Id cx alio fimili eius teftimoniolib. 3. de facramen-
iterum lauare , nifi vt folos pedes lauet. Quare boc ? quia.b
bapti[mate omnis. culpa dilntuv . Recedit ergo culpa, fed quia

diatos eft ferpens, maius fabfidium fan£lificatienis accedat ,
quo poffea te fapplantare non pofjit. A uguftinus hocloco,
Bceda, & Bernardus infer. de cena Domini putant

quid bic nece[farium efl , t queramus ? Domimus dicit ; ve-
vitas loquitur , quod opus babeat pedes lauare etiam ille , qui

fantlo quidem baptifmo totws abluitur, non prater pedes, fed
totus emnino ? veruntamen cm im rebus bumanis poflea i-
itur , vtiqueterra calcatur: ipfi igitur bumani affeitus ,fine|
pibus in Z
ex humanis rebus afficimursez" fic affiemur,vt fs dixerimus,

pellat pro mobis : g* quotidje nos. opus babereyvt pedes laue-
musyd eft vias fpiritualium greffa um dirigamus m ip(a ora-
tione Dominica confitemur, dum dicimus, Dimittemobis de-

mnobi non fit. Quotidie eitur pedes lanat nobis , qui inter-

verum huiuslotionis myfterium videtur enucleaffe,
nempe hac pedum ablutione facramentum peeni-
tentiz fignificari.qui velut fecundus quidam baprif-
museft, quianoftris quodammodo lacrymis iterü
baptizamur.Poenitétiad igitur, antequam ad perci-

per hanc p.eduþms-a'b:lutionem Hgniücatigu tat,roburl.

ac mortalitate non viuitur, quaf pcdes ]ïm-t ,"wli|

ipiendam Euchariftiam accedamus , agendam nobis|.

C Secunda manet queflio , quando- hoc poftea, Petrus
|cognouerit, quemadm odum illi Chriftus dicit, sees|

E pedibus ciufmodi edat exemplum.

:*. Cotinb.|e(fe, Probet enim feipfsm bomo, 2* fic depaneilloedat, ey|.—

; A. 28.

,

Al pedes lauet, id-qzqui iam ädpti'Z(:m;- eft, non indiget,vt

|vt Auguft.& Bernardus dicunt, ; ?erra , id eft inter

llanacrum quotidianis eff exce[fibus. inflitutum , 7 iæfgis re-
[tracfatio v[que ad nowiffima veniens , eg- emuia deber operas|
|€7" cogitatos fingulos ferp'mtari,(y"ajä&m per vitia difewr-l
Jrentes vagam , an[labilémque animam per. snamia ewebentes|
yeorrigere , eg" lauare : neque quidquam tm vita pretermirtere|
yndifeuffam , quod gemitibus e77 [nfpirys non fuevit explatis.
[Eodem modo videtur Gregorius interpretari. lib. 9.
itcgiftri. c. 39. Certé intelligendum hoc putat de poc-

.|velle; tamen quia obfcuré dixerat; Petrus non intel-j.

|non eff tibi pars mecum , idcft nihil tibi mecum com-

procmiolibri de moribus exiftimancíenfum effe, fi

-|propterifthuc ipfum peccatum ae2 babebis partem

|fterijs initiantur. c. 6, & lib. s. de facramentis.c, 1]

iterum baptizetur, fed vt pedes lauet;id eft vt agat poe-
nitétiam corum peccatorum , que pofï baptifmum;,

res humanas gradientis veluti lutum: aut. puluis|
pedibus adhzferunt. Hinc vna intelligitur caufa,
quamobrem per lotionem potiüs pedum , quàmal-
terius partis peenitétia fignificetur. Alteram Cypria-
nus reddit , quód. pedes vltima , atque infima pars
hominis fint ; & debemus per poenitentiam non fo-]
làm fumma quzque flere peccata ; fed vfque ad vlti-|
[mas, infimaíqQue conícientiz noltrz partes dcfcen.;l-
dere, intimas quafque animi noftri cogitatatione
excutere, atque purgare. Sspra diximus,inquit ille, fe-
Iosel lotos baptifenate eodem lanacro vlterius non egere; fed boc

nitentia , & Pacianus epiítola. 1. contraNouatianos;

autem poffea, Cognouit profecto tunc,cüm intcllexit
Chriftum nos lauiffe fanguine füo , càm intellexit

jagendam elfe peenitentia, vt peccata poft baptilmum
|contractà remitterentur.Ipfe enim fuit, qui Simoni| .
|Mago iam vtique baptizato, & in peccatum iterum|-
|lapfo dixit, Penitentiam staque ageab bac nequitia a, e7
Iroga Deum , ff forteremittatur tibi bac cogttatio cordis tuis|

AGLA I PO COR p
8. Dicit ei Petrus, nom lauabis mibi pedesin. eternum.)
Nunquam mihi lauabis pedes, nullo modo patiar;
vt mihi tu pedes laues. Hoc quippe m eternum ton fit ,

ius myfterij. caufa fïgnificauerat eius pedes lauare

lexerat , itaque pergit rcüüerg , ne fibi pedes lauet.
Exiftimauerat, vt arbitror, Chriftum,cüm dixit,4ue4
ego facio, tunefeis modo, nihil maius dicere voluiffe ,
quàm (e non neceffitatis; aut myfterij, fed exem pli
prebédi caufa di(cipalorum lauare pedes. Itaque rcf-
pondetíe id nonignorare, tamen nolle, vt in fuis

$2 non lauerü te, non babelis partem mecum.) G i ty1c
mn babesjid eftnon potes habere partem mecum.Quod;
magis emphaticum eft. Hebraifmus eft'3 pon o p

mune eft,nó es mihiamicus,renuntio amicitig tuc.
Qua nobis pars in Dautd? diccbant illi.3. Reg. 11.16.At
quid eft, ff son lauero te, non babelis partem mecum, id cft
nó eris mihi amicus? Àn Chrifti amicitia, atque gra-
tiain pedum ablutione pofita era&:€Minimé vero,fed
aliquidaliud fignificare volüit ; auod quidnam fit,
exquiritur. Cyrillus Alexandrinus, & D. Bafilius in

nó obedieris mihi permittédo , vt tibi pedeslauem,

mecum, id cft perdes meam gratiam. Origenes ,. Cy-
Friaxms,Paci*anus epiftola prima, Ambrofius in pro-
ogo lib. de Spiritu fan&o ,. & inlib, deijs; qui my-

Auguft. hocloco, & Gregor.lib 9. regiftri.c.39. &

rüc ver1o.Me calice bibat. Hoceffe, Quilorus eff non indigetmfi vt

Tt4 Bernardus

quod nunquam fit, ait Auguftinus:etfi Chriftus alicu-T:2855.

IOAN. MALDONATI COMMENT.

| 966 , 967. E
lBema:d'in (crm.dc cecna Dfii , & oésalij, quos legi,| A tequam menfe accumberent. Moremenim omniü - E M
auctores putát Chriftá nó Iïg!?ifï'ca.rc Petrü nó habi-| fuiffegétium,vt conuiuz manus,antequam accum-, . E. (Vï
turü parté fecü propter illud ipsü mobed;enng pec- lberen t,abluerent.Dant famuls mnnibus-lymph«u,inquit Xïägxä ; ld*
catü,fed proptcr peccata, qug ante haberet,à quib'| — ille.IdinprimisapudIudeos vfitatum,quorum mos — — || /Pf?
nifieü lanádo müdaret,parté cum Chrifttc haberenó| — nonífolüm ante prandium, aut cenam, fed etiam in-| j
| poffet.Quidergo? an Petr" tüc mor talc.alä,QUOd pec- 'ter prandendum, atque cenadum fzpe lauare, vt c.2./ l( (non
catá habcbat?an in gratia non crat Chriftiita vtfinó| — '6.Ioannces fignificauit. Ergo qui manusante cenam| B ï?cde
lauaretur, neque liberari à peccato, neque gratiam lauiffent, eos müdos effe tctos, ncque opus illis e(fe, E | ,,:J"Eöeb
habere poffe? Non opinor. Sed in Petro omneho-| | nifi vt pedeslauarent; quosante non lauiffent, Nain! "
minum genus a,)i;-ïoquitur, docetque neminem ; nifi| .. in fplendidis conuiuiis "Fuprä docuimus,etiam pedes|caz. s. [
à fe lauetur, partem fecum habere poffe. Quis enim B 'conuiuas lauate folitos. Quod cüm in hoc conuiuio| I
.4 Inifi Chrifti lotus , atq; purgarus fanguine,faluus effe| .. Apoftoli nó feciffent, catera quidcm lotos eífe, quz ïfïägþ.zvffbl
poteft? Aut quia illa ipía peccata , qua ià ante Petro lauari in conuiuiis confuetum effet; hoc vnà dceffe, | &?385""23'1&0
Iremiffa fuerant,vi futurz lotionis in fanguine Chri-| ||vt lauarent pedes. Vercor ne hecinterpretatio ma- [ ;"j"füm:
fti remilffa fuerant, dicit illifore; vt nifiipfum lauet,| — 'gisprofana,quàm Ecclefiaftica fit.. A mente quidem | ! depr ul
|partem fecum non habeat; tanquam fidiceret fore;| — € hriftialienam puto;quinon conuiuiorum confuc- E äalinä
| Ivt fi illelotioni (anguinisfui, cuius virtute peccata| — tudini,fed myftcrio;quod hac lotione defignaber, vt | | s
illi remiffa fuerant, renuntiaret, gratia queillidata| — fuprà docuimus,féruite voluit.Magna pars veterum | f u
Ifaerat, tolleretur.Neque veró fignificat illam ipfam "auctorum percamlotionem , qua C hrifius Apofto- || j Jitd
Ipeccatorü remiffionem;aut collationégratie perpe-| — loslotosefle dicit , baptifmum intellexerunt, quoi ^ d
idum ablutioné fieri.Sed lufit Chriftus, vt (epe fofct, :qui femelablutus effet,eum non debere iterum ba P^i !Proiüi:
| Janibiguitate, Petrus dixerat , Nes lanabs mibi pedes in C 'tizari,fed mundum effe totum , nifi:fi forte aliquidv- | (ipt
|eterni corporalé ablutione intelligens; ipfearrepto; — fordium pedibusacccffiffet , id eft poft baptifmum| | | k*-«icopuïi
verbo, & in fpiritualem fcnfum cómutato , 5/7o5/a-| |aliquid peccati admififfent. Itaque hinc colligunt| . ^C
|nero, inquit, res nem babebis partem mecum , non iam de| . |Apoftolos priüs Chrifti baptifmum recepiffe. . Sic | ;/wifïc,
|corporali;fed de fpirituali lotionelequens,quam il-| |Cyprianus ; Pacianus;A mbrofius, Auguftinus, Gre- | (clfcþw
lla corporalis fignificabat. Non crgo rcfpondet ad ^ [gor.Bernardus, & Rupertus iis in locis , quos verfu. ! uj
| |rem, cüm verbi fignificationem mutet: quinhoc| |7. notauimus, Ego quidcm Apoftolos baptizatos |o d
dcmum eft maximcéaccommodatéadid ; quodagi-| fuiffenon dubito , fed mihi non id videtur Chriftus B
| Ambiguo- tur,refpondere,non (pc&are; quidlotionisnomen;| |hocloco fignificare.Primüm quia fi baptifmum in- | m
?g;:mtïæ fed quidlotio ipía pedum fignificet. Etfzpe docui-| tellexiffet,non cxclufiffet Judam, quem credendum| m
dielt ele|mus in eiufmodi ambiguis refponfis non folüm| — (cftfuiffe quoque cum cateris baptizatum. Deinde| E |
[$*2tà- |maiorem vimsícd maiorem etiam gra'-tïam , & cle.|.. |quiaexplicans .caufam Euangcliüa,quarc Iudam cx-f L.j
gantiam incffc:vide quz diximus c.4.13. & c. 9.59.& p cepiffet , non dicitpropterea eum non fuiffe mun-j
Matth.8.22. Quod autem quidam notánt non dixiffle| |dum, quia baptizatus ncn crat; fed quia eum erat
Chriftum,Si non laucro pedes tuos , fed , ff sop lauero| traditurus. Denique caj. 3. exponés quomodo À po*l
teymon babebis partem tnecum , vt Indicaret fenoniam de| ftoli mundi effent;aitam vos mundi eilis proprer (emo-
corporali, fcd de fpirituali ablutioneloqui, qua non| — memquem lecutns f[nm vobis. Quz eadem verba 'Theo-
pars vna , fed totus mundatur homo;, ctfi noftram| | |dorusHeracleotes C hryfoftomus, & Thcophyla&us&
confirmatopinionem ; tamen nimis argutum iudi-| ;hoc loco legunt , eáque in co etiam manufcripro
co.Nam vt hic Auguftinus notat, Ita di/um efl)finon| — 'codice , qui cum Grzca Catena coniunctus cft, in- | |
lauero te, ciiem de (olis pedibus ageretur , quomudo dici affclet, iuenio.De! fpirituali igitur Chriftus lotione sgit; qui | |
Caltas me , chn fela planta caleatur. | fpiritualiter mundus cft, id eft, cui peccata iam re- |
.. 9. Dici ei $imoa Petrus, Domine non faptum pcdes meos,| — "miffafunt, non in digere,nifi vt pedes lauet; totum /
fed ey* manus , €y* caput.) Quarationcante pedesfibi| | 'enim effe mundum;, vt Greci omncsauctores C hry- |
lauarià Chrifto recufabat , quodid contrarcueren- É foft.Cyrillus, vterque Theodorus, Leontius, Theo- !
tiam,quam illi debebat; efle videretur; cadem nunc| — phylactus; & Euthymius interpretantur. Sed cx his
audiens,quátüm fua rcferat,totum felauandü offert.| — pfis verbisoritur quaftio,quo modo totus mundus s ionis |
| . |Exquo intelligitur eum ante non inobedientia,ícd! — (eft;qui indiget, vt pedeslauet ,aut quo modo indi-míésct) ||
t amore potiüs , & obferuantia erga Chriftum recu-| |get,vt pedes lauet, qui totus iam munduseft ? Qui- tet ;:d: | l
e — T:35- 55 (4(T- Quandoquidem fic minaris ,inquit Auguft, /amenda! — |dam interpretantur totum effe mundum;cui omnia Zc;[d,æf. 3
! tibi membra mea mon [olim ima non fabtraho, verum etium| — |peccata remifa funt, tamen opus effe, vr pedeslauet —— Vi
vima fabfferno, Nesmibi neges caprendam tuspartem ,mul-| — id eft;vt agat poenitentiam , quemadmodum Dauid, [5
lam tibi nego ablucadam mei corporis partem. | poftquam illi peccatum tranflatum cft , morte filij : 1
:xo. Diat &i Iefas , Qui lotus eff non indiet ,mfi vt pedes, , poenam luit.2.Reg.2.13.14.18. Alij mundum efle to- ï
lauet,fed cfl mundus totus.) Vidctur ChriftusPetro ref-i.. tum;cui omnia iam peccata remiffa funt, qui credit| |.|
pondere,Ne quid mimis.Ncequetotum corpus,neque| & omniaferuat pracepta; fed indigere, vi pedes lauet)| : |
nullam partem ciuslauari oporterejled eà; qucfor-| — ideft vt confilia etiam obferneunon vt mundus/fed, — | |
dida effent, membra,id eft pedes, quosetiam mun-| vtmundiorfit;atque perfedtior ; quemadmodum| —— | [|
diffimus quifq; fordidos habet. Haud dubium, quin| — jadolefcentiilli, qui omniafe mandata fernaffe re-].— ?
cüm dicit, . Qui lotus eff non imdrget , vi(i vt pedes lauet,|. — ponderat; chriftus dixit »IHTdbrcwnem tibideefl, fi ss a
: . lfignificetPetrum,& ceteros Apoftolos,vtcontinuó| — iperfe&me efle,vade,vendeemmaque babes , €7 da pauperi- |
Qualotio-| leclarat,vno excepto Iuda, lotos effcjitaqueneceffa-| . iUse , 7 veni equere we. Mat.10. 21. & Matth. 19. 21.| kl
dixerr A- rib quarritur qua lotione lotos intelligat;corpora- ,Qpam intcrprctationem licet minüs explicaté apud | |
Phrhtw, Bncan fpirituali. Sunt qui de lotione mere corpo-| /Theodorum Mopfucfl. 3nucnio.. Alij non eflefcn- L. n
? - ireà hoc intelligant.Lotos enim fuifle difcipulos,an-| — fum iam effe totum mundum , quilotus cft; (ed to-'- | fjmw'ïfïne
—— | . , . —— - ) a
205 tunm j l
zj i — — [ i,

f* i
*
| -- *
961 $x * ? " : NESSELAISSIANU NI - P j :
ü*: ï 968 r ä ä*iäN | I O iZiä o N X p.***gX l .[I. DX 96 9
li x ! . Kum foremundüt , vbi-pedes Jaerit; Augu(Linus;, A |. — 1. Serebalt enm qeifoam e[fetqui-tradéret eum.)Reddig —
E 709* "]vero, & Bedaperinde hocintelligendum putant;ac': lcaü(am Euarigelifta ,. car: dixezit - chrittus non. cfíe -
" á ^ : » " $. " » : T d UR ass i^ /. . E . "AE UOR , EAU
" fi didtameffet, qui lotus e(t,totus eft mundus preter| — iniundosoxoncs ; fimülque, Cbri(ti diuinitatem-de-

"c
E.
?
g— *
[
&
ha
ä $
*
g.
E
r
t
ä
-
d
|es

clarat , quifineindice intimarum conícientiarüim
Hlíetimiba ; cóghouerit . us r
Hebraif-

TM i |non ctiam pedes lotusíi&acproindemundosetiam| | 4344 15* 36.5 t uxatir mes M ggiïf:r, 6 Domine-) ,.
LY | — 0 jpedes habeat;eóque indigear,vti eos lauct.Nam fuel þ&)muoz&m;&a ex Hebrazórüm idiorpate ; qualis illa
, !

äþll'd I'CFCIPI&I'D. C.22. 19. Non Plangen[:,gun?i, Vg ]94;5, 1
j W [oror s :Qp* non' concrepabunt eis 7 domine, «t V&
nclyte, Quod!&oni quidam interprere$ rion.intellid - |
centesmalnerünr reddere; Vos vocatis me magiftrü, perguc] -
ol :X |S€ Dominnms fpectofa: ; fed.falladi ratióne, quódms. — |
J P IMagiffer p eriDomine non dicaturgifi:prefenti, d — :

£
zj
æ,.
3
[
u
-
-
E.
a
i*
Ea
äæ
z
G P
g.,
£
N
-
M .
o
st
z
e5
w

3
" lib. de ve-
| '"»W | ta, & fal.
ï'*'ïiätd&:! lo pennit.c-9.
- & habetur
"m 0 'euid da p
W - hir. digic.
— AJunt plu-
Ws - /"tes.. -

T
DAR

Chriftus dicere voluerit, quo modo abfentera feab-|. —
Ícntes diícipulifolitifuilleng.àppellare, Id quidemi
Iveraimxeft non folere nos: Yogandi cafu nifi prefch-| - u d
| -jtesappellare; fed.Chrius tantàmddber, qua reue-] —— i. d
ï?ïiïiïïïï.mä | T rentia iEc*hiIl,&LfCl? U—liï loqu:fo;&m* mfm agi,&i?lï ftïm-ä . | : ,
WE douc. Iper; &idominunzappellantes. 1taque meliàs nofter] d
*"ï'«"mi,'quq $ * . Jremittercentür vetera pgccata*.ä;uæänfe quanyChrifti| — ivertit 'interpres. Espiphantit;ls: -«fuidem - harcs.:40 ,f
r 1 : þro::illis fanguiscffandcrétur;inon exiftimant remitH] — d zexaaev, 3 xopicoy legit, (cd adlenftim magis, quàm
k:m*!ü: | u 'ti*p»amiiïää["ti—-lhagüisä etiaür m&qæ&üs maguifxpe| . |ad verba refpiciens.Docct/Chriftüs; difcipulos ,quid
: i i ïcepuü-iat.&m;qüos vimrc;le.&ozsglcbcaa.ï(äæisadu&i:ä J ex.fuo illo/faco.vtilitatis capereidebear, ldQuemira —— —
a &Cää*nï H ocuae ; fa[;ltpïïlüfütla: atqne ITIOdCïRUQHCp Pumüm qu1 ää ,ux
tuiffe j cümimuldis Chriftus iple dixérit.rcmaiffà illis C nondicit; : Egofum magifter, & Dominus, etfiid —— .
| .. jeffe peccacá? Remittebauturquidem ante, fed.yifas| — |potcratiurefuó dicere; Ícd, Fos vecatis me Mapifler.eg| — ]
! i |Bomint, ncarroganter de feloqui videretur ;. l«aderp ; us
enim fe alienus C7* nón os tnum, vt Chíyfoftomus, Cy-27 —
irillus, & Eüthymiusadnotarunt. Sed vreum fibitij) — ——
iralum ad'veritatem,non ad gratiam dari cófirmaret fl A GN
- (&cquia tesipfà poftulabat, vt veré magifter,ac.do-;

PUL rE

, :
Mu x :

il ; ï
!ïiilïnüi; (
»QUoS vt

! :
dv -

dl
UDURO If
L
, f
OCC

yue, Demde

..3.
lo
T.
R-
B
z
3
]
o
"P
-
i
B.
r
"G
C
C
[q)
"
et
:
"
S
z
m
p
z1
e
-
£
&

r Cs L W |ftionem explicaré poffumus :aut toturiv effe muns
!

müs L o — [ *ircïniäilibaitsca.f&t,e;wt.«Augu&inum,aBed—aïm,Bcfna"rd'q,: ;
" 1 EE |o5s & Rupertumiinterpretari diximus : aut'quod imagis

u 01* Iprobo,totüm mundum efle , qui femel lotus eft, id
;omziho 0. Jeft totum;& non ex parte, fiue per baptifmum , fiuc| D.
phi | - [ Vr pedes Lzuaz,rd:ee&,ybü;quc;äa:taifeapcccatapoPc:comä—æ — Mpeciemaufertarrogantiz. Hominipreceptisefl, inquitraa s. F.
gbl itraxitagat poenitentiam.Itaque quod Augu&.deffoa- ü Auguftinus; von telaudet ostuwm, (ed lamdet teos proximi|Trouerb,
Á - ftnr. Pertenlofuzn epim eft frbi placere,cut canendum eff nper-7 " ^

Ts BN | lis venialibus peccatis intelligit, ego cütn.Cypriano|- |
ss | Ü deomhüibus etiam mortalibus iu ïïïfpäïöwüquæspcfï | jkm,s?llmutem,qui [aper ommia efl , quantumcunque fe lan- |
.w,g;;gu;'i ba ptiímum com mirtuntur. Cüm enim^hzc lotio| |der, nen fe extollit excel[ns, nec potef vetie diai arrogas Deus.

saisox o uj t p

at - :
:Hml | — jnitentia pe'cc*'afforum fi.t-gropæggï;n,OEtmät?m;.&e rhot- ng"fäfi ff mmn fé mdicet 'P fequi nouit,Si ergo non fé laudado I
gc?æfï*ïäïïj ! Es talibus propriépeccatis intelligi hoc debet, :Senfuüs| — quafs arrogantiam vitare voluerit ,nobis (apientiam denega-
p D 7 Hesdisei o s Eupu o "ii pl s T N s | d
MC MI o f-g;jwnü.rg.;qgug'Eïïcgwagïtflt,m*—üm bgpflqzanv,aut v.czguy;&' E ïappcüarc;.Naþxp cu,rg'.-avlrbxd.xxxlï'cqt,.fuos autem :?glz.:e w'fïf&uf;fs;
gmsmb'üïwäw " 'fäï-)äln' lul pereeuiesin Ec*nl"*ïïafätUtä&cz chfrrcmä. ;.än.&abä&;?&&'ü eff m f'"äf-ïfïfr vüqf'nDeum mnur*mw p
;meöoinä',ïgääfï" mundum elle totum;tantüm videndurn ecquid pul-| jindicans; hicíe'cum .xpfum magiftrum eorum effe| -
NT E. |
GAU — gegus pelibuscollgerir lol agar peoniiiam,
u | ( dmedje wprabgt /hg/inm;(y*]ïqdæfane z(lo fddtf, ür;deuläme.bglzïæ-,;l Jque |
*f?"w r Non difplicet; quod quidam obferuarunt, Chriftum |perfpicua funt;partimià nobis apud Marth. c: 10.24-|.
i ad confuetudinem eorum allafiffe, quiinbalneisla- | | ! :

3
,

Chriftus fe| -

$

—— ÀÓ O

uant; qui toti quidem loti'; & mundiexeuntetiam! . |
pedibus;fed.quia pedibus terram calcant; ftatim'eós,' | .. |
E inquinare;cüm cetera int muridi ,idcóque oporte- äg.ym;[icrgago laui pedes weflros , multo máagm-vos alteram H |
pR P. reiterumlauarepedes.- 5009 0055 0500 |. Halrerims pedes lauare conuenit.Suo exemplo humiles effe
| " Etvosmundveitu, (ed nonamner))' Euaciat fignifica-| ' docet.(edfpeciem ponitpro genere; nam per lotio-|
| . [donem verbi mundi , quemadmodurmpáullo ante| ||nem pedum , quodomnium minifteziornum hümil] — — .
Jignificationem verbi lauandi variauit.Nam priüs,| ' limum eft;omnia exempla ; omnia minifteria intel- U du

WE | , jeum dixit;fedeff mundus roriws , intclligebatfuiffemü-| ^ ligithumilitatis.DifGitejinquit; meyquia miti fomn, g Mi

,maïffu

UURDPDENSGEDUIUCCEROSETEHEUPES

P
Va o - a n a AUR ia la
x pes

*)' "(", : t ^ x 2 1 ',.':, ! 33 "508 m E " ; RU ? Y 1 *n " E e P $ : : : *
"u f,]f g «päämm,euamfþmm mundus I.IOngeae t5 Hunc autem| — A bumils cordes q9* innenietz reqmem;ammalw -ue/?m. ! :
0"(:* E. s 4 LY u HUPANE A 2X - ; * n p : : ; :., ( : P a ^£ 9ss NV * *l , Y* . D
i. "] || d cumdicit; Et vos mundi eífisiutelligit mundoseffe;ac| . otgisibac fatinybeati eritis » ff feceritis ea. ) Si Ícientes |

'4fJ'LIJ ^ ü r ( - ! s dic P TRTEC W BUUSILe.G RRP T? i TEP i M NT : i . * 0 * $ n "
ic'ff,«!gf j E fäï: *Zci?*ne mm—tæh,gm;mfi*?? peccato.ParticdlajEz; autpro| - feceritis:aut fi fciueritis,fi & intellexcritis, & feceri-| - EL
". | |quidem, WAtém, agt prO tv 7??'.&??"1?9!"39&9 e1s0s0ti000 | qusjfi & credideritis feCtandá , & exercédam humili-.
d d QU EL NI M E | g i tatem r

L^

«osd
"
4 : 3 M H GN YS "R d NCERNS UPYN POPT RP " TA TE SREESRTUU Y E : !S l )
" 1 x ^s y M. n & x
LW : e : ; 3 G : i i E B

p - ——

iScire pro

* |
credere.
^
s, :
24
*
T

| *
*
1

C WR CSANS
T TT -

—
*m—-*-

Predefti- -

fcr'iþmga;

^Inibus titaluta illumédauenite;non omnes aut effe,
autfuturos cflà beatos 5 fecd.cos tantünr; quos ipfe|:

nadionem j
adgloriai
jPatritri- .
Abuit Chri!
rau*ïï »e

Ique Patri pet actributionem accommodatut...Quo.

[ver. 18.. jétg o modo dicit; Ego (rio,ques elegcr:'m , indicans haud

« itur, & intelligiturs fed non femperquod facilius eft;
"fid eft'etiam verius: & poteft etiam intelligi , quam-| .
inisvtroque loco de.electione ad-Apoftolatum agi| "

jApóftolatum Chriftus elegerat, & vt perfeuerarent,
lelegerat:fed'quia fciebatalios perfeucratutos,Iudam
Ihon perfeueraturum ; indicat fe illos clegiffe, hunc|
.. |nonelegitfe; non quod non elegerit; fed quód càm
« Jelegit,dam fciret cum non magis perfcüeraturum ;
- jquàm fi non clegiffet.. Eodem cnim modo dicere| :

- jnon eífe,fed dignum nó effe Apoftoli gradu. Eoder
jergo modo dicit; &rgg-, & qnos Apoftolos elegerimsnon
indicans aliquosà fe ele&os non efle, fed aliquem
jeo gradu non effe dignum, ele&tionique fuz mini-
ime reípondere; In candcm redit fententiam , quod|
Imodo. alio alij dicunt, fenfum effe, Ego fcro, quos ele-
gerims id eft quales (int,quos clegi. Quodipfum du.|
|plicem poteft habere fenfum;aut, ego feio,quales elege- |.
um idcftquales effegt.; càm.eos elegi, alios fcilicet
bonos, Iudam veró malum ; ideóque dico non om-
[nes beatos effe; aut, Ego féio;quales'mode fint quos
lomnes,boni cüm effencelegi;alios nempe nunc effe

-inon cognofcam.domefticos meos ?. Hoc magis pro-
-ibo, quia ; vt alibi docuimus;probabile non cft Iuda,'

270

IOAN.:'MALDONATI COMI

'971

riitür proó credere; Vt*"fæpc alibi aotanimus; Vnde

ca,qüz dotueratcre derent;ac facerent:quod

lüca credidülerfeciffetque. T ta eft , fed fümpta occa-
fiohe ex co verbo,quod vfurpauerat;docet non om-

félegitfet. «

: 1 T L Meo w &
VIDCODONTIOI
: "

V: CUEgo feio , quos elegerim.) Incercum de qua loquatut

L
y4* A ul i
s j

aipertus de clectione ad beatitudi«
iném interpretantur co maiore fpecieprobabilitatis;

Ire; : Obferuo enim Chriftum nufquam alibi cor-

quód non omnes t£cs diuinz pcrlonz predcftinent,

I(cd'quod predeftinate pars quedam fitprouidentic;]

kölh*?güuï (olam fidemaad falutem: fatis'non effe. : |
: 18. Non deommibus vobss dico.) Quid; dicit fe non de]
: lomnibus diccre? Beatos effe; fic ertirh.eos appellaue-|
Irát. Atqui non dixerat effe beatos,fed beatos fore, fil

& in
Hüdàm porerat conmenire; qui && ip:fe»-bcauusfuäc t;|

ät&m:*eäm-,ät (alui ficis; qpcm admodum &c vcrb;s,& À
| .;Qägä;mplig docui; & eam re ipía cxetcueritis; Scire fu-|

Icle&tione.decáne j quaad vitamtermam , an de ea,|
[quaad Apoftak tum ele&ti faerant) Augauttin. qui-
. |dem,Beda ; & R

|quoód. de: beatitudine proximis ! ageretar:: verbis;|
I Jracz (Btie j beatz eritin , F. fecerms.ed, Magis ta-|-
[uien. probo :Euthymij .fententiam ,* qui de - ele-| .
Ktione ad 'Apoftolicum officium vvidetur expone-

r
]

|

Es « * p * $ * k
füeuilfe: predeftinationern hominum ad gloriam|
Ifibi tribuere; eam femper £criptura Patri tribuit; nó

Idubiefe ceteros quidem Apottolos clegiffes Iudain
ivero non clegiffe, càm alio loco:de electione ad A-

poftolatum loquens dicat, Nvnme ego ves duedecim elegiil
! ;c 6. 70:quod nó videtur alia razlimae',æcxpf;?;i polfe,
iq uàm fr dicamus,quémadm odum D. dicit Aug ufti-|-
.miiss hic de ele&ionead gloriam; illicde ele&ione|

gää-fAPOüdläfülü?tgiï Id quidem facilits & explica-

i

dicamus. Omnes caim: Apollolos ; etiam 'Iu"äam;aä

potuiffcr, Ego ício, qui'Apoüglimcj. fim ; quod *6.
dixillet, nonvtique fignificaffet Indam Apoftolum

bonos,udam malum: ita vt ele&io.afferatur tànqiiá
cognitionis caufa: quafi dicat».quomodo ignorare
poffüm , qualesfint; quos cgometclegi?: quomodo

—

D

lGibi;quod Dauidi accidiffe; fed etiam.de Íe.propriej

pmagnificauit ; coutra me calcaneum ,. vt verbumn éver]
E;|bo reddam.; Metaphora à luctatoribus fumptal
|eft. ;; iBterquos , qui vi alterum. deiicere noni
jpoffunt ;-hac arte deijciunt 5-premunt calcaneo| ——
l.a;ducrfaæij tibiam; itàque aut feriunt, aut ftringuntMasnisct

ii Larine dixiffet,.qui edebat panem imeum , eo im-
pudentiz,& fuperbie peruchit, vt aufus fuerit frau-
|dibus me fuis de regno meo deturbare. Eandem vim
|habere poteft leuandi verbum;quo víus eft Chriftus.
- |Quóddicit, Qwi edebat pancm eiecumm , 1uiimam con-
ianctionem; fanmiliaritatéque fignificat. Nulli enim
|equé nobis familiares funt, atque ij quibufcum có-
muücmlgäbcmusigmmfam. A

lfce,rit, credatit, quia ego fam.) Cyrillus, Theophyla&usy -
Euthym. Auguft. Beda, Rupertus, vt fciatis mecfie

c:.ämä.Chriæö cle&us eft, non fuiffebonum. : . . 1

lenauit cóntra mecalcaneum fuum. )] m'geffö &am; & pé-
dentem effe fententianynemo non videtjitaque;om: |

. |nesconeeduncaliquidintelligendum; ! quidintelli-| |
gendum fit; qusritür;Quidam intélligantverbum; -

Oportet, Sedoposter nimirum fcripturamy impleri:|

propterea cgo fero illü vf' feripturaudimpl eatur, Alij,i
turum Ícir&,vtimpleretur (criptura Ego ex co,quod,
d5 du 5 ? um (s
lagebatur,eliciendü effecarbitror;quig, accómodatif|
fimé intelligi dcbear.Dixerat Chritkus,
emnts;ége enit fcey 4uos elagerim; indicansaliqué inter|

Mar. 4. 22, & 9.12:8&14; 49. Quodattiner ad te-]

lamitatem fuam ;.qucritur domefticos etiam , ac fa-
miliares fuos Contra fe rebellaffe;jeos intelligens,qui|
feductum, & abalienatum ab fe Abfalonem filiur
fcctabantur.:. Nequenecefle eft , vc Achirophel , ve

plerique volunt, ant' aliquis alius yiiusimcg igatur;

intelligit. Hoc ceftimonium Chriftus nb folüm a«
l(e accommodauit,vr quida m putant;fignificás idem
AL
di&um interpretatur, Dau idemque in fuà perfona,
quid Iudás aduerfus ipfum fa&turus.effet;expreffiffe.

neque. peromnia : Hebraicam ; le&ionem, neque|.
verfionem: Septuaginta Chriftus fecutus cft , fed|
Íecutus c(t verum fenfum; Hebraicé cft 3py 'oy 53n

Quod Latini dicunt, co audaciz, aut fuperbiz pro-|

IHanc proprietatem habet hocloco; quemadmodü|

*

19.: v f£mad» dico vebis, pziu/äuamfa! ,vt chm fatfu "

'leum,;de quo Dauid illic locutus eft ; ita vt fignificct,

: non aliufide cos cognituros cffe de fc fcripturam illá :

intel-

- Sed vt adimpleatur feriptura;Qui máducat'métiá panem; | P-4910.

- [quod & quia infamis:cít auctor; & quia alienum 3 s,,,
. xerbis eft ; recipere norpoflum;:Alij fabinrelligát;

[cd proptered elegicü;cüm ralem iá efscyauttaléfu-] :

35 g d
UL n ; |Expofitio -
"i eflus midi sss

eoselfe proditorem; idergo ipfum:inrelligendum:| -
fed proptereaton ómnes vos mundi cftis , PWPW*
rea viis veftrá elEproditor, ve 4d mpleatur feriptura.|
Similis phra(isfup.c.9.3. & infra c:14.31.& 1. 25 &

ftimonium cripturz,quod Chriftusboc loco citat,|.-
ex pfalmo 40.fumptum cft; vbi Dauid deplorans ca-|,«. ,,,

Inam ctfi tanquam devno loquitur, rebellesomnes, —

E ; CH l UP .p - — Mariteffean,
Hancenim vim illa habét verba ; fed vt 4dimpleatwris. ,.
.þripturu;Vbi dictio,vt,quemadmodtum c.12.38. nota-|quentiam [
T & x rE ( f : : n (ceiat . Magnificat
uimus,nón caufam;fed cffe&tum , & confecurionemin, 1,;6,
fgnifica.Quod & hocloco Theophyladus, & Eu-| — ^

" ithymius obferuarunt. In citando veró teftimonio|

. $ , i s. li verbum
PO&C:lQrCm EC1us Pargfm, vtcon Gl—da*f.. Magnlfl can?quid Hgni.

diautem verbum & lcuare fignificat; yc Chritt* hocfee
; . 4 " * * , 4 ;
dloco vertit ; &:àudáciam ,. fuperbiamque: declarat.]

greffus eft, Lzngnanz noffram magnificabimw , inquiüunt; ——
lüimpij,pfal; 11.5. id eft audacter ,..& claté loquemur.| ;

:

EE2 T UE db

1

Wæ;*n— m w

WWf

T ipfc

landl

ii [ ULO
| f (j

i fi':m [?Smm
Vl
ls n
gt
quih
üuoa]
Cim: qllf :
(udjqg
Tl
ran'js o
poüca(ïu;
Qett w
CO
voltitt
"sz ) md
nebuil
tone t
W. (
dUm Dne:
; Augu[
At
i Wi
im Ül
&tphi
Riory|
Qütn (
Yidbr
Hüæn
ftodo |

LUR

)

WCon
3
—

T

& /
VEU REERSMERES

£gl"
"Rtun.
] )j '":
Mi WW«O |
b u M
as . i
( I
v*,'.'-.v—:.x'» |
IMUI u
MU
LU hr l
L

UA

E n b
Mu
P.
U

r M
f5wl
Eu
E .a d |
'xiægeï».m
"n
Faliiaamn
f?:—y.glïlïg
deomnd |
i äoiumä |
Mheidm! |
ml*.dn;:m !
, il t
! a nf i |
3 IQP !
71 *
w k
i l

) ff |
| T TT
odl ..
-* I';L:ua"
[ ünWWfWS. "
/ ^

a
$ 1 noMe i
CUM

, lp
nlonmim. Ur
H TUE

-
u d

!
a

"WU
i?umfïü'
Y lhmp i
jere U

""

j

"Tv ME
xtic p
Y
um
D n
;cmemodut

"T
|

g c ]

j
Qd
g
IT
"i i

: |
u^
n

« il
mimf'!ït
he nï-wiiï
Wä :|

".

(*mï'hogm' ||

B

" -U

(68. 69.

IScripturz

'iaio ia

|ex eo, quódrem ita euenire cernerent ; quemadmo-
. : ; BM e E . J WE ;
|dum ipfe pradixiffet, cognituri, crediturique erant
|eam eífe Chriftum. Quidergo ? an non id iam co-

Sup.c. 6.V.

] rauimus. C 2. 1t. fcripturam fzpe dicere fieri aliquid
Ihit; ficüt coin loco dicantur cóuerfa in vinum aqua

! Chrilfti di'fci?üli in eum credidiffe, non quod tunc
cepiffent credere , fed quód magis , quàm ante cre-|

l filims bomimis,e7 Dews clarificatws eft ineo.) Ab hocloco

|luima bene longum, & diuinorum, (alutariàmque

Ipofteaquam illeabijt, eo fermonem omnem con-

|& Auguftinus animaduertunt : quemadmodum fi
Ifortis in bello dux accepto nuntio füturi co die pre-

LANAT.

DN

fint in ipfo illam impleri, At ifto quidem modó
quid opus erat, vt illisid piliediceret , finon ex eius
redictione, fed ex euentu rei fcripturam erantin-
telle&uri? (atius erat, vcipío tacente, re autem ipía
loquente cognofcerent. Deinde qdid referebat (cire
eum effe, dc quo (criptura loqueretur,cüm ex fcrip-
tura illaautDeum ,aut Chriftum cífe probari non
poffet, quod erat Apoftolis in primis necetfarium.

|Alij interpretantur, vr eredatu , quia ego [mn , qui fum;

ideft vnusille Deus,cuius propriu':änomcn eft effe,
Ivt Exod. . 14.. Erat quidem Chri

gnificare-Senfás ergo eft, vt credatis quia ego um , qui
elfe dicor;me verum effe Chriftum,non fimulatum;
|verum,.Deum , qui res omnes antequam eueniant

ISimilem tiotauimus phrafim. c. 8.28. Non ergo ex
co, qubód fcripturam in eo impletam viderent, (cd

?noucrant, atque crediderant? fane quidem. Iam
ienim dixerant, Quo ibimus ? verbà vit eterna babes,eg-

L aos credidimus , €7^ cognouimus quiatues Cbriffus Filiwe|
ipei. Scd dicít cos tunc cüm euentum viderint,credi-

turos,quia tunc magis, ac magis credituri erant.No-

intelligi oportete , nifi ex euentu ipfo, quod viluri A

is verus ille, & B
|vnicus Dets, (cdnon ctedo hoc loco id voluiffefi-

Iperfpectas habeo, quod proprium diuinitatis eft, .

dor* Heracleotes interpretatur,clarificatus eff frlius bo-

*

- je& à mortuis fufcitauit.Quod ergo Auguftin'ait cla-

non folüm: cüm fieri incipit, fed ctiam cüm magis

didiffent.Quz reliqua funt víquead verfüm.3r.apud
Mattheum.c.10.40. & 26. 21 explanauimus. —— |
. Chmergo exiffet , dixit lefus , Nunc clarificatsis efl

víque ad caput. 18. refert Euangelifta (ermonem il-|

preceptorum plenum,quem Chriftus pera&a cena,
egteffoque ad proditionem Iuda , antequam é cena-
culo ad hortum Gethíemani egrederetur, ad vnde-
cim, qui reliqui erant, difcipulos habuit. Quamdiu
fudas agud illum manfit, omnem orationem jin eo
confumpfit, vt eum :
varijs modis indicans ícire fe.quis (c effct traditurus:

uertit, vt ceteros Apoftolos confoletur , inftruat,

confirimétque falutaribus documentis, Hoc ipfum|
voluit Euangelifta declarare cüm dixit, Cwm ergo ex-

tionc fua agendi, Nuwnc, inquit, clarrficatus eft filiw hoä

Iminis.. Quando n«nc? quando Iudas iam ad venden*| .

dum me ad mortem egrc(ï'usäft, vt recté Origenes,

lij ecftiens Ictitia dicat, hodierno ego die immorta-
lem gloriam confecuturus fum ;aut,quod maiorem
emphafim haberet, nunc ego beatus fum ; nuncim-

fi triumphans in patriam reuerterctur. Eodem enim

[modo loquitur Chriftus, Nunc clarificatus eft filis bo-

minis , crucis fue victoriam clarificationeti fuam

- fe&um fumma profc&to claritas, quód per eam ; vt
:diximus , Diabolum vicerit, mortem debellaucrit,
|mortem aboleuerit. At hoc ipfum quarimus, quard -
ifto ipfo fenfu clarificationem hic potiüs , quàm|
|mortem , autaliquo alio modo appellauerit; Putat

nomen , ot in tutmine. Tefa omne genm fletlatur ; celef'iam ;
terreffrium; e2* infernorun. Sic Origenes, Chryfofto-
mus, Cyrillus, Theodorus Heracleotes , & 'Theodo-
rus Mop(ueft. Leontius, Theophylactus,& Euthym.
id et Greci omnes áu&tores interpretantur ; inter
Latinos etiam Rupertus. Querunt autem Cyrillus,
& Leontius, quo módo nunc fe clarificatum , id eft
clarificidum effe dicat; cüm totante miraculis fatis,
fapérque clárificatus effet. Refpondentin haüc fere
fententiam; eam claritatem ; quam miraculis con-
(ecutus fuerat, fi cüm eá comparetur, quam pottea|

nitas, atque in cruce cognità eft. Norauit Euthym.
videri Chriftum ad c.12. 28. 29. alladere, vbi dixe-
tat; Pater clarificanomen tuum , Patérque refponderat,

victo pet crucem hofte confecutus eft ; tenebras fu-
iffe. Et veró ita eft; nufquam tam aperté eius diui-|

Et clarificauis e2* iterum clarificabo. Hoc enim efle,Nwbd.

Philipp&f.

2-0 9. 30. ä

Quomodo
e clarifica
tüm dicat
Chriftus,

delarificatus eft filins bominis ,id cft venit tempus , cüm|

promíffio illa Patris implebitur, vt clarificando fi-

larificári;quia honor Filij Patris eft ; aut. vt Theo-
Jini',quia per crucé Diabolü vicit; Pater veró , quia

tificauum nunceffe filium hominis; ideft egreífo,

feparatóque proditore Iuda per Chrifti; ceterorüm-| -
