! QNEASU) «ericola ef.) Nihil poterat difci-| - terpretatur. Nos multus iam locis docuimus ab effe-| ,,, ,,,
$44* pulisad mortem diícedens dice-| ctu veram vitem appellari, quia meliüs, atque perfe-euz dies- |
5X re magis neceffarium , quàm ne| — &tiüs hominesin fe per fidem natos nutritquàm far- ^
214 (evnquamab ipfo, ideftab eius| |menta füa. naturalis vitis ; quemadmodum vocatur
29 279 üde,cdile&ioneauellipateren-| — gx ver4, non quód veré lux fit,qualis ifta Solis eft;fed
: " * tr,fi quidé vellent viuere,quoc |quia meliüs,quàm ifta homines illuminat, fuprà cap.
eleganti admodum , & omnibus nota fumpta meta| j.9.& panemverum,& viuum, non quódverépanis| . ——
.. |phoradeclarat. Aliquandofe domino vinee compa-| | fit;jnonenim veré, fed metaphoricé panis dicitur,fed suy ce.g.] :
rauit , qui diueríts diei horis operariosinvineifuam| |quia meliüs , quàm panis nutrit. Timuit Chryfofto. |
: conduécturus exierit, Matth.20.2, aliquando filio do-| B |mus, T heophyla&us etiam, & Euthymius , ne hinc
.|mini vinez , quem pater mififfet, vtà vinez cultori-| 'Ariani occafionem fumerent Chrifti calumniandi
| bus fru&us exigeret, Matth.21.37. Hicfeviticompa-| diuinitatem,quód fe viti, Patrem agricolz compara-
rat , quia quod volebat docere;id poftulabat , nemi- ueritquafi Pater tanquam maior fui tanquam rmino- l
nem magis pofle finefe viuere, quam farmentum fi-|.— [ris, ficut agricola vitis curam gerat. Nam & Arianos d
.|ne vite, cuiinnatum eft. Patrem autem füumagrico-| |hocfolitos obiicere. Ambrof. lib.s. de fide , cap.s. & sbrofo,
| |lam e(lc dicit,qui fe vitem colat,qui füi curam gerat, |Bafil.lib.4. adueríus Eunom.itaque gotarunt agrico-|& Bafilio. |
: vt oftendat fore , vt Patercos , quiiníefructum non| |lam non radicis, fed färmcntorum curam gerere.|
: tulegint , tanquam inutilia farmenta defecet,& in |Nonerat meo iudicio ea obíeruatio neceffaria , &]
ignem mittat. Atq; hancarbitror fuiffe caufam,cur| — |poteratab Arianis facilé refutari,nam & radicis agri-
Íe viti potiüs , quàm alteri cuipiam arbori compara-, C cola , & quidem precipuam curam habet ; non ergo
uerit,quod folent nonnulli querere,quia putari pro- (jnhocfimilitudo vitisà Chrifto vfurpata eft , vt do--
prium eft vitis , & volebat docere patrem fuum eos,| — ceret Patrem füi curam habere ; fed in hoc voluit fi-
qui frudum non ferrent, tanquam inutiliafarmenta — lenificare non magis nos fine ipfo,?uäm farmenta fi-
putaturum, abíciflurámque. Veram autem fevitem| Inevite potfe viuere , vnde potiüs fequitur illum effe
Auguftinus,Beda, & Rupertus vocare putantad di£] — |Deum,vt D.Cyrillus argumentatur. Nam etfi vt ho-
IGig.4. |ferentiam vitis alienz , quam Iþerabat dominusfa-| |movitis, & caput noftrum eft, quemadmodum hic
&uram vuas,& fecit labr llfcaä,dc qua dictum eft,vsa Auguftinus,& Ambrofius lib.s.de fide, Cap.s. tamen|Tra&. &e.
Deutet. 2-ooruen eyna folljs, e27 botrus amarifetmus , itemque feldra- illeipfe homo,nifi Deus eflet,vitis & caput noftrum
[^ conem vinum eorum,C77 venenum a/þulum imn[anabile, Eu- effe non poffet. Cur ergo curam purgandi vitem, &

3 hrito: |
j
j F -

: gifetunt, 'BOS!

t
tf (mef (
(,mdüykï
V1f

quitqu
m T
fnur

fider
it (

m
T

?armema
. dl pitet

WP

RURT

itqi
tholi
ia
aT
dtm
m
B.
Inon
Ínt
bont
ctiam
t
S"P'c'i'*&'(mip;
NUT
R&fu
ln t hi

EE 1 - IN TOÀAN . GAPVT-XW — . — 1.
ïïlm.»i k 'inutilia ab ca farméta remouendi Patri tribuit?Quia| À [dixit;tollit,quód rc ipfa Chrifto tollar homines Pa-
0j 13?' | a cüm fe vitem appellaffet, oportebatad explendam| |ter, qui omnes potiüs, quantum in fe eft;ad cum tra-
n [ parabolam a.gncolan.lxahqu?m faccrg;& neminipo-| - hflc.; Íed quzoidj dc.fägmcn.cxs lf)q.ucrg;ur-, quæjfi: inu-
"du / terat idofficium meliàs, quàm Patridare,quiaPatri| |tiliafint, non aliter , vt ita dicam, puniuntur, quàm
dl(&m: | attribuitur prouidentia, quam & nomen ipfum Pa-| |dum preciduntur, ac tolluntar à vite.Etfi non ncgo
Li ul l (tris pre fe fcr.t'Vf'hmï cmm.muxd;ax.n. à fe. dcglmarc: I(olere Dctlm Lepe permittere, vt qui ppngjam /dm ü.
EM i& officium puniendi hómiucs, qui in fefru&um nó| [neoperibus fidem habent, eam ctiam amittant ; fed ;
*ORV()S! l fecrent, non fibi, fed Patri tribuere: quores etiam| [doceo, quid hocloco fignificare Chriftus voluerit.| — ^.
À hu | plus habere vi'dcrcþu.r.au&c)r.itatis, .cï.up non fe, fed Purgare autem eos, qui 'fru&gxm ferunt; pl*crl,i.quc ä:fäare :
"m jpatrem fuum illum ipfum, in quo illi fperarent, eos intelligunt tentationibus,& rebus aduer(is exercere,
W | jpunicurum diceret: ficutalio loco lelt,Naltte.pquG vt magis proba, & excultfxtcomm virtus maiores
» (]üi'ï ' |quia eg» accu[/atwrus fim ves apud Patrem ; eft , qui 4CH[At ,. etiam fractus fcrati ; Gc Cyullus,Clgtyfo&.TþcoPhyf
ag |ves Moyfe.C.$. 452 — us d äla&us, & Euthymlus, & Gregor. llb: » rch&. C. 324
-U ï;' ] z Omnem palmitem in menon ferentem frutfum ; .follef |& Pacianusepift. 3. aduerfus Nouatianos. Nihil ta-
MP ï : leum, C7* omnem , i fert ji:uäum,pmgdbtt ewm, vt fratt| — |men nglüc..agl arbitror , quäm é contrario Patrermi
X | Euiole ]plus afferat.) Duplex agricole erga f:atmcnta cpra-eü. cos, qui f:u&um ferunt , quo maiorem ferunt fxfu—
AC erga farmt| Que prOrfus inutilia funt, cáaad radicem penitusre- &tum , eo magis cxlcolcrc, co magis iuuare, vt maio-
i. | maduple* C ts queáutem vrilia funt,ea non omninoadradi-| |rem ferant , quemadmodum gnauus agricola facit.
"T cem fecat,fed purgat, id eft inutiles extremitates co- Quodnon folüm fit;dum tentationibus exercentur; ]
NU | rum decidit, quo plus roboris (umant, plüfque affe-| — |fed mult9 magis, dum maiore cumulantur gratià. |
o o — |rantfru&us. Ea ipía duo doce.tCh.nüu.s patrem faü| |Huc enim parabola Pcrtm,/cbat'. Noranda autem :
M — lerga homines facere; eos ; qui penitus xputxlcs funt| |Grzca parapomaüa inter aipen , & xaf?'a;Petr, quz|
"EE nullámque in ipfo fru&um ferunt, penitus refecare| ' ;Latiné reddi non potuit, & vim, gratiamque ora-
x « & in ignem mittere ; eos veró , qui fru&um fcrung j itioniádhibet, E | !
us 0 o [Qeisit quipurgare, vteiamnum plus afferantfructus. Sed vi-jc | — 3. JTam vos mundi effis propter (ermonem , quem locutm
3 M*] ?;uääïä dendum , qui fint, qui in Chrifto fru&um nonfe-| — j vobis.) Quia de purgatione mendonem fecerat
10 qüll*. ;g'u:fxir,iä*uï: runt, quíue qui ferunt ; deinde guid hit i!los tollere,| |vtdifcipulos copfolötur artepta cx co verbo Occa-
TO a^ Is purgarc. Noui herctici , quia folam illam fidem| |fionedoceteos iam effe purgatos , operam proinde
fm ve- füam ad falutem (atis effe putant,omnes, qui veram| |dent, ne iterum inquinentur, fed in fua puritate;| —
MeND . fidem habent, fru&tum ferre dicunt; itaque cos, qui munditiaque perfeuerent. Laui, inquit, pedes mes, 7 Cantic.5. $]
"MM in Chrifto fru&um non ferunt, eos eiï'f: intérpretá-| - quomodo z:fq.umalzo :l(a; d quemgdmodum. C. 1. 10.cüm -
d tur , qui in illum non credunt; quamuis externa re-|. de munditia mentionem fccxffet, quamuis in al.lam 5
; —— lligionis fpecie in eum c;tcde;c videantur. At quo- ompino (cntentxgm, tamen eius occa(ïone verbi aq- .
—— imodo palmcs eft,(i in vite non eft? Chriftus| |didit, Er vesmwnds eflis, fed non omnes, Yaque non mi-|

difcipulis hoc dicebat, qui omnes veré in ipío lrüm fi de alia híc, quàm ante purgatione agat , ficut

[per fidem. manebant; fed exhortabatur cos , vt| jillic dealiaagit munditia, cüm dicit, Qw lotms eff non ve,, io,
lola non contenti fide, opera facerent, hocetl|.. mdiget, mfi vt pedes lauet, de alia, cCàm' dicit, Et vosmadi| —
fru&um ferrent, & vt fe diligerent, vt ex verfu.| ^ jeff. Nam cüm dicit, Etemnem , qui fert fFatium purga-|.—-
r 9. perfpicuum eft. Dicit- quiddam fimile *'.I:hcophi- tln't ewn,non agjt de purgatignc àpeccatis; qui enim
*'*Hm*" I lus Alexandrinus lib. 4. allegor , fed meliüs tamen frugïtum fert; iam à peccatis purgatus eít; 'fe:f; PUI-[purgatto.
— |quàm ifti ; farmenta, quz fru&tum fcrqn:, Catholi-| |gationem, vt diximus, diuinz gratiz acceflionem d d
' cos; quz fructum non ferunt, hareticos effe. Sed| — appellauir. Hic autem cüm dicit, Er vosmund: eflir, de XESEA g
rieque hic ipfe proprius eft fenfus ; multi enim Ca-^ — |munditia, & purgationeà peccatis agit, quam, cüm|.
lesmenis tholicifrüactum non ferunt , vt Iacobu.s toto.2.ca-| j|in fe,do&tmämque. 1Püus crediderant , confecuti
in Chrifto pite epiltole fuz dinerit.Sarmen-ta ergoinfemanen-| - fucrant: Propterf:a c.hcm, propter /Ermanmf,quemlomtm'
ägänrfï tia eos omnes vocat, qui in fe credunt. Nam per fi-|.— fum vobwA. Quod idcirco monui ne noui hzretici vl-
| dem in illo táquam palmites in vite nafcimur, vt D.| . lum fe hic przefidium habere putent, vt probent ne-
Bafilius hom. $- in Hexaemeron, Chryfoftomus;| |quepurgationem illam;de qua fuperiore verfu di& ü|
Cyrillus, Theophyla&us. Ex ijs cos dicit fructum| |eft, aliter quàm per fidem fieri, neque amputationé
| inon ferre, qui nihil aliud habent,quàm quódin vite| . |jà Chrifto aliter, quàm perfideinegationem. Ru-
| fint, hoc eft qui folam fine bonis operibus fidem ha-| — pertus hocloco per fermonem palfionem intelli- -
bent: eosautem fractum ferre, qui preterfidéopera| |git, de qua fermo illi fuerat ; virtate enim füuturz
- letiam habent. Quid ergo deijs, quiineumnoncre-| — paffionis eius difcipulos fuifle mundatos.Id minimé
dunt? nihildicit; quiacum ijstantàm loquebatur,| |dubium eft ; fed non dubito, quin (Per (ermonem
[5up.c.518. qui palmites fui crant, & quia qui non crtditiam indi- P*Euägclium,omngfmque doctrinam fuam intclligat. j
| catm efl. Quid igitur eft tollete,qui nó fertfru&um?| — Attribuitautem illi mundationem ; non quód pro-
Ratio videtur poftulare, vt tollere ficfidemilli, quá| prié mundet, fed, vt Theologi loquuntur, tanquam;| ..,., RE
xollere (;; IaDct, auferre, (i enim credendo in Chriftum inillo| |jobie&o fidei, quiailli credendo mundamur. Fideiimodo iu- |
mema i nafcimur , definendo credere ab illo abícindimur,| |jautem quomodo mundatio ; iuftificatióque tribua- iï;ä;*;ï;; i
M T atque feparamur, Sic quidam intelligunt, non quód! — (tur,fzpe docuimus, non tanquam foli, fed tanquam j

| Pater cuiquam fidem tollat,fed quód permittat, vt
cam perdat, qui fine fru&u habet. Alij tollere nihil -
| : aliud effe, quàm ad poenam fempiterná deftinare , vt
| : aiunt Leontius, & Euthymius. Ego nihil aliud effe
E. intelligo quàm punire ; puniuntur enim quodam
modo farmenta , cümà vite tolluntur : non enim|

primz inter virtutes caufz. Non difplicet, quod à
nonnullis eftanimaduerfum , Chriftum ad Iudz de-
fc&tionem allufiffe, quafi dixerit, càm iam Iudas dif-
celferit; qui fcelereimmundus erat, neminem inter
cos manere immundum.Certé cüm c. 1.10. dixerit,|
L'Uos mundi cfíss, fed non omnes , hoc loco non addidit,

XX 4 fcd

i
B

.

w XUuapr h aon m ib

)

. [arbittj.

- |Quomodo

Ain farmétis

Humor
gratir fine.
caritate
quzanime
vita eít, nó
trahitur.

Libertas

Chriftus in
nobis, vitis

manet.
Tract.er.

|Euthymius, aduerfus Arianos hic fe Chriftum , qui

icàm vos doctrina mea mundaucrim , facite vos nüc,
" |quodin vobis eft, manete, perfeueratéque in ea mü-

jfunt modi , qui lola Chrifto fide herent, farmenta

IOI3

IOAN. MALDONATI COMMENT. - 1014

d schenar t at

Aagaftinus , Chryfoftomus , Beda, Theophylact. &

modo vitem fecerat , etiam agricolam facere, cüm
dicat fe difcipulos mundauiltle.
: : : i
4. Manete in me, (7* ego in vobis.) Quuafi dicat;fi vul-
tis fructü ferre,ne vos Pater tollat,sanete in m«. Cüm
cgo fecerim, quod in meerat, inquit Theophyla&t.

ditie,quam vobis dedi, quod cft in me manere. Ma-|
uere in fc iubet, nó perfolà fidé, vc Cyrillus,&Leon-
tius monuerüt, fed multo maximé per caritatem, nà
per fidem multi ineo manent, qui nullum tamen
fra&um ferunt. Agebatautem de eo genere manfio-
nis, quo quiin fe manent, fra&um ferunt ; quod
Íine caritate fieri non poteft. Multa aliquando far-
menta in vite manent,fedarida, & exíucca,& emor-
tua , quia humorem ex radice non trahunt.. Huius

quidem funt, & in vite manent, fed mortua, & ari-
dafunt, quia nullum ex Chrifíto gratie. humorem
trahunt, qui fine caritate, quz animi vita eft , trahi
non potcft. Recté quidem ha&enus, fed quid cft
Ef ego in vobs ? Sant qui interpretentur, Si vosin mc
bap a
ram vos, fed in rebusaduerfis vobis adero , aut cgo
in vobis manebo vitam vobis dando, vt Euthymius
cxponit. Alij ; quibus ego magisaffentior, manete i
me, & efficite,vt e7* ego in vebi mancá; aut date ope-
ram, vt & vosin me, & ego in vobis mancam. Vnde
duo colliguntursalterum;in noftra effe poteftarc iu-

vt re&té hocloco Lcontius, & Heracleotes obferua-
uerunt ; alterum,non ftare nifi pernos, quó minüs
|Chriftus in.nobis maneat. Sic enim hic loquitur,

íe enim paratum etle, vtfemper nobifcum mancar.
Atquo modo Chriftus in nobis manet ? ncc enim
vitisin farmentis , fedfarmenta in vite manent,. [d
rc&é, elegantérque editlerit Auguft. Bedáque eius
verbis, Non eo, inquit, medo iliim ipfo , ficut ipfe i as
virumque dutem prodeft non ipfis fed illys z tta quippe in vite
fnnr Palmifes vt viti non conferant , fed inde atcipiant, vnde
viudnt; it4 wero viti efl is palmitibus, vt vitale alimenti
Ftbmim]?ret en. It per boc ev manentem in fä babere Cbri-
ffum, ey* manerein Chriflo difdpulif prodefl vtrumquenon
Chrifo ;nam pracifo palmite poteff de viua radice alius pul-
lnlaresqui autem praci[ws e[l frne vadie non poteff vinere.

E 77 palmes non pqtefl' fkrrcf fiuflum à 'F-fnetipþ, nifi ma-

|

' |Quid eft

ferre fru-
&um äfeï

|tatem fpe&es, fententiam colliges abíurdam, fenfus

jex le ferre polfe. Quod abfurdum cft , nam etiam cü

ferit n wite,[ic nec vosnifi n m me maferitis.) RK edditio cft
caufz, tanquam dicat, Mazete in me, quia freut palmes

imeus agricola tollet vos. Quód dicit, s/f manferst in
vite, i Latinz otationis , aut etiam Grzcz propric-

enim erit, finon manferitin vite, non poffe cx fe
fruétum ferre ; tamen fiin vite maníerit, fructum

in vite manet non cx fe;id eft non fine vite fructum
fcrt. Poffemus, quidem interpretari illud, 4 femenpfi,
ita vt idcm valeret, quod ex fuo corpore, ex fua fub-
ftantia, non idem , quod perífe folüm, & fine vite.

Quo fenfu nullaetletabfurditas, fi poftea fequere-

fédi non omnes, quia Iudas iam non aderat. Obíferaát A

B tem: idclt non potett cx (c facere.quidquam ,. fed

C in chrifto manere,quin Chriftus viciffim in illo ma-

manferitis, & ego in vobismauebo , id eft non defe-|

uante diuina gratia , vtin acccpta mancamus gratia;-

quafi ex nobis folis pendeat, quódin nobis mancat;|

4c Quia fime memhil poteffis facere.) Vlluftris fþhmntia

non poteff ferre fintlum,nifi man[erit n vate, fic nec vos,mifr| -
in meman[eritis, Quod fifru&um non tuleritis , pater

tür, »[f manferit i5 vite; quia non cöfcqugns Ícntentia

nifi manferit in vite,ita nec vos,nifi in me manícri-
tis: fed quia circunftantia loci po(tulat, vt 4 femer-
tpf?, idem fit quod per fe folüun, ac fine vite , videtur
abfurdé fequi, sifi manferit m vite.Nouus quidam hz-
reticorum interpres, qui cxiftimauit per cxcgcfim
hoc di&um effe, quafi diceret;son pitefl ferre nllum

Y . ; . r r MM MC |
4 femetipfs ,id eft if manferit in vite, Hebraifimi vim, Pifi pxo fed
Hebr,

Z - Q - ; . ;
víumd; nó animaduertit, Y pro 4x mff pro fed,qua-
lem Hebraifmum fuprà notauimnus. c. s. 19. Filims trop
poteft ex fe facere quicquam, n:kfi quod miderit Patrem facien -

quod viderit Patrem facientem. Ad eundem modum
^: ' ; " ! : .
hic, p/&lmes non"pare(l färre f?uc?um á Fmef:])[ö , 8ili ma-

feritin vite;pro, ícd manens in vite.

T " VTT 00
effet, ficut palmes non poteft fra&um vllum ferre ,

|4 $ E'ï fum vitis, 7 vos palmites quimanet in me, e57 -

egom eosbic fert frwcum multum.) Explicat fuperiorem
himilitudinem,& ad fe , ac difcip uïos accommo dat,
Qui manet in me,c7* ego in eo,Hebraica di&um cft phra.
fi,quz Latiné fic eft rcfoluenda, Qui manetin me, & in
quo ego manco, hi ferr froflum multum, Quido pus
erat dicere ,In quo ego manco? an potcít quifquam

ncat?Minimé vero, fed dicit, £* efom eo» , vt mutuam
inter vitem , & palmites coniun&ionem fignificet,
& vt caufam fcrédi fructus declaret; non enim quía
palmes in vite , [cd quia vitis in palmite manct, pal-

tribuit. Nifr quis malit dicere; quod congruenter
lententiz fuz dixiffet Auguftinus, fi queftionemat-

Chriftum in ipfo mancre;quia,vt paullo ante ex eo-
dem Auguftino dicebamus, Chriftum in nobis ma-
inere eft ficut vitem farmentis vitam dare ; non dat
autem omnibus vitam , qui in fe per fidem manent,
|nifi etiam maneantin illo per caritatem. Ij autem,
quamuis in Chrifto ipfi maneant,quia tamen in ip-
fis Chriftus non manet, fru&um ferre non poffunt.
Atqueadhunc modum Euthymius interpretatur.
Q14 ergo manet in me , & in quo ego manco, /ic demü
cft,qui fert fruifum multum,non alius;hanc enim vim
/habet pronomen illud,^i, poftpofitum.-

Auguftini primüm, deinde omnium Catholicorum
adueríus Pelagianos difputationis. Ea hodie noui
etiam baretici abutuntur 5 vt probent non folüm
nos nihil fine Chrifto, id eft ánc cius gratia pofle fa-

mes fructum fertideft quia humorem, & vitazm illi|-

tigi(Tet, non fi quis in Chrifto manet, continuó. &l

Th. Beza

in annota,|.-

Hebtaif- Q
inus.

tur,moraliter bonum fit; fed nec in C hrifto manen-
ttes quidquam nos cx nobis facere , id eft quidquam|
-,cm'n cius gratia cooperari;& nos, quiacontrà Íenti-
mus ; homines fcilicet valde Catholici Pelagianos

;cere, quod quoquo modo , & vt Theologi loquun-
|

licos Manichzis Pelagianos videri neceffe eft. Vter-
que priüs error refcllendus ; deinde dicendum , qua
Ide rc ipfiinter fe Catholici fide integra dilentiant,
i& quibus magis atfentiendum iudicemus.Tuuat hoc
loco ponere verba Caluini hzreticorum magiftri,
vtle&tor quàm abfurda , quàm malé coherentia di-
canbintelligat , Papifle , inquit ; Lamc fententiem non
extenuant modo,fed eneruanit; imo potinis eludmmt, Etft erim
verbo tenus fatentur nos frte Chriflo il poffe,aliquid tamen
,fdt'ulmtif feppetere nobs fommant , quod per fe 7uidm; ner;
fnffieiat , fed Dei gratia adiutt cooperetursneceuim bommem
ità exinaniri fuflinent , quin aliquid ex. [econferat, Verum|

fAm

; DL : MA L . 4 & jHzretici [
vocant.Pelagiani enim illis videmur cffe, non quód/,,0; .

nos Pelagiani;fed quódilli Manichzi fint,& Catho-|rors. wa-

nichzj süt.j

M.
*

-- eame- m

| /
E
L.
; l
| a
[

g
ïm Qub
qenna ü

W oq

ET D 3 E D ETRU
E
—
L— um
T m

DI E cucge pE al
-—
n
L o

Wïx D du qgamdara Chrifii uerba eludere non ita PfWPtfmï df P ZZJ:*(A habemus libc.rfüm atbitrium?atqui ijdem ipfi docenz
t,;;m; eft ggtþrm cr:smmenrgomfm»ffjäf,rv?bfää 0»'??*'7?- [d "s(/?*'j* W. P. graqam lgþcxum arbmmn.l prgüs perd:gxm re-
DN tamet adintos h*'lmfwhf[md L ??95'? rater enm gratam,, — Cuperari, prius mortuum ü?fc.:taui; ergo cüm gra-
Ed Chriflns ueró contrà promunttat nos nibilgo[fe ex nobwe, pal-|.— tiam hqbcmus ;liberum arbitrium iam recuperaci,
WR / i mesinqit,nnllum fratbum affert à Fnimpþ Erfomomian- , |iam fuícitatum aliquidaget. Adprimum veniamus!
v*;j*m; | g m cooperantis [na gratia auxilium biccommendat, (éd.mos errorem , qui illis cum nonnullis de fchola cat ho«h-'-öS CR
M"'"" u | penitus prinat omti .vzrtu;e,nzþ qum.n[ifffcdxut 1;/& ngbm cis communis eft. Colligunt ex hoc loco-noas linc. .. fïu sl
PT j .— jengo bacparticula , fine me , fic re[olmi debet , non nifi ex'imes| — gratia Chrifti ; quam fpecialem vocant , non folàm ridam ez-:
fjïj'qm-f*ï L x lätïr:ü:l Plureshicerroresapparent,quàm quoe ego propo-| |nihil vllo dignum apud Deum przmio, fed o r
z 3 r reuincun- füeram.Nam przterquam quodiníummareierras| |nonihil, quod quoquo modo bonum fit, poffzfa- - :
-^ — ' ( ^* — .augrnoftraaut Chrifti verbanonintelligit. Sienim| — cerejnec enim dixilfe chriftum fine me parom:.fed. —— [
h purat nos dicere poffe nosaliquid ex nobis , ideft fi-| p frre mémibil poteslis facere. Quod verbum Mileuitanü,
IN nc Chrifto, (ententiam noítram non intelligit; non| — |& Arauficanum Concilium , & (zpc D. Auguftinus
" enim dicimus poffe nos aliquid, quod ad iuftiita-| contra Pelagianos vrgent,exaggerant premunt. Du-
|| tioncm pertineat,ex nobis; hoc eft fine Chritto,fed| |plex quftioeft;qua vna videtur effe. Aliud enim cft
N p - cx nobis;id eft nobis etiam cüm Chrifto cooperan-| quxrere;vtram fine Chrifto, id eftantequá in Chri-|
W E — 4 tibus. Siautem nc hocquidem fenfu putat noscum| — fto mancamus,; quod Theologi dicunt, fine eratia
m o E Chritto nihil ex nobis polle: Chrifti-non intellieitj — iuftificante , & habituali, aliquid boni facere poffi-|
BN verba. Cüm enim Chrittus dicit palmitem nullum| — imus;quod ïä*ropri& ad huius loci explicationem per-
'-"fïi'z'ngf?ï*i 3- ex e fructumferre poífe ; ion:cft fenfus palmitem tinersaliud, anantequam in Chrifto mancamnus, fine;
W [ E - letiam ix vitemahentem nihil faéere,nihil conferre] — illo, id cft fine (peciali eius gratianonhabituali,fed — . |
u) | : - |cüm fractum fert £edex fe , id eft fine vite nullum| — 'a&tuali poffimusfacere aliquidboni. Prior qua-*il:io?s:fïïe.c. é.
) ï* E fractum ferre poffce. Hoc enim ipfumiChriftusagce-| C ?iatn à Concilio Tridentino explicata eft;docet cnimiffg;ïfm
"m | bat,non vt doceret nihil conferre: palmitem,; (cd v:| " poffenos pera&ualem, preucnientémque gratiam :
t s L doceret nihil nifi in vite manentem: conferre poffe.| | |Chrifti ad gratiam habitualem , & iuftificationem|
MU Imo potiüs docebat conferre;ctiam palmitem ali-| difponere: difpofitio autem ad gratiam non per ma-
:;g;;)äg. : .. [quid, modó in vite maneret; proprerea enim difci-| la, fe-d*per- bona vtique opcra fi. Nam malum non -T
UE | ^ Ipulos hortabatur, vt in fe manerent, vt fructüferre| — porcft diqufu:io ad bonum effc. Docet przterea me-Ibidem *
um |» . jpoflent. RefqQue ip!aita docet. Quisentm non videt| tam peaárum inferni , qui iuftificationem antece- p
las P. | o palmitem in vitemmanentem ad ferendum fructum| — |dit,non malum,fed bonum effe. Ex quo fequitur ne-| :
wimd ! OH 'patura fuaconferre aliquid?Hocprofe&to qui negat,| — ceffario hunclocum ex ^oncilij Tridentini fenten- |
m E E . jnon fcripturam modó,& Theologiam, verumagri-| — tiaad hunc modamüintelligendum, $ime me ibl pete-.
ul | | . — -jculturam etiam,& n aturamxv;niüerfamignorat. A]- x fl»: facerequod vita zterna , aut gratia dignum fit, id
ul ter in his verbis error Caluinieft, quód non intelli-| ^ |eft nihil meritorium, vt Theologiloquuntur. Qui
n gat; quid fitJine menon cnim: idem valet , quod non| p fenfus,ctiamfiConcilium non interpretaretur;ex ip-
,, | ! nifiex me; vt ille interpretatur, fed idem, quod non| — ffis Chrifti verbisab acuto, & attento lectore facilé
RnE : manens in me; Opponitenim hzec duo; manere in colligeretur. Quidenim eft, mbl poteflis facere , nifi
ub . — |[fe,& fine fe,quareidem fit neceffe eft fine me, & , mifi;m| — inullá poteftisfacere fru&tü,quéadmodum de palmi-|
i meman[eritu. Ergo pro iilo , frue me , quandoquidem] |tedixera? Fructusautem eft meritum , fructus eft
E idem funt, dicamus, nifi in me manferitis , & expe-| praemium. Poffumus ergo fine illo, id cft intcquam
v riamur vtta ex his verbis,noftráne;an Caluiniftarum| — inillo percaritatem coniuncti maneamus, aliqu/d
fententia colligatur. Illi quidem re&é colligerenon| — boni facere; fed illud ipfum bonum fru&us non cft,
( jpoffunt, nifi in me man(eritis, nihi-l-«POIGQiS facere; quia neque gratia',fncquc— premio vllo- dignum eft.
- Jergo etiamfi in mc manferitis , nihil poteftisipfifa-| — |Altera etiam qua'ftio diftinguenda eft; nam aliud eft; x
|cere; ego enim folus omnia facio. Quisenim non| '!quzrere , an fineactuali Chrifti gratia aliquid boni |
rideat ita colligétem , cüm fi de palimite eodem mo-| E facere poflimus , quod quamuis gratiam , iuftifica-
do difpataret, agticolz riderent, palmes fiin vitenó; — tionémquenon mercatur,tamen adiuftificationem |
manferit,nallum fru&um ferre poteft ; ergo etiamfi! laliquo modo fàltem tanquam difpofitio pertineat; |
in vite manferit non ipfe , fed fola fine ipfo vitisfru- laliud,an poffimusaliquid boni facere, fiue ad iuftifi- |
&um ferre poteft? quis quzío tam rufticus eft, qui, |cationem pertineatfiue non.. Prior pars qu-æüionis!Ana)ïquocï*
l*' iftum tam ineptum difputatorem nó exfibilet? Nos, |etiam ettà Concilio Tridentino definita;docet enim? Säspäüþ |
contrà re&é colligimus, Nifi in Chrifto máferimus, — lomneiuftificationis initiü , omniumdq; ad iuftifica- cece fine
; nihil poffümus facere? ergo fi inillo manferimus, — (tioné difpofitionü nonà nobis,fedà preuenienti,& 9^** ..
: aliquid facete poterimus.Quisenim non videathoc| — a&uali Chrifti gratia fumi oportere. Secunda pars
| re&é fequi? Id in palmite magis apparebit, palmes| manetin dubio ; nec noui folim hzretici, (ed non-
I : nifi manferit in vite,nó poteft fru&tumfaceresergo| nulli etiam Catholici negant quidquam nos quo- :
"T E i in vite manferit;,poterit Si enim noi fcquitur;cur| F cunque modo bonum , fine actuali Chrifti gratia ., N
f ä ! non idem de faxo dicitur, Saxum nifi in vite manfe- per folum illud generale ; quod vocant, auxilium
gl if : rionullam fru&um afferre poteft?Cur fiquishocdi-| omnibus hominibus commune facere poffe. Qui-
"M ! cerettanquam ineptus , abfurduíqQue rideretur, nifi -lbus ego tres ob caufas nequaquam aflentior , & |
iE - 4 quia faxum etiamfi in vite maneret,nullum fru&um quia hereticos, id eft malos omnino aut duces , aut
"BI | fcr.rc polfet?/Propterea ergo non inepté dicitur, pal-| eiuídem fententis defenfores habent; & quia expe-
! E;gïez:?lä E - tpltezp,nig m.anferit in vite, fructum ferre non pof- ärientiaïipfa videtur nos docere cótrarium;quis enim
J d 34 i-egqum fiin vite manferit, fructum ferre poteft. De-| — imortalium eft, quinon aliquid aliquando boni fa-
E / nique cur ifti quæfo negant nos , antequam gratiam äciat, quale eft parentes diligere, pauperis mifereri, |
JW"W[ | | ihabeamus,quidquam poffe boni facere;nifi quia nó!. dolere,quódaliquid mali fecetit, quod dignum ho- 4
;"' | ET—— u ' NI AU SPSRSURSTUR ' | Ms . mine ——
P

N
proer r m N

)7 1O0AN. MALDONATI COMMENT. - 1018

quod profe&to bonum cft? & quia fi ea Íententia fe-,

|quenda c(fet ; athiclocus, vt modó Concilij etiam

Chrifto manemus, & fru&tum ferimus , intelligen-
dus cft. Itaqueaut illa hinc fententia probari nó po-
teft;aucilla cadem ratione probari poterit,non polle
nosautequam in Chrifto maneamus, per cius prz-

nerent, vt fru&tum plurimum afferrent, id cft vitam
zteriam mererentur,quo nullus maior, nullus vbe-
|rior fru&us effe poteft; docet nunc quid eos confe-
[quatur mali, qui in fe non maníerint.Idem illis faci-
cudum effe,quod inuüilibus fit farmentis; primdm à
vite przciduntur; deinde colliguntur , congeruntar
in ftruem , arcícunt, & in ignem comburenda mit-

ligno vitis ex omnibus lignis nemorum , qua fnnt inter ligna
[yinarum? Nunquid tclletur de e4 lgnum » Ul fiat opss , aut
|fabricabitur de ea paxilms , vt dependeat in eo quodeunque
v? Ecce :;gm' datum e(t in e]?æm , Vtramqgue parfem eiie con-
fampfit sgmis. Ezechicl. 15.3.5. 4. Quid haec fingula fi-
gnificent,minimé fubtiliter querédum effc arbitror;
nec cnim propterca dicta funt, quod in hominibus;

ininenon fucrit , & fi nihil aliud, velle faluum e(le, À |geies fwos, e* collsgent devegno eins omnia [candala, c-eos,
quenda cffet, propier hunc potiffiraüm locum fc-,

Tridentini aucoritate probanimus , non dea&uali;|
(ed de habituali , & iuftificante gtatia ; perquam in

D dilexitmtndumyvt filium [nnm vnigenitum daret vt omnis
qui eredu i eum,non péreat , fed. babeat vitam eternam,

tuntur,ad nullam aliam rem vtilia. 24 enim ftet de|

qui in Chrifto non manent, eadem quinque;autalia

qui faciunt aiquitatem , C* mittent eos in. caminum ignis.
Átque hoc ipfum eft mitti foras, id eftexrra vineam!
clectam Domini ab clectorum confortio feparari j|
quodin alia Parabala dixit mittis» fenebras exterio-
res, Matth. 8. 12.8 22.13. & 25.30.. Árefcere quidam
intcrpretantur fpiritum Dei perdere;aut fpiritu arc-
Reri. At nemo foras eijcitur,nifi cuius priüs fpiritus
aruerit. Nihilergo aliud intelligo , quàm ita dánari ,
vtnulla illis maior fpes reliqua fit penitenti , & ad

teritaagi ; non defütura; cfÍéque fenfum ,proptere
|pater meus miffo in mundum me glorificatus cftjid|
cft propterca magnafuá cum laude me mifitin mü-
dum,vt fru&um in ie manentes,quàm vberrimum
afferretis,meique difcipuli efficeremini.Sic ensm Dem

fuprà c.5. 16.neigitur cius fallatis opinionem. Re&é
à quibuídam animadueifüm non poffc hanc inter-
pretationem cum verbis Chrifti cóuenire;nec enim,
dixilfe e£cv9(9 «d'o£aeow 0 mralip, in boc , id cftad hanc
rem clarificatis efl pater; led zv vérg tn boc , id eft in hac
rc.Ergo verbum prateritum pro przfenti, aut futu-

ro pofitum eft;/z bec clarificatws efl id eft clarificatur;preeiun

aut clarificabitur Pater; quod etiam Euthymius ad-|Pro pissétil
Dd a . ; : . . |aut futuro
monuit Cyrillum fortafle notans, Alia eft in illa di-poíim.

uenientem gratiam dilponere, vtineo maneamus;| |Chriftum reuertendi, quàm atidis fatmentis eft re- |
quazà Tridentino Concilio damnata eft.Contra Pe- B nafcendi rurfumsin. vite.. Sequentem verfüm c. ;4; i
lagianos veró munitiffimus hic exatlocus;docebant| [ explicauimus. (5 du u d
icnim illi non folàm poffc nos (ine diuina gratia ali-| 8. In boc elarificatus efl pater mewe , vt fruttum 1!»1:4,*:*:':»:"24 j "
quid boni facere, fed ctiam poffe & gratiam, & vità| — |«fferatis, 7 efficramimi mai difipuli. ) Quoríum hoc i
ztcrnam fine vlla mereri gratia, gratiam vero illam;| — |fubijcit? Rupettus exiftimat rationem reddere, quà- '
per quam in Chrifto manemus, non idinnobisfa-| |obrem illis dixeritadeo liberalem patrem fuum er-| 4l
cerc, vt poffimus, fed vt faciliàs poffimus mereri vi-| — |ga ipfosfaturum effe ; fiinfe manferint, vt quid-k "
tam zternamiatque hoc fenfüin Mileuitàno, & A-| — |quid ab co petierint, conceffurus illis fit; quia :
rauficano Concilio damnata eft. Hoc eft, quod D.| — inimirum hac ipía re. Pater glorificatur , vt in *
Augaít. vrgere foletnon dixiffe Chrifum fine me| — /fe illi mancant.. Chryfoftomus exhortationem effe| il
parum, aut difficiliàs poteftis facere, fcd, frme memilolh | putat , qua difcipulos incitat , vrenitantur in fe ma- x "
poteflis facere, lib.1. de gratia Chrifti contra Pelagium C nere, quod totius orationis argumétum erat, & fru- | ?U
& Caleftium. c. 29. & lib. z. contra duasepift.| " é&um quamplurimum afferre; quia hac ratione non ï
| Pelag. c. 8. VM tam fe,quàm patrem fuum effent glorificaturi: vtrü-| ,
G. $iquis Is meno manjerit ,mitetur fores ficist pelmes; — ique probabile,Verbum preteriti temporis idefaw v
G are[tet g" colligent eum,e2" m ignem mittent,e7* avdet) — (glorificatim cf^, Gracum etiam , gtauémqueauctorem| . : ä"jïf;' )
Docuerat;quid]boni cos cófequeretur , qui in fe ma- täl'yrillurn videtur fefelliffe , vt exiftimaret dere pra- Wi car.??trc' cui
' llm It

(imilia facienda fint , fed quod eain farmentisà vite F'&ione, vr, fre difficultas ; cüm enim aut fincm, aut| jlt
pracifis fieri foleant,vt colligantur,foras mittantur,| — |euentum,& confequentiam;vt fxpe diximus, figni- bl
areícant;in ignem conijciantur, & ardeant.Hisergo| — |ficare foleat , neutrum videtur hoc loco fignificare m
omnibus nihilfignificaturaliud.quàm eos, qui in| |poffe. Nam neque in hunc finem glorificatur Pater, )
Chrifto non manferinrigne infernifempiternoeffe, — |vtfructum plurimum afferamus;nec ex eo,quód illet me
— "n pisbo"puniendos.Non funt fingule parabole partesad rem glorificatur,hoc confequitur,vt nos feramus fructü, if
qaficlam ad fempcr per parabolam fignificatam accómodandz;| |nifi Cyrilli,quam modo refutauim", (cquamur opi- ) | "
ïgäzgäz multa enim dicuntur adexplendam, ornandàmque, |nionem. Credo ergo iv« poni pro &, v pro /; | T
narrationé Darrationem.Si quis tamen voletfingulaadeos, qui — |Exemplmm eft fuprà c. 4.34. Mese ib efl ,vt faciam| lui
in Chrifto non manent,accómodare,obíeruet primo| — |veluntatem eiuss qui mifit m5 id eft , in hoc confiftit ci--1 ! T
loco cum palmitem, qui in fe non manferit;à fc prc-| F ibus meus, fi fecero voluntatem eius; qui mifit me, il
cidendum effe, quodin farmentis primüm fit, aut|— jaut cibus meus confiftit in facienda voluntate cius, T
quia iam dixcrat in fe non manere , id eftàíe! — |quimifit me;& c. 6. 29. Hoceff opus Dei vt credatis , id ih
pracifum effe , aut quia, qui in Chrifto non manet,| — |ef fi credideritis,opus Deifacictis;autopus Deiin| T
non przcidicur à Deo , fedfe ipfc przcidit. Deinde| — |credendo confiftiu & infra c. 17. 3. Hécefl vita eterna, "
non cffe hisin rebus feruatum ordinem. Nam poft; — |vrcognofcant te folum Deum verum,eo* quem mififli lefum| i
farmentorum pracifionem primüm colliguntur, &| — |Chriftwmsid eft;vitam ætcmamhabcïuüt,ü tc cogno- "
in fafces colligantur , deinde mittuntur foras, id eft| — |uerintautin'cognofcendo tc vita corum aterna có- l
extra yincam cx(For rantur; tertio loco arefcüt,quar-| . [fiftit.Sicetiam Latinéloquimur.Hc vcera eft virtus, ti
