tereaillum fugere,quód ipfi ceci elfent,fed quàód ille| — [erediuntur. In ea prima porta folebat olim in omnt-

bus

[OAN. MALDONATI COMMENT. . $7-
li8. Nemo tollit eam à me:fcd ego pono eam à mcipfo ,« poteftatem habccæj

li. Alij dicebant: Hzc verba non funt d&monium habentis: numquid dzmoJ

40. Etabijtiterum trans Iordanem in eum locum,vbi erat Ioannes baptizans pri4

——

!ipfumclïc
»'zro.lnüat
;Auguü. (
'Mï[?ïü

] hu
; »Jf:ds M- &u " (
3 u xx noX
. ii Stonus (

^il T
. PCHC!PI

rattont)
Clribua
(isquod

1 Hss ubf
3 Ro chm p

idmj;mun
Crdim

DELON

i(umimmc
piiint

pnimoli
nalienz
| !rosimmrc

j cruiria
J s; 0 um

Csl
m r
quüis
: Chïyïc
I[Cf ip[u
: *fngrcd
qua di
inlmyos
tte T
iquia ille
ii C
ïxvätumm
Tunt lia
RT
CU n
hii
!ïn f
fitur|

fbj

Per 0l
od
FTW :

| tqw

EC
EX
u
O
Es
p
i5

Y

858' |

889

|
Qy ,, i | : 2 TA MNem
N äCcQPï.; iF bus paullo 'Elocuplctiuoribus.d(?mibu,s fcrtxtl;s aliquis| À appeliet, quod huicwxïclïræ., & Theodoni it;n;ä',tic; vi- | )
EE I : effe,qui ianuz claudedæ, apencnäqq.ue curá haberet detar obftare.Credocgo alio ferifu dixitfe L"hn[tn m, |
MhOS. P. ! catenis nonnunquá ligatus,vt po&taillefignificauit| — |qur mem imtrat per offium, alio vcrb , eco fum cflivm.N am '
la dïüs | 1. Ou'i&: 1. jamtor z'nd:ä:nä dura Tclgazfe catena. EUA cüm dixir.xqw' hon fæz'trgt Fer(g/f;,miz., de o&i.o; quer quod 1
E. $ ^ |Notauit Rupertus potuylife Chriflit fine zft.ln"baglbus paftores;cum dixit, ego [wm of um , de oftio, per quod
« VA. . vllis dicere, Egofwm paffor bonus; vos; &'ahþ.qm ante| |oues ingrediuntur,& cgrediuntnr IQ' quebatur,quod
Q ISI 10]& ' me venetrunt fqrcss. & latrones CPCIS;'QI non IFa dlcerf: | diuerfu ::n omn'm(-) -cü: 5 Iu!.'.ld eft porta Prlma domus;
E voluiffe,ne eos ftatim offenderet;atqucabalienaretà| — lhocottiolum ouilis; ïscr illud paftoré, per hoc oucs
n « " ; fruc&tu cócionis.Séíim ergo; & gcxl?ralicer priüsbo-| |dixitingredi debere; illud quod cffet non declarauit, -
næ&ïäwi | i nü,malümq; paftoré d&fctwlpfi(re,delfl c!c ad-fe,f& alios ho,cxf?e» clfeïdx;xxtj ägui,;quzxxjt,fsm qþurn,ger me [i quis i. Vet: 9.
TW 1defcrip tiones accómodatle; atq; ita ide fCCl.t, fed mo-| . Jtrozerit .Fcl.zmb;tw, e wgf*edzctfun u* ïgredzfmr, C pafcua
f WOBS)&! dcftiüs,prudétius;& fru&poüüs,.ggid o&xum»i/n'an B ünnenier.Et vt cócedamusidé cfle oftium, tamen illud
Onim Dïïä |1 Plitïa"?"ï Païäb(?læ fïgm?cet,dügut:a:tur,-rcd;d;.tquf . |Begari nonfpotciï, priori locg(&dc.: päi:ïogïbuis, PORC:,
P. m difficilioré quzftioné , quod eam Chriftusexplicalfe| — |riore de ouibus loqui, quod fatis cau!z fuit,vt oftij
^ ï?-OUcJ videatur ver.7. Ege fm offiwm outum/Cüm enim Chri-| ifignificationé variaret, quafi de aliaiam re ageretur.
Z lm ftas v.ifica.mr;fluofi fit 'Qü?axïx 'dexclarare,.teiv:ergriqm A.liau; cgo hic dï&iciïiogä,&m;:ïgi.ls(n.eccïäärgatn que-|
"a multi iudicarüt dicere aliud quàm Chriftüipfum(i-| ^ ftioné vidco, quá tanquá manifcfti ómnes interpre4 - l
gdlïqu«ï?i*ä enificare.Iraque Cyril. in Fa;ena Graca,Àu gu&.-hc.)c tes preteriere;qui paftoresineiOm nes enim v nocx ä*ïä?m
lemo m 1oco,c3f(criïxolle 4g.de vcräü.þf)n?.GgegOï.hom.x;.m | epto «.gl.uos lcg-c-ïmï,au&qres pro cóperto habét pà- :
hs Ezcchml.ög-hom. in ;uxïde ij 11þ.7.t€gl.n.:. C.47.8| - ftores cisc Doctores, & quicunque I dgc-cnxdcï,ivmc :
w.uHNIgO lib.9.c. 4o. Beda, & Rupertus of.h'um ouilis Chriftál gubern&do populum regunt. f heodoras verà Eiera-
WNRECH H ipfum effe putátper quem qui nó mtrat,fu'r eft; & la:-— äclcorcs lfaï khæc Cc.hiïcrlt, vt apparcat Cïlü;i ma—ïgc cum|
j |en itro.Intracautem per illá,qui in illum credit, & vtait C :ïde viio tátüm agi paftore, quafi vaus Gtum efse pof-
xz*.?fü?x&-ï!'d": i Auguft. qui il!ü imiv:;am.rn Occurgit tamen cótra häc ;&üt,&.aliüs,quäxiïxf?'hriüu.s cfs;: non Poi?ïrgfigw,ït v'gius
Ut hGïJ-Ci | : interpretationé alia (tatim quaftio; quomodo Chri-| gregis vnustantüm paftor e'se folet; fi quialij funt,
| Quomodo

n* !
M al*!
lia Vlb lkæ

v

(f£ ^ |
Y Da hd

E - Eu per feipfum ingrcifus fuerit ; quod non apparet, qua| paftoré patord omnium mittendum efse,qui nó fo-:
NI mun f rationc fteri potuerit.Grego»rius itaquaeftionéfoluit| — làm oucs pafceret, fed eas etiam de laporum fagci-
ET Ó Cliriftum & pro períona æ»p(.aC hrifti;& pro corpore| äbus liberaret Ez.»eclilxel.ï 34.. 23. düputa; Q'lïrxiïLïs fe 1.1—» (
TOCP J !| cius,quod eít Ecclefia;accipi folere. Notum exéplum| — lum efse paftorem à Dco per Prophetas promif-
JMAWS ( —— $ AassauleSanle quid me per(equeri?cá nó ipfum,fed cius Ec-| füm;neminem vetb alium quàm fe vnum efe po fse,
TTTE r ia clefiam períequeretur, &* adiviples,qua defont paffionis Y quia nemo per oftium prater fe ingredi poffit;quip-
i d Chrifft m carne mea pro corpore ius j quod eff Ecclefia. Exgo| — pe qui folus in fcripturis profhilsus efsct, folus pro;
Iu com*y | Chriftü in ouileouium per oftium , id cft pet feip- phetias impleuerir, quod ett per oftium ; id eft per
x um intrare, quia fïngqla e'i'us m&b*ragqu;æ fumus nos fcrip. turam,vt diximus,fn :mre;.(ï'onfij;xpat hanc fen-
A. per illá intramus. Malim dicere, fi eam interpretati-| — [tenciam, quód ver. ir. càm Chriftus dicit, Feo fam pa-
Ui s onem oltij (equi vclim, intrare per feipsü, id cft fua, (lv banm,f;:rqcä cum articuloAdixcriï 6 7roMALu) 0 A 06
t lus d nóaliena auctoritate, alios veró paftoresomnes ve-, — |£go þ,ïwkair ile äar?u'»f » quafi dicat ille vnicus, ille
; .. tos intrare per illum , quia non fua ipforum,fed eius |promi'sus; ille, qui lolus vctus cft paftor. confirmat
, Quid perauctoritate Intrarat. Sed quid per oftium ügnari puü- . jquód& ver.8.dicit; omnes,qui ante íc vcnctmjr,fures,
— gg:ä:;tgl rem cümaliorü fententias recitauero, dicturusfum.| & latroncs fui'se, quodnon videtur vcrü c'ise pofse; |
| ] - (Chryfoft-.TheophylEuthym. Leontius, & Theodo- n.ifi de vnico illo promi:so paftorc intelligatut.Mul-
t rus Heracleotes putant oftium effe fcripturas facras, E |tienimante chriftum vericran b;qui non fures,& la-
qindef

j . EL
] et lfl
H !*31-' i
Tuti

(f".f':'i)
g p

:
d Chrittus
1

joflium fit

?a;æoï,-&&Zidä nó folüm oftium,verum paftor etiá fit, & paftor

ftus per fe ipfam in ouile intrarepoffit.Etenim cüim

bonus debeatingredi per oftium , neceffe eft, vt ipíe

: Iïfcr*ipturas oftium appellari , per quod borus paftor

quáuis id ipfum non codé fentu omnes dicant. Nam
Chryfoft.Theophyl.Euthym.& Leoritius exiftimant

icius minifiri funt. INon ergo id hicà chrifto agi, vt
doccat, quis homo verus paftor , id cft verus doctor
fit.Sed cürn ex fcripturis perfpicuum efset vnü à Dco

troncs,'cd veri paftores, id eft veri Propliete fuerür.
Ceterum omries,qui venerant fingentes fe illum ve-|

rum,& vnicum , qui expectabatur cse paftorem , fa-

«onts. Uf* " angreditur,quia quilquis bon" do&tor eft, (cripturis,| — |res fucrunt, atque latrones, quiaper óftium ingreffi]
inimm j quz dicit, probare dcbet, & per eas quodámodoin| |non(unt, id cft per fcripturas facras miffionem ,le-].
.cm o animosauditorü ingredi, idémque apud cos fibi fa-| gationémque Íuam probare non potucrunt.
"]7 d cere. Theodor. veró Heracleens. fcripturá effe oftiü, 3 Huico[harius aperit, qy* oues vocem eius audiit g" pro-
BS.P;;mbikiïïïQ' | d Iquia ille bonus cít Pai;ï:or., cuifcripturaauctoritatem rias 065 VocAt nommatim,eg edacit esi.). Similis hic de |
g idedit.CuiufmodiChriftus eratqué omnesProphete, — joftiario quatftio cfb;quis pereum fignificetut.Oftia- Quis pér 6*
ff ivéturum pradixerant; omnes icripturz prefignaue-| — rium ouiliprafici inlolés videtur císe, fed iá docui- ïää;" d
w';-ciammdü- i . lrant.Ille ergo per oftium ingreffus e&aui?. fcrigturqä F mus,qua confuetudine id Chriftus dicar. Quis oftia-|
, ia | . 'auctoritate ingreffus cft.Hic verus eft fenfas:etfialiü zrïus fit,queritur.Chryfo(t.Theophyl.Euthym;Lcon-
Mb : jetià ego non minüs verü animaduerto,vt oftium ni- tius,& Thcoddrug Mc)pfu.e&iens. Mofem ottiariu m :
i. 4 — lhilaliud; quàm dininá hgn.iHCct an.&OIitatE;f:iu.C ea, 'lefse dicüt,qui thüo'vement'i- aperibid cf"tf..n.o tcfkgi- UM
ægiefscdwfj ER in Ícripturis,fiue in miraculisfiue ahzf. quarecótine-| |monio cum f:oprob-at cfse Chn ftü, S*luci'c*(,.,/.(i'fïþf jinquit, Sup.E4.46:
n .. . gtur. Per oftium igitur ingreditur,quifquisnó fümit| — |Moyf'serederetz forfitan ey mibideme eniim il: feipfiriAli
ï:ïcmus,!&? ] Hebrc-5-4- fibi honoréfed vocatur, vt ait D.Paulus;tanqua 72rom.| — |angelüin terprctantur , qui vnus vniucr(e preficEc- cx &
a . $: SSUN s b . E . 4 . M o . vRQ
yw[o;ä,ä i Pcrwolhur.n !ngtcdlgtuþ,q'm. àiDeo miffi (Lzrjüahunde : clefïnæä quéadmodum fm culos Præ(ffStl Gl?gllllf'ffx [q-g. 1
u' n 1 afcc;dunt illi ,'d*g quibus dicitur, Noz mittesa Prc'zalf';.ez*fæ,i anmsApo;calypfi P—erip!gu um c&-.kgvä y;'tli quiinter- (
W. dex ipficurrebant Xerem. 23.21. Soluenda ergo nobiseft — |pretationé Leontius ctiá refert,& p£obabilé iudicar,
2 nrïaim-ï .|quzftio illa Gregori], quod fe Chriftus ver.7.0ftium Alij eundem chrittü & paftorcm,& oflium, & ofïiasi. 1
cohwmuïiï i us rE g : | : !

P

ET de*
E

rum n2

| M pesguctenipas m r : - ii s . — as - a i . " Y
k:

3

Audirte pro
'obedire

: Hebræorü

idiomate.
Veri paíto-
ris octo fi-
gna.

: Quinam

AMint oues.

[quia curam, ac prouid?htiam ouilis habet. Is paftori
ingredi volenti aperit , dum facit, vt res illi fuccedat,|.

ladmifli non funt;fed dete&ta fraude repudiati,quales

J& ille alter,cui nomen fuit Darchochabz,;de quo Iu-

lanimam fuam ponat pro ouibus fuis. Notauit hzc

lin Ecclefiz Catholice erege funt facilé difcernunt

]non agit Chriftus , nifi defe vno , id eft de illo opti-
-[mo paftore , quianimam fuam pro ouibus fuis pofi-

|Chrifti vocemaudirent;cüm predeftinatos ipfos mi-

$60

CIGAN. MALDONATI COMMENT.

961

yrium faciunt,vt Rupertus. Alij dicunt ofüarit-m? eíle
ISpiritum fanctum,vt TheodOï'g Hergclcotcs,ldelnq;
Rupertus.Hoc probo,;nift quód malim Deum gene-
raliter oftiarium facere , quàm ad vná& Spiritus fandti
perfonam reftringere fententiam. Deus oftiarius eft,

vtab ouibus pro vero paftore recipiatur ; dum pote-

ereditur in ouile,qua ratione & Mofi olim oftiii ape-
ruit,vtà populo pro paftore reciperetur , & multis
claufit,qui càm fe Mofes,;aut Chriítos effe fimularét,

fuerunt Theudas , & Iudasille Galilcus A&.. 36.57.

(tinus inapologiaad Antonin.Pium , & Eufeb.lib.4.
hiftor.Ecclefiaft.cap.6.& 8. Quod dicit, Et owes vocem
eius audintt, hoc eftagnoícunt, aut voci eius obtem-
perant. Audire enim, pro obedire ponitur Hebreo-
rum idiomate. Octo enim figna veri paftoris tradit.
Primum , quód per oftium ingrediatur ; fecundum,
quód oftiarius illi aperiat ; tertium , quód oues eius
vocem agnofcant;illiq; pareant ; quartum,quód fin-
gulas nominatim oues appellare pofflit ; quintum,
quód oues educat ; fextum , quódante eas vadat ; íc-
prtimum,quód oues eum fequantur; octauum, quód

Leontius , nifi quód nimis fubtiliter fecuit. Agno-
Ícunt oues non folüm coníuetudine, fed naturali et-
iam quodam inftin&u proprij paftoris vocé , quem-
admodum canem cuftodem à lupo inimico quan-
tumuis fimili natura fola indice diftinguunt. Sic qui

vocem veri paftorisab hereticorum , aut fchifmati-
corum vocibus. Quanquam, vt fuprà difputauimus,

curus erat. Quo confirmato feníu , querendum qui
ergo fint oues. Non poffunfhoc loco D. Auguft. &
Bede opinionem admittere, qui folos predeftinatos
oues interpretantur. Mitto quód multi predeftinati
funt, quilongo tempore vocem Chrifti nó audiunt,
qui longo tempore funt lupi ; multi veró reprobati,
qui longo tempore audiunt,longo tempore Chriftü
íequuntur. Quodeetfi conatur fpluere D.Auguft.fo-

lutionem ipfam mihi nó probat. Hoc vno vtar argu-

|mento: volebat probare Chriftus verum fe,& vnicü|:

effe patorem,quód ab ouibus eius vox,do&trináque
agnoíceretursde iis igitur ouibus loquebatur,que ab
omnibus cognofcuntur, quáfq; cüm videant Chrifti
vocem agnoícere, intelligant eum verum effe pafto-
rem; predeftinatos quis preter Deum nouit ? qua ra-
tione cognolcere homines poterant;an przdeftinati

nimé cognofcerent? Oues ergo cum aliis omnibus
auctoribus eos interpretor,qui funt in Ecclefia.Nam
Ecclefia owuile eft. At Chriftus dicitalias fe oues ha-
bere, qua nen funt ex boc oulli, vet(u 16. & tamen illi in

Ecclefia erant,fed erant aliquande in Ecclefia futuri;
erant,peranticipationem oues appellauit.Tunc non

oues , fed lupi etant; fed facit Chriftus ex lupis oues,
faciunt fe multz oucs ex ouibus lupos. Illi quandiu

Jlupi funt,vocem paftoris non audiunt , hz quamdiu þ

ftatem illi dat miracula faciendi , qua veluti claue in-|

jinquit,m clerze fed forma faEii qregis. Attigerunt fere hec

Ecclefia non funt. Facilis refponfio;ficut nondum inl -

ita nondum ouces erant , fed quia futuri aliquando|

|Atquieo ipío oftenderunt íe oues Chrifti non effe;

eo ipfo lupi fiunt. N am illi 'iplï, qui-bixlfcum Chri-

id eftin Ecclefia Dei erant;fed quia Chriftum non
audierunt, lupi facti funt.. Obiiciet aliquis , cüm
Chriftus fimili vfus metaphora iudicium defcribit,
Matthei 25. 35. folos przdeftinatos.oues , reliquos

[non oues; fed haedos appellare. Verum; fed alia illic
ratione;aliáque metaphora, etfi nomine eodé , oues|

vocatiillic quia manfuete, quia innocentes; hic quia
in grege funt.
Et educait eas) Quonam educit? Nam fi Ecclefia,vt
diximus;ouile eft;nó poteft nifi extra Ecclefiam edu-
cere , quod Chriftus minimé facit. Primüm hzc de
Chrifto non dicuntur, fed de paftore; & non cft ne-
celle,vt Ícpe monuimus, omnia;que in parabolis di-
cuntur;ad id,cuius caufa proponuntur, accoómodari.
Multa dici explende natrationis,multa defcribende,
multa ornande rei gratia , vnde parabole fumuntur.
Quod fi quis hoc etiam velit ad Chriftum accom-
modare , dicat Ecclefiam ob hoc folàüm ouile dici,
quód quemadmodum in ouili oues;ita fideles in Ec-
|clefia contineantur;nó item ob hoc;quód ficut oues
extra ouile à paftore, ita fidelesà Chrifto extra Ec-
clefiam educantur.Intraipfum ouile , id eft intra Ec-
clefiam pafcua funt, itaque educere oues nó eft extra
Ecclefiam ducere,fed intra Ecclefiam pafcere,'popu-
lum in cócionem congregatum docere. Hoc potiüs

Chriftum ones füuas ex medio infidelium.
4« Eteum proprias oues emi[erit ante eas vadit.)Vt pe-
riculum , fi quod occurrerit , amoliatur. Propterea

ftus difputabat , Pharizi , oues priüs erant; in ouili,|

fequor ; quàm quod TTheophyla&tus dicit , educere|

N6 omnia,| -

quz in pa-
1abolis süt,
accommo-
danda funt
ad id,cuius
caufla pro-
ponuntur,.

potiüs dixit , anfe ea; , quàm poft eas , vadiz., quamuis
Íoleant paftores aliquando oues przcedere,aliquan-
! q

primere , quod in hoc potiffimüm cernitur , vt peri-
cula remoueat , & gregem regat : quiautem regere
vult , aut pericula fubmouere , pracedat oportet.
Habet etiam hoc fuam in moribus fignificationem,
eàmque non fimplicem. Non debet Ecclefiafticus
paftor gregem íequi , fed ducere , id eft non debet
tanquam beftias ratione carentes , fed tanquam ho-
mines gubernare. Deinde non debet fequi , fed du-
cere , id. eft non debetà grege fuo virtutem difcere,
fed gregem potiüs docere, nó gregis exemplum imi-

opera ve[fira Lona,eo" glorgficcnt patrem veflvumqui im celie
eff. Vtrumque Petrus complexus eft, Nos deminantes,
omnia Theophyla&us,& Euthymius. :

quuntur Chriftum videntes omnia didta, factáque
eius redte cum fcripturis facris conuenire, non pofle

|non effe Chriftum,id eft verü illum paftorem, quem
"expe&abant. | ;
2

6. Hecprouerbium dixit illis Tefws ; ii autem non co-
gnouemnt,quid loqueretur ez. ) napb:play,pre:þerbmm ,PaJ
tabolam,& fimilitudinem appellauit? Nam & Greci
inde prouerbium zapoiuíay vocant,quód omnia fere
prouerbia ex fimilitudine aliqua fumantur. Reddit]
Euangelifta tacité caufam, cur non intellexerint,que
Chriítus dixerat , quia in parabolis locutus fuerat.|

do fequi, quia voluit paftoris curam , & officium ex-|

tari ; fed gregi füo exemplü prebere , hoc eft ducere.|
|Ste Iuceat ; inquit; lx veflra coram bomimibw , vt videant,

Et oues eum [equuntur , quia fciunt vocem eims.) Se-|

|

Í

Matt. j. 16»
I. Det.i.1t,
& 2. Pet. 1.
19.

quód eius vocem non audirent , autaudientes non
intelligerent.Propterea dicit illis itterum Chriftus;id|

oues funt,vocem paftoris audiunt; & fi non audiunt,]

FSEPABA : La H hs ; '!

—

eft explicat,que ante obícuriüs di&ta no intellexerát.

—

d Es

hf "

LPetj j '

E A. x «., du E u A^ OP n / z E $ : *f'?i*.;.*'*'"";r!
quhevcuaceAp p w aM ed Mu M EO OOT m E
dadubi us KK U o sE euciccn a atl —

ollinm o
Wiumph
q viticü
binmusà
o Th

Wemum
psqud
p l
tosillosir
tunt Hoct:
Qquantem

——

u rïvt,vnügni
busloqi
fent Àrd
p u
intelipi
eEver|
CottaPa
Propha

düobus

'1 Xx"
It t d. i

pv Desnparad
A. FIUULLLUA
lL TEPUDUMTT

AT um w-gq qpcm
d daddd. Vil
! Ü I

& erpoon t
* .,luiww's PAVT) ":,
l
"Dd 1;.1: |
1003 AQUARAUVAY
^ Fi" 1
in nl
« Aghot Rn
ubl Mv
|

' !
n A0MI
e4 at nan ii
.

i gU M""",]
p i2 DAU
"TY 4 I^
"1 El
! 1* lMM x
4aiot I201] "
*-»yy,wtünj'*'"
r

"
í :
AUl s
yetemitetm QU
i TU w
(6!
, T J.
TT amn muru
4 iM ,,h.s..i-h-
4
v','cl'.'
n d

hegin, i

1!
^^ alt 4
ee hocelt
u

-^ ?olf.'ämgm " (!'I:,. u
l i,

N
"T
—— 0 -L.wc.*ï :
VP '
Á "': ' "

p

;

, Chriftam
paítoré , &
oftium effe "us Àh : : :
ide vale. |eft Chriftum paftoré&, & oftium elle; vtrumque enim

€- 15- 3.!.

j Tta&.4s'g

- [non paftores;íed fures,& latrones fuiífe cüm autem

coniungant, vt quoniam dixerat Chriftus, qui per

ouium probet omnes alios fares fuiffe ; quia per fe,

[cari. Theodorus Mopfueft.putat Chri(tü obiectioni

Me verum effe paftorem, non effe ex illorum eu&tu fa-[
ciendam de fe coniectura. Credo ego Chriftam,dum|

Irunt.Hocre&é quidà obferuarütnó dixitfe , Omnes;

drsr vt fignificaretfe nó de omnibus prorfus homini-

qquet venerit, wique preter me,fures ]ïmt, C latrones:weros

Tv

TNTOXN CAR X-—

. 863

Jeft per quod oues ingredi opottctjfi falue eíse velint.
Monuimus füprà vetfa 1. alio fenfu hic Chriftü fe
ipfum oftium vocarc, quàm illic dixcrat. Qui non in-
rrat per offiunz i owile onium,fed aftédit alinde, iLe fur e$1,
: (pväm.Nam' etfi explicat hic que fupra per parabo-
llam paftoris dixerat,tamen non verba;aut partes pa-
rabolz (ingulas,fed fummá fententiz cxPlica't.Sü má
auté cft , neminem nifi peripfum faluum cfíle poffe,
quod docct, cüm ait fe effe oftiuim. d
8. Omnes quetquot. venerunt , fures fwut , z* latn-
Tzes féd non audierunt eos ones.) Non videntur hæg cum
[prccedenti veríu fatis apté coniungi.5i enim dixiffet
(e paftorem effe'; commodeé & appofité adderetalios

dixerit fe effe oftium , non apparet quaratione, qua
confequentia addaz alios fuitle latrones. Sunt qui ita

oftium non intrat,furem effe, deinde(e oftium cile

qui vnicü erat oftium, ingreíTi non fuerant. Sed iam
diximus alio fenfu hocloco,quàm ver. r. oftium vo-

occurrere, prouidentem fore , vt Iudci dicerét Chri-
ftam non meliorem habiturü exitü, quàm T heudas,
& ludas Galilzus,qui fe non multo ante Chriftü effe
finxerát, habuiflenuillos furcs fuiffe, atque latroncs,

hzc dicebat;non ad verba,fed ad fummam fentétiam
refpexiffe. Quodautem adfententiam attinet; idem

hoc vnum fignificat , fine ipfo neminem faluum etfe
poffe,quales non erant, quicunque ante ipfumvene-
rantsideo latrones fuiffe dicit.Meritó veró quaritur,

quos illos intelligat latrones fuiffe, quiante fe vene-
quiante me fuerüt , ed Omnes, quotquot onte me vene-

busloqui, fed de ijs tátüm ; qui paftoris titulo venit-
fent. At de his ipfis queítio eft , a eos omnes intelli-
gat,qui ranquá paftores ante fe venerüt. Ná fiomnes
eft vero fimile di&utü fuiffe Chriftum. Augutt.lib.16.
cótraFauftü c.12. & lib.?.contraaducrfarium legis, &
Prophetarü,vndeBeda in fuos tráftulit cómentarios;
duobus modis videtur refpendere. Primüm quidem
Prophetas illos veros, ac fan&tos proprié nó veniffe,
fcd milffos fuilfejideo hac fententia eos tàtüm cópre-
hendi, qui à Deo non miífi venerant , quales omnes
pfeudoprophete fucrüt, de quibus per Ieremiá Deus

lib.2 .aduerfus Pelagianos interpretatur. Deinde reí-
pódetAuguft. verbaChri(ti fic intelligenda , ees qwer-

auté Prophetasnon przter Chriftü,fed cum Chrifto
quodámodo veriiffe;càm ideo venerínt, vt illum de-
monftrarét;przdicaréntquce.Illos przter Chriftü ve-
niffe;ab eóque diftin&os cé(cri,qui non fub eovenc-
rüt duce,nó vt eum predicerét.fed vt (emcetipfos pre-

démque modo Cyril.& Leontius vidétur exponere.
|intelligendü e(le25 soms , Omnes, quotquot venerut ez'

intelligitomnes prophetzlatrones fuerüt, quod nó| -

dicitNon mauteba Prophetas,eg'ipfi currebar.Nim ergo in|
verbo venerant;cfle putat, Eodem modo Hieronymus|

d'carét. Eathym.alio modo fentétiam reflringit, eo-|

peroflium ingrefTi non funt, fares font , t2 latrenes. Et-|

lenim fan&os Prophetasante illum quidé veniffe,fed]

R " men amen dico vaäi't',qæ'æïgofam. offium oniwm.)Id. Á

C

gred:-emr,eygredietur,v pafcua inueniet,) Repetiteande
Íententiam & confirmádi, & explicádi caufa.Ruper-

tur. Alia auté ex parte cüm ingredi,& egredi oppofita
fint, fi ingredi cft credere , egredi eric definere cre- |
derc, id eft hzreucum fieri , quemadmodum de he-|

peripfam,tanqua per oftium ingrefses fuifsc:
que nobisregulà fepe huiuímodi generales propofi-
tiones in fcripturis facris ex circunftantijs loci;tépo-
ris,& rcrá,de quibusagitur reftringi oportere.Eít id.
quidé verá;fed alio modo hoc loco generalé fenten-
tiam reftringendá exiftimo,vt de illis tantüm intelli-
gatur,qui ante Chriftum venerant , fingenies fe efse

Chriftü;quales Theudas, & Iudas Galilaus fuerüt, &

Jalij ; de quibus diximus fuprà. Illienim omnes non|

Chrift*, nó veri paftorcs,quales fe efse fimulabát,fed
fures,& latrones erant;fic Chryfoft.Theophyla&. &
idé etiá Euthym. & in Catena Grzca vtérque Theo-

terpretatur.Ita refellitur Manicheorü interpretatio,
qui hocabufiloco vetus rcijciebant teftamentum,vt:
Chryfoft.& Theophyl.indicát.D. Auguft. nonlcgit,
Qnit ante mevenerüt Áedomnes »quotquot venertst lib.2.co-
tra aduerfarium legis, & Proph.c.4.atq; ita in nónul-
lis Gracis etià codicibuslegitur. Sed a lectio,quam

contra Pelagianos Hieron. legit. Quod fequitur, 5e4
non 4wdierunt eos oues , ic interpretor,Ideo non audie-
rütit cos oucs; aut, ctenim non audierunt cos oues.
9. Ego [um ofliii, per me fiquis intvoterit [aluabitur: eg7 1n-

tus cxiftimat bis dixifse feefse oftium,quia duo erant
ouilia; & duo oftia;iinfra enim dicere, alizsones babeo,
quanen [unt ex hoc ouili. V idcwur argutum. Quod dicit,

let, atque fi dicerct , qui in me crediderit , faluabitur.

|Introiteenim per Chriftü cít in illü credere.Quo au-|

tem modo omnis,qui in eum credit faluus fit , mul-
tis locis expofeimus,vide c.3.16.Id quod fequitur ali

tquáto cft difficilius, Er :hgrcdiemr,in quit,ö"rigredieturf
D Quomodo enim quicreditin chriftü per illü

üingre-
diatur,facilé intelligitur;quo auté modo cgrediatur,
non fatis intelligitur. Przfertim cüm chriftes hunc

enim vtrumque pariter dicit,e7 mgredicmr,(;vcgfedze—

teticis idem loquitur Yoannes, Ex sobz prodierunt , fed
non erant ex nobu , quod Chriftus laudare non potuit.

folutionem quercrérjà fenfu litterali adallegoricum

platiuam , & actiuam ; ingredi homincs intra f ip-
fos, càm contemplationi,
tra íc, cüm a&tioni vacant Gregor. homil. in Enan-
gelia 14. & Rupertus , ingredi efse in Ecclefiam per
fidem introirejin quam qui ingrefsus cft, pafcua do-

qui facit/fertiliora ctiamnü pafcua inuenit vitz bca-
te.Satis apparet neutrü efse genuinü fenfum.Multo

mcliàs chryfoft.Theophylaét.& Euthym.tum etiam
'duo Theodori Heracleen, & Mopfueft. & Cyril. in
Gracorü Catena ingredi & egredi coniunctéfumpta
jnihilaliud,quàm fecuritatem quouis eundi, quiduis

pro Chrifti gloria agendi, patiendíque fignificare,
qualéin Apoftolis fuifse legimus. Et veró Hebraica
phrafis ingredi,& egredi id fignificat, verfari, agere,:

mecum ef in caftrie Cg non tintieni m te quidqua maliex die,

tradit-

dorus Heracleens.& Mopfíueft.& Cyril. Alexand.in-|

poiuim",cómunis eft, & melior,& codé modo lib.s.]

per me fi quis introierityfalsabitur, facile cftjidé enim va-]

ipfum egrefsü,vt obferuat D. Auguft.laudet:laudádo|

Auguftinus , Beda, & nonnullialij; vt quaftionis|.
videntur difceffifse , duas fignificari vitàs contem- |

.egrediquodammodo cx-|

&rinz inuenitcgredi auté de hac vita migrare;quod

officio fuo fungi. Exitw, inquit, rtim e7 introtus tum |

Generales
propofitio-|
nes ex cir-
cunítantijs
reftringen-
d.e,

A&.;.;(.;;:g D

Manïchæi |
hoc loco
abufi.

Verf.16. '

Quid fiin-

gredi, &

egredi.

. epif.Toá,
C.2,V.19.

Ingredi &
egrieci, id
eft v erfari,

iqua veniflt ad me , id cft càm diu mecum in caftris

y L:

PRRESF UE

aosd.

|

^

3. Corinth.
3-11.I2.

Quid eft,
"vitam ab-
undantius

babeaut.

i

] rned;&w er& ingredims,zy*egrediem,id eítin omnibus re-
Ibus,quas egeris; Hifpanus dixitlet quibufcung; in re-

| f" offium m owile oniwm, fed a[cendit aliunde, ilefur eff v*

. jmiant, quo ruminent, quo aliis etiam necefsariis re-
bus vacent. Ergo qui per Chriftum ingrediuntur, id
€(t in illum credunt , paícua, id eft veram doctrinam

- (ego veni,vt vitam babeant,eg7 abundantites babeant.) Do-

quipa[cebant femetip[os , nonme greges a. paflovibus pa(cun-
|tur ? Lac comedebatu , eo7 lanis operiebamini, «* quod cra[-
) dutem meun non qucebatü.: |

- Greca Catena duas adhibet interpretationes, alterá,

06 A.

dOXN. MALDONATI COMMENT.

865

zum 29.6.&, da mibi (apientiam ,e7* mtellrsentiam; vt in-
| grcdiar, e7 ggrediar coratm populo tuo, 2.Paral.1.10. &; Be-

bus manum pofueris,Deut.28.6.&, Dommws cuflodiat
untrentum tutsa,eo- exutum tuum, PÍal.120.8. Hazcinter-
precätio à DoGtoribus probari folet , fed.quo minàs
à me probetur,facit, quód animaduertam n6 de hu-
manis cómuniter actionibus , fed de paftu agere, qui
cum ea interprctatione non fatis apté vidctur con-
uenire, Et pafcuainquitmuentet, Ergo quemadmodü
dixialio fenfu vocafse oftium,cüm dixit, Qui non intrat

atroyalio, cüm feipfum oftium appellat:ita etiam exi-
(timo alio feníu dixifse , per me f quis introierit , intelli-
git , fi quisin me crediderit , f quis füper me funda-
tus fuerit, ( eadem enim fententia , diucríà veró mc-
taphora fe Chriftus oftiumi , & D. Paulus eum funda-

dietur ,id eftà paftufein ouile recipiet , ftne vllo pe-
riculo,me paftore ducente;ac reducéte.Nam quem-
admodum cüm dicit verfu 3.verum paítorem ex oui-
li oues edücere , non fignificat , vt illic docaimus,
Chriftum homines extra Ecclefiam eiicere , fed in-
traiplam Ecclefiam ex loco, in quo quiefcunt,& re-
cabant , in alium ducere locum , in quo paícantur;

ciefia , fed exite ex loco recubitus-in locum paftus:

ire;fed ex paítu ingredi in locü, vbi recubent. Recu-
bare autem eft à doctrina audienda,.-percipiendäquc'

gmentum appellat) cüm autem dicitngredietur, cz* egre-|.
Viietur, intelligit, egredietur ex ouili ad paftuns, & inere-

itahic cüm dicitegtedi , non fignificat exire ab Ec-]

& cüm dicit ingredi,non fignificatin Ecclefiá intro-|

quicfcere ; nec enim homines dies , no&téfque pa-
Ícendi, id eft docendi ,. monenadi,exhortandi funt
aliquod habere debent requietis tempus , quo dor-

inueniunt: qui perillum non in grediuntur, non pa-
Ícua falutifera, fed imortifera inueniunt: quia extra
Ecclefiam falusefse nonpoteft. — .
. Yo. Furnon venit nifz' vt fuxetur,.e2* mattet,ez Perdat:

cet, quid inter fuum, & eorü, quosante fures appel-
lauerat , confilium interfit, IHllos quzfifse , qua fua

les defcribit Ezechiel. cap. 54.2.5. Va pafloribus lfrael,
funm erat , occidebatis , greg

Secontrà non pro 1ä*te:c fuam, fed propter ouium vti-
litatem paftoris ofhcium fuícepilse. Quod dicit , ve

hocmundo vitam per gratiam habeant , & in altero
! 6 us jo v ; .' . , ; * *
abundantiüs per gloriam. Cyrillus Alexandrinus in
vt non folüm vitam,id eft zratiam habeant,fed aLus.

dantiós babeant , id e(t multiplicem praterca copiam
aliorum. donorum Spiritus fanctis alteram , vt abu.

let quidem ita Chriftus loqui, vt fimul atque dixit fe

crant,non que ad ouium falutem pertinebant. Qua-| -

«bandantitis babeant, Chryfot.T heophyla&.Euthym.|

vterq; Theodorus , Auguft. & Beda exponunt, vt in F

dantiis babeant pex refurrectionem , quia etfi boni fi-|-
[mul, & malirefurrecturi funt , tamen foli boni abfo.
llute refurgere dicuntur,quia ad vitam refurgunt.So-

vitam daturum, fufcitaturum etiam dicat c.6. 39. 4 Ov

verlatus fis, tamen nihil in te mali deprehendi,t. Re-, A

I

|quàm patres , de quibus ineandem fenrétiam Hebr;]

| 4l£qutd promidente,vt non Fne nobss Czümmdrmtun Hi o-|

[tit, a otes Órepsy £ytorfed nunc in omnibus Grzcis co-

|(ed nemo fic bonus, vt Deus; ita multi boni paftores

|eo modo, quo Chriftus bonus eft paftor , animámq;|

hppellatur,quo nemo bonus vifi vnus Deus. Carterü Au-

'4,4..54.. .Rupertüs adBch?ällä, w 4[70724143!:&:/146:4;;:,!

II. 39. 40. Ícribit D. Paulus ; 7* bsomnes teflimonio fidei|
Jfrobdti nen Acceperunt repromisienem , Deo pro mobis melim

[mnesauctores ita'interpretantur , tanquam fi legi(:|
Íent Grzce afgiexórepor, quod proprie eft abundantriss j
comparationémque fignificat;& propterea alij inter|
nos , & patres veteris teftamenti , alij intez prafen-
jtem, & futuram vitam ,alij inter bonorum,& malo-|
rum rcfurre&ionem putent. comparationem fieri.
Atque nofter quidem interpres ita vertitquafi lege-

dicibus eft , 44) dbiexóv $xmor, €7* abunde babeant , quz
phrafis proprie fignificat efse pinguem , càm de ho-]
minum vita,vi&tüq; agitur,quibus de rebus hocloco
agebatur.E(ca nos non commendat Deojin quit;1.Cor.8.8.
D. Paulus , sec enim i manducauerienus , abundabimws,
iejes o UAlv id eft pinguiores fumus , veque fi nop man-
ducabimu, deficiemus .Hic igitur videtur efse fenfus,vt|
vitam habeant, necfolüm vitam habeant ,íed fànz
etiam; vegetz & pingues fint; qua metaphora bonü,

tem, aut futurum ftatum declarat. Quód enim dicit,

pro owibwe fuis , ) Grecéadditus eftarticul? emphaticus|

dam ratione boni illi; qui expectabatur,effe paíto-

alij pro ouibus non fuis,fed Domini animas fuas;po-|
fuerunt Apoftoli , pofuerunt prophete multi, pone-

in cárnemcea pro ca?fare eius quod eft Ecclefias led nemo eo|
modo quo Chriítus pro ouibus animá fnam Pofnit,..g,

accepere covonas, folent Auguft. & Leo Magnus dicere.|.
Ille ergo fingulari modo ; ficut faprà ver. 8. fe folum|:
docuit non elle furem , ita nuncíc folum docet ve-]
rum illum,& bonum efle paftorem. Hic fenfus cum|.
fuperiore parabole expofitione congruitsatq; hoc,vt|.
opinor,modo Chryfoft. Theophyl.Euthym.&vterg;|:
Theodorus;quos illic auctores fecuti *fum*',h unclo-]
cum explanaflent,fi q;fg&ionematägiiï&h&Sf& 1folus|.
attigit Auguft.de cuius fententia mox di&turi tumus.

putat enim codem modo Chriftum dicere , £ge fum|
aiþ vnus Dew. Ouemadmodü ergo muilti boni funt;|
fuére, qui animas etiá fuas pro ouibus pofuerunt,;fed|.

pro ouibus fuampofuit,nemorprc;ter illá bonus fuit
paftor,nemo qui animáfuá pofuerit pro ouibus fuis.
Atq;in eandem fentegtiá Victor African? in profel-
fionefideiad Hunericii Regé,& Idacius Clarus lib.5.|
aduerfus Varimadum hunc locum citant,vt probcnt' ;
Chriftü verü effe Deum,quia eo modo bonus paftor].

felicémq; corum, qui in iplum credunt, aut przfen-|

vt vitam babeant, de vtraque vita, & prefenti per gra-
[tiam,&futura pergloriam intelligipoteft. . —— |
AL Egofum paffor bonus. Bonus paflor animam fuam dat

vtriqs nomini, quo paftor ille vnicus fignificatur,qui|
Íolus oues erat delupi faucibus liberaturus , ózresesv|. ——
8 xetxocy Ego fum paflor ille ben?. Accómodat ad fe fupe-| .
tiorem parabolam; probátq; fe non folàm paftorem|
effe,qualé fupra defcripferat;fed fingulari etiam qua-E

rem; qualis nemo alius fuetit , nemo futurus Íitqui

animá fuam pro ouibus fuis ponat. Pofuerunt ïmlti

bat quotidie, qui dicebat; c!zmt:dze "ortor per ?vcj?rä gla..— 1. Corinth.]

n veec r ' ). ? í , TOE )
rm fratres; &,-adzmple? e4 ,qua de[unt paftionmm Cbrifii, EE ;

vt füa eas morte redimeret. Nen dedéremartyres ,fed, —

Certe ita vt nos Rupertus in cóment. interpretatut;jLib.s,

paflor bonus, quo dictum ab eodé alibi eft , Nemo Ponus Mar.1o. s.

P

: -guf*t.'

P n

X—-——« Ó

Xm
ïAugü'
fore
(-firt
n
f lm p
(tntti
- ffinen
[ysbono
- onfti

; Rya&oxeac
Chat

87
u C
gl pl
hquic
i, ubl
ttut, O

m

2 Vi

— duny
I/Iu pis,
Ittoniou
[.dinfo
lt(ï frcqu
Miroe
Ximdhgc
tsinm
fitonr
L;ij.,qui
freper
l'cüqui
quoday
Quodme
QUE tan
u ftettra
Wsrg«
n
ääþi fæ(wimïïlcm
jncus.
i, [crudg]

| llprom

ia f
V, .Ho n

ïnf.c.zx,q,gp B(CG |

Koy

Y

]s 'guft tra&.in Ioan.46. & fer.go. de verbis Dhi, eám-| À. fti oues pafcir;alios effe, qui nó proptet mercedem:
| que, vt folet;fecutus Beda;aliter queftioné cxplicant, etiamfíi mercedé recipiátfed propter Chri(tü ipfum,
Prophetas quidem, & Apolítolosbonos,(ednondi-| |& propter ouium falaté pafcunt; hos bonos eíIe pa-
ftin&osà Chritto fuiffe paftores, mébraenim erant| — [ftores, quia etfi non proprié fuas,tamen táquam íuas
corporis Chrifti. Sithocfané Augultini au&toritate| — [oues paícüt,ita vt pro illis,quéadmodà pro fuis , arii-|
