dis? Refpondit Iefus : Quó ego vado , non potes me modo fequi : fequéris autem|
poltea. 37. Dicitei Petrus: Quare non pofflm te fequi modo? animam meam|
|pro te ponam. 38. RefponditeiIefus: Animam tuam pro me pones?Ámen, amen|
» * "dicotibi: Non cantabit gallus , donee ter me neges. W L

ci Icfuss Eme ea , qux opus funt nobisad diem feftum : aut cgenis vt aliquid daret.|
;o. Cumergoaccepilfetille buccellam , exiuit continuo.Eratautem nox. 31. Cunïyä-

d

ZT
v : " -
,
E t
2 T
T d

U
p "
2
z ;
L » ó lp
- Q 7 | B ,
ua
^
".
hp i -

| aliis erant. Alij vltimam coenam , inftitutionémque
|Euchariftiz copigsé defcripferant , lotionem veró
pedum , & concionem illam ad difcipulos poft co--
nam habitam, preterierant. Ioannes contrà lotio-

DN OCAPYUIECXILI

difseruifset. Nos deinceps que ab aliis Euangeliftis
dicta non funt , à Ioanrie verà dicuntur, explanabi-
mus; que ab aliis dicta funt,cüm & à nobisapud illos

pus , quolotio pedum , quam narrare incipit , fada
hit , & rationem , qua 'Chræus adductus id fecerit.
Quod vtrumque pertineat & ad diligentiam , & ad
. |fidem fcribentis hiftoriam. Tempus defignat cüm
[ Jalufnte diem autem feflum Pa[iba,id cft pridie Pafche,
vt ex aliis conftat Euangelifüs , qui coenam illam pti-
die, quàm Chriftus pateretur, factam fuifse tradunt,
Matthei 26.17. Marci 14.12. Lucz 22.7. Cüm autem

Irum Iudzorum, vt Matthei 26.2. difputauimus,que-
runt nonnulli pridie vtrius Paíchaz intelligat Euan-
gelifta fatam lotionem pedum. Quidam pridie Da.
Jichze Iudeorum interpretantur, quodab illis die fab.

fint explicata pretermittemus. Notat Ioannes tem-|.-

|duplex eo anno fuerit Paícha , alterum Chrifti , alte-|-

bati, poft Chrifti mortem celebratum eft; tum quód :

. nem pedum,& concionem narrat;coenam,& Eucha-| p jcare ; de eo enim omnes Euangelifta loquuntur, at-|
K Iriftiam pratermifit, partim quód de Euchariftia fatis queillud ipfum vulgo Pafcha vocabatur,q"uia verum|
: - [multa dixifsent alij , partim quód & ipfe deeacap.e.| — |erat Pafcha , quamuis €o annoà Iudgris non tam Pa-

C

|Chriftus ,

jcum idem fit primus azymorum dies , &Pafcha; &

ifa&am fuifse. Cüm.enim duplex dies fit , naturalis

-vefFere, víque ad altetum nurerabatur; & artifi.

imimido Ad Patrem.) Cüm dicit,Gens oftendit Chtiftum

^€ Nrr diem autem feftum Pa[c'hd.) À jconfuetüdinem vfurpafse, vcléctor, que dicebat, inej
] Aggreditur Diuus Ioannes ad|
| ( 7 narrandam Chrifti paffioné ex-|

telligeret, IPopulum autem Pafcha non illud , quod|
ed illud , quod ipfecelebrauit vocare fo-|

litiim: tum quód lotio pedum nóh ante diem Pafch

| |Chrifti, fed intra ipfüm Pafche diem facta eft.Incho-|Dies tud-]
| »|: abantur enim à Iudeis diesà primo velpere,& in ve-
: 777 quz ab aliis Euangeliftis dicta
erant przterire ; ea veró dicere , quz pretermifsa ab| -

eft intra primum vefperü , id eft inchoato iam Chri-|
fti Paícha , & , quod idem eft, primo die azymorum, t'
vt Mattheus, & Marcus, & Lucas docent , non ergo|
|potuifse pridie eius diei lotionem fieri. Sed non du-]

- Ichaipfum, quod loco füo moueri nó poterat,quàm| -

eius celebratio in fequentem diem tranílata fuerit.
Quod qui non intelligit , legat que apud Mattheum
cap. 26. 2. difpatauimus. Hoc ita eíse ex aliis con-
ftat Euangeliftis , qui hunc ipium diem , quo lotio
pedum facta eft , primum àzymorum diem vocant,

tamen alij Euangcliftz populari , vt opinor, more

orá à pri-
E d j ; - L mo vefpe-]
fperum alterum terminabantur; lotio autem fa&are ad ake- |.
M ' | p i. rum.

bito ; quin Ioannes Pafcha Chrifti :volueritiïgni'fi-» :

loquebantur. Vtruimque ergo vertfm eft hanc lo
tionem , & intra diem Pafíchz Chrifti, & pridie eii

viginti quattuor horarum , qui apud Iudzosab vno

cialis , aut víualis, vt vocant , quiab ortu folis , vf-
que ad. occafum ; lotio intra diem Pafche Chrifti
naturalem,& ante diem artíficialem fadtaeft, ——
Seiens Te[ws , quia venit:bora eiw , vt tran[eat ex huc

necignarum , neque inuitum mortem obiiffe ,£ed!

credendum fit. Euangeliftam. popularem loquendi|

cüm -

? " W " ": ; ; hg Ed*

IN
) m sf.)'bxscxempl.

M d ss r r uPRE

Ürntiy t
Qure
| /tranmum;

jmzmärif "T
ii fatu
ijw w
permmmf
fedem.
*tt «j
* Mqum
"tmm f
C
."'. 05 $
Denuni
petbim
tinuo )
lx lr
w lls

|

Oi
- Qub |YOCael

P f ]
h atj
Omnes h
5 ng W'W,

m pt

MRnw) n
o (Wünis[
Pïæ&ï&in
COR
BU
ET
Rs
Qläferan
Pylg
VIarcb.
tl d

lttdo
x&

NNM

|.-—
A
h

"

Tan ^ml
HEII Inan
h.kl-s uuhn

É H
d
3 wrom !*v".';":ün
V ä.'.isl UM

o n
armonm,
, Ionttg
jelret d
s g
quuntut d-
« auavtnm

d Mmp'
jmon m

4

"Il

— :
BEngs uN TMM

—— — —— — R u oU LE uD EE C D EEE

! chdt

tum aícé-

* s

&30

l!

Bcect g i R.5 a pO US R RCRNUAES: i 6 t ii

'Imodó non refagiffe , fed etiàt antequam Iudaiad!
compréhendendam véniffeitéam, ipfum fefponte]

mots tran-
ficus fuitex] DMRUR P R RI
fhïcpmüdü noón morteat ipfam , (ed morcem (imul, & afcenfio-
ad Patrem

; Tra&. syibis e*xemplum elIe poteft. $pes , itiquit Auguftinus,

itinuo péles lauit ; lauit autem folis Apoftolis; fo-

m t i t

cim fciret, quo tempore , quoloco'; & qua ratione
moriturus efset'; (ponte fe ad mortem com parafse,

Ne veró figüificat tunc fciüilfe, id eft didiciffs;Seie-|
bacenim; vt Chryfoftomus; & Theophyladt" aiütit;|

lud effe rioriéndi tempusà Pátte éonftitutum;quod!

citáe(f: antichefis ad'luperiorarempora, quod &!
upertus ï'ä;ii'i-iäæäuercit. SxocEtiàn gä:&a ríatraue-|
tat , cüm Iudzi vellencin Chriftam manus inijcere,|
eam refa gt ([c j! quia nondam venerat bova eius , vt cap.
7.3o. & 8./20. nunc é contrario dicireum non

íüa ad mottetn ptzparalfe.Cüm autem dicit, ? rran-
F-at ex boc mundo ad Patrem y'- indicattciuiffe eum nön
itife moricitim, quemadmodum homines ceteti
mori folénc, vt víquead vitimum iudicij diemnon
effec re(ürréctatüs; fed ira potius ; vteius mors tran-
ficus potiüsek hàác mundo ad Patrem effe videretur;]
quàd paüllo: poft refürrectarus effet.. Quanquam

nem in czluintranfitum mihi videtur appelláre.|

fionc iun- lPer mottem-enim folam; f polt refurre&tionem].

in celum nona(cendiffet; non diceretur ad Patrem

inter mundam; & Patrem antithefim quandaui
fignificari; perinde acfidiceret , vt exloco mife-|
rie, & laboris, ad locum rcquietis, atque foeli-]
éiratis tranfiret, vt caufama. fimul: tacité reddat,
quare'mottem minimé recuíaucerit. Quis enim
tranficümà miferia ad fclicitatem recufarec? Id no-

viembri m capite data eft , quód effent Mlo. tranfeunte fine|

Ab eins corpore alienm. Nonne €7* wpfi tran[eunt , quia non
permaneht £^ Tran[ount plane &2 ipfi ,. ed. aliud. eft tran-
[ire de mwundo , aliud . eff trénfire cum mundo ; alind ad Pa-|
treri , alind ad boflem.Nd e7* , Ezyptij tran(ferutynen enim
per[equezdowan[eront : non tamen tran[ierunt per aaré ad
regnum, fed in mari 4d interitum, — EC TEURU
Cism dilexiffet faos , qui erant im mundo , n finem dile-|
xit e05.) Swit; hoceft (G9c idfec Apoftolos appellate

perípicuum'eft. $9s quippe vocateos, quibus con-
los igitat Apoftolos fss, id c(t domcefticos, ac fami-

vocate folecj "vt Theophyla&us, & Euthymius ad-
notarüt ; aut quia crcati ab co funt; quemadmodum
omneshomines fuosappellauit cap. 1. m. Im pra-
pria venit, C9* [wi ewen non receperant » aut quia ab co ele-|
&i ,ac pradeftinati, vt 2. "im. 2. 19. Cegnewit De-|
misws , quifuntems: aut quia - æe/&ici cius funt,
quamuis predeftinati non fint. NamTIudas quidem
predeftinatus non erat, tamen inter fuos hocloco

vt Cyrillus; & Theodorus -Mopfüeft. ob(eraarüc.|

iam indeabomni xternitate , fedfciuilIc femper il-,

tunc videbàrappropinquare. Vídetüt etiam mihita-| -

C ftolus, ff'ánlezs eft; dilexilfe igitur m frnem; ideft| 4

tranfiffe. Illad. étiam ;mihi videor animaduertere| -

dubio fécutura, Quid ergo infideles, e* ab boc capite , atque|.

nemini dübiiim etfe poteft, & ex fequenti hiftoria|E

liares eius vogat.. Multis enim- modis Chriftus füos|. |
tantes'exiftimant Chriftum poft tradiram difcipu-| —— !

cónumetarür; quia & illi inter ceteros pedes lauit.!

Ó

elfearbitror; éüm apud nallàmaü&oremgrauem| ——
inuenio. Mündam hic emphaticé fumi puto pro du bie
(A sIquid dica|
tuf.

dixicþäünb'ahfc , vttran[eat ex boc mundoad Patrem.|
-
|
latione opus effc.Se à miferíaadfelicitatem tranfiréj; ; ]
illos in medijs miferijs, & periculisremanere: At :j

quid eft'Im fmem dilexitess ? Augaftinus, & Bega;ï Quid eft,]
duas adhibent interpretationes. Alteracft, vt fi- in fin£ d
lexiteos. -
Roman.Io.

tamen difceffuras multo maiorem erga illos amo-| l
rem oftendit ; lauit enim" corum pedes , quod| i
antea nunquam fecerat. Reddit enim caufam Euan-| - |
gelifta , quam ob rem difcipulorum pedes lauerit, !
cüm nunquam ante lauiffct, nimirum vt difce-
dens exnundo maiorem erga illos amorem often-
deret. Quapropter Cyrilli , & Ruperti opinio-
nem minim? probo, qui rotam hanc fententiam à
lotione pedum ita difiungunt, vt ad eam nullo modo|
putentpertinere. viisbde ul N RC

. à. Bttená falla.) Magna hic inter interpre- 1
tes concettario eft, quam caemám Eudangelifta fa- |

&am intelligat? Quidam , in quibusgrauis etiam i
(auctor Cyprianus, ccüz nomine quidquid in
ca ceena fa&tum eft,etiam Euchariítiz inftitationem |
intelligentes, & fa&am, id eft finitam interpre-]

lis Euchariftiam eorum lauifse pedes. In quo4 - j*
rum fententiatrianon probo;. Quód Euchariftiam| — '
cenam vocariputant, quem Caluiniítarum erro-| ,
rem apud Matcheum .refütauimus, Dcinde quód |
poft Euchari(tiam pedes difcipulorum Chriftam la- |
uifse dicant. Quod ex eodem hoc Euangelifta fa-|.| chiiftus
cillimé refellitur. Scribicenim verfa 12. poft lotio- Pede diti-

: SATURE E 2 .. pulorü Ja- |:
nem pedum Iterum l'CCtlblHrSC, nondamcrgo Hmc- Eit ante Eu

| Itaque Cyrilli interprétátionem non probo, qui| [rat; quidquidin cona illa fa&urus erat.. Quodau- choriftie
hocadoimineshomines; neque Ruperti, qdiadom-| —|temin eacona vltimum fecit, hoc fuit,vt corpïxs,& Wepuosig K
L nes cle&ostefert. Maior quzftio, quare addiderit)| — jfanguinem fuum difcipulis traderet; vt ex Luca 2 -
Quierapt in mund. Chryfottomus, Leontius, Theo-| — j»o.& D Paulo 1.Cor.15.perfpicuüm eft,ergo Poä-—
| phyla&us, & Euthymis putant ad differentiam Pa- quiá pedes lauit, Euchariftia dedit. Deinde poftquá
ciarcharum , &galiorum fan&orum hoc: di&um| — |pedes lauit dixit, Frsm ex vobsme traditur? eff «t cóftat)
! etfe; qui càüm do meftici quoque fuiffentDei, inhoc| — lex ver.21. at hocdixit antequam Euchariftiam difci-|-
bF Imundo iam nonerant. Atquideadiftin&ioneopus — !pulis daret; & tota coenz actio finita efset, vtex älijsi
o brepcv4e cribus — .. |
* ! ræ ^
*

; meolo non debere homines impuros , atque illo-
tos.ad fümendam facrofanctam , ac.diuinam Eucha-
UHZLJ.IH aCcedöfci qu()d,fi Poft datam fecxiTet Eucha-
Iriftiam , docere non potuiílet. Alij contrà cenam|.
-|pro cfu agni accipientes , & fa&tam , hoc eft pararam
intelligentes , Chriftum ante efum etiam agni pedes
Apoftolorum lauiffe putant. More enim Orienta-
lium gentium Chriftum .vltigaum hoc cum diíci puz
II.S COnUllllurn CCIC«braH—C- SOhtOS Conmuas in. ma-
gnis , fplendidifque conuiuiis lotis priüs pedibus adj 5
caenam accedere., quod ex nonnullis quoque profa-
nis , ac peruetufbis difcimus.auctoribus.; Credo ego

P ,
Qua de cauj
lauaret pedes. Éttota hec fententia cum verbis pu-
.. |gnatEuangelifta , qui verfu 4. Chriftum, vt difcipu-
?ofun; lauaret pedes , à coena dicit furrexiffes iam er-
gcaut -.;5ziierat,c.ænuam,:a;qt certe ccenare coeperats &y
« |verfu 12. fctibit, poftquam pedeslauit , iterum recu-
buifle; ergo antequam lauaret , iam accubuerat. Alij
inchoatam quidem, fed non finitam coenam inter-
gggctïanmrgcænam autem efum agnivocari.Que Au-
tggu&ini, Bedz , & Rupert videtur etle fentenuia. Sed
ea ipfa,quamuis & perfeipfa , & auctoribus proba-

j

bilior, tamen vno Euágelifte verbo refutatur.Cóftat

Exod.izit.|enim Iudeos ftantes , & calceatis pedibus. folitose
agnum edere , quem ritum feruaffe Chriftum cre-

pedes la-
uerit,

cüm coena fieret ; fed f'erzre 7200[1&68 , cüm ccena iam
facta effet , quemadmodum Graci omnes.codices,
& impreífi, & mafaicripti , quos legerim , habent.
.wamuis N onnu.spg.'c'tg, gdüol.&:'o:q , Vertat,ideo, vt|
jopinor., quia metri ratio non patiebatur , vt diceret
lopepijooio. Deinde qua ratio erat, vt Chriftus incho-
atà,& nondum finita ccena ad lauandos pedes far-
geret? Deniquefi rationem confideremus , quam-
obtem Chriftus. difcifmlorum lauit pedes , quam
paullo poft fümus explicaturi , intelligemus non an-
te initam omnino coenam commodeé lauare omni-
, no potuille.. Resergo , vt ego quidem fentio , ita
*äfäs Chti- f?; habet. Tres ,cænas.,Chri&us,vt;;monnuili, au&o-
OO* Iresobferuauerunt , illa no&e fecit.. Prima fuit lega-
|lis illa Pafchalis agni. Ante ea inchoáta,; nondüm
autem finita; aut continuó ca pera&da antequam
alia inchoaretur, Chriftum non lauiffe. pedes. mo-
1. dó probanimus; quia eam, coenam ftantem füme-
|re.oportebar ,. & Euangelifta dicit eum furrexifse.
Stcunda fuit communis ,. que finita iam: Pafchali
coena ,. qua, non.tam, exlatiandz " nutriendzque
naturz, quam íeruandz legalis ceremoniat caufà
fumcbatgr , apponi folebat ,. vt qu&agnum ederent,

$

A 1

i : | ; t : " e !
-|& Chritusne in mentem quidem venitle Chrifto,vt eade caufa]. -

'[dum ergo non fequitur ea verba di&aab eo effe ante

pedum Euchariftiam datamfuiffs, .. .. .

lotionem pedum; ita non fequitur ante lotionem

-.Cims Diabolus mifrffet. in cor ,vt traderet eum Tudus
Symons. I[caristes, ) Quazrendum hic primoloco eft,
quoríum hoc addiderit Euangelifta. Cyrillus, Chry-

in hunc modum interpretantur ; quamuis Diabolus
iam immififIet in cor Iudz , vt eum tradetet , ídque
ille fciret;tamen non propterea defiit difcipulorum,

Jacinter eos etiam Iudz lauare pedes.Itaquead com-|
mendandam Chrifi patientiam , clementiámque]|
. lhoc Euangeliftam adieciflc.. Hoc ipfum indicat Au-| ..
guftinus , lenfüíque bene loco hærct.Wanquam. L

mihiillud etiam videtur his verbis fignificari , proxi-

|(ibus tres rationes afferuntur , quz omnesà veríu 4.|

|da dicirimmififse , non quód non alias quoque ma-]

lIceleratum , ac flagitiofum efse mortalium , vt tan-|

caufam reddit ,quare hoc poriffimüm tempore pc-
des difcipulorum lauerit. Tribus enim primis ver-|

pchdcnt',;miabolum hanc cogitationem in cor Iu-|
las cogitationes immittat : ed quód tam. nefaria ,J

& execrabilis fuerit cogitatio , vt nonab alio , quam
à Diabolo. profecta videri poffig Neminem tam|

Quale illud eft; Fs ex vobis tradet me. Quemadmo-JInEver. z.

loftomus, Theophyla&us , Euthymius, & Rupertus|-

mutn fui!äc,,MO-nigs tempus , ideóque. Chriftum|
exemplum. illud fingularis. humilitatis ex hoc mun-|
doad Patrem difceffurum difcipulis relinquere vo-|
lü,i.ff(ï:, ficuuantc di t ,]Ezm;, ?m'g wgnifä[ygtöï g,rm-, 'ül
rran[cat ex. boc muillle 4d Patrem. . Traque. etiamnum|

1 largiore ad faturitatem indigerent cibo. , vfitatis

9 C M nri E
: j

WF&&QHUS nifi auctore Diaboloin animum indu-|
CERARGSS a ABLf aiotis T E.

r

l

]

h..

W. *
^ :
* - Y . -
» ^

tunenin
lum qu
derevol

Aefandi

m a

ASte

ï*:*g;lïim *ü

APTY
Ad
k*-**dn..
! |

n
&il
?Aürl VA. !ï |
" i 'OU'-'.Q&,]L»I

hv.'

UO h
EH

AV
: | )
! f t
M W. !
! "
n AAMIN
z WUW»;&,.;
I l
* faetoval
i iaï k'»ïllthï:

Bit^n^hanl,
Luüli.:LliA;25€
La 1

H j
dtetmmt ao
UL 0014
.

:asmtcrm-i
QO |
^ $] |

[

l
, l
ul
l
I

n n IM
amolxo d
valls C
A Auptm |
as Duboi

hts Li(ïküc

í,

m^tn
d
i

] ^^m,,
d

;. H!fï.,? )
g [

70 N

v .
aM ^ v&j.
ndaur

nl
tufiüues

dary

^ U:;imm |
a o

|
n l
|

j

»I,ïöuggy;c! K

I
Má
9f MAU it^M .
L v,t'h udul
-t j
qiomam JD'
AUAU Vil ;
|
l

SAmdU Eu u dee i L r —

|
domm,. ||
|

eut,

3.

tatio au-
&ogs.

! fellitur.

Lutherani,
& Caluini-
ani quofpi-
zitu ducan-

. Intetpre-

|vt & infigne humilitatis exemplum difíceffurus re-

Arianori| Occurrüt Chryfoftomus, Theophyla&us, & Euthy-

Obiectio re

d "

960

TINSAIOA N CA D. : XIIIï

961

cere por.uiEet. Propterea ctiam, vt opinor , Euan-

celifta Diabolum eius fceleris auctorem fecit , càm
O

(impliciter dicere potuiffet , cüm cogitallet Iudas|

eum tradere,vt magis eius magnitudinem exaggera-
ret. Contrario prorfus , id eftdiabolico fpiritu Lu-
therani,ac Caluiniani Deum peccati,& quidem hu-
ius ipfius Iudz auctorem faciüty quorum magt&.ruïn
rimnm Lutherum dicere non puduit non minus
roditionem Iudz,quàm conueríionem Pauli opus
fuiffe Dei. : CQ EM u
[ 3. Sciens quia omnia dedit ei Pater inmanus , Q9* quia a
Des exinit, €7* ad Deum vadit.) Ex hic querédum quor-
(uim hzc ratio pertineat. Rationem enim effe lotio-
nis pediüi modó docuimus. Chryfoftomus, & Theo-
phyla&as,indicant hunc effe fenfum , càm fcirct Ie-
(s omnia fibi à patre fuo traditacíle , atque com-
miffa , qua ad alutem hominum pertinerc illi vide
rentur , vComnia pcrücerct ; voluit etiam diicipulo-v

tatis excmpium, magnopere ad eorum falutcm; Cru-
ditionémque perünere iudicauir, Re&e quidem !13—
conueniet, Ef quia 4 Deo exiutt G7* 4d Patrem vadittlta
que meliorem aliam interpretationem iudico,quam
ijdem auctores.duo , tum etiam Cyrillus, & Theo-
dori duo Heracleotes, & Mopfüctt. adhibent. Cüm
-alis ac tantus effet,vt omniailli in manusà Patre tra.
dita effent , càm paullo poftad Patrem iturus effe:,

ferit , vt difcipu!omm fuorum pedes lauerit. . Átque
eodem modo D.Auguftinus intelligit,& Gregoz.lib.
;, moral. c. 12. & Beda. Probabilis interpretatioy hoc
tamen in ea defidero, vt ratio reddatur lotionis pe-

dere voluiffe , & hacratione non redditur. Itaque
etfi auctorem non habeo, hanc tamen fecutus ratio-
nem aliter interpretari audeo : vt his etiam verbis,
quemadmodum duobus verfibus füperioribus , fi-
gnificetur fciuiffe Chriftum tempus paflionis fue
iproximum effe, ideóque pedeslauiffe difcipulorum,

linqueret; & przcipuum quendam erga illos amo-
rem oftenderet. Hoc autem fignificat dicens Íciuiffe

cere ex Patris praícripto perficere omnia, quz fibi
commififfet, ante nonlicuitle fibi mori , quia tem-
pusà Patre conftitutum nondum aduenerat,liam ve-
niffe tempus, quo omniafibi concefliffet;omnia fibi
liceret agere,qua: ad hominum redemptionem per-
tinerent. Hoc etiam eft, Ez 4uia 4d Patrem vadit,id cít
cüm fciret tempus venifTe,vt ex hoc mundo diícede-

ad Patrem, vnde exierat, redirets. autíciens venifse
tempus, vt quemadmodum à Patre exierat;ita ad Pa-
trem reuerteretur.Quo autem modo intelligendum
fit omnia Filio à Patre tradita eíse, apud Lucam cap.
10. 22. & apud Matthzum cap. i. 27. expofuimus.

mius Arianorum obie&tioni, Non pofse hinc colligi
Filium minorem eíse Patre , quód illi Pater omnia
tradiderit nam & Filiumé contrario regnum Patri
rradituri,vt ait D. Paulus 1.Cor. 15.24. & tamen non

rum lauare pedes , quod cüm fingularis effet humili-|

&enus, fed quomodo cunt hac interpretatione iliuc

& ad eius coníetfurus dexteram , eo !e tamen dami-].

dum, quam perfuafum mihi habeo Euangeliftá red-1

eum omnia fibi à Patre tradita effe , id eft iam fibili-|.

ret, & ad Patrem irct, vt veríu . dixerat. Dene qui-|
Idem hoc; atillud, Quia 4 Dee exiuityquomodo conuc-
|niet? Perinde eft ac 1 diceret, fciens tempus efse; vt|

ideolequi Parrem minorem eíse Filio. Facilius dictul

Al

D

. ]tes fingulas & ante factum i pfum, & in facto, & poft

4- Surgit à (gná, C ponit ve[flhimenta (na , C um 4c-
ctpilfet lintewm pracinzit fé,) Singulare Chrifti exem-
plum fingulari quoque diligentia Euangelifta de-
fcribit. Itaque noncontentus dicere difcipulorum
fuorüm pedes lauifse, quz fumma erat hiftoriz;par-|

factum enarrat , quomodo é menfà fürrexerit ; quo:

vt opinor , & Chrifti commendare fedulitatem , qui
non ïerf"un&ori:*c , & negligenter ; fed tanto ftudio
feruileillud exercuerit minifterium,vt nihil vnquam

partein, nullam prtermififse feruilem ceremo-
niam, & nos praterea reprefentato Chrifti fa&o do-
cere, vt parem quoque in eo imitando diligentiam
adhiberemus. Quomodo intelligendum, quod di-
cit à ceena furrexifse ver. a. declarauimus. Hacau-
té prima fuit pars admirabilis caritatis Chrifti , quód
non quouis tempore, non quouisloco pedeslaue-
rit; fedad menfam cümefset, cuius munditiz , at-|
que lautitijs nihil magis videtur repugnare , quàm

Iquibus manibus cibos fumpturus fis , ijsaliorum
C tractare pedes. Quid autem mirum inquit Auguítinus,
*/i farrexit a cena ,. 7 Pofuit vefltmenta fna , qui CHm i

forma Dai effet femetip fum exinanimit? V cftimenta fua po-

fuifse dicit non omnia; nec enim nudus manfit,
quemadmodum Origenes putat, quiidco fe linteo
przcinxifseait; ne omnino nudus cfset, fed fuperio-
cem veftem retenta nimirum tunica illa inconfutili,
de cfua cap. 19. 25. idem Euangelifta mentionem
Quam enim Romani togam, aut pallium,id cít íüm-
mam veftem,Graci,vt ex Plurarcho difcimus G ipa-
Ticy appellabant. Mouere tamen lectorem poteft,
quód Euangelifta plurali dixent numero (2 iuzte,
cüm credibile non fit Chriftum plures vna togas ha-
buifse. Quot veftes Chriftus habucritapud Mat-
thezum cap. 27. 35. difputauimus. Quód autem
ad huncpertinet locum, pluralem numerum pro

gMaxam, quoadminiftrandum habiliores cfsent. Id

fingulari pofitum císe arbitror, quod cüm alias, tum
in hac potiffimüm rc frequentiffimé facimus. Nam
& Hifpani, &Itcli, & Galli veftimenta fua vocant,
etiamfi vnum tantüm habeant genus veftis. Ideo
autem Chriftus fummat pofuit veftem, vt & ad
praftandum [feruile miniflerium magis expeditus

efset , non impediente füperiore , atque laxiore,
vefte;& vt non folüm feruilem rem,fed feruili etiam,].

vt modó dicebamus , more faceret; vnicam ferui
?eüabam veftem , eàmque minüs longam , minüs

etiam Chriftus imitari voluit, vt verum omnino ef^
fet; quod poftea dixit D. Paulus,eum ferui formam
accepifse. Eodem pertinec, quàd addit Euangeli-
fta Chriftum íe linteo precinxifse. Quod non fo-
làm ideo fecifse putandum eft, vt lotos difcipulo-
rum pedes tergeret, aut ne tunicam inter lauandum
fordidaret , aut quód fe'nimium grauaret , vt Nice-
phorus putatlibroi. cap.28. fed etiam vt feruilem
etiam habitum imitaretur. Solebant ferui linteo,
autlicio precincti miniftrare, quemadmodum nunc
in Hifpania , Gallia, & Germaniaancillz, in Ita-
licis xenodochijs viri etiam faciunt.. Au&tor Gellius

putat. : i
$. Deindemifit aquam in peluim , e cepit lanare pedes
difeipualerum, 7 extergere linteo, quo erat pracintius ) Hoc

|crat Chriftum hic vthominem loqui.

j

modo fe ad lotionem pedum compararit. Voluit|

aliud per totam vitam egifse videretur, nullam eius|

facit. Id proprie Grzca verba fignificant (g fue'ria.

libro 12. cap. 3. vnde lictores ex Tullioliberto di&os

Prima pars|
íeu fignum]

caritatis

Chiifti,

Ttad. í$.

Philippenf

60 7.

Q.

r

It j etiam -

ine

i& Camil-

Philipp. fs |

- [Chriftus,

962

IOAN. MALDONATI COMMENT. -

963 .

Ac-,tiampuïzïäit'Euzmgcii&a ,& gd rem ipfam ; &.adcx-
emplum pertinere, quód Ch.m*ü.us ipfe fine cuiufquá
alrerius minifterio aquam miferitin peluim; quem-
admodum Chryfbfk.Theophyla&.& Euthym.adno-|
tarunt , vt nos doceret, inquit Theophyla&t. feduló,|
ac gnauiter miniftrare, nullis aliis , qui nobis fubmi-
niltzent,miniftris vtentes. INotat Euthymius plus et-
iam videri Chriftum in hac rc feciffe , quàm dicat
[Euangelifta; credibile.enim effe & peluim à domino
domus petiuifle,& aquam quefiuiffe;atque portaffe.
H ec erat aqua , Inquit Ambrofius in prologo lib.r. de
Spiritu fancto , res (e caleflss : boc prophetabatur , quod

Tra&.jf.

A quo dif-
cipulo la-
uandi fecit
initium
Chriftus. - |

S.

Tta&. s6.
A Petro
cabpit

rore illo calefhs difespulorum faorum: Dominus Te[ou pedes
lauaret. Quid mirum, inquit Augulftinus,; fi mifit aquam
in pelum , vnde lasaret pedes difcipulerum » qui interram|
fanguinem fudit , quo inmunditiam dilueret peccatorum $|
Quid mirum [i linteo, quo erat pracinfius , pedes , quos laue-
vat, terfit , qui carne , qua erat indutus, Enapgeliflarnum ve-
ffigia confirmauit ? Curiofi le&oris eft quatere vnde|
Chriftus,aut à quo difcipulo lauandi fecerit initium,
nonnulli camen vulgo querunt, & aut fatianda , aut
reprimenda curiofitas eft. Origenes tomo in Ioan-|
nem , 32. Chryfoftomus , "Theophyla&. Euthym-ius,
& Leontius exiftimant ab Iuda coepitfe, & vt de pro-
ditore fuo bene mereretur, eámque beneficio quo-
.|dam obligaret fingulari , nobí(que preberet exem-
plum,vt codem modo nos erga inimicos noftros ge-
reremus; & vt illum , fi qua ratione pofset, ad porni-
tentiam commoueret ; vel quia ipfefe primus Iudas,
impudenter lau&dum obtulit,vt Leontiusait.Quan-
quam id parum videtur vero fimile. Addunt Orige-|
nes, & Leontius vltimo loco lauiffe Petrum: in eó-
|que imitatum fuiffe Chriftum peritos medicos , qui
cüm multos habent zgrotos;ab iis incipiunt ; qui o-
mnium grauiffime laborant. Id quoque videntur
Euangelifta verba prefe ferre, qui càm priüs dixiffet
caepiffe lauare difcipalorum pedes,;poltea addit , e-
- [nit ergo ad. Smonem Petrum , quafi ab aliislauare capif-
let , & ad extremum ad Petrum lauando peruenitfet.
Augultinus,Beda, & Rupertus, & fere Latini omnes
C
it folitum fuiffe Chriftum omnibus in rebus pri-]|.
mas Petro tanquam caterorum Apoftolorum prin-
cipi partes dare. Deinde quód non fit credibile cz-
teros Ápoftolosnon recufatle , vt fibi Chriftus laua-
ret pedes,fi eos priüs,quam Petrum lauare voluiffet.
Loto autem iam Petro poft longam recufationem,
doctóque à Chrifto non habiturum cum ipfo par-
vem, nifi fineretfibi lauari pedes, non mirum fi patfi
alij faerint idem fibifieri. Quod ergo: ait Euangceli-
Mta , cepit lauare pedes difoipalorum , non ita intelligen-
jdum , quafi prius aliorum pedes lauerit , deinde la-
uando ad Petrum perueneric: fed priüs generaliter
Euangeliftam dixifle eum pedes lauifse difcipulo-
rum, deinde figillatim explicare voluitfe, quo modo
lauifset, & à quo caepifset ; venilse ergo ad Petrum,
|vt eum primo loco lauaret', eáque accidiffe, quz
commemorat. Atque hanc vim habere particulam
illam ergo; cüm dicit, venit ergo ad $imonem Petrum., Sic
Auguftinus , cuius ego fententiam probabiliorem
puto. Poteft etiam hoc morale habere documen-
tum;oportere femperà capite,& fuperioribus refor-
mationem incipere.

Domine tu mili lauas pedes ?) Id eft , tn. mihi vis lauare|

pedes? Non enim lauare ceeperat , ciim Petrus hoc|

onttà à Petro cæp—iiï'e ;primum quód dubium non

6. Fenit evgo ad $imonem Petrum , eg* dicit ei Petryn,

À |diceret;fed,vtalibi notauimus;folent aliquando ve:-
bain diuinis litteris non effe&tum , fed affe&um de-]ver;s. —
Vetba nó-]:
. Dunquam |.
funt , vt Chryfoftomus , Theophyla&us , & Euthy- non efe. |
mius indicarunt, 75 qui filius es Dei, Mibi homini & aäcrïäufäs. [

conditione abie&iffimo , & nïoribus.,pf'ecc-atori ? &c|declaxant. ].

clarare. Duo illa pronomina£» , & mibi , emphatica

iis manibus , quibus oculos czci aperuifti , quibus|.
tot fecifti miracula? vt Chryfoftomus, &;Thegphy..
la&us dicunt. T& mibi ? inquit Auguftinus, qwid eff ta?
quid eff mibi ? Cogutanda fümt potius, quám duendasne forte

quodex ti z/:rbzif'aliqæam;w.dägnum CohCepit ADITBA , non
1 5 h T ^" * j j $ d j
B !explzc:tlznguu. Prohibet Petrus Lhm&umyrf;blpedcsv
dlauare nonalienatione ; (ed reuerentia, vt /Theodo-

let fignificare,vt inquit Leontius; eadem ratione Io-|
jannem reculafle legimus eum baptizare. Ego, inquit;]

vellet ; &i intellexiffet, non fuiffe recufaturum : &

C

jeffe my&erij, quod poftea fit Petrus füo tempore

D

- |etss autem manibus vnanducare non . coinquimat kominem.

E

[idem facerent. Alteram caufam verfa 1. 2. & 3.Euan-

F

rus Heracleotes , & Cyrillus monent; & quia non
intelligebat Chrifti confilium , quídque ea re vel.]

A te debeo baptz'(ari 47* tu venis adme? Matthiga4. ——
07 Refpondit Tefus, «s* dixit i , Quod ego faci tu nefeu
made, fcies antem poflea. ) Duo Chriftus indicathis ver-
bis , Petrum tunc non intellexiffe,qua addu&tus ra-
tione eius , aliorámque difcipulorum pedes lauare

aliquid in hac lotione przter id, quod apparetet,
cogniturus. Itaque duo etiam hïc:-q.uærij potluntjl

quid confilij Chrifto fuerit, vt difcipulorum laua-
ret pedes; & quando id Petrus poftea cognouerir.

lauate. voluille ; quid enim referebat pedes habere j

coinquinat bominem,. Decordeentm exeunt COgAT0TIES WHA-
leyhomicidia , adulteria y fornicatrones , furta, falfa teffimo-|
nia , blafpbemie. Hac funt qua coinquinant: bominem 5 non|

Pedes difcipulorum lauiffe,vt humilitatis exemplum
difcipulis traderet ; Chriftus ipfe declarat ver.13.14.
idque omnes auc&tores docent. Sed non fuiffe cam|
préecipuam caufam plané mihi perfüadeo. Nam &
Euangelifta , vt modó dicemus, alias indicauit cau-|
fàs, quz maioris videntur efse momenti. Quin hec
ipfa nulla fortafle fuit caufa , vt rem faceret tam inu-
fitatam ; fedid ex lotione aliis de caufis facta confe-
cutum eft, vt difcipulis effer exemplo. Nec enim|
Chriftus ideo fe fecifse dicit , vt difcipulis exemplum!
preberet;fed cüm fecifset , exhortatus eos cít , vt

gelitta pofuit , quód càm viderec Chriftus inftare
tempus , quo dilcipulos f1os in mediis periculis re-|
li&turus effet , ingularem erga eos amorem , ac pro-

non ldnero teynon babebis partem mecum ,indicanvaliquid|
profecto mylíterij prater eas omnes caufas in hac

Hieronym.in epift. ad Damaf.de prima vifione Iaiz,
c.28.Ícribunt voluiffe Chriftum di.-fcipulorü pedesin

pfedicationem Euangelij-preparare , vt verum eflet,

Íymbolà fuiffe fpiritualis illius aque , qug mitfo Spi-
ritu fan&to in Apoftolos erat effundéda, vt copiofiis

perfunderentur,cum mundi vtique iam effenr.Idem!

uidentiá voluerit declarare. Sed illa Chrifti verba , $7:

Theodorus Heracleotes,& Niceph.lib.r.hift.Ecclef.|.

;

Da

* |
in c.9.Mar. -

Illud certum , non , vt fordes pedum mundaret , cos Cet dite-
pulorum :
; ! auerit pe-] .
llordidos , càm ipíe docuiflet ne manuum cpzidc:m,fä'*"s Chti-.
.. : , ; — m m
aut oris fordes quidquam obetle poffe ? Non qued in- Mashei .

trat in65, canquinat bominem , [ed quod procedit ex ore , hoc 1920

tione pedá|
figuratum,

n
l,-

; UPE 210 LETETM
quam [pecioft pedets emngelzïgmfmm p4ce, efægngelz'antmv.n Nïïïl Z.!ï- !
bona. Ambrof. in prologo libr. de Spiritu fan&to ait[Rom.ro, ry

i

Ambto-

——

Quid my-| -
j - : 5 . fterij fue-
|tuiffe lotione, vt recté Bernardus infer. de caena Do- ricinlo-

mini argumentatur. Id quod fit quzritur; Orisenes,|

1

)| u

| g Raman.æ;&us'

^* — frar
tolld

P(Cff&(

N
pedi
Qu
men
| &i
t
(T09
finter
;þcræm..:
f 1
jpcrucrfäsf
!Idcxzh'oi
|

l CGLOO
n

"
-
«

C
'lamm ia d
"r

" ; i
to^onamen !
-—y-gïïüüwu»

)u
t^ ILA E
um antam Q
" VUW

J QUMLD
| 5
pH |
: MMu- Mæ*ä
! d

l TTNI
nl w
l

i
aM i
i .

h, U
"1. |

I

1 NI

Í
x o
|

"T W r
? f ul
(neao W^ r
V ^i

(
id
lp E

L
LT a
u
0, Ual

lal LU*'N ]
ü ^ didi

Ver, 10.

; (Vet 10.

H

JAmbrofij
.Mocus expo

nitur.

7. 8.

iMatth.e.s Pifa noflra. Mihi Cyprianus in libro de cena Domini
iCypriani |
i

fententia
H

'optima;

|

-. lvidetur docere;facramentum effe aliquod,quo poft-
" |quam a&ualia , vt vocant ; peccata per baptifmum

lremancat, remittatur, atque hoc elfe; Qw lotws eff, non

s peccata tollantur. Noffra enim präprid pv .l?df'"f mum rela-
xantar. Scd quia hoc cum T heologia,& Ecclefiz do-| -

|tum originale:tolli peccatü; fed originalé aut here-

[Theologi vocát, nó quód peccatii, fed quod & effe-

Roman.7.|

per eam facramétum Confirmationis defignari, qua

|tis. c. r. eolligitur. Qui lawit , inqhit,nonvnecejä babet

|-Adam [applantatws à Diabolo efl, 2* venenum &i effafam
lelt fupra pedes , ideo lanas pedes, vt 1 ea parte , in qua mf;-

per hanc pedum ablutionem remiffionem venialiü
peccatorum defignari. Qwid fibi vult, inquit Auguft;|.

- lotus efl. Quid. fratres mei, quid. putatis s vifs qioi..c bomo in

VU R -

Jqeia peccatum non babemus nos spfos decipiamus, e- vfritm

964.

—IN IOAN. CAP. XII.

265

1Kïnb'ro(ius'inli'b..dc--ïijs',-qu—i mylíterijs initiantur. c.6.

emiffa nobis funt, originale; quod adhuc in nobis

indiget, nifi vt pedes lauet.Mwundws, inquit, erar Petrussfed
plantam lauare debebat, Habebat enimy prim bominis de
facce[JFone peccatum , qaando eum fiipplantame ferpens , €*
perfnafit errorem. Ideo planta eus . abluitur , vt bereditaria

ia &on coiuenir , & cauto leéore, & beneuolo
indiget interprete.Non fignificat; opinor , prius per
baptifmü noftra,deinde per aliquodaliud facramen-

ditariam;quod idé eft;peccatüapp ellat,quéfomitem

&us, & cauía peccati fitficut. D. Paulus' cócup .i-[c.e,n-«—'
tiam naturalem peccatii vocate folet;nec eum ipfum
tolli dicit; propterea quod pgoþn.i&ïrtolla.tur,.fedprq'-
pterea quód perfacramétum Confirmationis, quod

nobis detar , vt illitefiftamüs;. INec eam ablutionem
pedum, quam poft baptifmum docet fieri -fo:!;(e*gc;far
cramentum vocat , quód verum crederet eflefacrá-
mentum , fedquódaliquid myfticé fignificer. Nam
& Bernardasin fermone de cena . Domini facramé-
tum appellat, & tamennon ignorábet i10n efle fa-
cramentum. 'Hocergo fibi voluit. Ambrofius;abla-
tionem pedum ,uon cífe quidem facramentum,fed

contra reliquias peccati originalis ; id eft contra
peruerfas nature .propenfioties fortiores efficimur.
