4 iuerfum effefenífuüm. Quem ego fenfum idcirco ma-|
. "gis probo, quiaetfi vterque verus cft, hic vi-
dctur efleadid, quod agebatur magis accomn&'o-[
datus. Nec enim id agebat Chriftus , vt doceret|
quam ob caufam panis ille de cxlo deícendiffet, fedi
vt oftenderet quid inter vim , atque naturam hu-
ius, & illiuspanis intereffet , quod illene vitam|
.|quidem corpori vltra conftitutum à natura tempus|
darepoffet; hic vitam aternam animis ctiam tri-|
|buat. Explanauimus fingulaj verba horum duo-
rum verfuum; teta nunc fententia declaranda,
|qux in vulgaris quidem illius, . fed difficilis ad-
.jmodum quaftionis explicatione. fita cft.. Quo
.|modo verum fit eos, qui manna comederunt,
jmortuos fuiffes eos verb, qui hunc panem, quem|
|Chriftus. pfollicetur, comederint, non effe mo-
rituros, Cüm enim duplex fit mors, corporis,

& anim&; fiquidem de morte corporis agitur| —— F

lillos , qui m&anna comederusut, mortuos qui- (

qmubveLi6 521

Chrifti, quod panis hic de celo deícendensap-

o pelatur ——
E ! —

n

fj

ponrett
il com
duine
jptct
mudte

voslim
du
ts at
ideder.
EO
i.
M
Agutn
WIRER

iisje
ii

A 706 C DHIN:IOTN CADPR h AO 7907
!',l"'*äfw pellatur , tiae in lacramento , fiue extra facramen-; À folam vim,& naturam imanng conlideres, neminem
Wi tum;alió quocünquc modo comedunt. Side morte| lviuificaffe, fed omnes mortuos efle. Contrà vero,
n h i animz, neceos omnes,qui manna comederunt, eff2! — |quamuis mult moriantur ,qui corpus Chrifti fum-
LT E mortuos; nec omnes, qui corpus Chrifti edunt;non| |pferunt , tamen non propterea mori ,uqui,a fumpgg- i u
W eh D mori. Nam Mofem quidem, Aaron, &Iofue manna| [|runt,;fed quia,vtait D.Paulus,malé intghgncqþpe—fuxgä ;7 ;;";;*h
ALE comediffe , fed tamen mortuos animo non fuife; &| — |pferunt;aut quia fi digné fumpferunt,in eo ftatu non| .. :
Mi ^ |multos exiis,qui corpus Chrifti comedunt,morite-| |perfeuerarunt, fed, vt ait Petrus,tanquam cans rewer- i-epift. ]
M n (tari D. Paulum r.Corinth.ir.3o. I.d"' inquit,Jnrer vos fes x.:d voritum , «7" fuis la.m'm volutaþra lnti ; ad peccataj^
Bd ( multiinfirmi, c7 in;þea;!le:,(f dormiunt multi, Latini o- : rcdlcrttnF : corpus Chrifti per Íe vim habu;ifc in per-
Tl mnes auctores , fi minüs queftionem explicant,ta-| |petuum illos viüificandi. Vera hec eft fententia, fed
Wt men omnes tta&al.*:t;Grqcos.mu*or hormncs. ahoqql non credo verum fcnfum htxnus. log effz. Duo igicur
TM perípicaces, non m.fi vnum ,aut alterum l;uxf:cr atti-| B jin ea defidero; qltcqu quód de fola morte animg .
Qüi n W | |giffe. Tribus modis r.eiþondcrïfolet primümnon! [agiputet, quod'ego ideo probare non Eoifum,- quia
as comparati panem pani, fed períonas Pcrfoms. Narn non dubium eft vo.lmfï'c..Chnftum ex ch;:&q, tan-
T morz'zul quodattinet ad vnum, & altcrumnpaqcm, neu.trum,. ;)Ll'alm, ex ïgc culdelpu conuincere Iud;qs ;non ?utþ.m
UM neque manna, ncc;&um ,quem x.;,h.rlfhls pqlhcetug Tonänclzl etgü de 'l(l)'la mogte ammfg ?/gli?t.wg c.::amm;
TX |vitam corpori dediffe; vtroíque enim mori , & qui modo probare illis poterat patres ipforum animo
i. j illum tunc comederunt , & qui iftum nunc come- tuifle mortuos? corpore autem mortuos fuitle ne-|-
M dunt ; vitam veró animi , 1 non recté Íumatur , neu- kgarc illinon poterant.De morte igitur corporis agit.
fradd | [tram; fi re&e , vtrumque przftare. Difcrimenigitur| — | Alterum eft , quód huius fententiz auctores nolint !
*'ïum | nonrerum , fed perfonarum effe ; quód qui manna| - hic de corpore Chrifti agi fumpto per lacramécum.|.
- -t - illad comederunt, plerique malé comederunt, nihil| |Quod paullo poft ver. 53. fumu; refutatüri. Credar
-t PU laliud ineo, quàm corporeum cibum intelligentes;| C [interim le&or , aut fi non credit,ex illo loco difcat
i propterea fpiritualiter fuiffe mortuos:fi bene,& fpi-| |vtroq; modo de corpore Chrifti agi, & in ffæc.ra;.ncn—
38 Ri titualiter comediffent, credentésfe noncorporeum| — |to; & extra facramentum fumpto. Veré mihi viden-
9t nl ! rantüm cibuim,fed etiam fpiritualem, nempecorpus| jtur quaftionem explicare , qui r&fpondent agi fimul 2
A — . |Chrifti comedere;morituros non fuiffe fpiritualiter| — |hocloco de morte vitáque corporis , & animz ;De,vïäq?ïäf
m | verg.. |Hancvim habere verbailla parres vejfrr, id eftquibus| |morte quidemvcorporis, ciüm Chriftus dicit ver. 48. poris, &l
TE « vos fimiles eftis,homines improbi, & increduliman-| |Patres veffri manducauernnt manna «m deferto , e mortui a cet.
i, iomd | ducaueruht manna in deferto , €7* mortui fant. Nam Mo-| — |fnnrs de morte veró animz, cüm dicit ver.5o. Huceff.
i, fl fes, Aaron, & Iofüe, &fi quialij virifan&ctimannail]| |pams dec«lo defcendens, vt fi quis ex ipfo manducauerit, non
m lud'ederunt, & mortui nonífunt ,ij patresveftrinon| — |weri«tur. Itaque fenfus eft ; mmanna non potuiffe darc4 !
nu, t erant, noftri erant , itaq; deillis D.Paulus diciti.Co-| — |vitam corporis; huncautem panem dare vitam ani-
mokdird, |- tinth. 10. 3. Patres noffri omnes eandem e[cam. [rritualem| D |mz ; quod multo maius fit. Mifor hancíententiam|
vatetito zij f manducauersnt. In hanc fententiam interpretatur D.|| hominibus non mali iudicij ideo n6 placuiffe , quód
Lermpn p T Auguftinus tra&t. in Ioan. 26. & qgi cum fccuti funt, non intellexerin.t, quomodo diuerfo genere mor.ti.s,
Mu multi,vt Bcda',St'rgbus:,aut quüïquls auctoreftgloffe;] [Jacvitz vnus panis cum altero. cgnferatur. .At uiin
x quam vocant,ordinarie,&,vt videtur Rupertus, Re-| |eo meo quidem iudicio non folàm fïntcxgt.la, ed vis
deiie futatum hoc ab aliis pofterioribus auctoribus eft| |etiam, &þel)cagan.txa tota cqnfïült,quod nóineodem
ml manifeftum effe Chriftum hoc loco non c.lc.p,crfo—- genere,fed in mn?orc,—maxoräq; comparentur. Man-
n | ni.s,fcd de rebus agere; nec nos cun.lganuqms.llhs pa-| |nanon potuille vitam dare corPonbug, ngd minus
'»":-—;;r&'zmraääi' tribus; fed panem cæle&em.,quem ipfe Promlttebat, erat; pangm.hunc ,quem Chm!ï:us' promittit , vitam
snpm cum manna conferre. Deinde depatribus Iudzo-, — |etiam animis dare, quod longe maius eft. Hac cf:
il rum in vniuerfum agere: cum enim Iudzi dixiffent; — |qua in his verbis occulta latet argumentatio à mi-
a TPatrei noflri manducaneriót mannain deferto, [icut (eriptum E. |nore ad maius pér negationem , & à maiore ad mi-
n ] : Q:/?,Pan-em decelo dedit eis manducare,vex.31. Chriftum ad| — |nus per affirmationem. À minori fic, Manna non
U u ] léa Iudzorum verbaalludentem refpondiffe, ver. 48.' — |potuit vitam dare corporibus, quod minus efi; ergo|
11j D - 1 [Patres veftri manducaueruont mavna im deferte , «* mortui| — |multo minüs poterit vitam eternam animis dare,'—
: "W fant, ludzi autem de omnibus patribus fuislocuti; |quod eft maius. A maiore hoc modo , Panis hic qui
jj C;W;'ïf NER fuerant ergo & Chriftum de omnibus loqui. Rem| |de czlo deícendit , dát vitam animis xternam , quod
;f*v'ïf"*"':'i':'þ"',n!fi ego tam perípicuá effcarbitror,vt multisargumen-| — |eft maius; dabit igitur vitam corporibus , quod cft
qum isopus non fit. Hoc dico,perfuafum mehabereD.| — minus ; cámque ex effe&u afítimari panis debeat,
g ibem Auguftinum, fi noftra fuiffet etate , longéaliterfen-; |multo melior,magifque expetendus hic panis,quam
j aüfäm fuiffe, hominem omni hereticorum generi| |mannaeft. Gratia veró in hoc cernitur , quód in ge-|sotec chii-
smietn 'nimiciffimum cüm videret ad eundem fere modum| F |nere diuerío comparatio fiat , quod lcpemonuimus Vosdie
, ous d Caluiniftas & hunc, & illum D. Pauli locuminter-| |Chriftum facere folere, vt Iudcos catnales homines & genere
Jäeclzräfïda,i 5 oretari, Meliüs alij refpondent, panem cum pane,| |Arebus corporeis ad fpirituales traduceret. Dimitte Ro
;jdifïüihsa&,' non quocunque modo , fed vi, & natura fuacompa- mortuos fepelir: mortuos fues , Matth. 8. 22.alteros mor- |
i d. N rarisagi autem de fola vita,& morteanima,noncor-| [tuos animo;alteros corpore vocauit. Er omna , qui bi-
M . »otis. Quo fenfu nulla fit in quaftione difficultas] — |berit ex aqua bac; fitiet itertum ; qui autem biberit ex aqua,
d j Nam etfi non omnes ,qui manna manducauerunt.| — |qwarm ego dabo ei , non frtiet ib eternum ; .Plriore locg de
g d mortui funt fpiritualiter anima morte , tamen quóc| aquacorporea/fecundo de fpiritualiiitémque priore
" op? à : animg non morerentur id eosnon ex qu mannz,| |defiticorporis, fc,clqndo gle fiti animz lpquxtur : ü;-»
ii d ted alia ratione fUIlTG-COIai;cx1t*os ,quianimirum vn2| |prac.4.15. Eodem inodo illud gxPlxgagixnus Matth.
;?Offiïü y T cum mána Chriftum, qui per manna fignihcabatur,| |26.29. I:Jon.b:bam' amodo de boc genimme vitus, v[, im diem
..Cm Crpusg ; .küde cum caritate coniuncta ihmpferunt. Etenim f lä"mï cim ilud l:zl:;zmv fualn[mm nouuæ ( regno p4:rg merl

[

. JQuomodo

Á

' An Chri-
ftus hunc
panem in-
tellisat
MU ^
ausiar fi-
1pD ml & core,

eri viraml & loco magis congruus;fi dc vita ctiam corporis in-

dare,

*

corpori vi«
tá tribuat
CO!'PUS
Chrifti.

M

Ad Heb., ».
17.

'Iean. 14.5.

jduobus modis, primum, quia dü vitá, id eft gratiam

708 :

rcliquaeft , àn Chrittus intelligat panem illü;quem
pollicctur foli animz;an anime timul & corport v:-
tàm dare? Huius quidem fententiz au&tores de fola
wits animz hoc intclligants fed plenior eric fenfus,

telligamus, quafi dicat manna folam vitam corporis
dare nó potuille; liuuc veró panem nonífolüm cor-

quód ftatim Chriftusdicat , E ero refn/citabo. cum
i noutfetme die, Sed explicá&dum tamen eft, quomodo
hic panisanimo , quomodo corpori vitam przbeat.
Animo quidem quomodo przebeat,non dithcilé in-
tclligitur;fiuc in facramento fumptum;fiue extra fa-
Icramentum per fidem, & caritatem apprchenfum;
càm enim Chriitus ipfe vita ficneccife eft; vt eorum
animos, quantum in ipío eft,gratia viuificet ; à qui-
bus fumitur, vt Leontius interprctatur.Si quis obij-
ciatnó omnucs,qui corpus Chrifti fiue in facraméto,
fiuc extra etiam recte íumunt , vitam zternam con-
Íccuturos:quot enim quotidie videmus homines re-
&é credere, bene viuere, fan&é corpus Chritti fu-
mere, poftea aut Ecclefiam Catholicam deferentes,
aur in ipía Ecclefia Catholica mutatis in prauii mo-
ribus, ft:nc penitentia mori;atque damnari? Omnes
in hoc au&tores coníentiunt, eflc hoc de corpore
Chrifti,quantum in ipío cft, intelligendum ; quód
enimaliqui animz mortem fubeant , id eft damnen.
tut;id nó dcfectu corporis Chrifti ; fed ipforü culpa
finqui,vt diximus, aut corpus Chrifti digné non (g-—

catis. In hoc igitur comparatio verfatur, quód mána
natura fua non dabat vitam corporis,nifi ad breui(Ti-
mum tempus, interim dum confumebatur , digere-
batürque , idceóque immortales homincs reddere nó

|poterat. Hicautem panis natura fua vel íemel fump-|
Jtus vitam praftataeternam; ita vt qui eum edunr,;nifi
lipfifefe velintoccidere, nunquam fintanimo mo-|.
|rituri. Loquimur autem de morte animz meta-

phorica, ideft de condemnatione, quam Ioannes
mortem fecundam appellauit, INNam morte quidem
naturali ctam impiorum animz immortales funt.
De vita corporis maior eft quzftio, quemadmodum
corpus Chrifti corporibus notlris eam tribuat, càm
non minüs nos,quàm illi,qui manna olim comede-
rüt,corpore moriamur. Quemadmodum animi , ita
ctiam corporis duplex eft vita; altera fpiritualis , &
metaphoricas duplex item mors aitera alteri vite

9is Chrifti corpu' ; quàm vetus illud manna tribuit,
quamuis poflit natura fua tribuere,fi vellet. Sed mo-
timur omnes,quia f'atutum eff emnibus bonmbns (emel
meri. Vi fpiritualem;id eft felicem illam;atque bea-
tam imiortalitatem,quam beatorá in celo habebüt
corpora,manna non dabar;corpus Chrifti dagídque

animo tribuir,tribuitilli pignus, & veluti initium
quoddi beatitudinis,quevita eterna nominatur.Bea-
uütudo auté animi redüdatin corpus;ficut & merita
illias in illud redundauerát, vt docet Auguft.in epift.
ad Diofcorum. $6. Dcinde quia corpus Chrifli cüm
propter hypo&ariää cum diuinitate coniunctionem
vità in feinfinita, & dinin& habeat , cam cóta&u fuo
corporibus noftris ingenerat,cüm illad re ipfainEu-

CIOAN. MALDONATI COMMENT.

Alterain hac ipfà cxplicationc quaftionis quzítio| A.

poris, fed ctiam anim vitam darc. Hoc confirmat|.

imeliorem,;pra'ftantiorémque tranfmutat; itacorpus
Chrifti à nobis lumptum carnem noftram ex mor-| -

muntjaut pofteaquam digné fump/erunt , vitam, &|
gratiam, quam ex illo hauferant;nouis perdunt pec-|-

| ;dUHS ? q"iïääc cam fæïc quidem rcpetita, Cxplicatä-
j ' : i. )
li hzc verba funt. Eadem ad vos Lib- .
Ad Philip.
3. 16 ,

refpondens. Vitam naturalem corporibusnon ma-] ítimat, ipía iteratione verborum auditores prouo-|

chariftiz facraméto fümimus. 1taq; femen corpori-

709

poftea,non quouis modo, ficut danatorum Corpora;
fed peculiari quodá modo refurgant, ad eum nitnirü

morté fecundam;id eft ad fapplicia,fed ad beatitudi-
nem,& vii zternam. Hoc fibi,vt Opinor;vetercs illfi
auctores voluerüt , cüm ex eo probarüt corporü no-
jftroná refurre&tioné,qubd carnern Chrilti in Eucha-
riftia comeditfenc.Quo arguméto Ignatiumvíum lc-
ginus in epiftolaad Epheftos,di vocat corpusChri-

véfr, medicamentü immortalitatis, antidotum cótra
mortem;itémque Irencum lib.4. c.34. & lib. s. con-
tra Valent. Tertullianuminlibro de refurrectione
jcarnis ; & Cyprianum in lib. de czna Domini, Gre-
gorium Nyllenum in oratione Catechetica cap. 58.
Oyrillum Alexandrinum lib.4.comment.in Ioan. c.

bus noftris quoddam immortalitatis im primit; quo]

medum, quo corpus ipfutn Chrifti refurrexit, nóad

ifti in Euchariftia ezpuauor d Savacias, ailid lov u $a. ]

I4. & 1$.. & lib.1o. cap. . Apollinarium in Greca

in terram, atque putrcfa&tum germinat ; fic prorfus
jex corporc Chrifti vim quandam veluti feminalem

redacta refurgát, & quodammodo renafcátur.Docet
Grcgorius Nyffenus,ficut modicü fermentum totam
maffam calcfacit, atque in aliam quodámodo naturál

Catena citatum. DocetIrenzus,quemadmodum inl.-
grano frumenti vis quedam genitalis eft,qua ia&üm|

corporibus noftris accedere, qua ctiam in puluerem|.

Refurres
&io corpo«.
fum ex có-1-
munione -
Eucbari&ic;
Probata,

tali immorralem efüicerce. Defcribam. Apollinarij
verba, vt hzretici manu etiam Icriptis auctoribus

w'avxfæn*r,e; p df hs (2p10c dur£, dl oe1 ydpsx av ilve(g
, D y & P^a e 1
(apxi, xaleisrs(o v (g. Go pE iv SavaQQu, vuu d 69 Cocmoide
AV ela, capE ae teu(a , x 0 uovolerte eic Qdv djg Tfic dya-

!

kipyaUnc xe9* émolooiw.
ji. Ego um panm vinus, qui de c«lo de[cendi , f qui
manducanerit ex boc. pane , viuetin eternum.) Vide qu£e
diximus veríu 3). & 3. & 5o. Sepeenim hzceadem
repetit verba , quód in corum intellectu mométa fa-
lutis nofizz verfentur. Agcbat cá hominibus incre-

que crediderunt. Cyri
ïdicere Paulsm ait (2"vebis tntum,comibinen moltfü,aötþ-
frss u t puto , Córifli verbis ita perdetlus, N am quemadmodis
ersditati yulnerum not vnis, [ed varia viciffim remedia cen-

gfertur neque (emel, ]Ed fiequiter appofétis remedzs molliun-

Mursfic duro animo varia quedamc7 frequems accómadandal.

idotirina eff, Volebat etiam Chriftus , vt Euthyrm. cxi-

care, vt eum de eorum feníu interrogarent. Putat
Lcontius panem hic appcellari 7cy Acfoy. &&2 Üoezrli-
aov 7ic Aoyic verbum Dei, quoed animam nutrit.!
Sed incliüis idem au&or poftea,& Ammonius,Chry-
foftomus, Theophyla&tus, Cyrillus de carne Chrifti
Interprerantur, & ca quidem in Euchariftianobis!
data, Statim enim fequitur , Fanz quem ego dabe , care|
med eff pro mundi vita, ;
$iquis pandncanerit ex;boc pane , viset in eternum.),
Vide horum verborum explicationem verfu prace-
denti. I!
Et panis ,quem ego dabo caro viea eft. pro miundivita.)
Greca exemplaria legunt Kaj dtGc 44 iv d9 dure , 9
a'oc'pä p 6275v 6t d w O äp TPCT stócjue Qusc. Uanis at-
tem, quem ego dabo, caro mea eft , quam ego dabo|

tij lécus ex
^ hei : ; manufcrip-
z d ^ j - r 3 j .
-Confutcntm, €0 t6C'Iy w;ro?xav&: T& Aclsu S«g 7rp6C djto- to Vatica-

] 5 fv 1 ^ * l
[epa-S-eranc qu']p d 'wiayisuc, ) vdqc atv douje (SpEiv dya.-| -

E
Apollina-

pro mundi vita. Sic etiam Theodoritus in commen-

ics 5

D

tat. ln

od
ähgm
gmel

| fesD

BXOUP
Ut
i

x

fäiuï-gmcntc
L. ]li letc

ketesid

ia

| lt fm.!l;ülflïüäll
ïä.*ü?[ï.m'ih:;mmen
ULLUR /
wmfcmmcroF
At ittt n
) lP.tct:rcm
Mmie tot
l
|rnob

m
EE
: [

coreR D

^
,.

,'"x"". ^ )N
Ym
-:;zzcomns ^U
s f-' Lm'; |

" li
TAE
l

N^T
22!u hr
"L

Qv
;De:ni:zi, G!J-l
Og

UC 35 ;
b ».RP. jöl
Nttin lu.c

" ) ;
P JM | ,
Mil
l .. L m'l
Hitelbmn ]
hs) —mcææï:äm,
i i
ninar, :' 4
QUE
: & 4

I

» , H
TP a "^ 4 D 1
HEL a^E
( UMA ^ M
WW VAU 41l
"

hMP Ea ls
b.—..u.dnnl*gwþäs
^ i
" hat ass
" wvl V lus

É .
: P
MH J'N('»,H,gnnp'w Xa'f.',
CM 4,,'"&.2['; (^
i M

"ipfien (l
U tf I
Wi y Wil A*l'vbgciru)f"a
L

F t
» g Ju

. &
' .MW'; .57:0 ,uL.

"
bà o 7*"
0 CU U
: I

lb A t

, ./ .' ECI
(tt 4t T Ut
^*

| *

LDLASAS
Ài u n
ia um
' ),!
, q"'4
"3817
:ne"mv ;.-cc"ii:»
4

j l
ii
a pntm M H
Jl- L d o
""a 4 ,
"T *,""i"'i":
(s 'l
!

l
TT 15-.-5'1:.,;x
! .AUL...'.»&'.'J*..»--(

. hod
vonetint, PA
x"yduzd, Vr
i J '

r L MA
E 4m iil
:iu'z!o .El»uv,» u 1.'41 :

t ,fi:*/f;'fï*v'"'»ä

Í :;
mgmm&g
' l
p
T
F Á
; 1
qutti uml
; ; »
lm
w ldu
;;::Ag.v.),»»»»o
Pf Püïät
6!J:'"'. i Ax,
g i Wt
"T l '
um
um
m ïï
! |
::;:Js:(,nnf'x! |
m
"IN

l

T '5 Mw'f I

i, ! þ E ! Q
z WA LE
i& '*!ïm-f:.h e

ï BI

|ficandi.

E5
E TT TA

Caro Chri-
[ti propter|
hypoftati-
cam vnio-

Íinem vim

habet viui-

De facra-

Imento Ea-
chariftiz

"h:t:c verba
efle intéi-
ligenda

|probat.

- |fignificat priüs non cgiffe de cacne ftra,cüm Íé panem

i heretici fünt;malignósfi Catholici,temere mihi fa-
Icere videntur. Sed de ea re fope diximus nos ver. 5.|

fpirituali extra facramétum fumptione intelligi pot-

710

tar.in cap.ri.Ieremie, Cyrillus, & Grecus Theophy-
la&. legunt , & codices Grecé manulcripti » quos vi-
derim omnes. Chryfoftomus tamen non videtur le-

di vita ,codémque modo Latini omnes auctores le-
eunt, Cyprianus libro de oratione dominica, Augu-
itinus,& Beda. Senfusidem. Nam fi quidem fecun-
doloco verbum d«be non legitur, neceffarió ad con-
formandam fententiam videtur intelligendum.Cla-
tilis dicir, quod ante dixerat obícurius. Superiüsíe
frequenter panem appellauerat; cur fe panem voca-

crüce commolita veluti frumétum, vitam, quantum
in ipfa effet , omnibus hominibus datura erat, quod
roprium eft panis, Sicintelligendum,quod Euthy- |
mius dicere videtur , priàis Chriftüm de fua diuinita-
relocutü nunc de fualoqui humanitate. Non enim

appellauit ; fed cüm dixit defcendilfe de celo , de di-
uinitate locutum fuiffe , fecundum quam diceretur
de celo defcendiffe ; nunc autem explicare,quomo-|
do fit panis, nempe quia homo, quia caro eft. Panis
enim eft,quatenus homo; vite, id eft viuificans,qua-

ftaticam cum diuinitate, vt ait Cyrillus, caro Chrifti
vim habet viuificandi. Verbum d4/» prioreloco o-|
mnes veteres , & boni auctores de Euchariftie facra-
mento intelligi volunt; à qua fentétia qui difcedunt,

effe copiose difputaturos, Hoc nunc dicimus , vt de

lit; tamen negati nifi impudenter non pofle, dc fa-
craméto potiffimümintelligi oportere. Nam (: pzo-
prietarem verborum iequanmiur ; co ipfo quàd non
iamífe totum vt ante, fed carnem fuam panem cfIz
dicit,oftenditíc de ea fumptione agere,qua licet to-
tusà nobis fümatur Chriítus ,tamen caro eius pro-1
prio, & peculiari quodam modo dicitur fumi; Chri-
ftus,[ProPter carnem. Eanon eftalia, quàm fumptio
er facramentum.In qua quemadmodum non totus
proprié Chriftus ; fed fola Chrifti caro fpecie panis

(ed caro Chri(ti fumitur;totus autem Chriftus per|
confecutionem quandam , quam *concomitantiam
Theoloci vocant. Hoc enim intereft inter fumptio-
Inem Chrifli per facramentum,& extra facramétum;
quàd in facramento füb fpecie panis folum Chriftij
Jcorpus per fe íamitur, Chriftus autem totus propter
corpuss extra facramentum autem per fe fumitur

ftum.Cüm enim fide Chriftum apprehendimus,non

deinde in ingulas cius partes.Q uemadmodum cum

rótum hominem, poft fingulas cognofcimus partes.
Deinde cüm dicit Chriftus, pazz, 7uem ego dabo, haud
dubium , quin vezbum illud dalo fignificet dare ad
manducandum , quorfum enim panis datur , nift vt
edatar? deea igitur fümptione intelligendum hoc
eft , qua caro Chrifti maximé proprié editur. Hanc
efle fumptionem fàcramentalem ne ipfi quidem
Zwingliani, & Caluiniani heretici, qui corpus Chri-

[Quis enim neget,fi modó non infane fit méntis,car-

gere,niü (cmel;pans,quem eäo daboscaro mea eff pro mun-|

Icandum , eftillaipfa caro mea , quamin mortem pro

uerit , exponit , propter carnem fuam , quam nobis|
edendam ad modum panis daturus erat, quequein|

'[mines fani iudicij intelligere priore loco agere de|

tenus Deus eft, Nam propter coniunctionem hypo-| -

nem Chrifti magis proprie vocari panem , & magis
proFri& edi,cüm non folüum fide;fed fpecie etiam pa-1
nis fumitur ; quàm cum fola fümitur fide? Secundo

tum cít. Qua in renon magnopere rlel.)ugnabo lls ddo:
qui ad crucem referunt , in quibus Cyrillus , & Eu- -
chymius eft,vt fit fenfüs, panis,quem ego dabo ad mandn-|
mundi vita daturus füum. Eó enim ipfo,quód bis dicit
dare , indicat fe de diuerfis dandi modis loqui. Nec
cnim pofterius prioris, vt quidam putant, explicatio|
eft; fed potiüs probatio. Docet quippe carnem fuam|
panem elfe vite, quem fe daturum dixerat , quia ill
eadem caro pro vita totius mundiin cruce,quafi fru-| -
mentum molenda, quafi panis pinfenda erat. Inde|
habet caro illa, que in (acramento fumitur,vt nos vi-
uificare poflit , quód ipfa pro nobis in cruce mortua
fit. Excruce omnis vis , omnis fru&tus , omne meri-
tum eius eft. Exeo igirar quod priore loco agit de|
Euchariftia,fequitur in pofteriore agere de cruce. Et]
ex eo quódin fecundo de cruce agit , debebant ho-

(acramento. Quód fide eodem vtrumqy intelligen-
dum eít , non de cruce profe&ó , ed de facramenzo]
intelligendum vtrumque eft. Conftat enim verbum| .
dare prioreloco fignificare dare ad manducandum|
co1plo ,quöd cum pane c"oniung»itur, In crace non|
eft daza caro Chrifti ad manducádum , fed ad patien-|
dum; in facramento non datur ad patiendum, fed ad
manducandum. Cüm ergo conftet primum meme
brum de Euchatiftia inteiligi debere,fi vtrusaque| "
de eadem intelligendum eft, conftat non primum
de cruce ; fed fecundum ficut & primum de Eucha-
riftia intelligendum effe. At in Euchariftia,dicet ali-
quis , caro Chrifti pro mundi vita non datur. Dicet
quidem hoc hereticus, Catholicus nemo dicet.Nam
etíi in cruce pro mundi vitain facriicium cruentum
data eft ; etiam in Euchariftia pro cadem mundi vita
in fàcrificium datur incruentum , vt apud Matth. c.
216.26. probauimus. Vtroqueloco & pronbmen,g«,
& verbum dalo emphafim habet. Primo loco vide-

fignificaturjita non totus Chriftus perfe;ac propries | :

totus Chriftus, corpus autem Chrifti propter Chri-|

figimus fidem primüm in corpus , fed in Chriftum,|.

tur fe Mofi opponerc. Dixerat ver. 32. v/£men ,amen
dico vobit,nen May[es dedit vobis panem de calo, deinde di-
xit fe panem illis de cxlo daturum efle ; ait nunc , pa-
nitquem non Moyfes,fed ego dabo,caro mea eff. Moyfes
enim carnem fuam dare non potuit ; & fi dediffet,
nihil profuiffet. Secundo veró loco egv dabo fignificat
Chriftum potcftate , atque voluntate fua fe ipfum in
mortem tradidiífe,à nemine fuiffe coactum. Oblatus,
inquit, ef£,quia ipfe voluit, 1íai.55.7. GC, Ego pono ammam
meam; vt iterum [umam eam. Nemà tellet eam 4 me; fed ego
gono eam À me ipfes & poteflatem babeo ponends eam,e7* po»
teflatem babeo werum (umendi eam ,Yoann.10.17. 18. O p-

]vifu hominem long?é cognofcimus, non priüs fingu-| F .haud paullo meliore , quàm hereticorum interpres;

las partes , deinde totum ipfum hominem ; fed priüs|-

portuné hoc Euthymius adnotauit,& fide,&iudicio

qui conatur ex iis verbis Euchariftiz tollere facrifi-
'cium , quafi fenfus fit , Ego folus non alius carnem
meam in facrificium dabo. Quod etfi verba minimé
fignificant , tamen vt eam viim habere concedamus,|.
nihilinde hereticus probat. Concedimus enim fo-
lum Chriftum carnem fuam in mortem tradidiffe;
nos eam nonin mortem , fedin incruentum tradi-
mus factificium. IDeindeille folus dedit;jnes proprie
non damus; fed ab eo datam reuerenter accipimus,

iti in Euchariftia re vera effe negant;negare pofsunt.

|& Patriin remiffionem peccatorum offerimus. Ifti
j : .A homines

us

-* E

loco quid fignificet verbum dabe , minus comper- t(i&xidi?gxää
cetc ver

" Mn I rl um ss

lir. :

Ver. $0.
Ver. 55.

quemadmodutm carnes cetera,quibus vefcimur,edi

]cati q«tidem erant. Quzrunt igitur Quomodo fieri

71T

IOAN. MALDONATI

—

qu'()d di-

accipere , figura vmbráque contenti.

|Prp mmfgli cit Pro m»udi vità , Leontius , & Theophyla-|
"uita, qui

&us de refurredione , id eft de vita corpo-
Hs interpretantur. Manifeftum tamen eft vitam
animz intelliei debere; ficut quod antedixit, vr ff
quis ex eo manducaueritynon moriatur & quod dicit paul-

ritir eiue [angumem ,non babebitis vitam i vobis, Quam-
uis ex vitaanima,vt fupra docuimus, vita quoque;id
eft beatitudo cotporis coníequatur. Quód dicit,

Jpsndi, duplicem habet vim. Significat enim carnem
Chrifti natura fua nó folüm his, aur illis hominibus,l

Íed toti etiam mundo vitam dare potuiffe; & vt om-

lo poft; Nrfi manducaueritis carnem fily bominz , ez bibe-

nibus daret Chrifti fuiffe voluntatem,quamuis non-4
nullis iplorum cülpa non dederit.
g2. Litigabant ergo Indat ad inuicem dicentes, Quomode
poreff hic nobss carnem (aum dare ad mauducandum. ) egat-]

inter fe. Cüm fe Chriftus panem frequenter appel-
lalfet,non difceptarunt, quomodo panis effe potfet,
qui homo erat ; intelligentes aliquam latere in eius
verbis metaphoram,fimul atque expofuit;quo fenfu
Íepanem vocauilfet , quód carnem faam ad edédum
daturus etfet , offenduntur; incipiüntque difputare,
qua id ratione fieri poffit.. Càm enim carnem audit
Íent, exiftimarütita eum de carne füa edenda loqui,

Íolent, quod ante propter abfürditatem rei ne fufpi-

id poffit , aut potiis quomodo Chriftus id poffit fa-
cete,homo cüm fit,&, vt videbatur;abie&tus. Hanc]
vim habentilla verba , Quomodo peteft bic nobis carnem
fsaim dare ad mandicandum ?. Qu nonfolüm dubita-
dionem, fed etíam contemptum prz fe ferant.Hunc

dum, ad cangendum , ad conferuandum dare poffet.
Et ad manducandum etiam vnam aliquam partem,

dare pofle intelligebant, toti veró mundo, id eft

telligebant. Cim ilius perona caro, vt inquit Cyprian.
in lib.fer.(erm. de cena Domini , ff m frafla partiretur,|
non omni bumano geners po[fet fmffrceresqua femel. con[uempta
videretur interi[fe veligr s cus nequaquam vlterius vitlumnu
fnpercfet.Coniecturam ego hinc non obfcutam facio
aliquod eos miraculum ex verbis Chrifti animo fin-
xiffe,de quo querüt, Quonodo poteft bie mobis carne [pam
daread maducandum? Scimus id fine miraculo fieri n
poffe;fcimus eum miracula facére folere, vidimus!
nuper panesin quinque milliaà hominum frágendo,
diftribuendóque multiplicatle , carnem autem füam|.
quomodo , quo miraculo multiplicabit? quomodo
efficiet & vt cam omuibustradat , & habere'ipfe nó|

xorle, pughabant. Hebraifmus eft ya3 difceprabant|.

Cl Dixit ergo e Te(us , vfmen , amen dico vobie , nifr
mnándecaweriti carnem fily bominis , «2 liberitis eius [an-
uinem , uon babebitu vitamin vobss.) Yn hunc locum]
quzítionem fzxpe illam referuauimus , num quz[

enim vocant,quafi hominem impotentém & vilem.|
Quo ergo modo pereff bic dare carsem [nam ? Nam vix| -
alienam carnem dare poffet. Et quomodo d sman-|
ducandum dare poteft? Namiin alios vífus, ad fpectan-|.

auttotam ctiam carnem füam,fed paueis hominibus|:

vniuetíis-hominibus quomodo dare poffet,non in-]

.|minem violate accufo religionis. Scio Catholicos,|

lefinat ? Itá fequor interpretatio r
4etinat ?. Itàque non equor interpretationem eo-

rum, graues licet auctores fint,vt Cyprianus, & Au-

bitationem , quód abfürdum, ac nefarinm putarent]
humanis vefci carnibns. Non enitn dicunt , Quo-
modo eius nos carne vefci fine ftomacho , fineim.-

pietate poterimus , fed quomodo poteft bic dare carnem

guftinus , qui exiftimantin eo Iudzorum verfari du-|-

homines fcilicet ingrati , liberaliter & ad edendum,| A |fuam ; & dare ad manducandum , id eft vt confumatur,].
& ad facrificandum à Chrifto datam , nequead|.
facrificandum , neque ad edendum dignantur|

ipfe retineat? Aut f1 nonretinebit " quomodo vi-

nales effent , vt ait Panlus , fpiritualia intelligere non pote.
rant, Sedtam magnum myflerium fatmnm quiddam ipfis
videtar effe, Nos veró magnum qua[a ex: peccatis alioruwm

ipreoftitum faciamus , eo7 firmam fidem myfteriis adbiben-

Quomedo becfieri poffatit ? mevito audinit ,Tn es magifler in

in commentarijs , & Gaudentius tractatu 2.ad Nco-

phytos.

Chriftus in hoc capite de carne , & fanguine fuo di-
cit , de Euchariftia velit intelliei. Eam priüs qua-
ftionem explicemus necefse eft, quàm verba fingula
huius loci edifSeramus. Ex eius enim quzftionis ex-

multis hoc argumentum eft, non folüm Ícriptisin
hunclocum, vt nos facimus, commentarijs.fed pro-

re iuftis in lucem libris. Quorum ego diligentia,
& labore contentus iudicare potui laborem hunc.
meum non efse necefsarium , nifi & locus ipfe mo-
nonpreterirem , & viderem nonnullos etiamnum'
Catholicos cum hereticis hac in re quàm nobifcum

fentire malle. Accidit nobis commode quod ipfis|

uinus, & pleriquc eorum, qui eius fé dil&ïpuïos pro-|

|fitentur, ne cogantur confiteti Chriftum in Eucha-].

riftiz facramento carnem, & fanguinem fuum, qué-|
admodum hic pollicetur, veré nobis dare, negant
agidefacramento. Alij contrà , vt probent vtram-
que facramenti Ípeciem populo necefsariam , de fa-
cramento hzc interpretantur , vt qui Vvicleffum,
& Ioannem Hufium fecuti funt. Illirefutandi, his
nobis refpondendum eft. Impediant nos quo mi-|
nüsacriter, ac vehementer in lizreticos inueha-

tiafe hereticis iunxerunt. — Neminem nomino , nc-

Ício doctos, fcio religiofos, ac probos vitos efse : fed
minimé profecto vtiléjatque fidelem in hac re operá |
Ecclefie nauauerunt, quàd contra Ícriptute fenfum,|
contra Patrü omnium interpretationé , contra taci-|
tü5;immo minime tacitüfed fatis,füpérque explicati]
cófenfum Ecclefie dixerint;atque contenderint hoc].
loco de facramento non agi. Qggd vt benieniffime|
dicam, eft temerarium : grauioribüfque condemna- |
rem verbis,nifi copertum haberé homines beneCa-|

tholicos errore magis animi,quàm vitio in heretico-|

vt digeratur ( vt ipfi quidem intelligebant) & tamen|-

tes nutiquam i tm [ablmubus rebus ilud , Q womodo , ant|.
COgiems , aut proferamis,. Iudaii enim boc verbia efT,eor|
, D o UE x b j a , :
jextremt fapplic can[a,! Ideo Nicodem ettam ctm diceret,

Ifrael, ez* bac ignoras * liorum igitür , vt diximu , culga|
perdetly , étum Dens operetur non quavamus , Quomido, fed|.
operzr [ viam , Atque [crentiam ill; fo!i conicedamus, Mul-|
tis in hanc fententiam verbis Cyrillus co loco diffz-].
tit de aduerbio illo, Quomsdo,contra Iudcos ;idémquej
Chryfoftomus Leontius , & Theophyla&us faciunt].

plicatione cetera pendent. Tracatum copioséà[

prijs etiam in fcholis quaftionibus , & editis deeal -
neret me,vti eam, quz exeo nata. eft, qucítionem|:

etiam hareticis inter fe non conuenit, Nam Cal-L

mur , Catholici quidam , qui nefcio qU'ä'impruden'- —

uet ,fi non viuet quomodo dabit? De De, inquit|Hb«4.c. 1.
Cyrillus, son ffne magna impietate conclamant pec in men-|
tem venit suibil effesmpoftibile apad Dewmn. Nam quodam-|

4637

[
)
1. ad Co-
tinth.2.14.

um
Pa o agf s

rü fentétiam impegifse. Ordiamurab hoc ipfo loco,!.

in quo

ANn.

6«*! 1
d df
m

i

Af0m04
Qd

f/?/, 0"5
iU d
lnv
("mi
entian
Pdll(m 1
(ame
It aut
R,
— i
Ito.
áittN
IT
&t
teïpu
del
(f
UO
«id

-DA.A.AW;J, T - B :.4 u "/'7ïï
| C CTA TN LO

lo!tüf i
vv Heclg'
j cfi dicimus cim t c |
| cibum.ac v icimus, iru , !
r vert 1 inge andoc s daho Y
, APe erueri & manduc 15, nÓ ( jé.ac ve !
$ vobs, niff matiduca- - [ipfum pe vbivere m em fumamt igilprOPUc"t illis|. :
: dico vobis, nnl tnem» non mentu-ïnc:ïdü üngullz:hfiüi*vbl üigerä- P Vc)ntra |
68, RCTEU UET 4 Ls D : - ; C
714. 4men, 4"3;,6"",,5 ez'ïf& ;,gnenw EL; vere bl.(e dda mm:gibimuwmï uE Vtumu(ä;s ille,& :
»-W 447* de la ingeï , entojí 1S.au ntra r a Íoonft B -
— cifäï s 8nmiUH; [* fi j dep iu A camus, b S CO &Oü P : Od aP
r k uo v [y 170 : ucio , nino nem, :'é mádu 1s , auibu : rofe' ; ahqü od
W 1 aï.üq-. : nmji ; 6!4.. Cl*-./d : om - urcar : te n hs, q "UIDP iulum - & fe
» CT vo lludq; of ? Cur ca 1ia exemp'i vtamur ; onu hotice, ;
UM Meieisiei ii h t,1 ifsen C ift qui ipfis iciffim vtan ia,c taphortce, 5
. 4 ;55 vità lulüe ^ -*i potu ifinxit? n s '-P S V1C1 f 1ent m me 3unium
| iE habebitis |e vo -bis Vulp m diftinx Otus, pfos no eft RE folà iberent, m
W ! : fs iftie agere ver tum. lbi;& p T cadem inesnon biberen ipfo con.|
A i. -harií ie o, ibus &Pot dum ci s llum l quee i homin 'ent& ; CO Ipio :
'thlnqmzka-u . |cha larior f m., dut nu . i d l, bi je edere : d(,c : eo
Eu M'þ z C e u r d mo ? Sl L * S Piït,v " llc e PEM !1 IIOn : Vüslct, :
"R M 3uibus . cur Is à batur ituiffet, raíse PMEUECS qu dite ava.
