X *ïïöareï Hngql.a fït:mC Vcrþa pon d'eremus..Cur dixetit »£men ah.b'l exphcat-ur. Onmnts qmmnqu Inaecaueret ngmmDa-*- ï;
T* il?ütï . jamen, init10 docuup üs, cotra obfhn.atan? Iud æ?ru m mwt.,faluw f«;?,-;) ïoel. 3:12. ög,ofnu:s.qul P"f'!fmf'."äMM' :
:5.;'[,355 . | iücredulimtcm vnicum erat gczncdxtlln iuramétum, thai 7.8. Si ira inuocauerit, itáque petierit,vt d.c.Bet. |
d diü;viï»-,ï P : Ai Hlesm' vtper dmfs res immobiles, qmb." m.:poþ'zlu.le erat metiri Deis, B IR xIacobt'ls exponit cap. 4.3. Peratis, (* non accipitis , t ]
EïïlïïOï]e L: N dlli'imml adCECdClld?ln animi l,n().u.u'entur ; mqlhu quag.l. md[e Pg;gns ;TT fn c;ancuptjfentxts -ve(?.n.s tn]ïomdft.ï. j
TNTAN . tamehn non funt. Quód de carne dicit mandueare,de| |Ex iis igitur e'xemph.s inquibus conditio hsevuep —— —
A,, q.*f*?*ï i ságuinoe bibere, facilé ratio intelligitur,caro quia fo-| lloco pratermifla alibi exprimitur , intelligere debe- m
);fä | | lifla,tn040 Cibi,i.anguis quia liquiFhfs, mpdo potio- zïms etiam , cün? nullibi exprimitur , intclligqndäm.' z l;
a r nis famitur. Czteram cur non dixir, Si manduca-| |Sichocloco,qui manducat means carnem,er bibit meum| —— 1
Jä ï*m uctitiscarnem filij hominis, & biberitis eias fan-| - (an uinm.z,hakær.*vit.zfn ætemam,intclligendm?,fi man- ]
Hss iguinem habcbitis vitam in vobis; fed , mfi mandwca-| — |ducauerit, & biberit, vt debet, & fi pottquàm vitam p*
II p ueritit , Q9* biberitis non babelutis ? Ylla pïomifïïo crat| |jaternam ,id eftiusad vitam zeternam in manducan- ,
? ts t hazc comfuinatio. Expertusante fucrat promiífio-| 1do, bibendóque acquifierit ; non perdiderit fuo ali- |
quitiy nibus ad fidem alliciauditores non poffe, conatur| |quo nouo peccato. Itaque ineptus eftnouorum he- pE i !
" g minis trahere.. Quare non dixit, Nifi manducaue-| C |reticorum magifter , & interpres Caluinus , qui ex|epa arge-.
ts uml ritis carnem meam; fed mfi m nducauer'tu carnem fili| — |his verbis probare nititur de facramento hic Eu-(707577 ]
" 20 Jbeminss, cam idem vtrunqueeffet. Promiferatillis| |chariftie nonagi, quia non omnes , qui facramen-in Ioanné.]
uit lu . - gpanem vitz, panem deczlo verum, quem mannz| — |tum Euchatiftiz pereipiunt,vitam xternam habent. |
|prepofucrat; irrifus fuerat , quód ram vilis, & abie-| |Quafiveró non 1dem dici poflit de iis; qui fide fola, M N
| [&us, vt videbatur, homo ciufmodi panem pollice-| |vtille vult , manducant, & bibunt. Vrenim finga- ]
. retur. Refpondeteos fi faluieffe velint, co debere | |mus, quod falfiífimum profec&to eft , folam fidem ad
!^ fabijei,vt eius; quem ridcbant,abiectiffimi hominis| |lalutem fatis effe, quid f1 poftquam fide aliquis man-
TRU ' icarriem edant, & fanguincm bibanr, alioqui Peri- ducauit , fidem peïdat? Non pote&, inqui,unt, pet-
| «.'2.'4",11'...'.".251-'.';'.,1 | i turos. qud deniquc po&remum , 'Nan Imbc*bttif UÍi- dcre, I&ud verö commentum IEFUE&IUOHC non eget)
m):' P 4 dMamin vobis, patandum non cft emphafi carere.. Si- . |fatis vel ipía experientia refutatum,. Nam ifta qui-|
Md —— 4 |gnificat igitur cos nuuc effe mortuos, ac fimiles ca-| D |dem ratione nemo femel Catholicus hzreticus vn-
ib — 1 ddaucribus, in quibus nulla anima, nullus motus,| |quam fieri poffec; quales multos quotidie etiam iu-|, corsds,
ass :^ d nullaactio , nullum fignum vitzfit; in eóquecos| |dicio Caluini fieri videmus , & Ícriptura non folüm s.
n if ln X iftatu maníuros eíÍe, nifi carnem filijhominisman-| |fieripoffe,fed etiam neceffeeffereftatur. —
— j! [ducauerint, & fanguinem biberint Eó pertinet| | — Eregerefo[éitalo eum io mowiftimo die,) Cur hocad-.|
ziem |' ] quod Grecé tempus prafens eft, x £y4«, nonha-| |dat, & quid fit refüfcitare illum in nouiffimo die, vi.
ml 2 jbetis, ideft mortui manetis. Ergo phrafisillaHe-|:. |defupra ver.39.Sunt qui ptepofitionem e7^, sjrioxc- | :
Bd E. 1 djoraica;non habetisvitam in vobisidem fignificazac; |54«2c caufüliter accipiant, quia ego refu[citabo i«lium.,.— um
n ;4.:*-5.(,5 E — 4 fidiceret, Nihilhabebitisvitz. — — $$- Caro enim mea veré eál cibus, eg* [anguis mens vere

w : | f4- Qui manducat meam carnem , e2* bibit meum — |ef potus.). Rationem fuperioris fententiz reddit,
cr 8 j vjpngmnem,*habet vitam eternam, ) Nevidcatur parum, |quamobrem qui manducat eius carnem , & bibit
|veta, attcertaante dixiffe, etiam atque etiam afhir-| E |eius fanguinem, habeat vitam aeternam , quia nimi-

m ' J
" );ïï ï; . |mat. Hocverfu, & P.ïæcedeniti hzc fententia con« j|rum care cius veré ef cibus, c fanguis efiqs.fuef*ä cj? potus. i
s | jtinetur, omnes , & 1foloseos, quicarnem Chri-| |Cuiusrationisvisin hoc verfatur,quöïï*proprla cibi, :
i »;4' E j íti manducauerint, & fanguinem biberint, vitam| — |& potus natura fit vitam manducantibus , & biben- |
"W"(' | lhabere. Verfu pracedenti docuit folos cos, qui| |ltibusdare; itaque quidquid tmanducatum , & bibi-| - NI
" ""ï""s]"'frf; ii * manducarent, vitam habere polfe, Nifimanducane-| — tam veré vitam tribuit, id veré cibus, & potus eft;
gum : dJettzr carnem ffig bominmi , «2 biberitis etm Jangwnem ,non| — |& contra, quidquid veré cibus, & potus eft, ve:e vi-
Üü "mï : lbabebites vitamin vobv : hic docetomnes, quiman-| |jtamtribuit. Notarunt hoc, & explicarunt Augu-
J M/""; jducauerint,habituros. Quidfit manducarecarnem,| — |ftinus, & Beda. lllud ergo &AnSc veré , aut vt À pol-
,,H »jl 3 |& bibere fanguinem Chritti füperiore verfudiffer-| —|linarius in Catena Grzca , & textus ipfe Catenz le-
14 " i

! juimus, Quidautem fit vitam habere, & cur vta-| F gunt , itémque Leontuusin textu , & in commenta-

jmon; 0f irur temporc prafenti, docuimus veríuü 47. Si quis| |ciis dànSulc verus efl cibus ,& verus eff petus , mon natu-

«l Oïï?m,, | i obijciat multos carnem Chirifti manducare, &ían| |ram fignificatfed effe&um.Nam etíi caro,& fanguis
«'*n 1 | iguinem bibere, qui non vitam , fed mortem potiis| |Chriftiveré à nobisin facramento fumitur , tamen
m : 1:;':;1' u habeant; iudicium enimfibi manducant, & bi-| |non vocatur veruscibus, quód veré manducetur, &
,;ï:«,g;iïc*. Quomodo bqnt ; facilis fo'lutio'; Omnces huiufmodi propo-] |verus potus, quodveré bibatur: multa enim veré
g ErenQo- fitiones vniuerfales, que coniuné&as promiffiones| — |manducantur, & bibuntur,quz non vitam,fed mor-
y d o viaerfales |abent, vt partim verfu fuperiore, partim alibi| |tem potiüs afferunt ; &, vt diximus , voluit Chriftus
u E ä::n;g:;lï" (zepe docuimus, duobus modis intelligendz funt.| - probare carnem fuam vitam manducantibus dare, |
u i adiun&am|Primüm , vt non tam effectus , quàm vis, & natura quia verus eft cibus. Verum igitur cibum, & verum|Cur. verus -
*hy* | Pmine- [rei;cui annexa promiffio eft,(ignificetur. Quicredide-| |potum vocat, quia veré animas nutrit, & vitam eter- fï"g?;ff;
ï.;;;qüïw; Matc.ié. 16 if m bapt'Tatus fucrit, falum erit , quantumin natura| "nam illis prebet ; ficut veríu 32. vocauit fe panemlchriüi-
Qu E Ii u- verun —

5

D TP W

Exo. 16. 1f.
/!16. & 17.
$:7.

| ;

- FXract. 25,

1
j

äiib.4.c.z7,

Teftimo-
nia Patrü
, de vetitate
i Euchari-
fliz,

ianguinem füum nullum pror

s P

724

IOAN. MALDONATI COMMENT. .

verum , non vciqile natura ; nec enim veré , ac pro-
prié , fi naturam fpectes,panis eft; fed effe&u , quia
iveré preeftac , quod panis przftare folet, càm ad id
fiat , vt veré homines viuant 5 & c.15.1. vocat fe vitem
ivcram,non quód vera fit vitis,fed quod id,quod vitis
facit, vt farmenta fta nutriat, atque fuftentet, multo
ipe veriüs facit. Minüs enim nos fineillo,quàm far-
menta fine vite viuere pollumus , atque virefcerc.
Non dubium, quin cum carnem fuam verum ci-
bum, & fanguinem 'verum-pgcum appellat , com-
paratione alterius cibi , poráfque loquatur , quem
racité fignificet,fi cum carne, & fanguine fao confe.-
ratur, nec verum cibum, nec verum potum effc.
Sed dubiumad quem cibum ac potum alludat. Cy-

Moles eduxerat , alludi putat : ficut fupra verfü 32.
"nen ,amen dico vobis , non .M oyfes dedit vobis panem d.
cefo, fed Pater mens dat vobis panem decalo verwn, & vex.
j8. fequitur , Eiceff panis, qui decalo deftendit mon [icu:
mandncauerunt patres veffrymanna, g* mortui f[ant. À. pté.

i& probabiliter id dictum eft ; fed mihi cam omni

alio cibo , ac potu carnem, & fanguinem füum vide-
tur comparare , fignificaréque Frætcr carnem , &
(anoui us verum cibum,
nullum verum potum effe , càm nullusalius cibus,
& potus vitam animz,acne corpoxji,quidcm-, nifi
iad breue admodum tempus dare poffit ; caro veró,
& fanguis ipfius & animz, & corpori vitam przftet

Theophylacti. C»m cibo , ac potiid. appetant. bomines,
inquit Auguftinus, v/ nec efurtantynec fitiant : boc vera-
ctermon. preflat mfiiflecibus, e7" potas , quieos , aquibus

dAMumitur, wminortales, ez- incorrtptibiles faci? , d efí focietas

ipfa þn&am.m,vb;[mxmt,v' vitas plena., atque perfetia
. .$6- Qui manducat meam carnem , g bibit meum [an-

uimnem,im me manet,c7" ego m eo.) Explieat iterum Chzi-|

ítus quo modo,qui manducat fuam carnem , bibítq;

ipftus Iängu'inem ; habeat vitam aternam , quia

[nimirum 1pfum habet Chriftum , qui vitam ater-|
jnam fecum affert , atque adco ipía vita zterna eft.

2woniam res difficilis erat , 7* avdaa , inquit Cyrillus,

"it. Manere in Chrifto , & Chriftum in nobis , efi

dum in epiftola 1.cap.4.16. idem Ioannes ait, Denws ca-

( jutas ebt, em qui manetin caritate , im Deo manet , €77 Deus

' ) ; tamen in Eucharifliz facramento fümpto ve-

Patres noftri docuerunt. Poftulant hac tempora,
quibus de nulla re magis aduerfus hzreticos , quàm
de Euchariftia. difceptatur, vt ipfa hic, licet ali-

C&orum. Non poflumus in re tam neceffaria ni-
mium efle longi. Irenzus Valentinianorum er-
rorem arguens,qui & Chriftum effe filium eius
Dei, qui mundum condidiflet, & carnis refur-
rectionem negabant, libro 4. cap. 34. his verbisar-
gunïcnmtur. Qamoda autenm con/fabtt ti! [2 7177 Panem,
; que gratie atbe [imt, corpus effe Domimi [i, ez-
calicem. (anguimm ems , f non ip(hm. fabricatoris mundi

filium dicantid efl verbum eiwm »per quod lignum frutlificat,

e?* defluumt fontes , e* terra dat primum quidem fienum ,

rillusad manna, & ad aquam illam , quam depetr;] — |gue Janguine , «7* cerpore Chrifli nntritur , €7 membrum

um im terra (no fruthificat tempore , q7* granum tritic deci-

eternam. Hoc plenior , nifi fallor , fententia eft, &|.
eft Augufüni, Bedze, Leontij , Apollnarj, &|.-

- dtam woluntatis ? Si enim veré verbum caro factum eft , «

multis , atque varis modis mirabilem eims vtilitatem expo-|-

corpus nofirum cum Chriíti corpore mifceri , it;|.
proríus, vt cum illo vfum efficiamur; itáque füam
nobifcum participet vitam. Quod etfi extra facra.

— mobs eff.Ecrurfus Hilarius , 5; vere Iitur carnem corpors|
mentum per fidem , & caritatem fit quemadmo-|

ro Corpore, & fanguine Chrifti longävcriüs fieril — lrralis per fäcmmm!um praprietm* Pärfe&æ facrámentum

quanto fim longior , verba recitem veterum au.!

À Ipoft deinde [Dicam, deinde plenum triticum i [bica? Quomods|
autem rur[ns dicunt carnem in corruptionem deuenire, 7* n3|
percipere oitam , qua a corpore Damini, G7* (angmine alitur:|

Ergo aut fententiam vautent , aut abflineant o]jzäfenda » qu&

— dpraditla funr./— Noftrra autem con[ona eft fententia Euchari-|

i& , 7* Eucthariflia rurfus confirmat fententiam nofiram.
Offerimus enim ei, qua J(Emt ELVA , COU PHEDEer commtumnicatio-.

aAdmodum enim qui efl é terra penn pem';at"em IntocAtionem

cipientia Eucharifliam iam mon Jnnt corruptibilia [em ve-

J furrechionis babentia;. & lib. $-C. 2. Q uomodo, inquit,car-|

nem negant capacem efe donationis Dei , quieff vita aterna,

en/i, quemadmodum e27 beatus v"epoflolus ait w e«, qua cit
4d Ephefios epiflola, quoniam membra futmms corporis eius de
carne eius,c7* de : Jéibus eius? Non de [piritual 42!7:&0,'(7 in-
wifibili bomine dicens becfpiritus emim neques[Ja neque car-

de cal.iæ,qm eft [anguis euus mutritur,c7* de panequi eff cor-
p* eiis , augetur, Et quemadmodum lignum vitis depo(ï-

dens in terram , e7* difflntum mnltiplex: fureit per [uritum
Der, qui continet omnia , qua deinde per fapientiam m v[nun
bominilus VODIWDLE, C07 Pemþimtia verbum Dei Eucbari-

CorporA ex ea nutritAsq7" repofitain terrá. G re(oluta meam,
refurgent i [uo tepore verbo Dei re[urretlionem eis dante in|
loriam Dei patris. Hilazius veró lib. 8. dc Trinitate fic
probauit Patrem,& Filium non folüm voluntate,fed|
edam natura, réque ipfa vnum effe, quia & noscum
Chrifto , & inter ipfos per corporis eius pcrccptid-

nem nófolüm cófeníu, caritatéque,fed re ctiam veta].

vnum fumus, vt ipfc dixerat, Pt fint vnum,ficut e7* nes

jumam [amus. Eos , inquit, punc quimter Patrem,e7 Fi-]
Iinm: voluntati mgerunt. Unttatem, mterrogo,vtrime per

patura vmtatem bedie Chrifftus in mobis fit , at per concor-

n0os Utre verbis carnem cibo Dominico j?amimm,guamada uot;
naturalitermanere m nobis exiflimandus eft , qui Cz natu-
ram cavnisno(hre tam in(eparabilem fibi bomonatus affem-|
pf't » «g: natura caruz [n& admatura eternttatis ]2»17 faera-
imeato nobis comunicanda carnis admi[cuit ?. a enim omnes|
vnum famus , quia 7* in Chriflo Paterefl , e- Chrzþw In

nofiri Chriflws affumpfir,ez* veré bsmo zl!f,qui ex Mariana-
tus fmtCbriflus efi nófquevere fub (m»fTerio carnem corpors
fm fumimms , e per boc vnzum erinus , quia Pater imeoeff,|
€9* ille m nobisquomodo veluntatis anitas a[feritu" t na-

fit vtitaris? Atque idem rurfum, Que féripta funt lega-
muWt, C?* que legerumus intelliramus , e7* tunc perfet]a fides

qua dicimws, niff ab eo diféimus, ff'ulte , atque impie dicimus,

memanet, eg'egoimeo, Dewveritate carnis, qg^. [angwims;

non eft relithus ambigendi locus. nunc enim cy* nmfias Do- -
mimi profefstoney e7* fide noffra veré cara eff, e7* vere [anguisy .

eft. Et bac accepta , atque bauffaid efficiunt , vt «* nostn|
Chrg/la ,e€7 Chrijim £m nobis fit. nne boc veritas mgn-e&' i
contingat plane bis verstion e[fo,qui Chriftis Iefaen veris ejfe

75

nem ( vmtatem pradicantes carnis , q9' fpiritws, Quem-|.

Dei , iam non cemamunis panis eff ,[ed Euchari[?m ex dnuabus|
rebus con[lans terreua, qg7 aelcþz' ; ffc « corpora noflra per-|

mes habet; fcd de ea diffofitine,que eff [ecundum vernm ba-|
gminem, que ex caenibus , 2* neruis , 7* eftib us conf, [hit,quid

f!a fzmt,quod e!'? Corpus , « fim(guäf C lvriþ'z' ; ff« OJnt)jfm r

officio (ungemur. Denaturalienim in nobis Cbrifli ver:fate,; :

tpfe e.nimvaz't,mra mea vere eff e[da, * Janguis mens vere eff |
potus:qui edit carnem meam, e2* bibit /;ïng»inem menm , inj.

Deum negant. Videmus grauiffimáü auctoré Hilarium].

In£, 17. 22

1

"

paris impictatis effe exiftimare, negare carné, & fan-|

P J eiugini f

Sup.e.114. ].

guinem

ixdik -2

ia --—^ i

/,
s
m
kinl!
T
"
;'m'/fh
m
linin
«
ufm[ae
[
QulfAHt
um
inum
d.
( hi
n /714
m
hi, w
U (

UM
ib Mb
Wmæ
tht

hi

ii :

tdrnd
d o

bt |
TM
M
"ifmm:
TY
)
lmifm
(di )
tetthy
gor
?7061?
t;m; ;1

il
n

- / j
! .:WMMC&(!:-

'Vv-l,
Hil

r
N ] 'Vin l
Ms |

"Ms

'. f" ]
! Ü hmj
LT.

/'TWEIPT | F
n :ï:*,)l':u m'ï

J UM

; -
WE

nMam Ut gä] ..

|

^^
E |
ALM Wn ',5',?)1:6?' ?
* I

TE 52 n
" '*"'»»-*.'4&3;; (If-
* i || l

SAM OE MA

' !
MZLUT E. !
Mhw d.
LT
" !

ROWMBMA, —

TT & laAl IU
" inm M taai
i VML ^

—— pE
uUl V l,::'jlnlm, VAUMU

*.;mm't ,'

: a. |

hom , !
; u.g?w&lut,nw-g i
: l

i; '-S MITI ï
' '*-lifff);,ï) |

h
"i

TT T M uN

. pereentio-
Vil UV i |

LyVp h
i

»4 p a";ï.'c vt x
ulv u w

,
Y V b m
o v Q od

" LA
, hp IV )
"M v [j"
ditul -& '"'V H
EL vbl
3;34'"'1;'*,?,4 M*JW
" !
E
4 ht
um i '9'":'. L
WW du
!
L:
,

, «'.l':' , ^
47 OM d
/ dT

umv',ï'r'f") ?
a m

4 ;,.wg H
LL

T f
hm f

"]
* AL DI
| ,-'r' d ) ,
E 4 |

"L btl

!,rj;',;,v
/

41'icfm3f'j
V

"!

,//-(
Y ['r':/.',im MM) E
M
,Oïg;nl** : !
- LU

l

"
(i [l

rü

MU
iil
i
i

| v

t
|

Ammon

citatus.

Jtanquam [Gntillam naturatm noflram imemniJumstetam ind-

qenim. frquis läque&'fïæ cer& aliam ceram mfuderit, Alteram

Matth.rj. j 70mile 7uodamn'mlo apuá Mattbaum reperies, Simile est,

t ad Co-parum, vt Paulus ait , fermenti tetam ma[[Jam. fermantat,
rintb. $. 6.
ad Gal.s.9.

us ex mft.

7216

"IN LIOAN-.CAP. Vb

727

guiné Chrifti vere in Euchariftia à nobis fumi, veré
nosin Chrifto per cam cóiunctionem, & Chrifítum
in nobis manere, atque negare Chriftum verum effe
Deum.Et nos Hilario (abícribimus.Simile eft,quod
A mbrofius fer.9o. de S.Agnete refert dixixife cam,cü
iam moritura Chrifti corpus accïpi*-ïcü N»c, inquit,
corp us Domini inel corperi smeo a[Jociuti f*äl " o d Fmgms illins
ornawit genas meas E. Chrïfo&.hom.milc/)-am.a, j. Ut u-
item non [olium per dicectione , fed etiam ve ip[a sm illa carnem
couertamursper cibus d ef icitur, quem nolis largitus g[?:mm
enim (uum in nos amore indicare vellet, per corpui feim feno-
Lis rö'mifuir,(y—'in vnii nobi[a redegtt,vt copws em gafite
vniretur.Et Cyrillus lib.in Ioan.4.c.14. Quontam reitur
faluatoris caroyvtrboDet,quod natnraliter vita ej':cammzf?a
lviuifica effe Ia eflquado eam comedimus tuncvita halfemus
in nobis tll comntls , que vita effetta est H ac de caw(a m ex«
citandis mortums non. þlïï-modo *uerba,atqm impertoyvt Dews
vtebatur, veris etiam carnem [nam quaji coeperatrice nonu-
quam adhibebatut re p[a offederet carn£ quoque (nam ,quo-
niam [ibi cüiuntla efl viuifica effey atque ideles doceret (num
non alteriws covpus effe. Et c-eiu(dé libri 1g. Qu carne Chn-
fli máducet,vitam babet eternam.Habet emm hac caro Dei
?ucräü,qmd naturaliter vita eit, propterea dicit, quia ego re-
fäfäimbo eum in nout(ermo di.e', & paucis in tcrpofïtis.
Queniadmodum fi quis (intilam ignis im fane,ant palea oc-
deultaueritstotum mde ignitum neceffario fiets fic verbum Dei

imnflammautt , atque ad vitam imteriti penitus deflruéo ve-
duxit.. Et cap. 17. Qui manducat, inquit, carnem meam,
e bibut fzïzgmwm meum in memanet, €9* ego im tllo, Sicut

cum altera per totum commu[ceats fic neceffe eff , (1 quis car-
nem , €2' [anguimem Domimi vecipit , eutm tp[o ità comunga-
|gatnr, vt Chriflusimip(, ev ipfeim C briflo innematur.

inquit , regnum calorum fermento , qm»d acceptum qbþm—
dit mulier in farina [atis. tribus, Quid igitur famina [it,
Q2* qu& [atoruss trinitas , aut omnimo fatum quid ft , loce
o dicetur , nunc autem.defermento: folism dicamus,. $unt

ï]ic parunla benedicio totum boruimem im fewíum. attra-
bit , e7 [na gratia replet , «* boc modo in mobun Chrisim
(manet, q7' mes in Chriflo. Vere enim totum fermentum
i pofame maffam pertranfit. Exv libro 10. cap. m.
Quimandacat carnem meam , at ,. Cv bibit. fangumem
meum in memanet,q7" ego i illo.V nide cofiderandwe efl non
babitudine fäli&m,qu—æ per cavitatem inte!flzgztazr, Chriflumin

admedum ( quis igme liqæcfafïam cerd alia cere [rtmiluer li-

t nolis eft , «9* nos ip[o.Non porerat enum aliter corruptibilis
hac natura corporis ad sncorruptibilitatem, e7* vità traduai,
nifi naturalis vite corpus ei comngeretur. NO0 credis mbi bac
dicenti Chriffoyte obfecroyfidem prebe . £men amen ,inquit,
dica volis ufi mád:«caueritis carne filg bormnis,e7* biberitis
eios fanguimem , nen babebitis vitam in vobis, Qui inandu-
cat mecam carnem , 7* bib t [angumem meum babet vitam
Jeternam, e' ego re[: a[citabo eum im mouitfé'imo die.. Et. Gre-
gorius Nyfsenus hom. 8. in Ecclcfiattem , Propterea
nobis f'ipfum comedendum preponit 15 , qui femper est , vt
ciern tp [* tn mabis ipfis acceperimus , tllud fiamusqued ille
i-eff, Ammonius verb hoc modo fcribit; eavsp. «j
ejOufla] — acoca) dv — dvexipvdpum — eusig m c0
jotoAnt» éTO Xdl4 nuguxn TTTE AT. eauep la, euemiy

nobis effeyverum etiamyeg'participatione naturali .Nam que-|

quefatle ita mi[cnerityot vnum quid ex vtri[que fatium vi-|
deaturs fic cómunicatione corporis , e2* (angumis Chriffi ipfe|

N ' a ^ od 5 A
lmua'cpc!æv Tr01EL T OV 7T AC OV i päaä 76 Aeices ævax:pm(&.

À

E

Ad eundem fenfum Damaícenus lib. 4. de hide, c.14-
& Theophyla&us,& Euthymiusin comméctariis hu-
ius loci fcribunt. Atqueita nos maiores noftri fenti-

re,loquique docuerunt;à quibus qui diïelïti/ullt,lïq—
retico ducuntur fpiritu,, Obferuaui hanc phrafim
manendi propriam effz Ioannis , qua mirum in mo-
dum eft dele&atus ; fignificat autem aliquanto plus,
quàm in alio eff ; aliquando quidé moram,& quafi
habitum , vt tranfeundi verbo opponi videatur, vt c.
1.32.33.&& 3.36.8&c 5.58. Aliquando veró intimam con-
iunctioné, vt hocloco, & r.epift.c.3.9.& 4.16. Quod

nufcripto fe repenffe poftfiné huius verfus hec ad-
dita , Kal d Quol à vrd]np, udo& &v md mrallpl. d at v, as
à ; KaÜtc Cv eju0i 0 7 nps d9 Cv Ttà 7rsuipl, a. j y» G A
À $9to ULV , ïoev u Aanle Go*ä,.m?cjä 'r?aiv,gloæ'wz y afþ-'

ego ya Patreyamenyamen dico vobw,nifi acceperitut corpus filj
beminz ,vt panem vita,non babebutis vitam i ipfoyyidecur
mihi exaliquo Grecofümptum commentario. — —
$7- Siciot mifit me viuens Pater,Cg* ego viuo propter Pa-
trems qo quimandacáat mesq7* inä vinet propter me.) Ob-
ícurus , & impeditus locus. Illud tamen conftat vo-
luiffe confirmare Chriftum,&adhibito Patris exem-
plo magis explicare,quomodo qui carné füam man-
duceret , vitam eternam habiturus effet ; quia nimi-

hit; ita qui carnem füam manducat , coniun&us fibi|
vitam àfe hauriat. Caterum duo funt , quz difici

|lemlocum reddunt. Alterum , quód non fatis con-
|itetin quo;alterum,quód non fatis cóftet inter qua:

períonas fiat comparatio. Hzc verba , $&eat mifit m
viutns Pater,videntur indicare inter miflionem,& vi-
xam ,autcertéintet miflionem , & manducationem
comparationem fieri.Quod quiaabfurdum videtur,
difficilis eft fenfüs. Ceterum non dubito,etfi id à ne-
mine animadueríum inuenio, cóparationé non fieri

linter miffionem , & vitam ; aut inter miffionem , &
uis enim]|.

manducationé, fed inter vitam, & vitam.
ignorat comparationem in tebus eiufídem- generis
fieri debere? Sed nimirum Hebtaiímus obícurio-

]rem reddit orationem , quz ft in Latinitatem refol-

uatur, erit facilis. Refoluenda autem hoc modo eft:
Sicut Pater , qui me mifit , viuit ; €7" ego viso propter
Patrems «9'qui manducat me, « ip(e vieet propter mne.
Maior de perfonis queítio. Auguftinus ; Cyrillus, &
Beda putant , vnam tantüm comparationem elle in-
ter nos , & Chriftum , quód quemadmodum ipfe à
Patre miflus propter Patrem viuit, ita nos eius man-
ducantes carnem propter ipfum viuamus. Chryfo-
(tomus, Leontius, Theophyla&us, & Euthym.duas
effe comparationes : alteram , Sicut Pater, qui me

Sicut ego viuo , ita qui manducat meam carnem,
propter me viuit. Hoc magis probo , etfi concifa
oratio comparationem occultat. Caterum qui He-
braifmi vim animaduetterit, facife intelliget. Solent

fzpius fubintelligere , quàm exprimere, & eiusloco
ponere. *. €7^ , quod apud Ioannem, «]ui maxime
omnium Euangeliftarum Hebraitmis deledtatur, eft
frequentiffimum , cap. 10.1$. S/ent nowit me Pater , 7
ego agno[co Patrem , id cft, ficut nouit me Pater,itaego

ii fathi

hereticus quidam dicit in codice quodá Grzco ma-|

|rum ficutipfe cum Patre coiunctus vitam ab eo tra-|.

mifit , viuit,ita ego propter ipfum viuo : alteram;|.

|Hebrzi particulam 3, que comparationibus feruit;|

agnofco Patrcm, & cap.t$. 9. $10 dilexit eme Pater, €77|
ego dilexi vos, id cít , 1ta ego djlexi vos,& 1.epift. c.2.18.
Wiucut audiniflis quia AInticonifius venit ,mune /£ntibri-
f multi faéls font, pro;fic etiam nüc Antichrifti mulüi

. Bezaiü

Annotati
H üop r o u um : in Ioan;
(ov Til Qenc , m Erytle Quiv éy auri. Stcut Pater in me eif, e|-

tex. 29.

períonas

paiatio,

. braifinis
imaxime

In quo fíat
cóparatioe

Ariftot.9.
Phyf.c.4.

Inter quae

fiat com-

Teannes
Euang;Hg-

Ndck&amr.

|

77.8

TOAK MALDONATI COMMENT.

/29

Pet prz-
/|potittoné
Prapter
eiliciens
- |eaufla ex-
prüunitur.

. | A&Gor.17.
28.

P MP

Inf.14.6,

Arianorü
Oobie&io
' xefellitur.

fa&diífunt. Sic igitur hoc loco , Sicur me mifit vinens

qui me mifit,viuit , ita ego per illum viuo. Nam &
infecundo membro , in quo nemo cóparationé efse

viet propter me , id eft fic -etiam ;qui manducat me,
viuet propter me. Confirmat hunc fenfüm, quàd
cap. $- 26. hanc. eandem fcn'tenuam, quam hoclo-
co ponit, lis ipfxs verbis , qmbug nos.interpretamur,
pronuntiauit. Szcit Pater babet vitam im femetipfo, fic de-
dit «7* Filis babere vitam in [émetip[o, & codem cap.ver.

at. Sycut Patev fafeitat mortuos , 77 viuificat , fic eo* Filius,

nas vult, viuificat, Confirmat etiam, quód fi hic non
effet fenfus , truftra hzc prima verba pofita videren-
tur , ficut mifit. me viuens Pater. Facilius enins , & bre-
uius dicu erat, ficut ego viuo propter Patrem, fic
qui manducat me , wiuct propter me. Cüm ergo di.
xeritficut mifit me vinens-Patervoluit proculdubio in-
terfe,& Patrem comparationem facere. Viuentem
addito Grecó articulo Gv (2y(z Patrem appellauit , vt
ágnificaret iplam per fe Patrem non folàm viuen-
tem,fed vitam i píam , atque omnis vitz fontem effe.

miffione, fed de vita ageretur , & fatis fuiffet dicere,
icut viuit Pater,&ego viuo propter Patrem?Voluit,
opinor,fimul rationem declarare,quare ipfe propter
Patrem viueret,quiaab co miffus fuerat,id eft homo
factus,vt Leontius exponit.Alij putant rationem in-
dicare voluiffe, quare miffus à Patre etfet , vt vitá ni-
mirum ab eoacceptam cum hominibus cómunica-
ret.Quefirumà multis eft;quid fit;viwo propter Patrem.

(Grece eft J Gv zdlipa. , quod poteft Latin? reddi ger

Patremyaut; propter Patrem. AuguPc.& Beda exiftimant
finalem,vt vocant,cauffam HgniHcare,PraP;er Patrem,

id eftad gloriam Patris.Sed manifeftü eft ex fequenti
membrto noneum efle fenfum. Cum enim dicit, e| -

sp (e viuet prepter me, n6 fignificat propter gloriá fuam

Jvicturum elfe;fed proFcer lejid e(tfeilli vitam imper-
|tiente vi&urum.Caulsa ergo efficiens, non finalis fi-

enificatur,que aliquando etiam exprimitur pet prae-
pofitionem propter, Ceterum alia hinc mouentibus
Arianis exiftebat quzftio, quomodo Filius per Patré
viuere diceretur. Obiiciebant enim Deum effe non
pofle,qui peralium vitam haberet,vt ex Gregor.Na-

izian. orat.s. de T'heolog. & ex Ambrofllib.s.de fide,

c.5.& ex Bafil.lib.4.adueríus Eunom.& in apolog.ad
Czfarianos,& cx Cyrillo hoc loco, & in lib.de recta
fide ad Reginas intelligimus.Q uzftio in eo fere ver-
facur,vt intelligamus,de qua loquatur vita;cüm dicit,

(7" egs viuo propter Patrem , & an loquatur de fe,quate.

Chryfoft. Ammonius, Theophyla&. Cyrillus,& Eu-
chym.de Chrifto,quatenus Deus eft,videntur cxpo-

Inere. Nam & fecundàm diuinam naturam propter

Patrem viuere,non quód participatione vite eius vi-

nam generationem acceperit. Quódautem non per
participationem Patris viuere dicatur,ex eo Ammo-
nius , & Cyrillus probant , quód non folàm viuens,
fed vita etiam ipfa dicatur; Ego [nm viayveritasey" vita,
ipfa auté vita per patticipationé effe non poteft. Ve-
rarefponfio ;fed verior , & magis expedita illa Bafi-
l, Ambrofij , Auguftini , & Bedz , Chriftum de fe

vt homineloqui; agebat cnim de carnis füz man-

ducatione , & non manducatur vt Deus , fed vt

Pater , Q9* ego viuo propter Patrem , d eít, ficut Pater,.

negat, eadem vtitur phraft, Ee quimanducat me,c7* tpfe

Cur ergo dixit,ssfit cüm,vt fupra docuimus,non de|

nus Deus , an quatenus homo eft. Gregor. Nazianz.|

uat.ficut nos m ipfo viimus, c7" monemur, 7- [umus.:led|
.|quód vt perfe viuat , ac vita ipfa fit;à Patre perater-

|fan&éque vixit; ita qui cius ederent carnem , bene

|diuinitate hypoftaticam habuit, per quam quzcun-|

homo. Atde qua vita?Ná i illo ipo homine Chri4
fto & diuina, &c humana;& naturalis , & moralis,&
fupernaturalis vita erat. Videtur Chryfoftomus dcl
morali vita hoc interpretari,vt fenfüs fit,ficut. Chri.
ftus propterPatré,;id eft quiaà Patre miffus eft; bene,

vi&uros elIe. Credo ego, eandémque omnium fere
auctorum fententiam effe arbitror , non de moralij!
non de naturali;fed de diuina , & fuüpernaturali vita|
loqui,quam vitam cternam appellamus,que in Dco
naturalis eft ; in Chrifto , quatenus homo cft, & in
nobis diuino bencficio pzr participationem quan-
dam conceífam diuinz naturz. Eam cnim fempi-|
ternam vitam atque diuinam , quam Deus natura.
(ua habet, Chriftus,vt homo,per coniun&ionem cá

que Dei erantin humanam naturam deriuata fünt:t
10$ Vero per cam coniunctionem habemus , qual
ífümpto corpore, & fanguine Chriftij,cum eo vnum|
quiddam efficimur.. Sicut enim per vnionem illam|
hypoftaticam fit, vt vita illa diuina, & fceliciter im-|
mortalis humane Chrifti nature fa&a fit: ita per có-|
iunctionem noftram cum corporc eius efficitur no-
ftra. Atque hoceft, Sicut mifit me viuens PAter , 7 ego
viuo propter Patrem 5 Q2* qui manducat nte , e7 ipfe vtuet
propter me.Poteft ctiam queri, vt nihil,quodad huius
loci cxplanation(c:;m pertincat, pratermittamus;cur|

dicat, Qui manducat mcam carnem,fed quomanducar|
mef Notauit Cyrillus lib.in [oan.4.c.is. (eipfam car-|
nem fuam appellaffe , & à contrario aliquando par-

vtin illo loco D.Pauli. Rom. 7. 18. scro quta non babi-

D

'carnem , nempe quia non dixerat , caro mca viuit|

jbusimprimeret. Tanti effe momenti dé hoc my-]

Ll udai ver.30.&c 31.. Qwod ergo tu facis fignum , vt wdefe-.-v j

lefteni. In qua re probanda,explicandáque hactenus|

terum,quód ille terrenus fuerithic cxlcitis fit: ficut
dixerat ver.32. J/Zmen,4men dico volis , non May)/'äs dedit)
vobis panem de celo , [ed pater meus dat vobi panem de calo
verum. Hanc differentiam indicat,cum dicit, E* fj'ï

tat in meyhec eff in carne mea bonum.N exums(ed aliquam,
tamen caufam faiffe fufpicor, quam ob rem potiüs
dixerit, Qv manducat me, quàm qui mandacat meam

propter Patrem, led ego vzwe propter Patrem. Monent|
Chryfoftomus,Leontius, & Theophyla&us Chriftüi -
iterum, atque iterum bhunc de carne füa canducan-]
dafermonem verfare , vt eum in auditorum menti-|
fterio recté fentire. | UT
$9. Hic eff panis , qui de calo defcendit.) Hic panis,
de quo loquor,id cft; ego. Quomodo dicat de czlo
defcendiffe,vide fupra ver.32. & 33. Concludit difpu-|
tationem , reuocans cam adinitium. Dixeranc illi

isté 97 credamus? Patres no pri manducauerunt matima i
deferto,ficut [criptum eff , Panem de calo dedit eis vandaca-
reInde difputatio hzc omnis nata füerat. Refpondit
enim Chriftus non illum, quem dediffet Mofes, fed|
quem ipfe daturus erat,verum effe panem,atque ce-

verfatus eft. Idnunc concludit com parationc hu-
ius,& illius panis. ; ;
Non [icut manducauerunt patres veffri manna.) Hc-
braifmus eft 395 N* id eft; hiceft panis,qui de czlo
defcendit;non fimilis illi;quem patres veftri come-)
derunt. Duplex autem inter hunc , & illum panem
breui & conciía oratione difcrimen cffe indicat ; al-

panis,qui decelo deféendit; càóm enim addat ftatim, Nen

: jïmt

càm foleat dicere, Qui manducat meam carnem , hic non| -

tem pro toto,aliquando totum proparte ponendo,| -

T ii
v il 1md
d oHon,

at

AL
QD
14

— W

1 1-; a*
OLU

lus MM

l
i
:
u
i
|
|
|

|

du

*

Qd

g
w L'»»n'.;. lal

"

ww--? TET j
"*H-Lvr n -
iM
"

l

'l:m f" ') ht
I4 " W.rk.
, " i* j
"

! M o MA v n

x m : j
LU IL ;

[
OM As ^m
u .»:.»,.;.,.LQU. i

, |
] l
USG N UISpus od
a LMDAAI
!]

, "p
umf ? "

n tl
LA

!
l

i
m
) nb d
i 1; M

L. Asnn
u - .. METPTTUXI
| -m!ïz'ïaw"d);
uU TM
n Qu":
l

ettüllv
,3;;,'.50)"'
[ )

i
: Ha.ï
i "u
TMH
PT

« ae C2
u

.i

* T* X
m
NOiggecn ts sitdemiduie m u u LL LU

fCurde ti-
to my(te-
rioin tin-
tà frequé-

.jtia difpa-
"lrarit Chu-

ftus,

' idioma.
IALIA9.

o dficut manducauerant , id cít non qualem manducaue-
|runtpatres veftti ;

iquodfolus ipfe narraffet , &étum putaret ; nam &
rium;& in caipfanon quouis loco, fed in media ty-
nagoga,quó omnis populus confluebat, hzc conti-
zille.Similia norauimus exempla Mar.1. z. & 3. 1. &
6.2.Sed nafcitur hinc queftio,quam Ammonius, &|

fterio in ranta frequentia difputare voluerit,cüm nó

^

ilifta prateritis aliis folos difcipulos dixerit oratio-

SÉsa

730

N TOAN CAP. VL

UP

perinde eftac 1 dicat, Hic eft pa-
nis,qui de crlo defcendit,non 111F: , quem patres ve-
lzi manducauerunt, Álterum dilcrimen eft , quàd
hic vitam edentibus conferatille conferre minimé
potuerit;cüm ipforüm patres,qui ii.lü cm.nc.dcrun É
mortuifüerint. Quod qua ratione intelligi debeat,
fupra docuimus,ver. 49. u | :
£9. HLec dixit in [ynagoga docens m Capharnaum-) Qui-|
dam hocnon alia de caufaadditum putant, quàm vt
hiftorie ex loci defcriptione fides fieret. Chryfofto-
mus verb auditorum duridié, &z incredulitatem no-|
tati docet,quód càm hxc Chriftus in Capharnaum,
id eft in ca dixcrit vrbe, in qua tot miracula fecitlet,
illi nemo fere crediderit. Magis probo, quod Leon-
tius, & Cyrillus tradunt, voluitle Euangeliftam do-
cere hec,qux narrauerat , non clam, & inloco ali-
quo folo,fed in loco celeberrimo , & frequéiflimo,
& quàm plarimis audientibus fada eífe, ne quis,

vrbs ipfä Capha.maum' ccleberrimum erat empo-

Theophyla&.excitarunt, cur Chriftus de tanto my-|

ignorauerit vix quemquam crediturum. Refpondét
voluille oftendere fe legi non effe contrarium, cüm
in fynagoza ludxorum more diäþz::tarec;ümul etiam
captare multitudinem. Nam etfi plerique etiam dil-
cipuli non crediderunt, tamen vero fimile ex tanta
