. |41. Kefpondens autem Iefus , dixit: O generatio infiddis,*.&' peruería, víquequoj
iero apud vos, & patiar vos? Adduc hucfilium tuum.. 42.. Et cum accederet, eli-
. |fitillum dzmonium, & diffipauit. 43.. Et increpauitIefus fpiritum immundum,

$. Etconueríus
hominis nor/vg

íum mundum , feautem ipfum perdat , & detrimentum fui faciat? 26. Nam quil
me erubuerit , & meos fermones: hunc Filius hominis erubefcet cum veneritin
maieftate fua , & Patris , & fan&orum Angelorum. 27. Dico autem vobis Ms
íunt aliqui bic ftantes , qui non guftabunt mortem donec videant regnum Dei.]
28. Factum eft autem poft hzc verba fere dies oto , & affumpfit Petrum , & Ia-
cobum, & Ioannem, & afcendit in montem vt oraret. 29. Etfacta eft, dum ora-
tet , fpecies vultus eius altera: & veftitus eiusalbus & refuleens. 3o. Etecceduo|
viriloquebantur cum illo. Erant autem Moyfes, & Elias, 3. vifiin maieftate:|
& dicebantexceffum eius, quem completuruseratinlerufalem. 32. Petrusvero,
& qui cum illo erant , grauati erant lomno. Et euigilantes viderunt maieftatem

illo , ait Petrus ad Iefum : Przceptor,bonum eft nos hiceffe: & faciamus tria ta-
bernacula, vnum Tibi , & vnum Moyfi, & vnum Eliz: nefciens quid diceret.
34. Hxcautemillo loquente , facta eft nubes , & obumbrauit eos: & timuerunt,
intrantibus illis in nubem. 3;. Etvox facta eft de nube , dicens : Hic eft Filius
meus dile&us, ipfum audite. 3. Etdum fieret vox j inuentus eft Iefus folus. Et

;7. Fa&um eftautem in fequenti die , defcendentibusillis de monte, occurrit illis]
turba multa. 38. Eteccevir de turba exclamauit, dicens: Magifter , obfecro te,

i , pararentilli. s5. Etnon receperunt eum , quia facies eius erat
euntis in lerufalem. &4.-
ldixerunt: Dominé;
Matthzi8. N

C.19.
f 10811.5. a.x.

* u
s

nvidiffent autem difcipuli eius Iacobus, & Ioannesj|
licimus vt ignis defcendat de cxlo , & confumat in(.)s?
igrepauit illos , dicens: Nefcitis cuius fpl'rïn;us- cítis. .$6.- Filius
ili&animas perdere ,fed faluare. Et abierunt in aliud caftellum.

: ; « C*3s Qavo C . C Wi * : . , |
jem : ambulantibus illis in via,dixit quidam advxllum: Sequar te

;7. Factug

qüO-

l." ,,;'-"'

mon 9-
F d

ani

D » x ; "
W v VOUROU T. N p n TA REU vt RUR

g.

It
N

MM |

B
:riti!fis: ,

ludza
Chtriftus.

ia EE

|Iefus: Nemo mittens manum Íuam adaratrum, &,reiþicicns retro , aptus eft re-

Ms N INILVCAEGCABRIRCO D] — 29

-|quocumque ieris. $3. Dixit illiIefus: Vulpesfoucas habent , & volucres cztli ni-|

dos: Filiusautem hominis non habet vbi caput reclinet. $9. Aitautem ad alte-|
Irum : Sequere me. illeautem dixit: Domine permitte mihi primumire; & fepe-
lire patrem meum. . &o. Dixftque eilefus: Sine vt mortui fePeliant*-mortuos Íuos:
tu autem vade , & annuncia regnum Dei. 61. Et ait alter: .Sequar,' te Domine,
fed permitte mihi primum renuntiare his, quz domi funt.. 62. Ait ad illum
gno-Dei. "8 * m - "r ure u CH

4

IN CAÀAPYVT IX

À |Archelaum regnare in Indza pro Herode patre fuo.
abiit ex Indea in Galileam.Matt.2.22. À nno veró eta-
|ts 3o.venit à Galileain Iudeam,vt à Ioanne baptiza-
retur Matth.5.15. Mar.1.9. Vbi poftquam baptizatu:
fellet, & aliquandiu przdicaffet,cum audiffet Ioannc!

,æ: - O NVÓCA T"IP,S autem düüdel-'i???x

ítolos elegiiïet,& càm ipfe aliquáto tempore (quar-

tum Apoftolos ad predicandum mififfet Matt. 10.4

in vincula coniectum , feceffit ex Iudza in Galilzan |
tupra c.4.14.& Matt.4.12.& Mar.r.a4. Vbi cum Apo-]

to enim incertü eft) przdicaffet;ac miracula fecifser ]

jftus. Quecümq; tandem verbi origo fit,nó dubium,

'Mirorinterpretes fere omnes difficultaté huiuslo-
Ifieri potuifle ? Illud à quibufdam notatum eft;multa

lefleà Luca per anticipationem di&ta,quod & omni-

Quotiés in . uI W x
Galileam à imus,quater Chriftum à Iudea in Galileam,ter à Ga-

IChriftusà Patre in terrasad tempus miffus,& homi-

|nibus datus , reuocatusab illo , atque refum ptus fit.

Sunt qui dyaAapezyer forenfe verbü effe putent, fi-
gnificaréque abdicatum à patre filium iterum in do-
mum recipi. Sic Chriftum quafi abdicatum à patre,
& inhuius mundi exilium ablegatum reuocatii fu-

liffe;& in celum receptum.Alij alfumptionem fufce-| -

prum àChrifto falutis noftre negotium interpretan-

tur, quafi dicat,cum impleretur tempus,cum nego-
tium fibià patre cómiffum perfecturus effet Chri-

quin mors Chrifti non coacta,fed voluntaria fignifi-
cetur, Quemadmodum cum dicit fe poteftatem ha-
bere ponendi animam fuam,& iterum fumendi eam
|Ioann.10.17.18. Indicat etiam Euangelifta,cum dicit,

[dum complerentur dies , empus paffionis eius, nonab|-

hominibus electum, fed à Deo defignatü fuiffe, idq;

Que omniaacute notauit Beda , & in Arianos obie-
cit, apud quem le&tor, fi defiderabit, videre poterit.

ci filentio preterire. Qui enim fieri potuit,vtiá tunc
tempus pallionis inftaret , cum tam multaidem Lu-
cas poíteaab eo facta narret, que certü eftlong? an-
te paffionis tempus accidiíIe,nec tam breui tempore

bus Euangeliftis commune eít; & vt cocedamus hoc
loco fa&um effe, tamen non continuó fequitur fatis
effe explicatum locugxn,(klorüun enim de hac Chri-
iti Ierofolymá verfus profe&tione hic agebat Lucas,
li eaqua ftatim fequuntur, ante eam profe&ionem
acciderunt ? Satis enim apparet profecto eum eius
profectionis non meminille, nifi vt narraret, vbi, &
quomodo quz di&turus erat;accidiffent. Credo igi-
tur ego,quemadmodum apud Marcum c.1.14.docu-

llilza in Iudeam deceffiffe. Primum cum ex Zgypto

[ipfum quamuis futurum Chriftum non ignoraffe.|-

decefferit, rediilTet, audiflétq; Iofeph , qui eius gerebat curam,

Mar.3.13.& füpra ver.1.& ex pradicatione rediifsent
videns breue víq; ad mortéfuam fuperelle tempus.

ícipulis comitatus,non vt moreretur,fed vt predica-
ret;nam ad moriendum poftea reuertit. Atqs de ha«

cas agit.Quare quod dicit,dwom complerentur dies a[[amn:
ptionis eitis , n ita inteltigendum eft,quafi iam omni-

pereffent; quin plus,vt arbitror,vno anno : fed ita vt
tempus compleretur , id eft breue effet , vt in Iudza
priüs przdicare polfet,& antequá moreretur,popu-
lum docere , & multis quemadmodi in Galilza mi-
raculis cófirmare. Nam fi de vltima ex Galilza in Iu-

terpretes putant,nó fex vt quidam eorü dicunt,men-

lilea víq; ad ipfam Ierofolymitanam vrbem quattuor
quà Plurimum dierum iter erat.Et conftat ex iis,quae
diximus Matt.c.26.2. Chriftum in illo vltimo reditu,

vt ait oan. c.12.2. fecerunt illi cenam magnam, poftridie
afino ve&um,& populo faufta acclamante Ierofoly-
mam ingreffum, & poft triduum crucifixü. Quando
ergoin ludza predicauit?quádo miracula fecitiquia
ergo Lucas hactenus narrauerat , quid Icfus poft ba-
puiímü fecilIet in Galilza, voluit exponere,quomo-
do inIudzam reuertiffet , & quid in via, quid in ipía
Iudza fecillet; id hocloco agit;atq; ex hoc ipfo loco
profec&to colligi poteft poft hác profe&tioné iterum
Chriftum in Galileam rediiffe:fi enim iam accidilfet,
?uo—d Ioannes c.4.narrat,vtiqs libenter eum recepif-

dicauit,videns Pharifeorum contrafe inuidiam cofn-
citari, rediit quarto in Galile& , vtapud Marcum c.r.

— '14.€x I0& c.4.1.43.fatis me probalfe arbitror.Inftante|

tertio à Galilea migrauitin Iudzam colle&tis iam di.-
Chrifti à Galilga in Iudzá profectione hocloco Lu..

no pafïïonis eius tempus inftaret , &; vt quidá inter-.|
|pretantur,fex vt plurimá víq; ad mortem meníes fu-

dzam profe&ione ageretur,qua non alia de caufaeó| .
|venit,quàm vt moreretur, quemadmodü omnces in-|

fes,fed necvnus quidem reliquus fuiffet. Nam à Ga- ]

quo ex Galilza in Iudzá venit , pridie fabbati Betha-|
|niam peruenitfe.Ipío veró fabbato ibi quieuitle,vbi,|

ent.Caterum poftquam ChriftusinTudea diapre-| —

EL N

raepande

731

imus,

Hebrai-
'finus.

Hebrai-

2134 l1OAN. MALDONATI COMMENT. i |

veró palfione tertio ex Galilza Ierofolymá rediit, vt

| Marcusc.ro.32.aperté docet,&Lucas c.18.51.& Matt.
/|20.17. indicauit. Deniq; ex capite fequenti ver.38.&

9. manifeftü eft non fuiffe hanc vltimam Chrifti ex

à Marcha domo nunc exceptus : in vltima auté pro-
fe&ione,noin domo Marthz,fed in domo Simonis
leprofi exceptus eft Matt.26.6. & Mar.14.5. Sic nulla
repugnantianulla difficultas hoc loco eft. |
E; ip[efaciem fnam frrmawityut iret in lernfalem.) He-
braifrus eft, quo firmum animi propofitum fignifi-
catur, füumpta ex taurorum cófüetudine metaphora,

rugantes offirmát. Vnde & Hiiþanis dictum eftesca-

|r4r, pertinacémque plerunq;iram declarat,vt Leuit.

17.10. Pzouerb.21.29. Ezech. 4.3. Sed hoc loco vt di-
xi, fimpliciter irmum animi propofitum fignificat.

magno,& ere&o animo,Hieron.q.s.ad Algafiam.
j2. Et mifit nuntios ante confbeHo [aurn ) & exec, an-
Igelos.Hier.q.s.ad Algafverosangelos non homines
tuifle putat, qui à Chrifto miffi unt. Quorfüm mi-
|lerit, non fatis declarat Euangelifta. Plerique putant
idco mifille,vt que neceffaría crant ad victum;hofpi-
|diuümq; præFararent;magnam enim hominum mul-

|utucinemdecutam fuiffe Chriftum, quibus necelfa-

ria voluerit prouidere. Nam & cum poPcea Aludza

leadem via rediretin Galilzam;in eandem vrbem di-
ä.f?:.ipulos mifit, vt cibos emerent Ioan.4.8. id colligi-
tur ex ver.52. fic Cyril. apud DZT'hom. & Theophyl.
jhocloco. Probabile ctiam eft, quod iidem auctorcs
|dicunt, voluitfe Chriftü difcipulos exercere, vt miffi

|poftea ad predicandü affueti effent pati repulfam.At

cur mittebat , caum non ignoraret fore vt non reci-
perentur? Refpondent illi ipfi eam ob caufam , vt
diícipulos contemptui affuefaceret.-Deinde nequid
intétatum erga Samaritanos relinqueret;quo minüs

poftea caulari poffent Chriftum ad fe non venilfe,
propterea nó recepille ; recepturos fuiffe fi veniffet,
vt Theophylait. Qui fuerint miffi; incertum eft,ta-
men eft probabilis Euthym. fententia Iacobum ; &
Ioannem fuitle,quod ij foli dicantur ver.5 4.indigna-

qmaritanos euocarent..
Et tntrauerunt in ciuitatem Samaritanorum.)Sunt qui
exiftiment non fuifle vrbem ipfam Samariam , vnde
tota ctiam prouincia Samaria dicta eftjin quam miffi
difcipuli ingreffi dicuntur , fed pagum aliqué Sama-

jritanorum,quia Grece Euangelifta non z óurjfed x-

um vocat. INon moueor argumento , nam & ea no-

.|mina Éepe per catachrein mutari folent , & fciius

vribem ipfam Samariá in recta fuiffe via,vt conftat ex
Toan.c.4.4.Et pagus facile eum recepiffer; quis enim
reftitiffet? Ita cercó intellexit nofter interpres.
$3« Etnon receperunt eum , quia factes eim erat euntis im
lerufalem. ) Alius Hebraifimus;id eft,quiaindicabat fe
: Iero[olymam ite , 071 (o «ep otazroy eurg d ap opsU OAU OY
quoniam facies eius erat iens , mceliüs Latinus inter-
pres H ebraifmum expreffit.Si hanc rationem Euan-

ritani nó recepillent, aliam fuitfe repulfz caufam di-
|Ceremus , ?llöd nullusinter Iudzos, & Samaritanos
ivfus effet , led alij ab aliis tanquam à profanis homi.
nibus abftinerent ; ita prorfus vt mulier illa Samari-

| A'in maxima fiti potum à fe petiuiffe Ioan. 4. 9. contrà

Galilca Ierofolymam profe&tioné. Nam illic dicitur|.

qui cum obftinati aliqué agerediuntur, vultum cor-]

TheophyL.Euthym. Alij;non vagabatur, Titus.Alij, :

illis ctiam guftum aliquem przberet Euangelij , ne]

ti à Chrifto petiuiiï& ,vellétne ignem de cocloin Sa-.

velifta n6 reddidiffet, quamobrem Chriftum Sama.|.

veró Iudci illi , qubd ex Samaria venilfet , exprobra-
bant. Nónne bene dicimus nos, quiA SamaritAnus es tu, 97
dememum babes? Yoan.8.48. Coterum Euangelifta no
ob eam caufam declarat reiec&tum fuiffe Chrifta, fed
quód veríus Ierofolymam iter intenderet ; qug ratio
- |quo modo intelligendafit;queritur- Hier.q.5.ad AL-

ftus à Samaritanis receptus non fuerit , non quia illi 7ss
noluerüt,fed quiaipfe noluit;quafi fenfus fit voluiffz pus fi
quidem, fed non potuiffe recipere eum, ac retinere;
B iquialerofolymam verfus feftnabat ; à quo fenfu nó
longé abeft Ambrofius.Quz interpretatio ex verbis
Euangelifte manifefte refellitur.Cur enim Iacobus,
& Ioannes igné in eos de celo deuocare voluerunt,|
nifi quia Dominum recipere nolebant? Aliquanto
melius Beda, & Euthym. idémq; Hier. cedemloco,
propterea recipere noluiffe , quia videbantire Iero-
folymam,vnde Iudeum effe collegerunt, & quia non
coütebantur Iudzi Samaritanis,recipere noluerunt.
Magis affentior iis , qui id religionis caufa fa&tü pu-
tant. Contendebant Samaritani nonin templo Iero-|
C |(olymitano,fed in eo templo;quod Sanabalath Prae.
tectus Darij in monte Garizim in Samaria edificaue-
rat, vt Manalfe genero fuoà Iudeis Ierofolyma pul.|
ío,& facerdotio priuato gratificaretur,vt oftenderet
nonin Ierofolymitano , fed in co tem plo, quod ipfe|
fecilfet;colendum effe Deuim, vt apparet I0an.4.20.] -
Hiftoria eft apud Iofeph. lib.ir.ant.c.7.& 8. & lib.1.
c.1. Videruntigitur Samaritani Chriftum;& qui eum
lequebantur;adoraturos ire Ierofolymam,id eo nonj
receperunt, ne religion£ illam, & moré Icrofolymis :
adorandi approbare viderentur. Quemadmodum fij
p jnunc hzretici hofpites ; qui aduentantes omnes &
hzreticos; & Catholicos excipiunt,fi quem Catho-
licum fciant aut Romam , aut Compoftellam ire rc-
|ligionis caufa, excludát hofpitio. Scpealiàs Chriftus|
illac iter habuerat;&, vt credibile eft , à Samaritanis]
fuerat exceptus , quia aut non Ierofolymam veríus;]
Ííed àludzain Galileam ibat: aut certé nó quafiado-[

1

gas. & T heopyl.fic exponit ; quaíi propterea Chri-| carisi-|

Tnatritanis ]

Chriftus, -

ratutus ibat. Atque hoc ipfum Euangelifta ügniüca-i
re voluit , cüm dixit propterea receprum non fuifle
nunc;quia facies eius erat euntis in Ierufalem.Quz-
retaliquis quomodo cognouerunt Samaritani ado-
E irandi caufa Ierofolymam ire? Eft vero fimile propin-
quum fuitle Paícha, quo tempore omnes vndiq; Iu-|
dzi Ierofolymam gregatim confluere folebant.Itaq;
& ex temporis conditione ; & ex multitudine homi-
num,fimul euntium,& ex ipfo fortaffe vultu,ex quo
omnes pios , & religiofoseffe homines apparcbat,
intellexerunt adoraturos ire, : |
$4- Cum vidiffent awtem difcipuli eius Tacobue, eg*Ioan-
"$) Omnes quidem id vidifle credendum cft,fed fo-
làüm Iacobum, & Ioanné voluitfe ignem de coclo de-
Iducere, Refertur tamé verbum vwidiffént ad.folü Iaco-
f bum,& Ioannem, id 'ylec Jï? paSula) durd -ï,æ'xef»Cæg Xs)
itodyric ; vVidentesautem difcipuli eius Iacobus, & Io-
annes; non quód alij n6 viderint, fed quód ex omni-
bus qui viderunr,illifoli vidétes dixerint, wlf.dicimw,
lvt igni depfmda: de celo ? Cur illitantüm dixerint,nul-

lAcncquaftionem quidem quifquam preter Euthy-

L]

Z5 : n - p P 17 :
pmbabzhtatc. Fortafle quafi Chrifti cognati vlcifci

tana mirata fuerit Chriftum hominé Iudeum etiam

w "-

lam fatis Probabilä coniecturam habere PolTumm. J

|miumattingit.Isverófufpicaturproptereaeosduos| — —— |
hoc dixitfe , quod illi foli fuiffent miffi. Non caret E

?[mpudcn',;l
" Caluim! b
d
m
d

|
|
i
|

TOR cn NNCDUMM EE
o MMY RENUTN

ia inm

x2 2 n d

lg ïüillï
t

ii

B C — IN LVCAB.OCAR EE L. — 207 —

: - la eft, & conferuanda |
[ - TEU PRERE IN N st* nc deczlo tuenda eít, & c rl ,
| —— rHá—Á iuftitiain;vel ad vindi-| A ide terra, & ignc d,*. | in Ecclefiam Turcz; ! |
d — ER facere , vt func alij alijs velad ruftittan ienterno-| [religio; occidendi inuadentes in Ecc fuoz dif:
l P | dl s i fecerünt couenie k : : roditores, & transfuoz dif-
su.x w venftores. Certé fecerün ii bb d uam proditores; BRU
: &am propentiores. Scr filiostonitrui fulgara-^ — 'comburenditanquam p DN oroleoref
T i Quidenim mirum 11105 to um hod tici. Nec vlla belli iuftior c P :
ini fuo.Qui aliquidineisfae-| 'cedentes hzretici. : | Nul-
htj | : E (qe? vtinguit Arabrof. An aliqu db i :elieionis poffeffio defendatur. Nu
" ï re voluife? Vt,l?ldälï m eft faciléiudicare, nec illi| — icaufajquàm vtreligionis p w o
,; | rit culpæ: nec noitru &i rationibus condemnandi.| 'lares aut tam n;tmlh-s armis prop
x M ; ii certis conul "a N is defendipotcft. ! : NCS -
" änlï lïl[ï' IïocaPOROhcæ s dN omnIla — n d;öenFilga bominis non venit anima: perdar? fed f;fl-
d j ebe bfccn | partem. [taq; im- - - . wpe d5
^ ! WERUN T Rs rpartem. .q) - SON. Y tiepe iOÓ |
. us £&ain mehorctnnfgerpïf?fäätäoü cuslector de-| |w4re.) Loquitur de fcipfo ltfmä'l P'etfonali; digimus l
Ia ] UE BDOCO NT ini deteitar1 Catholr ; . hili 10minis appelict,
Quj as dentiam Caluini det Ucsufepe 'on| — let. Curautemfe filium :
NT Impuden- PU c E IatOS meC dlClt. -Hiel()l.- . : ! b'g itate vocabuh- .
Qiff ; f ti: Caluini bor, aui eos ftulta fiducia clatos fut ; apud Matt.8. 20.luditautem ambigu |
[- M | ,,1Deb quieos ituite da,& Titus Boilren.vin-| |;apud Matt.8. 20. : :o al
]nere. ! deiefti PT | a,& Iitus Doi : ; oto homine; & pro altera
ltere " deteftáda.| — idem q.s.ad Algaf, & Beda; r ein-| p |Cum enim anima & pro toto CR C
1 B quidem q.5. fuam , fed Chrifti optaffe in-| p | : ifcipuli non animas,
2BRÓEN - di& odl hdu ágelici;&| — ;»hominis parte fumi foleat, difcipuli anim
Q m eos,no -H - lici;&! — |hominis parte , : "
M i&a 1 vlla auidem culpa, fed fola Euágelici , iranorum perdere voluiffentipfe
WO CNME dicant,non vHa quidem cuipa, tedio'a. aufaà| fed corporaSamaritanorum perde
EO | : ; sdlr n :hac enim de cauía à du due- : 'ans fe propter falutem
ob | | i(Eanifpiritus j2norantia: dub : :GSdeclarans fe propte
a XN | Chm&lamrpl?tïïluïxmr "tpofloli , inquit Hierony.| |deanima fola r?(P?i(eä?(& fed quif ad?alurcm earü
UE s Chrifto reprehe NUPTA vee, LR lum| jaanimarum maximé veniffe, | MURU
| m quá: st n o d a : :der lle id f&eere;]
N^nr | * 4tdntwm lf&/?! . À : H P b t '*Or Oïa PCI Cng 110
Mano| —| t lege verati m qu o bier r cmr| nonconueniebat corpora perde p
L o " leifci mitutur niwriam,e27 m r aec E a fpiriti [iguati edlos eius e7
UM provenlo, dentem pro de"-e,vlcfPekfecontat'chos militisigne| — |Et vos erv(inquit Beda) owm Jpiritn frgona . |
leo| - : tari Eliam ad cutue vocem dznis ! fe&o eft id Apoftolos| — aZafefamimi, —— us USSCMNUE.
d ; | radt, Nec mitum protecto e E QUE Fatlum e/l 4Antem ambulantibus en in Wd-)
dnon 2 labfeunp erat. N | ultas vindidz cauías ha-]. | ^^ $7. Fa ; TRSUBPENE i iuf-
UMAR ccre voluiffe, càm tam multas vindi&z inde| |hzc, & que proximé fequitur hiftoria eius,qui iu
"u . | ( jRecre vo row a p RU lumElig. Deinde| |hzc, & qu p nie rem füum
*"ï'-lï*l' , - Ibere viderentur. Primum exel*f*ilïä aim rOpterex-| ifus fchi le.&um,tïmPüsP w m dM
* | m , quàm ille caufam ; ille enim p . : illa ; que apud Mart.
lLl J : TA quàmille caufam ; i : x 'ius fepeliret, eadem fit atque illa; q pid-viacg
S)SQS .. üuftiorem,'q aE m , hipropter reie&um igno-| C iprius fepeliret, v EE s
"W shafurti T dieis 'f€r-u9-1n , hl'Prgätmic;crcvoïega nt| c.8.19. narratur , & quo temporc accidetitjllic -
a ! * qiepiq s t Inuitabat & locus;Samari- G usere - Sequar te Domine /ï'clferm'"em'hl
JX w vt Litusareumentatur. J s t lol 6I E:.a;:alter,.ffqudrte M VEE !
ss M * 'äe i äli füeiánt; in quos & Elias 1gnem calo | nl eallia ob qui domi [uit.) Hoc folus narrat
mud ! | ï:älu;;erat4.R&g.1.10.u.12.& duplici pona (-hg,ufl'w' /]ä,ucas quod vtrum codem tempore;quo duo fup -- |
T | bantéit? ai fimplici non fucrant«emedau;cfk 1nóÓ rE ionis exempla;quz etiam à Matthao có-] .
E E li sl deratio , qua vf funt, calpaliberare| — |riora vocati £ fuerit, compertum non ha-
TP laliud, certé moder * f memorantur , a&um aobl N E
z Ipotuit,vis dicimus Ambrof. prorfus excufat. $ bemus. Sedeft vero fimile in illa eadem-JIerofoly*
menm| —| ) v ; - TM ^ e c - d : POCNCONLT 2
WA potuit, dubodanilz zncrepdüü-:f"?-l-«,,I;,nC*FPQU-POï M ríus profectione hzc omnia contigilfe ; &
nj $d Jt m EEE À magiftro difcipulus,fiquid| |mam ver p M -a sdluidoondiuto E
N . ! qui vacant culpa;ficut à magit rh ä | [quiavidetur Euangeliftzoftendere vo uil c,qch : ]
NUS — P EM MMOUN ho o lpa reprehenditur. Fsb d sss | 3l - il cationcs r
E d IEAY 'vlla fepe culpa repreh 2l gem POW OE in Galilza vocatio x
! ignoret, fine vlla fzp ^dMsd o : : Iudxza, quàm ! .
* // | Jïbno*N&im seuim il iouldesat tacite [piritiuD äï)tä;?cmiïen;ïüm in Galilza neminem vocaffet)
.U | j ! s -,4;,; [ , .l : i * .;og; . * 3 lnall- : , 3 : * PA " fl m
[ Spidns cuangelicum,id elt (aum , qui in mititate , & | uinon cum continuo relictis rcebus omnibus ie
L euingeli- |-^^ g confiftir. leeali.id eft Eliz fi Irittu , quem q d m M | feauerentursiin ;
i $s tuii faetudine confitir a à fidicab| |cutusfucrit, multi etiam non vocau fequ ;
" át. illi imitari velle videbantur, r t quereiess Iudza vero neqs quifquam vocatus fecutus eum Tib r ludza
" Dl s fi id Eliz in lege facere licuerit;vobis tamen d Ym C ij; qui fcfead fequendum fponte obtulerunt, ita v RY
i [etiam elio facere non licet. In hanc fere fent?n- & ij, 1(101 : ;-uc )qum divai füeiiit Bevideun hg . t
P ïlïuanäi cron. Quid ergo dePetro dicendum,qug& Oþu.t Clm-f &l ukaG eodän tempore,codem accide- |fte. o
" | äïn Chriiïii;:;tmraudita increpatione; & Spirltu'fan-— « [tria xlm xz)mrä; g qubd D p
E a - l&o vifibiliter etiam accepto Ananiam, & Saphi Fær.n ":itr:f: 'o.ffernbat, alium fe non offerentcm r |
77 ; ^ Esbeipedenir A $.4-5- Rcfpondethda dilcri- T [ocebiesu dem patrem permiftit, vide-
E 'verbo 1n ' inávcli adeocfle| |tit ; ac nefepelire q - TMUE CC Wt |
a * men illudinter legem ; & Euágclium non ss r induftria fecilï'c,'quumdcmnt&V»tmmqqc D E '
gb - | 'PerPetuüm quin & in legc aliquando bcn:gxluxtate E fjubant saalMockénr ; v dolou r du que currentis , [od Rom.9. ié.
)! | i : IT . " * : - d O RRE OO , 3
&t idytkec as t at E Iccat| ", debDant A N BOR lo :
p : vtendum fuerit, & in Euangel[xo vg ah-quï:ägeäam miþrent!?f effe De:. Nec ehgx omnes qui fe äfexgnt, nc? !
edie.]i "n : ' ; Denignitatc d : * larj, Tertius vero
I;Jiw[tf : Ícueritate.Víus eft in legf: Elifzus g»h deretur| |omnes quinon fe o&'cra.ng, repudiari. pH
u - [in hoftesà RegeSyric lTllfTOS:VtcomPK,cn pE videtur tanquam fe meliorem alijs probaturum ob-
M | quos cum in vibem Samariam, vbi lïoc ]P(mdn' ac.c;-i tiliffo;non petita venia, vt fepcliret patrem, vt fece-
FE (j Ym ; a Is 'os dimi p * ta-
EM Ws p D AABACT - fedïl'aulg í Pa?ktoïe Petrus| ratprior,fedtanrim vtcertiorem ff;c,f,let , äc ?aämï
2 N 4. Regi 6.22. *gfus l-f'ü in Eg:ilätäns A. $.4.5. Vfuseft, |ret.Ambigua fünt Græäa vgrba ;f;rodagä ucïä]h' sgdifþo-*
àiam , & Saphiram o du | ; aut;renuntiare bonis meis, déque - |
i P ?ïuïlsaääens (i])orinthium Mu mtcmzumicïa'r- ;gevtïä:u w:alc dicere domefticis meis. Pofterioremn
j : : 1 n N N NU s ; :
^ E ] nis,vt fpiritus (aluus fieret 1. Cotllutl?.s.ï.VIt)S() ïm:] jj (fenlum Cyrillus apud D. Thom. & Beda fequantur .
| : | jà vias ! us hu d À RA f le*
o 1 Elymam Magum,illum EE '2onecinlegelp |Mihiprior magis placet, que &Auguü- lib. 2, dcj :
hco-äl L : erucrtere non defiftebat A&.:;.n»..*Exgon. g confenfíu Euano., c. 23. magis video placm[ï'e, verüt j
"1 | peruErtere da benigniras;nec in Euangelio eft có-| nfei p edimi fünt ; Mouet me, quàd|
£U erat defperan h- bet & Euaneclinm oladium FURT Oa AT de perfonis /
lo temnenda fcucritas. Ha Clt; "'ä(tj)hriftu:c*liïaNeF phrafts illa;ejc «;v magis de rebusquàm de per! |
um fuum,etfi raro dx&rgngm itquo Metir propatt- derHatéi pf dehur. : :
j citis ,cutus foiritus e(1s , non mihi vmetä:l s 1;— qui| 1. vt 4d lum Le[us : Nego mittens mantm Ínam
" D q^ um hrifto di&tum eile , : " ! reena De.| Mera-
! itifto di ; 'g5o Der.) Meta
w toto Euangelio;fed de folo C E rrdrant wo db 46;4,.4,,.,,,,,,U»reäzfzensrftraaftæudif;eg? Rizlam t
;pmus./ etíi poterat , & homines maxi dépUp Ro im dicit " Iphoracft aBaratoribus Íumpta, qui manu |
"n ' ",non venetat tamen , vtitatim "- P ilos habent ante fe in fülcum intentos,re- eEA]
h "dae b luare. Nec volebat'armis obtru-|| |nentes ocülos habentai (fe. Qd o n
j 5/, | l iil eedi du d ztrina miraculis Euan-| | |&us vt fit; nec poteít b;*jn.us araf(;j—' o 1 ; wi
a | : Idere; fed maníuetudine ; do E :0 B u IRUME tereum.Quazdam officia reac ACla5; qu?g nque'
2 |gelium infinuare. Caterumc - P k 0
ng: (d ; ; ; , ; ^ Y : .
- ! " l— : x :

Regnunm
Dei quid

|cit adalia negotia curam & cogitationem diftrahit,

hic appel-
- " Metut.

208 -

—JOAN. MALDONATI COMMENT. — 205

oculos vertas; vt loquaris, vt edas » Vt. g.mbulcs,nihxl
Irefert,quo refpicias ;at vt ares » VE fcr.xbcndc.) rc&Qf
ducas verfus,vt pingas,plurimum rc'feijt.Humfino;.læz
regnum celorum cít, nemo potcft ad illud perueni-
tenifi recta intendat via; quocunque à re&ta via de-
flectat, errac. Nemo poteft recta ire via ; fialio ïcfpl,—
ciat. Angulta enim & lubfica eít nemo cam nifi at-
tentus fcqui poteft;fimul vt oculos auertit ; abetrat.
Quemadmodum ergo non cft aptus ad aratoris of-
ficium , qui iniecta ad ftiná manu retro oculos ver-
tit;jitaad regnum Dei , id cít ad gfäici-u m. Chrx(hgm
aptus non eft;qui poftquam ad illud animum adie-

* 7 , ^ H
qui àre&ta eum via deducant.Quid hicregnum Dei

tentia & cxlum ipfum, & Ecclefiam , & difcipuli
Chrifti officium intelligere.Nam qui retro refpicit,
hequead rcgnum celorum,quo tendit,facilé peruc-
Iniet; neque Ecclefiam quafi Dei agrum bene arat; &
colit ; nec bonus eft difcipulus Chrifti, qui vt alia
curet negotia , ab eius latere diícedit. Sed hoc lpcp
Chriftus de ijssqui idoncinon erant; vt ipfius difci-
p—tili'CIIEnt, prc:priä:agcre» videtur.. Nam ille qui di-

refbiciens vetroyaptus eft vegno Dei predicádo. Euangelij
przdicatorem militi fimilem cile necefle cít,liberü,

16.
Mar.6. a.8,
14. Reg. 4.€.
23.

Mat. 19. a.
IO.
Deut.24.c.
s ,
t. lim.$.c.
18.

AG.15.g.51.

Mat.11.C.26

Mat.10. a. .

H

!

4

intelligi debeat;quari poteft. Licet cadem fere fen-|

xcrat; Sequar te Domime , fed permitte mihi priss renuntia-
re his,qua domi funt; eius proculdubio difcipulus fieri
; : . . . N A A E
volebat. Itaque regnum Dei actiué intelligendü eft.
quafi dicat, nemo mittens mannm [aam ad aratrun ,eo|.-

CAPVT X

[unt alrliuifcens, 4d ea.uero qua [nut priera extendens meip-

IDenin Chriffo Iefw. Quibus verbis breuiter declaranit]
qud veH'Ct manum .adg;a-crmn,mi.fi[rc,;ä Deo Vocatg. u
effc; & retro refpicere, ad priorcs fzculi huius curas| .. -
animum conuertere.Mittere ergo manum adaratrü| ^ ^

eft Dei militiz, vt vocat D.Paulus,nomé dare ; & in

expofitio magis litteralis videtur,quàm illa Gregor.

expeditum,nullis alijsaffixum curis. Neme,inquitil-| -
le optimus Euangelij predicandi magifter , militans| :
Deo implicat fé negotsjs [acularibus. 1. Timoth.a.4. & ij
&i in fLadto currunt, ab ommibus feabflinent.1.Cor. 9. 24.|.
2 $. & ipfc de fe dicit ;a.'-d«PhiliP.3.13.14.&43&;610»3 Tefro| -

frum ad. deflinatià perfequor , ad braumm faperne vecatisnis|.

ftadio currerc; quomodo curretretro refpiciésiHac|

hom.in Ezech.;. & Bedz in comment. Manü cuili-]|
betinaratrum mittere eft , quafi quodam compun-|
&ionis inftrumento ligno , & ferro Dominice pat-|.
fionis duritiem fui cordis atterere; atque ad proferé-|:
dos operum bonorum fru&us aperire, Quam fi quis|.
excolere incipiens cum vxore Lot ad ea, quz reli-
querar vitia relpicere dele&atur ; futuri iam regni|
munere priuatur.. Retro vero refpicere eft proprie
(equi contraria,autadco certé diuería;yt (imul cum|
- |Euágelij przdicatione;aut cum propria falute, fi re-|
enum Dci pro Ecclefia, aut pro ipío czlo. accipia- |
mus;agi non polfint. Citac Bernardus epift. 94. ex|. —
Paftorali Gregorijaccommodatam huic loco fenté-|
Itiam , quam apud.Gregor. non inuenio. Ália videre|
| le&orpotericapud Bafil.in Conftit. monaft.c. z.. |

Os'T hzcautem defignauit Dominus & alios feptua-|
ginta duos , & mifit illos binosante faciem fuam in om-
nemciuitatem , & locum , quó eratipfe venturus. 2. Et
£2 dicebarillis: Meffis quidem multayoperarij autem pauci-|
&&5 Rogateergo dominü meflis vt mittat operarios 1n mef-
j (emfuam. s. Ite:ecceego mitto vos ficut agnos inter lu-
| . ! pos. 4. Nolite portare facculum , neque peram , neque
calceamenta, & neminem per viam falutaueritis. 5. In quamcumque domum in-
traueritis , primuim dicite: pax huic domui : «
efcet fu per illum pax veftra : fin autem, ad vos reuertetur. 7 In eadem autem do-
mo manete edentes , & bibentes quaapud illos funt: dignus eft enim operarius
mercede fua. Nolite tranfire dedomoin domum. 8. Etin quamcumque ciuita-
tem intraueritis , & fufceperint vos , manducate que apponuntur vobis:9. & cu-|
rate infirmos , qui in illa funt, & dicite illis: Alalaropin,qllap.;t in vosregnum Dei.
ko. In quam cumque autem ciuitatem intrau eritis , & hOHKfoCC;ïRCHDFIV,O?, exeun-|
tesin plateas eius , dicite: 1r. Etiam puluerem , qui adh'æfit nobis de ciuitate ve-
lra;extergimus in vos : tamen hoc fcitote , quia appropimquauit regnum Dei. 12.

6. & fiibifuerit filius pacis, requi-|

:3. Vi tibi

Dico vobis , quia Sodomisin die illa remiffius erit , quam illi ciuitati.

. Corozain,

p

XAUTCXMCUN

WA

Ifpondens dixit: Diliges Dominum Deum tuum ex toto corde tuo , & ex tota ani-

1tem.,.x,-,olcns iuftificare feipfum : dixit ad Iefum : Et quis elt meus proximus? 3o.

IN EVCAE' CAP) X ' C EIO-
Corozain,v tibi Bethíaida:quia fi in Tyro , & Sidonefactz fuiffent virtutes,que
factze funtin vobis , olim in cilicio , & cinerefedentes poeniterent. i4.. Verumra-
men Tyro, & Sidoni remiffius eritin iudicio, quàm vobis. sg. Et tu Cáphbar-
naum víque ad cxlum exaltata, quue adinfernum demergéris. 16.. Qui vos àu-
dit, me audit: & qui vos fpernit, me fpernit. Qui autem me fpetni; fpernit
[eum , qui mifit me. 17. Reuerft funt autem feptuagintaduo cum gaudio , di-

ait illis : Videbam fatanam ficut fulgur de cxlo cadentem. 19.. Ecce dedi vo-

tutem inimici: & nihil vobis nocebit. 20. Verumtamen in hoc nolite eaude-

|re quia fpiritus vobis fubijciuntur : gaudete aütem , quód nomina veftra fcri-]

pta funt in cxlis. 21. In ipfä hora exultauit Spiritu Ían&to , & dixit: Confïteür
tibi pater , Domine cli & terr , quod abícondifti hec à fapientibus, & pruden-
tibus, & reuelaíli ea Paruulis; Etiam Pater: ?uoniam Íic placuitantete. 22. Om-
üia mihi tradita funt à Patre meo. Etnemo ater:
fit Pater , nifi Filius , & cui voluerit Filiusreuelare. 23. Et conueríus ad diícipu-
los fuos , dicit: Beati oculi , qui vident que vos videtis. 24. Dico enim vobis,
quód multi prophetz,;& reges voluerunt videre que vos videtis , & non viderunt:
& audire quz auditis, & non audierunt. 25. Etecce quidam Legifperitus furre-
xit téntans illum , & dicens: Magifler , quid faciendo vitam aternam poflidebo?
2:6. Atilledixitad eum:Inlege quid fcriptum eft? quomodo legis? 27. Ille re-

ma tüa , & ex omnibus viribus tuis , & ex omni mentetua: & proximum tuum fi-
cutteipfum. 28. Dixitque illi : Re&te refpondifti : hoc fac; &z viues. 29. llle au-

Sufcipiens autem Iefus , dixit: Homo quidam defcendebat ab Ierufalem in Ieri-
cho , & inciditin latrones,qui etiam dcfþOliauemnt eum: & Plagis impofïtis abie-

T

via : & vifoillo prateriuit. 32. Similiter & Leuita , cum effet fecus locum , & vi-

centes : Domine , etiam damonia fubijciuntur nobis in nómine tuo.- 18.. Et|.

bis Poteüatem calcandi fupm ferpentes 4X fcorpioncs ,« f'uPe'r omnem vir-|.

cit quis fit Filius, nifi Pater: & quis|-

runtfemiuiuo relicto. 3. Accidit autem vt facerdos quidam defcenderet eadem| -

deret eum, pertranfijt. 33. Samaritanus autem quidam iter faciens , venit fecus|
eum: & videnseum, mifericordia motusefl. 34. Etappropiansalligauit vulneral .
Jeius , infundens oleum , & vinum : & imponens illum in iumentum fuum,duxit —
in ftabulum , & curam eius egit. 3s.. Et altera die protulit duos denarios , & dedit|.
ftabulario , & ait: Curam illius habe : & quodcumque fupererogaueris, ego cum|
"rediero reddam tibi. 36. Quis horum trium videtur tibi proximus fuifle illi , quij
inciditinlatrones? 37. Atille dixit: Qui fecit mifericordiam inillum.. Etait illi|
Iefus: Vade, & tufac fimiliter. 38. Factum eft autem , dum itent, & ipfe intrauit|-

s
Matt.10,d;
D. s
loan, 13. ci !
1ó.

Matt; ii.d;
2$.

Matt.i2.d;
3j*
Mar. 12. Ci
28.

Deuti £,2
ï.

- inquoddam caftellum : & mulier quædam Martha nomine , excepit illum in do-/

|

mum fuam, 39. & huic eratforor nomine Maria , que etiam fedens fecus pedes

Domini , audiebat verbum illius. 4o. Martha autem fatagebat circa frequens

vnum eftneceffarium. Maria optimam partem clegit , quz non auferetur ab ea.

|

minifterium : quz ftetit , & ait: Domine , non eft tibi curz quód foror mea reli-|
quit mefolam miniftrare? dic ergo illi, vt me adiuuet, 4r. Et refpondens dixit|
iilli Dominus : Martha , Martha , folicita es , & turbaris erga plurima. 42. Porroj

'loan.4.5;

Matth.9.77
.Luc.19.2...

! Chiüfti
.quot nu-
mero fue-

, ; :into

- Difeipuli

. [que cutn Iacob ingreffe funt in Zigyptum, vnde to-
|rus deinde Indzorum-populus propagatus eft Gen.
146. 27. Mofem etiam non feptuaginta duos, fed fcp-|

|duodecim Apoftoli;feptuagintavero palmas,quibus
|(eptuaginta ifti difcipulifignificarentur Exod.rs. 27.|

|vt poftea doccbimus , vt cü feptuaginta duo fucrint,

:paullo poftadducemus, ratio eadem , qua duodecim

212

24 " OAN. MALEDONATITCOMMENT.

& Galilza in Iudzá veniffet Chri-
U5 Ttus , vt dixerat c.9. $t. & catera
$5 accidillent, quzx pofteriore eius
WA capitis parte narrauit Enangceli-
2 fta. Vtrum aütem hzc feptua-
ginta difcipulorum legauo in
