quam Epiphanij fententiam, qui hanc hiftoriam
eandem effe putat; atque eam , quam illic Matthzus
natrat, ex memoriz lapfu natamarbitror. Cum hic
decem , illic vnus tantàm leprofus fuerit; & de il-
lo Lucasfupra. c. $. 12. fcripferit. Nefcioan Ire-
ngus in codem fuerit errore, Namlib. s. c. 14.re-|
citans , qua folus Euangeliftarum Lucas tradidiffet,

cit Euangclifta tranfijffe Chriftum per mediam 5ama-
riam, eg- Galileam, iam docuimus. c. 9. $1. rectam
jviam à Galilea in Jerufalem effe per Samariam , ita-
que voluit Euangelifta declarare vnde ; quó , & quà
Chriftus ijffet , vt credibilius cffet,quod paullo poft
erat fignificaturus, cx decem leprofis, nouem lude-
o5, vnum Samaritanum fuiffe, . ;
1. Er ctem mgrederetur qneddam caftellum.). Cüm
prope caftellum effet iam ingreffurus. Non enim
intta; fed extra oppiduin leprofiilli occurrerunt,
quia intra habitare non poterant, vt Thcophyl.ad-
notauit, lege prohibente Numcer. s. ».
. Occurrerunt et decem viri leprofi,) Credibile cft non
cafu, fed ftudio faniratis ab cc()rpetcndcg occurtilfe ,

ces erat ? vt Ewangeliem praduas [ime [hmpty po-|

que cogente communi morbo , vt Thcophyla&us,

|lumus , non contenti priuatis orationibus ,

imentionem nullam fecit huins hifforie, Quod di-! |
inon fuiffet, facilé in miffis nondom

F rantapudfe hzfitátcs de Chrifti virtüte dicere,quod

ienibixdbiede

mcro aliud ego. myfterium non obferu,
quód & Chriftus faciendo , docendóque, & Euani-
gelifta factum narrando fignificari volucrit multos
vocatos , paucos eledtos effe, multosà Dco acci-
pere beneficia, paucos admodum effe gratos. De-]
tas magnam fignificat paucitatem. Metanit , inquit
ille , mercedem meam decem vicibus Genes. j w dN
öc quomadn pquuebamr vuus mille , «2 duo fuggrgnt de-
cem millia.D euter.32.30. : |

Qui fleterunt à ongé.) Non licebatleprofis verfari
&us & Euthymius obferuauerunt. Potcft hoc imo-

peccator cum ad Deum venit,. non iudicans fe di-
gnum efle , vt propiüs accedat. Quemadmodum

gä, inquit, ffans , nelebat nec oculos ad celutm lenave, -
natur tamen , modó imagna voce clamet. Placet
hechumilitas Deo.—
M. Etlenanertmnt vocem dicentes , Iefn preceptor mife-

&us, vtopinor , clamare cogebat. Clamaueruntau-
tem vna omnes voce, vnàmque omnium caufam
effecerunt, Necenim pro fe quifque loquens dixit,
Miferere mei ; fed cun&i pro cunétis, Atfererenofiri,
Quod cft vero fimile ex induftria feciffe, quo rma-
gis & numero, & communi caufa, quafi coniun-
&is viribus, factàque velut conípiratione quadam
Chriftum ad mifericordiam commoucrent. Átque

cictatem coijflent. Nonío!um conciliante cos , at-

& Eurhymius obferuarunt, fed ftudio ctiam con-
iungentes vt quafi facta manu Chriftum cxpugna-
rent.Poteft leproforum excmplum documento no
bis effe, vt cum impctrarc aliquid à Dco magni vo-

blicas etiam adhibeamus, & quafi inflrructa acic ar-
matas affectibus preccs offeramus Deo.. Eacve, in-
quit Tertullianus, Deo grata efl, Notauit hoc in fimi-
li caufa Chryfoftomus orat. 4. de incomprchenfi-
bili Dei natura. |

tibws, )
curauerit, quàm ad facerdotes mitteret, vt fecica pud
Mattheum. c,8.5. & füpra. c. 5.13. Credibile vola.
iffe Chriftum eorum experiri fidem , que fi magna
fanatis ad ía-
cerdotes vacillare potuit.. Quód cnim illis reme-
iflium cxhibcbet, quod ipfi ignorarent,quóque non
Jamante,vt cft probabile, vfi fuiffeno ltàque pote

|

jNaaman illum Syrum dixiffe

legimus, 4. Reg. s. 1.
12. Pwtabam ,. quàd i

j egrederetur/ 4d ime , 7 fíans in-
wecaret nopen Dei fai, €7* tangeret ssantu fua lecum lepra,
C (uraret ime,. Nunquid mon snclires fust. hana ,
eo lerpl-a'r fï:;uy Dafmafci - emnilu AGUM I]?arl.
|Non dubitarunt tamen, nec ifta apnd fe murmura-
ucrünt, Propterea fanati funt, vt Chriftus «
Samaritano dicit, Fides ti te falustn fecit,. Cur
adfacerdotes miferitapud Matthzum. c,

Cf. 19.
auterm.
8. difpu-

cüm aduentantis famam audiffent. In denario nu-

Ü T 'qfuäm

narius enim numerus magnam multitudinem, vni-|.

cum fànis , quia lex prohibebart,, vt Theophyla-| -

ralem etiam habere fignificationem. Stat longe|.
publicanus ille fecitle dicitur. c. 18. r. qui 4 len«]| -
rere noffri, ) Quód vocem leuauerunt, non folüm fe-|-

jcerunt , quia aberant longé; fed etiam quia affe-|

eadem fortalfe factum cft caufa, vt cum nouem In-
del, vnus Samaritanus cflet, inter quas gentes ccn-|
D ((uctudo nulla erat Ioann., 4. 9. in vnam tamen fo-

pu- :

14. Quor vt vidit Hefss,dixit , itepflendite vos fecerdeo-]
Mirtum quamobrem Chriftus non cos antel

folénitati
preces prle
uatim iügé-
dz.

o —Ü

$- — m

w

iioafipttses SWPNQHSISWERNS ORRT ^
* : "N b)

tauimus, Quanquam illic quidemlcprofum vnuinl

UM

Pluralis nu
merus pro
hngulari
pofitus,
lag. $. 14.

E

Leprofi
inundati
facerdotü
| fententia

lcerdotes mifit.:lllum » vt facerdotis fümmi tefti-

|mittimus.. Cur ergo;antequam ad facerdotem ve-
nirent , fanati funt? vt intelligerent fe nonà facer4.

|quam ingratos repfchendens, ver. 18.

gïz*älc;; Quodalter , quia Samaritanus erat , non exiftima-

.;i i

L. RRP EEE z CHptumets

iam curatum, hic decem antequam curarétur ad fa-

monio conftarent eum veré effe curatum , & vt fa-
crificium àlege. præfcriptum Leuit. 14. 2. in gra-
tiarumactionem offerret ; occaftonémque obiecto
lucro facerdotibus eriperet , quod miraculo factum
faerat , calumniandi: hos , & vt eotum , quemad-
modum diximus, exploraret fidem , & vt facerdo-
tum teftimonio conftaret veram effe , qua infecti,
erant lepram ; verümque miraculum . apparerer.
Quódautem illum ad facerdotem , hos ad facerdo-
tes mittat ,non difficilis eft quzftio. Pluralis nume-
rus pro fingulari ponitur. Quemadmodum Iacobus
iubct cum aliquis zgrotat vocare Presbyteros Ecclefre;
fatis enim elt vocare vnum. Áut cum nos qgrorc-
medium à nobis petenti dicere folemus, 1to ad me-
dicos, non enim ad multos, fedad vnum multorum

dote , fedà Chrifto , qui ipfos ad facerdotem mifc-
rat, fuiffe fanatos. Propterea & Euangelifte cure
fuit explicare, quando, & quomodo curati fuiffent,
vt& nosidem intelligeremus. |

Et faflum eff , dum irent , mundati funt.) Fa&ume
Chrifti prouidentia, atque virtute. Nec enim ea

ocisadnotauimus. Potelt tamen hic fignificari rem

putabant fore, vtantequam ad facerdotem ; ad qué
miífi fuerant, peruenirent, curarentur.

vegre[fus eff cum magna voce magnificans Deum.) Agnot-,
cens fe à Chrifto licetabfente curatum , nam illum
haud dubié hocloco Deum vocat, cüm dicitur s«-
gnificans Deum. Cuuem enim vocabat Deum, aut qué

elorificabat, nifi cum à quo fe curatum fenriebat,

animo lectoris occurrit. Hunc, vt gratias Chri-
íto agerct, rediiffe perfpicaum eft. Vnde colliei fo-
let alios ingratos fuiffe beneficio , ideoque non re-
dijffe, quod videtur confirmare Chriftus illos tan-

18. Nenef, inquit; muentut, quirediret , eg daret

& pene incredibile tam ingratos effetanto, & tam

adibant, fuiffe curatos ; aut , quod vero fimilius eft,
|curatos quidé à Chrifto , oportuiffe tamen ad facer-
dotes ire; & quia miffià Chrifto crant, & quiaiu-
bebarlex , vt facerdos de curata lepra iudicaret ; nec
poterat quifquam qui leprofus vnquam faiffet;cum
hominibus verfari, & in ciuitatibus admitti , nifi
priüs facerdotis fententia mundus iudicatus effet.

uit fib icffe neceffarium , non alium , quàm Chri-
ftam fammum facerdoten agnofcens. Hoc etfi ali-
qua ex parte culpam eluit illorum nouem , omnino
non purgat. Prius enim ad Chriftum recepte (ani-
tatis auctorem redire , quàm ad facerdotem iudi-
cem ire debuerüt. Atque hoceft quodin illis Chri-
ftus reprehendit.

16. Etceciditin

ïæhraü cafus femper fignificatur , vt alijs fimilibus|.

preter leproforum opinionem accidiffe, qui non|

& ad quem gratias agendi caufa reuertebatur? Cur|.
hic redierit, alij non rediezint ad Chriftum , ftatim|

eloriam Deo,nifi bic a'ienigena?) Sed hoc ipfum mirum,|

recenti bencficio potuiffe. Su fpicarilicet , cüm Iu-
dei elfent. aut exiftimalfe à facerdotibus , ad quos|

faciem «nte pedes eiis.) Antequam à

b

1. Fnus autemex illiry vt vidit , quia mundatus ef| —

IgaDeum grati effe debucrunt,; vt ipfofuo nominc

contaminaret ; poftquam veró fanatus eft , ad pe-
des vfíque Chrifti acceffit, vt Theophyla&us, & Eu-
thymiusanimaduerterunt. — —— :

Et bicerat Samaritanus.) Cuuia dicturus erat Euan-
gelifta ver. 18. dixiffe Chriftum non niíi vnum,
eamque alienigenam fuiffe repertum , qui reuerte-
retur , & eloriam Deo daret , admonuit fuiffe Sa-
maritanum. :

| T7. Refpendens autem Ie[is.) Loqui aggreffus, vt fc-
pe notauimus, aut refpondens , id eft hzc verba que
lequuntur , ad ea quz Samaritanus dixerat fubiun-
oens. :

erunt?

regloriam Deo. quàm ft dixiffet, qui gratias Deo

fto tanquam Deo acceptum , autcerté per Chri(tà,
cuius diuinitatem, potentiam,maieftatemQue quif-
quis confitebatur , eloriam Deo dare dicebatur.
iHoc enim phrafis fignificat Iofue. 7. 19, & 1, Re-
gu,in, 6-5-.- t uruh pb 4J 3 t

352

d. -
Á |execrando. morbo Chriftum , & qui cum illo erant;

Nonne decem mnndati [unt,e7* notiem vbi fant?) Qua-
frdubitans per interrogationem loquitur emphafis
caufa. Nouem vbi funt ? quomodo non redi.

A8, Noneff inuentus., ) Intanto numero. Qui redi-
ret, G7* daret gloriam Deo. Plàs opinor hoc loco eft.da-F

ageret. Significat enim non quocumque modo re-|
icognofcereacceptum à Deo beneficium;fedà Chri-]

:

Dare gloti-
am Deo
quid fit.

narum. Illi enim, qui càm Iudzi effent maximé er-

3 : MU
| Nifi bic 4qlzen'igen4 4 )4Augct cufpam, eorum')
nouem, quinon redierunt, exconditione perfo-|

..'1

Iudas lau-

monebàátur, maximé fuerunt ingrau : quique Chri-
ftum , quiad ipfos proprié milfus fuerat, in pri-|

[mis liberatorem fuum agnofcere , ac recipere debe-]-

bant, minimé agnouiffe viderentur. Antcponitil-]
lis Samaritanum , quam illi gentem tanquam pec-
catricem execrabantur. Docet re ipfa verumelle ;|
quod dixerat Ezechiel c. 16. jt. Samaria dimdimm
ipeccatorum. tnorum. non peccauit » [ed vicifli eas [eeleribws
tuas , 77 in[hficafhs foroves tuas in omaibne abominationibus
f , qUA OpETALA e5, M

.19. Ef «it ill, Surge e9* vade, quia fides tua te (aluum
feait.) Quid ergo? nonne etiá czteros fides faluos fc-
cerat? Puto equidem ; nec enim fine fide curati fu-
iffent, prafertim càm ea potiffimüm , vt diximus ,

datio, .

X».

caufa non priüs eos Chriftus fanare voluerit , quàm
adfacerdotes mitteret, vt corum magis fidem explo-
ratet. Sunt qui putant hanc Samaritaná corpore fi-
mul & animojillos veró Iudxos nouem folo corpo-
re curatossídque his verbis Chriftum indicare, cüm

llios fanaffet qiidemà lepra , faluos tamen non fe-

illos Iudeos fimul etiam corpore & animo curatos
non fuiffe. Sed id mco quidem iudicio non conftat,

curatos , & quia ca Chrifti confuetudo fuit, vt ne-

credentem, fed etiam perfequentem , vt damnum,
quod illi difcipulus intulerat refarciret; & quia cer-

Samaritano: dicit Fides tua te faluum ficit , quafi a-

ciffet. Probabilis interpretatio , f conftaret nouem|

Ver. i9«

rumqug ,

: : : : . s corpo
minem curaret corpore, quin etíam curaretanimo; T 775

[nifi quz magna id caula poftularet, quemadmodumpoimo f
* * » m hd 3 € e'
videmus Pontificis curaffe feruum non folüm nont ^ -

tum eft nouem eriá illos fidcà lepra müdatos fuiffes

lepra curatus effe ; procul infiftens clamauerat, ne

Ó ——

| .que ;

"RH TE uT s Á : ; chrifus fo |
quin probabilius mihi videturanimo ctiam fuiffet^ 7

C 8

£

- — -2 70 $— —— -9 C — "

n
hgcn
dum.
I'IDUS
d
jfcrum

;ïbl's Vbi

^" ;
G!f;wg;»

m

02 redi

! À *(4;;2
"d. ]
'^ di^aNihr
L izv»dm.i.y

ta fri 4l
A?;& .'uR";': j
L. 8

H eo:zzm,/

$]

: i / &
7 vfuf)?.r
Muv uV ]
, !
& , ! *
Lonaitif fio.
iL [*
U
.n;' - I."'g t
j "m "'( :
193
)d i
p
L T
um N

d

s u tl

m

" t
:':;'!5;;3 nonïlm,;j..o-

j

j
7)
(b
j

Rs

"-
N

3553

IN LVCAE CAP. XVIb —

334

»
ia v5* o *

quz quamuis non fola ig&iücet tamen quiain il-
lis; qui primüm in Chriftum -credebang, non fole.
bat fola effe; autfemper,aut plerumque iuftificabat.
Siergo iuftificationis etiam beneficium acceperant,
quomodo ad Chriftum non redierunt? Quid mira-
imur propter curattonem animi,quam non videbát,
non redijffe,qui propter corporis curationé , quam
videbant, experiebantürque;non rediére? Quodfi
ita ícanimo, vt corpore fanatos vidifent, tamen nó
minüs obanimi, quàm ob corporis fanitaté ingrati
elfe potuiffent. Nec eos conftat; quódad Chriftum

inonredierint, mortaliter peccauilfe, càm potuce-

rinteius beneficium animo recognofcere ; & fi pec-
cauerunt, nihil vetat eos iuftificatos fuiffe priàs ;|
deinde ob ingratitudinem peccauiffe. Ipía fzepe

: [iuftitia materia nobis peccandieft. Adeo in malum

procliues famus; vt non folüm malis , fed bonis eti-

am tebus impellamur. Quidergo eft, quod Chri-

iftus foli Samaritano dicit;Fides zwa te faluum fecit , Di-| -

cit quodres erat. Affirmat eum fanatum fide, alios

|eadem fide fanatos non negar. Idem alijs dixiffet ,

i cum illis locutus fuiffet. Voluit Samaritanum
illum in fide confirmatumsdimittere ; docec fide

itantum fuifTe beneficium confecutum, vt eam di-
ligentiüs conferuaret.Quo autem modo incclligen- !

dum fit. Fides tua te [alnum fecit , quodalijs etiam plu.|
ribuslocis dealijs didtum eft, Matth. c. 9. z. dit-
feruimus. Senfum litteralé huius hiftorig;quod no-

bis vbique propofitum eft facere, expofuimus. Qui
myfterium quzret, Auguítinumlegatlibro 2. qq.|

Euangelica. c. 40. & Gregotiuslib. $. Mor. c. 1x.

Bedam, & Theophyla&um in comment. & Ber-

nardum in fermo. contra peffimum vitium ingra-
titudinis. | |
20. Inferregatus autem 4 Pharifais , quando venit regnu
Dei.)ld eft quando venire oporteret.Hancenim vim

|habet prafensillud tempus; vt Matth. 17. 24. Magi-

fler vefter non foluit didrachma? id cft nonne debet fol-]

L

Matth. 17.
H. n,Mau;

spelej.

Que ani-
no Phari-
fzi Chriftü
interroga-
iint.

; uere& alibi, Elias quidem venitid eft venire debet.

QQuando' hoc acciderit ; incertum. Quidam cum
veríu decimo cóiungunt ; quafi fola illa decem le-
proforum hiftoria interie&a fuerit , cetera confc-
quentia fint. Non video cur Enangelifta, qui illam
leproforum interpofuit hiftoriam ; non etiam hanc
interponere potuerit. Et veró probabilius mihi
quidem vidctar alibi hocaccidiffe ; cum forte de rc-
gno Dei,vt fepe folebat, Chriftus differuiffet, Vero
fimile enim eft inde Pharifzos quaftionis occafio-|
nem arripuiffe, quando regnum Dei ventutum ef-
fet. Toto veró hoc capitenulla dePharifzis mentio|
facta eft, necfortaffe aderant, cüm parabolam il-
lan hominis feruum habentis atantem . Chriftus|

Jtra&auit , quz , vt ex initio capiris, & ex ipfa para-

bolz fententia perfpicuum eft, folis fuit propofita!
difcipalis. Quo animo hoc Pharifzi interrogauc-
tint , non fatis conítat; Sed eft magis confentaneum
ipforum moribus , vt irridendi, quàm vt difcendi;
caufa credamus interrogaffe. Quafi Chriftum deri-
derent , quód cum frequenter regaum Dei appro-

dicium appareret. Quemadmodum corum patres
Ieremiam fzpe dicentem, 024 Demini , pcr irrifio-

Quod eft onsus Domimi ? Yerem. 23, 5;. Et apud Ifa-
jam. c. $. X9. Feffrmet , €7* veniat opus eius vt videa-

E|lavocauit. Dew, inquit , manifeffà ventet , Dens no-

irum quzftionem ifta refponfio ?. Videbantur illi|

|circunfpicientes, vt viderent num fuusille Meffi-
pinquare diceret , nufquam tamen vllum eius in-| |as, qualem expe&tabant , vfpiam appareret. Eo fen-]. -
jeffet ? eodem Chriftus refpondet non effe ventu-

ïncm cüm illi occurrebant , folebant interrogare;| |rum cum obferuatione, id eft , ita vt anteqüam|.-

À K(cemms illad. Sic Cyrillusà D. Thoma citatus, Thco4 d

phyla&us , & Euthymius in commentarijs exifti-
mant. Alij, quód putarent regnum Dei , id eft Mcf-
fiam ; quem reftituturum fibi regnum credebant,
magno cum apparatu venturum elffe , rogaréntque,
quando id futurum effet, cum tempus iam prteri-
iffe videretur, fiue Danielis prophetiam de quat-

|tuorante futuris monarchijs. c. 7. 17, fiuealteram|.
- |de feptuaginta duabus hebdomadibus. c. 9. 24.|

confiderarent.. Alij, qubd hec Chriftus paullo poft
in Ierufalem iturus dixerit, & exiftimarét, fore, vt

tam fzpe loquebatur, iniret.. Nam & Apoftolos in
eadem opinione fuiffe conftàt Matth. 20. 21. Ita
Beda fentit. Dubium quid in hac quaftione re-
gnum Dei vocent. Nam alij vitam beatam , tem-
páfque illud poft refurre&ionem füturum intelli-

Íc, id cft ita vtan tequam veniat, obferuandis fignisi

fum ; vt idem fit Interrogare , quando regnum Dei,
& quando Meffms venturus fit. Atque hoc effe
quod dicitur ver. 2r. regmwm Dei intra vos eff , id cít
Meffias,quem expectatis in medio veftrum cft. Illud
prius probabilius. Nam cum Chriftum irridere vel-|

credibile eundem interrogaffe,quando Meffias ven-
turus effet : przfertim cum itá loquerentur, quafi
N'(ïmularent fe ea credere , que Chriftus de futuro
Deiregno przdicaret, ideóque interrogare, quan-
do venturum effet, quod venturum effe, non dubi-
tarent, atque ita Beda videtur intellexiffe.
Non veutt regnum Deicum obfermatione,) Ita vt obfer-
uati , certóque fciri poffit , quando venturum fit.

rari non poffit, vbi fint, aut quando fint vrbem re-
giam inituri , vt Euthymius. interpretatur. Quo|
ergo modo Chriftus ipfeinfra c, 21. 25. figna ad-
uentus fui tradit ; ex quibus obferuari poffit, quan-
do fututus fit? Non traditillatanquam figna, qui-
bus aduentum fünm cognofcamus longé antequam
veniat , fed tanquam miracula , quibus eius iam
prafens aduentus declaretur. Signa enim miracu-

| fler , 2" non. filebie : sgnis in con[Petin eums exardel[cet , «2 in
circuitis eius tempeflas valida. Píal. 49. 3. Hic autem
fignificat non poffeex czleftibus, aut alijs natu-
ralibus fignis obíeruari, quando ipfius aduentus
futurus fit, quemadmodum obferuari folet , quan-
do fütura fit pluuia, longé antequam veniat. Fa-
ciem, inquit ; celi dirudicare noflis ; Jtgna autem tempo-
rune non potefris ? Matth. c.. 16 3. quanquam alius
eius loci poteft efÍe fenfus. Quid ereo ad Pharifzo-

tanquam aftrologi folis corporis fenfibus in coslum,

|&c in res czteras corporeas intenti , quales effe fo-
lent, qui venturum aliquem expectant huc illuc

fu rogaucrant , quando regnum Dei venturuml

veniat , obíeruari proximus eius poffit aduentus,|

ii

Wt 4 C77 appropiet : (9";.7)273idt COHFlz.umünfgj I:,Gael, (7-']

Ípiri-

»" PT

fimulatque Ierofolymam veniret, regnum de quo| -

NOCPPN

L $- À
Quid hic |
regnü Der

(
É

(citi poffit, quando venturum fit. Alij Chriftum ip-

lent, Ícirentque illum fe Meffiam profiteri, non eft|

Quemadmodum terreni Reges multis priüs miffis|
[nuntijs, magnóque comitatu venire folent,vt igno-

Quod perinde eft , ac fi breuiiis, clariéfque dixiffet,!
lrcgnum Deinon corporeum , non temporale , fedi

gunt. Idenim non cum obferuatione ventarum ef-L -

SupV rE SUSNS-eqe»

VOCECIME, -

:bdés R PUR PTR

CRQP QR ZZRP RRR T ERN

W eheR UT *

Q

TE

"iprpeq U Dd

iNon quód Elias effet, fed quod Eliz perfonam ge-|-
tetet; cum di(cipuli de vero Elia interrogaffent ; ipfe
deIoannerefpondic. Ita prorfus hoc loco ; quiare-

o

IChrittus de futuro , de ptæfenti refpondet, regnum
IDeuntra vosefl. At quid cítregnum Dei intra vos eft?
!Cyrillusapud D. Thomam, & Theophyl. hocloco

llent Chriftum recipere. Quemadmodum Deuter.|

tibi bodie,non fupra te e[f , nec procul pofrtum , necia c&lo fr-
Itum vt poftzs dicere , quis nofírum valet ad celum a[cendere,|
vt deferat nlnd ad mos , vt dadiamus , atque opere complea-|

— [cotdibus noftris regnantem. Aut illa Euthy. rezpum|
IDeiintra vos eflid eft,Eco in medio veftrum fum.Au:
lilla Caffiani Collat.i.c. 13. regmim Dei intra nos effe,dum|
— Olenus babemzus cogmitionem.. Autilla Gregorij Nyffeni in|

95

"OAN MALDONMALTL CONMNMILMT CX

Ípirituale effe; non córporis, fedanimi ocu!fis cífe, A.
quarendum. Atque huc pertinet ; quod ftatim ad-]
dit. : ; D [
- »t, Nec dicent:eece bic , aut ecceVic , regaumenim. Den —
intra vos eft-) Videntut hec repugnate iis, quz paullo
poft dicit ver.23.6" dicent vobis ,ecce bie, «2* ecce Miie no—
lite ireneq; fectemimi.Scd nilil repugnant;nam hic 1o-
quitur de regno Dei , quod fpirituale eft ; nec digito|
demon(trari poteft ; illic de Chrifto , quet alij hic,
alij illiceffe di&turierant, Et hic deprimo, illic dq P
fccundo Chrifti loquitur aducntu.Paullo difficilius;|
quid fig regsum Dei intra voseft, YMudicertum Chri-j
ftum iam non de faturo,fed de prefenti regno loqui,
quodij etiam concedunt, qui paullo antede futuro
locutüm effe dicunt. Quia enim prafens fururi ini-|
tium eft, & velut inchoatio, & arthabo quidam , à|
futuro ad prefens tráfüilfe, quafi (ienificare voluerit,
fi vcllentfuturum illud in codlo tegnum inuenire] C
iftad tenerent , quodintraipfos quodammodo cft.|
Quemadmodum apud Matthzum. c. 17. 12. cum dif-
cipuli interrogaffent, quomodo Pharifei dicerent,

)

Jantequam regnum Dei veniret, ventarum elle Mcf»-j
*' Gam,ïcfþondit Chriftus, Elies t4t» venit, €27 fä'cæmw m
'o quacamque voluerunt, & c.1.14. ff vultis, inquit, cre-

derey'pfe eft Elias , cum de Ioanne Baptifta loqueretur.

ecaum Dci, quod iam venerat, cius quod venturum
erat,jmago, & inchoatio quxdam erat ; interrogatus

idem effe putant, quodin poteftate noftra effe. Intra
illosenim regnum Dei fuitfe , quia poterant , fi vel-

30.I.I2.r*. 14.Dcus dicit, Mandats boc, qihod ege praerproi v.

muts ? Nec trans mare pofitum , vt cauferit, eg" dicas ,qua
nosfrum poterit transfretare mare , qg* iHud ad nos v[que de-
ferreyvt po[simus audire , ey faceresquod praceptum ef) ? $ed
mxta efe fermo valde m ore tuo , (* 1 cotde two , vt facias il-
Ium.QuodD. Paulus ad Roman. to. 9. 9. de Euange-
lio, id eft de regno Dei interpretatur. Hoc eft, inquit,

fa[citauit à mortuis , faluts eris.. Magis mihi placet hec]-
interpretatio,quàm illa Bedz,qui regnum Dei intra
nos cíle exponit, id eft Chriftum ipfum per fidem in

i

.|cum verfabuntur, eius temporis, quo cum Chrifto

.Jtemporis diem defidetaturi. Hoc tantüm ab illis di-] -
. muniret. Id enim agebar, vt docerct äifcipulos vti

DPharifzi defuture regno Dei Chriftum interrogaf-
|manibus eos regnum Dci habere ; fi recipere velint,
Jbebant,vtambularent, dum habebant lucem;ventu-]

verbum fidei, quad pradicamm ; quia fs confitearis in ore tuo| F turo tempus , cum ab illis fÍponfus auferretur , ma-
Deminum Ie[am,e9* tm corde tto crediderzs , quod. Deus illnma|

lib.dc bearitudinibus,& in lib.de virginitate c.2.qui|
t£egnum Dcei intra nos elle dicit,quia Dei imaginem,
iad quam fac&ti fumus intra nos habemaus. Autilla Eu-
chcetij in qq. in Lucam, regnum Dcei intranos cffe,
iquando per virtutem , ac meritum Deus in nobis
regnat. Aut illa Gregorij Nazian. quam refert D.
'Thom. intranos efferegnum Deci per letitiam, &|-
guftum quendam illius,quem inanimo fentimus,&
quia,vt ait. D.Paulus;pfe fPeritus teffimonium reddit []i- 1.

coa&é dicit, hac verba non Pharifzis , fcd difcipulis
ifuis ad eos repente conuerfum Chriftum dixiffe.
Quod,vt dixi,violentum eft , necenim cum Apofto-
lis,(ed cum Pharifzis loquebatur, ad quos fi fieri po-
teft accommodanda funt verba, Przterquam quódi.
!Pcazim 'fcquitur, E£ ait ad difeipulos faos , quod noa di-l
xiflet Euangelifta , fi przcedétia etiam verba difcipu-|

o

lis dicta fuiffent. | d ?
|.— 22. Venient dies , quando defideretis videre vnmm diem|
filtj bomiaés , €2* mn videbitz.) Nullo modo Bedz , &|
Lyrani, aliorümque intcrpretati[onem prob'arc pof-|
fum , qui diem vnum Chrifti , diem iudicij intelli-
guntjnam diem quidem illum omnes videbunt, &|
pauciadmodum videre cupiunt; vt taceam, quod alijj
monuerunt, Grecé effe uiavsuspoy , vnam dierum,
cum dies iudigij vna tantum futura fit. Multo meliüs
Cyrillus apud D. Thom. & Theophyl.atque Euthy-
mius in commentariis,de iis Chriflum loqui diebus;]
quibus cum difcipulis in hoc mundo verfatus eft,
quafi dicat nunquam eos tale tempus babituros;|
multas enim ipfis inflare perfecutiones , in quibus

verfati fuerint , recordaturifint , & vel vnum cius

fentio , quód non exiftimem ideo hoc Chriftum di-E
xiffe,vt dilcipulorum patientiam , fed vt fidem pra-

foro,fruíique ea; quam habebanct falutis occafione.
Hocbene cum przccdentibus conuenit; cum enim

(ent; refponditregnum Dei intra i Ffos cffe ; id eftin|

&;quam habebanr,prefentiz fuz occafione vti; con-
ueríus veró ad difcipulos dicit , vt tenerent,quod ha-]

|gnóque. fipoffent, emerent diem vnum ex multis,
quos tunc haberent , quibus Chriftum;quoties vel-T
lent, videre,& colloqui cum eo poffent, & doceriab
co, fidéque confirmari ; nectamen habituros. Ma-|
lgnam enim de Chrifto quaeftionem futuram cffe,
aliis hunc;aliis illum effe dicentibus. Quz fequun-
inr víque ad finem capitis apud Mattheum, & Mar-j
cum explicata funt.

ritul usftro,quod fuems filj Dei, Nam ifto quidem mo- g:ilääæus
[ a : armgæ T
do neceffe effe dicere , quod malus quidam au&orai — |

Roman: $. ]
;

PU

WOW

Bd
As

, ;;( s 1
xxfw | um IN LVCAE CADP, XVUb.
mlhzgu.».X Wäæäää&& !
n DUCCECHUCCR HUECOM |
M i (385 . gäggä ä*&)a SCHC OR J M. l i
( M ERE E d
EEE | ; u I - | : : :
—€-—J : FU LC CAPYVT XVI. E
x R d u u M
Q"?u"i P ; Va E ICEBA T autem & parabolam ad illos,quoniam opor4 5 |
nàj || N tct femlafi' orare & no deficere,2. dicés:Iudex quida erdtoer -
:fnifff,ï | in quadà ciuitate,gpü Deum no timebat, & hominem HOb us |
w] ! | B) reuerebatur. 5. Viduaautem quzdam eratin ciuitate illa,| |
imá - / £9 & veniebatad eum, dicens: Vindica me de adüerfriol: |
mad VEEeuaae) meo. 4. Etnolebat per multumtempus.Poft hzc autem| j
i ; a u- dixitintra Íc : Etfi Deum nontimeo , nec hominem reue- i
"sR —— ] . Jreor: s. tamen quia molefta eft mihi hzc vidua , vindicabo illam , ne in nouiffi.l
u ]j |moveniens fugi?let me. 6. Ait autem Dominus: Audite quid iudex iniquitatis
&b . | — |dicit: 7. Deus autem non faciet vindi&am ele&torum fuorum clamantium ad fe
2736 i ' .. |dieac nocte, & patientiam habebit inillis? 8. Dico vobis quia cito faciet vindi- ]
TE &amillorum. Veruntamen Filius hominis veniens,putasjinueniet fidem in terra ?
d ) : ?. Dixit autem & ad quoídam , quiin fe confidebant tamquam iutli , & afper-|.
u E aabantur ceteros, parabolam iftam. 10. Duo hominesafcenderuntin templum vi|. — |
TM lorarent: vnus Pharifeus , & alter publicanus. 11 Pharifeus flans , hiec apud fe óra- |
v E bat : Deus gratiasago tibi , quianon fum ficut ceteri bominum : raptores,, iniufti,
ia 1 adulteri : velut etiam hic publicanus: 1. ieiuno bisin fabbato : decimas do om- |
; "-- ntum , quz ?ofïideo. x B Publicanusälonge flans , nolebat nec oculos ad ca-|
-l ] — fumleuare:fed percutiebatpe&us fuum , dicens: Deus propitius efto mihi pec-|.
— ( — [eatori. 14. Dico vobis, defcendit hic iuftificatusin domum fuam ab illo ; quia Sutean
Ro n lomnis, quife exaltat, humiliabitur: & qui fe humiliat , exaltabitur. s. Affere- ZE—:::
E bantautem ad illum & infantes, vt eos tangeret. Quod cum viderent difcipulij,.s- , |
doih || | jncrepabantillos. 16. Iefusautem couocans ill'os,dixit:.Siniteæpucros veniread me| ^. |
ïv , & nolite vetare eos. talium efkenim regnum Dei.17. Amen dico vobis: Quicüque — |
n u non acceperit regnum Dei ficut puer , non intrabit in illud. 18. Et interrogauit . ,,,
A ] eum quidam princeps , dicens : Magiffer bone, quid faciens vitam aternam poffi-| ^ |
t debo? 19. Dixitautem eilefus: Quid me dicis bonum? nemo bonus nifi folus| — |
uo [ —— Deus zo. Mandatanofti: Non occides: Non moechaberis : Non furtum facies:l.,, ,,, ]
)*äf |— . 1 . INonfifumteftimonium dices: Honora patrem tuum, & matrem. 21. Qui ait]| "——
s5 —— Y — Hexcomniacuftodiuiàiuuétute mea. 22. Quoaudito, Iefusaitei: Adhuc vnum |
W u ]L w [ibideeft: omnia quzcumque habes vende , & da pauperibus , & habebis the(au- ,
ii | Irumincalo: & venifequere me. 23. His ille auditis , contriftatus eft: quia diues| -
: erat valde. 24. Vidensautem Iefus illum triftem fa&tum , dixit: Quàm difficile,
|. iquipecunias habent, in regnum Dei intrabunt. 25. Facilius eft enim camelum
i per foramenacustraníire , quàm diuitem intrare in regnum Dei. 26. Et dixerunt P
| qui audiebant: Et quis poteft faluus fieri? 27.. AitillissQuz impoffibilia funt apud|
homines , poffibilia funtapud Deum. 28.. Ait autem Petrus: Ecce nos dimifimus
.L omnia , & fecutifumuste. 29. Quidixiteis: Amen dico vobis , nemo eft, qui re-
|| | liquit domum ,aut parentes , aut fratres , aut vxorem , aut filios propter regnum| —

XATEDITTIT

358

U—"IOXNOMALDONATI COMMENT. " 39

'.k —

Mat. 20. bj
17. Mar.10.
EGL. —

TO

mtc:lhD

dit , dedit laudem Deo.

Dei,3o. &non recipiat multo plurain hoc tempore, & in fzculo venturo vitam
zternam. 31 Affumpfit autem Iefus duodecim , & ait illis: Ecce afcendimus Ie-
rofolymam,& confummabuntur omnia , quz fcriptä. funt per prophetas de Filio
hominis. 32. tradetur enim Gentibus , & illudetur , & flagellabitur , & confpue-
Itur: 35. & poftquam flagellauerint , occidenteum , & tertia die refurget. 34. Et
ipfi nihilhorumintellexerunt, & erat verbum iftud abíconditum ab eis, & non|.
gebant quz dicebantur. 5;. Factum eft autem,cum appropinquaret Iericho,

czcus quidam fedebat fecus viam , mendicans. 36. Etcum audiret turbam pre-| '
tereuntem , interrogabat quid hoc effet. 57. Dixeruntautem ei, quód Iefus Na-!
zarenus tranfiret. 38. Et clamauit , dicens:Iefu fili Dauid miferere mei. 39. Et qui
praibant ,x(increpabant eum vt taceret. Ipfe vero multo magis clamabat : Fili Da-]
uid miferere mei. 40. Stansautem Iefus iuffit illam adduciadíe. Et cum appro-|
pinquaffet, interrogauitillum , 41. dicens: Quid tibi vis faciam? At ille dixit:| -
Domine vt videam. 42. Etleíus dixit illi : Refpice , fidestua te faluum fecit. 45.]-
Et confeflim vidit , & fequcbaturillum magnificans Deum. Et omnis Pl"ebs vt vi-

. (importunaspreces obtinuit.

2oees I CEBA£T autem pamäolmt 4d

£5 W Ideft, vt doceret oportere fem-
P s ia pcrorare. Propofitam iceodem
2/ A loco, codemque tempore para-
bolam;quo ea;quz extremo fu-

derunonon idco folum credendum eft , quód proxi-
mé fit pofita, fed ctiam quód fententia fententiz be-
necohzreat. Locutus enim fuerat Chriftus de futu-
ris perfecutionibus , déque repentino aduentu ad

) illos , quoniam oportet. [emper orave.)|

'periore capite narrata funt;acci-|

iudicium fuos docct nunc vigilandum;otandümque
effe, ne imparati opprimantur, vt à Deoomnibus
impendentibus malisliberentur. Nihil effe, quodà
Dco aífidua , & importuns quodam modo oratio

cuctat.c. rr. $. eius, qui cum ad amicum media no&te
veniffet , vt ttes ab eo mutuó peteret panes , propter

d r v ! Q u)
Et non deficere,) G.Ka] p éxxexeim; & non fatigari;id
elt non ceffare ab oratione propter fatigationem,

Quonrodo
.L femper. fit
, orandum.,

Pfal.33.5.

Jagit. Altera,femper orare eum,& nunquam deficere,

aut impetrandi defperationem. Quod D. Paulus. 1.
Theffal.5.17.clariàs dicit, Simezntermifsieneorate. Qu
fententia quomodo in telligenda effet , multi graues

interpretationes duz,quasaffert Beda. Altera fem-

ti effc poffimus; (ed quód femper autorare , autali-
quid boni agere debeamus. Beneorare , qui bene

qui horis canonicis iuxta rítum Ecclefiafticz tradi-
tionis pfalmodiis,precibáfque confuetis Dominum
laudare & rogate non defiftit.Hoc effe, quod dicebat
Dauid, Benedicam Dominum m omut tempere , (éemper laus

impetrare non poffit.[dem fimili parabola fupra do-|.

auctores magno ftudio quzfiuerunt. Vulgares fant|

cr orandum, non quód femper in oratione occupa-|

eus i ore meo. Cuuas in terpretationes duas & Strabus,|

]N CAPYT XVIH.

A

C

& Euthym. fecutus eft. Paullo ngopiüs Lyranus ad

(enfum accefferat, fed non eftaffecutus. Aduerbium

. 'cuique aliquando dormire. Sed fignificat non debe-

emper,non continuationem tem potis , (cd orationis
inftantiam congruis horis, vtStrabus, & Beda dixe-
rant;fignificare. Simpliciffimus,& clariffimus fenfus
cft nó quidem dies;ac no&tes (ine vlla intermiffione,

fi id Ecclefia pié; fan&éque facit, orandum effe ; nam]
id quidem homines Ecclefiaftici facere debent , alij
neceffario non debent ; fed càm aliquid à Deo pcti-]

ftare;pulíare , iterümque idem petere, donec faltem)

enim fignificat nunquam nos omnino debere ab
oratione defiftere , quod fieri nullo modo poteft.
Nam vt edentes, bibentéfque orare poffimus , quod
non nifi vàlde perfe&i faciunt ; certé dormientes
migimé poffumus , & eft neceffarium fan&iffimo

re nos orationem deíperabundos omittere , fi quod
etimus;fzpe orantes confccuti non fimus.
2, Index qäm'dam erat in quadam cintate.) In iudice

potiüs , quàm in alia perfona parabolam , vtopinor;] .
. |pofuitquo argumentum;quod in ea latet, maiorem

vim haberet.Latet autem argumentum à minori ad

Imaius,autdiffimili, vtait Auguft. fer. 56. de verbis].

Domini fecundüm L ucam, & lib.z. qq. Euang.c.45.|
Si homo ille iniquus nec Deum, nec homines me-
tuens , tamen mulieri propter affiduas eius preces
conceffit ;! quod petebat ; quanto magis Deus nobis|
concedet.fi affidue illum orauerimus? Quemadmo-
dum alio loco dixit, $; ves cum frtis mali nofIa bona datft
dare filiis veflris quanto magis pater vefler de calo dalit fpi4
vitum bonum petentibus [e? c. 11.13. Hoc vt concluderet,,
