47. Siantem ilins litteris nou creditis , quomoda verbu

qua Chriftus à maioriad minus per negationem ar-

quorum Mofles quidem apud Indzos maximá,Chri-
itus minimam habebat auctoritatem. Altera inter

Jdere folemus,quia magis meditati,atque attentima-|
vilquevacuo affectib?»animo folemus fcri bere,quàm|

ioqui. Siergo Mofis,cui tantum tribucbant, fcriptis
uon credebant ; quomodo Chrifti verbis poterant|

arbitrabantur ? Quarit Rupertus, qui fieri potuerit,
vtin Mole fperarent , & tamen illi non crederent?
Reípondet his verbis Res, inquit, »snc engit,iüdm,qw
4 fanéhis Parribus vetlé perffecia efl mo pratermateve difhin-
Gronem fidei.AHudenter diunt quia [ne fidenec infidelis ui-

maivem babverit,protimnm: veffodet illumyatque llam. Qnem

meis creáetis? ) Duplex in his verbis latetantithefis , exr

gzumentatuft. Altera eftinter Chriftum , & Mofem,l -

icripta; & verba; plüs enim fcri ptis,quàm verbis cre-]

credere, quem legis violatorem,& populi fedu&oré

quando natuwsmbil borum fe veffe fatebitur, e7 fpien quodi

- HO -

A WP Bs

Cur fcrip-$*
ture locum,

qepenocie m

d
COMM
?
r
,j(ä
4
u |
1
:
]

N

AE r
TE d

AO W uTT

"

. L]
" I!'1
IT ial ]
H iniM T
)rmmu w.'zi,uel
h ] nt
vt il fs
* | «' i
Y^ 124 s
Atl

-

rrrrrrr
A

LAU áliw

E. ! ml
kert DOLUUA
Iïïï-ïko

-T T. IN IOAN, CAP. VL — dÉ
vidit, credit. Habent etenneo imfedeles fidemo , fed vtinam| A kque patres wflificats funt ,illos non babere , vel bab:gg& [atu
::00 !;; ': : ;:un ff baberent , infideles mv e[fent, Ctm itaque| — fquehodie mamififlum eft. Breuiüs erat; & clariüs, cre-
fft fides ,qmwt anfideles quoque babere pofatmt , optimé tene- didiffe cos Mofi, quia generaliter credebant omnia,
F,.m ; (;- nunc tenent tndas nobiles , €2* fancles patresfe ba-| — quac ille (cripferat,effe vera; non crediditle,quiaalio

wiffe " fbraham , l[aac , 7* Icab , principet , 4 doces , Re.| — x Cdcb?ü.t Íenfu, quän.a ab co di&a.crant. Neccnim
géfque , €* (acerdotes v turgidam [pem magno vento foper-] — legem illis dederat , vc in lege fecuri hzrerent, fed vt
bie geflabant , deillorum merui nimbnm preomentes, r
veró [Pexa sp D euws , vcl fidem per quam t lraham ,cateri-

(Chrifto in fela lege (ibi placebanz.

erlegem ad Chriftum venirent: illi veró relicto] -

|

,'a
-
—
z
Z
z

xit ad Philippum : Vnde ememus panes , vt manducenthi? 6. Hocautem dice-

accipiat. 8. Dicitei vnusex difcipulis eius , Andreas frater Simonis Petri: 9. Eft
puer vnus hic , qui habet quinque panes ordeaccos , & duos pifces :fed hzc quid
[unt intertantos? 10.. Dixitergo Iefus: Facite homines difcumbere. Erat autem
foenum multum inloco. Difcubuerunt ergo viri , numero quafi quinque millia.
i. Accepitergo Iefus panes : & cum gratias egiffet, difttibuit difcumbentibus: fi-
militer & ex pifcibus quantum volebant. 1. Vtautem impleti Íunt , dixit diíci-

& impleuerunt duodecim cophinos fragmentorum ex quinïuc panibus ordea-
ceis , quz fuperfuerunt his , qui manducauerant. 14.. Illi ergo homines cum vidif-
(ent quod Iefus fecerat fignum , dicebant : Quia hic cft vere propheta , qui ventu-
rus eftin mundum. 1j. Icfus ergo cum cognouiffet quia venturi effent vt raperét

luim , venerunttrans mare in Capharnaum: & tenebrz iam factz erant: & non

|veneratad eosIefus. 18. Mareautem , vento magno flante, exurgebat. 13. Cum|

|remigaffent ergo quafi ftadia viginti quinqueaut triginta, vident Iefum ambulan-

5297 OST hacabijtlefustrans mare Galilez, quod eft Ti-haes] -

pulis fuis : Colligite quz fuperauerunt fragmenta , ne pereant. 13. Collegerüt ergo;|

eum , & facerenteum regem , fugit iterum in montem ipfe folus. 16. Vt autemh'
(ero factum eft , defcenderunt difcipuli eiusad mare. 17. Et cumafcendiflent na-[are t^

tem fupra mare , & proximum naui fieri , & timuerunt. 2o. Jlleautem diciteis:| —— |
IEgo fum ,nolitetimere. z. Voluerunt ergo accipere cum in nauim : & ftatim l
nauis fuitad tetram , in quam ibant. 22. Altera die,turba, qua ftabattransmare| — 1
vidit quia nauieula alia non erat ibi nifi vna, & quia non introiffet cum diícipulis |
uis Iefus in nauim ,fed foli difcipulieiusabijffent: 23. alie vero fuperuencrunt

PYN "betiadis: 1. &fequebatur eum multitudo magna, quiajt«es.bas]
' j videbant figna , quz faciebat fupcr his, qui infirmaban-
. ^£ tur. 3. Subijtergo in montem lefus: & ibifedebat cum |
s E2 rpeuo difcipulis Íuis. 4. Erat autem proximum Paícha dies| -
Q feftus Iudzorum. ;. Cum fubleuaffet ergo oculos Ie-
:

Mat.t4.€.1j

naues à Tiberiade iuxta locum vbi manducauerant panem , gratias agente Domi-

: t

Gg — nozq.

P

m cppe-

E N —

C55 . IOAN. MALDONATUICUMMENT. — : ! MI-
no. 24. Cuméergo vidiffetturba quia lefusnon effet ibi ; neque difcipuli eius| & MU

Matth.3.d.] :

w 3- dabit vobis. Hunc enim PaterfignauitDeus. 28. Dixerunt erzoadeum: Quid| ^ |
E jfiemus vroperemur opera.Dei? a. RefponditIeüs, & dixiteissHocef| — |

24* manducauerunt manna in deferto , ficut f&nptum eff:Panem de cxlo dediteis| — lb
»7 - [nanducare. 32. Dixitergo eisIefus: Amen ,amen dico vobis : Non Moytes de-] P ,jïf',;f;ifnsf
Sapde.cas dit vobis panem de cxlo , fed Pater meus dat vobis panem decxlo verum. 35. Pa-] n O(b'un
| | Yj

— — r a

raet s fum panis vite: qui venitad me, non efüriet -& qui creditin me , non fitiet vm-

C.2-9.

quia defcendi de cxlo , non vt faciam voluntatem meam ,fed voluntatem öius,qui :

Muchis.defcendi, 42. & dicebant: Nonnce hic eft Iefus filius Iofeph , cuius nos. nouimus|.
B5j* ia Milv - E . o r d Ri aercreicert?ó FOM p c
[ Jpatrem , & matrem? Quomodo ergo dicit hic : Quia deczlo defcendi ? 43. Re-|

Ípondit ergo Iefus, & dixit eis: Nolite murmurare in inuicem: 44. nemo poteft *'

lidotie
Duo t
ingbi

I venire ad me , nif1 Pater , qui mifit me, traxerit eum : & ego refüfcitabo eum in| — - ïfïj
pseus 1,;ouifïi'rno ChC 45. Ett fcuptum in PIOPh€tISEt cmnt*ïomnes dOClbllöS 'Dei.Om— | : tiot
| üis , qui audiuitàPatre, & didicit, venit ad me. 46. INon quia Patrem vidit| —— ;Ol;;]
s saguifquam , nifiis , qui eft à Deo , hic viditPatrem. 47. Amen,amen dicovobis| — | E x
pois. Qui creditin me, habet vitam zternam. 48. Ego fum panis vitz. 49. Patresve4 LO
— Ktri manducauerunt manna in deferto , & mortui funt. $0. Hic eft panis de calo ïognaesabi];];:g
.. Mefcendens: vt fi quis exipfo manducaüerit; non moriatur. gr. Egofüm panis| — | — ?äïï;äï']cafgg
[viuus, qui de czlo defcendi. 52. Si quis ftiï*äffäucauerivt"e'x hoc pane, viuetinzter-| — | i 4j
. |num : & panis; quem ego dabo , caro mea eftpro mundi vita. 53. Litigabant er-| DL^ j
|go Iudzi ad inuicem , dicentes: Quomodo potcft hic nobis carnem füam daread| - |
| manducandum? 54. Dixitergo eisTefus : Amen, amen dico vobis: Nifi man-]
ducauentis carnem Filij hominis , & biberitis eius Íanguinem , non habebitis vi-l l
: 5 | tamm .Vpbisf 55 '(äimänäfica?tïnfïäïïï camem, &f'bibit meum fanguinem , ha-| -.
EU eno n u EM RE n CccumME
] vere eft cibus:& fanguis meus,vere cftpotus. 57. qui manducat meam carnem,&| | .

E E ET

| — [Jbibit meumfanguinem, inthe manet& egoinillo. 58. Sicut mifit me viuens Pa-

|[- . p &ego VIGöprOpterPäfï'äfn D& qmmsmdumt me, &*ipfe viuct Proþterme.. * 1| f
ä j9?. Hiceffpanis, qui de lo defcendit. Non ficut manducauerunt patres veftri "-
manna, & mortui fun t. QüïæalïducathLïnchnena ,Viuetinzternum. 6o. Hac| E
boecucdist 3v UE | | du — . ] Lx

yE—

x | - IN ) —
ma d dixit infynagoga docens ,in Capharnaum. &r. Multi ergo audientes ex difcipu-
" LE lis eius , dixerunt: Durus eft hic fermo , & quis potefteumaudire? 62. Sciens au-|
05 0 ages tem Iefus apud femetipfum quia murmurarent de hoc diícipuli eius, dixit eissHoc|
;qum VW I ivosfcandalizat? 63. Siergo videritis Filium hominis afcendentem vbi erat ïtlus:* |
nj D o d Spiritus eft, qui viuificat : caro non prodeft quidquam, verba, qua& ego locu-]. :
"um — i tusfum vobis , fpiritus & vitafunt. 6g. Sed funt quidam ex vobis, qui non cre- :
Iw A ? ! i * ^ . MO REERO ..' | . s $
d Qd dunt. Sciebat enim ab initio Iefus qui effent non credentes, & quis traditurus effet]
TE | : « : - vl v . " : . : .
knydi eum. 66. Etdicebat: Propterea dixi vobis , quia nemo poteft veniread me, nifij
VOd tv fuerit ei datum à Patre meo. 67. Exhoc multi difcipulorum eius abierunt retro:|
o noln & iam noncum illo ambulabant. 68. Dixit ergolefus ad duodecim: Nüquid &
Mi | |Vos vultisabire? 69. Refponditergo ei Simon Petrus: Domine,ad quem ibimus?
ls d Masiecas VCrba vita zeternz habes. 70. & nos credidimus , & cognouimus quiatu es Chri-
' lar.8.c. 2« 3- . Mi 0. * . » É
D. s ts ftus FiliusDei. 7t. RefponditeisIefus : Nonne ego vos duodecim clegi:& ex vo-
Müntermo - bisvnusdiaboluseft? 72. Dicebatautem Iudam Simonis Iícariotem: hic enim| :
lss Em erat traditurus eum , cum effet vnus ex duodecim.- 1
Mi |
N |
; J u ^ d —-—-W D RE AR n FE — " —— a CurmLIS UPU. (
mio d - : : | 4
heium | IN.CAPVT W ! d
a o |
T . Zv Es MQ 0 $ Tl;æckä'y't lefia trans mare Ga-| À. pumà Chrifto interrogatum , vnde ememws panes , vit
&ï : " G lDO E ass quod eff Tiberiadz.) Quo t&| — mandacent i ver. j. turbam vifo miraculo clamaffe,| —
r | & Ao poregeftafuerinquehocloco| |bceft vere Prepheta, vex.14. voluiffe Chriftum Regem
o Qs | 2«Qe loannesnarrat, apud Matth.c, — facerej eutn ea de caufa fagilfe , ver. 15. Caetera víque
m 1 BI DA 14-5. difputauimus; ibinon fo-| | ad verfami 14. apud Matth. explicauimus. P
UOE VA AU2 lüm temporis, fed totius etiam 14. IU: ergo bemines civm vidiffemt , quod lefuts fecerat f- !
um hiftoriz huius cxplicationem videre le&or poterit. gnwm; dicebant , quia bic eft verà Propheta, qmi veutnrus eff| [
TT Duo tantàm hic quzri poffunt, quz illic nonfunt| — ln monduw.) Exponit Euangelifta; quis fru&us mira-
" ànobis explicata. Alterum quantum temporisfpa-| /culum confecutus fit, quod alij Euangelifte non di-
D tium pcr particulam illam Pef? bac, fienificetur,ideft| xerant; homines magnitudine miraculi commotos|
Jo at - quantum temporis intercefferit interea,quz füpe-| lexiftimafe eum effe Prophetam illum , qui promif-
v " riore capite natrata funt, & ea que modo narrantur.|B (füs füerat Deur. i. 15. Propbetaus de gepte tua , Cv* de fras
j DCM*;-' | | Mterum cur Ioannes tam multis pretermiffis rcbus? tribus twos ficut me , fa[citabit tibi Domints Deus true., ip-
yrem VIc Ioannis Baptiftz morte , miffione ad predicandum [nm audies ; nam adeum locum hic turbam alludcre |
M. Apoftolorum, alii(que multis, quas geriàChritto| — [dubium nó eft,& omnes auctores notant. Nec enim !
At^f 'O'W P. q * .S g i X i n
dCO Wi co interuallo neceffe fuit, & alij Euaneclifte com- ualemcunque Prophetam effe dicunt, fed addito
l E J . .O . q B q . P e e
. Dareti | mezoraruntfolam hancrecitethiftoriam,que fatis; — Femphatico articulo 6 mpopHTss Prophetam illum,
T Ioanaes ab .iam ab alijs narrata effe videbatur, prafertim càm| |&adiun&to aduerbio aAnÜoc veré , & deícriptione,
n5 W( moceMcafe tátüm volqiife Ícribere ngflccri vidcatur, qua, !qwrventurus efl in mundwm ,. à äg?cäygu'og qui venturus| pcosser]
7 [ Ibecc fe yrolab alijs effent tribus Euaqgehüzs pretermiífa.Prima| lerat, quem expectabamus. Sic enim Meffiám de-;vifnmms r—-l
r i ["em- — Iduzftio ex ijs.qua diximüs c.5.1. faciléfolaitur.Pto-| lícribunt. Prophetam vocant non à rebus faturis u5 MeF D
r | bauimus enim illic ea, quz füperiore capite dica| 'predicendis , quum nihildum ab co predi&um
1190l 0* : fanpin fefto Pentecoftes fa&a fuiffe ; qua autem hic| C fcirent, fed Hebrzorum confüetudine ,qui, vt
Mi A Ioannes narrat, appropinquanteiam Pafchaconti-| lalibi docuimus, omnes viros (anctos, omnes:do-
Ifi Jghww cilfe dicir« : IäP ïE : ft d n citci e- : : ) g v [6-! Hébrzi
1l* gille dicit ver. 4. Neceffe ergo eft decem citciter mé&-| — |&oresà Dco miffos Prophetas vocant, ficut & Ió- Suiucd
Vij - les inter illam , & hanc hif)coriang interceíffiffe. Nam| lannes Baptifta cüm nihil futurum inueniatur præ-'ofääcsfa,ï. ;
m non diuerfo , fed eodem accidiffeanno nemo dubi-| |dixiífe , Prepheta tamen , €o* plus quam.— Propheta &os&Deo
»æïdw | &f '-lN «u-, £5 b . T QUX BP : i ssts 4.unilos vO-
| l**l f tat, & facilé ex ijs, quz illic diximus, pro ari poteft, |di&us eft Matthzi g. 9. & 14. j anqquamcabmh
n : A.lt'ex;a quzftio ex conie&uracorum,queinhocca| |D. Auguílinus tract. 24. propter predicdtionem
" ü | | pltcicmbvltloam?es ; explicari po teft. Sqibit multa; |Prophetam putat vocatum hc?c loco Chrifïum. Izua- *
g quz Chriftushuius occafione miraculi & de cor] plex hic queftio; altera eft;quid caufz fuerit;cur cüm j
æïnï&f r pore; & fanguineíuo difputauit , quz explicareIo-| |tam multa iamante, & maiora fortaffe , quàm þoc |
n h : annes, V;;'L ää&a fuxcra.ntl; nifi explicata qccafïonc non| itempore mi.i"aclula vidiffen pnunquam anf te Pgophcf |
; | potuit. c quod in hoc ipfo miraculo multa nar-ry tam,& Regem effe exiftimaucrint;hocyifo mlracplq
.O;;[:'fmï" | 1 rat, quz ficrantab alijs Euan gcliftis pretermiffa fa- Prophetatn effe dixerint,& Regem facere voluerint,
'rig&'ï j : &um hoccfle prope Pafchz tempus ver. 4. Philip-J — Caufam hanceius rei. Cyrillus indicar, qubd qui|
[ : : : —— R aE us
; - UE . : R ROE C

TOR

E

IGAN. MALDONATI.COMMENT.

677

676'

1alia miracula viderant, Iudeisqui hoc viderunt; Gali-
" dhd . s : !- . X [ "
llei fuetint, & propenfiores Galilei, quàm Iudeiad f

dem fuerint. At plura priüs Chriftus in Galilza,
quàmin Iudea miracula fecerat. In Gal.llc;a' aquam
mutaueratin vinum , capite 2. 9. Reeguli filium cu-
rauerat, cap. 4.50. & multa alia, que Matthzus cap.
8. & 9. perícribit. In Iudza vix aliud ab eo antcxld
tcmpts miraculum factum legxm.us, quàm quod
illumin pifcina fanauerat paralyticum , capite 5.9.
Meliüs Chryfoftomus , Theophyla&us, & Euthy-
mius gulz hoc tribuunt ; Prophetam acclamaffe,

quia pane eos faturauerat , quafi proprium Prophe-

x ellec homines pane, ac non potius verbo Dci'
paícere , increpare, corrtipere. Ego auaritiz potiüs,
& carnali ludgorum fenífüi, quàm gule tribuo.
Adeo inbona temporalia defixi erant, vt nihilfu-
pra cogitare viderentur , füámque Meffiam ea po-
tiffimüm re definirent , quód fe omnes diuites fa-
&urus e(fet. Cüm ergo vidiílent eum paucos panes
ita multiplicaffe , vt quinque hominum millia fatu-
raller,;inuenife fe,qualem animo (ibi finxerant, Mef-
liam putauerunt ; qui omni fe rerum copia locuple-
tare poffet. Át etiam viderant aquam in vinum
|[mutauitffe , quod eandem auaritiam irritare pote-

rat. Viderant fané , fed pauci priuatain domo ; hoc

autem miraculumJ?ququam quilïqtic hominum

millia viderunt. Et illud erat primum , itaque mi-
nüs commouere homines potuit, vt Meffiam eíle
cogitarents hocin eo generc erat fecundum ,vnde
colligere potuerunt Meffiam effe , qui non femel,
(ed bisiam , quzad vfum vitz necelffaria fünt , mi-

maiorem exeo miraculo opinionem de eo conce-
perint ; quàm vt exiftimarent effe Prophetam , vt
Leontius , Auguftinus , & Rupertus adnotauerunt.
Solutio eadem , quz füperioris queftionis effe po-
teft. Terreni, & carnales homines , vt ait Leontius;

colligere deberent effe Deum,qui;quas ipfe feciffet,
creaturas , prout vellet , multiplicaret ; Prophetam
modo efle, & Regem fingunt, qui, quz ipfi maximé
cupiebant;bona dare poíset. : |
15.. TFefs evgo cim cognouiffet,quia venturi e[fent,vt v4-
erent eum, 77 fAcerent enm Regemy fugit iterum in montem
spfe folus ) Cognouit aut ex verbis vel figno aliquo;
aut , quod multo eft probabilius , ex folis , quas ipfe
perípiciebat , eorum cogitationibus , vt & Leontius
exiftimat.Hoc ergo modo cum cognouiflet eos ven-

Chriftus
qualis Rex
.Cílet.

Ihfer.cäp.,
- |18.56.

fermone
Domini in
monte,&
epif.121. ad
Probam.
Pfal. 109.1.
"T'ract.25.

'"Matt.6. 10.

|Rex; volebantilli nó vt Deum,fed vt hominem pro-

[Rex erat,fed fpiritualis. &:änum, inquit,menm no eff de

Libto ^. de

turos effe;hoc eít venire velle;aut fore vt venirent,fi
expectaret , vt ipfum raperent , ac Regem facerent,
aufugit. Quid? an verus non erat Rex? Erat fané; fed
generis alterius,quàm illi eum facere volebant. Erat
tanquam Deus omnium hominum,omnium rerum

prium fibi Regem facere. Preterea etiam vt homo

hoc munds : illiautem volebant Regem eum tempo-
ralem facere. Denique regnum illud ipfum fpirituale
nódum aduenerat; qwetidie enim,vt ait Auguft. ve 4d-
nemat rogamt, /dneniet cum po[rti fuerint mimici eius
(cabellum pedum eius; illi veró volebant regnandi
tempus preuenite. Penerat modo,inquit Auguft.& Be-
da, nen ram vegnare, quemodo regnaturus eft w eo,qued dici-
mus ,. " Ldueniat regnom tuum.Semper ille quidem cur Patre
regnat , [ecundum quod efl filim Dei,verbu Dei, verbnm »per

rabiliter fuppeditaiï'et. Altera quaítio , cur non|

nihil nifi terrenum , & carnale cogitabant. Et cum|

Á jeius, etiam fecundum quod bomo facius efi Chri]?w, ev fïc-zt

D

C

F

qued fatia [unt omnia .Predixerunt autem Prophete vegnum|

D

E

fideles fros Chriflanos. Erit enim regnum Chriflianori,quod
modo colligitur, quod modó comparatur , qued modó emitur
fangnine Chriffs, Erit aliquando manifeftum regnam eius,
quande aperta erit claritas f[anforum poft nsdicium ab eo fa-
Unm s quod indicium fépra ipfe dixit ,quod filim bomimis fa-
wrus fit 5 de quo etiam "tpoflolus dixit, Cum tradiderit re-
gnum Deo , €g* Patri, Vndeetiam ipfe ait , F'enitebenedicti
patru met, percipite regnum,quod volis paratum eft ab imitio

rant eum [ic veni[feyot etiam regnaret.Hoc eft vellevapere,ez

Regem facere , prauemre velle tempus eius , quod tpfe apud (e

declararet. Indicat igitur Auguítinus verbum illud ra-
perent hanc vim habere , vt fignificet preuenire, prz-
ripere. Potiüs tamen videtur violentiam fignificare,

tem Regem facere;id eft declarare;proclamare.Hoc
ille vt deuitaret, folus aufugit , nonfolàm modeftia,

vt Chryfoftomus, Leontius, T heophyla&us, & Eu-
nos fugere ; fed etiam ne feceffio aliqua Iudeorum,
tet, quz Euangelij predicationem , & redemptionis

gille iterum n montem , indicat etiá ante fugitfe , quod|
ipíe quidem Ioannes ante narrauerat, ver. 3. Quod
autem addit fugitle folum , ita omnes intelligunt,
vt non folàm turba, fed difcipulis etiam fuis reli&is
fugerit ; idque ex duobus fequentibus verfibus eft
manifeftum. Itaque eius rei caufa à nonnullis quz-
ritur , cur ne difcipulos quidem fuos fequi fe volue-
rit. Auguftinus, & Beda docere videntur ideofu-

musdi. Diféipuli autem,e77 turba credentes in eum.putaue-| -

leceultabat, vt opportune proderet, C* oppertnme in fine (zculi|.

vt feníus fit voluiife eos Chriftum etiam repugnan-]-

thymius exiftimát,& vt doceret nos honores huma-|
atque rebellio aduerfus Romanos ea occafione fic-|
myfterium impediret. Quod dicit Euangelifta fu-|.

Cut folus
fugerit

Chriftus. |

giffe folum , vt indicaret folum íe in montem,
id eft in celum afcenfurum. Quis enim afcendit in
celum , nif qui deftendit de celo ? Sed hoc myfticum
videtur elfe. Theophylactus putat. ideo feciffe, vt
difcipulorum probaret in fe amorem , atque con-
ftantiam , quid a&uri folieffent. Sic matres folent

Ícondere , vt experiantur , quid foli agant , quomo-
do plorent, quomodo íe matrem amare oftendant,
quomodo ea abfente viuere nó polle. Magis, vt opi-
nor ,ad rem accommodata ratio eft , vt dicamus id-

proríus à fc regni fpeciem , affectationémque remo-
ueret, Poterat enim duodecim Apoftolorum comi-
tatus aliquod regni fpecimen prefeferre. À nemine
quzeri video, qua ratione Ífolus fugere potuerit,
certé fugientem , & difcipuli, & turba omnis,
quz aderat ; videre potuit ; curergo faltem difci-
puli,quó fugere videbant , non fequcbantur ; quod
&turbam ante feciffe legimus, cüm in eundem
priüs montem feceffiffec ? Matthzi14.2;. Hoc ipfo
quód nec illi , qui eum Regem facere volebant , nec
ipfius eum diícipuli fecuti funt , non folàm proba-
bilem, fed pene certam cgo coniecturam facio
Chriftum fe inuifibilem reddidiffe , atQue ita ab
oculis eorum , qui aderant , euanuiffe , vt nefci-
rent, quà quoue fe contulitfet; itaque fequi non äo-
tuiffe. Quod eb libentiàs dico , quód negant
uinifte inuifibilem f& facere potuiffe , ne concede-
re cogantur & in Euchariftiz facramento , quam-
uis non videatur, effe poffe. Notent igitur. hunc
locum, qui difputaturi cum illis funt. Vnus ad-
huc foluendus eft nodus. Matthzus capire 14. 254

P La ?

V D
"

hunc

infantes ad breue tempus relinquere, íéque ab-|

circo reli&tis etiam difcipulis effugitfe , vt omnem|

Sup.c.5. H«
ad Ephef.
42

a PC - A n

E

LE
] fiintm
- , nv

- hs d 1
Mp p q

ilime
tuirip
Vif
iteef
fj
; db

at

——

n ün.

"N

li
! Y
d

MbsT)
ji :Z;?xgw&f |
3 n r
TOum od
RRtttte .

h'*-'ïhq N
« nte
À '"xmnklï y
L

f'*ftue-'i

a* a
At NN':M,
MR L. k*g'u*- h)n-
Éu
, w

U
MP onmmoahiO ii
$ii ..uüx,....g.f.'ü'f
É d
IBLM LUC 3A l
P aM
4 dai, .AX..,-H LWJ:
v i
A n
)* nr s H"V'
la d! LR X.-&J,I'L'
N M
À ii
I
tiPtende pallumer Pt
w Val uul), T

lr ol
t amoem t valtnel
M 1l B —«
i Wudia Mij WWl

' & a 1
ts vantm :H |
H ! F
HO P Vi j
^ Tmate M. I
1 4 DODDUM "
& R Vs wl |
E !

d * ^ l
*« feam ievota
TOR EULU
B

)q t -..
identur 10*

f momm

n ii

T B li
* hyc miticum^

"ZET. u
A^ h IPH*J
» f vt

* (LAN
d. ov
^
m v'"ïc O-
1 *'&.'l & n

t A ï
- í à
i m M..*',':M-lrif
)i'ï. lul.xv) .me.i

! |
a lee 1E4
'Tjrg) .«.LAL' "
LR i [

mame
amn quXe

, ?5
lean M.
ymart OLl

vvvvv

.....

:.z:' Ht leOJ |

,cib&mi n

[ pro»
Ri

x m

CUW

Trài mare
dicebantu:
tefle loca,
quz vltra
Iocdanem
eranc vent-
entibus ab

Aegypto.

: 679 :

IN IOAN. CAP. VI.

679-

exponens, non (cribitafcendiffe vt fugeret , fed vz
oraret. In promptu eft ratio,non narraucrat Maf..
chzus,quomodo qui quinque panibus fatiati fucrát,
Regem Chriftum qo,nihtucrc voluliï'enr.-., ideo non
potuit dicere fugifTe.Dixit antem afgfndxiï'f: » Vt ota-
tet, quia ea de caufain montem potius,quam ahqin
in locum fugit, vt remotusà tamultu commodius
otaret. a .
16. P't astem fero fa&umefl.) Hocideo Euangc-
lifta videtar diccre, vt indicet difcipulos in eodem
loco manfitfe vfque ad no&em Chriftum expectan-
tcs, fperantéfque fore, vt cundem in 19?[11n,vnde fc-
(c (übduxerat,ad eos teuerteretur. Cüm aurem vi-
diffent noctem ingruere, neque veniffe eum ; con-

banteum frequentem cffe folere; vt eum ibi quare-
cent.Toza hiftoria víque ad ver. 22. apud Matthzum
C. 14. ?3. explicataà nobis eft. b
22« "Eltera die.) G1 émavpiev fequenti die, poftri-
die eius diei;quo Iefus folus aufagerat, & difcipuli ex
iltera ripa dilcefferant. |
Turba, qua flabat trans mare.) G. à éenuoc, quee ftete-

[rat pridie eius diei trans mare, id eft inloco, vbi

Chriltus panes multiplicauerat , vnde fefe fubduxe-
rat, & vnde difcipuli foluerant, vt venirent Caphar
aaum. Quo autem modo dicat trams mare, cum
vterquelocus, & vnde folueraánt, & quo appule-
rant ad eandem lacus ripam effet, facilé explicatur.

Quia finuofus lacus erat, nec terra ab vnoloco in
ME Xoran

ilium eiufdem etiam ripz, nifi perlongas ambages
veniri poterat, mari veró breui compendio traijcie-
batur, trans mare vterque locus alterius compara-
dione effe dicebatur. Hzccommunis omnium fen-
tétia eft. Nosaliaetiam ratione poflumus explicare,
crans marc omnia loca dicebantur, quz venienti-
bus ab Agypto ludzis, antequam Iordanem traic-
ciffent,vltra lordanem , & lacum erant, vt Matth.
4. 1j. multis docuimus exemplis. Maior hic no-
bis quetio explicandaeffet,quomodo hzc Caphar-
naum accidere potucrint,càm Matthzus, & Marcus
tuncaccidiffe dicant, càm in terram Gerafenorum
nauigarent; nifi eam iam apud Mattheum explicaf-
(emus. Narrat igitur loannes turbam | illam ho-
minumy , quz pridie eius diei in altera parte finus
quinque panibus faturata fuerat, veniffe Caphar-
naum, vidifséque nonnifi vnam ibi cffe nauica-
lam , qua difcipuli traicciffent; cüm fcirent Chri-
(turà in candem nauim non introijfle,cüm difcipuli
folucrent. Quod idco Ioannces narrat, vt oftendat

vllo nauis adiumento mare traiecifle , eiufque mira-
culi innumerabiles fuiffc teftes. Non intelligo, quod
Eurhymius dicitimperfe&um hic effe fermonem.
23. Ll vero fnperuenerunt vaues à Tiberiade.) Po-
teratle&or addabitare , fi non erat alia nauis , quàm
ea , qua Chrifti difcipuli traiecerant, quomodo po-
tüerictanta hominum multitudo traijcere. Occur-
rit Euangelifta dubitationi, veniffe alias poftca na-
ucs à Tibcriade, quibus traiecerint,veneríntque Ca-
pharnaum, vt Chriftum quarerent. |
Imxta locum , vbismanducauerant panem gmtiæy agente
Domino,) Venerunt, inquam,aliz nauesà Tiberiade
verfus locum illum , vbi miraculum illud quinque

fcendiffe nauicul&,vt irentin Caphamaum,vbi Ície-] '

M — " " : (
hunc ipfum Chrifti (ecundum in mótem afcenfum' À

D

C

D .

E

Í

à 3

f

non folim difcipulos,fed totam etiam quinque mil-.
lium bominum turbam cognouilïc Chriftum fine

|bulatione fafpicari videantur ; fed quando venerit,

cnim eft €upcæp55*n'ö'av704 Té uugixs, grattas agenie Domino;
id cft panes benedicéte, vt multiplicarétur, vt Marth,
14. 19. difputauimus. | p d
214. Cum ergo vidifet turba , quia Iefns mon e[fet ibiync-
que difàpali eiws.) Cum fe, & à Chritto, & ab eius dil-

ftum rediturum,càm non folàm ipfe, fed tota ctiam
eius familia difceffitfer,decreuit ire Capharnaum,vt
eum ibi conquiteret. Eo enim viderant eius difcipu-
los nauigafle. !
2$. Et cum inneni[[ent eum tratis mare.)Traiecto mari;|
id eft finu lacus,aui crat inter locum,vbi miraculum
panum factum faerat; & Capharnaum. Videque
vcr. 22. dicta funt.
Rabbi quando buc vemfli ? ) Videbant eum non po-
tuiffe eb tezra nifi longo multorum dierum itinere
venirc, & vnam tantüm intercefliffe noctem. Vide-
bantmarinauigando vcnire non potuiffe, quia vt

nó quomodo vencrit, ne quid decius per mare am-
vtextempore, & exeius rcfponío colligant quo-

aliqua alia naui, quàm alibi poftea inucnitfet ; aduc-
&um effe; fin iam nuper venerat, non potcerat nifi
miraculo per mare;aut pcr aéra mométo brcui tem-
porisveniffe, — : :
26. Rofpondit eis Iefus , ,ofmen amen dico volis, qua.
ritis mey man quia vidifhis fiena, fed quia manducafhis ex pa-
nibis ,-«7* faturatieftis.) Nonrefpondet Chriftus ad
id, quod illirogabant; quando có veniffet , credo,
quód indignam rcfpon!lo quzftionem iudicaucrit;
fiue quód curiofa, fiue quód adulatoria eflet, vt
Chryfoftomus;atque Cyrillus indicant.Non verbis,
íed animo refpondet.Videbantur illi blandé, & adu-

quinque ab co multiplicatis panibus faturati fue-
rant, vt aliudab ec fimile miraculum clicerent, quo
iterum faturarentur, vt Chryfoftomus,& Theophy-
lacus exiftimant.Proptereà relida quz(tione,quam
verbis proponebant , ad mentem corum, cogitatio-
némque relpondet indicansfe ea ratione Deum efle,
qui eorum cognitas habcretlcogitationes, eófque,
vtait Theophylactus , ad maiorem incitaret fidem.
Refpondetautcm non fimpliciter, fed reprehen-
fione quadam,vt Chryfoftomus, Cyrillus, Leontius,
Theophyla&us, & Euthymius obferuant, vr offen-
dat fejinquit Chryfoüom us,bumanam g!ermm non qavm-j
rere,neque vllis dele&lari adulatiombue. N citur autetn non
prorfus afpera , atqueauftera, íed moderata repre:
henfione; vt Chryfoftomus, Thcophyla&us, & Eu-
thymius animaduertunt. Necenim dicit, O homi-
nesgulofos & intemperautes, O ignauos ventrcs,
fcd blandiore manu vulnus leuiter attingit. Querzti
me, non quia vidifhis figna , fed quia mä*ndym/?is ex pati-
bus , ev* faturatiefir. Nempe fanarecos, non per-
dere volebat. Quidautem eft quod dicit? weran
me , non quia vidiflis frgna , fed quiamanducafhis ex pani-

tàm multa hominum millia manducauerant fignum
nonfucrat? & quia id viderant, eum fequeban-
tur? Àn non loanncs dixerat verfu 2. Jeqwebatur
eum multitudo gagna , qu videbant figne, que. facie-
bat? Voluit Chriftus dicere in illis ipfis miracu-

cipulis relictam videret, credentesnon effe eó Chri-|.-

dixit ver. 22. nanim non habebart Interrogant ergo|.

modo venerit, Nam fitunc vencrat, credi poterat|.

latoriérogaffe, Rabbr quando buc venifli, vtindica-|.
Irentfenoffe eum; cos enim effe, qui pridic eius diei|

bu ? An illud ipfüm,quod extam paucis panibus|

In mitacu-
lis nó quod
fpititvale,
fed quod
carnale
erat quere-

lis non. quercre cos, quod fpirituale, fed quo

panü ad Chrifti benedi&ionem factum fuerat. Hoc

Gg 3 carmale —

jpantludei|

Tra&.55.

B cur Iefus
»ropter
T.efum.

3A

.[Gen.5.19. ;

1

Theodor.
Bezain
4 Aunot.

huius ad
cófirman-
dü Fccle-
|üaflicum
dogma de
* lruftifica-
. jtionc.

*

Ch fi&us
hic dc iis

|verum Dei filium , verimque Deum effe , quod illi

|Vix quzri-

Jad Philipp.

|bum quàm querendi , & illiquodammodo opponi-

|querant meliorem panem , & vt alia ratione qua-
|fei. Hoc eft épyaCere operamini, Eodem enim modo

|propris operibus , & diligentia Dei adiuuante era-

|vulgo loqui;lucrari füam vitam , id eft o perari cibü.
'Itaque inepté magnus quidam , vt fibi ipfe videtur,

Vfus loci

600

IOAN. MALDONATI COMMENT.

carnale erat; non fructum animge , fed corporis. Fru-
Ctus anim erat, vt ex miraculis crederent Chriftum

non credebant: fructus corporis, vt faturarentur, vt
Iperarent fore , vt fe Chriftus locupletaret , frumen-
co,vino, oleo, czterífque rebus ad vitam necelfariis

id vitam fuftentandam neceflarias intelligit, vt Gre-
zorius obferuauit lib.z;.Moralium,caP.zG . Hocfen-

iu Augu ftinus,& Beda interpretantur. Prepter carnem

nubitnon quernnt lefum , nifi vt ilis faciat bene fecundim

Jempus. -tl negotitm babet, querit interceffwnem cleri-

corum s alius premitur a poteutiore, f'agit ad Ecclefiam; alius
ro fe vult interueniri apud eum , apud quem parnum valet,
1Ve fse, iile fie , ympletur quotidie talibus Ecclefra. Vix quari-
ror fe[us propter Iefum. Hocipfum quod D. Aupufti-
nus queritur , D. Paulus fuüo iam tempore quereba-
cur, Osnes , inquit , quafna [amt querunt , non qua ] efo
Chriffi, Vero fimileeft non omnes; qui eó ad Chri-
[tu venerant,eo animo veniffz,vt ab eo iterum pa-
nefacurarentur , fed quia pleriqueeo animo venie-
banr,quod plerique faciebant,vfitato loquendi mo-
re.omnes facere dicuntur.
( 27. Operamimi non cibum , qui perit , fed qui permanet
i vitam eternam, quem filuns bonunis daiit volis, ) Sum-
pta occafione à corporali , quem illi quarebant ci-
bo;ad fpiritualem cibum transfert. Quemadmodum
Samaritanam illam mulierem ab aqua corporea , de
qua loquebatur, ad fpiritualem traduxit, Cap.4.1Ó. vt
D.Auguftinus adnotauit. Quzri poteft;quid hocIo-
co fignificet eperamimi. Quod ante dixerat quaritis ,
nunc dicit eperamini. Quaritir,in quit, me, quia wanda-
ca[Hs ex panibis , 7* fatwrati ef's. Hoceft non queritis
me,íed panem; ne quzratis panem, fed me.Hoc eft,
eperamimi non cibum , qui perit yfed qm' permanet in vitam
«ternam, Maiorem tamen vim habet operandi ver-

cur.Quzrere enim hocloco eft cibum nullolabore,
Icd ab alio fuppeditatum habere velle. Hac enim ra-
tione Chriftum illi fequebantur, vt ab eo otiofi , &
nihil agentes pafcerentu r,experti factam ab eo mul.-
tiplicationem panis.Exhortatur ergo eos,& vt alium

rant,non otiofinó defides,fed laborantes,& quem-
admodum primo homini dictum eft i fudere vultws

dicit, eperamimi cibum, quo dieit D.Paulus Philip.2.12.
Cum metu , (2" tremore velram (alutem operamimi ,id eft

da meremini, Sicfolemus HifpanicéItalice, Gallice

hereticorum interpres vertit , O peremini cibo.
Nam vt operari cibun: minüs Latiné dicatur , figni-
4 77 . DAU at .
ncantius tamen di&um eft.. Víui ergo hic locus eft,
ad confirmandum Ecclefiafticum dogma , nos etiam
cum diuina gratia iuflificationem noftram operari;
fic enim loquar , nec otiofos , fed aliquid agentes iu-
(tiaicari. Quemintelligat cibum , 4wison pertt, fed per-
manet in vitam erernam,diíputari folet. Hinc enim ini-
dum magneillius , & hoc temporis nimium agitarge
quz'ftionis nafcitur,num Chriftus hoc capite de Eu-
chariftiz: loquatur facramento, Quam quaftionem
poftea ver.s 2.explicaturi fumus, Interim hoc habea-

multiplicatis. Per panem enim hocloco res omnes|.

me quaritis , inquit Augufï. non prepter /lfbiritum. Quam|.

mus;illic quidem de fàcramento proprie agere ; hic

À |communiter, & de facramento, & de fide,& de gra-

C|

F

|didit , quem. frlius hommis dabit vobis ? Grecé quidem

|bis,fi inipfum credideritis,meliorem dabit. Deinde
|vtalluderet ad eorum ftudium , quibufcum loque-

[corporeum quarerent ; refpondet meliorem fe illis;f
quàm quem ipfi quærebant,damrum cibum , fi infe] .

[tia, & derebus omnibus, quibus vita cterna parari bus vita

poteft. Seigitur ipfum cibum vocat , quemadmo-
dum D.Auguftinus,& Beda docent; fe tamen i píüm
non folüm fide , cui fi nihil accedat, ad vitam zter-
nam fatis.non eft; fed & caritate , & facramento , &
|bonorum operum imitatione; & quocunque alio

Nonenim eftgeneralis reftringenda fententia , aut
ad fidem , vt Apollinarius in Grecorum Catena , &
Philaftriusin catalogo hereticorum faciunt ; necad
folam Dei voluntatem , de qua Chriftus alibi dixit;

.|Mems eibus eff , vt (actam voluntatem ers,qui mifit me , vt

exponit Bafilius in regula 207. Nifi voluntas Dei
Igeneraliter etiam accipiatur pro: omnibus rebus,
quas ad confequendam vitam zternam facere debe-
mus.Dicit hunc cibum non perire;íed in vitam eter-
nam permanere ; non quód fepe non pereat ; fed
