Íequitur. OYX w : ii
216. Etommit,qui viutt , 7* crgdt: in me,non morietur
in eternum. ) Dixerat Chriftus fe refurrectionem , &
vitam efse , refurrectionem nimirum.mortuorum,
vitam verb viuentium. Superiore veríu declarauit,

eum credidit , eniam. $ mortuus fuerit , viuet ; decla-
rat nunc, quomodo viuentium vita fit , quia , qui vi-
ut,Íiineum credat , mon morietur in eternum, lMle re-
cuperat, quod perdiderat; hic quod habet , perdere
non poteft. Hec. cauía eft, cur non dicat , qui cre- |
ditin me viuet, & non morietur in zternum,quem-
admodum dicendum effe videbatur; fed ; qe viuit; |
£g* credit 1 me, non nsorietur in eternum, quia non figni-
ficatur vitam illam , de qua loquitur , effe&um efse
fidei , fed naturz ; tanquam fi diceret , qui credicin

rietur. Ambigue igitur vitz , & mortis vocabulis
vtitur;cüm enim dicit; qwi viuz , loquitur de vita

corporis, cüm dicit, nop morietur m &ternum , loquitur
de morte, & vitaanimz. Quaambiguitate , vt fepe

L

monuimus , vti folec Chriftus magna cum gratia,
elegantiáque fententiz , fupra capite 4. 13. 14.. Mat-
thai 8. 22. Quamquam Chryfoftomus , «Cyrillus,
Lcontius, Theophyla&us, & Euthymius , vt mo-
dó citabamus ; omnia i'mcelliö !
ris,quam qui in Chriftum credunt;fubituri non Áint,
fiue quia ca mors vera non eít, fiue quia f cü,.paullö
poft lunt àd vitam etiam beatam corporis refurre-
&uri. Ceterum quo modo,quiin Chriftum credit,
in eternum non fit moriturus; id eft periturus non
fit , abunde capite 3.15.difseruimus; vbi & nouorum

modi locis colligunt folam fidem ad falutem fatis
efle. N | B L^d
.. Credis boc ?) Abfurdum videri poterat,quód cüm
de fafcirando Lazaro loqueretur, fidem à Martha

*

|

-;Fidem eo-
i£ü , qui ro-

. |gabane fo-
1lebat Chri-

i ftus poftu-
|lare,
!

efsum a'izmone filium curaret , dixit , $7 potes crede-

exigat , quafi non Lazarum , fed illam ipfam fuíci-
taturus effet.. Caeterum exiis,que modó diximus,
intelligi poteft, quorfum Chriftus hocaddat. Vo-
lcbatnonfolüm Lazarurn corporaliter , vtflla pete-
bat , fed etiam fpiritualiter illam fuícitare ; vtram-
|que ad rem eius erat fides exigenda. Non enim
eorum tantüm , quos, curabat , fed etiam eorum,
qui fe pro illis rogabant , fidem fplebat poftulare,
& cius relpe&u miracula facere. Propter fidem
leorum qui paralyticum. portabant , fanauit eum,
Matthzi 9. 2. & illi , qui à f& pofcebat , vt pol-

pofitionis membrum eft. Cüm dicit , etvemi mortiuus|

rim meriamur,inquit Cyprianus in lib.de mortalitate,|
hunc locum ediíferens, ad immoertalitatem morte tran[-

quomodo mortuorum refurrectio eílet , quia qui in C

me , fi mortuus eít, reuiuifcet ; fi viuus eft , non mo-|

gunt de morte corpo-|

hzreticorum.errorem refutauimus , qui ex huiuf-|.

quemadmodum c.6.54. dilputauimus. Preterquam À

à

ov

reymnia pofeibilia funt credenti , Mar.9. 25.

Chriff us filus Dei , qui n bunc muandutm veniffi.) Di&tio
illa vtique,quz Grzcé eftsa] n« vehementer , & eum
admiratione affirmantis cít,non ergo folàm affirmat
Martha íe credere , fed indicat mirari fe, quód fe

IChriftus interroget , quafi de fua in ipfum fide du-
bitet. Quod dicit eredid/, prateriturn tem pus eft po7|

itum pro præfenti ,vt multi putant , & vt graues et-|
iam , & Grzciauctores Theodorus Mopfueftienfis,
& Leontius videntur interpretari , Idque confuetu-

|do Greci fermonis patitur;íed cüm maiorem vim|.

preteritum habeat , nolim in prefens conuertere,

terpres. Poteft quippe Martha fignificare fe non
modó nunc,fed multo ánte credidiíse , quemadmo-
dum Diuus Auguftinus , & Beda putat , quod maio-

|rem nimirum habet cmphafïm quàm fi diceret , fe
iam nunc de Chrifto credere , quod ante non credi-|

diffet. Quod fequitur , quia tueg Chriffw filim Dei ,qm

boc ? id eft me eíse refurrectionem , & vitam , & eos,
qui credunt in ime , etiamfi mortui fuerint , refurre-
&uros efse, & qui viuunt,& creduntin me, non efle
morituros in eternum ? reípondet illa, -Ego credidi,
quia tu s Chriftws filim Dei , quiin bwnc mundum venifhi.

|Chryfoftomus , Theophyla&us , & Euthymius exi-

ftimant non intellexifse Martham;que dixerat Chri-
ftus ;ideo non fatis accommodaté refpondere. Au-
guftinus autem, & Beda, recte intellexitfe , rectéque
reípondere , refpondendo enim , quod maius eft , id

etiam quod minus eft, refpondere. Qwazdo boc credidi,

inquit Auguftinus , 4uia tu es filius Dei, credidi , quia tu

es refurretlm, €7* vita, Sic enim cotrigo corruptum lo-
cum Auguftini partim ex Bedz commentario , par-
tim ex Catena Diui Thomz. Mihi proprié videtur
Martha ad verbum illud Chrifti refpondere , Qui cre-
dit i me, quo cam quaíi non credentem notaffe vi-
debatur. Quo aculeo cüm illa fe pungi obliqué fen-
tiret, exiliit ; vtique Domine ,ego eredidi , quia tu es fl
Dei , quiin bunc mundwm venifli. Quibus verbis quid-
quid confiteri de Chrifto poterat , videtur breuiter
eíse confefsa. Nihil enim amplius Petrus confefsus
fuerat , capite 6. 69. & Matthei 16. 16. cüm Chri?cus1
cum beatum appellauit, & fuper ipfum Ecclefiam
fuam fe fundaturum promifit. Quin Petri confef-
(ioni hoc etiam addidit , 44i in bunc mundum venifli, vt
Rupertus animaduertit. Cüm ergo iifdem , quibus
Petrus,vtatur verbis,iniuriam mihi illi facere viden-

xiffe interprerantur. Scilicet ilium Dei nó tanquam
naturalem, qui &i pfe Deus efset , fed tanquam pro-
phetar , ac virum fan&tum propter falutem homi-
num Deo mifsum appellatse. Meliàs omnino Cy-
rillus ; & Leontius notauetunt r góv 76 68 appofi-

27. —fit ia , vtique Dammexeäa credidi , quia tu es

quod temere fecifse mihi videtur hereticorum in-|& poft e&

m hunc muudum venifti , videtur alienum à Chrifti in-|.
terrogatione cfle. Rogaucrat enim Chriftus , ereds

tur,qui alio aniimo, aliáq; quàm Petrum fide eam di-|

Caluinus;

ez2a.

Auguftini
locus cor- [
re&us trac.j
in Ioan. 49j

Matthz dé
Chrifto -
qualis con-
feffio,

to Grzco articulo vocauifle , vt non qualemcunque

aut, vt Grace eft o spxoudiuec , qui venturus eras,

quam nalcerentur ; fed , w i ferma Da effet , nec
rapinam arbiwaretur efse fe zqualem Deo , mif-
(ümà Patre, vt noftram naturam fumeret, & obum-

(ed verum, naturalem , & vnicum Dei filium figni-|
ficaret. Illud etiam, qw& i. bunc mundum . veniffis

non folüm fignificat ita venifse , quemadmodum| .

prophete vencerunt , mifli fcilicet à Deo, cüm|.
|iam nati efsent, cümque non fuifsent , ante-

Philip.2.6.

|

d

"

brata

FOM FE EH

| H r u E s ; Y Ht
UP* 6 3- brata diuinitate fua CFGF ramen lux wer«, que :lluim
| — jgaremnem bomipem vententem in bunc mundum, Cum

903.

d. Es 97 € /
ergo dicit , qu m honc mundum veviffi , aut. o tpxtue-

jqualemcunque Chriftum ; flliümqu:.c Dci credcres
l(cdcredere doctam prophetarum varicinijs, & ta-
lem crcdere , qualem illi defcripferant, vt Theodo-
tus Mopínett.obferuauit. Animaducrtit etiam alter
Theodorus, cui Heracleota cognomcentum cít, no-

voc, qui venturus cras , indicat Ícnon temere, ncque| -

a21n€ gen-

ct; Onmmnes

£undino^mine mundi fignificari non folius Iízacl, fed om-
nium ctiam gentium ; hoc eft totius mundi feruato-

*B nondum lIcfus in caftellum , id eftin oppidum Be-

tU.

É Chiifto
vOCam ut.

]
L.

v

j

iacligznremy venille. Quam vim in co nominc latere fzpe

|-lam, fecretó. Quod non dubium;quin propter pre-

dMtibuscogitafsesfiue vt Rupertusait,nc fc,fiad Chri-

Igis Íororem ad veniendum , properandümque exci-

Cun&andü?& feftinato ad eum venerit.Illius fa&tum,documen-
non cít,cü | x

notauimus C. I. 29. & €. 3. 17. & C. 4« 42. & C. 6.33551.
& c. 8.12. & 9. $.
28. ktciumn bec dixiffet , 4bijt.) Minimé obícuré
Euangclifta indicathis duobus verbis , totóque te-
nore orationis ftatim , vt hec Martha refpondit,
fumma feftinatione ad vocandam fororem abijffc ,
plenam fcilicet fpei, plen&mque gaudij , non folüm
quód Chriftum, quem quzrebar, inuenillet; fed
quódex eius verbis magnam concepilfet fiduciam
fore, vt fratrem fuum fuicitaret, vt Cyrillus animad-
aertit. | : |
Et vocatiit Mariam [ororem fnam filentio.) Grzce Aatpa

(entes Iudzos'feceritne quis eorü audiret, vt Theo-
lorus Mop(íueft. Cyrillus, Leontius, Theophylaa.
Suthymius, & Rupertus obferuant;fiuc ne fi fÍcirent
Mariam ad Chriftum ire, eam non lequerentur odio
pleni Chrifti;fed aut domi manerent,aut [erofolymà
teuertcrentur, atque ita teftes non cflenttanti mira-
culi, vt Theophyla&us vulisfiue, vt ceteri auctores,
quos modó nominauimus, ne quid periculi Chrifto
crcarent prefertim miracula facienti; quod Íciebat

leosaequo animo ferre non poffc, quod multo vide-
tur probabilius, Vero cnim fimile eft magis Martha
de Chrifti incolumitate; quàm de futuri miraculi te-

ftum ireífcirent, detincrent.

gclifta Chrittum Martha dixiffe vt fororem vocaret.
Itaque funt,qui putát id cam de fno addidifse,vt ma-

tarct, aut ipfam Chrifti prefentiam interpretatà cfse
vocationem , vt Thecophylac&tus, cxiftimat. Multó
cft probabilius,quod ThcodorusMop!ucft. Cyrillus,
Leontius, Euthymias , Auguftinus, & Beda docent,
j'id Chriftum illi dixifse,fed Euangcliftam brenitatem
lecutum praxerijísc filentio contentum dicere per

loco conftiterit, doncc venirct Maria,quod non fc-
cifsct, nifi cam per fororem vocauifsct,ver, 30.

idubium eft, quin volucrit Euangclifta amórem in
Chriftom Mariz, ftudiümque declarare, qnod fimul

municato cófilio cum ijs, qui aderant , Iudzis oblita
luctus, oblita vrbanitatts, oblita decori furrexerit,

tum debetefse noftrum. Quumà Chrifto vocamur,
quid cunctamur? quid defidemus ? quid moras nc-
&imus:quid nimium fapientes videri volumus2quid
cum parentibus,cum amicis , cum mundanis homi-
nibus confilia noflra impedituris communicamus?

Dicens,Magifter adefl, «g* vecatte.)INon dixerat Euan- |

E |dorus Heracleotes Mariam ipfam, dum domo egre-
Martham. Argumentum eft , quód Chriftus codem ;
219. lllà vt audiuit; favgit ci0,€77 venit ad eum.)Haud|

latque audiuerit adcíse,féquc ab co vocari; non com-| :

id ipfum fortafse quarentes , vtaliquem » qui nosab

illis reuoccet fpecie ptudcntie, repcriamus.Rem efse

CiOAN. MALDONATI COMMENT. . 504

A. difficilem,non temeré fuícipiendam, quodiemdl fa-]

&urus fis, liu multümque cogitandum. Quin taciti
furgimus, & ad Dominum currimus?

nondum autem venerat , enfu aliquanto faciliore, &
magis confequenti, Nofter interpres aut legit. 45
eim , aut exiftimauit d« 4wtem accipi pro. 9. enim,
qued nonnunquam foletfieri. Silegamus e»im, ra-
tionem dicemus Euangeliftam reddere, cur dixcrit

furrexifse Mariam , & venifse ad Iefum,nempe quia|

Thcodorus Mopfueft. & Euthymius, voluit Euan-
cliita indicare tam celeriter & Martham ad Mariam

gredi , fed foris expe&are ; fiue vt illicaliquos forte

ftomus, & Theophyla&us etiam fufpicantur,ne fi in|
oppidum ingrefsus fuifset, teftes miraculi faciendi,
gloriamque humaná colligere velle videretur ; fiue,
quod fimplicius eft, ac forrafse certius, quia fciebat
Lazarum, vt mosapudludaos erat, extra oppi-
dum fepultum efse oporteres iraque cüm illum|
fuícitaturus venifset; opus non crat in oppidum
ingredi. | : ( 1
31 Isdei £rgo, qui erant cum eA 16 domo , €7' confola-|
bantur eam , cim vidi[ent Mariam, quia cità forrexit , G]
exijt , fecuti [nnt eam dicentes , quia vadit ad monumen-|
tum, vt pleretibi.) Docet Euangelifta, quam ob cau-|
fam Iudzi Mariam fecuti fuerint , quia putaruntni-|
mirum ad fepulcrum ire abrcptam,fugito do*lotis)*

D impetu, vtillic plangeret; fecuti ergo eam funt, vt|

& 1illic cam coníolarentur, vbi maximé erat doloz,|
plan&üfque renouandus ; aut veriti ne quid ibi do-
Forcyi&a grauius in fe decerneret, vt folent facere|
mulieres ; quemadmodum Theodorus Mopf[ueft. &
Euthymius interpretantur.Fiebatautem id alio con-
filio diuinz prouidentiz, vt ctiam nolcntes teftes|
efsent tanti miraculi, vt'Theodorus Mopfucft. Le-|
ontius, Cyrillus, Auguftinus, Theophyla&us, &|
Euthymius obferuant ; eodémque confilio Evange-
lifta narrauit, vr Cyrillus ai Exiftimat autem Theo-

derctur,de induflria finxifse fe ad monumentum
flendi caufa ire; quia nolebat de Chrifto quidquam
.|Iudeis fignificare,quód iniquo in eum animo císent.
Quod videtur Euangelifte verbis repugnare, Cüm
enim dicitfecutos cum Iudzos dicentes , qni4 vadit
d menumintum , vt pleret , haud obícuré indicatnon
ideos dixiíse, quód ex Maria intellexifsent, fcd quód
ipfifufoicati efsent. Animaduertit Rupertus Iudeos,
cum Martha domo egreísa efsct,nó eam fecutos fuit-
fesfecutos verb continuó eereísá Mariá;cuius ille rei
caufam'eíse pntat, quód Maria maiore , quàm Mar-

F thaamorefratrem profequeretur;itaque maiore an-]

gebatur dolore, maiorémque lIudzi curam adhibe-
bant, vt eam ; quàm fororem confolárentur. Vcra
fortafse coniectgra, fcd probari non potcft.. Aliam
egocx verbis Euangeliftz conicé&turam facio , cau-1
fam fuifse, quód cum Martha egrefsa domo cft; non|
cxiftimaucrintIudzi flendi cauta ad fepulcrum irej|

»

ícd vt aliquid ad familiam pertinens procurarct:
) »- | Maiot.

yo. Nondum enim venerat Iefwedn taficllum , ffä erad
adbuc in illo loco , vbieccurrerat i Martha. ) G. o i

|thaniam venerat; fi enim venifsct, nulla fuifsct cau-].
la, cur Maria ad eum cxiret ; aut vt putánt Leontius,|-

eftinafse , & Mariam ad Icfum accurrifse; vt Chri-| -
ftus in codem adhuc loco cfset. Sed probabilius]
Chriftum certo conflio jnoluifse in pagum in-|

dogeret , vtait Euthymius; fiue vtidem , & Chryfo-|

ac. f
diàis [

iume
iCh
ddora
m
inqi
tolyer
irimi

RUR

—

iim
.. hi,
Nl . Qüïæ(

"d [stttor

ioquy NUX
lCïymæ. muu

Is
N
Wl

n
r

!

"ï

"^
iX. W
uöy ('im: E:
!

* ln

' :4 ! ( ;
li ii
3: I
Mfm ! &'W.G":
. : :.1 !
Ipicantrgis

RULQUL t
4

b u -
ja vtá WL

fhitt n 21
TOU5 Quidicte

WA* — aym a
«Aï'u, &x-;: Cmf
W

L ,.r || .
a m EM
37-» Q M

t 1 0ppidz
£ |

m Cv
N4 25 p

tht ü mm-;

,a ]
M m -
.3.33 4« vv NJN. i
à

" |
entetmm -
T- äma WUM wl À
I à
H H [

AUSSAAM
a i d
l

nemanunn i

l ;
nic: t t

IL A
iM Á
emm m n
s ld 3*- w "0.

^ 4
AUR ?T t
u L Q |
l

£ ) M
! p 4 i M
bt

* ;lqiqïgV;',";
umv
.|

L.
d .1, ! 1
s Mopfttis .
ö,i Asl i
cophvadahs
. :,,f ,- |
ouldio Erup. -
Tie -
sitapiem 1
lpdomo . .

r
! um i
i mcüümö(ï!
t '
t u VJH!'":I
tcto quAm

D ]utl
^ 9t
..,lf ps '".!
am dul
DDem

t UE
t 7*
"* *3
t3 [
*-.
*2 €2
—*
D-— *
—— T

!'.r ,'m" l
um

[Ioan.

MEOUT AMEINSE TA 725 21 PPCOPDGNS NEES

*

Fratetnus

. Jim Martia

affe&tus.

Lib.IO * Cö-
ment.in

D

* APE
M

|

—X ——
Mrmdak -- NG Rogs UM aiec

1 LA V
: f'-c!d"-*
! f pET ['fä"
P
m
IT
! W' "

i

'NMulla effi-
caciot Ora-
'io quàm
ierym.

!

IMaior enini; vt diximus, natu erat , & familiz gere-
bat ciitam ; cüm autem Maria exijt, nihil potuerunt|-

— deecidit ad pedes eius , 7 dicit ei,. Donvne (i fuiffes bic 5 mon

"Jpariter «* àmere Chrifs [aucia. Deinde quód verba illa

argumentiü eft fidei, vt Cyrillusmonuit. Quamobré

fam , quód magna Iudzorum adeflet multitudo, &
noluerit Chriftus coram illis cam coarguere ; pra-| .
Neque vllü inter primü , & fecundü mébrum arbi-|

[Nihil à Chrifto Maria po&ulat feu fatis effe hoc rata;

- |potuit, lacrymis rogauit , vt Rupertus notat.. Nulla

- Imetipfam.). Omnes fete au&ores Grazci, Chryfofto-
mus, Theophyla&us,Euthymius,Leontius, & in Ca-

CIN IOAN . QAR U XER.

. 906

aliud füfpicari , quàm plorádi cauía ire ad monumé-
cum. Dum enim Euágelifta dicit , cur Mariam fecuti
fuerint, indicat,cur Martham fecuti non fuerint,
3i. Maria efgawtüm veni[fzt, vbi erat lefes , videns enm

effet mortuus frater meus.) Haec vetbas videns eum cecidit|
ad pedes eiws, indicant fimul atque eum confpexit;ni-
lil
fuerant, in Chriftum irrruiffe , féquead cius pedes
maeno affe&u proicciffe. Vtitur ijídem verbis ; qui-
bus vfa foror eius fuerat, fiue quód inter fe commu-
nic;iuerant, fepéque dixerant, Miferas nos fi Dómi-
nus fuiffet hic, frater nofter mortuus non effet ; hoc
etiam ad noftram acceffit calamitatem, quàd egro-
rante fratre Dominusaberat, vt folec muliebrisíe-]
xuslamentari; fiue vt TheodorusHeracleotes ; &
Leontius fcribunt ,. ad'eaquaóv eyu(a lo epóvnpat: verz
in hocforor,quód eundem cum lororc haberet fen-
(um. Duabus tamen rebus fororem vincit ; pri-
müm , quód ad Chrifti pedes procidat , & quidem
coloco, eo tempore,quo minüs liberé id fa&tura vi-
debatur prefentes verita Iudzos , vt vterque T heo-
dorus Heracleotes, & Mopfueft. Leontius, Chryfo-
ftomus, Theophyl. Euthymius, & Rupertus adnota-

Adorande expreftit, . Cecidit emim ad. pedes esus dolore fratru

non addidit , que foror dixerat , 5ed e7* sunc fcio , quia|
nacunque popo[ceris à Deo, dabit tibi Deus, quod maioris

à Chrifto reprehéfa non eft,vt foror fuerat , ficut idé
auctor adnotauit.Etfi Chryfoftom. T heophyl.& Eu-|
tchym.quare reprehéfa non fuerit;aliam reddunt cau-

fertim cum fciret, inquit Euthym. fore vt per otium
id difceret, quod illi ad perfe&am fidem deerat. Ita-
que exiftimant hic omnes auctores Mariam eadem
verba, qua foror dixerat, & eadem dixiffe fide,non-
dum credentem Chriftum plus effe; quàm homi-
nem. Malo Cyrillum fequi meliàs de Mariz pietate
fentientem, m4iore illam fide, quàm Martham ea-
dem dixiffe verba , credidiffe quippe Chriftà Deum

I sup. v. 2:. efe , ideóque verba illa fororis non adieciffe , se|

o nunc fcio , quia quacunque popo[ceris 4 Deo, d.;th tibi
Deu. Quo ergo riodo deDeo dicit, Demime fj fwi-

. lfe bic, quafinon vt Deus vbique elfet ? Refpondet :
- [Cyrillus non fatis prz dolore confideraffe , quod di-

cebat, iraque humano more de Deo locutam fuitfe.
(eu impedita lacrymis; itaque quod verbis rogare nó

eft efficacior,rnulla potentior oratio, quàm lacryma.
Quod verba non potuerant efficere, vt Chriftus fpi-.
ritu turbarctur, lacryma fecerunt.
33.. lefon ergo vt viditeam plorantem , €7* Indaos, qui
venerant cuim ea plorantes , infremuit [iritn, e2* turbamt [e-

cena Grzca Cyrillus, ad hunc modum interpretátur,
mfremiuit firitu , id cft erumpentem humanum in la-
jcryfaas, & paffionem affe&tum cohibuit, nc quid pa-

À |deret. Sed Leontius,Cyrill.& Theophyl. fpiritü acci-
piüt pro diuinitate, quafi fenfus fit s zyevpalli fhrritw;

moratam , nihil reueritam Iudzos , qui fe fecuti|

id eft diuinitate fua erüpentem affeétü r?re(ïilfc; Ce-

muerit ; hoc eft iratus fuerit;illámq; cóprelfferit. Ita-
que illi in ablatiuo,hi in datiuo sveipalli efle putát.
Mirü tátis auctoribus eum placuitfe fenfum,qüem à
méte Euangelifta patet alienii effe.Quo enim modo
cóuenit;vt cohibueritaffectü,cá feipfum turbauerity]
quod plàs quàm humanü affectü oftendere videtur
effe. Deniq; quàd hocloco dicit ésCpim ao v rv

pietlisinfremuit [iritusdicit ver.38. iuGpiaalpluoc & émvmd] -

fremes i. femetip[o. Al? ctiam fpiritum pro diuinitate,
& ipCesna &X pro irafci accipientes fenfüm effe puta-
uerunt , ffiritio , id eft diuina virtute fuüa fefe excitaffe,
feíe parafse veluti ad cómittendum cum inorte, &

modü Theodor. Heracleotes inter Grecos,Ruper-
tus,interLatinosvidétur intcrprerari.Thccdor' veró

Mopfíueft. in €o re&é fentit,quód putat Chriftü non

cótra Iudzos efse;quód tot fepe vidétes miracula nó

ife fremere,turbaríq; fimulafse;vt ad futurü homines
runt, Itaque vt Rupertus ait, Eandem, quam latius ver-
bis Martba percrasit fidem Chrifli filg Dei , Maria citius|

|mere [piritu, Spiritü e

crederét, quod idé Leótius fcribit. Amphilochi? au-
té,qué & hoc loco in Grecorum Catena citatílego,
nó tá veré fremuifse , tutbatümq; fuifse Chriftá,quà

miráculü excitarer. Torquet violenter verborü fer-

Reliquum querere quid fit suGpraatSQ u rvl fre-
go hoc loco animü interprétor,
autintimá hominis parté.Itaque idé eftypfremwr ffi-
rifiu,ac fi diceret,infremuitintimisanimi fenfibus, vt
Latinus locutus fuifset. Quod enim ho loco dicit;

infremuit äu'rim,vc:"r. 38. dicit,fremes rm '&mefipþaFreme.f.

mo aio,idque verbo aliquo,vel figno foris oftédere,
vt cü pre dolore dicimus;heu heu,aut aliquid fimile.

tror efse difcrimé , fed pofterius prioris explicationé

|Jenim aliquádo fignificat nomen fpiritus , vt càm D. :
Paulus dicit, vr frt fantla «" corpore, * äiri!ug id eft nói. Corinth;
folüm foris,fed etiá intus. Itaque quod D.Auguft. &^*

|lus quidá auctor reprehédit,reprehédendus ipfe ma-

efse.Idé enim eft i:;((remui! [Biritw , & turbauit [emetipsit,
hoc eft in femetipfo turbatus eft,nó Ílolüm foris; ve-
rá etiá intus:nó folàm fimulate,fed ctiam veré. Hoc

Beda hocloco,; & Gregor. lib. 5. Moral. cap. i. &
Bernard.fermone de sáctoAndrea notát,turbariChri-
Ms volente;nos noletesyevfi verü cft;tamé nó videtur hoc
loco fignificari.Quáuis dii hác Auguft.fententiá ma-

gisfitqui adeo naturales Chrifto oés humanos affe-
&us efse putat,vt in eius nó fuerint poteftate. Quid|
enim in eius poteftate nó fuerit;cüm ipfa etiá anima;
?ülm corpus,vnde affe&us oés proficifcütnr,in eius

meá . (2 peteflate babeo iterié ä&mïdi eam, lllud certü,ita
turbatü fuifse Chriftü,vt nihilin co turbatü,id eft re-

rit. Alij cogitatione peccatornm , vnde nata mors
eíset,turbatum putant,vt D. Auguft.& Beda. Alij in-
dignatum in mortem ipfam , &in mortis anctorem
Diabolum , vt füpra ex Theodoro Heracleote reci-
tauimus. Alij prouidifse mortem , quam Iudzi oc-

Irum cópofitum,& rationi minüs cófentaneum ofté-

cafione ex eó fumpta miraculo fibi effent illaturi,

IT

teri pro affe&u, quafi ipfi fpiritui;id eft affectui infre-4

cum mortis auctore Diabolo certamen, quemad-|.

cohibuifse,fed àffe&ü potiüs oftédifse,(ed indignatü| "

Chriftus

qum quifquis vere Chriftü fremuifse , veréq; turba- ;eäigffez
um fuifse negat,cum id tam aperté dicat Euágelifta.|riu-

Quid fi]

pititu fre-
ia : l m ^ VHv Imere, & if
reauté in femetipfo nihil aliud eft, quàm angi inti-|femetipfo:
P $

Caluinus

in Ioann.,

&e rationi contrariü fuerit. Vnü fupereft,vt dicam?5scu: chi-

-|qua res Chriftü ita comouerit,vt tátopere infremue-|ftus infie-
muerit,

d.
»- h. 0

eäquc :

|

uerit poteftate.Perefflatem;inquit, babeo ponedi apimamSup.cio.13 , .

s
E

At -

vdesndiitóndieie

907 -

Tra&.49.

|

P

Chriftus
cur inter- ^
fogarit, cü
'ifciret.

,Mzttþz;.xz.
Genef.5. 10

Cur Chri-,
ftus fit la-.
crymatus. |

leáque re cótürbatum infremuitfe. Mihi Euangelifta|

- Jea plorantes, mfremwr Jpirita , minimeé ambigué indicat)

[te ,igmr.u? Admonent omnes au&ores Chriftum nó

|zarum pofuifsent, quemadmodum tanquam homo,

JUIATES Amphilqc—hius in Greca Catena,fic Leontius,

jtare;itaq; antequam miraculum edat,demittit feíe,&

Ifcopus Iconij, quem hoc loco citat Grzca Carena.

|fepulcrum ire voluiffe;vt ftatim dicunt , Ecce quomods

feipfum videtur interpretari. Càüm enim dicit , je(e
erge vt vidit eam plorantem , (7* Iudaos , qui venerant cum

propterea infremuitle;indoluifséque;quód Mariam,|
& Iudcos,qui cum ea erant,plorantes vidiffet.Ita na-
tura comparatum eft , vt ex cófpectu corum,qui plo-
rant; ad plorandü incitemur. Ergo Maria prima plo-
rare coepit, eiuslacryme Iudcorü quoq; lacrymas ex-
prelferunciillius,& Iudeorü fimul lacrymis Chriüusr
cómotus infremuit, permittés hoc affe&tib? fuis, aut
vtíe verum hominé oftenderet;aut,quod magis cre-
do,vt declararet Marie,& eorá,qui aderát cómotum
lacrymis Lazarii fuícitare ,illis hoc dare miraculum.|
34« Et dixitV bi pofutflis ewm?) Scité in hunc locum:
Ícribit D. Auguft. *ejfl quia mortusus [it, c vbi]ït fepul-

ex ignoralltia,fc:d humano more interrogarc,vbi La-

humanóq; more infremuerat, & turbatus fuerat, fic
vterq; Theodorus Heracleotes, & Mopfíueft.fic Cy-|

fic Cefarius dialogo r. fic Chryfoft. Theophyl. & Eu-
thym. Manifeftümque & certum Au guftini, Cyrilli,
Theodori Mopíueft. Theophyl.argumentü non po-
cuiffe ignorare , vbi eum pofuiffent, qui paullo antc
longé remotior , nemine nuntiante mortuá effe no-
uetat. Cauía ab auctoribus queritur , quam ob rem
quod miniméignorabat,tanquam ignorans interro-
gauerit,varieq; uraduntur, Quidam putát ideo inter-
rogzffe, vt milcens humana diuinis videri non potlei]
gloriá ex miraculo querere;aut potentiá fuam often-

veluti parem ceteris hominibus facit, vt Theodoru:
Mopfueft.Cyril.& Theophyl. Alij,vt omni füfpicio-
ne miraculum careret,quod fuüfpectü videri poffet,fi
oftenderet fe fcire;vbi efTet, quafi inter ipfum, & La-

cafionem fepulcri demonftrandi omnes, qui aderát,
mitaculo interefsent , vt Theodorus Heracleotes,
Leontius,& Andreas Cretenf. Alij,vt fe ad opinioné
adftantium Iudzorum accommodaret , qui non nifi
hominem eum effe credebát, vt Amphilochius Epi-

Alij fimpliciter vt vtramque naturam , & humanam
intertogando , & diuinam mortuum fufcitando de-|
monftraret, vt Euthymius. Alij allegoricé Chriftum
ignorare Lazarum mortuum , quiaignorat peccato-
res, quibus al.quando di&turus eft , Nefcio ves, vc Au-
guft.& Beda;fic interrogauit, L£dam vbi es ? |
— Diemnt ei,Domime veni G vide)) Non dubium quin
verbis Chrifliinterrogantis,vbi Lazarum pofüiffent,
crecti in expectationem fuerint futuri miraculi ; ita-
que auidé inuitant ; vt veniat, & videat. Hoc potiüsl
verba pra fe ferunt , quàm quod Chryfoft. & T heo-
phyl.ex illis eliciunt putaffe,quiaderant, non ad faci-
endum miraculum, fed flendum amicum füum ad

amabat eum, . |
3j« Et laerymatus eff tefus.) Exfi Euangelifta nó dicit|-
Chriftüad fepulcrü ab iis,qui aderant,adductá fuiffe,
intelligi à noï)is voluit. Etíi Chryfoft.exiftimat, cüml.
fleuit, nondá ad fepulcrü venifle gropter ver. vt opi-|-
n0r,38. Ergo cüm ad fepulcrü veniflet Chrift»,lacry-
matuseft. Quid auté,& quam ob rem lacrymat? fue-

rit,queritur. Suntqui exiftiment non Lazarü,fed Iu-

À.

zarum cópoftta res eíset, vt Chryfoft. Alij,vt per oc.|.

E !

quíq; teftes fuére miraculi , cófefsos priüs fuifse La-] -
zarum veré mortuü, víque adeo,vt alij Chriftilacry-|-
mas tanquam amoris erga illum teftes collaudarent;|
alij reprehenderét; quód cüm tam amicus cius efset;|

CIOAN. MALDONATI COMMENT. — .

908

B

linterpretati funt,non

daos,qui aderant,lacrymatum effe;quód eorum ani2
maduerteret incredulitaté, fcirétq; etiá vifo miracu-
lo nó effe credituros, vt Andreas Cretenf. Alij com-
munem deploraffe infirmitaté humanz naturz pro-
pter peccatum in eum locum addu&z;vt Cyril.Ale-
xandr.Alij non fuifse lacrymatü propter Lazarü; quo
enim modo cóueniret, vt fleret eum, quem cótinuó
fuícitare vellecfed lacrymacá fuille.propter lacrymas

moueri, vt Ícribit Theodor. Heracleen. Idé fere do-

.|cent Mopíueft. & Auguft. propterca lacrymatáü effe,
vt exemplo fuo doceret nos in carorum funere intta] .

modum quendá indulgere lacrymis. Inuenio qui di-
cant ob Lazarum quidem lacrymatum eíse;nó quód
elset mortuus , fed potiüs quód ad declarandam glo-

id eft à loco requietis,in quo erat, ad locum miferie,
à portu,in quem tutus euaferat;ad altum, & tépefta-
tigu's plenum mare reuocarc. In quam fententiá ele-
ganter Ifidorus Pelufiota difseritin Graca Catena,
idémq; quáuis dubius Rupertus fcribit.Ego non du-
bito,quin Lazarü ipfum fleuerit , quéadmodüIudzi

inquiunt;quomede ama

effufas,quamuis id Euangelifta preterierit.Quemad-
modii ergo ante carum , Iudzorámque cómotus la-

tenuit, cüm cas , quemadmodü & affe&us omnes in
fua haberet poteftate? Vtebatur nó folüm miraculis,

Ifed ipfis etiam lacrymis ad diuin& gloriam , oftende-

bat íe Deum efse,qui mortuos fufcitaret, hominem,
qui lacrymaretur,vt Euthym.ait. Bernard.ferm.26.in
Cant. Fuerunt, inquit, lacryma ile tefles profefo nature,
non imáces diffidentue.O ftendit rem non efse compofi-
tam, veré mortuü efse , quem fufis vbertim fleret la-

vt amicitiz fatisfaciat, Lazarum fufcitare. "T
36.37. Dixerist erg Indai, Ecce quomodo amabat eum.)
Non eft litteralis,fed moralis fenfus, quem Augufti-
nus,& Beda tradunt. Quid eff amabat eum ? inquit Au-

quafi propterea amauerit , quia mortuus peccatorü
períonam gerebat. Verum ludei Chrifti erga Laza-
rum amorem intelligunt , qui lacrymas exprimeret.
Illud quzri poteft , cur rem tam minutam,támque
parum, vt videtur, necefsariam Euangelifta narraue-
rit. Credo fignificare voluifse quàm varius fuerit de
Chrifti lacrymis Iudeorü feníus ; alios eiusamorem
admiratos dixifse, Ecce quemode «mabat eum;alios con-
trà inde calumniá nexuifse, Non poterat bic , qui aperwt
ecules ceci nati facereyvt bic non moreretur ? Deinde voluit
Euágelifta fortafse docere omnes Iudeos;qui aderát,

mori permififset,cüm impedire,quo minüs morere-
tur ,videretur potuifsc. Plus enim fuifse ac difficilius|
oculos aperire ceci nati, quàm hominé egrotantem]
à morbo liberare , atque illud ante fecifse , potuifse
igitur & hoc facere, vt Rupertusait. Non fuilsent

mirati,

eorü,qui aderant,vt oftéderet fe eorü lacrymis com-]

riam fuam, eandémq; Dei cogeretur fuícitare illum,['

ïefïimi in hac re au&tores,Ecee,| -
4t eum ? Cómotum auté fuifse]
ad lacrymandá conípectu fepulcri, & quod credibile] -
fit Lazari forores fimul atque ad fepulcrü veneruni|
inlacrymas more muliebri , & flebilé vociferationé|

crymis fpiritu infremuerat , ita nunc & earü fletu, &|
|fepulcri cófpec&tu lacrymatus eft. At curlacrymas nó

crymis. Oftendit fe illum , fororéfque cius fingulari-|
tet amauifse , iraque non vt laudem fibi quarat , fed|.

guft. nen veni vocare inftos , fed peccatores ad pautentiam,| .

i

C€ur Chri-

mas non
cohibue-
rit

Cur hzcin
Ípecié mi-
nuta nar-
1et Euan.

elifta,

Yer.37.

Sup. cap.S |
$ ——

" E V
]

FPUS

ftuslacry- ] -

*
- ; d : N 3
& E ULEDTEPE II

A

NESUSGSONUNS URRU

x ao
qus of
fl us
ramo
tüy
,)tui!]fäf
qrum vi
of
;glufriïLHZï
qdhunnit

Iuäzommfffcidi" l X.

9d

I

lrind. de, 100
; , 1

dum D«
?calumm'«

l
"
ü

Jatit. poern At
l f g

je at

st

"10

tm

Cut r
Chrfts

NURU
fff po.c;ofu(

'ïdæöfquc

um mj
li
;cxponit.
lum ad
jcüm po[ïE
fnfi vidé
toninrc
iptopt
tnteman
oruum,
itim a
R

m

/cumzum;

mortuoc
hiterthyr
V at
38 [

anïum.*] :

Xu*ixmm. (

Memue- infemy

U

Vetits
Idem f
locam
Ttdixer
lcyma
ceberi ]
icinter
- Rimotis

« x..lf PU

, t
b
:

i
Y ^ lantanss L |
*m x&uhniqä :iï.i

G ^ .t
.'ix -'Eu ml

TIN? hons ,
DOlLZer ,
v |
v ! |
anasdemas i
LIUM WUl
[ &m;k,.wl
) l
» a. A^t ul
sb o d)
4 i
mamm a l,
a UP

TA ^fíaiar
m BUULHMI '.QAM
*

lendicni ;';*acmn:',

" r )
AC TOORRUOM) -

, L
D Comans
ll : *, |
p o
: " '. qemmar n ) ü
T 13 .a...-'...«mo ,
f ^ ? UNE
As

"T
* As lum qq-vw-,;.s 'n:n
" u;i m lwlki !w(
D

v 1 À
( otm corm
;2 gi'x.rwnm.zw ;

a Lqetr Sammami
ww M**"W'f]'
l
;.m.m am l,,/ja, [

; M wà ul ii i t

(
[
Lt
FTU ;
22 ^m
? non as
*

;
5 4 BM
d vt H
lälä F UM Vib u i
m
se hn
a( to P '....WM.'Q
a W dl wl '*"; I
*y

À

4 l
* ul :
n m
:,m.s.zwk'*z"*", |
, |

fcrt. ï
ia

"
nmam '!*T.';
51 GJ'—-*'* L uanf
, ^

d
'Jr:sägæmmmv |

dIudzorum
mos in ca-

lániando.

& 10.

j1.32. & Tf.

J77.209.

Traf. 49.

Chriftus

* rit.

tht Rl

. . , ( 1
itantagrauitate hominem, s 39 & eio(ooinoy J'aupddy,

Numer.to.
Il & 2116
Píal.77. 15.

NumCert. it.

ilium admirantes fubreprehendunt, quód noluerit,
Veiuepan

"(enfu videtur & D. Auguftinus intellexiffe.Ceterum

Sciní w

209

910

mitati, ixïlïïibn: Cyrillas, & Leontius, fi quis alius
lacrymatus fuiffet , mirantur lacrymari Chrittum

ita maiorem efle eius erga Lazarum amorem argu-

fi íciuiffent lacrymari Deum? Miror grauesaucto-
res Cyrillum , Theodorum Mopíuett. Chryfofto-
mum,Thcophyla&tum, & Euthymium fic hunc lo.
cum interpretari, quafi Iudzi non argumententur,
ïsex. czco curato potuille Chriftam cfficere , vt Laza-,
irus non morcretur ; fed é cótrario ex lacrymis Chri-'
(Li cius erga Lazarum fingularem amorem colligere;
examore probare cum non potuifle facere , vt Laza-
rüs non moreretur ; fadurum enim profe&o, fipo-.
tuillet, cüm rantopere eum amarct, vt ad cius fepul-
Icrim vir tàram profeiIus grauitatem temperare non

fpolfct à lacrymis.Ex hoc veró rurfum;quód nou po-,

calumniari, verum vtique non fuiffe; nam fiillud
fecitlec, & hoc f:cere potuitfe, Iudzorum proprium
dum à Dco facta fuut; ea , quz facta funt in dubium,
Icalumniámque reuocare ; fic in de(erto murmuralle,
Percuftit petram , €97 fluxernnt agu , Q7" torrentes inun-
dauerant.Niquid qg* panem poterit darc,ant parare men[am
popzlo [5o ? Non dubito fen^um effe contrarium, Iu-
dzófque quamuis Chrifto iniquos cófiteri, potuiife
eumimpedire, quo miïüs Lazarus moreretur , cüm
ceci nati oculosaperuiffet, vt T heodorüs Heracleotes
exponit. Itaquc nó ncganteius poteftaté;fed confi-

uo

cüm poflctamicü fanare, antequá morcretur.

non intelligebantilli;inquit T heodorus, Chrifti có-
iliásptopterea noluit facere;quod minus erat, egro-
trantem fanate , vt faceret quod maius erat, fufcitare
mortuum,quo miraculü certius effet; & illuftrius. Si
:nim zgrotum curauitico dicere calumniatorcs cias.
potuiffent naturaliter, vt m ultos alios egrotos,fuifsc
cnratam ; quod de fuícitato quatriduano, & foetente

| Cur iteriicnimus, Caufa liic quzri poteff,quamobrem rurfus

intremue-

mortuo diccre non poterant. Qw noluit facere , vt non
moreretur, inquit Auguftinus, ?ba: eff, q:wd fethurus est,

vt snortue [ofcitetur. l

38. Lefus ergo rorfus: fremens in femetip[o,venit ad mona-
mentum.) Quid fit fremere in femetipfo veríu 53.do-

infremuerit hoc loco.Cyrill. & ceteri au&tores, quos
veríü 3.diximus fremendi verbum expofuifse ita, vt

mentantutr, quöd vit tam grauislacrymarctur. aidi

caerit Lazari mortem impedire,miraculum czci nati-

