(quód non proprie, fed metaphoricé vocatur panis,

|& rurfüm infra cap. 6. $1. fümus difputaturi; vt ta-
[men fingamus veré panem appellari, quid mirum
|panem dici, qui quamuis panis nonfit , modó ta-|

jaqua certé nen erat

Imen appellatur , quia

]uendus. €im guffafft architriclinus aquam winum fa-

lhauferant, fcientibus, vecat [fon[um. Quzerere le&or
]poteft, quo modo ignorare potuit architriclinus,

difcurrebat , vt fatägetcr, qua c(lent neccfïäi'ia; ita-

& imperité Caluiniani calumniari folent Euchari-

quomodo verum etiam Chrifti corpus panisappel-
latur, vt apud Matthaum c. 26.26. difputauimus,

omni cura tua. explicita recumbe s vt leteris propter ilos, eg"|
ernamentum gratie accipias coronams C7' dignationem cenfe-|
quaris corrogationu . Quibus verbis officium omne ar-|

auctor commentar. in epiftolam ad Ephef. nomine|

rus Antiochenus, Cliryfoftomus,& T hgophyla&tus

9. Ftautem guflauit avclitriclinus aquam vinum fa-|

men panis erat. Sicut hocloco aqua dicitur , quz
*, quia paullo ante fuerat. Er
vitga Mofis iam in ferpentem conuería , virga ta-
ante virga fuerat , Exod.

7ï12' d« " À Puvud ,, L
— Et.mn faebat vude effet ; mimiflri. autem. f'aebant , qmi
bauferant «quam. ) INcícicbat architriclinus vnde vi-

[num illud effet , id eft. qua ex re factü, aut vnde hau-[..

1

Itum ,. vnde allatum. Hcbraifmus afperiorem ora-]"-

tionem facit, qui, vt leniüs Latinó fluat, fic eft refol-

am,cüm nefciret vnde cffet, miniílris antàm , qui

pdel i ais r u
vnde vinum illud fa&tum effet , cüm ipfe femperad-

elfet,& miniftris immineree Facilis refponfio.Nun-
quam architriclinus vno ftabat loco , fed huc , illuc

que neque quod Chrifto mater dixerat,)neque quod
matri Chriftus refponderat , neque quod miniftris
imperauerat, audire , neque quod miniftti fecerant,

À

B

C

D

.tn

videre aliis occupatum rebus potuiffe. Quodipfum|

jexiftimare conuiug poterant vinum illud non fa-

- [üerfa in vinum effet , quz in hydriis remanfit , con-

Jarchitriclinus feuocatfet. Nififorte malimus ;mer.l
|pretari , vocauit , id eft appellauit. Non quàdad fe

Jtriclinus fponfum interroget , cüm ipfius potiüs ar-
Ichitriclini efset officium vina & temporibus, &|
Ferfonis accommodate difpenfare ? Erat quidem;|

lbenda erant à domino tradebantur , & miraba-

, |] ^ .» « À æä/ x ' : '
l .Yn. Hec fecitimitium jïgmmmfefm in Cana Galilea.)
jega funt verbas fignificare enim pofsunt|.

diuino confilió factum fuitle credendü eft ; vt Chry-
[oftomus indicat , vt illaarchitriclini admiratione,
íponfique interrogatione , reíponfionéque miracu-
lum proderetur. Nagn fi nihil architriclinus dixiflet,

&um exaqua, fed aliunde venitfesnec miniftris con-
trà teftanubus facilé credidiflenr. INihil autem for-
taffe architriclinus dixiffet , fi fciuiffet , vnde vinum
effet. Omnia deniq; ita funt geíta , vt & maximé mi-
raculum eluceat, & Chrifti gloria magis , magifque
illuftretur. Eadémque de caufa tam diligenter Ioan-
uesfingula narrauit. Iterum vinum quia paullo an-
te aqua fuerat,aquam vocat.Nifi quis dicat tum cüm

haufta ex hydriis à miniftris eft, aquam adhuc fuitle,

ba videntur prz fe ferre ,tamen nec auctorem bo-
num , qui dicat, vllum inuenio , & videtur altera ex
|parte ratio repugnare. Sienim hauftaiam aqua con-

juerfa vtique non fuiffet; quod credibile profe&o
aqua impletas fuiffe, magnitudinem,vt diximus, mi-

quam miniftrorum teftimonio compertum eft vi.
nurm illud , quod tantoperc architriclinus laudauc-

drias accurriffe , vt viderent , an ita effec, & oculis|
(ibi fidem facerent. Elegantes funt de hac re Sedulij
verfus; : UE cUen us
Impleuit fex ergo lacue boc ne&lare Chriftw: —
( Quippe ferax qui vitie eraty virtute colona M
Ommia frutlificaus, cwits [nb tegmimeblando —
Mitis tnoccidnas enntrit pampimus vuas, |
V'ocat [bon[am architriclimwe.) Yndicant hec verba

cubuiffe , fed in curandis , que ad conuiuium peru-
nebant, fuiffe occupatum. Non enim à menfa illum

lvenire iufferit , quod minimé fuifset vrbanum , fed|
Iquód recumbentem appellans interrogauerit , quid

quzftione alia quaftio effe poteft, quomodo archi-|

fed tamen cum difpeníator tantàm , non domi-
nus efset, omnia illi priàs, quz in conuiulo prz-

tur optimum fibi vinum initio inter alia non fu-

g

Ambien

*

hoc fulfse primum . omnium omnino miraculo-

omnium quidem primum ,fed eorum , qua fece-
Iit in Cana Galilez. Atque hoc fecundo modo

(toriz, & alij nonnulli pofteriores; fed etiam an-
tiquiffimi interpretes intellexerunt , vt Ammo-
nius in. Grzca Catena , Chryfoftomus homilia 22.]
& Theophyladus , & Euthymius referunt. Mc-

. . P
hauftam verb conueríam invinum. Quod etfi ver-

1 : i : * e 9
non eft , & quiacüm Euangeliíta dicit , quot , quan-].-
a«eque fuerint hydriz , eáfque v(que ad.fummum|

raculi declarare voluit , indicans aquam illam totam-
i * " & " i . ". LU T.
xanfmutaram in vinum ; & quia eít verifimile , poft-]

[rat, ex aqua factum fuiffe , omnes conuiuas ad hy-|

fponfuüm cum reliquis conuiuis ad menfam non ac-|

optimum vinumin finem referuafser. De qua ipfa|-

ifse traditum. Tta veríus etiam fequens explicatus|

rum , que vnquam fecerit Chriftus; aut non|

non folüm auctor Scholaftice , quam vocant, hi-|:

|

u

rtó tamen illi tres ; & omnes alij , quos vi-

derim,

od

Mntis

It«
hu

lbt ]

At ltgcm

d m

p :
:

fit ht
d um

tllte, d

htlibr

ibl

Vutorg IN

]
IG' TY
lü)wtkhw.
!ä ul
,x.mlm*.üg
W
A. |
qxu*mlï'ml
UM
IN )
Ald n (
DLLU
QRP'CW; S
"ii W;*
: u«..wn.ï
* t
3vüd€ïüüä
Damen
l
(

:"l' " 4
: )ïmguqu

IT
m

ho l
LT ïm QAm
IM P u
AC ul

üdetlyr -

Id A I
MU DQ.
TUf *sir-
I 'h*ïra ex
T'Qua con.
Qanilt : COft-
! ^
Ut Woted

m
!uhuïh ) uln-,

l

X 4
MS u
^ d :
44 [

i :

V"L É - ! j
A 2amum "0:3:]/

"

, ]
! 3Ha* * A mll
t d uj

TIDIL. Inini
ü)&üwS iil HJ( 1

u

7A4,

"

^ Q
eannilJf, i
0010 "I
G
j !
ant df
;;;Ltl,»'mm)
B '

,,,Aäl-
nor QUA

*

U NONNESUMEE : A DURA
dpyzeldnos t0ec Em DT 2 p v ;

Hoc omnpni-

Auin. Chrifti

miraculo-
raa prtimü
fuit.

"

Infantia

- |Saluatoris

s profc&o ante feciffe

| s R r
non habeamus. Diximus ver.
quod quidam docent, matrem nonnulla priüs mi-]| .

derim , boni auctores priorem fenfum fecuti fünt.
uor(um enim dixilfzt Ioánes primum hoc (ignum

factam legamus. Et vtlegeremus,quid attinebart di-
cere primum hoc corum fuiffe, cïuæ ibi fecitfet? Ea-
Aem enim ratione de alijs miraculis, qua alibi Chri-

in Ierufalem primum fignum fecit, quod nufquam
Ioannem videmus dicere. In eo tamen Chryfofto-
mo, Theophyla&to , & Euthymio non Fro us af-
fentior, quód magnopere contendant nullum pror-
füs ante miraculum neque publicé , neque priuatim
feciffe Chriftum. Quid enim Ícimus ? Imó aliquod|
legimus. Nam quod duoden-
üis puer cum doctoribus in templo difputauerit,
eófque obfítupefecerit, miraculum fupra naturam
füit, Luc. 2. 47. Eodémque modo veriíimile eft,
aliquod etiam feciife priuatim alibi , quod Ícriprum

s. probabile eífe,

racula priuatim ab eo facta vidiffe , quibus fuam ali-
quandoinopiam (übleuafet , indéque incitatam, vt|
in fimili egeítate miraculum ab eo poftularet. INec
ergo probo, quodquidam dicunt, enfüm huiuslo-
cieffz hoc primum eorüm tantüm fignorum fuiffe,|
qua Chriftus fecirin Cana Galilez; nec velim , vt
Chryfoftomus , Theophylactus, & Euthymius faci-
unt, alia omnia figna penitus excludere. Nam 1lli
mihi nimis reftringere , hi nimis videntur fenten-
tiam dilatare. Mcedia tutiffima eft via; eam fequor.

omnium omnino , quz fecit Chriftus , nec eorum,
uz eo fecitloco, fed eorum , quz fecit, vt gloriam
íüam palam manifeftaret , vt Ioannes ipíe indicat,
vtque fefe oftenderet effz. Chriftum. Áccommo-
daté enim Ioannes ad id , quod agebat, loqueba-
tur; agebat autem de Chriíti manifeftatione , quo-

liodo fe paullatim oftendere miraculis , & diícipu-|

los colligere co:pi(fct. Itaque quemadmodum de

C4nà Galilaa ; ita de prima poft baptilmum concio-
ne dicere potuit j Hzc fuit prima concio ; quam ha-
buitIefüs ; càm credibile non fitnullamante pri-

.|rentur. Hec enim omniaaut nihil, aut hoc taritüm

.|legendis libtis credi miracula, que vulgo in quibuf-
.|dam minimé meo quidem iudicio à Chriftoin in-
fantia factacommemorantur. Hoc tantüm dico nec|
lomnia finedifcrimine credéda, nec maligne prefcri-|
benda císe Chtifto miracula, Etiam credendi ; ficut]

Theophylacti, & Euthym. argumenta foluuntur. $i
miracula,inquiunt,antcfcciact aliqua;gloriam fuam
manifeftaffet , quam hocmiraculo manifeftare coe-

lante , difcipulos etiam habuiffet. Denique non fu-
iffe rationi confentaneurm, vt puer miracula faceret,
neludibria potiüs puerilia, quàm miraculaiudica-

probant non publicé , & vt fe , quis effet, ominibus

Gelafium damnatum pmbo; nec velim ea patiim

aliarum rerum modus eft,

corum fuiffe , quz eo fecilfecloco ? Preíertim càm]
[nullum poftea in Cana Galilzz fignum à Chrifto

ftus fecit,dicere debuiffet; hocin Capharnaum, hoc] :

[taque interpretor hoc fuiffe primum fignum non|.

hocmiraculo dixit, Hec fetit simitium . fignorum Le[ws v
uatim habuilfe. Hac ratione omnia Chryfoftomis|

piffe auctor eft IOïnCS. Deinde íi miracula feciffet| :

oftenderet , miracula feciffe ; priuatim autem nul-|
Liber d« lum proríus fecifse non probant. Nequeveró ego
librim illum de infantia Saluatoris ab Ecclefia erd F

— Wpman[eflauit gloriam [aam.) Vcique diuinitatem|

IDNTOXK CAT.IL
á

B

lG antenon credidiffent , vt videtur Amnionius ex4.
ponere.Notatur hic miraculorum finis,vt Chryfoft.

l& Bedam, Theophilum Antiochenum lib. 4. alle-
gor. Auguft. hocloco , Seuerum Antiochénum , &]
F»Ana&aüum, Gaudentiumtra&. 8. de le&tionibus

dffatres eimeses diferpli eme:) Videtur Ioánes Íine caufa

14. Matth. 16. 27. Mar. $. 38. Eï

lare, vc füpra c. 1.
FOF um di&um eft gloriam eum füam manifeftaíse;

quia non tanquam creaturatum domini, fédtan-

Chriítus vetó fuá, quia ipfe creator ; ipfe primus au-|
&or,ac folus miraculorum erat.Sic Euthym. & ]da-

atque Chryfoft. quomodo hoc facto Chriftus glo-

tiam füam dicatur manifeftase , cüm pauci tantüm

multi prophete miracula fecerunt , denullo tamen|

quam creacoris miniftri in creaturis miracula facie4
bant.Itaque nó fuam, fcd Dei gloriam mariifeftabát;

cius lib. saduerfüs Varimadum Arianü interpreran-
tur. Querit anrem idé Euthym. Theophyla&t.etiam 4

giniüti miraculum viderint?R efpondent ex illisau 4
iuifse alios, atque ita miraculum euulgatá , ho-|-

diéque vulgari auctore IoafBe. Nebir praffat

I 30. - m ! d
Et credidermnt in enm difaipuli eim. ) Si difcipuli eius

& Apoftoliiam fa&ti poftca dicebant ;
phyla&t.in commentarijs, & Iuuencus interpretátur:

Autaperuit illisianuá Hdei,vfþofrcnt ctedete , etiá-

& Euthym. indicarunt. Propterea enim miracul
fieri debent, vt homines credant, & glotiaDei, non

noftra, manifeftetur; càim nc Chriftus quidem ipfe;|.
H " E . * A. []
qui miracula omnia infua habebat poteftate, mira-]
Iculum vllum nifi ob hanc caufam facere voluerit.

Hinc de miraculis iudicandum.Nam nonnulla; que
quibuídam in libtis vulgo narrátur, fine neceffitate,
vt videtut , facta , (ufpecta effe debent.Huius conui-
uij.atque miraculi allegoriam f1 quis quetit, Cyrillá,

Euangel. Ambrof. fer. 19. & 20.& Gregor.hom.6.in

tur in Greca Catena.

4-
ginas quod. iis. gerebas biforia, vt ait Ambrogu.— |

fide Luc.17.$.vt Otigcnes in GrqcaCatjcna,& Theo4

tünt.

Ezechiclem legat. Nosiftanon quarimus, fedali] -
quando tamen alijs obiter indicamus. Illudad infti-
cutum noftrum maeis pertiner,vt le&orem monea-]
Imus multos veteres auctores hocloco auttanquami .
figura , aut tanquam fimiliarguméto ad probandam] -
murationem vini in fanguinem; Chriftiin Euchari^.
ftia vfos fuiffe,Irenzum lib.3.c.1t. Cyrillum Ierofoly-|
mitanum in 4. cateches, myftag. Cyprian.inc!pi&ola |
contra Aquarios,qui Eucharifliarn exaqua fola con4
ficiebant, lfidorum Pelufiotam epiftola 155. vt cita-|

x2. Pof hoc defcédit Capham'mm :p[«",(y' mater eii C*

" - T )
, Miracola

fitate fa&a
fufpecta

*2

hoc addidiffe, cüm nihil ab eoin CaEhatnaum factü
cóinemoret, Statim enim dicit Ietololymá ad diem

Eutliym. nonalia de caufa Chriftá in Capharnaum
defcendiffe,quàin vt illic matré, fratréíque cóftitue-

IN E E 2 * Á i. M M 37 ?
1et,ne huc, illuc circumferédo fatigaret, eadémque

feftum afcendiffe. Exiftimát Chryfoft. "T heophyl. 84

de caufà narraffe Ioanné. Cur érgo nó potitis defcé-
L * * ] " : Ll us d L "osy*N.
ditin Nazareth, que patria corum erat ; vbi meliüs;
cómodiüfq; quieuifsét,quam in Capharnaüm inimi-

Galilec apud cognatós;atit amicos certé,vel hoc folo

- [füam; hanc enim folent Euangeliíte gloriam appel.

*

E.

ca ciuitate? Quód fi ob aliqu&; que nos lateat,caufam
in patriatu redire noluit, manfifsét, vbi erát, in Cana

fine necet: ].

D

!,-

m

- - hod . : Pa f -

x*

m quE

1

än Ecclefia
iBui Pbhari-
fj;w:is fimi-
les.

EC U EOE ARA hia r gl

!
Ab ijs, qui
extraotdi-
pnarié mit-
tuntut, pe-
tuntut Ífi-

: ;gna.
E "

" lloann.Origenes dicit ad differentiam diuini Pafícha-|
. |tisdictum efle, quod fpiritualiter celebratur;aliquid| -
-* [probabilitatis habets fed probabilius eftfimpliciter| D
. |dixiffe ; vc-defcriberet Iudzorum feftum, & Genti-|
- des;quibus potiffimüm fcribebar, intelligerent. Hac|
" Jénim rátione füpra ver.6, dixit. Erant autem sbilapidee|

| i:ïx-ücriiagämiïrä Mntthæus Pgllnjc;ip;cä fï*c erdotum , & ';":

]Ecclefiam, & volentes adiuare quali au&toritaté non|
habentes impedirét. Perunt autem à Chrifto finü,| ;

imodi preberer poteftaté.Er qui extraordinarij à D co|
Imittürur,miraculis folent probare au&oritaté fuam:|

—6

57

"

vos miraculo honorallet. Potiüs igitur
Capharnad continuó deícédife, quód
eafrequentiffima,& opuléiffima totius Qaþlgq,ybä
tunc erat , ciuitas efet , & volebatibi Íe p/'ot;fïixnum :
oftendere,vbi frequétia maior erat.Ideóq; Ioánnem
id cómemoralfe , vt ngifi caret facto primo 1110 mi-
taéulo in Cana Galilez, nó ampliàs latere Chriftum
voluiffe, fed frequétiffima queq; peuite loca matre,
fracribáfq; comitatum , ne quis ignotum effe homi-
nem,& . vulgo natum putaret. At nullá tüncibi mi-
raculum fecitnullam concioné habuit. Id affirmare
(ine temeritate non poffumus.Sed probabilius tamé
eft, quamuis id Euangelifta no narret, & mufaculm |
fecifle aliquod, & cefité quidé predicafle. Nam cüm.
officium iam füum iniiffet , credendum Profc&ö nó|
eftotiofüm fuifle. Quod autem addit Euagelifta non
multis diebus ibi man(ïfï'c,idcirco,yt oPinor,adiccit,j
vt rátionem tacité redderet ; cur non narraret , quid
Chriftus ibi fecillet. Cüm enim paucos tantum dies
ibi fuilet , nibil feciffe admodum memorabile, &
quia breue fuit tempus, & quia càüm ante ibinon
fuiffet , nondum erant homines ad audiendum ver-
bum Dei,videndáque miracula fatis apti. Putat Orr-|
renes in Graca Catena hunc, Chrifü aduentum in|
Capharnaum fex diebus poft fadum in Cana Gali-|
eze ex aqua vinum accidifIe ; fed nulla fatis magna|
Conicétiraprob3tea 6 ; od s ooopoid
20 Et propeerat Pafcha Indeorum. ) Quod qmdam -;
dicunt Paícha Iudeorum dixiffe , vtillud à Chriftia-]
norum Pafíchate diftingueret , quod iam tune ca-j
ptum effet celebrari , cui fimile eft quod hom. ro, in|

l.äuöd- facto.
credo ideo in

bydrie fex pifita [eeuid'um purificationem ] udaorum ,n0ni
vtà Chrftanorum. purificaione difüngueret, Anj|
dadem hgcfichiftoriayatqueilla,quam Matth.c.21.12.|
aarrat;illic difpurauimus; vbi & totum hunc locum,
! 48. - Quod fignum oflendis nobye, quiabec facist) Id efty

us

quo:miracule probas te auctoritatem habere ifta fa-|

'!
;
i
H
4
"
l

cendi? ficut.Matth. a1. 25 -,F;Qg?!;lifi;lü;ï?-*P?f eff mh*"
ficn-?ev

lcniores'populi fuiffedicit,qui cüm ipfi,quod Chri-
ltas füciebats facere deberent; nec vellent facere;in-|
tidia cumpebantur,quód faceret Chriftus.Cümque|
Fumäpäm*- perfeJaudabile reprehendere n6 pof-!
'ent,auctoritatem facientis reprehendere conantur.|
Vtiná nulloshodie (imilesin Ecclefia Pharifzos ha-|
beremus;quitanquá canesin prefepi necipfi iuuent|

Giro aüétoritàtem fuam appzober , quia videbant nó|
liabere otdinarium officium facerdotis,aut Legifpc-|
ritijquorum erat 1cligioné procurare, quod illi eiuf-

quemadmodü fecifle legimus Moyfem. Sed iniqué,|

ipíc,& propheteomnes teftimonid, & auctoritarem|

dabant. 5i zrederetes, inquit; Meyft , erederetis forfitan &7|

.quis tibi dedit banc poteflatem ? Qu autem hoc|.

atq;improb &hocillià Chrifto perebant;cui Moyfes| -

D

C

-Me locighabere dicant, in quibus

latqs in fua refurre&tione declarauerit ; &

À nis, Caluinianis, aliifq; nouis hereticis iure petimus,
qui neq; fcriptüris,neqs miraculis à Deo fe, vt glori-|

antutr;milfos effe docent. NamIoannes quidé Bapü-

ordinem à Deo miflus fuerit, fignum tamen nullum

auctoritatem habuifle , 'ex clamantis in de[erto , parate
viam Dommi y quam ifti certé non habent; nifi cx illis
e loci ! oredictum eft futu-
tas hereíes, quod illis minimé diäïcil:cconcï:cdemus.
Scimus enim fcriptum effe; opertet bere[es effe. Scimus
predicti à Chrifto fore,vt multi veniant ipfius men-
tito nomine;qui dicant nobis, £cee bíc eff Chriflus, aut
ili;fed eodem loco fumus moniti nó crederesideóg;
iftis nouis non credimus Euangeliftis aliüm nobis,

tibus.Vt hociiiquam;taceá,i pfafan&itas vite Ioanni,

fec&to abfunt , vt nó folüm eius mores non imitétur,

bita

Ita, cuius fe exemplo tueri volunt ; quód cüm extra|

fecerit ; nefcio quid illis preter rüboré afferre poffit.|
Nam vt tacéam Ioannem DBaptiftá ex fcripturis facris|

quàm ex fcripturis nouimus;Chriftum demonftran-|
Baäfiüæau&ofitzfä dabat , à qua ifti tam long? pro-.|

íéd nec crédát. Nam quàm eleganté, & bene veftitü|
nohs Ioanné pingant, apud Matth.c.5.4. docuimus.|
. X9. Refporidit Lefus,e7* dixit'illis , Soluite temiplum boc,| —
Q in tribus diebus excitabo illad. ) Corpus fuum tem-]|
plum appellaffe, ver. 21. Etrangelifta declarat. /Tem-] .
Plum autem dp Pellamt, quiaineo habitabat;vtait D.
Paulus;onins plenitudo diutmitatis córporaliterColof.2.9.] .
Dicuntur quidemi templum fan&orum hominura|
corpora, quiain illis Deus quodam etiam modo ha-]:
oitat. Zemplum Dei fantium eff ,quid eff ia vos,1.Cot.316.]
17. &, membra veftra templnm [unt Spiritu fan&li,Y.Cor.]
$.19. & verejtis Templum Del, 2:Corinth. 6.16.Sed, v8. -
Cyrillus admonuit, alitet Chrifti, alitéraliorum ho-|
minum corpus templur dictum eft ; Chrifti; quia|

d ERN 2
—— /

| |

lnf. c. t6.41]

Sup.c. 1.35.]
I« ad li-|
jmoth.a.r.3]
&-2";'1&2--&

l. ad CQ«.

M
L
Mar.15.11,
ï-uCQ !7 -.13.;

M

[

u as ET

Cotpus
Chrifti cur
'emplü ap-

X

corporaliter, id eft raturalitér;& veri aliorum;quia

D. Paulus. Hilarius lib.8:de T rinit. Cyrillus i libro|

&s in Co mientar. Re& prorfus Ambrofius enar-|
rans Pfal. 47. bunc locum tractat ; Uere, inquit , tem-|

plons D rpla eff Cbrifi i qui vafrum eft purfeario

cóment.in PÉr1. ideotemplum corpus fuum appel-
laffe,quàd in Bethlehé Ephrata natus effet, vbi olini
arca Domihi fuerat figura corporis fui. Itaq;melius
nos ex hocloco noftram dé vcra Chrifti diuinitate:

A Nb GICITNAU l.. «UUITVERY2 X $8R 2$j TU s . PU MP ä(euatam' j
Ipiritualiter , & per gratiam inillis Deus habitat; Sic|. :
lenim exPhcant Allud eerperaliter copatlinoz , quod ait|:

Primafius, & Theophyla- -

WA AUEWWS TOFPRUNRTUN HO Iav a SUd HU E o
cati potuit e[fe contagium s [e. ip[a prodelilo mundi tetiwm|
E |friit facrificium- Fere templum Dei caro illagm qua Deiima-
fofulgebat, e" corporaliter pletitudo diwenitatis babitabat,|
Eodem modo Epiphan.nterpretatur,hzr.57.Quod)
multo eft verius, quàm quod Theodoretus tradit in|

|

poffumus qm,v tTheephyla&9 ait ; hinccolli

F |plum erat, templurmaütem dnimam nó habet. Nami;

ftionéjidémq; redt refpodet,cüm multa Chriftus fi-
g;iäfcccrit,nullü fecifse,in quo diuinázequé virtote,

fententiá, quàm fuum Apollinaris errotem probare
| : eebat ris -error

Apollina-|-

oc loco.
abutentise

") -.;'«,'*"-,'. i

Íe tá aperte

4-'*

ersmdasdt

mihi de me enirm ille (cripfit; Yoan.5. 46. Nosà Luthera.]

as

often- ;

b

p EeNrydrs T DMACTR E s r at

w* art WL a ie

--4-?) Fook. as o t o o

N k at Bo oA FP ocdla B0 OA n

Ifaiqe., D.

Z.Pct.g.;«g., j
tinth.n.rs,].-

atth, 34.1 N ;

(it MWZ ii
Mj;;ï'rkgfüf Hg()1
?älolg ! ïBOkb&[?,
M nont
dbipo
TAT
ï&i(clyu';
äj&mcn
i;malo
lil
mj
Alint
fnau

!

n

l*fagrc/x?s
Acttiü
wtiin
äüg.n.;y.;quodapud
| guyfoF&»m.
( debur
B
bt
j
Asl
ï&om'w
ïtri'bus
ifaerc
!.in'dica
lia
/artiüc
feb^g
lt t

£ "
| l l
x*fmtn n!lfmw';
-: r IM;MI';.] "
»L'ïï'.'ïc DQ*,IIJ N

ïcïïn l! ä* '
EM
Bl .
T M.
?t'ï?' wf W 4
| au,ldh €Xliþii'0;'«,
1

d at

Mi m il Mï'
zi* 3 Blv i M
" *Kmül'ä.i

^^ ! J
V CODttdemy, dl
^ ucmub'ïn f,üll

'te N P
, lal ^ N
,h æ»!.. 'x'kmus.;w.:,

;"?i 1; W.
* LOH ag 1
DAU

!
H* hod
*j Cl

'

A*

X oeeveltri

.-.4.:ecmmus.ï
N
PTTI ]
À! .MQXMMC,*
X um d
$& 4
at T.
^4 *,l'æï ^ M
..lu .!..*3'4:;73:2[9.
" I .. |
FTTT AA
Mi WH
Nbf
! h | L |
Wbd^üidunit li
,(; 'W*F f','/
H 3[ Wa ;wcu,lh)l
, ', T.^
WO LU
, a d.

st
" uN Y
ld ia qr u) Tv

|]
; 1 L
vtlv
ii luu.w.u.z'v'f ]
^

1 M L

"3*9 -,-q('--n
lll

n
d
F RRE
)OMU
F3 w

Is
j2 p
df

" ! d H
«'M,MM,!W
P lg
lo'ä,'f.lf H !:"1./1»&'- [
t 4 "*l]-":*i
nyt*zlcä '[&"
l .llg'!
IOIfïUS (j :H:
f. " F" ,:
pus E'qu;.ll,;dl |
xf m
^; pl
AE P
:.;',- [(Jt-::hl.t "v g
um
v ii
[ b I6 w
um AC

D

«psebat
j

l w; Wn& :

quod in-

lebat.

| C39. 12.39. quod agud Mattheü dixit,o dabitur vobs m/ï!ïgnifv'lo-
1
1

Car chri-|Qua altera Raperti quzftio cít. Cui & ill3 adiungit
ftas dix-riti r etoo non omnino tacuit, quodab illis intelligi

559

^IN IOAN. CAP. Il

oftenderet verum filium effe Dei. Veram id quidem
eft,(cd i confactudinem cófideremus Chrifti, aliam
fortaífe probabiliorgm caufam reperiemus. Solebat
ijs,qui malo animo hgxga petcbalïc,goïl azx.ud,quäm
refurrectionis fax figai dare,quafi dicés, 51 non cre-
ditis,finé expe&ate;ex fine;ex refurre&tione mea co-
ignoícetis. f:npmbw eE , quifque, vt ille aitj4b euera fa-
H notanda putat.Generatio,inquit, nfdla, C 4:1:4!04 f-
num quent, 7 fign no dabitor eypifí fgnis I qnæprakbe-
d. Siut enim foit lonas i vetre ceti tribus diebus, 7 tribus

40 quéadmodam & Cyrillus o bíeruauit. Hzc eadé,
vt ait Chryfoft.caufa fuit,quam ob rem ambigue,&
obfcuré reíponderet, quia indigui crant, vt illud ip-
sái, quod illis pro fieno dabat, refurrectionis myfte-
ri intelligerent , eciífi intellexiffent non credituri.

telligi no- molebat?ReifiJödct ideo nó tacuille,vt qui dignierác]

(i non cancfaltem poítea myfterium in elligerét, &
ab ipfo predi&tü ctle récordarétur, vt Euagch&a in-
dicat vcr. 22. CH ergo refarrexiffet à æortnæ,rcc?rd::!: fnast
difapuli eius,quia boc dicebatse cred:dïwnt [E.r'tftzm.e, e
fermoniqué dixit Iefus. A dde lolere eti nos ijs,qui nos
malo rogát animo,reípódere fic vt nec omnino ni-
hil dicamus,ne nihil refpódere polfc;aut velle vidca-
mursnec ita dicamus, vt intelligamur. Alii nupertus
adintelligendü hunclocü neceffariam quzftionem
mouet; Cur Cliriftus corpus (uum téplum; & mor-

tem,tépli folutionem,aut, vt Vigilius lib.s. aduerfus|

Eutyché vertit deferu&isne;rcfurrectioné autem tépli
Ifafcitationem voca? Poterat enim alijs metaphoris
mylterium celare.fi intelligi nolebac.Poterat dicere,

n« propheta.Quuà ille queftioné acutiüs mihi ppone-
re videtur, quàm explicare;itaq; quid ille refpódcat,
le&or,fi volet videatnos aliter refpódebim us. Age-
ibatur de t&plo de quo emétcs, & vendentes eiecerat;
'ïin terrogatus fuerat,qua id au&oritate faceret,refpó-
dct fe id facere iure fuo , quod Dominus elfer cépli;
domind auté fe effe probat, quia fi illud euerterint;|.
tribus diebus excitabitillud. Dominus enim cuiuf-
que rci eft,qui de ea poteft facere,quod libet.Itaque
indicat illud ipfum fuü fuilfe corpus, eadémq; faci-

poFibws ata erit fílius bominis 1n corde terrej Matth. 12.29.]

D

licate,cüm diffolutà faerit, refe&urü; eiufdem enim
artificis eft facere , atque reficere. Quibus omnibus,
rcb?oftédit fe effe Dceü;ac proinde ficut corporis fui,
áta etiam tépli illius, de quo agebatur , dominü effe,
quia patris fui téplum erat; quare iure fuo potuiffe

turpitfimos illos negotiatores,tanquá vilia mácipia-

flagellatos foras cijcere,vt fu&, patríf(que fui domum:

fordibus illis negotiationü emundaret. Quia autem;
corpus fuü téplum appellat, vtitur verbis ad,huma—ï
num potiüs corpus , quàm ad tépli fabricá accömo"—ï
datis.Nam foluere, & excitare magis humano cóue-
nitcorpori. quàm edificio.picitur enim corpus no-
ftrá folai;cum vinculü illudanimi,&corporis rum-.
pitur,Defideriom babés,inquit Paulus,difols, e- effe cis
Ch'?f* ? , Philip.s. 23.& Tempws .rqfälutienis me« injiat. 2.
Tim.4.6.Quanquam aliquando & ad xdificiü accó-
modatur,prefertim cü ipfum corpus noftrü cdificio
có paratur.Seemws imnquit,quonuam [r terreftvis domws ne-
ra buius babitationa difoluatur, quod edificatine ex Deo
Wbabemus domis non m.umfat?iz.Cor g.1. Cur ergo dicit

Iudeos ipfos alloqués, solwte replum? cur non potiüs

diccbat, cüm folutum fuerit, aut fi folutum fucrit.

A templum hoc,tribus dicbus excitabo illud?

D

Dupk*)&ä-
in eo verbo quzítio eft. Altera , cur dicat, vt ilïi!
foluant; altera, cur idimperantis modo dicat, quafi
iubcat, vt fe occidant. Facilis vtriufque folutio.
Dicit 5eluite , & non , Soluetur, aut càm folutum
|faerit, indicans feab illisoccidendum. Quafidi-
cat; Petitisà me fignum , quo au&toritatem vobis| .
meam probem, vos ipíi amplam mihi materiam
faciendi figni dabitis. Soluctis enim corpus hoc
meum, & cgoillud tribusdiebus fufcitabo. Im-|
perandi autem modo non ideo vtitur, vt Euthy-
mius obferuauit, quód eos iubcat fcelus tantuni
perpetrares fcd vt ottendat certum fore, vt illiid] ——
faciant. Siue figura quedam concefhio eft, !, fe- X:ä: ^*
quere Italiam vents.. Qualis &illa, Qvod fae, facai-|-
7545 Ioan. 1. 27. Siue quia prophctarum ghmfïsi
«ft imperandi modo przdi&ioncs pronunciare. :
Ínnumera funt exempla, vnum indicare faiis crit Pïfïgäilm'
Ifai. Cap. 47. L. Defcende , €7- fede m puluere. virgo fï(rbo vti
dc'o i-s, : : : Oozibus.
20. Dixerunt ergo ei Iudat , quadrasinta , «7* [ex an-
ais exificatum efl templum boc , eg7 tuin tribus dicbus ex...
titabis ilnd?) Intelligentes Iudzi, quod Chriftus di
xcrat; de templo illo lapideo;irridentes rcfpendent,
vt'Theophylaétus ait.. Magra hic dc ittis quadra-
ginta fex annis, quibus templum zdificatum cffc
dicitur, quxftio cft, quomodo id verumfit, Vu-
nam D. Auguítinus tantum in hacre operz , quan-
tum in confectandis horum numcrorum mylterij:
pofuiffet; magnam cnim nobis praclariflmum il-
lud lumen ingenij lucem attuliffet. Sed ad popu-
lum nimirum concionabatur. Nemo nceícitter a
dificatum fuiffe templum , quamuis ludzi duo tan-
tüm haé&tenus templa fuitfe dicant, quia bis tan-
càm fuit euerfum , & poft fecundam cucifionem
per Titum , & Vefpafianum fa&am reftauratum
non eít. Primum à Salomonc zxdificatum fuit. 5.
Reg. 6. 1. & . Pacalip.3.1.2.Secundo xdificatum ctt
oft primam eucrhtonem per Cbaldaos factaro à
Zorobabcl.r. Efdrz ;. Tertio cft edificatum , aut po-
tiüsampliatum ; & exornatum (.nec enim poft pri-
mam reftaurationem fuerat eueríum) ab Herode
magno, qui primus in Iudfæ*a dlicniggna regnauit,
quam amplificationem Iolcphus defcribit lib. rs.
antiq. c. 14. Igitur de prima, & vltima edificatione;
hic non agi pcrfpicuum eft; càm primam non qua-
draginta fex , fed feptem tantüm annis factam fu-
ifle conftet, vt Beda ait; 3. Reg. 6. 38. Etfi Hera4
cleon, vt Origenescitat ; de prima hac templi zdi-
ficationeintelligebat, & myfteria numerorum ad
errorem trahebat fuum. Eodem modo poéta Non-
nus interpretatur. Ipfe etiam Origencs, cüm nul-
la alia ratione quzftionis exitum inucnirct, pro-
babile iudicauit, vt de prima zdificatione inicl-
ligeretur, ita tamen vt non folüm tres illi anni,
quibus,antequam templum coptum cffet xdià-
cári, comparata materia eft; fed totum etiam tem-|.
pus numcretur,ex quo Dauid de templo adifi-
cando cogitare coepit. z. Reg. 7. 2. & r. Paral.
/7. 12. Quod przterquam quod longé peutum
cft, ratio temporis non fatis conucnit. Nam rc-;
gnauit Dauidannos omnino: quadraginta 2. Rc—g.3 E. u
$ 4. & 3. Reg. 2. m Regnaucrat. autcm plut- 1
quam octo annoes,cüm de templo zdificando cepit
cogitare, vt ex 2.lib.Regum.c.5. & 7.colligiturjitaq;:

Tierofoly-f
imitanum
cemplem
ter cdifica-
tum efa

N

o $9

Pzophetarü|

7

ha. Babylon , fede in terra , id cit defcendes , & fe-Ji? Predi&ti-]

Áa 3 reftant —

2

-

GN

$40

IOAN. MALDONATI COMMENT.

$41

reítàt ex eiusregno anni triginta duo;quibus fi addas'
vndecim,vndecimo enim Salomonis anno perfe&tü
templum eft, 3. R eg.6.57.58.cfficies quadraginta tres,
minorem numerum,quàm qui hoc loco defcribitur.

càm dicebant , quadragimta. « fex antim edificatum eft
teiplum boc , non erat id quod à Salomone factum
fuerat , fed proríus aliud à primis fundamentis exci-
tatum. Perípicuum eciam de tertia hoc zdificatione
intelligi non poff , quz, vt Iofephus lib. s. antiq.c.
14. auctor eít, nouemannis cum dimidio fuit ablo.
luta, nec poftea quàm caepta eft fieri, vllo interrupta
tempore. Eadem videtur impedire ratio, quo minüs
de fecunda cdificatione intelligatur. Nam HExceptis
annis, quibus ab opére impedientibus hoftibus cefz
fatum eft, eos tantim annos , quibus caeptum, per-
fe&ümque eft zdificium,numeremus, non repezie-
mus nifi feptem. "T'or enim annis fecundum , quot
primum templum abíolutum eft , vt poftea demon-
ftrabimus. Quare ratio illa foluédi huius nodi,quam
jrecentiores quidam auctores excogitarunt,vt fecun-
dam edificationem cum tertia coniungerent,& mul-
tis erroribus hiítoric plenaeft , & , fi errores tollas,
queftioné nó explicat.Dicunt fecundam templi poft
|Babylonicam captiuitaté edificationem vndeuiginti
annis perfectá fuiffe: tertiam veró per Herodes Re-
ges vigintifeptö ;qui omnesiuncti anni quadraginta

quenquam tam incofideraté fcripturü fuiffe , nifile-

tionem templi vndeuiginti annis,tertiá veró viginti-
- Meptem perfectam effe ; cüm ex ipfis libris Efdrz , vt
|poftea doccbimus , perfpicuü fit fécundá cdificatio-
nem plufquá quadragínta annis , fi eos etíiam nume-
remus;quibus interruptum opus eft;abíolutam effe;

nouem finitam annis,nó per Herodes Reges, fed ab
Herode Magno:Quis enim vnquá auctor plures He-
todes Iudec Reges fecit ? Quod fi fepté fecunde,no-
[uem vero tertie cdificationis annos iungas,non qua-
.|draginta fex.fed fexdecim tátüm inuenies.Quin fi o-
mnesannos , quib? or:nes tres cdificationes tem pli
facte funt, in vnam fummdá conferas, non nifi viginti
tres annos efficies,dimidiá partem eorum annorum,
quibus Iudei dicunt edificatum fuiffe templii. Quid
ergo? vera eit opinio veterum auctorü;Eufebij lib.8.
de demonft.Euangel.c.z.Chryfoft.hom.in Ioann.23.

cómentariis,de fecunda edificatione hoc effe intelli-

Adde quód remplum illud,quod Iudei oftendebant;|.

lex efficiát. Mitor tam fecuram audaciá,nec putaifcm f

giffem. Quo enim au&tore probant fecundá cdifica-| -

minüs veró quàm oc&to,fi eos nó numerem*?:tertiam|
veró edificationem optimus teftis lofephus affirmet|.

Eucherij q.1.in Ioan.Bede, Theophyl.& Euthymij in|

gendum. Monendus,tamen mihi le&or eft,ne mire-
tur,fiapud Chryfoft. Theophylac.& Euthym.legerit
primum Salomonis templum annis viginti edificatü.
Numerátenim,vt opinor,totum tempus, quo de eo
edificando caeptum eft à Dauide confilium agitari.

tantümannis , quibus fecundum templü edificatum
. [ef5;non numeratis iis,quibus propter vicinos hoftes

catum eft,iítis exceptis vix octo fuerütanni. Conftat
enim ex 1.lib.Efdre c.4.paullo poft,quàm Iofue filius
Iofedech,& Zorobabel ceepiílent cdificare,impedi-

rum coeptum eft cótinuatiante inchoatum opus , &
anno eiufdem Darij fexto finitü eft, .Efdre 6.15. Ne-.]

Illud etiam certum eftnon poffe hoc intelligi de illis|

ab opcrïz ceffatum cft.Illi enim,quibus templü edifi-|.

cum fuiffe opus víq; ad regniü Darij , cuius initio ite-|

À.

D

C

D

celle igitur eft annos conumerare eos, quibus inter-|

ifqum opus e[t.Sed de eaipfa re certatur quomodo

a templi fundamentis, fed a5 exite férmonis , id eft à|

ffex Darij, ihueniesannos quadraginta quinque. De-
efttantüm vnus annus , quem hac ratione reperie.|

anniilli omnes quadraginta fex efficiant.Lyraná ple-
riqs fequuntur. Primo Cyri anno coepti fuiffe tem..

Íem Magos fepté menfes , qui quoniáannum vnum
nó efüiciunt, dimittantur. Poft Maeos Darium cuius
lexto anno finitü eft templü,id eft annis quadraginta

plum anno primo Cyri,fed vt minimüm (ecundo.

promuleatum eft,&lIudei in patriá redierunttempli
iecerunt fundamenta, aut materiam certe ceeperunt
comparare,rEfdre 3.6.7.Itaq; cum tem pli fundamé-

agebatur.Regnauit autem Cyrus,(i Herodoto credi-
mus lib.r.extremo, annos vnü de triginta: fi Eufebio
in Chronicis,& Hieronymo in commentariis in c.t.
Zachar. & in c.7.Daniel. annos triginta, modico dif-

proanno vno Eufebio, &Hieronymo fortaffe nu me-
rantibus. Cambyfem veró , quem Eídras Affuerum
vocat , fex tantüm regnalfe annos fcribit Iofeph? lib.
r.antiq. c.5. Herodotus lib.;3.annos leptem, & men-

c.5. & lib.2.c.7. Lyranus nefcio quem fecutus aucto-

(eptem tantüm regnaífe menfes omnes confentiunt.
