con[ummata eft , qua tunc agebatur pa[sie eims , fatium efi
indicinm mund: ,id eff iure vitlorm folmta efE. captimitas to-
fiMé , 7:41' i!lumxdpud inferos ?xp.(?abat , (?m&'amm papul:,
Futurim autem eratyor pofl refarrefionem,e27 a[cen[ionem
éius , f[anFli que [iritus effufionerm princeps hus muds ejce-
retier feras de cordibus , ummeo e7' de templis gentium e7* de-
lubrisita vt flore[cente fide couerterentur i altaria Chrifft.

dam expofui.Ie fores id eft extra mundum. Profïcr

Iam enim docuimusidem elle iudicium mundi, &
eius principem foras eiici, Cur ergo'prioreloco prz-
fenti, pofteriore futuro vtitur tempore? quia priore
loco càm dicit ,judicism eft. , non fignificat elle pra-
fens,aut iam peractum etle , fed inttare; itaque idem
fignificat càm dicit; E;atque fi diceret; Erit citó,co-
démque modo dicit, Eyeetwrforae. ——
32, Et ego i exaltatus fwero À terra,omnia traham ad me-
ipfurn. ) Certum,;ac notum elt exaltationem fuam à
]terra mortem in cruce fuam appellare. Quod quám-
obrem faciat, fuprà c. 3. 14. docuimus.. Quari veró
hic poteft, qduorfum hoc Chriltus adiunxerit. Fa-
cilis folatio. Docet quomodo iudicium inftechu-
ius mundi , quomodo princeps hnius müdi eiicien-
dus foras fit ; quia ip(g exaltatus fuerit à terra, om-

x2 Cr,pto caulali fumo,tal 38, Etenim (f exaltatus fue-
ro àterrá , omnia trabam ad mepínm. Auguftinus, &
Bedanotant non dixiffe Omnes, fed, omnia trabam,
quia non omnces , inquiunt, homines traxit, cüóm
multi non crediderint ; fed traxitomnia , ideft &
animam,& corgus inijs,quostraxit. Non alfentior;
przfertim cim codices Grzci non mav( , omami4 , fed
mdy(ac , omneslegant. Certe mcliüs Chryfoftomus,
Cyrillus , Leontius, & Theophyla&us , Omnes di-
xiffe vt non folàm Iudzos, fed ctiam Gentiles figni-

ficaret. Quidam , in quibus Rupertus minimé leuis
au&or , 0mmia dixille putant, vt non folàm omnes
homines,fcd etiam emma , ideft celum , & terram

rum. Egoaccommodaté adid, quod agebatur , &
quod ante di&um fuerat, interptetor, Dixerat mun-
dum iudicandum,id cft inlibertatem vindicandum;
eius principem foras eiiciendum;; quem ergo ante
mundum appellauerat;id cft omnes homines , nun
vocatomnes,aut omnia,.Perinde enim eft ac fi dicat,
principem huius mundi rebus omnibus fuis fpolia-
tum foras eiiciam,& omnia , qux poffidebat, idcit
omnes homincs tanquam cius fpolia ad me traham,
mea cfficiam ; quemadmodum apud Lucam dixit.
'Uniner[a arma eius auferet, in quibws confidebat , e7* fPolia

£phef. 4.8.| diripiet ; & alio loco , /Afcendens in altum captiuam

dwxit captiuitaten ; quanquam hoc' pofterius alium

homines , angelos, acdemonces fignificaret ; quos
omnesadíe tracturus erat, quia imnemine ens omne|
genu flcctendum erat,celeflium terreflrium , €7* inferno-

etiam habet fenfum. Quodfi legamus "rv ( ,omnia,|

quemadmodum noftrum interpretem legitfe cre-

Hoc vt opinor magis eft proprium , quàm quod À
Auguftin.aic fignificari , eiiciendum principem hu.,lk,
ias mundi non extra mundum , fed extra clectorum.

D

D

E

nat.p.1.c.25. & in lib.contra Collatorem, & D. Lco.

|Gaudentius tract. 1. in Euangclia , & Gregor. hom.

in Comment.id eft Latiniauctores omnes; fed Grz
jeus etiam Theodorus Heracleotes legit. Ac mihi
quidem eale&tio , etfialiquanto obícurior videtur

| . ; à RUO ;
fucrit, magis placebit.Ponamus igitur itaelTe lcgen-
dum , caufamque veftigemus ; quamobrem poriüs

dixit Omzia , quàm Omnes; Non , vt opinor, quod.
aliud hoc,quàm illud fit. Nam neque omnes,; neque;

omnia aliud,vt diximus;fignificaquàm emnces ho-

bros.fer.12.in pfal.i8. & þ)Profper.in lib. de prædc&f—

in Euangcl.23.& lib.6.regift.cap.179. & Ruffinus in|
expofit.fymboli.Remigius Lugduncn.in commenr.|
in c.r.epiftole ad Roman.qui Ambrofto tribuuntur,
& Bernardus fer.z1.in Cantica, & Bceda ,ac Rupertus

magis placet , & aliis, vt pero , cüm à me explicata

Ícr.6. & 8. & 12.de palfione, & epill.85.& epift.orc.s. —

|

mines , qui Diaboli feruitute oppreffi erant ; fcd di-
xitOmnia potiüs,quàm om nes,äuc yt magis empha-
ticéloqueretur;qui enim dicitemzia , quamuis folos
homines velitintelligi,tamen modo loquendi vide-
tur non folos homincs, fedres etiam omnes cópre-
hendere:quemadmodum càm dicit D.Paulus Col.r.
20.C hriftum per (anguimem crucis emms omnta pacificatle,
non dixit plàs,quàm fi dixiffet;/omnes, fed plüs tame
videtur dicere, & certé idé dieitefficaciüs:fiue etiam
quia dc hominibus,tanquam de potlcfIionibus, tan-
quam de bonis , táquam de fpoliisà Diabolo erepti:
loquebatur,vtapud Lucam c.ir. 22. Hizc auté omnia
apud Grecos neutro gencre dicütur exvAa; vamraptxor-
(à, propterea ncutro dixitgenere, Omnia trabam ad
meipíam. Excutiendum nüc eft verbum illud exxves,
trabá , quo cxiltimandü non eft áine caufa víam etlc
Chriftum.Re&iffimé Chryfoft. Theophyl.Euthym.
& Theodor. Heracleotes vim ci* verbi indicauerüt,
nó fignificare inuitos à (e homines , fed inuiro Dia-
bolo trahendos cffe. Duplicem ergo vim verbü hoc
habet; fignificat Chrifti poteftaté;cui refittere ncmo
poteft;adeo nimirum illum effe potétem , vt fi velit,
& opus fit, vi poffit homines trahere ; deinde infir-

atque repugnante homines de eius manibus ereptu-

mitatem Diaboli,fi cum illo comparetur, co inuito,

rum.Itaque quod hoe loco tra&ioné , alibi rapinam|

Cur potius|.

omnia quà
omnes fe
tracturum |
dixcrit
Chrittus.

BN

Duplez vis
veibi fra-
bain.,

vocat,vt Chryfott. & Euthym. adnotarunt. Quomedo
inquit;poreft qu]uam intrare in dormis [ortie , €77 vafà eitis

&orcs colligi ex hecloco eandem effe Patris;Filij ;
poteítatem;quia ficutalio loco de Patre dicit, Neme
poteft venire ad me , mfi pater,qui mifit me traxerit ewym; ita
hic dicit de fe , Omma trabam ad meip[am. Non caret
forraíTe fua etíam aliqua caufa , quód hezc duo verba

fimpliciter dicerejEgo fi mertuus fuero , emnia traba
4d meipfnm, fenfu codé. C hryfofto.videturexiftimare
non mortem , fed refarrectioné exaltationé hic ap-
pellari; ideo autem per refurrectionem omnia adfe
tracturum dicere;quia propter refurrectioné omnes
in illum crediderunt, nó credituri nifi refurrexiifet.
Ruffinus quoq; in expofitionc fymboli fic interpre-

etiam furrecturos. Át iam fuprà docuimus exaltatio-
- : " —* ER a
nem mortem fuá appellatfejidq; vcrín fequéti decla-

quarc cap.5.14.mortem fuam exaltationem appella-

coniunxerit, Exeltatws fuero , & trabam, potcrat enim|

tatur,quafi dicat, per refurre&tionem fuam mortuos|

rat Euangelita. Dcinde caufam Chryfoft. nó reddit;|

Matt.12.29

* 2* 3 L : ^ $ "
djripere, mifi priss allgauerit fortem ? Ob(eruant ijdé au-potentia

Patris &

Filj eadé.]
SRPDCO(. 44

F

quamobrem refurrectionem exaltationé vocet: noj

ucrit,caufam ibi reddidimus : quia ad ferpentém in

dendum eft,& non folüm Aug,u&.hocloco, & Am-

Sís | deftrto — .

1

6N.

*
— E

Vi ag i

Alia quaz-
ftio, quo

arsumen-
tétur."4

fefu Iudzi

lgelifta dixiffe Chriftam oportet exaltari filium ho-

|

|dó diximus, addidiffet verba. Deinde quia prorfus

|recitare voloi(fe.Denique quorfum Chriftum filium

jaltationem appellaffe, (iue quia Íepe eandem lo-

.|& c. 8.28. fiue quód eaapud Iudzos phrafis, - vc cy-
rillus putat , vfitata effet, vt crucifixio exaltatio vo-

|le&oriudicabit. Etillud quzri poteft, quomodo de

|la eiufmodi appatet allufio ; alia caufa. querenda

jbolo pugnante;folet miles eó fortior eíIe , & aduer-

lexaltart oportet felium bsminis. Atque ad hac verba xcf-

938

' IOAN. MALDONATI COMMENT.

939.

Jeferto exaltatum allüudebat ; hic vero , quia nul-

eft. Relinquam le&ori in medio conie&uram mea.
Volebat. Chriftas vim-paílionis fuz declarare;
proprercaque , vt diximus, trahcn-di vías verbo,
cadem, opinor, ratione , & exaltaudi verbo víus cít;
loquebatur enim defe ranquam de milite cum Dia-

(ario [aperior, quó ex altiore loco pugnat;ignifica-
uicergo fe ex cruce faa,canquam ex altiffima, & mu-
nitillima arce pugnaturá ,. Diabolümque victurum
effe;propterea genus illud mortis exaltationé appcl-
lauit.Traxit exaltatus omnia adl(emetipfum,quem-
admodum aquila in fublime volans przdam trahit.
j4. Refpotidit ei turba, nos audinimwus ex lege, quia Chri-
flus manet in eternumseg* quomodo tu dicis, oportet exaltari

filiis bominis? Quis efl ifle filius hominis?) Non dicit Eu&-

minis ; & tamen turba affirmat hoc eum dixiffe.
Poffet refponderi non dixilTe totidem verbis, tamen
fentétia dixille;cüm enim dixit, s exaltatus fuero à ter-
r4, omnia trabam ad meipfam , figaificabatfe exaltandá
efIe, quem ver. 23.. & fepealiàs filium hominisap-
pellauetat. Sed malo conie&turam corum fequi, qui
exiftimant hzc etiam verba dixitfe Chriftum ; poft-
quam enim dixifIct, £* ego, i exaltatus fuero à terra, om-

tat, Suut enim Moyfes exaltauit ferpentem in de[ärto , it4

54 trabam ad mep[am , addiditfe quod c.5. 14. dixe-|

ponditfe turbam ; Nos audimimus ex lege , quia Chriftns
manet i2 &ternum s e3* quamado tà dicis , oportet exaltari
frUnm hominis? Euangeliftam tamen ea verba pratc-
rijffe.. Multisargumentis ea coniectura confirmari
poteft. Primüm quód alioquin rudis , & imperita
tütba nó vidcatur intelle&ura fuiffe , quid fibi Chri-
ftus voluiffet , càm dixit, E ego ff exaltatus fuero à terra
omnia trabam ad meip[um , nifi illa ctiam alia,qua mo-

apparet turbam non folàm eandem (ententiam , fed
verba etiam cadem, quo magis Chriftam premerét,
hominis preter confüctudinem fuam appellaffet , nifi
infe fe Chriftas codem loco ita vocauitfet? Quor-
fäm dixiffet, Qw eff iffe frlims rominis ? Yntellexic igitur
tütbacum de morte fua locutum fuiffe , càámque cx-

quendi modum ab co víurpatum audierat.. c.:3. -14.

carctut. Namquod'Auguft. Beda, & Rupertus di-
cunt ptopterca intellexiffe , quia ipfi eum occidere
dccreuerant , minüs, vtopinor, probabile prudens

Chriífto :tanquam de Chrifto , id eft. expectato illo
Meffia loquantur, cüm i píe fenon Chriftum, fed,vt
diximus, hlium hominis appellaffet. Facilis refpon-
fio3audiuerant. illum fepe 1ta loquentem , vt non
obícuré fignificaret fe effe Chriftum ; videbant fe
publicé pro Chrifto gerentem, ideo loquuntur tan-
quam de Chrifto. . Difhcilior queftio , quo fenfa
|argumententur; -Nes apdiwimns ex lig'ef quia Cbnfus
manet in eternum s q7* quamodo tn dicss oportet exaltari p
lium bomimnz ? an véquarant quomodo hzc duo inter
Íe conueniant, quz repugnarcipfis videbantur; an
vt probent illum non etle Chriftum, qui inzter-

E

riturum quidem, fed refurrecturum tamen,& in z-

p iraffe lumini, quia ficut lumen Solis nó extinguitur ,

B permanebit cum Sole,e27 ante Lunam in generatione C7*

inum manfurus non fit. Hoc fecundum de Iudeorum|

À. ingenio.faciliüs credi poteft , quemsdmodum &
Theophyla&usiinterpretatur. Proferunt legem, nej

vnam aliquam partem, fed Ícripturam vniuer(am
vocát veteris teftamenti, vt Cyrillus;Leótius, Thco-
phyla&us,& Euthym. admonuerüt.Sed dubium, ad
quos alludant locos; multi enim funt;quibus chrifti

88. 30.& 109. 4. I(ai.9. 7. & 40. 8. & Ezechicl. 57. 2$.
Danicl. 7. 14.Sednufquam fcriptura dixerat fore , vt
Chriftus non moreretut; quin dixeratfore,vt more-
retur pfal. 21. 12. 17. Iai, $3. 2. víquead z. Danicl. g.
26. Sicenim moriturum dixerat, vt fimul refurre-
&urum fignificaret. píal. 15.10. Sed Iudzi homines
ambitiofi quidquid de Chrífto, quod honorificum
e(le videretur, legebant, intelligebant; fi quid erat
ihumile, non intclligebant. E. contrario vetó Chri-

retici íunt ; que volunt , intelligunt, que nolunt,
non intelligunt; idémque fuis affe&ibus feruire co-

gunt. Quoddicunt, Qu eff ifle filiw bomins ? non

horminisappellaffet , càm intcllexiffen: feipfum vo-
caffe;aut fignificaffe efle Chriftam. Chryfoftomus,
& Theophyla&us tradunt fimulaté hoc cos iuterro-

bare voluiffe ipfum non effe Chriftum , fed illum,

cfle non poífe; Chriftum enim illum non moritu-
rurm. Potiüscredo contemptim hoc, & contume-

efle Chriftum ; mutámque, ac elinguem reddidiffe,
triumphum agunt , & vi&o illudunt, Qu eff iffe f-
Jius bormtis ? quemadmodum fi miles barbarus, &
vi&toria infolens capto à fe in bello Regi , & in fer-|
uitutem redacto dicat,quis eft ifte Rex? & quemad-
modum eidem Chrifto ijdem poftea Iudzi capto di-
xcrunt, owe Rex Indeorum. Es
|. 35« Dixcit ergo eije Ts nd buc modicu,lumen m vobss eff.)
INon videturad rem Chriftus refponderc. chryfoft.
& Theophyla&. tum etiá Theodorus Mopfucft, do-
jcent accommodaté refpódere; probare enim fe mo-

ternum poftea manfüurum effe. Propterea fe compa-

|fed conditur no&u , & occultatur ad breuetempus
mane iterum oriturum ; itafe moriturum quidem,
fed paullo poft furre&turum effe, nec vnquam extin-

durationem Solis, ac Lunz declarari folet píal. 71.5.

generationem, Et píal, 88.58.. Er tbvonus eim frcut 59l n
ton[petiu smeo,e7* freut Lona perfeila in eternum,e* te/?ir I
c&lo fidelis.Sed potius probo;quod in Catena Graca cx
Cyrillo ciratum lego, non refpondere chriftü ad Iu-

temercargumentari videantur. Legem autem non!

ftus non folàm fe moriturum, fed ctiam refürre&u-
rum, & inzternum manfurum fignificauerat, Ogl -
na; inquit, trabam ad meipfum;íed ludei mortem,hu-l
militatem, ignominiam eius libenter, & facilé in-|
C tellexerunt ; poteftatem , diuinitatémque intelli-

gere noluerunt, vt Rupertus animaduerrit. Siche- ab d

gaffe, fingentes fe non intellexiffe , de quo filio.ho-]
D minis loquutus eflet, cüm dixit, Oportet exaltari filium
bominz , ne viderentur fua illa argumentatione pro-|
: : P

quiíquis erat , flium hominis, quem exaltari opor-
terc dixcrat: Chriftum, illum, qui expectabatur,|-

- liosé dictum eífe. Eftenim velutepiphonema. Nam|-
.quafi conuiciffe illum prorfus fibi viderentur non

iguendum. Et vetó Chrifti in zternum manfio per|

)

Ád quos
feripturz
locos híc

regnü &ternü futurum dicitur. 2. Reg. c. 7.16, pfa] . alludat v
P ba..

|

fidem,&

dcorum argumentum;nec enim refpondere voluiffe

m À

Ícientem ——

intelligen-|
tiam fcrip-
tvrarü fui| —
fatis videtur cum przcedétibus coherere.Nec enim ?ïflfïf:j !

idubitabant Iudzi , quin Chriftus fcipíum filiumgua.

[

BU

t

vt - Es

ff
m
/cün
!qpoll
u
Gtt
m
n
m

LM()&CW Mu(

eríe n
pibrest COU
ïte'lavälsh' jl
nf [ o
äg m(f!r
ial
"ii
m
loto
TIT
n yïXï;)u:
! *W

GK
atine 1
verdu,
j

(uen
il
Á
dytrt
l;Betis)id
mtodo !
X;mm
j

| Wt

|. — qrenti
- |
| äauH(
lity t d
bereen luilms :
men'mno-*þ vla«
Micelfe ï '

|
. tdtrel

"lise Ider
1 ?
Es
| — ia
CTA

CM

x"»:l SEPS E ."*.
xïg*e*Jïghqiïif"
Al -l;&

J
M a
^ n ^i !
M dUL u'nui.,»ï.f'
gt
Pa : u
DDusjenre x
villt) hi Wv y:"
" M *.
l, m /
, d
"hara Xï»ä-'l ' L:
x..ï:. &b-mm-
* . s P L.
[ m i ^
.uELHm SnlJm;*
) * , i
* IN

Iam* lorel a ^
I A1DUUQn Vü«
I

T wMht
f u tf
: F
I T
v at r
Mbia i

1JU. iiv

w ln
Dd

m
( / qv.g.ml h
?1)51,;:2.,3.-3- AU

hi

" qulnf."f Nl
M

Ms
)U 1 "
!le
'gïf:: [ ïä:'.:iaf.'i..,
,
v , ^j
Tl ,-:W!,','il'::b;'
131 A l4
, ; K'
" Bacoxfus ; "
M n v

! »nta n«
soiri a d
; aaniill
m
M
m.'ïf'f' (mw-'"
ju'V iv F.

1
i " !] 4:'./
t Morit
A i "

x

Modicum

ptá breue
tempus fi-
gnificat.

, *
Cy 15 PIO
D ,
Gu cam,
Graecé ,&
Latiné in-

. Iterdum.

lper fe fum-

|pore lumen in vobw eff. Quocunq; modo legamus, fen-|.
fas eft breui tempore coslumen habituros. Sed am-

d

940

^ IN IOAK-CAP. XII

941

xerat, affirmalfe (e breui tempore moriturum , pro-
inde ambularent,dum lucem haberent. Quid igitur
facit particula illa ,erge? Hoc ipfum fortalle , quod

fponderit,fed,quod ante dixerat, magis affirmauctit.
Quodautem ait ; adbuc modium .lumen in vobis eft ,in
Gtecis codicibus legitur, &rz guxpov aeovor (9 e&c p
Ujv $22 ,adbuc modico tempore lumen volicum efl. Nofter
interpres videtut legilTe , &vj purupovsqtoc &v vt &2 , ad-
buc modieum;lumen in vobis efl ,led leniu eodem. Nam
illud modicum petr fe fumptum, non cum lumine|
coniunctum pro breui accipitur cempore , vt c. 1.35.

madicum ,«2 mundus me 1am non videt & cap.16.16.17.
19. Medicum iam non widelbitis me, «7* iterum medicum,e77 |
videbitit me. Quibus in locis etiam Grece eft uuepor, |
modicum abloluté pofitum , quermadmodum & hoc|
loco credendum eft noftrum legife interpretem. Im
volis autem idem eft,atque vobifcum. Nam s acceipi|
iiquamdo pro càüm , & Grecé & pro 'oïwj'avn'cr)xtiusï eft,|.
quàm vtadmonere debeamus. Exem pla funt Matth. |
tr.21,& 16.27. in Greca Catena hanclectionem inue-
nio , 1 utpüy apvov qac óy. Oydy 621 , adbuc modicotem-|

biguitas Lating verfionis nonullos fefellit,in quibus |
& grauem auctorem Auguftinüm,& Dedam, alióíq; |.
polteriores Rupertum, & Bérnardum ferm.in Cant.
49.Lyranumyac feré Latinos vulgó omnes, vt exifti-
marent fenfum elfe;, Adhuc modicüm luminis in vo- ].

i

i
i

atque refürre&turum;ambulate ergo,dum lumen ha-

lucem haá-

bere,feu lu

meniuno-
(diem eius vocari putant ; in quam fententiam etiam
Leontius magis propeníus eft. Itaque feníus eft, m |
Ibulate ,id eft beneagite , aut credite in me , dum vita

'bis etfe
quid fit.

*

|noftram cuiufque vitam,fed cempus illud modicum,

bis eft ; intelligitisenim Chriftüm in eternum man-
furum effe , fed nó intelligitis móriturum etiam effe,

betis,id eft proficite in lumine;tuncintelligetis quo-
modo Chriftus moti poffit; & tamen in cternum
manere. Quid autem f?t lumen inillis e(femodoó di-
pemus. . LRf NENSONE SIBRS r] :j
tmbulate dum lucem babetis, vt non vos tenebra com-

prebendant,) In duabus queftionibus huius loci fen-

aullo ante aliis dixit verbis , lumen in illis , aut cum
illis efsejaltera,quid fit ambulare.Chryfoft.& T heo-
phyla&t. & Rupertus cuiufque vitam lucem,& veluti

vobis füpeteft ; venient enim tenebre , & nox , id eft
mors, quando neque beneagete poteritis,neq; pro-
derit vobis credere; ficut dixit c.9.4. Fenst nox,quando
nemo poteft operari, Ceterum nó dubium eft, quin nog

quod víque ad mortem fibi fupererat , tempus lucis

niteftum eft; & veríu fequéti 56. Chriftus ipfe decla-|
tat ; Dum lucem babetis jcreditein lucem. In quam enim
lucem,nifi in feipfüm iubet eos credere ? Lucem igi-
tür habere , id eft tempus lucis , aut diem non vocat

Credere
teftin luce
i ambulare.
i

i

vniufcuiuíq; hominis vitam ; fed quod fibi víque ad

cüm eos Chriftus animaduerterit delirare , non re-|

Filioli adbuc modicum vobi[fcum fain ; & cap.14.19.4dbwe|

äBPCHCf. Seenim ipfum vocarelucerm;, & per fe ma-

fcientem eos neque dignos , neque capaces rciþon.— A.
[ionis effe. Loco refponfionis iterum,quodanre di- |

tentia verfatur; altera,quid fit lucé habere, aut;quod|.

mortem fupererat temporis. Quid autem fitambu-

im lncem 5 credere eftambulàre,quia ad Chrifturn cre-|

lare,Chriftus etiam exponit, Dum lucem babetss credite|

dendo quafi pedibus quibufdá fidei venimus. Quid|

ergo ? an non poterant poft eius mortem ambulare,|

- Jid eftin eum credere? Maximé veró poterant. Quid

|

igitur dicit ; AJ£wbulate , dum lucem babetz , id eit dum
meviuentem inter vos habetis, quaft poft eius mor-

Chryfoft.Leontius, $z Theophyla&t.addudi funt, vi
dicerent tempus modicum lucis tempus vite cuiuíq,
etiam poft mortem Chrifti fignificare , fed eam opi-

Poffunt quidé homines poft mortem Chriftiin eum
credere , maximáq; pars poft mortem in illum erant
credituri.Sed magni refert Chriftum ipfüm loquen-

in eum, quem videbant, quem audiebant, cuius mi-

íed quanto meliüs , quanto certiüs , quanto fecuriüs

eaambulare non poflfint, fed quód minüs facile pof-
hnt. Hinc intelligitur non vocari hocloco tenebras

aut errorem, vt Euthymius; aut eas, quz in fcriptura
tenebrz exteriores vocari folent,id eft damnatorum
cenas , vt Rupertus exiftimat ; fed mortem Chrifti,
Icüt C.9.4. & 11.9.10. non quód ipfi vlh-hox,'auz vll«
effenctenebre , apud quem , ficut ait Dauid , tezebra
non 0bþamlmnmr 4 te, C nox ficut dies lllummabiturs frcut.
tenebra eius ata «57 lunien eins; (cd quia mors cius velati

nox Iudzis futura erát , ficut eius vita,atque przíen-

non vos tenebra comprebendant ; nam qui ambulat in tene-
bris nefcitquó vadat, xq) pro 9,id eft c2" pro nam,aut

LA

ctenim,vt fuprà vet.52.

habetis , credite lucem eile,quam videtis; quo enim

[modo credetis effe lucem ; càm nonvidebitis? Lux
oculis iudicatur; qui Solem oculis medio intuens|.

die Solem effe non credit,quomodo no&u eum non

E |videns Solem effe credeeExplicat;quod dixerat, am-|-

bulate, dom lucem babetis, Quód dicic , vefily lmis i, ——

Hebraifmus eft, quo fí/; lucz appellantur , qui parti-
cipes lucis funt,vt flj burws f4culiqui hoc fzculo fru-
untur, Lucz 16.8. Lucem ergo vocat beatam vitam:
(enfüfque eft, eredite ia Iucem,id eftin me , vr filij lncis
fitis id eft vitam zternam confequamini. Quanquam

didi, magis mihi placet. Neque quidquam obftat,

let,que diximus Matth.8.22.

PO

N

398 w Ü Ha&c

temambulare , & credere non poflent ? Hac rationc|
nionem. iam refutauimus ; ratio nunc diluenda eft.|.-

tem ,an Apoftolum , aut alium quem eius nomine|. —
p |Euangelium predicantem audias. Si non credebant| -

raculis intererant ; quomodo poftea in eum , quem|
non vidiffent,quem non audiuiffent credituri erant?|.
Ambulamus non folüm interdiu , verum etiá noctu;|

interdiu; quá no&u ? Exhortatur ergo cos,vrambu-|
ient,dum dies eft,dum lucé habent ; non duód pott-|.

peccata , vt Leontius;autignorantiam , vt Auguft.&|

C |Beda;aut mortem cuiufq;, vt Chryfoft.& Theophyl.|.

tialumen;ac dies erat. Quod fequitur, Er qui ambular|
n t:nelwrz'o**,ïnefar, qwö vadat , redditio cauíz mihi vide-|.
D tur elle, quafi dicat , /£mbilatedum lucem babetis ,vt|.

.. 36. Dum lucem babetis , crediteim lucem , vt fj lucis|
[rtis.) Perinde eft, ac fi dicat; dum lucem ante oculos|

Chryfoftomus, Cyrillus, Theophyla&us , & Euthy-|
mius putant etiam feipfum lucem appellare, càm di-|
cit,vt filij lucis fítis5idem enim valere,ac f1 dicat, vt fi-|.
lij mei fitis. Atque hinc colligunt Filium vnum cum]:
Patre Deum effe. Cüm enim cap.r. 12. díxifet , Dedir|
eis pote[flatem filos Des fieri , bis , qui creduntin nomine eiwue )
vbiDeum Patrem vocauit, hic de eadem loquens fi-].
de ait; vt filj luci , id eft mei firis 5 idem ergo ille cum|
. |PatreDeus eft. Ceterumille fenfüs,quem initio tra-].

ïquöd, nomine lucis in eadem oratione ambiguä vta-|
tur , nunc feipfum , nunc vitam eternam lucem no.]

Matt. 8. 11,].
X iz.13. 06
215.30.
^ Mortem
fuam tene-|
bras Chri- ] «
ftus appel-
lat. u
Pfal.38.12.]-

; EE s
Hebrai-
Ímus flh]
]jcj; parti-
cipes lucis:

minans ;in ea enim ipfaambiguitate.& vis , & aratia|
(ententiz eft,dum luditfübtiliter in ambiguo.Quod|
lfgpe fieri folere feffus monendo fum: videat qui vo- -

iiinci s

N

"s

|Addu&us in hanc lententiam eft,quód ex alijs tribus

D« quibus
fignis, &
miraculis
Chrifti bic
fezino fit.

942.—

Tria hic quati poffunt. Cur fe Chriftus à Iudzis hoc:
Chryfoft. & Theophylaétus quxrunt. Quo modo fe
Chtyfoft. Thcophyla&, & Eu:hymius refpondent

comprchendere tétaucerint,aut lapidare,vt c.8. 59. &
1o. 3t. led quód corum cognouetit cogitationes oC-

10modo abieritaut (c ab(códerit, vtrü fubducéda,
(enfim fe, an reddendo fefe inuifibilem vt c. 8. $9.
incertum eft: (ed hoc probabilius nullum fuitfc mi-
raculum,q «ód fe (abduxerit; càm nec id Euangelifta

comprehenderc.Nifi quis velit Euangeliftá fequenti

quodaliquando mihi placuit, nunc quo minüs alijs
placcat, non impcdio.

loco , fedgratia; id eft tanquam gratia fua indignos
obduraff*, vtpoltea videtur Ioannes ex Ifaia docere.

conftct Euangeliftis per costres dies, qui interin-

Nan ab ei, qui cedere, « diligere cüperant,non abei , qui
$ obutam venerant, fed
Ab eis, qui vidcbast , Q? souidebant , quia nec vidtbant , (ed
Ín lapidem lum cacitate offendebant.Magis probo, quod

Irecentiores quidàm auctores tradunt;probabile efse|
Bethaniam difceffilses teftatur enim Lucas cap.2137.].

pct eos dies folitum interdiu quidem in templo do-
cere,noctu autem fecedere in Monté oliucti;vbi Be-
thaniam fitam fuifse conftat..— — U TU
0737. Chm autem tanta frgna feciffet coram eit , mon crede-
bantin eutn.) Non fatisappatet , quorfum hoc dicat
Euangelifta , cüm nullumante chrifti fignum com-
memorafset. Chryfoftomus, Theophyla&us, & Eu-
thymiusin ea fententia funt , vt exittiment Chriftnm
tunc multa fecifse figna; fed ab Euangelifta, vt multa
alia , fuifse pretermifsa.. Credo cgonulla tunc fuifse

w

"|facta miracula, fed Euangeliftam de miraculis omni-

busloqui, qug fpatio trium annorum Chriftns co-
cam illis fecerat;particulam autem, 2's, poni pro, 5$
id eftawtem pro enim , vt in fimili loco Íuprà notaui-

-.., |mus c. r. $6. & Matth. 25.5.& 24.6. Redditergo eau-

íam Euangelitta , cur illis Chriftus táto ftudio dixerit,
Dum lucem babetis , crediteim lucem , quia nimirum fcie-
bat tos multis etiam vifis miraculis,que fecifset,non
credidifse, itaque füb finem vite clara voce clamafse,
Dum lucem babetis , credite in lucem ; quafi dicat,fatis iam
multa,fi vultis credere, miraeula vidiftis, nó eft quod
expcétetis pluta, credite càm tépus eft, Quod Grece
dicit GU ewaéa , ambiguum eft, nam & multitu-
diné, & magnitudiné miraculorà H(gni*[ï care poteft,
aut cüm tot, aut cüm tá magna fecilset figna , fed nó
dubito,quin Euangelifta multitudiné potiüs , quàm

rcddidifse noftrum interpretem, tast4, nomine abu-

IOAN. MALDONATI COMMENT.
— H« locutus eff lefois , c- &bijt 405 4Hï&?diï[ä ab m')z A : :
loco fübduxerit, & abíconderit, quemadmodum;
abíconderit, & quo abicriGAd primam quzeftionem|

non abijífe, icQue abfcondiffe , propterea quod eum|

cafionem quetédi fe cö(l:orchcndcn di,atque occidédi.|

(iznificetneque faerit neceffirium , càm Iudzi non
téaucrint tunc,quéadmodum ex Chryfott.diximus,

veríu , càm dicit multa feciffe miracula, hoc ipfum|
miracalum;quod fefe fub(trahendo fecerit;indicare:

uo abierit nihil dicit Euan-|
2clifta.. Rupertus veró putat non diíceffiffe ab illis

greísum fuum in Ierufalem, & mortem intercefse-|
runtjin templo docuifses idem videntur D. Augufti-1
|nus, & Beda fentire;fcribitenim his verbis Augutl.

Traa. $z.
um ramis palmarum , 9* landib

magnitudinem exprimere voluerit, quemadmodum|
Greci etiam auctores Chryfoft. Theophylact. & Eu.|
thym. interpretantur. Eodem feníu credendum eftl

fum protot, vt Matth. 1j. 3. & fupràcap. 8. 9. &J

NT

infra z1. 11. | d
38. Ft fermo Hate propheta impleretur, quem dixit, D&e,
qua credidit audituinoflro,ey" brachim Dizi cui reuelatis eftf)
Multo minüs hic mihi difficultatis; quàm multis
alijs interpretibus videtur efse. Duplex enim efse
potefty altera, quomodo dicat Enangelifta Iudzos

ficans propterea non credidifse, vt impleretur, quod
ab Itaia ïtædi&um fucrat , ideóque credere non po-
tuiíses altera, quidapud Ifaiam Brachism Domin; fi-
ghificet. Priorem quzítionem facillimé omnes

Theodorus Mopf(ucftienfis, Leontius , Theophyla-

íam,fed euentum, confequentiámque fignificare; vt
innnmeris pene iam Jocis adnotauimus füprà cap.
9. 39. Mauh. 1. 22 & 3. 1. & 27. 35. Non eíse
igitur fenfum propterea Iudzos non credidi(se, quia
Ifaias dixerat eos noui credituros (non enim idco illi
credituri non erant,quia Ifaias predixerat, fed prop-
terca Ifaias predixerat non credituros , quia ilfi cre-
dituri non erant) fed cos non credidiíse , quemad-

C modum Ifaias dixerat ; eum non fuifse mentitum,

ita proríus rem accidifse , quemadmodum illelongé
ante viderat, atque nuntiauerat, vt Cyrillusait. Aut

tur;dco conuenienter ijs,quz Ifaias tanto ante pre-

omnia folam conuenientiam euentus, ac prophe-
tiz declarant: quemadmodum fi przdixi'sem pue-
rum aliquem perueríam eius indolem animaduer-
tens fufpéfum aliquando iri , càmque poftea in furto
deprehenfüus fuf pcndcrctur,diccre'm,l*ïempe ideo fu-

euimus ; non vtique fignifico propterea eum fuf-
Ipendi , quia ego predixeram; fed adeo conuenienter

alia prorfus de cauía fuípenfus efse videatur , quàm|
iie cgo mentirer. Brachinm domini apudIfaiam filiam,
Dci Auguftinus, Beda, & Rupertus interpretátur,
quód Filius potentia, hoc cft brachium Patris fit Eo-
dem modo Hefychius in Grecerum Catena fcribit
Épexl'ev TG xvels 0 2eigócs wX 6 MtAoC , upitpec odp -rä(
Séfor , X d ynjxTig or 4 t 96 lo o cU6 , 9 4 usapuie. Quod

propheta co capite; totóq; fuperiore de Chrifto fua
prophetarümque omnium,id cft predicatorü Euan-
gclicorü perfona , queritürque neminé, id eft admo-
dü paucos Iudeorum auditui fuo, hoc eft predica-
tioni credidiíse. Hebraica enim phrafi Septuaginta

quecnim pro vetbo Euágelico ponisná & Euigcli-
cumauditü; id cft verbü,aut (rrmenem appellari,Fr-]
dlelis feremo, inquit D. Paulus , «2 emni Mcejmml' dlgmä ,
quöl Chriflws le(ns venit in burc mundum peecatores falwes

virtuteaccipi;,Euangelium autem virtutem Dcl,à D.
P $

mini renelatis efl d cft quisintcllexit,quiscredidit ver-
bum Euangelicum? Nam przdicatum quidem om
nibus fuit,quod vnü genus cft reuclationis;intellc&t
auté,& creditüà paucis eft,quod eft alterü; quomod

prophetadicit, Et brachim. Domini cui renelatum (ft.
Ü | Hcbrai- — ,

|non credidifse, vr/fermo Ifaie impleretsr , quaíi figni 2on eredi

Grzci au&ores foluunt, Chryfoftomus , Cyrillus,

|&us, Euthymius, di&ionem illam hve ; vt, non cau-|

|fi quid preterea gnificatur , hoc tantüm fignifica-|

dixcrat, remaccidiíse, vt dicaseosideo non credi-|
difsc, quialfaias prdixerat non credituros. Sed hec;

((þcnfus cít, ne ego mentirer, vt vulgo loqui con-|
u

opinioni;przdictionique mex rem accidifse,vt nonij

Dommnk

in lecum Ifaiz aptiffime cö?ruit.. Loquebatur Cninjccna.

dixerüt q4d dxedv , auditié pro pradicatione, qucaudi-tue

tur ryov. Alij suditü; & brachiü idé efse putát; vtrü- ährg!i he-
' r41c3«

facere 1. Tim. . 15. Rom. 10, 8. & 15. 18 & 1. Thefsal| -
F 3. 14. & manifcftum císe brachium pro potentia, &

Paulo vocatum efíse Rom. 1.16.Cw ergo bracbium De-] -

: lr:i S ;' -:a

: r
QQuomodo

derint Iu-
dai vt pro-
phetia ipi-

Quid fï $

rachium

Hefychij| -
locus ex

Grzca Ca-

pleretum, ].

h 'J& P W-;ff "
P:ered& tu;& C0
ii A oes m
ïïtïglmziä )[Cfä l
doian. 44
tiüsy
ract

iníi

Vatt

"
P Eu eluro t "n ---IN IOAN .(?'APL—-XII', —— Ls m :
"""*'*-"ïf!!ä,[ Hebraicam igitur e e(replentx.ox?cm, qua quod pri- À |dicitur ; .GEFCC 37- 4- Oderant emm , nec poterant e q,"ï".riïonpoïf&
TL | mon.uemubro dictum fuerat , in ecundo dicitur aliis quampfafce loqui. Eodem igitur fmoc.ioiCh;yfoï;koAm'. äïä ïgllïz
TA ci: ! vcrb;s. Non reiicio interpretationem malis licet au-] - .I.contxus.,,, .T.hCOPhyla&:&,Eäfiïymlus hunclóc üm i? |
äïihwæo&f &oribus. — | J .. . [nterptetantur, men poterant, id eftnolcbgm. .R.es qui-
'Qïü'-.iüon'gyï .39. 40- Propterea nou poterant. credere , quia iterum demipfa yera.e[ï; nec enim dubmm, quin propterea
LA |cag-6.9-10. drxit Hfatas ,Excacaut eculos far?m,(?fzrfdforauft coremum.)| |non crediderint, quia noluerunt. Nam id etiam Au-
j a | Hic veró locus ille eft omnium iudicio difficillimus;| |euft.concedit , quiconuenienter fuz de predeftina-|
WMPM | fed magna iam a no'b.is ex parte Partim fuperiore| |uione fcqtchtig fnaxignä negare po(.se'vidcbg.tur. Cg—
ï,mm'"'u'; lverfu,partim alibi €XPIIC9—WS eít. Triafunt V€rba,quq terum aliud eft ideo illos non credldxiäc,qula nolue-
SW'S diiïiciä:m reddunt. Primum , quàd dicit, Propterea — |runt;aliud, nó pofse idem efse quod nolle. Illud cer-
PU quafi indicans ideo non potuifse credere , quia líiias| |tum eft, hoc veró: minimée certum. Quin exiftimo

TE TA
LR
u * ,'
,Jï' 511 ^ .
& M

!

: l *;h"."a
nävgmæe;w :
* I

Matlwl. |
IN *1:1:39.*
h

d W

B r
ID , : :
N leorum,q7" indurauit cor corum,vt non videant eculis,eg* non| — |difse , quàm (1propter Ifaic przdictionem credere
Ton h L inte!lig«m! cordeyC7" conuertantur,e7* [anem eos, Prima illÀ| |nonpotuifsent. Quod, vt aiunt Theodorus Hera-
t i, ldifficultas fublata iam eft éx iis,que diximus fuperio-| |cleotes , & Chryfoftomus, non tam eft dicere eos L

dixerat non credituros. Secundum,quód non folüm
dicat non credidiffe, fed etiam non potuiffe credere,
quafi prefcientia,& predictio per prophetam Dei fa-
cultatem illis credendi penitus abftulifset. Tertium
eft illud ipfum , quod propheta dicit ; Excecawit oculos

V't,& pro- t€ verfü,particulam ive vr,non caufam,fed euentum,

BH

: ENIC d . * / S
non pofse propriéimpotentiam fignificare,omném-
quod nolle. Ergóne veré credere non potuerunt?

hoctantüm fignificare voluit , eos non magis credi-

que gratiam perire fententie , fiidem dicatur efse;|

Nequaquam, fed cüm hoc verbo Euangelifta vritur;|

noh potuifse credere, quàm prophetam n6 potuifse|

mentiri. Quod vno verbo Theologi dicunt , ver& Non potu;|

pierea cuc-| & confequentiam fignificare , idem enim de hac al- E
.erüt Iudzil

dilto w]
« :.:233'
*

CY* ,tum, & có-| icI ESPRSM i ^f '- : RO s$ d s ; ;!
Ide t fequeniá |te1a PaFFICllla d/g T4(9,071; propterea ?uocl,aut prepter-|..|non potuerunt credere;» þnfo campojïta id eít Poütä ciedeie,
xlb denotant. |e4,4414,11dem docent auctores, Chryfoftomus,Leon-| C |Ifaie predictione fore , vt non crederent : abíolute;» fenfw
lr h; tdius, Theophylactus,Euthymius, & Theodorus He-| tamen potuifse. Verfemurin eodem exemplo ; fi vi- compofito. V

thim hosb,
u'.ilm nfgü(:'d'

* hh
Jlaw -mrs F::'
: '

j
l9^ mAM ^vadi!
Pv u ..wl'

^ !
hit^e aA j ^
TT )q 3:;

t
8 1t 0to0D
] 9. »viuyul
a 3
"Atyt tam "*"u
— À
E
& inmtts
