" tuor , quibus poft ingreffum illum cc- Matthzum. c. 21. 17. & 26. 2. copioíé docuimus,
d ) AE5 lebrem in vrbem Ierofolymam,víquead — Apud quem c. 21 22 & 25. totum hoc caput expli-
TE CEUTUT" diem, quo eftcomprehenfus,in templo, jcatum ctt. | Yi :
j - | : |
1f E | T PKNCC W 9* d v P
qlien | | | EU UT :
.,f:fïum"l E : BO GDOIC DO X LDS
Q d E | !
" - u- UOKO EsPICIENS autem viditeos, qui mittebant munera,,,, , al
orat d — MV l» t fuaingazophylacium, diuites. 2. Viditautem & quan-[^
t — | 88 E E. - dam viduam pauperculam mittentem zra minuta duo. 3.
chpüfï' E 5 ï A e lf . Ft Slixit: Vere c.hco vobis , quia Vldug hzc pauper,.p!ug
TM | &j 22595 N ! quam omnes mifit. 4. Nam omnes hi ex abundanti fibi
J;r:W' : ( X 99/& NSb3r miferuntin munera Dei : hec autem ex eo , quod decft il-
gwï"m : "' li,omnem victum fuum, quem habuit, mifit. s. Et gqi—-
U E — ibuídam dicentibus de templo- quöd bonis lapidibUS, & donis ornatum effegd;mt:th.m g
i : 6. Hzc, quz videtis, venient dies,in quibus non relinquetur lapis fuper lapid em, ass a
"E E qui non deftruatur. 7. Interrogauerunt autem illum, dicentes: Præceptor,quan- 44-
. W r BC Ro u E NUMMU B NU MR RE RH

* . iifinsdiciitin od

faincssiós " desdes A

: 3Q

—IOAN MALDONATI COMMENT . — i

.
Dan. 3. &
17.

14.
Lfa.13. b, 10.
Ezech.jx.b
7* j
Ioel.s.e. 15.

;

Rom. $. d.
"TT

.fi;lpproPinqmwiz : nolite ergo1re Po& €Os. 9. Cumautem audieritis Prælia , & fe-

|&um, fcitis quoniam prope eft zeftas. 31.. Ita & voscum videritis hzc fieri , fcitote

|jtamquam lacfu,eus enim fuperueniet in omnes, qui fedent fuperfaciem omnis ter-

do hzc erunt , & quod fignum cum fieri incipient? Quidixit : 8. Videte ncíc.|

ducamini : mukti enim venient in nomine meo, dicentes quia ego fum : & tempu:

x

|litiones, nolitetefreri : oportet primum hzc fieri , fed nondum ftatim finis. 1.

1Tunc dicebat illis : Surget gens contra gentem, & regnü aduerfusregnum. m. Et|
* þ M * 4 L :
kerrzmotus magni erunt perioca, & peftilentiz,, & famcs, terroreíqs de exlo,& fi-

O

tur tradentesin fynagogas,& cuftodias;trahentes ad reges,& Pfæfïdes propter no-

tem pregnantibus , & nutrientibus in illis diebus. erit enim preffura magna fuper

omnes Gentes. & lerufalem calcabitur a Gentibus:donec im Pl-cantu rtempora na-

dinem: Videte ficulneam , & omnesarbores: 3o. cum producunt iam ex fe fru-

quoniam prope eftregnum Dei. 32. Amen dico vobis,quia non prateribit genc-
ratio hzc, donecomnia fiant. 33. Celum, & terra tranfibunt: verbaautesm mea]
nontranfibunt. 34. Attendite autem vobis, neforte grauétur corda veflra in cra-|
pula, & ebrietate, & curis huius vitz: & Íu perueniat in vos rep?nting&ics illa: 3.l

rz. 36. Vigilateitaque , omnitempore orantes , vt digni habeamini fugere iíta

omnia, quz futura funt , & flare ante Filium hominis. 37. Eratautem diebus do-j

AGID? senampeei ml u mceuuusen x Cieemueeum — Commemen m m m m - JyUWeE —— à Ra u aigertison —

IN CAPYT XXI.

bant munera [na in gaXoplrylacium, divites)| — |hiftoria cxg-li-cata eft ; totum veró scliquum caput]

znamagna erüt. 12. Sed ante hzc omnia iniJcient vobis manusífuas, & periäqu é-|

men meum: 13. contingcet autem vobisin teflimonium. 14. Ponite erge in cor-|
dibus veftris non prameditari quemadmodum refpondeatis. :5: ego enini dabo|
vobis os, & fapientiam, cui non poterunt refiflere , & contradicere omnes aduer-|
E*zrij vellri. 16. Trademiniautem a parentibus , & fratribus, & cognatis , & ami-l.
cis, & morteafhicient ex vobis: 17. & eritisodio omnibus propter nomen meum,
18. & capillus de capite veftro non peribit: 19. In pztientia veflra poflidebitis ani-|
».|mas veftras. 20. Cum autem videritis circumdari abï
M s. tote quia appropinquauit defolatio eius: 21. tunc qui in ludzafunt ,fugiantad|-
montes: & qui in medio eius, difcedant: & quiin regionibus,non intrent in eam.l
12. quia dies vlüonis hi funt, vtimpleantur omnia , que Ícriptafunt. 23. Vaeau-|

xercitu Ierufalem,tunc fci-E.

terram , & irapopulo huic. 24. Etcadent inore gladij: & captiui ducentur inj

tionum. 25. Et erunt fïgnain Íole, & luna, & Rellis, & 1n terris preffum Gentium|
. Jpre confufione fonitus maris , & fluctuum: 26. areícentibus hominibus prz di-]
more, & expectatione, quz fuPerucnient vniuerfo orbi : nam virtutes cxlorü mo-]
uebuntur: 27. & tunc videbunt filium hominis venientem in nube cum pote-]
(tate magna,& maieflate. 28. Hisautem fieri incipientibus,refpicite,& leuate ca-|
pita veftra : quoniam appropinquat rcdemptio veftra. 29. Et dixit illis fimilitu-E-

censin templo : noCtibus vero cxiens, morabatur in monte, qui vocatur Oliueti]-
.p8. Etomnis populus manicabat ad eumin templo audire eum. - |

E ESPICIENS autem vidit eos, qui raitte-| A [nera ia&abant confideraffe, Ilic tota hecà nobis| -

N Marcus. cap. 12. 41. aduc;fus gazophy- |apud Matthaum. c. 24.
77* lacium feditfe fcribit, & cos qui mu4 — ] |

s : Appre-

1
;
2 L
23 à
E
d
l E
"

-—

——
& SmOL N
w

k.—ï-—«"
——

—

M

«

l

|
|
B
-| mandüc
:
LE
; Bheft

^i sddfd
li
[ disq

I | ?acceptc

/| voots
I t
ptos
pof
qui;
fnenl
ftel
quis.ei
quisec
liteor
IN
Jl
Clb
C&iS,t
Qd
A
Aita
ttiet
FOhue
—

m I ' JIN-LVCAB CAP RXH. :
;tcmp:ïg tä æm':ï'? CR CR a ' «
B " N U : | : m U t
TM E | : , C AT W XOXTL : : mero
F. n : : : x
n* hs : V5 E PPROPINQVABA T autem dicsfeftus Ázymorum, ER
inty * NM quidiciturPafcha: 2. & quarebant principes facerdotü M
TU A VZZU & Scribz, quomodo Iefum interficerent : timebant vero|. —
:-5.1luer./ a:'f plebem. 5. Intrauitautem fatanasin Iudam,qui cognoml-wa. sc. b:
lani. 25 AA N22 nabatur Ifcariotes, vnum de duodecim. 4. &abijt, & lo- g;f. 1. bi
n ( [ N9. Y cutuscft cum principibus facerdotum , & magiftratibus,| -
ss 329 $$ quemadmodum illum tradereteis. s. Etgauifi funt,& pa-
:»:.::»:-.*:;cïï;ä.j . | ii funt pecuniam illidare. & Ecfpopondit. Et quxrebat opportunitatem vt tra-
Qd — deret illum fine turbis. 7. Venitautem dies Azymorum,in qua neceffe cfalt occi-
" dipafcha. 8.. Etmifit Petrum, & Ioannem, dicens: Euntes parate nobis pafcha,vt
s Trel manducemus. 9. Atilli dixerunt: Vbi vis paremus? 10.. Et dixitad eos: Eccein-
mum — troeuntibus vobis in ciuitatem , occurret vobis homo quidam amphoram aquz
b Cl |portans : fequimini eum in domum ,in quam intrat, u. & dicctis patri familias :
i W ' domus : Dicit tibi Magifter : Vbi eft diuerforium, vbi pafcha cum diícipulis meis
GN manducem? 12. Etipfe oftendet vobis ceenaculum magnum ftratum, & ibi para-
iv te. 1. Euntesautem inuenerüt ficut dixit illis, & parauerunt pafcha. 14. Etcum E
lo Ifacta effet hora, diícubuit, $& duodecim A poítoli cum eo. 1j. & ait illis: Defide- ä»: 1: b';
E tio defideraui hoc pafcha manducare vobifcum;antequam patiar. 16. Dicoenimi- ^ *
« vobis, quia ex hoc non manducgafao illud, fi,onec ir.nPlc.:at-L.lrin regno Dei. 17. Et
"r accepto cf.llce gratias egit, & d1x1t.: Accipite, & diuidite inter vOs. 18. .dlCO enim ,
sl V*Oblsquod non b.lbam.de generatione v1t.13,.d01.1e/c regnum Dei veniat. 19. Et.;,cO,,n, á
d accepto pane gratias egit, &.f:eglt , & dedit cis, dicens: Hoc cft corpusmeü,quod|* -
L pro vobis datur : hoc facite in meam commemorationem. 2o. Similiter & calicé,
m Ipoftquam ccenauit, dicens: Hic eft calix nouum teftamentum in íanguine meo ;
qui pro vobis furidetur. 21. Veruntamen ecce manus tradentis me , mecum elt in|
um menfía. 22. Etquidem Filius hominis, íecundum quod definitum eft,vadit:verü-[5 ^ ^p.-
'*I tamen vz homini illi,Perquem tradetur. 23. Et iPfi coeperunt quærer?: interíe, æaï? Z
"7333;3 iquis .cffet cx els, qui hoc facturus effet. 24. Factaeftautem & contentio Inter €OS, fof:alï*ä C
d Ms d

tur corum:& qui poteftatem habentfuper eos,benefici vocantur. 26. Vosautem

non fic: fed qui maior eft in vobis,fiat ficut minor: & qui przceffor eft , ficut mi-

|niftrator. 27. Nafn quis maior eft, qui recumbitan qui ininiftrat? nonne quire-
cumbit? Ego autem in medio veftrum fum , ficut qui miniflrat: 28. vosautem| -

cftis, qui permanfiftis mecum in tentationibus meis: 29. Etego difpono vobis fz-

am in regno meo: & fedeatis fuper thronos iudicantes duodecim tribus Ifrael. 3.
Aitautem Dominus:Simon, Simon, eccefatanas expetiuit vos vt cribraret ficut
triticum: 32. ego autem rogaui pro te vt non deficiat fidestua : & tu aliquando

conueríus confirma fratrestuos. 33. Quidixitei: Domine, tecum paratusfum &

At rethhpleptint,
-9-

Bu

quis eorum videretur effe maior. 25. Dixit autem eis: Reges Gentium dominan-

cut difpofuit mihi Pater meusregnum, 3o. vtedatis, & bibatis fuper menfam me-|

2fe.

42.

Mat, 10. f à

Vr LA

Ht N
i.

Mat, 16,.

EC 34.

u

:

4 Mat, 14.
QU

|
À
N

1 *Viat.-,?-S.
€. 36.
Mat. I4.

d.

Aat. 26.
690
Mar. 14.
d M.

Mat. :6.

€.47. :
Mazx. 14.

C « ss ; : ^ 4 ; Y i
J5251]li : Iuda, ofculo Filium hoministradis? 49. Videntés autem hi , qui circa ïpfu*ïn1

- MMat. :6.

L
Mar. 14.
fa.
I03.19.c.14
Matt, 16.
?.69.
Mat. 14.
g. 66.
[o. 13.€.2.5.

lo.18.€/45.

Mat. 26.
C. 54*.
Mart. I4.
C 4ági

Mat, £? ATX
LA wWd$ea.t.
loa.18.c. 29,

intanid C lo, & pera,& calceamentis,numquid aliquid defuitvobis? 3. Atilli dixerunt:

193.15.d.58.|

ESC-——i0AN MALDONATI COMMENT. ..

l

die gallus,doncc ter abneges noffe me. Et dixiteis: 35. Quando mifi vos fine (ac-

Nibil. Dixitergo eis :Sed nüc qui habetfacculum, tollat (imilitez & peram:& qui

non habet, vendat tunicam fuam, € emat gladium. 37. Dico enim vobis, quonià

/54. : 3dhuc hoc,quod fcripmm eftjoportet implcri in me: Etcum iniquis dcput&tus eft.

Ftenim ea, quc funt de me,finem habent. 38.. At illi dixerunt: Domine,ecce duo
cladij hic. Atilledixiteis:Satis eft. 39.. Etegreffusibatfecundum confüetudinem|

|paruitaute illi Angelus de czlo,cofortans eü.Et fa&usin agonia;prolixius orabat.
44. Etfactus cft fudor eiusficut gutte fanguinis decurrentisin terram. 45. Etcum,

47. Adhucco loquente ecceturba: & qui vocabatur Iudas, vnus de duodecim,an-
tecedebat eos: & appropinquauit Iefu vt ofcularetur eum. 48. Iefus autem dixit

erant, äuod'futurum erat, dixeruntei: Domine, fipercutimus in gladio? ;o. Et

O
":

hendentesautem eum, duxeruntad domum principis facerdotum: Petrus vero fe-.
quebatur alonge. $j. Accenfoautem igncin medio atrij, & circumfedentibus il
Uis,erat Petrusin medio eorum. $6. Quem cum vidiffetancilla quzdam fedenteni|
ad lumen, & eum fuiffet intuitaydixit: Et hic cumillo erat. 57.. Atille negauit cü,

vnius, aliusquidam affirmabat, dicens: Vere & hic cum illo erat : nam & Galileus
eft. 6o. EtaitPetrus: Homo, nefcio quid dicis. Et continuo adhucillo loquente
cantauit gallus. &i. Et couerfus Dominus*refþexit Petrum.Et recordatus eft Petrus
verbi Domini,ficut dixerat:Quia prius quam gallus cantet,ter me negabis: &a. Et
egreffus foras Petrus fleuitamare. 65. Et viri,qui tenebant illum, illudebant ci, cz-

^. UE u : « ^ ' ! * 1 w i.
tes:Prophetiza,quis eft,qui te percuffit? 5$. Ecalia multa blafphemantes dicebàt in

in carcerem, & in mortem irc. 34. At ille dixit: Dico tibi Petre, non cantabiz ho--1

in Montem oliuarum. Secutifunt autem illum & difcipuli. 40. Etcum peruenif-
eintaa ^ cad locum, dixitillis: Oratene intretis in tentationem. 41. Et ipfe axmffas eftab
eis quantum iactus eft lapidis: & pofitisgenibusorabat, 42. dicens: Pateríi vis .
- [ransfer calicem iftum a me : Verumtamen non mea voluntas, fed tua fiat. 43. A p-

furrexiffet ab oratione, & veniffctad difcipulos fuos ,inuenit eos dormientes prai
triftitia. 46. Etaitillis: Quid dormitis? furgite, orate, neintretis in tentationem.|

percufhit vnus ex illisferuum principis fmcerdotumz & amputauit auriculam eius
dexteram. $1. Refpondensautem lcfusgit: Sinite víque huc. Et cum tetigiffet au-| -
- iculam eius,fanauiteum.. 52 Dixit autem Iefusad eos, qui venerantadfe, prin-
icipesfacerdotum, & magiftratus templi, & feniores : Quafi ad latronem exiftis cüj
ladijs, & fuftibus? $3. Cumquotidievobifcum fuerim in templo , nonextendi-j -
[Lis manus in me : fed hzc eft hora veftra, & poteftas tenebrarum. 54. Compre-]

dicens : Mulier,non noui illum. $8. Et poft pufillum alius videns eum, dixit: Ei|
tu de illis es. Petrusvero ai:O homo;nonfum. $9. Etinteruallo facto quafi hora]

s:,t:f;i«&ä&wf as Iul 0R

dentes. 64. Et velauerunt eü,& percutiebant facié eius:& interrogabant eü,dicen-]

e&. 66.Et vt factus cft dies,conueneruntfeniores plebis,& principesfacerdotum,&
Scribz,& duxerunt illum in concilium fuum,dicentes:Si tu es Chriftus, dic nobis.|

fP ondebitis mihi,ncq; dimittetis. &9. Ex hocauté eritFilius hominis Íedensa, dex-,
tris virtutis Dei. 7o. Dixerüt autem omnes:Tu ergo esFilius Dei? Quiait: Vos di:
citis,quia ego fum. 71. At illi dixerunt:Quid adhuc defideramus teítimonium? ipfi
ienimaudiuimusdeoreeius. —— — — — |

67. Etait illis: Si vobis dixero, nó credetii mihi: 68. fiauté & interrogauero,noó re-!

PC ZUUP SIRQAR. GREET T WEDAL AC IN C Y

0 X E AD.

—— 3

E E IU

J .

Ffri':cutio
It

J tit.
äl '15. ;

pïo'b.a li

J
a j 1 ht )

joeil

*

miyo
þwgm
i
Xïmuw
t
fit
Dd
W
Ol

t

It f

Qu dor
INj guiai
Iu m

fque lr
d

üwe; Ü
b quia
Pmi
fu.&üef&
(]'-läm
fl
hoc j
Ideff

—INTIVCAECAPVT XXIL

03985

àr t D usl
. V GQAPVI.XXIL-
M L. E ETSS AE Ppropinquabat autem dies fefius, A'tithefi Chrifti & difcipulorum pofitàeft. Vos hoc
NU IPSNBEA i am orum.)Poft duos dies fu-, pro me feciftis, vt mecü in tentationibus mceis pet-
L,a:'-qm WUA VAE turus,vtdeclarauit Mattheus — imaneretis ; ego hoc vicilfim pro vobis facio, vt di-
" qmmï Íponam vebis regnum. Significatur przmium metito
, refpondens; fed tantó maius merito premium;qua-
Tttsel to Chrifti perfona difcipulorum maior erat ; quia -
f O* -u N b Anten Non fant condigne pa(frones buius temporis ad futuram gla- | l
E. i ynanfifHs mecum im tentationibus mg:;.) Hzc Lucasíuo| wim, que rezæg!al)zmr m nob;:' Rom..& IS.'&;, id; 7,".0d in :
—ï-'lämemä loco prætcrmifsa,hïc tecordatus cómemorat. Nam prafenti efl mimentaneum, g leue tribulationas nofive; [a- ;
chcmfj » e,X"Matthæo.C, g.dzg-qnyanife&um eft to ram fu periq- pra 5m0dum in fic:l:läïn;imte—aftemg?z gla"r.iæl pofzdm oPergi(zf)*:
H rem hiftoriam de difcipulorum contentione, quis| . Cor. 4. 17. Iuftitia quidem inter meritum, & pre-
luscla) corum maior elfet; antequam Ierofolymam ingre-| B |mium ex antithefi fignificatur, Do, quia dedilftis:fa-
erlvis. d"cr'enfgur,accidi(ï'e , cümin viaeffent, & materfilio-] — cio, quia fccittis, fed iuftitia qu-alis inter Deum, &
! rüm Zebedei ad Chriftum acceffiffet, petijffetque vt| — lhomines effe poteft. Paraosparua, magnosmagnà —
4 d- alterum filiorum fuorum ad dexteram , alterum ad/ — decent. Nec poffunt homines magna facere, nec de-
: Ofb ;t finiftram fuam in regno fuo co*llocar'et: Eaenim OC| |cet De.fï Pï,æf.mfc parua. Quod alc difpono Jyzl/oeuar;
E : cafione & obmurmuratio aduerfus filios Zebedzi » |propriefignificat teftamento rclmqgerc,— autlegare; — —
yttem & contentio inter reliquos Apoftolos ortaeft, quis| — (Dzffone, inquit, demui te, quia morieris t q77 non viues Iälffzgncff
ïiïï'l&?»ï?ä corum in regno czlorum maiorfuturus effet.Quos! . Iai. 38.1. lïd eft fac te &am.cngum tuum: etfiali ud l,x!'.hC.;n m
E à verfu. 25, Chriftus eftad humilitatem adhortatus; — |Grecé verbum eft. Loquitur ergo Chriftus tiquamgae.— * |
..»:x-.-.x)ïz'im.* ux exhortatio apud Matthzum à nobis explicata| |paullo poft moriturus, & tc&amcnmm fuum faciés -
Oonp - eft. Additfolus Lucas , Fos autem eflis , qui permanfiflo leg?tque'd-ifc-i pulis fuis, quodfe in rebus :querüs nó
2j mecum in tentationibus mes.Cuug verba an tunc dixerit C deferuilfent, regnum coelorum. Suntqui vim con-
eun fï]-'f | WChn'ihls,cüm (u.petiora humilitatis documenta dif-| liun&ionis ez, & prongmxlnis ego ad fequcntia puj.
L CC cipulis tradidit, non fatis comperrum eft. Videntur| tent rc.:fere.n'rälam , vtfit enfus, Sicut pater meus di4'
m m enim hzcillis, quze Matthzus. c. 19.28. dicit;adeo| | ifpofuit mihi regnum, fic & ego vobis difpono. Scd|.
U. u : : .

ui Id
.L//:Z æï

E | : :
ïgfiszf(?ü-f 4 duodecim indicantes duodecim tribus. 1frael. Scd multo eft| |nem fignificet , qua in re tota huiusloci intelligen- -
r probabilius diueríam efTe fententiam » illäm queoc-| ia göü&it..Begla, & alij plcrique.interp tetes 7 fenta-
2 N | cafioneillius concionis, ver. 29. Omnas , quireliqueri| — tionibus , de quibus paullo ante di&um fuerat, com-|
LOUUS C patr£ aut matre , aut vxere aut agroy propter nomen "eis, parationem fieri putant. aafi dicat, ficut Pater hac
i. COMSM cmtäplwm 455;[,,'3;;, & Petri -d-icäti;,'Ectg nos reliquimus p con ditione regnum mihi. p:'qo'mifïþtr, vtad eqxn per
" emhiA, 7* (écuti (umus tequid ergo ertt nobur? l.mnc autem| |varias tentationes peruenirem, Propter qu«d , inquit, :d ER
.f*; l;w.P*ter difcipulorum contentionem fuiffe . pronü-] |6"Dew exalmmt:llun?, e dondmt: z/l.z nomen 5.7304 WN ^ " llipp;
"us i tiatam. Cü ergo quo quifqueigfuturo regno Chrfli| — |[wper omne nomen; ita cgo quia m.tentanombus :
! futurus effetloco , difcipuli contenderents vtcon-, ||meis mecum permanfiftis, idem vobis regnum dif-
E tentionem tolleret,omnes indicauit quodam modo| — pono. Probabile quidé hoc cft ; (edillad magis pro-
at füturos pares; omnes enim ad menfam fuam feffu-, — bo, vt comparatio auctoritatis, aut regni fimilitado| -
— ros effe, omnes eundem cfüros panem, omnesidem,| — defignetur. Auctoritatis quidem'lïc, qua auctorita- *
vinum bibituros,omnces füturos indices, & fuo qué| |te Pater mihireguum dedit, cadem cgo vobis illud|:
, CU que fefluros throno.Nec id fauore vt putabant, fed, |promitto. Sicut cum dicit'[oaqn. 20. 21. Sicut mifit| -
-.-:j;p meritis, fed Patientia, (ed Pcr('cuerantia in rebus fe-| z nme vtuens Pater, (y-' ego mstto vos , 1.'d eft qua.ego auco-4 -
cum duris confecuturos. Non quia optatis, inquit,| [|ritate à Patre miffus fum-, ea cgo vos mitto. Kegni
"d) non quia petitis , fed quia permarffflis mecum m tewta- — veroó fxmx-htudo ; vt.fenius fit; &c.luale rcgnum mihi
bage tionibus men . 'Yentationes autem vocat, quas gd illud Patgr dcdit, tale vobis ego promitto, v rda(u, C L;-
/ ä . |vfquetempus perfecutiones à Iudzis paffus fuerat.| | batz fnpermen[am meam, vt (tatim explicat. Loquitur
d ï:fï:ït Id enim ; cüm eos deterrere poffet, & à Chriftoab-| |Chriftus vcehomo, alluditque adillud Pfal. 109. 1.
( H perfecatio |ducere; tamen duraucrant. Vocauitautem tentario-| |Dzxi£ Dominus Demino meo fede à dextris meis , donec
| ü& , H nes, qu,ia. per cascum Pater quodammodo tentabat.| ponam Inimicos tuos fml;ellm pedmn tuomæ & Díal. . 6.|
zï"'yf V dHebre. H(.)c—enir,n eft, quodgx.t D Paulus, per omnia tentarum| . Ego autetn con fzt':æ(m fum Rex 4& €o fnper $in montem fan-
;)mc'cn- ^. fmfïe. Non tam vt Pat.m " quemadmgdpm op'nor, um ers pradicans preceptum emas. ?taqlïf. inepté ex h?c
J | quàm vt hominibus cius apparcret virtus,atque có-| . loco Arianiinequalitatem Patris,& Filij colligebát,
cebdt ftantia; que Patri fatis nota erat. Sciebat Chriftus cü z vtauctor eft Idacius Clarus lib.;. cótra Varimadum.
oïuma& hoc illis d(icör»e.t,vomhcs Íe in maxima tentatione ; | 30. Ft edatis , G bibatis fw.per men(am m:am.ïn regne,
. d id cft inftante morte paullo pott deferturos cffe ; ta- ! me.)Laboruni focijs hon-ous quoque & quictisío-]
" nODI'f men preteritam conftantiara laudat; futuram incó-| |cictaté promittit. 5;e»f focf jinquit D. Paulus,paþ?niï :
w)gäi& ftantiam poftea i:llis predicit. De quanuïlä. hic men- efti s fic eritis ey* con folationis. 2. Cor.r.7. & f fnfiime-
I» tionem facit,quia id tantàm agebat, vt illis viam ad| — |brmme, €7" conregnabimus . "Tim. 2. 12. Solet fcnptumz'
ïSïd*f | | rcenum czlorü oftenderct, quam fitenerent,có per-| accommodaté ad humanum fcnfum inexplicabilem|vita ate-| -
y'w'äf'; uenirent; - : RRi E p illam-"v'itæ aternz voluptaterq cibo? &potu »fatieta- ïf;;ïï po
M;m[g | .29. Ertgpo difpono 71053f. JPronomen eg &"CP'!ï Du-| te Cþï fetäth;lc'declgmrc. Satiabor, inquit, cum appa. ïyptate de.] .
r &io «* fingularem habentemphafim, que inan-j rwerirgloria tua, P(al. 16. 15.& Torrente voluptatis tua po- pionotoe
| | | us p E $s fabis

illud magis placet. Es
Sicut diffo[ait mibi Pater.) Dabium qua inte inter

Chriftum; & Patrem particula illa /fe»r comparatio-| -

PPTOEPHPSESER

i ad

UC SPE

1

|

I.cha 17

IQuid fit cri
4brari vttti
jücum.
[
1

:
t

d j , 5 |
dgna Dei , füpta. c. t4. 15 & Non bibam amodo de hoc gem-

Ire. Quod dicit, /sper meu [am eme«m, prarogatiuá quá-

ines, quiiu regno cxlorum futuri fünt, fuper men-

|tmbus Ifracl, Hocenim non commune omnibus, (cd
jiplis proprium Apoftolis futuram fignificatur. Re-
Icte hoc 'Iheophyl. obíeruauit, etfi Bedaaliter fcatit.
] 3. ofueeo Dcammmi:hwmi. ) Hoec ali.j Euange-
]lifte non narrant, cüm Petri refponfionem narrent
Jalia fa&am occafione, quoód Chriftus dixiifer, 0ue:

( Matthzusait , 0 muss eninm ves Jeandalis patiemztoi im sete

| fïnguäarc cum eo certamé incat,quod. Goliam illum

. fftus nullam Satanam vexandi homines habere po-

Iquod verbum non in:elligo, cur nofter interpres nó
jredauerit, càm magis fienificans , & minüsambi-

jarbitrio ad Ruffinum, & in lib.contra Collatorem,

. Jtionemsagitationédue fignificari. Itaque Cyprianus

fignificctur; de eo quidem poteft dubitari.Nam om-l

. 319 5 :

TOAN. MALDONATI COMMENT.

/(..397

fabzs eos Pfíal. 2$. 9. 77 Béatns qui inandncabit p4nem m re-

mine vitis v[que i diem vlum , ciom illad bibam pob;j&æ&z
Rotécina I regna patri n;g*nl'*«iüth. 26.29. & multi 45 Ori-
ente ventent, eg' vecumbet cum A brabamycg" Haac,e7* Ia-
cob iti regno celoram Matth. 8. 11. Solent nimiram ho-
mines fammam in cibo , & potu vola ptaté colloca-

dam difcipulorum videtur indicare , quafi non om-

fam Chrifti eluri, bibituríque fint, fed hoc futarum
fit difcipalorum aliorüámque fimiliü proprium pri-
uilegzium. Quemadmodum non omhes, qui in do-

Ifed pauci quidam maiores principes, quibusid Rex
honoris caufa concedit, ÀÁrgumento elt, quod (la-
tim fequitur 7 (/dearis fuper !granas indicantes duedeam

jvos [caudabsm patumimi s wemiflamtle Matthai, 26.
[11. Sed eft verifimile; quemadmodum illic difputa-
juimus, primüm Chiiflü ad Petrum tanquar ad cz-
iteroram Apoftolorum principé conuerfum dixiíle,

vo5, VE cribraret ficut triticum , deiude adicciilz , quod

ia 1/la notfz. etli D. Auguft. lib. ;. de confenfu Euan-
geliftarum. c. 3. hecomnia, que Lucas narrat, prius

j Chriftam dixiffe purat , antequam ad hortum oran-|

di caufa egrederetars deinde iam egtetfum ea; qua
Matthzus. : |
- Ett£ fama-afxpatiöit U5 ,vf
tor, aut hoftis aliquen à Rege,; vcl duce depofcit , vt
Philillzü fccilfelepimus. Quo verbo indicat Chri-

Icftatem, nifi eàm priusà Dco petat. Cuius tei notü
in lob habemus exemplum. c.1.12. & c. $. G. obíer-

Juarüt hanc ipfam vim huius verbi Tertul. in lib. del.

-

fuga in perfecutione , & Bedain commenr. Solent
vcteres auctores vertere , Eece &atatias poflulamit voss

guü effe vidcatur. Nam expcetere appetitioné poti-
us, & defiderium , quàm poflulationem fignificat
facaltatis, quam Chriitus, vt diximus, indicauit.Sic
vertunt Tercu).lib.de fuga; & Cyprien lib. 4. epi-
ftola 4. ( quamquá idem in lib, de oratione domini-
Ca , vertit expetuait) & Profperin cpiftola delibero

& lib. 1. de vocatione gentium. c. o, Ambrofius vc-
tó reddit, expoflulauit in pfal. 43- & Leo fermone, z.
de Natali Apoftolorum Petri X Pauli. Quod fequi-
tf , Zrcribraret vos ficot triticum , non dubium meta-
phoram cífe, & à váno fümptam,qua triticum iacta-
ri,agitari,purgarique foler.Iludetiam certum vexa-

mo rcgia funt ; in ipfa Kegis menfa cibum fumunz,l

quodfcribit Luces , Jemos imon ecce $atenas expetuat|

: xj eribraret frent tritieuus. )
] Expetiuit, quod Gracé «£il/G 6 eft , proprie fignifi-
|cat expoícere, aut depofcere, quemadmodii gladia-

lib, 4. epift. 4. vertit, vr vexet vot. Sedan idtantüml

|nes recentiorcs interpretes eo contenti fenfu non
| u

À

b

C

r

plau[Hrum rriturant nowam babens reffra ferrantia, trituva-

prepter sme , in teffimenium illis , gentibus, Pctto crgo
dicit; quia aliorum Apoftolorü caputerat , & quod

phyla&us,& Euthymius aliam quoque non impro-

ris gloriari, nifi infirmitatis füe , & imminentis pe-

ontifimes quofawe Diabolus elyoere , quos oppugat.

ceffilfet, effe&turum , vt expugnare non pofbt, Ego
Orabo pro te, vt non deficiet gïglæ»s !á, protegá eam ma-

fidem caput, vtait Chryfofl. Chriftiani hominis, &

quaruntalium.Plàs tamen mihi videtur fignificari,
fore vt earatione Apoftoli vcluttriticumi vannoa.|
gitatü, tentati purgentur. Non quód coanimo Sa-l
t'ànas corum rentaret fidem , fed quódcam ob cau-]
íam Deus tentati cos paterezur, quemadmodum in|
. ob legimus accidiffz , quem Diabolus cadem peena
|tantü vexare, Deus purgare,probaréque voluit.Hoc
modo Ambrof.in pfal. 45. & T'ertul.atque Profper in|
locis ante citatis hunclocum intellexerunt. Et ma-
gis plena fimilitado eft, nam triticum non nili vt
purgetur , cribrari folet. Itaque vero fimile non cft
folam Chriftum agitationé, vexauoncinque figni-|
cate voluitle: potius enim triturz arez ,. quàm cri-|
brationis metaphora fuilffet vfus co fenfu Íepe inj
ficripturis vfürpata. 4. Reg. 13. 7. Interfecerat enim eos|
Rex Syria, €* redegerat quafs pulueve intritura area Mai.l
1. 29, 10. Cectdityrecidit Babylen , ez- 0mnia4 Falftälm Dm-| 5
rusta 6s Contrita f[unt in Lerram s tritura mea, CT flia avea
Jmeæ. & c. 2 5. 10. Zritirabitur Moab ub eo, ficut trituran-.
dpuir palea in plasftro, & C. 29. 28. Nen in. perpetunm trita-
rans trituvabit llaxy ,meque vexabit entm votd plaufzi , uee
iqua vngulis a canguuet eura. & C. ax. 15.Bgo pofente quafr)

bis veontes, dp" comimimmes, &* celles quafi pulserem penes,
Am)Os, 1 3. $zper tribss feelevibus Darneet, eo [nper quat-
F'isa $78 Contért a w yeo atod tritwranerig i plsnflrs fer.
res Gaiesd. Solet quati, cur. Chriftus foli hoc dixit
Petro, càm non de illo folo,fedde omnibus loque-
Jretur, Necenim dixit expetiuit te ; fed expetier vos Gum i. |
Qui caufam fuitfe putant; quod fciret Cheiftus fola
negarurum Petrum, quafi vbi morbum efle fcicbat,
ibi medicamentü adhibuerit, vt aliquid dicant,parüj
tamen dicunt. Nec enim , vt paullo poft di&uri fu-
mus, de co rantiim loquebatur tempore , quo patié-
te fe Petrus ncgauit ; f:d multo maximé de eo, quo
le in celum recepto multa fzuiente contra cos Dia-|
bolo difcipuli paffüri crant. De quo alias predixerat!
Mattl.10.17.Tradene enim vos ia concilijs 7* m [ynagogis:
foo fagelabunt vos,e7* ad Prafides , cy- ad Reges ducemmäi

illi dicebat, omnibus dicebat,vt Lco fer. 2. de naralil
Apoftolorü Petri & Pauli grauis eft au&tor. Theo-|

babilem rationem afferunt, quàd Petrus omnium|
Apoftolorum fortiffimus cffct, poísétque prz cate-

ricujielfet admonitus, « folet , inquit Euthymius ;j

31, Ego dutere rogata pro fe , «t non deficrat fides tna.))
Oftenderat periculum, oftendit remcdium. Docue-| |
rat vnde timere,docet vnde fperarc debeat; fe eundé,
qui Diabolo poftulanti poteflatem pugnandi con-|

ximé partem tui, quam Diabolus maximé pctet. Hlc] i
Homil. 3441

-

in Matth,

in illud

t€ ceterorum caput petets ego te maximó,fidemdue
tuam protegam. Hsc caufa fuit; quamobrem folias

humani gencris non fidem rantüm , Ícd ceteras etiá

fcd, vt paullo fupra diccbamus,longiüs etiam refpe-

omnes Apoftolorum tentaffe virtutes-Non dzäbium
quin ad futuram Petri negationem Chriftus alludat;]

xit; non folüm ad cas tentationes, quas Petrus;cate-]

eflote pra-

fidei mentionem feccrit, càm credibile fit hoftem d;ntes elot
TO.

ríque omnes Apoftoli ipfi per fe viucutes; fcd ad eas

Cur foli Pej

tto hoc di-

AA DB. r a AÉ ia E r

W ETE TE

|

x $ ? " aM

5 d

etiam

p covn TT

TT VN

! | /m:. (
i * LCO &Io h

un
boli
| bl[ [
fs
cc[fw
d
1 m

LE must
- fiomaat
3 d ficelo j

l

ETU
z —
$Es z
-
:m
E m
[
X
X
E——

csafürff

;

i rxriomfu
yfudig:hnr,
vtl

T
i tl
nilei
mgiulm
It fin
f Q
hi n
m—gm
& hm
Bs ten
NU
mifltyï
1iJ
flif':
lt

4,'/;(];

Eu m

du :&;yf'mr,ov'
M

meo Ioolso 4
P

m .. |
! MUAT«
E

"ii ER
i
B |
.1'4; ?,h,hg':; |

, LU.
H dma [
1"4'133.':
hii h i
TM P«
, |
* od (ind
i m ln
4 P?un
"
« M hia
l ,' W i N ä'- 3*(-
l

P

173 .'" l" l
o-f J,æ):'] ,;!6.' f
^ j

! H
Pl lao
HHX I :
) NW«-.A.*
]^ w

" ial
[2 A
,

lq:'-y hts
...nunhjg, |

L ,f
TTYIT
: en-h*'.«.'"biu;
Cl

a ï':. E
YT3 t
m
N**——.—,4

s. r
fs
? m f
fj
? I3 r
* l ulull
l'ailff W"
as

, ;.«*iif
f ';-('dmjd(hh
j "4

K

st
:3135fü»?3
"
"d

"

u
r'ï'iQ-CX'L" |
u

a

x --

ILoan.xt.15. |(rone ter dixit, Pafce oues meas, Quod q7* nunc proculdubis| .

; HCBI-S:? P

»
388 IN LVCAE.CAP. XXIIL 389
— . , " m E . EE : MA ! m s
"etiam,quas corum fucceffores , ideft Ecclefia vnquá A omnibus eiüs füccefforibus loqui Chriftum. Nec
fubiwri clï'cnt. S-ic enim dicit; Ega rog'zw prote,vt n0n| ïcnim tcmpötc pä—Hïo'nis CxtcCroS ApOfto"los Pettuä -
efeciat fidcs tnà quomodo alio dixit loco, Ego vobif-| . lconfitmauit. Etconfirmandi alios neceffitas perpe-
cum fam omnibe diebus v[que a confummationems (eculi-! — |tua fatura erax. Itaque in pcríona Petri ómies Pctri
M-at[hæ. 2.8; 20. Et C& PCL' (C Cl'CdlbllC tamdiu Chïl- GICCC'[R)FCS iubct &af[cs in fidc Srmarc. QLO HïOdO
ftum orare, ne fides Petrideficiat, quádiu cam Dia-| — |firmare potfunc,fi errare ipi pofsátiPrópterea enim
bolus tentat.Tentat auté femper, Íempérquetenta| |Chriftus pro fide orauit Petri, ne deficeret ; vt alios
bit , donec militabit Ecclefia;femper ergo Chri-| |confirmare poffet, intelligens alios confirmare non
ftusorabit. Quódque dicit Petro,ciusquoque fuc4 — |poffe, fi cias fides defecifec. Id etíam fignificat illud
cefToribus, cotíque Eccle(ie dictum putandumeft; — sliquande, id ett (i quando opus erit,fi quis aliquádo
támque certi debemus effc fuccefforu Petri,totiáC — lin fide nutabit. Quodomnefuturum refpicit tépus
Westafte E EFCICHS fidem non dcfuturam , quàm certi fu-j B Quariquam ad verbum conue fs referni poteft ; vt '
Romanz |mus eius, cüm tentatus eft, .Hdc.m non -dcfcczifc. Ita-| | |feafus fit,& tu;cum aliquándo cónuerfusfueris,frà-| — — |
ä ï;:f cfaä que recté cx hoc locoantiqui;graucíque 30&.0135 trcs tuos Cöfirn?a. At quid eft ceuser(is? Mihi Hebrá-' - ï;gg'ga;ï;
des pc?ge- collcgerunt, Ecclefic Romane, & (ucceflorum inea| — i(im* videtur efle;quo repetitió figníficatur ; vt apud " ee

Petri fidé fore perpetuam. Omnis enim Ecclcefig fi-
des affcrebatur in Petro , qui Ecclefiz caput futurus
erat. Commune eratomnibus A wo lol pericubwm, inquit
Lco fer. 2. de Nátali Apoftolorum Petri & Pauli, 4e
tentatione formidinz, egtdiaima protetbonte amxilie pariter|.
indigebant, quoniam Diabolus emnes exagitare , omnes u-
piebat elidere, q9* tamsen fbecial à Dormino Petri cura fu[ci-h.
itir, C7* pro Petrifide proprie Jupplicatur , tanquam alirse
atus certtor (it Fatirus , fi mens princtpis vitts non fuerit.|.
[ Petro evgo ommnium fertifado munitnr , €7* diuine gratia|
it4 ordinatur awxilium , vt firmitas que per Chriftum Petro||
[ribuitor, per Petrié /poflelss conferatur. Nam e77 poft ve-
furre£lioners [oam Donunus beato Petre "fpoffolo pofi regni
claues ad trinam eterni amoris profefsionem myflica mfinua-|

t0ae

L r C NG

0617-.— Facituer mandatum Domima piws paffer exequitur confirmas].
nos exhertationibus ais , €9* pro nabis orare non ceffans wi|
nulla tentatione faperemur. 90 autem bane pietatis [na cura|
emni popule Det, ficut credendum e vl:iqu? protendit, qua
fo magis alummis fuis opera fnans dignatur .zmpehdgrc í qfudï
quos m facro dormitionis thoro eadem', qua precdit , carn,
equiefcit. Quo ergo modo Petrus negauit fi pro eo
-IChriftus orás, ne eius fides deficeret, exauditus eft pro|
(na reuerentia? Facilis rcípofto, Negare fe noffe Chri-
fei. — ftum, non fuiteius fidem dcficeresfed centari, Et nó
ldixctat Íeoratarum Chriftus, vt non tentaretur, fed
'. vt non deficeret fides eius. Quin idcirco tétari per-
mifit,ne deficeret. Fortior enim ex tentatione furre-
xit. Fide, inquit Ambrof. in pfal. 43. qwid dieit, 7 in-
tellige, Ventilatur Petrus, vt Chriffum negare cogatur. In-
cidit 1n tentationes, qwdxm loc:gms eff , quafi paä.mam Pl:.
*04 s fed locutus eff verbo, vt fandatier effet. affetia, Denique|
EOR fleut,eo pleas jïuu ld:fig, G illis teotatiotubus meruit,vt|.
E. pro [e Chriffus mtermeniret, Quanto mains eff patrocinium ,
p Z:jjquämper:urhtimä illus tentamentum? Et ides plus quam|
o apalfus eff acquifinit . Itcequifiut eim. Cbriftum fbi patro-|
cinantem. Cogitur auterm €7* aduer(arims fantlos Domini ad
d damna tentare, Dum enim tentatmeliores reddit,vt qui|.
r:ntdrdr,poþ'it 4lios in flitnere,qui fibi »fi inalidus videbas| :
tur- Denique Petras Ecclefre preponttur, poftquam tetatus d-
Diabolo eff-Falía ergo corum opinio cft , qui fidé pu-

rctinuit, vt docentem Ambrofium audiuimus; fed|-
de ca te copiofiàs apud Matth. c. 26.70. difputaui-|.
mus.Idémque de eius fuccefforibus;fi quis aliquádo|-
vifus cft infide vacillare,exiftimadum eft: cum om-4.
nium corum fides cadem Chritti promiffione nixa
coníiftat, | | d
. Ettu aliquande copuer(us confirma fratres twuos.) Hinc|
demum manifeftum eft nec de illo folàüm tempore ;
