-— H quo modo Chriftus dicat tuncíe Patrem non roga- ïin'cælwm, nfr qui defcendit de cele filius &ominn , qui efl in " je
p ! turum,cüm dicat D.PaulusadRom.8.34. etiam nüc, — eelo,vt dixit. c. 3. 13. Eodem pertinetquod fcribit D.|
r .5 | pro nobis interpellare,& ad Hebr.9. 24.eti& nácap-| | Paulusad Ephes. 4.9. 10. Qa0d antem afceudit , quid eff|.
S*SBC,MO (IE | parer"e velrmui Deipro nobis , & C.7. 35. propterea faluà-| - nifí quia e7 defcendit primiim in. inferiores partes terra?
p - |tein perpetuum polfe,quia acceditper (emepripfum ad; — |Qui de(cemdit, ipfe eft e7* qui afcendit fapra omnes calos , vti |
x ' f)mb/?mprr viueus 4d inrerpell;m iuo pro nobis, & Ioan- .imPleretamnia.Itaquc fecandum huius periodi mem- l
m ncs.r.epiftola.c. z. 1. nunc etiafffSduocatum effeno-| j|brum caufam primi tacitam continere arbitror,
ö.;l-ää-&l trum.Auguft.Beda, & Rupertus interpretántnrnon| — [quemadmodum expofüi, Cüm ante dixiílet, Qs«
K "ogaturum tanquam Deum; fedtáquam hominem,| |4 De» exisi, modoó non dicit, Exiui a Deo , fed
»Luid:ffj quam etiám interpretationem apud Theodórum|. lxrw 4 Patre , G vade ad Patrem , vt docerev illum
"T Mopfueft.inuenio. Sedifto quidemimodo idem de ipfüm veram Deum , àquo fe exifle dixerat , ve-| TY
j nuius vitz tempore dicere poterat;nam necdum in| — |rum quoque patrem fuüum cffe. Notaüit etiam non- *
;,3;;.!5-1 * nac ver!abatür vitatanquàm Deus,fed tanquatm ho-| nullus interpresnon dixiffe , Rceliqui Patrem &
gü[,Cf-';*i " o Patrem rogabatatqui dubium non eft; quin té-| |veniin mundum, ficut dixit , iterum rélinquo muh-
PuWW |pus opp0nac'-temPOri,dOCcaäthæ:e fíc tanc Patrem ro-| |dwm , e vade Ad Patrem $ fc.d e:xzuxz 4 P.Atre. » quia ità
,ng::ä( gatutum noh efle, quemadmodum antc rogauerat.] lcxieratäPatrc , vtillum minimé rehqm(ï"cft«. Sut-
al La . pecta
" . OCRU -
,
] | |
(i ïï ) ü
.cfg;?
: ; .

z

slv ; ;
t .
: O Mu r m /
, E »

|quo modo difcipul--inegcnt Chriftum in prouerbijs| |nosaliis inlocis diximus, nonideo dixiffe difcipu.. ?pi;&igua d
N f * d $ j : * TM Hamet, .
loqui,càm Chriftus iple confeffus fucritíehactenus| — llos , munc eredimw , quó d ante non credidiffent , idem Supe d

in prouerbijs locutüm fuiffe, Nmwzquid, inquit Au-| |cnim lon(gö ante credebant , fcd quód tunc expe] ^ 54 :

e

-1 1044 — IOAN. MALDONATI COMMENT. 106; |
T ipecta mihi fubülitas eftynam quomodo Patrem non. À -ngimu praparationem cords; ermm exaudimit auris tual |
x d reliquit, càm in m u,nduxïa wtcnit ;nec.mun dumirclx- pialïzio..1'7.Entque'4nttqu2.i damet,,ega exaudiam,adbuc es ä:ä;äx:m ï
: |quit;cm ad Patrem redijt,id eft quatenus omnia (uar, Vequeutibusyego andiam,lai.65.2.4.In boc epüdeftprop. —— . ;
- jimiplet diuinitate. Quomodo ergo à Patre cxierit,&| : |tet hoc, hf)c.argumqntq (Hebraifmus )eredime , qmie | j
CNUEAT ad Patrem reuerterit , ma.x—la A—ugu&';gxi- vcrbxs expli- " Df'ï fx']?f , .-xd eft quodà Deq miffus.es,quód filius| — M
| — ^ cafft. Plant, inquit,eredidimm ; nequé'tnim propterea dc-|.— Deitisturalis,ac verusDeus fis. Quanquam non fa- |
bet meredibile videri , quia. fic ad mundum veniens exijt à|— tis conftat ; aneo v(quecorum tunc fides peftenif- : ! q
| Patre, vt non defereret. Patrern y 7 (ie vadit «d. Patremre-|— fct,vt ctederentillum naturalem filium Dci,verám- | - !
Mil munda,w*mndcfm: mudum. Exijtenim 4 Patre, q'.m'a queDcum effe, gd»hütcnim cx multis äpparctrebusi É (
; |de Patreeff n mundum venit,quia mwnde [uum corpus ofie-| |anteaduentum Spiritus fandti ,vt Chfyqutomns:-& Apoftcli | "
|dit, quod de Firgine affospfit.| Reliquit emmndum corporali ITheophyla&us folét diccre,rudem ,& -i.lïïdperfe,&am an Chriftá] - a
| difceffione,nec mundwum deferwit Pn:jgnmgubemdtiwc. D jcorum fuille fidem ; vt Chriftus ipfe interprete He- :Iz)aïufä:ä | m
| | (29. Dicunt à difepulieiin , Ecce nomc palam loquerss C racleota,Chry(oüomo,& Cyrillo videtur (latim co-redide- | - X ü
b 0 prouerbium nu!lumïdicis;)(&ærüt Ausguftinus, & Beda| areuere.Obferuarunt hic Leótius, & Cyrillus, quod':ä:ätu;f | od

Tract. 10j guitinus, bera i4m. venerat , qua nen 1am in pronerbys(^| — |rientiaipfa compulfi magis,certiüfquecredidiflent —^ | - u
] ilis promijirüomtumm? Prorísts quod moudum beorailla| — |Rettits quam Chryfoftomus , & ThCOphyla&us,i M "
vueniffet , contintiatio verborum eime oflendit. Etnos ver.25.| — |qui videngur exiftimare ante difci pulosnoncredi-| —— L b
docuimus per horam illam aduétum Spiritus fan&i| — |diffe.. Sgpe notauimus aliquando. per verba nonl - BN
fignificaffe. Refpondet Auguftinus putalfe difcipu- nouam actionem,íedactioniscontinuationem,ind .. ] - B-
! los íc intelligere ; quod nondum intelligebant.Priüs C crementumque fignificari , ficut iuftificari dicimur B
: quidem nec intellexiffe, quod Chriftus dicebat, nec| non folüm , cüm ex iniuftis iufti , fed etiam cum ex [ i EAJ

*

| j telligere, idco ea; que dicebátur, prouerbiaabillis| — ifdficetwr adbw ,Apoc. 22.11. Sic etiam dicuntur "
| & quafi znigmata fuiffe iudicatas nunc veró cüm| — difcipuli vifo miraculo aquz in vinum conueríz

[exiftimafle fc intelligere.fed potiüs vidiffefe non in-| iuftis magis efficimur iufti. Qw inffw , inquit , eji;

: *[nihilo magis, quàmante intelligerent, tàmen quia| in Chriftum credidiffe , non quód antenon crede-| Er
- [fcintelligere putabant, vifa illis prouerbia non effe;| — ;rent, fed quód tunc magis , quàm ante credidcrint| - L : gæfhfgm- :
|quz priüs videbantur. Sententiam Auguftini ideo| — |cap.z.rr. d : : | 1 IT |
non fequor,quia ex fequentibus'apparet eosnon de 31. Reffondit eis Tefoe , Modo ereditw. ) Omnes Graci u
z .. |werbis,fed de fa&tis loqui Chrifti, non enim fignifi-| au&ores Chryfoftomus,Cyrillus, Leontius, vterque
* j cant cum clariàsloqui, quàm ante, quanquam ali- D Theodorus;Heracleota, & Mopfueit. Theophykl&:! d 1 "
r quanto clariüs locgti';s fuerat, fed fa&is eum perfpi- i& Euthym. notant voluiflc Chriftàm difcipulorum | | ir;v
cué declaraffe , que verbis dixerat obfcur/ilgs, cüm| ja&antiani reprimere , quod glorisri viderentur,| - 4 | i fl
corum cognouiflet cogitationes volentium inter-| — quafi perfe&tam iam haberent fidem , & magnum : ET :
- rogarce, Qwid eff boc, quod dicit moditum ? ver. 17. & 18.|.— Chrifto praftarent beneficium;quód crederent eum ; p g cfomæ
Qnafi dicant, tu nobis venturum dicistempus, quo| à Dco cxiffe; docere ergo eum adhuc ipforum fidem : B i
z. [ 'tempore palam;ac finc PF abolisdere;patréquetuo| adeoeffe infrmam, vt paullo poft omnes fintfeío-| j äs
» nobi'cum loquare. Àn clariàs potes]oqui, apertiá(-| — lum inter manushoftium reli&uri.Hzc verba,Medó|. — ( j | !
| .. [queoftendere te filium effe De1, quàm intimasani-| — creditis.aut per affirmationem , aut perinterrogatio- 3 j
: moruf noflrorum cogitationes declarando? Non| | nem legi poffunt. Si per afExma:ionenl lcgantur; JORI
cít tibi opus loqui veibis, fatis claréloqueris factis;| E hunchabentfenfum ; mod quidem creditis , auc ffh
co enim ipfo, quód cognitis cogitationibus noflris; potiüs, modó quidem credere videmini ; fed paullo — ?Pfï
! |ifta quantumuis obícuré dicis , fatis aperté oftendis oft oftendcus vos non fatis credere , càóm compre- XM
: — [tefilium effe Dei. Hoc eft, Eccepalaem l'oqueris, ey7 pro-| - Eenfo me ab hoftibus diuerfi diffugictis: quo fenfu| . | XW
werbium nullum dicis, vt ftatim cxplicant. mihi videtur Nonnus1cddidiffe. Si per interroga-| | ]ra
30. Nunc feimt, quia [cin omnia , e7* non eff opm tibi,| — tioncm, duplexfenfus efle poteft , alter vt exprobra- :
| vt quis teintervoet yin'boc credimm ,quia à Deo exofi.)De-| — (tió fit tarditatis, quóbd nunc tandem poft tot fernyo-| l
clarant,cur dixerint, £«ee palam loquerz , ey preueibium| — ncs; poft tót miracula , poft tam diuturnam cum )p4 »- (
e| * nullum dice , nempe quia hominum perfpcitasíeha-| —fo familiaritatem credant , cüm multo ante crederc| l | n
^ bere docebatcogitationes,dum palam casapericbat,| — debuiffen;quemadmodum Chryfoftom", & Thco-| - | l
. quod erat clarius loqui;doceréque fe efleDeü;quàm| — phyla&tus videntur exponere. Sed cum bac inter- : ;
| | vllis verbis loqui, doceréque potuiffet. Alluduntad| pretatione non videtur, quodícquitur , bene con- 1 . — d
| — lid,quod ver. 19. di&tum eft, Cogneuse. autem Iefris ,quia! , ucnire , Eece venit bora , (7- iam verit , ut difergamim : D
velebaut eum interrogare, Q7* dixit ew , De boc quaritie mter| ^ vnm[quique in proprig, . Alter fenfus cft, Mtodo crédiri? | *' t
vos, quia dixi vobis, Modicum, (9* non videbity me, Prop-| | ideftimodó dicitis Vg credere? citó vosnon crede- p l
terez,vt Rupertus,& Euthymius, infinuit,D. autem re declarabiiis, quo fodo Leontius, & Euthymiu | T
Auguftinus, & Bedadiferté monuerunt, cüm dicen- æxponunti Ego non exiftimo per interrogationem ,. l
dum potiüs videretur, Et non eftopus tibi quéquam| — legendum effe, quia in interrogatione non porcfl] - '
interrogare;aut vt quifquam tc docceat, dicüt ve qus dictioilla , wmodó locum haberc, nifico fenfu, quo D "
* | zet;quafi dicant , cognofcis hdminum cogi-| |Chryfoftomum,& Thcophyl. interpretari diximus, u - p
j : S;prouidcfque;antequam te quifquam inter-^ |quemiWfenfum Ícquentia refellunt verba. Quid enim| 5 B. h
| i Cosiario |róget,quid velitinterrogaresquemadmodum in no-, — left di&u, Modó eredirit?id cft modó vos diciiscredere! - |
|num nofie| bis modó fumus experti.Id autem proprium eftDei, — |cü interrogatione,co fenfu quo Lcótius,& Euthym.| : . l
ïäääo' de quo fcriptum eft , Defiderium panperum exaudunt 'exponunt ? quid facit illud eedó ? quis non vidct : "
| g : " dR | , - | nullam li
j s. ]
* '( * "

. | : T

B ' : 1066 p : —— r onfolatior ,aAC pacem vtere-,
"! odb ODMSESDINRPUNT C RUA EUN b rodie À ad.dogmata,fed ad confolationem ; ppaeem.veel
hu .. inullam vim habere , fire&o iudicio verba láds sb mini f emisin D dille - R QUA. pallione
;PWPW M deric? Sic ergo lcgö»atqügmfierpætiïmdæïäz g?: *ldiXi' ,hæïrc'ätisä'þuuiabms me. minorem elle Patre,|. ..
adeuc:ide(t modà duidem oftenditisjac dAUC P o NT i E lià multa; qui-
hN dem creditis ; id et moqü L od ftis, càm nihil/ Atctiam dixerat fe ad Patrem ire ,öci.älïlïä,.fnukl.?q.æ : i
Éw 1 fitemini vos credere , cümin tuto e a prame fbus['c'*æqmleni Patri dcclarauemt;-xtaqt-w,hæal?ïxm* b
ou!? |: periculi cft; Ecce venit bora, €7* mnl; venit , vt 436 äa lccüretasioem mliiidié récipia: CyfiiIUS:hæ? 'c:im: |
OUE:. : qpscig n RE i4 , €9* me folum reinquaris, 1ra-| — terpretationem mi o üs um dsP ..
hn mini vnquifque im propria , C mefo -cqutia quafi nia differui, nou temere, non(ine caufa, diy- Puthymd .
N - ique illad m»dà nonrefégtur ad præä .ogx;oïuilï'e confolàtionem in me, & pácem habcreris. ?J"t l- osge a
W '" t nódó, quia vidiftis me veftras c: us melins ; bec locatus (um vobis , non vt perfectam lior inter
us | ; ;[enfus üt,hOdO, quxa v;-däüïl (eduentia,id eft ad ho- !mIUS .mchüs ; h.ec- lomtuaþfm wlng , llOthPel (.832 pretatio.
t cógitationes, credius j iedaeteque! onit enim, |vobis tráderem myileriorum Pognidaheme a i
LU | ä illam quám iam veniffe dicits opponit enimj r dixi me in àduentum Spiritus fan&i reijcere 5'
gt ra cdatéh sv & tranquillum tempushorz, — iam dixi mein aduentun MM IT H
Wüäï-e modà , id eft pácatum , & tranquium * »ericulis! & fed vt vosconfolarer: itaque non dixi HU NOCR E
à h&æ illi , idcft rempori Perfecunomg ) a(f x 5 facdg do&rinam , fed quaritum ad confolatiónem veftram
Ut a Y : . : ecutnd4tls | PA ! iE T. UM SUS DTuES "
-- 4 tanqsam dicat , vos quidem rebus cd inftan| — fariseffe iudicaui. Ego ad ea potilimüm Lefgfo:qlï.æf;
as " -reditis,fed tempore tribulauonis, quod 1am " - ixcrat, quó fe filium Dci, mundtque vi-
E | creditis,fed temp dumin illaapud Mattli.c.13.21|. — de feipfo dixerat, quo fe nium Dcl ; POR
P. tccedetis,quemadmodum1 d CA étorem declararet ; cumüfnodl eft, quo 21:31!:[ : u: &
M t ; N . g 2q7 M : s »q" : : i ; Iw y
| *"c—ïu?"[ : párabola de gh;s dixcrat ;t. vt diBergamini vnw-|. — g. 7. 8. 9. 1. 14. 1. ;temq;ïcgdfca, qu& defutu- -
u N 32. Ecce venit bora, q7* iam venit, vt difpergamina v ra mundi in Apoftolosperfecutione dixerat. c. 15.
NT Lepstbidg d lum relinquatis.) Mlad;Eccej — ] p ndi car
lo robria , 9* me (olum reunq sss j && de mundi contra vos |
TR iquiíqueim propria , ! ] itiam inftans| |18. 19. hec,inquit, que & : g D U
MO . :: m habet w halim , oppomttlam N- : : ilio loéutus fum propterca dixi; ".
taei) | ii um d "L (i vnum medó alteri odo, per-| odio, & de meoauxilio gopuid coptera
;u. l.« | ftcmPOIl præfäm, qua 1.vnu : o s b R x r us pacem babeatis. Atquc hoc 1(P:um prop -
w lndesc ft dininile, aiidieeruidér ) Hhoes pUUPA E illis dícit, vt ijs, que audierant, vti ícirent, Sepe ex
"B d *— creditis , id eft non credere oftenditis. Primum enir E L nb s verbigfBuc kebus sdhibi-
n | 1 » E ' ; s : ' - ; 3 ; P , v
mll prafentis elt temportis, $ xgd'b-ka-l v erætcf,':lc?', M tis minorem, quàm poffemus , deberemufquc fru-
m DaAvSw, quod ipfüum vim orationisaugeb quatrdr] - ipimus, quiaignoramus, queminfinem —
E eAnAv.Ze, quodi db jiam adeft ; veni(Íe| — j Cctum percipimus, quia 15noramus , | od as vet.
X 5 cetét , Ecce veniet hora , imo ecce1 : adhibeantur. Alterum cft pacis verbum , quod , 7 PA
& -| | TE ia etfi Iudascum cohortenon vene-| adhi i id eft recóncilia- nocloco |.
WUM aurtem chgu', quza cti1 iu d C"hfi* | lcrlque Pacem aducr;us DC'LIID) id € 3 E P th
WU rat.nox tamen venetat , quecem s »i iïionem cum illo interpretantur , iuxta illud, I."/h*
T d. z (urus. L]OddlClt:vtd!äe':zdmmt d : ; ad Deutmn per Dominum — :
"od i fgni-|ftum eum cóprehenluru ; nufquifq; — |ficati sgutur ex [rde pacem habcamus ad Deuwm p .
d uid fi : : ueowpp r m à "E ; l . : : a m
a i ä—ü hic :W"fä""f?'*e'"P'"P"d*"o'Ggmücat wratt Clt :þ neflrum. Iefam Chbriflam. Kom. $. 1. Siccerté Cy |
F ldifpef.si inin domum fuam fugiat , vt Nonnus mtergäeta u tillüS B Eudetuinn Roe ol hic pro fottitu-
|| topria. (2 EH ERN e d : t tU yoylec 5 , - VEX
"RE ptop B-;E»'ö:ä*äpgävoä $o , ore enid vadie Q , dine , procon(tands, proípe, fiducxapo.mPuAto,
--— 15 PRUDCTETIIME E. ! S$ T iani 1 aximis pC-
Mu - i€ &0y cixoy exa g"e6 5 - A. . iftatu , quoetiani1in m p
TAE LR domos iam habebant,fed flgnificatnon| jideft pre gnamm x hutitbamr, ftdi
m nonm ao .d3in. diuerfas diuer-] ^. lriculis nihil commouetur, ni
hm | T in&os partem , fed*iin diuerfas - ; T ompoÍ(illt, pacatus ma-
W in vnam ct p |Sdsw R aziD ünterritus, tranquiiius, compoiiu pac !
m fos fugituros ; quare non fïm'm qg?mdtïq net. Quamenim nunc pacem vOgat, ftatim confi-
n .f . : n if n Jlaln Ctlal'l'l , 1 1 a- LU .. : TT 2b z,mdum'
( M F. .compoütacffc POU.Z&.; &d"conön bugísne fed tetx)n- dentiam appcllac, Confi. ite , Àiquit , ego vicium fida-,-ï :
m qu4nde. |tionem declarat.Duf:ho Vi wanón 8 , ^ vert'i; hegergoetLetesiri s babeatis, vtin me conf L
d | [ s fignificat) accipitur enim pro,quando , ; hoc dicat declarat. |
"T - 1 . pus gniicas ietiam notauimus ver.2. && cap.| |tis. Car autem - : du Nrs lun
n | ; Nonnus7: vt fuprà etiam notauimt hehihs jn munds prefferam. habebitis , [ed cenfidite , Ego vici|
&b [ digas Clüm addit, grmm fom felo , ipphiccieg -u E RNE I ) Quafi dicat, magnum quidem aduerfa-
:»v:a&; þ | : oltendit cos quidem , quahntum n IPGS ï)de Bo rium mundum habcebitis , fed maiorem habebitis
w? : 1 relicturos; & omni deftitutum ope; quod autem re auxiliatorem me , qui illum vici. Vicille autem fe
* .r'ä : — lipfa folus faturus non cflet, non ip (orum; Ws a dicit mundum , quia eius principem Diabolum vi-
'w,-'?ej | . (fed (uaipíius natura fieri, quod Deus effet , i i erat, ficut dixerat, c. 14. 3o. Uemit emim princeps
z J ts itaqs feparari ab co,& folus effe nópote- — icerar » | L idquam. CQuuam vi-
Qu cum Patre;itaqs fepar (oft.his ipfis verbis,| E mundi hwims,e2" i me nen oabet quiéquam -
: :ïm"ï | rat. Adnotarüt Cyrillus, & Ch-ry,o . lshp. deb m-,- »*&oriäm quamuis per mortem proprie fuagn fuerit U
At ! Iquibus difcipulorá incóftantiam reprenedebat, nfecutus, tamen,quiainproximo erat, itadeca| —— — OUU
Itf Pa PA 5firmaréque voluiíle,& dicédo,| . ;confecutus, tatr : ffet, quafi iam |
b ho ts dptoprium, doquitur,quafiiam confecutus eam cílet; q "
ln g cmt,Vtcynnusfmlt,qml'Pm?u&ïbdt in manibus haberet ; ficut dixit. c. 12. 31 Nwne| —— !
"« MR * Q; | reiinqui "m OO ici inci el
æræ ( 0] 5 ojefDei& dicendofenon P(.)lk c-)tläär* g&q v')q princeps buius munds ejcietur foras, -VICUTC. Iz)fm?lf)cm "
mE 4| Pater femper fecum tit, vtinqui yib,ïb- 25 )In» mundi , mundum ipfum viciífe erat;. ia et itaque-
ial q 33. Hac ggc,,,,m[;,m,uobu,vttn "t p pa a d Apoftolos bono eíle animo, quöd corum lpfc ad-
w | | duobus lic vetois eois od 10(9 : mtcnlgäm!avïl- uciï'f'zu;ium proítrauiffet, Quod non ad Apoftolos
du 5 w t ' atis expenderit. Al- . | pl tefent
". |fatur , qux nefcio an ququan.] » dicit, H«c| . modb, fedad noscetiam omnes peruncet,. Deg aite
m | |terum eft , Z4c, quas res intelligat ^ v ewvs £ t ratias , inquit D. Paulus. 4widedi nobis vatlortam per
*&'m* | locutms fwm vobis, Nonnulli adlc?folu.ma quocïddc ii thomim;m noffrmm lefum. Chriffum, Y Cor. 1$. 57.. &
EI . ( APOROIQrum inconftantia dlxerat,'wf ïïnmr feribo vobis adeIEf;enfes » quonim viafhs malg?ftfm-
"] SEG referre» quafi dicat hzc non exprobrandi , i gïä 1. ]oan, 2. t. 14. & rur!us, Zos ex Deo f/*'-'fl'al'*?
TT ME AR g .. «obis dixt rrmonitià|. I. v* D : d - |in volus
m ciüs animandg C?-U(? TOU d";l'?' FTET amin| [weiffis eom( mundum ) qwonam maior eft , qui in v -
gont? [me, & admonitione ipfa przmuniti nä'ïqud -rus- efl , quam qüiinmu-nd 1. Ioannis.4.4. & enmue quad."f"? )
j ! — "Theodo : : db |
WH E pofterum deferatis. In. quem renaä?l foftomus,| vf ;x Deo *vincitmunäm ; &* b«c eft U'&"rtd'q"'e.vmm
fu;qi'ol 3 Mopfueft. & Leontius exponunt.. Chryto ; : dnndun Pdnwfra. 1. n gc d &,m/i vicerunt|
u C .Oyrillus, Theophyla&us, & Euthymius ad om-| * anguinenm agni, G prepter ver-
um , V v 4 V,Cyrl us , J A s (t cenam um(Dl&bOlUln)PmP"T c4 ( o :eiffi
j " nia fuperiora reterunt, que Ch;:ftu? P.to' us, &| bwm teflimon [ , Apocal. 11. 11. Dicimur viciffe
Ldl E . Y mueAS Ü us - : : ' : :
TE ikcrarrded L UMH Clgry äï d ;1 vti nos,non quód nullain nobis pugua reftet ; reftat
! || ! | : ial n z
5 [Thcophyla&us hoc fenfu, hzc vobis dixi , no etenim RUE
M I n d : n ! N UC T t
E h ss - s EE |

u

[5 . IlOAN. MALDONATI;COMMENT. iA - —| 5
d- À nein celeffibus , Ephes. 6; 12. fed quia nobis per mor-

|etenim *käüidcmmagna gon. aduer[ns carnem , €7' :
d(anguimem , fed adwerfus principts,Gc poteflates , Adwerfus — tem Chïlfïjïylncödj-p()teüas fa&ka eft ; vi Cimuä,quia
| Á volumus, poffümus vincerei * |

. Imundireiores tencbrarum barum contra fpirualia nequi-

A ZEC locutuseftIefus : & fubleuatis oculis in czlum , di- |
l^. xit: Pater venit hora , clarifica filium tuum , vt filius tuus :
£& clarificette: 2. Sicutdediftiei poteftatem omnis carnis,|
* vtomne, quod dediftiei , det eis vitam ateram. 5. Hzc r
eft autem vita aterna:.Vt cognofcant te,folum Deum| /— | —
) verum , & quem mififti Iefum Chriftum. . 4. Eeotech-. - . d. 3
a 946 57 22) rificaui fuper terram: opus confummaui, quod dedifti| — :
|mihi vt faciam:$. & nunc clarifica metu Pater apud temetipfum , claritate, quam, :

,ä :
: .Mat. 28. dæ :

.18.

CT l

VAE CSATE SGUUA UER GPse r HMA

ihabui prius, quämfmundus effet, apud te. 6. Manifeftauinomen tuum hom*inig | f | ä
bus , quos dedifti mihi de mundo : Tuierant, & mihi €os dedifti: & fermonem|] — —
|tuumferuauerunt. 7. Nunc cognouerunt quia omnia , quz dedifti mihi ,abstid ] ,
| funt: 8. quia verba , qux dedifti mihi , dedi eis: & ipfiacceperunt,& cognoue-| ^ | — | /
1

V.

| runt vere quia iteexiu1, & crediderunt quia tu meltnififli. o. Ego prolewropo: ^ q 41 ä;ää
.|Non pro mundo rogo , fed pro his , quosdedifti mihi:quiatuifunt:10. & mea] — | - i
Jomnia tua fffüGt , & tua meafunt: & clarificatus fum in eis. u. Etiam nonfumin] L 9 "4
inundo , & hi'in mundo funt, & ego ad te venio. Pater fancte, ferua eosin nomi-|-
ne tuo , quos dedifti mihi:vtfint vnum , ficut & nos. 12. Cum effem cum eis,|
j&es, [€g0 feruabam eos in nomine tuo. Quos dedifti mihi,cuflodiui:& nemo exeis| — | — |
"* . jperijt, nififilius perditionis, vtScripturaimpleatur. 1. Nuncautemadtevenio — — r
^ . |& hzclo quorin muiüdo , vt habeant gaudium meum imPletüm,in fe'metipfis. 14.|
Ego dedi eisfermonem tuum , & mundus eós odio habuit,quia non funt de mun-
do,ficut & ego nonfum de mundo. 1. Nonrogo vttollas eos de mundo, fed vt|
ferues eosà malo. 16.. De mundo non funt, ficut & ego non fum de mundo. 17.
Sanctifica eos in veritate. Sermo tuus veritas efl. 18. Sicuttu me mififli in mun-
dum , & ego mif1 cosin mundum. 19. Et pro eis ego an&tifico meipfum : vt fint "
[j* — j&ipfifan&tificaiin veritate. 20. Non proeisautém rogo tantum,fed & proeis, — |
(qui credituri funt per verbum eorum in me: 21. vtomnes vnum fint , ficuttu Pa-—þ
: terin me, & egointe, vt & ipfiin nobis vnum fint: vt credat mundusquiatu me | l
| — [mififi. 22. Etego claritatem , quam dedifti mihi , dedi eis: vt fint vnum, ficut &| "u MR
nos vnum fumus. 23. Ego ineis: & tuin me: vt fint confummati in vnum: & co-| |
gnofcat mundus quia tu me mififti , & dilexifli eos ficut & medilexifti. 24. Pa-| — | N
jter , quos dedifti mihi , volo vt vbi fum ego , & illi fint mecum: vt videant clari-|.—— Dd
[tatem meam , quam dedifti mihi : quia dilexifti me ante conftitutionem mundi| — |
a5. Pateriufte , munduste nón cognouit. ego autem te cognoui: & hi cognoue-| -B
jrunt, quia tu me mififli. 26. Et notam fecieis nomen tuum , & notum facidd - 5 EU

|vt dilectio , qua dilexifti me , in ipfis fit, & cgo in iphis, - — b E

.. "Inf.x,S,.b.g.þ

PL I TOE |
IN-GAPe- " T 4 !

ub ininssns

s u " P D 2 d " , A Ao - pv

f**«*""'"" 5 — !
^ : ; a

" : ! .

.
CRUEUUNIES CL TITIT EOE MM

'AmiI

LU

Y^nam.
««Uliem

E T ;

RA A

Mi i ;
l C
VLUWVI [

TT
T OVL
"av

"

I
i
L

MENEDTRERENRUR II r r st

|

Sftne hazc
Oratio Ci-
dem cum
ea,quz in

horto ha-
bita eít.

! Pfat. n18.
| 126.

w 5 INIGAN CAPYI XVÀ —— iA

RUK SOSCPECONQEC E ROE Pdtita G I 3
Dd —-—*-—-————

L | UE C locutie eff Ie[we, eo fablena-
[7 . nsoculisin celum dixit , Pater ve-
IKES n bora ,clarifica filium tumm ,vt
,ä/ filius tnws clarificet te.) Finita ora-
MÓ done, quam poft cenam ad
4 difcipulos docendi, confolan-
| díque caufa bene longam ha-
buerat, quattuor faperioribus capitibus ab Euan-
gclifta compreheníam , ad orandum Deum fe con-
uertit. Quod Chryfoftomus ; Leontius ; Tlieo-
phyla&us; & Euthymius ideo feciffe putanr , vt
quod verbis difcipulos docuerat, exemplo , réque
ipfa confirmaret, Predixerat multasillis , magnàt-

|que futuras perfecutiones. c. 15. 17. 18. docueratj
lin fe confidere. c. 16. 33. Cenfidite , ego vici mnndum;

id nunc exemplo Íno docet ; qui quatenus liomo cft,

càm imminente periculo ad eum fe precidum con-
uertat. Idem illi faciant, idemi nobis faciendum.
Cyrillus veró, & vtvidetar. Auguftinus, & Beda,
exemplum etiam fcribunt nobis prebere voluiffe,
fed fenfu alio, non vt nos càm in periculis ver(à-
mar. ad preces confugiamus , etfi id ctiam cum pri-
mis faciendum eft ; fed vt aliosipfinon folis verbis,
(ed multo magis exemplo doceamus , confolemür-
que. Qu ifta facritoratio, num illa eadem qua ab
alijs tribus Euangeliftis ia horto Gethíemati à
Chrifto habita fuille dicitur, P«rer m , fi poftibile
efl tran[eat a. ne calix iflej Matth; 26. 39. Mar. 14.
;5 Luc. 22. 49. quzftio eft bocloco noi indigna,

omnem Íuam fpem,omne przfidium ponat in Dco, -

Euangelifte. c. 14. 3n Swrgiteeamwus, Ceterum Io-
annem longiorem, quàm czteros Euangeliftas orä-]
tionemretuliffe , qubd cüm Petro , & fratre fuo Ia-
cobo interfuiffet. Sed hanc opinionem. c. 14. 51.

nem, fermonémquetotum fuperiorem in horto nó
habuiffe ; ídque cx capite fequenti ver. 1. perfpicuum
eft, vbiIoannes dicit Chrittum , poftquàm lizc om-
nia dixiflet , trans torrentem Cedron, vbi liortus ille

rare voluiffet, fummam illius faiffe preterituruve;
Pater hi , fi po[sibile eff tran[eat À me calux ;f'e. Faciliüs

pretermifile. Preterea alij Euangelifte fctibunt
otationem illam in horto proilratum in terram ha-
buiffe, Matth. 256. 39. Mar. 14. sj. Ioánnes au-
tem iftam , fuüblatisin czlum oculis. Defcribit au-
tem habitum orantis codem confilio, quo co Chri-

I128. 194, l08 vÍus e(t , vtnos ab eo orare difceremus.. Peterat, E

inquit Auguft, Domime noffer vnigemitus 7* conternus
Patri m ferma ferui, ez ex forma [eru fÍ boc opus effet, orare
fïlen t103 fed ità [e Patri exbibere voluit precatoremyvt memi-
nijfet noflrum fe e[fe dotlorem, Petit igitur primüm in
oratione à Patre Chriítus, vcíeclarificet, vt & i pfe
viciffim fe clarificetur ; horam veniffe , tempus faci-
endi Donune , tempus faciendi , quafi dicat, tu me hacte-
inus & miffa de czlo voce, Hicef? filius meus. dile-

quam folus , vt opinor , inter interpretes Rupertus|
lattigit. Is autem in ea fententiacft, vt vnam, cart-
ideimque eífe putet ; motus verbis illis fuperioribus p Filium omni carui, id ct non Iudzis tantim ; fed
| jetiam Gentilibus innotefcere. Ergo. quandoqui-

rcfütauimus , vbi docaimus Chiiftum hanc oratio-|.

etat , egreffum fuiffe. Neque vero fimile eft Ioan-] .
nem , forationem in hortoà Chrifto habitam nar-| E

creditu eft totam , quàm partem cius , prcipuam|-

IN CAPVT XVIL

A i , & delaþfo ád inc Spitim(fah&o Matth. 3. 17.|

& Íoannis teftimonio , Ecce agnus Dét, ecce qui tol'itj

D

C

. ántecedente, vt pfal, 10.. 4. Demimus i templo (ani-
l&lo fuo ; Dominus i. calo. fedes eis , ideft, Domins (e-
des eft in celo; Singula verbaaliquid habent difficul- .
taris, Primüm di&io illa , fie«t , incertum , quoJ
referendas Auguftinus enim, & Beda adillud vl-
Itimum referunt verbum ,. Pt filies tuus. clarifcet te;
iquaft fenfüs fit, quemadmodamaü filio tuo omnis|

carnis dedifti potcftatem , ita fac vc filiustuus clari-|.

|
i
h

|Patrem redit ; ficut.. c. 12.23.28.. pro eodem accepit

jtem fit clarificari, illic explicauimus. :

peccata mundi, (nprà; c. 1. 29. & multis cditis mi-
raculis clarificafti , iterütnque cüm maximé opus
dï'ct",äclarifïciäturum romififti. c. 12. 18. Z da-
r:fcaz':i; Qg" iterum clarificabo 5 ecce nunc tempus jl-

lud venit, quo maximé tua mihi clarificatione opus| -

A p a a et O RE s

cít, quia adeo obícura, & ignominio(a fubeunda
inors iniminet; vt nifi mie tu clarificaueris , nift
mie certis, confpicuífque miraculis , filium tuum

efle declaraueris,omnesime pro puro, eóque vili , &

abic&to homine habituri fint- Mea clarificatio non
tam mea, quàm tua eft, hoc eít, quod ait; vt filius

tlarifictt te, quia ipfum clarificarià Patre Filium eft]

PatremàFilio clarificari , quiaomnisFilij gloriain
fe clarificari , & nomen Patrisclarificari. Quid au«

2. Sicut dedifli ei poteflatem omuis carnie , vt omne quod
dedifls ei , det eis vitam eternam.) Hebraifmus eft ad

omn5j cAyDh. , vt omut , qued ded:[liei , det vitam eternam,
fedundante nominatiuo , & pofito rclatiuo pro

cet te. Clarificari enimà Filio Patrem, erat pet
ficet te. Clarif à Filio P rat pet

dem filio tuo omnis carnis porcftatem dedifti ;
fac vt te apudomnem carnem clarificet. Non in-
congtuus fen(us. Leontius vetó ad vtrumque rc-
fert , Clarifica. filium twwem , vt filins tmws clarificet te ,

tus &d primum menibrum, quod przcipuum crat,
referre malo, nam alterum velutioccafione qua-

trada me tanquam legatum taum , quemabs te
coram omnibus clarificari, id eft recognofci, &
honorari conuenit ; da mihi zqualem potefta-
tem ,. honorem , ffeu dediflt. mibi. poteflatem omur
carms , 13tà me apud OÓmnem carnem glorifica.
mnem. autem carnem ex Hebraifmo proomni
homine pofuit, partem pro toto, vt D. Augu-
(tinus obferuauit; ficnt é contrario animam A-
poítolus pro toto homine pofuit , càüt dixit,
Omnis anima poteflatibus fablimioribus. fnbdita ft Rom.
5. 1 Hebraifmus etiam elt , quod dicit ; pete-

nem autem dixiffe carnem , vtnullam gentem,
nullum hominum eenus, nullum denique ho-
minem exciperet , & omnern carnem folis op-
ponetetludzis, Chryfoftomus , Leontius, Theo-

hunc modum refoluendus, $mwtdediffa e poteflatem|.

idam adie&um cít. Senfum igitur effe arbitror,|

flatem omnis carno , pro;in omnem carnem. Om-|

»hylaétus, & Euthymius adnotarunt, Nam ante|

Hebrat (
mus. F

fient: dedifli e poteflatem. omnis carnis ,fenfu. fimili.|napert ex| -
. i Vterque vetó probabilis; fed ego Rupertum fecu-

babilior,
qua &au-]
&oris eft,

; |
Traé&t. 10j.
Cato& ani
|mà pro to-
to homine
|

"

mortem quidem, & refurre&tionem;qua clarificatus|

Aaa Filius —

1

pofitio proi

Ira&. 10j.

Vita zter-
naFilij; &
Patris co-
gnido.

Hebraif-
fuus.

N Q
d epto
L x
antem pro
enim.

r

1Filius eft Patrem in fola Iudzanotum fuiffe ; poftea

J

1072

CIOAN. MALDONATI COMMENT.-

1673

veró in omnces gentes cius cognitionem , culturám-
que permanaffe. Quando iftam poteftatem Pater dc-
deritFilio Auguftinus difputat. Facilis refíponfio,

Theodorus Heracleotes, & Chryfoftomus. -
|. Ftomne,quod dedifti ei,det eis vitam eteruam.) Nihilo
magis certum;quo dictio illa,v/r,referri debeat.Leó-

clarifica, vromnibus ijs,quos illi tradidifti,det vitam
zternam. Mcliüs Auguftinus refert ad verbum 4edi-
/Iisíed non putat caufam, fed effe&um fignificare ; in
hunc enim fenfum exponit, Sicut dedifti ei potefta-
tem omnis carnis, iddue non fruftra; fic enim ei de-
diíti, vt omnibus , quos illi tradidifti , dederit vitam
eternam. Qui fenfus verus mihi videtur effe;ac nef-
cio anà quoquam ex ijs etiam , qui Auguftinum le-
gerüt,animaduerfus. Per totam enim reliquam ora-
uonem italoquitur, quafi iam hoc feciffet,quafi iam
tunc dediffet vitam zternam ijs, quos ad fe 'ater ad-
duxiffet. Vitam enim aternam vocat fui , patrífque
fui cognitionem, vt exponit verfu fequenti, quam
cognitionem dicit fe predicationis officio perfun-
&um tradidiffe. Quanquam n6 inficior alium quo-
que probabilem etle fenfuzn, quem omnes vulgo fc-

nempe vt vitam eternam omnibus daret.Hac ctiam
oratio Hebraifmo implicata eft; fic erit explicanda;
vt omnibus, quos ci dedifti, det vitam eternam : re-
dundat enim relatiuum e5 Hebrzorum morc , &
|ponitur in plurali numero, cüre fingulare przceffif-

putent hanc fuperioris fententiz exceptioneni effe.
Dixifle enim omnis carnis potcftatem. fibi datam
effe ; nunc non omnicarni, fed ex omni carne ijs
folàüm hominibus, quos fibi tradidiflet , id eft. quos
lad fe traxiffet dare vitam zternam : ficut dixerar.cap.

/16.37.39. Omne quod dat milii Pater,ad me veniet , €7" emne

quod venit ad me, non etjctam feras.. Hecefl emm woluntas
IPatrisyut omne , quod dedit mibi ,nen perdam ex eo , fed ve-
fn[Gitem. ilud. im. nout(fimo die.. Chryfoftomus, Theo-
phyla&us , & Euthymius pro eodem accipiunt,
Omne quod dedifti ei;& omnem carnem , quafi di-
ceret , ficutdedifti ei poteftatem omnis carnis, vt
omni carni vitam eternam daret. Atnon omnibus
hominibus vitam aternam dedit. Refpondent de-
diffe,quantum in ipfo quidem fuit;fi aliis non dedit,

- |non per ipfum , fed per illos fletiffe, quia in illum

Icredere noluerunt. Eodem res teditjnam fi hzc ex-
ceptio eft fuperioris fententiz , intelligendum eft
[Chriftum declarare voluiffe caufam , cur non om-

quos fibi Pater potcftatem dederat, ad fe adduxiffet;
nonautem adduxit, quia illi aut credendo , aut bene
viuendo venire noluerunt. p sl
, Hac efl autem wita eterna ,. vt cogno[cant. te folum

quomodo omnibus ; quos fibi Pater dediffet, dedc-
rit vitam zternam,nempe tradendo illis fui , patríf
que füi cognitionem. In ca enim vitam zternam ;
pofitam efle.Itaque 4« pro 59 hoc loco,id eft;autem,|
pro enim pofitum puto;ficut Luc.20.58. & alijs plu-|
rimis locis obferuauimus. Sic confequentior fen-|
tentia eft, vt probetfe vitam azternam illis dediffe, |

À quibus fai Patrífque tradiderat cognitionem , quial

cüm homo factus e£ , loquitur enim vt homo; fic

tius, Cyril. & Rupertus vidétur referread verbum;|.
dClarifica filium tuum;quafi fenfus fit,ad hoc filiü tuum

quuntur , vt particala,77, finem declaret ; propter|
quem Pater poteftarem Filio dederit omnis carnis;|

líct;quia non vocem, fed fenfum refpicit. Sunt qui "

nibus vitam daret ; quia nimirum non omnes, ini

p Patri, fed Filio ctiam attribui per coniun&ioncm|

Denm verum , e7' quem mififís le(um .Cbriffum'.) Docetl.

hac eft vita eterna, vt vterque abillis cognofcatur.
Probatex hocloco non (olüm magna fcholaftico-

quiores Patres beatitudinem in vifione, id cftadtu

4

bratitudo dicitur ; fed inchoationem quandam
Jeius äþgellari , quam in hac vita, quafi pignus alte-
rius habent, qui hzredes illius funt. Nam vt fuprà
docuimus , & ex toto capite perfpicuum eft , deca
vitaeterna Chriftus hic agit, quam iam difcipulis
dederat ; atqui czleftem illam nondum illis dede-
rat. Quod fi ex hac licet de illa cxlcíti conic&tu-
ram faccre , potiàis colligemus in voluntate, quàm!

d | d j fone , &
intelle&us Dcumm clare apertéque videntis pofitamav ineel.|-

eíIe. Sed manifeftum ex adiunctis eft vitam xter- !

: iitat,
nam hoc loco non illam caleftem , quz proprier

U.
Ea s. Cuasete i g
