! "ropterea non dti )* v db rE P. us nulicr Chriftum loaui
a pl n Prop riss fedbibere a mepifenfi & aquz illiopponi, de qua mulicr Chtiftum loq iáy
L Iudaeus mm/ï;,,mecum loqucns,&c ,dt : ia intü'niü'cbüt', vtait C. 7. 38. 39. vacrm':! W Ww,fmt jCh[iüum
: Vil ! . Auguft. adnotauit,omnia. Merigel : 1 3507 E wus r E.
p buMurucadcNE Rn ig iamultasíeperes| — icr feriptura, flumina de vcorre eins flnent aqa v : 1 dboal
(a Gentilium immunda eíse; quia r ; ! édixit de Eiritu , naens ACCepturz erAtit credentes in euen , EM T
n dasatiingebant, idcocatangere non pote-; C jenre '!(x!(fï ( f,f?ïü ,111'1 vohslict Eudem ccicribud 5 i hi
immundas attr d du k: v — [Chrvíoft. Cvrill. i1copnyiact. Lutnym. g . B ,
: Otcrat autcm C hriftus nó bibere exam- SSBEyAC j VP RARU TL UT r E ||. Procop.
| — mant.Nop porcratautem Chrift jam haurie-| lintelliguntdenum Dei , idcft quidquid Deus potcft, Bs
: hora, qua mulier illa Samaritana aquam haurie folet dare; vt donum Dei dono hominis, idcft . m
: E;to :*ü,:gä'liudipfc vas non haberet. Propterea mu-| — [aut fo t'ä ï'ä ,;ulic»f Hs s gorcrc i C .| W,n
: pat; c EU 4 - -6 eti Aqua, qu: ii PC as PL EDIREME i ^ d at^terptos
; ! xri(f[ H]ii'ätüïg quod blefCa e P(,[a[. RXC&C. C;tlal,]? cï Aql. (; i* (UID dBünm De VOC-'IH-C Putaf, quaü GIXCI1t, ,V äällf;f/iïffpl:m
Í I Thalmudicis traditionibus notatam ?,. qmbzäfät cí * (l)ircs 121 uantum hominibus donum prefliterit du beran
o i ag EC itanis,ficut & à Gen- 1 iCl d TE - B od 4| don pete
- . licuifse quidem ludc;xsaSamarxmï : tem acci-, IDeus, quód mead cos miferit, & quisego angq: C I;;W
at deroltilibus cibum, & pocrniemetes pI a ! ib co mitfus fum ,. ac tecam loquor , tu aliam | 16
b L crg-pgnlicuiiï&-:quöd hoc cffet non folàm coníue-| a VM MP Quo fenfu. interpretatur fo&.Embp
( jpere iadgis|E dinem, fcdctiam amicitiam cum illis alere , ideo ämc-aq"f* i/iaeis accommodaté ad filum oratio-| ]^ mscn
L - fikilcitb:k;ei mepofas. Commode etiam Chryfott. &|- Amm-ï-l m'ï rur interpretari qui hoc ipfum donum | w
: L : : : ^ : . ^i etu AV ts 3 V M. , :
Theophylact. adnotauerunt Samarxmnzs. qmdcx.n D gx,s. mlc aïrïle xifkimant,PqUö déam commoda t d ] t
licuitfe a:gcte, cibümque caperc cum Iudzis, Iudzis l'" M: ho dub oblaufirr. vr Chadamoo | k : elmc[ïc
|veró cum Samaritanisnonlicuiffe. Propterea mu-| |lieri p Hisc eliorem , magífque falu- a
o if* non poffum , aut nonlicet| |fontem xxmuenldet»aquqm g. . re ayut
lierem non refpondiffe,non p "APE ii ldu quàm cx illo fonte ; quem tantopet t
|mihi tibi darc; fed quemodo t Indem emm fis , bibere a : ,'ïa dabacä hiutind polfet.fed auctorcm cius fententizi- lm
: mepe[cis ? quafi dicat , non licet Flb.l' Mi - UE MUMU (:äs rau,em neminem inuenio. Ego fi vera, V"'äï Xïn&hü
Jaccipere. Itaque non recufaffe illi caxäquam 'l.rä-mlc? quidïm exiftimo , hac eft (ententia, quod fequitur, : ï&mxü
qep um i '291$ admonuitte ,'vi-| - MTCR fin dictü X
: . 1 dares fed propric cum Icgis ; ; " ! 4 mibi bibere,per exegefin c n
T 1p-ommd r Hinbeue p 'P dean nqmüqüldem hccrct, g;q;w;fl,qmdmtn?(,d od .,P- : ä nl xf g
: dC,l'ïï llulnübl!lCCïCïPC[C; , f R.Cnüs cfrc Pntandïnn cff-)ld'cnl cnim C&, tfätres 03? . 3: ctgt
|libenter daturam effe, vt Thcodorus MO?— ;] r d : T & fi (ciïes,qmg i/], qui atcic tibr, da smibi bibere; Ícd hoc | : Wtc g
; GA * * N : ^rs y 1 : DW L : Y j i 'ol-«
| jobícruauit. Etft mihi potiüs vidctur quafi Iu M [ licatio cft. Quod autem dicit,/f faires,qus eft, M i 77
je t | iti irridenshoc Chriftum| — illius explica A I IME du 0 do f& Iu-
! |vt putabat, fuperftitionem q libere à mepof-, E. allufio eft ad id, quod mulier dixerat; Quemeds f QUi
| 'ihtcrrogaü'c. Quemodo t» Indews mmf od h—æriti us cum fis , ficenim Iudzam Chriftum app*enfülïï Aufi
r* Vtiuam tam diligenrer CathOhCIfmnfudæiSa rat, vt nihil fapta effe putaret ; Chriftus igitur ait; &l Cru
i T * Fa u1 t uam " d TET TU "d Rccem etfiam: & d ,
| . jeorum con(uctudinem cuitaren f q--el::sus nihilifu-| jícires menon folàm Iudzum, fed Rcgein A VE | 'ä;f;r.adm,bomm
: [maritanorum confortium etäam in gämdds auied MAm fadsopans t | $4 ; '?fi;f:;,-; Ontj
: : glcbam- Certé Pcuculoüus el cgm. . , Ma- Tufärfïtdn &,67;5454-0,)B;bere,fïcutcgqa tc petiui, ! ais od
| [cum Samaritanis, quàm cum Gzeuatilibus,; autj( f & dcdifíetti i"x-quäm ,Bonqualem à te ipfe POPIO(:T | d a'f"iftü,mgm',
| - T 4m vt cancer [erpyf. ; . ET r ei L MOMADEL H ID 5 *
: ad Tim.jhumcetanis agere. Ser"ä; C*?ä*n ""ï?q antvat Pgo- ci,fed vwinam;id cft viuificantem , aut vztälpm fe ;ïï MM
L Ircumeunt mare, & aridam, vt £: : ". FOGBEEEIUE iritum fanctum, quiaquae nonmor- I
Matt.sj.is. EE CITCU X L iantillum filium| ]bentem; SPlf""m (an& D A d ficut. N
clvtum , vt cüm fa&us fuerit , faciant il ifla, quam €go à tepoftulaui , fed viua, ficut. . | "m
nj d p n duplo, quàm fe. Quaritetiam Chryfoft.cur it'.!a, vtifta, q a quia hoftia cft obïatzi " ah& T
* (Ehri('tus contra [udcorum legem , aut traditionem homo cïxcu:m; ?0 m Deo,o ictu colueram ol toï'm
| 3 a Samaritana pcticrit.Refpödcc exemplo do-| F D.co,no mortua, q Rom. iz. 1. & lapis viuns, quia b'w
'[Cur Chri- potum a »ar 2 3] deorü taditiadcs vma,&ratlonablhs: om. 12. gicr Wi ; lhexm
tus cont? cere voluitle , non effe iam illas Iudcorü tra Wl bhoricé lapis Ecclefiaftici edificij , & non ab
2dgorum | j (ciuile eum mulierem fibinon| |eft metag qa A TAE T | i
llegem po- obferuandas. Alij fciuiile eum v :^ ualis cffe folent qui in aliis ponunt TE
,mgän à Sa- dorerain ciï'c*quodnö Probo ; quin exiftimo l'ClP!Sa eiï'([)il:t't'mï',d ?;iuu; & animatus. r. Petri. ». $. Sicin- | à D
j! :3] li k .. ! ab- S,1C i5; TM : m
WI3DHAHE -hrifto dedifse, illámque bibifse; certé o &tdiicis, "7 Lf meo
ien o dedise, iljamque ! ; ! - & Rupertusin com. éftque
Peuene |porum Chri Jifta, dum Chrifti 1 terpretátut Deda, up | CM TE ludz
| TA MR TEUE inge iriiti cum 1lla SFPICS ; $ 9 26 in[utn SpI- (
: uáuls id Enangelifta, L duX | : d u : 'ntia,Nam & c.74$8. 39. iplum Sp :
mlffse ; ?nm recitat, filentio pretericrit. Sunt etiam iudicio vera fententia.N. ais 7Cï'fat5.A Ii; zlcisrà atj
Bu a in quibus Ambros. fer. 30. Beda, Ma- ritum fan&tum aquam viuam aj Fan't vt Cytill. Irc- lten
ent, 1 J ! ' ar! pu : N
E,—L:,Ag?teu;hyxä & grauis iudicij au&tor D. Tholm. prrxtlx.xg fancti ?älïgäoicn rä cria G;æ-cor;'i'citatus, lälxtxc
É , ^ . : " ; £ f "M TE ) :
E 1 hetmi | dam mulcr| jnzus ib 3.C.I9. À h
, Chriftum non pctiuifse aquam illam, q m m 5*:?*"2", : tl

n'n,.'f"':ï Wt Y
fhl:*m*ciw&.* |

Fj
E

J uql; Is

" ) ,
d :Onzcm Eï*;

|
t .','.'!, l 1! |
l(oi .:9',;13: m;lm
u» n !
a NDDCTPUS
i

";,x Me;. N ' k
Vl i vmam,- T.
W us i u
. ;
3 '1, : ER U
-l'* Li] W) ;7(1'0.';
I d

í ; E
L Aftonu B | 3
?

MLLBTEN

THttet t g

^ O ï: F
X:-- u—ï»&ü&im

^ ]
A x-x*s MA ;
"a U rhn.,f |
, )

^m NI 2
uvxmhb).' ij::k |
.u"a' Aenovo
ntwr i gv
r Hcfv j !
LUPT L.*'fihïïg
*

A o
'nm n;,y(.,g:,«ul
um
*

MenamoM s.
RRU DUME
L

h I
p

u- uremwinnmr
I! ..iinnnäd]l'

" L

? Y
24 hinman
d liUl vaQ'
&H 1.
*ihlm d
3" v L»Jü

L
«madAdim .
j »n

]
m

|
I
|
|
u* r tb
m mf

h st 21
I
du !
,
^ch
m s
l] *üdvhh..-t
i * nl
PT M
*':r -,Chta..ä "

f /;"' (
LT " LJ"" !

!
^^
Ef p f
2 M PH
',';;:/yllvr'";).!' ', ;

/?wwjif'*-* Eu
s

[ |
i,":'"l
"d 1? ?Cw-'

^
-

m
om etij
Lgüu'm"') l

en)t h
r'vcv j [ '
vj
- IL lil..hal
.F (n 5 , |
"'H:z[p n |
fgonm-
Jj CU

p
J
(
J f abl
:1 r UUW:R

I d
n
, PL
.y-ült[uut)l*ur
" 4

il

|
| $
l CHAS
E
"as C* ! s
"N -

- | d
P. o

!

|Ad Hebr.yiupus eff fermo Det ,€7 penetra-biliar emni glddia 4ncipiti,
m TT interpretantur Ammonius , & Euthymius, &

Liberi ar-
bitrij fa-
cultas.
1

4

08 a

2. 14«
Haretici

i

libzr.de promiffion. c. 39. Inuenio qui4qwam vinam,

| (oft.Euthymius,& Theophyla&. aliquantum iam ex

jenim ex eius fermone ; pollicitationéque non vul-

- Kerat, quam ex illo puteo ipfa hauricbat ,aut aliam
certé generis eiufdem , quam aquam viuam , id eft -

t. ad Cor,

toti in fen- ;
fas defixi.eft, magicum putant.

! 596*

INTOARN CAT i.

m

—

& T heodorer. & in pfal.1.8& 64.Bafil.in pfal. 45 The-
ophyla&. & Euthym. fiuc quód animos lauet, ac
purget, quamobrem & peraquam baptifmi fignifi-
catur, vt quidam volunt; ftue quia non cft fiágnans,
& velutimortua, atque immobilis, fed vzáit T'heo-
Phyl.ämCAxffov', dyerid'doy » wivdppoy s 3 ?;5' 260::6(5 T
crweliua(oe dulv ov empós & av lo Auxiv $pyactluj
avaCardc 6l JZgat&e[xXünv,./f qwm,inquit ; dm-t Spiritus
fanth gratiam fcaturientens,exilientem. Nam gratia [piritws
efficit , vt emima femper ad bonum moueatur , neuos [emper
diffanensgradus quibus a[cendat, Alij doGtrinam Euan-
licam aquam hic vocari dicunt ; viuam veró quia

Theodoretus in pfal. 1. Alij baptifini aquam incelli-
gunt,quam qui femel bibit ; non fitit iterum , quia,
qui femel baptizatus eft, iterum baptizari non po-
teft, vt exponunt Cyprianus epiftola quadam ad Caz-|
icilium , & Ambros. aut Maximus in ferm . de Elee-
mofynis,& Auguft.ferm.de tempore. 92. & Profper!

Chriftum ipfum interpretantur , vt Mar. Victorin.l

Chriftain effe Deum , quia vita autaqua viua eft ; &
Procop.in cap.7.Ifai.& Maximus in hom.2.de Elec-
mofynis. Quod dicit forfztan , Gracé eít ,v av WrICaC
avlàv, tu petere ab eo potuiffes. Sed re&té nofter in-

liberi arbitrij,qua poterat mulier aquam petere , vel
nonpceterefivellet. — ^ m |
rr. Donpine neque in quo bauriasybabes.) Notant Chry-

verbis Chrifti mulierem illam profeciHe; non enim
vulgari verbo,fed dominum appellaiïb; cognouilfe

garem effe hominem, qui tam affcuerantet dixiffet,
'Si feires donum Dei, e2* quis ff qui dicit tibi da mibi bibere.
Apparet tamen, vt aiunt Oyrillus , & Auguft. adhac

etat Chriftus, non aliam quàm illam ipfam incelle-

Ícaturientem !Chriftus appellatfet. Propterca dicit,
Nec in quo baurias babes,es" patews altus ef, Putauit, vt

jLib-2« 63- n otat Cyrillusymagum fortaffis effe; qui occulta ali-

qua arteaquam ex alto puteo, fine vllo inftrumento,
haurire poffet. Ideo explorat quanam rationc id fa-
&ürus fit. Reprzfentat nobis hec mulieranimalem
hominem,qui son percipit ea , qua [nnt fpiritw D& , Íed
omnia carnaliter intelligit; maximé veró hareticos,
qui toti in fenfus fuos defixi funt, & quidquid altius

12. Nunquid tumaior es patrenosfro Iacob , qui dedit no-

bis puateuma,e7" ipf[e ex eo Libit, e77 filij ena e7*. pecora enu )

Ideft hunc puteum, quem vides tam magnum , tam
altum , tam abundantem aquis , vt non folüm ipfe,
totaque eius familia, fed omnia etiam eius pecora
biberint; auttam bonz aque; vt ipfe, & filij eius ex
ea biberint;itague meliorem tu dare uon poteris,vt

terpres fenfum expreffit.Siguificatur autem facultas|

effe carnalem./Zquam enim visam , quam pollicituSï

A.

B

lib. 1. aduerfus Arium. Probat enim'ex hoc loco| , Re&té Chryfoftomus ; Cyrillus, Theophyla&tus, &

D quam dederat,tantum patabat fuiffe Iacob, multo
maiorem fe efse exiftimare debere, qui multo me-

E

F

j

Chryfoft.Theophyl.& Euthym.exponuntlacob pa- gwm , quia fret i eo fons aqua [alsenti ym. vitam aternam,

: .'4(icit tibi , da mibi bibere ; [ed pofiquam occafronem ii pra-

& Theophyl. interpretantur: fiue quia eius fe rcli-,
gionem fequi putabant, patrem etiam fuum appcl-
labanr, vt Cyrillus exif(timat; quemadmodum fi cal-
uiniftz nunc veteresauctorcs , atque doctores Ec-
clefiafticos patres vocent;quód corum fe doctrinam

Quare oftenduntíe corum non effe filios, mentirí-
que;cüm fe illorum doctrinam fequi ia&ant. Duo-
bus modis mulier intellexerat Chriftum fibiaquam
dare polIe:aut cx eodem hauftam puteo;quod fupra;| .
vt fibi viía eft, refutauerat dicens, Necin quo bawrias,| .
babes,e7* puteus altus eff;aut cx alio quopiam, quemin|
codem loco repente fodiífet , quod nunc refellittd
cens, Nunquid. tumaior es patrensátro Iacob ? quafi di-
cat,non poteris alium hic puteum repente fodere;|
nifi maior fis patre noftro Iacob;atqui vt quamlibet
magnus fis,maior certé illo effe non potes , non er-]
go aquam mihi viuam ifta ratione dare poteris.
13. Omns, gm' Liberit ex 4quá bac,fitiet tterum ; qui au-
tem biberit ex 4404,4wam ego dabo ei,non fitiet in eternum.)

Euthymius obferuaucrunt chriftam noluiffe ver-
bisad id, quod mulier intcrrogauerat , refpondcrc,
Nunquid tusuapr es patrenofíro lacob ? ne arrogans eífe| -
videretur, qui fe Iacob maiorem faceret; quod qui-|
dem mulier, quz nondum Deum effe fciebat , ab- |
furdum,atque temerarium cile putauiffet; re tamen|
ipfa refpondilfe docentem , quid inter aquam il-
lam , quam deditIacob , & eam , quam ipfe daturus
erat;intereífet; fe multo meliorem aquam , quàm
illam Iacob daturum etfe ; itaque fi propter aquam,

liorem aquam daturus efset. Z aetem qu&[o , inquitgos],
: TECCRM i : omil.
Chryfoftomus ; De (apientiam con(idera ; quam leniter

mulierem allieit. Non à principto dixit , fi fcires quis eff , qui|.

buit ,vt i,ofurn Iudeum appellaret ,. €7' eriminaretur , boc
propul[amsyimquit , ff (ires quis eft , qui dicit tibi da wibi Li-
bere , ts for(itan petiles ab en; quibus verbisiam ad maiora
impulit , vt patrisrcbe meminerit.. Nunquid. tu maior es
patre nosfro lacb ? Quomodo qui biberit ex aqua
illa, quam mulier intelligebat, fitiat iterüm, facile,
vtinquit Augultinus,intellieitur. E verum, in quit, Tra&.:
eff [ecundum hancaqmm ; G verum eft. feeundum quod
Jutmificat ia aqua, Etemim 4qua in puteo voluptas [ecnli
eff in profanditate tesebrofa. — Einc eam. bauriunt bomines
bydria. cnpiditatum.. Cupiditatem quippe proni. fammit-
tunt , vt ad voluptatem baufiam de profundo perueniant,
qr frauntur voluptate pmcedm!e ; €' pramiffa cupidi-
tate. Nunquid mon iterum fitiet? Ergo de bac 4qua' qui bibe-
vit'iterim , 238f ; [itiet, Quoautem modo, qui bi-
beritexaqua, quam Chriftus promittir, non fitiat
iterum , ipfedeclarat. Vide fequentem verfum vbi
hicexplicatur. - ! Q
|.14.. Sed aqua quam ego dabo ei , fiet in eo fons aqua fa-
lientis in vitam aternam.) Propterea son fitiet i «ter-

fÍequi mentiantur. Quanquam hoc Samaritanis ar- Scäiigï&ï
. : atita3a.-
rogantiores funt , vt neccos patres , neque fanctos, is ario-

.|nec vllo prorfus honorifico titulo vocare velint.gntior

trem noftrum,id eft füuum , & Chrifti; omniümque
Iudzorum; autnoftrum , id cft Samaritanorum vo-!;
cat, indicans etiam fe , omnésque Samaritanos effe:
Iudzos;fiue quia quamuis Chaldzi effent, tamé quía

mixti cum Iudzis fuerant, prolIudzis feíe fexebant;!

ideft víque ad vitam zternam , víque ad czlum.
Quis enim fitiat , quifontem in vifceribus habeat
iam alté falientem ? Metaphora eft à fonübus
fumpta alté aquam eiaculantibus ; quod propter|.
ingentem copiam, & fcaturiginem aquz fieri folct.

& Iacobi genere gloriabantur, vt Chryfoft.Euthym.

Sicenim qui Spiritum fan&um in fe habet, fontem

e€Ss

3l:

E

w WA
WRSEN

habe —

NT i'llg v?
X s DAR
| "EY x

N^

!

LIet. L

Duz de
hocloca
quzftiones
explicátur.

Iuuenal.Sa

tyr.14.

A['i'&. 2. dc
Anima C.3.

|& concupiícere , qui amor, quó magis (apientiam

Hicautem non (itire non eft non concupifcere , fed

|Spiritum fanctum iterum accipere, quod eft iterum

. |D. Paulus 1. T heffal..19.ffrritum nolite extingtiere. Ma-

$98

IOAN. MALDONATI COMMENT.

$99 .

habet víque ad cxlum falientem , hoc ePciu vitam
zternam , quz in celo nobis propofitaeft. Loqui-

aliquo , quodiactum in terra naícatur. Sicenim
illam aquam fieri in nobis fontem falientem in vi-
tàm zternam.
non fitireampliüs in eternum. Qui putantfitire
elfc bona temporalia , autcarnales voluptates ite-
rum concupifcs:rc , nimium videntur allegorici.
Sitire ergo Iterum proprié fumitur pro appctitu
potus, quem Phitofophi appetitum humidi , &
frigidi difiniunt; ficut aqua 5 quam qui bibit,
iterum fitit , füumitur proprie. Non fitire autem
internum meraphoricé, non proprié dictum et,
Sut Spiritus fan&tus non proprié , fed metaphori-
cé aqua vocatur. Eft autem non fitire in xternum,
non eíle opus il!i;quifemcel bibit eadem fpirituali,

que in zternum.Nec enim confumi;aut per vrinzs,
& fudores excerni ficut aquá iftam , quam bibimus
elemétarem ; fed incorzuptibilem;immortalé, & in-
exhauftam efle,quz perpetuó fitim fcdet , id eft per
Íe ad vità xternam futlicientem effe;nec vllum aliud
adiumétum defideraze, quod eft fitire, nififorte, qui
cam biberit, euomat. Enomitautem, quifquis pec-
caccijciens à fe Spiritim fanctü. Solaergo natura,
& vis vtriufque aque corporalis,& fpiritualis decla-
raturs quód il nacura fua confumatur, corrüpatür-
que:Immo nifi confumatur, nif concoquatur , nifi
diecratur, minimé pro fit: hec Conträ natura fua ne-
que corrumpi ; ncque digeri poffit; ideóquefemel
potam in xternum fatis efle,& qui eam biberit , nifi
forte, vt diximus; culpa füa cam euomuerit, iterum
non fitire. Curenim fitititerum , qui aquam iftam
clementarem bibit , tiifi quia, quam femel bibit , a-
qua calore ftomachi confumitur? fi nunqnam con-
fameretur, nunquam iterum fitiret. Id ergo inaqua

quas nonnulli in hunclocum inducunt, precidun-
tur. Altera eft, quomodo qui bibirex aqua Spiritus
fan&i non fitiatin eternum; cóm homines,quiSpi-]
ritum fan&um receperunt; peccare poffint& qui in
peccato funt, vtique fitiant , id eft.aqua illa iterum
indigeant, vt fpiritualiter viuant; faluíque effe pof-
fint ? Facilé enim hoc cx ijs, quz modoó diximus;fol-
uiturs vim tantüm, naturamquc vtriufque aquz
hic explicari , Spiritum fan&um eiufmodi natura
fua aquam etfe , vt qui íemel eam biberit, fatis ha-
beat in totam vitam, modó necuomat, ne cijciat;]
euomit, qui peccat. Altera, quomodo hec fententia
illi Ecclefiaftici cap. 24. 29. contrarianonfit, Qwi
bibunt me, adbuc fitent ?. Hlic enim fitire eftamare,

guftamus , magis creífcit. Sicut deauaritia pocta ille
dixit; '
Cre[cit amor numwa quantium ip[a pecunia ere[cit,
non indigere vlla realia, aut non opus effe eundem
L.
bibere, quia femcl acceptus femper in nobis manet,
nifi nosipfiinuitum quodammodo, & repugnan-

tem eijciamus. Átque hoceft, quod nos admonet

net in nobis femcl hauftus, femcl acceníus , nifi nos
ipfi extinguamus,;éftque in animis noflris veluti pe.

tur autem de aqua tanquam- de planta , aut femine|

Videndum quid fit iterum firire,vel]

quam bibit, aqua ; femelenim potam fatis cffe vf-]

il!a fpirituali accidit. Hac ratione quettionces ille ,|

E

F

Á

1j.. Dicit ad ewm imulyer 5 Donne dasmbi banc aquam

tam aperté Chriftus fignificaffet de fpitituali fe aqu
loqui, tamen adhuc in corporali heret aqua , vt Cy

aliquid fupra fenífum mulierem exiftimant conce

corporaliter intelligebat. Càr enim videret Chri

B

aetcrnam falire; fed vt nonampliüs fitiret, & labo

ret. /dd laborem, inquit Auguftinus, imdigentia coreba

C laborem imfirmitas rech[abat. Utinam audiret ,"Uenite

tat ; fed quod dicit; vt non ventam buc baurire , niwis

C

qui,tamen non credidiffe,que dicebat;irridendóque
lexiffe, fed cüm putafset eum de vera aqua , veráque

banc aquam,vt non fitiam , neque veniam buc bawrire. Si
intellexit, & non credidit, fed fimulansfe credere
irrifit; fpecimen nobis hzreticorum przbuit. Hoc
enim eorum ingenium eft, quidquidlanttum;quid-
quid fpirituale , quidquid denique fupra fenfus cft,
.ingeniofa,vr ipfï putanr, Satanica , vt ego exiflimo,
fimulatione irridere. Si non intcllexit, excemplum
nobis expreffiteorum Cathólicorum , qui res diui-

in fola temporalia commoda intuentes.
16. Dicite lefus,FAde voca virum tuum, €7* veni buc.)
Minimé dubium eft, quin fciuerit Chriftus eam vi-
rum non habere, vtilli paullo poft declarauit, ta-
men necceffe eft, vt aliquo faltem pratextu Chriftus

eius viro donum illud, quod promiferat, commu-
nicare, & quo maius eflet beneficium , quod viro
fimul, & vxori commune eflet; & quód non fatis
honeftum videretur nupte mulieri quidquam do-
nariinfcio marito. Hoc prztextu Chryfoft. Theo-
Iphyla&us; & Euthym. ä&um putant,vt Chriftus

rillusannotat. Quanquam Chryfoft. & 'Theophyl.
pile;in co tamen errafle , quód fpiritualem aquam
ftum dealianon corporca loqui aqua , exiftimalle
cam non aliam habere vim , quàm vt corporis fitim
extinguerct. Itaque non petiuiffe illam , vt haberet
vitam zternam , quamuis audiuiffet eam in. vitam
Wrc*m illum quotidianu m aquam hauriendi deuitá-
ad meomnes, qm' laboratzs e9* onerati eftas , e* ego refcidw

vos, Hoc eutm ei dicebat Iefou , vt non laboraret, fed illa zon-|
deimn infellgelmt. Origencs intellexiffe mulierem pu-

refpondiffe,Demitie da mibi banc aquam ; & non intcl-|

corporis fiti loqui, ferio refponditle, Domineda wubi]

nas non intelligentes ; cüram tamen earü abijciuni|-

eam iufferit vocare viram. Is duplex effe potuit : al-
Iter quód veller non cum illafola , fed etiam cum.-

centiainfra c. 6. 55. Qui venit ad me;non fitiet terum.

3

vt non fitiam ,neque veniam buc baurie.) Adhuc carnalis
ef'mulier. Nec mirum, mulier ipfa caro eft, Cüm|6enet. 1.5

2

—

!

Hereticorá
proprium
fanctaque-
que irride-
te.

l

dixerit, voca virum tuum.Alter, quem Auguftinus, &

rennis fonsfaliensin vitam eternam. Similisfen-

iCyrillus attingunt, quód non faris videretur mulicr

idonca

|

Matt.zx.z&? :

yt mihi videtur , allegoricé interpretatur, ideft vr r
non indigeam aquaittalacob , fcripturis, atque do-
j&rinis, quibus opus nobis elt, vt diuina myfteria
intelligamus; fed fine vllo ftudio , fine vllo labore ;
quemadmodum angeli faciunt , intellizam. Illud
incliàs adnotauit, hic etiam mulierem illam hono-
rificé Chriftum dominum appellaffe, vt ver. r. Il-
licquidem; quia difcere ab co volcbat, vnde aquam
haberet,& an maior cffct Iacob; hic , quiaab co pc-
tebaraquam.Itémque illud, re ipfa comprobaffe ve-|.
. jrum effe , quod Chriftus dixerat ver. 10. 5: fcires do-
D fwm Deit, €g quis ef ,qui diait tibi, Da mili bibere , tu j E
Jfiran petiffes ab eo ; fimul enim vt mulier id intellexit, :
quoquo tandem modo intellexerit , aquam ab co
petiuiffe. Vrrumque mihi probabile videtur,& mu-j
lierem intellexifle Chziftum de aqua fpirituali lo- «4

.
/r/'.'
01
ïgetcl
(g m alï(:mj
: ï«con
LC
tex
(ci
EE
— EV
3 4
zi
An
üy
oDf
VT
" At

du

l

M (o
IJMUdz

&tu( Cf
Jicoviri:
IT
um
Qoarey
(uritum.
tb eridi
Wtt, t

u

piens

laber

"kimkm
LT K
«b
1 xq JN
K mlml .
;
od
R"
| 39&'»11,"&:5.
thüphæïl
D o " |
*:-fnt Qs
t RW
VM (b
I
Qtbors t
du
n u Ut

ts —
1 deoiti

n
d

: -'Qumfemef.;,u

l
l

g,emz«ang: "
n Uegitey

n "um
A: :üä hil-
ületem s

As -

t del
Mfsa Av *
A AU Q
; ï'"'*
hts s lE
ANalà OVR
sd t
T " an: IAJOH'
ifalliam, i'
uni;.lä,n, hhi*
m : !1 |
2140 000

I
! Vhbor m "
d a d d*

l

*
! 14 l
hm us ;
i DN
L

, ! [
»e t A m
"À lj hnnl&.ïl'-);

Fj
^m n
* I

um
1452f m."-/*
!d Nngx,hiüu

e» Jl
wt heirttif if«
" -r*VU"JMAL

J
w verta

., J
Nl») '"þ:u.";
i ! J
;;M:!JM

5?!
l

"M
WMW: |
gam v

t n

Chihu —
'uom. E«

*
FS

|

[

X PRSUACNIGUUE

E T

— tptasi . n

.—-—

ET

Pcr vi£os

lus 3gerct ,ideo iuffam vocare vitam , vt pcr eum doce-
.AMfunt mu-
jlisces.

jdi&urus erat , aut neceflarió reápía poftulante, aut;

PUH

4 rv Nop babeo virum.) Quomodo negatfe virum

inctn exiflimabar. Itaque etíi putabat fe virum ha-

600

6Ol

?ïi&oneakcü&,'ïr, qua di&urus erat Chriftus , intelli-

Iretur. Sicenim, vt monet Auguftinus, D. Paulum
L. Cor. 145. À t cur non alium potiüs qezrebat pre-
textam, quàm vt de. viro illius loqueretur, quem
(cicbateam non habere? nec enim illi dee(fe multi
potuerunt. Eo ipfo quód Íciebat virum. cam non
habere, co potiüis quàm alio pratextu víus cít.. Sci-
ebat enim quid illa iuífa virum vocare refponíara
effet; & volebat occafionem inde captare illi decla-
randi, quidquid toto vitz fuz tempore fcciflet, vt
Ammnoniusait. Iubentnos Chryfoftomus, & Eu.
thymius modeftiam fimul, & prudentiam Chrifti
obferaare. Potezat ftatim principio facere , quod
tandem in finefecit; & omnem illi vitam enarrare.
Noluit; Ícd occafiones quxfiuit cómodas, vt quod

certé apté dicere videretur. Si ftatim dixiflet quin-
que cam viros habuiffe, arroganter , & ambitiosé
dixille videretur , vt fe prophetam cíle oftenderet ;
iquod fan&ti ; cordatique prophetz facere nonfo-
lent. itaqueifti quinulla occafione , nullius ro-
gatii , aut occulta pronuntiant, autaliquid aliud fa-
ciunt fimile miraculi; verendum , ne circulatoxes
potiàs ,aut magi 5 quàm prophetz , vel fan&i viri

POR UPs

jvanitate. —
habere, càm aliquem faltem haberetloco viri? Nec|
enim credendum eft illam dicere voluitfe fe quidem
loco virialiquem amicum habere, legitimum u-

PTN

; . EM . :
|tem virum non habere. Quod 6 dicere voluitfet ,

Ipeccatum fuum aperuiffzt, quod maximé videtur
loccultare voluifle. Refpondet Euthymius voluitle
iChrittum decipere , quiapurum adhac effc horui-

Ibere , tamen dixitíe non habere. Et veró probabile
cít mulierem illam curiofam , & cupidam vi-
idendi,quo tandem euaderet Chrifti pollicitatio ,
lideo negaffe fe habere virum, vt Chriftus ftatim fibi
idaret, quod daturumíe, càm vit veniffet, pollice-
batur, eo non expedtato. :

vno fenfu dixerat , id Chriftus alio fen(u acci-
piens veré ab ca. di&um effe interpretatur. Illa
utans fe virum habere , mentita dixerat fe non
äa,berc ; vt paulloante ex Euthymio dicebamus;

dicere falfum dicere volentem,Habere enim virum;
fednon legitimum. |
19. . Quinque enim viros hxäugffi » C nunc , quem ba-
bes , non efl tuus vir. ) Satis fuilIct dicere, Bene dixifft,
nam quem habes, non eft taus vir. Sed noncon-
tentus Chriftus oftendere fcirefe non effe lcgici-
mum virum, quem mulier illa pro legitimo haberi
volcbat, fumpta ex viro vno occafione de om-
nibus loquitur, quos vnquam habuiffet, Non fa-
jtisex his verbis Chrifti conftare poteft, an quin-
que illi viri , quos Samaritanam habuiffe dicit, le-

couftituiffz, vt per viros fuos mulieres docerentur|.

i&inr.. Longéabeftfan&orum virorum ingenium àj

Bene dixifli ,. qma non babeo virum. ) Quod mulier|

Chriftus verbum eítüis excipiés fübiecimverum eaml

gimi tuerimt,an concubini poriàs , quàm maritj;|

Á

t

D

E

(quemadmodum & vltimus. Ego fempet cxifti-
| r;aui adulteros fuiffe. Nam fi legitimi fuiffent, ni-
hil occultum Chriftus Samaritanz patefcciffe vide-
retur , cum dixit quinque cam viros habuiíic.
iDeinde càm mulierdicitpoftea ver. 29. Zemite, e-

'[nes enim,quos legebam ; fentiebant fuiffe legiti-

lochium indiget. venia. Putat. polttrigamjam ce-
tera, f que contrahuntur imairimonia, veranon|

: !cre hominem , qui dexit mibi omnia , quacunque fea ?
omnia fua occulta peccata à. Chrifto fibi indicatá
fuilfe (ienificat , arque inter ea proculdubio eny-
merat, quód quinque habuillet viros , quod
nullum peccatum faiffet, fi fniffent; omnces illi
legitimi. Hocme tantüm tenebat ; quód au&o-
rem noninuenirem vllum huius fententiz,. Om-

mos; Auguftinus tra&t. 1. Nonnus pocta, Hilar,
2. de lrinitat. Athanafius ; aut quifquis auctor ca-

recentiores magno confeníu ; ita prorfus, vt nec,
qui dubitaret quidem. mecum , reperirem. Inueni

ulteros fuiffe ;.

emploco probatgentes, qua multos crederent
Deos , nullum habere Deum , quia vcrus Deus,

non nifi vnus effe potcft quemadmodum , in-|

quit, Samaritana illa co ipfo quódquinque ha-
buerat viros, nullum habuerat , quia. verus vir
non poteftceíle nifi vnus.. Confidenter nunc dico

cebam. Sententia Bafilij in epiftola ad Amphi-|

efle , itaque hunc fextum , quem illa habebat
mulier, matrimonio illi coniunctum fuiffe ; fed
quia fextus maritus erat, adulteram à Chrifto
fuiffe iudicatum. Quid quinque illi, quid vnus

Auguftinum,Bedam , & Strabum in hunc locum

legar.

- Hec veré dixiflt.) Ydera

I:'"Cain Genes. 4. 9. Giezi. 4. Regum 5;. 25;

quod Origenes obleruat, hec verba tacitam haberc
reprchenfionem. .Sic enim Chriftum dixiffe , boc
vere dixifli,quahi indicaret cam ante non vera dixiffe,
cüm dixerat lacob puteum illum effodilTe;atque ip-
ium, & cius pecora inde bibifle ; quod fupra refu-
rauimus. ü us

confeffio , & proprij peccati & virtutis , atque ex-
cellentiz: Chrifti.. Cum enim dicit, ideo ; quia pro-
pbeta 6s ti», tacité conficetur vera eum dixiffe , fein
perpetuis adulterijs vitam duxifle. Quod-qui nc-

dicriminis, quodpradettinati reprehenfi culpam
agnoícant , vt fecit hec mulier , & Daüid z.
Regum 14 1. Ezechias 4. Reg. 20. 19. & Ifai.
39. $. Et illi qui concionanti Petro. commoti

rum qq. q. 58. Beda, Euthymius, Rupertus, &

hunc fecutus aüctorem , quód ante timide di-|

hic vir allegoricé fignificenc , non eft inftituci|.
noftri docere; tamen fiquis hocrequirit , Origen.

ante dixerát , fed tepeQ
titione confirmat. Nimis mihi videtur argutum j|-

I9. Domine video , quia propbeta es t ) /Dupïex :

mine indice cognoucrit, non pofï'e non-ciï"c:'proæä :
phctam.æ Obíeraaucerunt quidam non boni au-|
&orcs hocinter przdeflinatos , & teprobos cfle|.

funt Á&. 2. 37. reprobi vero aut. negent, ví

Ananias, & Saphita AGt. $. 2. 8. aut excu-
(enr,vt Saul, 1, Reg. 1$. 20. aut ctiam vlcif-
cantur, & in cos à quibus reprehenduritur fe-
uiant , vt Reges ludzotum in prophetas , qui
à Dco illis mittcbantur, 5;. Reg. 19. z. Rom.

-B o» lerume a5 20. 8530, $. Htrodesin
loannem . Mar. (6. 17. Scrbg & Pharij
ifxi in Chrifum Math. zi. 45. 46. &

-

tamen multo. quzfitum. ftudio Chryfoftomum in Adultero?
pR : CM , t : habuitquí-
píaim, 14« qui nonfolàm putat quinque illosad- 2777
ied eodem etiam tempore cos mn- riana.
licrem illam Samaritanam babuiffe ; aptóque ex-l.

*

16. 57. ludzi ia Schhanum AGor. . 7. 57k

-

x " ao : " CH
Ty TOtm : 5 d. d d. CT i. CM

Dd : R;ï&;&

[

ETRT r m m M ass DX ET VUREP

$

-

in loan,

N

Recte dixillent, fi non inter. predeftinatos , &

-|enim, qui reprehenditur,

[

6oL

—-ioOAN. MALDONATI COMMENT. -

603

robos , fed inter bonos,; & malos difcrimeh ill |
ofüilflent Nam nec prædefïinati Íemper (?[?enijg
fibi peccara recognofcunt, ícdfzpe admonitioni-
bus, tefiftunt , fzpe obftinati funt. víque ad vlti-
mum vite temptus, quo temporce fubitó refipi(cunt:

[& reprobi fepe monitorem audiunt , fixpe rcfi-
h1 * * 7
pifcant ; ad extremum veró. in peccato moriun-|

tur.. Nec quifquam ícire potefl;an illi omnes, qui

[reprehenfi culpam agnoucrunt ,7pradeftinati; &

omues , qui non cognoucrunt , reprobDi facrint.
Quin Paulum videmus vnum ex 1lis , qui in Ste-

folàm ex gratia ; fed ex libero etiam pendet ar-
bitrio : quod iíti vt tollant , omnia predeftina-
üonitribuunt, Illud quidem re&é in hac mulie-
re Chryfoftemus, Theophyla&us , & Euthymius
obferuarunt, non agré tulitfeà Chrifto reprchen-
fam ,. quin conuerfam ad meliorem mentem falu-
tem ab eo quafiuifle.. Conccperat ante ex Chrifti
fcrmone aliquantam de illo opinionem , vtnon
vulgarcm hominem efle duceret, ideóque, vt Ori-

genesait ; dominum appcellaret. Nunc veró plut-

.[quam hominem non vulgarem , id eft prophetam

confitetur, videns, qux occulta erant, fibi patefe-

iciffe. Itaque inepté prorfus quidam hereticorum

interpretes. prophetam hoc loco hominem do-
&um , & inlege verfatum intelligunt.. Non enim
doctrina vlla.fed diuino pror(us fpiritu occulta, fo-
líque Dco cognita panduntur. Sed quia nemo me-

* À a /
1liàs quàm prophete, qucadlegem , religionémque

pertincbant nouetat; queltionem illi tanquam pro-
phete de religione proponit. Bz L.
20, Patres noflri »n monte loc adorauerunt, e27 wos di-
citis quia lerofolymu efl locus , vli oportet adorare. ) Non
dicit, Nos dicimus in monte hocadorandum effe;

lerofolymis adorare ; 7es , inquit, a&icitisvg quafi di-

excufans potius Samaritanos, quàm ludeos accu-
fans,italoquitur. Dubium quos patres intelligat,

Icüm dicit , Pafres neffri ià monte boc adoranerunt , Sa-
maritanorümne , an Samaritanorum fimul, &|

iudeorum. Plerique omnes; auctores Iudeorum

lfaac facrificaffe Genes. 22. ». & lacobin eodem
loco ftru&a ara Deum oblato factificio adoraffe

j|Genes. 3. 20. Sic interpretantur Ámmonius,

Chryfoftomus homilia 3t Auguftinus , Be-
da , Rupertus , lib. 4. Theophyla&tus , & Eu-
thymius. id quidem velfolis au&toribus fine alia
ratione probabilecft ; fed non video,cur non
probabile ctiam fit folos maiores Samaritanorum
intclligi , qui cultum illum in. co monte infti-
tucrant : quorum Te auctoritate mulier tuetur,
vt mulierem litteratum imperitam decebat, Inep-

Calunus |€ VerO heretici hodic huius nobis mulieris exem-

plum obiiciunt , quafi nos idem faciamus , càüm
maiorum noftrorum allcgamus traditiones. Non
enim animaduertunt mulierem illam | Samarita-

$

phanum feuierunt , fuiffe predeftinatum. Quód|
ïecca;tum' agnofcat , non|

(cd , Patres nofiri àn. mopte boc adorauerunr, Siucar-|
-|tificio aliquo , vt quidam volunt , vt indicaret Sa-
maritanos exemplo , & au&oritate patrum facere;|
Iquod faciebant ; Iudeos veró exemplo , & aucto-
Iritate carere , foláque priuata quadam opinione

cat ; dicitis ,fed non probatis. Siue,vt ego arbitror;|

-[etiam patres intelligunt Abraham , Ifaac'; & Ia-|
|cob. Nam Abraham inco monte filium | fuum

-*

|qui hoc nobisobiiciunt, non poffe maiorum (uo-

|te Manafle in co monteadorari. Hiftoriam fcri-
bit lofephus lib. 1. antiq. cap. 7. & 8. Quód
autem dicit muliet aderaverent ,' cam intellieit ado-|, ,,, s
rationem , que cum facrificiis , czterífque publicisquenà híc

! : (s ; , intellisen-]
ac follemnibus ceremoniis coniuncta crat... Nam "s o

Á nam , id eft hereticam fuiffe , ideóque cum ,pa-f

