ftem fuperinduiffe. Quód autem dicit przcinxiffe|

impedimento non efset, Quorum idco non pro-[

&4), id cítà fuperinduendo di&um fit, non dubium;|

IOAN. MALDONATI COMMENT. .

A i

4

firis ; qui folo thorace, & caligis veftitus eft , nudus

137

honefté veftitus erat, quemadmodum moribus no-

efledicitur. Hoc etiam ad morcs pertiner, pudori
& honcftati decoro etiam veftitu confülendum; ne
que reprehendendum, fi non folàm coram viris ho-
ncftis, fcd etiam coram Chrifto cultioribus vcftibu:
appareamuss fi quo dieadíacram Euchariftiam ac-
ccíluri fumus, eo dic fplendidiore vtamur vefte, Eo
cnim Ecclefia confilio voluit Sacerdotes fineulari,

nulati, petafati; & vt cumque cafus fert ; facramenta ;

jomnia conficiunt ; impudentes veró Anabaptiftz, camenta
conferunt.j

gio natatori afferre potuiffe; cüm reperiantur apud

| ac firmaris, non diflolutis ad Chriftum moribus vc-

apparet , quo modo hacratio conueniat , nauigio

|derentur, quód non íe etiamin mare ficutPe-]
|trus conieciffent , quód patientes fuiffent morz

tf docloves rete. gifeium. eubitis ducentis , quando ferma-|

& minimé ferendi, qui nullam pudoris etism in
publico rationem habent; pudet nos dicere , quax
illos facerénon pudet.. Quo ergo modo (obijciunt
quidam ) togatus Petrus nare potuit? Primüm
Euangclifta naffe non dicit, ncc vtrum nando , anl|-
humilioriiam prope littus mari pedibus incedendol
ad Chriftum venerit, conftare poteft: & eoipfoj|
quód Euangtelifta non dicit, eft verifimilius venifle|-
pedibus; quanquam Chryíoftomus ; Lcontius,
Theodorus Heracleotes , & "Theophylactus nan-
do veniffe dicunt. Sed vt natando vencrit, quid
puramus impedimenti lenem , & bene præcin-]
&am togam, pifcatori, id cft exercato ; & egre-

nos, qui non folüm vceftiti , fed infuper etiam
onufti naten? Przcinctos ad Chriftum , id cft be-1

nireoportet, & in mare fe propter illum, id eftin
quazuis pericula conijcere. ^
8. Ilj autem difüpulinaugu venernnt ; nen ,e"m':'n(
!angl' erant a terra , fcd quafi cpbitus dmcentis trabentes!
rete pifcium. ) Obfcura caufza rcdditio cfL.5 nec enim

cxteros difcipulos ad terram' veniffe, quia non
longé aberant à terra, imo propterea dcbebant
íe ficut Petrus fecit; in mareconijcere, quia non
longé à terra aberant, vt longiüs natandum
effet, quàm fortaffe poffent. Vidctur mihi Euan-
2elifta hac ratione ceteros difcipulos excufare vo-|
iuiffe; quód minüs erga Chriftum oftenditfe vi-

huic enim tacitz obiectioni refpondet, moram
illam valde fuiffe breuem , quia non longé aberant
à terra ; 1taque ctiamfi fefe in mare dcieciflent, haud
multo citiàs ad Chriftum venire potuifsent. Sic &
Petrum laudat, & cateros excufat. Cubiti ducenti
paísus fexaginta, pedestrecentos cfficiunt; quam
menfuram ideo tam diligenter expreffit Euan-
gelifta, vt re ipía non folis verbis fidem face-
ret; non longé à terra, vt dixerat, abfuifse.
Hic fenfus ; nec quidquam praterca myfticum
hic efse arbitror , fed quia copimus hoc ca-
pite prater literalem fenfüm — etiam moralem
indicare , libet perfequi . Eufebius Emefenusw
in hunc modum interpretatur, Qwd enit» perhwcf"
terram m[i terram vinentium intelligimus $. 4 qua if
sop longe erant, quid corporeis vinculis vefoluti , citb il-
Incituri erant quafi cnbitis ducentis trabentes vete pr[cium,
Centenariua numergs perfetws eff qui tunc quidem duplica-
tur , quando (ermone , €9 opere admpleter. Trabwunt ifi-

ne, C7' opere posf fe ad eternam vitams ducunt audientas,

veftitus apparcat; priüs enim nudus, ideft nonfauis| — |

Rupet-

ac regio veftitu myftcrium illud celebrare.. Ridicu- Gainitz
/ ^ . U É * . * ] ?
lique, & incpti Caluiniftz funt , qui ocreati, pe-iuinullo
ele&u ve]

Q€le

ium f3-|

oralis sé«
s huius

*

s

Siiepcc

ol
Cafmo

ii
digmot
W u
tii d

r UM

:
E
p
,-?,—,v

W
(am
u
o
da)
o3
"
LUA^

|
!
|
|

iv

£ Lib. 14.

Lib. «.
Carm,

'Alius fen-

*jui 3u&o-
ïlS eft,

Chríftus
habuerit.

dlefl qui in pace vitam fiwnr, Petrus vero, quimittir fe in

Matiensm fefftnant , e7* currant aà Dominum trabentes ret:

fus motalis

Vudeé pifcé

-|creauit pifcem. Kedeamus nunc adid, quod priüis

iz38

: Rupertus veró ficDi c'iful;a ille,quem dihgebat lefus,e7*
alij qui nauigio venernnt , illos fignificant vetores [ané.a Ec-

máre yillos emnes , qui ficat e7* ipfe pet medios fluclus tribu-

pifcium , id. st librta [is,frue laboribus omnimodzs continen-
tes , vel propugnantes fidem gentium. Non enim /onge fanr

-J?M—y ficnt | longé erant antiquitus fb lege laborantes , an-
jtequam weniret gratia , fed longe [unt quafi cibitis dacen-

ad perueniendum. opus babentes dilettione Dei 97 gro-
xini. Derctibus fcribit Sedulius non infcita car-
lminái o d55 suontbNepih 262 o
]. Pendulaflutlimagam traxerunt vetia predam
- .Per typicam no[cenda viamy namvetia dignzs
- Lucida fant pracepta Dei, quibus omnis in iVl
Dextra partezaanens concluditur, ac fimul vlnis,
Fertur Jf&[ï&?licis- Dominiad 'u:/hgid C hräüi.-
Ego (icut litteralem fenfum eum maximé amo ; qui

innatuseft. Petrum Euangcli(ta laudat, reliquos di-1
Ícipulos excuíat;. vtrofque ad Chriftum veniffe;
ícd Pettum reli&ta naui, reli&is vetib", relictis focijs,
|reli&a przda; omnibus expeditum rebus citiüs ve-
niffe ; aliosnauem, retia, predámque trahentcs ali-
quanto tardiüs.Duo igitur eorum , qui ad Chriftum
|veniunt; genera funt; alij omnibus proríus dimiffis
tebus vna tantum íuccin&i tunica, & certiüs, & ci-
tiüs ad Chriftum aduolant ; alij ad Chriftum qui-
dem nauiganut , fed tamen quia in naui , id eftcum
toto populo veniunt, quia.& retia, & predam tra-
hunt ; ideft onustemporalium bonorum , artéfque,
honores; lucráque quzrendi non dimittunt, & cum

20 09. Utergo de[cenderum i terram , viderunt primas
phfitas «v pifcem [nperpofitum , €7* panem.) Pilcem non
panem fuperpofitá, vt Auguftinus tra&t.125. adnota-

| [uit. wodfuprïver. j- &yporqdi0y , nuncodapry ap-| -

pellat; itaque vtroque loco cadem tatione interpres
potuit reddere;p ulmétarium. Ac fortafle ad rem ali-
quidpertineret eodé modo reddere , licet diuerfum
fitGtecé vocabulü, vt paullo poft meliüsintelligetur,
cüm caufam difputido explicauerimus,quamobrem
Chriftus cffecit, vtante quàm adíe difcipuli venirét,

poücuvs,iä vidclicet affus, & ad esü paratus. Sed priüs
vidédum, vnde piícé Chriftus habuerit, cum paullo
ante nullum habens à diícipulis petijffet.Theodoruüs
Heracleotes vtráque fentétiam putat effe probabilé
& ex mazi potetia fua fine rete , fine vllo inftruméto
ccpille folo vocanté iuffu,& ex nihilo procreaffe. At-
que in illam priorem fententiam videtur Cyrillus
else propenfior. Scd altera eft longe probabilior,
icàmque L'heodorus Mopfíueft. Chryfoft. Leontius,
'Theophyla&.Euthym. ample&untur;poteftque hoc
ctiam ratione confirmari. Non dubium , quin quo.
|modo igné&, & panem,eodem & pifcé preparaucrit;
atqui ignem quidé, & panem certum eft ex mari non
habuifse ; fed ex nihilo creafse , eodem igitur modo

quærebamus,quam ob caufam id fecit. Manifeftum
quidem e& potentiam fuam eare oftendere volaifse
ï'iicu*t in captura pifcium , eamque vnam rationem

ab ia viuenrism, terráy n qua. Dominus. immortaliter| -

tis , liberi videliet à cunélis legslibus. ceremaniys , (oldque| .

verbis,itaeum maximé moralem , qui litterali velat|

maiore naufragij periculo veniunt;& vt profpera il-|
: llis cótingat nauigatio, tardiüs omnino perueniunt.

focus cífet acc&íus, panis paratus, piícis fuper prunas l |

ATU

B

Ee

D

E

F

— À

tius, fed ea cómunis eft caufa , & quarimus aliquani
detur infinuare, voluifse vnum; aat paucos pifccs

eíse Dominum. Nam vt hocobiter dicamus , exifti-

miero ól4por pifcem dixille ; non quia tantàm

|vnus, fedquia pauci erant, quod nulla inco iudi-

cio conic&türa probari poteft. Duas igitur ego cau-
Ías inuehio , cur Chriftus prádium hoc prefirtim ex
piífcibus difcipulis,antequam eos,quos ceperantpi-

t : à : p* ; : : : 2 - z
Íces affcrrent,preparaucrit. Altera cít, vt oftéderet fe

auctoóré illius tam copiofz pifcauonis fuiffe. Enim-
'uero qui fine retijfine aqua;tine vllo inftrumento in
teria procreaffet, efficere nimirum potuiffe, vcipfi
Jiato iuffu fuo in mare reti magnam illàm pifcium
multitadinem caperent. Atque eodé pertinet, quod
Chriftà non fua difcipuloä induftria , fcd diuina ip-

lius ope tot cepifce pifces,quod idem verbi Dei pre-
idicatores,fi quid proficiunt;exiftimare debet. Altera;

itijffe , ecquid haberenr pulimentarij , quódautipfe

tere; poffe fe ex nihilononfolàm pifcem, quem
popofcerat ; fed & panem ; & ignem , & quidquid

19
magis propriam. Solus Cyrillusaliam quandam vi-|
quafi loco: primitiarum accipere , vt íc oftendcret

matnon vnum tautum, fed plures piíces fuper pru-|
nas pofitos fuille ; fed Euangeliftam fingulàri nu-|. —

arenofo , & arido loco pifcem ex nulla fubicé&a ma-|
ITheodorus Mopfueft. fcribiG; voluifle demonttrare|

vt doceretfepaullo ante non. propterea ab illis pe-|

indigerct ; aut fi indigeret , opus fibi effecab illis pe-|

H

Cur Chri-
ftus hoc .
Prandium

pxæyamm.

4

ff efariero , mon dicam tibi , meue eff enim orbis terra : pit-
cem tantüm ab illis petij(ie, integrum eis prandium
momento temporis preparafse. Non [íua igitur,

|fed ipforum caufa pifcem ab illis poftulafse, vt fer-

moncs cur illis confereret ; vt fuam illis potentiam
oftenderet, vt doceret fuo auxilio confidere; vtcos

bant, locupletaret. Hoc ipfum morale cótinet docu-.
mentum , fzpe Deusà nobis non fibi , fed nobis pe-
tit. Cüm à Samaritana illa muliere aquam petijt,non
tam ipfe bibere volebat , quàm mclioreipfam po-
tareaqua. Totum locum Eufebius Emefenus, aut

iquifquis illefuitau&orin homilia in hec verba mo-

raliter ad hunc modam tra&at.Aoc cibo Chrifla pifcato-
lres, e2" pr'ædzm tores Gmper recreantur , Q9* vires fv cipiunt;
quotiefcunque fatigati ab boc opere redennt./ Quoties enim

Jprimas , e7* pifcem fper prunm pofrtum , (2 panem aidents

quoties Chrifha paffionem recordantury toties laboris,cy fati-

e(Tet ueceffarium , excitare ; effefe eum qui dixitles , — ;
| : Pfal. 49.12.|

d

denique pifcibus , quos quzrcbant, & non inucnie-|.

gatiotus 7* omniim [aarum angu(Harum obliuifeiétur. Quid,

eff enim pifcin priomis affus nifi ChrifdTus m eruce pajfus ? Quidi

Morale do-
cumentuni
huius loci;

eff pámis m/i Euag:gel.im Prædicatfio j qua s Dominits reficeve
folebat,dices,nolite timereeos,qui occidist corpueanimam an-

panem cenam illam vitz zterna fignificari , de qua
dictü eft, atiabor ciim apparuerit gloria tua 5 & Beatus qui

frent dzfþo]ïeir wl pater meus Teghnyvt edatis, q9" libatis
faper men[am meam invegno meo , Luc; 22. 30. Huiuf-
modiprandium ijs; qui per marc huius vitz ad
paratum efse. Jgnem amorem efse Spiritus fancti,

pifcem & panem Chriftum , ideft hominé fimul , ac

litteralem magis accedits docet Chriftus Íuis pifca-

]
!

máducabit pane in vegno Der] uc.14.15. G ,ego difpono vobis |-

Chriftum nauigauerunt, in cxlo, id elt in littore
Deum. Eodem fenífu D. Cyrillus difscrit. Alium ego
moralem fenfüm animaduerto , qui, nifi fallor, ad

toribusmaximéque ijs,qui naui;pifcibü'que reli&tis
fcfe, vt ad ipfum venirét, cóieceruntnihil quidquam!

Matth. 10

: Vs D n | 28
teim non po[funt eccidere? Rapertus veró pcr pifcem ; &!

auctores atferunt, Theodorus vterque, atque Leon-

PNA SELNEL QT

-Ddd — .defutu- —

Bo i

Dfal.16. :l

i

Píal.iz7. z.
: |quia manducabu beatws es g* bene tibi erit.

IP(al. 35. 10.

cibus, quos
difcipuli
prendidit-
fent,afferri
Chriftus
iufferit.

Pfal.12$. 6.

N

M r r r ag

t

1140

[OAN. MALDONATI COMMENT. -

HA41

defüturum. Nam in ipfo falo, in loco--fkerili,'ac'dcfcr-i*
to, vbinulla humani prafidij erit fpes ; vel miraculo
diuinam illis prouidentiam , quidquid neceffarium
:erit ; luppeditaturam. Nihil deeffe timentibus eum.

qiuid defuit vobs, Luc.22.35. p : T
1to. Diciten Iefwsy " fferte de pi[cibusquos prendidifls

Car ex pif- gunc, ) Frequens inter interpretes quaflio eft , quare

'Chriítus difcipulos de pifcibus , quos ipfi prendidif-
Í[ent;afferri iuflerit; quafi pifcis ille, quem füprà pru-
nas pofitum viderant , fuiflet imaginarius , nec aptus
adcibum. Theodorus Heracleota refpondet ideo
hoc feciffe , vt ex huius, & aliorum , quos ipfi cc-
perant fimilitudine cognofcerent fe & huius , & il-
lorum auctorum effe, Leontius veró , Theophyla-

j&tus, & Euthymius,vt ex eorum com paratione;fimi-]

litudinéque intelligerent illum , quem füper pruna:
videbant , non phantaíma , fed verum effe pifccm.
Aliam ego caufam ex veríü fequenti colligi poffe ar-
bitror , propterea afferri iuffiíle pifces , vt ex eorum
magnitudine , multitudinéque miraculi magnitudi-
nem oculis cernerent. Moraliter Eufebius Emefe-
nus interpretatur , vclle Chriftum , vt predicatores
ad íe homines adducant , vt in fe omnia referant , v
fe vnum przdicando quarant, ficut ille faciebat, qui
dicebat. Nos autem pradicamu Chriflum erucifixum, 1.
Corinth. 1.25. & , non iudicau me feire aliquid mnter vos,

ro , iuflitle afferre pifces , quos prendidiffent , quia
Chriftü feret , ( quid fecerit boni , fi quos illi homi-

nes lucrifecerit. enientes enim ventent cum exnltatione
|portantes manipulos [nos. Eco,fi meum effetinftitutum

ftudium, & operam , quam polffumus noftram adhi-

. |beamus; oportere nos cum ipfo cooperari , non de-
|bere otiofos effe , & diuina abuti prouidentia , non
demper miraculis , non femper ex manna viuendum

cclitus miflo;pifcádum,arandum, ferendum,meten-
dum,laborandum nobis effe, Labores manuum tuarum

u, ."frendit Sumen Petrus,€7" traxit rete in terram ple-
Inum magni pifabus centum quinquagimtà tribyo ) V exlu 6.

cudine piícium trahere potuiffe , quo ergo modo
nunc dicit folum illud traxiffe Petrum ; & quidem in
rerram traxiffe , quod multó difficilius effe conftat,
quàm per mare trahere, quia & aqua fuftinet, & pif
ces natant ? Verifimile eft,& quidem Cyrillus,& Eu-
|chymius exiftimant non folum traxiffe Petrum , fed
iplum ceteris adiuuantibus ; folum autem nomina-
cum, fiue quia aliorum erat princeps, fiue quiain eo
opere dux extitit , fiue quia , vt promptior ad obedi-
endum dictis Domini , primus omnium in nauim

- Jafcendit, vt rete traheret; ficut primus;, vt ad Domi-

num Prorperax:evt, de naui deícenderat. Quód fi folus
traxit, vt Gregorius, & Rupertus exiftimant;ope fe-
cit diuina,, habuítque aliquid mylterij res , & nunc
Perrus;id eft qui Petri fucceffor eft;plus habet in Ec-

1
i

.iicfia. poteftraus., quàm alij omnes fimul aliorum

| A i;»oü'oïol';!--ï m fucceffores,vt paullo poft ver.y .illi in-

; dicat Chriftus. wad etips po[imodum aperitur in voceyboc
pnnc fignater i epere , vt Gregoriusait homil.in Euan-|

4

gel.24. Quod & magnitudinem , & numerum pif-

Quands mifi, inquit, vos fine (aceuloe7* perapnnquid 4li-,

dquam cum aduerfario coucordatwr, vt vintficante fPiritulit-

nifi Tefum Cbr:j?um 7 bunc cerucifixum. Ra pertus ve-
in fupremo illo iudicio vnufquifque ante iudicem|.
|Ducamus ergo per trigonum decem , €77 feptem , €7 veniunt
querere morales feníus , potiüs dicerem velle nos|

Decum ita ex eius pendere prouidentia;ita confidere,|
jnon paffurum eum,vt quidquá nobis defit,vt tamen]

dixerat omnes, qui in naui erant, vix rete pre multi-|.

cium Euangelifta declarat , eó pertinez , vt miraculi
magnitudinem oftédat. Sed numero pifcium omnes

ex Iudzis erant credituri , numero fcilicet multo
minori, ternarium myfterium Trinitatis, in quod o-
mnes erant credituri. Latini diuerfía non folàm à
Grzcis , fed ipfi etiá interfe fentétia, Quid Augufti-
nus fentiat , vixle&or ex bene longa eius difputatio-
ne colligat , fed ifta eius difputationis conclufio eft.

refurrecturi figntficantur eternam , fed millia fantlerum ad
Mratiam [iritus pertinentium, qua gratia cum lege Des tan-

tera mon occidat ; [éd quod per ltteram iubetur , [)iritu adiu-
uante compleatur,e7- fi quod minpis [ftyremittatur Omnes er-
d a& tffam gratiam pertinentes boc numero figurantur, boc
efl figurati femficantur, Qui nunerus ter babet ctham quis-
quagenarium numerum , €77 in[n per ipfa tria propter myfle-
rium Trinitati, Auguftinum iifdem veftigiis Bedafe-
quitur. Aliter Gregorius hom.24. -t magno, inquit,
myflerio numerus zop vacat yfed intentos vos tanti myfleri
profünditas expellat, Nec enim quantitatis [(nymmam [olerter
Enangelifla exprimeret , nifi banc facramento plenam effe i
dm[ä. Scitit namque quod in veteri teflamento omtus epe-
ratio per Decalogi mandata pracipitur yim nowo autem eiu[-
dem operationis vertus per Jeptiformem gratiam Santhi firi-
fus mnltiþlim:is fidelibus datur.. Et interic&tis paucis;

ad qunquuginta vnam. Qui profetlo numerus à mágne my-
flerio non vacat quia im teffamento veteri lcgimm,quöd.m—
nus quinquagefimus stubilaus vocari infns c$1, In quo videli-
cet cunétus populus ab ommi operatione qwie(ceret. $ed vera

r?quie: im vnitate ef, Diuidi enim vtiinm non potef?. Vöig

quinquagimta tres. Eodem prorfüs modo Theophilus
tiochenus, interpretatur libro 4. allegoriarum , vt
Emefenus fentiat , eius dicam verbis. Quid,inquiunt,

7 fideles intc/lgzmm ? Hocenim [ignrficant tres, quod cen-
fum quinquaginta, $t enim im «quas partes centum quit-
quagimta dizfiddmus »fret 7 non amplins quinquagena fi-
unt. Tres enim [utt mundi partes, qua per tres pi[ces,e" tres
quinquagenas fsenificantur, I fja videlicet, Africa, eg* Eu-

Hebraie, Grece, €7* Latine fcribitur. Capiunt ifitur L po-
ffoli tres pifées, e* centum qumquaginta, quia eorum [ermo-
ne,C7* exemplo ducuntur, quicunque ex iis tribus mundi par-
tibus ad. Ecclefiam veniunt. Merità denique centum quin-
quaginta tres pifces capti viferuntur , quotiam ib bwins nu-
meri facramento ,id eft m fide Trimitatis omnes Chriflani
i baptifmate fidei retibus capimntur, Propiüs mihi Ru-

ridiculus efle nolit , Ízpe monuimus. Ergo per tres

qui falui fünt , flatum fignificari. Per centenarium

enim. [ciffara dmfronis e$T , vera requies non el, Ducamus|
ergo per trigonum quinquagmta Q2* vnum , €2* fiunt centum|

Alexandrinus;aut potiàs,vt Hieronymus vocat, An-|
facilé fufpicer Gregorium ex illo fumpfifle, Quidi

per centum quinquagimta tres pifces mifi ompes bapti(atos,)

coniugatos , quorum maxima maltitudo eft ; per|

. quin-

Numero.

auctores video aliquod exiftimare myfterium conti- f:?äg?üd
neri. Greci ferme omnes, Cyrillus,Leontius, Theo- ?On:inc':xä
phyla&. Euthymius pura*nt centenarium numerum,|"
Iquia perfe&us eft, multitudinem innumerabilem fi-
gnificare , qui ex gentibus erant credituri ; quinqua-|
genarium veró, qui dimidia minor eft parte, eos,qui|.

Non ergo taptummodo centum quinqwginm fantli ad vitam 158 .5

Leuitaj.
19.1..

Rupetti

: . * . . ; f 130-
pertus videtur in quzrendo morsli fen(u ad littera-| s P
lem acceflifle , quod femper faciendum efle ei , quilterae .
gis acce-
: : i . , |denb
iftos diuerfos numerostriplicem hominum eorum;)| -

|

ropa.lnde eff,quód mulier ab[condit fermentum im tribus fa- Mattis. 4

t5 Farima donec fermentaretursinde eff,quod i crucetitulus S:P-Caï- '
J 19.20,

;

......

EL «s t E
" M OE UAEU Y

B.

--—.—w-';?l.ä*

——

TE
zx

O -

)

3. Corinth,
13.9. 1. Co4

Hinth.1f.10.

Philipp. 4.

j W

d

dos €nri«

uerit difci-
pulos?

ftus ciá dit-
eipulis illis:

H

quinquagenarium viduos , & continentes, quorum
rainor cft numerus; per ternarium virgincs , quo-
rum minimus.Ego quidem cafu fa&tum cfle non pu-
to , quód tet , nori plures, non pauciorcs capti fint
pifces; omniaenim diuino fiebant confilio, itaque
rater primum illum litteralem (en(um.aliquid my-
äic& fignificatam fuifse nó dubito. Myfterium veró
non alíud eíse fafpicor , quàm quód voluerit
Chriftus ia mumerorum varictate. fignificare

tos ; ex alio tamcen plures, exalio pauciorces pifca-
rentur. |
Et cum tanti effent , nom eft fciffam rete.) Vno vcrbo
Grzcé dixit ; quod Latiné duobus dicitur, cum rot
eíscnt , ac tanti, X rocw uv órrav. Non bubium;quin
miraculo adícribat Euangelifta, qud rete tot , tan-
tí(que plenum pifcibus, & viin terram tractum fcif-
fum non fucrit , efficiente fcilicet tacité Chrifto , nc
rumperctur. Quarc non dubito aliquid cum fignifr-

- [care voluifse. Quid Auguítinus, Gregorius, Beda; &

Theophyla&us fignificatum fuifse putent fuprà ver.

]ó. docuimus. Emcfenus in hunclocumfic cominé.

tatur, Zeni pe[ces :ran?i, À quibw rete fciffem no eflymali

)pijc'es beretiei , €7* fchi(matics , quà Euangeliorum retia quo-

tidie fcindont. Mihi, quód multitudine pifcium rete
difruptum non fuerit , fignificare vidctur forc, vt
Apoítolorum quantumuis ínfirma , & reti fimi-
lis vircus, Chrifti tamen gratia confirmata, quamli-
bet ingenti heniinum multitudini capiendz, atquc
trahendz,fuffectura fic. ufficit, inquit, tibrgratia mea.
Et , abundantius omnibn laboraui , non ego, fed gratia Dei
mecum, Et ; 0mn1l4 fo[fum n e0, qui "me tonþrtat; autcerte
rcte Ecclefia eft, vcin illa parabola Matth.i5.47. mul-

Ititudo pifcium, mulritudo fidelium. Siguificatur

igitur fore, vt Ecclefia Catholica , quamuis magna
fidelium multitudine redundet , non rumpatur ta-

men, fedlicet per mare , ideft per magnas huius vitz
|difficulrates falua, & integraab Apottolis, id cft ab

ijs, qui cam gubernát;trahatur in littus ; littus autem
czlum eft. ts
ix. Dicites le[/sna , ventte, prandete.) Quoódad pran-
dium eos Chriftus inuitat, ideo facit, vt cogat eos
tangendo, guítando, edendo, quem fecerat, pancem,
ac pifcem, re ipía miraculi veritatem, & magnitudi-

P*fï qu^ nem. cxperiri. Duplex autem hic eft quaftio. AI-

tcta , ad quos pifces edendos inuitauerit; ad cümne

f*a-'-*'*"ï**'-folum,qucmif)fc ex nihilo fuper prunas fecerat, an

ad cos ctiam aliquos; quos illi ceperant. Chryfotto-
musad eum folum , quem ipíc fecerat , inuitafse pu-
tat. Auguftinus tra&. 123.& Euthymius, & adillum,

iam fuper eaídem pofuifsent prunas: quod videtur
rationi magis clTe confentaneum, Cüm enim ideo,
vt diximus , ad praudium inuitaucrit , vt miraculi

fuiffet, & quód ille creatus pifcis,& quódilli in rete
coniccti, ratio poftulabat, vtex vtrifque guftarent.
Atque hoc codem modo Theodortus Heracleotes,
Lcontius, & Thcophyla&us fenícrint neceffe eft,
quia vt verfu. ro. citauimus, idco exiftimantiuf-
fife Chriftum , vtcos , quos ceperant, pifces affer-
tcnt, vt ex vtrorümque comparatione verum mira-
culum agnof(cetent; vtrifque igitur veíci oportebat.

Num Chr- Áltera queftio cft, num & Chriftus cum illis ederít;

fore , vt Apoltoli cex omni hominum gencre mul-|

& adalios ex ijs, quos illi prehenderant, quófque|

veritatem experirentur, càm vtrumque miraculum|.

A

nihilenim dicit Euangelifta,& graues au&tores que-,

cófequi cóicéturs poflumus,quin ipfe quoque Chri-
ftus cum illis ederit, ficut & Gregorius homilia : 4.
Leontius, Thcophyl. primüm quia id ratio pottula-
bat, vt càm fe illis manifcftare veller, cu illis vefcezc-|
tur, vt fide ipfisrefurrectionis (üe cófirmaret.Deindce|
quia id facere folcbat,càm illis alibi apparebar, cciáfij
paratuni non effet prádium, nec difcipuli cibium fu.|
merent, vt Luc; 24. 4l. Habeta bic 4liquidg;ïu-od mandu-|
cetur? Przterea quid difcipuli exiftimaffent, fi fe edé-
tibus ipíe non ediffet,nifi effe pháta(ma? Deinde non
dicit; !te, & prandcte, fed, vemie , 7 prandete, quafi
dicat, ven:te, prandete mecum, itaque cx vi potiüs ho-
rum verborá colligitur priüs ipfum ecpitfe ex pa-
ue, pifcéque guflare , deinde dixille , vesie, e»7 pran-
lete, vt non verbis tátüm, verum ctiam exemplo cos
inuitaret.Obíeruant Chryfoft, $z Theophylact. non
iam illum oculos in czlum tollere , nó gratias agere;

ucrat, vt (uärä caf. 6.1i. & Luci9.16. quia ante refur-
|re&tionem humiliter, & tanquam homo gercbat fe-

(enfum meralem attinct , Cytillus , Theophyla&us;
&t Rupertus fic interptcrautur, quód Chriftus difci-
pulos poft tracum in terram rcte ad praudium in-
uitaucrit, nihilaliud fignificare , quàm fore , vt poft

bcat nos manducare , & bibere fuper men'am fuam
lin regno patris fui, di&urü'qae fit, Uenite beneditl
patris mei , po[fidete paratum vobu regnum à conflitntione
|muudi, Paratum enim à Chiifto difcipulis pran-
dium , paratum à conftitutione mundi regnum
cífe; & gaudium illud, de quo alio dicit loco;

delis , (uper. wwlta . te conihituam $. intra in gaudium

quéadmodum antcquam morcretur , faccreconíue-] -

íe , !poü refurre&ionem tanquam Deus. Quod ad Moralises-|
pofitio,

huius vitz labores pott bene functum ofhicium iu-|

E(o!g: ferue bone , 7* fidelss qui« fopir. panca fwfh j*ïMi!ïï- $lb

Lüf.!l. 300
Matth, 24;
ij

21.13.

lemimi tut,, Eufcbius Emefenus de conuiuio fanctze
[Euchariftiz, déque predicatione verbi Dei, ad

reficit, atque recreat, exponit. Qwotule, inquit;
not Dominus ad prandium inuttat . quotidie nebis €g* pa-
nem, C* pifcem appenit quoridie cibum Eæmgelknm-g
C f" crpers, e /;mgm'mk adminifirat, Dum þd(
enim, Enangelia. legimws , [u panty cibo. mos interibs rc-
fiet. Hic ez' pifcem. affam nobss. tribust, quia quali-
ter pro nobis pa[fus e[t , bic mwenimws,. Nec bene Chriffs re-
ti4 trabere poffont , qui hi. cibis affidue non. reficintur,
Quidaurem pifcis ille affus (ignificet , quo vefcüturs

quam nos Chriítus quotidie inuitat , paftéfque|

leget,qui volet,apud Gregorium hom. 24.cg0 ex lit-
terali fenfu moralem alium celicio.Cur voluit Chri
ftus, vt fecum difcipuli vefcerenrur? vtíe, quema
modum diximus , agno'cerent;. voluit ergo morali-

ter fignificare fcà nobis non fola, vt ita dicam,fpecu-|

latione, fcd multo maximé guftu cognofcédum efle,

ftamus autem , cum eadem patimur , qua illc paffus
cft; cum cius in nobis cxperimur bencficia. i
Et neme andebat difeumbentiwem imterrogare eum ,T.
quis esf. fcientes , quia Dominm cff.) Rcä
dubitat Auguítinus , f feieban: , quid opse erat inter-
rogare? $i autem non opse erat , quare diclumeft , Nà
laudebant , quafí opus. effet , fed timore quodam mn «u-
derent?. Chryfoftomus , Theophyla&tus , & Euthy-

fuiffe; opus fuiffe , quia proptcr formz maicftate
non videbatur effe Chriftus; opus autem non fuiffe,

|

Guflate, inquit, €9* videte , quám [uaus eff Domimusy gu-"*l- J 3

é hoclocor a ,,,

mius, exiftimant partim opus fuiffe, partim DO:J

quia ex factis tuncab co miraculis apparcbat alium,

edei. — |ftionénon attingüt.Sed non dubito,quantü quidem

[quä Chriftü effe nó poffe. Ergo ca ex parte, quacum

E osnemeuncd

d
P DT
m.... inínn

T

. Ddd a mon

* ftus.

M
-

j mr , quod ex parteeff. Scd hoc magis myfticum eft,

ww v .

---

'
[

à

ii
*

h u

4

5 *
P fopau»

—

2*
o

T
-V 3—.

Expofitio
auctoris,

T

dMnd eternum Faas omnes inuitauerit conuinium iam epus nots
dbabebunt ipterrogare eutn , [cientes , quia Tefms est., [centes;
jnquam , e7* perfecte cogrio[centes , quod. modo. ex parteca-
ignofewnt. [Cripturas legentes , 7* fanttam. [Gentia [iritum

-
r s p m ho i -
"sf

Japparebat , vt eérum non [alism megare , fed nedubitare qui«

- nterrsgáre deberet. Sic ctgo dictum elft , memo audebat
j interrogare , Ta quires * acíi diceretur ; Nemoau-

* Aed-illud addendum , Euangeliftam hoc ipfuin mi-

& Auguftini , & Grecorum interpretatione verum.

-B

IOAN. MEDDONATI. COMMEN'T. - -; 414 "

]hon faris cognolcebanr , & opusfuitle , & voluiffe, A lim Cyrillum fequi;qui hoc fa&o illud figrificari pa.
qtat,nos omnia. & fpiritualia , & temporalia bora'fe

quifhnam efletinterrogare; fed aufos'non fuitle reue-|
tentia tante niaieftatis,preterquarh quód alia ex par-

Ite videbant eum effe Chriftum.Eodem ferme modoj
|Theodorus Heracleotes; & Leontiis, nifi quód pu-|

tant'EnoPtcrca*'cx forma non potuille eum recogno-
Icére;quia nondum fatis clarus erat dies,aut quia ipfcg
formatm füam H;i immutàuerat,vt cognofcinon POE
[et. At verbà Euangeliftz alium fenfum prz fe fe-
runt. Nonenim dicit ideo aufos non fuifle eum in-

Tterrogare , quód reuerentia impedirentur , fed quia|.

íciebaht Dominum efle. Rupertus fic , Zwne quidem
non, andebant , «* intenti (olummodo ad. intuendum , vel
andiendum. reuereptiam pre[labánt y quando autem . ad il-

Fonf:[mres:,/dahä; ventat , quod perþ..'ïum ef , ez" euacue-
quim litterale.| Auguftinus , & Beda proximé om-
nium ad veritatemaccellerunt. Seníüs eft;inquiunt,

Tanta erat euideütia veritatis , qua. Tefin ii di[cipulis

dem vlIns auderet : quoniam fi quifquam dolitaret , vtique

debat dubitare ,quód ipfe eHct.;fRe&&quidcth;:

L X o s i Éd iC a r
tactlo tribuifle. Quànquam ego clariüs ex vtraque

&

^
L
B

v
N

jlénfum elici poffe arbitror , adeo certos fuiife dif-
2?* ulos ex miracülis , & ex intimo quodam feníu

'ima cotporis coníueta non appareret , qüamuis ocu-
lr cofitrádicerent , tamen minimé auderént dubi-]
|tare. Potéftque hoc ad facram Euchariftiam fcité ad-]
Imodum , & vtiliteraccommodari. Cumin illo Ípiri-

|fus omnes contradicant , tamen ex intimo quodam:
Jfidei fenfu adco certi effe debemus verum effe;quem

Chriftum efse , qui cum illis erat, vt quamuis for-

cuali conuiuio füumus, quamulis oculi , quamuis fen-

fuümimus , Chriftum , vt ne interrogare quidem au-
deamus , Z&4us es? dl a beE. UA

Cur mani-

pi(cem fimuliter. ) Non dubito , quin certa Chriftus de
caufa fais ipfe manibus panem ; & pifcem difcipulis
dederit. Caufanr eius rei vnam Theodorus Hera-

bus (uis pa-
rtChri- .

Luc.i4. 3j.
e s

Li

ILitc. 12. 37.

nem dede-|

|lis in Emaus agnitus fuerat. Itaque exiftimat priüs

: jJÍceretur. Non probo ; iafn enim àIoanie adhucin|
- naui cognitus fuerat , iam Petrusad eum cognitum
Jadnarauerat. Illud facilé credo , quamuis iam cögni;» !
|tusab illis effec, voluifle tamen , vt eorum de fe opi-|
'Inionem confirmaret , more vti füo , & tanquam pa-|

| |deorum , & iplealibi facere cónfueuerar , fuis mani-
|bus panem, Pifcäm que di&ribucre.' Vide Matth.4.|
|17-19. Marci 6. 39.4. Lucz 9. 14.16. & 24.35, & fuprà]

cleotes indicat , voluiffe etiam nuncin fxfa&iönä pa-
sà difcipulis agnofci,quemadtitodum à duobus il-

illis paiwexn,p.ifeälïaq; *di&ribuiffe',"qüäm.ab illisagno-|

cremfarmilias, qiemadmodum & inftitutum erat Iu-

cap.6.ir. Rupertus fic exponit. 5j dt&u?» eft bic, Fetit,|
q7" accrpit panem , (* dedit eis, freut alio loto de ferwis expe-1
Gantibus daminum. [uum ,cum. premiffom . efet, Faciet eos|
difcumbere, flatimm [nbiuncium e[H , Et tranfiens. miniflrabit
illis. Sed Rupertus xelicto litterali fenfu ad fpiritia-

us Simon, 104 dilgss me plus bi?) ,Hö'*s*f,i'es verfus quia

|paullo altiüs$ figere pedem oportéat, Petrum Chri-
J(tus peracto prandio fingulariter allequitur j'& nui

|hunc interpretamur locum, hic pugnamus , hie voz

-|Germanico more voluerit prandio amicitiam con-
|ciliare. Ego non id Chriftum fpe&affe arbittor : fed

— i3. Etvenit Jfe[ms, cv* accepit panem , €2* dedit es, e7:| 1 |
- |Propterea gitut poft prari oc quid-
dam facere volebat fingulare. Et ceteris quidéApe-] ..
ftolis ; cüm illis þo'te&atäm dare voluit ;vnum coim- i
|muniter omnibus dedit prandium ; nünc veró , cüm

|dicit ergo nunc illi, Simon ha&enus quidem fuifti;

Ifüturus es ; volo nunc fuper te Ecclefiam meam edi-
[ficare ;id eft oues meas pafcendas tibi.committerej|
quemadmodum tibi promiferam,Matth.r6.18. Nonj -
ignóro etiam ante vocatum fuiffe fortaffePetrumg " . ].
|vtapüd Matthzum cap. 1o. 2. difputauimus ; fed hod u

,

manüChrifipefcipete, - .. ——07 7000X
I4« Hoc iarh tertio mamifeftatue eft Tefsie di(cipulis ais,
manifeftationem Chrifti tertiam fuiffe dicat , cürh
tam.multz eam anteceffiffent japud Matth. cap.28,

.|t6. explanauimüs. «(6 Te/ror hoc tertium ;'aüt hoc|
|tertio loannes Grzcé dixit pro;hac tértia vice,fi ira
liceretloqui , quemadmodum nemiriem bene Lati]
.|num auctorem locutum memini ; quamquam pla4
; |cuithec phrafis hereticorum interpreti , qui videriri.Bes,

á ^

maxime Látitus voluit. iab ]
/d5: 16. 17.. Chmergo prandi[fent,decit Simomi.Petro T2

idem omnium argumentum'eft, codem etiam expli-
cabimus commentario. Locus eft gæüi?ï &in quo

íé plüs quàm cateri diligat, petcontatur; áffirmanti
curam tradit paícendi oues fuas , vtrurtifingularem,
an communem , parémque cum cztéris,dé€o nobis

|cum nouis hareticis difceptatio eft ; qizex fingulis|
huius loci verbis , ac citctinftantiis terminanda eft]

'Nec eninrnünc de álíis difputamus lócis5in quibus
Íingularis Petro fupra czteros auctoritas datur; fed

»

therani,& Caluiniani,qui nihil aliud hocloco Chri-
ftum feci(le putant ; quàm Petrum in Apoftolicá re-
ftituere dignitatem;à qua propter negationém ceci-
diffe dicunts& illud dicát neceffe eft nihil aliud fuifle

chim téfurréxilfer a mertui. ) Quomodo Ioannes liaric].

: oc ipfumad rem pértincar,|.
|quod hec Petro au&oritas poft prandiii data fit. Lu-

myfterij,quód poftprádium hocfcccfrit,q—uäm quàdj

Humus vincere, Cs ergo prandiffent , ii quit Euange-].
|lifta. Videamus ecquid :

obíério eius fuiffe cófuetudinerh , vtres omnes ia*

|gnas poft prandium, aut ceená inftitueret. Quémad]

modum Euchariftiam ab eo poft coenam inftituram:
legimüs;& poft prandium diïäpglös' dató per flatum
Spiritu fan&o ordinatos fuprà eap.20.22. Nam afire:
quam- hoc faceret ; ex altero etiam ; ficat hoc loco;
affo pifce cum difcipulis ediffefcribit qucas';g:a;.*ägg

T d

: o Wudur AU. d r ol A.
dium hoc egit , quia quid-

