[mus,qui bene nobis faci.Hec enim videtur totà pa-|.

in abfütdiorem incidemus crroré : quàm in quo Le-|-

cum fecuti alij 2d fenfüm accefferunt , hoctota para-

.]bola concludi eum nobis proximum effe,qui noftra

indiget ope. Et quidem fi fpectemus , qua occafione

D

E

jà diuitibus,à quibus iuuari polfunt ; fedipfos ctiam

TEE
&
n.
£
LT
n
k
«
m
- RMek w
o
v
u
.
x
-
B
| U
m
et
£E
E
s
S
z
LT
$

igendi funt. Nefcio an,ïui aliorum non probo fenté-

1uftos,aut

gem mifitle, quz opera doccret; & id facere iuffiffe, A Agebatur de preceépto legis , Diliges proximnm twmm|.
- ftcut teipfam, id eft dc proximo nofttz opis indigentel
iuuando, hoc enim eft diligere: dubitatum fueratà

Legifperito; quis proximus dicendus effer;id eft quis|
inuandus , cüm indigeret auxilio. Id Chriftus docere|
voluit propofita patabolas fenfus ergo parabolz vi-|
detur effe,omnem,qui opis indigeatnoíltro/fiue eiut,
dem,fiue alienc fiteentis,nobis effe proximum.Pro-
pius,inquam, hocad fenfum accedir,fed nó attingit.
Nam & Chriftus non interrogat Legifperitum, cui
ille; qui inlattones inciderat, proxim us faillet, fe di
quis ilii vet.36. Et Legifperitus,cuiusà Chrifto refpó-
fio lsudata cft , non refpondit illum Samaritano , fed

.|Samaritanum illi proximum fuiffe ver. 57. Et fenfas|
anguítus eft 5 fi enim foli, quiindigent ope proximij

funt , finemo indigeat, nemo nobis proximus erit,
tipfa conícientia non folàm pauperes,& miferabiles

diuites à pauperibus tanquam proximos diligendos.
Probabiliffimé omnium;quos legerim,dicit Auguft.
lib. i. deé do&. Chrift. c. 30. concludi quidem Sama-
ritanum Iudzo illti, qui in latrones inciderat fuiffe

cfleac fi contrà concluderetur illum , qui in latro-
nes inciderat Samaritano fuiffe proximum.. Cócludi

qaem ex rpræceptovillb' diligamus. Atqui docert tacit?

proxim(ü; fed quia nomen proximi ad aliqiid eff , perinde

Auguftini
expofiio
huius loci
expéditur,

citofficium milcricordia,fi indiget, vel'exhibendum

dicabo quidin ea defiderari videatur. Primüm qui-
Idém duód,vt conclüdatur omnem homincm,qui in-
digere poteft auxilio;proximum effe;cócludatur om-
jnem,qüi indigentem iuuac, eius effe proximium. Dc-
[inde eum;qui reuera indigebat, & à quo adiutus fue-
irat; proximü fuiffe.Cur non recté conclüdebat Chri-]

autem eum proximum: elffe nobis , cui exhibendum|

.effet, fiindigeret. Si qua corum,quos viderim ancto-|-
jrum fententia fequenda eft;hzc fequenda cft; fed in-

iftis , & finc ifto circüit ? Przterea vidctur, fi ita cít

|erat, & ienotum peraliud non minüs ignotum pro-
|bauiffe, Quazrebatur quis proximus cflet, id cft quis
Jadiuuandus?quis diligendus? hoc Chrifto docendum

|mo iuuandus,id eft diligendus efl; fumpfit arguméti, J

perfonam (Probauir*. Putabat Legifpetitus aut folo
fo

randi occafioncm fumere. Nam ry3, quo verbo vfaj

queltio mota fuerit.id concludendum cffe vid&batur.i.. :

if'ümpfilfe pro afgumento Chriftus, quod probidum| -

|

Aud&oris,

- [
* C€r—, -
z —* , * E . oinitenrem —
L - E hs EEUMUNI E

orinj
TT
ts
Krbihs
3 tün
'edos,
duf A

r
»n:
m
MUAU
E fs
"^* h Muj
A w.hïï Va
* 1
SLEILULP
: .,»mm.
L

tl
m hh.
| dl MU

2 Proä r
hi vidt

: Iüdqo ,-fedïs,amaritmmin etiam Iudxo , ideft hoftem

. |& quidem Ier,,oifolïymitanum citiem, qui maiore mi-
[fericordia dignus videri poterat; quem non folum

à : "E E " * » h E : ; " CUM
Jergo non potius rogauit, quis illiSamaritano videre

|conüuincere, vt exempli euidentia confiteri cogeretur
- lalia neceífitudine definiendum.N6 cogebatur didere

proximum : fed.cogebatur cófiteri Samaritanum Iu-
|dzo proximum fuiffe.Iudzus, qui nihil egerat, vnde

2.2I

222

hofti proximum effe; quód fi hoftis hofti proximus
left,.omnem hominem omni hox.nnu habegdu.m effe
pro me—imo.Proþaui; ergo optimo,& -effïca.mgimo.
argumentandi generc ex.cffectu hoftem hofti , id eft
Samaritanum Iudzo proximum effe,quia fecit,quod
|proprium ef proximi , proximum adiuuare. Prop-
terea Chriftus in Iudeo, & Samaritano parabolam
ofuic. Vnus reliquus eft (crupulus,quód non videa-
tur Chriftus ad Legifperiti queftionem apté,accom-
modatéque refpondere. Rogauerat enim. ille, quis
(ibi proximus effet, id eft cui ipfe, non quis fibi bene
facere deberet,/ Chriftus refpondet; quis proximus

Fecitid Chriftus prudenter, vt Iudzorum notaret
mores , qui non follm alienigenas , fed ne fuos qui-
dem gentiles taaquam proximos diligebant;propte-

rea dixit illum, qui in latrones incidit, ab Ierufalem
inIericho defcendiffe ; vt indicaret fuiffe Iudxum,

[udzi alij,& Ierofolymitani ciues eius populares;fed
ne facerdos quidem;ac Leuita , quilegis obíeruatio-

- (nem maximé profitebantur;adiuuerint. Samaritanus|.
|veró,qui pro hoftehabebaturiuuerit.Samaritani igi-
- |tur probacexemplo in definiendo proximo nullam

amicitiz,nullam patriz,nullam gentis,nullam códi-
tionis,nullam officij rationem haberi oportere. Cur

tur fibi proximus faiffe , vt rectiàs concludere vide-
rctur? In promptu eft ratio. Voluit.Legifperitum ita

non effe proximum autgencre ; autamicitia,aut vlla|

Iudzum , qui in latrones inciderat Samaritano fuifle

fc proximü effe declararenon oftenderatelfe fe pro-

[quis fibi proximus effer, vc illá diligeret;iuuarétques
— neforte caritatis officia folis proximis exhibendain

ximum. Samaritanus veró, itaoftenderat, vt ne ipfe
quidem Legifperitus quáuis cauillator negare pof-
fct. Accedit, quód Legifperitus idcirco rogauerat,

non proximos cóferendo perdere videretur. Cuiac-
commodaté Chriftus refpondet;dum illi ante oculos
Samaritani proponit exemplum,qui in proximo cé-
fendo nullam generis,nullam patriz , nullam amici-
tiz ratonem habuiffet. Fade, inquit verf. 57. €2" t& fac
frmiliter.Quid ergozan facerdosille;S& Leuita;qui vul-
neratum-preterierunt;proximi noneraneHoc enim
videtur fequi.Nam & Chriftus interrogat, Quis borum.
trium videtur tibi proximus fauffe la, qui xicidit in latranes?
ver.46. quafi omnces certé proximi non effent; & Le-
Igifperitus refpondet, Qw fecit mt]är'tcardiam imillu,alios
cxcludens quafi nó proximos , qui mifericordiam in
illum non fecerant ; & refponfio. à. Chrifto probara
cfb,atque laudata.Erant illi quidem proximi,fed non
fe geflerat vt proximi;alter & erat,& fe vt proximtiim
gefferat, quamuis minüs proximus effe videretur; &
quia ab effe&u Chriftus argumétabatnr , & Legifpe-
ritus fimiliter refpódebar,dixit illum, qui mifericor-
diani fccerat,quantüm quidem ex operibus apparuit;
proximum fuilfe, quafialij non fuiffent. Etnon id a-

fed quis effe5ideo non eft exiftimadum colligi-ex hac

üt, ideft quisipfi, non cuiipfe bene deberet facere.|

gebat Chriítus,vt doceret, quis proximus non effet; |

C

D.

E

ïpatabola facerdotem illum;atqueLeuitam non fuiffe

iquia omncs vetercs Patres id tradiderunt magno có-

quanonomnes vtique conueniffent ; fed myfterium.

|cho defícehdebat Adamum, &in eo totum hominum
|genus effe,quià Ierufalem, id eft à grati2Dei, & ma-

imutctut Ecclef. 27. 12. Latrones , in quos homo ille
Jincidit demones effe,qui eum gratia ptimüm fpolia-

- |clamante, ZaZare veni foras(argerc non poteft. Saccr-

|humani generis eadem via, 1d eft in eundem: hunc

.|cam, & in hom. deanathemate, Ambrof; hoc loco.
. IHier.in epiftolaad Fabiolam , & in commenr.- in c.

Iriz. Caterum,; vt ad litteralem fenfum veniäm(i-ngu-

|bolis folerenó vt aliquid fignificetur , fed quia in te;

proximos, nam de eo Lcgifperitus non dubitabat
fed tantüm alterum fuilfe proximum ; quem non
xxoximum, fed hoftem purabat cffe.Hic totius para-
golæ fenfus eft litteralis;vtrüm preterea fit fenfus ali-
quis myfticus , non affirmauerim, negauerímue; fed

(enfu, eft valde probabile, non folüm allegoriam, in:
ctiam effe,quod Deus omnium mentibusinftillaue-

ri.Dicunt hominem illum;qui ab Ierufalem in Ieri-

gno illo dignitatis zradu, quo conditi fuerant, in Ie-
richo,id eft in abicé

in valleeffe; & Ierufalem vifionem pacis, Iericho
Lunam fignificare,cui ftultus ,id cft peccator ab Ec-
clefiaftico comparatur, quódad Lunz modiüm facilé

uerint, deinde etíam vulneraucrint, quia per pecca-
tum naturam ipfam corrupcrunt; adeo vt non qui-
dem omnino mortuus, aut omnino etiam viuus, fed
(emiuiuus tantüm reli&us fit.Viuuseft,quia & cófci-
entiam peccati,& liberum adagédum habetarbitriü;
mortuus vero eft,quia à peccati fepulcro nifi Chrifto

dotem, & Leuitam, qui eadem via pratericrunt , to-
tam vetcrem legem effe, qux hominem non fanaue-
rit.Samaritanum Chriftum,qui mifericordia motus

mundum defcéderit;in quo homo erat; & in equum,
id eft in humanitatem fuam impofitü in hofpitium,
id eft in Ecclefiam deduxerit; eius vulnera vino;id eft
fanguine fuo lauerit, oleo , id eft mifericordia vnxe-
rit: difcedens vero,hoc eftin celum rediens, ftabula-
rio;id cft Petro Ecclefic principi corporis,& fangui-
nis fui pretium difpenfandum reliquerit ; addens, fi
quid praterca ex fan&orü meritls, fuffragi(fque con-
ferret , id etiam fe ex fuo fanguine compenfatarum.
In hanc fententiam omnes veteres , recentioréfque
auctorcs exponit, nifi quodilli in myfterio propius,

dicunt.Hos potifIimüm auc&tores videre le&or pote-
rit,Orig.hom.in Lucá 34.Greg.Naz.orat.4.deThcol.
Bafil.in homil.in aliquot fcripture loca ; Chryf.pro-
pria homilia de hac reinter eas , quasfcripfitin Lu-

20.Matth.& Anaftaf. q. so. Auguft. fer. 17. de verbis
Domini fecandàm Lucam , & libro z. qq. Euang. c.
19.Greg. lib. 30. Mor.c. z1. Bedam ; & Theophyl, in
comment.& Bernar. fer. 1. de annuntiatione B. Ma-

larum partium , meminiffe le&or debet, quod (x pe
monul. nó effe fubtiliter fingulas parabolarum par-
tes explorandas;sadhibendum iudicium, & ex fine pa-
rabolz colligendum , quz fint eius neceffariz , pro-
prieque partes,que tanquam fapplementa;aut orna-
Iimentanarrationis adhibita. Multaenim diciin para-

in qua parabola confiftit;ita fieri folet;itàque fa&um
fuilfe verofimile eft. Eiufmodi effe arbitror, quod in
hac xpar'abol'a dicitur , Samaritanü in iumentü fuum
vulneratum impofuiffe,duxiffein ftabulu m, vinü,&

um peccati ftatum defcenderüt.|
|Ierufalem enim in monte,Iericho, vt ait D. Bafilius,

hilongiüs progrediuntur ; & alij plura;, alij pauciora]

De fenfu
myfítico
huius para-
bolz.

!

Ioan.11.45:

Patabolarü
pattes fin-
gulas nc-
ceíle nó eft l
examinare.|

-

bulario,

oleum infudiffe ; abeunté denarios duos dediffe fta-|

9-

r N
. ; E d : A EE /

ÉB4- IOAN. MALDONATI COMMENT. 214 | -
bulario;rogatfeq; , vt curá haberet ci^,fe;fs quid pre-| À |inde fortaffe nafcebatur , quod ipfius proprie cHE:J. LIMMP
terea in eo curando expendifferfoluturü.Hacenim| — |hofpes,& ci* magis intereíle videretur , vt nihil ho- : BM
omnia etfi diítinéta funt, diftindamtamen non ha-| — | fpiti decffec. | ( ' 1 ,
bent fignificationem; fed huc fpedtát omnia, vt in- Et buic erat [orornomine Maria,) Eodem modo de| [
telligamus Samaritanum illum omnia caritatis, &| — |Mariatanquam ignota loquitur, eadémquc ratione; 1'
|

miícricordiz erga proximum officia, qua exhiberi | & Marthe fororem cíle dixittanquam maioris mi-
potcrant, exhibuitle , & quia illaerant,quz maxi-| |norem.Ioannes c.ir.1aliaratione vtrumque conttra-| -
mé dcfiderari poterant ab homine vulnerato, ca in| |rio facit modo.Ná & de ambabus fororibus táquam|
parabola pofita funt. Cateras partcs fuam aliquam,| — | denotiflimis mulieribus loquitur , ex illiíq; Lazarü
ac propriam fignificationem habere credo. Na:m| — |carum fratrem defignat; & Mariam Marthe prepo-
quod dicitur homo ille cx/Icrufalem potiüs,quàm| |nit.Habuitnimirü rationem aliam,quód cá ijs axgc-l' ,
alio ex loco defcendiffe , có vt fupra diximus per-| B |ret;qni de mulierib" illis, quz Chriftü fequebantuz,! :
tinet, vteum Iudzum,& quidem Ierofolymitanum| — |fepceaudiuiffent, de quará numero hz duz forores
[ciuem fuiffe intelligamus;cui pFopterea facerdos,& crant,quamobrem notiores eran t,quàm frater ipfa- ;
Lcuita plàs , Samaritanus minüs caritatis exhibere| |rum Lazarus. Mariam verbideo Marthz præpolhir,"
d:buiflet. Quódautem inIericho potiàs,quàm in| | |quod illalotis i& ante lacrymis,capillis terfis , & vn-|
alium defcenditfe locum , quod ca. via celeberrima| - | &is vnguéto Domini pedib" effet notior, vt ipfe Io-

cflet, atque notiffima, quemadmodü fi Romze càm| — lannes fübiccit;verf, 2. Maria nf eratqua vexit Domi- i
effes, & fimilem parabolam proponere velles, dice-| — Imum vnguento,e7" exterfit pedes eius capillu [a.. | ïl
res Roma quempiam Neapolim profe&tum fuiffes| | — Qu« etiam [edes (ecus pedes Domini )Quam vim ha- .
|& quódca vialatrocinijs cífet infamis, vt Hieron.| |beatdi&tioillaeriam,nó fatis apparet.Quidam ficin | :
|in comment.in c. Matth. 20. tradit. Quód vero di- tCrpretantur,quz etiam fedés ficut aliz mulieres. At
citur fpoliatus primüm;deinde vulncratus;ac fcmi-| C |non nifi duarum mulierum Marthz, & Mariz men-
uiüus relictus, nihilaliud fignifica; quàm eum reli-| |tio fit;nec eft vero fimile domi fuiffe plurcs,nififor-| - |
&um fuiffe in ftatu maximée mifcrabili,& fpoliatum| — |taffisancillas,quasnon eftéredédumfíediffe,fedmi-| —— |———— Ilfïoïï
non folàm pecunia, qua fibi fubucenire poffet,fed! — | niftratfe. Alij etiam fediffc;id cft nó folüm ftando, &l | ii
omnibus ctiam veflimétis; ita vt nihilillireliquum| | quafi aliudagédo, fed ctiam fedendo ex otio atten i, , täïfn'

cílctquod poffet venderce.Praterea adco vulneratü;| — [ contéplabundámq; docenté audiffe Chriftü. N6 di(-|
vtÍemiuiuus effet,hoc miíerabiliorem,quàm ftom-| | [ plicet ; fed magis accómodaté adid, de quo agitur,|
|nino fuilfet mortuus, quo magis miferiam fentiebat| | exponi poffearbitror; vt hignificctur illá non folàm|
g : | . | ]|nófuille folicitam in parádis, miniftrádi(que rebus
39. Fatium eft autem,dum irent.) Dum pergerent| — | neceffarijs,ficut erat Marrha , fed etiá omnis quodá-|
Ierofolymam verfus , quemadmodum dixeratfupe-| | modo alteriusoblitam curz ad pedes Domini fedif-|
riote c. ver. $1. De cadem enim profectione agit ; & D |fe,vteius verbum commodiüs audiret.Aut etiam fe-|
lad cum refpicitlocum. Vnde probabilis conicctura| — | diffe,(icut fedebat Chrittüs;hoc excepto,quódadei?) -
ducitur,ca omnia,qux ab co loco vfquead hücEu&-| — altiüs fedentis fedebat pedes, & mulieris, & difcipu-| .
« |gehiftanarrauit, in eaaccidiffe profectione,antequá! — |]z nimirum more. Duarum hic perfonarum offi
j |Chriftus Ierofolymam perueniffet. cium obferuádum le&tori eft , Chrifti atque Maria.
Intrapit i quoddawi caflelium.) G. eic wl ,in pa-| — | Chriftus hofpitio exceptus, fimul vt eft ingreffus|
gum quendam.In caftellum Marthz,& Maricforo-| |domum , docet, & de rebus diuinis loquitur, &|
ram Lazari, vt Ioannesait c.i.1.quam excodéloco, — |priàs hofpites fuos fpiritualiter pafcit, quàm cor] —
Bethaniàm fuiffe conftat propelcrofolymam fitam,! — |poraliterab illis ipfe pafcatur.Maria omnibus omif-

æ&ïl**c*ä vtapud Matthzum c.26.6.docuimus.Caftellumau-| |fisetiam, quz adipfius Chrifti bonorem pertinere Exemplum
dicereruz. |tem Marthz , & Mariz dicebatur, non quódcearum' — | videbantur , ad pedes eius fedet, docentém queade o M

Bcthania.

efict,fed quodibi habitarent.Sed dc ea reapud Ioan-| E | dit, magis fe audiendo, q.uäm'mim'ft::uxdo*hmgt.)ra-J audirori-
jnem car.r. difputabimus. Cum propofuilfet Euan-| ^ | reputat Chriftum. Concionatores Chriftum , audi-;b*5 ii*

gclifta narrare quidquid Chriflus in hac fua profe-, |toresMariamimitaridebent, — —— ' Pans |
| &ionc feciffet, noluit pretermittere,quod feceratin — |. ^ 40.Martba aut€ atagebat circa frequéi miniflerium.)G | ]
: domo Marthe,quomodo Mariz ftudium in audien-' |mepieama , diftra ebatur,turbabatu r,tota negotiofa
da;percipiendàq; ipfius do&rina Marthz folicitudi-, |erat, & occupata in miniftrando. sreA A u disxoríar, :
niin rebus corpori neceffarijs preparádisantepofu-; — | multum minifterium appellat ; non opiparum opi- |
' erit. Erat enig vtilead informádos mores cxemplü.! — [norconuiuium , fed folicitudinem mulieris quzré- u

Et mulier quadam Martba nomime.)Loquitur Euä-; t55 quibus rebus Chrilto gratiEcari poiïï:z ,&íuam
tgclifta de Martha tanquam de muliere adhuc igno-; -erït illum caritatem declarare. Vtrumque procul-
b i : ] * | *en M Y
ta,non quod noranon cflet, camIoanncs c. 1. 1. ex;.— |dubio ex caritate proficifcebatur, & quàd fatagebar,

(otoribus Martha, & María defcripferit minüs notá. p |idcft tanto excépro hofpite folicita crat , qua ratio- ?

/

Lazarum:Erar , inquit , quudam languens LaTarm à Bc-| — |ne'illi fatisfaceret; & quód multo vtebatur mini-
tbania de caftcllo Marie ,c2* Martba faroris eius : fed quia fterio. " evm pà URH R «
ipfe hactenus de Martha mentionem non fecerat| . | — Qmaffetit,er ait. ) Adftitit coram Chrifto, quafil
tanquam de mulicre le&ori adhuc ignota dicit, £r| — |coram iudice querelam fuam, & fororis accufatio- :
mulier quedam Martba nmine. Apparet Martham ma-|. inem propofitura, INon rogat fororem cur fe non| 4
«Í iorem fuifIe nata Maria fororefua , quandoquidem| — jadiuuct, fed Chriftum ipfum quafi fübaccufans al- r
domus Marthz potius, quàm Mariz dichaFur 34 loquitur; Demine non eff tibicura , quod forer rmea religtat — t
? i MarthnChri&um potiüs,quàm Maria dicitur exce-] — |me folam mirifivare & Siue quia: non tam mirabaturi J |
, pile; vt notauit Bern.fer.3.dc Affumpt. B. Virs. Ma-] |fororem fuam vetbis Domini delectatam omnium i
L i'or etiam illa folicitudo holþiti neccellaria parandil laliarum rerum oblitam ad pedes eius fixem hærmc) F
| | : rb : |

quäm 2 d

A RT À Mp diincdie,
*

p ag

at zO AA

SUWMILVOAE CAPB A A

- 216 |
p rem, vt illi quidem videba-| ma, quia G7* per banc ad illam bona, tamen auferetur, À
: M vt p Íum rem., v fua malore,vt di- fusdes L erif , quamus fit bona, «tha, inquit, z bo-
iquàm Dominum ip t Maria fororeua mat do,&íi-| — (illavero mznf/fiy,Ambrof Nec Marthd,lnclï. : par
as V MY odammodo; um M u od meliorem "
;jindignam pati, v fa.quodam . eundem mo . 4,q400 mhelot
cur;indig iniftrante otiola quod: fe, etiamfi fo- : : Penditur , fed Maria,q u H Eor
: 1atu mini ia (ciebat nihil fe, i| — pemmifferi repre i Gregotius lib.6.
ximus,na fiue quia fcieba . reDomi-| z elegerit , antefertur. IEdern Greg 'heophyla-
a[íederet; fiue. q écenim ab oreI m.fibi eleerit , antefe iel. Beda, & Theop TM
ne cura fed :ffecturam. Nec enim usfer-| ltem | in Ezechiel. Beda, : s
NH , ' J Ay'? & ret, cull . ,-h m.I4.1n -s ter fete P
"M roriid diceret, ef ninus1 : exno- ap | ereticorum | VESENES
&t ni auelli poffe , mü»Dïe bacuï?äïon debrcr?us äemus &us adnotauerunt. .ïionem fieri pütant ; ex verb
t mj x bleétata tenebatui 55 fed 1 fpe&ten i nullam comfm*f j AÉ us
. mombusf? de fandtis ;ludlcäïfcï remoueamius; — ]|qui ibus refelluntur. - collat.1.c.
"Á ftris mombug , períonam vcro-cllus arere, pri| |lequentibt wmq/?neceþfimn.)cama?; fefiam| —
Qu : erba , perio. 1 in illis appa : 2. Porro vn . icis opus e[d, u : ,
| Marthe verba, uiddam 1n onceda- L legit, Perro paticis d rE
ts imanum quiddam 1 dvtco lat.23.cap.3. egit : ftus nece
! Itïi idetur hümanut | fät quo B 18.& collat. 3 d Chriftu :
! videtur iriftum fuübincufat ; iüs,quam accu-| : i iftud vnum , quo : imac
; M | : nüm 4
Papo | Y uód Chriftun locantis potius,quan EE Uno. de It eu ftat. Quidam v ï.
: | mum quos s is , autiocar jem certeé ha- icit, non fatis con -ehenda-
UL N Ygs autadmirantis ; tamen chclcm rium efle dicit, à r,quafi repre !
mus aut ictum effe , tam . 9d fuam|. m terpretantur,q : ta
h : P ECC d um eti de quó cibum in P & lis occupat
Dütur, x antisanimo di - 1z, Dein i : fimplicem : dis fercu | |
anusa s uereia, : &in P n iltis paran i^
| Wrocepeei. tque qt : hd fidlafn E h uoód mt P abili effet opus. :
eforoxcs ï . bet accufationis,a ororis vero dein j ir Mart EU s ^que parabili- i d | :
et accu IU : Íorortis UM uod t fivno coqu P d AD uodsam| ;
- x tlam , r. Non eft tibi cura,q : et,càm non nifivno , ; Cyrillus à D.| ouod E
!tmpfzj N, | óftentare diligen s R . Non eff t s effet , chóm & ftit.cap.2. & Cy sicdficillud v- ] .
s óftentare dj luiffe videatur.. . : ead- ; fticis conftit.cap . ! Hsj M vS
7 : '€ volul : dic ergoillivt m ic Bafilin monaftic ommene d maet
Bob - m notare v rareiduc ergo i, vt mea * |Sic Bafil. | hyla&tusin c .
! -jcuria xR lam misi, ; nin- : Theophy ftinusicearium.
& foror mea veliquit m dX MMl dule : ic| IThomac ; ; r.D.autem Augufti
: eror mece um 6 Martnz 1 : Ípecic 'pretantur. m
P 7. Denique fi non Marthz ,mi iüdentiz Íp locum interp : dàm Lucam,vnun
ilelo- iuet. Denique xaliqua 1nuider e| ladhunc : ini fecundüm t
& mnuet.. | eft exaliq n aoere :bis Domini : ft : ille folus
, .. Menraneum elt ex at m. Non tam zg ! |ferm.27.de verbis D : mino eft ; ille |
it Du- , nio confen rofectam. inqui,quod| l(erm.27. : 1:inDom lt
ge ; f- AUNEE m .C.[Te P : " t l ui qüOQ : : &antate) qL : B odl multa
: : k cufatione iniftrátem relinq ii s eft,ide is eft , czetera, quae mul :
hanc accu a - f 1 mmuiniira s f laln OPu ) : iue fätls CIt, € MR IN n
— * eferebatíe fola jàm fotorem fuam H bi nccellarius , 5 ! ugdnumlu
at fortaffefereb laudi, quam lororem iuam. orem| C [nobis laria. Alij vnum, q MODReqNUN
st i'poterat laudi, quatt illum eratiofioret Íunt neceffaria. A 3 faluti operam
m li illi duci:poterat u jxudillum o | : funt non u iaudire , & íà LE CR
Eal | quio Domint : it , nos quide :legit Maria, ver rum arbitro -
Qu j : colloquio illaanimo non fecit , : diuina-| |elegi thymius. Hunc ve P
Minznn - i yideri;Si hoc ;. Siquem videmus re H dare, Beda, it enim Chriftus ftu FRUNO
um | ^ facere folemus. hs umultuofà EH Gub Oppo rabat, vt
L TE : ( -te facef? ; ioni deditum, tu : el- en Jah cynum cur. | hasr
"ecge . Contem j emplationi . s nem app : hz; Mariaho m t 'eret ; Mart av J
ln ationi HBPHLE iofum homi : dio Marthz ; | uzreret ; " sl 4
Vi plarioni , |rum com * Irare , ottoium J i4dbue — |di falutem fuam quar 1ibus poteràt
L laddi&a vi- ; otia non Ct j . ait Bcda:q" ! " d dirct,&ab €o RRK ibus qulbUS poteracr
m . tadefen- |culi D. erfona. loquitum , d d2 d. in rebus externis omnibus, ( dicie ha
E | : mus. Ex illerum ft" : uod didicere f : hrifto in rebus flarium etfe dicit , -
0nodm — ditur. lamus. Ex A DODSSR 4rlff9[ümq . Chri- £. , um neceltar l
v WV GWT | p . da E nzg zgn 3 ^ &05 ut C r i . " t Illud Vnu 1 on Hl]t a 1-'
IN AL 'Deo placitum dicunt, ; Olet hoc, ; (laria;non q : derata ha-|.
| deélionis opua Deo placirum. dicw, . ant. Ole : lta noh necelfaria moderata ha.
USSESR ,lllpfl;onNM» . t manctpatos Autum . multa : & corporis n 4
hu d ais elnr baie n P at, hezreticorum eceffaria ; nam . erfe, hec non nifi
M ! uaüfJZ"*' g holicis fiat, : uando n L . ód illud perie, : x
1on folün ffo demtielJe. doà Catho * : ona-| |q : fed quód i ; :& illud
andoa CU GME uam m | ira eft: fed q | 'ati debeant: ;
muls ahqu vl cunt 1intquius , quai benda ct : intur,curari de i Matth,cap.
1c rc $ ochgae du i nihil ferunt ir : Difcernant| |L d illud referuntur, d enim prodefi| :
; | ingenium ; (,1[1 n Eu Cant,,Othfäln- : quatenus a fineillo nó fint. Qui : :
quod- s itam , vt iplivo d monachi non is fatis fit;hzc fine ill : m& vero fn« detri-
n rum vitam , yt 1pit" -otiofi funt, | jifünehisfa t etur anim ,
l ff?jf"! | Cl:lï)s accufant—; qui el?'l? ïtl(;utma éctiuam fequuntul ggml."i, fï mundi wzme'f*m 5*2 '.;t L 0,;,0 commutætzonqnæ f;' f' Nanliel « 1
umle« s Cosbk monachi hr d ide hasaut con- Atur4nt quam dabit ,€2* becomnia ad- M Luce
-—1 int. Siveri mo s l arthasa : eUAHFSAME quE « hecom - géclu
d ia Slöïïam occupati üm;fqu'&äxït/l quälin Maria;| — [men t:?;ï? Sierit priviunr eEHAM Iï;;:meüärium, que- |
vitam, e tà: n occupat ? $u t — lamm ia (t , Porro vnum : mi
'JfCIPU'f latiuato , & tam . ssts e refi ondlïi auti Vs vobis, hoce , | Martha regnum, |
i |tempiati E forore accufant P aria ncentur Q uid ergo? an JMar Leiuin
1dl. Domunus ío lufaquam Maria, eregnum Dei. Qu ! hriftus neceffarit !
| ro qua.Don fquam Martha, plufqu ;Cum| |rereregnun uod Chri iaiftranda) !
nz, P de &,Plu quat : 1pati funt. Cum i ,id eft illud vnum, q illi miniftrando? 1
VACM OA NUOR raque fimul occup rbisDo-| lDei,i lam quzrebat illi m erum| 4
g | itüm quantum vt s rE : de verbis icebat , non et per externarum re ,
.- | tüm : nusíerm.27. aR fIe dicebat , : erox r
"T tä; Mdriïinqmt Augufïmus ;ï;a'fänïumaümrdem- c ucrebat fane,fed per muäiaägain illud vnum,quod ? :
: e ! : | Q : ; : : : i : :
| ; eYDum m : duo- 1€ cIrcuitus. DN ecta via|
us Imini , /sauiter andiret. v orarC/ï:M)q / baees atque illud quzrebat r |
1 s 1nl;/^A4 i x 0 Dominod ; amba - ag - -11111 - : 1
b j ïztijf:'£öl74f5'ret"r?lngäpeäaä:ceretei Dominws, furge,C7*| E. erat näccfïa rmm)üxäïït?fedebgt enim fecus pedes
ii "n eam timwiffe,ne DRASNSUNUSN Skotd. qu4 ; opiüs accedebat; liebat: hoc vnum age- ;
LE odo putamus ea - : itate teue J w dillud prop diebat ; ho !
MM moaáo p e 4enimfüd" : edit 4 : lus verbum au | ium. Secu-
0E 1551 IuuA fororem tuam ? mir ' ' ujata e sfä ini , & elus v ffàrium. €
'.w';bnofïï-;*ï** admt;;(f;::;" eff mentis , quàm wn"ït.e:ï:mfw P f(;'dmür gomcli?l;; Ííciebat hoc Vntlïm um ?CZCCCHS,& quodam-|
00 ofeco g e(lya ULL . - num v
,m,auïl';ä»;, ï i:pf;'ior* Qomadu Autem ex cgfält: i[ï, Domine num t:blPld- riO;erat Íecus fümmmg[e;ans actenensspropterea
" 4 * " , P .— - 1 : $ qe
((.y-'ms.:CaHian.COI'?'CafP : olgmming'/?rare- * modo, ne amitteret, o idem illi difcedebat, ne fc.;x.t; :
n et, quod foror mea re,lzqu.:tf. me o ,0,':,,,1,4,'7;; erga plurima.) ne ad miniftrandum qul t. Inueni ; inquit , quen dilgit |
m : ",?mrt'?*': ( GR BC MA ï/ïarthæ, epitafim, & em-] amitteret , quod tene aci'mimm, Cant. 7. 4. Martha
:opi' Q"huäm habet: quód alt:föhäf: (ïno-d paullo ante E-| dcrö qua perrerum temPämnum-'Pemenim cupie- )
, phnanum h vechit expreinit ; qr batcr-| |vctro» | fummum bo ; ia errari
' ". MU rha antem [atageba ipfum vnum , ac fu crandi. Vna via e ,
i rima , duobus vet Martba aute F Jipfum onebat errandi. siic w
um uangchüa Cxp P C 0 Dominus d d. bat,P r ft: Etfolet te P U
, M Non evgo : jini, ltis poteft: : :€a dicit:
: ï- jrequens -mmini OH , i Verbls Dom n ote&, mu P : ; .Propterea , "aE
fmc*:aï» :ld? ei?ïqUitAuguüi.nus;felmf Zï;.-,dïrtemeltgif ULH ï;)m ?olicitudo Hlffufcaleïeæbl)nä cï')«aä?v psetda s£e-| |
j 1 diflinxit, Mari4 optimarm pa d emm f patamus Manie timam partem m nt,qui nullam |
um j n orem, Ex vuríus, Quid emim : hofpi-| .| , Mantaoprimam p m clegit. Sic vertunt,q imusfid 1
n malam, fdd illa mhmmjl um Martbe, quam cura bofpt-| .. ^6 bonam od tionem. Sed, vt diximus fu-
j m emini[leruum oDb fins MNDEG 6d i omparat n ttham]: |
m e[femin hg/þtlo rectpe-| |hicfieri volunt co r : laudat , Mart
nos repreben[u p[4m. Dommum bojpitio hic fie : riam Chriftus la :
[ : 4 ipfom FT letaba- us 5d Mariam icita fit & erva
" litatis oécupauerat , que ip tanto LW'" n p raex eo, quó : ód folicita fit g |
'o,qW"; f4H &'n» rglgendebdfaquæ u nb : l:/;r'dnt P Md d '€ rehcndlt)qu Qs H "a ita ii-
; ? quomodo retle rep m nes , quod min | mmodo reprene 'ationem fieri;
nl | p ef , dimittant bomnines , 4 uferetur . quoda 'betur , apparet comparat N IN !
T | tur 9Hoc f verum ejr , neliormie , qua non an Tl Plurlma turbetur, lass de vcrb,Domn*.th: :
"m | ii bo , inbient doclrina du dexdéiur am par- & Aug M hs *
reïmwï ab eiss watent verbo , Mariam, il'ïquir' d TE
p qq.Euang. cap. 2o. | "
D a!' L : ^
g : u -
mnfUm[
E/h

227

CTOAN. MALDONATI COMMEN T.

[ '2.2.8

'

Quzrnam

Optiimna,
quam ele-
git Maria,

(&aluini in-
; terpretatio
reprehen-
3. 2
ditur'

! ; æmlzarem partem ehgi:. Cathian. collat.r. cap.8. melierem
partem, & collat.25.c.3.optimam partem , & Philaftrius
| in hzerefi veteris teftamenti multa improbante ma-

|bum. cogno[cere maius opus e[fo , quam miniftrare dinine an-

üt.ila pats-

jeura , 4nod. foror jmea relïguit me [olam eniniffrare ? dic ergo|

|& Martha interellet parté, quód illa nimirum zter-

jorem fortem ; & idcrm Augufüinus lib.r.de Trinit. cap.
10.& Gregor.lib.6.in Iob cap.28.& lib.s.in 1.lib.Reg.
c.14. & Ambrof.qui fermar.in Pfal. n8. banam partem
vertit, codem taméloco, & in commentariis in Lu-
cam per comparationem exponit. Illic dicit , /t4 ver-

Goritate [ententia. diffrmitur : hic quod füpra recitaui-
mus , Nec Martba tamen in bono miniflerio reprebenditur,

||fed Maria , qued meliorem partem elegerit, antefertur. Ac

mihi quidem non videtur nofter interpres meliüs
comparationem,que in verbis latebat, quàm per fu-
perlatiuum exprimere potuiffe. Nam non inter Ma-
riam tantüm , & Martham ,fed etiam inter id quod

|Maria, & id quod Martha elegerat, quzque alius

quiuis eligere potuiffet, cóparatio fiebat. Qug cüm
effent multa , debuit comparatio per füperlatiuum,
quem vocant , gradum fieri. Quam vocet optimam
partem , quam Mariam dicit elcgiffe , paullo fuüpra
docuimus.Nempe elegerat ad pedes federce Chrifti,
eius verbum audirc,eius do&rina pafci;&;vt vno di-

. cam verbo,fuam falutem quarere,cetera ncgligere.
|Ea optima pars erat. Sumpta mihi videtur efle meta-
.|phoraab hzredibus, quorum maior natu apud Ko-
nianos quidem,& apud multas deinde gentes hare:-|
|ditatem in partes,quàm maximé poteratzquales di-
[uidebat;minor veró cligebat,quam volebat primus;
.jau&tor Senecalib. 6. declam.3. Nam nomen j«efdoc
|partis,quo vfus Euangelifta Grzcé eft, in facris litce-

tis hzreditatis proprié partem fignificat. Pars piea

|ADeus in eternum, DÍ.7 2. 26. Gc, bec eft Pinkominir impij :
Mob.20.29.& alia fexcenta,que lc&cm'ïafïim OCcur-

rent: que.ex Hebraica phrafi ad verbum expreffa
funt, p*rt quod proprié de hzreditate dici folet.
Conueniebat hoc in Martham, & Mariam. Nam &

rat partcs ; & Maria natu minor , cuius erat cligere,

forores erant , & Chriftum quafi hereditatem füam!
- |diuidebant ; alteza eum.in ipfo , altera extra ipfum!
"jquacebat. Martha maior natu, quodammodo fece-

À rum in calo,vbi nea, erugo nea, tinea demolituryCg" vbi fures

optimam elegit partem; quia Chriftum in ipfo, non
extra ipfuim elegit. um eut
- Qrea non auferetar ab a, ) Ridicula mihi & inepta
interpretatio vidctur , que Caluino valde acutavifa
cít Sic enim exponit , quafi Chriftus refpondeat ad
id,quod Martha rogauerat, ver.4. 0. Dommenon eff tibi

Hiyvt me adimuet; lenfüfque fitjnolo dicere,vt te adiu-
uet;optimam enim partem elcgit,à quaeam non dc—[
cet remoueri , vt corporali vacet minifterio : «2 au-
feretur ab ea, id eft non patiar,vt auferatur,non patiar
vtàme difcedat, vt adiuuet te nimis in miniftrando
lolicitam , & occupatam. Hocenim et(i cft verum,
eft parum. Longiüs vtique tendebat Chriftus, vole-
bárque ex effeétu, & fine docere, quid inter Mariz,

na,hec temporalis eflet.Ila thefaurizabat fibi rbefaw-

F

C

- Iceffariums Lam boc fibi Maria elegit. Trapfit amor smaltita-

a telaber, vt requies detur. 78 "nánigas , ia m portu efl., n

alteram a&iuam , que Marthz refpondeat. Quid er-

jbuit, nemo eorum non dicit. Dicit Bafilin monaft.

nen effidinnt nea furantur:hec thefaurizabat im terra vb;
&rigo,e2" tinea demolitur, C7 fures effodiumt, «* füramtur,
Matth.6.19.20.Quod enim illic de thefauro dicitur,
de omnibus temporalibus'etiam rebus intelligen-,
dum-eft. Non ergo fignificat Chriftus fore , vt pro.
pterca , quod elegerat Maria , ab ea nonauferretur,
quód gratia illi auferenda non eflet, quafi eam his
verbis in gratia confirmet , vt cum D. Paulo dixit 2.

taffts verum eft, tamen non id Chriftus agebat , vt

elegiffet ; quanquam cligere non potuit fine gratia]
Ecenim fi gratiam fpectes,etiam Martha gratiam ha-
bebat , que ab ea, vt credendum eft , auferenda non

riz,& Marthz occupationem interfit fuapte natura,
|quódilla zterna , hec temporalis fit. Ad hunc mo-
dum optimus quiíque au&or exponit. Auguftinus
Íerm.27.de verbis Domini, JZttendamm "Uitur étepa-
tiones noffvas circa multa. neceffarium eft minifermum corpo-
ra refethuris, Quareboc ? quia efuvitur miferiordia miferse
neceffaria e[E. Frangis panem efarienti,quia nuemifi efuvien-
tem. Tolle [amem,cwi frangis panem ? Tolle peregripationem ,
eut exbibes bofpitalitatem? Tollenuditatem,cm preparas ve-
flem?Non fit agritudoyquem vifitas? Non fit ca p:z'zam'aar,g:.æm1
redimn ?. Non frt vixa, quem concordas í Non frt mors, quem
ï ;(?pelir.?' In tllo feeulo faturo non erunt 1fla mala; erge.tiec ifla

lmingyicrid. Ergo Maria meliovem partem elegit; qua non au-|
— Oferetur ab ea. Hoc enim elegit, quod femper snangbit, ideo non
D 5 (feretur Ab ea. Circa onum (e veliit occupars ,utm tenebat,

IMibi autem adbarcre Deo bonwm est, Et rnvíüm de Mar-
ithaloquens , Circa multa esotcupata porro vnum eft ne-

Corinth.12. 9. Sufficit tibi eratia mea, Nam etfiid for-.-

doceret quid illi eratiz collatum effet , fed quid ipfa]-

loci expo-
fitio,

Pf2].7 .28'1 !

dimzt,C7* remanet caritas vnitatis, Ergo quod elegitynen an-
feretur ab ea : 4 teautem quod-elagfi , vtigue bec feguitur,|
vtique [abmtelligitur , à te , quod. elegifts , amferetur. Sed
bono tuo aufereturyvt quod melsus eft detur./Awferetur enim

eandem fententiam fcribunt Hieron.in c. lerem. 5.

Gregor.lib.6. Moral. cap.28. & hom.14.in Ezechiel.
Beda,& Theophyl.in commentariis. Ridet Caluinus

