vchementer hzretici negant , quos vtinam Catho-
lici quidam,& non mali auctores magis cauté legif-
fent,& maiore ftudio ab corum fenfu, verbífque ab-

ftolosum.c. z. 41. fra&tionem panisab Apoftolis fa-

it. Legimus hocloco non fra&ionem modó panis;

Medlegimus factam à Chrifto, qüi cius fuerarau&tor]
Legimus benedictionem , legimnus diftributionem:
legimus confecutum , vtftatim probabimus, ex ea

[ miraculum,& Euchariftiam nó agnofcamusiDein-
de vt concedamus confuevifse Chriftü , quoties ci-

autaliquod circa panem miraculum edidit Hic au.
Jtem Lucas eadem proríus diligentia & panis in ma-
nus fumptionem,& benedictionem,& fra&ionem,

deipfa Euchariftiz inftitutione loquereturz , decla-

bencdicebat. At hic non initio,fed in fine,vt indica
Euigelifta benedixit.Hoc enim cftag éjidlo dj m a

jyEuchariftiam inftituit, non initio, fedin fine cen
| |panem benedixit, vt Matth. c. 26. 26. probauimus.
Etfiid Euangelifta non indica(set, tamen ita fictum

ftum tüc , ne phantafma efse videtetur,communem
|cum duobus difcipulis fumpfifse ceerá.Non fump-
fit poftquam panem fregit, quiain ipfa panis fra-
. J&ione cognitus cft, & itatim vtcognitus cftà diíci-
»xulorum oculis euanuit, vt Euangelifta teftatur; an-
.. teigitur caená fampferat.. Quare ea benedi&iocó-
E muniscibi efse non potuit. Áccedit miract
quod i ffatliene pansr ab illis,qui tot eü ante fcn

tione, quàm Eucharittiz virtute factum efse nó po-
tcft. Nam quód haretici dicunt Chriftamproprium
quendam bencdicendi cjbum habuifse modum , ex
quo facilt à difcipulis cognofci potuerit , necipfi
probant , & nos multisargumentis rcfütare pofsu-
mus. Primum quomodo credibile cft Chriftü pro-
prium benedicendi cibi rítum habuifse ; cüm etiam

Ego quidem certé non dubito , mirórque dubirare
gendus. Magnümque mihi argumentum eft, quàdinzetlizea-

; us hic i«

ftinuifsé. Adducor totaa&tionis forma, quá nefcio
fané quis Chriftianus Eucharifliz efse nó agnofcat| -
Qua enim forma ni(i hac Euangelifta víus fuifser, fi
Euchariftià defcribere volui(setCum in A€is Apo-!

&am legimus,nemojliud quàm Euchariftiá iniclli.|

|bum fumebat , aliqua vti benedi&ione, tamen vt
C japud Matt. c. 26. 16. docuimus , id Euafigcliftz nuf
quam declararunt, nifi càóm Euchariftiam confecit,l

& diftributionem declarauit,qua fupra.&22.19.cum| -

raucrat, Preteréacum communem benedicebat ci-
jbum , non infine , non in medio nimirum prandij,
fcd initio , antequam quifquam quidquam guftaset,

D Guou9svaj, cá recubuifset, ideft caenafset. Sicut cum|

fuilse credendum efset. Verifimile enim eft Chri-|

nibus non cognouerant,cognitus cft, Quod alia -

An dc Ea-
chaiiftia e

,eus.

*

Chriflus
proprium

- Itum, cüm Euchariftiam rem omnino nouam infti-

; | Viemiap d
F tuit,quantm fieri potüit,ad communem fc Iudzo-P,7,5.
pum ritum accommodauerit, vt& nosapud Mat-babuit,

thzum probauimus , & heretici ipfi docere folent?
Nam quód paterfamilias pancm fumeret, quód be-
nediceret , quód frangeret , quód inter conuiuss di4
ideret, Iudzorum fuifse ceremoniam Thalmudici

itum, nec diffimulafsent Euangeliftz , neque taciti
tulifsent Pharifzi; qui in rebus minoribus , quo

Wem, €7" benedixit ac fregit , eo*porrigebat illu.) Vulgatal
; gt T s : | /

od - POR ? )

Iudeorum ritu ante prandiü nó lauaret manus , eum'

MITMNOPS , VITO

auctores tradunt. Praterea fi proprium habuifset

: » 1
b«nedicé- [
i cibi rj-P

w

"u
jittq

tl

ï-Ctïïath,vi
J . VW
X ^if
| 'fïinm
x« infu
*ï tiaC
Matt
1
ün:
Denti
tn(
lo
T.

d

: ^Wj
WS Pwh X

w

li

d lt imtkhfn &g :B'i

l

" i ,"WE&
l"ü tü, s.lm&mitïïiy,j

j QU

n (j t
a
.V:rb:fquubgl
Ro
Emi |
|
|

..viusqh?yïm,f
D Gs .

APOFIOUS&-') H

d inrli
od pinis
Würatflor
"iXtonem:
..m:mzs,exca
amsDen-
hoisci|
EE CUE
ii
Wand |
ntit g,
1 ;:zm»*"' |

b ldu
m,»n : *';"V.ä

l
um —
vlwï.äl,'..m

wb O

tadirc:
á ..k | "
KU
li [
mg*ähzcu /
rv
! f'l, !] ,
D:-:;WW
b at
dtrecel
d
saosi

p
& ts
reiditr
vl d

3 a l!
m
L]

: ;*'W x:

[ d ;qu..

ER ——

u n(C. |
uutt Pom |
CW'? "
jgim t
ym i Mf:-
] f XUMW
saPqu ZTFW
rl
1 äub"w '
gl

W'müäi

d TE

4

z

|1, Corinth.
'70.37-

[quam

- Ifedttotum illum a&um conficiendi, adminiftrandiq;

- Jim oratione,e2* commtacatione fratliotus panis , et oratiomibws
J &

|gnitum fuiffe. Quod cum nec cafu;nec ex frangendi
[panis ceremonia fieri potuerit , fequitur factum efT:|

[ftam dedicaffe,nihil aliud fignificat, quàm in ea tunc

[cunq; fit;ibi Ecclefia eft

lfrcut Lnca narrante mon(lratur.Pro merito quippe "entis eo-

|gere, fineile aliquid eori ocul paf£i funt,uom veritate fallente,

|ítinum Beda , Dedam Strabus fecutus eft, eius verba

A

—INIVCAECAP XXIIL-

REV VAU E 3- 2 RRU GE OX db ORE E. dR d.

u iei

jacculabant. Deniq; vt habuerit;tamen alia profe&to
habebat fibi magis propria, vnde cognolci poffet, &
tamen non fuerat cognitus. Mggls propria illi vox e«
tat, magis propria )-ineame.a'tï oris, magis propria do-
Ctrina,magis propria ex hca4arum Ícripturarum ra-
tio;tamen ex iis eum dilcipuli non nouerant. Quód
autem apud quofdam,qqi non gmh h.abcntu-r auöbq-
res , lego propterea Chrlf'cum m fafhone p45i* cogni-
tum fuiffe, quód pdnem ita dlulülfc; , non quafi fre-
gi«(ïet manibus , fed quaá guifro Ícidiffet : tamfïmdc
apparet effe figmentt , yt/ndcndum magis, quàm rc-
fellendum videatur.Mirórq; acutos hemines,qui ne
Iparum ingeniofi viderentur , de -Euchamfha' hicagi,
apcrté Euangelifta defcribit;non crediderunr;
id non g)lüm crediditfe, fed etiam finxifle, quod nec
Euangeliíla,vt apïrret, cogitauit, & fpecié hgbcr fg-
bule:nec intellexife,quod vix quilquam non inrelli-
git; càm Chriftusab fraclione panis cognitus fuitlc di-
citur, fractioné panis nó ipfam actionem frangendi,

Euchariftiam appellari:;qu emadmodü cum A poftol:

per[euerantes faifle dicuntur, AQt.2.42.Ergo manifeítà

eft Chriftum porrigendo difcipulis corpore fuo co-
: 4

miraculo.Quód enim & Euá&geli(ta,& ipfi poftca dií-
cipuli tanta narrant diligentia fe Chriftum /s frathon:
paus cognouiíle, indicant profeéto n6 calu,fed ex vi
fractionis aliqua cognouilfle. Vis auté illa ceremonis
effe non poterat ; quia nunquam ante Euchariftiam
Chriftü viderant porrigenté,cum in illa vltima ceena
foli duodecim cum illo Apoftoli dicátur tecubuiffe,
: 3 ; Pq
&duo ifti difcipuli ex duodecim Apoftolorü numero
non fuerint,vt ex ver.33.perfpicuü eft.Reliquum igi-
tur eft,vt mirabili; atque diuina corporis Chrifti vir-
tute Chriftum ipfüm agnouetint. Nam & Euangeli-
la , & ipfi poftea difcipulitanquam miraculum nar-

Profecto Hieronym.cum in epitaphio Paulz ad Eu-
ftochium dicit Chriftum domü Cleophaz in Eccle-

|rant; & multi veteres, graucfq; auctores ita fenferüt.] -

domo Euchariftiz celebzatle (acrament, quod vbi-
.gec aliterfentit Auguft.lib.
;.de confenf.Enágeliftarum c.25. 0culis, inquit,eormm.
4cciderat aliquid, quod ita manere permilfam eft v[a, ad fra-
Éionem pans certimyfleriy cau[a vt eius m ea alia o(lendere-
ttor quïgies, C7" fc eum non mifi im fra&ime pands Agnofcereut ,

rum Adbuc ignorantis quod opertebat Chriflu mors, et refar-

[ed ipfis veritatem percipere non walentibus, ey* alimm,quam
res eff opimantibus ne qui[quam fe Chriflum agnowfJe putet,
Jf eis corperis particeps non eft d eft Ecclefie,cuius vmtatem
m [acramento panis cometidat /poflolus disenssVnus pamx,
vnu cerpus multi fatnus , vt cium eu benedilu panem por-
rigeretaperirentur ocnli eorum,e9* Agnofcerent eum., Augu-

in fuos transferens commentarios.In eadem fenten-
tià Chryf.eft,aut quifquis eftauctor hom.9. e variis
Matthzilocis,& Theophylactus in commentariis. .
31. Ef dperti [ant eculi eorum , ez' cognouernnt eum.)
Nonaflentioriis , qui hoc nó de oculis corporis, fed
mentis putant intelligendü, quamuis in cam fenten-

N .
tiam Chryfoftomü D.Thomas citet. Non enim me-

7 a

taphora eft,fed aliud genus metonymie;quo ab effe-

|

C

Á |&u claufi , cum non vident;aperti,cum vident, oculi
dicuntur.Quod nó de mentis;fed de corporis oculis|.-

DH

"

.|gratia, fi de oculis mentis intelligatur , càm dicere|
Euangelifta voluerit , nó magis Chriftum agn'ouilïe,
quàm fi plané fuitlent ceci. Atqui manifeftum eft de| -

dere inuifibilia. Quid ergo eft 4eavGc «jyus6, nifiin«

|eum i. Nec quiíquam aliter auctor non hzreticus

paullo diutius cum illis eft commorzatus , magis vti-
Ique €os , ac macis longiore mora confirmatutus?

.|nen amplius apparuiffe , intellexcrunt alium non
|potuifle effe; quàm Chriftum. Si diutiàs cum ipfis

|tale iam, vt inquit Theophylactus, hgbeb*at corpus,

dici folet. Et paullo ante quod dixit Oculi eorum tene-
bantur,ne ewn agnofcerent, non dubium, quin de oculis
corporis dictü íit. Perit enim vis omnis orgtionis,&

üfdé hicagi oculis. Quos enim illic claufos fignifica-
uerat;hic apertos fuiíle dicit, Qitomodo afpcrti fune?

quia claufi erant , fed quia non cognofcebant, quem

uerunt. Quemadmodá primorum poft peccatü pa-
rentü aperti fuiffe oculi dicuntur Gen.c.3.7. & Agat
Gen.21.19.nó quód ante claufos habuiffent;fed quód.
vidiffent,cognouitléntque, quod aufe aut non vide-
bant,aut non cognofcebant,vt Origcn.hom.in Nu-
mer.17.& D.Aueuftinus lib.r.de Genef. ad litteram,
cap. 32. & lib.r. de nuptiis , & concupifcentia, cap. j.
docent. | |

eyueG « aumiy , & ipfe inuifibilis , aut, inconípicuus
tactus eft ab illis , id eft reddidit fe illis inuifibilem.
Mirum quàm inepti fint hereticorü intetpretes , ne
cogantur cóocedete poffe Chriftum in fàn&o Eucha-
riftie lacramento elle , quamuis oculis non videazur:
negant poffe corpus fuum inuifibile facere,natuzam;
corporis effe dicentes vt videatur. Mimilque pote-
ftatis Chrifto, quàm dzmonibus , & ftrigibus tribu-
ünt, quos dubium non efft, quz volunt corpora red-

uifibilis fa&us eft? Concedunt , fed dicunt in uifibi-
lem fa&um fuifle, quia fe ab illis fübtraxit, non quia
corpus fuum inuifibile reddidit. Itaque boni ifti in-
terpretes aoav(c eyjuo«Go vertunt fubdauxir fe.Quod non

tellere tam abfürdam , fed vt ij;qui e folos putant fa-

verba Euangelifte defuerint , vt eum diceretabiifse.
Cüm ergó non dicit;Difceffit ab eis,fed Ze«v(« E

dó fit mentis dubitare poteft miraculum voluiffe
Euangeliftam fignificare, quo fe Chriftus fubito illis
inuifibilem fecit , ficut fe ante ambulantibus in via
vifibilem fecerat? Hanc enim vim habere diximus
quod ver. 1j. di&um ett; Er fa&lum eft cum fabularen-
tir , g* [ecum quarerent , 77 ipfe Iefus appropimquans ibat

intellexit. At cur fubitó fe inuifibilem fecit? cur non

Fecerat , quod volebat , cognitus erat , qua vna cau-
íaillis apparuerat. Confirmaucrat refürrectionem
primüm Ícripturarum teftimoniis: dcinde ipfo con-
ipe&u fui : quid longiore opus erattempore? Adde
quod hac ipfa ratione magis funt diícipuli confizma-
ti. Eo enim ipfo , quod viderunt eum de improuifo

maníiffet, attrectare, interrogarc $ explomre voluifz
ient,vt funt curioft homines increduli. Preterea non

vt diucum hominibus verfari oporterer. Et volebat

quomodoante clauífi fuerant.Claufi ante fuerant,nó]

videbant Chriftum, quafi non viderent; quaf claufi]
jefen:aperti ergo dicuntur,quia viderunt,& cogno-

E: ip[ämmuit ab oculis erum, ) G. 7(93 &373; ä?ävgö :

ideo dixi, vt refellerem, nec enim necetfe ett rem re-|

pere;ab iis qui aliquid fapiunt,rideantur. Quafi veró

( & awrely inuifibilis factus eftab illis,quis fang mo«|-

Caluinus,
& alij hz-
retici,qui
"egant
Chriffum |

inuifbile

cadem noGte,vt ait Euthymius,;redire Ierofolymam,

T & lele

PATSN

i

F.

vet. 16,

i efutátut

5
corpus fuü

reddidiile. j

r D g wmcxfrto, k ( &

"

1

1 .

Chriftus
fingularé
(mouendi
animos
vim ha-
buit.

Mar.5.28.
4.uc. 8.44.
,Ioà.9. 6.31.

! Hebrait-
mtus quo
breuiffimü
tempus fi-
gnificatur.,

*- qucm

Matt.9,. 10.

4

imnnlitbzuibons. di

- A

,415.

IOAN. MALDONATI COMMENT.

414

& lefle vndecim illic Apo[tohs o?ccndcrc ,& vt idem|
'duo illi difcipuli facerent. /
| 32. Etdixerunt ad imuicem ; Nonne cor nofirum ardens

^ leratin nobis , dum loqueretur i via , 9* aperiret nobis [cri-

ptaras? ) Intelligunt difcipuli cognito Chrifto , quod
antenon intelligebant , vnde ardor ille, quem in via
loquente Chrifto experti fuerant, natus effet. Arde-
bant nimirum, & rationem igaorabant , quia prope
folem erant,quem non cogno(cebant. Sunt qui hoc
tanquam tardiratemfuam tacité reprehendentes eos
dixiffe putent , quód cüm Chriftum in via ex ipío,
lgntiebä.t ;ardoreanimi cognofcere potuifsét,
tamen non cognouiffent.Potiüs credo confirmatio-
nem efle cogniti ChriftiStanquam dicant,veré Chri-
ftus eft;jnam n6 alia potuit efle caufa,cur in via eo lo-
quente tantopere animus nofter inflammaretur.Sic
folemus res, quas iam fide;aut certa experientia cre-
dimus,probabillibus rationibus comprobare. Poteft
& admiratio efle , quód caufam ardoris, quam priüs
[non intellexerantintellexiffent. Apparet ex hoclo-
co preter vim verbi Dei,quod exponebat;que incre-
dibilis per fe eft;& preter eam dicendi in eo gratiam,
quani aüditores alicubi miratos legimus, adiügebat,
fingularem quandam Chriftum, quia Deus erat, vir-
tutem mouédi,vt vellet,animos habuifle. Hoc enim
eft,quod illi difcipuli tribuüt , quod cum alio homi-
ne commune efle non potuit. Sepe nos euentus do-
cet Chriftü fuiffe , quiinanimis noftris loquebatur,
fed nos ideo non cognouifle, quia nondum aperti e-
rant oculi róftri. Aperiuntur, dum eius percipimus
corpus,dum oram veftiméti eius tangimus.Nam ea-

dabat, nuncà nobis fumitur eó quodámodo poten-
tior , quó glorioftor. Si oculi nobis ahqufndo non
aperiuntur,non ideo fit,quód illi vis,fed quód nobis
fidesardens defit. . — UTR |
33. Et furgentes eadem bora.)Eodem momento tem-

luiffe credendü eft.Sed eft Hebraifmus,quo breuiffi-
mum omuium tempus fignificatur nv mnyv3.Quod
Latini dicunt eodem temporis momento.Liuius ali-
quanto momento hore. Quamobré tanta celeritate
dicipuli Ierofolymam redierint , facilis coniectura.
Non potuerunt, minis etiam debuerüt, vifi Chrifti
gaudium ?)lltiHCIC,VOIUC[(Jth; quamprimum cum
ceteris difcipulis cómunicare,quos Ierofolyme con-
gregatos efle Íciebant. Non ignorabát,quàm foliciti
illi de Chrifto eflent, vtrum refürrexiffet. Docentur
Iconcionatores non defidés efse , non fibi fcientiam

lícripturarü referuare. Sed videant;an viderint Chri-

ftum;an cor ipforü ardens fuerit in via; ne pro Chri-
[to ingenij (ui phantafmata; ne pro veris falía; ne pro
certis incerta populo pradicent. 2 |
Et innenerunt congregatos vndecim , «7* eos,qui cum illis
|erant. ) Id eft ceceros difcipulos , qui cum Apoftolis
tuncIerofolymis morabantur. Non enim eít fenfus
cos , qui cum Apoftolis erant in illa congregatione,
cum ipfis cógregatos fuifse, ?uq efset ineptafenten-
tiasfed eos,qui cum illis Ierofolymis erant, cum ipfis

difcipuli huc illüc difperfi, vt credibile eft, quiTero..
folyme non erant; ficut & illi duo, de quibus aeitur,
Iesofolyma triftes difceíserant, & voluit Euan gelifta|

If:gnificare omnes & Apoftolos,& difcipulos,qui Ie-
|rofolyme erant,fuifse tunc,cüm duo illi difcipuli ve-
'nerunt,;in eadem domo cógregatos de Chrifti refür-|

M m ncP um

d

demilla caro Chrifti, que tactu olim fuo cecis vifüm

poris. Nam ne hore quidem vnius moram interpo-]|:

fuifse in eadem donio congregatos. Erant enim alij|

"

t n

re&tione varia & mulierum,& Petri teftimonia inter
e cóferentes , vt doceret plurimos eius apparitionis]
Chrifti, eodé tempore fuiíse teftes. Poteft hoc & ad
id;quod fequitur,verbum referrisInuenerunt & vn-
decim,qui cógregati erant, & eos qui erant cum ipfis
dicentes veré furrexifse Dominum, & Simoniappa-

K

B

C

D

-

F

iÉ

dtum videre.) Indicat Euangelifta, i ordinem verbo-

[tus, phantafma,monftra, aliáq; fi bi folet fingere ter-
lMiüs eft 'gmpterea timuifse , quia fe fpiritum videre

j p—cdc'zfq; fuos contrectandos offerens proþat Íe Iþiri-—

ruifscl.(&afi dicat Euágelifta nihil duosillos difcipu-
los Apottolis,& iis, qui cum ipfis erát, nuntiafse no-
ui; nam & ipfos iam ante fciuifse refürrexifse Domi-
num,& de ea ipfa re loquentes inuétos; aut facilé fü-
ifse perfuadere;que ipfi vidiffent,cum Apoftolos et-
jam & ceterc -,(f'difcipulos inuererint, fimiles Chriftil
narrantes apparitiones; vt ex teftimoniorum conue-|
nientia refurrectionis Chrifti veritas probaretur.

J

do cognouerunt eum in fratfione pans . ) Ipfi duo difcipuli,
qui fuperuenerant ; caterorü de Chrifti refurre&io-
ne teftimoniis'fuum quoq; adiung&bant narrantes,
uid fibi euntibus Emauntem accidiffet , quomodo
?cïpüs Chriftus comitem adiunxiffet viz, quomodo
reprehendiffet; quód eum refurrexiffe non fatis cre-
derent; quomodo fcripturas illis de morte; ac re(ur-
re&tiohe fua explicaffet ; quomodo ad extremum in|

fractione panis eum cognouiffent. — ——

Improuifus, fübitus , claufis ingreffus foribus , vt ait|
Ioannes c. 20.19.1ta vt priüsin medio difci pulorum
conftiterit, quàm aut illum fentirent , aut veftigium
vllum,quà ingreffus effet,viderent;nó apertas fores,
non ftrepitum ingredientis,non vmbram faltem äp-
propinquantis. Hanc vim habet verbum illud, fferir.
Quod heretici noftri non intellig

anné c.20.19.loco magis idonco refutabimus. Quod|

2naki

3j. Etipfinarrabant,que zefla erant in via, c7 quemo-

36. Dum aute bacloquuntur, fletit Iefua in media eoriá.)]

iPentes, claufisfori-E.-
bus ingrefsum fuilse negant , quem erroré apudIo-]|

Marcus dicit recabentibus vndecim Chriftü apparuiiäe, |
non eft de hac intellieendum apparitione, fed de ea,
que vt Ioannes ait c.20.26.pof? dies o£fo facka eft, quem-|
admodum probauimus apud Marcum,c.16314. * —
Et dicit euy Pax vobis, ego fam,nolite timere) Apparet

ad fubitum Chrifti in medio confiftentis confpe-
&um diícipulos timuilse , quafi fpiritum viderent
aliquem, qui nonapertis foribus, non vllo pedur J
ftrepitu efser ingreísus; qud càm Chriftus animad-
uerterit;& coníueta falutatione, & verbis fe eíse de-
claranstimorem eximit. Vfitata Iudzorum falutatio
cümaliquem non timete , fed bono efse animo iu-

pulére Matthzi 28. $. Nol;te timere vos , [cio enim quod
* : k . , 4 s ^ ? z
lefum,qui crucifixus eff , quaritis non efl bic, fnrrexit eim;

ficut dixet. — Seda hu |
37* C onturþan wrö,ü" conterrtti qu?tmabdnt fE /fm-

rum confideremus, timorem in caufa fuifse, vt difci-
'tauerint. Impedit enim cognitionem timor, & fpiri-
ricülamenta. Si veró rationem fequamur, probabi-

exiftimabát. Quod Chriftus confirmat cüm manus;

tum non eíse , quafi timoris radicem cucllens. Cur

[putauerint difcipuli fpiritumfe videre , in promptu|-
coniéc&ura eft ; quia , vt ait Ioannes , zazuz clawfisin-|
Igrefsum videbant ; quod non nifi fpiritum putabant
|aceveponue. ^ — pv

Id

——

AM58. Eb

! ; ; ; " "l d a
bebant , Pax tecum, Iud.6.23. Eodem modo angeli ad äufggm

monimentum mulieribus vifi territis timorem pe- vfitata.

;puli Chriftum non agnoucrint,fed fpiritum efse pu.].

AR |
uD lm

IN
**-Osüücmg

n

AAAAA

d

Tum conre ï |

[
J104777»
10 deinn
:**CAPU!IJ

Al L.
I.Am."lj.l
* iU. .4'-*0-
:' 'r*)«'-"xmn.
*^ MLA

!àe- |
1 '1!*»«« j
Vl y QUOIA
,k...x....xwl |

l
vt f
j*« n'*..w,,..i |
P NSVILUUUI |
&oh
1* nonb, 'P.); J
" """W-:;.,w l
A
PmMAr wl
n« [
14, L

1 BN PHomes .
M LL

MAU |

|

, 1
Htf p alMvn
L u-.'g;'.lm!
U

^
Imdrtn r b m
CIEEHEAMI
o,u-;.ho

,,,,,

...

| atl

/* , C
uäi.!/;lj!fl

"

quro-

um

2 * t P TUNA

" lnon vlcerofà, non fanguinolenta, fed fana effent;nifi

jne fpiritus comprchendit. Quin Thcnphyla&us ex-

n & olTa,fed corpus omnino nó habere,quod ipfe pal-

41j

INLIVCAE CAPR XXIIIL

416

F-—; 8. Ec dixit en5 Qgid turbati eflw T cogitationes 4[cen-
dupt in corda ueffra?) Oftendit fe ch'EhriRü,qui eorü
cogitationes videat; quas ne fpiritus quidé videre
polfit. Quod dicit, eegiratienes gfem.lum, c-icfcn ptio eft
hominis anxij,dubitantilq;, & varias animo voluen-
tis cogicationcs.Nam qupd AugulL.ait [E:rm:x45.-alle..
goricum eft: Cegitationes ifla terrena [unt: fi eim "[ï[?f5
effént de[cenderent im cor,mon afcenderent.N na x parte ipi-
titum putabát,qui claufis ingrcifus ianuis de impro-

uum effec Chriftus , quem & ipfele effe affirmabar;
& alij aliis narrabát fe viditle.FIec enim adiecit Chri-
ftus,cum vidillet nó fatis fuitfe ad pellendum ab ani-
mis difcipulorum metum, quód eos benigné falutat-
(et, quód fe Chriftum effe dixiffet , quafi nimiur ti.
morem , & incredulitatem eorum reprehendat.
39. Fidetemanus veas,C7" pedes meos.) Cóttat ex hoc
loco veram vulgarem illam effe fententii, Chriftum
etiam poft refurre&tionem vulnera , que ante mor-
tem acceperat , habuiffe, Nec enim alia potuit efle
caufa,quamobrem manus potitisac pcdesiquäxn re-
liquum corpus palpandum oftenderet, nifi quia illis
duabus partibus clauis cófixus fuerat ; vt Euthymius
hocloco,& Beda in commentariis, & Cyril.apud D.
Thom.& Maxentius dialogo 2.& Leo fer.r.de aícen-
(ione Domini, & D.Auguít.tradt.1z1. in Ioan. & fer-
monc de tempore 18o. tradunt , idq; ex Ioannce per-
Ipicuum eft cap.2o. 27. vbiiubet Chriftus Thomam
imanum in latus füum mittere. Itaque quod fcribit
Auguft. epift.49. q.1. Chriftum poft refurre&tionem
non vulnera , fed vulnerum cicatrices habuiffe ; non
(ic intelligendum cft, quafi veras plagas habuitle ne-
get ; fed quafiita habuiffe dicat ; vt cauitates potiüs

b *
manuum,ac pedum , quàm vera effent vulnera, cum

|

quód ipía qua facta fucrany; 4 foramina remanebant.
PalpateC" widete,quia [aritem carnem, «7* o[fa non ha-
ber.) Palpandum fimul , atque videndum fe przbet
Chriftus; palpandum corpus; videnda vulnera; ex al-
terofe non elfe fpiritum ; exaltero eum effe probat,|
qui tribus ante diebus clauis ad crucem affixus fuif-
fct..Apparct ex hocloco angelos , & animos noftros
nullum prorfus habere corpus. Vtrofq; enim nomi-]

iftimat difcipulos non angelum , fed animá aliquam,
qua ex altera vita rediiffet , putafTe fe videre , quem

uifo in nedio conttitiffet;altera ex parte dubitabant;|

À.

B

G

D

E

carnem,Cg" o[fa non babet, nó tantàm fignificat carnem,

pandum offerebat. Nam pet fpecié genus intelligit.
Perinde enim eft , ac fi dicat ; palpate ; & videte me
fpiritum non eíle ; nam fpiritus càm corpus non ha-
beat , palpari non Fotc&. Argumentabitur fortaffc
fubrilis aliquis Dialecticus non bene probaffe Chri-
ítum verum fe habere corpus. Nam poterat tactus
fimul , & vifus difcipulorum falli ; ficut oculos fuos
putabant falli, cüm fibi corpus humanum videre vi-
derentur, quód verum non efset corpus,fed aliquod
fumptü à fpiritu phantafma. Et ficut Abraham,Lot,

tangentes etiam angelos;pedéq; illis lauátes,& cum
ipfis cibum ; potámq; capientes deceptos legimus.
Noluit tam argutus efse Chriftus , populariter,&
conuenienter naturz locutus eft. Natura veró ita eft
comparatum, vt minüs ta&us , quàm viíus in diiudi-

Lucas fpirirum appellauerit, Cum enim dicit, Jprritus|

: M X . :
Tobiam , & alios multos non folüm videntes , fed| -

r

cando corpore fallatur. Nam &,cüm aliquid videre

]tando,quam delendo fabuertit.. F'wult itaque fic dibum, quafi

. jDominum apparuiffe Thomas dixit;Nif£ wittam digi-

nobis videmur , quodan verü fit corpus dubitamus,

exploremus. Nihil tutum eft herefi;nullus tam per-
(picuus locus,quo nó abutatur; ex hoc ipfo loco,vbi
nihil aliud agit Chriftus , quàm vt probet fe non fpi-
ritum , fed verum efse hominem corpus verum ha-
bentem , Marcion non verum habuitse corpus, Ícd
fpiritum fuifse colligebat. Interpretabatur enim vt
lib.aduerfus illum 4. Tertulaait; Jpiritme carnem , offa

bentem videtis , quafi negatio 29 »on8 fit in fecun-
do etiam verbo intelligenda, In quainterpretatione

foleret , huncintactum relinqueret. Marcion , inquit

eradere de Euangelio fao moluit vt ex us qua eradere potuit,
nec erafit, :/ld,c]me erafitant pegetur erafife,aut merio era-
fiffe dicatur. Nec parcit niff eÀ& qua non munms aliter tnterpre-

fpiritus carnem,ez" offa uo babet, ficut me videtis babentem;

bentern e[Ja,ficut €* fpiritua.Et qu& vAtto :ortäo fitatts if]ins ,
ciom [impliciter pronuntiare potui[fet,quia [Tiritus offa no ba-
bet,ficut me videtis non babente ? Cur autcin m[pellui eorum
manw ,C7* pedes faos offert, qua wembra ex offibus conjlant:
$i offa non balg;!mr, car adncrs Et fcifofe quia ego F;m quem
ferlicet corporeum vetro nouerant ? Simile quiddam Cre-
gor. lib. 14. c.29. de Eutycho fcribit, quem hocabu-
tentem laco eodem loco conuicit. Mira,in quit;ef? res

ptalamm corda à dubietate fanata jïmr. Qi enita deterim
dies poteff,quam wut boc nobis de eius vera carne dubium frat,

per quod diféipuli eis ad. fidem ab omni [unt dubictate fepa-
de fides difcipwlis eims confirmata eft , inde mo[lra deffruitur.

Tracat hunc locum eleganter admodü & fcité Leo
(er.1. de alcenfione, & epiftola 72, & 97. Euangelifta
Chriftum manus, ac pedes fuos diícipulis palpandos
obtulifse dicit ; fed an re vera palpauerint, non dicit;
itaque relinquitur queftionilocus. Quzftionem a-
pud interpretes nó inuenio, nedum folutionem, fed
credo ego veré palpaíse. Et quia ita Euangelifta rem
|harrat, vt id tanquá certum praterire videatur, ratus
fore neminé, qui fibi perfuaderet quemquam, pra-

tedgifse. Ac meritó quidem ratus ; faciat enim ex fe
quiíq; de aliis coniecturam, quid feciíset fi eo fuifset
locojidq; difcipulos feciffe credat.Et quia apud Ioan.
C.20.27.cutn dicit ; mfer,dgimm tutim bac,e27 videma-
inne meat , C77 affer manuxa tuam , C9" mittein latus meum,
non dicitur,2n 'Thomas manum in latus miferit ; fed
tamen , vt illic probaturi fumus , meritó creditur; &
videtur eadem etiam horum difcipulorü effe ratio.
Ác fortafle quod poftea narrantibus diícipulis fibi

tum meum in lecum clanorum,qg7" mittam magnen meaman
bus tetigise. Quid? quód illud,quod ait Ioan.r.epift.

C.I.1. Quod fuit ab initio,quod audimimus,qnod vidtmus ocu-
l.-:my?m,-qmd perüeximm, et mapua no[lre cotre&lanerunt

manum adiicimus , vt ta&tu quafi certiore reíte rem|

non babet, ficut me videtis babere, id e(t (icut me non ha-]

tanta acquiefcebar fecuritate, vt cum alios fcripturz]
locos, quos aduerfari fibi videbat , fpongiainducere|

Tertullianus , quedam coptraria fsbi ,illa credo indnflria

ad (ritum re[feratar, ficut me videtis babétemyd eff non ba.|

valde,quam affruiz vt inde nobis dabietas ]ip?at,vnded:fä- !

rati $ 51 enim non boc babui[fe adflruitur, quod oflendits vu-| -

fertim Chrifti dilcipulum , prefertim anxium, & du-|
bitantem oblatas ad tangendü manus , pedéfíq; non|. .

latus eins non tredam, Yoan.20.25. propterea dixit,quia|.
illi difcipuli affirmauerantfe Chrifti vulnera mani-|

de verbe vite,nó immeritó multiantiqui, & graues au-]
ctores ad hunclocü alludere purauerunt;quafi Ioan-1

Hsretici
olim quo-
modo hoc

loco abu-

terentut,

In c.19.Tob
vÉ€r.15.26.

An difci-
puli corpus
Chiifti pal-
pauerint.

ais

T 4
d*

nes fignificet fe;ac ccteros Apoftolos omnes Chrifti'

poiï":ww

us

417

IOAN. MALDONATI COMMENT.

418 j

Ipoft refurredionem vulnera contge&alfc.a EE efert
Didymus Alexandrinus in eius .lo.m Ioannis cómen-
tariis? Leo quidem certé ita fcribit epift. 97. c.5.pa-
resinhoc Thomam , & czteros Apoftolos faciens,
Et ex vexíu fequenti magnopere confirmatur; Et cum
boc, inquit, dixiffetyofendst ei manus, G pedes ;non fof
lum ergo ad videndum,contrectandümq; difcipulos
inuitauit, fed manus etiam, pedéfqueporrexit,quos|
ofteníos vero fimile non eft difcipulos curiofos co-|
enoícendi Chrifti non tetigifTe. Adde quód fi non
iterigilfent, ideo non tetigiffent , quód fine ta&u fola
infpectione contenti credidiffent ; at non credide-
runt,vt ftatim dicitur. Contra tamen Hierony.fentit
in epiftola adueríus errores Ioannis Ierofolymitani
difcipulos aufos non fuiffz tangere putantes fpiri-
tum elfe, ideóque cibum Chriftum petiuitle.
4L. " fdhuc autem eis non credentibus , eg* smirantibis
pre gaudio.) Ia Ícribit Euangelifta difcipulos non cre-
didile, vt culpam extenuare videatur , indicans non|
tam obftinata contta veritatem incredulitate, quàm
defiderio veritatis veritat£ non credidifle.Sepe quod
maxime optamus,minimé credimus. Sic Iacob cum
auditfet Iofeph filium fuum viuere quaft de grani fomno

nel.45.26.Sic Petrus à carcere preter opinionem per
angclum liberatu; ; m-*j?teb.zr quia veraum crat,quud fïglmt
per angeläm, fed, exiflumabat fe vifum videre, A&or.12.9.
Sic interpretantur Hebrei , quod fcribit Dauid Pfíal.
I2 5.I.Ip conuertende Dominus captimtatem Sion, fachi (amsm
fieut con[elati, av2 , ficut dormientes ,ficut fomni-
antes ,1d eft non credebamus , (omniare nos potiüs
putabamus, quàm verum efle,quod tam diu,ac tan-
topere optaueramus,Dominum à captiuitate popu-
lum fuum liberaffe. Quia ezgo credebant Apoftoli,
non credebant.Quia credebant Chriftum,quem vi-
debant effe, gaudebant; vnde enim gaudebant , nifi
quia credebant ? & quia gaudebant, non credebant.|
Et quia Reri non videtur polfe,vt credentes non cre-
dant;poffumus interpretari non credidiffe;non quia
non crediderütfed quia magis,ac magis credere vo-
luerunt.Similes eniim erát fitibundis,quiicüm,quan-
tum fatis eft, biberint,fatis fe bibiffe non putant, ad-
huc fitire fibi videntur , adhuc volunt bibere. Sic
Apoftoli , càm veram haberent fidem , argumentis
tamen fidei fatiari non poterant ; viderant , infpexe-

fiderant. Hoc illud nimirum eft; s/tiuwit amima mea ad
Deum fontem viuuwm , VÍAl. 41.5. &, ftiuit in te apima mea,

jomnibus;qui tunc illic erant, intelligédum eft. Nam
illi, qui càni Chriftus fuperuenit , natrabant czteris
vtique credebant. H Mu
Dixit , babetis bic aliquid »quid manducetur?) Non
ignorabat Chriftus vtrum haberent; fed loquitur, vt
| (älct, ceterorum hominum more./liquid quod man-
dacetnr , vocat ; aliquid ad manducandum aptum , in
quo experimentum illis prebere poffet füi.Suftinen-
da,frenandáq; hoc loco eft humana curiofitas,fi for..
te argutulé garrire volet fallaci Chriftum argumen-
to víum effe.Nec enim fatis edendo probaffe,verum
íe habere corpus , cüm angeli quoque non veris af-
(umptis corporibus ederint, Gen.18.8.& 19.3.& T'o-
biz 12. 19. Primüm quidem angeli edere quidem vi.

eugilans filiis alirmantibus credere non poterat, Ge-|

rant,contrectaucrant, adhuc fitiunt,adhuc plura de-|

Pfal. 62.2. Hoc eft; Qui bibun; me,adbuc fitient, Ecclef.|
24.29. Certé fi non credere proprié fümatur,non de|-

íe Dominum vidiffe,id eft Petrus,& fi quis eratalius,|-

A

iam videbantur habere COrpora,que véra non erant,

poteftatis fait , non egeffatis. Quod ipfam omnibus poft,
refurrectionem corporibus commiune fore dicit lib.
15.de Ciuit.cap.22. Quod & Euthym.in comment.&
Grzcus auctor D. Thomz , & Beda obferuauerunt.
Atifthuc,dicet ali quis, Apoftolis conftare non pote-
rat ; vtrum vere Chriftus ederet , an fimulaté ;quare
non magis illis Chrfftus probabat feverum habere

"

H
H

nonagere cum hominibus argutis , quibus non nifij

quod fubtile eft , quamlibet falfum, quálibet abfur-j

corpus, quam angeli illi, qui affumptis ederunt cor-
potribus,probauerunt. Iam diximus fü pra Chriftum

dum probari potelt. Hac ipfà ratione fe hominé effe
probat, quód humano cum hominibus argumenta-

C

D

É

r

tur more. Quibusindiciis, quibus experimentis hu.]

H

|dMeripta funt in leäc- Moyft,et Prophetis, eg- P[almis de me, Td

mani corpus probari poteft , nifi colore,figura;pro-
:greiïu,fcrmone',ta&u,efu,potliq-,ï?Hivs omnib? Chri-
ftus fui probauit corp*. Qui his n6 cótentus cettio-

E;ra querit, querat in aliis etiam hominibus,quzrat inj-

feipfo,que cum inuenire nó poterit, nec fe,nec aliü!
quemquam hominem verum corpus habere credat.
o 4 vftilliobrulerunt ei partem ['[es affi , eo fauums
meliis)) Quod ad manum paratum fuit. Nec aliud ar-|
i:bitror querendum effe myfterium. Et fi quid eft,hoc
certé eft, quód n6 vna fola fpecie cibi, fed omnibus,
que inter Apoftolos reperiri potuerunt;cotporis fai
veritatem Chriftus probare voluit.Quare fauum co-[
medit Dominus? rogabat Ioannes Ierofolymitanus
malé cum Origene de corporum refütreGione fen-
tiens. Refpondet Hieronymus in epift.adueríus eius

mella permitteret. üi allegoricum amat fenfum, Gre-
gor.hom.24.in Euang. Bedam,& Theophyl.legat,&

errores , vt refwrreflionem probaret ,non vt twis fanabu|.

Gregor.Nyffen.apud D. Thomam.
- 43. Etcim manduca[fet coram eis , fumens reliquiat d:-l
dit eis.) Quarei pfe manducauerit, fatis conftat ; qua-
re reliquias difcipulis dederit ftatim quifquis legit,
dubitat. Itaque miror eam quzftionem ab interpre-
tibus effe preteritam. Puto voluit Chriftus,vt diíci-
puli veré poffent dicere , quod poft eius refurre&io-
nem predicantes dixerunt, AGtor. 0. 40. 41. Hwnr
Dews [n[citauit tertia die , eo7 dedit eun .m:m;feflugs fm,-
nep emni populo ; fed teffibus praordinatis à Deo ,nobis q»
manducauimm , «* bibimus cum illo, peflquam re[urrexir|
4 mortuis, Voluit etiamfortaffe , vt exreliquiis , quas
illis dabat , cognofcerent fe veré aliquid editle , nonj
fimulaté. Voluit preterea illis oftendere fe nó quem-
libet effe hominem;, fed Chriftum qui cum illis antc
mortem edere, ac bibere folebat; ideóque more fuo
cibum cum illis communicare. Voluit & timorem
illis hac ratione tollere , oftendens , fe cum illistan-
quam cum notis , & amicis agere , quibuícum ede-:
seraelsbertét. — 779 ^ 08 :

