tirum fuorüm exemplum , traditionémque protu-
lit , nihil aliud , quàm erroris vctuftatem protu-
lifle. Vnde fequitur Lutheranos ; & Caluiniftas,

rum cexemplo fefe tueri ; quia ipforum malorcs fi-
cut & ipfi hzretici fuerunt , & ab Ecclefia Catho-
lica, ficut Samaritani olim ab Ecclefia vera Iu-
deorum , difcefferunt. Recté mulier illa. maio-
rum fuorum éxemplo , auctoritatéque vía fuif-
et , fi in vera fuillet Ecclefia. Nam traditio in

Ttaditio
in fola Ec-
clefia ve- ]

ritatis con-]

Ecclefia , veritatis; extra Ecclefiam , erroris con-
firmatio eft. [ UI

tem Garizin , qui vrbi Sichimorum , cuiusilla mu-
lier erat ciuis, vicinuserat : in eóque omnes con-
ueniuntauctores. Quz autem fuerit caufa Sama-

feft,
In menteboc.) Non dubium demonftraffe mon-|.

tmauo

ritanis in co monte adorandi, exfacra . intelligitur
hiftoria. Ieroboam tum decem tribusà regno iuda

dilaberetur, nouo reeno nouam inftituit rcligio-—ä
nem , & duos illos conflauit vitulos , quorum
alterum in. Bethel , alterum in Dan vltima regni
parte collocatos pro diisiuffitadorari. Hinc pri-

vero captiuiratem potientibus rerum Perfis Ma-
naffes Ierofolymitanus ciuis , & Iaddi Surmmi fa-
cezdotis fraters, & ipfe facerdotalis particeps di-
gnitatis Sanaballetis Cuthei, & Darij Regis 1n 5a-
maria prefecti filiam vxorem duxit , nomine Nica-
fonem. Quamobrem cum & à ceteris Iudzis, &
ab ipfo fuo fratre Summo facerdote fun&ione fa-
cerdotij prohiberetur ; féque apud . Sanaballetem
excufaret,quód ipfius filiam quam fibi defpondcerat,

!ducere non poffet , malle fe vxore careré ea, quàm

tanta dignitate facerdotij. Sanaballetes non folüm!
fummum illi pollicetur facerdotium, f filiam fuam
rctincat, fed templum etiam fe illi Ierofolymitano
zqualezdificaturum.. Quod & fecit in monte Ga-
rizin, vnde ceptum eft à Samaritanis facerdo-

Deum orare, & flexo vencrarigenu & Samarita-
nis, & Indzis vbique licebat; idquefxpe legimus|
fccifle Chriftum. Offecrre autem facrificia , pratf-

. . i i V * 1
criptisà lege ceremoniis vti Iudzis extra Icrofoly-|
miranum templum nonliccbat , fic Deo iubente

Deutet, 14. 23. 24. &26. 3. Eum enim lo-j

cum Deus elegerat ; vtibinomen fuum inuoca-
retur ; vt fcriptara loqui folet. 1. Paralipomen.
17. I & 21,/ 6. & z. Paralip. 6. 6. & pfal.77.

68. 69. Eb s
àn AMdier , venit hora , quando utc im monte bee , "e-
que in lerefolytmnss ddorabitis Patrem.) Incipit vti Chri-|
itusauctoritate fibi à Samaritana conceffa. Voca-|
uerat Chriftum prophetam 5 poftulat igitur abcay

vt fibi tanquam prophetz credat. Porro non ref-[.

pondet proprié ad id , quod mulier interrogaue-
rat, vtri meliüs Samaritaniin monte illo, an Iudazi
Ierofolymis Dcü colerét, fiue quód id ftudio conté-

P

tionis,& gétis interrogaffet,vt Chryfofl. infinuat; &
| noluit

Íegregaffet, nouámque regnum Ifraclis confti-.
tuiffer, metuens ne ; fipopulus de more rcligionis -
caufa Ierofolymam iret , fe deferto ad Regem Iuda. -

ma orta eft diffenfio rcligionis. Poft Babylonicam!

)

k ime d

E-

(de

"* d

bb ia -— v

-

,

R—

hm ven
tll
tb vtui
(znenm
Mnartan
nonteill
&tm ven
lo d
f ]
b

.....

! trürs (s

[UN

tsj mp. |
I j
* Onts con.
A QUI Sam,&.l
M
r gowor
Atteior
I164 f [
'u.) J:xgng lUda
leaal s. i
T&cls Con[l-
Ym
WeHüpos — -
i& Agem Il
F:"x'u 2154
Dl telono-
| M uæw

^f^
iT

hi
m
N l* '
LIAY Vihima rao
"IU &'c(-lkuu (N&.u
V
T
|AvtAm þ' La
UIT IN Han'y W
I
^ 4nli .
m A:jv;fmmm
& V VAU HULMI,
m b :
| fótcm. Vorh Kæ
23' 59 »lm Ajtf

1, * :', Y * ! .4 !
X d JOLBITI

t! ) ;
^eteno u M
l Ti UL IauEd) ïx :

^
J ^ I
f.',*?a " F;m;m'ä'
LuV M MioVaVavi
ia E |
lls
TY vmloden.
JH Büudwu.i.m,
l

d

qnha n ,'W"ME' |
A Nbl
AT dsddiir!
. *

*4 &f
ia2
— '"'i',"»üti |
l [ ,.;.ywuw" N

w tb i.

|
pE v L J
«.« nf 0" 1
F v bl & k

3 sl
[/ [L]
Lümüümq
V

— —
—— À
TL
7:
f

i

t

ldicit; fic enim. Grzce eft , spyclap Gpa. venit bora
tempore przfenti ; paullo veró poft declarat iam!.-

inen poffet; fed vbi deberet, vel non deberet Dcus

604

CUOINTOAN CAPR H -

605

ffriïtus conítitutus ab ea iudex alere co-n.tcntio-
nem ; fiue quód noluerit oftendere magis parti
vni fauere,quàm alteri , quo faciliüsfibi cfï*de.rctu [
itaque vtrofque & Iudzos, & Samaritanos in fu-
turum zquauit, non dicens vtri melius ante Deum
coluiffent, fed neutros eo loco , quoante colebant;:
bene culturos effe. Nam quód Cyrillus ait Chriftui
hoc refponío & Samaritanos; &:Iudægs teprehen-
diffe , quód etiam Iudzi in eo erróre cflent ; vt cx-
iftimarent non licere fibi extrajIerofolymam Deum
adorare, fingularis opinio eft, & ícriptura mi-
nimé confentanea. Nam Iudzis alibi quàm Icro-
folymisadorare , ideft facrificare non licuiffe fu-
periore verfu demonítrauimus. De qua Eora lo-
quatur Chriftus, difputatur. Primum horam pro
tempore. pofitam. per Hebraifmum minimé du-
bium ; fed id ipfum tempus quod fit , quetitur ,
quod Chriíftus iam veniffe;aut certé appropinquare

P

venilfe ver. 23. . venit bora, «g" nunc eff. Sunt qui tem-
pus intelligat excidij Ierofolymitani, quo tempore
non folüm Samaritanum fed Ierofolymitanum e-
tiam templum ita vaftatum eft ,^ vt nec in illo Sa-
maritani ; nec in hoc Iudzi adorare poffent. Sic
Euthymius ; meliàs Ammonius, & Cyrillus ho-
ram iv eule :w,;wc;X Täg,.äväpw!wzg ænä*nlw'zv P id eít ip-—

jfius adhomines aduentum interpretátur. Nec enim|.

id chriftus agebat , vtdoceret , "'vbi poflct , vcl

adorari. Preterquam quód ver. z;. horam iam
illam veniffe dicit, càm tempus illud eucríionis
templilerofolymitani non nifi quadraginta poft an-
nis veniffe conítet. Voluit ergo fignificare fuper-

]uacaneam iam effe quaittionem illam, quam illi/D

Samaritana proponebat, vtri meliüs, Samatitani in
imontre illo , an Iudzei Ierofolymis adorarent. Iam
enim venilfe tempus , quo tempore neutri ccrto
loco deberent adorare. Tollendum enim effe pri-
ftinum illam cultum, quï, vt hominibus carna-|
libus accormmodatus;addi&tus eratloco;. aliómquej
pro illo meliorem introducendum , qui magisad
naturam Dei , & ad hoinines fpirituales ciä:t ac-
commodatus. Quód dicit , aderabitis. Patrem , ita
dicere videtur quafi fe excipiatex adoratorum nu-

xit, adorabimus, fed adorabitis , quemadmodum
Ambrofius libro $. de fide c. 3. obferuauit. Non|
dixit , inquit , adorabimus , quod vtique dixi[fet , f con-
fortiwm nofIri [ubivet obféquij. Neque dicit Deum, fed

|non patrem veftrum. Video paullo poft dicere, Nv;
adoramus , quod. [imus , quuafi fefe adoratoribus ad-
numeret , fed cut co loco ita loquatur, illic ratio-
inem reddemus.
— A2 Ues adoratis , quod ne[citis s mos Adoramus , quod
[femimn. ) Hac&tenus quidem docuit fupcruacancam
e(le queftionem , quia deinceps & qui in montc
(Gatizin, & qui in templo Ierofolymitano adora-
bunt, non rite, rclieiofequeadorabunt, aliam iam

terito loquitur, cüm inuidiam priàs in Samarita-
quos , & fufpicionem erga Iudzos gratiz remouitfet,
zquato inter hos , & illos iuze, docétq; meliüs ante
|i&tempus Iudzos , quàm Samaritanos adoralle, vt

mero, & filium Dei effe declaret. Nec enim di-| E

iPatrem fuum vocat. Sic enim opinor intelligit;|

jadorationem tempore poftulante, Nunc de prz-|

A

D

C

r

[uento facitis veftro. Quod autem dicit , Nos ado-
dJramus: , quod. feisnas , Ícipfum connumerans cum
adoratoribus, Áriani Catholicis obijciebant , vt

agi putant, vt paullb poft exponemus, quod mi-
nüs probo. Quidautem fic, Fos adoratzs , quod nefcitos 5
nis adoramws , qnod [ams , aliquanto. difficilius cft.
IPrimüm, quód non videatur ad ré;re&téque refpon-

dem Deum adorarent. Deinde quia & Samaritani|
Íciebant, quid adorarent , cüm verüm adorarent
Deurm. Chryfoftomus; Theophyla&us, & Euthym.
propterea dicunt Samaritanos adoraffe, quod ncf-
ciebant , quialicet verum adorarent Deum , puta-
bant tamen non effe nifilocicius Deum. Sic enim
Regi Affyriorum nuntiatum fuiffe 4. Reg. 17. 26.
gentes quas tranflalifla , e7* balitare fecifls in cimitatibus
Samarie,mnorant l:gitinm Dei terra , 49* immifit imeos
Dominus leones , €2" ecce tnterficiunt eos , quod tqnorant
ritum Der terre. Iudeos veró adoraile, quod (cicbant,

ftimantes Deum omnium gentium Dominum effe;
Eodem pertinet , quod D. Thoim. & Lyragus do-
cent , Samaritanos in eo errore fuiffe, vt exiftima-
tent Deum eífe corporeum. Quodludzi nequa-
quam putabant, Sicenim Salomonem , cüm tem-

Ergóne patandum efl , qu04. veré Deus. babitet (aper ter-
ram? $i enim celum , e7* celicelorum te capere mon. pof-
[unt , quanto magis domu bac , quam adificau ?. Sic no-
tum faiffein Iudza Deum pfal. 75. 1. Sed cgo. in
co errore Samaritanos fuilfe non lego, & Iudzos
aliquos fuiffelego apud Hebreum au&orem Rab.
Mofem ZEgyprium lib. . Morch. c. 1. Quin mnl-
tosctiam Chriftianos ; & graues auctores , quos

refricare videamur. Aliquanto igiturmihi magis
placet ; quod Cyrillus ait, Samaritanos adoraíle,

Auguftinus, & Beda defutura etiam lic adorationet

dere. Non enim quzrebat mulier vtri meliorem ,
Jaut veriorem Deum ; fed vtri fanctiore loco eun-

quia meliorem de Deo habebant opinionem exi-

plum zdificaffet; profcfum fuille 3. Reg. 8. 274 |

opus non eft commemorare , ne eorum errorem|

j
1

n

Saimafitá- .
notum dé
Deo erro4
nea opinió
fecundum

Chryfoft,

quod nefciebant , Iudxos , quod fciebant , quia
quamuis eundem adorarent Deum , tamen'Iudzi:
certa do&rina , legéque à Deo fibi prafcripta ; Sa-
máritani inuento ab hominibus rita adorabant.:
Sed verum ego feníum alium cfle arbitror: vt Chri-

tur loco, quo Deus adcrabatur, De folo enim loco
mulier interrogaucrat, & credendum eft Chriftum,
de codemloco refpondifle. Refpondetautem, 725

Cyrilii ze-
lior de Sa-

itus non dc eo, quod adorabatur , fed de folo loqua-|

adorati , quod me[citis s. tos. adoramus , quod. fcimasts )

maritano-
rum religi«
one fen-
tentia,

Senfus igitur eft , quod vos in monte ifto a-

Ierofolymis adoremus, fcimus , quid faciamus.
Nos enim hocDei iuífu. facimuss vos ifthuc in-

probárent Chriftum Deum non effe, qui Deum
adoraret , vt apparet ex Cyrillo; & ex Ambrofio
libro s. de fide c. 3. Auctores Catholici duo-
bus modisrefpondebant. Primàm quidem , Chri-
ftum tanquam hominem]locutum effe , eo modo
quo fupra fontem fatigatus fedcbat. Sic Ammo-
nius , Cyrillus , & Ambrofius ; ciufdem enim
fuile naturz fatigari , & adorare ; idco paullo
ante di&um fuiííe fediffe fatigatum , vt intel-

Íeruauit Ambrofius. Deinde non ex. veritate, fed
ex mulieris opinione locutum fuiffe; que non

doratis , nefcitis, quid faciatis ; quod vetó nos|

ligeremus de humana eius hicagi natura, vt ob-

iIDceum, fed hominem Iudzum, prophetam illum

tChtyfo&omus , & Theophylac&us interpretantur,l

Ddai.

sE MONSOUHMTNN

quidem -

606

IOAN. MALDONATI COMMENT.

607

Ammonius , Ambrofius, & Chry(oü:omus,Thco-k
.hyla&us , & Euthymius.Eódem opinor modo Au-

[ ;sïxf!:.& Beda th)ondilï&m,iï queftionem attigilï'em.

|lud vero ingulariter, & przter. omnium opinio-
aem.dicunt; Chriftam n6 de omnibus loqui ludzeis,
ied defe.de prophetis,& Apoftolis,qui iam incipie-
bantab eo do&i in (piritu, & verit&te Deum adora-,

nere [udzorum loqui.Ego tàmen alia ratione fufpi-
cor italoquutum elfe,vt fe cam czteris ludeis con-
numeraueritjnon quidem vt figuifica:cc Íc ctiam
tanquam hominem more czeterorum Deum ado-

queretur ; fed vtfe Iudzum effe confirmaret, -vnde!.

Nos ,non
petfonam,
fed genus

declarat.

Fü

CurIudz
n*aiorem

.. ; Meffias originem ducurus erat, gradü mque faceret
adid,quod paullo pofít di&urus erat,fe effe Meffiam.

A & 1

deritDeus.

Cum crgo dicit, Nes adoramus, non hignificat fc ado-

rare; led [udzos adorate. Pronomen enim, »os, non

perfonam , fed genus declarat , quemadmodum
-mu*ltis-.*bi exemplis explicauimus. Sici taque lo-
| : ONES 5 ; A .p J d |
quitur tàanquam fi vir nobilis Hifpanus dicat, Nos

fedtotum Hifpanorum genus foluerc.

Quia (alus ex Indei efl.). Difficile di&u eft, qua-

vüidem , led hoininem tamen etfe putabat; Sicidem A
Á

re,Tritam fequamur viam;credamüfque de toto ge- -

rare , ncque vt conuenienter opinioni mulieris lo-|.

lis hzc fit caufa, aut cuius reddatur rei. Sed viden-l

j

aduerfatiu:

23. fed veni; Lom ; €» nuncejl , qmndb veri Adorato"]

tem habere locuin , apté appofita eft , fed ad illa|

Ícicbamus adorandum , & qüo modo adórandum
cerat; tamen iam hora venit ; cum quifquis vcré
Deum voluerit adorare , ne eo quidem adorabit
modo, quo nos hactenus adorauimus ; fcd ;»

Regi noftro fidelitet , ac libenter tributa foluimus; C
non enim fignificatfe , cxteróíque nobiles foluere; -

interpretantur Origencs , Tertullianuslib. 4. con-
traéMarcionem , Ammonius, Chryfoftomus, Cy-

' " s . . : n
vnquam falius effe potuit. Eam enim cognitio-
nem ludzos fingulari quodam beneficio à Dco

gatam. Hoc etiam. modo exponunt Ammonius,

Chryfoftomus ; Theophyla&us , & Euthymius.

lutem ex Iudzis effe ; quia illis primàm przdica-
tam eft Euangclium , & ab illis ad ceteras gen-
|tes per Apoftolos homines genere Iudaos deri-
uatum , Matthzi. 10. g. & pfal. 109. 3. vir-
gam virtutii tua emittet Dominu»s exSmn. & lfäi, 2$
Ex $t exibit lex : & Luc. 24. 47. Preduariin no-
"nune eius pænitentidm ,€7 remzf('zomön peccatorum n
|omnes gentes , incipientibus ab Terofolyma. Hoc vltimum
nullo mihi modo placet. Ex duabus autem primis

verifimilius cft Chriftum de feipfo, quàm de lege

fui cogai- làm Chriftus cur maiorem Deus füi cognitionem!
tionemde- Iudzis , quàm vlli dederitgenti ; itaque foli illi (cic-
bant, quod adorabant, Quia ex eo nimirum po-^|
|pulo decreuerat Deus mundo faluatorem mittere!

Rom. r 3. & 9. 5. Et conuenicbat vtille popu-

gemilli Deus dedit, & quicquidilli vnquam bene-
ficiorum fingulariter contulit, propter nafcituram

dum priüs , quam falutem appeller. Duplex opi-|
nio. Alij falutem Chriftum ipfum appellati ; qui
fslus mundicrat ; & ex Iudzis ducebatgenus ; ita

rillus , Rupertus ; Thethyla&us , Euthymius,
Alij cognitionem vnius folius Dei , fine quanemo D vcrierunt adoratores. Nam ? demenes credutit ,

per legem , perQue reuelationem accepifle ; &

cx eo popalo non ad Samaritanos modó , fed ad
omnes omnino gentes , que eam habuere;propa-|

Alij tertiam quandam explicationem afferunt, (a-|.

interpretationibus, fecunde primam antefero ; quia

loqui,cüm id potiüs ageret, vt doceret veniffe tem-
pus, quolexabrogaretur, adefféque falutem illam;!
iinquam lex omnis collineabat. Reddit ergo cau- p

lüs , vnde filius Dei carnem fümpturus erat , (in-|
gularem Dei haberet cognitionem. Propterea le-

"

E

. Deum adorant? fitamen adorare haretici poffunt.

Jperuntfpiritam adorent. Ita Ambros. lib. j. de Spi-
ritu fancto.c.rz, & Rupertus. Alij firitu,eg" veritate;|

Ufpiritu , g* veritate, Quod dicit , N»nceflhanc vim
(Chryfoftomus,: & Theophyla&us , habere putant,
vtquod Chriftus dicebat , ab iis diftingueret, que
cxteri prophete dicere folebant. Solebanr illi re:
inlongum plerunque tempus expectandas varicifä
nati. Chriftus ; quem mulier folum prophetam
effc patabat , rem prefentem oftendit ; neque fuf-

terca Chtriftum addidiffe Er nsoc ef , vt magis mu-
lieris animum ad inquirendum accendereä; quo-
nam modo :» fpmite , €9*. veritate adorandus . e(Tet
Deus; intcreffe enim fua id (cire , quandoquidem
iun venillet tempus. Veros adoratotes non dau-
bium, vt Chryfoftomus ait, quin Chriftianos in-
tclligat. Nam quàódau&or ille qq.ad Antiochum,
cos folos , qui in folitadine habitant, & citra Ec-|

non dixiffet Athánafius, cui vulgo: quaftiones ille
tribuuntat. Multo difficilius quid fit inämtu, (
veritateadorare,. Primüip Caluiniftazü harefis eucl-;
lenda, qui n ffiritu,€7- veritate adorare interpreticu
Íolaadorare fide. Sedifto quidem modo demones

vey adorabunt. Parrem in fpimto , ex veritate;)) Dictio]
» fed , qu&non videtur hic conuenien-]

vetba referri debet , (Nos advramus 4uod fcinmsquafü|-
dicat; licet hactenus quidem nos tüeliores quàm|-
vos fuerimus adoratores, quia adorabamus , quod| -

pendit auditorem expectatione. . Credo ego prop-

clefiam Deum colunt, veros adoratores effe dicit,|

rü nó here-

centremifeunt, lac.2.19. & Chriftum fzpe neganti-
bus Iudzis filium Dei effe confeffi fünt Marc. 1. 24.

)Luc. 4.34. Deinde fi fola fide Deus adorandus,
icur ipfi precibus ?. cur pfalmis ? cur facramentis

Vicina huic errori eft eorum in terptetatio , qui fpi-
ritum hoclocoanimum intclligüt ; quafi folo Deus
animofitadorandus. Quam interpretationem vi-
detur recitatamà fe Theophyla&us approbate. Sed,
opinor,non animaduerterunt illi folere non animo
tantüm , fedetiam corpore pofito genu Deum ado-
rari. Alij Spiritum fan&um in telligunt, quem qui
)accipiunt, Spiritu ipfo fancto eundeim , quem accc-

id eft veris virtutibus, corporí(que mortificatione,

jin tribus períonis Deum adoret, vt Athanas in epif-
tola ad Serapionem contra cos, qui dicebant Spiri-
tum fanctum effe creaturam. Omnium hic opinio-
num probabiliffima eft , quz communis eft maxi-|

poreo opponaturloco , quo X ludzi, & Samari-
tani Deum concludere videbantur , dum illi non|
:cxtra Ierofolymam ; hi non. cxtra montem illum;

adorari putabant polfe , vt re&é Tertullianus » & ouia a
VCIitas VCl'ö ngris , Vt (u- m gvmm,

17. vtíenfus íit veniffe tem: O ve-|
te adorari.

Hilarius edifferunt ;

|

pra capite L. 14.

cx eo Chriftum contulit.

pus,quo tempore veri aderateres neque certo vllo

vt Origen.& Ammonius. Alij : ffirire, id eft in Spi-
|ritu fan&o, ez' s veritate, id cft in Filio , ita vt vnum

imé, Origenis , Tertulliani inlib. de Trinit. Hilarij| -
». lib. de Trinit. € hryfoftomi , Procopij in cap. 28. .
AMai. Theophylati, Cyrilli, Euthym. vt fpiritus cor-|-

xtu;.

*
*

i

Deum, ;

x

ET RTAET

. loco;

Caluffifta-|-

tica €xpo-|
fino refel-| -

wttitt
;Elgo (5a
f'idvdl Qu
jtïgniücab
KieoX
[berint

|| giloh

! [ ddorat

|
"4
d l "Ih'zum,q:
|

.-i

;!;Zï:iüïagi beant
guomoüo*l l ;
[m fpiti IP W

. d n

M d PA
/Ma,wmc

,gfnm's (

Nistaturz
litretu

lrum Implc

n

M

* Aà4

if

h
J üs, X

]

J Mi quæ&io t

Vil

]. s m a
vgjius fus):['m .

Y
]
Arïanom

meni
fifer
ff
&dorir
Cum
litm
fittte
TE

^

lle n

d OD]
(

Ik& ob
kUdOCQ
X
itde
(l d
hm
.. Whocl

Nittio re
r

Q

Ts
) Wx&
*
I
"i DM

Wüueniznä
! P

' ?f' T
j M

!0.
4 Üb u
"M Q
i

i
&æm Qu ]
N
C d

u

Bob l
IN

1

;
d l n
Al üomm.
L

Q)Jr'a |
EE quu:

^ ! l i
orandus el

dqidlz -

"as j .» |
M 00 (
i S-'sibn "
ï,,k.iluiwö:;";

j t ]
id Antocm
, l u "—
:'.) »(Q :fffl::'
"v
OLOS CLIE (

TL Jl
uN Lt
i *j

1ajna, (
Á l

2 ,--wqp'nux:
w MivA |

lo d Ti*
tododems ^
m us
Y n

, » i
MU
l

Jldip 44
TAE d
T
" ! ,.
lon? -gff*,"m!,f
1J düviMliuv9);
Vv v l
!

!
DTM
« n Mi
d d Md
*

ARTA
)y,i-ül""J T
à (|

7:-';.3;,',.-,»1 l
d

Spprodut s
-
ete Dondu
pu Deondr
)nt, qu g

1

|

A,'.; l
anami
« uemd»
Tv

!l ) tl
y , 57

)L ) "ON an
" mgls )N

l

H

-.Numl invequzeftio explicatur, an non lex etiam vetus fpiri-
teri lege ; : ii ! :
Ts & ritum habebat ; & veritatem? an prophete. fine fpi-

veitas fuecieg , & veritateDeum adorabant?/ Adorabant illi

| fcllitur.

Chriltiani beant.Quidenim? an non debere certa habere tem-
, qLIOITIOGO
in fpiritu
adorent

Arianorü
obiectio re

608

TNAORN CXP-IHL-

609

lloco , neque legalibusillis ceremonijs , & f-:xcrifi;
cijs, que vmb:e tantüm erant rerum -futuvraru,Dcu
adotabunt; fed verztate , id eft rebus ijs, que per vm-
bras illas fignificabantur, Pofsumus etiam meo qui-
idem iudicio fpiritum & veritatem pro eoc?em acci-
pere, quemadmodum & Cyrillus videtur iuterpre-

tum pertinet legis Euangelice;fpiritum appellet;le-
gem verb Mofis corpus fuiffe (ignificet ; quia Euan-

maduerto enimaliquando fpiritum pro veritate fa -
mi, & vmbrz tanquam corport animam oppont.
Cuii feruio , inquit , ; ffirita mei, id cft vcré ; non fi-l
gutaté, non adumbraté, Rom. 1. 9. & erreaneifro
cordis in fBiritto , n littera , id eft non illa quz figura|
crar,fcä ifta qþuæþvcritas Rom. 2. 29. Qui e2" idoneo:]

idcft non vmbrabiles miniftros, quales illi erant

vctetis teltamenti , fed veros 2. Corint. 3. 6. Eadem

ergo res & (piritus dicitur, id cítanimas & veritas,
ideft corpus, quodper precedentes illas vmbras|
(ienificabatur. Vtraque interpretatio mihi placet,]
& hec, & quam ante hanc proximé pofuimus.Vtro-
libetintelligamus modo , vulgaris illa quzftio fa-
cilà folaitur, qqomodo Chriftiani , quos veros hic|
adoratotes vocari diximus, in fpirita adorare de-

pla? non Sacramenta? non vnicum illud, & om-
rnium preftantiffimam Euachariftie Sacramentum?
Maximé vero ;fed hecomnia , & íf1 quzfuntalia
generis eiufdem , fiue à Chrifto , fiue ab Ecclefia in-
ftituta, quibus Deus à Chriftianis colitur, quam-
uis natura fua corporca fint ; tamen quia figure non
funt rerum faturarum ; fed veterum potiüs figura-
rum impletio , aut ad fignificandàm impletionen?
ipfam inftituta,non corpus, non vmbra, fedípi-]
ritus, & veritas fant. Eadem ratione illa altera

i E

quidem firit» , ideftanimo ; aut fpiritualiter, id cft
vera fide;charitate, pictatéque; adorabant veritare;|
idelt veré , non fimulaté,non fi&é , non falfis com-

fiffev: (cdnon adorabantin fparitw , €97 veritate ,id cft
fine figuriss quiaillisipfis fguris Deus eos iufserat|
adorárc. Vna fupcre&-obie&io diluenda, quomodo
Icum his duabus interprctationibus ratioilla , que'
ftatim rcdditur,cur veri adoratores in fpicitit; & ve-|
ritatc adorare debeant;quia fperitie eff? Dem, conftare
lpo(ïïti* Hec enim ratio non probat fine figuris, fed
fine corpore ; folo animo adorandum cfse. Sed
hancobiectioncm illic diluemus. Abutcbantur etià
hocloco Atiani,ij qui Spiritü (an&üm Dcum efle,
ncgabant,vt Ambrofius auctot. ett. lib. 3. de Spiritu,
fan&o c.12. NonpoffeSpiritum effe Deum, quan-
do non Spiritum , fed Spiritu Deum adorare iu-
beamur. Facilis erat, & expeditarefponfio fpiritum

cuimus, veritatem , & quaü animam legis fignifi-

ritung ipfum fan&um adoramus. Caterum adoran:

mentis,quehuiusnoneft loci recitare. Iuftinus

tari, vtgratiam noui teftamen ti & quidquidad fta-].-

gelium quafi anima, hoc cft fpiritus legis eit-. Ani-|-

nos fecit mini[lros neut teffamenti, non lertera , fed. [Daritu.]-

mentis, fed ijs modis, quos fibi Deus praícrip-]-

. |hoclocononSpiritum fan&um , fed, vt fupra do-|

[care , & aliter Ambrofius refpondet , fignificare].
Spiritus fan&ti gratiam , quam cum accipimus; Spi-|.

dum cfle Spiritum fan&um alijs ille probat argu-|

D

C

D

r d

Là

verb martyr in oratione 2. ad Anton. Pium pro|

À |Chriftianis obijcientibus Gentilibus , quod Chri-

|Spiritu fanc&o ; vt ait

itari oportere. Qui tantüm attingat queftionem,non

(tiani athei effent, quod ipforum deos nou adora-
rent, ex hocloco refpondet nos m fporum, C verstate
verum Deum adorare. o u D N
| a& Name7 Pater tales querit qui adorenp ewn.) Duas
Chriftus rationesaffert, quamobrem veri adorato-
res i feritue* veritateadorare dcbeant. Altcram ex
Patris voluntate, alteram ex natura füumptam.Pater;
inquit, non vult vmbris;atque figuris : fed fpiritu
adorari, ac veritate. Cur ergo,;dicetaliquis, initicuit
in vcteri lege vmbras illas higuráfque facrificiorum;

accommodaté ad hominüm «conditionerm , dum e-
rudiebantur , dam idonei fiebant, vtinfpiritu, &
veritate Deum adorarent,vt Chryfoftomus , & Eu-
thymius refpondenr. Poffumus etiam fic intelli-
gere, vt non hic de voluntate ratio fit;, Quafi dicat
hoc natura ipfa Patris requirit, vtin fpiritu , & ve-

trem vocari Dcum aut Chrifti ; vt ego arbitror ;
aut aliorum , à quibus adoratur . Adorantes
enim dicimus Pater noffer , qui. $ 19 celis , & in
D. Paulus clunamus atbba
Pater, : | ' E
/14. Spiritus efl Deus , q7' eos; qui adorant eum ; in ffi-
rita, Q9* veritateoportet adorare,)) Di&io , cz',priore lo-
co pofita particule illatiug víum habet ex Hebrzo-
rum idiomate, vtf diceret, Spiritws r]? DtWs s Yaque
qui adorant eum ,52 fpirite 77 veritateopertet aderare.R.e-

nimé facilem , quo modo hzc ratio cum ca inter-
pretatione conueniat ; quam in.fuperiorem verfum
adhibuimus. Ex co enim , quód Deus Spiritus eft,
non videtur fequi i» firitu , id eft (ine vmbris , & fi-
curis; fed in fpiritu id eftanimo, non corporé ado-

inuenio; & tamen digna,vtarbitror, loco erar. Sol.
uendus mihi , quem feci nodus eft. Sicexiftimo ra-
tionem reddi cur Deus reiectis figuris vcteris legis;
in fpiritu , 7* veritate Xoluerit adorari, Quia ille ni-
mirum vmbrarilis cultus non erat ad ipfius natu-
ram accommodatus. Nec enim poterat Deus,cum

fpiritus effet, figuris vllis , vmbrifue reprafentari,

eft quodin ipío ctiam veteri teftamento de illis ip-
fis ccremoniis,quas ipfe inftituerat,dicit aliquando.

minwi?l(ai, x 1t Et,celum fedessnea ,. terra Attem ,
Fabellum. pedum. meorum : qua ed ifla. domus. , quam
«dificabitis smbi ?. Ee. quis. eft ifle locms quietis mes 1
Omnia hec mansa. mea fetit ,e7* fatla font vituer(a ifla,

perculum , e2* contritum äirim ; €9" trementem . [er-
mones meos ?. Qui. immelat. beuerm »quafi qui interficiat

|virum. Qui matlat pecus , qua(i. qui. excerebret. canem 5|

qui offert oblationem, quafi qui. (anguinem [mllum offcrat.
Míai. 66. r 2. 3. Nwnquid manuducabo carnes tauz
jroram , «ut. [anguinem bircoram potabo, Pí2l. 49. 15.
Cur ergo vmbras ipfe illas & figuras inftituit?
Supra expofuimus ; crant non ad fuam;fed ad

accommodatz. Atque hoc eft quod hoc loco

quibus fe iuffit adorari? [nftituit ad rempus: inftituit) -

ritate adoretur, fpiritus enima cft, Diximus lupra Pa-|-

leruauimus fupra in hunc locum quaftionem mi-|.

Quodcoszpus non eft , vmbram non habet. Hoc|

|

Quomibi mulitadinem vitlimarum vefirarumsdicit. Do-]

dicit Dominut, " fd. quem autem veficiam , mifi ad pau-| -

bominum paturam , & tempotris conditionem| .

8. 1$. i

Matth.$:9;
adR.omag, l-

i
|

Cur exter-

fignificat , naturam fuam , quz non corporca ,

fibi cultus exhibeatur. Si quando corporeum exigit
ab hominibus cultum, id non ad fuam;íed iplorum

fed fpiritualis fit , non requirere vt vllus corporeus ab homi-

num cult&

nibüs exi-
; i
gat Deus. |

m d

Ddi nat ;

TT

L

t

díir Deü
clle fpiri-
kum.

E

k

Deus om-

fis expers

eft; 2

Ammo-
nius ex ma
aufcripta
Catena
Grzca ci-
tatur.

Quomodo z
intelligen-|ft nop vna veterum auctorum fententià eft. Multi

jpiritum dici Mitto Sadduceos Iudzorum fe-

|tum de medio fuftuliffe. AGt. 25. 8. quique, vt Epi-

inceabant, ne fpiritum vllumadmitterent : nam

|tullianus quidem cegté in libro contra Praxeam, Ar-

|corpusfit. Eum errorem Origences hoc loco forti-

nis corpc--

: appcllab"am; Auctor Socratces lib. 6. hift. Ecclefiaft.|

IOAN. MALDONATI COMMENT.

61I-

610

naturam accommodaté facere,. Cultum illam lc-|A
galem , qui totus corporeus , & vmbratilis erat, rc-
icciffe , aliámque inftituille 1. non omnino ; quod
]propter corporcam hox:mnum naturam ficri non
potcft,magis tamen certe ad naturam fuam accom-
mo datüm , fine vmbris.fine figu.rls, hoc cft m [Piritu,
c» veritate.. Quodatrinet adíenfum horum verbo-
rum;spiritus eff Deus ; primüm quidem illud certum
uomen Dei;etfi pofterioreloco pofitum, cffe fübie-
&um,;nomen veró Spiritus attributum;fenfus enim
eft; DeuseftSpiritus. Et Athanafium meminiin
difputatione contra Arium , & in lib. de communi
cffentia Patris , & Filij , & Spiritus fancti, aliófque| D
inonnullos au&tores interprctati Spiritum fanctum
cife Deum.Sed quomodo hoc ipfum intelligendum

eraues alioqui, & magni non omni corpore Deum
carere putauerunt, fed fpiritum appellari,ficut
aérem , quia tam fubtili fit corpore , vt fugiat ocu-
lorum aciem. Nam eadem de caufa acrem iftum

é&tam , quos (&ïptura ipfai teftatur omnem fpiri-

phanius in eorum hzrefi tradit , propterea Patrem,
& Filium confitebarftür , Spiritum veró fan&tum.

Patrem quidem, & Filium effe corporeos. Hos in-
quam mitto, & qui ex Chriftianis poftea hære.t/iciï
Prcdierunt,Antropommphitas,& Audianos, aliót-
que,qui humanam Deo efïïægiem;tribu;bant;de qui-
bus frequens apud priícos fcriptores métio cft. T'er-

nobius lib.3.contra gentes,La&át. in lib. de iraDei.
c.18.aliquam Dco corporis figutam tribuunt, nó ob
id hzretici iudicati. Quin & Cirillus hocloco non;.
aliter dicit Deum fpiritum , quàm comparatione D
corporum appellari, quafi ad corpora fpiritus , ad fe,

!

terarguit.probatque Deum omnis corporis exper-
teim effe. Itaque monachi illi ZEgyptij , qui Theo-|
dofio iunioreImperatore eam iterum hzrefim ex-
citarunt, Catholicos contumeliz cauía Origeniftas

cap.7.& Sozom. lib.8,c.n.& r». & Nicephor. lib. rr.
cap; r4. & lib. r. cap. 1o. Refellit Thccdorctäq. 20j -
in Gencs.Videtur etiam Ammonius , quem ex qua4
dá Grzcorü Catena fiepe citamus , eam proprié opi- p
nioné rcfutare voluitle. zvsupa 0 0sog aA étra] , ov c
GyeuoCy iAX toe d patocsxs Quorro ioc dova* o amep )9 elaxye-
0U pvt 0v depa CO p , rtoc X, & 0« d'Ov(oc TO traptilinoy.
afic Conc CopSos Spiritus inquit, voc4tur Dewut,non vt ven-
tus , fed vt incerporea , e7 vini(ica þb—/?dntm : ficut enim
a&rem in[pirantes vimimlé 5 fic ey* Deo nóbis id quoad viiam
prebet jappeditante vinimu.Re&é quidem; fed re&tiüs
alij Deum Spiritum appellari volunt; non quód vi-
tam ficut aér nobis tribuat; fed quód ficut aér nul-| -
lü nobis videtür habere corpus; ita Deus, neque ha
bere videatur,neque re vera habeat, vt in eadé Grze-
cà Catena Didymus exponit. Quod velex hocloco
minimé dubiaratione probari poteft. Hoc enim a-
gebat Chriftus; vt probaret Deum nullum prorfus
habere corpus ; ideóq; non corpore fed fpiritu ado-
rari oportere.Que Chrifti ratio nihil efficeret,fi De?,
aliquod quáuis fubtilejquauis tenuehaberet corpus, -
25. Dicit ei mulier. Sci0 quia Mejtas ventt.) 9pyyevay ve-

|Iudza ifatum ferunt; doceréque ibi cepiffe, Aut ex

[mulietis eius fimplicitati tribuunt. Nam Iudzi ma-]
|ligno plerumqueanimo, hec mulier difcendi caufa

17.1I.8A426 UND epxéla] Eluas quid'em venit , id eft venturus ]
efl,vt nofter vertit interpres. Aut; quod magis ego
hocloco probo;venitjid eft aduentat, in propinquo
eft;iam natus effe dicitur ; ceepiiféque fe miraculis
ofteridere.Hoc enim mulierem illam dicere voluiffe
ex eo coniecturam facio ; quód fialio dixiffet fenfu
abs re dixiffet. Quor(um enim ad Meffiam loluédam
quazftionem reieciffet;fi non jiam venifífe, auttam
citó venturum putabat , vt ipfa eum videre, & ab eo
docceri poffet? Nam quód quidam dicunt iniquo il-

.Mamanimo tuliffe Chrifti refponfum, & ad Meffiam|.
|queftionem retuliffe,non quód fe eum vifurum fpc-

raret , fed vt ingratam fibi difputationem àábrumpe-
retjnon vidco, quomodo probent.Inaudicrat igitur
de Chrifto iamaliquid,fperabátque eum fe vifuram.

tiffe Chriftum;qui (e do&trina , atque miraculis do-
ceret effe Meffiam. Fieri etiam poteft, vt ita intelle-
xerit, quod dixerat Chriftus, Venst bora , e7* nunceft ,
quafi fignificaffet tempus veniffe Meffiz , qui 8:Iu-

elTetftatum reftituturus, vt etiá Rupertus interpre-
tatur. Refpondcet igitur ad id,quod Chriftus dixerat,

Meffias venit , nihil opus cft priuatim inter nos de
religione difceptarc. Ille nobis communis , &

dzorum , & Samaritanorum cultum in mclioreml

accommodaté.. Quandoquidem , vt fignificafti,

Credendum enim eft manaffe iam laté famam exti-]-

Theophyla&t. & Euthym. vnde Samaritani Meffiam
expectarent : prefertim cum quinque tantüm Mofis|
reciperentlibros , vt notat Origen. Refpondent cx

1o.manifcftam de Meffia prophetiam cffe , Nen «ufe-

q de fatribus tuis ficut me fufattabit tib Dommu Dem
tupsipfom audies, Aliaque illi proferunt iifde cx libris

« Qui diatur Chbrifíus.) Inter omnes conuenit hzc
verba Euangeliftz effe nomen Meffie;quod, vtalibi
diximus, Hcbraicum eft, Graco interpretantis ver-
bo,qualinguafcribebat. — .. .. - |
" Cumergo venerit ,illenobis anmuntiabit ommia. ) Con-|
gruenter füperiori interpretationi fic expono.Cüm|
venetit , id cft cüm fefe nobis Samaritanis often-
derit,càm ad nos docendo peruenerit; iam ením in

aliorum fenfu,Ctim venerit,id eft citó dicitur nafcitu-|
rüs,cüm natus fuerit;ille nobis & queftioné ifti, &
catera omnia,que ad religioné pertinét , explicabit.
26. Ego [um , quiloquor tecum. ) Quàm brceuiter,|
quàm perfpicue fefe Chriftus muliercule, quis fit
oftendit. Quàm breuitempore , quantum illi con-|
fertbeneficium.Merito quid caufz fuerit, cur nun-

fc tàm aperté declarauerit, queri folet. Omnes hoc

Chriftum rogàbat.Sic Origen. Ammon.Chryfofto.
Theophyla&.Euthym. & Rupertus. Atcur non fe
illi ftatim , fed poít longam difputationem aperuiti]
Refpondet Theophyla&. idémque Cyrillus indicat,
duabus id de caufis feciffe; & vt arrogátix fufpicione

illis ipfis Mofis libris hoc didiciffe. Nam Genes. 49.|.

equus iudex erit,quem vtriqueexpectamus , cuiass| ij
vtrique ftabimus fententiz, ad illum difceptatio-; —
nem noftram dcferamus. Fallor nifi inhunc fen-| ——

fum Cyrillus intelligit. Quzrüt Origen. chryfofto.] —

retur Jeeptrum de Iuda; eg* dux de femoveeius ,-donecvemat,] —
|[quimittendus ef.. Et Deut.18. 35. Prophetam degente tuay|.

4eftimonia,que ledor,fi volet,videre poterit. "um

l

|[quam Iudzis ipfis,quorum potiffimàm caufa venit|

nit,prefenti tempore,id eft venturus eft;vt Matth.c.".

vitaret, & vt faciliàs mulieri, quod dicebat , perfua-|

4 -dcrc)t.

J h[
— ii gt

fteQor
7
: if
! 3- fneyn
fbram

vrefose

w
if

^
