non paucos, fed omnes omnino mor-

pracedenti, Ef poteflatem dedit eietiam indicium facere:
quafi dicat , nolite mirari,quód dixerim datam mihi
poteftatem exercendi iudicij,plüs enim eft folo ver-
bo omncs mortuos fufcitare: atqui id ipfum factu-
rusfüm. Hoc probo , quia ipíum filum orationis
eum fenfum prz fe fert, & nihil repugnat. . 1
Quia venit bora ,1m qua emnes , qui im menimentis fant,
4udient vocem iMi.) Monet Auguftinus non elffe sd-
ditum hoc loco , Et nunc eft , ficüt ver. 25. quia illic|

paullo poft fufcitaturus erat ; hic dc communi om-
nium hominum, cuius nondum tempus aduencerat.

mortuorum refurrectione locutum fuiffe Chriftá.|

&um effe , fed ab Euangelifta, vt alia multa , pra-
termillum ; aut Chriftum, fi non dixit, intelligi vo-

enim, cum candem fententiam modico internallo
repetimus, aliquid ; ne omnia prorfus cum faftidio
iteremus , preterite. Aptiàüs mihi videntur Leon-
tius; & Euthymius obferuaffe hac petiphrafi , 0»-

in monumentis non fint , fignificari quia plerique

!

Vabl Q

efl,id cft quia perfonam gercbatad fungédum officiü p

hic confirmandum; quod recté à quibuídam nota-|

|Hoc refetri debeat. Diximus fuperiore ver(u Chry- : C folàm de fola fide, quam nunquam illi probare po-
gMoítomum,Theophyla&um, & Euthymiumadpre-| — tuerunt, fedne de ipfa quidem fide litteràm vllam
| legimus. Cuius ergo infania eft , fidei, de qua Chri.|

- |cedant r refurreflionem iudicy ; ergo é conttario fi-

.j& Theophylactus colligunt ex hoc loco folam fi-

uoratos , multos igne confíamptos , multos alios ca.

À

multa de refurrc&ione, de iudicio, déque data fi.
biàPatre poteftate. differuerit. Refpondet hzc
fuiffe Iudzis omnium creditu difficillima, qua qui
credidiffet , nihil non effet crediturus. Catera quz
pertinere ad hunclocum poterant, ver. ag. cx-
pofuimus. iE

wita ,*qui vero mala egerunt , in ve[arre£lionem Iudicy, )
Non duas refurrectiones , fed duos refurre&ionis
exitus facit. Omnes enim refurgent ; fed alij ad
vitam &ternam, quzrefarrectio vitz vocatur ; alij
adcondemnationem fempiternam , quz dicitur re-
furrectio iudicij;id eft. condemnationis. Peruer(a
eft Caluinianorum in hunc locum interpretatio;
Chriftum non fignificare bona opera cauíam effe
jvite zternz, fed tantàm predeftinatosà rcprobis ex
operibus,tanquam ex fru&ibus atborcs diftinguere,
folam enim fidem caufam falutis effe. At hic non

ftus nihil dicit, falutem tribuere; bonis veró ope-
ribus, quibus illefalutem tribuit, falutem auferre
iIRefutauimus eam hzrefim & fimilem interpreta-
tionem illorum Matth. 25. 35. Sed videamusnum

ex hoc ipfo loco poffit refutari.. Primüm quiscre-|

dat Chriftum przdeftinatos à reprobis diftinguere -

:Ivoluiffe. Quidenim noftra intererat, vt eos intcr-
noíceremus ? Deinde fi id facere. voluiffet , non

fint. Deinde quis non videt rationem ipífam po-
'Pcularc » vt, vbidercfurre&ione & füpremo iu-]
dicio -agebatur , notn ngum proponeretur , fed
vera redderetur caufa, quamobrem alij ad vitam
eternam , alij adiudicium fempiternum refurre-
&uri efent ? Neque dubium eft, quin eodem
modo hoc loco de bonis operibus loquatur , quo|

falutisfacit, Efuriut emim , eo dedifis mibi manducare,

E/Nam eorum ,vteum locum deprauent, commental

illic rcfutauimus. Denique non dubium, quin
eodem contextu, eodem tenore, eodem feníu de-
bonis, & malis operibusagat. Mala autem opera|
profe&to fignificat caufam fore , vt quidam pro-

gnificat bona operafore caufam, vt alij procedant
m refurretlionem vit&. Quanto mcliis Ammonius !

dem ad falutem fatis non elfe. Theophyla&us om-[

nium verfatur manibus; Ammonij, quia in fo-|issos; ]
F ilis manufcriptis Gracorum Catenis citatus repe- ïlma"u*ï
4 : E W ov t.locus |
FHItur , vcrba I'BCltabO . C*X æpxäa'c»f m'c:lg p.o'vn defide, &l

G'C:;O'd,, » P;M"xw.f :P')/CG 73/; äx4 ec,yozö'af. Ji dïij,go'rgþæy gbw OPCKibüS»

TX T* Qp069 , Xj üc ljune ayoreezila] eic eulnezay lov
oï'r-&pæwov. | |
30. Nonpe[fum ege 4 me sp[ofacere quicqsam, ) Quia
iudicandi poteftatem fibi à Patre datam fuiffej
dixerat , docet non poffe malé fe iudicare , nej
quis forte exiftimaret peruetfum futurum cffe iu-

tum intelligi. Inücnio in Greca Catena propo-|
fitam hic nomine Chryfoftomi queftionem , quid|
caufz fuerit, quamobrem hoc loco Chri(tus tam

.29.. Et protedent, qui bona fecermt ,. invefurreBionem|.-

bene ex operibus diftinxiffet, necenim opera bona|.
D certa funt figna predeftinationis, cüm tam multi|
prefertim infantes fine vllis bonis operibus falui

apud Matth. c. 25. 55. atillicbona opera caufam]

|

Quzftio-

nes Iudzis
creditu di£
Hcillimæ,

Caluinia-
norum in-
terptetatio

de f£de &

us

ssciiten,

mendax

dicium ipfius, càm homo elffet , «* ommi bomojríalus.s. |

w
,

refellitgr ].

Operibus, ].

X

——

, ^

Vibond,, ! .
;Ondet r

«l. ['ü i »
n QU Q"lh.&'*.ï' *
TR Qd
À VN

Sa Pán M
& Md (*m«-q&

d sz'. z.

j 0

|
m |
"t
Pb m
d ..,ancm w&li(' Xt

$ feloe. hE ,[;
- MU n

^
[]) ','
Wi

1 le] aïï; d

l
y. N
PPA ^l P
Md LA 4 E
TA h-ymm ;!Af- .f. $
sl

L r
AC PansA L |
54 entoliss
"A !
f'ae Al Iw r
t2 Glll?orere
': C& jnöJLrüi
|
l

!
n
n
l
N
I
"
M
)

la .l
i. At iC hr
Eul
MTRO
- M [

, !
, !
: Qrterim vl
LI' '..**u *u..va

b t
ts l
'Pl*. aeoam i w
W V WUU ]
li
" i : |

':rmm! falitths
I2l HH Lw.»hv

í (]
, Qu t
B

il
l

! ^nl
p
UM WMWL;;
|
^ , ani i
,ïnï,wm..».xg 1
r i

1 l
Anmmtm CJ.J
QUUIMA J 7

. Aioons
] 4

! .,A ! j(w j
]1/" 1:.',',: ,
"L
: 8 m
j w Il

um
u^

x-
P EEE

r

Tra&.;g.

Et pro
. litaque,

Demo-
fthenis
1 Olynth .5.

|rillus, & Theophyla&tus , alfuetos fuiffe Iudeos fre-
quenter audire Deum futurum iudicem. Qwomam

|derentur quód Chriftus , cum homo eflet,diceret fe
liudicaturum omnes homines effe , docetíe id non

diun Patrem tudicabss , adiecit. Non po[fam ego à me ipfo fa.

lbat, hic de iudicando. Etíolent qui ex alterius prz-

3 ille,& quomodo iudicandum effe dicat.

Iquimifit me.) Confirmatio eft fuperioris rationis,qua

660 |
]mekdax. Eam fulpicionem rémouet; nam quamuis
homo quidem fit , tamen errare in indicando non
poffe , càüm nihil faciat nifi ex Patris iudicio , atque
voluntate. Ad eundem ferme modum Chryfoft.Cy-

Deus,in quit,iwdexä/ï,?fqgä .&.7&4.8.&, exurdat Deus,

1cieems , Pfal. 67. 2. & , i'udiagre populum fütm in tnfhitia,
Díal.71.2.&; exwrge Deusymmdica cau[am tuam,íal.73.22.
&, fiorge Deus, mdica terram, Pí21.81.8. Ergo neoffen-

(üa,id eft non humana;fed Patris;id eft diuina aucto-

lait. gw«, inquitdi&uri Ms erant)fi tu radicabis, qg7 Pater
von iudicabit, quia omne indicium dedit filio, mon ergo [ccun-

cee quicquam s [ed. ficut audiomdico , ey* imdicium meam
infiumn eff, Quomodo dicatfe non poffe ex fe facere
quicquam ver.19.differuimus. : : |
Sicut andioyimdico,eg* iudicium meum imflum eff. ) Paz-
dcula, ez^, pro itaque pofita videtur, quod Hebraicé
frequens eft. Exeo enim quód non pro fuo , id eft

|humano iudicatarbitrio;fed proutaudit à Patre;qui| -
lerrare iudicando non poteft, colligit fe errare non
poffe,fed re&té femperiudicare. Ver.19.dixerat nihil

e facere , nifi quod videret Patrem facientem , hic
dicit, nihil iudicare, nifi quodaudiretà Patre. Idem
vtrunque fignificat,nihil fe neque iudicare,nec aliud
quidpiam facere , nifi quód Íciat confentaneum efle
Patris iudicio, atque voluntati. Sed illic videndi,hic
audiendi verbo vfus eft ; quia illic de faciendo age-

Ícripto agunt in eum quafi in exemplar intueri ; qui
autem iudicant ex alterius voluntate;auícultari quid

- Quianon quaro veluntatem meam d voluntatem eims,

probauit fc re&é iudicare , quia non ex fe, fed ex Pa-
tris voluntate iudicat. Idem nuncaliis verbis dicit,fe
non querere voluntatem fuam ,fed voluntatem Pa-
tris. Vna enim res maximé omnium errandi caufa eft,

1 N " O AN CAPV x

ez difépientur imimici eine , 97 fugiant quiederut eum à fa-|

ritate fa&urum effe. Eedem redit,quod Auguftinus|

, . G6I
À |in quibus dicit Chriftas etiamíi iple de fe teftimo
nium perhibeat.füum teftimonium verum effe, vt c;
8.14. Probabilis fententia. Beda,& Alcuinus ex íua
opinione C hriftum loqui putär,i?:d tarquam homi-
nem,non tanquam Deum; vt fi dicat meum quidem
de meipío teftimonium,fi vt teftimonium foliüs ho-

at fi confideretur vt teftimonium Dei,verum vtique
erit. Ego modum illum loquendi prouerbialem
Afuiffe arbitror. Quod velex eo perfpici poteft,quód
leo Chriftus tanquam ex vulgari fermone fumpto
B /frequenter vtatur. Obiiciuntilli Iudci cap.8.1. 7s de
te ipfo teflimontum. perbibes , teflmonium tuum uon eff ve:

lere teflimonium . perbibeo de me ip[o , verum eft teflimoniusi
- seum, Hocloco non accufatus , fed fponte dicit fe
juxta vulgarc Proucrbium nolle de feipfo teftimo-

lverum ; non quód reipía verum non effzt, fed quód
.]provero habendum non erat , vt vulgari proucrbio
dicebatur. Perinde ergo eft acfi dicat , nolo mihi
C Ide me teftificanti quiíquam credat, ne id contra vul-
gare prouerbium poítulare videar; credat Ioanni,
credat Patri , qui maius , quàm ego de meipío te-
fümonium reddiderunt. Loquitur ijgitur & ex
|conceffione, & ex hypothefi, & ex feníu prouer-
bij ,id eft communi hominum opinione. Excon-
|ceffione , quia , cum fuo iure poftulare poflet , vt fi-
ibifoli de fe teftanti crederetur, deíuo remittitiu-
re , & én $ aseuosóléps ; non vult, vt fibi credatur.
|Ex hypothefi , quia idem eft ac fi diczt ; INolo ego de
meipílo teftimonium perhibere;quia ít perhibuero,

Diiteftimonium,iam fe Filium Dei appellauerat,iam di-
Ixeratfe füfcitaturum mortuos, hominéfque iudica-
turum , quo nullum de ipfo maius teftimonium dici
poterat. Verum quidem hoc eft ; fed hec alia eft fi-
gura, aliáfque rhetoricus color. Poftquam enim di-
xeratipfe de fe teftimonium, dicit fe nolle dicere, ne

[uiþe&um habeatur , malle vtaliis credatur teftibus;

epift.ro.lib.4. -

quód fuam quiíque fequatur voluntatem,;peffimum
plerunque confiliarium. Memini elegantem Orato4
ris Greci fententiam , fxäs-ov azrayltwv ew ov e£amradin g,
4 4 12 : E TT ; ; À
099 BéAt£laj, 1&-3 euecroc t oielag. Filins vmicus , inquit
Auguftinus tract. 22. dreit, nen qwero veluntaten mcam;
x bomines volunt facere voluntatem [uam ? De humana
Chriftus loquitur voluntate , que quatenus humana
[quidem erat, poterat à diuina diffidere voluntate;
iquatenus autem eius erat hominis , quiidem Deus
erat, minimé poterat. Potuit dicere, fed voluntatem
Patris, maluit dicere , ems qui mi[rt me 5 quia etfi idem
efttamen hoc eft magis emphaticum; explicat enim
tacité caufam , cur ex eius voluntate iudicare debeat,
non folàm quia Pater eft , ed quia fead hoc ipfum
milerat,vt iudicaret. :
31. Si ego te[fHimonium perbibeo de meipfo , teflimonium
meum non e[f vermn.)Chryfoft.Cyril.Leontius, Theo-
phyl.& Euthym. exiftimant hoc Chriftum n6 ex fua,
led ex Iudeorum opinione dicere, tanquam diceret,
[quia ego de me ipfo teftimonium pcrh?bui,cxifüma-

D us

eft. Atq; ad hunc modum eam tollunt repugnátiam,

bitis teftimonium meum non eíle verum. At non ita

32. Iu eft , qui teffimonium perbiber de me , m fcia
quia verum eft teffunonis eius quod perbibet de me.) Hunc
alium Cyrillus,Beda , Rupertus Patrem intelligunt,
de quo dicit ver.37. Qwi mifit me Pater, tpfe teflimonium
pesbiber deme. Mceliüs Chryfoft. Leonrius, Theophy-
lactus, Euthymius intelligunt Ioannem, quia de Io-
lanne ftatim fequitur ; es mft(ha ad Ioannem 5 e2" tefli-
menium perkilmit veritati, Mihi & Pater,& Ioannes,&
Mofes , propheteque omnes videntur intelligi ; fed
ingularem numerum pro plurali pofuit.Non credo

di&um efle alims eff, quafi dicat, loneé alius eftlongc
F maior eft, quàm me vos elle putatis , qui teftimoniü
de me perhibert. Semper enim intuendum diligen-

minis, vt effe videor, confideretur , non erit verums|.

rum ; eodem vft prouerbio. Necetle erat quia accu-|
Ifabatur,vt fe defenderet. Refpondet ergo vet.14.£rfi|

nium pcrhibere, quia teftimonium faum non etitl

videbitur non effe verum. Át iam de Íe ipfe dixerat|

In hanc fententiam videtur Cyprianus intellexitle;

tamen,quod malus quidam dicit interpres;zueaTixóc|.

[ H 1
Moduüs 1ó-
quédi prà-
uerbialis
apud He-
brzosi

ter eft, quid'agatur. Non agebatur de qualitate , fed
de numero teftium. Quod autem dicit , €7* fcre ; quiá
veruth efl teflimonium eim ,cO,vt mihi videtur,pertinet;
vt indicet fe ne aliorum quidem de fe teftimonio
credi volituruim fuiffe , nifi certó fciret verum effe.

moderatur orationem fuam, digniorem fide facit.

que inter hunc,& alios nonnullos locos videtur effe,|

Ff 4

Modeftic igitur incredibilis hoc eft , qua, quo magis

33.. Fos mififlis ad. Ioammem; ) Multiplicem habet
emphafim. Primüm conuincit eos p£oprio iploruml

KUTN C SO RI ER IN T. RAUH :
h

: Felm

Ut d«
ï. 6.

:

Veritas di-
citur hi. 4
Icaufim - !
quitàs.

|

Ifoft.& Euthym. Deinde quod dicit, M;f/f/z, indicat,

lItaque fi veré Ioannes potuifset eam dignitatem à

Jin qua pro fe, fi potuifset, iudicaturus erat, contra fe

jeíse chriftum. Quodfequitur , Er reffémionimm perbi-
?ur veritati, Ammonius, & Cyrillus fic interpretan-|

jvtrunque erat;cüm illud & breuius, & clarius, & cf-

|veritate; & equitate caufz dixifsc.

)

]15 oanne. Itaque vtitur eodem colore , quo ver. 3r.
vfüm diximus ; poftquam Ioannis produxit teftimo-]|.

1

662.

-—IOAN. MALDONATI COMMENT. .

663

monio, veftro vtar tefte,quem eo ipfoquód produ-
xiltis,& non folàm teftem , fed iudicem etiam quo-
dammodo fecittis, dignum fide iudicaftis, Atqui ille
ipfe coftitutus in hac eadem caufaà vobis iudex fen-
tentiam fecundü me pronunciauit.Hoc fenfu Chry-

vt Cyrillus inquit.Joannem nó Ína fponte, quod fuf-
pectum effefolet , fefe obtulifle, vtteftimonium de
Chrifto diceret!ed rogatuim dixiffe.Przterca non de

tefie, quafi dicat , nolo ego meo de me ipfo vti tcfti-.

| lwy?zlf Ad boram exultare in luce eius ) Cyrillus ideo hoc

de Chrifto, fed de ipfometinterrogarent, num cflet
Chziftus,vt Ieaun. 1. 19. & Luc.3.15. manifeftum eft.

Chriftoauferre, & fibi populi prziudicijs oblatam
attribuere,fa&urü fuifse ; & t»menin propria cau!a,

pro Chrifto iudicafse. Denique quodaitad teannem,
vim etiam habet. Is nimirum loannes erat, quem
illi putabant efse Chriftum ; qui fi cam meruit opi-
nionem, vt Chriftus efse puraretur,multo magis mc-
rcbatur, vtcrederetur GLi dicenti non fe , led Icíum

cut, zeftimonium mihi perhibuit, fe etenim ipfum
vcritatem appellafse, vcalio quodamloco , Ego fem
UI4, Q Vtritàs, " uit4, Scdnon video, quid potue-
rit eíse caufz , cut potiüs dixerit teffimenmm perbibuit
veritatt, quàm teftimonium mihi perhibuit , fi idem

ficacius efse videretur. Credo crgo veritatem ipfam
cauíz zquitatem appellari, idcóque nó dixifse Chri-
ftum,; teflimonium mihi perhibuit, fedteffmonint:

|perbibwit veritati , vt oftenderet nihil loannem gratiz]:

tribui'sc; fed quod díxit teftimonium, ipfa coa&tum

34. Ego autem mon ab bomine teflimoninm aceipie, fed bec
dico, vt vos falsi fiti ) Chryloft. Leontius, Rupertus,

[& Euthym. exittimantfenfíüm effe; eco humano te-|
Iftimonio non indigeo. Non vt indicct Ioannis tefti-
imonium humanum fuifle ; diuinum enim fuiflfe

conftat; quamuis per hominem pronüciatum. Nam
& ioannem eam ob caufam miffum a Deo , vt teflme-
nism perbiberer de lutmne cap. 1. 6. & diferte teftatum.
effe, Eg» nefciebam eum, þd,qwi mifit me Daptiz.cre in 4qud;
illesiibi dixit , faper quem viderg .än"r:mm dcfcma'm;'em,
€9" manentem (uper enm ,. bic eff , qui äaptz(at m Spirite
fancle. Propterea non dixit; inquit Rupertus, Eco

(timonio, quale ille perhibuerat , id eft non exíe,
Íedex Deo ; atque id ipfam Chriftus dicitíe non ac-
cipere. Cyrillus per comparationem hoc dictum

fed quöd maius teftimonium , quàm Ioannis habe-

ret,vtdicit ver. 36. Ege autem babeo teflmenium ma-

nium, dicitfe eo vti nolle , aliud maius habere. Ego
hoc fenía interpretor, quem & Leontius, & Theo-
phyla&us indicarunt, quód Ioannis teftimonium
produxerim,non propterca feciquód indigeam ho-
minü , autDeietiam per homines exhibito teftimo-
nio.Deus enim càm fim , & ipfe per me edendis mi-

qraculis, quis fim,declarare poffim.non indigeo tefti-

Chriflo ,fed defeipfo rogatü, vt Chryfoftomus ob-
lleruat. Non enim Iudzilegatos ad eum miferant, vt

AMibuit veritati.. Mihi. hoc. fenfü adiectum videtur;
dixerat fe Ioannis teftimonio víum effe, non quód

Jannem lucernam , quia non exle, fed ex Chriftolu-

monio cuiuiquam. V ius tamen iumÍoannis teítimo-1
nio nen propter moe,fed propter vos:vt qui mihi eusi
miracula facienti nó credius , loanni quem vos iu-
dicem conftituiftis,teftimonium de me dicenti cre-
dentes falui fitis. Sicut càm vox de czlo intonuiffet,
Et clavificaui, eg* iterum clarifica bo , dixitjNoz propter me
hac vox venit , (ed propter tos c.12. 29.50. i
0351 lleerat lncerna avdens , e2v luccns, os «utem vo-

à Chrifto adiectum putat, quia cum paullo antc di-
xiffet, ego non ab bunine teffimonium 4Cipio , loannis te-.
ftimonium contempfilfe videri poterat ; ideo cum
nunc comparatione lucernz cómendare.Aliquanto
aliter Chryfoftomus, Ne dicerent , inquit, wid ad nes,
ff ileteflimonium perbibuit , id. mos nan recipinsm s recepiffe|
eftendit, Ytaque. Chryfoftomus hzc verbanon cum
/js, qua proxime przceflere , fed cum illis verfus 35.
coniungit, Fossifrflis ad Io«nzem, 7 teffimenium per-

ipfeindigeret, fed vrillifalui effent ; addit eius te-

fumonio , f1 ei credere voluiffent, faluos feri po-|

tuiffe. Etenim ardentem , & claram fuiffe lucer-
nam , quae Chriftum falutis viam oftenderet. Àt eos
inconftantes , & leucsfuifle, quinon nifiad horam
cealucerna exultanerint. (:LUOd crgo graucs etiam
auctores dicunt Ammonius , Leontius, Cyrillus,
lheophyla&us, Rupertus , Euthymius, & Am-
orofius ferm. 14. in Píal. n8. ideo vocatum Io-

men habebat, & quia apparente Chrifto quafi fole

E !enofcere potuifsent,vt Tertullianus in lib. cótra Iu-|
. |deos videtur intellexifse.Eadémque de caufa epithe-

teftimonium per hominem,fed ab homine teftimo-:
niumaceipio. At Chriftus de Ioannis loquitur tc-|

'utat, non quód loannis nó acciperct tefüimonium,|.

inftitie eft obícuratus, quod vtrunque proprium

lucernz eft, etfires quidem ipíà per fe vera eft , il-|
! ||um non ex fe,fed ex Chriftolumen habuiffe, tamen|
