iam quodammodo Iudgorum cornu,ideftregnum, — rariopum tuarom Domine,et mi[ericordiarum tnaruim, qua
efficere vcrepullulafcat , & crefcat , quofenfu dixit| — à fecule funt , id eftantiquarum ; quemadmodum ex-
Laias cap. 1. 1. Egredietur virga deradite Ie[e , & quod plicatur Pfal. 88.56. bi fant mifericordia twe antiqua
tarim fequatur , /n domo Dauid pueri fui , & quód fre-| — Domine, ficut iurafti Dauid in veritáte tu4? Similis locu-
quenter fcripturaper cornu regnumfignificetDa-| — tio illa eft Pfal. 18. 44. Et ewffodiam legem tuam [emper
nielis 7.7.8.24. & 8.3. 8.9. 20.21. & Ezechielis 29.21,| B. i5 facalumieo m f[aculum [aculi;ideftaternam. ——
Et quód pleriq; au&toresad hunc modum hicinteE| | 7r. Salwtem ex inimici noffris.) Sicut locutus eft , id eft
pretentur, Beda, Theophyl.Euthym. | quemadmodum promiferat nobis , falutem ex inimi-
| In domo Dauid.) In farnilia Dauid,cuiregnum pro-| — ezsoffrir, id eftfore,vt nosab inimicis noftris libera-
QB i miffum erat Pf21.88.56.37.38. & Pfal.151.u. ret ; ita erexit nobis corno (alutis , id eft liberauit. Beda;
Pueri fii. ) Sexui , aut miniftri íui; feruum autem, j& Euthym. exponunt erexir pobis corta, qutäm ex Ipi-
aut miniftrum Dei Dauidem vocat,nonfolum,quia| — meis nofiris , quafi appofitio fit; quod non temere
Deo placuerat , ficut omnes fan&i Deiferui vocan- | probaueriü'i. Quos inimicos Zacharias iütelligat

L

! df&' tur víqueadeo , vt Deus quodammodo gloriaretur tEuangeli&a non dicit; ac nifi certó fcireinits Zacha.

lu- — |eReg.. lfe virum inueniffe fecundüm cor füuum, & omnes| — riamafflatu Spiritus fan&i locutum fuiffe , füfpicio| .
idit u5 rke[Reges boni dicerentur in viis Domini ambulaffe| — aliqua fubire animum poffet Iudcori more, & opi- E;?:Säïf :
n ! gum .. |iuxta omnia, qua fecerat Dauid feruus eius; fed et-| C nione loqui , qui Chriftum Regem ideo venturum|Ckiifte
r - [ — liamquia minifterfuerat Dei ineius populoguber-| putabant , vtíe ab hoftibus carnalibus , id eftà Ro- Sme
d . |nando Pfal.77.70.71. Etelegit Dauid fervum [uum , ey| — manis,Gcaliis gentibus,à quibus opprimebantur,li-
il | fafInlit eum de gregibus oium , de poff fetantes aceepit, — beraret , & inregnum reftitueret. Sed ficut Chrifü
" 0000 deumspafcere acob [eruii (amt, C Hrael bereditatem faam: regx.ïum.fpm.tu'aïe. fu;t ita debemüs exiftimare de
ns | Chrfw G quiain ea ipfare Chrifti perfonam gefferat ; & il-| — fpiritualibusinimicis Spiritum fan&um per Zacha- p
J *ääïgc co |luftriffima illius figura fuerat. Ita prorfus ; vt Chri-] jriamloqui, id eft de demonibus, vt Theophyla&tus
igïom;äfus ftus multis locis Dauid appelletur, & eo nomine| — exponit. Vndecolligitur, quodadintelligédos pro-
Y e :

iphetas diligenter eft obferuanduin, Zachariam fic
24.& 37.24- 2 d interpretari quicquid veteres prophete deIudzo-
70. Sicut locutus eff per os [ancovum , qui à [zculo [upt, — fum liberatione ex hoftium poteftate vaticinantur,
prophetarum eiw.) Hyperbaton eft, ad hunc modum| D. vt Efaias cap.19.20.& 36.15.& 37.32. & Ieremias cap.
: reloluendum. Sicut locutus eft per os fan&orum| — 15.20. 21 & 39.17. & Ezechiel. 15. 21. & 34.22.23. &
b uorum prophetarum;qui à feculo fuerunt.Particu-| — Ofee 13.14. & Micheas 6.4. Nemo igitur prophetas

populo promittatur Ieremiz 5o. 9. & Ezechielis 34.

-|la ficut, autad przcedentia referri poteft, nempe ad

illud, Erexit nobis cornu falutis , v Euthy.& Theophyl.
referunt, vt fit fenfus , ita nobis Deum cornu falutis

jerexiffe , quemadmodum per prophetas oliz pro-

miferat. Autad fequentia falutem ex inimics moffra.

: IVtrumque congruit, fed illud probabilius.Vult Za-

charias, & Dei fidem commendare , quod que pro-
. |miferat de futuro Meflia fideliter praftiterit , idem
lenim eft feue lecutws eff , ac fi diceret , ficut promifc-
rat: & oftendere ea qua de cornu falutis , id eft de
Chrifto iam miffo, dixerat vana non effe, fed vera &
à prophetis przdicta.Prophetasitaque omnes,dum
neminem nominatim citat , teftes adducit , & quo

legens nudam fequatur hiftoriam, cum videat ea et-
jam , quz maxime hiftorica videntur interprete Za-
chariain Chriftum fpectare. |
Et de manu omnium,qui oderunt nos.) Yntelligitur 9t5
xo1V8 , frcust locutus eft ,1id eft promifit falutem, libera-
tionémq; demanu omnium qui oderut nos, hoc eft fore,
vt nos liberaret de poteftate inimicorum noftro-
rum. Repetitio eft apud Hebrzosin his prefertim

E duobus nominibus frequentiffima, Píal.r7.18.41. &

l

,20.9.& 43.11. & $4.13.&c 67.2.& 88.24.& 105.10.
72. VA faciendam mifericordia cum patribwus noflris.)
" PITITETNT]- p;* quy 7ra7e'pwv nuày , vt faceret miferi-
cordiam cum patribus noftris. Id eftideo erexiz corno

Repetitio
Hebrzis
vfitata,

magis eorum te&imonium Cmnmendet,län&os ap-
pellat, quafi exceptione omni maiores. Quod v-
trumque & quód prophetz,& quód fanái fuére,eo
valet , vt eos credamus vera przdixiffe. Quod dicit,

falutis uebis , vt faceret mifericordia cum patribus noffvis, d
Aut , ideo promifit falutem ex inmiais noflris , vt cum |
patribus noftris faceret milericordiam:vtroq; enim
referri hoc poteft. Si priori illo modo interprete.
qni à feculo fant, aut fuerunt,vtroq, enim modo verti] — imur, fenfus erit miff:ricordiam fuam erga patres no-
poteft , quidam ficintelligunt quafi omnes omni-.| — ftros Deum o&cndlfï'c, quód filium füum mififfet,
no prophetz , qui ab initio conditi mundi fuerint| F |quemadmodum Origenes, Beda, Theophyl. & Eu-|

Prophetz
omnes de

;ä:&hgm- de Chrifto prophetauerint. Nam & Adam ipfum| — |thymius interpretantur. Si pofteriore , Deum tunc
runt ; Sä cum dixit , Hoc nunc os ex oftibus meis , e7' caro de carn| — |cum Prqml.(it magna in ea ipfa re erga patres no-
TC ? Imea,Gen.2.25. ad Chriftum,&Ecclefiam profpexife ftros mifericordia vfum fuiffe , quia propter eos| —
teftatur D.Paulus ad Ephef. ;.31. Ec Moyfem quinq; — | Chriftum nobis promifit. Sed quia priorem fenfum
'ni-/p,o W libris legis de Chrifto fcripfiffe Chriftus ipfe docet omnes fequuntur , eum & nos fequamur , expona-
'o'ff:?gfï;, Ioannis $. 46. & de reliquis prophetis dubiumnon! — |müíq; quemodo patres illi noftri iam tunc mortui|
P^ g | eft , quia etfi non omnes fortaffe nominatim de| — |ex Chriftiaduentu Dei mifericordiam dicantur per-
2 ! Chriíto locuti füunt, tamen omnes eorum prophe-| |cepiffe. Id duobus modis au&ores intelligunt. Ori- !
WUb I tiar, alize quidem longiüs, aliz verà propiusin Chri-| |genes hom.1o. & Theophyl.in commentariis,quód
"BI | äm profpiciebant,itaBeda. Simpliciis etiam in-| — 'illis etiam patribus Chrifti aduentus , & redemptio
j , ! E 3 | B D 4 profuc- j
- a |

Grccifmus.

fui cum illisiniti recordaretur.Explicatio eft,vt mo-

[Quidautem teftamentum vocet ftatim explicat.

|videatur. Memorari teftamétui fui fancti iurifiurandi
- |quod iurauitad Abraham.Vtendum hac coniectura

Jbrabam patrem nofirum, d eft ficut iurauit Abrahamo
-|patri noftro. Quemadmodum Maria dixit ver. 5.

5 l1lOAN. MALDONATI COMMENT. ^ ^ &

Et memorari te[lamenti [ai fanthi 5 qua explicatio vide-
tur effe precedentis fententiz.. Itaque fruítra hic
Caluinus difputat mifericordiam Dei, non patri-
archarum meritum fuiffe, quód Chriftus nobis da-
cus fuerit, quafi1d quifquam noftrum negarct. Mc-
liàs ex hoc loco collegiffet multa nobis beneficia
conferre Deum propter fan&os illos patres , quod
ille cum difcipulis fuis negat. Nec enim obícuré Za-
charias indicat in gratiam illorum cornu nobis falu-
tis erexifTe,ne eius foederis, quod cum illis tam ami-
cis ,gratífque fibi hominibus pepigitfet;obliuifci vi-
derctur. ! : L s ;
Memorari teff amenti fu. fantli-) Vt fancti fosderis

* * 7 Z L L . a
dó diximus fuperioris fententic. Grecifmus quoque
idem recordari , id eft vt recordaretur. Reminifci
teftamenti fui fancti vertit Irenei interpres lib.5.c.n.

73. juliurandum quod iurawit ad brabam patrem
naferum.) Opuov ov ujuoge qopóc depadoratlepa npo. ocus
fenfu facilis,verbis difficilis. Iufiurandu Grecé accu-
atinus eft, vnde regatur non apparet. Quidam viti-
um fufpicantur,deberéque pro ópxovs opa« legi, id eft
iurifturandi,quod & facilis error fuerit vnius littere
inlitteram fimilem mutatione:quódq, gcnipiuüs et-
iam Prqce[ïerit dfanunc teftamenti , vt appofitio effe

iudicarem , fi effet neceffaria, & alicuiüs codicis au-
&oritate probaretur. Ceterum quid attinetlocum
corrigere,quem po[ïïmus aliter intcrpretari?quc'*m-

legerint? Si liceret exercere ad hunc modü ingenid,
multas nó minüs fubtiles coniecturas inueniremus,
quibus non corrigeremus,interpretaremürque; fed
peruerteremus litteras facras.. Alij przpofitionem
x? fecundüm, intelligendam effe putant , ficut cum

que & omnes codices , & omnes interpretes aliter|

Greci dicunt sgózor pro 47 eeózov, Qua ratione fen-
tus quidem facilis eft, & confequens , 74 faciend«m
mifericordiam cam patribus noflra ,€v" memorari teft amen-
J feit fancti ífecundum safiurandum , quod mrawit ad -

fient locntus t ad patres noffros , "brabam, e7- femims
eu in [ecula, Alij hociungunt cum verbo fequenti,
daturum f& nobis , vtientus fit Memorari teflamenti foni
fanéh, & "18 d 9vj npiy. & dare nobis iu/ïufmdum 'quod
torauit ad Abrabam patrem nofirum , id eft vt recorda-
retur teftamenti fu1 fancti, & vt nobis praftaret,
quod fe praíftiturum iurauerat Abrahamo patri no-
ftro. Quod nimis mihi violentum videtur , & quia

ad hunc nifi fallor modum intellexit Beda. Ad quod
autem iufiurandum Abrahamo preftitum alludat,
alia eft quaftio , ad quam re&té Theophyla&tus re-

B
" qianc vem , e* non peperctftt filio tuo vngenito prepter sne,
benedicam tibie multiplicabo (emen tuum [icuc flellasca-|.
]Isev" velut arenam,qua eft in littore marz spojfidabit (emen

[o

p|£9modo quo exPofuimus refoluendum. Quando

|fere interpretes intelligunt , (ententia cít facilis , &
aliis fcripturz locis explicata. Nolite , inquit , tizerel ,
pufiIus grex, quia complacuit patri veflro dare vibis ve- |uligiex.
ignum,, infra cap. 12. 32. & , Cenfidite, ego vici mandam,|

[rzt nos feparare a charitate Dei , qua est i Chriffa Iefa Da-|

[quam ipfi nos in illius manus damus. Cirewrt quidem
Manquam . Leo rugiens , quavens quem deuoret , 1. l'etri j.8.

ä)ondet, ad illud Genefis 22. 16. 17.18. allufionem
leri. Per mermetip[um muraut, dicit! Dominus , quA feafh

tuntm portas ynimicorum [uorumy «* benedicentar ia femins
to omnes gentes terra. : ! !
74. Datwram (e nobis.) Explicat vt ait Euthymius,
quid inillo iureiurando contineretur , nem pe fore,
vthoc nobis daret , hoc nobis concederet benchi-
cij , vt liberati de inimicorum noftrorum poteftate
áine timore, id eftliberé illi feruiremus. Oui timo-|
rem hoc loco feruilem quem vocant interpretan-

filiali, fed de timoreinimicorum agi , fine quo effe-

fententiam , aduerbium do4Csc fine timore cum parti-
cipio gurS-e(c liberati iungentis , quafi fententia fit
nos aliàs non (ine timore , id cft non finc periculo,
non fine bellicis cladibus, non finc finguine libera-

berandos. Acutiüs vidit Euthym. hyperbaton ctfe

hoc factum fuerit , perpetua Ecclefiz vexatio facir,
vt meritó dubitemus. $i quemadmodum ver.71.do-
cuimus , non de corporalibus , ed de fpiriwualibus
hoftibus hoc intelligamus , quemadmodura omnes

oannis 16. 33. Et eertws fum , inquit Paulus Roman.
9.39.39. quia neque mors , eque vita , neque angtli , neque|

neque altitudo , neque profundum, neque creatura «lia pite-

mine nofiro. Cyuid ergo alibi iubet nos cewm trmore
C tremore , noftram ipforum falutem operari ? ad
Philipp. 2.12. & alibi, Fide flas , noli «ltum fapere , fed

timead Rom.r.20. Iubet nosà nobis timere,non ab

eft Apocalyp. 20. ». Non tam ille in nos inuadit,

fed ligatus circuit ; quales folent circumferz vrfi,
nec mordere nos poteft , nif1 volentes , & quodam-

tur , verborum nexum non animaduertunt , qui fa-|
ts aperte docet non de timore Dei , aut feruili, aut]

mus Deo liberé feruituri. Theophyla&i non probo].

tos fuiffe, nunc veró fine vllo timore,ac periculo li-]

prineipatus ,neque virtutes, neque in[lantia, neque futuva,|

hoftibus. Nam hoftis quidem non Íolum per Chri- j
|ftum debilitatus , fed victus omnino , atque ligatus

. 1;1'—(—)?uerit, hide enim & gratía nafcituri Chrifti falua-| A modi figuram fupra notauimus ver.55. ficut locutus ef? :
ti fuut,vt ait Petrrus Actorum rg.11. Euthymius veró,| — |ad patres mo(Iros, J£brabam,e" femint eius im (acula. Ego | |
quod propter illos rccordaa.ls fucric Dcus Rromi--ffi. ü? intclligp,vt fit appofitio, non vllius quidem ver- (
Íui, & miferit Chriftum. Mifericordiam enim erga| — |bi , fed totius precedentis fententiz. L£d faciendam
illos füiffe, non modó quód illis Chriftum promi-| [mefériordiam cum patribus noflris , fiurandum quod in- r
iffet, fed etiam quàd fuo miferit tempore,vt datam| — |raiwit ad "tbrabam patrem noffrum, id eft, quod eftiut-
illis feruaret fidem. Hoc magis placet,quiafequitur| |iurandum illud quod iurauit ad Abraham. Atque L

10. Io :41

' Lod 1 [ ! ., ? Nemo lz-
dura traiectio eft, Iufiurandum, quod iurauit ad A-

brabam patrem noftrum,vt daret nobis;& quia .
vaj ópxoy dare iufiurandum , id eft przftare quod iu-
rciurando promiferis , nefcio an quifquam Grzce
loquens dicere potuetit, Theophylactus, & Euthy.
referunt ad verbum pracedens , Recordari, vt fit
metathefis cafus, & idem verbum quod paullo ante
genittuum habuit,nunc accufatiuum habeat.Cuiufz

modo prouocantes. Quijinquit;ef qui vobu toceat, fe aiae ia
boni emulatoves fueritss ? 1. Pet.5. 13. Vera eft Chrytoll. |ipto.
Jfententia,neminemledi nifiàfeipfo. — —
75. n fanclitate eo iuflitia coram ip[o , omnibus die- — i
bus noftris.) Non folum declarare mihi videtur,quo-
modo Dco , quemadmodum dixerat, feruire debea-
mus.ficut Beda,& omnces fere interpretes exiftimàt:
Ifed etiam Euangelium legi tacité opponere, & cu-|
| | " juimodi |

——

m

H

RENUSCRIGANDCTUNT AE R d

iufmodifit vocatio vite Chriftiane breuiter indi-
care. [n vetere nimirum lege;qui Deo feruiebant;nó
tam in vera fan&titate;atque igüici-a,quämqig vimbra
quadam iuftitiz;ac fanctitatis , id eft : m/hitzs carmis,
vtloquitur D. Paulus , feruire videbantur. In Euan-
gelio veró non in vmbra;fed inveritate,non in iufti-
tia carnis, fed in iuftitia fpiritus feruitur. /ewe , in-
quit, hbera , 2" nunc eff, quando veri adoratores ada.rabum
parrem m [pirita, eo7 veritate, Atque hzc eft vo.catl'o'vitq
'Chriftianz,vt pià,fan&e, & iufte viuamus in hoc fe-
culo 1. T hef. 4. 7. & ad Titum 2. 12 Theophyl.& Eu-

&titas ad Deü,iuftitiaad hominces fit. Itaque his duo-
|bus verbis, vtalij quidam adnotauerunt , vttamque
legis tabulam contineri.Magis mihi probabile vide-
tur, vt iuftitia generaliter accipiatur, omnéquc vir-
tutem , etiam ipfam in Deum pictatem compre-
hendat. JEES ln
Coram ipfo.) Omncs fic interpretantur , non fi&é,
non fimulaté,fed veré non folàm hominum,fed Dei
etiam iudicio;Theophyl.& Euthym;Phrafis quidem

mihi videtur. Opponitenim , nifi fallor, legi Euan-
gclium. Inlege homincs non Deum;fed Mofem;aut
|alium prophetam, vel facerdotem videntes Deo fet-
uiebant.In Euangelio veró ipfum intuentes Deum,
ideft Chriftum, quia verbum caro faClutm eft ey" babita-
uit in tobs, Itaq; omnes facti funt docibiles Det, ex ipfo
Dei orefalutem haurientes [oannis 6. 45. Hoc cft,
Iquodait Petrus A&orum 10. 41. 42. Íe , & cateros
Apoftolos ordinatos fuiffeàDeo teftes refurrectio-
nis Chrifti,qui manducauerant,& biber&t;cum illo.

-[qued perfpeximus , «" manus no[Fra contrettaueriit de verbo
]uite, annuntiamus vobis. — : |
Omnibus diebus noflris ) Neque his verbis folam per-
I(euerantiam, vt Beda, & plerique interpretes putant,
fignificari arbitror.Hoc enim etfi verü cft,camen cft
parum. Ergo per tacitam oppofitionem inter Euan-
|gelium, & legem loqui mihi videtur Zacharias indi-
cans ftatum hunc Euangelice vite nullum effe: nifi
mundi finem habiturum,quemadmodum ttatus ve-
teris legis finem habuiffet. Neque hoc ad folam fan-
K&itatem, & iuftitiam , ícdad omnia przcedentia re-
ferendum exiftimo. 7* finetimore de mann inimicorum
jnaj?romm emnibus diebus vite no[lra liberati fermamus illi,

fore perpetuum.

ytitur apoürop he, Videtur enim puerum à numero
ceterorü hominum excludere, & omnibusalijs ho-

cat, tu vcró puer non folum in fan&itate, & iuftitia

niíter eris,& totius pát$tmagna myfterij; tu nobis, vt
fan&é,& iufté feruiamus Dco, vià indicabis,nófque
ad Deum duces , donec eum nobis digito prafentem
demóflres. Quod dicit Propbeta altiféimi vocaberis, per-
inde efl, atque fi dicat, Erz,Hebraeorum proprictate,

3 —— M—9

À inos nó folàm Patrem, fedetiam Filium in litteris fa-|

thym.(an&itate, & iuftitiam ità diftinguunt, vt fan-|

|Ewna contra vallem ZA ialon. Potuit etiam; vt Beda pla-

|Hebraica id proprié fignificat, vt ver.6.expofuimus;|.

|ftus dixit Ioannis 12.30,Non propter me bac vox venit fed
fed tamen hocloco maiorem quandam vim habere|€ | :

Dl |repletus eft Spiritu fan&to,tenerefe non poteft;quin|
EtIoannes 1. epiftola c. 1. 1. Quod videmus oculis noffris|
" mutum fuiffe;iuuat fuiffe peccatorem.Surgitfortior

dwt inquit Theophyl.quid fit;,quod dixerat, parare vias

viam demonftrare. scientiam falotis dixit,id eft faluta-

cris altifimum dici. Quzruntaonnulli ; diomodo|
Zacharias noii intelligentem alloquatur infantem.
Orige. hom. in Lucam ro. Ambrof. Beda ; Strabus,
Theophyl. exiftimát intellexiffe puerü patris verba.
Nam quemadmodum in vtero rationis illi vfus an-|
ticipatus fuerat , fic in co iam nato permanfiffe. Id fi
recipiturquod & diuina potentia; & Ioannis fan&i-
tas , & tot; tàntequcauctoritates probabile faciunt;
foluta quaftio eft. Sinon recipitur , refpondeti po-
teft,non effe nouum , neque à confuetudine facrarü
litterarum alienü,vtres non folüm ratione;fedfenfu
ctiam carentes homines alloquantur. Alloquitur
Dauid montes Gclboé . Reg. 1. 21. Montes Gelboé nec
ros,nec pluua veniát [apervos, Alloquitur Iofue Solem;
G Lunam.lo fué 10.13. fel cóntra Gabaon ne fnótearis,€7"

cet, Zacharias Ioannem alloqui, non vrab eo; fed vt
ab ijs.qui aderát, intelligeretur;cófque doceret qua-
lisquantüfq; vir puer illefaturus cíf:tde quo paulo
ante dubitauerant, Quts,[awæ»s,fmer zJ/?e erit:Sicut Chri-

propter vos.. j EO :
Preibi enim ante faciem Domini paravé vias eim ) Do-
minum vocat Chriftum, ante cuius faciem przccffit
Ioannes, cuiüíque preparauit vias. Itaque manifeftü
hoc eft teftimoniumad probandam Chrifti diuini-
tatem. Sedhecomnia ver. 17. explicataà nobis funt.|.
Hic tantüm notandum compulfum Zachariam à
Spiritufancto canere , vt dicunt;palinodiam. Nam
cum hoc ipfum de nafcituro Ioanneredicenti an-
gclo non credidiffet.poftquam,vt ver.67.dictum eft,

id clara voce profiteatur,ac prxdicet. Inuat aliquádo
aliiïuädo- virtus ex penitentias & malore cótentione
miles pugnat, qui proftratus furrexit. .
77. d dandam [cientiam falutis plebi ew$.) Docet,
Domtti , dare nimirum fcrentiam falutis , id eft falucis
rem , noto Hebraifmo, & Grzcé 29vaj 5»0ow dare

Ícientiam, ideft vt daret fcientiam, ficutante dixerat
&i a pararc,id cft vt pararet. Sed nofter interpres,

ne oratio/fi tot infinita aliud poft aliud fequerentur,

Significat enim Dei beneficium,quod decantauerat,

76. Et tu puer Propbeta alts(simi wncaberis.) Eleganti

| Dei ,ecct qui tollit peccata mundr,
& minimé fuperuacaneaadrecensnatum infantem| — '

minibus vnum opponcere, cum dicit , £t t», quafi di- :
expofuimus Matthzi 5. 6. Quod Gracé cft i deded,
iceram Deo illi feruies.ficut ceteri homines,fed Pro-. F |pro eicdoeei, mirum non eritijs, qui aliquem fcrip-
pheta etiam altiffimi vocaberis. Ipfius Domini mi- :

Itiones adhibent.

| mifericordiam non fi&tam,& vanam , fed ex intimis
vt fupra ver. 5*. & 35. explicauimus. Puracidacius| |Dei profe&am vifceribus,vt vocat D.Paulus ad Phi-
Clarus lib. 3. contra Varimadum , altiffimü hocloco

Dei filium appellari;quafi dicat Zacharias Propheta

fieret obfcurior , verfionem variauit; quod in fimili|. -
exemplo fecit fupra ver. 72. Scientiam falutare dedit|-
loánes populo ; dum illum docuit Chriftum verum!
effc Saluatorem, isnoratum ante;£ cce,inquit;/fgnm

jn remifsienem peccatornm eórum.) Non quod illis|
Ioannes peccataremitteret;neque enim poterat, fed
quód homincs doceret ad Chriftum venire, qui veré
illis peccata remittebat. Ecce,qui tollit Peccäm mundi , vt

vurz Grecé vfum habenr. Poni enim & pro e fepe
monuimüs; Itaque fruftra quidam alias interpreta- :

| . 38. Per viftera mifericordie Dei n—a]?ü.)Vif&erd milevicor- |

di« vocat per Hebraifmum mifericordiz plena: aut

lippenf.2. 1. & ad Col. 5.12. & Ioannes 1. cpift.c.3. 17.
Iungenda auté hzc verba funt cum precedéa verbo,

Chrifti vocaberis. Hinc enim probataduerfus Aria- !

In remi[sionem peccatorum eorum. Docctenim loannem

* P REA s ee s VONHBRODEUROSURQEHISS o pIS s
* :

,"'MOn

UP C SRENONIEC EUR ER TY

b I1OAN. MALDONATI COMMENT. p

tis, fed qua diuina mifericordia, & gratia peccata re-
mitterentur, vt Theophyl. & Euthym. cx(Ponum:.
|o fuquibus vifitaut nos.) Propter qua vilcera mife-
& prod) ricordic vifitauit nos;Hebraifmus. iv in pro J/a,pro-
& 3 pro pter, vtapud Hebreos, 3 pro by, vt multis alijs locis
My ia faci- obferuauimus. : U m

- /

Hebrzis vifitare, diximus fupra ver. 68,
Oriens ex alto. ) aya(9An «£. v-Vec, ortus folis ex alto.
Itaque oriens non eft participium;aut nomen adie-
&iuum, (cd fubftantiuum, ficut ortus , ortus ; Quod
maloré mihi videtur emphafim habere, Vocat enim
Chriftum tacité Solem, vt Malachiz 4«2.&cfapientiz
||5.6. eiáfque ad nosaduentum Solis ortum,quemad-
modum Ifaiz 60.t. 2. Et Malachiz 4. ». Quódautem
addiditex 4/re, indicat quid inter Chrittum Solem
noftrum, & Solem iftum mundi communem inter-
fit: quód hicnon ex 4lto, fed ex terra , atit ex Occano,
.|vt Poctz loqui folent; oriri videatur : Chriftus vero
ex 4lto,quia rectis quodammodo lineis de celo ad nos
víque defcendit. Significat etiam Zacharias primam
originem Chrifti nó ex terra, fed ex cxlo fuilfe, quia
]non ex viro , fed exSpiritu fan&o conceptus fuerar,
& non homo tantüm, fed Deus, & homo erat; Deus
de czlo , homo de terta, ideft de vtero Virginis na-
tus. Sic enim vetercsauctores interpretantur illud
P. 84. 12. Feritas de terraortaefl , eg* in[litiadecalo pre-
/[Pexit.Itaque cum dicit ex 4/to,onon modo Soliifti có-
muni,fed ceteris etiam hominibus;qui ex terra fola,
quod ad corfius attinct, originé trahunt,tacité Chri-
.. ftam opponit. Illuminare autem nos dicitur cius or-

. (falutis oftendit, namifto quidem modo etiam Ioan-

. Ioannis 1.8$. Erat tamen lueerza ardens , 7 &mns. Ioan-
.. [nis $.. 35. fed multo ctiam magis propter falutem ip-

donorumaflluentia redundantem. Hebrzi enim, fi-
' Icut resomnes aduerías tenebras vocant, ita profpe-
tas lucem appellant lfaiz 8. 20. & 9.2 & 20.26.& 60.

. |non magnirefert , fed vellicare iuuat hareticorum
.|interpretem.Bis vno errat verbo, & quia nomé ori-

harmon.,

erdi cit; cum non regionem, aut locum,fed adtum ipfum

.. |Chrifti ortus;id cít aduétus nos illuminauit: & quia
Kfcribitallufiffe Zachariam ad locum Zachariz pro-
— |phetz c.3. 9. & 6.12. cüm illicnó fit Hebraicé nrb,
|quod Solis, fed riov, quod germinum ex terra ortum
Mignificat ; vt nonnulli ante nos interpretes obferua-
- |runt. : | j :
|.|. 79. Iluminare bas, qui in tenebris , 2* vmbra mortis fe-
dent.) Reddit caufam, cur vifitauerit nos Oriens cx

Inon tradidiife populo feientiam; qua ipfe fuis meri-]A |

,

E

, [tus)ficut Solis ortus hemifpherium noftrum illumi-'
. jna5 non folàüm propter doGtrinam, quia viam nobis,

nes illuminauit, quia etfi Sol non etat; ncc lux vera|

fam,quàm nobis attulit , & vitá omniü fpiritualium|

1.& Pfal.42.3. & 96.11.& paffimapud prophetas.Puto

Caluini inientis hoc lóco. orientalem rcgionem fignificare di-|

oriendi Solis declaret. Neque enim regio vlla, fed

alto,nempe, vt illuminaret ijs, qui in tenebris,& vm-
bra mortis fedebant. Illuminare his,& non hos dixit
Latinus interpres Grecam fecutus phrafim, éeiogvaj
— [foie uatnpiiooic ,illucefcere ijs,qui fedent;id eft lumen
illis porrigere.Qui difputant vtrum eeiecva] Grzcé,
& illuminare Latiné infiniti hocloco;an imperandi
modi fit,rem minimé duübiam in dubium mihi vidé-
tur reuocare. Quid fit /Zwmimare lj5 , qui in tenebrzs , e*
vmbra mortis fedent , fuperiore verfu docuimus. Quid
ht tencbris , & vmbramortus , (cdetc ex contrario in-

|qualis peccati ftatus nimirum eft, vt Gregor. lib. 4.
i Moral.c.i7. his verbis cxponit ; /p vmbra mortis federe
V 2 P . MU. . ; : r j
eff A diuimi amoris nótitia in oblinone latefcere, Sedereau-] ——
. jtem hocloco pro habitare ponitur ex Hebrzorum Hebraic
, ? : 0$ idiomate, apud quos 3v vtrumque fignificat, & fe-
|ptura. Fifitauit nos.) Venit, vr redimetet.nos. Quidfit| .

|Threnorumr. I. Quomodo fedet [ola tss , idet quo-

| [triftiffima rerü facies vocari folet, fumpta ex obícu-
- |ris, & vmbrofis fepulchris ümilitudine,quibus nihil

iungit hzc duo, illuminare, & pedes dirigeres prop-

Iphyl. non quód fpiritus crefceret , fed qubd crefcéte]-
corpore magís apparercet,fiue diuinum,fiue humanádl

creuiffe cum corpore: hoc enim Ioannes à Chrifto
diftabat, quà uis idem de vtroque dici videatur, quód

tclhgl Po[e& í nonln ma,gna fOIüm ignorantia * fed
cdam in miferabili afflidarum rerum flatu verfari,

dere,& habitare Pfàl. 156.1.16ix 32.16.19. & Hicremiz

miz 15. 18. dic &egz' €7 deminatriti , H umiliamin: , fedete
quonam defcendit de capite vefiro corona loria vefire , &

modo dcfolata iacet. nvo * wbra mortis ab Hebrzis

videri poteft triftius. Vide,quz de his verbis diximus
apud Mattheum c. 4.16..- AURT ts
A diigendos pedes noffres in viam patis.) Recté có.

terea enam vti folemus lumine, vt pedes dirigamus,
id eft ne offendamus in via:xmaximé cüm de tenebris,

Lucerna pedibws meis verbum tuum, 7* lumnen [cmitismes,

tam vitam. ( folentenim Hebrzifelicem rerum fta-
tum pacem appellare Pfal.28.11.& 36.11.& 71.7.& 73.
3-& r 165.& 11 4.5.fimilis phrafis eft, PAl.12. 4. Hl

mina otulos meos ,ne vnquam ebdormiam m morte ,id eft ne

D fedeam in tenebris,& vmbra mortis.Jaut viam pacis|

IVOcat,viam tutam,rectam;planam , fine vllo ertore,

41417. aut umitur pro iacere ; quemadmoditn idem
- |verbum apud Hebrzos laiz 3. 26. Et marebunt , atque
lugebum p?rte eus , e5" defolata im terra fedebit , & Tere-

& vmbra mortis loqueretur: folemus enim no&ul-
. incedétes,ne impingamus,autà via aberremus, praz-
fcrre facem, Similis eft illa fententia Pfalmi n8. 16,.

fine vllo offendiculo;fine vllo periculo, vt allndatur
ad prophetiam Iaiz c.40.5.4. Parate viam Demiti, re-|
C pEbas faeite im folitudine fémitas Dei noffri. Omnis vallis exal-

Viam pacis vocat , aut quaituradpacé;ideftadbea-| ^ —^

Hebtait
mus.

ponit homil. in Euangelia 3;.

vteius infantiam cum virili coniungeret sate , vno
|Verbo declarans,quid interim egerit;creuitfe nimirá
cum;& corpore,& fpiritu, & in defertum à pueritia

jfua difceffiile, ibíque commoratum , quo ad tricefi-

mum natus annum Prædiïcare inciperet.

l Creffebdt.)COIPOIB,& ztate.Diftinguit enim Crefce-|-
jpat; & Confortabatur, vt illud ad corpus,hocad animáü
fpectet. Facit hacetiam in re Ioánem fimilem Chri-
[ftosde quo dicit c.2.52.Tefu profreibar [apicriaey" atate,

tabztm:; Qr'omnis mons, ez* callas bumiliabitur , ey- erunt|
dprana m directa , - Affpera in vias planas , vt Gregor. ex-

: 85. Puer autem. Toanncs.Quia de reliquo vitz Io-
jannis tempore víque ad annum tricefimü nihil di-
cere conftituerat Euangelifta;przlibauit hzc pauca;|

hocloco Origenis, Ambrofij,Bede,& Theo phyla&i
f&ntentia,qui,vt diximus,vcr.76.cxiftimat Ioannem

modo fpiritus in illo confortaretur ;,cxponit Theo-

fpiritü intelligamus ; vtrumque enim intelligi poffe|
vidco.Poteft etiam fpiritus pro fpiritus effe&tu,id eft

magis fcíe creícente corpore oftédiffes(cd veré etiam

7 gratia apud Deum , 9* bomines. Confirmari videtur|

ctiam infantiz téporc rationis víum habuiffe. Quo-

pro virtuteaccipi, quam vero fimile eft non folàm|.

Chriftus fapientia, & gratia crefcere non poterat,

Ioannes

DL

j*?»mgfü
Y
r L.
«| ;
ER
t 1' s
A
l .
1l
[
1
LE
a
'à i ;*3 :
[ o n
L. | BN
t
i
NU
ïï!i, |
* I |
Cu—: ii *
4 | E
|
Mi —|
s |
Qj —|
l
i
X !
| |
B.
'»Cö.ï |
l I
E
[ OQ-! |
* l
" l
N
] !
UI
*
UA !
Q::H
/
LUR

eT LE £—-
" Pa E d I
t z5 -

[-— -
X
2 — —
if *5 F Fu. . —
Ó —— — [ ]
ES £
s* E
REU

Ioannes poterat.

tricefimus : Tiberij autem Cafaris decimutquintus,

in folitudinem feceffiffe , vc Otigen. hom. n. fen-
Itic. De qua re nos Matthzi3. 1. difputauimus. l
Ffquein diem offenfionis [ma ad lfracl.)Víque ad tem-

1. docuimus ;; quód nimirum apud lIudezos ne-
|minli ante annum tricefimumäætati*s fuz, aut fa','

declarare. Is fuit annus ztatis. eius , ficuc & Chrifti, ïli'ccrcr. b

cAóTvT H

hd

S AcTvM eftautemin diebusillis,exijt edidtum à Cefare
&j Augulto vt defcriberetur vniuerfus orbis. ». Hzc defcri-

?U ptio prima, fadtaeftà prefideSyriz Cyrino: . & ibant
274 22) O !

)d Iudzam in ciuitatem Dauid, quz vocatur Bethlehem : co
quod effet de domo , & familia Dauid, 5. vt profiteretur

1. Etfubito facta eft càm angelo multitudo militiz czleftis laudátium Deum, &

tem conferuabat omnia verba hec,conferensin corde fuo. 20. Etreuerfifunt pa-

icut dictum eft ad illos. 21. Et PORqB*&m* --confumgnati funt dies octo vt circumci-
deretur puer:ivocatum eft nomen eius Iefus,quod vocatü cft ab angelo prius quàm
in vteró conciperetur. 22. Etpoftquam impleti funt dies purgationis eius fecun-
dum IegemlMoyfï,ï tulerunt illum in Ierufalem,vt fifterét eum Domino, 25. ficut
lícriptum eftinlege Domini : Quia omne mafculinum adaperiés vuluam,anctum
Domino vocabitur.. 24. Et vt darent hoftiam fecundum quod dictum eft in lege

|Domini parturtüruti; aut duos pullos colübaram. 25: Etecce homo erat in Ieru-

falem:

| | CCORPA,
Et erat in defertis.) Indicat ftatimà prima Pucritiaj jvtconítatex capite. 3. 1. Quare non anteid tem-]
pus przdicare ceeperit ; apud Matthaum cap. 5.|

pus, quo przdicare ccepit; & fe Chrifti pzecurforem p Cerdotis, aut doctoris, aut prophetz officio fungi

E75 omnes vt profiterentur finguli in fuam ciuitatem. 4. Afj| -
22372 cenditautem & I'ofe'ph à Galilza de ciuitate Nazareth in|

cum Maria deíponfata fibivxore pregnaüte. 6. Factum eft autem,cüm effent ibi,

runt Mariam,& Iofeph, & infantem pofiturn in przfepio. 17. Vidétes autem co-]
gnouerunt de verbo , quod di&um eratillisde puero hoc. 18. Etomnes, qui au-]
dierunt, mirati funt: & de his,que di&ta erant à paftoribusadipfos. 19. Mariaau-]

ftores glorificantes, & laudantes Deum in omnibus;quz audierant, & viderant fi-|

MiCh Oflabzh x
[Mat.2. a.6.].

[

Gé.17.b.12.
Leuit, 12.
a. 3.

[Sup. d. 51.

Mat.1.C. 21

Leuit.12, -
a. 6.
Exod.12.4.2

Nüo 8.!.16« : B

j LCH.!Z-.C.S.

,

o ERN i à
w od

93 — IOAN. MALDONATI COMMENT. . 4
|alem, cui nomen Simeon,& homo ifte iuftus,& timoratus,expc&ans confolatio-& -
neui Irael , & Spiritus fan&useratineo. 26.- Et*r'efpöfü'rü*gc,ceperat,;äïspirim Ían-|
&o ,non vifurum fe mortem., nifi prius videret.Chriftum Domini. 27. Etvenit|
-Jin fPirituin templum. Etcum induccrent P('uemm Iefumj Pagenæsdus, vtfacerent. — |
(scundum confuctudinem legis proco: 28. EtiP&"»ac'cepit;eüm in vInas fuas , &l
benedixit Deum, & dixit: p u : "- B
29. Nunc dimittis feruum tuum Domine, fecundum verbumtuum in pace: |
; 730. Quiavideruntoculi mei falutare tüum; ; Q N E mAT MDE

T m EU
$3 A ROE d u us UCUA
s EUR^ ;gp»*?*ä äxfä)"f,:'* TE s u pO
- Sesum E o D

3.. Quod paraftiante faciem omnium Polpulorum;, | T
31. Lumenad reuclationem gentium, & gloriam P,l'&*bismæï&æl. d ,

3. Eteratpater eius & mater mirantes fhperllhis,quæ'dic'cbahtür de illo. 34 Et] | A N
i6i&.ci4 |oencdixit illis Simcon,& dixitad Mariam matrem eius: Ecce Poflms efbhicinruil. 4 d- f ii
x:;j ; |nam, in refurrectionem multorum in Ifrael: & in fignum, cui contradicetur: 35. [ :
|— j& tuam ipíius animam pertranfibit gladius vt reuelentur exmultis cordibus cogi-|
: jtationes. 36. Eterat Anna prophetiffa, filia Phanuel , de tribu Aler:hzcprocefíe-1
L rar in diebus multis , & vixerat cum viro fuo annis feptem à virginitate fua. 37.. iE
| - daxc vidua vfquead annos octogiuta quattuor: quz non diícedebat de temnploue-| . & -
iunijs,& obfecrationibusferuiens noctejac die,. 538. Ethecjpfa hora faperueniens
confitebatur Domino:& loquebatur de illo omnibus, qui expe&tabàt redemptio-|
inem Ifracl. 39. Et vtperfecerunt omnia fecundum legera Domini,reuerfi funt in E.
IGalileam in ciuitatem fuam.Nazareth. 40. Puerautemcrefcebat,& confortaba-| — /
Juz plenus fapientia: & eratia Dei eratinillo, 41. Etibantparenteseiusperomnes| ——
Iixoascajannos 10 Ierufalemyin die follemni Paícha. 42.. Et cum factus eflet annorum duo-]
( w decim, afcendentibus illis Icrofolymam fecundum confuetudinem dici feftij 45.
iconfummatifque diebus,cum redirent, remanfit puer Iefusin Ierufalem, & n6 co-|
- |gnouerunt parentes cius.: 44. Exiftimantesautem illum effein comitatuvenerüt,
jiter dici,& requirebant eum inter cognatos, & notos. 45. Et non inuenientes, re-|
: -lgreffi fant in Ierufalem,requirentes eum. 4$. Et fadum efl;ypoft triduum inucne-|
