|Chriftü oblata mortalib?(ignificaretur, vt (cribit Bc-

multian natiuitate e? gaudeteg* paganis ipfisyvr audiuim?,
leta eft ez* folenu.Alls celebrat,quod wnorat, fed non ita de-
buerat ökrzfüani. Nic vero e7* epfiim bac B.loduss Baptifla
natiuitate gandet,fed wtind denatiuitate,nó de vantrate.

paullo ante expofuim"?, publici gaudij. Coram domimo
dixitaut vt fignificaret veré magnü futurü effe, non
fola apud homines fandtitàtis opinione;ficut de cius

15,Erit enim magnee cora domino.) Caufam reddit,quá| -

parétibus dixerat ver.6.aut valde msenum futurü vt

2 EE

Lib.i4.c.
16. & 22.&
lib.22. cap.
25.fub fi.
ytrobique.

leiunium,
. |cibíque ac
potus de-
le&us me-
xitoria
apud Deü.

Qui reple-
ti Spiritu
fan&o in
Ícriptura.

Lib.1. hift.
|Euang.

IChri£us de Ioanne dixit Matthzi r1.11.& apüd hunc

leíse dicit confe&tum ex dactylis, fed latiüs patet eius

líolet ab Hebrais. 3259 , à Grecis &inspa. ; VOCatUr, vt|
|Hieron. vertit Leuitici 10.9. & Num.6.5. & .R eg.1.

EM

gAri,nec vinoym quo eff lnxuriaympleri eumyqui mufTo pi-|
ritus (anéts defiderat umpleri. N nde collieitur nó folum

vt infra ver.35.41.8c ACt.2.4.& 4.8.31.8c 6.5.& 7.55.&

- lin vtero matris fanctificatus fuit, fed inulto etiá ma-
gis, quia ità fanctificatus , vt fex menfiü infans veni-|.

lzi de Chrifto illi teftificanti credere noluerunt, in.
Ifrac.z0.4.& Matthazizr26.Marcizgt. ——

219

IOAN MALDON. COMMENT.

30

| TqUi maximus eít , ficut Gen. ro.9. dicitur Nembrod| À

venator fwfe robuftus coà Domino, id eft robuftifsimus.
Conuenit cum hacíecunda interpretatione , quod

Euangeliftam infra c.7. 28. Internatos mulieris non (ur-
vexit maior loanne Baptiffa. V cruntamen Orig.hom.4.
Ambrof.Beda, Theophyl.Euthym. priorem fenfum
fequuntur. ! | b 1.
Et vinum 2* jïcemm 920n bil:et.)Thc O Philus Antio-l

chenusin lib.Allegoriari in Lucam ficeram potum

15.& Beda, atq; Euth. hocloco exponit. Idq; apte in|
hunc locum cadit; voluit enim angelus dicere Ioan-

dentem futurum efse; quod neq; vínum,neq; quic-|
quam aliud, quod inebriare pofset , efset bibiturus.
'uz autem genera potus fint , quz inebriandi vim
habeant, huius non eftloci docere.fi quis id dcüde-—h

rat,Plinium legat. Declarat angelus his verbis, quo-

Domino füturus fitnon folüm quia Spiritu fancto ab

|vtero matris fuz erat implendus, fed etiam, quia vi-|'
num,& ficeram bibiturus nó erat. Decet enim vas(in-| -

quit Beda) cele(l gratie mancipatis fecle allecebris cafli-

o

|bonis nos operibus 1ufítificari , càm gratos nos Deo

reddant, fed etiá, quod hzretici maximé negant;ie-
iunia, & ciborum , potüíq; dele&tü magni eífe apud
Deum meriti, cüm Ioánes hac etiam de caufa,quód.
vinum, & ficeram nó biberit,magnus fuifse coram Do-

Samíon Iud.15.14. & Rechabitz Hierem.55.8.

iam largiter Spiritus datur , fed quib ueita datur , vtj
redundare etiam forasin aliquod fignum videatur,

« w ^ ' - 4 m 3
9.17.& 15.9. Hoc igitur loco Ioannes nó folüm,;quia

entem ad fe Chriftum infantem & fenferit , & exul-

Ib vtere matris fae.) Perperam hzreticorü inter-
pres exponit, ab mfantia [na, quafi non in ipfo vtero,
led poftquam ex vtero exiit Spiritu fan&to repletus
fuerit. Manifeftü enim eftangelum, quod futurum
erat,vt loannes in vtero Chriftum demonftraret,in-
dicare voluifse, atque hanc vim habet illa particula,
adhbuc, quafi dicat, antequá ex vtero exeat, cüi adhuc
in vtero erit, quemadmodum omnes veterces inter-
pretes exponunt, Orig.hom.4.7.& 8. Cypi'.ep-.75.&
76. Cyril.E ierof.Catechefi 3. Ambr.Max.in hom.de
natiuitate Ioannis Bapt.Chryfoft.hom.rz.in Ioanné,
& auctor imper.& Iuuen.pocta hunc locü reddens,|
-Clanfum quem Spimritus tpfrs |
- Vifceribus matris complebit aumine claro,
16. Ermultos filiorum Ifrael conuertet.) Multos , non
omnes dixit, quia multi Scribe prafertim, & Phari-

v4d Dominum Deum ip[orum.) A.d Chriftum,quem

nem femper fobrium,femper vacuum, femper pru-| -

mno dicatur. Omnes porro Nazarzi,quíq; fïn[gulari
fuerunt fan&titate, à vino dicuntur abfüinuiíse ; vt

Et Spiriti fan&lo replebitur.) Repleri dicuntur Spi-
ritu fan&to in fcripturis facris non omnes;quibus et-|.

|tione prorfw fimillima 4m£-o.de/2mt fecutivilln fP'agi,vefhi-

tatione demóftraucrit,Spiritu fancto replet?dicitur.|-

de recta fide ad Reginas, Beda, Strabus, & Euthy.ex
hocloco probarunt. Loqui enim de Chrifto ange-

lum ex verfu fequenti perfpicuum eft. . bt
*CX7« Etipfe pracedet anteilla.) Ante Dominü Deum

inussex hocloco probatur Chriftum efse Deum.

peiesiis ii d | | o Iofpmite, G virtute Elie.) Non corpore; fed fpiri-|
nominis fignificatio: quicquid enim inebriare potá| B tu;& virtute fimilis Eliz; Virtutem autém vocat,nó]
| poteftatem faciédi miracula, quia Ioannes, vt Ioan-
mesalter Euangelifla teftatur c.10. VEr.41. fienum nul-|

Inm fecit, Íed virtutem dicit , aut omnem generaliter|

dum Chzxiftiaduentum futurus eft. Orig. hom.4. &

i

Eliam non qü?,guomodd pet Chriflum effe : Et vtt4 fitnt ve-|
rum confeffus eft Chrifium fe non effe , frc vernm con feffus efo] .
nea Eliam fe effe. Quomodo e:ga'cbmpdmhmw ditla preeo- r
pus cum diébi sudicis ? Atbfrt, vt praco mentiatur; boc enim| .
lequitvv , quod audit & imdice, Quare ergo ille non fayn Elias,|.
€7 Dominw ip[eeft Elias ? Quiaim eo Dominus lefus €bri-]. :
D fhw P(æfgurarg voluit futurum aduentum foum,eg* boc di-] -
cere , ngia m [piritus Elie erat loannes, Et quàd.erat Ioaunes B
4d prumum aduernmhoc erit Elins ad [ecndum aduentum.| -
, Videtur D.Auguft.fpiritum hocloco; non Ípiritum] .
illum fanctum, quo Ioanncs in vteto tepletus fuifse] :
;dicitur, Ícd officid preconis Chrifti; & vocationem| -
appellarequemadmodi cum dicit Chriftus, Neféitw| — .

.euims [piritus efta infra.c.9.55.id eft non intelligitis vo-

tantur aduentu.Qwibene,inquit Bedays ffrrim,ez-vir-
tute Elia pratedere dicitnr, quia frcut ille praco venturus iw-
dicis ita hic praco fatius eft Redemptoris.Fnde eo* conuer(a-

tu mcultiseimtln fant defhetfi, Ambo Regis,ev* Regma ve[a-

ILIA4.& 17.10.II.

chig.c.4.6. Que ideo mihi videtur angelus vfürpatfe,

dixerat. Quamquam hecapud Prophetam verba no
de Ioanne ; fed de venturo Elia proprié intelligütur.
Que haud dubié eodé feníu , quoapud Prophetam|
intelligéda funt ; nifi quód ad aliam perfon& accom-
modantur. Veruntamé quis eorum verborum apud

in eo verfatur queftio, vt intelligatur,qui patres,qui
filij appcllentur ; & quid fitaliorá ad alios corda có- |
uertrere. Patres igitur quidá veteres auctores Patri-
archas intelligunt ; filios recétiores Iudeos,qui lon-
&ab eorum moribus, fanctitatéque degeneratfent:

virtutem,& fanctitatem, aut animi fortitudinem,&].
in corripiendis vitiis feueritatem , qua propria qua-].
. jdam ratione fimilis fuit Eliz. Dubiutn vtrü de pre-|
terito, an de futuro Elie fpiritu loquatur; hoc eftan].
fignificet Ioannem talem futurum efse; qualis, dum|
viueret,Elias fuitjan qualis,cum veneritante fecun.]

iM ii

piam tolerant, Vide que de hac re cripfimus Matthei|
Ut conuertat corda patrum im filios.)V exba funt Mála-|

vt doceret Ioanné eum effe futurü, quem Prophera|
|c- precedenti ver. r.ante faciem Domini venturum

Malachiam feníus fit, de eo dubitatur. Omnis veró|.

p

autem

ideóq; infenfi illis antiqui patres effent; reconciliari! -

UT

—

AIPfOI um;,vt dixerat !VCïCPïQ cedentijid eftante Chri-] -
iftum. A'ntCC hriftum enim -præcefs,igt,,ej,ü:qug precur-] -

modo Ioannes,quemadmodá dixerat ; magns coram| C V'Amb,kixï commeg.de preterito interprerantur. Gre-| -
gor.veró hom.7.in Euangelia, & Euthy.hoc loco,&] .
D.Augult.tra&t.4.in Ioanné de futuro. Dominw Tefus|:
|Chriftm, inquit A-uguf)c.w,dszt Elias at venit,eo* ipfecff.
Toannes Baptiffa. loannes aute interrogatus [it fe eoufefus eft |.

cationem veftrá. Que interpretatio mihi valde pla-]
cet. Beda vero,& T heophy.de vtroq; Elie interpre-|.

W^ AVU ADRAT! AE R TA R Yrrird --

--

oftendit , quemq; przdicauit. Vnde Chrifti diuinicuan; a.
tas manifefte probatur ; quemadmodü Cyril.in lib sinitas.

"RUO i^ t

r EE

« F — - ——
m t —-. — £— E

p Em
— — — o as

— m - RTRT

f

z

E- - 3
--

L ES-—
) — | — x

lautem eis; hoceft ipforum ad illos corda conuerti,

]tilesappellari, vt 'Theod. in comment. in 4.c. Mala-

lenim Hebraicé numerum 'legi,non quod Pater filiol

- |Cenuertet cor patrum ad filus , z* cor fittorum ad patres-

31 : a

IN LVCAE CAR L - T M

cum Eliz exemplo, do&trinàque filij refipifcerent.
Sic Hiero.Malachie 4.6.& Auguft.lib.20.de ciuitate
c.19.& Beda fcribés in hunc locum. Ali) patres om-
nes Iudzos , filios Chriftam , & Apoftolos vocari
putant ,adquos X Elias in fecundo , & Iognnes in
primo adaentu Iudzorum effent corda conuerfu-
ri. Ad hunc fere modum Euthym. Alij patres Iu-
daos ; qui prius vocati , id eft nati funt ; filios. Gen-

chiz. Alij cor patris ad filium, id eft , Dei Patrisad
Deum filium conuertendum,fignificaritfingularem|

iratus effet,fed quod Elias, Ioannéíq; effent effectu-|
ri, vt Pater filiü diligere cognofceretur. Hanc etiam
interpretationem D. Auguft.eodem loco -..ac.ihxbct.
Malim dicere patres, & filios non metaphoricé hoc
Igcö',vcl-pro Chrifto, vel pro Apoftolis, vel pro Iu-|
dzis, & Gentilibus, vel pro vetuftioribus, & recen-
tioribus Iudeis accipi,fed pro iis,qui eo tempore;de
quo Propheta loquebatut , viui effent , quafi dicat:

e diffidentes conciliabit. Diffidere autem patres,X|
&lios inter fe indicat;non folüm moribus,fed multo|

|rifeorum, Sadduceorü, Effenorum Iofephus lib.i;.

- Jumteernet fidem i terra? | : :

liis, qui exiftimant hoc fecundum membrum apud|

maxime religione ;dum aliam pater, aliam filius re7|
ligionem fequitur:conciliari autem, dum docti,que|
vera fit religio,eam & patres pariter,& filij comple-]
&untur.Quemadmodum parres,& hiij víque ad ca-
pitales aliquando inimicitias diflentiát, & pugnent;,|
noftra nos hoc tempore mala docuerunt: quem au-
temad modum concilientur, quia Elias, & Ioannes
nó habem?, magis cftimare animo poffumus, quàm|

annes venit;de religione. Maxime veró diffidebant;
tres enim per id tempus Iudeorü fectas fuiffe , Pha-

Antiquiratum.c.9.au&or eft;& Epiphan.& Philaft.|
plures etiam connumerant, Ioggnes veró,quantum.
in ipfo fuit;ad vnam omnes religionem,ad vnum o-
mnes tranftulit Saluatorem Chriftum, quem digito
demonftrauit , & peccata mundi ablaturü effe claral
voce docuit. Idem Elias ante fecundü eius aduentu|
fa&urus eft:nam & tunc magnam futuram efle inter
homines de religione diffenfionem Chriftus infra
pradicit.c. 18.8. erentamen filius bominis veniens putas|

Et incredulos ad prudentiam tnflorum.) Non affentior|

Lucam fecundo illi apud Prophetam membro re-|
fpondere,es cerda filierum ad patres , nam apud Pro-|
phetam membra illa etfi verbis duo , re tamen ipía;|
atque fententia vnum funt. Quod angelus in:elli-|
gens priori contentus membro , quo tota fententia|

€o verborum Prophetz explicationem pofuit... Ex-
plicatio autem hec eft , ey. incredulos ad prudentiam
tnflorum ,id c(tad fidem;ad relizionem corü,qui me-
liàs de fide , ac religione fentiunt. Fidem enim pru-
dentiam. vocauit, cüm incredulitati eam oppona,t,
ficut folet Ícriptura cos,qui iufti;ac fideles funt;fapi-
entes , aut prudentes appellare. Eius rei,quia innu-
[meraexemplaponipolfunt,nullum ponam. — ——
Parare Domino Plelyem perfectam.) 4379:!1.0&'&! nuP:'ap, Aay
;za']za-nwaa'þ&u'ov, parare Domino ( id cft vt paret) po pu-

E

declarabatur, fecundum P'rætermïüt,vatquewcius lo-].

lum przparatum : Nofterinterpres videtur, vt qui-

reipfa experiri. At non diffidebant Iudei , cum Io- D jba attendamm, inquit Auguft.hom.44. baud ambo cre-
| Iduderunt Zacharias ey? Maria:fed mos vevba valemus audi-

|ptifmo prepararet, id eftaptos efficeret ; & quafi fe-

vt eleganti metaphora expreffit poctà Iuuencus;

jan peccaucrit Zacharias ? & quate peccauerit ? Pec-
A(Gc énim Prophera dicit) id eft patres , & lios inter| C jcaffe quidem omnes confentiunt au&ores Augntt.

juinus,quineminer fanc&um; qui neminem iuftum
- leffe vellet,quo magis Zachariz fan&titatem minuat,

dam adnotarunt ; legifle waduphrtowoy perfe&um , id|
S P

eftidoneü, aptum , atq; marurum ad Chrifti dodtri-
nam füfcipiendam. Ac feníus profe&to eft melior.
INam parare Deo populum preparatü , aut tautolo-
gica,aut'minüs certe concinna, &apta oratio eft.His
paucis verbis totü Ioannis officiá declaratur , quod
in eo confiftebat , vt ad fufcipiendü per hidem Chri-
Iftum animos hominum exem plo; predicatione, ba-

rendum à Chrifto agrum profcinderet ; ac nouaret;

Pleb e'æq ne nowabit,

Cum auté dicitur Ioannes plebem perfectá paratu-

]rus,nemo fenfum etfe putet;paraturü plebé,que an-|

:e perfecta effet,íed paraturü plebem perfectá;id eft
perfectá effe&turü. Quamuis tam facile fortaffis hoc
zft, vt non fecerimus admonendo opereprerium.
.18. Et dixit. Zacharias ad. angelim ,"vnde boc fciam?)
indicat fe nó credere,;nifi fignum videat,quod mul-
ros alios viros fanctos fecilfelegimus , Abrahamum
Gen. 15.8. Gedconem Iud.6.17. Duplex hic aucftio,

üb.quinquaz.hom. hom.44. Beda, & Theopliyl. &
ex verbis angeli colligitut ver.20.Et eceerz tacens,e7
non poteris loqui vqy m diem, quo bac frant, proeo quód non
credidifti verbis meis, Silolafpectaremus verba , dice-
:emus & Abrahamum, & Gedeoné,&,;nifi nos pie-

quia verbis omnes aut iiídem, aut fimilibus vfi funt,

* 7

íed Deus qui non tantüm verba foris audit , fed cor

dit Zachariam peccauifle;alios no peccauiffe, $; ver-

re, Deus potefl eg"corda interrogare.I meäginiw,ckarifämi,
quapiams Zatbarias , quando iit, Per quid cogno[féam boc? egn

aity Quomodo fiet iflud,quia virum nan rognofco? imquirendo
dixit , non defferando. Fiinc fecunda foluitur queftio,
quare Pcccauericg nempe incredulitate.Quia non cre-
didifli imquit, verbir meis.Sed hanc ipfam incredulita-
tem alij maius;alij minus peccatü fuiffe putant. Cal-

dicit eum de Dei potentia dubitaffe, quafi facere nó

|hift,

tas prohiberet, Beatam etiam Virginem peccauiffe;|

etiam peccati,verborümq; fontem intuetur,iudica-|

enina fum fenex, et vxor a progrefóur 12 diebim fui&,dejþe. :
drendo dixit , non inquirendo : Maria veró , quando é contra

polfet, vc fenex exfene fimul & fterili coniu gellibc- esumnia

Libro t;
Euang. .

An Zacha-
rias pecca-
uit nÓ cre-
dendo an-
gelo.

( r

Quale Za-
chariz fuit]
peccatum
angelo nó
credentis.
In har-
mon.

Caluini :

facere, quod ne Caluinus quidem, qui omnipoten-|
tiam Deo detrahit, facere poffe dubitaflet? Legerat

. /[ x 2
trema ipfius , vxoriíq: femper ante fterilis fenectute
natü fuiffe filium Gen.21.1.Meliüs alij non ideo pec-

tem,non Dei potentiá confiderauerit: contra quàm

Rom. 4.19. Et nen. infirmatu cft imfide , nec confiderauit

ipfum crimen Zachariz exiftimo tribuendum, cüm

-|polsimus hunc locum minore cius culpa interpre-

tari:itaque potius crédo deaneclo , an verus eífet,

& anà Deo niiffus , dubita(le , vt verba ipfa refpon-

|dentis angeli fignificant , ver. 19. E? reffondens ange-

U

lus :

N N o d : aduerfus $.
rostolleret. Sed quis, nifi Caluinus , credat virum [zachariam]

(anctum , & doctum dubitauiffe , an Deus id poffec'c&ellier ]
profectó Zacharias;atq; credebat Abrahamo in ex-]-

caffe,fed quod fene&utem fuam,vxorífque fterilita-|.
Abrahamum feciffe , laudans fcribit D. Paulus ad|.

corpæf ftmm €emortunn , ci»m ci'e cemæm«cf?t 40n0YHIB €7" | ,
jemortuam vuluam Sara. Sic Enthy. Ceeterum nec hoc|

j

b t

E m

IZacharix
veniale
peccatum.

i

Archange-
lus Gabriel
Iudzorum
tutor.

Cur Ga-
briel ad Za
chariam,&
B. Virginé
miffus. —

. Jera tacens pro eo, quàd non credidifli verbis mes, Non di-

xit verbis Dei, quod dicere debebat, fi Deo Zacha-|

2.Cor.11.14 quod Po&ca D. Paulus dixit, ignorabat, folere fe Sa-

35

IOAN. MALDONATI COMMENT.

34

?lug dixit Et, 'Ego fum Gabriel, qui aflo ante Deum,eg* miffus
fam loquiad tejeg* bac tibi ewangeliXare & vet.20.Et ecce

rias non credidiffect, cüm eum angelus accufaret ,
vellécque quàm maxime eius peccatum exaggerare;
Íed dixit pro eo,quàd non credidifli verbis mess. Non ergo
peccauit , obiiciet mihi aliquis , càm non deberet
temere credere verum effe angelum. Neque enim,

tanam in angclum lucis trásfigurare , & quodIoan-
nes prima epiftolac. 4. . non omni fpiritui creden-

|Refpondeo in hoc ipfo aliquam fuiffe culpam,quód
angelo tamaaperté fcfe oftendenti; & tot figna prz fe

tamen leuiorem fuilfe calpam, quàm fiaut Deo;aut
langelo,quem bonum effe, & Dei nomineloqui fci-
ret,non credidiffer.Itaque libenter ad eorum accedo
fentétiam,qui credunt nó nifi veniale fuiffe peccatà.
Nam quód tam feuerélóga infantia punitus etle vi-

datür, non id magnitudo peccati fecitfed quód non
[olàm in poenam , fed multo magis in fignum,& ar-
gumentum vcritatis mutus fa&us fit. Cüm enim fi-
gnum petenti Zacharie angclus daturus elf(;t:, pru-
denter illud dedit, quod & ad luendá paenam, & ad

Icontradicendo peccauerat. - :

[caufas, quia cü angelo aut tanquá cum homine, aut
brahamus Gencf.17.17.angelo filium pollicéti refpó-
quá con[entut,e? Dominus meus vetulus eff voluptati opera

lo reprcheníus non eft;non peccaffe creditur , ve fu-
praex Auguft. probauimus. Quód dicit, Precefert in
diebus [nis fapra ver. 7. Hebraifmum declarauimus.

chariam fibi non credere , quód non fatisab eo co-
ignitus effeex perfona , ex auctoritate,ex officio fuo
fidem facit. Dicitíe Archangelum etfe Gabriclée, il-
lum fcilicet;,qui populi Iudzorum curam gerere fo-
lcbat;, & frequenter ad eutm mitti Daniclis 8. 16. & 9.
21.quo magis illi tanquá procuratori gétis,tutoríque
credendum erat. Idco fortaffis ille , non aliusad Za-
chariam milfus eft , quód Ioánis ortus ad Républicá

j

fcrenti legationis fuz;non facile crediderit, fed loge|

deatur,vtindicium magni peccati magna poena cre-|

faciendá fidem aptitlimü erat: quia & in fe ipfo Za-|
charias experiebatur , & ea experiebatur parte,qua|
Ego enim fum [enex, €2* vxor mea procefftt im diebus [un.)|
[Duas dubitationis fuz caufas affert; de quibus ver.|
7.di&tum eft. Opponitautem angeli di&tis naturales|

tanquá cü angelo,qui nó diuina;fed naturali virtute|
filià fibi polliceretur, loquebatur.Simile quiddá A-|.

dit, Putá[né'centenario na[cetur filtus, €9* Sara nonagenarta|
parietf& Sara Genef. 18. 1. que riffr occulté dicens , poff-|

dabo ? Scd Zacharias quidem , & Sara peccauerütan-|
gcli teftimonio; Abrahamus eo ipfo, quod ab ange-|.

19. Eg» [um Gabriel.) Quia videbat angelus Za-|

A

dum elffe,fed probandos fpiritus , vtrüm ex Deo fint.|

C

D

E

Iudzorum maxime pertineret. Quare & ad Bcatam
Virginem idem poftca miffus cft publicá populi fa-
lutem nuntiaturus,infra ver.? 6.& fpectabat hoc ip-
(üm ad Ioannis laudé,vt qui Chrifti angelus, quem-
admodum Malachias vocat, nafcebatur , ab codem,
quo Chrift?,angelo nunciaretur,vt B. Auguft. hom.
44. & fer.20.de fan&tisadnotauit. Au&oritaté (üam
declarat,cum dicit; Qu« affo ante Deum , id eft, vnus ex

.|his füm,qui Dco miniftrare folent, Hoc enim figni-

ficat phrafis Hebraica rim ,JD'? "5yftare ante Deü,
qua Euangelifta víus cft,quia folent ferui, qui mini-

F

| , Etemifus fum loqui 4d te,ey* hec tibi enangel/Tare )De-
clarat ofhcium fuü , & legationé exponit.Proprium|
enim angeli ofiicium eft mitti. Quia emnes admini-|Heb-1.14.

Officium| -
|precipuum
| . : j ] angelorü, P-
angelus,id eft nuntius appellaretur, quod vtait Gre-].

gorius non naturz,íed officij nomen eft.Q» facirin-]
: quit,ængelos fuos [piritus , 7 mimifivos fuos Inem vrentem

[(ct;fed etiam fortaffis, vt indicaret hoc primum fuif-

|chariam reddic.Nam etfi id Dei virtute factum eft,
. ramen arigelus tanquam Dei legatus,& loquitur, &
facit.Duo aurem facit eadem opera, punit Zachariz|

gnum jnquit Beda,qwod rogatur,vt qui difcredende locutue

diie . 4 . x
- leris tacens, &, non poteris loqui , aut, vt Graece eftien ow-

iquid dominus iufferit,exequantur, Tobiz r.15. lob

1.6. & 2.1.Daniclis 7.10. Colligitex hoc locoGrego f.
homilia in Euangelia 34. Gabriclem vnü effe de pri-
mis angelis,quod et(i ideo merito creditur , quod ad
tractandum negotium maximum omnium vero fi-
mile fit Archangelum , id eft Principem aliqué An-
gelorum miffüm cffe;tamen id hec verba non pro-
bant, quia phrafis, vt diximus , Hebraica tantüm fi-

gorius, & Beda in commencrarijs eiusrecitans verba,
idémque ante docuerat Athan. aut quifquis eft au-
&or,q. 8. angclos etiam,cum ad nos mittuntur,Deo

gnificat miniftrare, quod omnibus angelis commu-|
|neeft. 0mne: enim admimifiratorg fpiritus (ont , vt ad|
|Hebraos 1.14. fcribit D. Paulus. Colligit ctiam Gre-

i
1

prefentes affifteresquia dicit angelus, Ego fom Gabriel,
q aflo ante Deum.uupd etíi verum eft;quia, vt idem,
ait Gregor. etfi cireum[iriptus eft dngglicw Jpiritus , fam-
mWs tamen ipíe fparitus qui Deus e(t, circumferiptss non eft ;
4n£e€t iitur e9* m[si , q9* anteipfum fant , quia quülibet
mi[si veniant mtra ip[am currunts etfa hoc,inquam, ve-
rum cit,tamen hoc loco i1on fignificatur. Nam ver-
bum illud 4f non fignificat actum, fed confuetudi-
nem, quafi dicataftare foleo. Quin contrarium vi-

à confpectu Dei veniendo difcefferit. Nam etíi vbi-
que Deus eft,tamen eo modo, qno eiangeli dicun-
tut a(fiftere, ideft vcin folio Rex fedens, in folo di-
citur effe czlo, vnde cum angeli difcedunt , non affi-
[tere,fed mitti dicuntur.Quare Iob c. 2. 1. fcribit ve-
Inille die quadam filios Dei, id eftangelos, & fteriffe
coram illo,quaft priüs, cum in legatione miffi verfa
rentur,coramillononfítarent. ^ — ,

detur fignificari , cum milffus angelus dicitur , quafi|:

mittüturan

ftant.

ffratory [unt [Dyritus , im mimiflerium mi[si;ypropter eis , qui
Dareditatern capiwnt falutis, Hinc & nomen accepit, vt

Pfal.103.4. :

afferre.Capratangelus beneuolentiam , vt fidem fa-
ciat , & tacité Zachariz incredulitatem exprobrar.
Retinuit interpres Grzcum euangclizandi verbum,
inó folüm, quód verbo vno Latino exprimi nó pof-

fc ex ordine Euangelij , vbiea primàm voxabange-
lo effet vfurpata. Nam etfi, qu-oqf angelus Zacharie;

ramen eratEuangelij. — — |
O. Etetteerz tacens,e9* mon poteris loqui.) Oftendit
re ipfa angelus auctoritatem fuam,dum mutum Za-

increduli:atem,& petenti dat fignum , quo credere
cogatur.Eadé res & fupplicium , & beneficium fuit;
fapplicium peccantis, beneficium precantis. Dar fi-

eff j4m tacendo credere difcat. Videtur auté a oA clia efle

r , 1 p d'uvdiluos VaAT scris tacens,& loquendi
impotens. Theophyla&tus pro ewá videtur legiffe

xoeàc (urdussfic enim interpretatur Zachariam non
modó mututn,fed etiam furdum fa&um effe , in qua

ftrant, ante dominos ftare intenti, ac parati , vt, fi

etiam

Ef bac tibieuangelkare.) hoctibi bonum nuntium

nuntiabat,Euágelium proprié non erat; proemium|.-

i

Angeli dü

Deo aff--] .

für at
u i ï

firdus, &
TO

p Heb1
AH Qfrcim v

t lnl |
MVT E

" '-ugcml |

x
t*
11
"n

1

Cur Zacha
rias fa&us
furdus, &
mutus.

|quit; patriems, quem vellet vocari ewm,. Sienim furdus

|fent, multos tamen per annoslocuti non eient. Si-

- |Bedadiffimilem affert caufam,vr qui diferedendo( vt il-

TET dxddv, patire AaA & . c p5 9 ao ogus(ec dixateral

AAl u :

|Zachariz prefixum fuerit;quaftio eft loco non alie-

A

p OUUUEUONN LVCARSDAAMRQ U. —— 9

ctiam fententia eft Ambr. & Euthym. in cómment.) Á
Idque ex ver.62. haud dubié probatur. Isnmebanr, in-

non eratquid opus erat innuere,id eft non voce, fed
fignis eum interrogare? Ita etiam videmus effe natu-|.
ra comparatum, vt qui muti funt, fint & ijdeim fur.
di.Itaque Graci codem nomine zopor & furdum , &
mutum appellant, vt vocabulo vno duarum inter fe
rerum coniun&ionem declarent.[dem etiam Euan-
gelifta infra ver. 22. quem hic angelus vocat eseza-
(a,tacétem id eft mutum;sogor appellat;quod & fur-
dum,& mutum fignificat. Quamquam noftra lectio| B
tautologicanó eritfi intelligamus plus effe nó poffe
loqui;quàm tacere;càm multi taceant;qui fi vellerit,
loqui poffent.Quales noftra etate Antuerpiz,Picta-
uis , & Lugduninonnullos nouimus; qui cum pot-|

gnificat ergo angelus Zachariam nó huiuímodi ho-
minibus futurü fimilem; inüitum enim nó volétem
taciturum effe. Quamobrem hacpotiffimum pona
Zacharias affe&tus fuerit, curiofum non eft quzrere,
cüm credendum fitid factum non effe fine ratione;
& rationem intelligere fitlocum huncintelligere. -
Origen. & Ambr. myfterium efIe putant.No» voiws,
inquit Ambr.myfferinm ,nec vniz«s filentium eff .T acet fa-
cerdos ,t&cet Prayhcm.N 70 fallar, /n vnoe vox totrus pl-cl':gk ob-
mutuit, quia in vno tetus ad Domimum per Moy[em populue
loquel»atur. Ce[fati» fAcrorum, «2 filentium prophetarum ta-
CL BIEAS prop/m.e,(y" raciturnitas [acerdotis eft .]N ihil O.b*
ftat; & alium effe fenfum,& hoc indicari myfterium.

le ait)loentns faerat,tacendo difceret credere, Optimé om-
nium Theophyla&us, et«éroc d« (& dvo (a0(x t7406, o

J

xeévem,oc d'édylemrav wrriy, meritó autem bac duo pa[-
/'ug eff vt neque audiret,nec loqueretur ; nam vt non obediens|
condemnatur [urditate , vt autem contradicens taciturai-

Pro e» , quod non credidifti verbis meis . ) Reddit ratio-
nem poenz,quam comminatus erat; quód fibi non
credidiffet.Vide quz ver.18.di&ta funt. :
Qu implebuntar tempore [(20. ) Cum te mpus illud
venerit, quod przfiniui ; ideft poft nouem menfes,|
quibus folent mulieres vterü geftare.. Simileexem-
plum eft Gen.i8 10.Rom.9.9.5ecundiim boc tempus ve-
tiam, Q erit Sara filim ,Cut tempus panz, & tempus
illud circücifionis infantis potiàs, quàmvllá aliud, |.

na. Factus fucrat mutus; furdü(que Zacharias non
tátüm in peenam , fed magis etiam,vt diximus, in fi-|
gnum.Non debuitautem fignum durare, nifi quoad
res,cuius fignum erat,eueniret. Et quia non tantüm
przdixeratangelus fore , vt Zachariz filius naícerc-
tur , fed przceperatetiam illi, vt Ioannem vocaret,
mutus víque ad circunci(ionem,nominifqueimpo-
ïütioncm, qua in circuncifione ficbat , pater manet,
& implere manu fua cogitur,quod priàs angelo ná-
ciante credere nolucrat. Poftulans enim pugillarem
(cripfit,lsannes eff nomen eims vct. 65. |
zL Eteratplebs expetlans Zachariam.) Extra taber-
naculum , vbi dixerat ver. ro. multitudinem populi
fotis orantem conftitiffe, Apparet Zachariam ali-
quanto tempore cum angelo collocutumsfiquidem|
plebs tantain eius moram mirabatur ,neque omnia!
ffortaffe verba,qua interangelum, & Zachariam vl-—ïi
tro citröque dicta fun t,Euangcli&a recenífuit.Itaque E

F

maior forfitan mora fuit , quàm breue iítud col-]
loquiüm , quod hic receníetur, requirere videba-
rup . ! ! | x

33. Erfaum eff vt mplei funt diesoffiiy eius.) O&to

in templo officio fungebantur, vt ver.5. docuimus.

neq; propterea quoód fürdus,mutüfqs fa&us effet, ab
officio difceffiffe.Eeregium documentum , non de-
bere facerdotes incidentibus rebus aduerfis munus
deferere. Gs "* g
— 14. Pofl bos autem dies.) Paucis poft diebus. Hos
dies vocat Euangeliftaillos, de quibus locutus fue-
niftrauerat. * YEUNE
.. Etoccultabat fe menfibus quinque.) Quam ob c aufam
Ícfe Elifabeth przgnans occultaaerit, variz à diucr-
fis au&oribus caufz redduntur. Quidam pudore fe-
ciffe putant; qubd iam fenex conccpiflet , ficut Sa-
ra Gen. 18. 10. rififfe dicitur,cum ab angelo audiuiffet
fe filium habituram.. Sic Otigen. hom. in Lucam 6

C Ambr.Beda,Theophyl.& Euthym. Re[Pugnarc huic
|fententiz videtur, quód aliam ipía Elifabeth caufam|

ver. Ícquenti afferre videatur. ia fie fecit mibt Domt-
nui in diebusquibus refbexit anferre opprobrium meum tn-
ter bomines.Sed ad hoc ipfum Ambrofius , & Beda re-
(pondent. Meritó,inquiunt, etiam fancta Elifabeth era-

cencepit de süro ( neque enim aliter de bomingi ortzi f« «f

[eredere ) tamen partwus '/ïn ernbe[cebat atatem.. Et rir (us

caruilfe fe gdueleäat opprobrio. Fortatfe quod dicit, frc fe-

Jeit mibi Domimus , perinde elft,ac fi dicat, rifui me Do-

mninus expofuit ; ira me fterilitatis probro libera-
uit, vt intemperanti obiccerit infamiz , quafi an-
nofa iam anus rei coniugali operam dederim. Col-
ligunt exhocloco Origen. & Ambrof. & , vt vide-
tur ; ÁAuguft. ferm. 7. de tempore;antequam ange-

tuo confenfu àcommuni, & coniugali thoro ab-

: ftinuiffe.. Hac enim de cauía erubuitfe Elifabethá ,

quód càm anteà mariti thoro feiüc&ta aliquáto tem-
pore vixiffet, in extrema fenec&tute incitata libidine
ad nuptiarum opera redijffe videretur. Cur méfibus
quinque non pluribus, non paucioribus fefe occul-

hanc Orig.Beda,;Euthym. & Theophyl. fuifle exifti-
mant ; quód Poft quintü exa&tü menfem virgo Ma-
ria concepiffet;quafi tunc defierit pudere concepitfe

|anunr, cum cócepiffe etiam virginem vidit. Eo hoc

eit probabilius,quód ipía Beata Virgo, licet cognata
eius effet,menfe iam fexto eam nefcierit conccpiffe,
vt ex ver.36. perfpicuum cft. Monftrauit ergo Chri-
ftus Ioannem à Ioanne monftrandus.Quidam here-
ticorum interpretes dubitaffe Elifabeth dicüt dean-
gcli promiffione , ideo nó aufam fe tanquam graui-
dam gerete;ne, fi (e opinio fefelliffet, ridicula fieret;
quoad fexto iam menfeita vterus intumuit , vt ne-
quc ipfa , nec alij,qui viderent, dubitare poffent effe

ctiam fan&os incredulos iudicare , quibus prima fi.
deiregula eft, non nifi qux aut vident, aut volunt,
Icredere.Quomodo dubitare poterat ; que quintum
iam menfem grauidum fentiebat vterum , que ma-

dies , quibus finguli per vices facerdotes (acerdorali|

Hinc inrelligitur aliquot diebus antequàm Zacha-|
rias officium füum expleret;argelum illi appgruü&*, |

rat;id eft o&o illos, quibus in templo Zacharias mi-|

befcebat gratiam , etfi mon cognofceret culpam,. Nam etfr|

lus ad Zachariam veniret , illum , & Elifabeth mu-| .

taucrit,credendü non eft vacare caufa;cauffam veró|.

pregnantem.Sed ifti ex fuo folent ingen1o homincsl

Continen-
tia coníu-
güex mue
tuo cófen-
fuo :

videbau quz denique dicebat: 5rc fecit mibi Dominws,
| D 4 agnofcens

:

lritum,propterea quód dubitauerat,furdá;mutámg;

Hebtaif-
mus,

Hebtaif-
imus.

IProbrofa
apad Iu-
dzos fteri-
Plias, &
quamob-
rem.

agno(cens nimirum Dei fe beneficio concépitfe2
*anü['que conciperem , quod, qui audierit,ridebic &
rem totam diuina prouidentiapretérque hominum

alienatus à fc fuilfet; tunc reconciliatus effet, non

qgmam refpexilla bum:litatem meam , Jaluafhi. de necefstati-
bus animam meam, id e(t dienatus es me quamuis ab-|

: 'mtz loowere : a;wibm hæc/&ld f/i -caatü,?mlzmdz. E'&thy. N crï)
Jex hominü vitio eam opinioné natam putat, quód
[udai nimis carnaics effent, ideóque ignominiofum

jtione Chriftus uafciturus efíct; itaq; alienosà Chii-

jAlij inter alias illi populo à Dco datas benedictio-

Ifuifle arbitror, quod ftcrilitas alicuius , & quidé gra-

Ms babu: cos präpfer malitiam Adinuentionum corum, de do-

E.

IOAN. MALDONATI COMMENT.

Ly. Queia [ic fecit sntbi Domings. ) N c (terilis fimul,
L D * p l *
inctedibile putabit.
0 n diebus , quibus re[pexit Deus.) Tandem cutn Dco
placuit, cáàmque ego minim? cogitabam. Índicat

opinionem fuiíle fa&am. Refpexiffefe Deum dicit
Hebraico genere loquendi,quafi priüs auer(us; atq;

quód veré;aut priüis auerfus , aut tunc reconciliatus
fueritfed quódante,quafi offenfus effet , liberos fibi
non daret,tunc,quafi reconciliatus , dederit. Refpi*
cere enim nos dicitur Dzus, quoties aliquid in nos
confert beneficij , quoties benignus , & fauorabilis
nobis eft, vt Píal.8;.16. Poteft etiam hocloco figniR-
carc idem,quod dignatus eft; vt infra ver 48. QuiA re-
fBexit bumiitatem. antille [52 id cft tanto honore hu-
milem ancillam fuam dignatus cft;& P(al.30. 8. Quo-

[À

B

iectum, & iacentemetigere. .. — p
— RFuferre op probrium meum mter bomines, ) Kc*ä:xi! 49-
. Doiex U ; T j 7 ;
ferre,dixit phrah Hebraica von* n , id eft rcfþemt

adaufcrendum,;aut remonédum , Latine diceremus,

adiecicanimum ad tollendum opprobrium meum.
Hincappatet probrofam apud Iudzxos fterilitatem
fwffe,vt Gen 30.23. vbi cum Rachel peperiffet, dixit,
ab/iul i Deua approbriwm meum. Q;Lla.m quam duo tefti-
monia, alterüm Exodi 25.26.alterum Deut-7.14.quz
in cam fententiam citati folent;alieno fen(u cititur.
Non enim przceptum illic fed promitfum eft. Cau-
(am quamobrem dedecus haberetur,non candé om-
nes auctores reddàt. D. Ambr.hocloco caufam fuif-
e dicit, quód puderet mulieres,quz non alia de cau-
fa,quàm pariendi , nubere videbantur, non
.Pagdar,er(? enim ( inquit ille) feeminis nupttarum premta

parere.]

exiftimarent carcre liberis.. Sunt qui dicant idcirco
ignominiofum id fuiffe,quód cius populi propaga-

[to fnifft vifos,qui pofteritatcem non haberent,quafi
nihil ad futuri Meffiz gencrationem contuliffent.

nes vnam illam fuiffe , vt in eo nulla fterilis mulier
repericeimr, vt paullo ante ex Exodo 23.26.& Deuter.

[7-14- citauimus.Quarc expertem diuinz benedictio-|
nis,&alienam quodimodo à populo Dei habitam|

fuille mulierem,;que fterilis effet. Veram ego caufam|

uis peccaui poona cffe videretur , quod reipfa Iudei
experirentur cam ob caufam fepe Dcü mulicres fte-

rilcs facerc. C onclzg/?mt Dommw omnen vuluam ,damw,

E

../z'b';melech P;*opter SJaram Uxerem Qfäml)æ Gen. 20. 18.
Itaque videmus clamare prophetam Ofce c. o. 14. If.
Daesr Domime. Quid dabs entda eis vuluam fine liberzs , eg*
