inquit Dauid; pertranfjjr animam eiw Píal.104.18. cum
de fetrcis certé compedibus loqueretur, quz non a-
nimam;ffed corpus attingebant. Res ipía ex hiftorijs
manifefta eft , quamuis alio argumento probarinon
poffet beatam Mariam neque martyrij,neque genus
aliud violentz mortis fubijífe; itaque necetle eft , vt
gladius aliter,quàm pro martyrio , aut violenta acci-
piatur morte. Scio non defuiffe , qui pro morte non

dio Maria occubueric, fed quód , dum iuxta Chrifti
crucem effet, vi oppreffa doloris animam exhalaue-
tit , alioqui nihil de illa his verbis fingulare di&tum
fuiffesá naturalé , (icutomnes homincstátüm morté
obijffet. Eam vim habere di&ioné, e7', cum dicit Si-

ficut Chrifti,ita etiá tuà.Nam de Chrifto paullo ante
dixerat eum in figimam , cui contradicitur pofitum

. Jfuiffe, indicans, quod mortisgenus fubiturus effet:

fübijtautem Chriftus veram mortem ; ergo & Ma-
riam cádem mortem doloris plenam fubijtfe, fi qui-
Idem idem vtrunque gladius transfoffurus fignifica-

]tur.Quz opinio eadem illa;qua probatur, ratione re-

fatatur.Nam cum Chriiti & Mariz gladius idem;aut
certé fimilisfore fignificetur, & Chrifti gladius ve-

[rus fuerit, ferro enim occifus eft,verümquemmartyriü]
l(ubijt; fequitur & Mariz gladium ferrum fuiffe,at-
|que martyrium. Quod neque au&orces illi cócedunt,

nec vllaex hiftoria, vt ait Ambrof. probari poteft.
Veto fimiliora afferuut , qui nó mortuam iuxta cru-
cem;fed exanimatam fuiffe dicant;fed neque hoc ip-

|fam credendum cft, & eft tafiquam crrori affincà

i . Bo á HO E " :
nonnullis notatum auctoribus,cum neque in fcrip-
tura facra,nec in vllo antiquo,& bono auctore lega-

mus. Contra potius legimus eam Chrifto moriente
, s

[iuxta crucem tam integris füitfefenfibus , vt cum éa

de cruce Chriftus loqueretur L0&.19.26.Alij gladium
interpretati funt dübitationem in fide icií enim tam

fcrtim (ecuti funt Chey(. Auguft.aut qui(quis au&tor

[elt 1q. vcteris, & noui retaméti,q.73. Amphilochiusj.

in hom.de occurfu pomini,& Theophylin cóment.
citat & D.Thom.Bafilium in epift: ad Optim. in eá-

eft au&tor, in morte dubitaffe ait, fed ftatim fuiffe e-
interpretatur verbum illud; Pertranfibit, Quod. áutem,
inquit, adiecit dicens , e7* tnata ipfius animam pertranfibit

ladius ,ut reuelentur wultorum cordiaiu topitationet boé V

'erium incarnatunis Saluatorir,im morte Domim dubifaret,

pore,contentum pro continente fumi folet. Ferrum,|

E E H IN :
naturali,fed violenta accipi putarent,non quód gla-|.

meon, Ef tuz ipfius amma pertvafibit gladiw ,quati dicat;|

Á

. jaffli&um;abie&tüámque vidiffet filium,dubitaffe. Cu-|
/. [ius interpretationis primus fuirauctorOrigen.hom.
* [in hanclocum 17. eum deinde nonnulli Greciprz-

iufdem Chrifti refurrectione confirmatam : ï,fïccï'qe ,

gladims, fi dnbiutatio non permaneat in cugitatione, fed pellatur .

E

B.

C'illa proprié dicere voluiffe. Alij gladium verbü Dei

[cftau&tor ferm.r.de affumptione;Bede, Theophyl. &

Jipfe Chrifti gladius Mariz animam penetraturus di-

;&aliorum pofteriorum iillo au&torü pictatem laudo,

vifarü admirationem ; ftuporémque appellauerint;
Caterum vereor vt eorum auctorum verba hanc in-
terpretationem admittát. Meliüs de (an&tiffima vir-
gine cogitandum , cuius farictitas, & iri filij paffione
conftantia confecuta eft, vt vulgo fola tüc fidem cre-
datur retinuiffe. Quod etfi verum,vt opinor,non eft;
lícióqueà bonis effe Theologis refatatum;tamen hoe
certé indicat;,omnes homines piosiudicaffe maximé
eius fidem moriente Chirifto -fäilï'c-cdnüantcm. In-
ueriio,qui gladium vltimum Chrifti iudicium iricel-
ligant ; & ignem illum ; quo omnes próbandos effe

eft in com.in Pfal.118.5ed przterquam quód illa opi-
nio de igne purgatorio ab omiibus fine difcrimine

&oris fuit, tamen metitó à pofterioribus Theologis
rcie&ta eft ; ideo non poteft is effe fenfus huius loci;
quód ifta ratione niEjl de Beata Virgine fingulare
|diceretur;scürd manifeftum fitSimconem aliquid de

cfle dicant ; quemadmodum D. Paulus ad Ephef. 6
17.appellat.Quem gladium Mariz animam tráfijífe;

xit. Ad hunc modum Ambrof. hoc loco, &lib. de

gladium hic pro amorc poni , quafi futurum dicat

9. fed longc*:*hdcabeü à fenfu huiusloci ; vbi non de

quàm fapientum fententia eft ; quod dum fimpliciüs
|veritratem quaztit, faciliàs inuenit. Id hoc loco acci-
diumvchementem dolorem fignificarequem Maria
ex filjj paffione percepturaerat. Quanquam nó vulgi
tantüm, fed etiam Hieronymi, aut quicunque alius

Euthym.in cómentarijs cft. Tantàm videtur obítare,
quód, vt diximus fupra,aut idem; aut fimilis Chrifti,
& Mariz gladius futurus fuiffe fignificetur ; in Chri-
fto autem nó folus dolor, fed vera etiam, & corpora-
lis paffio;atq; adeo mors fignificatur. Dicá hic,quod
an le&tori probaturus fim nefcio. Gladius hocloco

|Mariz ; fed Chrifti fore fignificatur. Non enim duo
fimiles alter Chrifti, alter Mariz, fed vnus tantüm
Chriftigladius defignatur;ipfa eius mors ; atque ille

citur; nó quod occifurus eam omnino effet,vt Chri-
ftum , fcd quód Chriftum occidendo cam effer vul-
neraturus, Sumpfit enint, vt opinor, Simeon de me-
dio metaphoram.Szpe víu venit, vt aliquis tam for-
titer gladio, aut hafta quempiam tranfodiar, vt inal-
tcram partem pladius egreffusaliqué proximé aftan-
tem; fi non occidat, grauiter vulneret. Hocindica-

idem ille mortis gladius, qui 1llà occifürus erat , ma-
trem etiam , & catne;& affettu , & loco proximam
vulneraret, atque transfi getet. Vulneraturum; ttanf
fixurü mque fignificauit;cut dixit , Pertranfibit ; non

DONQUNNE

qui ita hos veteres auctores interpretari conati funt;|
.|quafi dubitatioriem non infirmitatem fidei, fed rerá

dicitD. Paulus 1. Corinth. 3. . inquibusHilarius -

(übeundo,etfi Orig;& fere antiquiffimi cuiufqueau-|-

quia Maria verbum Dcei , ciü(que myflerium intelle-
viteinibus s.Memini & apudalios interpretes legere]|.
[|Simeon , vtamor erga patientem filium Mariz ani-|
Imum vulneraturus effet. Nam & &mor gladio ali-].
quando comparatur,amantílque animum vulnerare|

dicitur, alserafli, inquit. cer meum feror mea. Cant. 44

amore,fed de dolore agebatur.Verior aliquádo vulgi|-

dit,vbi probabilior mihi vide£ vulgaris opinio gla-|;

iqui Mariz animam tranfiturus dicitur, non j pfius|

Quidnait
ladij no»
mine hic
intelligerte
dum fiti

uitSimeon in Chrifti etiam paffione euenturum,vt| —

ao

Vapernenientereformante [epriftina virtute. D. Thoms,

. Voccifurum,cam noh corpus;fed animam dixit; vt in-

EEE

il a

PRPIREO HO ERE T m N

ais i

o - MM

135

1OAN. MALDONATI COMMENT.

134

effecturam.. Hzceftemphafis ilarüum duarum di-
&ionuin eg^animam. Cum cnim dicit e2*, fignificat
ieundem fore gladium,;qui & Chriftum occifurus, &

|mortem,fed intimum dolorem declarat. |
Qr reuelentur ex multis cordibus cegitationes. )Mul-
ti hzc verbaiungunt cum proximé pracedentibus;|
- |quafi ideo gladius virginisanimaam penetraturus ef-
(et; vt appareret quid quifque in animo gereret , aut
certé foret , vtex co hoc fequeretur. Vtrum enim
particula U cau(fam hic an euétum fignificet, modó
non difputo. Àd hunc modum Otrigences , Hilar.
|Chryfoft. Amphilochius;Theophyl.ijs inlocis,quos
]paullo ante demonftrauimus. Diuerfo tamen fenfu.
Nam Origen. Chryfoft. Amphil. & Theophil. per-
milfurum Dcum , vt Maria de fide dubitaret, vt eoj
modo cius cogitationes apparerét. Hilar. veró ideo
extremi iudicij igne probádam, vt eius ficut & alio-
|rüm hominum cogitationes pateficrent; &, vtait D.
Paulusr. Corinth. 4. s. illuminarentur abfcondita te-
nebrarum. Vno vtrumque verbo refutatur , quód Si-
.[mcon non foiüm de Maria, fedde multorum etiam
loquatur cordibus. Exalijs etiam auctoribus non-
. anulli funt,qui fimiliter legant , quamuis non fimili-
terinterprecentur. Ambrof. ferm. 13. in Pfal.n18./Ze,
-|inquityareligit,qui [abulam,ez* aurem mentis vigore traf.
! eendit,e77 ilam aiimamsquam pertranfiut gladyus ad reue-
landa cerdz octulta perpetua premio libertatis. attollit , vel
- Jexammands [irmonibus fallicà [eruiens quofeiique virtutu
Mu amrefefceperit, myfierto [anélificat [Pirituali, . Videtur
.|dicere voluiffe verbum Dei , quodlib. ;. dc Virgini-
jbas gladium interpretatus füerat , ita virginisanimà
jpenetraturum, vt cius patefacerct cogitationes.: Ad-
mirabilis etiam eft interpretatio quam Euthym. ad-
.|hibet. Ftreuelenturinquitycogitationes erum , qui fufpi-
cabantur banc non e[fe 1llsus matrem. Sicut enim multi ad eà
|refpcientes qua bominz fant, duebant bominem tantum effe
filium Marie : ita vor[am alij attendentes ad ea qua. diumi-
AE e1ti erantyfofbicabatur,quod effet tantum Deus, nec ef.
fet bac mater eims : tunc autem intuentes eam amaré dolen-
: |tem , ac pluvimum lugmtem , Paturad, cedere , credidernnt,
- |quod mater effet exus: qg* retegebant , [iue prodebant cogita-
|iones cordium fuovum,que à fafpicione procefferant. Melior
.j fMententia eftminis licet grauesauctorcs habeat, eo-
; |rum,qui hzc verba ad fu periora referunt, Ecce btc po-|
JMrtus e(f inrunam , e27 m refarreflonem multorum , e27 m
J gnum cui contradititer , quafi ila verba,, Et rmam spfrus
.Janumam pertranfibit gi4diits parenthefi legenda fint, at-

[ regggnem j mnltamm,, 'Ut rmclentwr ex multig cgrd;þw cggg
, |tatienessid eft , vt co patienteappareat, quo gui;[q; €r-
|gaillum animo , qua quifque fide fit. Quod non ap-

niffet habitu, temporaliàque largitus fuiffet benefi-
cia, nemo non eum fccutus fuilfets fed abiectum,
Jaffli&um , & tam multapatientem videntes alij fc-
(quebantur , alij perfequebantur; alij credebant, alij
lJirridebant. In ipfa ctuceex duobus latronibus alius
|[tanquam Deum orat, aliustanquam hominem ne-
|farium , fceleratümque blafphemat, vt recté Beda,&
Theophyl. in commentarijs, & Gregorius Nyffenus
apud D. Thom. exponunt. Id hodiéque fit Chrifto
Jid eft eius corpore Ecclefia Catholica inter Turcas,
& heteticos,maximéq; in Anglia patiente , alijs fidé

dicaret non corporis morrem, fed animi dolorem! À

* i
^.

Martiam vulneraturus eífet:& cum dicit ammam , nó|.

que hic fitfenfus, Ecce bre pofitus eff zm rumam , ez* re[ar-|

paruiffetin rebus eius profperis. Si enim Regis ve-|:

D

19
|defcribit,

F

|ter nuptui datam fuifle; & fcptemannos vixiffe cum |

ïli;us auctor Bcda de fuo dixittempore. . 5ed c7- fa[q:
odie,inquit , e7* ví(que ad conf(ammationem [aculi prafen-

frre non eeffat , cism figmo fidei ab improbis contradii cióm au-
dite Dei verbo multos cum Chriflo vefurgere , fed plures à
credulitate vuere gemebunda pertratlat,. Nihilhic przte-
rca notandum , nift particulam 77 non caufam , fed
ris iam locis adnotauimus. L
|.36. Et erat "Ifnna prophetij]ät. ) Erat in Ierufalem
mulier quzdam nomine Anna , quz fpiritum pro-

|euentum, & confequentiam fignificare,vt innume-|

producit teftem,quemadmodàü obferuauit Ambrof.

miracula fidem aflruunt. V'irgo geuerat,flerilis pavit , mutus
loquitur Elifabeth prophetat , Magus adorat , vtere claufm
exultat , vidaua conf:emïagmjiw expettat.E.t infra, Prophe-

Met;tamen ca erat conditio perlone,vtà nemine po£-
jfeteius teftimonium recufari. Quid quàd prophe-
ti$ erat, & non humano, fed dinino fpiritu loqueba-

jtatusez* moribus talibus inducitur,vt digna plane fuiffe cve-
|datur , que redempterem veniffe omnium nuntiaret.. Quod
|dicits proce[ferat i diebus mz:l'tif , Hebraifimus eft, quo
admodum fenilis fignificatur etas , vt fupra cap. i. 7.
18. Quodautemait 4 virgiitate[na ; fic interpretot,
quafi diceretà prima fua pübertate,à prima virgini-

|cut dicimus à pücritja,id eft ab eo tempore, quo ali-
proptié virgo dici;cü nubilis effeincipit. Necenim
Iptoprié virgo eft, qua capax non cft. corruptionis.
|Voluit ergo Enangelifta fignificare Annam à prima
Ifüa pübertate, id cftab anno duodecimo;, aut circi-
|viro, quo mortuo abanno decimo nono , aut circi-
ter vfque adoctogefimum quartum permanfitfe vi-
duam , vt eius caftitatem cotnmendaret, quz profe-
&o valde tam longo tempore, tàamque immatura
vixiffe cum viroà virginirate fua, id eft ex quo tem-

probo. i

G.ac érQyoyd osueyla leayapuv circiter annorum oc&to-

tis Ecclefie ammam eladim durifeina tribalationss pertran-|

pheticum habebat. Alium diuerfi fexus Etfangeliüa

1 Non ]alimz inquit, «b angelz, «* propbetu, e7* à pafori-
bg& »fed etiam 4 [emoribus eo" iuflis generatio Domimi. acce-
Apit teflimonium.Omnis atas,e7* vterque fexus, tu&torimque

tauit iqufe $1meon, Pfoplyemuerat copulata COGIMgio, lprophf-
tauterAt virgo ; debwit etiam vidua prophetare , ne qua. aut
profeféro deefet,aut fexus , Cyuo autem omni exceptione|
maius eius teflimonium haberetur, & diligéter eatu
& multis nominibus laudat. : Defcribit,
|dum riomen eius , & geftus , & ztatis conditionem
|Cxponit. 2£254,inquit,f/lia Phbanuelis , detriba .A/Er,
vtdua, maior octogenaria,nequis eum puraret igno-
bilem,& obfcurum citare teftem.Laudat vero fimul
abatate;fimulà continentia, càm dicit eam Íeprem
tantüm à virginitate fua annos cum viro fuo vixiffe,
|reliqua víque ad multam fene&tutem etate. viduam
permanfiffe ; fimulà pietate, & religione,quód dies,
|acno&tes effecin templo ; fimul ab omni fan&itate
D |vitzsmorümque feucritate;quod iciunijs femper, &
obíecrationibus feruiret;fimulà diuinis donis, quód
propheticum haberet fpiritum,quem fi non habuif-] -

tur? Reété dixit Ambrof. 1deo 4224 7 flipedgs vidu- |

Ktate ; ideft ab co tempore , quo virgo effe cospit, fi-|

|quis copit effe .puer,. Tunc enim famina incipit| —^ "*

xtatéamilfo viro;probata eft. Scio alios exponere|
porenupfit: ex quo virgo eífe defijt: fed minimé|
3. Etbacvidaa v(quead anuos ofloginta quattuor.) |

ginta quatcuor. Nofter interpretes videtur legiffe |

3

|acgantibus, alijs pro fide morientibus.Quod & An-

quættgoor

Soc érüy óyd ov Teayapov , víque ad annos ecfeginta| -

"E
E oj

Infigne c1-].
ftitatis ex-]-
explum. ]

: mipälïc;l
J wücde-
3 eiie P]
E EM
n 1?*
; H

"a i |
u

|

Í
i

—

tholii d
Mtnfo a
wudi G
m if

^ Ptmot (w
i
' ï?e:

. |Harmon.

Caluinus
Annáàpene
accufat fu-

. jperftitio-

nisin Hat-

imonia.

fenfio ad-

Tuerfus Cal-

uinum in

Jterca Spiritum fancum Anng datum fuiffe,quód té-

Ieiunij Ca-
tholici de-.

jetiam dicatur Deum coluiffe. . Nos per fe, inquit Cal--
- |uinus, Fd quatenua ad orationem refertur vestmium ad culti
. |Der pertinet. Ac Euangelifta eodem contextu;codém-

- Joratione Dom. Annam dicit iciunijs illis, & obfc-

|

venit in fDiritu n templsi. Et quod dicit [nperseniens , aut

| |venilfe , vt quz à Simcone de Chrifto di&ta fucrant,|
jconfirmaret. Qua fortaffe cauíafuit, cur Euangelifta

idua permanferit.Minüs probabile.

-Lf"" deillo guquod de Chritto intelligendum effe per-|

135

ponunt , quafi octoginta quattuor totos annos vi-

| Qua non difcedebar de templo.) Quug frequens erat
in templo.Non difcedebat dixit Euangelifta per hy-
perbolem, (icut qui valde familiaris alicui eft, dici-
tur ab eius latere nunquam difcedere. Non ergo di.-
citur non diíceffiffe à templo,quód in templo habi-
taret , vbi habirareanulieribus non licebat,fed quód
affidué frequentarettemplum ; quemadmodum fa-
cere pias mulieres decet, maximéque viduas. Et qui-
dem Origen. & Euthym. non abs re dixerunt prop-

plum frequentatet. Eóq; exemplo Chriftianas mu-

lieres ad frequentanda Chriftianorá templa cohor-|

tantur, alio prorfus fpiritu quàm Caluinus,qui parü
abfuit, quin Annà ob frequentatum tam affidué c&-
plum fuperftitionis argueret. Puduit palam dicere,
ed ijs qui eius mores, ftylàámque perfpe&tü habent,
fatis dicit aperté. : | |
Ieiunijs, «* obfecrationibus (eruiens.) Qui interpre-
tantur 1ta quafi zermngs , c9* obfecrationibus certius fit
cafus , fignificetárq; ieiunijs, & obfecrationibas fer-
uijffe;id eft dedilTe operam; non (atis mihi videntur
Graciwerbi proprietatem animaduertere Aæa:gw'iu,
quod in facris quidem litteris non datiuum rei , fed
perfonz foletadmittere. Quare non eft fenfus ieiu-
nijs,& orationibus dedille opcra; fed ieiunijs, & ora-
tionibas Deum coluiffe, hoc enim Grzcé eft Aaces-
ul». Itaq; ex hocloco Catholica aduerfus nouos he-
reticos fententia confirmari poteft ieiunium nó fo-
lum exercitationem,& mortificationem elfc corpo-
ris., fed etiam religionis culuim , cum Anna ieiunij;

que modo dicit Annam ieiunijs, & obfecrationibus
coluiffe Deum,oratio autem per fe ad diuinum per-
unet cultum. Ac Cyprian. quidem certé in libro de

crationibus Deum promcruiile,
38. Et bec ipfa bora [uperueniens.) Eoderm mométo
téporis,quo Simeon in vlnis tenebat Chriftü,illám-
que diuinum in eius laudem hymnü canebat. Anna
quaíi codem;quo Simeon fuerat, vt in templum ve-|
nitet;afflata fpiritu fuperuenit. Suam fingula verba
emphafin habent.. Nam quód dicit Zzc,vnica fylla-
baomncs illos títulos comprehendit, quibus paullo
ante Ánnam ornauerat.Hac,inquit,talis, ac táta fo-
mina,tefti(que digniffima fide venit. Et quod dixit
Ipfa bora , indicatadeo opportunum fuilfe eius adué-
tum, vt non nifi Spiritu fanéto impulía veniffe vidc-
retur ; quéadmo dum ver. 27. de Simeone dixerar, £t

vt Grzecé eft;£iea(s, adítans,aut affiftés,oltédit idco|

verba Annz nó recitaucrit, quia indicauerat in ean-
dem fententiam, qua Simconem, priüs locutá fuitfe.
Confitebatur Domino, ) Laudabat Dominum , aut.
gratias Domino agebat,ex Hcbreorum idiomate rrv

nifi quód Græca(lgrc:poütio maiorem addit vim «s-

BepoA 06 9, vicillim cófitebatur , id eftlaudabatDed:

: E. : $^
confirmans ea,quz à Simeone dicta fucrant. Domi-

1

Inum vocat Chriftum , quia ftatiim fcquitur Er logwes -

L

IN.LVGAE CAB - d.

Muattuor,quemadm odum vertitjatque fic quidam ex-) À

C

E

fapiétia & gratia crefcere nó poffet. Tlud certü neq;

. fpicuum eft. Dominum autem haud dubie vocáuit

Deumrm, itaque Chriftum Deum éffe fignifica-
uit, Euthym. . z : :
Omnibus , qui expellabant redempfionem lfrael.) G.

gic Euthym.verb p lerufalem.Vtraque lectio bonum

redéptionem,fed ijs tantàm, qui erant in Ierufalem.

. [Si veró legamus 'frael;hic erit fenfus,locutá effe om-
nibus,qui expe&tabant populi Ifraclitici redemptio-
nem,vt fupra ver.25.Fortaffe vtrumque Ícripfit Euà-
gelifta,omnibus qui expectabát redéptionem Ifrae-
lis locutá effe in Ierufalem, vbi habitabat; nec eniml

decebat mulierem concionabüdam per alias difcur-
rerc ciuitates, Quid?an nó omnesTudei redéptionem

expec&tare profitebátur; fed alij vel incerto tempore;

ditores deligebar.
Multis de caufis Euangelifta hoc videtur dicere.& vt
Marie;atque Iofephi relisionem declaret, qui nihil

vt indicaret in Chrifto omnia, que in primogeni-

thlehem tamdiu faiffe cómoratos , quàm religionis.
Renerfi [ont in Galileam.)Vtrü ftatim reuerterint in
Galilzam, an prius ex Bethlché fugerint in Zgyptü,
dcinde ex ZBgyto regreffi fe cótulerint in Galileam,
|vt Matthzus indicat,apud illü c.2.13.22.25. difputaui-
mus.Pretermi(it Lucas fugà in Zigyptum , atq5 Ma-

ts copiosé fcripfiffe Matt haum. ! |
40. Puer autem cre[cebat , eo7 co forta batur JpirituoDe
tota Chriíti Fucritia, & adoleícetia vÍq; adanná tri-
cefimü;nihil neq; alij Euangelifte, nec Lucas narrár,
preterid quod infra ver. 42.(olus cómemorat Lucas,
Chriftü càóm duodecim eïgfet annorü, & cum paréti-
bus ad diem feftá Ierofolymà veniffet, clam (ï ab il.
lis fubduxitfe, & cá Do&toribus difputaffe. Quid re-

liquafeceritztate,hoc vno verbo cóprehendit , cre-|

uilre.corporc,& fpirim , quod alijs verbis poítea re-
petit ver. $2.dicens eum creuilfe faprentia, «77 &tateye
gratia apud Deit;t7- bomines, Quorü verborü quia eadé
eft (entétia; vtrumqs fimul locum híic explanabimus.,
Omnis in co quzftio verfatur quomodo fpiritu , (a-
pientia,& gratia creuiffe dicatur , cü ab ineunte zta-
te & fpiritu,& fapiétia,& gratia plenus fuerit, & nó
ita quidé plenus,quemadmodüà Ioannes,& ali j non-,
nulli homines pleni fuiffe dicütur, fed ita, vt fpiritu,

|diuina fapientia,qua vt Deus preditus erat,quia infi-
nita;neqs humano fpiriw,id eft anima,quia ilmparti--
bilis eft;crefcere potuiffe.De humana fapiétia omnis
eft queftio.Fuit hic olim locus acri admodum ftudio

que ea difputatione fammateligionis noftrz diuini-
(tas Chrifti, Obijciebit Ariani Deü non eíle, qui fpi-
ritu fapientiàqs profeciffet, Refpondebant varié Ca-
|tholici; quidá profeciffe quidé vere, fed humatia,nó

& iepovG p in Ierufalem.Origen. hom. 17. Lírael le-

habetíenfum.Nam fi legamus is l'era(alem fenfus erit
non quidem locutam effe omnibus ; qui expectabát

Ifraelis expe&abát?Expe&tabant quidem, aut fe certé

vel minore curaalij aut eo tempore , quo venit , aut|
majore expectabát defiderio. Hos opinor intelligit,|
hos Annaauidiores difcendi Chrifti aduentum au-]
39- Et vt perfecerunit omnia fecundum legem. Domini.)|
corum,que lege precepta fuerant;pretermiferin .

to;ac Rege fieri oportebatrite fa&ta fuifle;& vrinfi-|
- [nuaret non ob aliam caufam Iofeph,& Martàin Be-]-

gorum aduétum , fortaffe quód fciret de ijs rebus fa-

—

inter Catholicos,& Arianos agitatus,difceptabatür-|

diuina fap ietia,& pr-ofcciife vt hominä,hö vt Deurn!

TOE ET

Chriftus
quom odo
fpititu, &
fapientia
creuifle di-
catutre

Ms

: lAthanaf.&rm..æ.cötm Arianos,EPiphan.in Ancora-

. to,Àm-

NU AE um EEE EE

scentht ! Pofteriores Thcologi rem magis illuftrarunt; qua-
| quadzua-. |dtuplicem in Chrifto fuilfe fcientiam;diuinam,bca-

P** — itam,infufam, vfu comparatam,quam experimenta-

verbain modoaccipi. Jffcende , inquit Chriftus, a4 patrem
eodem lo* ' : :
co non eo- , 1
dem mädoihæc verba eodem contextu dicta funt, codem modo
accipiéda.

— —IOXN-MALDONATI COMMENT. — "

|to, Ambrof. in libro de incarnationis dominicz fa-
Icramento c. 7. Cyrillus libro ro. Thefauri c.7.& lib.
dere&a fide ad Reginas, Fulgentius libro 1. ad T hra-
fim.Beda,& Euthym. Libenter hanc fentétiam om-
nes hzretici noui, Lutherani, & Caluiniani amplexi
(adt. Magisferendü i corum , quos nominauimus,
Patrum auctoritate commoti feciflencíed , vt puto,
nefciebant eam aliquorum Patrum fuiffe fentétiam,
non fecututi fortaffe,fi fciuiffent; tantum contra il-
|los bellum fufceperunt:nunc autem cum fola id im-
pietate, addu&i feccrint,qua non fan&is modo , fed
Chrifto etiam,quantum poffunt detrahunt,ferendü

refponíio ,non immerito cítà pofterioribus Theo-
logis fubtiliàs rem explorantibus repudiata. Et veró
lilli ipfi,qui eius fueruntauctores, Athan. & Cyrillus
| quaä ca non fatis fidétes alias adhibuerunt. . Nó veré
in fe profecilfe,fedia nabis,quia vt nos fpiritu.fapi-
entia,& gratia proficeremus, effecit ; itaque non de
propria Chrifti perfona,fed de perfona corporis ei",
quod eft Ecclefia,vt multa aliajd etfe dictum. Item
quod rem magis cótinet, non veré;ac re ipía, fed de-
monftratione,oftenfionéque, & hominum opinio-
|nc profeciffe,quod &illi quos dixim"; & alij omnes
.|Veteres,recentioréfque auctores docuerunt Origen.
hom. in Lucam 20. Epiphan. in Anchor. Gregorius
Nazian. in orat. delaude Bafil. 30. & 'Theophyl. in

-|ad Paulum Diaconum in illa verba Ioan.14.28. Pater
H maror meeff ,& Damafcen.in lib. de duabus naturis.

'lem vocaucrunt. Ergo nec diuina,nec bcata, neque
infufa (cientia proficere potuiffe , quia infinita erat;
|. : |folaprofeciffe experientia , quemadmodum indicat
D. Paulusad Hebrzos . 8. cum dicit , Didicit ex. 55,
qua pa[fus eft ,obedientiam. Confirmat Theophyl.hanc
interpretationem ex vcríu 46. vbi dicitur cum do-
&oribus difputaffe;,omnéfque prudentiam eius mi-
ratos fuiffe. Vnde collizit propterea di&tá effe eum
profeciffe fapientia, quia fuam hominibus fapien-

À. | remortuos fepelire mértnos [aos,in quit Chriftus Matthzi
5:21.dubium non eft quin prioriloco animo,pofte-
|tiore corpore mortios appellet; fed cóiunxitin eá-
|dem con textum,;quia vtrique, quamuls non eodem

& etate Chriftus dicitur profeciffe; quamuis nó co-
|dem modo fapientia & gratia, quo &tate,profecerit,
.jNam ztate quidem veré, fapientia & gratia fola ho-|
.|minum opinione profecit. Obijcitar dénique quód
. |C- .90.idem deToanne dixerit,Puer autem erefcebat, eg|
|tonfortabatur fbiritu,loannes veró non fola hominum

: j opinione;fed veré creuerir. Refpondeo etiam de Io-
profe&to non eft. Hzcaliquorum veterum auctorü]

. |ram Domino appareret;;in fefto Pafchz ; in fefto|
| hebdomadarum Id eft Pentecoftes, & in fefto taber-

zian. n . ophyl in| |[put crab;pro feemina profiteri videbatur. Non pro-i
huiusloci comment. Czfar. Dialogo.1. Vigilius lib.|.
5 & $. contra Eutych. & Gaudence. in refponfione|

. |teruallo.Hugo,& Lyran.cum ijs,qui longiüs habita-.
|excufabatur. Mihi non videtur probari pofle Iofe-
|phum non nifi die Pafchz venire folitm. Nam etf

|gattamen alijs duobus feftis diebus confücuiffe ve-|
|nire: fed quia; quod narrate volebat j duodénem

|homines,; fedetiam apud Deum fapientia, & gratia,
- |dicatur profeciffe. Neminem veró vim Hebraice
-Aphrafis ignorare idem effe apud Dcum,& veré, vt cü

dicuntur. Refpondeo,quemadmodum recentiores
omncs Theologi,ac nonnulli etiam veteresrefpon-
derüt,fenfum effe profeciffe apud Deum, id eft veré,
[nó quód veré profecerit, fed quód hominibus vere,'
ideit non folum apud homines, fcd ctiam apud Deü
Iproficere videretur. Obijcitar, quód codem modo:

tc autem veré profecerit, non fola hominum opi-
jnione. Reuocandum in memoriam cft, quod mul-

ptura verba in codem poftta contextu non eodem

meum , «7' patrem vecfirem Yoannis 20. 17. fi, quia

accipi oportet, fequetur illudabfurdum Deum non

aliter patrem effe Chrifti , quàm noftrum, quod ex|
.|cadem fcriptura falfum omnino effe conftat, Doi-

tiam oftenderat.. Obijcitur contra hanc interpreta-'

tionem à nonnallis quód veríu 5». non folum apud .E | die Pafchz contigerat, folius meminit Pafchz. Me-

C. r.G.Zacharias, & Elifabeth iufti apud Deum faiffe.-
I metü , vt Matthzusait cap. 2.22. fecefferant in Gali-

Miter tépore; fed de co tantàm,quo relegato iam Ar-
chelao fine vllo eius metu venire potuerünt; aut ti-]

Idicatur fapientia, & gratia,quo etate profeciffeszta- F , moripretuliffe , faciléquein tanta hominum multi-T

- |tis fupralocis adnotauimus, folere aliquádo in fcri-|. |nullo excepto per fingulos annos veniffe dicit, &

rat,Nà Herodes Archelai pater,vt apud Mattheum

modo, mortui dicátur.Sic hoc loco fapientia gratia,

(epho,& Maria idem dixiffe, nam vtramque Chrifti
parentem appcliamt tamen non fequit—ur aut Iofe-
pl—;um eodem modo quo Mariam ; aut Mariam non

4 Etibant parentes en.) Quomodo Iofephum|
Chrifti parentem vocet,diximus fupravera;. ——
Per fingulos anmos m Ierufalem in diefeflo Pa febe l-
bebatlex, vt omnis mafculus ter fineulis annis co-

naculorum Exodi 25. t5 .16. 17. & 34.25. & Deuter. 16.
16.De faeminis nihil dieebatur , quia, cum ideo co-|
ram Domino appaterent vt profiterétur, vir,qui ca-|

hfbe-þantur tamen mulieres.fi vellent, id faeere rcli-
gioris caufa, Itaque Maria,etíi non cogebatur lege,
) AUX . . ; j p ; E
& longéà templo habitabat, tamen cum fuo Ífponío

. |ingulis annis ad templum veniebat Curamtemnon] —

veniretIofeph nifiin fefto Pa(chz in templum;cim].

habitaret, quattuor fcilicet, aut circiter dierum in-|

rdnt,difpt:nfatumEJj(ï&'diCunt, vt nó nifr die Pafchz
venirent. Nam co die nemo niíi morbo impeditus

Euangelifta folius Pafchze mentionem facit,non ne-

Chrittum Ierofolymz inícijs parentibus remanfiffe,

ritó veró dubitat Auguft. libro ». de confenfi Euan-|
geliftarum cap. 10-quomodo potuerint Iofeph , &
Maria vnà cum puero Chrifto per fïngulos annos
Ierofolymam ire ; cum Archelausibircgnaret, cuius]

leam. Duobus modis refpondet , aut , quod dicit E-
uangelifta , non effe intelligendum de omni genera-]

morem Dei,&legis eius obferuationem Archelai ti-

tudine, quanta eo die Ierofolymam conflucbat, po-
tuiffe latere. Hoc eft probabilius; quia Euangeliftà

quia Iofephus libro 17. antiquit. cap.-15. Archelaum
decemannos regnaffe tradit. Iraque cum hoc ipfum
accidit;quod modo Lucas narrat ; aut Archelaus ad-j
huc regnabat;aut vno certé anno ante regnare defic-

. 2.22. probauimus , duos vt minimüm poft ratum
Chriftum rcgnauit annos. TM . m

bt

42..E:

d d a «t

?11'0 modo , quàm Iofephum Chrifti fuiff paren-] - "i
OHEIN. - ! | Rn n

ter. per annos. fingülos. venire iuberetur, caufam] -
fuifle credendum eft,quód tam longé áblerofolymis| — —

| E

£j4
hr I
I?.ia!hh :

1. lib. hift.
Euang.

12 2633

1 Duodeci-
|mo anno :
eur fapien-
tie fuz fpe-

. 4timen de-|
|derit Chri d [ ^^ —— ? IT r ptum ene. Atqt :
: jratione quzítio explicata cft à Beda in commenta-| E
rijs prirna & fecüda. Alio etiá modo &idem Beda; &
JAmb.adíecáda queftioné refpódent;propterea düo-

ftus,

Cut clam

Jparentibus

remanferit
in Ierufa-
lem.

Ine huius verfas ad explendam fententiam , Afcendit
& puer cum illis , o nimirum Hebrzorum idioma-
lte» quodfupra ver.21.notauimeas. An afcederit Chri-

hi videtur Euangelifta obfcuré licet indicare ; cum

IMarialeptem azymorü die«s;'r—it*"e--ce*lebta.ifernt,' quem-|
ladmodum lege priceptü erat;Leuit.25.6. 7. & Deut.|
-|16. 8. Expre(fit hoc Euangelifta, non folàm vt leges| C
lferuaret hiftoriz; quz circunftátijs temporis, & loci
|commédatur, fed etiam vt Mariz, & Eofephi'religiö;-
Inem oftendetet omnia; quead Dei cultum pertirie-
banit;rit6 porapentidm: o
]parentes eins.) Infcijs parentibus. Parentem vocat etiá
. |Iofeph ea ratione; quam fupra expofuimus vet. 27.
[Triahocloco quzri poffunc; cur voluerit Chriftus
Itemanere in Ierufalem ; cur eaetate;non ante ; non

phwe fapientia bac, e2* virtutes? Matthéi 1. $4. & ; Quo-

|piffe; quod hoc myftico numero miffurus poftea ef

Iloco veteres hzretici Valentiniani colligerent; Ire«

|ergo Euangelifta dicit, rematfit i Iernfalem , non ità

|certo diuinóque cófilio id fa&um fuerit. Et quidem

19

27 EE i ii p RRR d

" o n Mi gt P^ pl ag I t u x M o o ol s af
Vieeiré agf o od -

LUC 140

k n
[

TR2 Et cum as effet annorum duodecin.) Deeftin fi- À

ftus cum parétibus in Ierufalem per fingulos: annos,;
an co tantüm anno quo hec contigerunt;quia gran-
diufculus erat, ceeperita(cendere , incertum ; fed eft
robabilius per fingulos annos afcendiffe;idque mi-

non dicit eo anno afcendiffe ; (ed remanfiffe in Ierd-
falem , quafi infinuans alijs anitis afcendifle qui-|

diffe intelligeremus. Atque ita Beda fentit in hom.
in hec verba , & Iuuencus carmine hunc locum red-
— tl templum latis puertim perduceye fefhis
— Omnibus annorum vicibus dessore ol ebant.— —
43. Confammati[que diebis.) G. g leduedtvtus 2
npaspacs GC Cüm pcrcgiffent dies ; id eft cüm IOfCP"h,*&

E

, ï
&emanft puer lefns 1n Iem/älemg,ïü—' non cognáuerunt

poft; cur infcijs parentibus. Videtur Chriftus in ipfa

.. |fua püeritia fpecimen aliquod diuinitatis fua* pre- D
— 7 lbere voluiffe;ne;fi poftea annos riatus trigintà nullo
--* |datoante fapientiz fuz documento'de improuifo ad
— |docendum prodijffet; homines ma |
|quàm crederét. Nam cüm & hunc (apientiz fuz gu-
[ftum dediffet puer,tamen poftea dicebant ludei, 7n4e

gis admitarentur,

moda bic litteras [cit,ctum non didueritfTYoannis 7.15.1d au-
tem duodecimo ztatis anno facere conuenicbat,quo
potilfimüm tcn-ägore incipit puerorü ingeniütnap-
parete ; & capeffendis litterisaptum effe. Atque hac

decimo ztatis fuz anno fapiétiam fua oftendere coe-
(et Apoftolosad predicandá Euangeliá.Quidex hoc

nzus lib. 1. c. 17. docet, néc opere precium eft eiuf-
modi deliria recitare. Ad certiam queftionéEuthym.
& Grezcus ille au&or D. Thomz refpondent ideo
clam parentibus remanfiffe , ne fi id illis indicalffet,
autab ipfis impediretur, aut illis ; (í morem nongef-
fifet, videretur non fatis obedire. Magis alia ratio
quam affert Beda mihi placet, proptérea id fecilTe, vt
oftenderetalium fe habere pátrem;cuius res illis etiá
non confultis agere deberet, qnódque illis foleret 6-
bedire;voluntate folitum facere , non debito. Quod

intelligendum eft;quafi aut ertore;aut cáfu,fed quáfi

Origenes hom.ro. videtür exiftimare inuifibilem fefe l

dem, fed non remanfiffe; & quiafi fatis cH*e-qputaue- B
lrit dicere afcendiffe parentes, vt & puetum aícen-

s ais

s tlb t

F

MP SMS

ftca volentibus enlh"ïüaki's* läpidare'abeOh'dit fe ; id

Icredibile ett turmatim , cppidäcimquc & venire Ío-

iquodBeda in cómenrarijs; & in homiliain hzc ver-
|Iud&is; vt venientes ad feftum,domümque reuerté-
|tes, fepatatim viri;rmulieres, ac pteri progrederétur.

|Ita fa&tum vt pater cum matre,marer cum pátre pu*

]if ec funt ipfa per fe probabilia.quis enim credat ina-
|tres filios fuos paruulos à latere fuo patfas fuitfe di-

|queamicos eum quafiuiffe ; non-obfcuré fignificat

|non cum pueris, fed cum cognatis,& a
|lioqui non inter Cognatos & not$s, fed intet 'uc"rffo'sz

|pueri g'r*eg:at.im',*feparat,*ïniq'tüijcþrogfe'di'folcbä.t,quc.f— :
[modo pater cum matre, mater cum patre ; vt illi di-|

|polfe effe nifi cüm pueris? Quodautem dicit Euáge-

.|tror vtà parentibus omnem negligentiz , culpseque
. |fufpicionéremoueret.Nó enim neglectu,& in curiá,

parentes cófecerant, càm Chrifttim puerum defide-
|rarunt; diem alterum in remetiendo codem itinete|

Jinueneruntin templo ; in medio Do&orum , vt Eu-

fic interpretantur, vt eundo , redeundóque confim-

eft difpáruir,inuifibilem fefe fecit Ioannis 8. 59. Idem
