WOCCN Jcrat, uærlt'l raucri nthd talem con, 4nt, didef"'--entla " -erato locum ; beanius; mus.
fïüïïü&'&m)a" 3 o r n decia V PMPM il!ü',". 4re Paterþ'*t Rn e coníci [o , ac fcc ullum i effe debe cidere ,'"
:sgno*.censou:s : nus cíl ier 05 p ddit ? N faa'. L endf',e tAm i mR W üxemP,n quo vt pecc fieri foler ,ff ! *
t NESC ais T fngul Mil idfint , B difcim Pa od a ieiioler, , :
v Chri expr : (alicitwi e com, "OE UM eertt e[fe j leius ftatum (urda -- pE |
:'*3*13*:051610, * 'Cürlud'x,' 4 "e-C- PP - :144./; 9, jmome g..wf- á Ig;f ' vita . biur ff.'f-c 'xlme * ;
] ftus ! nó 9534 g 'ud((em nþlen dc.fx" 4"df "? 5 j haCV : 1n à fenfus is ma . ]
Qj d f nome: E ordiee " " con cum &e ndere fchariorem ; » ftquam & ler cule ! E:
n Rede r amora it4 ( !mP*'.. « I[cb odecim |potq betes ; ionis w : ;
,:m:',nm'zï)wf " a yon proxi quement F)ma«g S,mäntf ; ex duo- Cre- . (jp eo he FR ntant, :
L;;r:mouäï*c W ::,jigd 7ïiï,,gvldf;im Iudfm effet W"'ïjctur fl"?;di.. 133. amfi Coermgdum fe | SEPH um |
:?.m,vwïodeff!.äx lros defip tebat 4 idca dR liftz i ionis v ls j 3 iil prop | Eal :
lal o 71. Di fürus en Euangel »roditic dicent | -|nihi E -(ä
LQPOHX 0& : erg;ti'ddt cloco Ípicione ïecitalret "À diab07 | " Pocs
UR At h qenm liam ho 13 [u.P' verba ftoloru UT ET |
;;!;ui:xiftimznïf*ï CQHGIA 0&0,10 Chriiti im Ápo E AREROE "T À* R s X !
-9:.3;37'31*.3.2*-&260"-2 » liquos xP eRIR duodec : *—7 23 $RA |
E ^ x Cum ero rEl YaY - LL
0 3?""'—'Hïs0ï*"*"ïf ; care. x num P. ——
Ciz::.ï:mzzo:no« ER " ,-ï
'.i«jf.i-ïïwKï:äicit'ïf t eum ;u -Lcu'ü.ää-
UT U i*reban * s Iu- |
F : . ær 4. u :
n : la qU | ,dles f€ü "d- :
: Apooüm p lare , q OXIIY d eum ] !
| ? lr qmbu iIl Pr ' In à : -[i ul
n d T* cam « item auter di w
$ Leonti in Iudz :ratat Ixerunt : ' vt ln oc-
1:::;,11';-*'«':"" : OIC d * re.- '. E 3, 2 Iu ROR ulPl is
, um : V : hce ieo1a. in r O q ! faC "
u - as Ri facis, 4. ia iE R R.
hus e1 i, M F. /c dæO .US* Tl'an turbqu*l : fC inæda s ntin eum -t-n (Gm.— | |
.x.*s'x;g:ï-;.æ;n::bï : p (5 "/ E ; l- € : E. : : n ..' * , :
ï'i';;wf*'*";*'ï s n tïes*?ldeqnt Opela& quaernt lli)uS Cre ebïtem Veül*-ï egote4d -
v | ARU li videa Acit, sss E : quia ego | ;
vl F. J2 o ul v d facit, fratre us t:quia : m
.;3'"CN ' 4. " : 71 CA | 1 & 2 . 1 - : : m , ! dl e ; dle
a-—— | £X culto ï]leque enln;duenlt. À ePautem ;fcendlte » mpus
LL "É | üm .In $ & te
vlepimmenlo z N middilar m Cdlzs s Vei
l! Ida *"g I OT n : - nak : u s* . ,'aa, : *X 5
ifefta teip Tempu ít mu elust 1 lil UECIEQ
x ma eis letu Nor quó d diem f *man ftum nor bant; VE
f It er?o In.-- *. illo g doa ipfe iem feft j diceb: ià
*milcans 2 " Clte e ratllm 2 Od€ - f&en F 'HQt)ll dlïm ' : & : t'Qu
— H:Pa, .hibe Oona üm dixi itad d ie fefto, Icebant: "
DA0T " Le : JCI inn m : ;ndl ; d1€ E -dlCe- 2q- .
" t [pe m pey Aute H3accu ipfe aíce 1in lenim men p:
5 T| N | Irmon | e2o: . H & Iple Feum idan enii o ta 1e-
,.;gj;.';H'lf' !B : &l ^ hunC) - e&o 2 ünC reban ul Nefn : f &0 Ir
IT a,,»'ggüum,: : F Rum ; lctum ius , t : uæ : eo. Q—- 130 dlc c es:
M e mpi« trese l I2oq bade bas. m l, dicent
"';»xemüï)&; duml - t fi'a a dæle o ; turb: t tur | aute vi dl todot
n runt r *u. Iu itin leduci lam rIudz 3 dixit:
.---110«"-"'*11?,! u n 1d€ « II Cpa &i : : r .
m Eoéuse jauiedi dbenl Wecescs KE ioondite R EE
t^ ' : a &t. f
MTR ; elt ille? 12. j T utem ter m doce Re | quis v ime i du
Lj Mdl . | H;l S ll] à rOP & It? I6. / l q 4n üarit
paist e L A ill p | idicerit: $ O i
p g eft. eillo lum , ice 17. n ego em q :
ii F -bonïs uebatufï fusin temp mnon dlc-lmifïtme'pzo hit, ait w |». Non
um | d eius it.cu , ul | It E. 19.
.,;.:;v/';guhfuf,l | ï hm Oq-af'cendlï VOT fclt ] Cf' d eius . qu vtruüm CX ri'*tm qUä non Cft zi M-Oyfcs
,qPI : lante, o hic lit 1, 1e« Ina, : 'oP N 1llo k
M ) dia do hic ft mea, octru iam pr itiain Kk
j ï*'*"d,qkoO;'f;,L | d mo : One de do loria c iniuftiti — cc t Ri
y f;ïc) W Meadoegäcïfc:cognäl)fo IOqu.l verax eft, * :
i PET l; | * c : C E "
A ; ite L fite
j quödwg e' "a i E $ f. 18' | ui miimit .
::fim'u-,'cm':'«*g"",' j | ua ^ius Q i
'DJ:IbOf'!',L,;n | ; q ifim «
54 65"("13,5.24':* Olor s '
tU 1 tr.///""/";w J ï v
?,;?9/"5"',7" d TE
j(-:?i,;'fdv, i JI 1 '
5 i E UUEE
r «do
ii
ä

| | 748 IOAN. MALDONATI COMMENT. E
Bu þn.e.Moyfes dedit vobis legem : & nemo ex vobis facitlegem ? 20. Quid me qüæ4 |
4 ritisinterficere? Refponditturba , & dixit: Dzmonium habes: quiste quzrit in-]
! " Mterficere? 21. Reiþondlt Iefus , & dixiteis: Vnum opus leci, & omnes mimmini: J

V þmweg p-atnbug) & infabbato circumciditis hominem. 23. Si circumcifionem acci-
p p ïlt hgmom fabbato?yt non foluaturlex Moyfi: mihi indignamini quia totum
hominem fanum fecjinfbbato? 24. Noliteiudicare fecundum faciem,fediu| -

| z. Propterea Moyfes dedit vobis circumcifionem: ( non quia ex Moyfe eft, fedi

iDcu,t.x.c.xG— : Mp 5* |
ftum llldlclqnl«lïldlgate. .25. Dicebant ergo quidam ex lerofolymis:Nonnehid
ä)queïïl quzruntinterficere? 26. Etccce palam loquitur , & nihil ei dicunt|
' umqtäl [V«CIC ïl?gnouegtxnt Pnnapesqr..uahlc eft Chriftus?. 27.. Sed huncfci-
mus vn C.IE.C riftus autem cum venerit , nemo Ícit vnde fit. 28. Clamabad
: ?rg?o Iefus in templo docens , & dicens : Et me fcitis, & vnde (im fcitis: & 3 md- i
üP glgcgg ve?d ePc. verus ,qulmi(itlme ;quem vosnefcitis. 29. Ego Ício eum: a:icdïo
quiaab iplo tfm , & ipfe memifit. 3o. Quzrebant ergo eum apprehendere : & u
: nemo mlfit;.ïdlum manus , quia nondum venerat hora etus. 3t De turba au- ü-m:
| « D 3 2 M. : , : dR QR
t[em multi cfédiderunt in eum, & dicebant: Chriftus cum venerignumquid plurà — | —— "
i ägïïfïcmtquämquæ hicfacit? 32. AudieruntPharifeiturbam murmurantem — | —— H
- | w E ; *V'*W .4 as 1. VN d ot L A D s . f : "LT
[ El wecs & niilerunt principes, & Parifei miniftros vrapprehendereneum, — | "
- 3 Dixit ergo eislefus:Adhuc modicum tempus vobifcum füm:& vado ad eum Bo »
- [In£1s.d.zg. Y 111 UE s duv i ueep asM o Rov oEAP UA EU. VRO AU CHDM v j*
Pisdasqui me mlfxt. 34. Quzretis me, & non inuenietis : & vbi ego fum ,vos non po-j | E*;U]
| teftls.vemr.e. 35. Dixeruntergo ludzi ad femetipfos : Quó hic iturus eft , quia ä t
.vþïon Inueniemus eum ? numquid in difperfïogem Gentium iturus eft, & do&turus| ' ,fw.".ä**
! ntesc j 3 À d dudlsis T dU EL s : [ m
Gij'ïïes. 36. Quiseft hicfermo, quem dixit: Quzretis me, & non inuenietist &| — ] lm
E. vbiium ego,vos non potefüs venire? 37. In nouiffimo autem die magno feftiui-l | hi
: eu31£27 tafls fra TUHE d ; p a p lU 1 | hr
D (t?üä.&gbatlcfus,&Fl.anïaþaz, dICCnS-Sf qulsfïtl.t,vemat adme, & bibat. 58..Quil 1 me-;,.g
pox. i&« Creditin me , 1icut dicit Scriptura , llumina de ventre eius flüent aqua viua. 39.| ï d
Ua o H(?C autem dixit de Spiritu, quem accepturi erant credentes in eum : nondum| W
i : : : 4 r 4 ) * j ) . : m ; : j E QT
Q HU EFl Spl-rl;tus datus, quia Iefus nondum erat glonäcam& ao bx d ergo Hï;co;ä
| tqrba Cum,QUdlffexl,tflqs felïmones-eius, dicebant : Hic eft vere PIOPtha; 4IAh) d g l'röw
" dlgc*-:þ&nt:H;æ& Chriftus. Quidam autem dicebant: Nummquid a Galilza v'en'itï D n
" , . s s : $ * 7 , - n , p ] | |
Mi,ch.s.a.z.c tiftus?. Mp ,Nonn.c': »SC.UPt,udeCIt--ï(äla, ex femine Dauid ,& de Bethlehem| 2 BEN
[nxsss«caftello , vbi erat Dauid , venit Chiiftus?. 43. Diffenfio Seweyc wac J ] lfeüur
fOpi . 44. Quid. i : | Av MTARO —— Bw
Fh iätiä ï-ïü nï?n ::ïlsldam JHEGEB ex ipfis Vol?bg&lt.apprehendere eum:fed nemo, T m
à ab p . 4$. Venerunterco miniftri ad Ponti JDhaeemcet R E 5
u GR ROR TE 45 Veneruntergo miniftri ad Pontifices, & Pharifzos.| "w m
dós. m fels ii : Quare non adduxiftis illum ?. 46. Refponderunt miniftri: I
Plum' HUAM M IQCWUS eft homo, ficut hic homo. 47. Refponderunt ereo eis vtv ER
1 ïï,lflf Nuiuquid & vos feducti eftis?. 48. Numquid ex principibusaliquiss — | — . ïl(ï:n"*
redidit n eum ,: harifael : - : i* L B 05
| )ledi"c?ci fünt mï)g? i E*g*"äæls * 49. fedturba hzc,quenonnourlegemma] * | — ,.
Supaan. : f.,-.S "le.lt .I.COvel*nusadeos,zllc",qmvemtad eumno&c,quivnus ï:ZLz,,äïïaiü
: &^ FO P : : : Ms ^ j 5
Dee. ?mt ;X ipis: gr. ) Uläq.md lex noftra iudicat hominem , nifi prius audierit ab ip- ; ïi?*ver-vä:cï
8.& 19.b.151 O COC : | : ; i^f5 TP p ts p i 3 n |
| tu)G I.IODHOUDC;IE-QUI fïCl.flt- $j2. RefPondci:u?t, & dixerunt ei: Numquid & | ] w
! à ;ali z?L? es? Cl?t&f?SCLIPFUfüS,-&Vld€ quia a Galilza propheta non furgit. 55.! : I
: T 3017 : 1 - ! : : | " W : * ' lt
t,.(rcuq itunt ynu qw.qucmdomumfuam, 31 DI UM CA RURT d u a
| | E j fofly
fdæäar
"ïþ, äbfbarj
| / ;E&Bed
' ULCAD . . 4 i
» u 13 ".

ETE N N
Ut VR NOR

D
". " EL E

E 749 TNTIOAN CAP VIL - r ]
W | — ag e FPlb wins Ms L UET AMMRAEN -
äüæw | : : i IN OGALPYT, VL uDl | p D ' L
m&am'ï& | oQosr bec 4;:;:5:»1454: lefus m Gäh-; A lllthüSä(æl)C noi poffe zcïem cít, quod nolle, vt Mar. ue ïïf:ï
m £444.) Dubium ; quod tempus, |6. j non poterat bz virtutens ullam facerc. -|duód nor-j
[v e&;eä /- hic Ioannes notct, poft quod in Quia querebát eutm [ndei interfitere,) Hebraifmus;le. :
ts | Galilæa-Chrift-um .fempe: ver- (äæ.rcbaüt J prö;'ydilc"ö.amä aüt qzlæ?rcbaïïxintcrü- l
. wt ^ (atum dicat. Sicenim loquitur, icere,ideft ad interficiendum , aut quzrebant occa-
Q ts | 7) quafi càm hzcdiceret, autcàm| — fionem interficiendi. Alluditad cap. j.18. Quzrunt
lm ïïdl | | i » €ea,quz iggerlore capitcnatrata — grattes ay&ores ; cur timuetit iri Iu (jæam propteres :
- TAE j funtacciderunt, in Iudza fuitlet ; poftea vero Vene-f ire , quód vellent Iudzi eum interficere , càm nifi
Xonnehiä ritin Galileam,quód Iudztinterficere eum vellent. — ipfe vellet, interficinon poffer, Nàm & aliàs , cüm
" dlümtï | 1 Hoc quidem indicat verborum fPecics . fed conftat ludzi eum tenere vellerit, clapfum ft!iifc de corum
n l cx capite pracedenti omnia, que in codidaíunt;in — |manibus diuina quadam , & mirabili ratione I[oan.
] fwncim Galilza contigiffe. Vix quifquam grauis au&or que-, p |9:59.Et cüm Nazareni precipité eurm de monte age-
Cbmïbg [Lionem attigit. Interrecentioresautem interpretes — re vo!uiiïþnt, euafiffe codem modo Luc 4.30. Do-
N [nonnulliad vetfam 4. rcferunt fuperioris capiris |bus modis auctores rcfpondent. Auguit, & Beda
lm |vbidi&um eft proximum fuitfe Pafcha diem fcftutn| — jexemplum nobis przbere voluitfe pericula decli-|
ol m Iudeorum , quo fg&o ; quamuis id Euange!ilïca non [nandicàm ratrio ; caritafque uon Poü;ulat., yt v1tam r]
| | dicat , volunt Chriftum , quiaita preceptum inlege! — |effundamus.Chryfoit. Ammonius,Lcontius, Tlieó- E
üïnïïïf:uï lerat Icrofolymam afcenditfe, rediiffeque; donecfe-| — |phyl. Euthym.volaiffe fc homin&oftendere; itaque : P
TTE ! Itum tabernaculorum veneritquo mediante,vt di- ex ho.c loco M.arcio.niiï;qs-,qgi hominem; ex illis au- . 3
TRU citur ver.14. in templumafcenditfe. Hoc mihipro-| jté,vbiex mediis periculis mirabiliter cuaüt,Paulum»þ
T:QEAMXUI& babile non videtur effe. Ira enim [oannes hifto-| |Samofatenum , qui Deum efle negabat refucari.
ümmm i riam il.lam multiplicati Panis ^ & difputationem| - i. Erat autem ip proxino dies feffus Iudaorwm Scenopes
d Chrifti de carne íua com memorauit, vt obícurum C 4i4.) Ideo hoc Ioannes notat, vt occgüox.ïcm.dec,laf
MR tU | non fit eum fignificare potiàüs voluiffe Chriftum| " ret lequentis hiftoriz , quo prxtextu inuitatusà fra-
"d) ääöäm: 'non ijffe Ierofolymam ad Pafcha celebrandum. Ita-| — tribus fuis Chriftus facrit vt in Iudzam iret pet fpe-
CUM H que i ad cumlocum hec verba referre placet; ma-| — ciem fcfti celebrandi.Scenopegia Gracé tabernacu-
'*'"*'-339599',-' lim dicere rationem potiüs Ioannem reddere, qua-, Jdorum fixionem fignificat. Sic Grzeci vocarunt fe-
d. ani re Chriftus ad Paf*ch'a'ccïlcbmndum Ierf)folymam ftum tabernaculorum, quod Hebraicé m3on aroapa|
T "] Sl | non aícenderit , quia càm vellent eum interficere| — pellabatur. Vnum eratex illis tribus, quibusomnes?

l
nia jü*xä&
L;U-»Cw..x

.' r i

E
SQ0

: 4 j,' j s
t -

, PO
—TED
jhï Vi *)l? |

! [
L. 4

vv o nAn MO
H ORUA
AA

l
!
À

« arm
Y u
J d &*u'j
v

- A
n
n d

C
lr
t Al
.b [Xh](n)

^

tt£ ]
I f hami
j rf)rJq]
1: M[J ,,MIU g
$v w l

d L |
i v .
d v 2

MMf UPO

Hebraif-
imus,

þ'f;m'z.

deinbulave, |
lideit ver-,

Iudei , in Galilza fefe contincbat.. Alij referunt ad
id,quodcap. $. 18. di&um fucrat; Propterea ergo ma-
qu quarebant eum Indai 1nterfícere.. Quafi omnia, qux
poft ea verba di&a funt , vclutper paréthefim dicta
fuerint. Multo hoc eft probabilius. Nam & infra

mini ,loquens nimirum de co paralytico , quem illic
curauerat , & hiftoriam hoccapite fequentem cum
illaconiungens. Hoc mihi non difplicet ; fed non
video,quid opus fit tam long? quarere fententiam
cüm ante pedes habcamus. Cur enim non dicamus
voluitfeIoannem rationem reddere , cur Chriftus
paullo poft recufauerit cum frawibus fuis ad diem
feftum afcendere, quia non audebatin Indza ambu.
lare?Itaque quódait;pof? bac , non fignificat poft cu-
rationem illam paralytici cap.5.9. fed fignificat tem-
pus, quo Chriftus exIudza in Galilzam poftremo
venerat,vt Ioannes dixerat.c.6. .. Poff bac abyr tefin
tras mare Galilees cum quibus verbis hec fünt ita có-
nectendaquafi dixerit; Poft hec abijt Iefus in Gali-
Pæam trans mare Tiberiadis, in eaque dcinceps ver-
*ïfabatur,non audens verfari in Iudza, quia volebant
eum Iudziinterficere. Quodenim dicitambulabar,
Hebraifmus eft fignificans verfari. Nifi malimus ,eok

vno confiftebat loco , fcd huc illuc przdicandi caufa
vagabatur. d
Non enim volebat in Tudaa ambulare,) In quibufdam
Latinis codicibus & fuprà Galilzam,& hicludzam

bebat poteítatem , atque codcm modo Aueguftinus;

ex Gregorio Nazian. orat. 4. de theologia adnota-

verbo Chrifti difcurfum fignificari , qui nunquá diul

corrupté egitur.Quódautem legimus, volebat ,c hry-
foftomus, & Euthymiuslegun: , non poterat in [u-
dxaambulare ex id'Uva(G , aut ex efyey é£uotav, non ha-

& Beda legere videntur,fenfu codem. Nam;vt alibi

ver.21 dicit Chriltus, Fnum opws fect , eg* omnes mira-^^ brabatur autem fixis in campo tabernaculis , vt re
ipfa veterem hiftoriam rcpræfentatent. Inchoabatut£

É

Ed

l

F

|

. & Iudam cius fratrem Apoftolos eos fuiffe exi(ti-|

Idille.Et credendum non eft nondum Apoftolos cre«

viri in templum afcendere debebant Exod. 25. 16&::4:&*::
Leuit.23.34. Deut.16.1. & 31.10. Inftitutum fuerat,vt seenopegia

Iudzi anniuer(aria cius dici celebratione recorda-
rentur fe in deferto , càm ab ZEgypto venirent, pet
annos quadraginta in tabernaculis habitaffe, Cele-

decimaquinta die méfts feptimi,qui noftro Septem-

bri, aut, vtalij volunt , O&obri rtefpondebat ,& petj.

dies feptem agebatur Leuit.23.34. :
3. Dixerunt autem 4d eum. fratres eius.) Cauendus
hic Grzcorum error interpretum , qui fratres Chri-
fti hilios Iofeph vocari putant, Leontij, Cyrilli , &
ïEuchymij, Nihilo probabilior Chryfottomi, & Eu-
ithym ij, &, vt videtur, Cyrilli fententia,qu1 lacobum,

e 3. ^ d
mant, qui hic Domini fratresappellantur , vt Gal.r.
19.Dicit enim Euangelifta ver. $. eos fratres Chrifti,
qui hoc illi dixerunt ; nondum tunc in illum credi-

didiile:iis igitur affentior,qui exiftimant fratres lioc
loco czteros eius cognatos appellari, vt D. etiam
Auguftinus putatjfiue ex matrc, qui veré fecundum
carnerm coguati erant;fiue ex patre, qui etfi veré co«
gnati non crant, tamen elfe putabantur, vt Matth. 1.
$. & loqui Euangeliftam , non fua, fed aliorum

Fratrés Do
mini qni-
nam hic
appellétuti

opinione.

|

Tranfi binc , ?* vade in Indaam , vt eo* difetpuli tus
videant opera tma,qu& — facis. ) Reprehendentiutn

fitin obfcuroloco dcelitefcat;nec (atis habeat aniimi;

vt id faciat,teprchéfione ipía cohorátur. Hanc vim

vtdebitam fibiab hominibusgloriam cófecteturj&

verba fuptfimol & hortátium. Ná & illius nimiaml
timiditatem notant,quód cüm tam clarus miraculis|

F " ; PX TET E
" digrugpne r g mug
* —

* OOKAE :

illa habentverba,rranfi binc,cz* vade,quafi dicit,quid
: . i

hi -

L
1

!.

st meea.

Ed UTUME t WUU KM

E ab VW

Hebtaif-
mus que-
ycere. pto
"velle.

Ihic obfcurus delitefcis? excede domo, & te; quis fis,

[rum confirmatione , fed de fua ipforum gloria vi-

|bantigitur experiri inloco celebri, au eà poffecfa-

|vt aliquidad fe gloriz redundaret.Exprimitur no-
lbis in illis cognatorum ingenium ;

»

Jterant; manife(tum eftantithefim effeinter hzc duo

. |gloriam, & famz celebritatem affectans, preclara

Ivtin Iudzam cat ,vt difcipulos, quos illic habcbat,

palam effe.) Quodnofter vertit interpres , In palam

7s —I0XN-MALDONATI COMMENT. —

N

752

omhibus hominib" oftéde , maximéq; Ierofolymas;|
quo omnium Iudxorum concurfus fit hoc potiffi-
mum temporce. |
Fte dzsfc;'pwli tur pideant opera tua , que facis.) Haec
altera vidctur efle ratio , qua perfuadere illi volunt,

miraculis confirmaret. Sed prztextus hicporiüs,
quàrm veraerat ratio, INec enim illi de difcipulo.

dencur füille foliciti. Volebant ex Chrifti miracu-
lisferofolymz in maximafrequentia hominum fa-
&is conciliare fibi aliquid gloriz, demonftrari di-
zico , illi funt.cognati Chriftieius, qui tanta, tàm-
que multa miraculafacit. Quód enim paullo poft
dicit Euangelifta fratres cius nondum in eum cre-
didille, non fic intelligendum, quafinullo prorfas
modo, fed quàfi non omnino crediditfent.. Vole-

cere miracula, que fac&a ab co alibi narrabantur,

nihil folent
ex nobis nifi honorem, aut vrilitatem fuam quz-
- |
4. Nemo quippeinocculto quid facit , 77 quarit ip[e in

effe, Graecé eft;ày vappueta, eivaj. Significat autem
proprié srajpse?a non quamuis;fed loquendi liber-
tatem 5. quod non animaduertentes quidam inter-
pretes expoluerunt , In libertate effe, id cftlibe-

fusalieno. Quz enim cohzrentia rationis cft, nc-
mo in occulto quid facit, & quzritin tuto effe ? Im-|
mo veró qui vult in tuto effe , non facit in publi-

diam ; inuidiaautem periculum fibi aliquod creer.|
Alij aliquanto meliüs , fed tamen violenté, & pre-
ter vocabuli vfum pafliué intcrpretantur , In liber-|
tate loquendi effe,id eft in ea exittimatione, vt liberé,
de eo hominesloquantur.Etiamfi idnomen fignifi-
caret, non pollethic effe íenfus. INNam praterquam
quód bene,& male de illo homines liberé loqui po-

membra, !m eceulto facere, & effe in ersposoia. Itaque
non dubito zrappsozay hoc loco locum publicum,
cclebritatémque fignificare , eíle in luce, celebrari
omnium fermonibus , fpeétari omnium oculis, di-
gito demonítrari. Nam & alibi ày zapjseia pro in
aperto , in pnblico pofitum legimus, vrin hocipfo
capite ver.13. & Mar.8.32.qQuemadmodum Leontium

tauimus alibi quzrere Hebrzorum idiomate idem
cíle,quod vellesitaq; fenfus eft,& vult, aut cupit effe
celebris. Quibus verbis, quemadmodum Chryfoft.
& Euthya.obferuarunr, glorie in Chrifto cupidita-
tem notaucrunt, Tanquam argumententur ; nemo

opera fna in occulto facit , fic enim inuertenda funt
verba ; tu gloriam affc&tas;non ergo debcs in occul-
to miracula facere,quze facis. Cüm dicunt, Nemo in
ecculro quid fatit , ilud , quid non quidais , fed aliquid
egregium,& fingulare defigna; vt càm dicitur ma-
ter filiorum Zebedzi acceflitfe ad Chriftum,vt pete-
ret 4//quid ab eoj id cft magnum quiddà,Matth. zo;zo'.j

31 bac facis , mantfefla terpfam mundo.) Incertum an

rum , tatümqueà perfecutoribus effe , fenfu pror-|

co, fcdin occulto opera fua , nefibi confletinui-|.-

ex*poüxigxfeVVidco. Quare optimé omnium licet mi-|
jnüs Latiné vertit nofter interpres ,. In palam effe.No-

A hzc dubitando;an exhortando cognati Chrifti dixc-|

y, ; . " .v
p Verfaque fequenti di&uri iterum fumus , cüm dicü-

C

E

F fafratreseum hortatifuerabt ,. vt Ierofolymam fe

. auctores omnes ; nec ex duodecim Apoftolorum

tena fentiunt. Nam; vtrecté Rupertus argumenta-
tur,iam fupra c.6.68.0mnes Apoftoli,vno per Chri4
Rum,cäxgcp to Iuda, ore Petri refponderant, Domiund.
D A 45em tbimus? verba vita aterna babes. Dicuntur au-|

rint. Quod ftatim Euangelifta fübiicit , Necenim ff4-
tres enss credebant i eum , indicat dixiíle dubitando,
quafi dixerint/fi vera funt,quz de te narrantur,qua-
que tute iactas,fac ea publicé, vtomnes videant,&
maioremjinde gloriam confequare 5 ficut illi dicc-
xbam: » Chrifus vex Mrael defcendat nanc de C'Hceyvt videa-
mut 7 credamus, Mar.16.32. Si exhortando dixerunt;
fenfus eft, Quandoquidem hzc tanta,tàmque multa
facis miracula, oftende teipfum mundo. Mihi vcro-'
que modo dicere videntur. Nam,vt fupra dixiinus,?

l

tur fratres Chrifti in eum non crediditle, non ita in—-ï
telligendum eft, quafi nullo modo ctediderint ; fed

ian vera ellent dubitabant. Dubitando igitur dicunt;
31 bec fatis. Alia ex parte apparet cos ex miraculis
Chrifti in publico faciendis aliquam fibi, g'oriam
ambiitfe ; pmptercaexhortatos cum fuiffe , vt Icrci-ll
folymam iret. Quód dicunt, osfesde teipfom murds,
Ierofolymam intelligunt, que eo , quod caputerat
regni,& quód templum habebat celeberrimum.fre-
quentiflime habitabatur, Sic loquuntur Pharifzi c.
12.19. Ecce mutidns totus pofl ewm abit, |
$. Necenim [ratres ems credebant im eum.) Reddit cau-|
íam Euangelifta , cur ita fratres eius locati eflent,
quódnondum eius miracula fatis credere videren-|
tür. Qui ifti fuerint fratres, qui in eum non crede-,
bant, fuüpra difputauimus ver. 3. Hoccerte tenen-!
dum,nec filios fuiffe Iofeph, quemadmodum Graci

numero, vt Chryfoft. Cyrillus, Theophyla&us, Eu-
thym.& auctor anepigraphus citatus in Graca Ca-

tem nondum in illum credidiffe , non quod nullo
modo crederent,fed quód non fatis crederent.. Ete-
nim, fi nullo modo credidilfent, nullam habuiifelntï.
[pem aliquid ex cius miraculis gloria colligendi,|
quam fe vtique habere indicant; càm vt fefe mundo
oltendat,exhortantur. Euthymius cxiftimat, credi-|
diffe quidem in Chriftum , fed non tanquam in
Deum. Re&é Auguftinus, Chryfoftomus, Theo-

6. Tempus meum nondum aduenit , tempus antem ve-|
|firum femper efl paratum,)D. Auguftinus,Beda, & Ru-
pertus tempus fuum Chriftum vocare putant tem-,
pus confequendz gloriz , cuius confequendz cau-

conferret : fed de alia refpondere gloria , quàm
ad quam illi confe&andam adhortabantur. Illi
humanam intelligebant gloriam , illum de diui-
na refpondiifä: , Tempus meum nondum aduenit, Quaf
dicat, maior mihi gloria, quàm vos poteftis ani-

P

dum aduenit; multa mihi priis patienda fünt. Cyril-

quali non bene. Itaque de co.déque cius miraculis, .

iphyla&us , proptereanon credidiffe, quia cognatilNalld mz-
crant. Ac veré illi quidem dicunt; nullum enim ma-dinencnr
ius impedimentum elle folet & credendi,& omninoctedendi
'mdiüffïü) fe'lqüädi vitam, quäm cognationes, quàm ?:mgc f:; ?
caro,quàm fänguis.Laquebamr,in quit Aug.care cartiis .Sljgä.z& g

Jed caro fine Deo carni eum Deo, Loquebatur enim prudentia
lcarni verbo,quod caro faflam efl, &* babitamit i mobis. — sup.caa.]

mo concipere , propofita eft , vt exalter , vt fedeam uacae. i. |
ad dexteram Patris, vt detur mihi somen,qued ef feper h- päi&f*
4 LJ * P «3. :
lomnenamm; fed eius glorie confequéde tempus non-es. ;.s.

impe-

» ] g

d : v ss 53 us
i od

rl TT TT EX TT TC

: lus,

usc
g)alldlj
p

(ffiS)nO'

Jl OHCI
:wsïmak
TUTA
QU
ul
imot

fibper
füöf" 0'6;
tum
tio dne
jhum -fem :
bemscy
w hm
Qs lm
bore ,
tIonenm.
LL

II

T

üLamic
WQ(PU
NU

^ne
443 m &* :
" g *"CU'
i .
--if,mu ia*
iV
d Mf
"didertnr. mï
ül Y
VUS mimen!:
E l-uil&UUs,
,,N' P
p n
s a m l:
.OAU

^* :
u t

E-4
"u m ü^n.
KUL v OM
—..—x",kd.?
— Mi u L
--b:'a hn vel
M d FT
"3 4 j T
4 -MO'
H;c) "
( !
du J
aM NI
? hi
L
^ l
! u M* apA
Y^ d
"mv
V
BLL t
L 1 UET
p OUKR n
^ w
"
,
'f"m !
H
I'.i A^ .
, a^l
W. IU (R,
i,
| fà vidsts
] ,
n hPAn ^f2
TMVWV
*af la haA
MR
VV AVM
Ttw / h -k
EM .Jhm-
amr
l'-b-u.n*
l

^ ^|
»135 Shitenibs
Z uI j"
ALUV. i Viua d

st m M
-J:z'd':) Jlr::-)'x:än:f
* v !
nmim f
x.&.*";.')?f[tng'f
4m^n n',
0817
" [
L r 4
u5 UAURCIC U |

;;,';m.';,:x:y;»;. «
P P
3;» j Q,RU-,
n us ^ |
u tem
h , r )
feeno£ Cb
vI"-l uv | ;

^ q "-
;ïS*.Otf-mamL !

b
£9a.
La
- — --- ——
- E

l ! |
U

1
Mdado. l
**Omäïmnï' ï
L L

u

E

gt um

R

leat.

|Lib.a. c.57.Irionem;autilli non diffimilem Cyrillus probat,Qse-

']nis intelligunt, quafi refpondeat ad vltimum illud

Quid tem-
ipus fuum ]
Chriftus&| vocare foler,vt infra ver.3o. & c.8.20. & r;.1. Et pro-
lhurá fuam] ,
Ivocare fo- pt

AAE

lus, &, vt videtur, Ammonius tempus manifeftatio-|

verbum, Ojiend&teipüm mando, dicens,tempus often-
dlendi me nondum aduenit. Apollinariusin Greco-
irum Catenatempus meum ad fefta celebranda;tem-

gaudij , atque letitiz. Quidam fimpliciter interpre-
iantur, tempus afcendendi Icrofolymam, vt vos pe-
citisynondum aduenit. Verus fentus eft,quem Chry-
(o(tomus, Leontius, Theophyla&us , & Euchymius
expofüerunt , nondum venille moriendi tempus,
uod fibi àPatre prefcriptü fuerat. Hoc enim tem-
pus fuum, aut,quod idem eft , horam fuam Chriftus

erea in ludea verfati nolebat , quærebani eum
Judai iuterficere , vt ver. , didtum eft , ipfe veró nole-
bat moriante conítitutum à Pare tempus; X quam-
Juis poffet vi, aut miraculo effugere Iudeorum ma-
lnus,malebat tamé id fine vi, ac fine miraculo facere.
Quia ergo cognitos habebat Iudeorum animos,
liciebátque fore , vt fi Ierofolymam iret , fe occidere
conarentur , pro eodem habetire Ierofolymam , &
ad mortem ire ; & quia moriendi tempus nondum
laduenerat, dicit [e Ierofolymam ire non pofle. Putat
etiam Leontius probabile eífe voluile fratres Chri-
ftiinflammatos inuidia tradere illumin Iudeorum
manus ,ideóq; refpondiffe , Zempse menm nondum aa-
«enit , quafi dicat, Quid vultis cogere meante tem-
pus mori? Át pofteaiit? Ita eft; fed voluit hoc loco
lignificare , quid fibitanquam homini faciédum fo-
ret; periculum,quod alia ratione fuperare nó poffet,
fuga declinandum; poftea eundo declarauit , quid
ranquam Deus facere valeret;in medio nimirum pe-
ricïäo fine periculo verfari. Quid ergo eft , Zempuws
vefirum Gmp-er efl paratum ? Augultinus, Beda, & Ru-
pertus conuenienter exponunt alteri fententig,tem-
pus humangquerendz glorie, quam vos folam que-
ritis ,:femper eftopportunum , quia ad eum ine la-

puscnim mihi paffionis eft, atque afflidiionis ,non|.-

bore , fine morte venitur. Quam etiam interpreta-|

cunque, inquit , matori difpen(atiomi ves [abiacent, non quo-
uis tempere commodé aguntur y quales erant ves Chrifhi ; res
autem eorim ,qua mara negligunt , bumiliora fequun m,.,l
queuis tempore [ufeipi poffamz. Melius Ammonius,Chry-
loftomus, Theophyla&us, & Euthymius exifumant

proptetca dixiffe tempus eorum femper paratum, id,
eftopportunum effe, quianullumillis , quocunque |
tempore Ierofolymam irent;periculum im minebat; .
poffe quocunque tempore, quocunque loco eum

qui mundo fit inimicus ; quemadmodü in exercitu,
qui amici funt,quouis tempore interdiuynoctu,ma-
ne,vefperi tutó verfantur;hoftes non item. Hoc eft;
quod flatim fubiicit, Non poref? mundus odi[Je vosme au-
tem edit. Alio ergo fenfu umit fuum,& fratrum fuo-
rum tempus ; fuum patiendi , fratrum eundilerofo-
lymam. Sepe docuimus id non folüm non abfurde,
íed etiam eleganter fieri folere. Continent igitur
hzc verbatacitam quandam reprehenfionem. Fra-

ire nollet;Chriftus eos contrà fübreprehendit,quód
lire tuti poffent, quod effet argumentum eos homi-

rent. Vtroque loco non aesyoc , fed sajpoc Grece legi-

mundo verfari, càm ipfi de mundo fint; fe nó poffe,

cres Chriftum fübreprehenderunt, quod in Iudzam |

nes effe mundanos;quales mundus,Iudeique dilige- |

tur, quod non qualecunque , fed idoneum , oppor-*-

|runum ad aliquid agendum fignificat tempus. 1d ta-

A

F

. dubium , quin caufam reddat , cur eorum tempu3£

Inifefta ex (uperioribus cftratio , quód illis nullum à

men ipfuüm addito epithetó. mogis €x pireffic, 'a,'ötpw;l
paratum,ideftopportunum. . .. , 5 ..
7. Non petefl mundus odiffe vot ; me auterm odit ;quia
tefhimoni perbibeo de illo,quod opera eius roala [unt. ) Non
[emper paratum fit , id eft cur quouis tempore fine
periculo in mundo , hoc eft inter Iudzos tuti verfari
poffint : quia & ipfi fimilesillis funt, & mundi ipfius

bec eflis ; Ego nsn [ de boc mundos & c. 15.19. Sidemun;'
Plerabitis * flebutis vos,mundus autem gmdcbit. In hanc
Leontius, Beda; Theophylactus, Euthymius , &

í(tomus allufife Chriftum ad id, quod cius fratres
dixerant , manifeffa teip um mundo , ver. 4. Quia enim
hortati füerant ; vt feie mundo , quis effet , declara-
ret , refpondiffe , ipfos id tütó poífe facere , quia de
mundo eífent, & mundus non pofset odiï?sc? fuos;

rillus,& Euthym?? , Iudcos vocat ( nozyaus cpovdv-
(.c qui mundana fapiebant..— |
8.. Fos a[cendite ad. diem feflum hune j ego non A[cende
ad diem. fflum iflum , quia meum.termpus nondum imple-
n eéft.) Cur iubeat , aut concedat fratres fuos ad|
diem feftum ire , fe veró fignificetire non pofse,ma-|

mundo pericuïum immineat, fibi immineat,nifi aut
latebris, aut diuina declinet potentia. Illud hocloco
multos,prafertim Latinos vexat interpretes ; quo-
modo dicat fe nion afcendere , aut aícenfutum non
efse ad diem illum feftum , cüm poftea aícenderit.

Ex loci difficultate le&ionum quoque varietatem
natam fuifse atbitror, dum vt ad fuum fenfumlo-
cum flectat , alius addit , alius demit. Nonnulli to-
tum hoc membrum przciderunt , Ego son «fcendo a4
diem feflum bunc. Yaque in quibufdam etiam Gracis

Calyo vus,non afcendo nunc. Interpretationes varias
qua vera fit le&io , declarabimus. 51 legamus £z«|
dvaCalyo , nondumafcendo , omnis tollitur quaftio.
Qui enim dicirfe nondum aícendere , non dicicfe
poftea non afcenfurum ; itaque quód paullo poft
aícenderit , nihil contrarium dicis fecit.. Huicau-
tem lectioni multa argumenta auctoritatem prz-
bent. Primüm innumeri pene codices Graci,in|
quibus eo modo legitur; maximé veró antiquifli-
mus ille Vaticanus toto terrarum orbe celeberri-
mus. Deinde auctores graues Nonnus,Chryfoftom.
E& Euthymius , qui ita non folàüm legunt , verum et-
iam exponunt;eodémque modo arbitror Theophy-
lactum legere, etfiin Aldino codicc z« lcgitur'; fed,
vt opinor, pro d7»,vitio manifefto. Leontius , &
Ammonius videnturlegiffe yu2, nunc Íententia ea-
dem. Sed vix mihi perfuadere poffum aut d7w,non-
dum ,aut yu9 , nunc effe legendum. Primüm quia
multi & Grzci,& Latini non legunt auctores. Non
Cyrillus,)non Euthym. non Beda, non Strabus, non
lRupertus ,non quifquam, quód Íciam , Latinus nt-|

Xk 4 üor

do (uiffetus, mundiw,?md (anm eratdilgeret, & cap.16.20.|
[ententiam Chryfoftomus, Auguftnus, Cyrillus;|

Rupertus exponunt. Ánimaduertit autem Chryfo-]

Mundum , vt obferuant Ammonius, Leontius, Cy-4.

codicibus non eft. Alij non legunt zam, hunc. Alij!
legunt &zo dvaGaiyo , nondum aícendo. Alij x ava-

membra, & non poteft mundus , quz fua funt , ha-| -
bere odio. Similis fententia cap. 8. 23. Fos de mundo|

Obiiciebat.Porghyrius hunc locgn*f (?hri&o.,yt prO-| Porphyrii
baret efse mentitum, aut non fätls fibi confhtxiäc, vtjobie&io ii

3unc lo-

recitemus ; nam fimul & quz verainterpretatio, &|.

aucor Hieronymus eít, 2. contra Pelagianos libro.u;.

W 1OAN. MALDONATI COMMENT. M "* .
€tor.Iraque non dubito Latinum nottrum interpre-| À |dit; verum afqendi: Qiqiqimm plenus, AqueRMERE — | ,l M;Iuä
tem non iralegilfe , quemadmodum & ex omnibus| |tus, qua effecit, vt nihil in fe defignare poffet, quan: J;Iäfe?udsi (
ivetuftis codicibus, & ex Latinisapparet commen-| — tumuisinflammatum Iudeotum odium.Solet Chri- Chifs| — 7 oj
tarijs. Denique illa altera lec.ïtlo. non vxdccpr cum| [ftus frequenter hoc modo lo qui, quafi folàm cffctre loqui- 1 .äqugflcïmt,Pum
Chrifti confilio bene conuenire.Volebat enim pro-| |homoaccómodaté ad eorum , quibufcum agit, opi- ;1; " 23 ]i5
culdubio cognatis fuis fignificarefe nectunc, neque| |nionem. Vt cum adolefcéti illi dixit, Quid me diczs bo- ditort oyi-
oftea ad feftà afcenfurum; vtipfifinefeafcéderent.| — pum, nemo bonus nift vnus Deus , indicans fe neque bo- :æ:fr:ïw |
'|Quàd fi dixiffet, Nondi? afcende,aut,No afcedo mi haud| — inum,neque Deum effe; non quidem fua,fedadole(dams — |
obícurée illis fignificaffet paullo poftafcenfurü efsc;! — |centis opinione, Ita mihi Rupertus videtur , alíii f Mazio, 18
itaque fineilloire noluisent,fed expe&tafsét.Statua-| — |cet explicet verbis, hunclocumintellexiffe. Cert? i.
mus igitur legendum efse , Non afcende ad diem feflum; — longé nonabitabhoc fenfu. Cur er 20,diceraliquis]. :
i bwnc, & verum horum verborum queramusfenfüm. B |non ftatim Chriftus cum illis afcédit co ipío modo,
Nam fifecus legendum eft addita. parti,cu.la nondum, quo poftca dicitur afcendiffe ? In promptu ratio eft,
opus non eft querere,cüm nulla fit quzfftio. Augufþ! [noluit eorum de fe prauam opinionem confirmarc.
; & Beda exponunt, Non a tendo ad diem fefum bunc,id! |Sienim tüccum illis alcendiffet,vifus fuiflet eorum
. jeftad humanum feftum;ad humanam celebritatem, — |votisaffentirf, ideóqueaícendere, vt humanam fibi r
lad quam ideo vos me cupitis aícédere , vt humanam| Jpararetgloriam, quemadmodum illi defiderabant)
t Icolligam gloriam. Similis alia eft eiuídem Auguílini — |Afcendit ergo poftea,vt & legi fatisfaceret,& vt fuo,
T . [interpretatio, Nep afcendo ad diem feffum bunc Íciliceti — 'nonillorum fen(aafcendere videretur.Cur CrgO Pep
