manus, cium lateris vulnm offenditur , ciom fic ad eum ait
Domimus , Nolieffe meredulws ,fed fidelisf Quid evgoferubuit
panttere ? nonne bumiliatus eflinonne Deun. €2* Dominumi
fumm illico cor.fitetur ? nunquid non illsm exomelegefis ifla
commendat ? Et Ambrofius codé locu,Taflw,inquit,[ua
debuit me. docere ; [rent doowit 9* Panlus, Oportet enim boc

Eecl, 7.14.

l.Cox.nyyg.

Euthymius indicant , fealiis non credere difcipulis
-dicentibus fe vidiffe , tetigifféque: credebat enim
Icos non mentiri , fed putabatfalli ,. vifos fibi fuiffe
iChriftam videre;càm pro Chrifto aliquid aliud
|viditfent ; putaffe fe vulnera tangere , cüm folam
|tangerent fimilitudinem vulnerum 5 fe profe&to

.. |bus fuis crediturum , nifi ipfa quoque plagarum
A*;ï;:äh menifura refpondeat. Nimis prudens incredulitas
prudés, vel eft , aut nimis potiàs incredula humana pruden-
P n tia. Mulri dum prudentes videri volunt , dum cre-
dilahuma denda perípicere ; & manibus tangere , haretici
äï?md*"' fiunt. Habet etiam. magnam Gracé vim crebra
— - farticulorum repetitio; qua Thomas vtitur vóy d ax-

TUAOV, TÀv x ipe (v rUzrevseic Gv TUzrov, quze Latiné non

*D fAre non fof(':t. F4c:lg£t5 €ni?o credmzm,quod wdemw.th

prudentiorem fore , ac neque oculis, neque mani-|

| E mon quód.ipfe aliquid dubitaret , [ed. ut omnem þ]þ:ciancmL s«f

apparet. Quzrunt Chryfoftomus , Theophyla&us,| -

gc'cn'mptilu'le imáuere incorruptionem , e9- boc mortale indmrj
ammortalitatem , vt incredulus credat , e27 cunclator dubi-

;eR -eïncgia Gregorij (ententia hom. in Euangel. 26.
Non. boc cafni , fea[d:mn&dzämfttmxe geflum e!i. Egit enimi
|miro modo féperna clementta , vt difapuluas ille dubitans
dutn t magiífro fu. unlnera plparet carnie , at nobis vul-
nera (anaret infidelitatis. Plus enim noba Tboma imfdelites -
Ad fidem, quàm fides credentium di[éipulorum profint j quia
dum ille ad fidem palpando reducitur , noffra siens ommi [
Idnbitatione poflpofta m fide folidatur. Simile quiddam|.
Auguftinus ferm.de tempore. 16r. Zbomes ergo eis
effet [antlus, fidelas,e" iuflus , bec omnta [aleite requifeuits|

—

incredulitatis excluderet, Nam [uffecerat illi ad fidem pro-
quan vid , ]uem nouerat , fed nobis operatusefl , vt tan-
gerer, quem videbat ; vt fi forte dicererxms delnfos fuiffeocu-

& Euthymius, vnde Thomas noucrit Chriftum in
latere vulnus habuiffe, càm non adfuiffet , càmil-
lud iam mortuus accepit; refpondent id ab aliis,
qui poft rcfarrectionem viderant , diícipulis didi-
iciffe , itaqueeam reprehendunt , quód vna inre
difcipulis credidiffet , in aliis non credidiffet. Po-
|tuum vulnus fecundum latus accepiffe ; nam fi no-
cum non fuiffet, non inuitaffer diícipulos , cum pri-
mum 1llis apparuit, vt vulnus lateris contre&tarent
;/]vet. z0. Sic Auguftinus (er. detempore.1$9. . Scie-
bat enim clauss in cruce confixwm , [Hiebat lancea latus per-
cuffam 5 bec figna. quarebat , ideo mon. credebat, Sunt|
iqui Thomam excufent , in quibus Cyrillus non
tam incredulitate eum hzc dixitle , quàm quadam
animi perturbatione , qua vehementer angeretur,

tiüs credo vulgo notum fuiffe Chriftum iam mor-|.-

es;nen po[femus. diceremanus illnis foiffe frufivatas.. 1 ve-

Me atf m . poteft. dubitari.. Víurpauit candem Ber-
nardus fententíam aliis ornatam verbis hom. z.inga,,ue,
verbaLucz, Miffas ef "ngelus. : | |
26. Et pofl dies ocho iterum.erant diþþuli eius IntHs,
C Tbomas cum ei.) Meritó optimus quifque au-
&or obferuat , atque. mirawr quanta Chriftas|
jvfus fit diligentia ; vt infrmum in fide Apo-
*ftolum confirmaret , & vcelut crrantem ouem
adgregem reduceret. 4uod ipíe officium ell
dixerat boni pattoris Matthzi, 18. r». idémque
nos faccre alius eius Apoftolus iubet, Infrmum . in
Jide affamite, Rom.14.. 1. Cuius diligentiz caufam
Theodorus Heraclcots effe putat, quód Thomas nó
maligno animo,íed inürmitate, & (umma rei ipítus

quödChrchum , ficut cateri Apg-f—-þ—g—l"i ipqü ;gfgy:

difficultate commotus dubiraíset ; itaque dignum

^ fuitle,

m2 a.

T

" Tim
m

Qu n
4nte 0':
um d

t Chl'iR

ofïmfkï
Thoné

fgrrcä&nnis enim manifeffattone de afbetTus ambigs potefl ; L
]

Tit d
nicaif
lii nl
ts
dii

ass

»
-

: —
a u h 1Pf0r (thhs— fc'h?gæi-
. XX. Codelï APO lfunï fC illi v :
E T « i&uS*,æm[üer;tt uo ! ln xïlc-,
ii iab PV f ltChï uó'c ula c,difrætz ?][!isä ,ftam"'
C - - de mo faccl , iuüü.- Ca*um Con.k,nda, |
w N aut de cti'rat,nifi Cobalït., vuln,' ione u wm hw [4!*"*,
ii llquua,odu'm : xefab&ifma'f m sss 1t0m"þn"" E ittesm EM !
Áv ; m l "P C—', j i (. ; 4 * . i s . '..«'.."1.
in quo aïïmad*ïur"*' m M an**"ängula'g v dgjm,ü*'ïrblsf obf j
" l D L : a * : ... * : ^ -xui x v $ - c E : c :
9re, H tüt s qdn' conft ille runt dio Cutembis v ;.,amæ'. E r iftum 'ilïlm-'d'ofus |
| ctró are 'corda 3 h: ua [ Ixca 1no | 'c;tT'A ïrma' Chr at, m heo hy-
keris b co libch"F'"cra""s tur. ?»hri&u Hä efta mde ài G afe dem (usfucre&' T& E'utpc'yä
,13:*3,: TOR -ca-i ly- DI De : .is)vk. d iftu |
1 bens dicclpas ss igno "d p »«dafq *:;m&u:;tchïm, f
| ü e s ^. Poe U! die . jnte . dem. in Ina: 'it,c »pü luer iíset Gl :
a c depu? SOSADAS tn di fo in i- den De ho rit; |lieop 'olu ia c .
UPE ana bea M dec i hry vt ] nE - [ui ) T f»cc.. ] 3. u fui | expe :
-m'lt Sf GC aut C ; . ( um, -'bus 'dï 15, Ó n]xncs ! :
x oth. [fe c s dixi ante icau ; alt ider d hs. i(Íc,q ft. C ffoton farn , papet ideo fed ipft ü
n Tim M )ne . no ius H.'c['u etur tem lis,& B rum (t.C : nt . Deu : erb iceret , 3i ihi !
a i. Plato cur As C $a deret illo (toli inam cu ofueft. :ddun m L ver dice lian : mi
k * ltl- « it. Du ln,*u' icen 'dio o 'cri jhi: Op Ancíc l ua( 'ce,ba' 'an ed a : lf.ur. one DeP
T ïd&ahy?tï ssie m n ll m onem o .
WP r 1 gis vtit rue iutq Mubde eun ": ide mas am . dmt rrit iionei I THE
"l m dieh " us ; inag m:v.i*inpt 1,€ biles 1 ante int; Itet hom idqua: m adt ccurr bratic itm ica l
Vi um lus lact is.ac ltera ws wiftun ba on nerin S E ^qui ione ilis o FO dlc a di : :
" Chr ii ois, i; alt ba hri I» o55 oódn | fa lü- cüm vt q Patl'*»' bx' 1exP'-üm ; a iter ; .
NU jl mag edi ; a sa C lize p Bd N Go EC : se , se, R oba dan ; C :ft, ac alitc .
N ofte nz. i vide enu I a (t q : eg l in aise i(se, | rO lan , 3, oe 31S des
E : V ; » du uc C1t, ]gr u on & 11 ec P Ua ; ,&6 N O R,l " i ,
( Tho: fti: -hu.m«- ien ]uoq ltera COI (im fen | rue: rtafs n qu p crg 1 nc ( 2
"'atec CIp xzq Ait les nes c Ie5 "[& hs for Mat licat inde E '[,u«'fr" ifu
E* Ra 2 ino O ! o en min rba €xp: Pe LS nm jgit nc
h tä);ceïetw;&'errää'cit)uh feinpäïilfus&ïlis ol;aretuït: : Eæc VCïbqual:Z fidels. $ carïz,:wm tïrat dlïm.[-lämc
ta ! n C fitr ra Vs du : HO ! i **n.-: "me àm |
L e tuïa, n (tno Q n aue : r*ïc,- ff ho fä'r s nim n , P
" jvid 'se di AAE B nio CdoPcï;is iC n Wefdum dere, ; (non VHRE RR pitata opíuel u The-
"wt'»"sr | Fortäibilee 'Olebl(?js M cüilnorcdcn no ftca di E ;ny&, Adaucrc. 46 m:M (7"?, CXC'OD[H Mtæ eque .AnT ntis]
W | ex il tel C -im' [CS , : cta.zv.-äx æi/wdm: -ucg- Iu.*'l» "C'*- as « ti-
: , re : G ima Jlam H n : O tcs r t m4,. ru i aq : dO tr ug m te
"W) | C fuifs 'àm tla Do ne us p 'can LE -*m. 1ge, " : em« [('0; vuleo teur "um
a os fü Oot me 'bus' : edi : 161 Ccc & | üa : ng i Anum don Tï Vüg. m d-g0 it.
fa. |n (0-5, (ed c rum ul tür ; Ípiritt ; ä P 20. , q ^ft ta er u2 hcat ; üd , *.*uiuS: , hrla'.u,' $; m ger
Mi li, d mq ere n!p blicé $- 3 il- ide g afft expiic: api ic i Chr. illius Pt
M "tl [o ^da ohau x vt p AT n íó aui rus lem - poi us cip ut at ; at;
a vt rc € [ à: lon f »q .-116':. Sp OC As t oru erat lar
x P m (b ipt us M fit, É no làm ;5 - fatio iben : L, as T lau.a fü deC, $
hn Pa:am Usäem *'Ep?a?(cïï-m"'äyriuäïios et; cOnfägo | ;riüs l;m -l.eg]ne Thüïüfasinultatiä non,,,.'-, Wcïri-
C AH ia $; lc. FOU uàm d- indic: ít, ne in dum nim "n UH rbis
"H * Ipes d tL H ! lüs. 53 H ; dig; ue ing üm, di em cu idea
u c al n PTfO OS "u ) CO 4 n ; E. 1ar e non iem 1 o-|
'"4-: publi vtaiu ab er : 0&01 9 p imp nnues le di MR " ?t - mamïn aM ii MM de co |
-'. p ; ! , . - l : ll as e 4b s : it X H v : xc A. lb .c) ^ cl P
d : "'q 1v6 Chän I au lo hæ dofü, th CC(S li» latu d]C 'Clt, "'S e : 1t , : OL"-.. ont dde ;
; ( f'lün rcd x CU rat ba[l : an *cne On:-o " [üm ità dl. ,;d'elu:' ,l'x(:r ; & V. :,usC A : d
WL ; : 1 C ó. , il]t, rab .'dleï !C(S AP n- 'tai] & j)t : (e lul T u, : rlb f"s..ï V fc $ ,
u 13 h& i fuer -die nti nui. menp co ! n p i(Te , 5 con : ect -11,1(?, $ '", iiti , i ;
N mare. gatif od d [CCer diu fim iam Ctv' agere and- D:melüf tcrigi 'iln: TE afþ üe vul Deu teuglüc fen
C te q AT Icat,q 141 nn ni s 'hri : vfï', P -'gü Q.. 11t ert -
H dl.P t 51 rent ind EÉcc in dicm mr tetiy ito , mas riftu hDO 'tüapba', u &
ne difc yri mit fnet lernu diem Sideó iito le, illi C edid m i hzc v er a E '*
il , c[ü Vtc. do - C'On- th1 rit cfSC' re- -gn ; al j icat s ; ;r qua in 'oPr*f Oba "
u üfs d[e ca d quC em uus ; l&m : d hg'"d o:q -lia f Pr ' l-| .
s d "brem P5 exc non ' ! it Eu-
" l rltva.fsenï poít íque ód vo "cel('b, o&? nium p d noi me T mcfffnhoml ? loco fmüs : tit ïä i |
M pi quz &v qu ne idem..om diem .que dif jio E in . hoc ofu iis (en cum
-'Ja P^ '*mï"cæ m n , (eüj 2Hot 1ec RU di gi 4 Vi febi men eda sH d aris e€; ci
zi ico agi f^ it Ecc É3 : det ies , co un ) eile, i ä-n- indi 105, ltim TLT S R m-
'1ït'-1f-c' : ür- d iS ! tauer illa rà , itutui ura ha. xdiclt*" uft uod [&1411& ütt iffe p & o |
!W j| tus ii uat i0n e& ; tü : vert .n-iï à ie&." m j LAUg d,q : ccr : Aug i i 27!55. : Call, db -4
7 fia. e& Xp cc ntia ino L n ivine i que Aas. ita n Y CCUg « in Lu an :
t bl cle Murr s u nt lunin CO 91 te., di - m ht; ne e LiG. n : ü ;
A'x' ? fll coa.:o Itaq- (Cnte n dlül dafln' te ,ergantc, u- , g]cntudücun m ta.mniv'cr ;30014:6 Io. -1 -lnEiOnz '
M*I:'Oï l- qu dlcs. um 1]0 * ql!æ llllïta uo ; &R : E 'lc[n n Ide K l]tlal nPO llbt . llom licat : r; ( '!t.
p diret logO[fa&iCO ,telïul?&i Vi loco,?,itant(, lymæ.', bgymiüs'.xc(ente .de tïmbrüäreg()l'dc dec Bcfn(?r» | 1
, " 1ico leí1a )co hrift 1C du Olo ife t icit t fet. C tu 2 cÍe 1
W-M Th CC 10 C 1ut n Ier fU Jam d o,«íl ll,, 1,4-5 cta O. 5 "s
$. | E- c c X: 'mt idai id eft C ; iuft jam sit sa e pía ra 'lOg. as, ICs
| iure ho e den us de Uedt um n co re nep in tr: dia D ngs (1eko |
u lu ex am | codc tqt 1 sn -ftusl.f ipfo lo &o ion d. S M au Q^
d liqu em rint, loco gato Chri tibiie dp cau arratio dulb ntu: ss eff ci nmo
h m fta aut 1fue m io reg od C fe viti (qu Dart ent axe Mf Gra A tj E
i | CH niuc der g asb fore v los eiq In er * d M .A s il15; .hCO
uitle cong /no lilze ent ire, di te 214 26. &oi erba Lu es o ,Lec lica, ts
iM b li c idem Ga peaid "am diu s. Ca * l1a. -,-(gü. Ver au illus, áoclk er ii*
| ipu idem t ilile . $. [é oc ilij ía illa |gr ri m H t
9^ zipul ulc in arg a am átos. Ícut 8 aE i m gt Cy iià Ea RR ais
y m € usq eth lfus in G mt jmor : ob AR onc .. 1n i. Ide nus, nia do : m Itur.
erta zate u es i :ndu cóm imé itio- aQ€ fer. 2.it d. Id jmus mo "heoi juc lligitu
n : Pd Na WHp lier rede & TM s ii| - ii ntici Foü'q hat GT. 1 ldqx MUIS vid.
10C u ? cr ly,in 'tm aPP ipnu du in ca thy, TET s. & tena, ] réc g" C
f tf fe uh rm fIc ofo. a, vt lam ifcip in C inüsin rs, ate Ícur C, Cj ité
ta per ne ler fta; il d fam l61. iunt, in méta ürc bí huc, tíci
s Ipu -O$ [ 101 n chií T. m ala un idr mmé ru d obí sl Y lis| :
" (fe an atq on r ca en Íet 1eï,, CO r iiti haue m ni neram a.
Ym ider fæ( -rat han tem ide ies fun | Ius üs &1 isChr y ä H am g e"! :
E FR SER S at - au N €s r n lopfue C nje ge, "i r Ua RA
j goüelurgmïc*" l?COCul ïu&alï:lentcs : drxit, FPhyIait'ïOPü;Vertä;ïi&æ Ii(feü:lä"'qïa?"awamg NERUUR
ita u ' H & Mo e hi TE altes c —À
UL | It co 115-1':11'3 "CC 0, C2* o PA n loc me Cl ul tin er'4 winanm
um et fui fhffent ra 21 dio, c.quo u dic omie inq ba er 2
j n Ga l!c 1 : . inm nuü do i de at tv( ;b "m Q 2
h ügln äæafn äd Qeto "(7/;"": modo moïmvf Dixcï me"'ïus,ocuïiþü"d D
i, n ;ali od cm m em sb j eatt int 2
" 'intf:äïre od ,yclwgäs Coc,lögd Codue m iba EM | m,:'kugä?fan/"sqp :
] äha U P .dnw hl'l i q[- ;dq it Vet &am al, ^ 0 : u
)' ï'rg' d : ] 44 :t : C ; "lt, uo 1t l e ; À ddm m
:,;XW" : : Rl- » If " Xd 1]("1 (1 ixer. fln rla : $40 ass
M ! P n d di(cll;, ingt dque 'ufa"- Q 'icra(læ c ad :
" o | i te,ad clawfr it , quó rc ca enJo ,tio ha
"m i : an ; te1 iteri , are inuc ra ia
1f E 1 &J ni 1detu em tc
[ | € (e d r Po
^M ï l' | tCQC n Vi 1&0 : a. ; z
T [uobis , nullu .coni —
di ud eft —
" ap ndum« —Á
mno^ vic —
" as
:Ut'ämj
j k
if
|
55.-71

1099
e ;

1

iriffimum.

i

|

Quomo do

[glori&catü
Chrilti cor

pus tángi
porusrit.

3121

lIOAN. MALDONATI COMMENT.

imommari felet , velut ciom dicimus , " nudi, q9* vide, quam
DEU . 1 ; ;
ibene fanetsolfae , «" vide , quáam bene oleat;guíla , eg* vide,|

quam bene [apiaty tange'y 9* vide , quam bene caleat,. Ait

"us messatqui illudvide, idem erat,quod tange, etgo

i& hoc , wdifL , idem eft, quod tetigifti. Adde fimile
^|vero effe voluidle Chriftum,; vt fua vulnera, etiamfi
[e iam diteret eredere Thoias , contrectaret , ne

qua in illo infidelitatis fibra rclinqueretur. Aliam
hic Chryfoftomus, Cyrillus, Leontias, Theophy-
lactiis exfufcitant , quomodo glorificatum corpus
tangi potuetit , càm vna elorificati corporis quali-
tas efle dicatur, vt adeo fubtile fit,vt neque attrectari

|poffit; h eque teneri. Refpondenr diuina hoc difpen-|
fatione factum etfe , vt refüxrectionis probaretur fi-|
[des.Qnód claufis ingreffum fuerit ianuis, fatis fuiffe
largumenti. fuiffe glorificatum , nihilQue craffum,

& terrenum habuiffes quód autem tangi potuerit,
diuina prouidentia fa&um fuiffe. Ego ingreffum
per clauías fores non foli glorificationi , fed multo
maximé diuinz potentiz rribuendum effe arbitror:
nam& antequam glorificatum haberet corpus,idem
facere potuiflet. : z
i8. Refondi Thomas , €" dixitei , Dominus mews,

| & Dens mevs.) Relpondit, poftquam terigit. Edit

$

Teftimo-
nium diui-

nitatis
Chiifti cla-

'szl.h.-s.

fap.c.19.3;.

Peut.6, 4.

u

( |f&tm deceptw , tanquam dicat manibus (e Deum effz
. |Chriftum cognouiffe; etfi non ignoro Hebrzos &|

autem tanto clariorem confeffionem fidei , quanto

dam , vt in quamcunque partem incumbant, plu-
rimum valeant;cüm fe in malum dedunt,Sauli;cüm
in bonum;Pauli fint. Non refj pondet Thomas,quod
refpondédum effe videbatur, Credo Domine te cffe,
credo te à mortuis fürrexiffe ; fed refpondet, quod
maius eft, Dominu meus, e7* Deus meus,non folüm có-

L

Jfeffus Chriftuzm à mortuis fürrexiffe, (ed, quodinde
Jfequebatur Deum , ac Dominum verum effe, qui

ícfe ex mortuis fuícitaet. Clariffimum teítimo-
nium diuinitatis chrifti redditum ab homine ma-
ximé etjam incredulo ; quo Pattes illi veteres &
contra Iudzos,vt Cyprian, lib. 2. ad Quirin. cap.
6. & cöiltra-.Arian--os ; vt Áthanas.. orat. 3. aduer-
fus illos, & Hilarius lib. 7. de Trinitate, & chry-

l«fofto. in honilia de Trinitate , Cyrillus hoc loco,
|& lib. 12. Thefaur. cap. 15. Maxentius dialogo|

1. v funt.. Nec poterant Ariani refpondere Tho-
mam nó veré Deum appcellaffe , (ed co modo Deum,
quo & homines iufti dij,,appellan tur,Ego ud:x:,dlf-æ/lu.
Primàüm quia vtrunque nomen & Dei , & Do-
mini Grzcum habet articulum , qui adhiberi non
folet, nifi cum de vero agitur Deo, à xupide p , atl ó
O«óc us vt hoc loco Cyrillus, Leontius, & Theo-
phyla&us monuerunt. Deindequia, qui hoc dice-

|bat;homo erat Ifraclita , quinon ignorabat dictum

effe , "£ ndi Ifrael , Dovunwus Deus nofler Dews 'wmal:ff, vt
Hilarius exaggerat. Preterea qubd non quilibet
Iíraclita , fcd Thomas homo maximé incredulus,
qui non nifi oculis , manibüfque credcbat , Deum
fuum appellauit. Itaque commodé Chryfoftomus,
in homilia de Trinitateita hoc interpretatur , quafi
Thomasad illud pfalmi 76. 3. dictum alluferit , 1» dre
tribulationis mea! Deum exquifiui manibus meis e27 non

aliis verbis.& fenfualio co loco lcgere.Poterant ref-
pondere Thomam non abfoluté Deum; fed Deum

deindeilli,Quia vidiffi me Fhoma credidifli, qu'oxmodo ;
lvidili ? o vtique modo , quo tibi dixcram , videma-

B talem, quid video? quidtango? Isnimirum Theo-| du
dori. Mopfíueft. error fuit, qui in quinta fynodo";f?;;?f:ä
(Conftan. a&. 5. can. 1. & in edi&o Iuttiniani erordam:

Imperatoris de profeffione fidei damnatus eft ;"*'**

C.;Püfref » Chriftum igiïllr,ipfum Deum effe con-
Áctlus eft. Dcnique Chriftus eius. confeffionern

antea magis füerat incredulus.Sic ingenia funt quz-|

1 dwiderent,es" crediderist,)Fidé Thoms Chriftus laudat,

refelli potuit, Deum füum hominem.I üdzum; &

pro Arianis refponderent, Sceos, qui nunc Aria-
norum iterum hzrefim fü(citant , refpondere do-
cuerint, hzc verba non ad Chriftum, fedad Patrem
referenda , nec enim indicatiuam orationem , fed
exclamationem effe , quafi dicat, O Deum immor-

ienmaa
A raonis dictus cft, Exod. 7, ;. Sed facilc qüoqtï? hoc

; fideifuz confeffionem edentem vocaturum mini-|-
mé fuiffe ni(i verum Deum.Reperti tamen (ünt, qui

quod rifu magis , quàm refutatione dignum cell.
Si enim fola ellet exclamatio , non haberent hzc
. jduo Grzcanomina articulum , £, fed di&ionem d,
qua vocantis , & exclamantis eft propria. Dcin-
de quia inanifeflum eft. confeffüm hac. oratione
Thomam fe credere, quodante non credcbat;an-
tcautem nou. dubitauerat an. Pater , fed an*Chri-&

ftus effet Deus , qui vinculis inferni teneri non

laudat , non qüia Patrem ,. fcd quia fe Deum
confetfus eft , Quia vidiflt me T homa, eredidifli. Cur

cs Dominus meus , & Deus meus? Vt mcliüs id

oratio plus habet ponderis , & vehementie ; quafi
tanto impetuin confeffionem erupcrit, vt non (a-
tis ad cxplendam orationem oj fucrir. " Aliter

äArianus; quidam apud Maxentium in . dialogo|.

difputat , non fuie verüm Deum , qui manibus
cognitus fuerit ; nec cnim tangi poffe Dcum.
Recté idem ^Maxentius ; & Gregorius homilia

| ;2.'6. in Euangelia, & Augufítinus , & Bcda hoc

loco refpondent aliud tetigiffe , aliudcrcdidiïïk :
tetigifle , ac vidiffe homineim , credidifJe, & con-
feflum fuifle Deum. . Fidebat , inquit Auguftinus,

DIME . dïïgel"af ; Ued: sam vemota. dubitatione credclat,
| äQnæn ctiam ab ijspotcfb;qui verba fingula perpen-

difcipuli etiam anteidtempus Dominum appclla-
! re5 Deum fàtis aperté non folcbant. Ergo Thomas
"momen illud;quo fzpe vti confueuerat ; primo loco

fpg.ihit,w confiteretur fe credere eutn veré elfe chri-

Atum,quià mortuis furrexiffet ; deinde non contcn-

ergo non dixit appofito fübftantiuo. verbo , Tu

ipfum diceret; nam pracifa , & vcluti trünca

Htangelmrqw Lominem ; €7 cavf:eädmr Deum 3 quon,
gen videbat , ncque tangebat. Sed perboc » qued videbat,.

idunt , cur aut rion contentus altero tantüm no-
mine Thomas fuerit, vt vcl Dominum tantüm fuüj.-
; vcl Deum fuum appellaret ; aut priàs Dominum, -
deinde Deum füum dixerit, Solebant Chriftum| -

Pf3l. 1y. t5;
ÁAG.2.24.

[
|Ariani cü-
fiufdamobe
ieio res ;
futatá,

|tusea fide , quam ante Chrifti mortem habuerat,
eüm veréeffe Dominum , id eft filium Dei , cuiin

p omücs hom-imsrdatum-e(ï*eti-mpt--rium » 2]tiüs pro-]
uchitur, & verüm etiam Dcum;quod nunquatmati-

qeapettéfecerat; confitetur, —5 0007 :
]. 29. Quia wafz]ii me Thoma , credidisfs s Leati , qui neh|

gmodum , quocredidit;reprchendit;quod cuidentia
Iei vidtus crediderit , quód non tam fibi , quàm

loculis, manibütque fuis credere voluiffet. Quidfit,
iQuia vidiflt me , luperiore verfu expofuimus , quia
[tetigifti me ; quia palpafti non crediturus vtique,
Anifi vidifies,vr Enfebius Emcfcn. ait. Atquinon de-
Abet veluti tormentis extorqueri fidesnon debet effe

4j tb r od

Ífuum appcellatle , quemadmodum Mofes Deus Pha-

12
!Q.«; * At 2

»

M u TM NPEEETNIR

, 4QManu .

um a , ii
( L :

'Tta&.40.

i» Ioan.
Homil. 26.
in Euang.
Quomodo
Thomas
quodvide.
ba.ts CICdi'
derin -

Cur folum
Thomam
Chriiftus te
prehéderit

Inifi quia heminemà mortuis fufcitatum vidit; eót-

ividentes crediderunt; plas enim imeriti effe, & ad

- Miberatus, qui Chriftum Dominum, Dceümque füum
& agnouerat, & palam confetlüs fuetat ; fed cos illi

iitü cft. NÀ quód Euthymius refpódet, credidiíse qui-

ipfum credituris ná per preteritá de futuro loquitur,

n latw eiw , nen credam. Hinc quoque intelligi po-

1123

INTOXN CAE XX—

TOU

-

manu fa&ta, co plus habct meriti, quo minis argu-
menti,arque rationis. Hoc enim ell fídes, credere quid
. : " b £ EY d P »
Inon vides, vt Auguftinus,Gregoriüfque dixerüt. Vnde

credere quod ton vides, & vt diffinit. D. Paulus, Hebr.
rt. 1. fPerandarom fabflantia rerum avgumentum non appa-
rentium. Sed fuperiote à nobis veríu explicata eft
hominem vidiffe, Deum credidiífe; fcd hoc ipfum
in Thoma reprehendit , qáód Deum non crediderit,

que cius comparatione beatos przdicat, qui non

naturam fidei propius accedere credere , quz non
videas. Quod cüm dicit, non negat , vt Theophyla-
&us monet , Thomam effe beauim; beatus enim
erat, qui tanto fuerat errorc;tanto falutis difcrimine

przfert, qui cüm non viderint, crediderunt , quafi
ipfe corum comparatione beatus dici non debcat.
Purar idem Theophyla&us , idémque Euthymius|
cüm dicit, Q nop viderupt , ey* crediderunt , reliquos
Apoftolos fignificare,qui non videntes credidiflent,
alij vacuo.reperto fepulcro, vt Petras, & Ioannes
füprà ver. 8. alij, quód ex illis,aut ex alijs audiuiffent.
At iam faprà docuimus catcros etiam Apoftolos &
vidiffe, & tetigiffe , ideóque credidilfe,quia viderüt,
tctigeruntque: ná & poftquá viderát, aut tetigerant,
quodá modo dabitabát, vt ex Luca.c. 24. 41. manife

dem cztcros refütrexilfe Chrifti;fed an ille ; qué vi-
debát, Chrift? effet, dubitaffe , videtur & de Thoma
dici poffz.certé ad cos nó alludit Chrift ,qui ii vide-
rant,fed ad cos potiüs,qui nec viderát, diem fupremi
necante iudici] vifurierant, & erát nibilominusin

, vt Auguftinus,Cyrillus, & Beda . hic, & Gregorius
homil.in Euangel. 26. & Rupertus in commen-
tarijs interpretantur. Putat autem Rupertus myfte-
rium hoc effe; & Thomz perfonanon reliquos fo-
lüm Apoftolos, fed omnem ctiam ludzorum po-

credidillent, Gentiles defignari , quod etiam indi-
cat Auguftinus. Cur ergo Thomam chriftus repre-
hendit, ceseros Apoftolos non reprehendit, (1 nec

ulum , eorum veró nomine , qui non vidiffent, &|

illa vulgaris in anclocum nata quzftio , quoniodo|-
TThomas,quod videbat, crede potuerit, càm fides fit

illi crediderant, nifividentes? Rupertus, qui eam.
quz(ítionem mouet, ad illud , quod diximus, myfte-|
ium refert ; fed quia id certum non cft, alia ratio,
magis certa quzrenda. Primüm quidem etiam alios:

| yüceee : : 4
reprehendit , & quidem pofteaquam cius vulnera.

tctigi(ïl:nt. QLuc. 24. 41. Quid,inquit,mrbuief?i(,*
(* copiratioues afcendunt im corda veftra ? Deinde gra-
uiüs Thomam caftigauit , quia maiorem oftendce-
ratiucredulitatem. Alijenimetfinon crediderunt,
faltem plerique nifi videntes, tamen non dixerant
(e, etiamfi vidiffent ,. tamen nifi digitum fuum in
fixuram clauorum eius, & manum in latus intu.
liffent, non credituros: Thomas veró animum ad
non credendum obttinaffe videbatur ; vijfi mifero digi-
Itam meam in locomclauerum , €7: mittam manum meam

teftrario , quamobrem Petrum, qui eum Filium
Dei viui confeffus fuerat, beatum dixerit Matth.16.
17. Thomam verb, qui eum clariàs Deum fimul,

i

& hominem confeffus eft , beatum non dixerit; ni-

D

:&um narraffe fignum. . Recté Eufcbius Emefenu.

plbro fcribendas efsenon iudicaui, contentus nar-

assl antap

A mirum Petrus id dixit,antequam Chriftum à moi-;
tuis fufcitatum vidilïc;,an'thuam cius vulüeracon-l

|

trecta[fet ; itaque de illo etiam quodammodo, ficüt

dici, beati qwi non. viderunt , 7 crediderwnt.. " Yhommas
przclaram quidem , fed iiimisferam edidit confet-
fionem fidei; itaque fingularis fidei laudem tarditas]
minuit.Bisdap quicitódat; ^ ^ ——
3o. Multa quidem U"alia/zjägn( feat lefons in c*(fnäe;*?u1
aféipnlorum [normm, qwe non [unt (eripta in libro boc.) Du-
bium de quibus hic fignis Euangelifta loquatur , de
omnibüfne ; quz ad eum víque diem fecerat Chri-

&ionem faam poft ipfam tefürre&ionem fecir. In
quam partem Cyrillus, Auguftinus, & Beda magis
inclinent, vix execorum cómentarijs colligi poteft ,.
genetaliter tamen de omnibus Chrifti miraculis vi-|
dentur interpretari.Contra veró Chryíoft.Leontius;]
Theophyla&tus, Euthymius,Rupettus, & vt videtur,|
Eufebius Emefcnus in homil. de Pafcha de illis tan-
tüm miraculis Enangeliftam loqui putát;que Chri-
ftus poft refurrectioné fecit. Quod & cgo magis pro-
bo partim proptet eorum auctorum argumentum ,
quodleue non cft, nullam fui(le rationem,cur adde-
ret, In cenfPetln difeipslorum (orum, fi de ijs ctiam, quae
ante rcfürrectionem fecerát;loquebatur. INatn. qus
ante fccerat, non folüm coram difcipulis, fed coram,
Itoto fccilfe mundo; quia autem poft relurre&tionem

(tea tanquam teftes oculati minime hazfitantes alijs
przdicarent. Deinde quia fi hoc Ioannes ad omnia,
qu& toto narrauerat libro. retulitlet ; non dixiffet,
Mwulta eg* alia [igna fcd mulia alia Chrittus edocuit, &j
fecit, quz hoc libro fcripta non funt; non enim de
folis egerat Chrifti miraculis. Denique fi de omni-
busomnino miraculis ageret, quz & Chriftus cffe-

lciffet, & ipfe fcribere decreuiffet ; non hoc loco|

t d hd

i& de veteribus illis. Patriarchis, atque Prophetis ||

ftus, an de illis tantàm ; quz ad probandam refurre-|

fccit, canonnifi coram difcipulis facere voluiffe,vti
corum ftabiliret fidem; vt refurre&tionem fnam Po'*)

Luc.19.14.|

alteram generalem pofuit, (ant awtero eg".alia multa ,
qua fecit Ie[w » qua fi feribantur per /I'nguld : n:c.ipþgm Ar-
bitror mundum capere pa[fe cossqui (cribends (unt,libros;hec

hunc vcluti epilogum pofuiffet, fed in fine libri,vbii

Vez ..

enim hoc locolibrum claudebat. Obijciet aliquis
nullum Ioannemà chrifto poft refurrcétionem fa-

dicit, quód bis ad difcipulos claufis ianuis ingreffus
fuiffet,quodloanncs narrauerat,duo maxima quam-
uis generis ciufdem fuille figna. Deinde, vt cgo qui-
dem arbitror, non fola miracula, fed omnia, que
Chriftus ad declarandam refutre&ionem fuam fece-

eius fipgnacrant. Signum ergo fuit non folüm,quód
claufis ingreffus foribus , fed quód fefe difcipulis
oftenderit , quód fua illis vulnera demonftrauerit.
Itaque fenfus cft multis quidemalijs rebus fuam
Chriftus, refürrectionem declarauit , quas. hocli-

raíse cas,quz fatis mihi efse vife funt, vt cius
credatur refürrectio. Càm diciz, p libro. bor; vi-
detur indicare in aliquo alio libro fcriptas efse:/
Ac fortaffis ad alios alludit Euangeliftas, quia-
lia quzdam refurre&ionis Chrifti figna comme-
morauerant, quafi' dicat à me quidem hocloco
(cripta non funt, fed ab alijs alibi fcripta funt.
Maior quxzdam quzítio ex noftra nafcitur in-

rat , figna Ioannes vocat; quiaomnia refurrectionis

| |

terpretatione, qui fieripoffit, vt de fignis poft

-

Cce 3 rcfurre-
"
!

De vltimo
Ioannieca-
pite dubi-
tatio.

Ea þSeiï'.4.

Tra&. 13.

Deuter.17.
6.G6c19. 14.
- iMatth., 18.
|26.2. Cot.
1$a.

r

. | Au&oris
expofitio,

Ti

I25

IOAN. MALDONATI COMMEN T.

II26

^|te&tionem ab eo itidem factanarret. Quaítio nó
noftra eft proprié,íed ijs etiam communis , qui de

Iignus mihi vterque videtur error, & minimé feren-

Jtanquam finis wmpofitus eft librs , quod effetetiam [ecuture

|poftrefurre&ionem Ierofolymz feciffet ; quorum|
|quia vltimum fuerat ; quód o&auo die claufis ad

|finem quodammodo illis impofuiffe , Mulza.quidem
7 alia figna fecit Lefus , que non. [mnt [eripta in libro bcj| v

|Medea , quz in Galilza poftea fecit , commemoraffe.

fequenti capite alia etiam. nonnulla poft refur-

omnibausgeneraliter Chrifti miraculis hunclocum
intelligunt; nam fi de omnibus loquebatur , finém-
que illisimponebat, quomodo poftea quedàá ctiam
miracula eius narrat , quale illud eft de captura pif-
cium?cap.21.6.Hac res fufpicionem leuibus quibut-
dam hominibus iniecit fequens caput aut Ioannis
non efle,fed ab aliquo fcripto iam à Ioanne Euan-

quam Euangelio finem impofuiffet,recordatum co-
rum,quz inco capite narrantur, illud adieciíTce. Ma-

dus. Nam Ioannis eífe neque Ecclefiz confuctudo,
atque approbatio, neque Concilij Tridentini de li-
bris canonicis gtauiffimum decretum patitur homi-
nem quemquam Cathoklcum dubitare; & Ioannem
poftea recordatum addidilTe,cft eam iniuriam Ioan-
ni facere, quam nemo vlli quamlibet profano hifto-
rico feciffet. Quafi verb obliuifci, que meminiffe
oportebat,potuerit isqui fuggerente Spiritufanc&to
loquebatur;& vtSpiritum fan&um magiftrum non
habuiffet,qui ipfíc viderat, quorum pars magna fue-
rat,rerümque natura fua tam memorabilium;vt ne-
mo tam fluxe memoriz fi; quin femel tantüm audi-
tas perpetuó recordetur. Quid ergo ad quzftionem
refpondendum ? Auguftinus, & Beda, qui quzftio-
nem leuiter attigerunt, his verbis rcfpbndcnt,]yoc t4-
pitulum veluti hby buius indicat finem , fed narratur. bic
demde , quemadmodum [é mamifeflauerit Dominus ad mare

.(Z:cræimenmm » quals futura efl vltima refurrellio mortuo-
rum. JAd boc itaque commendandum valere avbitrer , quód

narrationw quafi pregemium , quod ei quodam mode faceret

-Jeminenttore locis. Itaque videtur D. Avguft. exiftimare,
[cüm Icannes dicit;ed bac feripta funt, vt credatis , non|

caífolüm, qua dixerat , Íed ca etiam , quz capite fe-|
quenti di&urus erat,comprehendere:Rupertus veró
ad hunc modum quzftioné foluit;narratfe Euange-
lifam duo miraculaà Chrifto poft refurre&ionem

trium teftium ftàre omne verbugi ; fed ne quis dice-
ret tertium fe teftem defiderare,tertium etiam capi-
te fequenti miraculum adieciffe. Alij refpondent
hactenus Ioanncem ea narraffe figna , qua Chri&usi

Thomam, & alios difcipulos foribus ingreffus erat|

poftca veró capite fequenti non ea;que Ierofolymz,

Ego multo faciliüs mihi videor refpondere poffe,
non agcbatIoannes de quibufcunque fignis , fed d
ijs tantàm , quz Chriftus ad probandam fuam difci-

pulis rcfurrectionem fecerar, ijs autem finem hic

relurrectionem à Chrifto factis loannes agat ; càüm| À pofuit:nam quz feciíIe dicitur,poftea capite fequéti

gclio additum fuiffe; autIoannem certé ipfum poft-, B tiseffent.Deindeoftenditfe nonad C hrifti fcripfiffe

C omnia eo tandem redeüt, vt maioré iJs paucis com-

Tiberiade , €7* im captura pi[cinm commendauerit Ecclaþ'a D inomen eratIcíus;cffe Chriftum,id eft Meffiam illum

facta,qua quafi duo teftes ad faciendam refurre&tio-| p |dei;& fructum, quem fimus ex ea confecuturi , vt
[nis fidem fatis effe poterant;jin ore cenim duorum vel

nonad probandam füam refurre&tionem »quamiam

illic explicabimus;ideo hocepilogo hic víus eft,
31 H ec autem fcriptæ fant, vt credatss , quia lefin eji)

Ecat. Primüm rationem.tacité reddit, quamobrem
*aliagqu.æ,c,om memorari poterant , mitacula prater-
milerit, quia neceffaria ad credendam Chrifti refur-
furre&ionem non erant,càm ca,qui narraucrat,(a-

gratiam,cüm multa, que maximé ctiamad eius lau-
dem pertinerent,omiftffet, vt Theophyla&us obfer-
uat.Praterea non ambitionis caufa; folent enim,qui
ambitiofe hiftorias con(cribunt, nihil memorabile,
& quodle&u incundam facere poffit hiftoriam,;pre-
terire; vt Chry(oft. Theophyla&tus, & Euthym ius
exponunt. Deniquefe fcripfiffe, non vtle&oris pa..
lato,& curiofitati fatisfaceret, fed vt vtilitati cop(u-
leret.Itaque hzcipfa;qua dixit,di&urum fe nó fuiffe
indicat, nifilc&oris compulfus effet vrilitate. Qu

imemoratis fignis fidem faciat,quàm fi cztera etiam,
quz omifit , commemoraffet, Eo enim magis illi
creditur,quo magis oftendit non gratiam , non lau-
dem;fed folam le&toris vtilitatem in fcribendo qua-
fiuiffe. Alloquitur autem tanquam magifter difci-
pulos fuos omnes,qui eius librum le&uri erant. Di-
xit fe hecícripfile , vt credamus Iefüm etfe Chri-
ftum filium Dei,& vt credentes vitatn habeamus, id
eft,vt credamus cum, cuius fcripferat hiftoriam, cui

per Prophetas promiffum, quem illi ilium Dei fu-
turum dixerant. Videtur dicendum potiüs illi fuiffe,
Ivtcredatis , quia Ielusà mortuis refurrexit; de ,.ilh'sf
jenim, vt diximus,; agebat fignis , que ad probandam
*C'hrliiü refurrectionem recenífucrat. Ita íe res habet;
jfed quia propterea refurre&tionem probauerat, vt

Dci efle;maluit vltimum; quàm medium finem, cur
Ícripfiffet,nobis oftendere;cüm dicit, Ercredentes vi-
tam babeatis yn nomine eius , cffc&um eius declarat fi-

pomime eius , id cft cius merito ; atque,virtute vitam
ternam habeamus;non enim effe alied nomen [nb ca-
e datum bominibus, m quo opovteat nos faluos freri. Ac&. a.
12.& vt idem Petrus ait At.10. 45.Huic omnes Propbeta|
efiimomium perbibent ,vemifdlonem peccatorum accipere per
omen eius epnes,qui credut in eum.Et hic idem Ioánes 1.
epift.c.2.12. ScriZo vol.:-:ä filieli, qmoniam remittuntur vobis
peccata propter nomen eius, Nomen Chrifti fidem vo-
cat, quia per fidem in nomen eiuscredimus. Atque
codem modo hunclocum poffumus interpretati, v
vitam babeatss tn nomine eins ,id cft per fidem,hocenim
eftin nomine, quodcredentes, Sedinepti hzretici|
Xfunt,dum duos hinc fuos errorces colligàt ; alterum,
nullum prorfus in nobis mceritum effe; alteruni , fo-
lam fidem falutis effe caufam; quem vtrumque fzpe],
alibirefutauimus: illum Matth.5.12. huncMatth.9.2

CAPVT -

