- |gulatiquodam modo patrem efle mendacij. |

IOAN. MALDONATI COMMENT.

A.

tri

jego non mendacium, ficut pater vefter Diabolus,ied

. Meretis vtiqs mihialffueti credere Diaboli mendaciis.|
|Sed ob hocipfum mihi non creditis, ob quod maxi-|.

- (Querit Origenes quo modo dicat Chriftus eos, qui-

[Quod fihoc nemo veftrum poteft facere , quaremn
qereditzs mibi ? V nufquiíq; enim dignus eft fide, donec|

| errorem multis illi verbis refellunt ; nos fuperuaca-

veritatem loquor. Si enim mendaciü loquerer , cre.]

[mé credere deberetis , qwia veritatem nimirum vobis
|dicosadeo enim infolens,& noua veritas vobis eft,vt
Icum eam au ditis,portenta audire videamini.In hand
llententiam Chryfoft.Euthym.& Rupertus edifferüt.|

ditisverumeffeequodvobisdico, . .. .
"Y'uiy e(9 « 2«Ea u) d migivslepuSo, —
Sed manifeftü eftillum , quem diximus,efle fenfum.
Habet ergo emphafim pronomen illud;ege; opponi

mendax eft,& mendacij au&tor , creditis ;'mihi veró,
Iqui non folüm verax,fed veritas ipa fum,no creditis.

buícum loquitur fibi non credere , càm loqueretur
vtiq; cum iis,qui ver.3o.dicuntur in illum credidiffe,
difputátq, partim crediditfe , partim non credidiffe.
Zxpeditius eft , quod diximus ver. 4o.in fimili qua-

non enim iis qui credebant, non certé difcipulis, fed
totigeneriJudzorum. —— EU r
46. Qu ex vobus avguit mede peccato ? fi veritatém di-
co vebis , quare non creditu mibi ? ) Prefenti emporele-
gendum £a cye: arfuit, non arguet, Etfi idem fere fen-

cufare criminis,fed couincere.Nam Iudei fepe Chri-
ftum blafphemie;fepe violati fabbatifepe aliorá cri-
minum accufabant ; fed nunquam conuincere vllius
peccati potuerunt. Hoc eft;quod dicit Chriftus, qua
ex vobis AvQuit me de peccato?id eft,ecquis veftrü eft, qui

mnec PGCC&UIH] coarguere? prodeat,difceptet,cuincat.

aliquod in eo fiue mendaciii,fiue aliud peccatum de-
prehendatur,quod fidem eleuet.Hoc fenfa Euthym.

verbis tacitam antithefim,quafi dicat, Qu ex vobis ar-
quit me de peccatoicut ego vos,& patrem veftrá modó
coargui ? Obferuarunt iidé auctores, tum etiá Chry-

inquit D.Gregor,hom.18.in Euang.mae(netudine Dei;
relaxare peccata veneratye*dicebat , Quis ex vobzs arguet mne|
de peccato? no dedignatur ex ratione offendere (e peecatoré non
e[fe qui ex virtute dumtatis poterat peccatores in[lificare. . |
47- Qui ex Deoefl jverba Dei qudit,propterea vos aen aw|.
ditis ,quia ex Deo pon eflis.) Ex Deo eífe idem eft,vt opi-
nor,quod filium efle Dei,quod soz ex Fmgm'nibm,nez s
ex volutatecaruineque ex volutate viri, fed.ex Des natum

quod dixerat ver.44.& ex Deo efkt Quemadimodum
ergo qui ex patre Diabolo funt, libenter eiusaudi-
unt verba,quamuis falía , quamuis mendacia, ita qui
exDeo patre funt, libenter verba Dei audiunt. Quis
enim filius libenter non audit patrem fuum ? Inepté
proríus Heracleon; vt Origenes indicat , & Mani-
chei , vt ait D. Auguftinus, ex hoc loco colligebant

malos,quód ex malo principio procreati fint.Quem

Nonnus autem pocta reddit, quafi feníus fit, nó cre-

Ienim fe Diabolo, tanquam dicat, Diabolo, qui totus|

fhone , hec non dici à Chrifto fingulis auditOribus,;;'

fus eft , quis veftrum poteft mearguere de peccato:|
|Arguere autem Latine,& Grecé A &yyem,non eftac-

paratus, qui prefto fit, qui confidat pofle fe vllum in|

Putantautem Augu ft.Beda,& Ru pertus latere in his-

foft.manfuetudinem Chrifti : Pep(ate , fratres cariffimiy

effe. Opponit enim hec duo ex patre Diabolo effe;| -

up.c.1.4.

Sic refoluenda erit.Mihi veró ideo non creditis,quia

X

neum elfe exiftimamus hoc tépore refutare, quo vix

. memo-

j
j vbi W[blü

u
] &QIC, (

| Matth.ü:?-ïauïïbt

hr
tit. M
fjd:/tü
!äranu l

^

;?mm I
ftedr
dm g
fcfïis; qUiï
ïvidenmt

i

cuc ol
Neüttt
(entio
nemt
ttpto
eius a
tód

direntr

Nonapp.
t ff
f Disen

Manichei|
: 4 ld 5 hocloco [
quoídam homines natura bonos efle, quia ex Deolbut.

Jünt ; id eft ex fübftantia Dei fa&ti; quofdam natura

lul
ties d
&::ill R&. M
ïChryfo
lautcm.'
Ml V

l

Ti |

od

|

PU Pm]

l

|

lChïiUtuu
um
Que «
jamar
tatit4
kgcntiur

*
| M
(
|
|

: j
u — RUR
tit
Battssss M
hii itaq

G1

ALLDDERERENERESI UR E TT DEO IT us [ o
o uU m N URT AE l

Dmbüï&g?a- E. 82-3 | : 82.4. -. | *
*ügueïfzä Ü | !äämoria vlla eft eius ;rrcris.nzfïlios; nihilo rïxinigs*A, faceret, exiftimarent id ió nifi opera demonis POQH*CLLucv;; :
WN DP abíurdos nq&?a tulere tcmpcfa,mqulþus eucllendis faccreïaut fic'l-lt. dicere .folck:bzfp,t, In Beel'(ebub phwpe o
UM ivtiliüs à nobis opera ponetur. Reàé hunc locum dameniorum eijeit demoma. Alij putant modgm fmiï"qæ
"*—W; /Ammonius, & Theodorus Heracleenfis , & Leon- quucndl , quo non fignificarent cum veré dæ'moï
". | tius d.uobus vc:rï::s e)sgla?allfïrulït,;ïü? eo q'uofdam ( |nium habere ; f:d mote efïje;nt mentis, dchrarcjm(ïa*-
M**M : homlnes effe $X aüp.auqï.æy,o;öAæ :lg/& rwpo?täpe?tt',æzoü : .n-lrc— , quemadmod.um quiáà demone cprreptblf funt;
ä:ï'iiïfaïïef-ï.-[ fécusdum fabjianmm, -(?dFW." Ws eieirianem, 1 elc non ficut. c. 10. 20. q,g;dgm dicunt,; Damoniwm ba "u3
nb .l [quód ex ipfa fubftantia Dei fa&i effent, fegï quódad| s(amt,qmdewm auditis ? GC c. 7.20.. Demonium babes;|. ;
ias Quid fitau|eius formam,& voluntatem viuerent. Audire autem| iquis te quarit interficere, Aliam Leontius rationem af
"E | gff veb3 verba Dei non eft auribus excipere, quod etiam fa-| ff:rc,lquöd proptium dezmonum fit gloriam Deiin| NI
"RE ciunt , qui ex De? non funt , fe.dhbepu animocon-| fe cfgnsferrc » quod Chriftus facere videbatur , durn/ cm x
Ww l | dere, credere, illífque dcle&ari , denique illisaudire|B fc filium Dei appellabat. M aE
weg),'ihx l ! Matth.13.9. auribu's,de qlub.:-gs Chïl&us dicere CO.U(UCU!.C, Qui ba- 49-. Ega dog'man;um n.gn babeo '/&l honorzfïco Pdfrim;ng: .
"asE bet aures audiendi , audiat, vv Ammonius animaduer-| — jwm , 7* vosinbonoraftis me.) Omncs fcre Chrifti hoc! ^
i*9cu d tit. Reddit ergo caufam Chriftus,cur illi verbafua;| — loco prudentiam , & maníuetudinem obferuarunt.
Pa E id cf Dei, nonaudirent, quia nimirum ex Deonon| — |Duo illiobie&afaiffe, quódSamaritanus effét,. &| :
ii erant ; non fecundum fubftantiam,inquit Leontius,| — |quód demonium haberet; illud tacitum preterijffe,| —
-u N nam íecundum fíubftantiam ex illo erant ; fed! — |quód nihilin eo diuina gloria lederetur , ad hoc ref-
mcrcäiii;g l fccundum ele&ionem. Quj exiftimant commutan- ponsliiïc , & fine vlla verborum accrbi.tate'ümplici, s
Q c:f:?;di:,ï | dum argumentum effe , propterea VOS €X Deo non jrantüm negatigne rcfpödi['rc,Ego dauonium non l?axfaco;
münüg | eftis, quia non auditis , deprauare mihi fententiam —— |fed ea, quq dico, ac facio, vnde vos putatis me
lx H; | videntur, Nec enim ex eo, quód vetba Dei non au- Idemonium habere; propterea dico, ac facxp, vt
üédig dirent, probare voluit ex Deo non effe; fed cauíam (; |patrem meum honprxficem ; facwnd?, aC dicen-
|| cur non audirent, Áfferre; quód ex Deonon cffent.| — |do ca , ad qug mifit me. Vos veró cüm can-
TTE Reueréter etiam ab Auguftino auctore fummo dif^ |dem obcaufam me honorare deberetis ,. potiüs in- j
ndemh (entio, qui hocad predeftinationem, & reprobatio- jhonoratis, dicentes me demonium haberc. In hang
ls | nemrefert ; quafi foli predeftinati ex Deo fint foli fententiamCh.tyfg&. Xuguftin. Beda, ï"hcoPhylg&a |
tj - Ireprobati ex Deo non fint? Ex Deo enim eff , & verba| — & Rupertus:nifi quód Auguftinus, & Beda aliam|
ov la eius audit, quifquis in eius eft eratia , & ex Deo Jafferunt caufam ; quamobrem non negaucrit Íe Sa- [
xhislx ( nó eft, qui in peccato eft:& multireprobi in gratia; — jmaritanuin effe,quod Samaritanus cuftodem; palto-
übehs multi przdeftinati in peccato fepefunt.- remque fignificet, & ille verus erat hominum cu- |
P I -:48. Refpouderunt evgo Iudai, 2* duxérunt el,.Notlncþgng Itos,ac paftor bonus. Allegoricum. Doget Qriäenes Infr.c,to.1i]
ar Cs | — Micimus nos,quia Samarttanus es tu, 7* demenium babes?) folum Chriftum dicere potuitle,demonium nes abeo;| |
M "u Non apparet eos fuprà dixi(ï'c Chri&qm Samarita/| — |ceteros cnim.homix?es, quiape'ccatum habent,da-|
eedmi. num effe. Dixerunt quidem effe Galilzum. c. 7. 41|D monium 'habcre,qqxa qu.r quis peccatum þaþct,dæ- Ü k
ia 52. Dixerunt demonium habere.c. 7. 20. Samarita-| ^ |monium habct. Alio , opinor,feníu & illi dixcrant, |
sH um effe nufquam apudIoannem dixerunt; ledip-| — |Demeonium habef,& Chriftus refggndct, Ego demonium| :
u üiscredendum eft confitentibus: hocloco íeid fo-| — mon babec. Acutiüs notauit Leontius pronomen illud
od litos dicere; quamuis id nullus narranerit Euange-| — jego;emphaticé pofitum efle , quafi diceret , Ego dæm?
d lifta, Monuithocipfüm Origenes; & Ammonius,| — pumnon babeo, vos haberis. Quodautem fequitur,fe
; 3 Chryfoftomus, Theophyla&us ,& Rupertus. Cur| - bonorifico patrem meum , rc&té conuenitcum ciuídem
m autem Samaritanum appellauerint , nonfatis con-| — |Leontij fentétia,quam íuperiore verfu recitauimus; l
i ,""r* | ftat, Vix auctorem bonum inuenio; qui exiftimet| — |proptercaillos dixiffe Chriftum demonium habere,
!:::?f;f l .ü Iudzos proprié Chriftum Samaritanum appeliaffe, .. |quod Dei gloriam fibi tribuerct. Ad id enim accom-
Mu E

NU

m4s t

j l
ex';;:H!;JW.

|

—— "

ET "T n
lrP
" 4 o

um n
,
o wm
' PT

aiP tf ll
,.4)'*[',—; NT

demdtl tia Leontij; non vfurpo mihi diuinum honoré , nec
; aL legem non fatis cafté, incorruptéqueferuabant, ita/ |enim gloriam mcam quaro. Aliter Chryfoft. pro*p-—-ï
japsy o ( jeàm Chriftus (epe violaret, & nouas quaídam reli- — |tereanon vindico iniuriam iftam , quam mihi faci-
Á fioooch l ^ (giones inuebere videretur. Ita Origenes, Ammo-| — |tis, quiasen quero gloriam meam. Alij, cüm dico me
"M nius, Leontius; 'Theophyla&. Euthym. Caeterum| — |demonium non habere , fed Patrem honorificares.
r probabile mihi videtur eíÍe propterea Samaritanü| F |non ideo me defendo;ac purgo , quóbd queram glo-
i . . gppellaffe, quod multicorum veré Samaritanü pu-| — |riam meam, fed gloriam patris mei. Nam mcá qui-
jChriftus Saitarent eüï,—,..E'tantrenim Samaritani vicini Galilziss| — |dem eff qwi quarat, c7* iudicet. Chryfot. Theophyladt,
abius |itaquealiquando Samaritanos Galilzos, aliquando| — |Euthym.& Lcontius ita hec verba vidétur expone-|.
| Galilzos Samaritanos vocari folitos vero fimileeft;| — ire,vtidem fit quereregloriam fuam,& iniuriam vI- 1
j aut vt áit Rupertus,idcirco vocabant Samaritanum,| . cifci. Itaque eodem modo;quod fequitur, interpre-
quód cum Samaritanis verfaretur , & apud eos má-| — |tátur,Eff 4ui quarat, 77 indicet,id cft qui vindicctqui
üiffet per dies'duos. c. 4. 40. Curautem demonium| — |vlcifcatur,aut, vt Graecé eft , Gol atl pivov quaerens,
- |haberedixérint, multas Theophyla&us rationes a-| / |& iudicans.id eft qui curam habet quzrendi , vindi-
ifert , aut quod cüm proprias illis cogitationes pate-l candique. Querunt Auguft. & Beda,quomodo 11—32
s d M . Nn 4 conuent ——

hs
lj

quód veré Samaritanum effe putatent ; omnes enim;.
non propter originem , fed Fropter aliquam inter
Chriftum, & Samaritanos fimilitudinem Samari-

quz ea fimilitudo fuerit. Maxima pars fentitidco
Samaritanum appellatum , quod quemadmodü Sa-
maritani miftam cum multis Grzcorum, & aliarum|
gentium erroribus religionem habentes , Iudaicam

tanum ab illis vocatum volunt; itaque difputant ;|

|demque confequentia dicit, quod fubiicit verfufe-

modaté Chriftus refpondet , Ego demoniem non babeo,
id cft non mihi vfurpo,quemadmodtim vos putatis;
honorem Dei, fed eum maximé potiüs honoro., Ea-

quentl. :
jo. Ego non quaro gloriam meam,efl qui quarat , o* in-
dicet.) Quorfum hzc addat;modo diximus ex fenten-

p OAN MALDONATI COMMENT. 826

n i |
ænäeniat cum eo;quodalibi dixit, Pater mon mdicat| A rant, Vnde colligtint Chriftum maiorem fe fa&?e'
Concilian- eser ia , fd omne iudicium ded.t filio. cap. s.21. multis: — |quàm Deum; certé quàm Abraham,; ideoque fübii.
iE s Avzaftn" quefionemhang vearSumma| |cumg . — 000 08 4 ]
io;.::on fententia eius efþ; P.a:'rem non 1ud1car.c quenquarm p. N qud f5 snaior 65 patve "fg" vtbrabam , qu*r—i "
j lin fapremo illo iudicio, &;vtille loquxtug, ]äcu:fdum mrtuns eff o* Iärapbem mortin [unt? ) Id eft & Prophe- mä,f:'f'
Trad.a. — Jafflithionemsiudicare antem fecundwm diferetionem,d eft, — (tis, qui mortui funt. Hebraifmus, Coníequens e p
co modo,quo Dauid dicit, fuwdra me Deus , g* diferne, — |inquiunt Chryfoft. Theophylact. & Euthym. vt di-
PAl.3i$4. Doaufarn meam.Faciliüs crat, non agi h;c-dc vltimo illo | þccrcr.xt,Nunquid tu ma.igg es Deo, h.oc.enim €x eius
d did. iudicio,dc quo dic&um cft, Pater non mc.hmt qumquam, vcrbls,vg paullo. ante dxxxmgs-,- fcquxl videbatur; fed| —
Jed omne iudiiam dedit Filsífedagidepriuato, & quo-| — |contentifuntdicere, Nwmquid tw maior es patrenoslro| — :
tidiano iudicio,quo foletPater iniuriasFilio, &iiu-| — |^fbrabam ? quia hoc ipfum valde abfurdum puta-
ftis omnibus fac&as vindicare. bant effe; quenquam illo maiorem dici. Di(crimen,
i |.| g rtmensamen dice vobis i quis. [eemonem meum [er- D |quod Origencs effe difputat inter videre, & guftare
uasseritmortem non videbit in eternum.) Hocmodo hec| — |mortem, nimisargutum videripotcil. —
cum precedentibus Auguft.& Bedane&unt.Posin- — | — $4- Reffondit lefs , fi ego glorifico meipfum , gloria mea
quitdícitir, demonium babes 5 Ego vos ad vitam voto ,fer-| — mbl efl s eff pater meus , qm alorificat me , quem wos drcitis,
uate férmenem meuwmn , €g* non moriemimi, Ll audibent, — quia pater vefler efl ) Hoc ait (inquit Auguft.) propter il- Mint Cl
mortem non videbit in &ternum, qui fermonem meum ferna- lud qued dixerunt, Quem teipfusn facist Refert enim gloriam f)'l?'iï,f:',:/,.m42;;:
uerit, C7" mafcebantur , quia iam mortuierant eawmerte,que| — | fnam ad patrem [aum,de quo efl , €7* qui Dew eff . Poflunt Fäc p
vitanda erat.Chryfoftomus veró , & Theophyla&us;| — |etiam ifta verfui jo. refpondere; vbi dixerat ; Ero pon| 3 EL Mhmeni
Hom.$j. l, quére glori am meam,propterea relidta clorie mez| — |qwero gloriam meam , vt hic rationem reddat, quare d u B
vindictaad do&triuam , exhortationemqueconuer-; |gloriam ftam non quarat, quia ff ego, inquit, elorifice p Dun
| LOT5 i quis ergofermenem mcum fernauerit mortem non vi- (id eft glorificaucro ,aut glo-riü care voluero ) meip- | f irdn
: delit im eternum.Recké id quidem. Sed mihi,neprop-| — [/rm;gloria wiea mlil efl,id eft vana &rit, non vera , non| H limmon
tct corum contamelias de fententia , confilióque C |folida. Loquitur autem non ex veritate, fed autex ]A;U;M
fuo deiectus effe viderctur, voluiffe videtur doctri-i — |Iudzorum opinione, vt Leontius, Thcophylad. & : [ ] dacaä |
nam fnam etiam , atque etiam affererc , cífque fra-j.— |Euthym.interpretantur;aut, vt ego exiftimo, ex có- | rmm;
| 4ctum demonítrare.Id indicat affeueratio illa, Zfren,| — |muni,vt vocano prefumptione iuris, qua nemini inxegis; ial | mm'l
amen, Quid fit mortem vidcre,vel nó videre, & quod| jiudicio creditur pro fe dicenti;ficut dixit Cap. $. 31. Sajudicio ce|. a
idem cft gu ftare , vel non guftard-mortcm , diximus ego tefmmonium P"'/?ib?" de Wi[' 0 , tesimonmum meum noh (f::t ää&. | Pod |
Matth. 16. 28. € Luc2.26. loquitur autem ä'c morte eff verumsalius .e(ïaqui tefiimonium Pfïhibff deme.Scribá —— . Mj,ï,-( /,i,
animz , vt Auguft.ait, fed potefteriamintelligi &| — |Chryfoftom. & Auguftin. folitos hocloco Agian»osï P[al'm'z'ï*:m*o;])i'.
| de corporis morte, non quod qui Chrifti verbafer-| — jabuti ad confirmation& erroris fui.£liquande 2tri4- | " Chn'j
! uauerunt , non fint vnquam corpore morituri,fed| — |w5inquit Auguttinus, €* deiffo verbo talpymniantur f;- [Traag. " an'
[quód ita morituri fint, vt non mori , fed renafci po- deimofíra,eg* duunt ,Ecce maior ef? Pater, quia vtique giori- k O'g | 1 ;r '
tiüs vidcátur, refurre&turos enim effe in vitam eter-| D (fict filum.Heretice,nen legifli spfnm Filium dif?tfm,qüödlxoco abufi|. i "W:
| nam; ficut dixit c. 6:40.. Hic ef panis d2 ld .d,,'(gmdm,, g!orifcatpatrem foum?sed zi gFilium cg!ar'gfimt', €7 Fi- u »j—fgquo.
vt fi quis ex ipfo manducauerit non moriatur. Sic Euthym.| — |/zws Patrem glori Cat s pene permiciem, agnofce 47"41'"""8! lï hd
Monentautem Chryfoftom.& Ammoniusnon effe| — jeorrige pereerfstatem./ A ddit , quem vos dieitw :nf["ïd Deus jv
hoc fimpliciter intelligendum, fedfiadfidem bona| — |veffer eff;ne eius teftimonium repudiare po Int; nec W&nf
quoque opera adiunxeris, quoc ipfum comprchen- * Jenim poterant non xa'dmitterc tcítimonium cius; lsss
ditur in verho , feruauerit.. Cyrillus vcró in Catena| |quem Deum fuum efle confitcbantur. Quibus mi- l
. . "IGraca citatus, & Leontius in commentariisnotant| |niméobfcure declaratfe filium efle Dci; nam eun-| WC
dnïääs Chriftum his verbis aperté declaraffe fe fecundum| — | dem & patrem fuum , & Iudeorum Deum appellg-' i ,,, UY
dMuamde- |naturam Deum e(fe, Cüm enimante dixiffet, 0u;ex; — |uit.Vim habet verbum illud, Pes dicitis, tanquam di- - a, 0i
d25 — |Depef.. verba Détandit , nuncdicere, Siquis fermonem| — |cat;vos quidem dicitis Deum vefirum effe,fcánon| — | u
[meum (ermauerit mortem non videbit m eternum. Cs ita eft ; i enim Deus vcfter veré eflet; honoraretis quod|
: $2« Dixerunt ergo Indety Nunc cognoutitsts , quia demos, — |cum. | j d) d vtb
[niwm babes) Nuncreipfa videmus., quod ante fola!. | — $. Etmon cegnouiTis enm , ego AHfeH tion eum. ) Id ecft tet Ea
: conie&tura dicobamus , tedemonium habere; ab-/. |quem ego quidem noui , vt potenaturalis cius fi- detur.
| furdacnim loqueris, & blafphemas. In tellexerant — |lius,vosautem non noniftis, vt pote animo,& mo- 2 p
quod Chriftus dixerat, de fola corporie mortc; ideo — jribnsabeoalieni, quamuis iadctiseum Deumflfc K dtponj
abfurdé eum loqui putauerunt. | veftrum.Ideo autem hoc videtur addidifle, vt doce- N Id q
- AEbrabam mortuss efl eo7 Propbete , e*tm dicw,fiqum, — (xetfe non ignotaloqui, atque teflari , fedquzàPa-| — hets limin
| —— Mermonem meum [érnauerit mon guffabit. mertem in eter-|.— |tre fuo acccpiffet ; idcirco ftandum effe tcftimonio| " | ^ r
[ sum 1) Carnon dixerunt, omneshomines mortui| — [fuo;nec Iudzis aliud certius teftimonium requiren-| i,
|funt.fempérque moriuntur, cüm id veré poffent di- F dum eíle,cüm Patrem ignorarent, nec cum cognof- E w
cere,maioremque vim argumentum habere videre-| — |cere poffent nifi per ipfum;ücut oannes dixit. ca. 1. 4 "IN
tursfed folàm Abraham,& Prophetas mortuosfuit| — |18. Denm pemo vidit viquam;vngenitit,qui e fn finu Pa- | " a — [
fe dixerunt? Eius rei caufam Cyrillusin Greca Ca- tris ipfe enarrauit;& cap.7.29.2 9. Etá eneip[o non veni,(e ï | u lum]
; tena, Chryfoft. Leontius, & Euthym.afferunt. Indi- cff vernm,qm mifit me,quem vos ne[atisEgo fcio e«m quid Qu d Ed ] Gtey
i cauerat Chriftus proptereanon morituroseos;qui| , (ipfo fum, ez' ipfemesmfit. Auguft. & Bedaconiungung — — m
; fcrmonem fuum feruare vellent, quód fermonem| — |hzc verbacum verfu precedentihocmodo, Qseve| —— — t
fuam feruauilfent; profcrüt ergo exemplum eorum] — |dicitis , quia Dews vefler eff , €7" non cognovafhis eum , id eft ; B ,mmPG
in medium,qui Dci fermonem maximé feraauerát, quamuis illum non cognoueritis, nunquam vide- ] 3 mnqï?rm !
if*ïþ:aham, & Prophetarum , quitamen mortuifue-] — ritis, nunquam audieriüs, vt c:ip.s. 37. Et 7M*, ïuï i 0
| / : | * ; | "me ,J..*; /' ] c6L
ü

|
|
l
]
l
H

| n T
la , i |
! " Y PïOPhg:W. |

lfe..:z Mj I
« M .
m E

h N
. Ul

Cïämm; ln

m ql, ' ï
l* omf?mg
Dewügy
wsll ^ ul
I imter
Met du
TT R
! .:w')'r' POWIIE
M h ama :
n uïhä, :d/,'W
TO Id s L
MW T
ld
iT W.
"1* "n ; '
"m -*ïïï)m[i
',W**n-», |

P.
, led qn
h..-lnwhg rud
'

b "

Á

L N c
IEDT " *.'
$, QU t
E ; ^A n ;
vlj-!]f Ll?, 5. n,&'»-.ï
N hCA D.
*ís
i m, Si
ii As
Aatutá fd«
i TM C.',Tk; WUR
m.x.m:wk,; b
Asl
G8 V M M
" ps b":- ;
Fa
DAMCMNM
P. j
ap umd. (
B. ]
,W!J..'.'ü;'m'lfäi,,
$!
.
rat M , 84 7N
- ^
anitah t"'
;üä;:)üinunw
vihmenum ts
« f ht
D K:?".*CLJ n
p ;
at nï;*' ;, L
,'yþ:g .Mxitl t,ü

[

"

n
tD

g quind

rü "nnï |
f elje,Itd uyüi

"— Lannntt ^ il

j
j 'J f"
7 MP
qui a ]7
h 8 ET
he ii
um5
t ADIIV

lec

Í
Htf
n l
" hb
Lt* lia ( C*ü
;gzem»': "ml

SPT Y |
; -'sau;dï'?* H
1

K ln "
&Müi

"L
i g
p
p r
TU WJ
'r"W"",W' |
p Wf»f |

tl

- iVfus loei

d& Marcio-

$85

. 8238

Matth.3.17.
& 17. 4
Cognofce-
re pofitum
aliquando
pro crede-
t

yne páteryp[e tefinomimm perbibuit de mesneque vocem eius
i 3 . : M , 3 T : s
ivsquam audifHs , neque jpeciem vidifliss. Authoc(enfu;
-|lcàm dicatis eum Deum veftrum effe , tamen cum

*

non cognouiltis, id eft non credidiftis illi ceftimo-
uium de me perhibenti, Hreeff filius meus dilettus , in
wo bene mibicomplacuiyp[sm audite,Cognoícere enim,
vt iepe diximus, ponituraliquádo pro credere. Alij
interpretantur won cognowifli , id eft non oftendiftis
tc ipla voscum cognofcere, itaenim viuitis , quafi

Ad Tit.1.16

huius cótt2
Manichleos

üiftas.

Pfal.r.2.*

[Deierat, , vt Chryfoftomus, Auguft. Beda, Theo-

eum non cognofcerctis, vt de (fimilibus dicit D.Pau-
ls, confitentur fe no[fe Deum, fatlis autem negant , fic Eu-
ciyinius. Probartacita quadam ratione eós Deum
nou cognofcere,quia fi cognofcerent, fe etiam co-
guofcerent, id eft reciperent & amarent , quia filius

phyla&us, & Euthym. exponunt ; ficut é contrario
dicit. c. 14. 7. t egnowi[etis me , €7" patrem meum vtique
cgmontffeti. Refcllitex hocloco Manichzos, & Mar-
cioniftas Auguftinus, qui alium Deum veteris te-
(tamenti, alium eum , qui pater effect chrifti,elfe di-
cebant. Hic enim chriftum eundem & Iudzorum
Dcum, & patrem fuum dicere.

Euthymius cxiftimát Iudzos vocari à chrifto men-
N . Y *
daces , quód cum dicebantfe nofle Deum , menti-
rcntur. Probabile quidem eft ; fed non aufim ad eam
vham rem reftringere fententiam.Grauior enim eft

quod potuit vtique veré facere. Non folüm quia
omnis boma mendax, fed etiam quia proprio quodam
vitio illi mendaciorces erant. Credibile tamen allu-
(itfe Chriftum ad ea, quz paullo ante in ipfum men-
titi fuerant,Samaritanü cfle, & dzmonium habere.
- Sed féio eum , €7^ fermonem eius feruo, ) Vidctur expli-
care, quo fenfu dixcrit, Er non cognewifHs eum,& quid|
(it Deum cognofcere, népe fermonem eius feruarc.

Aut certé probat,vt Theophyla&.& Euthymius pu-

Pfal. y9 .
& 107-15.

Ausuftin."
ttact.43.

$ Gebr.1.5.

Chriftus

quitur.

E tae icnt Chriftum hicnon táquam Deum, fedtanquam
omo lo- A

aantfe noífe Deum,quia fermonem eius feruat. Ser-
uare enim fermonem, id eft precepta Dei, argume-
uim effe, quód Deum cognofcat. Particulam enim,
&;hocloco caufalem effe , vt Theophyla&us adno-
tauit,vtin illo pfalmo,D4 noba Auxtlio de tribulatione ,
( vana (alw beminum , vt Hcb. & Grzcéceft, id eít,
quia vana [alus bommum.. Obliqué Iudxos pungit,
quód Deum non cognofcát ; Hancenim vim habet
verbum illud, Er fermonem eins feruo, tanquam fi dice-
tet, Ego feruo , vos non feruatis , quemadmodü vi-
detur Theophyla&. interpretari. Sermonem autem
Dci preceptum eius vocat, vt idem Theophyla&.
cxponit; mcliüs, vtopinor ; quàm Auguftinus, &
Beda, qui fermonem verbum ipfum Dci;, idelt Fi-
lium intelligere videntur. Sermenem Patrrw , inquit,
tanqua Filius loquebatur, e7 sp[e erat verbum Patrz,, quod
bominibws laqaebatur ; meliüs etiam,quàm qui TOV A0-

|oov verbum,vt idem Thcophyla&. refert , Patris de- E

finitionem interpretantur,quafi Filius (ermoné Pa-
tris feruet, quia eius eft quafi definitio,& vt D.Pau-
lusait, frgura [nbflantie eis.. Quam explicationem in
Grecoram Catena apud Cyrillum inuenio; fcd ij
auctores propterea videntur noluiffe preceptü in-
terpretari , ne fauere Arianis viderentur. Poterant
tamen eum Ícopulum vno verbo deuitare , fi dice-

i

hominem loqui.

À meum : vidit , €* szw i
effe, quàm Abraham ; vt Chryfoft. Theophyla&us jj

t fi dixero , quia nen (cio ewm;ero imilis vobis mendax.):
Ammonius, Chryfoft. Leontius, Theophyla&us, & |

treprehenfio , fi generaliter eos mendaccs appellet;|

i - $6.. vrabam pater veffer exultawit , vt videret diem

ef. ) Probat fe maiorem,

& Euthym. docent,quia dixerant Ludzi ver.53.Nwm-
quid ts maior es patre mo[Iro £braham ? Aut probat, vt
ijdem auctóres , && Ammonius praterca volunt, Ià-
dxos non effe veros Abrahz filios ; quandoquidem
quare,id eft die ipfius ille gauifus eílet, ipfi dolerent:

)exulmui:, id eft geftiuit, magnopere cupiuit eius yi-

dere diem. Duplex hic queftio ; altera, quem diem.

Minor enim erat Abraham chrifto, quanddquideüi |

füum vocet;altera, quomodo eum diem viderit -
braham.Sunt qui putent diem fuum Chriftum oni-
nem füam eternitaté appellare;cupijffe ergó Abrahi
videre diem fuum, id elt íe; quatenus Deus erat co-
gnofcere ; cognouilffe autem per fidem ; quia eredidi
v"tbrabam. Deo, e7 reputatum efi illiad ieflitiam. Yn hac
fententia Auguftin. hoc loco eft; & lib.2. contra
Pelagium,& Caleft. c. 27. & fer. 70. de tempore; &
Beda in commentarijs, drem mevm ; inquit Auguft.
vidit; quia myflerim Trinitatis agnowit-E.tfi non impro-
bat alterám Auguftinus interpretauonem , vt dics

C Chrifti tempus ,quo in liac vita homo verfatus cft ;

appelletur. Impulit quoídam hac ratio, vrcam Au-
gultini fententiam fequerentur, quod Abraham n6
potuerit alium Chrifti videre diem , nifi fortalfe in
figura, ac fidc;vt poftea fumus difputaturi, nó auterm
cupiebar ille fide, & in figura, fed clare ; spertéque
videre; & hocipfum fide cupiebat. Si cnim fidem
non habuiffet, minimé cupiuiffet. Dcinde quód Iu-
dai inferant, qwinqnaginta annos nondum babes, eg- 7-
brabam vidifli ? pro codem accipientes ab Abrahamo
videri, & eum videre, Chriftum autem non potuifle
ab Abrahamo. hominem fattüm videri, càm longe
antequam homo fietet , extitillet Abraham ; neceíle
igitur effe,vt diem fuum appellet eternitatem illam;
qua tempus incarnationis fuc antecefferat. — Alij
:dicm fuum crucis, & Pa(ïionis, Íuz tempus vocate
ldicunt. Eum enimuero diem Abrahamü videre op-
rauiffe , quem fciebat falutem fibi, & omnibus ho-
minibusallaturum. Huiusfententig auctores funt

!
i
i

|Chryfoftom. Ammonius, Leoatius , Profpet lib.de

przdi&. p.1.c.17. Theophyla&us , & Euthymius:
Quibus idco non affentior, quia ftatim fequitur;
Fidit, €2* gauifin eff . 'Tuncenim cüm hec Chriftus di-
cebat, vtique non poterat Abraham Chrifti paflio-
nem videre, que nondumaduenerat. Viderat fide ;
dicetaliquis; at non defiderauerat, vt poftea proba-
bimus, viderefide. Alij diem chriftum ipíum in-
terpretantur, qui cüm lux vera,& veluti fol quidam.
fittunc eius alicui oritur dies,càm ipfeilli per fdem
reuelatur, Hoc enim eft;quod illi queruntur Sapiét.
g. 6. Et ol intelligentia non efl ortus nobis, Cuius expofx-l
tionis & Auguft. meminit, eàmque in Grecorum

mine citatam.Sed iam diximus nos paullo polt pro-
baturos non polfe defola intclligi ide Abrahamum

lceHäriö hicChrifti dies intelligendus. Ego quidem
certé non dubito;quin diem füum aduentum fuum

verfatus eft, appellet.Nam & ipfa phrafis hoc figni-

Catena lego Apollinarij antiquifhimi auctoris no-j

lvidiffe, & gauifum effe quod fiita cft ;alitet eft ne-|

: EY , d IChriftus ap
lincarnem, totümquetempus, quo in hoc mundopcnm 4

ficat, & conftat hoceffe,quod non Abraham modo;l-
fcd omnes illi veteris teftamenti patres videre cu-|

Gen.ig.6;
Rom.4.j.
Galat.5.6.

|

Sup.c.1.9. .

Diem fuü ?
quid hic .

pierunt; quemadmodum idem Chriftus alibi dicit;|

Multi Prophete, e7* Reges voluermnt videre,qua ves videtis,
| ; . Ro M o af
Q 000 viderunts 97 4udire,qua auditis, 7* non audtertit;

Luc.

|

^

u o

N

Hài.64.5

y

Quom odo
[s Htiiti dic
viderit A-
braham.

Genef.iz.
1C.

Ihaber,Ireneum lib. 4. c.1i. & 12. Otigen. hom. 10. 1n

lei" vocari,.Pucät,exi&iinät aut fola fide,aut fide,& fi-—1

629

—iOAN. MALDONATI COMMENT. -

830—.

Luc. 16. 24. Hocceft,quod clamabant, Urinam dirum-
peres eatlos, ey* de(cenderes.. Et quia tefutatis alijs inter-
pretationibus hzc vna, quam lequamur, maret ; &
quia plares hec, & non minores,quàm alie auctores

Genes. Hilarium in lib.s.de Trinit.Cyrillu Alexádr.
in Graca Catena citatum, Dernardum fer. 6.in vigi-
lia natalis Domini. NNec illa me mouetratio , qua
alij ab hac fententia dedu&ti funt, quód Fudxi dixe-
rint. gism/l!mgmm annos nondwm hu&es, & /ïhra/mm
vidiíhi? Nam vt coloco probazuri fumus; non intel-
lexerant, quo fenfu dixilfet Chriftus,Pidr, e7* gawifms
cfl, Reliqua eftaltera quaftio, quomodo Abraham
diem viderit Chrifti, Onines auctores , quos legere
memini;etiá qui diem Chrifti tempus incarnationis

gura,aut prophetica rcuclatione viditfe, De fide có-

tarum Chrittum apprehenderic. Figuras alij alias af-
ferant.Plerique illam Ifaac, quem Abraham ipfe fa-
crificauit, qui càm exprelfa morituri pro nobis
Chrifti figura fucrit, non dubium , quin in ea tan-

1
H
H
t

i

Expoftic
aucoris.

»

Euthymius. Alij cüm tres vidit, & vnum adorauit

quam in fpeculo diem Chrifti confpexerir.Ita Cchry-
lo(tomus, Ammonius, Leontius, T heophylactus, &

ueniunt omnes; nec eniim dubium eft, quin fidefu-]

Gencs. 18. 3. vt Augull. Beda, & Rupertrus. Alij ad
juramentum illud referunt , quo feruum füum ob-

iftrinxit pofita manu fuper femore ; quare Chriftum

de femore fuo nafcirurum fignificauerit Genes, 24.
?, vt idem hocloco D. Augutt. & Dernardus ferm.
6. de vigilia natalis Domivi. Alij referuntad hifto-

Deum rogat, Domine Dens vnde fcirepo[Jam, quod po[fef-

tauit ,vt videret dierm meum. Vidife autem poft ver.
t7. Chm occubuiffet, inquit; Sol , fata efl. caligo tenebrofa ,
g Apparuit clibanus fmmans, e27 lampasignis tranfiens in-
ter partes iLas, in cacnim figura, & quafi lampade 1illa
vidilfe Chriftum. Alij peculiari reuelationc, & pro-
pheticofpiritu vidille , vt patat Eucherius in qq. in
foan. Alijnoaalio modo , quàm fide, vt Apollina-
riusin Grzca Carena.. Vereor nearrogantis inter-
prctis cífc videaturà tot, tàmque grauibus auctori-
bus diflentirc ; fed minimé arrogans videri debetin
quarenda veritate moderaté dicere, quid fentias;
üoc enim ipfíum illi càm ícriberent , facere fo-
lebanc. Mihi igitur non. videtur , quod Chriftus
dicit,. Utdit, e7 gduifïu eflh, aut de fola fide, aut
de figura , vcl/ prophetica reuclatione. intelligi
poflc.Cüm enim dicir, Zidit, haud dubium , quin co
modo viditle dicat, quo videre tantopere dixerat
Iconcupijife? INon autem cócupiueratfola viderc fi-
de, quiaantequam fidem baberet , cüm nullam de
Chrifto notitiam haberet , diem eius videre concu-
piícere non poterat poftquam habuit , coiícupif-

cebat quidem,at non fela fide , quia fide iam Chrifti

diem videbat. Neque per figuram,aut reuclationem;
Iquia càm fidem iam ceraüflimam baberet,ncc & gura,
ncc rcuclatione opusilli erat ; nec poterantcius fa-
tiare defiderium. Vidit ergo dicm Chritti re ipía,
quemadmodum & ille;& patres omnes videre con-
cupicrant. Non quód viuus viderit, fcd quód mor-
uuus Chriftum venitffe nouerit; tempüsque illud ex-
actum effe, quod vfque ad eius aduentum à Deo co-
ftitutum fuitle fciebar. Quod enim dicitexultaus ,vr
videret dtem meum,perinde valetaac f dicerctxcupi'uit,

riam illam , quz cftin Genes. c.15. 8. vbi Abraham|

farus fim eam?(terram Chanaan ) hoc enim effe, Exul-]

A.

| epinor, non dicit Abraham patcr mcus, aut pater

|te patrem fuum appellare , vt Matthazus vocat.c.1.1.

|nondum babes , & ÁAbraham viditdiem tuum ?. Non|

" Abrahamum vidiffe diem fuum. At Iudzi pro co-
.|dem acceperunt videriab Abrabam , & illum vide-|

[numcerü, quari folet quam ob rem poriüis dixcrint,

iannos nondum habes; quia quo minus crattempus

id aliquo audente facerc, exiftimante credibile non

vt venirct dics nicus; venit,& gauifus cft.Quis enim
dubitet Abralham,& cxteros patres,qui cüi eo crant,
hiue ex reuclatione;quam in hac vita habaiffent,fiue
ex reuelationc, quam tunc, càóm Chriftus venit , ha.|
bucerintde ciusaduentu , uon ignoraffe Chriftum
veniffe , ctiam antequam ad cospoft mortem veni-
ret f Docctergo ludzos Chrittus,quanto in pretio
habuerit Abrabamus , quem illi tanti facicbant , fe,
quem praíentem illi afpernabantur. Propterea, vt

nofter; quamuis,vt hbom o,loqueretur.pofletue iu-

aut vt oftenderet íe plüs effe quàm bominem, quan-
doquidem Abrahamo maior cffet; & non decebat
patrem vocarccum , quo fe maiorem effe fignifica-]
rct, Aut vt ex opinione Iadzorum loquerctur, qui|
nimis importuné Abrahamum inculcabant patrew|
fuum etle.Pater crgo vefler ,id cft quo vos patre glo-
riamini ; nam ego etfi patrem illum meum agnofco,
tramen co non glorior. Áutquia Iudzi dixerat Chri-|
ftum Samaritanum eflc , & non credebant Samari-
tanos filios cffe Abrahz, non dicit pater meus, aut|
nofter ; fed veffer iuxta corum opinionem loquens,|
Subeft in his 1pfis verbis tacita reprchenfio, quafij
costanquam degeneres filios coarguat, quód cüm

tar , vehementer optauerit ; viderc diem fuum, ipfi
minimé optent, fcd videntes potiüs necagnofcant,
& faftidiofe,fuperbéque contemnant;sr fil4 Z4braba
effisopea xbrabefacte, —— — r
j7. Dixerunt ergo Iuderad enm , Quinquaginta anno:
nondum habes,ey* ZA brabam vidiflit) Vidcbatur confe-]
quentia poftulare, vt dicerent, Quinquagmta anmos|

enim dixerat Chriftus fe vidifíe Abrahamum , fed

