rantillumin templo fedentem in medio do&torum;audientem illos, & injccrrogä;-..ï :
| tem eos. .47. Stupebantautem omnes,quieum audiebant,fuperprudentia,& re-| ——
| Mponfis cius.: 48.. Et videntesadmirati funt. Et dixit mater eiusad illum: Fili, quid!
| fgd&i nobis fic? ecce pater tuus, & ego dolentes quzrebamus te. /49.. Etairadil| -
: IOngid efäquöd mequærebatismeäiebatis quiain his;qüæ patris meifuxnï;OPQïfä
- jretmeeffe? 5o.. Etipfinonintellexerunt verbum , quod locutus eftad eos.. $.. Et!

*

i

: |dcícendit cum eis,& venit Nazareth: & erat fübditusillis. Et mater eius conferua-j
| lbatomnia verba hac in corde fuo. $5 EtICfus proficiebat fa pientia, & ztate, &j

| — jgradaapud Beum, & homines, —

LU.

.

: 4 ä ," ,,æ : | 1 p v s | : ! N C A PVT ! I, us '* ! z , ; f :H -4 * ?

EEE UeCTEM ei autem.) Accidit| A induceret, vtvniuer(us defcriberetur osbis,vtiea oc-| —
Ev *(* t vt fepe diximus.Significa-| cafione Maria Chrifto przgnans in Bethlehem veni-j:
p 5889 LIRS45 O. tur autem non cafus, vtvidetur; (ret , veImperatoris obfequeretar edicto ; ibíque pa-j.
i* .1 G REA2CAES Latinum verbum preíeferre;! |rerct, vbi predi&um à Prophetis erat nafcituzam;: i

10155 (ed dininaprouidentis que ef-/. |Chriflum Michzz . 2. N |
242.-0:9)/ fecit, vt eo potiffimum tépore| | p dub i1s.) Subidem tempus. Dubium vtrum .
d Auguftus 'lmpeta.ror in animü . Inato jam loanne, an ante quäm uachgezaggqgii noni ?
»ocm RD QI D " d t benliste

,.
à L
j ( M dOR -
dscit as *äïïäääï*äï*v* ER

—€ t Dn s A a - ao o Mi RRE s al n t at

ao | 2É s R0
Conflat, an ftatim, vt edictum premulgatum eft, dc-| A jfingulorum cenferet facultates, quod non nifiimpe-
: r fcriPtidfa&ä fi.. Quin auctores no'nnulli..fm?t lon- [randi vectigalis -caulïä HCfiPOfP/;ïtj Cïonfï"mt l.mnc
l géante promulgatum , quàm fa&ta defcärlgt—xo; »fe-| jopinionem, quodibidem trad;lcvludam Gaula.mtcm
- |pugnantibusIudzis, & quafinouum fcrmmus,gc- ea de caufa populum comm'(.mïli?e, qugü Iudzis non
- |nus detrectantibus , ad quos deprimendos, vtex Io-| — liceret profanis Regibus tributa foluere. De quo;
— fepho colligunt; Coponius à Romanis mdïïis fue-| ; ficat& de hac defcriptione in A&is Apolt. cap. 5.
rat. Quamquam hzc opiniocodem auctore Iofe-| 57. fitmentio. Illud etiam ipfum, quod Tertullia-| -
pholibro 18.. Antiq. cap. 1. göfutarl m'.xln videtur, |nusfcribit ; hanc opinionem adiuuat, Quid enim !
qui ludzos fcribit non di*fïigile cam fcrultutcn? fuþ-. 2! a;;?»;;Fbat hm;:c;f,clefcriptionexn in Romanorum ar-|. l
* fijffe.Itaque probabilius eft nato iamIoanne edictum| — Cïïï;iul,s.aiïäruari' nifi tributi caufa? Quantum autem |
illud exuititle. us u tributi in fingula capita impofitum faerit , incer- 3
t Cafere "tüguflo.) Secundo Romanorum Im-|'g 'tum; fed probabilis eft multorum opinio, tátum fa]- :5
perátore; cuius anno 42. natus eft Chriftus. .'y'lqle,.F . jtem Iudzis impofitum fuiffe , quantum priüs Dceo, Quale ve-|
quz de hac re apud Mattheum c. z. r. diller-|- 'templóquefoluerc folebát, id clt mediam partem fi- &;egiïläläi
: uimus.ï dcxus ov w NI |eli; qUæ.draChmf&S duas cötithaFS fiua dere MatthQi maRis im«]|
"Misynecdo. | ^ 77* dæjäriäerewr'vniuer[m;a'?þ?fï ):'-sy-i?cgdoclïem eífe;, 17. 24. di fputauimus.De alijs gcntibus minor cft có- peraeum. |
. Jehein &i- qua maior páts pro toto accipiatur; omnes monent, 1^e.&ura, quanti iuffz foïuekre;'n;equc enim idem om- :
| äïl;ss.&c— & res per fe manifefta eft. INec cnim totus OfblS'RQ— nibus tributum imperatum fuilfq credédum eft;cüm :11
| .. ]mani Imperatoris iuffa defcribi poterat, fcü.njg toüis| "|non omnium eadé haberetur ratio.Diifficilior hic cft þfa
cius non pareret impcrio.:Touis*igi'turprblvs. ,:.;.ificü |queftio , quomodo Romani viuente adhuc Herode
ea orbis pars, qua fub Romanis erat ; | QCfC.f lbämf- .. [RegeIudzos cenfere potucrint, illifque vedtigal im-
fuscft. Siimilia exempla paffim .occurrunt, Mar-| |perare. Id facilé; & nó malé quidá foluunt, Herodem
thai a. 10; Et commeta eff vnmer[a eniitas , GC C. 17. 45 C ab Augufto precario regnum accepiffe; itaque non
l tenebra fa&be funt[uper vniner[am terram , & A&órum| / |Kfolàm vedtigalis.fed pene etiá mancipiü Romanorü f
; 1. 28. & 24. 3. & Romanorum r. 9. & ad Coloff en-| Jerat&cad corum nutum & regebat populum,& ipfe
| fes 1, 6. Sunt qui exiftiment; netotum quidem Ro— ï'ïgebatur.: Hoc fa,,'cil& apu dIO(CRhü— -Ecoriiciet
: manorum iimperium fuiffe dcfcr;p;um, fed folam| |Aliaetiam nunc queftio reliqua eft,vtrü omnes om- | 3 |
3 tantüm Syriam ; in qua tunic Iudea c;nfebatür.Seä vrau'no homines,äm foli viri,&.ij 1pfi vt-rum*ognn;säælj- E
probabilius eft; ídque omnesfere auctores tradunt;| — |foli patres familias cenfi fuerint.Nà & hocà quibuf.|
: totum defcriptum imperium. Quaenim rationeau — [dara int er'fn'e übus difputatur, & iuuat aliquidad loci| - l.
quo iure vna pars potiüs, quàm ?1'9??3 defcriberetur] — |huius explanationem. Auctorcs nonnullos inuenio
Inuenio ; qui dicunt hzc ipfa edi&ti fuiffe verba, 14-| — [nó malos;qui folos viros; cófque patres tátüm fami-
Memws , vt vmimer[us deferibatur obis, Cxederem , fi fc] . |liàs defcriptos fuiffe putent. Non credo ; na L
Jedictum legiffe dicerent. Maior quaftio, eti non|D belli,fedaugedi,vt dccimusvétbiesliscau Ea qe ]
ladinodum, vt mihi quidem videtur, ad intellizen-| — (criptio cft; & capitatio,qualem iítam apparet fuiffe,l :
dum hunc locum neceífaria, quám ob caufamca| lin fingulaomnino fiebat capita:& nó erat;cur Beatal |
defcriptio fa&a , qualífuefüerit. Quidam enimin-| . Virgo vnà cum Iofepho in Bethlehem ciuitaté füam|
terpretes non alio confilio fa&tum putant, quàm| . vehiret,fifoli cenfendi erant viri.Hadtenus, quzad|
vt numerus conftaret hominum , qui fb Romano-] — |hiftoriam pertinent illud ad myfterium;edictum il-]-
| rum effent:poteftate. Qua fola ratione Dauidem o-| . |lud non tam ab Augufto , quàm à Deo profe&um
! lim-legimus populum nutieraffe 2. Regum 24. z.| |fuiffe, vt per eam occafionem in Bethlehem Ma..| |
Coniccturam ex Iofepho; & Tertulliano faciurnt.| — |ria veniret, ibíque vbi Prophetz nafciturum prz-| M
'lemmill'e lib. A-ntxiquitat*ü'.m? I8. C. 1. de hac. )0- -diXöraütf', näfcemcur Chu&us f,'. Vt ;Ambmfïus; & :
uli recenfione fcribens nullam de tributo, nulFam Beda hocloco , & nosapud Matthaum c. 2. difputa-|
dealiaeiusfaciende caufamentionem facithicveró| | |uimus. .. - du d !
libro aduerfus Marcionem 4. fcribit hunc cenfam| | — z. H defcriptie prima , faHaeslpra[de Cyrento.) Sic| — i
lAugufti in Romanorum archiuo fuo tempore fer- legendumsetfi in ptzfidis nomine variatur, dum alij] - :
jaatum fuille: tantüm ergo defcripgtionem fuiffenu-| |Cyrenium, alij Cyrinum, alij Quirinum vocanLNó| ——
jmeri, que vna cum alijsfcriptisferuaretur; tribu-| — |ergo fignificatur hanc defcriptionem à Cyrenio pre-| |
.g tum enim feruari non potuiffe. Communem om-]| | [fide , fed co przfide fa&am fuiffe, neque poftea alias|
| nium fere auctorum opinionem fequi malo, ideo| |fuiffe fa&as , fed nullam factam ante,non quidem in|
j dcfcriptionem fa&tam , vt infingula capita vectigal| |hac; vel illa prouincia. Nam in nonnullis fortaífe |
l aliquod certum imponeretur, quod lureconfulü| |prouincijs,vtnennulli putantaliz fa&z fuerant:(ed|
| icapitationem vocant. Hoc vt rhagis credam , &| — jnullám ante hancin -tOïOXfa&ainimperio. Multisde |
: jRomanorumauaritia, & omnium Regum confue-| | |caufis creditur hoc Euangeliftam notauiffe , quod| :
|tudo perfuadet, qui nonnifi duabus de caufis recen-| p. |per fe quidem confideratum vi RU
(fere populum folent, aut vt fciantquantum exco| inon magnopere pertinerc. Prima fuit, vtadhiberet! j
] —— peconiz pofficemungi, aut quantum colligi virium| — hdem hiltoriz, dum omnes temporis circunftantias,|
: lad bellicos cafus. Hanc enim ob caufam à Dauide| |& rerum conditiones exponeret, dum Confülem| i
dpopulum fuiffe numeratum 2. Reg. 24. 9. perfpi- quodammodo dcfignaret ; vtexiftimat Ambrof, $c-| [
cuum eft:& paullo poft doccbimus hanc defcriptio-| |cunda,vt id diuinitus factum apparcerct, nó aliam ob|- :
| |nem non futuri belli caufa fuiffe fa&am. Itaquere-| |caufam quàm vt Chriftus in Bethlchem , vt ÀPro- B
liquum eft, vttributi caufafacta fuerit, vtEuthym.| — |phetis przdictum fucrat, nafceretur ; ideo tunc fa-
] Strabus, Beda, & Grzcus apud D. Thom. audor| &um,ante non fa&um. Tertia, vt oftendetet (üm-l
| exiftimant. Quinetiam Iofephus codem locotra-| — |ma pacis tempore natum Chriftum, qui mundo pa-
l dit Cyrinum Confularem virum miffum fuiffe, vt] — 'cem affercbar. Vbique enim terrarum tunc fuiffe
n | R ii Ewn**
; U

Mofephi la-
ptus.

|zcnes,Ambrof.De tempore difficilisadinodum hinc
- Joritar quz(tio. Conítat ex omnibus fere au&tori-
]ous Chriftum quadragcfimo fecundo imperij Au-
|zuftianno, regnante, vc Matthazus ait , adhuc He-|

|forein Galliam rclegato miffum fuiffe, vt cenfum
hunc ageret. Qua ergo ratione fieri potuit, vt huius|
|defcriptionis tempore Chriftus nafceretucüm om-
-|nes auctores tradant Archelaum poft patrem H«-
^ lrodem nouem regnaffe annos, antequam in exilium

lvt minimüm , rcgnauerit neceffe fit; quibus Chri-

|toctiam plures, de quare vide que Matth. z. 22.

— —IOAN.MALDONALMILCOMMENT. ^"

pacem , claufam que tunc tertio Iani templum om-
ines & Ecclefiattici , & prophani teftantur autorcs.
Qrnrta, vt Chriftus in primo illo defcriberetur cen-
[u, vt nosà cenfa, & tyrannide diaboli liberarer Ori-

rode aatum fuiffe, Scribit Iofephus lib. 17. antiqui-
ratum c. 1. & lib. 18. c. r. Cyreniüm mortuo 1am
H:rode Rege, & Archclao ciíus filio, atque fucccet-

mitteretur ; & Herodes po(t natum Chriftum duos,;

X o
ftus fuit in &gyptos&, fi credimus Epiphanio, mul-

differuimus. Itaque fi przfide Cyrenio vt Lucas ait,
hzc defcriptio fa&aeft, & vera funt, qua de Archc-
lao , & Cyrcnio Iofephus tradit, vndecim , vt mini-
müm , annis Lucas errat. Quod nonnulli refpon-
dent cenfum multisante annis edictum fuiífe, quàm
peragi potfec , tumultuantibus Iudzis, & onus aucr-
fantibus , Chriftum natum fuille càm primum Cz-

factam , cum Iofcphus fcribit , przfide Cyrenio , fu-
prarefutanimus, & hac etiam nuncratione refutari
poteft; quód i tunc, cum natus cft Chriftus,defcrip-
tio facta non fuiffet; non vrique veniffent Iofeph, &

faris edictum publicatum eft; defcriptionem verór

'|tur. Preterquam quód Euangeliftas non errare alia

Imüs viuente adhuc Herode natum fuiffc. Nam fi ex;

|lés ponant, tamen fiab vltimo corum Atratino tri-
|gintafcptem annos numeremus, quos idem £ofc-

Maria Bethlehem, vt defcriberentur. Nam fi quis [e-
[pódcat Iofeph, & Mariam promptiorces fuiffc ad pa-

|rendum edi&o,quomodo d illud refpondebit.quód
pre multitudine, vt verfu 7. docebimus , hominum|

in candem ciuitatem confluentium locum in diuer-

Iforionon inuenerinti Breuiüs ergo, & , vtopinor,|.

mcliüsalij refpondent lapfum memoriaIofephum
diuerfa confudiffc tempora. Quod vt faciliüs creda-
tur , faciuntalij eiufdem au&toris in hiftoria nó pau-
ci, nec diffimiles crrorcs. Sed fingamus tam expertz
fid-i, tamQue probatz cffe diligentiz, vt nullus in
eo alius error fignari poffi;certé fi Matthzus, & Lu-
cas non facri,fcd profani auctores cífent,tamen quia
tempore Chrifti vixcrunt, & cum eo, ciüfque ma-
trc verfari fanoplüsfidei , quàm Iofephus, mereten-

ctiam ratione probari potcft. Conftat ex omnibus|
ctiam profanis hiftorijs Chriftum anno Tiberi] de-

no. Si inde verfus initium annos retexamus,reperie-

regno Tiberij decem, & octo detrahamus annos, cx
rceno autem Augulti 15. rclinquitur natum fuiffe
anno Augufti 42. vt apud Matthzum c. z. probaui-
mus. Nam Auguftum quinquaginta feprem impe-|
raffe annos Iofcphus ipfe lib. 1$. antiquit. c. 4. au-
&or cít. Anno autem Augufti 42. ctiam cx Iofephi
fententia Herodes viuebat. Indicat enim lib. x. de
bello fudaico c.rr. Meffala, & Atratino Cófulibus fa-
&um regem , quos licetannales diucrfisannis Cófu-

phus Herodcm rcenalfe tradit lib. 17. antiq. c. ro.

cimooctauo palfum fuiffe, & paffum 3j etatis an-| -

rcperiemus mortem illius incidiffe in annum impe-

À rij Augufti 45. Cuiusanno 42. Euanecliftiz, & facrae

omnces hiftoriz Chriftam natum fuiffe docent, 1ta-
que duobus poft natum Chriftum annis mortuus cft

- jHerodes. Eodem modo alia quaftio folui poteft,

quz ex eodem Iofepho nobis nafcitur. Scribit lib,
6. ant. c. 3. hanc defcriptionem , de. qua Lucaslo-

. quitur, 37. annis poft AGtiacam victoriam factam
. jfuiffe; quibus fiaddas 14. annos, quosidem Iofe-
phus ai.t Auguftum ante eam victoriam vnà cum
; |ántonio imperauitfe,inuenies íecundàm Iofephum
, anno Augufti j1. defcriptionem factam,idcft nouem
B anais poft natum Chriftum. Vr Cliriftiani, Euan-

1
!

gcli&fæ. potiüs, quàm Iofepho credamus ; vt homi-
jhe5, eius attatis , quo geftares eft; auctori, quàm
remotioris. Duo adhuc.icrupuli vexare lectorem
polffunt.. Alter, fihac d':fcriptio viuente adhüc He-
rodefacaeft, quomodo Cyrenius prafestunc cffe,
jpoterat? Nec enim przfides in Iudza prius co»pe-
jrunt effe, quàm mortuo Herode, & Archclao eius
filio in exilium mitlo , tota ad Romanos guberna-
jio deuoluta eft. Facilis refponfio. Cyrcnius non
Iudzz.fcd Syrise, vt ait Euangclifta , przfes erat, cum

C eftfacta deícriptios fed quia Indzeaad prouinciam

Syriz tunc pertinebat, vt omnes auctores tradunt;

ic-tiam d-cfcribegc. Alter eft , cur fi Herodes adhuc vi-
Tiucbat , non dixit Lucas Herode potiüs regnante
;quäm przfide Cyrenio, prefertim cum non de Sy-

,ä-r.ia ,v bi- prates Cyrenius , fcd dc Iudea, vbi rex He-
,ir,p,dcs crat, ageretur, Sicut Matth. c. z. 1. dixit. Cum
ägqum natue effet lefus m Betblebem lude , in diebus Hero-
'dus regis. .Refpondeo ideo Cyrenium potriüs Roma-
norum in Syria przfidem , quàm Herodem Iudzo.

!

D rum Rcgem ab Euigclifta nominatum;quia de cen-

E.

F

|Iofue 7. 14. & 1. Regumro. 19. ?o. 2x. Etz. Re-

fu agebat Romanorum , qui non per Rcgem Hc-
rodem, fed per przfidem Cyrenium a&tus fuerar.
. Et ibant omnés , vt profiterentur. )A.i&ibypaz"geq&a:;,
vt defcriberentur, vt nomina darent.. Nofter intcr-
pres non folür defcriptionem, fed caufam etiam
Mefcriptionis infpexit, qua ideo fiebat, vt fe quif-
quc huius, vel illius profitetetnr effe familiz, sé-

Pt profiterentur, càm paullo ante idcm verbum reddi-
ditfet , Ut deferiberetur viiuer(us orbis ver. y. & eir6ypdt-

e1 defcriptionem ver. ».
Simnguli m [uam cintatem,) Ibant.Sic verba coniun-

;cius fuit ofüicium non folàm Syriam, fcd Iudzam|

que Imperatori lubditum agnofceret , idco vertit]

genda funt, vt nomen singuli non rcferatur ad ver-
bum profiterentur ; ícdad verbum ibant , & ad id quod|
*fcquitur, in]t?dmtimt'dfem, fensüfque H)t,ibamt omnes
in fuam quifque ciuitatem, vt ibi profiterentur.Po-
teft queri quid opus fueritin fuam quemque ciuitaté|
ire;vt defcriberetur Redté plerique refpondent, fiue
veteri confuetadine,fiue nouo confdio hancinitam
fuiffe rationépopulü defcribendi, vt familiz fingulz|
defcriberentur ; nemo enim cffe potcrat, quin adali-
quam familiam pertineret, in illo prefcrtim Iudxo-
rum populo, in quo tanta diligétia familiarum olim
facta defcriptio tanta diligentia in omnem poftcrita-
tem conferuabatur. Erat hoc & facilius, & brcuius,
itaque omnes populi defcriptiones quz vnquam in
corpþpulo fa&tz funt, hac ratione fa&as lcgimus , vt

gum 24. 2. Quapropter vcero fimile eft hanc deícri-
bendi per familias populi rationem in fola ludea
étiam tempore «eius edicti feruatam fuifle ; alias

veró gentes fuo quamque more fuiffe deícriptas.i -

Querunt ——

us W - " .

dÉ iitebs

lMUl . E ( il M MM E E
z t TE r MU* NEETETES As "x X n d o E
- EEE od ssts iil N IU

P

i 4 d
—

: :g5 IN LVCAE CAPR d .
curin Be- |Ouzruntalij in quam quiíque ciuitatem ire debue-] À |bantin fuam quifque ciuitatem. Sepe monuimus
em ! : : | . | v u
Pïofcc&'" Lit, VC meiæfcmï? in càmne vbinatus,anin eam,| . |m*y aícendere apud Hebreos frequemcr poni pro

lit Iofeph.lvnde oriundus eiet, anin cam vbihabitaret,anin| ire,ctiam fi locus,quo itur eminentior non fit.Quà-

100

i

|/|quearx Sionis intelligitur , quàd zedificataà Dauide Imüm dierá à Nazateth in Bethlelié iter erat;. Credi-
Wf De n abiiselctis bt voloda tur vulgo afino vcétà fuiffe;quod nec probar.ipo;tc*ü,
z d M feendit autem es* Iofeph.) Sicutalij afcende-! — nifi au&tore:populo; & neício ; an Marie pauper-

4s parua , domus paupercula , fapellex exigua. Nullado-| |dam hocloeo iiiter domum; & familiam Dauidis| 4
, mus Ambitio, nift reclinatorium m flabulo , mater in fens,| — hoc difcrimen ponüt, vt qui per feeminas ex Daui-|
filius in prefepi. Certé Niceph. libro r. cap. 15. exifti-| C |de deícendebant, ex eius domo ; qui autem per vi- j
E7 k '

| ml r at at
AE " -

D
PeW

4
jatauus.nati fuiffent. . Credo igitur in*eam. quemque
lijffe ciuitatem ; que nó tribus ; vt putat Euthym. fed
|familiz fug caputeffet.Nam ficut populus in tribus;
lita tribus in familias diuidebantur. Atque. hoc cum
learatione,quam Euangelifta reddit ver.fequenti re-| F.

leam vbi domum , & bona fua habere? Euthym.exi-
|ftimat in cam quemque ijffe ciuitatem , quz tribus
fux metropolis elfet.Fuiffe autem Ierufalem metro-|

. . EY .
polim eribus Beniamin 5 Bethlehem veró tribusIu-

|da; ideo Iofephum,& Mariam , quia ex tribu Iudz

erant , ijí[e Bechlehem. At Euangelifta ver. 4. aliam

. |rationem reddit, ev quöd:JEt de demo , €7' faniilia Da-

wid, Non ergo quiaex tribu Iuda , fed quia ex fami-
lia Dauidiserant,Bethlehem defcriptionis caufa ve-
nerunt. Álij in cam ciuitatem ire quemque dcbuifTe
putant, vbidomum, & bona fua haberet , Nidc*o que
Iofephum ,& Mariam ijffe Bethlehem , quód, càm
ex familia Dauidis effent , domum aliquam paupe-

rem licet,in ea haberent ciuitate. Id videntur ex

Cypriano confirmare potuiffe , qui in tra&tatu de

|Inatiuitate Chritti fcribit his verbis, Fentwnt im Be-

thlebem quam pradixit Gabriels inuenitur Emmanucl, cini-

mat & in Bethlehem , & in Nazareth domicilium,

& poffeffioncs aliquas habuiffe: Quo ergo modo
non erat eis locus in diwerforio, vt dicitur ver.7.fi domum
proptiam habebant? Quomodo recens natus Chri-
ítus in ptefepio pofitus cft? non, quemadmodum

lilliinterpretantur , vt commodiüs , aut tutiüs effet,

(cd quia, quemadmodum aperté docet Euangelifta,
. -s : m N .
alius nó eratlocus. Nec ita profe&ó Cyprianus fen-

]tit; nam quàd dicit, Ciwites parna , domus exigua s fu-
|pellex paupercula, non indicat domum illam quam-
- [uis exiguam fuife Iofephi. Eodem enim contextu,
eodémque tenore dicit , Crutas paroa , atqui nöayro-
[prerea fignificat Iofcepham dominum cius fuifle ci-
-Iuitatis. Sed tantàm docere voluit Chriftum , & ci-
juitatem paruam , & domum exiguam in qua naf-
|ceretur, elegiffe .. Si quzras quznam domus fue;
|rit, tefpondebit ftabulum, NwZ« , inquit ; domws am-
Abitio j miff veclmatorium in [Labalo..| A]ij; in eam vnum-

quemque ciuitatem ij(fe dicüt vbi natus erat. Quod
nihilo magis probabile videtur, càm Marcus cap.

|6. 3. Iofephum ; & Mariam in Nazareth Galilzz
Anatos fuiffe fignificet, (iquidem ibi ciues eius vrbis
1 fratres, & forores Chrifti;id elt omnem eius cogna-
'|tionem effe dicebant. Alij,in cam vnde oriundus
quifque effet; quod non folum Euangeliftz , fed ne
|rationi quidem confentaneum eft... Poterat enim
[vinus; & idem homo ex diuerfis oriundus effe ciuita -
|tibus; fialibi eius pater;alibi mater ; alibi auus , alibi

&é cohzret , Eo, inquit; quod effint ex domoyeo" familia

|Dasid. Exatenim Bethlchem patrialfai patris Daui-
|dis1.Regum 16.1. ibíique Dautd natus fuerat ; & edu-
^ ]catus.Itaqueab co , qui eam familiam primus tegno
Inobilitauit, Bethlchem ciuitas Dauidis appellaba-
|tur,vthocloco,& infra ver.r. Quanquam in veteri

teftamento cüm Dauidis ciuitas nominatur s. ybi-

b

"Jberetur, vt fupra ver. 1.& $.

Diad verbum proximum , 77 profiteretur , aut ad (upe-
fiU.S-g
liget per hyperbaron diétum cfle videatur. Non ne-

quam & fitus Bethlehem,(i cum fitu. cóparetur Na-
zarcth;altior erat,quia aqugà Iudga in Galilaam de-
fluebant. Verba ad hunc modum iungenda funt. Lo-
fcph etiam afcendit à Galilza,à ciuitate Nazareth,ne
fenfus effe videatur aícéditfe Iofeph à Galilza de ci-
uitate Nazareth,id eft;qui erat Galilzus,& ciuis Na-
zareth. HabitabatIofeph cum Maria in Nazareth
ciuitate Galilzz,ibíque,vt opinor,nati erát.Qua au-
tem occafione corum parentes ex Bethlchem géili

E6 cluöd e[fet de demo,ez* familia Dauid, ) N(t))n fo-

lum Iofcphum , fedctiam Mariam ex familià Daui-

ros , ex cius familia etfe dicerentur, niinis fubtiles
interpretes mihi videntur. Nemo enim ignorat,
domum , & familiam idem eífe, fed nimirüum Euan-
eclifta, vt vno vetbo alterum explicaret , vtrumque
coniunxit. Et apud Matthzum probauimus Ma-
riam per viros ex Dauide defcendilfe, & tamen fu-
pra cap. 1. 27.cx domo Dauid fuiffe dicitur.

g. Ft profiteretur.) G. amoga las , vt defcri-

Cam Mari4. ) Poteft nomen Mariz referri aüt

ciuitate migraucrint in Nazareth ; prdrfus igncraä— '
tur; nec , vt arbitror,fciri poteft ; cüm nulla de care|
extet hiftoria, Probabile tamé eft;quod her. $1.fcri-]
bit Epiphan. Machabzorü tempore propter affidua|
bella,qux in Iudza erant, in Galileam commigralfe [

i

Lt fcendit , vexfu precedenti. Hoc probabilius:

go tamen;Mariam fuiffe defcriptam nam corü opi-
nionem; qui folos viros defcriptos fuiffe putancíu-
prarcfutauimus. H

3 n Dcfäzghfm" frbi: vxore þrægnantef.)N'on eft fenfus|

defponfatam illi fuiffe , càm iam effet przgnans; fed
fuilfe illi priàs defponfatam, & tunc cüm in Bethle-

biguitas, quz in noftra apparet verfione nulla cft,

E'dew eyuUo, quz priegnans etat. Defponfata autem

dicitur Grzcé uepwneeupdon ; qua eam proprié figni-
ficat ; que defponfa, & pa&a in coniugium eft;non-
dum tamen domum ducta;quamuis Maria veré iam
duca effer ; vt indicaretur , ita eam vxorem fuiffe;vt
effet tàmen virgo.De qua reapud Matthsum c.x 18;

.|20. differuimus. - ..

G. EaHwm: eft. autem. chm. effent ibi. ) Non cae

per Micheam prophetam cap. $. 2. declarauerat,
vt in Bethlehem Chriftus nafceretur.. Ea proui-
dentia fecit,vt per id tempus edi&um à Cefa-
re Auguilo de defcribendo orbe vniuerío prodirct,
vtea occafione lofeph ; & Maria tum , càm inftabat

— |partus,in eam venirétciuitatem , vt ab omnibus in-
.terpretibus notatum eft. Querunt nonnulli quo-

modo Maria.tam propinqua pártui tantum fpa-
|tium conficére potuerit? Quáttuor enim . vt mini-

"h .

hem afcenderunt, füiffe pregnantem.Grecé ca am-|

fu , nequefola natura fa&um effe , fed diuina pro-|
uidentia: intelligendum .eft, que conltituerat, &

"

dis fuiffe Matthzi r.probauimus. Quódautem qui-j

OT

ETUTE r ais TE A
" — HááÓ — — —— À— ——

7p

j

nianos, .

invuc.

B.Marix u ; d s
grauis noslleftum , ficut ;cxteris imnulieribus , & grauem vte-

ivf Mm, Ornod ego mihi omnino verum effe per-

|partum füum videbat appropinquarc. Colligitur

Ixerit fupra cap. 1. 57. ex ijs, quz ex Origene, Am-
brofio, & Theophyl. notauimus, poteric intelligi.| -
: g

.nuiffet. Itaque etíi verbo aliud, rc tamen ipfa pri-|
[mogeriitus , & vnigenitus idem hocloco funt; vide
jqux de eare apud Matthzeum cap.r.25.difputauimus.

.|uolaifolent teneri adhuc infantes , vt membra con-

| [B. virgini tiàm ; Mariam fine ruptura vlla corporis, fine vl-
pattus finelo dolore peperitle. Quod vtrumque non aliara-
ador ^e|tione Calainiani negant,'quàm quód omnis pie-
ta Calui-tatis; oxnni'(lltlc'hdnoris Beata Mariz Virginis ini-
- mici fint: Si enimaperto peperiffet corpore, quo-

^|& fuis manibus inuolaere? Ita?ue non folum fil-

Di&ione

, Cam obftetricis ope peperille Gregorius Nazianze-

ICI

JOAN. MALDONATI COMMENT.

102

quomodo nullum in diuerforio locum . inueni-
re , quomodo agnum emere non potuiffer? At
leue hoc argumentuim . eft. Fateor ; fed ad re-
fellendum id , quod nullo argumento probatur,
quamauis leue fatis eft argumentum. Magis pro-
babile , & pium cít , quod grauiores au&ores|
Fulgentius in Íermone de laudibus Mariz , &
Bernardus homilia in illa verba Apocalyp. 12, ver. 1.
frZuum. magnam. dpparum i calo , & Nicephorus
libro 1. cap. 1 tradunt non fuilfe Mariz mo-|

(uadeo. Nam quz íime viro concepit, fine do-
lore. peperit, credendum eft & vterum fine mo-
leftia. vlla geftaffe. Nihilergo vicinitas partus im-
pediebat, quó minüs in Bethlehem etiam pedi-
bus venire poffet. Quin iuuabat potiüs ; quia
Chriftus, qui ibi nafíci decreuerat, eam , vt credi-
bile eft, vt eó veniret, inftigabat; & occulto iu-
uabat auxilio, non tam ab ca gceítatus, quam eam
gcftans. Vero ctiam fimile eft Mariam neque lo-
cum,neque diem íui partus ignoraffe; quare có
fe libentiàs, atque alacriüs in viam deditfe, quód

ex hoc loco Mariam non eodem die , aut eadem
nocte, qua in eam peruenit ciuitatem , peperitfe,
vt vulgaris quedam fert opinio ; fed per aliquot
dies fuiffe Bethlehem , antequam pareret , càm di-
cat Euangelifta , com effint ibi , dies impletos fuiffc
pariendi. Cur autem hoc ipfum Euangelifta di-

7. Et peperit. filinm faum primogenttum.) Primo-
genitüm vocat Chriftum, non quod . poft illum
alios, fed quód ante illum neminem Maria ge-

Et patinss ewm inuoluit. ) Gzq4) camapydyucey , &
faíciauit, vt itadicam , id eft, fafcijs obuoluit; vtin-

ftringantur , atque firmentur , enormiter aliquando
fluxura, fi dilloluta effent. Non erat ea diligentiain
Chrifti corpore neceffaria, fed erat debita. Nam
quamuis fine viro conceptus; fine matre feruari po-
tetat , tamen przftitit illi mater officium. quod pia,
ac diligens praíftare mater debuit.. Et paffus cft in fe
ficri Chriftus , quod inalijs hominibus fieri confuc-
uir, vt verum fe hominem czteris, fimilem declara-
ret, Sumitur ex hocloco non minimum argumene
itum ad confirmandam Ecclefiz Catholicz fenten-

|modo potuiflet recens.natum infantem excipere,

(a , (ed etiam fabulofa; & vt fufpicor ex Rabbinis
Inata opinio illa eft; quam non mod3 in. nefcio
quibus apocryphis libris, fed etiam 'apud Suidam
nimis in hac re credulum au&orem]lego , parien-
ti. Mariz obftetrices affuiffe. Acutiàs Ecclefiaftici
viderunt au&tores hoc ipfo loco indicari, fine vlla

!tati fatis conuenia.. Nam quz afinum habebat, A

.F

D

C

L

natiuitate Chrifti;, Gregorius NyíIenus oratione :

[& Bernardus fermone 4. in vigilia natalis Domi-
[ni; Cypriani, & Hicronymi , quia illuftriora fünt,

jnus ca de re fenferit ; paullo anteaudiuimus. Eademl

|pro publica hofpitio ied pro omni etiam do-|

,tx hoc ipfo loco magis ctiam refutari- poteft.
|Quo enim modo in diuerforio, id eft domi(uz

CUfn 7"18 ComIHOdUm,VC XPonCrelïCx thum. At
'confifterent in diucríorio ; ideo fe in ftabülum re-
cepiffe. Alia quegdam inter minüs nobiles interpre-

idiffinientes locum in vico fuperné te&um ; catera

[mercatus accommodatos , quófque Galli patria lin-

nus in Chrifto patiente , Cyprianus in fermone de

de Refurre&ione Chrifti, Hieronym. contra Hel-
uidium , Fulgentius in fermone delaudibus Mariz,|

verba recitabo. Pasnicul;, iuquit Cyprianus , propur-
p^ra » pro by[fo i ornatu vegio lacinte cOngernntur : gens-
mix eft , eo7 obfletrieyege deuatam dilefle fobols exbibes clien-
telam s attreiíat , ampletlitur , imngit ofcula , po rrzgir HAm-
mam , tofum negotium plennm gamlia;nu!lm delor , nul-
la. nature contumelia in puerperio,. Et alio eiufdem li-
bri loco. Ultro, inquit, maturms ab arbere bamla fra-
us elap[us eft : nec vportuit vellicari, quad fhonte pradi-
bat. Hieronymus veroó fic , aL bfit , inquit, v* boc de
matre Saluateris , Q9* viro maffo fft exillimandum.. Nulla
ibi obletrix , nulla muliercalarum frdnlitas interce(tit : np-
f& pannis imuoluit infantem , ipfa e7" mater , £ obfletrix
f»it.. Quales faerint fafciz , aut panni, quibus na-].

Qrmare. Hæretici valde þrob—are pofle vellent fe-
T1COS , autcerté pretiofosfuiffe. Nos viles, fi nod

lent. Conítat enim tam pauperem Mariam fuif-
Íe, vt illi ne pregnanri quidem, autparienti locus
fucrit in diuerforio , vt infantem in Præfcpi

cium fatis non habaerit facultatis. Quid Cypria-

omnium veterum auctorum fententiaeft, —
Et rechnawit e»m i prafepio , quia. mon. erat. en

nis fignificare putant , quafi ««QGovpa. non folim

micilio accipiatur,íupra ver. s. refütauimus , &

illis locus non erat? Refpondent non fuiffe lo-

Euangelifta non folàm puero, fed & illis ipíis , id|
eft Mariz , & Iofeph, locum non fuiffe indicat, vbi

tes fertur opinio: ex Bedà, vt aiunt , diuerforium

patulum, & in diuerfas apertum viás, quales illi|
Íunt quos in Gallicis videmus vrbibus adágendos

gua ballas appellant.. Id neque Beda dicit, neque
credibile eft eiufmodi faiffe diuerforium. « Quare
per diuerforium quamuis ion folàm E.ublial m ho-|
Ípitium ; fed omne etiam confuetum hominum do-
miciliumintellieendum etfe putent; ità vc diuerfo-|

:f;
.,
|
i

*
i $
1
H

griaidiuertunt, cxcludi. -Hocmodo maior fenten-
tHe vis additur , vt hignificetur lofephum; & Ma-
ä**ri?m* non folàm in publicis ; hofpitijs, fed: ne in
pa:iuaäs:qüidem ciüiuin :domibus lpcum inueni-
re potuifles itaque. ab. hominibus exclüfos. fe in]

KC

ritürà qui bafdarn qui fieri potuerit, vt illis ia.diuer-

iftiarüm habitationi opponatür ; xamen nó exiftimo

rium,id eft hominum habitatio , ftabulo id'eft bc-|

confuerüm hominum hofpitium; quó omnes pcre-|

ftabulum,id eft in locum beftiarum recepitfe;-Que-

forio

""

tus inuolutus eft Chriftus, certó non 1yoiTumus af-|
e

(ordidos fuiffe credimus , quales pauperum effe fo-|.-

præ' ,

|inopia pofuerit, vt advc'mendum"agnum in facrifi-

locus im. dinerforis. ) Quid hoc loco- diuerforium| Diverfori
; : : À miné .
appelletur, & quale nam fucrit, nonnulli dubi- quid iacek
tant. Eorum opinionem , ?ui diuerforium hoclizsu —

jloco propriam domum Iofeph, & Bcatz Virgi-

E P g

PT NY *
A MODDUENNU U UE

Wif u

]
(
do:

W

E feph,.& Mariain diuerforiolocum non inuenerint,
caufze probabileä afferuntur. Altera xmlltitudg ci-|
uium;,& eorum qui cx genere Daui.dis erat .vn.dlque
| per id tem Poris,vtdcfcriberentut, in eam ciuitatem|

uenetint.

Àn extra
vrbem fta-
bulum fu-
etit.

tit.

|

in diuerfo-
tio non in-

left in dialogo cum Tryphone; inter recétiores non-

iChriftes i reclinatum;tamen dubium 1
ftabulo na-|loco,id eft in ftabulo natus,&

103

—ILVOAE CAROÉH

1"04

non porerat caiquam deeffe locus omnibus fe in
fuam quoque domum recipientibus. Scdcam opi-
nionem vet. 3. confutauimus.. Duz 1gitur,; cut Io-

affluentium. Hec vtopinor potiffima fuit caufajfed

netrap Alij aliam etiam afferunt caufam quód iri Be-
thlehem vitimi omnium peruenifferit. Id non reci-

fephum,& Mari& ad parendum Cafaris edicto fuiffe
promptiffimos. Alij folent quzrere , vbi ftabulum

abomnibus ciuibus vifi fuiffenritaque non potuif-
Ifetlocus vbi Chriftas effet; Herodem latere: & quia
non potuiffent pa&ores qua nodte Chrift? natus cft,
in media vrbe locum inuenire, nullo indice: in qua
(entétia inter antiquiffimos auctores Iuftinus etiam

nulli , quibus ideo non affentior ; quia id in fumma
dicunt Chriftum in Bethlehem non effe natá,quod
Ícripturz repugnat. Et quod de Magis dicitur, leuc

Chriftum,cum Magi venerunt, non iam in ftabulo,
Íed in domo fuiffe , vt Mattheuscap. 2. u. fignifi-|
cat, Et intrantes domum imuenernnt puerum cum Maria
matre eius , q7" procidentes adorauernnt enm.. De paltori-
bus quomodo ftabulum inuenerint, ver. 16.dicem".

forio locus non effee'Si corum vera effet opinio quij À
exiftimantin eam quemq; ciuitatem ; vt defcribere :
tur,ire debuiffe;in qua domum haberet , maior effeti
quzítio: cüm enim (inguli (ingulas haberét domos;|

altera etíam fuit fümma, & omnibus-odiofa pauper-|
tas. Nam fi diuites fuiffent;non dubito,quin illislo-|
|cus non fuiffet defüturus;quó enim pecunia nó pe-|

pio,non folàm quia pro arinbïz'i'pöt*c:fï, fed etlam
quia poteft conie&tura aliqua refatari. Indicauit|
enim, vt àdnotauimus ; Euangelifta faperiore .vcrfu- |
|peraliquot dies; antequam Martia parcret;ibi fuifle; |
non ergo poftremi venerant. Et elt vero fimile Io-

illud fuerit, vbi natus eft Chriftus. Quidam extra vr-|
bem Bethlehem illud ponüt;& quia, fi intra vrbem|
fuiffet,non potuiffent Magi Chriftum adorare, quin|

eft;graues enim auctores Epiphanius,& alij fentiunt|

B

C

D

Càm in vrbe igitur ftabulà illud fuerit, alia reliqua
quzflio eft,quam niíi ab alijs magno ftudio tra&ari
viderem, libenter przterirem ; coniun&ümne cum
diuerforio,an ab eo feparatum ftabulum illud fuerit..
Id ego non folàm incertum effe arbitror , fed etiam.
curiofum quarere.Tamé eft vero fimile publici ho--

Qusle fuc-|fpitij ftabulum fuiffe,in quod fe lofeph. & Maria
.|domo exclufi receperint.. Quilerofolymitanam re-.

eionem lultrauerunt, narrant B:abulgm illud fpelü-
cam fuiffe quandam,in qua prefepe in rupeexcifum!
effet,quod cum teftimonio veterum au&orum con-

fenus in oratione de fancta Chrifti natiuitate fem-
per fpcluncam appellant: Theodoritus veró libro 8.
de grzcan. affect. curat. tophaceum fpecum vocat.
Dubitari etiam poteft an Chrift" in ipfo ftabulo;vbi
prafepe erat,natus fuerit.Potuit enim in diuerforio,
autalibi nafci, & càm locus ibi commodus non cf-
