'Matth. 18.
1o.

| Dicitautem appropinquafle,quia ita apparuit, qua-

| loco fcribit Beda, £equentes de fe Dominus appropimquans
| comitabataryvt eg" fidem faa refurretlionis eeram mentibus

| i . s
- promifit , impleturum defrgnet ,| Fbienim funt duo veltres

| dubitantes,fed credentes ; non vt difceptent , fed vt
; laudent;colloquentur? ,

|tione fa&um fit; vt Chriftum difcipuli non agnofce-

fa&lmla. : 7 :
"ppropinquans ibat cum illis;). Indicant hec verba
MC una TU K . . QUE
[' nihil vidiffe;nihil fenfiffe,nihil cogitaífe difcipulos,
donec Chriftum fecam in viaambulantem viderüt.
.Non acceflille Chriftum paullatim difcipulos cita-
tiore cófecatum grada: fed fübito, vnodüe momé-
to , quafi cum illis pariter ambulantem apparuiffe.

fi pone eos fecutus,confecutus effet; pone enim ap-
paruilfe credendum eft, vt non Chriftus , aut fpiri-
cus, qui fefe illis oftédiffet; fed peregrinus quifpiam,
qui codem renderet,videretur.Morale eft; quod hoc
uncendat,ey occolta Ína meäntia maiefíatis femper fe quad

rongrefAH m nomine moo,Ái (ait) fom in medio eorum.. Sà

tibus adelt ; quanto magis aderitiis,qui de ipfo non

16. Oculiautem eorum tenebantur,ne eum dgmferent.)

: 'Vulgaris hic quarftio eft , qiam duobus locis diuería]

ententia tra&at Auguft. epiít. ;9. ad Paulinum, q.8.
& lib. 5. de confenfu Euangeliftarum; cap.25. qua ra-

ént, vtrum quiai Pforum oculi im Pcditi diuinitus

Caluiniani
refutantur
ierroré de-
" Enchatiftia

I

ifent oculis,cognofcere nó poiïänt,vt Hgniücat Mar-l
. cus cap.16.12. dicens n alia ef(igie oftenfum effe diíci-

pulis. Caluiniani hereüci finc cunctationerefpon-
dent difcipulotum oculos,non Chrifti corpus fuiffe
! . ^ x
mutatum. Quod fi non alia de caufa dicerent;quàm

ftabiliétes.

' corporis humani fit tangi, atque videri,vt,quod non
tangitur, ac videtur, pracfens cüm fitjne corpus qui-

quia id Euangelifta videtur (ignificare, nó effent ma-
gnopere*reprehendendi. Nuncautem cüm id pro-
prerca dicant, vt fuam de Euchariftia herefim tuean-
tur, non poffe Chrifti corpus in eo effe facramento,
cüm non tangatur, noi videatur, támque proprium

dem fit; intolerabilis eft error. Nam vt rationem ra-
tione refutemus , tam proprium , & naturale oculis
fanis , atque valentibus eft corpus prefens videre,

mam non éognofceretur.Nam cüm per mediam Ie-
rofolymorü vrbem tranfiit, vtad Apoftolos in vnam

per vrbem aut vifüus , aut agnitus cft, cüm credibile
non fit nullo Euangelifta dicente omnium impedi-
tos fuiffe oculos. Et cum Magdalene hortulani vifus
eftforma, Ioan.20.15. non vtique in mulieris oculis,
fed in Chrifti corpore mutatio facta eft : tantümque
abeft, vt hocloco ipforum de Euchariftia error con-
firmari poffit,vt maximé refellatur.Illud enim ipfum

B [iplorum oculi tenentur , aut quia nullam , vt dicam

Jmundi exilio peregrina , &* extranea frbi ffecie apparet in [a-
loquentibus de fe Dominus non fatis adhuc creden-|

. | tenebantur , vt indicat Lucas ; an quia adeo mutata|.
- | illisapparuit corporis cffigie , vt , ctiamfiliberis ef-| ) á€
|ftione difputemus , vtrum oculi difcipulorum , an

. Jalter fenfüs magis Euangeliftz verbis confentancus

Iquod Lucas dicit, interpretari nobislicebit, oedli eo-

quam videti , corporis. Itaq; fi potuit Chriftus ocu-|.
losimpedire , ne viderent; potuit & corpus impedi.

1e,ne videretur; aut vt vifum aliam prz fe ferens for- EE .
F ite claufi , tunc aperti fuilfg viderentur. Alio tamen

congregatos domum ingrederetur,à nemine vtique|

|fta hoc, alterillud dicat;& alij auctores hoc;alij illuc?
laffirment,non vtrumque factum dicamus,& mutata

factum,quod narrat Euangelifta;Eucharifliz erat ex-

Nam vt illic difcipulis , ita hic alia forma;
quam quare vera eft, nobisapparet. Etvt illic non
credentibus diícipulis ; ita reipía przfens aderat , vt
longé abeffe , quia non cognofcc]ï)amr, putaretur;
credentibus autem in frathione pamis ,& te vera,& opi-

dentibus abfens;nobis credentibus;ac venerantibus
przlens eft.Magifque in ipfis,quàmiin difcipulis eo-

chariftia pra:fentem non recognofcere , quia fidei!

mceliüs,habent hidem./mbulabat cum illizinquit A u-
guftinus ferm. 144. de tempore , quafi contra Calui-|
niftas fcribens , fafipitur bofBitio , panem franait , 7 c-
gnofcitur. Et nosnon dicamus ,quia Chriflfum non gognaui-! |
mMnss nouims, fi credimus. Verumn efl mouimms, fi credimus 5'-

l

babemus, [i credimus , f "'gnotuit fidelis , qui autem Catechu-
[menus efl, inorat. Nempe non licebat Catechumenis

rium lib. z. cap. s. ad Euchariftie facramentum re&te
hunclocum accommodauit.sior,inquit , / Emmawï
peregrinisim fide peregrinua apparuit s frc nobis peregeini in

cramento ; vt quiá quad m,mäi: E€XLer d 4pp4m' mortale
efh , mortalitatis cibus ipfe exterius videatur ; cium tamen per
Vipfums qui tnémortalitatis cáÍ alnmayintus veré , c77 u-
frbiliter mors eterna («netur. Exgo hoc fixum maneat,
|fiue propterea Chriftum diícipuli non cognouerint,

lt in diffimilem formam mutatum corpus ; tamen

re potuiffe , & non mutato cor]pore efficere , vt à li-
beris etiam,& non mutatis oculisaut nion videretur,
aut:non cognofceretur. Qua omnia noui hzretici
negant. Quo pofito fundamento de ipfa nunc qua-|

corpus Chrifti , ne ab illis agnofceretur , mutatum
fuerit. Auguftinus epiít.s9. Beda, & Theophylactus
hocloco , & Algerus,quei paullo füpra citauimus,
in Chrifti corpore mutationé factam putant. Quod
Marcus plané dicere videtur. Nam quamuis quod
dicit m ali4 diícipulis effigre :laPFgruifre intelliei pofïït
non re quidem vera , fed fola videntium opinione|
aliam illis effigiem obieciíle, quemadmodum inter-
pretati quidam funt; tamé minimé dubium eft, quin|

fitfi nihilimpedire probauerimus. Et eodem modo|

rum tenebantnr, non quód re vera tenerétur,fed quód
non magis Chriftum agnolcerent, quàm ft teneren-
tur. Quemadmodum cüm paullo poftaperti illis o-
culi fuiffe dicuntur , non vtique vere apertos fuiffe
fignificatur; fed ita Chriftum tunc cognouitle,vt an-|

loco idem Auguftinus lib. ;. de confenfa Euangeli-
ftarum,cap.25. oculis difcipulorum videtur tribuere

Quamuis minus aperté hoc Auguft.hocloco, quàm
illud illo dicat ; dicit tamen aperté Hieronymus in
epiftola ad Pammachium adueríus errores Ioannis|
Ierofolymitani. Non video,cur cum vnus Euangeli-

L od

A

fámul .

nione fuit prefens; ita nuncin eo facramento quam-| -
uis præfens re vera fit,tamen Caluiniftis non cre-|-

rum opinio vera eft , propterea ipfos Chriftüin Eu.| '

quód eorum oculi fuerint impediti,fiue quód Chri].

vere Chriftum corpus fuum eius falua natura muta-|-

mutatiofiera , quàd id Lucas fignificare videatur.|-

corporis forma Chriftum apparuiffe ; & impedicost |

Catechu-

A. ! - menis Eu-
Euchariftiam aut recipere , aut videre. Algerus quo- charittiam |

que;difputans contra iftorum magiftrum Bercnga—*fï*;*ä: nó

D

qu.zm«

C0

(w ii
d u -,L

a, tur,da

n vl..!
"MA
"utà. —
m-A &n ï
X G.

T^ Cu-

VR Theni )
3 QUQe chaci

netem |
MP |
Ó |
,
TU CT E
um
T2 m Y
[

"um manae! | ;
.uæædj!m,; »

Vil
8 L ;,Alv' ;",
QUOAT

DUS dUL
i i
!
Amt m !
CH

"MT TU U1U RI

L

1 "d
aAl
? v'ï'-*"*lwl
ld "N

2N

pulerum

(tus,

dVerfi7.

Ifai.7.9. fe-
1eundü ver-

fion& Sep-
tuaginta,

lformam foreteftatur D.Paulus 1. Corinth. 15. 41. 42.

! Cur diíci-

oculos te-
nuerit Chri

INoluit nifià credentbus agndfci ,quia femper ve-

|pulis legimus acciditfe , quieum , cum vidiffent, fpi-

4m * H WNAULVCAECADP. RRK .

ET RRR : Sctdbsinddns 3 VARPSTRRLEON QR - SEQUEESSSURENESQUONENYWS

A.

(imul fuiffe dilcipulorum oculos, ne ea forma Chri-
(tum agnofcerent. Nec enim adeo fuiffe mutatam,
vtà non impeditis oculis cognofcinon poffet. Sed,
vtait Auguftinus,quemadmodum in transfiguratio-

.|ne mutata eff; ita tamen mutata, vt efigies, & linea-|

menta eadem , color diuerílls appareret. Et ficut

|vnius , eiufdémque hominis alia pueti , alia iuuenis;|

alia viri,alia fenis forma eft. Nam preterquam quód|
eiufdem corporis Chrifti aliam hoc modo pott re-
(arre&ionem glorificati , quàm ante patibilis, atque
mortalis formam fuiffe necelle eft ; quemadmodum
& noftrorum corporum aliam poft refurrectionem

Videmus etiam Chriftum quoties fe poft refurre-
&ionem oftendit, diuerfa quàm ante erat, oftendiffc
forma. Nam Magdalena hortulanum putauit, Ioan.
20.1j. & difcipuli fpiritum effe;infra ver.57. cüm illic
non dicatur, aut Magdalenz, aut difcipulorum ocu-|
los fuiffe tentos. Quid ergo attinebat , dicetaliquis,
cüm vnum fatis effet, duo facere miracula : Refpon-
deo vnum fuiffe, non duo, quód difcipulorum ocul:
tenerentur. Nam quód aliam Chriftus poft refurre-
&ionem haberct formam , non miraculo , fed natu-
rali glorificati corporis qualitate fa&ü eft. Alia hinc
oritur quzftio cur Chriftus difcipnlorum tenuerit

oculos , neab ipfis cognofceretur: Quam enim ob

obrem fi volebat, eorum tenebat oculos? Multa
eius rei probabiles rationesafferri poffunt. Nolui:
ab illis initio cognofci , vt eorum exploraret fidem.
quam etfi, quia Deus erat, habebat cognitam;expe-
riri tamen volebathumano more. Qwi funtjinquitb
fermones,queos confertis ad inuict ambulantes, r eff s triflest

ram eft illud ; Niff credideritw , ton inteligetiz. "T'enui:
eorum oculos , dum de ipfius refurrectione dubita-

fide difputabant : aperuit,cüm explicatisà fe fcriptu-
rarum teftimoniis crediderunt. Voluit eos fpecie
docere peregrini , quó plus credentes haberent me-
riti: quid enim feciflent magni , fi vifo , cognitóque
Chrifto ne docenti quidem , fed fe tantàüm often-
denti credidiffent ? Oportebat , ait Auguft. ferm. I44.
vt melitis cor inSÍrueretur, Coguitio differtur , quevit ab ei,

Voluit fcripturarum cognitione eorum ad creden-
dum animos przparare. Sienimante quàm fcriptu-
ris doceret oportuiffe Chriftum mori , & à mortuis
refurgere,repente fe illis obieciffet ; etiamfi formam
agnouiffent, ipfum tamen efle fortafTe non credidif-
lent,quod & nonnullis paullo poft ex vndecim difci-

a

rem ipfis fefe oftédebat , fi cognofci nolebatzQuam-].

bant, dum fabulabantur , dum quzrebant , dum d«c|

A.

C

D

quid imter fe loquerentur , vt quod ipfe [ciebar, ts jätereäztur.ï E

ritum efle putauerunr. Peffünt hec facilé ad mores
noftros accommodari.Nam vtíe tunc Chriftus cum
duobus illis difcipulis gcffit , itafe nunc nobifcum
olet gerere. Sepe fe paullatim per tacitas, & obícu-
ras infpirationes in animos noftros infinuat;ita pror-
íus vtloquentem nobis eum nó agnofcamus. Emol-
lit tamen nos magis , ac magis , & nobifcum tacitus
loquens noftros fänfxm animos inflammat. Cogno-
Ícimus , cum fcripruras audimus , cum panem fran-
gimus. Cognofcimus cum Ecclefiam, cum concio-
nes facras, cum facramenta frequétamus; cum eum,
quem peregrinum putabamus,;corporis , animique
noftri hofpitio recipimus. E.

17. Qui fant bi fermenes, quos confertis ad inutcern, ev

|

queretur , ipforum inaudilfe fermones, fed quid fibi

lolongius loquétes audimus , vt verba quidem hau-
riamus , fenfum vero non intelligamus. Sciebat ni-
mirum. Chriftus, quid loquerentur , fed propterea
togat, vt Íe peregrinum fimulet ; & vt anfam arripiat

datfe aliquod habere eorum, quz loquerentur,in-
dicium , & vt fignificet f& confolari eos velle , qub
faciliüs , liberiüique , qua de re loquerentur , decla-
raret. : 2
18. Errefbondens vnus,cui nomen erat Cleophas.) Alter
eorum. Quod nominar , facit hiftoricé , quo plus fi-
dei nominata períona conciliet hiftorie. Quis ifte
fuerit Cleophas , quis alter , quem Euangelitfa non
nominat,di?»uraï dimus fupra ver.p.POtefï quairi,cur
non etiam alterum nominauerit ? Gregorius , & cz-

|reri qui alterum Lucam fuiffe putant , facile refpon-

dent modeftig caufa fecifle,ne eloriari videretur fibi
Dominum apparuifle. Ceterum nobis , qui eam fu-
»ra opinionem refutauimus , alia folutio quarenda

|:ft. Refpondere poflumns nó nominaffe, quia com-

nodum non fuit. Nam füpra quidem vez.ij. vbi no-
xinare potuit , ne Cleopham quidem, qucm modoó
üominat, nominauit , quia non iudicauit effe necef

loquebatur.
Tn falus peregrinus es in Ierufalem.
ienfum habere poffe omnes vident. Alter eft,vt non
teprehenfio , fed excufatio potiüs fit , quaíi dicant,
mirum nón efle,fi ille folus rém geftam ignoret'om-

in republica gerantur,fcire non dcbeat. Quem fen-
ium Beda, & Theophyla&as, & plerique omnes in-
rerpretes fecuti funt. Alter eft, vt fit reprehenfio,

nus quidem,qui hec ignoret;preter vnum te.Quem
verum ego fenfum effe arbitror.Nam etfi potef ver-
bum, &eporxery , Hebraico vt quidam volunt , more
idem fignificare, quod habitatorem effe;tamen cüm
proprie fignificet hofpitem,& peregrinum effe, non
eft, quód ab eius proprietate difcedamus. Prefertim
càm feníus magis fit emphaticus. Nec enim dubium

grinum putabat , ignorantiam fimul exaggerare , at-
[que reprchenderc. Itaq; nec falfa , nec vulgaris opi-
nio eft Chriftum duobus illis difcipulis peregrini
fpecicvappa.ruiüe. Nam & id verba proprié fignifi-
cant, & Auguftinus ferm.144. & Beda, atque Thco-
phylactus in commentariis graues auctores tradunt;
& ex ver.20.colligi videtur poffe; & ratio i pfa poftu-
lauit, vt peregrint appareret forma, vt cum ipfto duo
illi difcipuli fermones communicarent. Nam fi Iu-
deum effe putauiffent , non fuillent aufi coram illo
itade Chriftoloqui. ^ .. | |
19. Quibo illedixit, Que? ) Simulat ctiamnum fe
rem gceítam ienorare, & quafi ignorantiam confef-
(us , indicatíe doceri velle, libentérque auditurum
effe, quo magisad narrandum inuitet. d
Et dixerunt.) Vnus tantüm loquebatur Cleophas,
fcd quia profe,& pro altero loquebatur, pluraFi nu.
mero dicit Euangclifta dixerost. Etfi ficri poteft , vt

initio

eflss trifes?) lndicatie,antequam illos omnino conie-|

vellent, non fatis intellexiffe,vt fieri folet,càm pau-|

de fualoquendi,eófque docendi refurrectione.Pro-|
pterea addit , e7* efls trifles , vt vlcus tangat , vt often-|

Q9 non. cognomifhry)

Ms fatfa. [nnt im Mlla bis diebus.) Duplicem hec verba
üibus notam , cüm folus fit peregrinus , qui ca , que|

; . QONS . ' .
quaft dicant ; nemo eftin Ierufalem , ac ne peregri-|

eft, quin voluerit Cleophas hominis , quem pere-|

. Cür alte-
lus difci-
puli no-
IREen tacea-

CUts
iàrium. Hicveró cur non nominauerit,in promptu| —
eft raiio;non de illo, fed de altero,quem nominauit|

-

^
*
*

GRU

LR o a

-

;Principes

quofnam |
I vocet, .

popt

406

initio folus Cleophas,Poft veró ambo locuti fucrint.]

ex fuperiore verfa verbum ; Que fatla funt inilla bis
diebus de te(à Na'Careno,id eft circalefum Nazarenum.
Autillud ex verfu.i7. Qui fant bi fermones? quod ma-

viram prophetam fuiffe dicunt: fiue quód nondum

lius; quia noluerunt maiora de illo homini peregri-
noforraffe nó credituro declarare.Quo enim modo
homo percgrinus, qui nean Chriltus quidem vn-
quam fuillet, (cire videbatur , quem crucifixum au-
diebat, & vt promiferat;nondum refarrexitfe,Deum
cffe crediditfet? Virum tamen
& potentem opere, 2" fermone, idieft miraculis, atquc
ido&rina,coram Deo,e7* omni Popzi o hoc eftDei,homi-
nümque iudicio , ac teftimonio ; quo miferabilior
eius hiftoria, & mirabilior videatur; virum talem,ac

[ d

cipibusIudzorum , qui eum maximé honorare dc-
builTenc;fuife crucifixum. Hanc verba fingula vim

habent. - :

20. Et quomodo eum tradiderunt. (ugmi facerdotes , v

Iprineipes noferi.) Intclligendum eft idem. verbü;quod
fupcriore verfu, fermones noftri erát de lefss NaXare-|
no,cz? quomodo ewm tradiderut. Quomodoà fummis fa-|

cerdotibus traditum dicant, cum fummus facerdos
non ni(i vnus fuerit, cx iis quz diximus Matth. 2. 4.
le&or intelliget./Ouód autem dicunt,cz prineipes no-

Mirz , principes appellantes füos indicant exiftimare

feeum;quo cum loquuntur, effe peregrinum , quafi
non illius,fed ipforum principcs faerint ; qui Chri-
ftauwetradiderunt.. Nam etfi non ignoro poffe fen-

Afum cffe principes noftri trium , tamen. illud verba
jfagis pra fe ferunt.Principes vocant nyjsevxa, fa-

miliarum principes ; qui precipuam inter Iüdzos
auctoritatem habebant. TradidifIe dicunt/» damna-

morte,cruciftigendámque tradiderunt,quamuis ipfi
hon-crücifixerint,vt füpra.9. 44. Sc18. 32. & 25. 1. &

247 & Mattag.22.& 20.19.& 26.2 45,& 27,2. .
j o2 Nos antem :?:erd/mmm' , quia ipfe effet redtmpmrua !
Ifrael.) Quafi dicantiam non fperamus ; càm illum]
yidcamus fuiffe cracifixum , tertümque iam elffe|
diemn , quo fe refarre&arum dixerat. Duplici in er-|
tore verfabantur, && quód Chriftum non à peccatis,
íedà Romanorumtyrannide Ifraelem liberatutum|-
putabát,.vt Theophyla&tusadnotauit : & quód exif- |
timabant crucem cum tedemptione pugnare, cüm|

vnica cílet via redemptionis. Hinc appátet in ipfis
eriam difcipulis verum fuiffe , quodait D. Paulus. 1.
C'or. 1. 23. Crucem Indeis [candalum , gentibu f'nltitiam

eueniret, fide nutarent, ipfa eius confirmati pradi-
&ione. Locos fuperiore verfü notauimus.
| Etnunc faper bacomnia tertia dies eft bodie , quod bec
fatta fant.) Quo magis loquuntur,eo magis infidcli-
tatem oftendunt. Quid enim eft foper becemnia , nifi
praterquam quód fierinon videtur poífe, vt mor-
tuus refurgat ;accedit quód tertiaiam poft mortem
eft dies,& non refürrexit , vt nulla reliqua fpes effe
videatur fore, vt refürgat? Si enim rcfurrecturus
cffct;iam tefürrexilfet , cüm.fe tertia die dixiffet rc-

prophetam vocant;.

De lefa NaXareno qui fet vir propheta , potens i epere,| -
C F'rmome coram Deo,e7" omni Po[mla.) chctcndum eít

gis conuenit. Magnis quidem fed hamanis, non di-|
uinis elogiis de Chrifto loquuntur;nihil enim fupra|

dc illo maiora credidiffent ; fiue , quod eft wpröbabi-

tàtum ram indign?à fümmis facerdotibus , & prin-|

tiontm mortis , & crücifixiffe, quia Pilato damnidum|

efv. Non fatis fuerat Chriftum illis tam Ízpe mor-].
; j i . j* / - T LA P i :
tem fuam,refurrectionémque pradixiffe 5 ne cüm

A .

B

C

jcüm fepulcrum inuiferint , affirmant fe non repe-| -
rilfe corpus; quin viditfe an 2clos , qui illum teften-!
Xc ctiam Theophyla&us obferua-|. -

$96 k o -- & f- LL h ' *. d T 4 D
|ingeni) eit,iuo magis ingenio credere, quàm Dco.

exigaum aliquid fpei a,
'I.'CIinllim:.

ftrz, quafi ipforum fuerint vxores. Quanquam no-]

ftram etiam ille interpretationem probar. Quidau-]-

tem eft, Zerruerunt nos, cum non terrorejfed fingulari

.|gaudio cos perfundere tam lzto nuntio debuiffenu|

$ s 390 / w* Es em . QUE a a H
Grecé eft i£éenav ni2;, quod proprié eft attonitos|
nos, & dubiosanimi reddiderunt ; fecerüntque , vt|

hominenm tam ignominiofa extinctam morte refur-

Igere potuitfe credimus;tertio prafertim poft die. Ex|

altera veró parte fpem nobis aliquam refürrectionisl
eius mulieres. quzdam ex noftris iniecerunt, quz;|

tur refurrexifle.
uit mcliüs,quàmlWEuthymius, qui interpretatur , at-|
tonitos nos reddidéruut incredibilia narrantes. Dc|

uimus. — | |
(à4. Etalierunt quidam ex noffris ad monumentum,cz-
ttAtnuenerunt, ficnt emulieres dixerunt. ) Petrus, & Ioan-
nes,Ioan.0.3.confirmatio cft teftimonij mulierum,
vtmirum fit cos nó credidiffe càm fuam ipfi & mu-
licrum, & duorum diícipulorum, & angelorum te-
ftimonio incredulitatem arguerent.. Nec fine cauía|

mulieribus, & angclisapud Matthzuri c.28. diffcr-|.

CordA , quia ijs , qui viderant eum refarrexiffely nen eredide-|
VAU ME 16.14207 5 s at ABL |
— 2$« O flulti , ey* tardí corde d credendum in omnibus,|
que locuti fnnt propbete.) Yd cft,omnia, que locuti funt.
Conftru&tio Hebrai $3. Yfa Noli emulari in ni:glgnan-

obftantibus (vt italoquar) omnibus, qua prophetz
locuti funt. Stultos, & tardos vocat,quitor non cre-

corum fapientia eft, non facilé credere , nec meliüs
refelli potfunt, quàm fi, qua ratione pradentes non
credendo fibi videntur , ca ftultos eos , & tardos ap-
pellemus. Ac magnz quidem ftultitiz ; & tarditatis

Nondum fe Chriftus illis cognofcendum oftendit,
vtnon tanquam fuam,fed ranquam alienam caufam

jagens magis perfuadcat, & vt pudcat hominesIu-|

d&os , ac difcipulos Chrifti de Chrifto non credere,
quód hominem, vt apparebat;alienigenam, & perc-
grinum non folüm credere viderent, fed docere ct-
iam;ac predicare, Nec reprehendit cos, quód Chri-
fto ipfi, fcd quod prophcetis de Chrifto locutis non
crederent. Quia de Chrifto ipfo dubitabant , an vera
dixiffet, & nó erat argumentiloco fimendum;quod
in quaftione verfabatur. Etfi Tertull.lib.4.aduerfus
Marcionem extremo non legit ; in omnibus , qua loctti
fent propbeta, fcd, qua locutus eft vobis, quafi de ipfo lo-
quatur Chrifto. "n ofi;
26. Nenne bec eportuit pati Cbriflum , «v ita intrare

antastide ia o m Mi

B PT ^f . & s d iil
*s E Nanve ov I5 M Cs LE n Ü Ms nb RRE u t ï "
d Ab ó;

i gloriam fnam?) Qua illi ratione dubi tabant, esdem
n ipforum

furre&urum. Mitum quàm fübriliter incredulitas|
contrafidem difputate foleat. Primum tcrtia dies| -
venerat.fed non abierat.Dein qui fcicebant nondum
refurrexiffe? Coniftat tamen ex iis,qua fequüntur,|
adhuc illos,càm hec dicebant,|

22. 12. fed. z mulieres quedam ex noþtä-'termermri
nos.) Mulier Cs ex fuis vocant;que Chriftu m quemad-|.
modum ipfi fequebantur,non, vt Euthymius ait,no-|

ancipites inter infidelitatem,& fidem;inter metum,
& fpem vacillaremus.Nam vna quidem ex parte vix|

Chriftus 'e,ïpraämuit imcredulitatem eorum , Q9 duritiam|

tibus, id cft malignantes. Autin omni bas,ideft; non ;äng?ol |

derent teftimoniis ,quíque ideo non crederent , nc|.
Mtulti; & tardi viderentur. Hzcenim fumma harteti- |ucreticorá
fapientia

credere.

i

Hebraica ]

umma nó

| ïi | Wm

i5
m
A
: a

Rinll

! * mgniäüïf
2," Ef !Z.'

D .

La !
u

| "
« t

!
l

i*j
EPT Y
- A

)!
f

i Ut VOR

l

ii

i s.

| lnmyr
i. O
de Chril

i&m), d

|
| tmom'a a
] . hinob

;/ üto Chr

ERE UM

J iil
k&m,q&x
Ws
B
hr
3034, tuttw
hm
prol
ihob
tork
E
) Pro(m
H E
| ?:'x/!þ/a.
:) cunturap
b w l
1 iüm*(;hm(
Caätm
: K ditty

diiSNW
( Quod
N Confis
B
! fOmin
UM *WW)
.f.hr; q[]od (f'
f"y«f W
EPLLURTT
FOt.hor
cxiüim;
i

A
BLLU '"N,r
LO MM Uj
AU NT !
uf !ö tl —|
DUE A Huh'vi"i |
L.
|
| 5
l
Mu g P
MMW.M,(,&

105 foa4

:' ::x;:mm,)
:..;..f(mu]/

"g ph»u,r "L
MR
hd ^
X )

MAU UL i
1^4 w'xxk T
AUMT
W
" J / ]
j4 /
:»,;Wrw»'//
d ]

f

TU M
TA PT m
ul'
T
d

A GOAUR
11*: .n üin?'l'r ,,:,.

: A
hyre rA 0U l
AX MM w i
l w]l r aM

J

|
]

^

"
i? bique in
fcriptura
eitChrk
ftus.

407

iplorum Chrittus dubitationem curat. Illi non cre-

debant refürrecturum, aut verum effe Chriftum,qui
tam ignominiofà ab jjs,quos liberaturus effec;fubla-
tus effct morte; Chriftus ea ipfaratione cr?dcre €os
docetoportere. Nec enim ca fudzorum viacpote»
flate, fcd (ua fponte;diuino con(ülio,& vt propheta-

-rüm impleret vaticinia,paffum fuife Chriíta.Quare
r:o ipfo;quód co mortis gencreáludeis fublatus fuif-
fc

ï

* : :
t, credendum verum fuifle Chriftum , cum pro-
phetz ita moriturum faitfe Chriftum præd:mffent.
Quod ergo dicit oPOï'tuilïc,lta intelligendum;opor-

iuilfe , non abfolute, fcd pofita pï.ophc':tam m pradi-

,*tione. Quodaddit, cz :::æ intr.ar-e m glarianfs ]:"M.m,idca
dicit, vt fpem illis erigat füturi regni, de quo iam de-
[perafse videbantur. Dixcrantgnim ver.z1. mos awtem
Berabamws , qutatp[e effet vedempturus Ifrael. Rcd'x,m.erc
cnim Ifrael erat regnarc, & glqrig regnüm,regiamq;
fignificatmaicftatem. — 5 : |
217.Et incipiens a Mo) [e, ev emnibin iarop,l.vem JIotum

vetus teftamétum Hebreorum more prophetas vo-
IV*

cat, quorum omnium de Chritto vat.icinia percur-
tise,& explanafse eum dicit Euangehfk.at Vm.:lc col-
ligimus tetam fcripturam facram , ctiamfi id nos
minimé pleramque animaduertamus,loqui Chri-
ftum; vt eum in illa, etiam vbi minimé vidctur efse,
quarere diícainus. Vbique e(t.fed alibi apparet.alibi
latet. Nos fzpe non itíuenimus, quiaaut non quz-
rimus , auequia Iudeorum more in extimis fcriptu-

rimus. * ii E 2
H lnmpretztbdtur- illis i omnibus. feripturis , quet de 1pfo
erant. ) Dclibans ex fingulis fcriptura libris ea , que
de Chrifto erant, illis explicabat, vt viderent omnià

lin eum , de quo dubitabant, conuenire. Qua tefti.
Imonia ea fucrint, vtinaro: Euangelifta declaraíset:|

multü nobisinde eruditionis acceflifset. Nec enim
dubito Chriftum non ea folüm teftimonia , qua nos

|de ipfoloqui animaduertímus;fed multa ctiam pre-

i XO. 3. 6.

it Chri-

"ut finxe-

0 * LI * *
terea, quz nos latcant ,-protuhfsc. Quodalibi eam

ffecifse legimus. Quis eum putafsetex Adami, & Eug

formatione ,.coniugij indifsolubilem ncxum pro-
baturum? Atqui probauit Matth. 19. $. Quis proba-
turum refurrectionem ex illo Exodi teftimonio, Eg?
fum Deus AIfbrabam, Deus H4ac, €7* Deus lacob ? Atqui
prcbauii: Matth.22.51. & fup.zo.37. Neceai Pfaa qua
à nobisanimaduería, & notata funt,opus eft hoc lo-
corécitare. Ad Cyprianum in libris ad Quirinum;
ad Eufcbium in libris de demonftratione, ad librum
Profperi de predi&tionibusle&orem mittimus.
28. Et appropimquauerunt caÍello , quo ibant s 77 ip[e
fínsxit fe longis ire-) Sunt qui caftellum hoc, quó di-
cuntur appropinquaffe,non Emauntem;quo ibanr,

|vt ver. 13. di&um cft, fedaliud quodpiam propius

Ierofolymam fuilfe putent ; quód , vt dicitur ver. 3.

|cadem hora furgentes rcgrcfïi fuerint in Ierufalem,

cüm nox vtique iam cílet, & Emaus fexaginta fta-
diis,vt ver. 3. dixit Euágelifta, à lerofolyma diftaret;
quod iter non videatur pedibus tam breui tempore|

nomine Emaus : hic autem dicit appropinquaffe
raflello,quo ibant ; quo ibant nifi Emaus? Difhiciliüs,

conficipoffe, Sedij vno Euangclifte verbo facil8|
refcllütur. Dixerat enim vcr.r5. cos ijfle in caftellum|

quod fequitur, E? rpfe finxit fe longiiss ire. Duplex quz-|
| usfe len-ftio.cur finxcrit, & quomodo fingere licuerit. Gre-

]ræ verbis , nonin intimis fenfibus , ac latebrisqua-].

Y

. cunda quzftio cft difficilior, quomodo Chrifto fin-

(fiatmédacium effe videatur; prefertim cüm ad inij-
cicndam audienti.aut videnti falfam fit opinionem;|-
qnod hocloco feciife videtur Chriftus. Quare enim|
fc longiüs ire finxit;nifi vt duo illi difcipuh putarent|

'eius exemplo mentiri. In quo errore Prifcillianiftas
ifuifle(cribit Auguftin. hoc victosloco; lib. contra
jmendacium.ad Coníentium. c. 1. Fuit & Caffianus
jauctor Catholicus , & bonus; fed nullum tam pul-
icrum eft corpus ; vtnzuo carcat; Chriftam men-

effent, vt cum ipfis füb eodem manercet te&o , qui il-
lum tamlongo colloquio non agnouitfent. At qua,
eorum erat culpa , fi & ipíe formam mutauerat ; &
eorum oculi tenebantur,ne eum,fi maximé vellent,
poffent agnofcere? Aliam etiam rationem afferunt;
quódperegrinus adhuc in eorum elfet fide ; ideft
quód nondum ipfüm refurrexiffe crederent. Sedid
meo quidem iudicio probari non poteft,cóm Euan-
gclifta jantequam Chriftus illis (cripturas interpre-
tatetur , dubios fuiffe indicet; poft fcriprurarum au-
tem explicationem dubitaffe non indicet: & ipfiaf-|
firment cor fuum inflammatum in viafuiffe , cüml
eis Chriftus fcripturas aperiret, quod fine fide ficri
non potuitEt i non affirmaffent, tamen res inccrta
in mcliorem effet partem interpretanda. Credo ergó

pulorum oculis cognoíci noluerat;eadem nunc lon-

quia nondum tempus venerat, quo fe illis decrcuc-
rataperite. Tentandi , docendique adhac eranc. Se-

gere licuerit;cüm fictio omnis fiue verbis,fiue factis

ipfum veré effe peregrinum , cuius fpeciem pre fe
ferebatideoque longiüs progredi voluiffe, nonduii
coufecto;quod fufceperar,itinere?Tantümhoc apud
quoídam argumentum valuit, vt Chriftum ver pu-
tarint effc mentitum , liceréque nobis aliquando

qua ratione priüs mutata forma;occupatííque difci-] -

giüs fc ire finxiffe, vt fe Chriftum effe diffimularet;]

ititum non efle certum effe debet ; quo modo eius
/fictio mendacium non fuerit , facilius eft credere,

|quàm explicare. Nam in duabus rationibus, quas

D. affert Auguft. fatcor ingenium meum nonac:
quieícere.. Vtraque in hac vnare verfatur , menda-
cium non effe,cüm non ad fallendum , fed ad ali-
quid maius fignificandum aliquid fingimus; quem-
ladmodum parabolz, etfi ficte narrationes . funt,

- .jmendacia non funt.. Chriftum ergo ideo mentitum

non fuitle:, quia fi&tione illa fua non fallere difci-!
pulos.fed docere, & maius quiddam illis fignificare

|voluit. lib. . qq. Euang. c. g. fic fcribit. Quid ergo

ji;g'fzgfmt , qued fe ire longriss Domimus finxit ? Quid püta-

imibus ab[celferit fiaper omnes celss , tamenita cum es fit , qui
bac exfnbent feruis ernué , vt cnm ditere ceperint ,/ Domime
quando te vidimus bofpitem,e77 addmximws "tanquam eum

[cilicety qmi longe abfcefferat , reffondear ile,eum vri ex wii-
qmimnao mei feaiis ? lib. veroócontra mendacium. c. 154

fic.Quifquis antem vult intelliere illnd fingendo,quid pra-
figurarit , attendat quid agendo perfecerit ? lon "s namque
ipoffea profe£ius fnper ornies celos nom tamen defermr di(ci-
pulos fuos; Videt le&or quid fibi. D. Anguft. velit,
|ideo Chriftum non effe mentitum , quia non difci-
pulos fallere, fed aliquidillis maius fignificare vo-
luit; autfe in czlum aícendere; aut cos qui hofpita-

Imws nifi quia bofpitalitatu officioad. [aam cognitionem per-|

|menmrepo[fe bomines intimauit 5 vt cám [ancgtiss ipfé ab bomni-|

À |difcipulis peregrinus effe putabatür, quafi digni non

cuerit,

Ma'tth(. 2j.
38. 40.

[

4-. 86[*0.

Qnomodó:
fingere li*

Caffiahi
eiror dé-
mendacio:

Ad Ephef.

pOT gor.hom.in Euang.23.& Beda incomment.vidétur| |lesfunt;ituroslongius , id eftin celum fecum pef-|
! cxiftimare ideo finxiffefelongiüsire ; quisadhucà| uenturos effe. In quo illud defidero,vt probafet no- :
! ] ' ' luillt ——

An Chii-
flus difci

lere vo-
luerit.
4

ipulos fa|Gregor.homil.z5. in Euagel. & Bedam in commen-

409

dOAN. MALDONATI COMMENT-

41O.

Yaiife Chriftü diícipulos fallere , quod ad Eä;gi(du m
médacium inprimis videtur cíle nccelTarmm.Nam
quifquis fingendoalium fallere conatur , .cxnam(i
aliquid praterea fignificare velit, þaud dubié men-
titur. Alioqui nullum effet omnino mendacium,
quod ifta ratione defendi non polffet.. Chriftus au-
tem videtur omnibus rebus,& mutata corporis fui
forma , & impeditis difcipulorum oculis , & fimu-
lationelongioris profe&ionis cos fallere voluiile,
vtalium quàm crat,cíle putarent.Przterquam quód
fuam Chriftum longierem in czlum profe&ionem

tunc Chriftus agcbat ; videbatur attinere. Malim

tariis fequi;qui fi bene intelligantur,rem, vt dicitur,
acu videntur attigiffe. Noluit Chriftus diícipulos|
fallere;fed docere cos falli,cóque cos errore liberare.
Putabant difcipulinondum Chriftum refurrexiffe;
errabant ; apparct illis ca forma. Chriftus , vtnon
ipfe , (ed alius quifpia.m-?crcgtinus cíIc vidcatur,ea-
démque ratione fingit fc tanquam percgrinum ire
longiüs; non vt doceat(e non effe Chriftum, quod
mendacium vtique fuiffet , (ed vt doccat errare eos,
qui fe putarent Chriftum effe non poffe. Quemad-
[modum ergo non mentitur verbis is, quifciens, ac
prudens non ex fuatamen,fed. ex cius;quocum lo-
quitur, opinione dicir falfum ; ita Chriftus factis nó
cx fua, fed ex difcipulorum opinione falfum fingés,
mentitus non eft. Exemplum in facris litteris habe-
Lmus illu&riffimum.3.Reg. C. 22/15.Cum Achab Rex
Ifrael adiun&o fibi Iofaphat Rege Iuda bellum con-
tta Áfsyrios ad expugnandam Ramoth Galaad mo-

expeditionem.pollicerentur: accerfitumad (g Mi-
jcheam rogat , Michbea ire debemms in Rathotb Galaad ad

fore, vt ibi morcretur , loquens fcilicetnon (ua , fed
&(cgis,& fallorum prophetarum, à quibus deceptus
fuerat, opinione ; non vt hominem falleret, fcd vt
per irrifionem eum falli doceret. Quis dicat fuiffe
jmenticum? Eadem ergo ratiorie mentitus non cft
Chriftus. Solemus egro dicere, qui aquam rubeo
Icolore tin&tam,quam illi damus, vinun effe putat,

fignificare voluiffe nec probatur , nec adid , quod B

uete vcllet, omnéfquefal(i prophctz profperam illi|.

B relsandumsan ceffare? Cui ille re[poudit, 7 fcende, e7- *wdeg
prefpere , ez tradet Dominus in manus Regis, Cüm íciret

Áccipe vinum. INon mentimur , non fallimus , fed

(um longiüs,quafi vltra proccffurum.
19. Et ceegernnt ilum.) Populariter loquitur; pre-
(cibusenim , & verbis,non manibus cocgerunt; vt
ftatim declatat, Quoniam Adwefpera[cit , qo7 melinata efi
iam dicei,Gregor.hom.in Euang.23.8c Beda hícyex que;

Jinquiunt , exemplo cellseitnr , quia peregrim ad bofpitimn|.

non folum imutanda,(ed etiam trabendi.Moralia qui qug-
arit,Auguflinum legat fer.140. & 144. dc tempore,&
lib.2.qq.Euang. c. 51. Diximus ver. 1. probabile effe
quod Hieron. docet Cleopham, aut eius comitem,
gut fortaffe ambos propriam in co oppido habuiffe
domum, cóque magis Chriftum táquam ad domum
fuam inuitaffc.Quod ipfum Auguftinus,Gregorius,
& Beda,cüm difcipulorum hofpitalitatem laudant,

falli zgrotum fignificamus. Qua vctó re Chri-&usï-
Íc longiüs ire finxcrit, quod quidam quarunt, diffi-|-
|cile non eft di&u. Credibilealiquot paffus progref-

videntur approbare. Quz enim hofpitalitas erar, fi
domi fuz non recipicbane : |
30. Et fattum efl , dum recumberet cum eie , accepit pa-

À quaftio,an Chriftus cum penem accepit;benedixic,

l, » í e . . '
ac fregæ-t, Euchariítiz confecerit facramentum , an
fiïmpliccm tantüm porrcxcrit difcipulis panem?

aliquos , quinhiclocus de Euchariftia fit intelli.

