: ninem 18 Nam B-q. -credat aute TAR magis p uH ergo iquendi v BLOUN !
D.f " Itanet non. cíle; an-cre ia credit, n rogat , qui tudine quu i. Hic pie
1 : | | niffà (int,an it, non elfe; ua aliac | Simonem Á ófuetuc 4 loqul'
1] non credti eadéen inetadve tépus eft;t: Solemus ita vi 'ter ergo crit fan
odl - . qeile. f inéienorare, uodatti ti po- ERN 'e puto. 5o dedi; vter erg iffe indi-]
^ Ut . jno, nem dere Íe cre tzeteritum prop in- ] itamille bon n tu fan&ior | plüis dili-
| ere terituim ihanc 'Mto vitam,ill 'umtu fa lus
ET bere cre ium nÓ eft przter lam contra na et| — |IChri corum ; ov cump
Y " b d,c d dubmmfnïg &aius et&anzl ubd fi vera effet, &ior?id eft Vtruirï(:hfi ftas.Quis Fääü coniecturam
" Woorcfen AE : Criu 4.9. eit ; : uam issSSic rocau gexa m ex elr T. vtrum
i pro Pf'; : C(Tg CX YC entum icbanteq QBISPSIC r o ludlcas d'lpï]az ?
v? I * r » / » 1 *e u* E
d- r rum ionem argument: illi peccatr d nef| — |cabis t , quem tu iuc fuum (a ÉKenc-
W 2 7- retationer ilieri illi p ais um it,id eft, dominum Icitiz caula ; :
la [intezóáum. |terp diccre m : i(le pecc MA effuri| a. lüs ante : üm amic det Simon ,
des inte Tc effet fa fui i conc | jfaciens plà fle ; cü ndet É
UM ceíie irecremifta f hzrretici cor bj |facien isamicum fuiffe , cüm: ! Refpo N i
J EE ne i(tà venire libet hx íIà fibi ; amicu emifetit? id eft, credo
UMS | ftü veniretri mli b remi illi maeis ique remiferit? Rel id eft, |
lm | | d Chri illi qua Ó vtob r |. purmugs d p ord dimifit,id b
L & aá fecto, an itat illam nó Cccato r debitum ia cui Plus iplusab e :
R cpes dubita emiffionem pc lio| D jrato fu;puto qui iligebat ; cui p illi
fRT | cic iusenim fcd vtrem thym. 2410 (cn u.p :em di 1g« im eft olus i
; ZT E ln * ; : tOlCm '11 E p
: / fint. Q-— jlasaceret ; Íc iffe? Eu (t code foenera idum enit iteri-ctan-
IH agratiasag iftum ven imiffum cfít, . lüsante foe s dendu : alteri.ta !
| | peccata gr d Chriftum ve lus dimi li ille plis a debiti. Credendu Dat; |
| , : ; : | : s - lentie , dem
mb | P eret , ad & cul p no , plus ilfum eft debici.. fe diligi fe : Eu
| | : uazr . etari , Domin . cmilit 15 1e d1pr i ifitan :
| : ruim q : Intcrpr bebat tio- rer à auo maeg AE dlthnt m emit-
Wrgf | ; Vldctur w lus dc DO Ondona . 1-lifi(TC)a q i minus L. Chm&üS,"
F 3 . |modo vid id eít qui pl dcbiti cond falor| di: dimiffurum. e colligit Chrif Fallor
4« jüs diligit, 1 maioris ab eo : 1 nifi fa non di joncrecté c Es lrim. F: |
j : lüs dilig maiori tionem nt (5 cum ration am dilexit mul t Nun
JM * : P d'l. bat)vt * r rcta .lla 230 C' ; 'ir t. I.ïac la'n t n ;' 11 1tb Nal t
H : m dilige minterp homi , debuiffe lta , quon nteilexit, N [
* / | vastoat a. - t. Quamin hom. ftio x ! peccata multa , q: Auguft. inteii bebat,in : F
Hf ! ^ n btinere a.v lib, $O. e qua quaitio thr et pecc à odum i onlt.Debebat, :
; nem o uftinusin liere; de q . l-| — qtunfi tiam m tit & expon Dona- x
H OTIE p Aggu - mulic! liam cau-| : dhunCC d . vertit x € ngentos. : /
Q | m . ea ; b alia ; fia 'ritum vertii Ingen
EUS! / | s eft, th : (re Non a us It nlü, i — h Im.25. per P z tita denario Qu m POtera— s
g5 as N d ccidille. iNo hibuit, n ; O nquagim lexit? Solut ÁÀmos
EM - ura 'itatis ex fcqué )G UnHs quinqua: » plus dilexit: ipud À;
M 3 ta videt . atitat dcon q l10 UnUs q : lus - . od Ap RI N
LP R eft ; i Chrifto c ta,vta Het.| z |qt d A crari ; qu bit , id
E itum :c peccata ; N Hs eHuei p mbobus. lü defider Vo tacebit , id|
Ü Ifam tantu lta habere pecca itate op MELL xemplá n tempores |
| ' e tà multa h 4 fibi car : ul : nis exceim dens in t :
| M fC tam lall l N dlhüercx q . IOCUUO : 6180 YH . : :
| | vidcbat á veniam fingulari! lus dilig xis — |dlis feruaui ,1deo p n ha-
x ; u venl veru cum p .Vu]gat 14. Ob a Oportult. | l- 777 ?) Emp '
E n dam eorü iuerífüum itores Íuos. uif- |c.;. auttaccre opc banc mulierem ac Dha-]
E | | o eftin vni cre credito 2 c&,POw? taccbatä, ? Simoni, vides hanc rir fcilicet,& '
m erigs :etü relp ecAt4 Dixi Simont ffe putas,
us t^ X | làs deber. P iorü interpr [/4 [unt e p 44* la verba,Si ideri vis, & efle p N
" piu : fteriorü : eg" remilj4. jdevito ml tfinsu a v & videti v 22 d muhe*
u ani,X p9 * ngefc, io , dilexifi | ticafun i écum , 'ifeum , fe
m 1 jLyran 1 vtrüque co $ cotrarió, imque| | ii tefan n Pharifei id eft pu-
«gt | .'&u thuq s & eco , thülnq ,'f us ,qt irum.no tricem id s P Qw
m fc Chriftà vtrü ultiun, Grata. 1 ifi- — rife n virum , atricem , á
2 4 dilexit v iffa (unt pe atoru Í1 ides hanc no idem peccatri ádum erat, ni
m x ! mältd,quld .- 1 irel'nl lmo PGCC : V]des l- 'recm qul : C&adu WP
24 E : ia multaci remi: iecrem atorum & mulic nem:Quid expectà Cccata re
T MM , Y quia m 1,qulat i(fione pecc : rem , i famcm' ili enim pecc:
p | tum, IO fgqu d . xfemlæo (pe di- icis peccatisin . lr cft tesilli 3R té funt, .
TMM m im ex alte 'aritas fine ren ffa gener« | blicisp fan&tior iuciora cert ;
i ; enim nec cari lterius cau isre- : | ulto t pauci aeis
Y : : CCr1t : malisr [ cret,m funt.au P " & m La :
a x atitatc , ; ; fita : t 5f011n (ía '«tdic ibiautnon AA lllam vf A
nec rumqs ^ns,atq B nf t ;tibiau 'atiorem wiftus hoc
W X effe poffit , &tzst caulla eít efücfä.ïügeccatoru Ca*;iä F imiffa funrü] cít ügHUIn:gla;:;;n dixit Clälf?lsü fe !
T d isu à Cari ; & remiff; : üm virü- dcertum cf àm te. id illa fcc |
a o.Nàc n5 & : Sedc uo o cíle,.quàm m ul -v
i l Ucrio ; toruim; tatis. o- q : o €iue,qu NU fi-rellsq |
ljmcam iffio iffionis pc t difponens carit: oluiffe - lami Ó ipía dixit, b |
lum Remim ialis, & difp flet, v lus para i5 re vero ipfa di: us i non |
» i N Usa| a tCr1allS , d ottul : remus P . crblSQ r H' t. i j &äm mc? T |
tlhelll : Pcc*a.t.Ot &CG: ïna : lho*(,re P .ntelhgc - nl V i 1on chl ct ; ud-mPe L r vt co- d |
E. & caritas z Chnfcus co xb llud y Vt1 : Clnlmo | -dluc no um ,dq u full €5 : - - .
) ( ,1€ canta: | | : la f UR qui iip domum orcm t1u. la |
x | fibi inuicé que igere, quàm i CRRA EES mium . T M PRMIMÉA CHSS IH IOR berent,la |
f pese (s xerat ; imilem e LR ! dican lam accum: 'elis, |
minuP | addu : fimi is fui a: tqui us g nes ngelis,
| | uam batur , notis fi difi.)Suntq madmu ibus illis ang 1
^ am bglafn)q ^ qua age ] frafn At ". l : / nthua Pv trlbus i. |
TEUM i : m;deq at,cau us alter illo iuis pedes, anteq Gen.18.4. yedes laua |
j | | Ipeccatoruir bolaerat; ia plüs a . Ojutuisp braham G« . erant,p d o |
qi | 005 Jpeccatori R QR Ump fuifle; — fic Abraham fpccie vene ic illum :*
P ! i (d n1la, deq : cenim q : lffum : larcirturji ad fC pe j ] Ig,z.SIC * i |
ficitt Bd ario ; ncc illi remifiur folàm) juar inorum adie gclis Gen.r9.: T MK |
ytc | P nccontra P át PIUSI ó 1lla.no 1id folu uipceregri E tall]S ane in XERLRAN
Til p H catricc v t; plàs U CA m
at - pR A UT fuerat; Miree — 1
M : El d osnctielos ! illi remitlum fue lus i |
: J dcontrà ctiar lus illi ilexiffet, p
Mï Mfe idiffe, vt quia p ia plos dile ! MeiSeRt
,;m,flö ' : | acüd:fï:eä'eäam, vt quia pl
. * LJ C
j :
yicte RE
Íet T

4

À.

Mos oícu-
dádi fila-
tationis er-

igo.

fum pacis|.

|Matth. c. 26. 6. docuimus. Opponit Chriftus fim-

ipeccata fuiffe remiffa , propterea quód plàüs Chriftà

|fentétia? Nam eorum opinionem;qui exiftimát pof-

|eleemofynz Cornelij AG.10.4.Eiufmodi fuiffc hu-
jius mulieris officia,quz ficut verz , diuineque cari-
|tauisopera non erát, remifTionem peccatorum pro-

difpofitiones,nó fummo quidem iure , fed exequo;

192

TOAN. MALDONATI COMMENT..

195.

in Gabaa peregrinum Iud. 19. 21. fecilfe. Sed nec id
apud vllum grauem auctorem lego, nec video ex il-
lis exemplis,queafferantur,colligi poffe. Illic enim

& peregrinis feíTis , ac puluemlen*tis de vialotifunt
pedes. Quibus ijfdem pedes lauare viduas iubet D.
Paulus 1 T imoth. 5.10.Quid ergo queritur Chriftus
fibià Pharifgo lotos non fuitfe pedes , (1 id in more
non erat? Non queritur fortaffe de illo, nec cum re-
prehendir,quód pedes fibi nó lauerit, fed illi mulie-
temanteponit, quód lauiffet. Potuitetiam cóqueri,
quód fibi non tauquam conuiuz , fed tanquam ho-
Ípiti; & peregrino non lauiffet pedes. Elegans,& ve-|
hemens antithefis. Tu vir,ifta mulierstu Pharifeus,
ifta peccatrixstu in domo tua , ifta in aliena;tu cóui-
uz , & hofpiti, iftaignoró ante; tuaqua pedes nó la-
uifti;ifta non aqua,(ädlactymis non lauit modo, fed
perpetuo rigauit pedesstu os mcum ofculatus nó es,
illa,ex quo intrauit, nó dcftitit ofculari pedes meos;
tu nec caput quidem meum vnxilti, illa & pedes
vnxit.
45.Oftnlum mibi non dedifti,) Yn os fcilicet, vt mos
apud Iudeos erat venientibus ofculum pacis dare fa-
lutationis caufa. plena exemplorum eft fcriptura (a-
cra Gen.27.27. & 31.28.Exodi 4.27.& 18.7. Ruth.1.9 1.

& 1,Corinth.:6.20. - | |
A6. Oles caput meum non. vnxi[. ) Orientales in
conuiuijs prctiofis vnguentis vti folitos fuiffe afPud

plex oleum , quo pachres vtebantur, pretiofo vn-
guento;quo mulier fibi pedes vnxerat ; opponit pe-
dibuscaput. — . . :
47. Propter quod dico tibi, ) Pro;cer quz officia,
remittitur ei peccata multayquontam di

ad vim argumentationis pertinebant;fupra declara-

juimus ver. 42. Nune deipfa per fe propofitione di-| -

fP'utandum.« Quomodo verum effe poteft multa illi

dilexiffet, cüm nec caritas in eo qui peccatum ha
bet,peccatorum remiffionem , neque remiffio pec-
catorum caritatem przcedat vera Catholicaque

fe caritatem cum peccato mortali cohzrere ; neau-
diendam quidemarbitror. Quidam refpondent ve-
rám caritatem ante peccatorum remiffionem pre-
cedere nó poffe , officia tamen charitatis ex humana
caritate profecta poffe, quales erantorationes, &

prié non merebantur;merebantur támen tanquam

1
H
i
t

,& bono, & vt Theologi loquuntur,de cógruo, non'

Ifolüm natuta, fed etiam tépore iadicat mulierem il-

de condigno. Alij remiffionem peccatorüm híc nó
pro CUI'Pæ,(Cd pro paeneremiffione accipi, caritaté
quidé nó culpz;fed pene remiffione fcpe precede-
re. Alij nó precedere tempore, fed naturá , quia vera
cauffa cft. Omnia hecdicütur probabiliter , fed duo
prima funt jpbabiliora poftremo; quia Chriftus nó

lam priüs dilexitfe multüm;quàm multa illi peccata
remitterentur ; cum priüs toto conuiuio officia illi

illis non tanquam conuiuis,fed tàquam hofpitibus,|

Reg.20 41.& 2.Reg.14.33.Matth. 26. 49. Rom. 16. 16.].

exit mulrum.Que|

.
i

caritatis exhibuiffet ; peccata veró non nifi in fine;
illi remiffa fint,càm à Chrifto audiuit remirtistor ribi

Á

&

D

|quamuis abfoluta effe videatur, hypothetica eft ; in-

C

. |fnificaffet; non antefanatum fuifle, fed tunc à (elo-

bt mnltám ? Dixiteatum remitti , quiaftatim eraut

|dentur pra fe ferre. Si enim dicere voluiflet inter fc
murmuraffe, potius dixiffet iy 4&AA/Aci; aut zpos dA-|.
us : : :

lverba hominum effe admirantium quafi dicant; o-j

— Cnr Autem minus dumittitur ,minis dtltgz't. ) Credo
particulam 4 £, quz «stem fignificare folet, pofitá cífc
pro 59 enim. Seníus enim eft m:;gis cófequens.Rc-
uocat Chrift? hypothefim ad thefim, vt fortiüs pro-

bet, quafi argumentetur.Cis minus dimittitur , minds

dimittitur , plàs diligit, id eft plüs atitequam illi di-

idiligir. Intelligitur pars altera fententiz , & cui pliüs:

mitteretur,diligebar; quafi breuiüs diceret, dile&io
menfura eft remiffionis peccatorum;ergo huic mu-
lieri que multüm dilexerat, multa peccata remiffa
funt.Probat enim priorem confequentiam fumpto
vniuerfali medio, quo collegerat multa illi peccata
fuitfe dimiffa,quia multüm dilexerat. Fruftra quidá
hocloco mihi videntur mouere quzítionem , quo-
modo propofitio illa vera fit;plàs diligéti plura pec-
cata dimitti. Nam Ioánem quidem certé pluíquam
iftam mulierem dilexiffe , non tamen plura illi pec-
cataremiffa fuiffe. Facilis folutio ; hzc propofitio

tclligenda cüm cft tacita códitio,í1 plàs habeat quod
ei remittatur.Denique non fignificatur quid rc.ipía

tantur.
admodü, & conuiuz intellexerüt.Quis eff bic?ez*c.In-

lante illià Deo fuiffe remiffa peccata; fi enim id di-

enim ignorabant id prophetas facere potuiffe , id in
Dauidefecitfe Nathan 2. Reg. 12. 13. Sed fignificauit

diícumbétes offendit. Queinadmodum fi paralytico
illi;cai dixit;telle leium tnum,es ambula, dixitfet, fana-
tus es, tolle grabatum tuum , & ambula, nó dubium
quin quamuis verbo przteriti temporis vteretur, fi-

iquente, iubentéque fanati. Quo ergo modo dixerat
ante Simoni, remuttuntur ei peccata mnlta , quoniam dile-

remittéda, & quiaiam coepta remitti.Nec enim mo-
mento temporis , fed toto illo fpatio; quo fuam erga
Chriftü caritatem oftendit, peccata illi remifla funt,
id eft poene peccatis debitz.De hisenim proprie hec
verba intelliguntur,qua crefcente caritate minuun-

ambiguum effe putant, poffe enim fignificari eos ta-
cité in animo quemque fuo id dixille , id eft cogi-
taffe ; aut inter fe collocutos fubmurmurantes,,quæ'.
fequuntur. Verba priorem fenfum magis mihi vi-

Quis efl bic, qui etiam peccata dimittit?) Ym probabile
mihi videtur, quod nonnulli iuterpretes dicunt, hec

magis,minüfue diligenti remittatur;fed quid natura
fua mereatur maior,miriórue dilectio. Maior nimi-
rum , vt plura; minor , vt pauciora peccataremit-j

48. Remittuntur tibi peccata tua.) aoioílaj , remilfa|
funt nunc me loquente;fimülque remittente,quem-| -

tellexerunt nimirum his,verbis Chriftum peccata|
illi dimififfe; itaque non declarauit Chriftus mulieri] .

cere voluiffet,nó fuiffent illi eius verbis offenfi.Non|

tunc cum loquebatur,illi peccataà fe remitti, quod|-

tur. Nam culpa aut tota manet , aut tota momento|Culpa toia|
remitritur : & illi mulieri antequam hoc Chriftus|..iinr,
— Idiceret, remiffam fuiffe credendum eft..— — —
| . 49. Etceperunt ,qui fimul accumbebantydicere intra fe ) aee il
Hv sadloic in fe ipfis , aut intra fe ipfos; Quod quidamneitur.

pona cret-|
cente ca-

Dile&dio:
méfura re-
miffionis
peccatorü,

H
i

oan.f. 8. :

momento

portere magnum virum , aut máiorem etiam VIro|
Chriftum effe cüm peccata remittat. Quemadmodü

. e . e. : ' * ,« r
illi dixeruntinfra c. 8. 25. & Matt. 8.27. €n$ putas v

Pff(dtd [n4,

ef?,

d

V ts cu B- a vt m t ts

REU
dQ Pt

D. n |
il
u
m
u
Qu

l
|
l
]

|
a

m

Um
Rcc-ä
litig.
jin-
quö&ä
»lpf&ï
mra
N-

E

j

l
Bul
! Midilia

!
t
: N.-I f |
Ü ;.b"rf
n

u)

$

m ) ;
v
mm,,'
:'fä?d
i[Un
O;Culyuotz

moma —

LUS remittt
*Pæna (

fe.)ïzitatc n
fgml*"uw'
w
9g

VA E

|

ftificat.

L

N

|

/mitterc;iá olim in Nouatianis ab Ambrof.lib.r.c.z. &

|fidc, quam. miraculorum vocant, agitur, apud

$ola &de.|fecto lö'cjüxii?fxi'öptþ illi citant. P"rimüm-, .ino.n 'äidcbt :
pos nólu-lhie fólam fidem,quaillis probanda erat;quin fidem

« Mfecit,dixeratremi£tuntur ei peccatavitulta,quia dilexitmul-

[iuftificationem: Itaque perfidemanos iuf,.'cifïcari(yuf-

4bla£þh'cmaïc , quód dicant fc remittere peccata. Si-

retici de facerdoribus Chrifti vicarijs dicunt ,. eos|:

miliserror, & quod illi putabant hominem quem; D
cernebant Chriftum, & quódhi hos;quos vident fa-|
cerdotes hutnana,non diuina aactoritate peccata re-|

abEcclefia tota refatatus, &à nobis apudMatth.c.9.5.| -
g0. Dixit amtem ad mulierem;F ides tua te WW"f fe;ir.) "
Hic vnus ex ijslociseft, quos femper hereticino-| .
[tci téporis in ore habent, vt confirment nos fola fide;
iuflificari. Quam inepte alios citare foleant, in|
quibus non: de fide ; quam ipfi iuftificantem , fed dej .

Matth. cap. 9. 2. docuimus. Hic vnus ;e&;i;o,.;-: C
cus,qui tagis ad rem citazi poffe videbatur , quiaj..
in eo non de fide miraculorum, fed de fide iuftificàte
(ermo eft. Nam mulier illà nó vetterat ad Chriftüm
vt corpote;fed vtanimo fanaretur,quod erat iuftihi-|-
cari, id credidit ,. id eft, confecuta. Sed. & hunc pro-

As

video per caritatem opcrátem , qu&m nos iuftificare D
dicimus; & quidem primum caritati locum datum; |-
priüsenim quàm Chriftus dicctet, Fides tud te falaam|
ti»n. Deinde cüm dicit, fidem eam mulierem faluam
feciffe, non eo tmodo dicit, quo 1pfi dicunt fidem iu-| -
tificare. Nam illi quidem non docent fidem iuftifi-.

(cd tanquami ós, aut riaium iplarapprehendentem

r d L] [] : . Ld 2 7
tát quia fide credimus nos cffe iuftificatos,nobifque
iam remilfa peccata. Qui crrortantüm abeft, vtex E

- 'cata.Illa muliet;antéquam Chriftus illi diceret,renut-

non pcetijffet: non ergo fola fide iuftificata cít. . Cur

care tanquam pracedeutem iuftificationis caufam, -

id Ícire, nec vllo modo dubitare remiff fibi effe pec

tuntur tibi petcáta tu4 , neíciebar fibi e(fe remiffa. id
cnimà Chrifto ram multis,tá magnis caritatis poftu-

jJlabat officijs, vt fibi peccata remitterentur, nondum|
* D E* pWE-,; GSORUEME O N .
ergo erat iuftificata; atqui habebat certé fidem ,- fine|.

quaremilfionem peccatorü à-Chrifto totlacrymis

erzo fidei cius falutem Chriftus attribuit ? Facilis ra-

ret, vnguento vngeret. Fides falutém irchoauit;có-

rcfatemus; ipfidocent quifquis iuftificatus ett,cercó|

tio;& fcpcà multis Catholicis explicata,quód falutis]
initium fidcs fucrit , fidesenimad Chriftum mulie-].-
|jrem addaxerat, & finefidetiunquam ita Cliriftum| —
dilexitfet; yt pedes rigatetlacrymis, ca'p'ill.i"s defcrgfeg :

ifummauit caritas. Etft penitentie flimulus ex fd: accide-
ir4t; inquit T'ertul.lib. 4. aduer; Márcion. per pamiten-] -
pem ex fide inffificatam ab eo audijt , Fides twa te falud fecit;
| . Fadeimn pate.) Beda, & Theophyl. bene dge,bene|
viue,noli àmplius peccare;vt dixit illi Ioann. g.14: &| -
9. 11.iuftitiam enim páeem vocari, quöd-äp-ud Deumi!.
ipacem homini reconciliet. Malo fimpliciàs inter-j :
pretàri. Vade libera , fiie timote peenz ob preterital -

Fidei cur
falus attti-
buatut. .

hocloco probari poffit, vt ex eo maximé refuretur,;' |peccata inflizendz,Eft enim modas cum falutatióne] —
Nec-*cnim.üdes,,quæ mulierem iftam faluamfccjlfc : dlmlttenüd;.,- ac,c»omquacä adk,jd,qgþd pxæccilïc,ixx— :
dicicur,credebat fibià Chrifto remiffaelfe peccata;! — telligendus, vt Mar. j. 34« & feq. c. 8 48.—
: : QD LIIEEN O oA f
F Ü ä' P j z
1
1 —— l 5 s

Matt.x;.a.i:
Mar. 4.a.2.

l(ai.6, c. 9.
Mat. 1j.
baux. —
Mar.4.b. 12
loan.tx. |

P4O. —
- |AG.28.f26
Rom, i1,
b. $.

Mat.$.5.35.
[Mar.4.C.21.
;Mat. £o.
€. 26.
Max. 4.€,22

Mat.15.b.12
& 24.6.29.

d. 46.
|Mar.;. d. 31

Mat.8.d.25,
Mar.4.d.36

B

Mar. 16.c.9 |

eaudio fufcipiunt verbum: & hi radices non habent:qui ad tempus credunt , & in|:
mpore tentationis recedunt. 35 Quod autem in fpinas cecidit: hi funt , quiau-|
dierunt, & à folicitudinibus, & diuitijs, & voluptatibus vitz euntes , fuffocantur, :

|

j

pu— G i

— — —ÀÀ— —

3 SQuliuden: d o g o ii d&

vedencc d o i RRMl hs Gu m HO ——

—— n

VUINAMVCARTGAP VHLi

dam, qui habebat demonium iam temporibus multis , & veftimento non indue-
batur, nequein domo manebat, fed in monumentis. 29. Is,vt viditlefum , pro-
ciditanteillum : & exclamans voce magna , dixit: Quid mihi , & tibi eftIefü Fili
Dei Altiffimi? obfecro te,ne me torqueas. 5o. Pracipiebat enim fpiritui immüdo|
vtexiretab homine. Multis enim temporibusarripiebat illum , & vmciebatur C2«
tenis, & compedibus cuftoditus. & ruptis vinculis agebatur à demonio in deferta.|
31 Interrogauitautem illum Iefus, dicens: Quod tibi nomen eft? Atille dixit:Le-

|gio: quiaintrauerant dazmonia multaineum. 32. Et rogabant illum neimpera-|.
- |recillisvtinabyffum irent. 35. Erat autem ibi grex porcorum multorum pafcen-
tium in monte: & rogabant eum,vt permitteret eis in illos ingredi.Et permifit illis,

;4. Exieruntergo demoniaab homine, & intraueruntin porcos: & im petu abijt|

|grex 15;:' precepsin ftaghu»m m fï.lwffo.c'-atus eft. 3. Quod vt viderunt factum qui
* pgfc*ebanty,.fugcrunt,& nunciaueruntin ciuitatem , & in villas. 36.. Exieruntaus|

tem videre quod factum ;& ; & venerunt ad Iefum : & inuenerunt hominem fe- 3
dentem,à quo dzmonia exierant,veftitum, ac fana mente ad pedes eius, & timue-
runt, 37. Nunciauerunt autem illis & qui viderant, quomodo fanus factus effetà|
legione: 38. & rogauerunt illum omnis multitudo regionis Gerafenorum vt di-
Ícederet ab ipfis: quia magno timore tenebantur. Ipfe autem afcendens nauim, te-| -
uetfuseft. 39. Etrogabatillum vir,à quo demonia exierant, vt cum co effet. Di-
mifitautem eum Iefus, dicens: 4o0. Rediin domum tuam,& narra quanta tibi fe-

|cit Deus. Et abijt per vniuerfam ciuitatem , przdicans quantailli feciffet Iefus. . 41.

Factum eft autem cum redijffet Iefus, excepitillum turba.erant enim omnes expe-
Ganteseum. 42. Eteccevenitvir, cui nomen lairus , & ipfe princeps fynagogx
erat: & cecidit ad pedes Iefu , rogans eum vt intraretin domum cius, 45. quia v-
nica filiaeratei fereannorum duodecim, & hzc moriebatur. Et contigit,dum iret,
iturbis comprimebatur. 44. Et mulier quxdam eratin fluxu fanguinis ab annis
duodecim , quz in medicos erogauerat omnem fubftátiam íuam , nec ab vllo po-
tuitcurari: 45. acceffit retro, & tetigitfimbriam véflimentieius: & cófeftim fte-|.
titfluxus fanguiniseius. 46. Et aitTefus: Quis eft,qui metetigit ? Negantibus au-
tem omnibus,dixit Petrus, & qui cum illo erant:Przceptor,turba te comprimunt,
& affligunt, & dicis: Quis metetigie. 47.. Et dixitIefus: Tetigit mealiquis. nam
ego noui virtutem de meexijffe. 48. Vidensautem mulier , quia non latuit , tre-
mens venit,& prociditante pedes eius: & ob quam caufam tetigerit eum , indica-
uit coram omni populo: & quemadmodum confeftim fanata fit.. 49.. At ipfe di-
xit ei: Filia, fidesïua faluaim tefecit: vadein pace.. $.. Adhuc illo loquente, venit|.
uidam ad principem fynagogz , dicens ei: Quia mortua eft filia tua , noli vexare
älum.. $i. lefüsautem, audito hoc verbo, refpodit patri puelle:Noli timere,crede|
tantum, & faluaerit, $z.. Etcum veniffet domumyno permifit intrare fecü quem-
qu&m,niü Petrum, & Iacobum,& loannem,& patrem,& matrem puellg; E Fle-

Ibantautem omnes, & plangebant illam. At ille dixit: Nolite flere, non eft mortua ?
ipuella,fed dormit. $4. Etderidebant eum;fcientes quód mortua effet. 5;. Ipfe au-|
item tenens manum eius clamauit,dicens: Puella ,furge. $6. Etreuerfuscft Ípiritus

eius, & furrexit continuo.Etiuffit illi dari manducare. 57. Et ftupucrunt parentes|
eius, quibus przcepit ne alicui dicerent quod fa&tum erat. : |

i :

rE R

- 14 dN .

|qua eftcontra Galilgam. 28. Et cum egreffus effet ad terram,occurrit illi vir qui-

patiatur
Chriftus.

; J!-COI.'-?.;'.

"OAN. MALDONATI UE i.

|biture minifterium fequebantur; narratq; quid in ea

|putent hec accidifse , poftquam Chriftus Apoftolos|
ad predicandum miferat, & redierant, vt fcribit Lu-| .
cas c.9.1.& Matth.c.10.5.itaq; hec Lucam per antici-|

Fgnirset mfirmitatibus. ) Sequi voluifse mulieres Chei-|.-
(tum tanto ab eo affectas beneficio nihil mirum; in-
.. [grate fuifsent,fi fequi noluifsent. Mirum tamen pat
. pum fuilse Chrftum,vtfe fequerétur, quem aliquos|. .

Cut mulic-
res fequi fe

093 T falfum eft demcep:?) Poft conie-
Z &umloannem in vincula,vt di-

x 9 ctiam eodem c.ver.u. Chriftum|
3y iifse in ciuitatem , que vocaba-
75 tur Naim , vbi mortuum illum
— * fuftitauit; decet nunc iter illud|
füuum profecatum fuifse, & omnes Galilez ciuitates

lieribus , que ab co priüs curate ipfüm gratum exhi-

peregrinatione Chriftus fecerit notabilius. Sünt qui

pationem dicere. Cótra Beda fentit,& fortafse pro-
babiliàs , nondum cum hoc accidit miísos fuiíse ad
predicandum Apoftolos , fedin hac peregrinstionc

G ? xcrat fuperiore c. 7. 19. Dixerat|.-

perluürafäe Apottolis fuis comitatum, multifq; mu-| ,

Idem Theophyla&us exiftimat;nifi quód Beda vide-
tcur exiftimare Apoftolos etiam, càm in profe&tione
Chriftum fequerencur;predicaíse; Theophyl.vt mi-

Chriftus,vt Theophil.ait,concionatoribus exemplü

vt vbiqucfanimas querant, necin magnis tantüm ci4
- [uitatibus , fed in minimis etiam pagis concionentur.
Er duodeeim cwm ido.) Duodecim Apoftoli cum illo| -

erant,vt Theophyl.& Euthym. exponunt. Alij,cum
]lo fub. annuntiabant , & euangelizabant regnum

1. Etenulieres aliqua,qua erant curAta à ffiritibus ma-

Dei. Dixerat cap.6.15.elegifse Chriftum ex difcipulis,
(uis duodecim,quos Apoftolos nominauit;propter .
[eanuncabíolute duodecim vocat. —— :

virosà fe cutatos, Íéq; volentes fequi domum remi-
ifse legimus Mar. s. 19. quenquam veró permififse,
vt fequeretur nó 1ïgimus,cum magis equum, honc-

|ftumq; videre£, vt fe viros , quàm mulieres fequi pa-| .
ceretur.Secutos etiam aliquos viros ex illis,quiab eo| .
curati funt;ctfi non legimus, credendum ett. Cut il-|

los apud Marcum fe fequi noluerit,illic expofuimus.

cum dicit ver. 3. qne miniflrabant ei de facultatibus fen.

tuetudo offenfionem , vt Hieron.in comment. in c.

Cur has fequi mulieres pafsus fit; indicat Euägelif)ca',l'

Proptereacrgo patiebatur eas fequi fe , quia eatumr
minifterio , &facultatibusindigebat ,tollebat con-| j .
- vxor;fed vxer procuratoris Herodis.Pote(t hoc exemplü

27.Matt.adnotauit, & ex co Beda & Strab. hocloco

mutuati, Cenfaetudinis, inquit Hieron. Iudaica fu,',,ï 2
[ nec ducebatur im chlpam , more gentis aptiquo ) vt mulieres|-
de fnbflantia [na vitium ,atque veffitum precepteribus mi-,. -
nifivarent, Hoc quta fcandalum facere poterat in nationibus ,

Paulus abiec:]?j? memorat, Dicit enim ip[cs Nunquid non
habemus poteflatem (oroves mulieves cireumducendi,freut eo7,

Jeeteri "Itpofloli faeiint ? Putat etiam Tertul.lib.contra
Marc. 4. myfteria id factum efse , vt Ifaie prophctiag !

[X CAPVT XITL
^

1

. [na, an eadé fuerit que foror Marthe;ac Lazari, apud
Mátt.c.27.56. difseruimus. Anautem füerit illa,qua]
Kuperiore capite.ver. 37. peccatrix fuifse dicitur , &
B |Domini pedes rigafse lacrymis Matt.26.7. A n multz|

exercitatosà Chrifto fuifse ad futuram mifïioncinjy :

C
J hividetur;probabiliüs, non predicafse;(ed didicifse. -
] GE ip[e uer faciebar per cinitates, C* qþclfa pradicas,eo"
euaszgeliRans regnam Dei.)Studium,& diligentiá Chri-| .
. |ftiin officio fungendo declarat Euángelifta. Prebuit

X

vecem meafilia confidentes percipite auribun eloguiss menurm.|
Hunc morem laudabiliter ab Apoftolis vfurpatum|
n abufum herctici perüerterunt Simon Magus,Ni-]

|Elpidius , qui quas mulierculas circumduxerint , ex
|Hieron.lector difcetin epift.ád Ctefiphom.

) De qua fäp tevi demonia exterant.).

.tiam Magdalenam ex facto in ea fingulari miraculo
D defcriberent. 'A vitiis autem eam liberate, aut rira-
.Kkulum noneratjautnohhabebatur . .. — —

( Chrift fequebantur Euangelifta nominauit.Sed eft
" [probabilius & ipfas curatas fuifse. Zqué incertü an,

As P * L NcN OE i a d d. ; 21
modaté ad perfonas intelligédum efe puto. Nece-
pnimcredibile eft omnes mulieres,que Chriftum fe-

" |terarit,que diuites crant.Valde autém diuitem fuifse
T ['Ioh,än'am,&.valdc piam credéndü eít, càim procura-
*toris Herodis vxor efset; relictoq, viro Chriftum fe-

[1- Cor.7.1j. Recte etiá obferuauit Theophyl.ideo vo-
lluiffe Chriftá , vtfe mulieres ifte fequexentur, vc in-]
. [telligerem? multo magis viros, fi vclint,fequi pofse.]

|nem habuit Matt-cg.1.& Mar.4.1.vbi qué fequuntur
Ivíq; ad ver.16.expofuimus. 'Totü veró reliquti caput

La RRE

colaus, Marcion, Apelles, Montar?,Donatus, Arius,]

Maria,que veratur Magdalene.) De Maria Magdale-

fuerint codé nomine Marig Magdalene Matth. 28.1.
A. Chrifto eiecta,vt
;Mar.16.9.expofuit.Numerum certí pro incerto po-.
ni pleriq; interpretes exiftimant ; non enimfeprem
cantüm,fed multo phura demonia à Maria Magdale-
na eiecta fuifsc. Id enim ;
in hoc Frqfcrtim numero feptenario nemo nefcit &
cxemplain promptu funt Prouer.2446. Eccl.zs.11.&
infra c.17.4.1t2 Greg.hom.in Euangelia 55.Beda,& vi
videtur Theophyl. iidem exiftimant;non fuifse vera
demonia,fed vitia. Vellem graué habere aüctoréqui
|contra fentiret;égó quidem neutrü mihi perfuadere
polsum.Cum enim vterq; Eudgelifta Marcus,& Lu-
Icas eundé feptenarium numerü expreíserit, proba-
bilenon eft pro incézto numero pofüifse. Alter fal-
tern corum dixifset, de qua multa demonia eiecerat.
Minüs etiam probabile efse atbitror vitia fuifsejnon
demones , quibus mulier dicatur efse liberata ; nec
enim dubium eft hoc Euangcliftas addidifse , vc Ma-

dsc

(« Et Iobana wxor Chn[e procuratoris Herodis,) Wncer-
tum an &ifte due mulieres nobiles;que poft Magda-
lená nominantur;à Chrifto vel à demónibus , vel ab
)(val*iis morbis cutate.fuerint. Necenim omnes, quz

[quod fequitur, Que mmiffrabat ei de facultatibw fui,ad
jomnes,quasnominauit,referendü fit.Id ego accom-

quebátur, fuifse tam diuites,vt illi de Íuis facultatib*
largiri pofsent.Largiebantur ergo,que poterant;po-

iqueretur. Nam etfi non conflatomnino virum tünc
jin viuis fuifse, eft tamé long? probabilius, quàm fu-
ifse mortuum, càm Euangeliíta n6 dicat, que fuerat

noftris feruire moribus,vt intelligam? licere mulieri
infidelem relinquere mariti , vt fequatur Chriftum

i

Galilec vbi Chriftus in nauim afcendens eam cócio-

fïpc infcriptura fiezi folerc] -
e

| 4« Cum ante turba plurima conemret.) Ad littus mariss -

| Numeras
certus pro
incerto in
Ícriptura,

impleretut cap.32.9.

/

Mulieres opulenta favcite,ev audie — (iniislocis Matt. & Mar.

qui ad marginé quati funt.
CRX D.

n

P u

K.qv*
AVU

D0-] N
DO N

thi
MIIUUS

——

J& affurmptis illis feceffit feorfum in locum defertum, qui eft Bethfaide. .
|cum canOuiH'ent t"'fgr.bæ.,ïfec utz .ftuwn"t inum, :G c,xc-ePit eos, & loquebatur illis de
Iregno Dei, & eos, qui cura indigebant, fanabat. 12. Diesautem cceperat decli-
Jaare. Et accedentes duodecim dixerunt illi: Dimitte turbas , vt euntes in caftella,
lvillaíque qua circa funt, diuertant, & inueniant efcas: quia hic inloco deferto

ONvocaATzs autemduodecim Apoftolis, dedit illis

u ^ A K
*o.
P.
&
-

x93w & fanare infirmos. 3. Et ait ad illos : Nihil tuleritis in
87 via,neque virgam , neque peram , neque panem neque
2 (9/32) pecuniam , neque duas tunicas.habeatis. 4. Etin quam-
9NeSEzt-Kd4i4/9 cumque domum intraueritis , ibi manete , & inde ne ex-
eatis. $. Et quicumquenon receperint vos: exeuntes de ciuitate illa , etiam pul-
uerem pedum veftrorum excutite in teftimonium fupraillos. €. Egreffi autem

| circu.'lbant— per ca&clla cuangelizan.tes, & curantes Vbique. - AUd,iuic,autem

Herodes tetrarcha omnia, quz ficbant ab eo,& hafitabat eo quod diceretur 8. à
E UI IN : N N m :
quibufdam : Quia Ioannes futrexità mortuis: à quibufdam vero : Quia Elias ap-
|paruit: ab aliis autem : Quia pro pheta vnus de antiquis furrexit. 9. Etait Hero-
des: Ioannem ego decollaui : Quis eftautem ifte, de quo ego talia audio ? Et que-
tebat videreeum. 10. Etreuerfi Apolftoli , narrauerunt illi quzcumq; fecerunt:
Quod

fumus. 1 Aitautemadillos : Vos date illis manducare. Atilli dixerunt: Non

ifuntnobis plus qu ämequ.inquc (Panes , & duo Pifces : nififorte nos eamus , & ema-
musinomnem hancturbam efcas. 14. Erantautem fere viri quinque millia. Ait|

autem ad diícipulos fuos : Facite illos difcumbere per conuiuia quinquagenos.

panibus, & duobus pifcibus , refpexitin celum , & benedixit illis: & fregit, & di-

ftribuit di.fcipulis fuis, vt ponerentanteturbas..17. Et manducauerunt omnes,&
ffaturati funt. Etfublatum eft quod fuperfui: illis ,fragmentorum cophini duode-
cim. 18 Etfa&um eft cum folus effet orans; erant cum illo & diícipuli : & inter-
|rogauit illos, dicens: Quem me dicunt effe turbz? . 19. Arilli refponderunt ,«
ldixerunt: Ioannem Baptiftam, alij autem Eliam , alij vero quia vnus Propheta de

prioribus furrexit. 2o. Dixit autem illis: Vosautem quem me effe dicitis ? Re-
Ípondens Simon Petrus dixit : Chriftum Dei.. 21.. At ille increpans illos, prcepit
necuidicerent hoc, 22.. dicens: Quia oportet filium hominis multa pati , & re-
probari àfenioribus; & principibusfacerdotum, & Scribis, & occidi , & tertia die

irefurgere. 23.. Dicebatautem ad omnes: Si quis vult poft me venire , abneget fe-
| imetipfum,& tollat crucem fuam quotidie, & fequatur me. 24, Quienim volu-
eritanimam fuam faluag facerc , perdet illam : nam qui perdideritanimam fuam
Jpropter me, faluam fa,ci;t illam. 25.. .vquid, enini proficit homo, fi lucretur vniuer-

5. Etitafecerunt. Etdifcumbere fecerunt omnes. 16.. Acceptisautem quinque] -

a.9

Mar6.d.14

Matth.!:þ ;
ban ——
Mar. 6.d.36

105.46.1.95 :

Maüh.!gs ,
bb!j. :
Mar.8. c.17

Matth.17,
d.25.

Matt.ro. d.
38 l& 160 d-l

24.
Mar.8.d.34
Inf.14.f.37
& 17.g.55.
1o.12. d.2 $.

fum -

Mat.16.3.t. ].
*Mä.r.j-, CbISB '

virtutem, & poteftatem fuper omnia demonia, & vt an-|
7) guorescurarent. 2. Etmifrtillos predicare regnum Dei;|
Q3 | ) Matth.io, ]

Mafcö. 31844 |

A&isg.n.] -

Mat.t4.a.1.]

Mar.8.6.51.

Matth.xo;

d.i5. ..
Mar. 8.d.38
2. Timoth.
( d o r
Matth.16.-
4.28.

/Ma-l'-f). RTM

1. Petri r.
C.x?'

D.14.
Mar.9.C.17

^ hMat.18.a. 1.
Mar.9-€.35-

j

201 TOAN. MALDONATI COMMENT.

Mar.9. a.1.

Maàt.17.a.1.

. (cius , & duos viros, qui ftabantcum illo. 3».. Etfactum eft cum difcederentab

iphi tacuerunt, & nemini dixerunt in illis diebus quidquam ex his, quz videranc.
iMatrha7. :

refpicein filium meum quia vnicus eft mihi: 39. & ecce fpiritus apprehendit -
ieum , & fabito clamat, & elidit, & diffipateum cum fpuma , & vix difcedis dila-
iianseum: 40. & rogaui difcipulos tuos vt eiicerent illum , & non potuerunt.
