| 19.J£men amen dico vobus non potefl. Filius à fe faceve
quicquam ; nifi qued viderit Patrem facientem.) Primüm
videndum , quorfum hoc dicat Chriftus. Haud du-

Atianiá
Catholicis
refellütur,

17. Pater mens v[que modó operatwr, €7 egeoperor , id cft
quidquid Pater operatur , & ego opcror ; & coutra,
iquidquid ego operor, & Pater operatur , vt illic ex-
plicauimus. Hocergo copfirmat, quia etiamfi vel-
let , quod velle nullo iodo poteft , aliud fa-

vnum fe cum Patre effe, quo fenfu Leo Magnusin

cere quàm Parer facit , nequaquam poffet ; adeoj-

Íermon, de transfigurationc interpretatur. Vrergo
dicerct nihilfe petle facere,nifi quod idem DPater fa-
ceret , ideóque qui reprehenderent, quod ipfe face-

D ret;eos quod Pater faciebat reprchendere, dicit Non| -

poref Filims à fe facere quidquam ,nifi quid viderit Patrem

quod Patrem facientem vidiffet ; au&tores Epipha-
nius aducrfus Ariomanitas , Grcgorius Nazianz.
orat. 4. de Theologia , Cyrillus lib. 6. de Trinitate;
Ambros.lib.4.de fide c.. Auguft. lib. i. de Trinita-
te c.14.& lib.contra fermon. Arianor. c.14. Idaciüs]
lib.contra Varimad. cap. 15. Czfarius dialogo.3. Cui
obic&ioni tribus modis auctores illi, quos modo
'nominauimus,refpondcrunt, qua& totidem funt hu-
iuslociexplicationes. Alijin verbo widerit , alij in
|verbo poreft ; alijin verbo facere vim effe putantes;
Epiphanius, & Czfarius in verbo Ziderit rcfípondent
non polfe fenfum effe , Filium nihil potfc facere,
nifi quodante viderit Patrem facientem.Quin veró

trem mandum alium facientem, quia mundus alius
Filium vnum femper, & idem facere , neque poiïe;

inc. Gregorius verb Nazianzenus , & Cyrillus in
verbo geteff vim huius fententie fitam cffe putaue4

nam etiam potentiam fignificare , fenfümque effe,

qui non effct;non dico Dcum, fed tantàm prophe-

non

rcs facere diuetfas , cüm natura , & voluntate 1demy

Catholico-

f«cientem. De quibus verbis magna quondam inter , & Aria-
Catholicos, & Arianos contendo fuit, quz nobis ;5 de
Inuncadenucleandum fenfum huius loci víui effe/digutaiio
poterit.Obiiciebant Catholicis ArianiFiliumnon| —— —

cfle zqualem Patri, quando nihil poffet facere, nifi .

, : : : Sup-ca.l.
mundum feciffe, quia emma per ipfum f4&a j;m* r ;,a

* g Í
noneft. Neceffeigiturcft, vt fenfus fit Patrem, & -

non poffe, non folàm non licere , non folüm nollcj

M
(non
v
|ct
* dom
"TT
1 :;,'fï.i:ïf»&PO;fï«
ï ";2/)1 contà al : A &
: BLAANT
3 u p m

]
,F'IS' h 46 CIHO ((
finoue ?

g
fj
ii

j, W

n
r

*im?ï'-:.ä-:
w

! ' "
WDORDLR
|

O0 feQl

gbum iïigäi

i.

u
ktt o
pwm
;P:t.er m&fä& M*u
churqwd-;l l
INl fs Qu
: lïf]car. if'CClïï

m liumo

frimamem

(u€ in
io aQj
titus,
W-':Quia |
. DA tj
Mnz
N M
UT
mfl ka
den ,
: Al*iani
elle )

RX R

Qu 649
ERE / i | : : Qu
s N- idit; c (tin u enim ci rca
o AHRLSLABENIE O A : O[ïel irev ? dl l' im € Pfæcc : P
Ü À "d ; N- 1 ? 72 x à C i ell «j RE
E undcm nifi quod "n fipann i lij :
r ,udcm P , Ailli . £ Patr | . idc[u ? : CM - !
us .. iuina qi ilius fa- devi M iCerc, Ctur ; d
| —— u f auuc ua idet ; o Dani AL &e A n-
. i s 64 , Lfræ Vl5 : d uaq x tens. Q/- Vide€ Pa fe P |entet »* "us A1
n : at jutáq acten facere luit ita uenie | patrem ueru d !
Bl i üm nà vt q nim ipfe fac ola X conuenier 1 pat Se it ; nifi
Fa d ] x ïnO ficri . tderi ul ífet , dcera re 5 : dia dnot arÉ
lïæmïkkä tcftate ànm qud v.æ ne Deus äïs non e yfeibile eff (t non p rælü' Cæümïserüium - hoc tanqu n-
n | ü ü inipot "mpo inc| «€ lantati, folas hs nà irma
.udæx,quqm: * ciat ; q ffe , T mnip lus ; Hinc ! vol : iftola hriftu on
b n ; .ï. t *4, er. g : : Pau : u n e "fhrul " C Oüc :em
hïlüumt— sf ! dam cnin ia fi potl ,dixlt D. non poteft Deus E chenus i ïxxfïlmal aaHo.P am ob 1 le
oagifï7 | D'Aïfc o (hc, qui s , ficut $ /I-Wf*m Nam HchuS tlox d videntur quod ï fulïqu - on poltie
" p & pO ftinus , n T m. "N uoc ICCre , ul x Hon m
ii - duit.c. 25. ? ait Anguftü » , G n ile Deu acere , quo ith| |q inem dic . Hoc ca legamus , facientei |
! ROt d2^. conu at i D ] riftum e 'l-qmd face ffct ment ghomg obis eft. di&um Cöd Filium tuern - -
E ulkek. MR : 1 H O Óm-| | 1à no M CO O ici no ( :
M rauftsc s. menti iC fec&toa p làm i: dum Patre fi quod dici p --
| l d chL: : Coulg ; rote CCCAaIre ,. (0 u ren de E: re,nifi ta : inue
TA EY l- i DN ET on * con- B fauam facere . vec CO :
0 n E r ad R WA s voffe flecp lli n tC CO UHTHSN m fa dem let oratio, r-
;6. 1 thaz.] elict,t ít; po iod i : cau le| n BSOBNHB x e qui illet o t.ve i
-u lTimoth. n 1poteit; 5 (ä. arum Ale eum qu nuis r : fuii Á fun
gumcnmuw Ti 1o n d. & p iícopo cum c "as i um liqua itis CX- E..
| Q'! , 13. p ;€ nO ncgG - in, E lic P ha- Cl ('l 3imilr rc À fa[ls j *
i*-uzmludæa* | i^ facer 'jpium er etià dro P Át : Viderit i CIra 1 iiet, Duo tem i2 40d ?i
)qlwnmuï(* j . POECE'fgithfuqc'ntus 2X Alcxäl*]i(COPos kCQïDI]O in! Qgia hCCt'vPQzl fuli?iïcm inzüfpïfd eft ,;;/5 ïk&ce-
Mu E ;e. fe dilcim nes Ep ilio Nice legi-| - Vs Patri n neminc ? & qu id pole £a
i - pie: t,Nt laadom Concili am leg niens apud n ft 2 (e : liquid p rum
E n : :debant epiftola: Is , ex . . qu 6. a, que ap uid e icat fe a EF 'ót? la.
Atturi N ice hdxinep Ívnodis , drinam lcf;. cap. ^ dba, leeo. Q indicat 'ideri * Eum
| driz de ty ilexan Ecciet. no EM B. s e , 1n non v ere f BEur
lfs qonm.ï xan inlibro 3 AlC iftor. ome Lï.lï ldit 4 f Patrem (; fch* 5 vero. .
— | r 1n il& d lnfiari llli ; X SOZ GN P "um adc 5133 I"A3 ;d O;c ER Ac Vecr ]
ZH 4j aiio ELC - l!-) I, a N RAT EC h CU -«.CntLï 3 ite i P Ml!]ll f É
CU d . NH laad pudepe) cap. 2« hiftor. E. d A d faci Virtute 1d] nt Mu am fa
ER ifto SOoctate: "T hefauri u l ié. fe quo liena biiciu ulcqu j
Slcaueri FP apudS$ ; EM rlb "n**Plc , kv g fed ali füum o hiiftus s cienren
Pt inus ap- lib. 5. Theodo Inquam 1m imad-| — 1on à íe, a feafi io Chrift 'eni faci j ;
r : m rillo sexcl üm Inquc im anit B verba b alio Patrem. idcbat, :
E jex Cyrillo 14. folüm Nec enim ani fed ivpe 5fücca idem Patrem Vi | j
MR s u . BU O fc,n n i SUCHNLNAR: fol-
:Hp..hmïg ib. & cap. nom uté. firam , * "EHT] CO. 2 15 d no m facie 50 reiol-
COA ; hb- : * 9. Q lnca ïö no "EAUCEEN 'IiNamn quo tcrem : cl'b 1
TY | | iaft. cap. 9 & nodo n« P N; at , Pa e. SIC. n,qui
í hii | Cleüa&dï;ïïïï ss sieh e fundïcu:,-ri rR s Potïïcqüc r fcdà Patrhcbm(m*"nïiïäïü
Ht lgl i imptud :ati ieion entir ip- c 'ret. 'oterat , er lis, h
j | imp t hac rat religi it, m & ip videre OtCt | propt ifficilis , n 1
Ü JI'JCC'IJPH 3 'tcban ipforum : Otult ; noftra, f] vi ere p u p atque di - eít no ;
^jR RT - noute bafi, àíe fac jioeft, « tqt hoc !
AsE A s diupusce iftus p & DERISS ( eft , atq 0 TR
1 tiam Qhu is proríus ititu à ratio : s eft 3 Ue , ; c il i
Ta amrec are 15 pro namn Iu nda o infolen: te Pa ltaque. |
iwitlum ^. fuam 1 peccarc mn ( hac x T ucn in uctore T ", tute, & |
IT Q A Si cninip it, o ud itum € | latet , it, feda sovpeem Irtute ,
N Swa i 1€ irivotiu à q . dltu : G öc us 4 ia cit fotf : : ian . Bs
| RA | J 1p dit , i(to tra linus, a1ne Acit, : ATH r r1
:zm.,gï*f*m* j f menïf;hïio Conäsächrlïïo GGSSAUgLï;IiCCbant 'Fili*—ls ex [65 viderit ïP*f quod prop atque ailö.käem
-fgü,hi"xieiï', :' ![- umrt o 'an An*;D[O [ QUO ; 'q- ) - "^ qm) . ( iC em A .i'tv'*te, 'Bcat i ;
N : | 4 Or .(iqul n. : dl j q 60011 Y 'F?, ?i lhcac : imm Vl 60'1]1 O-
widemw - - od quic e vcrut facien &ionem fig « nfien 'riaen : fed AU & v
us d u effe :'bo fac &ionem auu d* non g ropr iebat : fu ,
5 4 iq otn € 'in VCI làm a uünqu á Ff q P facieb: níen n lo- de
LO NI | ! n in lat &nuü : Litate 5 : S ia CO o non ;
D ï »offit :ebant rOpr uz im &orit hriftu fine ipfo n $s
g & prop ium , q do en au ia € iab lo fe ip dta-
.f«-nf;&'CSw— E | !;dacius h Al s N I'lhd uan fl" mnia aü& : l bl a 3&01
aob . ic Vctai fecitfe idiffet. Qu m it tate o ine licit ali . & a E
A M offc im fc idifle mana V lolus , íime IK GE irtüte que ap
| non p lta enim. tem v do hu uando p uodito is. Sic Ua T p i & u
umvl | : ER mu facien ? quan : q ; Q Patris. prROpta olunt . "as
aianío : du a f quan . orcun lob te E OEEIS kb aol du . 1. 49
d catr Patrefn Patrefn ente 1 R 1nta d 81 : )fitll & I : S
id d 4 o pati atqt " 1 quó fiue F: . 17. Patrem, "- .
ibl " 5 Cadïln H ( ntem anäo P m? vVcr- / 3.X noi ^ 10n 11 n 7' Q* u üd u d
" ilfe nafce ? qu gente e vt v Junds jod ! r Ioan. u M 6s |
du idifle n am 1 : f'clfza iscitut € 9 fed qt querettu 10 cap. $
a u ivi atur do re - Itü i acki c uere : i inéto. t x
d - )n oQuau le 18 ilicet CC , lone qu - »ritu fané udie C
Leohesn Sodost C::zc-m ? q-lïl ïmn- Necc.inanlügm?:aque fenf: ;)ïobwefnc dicit CaP:c de Sp lïltjl'1 d T*æmnï'w Aü eft wigi r eup
tatur Va : orientet ile Fili CXIerr n. Ya niíi ! dici f^, fed i itur fed in fc
FE pnw fecitie i non ext luntater m r I4. IO. 6mque 6 femetipfo, LY jan, po h. n. a fte-
!d:mfdüï iOoin 'll' d fam um , & fte q'. im jn«-, Hnor., : iodtue diclï nJ , H : o-qaclls-
h - i fnfdl T f&ce -pe en inm.' H V1/1271277 j m »Itüt € p ef P"P !
: m iic fie : Aacet alium.' one od aute ltu udch: d
d TTR . WE A e 3C : R . , ( ![. ; e N Ws l^ —
ïcrc,dwhw"; * m 'qg Filium ä, int(*ïlkäeïi Vultv fi?el Theolo l:q!"'mr. ; (ed » Yi QEP (Jlgm"m .D(Zr;,isz */ifï-qï?« fa- r
g d 4C. :lic : ; eotea T CFOUR : Pan eredere ,f ed folis
um t ium eic , i'€£m vetic erfefie : oftc üm vo-| :O aAA& ntrauit cebat ei fed -
T Patrer ftuc perf laftici pi folüm vo ro i r & quia hn
il p : O p cdo j H ; DIOo , 3 aurá
m Iferr uod ". quod f1 (chola non idauid Cubsm : 05 Q d 3 P 6 5
zonam It t - q icitur,q od Patrem uidq n € dif, T* 'dotibMé o [eja
: u 'r dic icere, qt Pa :ciíle , d Íam, E " come m h fflcæ ]. 16. » Jgdgm : ï
ao | Pütfelgglizer docxu;ziam agen(ioc&ïdenunfnt"f S- (;9 "m met ad Gïäm Hs fääP Rn ::F
lod ; :el fa re amen v : NAS . Bo tibus. ? operi ic InIr D* !
xf UM vereii ed vei iffe tamet atus cít, ; fïïäla.,; ceïdgd,b/ bonzo ex ? lum Cü 4 [emetipfo CR dor:
[ | - d. lendo ,-;'us ; feci Filius n anam fump tradi- F'ificatur le exemp fracium ferre fru&um ite ag
fethcm n | feci Dus —— L - du m im FA lL. Sini erre j rre - r 3
angq | bdgueis inum hu atcr el * $ini eft f« (t fe m a. u-
l h [ i : " In Patc * Ita- j ;!. ] Qï : : Ote e 1— ; ani
E EF)DQJ , iqu h | t tell-n atura & , dra ult. (s (*hrl[ 80n P " on P ïtaqu i t eSs. lo
"T T on v lius na us e fafcita BESS 0 almes . id eit n i1s. interpr e«
m s $r : | : : : f : ; 1ane 1n -
s MO «Pfaïaïos',g j it; h ilius imortu : eum atre, & | UE pan u s ite mai icorum ii Vi-
l Trildll 'Sup. 4.9. Yi ^dit ; Qr RUA ZXIU 3 dCln n Pat | nA"[gr Ire (C À hæL ' j51deit
hs *:-10.3""9.2 er dedit FCIUTICX cbus ea llius non. ii-, manu s à vite;; uidam ^i operari, i
| Iu 'ad Rom. j"e Filius : bis re Oa i Ile dic aratu ertit q uP(O r TTE
« um | du Ad.17. t ; ibus h Optc Itatüs € TL P 9CO V ia5 à feme : ; 'lztt"'fd :
ul i EE L in O ; íed pr fuícit: fed a&io-, hoc lo Filius à1 Tius [imi Ícn-
. 'J'IW- | : ïgx- adEp Qque 1n : acü,ï : Ftiius , : nes, e du d [C& ntcm. C Fuiuds efle
w [ M É1 edit Ea t actiones ropter, 'on po W dub as hec e7 F REU re;
BM T NU lio actio atus , folàm i Filio p -j JN ; p ecerit ; lieitur facc |
m i iO & incarn . n1o ub Pa- itPatr ; ;[[ff itelli ERN -
. u) ! . inc 1inano VM t, qc on 234 lerit nv AU intellg lan j B
T. LO enitus , mii hicant, : (b n T^ uee iximus acmt ihi ;
mb 3 B cno fienif usc 1efo &4t5q Ó dixi m a fed n |
j ; 'h'J" T 1g ) : abæ . S ïb ormin : ( dqb? : 0&9 OdO : fuu ; v i Cri1t
p j,qui -iminos. &tc 15 icdác : N Ht Patrem derit s nou
tur,qui itern », qug t icta funt; (GUAM,,. xijsque fi Pa m vi rem Íed
g A Eu Cionem, nia di : hp qExij llium qua iente que Pat lonem , 1e
u num diftin : hzcomni i [e facere d vi- um Eilia jius fac cereque $. ionc R
, n ' * Y - s * , * : d . at n
" ,.)y;mnj)g .(Olïd, XTCIC æ i l,lþü df WR nl-(i (7"0 il,lln * r]ïïl Pïï 1 fd(-' ; llïllt i exngco
E i cóueniu ote us hzre uz od v liter Ya d -adem
,,.f,oni", | ri couc ixit rrog I 'üft poti bo hz q ifi qu AT !ïm' ionum cft . ea
ï;i'-r*':go M u n lel f Ó cur P 'n"] VCI MPASSS BIUXn crc ni (T9 O 1118 & 3&10 f CCcre c ^COOf. "
pl o Wi n pE CMM ERE E difcip u botai. g iniliter fa C OrenoR :
UPU € dfaci ? In: ificatfet itarl, qu Particu luntaà ; Silni t rect em :
n s ln quo ientem « enifical imitari, : : VO : t . " e,v it aut *f !
ul d ni fdae ; 60 r € in Eum M. - lüca : face "rtau d ! : |
» f t Patrem hriftus fig àmque ir E natt ugn r1cate fac bfer j
ul y n P f Chr anut faccr . / uec 1z 1ctori . O P MA
$, linl der : üan Cnr : moant a fe mus. -nfümq 2uc icanit. (UUUTTeon .,
L . : : cm , : e itau1 eniu ; cm : ; IIC : RAOU
deanc Amaäzt*r 1& lus arttcm Vldalt-l ; rcfutalocu-ms ïotcnua,eaddc Pilio M R 1
À T : n aLtt " n ADs. * 1 a ' Y ?« N - m
,.vllu) [16 *X faclc T C;IE* r lt -- üt' d CR
"n (e jjus I3,& . cu ften laz. or :
u 1- | jm pr lo füpra, cft , tumo Na
( atre llo | ratio iunctt H x
( ffus Patr 1 & paul unc BIORN Con
Pal. T E có- fenw?) à rïddenda u tti natura co enificaret.
g^ linad WeTantàm laic ira fc Pa um etle fig
Snm[:a,:q j dctC. hg ,rit- VO * T diftlnL
MA b qvoleit,. :fUL vttame *
" j " jab eo dl; *deï V
viffurl E ]fin&um. '
m E w
U^ «
'I' " Chc,,l
m

; B
A La
b
ii
u
:
hsss
WOFR
. J a /'
i 3
0U
UR
Ó /
i

Wücée V,

"

dOAN. MALDONATI COMMENT. .

651

vt doceret non folüm eadé opera; íed codem modo,
eadem auctoritatefacere. — ; ! ;
azo. Paterenum diligst Filtutm , 27 ommia demonflvat ei ,
que ipfe feait. ) ;Oppormn& Elias C.xjetcn(ïs in ora-
tioné Gregorij Naz. 4. detheologia, Seuerus An-
tiochenus , & Czfarius , quos paullo ante citaba-
mus ; monucrunt Chriftum hic tanquam homi-
nem loqui, propterea verbis vti ad magiftrum, &
difcipulum accommodatis. Nam de Patre dicere,
omnia demonflrat . de feautem ipfo, nifi qued viderit
Patrem facientem , codémque feníu videntur Chryfo-
ftomus, Theophyla&us , & Euthymius intellexifle.
Quanquam ego quidem verbum Z'ermuci demenflvat
non exiftimo hocloco accipi pro docere;aut often-
dere,fed ,pro facere, dare, impartire ; fenfümque
hunc effe;Pater dst Filio potettatem omnia faciédi
aut Pater omnia opera fua cum Filio communicat,
vt ÁGk. 9. 16.. Ege emim offendam illi, quanta oporteat eum
pro nomime meopati, Non enim oftendit docendo, fed
agendo, id cft pericula illi obijciendo;& gratiam illi
patientiz largiendo , & 1. Reg. 14. 12. Zfféendite ad
n5 , 7 offendemus vobu vem , id cít faciemus, & Exodi.
3* 19. Egooffendam omue bonum tibi , id cit dabo, pfal.
4« 6. Quisoffendet mobis bona ? & pfal. $9. $. Ofend;fs
prpolo o dura , & píal. 70. 20. quantas offendiflsmibi

demonftrauit , fed demen(Irat , vt Rupertus animad-
ucrtit, quia quotidie cum illo fua opera comma-
nicat. Sicfacilée intelligitur, quomodo amor Patris
in Filium caufa effe fignificetur, quamobrem om-

1
i

*

ater Filio
nó aman-

ner;ndo
deimóoftrat.

iniailli demonftret. Nec. enim dubium, quin cüm

ligit. Nam quód quidam dicunt non caufam , fcd fi-
|gnum dcfignari , non probo. Cum ergo amor caufa.

do,fed ge-i

' !oquitur. :

lac ez Filim ,

lquz maiora fibi Patrem demonftraturum dixe-

dicit, Pater dligit Filtum , e27 ómnia demonffrat ei, indi-
cet propterea omnia illi demovftrare ; quia eum di-

efie fignificetur, cgr Pater Filio omnia demonftrer,

telligi, vt videntur Auguftinus, & Cyrillus intelli-
gere. Pater enim Filio, quatenus Deus cft, nihil
amando , fedgenerando demóftrat; quatenus homo
autcm eft, multa illi tribuit amoris caufa, vt quod
paullo poft. dicitur, quód omne iudicium dedcerit
Filio. . ( :
Et maiora bis demonffrabit &i opera , Ut vos miremini )

laccufor, illius au&oritate feci; plura , maioráque
eiufdem au&toritate faciam : itaque maiorem ad-
mirationis , & fal(x accu(ationis materiam ha-
bebitis. Videtur ad eam poteflatem alludere ,
quam in iudicio oftenfurus cft , qua nullam vn-

*

juàm maiorem demonflrauit:de ea cnim ftatim

aL djct enim Pater fo[citat mortuos , ez^ viutficat ;
! | quos vult , viaificat.) Dubium quor-
íÍum nunc de mortuorum fuícitatione agat. Au-
guftinus & Beda putant exemplum corum poni,

rat. Nullum dum mortuum fufcitauerat , tan-
tüm paralyticum vnum curauerat ver. 9. & mo-
ribundum ex febri Reguli Filium. c. 4. $0. &

aquam in vinum conucrterat. C. 2. 9. aliáque
eiufmodi fecerat fignd. c. z. 23.. Maiora ergo|
fadurum indicat, quia tres poftea mortuos fuf-

tribulationes snultas , g* malas. Propterea non dicit|

non poteft hocde Chritto, quatenus Deus eft in- |

Hzec, que ha&enusfci , & propter que à vobis|

ILeontius non dixiffe Gxnplici:Fr : (Eæcfmq,u? Pa'; À
|ter facit, hzc & Filius facit ; fedaddidilfe , freshiter, | -

c

fanimos quoque refero. Quodenim hocloco dici-
tur Filius mortuos , quofcüque vult;fufcitare & vi-

tos curare. Mihi, vtfuperiore veríu dixi, ad iudi-
cialcm poteftatem alludere videtur. Et quia pro-
'prium iudicis eft abfoluere , vel damnaie , hoc
cff viuificare, vel occidere*, proponit fufcitatio-

tarc hoc quidem loco non ad fola corpora, fed ad

uificare, dicitur Apocal. 1.18. habere elasesmorta ,
C infermiSicut in veteri teftamento dicebatur viui-
ficare, & mortificare Deus Deut. 32.. 39. 1. Reg.
1 6. Tob. s. z. Sapient. 16. w.. Re&té Chry.|
foftomus , Theophyla&us , & Euthymius verbailla|
cxpendunt, qwos vult , viuificat 5 fignificari profe-
&o propria,zqualique Patris Filium auctoritate
mortuos fuícitare. Chryfoftomi pro commentario
ta-pponam verba, J[ft qumlil poteft à /E [ueere s f faeit
quod. vult , contradicit, Nam ff »quos vult , vinificat , pe
teff à. f€ facere s velle enim pote[latu eff , quid fi non poteft à

fe spfo , 1at quos vult , non viuificat, Ia ergo particula ,

autemyquos vult , equalem demonffrat,
22, Necenim,Pater iudicat quenquam , fed omneiu-
dicism dedit Filie,. "Tria hocloco funt, qua explica.
üonisindigent. Primüm quorfum hoc addatur ,
aut cuiuínam rei reddatur cauía, Deinde quo-
modo Pater non iudicat quenquam , Pofttemo quo-
modo emase iudicium dedit. Filio.. Diximus fuperiore|
verfu cüm dixit, rcor Pater fufcitat mortuos , €27 . vi-|
wifitat , fic €7* Filiu , quos vult vimificat , ad fupremum

fibi iudicandi conceffit poteftatem. — Alij minüs

probabiliter ad omnia füperiora rcferunt , vt Cy-
rillus Pater autem dicitur neminem iudicare, non
quod reucra non iudicet ; quicquid enim vna
períona facit extra fe ipfam,vt Theologi diffiniunt,
omnes fimul perfíonz faciunt: fed quia non iu-

|dicatfumpta perfona iudicis, quz ab hominibus,|

quos iudicat videaturs cüm illis. loquatur, Íen-
tentiam verbis proferat, dcnique cxterno ritu,

iudicare. Filiusautem hoc feníu folus iudicet,g-uia
folus homo «ft, qualem eum, qei homines iü-
dicet, effe conuemit,. Propterea ver. 27, tanquam
ratio , cur omne iudicium Pater Filio dederir,red-

de Trinit. c. r. &inlib. $0. hom. hom. z2. &
Beda hoc loco interpretantur , veráque ,interpre—
tatio cft.. Nam Chryfoftomus , Thcophylactus,
Lcontius , Ambrofius, & alij , qui exiftimantnon

nis , idcft viuificationis exemplum. Itaque fufci.]-

Jfremt Patev fo[tttat: mortuos , mdifcretam Patgkatem z Mla|

iudicium allufiffe, Reddit nunccaufam, cur feiu-|-
dicatutum indicauerit , id cft quos vellet viuifi-|-
caturum ; quos vcllet condemnaturum ; quia Pa-
D t:ct non cit quenquam iudicaturus , fed omneml|

£ . * l[ . D E *l vl9] :
formaque iudiciali non iudicat , dicitur neminem|

ditur,quia Fj bomimn eff, Sic Auguftinuslib. r.|.

proptercea omne iudicium datum Filio , quia'
homo,; fed quia Filius Deieft, minüs probanr.
Quando, & quomodo Pater Filio omne iudi4
cium dederit, fimilis cft quaftio. Nam aud&o-
res illi; qui cxiftimant Filio tanquam Deco da-
tam à Patre efle iudicandi poteflatem, vnacàm

0m.37,

Quando &

eternagencratione datom putant, generando enim

quomodo

Filium Pater eum iudicem fecit, quia hoc ipfo,
quod Filius crat , porcefias illi iudicandi tan-!
quam primogenite Patris. fapientim debebatur:

cdfione , co ipío quód Rex Ellium primoge-

citaturus erat , quod multo erat maius , quàm &gro-

i

facit

nitum gcencrat, regem facit; nec aliter rcgom]:

fcut in regnis, que harcdiraria obuceniunt. fuc-

Pater Filio
omne iu-
dicium de
derit.

uti

ln
lu
n ff
N2 W;h
m
— d !Z[HEW
2 n aw-MWï
: Zchax.u.inow!
e n
lhonor

ALbl
w Puli

r lmtiüu
Ie&,ex

3

r

Wt Cjv
lm aducr!
[ At jllfffü!

pspofe R.
lj diit^
lt /!10/)6 |
(

E
b
iM
E
N
d.
5
dH
r

EULU

|
2
ïfüSï&,HC(
detri

Xïttiam;(

3 l
BU
t
if
p
(Te.
&
fign

[*
E

Qu j 1
ij

"

Vs v
;mn (l I Pm&-

WE

RESOTN

LT

t fum, CH

9t
f j pyy fg,q/) i

1171

"

! Bu i

;Mï, PN ;

|
in

Bu
6 ,
"TI L |
^n l
i Qul
- .P* TE
:-«" HV NQZFJ )
1. Dentgy
E *
- FOLO t
nTimine Insarn!
À -4«-4-5 b!chhv':
LP
4 Uprenmm
302 Gt fj
T -Jv-- h [
05 Wtl Vlillfl',
nj
PRSFO
Tl y' ' XM;
" mzx m

totetom -!fr;v |
jos mb
[

imem t w)*yn M /
Mdv la ii b;DL"

tht m'*ï'rijl
TE 'l',

s m

"!
ha^
ld Viu ..,;,.....ur,l
j
""TT
"i

E LU
Ine uf C £
VUS IUGICC

A

D N

i bomins

; ! L n
if FWULWI
d "

»
*x;'m gu&æ
j L
^m L000
" D*Ol |

PT
Ily W'E"Lm&*md?s
n 'W!;är-*wäo
eranovey rlj
ii

)
uf
! ;I!, 1[('

E j
n

Hf';üwc' 1
WE

jja DC g
; d Hj

bo

Ad Philip.
À. 6.7.8.

Pfalor4.
Intft. c. 19.
y4
Lacbat. s.

40.

|Ad Philip.
12.9.10. 1I.

:
Argumen-
tüm aduer
fus AÁtia-
nos pro Fi-
lij diuini-
tate.

ifacit; quàm generando ; Bic Ambrofius libro z. de

noram , «7" omnis lingaa cenfiteatur , quia domimns le[vc

652

65

fide.c.4. Omne udicium dedit Filui; dedit vtique generan-
do,non largiendo. Auguftinus veró , & ceteri, qui tan-
quam homini Chrifto eam poteftatem datam do-
cent, in humana datam putant generatione , vbi fa-
&us eft Rex: eo etenim ipfo quód Rex eft , iudex cft.
Tunc cnmi con/hmtm elt Rex m e6 s Faper $1074 t20nfem
fan&lam eius , pradicans preceptum eius. p fal. 2.6.

Patrem.) Caufas duas reddit Chriftus , quare fibi
Pater omnem iudicandi poteftatem tradiderit , al-
tcram ver, 27. quia 277 hammif eff ; quam rationem
fupra expofuimus 5Jaltcra.m þlc vt omnes.'bmorf]ïcem
Filuwn , ficut honorificat Patrem, id eft zequali vtrunque
honore profequaátut. quóddicir;hoc ppimot eít;quia
Filius , cim i forma Dei effet , exanamuit [emetipfam f;"""
mam [erai accipiens , «7* fatbus obediens v[quead mortem,
mortem autem craci ; ita proríus vene homo quidem
a ítimaretur , (ed verms , aPPrabrwm bominnum , e7
abietfio plebis , voluit Pater eum officio iudicis ho-
notate , vt viderent homines :n quem transfixerunts
$: quem patientem contempferant , iudicantem

Paulus, Pmpterqmd c(7* Deus exaltamt illum , e7* dona-
Te[n,omue gena flettatur celeilium , terreftrium , «* infer-

Chriftus in gloria eff Deipatris, Certum hocloco ad-
uerfus Arianos argümentum eft. INec enim idem
Filio , ac Patri honos etfet deferendus, f1 filius Deus
non effetequalis Patti , vt ^ htyfottomus , Augutt.
Cvrillus , Beda, Theophyla&us , & Euthymius , hoc
loco difputant. Hanc fententiam fequentia. verba
confirmant. . d
Qui non bonerificat Filium , n

on bonorificat Patrem,qu:

effe conuenit, neexiftimet ideo qui honorat Fi-
lium,& Patrem honorare, quia Filius à Patre mit-

À
:j

|quàm quia legatus Patris eft. Itta enim interpreta-

fas cft, nec vllaalia de caufa.Hac enim ratio fola vi-.
detur reddi càm dicitur, so» benoritficat Patrem,qui mi-
fitillum s quafi non alio nomine honorandus fit;

ax. F£ omnes bonorificent. Filium , ficut bouorificant !

honorarent; atque timerent. Hoc eft quod ait D.j,

wit illi nomen , quod. ff [aper omne nomen , vt in nomme|.

mifit ilam.) Attentum hic,, & cautum le&orem|

b

tio etfi aliquorum etiam Catholicorum eft , in
Arianorum errorem inclinae. Itaque fufpectum
mihi eft , quod ex Didymo in Gtzcorum Catena

Icitatum inuenio; quemadmodum qui non hono-

ratlegem , Deum , quieam dedit , non honorare;
ita qui filium non honorat , Deum , qui eum milit;
non honorare; fimilem enim in modum Arianos
interpretari folitos , haudobícuré hoc loco Cyril-
lus, & Theophyla&us indicant.. Re&iffimé om-
nium Euthym. przcedentem. qualitatis particu-

|lam ffeat azróxoivé intelligendam effe putat s 4ui mo»

hanart]ïmt Filium ficut Patrem , mn.hanori]fmt Patrem;
id eft co ipío iniuriam Patri facit , quód Filium

fubtile fit; quod erauiffimus auctor fcribit Augu-

trem honorare-, quiaPater , & Filius relata funt;

mínüs. quàm Patrem honorificat. Quod. quidem|..
|verum eft , fed ratio quarenda. Vereor ne nimis|-

ftinus ; propterea quiFilium non honorat, necPa-

itaque qui Filiam ,. vtFilium Dei non honorat,
poteft quidem Patrem vt Deum , vt bonüm , vt
icrcaterem honorare, vtpatrem non poteft. Alio
enim feníu Chriftus hoc videtur dicere , ideo qui

À.

hoc etiam in Filio magis illuftris , atque contpicua,

dedit Filio, Quorfum ergo pertinet ratio illa, qux
reddi tacité videtur, qw; mifitillam ? Loquitut , vt
Íupra diximus , Chriltus de fe ipfo tanquam de ho-
mine; homoautem ille propterea zquali honore,
ac Pater afficiendus eft, quiaà Patre miflus eft.Non
quód folius legati honorem mereatur ; fed quód
nihilaliud fit mitti , quàm Deum hominem feeri.
|Necenim alia ratione milffus eft, quàm quia Filias|
decreto Patris homo factus eft 4 vnde factum vt
homo ille, qui idem Deus zqualis Patri erat;parem
honorem Patri mereretur. Quem qui illi detrahit,
Patri detrahit, tum quia etiam inter homines ho-
nor filij cenfetur patris ; tunictiam , vt ego inter-
pretor ; quia qui hominem illam Chriftum tan-
quam verum Dei filium non honorat, hanc Parri
facit iniuriam , quód ipfi dicenti , atque clara voce
teftanti, ZZic eft. Filiua meua dileftus, i quo euibibene com-

placut , ipfamaudite, non credat.Hoc ipfum fequenti

i

veríu declaratur. | |
: f?.*vïmen amen dico vobis , quia qui verbum meum
Andit, C7' c:ïedzr e, qm' mzþ'( ine , babet vitam &ternam,
Q n nidiciwm non venit , fed tran[fitt. 4 morte ad vitam.)
Ratio his verbis redditur , vt paullo ante diceba-
muss, cur qui 720 bvnorgflcat Filium, non hänort]ïcztt P4-

Patri non credit, teftanti eum filium fuum effe, &
àíe miffum; aut , vt Cyrillus videtut interpretati,
càm priüs dixiffet , 4w; men bonorificat. Filium , non

Filium non honorat, docet nunc quid eum fequa-
turboni ; quiillum honorat , id cft in illum credit;

quatur, vt vitam habeat eternam. Conícquentia
verborum po.&u!arc videbatur, vt diceret, aui au-

ldit verbum meum, & credit mihi,autcredit in me,

!ficutaliis locis dicit. Capi 1.12. X 3. 16..10. :36.

me. Rationem eiusrei hanc Chryíoftomus , Theo-
phyla&us, & Euthymius , efTe putant quód volucrit
arrogantiam deuitare. Sed potiüs credo concifélo-
cutum eífe ea, quz facilé intelligi poterant ; refe-
|cantem. Qunafidiceret qui verbum meum andit , id
cft qui credic mihi ( hocenim eft verbum eiusau-
dire ) credit etiam er qui me mifits. quia ille teftatus cft

|me àfe miffum elffe ; qui autem creditel , quime

mifit, babet vitam eternam. . At cur hoc ipfum dixit
cüm fatisdictu effet, quiaudit verbuni meum, ha-

bet vitam zternam ? In promptu ratio;agebat cum|

Iudzis qui Patrem. agnoícebant , Filium ignora-
'bant, ideo Patri tribuit, vt quifquis in eum credit,

thabeat vitam zternam , cüm folcat vbique aliásid

non honorat Filium, nec Patrem honorare , quia'

equalis , eadémque in vtroque honoris ratio eft,|

fibi tribuere, Et ex auctoritate Patris fuam ipfe
auctoritatem probat, perindeenim efTe in f2 crc-

qui in Chriftum;aut in Patrem credit, habere vitam
&ternam c..16.difpatauimus.Habere autem dicitur,
non habiturus vitam zternam 4 quia etfinondum
|re ipfa habet , habetreipfa adillam ius, pignáfque

gnificat non effe iudicandum ; n4m »mnes nos mami-

eadem natura , eadem potentia , eadem dignitas,|.

quód Pafer non tadicat; quenquam. , fed. omne immdicium|

trem , quia nimirum qui non honorificat Filium,|
honorificat Patrem, id cft quid mali fequatar eum;qui|

nempe cum etiam Patri credere ,, vnde id confe-|-

Atnon dicit , Etcredit mihi , fed credit ; quimifit|

dere, atque in Patrem.. Quomodo .in-tclligendum

quoddamillius vt cap. 1. 12. & cap. 3. 16. expo-|
fuimus. Quod (equitur zz indicimm non venit , non fi-|

feflari oportet ante tribunal chri/li;f-fed.con-demuandum .
|non effe. Iudicium enim pro condemnatione po:

267 n n o ss sUM

RSU P HH datens

|okfa — m

l

654 IOAN. NIALDONATI CTOMMENT. 655
niturvt c. 3. 17. 13. GC (epe aliäs-qu-o.d autem ad-j A dum. Nouiffimam horam vocat, vel quia, ;v([ï;.'- :
s. ad Cor, |dit, fed rran[jt à morte ad uitam,Hebraica repetitio cit,| trus ait , w dies apud. Domimnum [iewt. mille anni , qg - 6pfst,
l3. lidem enim eft tranfiiffe , id eft tranflatum effede] f zllmnma[ïcu: dies vpus ; vel quod magis credo , v |
iäiïäïï morte ad vitam , vtidem Ioannes loquitur epiftola| — icat nouiflimum tempus , ftatum vltimum, poft qué
tioncpo- |:. c.5.14. & iniudicium non venire.Szpealibimo-| — in hac vitaantefinem mundi alius expe&tádus non
äx:*äïoga nuimus Hebrxorum idioma efle,vt, quz pet nega- '[fït.P,rimüm in ftatu illo fimpliciffimo legis naturalis
idioma.. |tionem dixeruntper affirmationem repetant, &e homines fucrunt.Dcinde in flatu veterislegis Chri-|
— [contratios vide qux diximus c. 1. 5. : . ftum venturum expectantes. Venit Chriftus poft
i men,amen dico vobui,quia venit bora, ey? "unc| — |quem nihil expe&andum ceft aliud nifi iudicium.
e(t. ) G. :ngw( venit præfenti tempore ; id eft ven-| |Hocergo ett illic, Nouiffima bora eft. Hoc eft hicUeuie
tura cít, vr Matth.. 17. 11 aut venit , ideftaduen- !;om,qg- nunc efl.Horam enim Hebrzorum idiomate, Hogtsud
rat , appropinquat, vt c. 4. 24. Videndum quo-| B tempus appellari, quamuis longum fit, modo QP-iHebrægs

1

modo hzc faperioribus adhzreícant. Ammonius| — iportunum , quod xajpó» Greci vocant ; ncício an*gäfäf;ff

Auguflinus, & Beda, non de morte corporis, fed| jquifquam ignorer. | — Rtanum,
animi haé intelligentes facilé cum . pracedentibus Quande mortst awdient vocem Fily Dei.) Mórtui om-
copulant; quia cnim dixerat cos , qui verbum| — jnes, qui in fepulchris erunt, vt vcr. 28. expli-
l(uum audirent, habere vitam cternam ,rranfiré-| — icatur , & paulloante probauimus. Vocatíe Filium|
quc de morte ad vitam, idipfum nuncalijs verbis| — Dci potiàs , quàm Filium hominis , quamuis fe|.-
dicere. Cyrillas veró , Theophyla&us , & Leon-| alibi frequetiàs Filià hominisappellare foleat, quia
üius,quod ante dixerat, id modóà polliceri reipfà! — hoclocoidagebar, vtíe Filium Dciapprobaret|
oftenfurum effe; multos enim lufcitaturum mor-| — Hecenim thefis erat ver.17. propofita, queomnem| -
tuos, vnde intclligant, qui mortuos fufcitare po-| — iftam difputationem excitauerat. Pecem Fj Dei vo-
4 vgró| C cat, aut quaipfe per fe mortuos ad iudicium voca-
pulchra videturanalogiainter mortuoscorpore, &| — turus cft;aut quia perarchangclum , & tubam,vtaic
animo effe. Sicutqui corporc mortui funt ; audi-|.— D. Paulus i. Theffal. 4. 16. & Matth, 9. 3o.
entes. Chrifti vocem tranfeunt de morte corporis| — & 24.31. , | :
ad vitam;ita quranimo mortui funt,dum audiunt, vt Et qui audicyimt,viient )Qui fu;periora non de vera,
paullo iupra dixit, eius. verbum, à morte fempi-| — fedde fpirituali refurrectione. inielligunt, facile
teraa, ad vitam eternam rcuocantur. Sed, vt illicí |hocinterpretantor, non omnes mortuos viéturos
docuimus, cum dixit ver. at Síent Pater fefeitat mor-] — cfle , fcdcostantüm , qui Chrifli vocem audierint,
tuos, CT* vinuficat , fic qg*. Filius , quas valt, viwfreet, adi/— |ideft qui in cum crediderint, quia illi folià pecca-
vltimam refurrect:onem , füpremámqueiudicium] — [ris liberabuntur ; fcdiam probauimus de verarefur-| —— 3À i t
alladebat. Itaquehocloco confirmat, atque ex-| rectioneagi. Alj hinc probant non agidegene-| - J nb
plicat, quod illic dixerat, venire tempus ; cum id; py rali rcfurrcétione, quia fignificatur non omnes -re-l 2* m J
cxperientia probatura fit, futurum vt mortui vo-| — furrc&uros; & idànobisfupra rcfutatum eft, & exj- 1 ii

tit,cum viuis vitam zternam dare poffe. E't vigrö

cem Filij hominis audiant , & viuant. Quarunt hoc ipfoloco; quo illi probant.rcfutaripotf&. Ete-

Imulti quomodo intelligendum ; quod dicit, Nene — nim fingamus de priuata tantüm corum refurte] —— | —— 15 ml
efl. Ammonius , Auguftinus, & Beda, qui defola| láioneagi; quos t hriftusin hac vitafu'citauisquo- — -- , i
hoc fpirituali refürrectione, id eftde iuftificatione| — modo interpretabuntur, non omnces fufcitatos effe, r MA
linzerpretantur, faciló quaftionem expediunt, ho-| — fedcostantüm , quiChrifti vocem audiuerunt? an| —— 8 n
ram jam tum veniffe, quiaiam tum Chriftus homi-| — |vocauit aliquos mortuos, qui non audicrint? aut
nes incipiebat iuftificarce, Alij codcm moti verbo! — fufcitare tentanir aliquos , quos fufcitare non po-|
non adgeneralem illam,fedad particularem corum,| — uerit? Minimé veró , dicent ; fed dicuntur nonj
quos Chriftus, dum in hac vita effet, fufcitauit, re-| — omnesaudiffe, quia non omncs vocauit. : At idip-
|furre&tionem rcferunt, vt Cyrillus, Lcontius Chry-! p fum quàm durom eft?. Quid ergo? Noluit opinor
(oftomus, Theophyla&us,& Euthymius ; fufcitaffe ^ 3uenquam excipere, cum paullo poft dicat auditu-
enim paullo poft Lazarum, & filiam Archifyna- — ros cfle omncs j féd volnit vim , cfficacitatémque
gogi , & filium viduz. At multis adducor ratio- — |vocis fue dcclarare fore vt quicunque cam audicrit,
