
iram Theologorum pars , fed nonnulli etiam anti- Beatitudo |

f

an in vi-l]..

G&us con-

quz illius inchoatio cft ; potibs in caritate volun-

jtemia corüi qui intelle&u beautudinem finiunt;af-
|inis nouorum hzreücorum errori vidcetur efle,

in intelle&u confiftere; quia huius vitz beatitudo,)

tatis, quàm in fide intelle&us pofita cft. Itaque f(n-ï

qui fola nos dicunt fide iuftificari , id ef beatitudi-
nem huius vitz in folo intelle&tu fitam effe, Quid

-

igitureft caufz , cur infolacognitione , idcft in

|t€, quodíola , fed quód prima illis caufa fides fit.
NEodcm prorfus modo , quo iuflificatio , & vita

quemadmodum ex hocloco colligere non licer vi-
tam aterpam in hac vita in fola confiftere cogni-
jtione , quamuis fola hic cognitione diffiniatur;

vita , in Íolo intelle&tu , vifionéque confiftere,
jquamuis difhinircetur fola vifione. . Scd hec prater
D morem diximus. Maius bic nobis ncgotium Aria-
| nifaceffebant , folüm híc Patrem verum Deum
appellari, Filiumab ea excludi appellatione, 71 c-
- &mofcant te felum Deum verum , & poftca , ev* quem mi-

lola fide vitam etermam ponere videatur?. Non cer-

illa caleftis eterna fidei folet tribui , quemadmo-
dum cap. 1. i. & 3. 16. declaranimus. Itaque|

ita non colligeretur , quamuis de futuraageretur|.

»

|

;Ari-anorü. :
ex hoe lo-]-

co obie-
&iones. |

fifü, lefsm Chriflum, Auctor Hilarius lib./4. & s.
& 9. de Trinitate. Ambros. lib, . defide. cap.
2. Epipbanius hzres. 69. Gregor. Nazisn. orat.
4- de Theologia; Bafiliuslib. s. aducrfus Eunom.
*daciusinlib. contra Varim. cap.34. Cyrillus Alc-

xand. lib. 10. Thefauri.cap. 6. Auguftin.lib. &.
;de Trinitate cap. 9. &hoclüco,itc*mque'.Chr*yfo-;

ftomus hic, Czfarius dialogo. 1. Quia magnum
.ihccloco praefidium errorisfui Ariani collocabant,
magno contrà ftudio Catholici vtebanrur ,. vteos

Varie ref- ]

inde deturbarent;itaque multis modis refpondebát;

'Arijatate pofterior is auctor eft, cui de Trinitate|
lib. 9. de Trinitate, & Ambros. lib. $. de fide,
cap. 2. & Augulftin. & Bcda hoc in loco rcfpon-
dent, tria illa verba felues Deum verum , non folàm

illam , €ex , Etquem mifrfla lefum Chriftum , quafi is
fit,vt Augufl.ait,ordo verberum s. Hac cfd vita aterna, vt
te o quem mififii lefum Chrium cognofcant fslsitm verotm
Deuts ; nam vt ita loquamur , fermo ctiam Lati-
nuspatitur. $z nelwiffet (e , inquit Tertullianus,eriem
Deum intelgi , cur addidit., Et quem mifisti lefum Cbn-
J[fum , 2fi queniam. €7" Deum accipi veluit. $ quontam
J5 (e Deum nollet intä/l:c'gi , 4ddidiffet , Et. quem mififh

bomimem le[um Chrifluma ; nunc antem nec addidit , tiec(e

nolz

d dÉ (
MORT . " z ; PUUMUL.ICS :
fiue Tertullianus ; fiuealiquis & Tertulliano , & Catholico
' tuaado ;
1 " ; : , * e e * "l " c&ionCm ï
intet Tertulliani opera liber infcribitur, & HilariusAuznodt. |

t

h w

p

AO SNETEE TE ME

gpelo

L.
UL I
LUE
MC
E
ITAN
AC
]
m.,,('.ï" !
»Ngud'u-i
d
! hn
Un2mi
r u-.mi
i

M '1 |
EM "QN

|
A !
f,.;n&hh |
V Í

p i« a j
OUU |

T (
H»gv [
J TT
TET
4.1"- b
viebi dl T d
DO
à ]
&^. A
"y MTUUR
FE

"p hi 4 m
fI adu

]Vezaexpo-
|fitio, & au-

folum. — .

L

" .
W - IN IOAN. CAP. XVII. LE

|

ipoffe noneffe Deum?atqui non folàm in Patris, fed

Ifuiffe. Epiphanius veró , quo modo poífe verum

suo.e.r,, D eam non elfe , qui vera Iux fit sluminans omnem bo- B
UP; »4ào079 0

Ibansinprimis illo , qui huic valde affinis eft.r.Ioan.

1
IChriftum fententiam exprimere voluiffe, non fo-

leffe Deum. Neque me later, quid in illum locum

lvj , ideft ,. quod ingenitw fit , vt Theologiloquun-

offit, non inuenio. Aliter quoque idem rcfpondet|
Ambros. Chriftam non excludere fe, quin verus
Deus fit, ex hoc ipfo loco perfpicuum efle'; illum
enim , in cuius cognitione vitaternapofita fit , qui

etiam in füiipfius cognitionc vitam zternam po-
minem venientem in bunc mundum ? Rc&é ille quidem ;

(cd difcedit ab hoc loco ; quod fi facere liccret, il-
luftrioribus teftimonijs id Bafilius;& Cafarius pro-

f. 20.. Sc:mm;quamqnïl-'ilim D vensit €g dedi( nb
fen(um , vt cognafcamus verum. Deum , e77 fémws im vero
filio eius . Hic eét verus Deue , Q9* vita eterna. Vbi cüm
petfpicuum fit candem Ioannem , quàm hoc loco

làm non negauit, fed etiam affirmauitillum verum

inon Ariani modó veteres, íed alij etiam hoc tem-
pote corum fectatores commenti fint; fed eas ca-
uillationes; càm ad eum locum Deo iuuante vene-
timus ; refutabimus. Nouam aliam, & nefcio an
aliquáto audaciorem interpretationem apud Theo-
dorum Heracleotem inuenio, Chriftum folum pa-
ttem fuum verum Deum appellaffe :d/z 72 aytvvao

tur , ideft ab alio originem non habens, fed ipfe

30[i5 3 ej("—
cludi can- .

itum 1dolà

di&ione

v

|referri Parrem , non quód Filius excludatur ; fed

|ligant non effe immortalem , & non effe lucetn,
[quiaidem Paulus fcribit. 1. Tim. 6. 16. Qwi[olws
babet »mmortalitatem , €7* lncem mbabitat imacceffibilem,

qué expofitio eft , quam omnes fere Graci auctores
tradiderunt, Gregorius Nazianz. Bafilius , Caefa-
rius , ijsin.locis ; quos fuprà defignauimus ; Chry-

|foftomus, Cyrillus, Leontius hocloco; Theodo-| :
Iris Mopfueft. & "Theodoritus Cyri Epifcopus in
IGracorum Catcna citati , Theophyla&tus, & Eu-
[thymius in commentarijs , & ante Arianorum na-

tam harefim Cyprianus in exhortatione ad mar-
tyrium , verba illa, Jolum - verem -Deum , ad folum

vt excludantur. idola ; que veri non erant Dijs
non eigo hisverbisFilio, & Spiritui fan&o, fed
idolis Patrem opponi; in co enim vitam s&ternam

Ipofitam effe, vt relicta vana illa Deorum multitü-J-

dine vnum verum Deum Patrem; ciáíque Filiurm
Icfum Chriftum non vtique falfum, vt idola , fed
verum ctiam, vt Patrem, Deum cognofcamus.
Nam vt Gregorius Nazianz. & eius frater Cafarius
argumentantur, fi propterea quód Pater hic fo-
lus, verüfque Deus appellatur, colligunt. Ariani
Filium non elfe Deuin , colligant: etiam Filium

16. 27. Soli fapienti Deo per Lefomn Chri.(?um glorm-'; Cblfe-

càüm fe Chriftus paffim vitam , & lucem vocet.
Illuftrat mirificé 'Theodoritus hunc fenfum loco
alio confimili D.-Pauli. 1. Thes. r. 9. Cetmerfi,
inquit, effi« 4d Deumà frmulacrun ,. (erurre Deo viuo,es*

norum argumentum (Pcnitus cncruatur , nomen

nabis homnem tantummedo. Chrifius. tradidit , (sd.Deo A
iunxityot (g* Deum per baue commnilionem , fecut eff , n
telligi veller. Ne(cio an hec interpretatio ab ijs, qui-|-
ibus non placer, refatari poffit;cgo enitif qua ratione

|verus Deus, fed vt cognefcant te qui es ille Deus, qui

- T m F l. E 1
Gtzca prz fe ferunt , fra jiyrioxwoige TOV A0 0Y dÀw-

. jalteram , illud epitheton folius, ac veri Dci Patri)

Jetiam ; & Spiritus fan&us Deus fit ; ficut nomcri
IDomini datur Filio, quamujs Pater dominus vti-

C Spiritui fan&to , quamuis & Parer , & Filius Spi-
; -.P 4 : r * * f . P
ritus fit. Altera. eft; quód volucric Chriftus de pa-
|tre quidem fuo , vt filium decebat, honorificé, dej
ife veró quàm modceftiffimé loqui; ideo non fe, fed
inec enim dixit, vt cognofcant te & me , fed , v*
[nam de F:i(f»fo loquens , quod maioris modeftiz,
Iquàm feipfum , cüm de rebus agitur honorificis,
potiüs omnis diuinitatis origo. Vera , germaná | D |qualis hzc erat; noininare. Acceffit quód, dum di-

icit, Et quem mififH lefum Chriflum & fe fimul demon-

|fui, etiam:quatenus homo erat, vitaxterna confi-

E |Patris, quód abco miffus effet. Dcinde voluit fi-
|gnificare, in quo potiffimüm fides ea, qua caufía

non effe fapientem , quia D. Paulus dicit Rom.|

vere, Denique illnd etiam obferuandum , quo Aría-

illud felu» non eíle (ubic&um , fed attributurm.

Nonenim c& fen.[us; vt ïegne/fdnt f qui f?)lllä Cgf
folus verus eft. Quem fenfum : magis etiamnum
Suyóy. S«iv. Ita effe ex alteró conftat epitheto. Si
enim felnus ad fübiectum pertincret , eodem verum|
lpettineret; at veram , non ad fubic&tum profecto,
rum interpres, qui vertit, vf coguo[cant te falum effe

verum Dewn , verum fenfum nó eft affecatus. Duplex
adhuchichzretquzftio. Altera ; quate non dixi£

Theodori refponfio locumr habere ; nomen . Dei
tam. Sed duas etiam caufás alias potffumus redleres

per attributionem dari folere , quamuis Filius

que fit; & nomen Spiritus, atque paracleti datur

Patrem Dcam appcellauit ; ebdem , vt opinor, per-
tinet, quód ne fe quidem ipfum nominare voluit;

cognefcant te , 7* qnem mififli lefum , per tertiam perío-

ftrat, & rationem declarat , quare in cognitione

fteret. Scilicet quia miffus à Paue erat , quia Iefus,
id eft (3lgator , quia Chriftus, id eft promifus Mef-
erat controuerfia ; confirinat autem ex auctoritate

hominibus falutis, hoc eft vitztérnz effet, ver-
faretur s in conimirum ; vt falatis cognoíceretur

lauctor ; an&orautem falutis etfi omnis communi| -
|quadam ratione Trinitas füit; tamen priuatim, ac

proprié Pater, qui filium fuum mifits magis ctiam

|propriéFilius,' quiafuo ipfe labore , ac veluti fuisïï
.(Amanibus noftram eperatus e[ [alutem m medio terre, Ax-
|que hzc caufa eft,cur c hriftusnon fidem in Patrein;
pon fidem in Spiritum fan&tum ; fcd fidem in fe ad
falutem requirat , t emnz, inquit ; qui credit in um
A filium ) ven pereat;fed babeat vitam etcrnam,

quemadmodum Auguftinus. dixiffe patat ; vt co-|.
|gnofcant te, & quem mififti Iefum. cliriftum fo-
. |lum, & verum Deum ? Poftfet hic illa fuperiot

Patri , tanquam omnis diuiniratis foniti faifTe cribu4.-

à4. Ego te clarficaui fuper terram y opus con[ummiani,

Leontius; & Theophylaétus interpretantur.

VFGU 7 VRR

E. . Aaa 21

, enim.-

fed ad attributum pertinet. Itaque ille heretico-/Th-Beze.

fias erat;" Altera cít queftio ; quam Caíarius atti- Cur desi.|
|gir, cur deSpititu fan&o mentionem nullam fecic ?i àn&ep

mentio

|Facilis conie&tura ; non erat necelfe tunc, nift vtaulla hic
Ifuam ipfe auctorirarem confirmaret, de quo ómnis P&

Süp.c. 5.155;

-Jquod dediffi mibi,vt fatiam.) Quafi debitam fibià Patr
merceder clarificationem fuam petit,fe cam jam
meruiffe ; Patrem priüs clari&cando; & opus con-|.
Ifummando, quod fibi perficiendum tradidiffet: fei
liam feciffe, quod in fe erat; faciat ergo Pater, quod
|in ipfo eft, feQue clarificet, vt Theodorus Mopfueft.
o
modo clarificauerit Patrem ;exponitc cüm dicit,' Opus
cbnfämmdui,' qued-d:dil/?imihi*, v'tfïa;fam. Pgrficiendp

|

»iboe
r

D N
——

TAU

*

Pfal. 73.12-

*

Píal.21. 17.
18,

JOpus prz-
dicationis
Jofhcium.

OQuomodo
|filius à Pa-

p

|tius , Theophyla&us ; & Euthymius ;;

1076'

IOAN. MALDONATI COMMENT.

1077

cenim officio à Patre fibi cómendato gloriofioré,cla-
rioréque apud homines Pacrö reddidit. At p»ondü i.d
opus Perfccerat,quinnrchqua mors crat toti" operis
fumma; qua maximé clgr-ificandus Patet erat. Au-
gu(tinus , Chryfoftomus; Leontius,Beda, & Theo-
phylactus exi&imant Chriftumn mortem etiam ip-
fam comprehendere voluilfe ; fed cur fe perfeciffe
opus dicat,cümgpcrfc&nm non fit,non candem ont-
ncs rationem afferunt. Auguftin, Leontius, & Beda
iiore prophetico de futuro tanquam iam praterito
locatum fuifle, icut longé ante ore Dauidis locu-
tus fuexat; Foderunt manus meas e7" pedes meos , dinwme-
ranerunt omnia offa mea Chryfoftomus,& Theophy-
la&us dixille fe opusperfecifle., quia radicemiam
plantauerat, vnde perficeretur , iam humanam na-
turam jumpferat , iam eaangelium predicauerat,
liam ' veritate liberé dicenda extimulauerat in ra-

finis eratoperis. Aliseretiam Leontius, & Theo-
phyla&us,dixiffe (c opus coenfummatfe , quia quan-
ram in fe fuerat, fecerat vt confüummaretur. Faci-
liàs Rupertus;opus hic predicationis officium ap-

ficatione 5 clarificari autem Patrem , erat eius no-
men , acgloriam hominibus manifeflari. Itaque
(uperuacaneam eífe putar Auguftini quzftionem;
[quo modo nunc dicat, Ego teclarifizawi , càm paullo
ante dixerit » Clarifica filtum tuum , vt filius tuws clari..

- |ficet te.. Mlic quaíi priüs Pater Filium , quàm Filius

Patrem | clarificaturus . effet ; .hic. quafi Filius
Patrem , quàm Pater Filium clarificaucrit. Facilis

|enim folutio , priàs Filius Patrem eius nomine| -

hominibus manifeftando clarificauerat .5 : deinde

[quafiloco mercedis petità Patre,vt fe viciffim mo-

tientem clarificet ; vt caipfa mortis fuz gloria in

:confultó

Chriftum addidiffe verbum illud, feper *

[declararegqua rátione Patrem clarificaffet , nem-

pe non veré,non ficut in cxlo.clarus eft ,. cuius

|clarirati, & gloriz , quam . apud. fe , & angelos

habet ; acceflio. fieri non poteft ; fed ficuc. fa-

Cyrillus ,. & Leontius codem fen(ü Filium à Patre
clarificari , non vt Ariani putabant,. eius augen-

i-| da gloria , fed gloria ,. quam natura fua infinitam
. [habet, hominibus declaranda. Opus vero, id eft ne-
[gotium officium datum fibi à Patre dicit ,. fiue vt
|Auguftinus, & Beda putant, quia per humanam
..|generationem hocacceperat à Patre; fiue ,"vt Cyril-
- 1lus ,-Chryfoüomus-,üc Grzci fere omnces. volunt,
|quia vthomoloquitur,cui Pater przceptum dederit|

*

: |Euangelij predicandi..

$. Et nunc clarifica me tu Pater apud 't:metipfum
claritate , quam babwi prins,quam. mundus e[fet , apud te.)

lAduerbium illud, sw»c , vt Theophyla&us inter-
|pretatur illatiug particulz vim habet , quafi dicat,| -
|Ergo clarifica me, t ; quandoquidem cgo te priüs
[clarificaui. Meliüs fortaffe Euthy mius, Nwnc , id eft
jdeinceps, opponit ehim tempus tempori; dixerar

Íc. iam clarificaffe Patrem , petità Patre , vt fe dein-

ceps ipfe clarificet.: INon poteft hic locus intelli-
Igi » nifi priüs difputemus ;'de quaclaritate Chriftus

TeY

| | -| |&o locoillo , D. Pauli Philipen. 3. 6. 7. 8. 9.
biem Itidzorum animos , vtfe crucifigerent , qui[-

pellari , vt ftatim declatat ver. 6.. Mamfeflam no-| -
men tuum borminibus., Agebatur enim de Patris clari-|.

|Patrem redundet. Adnotarunt Chryfoftom. Lcon- D

| jarbittor ,. non vt clarum apud femetipfum cfficiat,
fed vt,quàm clarus apud femetipfum fit, hominibus
oftendat.Itaque on opponuntur, JJpud temetipfum,
J& fuper terram : fed A pud temetipfum , & apud bomines,
.quafi dicat , fac, vt ram clarus-apud homines fimj|.
E ,quàm apudte füm : quo pertinet;quodlib. ro. The-

per terram ab hominibus clarificari dicitur ; cüm| -
ciusclaritas hominibus innotefcir.. Hinc colligunt

o iil

$5

clarificari petat. Omnes fete, quosego legerim,au-
&ores degloria humanz , non diuinz natutz,lo-
qui putant$.nam diuinam quidem naturam infi-

|vteagloria , quam diuina femper natura , etiam an-
jtequam mundus fieret , apud. Patrem habauiffet , in
jhumanam quoque.naturam derinetür , non folüm
itefufcirando illam à mortuis, & in celum euchen-
Ido;fedad dexteram etiam Patris , vbi femper diui-
na fuerat, collocando. Huc licet alia alius via om-

& Mopfueftien.Cyrillus , Leontius , Auguftimhs,
Beda, Theophylaó us,Euthymius , Rupertus. Op-
timéautem omniüm Theodorus Heracleotes in di-

deca , quam vt homo crat habituruss & quare fe] -

nitam femper gloriam habuiffe; petere autem nunc,|

ncsinterpretes tendunt, Hilarius lib. 3. & 9. del
[irinit. Chryfoftomus , Theodotus Heracleotes| —

QU.) t cla-
titatem in-

Ltclligat,

?

| igui cimin firma Dei effery non rapinam arbitratus eft e[fe
] ecaipiens , i5 Bienilitudinem. bominum ftfus , g* habitu in-
]wentus vt bonzo y faétusobediens víque ad mortem , mortem

|onawit 1l momen , quod eft. faper amng nomen. Rogare
ligitur nunc vtad illam gloriam , à qua fefe exina-
Iniuerat , reducatur. INolo ab omnibus vnusau-
-Ftoribus diffentire ; fed nihil tamen abíurdi Ícqui
|video , fide diuinaetiam natura;aut communiter

complectente naturam in terpretemur , quemad-
modum & Theodoritus interpretatur in commen-
aariis in pfal..92.. Sienim abfurdum non eft, vt Pa-

lgloria per Filium hominibus declaratur ; cur ab-.

terram,led apud Patrem ipfum clarificari poftulet;
[ideóque putant & de humanz tantàm naturz cla-
jrificatione , & de eatantàüm agi , quain czlo ad dex-
[teram Patris fedens clarificandus erat.. At verbum

qualem Deo , [ed. femetip um exinamiwit , formam féruil

J ietemr crmem : propter qued €7*. Deus . exaltauit illum , w !

ide perfona Filij ytramque & diuinam, & hamanam|

ter,quatenus Deus eft , àFilio clarificetur ; dum cius|
|furdum erit , : vteadem rationcà Patre Filius clari-| -

|ficetur? Meuctomnes , quàd Filius dicat fe fuper
|terram Patrem clarificaffe ; à Patreautem non fu ïc*: |

fllud ; 24 pud.temetipfam , alium ego fenfum habere

fauri cap.. 9. Cyrillus obferuauit, Grecum nomen

. iSEa y xnde Zo£aCavclarificate dicitur , non folüm
Claritatem ; fed etiam opinionem fignificare; itaque

Aenfumeffe fac , vt quam tu de me opinionem ha-
,besseandem homincs habeant,| Quod fequitur , E«
selaritate , quam labni prisquàm mundus efft , Apnd te,
;quo modo omnes aüctores interpretentur , modo

p diximus,, petere fcilicet vt claritas iua,,quamdiuina*
,natura,antequam mundus fieret, apud Patrem ha-

buerat,cum humana communicetur. Solus Auguft.
.j& Beda de humana natura hoc ipfümi intelligunt,
jfedad przdeftinationem referunt; humanam enim
jnaturam ; ctiam antequam mundus fieregy cam ha-
ibuiffe gloriam ,' quam nunc Chriftus quafi iure
.debitam à Patre petit ; nonréiquidem ipía , fed Pa-
tris predeftinatione;qui eam humane Chrifti natu-

N

i& abomni cternitatedeftinauetat:ficutagnus amþa:ä

,45 erigine midi dicitur A pocal.15. 8. Aug.licet infenfu

jagat , de eáne , quam vt Deus femper habuerat , an

E

dutads

pÓ

fus

alioquin Arianorü hoftis videtur Catholicorá aduer

cN'Ea &
claritatem
& opinió- |
nem figni-
ficere po- .
tc&o" i A

P -^

Ms P " * i ——

j

Aritmoti |
l J

j
nifefh.
( tomen
ii quid
(l

:
|
l
f

wri
uj
um
d
at

1i

À .ï l |
13 d

vt
m!fääcrf
ïgcfmïir,æ |
m
ii
d
j
C&leä |
m
mig?u» |
1
ins
iT
pOm
! IOIW Z*
T
gnitn

&

TYTPRTWIPN

|[Cap. 24.

* J |

[Arianorü
ex hoc lo.

€o obie-
Qio, ..

irc no:aen
! Parris qnid
hht.

I|modo ex

fhirutionem. Hacille Ergo D. AuguftinuscümiE
Colligebant ex hocloco ctiam Ariani Chriftum

Cyrillo lib. 10. Thefauri. c. 9. perfpicaum eft;

loqui , fecundum quam quia ante mundum non|
[deftinationcíola df&ithabuitfe, — ^

B. 'Mænifefaui nomen tuum*'hminibücg quos ded:ffs : |
mibi de mundo.) Exponit, quod dixerat ver. 4. Ego

dMftare, vc Theophyla&us, & Rupertus exponuntj

1078

1079

fas Arianos firmiffimum arguinentum enerua(fe..
Sienim de przdeftinatione hoc intelligatuc, quo-
gbc-loc*o ptobabitür Chrifti: diuinitas,
quam hocatguméto optimi auctores probauerutit)
quod chriftus, antequam mundus fieret , gloriam

J.Japud Patrem dicatur habuifle ; quám fi ipíe non:|

dum erat; haberé profe&o nou fk*pöït'uiffet ? Hilarius
lib. de Trinic. 9. Cyrillus, Theodotus vterque;&
Leontius hocloco , & iam'olim Tertullianus , aüt

dem modo, quo- Auguftinus interpretatur , inter-
pretari folitos. f« hemo , inquit ; tátstummeodo Chriffus ,
quomodo dicit , €9* nunc honorifica tte gloria , quam babe-
Zæm apud te Priiæf,ïqüäm mindim effer ? Sg'dntgq:iäm mun-
d us efft, gloriam habuit apud. Deum y €9* claritatem tenwit
apud Patremnte inundum ftfi*t;"necemm babwiffet glorimgj
nift ipfe priits fwiffet , qui. gloriam poffet tenere, Nemo enm
babere aliquid.poterit , mfi anté ipfe fuerit , qui aliquid te-

e adyctmn&uæ;? so mado 7 detrnäïfil:wfb/ïtü; non potef)
ergo dici 4 sod no pateft adyei, Subluta ergó pradefitatione,
qua non eff pofitas i fnbflantia fmit Chriflne ante mundi in-

aut nihil de Atianis cogitabat; aut vt eorum argu-
mentum depelleret , noftram etiam infirmauit.

lam de Præde&ihatione interpretationem adhibdüï

non efle Deum, cüm à Patre polftulauetit , vt fe clà-
rificaret , vt ex Athanafio fcrmone. 4. contra
Arian. & ex Bafilio lib. $. aduerfus Eunom. & ex

quod argumentum cüm illís eripere Auguftinus
vellet;dixit Chriftum fecundum humanam naturam

fuerat , neque gloriam vllam haberepotuerat, pre-

*

qui(qdis au&or illefait in lib. de Trinit. & Cypria^|.
nuslib.r. contra Iudeos. c.i Ecapud Tertullianum
lego eos , qui Chrifto diuinitatem detrahebant, co-

net, Et poft pauca. Neque predeftinatio ifHa dicatur,quo-| .
niam nec pofita ej? s ant addant béc , qui béc putant : fed ve|

Aï[quatuf Iudxis, apud quos tantüm Euangclium|. -
przdicauerac, & de nomine Patris , non quo Deus,| -
ied quo Paterappellatur. Nomen enim Dei ludgos|
Jante coguouitfe, nomen autem Partris non cogno-
[uife; id chriftüm illis manifeftale, dum docuit
. Jfefiliam effe Dei. Hoc etiam videtur fuübrile effe;
(agebatenini Chriftus demanifeftatione eius rei, in
[qua fumma: verfábatur - humanz falatis: humanz
autem falutis fumma non ineo vtique verfabatur ,
vtícirétIudzi Deum nonfolàüm Deum , fed etiam
|Patrem & 'effe ; & appcllari. Itaque Cyrilli inter-| -
B |ptetationem tiagis probo nomen hoc loco proy,,

H

lita effe ex eo' perfpicuum eft, quód pra eodem ac-
[Cipiatglorificare Patrom , id eft eius declarare apud
|homines gloriim ; & nomen eius. hominibus
[manifeftare; 'Continet ergo hoc loco nomen Dei
quidquidin Deo gloriofurn , quidquid beneficum,.
quidquid hóminibus falatare eft;' quale impriinis

Mib o

genitum daret ,| vt omnisqui credit in eutn n pereat , fed.
C |oibeat wtami aternam, Hoc . Chriftus Tudzis mani-
|feftauit; quodilli minim? cognofccbant. Hoc vcró| :
[qui nefcit ; vt nomen Dei vel fan&iffimum illud| -
|iciat quattuor litterarum , quod fudzis ncfas crat| -
|proniunciare ; vim certé virtutémque eius ncícit.
[Nomen denique Patrís totum hic fignificat Euan-
Jiclium. Cüm dicit, Q»uosdidiffimibi, non fignifi-
cát feiton 'omnibus ludeis nomen Patris manife-
[ftatfe, fed nou omnes , quibus manifcftaffet , credi-
ditfe ; credidilfe autem qui fibià Patrc dati erant , id
; [eft qui adíe tracti; ficuc capite. 6. dixit, Nemo po-
: :q/l ventre ad ime, nifi Pater,qui mifit me,traxerit e»m y tra-
D|&os autem ; qui predcftinati : predeftinati au-
tem qui,& quare, idhuius noncft loci difputare,
Hoc teneamus , quod pars. vtraque céncedit de
|przdeftinatione difceptatium;omnces credidiffe,qui
|voluetüt,& qui nó credidere;propterea nó credidif-

re clarificami [nper terrams clarificare enim. Pátrem
faper terram fuit, eiug nomen hominibus manife-

aut, vt Chryfoftomus ; Lcontius, & Euthymius

nifeftare.Manifeftare autem nomé Patris quid (it;fua
non carct difficultate. Theodorüs Heracleota, Chry-
(oftomus , Auguftinus, Beda; Theophyla&us ,- &
Euthymius de gentibus, & deré non praterita, fed
furura putant hoc intelligi;glorificauit enim Patrem

putant, declarare;quod fit opusillud,de quo dixerat,| -
- jopus confammani, nempe nomen Dei hominibüs ma-|

! Manifefta-

fe,quia credere noluerunt. Desmwnde autem fibi dc-
|diffe dicit ; id eft cosà non credentium multutudine,
|quam mundum appellat, fegregádo. Theophyla&us
Jexiftimat propterea dixitfe , ded:ffi mibi , & tui erant ,
1 vt oftenderetfe cos non rapuiflc , fed cómunces, ficut

E |Cétera vfque ad ver. 9.explicatione non indigent.-
| ^ 9.Egepro ei rogo,non pro mundo rog?, [ed pro bs,quos
|dedifli mibi. ) Ha&enus Chriftus pro fe orauerat, vt ä;
-]Patre clarificaretur, & rationes tmultas adduxe-
|rat, cur exaudiri ab co deberet , quód ipfe cum
prior clarificalfet , quód opusetus pcrfcciä'et,quöd
Inomen eius hominibus manifcftaffet, quód non

gloria pofitutieffe;" vt apud Salomonem cüm di-gloria hi
t Melius 0i bonisa jabdio al ippadpottum:-
Cit, Melius eff Aenieti botiutn jquam diutie multa, Hod?lgrö üedis
1146

|tuit; quódita mundum dilexerit , vt filimm faum vni- Sap.c4t6.

|reliquaomnia; eriá difcipulos cum Patrehabuiffe.] .. |

i

:

cfficiendo , vteius nomen ;quodgentibusidolaco-| |finefru&u officio defunctus effet; credidiffe enim,|
lent basignotum erat, notum effet; quod tunc| |& fermonem Patris fe auctore feruaffe , quot-
- |quidem nondum fa&tum , fed paullo poft per Apo-| — |quot illius eterna pradeftinatione eranr. Otrat
l tolos cius aufpicijs faciendum erat. Valeat,quan-| F nunc prodifcipulis , qui credideranr, caufafque| :
- tum par eft, horum fcriptorum-áu&toritas; tamen| — |multas item atïirt", quamobrem pro illis rogans ex-
» |non facilé mihi perfuaferint Chriftum loquide te| — |audiri debeat. Prima eft, quàód ses pro munde Juundi no.|
tutura. Alludit enimadillud, quod verfu quarto| |id eft pro 'hominibus fceleraris, incredulis, re-jvine aut-
dixerat, Ego te clarificaw ; illic autem de re loqui pre- probis, indignis hoc tanto bencficio , fed Pro!iïtäl?;:n-
terita inibi probauimus : omncem enim vim, grati- i*js, qui Patris fint, qui eredant, qui eius fer-jur. |
àmque fententiz in co vtique verfari , quód pro| |monem feruent , qui cognoícant ; quod à Deo'o :
perfan&to iam officio mercedem à Patre perat cla- ipfe exierit ; eümquce Pater miferit , qui digni
rificationem fui. Aliam idem Chryfoftomus,Theo-| ^ his omnibus titulis fint vt , pro €is orans ex-
1 phyla&us, & Euthymius, tum etiam Leontius, &| |audiatur.' Hanc empha(im habet illud prono-
: Rupertus interpretationem afferunt, vtde folislo-! |men , Pre b* , quaíi dicat , pro bas rge , qui[.
l. | | m | aup. w o us

:?
neget fe -

j]orare pro
dmundo.

d. Timmh?
lodX 6. !

m E

Jrretiei -
nO&ri tem
Bpiis a
Biedefis.
hoc loco,.
Labufi, 1 s.

J

^

Hinemari
Remenfis
liber ad.
uerfus Pre-
deftinatia-|
nos. |

E

Luc.25. 34.

k *

J GR N- r n

g

jichr&us |figentibus paullo poft orauerit ; qui mundus vtique

|& ad Chrifti m,xorrvicn'tis , Patrí(que ad mortem mit-ï

;?:'.;P-fa coni

joratio diftinguenda, altera fufficiens quidem, fed
jnon efficax;altera, & fufficiens , & cfficax.Si priori
Jillo modo & mortem , & orationem chrifti confi-
|deres , & pro omnibus hominibus mortuus eft , &
|pro omnibusorauit ; nam & ciüs mors fatis habuit
. [meriti , ac vis, vtomnes homincs liberaret, & eius
|prima , & antecedens voluntas erat , vtomnes libe-
rarentur,ideóque apud Lucam pro omnibus orauit; E
|fiautem fpectés cffe&um , quia is non ex fola Chri-
Ri fcd ex homimur Wi crant; vo.
j|luntate pendebat, quia non omncs oblatum à Chri-
|fto redemptionis beneficium . accipere voluerunt,
[non omnes faluifa&i funt,neque pro omnibus ora-
.uit, fed pro ijs, qui credidilfent. Alio denique fen-
fu pro omnibus, quàm pro difcipulisfuis , & iuftis

|(mnt,eo clarificatus (um m eis )Duas hic Chriftusratio-
. [nesaffert , quare fc Pater pro difcipulis orantem ex..
audire debeat. Altera eft , quód difcipuli fui, Patris

fint , debearautem quifque fuorum . habere curam;!

|quód hoc illis debeat , quia fe clarificaucrunt , &

Cf aaror ia

Bo

E |tales funt;quales modo defcripfi. Poteft queri quo-| À referunt, vt pratcritum pr o futuro- pofiram (it, vd
[Quomodo| .. sovetlins | - U s.

-----

cutus eft , & voluntatem, quam conlc-|
|quenrem , & efficacem appellant ; ita duplex cius

ominum ctiam , qui faluandi erant, vo-

orauit. Nam.pro omnibus , vt.crederent , Giufti

|fierentficut nos pro hareticis oramus; pro difcipu- r
Mis & iuftis,vt cos conferuet, detque illis vitam zter-|:
[nam, |

.10. Quia twi [unt : €7' mea omnia tua fant , €2* fua mea

altera;quód in illis ipfe fuerit clarificatus;quafi dicat,

zquum eft,vtPater ijs, quibus Filius obftri&us eft,

Á*

Imercedem foluat. Czterum hoc quidam ad futurum|

Ms

r 4

p thymius per preteritum explicant, fuitfe ha&enu

, gifterin difcipulis, glorificarur.. Nam;quemadmo-

qui & ipfe videtur in eandem ire fententiam.Idem| C ftd ad omnia omnino rcferri , dc quibus dixerat,

m n r

fuprà c.15.8.tanquam dicat;. Ego quidem abeo , iftil
meo manentloco ,. vt me clarificent,.id eft nomenl
meum,mcam crucem, meam victoriam long? laté-
que vulgent,da illis pro hoc ergame mefitodignum

premiurn. In hanc fententiam exponunt Auguftin..

(& Beda, & , vt videtur, etiam Leontius , videtárque

€ bim midofont. Melitsopinot-Tbeophyl. & Eu-
jin illisglorificatum y*ficut dominus in.eruis. , ma-

jdum qui in illum.non credebant ,. illum quodam
| modoob(curabant; tanquam putum., & abiedtum
jhóminem reiicientes; ita qui credebant, clarifica-
-yban.t.. , oftendentes fe preclaram de.illo »atque diui-
jpam opiniotem. habere. Nam. quod fequitur, Er
gemnon (um in mundo ,. huc non pertinet, fed, vt mo-
idó dicemus , tertiaquedam eft ratio;. Placet etiam

Andicarunt,relatiuum , E& , non adíolos diícipulos,

|Et me4 omnia tua. font , €7 tua mea ./;'??ï"-.gHæ c attein

- Apfa, qua interie&afunt, verba omnces fere aucto-]

rcs ideo putant addita fuiffe, ne quia.dixerat, Q»;
dedifht mibi , fignificare videretur dixiffe Patris effe,

aut quia dixerat, Twi font. , non effe[uos, aut modà

fuos effe cospiffe,càm ante non effent.. Ita C hryfo-
ftomus, Augufkiqus » Leontius ;; Beda a*ThCOPhy'
la&*, & Euthymius.Mihi ratio reddi videtu t;cur di-

ixiffettwr fant 5 quia mci funt ; tuietiam fuat, quia

TRU MSSINE U. CM at o , —

fisx vetbis fequétibuscófirmari; &t 14 nep um in mundo;.

mifhi,quodTh,hcodprus Mopfueftien.& Euchymiiuäs :

jmea omnia.tua [nnt ,-€7* tna mea [nt , Itaque coniun-/£! ?'?

itne (unit , pro quia politam:effe credo Ka] , 4rr159 , 8

. avT? Umep,, vtaliis nonnullis locis adnotauimus.|
- |Da nobus auxilimm de tribulatione,Hebraicé,eo- vana fa4
B baminum,, id cít, q:uia. UVádnd þlw;lygmini;, vt nofter!-
| |vertit interpres.pfal.s9.13.8 107.13-Apertum hoc cft
j|diuinitatis Chriftiteftimonium$: . — — |

3 m Et iam phh. (nm in. mundo , «g* hi inmundo fmr;
T egoad tevenio.) . Haec tertia.ratio eft , qua probar
cebere Patrem.fuas pro, difcipulis preces audire,
[quod ipfe ,.qui eos; ha&enus tanguam pater filios
protegebat , de mundo difcedat , illó(que orpha-

jionem, .Er , prioriloco cüni dicit ; Et mea emnia]

Dicit fc non elTe iam in mundo,non quód tunc non

inos, Adefqrtöfqupiäemlinqua,t ; nifi illis Patet ad(t.i

! fs

INomé, po
finim, &

Ihuty
inifai.

eflet, fed quàd paullo pof faturusnon efftt,. Càm|
dicit , E7 cga.,.ggl te: veni |

.

|dixerit fe jam in. thundo ;non effe , quia «d re,
linquit, vesi. Eftenim totus hic locus Hebraifmis
Igatehs. o odsdpevusllonmtociiitg :
.. ,Pater fantle jälräd* e05 17 nomine tuo , quos dedistims-|
Ihz., we fit unum y (jcnt e7* m0s.). Declarat quid à Pa-
tre, pro difcipulispoftulet , nempe vteos feruet, &|
vt ynum efle intet fe faciat, Sed explicandanobis

|dis , gratiofifque vocabulis Patris bencuolentiam
!diciat;nom quódopus ipfi eflet vílisapud Patrem ad

Jobtinendum , quod petebat , blandimentis, vllóue
'artificio , neque omnino illü-orare,cüm Deus Patri

| di-(CiPulis opus erat.Si enim ipfe illis promifitlet fo-[
r€, vt cisfemper adeílec , etiam poftquam ex hoc
müdo d,ifccf!ilgt, vix fatis perfuadere potuifTet; quá-|
Mib d M 23 » EE quam ;

venio. , ctiam , Ef , accipio pro ,|Etpre
Wuia , vt. paullo ante ; reddit enim | caufam , car d* -

? , Cut Patré]
Kfunt fingula. Quód. Deum non íolàm Patrem,rsasm.

fed etiam fan&um appellat , e6 pertinet , vt blan.jserclle

jequalis ipfeetiam effefed quia , vtait Theophyl.id.

'tum eff
Qd hoc
lo de.

Nut,

* — p 85 ii
És : 1111 loco refel |
1 * : : . vnu i tuE..
: te . lun
: d. ^ |OR V(ïl-untäE iUS;pe-|
—— X oncordia ori ficut ip
TMER p.; ola co au& m fint, fIeg —
— A ed fola riobusa num fi | pete !
: , C a.Ííe iperio yudi vnu ( hon p | J
| - |INS ! ol füperi ipuli vn mfitn Hi-| [ re
| NWaut na ex (113 feftum do x |
— I O A X A hon lnpatre,.&" vt dl . anlfaüq .(ä;lomo O»do !
TIN. DC m Pa- fe cum] horto-ssicae. fint.Quc us m
g . d at nul- en e ev Int.ex : A SE
Iu immns: cum rat,vt nul- tere tervnum voluntat ndä*ïlntï,öü:us,& us,re-
— T*'&.lcglm &ita orat rater- & Pa -a.fed vt : srefpïod | Alnb*»l'ï; -rau*'lm m
ä o82 libi fccl*gäïli s Oraty CM Pxnnfc.äg l nacula*EPiPhanlu Meliüs mm:clnï. uere, AI:H-e 2
'ï 4 IOó aeriali is pro il is art vtomn n &L ligitur. nodó co ; &;a"', fuitIc :
| Bu üam id etiam illis.p : ionis : fore , icit Da- larius, é intel D Em maxime r ídem fu. [5 E :
: a ide ibusi Oration dit fore dic d $,l cisquo &obis i Íe eiu , vt eiuí- |
XX EX lam ientibi m o dlen 1d€0.' m ab Iximu od Ivcls»q ] HO inter fe d.vt :
qu audt . nuuu 0&5 bertus lonem . dix lisin o iclocum 11o$s int ! .'H',U.ln, n Pa- 1
rem au Is fpem c Rupei icatio imis inus ls ir hancloa ipulo e Chriftun rl
m p ffe&un mcl&:ä— uri.R incti i ,ni | ftir erüt,. 1am difc a Patre ii ipfe isefles ——
W | ]uma iagna MRUMM ia fan 44 €05 , t. ader iinam ara iodum Is n *
| ] um mag , r,nt ha- sq,tll : .t -F'r" Ctatut ..fPOn -fa['-l; tem w O : itat a b :
.*AW | ICtat , ilium fi llaíse , 10d ait , : tf:l?Prx Are nis adüér tulatfe is,.queim 3 "NOi fl lice
! * m uml pei 'Quod or in SHENOEE — oftula us,q iuídem Stum fþ no- ï
|| j : fan — oftu idem: Dorrapt; "m r nat ï*entvo naturz ,. Jnbrofi Wwenw, Et 'ennare) :
lts | trem IIISP liter i vl .WPP Bantur. : Mó , * n el lcm na & .. Aimn 3 IMCT B. '(x'"".
H ! «tr-diïclP"- fabcilizer i amtat ii Ài fuim ii jinqhir die derimet ii par
«ll : illo d icio iubd as N Viie nan fit, p usiiueh fidainq ag PFvnitate er Parrec
"UE E | i ,'ud*.;.-.-. TE djirgumos * dam erum i mbnio fide —R bipiieiee — € f-
! ) w ; BR " Deimt 'Wámwur.H. : |et rel 215 Gam n diiui rar Ra en xc :
Lwlt) b P äser : 0 ( 4 i aDe. l,k rudm L] * 1&0 ln re N . l!cäm .f tur 3 W:tM æ/t—te :
J [ [ riban. élLe pofsrtii iflo snund ; 'PP -A enmi1 torur yvt|. | Jes 5 Vided mes. fs natur.
x B [Li ,M&P.. m iffo n ria dim itiné coue eccatot $v talis nter hm vuitds j
