enificaffet. — : | |
(12. Quam cum videret le[us vocauit eam ad f;:. JDu.
olicis fuit beneficij;atque liberalitatis,quód non fo-

quemquam folebat Chriftus non rogatus curare;
hanc mulierem non folüm non rogauss fanat , fed

lipfeeam quodammodo,vt fanari velit, rogat. Quod|

non fine íumma ratione factum fuiffe credendum

Archifynagogus murmuraturus effet,volebátque ex
eius murmuratione occafionem fumere Phariíxo-
rum fuperftitionem in feruando fabbato reprehen-

num aridam habebat;in alia fynagoga feciíle legi-

muliere fecit , id quotidie in nobis facit ; nos degra-
uatos peccatis,& adeo inclinatos in terram,vtin cz-

cenis rebus, vt czleftium non recordemur, Chriftus

Fenite ad meomnes , qui laboratu , e7" onerati eflo , ev ege
reficiam vos, d
- Mulier dimiffa es ab infirmitate tua.) Dimitteris,libe-
raris, curaris. Tunc enim dimittebat, tunc eam cu-

rabat. Sicut dixit mulieri illi peccatrici cap.7. 48.
ao eovlajremi[fa [ontjid eft nunc remittuntur tibi peccata.
Simul enim & hec dixiffe Chriftum , & manus illi
impofuiffe credendü eft , quamuis Euangelifta, quia
vtrumque fimuldicere non poterat, hoc priüs;illud
pofterius dixerir. Re&é Cyrillus, & Euthym. adno-
tirunt tanquam hominem manus impotuiffe , tan-
quam Deum verbis imperaffe, vt curaretur. Curau-
tem nónullos manuum impofitione curauerit apud
Mattheum cap.9.3. & Marc. cap.7.53. ex eodem Cy-
rillo docuimus ; voluit declarare fuam carnem etfe
viuificam ; quia coniunctam fibi habebat diuinita-
cem. Obiecit ergo Diabolo fuam carnem; Diabolus

bolusà muliere , non potuit ferre manum Chrifti,

benthoc fipfurn Populido&ores imitari, vt non ver-
bis tantàm , fed etiam manibus ; id eft exemplo ho-

celebratum ; idem nonnullis locis indicat Dauid,|-
Immiffiones, inquit, per angelos malos, Píal.77.49. Nam| .

|veré, perfe&éque fanatam fuifle , quandoquidem

, vt reipfa Chriftus declararet;quid ficusillafi-| |luo, Pharifzorámque iudicio violaffet (abbatum , vt|

iüm fanauit , fed etiam inuitauit ad fanitatem. Vix|

eft , íÍciebat quid ob curatam in fabbato mulierem| -

W. Etcomfeflim ere!la eft 7 glor:fmäaf Deum.) Duo
ftudiosé expreffit Euangeliíta. Alterum quód con-
feftim,id eft fimul atque Chriftas eam tetigit;ere&ta

nis.Alterum quód curata Deum glorificauerit;id eft|
non fuerit ingrata. Eó etiam hoc pextinet, vt doceat

propter reftitutam fibi fanitatem publicé in ipfa fy-

firmatum fuiffe miraculum.

qui,vtex Hebrzorum idiomate multis iam locis dc-
clarauimus. Non eniin ad ea quz Chriftus dixerat|
refpondebat, fed cum turba loquebatur. Archify-|

j.22.55.36.38.&c ACtor.18.8. |
Indignans quia fabbatocura[fet Le[us. ) Aut vere indi-
nans ,aut fimulans fe indigné ferre , quód Chriftus|

VH , |
fe diligentem legis obferuatorem effe oftenderer.
Omnis enim Phariícorü fan&itas in opinione erat;

aufus Archifynagogus Chriftum reprehendere , ti-
mens opinor, ne ab ipfo viciffim afperiüs reprehen-|

aliquando Pharifzos coarguiffet : fed fefe ad turbam
quafi fubiectam fibi conuertit , & quafi fuo fungens|

ad querendam curationem veniant. Se quidem rfon

fuerit, id eft omnino fanata, cüm totus eius morbus|.-
füerit , quàd fefe erigere non poffet: vt fignificaret]:
1pfum tactum manus Chrifkti caufsam fuiffe curatio-

*

nagoga Deo gratias egetit, vtappareat non obícu.|
rum , fed illuftre , & multis videnabus teftibus con-|

14. Refpondens autem 4rthzfynaggw.) Exorfüs lo-| .

nagogusautem erat , qui frnagogz preerat, vt Mar.| -

nontam effe , quàm videri volebant fan&i. Non eft]-
deretur.Ignorare enim non poterat,quomodo alios|

officio eam docet , vti non fabbato , fed aliis diebusl

dendi. Idem eum eodem conífilio cum eo , qui ma-|

mus Matth.12.10. Marci 3. 1. Lucz 6. 6. Quod in hac|-

egte ferre , quód à Chrifto fanitatem quzrant, non
inuidere illis collatum ab eo beneficium,fed tantüm.
pro ratione officij fui curam habére religionis , vt
obferuetur fabbatum. Exprefía eft imago inuidic
fpecie religionis fimulata. d.

uidiz fpe-

nis fimula-
tz expref-
lh —

Imago in-|

cie religio-]

lum fufpicere non valeamus;id eft adeo deditos ter-|

tabat, càm hac verba dicebat ; & his ipfis verbis cu-]:

Meri appeterent , bomino [anationem pecoris cura poflponere

morbum induxerat , Chrifti caro curauit. Exiit Dia-|-

qua creatus, qua in infernum deturbatus fuerat.De.|

lrnincs curent.

1j. Reffendens autem ad illum Domimus diit.) Acchi-]-
fynagogus non eratlocutus cum Chrifto , fed cum|
populo ; tamen quiatita cum populo locutus fuerat,

vt obliqué factüm Chrifti , quód fabbato curaffet,

chifynagogus , & omnes alij eius aduerfarij ezube.]

Hypecrite.)Proptetea vocat hypocritas,quód cüm

labant. Aliter Beda, Merito, inquit, bypecritarum,id em
fimulatorum nomine notat, quos ,cum magifiri plebium vi-
pon puderet. — :
Vnufquique veffrum fabbato non folust bouem faum,
aut finum,) Aptiffima refponfio, in qua fingula ver-

|baemphafim habent. Primüàm quód dicít, v»s/quif-|
F que veflrum , pxoprio ipforum exemplo redarguit ; &

exemplo quidem non fingulari vnius , aut alterius
eorum ; fed communi omnium, vzufquifque, inquit,
veftrum. Deinde quàd dicit , bouem , aut afinum [aum,|
düobus inertiffimis animalibus filiam Abrahz op-|
ponens. Bouem , & afinum potiffimüm nominauit;|
& quia duo funt animalia maximé domeftica, queq;
ad prefepe ligari folent, & quia minime indigent cu-
re. Minüs enim mirum fuiffet equum foluere, &

reprelienderet ; Chriftus eius fimulatam malitiam|-
|detegens illi refpondit; atque ita refpondit,vt & Ar-|

Ícerent verf:17. populus veró ab eo defeníus lata-| -

id inuidia facerent , religionis ftudio fe facere fimu-|.

aquatü ducere;quàm afinum, & bouem,quia equus |

nobilius eft animal , maiorémque requirit curam.*

Voluit

J Mu
B
; ? J ) W;
m

o
more s EE

It0 Ij

!mïnfä.
lu f

IN Df

Tl

E L
MEPSN

!

il

1 g
Mi
piüici
m o
(Oto cal
fjæ d
ctib it.
]uo (n P
1, lo

1f

arit

vx

—

REU

Ea us UINXEY CAB QAP. E - atcroa-
, x ol þ imalia curare; À |arsumentantur vero fimile non effe Pharifzos pei
v B Voluitergo fiznificare magis eos ea animalia curare; ?OFmenf ". chnuba PC i ideam d
' Ooiuit ergo i9niic ; Ines,prop- üaiuros rure 3 s QT -
" |B H ima cara opus eft, quam homines,prop inieraret, videntur ita loqui quafi exiftiment non
ü&'& : .qulgbllï Lnlnll( lx bos &aünus)ied omnia omniuo nïlgrlr(-t, V1 Cln ( . f H* cl*lï- d,)biuü] non (][,
Y ^X jter quos non (tolum d ecifH [nb pedibus| — j nili in Iadza Pharifzos fuitle; cu: w lo
Oxbug - [('ï.q , it F&b!ä(f/llpi Pg.--,. : s ^ m jarit Omnia, Pnar ;
: p* d | 0mnia,nquit ; | ! " t, fuitfe Pharilzos , EE
* ; $, animalia faQaa funt. ' | pecora campi,con-| |vbicunque Iudzi erant, : uv qerptrant vbi
?W Makc * S.äeim,mes,(y'bmes pnmerfü-f':"/;'/"r (-715 f]fw aitg )P';m- enim ea fecta tunc occupabat. quule dfcn/zälüEäuäqucïu"
flüo. - EM * ) Dcus Accret , dc - t n : u . : Pb5arilet [e f??fe.f,: miaid
E ; D B [llt) J4 Fe : ;
lil | (; bobus cara ejl Deotan propter 1 ( o : nni cffello Galilea , e7
a4nth, lus, Nunquid d2 bobus curae » legis dofdores , qui venerant ex om i £4 v
i [ BD daquare bouem,& afinum nomi C E Ü ;j Nullum ereo caftellum crat;
s ?* — du Ambrof & Bedaq racitébouem, &| — |[wdea, qg* lerufalem, Nullum T lib 6
iülj?e:wxä nauerit; aliam rationcm aïel'Llllf,.VF(r aopponeret |vbinonelffentPharifzi. D. quidem Augutt. iii f'.
i ainum omnium animaliam &Uäfd(f lmfi'caïpt quafi contra Iulian. c. 8. in Ierufalem hoc putat cfle fa-
" MORU NU * ignincarct; zxtr i : ERN ^nrrel
r ]5 ' Phari(ï&is,fapicn.npf&que,llhs c] : iens, Cognowit bas| B i&um;fed libro 2.de conf. Euang. c.75 videturfenure
ln ] : p 'HisiChtcntlümomjmþ, i :cidiffe in Gali:
| propheticam i dumini fai fraeb 4utemnon| — accidillein Gatiea. — d uo
K PGJFZ],Q"'"F*&:W**MWPM/IP? us 1(" 13, Ptzterea Ext, (7* vade biney quia Herodes vult te occidere,) Q
^ 4 * — z p » x * " u z
"m . ä cogouit , g* populus waews nanm:e![w:;t a1. 1 Suod mul| |janimo hoc Pharifei dixerint, Euangeliftanon in-| .
: | ts | 3 actit addquare : n . a lus fa-
m jqnodaic /älmtäpmffm,!ydmï &q 'ä,n?im' ofitis dicat; fed omnes auctorcs putant, non vt eius 1&:
difeny o maioris operz , atque laboris eft ; qu p : Claca fed vt à íc potiàüs eum ablega-
. to malaris Op x esab mfirmitatetua , quod fo-| — luti confulerent , a AE [ :
i. manibus dicere , Dimiffa esa "Uï'"gf litll)ï Hancaa»| |rent, id illi dixiffe. Cyrillus apad D. Thoimam
tMar. lum fecerat Chriftus. AA hec C1uol, eqt no;nine s Thcophyl- & Euthym. in comment. , Qä()dþW.
us Nb re : " | E : : RC 1im Dha. :
| tein ]Gj;',;m "A braba. Non enim qïu 1er ,m | lab is| Ifacilé credamus , ingenium 1Pium P guo;c(que P:a
TAT : r fed vocauit filiá Abrahz, quo magit: hs s . Nemo enim ignorat, quàm E |
l ed voc . : ; ad em
tind. neris appellauit, , ieris cuiufcunque| — |tifieorum perfuadent. - , : |
h - antithefis eluceret; cüm enim mulieris culuicu q t iniquo, & infenfo in Chriftum animo fuerint, eo :
WA EULILCA * g i. » k :
N 35 : DC à cura ecrat, ; ? . N lv
At ! maior vtique quàm bouis, & aü.lu äïbïlärahæ id eft| C |peiores , quód beneuolentiz cau :ï , VtThe OPhJ.IR&' :
hw 1. ts | awhi ior eius, quz filia effct Abrahae, 1d ci g -quafi falutis eius curam haberent , fe dicere|.
MAT j ,, tüm muito ma iil l (üb diaboli tyrá- ait, & quan 1alutis : E 5d
TE | 1xe,cüm ad populà Dei pertineret;u : 3 ingebant ; re&téque id quidam probant, cx eo quo
M pR pR a Denique quod addi,|. |hngebant ; recteq em 1 tem-
N | nide velat capuaa n E gq :»-4 Sienim nó| jidem Lucas dicit c. 23. $. H"Od*m, usv
a - | Qum alligauit Satanas ecce dezem Q 0i Mn? ilfet, videri pore cupiuiffe Chriftum audire, & miraculum cius| :
w à Satana,fed à cauffis nacuralibus ligara fui t-,ä Sata-| aliquodvidere; & ex co, quód cum ad le Pilatus |
HU t ! : : " aute à . -| | E : : 1 ho
Wl - poterat nà cffc die fabbati (oluc:*nda,cum. 1.9 : ieffet| — Ivih&tum miáiffet ; Impunem lc?mat', Itaque pre
Á gmï : ajid clbà cómuni hofte generis homani zgaäa g Ibabile non ett, quodalij dicunt , "Pharifzos fubmil-
d COTDaD : 11C : , ; M. ^ripie ma- : - : w E 1
;; m! quocüque téporc ab eius mambgs erat cripié a,t E fos ab Herode fuiffe, vt id Chrifto dsnunnafent,
'ääu; 1 | s n täbbati,qUOdïdClä]CP mü'l"tïluï)dta(tfugd té- ideóque à Chritto ad Herodem remilfos, vtäu?lï] |
| itiao: na liberarentur. vim etia nabet, u E ilonn Credibile etiam eft fal-i |
| : | mmesaSacam.hbc*z/alCQx a | d osGrouluntkBdderenr, C : ) eit ial ;
ufon pus) quo ligata fueratexprcmt, ecce iam 4ccem e7 gfïo | äuln col; yüriarémi di[ïïpa[ï?ï Herodem infidiariChri- :
T N : | : E du OS um | : : A
:O;Im,go,',ï | hdU nans 86 Adg tépus tépori illi opponit, cäLilc? uo| |íto; necenim apud Euangcliftas legimus Chriftum R n
Mib . : : : ml ; : q-| Ttipie
m;gääc | & afinus ligatus effe folet, dimidio m?']är'mï 0;?30 D |vnquam ab Hcrode quzfitum ad mortem. Tri-|. ii
g,t | 2 EL 4 o-|2 m i um |Phazifzis. P
..a::[lnisfmuli- CEPOI'C fohutur,&aquatu düCltüE,qUä ä 1caä:;e Bs lex s eem n]älitia in IulS érdt, & qUOd mendacmm Pharifz s'
ema w i " : J $ ? : * M V
wdïäü.wf uem & afinü,cüm pet medium tàtum diem 1 öfh" L E inüabant : dé quód Chriftum , vt inde difcedercr, -
ligatus fuitfabbato foluitis,& aquatü ducitis, Mep: I lebant deterrere, & quoód fingcebant fe illi velle ]
4.- : E i : N 1
H [5 " h 6 permediü diem,fedperannosiá| |vo ! xindacia t eeebib r CC
fili Abrahe;que nó p inó vultisRefutauitIre-| j|coníulere. Speciem mendacio p
" | vfus loci decé & o&to ligata fuit;folui nó vu tlQ.d deslib.i.c! lidem Herodisloannem Chrifliamicum, atque pra-|.
| Aitios o neus cx hoc loco Valentinianorum ogdoa: icfabbadl — cpetuceecidler Panecbant f& tiece, us ab us
"- jttahmwdfco libro vero 4. c. 19. docet Chrittum dieíaobau dem Herodc Chriftus occideretur, quod maximé
z cos, s L d- - tur, - - d EUV
E puenis n E RChec Que icquu?ica '6 capiebant. Quod ipíum indicium cft/ cos etiany
215 : ; " * 26 CXD - s K Ms W du
"?ü*» víquead ver. j. in Matthzo c.. 7, 1. & 25. expix É [mendacium illud compofuifie. Sicnim vcil';lïlf'((jiü*
f amMy s 4 : : : : Y a( hM . £^ r
EE d ' dédie fa&um! |quod dicebant, credidiflent , Herodem infidias
feos t x 3t. /n ipfa die;) Lucas quod fequitur code le - Chaito p n ihonuiffent , vt inde difcedc-
» d* . " . rare- É - 1 TA ' EM
ï !5 dicit;que ugertexa i MM fUPïjäfa;C ret , fed vtibi potiós maneret, vtocciderctur. Ma
x'( a ; , i^ 7 edie m 3 ** : 3 D ag ER : , Hs . -
quia: feratur,omnia enim;quz mp.tananatut*g(ï. diier is cnim mori eum , quàm difcedere qupubant, ab
g cidiffe neccffe n6 eft; & eft fortatle probabi .xfz-lsfu.lb t ?dcirco difcedere volcbant cum , quia non fpera-
, * : : : . ) N , . " a : ? vd ; : * & L . ,' ? M :
W"J'J'y; Ío accidilfe tépore ; cum ea Matthægs dmcg lsf 5 à |bantfore, vt pofletoccidi. Mitterein exilium u N
- RUR i UE M plOleadllï e.ne,q.uf;l nantur , quem occiderenon poflunt. Expreflum eft'; ii i
] 1 1 ; l [ a.— ? i U i PX P '- SEROUR '.
p Chdhadseses um L Niagmg Ullfsflcl us in Pharifzis hzreticorum ingenium. Cum ad 9—?1 |reciei
i : & 923 « : : 4 . . pR
| gumentum eft,quod vt paullo poft probaruri n " uam docendi caufa venimus vrbem , ipfi haretici
" | hoc in t;alilza cótigeritilla verb omnia,quaeà verfu| — |q a : X A L B conit:
s : i as n uN lil: iàcontigiffeex| |íe Catholicos, & nobis amicos . ;
Wt o 24.Lucas cómemorauit,in GH E us lium dant, vt inde difcedamus , in magno nos ha-
;""-Gi"*f' | Mattheoc ;. & 7.& g,mamfc&m.n : E SMINNSEE E teticorum nobis infidiantium periculo verfari. ——
mod [ pitis j dixit Chriftá vt mulutudmefugercï, in mon- zi Etan illis , lte , 7- dicite vulpiilli.) Admirabilis :
$s » M iv - * 1 " [] a a , j
lrers rem fecefliffe;ibique cócionem habuiffe il a.m,quäï interpretatio Cyrilli, quam D. Thomss rcfert, mf | |
'emquir,, Itoto capite $. 6. & 7. enarrauit , quam 1n monte us nb L Cyrilli librü habemus, & '?"hwphy :
';,,,W, llilzez habitam fuille nemo dubitat. Et-prmcxg?o, ;rei & Euthym. in comment. huiusloci, Chriftum nOï] |
ia j 'cribit de monte defcendiffe. Eodcm. u (liei,dem Herode;n ; fedillum; qui hoc dcrat vulpem lapï. : Y ;
| j s 4 : (v 53 ; * S . m RCR ; i S :
VE quo fuperiora dixit ; ve.I quo dc(:cendlt , qf][? Con. b N m dubinmtit quin Huo(?cm C uiftus :
mauz*?i | :ft, hoc quod nuncífcribit, indicat accidif e. s imelligivolueritaWAn"ïbmwer'l'&"'mpm'ng'cx' |
" 2 Pa . z 1 * » 1 i j . |
CJ,E*(U' j H.O'HTC autcm l'wc in Gahlæa CX CO (atls apparetï g:']on onit Vlïlp(ïfn autcm Herodcm gppcuat,V[ B( da ait, ]
'fm | s " : us PHESSUM e 1 oTA UE 4 À ï
3[6 Ó Pharifzi metum Chrifto Herodis mllcmftda quïidam kpral)ffr fraudes ems, ec dolos , a& od pla.u jmædï ft enimal;
'"'ch;us | lnifi in Galilza dominabatur. Nam quod qu P - UUN . crm k |
)d . , Dd pE r2 2 ' BIN .

| ï*x
1
[

u o E

--

x Ra .',,-,4.,",;
sl aR

! i

279

|. Herodes

ähæECKiCOtu.

| ty pus,

|
|

- Hodie, &
cras , id eft
breue tem-
pus.

|delata hominem irritare , vt quodante fortaffis non

" i5 fowea [emþer latere defiderans , odore etiam tetro þ-u—-ï

L^55 7* nunquam retlas itineribus, (ed tortuo[is anfrathibus| -

currens. Que cuntla bareticie, quorum Herodes typum tenet,
congruunt ,qui Chriffam occidere , id. ef bumilitatem fid.et
Chriffiane credentibus eripere moliuntur. Mitü cur Chri-
ftus de Herode abíente ita refponderit, vt vulpem
fine vllo, vt videtur,commodo,; magno veró fortaffe
periculo, vocauerit. Poterat enim ea vox ad Herodé

4

cogitauerat, Chriftum interficere conaretur. Voluit
opinor , Chriftus oftendere Phar/feis terrorem fibi

Herodis obijcientibusifc ab eo minimé timere, nec

fLatim re ip(à docet,vulpem appellis eum,quem fibi
illiad terrorem tanquam leonéobijcicbant. Ad can-
dem libertatem , & intrepidà animi magnitudinem

|perrinet,quód non alios;fed illosipfos, qui fe deter-

rereconabantur,Herodi renuntiare iubet, & quod
ait,Ite drcire,emphatica enim verba fant.

Q tertiadie con[ammor.) D. Auguft.lib. 2. de confenfu.
Euangclift. c.75.& 76.& lib. 6.contra Iulian. c. 8. &
Beda in comment huiusloci myfticé hzc omnia in-
tellizenda effe putant.qua(i Chriftus non de ijs.quos
à dzmonibus, & ab alijs morbis liberabat, 'fed de

| Icorporc fuo myftico locutus fit, qud, ait D. Paulus,
Coloff.:.14.

eft Ecclefra,in qua primo die demonia eijcit,cüm ante
baptifmum homines, per fidem à fuperftitionibus
demonum liberat, Secunda die virtutes multas per-
ficit;càm homincs poft bapti(mum, fecunà n prz-
cepta fua facit vt viuant.Tertia cófummabitur, quia
in relurre&ione adangelicam perfectioné cius Ec-
clefia perucniet. Veram interpretationem huius loci

citat,tradiderunt, Chriftum per hodie, & ctas non
certos dies,(ed breue fignificatfe tépus; tettium vcró
vocalfe dié quidquid poft breue illud tépus fecuturü
crat : vtapud Olee c.6. 3. rficalit nos poft duos dies , m
die tertia fs [Gitabit ms,id cft breue poft tempus.Quan-
quam meliüsfortaffis hoc loco conueniret, vt per
hodie , & cras multos potiüs dies ,lorigàmque tem-
pus intelligeremus, quem fenfüm'idem Theophyla-

dicimus etiam, atque ctiam , non intelligimus raró,

. jfed faepe ; frequentérque; & , vtait Theophyl. Graci

vulgo folent dicere , 797 zv at MUAT CO. , TT HU CAOV :£
o ' d d et 2 IJ*F: » ^j 5 e j

«pxouzl , dic Dominic&, & fequenti proficifcor ,1d

eftpoít certum tempus. Hodie cnim tempus pra-

gnetur,nón folàüm longum , fedetiam infinitum fi-

huc tempore idem facturum , id eft non quoad He-
rodcs,fed quoad ipfe volucrit.Propterca enim,vtre-
&e Theophyla&us obferuauit;ita refpondit, vt nihil

aliud diceret,quàm fe miraculafa&utum; quod non
videtur ad rem,de qua agebatur, pcrtinerc , nifi con-
hideremaus voluiffe Chriftum dolorem illis augere.

ch(þondet crgo non tam Herodi , cuius metum ipfi

propter illum minüs fe liberé locututum effe; quod;

Ecce eugito damania , cg7 fanitates perficio bodie , eg* cras,|.

Theophyl. Euthym. & Cyrillus, quem D. Thomas

étus videtur attrigille, Quemadmodum cüm Latiné

fens,cras faturum declarat, cui fi tcrminus non affi-.

gnificatur.Hoc, inquam, mcliüs videtur in hunclo-]
|cam cóuenire,vbi non idagebat Chriftus , vt Phari-
|íeos cófolatetur,quodprofe&to feciffet, fi illis figni-
ficaffct breui fe poft tépote moriturum. Quid enit.
crat quod illi magis optarét? Sed volcbat potiüus au-|
|gere materiam inuidiz, atque doloris. Illi dolebant
|quód demoncs cijceret,& alia multa miracula face-
[ret ; ille refpondet, quo maegis dolcant, fe longoad-

A

B

C

D

"-IOAN. MALDONAII COMMENT. 85

illis ipfis, quos (ciebat miracula (ibi inuidere, mor-
témque citam optare. Atque hoc fenfü vezum eft,
quod ex Cyrillo, Theophyl.& Euthym.fupra citaui-
mus,Chriftum non Herodem, fed Phariícos ipfos,
qui Herodem fibi minabantur, vulpem appellaffc,
Non quód hzc verba de Herodc non dixcerit, fed
quód in perfona Herodis , quaim illi ibiinduebant,
vtipfum deterrerent,cos notauerit, atque refcllerit.
Quód autem dicit fe tertia die confammatum iti,
non dubium quin mortem fuam declaret poft bze-
uc futuram tempus.Solet Chrifti mors confümma-!
tio appellari , quód in morte Chriftus omnia con-!

Jverbum 704 , quo fepe de Chrifto loquens vti-

lummauerit, omnibáfque officij fui partibus per-|
functus faerit. Heb. 2. 10. & s. 9.aut, vtalij putant;|
qüódper mortemad confummationem, idcft per-
fectam gloriam tranfierit, quod proprié fignificat

tur D.Paulus. Ergo indicat Chriftus his verbis fibi
cóftitutum eíse moriendi tempus , quod nec ab Hc-|
tode , nec abalio quopiam brcuiari poflit; fc quan-
tüm ipfe decreuerit,nó quantüm Herodes,aut Pha-
tilzi volent,vi&turum effe.Tem poraautem przíen-
tia pro futuris accipienda funt. :
3j. P'eruntamen oportet mebodte , €7* cras , €7 fequenta
die ambulare;A dem Auguft.& Bedain ijslocis , quos

loco idem effe, quod ire in Ierufalem;quia ftatim fz-

||lerufalem ire debeat. Quia non capit Propbetam perire ex-|

a leru[alem.Eodémque modo Thceophyla&us vide-

tenebris Ioan.8.12. & fecundum carnem ambulare Rom.8.

cam, Latinàmque manaucrunt. Quodenim paullo
ante dixerat,Z«emonia enció€7" virtutes petfiao , alia nüc
dicit phrafi «mbulare. Quo autem modo dicat fe ter-,
tia ctiam ambulaturum die, id cft miracula fa&uri,
officióque fun&turum (uo ; càm paullo fupra tcr,tiäx
c die moritarum fignificaffet, non difficilis cft que-
ftio. Significaucrat fe tertia die , ideft in fine tcrtiz
diei,in finc eius temporis , quod per tres dies defi-
gnabatur,moriturum. Significat nunc tertio ctiam|
dic ambulaturum,id cft per illud tempus , quod per
tres intelligitut dies, opcraturum. Quae non modó
contraria nop funt, fcd funt pene idem. Maior cfl
quzítio, &ab interpretibus minüs animaduería,
quidfaciat illa particula Fersntamen : Si fenfus fupe-
riorum verborum cft,quem Theophyla&us, & Eu-
thymius efle putant , vt fignificet Chriftus fc breuc
poft tempus meriturum,re&é fequitur , Feruntamen
eporter me bodieye7- cras, « fequenti die ambularetanquáa

[eft,vt ron breue, fcdlongum potiüs tempus ffïgniä-z

inja Prfgrc-cdfntia,fcd ad illud tantàm vltimum,ers ter-

|culafacturus;tamen illudipfum tempus nec Hero-
des, necalius quifquam breuius mihi poterit effice-

ire,quin tcto illo ambulem ;aut, nemo me illo ipfol
jemporc,qnod mihi conftitutum eft, prohibere po-| .
|teri;quo minüs ambulem, ideft ofücio fungar. Sin

alter fcnfus, qucm illic magis approbauimus, verus

cetur,minüs videbitur particula,vernatamen,conuc-
nircifcdtamen cóucnit. Refertur cenim non ad os-

fuperiore verfu notauimus;exiftimant, esLulare hoc -

quitur, quafi caufa reddatur cur ambulare , id eft ,in-

tur intellexiffe.Meliüs,vtarbitror , Euthym.idé effelstute| —
quod operari, vt ambplate,dum lact babetz , id cft ope-jdé valet,

( : : « Iquod op£-|.
ramini Ioann.12. 35. & Qwi fequatur me ,non ambaulat in ?aï;, TAT

4.& alia fexcéta,que cx Hebrzorum lin oua in Grz-. " "
? Biurn

dicat,quamuis breui tempore victurus fim, & mira-|

tia dieconfummor,quafi dicat, quamuis tcrtia die;id cft
poft tertiam dicm m oriturus fim,tamcn interim nc-|

mn———

'obijcere conabátur,quem fitum effe fcicbar; quàm

— t

mo.

« Ml -
p

EL

Joj

diseidladi . " i a ss

— M

Ddbl r b

LT .

szEltam,;l |
UI ,
lO

lens vt

It u-
^ *
:xiï-«ähä'

f D
MM
D. T w I
)-Q*Gï)hdü !
8 4 'I
at
N] ;* FE
m .ï:ï:m ::*

!

PA jdalr i
ASIC II

um

,v ] ul | 3
ALUS -

(da m K u
j ! ! l *
T'o!df f/! " m

dlope-t
M
lM;Mf läm, |
Rn |

d -

! i
amullo
: Lälnüäi
in

a

4 45]
UTR
&Aä»lüï,ä

Ia ,
:?S ggöuïn !
t
o N
i
« Qu
.))H*OUFG
enonmo
, ; i
!
, Mu t

!p, l
jnadtto)
FE
ial
« L
"d X
: Fal
m V

1
fmnim
j

'4;;3, (,Iänquï
d

g Ht
rj
jll 1pf0,f
ibatj'

?U W;
U f?ä'" m/

f(f'!;æn UC*

E

:

1
1

: T ( LAX T PUR "

281 " EL IHJEN LVCAE

u Bo s

CATP. XIII.

285

Ifno me impedire potetit;

quo minus hoc intcrmc—)
dio tempore miracula faciam. Quod autem dicit,
Oportet,non fignificat neceffitatem, vt Cyrill. ait, fed
potiüs voluntatem. Oftendit enim fe pro fuo arbi-

dem fentio,neceffitatem quidem fignificat,non qui-
dem moriendi, fed non ante tempus illud à Patre
conftitatum moriendi, Non enim id Chriftus age-
bat, vt doceret fe moriturum efle, fed vt non ante

bertatem quidem fuam , quódipfe fibi ad morien-
dum pro füuoarbitrio tempus conftituillet. Hero-
dis veró neceffitatem , quodin eius non effet pote-
ftate tempus illud anticipare. Huic fimilis,ett illa
Íententialoann. g. 4. Meeportet operari , denec dies
Quia non capit. Prophetam perime extra Iera[alem.) G.
vx àd eyea ; fiue vertamus , non contingit, fiue,

lextta leru-

!|
|

im od -

X s
ifiei non
potei. «

|. Prophetz

E m . . « » T $
f& ocifi. chiclem in Chaldza occifos efse tradit Epiphanius| .

impoffibile eft , nihil ad fententiam refert. Nec

cnim fenfus ef;autnunquam omnino contingerc,|
(aut fieri nullo modo poffe vt extra Ierufalem Pro-

pheta percat. Sed vocat Chriftus impoffibile , aut
non contingens, non quód contingere omnino nó
polfit.fed quódraró fiat, ídque per hyperbolem , vt
cius ciuitatis ingratum erga Prophetas animum no-
tct, quz víque adeo eorum efset cedibus afsucta , vt
id ibigloriz duceret, egreque cius ciues ferre vide-
rentur,fi quis Propheta ab alijs, quàm ab ipfis occi-
deretar, Nam Ieremiam quidem in ZEgypto , Eze-

itm vitis, & Dorotheus in fynopfi, & quo té-
porelezabelin Samaria regnabat;greges ab ea Pro-
phetarum occifos legimus 3. Regum 19.10. Ariftote-
les quidem Grecéloquens, cui verbum s & £yclai,
familiare eft , femper ponit pro eo, quod ficri non
poteft. Eodémque fenfa Tertullianus Latiné ex Lu-
ca reddens folet diceresen capit.Qui Prophetam hoc

*

E.

trio,quando voluerit,moriturum. ÁAut , vt ego qui4

decretum fibi tempus moriturum./ Suam igitur li-,
ibertatems Herodis veró ncceffitatem declarat. Li-|.

D

A loco folum Chriftum intellizunt, vim mihi fenten-

tiz nimis at&tando videntur eneruare. INon enim

czdem accufat Chriftus Ietofolymitanos ciues; Nec|
futuram tantüm cedem fuam , fed etiam prateritam|

mentatur fieri non poffe,vt ipfe; càm Propheta;atg;|
adeo Prophetatum dominus fit, alibi quàm Icroífo-

fe loquitur folosfed illiomnium Prophetarum cedé
tribuit, quiaipfa maximam eorum partem occide-
rat,féque Prophetarum carnificinam exercerc proft-
tebatur. Quemadmodum cum illis dicit, vf vesrat fa-
per vos omnis [anguis wnfl us , qui effafssgnfl a fanguine Atbl
mfei v[gue ad fanguinem Zacbarie Matth 23.35. & fupra
C. 1. $0. $1. Monet Theophylact. non imponi Iero-
folymitanis ciuibus peccádi neceffitatem ; fed figni-
ficari ideo fieri n6 Po(ïe,quia illinolunt. Iddub;um
jnon eft hanc effe verborum fentétiam ; at quoniodo

mant füperius illud verbum ambulare idem ctfe quod
ire Ierofólymam, facilé verba coniungunt ; caufam
enim reddi putant, cur dixerit Chriftus fe Iero foly-
mam iturum effe,quia fierinon poteft, vt Proptheta
alibi moriatur.Nobis veró, qui eam fupra opinioné

to lizc verbaad id;quod proxim? przceffic efle refc-
renda,fed fenfu penitus alio. |Dixerat fe moriturum,

ftinatum tem Pus.facere miracula , & explere partes

n«l

à nobis tractata funt.

N

*

^i

tantüi ob fuam;(íed etiam ob omnium Prophetarü]

omnium Prophetarum illis exprobrat.Quin ex fre-]
quentibus Prophetarum cedibus ibi patratis argu-|

lyniz occidatur. Hic fenfus ex fequétibus confirma-|
tur,erufalem;lerafalem, qua occidis Prophetas, Necibi de|

füperioribus hzret? Auguft. & Beda, quíque exifti.

refutauimus;foluédus adhuc nodus relinquitur. Pu-] .

fednon ftatim,vt illi minabantur; quia adhuc opor-
tebat (e hodie, & cras, & fequenti, id eft v(quead dc- A

omnes officij fui.Idem his verbis cófirmat, nó poffe
fe ftatim occidi;cüm in Galilza effet, & fieri no pot-|
fet; vt extra Ierofolymam Propheta occideretur. Quq]
reliqua funt víque ad inem capitisapud Matthzam

^ i . v PUR »
— fmdbismen E a Il

Ierufalem
maximam
parté Pro-
phetarum
Occidetat.

| |

Bd

*

]
1

la. 75
1 Matth.25.
b.12.
Inf.18. c.14
I Tob.4.5.7.
Prou.;. b.9.

Matth . 2z..
AX. —
Apocal.19,
b.9.

Matth. 16.
; [d.57.

: | Matt.ro. d.
28. & 15. d.
24. :
Mar.8.d.34

Prouer. 25.|

bentibus: i. quiaomnis, qui fe exaltat , humiliabitur: & qui fe humiliat , exal-

Inos diuites zne forte te & ipfi reinuitent , & fiat tib'i'retr';butio. 1. fed cum facis|
|conuiuium , voca pauperes , debiles, claudos, & cxcos: 14. & beatus eris , quia|

|X non odit patrem fuum, & matrem , & vxorem , & filios , & fratres , & forores,

; ; D : .. : ' !
lenim ex vobis volens turrim zdificare , non prius fedens computat fumptu

185 JIOAN.MALDONATI COMMENT.

Cs s db n s es i n CR o d n Cs o i n 6s s d n O v db i
uU EU EEE
; '"*/(*ïw eajpe sJ 63;3 Y -cät.)»ï)ïää - '(&70 Ukcæ äæäæäæ

QUE poweTqé *»cpppos

! g&ïä

€

( -s Legifperitos,& Pharifeos,dicens : Si licet fabbato curare|

tabitur. 12. Dicebat autem & et, qUi Íe inuitauerat : Cum facis pmndiuri*i", aut
ccenam, noli vocare aniicos tuos, neque fratres tuos, neque cognatos,neque vicl-

non habent retribuere tibi : retribuetur enim tibi in refurrectione iuftorum.
s. Hac cum audiffet quidam de fimul difcumbentibus , dixit illi : Beatus, qui
manducabit panem in regno Dei. 16. At ipfe dixitei: Homo quidam fecit coc-

^ od

inuitatis vt venirent , quia lam parata funt omnia. 18. LE cceperunt fimul omnes|
excufàre. Primus dixit ed: Villam emi,& neceffe habeo exire, & videreillam : ro-l
cote habe me excufatum. :9. Etalter dixit : Iuga boum emi quinque , & eo :

m : b i. -
probareilla: rogo te habe me excufatum. 20. Et alius dixit: Vxorem duxi , &|

P N
&

iratus paterfamilias , dixit fezuo fuo : Exi cito 1n lEla*ceas , & vicos ciuitatis : & pau-
peres, àc debiles, & czcos, & claudosintroduchuc. 22. Etaitferuus: Domine,

j s : : ^ : ' E ; jj s : þ
actum eft vtimperafti, & adhuclocuseft. 23. Etait dominusferuo : Exi in vias;|.

& fepes: & compellc intrare,vt'impleatur domus mea. 24. Dicoautem vobis
quód nemo virorum illorum, qui vocati funt, guftabit ccenam meam. 25. Ibant]
autem turbz multz cum co : & conuerfus dixitad illos: 26. Si quis venit ad mej|

POR

1idhuc autem & animam fuam , non poteft meus effe difcipulus. 27. Etquinon
baiulat crucem fuam,& venit poft me,non poteft meus effe difcipulus. 28. Quis

ineceffarij funt , f1 habeat ad perficiendum, 29. ne, pofteaquàm pofuerit funda

— meptum, .

nam magnam , & vocauit mujtos. 17. Et mifit feruum fuum hora ceenz dicere| .

idco non poffum venire. 21. Etreuerfus feruus nunciauithec dominofuo.Tune] — —

aseer ÉL N n2

qe

,/3'

j um
" L |
Mp

| i *

"

Inf. cap.r9.

d- duo.Matthei
138.11.

| Quo ani-

mo Chri-
ftum prin-
ceps Pha-
tifzorum
inuitaue- .
tit, :

|risfabbato curate , fed id eos feciffe credere debe-
|mus , cüm apparet aliunde diuerfo tempore res fa-

:

- |quodammodo , quo illum caperet, in iFHS , quas illi

284

IN LVCAE CAPR. XIIIL —

Qui habet auresaudiendi, audiat.

E MNESP SINP

1äwentum,ö: nó potuerit perficereomnes,qui videntjincipiant illudereei, 3o. di-
centes : Quiahic homo coepit zdificare , & non potuit confummare? 3. Aut
quis rex ituruscommittere bellum aduerfus alium re ie
tatjfi poffit cum decem millibus occurrere ei,qui cum viginti millibus venitad fe?
32. alioquin adhuc illo longe agente ,legationem mittens rogatea, quz pacis
fant. 33. Sicergo omnis ex vobis,qui non renunciat omnibus, quz poflidet,non|
poteft meus effe difcipulus. 34. Bonum eft al. Si autem fal euanuerit;in quo con-
dietur 5;. Nequein terram, neque in fterquilinium vtile eft ,fed foras mittetur.

gem ,non fedens prius cogi-

POT

—-285 u

V T fatium efh cum smntraret lefus im
- o 2" domum cuiu[dam principis Phariao-
AC 7^ rum.) Hic locus,vt Ireneus lib.5.'
3575 cap. 14. admonuit, proprius elt

$À quo hzxc acciderint, quod tamé
: *2 folet omnium Euangeliftarum
diligentiffime facere. Eo ipfo, quód id hocloco non

deamus, hec eodem loco , ac tempore accidiffe. Po-
tuit quidem res diuerfo geftas tempore propterar-

& ipfum aliquando , & Mattheum, atque Marcum
Ícpe facere folere frequenter adnotauimus. Nam c.
faperiore ver.14.fimile narrauerat exemplum mulie-

&as; quód cüm hic n6 appareat, non eft temere cre-
dendum. Sententia facilis , cum inuitatus fuiffet
Chriftusà principe quodam Pharifgorum , non re-
cufauit. NNam inuitatum eum fuiffe vero fimile eft;

Luce. Non fignauit tempus;

fecit , intelligere debemus , cum nihil repugnare vi-

xgumenti fimilitudinem narrando coniungere, quod f

non enim ad Pharifcos homines fibi tam iniquos
non inuitatus adiiffet. Satismagnze fuit humanitatis
inuitatum ad inimicum ire. Quod cur fecerit fepe
aliis locis fimilibus expofuimus. Venerat querere , €7
faluum facere quod perierat. Pxater eamalia hoc loco
ratio impuliffe videtur Chriftum. Sciebat, vc Deum
nihillatere poterat;qui in eo conuiuio futuri effent,
quámque faciendi miraculiin Pharifzorum oculis,
lac die fabbati óccafionem effet habiturus. Noluit
idoneam negligere occafionem verbis;fa&tífque do-
cendi eos, & iplorum in fabbati obferuatione fuper-
ftitionem coarguendi. Quo animo princeps Phari-
Íeorum eum inuitauerit , nulla conie&ura fufpicari
poffumus. Euthymius non omnino quidem malo,
lled tamen gloriz cupido id eum fecifle putat , vt o-
|(tenderet fe non ex illis efle, qui Chrifto inuidere vi-
derentur. Alij ad hoc ipfum inuitatle Chriftum exi-
(timant, vt infidias illi domi fuz poneret , & hamum

dabaf£, efcis conderct , experiens num fabbato cura-
ret , aut aliquid aliud faceret , dicerétue , vnde accu-
llationis contra eum matetia fumi poffet. Facit pro-
babilem fufpicionem, quàd dicit Euangelifta, e7" ipfz
ob (érnabant ewni5quafi ipla nimis diligenti obferuatio-
ne-declarauerint , quo Chriftum animo vocaflent.
Opinio eft Pharifeorum mOriïgus nóindigna.Quod

IN CM Pv T XEIIE-

À.

D

[l

Pharifeorum vocat , intelligendum eft non folüm
cun&os inter fe facerdotes, fed fineulas etiam facer.
dotum familias , fingulas fynagogas , fingulas fectas,
ac fingulas peneartes íaum quendam prncipem ha-

celleret: Nam & Zachazus ille princeps publicanorum
appellatur cap.ro.2.& przmeipes [ynagoge lupra legimu:
c.8.41.& alibi principem Iudeorum Ioan.;.r.
Et ipff. ) Pharifei, qui fimul erant inuitati , vt vero
Íimile eft,&,vt tradit Euthymius,LegiIþeriti,& Dha-

non vt venerarentur;quod verbum etiam obferuan-
di fignificat; fed vt accufarent,vt Chriftus declarauit.

