: Quid inter facerdotes, & Leuitas inter(t,nemo ncf-
Quid in;IClt-. Omncs ex eadem crant tribu , fed facerdotes cx
facerdotes familia Aaron,Lcuita ex aliis familiiss & facerdotes
1 ät eïgä"as alio initiabantur ritu , maioreque ccremonia; Leui-

te minori:& facerdotes facrificiis peragendis;Lcuite

Quemadmodum Lucas indicat.c.53.15.16. Extffimante|

[Leuitas mitint;facilé per fe quifque coniecturá faciet, &c multi|

1 gione erat , atque adeo de capite religionis Chriflo.|.

! lacerdotes , & Lcuitas homincs peritos Ícripturazü ,|F

cerdotes , & Lcuita cognati effcent Ioannís , qui &|
ipfe ex genere facerdotum erat,& oportebat mittere|

D

C

D

E

|Theophyla&us, & Euthym.monuerunt. Itaquc fiue
-flegatos ipfos, fiue cos à quibus mittuntur, à tota ni-

Jomnia efficiuntgrauiffimam legationem,cóquegra-

-[quafi dicat,cenfeffus eff fc non cffe Chriftum , quinon

[moucret , ipfum effe Chriftum. Significatur etiam
fortafle illum non femel contentumnegauiffe fe effet
diligentiam in remouenda tam przclara à fe opinio-
confeffus efl quia mon faws ego. Chrifius. , cxplicationcm

Ioannem confcflum fuiffe ; quid autem confeflus|

EM C 1OoAN. MALDONATI COMMENT. M

uite adiundi funt, quemadmodum folent primariis
lcgatis alij aliquanto inferiores adiungi, hominces
dodti, prudentes , & graues , qui cos confilio iuuare
poffint: codeti pertinet, quódnon aliunde, quàm
lerofolyma mittuntur , vbi crat omnis rcligionis,
omnis fapjäntic;,omnis auctoritatis domicilium , vt

mirum Iudeorum fynagoega, fiue locum , vnde mit-
tuntur;fiue perfonam Ioannis, ad quam mittantur,

fiue ncgotium cuius caufa mittuntur, confideres,

uiusIoannis de Chrifto teftimonium. Qu e caufa
fuit, vt ea tam accuraté Euangeliftanarraret. —

brzorum more, qui hoc narradonis genere dele-
Cantur. Ácfortaffe non dederant Iudzi facerdori-

25, & 29. Sicergo facerdotibus in hac legatione Le-1

.Ft interrcgarmt eum,tT u qu5 esf) Oratio rccta He-|

Ioannem interrogarent , fed potiüs vtrum ipfe etfet
Chriftus , quod maximé aucbant fcire.. Czterum
quia hislegati verbis Ioannem fortaffis interroga
rüt,dicit Eudgclifta miflos fuiffe cos,vtinterrogarét,
Tw quit esfCur autem non ftatim rogaucrint, an effe
Chrittus,quodcaput erat legationis;fed generaliter,|
p qui es? altu quodam Chryvfoft. in Grzcorum Ca-
tena,& Theophyl, feciife patant; infinuaffe enim fc

[paullatim, & fenfim gencralibus, & quafi ali ten-].
'jdcntibus interrogationibus , nc ca de cauía veniffe
viderétur, vtfcirent, num ipfe effet Chriftus. Quan-|

quam probabilius mihi videtur effe , quod & alij
|magis probauerüt,primam interrogationem fuiffe,
an ipfeeflet Chriftus. Hoc enim ex prima quoque

bus, & Leuitisin mandatis, vt his pracifé verbis.-

o

fos. fuitfe legatos primum interrogare, num cíle

|Chriftus , & fife Chriftum eíle ncgaret, rogarc rur4

Íus quis ergo effet; Euangelifta vnam legationis par-]
tem maxime gencralem pro tota lcgatione (Poiqit.ï
. 20. Et confe[fus e[! , «" non negauit.) Hicbrai(mus eft.

rant; per ncgationem rcpeteze , qua figura maxime

fatta (une z* fene p[o fathum eft mibil.Sic 1. cpiftola.c.r.s.
Deus lux eflev" tencbra in conon funt vlla,. Aliacx Iere-
mia excmpla ver.j. pofuimus. Itaque quód quidam
myfterium aliquod in hac repetitione cffe putant,vt

efle Chriftum ; & non negauit,ad Ioannem. ipfum,
erat(g" non niegatait Íe cum ctle, qui erat; id cít voccm

Quanquam illud quidem ego non negauerim ma-
gnam in hac repetitionc vim eflc. Significatut enim

loannem palam , incunctanter ; diferté , & fine vlla

nem protíusab animis auditorum fuípicionem re-
Chriftum.idem aliisatque aliis verbis iterum,atque
iterum negauifle, Voluitenim Euangelitta Ioannis
ne rcpetitione declarare. Quodautem fcquitur.c

tantüm confeflionis effe arbitror. Dixerat cnim

infcrioribus*templi minifteriis crat deftinati Exod.

|
" !l
: EY

ul -s

Ioannis refponfione colligitur,qui ftatim confeffus|-
cftfe Chriftum nonefle. Sed quia verifimile eft iuf-

Hebrait-
A j : i : mus , vt re-
Solent enim Hebrzi quod per affirmationem dixe-petaur per
! s Alnesationé
p ! ; quod di&ü]
Ioannes delediatur. Sicdixit ver. a. Omnia per zpþm*pcr af&r- —
matuonéemi

ten[effus efl xeferarur ad id, quod ftatim declaratfe n6;
lin defezto clamantem ,. vereor vt fais folidum fitl-

ambiguitate quod res erat confcffum cffc;ita vt om-

pe-
b z

, — " —

(

I

fon
ni

my COXQX

Va ter
t dt u

tinbo, &

) "i

TQut

l Qd nix

l ndan !l
)*'*'*:mlh .

|
!
j

|

| ts
ANUUE,
COD d
W

" 1 yhern !
T **"Wmf
T I
Mitt naian
M z;-.*'fmï
AALIUEI
v
d2 i L ï
'-*--«sïgïïi'»r

, 1N
" MA A l
NI BISIP
NMJH) '*A*üuhu
t ormemim
la A HUR J

^
^
D D
* —-ZHJHL.. W
, " '

*120 Bim i
A MAMAL v V d

nl 1.:, ^ hn
SEPHTHING
*
; u
QU Venlid
Ditus sz:
* 4 U [.!!
QU E
" ^m i

t^Pmam h-iigg
iviMii UMHN'[
|

n queq
Ulls "ï"mfd |
* j s

"^
T
LTET. rhn:g
M la Vlvb
'

& x 4
a !-thul! V-C ,,? l'u.;
I th-l

"i
wra. m at
.Wj Mul -MO
J

T BWidiliti
u .':.AV—A Í

T " !
,'.:C[-..Jïq( m E L .' -
, ; *bï(uf'—f l
"

Atl
mTLPEIM
LIRAMRVA qus g

|
J

m d
wii
n m ul
L0 gl
Qw
[ 1"5-5!
II - I

,,.u,*..'?,«
k) n M I
" C Ui 1
I l

,T QH f
»th
lv -1.423 :x ]"'M R

l
(]

wv i.
j ant/ftl !
"n VUl wj j
CuUVG &"L* l
i j

" T
ii r
« 9U L idlis!t
i V1
i ,

d

i "
H arlafi(:
*Aft NUO[
F

"i NT
PTO MR
nmTvm. l

" eirbnft
1/',,3532'1('.
d
qar n
aM
|
joncm

» eti
AUL

^

.'?iïuslk j

——

|

d

498

77 INSIOAN. CAP. 1

492

fuifetnondixeragidmodbexplicat, — ——
21I, Et snterrogsuerunt -mmqy&d»crge?)Acccp Lo.primo

andi,quód fe pro Chriíto ferret ; alia queruntad ca-
lüniandü diuerticula.S Fctan tíe aliunde anfgm&ppüe
CaPc;c.criminationis-,m 1 faltö.,i?:g-Elia,?n ; (ï.falfö Pro-
hetam effe cófiteatur. Pertentant eius animá fpecie
obiecta glb-riq.w/od dicit Euangelifta intc;-rraoga.ife,ä
Quid erge? non itauaccipiendg.m ; qu'afi h.og 1P(u m &
his ipfis verbis interrogauerint. lam diximus fupe-
riore veríu Hebrzos huiufmodi dire&is narratio-
nibus dele&tari. Sed fenfus eft eos dubios, quid ergo
effz poffet,fi Chriftus non crat,rurfum interrogatle,
numeílerElias — . us ul
Elias e5 t4?) cur. potiàs interrogant an Elias Gt,,
quàm alius aliquis amtiquus prop heta, eac?em tatio
fuit,atque illaquam Matth. c. 16. 14. explicauimus,
cur nonnulli Chriftum Eliam effe putauerüt. Nem-
|pe dixerat Malachias.cap.4.5.ante magnum Domini
aduétum Eliá venturum effe, dc qua re apud. Matth.
C.11.4.difputauimus. Sic Chryfo&,Origen.Cyir;i»lil(us,»
Augu(t. Theophyla&us , & Euthym. & Apollina-
rius in Catena Greca refpondent.Conuenicbat per-

rzter apinioncm refponfq;ö; fpc- deiecti calumni-|

D

C

D*

|enim eos ignoraíTe ipfum efle prophetam , fedícirc

IGregor. hom. 7. & Rupertus interpretantur.Qn

A'rogatum füilfz, non an quilibet propheta cflec; íed

,änïlitvcxpc&ams, quem Deusfe miffurum pton.::.i-—f
ferat Deuter. 18. 15.. Prophetam de gente tua , €7* de fra-
tribus, tuis. ficut me fofcutabit tibi Donunus Deus tnusy ip-
frsm audies, Ydeo Grecé additum articulá; vt Origen?
Chzyfoft. Cyrill. & Theophyla&. adnotarunt. NCCK
voluifle, an ille promiffus, & expectatus effet; in eo
vt.Cyrillus, & Chryfoft. inquiunt, errantes,quod.

rent,càm nó alius, quàm Chriftus ipfe co loco pro-
mitteretur, & iam reíponderat Ioannes fe Chriftum
non effe. Alij putant interrogaffean cffet propheta
non quilibct, fed aliquis ex prifcis illis, qualé Chri-
ftum quidam cíffe putabár, fiue Eliam , fiue Ieremi,
fiuealium ex prophetis Matth. 16. 4. Multo mihi
videtur probabilius, vt generalis fit interrogatio, ani
propheta fit,id eftan à Dco miísus,vt propheu fun-
gatur officio , an propheticum fpiritum , & aucto-
ritatem habeats quemadmodum Augulft. tra&. 4

l

-

Chriltus cum non prophetam modo,fcd maximuni

promitfut illum prophetam à Chritto diftingue- -

I

9 : 1 :
Quon cdo:
O (e prephes

crgo modo negat fe prophetam eíse? prefertim càm ? 1426
^ La o w * : OÀnbet.

Acx a d us o ER A d o

FU, VR HH SOCHERER UR OIPRONL

ssts ia a. ia Mb i ii n m t Em m m

H
i
l

Íone fimilitudo;vterque & Elias, & Ioannes infoli-| ctiam omnium prophetarum císe dixerit Luc. 7.18.
tudinexemota à coetibus hominá veríatus; vterque| — |& iphusparer plenus S pirit' fan&i dixerit, E&re puer
tenuiffimo vías victu; vterque villofo habitu; vter-| . |prephbeta thtf vocabere fl uc.1.76. Quj aut dc Ccr-
que adponitétiam homines hortatus ; vterqüepari| — jtoaliquo propheta;autgeneraliüàs dc vno quouis cx :
libertate in vitia hominum inue&us. Qugomnia |numero prifcorum facerdores interrogafse dicunt; :
pluribusapud Mattheum verbis differuimus.cap.r.| — |facilé refpondent veré fe Ioannem prophetam efse
/|a. At veró quomodo credebant Eliam effe poflequi! — |negauifse codem nimirum , quo rogatus erat fenfu.
totante (xculis fueratFacilis re fponfio,fciebátnon| — [Nobis vero , qui an generalitcr prophetaautanti-
effe mortuum,fed ignco fablatum curru. 4.Reg.2.11.|.— |quus, aut nouus efsef interrogatum fuifse díximus,
Ét vt mortuum efífe crederent , fciebantDeum, qui| — Jadhachzret quxftio. Et Auguft. quidem, & Gre-
(c eum ante füum aduentum mitfurum promiferat| — |goriusciusauctores fententiz itarcípondent, quafi
fufcitarc eum p'oþifc. Itaque verifimile non eft,quod| D |Ioannes ideo fe prophetá efsc negauerit, quia pluf-
interpretes quidsm dicunt, hanc de Ioaune opinio-| |quam propheta erat, quemadmodum de illo dixit
nemex co errore natá, qui vulgo interIudeos ver-| — | Chriftus Matth.r.9.. 5ed 464 exifts viderefpropbetam?
fabatur ; animas hominumex vno inaliud migrare| — etam dzeo voboe , 77 plefquam propleram. Erat qnidem
Error Py- ïc:orpus auctore Pythagora. Narn vtita nonnulliin-| |Ioannes piu(th.mm ProPhem , Vt tcftatar ;i*zrläuss
thagorzo- ter eos hereticifenferint, hoc loco opus non erat|— |fed nemo mihi facilé perfuaferit eo fenfuüloannem
imabus. CO Vtierrore,cüm mortuus non eílet Elias. (e prophetam effz negauitie, vrplu(3uam prophe-
E:ä'xit, n [am.) Vulgaris queftio quomodoíe| — |tam effc fignificarer. Satisenim appatet eum fefe de-].
IoannesEliam effe neget , càóm eum Chriftus Eliam| — |primere, & extenuare voluilfc; & iita quidem ratio-
fuiffe dixerit Matth.rr.4.&c 17.12,Ex Luca.c.r.17.faci-! — |ne non vtique extenuaflet, fcd tam (ingulati felau-
l'l& foluitur, Ipfe, inquitangelus , precedet ante um — |daffet elogio , quàm illum Chriítus laudauit , cüm
35 [Diritu, 7* virtitte Elie.Chrift" ergo dixit eumEliam| F plufquam prophetàá effe Aixit. Rupertus mihi vidc-
! -v!c(ï'c,quiä fpirita,quia virtute,quia officio Eliasera:| — |tur optimé omnium nodum foluere , Ioanucm vir-
Ioánes veró Eliam fe effe negat,quiare ipfanonerat| — |tute quidem,& gratia proPhcmm füiffc;oflicio non
Elias. Sic Auguft.hoc loco,tra&. 4.& Greg. hom.7.| — fuilfe.Propherarum enim offierum fuit , vt Raüperti vrar
in Euangelia. At cur faltem hocipfum non confite-| |verbis , verbum Domiut, attequam caro freret, carnew af-|
batur , quoddeipío poftea Chriftus affirmauit, fe| — |fuwmpturtsefe verbis pre(enare , fatlis fprefigurare , quam
[piritu, & officio Eliam effe? Fecit modefté, vt Ori-| |prophetici ofücij diHänitioncm efTe dicit. Ioannes |
genes monuit;erat enim id ipfum admodum hono-| |veró id non faciebat.. Adde Ioannem nihil futuri :
Bürisuc ilonis Elias non e(fer., tamen Elie p erfo-| przdixiffe,necadidà Deo mitfum fuilfe, quod pro- :
.|nam getere;quare ipfumnegare decuitfe Eliam effej; — |prié prophetarum officium eft, Hoc ergo (enfa ne- |
Chtiítum affirmare. Et ille negauit, & ille affirmauit|.. gauit fe prophetai cffe. Eius veró pater prophctam
(alua veritate,fenfíu diuerfo: datámq; nobisab vtro-| F futurum dixerat , quia & virtute propheta erat ; &
Iqueeft przclarum documétum, àloanne modeitic,| — jaliqua officij prophetici fun&urus parte.. Solcbant
à Chriíto caritatis. Nam & modeítie cft , quatenus| * prophetcà Deo mitti, & ille3 Dco imifsus cft. Sole-! |
|patiatur interprerationibus adiuta veritas,omnem à| |bant prophete populum docere , reprehendere, ad
telaudem remouere;& caritàtisquatenus cadem fe-| | poenitentiam adhortari; ad Deuni conuertere ; qoae
rat, laudare alios. ! | lomniaIoannes ïgit cumulati(imé, Quare Zacha-
Propheta es ti» ? non fum.) Difputant interpretes;| |riasnon dixit, E? r» puer propheta tl ww!»cfä'fï !
]quo fenfu interrogatus loannes faerit , an propheta prophetabis enim que futura func : fed praibss enim. "
leffet, Chryfoft.homil.15. Cyrill.Theophyl.Euthym.| — |ante faciem Dommiparareviseimt. 000 |
l& Apollinarius in Grzca Catena exiftimant inter-| 23 Ego vox clamantis in deferto-) Fatigatus à Iudeorü
i | | | " depatis ii
E

*

|riofiffimi..

Mudxis miffi fueranc,fuifse facerdotes;atque Leuitas;

omnes, cu—?quqüiOncm non alij, quàrn Phariíei proponere po-

itraditionum pleni erant, banc eti

$00

GX WXEDONATI COMNWENT—

$or

— ÁMÀ —

legatis in*terrogationibus [oannes rcfpondctz quis
fit Nam ante non quis cífct , fed quis non effer,de-
clarauerat fecutus eorum interrogationes. Ita veró
refpondet, vt ex multis titulis,quos fibi veré poterat
attribucte, eum folum rribuat, qui humillimus vi-
debatur. Poterat fe do&torem,poterat indicem,po-

pellare. Solàm agpclläï vocem , quafi fonumsquafi
acrem, rem viliflimam omnib? illis, quibus fe lega-
ti oznare volucrant titulis opponens , Chrifti , Elie,
prophetg. Cetcrum quodad fententiamattinet,lo-
cam hünctotum apud Matth.c.5.5.explicauimus..
24.Et qui mi[os fuerat erant ex Pharifa5.) De Phatifeis
qui, qualéfue homines efsent, diximus apud Matth.
c.3.7. Dixcrat Euágclifta ver.19. eos,qui ad Ioanné à

dicit nuncfuifse Pharifeos. Nempe nec omnes fa-
ccrdotes, & Leuitz Pharifzi erant ; nec omnces Plia-
rifxi Leuitz, vel (acerdotes. Sacerdos; & Leuita tri-
bus fimul, & officij: Phari(eus fc&z nomen erat.
It.'aquc exomni tribu, exomni officio, ex omni ho.
minum conditione quicunque eam do&trinam;quá
P hatifzi fe&tabantur, magis probabat, Pharifzus
erat. ?x;er—itur quare Euangelifta eos nüc Pharifzos

lonarum dignitate. Phatifzumautem efse, non di-

A fent. Quaratione fequentis ctiam verfus fententia

teracprzconem , porerat precurforem Chrifti ap-|

fuifse dixerir, cüm ante non dixifset? Curantenon|
' |dixerit, in promptu ratio. Agebatur illic dc fola per-

2uitas,(ed hzrefis potiüs erat ; itaque nihil attinebat
declarare ecïqui mifsi fiierant fuifse Pharifeos.Nüc

gam maximé Phariízi
profitebantur ; idco dixit fuifse !
nimé dubium, voluiísc Euágeliftam indicare prop-
terca cos interrogaffe loannem, cur baptizaret,cüm
neque Chrittus, ncquc Elias , neque propheta effet,
quia Pharifzi erant, quafialij, quàm Pharifzi inter-
rogaturi non fuiffent. Sed huius ipfius rei quaritur
caufa, quare Pharifzi potitis quàm alij hanc Ioanni
quzftionem obieccrint, Origenes, Cyrillus & Bed
inuidie morbum no:ari putant, quo tnaximé Pha-
rifei laborabant, quafi Joanni tantam gloriam, tan-
tam baptizandi dignitatem inuiderenr. Quod magist
proprium Pharifeorum , quàm aliorum Iudcorum
effct.Itaque boc illos non eorum,à quibus mifli fuc-
rant ; fedfuo priuatim nomine interrogatfe. Chry-
foftomus, &"*Theo phyla&; queftionis calliditatem
indicari. Miffos enim lcgatos illos hacpotifsimüm
dc cauía ad Ioantiem fuifse, vt intelligerentiquaau-
Goritate baptizaret ; fed quia Pharilei , id cft vafri
homines,& altuti erant,non continuo interrogafse,
qua poteftate baptizaret ; fed primüm num efset
Chriftus,deinde nü Elias, poftremo num propheta,
vtobiecto fplendore glorigad confitendum aliquid
de fe magnum, & precellens clicerent, vnde cíus ac-

laucem agebatur de fola do&rina, & de doctrina, quz
in traditionibus verfabaturz,q

E trans lordanem , aut vltra Jordanem,non a fignifi-

||thabara, & in tribu Beniamin , & vltra lordancm
efse poterat. Immo propterea vltra lerdinem erat;|

cufandi occafionem arriperent; & quafi per cuni-|.

L culosquofdam in eius fübirent animum. Euthym.|g
"ääï*;fi"w!curioütati tribuit, quafrtam curiofam,;fubtilémque?

curiofifsimi.Placet mihi quod fcribit Ammonius in
Catena citatus Greca vero fimile cfse Pharifeos, qui
lgm inter alias ha-
buiíse traditionem, nemini vt baptizare liceret, nifi
Chrifto , ant prophetis ; ideóque dixifse Euangeli-|
ftam eos fuifsc Pharifgos, vt caufam tacité redderet,|

lquamobrem cam de baptifmo quzftionem obiecif-|

taerint, qui, vt funt heretici omnes; homines crant|

4- lï)a*ptifmi üxfcipiendi ; illi traiiciendi fluminis cauf

Bdessssetene d

fatis patet. Verfus autem 26. apud Matth. à nobis ex-
plicatus eft. c. 5. 11 & verfus. 27. fupra in hocipfo
Capite ver. 15. 2 ETO
28. "Hacin Betbania fatla (unt.)Nota hocloco que-
ftio, num Bethania, an Bethabara legédum fit. Nam
|Latini quidem codices omnes Bethaniá legüt; Con-
Ifentiunt Syriaci, quos habemus omnces, & Greci

Lyranus. Si quis vero illisobijciat Berhaniam non

p iuxta lordanem, fed long? ab illo,& quidem in mó-
tibus fitam effe quindecim tantàm ftadijs ab Ierofo-]

lymis, vt Mar. 1. 1. & alijs locis fepe docuimus;hüc

multi,etiam Vaticenus; quam le&tionem Latini etiáj
enarratores fequi folent,Beda, Alcuinus, Strabus,| —

&io huius
loci.

Iordanis fuiffe; refpondent duas fuiffe Bethanias:al-
tcram eam de qua modó diximus patriam Lazari;at-

nem, de qua hicloquatur Euangelifta , cüius ab al-

autem lecum de quo loquitur Euangclifta adripam| -

quefororum eius Ioann.1a. r. alteram prope Iorda-|.

cuntilli quidem , at non probant. Alij recentiores

vocat, ponítque vltra lordancm. Origen. Chryfoit.

gunt, & inter Latinos Hieron. in locis;Hebraicis.

tera diftinguendz caufa addidiffe vltralordané, Di-|

Epiphan. har. $1. Theophyl. Euthym. Bethabara lc-|
Quod do&iffimus quifque magis probat.Nam Iud.|.

gitur Bethbera : que eadem videtur effe , atque ca,

naan terram ingrederetur lordanem traiecerit. 1
enim nomen ipfum fignificare rmay ma3domü
fitus.Ideo Ioannem iuxta eum baptizaffe locü, quód
ad traiiciendum Iordané locus effet aþms , & multi
vtrinque homines cius caufa rei có confluerent. 1n.
Bac falebra multos etiam viros fingulariter doctes

Iordanetm fit in tcrmipfa Chanaan inq; polffeffione
tribus Beniamin , quam- dubium non fit non tendi
ivitra Iordanem. Hunc nodum nos faci:

piosé probauimus , cxiftimamus banc phrafim,

|care loca, que habitantibus in Chanaan ; fedca;que

Iordanem traiicerent, vltra Iordanem erant. Ita Be-

iquia in ea erat tribu. Quam autem ob rem Euange-

uerfas auctores caufas reddunt. Cyrillus hiftorica

|7. 24. Vrbis ad aquasIordanis fita nomen fimile le-].

herere video, quódBethabara non vlta; íed citta| .-

€ fol-

uimus, qui,vt apud Matthzum cap. 4.1. co-]

|venientibus ab Zgypto olim Hebrzis ante quam|

liftalocum , vbi hzcgetta fuerint, dcü?naucric » di-|

ldiligentia, ac fide fa&um putar.. Hiftorici enim effej-
lloca , quibus res fa&te fünt memorabiles , adnotare;|

fa&taex Iofepho. lib.17. antiq. c. xo.conie&turà pro-|
C bant,cam enifcffe regionem quam Bataneam ille

quz paululum immutato nomine dicitur Betharabal
lofue.18.22. vibs tribus Beniamin; inde, vtdo&til
putant, dicta, quód ea populus Hebrzorum vt Cha-

i

"iriüs harere in auditorum snimis. Chryfoftomu
. |veró Theophyl. & Euthym. vt Baptiftcin dicendo
de Chrifto teftimonio libettas iniclligeretur , qui
non domi , non in angulo , non in alio obícuro, &
:folo loco;fed palam;ac páblicé in loco celeberrimo,
atque frequentiffimo , quo turmatim hominces hii

latque defcribere; id & hiftlorie fidem augere , & al;*

oncurrebant , pfæ'danim de Chriflo teftimonium
perhibuir. Alia ctiam abaliis peioribus licet aucto-
Iribus caufa mco iudicio melior affertur.. Vt indica-

^

rct

p"

*

—

Duplex le-|-

L Bethania

s

H

1. Detha-! |
ara. —

4
; ;
H

P

"g
m
piul
ert)
AC
loc.

| uid loá- |
!&hic &t

æ[ï[f[mi' Cmt
?Qmo | niis
"
t
u
"m

fupcag

fnon Inttrt

| giew
1. t ii

kedfe.
equt
l Ch
t dis i
Xïmüm
Xï&qmgä
ts
RUT
ps l
320: W
fuifr
f;dumä
/Quoc
v

a ari
n
LA
Ti
ataga]
'
".
UT at.
VWl
:x-(f&sa&xï-
at D
" J
U t
ldu
Datanan
I "3 *
11 Chnj o
L À
Jethabrri
* ' ,
sHehu
Lab
A M
m " r Í |
atl
tUt
eeelalosl !
Atl
& w --0, 'I
n |
a M
Ed
7 Gu u
f r
Mi!lr -'!; f"v.ä
P :0&»;7«0 ,
14

,
g, nudt

I P LM!"*' !
u
P iadd E

3' I;.(
Uenu

: g" Q
JJH)mJï'I '
^

Tl

!

as

1 Joratn
3533;'2&'52 fl
d
Wi atl fh'
u liork
w':nimdfc

': f i
1 M
MP
:Cl*") !

, /güao'

Merit.

k j -
Quid loi-
nes hic
'Vprætcrmi-

. |Id conftatex ver.5j. vbi fimiliter dicit,«/rera die,id cit

502.

IN IOAN.

CAPRI LA 24 $03

Xfc—tw Eumgcliïïa, teítimonij Ioannis ; eorümque om-

nium,que dixiffet, quàm plurimos faiffe teftes: ncc
enim in folo,fedin frequentiffimo hominibus loco :
accidif[z.Ex aliis Euangeliftis intelligimus;quid hoc
loco foannes prætcrmiferit,-.baptiün üm ,ieiunium;

erat, vt quibufcunque poffet non fufpedtis teftimo-
niis Chrifti probaret diuinitatem : & quafi dumal-
tis ad diuina contendit, humana füblimis preter-

baaliquem baptizari , humanum ieiunare , huma-
num à Diabolo tentari;& ab eo huc illuc citcumdu-
ci;'hxcIoannes prætcrmiüt.Contta ex Ioanue difci-

conftans illud , fzpéque répetitum DBaptifte tcfti-
monium. m d m o

deorum refponfum, quod fupra pofitum ett , dedit;
definité enim,non infinité fütnitür j zzaupiov , po-
ftero die, vt nonnulli etiam antiqui. codices legunt.

j

|pofiridie huius diei de qua nuncagit, & fecundaab

1lex aliis tribus Euangeliftis pcrfþicumü eít. Chri-

ca; in qua Iudgorum legationem Ioannes audiuerat,
vt Ammonius in Greca Catena interpretatüur 5 &
ex c. 2. , vbi non iam dicit,altera die, fcd die tertiasfci-

tiftam à legatis Iudeorum interrogatum preclarum
de Chrifto teftimonium reddidiffe.Secundo;de quo

Cana Galileg infigni miraculo diuinitatem fuam
declaraffe.c.2. .. Ex quo colligitur hec omnia; qu
hifce quattuor diebus facta commemorantur , mul-
tis poft Chrifti baptifmum diebus accidiffe. Nam

(tum ftatim poft baptifmurn in defertum feceffiffe,
& quadragintaillic ieiunum egiffe diebus. Quod
totum , vtminimum , tempus inter baptifmum;
& hos quattuor interceffit dies.. Aliquanto ctiam
plüs. Iam enim predicare coeperat, cüm difcipu-

fuiffe perhibentur. cap. 272. quamuis Apoftoli non-
dum vocati effent , vtapparet ex hoc cap. ver. 39.

iQuo ergo modo Ioannes dixit fapra ver. 27. !pfe eff;|
qui poft me venturus e[]?: Sienim iam bapti»zatus etat|

iam vtique venerat. Refpondeo nondum veniffe,

ventarum el,antcquam Chrittus baptizaretur , Ioáu-

diem qua Chriftus baptizatus cít;effe putant.Neque
Chryfofto. Euthym. & Theophyla&i fententiam

& tehtationem Chrifti. Dum totus nimirum ineo!-

uolat. Humanurm eracà Ioanne , ficut vnum de tut-|

mus,quid ab aliis pretermiffum,Iudzorum legatio,|

.19. vfltera die.) Poftridie eius diei, quo legatisIu-|

licet à legatione. Itaque narrat hoc loco Ioannes|
que quattuor continuis diebus gefta funt, quibus
Chrifti diuinitas declaratur. Primó die Ioanné Bap- |

nuneagitur;aliud etiam clarius teftimonium dixitle |
inon interrogatum. Tertio idem confirmafle;expli-.

cafféque ver. 355. Quarto ipfum Chriftam fa&toin|

|cia;qua agnis plerüque conftabát; agnus enim vnus
mane,;alter vefperi quotidie immolabatur Exod. 29.

los nonnullos collegiffet , qui cum eo in ntiptiis|

quia etfi baptizatus erat,nondum fe tamen quis effet|
baptizando , & miraculafaciendo declarauerat. Ma-
ior quzftio, quodalij Euangelifte hec verba, Pof? me|

nem dixiíse narrent Matth.c.5. 1. Mar. 1. 8. Luc.346.|
Facilis folutio aut bis id , vcl etiam fepiusIoannem]
dixifse , primàüm communiter omnibus , qui ad|
baptifimum confluebant; deindelegatis Iudgorum.|
Sicut, Ecce 4gmw Dei , bis eum dixifseex hocloco; &|
ex vcr.36.manifeftum eft.Itaque Otigenis, & Optati|.
Mileuitani lib. 4. contra Parmen. fententia probari|
non poteft, quihanc diem de qua liic Ioarines agit;|

fcquor,qui ad hunc modum interpretantur , poftri-|
die eius diei , quo Chriftus rediit à deferto. Nam
igrætcrquam quód, vt módó diccbamus ; iam'diíci-l.-

A pulos habebat, quos diuerfis diebus collcgiffe con-|.
ftat,quomodo poftridie eius dici intelligi poteft, dcj

quo nullaante mentio facta era? :
F'idit loannes lefum, venientem ad fe.) Grzce x eret
videt , quemadmodum nonnulli etiam Latini co-
dices legunt, éftque tpealisdrepov, quia magis ex-

certum. Nec enim vt Origen. exiltimat , ad bap-
tifmum veniebat,càm , vt paullo ante probauimus,

phyl. & Euthym. hac ipfa de caufa venifle putant, vt
Ioannes de illo teftimonium hoc diceret; ne, qui
eum ante baptizari viderant , quafi peccatorem
baptizatum crederent. Probabilis conicctura;nulla
prafertim fe oftendente probabiliorc.
Et Aityecce Agnua Dei ,ecce qui tollut peccata erundi.)dictio
Ecte hoc loco non folàm 44xlizsy , demonftratiuam;

miffionem peccatorum per Chriftum faciendà bap-

quiddam eft,quàm quod Chryioft.& Theoph;l.ob

|fernarünt;alludere ad defiderium eorum, qui Chri-
ftà videre,& cognofcere cupiebantIoannis excitatij
Matth.3.11.

tcftimonio;qui lzpeiam dixerat, Peff e venturus e[f
qui fortior meeff cuius non fum dignus [oluere corrigiam cal-
ceameti,ipfe vos baptiZabit m Spiritu [anélo,eg* igni.Comafi
dicat;/Ecce eum,quem tantopere vidcre cupitis.Cur
autem Ioannes Chriftum àgnum potiüs , quàm alio
quo nomine vocauerit, tres veteres au étores ratio-

Q?* quaft agns coram tondente [e obmute[cet, Ex lerem. ni.
19.Et ego quafi agnus man[uctus,qui portatur ad. vithimam.
Iuliüs Firmicus in lib-de errorib" profan.rclig.c.18.
Chryfoft. Cyrill. Theophyl. & Euthym. hoc loco,&
Elias Cretens. in comment. in orat. 4. de Theoloy.
Gregor.Naz.Secunda, vt refpiceret ad vetera facrifi:

38.& Numer.28.1.3.Sic Origen.idemá; Cyrill. & Eu-
thym, Tertia,quód innocentia Chriftus, & fimpli-

guft.Sic Petrus.r.epift.c.r.19. Pretrefo [angume quaft aqni

12.11.& 16 & I4.1.4:10.& 153.0€ 17.14. &6 19,7. 9.X
21.9.14.22,23:27, & 22.1.3.14.Habet vocabula quedatm

Chriftum perfectum corpus non habuifle;nó enim

mus obtulit. Aut Dei,id cft diuinü propter diuinita-
tem quein ipfo erat. Quafi dicat Ioáncs, Ecce agnus
ficabatur lege;fedceleftis;atque diuinus. Alij agnum
Dei,id eft qui Deo offertur;interpretátur. Illud pri-
mur probabiliffimum.Beneautem à quibufdam ex
kChryfoR.hcm.i7.*notatum cft Euangeliftam n6 di-

preífam fententiam ante oculos ponit. Quam au-|. —
rem ob rem Chriftus nuncad Ioannem venerit, 1n-j.-

multis ante diebus baptizatus effet. Chryfoft. Theo-| p

|fed etiam avagoprlienv relatiuam quandá vim habere|
imihi videtur,quafidicat Ioànes,Ego, vt vobis tcfta-
tus füm,nó remittebam vobis peccata, fed vos in re-]

tizabam;Ecce hic eft,qui tollit peccata mondt. Hoc plus|

-

Luc 3.16.

Cur agnmü
Chriftum
vocauerit
loannes.

nesreddunt. Prima eft , vtad veteres alluderet pro- |
D |phetias 1(2i.53.7. A &t.8.32. Jient ouis ad occifione ducctnr ,

citateagnum referret, vt tra&..in Ioà. 4. indicat Àu-].

immaculati Chrifli edemptos nos efle dicit.Proprium|
inter Euangeliftas Ioanni eft, vt Chriftum agnü ap-|.
pellet. Apocal. $. 6. 8.12.13.8&€ 6.1.16.& 7.9.10.1427.&|.

Ioannes,quibus delectatur. Inepte veró Heraclcon;|
vt Origen. tomoin Ioan; 9. refert, hinccolligebat|:

arictem ? fedagnum gppel-latü ,qui in'grcgc. impcr-|
p ffe&àü quiddam eft.Dei autéagnum appellauit , quia
'là Deooblatus eft,vt Theophyl.&Euthym.obfervàt; |-
(icat vocamus facrificiá Abrahami , quad Abraha-

non iairi terrenüs,qualis ille erat, qui in veterifacri-| -

—

xiffe , quitollet, fed qw telt peccata mundi prefent
| víum

PNC

$04

JOAN. MALDONATI COMMENT.

$05

Contfa iu-
ftitiam im-
putatiuam,
& iuftifica-

Ysü töpore,Vt nóactu,

- lturalem virtuté exprimendam accommodatiffimo.
Non dixit, qui remittit , qui tegit,fed qwi toDir peccata|

tionem Lc-|ta msidr, aut vt Greci codices,& multi Latini legunt

cit, vt fignificemüs natura quidem fua omnitempo-
re,omniloco, omnem materiam , nifi quid obítet,
calefacere.Vfüus autem eft loaunes verbo ad eam na-

mundi,id cít qui penitus aufert, qui penitus delet, vt
Theophyla&us animaduertit.. Etenim ifta non im-
putatio,quam noftra memoria Lutherani, & Calui-
niani fipxere,nondü nata erat.Qod auté dicit Pecca-

(cd vim naturalé fignificaret. A
Sicut non dicimus ignis calefaciet , ledignts calefa-|

iSupra ver.
3*

|

|reticorum. peccatismidihanc vim habet,vtidem Theophyl. Eu-

- |lent enim Hebrzi,vt re&é Lyranus monuit, fingu-
lari numero totam rei naturam , & ingétem copiam|

(

Inius Prefbyter grauis fané auctor,& crudit? in Gre-

JAba huius verfus fu ïm funt explicata ver. 16.

j& auditione hominum motum , ícd diuino prorfus

Imibi daxit , Super quem videres fpiritum de[ceadentem , e
manengem fuper enmybic ef ,qui baptiTatin Spiritn fanébo.|
Hoc ipíum àDeo fibi datum fignum fe vidiffe dicit,|

jquid videret , fed exijs, quz dixcerat, intelligitur,
ncmpe Spiritum fan&dum poft baptifmum fuper
|Chriftum defcendentem, vt Cyrillus interpretatur.

thym. & , vt videtur Chryfoft.viderunt,vt hác agnü
legalibus oppona,t.l!li enimuero Iudaici tautüm po-
puli,ac ne ilius quidem vere , fed fola figura peccata
tollebant;ifte & veré,& totius mundi peccata tollit.
Solet Ioannes populo Iudaico per antithefim mun-
dum opponere;vt füpra ver.9.& infra c.5.17.& 4.42.
& 6.33. 51. & repiftola c.2. 2. Eodem Theophylactus
pertinere putat,quàd non plurali, Íed fingulari dicit

enificet , non ad fignificandum originale peccatum,

vt Beda in Catena D. Thom. & Strabus putant. So-

fignificare. Fenit, inquitmnfca grawijsima Exod.8. 24.
hoc eft magna multitudo mufcarum,aut omne muí-
carum genus,vt eodem loco ver. a1. declaratut.
.30. Hic eff dequo dixi , pofl sie venit vir.) Ammo-

ca Catenain nomine vir emphafim effe pucat dupli-
cem , aut vt fignificetur humana Chrifti generatio,
aut triginta annorum ztas expleta, quz proprie viri-
lis dicitur. Potius Hebraifmum etle credo ; quo vir
t'M, pro quodam ponitur, tanquam diceret , Poft
me véturus eft quidam alius maior me. R eliquaver-

3. Et ego nefciebam eum,) T otus hic locusvíque
ad ver. 34. apud Matth. c. 3. 14. 1j. 17. tracta-
tus, & cxplanatus à nobis eft ; illa inprimis quaftio
quomodoloannes ante Chriftum potueritignora-
rc. Hicillud tantàm exponendum, quare hoc Ioan-
nes dicat; poterat enim tacere quantumuis verum
eflet. Vera mihi videtur Origenis in Catena Graca
citati Chryfoftomi homilia 16. Theophylaái , &
Euthymij in comment. coniectura; propterea hoc
Ioannem adiecifle,ne quis fufpicari poflet cognitio-
ni , aut familiaritati , & eratiz datum elfe, quód tam
przclarum deillodedifletteftimonium. — —

filins Dei. ) Eodem hocfpcctat, quo id, quod paullo
ante dicebamus, vt omnem amoucat fufpicionem
gratiz. Nec enim fponte fua, fed iuffum à Dco tefti-
monium de illo perbibuitfe. Neque fama tantüm,

tcftimonio;Qr mifit , inquit , ee bafn'(a-rc in «qua yille

& non humanz gratie , fed diuinz obíecutum vo-

[tione quidcm filij Dei erác, vt Cyrillus areumétatur.

numero peccatum munds , vt genus omne peccatorü,| -
aut quidquid eft in niubdo peccati per cum tolli fi-

]inuenio.Nam quód Alcuinus apud D. Thom. inter-

34. Etegovidi , €y* teflimonium perbibui , quia bic eít -

luntati, quod viderat , teftatum effe. Non declarat

cófilio ad Ioánis confpe&tü quafi animi caufa obám-

Quaruntautem Chryfoft. T heophylact. & Euthym.
vbinam Ioannes hoc de Chrifto teftimonium per-
hibuerit, qubd effet filius Dei,quod fe ante perhibu.
ilfe dicit. Nam fupra quidem nó filium, fedagnum;
ied virum appellatfe. Refpondent, id fcriptum non
efle,fed ficutalia multa, & à Ioanne ,&b alijs Euan-

attinet ; perinde eft; quodfc ciufmodi teftimonium

habcremus.Filium autem Dci nó adoptione,fed na.
tura Chriftü appellaffe manifettü cft.Voluit enim co
titulo non folàm fibifed omnibus &alijs prophetis.
omnibus alijs hominib" anteponere Quéadmodum
hi in regio comitatu dicas, Ecce ille cft Rex(digito in

geliftis pretermiffum. Quódad teftimonij veritaté,|

Ioannes, Euagelifta coómemorante,;perhibuiffe dicit)|
atque fiipfum,quodperhibuit,teftimonium ícriptü|

Filiuc Dei
Chriftus..-
natura, nó
adoptone,

media turba Rege oftendés)haud dubié indicas alios?
nó cffe Reges.Joannes autcm,& alij prophete adop-

ergo Chriftus plàs vtique quàmadoptione, Quid
plus quàm adoptio eft;nifi natura?Eó pertinet,quód

35« "tltera die iterum flabat loanmes,Cz ex difapulu eis
dno. G. ii ésraspiov, poftero dic,vtfupra ver. 29. ideft

Chriftum intuitus dixcrat , Ecce agnia Dei ,eccequi tel-
lit peccata mundi ; & (ccunda dic poft Iudzorum lcga-
tionem.Hoc enim eft rertium;vt ait Ammoniuslo-
annis de Chrifto tcftimonium ex ijs quidem certéj|
quz ab hoc Euangelifta fcripra funt.Quam vim hoc
loco habeat verbum ft&di , apud ncminem notatum

pretatur ftetiffe loánem ; Chriftum veró ambulaffe,
quia venentt Cbriffo ce[fora fletit lex , quod & Strab" cft

addito articulo Greco 6 géc, dixit, vt Cyrill.adnotauit.

poftridie eius diei, quo Ioannes venientemad fc]

|

imitatus, & hodie in ore verfatur omnium, pulchra|
quidem cftallegoria , fcdallegoria, quam affirmarc]
non poffumusaut Daptiflz , aut Euágclifte in men-
tem veniffe.Similis illa Bede; vnde in gloffam;quam
vocant interlinearem, tranflata cft, fteüiffe Ioannem
m culpune perfettiong.. Quidcnim de Chrifto ambu-
lante dicent, an ipfe nondum ad culme perfeio-
nis venerat , quiaambulabat? Magis acceditadfen-
fum;quodLyranus ait;ftetiffe;id cft paratum fuillead
