'uibus verbis predeftinatidefienantur ;non| -

Vulerít , cüm dicst D. Paalis pacificaffe omnia,, fue|

PEEM ETE RE

qna

SFOTSISURI RORU NU EEE T -
pH ESRRIRUPI

m !

E

Infpiratio-
. nibus diui-
inis ftstim
Obtempe-
zandum.

re apud

Iquæirz terrie, /;'æequæ "m celo Fm:, adColofi. zo.& fe de-

2. . & pro omnibus mortuum effe ; Corinth. 5. 14.

Icordia, atque liberalitate, &;vt ipfius przdeftinatio-

demptionem per þngzginefn CM , remi[sionem peccatorum fé-
cundum diuitias gratit eime, 4 |

| quad audiuimws , g* nsanus noflre contrellauerunt de verbo
iVerbá pro|vit , annuntiamus vobis, Scd dubium non eft verbum!

:5 1OAN. MALDONATI COMMENT.

"" *,

dille redemptionem femetipfum pro omnibus 1.ad Timoth.

fed quód eius pax ; atque redemptio non omnibus,
fed folis predcítinatis, qui eam recipere voluerunt,
profutura elfet. Quia quos Fmdg[hnamr, bes * vocawits
Q9* quos vocauit , bos e2* tnflificanit R0.8.50. Potiüs ergo
fignificatur, nó hominü merito, fedíola Dci miferi-

nis verbo vtar,i eud'exi« beneplacito,vt nofter vertit
interpres,hanc inter Deum,&€ homines recóciliatam
effe pacem.Hoc enim eftquod quafi hunc locum ex-
plicans fcribit D. Paulus Ephef x. 7. : quo babemws re-

1j. Bt fatlum efl , vt dfcefferunt ab en 4ngeli.) Docet|
Euangcliftanon fuiffe irritam angeli orationem , fed
perfuafitfe paftorib",atq;ftatim eos de vifendo Chri-
fto deliberaffe. Vtile moribus noftris exéplum. Om-
nes infpirationes bonz angeli funt , qui nobis Chri-
ftum faluatorem noftrum nuntiant. Cüm difíceffe-
runt,cüctandum non eft,ne iniecta in animum no-
ftrum fan&a defideria refrigefcant. Statim quzeren-
dus Chri(tus,qui non nifiin Bethlehem,id cft in Ec-
clefia, & in prafepi, id eftin füumma paupertate, in
fümma humilitate inuenitut. T.
Et videamms bec verbum,qued fattum eft.) Ambrof. &
Deda, & Bernard. fer. 22. in cantica Veróum hocloco
Chriftum ipfum interpretantur ; quód erar in prgici-
pio apuad. Dewm , & quodearo faBlum eft , «* babitauit m
nobi , & de quo quemadmodum paftores, Ioannes
etiam dicit 1. epift. c. . 1. Quod vidimus oculis no(Pras,

pro re qualibet poni,vt fcpe monuimus,vfitato pat-

|Nolim tamen lcuiter ab interprete noftro difcedere,
|cüm nalla przfertim neceffaria cogat ratio. Séfus efcl
|congruus, Cognouermnt de verbo , qwod ditlum erat illis ab
angelis, id eft re ipfa compererüt vera füiffe,que fibi
jangeli dixiffent. Quódautem fequatur , Er emaes, qui

|nó fuiffet;id paftores euulgaffe;quia cx illisipfis ver-

[modo fibi angeli apparuiffent , & quid de co pucro

|funt de ijs , qua fibià paftoribus dicebantur, de vifis
Jangelis,& de ijs,quz fibi nuntiaffent. Grecé non eft
|prepofitio, Er, nec legit Ambrof. & fententiam ma
1gis videtur impedire; quàm adiuuare. |
19. Maria autem con(ernabar omata verba bac.) Omnial -

- [quafi lzta nouisfignis,paftorámque teftimonijs có-
Hirmari , quz ipfa priüs ex Gabricle didicilfet, Hoc

Differgant laté celeris vaga femima famaz,
oMirantes laudant, letantes conflupuerunt.—--—

audierunt mirati funt, potuitrec&te dici,etiam fi didtum

bis fatis poterat intelligi eos narraffe qua ab angclis

16. Et omnes qui audierunt.) Paftores natrantes; quo-

nuntiaffent.. : -
Et de bis ,que difla erant à paflovibus ad rpfos. ) Mirati

verba paftorum ; aut potiüs omnes res quzQueà pa-
|ftoribus de Chrifto narrabátur , quáfque ipía in tota
| Chrifti natiuitate accidifIe animadüertit. Putát Am-
brof. & Beda Mariam aliquod à paítoribus myfteriüá,
quod ante ignoraffet, didiciffe ; Obfezuabat certé, vt
|opinor,omnia,non quaf i filij fui ignara myfterij,(ed

|enim eft;quod Euangelifta dicit. Conferens in corde fio,
jid cft (equentia cum pracedentibus cóparans,& ma-
gnam omnium ad ciufdem myfterij cofirmationem,

D |& fidem confenfionem animaduertens,quemadmo-|
jdum exponit Euthym.Omnia verba hec quidam, vt

Lib. 1. hiff,
EÉuang. |

audiuiffent. Notauimus in Hebrzorum idiomatis Hebrsi-. |
^ 4 mus
morem eorum effe, vt antecedentia, & caufas taceát;
|confequentia, & euentus exponant. -

Hebreos.

3 grati fimus, quan doquidem tantum in nos ille con-
. [tulit beneficium,vt natum nobisSalaatorem peran-

. |Notarunt Origen. Ambrof. & Beda;quod & litterale
||fimul & morale eit, ideo paftores inueniffe Chriftá,|-
- [quiafeftinantes venerunt. Quodautem dicit Euan-
.|gelo confirmare dicunt; Nen medrocre , inquit Ambr.
fidei tibi boc videatur exemplæm,-nen vils perfona pa Jflerum.] -

-plicem rfqutjz'föit » qu« leltmre 4udita, e* j?q;arp nq,ffirctf.

|ferunt,quód ftatim fequatur, Er omnes , qui audierunt,|

fim Hebraiíme, quem & Euthymius hic animad-
uertit. RI ION Wa wcaen Iu uH
. Quod Deminus oflendit nobss.) Quafi dicat,ne Deo in-.

eclos oftenderet. Tranfeamus ergo , fettinemus, fe-.
Qquamur quó vocat Deum. Sicetiam apud fe dicere
oportct cos,qui à Deo ad meliora vocantur. - :
.. 6, Et weneruut fellinantes , «* inuenerant. ) Duo his
vetbis Euangelifta indicare voluit; paftorum dilige-
tiam, cum feftinantes veniffe dicit;& eorum;, quz ab
angclo dicta fuerant, veritatem , cum dicitinucnitfe
pucrum pofitum in przfepi , ficut angcelus dixcerat.

gelifta pofrtis n prafepio Ambrof, & Beda di&aab An-

Certe quo vilior ad prndentram , eo pretiofior. ad fidem, Non
gymnefia cheris veferta (apientium,(ed plebem-Dominus fim-

Sunplicitas enim quaritur, non ambitio defideratur; ——
17. Cegnouer unt de ver 504) G. J*te*;»va;p:Qr;ambig;uum
eít. Verti enim potef;aut cognouerüt,vtnofter ver-

tes noui tranftulerunt. Vtrumque eongruentem ha-
betfenfum:fed quidam ideo pofteriorem priori pre-

murati fant. Atque ita T heophyl.exponit,cundémque

titinterpres,aut diuulgarüt, vtalij quidam interpres|

jdolorepaftorum aduentum, & quzab il ?
flisà fe vifis;auditífqs narrabátur,Euthym."

Mfütas, ecce vi)ga conciptet ,-€9" pariet filium. Pradixerát Mi-

2 -a ii

IfIom.Legerat MatiaBes cogmomt pofefforem [umon, e7* afmus
Mprefepe Domini fün.Videbat n prafepi Dei filium vagientem,
F qui bomines faluatac jumtta,e77m bi Éuguliatque huin[-
midiyrm]üfrebat que rlcgcmt ;€" nmp-öralmzt bis qne audic-

ibat , ev* videbat. Quod dicitin corde fuo indicat apudfe

| 4pp4mit. incelo obíeruauit. -

1

[Theophyl.refert, interprerátur,verba paftorum cum
verbis Gabrielis conferens c. 1. 31. Alij melids,omnia
|non folàm quz dicebantur , fcd etiam qua ficbant ,
rfalutationé angeli;conceptum fine viro;partum finc
de ange- d
[li j heophyk — |
|Bernar.in ferm.in illa verba Apoc. 12.879m magntim :
|apparuim in calo. Beda veró cum veteribus prophetijs

. |Mariam;que fiebant;contuliffe putat, Qmia fanclosin- H
E quit;feripturas lqgeragt; er faebat Praphems,cö'f?rebat e4,que 4
Lecum funt a& de Domino,cum bis , quenóweratà Prophete| —— 7!
feripta de Domino, 7 éollata ad inticem c:?mmit inflar cele-| ]
Lféris Cberubim focia fni vultus lnce concordia, Dixerat enim n
| "

|Gabriel , ecce concipies in vtero, 7* paries filium. Pradixerat äï'fm'.

Jeheassfilias m n turre gregis adnenturas,ey"poteflatem pri-
immam tunc e[fe ventura. Dicebant paffores aperna fibi ciuita-
t5 in turre gregu appariffe cobertesqua natis canerent Chri-

«A(., d x

9. hh l

/Mich. 4. $.

lomniaferuaffe , necin vulgus indicauiffe. Singulare[
|humilitatis, atque modeftiz virginalis exemplum,]
Iquemadmodu mäj,dnotauit;Am brof. Dæam.wein'quk)
Mantla virgmis im omnibis caflitatem,qua n mintis ore pu-|
|dicayquarm corpore argumenta fidei confevebat m rde. idemi
. |Bernar- in fer. illo in verba Apoc. 12. Sigpum magnum|

Ícnfum carmiue Iuuencus exprefhit...« -

20. Et reuerfi font paflores.) Videri poterat non nià-

EU AL al iA

k
w
pl -
edir
T
?"M

ii

1
|

ii

P M lia
soccbau RmR

. |Matthzi s.
W. .

|
|

It

CUANOLVCAL CAB-IT

I6

i(P(is ab
langelis di&a fuerant , quando tram leti , quaft com-
[potes voti rediiffent. Hoc eft quod dicit , Inompibws

|uinis parere legibus. Venerat enim , vt iple poítea

|feri ex muliere;ita voluit fponte fua fieri fub lege ad
1Galat.4.4. Alij

[íuo baptifmate nobis remedia pcurauit,id eft noftris
abluendis fceleribus aquarum , quz fubiit , lauacra|
confecrauit;ita etiam circumcifione, quam fufcepit|-

|videlicet eàm per le à vitiorum labe purgandam , &
|in nouiffima die fignificans ab ipía multifariz mor-
calitatis ; ac mortis pefte penitus eíTe reftaurandam.

[telligatur. Intelligendum autém eft,quod paullo an.

]lems 'efas. De nomine Iefus, quz dicenda erant Mat -

j peretur.) Voluit Euan velifta docere neque caíu , nec

[(tus ita vocaretur ; cum antequam conceptus eílet,

Ir.2r.reddita eft,& illic à nobis explicata , quia ipfä þl—

|tionis dies,vtillic probauimus. Átque eo ortalfe
Iconfilio Lucas pretermifit,qv 4 de ea re Mattheum:
[fcripfiffe Ícire. Nam de circumciftone , & purifica-
Itione,de quibus nihil Mattheus dixeratjipfe diligen-
|ter egit- G.npepas l8 na-Saeacqnd enric , dies purgationis

Ifpicor,quód puer proximépraceffiflet. Alij codices

gaudio declararet vera fuille omnia , que

qua dudierant, e7* viderant, ficut ditum eff ad .z,llos". !
ar Etpoffquam con[ummati f[ant dies oflo,vt eircama-

deretisr puer.) Intelligendum,circumcifus eft,ficut lex

! prqcipicbat-,v-idc quäe diximus càp.1.59. Cur circum

cidi voluerit, qui innocens cüm effet,circumcifione
non indigebat , queri folet; faciléque ab omnibus
refpondetur exempli caufa fecille;vt nos doceret di-
dixit, non legem foluere, fed adimpleres aut vt folueret ad-
implendo,vt Origenes interpretatur, Et ficut voluit

dicunt non fua,fed cotius humani ge-
neris perfona circumcidi voluiffe. In quä,ff:nlhm ex-
ponit Beda;Redcmptor,inquit,noügr,qul vt pecca-
ia mundi tolleret,fine peccato venit in mundiuficut

non füa,quz nulla erant admiffa purgauit,fed noftre
in fe nature vetuftatem docuit innouandam,& nunc

Focatimmn eft nomen eins lefus.) G. Ka] éxAnOn,& voca-
tum eft, Coniunctio ez' redundabit , nifi aliquid in--

te docuimus , circumcifus eft; ez vecatwm eff nome.

thai r.21. diximus. Cur autem in circumcifione no-

cap.r.59.
Quad

vocatum efl ab angelo , priufquam im vtero conci-
" . b n E r *
humano ,fed diuino confilio fa&um fuitle,vt Chri-

id illiab angelo nomen datum fuiffet. Ratio norhi-
nis abillo altero angelo, qui apparuit lofeph Matth.

: s N :
wwm faciet populumi fuum à peccatus eorum.

i

ai. Et poflquam impleni [unt. dres purgationis. eina,)

chzeus narrat'cap.2.1.1s enim prior fuit; quam fPurgg&.;

ein , genete faeminino, id eft Màriz. Quidam codi-
Chrifti , fed vitio manifefto , cuius cautlam fuilfe fu-

legunt aomy, iporum, vt legit Origenes, Theophy-
la&tus, & Euthymius, vt ad matrem,& filium refera-

mina infantibus ponerentur , expofuimus fupri-|

Pratermittit Lucas Magorum aduentu, quem Mat-| .

ces Grzci habert durZ, cius, maículino cenere,id eft

ignopere necellarium , vt .ï.iaangielifta diceret paito- A Euthym. non probo dicentis vxorum purgauonem
Ires ad gregem fuum rediiffe , fed. propterea dixit,
|vt oftenderet omnia fuitfz completa , quemadmo-
|dum illis ab angelis nuntiata fuerat , & vt ex eorum

B

E

tur. Quod fimiliter vitium eft. Genere enim foemi-
ninolcgendum etle, déq, fola matre agi ex lege ipla;
quz citatur, Leuit. 12. 3. perfpicuum elft , vbi de Ícla
mulieris purgatione fit mentio. De infante tantum
dicitur, vt,fi maículus fuerit , circumcidatur octauc

die , de viro nulla mentio. Itaque interpretzrionem

C

D

- Jeonceptus (um,e77 in peccatis concepit me mater mea,quem-

r

viris etiam folere tribui. Minüs etiam illam Origen.
qui ipforum interpretatur mattis, & filij. Quem au-
&orem cüm foleát inctedibili faftidio haretici con-

lermo eft, ac de illa ipfa non quafi fignificare Euan-
gelifta voluerit locum in ealegem haäui[ï'c ; debuit-
iéque quafi etffetimmunda aliarum mulierum morc
Ipurgari.Quod etfi Origen.credere non horret;hor -
rent meritó pij omnes au&ores , horret aliqua reli-
gione imbutus animus. Quidenim in ea vireine etf.
poterat , quod purgari poifet »quz Deum ä

: . TOR ! O.
locum habere , vbilegis ratio locum habet , lex ill

Mofis in Maria nullum habebat locum, cüm eius ii
|nulier poft partum mundari iubebatur , erat, quàc
:ffet immunda: Maria veró mundiffima erat. Era:
1utem mulier poft partum duobus modis immun-
la, & politic&, & moraliter. Politice quidem , id eft
juod attiner ad externam veteris illius Ecclefiz po
itiam , quia poft partum folet diu purgari anguis
j res natura fua turpis eft , etiam cogitatu; & vo-

;xoribus eo tempore vterentur,vt & illos honeftio:
*es redderet, & mulierum infirmitati confuleret, n.
|imbecillo adhuc ex partu , & fracto corporeà nimi
|Moraliterautem cenfebatur immunda coram De
aut eius immundus effet vfus , fed quód per conce

ceretur , ficut dixit Dauid , Eece emim in in'zquimtiläm

admodum Origenes hom. 8. in Leuit. & D. Auguft.
3.in Leuit. 40. expofuerunt. Vtraque ratione Beata

[ uperuacaneos,& horrendos, qui mulieribus folent
duere poft partum , illi luxiffe credendum eft , que

nejfine dolore pepererat ; & non in peccato , fed in

|bum illud Euangelifta feeundsim legem Moyfi, quafi di-

40.in Leuit. & Titus Boftrenfis Grecus auctor cita-

la effe non potuerit. Sic Titus Boftreníis , & Ber-
nardus ferm.5.de Purificatione, Theophyla&us;Be:

ynmn os fi feminificauerit, ad verbum,id eft fi femen
gfecerit ; fi prolem genuerit : vocatur enim proles ab
IHebrzis aliquando ymt femen. Iudicetle&tor, hoc

cemnere, tamen ertantem hoc loco , quàm alibi ve-|
|ra dicentem fequi maluerunt. De fola igitur matre|

ine virc|
cóceperat; fine corruptione, fine dolore peperetac.|
Itaque fiiuzifperitorum regula ven eft , ibi legem|

z ratio locum non haberet. Ratio enim legis , qu:|

aitlegiflator mulierem certo poft partum tempor. |
-mmundam iudicans horrorem maritis iniicere , n:|

|libidinofis , & intemperantibus maritis vexarentun |
mulier, non quód fan&tum non effet matrimonium |

ptum ex viro originale in prolem peccatum tradu.]

Virgo lege foluta erat. Nam neque fanguines illos|

line viro conceperat, fine corruptione,finc apertio-]

piritus fan&tificatione & conceperar , & pepererat|
.JChriftum. Hanc vim habere quidam putant vet-

cat hon fecundüm veritatem , fed (ecundàm legem|
|Mariam fuilfe purgatam ,id eft non quàd purgatio-].
ne indigeret , fed vt obferuaret legem, fic Áuguft.q.

cusà D. Thoma. Alij ex verbis ipfis leeis id probant;|
quód ita lex habeat Leuit.rz.2. Mulier fi fafcepto femine|
pepererit ma(culum , immunda evit feptem diebus iuxta dies|
feparatiovas meriftrne, Hoexent in illo verbo fufreptofe-]
mime, quafi Maria, que non fufcepto ex viro femine |
(ed ex Spiritu fan&to fine femine cóceperit, immun-.|

dain commentariis, & Origen.hom.8.in Leuit.fiuc] -
Cyrillusett eorum commentariorum auctor. Sun|
quibus hzc ratio non placet , quód Hebraice fit

Putificatic
B. Vitginis
qualis.

Pfl.fo.7. ]

i

i v ao .
modó teneat Deatam Vireinem purgatione non

eguiffe, —

|

| —Àáu — —ÁT638-HALDGNATI CONNTNT — —;

: lict, dum menftyda Patiebamr » leparari. iubebatur,
þ&äüO autem d/e infans ciïcmïcideretur,»ipfa vero
triginta tribusdiebus maneret in fanguine purifica-
j tionis,ita vrnihil illifan&um tangere, neq; in tem-|.
plum ingeedi licerez, Qubd f peperiffet faeminam,
vtrüque güplicabamrtäpus. Nà primü eratimmü-
da per quattuordecim diescodé ritu, quo méfítruate
mulicres immundz cranr: deinde per féxaginta fex

—

| — * ILemtn.s. Solet huius lcgis ratio queri. Ac primum
| ?'CU.I prius per feptä ; aütquattuordecim dies m-ulier;
que peperiffet codem modo cenfebatur inym unda,j
latq; li meftrua patereturEius rei n0 admodá diffici-
- liseft cóiectura. Partus ipfe quafi enus quoddá erat
imeftrui;ex méftruo fcilicet genitus,méftruo in vtero
altus, méftruo editus.Ideo eodé modo & quz peper-
crat, & que méftrua habebar,ieimüda effe iubebatur,
codéque feptem dierü fpatia fepcrari Leuitici rg. 19.
5i vero peperifletfoeminam irmmunda erat-nó iuxta

ribus dicbus , quàm menfrua, fed eodem ritu ctat

idics.in. fanguine purificationis mánerc inbebatur| C j eit,vt hzc verbà pto filio, fiue pro filianon copulet

dies,fed iuxta ritum Íeparat;onis mftruz ;quia plu-| Dj fidem , & oblationems ináfculis circuncifionis facra-|

EE cä—äïifc. Cur ergo fübirc legem voluit? Cur vglui; &| À |vtero formatus elt, mulier non fuergt feparata , quia ]
i, - ze (sl circücidi Chriftus, qui cum circüciftonis Hius-efïet, extrá corpus non effluebat: poft partüm vero totus 1
bijt Purii-.circuncifione non indigebat? Refpondet Bernard. fimulcum fotu ex illo formáto cenfebatur effluere, |
rationi. r paruis fermonibus fetm.7. Quid eff autem,quód dicr- quare tot dieb* feparatur mulier , quot méftruo eius| |
mus Beata Mariatmn purificari 1quid vero quod ip[um. Iefmnn| fanguine in vtero formatus eft faetus,fi mafculus eft, n
dicimus . circuvecide $ Enimuero tam nen indigust ia purifi.| quadraginta,fi fæmina,o&oginta.Mütäli-'s"Vcrö.i:ario 1 11
cARione , gwäm æeqwe ille fär;*æncæane. Noba ergo (y**hiq ar-| fe.iïe pötu-it,qufbd cüm propter P?Fæïü æo*«riginale iq : ä
concidita UET d i ä!ï;;i Pæ—rgfmtm* Zn*æämïts exemplwm Pd.mfm'- -fætum ttran f'miifum fe para-re tur gnulier ; tot diöbüs | æ
tibus,Vt à viti s continentes primmm per gp[am continentiam| - feparari debuit;quot peccatum tranfmifit. Traními-
| cicconcidamr , deinde à comnfei per penitentiam perifice-V — M autem peccatum quadraginta diebus in mafculü,
] . qum. Lex hec ezat , vt fi mailier mafculu mpepceriffe| lin foeminam octogintà: quia per animátionem pec-| :
'ï . * |perfeptem dies immunda qiïfet iuxta dies Íepáratio- B |catum originale :ralaünittitzla:;animatiQ-äutfä vtdi-|
nis menftruz, id eft códem ritu codém quedierínu-| |ximus,maículi fit quadraginta diebus;fasmine octo- m
Imceroà conífortio bóminum lepararetur, quo mu-| j|ginta. Quxrit D. Auguft. eodem loco fi propter .p.'ec-' ! *

catü orieinale tranfmiffum in filios purgábatur mu-

( lier; cur non potius Hlij'purgabanmr,cumfpeccatü

non in matre , fed'in filijs effet?Refpödö; etiam filios|
purgari iuffos;fic enim legit, & iügit verbalegis Le4
uitici12.6. Cumq; expleti fuerint dies purificationi fue pro
Milro , fiue pro Jïlia,dcfä»rä:dgtmm annisulum in bolecanflum,.
G pullum columba,fine turturem pre pecéato ad ofliug . ta-
|hernaculi teffimenij yita inquam Auguft.legit & iun-

|cum precedentibus ; fed cum fequentibus; vt figni-j
] ficetur pro filio;fiue pro filia facrificium offerédum,| -
|eóqueinfantes ficut matrem per feparationem pur-
[gari. Qux opinio neque ab alijs au&oribus recepta]
[ ceft; neque cum texci verborum congrtit, quo ne-|
|quaquam obfcuré fienificatur,nó pro filio , aut filia,
|fed pro matre,quia filium, aut fliam'peperit facrifi-
] cium offerendum, Traque faciliu s refponderi poteft
]fán&ificandisatque mundandis à péccáto orieinali|
J infantibus;aliud fuiffe rémedium; foeminis parétum

E

|mentum. ^ - s2Up. ! b E "4
: 23. Sicut feriptum eft in lere Domini, ) Alia hec eft]
]lex Exodi 3. 1. & Leuit; 27. 26. & Nümer. 8. 16; Vbi

tres;fiue fexaginra fex dics ; quódattinietad ritü pur"| ]propter primogenitos in ZEgypto interemptos, vt
: gationis intereffe putat,quód feptem,fiuc quattuor-| [eiusbencficij perpetiiam Iudzi memoriam confer-
* Idecim primis diebus adeo im munda cenferetür mu-| ^ |uaren tiuffi funt omnia tam hom inum , quàm cate-| - !
liet,vt quidquid tangeret, ficret etiam immundum: rorum animalium primogenita Deo cbn'iï:crar"e.-Scd.näïfäg:*
reliquis vero diebus vfque ad oblationem facrificij pro primogenitis hominum affüumpferat- fibi Deus|cotaas. ! :
. non quicquid rangeret effetimm üandum,ipfatamen| |tfibüm vnam Leui Nüm. 8. 15.18. itaque hominum . |
, eatenus immunda effe t vtneque in templum illi in-| |primogeniti offerebátur quidem Dco in tem plo, &| )
d Igredi,neque quicquam fan&um tangere liceret. Ita. E. pretio redempti refumebátutà parentibus , quia eo- |
| Ivt.hec fepamtio eodem modo ab illa differre videre- rum loco téplo Leuitz fcruicbàát. Primogenita veró| l
F tur,guo nuncapud nos maior à minore excommu- Jalíorumanitmaliam fi munda erant, facrificabantur; i
j inicatione differt.Quzri foletcur vtriq; dies & prio-; — fiimmundaredimebáitur, mundis oblatis eorü loco 1
] - [resfeptem in ea quz mafculum , & pofteriores tri-| . Exodi r15.& 34.20.Profert Lucas verba legis , omme :
d Jgintatres in ea, quz fceiminam peperifiet,fuerint; ]; rithepgenitum. adaperiens vuluam [anfum Domitto voca- F
: —— duplicati.Duas eiusrci cauías fuiffe arbitror,alteram. : -!:'tur;id cftei fan&um eriteo Hebraifmo, quem fu- z.
naturalem , moralemalteram.. Náturalem quidams! | praexpofuimus c.r. 3. 3. De quibus verbis ad Chri- -
quod vt Philofophi , & Medici tradunt mafculusin! — ftum accommodandis folét omnes & antiqui, & re- |
vtero quadraginta diebus,fozmina octoginta forme-| - |centiores interpretes difputare. Quidá foli Chrifto| — — $
: tur,animetórq;.Quo dubium nócftrefpexiffeDeü, — hanclegem proprié connenire putant, folum esim].
/ cüm mulierem, qua mafculum peperiffet, quadra-' p proprié vuluam aperuiffe,qui folus claufam innenc- I.
zinta,quz foeminam , o&oginta immundam haberi: rit;ita Origen.homil.in hunclocum14. & Terrul.in f
Cor im- duflit. At huius ipfius rei queritur xatio;cur tanto té. lib.decarne Chrifti, & Ambrof:& Gregorius Nyf- |
äü*ïjj;;; ".DWDCUS mulierem immüdam. cíle voluit, quanto| [|fenusin tcftimonijs ex veteri teftaméto collectis , & : ,fi
Jamdi. |in eius vtero formatus;atque anim atus eft partus A d Epiphan.hzrefi 78.8 Hieron. lib. 5. contta Pclagia- E
| . . .feam queftionem;cüm nullam lex rationé reddat, nó nos , & Theophyl. & Euthym. hocloco; & Grs.ecus 3
| poffumus nifiex coniectura refpondere. Formatut auctorapud D. Thom. Pio quidem fenfu hoc lfïgs . ; |
factus ex menftruo fanguine mulieris, quare certifh-] | Jau&ores dixifse credendum eft;ídque poftca doc,esz : i
mum fignum cft cócepille mulierem, fi nec morbo, mus;fed abutuntur tamen eorum teftimonio 9ä!c11— j E
neque ztate impediente menftrua illi fluere definát.| | [niani, vt probent Chriftura verématrisvterí ape-| —— 1
L Propter fanguinem illum , quo fatus ante partü inl lruifse,ciquc abftulifse nafcendo virginitatem. Hxc H
, r ET : | dine us RE T . ,. ! enim Es

AnChti'l
A ofymati
E EL
0 atl

L WE -6
|—M—— A — —

POMS GN u ss BNl

CA
Liliog
SLe.
Mi
.j?zmh :
n h-
E
Q?ïlkïq

VA
lM.
L ï.bxx.

s

'?:1,0 I)f

«ir a MN
Lbt J
ORU
GDIO T
L *
Quia d
ia v

Lj

l

r An Chri-

æf:;;n:;ïs ad ea verba infüetgCatholicorü aures inhorreícunt.

ruiffe di-

'cendus fit.

tomo 1.2.

;'oris deferendos efsearbitror, fed in bonam partem

IChriftum cum aliis cóferamus , potiüus ille,qui clau-|
(um,quàm alij, qui apertü inuenerunt , aperuiffe vi-|
deatur. Ego femper hoc fenfq cos auctores expofui;|
vt nó de re ipfajid eft de apertione vteri,fed de aper-|

uis neutram propriö aperiat,tamé dum facit,vt vtra-

jApud Sur.

dduriffime dicere videntur Chriftum vuluá aperuiíse

II9

IN LVCAE CAP. Il

120

ditca

enim inter alias innumerabiles eorum etiam herefis
left,vt matrem Chrifü in partu virginé fuilse negent.
uod & alios iam olim hereticos docuifse , & Epi-
phan.hereft 7 $. & Beda hocloco teftantur.Nolim e-
fquidcm dicere quod viros. nonnullos ddo&os certe
atq; Catholicos fine'cuiufpiam reprehéítone noftra

vterum apetuifse. Nam etfi pio dicuntfenít, tamen

Nec eos au&tores veteres, qui Chriftum vuluam, &
quidem folam aperuifse dicunt ; quafi damnatos er-

interprecádos. Non facit fatis itidicio meo;quod re-

alios hereticos , qui Chriftum negarunt verum cor-
pus habuifse ; id dixifse ardore abreptos difputatio-

Eadem enim ratione dicere debuifsent Chriftum

care voluifse inuenifse Chriftum vterum claufum:
nec enim, quod claufum non eft, aperitur ; ideoque
dixifse eum aperuifse, non quód aperuerit; nam nec
alij proprie infantes aperiunt;, cum corrupta lam
matris virginitate apertum Jnuennant : Íed quód fi

tionis effe&u loquantur ; quafi dicant ita Chrift ex
Spiritum fandtü aperuifse coclos Matth. 5.16. quia &

defcédit,quàm fi veré aperuifset coclos. Intelligebát
quippe auctores illi tantoperein facris htt.ens exer-
citati thfm illam,aperire yulua,non.iïgl.nficarä ve-
ré aperife,fedprimum naíci,quód,qui primus nafci-

matris reipfa probare,oüendcreq; no eíse fterilem;

rio claudere vuluam , aut vterum fignificat fterilem
lacere mulierem:ficut Deus dicitur mulieris vuluam
aut vterum aperire cum foecundam facit;que fterilis
erat, Genef29.31. & 30.22. Ergo & Deus magis pro-
prié vuluam mulieris fterilis, quàm non fterilis,cum|
eam fecundam reddit , aperire dicitur ; quia quam-

que poffit parere , magis proprie fterilem qua clau-
ía , quàm foecundam , quz natura fuaaperta císe vi-
debatur,dicitur aperire.Ita prorfus;nifi fallor,aucto-
res illi dixerunt , folum Chriftum vuluam aperuiíse,
non quàd aperuerit proprie, fed quód folps f;laufam
linuenerit,folus per nunquam apertam exierit.-Hunc
eorum fuifse (enfum ex Ámphilochio Greco aucto-
re didici , qui homil.in Hypapantem his verbis rem
breuiterexponit: Quantum. pertinet ad.virgmalem na-
turam, Virgmis clauflra mullo modo aperta (unt ; quantum
veró ad potentiam geniti Domini,nibil claufum ,omnia aper-
r4, Didici exipfo Hieron. vno ex iis auctoribus, qui

lib.z. contra Pelag. 5elns,inquit, Chriflws claujas portas

etate dixifse video , Chriftuma modo quodam matris|

Ípondere quidam folent illos coótra Marcioniftas , &|

nis,ne Chriftum incorporeum phantafima facere vi-|
derenvur ; fi dixifsent matris vterum non aperuise.|

apertis *ad*difciþuloS ianuis ingrcüum fuifse Ioan-|
Inis 20.19. Meliusalij ; tantüm eos auctores fignifi- !

C

claufo exiiffe vtero,quemadmodü fi aperuifset. Tan-|
quam fi dicas illum aperuifse fores Ioannis 20:19.ant|

ille tam veré ad difcipulos ingrefsus eft,quàm fi vere|
fores aperuifset;& tam vere Srpiritus fan&us de celo|

tur,viam aliis poftfe nafcituris aperire videatur.Aut;|
vt alij interpretátur, aperire vuluá& eft foecunditatem|

D

TE a AR TE Ut
quod facit quifquis primus nafcitur. Sicuté contra-| p

F

: Tmluæ virginalif 4pe'ruit y qme t4men clau[æ iugiter permd,n,-i

À.

B

(érust. Quo enim modo intelligi poteft aperuifse,&
tamen claufas iugiter permaníle , nifi quía nó vere
aperuit.fed tam veré exiit, quàm fiaperuillet ? Ideni

rum auctorum fententias nihil commemorare atti-
net, qui vno omnes confenfíu claufis vteri viis Chri-
ftum exiiffe docuerunt. Ambrofius epift.81.Leo fer-

Fulgent.in ferm. delaudibus Beatz Mariz , Eufcb.
Emilffenus in hom. inilla verba , Eccequam bonum, e7
quàmi incundum babitare fratres in vnum, Damafc. lib.a.

do non mintiit Fd facrauit , cotidem verbis ex Augu-
ftino fumptum eft. Reliquum igitur eft , vt docea-

gemin folo Chrifto feruatam fuille , quia dicit , fan-
&um Demino votabitur , & folus Chriftus ititer omnes
homines veréatque natura fua fan&us fuit , ita Vi-
gilius libro contra Eutychem 3. Sed non cft fenfus

ex viro conceperat , nec ille vterum aperuetat. Ca-

|rerum , vt fupra expofuimus , verbum aperire , non|
(ignificat aperire , fed primogenitum effe. Itaque|

hoc fenfü veré Chriftus vuluam aperuit , quia verc

qui dicunt Beatam Mariam V irginém v[que ad partum, pot
virgitem efJe Fojf partun : fed nuxta fidem Catholicam clau-
fa virgimis vtero quafi [bon[us [no proceféilfe de thalamo. Alia

templo offerretur. Sed fecit hac inre, quod apud

interrogatus à Petro nomine córá , qui cributa col-
ligebant;num tributumfolueretrefpondit, guid nib;
videtur Sinos, Reges terra á qmläm ac:ïiaiunt tributum, vel;
cen[uri ? a filus , an ab alienis ? cumque dixillet Petrus,
ab alienzs, intulit , ergo libert funt filij y vt autem tie& [can-

ntes fHaterem , illum. fümens da en pfo me, €7* te. Eodém

nonteneretur,ne quis offenderetur Iud&orurü. -

locanflum , «" pullum columba , fiue turturem pro pecca-
to ad. oflium tabernaculi teflimonij . quéd (1 non inuenerit
VIATIMA E1H6 , C patuerit ojferre agnum ; Jumet duos twrtu-
res , vel duos Pu/los celumbarnm , vnum in bolocanflem,
eg. alterum pro peccato s Ombt'tq'ue pro e« (acerdos , z* fic
mundabitur, Nbi fimiliter difputari poteft pro quo
hoftia illa offerretur ? Diuus Auguftinus , vt fu-
ra meminimus , quaflione 40. in Leuit. pro fi-
Fiö offerri debuiffe putat. Fefellit eum quód cum
hzc verba pro filio., fiue pro filia , cum pracedenti-

Grzcusille auctor D. Thomaz Ícribit.Caterum álio-l

mone r.& 2. de natiuitate. Gauden. tra&t.2. in Euan-j
gelia.Gregor.Nyffenus in hom.de occutíu Domini;|

de fide orthodoxa c.14. Illud quoq; quod in publicis|.
piecibus canit Ecclefia, Qui vorgimitatem matris nafcen-|.—

mus quomodo calex in Chrifto , & cius matrelo-]
cum habuerir.. Alij alia ratione putauerunt eamle-].

legis , vt quod fan&um eft Domino , offeratur , fed|
vt quod fan&um non cft, oblatione fan&um Domi-]
no fiat. Contra veró alij dixerunt nullo modo I'egc'm' |
Chrifto , & Mariz conuenire potuiffe , quia riec illa|.

primogenitus fuit , quod nemo mihi meliàs , quàm|,
Beda videtur expofuille. ftaque quod. ait , adaperiens|.
vuluam, con[uete natiutatis moreloquitur ,nos quod Do-|
minus nofler [acri ventris bofpitium , quod. mere[fne f[anti-|
ficaret , egreffus demrgmalfe credendus fit , saxta bareticos]|

meliore ratione Chriftus ab ealege liber erat , quia;|
cüm filius Dei naturalis eflet , opus uon erat, vt ei in|.

Mattheum cap.17.25.26.27. euim féciffe legimus, vbi .

dali'((mm 05 , wde ad. máre ,€7 z;iii'tcc bátnám ,Cg eumi.
Pijcem ; qui promis a cenderit , tolle ; e2- 4'pma 0YC6us 1mue-|-

ergo confilio in templo offerri voluit, quamuis lege].

£o exlit,

Serm. 24.
de tépore

24. Etvt dar,ent bofliam.) AMia hac érat lex Le-Inotis pa- ].
itficl 12.6.7. Cumdaue ex leti fueri ec bvl n tiicationis |
ultlcl 12. 6. 7 ma T f erint dies pun]ïcat:anu ss E

[ue p jiä.& , /z'ue [* flm def'ïe! agnum anaiculwm'in /905 quotrífum;

bus iungi debeant, cum fequentibus copulauerit;

Chtiftüs
claufo vte-

Pfal.ig.k

pedaAm hasl

"ID r r ag ts

"
à 5

ii j —
"o t* Nl o IAMn i p

!

Em

- :

É - cccOHeN d

|

Paupertas
lofeph , &
B. Virginis.

"

llieris,quemadmodum cum leprofus;aut

|legem immunditia peccatum dicebatur; Non quod

121

—ioOAN. MALDONATI COMMENT.

WT

12.2,

löï&rebämx igitur illa facrificia pro purgatione mu-

fluxum paticbazur,&mulier longa habens menftrua
mundabatur Leuit.14.2.3:4-& 15. 14.29. Diuites offe-
rebant agnum in holocauftum , & pullum turturis
aut columba pro peccato. Qui veró tam pauperes

os turtures , aut duos pullos columbarum , alterum
in holocauftum ; alterum pro peccato. Pro peccato
autem , non quód menítruum , adt luxus feminis
morbo accidens morale peccatum effet ,fed quód
legale , quemadmodum omnis corporis fecundüm

iplurm facrificium peccatüm diceretur , aut pro pec-

cato non vllo certo , fed pro Eeccato tdantüm in ge-
nere offerretur, quibus duo

fimpliciffima funt animalia, & de müdatione ageba-
tur. Obferuarunt hocloco omnes interpretes tan-
tam fuiffe Iofeph Marizque paupertatem,vt agnum
vnum emere non pollent. Hocenim de caufa vide-
tur Euangelifta non legem totam , fed eam tantàm

turum , aut duos pullos olumbarum, v in dicaret, non a-

Auguítinus queft. in Leuit. 4o. Dubitant aliqui, qui

res l&go qui exiftimare videantur Mariam fimul du-
quöd vttunäque -videatur"Euang'cliRa "*Jc'oniungerc".

fius libro z. de Ábraham Patriarcha cap. 8. Atlex

[non vttoíque , fedalterutros tantüm iubebat offer-|
te pauperes, aut duos;inquit;turtures,aut duos pul-|

los columbarum , & Lucas verba ipía legis recita-
uit; neque credendum eft Mariam plüs , minüfue,
quàm lex przcipiebat obtuliffe. Vtros igitur obtu-
lit? tarturcfne, an pullos éolumbarum? Id nefcio
an poffit quifquam , cum Euangelifta non dicat, ne-

mihi videtur veri , vt duos pullos columbarum,

quia eft credibile rem fuiffe magis v

rum ,& non columbas , aut pullos turturum Ber-
nardus fermone $9. in Cant. äanc putat fuiffe cau-
fam , quód licetalias pci' columbain Spiritus fanctus
defignari foleat , tamen quia libidinofa auis cft, non
decuetit , nifi ea ztate;qua libidinem nefcit , offerri
pro Domino. Turtures autem non pullos turturüm

cui placet,liberum eritample&ti.Monendus tamen,
antequá ex hocloco difcedam, mihi lector eft, Ori-
|genis opinionem caueat, qui non veras türtures,ve-

quàm vt duos tuitures obtulerit , & quia facilius re-|
periti ; & quia iïiinotc pretio emi [Po*tu'cfrunt ; &|
| e itatam colum-|
|bas , quam turtures offerre. Itaque illi qui ex domo|
|Dei fpeluncam latronum fecerant , non turtures|
in facrificium , fed columbas dicuntur venales ha-|
buiffe Matthzi 21.12. Cur dixerit pullos columba-|

qui feminis|.

erant, vtagnum etmere non poffent , offerebant du-].

us modis nonnullos|
eum locum interprctari video. Agnusautem , tur-|.
tur , vel columba offerebantur, quia mundiffima,&|.

partem,qua ad Maríam pertinebat,recitafle par tur-|

gnum,fed aut duos turtures;aut duos pullos colum-]|.
|binos propterinopiam obtuliffe , Beda hoc loco, &

fieri potuerit vt facultatem emendi agnum non ha-|.
buerint , cüm Magi iam veniffent , &aurum , thus;|.
& myrrham Chrifto obtuliffent? Quid enim de eo|
thefauro actum effe: De ea re apud Matthzeum cap.|
. 1. difputauimus , inde lector petat. Grauesauc&to- QD'

