magnopere confidebant , m fuuni vocant,|.
quafi curz commiffüm fudf$" quafi figtificantes fe
antiflites effe, cuftodefqut «'mp-li,iäc-'rorum,dmxiif-
|quercligionis. MIleeiec ao t vb
49. $O. Fnus autem ex ipfis Caiphasnomine , chm effet
Pontifex anni iljus.) Quomodo Caiphas anni illius
. |Pontifex effet, apud Matth. c. 26:3.57. & apud Lu-|
cam. c. 3 2. explicauimus. Notauitloauncs Caiphi;| ^
qui cius au&or confilij fuit; vt Chriftus moreretur,
: |Pontificem fuiffe, vt caufam r'cddcretgthäc prophe-| -
tico fpiritu locutus fuerit ; vtipfe paullo poftexpli- —
cat.Hanc eandem vim verba illa caiphe fgrtaiïc ha-icushe o«
|bent, Fesne[citis quicquam , neque cogitatis s quafi dicatzatio plena
vos homines priuati nó intelligitis, quid fi&to opus;*ä;ïg*äcïf
fit ; ego pontifex,cuius métem Deus magis illuftrat, dum.-
'facilé profpicio. Exped'if, inquit, vobis, vt vnus moria-
tur bomo pro populo,q(y' non. tota fï"' pereat. Verba funt
|(unt partim ab ipío ,qui loquebatur Caipha; parüm
à Dco magna arte compofita. Dicit, Expedut vobus, vt
primo orationis vcrbo communi omnces vtilitatc
commoucat.:Non dicit, vtIefus, aut vt ilte homo
D imotiatur, ne priuato in illum odio dicere videatur;
fed vt; enus moriatur bomo pro populo;quafi non de ifto,
aut de illo , fed de vno quocunque loquatur,; quem
|quifquis tandem fitmori conueniat, fi ita cafus tu-
lerit, vtaut vnum quemuis,aut omnes mori necclfe
fit. Qaid fiille vnus homo fit exlex, ac feditiofus,
qualem Chriftum illi eflearbitrabantur? Non dicit
vtnon multi,aut vtnon omnes moriantur : fed, vf
not tota gens pereat, vtroque vocabulo rem exagzcrás;
!& quódgentem appcllat, quod nomen, & Iudzxos
omnces cxcepto nemine comprehendit, & affcctum
quédam folo auditu ingenerat omnibus naturalem,
quo fuam quifque quafi feiplum amat gentem : &,
càüm de Chrifto loquebatur ; non dixit vt vnus pe-
reat,fed vnus moriatur, vt rcm extenuaretjminus enim u M
left azrdüvdexly,mori, quàm azoAxérért perire; cum au- soucs ;Ug

. , 1em.,
moriatur, fed,vt son tota gens pereat, vt vcm cxaggeret. :

Hoc eius attificiü fuit.Dei autem ; quód: cüm próp-
tius,& clarius dictu effet,expedit nobis,vt vnus mo-
- |riatur homo potiüs, quàm totus populus, no ita
F dixit,fed, vz vnus moriatus bomo pro pa.pulov , quod ma-
gis exprimit, quod futurü erat, Chriftum Propapm'o :
ideft pro populi peccatis moritarum. Quomodo| -
hoc dixerit Caiphas nonalio, quàm ipfo Euangcli-
fta interprete opus cft. i us
gr. Hoc autem à [emetip[o non. dixit ; fed cum e[fet Pontifex
anni illius, prophetwit,quad-l efits moriturms erat pro gente.)
Non dixiffe hoc 4 femetipfo, quidam interpretantur
" [non dixiffe fponte, aut fcientem , quidloqueretur, —— .
*ïyt Theodorus Hera(:leotcs&'iopfüï&- Cyrillus, 85&

RAU.
Gens totü

Ife ne prorfusà Romanis aboleatur,fi relinquant esm ** teimplü

tem loquitur de gente;non dicit, vt non rora genserre ali-|.
. / t

pptemree r t

Rr 4 . Lcontius

VIPTUP UP LUR RPCR ATAUR

a E X
3&-! T T dU Lf A. AA ,.,3

!Caiphas di
"wino fpiri
tu locutu:
cft, & pro-
phetauit,

Trac. 49.

Geaef.41.2
3. 4,Dan. 4
;..Nu.m. 14.
L3*. 17.

Cur £uan-
izclifta Cai
[pham Pon
rificé anni
illius fuitfe
notet,

N

[cerdorali officio datum cft, vt prophetaret,vt Chry-]

letiam bsmines málos propberia [Biritu fatwra Præ.direrc,guod i

dicere prophetatle , quia Pontifex erat , etiamfi nó

]plerique putant, aut certé Romanporum arbitrio
J |fübinde alijs ereptam, alijs datam, quod cx Iofepho

|Pontificatus, quiin cam fententiam maximé pro-
Ipenfus erat, in eum annum incideret ; quo anno de
| Chrifto morti tradendo agendum erat , vt per eum
I diuinum expleretur decretum ; quo conftitutum à| -

|tum prophetiaz, fed facerdotio coniunctum ; itaque

i Populum , fiuies Det; 7:4:' erant di/þer/z",Gentiks omncs,
Iqui aliquando creditari ezant, & in eandem Eccle-

Pharifzorum gloriz. Hocergo quatenus vaticiniü|
crat Chriíti pro peccatis populi moritüri,à feipfo
non dixit, id eft non prüprio, atque humano, fed
diuino dixitfpiritu! on quód dignus ipfe effet, vt
per eam diuinus fpiritls loquerctuc ; fcd quód Pon-]
üfex anni illius cflet. Itaque non cius meritis,fed fa-

(oftomus , Cyrillus, Theodozus Mopfucft. Hera-|
cleotes,Leontius, Augufl. Beda/Theophyla&tus, &
Euthymiuscxponunt. Hig dscemur , iaquic Auguft.]

tamen Euavgelifla diuma tribuit fatramento, Yd Chryfo-
ftomus,Gg l'heophylaG. multis confirmant exem-4
plis.Nam & Pharaonem , & Nabuchodonoforem,|
& Balaam , illos quidem per fomnium; hunc autem
vigilanté futura prouidille. De care nos apud Matt.
C. 7. 22 differuimus. Quod tanta cura dicit Euange-

lifta fuiffe Pontificem anni illius, càm fatis fuillet

addiditfet;«eui ut;non folüm idco dixiffc fufpicor,
vt nobis confuetudinem eius temporisin.creandisr
fummis facerdatibus dcclararet, non iam per !cgiti-—t

pretio , aut gratiaà Romanis cam dignitatem.obti-|.
netifolitam; & autannuam fuiffe, vt Auguftinus,&

fatis conftat. Non hec,inquam folüm arbitror Euá-|
gcliftam fignificare voluitfe , vt fere omnesinter.]
pretes videntur exiftimare. Nec enim id agebat Io-
annes,vrcam nobis coníuctudinem dandi , mután-
dique (acerdotij declarazet; fed ideo addidilfe ,. nj
iMlier; vt fignificaret non folüm quia pontifex erat ,|

cogendum concilinm fuerat, Pesrifexerat , prophe-
talle. 1ta dinina prouidentia fa&um fuiffe, vt cius

Patrecrat, vcpro omnibus Chriftus moreretur. Aut
illud certé fignificat non fuiffe illi perpetuum fpiri-

fi alio anno,quo facerdos non fuiffet, fententiam di-
xiffet, non fuitfer prophetaturus. : !
1

gn. Btmontantim pro gente , [ed vt filis Dei , qmi erant|
diferfi, congregaret in vnsm.) Gentem vocet ludeorü

fiam aggregandi. Dicit au t-c-r.n,e-H'c dilperíos , quia
nonomnes vno inloco ,aut in vno crant populo,

ltionem , antex diuina przdeftinatione filjos Dai eos

quemadmodum Iudzi.Loquitur ergo per anticipa-

vocans, qui nondum crant, fedfaturierant aliquan-

j do; qucmadmw « C 10. 16. dixit, Ef altas ones babeo,|

B inaudita caufa huius concilij preiudicio damnatum

mam ex Aarone fucceffionem folitosfieri, fed aut D.

E

fuiffe ; quód poftca interrogatus fuerit de difci pulis,
atque do&rina,colorem fuiffe, quem fuo Indzi fcc-
lerato confilio inducere voluerint, quafi jure age-
rentquafi non dnte damnaffenr, quàm caufam co-|
gnouillent, Deinde vt caufam reddat, cur dcinceps
non palam Chriftus apud Iudzos ambulauctit, vt
Itatim dicturüs erat, quianimirum íciebat , quid in
"eorum concilio contra fe decretum elfet. Quod nos
habemus , b ille die , multi Graci codices manu
fcri pti habent, z exetysc i opac, ab illa lora, vt legit
"JGrecorum Catena, & Cyrillus Grecus interpreta-

vertunt;confultaucruntaut confultabant, non fatis
vt videtur perfpecta fententia. Nec enim fenfuseft
p?&.eum dicm coníultaffe , càm iam ante fatis , fu-
érque con(ultaffent, vt Chryfoftomus , Theophy4
: «Fa&us,Cyrillus Leontius, & Euthymiusargumen-|
tantur:fed finem potiüs confultationis fecifle , factoj
. ISenatus confulto ; vt deinceps rationem.quzrerent,
qua illum occiderent, vt anctores exponuntij,quos
.]modó nominaui; Cyrilli verba funt.óv 48 eirev tva-]
We2ug ley ovi ezr exesvite ia epste cGeA eu(ay (5 amoimTd] TM
?æc'v&ü., d AA d atv GaA su(2100 , eyTi T& C msp T0 af eXa o
Ieud óxd woirü r iv Ppeem,. US25 . 1 ubden
) $4. Tefus ergo iav n0 1 palam ambalabat apud ludaos.)
Gtzcé moppseia liberé , & aperté , ita vtab omnibu:
confpiceretar. Vnde nafcitur quaftio,cur fe (ubda-
xeritaut quid timuerit; qui mortuos fufcitabar,qui-

x VIERUUHPTETANIRIANTSU r m dur
TTTE IOAN. MALDONATI COMMENT. — o
I eontius. (äpli fi ad Pmähctiam refegawr ,verum .Arque non [entex ro emls , e2 las oportet me adducere , c|
left. Nim nec volens prophctabannec fe prophetare |fiet vnam afule, Q vnur pafher, vt Chryfoft. Auguft. &
rimneelligebar. Alind dicere volebart , a!tod /Ggmfmbat, in-| |Euthym. interprctantur. Vab s |
Iquit Am brofius ferm. r5. in pfal, $. Si antem ad hu- fj« tb il "E d;ecagmmemm. » Vt interficerent eum; )
manum referatur fenfüm , vcrumnon cft, Nam etfj— Decreuerunt; itaque folam deinde quxrebantocca-
leggabat, volens tamen, ac fciens dicebar, quz dice- fionem ComPEChCndcndi cum;accufandi , condem-
bar; fiue quod ita re vera fentivetexpedire , vt Chri- nandíque:nam decrctum iam , atque fixum erat; vt
ítas morcretur,ne totam Iudxorum genusà Rpma-—; quo iure,quàque iniuria occiderctur. Duabus crgo
uisabolerctur ; fiuc; quod magis credo,quód finge-| — de caufis hoc mihi Euangcliíta dicere videtur. Pri-
rct ita (entire, vt eo prztextu. Chriftum de medio| màm vt doceat Chriftum poftca, cüm in iudicium
. .. KHollerecobítantem fuz,& omnium facerdotum , acj lvocatus eít, atque fententiis omnibus códemnatus,
ts d non fuiffe vlla vcracaufa damnatum ; iam enim ante

: : : 2 jOuid sl
tur. Quodautem nofter interpres reddit, cegitauerisr, E en
Grzcé eft (Cov2.«veay6, quod multi noui interpreteslocoverbáy
fognfuæf :
UTR |

d. .* $, Curfé Chü
que paullo ante , vt doccret nihil Iadzos periculig; fabda!

Aereare pofle,dicebat, Nenze dpodecim [utit bera dierwvex,xeis. —

(cd etiam quia anni illta, quo.de Chrifto interimédolg '9.Origenes, Cyrillus , Theophyla&t. Leontius, Au-j

guftinus , Beda, & Rupcetrtus idco fcciffe putant, vt
nobis exemplum praberet in. fimilibus nos caufis
fubtrahendi periculis; Non quia potentia eiws defecerat,
nquit Auguftin.m q44 vtique fi vellet, g* palam Indain E
conuer[aretur,eo* nibil ei facerent: fed. im lominie nfirmitate
: Læ.'iumdi exemplum di[cipulis monffrabat,ln quo apparet nen|
'cfï- eccatum, fi fideles erus , qui [wzt membra euus oculus per-
Jfequentiam [c Iü&l/tmkrrem, C furerem fceleratorum laten-| -
k:do potiits deuirarent. , quàms feofferendo magimmndcrmt.ä
Thcodorus veró Heraclcotes,idémque Cyrillus non
,timore difceffifle , fed nefuo confpc&u irritaread-

riendi expectarct tempus ; Zanquam Den , inquit Cy-
rillus , quid de fe Indai [latwiffent nemime muntiante cogno-
wuitytanquam bomo fefe fobduxit, — a. D
( Sedabgtin reqtonem sxta defértum,n eiuitatem ,qua di-
citur Epbrem.) Grzci libri habent égga[u,qued nefcias.-
an fit Ephraim, an Ephrem. Vnde lectionis nata va-
rictas, vtalij Latini codices habeant Ephrem , alij
Ephraim. Optima le&tio quz ftmillima Grace cft
itaque Ephraim legendum cffe puto,ctfi Nonnus

at vt t R n H

jedbisnctin:

ii n

—

Ephtcm

uerfarios fuos viderctur, & vt conftitutum fibimo4.—

Trach$e-

-

J

Pa X

Mu

yntis.

m
f

';
L
1

m
y
TT
i
Irocti
fIt?l(
Ímil
ii
holbon
ümntset
&ütm ,
DIoom
NY
&
opor
adSc
titate
E
|

( 1f f

Wm? |
ïxäïfm i
üm?

puESSSNUN UE hus AUAU N ETQ T DER [ : -"-
* | s us k hs Htb g g aisb i : À ia :: - . RéNuSNE : ; | R ZL |
M gesperfem IN IOABM CAR 3b p o .
LUE Ls m : us tisl A d | od non venerit , vt lem.que
A VRRSTS nz ciuitas vbi fita fucrit non fansþA aut reprenenaunt , quod non venerit , vt pieriqu*j
" 'i"ïï*lïï-ï ; ïEP hrcm epi Q' tat effe E hratam ,que eadem| - putanr;in quibus etiam,vt videtur, .Cyu*rlntus,säc I;?O-
E. vv I-"lelälïxïcïcm aPPälabaturvrbs Chrifi| |ius grauts auctores funt, fed dubitant,inter TOBMS
"m - ao d it, quód & Bethlehem non longé] - |que;num venturus fit. Sine cur non venerit, fiuc an
MO | H EOR fimile eft, càm| - |venturus fit rogent, ambiguum eft,quo id animo fa-| -
o berat àdeferto. Sed minimé vero 1 , - [ven y | | Sdsm rE dH
; : e;& l llet, in eam fe recepiffe ciuitatem;| |ciant bonóne; an malo ? & quod eodem redit , M.
* WU * , atcre vc : s dpin À UM : ; m xb : i . : ss :
" | Chriftus : "ECC OL ORE querendus.Süt| ^ nam illi fuerint, qui hoc interrogabant ; amicine, o ihi-
lum " vbi ddotedeiseu ife vrb ueaffini vocabu-] aninimici ? Quattüor de carcapud antiquos Opi- o quere-
IN fskexiliment éura unile ïr em,ä: ? Machab.j.46| nionesinuenio. Primam apud Theodorum Mop-P»nr
;i : a lo dic&ta eft Epäron/.z.Parac i:ï;(ïäæü;ï.q iilocsbel a. qvui hoc interrogabant, homines fuiffe , quirfu& nöäe.?-
r ! : oremque : : : | ; i $ -"üpie-niet à
L TTRM & 2. fz'z'ï.?u 1 roferunt. Obftare tamen vi-] |càm famám miraculorum eius audl.m.lfqnt ; Cüpie- 15 r a.
ii , . |braicis Hxxct onymum p ibu füeritIudas & non vi-| banteum videre,atqueaudire, itaque interrogabant
N (( (detur,quod Ep .hr:ïm älä m, qui Iudzos fugere vo-] B alij alios,quid caufz cffet, cur non veniffet; aut num|
Vwdpsda cr Ro OMMSC. ftiiffe. Legimus| ^ fcirent;an véturus effet. Quod bono vtig;animodi-| .
COUR lebat,intra Iudeze cerminos conitiuiic. Leg * ; TTE -efert.a bat| —
j us Ephrai uod multi putant nomen effe| — cebar.Alias duas Cyrillus Alexand.refert;ac proba5| l
A u ':f::' : ; .alm ^ ! : : a m s : | UO P f, À
| p(al.77; T ,('1 Euthvmius hocloco vrbem| — alteram,fuitfe cos,qui 1atm m,IChmP:um, Qïc»flidClafa : !
fs non tribus,fed ciuitatis.Euthy namen tribus reti-| .. difputaréque cum iis , qui non credebant dicehites,|-
t dicerspique Gb a in r pcafértid relex hocopnofcere poRRNERR ER R RO
n ! at Cs ämqtäc R ïchFaria Occulta veítra confilia cognofcat indice neminej-
AO ] nadmodum r . : xf lg g o EE ek
hrR fädubxa,& n stem erat Pafiha Indewrum.) Vltimum| . ideóque non vencritad diem fe&um' ; qma.fi:-xc vos
n CRRA ss s Chriftus cum difcipulisfuis| inüdias fibi parauiffe.. Altera cft fuile potiüs cos;|
TM intelligir þafcþa, qugd hrittu ontinuationefe-| |quinon credcbant, qui hec interrogabant , cum iis,
g : ]poft paucos.-d.zcs ccl.cb.rawt vt exrc ARU qui in eum credebant, difputantes. Hinc intelligetis
u .',:-v,.»:,'ïï..:-::ï; ! quentis capitis COulgl[tle..*i).(lIlyae ges bEoboces tort - illum violatorem effe legis; qucmadmodum nos illi :
Ut atj : circum f?gwnelï?()(()lxmï? : (C' cnü for,cc olluti rc Quarta plurium eft au&torum, Auguftin.. Chry.j.- i
ofb * Chafmfhfmrent /Z'lp?f : ld c thlï;s accidebpat (acri.. | [oftomi, The-o hyla&i i BCdæ; RUPC[[i ,,Euthyn]i :
, 4 : quenter : , F s Boaniho
TT i : aliqua effent, quod re(qäm indi celebrarent. Ne| — & probabilior,hos fuitfe eos, qui cum comprehen-|
EM j ficiis purgarent, vt Pai) c(aï] ï?m M st E F'Hirc volebáut; ie Pl n & acid d Newr
um | iadpc od munduSg aSCDicit autem non omnes| | fiuc corum miniftros.Oui cüm decreuitfent eum in
! S t . . e 2 a i . p j *
;::.;a.?:.-:::mi ! rat,vt con&at.eg Ü 1( iequia nóomnes mundatione| diefefto,ad quem venturum putabant, comprchen-
muy o - (ed multos ven(;ife; iue quia EC ideöquc " jerc ; quetebáhrus» qubd nen'venilee . du us
i n | | indigebanc,fcxe.n;cs.feglnlïïjü? hoæ, veiire -',[iucquia - |bant,an venturus effet.. Quod minantes dicere vi-
o : |nolebant ante .dxcm lp ïm äc C oluit.multitudinem| . jdentur, vt & Cyrillus indicat ; quafi dicit,fi veniffet)|
TT omnesetiam erant multi , & vo Pa VMU DENMORM ULL UE AQE LourS od
,,,,.;,4,;;79;'474; E corum , qui conueneran.t,cxPlrl.?zxe-m NVE Dasss Hac probabilius , qiiia fermo ipfe Ípeciem|.
L peo oD t PO[I'I od thognt Cyrillus| |prefefertcomminationis. Et quia ftatim fequitur,
i ;*ï'j Riinds MR MR aE quia:.v rzcepto venire| — Dederant auterm Pontifices , 9* Pharifei mandatum ,vt f
T bl LUL/ ; i : . | SODUDAGUAT : : )
T [ | & Leontus, non omnesvcï) ?glïï ïclebr[;ten't ficui] — qwss eognouerit, vli fit iadicet , vt apprebendant eum. Vbi
EM L — CU um NEBUBERI: Qinte p 5 poquampontom Manib. - - aanem
"Mipil o A 1 : : - : - ' ; ' : : 1. . j
i d : ad Scenopegiam ; äoc; era!ï; diximusc.7.1. - |Ita fenfus eft confequens.. Proptereaenim illi mi-pro $9
,1 C uitate cclebrarc.Sei nIC ca ö—-m[la u&lmlnmr ad inui-| - "Inantet dicebant, Quid cocgita!i«f 9dt64 non venu ad dicim ïzznïo— DE
al $6. Quarebant ergo cfd'm; P u:ld non venit ad diem| .. feflum * quia Pontifices, & Pharifei mandatum des x d
. cem rm templo ff Mi d ,,ïgd 0-;3, venturum non effe ad:.— |dérant, vt fi quis (Ciret, vbi cflct, indicaret, vt com-|
ao o efhem?)GræCC 0TA d At £2«21f . rl : . À^
—— AT - : | rchenderent..
MR "ïl;em fesfum ? quemadmodum Chryfo&om.us ,t & IP
; La : Theophyla&us exponunt. ltaque non mirantur| j 3
.'.«f»*-:'-'m:)"'ä | : : : "r s ^
WP , ls t n & E
virbus DOS a 21 | m : !
"u W*W ii 5—.
'ilf';'- IT ,JWMT : $ ^ '
11 M'I *IW/* [
" n |
$i W f
1 ä;'..'flf*wgæ ; * | - , ! ;
JW':"; ,;,"M»Wllä 1' j 7// ,
v .xe'v'ï d ?'/f: $ OM
. :"C L«ï,xu? "0! l | : í ';,;": ; -i
E H ;f;ï"ziï 36 ; * ! ; j,; à 3
.ï s':«iimüf | o us | -1.
U. , EE :
p
(,';WMWowi s
;
" :
g | [
In ; 0.4";[ i
"MJUQJV:J" ) 1 4 E
2;0823 u f | n i
FWXJ : CAPVTO |
.g; 6;;;; | ) p o | il : : : :
Vi w x - m
"- :
/

6.
Mat. 14.2.j

Mat. 26.2.].

/

L IG n KO sb aPONPITS albe o r Ob o OE ec ORs s C C ab
EU IQ WOICEHUOUX E X ERE GT O RO R
Es O RE f.*ömææwþ&ïäkïääï AO äeää-äzä
JeUcYT) Bo Y A DCBD ROOR RORU t o Maetg) « BU Yb MO
3 Un 7 9 CURO käääääääääägf& d M ER AUEA ETU
DO p qe r a uf edprur «ipn RO CXS pe NU VAES acpe VES ESEFNIDES:
Ü A PUVLE - XEb

Esvs ergoantefex dies Pafchz venit Bethaniam, vbi La-

h efü , & exterfit pedes eius capillis füis: & domus impleta

ui erat eum traditurus : s. Ouare hoc vnguentü non vaniit

trecentis denarijs , & datum eft egenis? 6. Dixitautem hoc, non quia de egenis

gnouit ergo turba multa ex ludzis quia illic eft: & venerunt , non propter Ie-

| Mat. 11.4.7
Mar.rr.a.7.
Luc.1o. f.5j
Zach.93.b.9

Mat. to. d.
39. & 16.d.
. M.
Mar.8.d.5;
Luc.9.c624

& 17. g. 5j.

| [rotus pofteumabijt. 2o. Erant autem quidam Gentiles ex his, qui afcenderant
vtadorarentin diefefto. 2:. Hi ergo accefferunt ad Philippàm; qui erat à Bet-|-

O

*

iàdeco:& hzc fecerüntei. 17. Teftimonium ergd perhib*ebat turba , qua erat

|primum :fed quando elorificatus eft Iefus;tunc recordati fünt quia hixc eratfcrip-

Pharifzi ergo dixeruntad femeti PfosiVæjd&tis quia nihil proficimus? ecce mundus

faida Galilez , & rogabant eum , dicentes: Domine , volumus Iefum videre. 22.

vbifum ego , illic & minifter meus erit. Si quis mihi miniflrauerit , honorificabit

fica me ex hac hora. Sed propterea veni in horam hanc. 28. Pater, clarifica no-|

zarus fuerat mortuus , quem fufcitauit Iefus. 2. Fecerunt|
&84/5 autem ci coenam ibi : & Martha miniftlrabat , Lazarus verol
J vnus erat ex difcumbentibus cum eo. 3. Maria ergo acce-|
) pitlibram vnguenti nardi piftici, pretiofi, & vnxit pedes|

Qsa -ft exodore vnguenti. 4. Dixit erco vnus ex diícipulis

Pcrtirïebat ad eum , fed quia fur erat , & locæulo;? habens, ca, qug mittebantur,|
portabat. 7. Dixit ergo Iefus : Sinite dlarp vtin dien fepulturz mez feruet illud.|.
|8. Pauperesenim femper habetis vobifcum: me autem non Íemper habetis. 9.|
ICosgnot |
Íum tantum , fed vt Lazarum viderent, quem fufcitauit à mortuis. 1o. Cogitaue-|
irunt autem principes fäccrdowm vt & Lazarü interficerent: i. quia multi prop-|
jterillum abibantex ludzis , & credebantin Iefum. 12.. In craftinum autem turba
multa , qua& venerat ad diem feftum, cum audiffent quia venit Iefus Ierofolymam:|
3. acceperunt ramos palmarum , & procefferunt obuiam ei, & clamabant: Ho-|.
íanna , benedi&us , qui venit in nomine Domini , Rex Ifrael. 14. Et inuenit Iefus| —
afellum , & fedit fuper eum , ficut Ícriptum eft : s. Noli timere filiaSion : ecce rexl-
tuus venit f&densäzyær pullum afinz. 16. Hzc non cognouerunt. di[i:iPuli eius|

| : * | Ls ; d :
cum eo quando Lazarum vocauit de monumento , & fufcitauit eum À mortuis.18.
Propterea & obuiam venitei turba : quia audierunt eum feciffe hoc fignum. 19.|

Venit Philippus , & dicit Andrez : Andreas rurfum ;. & Phihppus dixerunt Iefu.|
3- Iefusautem refponditeis,, dicens: Venithora, vt clarificetur Filius hominis.
24. Ámen,amen dico vobis ,nifi ganm frumenti cadens in terram ,mortuum| -
fucrit; 25. ipfum folum manct, fi autem mortuum fuerit , multum fru&um a£|
tert. Qui amatanimam fuam*wrdet eam : & qui odit animam fuam in hoc mun-|
lo ,in vitam zternam cuítodit cam. 26. Si quis mihi miniftlrat , me fequatur : &|

eum Pater meus. 27. Nuncanima meaturbata eft, Et quid dicam ? Pater , falut-

[men tuum. Venitergo vox de czlo: Et clarificaui , & iterum clarificabo. 29.

g : : ba ergo

icurïofnas

;æ&g ' /.— lbaergo , quz ftabat, & audierat , dicebat tonitruum effe factum. Alij dicebant:
i | Angelus ei locutui eft. 3o. RefponditIefus , & dixit: Non propter me hzc vox
fgï;&z | -|venit, fed proptervos. 31 Nunciudiciumeft mundi : nunc princeps huius müdi :
eijcieturforas. 32. Etego fi exaltatus fuero àterra, omnia traham ad meipfum. |
r'J gsdu s P * i w ; | | P Palio9.b.| -
*i 3. ( hocautem dicebat, fignificans qua morte effet moriturus. ) 34. Refpon-2 z
f |ditei turba: Nosaudiuimus ex lege , quia Chriftus manet in zternum: & quomo-[à.«o.«.
| : j : ( O RNER ( o P D Qp Em A p . [Ezec. 37-£-
"d | ido tu dicis , Oportet exal;g;g j Filium hominis? Quis eft ifte Filius hominis? 3s. Di-js-
7 — | ? fitergoeisIefus: Adhuc modicum,lumen in vobis eft. Ambulate dum lucem ha-| -
."U"^ [ l|betis,vtnonvostenebre comprehendant: & qui ambulat in tenebris , nefcit quo|
Eu5 Y vadat. 3c. Dum lucem habetis , credite in lucem,vt filij lucisfitis. Hzec locutus eft
UR O 7 ] (( Hefus:&aabijt, &abíconditfeab eis. 37. Cum autem tanta figna feciffet coram eis, -
"mb — non credebant in eum :38. vt fermo Ifaiz prophetz impleretur , quem dixit: Bos ul
Qs — —| mine , quis credidit auditui noftro ? & brachium Domini cui reuclatum eít ? 39. dv
tt iaj : Propterea non poterant credere, quia iterum dixit Ifaias: 40. Excecauit oculos;, 4 ..
" , : du d I : - : : 1 .6.C. 195
um -| eorum , & indurauit cor eorum : vt non videant oculis , & non intelligant toide ss
3 d | — |& conuertantur, & fanem cos. 41. Hzc dixitIfaias , quando vidit gloriam eius,& . ,. ,]-
D : locutuseft de co. 42. Verumtamen & ex principibus multi credideruntin eum :52
; , -' 4 v . E 47 A N t as i : . lAG.3a8. £.1
hn (ed propter Pharifos non confitebantur , vtéfynagoga non . eijcerentur. 45. di-. "
E. . x ^ i . . N s : ^ . :
1 200 | lexerunt enim glormm hominum magis, quam glomam Dei. 44. Iefus autem
L proyt L ^ | ClamHUit , dixit.:' Qll Credit in me , 11031 Qdelt in me , fedm cum, qumlflt me.
n . [ 44 Etqui videt me , videt eum , qui mifit me. 46. Ego lux in mundum veni: vt
sb — | — Jomnisqui creditin mejin tenebris no maneat. 47. Etfi quis audierit verba mea,&
ï CR u non cuftodierit : ego non iudico eumjnon enim veni vt iudicem mundum, fed vt
dU [ faluificem mundum. 48. Quifpernit me, & non accipit verba mea: habet qui|
änv-btlï ' F : d : : ; : : , s 3 "d b* : : $ ' : : : ) : i
TTSMIN : iudicet eum. fermo , quem locutus fum , ille iudicabit eum in nouiffimo die. 49.|
II — » : x . e : : A : : : * E. E
| ï»-iï*s»! , Quia cgo ex meipío non fum locutus , fed qui mifit me Pater , ipíe mihi mandati Mar. i.b
XRDA Ia — : , d E ? | H WT M T u
: dedit quid dicam , & quid loquar. $o. Et Ício quia mandatum eius vita zterna
J s : um ag . u : |
)u —— jeft. Qux ergo egoloquor , ficut dixit mihi Pater , ficloquor. |
W l» W. *.'" k i 5 ' : ,
hreentis | d
, quea : us | hE | :
'.'"Oi-'ï'zi:;"'« » detos i IN. CAPVT XIL
Amoru^ , | | : |
Jgnup. 5 .. SE2GPB029577 EST 5 ergeante fexdus Pafcbe.)| A |ciri volebant an verum effet, quod fama narrabat,
ecCelnnds | —— CA fa. Particula erge, videturad ver.| |Lazarumà mortuis fufcitatum fuiffe; Volcbant vi-
VE J ZA 55. fuperioris capitisreferéda,| — |dere,loquentem audire , & fortaffis interrogare , an :
p : ( d vbidixerat Euangelifta proxi-| |veréfuiffet mortuus, & quidin altera vidiflet vitajl
j en us QISRo num fuife Paícha [udcorum;| |vt Theodorus Mop(ucft. & Cyrillus, Thcophyla&.| m
Gu ([ « ;ümcergoproximum effetPaf-| |Lcontius interpretantur. Quis enim viderc nollet, |
"x'viu-"'y 5 | 55 sR* cchay Letüs fcx ante diebusiter| |& interrogare eum; qucgnä mortuis fufcitatü fuiffe
eru [erofolymam intendens, vt vltimum.cum difcipulis| |audijlet? Cur ergo nóantequam Chriftus ibi cflet,
Z |Pafzha celebraret, & moreretur, venit Bethaniam.| |vencrant, ac viderant , càm Lazatus in Bethania ha-|.
BP Totam hiftoriam , locàmque hunc totum víque ad! |bitaret? Credibile eft , quamuis Euangclifta non di-|
. gt verfum 9.apud Matth.c.26.6. explanauimus. -|B lcat;Lazarum, poftquam fufcitatus fuit, à Chrifti la-
VTE 9. Cognowit ergo turba multa ex Indes.) Iudeos vecat| — tere non difceffiffe ; iraque antequam có Chriftus
Ww^ [5 Ierofolymitanos ciues,vt fuperiorc Cap.ver.19. & 45. veniret,Lazarus ibi non crat,quia Chriftum,ficut &
g hoc Eos veniffe dicit Bethaniam , vbi Chriftum effeau-| foror eius Maria,fequebatur. Cüm crgo audiffent
". dicebant,non folàm vt Chriftum,fed vrLazarü etiam| — |Chriftum ibi effe, intellexerunt & Lazarüra ibi effe|
ii ; viderent recensà mortuis refufcitatum. Subtiliseft| loportere; itaque eius videndicauía venerunt. Aut|
Cporlhüv-f, ! Curiofitss |humani ingenij curiofitas, per omnia& mala, &| Jicutnon propterfolum Chriftum, itanon propter|
vll L Eg:ï,*;*:;j'; bona fcíe operainfinuat. Vbi Chriftus eft,non tam| — |folum Lazarum venerunt; itaque non venerant an-|.
l"eïïeff l ngaïf fein-|propter Chriftum,quàm propter Lazarum vcniunt.i tequiafimulambosviderenonpoterant — — [
hrini x.O'.ï L;?:ä; * Curzaþ'tæs,inquit Auguft.ess adduxit, nen caritas . Egpec . 10. Chgitenerunt autem prinopes ]d;erdotum, vteg'L4- —
0, ZQTU,P ; ; GD ! ! ii ! ^ ! ,xg'n"?., iim., -
d . : : :

d'ibenn.

[ 41 c
* b

Infana , &
cazca inui-

la.

Trad.$o.

iMundi no-.
mine quid

hoc loce
intelliga-
tur.

Xarum interficerent.) Euchymius , Chriftum occidere
- |volebát fumpto pratextu ; quod folueret fabbatum;|.
j - / e H
|& fefaceret zqualem Deo , quódque multi in eum

'nidia. Inuidebant enim non auctori modó bencfi-

: |lebant. Mordebat etiam eos, quod inftante fefto plu-

iveríu fequenti.Magna quidem hocerat infaniz ; fed

fercbatis necem nunquid anferebatis: Cbrifto poteftatem ? 5i

"|ratione, fiue perfequendo eum,fiuc cius facta , di&á-
que improbando , fiue populum dehortando, fiue|.

|Iquifquis eum confeffus fuerit , dihil proficimus.

916

IOAN. MALDONATI COMMENT.

927 :

crederent.Lazarum autem quare? Àn quiareuixcrae
quodergo crimen eft reuixifTe?Itaque tota res eft in-

cij,fed ijs ctiam;qui acceperant beneficium : ideo &
cecum foras eieceranr, & Lazarum interficere vo-

rimaturba illud relinqueret , & ad cum accurreret.

- [Quanquam ego non tam fcfti rationem cos habuif-|

fe arbitror, quàm memoriam tanti miraculi intet-
fe&o Lazaro abolere voluiffe ; 4uód viderent ma-
gnos propter eum ad Chriftur: ficri concur(us,mul-
tófque cade cauía in illum credere ; vt explicatur

ceca femper & infana inuidia eft. O ffw/ta cogitatio , c7

cecá [euitia, inquit Auguft. Dominws Chriftws qui fufci-|-

táre poruit mortuam,nom po[sit occifam-? Quando LaXaro im-

Aliud vobis videtur mortums , aliad. occi[us , ecce. Dominwms
-yimmque fecit , em LA'(dmm'mar!zmm " feipfam fufci-
tauit occifum. Eodem modo Grzcé fcribunt Cyrillus,
& Theodorus Mopfüeft. Quz fequuntur vfque ad
ver.17.apud Matth.c.21.7. ex[licata funt..
17. 18. Teslimomum ergo per ibebut tprba,que erat cum

occurfum effudiffet.Eius rei caufam reddit Euange-

cüm Lazatum fuícitaret; affirmarent id fe vidiffe, to-

tas, vt fauftis illum acclamationibus exciperet.-
19. Pharifai autem. dixcrunt. ad. femetipfos.) Gracce,

us ecce mundus totus pf eum abit,, Pcrinde cftac fi di-
cant,videtz, & experimini neceflàrium omnino clfe,
vtfaciamus,quod auctore Caipha decretum à nobis
cft,vthominem iftum de mediotollamus? Alia enim

comminando fore, vtextra Synagogam ciiciatur,

Vnum illud remedium fupercft, vt eum occidamus.
Accufantergo fegnitiem fuam , quódiam nuper nó
illum fimul, & Lazarum occidcerint ; vt Cyrillus ait;
aut certé, quód diligentiores non fint, vt quàm pri-
müm occidatur, vt T heodorus Mopfucft. & Euthy-
mius indicant. Miror Chryfoftomum , & Thco-
phyla&um in ea effe fententia; quam & Euthymius
probabilem ducit, vt putenteos, qui hocdicebant
cx iis fuiffe, qui in Chriftum crediderant ; aut certé,
qui beneuoli ergaeum erant ; qui pcrfecatoribus
illius dicant,videtis vos hunc hominem perfequen-

|

1
*Sgp.c.'s 25

*

do nihil proficere? Senfus perfpicuus cft, cüm ipfe
Euangclifta Pharifzos,qui hoc dixerunt;fuiffe dicat.
Neque mundum vocant eo fenfa , quo Chryíofto-
mus,& Thgophyla&us putant , quia pecca tores

mwndo boc eflis ,ego von (um de bocmundo.Nam qui Chri-

ftum fequebantur, eo ipfo peccatoresnon erant: &

eo, quando La(arum vocawit de monumento, ) Potcrat mi-|-
.|rum videri , quód cüm toties Chriftus Ierofolymam
iniiffet, nemo illi proceffiflet obuiam , nunc verb|.
|fubito , nouóque confilio totus fe populus in cius

lifta, quód ciucs illi Ierofolymitani , qüi adfucrant;|
tamque ciüitatem impleueranr fama miraculi. Ita-|.
- [que càm nuntiatum in vrbem effet aduentare Chri-| -
ftum,qui Lazarum fufcitaucrat; tota p£oceffit ciui-| - :

|non fuiffe quidem Iudzos, fed de Iudaifmo fufcipi-

ayc éauGuc, inter fe alij aliis ; Vrdetis, quia nibil frofici-| .

erant ; quemadmodum cim Chriftus dicit, 7esde|-

Y

'|Ccredituros. Et : ;iö;flgcmtïs'Vulgomagnamg' innuümera-
üdinem per exaggcrationem mun-|.

- |Lcontius, Theophyla&us, & Euthymius. Alij fim-

nemine excepto Chriftum fequi videbantur , not
(olüm magna, vt priüs turba. Nam & viri, & mulic-

Jabire, nefcientes, quid dicerent, prophetatle; totum
enim mundum,id eft & Iudaos , & Gentiles in eum

bilémque multi
dum appellare. | : |
20. Erant autcm quidam Gentiles ex bis,qui a[cenderat,
vt aderarent in die fefle;) Sunt qui exiftiment hos fu-
iffe Iudzos, fed idco ab Euangelifta Gezriles appella-
to$ , quia inter Gentiles habitabant.Duabus addu&ti

res, & Iudzi , & Gentiles , vt ftatim dicitur , eum fe.]
[quebantur, & infantes Regem appellabant, vt re&te| -
|Rupertus adnotauit. Simile cft ; quod Cyrillusait|
Pharifzos càm dixezunttotum mundum po£t cum|

rationibus;altera cft,quód Iudei permiffuri non fae-]

lui putarett,fiquis Gentilis adeffet. Ita Paulum dif-
[Ephefium in templum introduxiffe , Gentilem ho-
minem. A. 21. 38. Uiri Ifraelita adimnate : bic efl bemo;
qui aduer(us populum ,Q77 legem 77 locurm bunc,omnes vli-

quód Romani etfi permittebant Iudzos fuüis viüere
lcgibus, tamen non paterentur Gentilem quemqui
|reli&o idolorum cultu Iudeum fieri. F]us habet pó-

nimé boni fint. Evangelifta dicit fuiffe Gesiiles , cur

opponere videatur, dicatque ad Philippü acceffiffe ,
yt per cum fibi liceretad Chriftum adire, quod Iu.|

endo cogitaffe; propéquc fuiffe, vt profelyti ficrent,
lideo adadorandum in templo veniffe; vt Chryíoft.

pliciter dicüt fuifle Gentiles, quod cgo magis credo,
qui fiue templi Ierofolymitani celebritate , famáque
fanctitatis eius, vt etiar Leontius; & Theophyla&.
indicant; fiue fama miraculorum commoti,que per
Chriftám apud ludeos fieriaudiebant, vt Thcodo-
rus Mopfucft, & Cyrillus putant; veniebantIerofo-
lymam religionis cauía: fiue, vt idem Cyrillus, &J
Lceontiusaiunt, quódPlatonis fequerentur opinio-
nem vnum tantüm effe Deum , quod idem , cüm à
Iudzis audirent credi,cumqQue Deum vnum in lero-
Ifolymitano adorari templo, & ipfi cb veniebant, vt
libieum adorarent. Neque rationcs illz corum, qui
Iudzos fuiffe putant; quidquam efficiunt, Nam etfi

leseos; qui alieni prorfus à religionibus fuis erant;

tiles honoris caufa, & vt Dcum fuum adorarent, à
remotiffimis terris venirent, & templum admira-
bundi , venerabundiqQue ingrederenuur. Ille vtique
Eunuchus Candacis Reginq ZEthiopum;qui Ierofo-

qui hoc dicebant , peccatorcs erant , atque malieni;|

rint, vt quifquam Gentilisin templum ingrcderc-i
turs cüm & fe & templum & omnia facrificia pol-

que docensin fuper &* Gentiles indusit ip templum. Altcra;|

deris vnum verbum Euangeliftz ; quàm ifte omnes

ration es,præfexti m cüm cius fententiz auctores mi—)falluïnus.
' nloann| —— "

Iudzi non patiebantur in templum ingredi Genti-

& corum ingreffu exiftimabant templum contami4 -
nari; tamen credibile eft non folüm paífos equoj.-
» .. ; ] / . 4^ ;
|animo ; fed vehementer ctiam latatos fuiffe,st Gen-

Scd mundum vocant per hyperbolem, quia omnes|.

3

ce.rgcrc fere volucrunt, quód putarent Trophimum| -

nos dicamus fuiffe Iudeosprefertim cüm eosTudais veo: &uc
fe Genüles|.
qui afcen V
EO AC CA UA A ; um . Merant «tl
dzi minimé feciffent , cüm omnibusadcum Iudais|,,u
nimirum ad Iudzum accedere liceret, Alij putant u
" |1ententia. q-

lymam adoraturus venerat, Gentilis crat; A& 8. 27.nomaoi

Romanos veró neminem id ztatis prohibuilfc Ie-udeü fedl
e ^ L - 5 ; e M r lqllcquam.
gimus, fivellet, fieriIudzum ; praíertim fifimul,ó poni-

idolorum cultum retiperet , quod credibile eft fc- bebanc.

p UE

eilfe

54

zi ^

"m .*": AUL

o
di

ii
dii
fi.
rdi
quill
m
prohi
dR d
TNSONVIC
m 8.| p l
fei. (W"
u (
m

N

Cuchnti:
lesd Con

Qd d
Philippuny, ..
5accc023riut; poti

itqu
j Yt
Wal

ücy

644 Gol
Phil
quei
quiai
Qiso
u
MC
n
P'hil
flin

mun
Iig
Drett
pac
lt ,;;Pcrant
(lxre
Qtry
C
JRüttt
li
ttij
Qu
»
[(fm:
Chr

(Tes
RUp(
—

h.

EPT — d» IN IOAN, CAPUT EX o [
MAT cille eos, qui Gentiles cüm effent, ád témplum ve-| A Idorus Heracleotes,& Mopfüeft.ad rem maximé per- 1
lr hiebant Ierofolymitanum , vt illic nóuum quen-| [tinere docét.Prohibueratante di(fcipulis-,--n-e in viam
RUCOTE dam,vt putabant;Deum adorarent, Eaenim confu-| [gentiüm abirent; Euangelium nó nifi poft morté, ac j
