igitur fententia eft adid, de quoagitur. Agebatur
de alterius vitz ftatu, de quo'fatis viuos per Mofem,
& prophetas edoceri poffe Abraham . refponder.
IVndeeorum etiam opinio aperté refutatur, qui exi«i

—

|

: ; RR
vitz ftatu doccantur,ad legem,& prophetas mittan-

Itarab Abrahamo, autà Chrifto potiüs, qui Abraha-
Imi fumpta perfona loquitur.Potéftque hec ipfa fen-
tentiain hareticos ipfos qui hoc abutuntur loco
japtiffimé accommodari, Negant illi vllum purgato-

teftimonia, fi illi non creditis, nec fi quis ex mortuis,

vitare debct, ne Chryfoftomum legens exiftimet de4
bere fua quemque lingua nullo adhibito precepto-
refcripturam legere. Nec enim iubet Chriftus fra»

fi feciffent, tantüm fortatfe abfaitfet, vtex jllis non
Ibenc intellectis difcerent parata effe poft banc vitam|

,

H

'rium ia altera vita effes fingüntque fe credituros, fi-|-
quis id indc rediensaffirmaret. Quibus refponderii
- ]poteft; habetis Mofem,& jpphetas; habetis fcripturze

D

E 'eff, cos, Qqui fÍcripturis non credunt, nec mortuis , fi

-—.

E

N
E us

941

ne illudapud Salomonem legentes,quod illi ipfi fra-
tres fortaífe pumbam ,eundem hominum interitum
clfe atque iumétorum,fimiliter nafci, fimiliter mori|
Ecclef.5.19. exiftimarentanimas hominum effe mor-
tales,qui error omnium fons crrorum eft. Mittiter-|
go ad fcripturas fratres illos diuitis Chriftus, non vt
per fe,fed vt per cos, quorum id erat officium , legc-
rent,atque intellieerent. :

certum huius rei etas noftrs documentum . dedit,
qua , dum fna quifquelingua , fuo quifque iudicio
fcripturam le&itat, tot fere errorcsquot hominesde

tebusad (alutem maximé neceffariis nati funt. Ex-l

periuntur apudíe hoc malum hzretici ipfis quife-
ueritatem in nobis nimiam accufantes , itam füis
licentiam cócefferunt ; apud quos nemo fatis cft in-
'gcniofus, qui nouam non facit fcéctam. Pat
intelligendura enim , Non fatis eft quod Mofem, &
prophetas habeant. Aut, non credent Mofi , & pro-
phetis , Lazaro autem ,aut alteri cuipiam à mortuis
redeunti credent , vtcolligitur ex fequenti Abralie

dint,nec,fi quis ex mortui vefurrexeritcredent. Loquitur

uemadmodum alio locol
cïlci:g' »Super catbedram M qyj? ./Eo'lerzmt feriba em Plo..«zrzfæz;k;
0mmnta evzo, quasunque vobis dixerint , feruate ez" facite ; P.
cundam antem epera eoruma nolite facerc. Moxth. 3. 25.Satis|

30. Iu las Non, pater ./ïlfmbam;) Dcefecta oratio,l

tefponfione ver. q. $; Meyfem z* propbetas. mon an-|

À bonis przmia , malis (upplicía;vt periculurp faitfei,

|

qui,cum proptcr ícripturarum teftimonia non cre-

met. Ac fortaffe diues ille ex fe ipfo de fuis fratribus;|
ivt Chryfoftomus , & Theophyla&us exiftimát, con-
jie&uram faciebar,quód ipíe,dum in viuis agercet, ca-
dem diceret. Abraham autem refpondet , quod res|

refurgant, credituros. Quaenim incredulitate , &
clazioneanimi (criptaras rident , aut ad libidinem|

diues ex commumi i mpio-rt?m hominum o pinionæ

dant,que de premiis, atque fuppliciis alterius vice|
narrantur; dicere folent facilécredituros fc ; fi quem|
vidcant inde redeuntem, qui cafe fic habere confir-i

quifque fuam interpretantursea,fi quis illis db
excitaretur , aut phantaíma effe dicerent , vt novi di-

tientia fub illud ipfum tempus hoc docuit. Exfuci-

multa dc altera vita confentanea iis , que Chriftus
docebat, commemoraffe.Tantum abeft vt Scribe,&
Pharifei,qui Chrifto non credcebanz illi crediderinr,
vt occidere etiam voluerint Ioan. 12. 10. vt Chryfott,
& Euthym. obfíeruarunt, Docuit etiam in Chrifto,
vt Gregorius, & Bedanotant, qui cum paullo poft]
occifus à Scribis,& Pharifzis, propter quos ifta di-
cebat , refurrcxiffet ; nihilo magis po& rcfurrectio-]
inem,quàm ante illi crediderunt. :

GC QUE VEU

icunt hazretici , aut illi cezté non crederent. Expe- Lazaro te-
: fufcitato
, j | nonctedi-
tauerat. Chriftus Lazarum , quem credendum eft derit Pha-

tifzi,

— N

n pevep XX W UNÁ UE

À À—M MM T
s D ——
! : -* à .*m,..-h d h- . )J . : /')Q"(;;.F'W é þ—:j( E ;,/,/ 5b
E DOIN EVC AE o cha db od WRH ee at
« TOR IN o ægäïgg*äääääG*ïf&iäg;äfggïïæää corr E
: L. : —— : g 4 À D CEati s 3 & i r lod sE » K(..f. !,--."3*&,' u l a '».7
"m E - "N ID ïgäää&ääï:äæäæäï&ä& äääiïäfä w] d
L & : S : x x ?ïfä*äää?äæïääkää n a. | 1
m;*?* K : 4 E ^i 2?,' Y ! ;154/* lsssb 3 : : S : .i 1
Ewïï m As : gäï n o us : 1
^ , : . ' : . $7p
t ! T $4 V LL d : : ;Mat.ig ä As
::xïï'n-n';ï : ' : nlant,Mahg'
d CAPV ffibile eft vtnon ve Ü
l'v-llï*ü:ï()n;.rlö B — x : 3 ImPOfEbl C C, | 'Wv"'tlhus Ci
Wie. - | it ad difcipulos fuos : jem veniunt. 2. roij4
S ts E -« T aitad di kutem ilh»Pgrquæ collum eius, öcin? is
m | WE | dala: v a : itur circa co E 1s 1t1s.
Hl L OE »j-) fccïmdal is molaris imponatu lalizet vnum de pufil
"ien f IN 7/5:9 ciatur in mare,
"t | r fc PA CY N |
"u E o N P
N | i | s Ts , Ino: ädäiügf :
--- EE — Apoltoli Domino ifï AD1SP ar, i7. c.
E i ( li. s. Etdixerüt Àp (icut eranum finapis, b
In, Y ' K ZUP 5 . i 1. 5- '.. n F Cln e N q'g. 70 E
5 quile- i [2 n t mögdïmltte. : Si habufälïïïä?d . ) & obediet vobis : z
lm fra Jä dicens:Poenite tem Dominus: (olantarein mare:. i reoteílo de agro L.
" d " d te) ! , it al : * ttan P | U ! aull«c 9 ^r».
YULIn 3 r rita 6 DlX d are & i .entem 5 q Y & x
g : dïïn' I : . Efa» u t aut Pa A d ccenam , :
: nobis fi ic aPDorimoro: | um arantem icatep Para quo : anduca- |
at E icetis huic af bensíferuu: | dicat ei: | fthectum: l
Vi ! licetis ha & non : & polt hzc ti anpeaPs s.
ïf'ä-ï'*ïmxöik dice t eftrum be d | ,& bibam, & eiimperaucerati 1
. ! is autem v cumbe: & bib: . eiimp : :
, Rare pE tranfi, re janducem, illi.auia fecit TRUE e:Serul :
..,,;dnxuvhüdi e v 3 z :
dicat i iniftra mi iam habet feri 'ecepta funt v itetin Ie-
I E : . , & mini id eratian : TRUOENTM ium iret : H
v | i tf:')b&s? ?. Numquicg feceritis QmDIRaQUïF QEE factum eïïydgnnrederetur [
i — | is,&c bibes? 9. INU m imus. i. iingredere l
E h bïsaäb j puto.Sic &VïsgïimuS facefeafælïädüægnï. N Cunntüonge: 13.
E - on | dde : e x m | fteterunt lor ib s a
n nones, IO. ; : LE U.O s a[lanj b ] * f- LI]. lüïï,) Leui.1A i
o d ] nus:q Sam 'irilepro Mp 1OS Vt V
ii | jinutiles fumus: « ediam Sama viriler li. 14. Qu
WE . müïïie batperm 1 deCCn ! : noftri. ". | [ te d
me l ! 'anfibat 'Terunte miferere n iundati funt.
u * íalem, traníibat OCCUETerur "Cceptor,m imirent. mund: :
E ru -Hum j [ ïaæg - dum iren ) ema
gt / CZIRC s s:leiu P - eit , dui na Vvoci
E l ddam m.dicente factume T cum magn: COR
"- hs I VOCCHeC EH ibus. Ec tadtum effus eft;cu hic erat
g | | runt v s Íacerdoti s eft. reore lasacens: & -
m.f:,caü'/ i* & leuaue dite vos la ; indatus eft, ? cratias a« ifunt &
TE U -* | m a fnuna: :,das €IUS) s g dïtï ülrl""
f:ff,m! u us d. . ? Ite , O&L a - - 1d1t qul : te PL IU d d murl ci : &
) —xit: lhs vtv niu f clem an : e decgm lflhlL
| m ex 1ll5, iditinfac dixit: Nonn jam Deo , nif1;
Ti : Vnus aute 16. G Cec * Iefusa DN t olOllaln TTO
! ! : : : -ITO
m Deum, idens autem 1 rediret, & dare QU 20. Íntc
gnificans Refpon : dque faluum fecit. ixit: Non
| D itanus. 17. Ae n eft inuent : tua te iajuur ejs, dixit: d
aritan ne 4 fides ndens eis, NT
Samari ; (: 19. No de.qul& i? refpondei il
iem vbifune :8. h li: Surge, vade:qui: n Dei? reipondens , aut ecce 1
ä uem v 11:'—11 l g It reonum r : Ecce hic ul . dies | s
| no Eta do venitreent dicent : ient die |
1 d .'R' na. 19. : . * Ql-a[l O M LIC 1C : : f .OS: Ven i Mat- 14. b-, : : ..
| alienige m à Pharifzis : Qu jlone: 21. neq lifcipulos fiio i Et di-M —
em a " uatione: , qd dï e€ P : b.' IS. 23. x 6231 -
sR 1 itus autem lcum Obferu* Lbtut videbitis. à ] iMar —
:.-:czza,.«äx T gätu m Deri cu ft. 22. inis. & non f1cut fü r
E ii E : : Wolir OSse IT ninis , "RE Am:. 11 A
";jZCR*"w. t F lt regnu 1 lntla V : ïï hom b d. 24. 1](, 9 ERN x F
E : ven m De 1 mlii j f;.&-eiïllnïo x . 1nis in
i : | imregnu : num ciem r p um it Filiushom
adodiédercas i NURU Wghdesc n !
pog : jEec fideretis v illic. Nolite ire, fuleet: it: : iageneratione |
- o Iquándo defi : ecce lllic. lo funt, fule : bariagei 38 2 ul
( m,r-*'* RUR : u&n th)& CC * fgjb Cæ . & lek)ïü 5 * 27. Mat 4
N ï,-;— M » . D c 1 ')aïl. p : mb EE l Oinlnls. A t
a rl Plu 3 ;q' OblS- EL»CC , 1 In ea, qu ; auuta & : AT Fllïj 30 Gen. 7.b.5.
"a vurun O C gt [ub cxio in e; ortet ilium muita pati , 1diebus mb ua :
,-::ü!-'OPOG | d üícans de: | Oporte itaerit & 1n di ; in Giem,qua
ul i p one Primum auæ[?ï 'ädiebüs Noe, lga tur 1dnUPUaS)V[qugimiliter cht&cfn'lg' H
-' i : ; j Lj r i | ; 1 d. | an € : ; A a 216 E
| ] hac. 26. ibebant: vxor it diluuium , bant,& vendebant: hur de j
| ps à ^ " u : I]-t) N- fil ^ 1Ll]— .
| & bibe : venit dilu ibebant: emeba itionem,& ft t ; |
1 Edeban,t) ; m: -«« blbe " : lulï 1g£] t 1 bi— Í
i : . : rca t, & iSodomis P Inis reueiab :
intrauit Noein a : Edebant, it LotàSodom M E hominis þ
| intFduesse bus Lot: exijt Lot : : die Filius tollere i
" : ft in dle d autem ex Crit qUQ» defbendät Á j
| — I&dumel qua die dum hzceritq domo , ne defcenc Ea
' BEEE E M : 50. fecun lus indo oris Lot. n Ü
| — [&axdifticab nes perdidit: 30. - tecto , & vafa eit Memoreseftote vx icum- 2
vt In illahora x - non redeat 1
tur. 3r. li inaero , fimiliter | :
v " U]' b i u | n uretd i t EE UM
t- 1-1—13 & d | : p dasas k

TEVT OP VEP PT
TAE LT

24 IOAN. MALDONATI COMMENT.

344 -

$up.9.€.24
Mat. 10. d.
39. 'i

Mat.8. d.s;
Ioan. 12. d.
A
Mat, 24. d.

P
i. T hefft. 4.

do, 17.

ftü pa
eius difcipulos fcandalizabant, propterea nunc de
przcedenti egiffe contra auaros , qui proximos non.
iuuant, nunc de ijs agere , qui Proxingos offendunr,
qui maior quidam contra praceptum diligédi pro-
ximi gradus eft. Superuacua mihi omnis ifta vide-
tur diligentias fatis enim per fe perfpicuum eft mul-

ricxione conieciffe. Cum ergo ea, qua in hoc ipfo
- jcapite dicitinter fenon hareant, querendum non,
|cft, quomodo totum caput cum toto fupcriorc ca-

|rationeapté coniun&ta, Cum enim Chriftus inter-

|cordias confcripferunt;hic pofuifïä. Caterum quód

Chriftus difcipulos fuos doceret adeo humiliter de

perdiderit illam, viuificabiteam. 34. Dico vobis: in illa no&te erunt duo in le&to|
vno: vnusaffumetur , & alter rehnquetur: 3. duz erunt molentes in vnum : vnal
1ffumetur, & altera relinquetur: duo in agro: vnus affumetur, & alter relinquetur.
36. Refpondentes dicuntilli: Vbi Domine? 57. Qui dixit illis: Vbicumque fue-|
rit corpus, illuc congregabuntur & aquilz. : :

Quicumque quzfierit animam íuam faluam facere, perdetillam : & quicumque|

3

|

TE N
T CAN cle multi
&« tes, vtifta, que fequütur
| cum fuperiore capite con-
4 iungát. Tcophyl.hoc mo-
-N A ff: do iungit, egiffe Chriftum|
21 Q luperiore capite de Phari-
as —R (corum auaritia,qui Chri-
upertatcm diuitijs przferentem irridebát, &

cenis eorum agere, qui alios offendunt. Alij capite
P o P

tà in hunclocum Lucá fine vllo ordine,fine vlla có-

pite cohzreat. Videmus etiam hac eadem, qua ini-
tio huius capitis à Luca ponuntur;à Mattlizo ctiam
c. 18. 7. pofita fuiffe, & cam ea quz przceflerat nar-

rogatus à difcipulis fuis effet, aduocans puerum, &
in medio conftituens docere coepit, qui illius pueri
fimilis non cfficeretur , eum faluum effe non potfe;
tanti apud patrem füuum paruos pueros effe, vtqui
cos fufciperetfe ipfum fufcipere cenferetur; qui au-
tem vnum aliquem , ve] minimum ex illis offendif-

afinaria in mare proijceretur , quàm vt poenas fubi-
rct; quas cam ob noxá fubiturus eflet. Addidit tan-
quam epiphonema , quod hoc loco fcribit Lucas;
Va mundo à fcandalis, neceffe efl enim, vt veniant fcandalas,
v& autem bomimi ili,per quem [candalum venit.. Cum et-

|go apud Matthzum hzc verba bene hzreant, hicnó|

hzreant, cui dubium effe poteft illic fuo ; hic alieno
loco effe. itaque miror.eos, qui Euangeliftarü Có-|

attinet ad (enfum , omniaapud Matthaum explica]
uimus. / Ea D |
7. Quisautem veflrum babens [rnum. ) Neque hzc
qua fequuntur; vllam cum proximé quidem przce-
dentibus coniunctionem habent; necapparet, vbi
reponenda fint, fi quis totam, quo ordine gefta eít,
Euangclicam hiftoriam velit tenere; cum à folo nar-

hzcà Chrifto, dida fuiffe , cum accerfito puero , &
. . . TP 4 /
in medio conftituto de humilitate, vt paullo ante
diximus , difputauit : cum illa enim difputatione,
qua de humilitate agebatur ; bene conueniebat, yt

fc (entire, vt , cum feciffent omnia, quz precepta

| J IN CAPVT XVII.
NA T at d di(ciäulas fnos.) Val- A
f

orat interpre-|

fet, ei fatiüs futurum , vtfufpenfa ad collum mola

]|in gregi

.|ne hominum curare malum , qui fimul vt aliquid

rentut Luca. Sufpicio tamen mihi nonnulla etl, tücl-

|catur, non debere nos priüs à Deo gratiam, id efti

quod Auguft. lib. ». qq. Euangelica, c. 39. & Theo-]

Íct, quz homines in fuperbiam efferre poterat , fer-
monem continuo dc humilitate fübieciffe,coa&uml
vidctur. :

quantum qunátum fit,domini fui fit ; eiufmodi enim
hominem , cum omnia , quz facere poteft, debear,
nihil poffe facere,vltra quod debeat. Quam adnota-l
tionem nec vllaille ratione probst,& nos poffumus|
ex hoc ipfo loco refutate. Cum enim dicit dominü|
nullam feruo fuo gratiam habiturum , quia nihil fe-|
ciflet vltra,quàm debebat , indicat jpfecto de co agil
Íeruo , qüi aliquid;plufquá dcbebat;,agere potuiffet;
quod fi feciffet; gratiam illi dominus fuiffet habita-|

"Ifrantem, ant pa[centem.) Grecé pafcendi verbum]
nullum habet accufatiuum, nec Cypria.legit lib. s.
ad Quirin. c. 51. aliqui Latini codiceslegunt. Pafcé-]
tem bones; alij oucs, fcnfu codem.Quorfum hoc di-]
xcrit Chriftus, quod ad fenfum parabolz nihil per.
tinere videbatur , quegrendum inprimis cft. Beda,
qui hanc parabolam ad do&ores Ecclefie reftringit,
propterca dixitfe indicatarenrem,anr pafcentem, vt do-|

lum do&rina pauerint, & Ecclefie agrum arauerint;
debere etiam Domino miniftrare , debere illi facri-
ficia, & preces offerre. Poffemus non fine magna]
probabilitate dicere, quód arasrem , aut pa[centem|

lz fed complementü verifimike narrationis , quód|
foleant lElerumque Íerui aut in agris arandis , aut
us paícendis occupari. Sed credo tamen a-j
lia id caufa di&um effe. Volebat Chriftus commu-

fecerunt boni, fimulatque ararunt ; aut gregem pa-]
uerunt, federe quodammodo cum ipfo Dco ad mé-[
fam volunt, quafi valde fibi Deü obligauerint, quafi
nihil illis przterea faciendum fuperfit.Propterea er-
o feruum induxit, qui poftquam exagro, diuznó-|
que labore redijffet;non permittitur ad meníam fta-j
tim accumbere,fed iubetur prius domino miniftra-
re. Quare illud tantàm meo quidem iudicio fignifi-j

mercedem petere ; quod eftad cius menfam recum-j
bere, quàm omnes officij noflri partes, id cft lcgem
omnem expleuerimus ; non debere qualibet prz-i

1

F i

E
ipfis effent, feruos fe inutiles cffe teputarent, Namr

phyl. & Euthym. tradát, cum de fede Chriftus egif-]-

: Habens (eruum. ) Hzreticorum Interpres,quó ma-jCaluini ia ]
gis crrorem fuum confirmaret,nihil nos potfe apud Harmo(n*ä |
: | - peruería
Deum promereri , adnotauit hoc loco feruum, non |expoíio

mercenarium, fed mancipium in t'elligenäu/m,quod tefutatar,

rus. Preterquam quód vulgari fcripturarum morel
Mernorum nomine non mancipia modó, fedetiam
.[mercenarij intelliguntur. : :

ceret, non oportere fatis habere doctores, fi popu-]

Chriftus feruum induxcrit, parrem non effe parabo-[

ceptorum obferuatione effe contentos; fed omnia|

omninor

p

k:

E .

at - - m b Q IN uduepotpepens WRR

Voupe v LOm g

|
i

odl

1 ]
qotynaus

d

u- lv «
Xesogmo- ng
n at

ettoro
nim;qu

u

fülï[(;[; [

d0n hi

M

tuftc T

PU T25

i

FNOLVOAR CAPR XVIR 346

D —

Wï' : omnino ad perfe&um obferuare,que przceptafunt;| A imus, quiaab eo nobis data; alia, quia prätepïa; : !
ïkö&g Í paratóíque effe ad faciendum , fi quid nobis przte-|| |Nec enim tam feueré voluic Deus agere nobifcum;| E
n'-Vmïï tca preceptum fucr?t, (ï. poüqn.am toto die laborzï— vt quidquid illi iure debebam us, cxigeret f fpe&ef»*-—:,-L Go
"*ï | D. ucrimus , ita vt fatisfeciffe nobis officio noftro vi-| |quidab co acceperimus, omnia illi debemus, quia ; 7
um [ s deamur, dicatur nobis , para quod cenem , e7* precinge| — |nihil non accepimus: fifpe&temus quid nobis pi-|. - i

te, C miniflra mibi, donecmanducem , €97 Libam. Cacte-
rum quid fit arare, aut pafcere ; idnon arbitror fi-
| i ) gillatim effe quzrendum; nihil enir aliudaratione,

ceperit, non debemus omnia : multa infirmitati|.
noftrz conceffit , decem tantütn przcepta nobis
dedit. Potuitiure fuo à nobis exigere, vt omnes; —— 4

paftionéque fignificatur, quàm vftatusfernorum| — virginiratem feruaremus ; potuit, vt omnia, quz
— labor , & quidquid nobis videtur effe faciendum,vt| — haberemus , diftribueremus in panperes ; nam &
officio noftro abunde fun&i effe videamur, càm a-| hecomnia ipfe nobis dederat, & potcrat repofce- 1
3"E o liquid nobisadhuc faciendum fuperfit, B |re iure fuo, fed nol'uit', quia sjpfe eogmemt fagmentutm Psl.xoxad
m m | l0. i& g ves, cim feg;rzm m , que jzz.;egepta qofhrom , vt íepe folet Ch.ryfo&omus dicere. Cum,
"i famt vobis , dicite. [erms mutites .]z';mw-, quod de-:efmm crgo facm;us,ahgmd boni; quod preceptum ïxzc.)bls
: Ffr- "oU facere, fecumus.) Conclufio parabole,íed longépa-| noneft, plus quidem facimus , quàm pracepti iure

rabola ipfa difficilior , prafertim hzreticis adfuos| — |dcbemus, non plus quàm , fi Deus fummo nobif.|
errores fenfum deprauantibus. Ex conclufione e- ]cum iure agere voluifset , deberemus. Nam &à
"TM nim, quid parabola fibi vellet, & quo tenderet, in-| imancipijs fuis folentaliquando domini, non quid-
o t ] - ltelligendum erats & ecce de conclufione hzretici q.uld lute pofsunt, exigere, fed quod mediocrt ftu-
d s | nobislitemintendunt. Tria Caluinianihis vcrbis[ [dio; atque labore facere pofsüt; tantàm vt fibi quo-
tidie lucri afferant ; aut tantüm vt in vinca fualabo-

. IOf?timus z e . p , . a $ IY " * " * H
At deopeti- |cant "Theologi, fupererogationis ; quia quidquid C | Àt vrgent heretici Deumà nobis quidquidiure fuo Dbos
Jl lt busiuper- |]p — . EE UEUAT at | ' inibn joer i ipía exeeiffe. id eni al r
U ä'läg;läo- facimus, aut faccre poffumus , multis nominibus, jexigere potuit,reipía cxegiffe.. Quid cnim feciffeinarencoia

lis cecitas non videntium ex hocloco idcolligi non minus, quàm poteft facit-., cum non totis vtique vi- ;gïff: fu-
"M poffe, contrarium veró poffe. Nam vbi quazío aut| — (tibus amare.Refpondeo illud non fpeciale , ted ge-|acch. 24
4 A,u,: Haet Bo* . E H I *l - 4 B H & : 'A Qxipo s : 7. - |
n dicit, aut indicat Chriftus nihil nos plusfacere pof-^ — Inerale preceptum effe , nec enim in decalogo con. E us

k | à non habuiffe , quia nihil feciffet, nifi quodfacere| — |bus in decem przceptorum obferuationem incum-
| debebat , indicans gratiam illi , fiplus feciffet, ha-- |bimus, Extotaanimadiligimus, quando parati fa-| -
,,f.:'äum | biturum; quod non indicalTet, nifiplus facerc po D mus vi;am chiüs egundefe, quäm preceptum Dei
" f,/ | Ituiffet. Itaqueex parabola non colligitur, quod hz-| — |vllum violare, etiam fialiabona, que preceptanon| —— —
(É ) iretici volunt, contrarium veró colligitur. Minüs| funt, queque facere pofferaus , facere nolimus. At- ïf:: däi,;
" letiam illud, magis hoc colligitur ex conclufionc. que hac eadem ratione fccundus eorum error,quem uinittari.

' | x l i 43 fic (9" vos ,cum feceritis amnia , qua pracepta fant vobis ,| — |culus error, & ipfefe ferefellens. Quid enim eft to-
iil E dicite , feras inutiles (amis ; quod càm dicit, indicat| (tis viribus Deum diligere , nifi quantàm poffumus
w 1 haud dubié pofse nos plus facere aliquando , quàm| - diligere? vcillisomnia, que volunt,difputandi cau-
"tf E I [nobis przceptum fit; quod fifecerimus, fer.uiniles.. É ( concedarmaus. Af cui dubium effe poteft, poffe
M) b » erimus, Obijciunt rationem, nos, quanti quantil nQ/s-'äxhgere-, quantàm poflumus? Si enim non pof4
M;/ | [ fumus , Dei effe, ficut mancipium domini fui eft, fiímus, quomodo poffumus ,&f pom;mus? quo
f:::;u;-ïv,/ l Iquidquid eft, nihil ergo facere pofse ; quodDeo,| |modo non poffumus? Praterquam quód, vt modo|.
2 l | etiam fi nullum przceptum efset, non alijs nomi-| declarauimus, diligere Deum totis viribus non eft
L::;"( E |nibus dcbeamus , propterea feruum , vt fupradi-| diligere, quantüm omnino poffumus;fedquantàm| — .

. PMMNS : Caluinia-

norum er-

nis difcuti-
tfür,

fignificari dicunt. Primum non poífe nos plus fa-
cete, quàm przceptum cft, nullum opus, vt vo4

debemusDco , quemadmodum feruus/ille nihil fc-
cit, nec facere potuit, nifi quod debuit. Incredibi-|

f: , quàm debeamus? Quia feruus ille non fecit?. At
fi non fecit,facere profe&to potuit. Nam fi non po-
tuiffet, non vtique dixiffet, dominum illi gratiam

Non enim concludit Chriftus , fic vos non poteltis
facere , plufquam preceptum eft vobis, quod con-
cludendum erat; fi, quod iftiboni interpretces fcti-
pturatum volunt, dicere voluiffet : fed concludit,

ximus, non mercenarium , fed mancipium inter-
pretantur. Et quidem vcteres reperiuntur auctores;
qui hoc idem , fedalio opinor fenfu dicere vide—an-t
[tur, Chryfoftomus homil. $4. ad populum An-
tiochen.& Ambrofiusin commentarijs ad hunclo-
cum, $icut, inquit , t» non folum zon dicis feruo tuo, Re-
Keumbe, [ed exigis ab eo aliud mimiflerium , « gratias eimon

tinctur ; quare accommodate ad przcepta decalogi,

|qua proprié precepta funt intelligendum. Totis

igitur viribus Deum diligimus, quando totis viri-

F

ex hocloco: confirmare folent, refütatur. Dicunt
nos nc id quidem , quod przcceptum nobis eft;pofíe
perficere; necenim pofle ex totis viribus Deum
diligere, quod nobis vtique preccptum cft. Ridi-

poffumus efficere, ne cius tranfgrediendis preceptis

deturex huius parabole conclufione probabilitate
colligi ; nullam nobis deberi mercedem , ctiamfi
precepta omniaà ad perfe&um obferuauerimus.
Nunquid , inquit , eratiam babebit. feruo Mli , quia fecit ,

rent ; fi quid przterea facere poffint, fibi faciant.

reliqui , qui à nobis exegit ; vtfeextoto corde , ex
tota anima , ex totis viribus diligeremus? qui cnim!

cum offendamus. Tcrtius error cít, qui maiore vi-|

que eimperauerat ? GC ,cum [eceritis omnia , qua precepta|

'diluitur de
prxcep tis,l.
quz vires

Deutet.6.5

Tertius et-
tor Calui-;
nift. nullá.
nobis debe.
ri smercedé

famt vobi, dicie , $erutinutiles famus , quod debumws fa-
Auf labari:;quia dum viumus , debemi þmperï eperari, — cere , fecmus, vcr. 9.10. Etveró magnum hic locus
Ergo agno[re te effe eruum plurimu obfequijs defeneratum. 011?11ibus audtoribus negotium faceflit. Doceamus| — '
Non te praferas , quia filius Dei dicers s agno[cenda gratia, prius cx eo non colligi , quod herctici colligere co-
j fed nan wgtovanda natura, Necte iaties , ff bene prm/li,qwd : 1nätur. Primum quidem iu parabola non dicitur,|
| Afacere debuifti. Ob[equitur sol obtemperat Luna [ermunt Numguid merccdem dabit illi ? Sed nunquid eratiam
M angeli, Hzxc vt intelligantur, adhibenda diftin&tio, babebit feruo ii2 evatiam , que minüs, quàm mcer-
Íquam & Euth*-ymius animaduertit, AliaDco debe-| (|ces videtur effe, multo plus quäm metces eft,

4 Jagts ; ita wecin tepatitur Dominus vnius v[um effe operz »

Bhnc aQ od
L

nemPc

'«WWM-*,—WM—M*

h3

d o

347

-CIOAN. MALDONATI COMMENT.

348

nempe corollarium mercedis , quod propter. gna-
uiterà feruo nauatam operam Íupra pactum con-
|uentum Íüperadditur ; qua ideo gratia, non
merces appellatur , quia non cx pa&o , & iu-
rc, fed ex domini liberalitate ; moralique , vt
vulgo dicitur , honeftate debetur; debetur tamen.
Nam quero, an dominus ille, qui in parabola
: proponitur , feruo ; qui in agro primüm toto
laboraucerat die; dum cenanti fibi no&u mini-
(trauit, nullam pro labore mercedem foluit? Quís
UT ucget? Negat Caluinus , fed aliter probare non
: potuit, quàm fingens feruum illum mancipi-
um fuifse pecuniaemptuam , non hominem mer-

ie&ura quidem vlla probare poteít ; && nos ex
perpetua fcripture confuetudine feruos mercena-

tamus. Cum enim dicit, Nwsqud gratiam babe-
| bit (éro Mi ?. indicat deco fe loqui feruo , cui domi-
: nus gratiam habere foleat; non folet autem man-
cipio, fed mercenario gratiam habere; przfertim
fi; vt ego quidem puto , x4ew *x4v» gratiam ha-
bere hoc in loco eft preter conítitatam merce-
3 -|dem aliquid dare. Nam erfi gratiam habcre tam
p Grecé , quàm Latiné ad folum animum refer-
ri folet, ficutgratiam referre , & Grecé y«ewava-
espdv ; aut exred'éya] , ad rernuncrationem; tamen
arbitror hoc loco elfe. tapinofin , qua vti vulgo
v folemus, plus quàm dicimus infinuantes, Hoc fi
| feceris gratiam habebo , indicans dico me non ha-
biturum modo, fed ctiam relatutum gratiam.Cum

illum , de quo loquebatur mercedem feruo fuo

Icede condu&um. Qupod ille figmentum ne con-j.-

riosappellantis, & ex verbis ipfis huius loci rcfu-|

ergo Chriftus in parabola non fignificet dominum|

eft nihil preter mercedem daturum effe ; nec, cum
dicitin conclufione, Cwm feceritis ómnia , qu& pra-
cepta fant vobis , fignificat nullam nos propter pre-
.. .|eeptorum obferuationem mercedem habituros; (cd
nii
^ . (fetuantibus przcepta conftituta , atque promiffa
B eft. Nam przceptorum quidem obferuationi cer-
tam in calo mercedem refpondere vniuerfa fcrip-
tuta docetfupra. c.6.23.55. Matthai. $. 12. & 10.
: A& 41 Maté.49.04L.. r. Cór. $. 9. 14. X5
E cpiftola Ioan. 8. Apocalypfis. 1. 18. & 22. 1x.
.. [Quid ergo eft, Dicteferm smutiles [nmus , quod debui-

*

humilitatis caufa dicum interpretari videantur,

- |funt, feruauerimus ; feciffe enim tantüm, quod
| debebamus, quin humiliter de nobis fentire opor-

dignos effe mercede, càm nihil, nifi quod debeba-

(timonio fæpe vtuntur vetercs auctores Origen.
homil. 11. in Iofue , Cyprian. lib. ;. epiftola.

de posnitentia & confefhione, Hieron. in epiftola
ad Ctefiphont. contra Pelagianos. Bernard. fermo-
| ne. 4. in pfal. go. & cpiftola 142. Theophy-
Quomodo lactus in cómentarijs,& Cyrillusapud D. Thomam.
dleos n Alij; vt Beda, -& Lyranus hocloco feruos nos eti-
camu. |amcumomniafecerimus, inutiles exiftimare debe-
re, quia nihil Deo vtiliratis attulimus ; qui bo-

non foluturum 5 fed non habiturum gratiam ; id

il habituros preter mercedem ceam , que ob-|

. . ; &
mus facere, fecimu ? Sunt] qui non tam veré , quàm|

| quaft id tantàm Chriftus agat, vt doceat nos non
cfferri animo , càm omnia , quz przcepta nobis|

tere , exiftimaréque aut nihil nosfeciffe ; aut nulla|

mus facere, fecerimus. In hanc fententiam hoc te-|

6. & lib. 3. ad Quir. c. 1. Chryfofto. in ferm.|.

À.

C

Veruz imutiles [omus , quia minüs meruimus, quàm

- .[quàm debebant , laborauerunt, donari folent, qué-
admodum illic explicauimus. Idem ergo eft fer-|

|tesfe diligere virtus aliqua eft , dignaque merce-

lizandi munete non habeat, cum alio loco de|

ique merceatur; cüm neceffitas illi ineumbat. Quz

opinor , agebatut ; vt probaretur nihil nos vtili-
tatis Dco afferre poffe; fednihil nobis ptzter con- ;
ftitutam debito minifterio deberi mercedera. Nam
feruus quidem ille ; quiin parabola proponitur,
aliquid domino fuo vtilitatisattulit. Et fi nos nul-
lam Dco vtilitatem afferre poffumus ; non impo-

Chriftus , Dicite férui zmutiles f[amus , quia nihil Dco
vti-litatis attulimus ; fed quia , qued debuimæ'.fhcere,
f?ftmm,,'quod aliud effe dubium non cft. Aliam
ctiam idem Beda interpretationem affert, fermiins-
tiles (amus , quia etfialiquid mercedis meriti (amus,
miniüs tamen meruimus , quiàm nobis dabitur, fi
labor nofter , mercéfque zqua lance penfentur,
quia n (nnt condz('gnæ pafctones. buius temporzlx, 4d futu-
ram gloriam , que reuelabitur in mobis, Neque hic vi-
detur effe fenfus. NNam non propterca . dominus
ille feruo fuo gratiam non habuit ; quia minis,
quàm proiaiffa requirebat merces , fed quia non
magislaborauerat. Et nos non iubemur dicerc,
cum omnia fecimus , que nobis pracepta funt,

nobis datur, fed quia,quod. debuimius. facere,fesimme.
Quo ergo fenfu hocloco ferui inutiles appellentar,
ex propofita parabola intelligendum eft.. Quod
enim in parabola eftferno illi nullam à domino de-
beri gratiam ; hoc proculdubio in parabolz con-
clufione eft feruum inutilem effe , càm eadem

fententia, alijs tantàm verbis hoc pro illo ponatur.

tentia noftra, qui aliquid certé facimus, fed Dei|
nulla re indieentis natura fit.. Neque concludit|-

Gratia autem in parabola non fignificat merce- |
Idem ex pacto pro exhibito labore , ac minifterio|
feruo promiflam, debitàmque; fed mercedis cu-|
mulum, atque corollarium , quo ferui, qui Plüs,þ

[uos inutiles effe, cum fecerimus omnia, quz
iprecepta funt nobis , non quidem nihil prz-
ceptorum obferuatione meruiífe; ícd nihilme-

iruiffe preter mercedem , que praceptorum ob-
feruationi refpondet. Vult igitur Chriftus non 2lo-
riarinos, cüm. przcepta feruauimus , quia etfi
mercedem noftram meriti fumus , tamen nihil
fingulare , nihil egregium , & eximium fecimus,
nihil , quod non quilibet feruus facere debue-

'|rit.. Nec tam eft laudabile , quód id fecerimus;|

quàm vituperabile effet , finon feciffemus. Non
folent laude , gloriàque videri digna nifi , quz
egregia, & fingularia funt. ,(äcmad"modum fupra
càp. 6. ver. 32, dixit Chriftus , s; dolgitis eos , qui
vos diligunt , que . vobis eft. gratia ? Ntique diligen-

de , fed quia communis, non fingularis virtus eft,
digna non eft gratia. Nam eg' peccatores diltgmfes
lfe diligunt , vt ibi fübiungitur. Eodem feníu dice-
bat D. Paulus r. Corint. 9. 16. 15. Nam etfi
euangeliZauero. , mon efl mibi gloria , meceféstas. eoim
mibs icumbit. Qua ef ergo tnerces . mea ? vt Enenge-
lium. pradicans ffne. fumptm ponam Ewdngeliwm. Dicit|

dem habere , non quód mercedem pro euange-
eodem loquens dicat, vew[quifque ferundum. fuumm

laborem propriam mercedem. acciptet.. 3. Corint.: 3. :8.]
UA ! L E.
fed quódnullam fingularem gloriam , mercedém-

fe,fieuangelizet , neque gloriam ; neque merce-]

Pfal.ij..
J' norum noftrorum non indiget. Caterum non id,

zrac UR

ERE UMun

ÓH

* du

"m
1C€S |

|

nelt
|to Y
Pow

B

f | !
-J Vi
N 'Mgl

,;I
|

'; älpiphanij.
|

|
; i —— Mtcen
!

;l M
i

natà
huic
.vfd(*!l
hinc!

((
j

um
/!lfäi f
(erty d
«D
Imto
moy o
I f;'/'f:at l
dlendicn

pïus fer
Lt

—— J udtethon

aedia

ATA
m

*fr'fm

t)r
tog
n B

| Aünlen

,'/ '(Pm &OCU'

B W
J lm

ïw,swg

Mlone
thon
qutn

l [

, wmotz CaDd
: i,

Tlatt;

*10 LU(
jnæusil
rCl'Pans,
Tltftio
us
u

Qw
Chri&
r
05 Y

Dd
"— u
£
£3

&í! |
TTR

t
In^hellenmr
AUE
ii d

h !
& Lina4
Vi MUU

| , a
" I^ da.!
) anm
uOæAUO dv

r 1
0044 (0t-
!

"""""""""

g
at n
dnim; ...... |
L d '
à entth
um It
. 1 ;x
j^ara T0
Rcere dl
21 3 : " |
barteft
ZJ L.y'vl"*'u&
2
" ,
,l,m,"," Wn
.'.2.5'-"3' d
^
7 7
nili ;
! ,'.'.,.'17) q»z

93"4'173 !UF['?;'
l
"T d
Mirenl
ia m

P r
,vntt ii
I

" t )
j di;lgmfe*l |

t;.-;':f:*l üc

—

Ad Euan-

- |eelica con-

fiia nos
Chriftus ex
hoitatut.

Matth.19.

k20

z. Corinth.

i9. 16.
|

memoiizc
lapfus,

r u que pracepta (ant. vobis , dicite, ferus inutiles [amws ,

Epiphsnij.

EL

JINIVCAE CAP. XVIL

jc.

ergo cius gloría ; quz fingularis, & propria mer-

neret Bw4ngeiws , cámque poffet ex Euargc-
lio viuere, vtomnes Apoftoli faciebant, ea ramen
poteftate non vteretur.. Cuius interpretationis Ber-
nardum aucorem inuenio , qui nifi fallor, ita
hunclocü in tractatu de przcepto , & difpenfatione
vidctur intellexiffe , vnde multa ijs conuaria, qua
hinc haretici falsó colligunt, veré colliguntur. Pri.-
mum polfe nosnon folüm; quz precepta funt,om-
nia; Íed plusetiam, quàm nobis preceptum cft fa-
cere, quod opus ülpererogationis anellatur. Quod
& D. Paulus affirmat fe feciffe cámque gloriam
fuam vocat; & nos omnes polle facere Chriftus híc|
non obícuré indicat. Cum enim dixit, Cwm feceri-

oftenditnos poffe plus etiam quàm przceptum eft
facere, & feruos vtiles effe , ficut potuit feruus ille
plus facere , quàm fecit;plüfque quàm debuit; quod
fi feciffet, gratiam illi dominus habuiffet. Dein-
de exhortandos effe homiges ad obferuanda Euan-
gclica confilia; nam ad ea nos Chrittus hic exhor-
tatur. Sicenim dicit, Cum feceriti , que pracepta (ant
vobis , dicite . (erus inutiles famus , tanquam diceret,
Nolite fola preceptorum obferuatione effe con-|
tenti; pergite porroó, & confilia etiam mea feruate.
Sicut adolefcenti illi dixit, 9z ves perfeétus effe, vade ,
vende vniner[a, qua babes, ev* da pauperibus , e7* veni, [c-
quere me, Denique quemadmodum preceptorum
obferuationi merces iufta refpondet; ita obferua-]
tioni cóflliorum cumulatam quandam mercedem,
id eft menfaram bonam ez' confertam , CoAGITAtAm , C77 fe-]
perefflnentem xeípondere , qua gratia hic, à D. autem
Paulo gloria, & merces appellatur.
l. Ef fa(ium efl , dum iret im lerufalem.) Incertum
quando hoc accidcrit , (zpe enim Chriftum à Gali-|
Iza in Ierufalem & contra meaffe, remeaféque fu-
pra docuimus. c. 9. $2. Ncc Lucas hiftoriam fuo
nartauitloco, cum inter cam, & qu& praccíferunt,
nullum vinculum apparcat,etfi conatur Ambro-
fius reperire. Hiftoria facilis eft , & fi quid cxplica-
tione indiget, idà nobis fimilibuslocis apud Mat-
thzum. c. 8. IOR 3. 4. C€xplicatum eft. Quan-
