|fetcunis;in przfepi,tanquam in cunis poni. Potuit
|quidem id fieri , fed credendum non eft , ita factum
effc. Nam quamuis Euangelifta non dicat in ftabu-
lo natum fuiffe ,fed, cum natus iam effet , in przfepi

uenit.Nam & Epiphan.hzrefi j1.&: Gregorius Nyf- |

i nó eft,quin eodem].

E

F

reclinatus fucrit. Cum

jin ftabulum abire. Ibi habitabát; ibi Virgo pepetits)

|tus ouere lewet.. Scdnon idco recipienda ea opinio cft;
[quae apud vulgum obtinuit, vtrumque & bouem;|
& afinum Iofephi fuiffczafinum duxiffe vt eo graui-|

jez" afinus prafepe domini fmi M. 1. 3. vt veteresaucto-

mc paftorcs folent. Nofter interpres pto à5eauA -

enim dicit Edangelifta, nó faiffe eislocum ii diuer-|
forio,non de infänre, autnorn de folo certé infante;
Ícd etiam de Iofepho; & Maria loqüitur.Itaque non
folàm fignificat , non fuiffe in diuerforio locuri có-
modum infanti , fed noi fuilfe locam vbi Iofeph;&
Maria commiorari poffent , ideóque in ftabulum di-
uertiffe, Inftabulunm ergo , càm primüm venerunzj| .
locum in hofpitio non rcperientes fefe contulerüt;|
aut fiin ipfttm hofpitium primüm excepti funt;-fu-]
petuenientibus potentioribus coacti funt cedere;X|

ibi natum reclinauit infantem. Curereo Evigelifta
de ftabulo mentionem non fecit, nifi cumi de infan-]-
te in prefepi reclinato locutus eft? Quja non age-|
bat de Iofeph; & Maria , nifi propter infantem : &|
quia quód Iofepli; & Maria in ftabulo habitabant,
non myfterium , fed neceffitas erats vop enim erateis
locus 1n diuerforto ; quod autem . Chriftus in prefepio
reclinaretar ; myfterium erat.. Oportcbát cnim vt
in medio duorum animalium cogno(cerctur,quem-
admodum feptuaginta interpretes rcddiderüt apud)
Habbacuccap: 3. 2. quod noslcgimus, !2 medro an-
uerum. viuifica illud , & ex illis veteres auctores citare
folent: oportcbat, vt cognofceret £os poffefforem [ewm,

res Origenes homilia rs. Ambrofins hoc loco , Gre-]
gorius Nyffenus in oratione defané&a Chrifti nati-| -
uitate , & Gaudent. traatu 8..in Exod. exponunt.
Et veró credibile eft, aliqua etiam tunc in ftabulo
fuiffe animalia , przfertim in tanta hominum mul-
tüitudine, vt prophetia co etiam modo impleta elfc
videretur. Ac Gregorius quidem Nyffenus eo loco/
quem modoó dcfignauim* bouem,& afinumibi fuif
Íe putant. Quamebrem , inquit ; 1dcirco prafépio , quod
eff habitacalum bruterum , 25 , qui de c«lo defcendit , pants
vite proporitur , vtetiam bruta vationalietiam fompto cibo
rationem adipi[cantur.. Mediws Witur Imter l»oucm',(yf 4fi-
num m pra[epi vtrin[que Dominus efl , vt foluto interflitio
ftpis: ambos tn (e[e creet $n vnum vouum bomivem , «2 ab
bec graue ingnm legis auferat,co* ilum fimulachrorum cnl-|

da Maria veheretur; bouem veró vt venderet , &|-
cenfum inde debitum folueret. - ! |
$. Et P'afïores erant in ngion? eadem vägi!antes.) G.
dogan8vlec , in agro 4ftabulantes,fübdio cubantes
cum grege,vt facere in regionibus calidis etiam hye-.

«; vidctur legiffe a^jguorveylec wgilan:es, quod nonj .
malé conuenit, cüm fimilis-fententia, quafi huius
verbi explicatio fequatur.- RE A E
Et cuslodieutes vigiluas talys fupergvegem faumn. ) 1de
euAaxa cuftodias, id eft quattuor no&tis vigilias or-
dine fuo agétes.Szpe dixim" eva a cuftodias quat-
tuor noctis partesà Grzcis appellatas,in quas mili-
iari difciplina diuifa nox erat , vt milites, qui ijdem
tota nocte vigilarc non poterant, quarta vigilareni |
parte ; efféntque femper, qui per quaterna noGtis
interualla alijs íomno, autlaborc oppreffis , intceri
fuccederenr. Eas cuftodias Latini vizilias appellarüt;
idco nofter interpres,non verborum proprictatem,| -
fed fenfum, & vfum intuitus vigilias rcddidit. Ap-
paretex hocloco quod in bello propter hoftes facc-|.
re folebant. milites , id paftores propter beflias,

aut furcs facere folitos , vt excubias ordine fi

— MÀ

! uo age-
E DeH ^

Vrbobir a. R 1 ] .
2j ? WW—* u

:

culinde de[cendit ad turrimy. tder, id eff Arego , mxta quam
| tI " paut ge ä"i'];'as;(?' paftores nocte wgiläï tes audire me-
ruerunt,Gloria im excelfis Deo, «77 füper terram pax bomim-|

IO;

no&is cuftodirent ob Solis venerationetn ; eumque
morem ad Iudzos propter vicinitatem permanafle,
puerilis eft error. Quod dicitim regome eadem paítores

fim , Hieronymü dicentem inducam.Is ia epitaphio
Paulxad Euttochium virguiem fic fcribit. Zand pro-

M N

Cenef.5;.
lx-

j

blimem conftitiffe. Quod dicit, Ecce; rem fubitam,
& improuifam fuiffeindicat. Quisille fuerit ange-|

. |reddiderit claritatem. Idcirco lux ifta miffa , que

Pfal.163. 2.

bus bona voluntatir, Ezin traditionibus Hebraicis ad

: 4 : ?$1;
hunc moduni , Er profechm efd 1frael , «0* extendit. taber-
paculum (uum trans turrim Jtder. Hunc loowm Hebrasi effe|.

volunt vbi poffea templum adificatum efl , t9" turrim -
der ,turrim grcg?a þgmfmre,hoc eft congregationw , eg* «a-

;mrrtk gregit nebulofa filia sion,co mtem;i!läqua& :E;fare Iacob

toria, Sed. (i (equamur ordmem via paflarumy wuxta Bethle-
bem locus efl , vbi wel angelorum grex in ortu Domii cecimit,
vel Iacob pecora fna pat , loco nomen smponens : vel , quod

monflrabatuwr. Qua hora , aut qua vigiliaangelus pa-
etíi fcio auctorem illum commentariorum in Pfal-

fitmareaufum quartam fuitle vigiliam.

verbis magis exprimitur. Significatur enim , quaíi
de cxlo füperueniffe angelum , & fupra paftores fu-

lus, qui natum Chrittum paftoribus annuntiauit,
Euangelifta non dicit, fed tamen Gabrielem fuiffe,

creditum dicit : eniunt , inquit, paffores i. Betblebem,

domus paupercula , fepellex exigua. j |
—— Etcleritas Deiarenmfulfit lss.) G. 3944 Eu nwete,
& gloria Domini , id cft diuinus quidam fplendor.

aliud 2c£av gloriam fuifle credunt; quid enim cir-
cumfulgere potuit nifi lumen? & videmus fimilem
fuiffe Chritli , Eliz , & Mofis in transfiguratione
fulgorem, ab eodémque Luca 4v£av gloriam , feu
maieftatem appellari c. 9. 3t. 31., Nofter certé in-
terpres hocfenfu hanclocum intellexitcum 4v£ar

ipaftoribus affülgeret , vt quos vidcbant, audicbànt-
ique,angelos lucis effe intelligerent , quià Deo mit-
Iterentur ; illí(que fidem haberent. SicLeo ferm. 5.

gerent de maieflate pueri , quem erant im prefepi vifari , nec
putarent qwod* m þla zatura bominaz e[fer cditm,cuf]ïæpem«c
l»ulitie Fgmularemr eccuras .. Recté obíeruauit Beda,
Inufquam aliás in fcripturis angelos czlefti lumine
Ifülgentes apparuiffe. Merebatur Sol iuftitiz , qui

ifuiffe,co pertinet, vt (ignif?ccc non .E;äcu! dbcerive
- |faiffe eos,'idcóq; facilé venire;& Chriftü videre po-|
Ituiffe.Quis locus ille faerit, cum ego dicere nonau-

t5 quod eg* Micbeas þrapþeta C.4.9. teflatur dicens,Et tu|.

trans locumsvbi poflea tenpium adificatum eft babuiffe ten-|.

veriuseff , quodam vaticinio futurum tam tunc nty[leriem|
ftoribusapparuerit;,ne querédum quidem arbitror,| :
mos , qui Árnobio falsó tribuuntur, Pfalmo 129.af-

| 9. Etecce angelua Domimi fletit inxta illos.) G.zreen|
jesGie fuperadftitit illis. Idem fenfus nifi quód his

videtur antiqua effe traditio ; nam Cyprianus in tra-|
&atu de natiuitate Chrifti id tanquam ab omnibus|

quam pradixit Gabriel ,imuenitur Emmanuel cimitas parua,|

Nam ijs nonaffentior, qui aliad lumen hoc loco,,

1de Epiphauia. Cum ortum Dommo angelo nuwntiante pafto-
dres celefds exercitue funt clavitate erreundati , vt nom ambi-

[amicus eft lumine ficut veflimento , vt cius etiam mi-
niftri angeli in ipfius prafertim natali die lumine.

IOAN. MALDON. COMV æ
rent.Itaque quod aüctor Scholafticz fcribit hi&oriæ] À. cur Chriftus ftatim natus-innotefcere voluerit. Sc-

moremantiquis fuiffe, vtin vtroq; folítitio vigilias| cundacurnon omnibus. Tertiacur paftoribus po-

B

E

tiüs, quàm alijs.. Quarta car per angelos pouus ,
quàm alio genere reuclationis, Prima quaftionis

Conueniebat aliquos natiuitatis eius cífe teítes , vt
conftaret , non alium;quàm qui in Bethlchem, & in
ítabulo natus , atque in præ(eFi pofitus eflct, Iudz-

Cur autem non omnibus innoteícere volucrit, in
promptu ratio eft. Nou conuenicbat , vt omnes,
aut multi tunc myfterium cognofcerent, ne res ad
Herodis víqueaures penetraret.. Cur. potiàs pafto-
ribus , mulre ab varijsau&oribus probabiles ratio-
nesafferuntur.. Prima quód fimpliciffimum homi-
num genus idfuerit, quod & Deo maximé proba-
retur ; cuius esm fimplicibws fermocinatio eft , & ad fidem

jdere. Sic Euthymius , & poéta Sedulius, -

[Leo fermone 9. de Natiuitate Chrifti, & Euthymius

dbus pregregum foorum m]?odz'a z):;gildfzftäu! Duntianit dti-

|cit primüm ex paftoribus Euangcliitas , & Apofto-
|los: fecit poftea ex pifc
filio exponit D. Pauiu:

c[Iet natura fua propenfum. Acnimirum facilé pa-j

di,quem in ftabulo natum videbant morc paftoris,

ENI. — 0 a.

facilis ex diuing prouidentiz coniectura folutio cft.|

orum Regem elffe.- Solent nafcentibus Regibus ad-[
hiberi teftes ; ne quisfalfus pro vero. Rex (uppona-|
tur.. Id ipfam Chriftus fieri voluit fe nafcente, & ta-| .
men non defuerunt Pfeudochrifti, qui cius nomine|
fvenirent, diceréntque Erce bic ef. Chriflus , aut il

ftores crediderunt Regern , & Saluatorem effe mun-| -

Cur Chrii-
ftus ftatim
àc natus
innoteíce-

Matth. 24.
1

omnibus;
& cur po-
tids paíto-
ribus.

Prouerb. .
o

re voluit. l

Cur non

quod Scribe, & Pharifzi minime credidiflent, quij

ngluerunt. Hancrationem Cyprianus in fermone
de Natiuitate Chrifti, Theophyla&tus , Euthymius,
& Chryfoftomusapud D. Thom.reddunt. 4 fapien-

atrbos , inquic Cyprianus , & prudentibus non quatit te-|

flimontum , qui parunlis fe veuelat, Im buins docirine im-
tio flatim faflws , e7 ambitie cendemnatur, Sccunda eft
quód Chriftus veniret, vt verus effzt psftor, prin-
cépfque paftorum , vt vocaturàloanne cap. 1o. v.
Il 14. & à Petro 1- epiftola cap. . 2. 25. & cap.
f« 4. Itaque oportebat fe primüim paftoribus oftc-

Tunc prins gnaris paitoribus ille creatus ——
« Encuit , quia paster erat. |
Tertia quia cratagnus vt ait auctor librorum de mi-
rabilibusfacrz fcripture, qui Auguftino tribuun-
turlibro 1. cap. 3. Etin hoc conueniens ab ange-|
lis pera&us ordo conípicitur , vt priüs paftoribus|
natus agnus , & gregibus paftor nuntiaretur, EtSe-
duliuscodem loco; | J |
| gregila.zïjäue fff"æ" 1dl
— fgnu ,er angelicus cecinit miraculacatu, ——
Quarta vt exemplo fuo doceret paftoribus primüm
Ecclefiz myfteriorum à Dco reuclationes fieri; vt
ex illis ceteri difcant, Ita Origenes homilia 1z. &

in c'ommentarïjs. Quàd enim , inquit Lco , paftori-

gelus » etiam neflrum impleui: auditum N ideg dominicis
embus pre[uems , quia verba diwinitus edita cordis anre fer-
Iamns , tanquam g n bodierna þj?imfatc dwgmr , tian-
qeliXo vobss gaudium magnutn , qnod erit omni papulo,quia
natus eft vobu bodie Saluator , qui eft Chriffos Domius (
ciuttate Dauid.. Quinta denique tatio, cur- primüm
paftoribus patefieri voluerit, non alia mihi videtur|
fuilfequàm qua poftea voluit ex pifcatoribus, & in-
fima conditionis hominibus Apoftolos facerc. Fe-

catoribus paftores. Quocon-j
a5 priori Corinth. r. 26. 27. 25.

tot poftea, tantífque confípectis miraculis credere]:

"PFBMELibro 1. ,

Carm.

veftirentur. Quattuor hic quzftiones funt , prima

|Fidetejinquit; vecatren

»evefiram, fhtres,guia pon multij

ppientäs

"

À á N MRRUREERINPRS 6 odl dl o

b

RRR A d

:

Qu n
st
lii

Wa 'm

W '1

Rv
25 — r -
-2 — WI—
BA OvE

hYU as
X Wtl
"MV

1 )Nh"l N
l, 8
W r W

» ad;ïl.ii Blifg,
" :

RHO" s

4?" m 1
»mn;&.*x:]'
i

S -og,(',,,,,'
MUU

p'm^na
» t 0&5/

l

|

OMT.

|

|
"üot pa-.
. ftores, qui-
: bus ange-
lus appa-
ruit.

i

]

jCur pafto-] Euangelia refpondechisvcrbis , fed qtmrcmlurrg5 nobis|
itibus an- ' !
. |gelus ap-
|jpatuit.

LCori4,
2

i« Hebcai-
. finus,

—

$-

. |gularifque erat beneficij. Hanc vim habere videtur|

, bmnipopula". Beda & Theophyl. non folàm Iudzo-|

|bus Gentilibus ; quàm non credentibus Tudeis fue-]

UOUNNDUNCOUMEEG NEWURSPUGESE 0000 0ODUOQNRNMEENTT N

fapientes (ecandium. carnem ,non mults potentes , non multi À
noliles: fed que fénlta funt mundi elcgi: Deu,vt cmfunddtl'
| fapientes : 27 infirma mundi elegit Deus,vt toüfundd tfor-|
tia : qg* ignobili mundi, 2* contemptibila elegit Dews,es*
ea que non fnnt , vt e4 qua font , deflrueret : vt non glorie—
tiar omnis caro 1m con[petilo ens, Y hanc fententiam D.
|Bernardus ferm.5. de Natiuitate, & Theophyla&tus
linterpretantur. D.Ambrofius ferm.1j. & Hieron.in
Epitaph.Paulc,& Beda,& Grecus auctor D. Thomq
docere putant voluiffe Deum, aut eius angelos vigi-|
lantibus, maximéque paftoribus Ecclefiatum cu-

[niad confirmanda füa illa deliria colliïcrcnt,rcfcrrc
piget,& poterit lecor apud Itengum lib.5.c.u.repe-|
rire. Adquartam quzftionem D. Greg. hom.ro. in|

4 qmdmm fít; quäd— Redemptore nato Pajlorilms. in ludaa|
angelus 4pparunit , 9* 4d adorandum lmfzc aþ Oriente Ma-|
gos non angelus , [ed flella perduxit : Quia videlicet Iudass,
ranquam rtiene wtentibus , rationale Animal, id eff ange-|
Iys predicare debit ; Gentiles vero , quia vti ratione mþ':—j
bant , ad cogno[cendum. Domicum non per votem , fed per f-|. —
gna perducuntur. V nde ctiam Paulus dicit prophetias/^
delibus datas non infidelibus : figna autem infi-
delibus, non fidelibus. RUR NNE E.
Et timuerunt timere magno. ) Vehementer timue-|
|rant:notus Hebraifmus , qualis ille Píal. 13.5: & 52.6.|
Hlic trepidauerunt timore, vbinon erat timor , && Matthzi
1.10. Gauifi [ant gaudio magno valde , & loannis 3.29.|
Gaudio gauder. propter vecem jponfi, N ulgatia hec funr.
Timuerunt autem paftores , & fubito , & infolito|
angeli confpeétu. Vide que cap.r.12. diximus. Quot|
paftores fuerint,quibus angelus apparuit, minüs et-|
iam compertum eft , quàm quot fuerint Reges, qui D
ad adorandum venerunt Chriftum: fed tamen D.|
Bernardus ferm. 6. de natali Domini auctor eft fu-|
ille tres , quemadmodum Leo ferm.. & 5. & 6.8 7.
|dc Epiphan. tres Magos fuitfe dixit. Credibileali-|.
quam de ea re olim traditionem fuitle, vnde id vter-| -
que auctor acceperit. áu E
10. Nolitetimere.) Sicfolent plerumque boni an4
igeli, cum hominibus apparent ; territis timorem
jpellere, vt que dicturi funt, equo animo poffint
accipere. Diximus de hac re cap.1.13.50. & Matth.]
28.4.5. | 2 ia 51b E
Ecce enim enangeliTo ?blazä' gandium magnum anod erit| —
omni popnle,) 'Tres caufas angelus reddit,quare pafto-|
res ümere non debeant ; quód illis gaudium nun-|
tiaturus veniat ; quód non priuatum , fed publicum]|.
gaudium commune omni populo futurum ; quód|
non aliis , fedipfis idannuntiaret, quod magni ; fin-]

illud vebss, Gatdium autem vocat lxtum nuntium;l
quod gaudij materiam prebiturum erat. Videtur
angelus & re ipfa, & verbis euangelium initiare.]

nuntium przdicabat , & verbo ipfo víus efteuange-
lizandi , evay/fendQo upiv, enangeliTo vobis, Cum dicit|

rum , ed Gentilium etiam populum intclligendumr
exiftimant: quód maiori Chriftus letitie credenti-]

|rit. Magis mihi fententiz ratio; quàm fententia ipfa|
probatur. Ita enim fe res habet ; maius Chriftum|
Gentilibus gaudium , quàm Iudeis attulitfe ; fed ta-|

rá gerentibus apparere.Quid ex hocloco Valétinia-| B

|expe&tantibus iucundum auditu , & gaudium illud
magnum , quod promileratan |
partim vt ad prophetias illas alluderet , quas paullo

|iudeis. Maiore enim ferit 2ffectu;paftorum animos,|

us , querri Tüdzi omnes expectatis. Defcribit Chri-|
rum fperabant, vt probet pa&ofib us fidem fuam , fe

|confentanea , que à Iudeis crederentur. Redté ex|

lI Betblebern , Ícd voluit ca etiam ratione Chriftum
defcribere, & eum, de quo loquebatur , verum efse] -

dis nomen expreffit. -

Nam & te quidem vera euangelium , id eftbonum| F

|ex Ephefino Concilio facetie Neftorij negantis fe

ftorum , quibufcum loquebatur, quiq; Iudei erant,
fed ad omnium etiam Iudeorum expectationem, ac
fenfum , qui Chriftum fibi folis venturü fpcrabant,
quemadmodum & Chziftus ad eos fe folos venitfe

Íuis ad alienos,id eft Gentilesfefe contulerit. — —
3I.8nia natus eft vobis bodie Saluator.)Hoc eft Euan-

inventurum Chriftum intentis; qui fe ab ea tyran-

uatoris nomine fepe Chriftus per prophetas pro-

toris nomen fplendidum , & lztum erat, & falutem

gelus , pre fe ferens:
íüpra commemorauimus , qtibus Iudeis Chriftus
Saluatoris nomine promiffus fuerat. Quod ait vebs,
perinde eft, ac fi dicat Iudeis,quibus promitfus erat;
led habet aliquanto maiorem vim , quàm frdixiflet]

cum dicit, vebz, quafi illis veniflet folis,
Qui eft Cbriffus Domins, ) Chriftus ille verus De-

(tum angelus omnino talem , qualem Iudei ventu.|
non vana,fed certa, & explorata nuntiare , atque iis

hocloco Chrifti diuinitas probari poteft. Cum e-
nim angelus Chriftum Dominurm vocat;Deum efse
fignificat. - EU du MOR
Ineiwitate Dauid, ) Potuit angelus bteuiüs dicere,

Meffiam fignificare , qui &in Bethlehem, & ex ge-
nere Dauidis nafciturus erat, ideo & vrbis, & Dani-
1. Et bw vobis fignums Inuenietis infantetm paunz;
inwolutwm , €2* pofitum 1n prafepio,) Vt probetangelus
feàDco mifsum efse, veráque nuntiare, fignum ad-
hibet, id eftargumentum, quod fidem facit; fic Ga-
briel dixit Zacharie cap.t.20. E7 ecceeris tucens , €7* non
poteris loqui vfque in diem, quo bac fiant. Sic Marize,ver.
36. Et ecce Elifabeth cegnata tna , €9* ip[a cencepit. filium in
feneliute fua , bic menfis fextus eff li , qua vecatur [le-
rilis, Sicillealius angelus Gedeoni duplex dedit fi-
gnum Iudi. 6.56.57. Illud mouete le&orem poteft,
quód fignum ipfuüm , quod hocloco angelus tradi-

probari pofse videbatur humano quidem iudicio
rem cítimantibus Saluatorem non efse. Notz funt

Deum bimeftrem , trimeftrémue vocaturum. Qui-
dam hoc fic interpretantur , quafi angelüs non de-

arbitror,accommodaté non folüm ad períonam pa- |

teftatus eft, Matthazi r;. 24. quamuis non receptus à|

gelium, id eftgaudiü illud magnum quod fe illis an-|
gelus nuntiaturum dixerat, Saluatorem illis natum|
elle. Quo nihilab angelo maius dici , nihil à3Iudzis]
iucundius audiri poterat, in nullam rem equé;'atq;i

nide , qua oppreffi erant, liberaret. Hoc enim Sal-|.

milfus fuerat Ifàiz 19. 20. & 62.11. & Zachariz 9. 9.].
|Nonigitur temere, fed magno confilio,& veluti ar-
tificio quodam fa&um eft . vt angelus hoc nomine
vfus fuerit : partim opinor, quia ipfum per fe Salua-

dit,non fatis certum efse videatur. Quo enim modoj|signá natd| .
|fequitur infantem illum Saluatorem efse, quia pan-
. |nisinuolutus,& in prefepi pofitus erat? Inde potius

Saluatotis5;
quàm vé:
ruin, &
certütm.

infantem dignofcerent , & ab aliis,f1 qui efsent , in«

derit fignum , quo fibi paftores crederent , fed quo!

. imen angelum de folo Iudzorum populo locutum| — fantibus diftinguerét. Sic Beda, Etnetandum, inquit,

B 4 : 7- —— DANFHN

"N

um IOAN. MALDONATI COMMENT. 7U Em a
Jalertiis , quod fignum nati Saluatorm datur infantem non, À angelorum cum priore angelo factam fuise ; imter- ] | | ptlgl
Dyrio exceptum vffro , [d pannis fquallentibus inwolutum:| — |prevari pofsumus ; aut multos alios é ceelo venifse | || »

angelos , qui ante non venerant, vt Beda, & Euthy-| B
mius intelligunt:aut, quod magis probo , multos| 4 '
alios angelos, qui ibi cum altero prius erant,fed nec
apparebant , neque audiebantur ; aut apparere , aut
audiri certé cepifse. Subitó autem dicit , quod de
improuifo aut apparuerint , aut audiri ceeperint. Eó|
pertinebant omnia, vtnon vnotantügiaut duobus|peuer,s| — |
teftibus , in quorum tamen ore omne verbum ftare|*& :5 ].—
lex precipiebat;fed omnium fereangelorumtefti-| — —
monio , Chrifti ortus , Saluatorííque officium prow

hnonp.in ernatus auro fHratorussfed im pra[epibus tnueniendum.,
IAIij fignum hoc eíle ,. quód Chleftus tanquam veri-
tas debuerit figure renfi)ündcrc ;in veteriautem Te-
ftamento düos potiffimüm homines Chrifti figu-
ram fuiffe Mofem, & Cyrum; vtrumq;autem, dum
infans effecin. füumma inuentum fuifle. paupertate.
Nota vtriuíque hiftoria eft, altera ex facris, altera ex|
. prophanis auctoribus.Bernardus etiam in iis eft,qui
|paupertatem , tanquam verum Saluatoris fignum
datttm fuiffe putant. Quod. ego magis arbitror ad| B
mores , quàm ad litteralem , quem quarimus ,fen-| . |baretur ; ze&téq; in lib. de Natiuitate Chrifti fcribit|
fünà accommodatum. $ untqui exeo,quódange-| |Cyprian: Multiplicantur teffes militia calefla conclamat,|
- lus dicit pofitum in pretepi, colligant Prgfepeülud,i eredit pafforum . cuneus , Qg* exmltat, Rectà etiam Beda,]
| in quo Chriftus iacebat , celebre , & vulgó notum| - & non minüsad mores; quàm ad fenfüm huius loci
fuiile , quód nulla alia adiecta loci notatione pafto-| laccommodaté ; Uo , inquit , euangel/Tapte nuntio na-|
res, vbilocuseffetantellexerint ;jidque ex Brochar-| — |tamin carne Deum:, mox multitudo milutia celeflis aduo-|
- do confirment. Ceterüm Brochardus non fcribit,| — |lans, copfono s laudem creatoris ore promm;n? »vt G fui,
quale , quámue celebre fuerit , cüm Chriftusmatus| — |ficwr fewper , obfequij deuotionem Chriflo impendat, «* nos
eft, fed quale fua fuerit etatc. Sicigiturexiftimo fi-| | fue pariter inflituat-exemplo ; queties vel. aliquis fratrnm
|gnum , quod angeius tradit, ineo confiftere; quód| — | facre eruditiens verlis mísnuerit , velipfi lea , fiue audi-
futura predicat , fore ; vt cum có paftores venerint;! C |t4, qua pietatis [int , ad imentem reduxerimus , Deo flatioy
infantem in przeepi pofitum inueniant: quód,nifi à| laudes ore,corde,ez- opere reddendas. udih s
. [Deo1miffus f,lt,)ïiifet,'fc.irc non potuifet. Nam etfi iam| 14. Gleria im alti(fimis Deo,eg" i terra pax bomioibws| —
| . füminfansin Ergfepiipofims erat,poterátque de re| — [bena valantatis. ) Breüis licet fit angelorum hymnus,|Angelorá
prefehti certó ; & afleueranter quiuisloqui;tamen| |multas tamen habet difficultates. Illud conftat Deij|hrmnss.
potexat,matcr antequam eo paftoresvenirent, indc| | |laudes in eo cani, eiüíque duas efse partes , alteram, |
remouere , &aut materno more in vInas acéipere, inqua de Deo ;alteram ; in qua de hominibus aga-
aut alibi ponere: quod facturam non etfe angelus| |tur. T'res alij faciunt,vt;Gleria im altiffrmis Deo,vna t
diuinauit. Atque hocfenfu Cyprianusinlib.de Na-| |Inrerra paz,altera ; Im bominibus bona voluntas, quem-
diuitate Chrifti , & Euthymius interpretantur, cítq;| — |admodum Grece legitur , tertia. Quam opinionem|
l—lib.x. Regum cap.10.2. .fimi—lcadmodum-excmplum;4- poftea refutabimus. In prima igitur parte illud fo-

;

dMeftis ap- - : " r dh ^ - i ieut iil : : i
. |pellentar, |vocari dubium non eft. Solent enim ange:h »quiin| :| fequcn'tla viX optantis cfsc pofïïnt ; Et' iB terrA pAX be-|
: celo funt , Dei milites appellari Iob 25.5. fiue quàd| |msmibe, vt illiipfiauctores confitenzur : Atqui vero
^ - |Deo; tanquam duc milites , obediant , vt Beda ait;| -- |fimile profé&ó non eft tam paucis ver'bis. tantopere |
$ fiue quód iis etiam ad gerenda bella pro militibus| ^ |laudandi rationem fuifse mutatam. Ita etiam Theo-|-
&j o|vtátur Deus , vt ex Daniele c.10.20. perfpicaum eft.| . phylaétus , & Euthymius exponunt, Senfus ergo eft
(4Kigum |Q.uamuis alio quodam fenfu militia codliinlitteris| — Gloriazn altiffimis, id cft incolo parta eft Deo;hoc e&j
r *ïp facris idololatr lv-äl.;ï,lnxfaml? Cgc.folcat,.&?lläfquc figni- materiaglorificandi Deum angelis quiin coclo funt, :
dij — [Hcetquapro Dl.,lS;-cft vaniffimis hominibus coleban- Chrifto nato exhibita eft. Itaque non iungo 1llud? |
| tur. Multi, & noti funt loci. Duobus nominibus In dtffimis cum Deo,quafi Íenfus Gt, Gloma..Dco, qui
Euangelifta angclorum multitudinem exaggerauit, ^ leftinaltiffimis, quemadmodum quofdam interpre-j l
& quod non fimpliciter angelos, fed militiam,quafi| — ltari video , fed in altiffimis Gloria eft Deo, id eftan-|

| 'Cut angeli

egito , Íed nimirum Euangeli&q id ftudij non fuifse,

dem erat necefsarium, .. |

- Y gesEr fnbito facta eff cum angelo snultitudo enilitie ce-|
[militia c- o5 Militiam coeleftem anselorum multitudinem

vt probaret Sauli Samuel vera effe; qucdixerat, & D
libi diuinitus reuelata, hoc tradit fignum , €uws abre-|
r5 bedic a me-y inteéntes duos wiros inxta. fepulcbram Racbel|.
m finibus: Bentamin n meridie, dicenta, tibi , nuepta fanz
afina , 4d quas wras perquiraendas, Maior queftio eft,|
quomodo potücrint tará facilé paftores locum in-[:
. [uenire , cünxangelus tantüm: dixerit infanté in Fræ-
lcpi pofitum elle, ec; in quo przfepi efset;declara-|
uerit. Credibile eftangelum locum omnino pafto-|
ribus defignalfe , & quodammodo demonftrafse di-| -

L

vt omnia angeli: verba ; led ea tantüm , qua.ad rem| ,.
maximé pertinerent , queque myftcrij aliquid pre|.
le fecrent, recitaret; quale cft illud, quódin ciuitate|.
Dauid efset natus ; quódquein ptc;f&:pi eum inuen-|'
turiefsent ; quorum alterum ad deíctibendam per4
Ílonam veri Meffig ; alterum ad faciendam dictis fi-

1

magnum angelorum exercitum, appellauit;&: quàód
jiultitudinem fuifse dixit. Quod ait m'ulticudineml

1

|eum:ob mifsum Saluatorem lsudant. Adde quód|

] üm.dubitatur,sintnehec verba optantium;precan-
tiümue angelorum , an annuntiantium ; id eft an

Deoangeli gloriam optent,quafi dicant , Gloriain
excelfis firDeo ;an enuntient, tanquam fi dicerent,
Gloriain excelfis eft Deo. Multis interpretibus o-
prantium efse placet ; quód, vtait Lucas, Deuman-

datur,optare, que nondumiin co fint; fed;quz in eo
iam funt , predicare, vr ab aliis cognofcantur , aut a-
pud íe certé confiteri. Omnes Pfalmi exemplorum
plenifunc, qui càm Deum maximé laudant , resab
co mirabiliter géftas commemorant;Pfalmus 105.&

gelo dicta fuerant ; proculdubio confirmare volue-
runt; Ille autem.zon: dixerat, quod futurum erat,

rem natum efse ; ergo & ifti nihil Deo optant , fed|

geli, qui in altiffimis fünt , Deum laudant , aut lau-|

geli laudarent ; qui veró laudant , optrandi modo vtil
Íoleant. Atqui indk,eïo & contrarioannuntiantium
efsc probo. Eft enim laudare non bona'ei,quilau-| -

ioäPxætcma cancnte's,..angcli ea,quaà priorc an-j

fed; quod iam erat factum, annuntiauerat, Saluato-|

dent, vt exponit.D.Augu.lib.. de fermone Domini

À

J jn mon.

ob
; ETE

elh.

|
«
M*.'w'ä
x

um u
1-.&'.'5,:.!-;35—3;

m

* H
AOg
..425 D&; um
, II

i:c:zm,j l
!
B2 i
2
Vkl

:m/ |

dn monte c. ro. Solet enim caclum pro angelis, ficut

Duws.

- [inter fe diffidebant , veniente Chrifto conciliatos.
-|Non conuenit cum hac interpretatione,quod infra

jrare homimem aduer(ua patrem. [(num , « filiam. adner(us

- |confentaneum , Ipfe, inquit D.Paulus yeff- pax noffra,

Amet tPfO n Un'"fnfm«.þguæm ham*in fmifdï irens. fdt f"l,(y" wr"xïc-m—*-*
deiliet ambos im o carpere , Des pér crmcim , imberficiens ini-
deneittas im femetipfà : ey- veniens etiangel/auit pacenr y uov
Jpros qui longé fuifhs s ev* pacemiais qmi prape, Quaniam per
- Mpfem babemus aeceffam amb» smvmno ffiriti ad patrem ,&
jad Romanos j. . 2. Iwfhficat ergo-ex-fide pacem babeae
; $6 dtl Dmm-meommum: m]qmm fe/*?fmchrgfiamper
puem ez* babemm acceffom per. fidem in gratiam iflam m|

——

terra pro hominibus accipi Deuter.52.1. Iob 15.15. &
Dí31.68.55.8c 148.1. | .
Et in terra pax bominibus bone voluntatis. ) Sunt, qui
duo , vt paullo ante diximus , in. his verbis membra
diftinguant, Ermterra pax bemimibus bona veluntas,

te Mariz , Nicephorus lib.r.cap.12. Theophyla&us,
& Euthymius in commentariis. Ego vnum tantüm
membrum effe arbitror vetuftiores fecutus aucto-
res , Origenem hom.in Lucam 13. Cyprianum tra-
&tatu de natiuitate Domini,Hilarium in 2.de T rini-
tate, Ambrofium ferm.1;. Auguftinum lib.z. de fer-
mone Dominiin monte cap. 10. Seuerianum apud
Chryfoft.in fermone de pace, Cefarium homilia r2

moralium cap.7. & hom.8. in Euangelia , Bedam in
commentariis , Bernardum ferm.4. in vigilia natalis
Domini, & ferm. 2. de feptiformi fpirituin Chrifto,
& ferm. 1. de fan&o Andrea , & ferma.de laude; &
gloria femper attribuenda. Nec fcntcn?ia*fat»is .ali.-
ter conftare poteft. Nam cui in terra , nifi homini-
bus, pax effe poterat? Itaque caelo opponitur terra,
Deo homines,quodDeo glotia,; hominibus pax di-
catur eífe ; iidem ruríus homines angelis opponun-
tur , quód in callo angeli Dei gloriam ; in terra ho-
mines hominum pacem celebrare videantur ; quis
ergo feníüus eft , Et m terra pax bominibus ? Mittamus
enim nunc illud bone voluntatzs , de quo poftea diffc-
remus. Ad quos heminibus pax efle dicitur,ad De-
um?an adangelos? anad homines? Sunt,qui ad ho-
mines dicant , quafi fenfus fit , homines , qui priüs

cap. 12. j1. & Matthei ro. 34. ipfe defe teftatur Chri-
m:us , Nolite arbitrari , quia pacems. venerim mitteresm ter-
ram : nou venipacem mittere, [ed gladium, Veni enim fepa-

matrem faam, q9* nurmm aduer[us (ocrum [uamyez* vomi-
ci bomintt , domeflicieiu. Alij ad. angelos pacem refe-
runt , quafi homines , qui prius propter peccata fua
langelis inuift erant ; fublato per Chriftum peccato,
reconciliati illis fuerint : quemadmodum videntur

jmagis probo.Credibile enim eft declaraffe angelos,

ex €o lucri hominibus acceffiffet , ficut declaraue-
|rant Deo accefliffe gloriam. Quid autem acceffit,
| ?uod pluris faciendum , magifque przdicandum ef-
|fet; quàm quód pax illis.cum Deo effet conciliata ?
Eftqüe hoc.coníuctudini. loquendi. fcripturarum

qui fecit vtrag, hum ; Ephef.aia: & ver.g.16748.19.
|Legerm mandatorum decretis ewacuans ,'ut:duos condat.imn fe-

o ais disue s m

qua flamus, Atque ita Nicetasinterpretatur in com-

bonaenim voluntas non bone voluntatis Grece eft.|
ISicAndreas Ierofolym.in férmone de laudibus Bea-

LeonemYferm. 6.de natiuitate ; Gregorium lib. 38.]

Cyprianus in tra&xatu de natiuitate Domini;Grego- E
rius , & Seuerianus exposere. Alijad Deum , quod|-

dum Dei beneficium ergahomines laudabant,quid

A.

D

C

D

|ment.in onat.z:dell)'afchfä« Greeor;Nazianzenk *

|coniungi. Reliqua igitur eftaltera queftio , qua ra-
Itione verba iungenda fintjid eft , quónam fit geniti-

|homines. Quidam enim ad pacem re
[bus, id eft pax ex bona Dei voluntate , liberalitatéq;

profecta. D. Cyprianus in tractatu illo de natiuitate|
Chrifti, & Ambrof.ferm.1;. & Beda in comment. &|.

^

Bone voluotatis.) G. «ud'oxia bona voluntas.tit u-
tém éud'oxía proprie , quz ab Hebrzis vocatur pryys
nifi quód w in fcriptura facra,& de Deo,& de ho-

altera quomodo legendum , altera quomodo verba
iungenda;ex his enim duabus rebus fenfus huius
loci colligendus eft.Omnes nunc Greci codices ha-
bent ivd'exiz ; bona voluntas ; atque ita omnesnon
antiquiffimi Grecorum interpretes legunt, Andreas
terofolymitanus, Nicephorus, Theophylactus;Eu-
thymius,& hisantiquior Gregorius Nazian: orat.2;

auctoritas eíle debet; & omnes fere antiquiffimi
auctores Latini fimul , & Greci Origenes hom. in
Lucam 13. Cyprianus in libro de natiuitate Domi-
ni, Cyrillus Catechefi 1z. Ambrof.fermone 1;.& qui

Beda,Bernardus. Ratióque ipfa docet ita efle legen-
dum. Nam quis quefo feníus eft , in hominibus bo-
na voluntas ? Exponunt quidam, E* i terra pax bomi-
pnibw , que eftbona Dei erga illos voluntas, vt fit ap-

Ipofitio;fed hoc quàm violentum eft? Preterquam|

quàd,vtante probauimus,non fünr hec duo mem-
hominibus iung? debet. Itaque non poteft alterum

fubftantiuum, nifi in fecundo cafu cumiifdem recte

uus ille bena volustatis xeferendus , ad Facem ,an ad
erunt ; quafi
fenfus fit;yEt in terra pax bone voluntatis in homini-

Bernartd.fer.r. de fancto Andrea, &, vt arbitror, ne-
vt pax non omnibus hominibus, fed iis tantümi;qüi
mihi videor à multis eorum n6 fine ratione diffen-

tire. Purant enim illibone voluntatis hominesap-
*pcilari, qui bonaám habeant voluntatem , & ad reci-

omnes,quos citauimus;,auctores explicant; & quidé

p'ilacü erurit ; quos bona Deus profecutus eft volun-
|quoód notiómhibus hominibus Chiiftus pacerm at-

minibus; ivd'oxfa veró , quantüm equidem obferua-|
re potui , fere defolo Deo dicifolet: fignificat enim].
|bonam Dei erga homines voluntaté ; &; quam vul-|
go vocamus , gratiam : quod vetus interpres feleth
reddere beneplacitum , ficut verbum éud'oxéry bene-]
placere Ephcïrg. Caterum duplex hic queftio eft;|

de Pafcha, Sed non dubito multis fretus auctori-|
ibus affirmare Gracos nunc codices hoc loco etfe
|corruptos , legendümque effe iuZoxíat bona volunta-
t5 , vt nofter legit interpres ; cuius magna profectó;

fupra eitati funt Auguft. Czfarius , Leo, Gregorius;|

bra,Íed vnum , quare nomen pacis neceffarib cum|

mo nóantiquus quidem auctor ad homines refert;|.

bone funt voluntatis , annuntietur, Alferitior , fed |
quo fenfa dicantur homines bone voluntatis , in eo

piendam»»diuinam mifericordiam , & pacem illam, |
queannuntiabatur,;pro peníam;quales illi ipfi pafto- |
|res erant , quibufcum angeliloquebantur, vt iidem

ita vt Ambrof.(ignificari his dicat verbis pacem non |
idebiti elfe;fed meriti , quafi pax nó quibufuis homi-|
nibus, fed bona eam voluntate merentibus promit-|
Itatur. Quodà fümrno licet profe&tum auctore,imi- |
tarile&torém nolim. Iam docuimus éud'oxlar n6 ho-|
minum , fed Dei erca homines boiiám voluntatetri|
jfienificare: Itaque E;nfus eft, Erinterra pax bomimibus|
|bona volutitdtu: , d citiis,quos Deus amauit, qui Deo!

N
sud ozíc
in fcriptu-

Ia.

)

