ware, Dixerat ex óperibus fuis cognofci poffefe effc| — | dixerac , fed difcipulos etiam confolandi cauía dixitfe
: Deüm , hoc eft fé in Patre, & Patrem in fe effc; nunc Chryfoftomus exiftimat;quafi diceret;Ego hactenus 14
veró dicit, quifquis in fe crediderit,eadem fadurum mitaculafeci,vos pofthacfacietis. — — .. .. (
opera , nonnulla etiam rmaiora , quàm que ipfe face- E nga»e;äu 4d Patrem vado y 7: quodeutique petieritis !
ret ;atquiilli , quiin ipfum credunt , Deus certé nop in tomihe meoyooc faciam,vt glorificetur Pater n Filio,) Me- E
fant, nec ipfi in Patre,nec Paterinipfis ef;ftergocx| — 'ritó muld qugrunt interpretes , qualifnam ifta fit ra-].- :
eorum opetribus , queaut eadem ,autetiam maiorz| — |tio;proptetea eius difcipulos maiora miracula fa&u-| .
erunt, non fequitur ipfos in Patre, & Patremin ipfis| .. |ros , quia ipféad Patrem vadit. Quattuor huifis rei|
effe;xquomodo fequitur ex o perib? Chrift» Refpon-| |apud vetuftiores interpretes explicationes inuenio.;
fio ex illo verbo , qui eredit i me , colligenda eft; eo|r, Chryfoiï:omus,Thvcoäphyla&u&&'E;Uï.,hymiüs exift-
: enim verbo fignificat eos non proptia ipforum , fed| . | mant hunc effe (enfum , Si egoad Patrem non irem,
| fua ipfmS poteltate ,auctoritatéq; miraculafacturos| |fiexhoc mundo non difcederem , non effet opus vt
Juare non ipforum,fed fuam aflerit poteftatem,que| — |vos miracula faceretis , ego enim ipfe per me face-
tanta , támque diuina effet , vt non ipfe per femodó,| |rem; nuncautem cüm exhoc mundo difcedam, &| — "—— ;
fed alij etiam quicunque in fe crederent, ideftqui] — [ad Patrem vadá , neceffe eft vt curam iftam , au&tori- :
crederent fe in Patre, & Patrem infíe effe;eadem| — |tatémque miracula faciendi vobis relinquam, quiin
poffent cius auctoritate facere. Ita fit; vcnonfequa-| |mecreditis. Aliter idem etiam Chryfoftomus , pro-
tur eosin Patre, & Patrem in eis: fequatur autem| | |ptereaqui in me ctediderit ifta , & alia maiora mira-
Chriftum in Patre,& Patrem in Chrifto efe.Indica-| |cula perficiet; quia etfi ego ad mortem eo, in morte|
runt hoc Cyrillus;Leontius, Theophyla&us;Euthy-| |tamen non manebo , non exunguar , fedad Patrem
mius,& Rupertus. Propterca enim dixifle , qweredst|:. ibositaque poteftatem iis, qui in me crediderint,da-| ;
. Jin me,maiora borum faciet , vt oftenderet fua eos aucto- E repotero miracula faciendi, Eandem expofitionem|
ritate , non propria iporum fa&uros effe: aut,vt| | Theodorus Mopfueft. indicauit. Rüpertus propter-
Theodorus Mopfueft.ait, hac ipfaratione oftendiffe| — |ea, inquit, maiora miracula facietis , quia per meiim. :
Deum,quód dicat fe multo maiora miracula pereos) |ad Patrem abitum,id eft per mortem,ac refurrectio-]- :
— - |poft mortem fa&urum effe , quàm perfeipfeviuens| |nem meam peccata vobis remittentur , & vos pote-
g&ägï fecerit, Quzrunt multi, queillafint maiora,quàm| |ftatem accipietis aliorum peccata remittendi. Hac|:
1 racula fint, ipfe fecerat miracula , que diícipulos füos facturos| |fententiaideo mihi non placet;quia de faciendis mi-[
i*f?" dicit. Omnes fere refpondét maiusillud fuiffe, quód! — |raculis , non de peccatis remittendis agebatur. Du&
pu " Ifola Petri vmbrazgrotos fanaret;quód egrotiin pla-| |vefó primz, quia etfi rationem aliquam probabilem| ;;
]tcas proiicerätur,& quotquot éius vmbratangeret, |reddunt,cur quiin Chriftum crederent,miracula fa- '"
(anarentur , AGor. s. 15. fic Auguftinus, Theodorus| ,. |&uri eflent;tamen cur maiora, quam ipie feciflet,fa-
[Heracleenfis , Beda , & Rupertus. Theodorus veroó F [&uri effent ,rationem non reddunt , quod in primis| - F
| Herac]eotes tribus rebus Apoftolorü miracula mi.| leratneceffarium. Cyrillus, Leontius, & Theodorus Lib.o.c 4
: raculis Chtifti docet excelluife. Primüm, quódipfà |Heracleotes rem mihi videntar meliàs explicaffe. E
per fe maiora fuerint , vcillud , quod de vmbraPetri! — |Ha&tenus , inquit ; Chriftüs quia vobiféum verfabar| -
. |modb recitabamus. Deinde ,quód Chriftus nullum| — |habitu ferui;nolui multa que poteram riracula ede-
nifi beneficij loco miraculum fecerit,qualeeftimor-| re,vt meintra humilitatis , quam pre me ferebam;|
|tuos füfcitare , egrotos curare; Apoftolos plura mi-| |terminos continerem ; nunc quia ad. Patrem vado;
raculorum quàm Chriftus fecerincgenera,nonea| |vtadillius dexteram affideam , nunc quia non iani
folüm , queád hominum beneficentiam ;fed etiam,| — lhumilitatis , fed glorig ; ac maieftatis mez dem"on-gl
^ M | T Q;randq m

i

M

teie quid

fit.

-2t 2

& :02.

1

17. $. 9.

EE gsus agb rP At

d. i i * ENPESI

)
Irta&. 7£.

ddipt .

. jbis fequétibusalia etiam, ac fortaffe probabilior ex-

fa. 8o-1-Imaiora. Aperite os veltrü, o implebo illud. Yn nomine
in nóomine : D
[Chritli pge-

Iclaudum illum fanauit dices,!n zemize Iefu Chrifs Na-

TIn cae. 7.
Matth.ver.

gpetieritar , inquit, ( nemrme meo, boc fAciarm ,'vt glorificetur.
IParer ii Filio. quafi dicat , quia ad Patrem vado, quafi
Is ige s Z [ . H ;
regüum illi; gloriamque partz per me vidtorie tra-

immagis per me Dater glorificetur ; aut quia ad Patrem

iterea mulra nos nomine ctiam Chrifti petentes non
obtinere , quia non conducunt ad falutem noftram.
[Duo in illo verbo;Faciam vebsz, ab auctoribus obfer-

]rite indiora quam nucimaiora per eum,qu: crgditfn me,quám
|preter euna per vae 5 ego tame ip[e prater ewm;ego ipfe per ewm:
|/ed quando prater enm,non [actet ip[equado autern per eumi,
- Jguamui non per [emetip[om facier 77 ip[e. Porro antem a-|

Macobi4. 3. ^* — : nf us
14. $i qm'a( pei*ierittk B norhine méo ,»-l:p'c faciam. ) Affe-]

jehim fixun in illis manere expedire ipfis , vtad Pa-
itrem àbitet. !

Ipromiferit fa&urum fe,quidquid in fno nomine pe-

lrent , ne errarent exiftimantes , quidquid quacun-
þuc ratione pcterent, effe confecuturos. Atfi hoc di-

fernate; ícd;fi dilexeritis mc, & mandata mea feruauc-
videntur exiftimare Chriftum docere voluitfe , quid

rets itaque non ad precedentia, fed ad fequentia re-
fcrunt. Eadem ratione hoc refutatur,nec enim dixif-

: '993'

—-OAN. MALDONATI COMMENT.

224

dét, quàm per me feci,miracula faciam. Mihi ex ver-

plicandi ratio colligi videtur po'!fc&. Et quodcuuque

diturus, maiora pcr vos. miracula perficiam , quo

vado parta vi&toria, quidquid petieritis in nomine
mco,äciam vobDis; folét enim R eges tüm largiffimé
'bïüCüCia'CöüfCl*ïC.cüm noua üinth:i vi&oria.Ergo
ha&tenus ego n6 que poterá,fed qug vidcbá omnino

miracula faciam, & quia plura vos ac maiora , quàm
ego feci, miracula petetis, plura quoque facictis atq;

Chrifti petere eft,vt Theophyla&. & Euthymiaiunt,
pcetere eius inuocato nomine, ficut Petrus AG. 5. 6.

areni [urge,e7" ambula s aut petere per merita Chrifti,

. Tra&. 2j vt Ecclefiz víus interpretatur. Etfi Augutt. alicubi|
fubtiliàs ; nefcio an veriüs ré differitseum petere ali-

quid in nominc Iefu;qui pctit in nomine faluatoris;

n0oine faluatoris, quod ad lalutein pertineat; prop-

uata funt;alterüm à Chryfoft. Theophylacto, & Eu-
thymi
Paté

niam timens;fc id non aliena,fed füua;ac propria ran-
quam Dcum au&oritate fa&turü effe. Alterü ab Au-
guftino, Qui drxerat, inquitofaciers pof£ ait , faciam, tan-

qiam diceret, Non velus boc impoftilile videatur , mon enim| —

«]

poterit e[fe umater me,qui credit in me, fed ïgü f;;fhærm fen;ec

tora facere per epmquam prater enm ,non :!'zz defetkio.fed di-
gn4ti, Qua autemratione fiat, vt inulta multi pe-
tentes non accipiant, & nosalibi, & kic Augufti-
inus explicat, quód, vt ait Iacobus , male petamus,

luerandi caufa, vt Euthymius ait;idem rc*tpctit.Voluit

ag. Sidibgitir me, mandata mea (eruate.)Dubium cur
la&. & Euthym.putant conditionem explicari; qua

cicrint, némpc fife diligerent, ac mandata fua ferua-

cerc voluiffet,non dixiffet, 5: diligitis me, mandata mea
ritis. Auguftinus, Lcontius,& Theodorus Mopfüeft.

illi facere deberent, vt Spiritum fanctum illis mitce-

ftrande tempus eft, maiora pereos, qui in me cre—]

effc neceflaria, miracula feci, pofthac non ad neccffi-|.

tatem modo,fed ad veftrá voluntaté, peritionémque|

nomen enim Icfu faluatorem fignificarejid auté peti

io,non dixiffe, Qwodcunque petieritu im nomme meo,
"faciet,aut;ego Patrem rogabo, vt faciat; fed bec|
Ifactam vobis,vtoftenderet,quafi Arianorum calum-|

hoc Chriftusadiecerit. Chryfoft. Cyrillus/Thcophy-]

.F

A

E

-|mifsurum; dicit enim cap. 16. 7. $i antemabiero, mit-

-]weritatem, & quod dicuntalij eapdzrlo paracletum,

'fer, $: dalzg;iis sie , mandata mea fernate, fcd ( dilexeritis
me, & mandata meafcruaueritis. Ncquc dixit po-
ftca,& ego rogabo Patrem, fed fine conianctione,
Ego regabo. Patrem, Alij putant fortaffe probabiliüs
lenfum efse, fi me diligitis,ne veftrum erea meamo-
rem in eo oftendatis, quód zeré feratis difcefsum
meum s fedin co potiüs, vt mandata mc:?&diligcnter
jobferuetis, quem fenfum ctiam Chryfoftomus vi-
detürinfinuare. Ego aliud confolationis genus efse
arbitror, bono cftote animo;nihil vobis decrit,fi mc
diligitis, ideft , quandoquidem me dilioitis, feruate
mandata mea; dilieentibus enim me, & mandata
mea feruantibus nihil deerit, mihil nocebit, zos eff
enim iopia tementibus eum, & diligentibus eum omnia coo-
perantnr in bonom, quin e2* ego rogabo Patrem,e' alam
|paracletum dalit vobss. Mouct, & multis verbis agi-
tat quzftionem Auguftinus, quomodo pofsenc illi
Chriftum diligere; & eius mandata feruare, fi non-
dum illis Spiritus fan&us. datus erat , cüm fine cari-
tate nemo Deum diligere , nemo eius mandata fcr-
[uare poffit, & caritas non diffundatur z cordibus no-
fhre nift per $piritum [antlum,qui datus eff nobisSumma
Irefponfionis cius eft, iam illis inuifibiliter, & mi-
nüs abundanter Spiritum fanctum datum fuifse;
dandum veró fuise poftea vifibiliter, & abundan-
Hs ( | :
I6. Et ege vogabo Patrem , * alium paracletum dalit
vebis , vt maneat voli[!ium in aternum,) Non dicit hic
mittam , fed , rogabo Patrem , e7* alinm paracletusn dabu
vobis , càüm non dixifsetante; Quedcunque petieritis in
nomine me , ego rogabo Patrem , & faciet vobis; fed

runt. Aliqui non aliam rationem reddunt, quàm

Quam ctiam rationem Chry'oftomus, & Cyrill. in-

Íc , quod promitteret. przíftiturum ; ! faciliüs enim
credituros Apoftolos fuifse, Spiritum fanctum mit-
tendum fibi forc, fi Patrem, quàm fi fe mifsurum di-
ceret. Sic etiam Chryloftomus , Theophylactus , &

indicat,nearroganter loqui videretur. Mihi propte-
qrea videtur miflionem Spiritus fancti Patri tribuere,
quóàdipfe quoqueà Patre mifsus efset; & de illo age-
ret fuo loco mittendo , quafi dicat, Ege rogabo Patrem,
vt quemadmodum me ad vos mifit, ità nunc cum
ego me ad illum recipiam, alium meoloco vobis
mittat. At non propterea fignificat fc illum non efse

tam illuys ad ves.. Paracletum vocat Spiritum fan-
&um quafi confolaterem , id enim huic maximé lo-
co conucuit;vbi de confolandis diícipulis agebatur.
Itaque quod quidam dicunt paracletum quafi ma-
gittrum appellari , vt Leontius,& Theodorus Mop-
lueftienfis aiunt, quia poftca dicit , docebir vos emnem

quaft aduocatum dici ; quód poftulet presobis , vt
ait D. Paulus, remitibw: inenarrabilibws , quo fen-
fu. Ioan. a. aepdxArlec ; id cft ad. uocatus, vtait
Cyrillus , & Auguftinus ; appcllater , etfi id
etiam vocabulum fert , quia minüs ad rem per-|
tinet , minàs probo. Ob'etuarunt multi, Augu-
ftinus, Chtyfoftomus, Cyrillus, Leontius, Theodo-
rus Heracleenfis, Theophylactus,& Euthymius,cüm

TPÉdby v s.

bec faciam vobis.. Cuius rei caufam interpretes quz-

iquód volucritChriftus nunc vt homo;nunc vt Deus
Moqui, vt fuam vtramque naturam demonftraret.|vcbeus cur

dicant. Alij quo magis difcipulis perfuaderet veré|

|Euthymius. Aliam quoquecaufam Theophyla&us

Pfal. 33. 16.
oman. 8,
18.
VE€t., 16.

Sine cari-
tate nemoj
|mandata .
Dei fetua-
re poteft.
Romá.. $. i

Nunc vt
homo,nüc

loquatur
Chriftus. [

1
1

Paracletus
cur dicatut
Spiritus sà-
Gus.

Inf.cié.1.[

Roman. $.
16.

——

Lib.9. c.44[

Chriftus dicit, alium faraclcmm dabit vobs , Íe ctiam

PTS

n *5 i i ii » " .

— us vig

x T AT.

.ipfom

T
Wf
Apoü(
vt
mnitse

!
/ M

|
| yhyl

morte
Vr
| f RUYRQa
OY
J Apiios ft, um
BN
NY
ïm?gc'
Tim

E ss
| detus|
| ïïintusæ'c-g ol
| ?ggauscuï ipgrzka(i
du
( KTÀ

j '
l

( muven

Ailfty

a |
IT
H*bïa*is | d

" I "RAVU dU GINDOJAINSCAPSQXIIDL C 996
:W upfum paracletum appellare , quod & ipfe confolator| A tem, quem etiam fc?iïfgm Chryfoftomus indicat. AL
ïïfï&o;:»' hoxplnum HF' IN omen enim paraclegl,ld eftconíola-| |tero, vtípiritus veritatis, id eft verus Dg fpmtug ap-
" ü; toris quaimuls t.nbu.s, diuinis Pg:rfgms commune fitj| - Rellemg ; Opponatürque mundi fpmtul,'"atg; iäplgn- |
* tamen per attributionem Spiritui fan&to datum eft. — |tie , qui mendax , & fallax eft, ficut fapientia diuina|
;.ï,,fno'ï Perindeergo eft;acfi dicat Chriftus, Ego vos ha&te-| — latque humanaapud D. Paulum opponuntur , Rom.| -
; u nus confolabar ; ideóque triftes eftis,quód exiftime-| — |8.6. 7. & 1. Corinth. 1. 26. quemadmodum Cyrillus,|
l:'ä'ï*zïä'ïi l tis vos poft meum à vobDis difceflum confolatoreca-| |Auguftinus , & Beda videntur exponere. Propterea|
U g rituros ; non itaerit , alium enim pro me confolato-| jenim ftatimaddit,quem mundws non poteft accipere,Nam
"sc ïälcïeïï rem habebitis. Hinciidemilliauctores Sabellianos, — [idcirco non poteft accipere,quia animalis bomo non per-
t mianire- |Macedonianófque refeilunt. Nam contra Sabellia-| |cipit ea qua funt firitus Dei s flaltitia enim eft li, e27 non
Mu fellantur- E5 quidem trium perfonarum diftin&ionem figni-| |pereff inrelligere, Sic cnim potiüs interpretor, quàm|.
:'-.ïianiw.aï | | äcari,Egö rvgælza Patrem,e7* alium paracletum dabit vobis B. cum T heodoso Heracleota , Theophyla&o , & Eu-
LT hecenim que rogat, & querogaturs que dat,& que| — |chymio non potfe mundum,id eft mundanos,& car-
hg í datur , eandem potfe efle perífonam: contra Mace-| |nales homines eumaccipere;quia fupra corpus nihil|
LL E donianos veró notarivnitatem elfentiz,cümpara-| |cogitant , & ille corporis expers eft. Hoc eft , quod|
hu E 4 cletus vterque vocatur. Quód dicit , t maneat vobif- ftatim addit, quia non. videt eum, nec fcit ewm,N idere, vt|
*»-:'.sf;t.xïfük cum in &ternum , quam vim habeat, pauci mihi viden- C!'m:yiïbiïïom.ait,pro intelligere ponitur;itaque idem
A tur obferuafle.Rupertus putat fignificari paracletum| — |eft , quod fcire. Dicit ergo propterea mundum fpi-|
Müteari ,, I illum, quem Chriftus promittebat, in eternum cum Fittln'a illüm accipere non poffe;quia nó poteft illum|
hàxs ( | ; Apoftolis maníurum effe ,quia illos víque ad vitam intelligeres non poteftguftare. E contrario vero di-
r vternam perductutus erat. Chryíoftomus,& Euthy-| ||cit; Fos autem cognofcelis eum ,quia Apud. vos manebit , 9*
A [mius,& nefcio quis auctor alius,quem in Grecorum| - i volis erit. Mmzdus recipere ngn poteft , quia a'licä-L
t its] | Ca:ena nullo.notato.nomine citatum inuenio , in| C jnus , nouus ;infolens illi videtur effe , exercitatos in|
nl | eternum cum Apoftolis manfurü fuitfe , quia etiam| rebus di;uinis lenfus non habenti; s Atstem cognofcetis|
U poft mortem cum illis manfurus erat. Solus 'ITh.eo- ( jeum yquia apud*go: manebit , id eft quia familiaris , &|
phyla&us, fi quisattigit , rem mihi videtur attigiffe.] — confuetus vobiseft, fempérque vobifcum erit. Sic|
Vocauerat Chriftus vttumque & fe,& S piritum.fän-- - |fere Gregor.lib.;. Moral.c.20. ! N |
&um paraclerum, eümque fuo locoventurumdixe-| | — 18. Nenrelnquam ves orphanos,veniä 4d vos.) Aliud]
B. rat; docet nunc obícura quadáantithefraliter,quam| — lhocconfolationis genus. Confolatus eos fuerat pro-|.
| ipfe ad eos miffus fuerat, Spiritum fanctum etfe mit- mifífione Spiritus ian&ti , quem füo loco venturum|.
tendum ; fe ad breuc veniffe tempus paullo poftper| |dixerat, nequeab illis vnquam difceffurum ;fed illil-
mortem ad Patrem rediturum; Spiritum fan&tum ita| — |eius potiffimum prefentiam defiderabant , fe etiam] -
^. |venturum , vt nunquam moriatur, (nec enim pofse)) |promittit non femperab illis abfuturum,rediturum
In'aterni, nunquam ab ipfis dilcedat. Itaq; illud i» etersum He-| D adillos aliquando. Hocautem ipfum accommodatis| — —
Mub s s í Draico.idiomate tempus tantüm fignificat huiusvi-| ||id confolationem dicit verbis , Nez relinquam ves or-|Cur orpha-
figaifica. |tze , nam de futura vita non agitur. Refellunt exhoc| — |phazos, dum enim orphanos vocat, filios appellat, vti?:äsvdïï
loco Theodorus Heracleotes, & Hieronym.q.9.ad| j|notant Auguftinus, & Beda. Aliquanto aliter Chry- pulos.
Hedib.Montani;Prifcille,8: Maximille herefim,qui| |(oftomus;-T'heophyla&us, & Euthymius,fed in ean-|774**75
longé poft Apoftolorum etatem in Montanum pri-| |dem fere fententiam , orphanos dixiffe , quia paullo|.
müm Spiritum fanctum mifísum dicerent. : [upra cap.13. 33. filios appellauerat. Rupertus, nos re-|-
mad b ]. r7. Spiritum veritarrlf,fiuem mundws no f.w,,"/f ac.:qiperf.) linquam vos orpbanos, id eft in peccato: morale,& nonj
d fiicas ve. Exponit quem vocauerit paraclerum, Spiritwmjinquit,| |admodum apté. eniam;inquit;ad vess aliquando re-
rE mitauscur peritatis, Spiritum veritats Chryfoftomus, Leontius,| |dibo, quod de quonam fuo intelligat reditu,nó con-
r gieus.- - . Theophyla&us vocari dicunt, vt opponatur fpiri-|. uenit inter interpretes, Plerique de refürre£tione| -
chut i ä tui veteris legis,qui non fpiritus veritatis, fed vmbrge Eüntelligi volunt , poft quam fzpe Chriftum Apofto-|.
m erat, atque figura: veritatem enim vmbris, ac figuris|. lis legimus appgruilïe & apparuiffe quidem fic , vt
nme ! lcgis opponi, cap.1. 14.17. & 4. 23. obíeruauimus. At| |eum A poftoli viderentmundus non videret,quem-
unca | hocloco de lege veteri non agebatur.Meliüs Euthy-| |admodum ftatim dicit , /fdbae modicum , ey" mundws
- : mius opponi cztetis fRiritibus » qui creaturz funt,| — meiam non videt , vos autem videtis me, id cft vifuri eftis.|
wng;;! i qüafïl alij eius comparatione veri non fm-t.' Sedneqs - Sjc vterque Theodorus Heracleotes, & Mppfuc&. :
;:9.':7?:'/*7 h(?c.l píum ad rem magnopere vldetuxr pertinere.Alij Lhtyfoüqmtls", ThethZlg&us ; & Euthymius. Alij|
agl fpiritum veritatis vocari putant , quod do&torfitve-| |de ipfa Spiritus fancti miffione hoc interpretantur,|-
sstl ritatis, vt Theodorus Mopfueft. Hoc probabilius;| — |quafife ad difcipulos venturum dicat , quia per Spi-
m quia ita videtur interpretari Chriftus, cap.16.13. Ciom| — |ritum fan&tum venturus erat, vt Cyrillus, & Ru pet-
"P. , jantem venerit ille [Diritus veritatis, docebit vos omnem veri-|.- tus; quod nefcioan probabile videri poflit , cüm de
d. tatem. Sed adhuc videtur non fatis ad id,quod ageba-| F laduentu Spiritus fanctiiam Chriftus differuiflet, &
;,:553!02;2;&;, : tur.accommodatum; de confolatione enim,non de| |nouum hic, vt diximus, confolationis genus fit. Au7
'*W;mn do&rinaagebatur. Itaque duobus preterea modis,fi| - euftinus,& Beda,& Leontius de fecundo Chrifti ad-
'ïlc',cwm,,-' hic non placet;interpretari poffumus.Altero,vt He-| — juentu,quod vt magis probem,facit,quód cap. 16. 16.
", braifmus fit ; dicatürque fpiritus veritatis, id eftper-| |r7.19.vbi eádem, & iifdem fere verbis fententiam re-]|-
qu ffff:"læ, Stabilias !Ímanens;ftabilis;ftabilitatem enim Hebrei veritatem petit, de illo vltimo loquatur aduentu , vt multisibi
"u Hebtris ivocant , Fiat tanttm pax,€7" veritas in diebus mes d ell| — |verbis exponit ; & quódid , quod veríu 20. fequitur,
, dioP CUP — |pax firma,& ftabilis,Ifai.;9.8. e7" dabo opus eorum m ve-| — inillo die cognofcetis,quia ego (ama i Patre meo,C7* vos in me,|
( vitate,C7 fiedus perpetuum feriam em Mai.61.8.Quiaergo| — |egego im vobis , deillo proprié tempore incelligatur,
j, I Edixcrgt Ípititum manfürum cum Apoftolis inzter- quo tempore Apoftoli nóiam per fpeculumin ehi-|
T^ . inum, vocat fpiritum veritatii ,id eft perpetuo manen-| — |emate,fed facie ad faciem vifüri erant; & quód ver.;.
j / | ! eodem
(41 L m ——À 7 : ;
lh
; *

"——

Przfíentia
pro futuris
poni fre-
1 quens eft
;in Ícriptu-
í2,

—

Hebraif-
mus, &,có-
plemétum
elt compa-|
tationis,

ic. 16. 16. & Ieannes,quod amplius eft,horam nouit-

non quód refurrecturi non fint,fed quód non nifi ad
Imortem refurrecturi, fupra cap. 6. 39. 44. $4. Alio-

cerpretantem ,. Ervos viuetis,id cít gaudebitis , cüm

997

IOAN. MALDONATI COMMENT.

998

eodem feníu dixerit, zterwm venio , €7* 4cc£p£4m vos 4d

meipfnm, vt vbrego [nma, 7 vos ftis, Atid tempus lon-
giffimé abcrat; fateor,fed illud ipfum vocat msdicum.

fimam, r. epiftola c. 2. 18. quia milleanni in confpe-
&u Dei tanquam dies vna 2.Petri 3. 8. Cur crgo non
:os potiüs confolabatur dicens poft tres dies,hoc cft
ooft refurrectionem ad eos redicurum?Primüum quia
multo minüs tunc coníolationis per eas apparitio-
nes, quàm pollea per fecundum aduentum fuum il-
lis ezatallaturus. Deinde quia illg poft refurrectio-
nem apparitiones ad breue fuerant tempus , & non
nifi quafi per cranfennam fe illis oftendebat;prafen-
dizautem illa fua , quam illis per íecundum aduétum
exhibiturus erat, erat futura perpetua.
19. "A dbw modicum, «* vsundus meiammon videt; v
4utem videtis me,) Quod tempus modicum vocet,
modà diximus , nempe quod víque ad fecundum
aduentum reliquum etat.. ider; & videtis , pro vide-

cum emphafi , & gratia pralentia pro futuris poni,

bit, & videbitis pofita funt. Szepe monuimus magna|

vt Eltas ventt1d eft venturus eft, Match.rg.i. & Mg/l
fías venit, codem modo füprà cap. 4.25.At quomodo
dicit mundum fe vifurum non effe, (i de fecundo lo-
quitur aduentu cüm tunc omnis caro eum vifura
?. Facilis folutiosdicitur mundus eum iam non vi-
lurus, quia non nifi & momento teiporis , & ad
fnam condemnationem vifurus eft, quemadmodum
fcpe fignificatur peccatores refurrecturos non effe,

qui idem argumentum contra eos valet , qui hoc de
tempore refurre&tionis Chriíü interpretantur ; qui
enim dicit mundum fe vifurum non efle, fignificat
nunquam effe vifurum. Is denique fenfus , quem ex-
pofuimus, & verbis fequentibus confirmatut. ——
QUia ego vito 7* vos viuetis.)Probat atque declarat,
quod dixerat,mundüfe vifurum non etfe, Apoftolos
autem vifuros , quia nimirum À poftoli ad viram re-
(urre&turi erant , & cum co femper vi&turi , mundus

videre non poüünt. Hic vetrus eft fcnihs,&ijs , quae
modo de refurrectione diximus cófentaneus , atque
codem fere modo , certe de refurre&ione Auguft.
Chryfoftomns, Beda, Cyrillus , & Euthymius inter-
prerantur. Quo magis Theophyla&um miror in-

me poft refurrectionem conípicietis , quiagaudium
vita quzdam fit.. Tolerabiliuseft, quod Rupertus
alt , quid €go Viuo , €9* ves vinetis , id eft propter meam|
cefurrectionem vos habebitis fpiritualem vitá , quia
per eam vobis remiffionem merebor peccatorum.
[llud ego neminem animaduertifle video, compara-
donem ex Hebraorum idiomate in his verbi;la-
tere, quam indicat particula illa , £t , quz fepe apud
Hebraos , vt alibi diximus , comparationis comple-
mentum fignificat. Senfus ergo eft, quiaficut ego
viuo, ita €7' vos vinetis, Intelligitur enim particula fi-
militudinis Hebrzorum more , quemadmodum fu-
prà veríü 1. & cap. $. 17. & mox verfufequente. Pu-
rant Auguftinus, Beda , & Rupertus propterea de fe
dixiffe Fiwe, dedifcipulis, /iwetis , quiaipfius re-
furrectio proxima erat, ita vt pro prafenti haberi
polfets diícipulorum autem refurre&tio longe abe-]
rat, Aliam ego eius rci caufam etle arbitror , quód

autem in perpetua maníurus morte, mortulautem|.

C

b

É lOyrill.& Theophylact.difcimus.Sed facilis refpofio,

non de humana, fed de beata , atque diuina loqua.

A 'tur vita, quam ipíe natura habebaríua , difcipuli au-
cem nondum habebant, fed eius beneficio habituril

B|Pater babet vitam im femetip[a , fic dedit 7* Filio habére vi-

|Eflote perfetia, frcut Pater wefler caleflis perfcchom efl, vbi A-

Migit ne.). Putant Chryfoftomus , Theephyla&us, &

erant. Quam enim paullo ante vifionem appellaue-
tat , nunc vitam vocat , quia hac eftvita zterna, vt
eum vidcamus, cognofcamüfque. Perinde ergo eft
ac fi dicat, vos videbitis me, id eft beati eritis,vitämj
quc habcbitis eternam,quia ego ipfa fum vitajitaque

tar: fic dixit c. 1. 4. In ep[o vita eraty €7" vita erat lux bo..

liciit ego vitam per me habeo , ita eam vobis imper-|

minum, & c.$.15. 26. Venit bora, ey" nunc efl quands rmor-|.

t4t Auduent vece fili Deieg- qui audierimt viuent.Sicut eniy

tam in [emeuipfo. Eodem Íenfu docet D. Paulus vitam
noftram inipío abíconditam cffe, Colof 5. 5.
20. In ilo die vos cogno[cetis ,quia ero [te i Patre gseo

1

*
p

"1

inquibus Chryfoft. Theodorus Mopfueft. Theo-

Q vos m me, (7' ego in vobis,) Diximusveríu18. non.|
nullos hzec omni1a ad tempus refurre&ionis referre,|

phyla&t. & Euthym. funt.Sed ex i jequa diximus,ap-
admodum Theodor.Heracleota, Cyrillus,Leontius

Auguftinus,zi/fi de quo ait Et vos viuctisftune enim erit ,v

etiam particulam fimilitudinis intelh'go ; lunc vos

in Patre eft;&Pater in ipfo;ita ipfi in fe, & ipfe in illis

Íed fe effe in Patze, & Patrem in fe,veríu 10. Non di-
xerat quidem hoc loco , fed alibi tamen dixerat,cap.

guinemyim memanet, C2* egoim 1lo,& fieri poteft,vtad il-
lum locam alludat. Deinde non eft neceffe,vt ante
dixerit; potuit enim hoc tanràm velle fignificarc,

dantoperedolebát,fingulariilla, & perpetua nó folü
prafentia;fed etiam cóiun&tione cópeníaturum effe.
Abutebantur hoc Ariani teftimonio,vt ex Chryíoft.

proportioné&,non cqualitatem fignificariquéadmo-

municaflet , ita fe cü illis vità fuam cómunicaturum,
non eodem tamen modó;ná Pater Filio ita naturam
íuam dedit,vt Filius illi zqualis effet; Filius nobisnó
ita vitam , ceteráque bona fua nobis dat , vt zquales|
illi mus , quia creaturz creatori zquales cífe non
poffunt. Illuftriffimum exemplum eít Matth. ;. 48..

riani negare non Epoffunt non zqualitatem , fed pro-
21. Qui dabet mandata mea, 77 fcruat ea , ille eff,qui di-
Euthymius propterea hoc Chriftum nunc dicere,
quia videbat triftes propter futurum difceífum císc

difcipulos,docere ergo cos,fi fe dilig&t,ne in coamo-

rant, fed in eo, quód mandata iua feruent,cum enimi
vercfe diligere, quiferuat mandata fua. At hoc iam

paretad futuram in celo vitam effe referéda, quem-|

nf €.17. 5.

Auguft.Beda,& Rupertus referuntaz qua die, inquit,

poffimss videre,quod eredimus.Nam qg7nunc eft in sebis ez-
nos inillos [ed bocnutic credimus tunc etiá cognofcemms, Hic —

cogneífcetis,quia quéadmodum ego sü in Patre(füb]
& Pater in me) fic vos eftisin me; & egoin vobis,vi]
|C- 6. $ 7. fieut mi(ït me viuens Pater,e7" ego wiuafra;tcr Pa-|
— r Crqui maducat mesez'ip[e viuer propter me.Dicit ergoj
cunc eosintellecturos,quomodo quéadmodum ipfej

elTet. At non dixerar illis fe efsein ipfis,& ipfos in fest

6.56. Quimanducat meam carnem , Q9* bibitmeum fan-|.

fore,vt tunc talem inter fe, & ipfum coniun&ionem|
experirentur,qualé inver fe,& Patrem faum elfe illis|
dixerat;itaque abüde illis iftá fuam abfentiam, quam|

tanture

dumPater vitam,natürámque omné füam fecü com.!

portionem fignificari. !

rem erga fc declarent,quod agré difceffüm füum fe4

:

Artiani hoc
loco abu-
tentes refu

gt

|dixerat veríu 15. & maiorem iam illis confolationem|

- adhi-

N

p d

j d

quitdocs

3 ijemá. .

| dao; ho wïd
N i
* [d.7y QM

Qu
trdii
lud,rcpu
li
&t Wi
bty
Urhy

[ M ,
CTH

:;nlClï.f !tur) L
fatis
/uarw
1bum .
|
df

lbis t

li«lm,m 6 3

A ,
"'WOIUJ

AN

nine

imu

T

E
a
ETU
hLeOnts
&t tj
mamy
!'f "mf:,;(;i
W;Q'M.H;g

A^ v^n l
J Al iU

r Awamt Mni
À Wibyadt ytp
, , ,
" !
W d
F H
vtl rtd ls
AUA u
, i
E
M,..-.»ïm |
f,.....'.i..w l Is
la hawhontt
lls li la MVj
l
* ^
v.,,n-«,v!ï(*,
VM VU

?
m alla (l
VT E d
l

À lol
00 u,

!
]
(
u
"
mll
"

[

L
]J;;;u.;.ü'
i

1. M
';bäu*'&?
! .., r(,
y d
"
lu o*
T

Ym

[

|diffe Chrifta anté lotione pedá, quantum diícipulos

999

J 1009

adhibuerat, fote , vt ficut ipfe in Patre erat; irailli in
fecffent. Denique maius qugd.dam illig vidcmr- pol-;
liceri,quàm vt dicat eum Íc diligere,qui mandata fua
feraat. Longils etiam à fenfu Rupertus abeft;otten-

amarct, cap. 13. . docereeos nunc , quantumíe , &
quomodo illi amare debeant; Aut rationem certé

( wen. 15
In quo fita
fit vera di-
le&io.
h

Quid e&t
habere má
data, hoc
loco.

]Tta&. 75.

Sola fides
aliuftifica!
t ^nem nó.

f Læcit. *

m n

| eruat fkciendo; ant qui babet faciendo , €7* feruat per[eue-

[Qui enim verbum Dei audiuit, & intellexit, fed non
lcredidit, is non dicitur illud habere , quia exclufic il-

|bere, quàm habere diximus, quod dicit cap. 5. 58.
d l'efus ad eos , qui crediderunt &i , Iwdaos , ff vos man[eritio i,

| fermone meo , vrre difàpuli mes eritis.. Propterea igitur|
Ihocloco ceo vfus cít verbo, quia cum Apoftolis age-

Mfatiseffe. Quod & Chryfoft. & Euthym. hic obíer-

|bis eripiantur, vt idem denique fit, quod conferuare

IChriftum mandata fua non Patris appellatfe often-

*.Ioan.4.46.-

reddere, cur fuprà dixerit, (f diligitis meymandata mea

vocis fuperficie, fed in veritate; & opere confiftit.'

(ccum cóiunctionem,;de qua proximo verfu dixerat,
peruenire poffint. Ea autem cft,vt fe diligant obíer-
luandis mandatisfuis; qui enim diligitíe , eum & à
pätre fuo diligi , íéque illi manifeftaturum , quod cít
in co manere, quemadmodum dixerat. Diximus fu-

ipràquzftionem ab Auguftino moucti; quomodo

qui mádata eius obferuat, is eum diligat, quafi priàs

lobferuet, poftea diligat; cüm nemo fine caritate,qua

Chriltum diligit, eius mandataeruare poffit. Faci-
lis eft refponftosnófignificat vnum priüs efle altero,

genere cauíz vnum altero fimul prius effe;atque po-
fterius. Malimaliquis explicatfet, cur non dixcrit
Chriftas,qui (eruat mádata mea, diligit, vt folet alijs
locis dicere.fed dixit,qui babet madata meá, CT (ermat ea,
Quideft habere? Auguftin" prope ad séfum acceffit,
Qsi babetjinquitym memoria 7- fernat m vitayqui babet in
fermovibus , €7 [ernat in moribus s qi babet audiendo , cz

ránde. Mihi idem videtur cíle habere, quod credere.
lud, repudiauitreiecit;qui autem credidit,is demum
habet, quiaretinuit, & animo dcefixit. Itaque can-

detm vim hocloco habete arbitror, mandata Dei ha-

Uerbum eius non babetis in vobi« manens , quiA , quem mi-
frt ille, buic vos non creditis, & ilud cap. 8.31. Dicebat erge

bat,qui iam crediderant,hoc eft,qui mádata eius iam|-
habebant, vt doceret eos , non faus effe crederce , nifi
etiam facerent , quz credcbant. Itaque manifcftum

hinccontra nouos hzreticos argamentum colligi-|:

tur, folam fidem ad iuftificationem , & falutem non

uarunt. Theophyla&us ica interpretatur, quafi ver-
bum illad;cu2z5H aclacfernat eanon (ignificet man-
data facere, fcd afferuare, retinere diligenter , ne no-

femcl acceptam fidem. Quod íatis perfe conftatà
méte Chrifti alienum effe. Illud etiam obferuauerim|

dentem fc effe Deum.
Qui antem diligit me, diligetur à patre mee, ez ego dili-
gam eum, z manifeflabo ei meipfam. ) Quaritetiam hic
Auguftinus, quomodo dicat, Qwi diligit me, diligetur À
patre meo , e7' ego diligam eam , quai priüs nosDeum
diligamus ; deinde nos Dcus vicifhim diligat , cüm
contrà fe proríus res habeat.. I» bec , inquit; eff cari-
t4s , tion quafi nos dilexerimws Deum , fed quomam ip[é prio:
dilexit nos, Re&é refpondet non quamcunque Pa-
tris;Filitque erga nos dile&ionem intelliei , fed eam,

A.

[exmate , quia dignitas, inquit; dile&ionis non in; -

Ego rationem docere arbitror , quaad füummá illam -
B phyla&t. & Euthymius funt.

(cd vnum effe altérum , vt alias oómittam Theologo-!-

i C

Irum fubtilitates, que huius loci non funt, diucrío

D

iputant, càm enim fciret ad mortem ire Chriftum,

qua Patcr dilectionis erga eutn noftre prizmium da.
tarus nobiscft, & Filius feipfum manifeltaturus;
Eam enim Parris; Filitque erganos dile&tionem no-
ftra ergacos dile&tio precedit Caeterum alia nos,vt
ait Ioaunes, dile&tione priüs illi nos diligunt; quà m
nos illos cfiligamus, ea nempe, qua nobis gratiam
fuaim conferunt , qua peccata remittunt, qua iuftift-

períeuerare faciurr.Hoc dicere n6 pofsüt ij , qui hec
de Chrifti refutrectiorie interpretautut, in quaferi-
tétia Chryfoft. Cyrillus, Theodor" Mopíue&. Thee-|

22. Dicit e Pudas ,nonille Tfeaviotes, ) Cauté monuit|
Euangelifta kunc Iudarh , quem Chriftum interro-
galfe dixerat, non illum fuiffe Iícariotem, qui pro-
ditor eius fuit, fed Iudam altetuim , cai Lebbxo , aut
Thadxo cognomentum erat;Matthi 10. 3. & eius cà^
nonica nunclcgitur epiftola; tie quis ambiguiratc
forte nominis falleretur, putarétque Euangcliftam
non fibi conftare,qui c.15.30.dixiffct proditoré illum
Iudá à Chrifti; Apoftolorümque cófottio di'cethtfe.
Domine quid fatfwm eff, quia rsanifeflaturus es nolus te-
ipfam , €2* san mundo?) Hebrai(mus rori r qwid fwit?
id eft quid accidit? quid cau'z incidit, quodSeptua-|
einta folent vertere eyevdlo fa&um efl. Hand . du-
bium, quin fudas non intellexerit, quod defua ma-
nifettatione Chriftus dixerat, nam catera fatis fibi
videbatur intellexiffe; quemadmodum neque Tho-

imas verfu s. neque Petrus cap. i. 36. intellexerant.|:

