lvt faceret, fed etiam rogatum vt non faceret, fa-
cere voluilfe, Rogatus illic fucrat ne in d^omum,
Ivbizgrotus erat, ireb volebattamen ire; hic roga-
tur vt cat, nec vult ire. Eodem vtruuque fecit
Iconfilio.,Illic voluit promittcitdo fe.itumm. effe,
jCengurionis,; quam non igncrabat-, flc,icm elæcrc.
Quo enim magis fe paratam , prómptümque; vt
cat,oftendit, eo magis Centurionis apparct fides.|
[Domine non [um dignus vt intres fb telum meum;fed tan-
;täw dic verbo PO d j&mbi:»'r Pm'r THOMS, Nam eg* c:g'o
bomo fri. (ab poteflate confliitutus , bàbens feb memilias;
eg dics buic , vade , «" vadit j zy".dlä ,VEi, (7' venit,
Hic vcro videns hunc regulum exiguam adhuc ha-
berc fidem;putaréque fc abfentem fanare non pofle;|

ire vult, quo magisrogatur,ne eundo cófirmare re-
guli opinionem videretur, fc nifi có ijffet fanare eius
filium non potuilfe. Itaque auget non eundo eius
fidcm. Notaranthoc Chryfoftomus, Auguftinus, &
Bcda.Contra vero illic,vbi à Centurione rogabatur,

que curare ; hic vbi rogabatur vt prefeutia curaret,

o
r

quod vtilius nobis fore nouit,concedit.Videtur ver-
bum illad vadercprahendentis, aut exprobrátis efe;
Vade incredule,vide;experire filium.tuum viuere; &

ideft promptü teadagédum quod bonum;& honc-
ftum eft,oftende. Poteft ad Euchariftiz confecratio-
nem hoc exemplum áccomrjodari. Nam vt hic di-
cendo Filius tuts viuit , id cft (anus eft, fanatus eft fi-
lius; ita illic dicendo. Eeceff corpus meum , cít corpus|.
Chrifti, quodante panis erat. ' !
Credidit bogmo (ermoni , quem dixit &i lefus.). Si cte-
didit; quomodo poftea (eruos interrogar,qua bora
mcliàs habuerit, explorare volensan, quod Chri-
ftus dixerat, verum effe? Refpondet Chryloftoómus;
credidifle quidem ; fedimperfe&é ptoptercaà fer-|
uis fcifcitari, qua hora meliüs fe habuifset. Am-
imonius, & Cyrillus vidétur indicare perfe&te etiam
credidifse , fcd quód feruos de hora percontatur, id|
non defec&u fidei facere ; fed vt fidem fuam confit-
[met, & fibi ipfi; quodnon-vané crediderit, gratule-
tur. Credo hoc efse probabile, nam & nosad con-
firmandaca, queom näho credimus;rationes fole-
mus conquirere naturales. Gaudemus enim om-
nia, quz vera funt;cum ijs, quz à nobis creduntur;
conuenite. Lceontius exiftimat hactenus tantüm
credidifse verbo Chrifti, vt obediret, domümque
redirct , vtiufsus crat; czterum filium fuuni viuere
noncredidifse, quoad à famulisfcifcitatus didicit
ceadem hora, qua Chriftus dixetat eum viuere , faria-

tüiin fuifse, ( |
j« Jam autem eode[cendente , (eyni occurresmnt ai.)
Cyrillus diuina prouidentia feruos domino putat
occurrifse , vt ab illis fcifcitaretur, qua hora conua-
luifsct;itàque crederet Chrifti virtute id fa&um efse;
ILeontius , Chryfoftomus , & Theophyla&us valde;

| |vt mihi videtur , probabiliter exiftimát feruos priàs

credidifse à Chrifto, licetabfente;fuifse curatumsvi-

non vultabco cetiam rogatus ire. Immo eo minuüs|-

vt folo curaret vérbo, volebát preíentia, manü-| .

curauit verbo , Uade, filius tuus vinit. Corrigit Deus|.
'preces noftras, & noníiemper quod poftulamus , fed]-

D

F2

] putauimus. Qui purant ante;ant omnmnino floH cre-

|pus archifynagogus Act. 18. $. Nec equidem intcl-

À. |difse enim non paullatim more náturz , fed fubito;

& mométo temporis cx grauiffimo morbo in inte-
gram , perfectámque valctudinem reftitutum. Ita-
que occurrunt redeuriti Domino non folàm ; quód
filius viuerct, fed etiam quod cius precibus, & Chri-
li virtutc viucret gratularuri,quo cariorem eius fa-
lutem haberec. : |
]u odgaterrogabat erdi boram ab es.)Vide qua vet.5o.
dic&ta fant. ! pE
—Et dixerunt eiquia beri hora feptima rtliqzæitleræm fe-

Chriftus erat , cum rcgulo dixit. Fliss tums vimt;
vnius diei iter plus minüs diftabat à Cápharnaum.|

propinquanti ferui occurrerünt. Notat Ammonius
admirabilem efficacitatem cffe Rdei, qux Chriftum

d 96 E credidit ip,fe, C domw tét4,) (ä;'id? an
nonante crediderat? De eare verfu. 48. & $0. dit-]

didiffe , vt Lcontius , exponunt- nunuc credidiffe,
lideft credere coepifle, Quiautem imperfe&e cre-
diditfe ante , vt Chryfoftomus, & alij, quosillic|

perfe&éque credidiffe, vt Ammorius , & Cy-
rillus , interpretari poffunt perfe&iüs ctiamnum

fidem Luc. i7. $. Veram ille fidem habebat qui
lacrymans exclamabat, Credo. Domine , adiuna . incre-|
dulitatem meam. Mar. 9.24. Adnotauimus cap. 2.]
z & alijs nonnullis locis vfiratum in facris lit-]

fa&tum ante non fuiffet. Sicenim ibi difcipali vifo
illo miraculo mutatz ia. vinum aquz dicuntur iu

Domus eius tot4. Credidit , quia , vtinquit Leon-
tius , videbáut patrem familias affeueranter at-
teftari illo ipfoó momento remporis, quo febris

Filivs tuws viuit & non potcrant teftimonio pa-
trisfamilias non credere. Non cít bonus paterfa |
milias, qui familiam tetam fuam ad fidem;Eccle-
fiámque nójadducit.De hac enim potiffimàm re D.
Paulus loquebatur ; càm dixit. $2 quo antem. faorum,
( maxine domefl'icorum curam non babet , fidem negaut,
lier nor contenta baprizatiipfa, omtiem quoquce]|
domum fuam baptizari voluit; A G. 16. 14. 15. Quodl
idem cuftosille carccris fecit; ibidem vcr.33. & Crif

F |ligo quomodo haberi Catholici veliat, qui in mul- |

tis' üc locis,ciim ipfi fe Catholicos profitearitar,nó
folàm vxotem , & liberos;fed etiam famulos , quos

ticos habent.
|à Indea i Galileam.)Non dicitfimplicitet hoc fecun-
dü faiffe figná ex omnibus,quaz fecit Chriftus. Nam

Pr&,) Hora prima pomeridiana. Cana Galilzz vbif.

Itaque die precedenti poft incridicm inde profectus|
.|regulus diealtero peruenit Capharnaum ; quó ap-

cooperatorem haber.. Vno die regulum crediditfe|-
[altero die effectum fuz viditfe Ridei.

. |nominauimus, interpretantur credidifie nunc om-] -
" ]nino , atque perfedé. Qui etiam ante-omnino;|

credidzffe, Nam & vcra, perfect$que fides augeri| -
perfe&tiórque fieri poteít.. Veram habebant Apo-jrides vera |

ftoli fidem , dicebant tamen Domine adauge tiob;s |perfettior
" heripoteit. |

4 P

teriseffe, vt quod augetur , ita fieridicatur; vtfi|

1
t

adolefcentem reliquerat , chriftum — fibi dixiffe]

c eft infideli deteriov. y/Tini,. $. 8. Lydia illa mu-].

nulla neceffitudine nature coguntur retincre; here-|

$4* H oc iterum [Ecæmlmnl/z:gnum fï»d( 7 ef[ B5 , CUm v,zwniæt ;

poftquam primum illud fecicin Cana Galilzz, cap.|

Q ;
t

1

Ogoä au- J

getur, ttim
: g : : ; primüm
Chriftum credidifle, càm antcin eum vtique cre-|feridicitur |
|derent , quia magis, perfe&tiufque crediderunr.

n fcriþ-
ura.

famuli nó
retinéndi.

2. 11 mulca alia fecerat Ierofolymz , cüim dies feftus

á " n CY DAT OINR HO S ORs

.. ageretut,

wpere

1

1

Hareticil

E

P "ao IOAN. MALDONATI COMME! G —— M —
lageretur , eodem cap. vet. 22. fed dicit exiis , quein| A|ratio, quód voluerit declarare, quomodo Chrij — — | X
IGalilza fecit, hoc fuiffe fecundum. Nechocipfum| |ftus, quoties ex Iudea in Galileam redibat, ma L qi
| abfoluté dicit; nam alia etiam preter hoc, &ilud| ]|ior quodammodo , & illuftrior rediret. Sic redire i h
primi.i m fortaffe fecerat; fed exiis, que rediensàTu-| |Chriftiani à templo ; à concione , à diefefto feruen.- : ] 0
dxza in Galilzam fecerat, hoc fuiffe fecundum. Nam| — tiores domum debent. Hoc magis probo , quàm 1 [
& primum illud , que aquam in vinum mutauit;| - 1quod Chryfo&omus,ïhcophyla&us',&Eu.thymius ! : dl]
cüm ex Iudeain Galilzam rediiffer , fecit , capitez.1] |dicunt,propterea hec duo miracula numerafse, quia
Artcur potiüs Euangelifta ea miracula enumerauit, [illo vtroque docere voluit Galileos inferiores| -
quz rediens àTudza in Galilzam fecifset Chriftus; |quàm Samaritanos efse fide, qui vno iam , & al-
Sunt qui ideo feciíse putent, quod ea fuifsent ab| Itero miraculo apud ipfos fa&o credidiffent; cüm]
: aliis pretermifsa , & fibi propofuifset , quz alij pre- Samaritani credidifsent omnes nüllo vifo mira-| -
- termififsent,commemorarc. Mihi alia videtur fuifse| . |culo. 5 | d ;
(-B" . Cug E V u6 ag Gd
P' *fæ:ï!ä: ' - : 3&7 '
Je37) z G
I- it.23. Iq
hs — 6R
Deuter.16. [ .. A s
&.I. '
' A * : $ h uD ! : du l
| £5* lecundum tempusin pifcinam:& mouebatur aqua. Et qui N
Iprior defcendiffet in pifcinam poft motionem aquz , fanus fiebat à quacumque -
detinebaturinfirmitate. $. Eratautem quidam homo ibi triginta & octo annos) "UER
l habensininfirmitatefua. 6. Hunc cum vidiffet Iefus iacentem , & cognouife] ^ -| ——
[ quia iam muitum tempus haberet , dicit ei: Visfanusfieri? 7. Refpondit eilan-|. — —
« - o Ruidus: Domine, hominem non habeo , vt cum turbata fueritaqua, mittat me in
2 | Pifcinam : dum venio enim ego, aliusante me defcendit. 8.. Dicit ei Iefus: Surge,|
| .. |

- tolle grabatum tuum , & ambula: 9. Et flatim fanus factuseft homo ille: & fu-
. .. [Rulitgrabatum fuum , & ambulabat. Erat autem fabbatum in die illo. 10.. Dice-
bo4.s. |bant ergo Iudziilli , qui fanatus fuerat : Sabbatum eft , non licet tibi tollere graba-f
qeenz- cum tuüm. . r. Refpondit eis: Qui mefanum fecit , ille mihi dixit: Tolle eraba-
.. jum tuum , & ambula. 1z. Interrogauerunt ergo eum : Quis eft ille homo , qui
dixit tibi : Tolle grabatum tuum , & ambula? 1. Isautem , qui fanus fuerat ef-
fectus , nefciebat quis effct. lefus enim declinauit à turba conllituta in loco. 14.
|Pollea inuenit eum Iefus in templo , & dixit illi: Ecce fanus factus es: iam noli| *
peccare , ne deterius tibi aliquid contingat. 1. Abijtillehomo , & nunciauitIu-
daris quia Iefus effet , qui fecit eum fanum. — 16. - Propterea perfequebantur Iudzi
[cfum , quia hzc faciebat in fabbato. 17. Iefus autem refpondit eis: Pater meus|
wquue modoöpgratur, & ego operor. 18. Propter&a ergo magis quærebant euml
Audziinterficeré: quia non folum folüebat fabbatum , fed & patrem fuum diceg*
.. |oat Deum, zqualem fe faciens Deo.. Refpondit itaqueglcfus , & dixit eis: 19.|
. [Amen,amen dico vobDis: non poteft Filiusà fe facere quidquam,nifiquod vide4 —
ritPatrem facientem : quxzcumque enim illefecerit, hc & Filius fimiliter facit.| -
20. Paterenim diligit Filium , & omnia demonflrat ei , quz ipfe facit: & maiora|

Er

D his demonftrabitei opera, vt vos miremini. 21. Sicut enim Pater fufcitat mortuos;
i : | Vr a . & viul-

c^ *
——
- (m. 3
g ? 43
w —
cgqgam
R— ? -

bvra
m*ak&usls-;

pl

a

J
l
LE
|
|
|
|

[
r

Mat. 25.

d. A46.

— |at. 3.d.17

Sup.1.c. 1j.

IMat.5.d. 17

& 17. a. 5.
Deut. 4. . |
b2.

AT

1. Cor-4-2.5

1

g oumn

B
Es Xrusin

|mortein vitam. 24. Amen,amen dico vobis,quia venit hora , & nunc eft , quan-|

& viuificat : fic & Filius , quos vult, viuificat. 22. Neq; enim Pateriudicat quem-
uam : (ed omneiudicium dedit Filio, 23. vt omnes honornficent Filium , ficut
honorificant Patrem : qui non honorificat Filium , non honorificat Patrem , qui
mifitillum. 24. Amen , amen dico vobis, quia qui verbum meum audit, & cre-
ditei , qui mifitme, habet vitam zeternam , & in iudicium non venit, fed tranfijt à

do mortui audient vocem Filij Dei : & qui audierint, viuent. 26. Sicut enim Pa-
ter habet vitam in femetipfo : fic dedit & Filio habere vitam in femetipfo: 27. &

mala egerunt , in refurre&tionem iudicij 5o. Non poffum ego à meipfo facere

autem non ab homineteftimonium accipio:fed hzc dico vt vosfaluifitis. 35. llle

Pater vt perficiam ea : ipfa opera , quz ego facio ; teftimonium perhibent de me,

neque vocem eius vmquam audiftis , neque Ípeciem eius vidiflis. 38. & verbum
eius non habetis in vobis manens: quia quem mifitille , huic vos non creditis. 39.|
Scrutamini Scripturas , quia vos putatis in ipfis vitam zternam habere: & illa funtj
quz teftimonium perhibentde me: 4o. & non vultis veniread me vt vitaim ha-
beatis. 4r. Claritatem ab hominibus non accipio. 42. Sed cognoui vos, quia
dile&ionem Dei non habetisinvobis. 43. Ego veniin nomine Patris mel, & non
accipitis me: f alius veneritin nomine fuo j illum accipietis. 44. Quomodo vos
poteftis credere , qui gloriam ab inuicem accipitis: & gloriam , que à folo Deo
eft,non quzritis? 45. Noliteputare quia.ego accufaturus fim vos apud Patrem,
eft qui accufat vos Moyfes , in quo vosfperatis. 4c. Sienim crederetis Moyfi, cre-

Genscas. deretis forfitan & mihi: de me enim ille fcripfit. 47. Si autem illius litteris non
21.d.18.49. N TR ^ Z
»re. , |creditis: quomodo verbis meis credetis? : :
c. 1j. ; uÀ 4 ; d UPU * NSEUS
IN GAPVI .
- Quis bie f Q95 Ofl bec erat dies felus Indawru.) Magna A busomncs mares afcendere debebant, Recentiores|
Jdies feftus :j nosIoánes moleftia, cótentionéque — |quidem interpretes hoc vltimum feftum fuif£e putát,|
E u CR liberatfet, fi vel vnumadiecitfet ver-; |de quo hoc loco Ioannes agit;lcui meo iudicio con-

; NVX bum;quo quis ille Iudgorü dies fuil-
* "7* fetfeftus , declaraffet, Inter omnes
enim & antiquos, & nouos dc hac re interpretes di-
Íceptratur. Hocinter omnces fere conuenit,vnum ex
tribus illis failfe, quib? iubebat lex omnes maresco-
ram Domino apparere, id cf? in téplum venire, Paí-
cha,;Pétecolte , & Scenopegia,id cft fcfto tabernacu-

icétura. Alij fe(tum Paíchz fuiffe dicunt , habéntque
grauem auctorem Irenzum lib.?.c. 39. folum opinor
inter antiquos, & minoris in liac re;quàm in alijs au-
Coritatis, & fidei. Notusenim de Chrifti «tate, ac

: . * * T *2 N
Habent tamen rationes minimé lcucs. Pritnum,

15 & Deut.16.16. Ita enim Ioanncs hoc narrat; quafi

ad meíIem men(es fupereffe , idautem dixerat primo
rationem reddat cur Chriftus lero(olymam afcende-

iam Pafcha celebrato c. 2. 3. hoc igitur fuitfe fecun-

poteftatem dedit ei iudicium facere , quia Filiushominiseft. 28. Nolite mirari|.
hoc, quia venit hora ,in qua onines; clui in monumentis funt, audient vocem Fi-| -
lijDei: 29. & procedent qui bona fecerunt , in refurrectionem vitz: qui vero|

quidquam. Sicutaudio iudico: & itidicium meutü iuftum eft: quia non quaeroj
Ivoluntatem meam ,fed voluntatem eius, qui mifit me. 3. Si ego teftimoniam
perhibeo de meipfo , teftimonium meum nón eft verum. 32. Alius eft, qui te-|
litimonium perhibet de me: & ício quia verum eft teftimonium , quod perhibet
deme. 33. Vos mififtis ad Ioannem : & teftimonium perhibuit veritati. 34. Ego|

erat lucerna ardens , & lucens. Vosautem voluiftisad horam exultare in luce eius.|
136. Ego autem habeo teftimonium maiusIoanne. Opera enim , que dedit mihi

quia Pater mifit me: 57. & qui mifit me Paterjipíe teftimonium perhibuit de me:j

przdicatione cius eft error; fentitidem Rupertus;fed| -
hunc non folco cum illis antiquifiimis numcerare,|

lorum,quod ineunte hyeme celebratur, Exod.23.14.|B |quoódc. 4.35. Chriftus fignificauerit quattuor víque| .

lrit, nemquce quia vnus cx tribus illis diebus erat, qui-

atl

Ee j

at metme s m g t r as n

dum;quo tempore initium meflis erat. Deinde quód|

Íchata
| Chriitus

lebratit.

quo agi-
tur.

Quot Pa-

'poft bapti-

figum ce-

Penteco-
fte fuit fe-

ftum, de

|

plum ire oportebat, Exod.23. 15.& Deut.16.16.

- [Grzco altera fitlectio ; eodem modo Hieronymus

634

IOAN. MALDONATI COMMENT.

635.

necelle fit Chriftum,poftquam baptizatus eft,quater
celebraffe Pafcha,cüm tresannos, & menfes aliquot
ex Danielis cap.9.26. vaticinio pradicauerit,& in vl-
cimo Pafcha przdicandi finem fecerit. Si autem hoc
"eftum Pafchz non fuit ; non potuit Chriftus quater
Pafcha celebrare. Nam prater hoc triatantüm legi-
nus celebralfe , illud de quo Ioannes egit cap. 2. 15.
llud de quo agit cap. 6. 4. & vltimum,quod pridie,
juàm moretetur,celebrauit. Accedit quód multa ab
dliis narrantur Euangeliftis , quz inter primum illud
Pafchaà Chrifto celebratum, & hoc feftum, de quo
hic agitur,facta efe neceffe fit , quz fieri non viden-
:ur potuifse, nifi fequentis anni Pafcha fuerit. Magis
mouct me,quód Ioannes non declaret,qugdnam fc-
(tum hoc fucrit; quare videtur primum omnium,&
przftantiffimum feftum fuifse fignificare , quod per
excellentiam feftum Iudeorum diceretur. Chryfo-

ior etiam pars recentiorum Pentecoftem fuiíse pu-
rant. Quod & quia plures ; grauioréfque habet au-
Gores,& quia melioribus,quàm alie fententiz,con-
te&uris cófirmatur, magis probo. Primüm quidem,
quia vbicunque videmus aliàs de Pafcha Ioannem
agere,Paícha vocat,non tantüm diem feftum Iudeo-
rum,vtcap. 2.13. & 6. 4. G 1. $5. & 12.1. & 153. 1. & 18.
39. & 19. 14. ergo €o ipfo,quód hocloco Pafcha non
nominat, intelligere debemus Paícha nó fuiffe.Itaq;
cum dicit , erat dres feft us Indaoram , perinde eft acfi
dicat , agebatur dies quidam feftus Iudzorum: non
gebatur dies ille feftus 4 s£oxsiv. Preterca cum Io-
.nnes dicit ; poff bec, vcnon fignificet ftatim poft ea,
juz extremo capite 4.narraucrat;accidiíse s certé fi-
znificat non multo poft accidifsc. Illa autem accide-
rant ftatim poft primum Paícha, vt conftat ex tota
[oannis narratione , à capite 2.13. víque ad hunc lo-
cum; hoc ergo accidit primo Iudzorum fefto,quod
erat Pentecoftes. Multos fefellit locus ille cap.4.55.
Nonne ves dicitir,quia adbuc quattuor men[es ,ez meftis ve-
Wt ? cuius explicationem fi in noftris in eum com-
mentariis lector quarat , intelliget nullum indear-
cumenium füumi potle,vt probetur hoc feftum fuiffe
Paícha , aut Scenopegiam. Concedimus poft ba pü-
íÍmum quater Chriftum Paícha celebratfe ; fed ne-
celle non eft, vt id Ioannes explicarit: nec enim id
agebat ,vt Chrifti annos numeraret. Quód autem
Ioannes dicit fuiffe diem feftum Iudzorum, pro-
pterca dixit , vt fupra indicauimus , vt rationem red-
deret,cur Chriftus Ierofolymam rediifset;prefertim
cum non multis ante diebus inde venillet.R ediit ni-
mirum quia dies erat Iudeorum feftus , qui proxime
poft Paícha fequebatur , quo omnes maresin tem-

2. Effautem lerofolymis probatica pi[ona , qua cogne-
minatur Hebraice Bethe[da, quina perticus babens. ) A]iud
à Chrifto fa&um miraculum,narrare volens, locum
defcribit. Duplex Grzcó huiusloci le&io eft. Theo-
phyla&us , & vt videtur Chryfoftomus , & Cyrillus
videntur legiifg «opo Gu noAu AC p probatica piféma.
Theodorus quoque Mopíueft. & Ammonius ita in
Graca Catena videntur interpretari , quafi eodem
modo legerint , coniungunt enim duo hzc verba
«yeoGalltiil xoAujA 6 Seat, quanquam in contextu corum

Á |Romano Theophyla&o legunt g d €éy (;; iepoGïä'.

.. |Hebraicé dicitur Bethefda , vim mihi videntur ver-

(tomus, Cyrillus, Theophylactus,& Euthymius,ma-|-

C intelligcndü efTe nomen gvAs porta. Erat enim por-

E |gea , quafi natatoria , vt aliis locis folet nomen idem
vertere nofter interpres , vt cap.9.7.11. atque ita hoc|.

F fuffragantur. Eftautem mbn ma domus, autlocus

in locis Hebraicis , & alij auctores Latini legunt , &
Theophilus Antiochenuslibro 4.allegor. Codices

poic Va 12 ao xoAUjA Gu Spa , cft autem Ierofoly-
misin probatica , aut ad probaticam , aut iuxta pro-
baticam pifcina. Confului multos manu Ícriptos an-
tiquos codices,in primifque Vaticanum illum vetu-
fiffimum , & correctiffimum maiufculis Ícriptum
litteris , totóque orbe celeberrimum , omnes ita le-
gebant. Vtrocunq; modo legamus , fenfus eft idem.
Silegamus $n qmeoGalixg , in probaticaaliquid necet-

tica conueniat. Nam qui in tertio cafu coniunctele-
güt £ J && (Gic iepo(9A ipioic, eypoCalinii o Nvj Gu Spa.
erat lerofolymis in prqbaticapilcina, füb. locus,qui

bis inferre. Subftantiuum igitur illius adie&iui pro-
batica intelligendum.eft. Sunt qui intelligant dojd
forum , aut platea, quafi dicat , eft in platea probatica,
id eftin foro pecuario pifcina quedam, que Hebrai-
cé dicitur Betheída. Placeret mihi fententia , licet
minimé boni auctoris fit , fi probaretur aliquam Ie-
rofolymis fuiffe platgam , quz probatica vocaretur;
fed nullum eius rci veftigium inuenio. Credo igitu:

ta quzdam vrbis,quz Hebraice QD nyoporta gregis,
& Grece eriAn ao porta pecuaria vocabatur,a.
E(drz 3. 1.32. fiue quód ea porta oues,quz immolan-
dz erant;inferrentur, quód templo vicina effet; fiue

Oues enim Grzcé apoca( dicuntur. Si legamus $e
4 s ày (Gic iepo(o A Upsoic topo al XoAVM M Spa , eff lero[oly-

cft non folüm portam ,fed pifcinam etiam ipfam,

putant, aut quod ibi immolandz congregarentur
oues, aut ibi earuminteítina ad facrificium lauaren-

quód per eam ex vrbe oues emitterentur in paftum.]

m probatica pi[Gina , idé erit fenfus. Vero fimile enim|

farió fübaudiendum eft, quod cum adiectiuo proba-|

!

[quia ad probaticam portam erat;probaticam di&am|
fuiffe. Non quàd ibi aquarentur pecora,vt nonnulli].

codicis ]e-
&io.

tur, vt plerique auctores exiftimant, Ammonius,
Theodorus Mopíueft. Hieronymus, Theophyla&.
& Euthym. Intemplo enim ipfo fatis magna aqua-
rum erat copia,non folàüm in mari neo,& conchis,
fed ctiam in fonte , quem fcribit Arifteas in hiftoria
legationis fuz, & Tacitus lib.2:. ex templo copiofif-
fimum profluxiffe. Pifcina dicitur non quód pifces
haberet, fed quód fimilis effet ftagno , vbi cíle pifces
folent , vt multi notauerunt. Gracé dicitur xoAUgA G- |

ipfo loco in vetereante Hieronymü verfione fuiffe
colligitur ex Ambrofio lib. 1. de Spiritu fan&o, cap.
7.& libro de iis qui mytt. initiantur.cap.4. Hác dicit
Euangelifta Hebraicé vocatam fuiffe Bethfaida , vt
quidam & Latini , & Grgci manu fcripti codices le-
gunt ,1n iis etiam Theophyla&us. Significat autem
Hebraicé rry ni3 pifcofum locum; aut Betheída, vt
exceptis paucis illis, quos modó diximus , omnes
Latini , & Graci codices habent; quibus & Syriaca

mifericordiz , aut. benignitatis , fic fortaffe di&us
quód diuinam ibi erga fe benignitatem zgroti re-
cuperata fanitate experirentur. Alfiæl interpretan-]
tur 1CN 3 domum , aut locum cftufionis , quód
in eum locum multis aque ductibus aque vndi-
que funderentur. Quód quinque porticus habuif-
fc dicit, credendum eft propter miracula , quz ibi
fieri folebant,.locum eum cinctum fuüiffe muro , ne

omnes Grzci , quos equidem viderim , vno excepto

pecora, & iumenta poflent accedere, & aut turbare,

aut

Vátic2ui

UC Y

z
r --

1 füiïg Ü

iE Cs ais

: eront
s d
s^tempot
[- fima
- den
B
^ pure
patt

qured

(t wl

-gelgsv
prinà

/

ii o s IN j

GAP: VO

"IN LPOUAN

" I pnMpS EL Eu I
:emkigg& l ant profanare aquam,quz ialläaþaþ:batgg,tantg:nl Aic?pdcbagäquxd opus erat angelo, vtaqua (ianaïft?Fït- u
mgi'»mmq | abeit; vt ibiaquarentur , aut vt v1€t3maru mce.tha cilis conie&ura. Quidad ;Llrandtxtïx Tcþlam. q?md ol
M. lauarentur. Factasautem quinque circum porticus, - (ad educendum populum abägypto; quidad deif:n- Daniel.ro
UM quibus homines ingrederentur, &-va zgrotiexpe- |dendumapud Damclc:m populum ? quid ad poue i i
ls f&nmm;.;;;ï;; ! Aantes aque motum con(idcircl:lt. ä.lllegcïam. fi gen?.um Elifzum,& cius puerum? qu.ld z:*d culüï)dle- TO
s quisamat , Auguft. Bedam, & Theophilum Antio- äos i.ngulos.hommes qngelq opu? erat? Vuit Deus , op ,
STTUN chenumlegat. — d n : Oïïnes per arïgclc.)s gubernare » ficatin rerum na 2 n
liil 04 -Anoelys enim l?ayn;:m de!?m .e.æt öffcun "i m'—i tumi. ium gubcma.t:!o.ge, gfx1cþa;19xge, cqtruptiäne Deus th?f
TNIN pue in P,,Jfüïm.m.,) Gracces i salpor Cm'tll:, -.S (')ppou.ums cag n x.fmtïxlï.nä:t.ma i .us.(,onglïme atetiam vt ho- r sdmie
N momentis teraporis;incertum qui ?sü.mdt qui gïj mlmcs inteigerent virtutem illam aque non .l;ïfjtuf' & caufis
"NU c;enpomænbuspræc:guw Iudæorur?"(.f yälfS:I acci 1)— ra (c.ïm?(ed diuiná fuitle. QBOP mmgs.lgtþllexx. ent, gäïlmh*
'MO&::« | (c. "Alij in fefto tantàm Paíche. Alijin fcfto Pente-| p ni(1aliquem deczlo defcendétem vidillenr, qui eam

coftes,vt refert Ammoni.usgïtquc 'ilt-aCyril.lus [Fnü:?) aquis virtutem imprimeret.Non quódangclum ip-
& vt videtur Ambrofius inlib. de iis , qui myfterii:

Íam viderent, fed quód ex motu fübito , & infolito

ll "":Qü:?j[ Ytr|
IN :l !N

*
3 ACLTULAN

X Ws | initiantur.cap. 4. certé vnum tantüm fingulisanni:| — aquz, autex alio aliquo venientis ftrepitu animad-|
RA curatum füilfe dicit. Probabiliffima in re incert | uerterentangelum de cxlo defcédere. Quemadmo-]|.
PAU ttoL |
*1 )

mihi videtar Euthymij fententia , incertum fuifl.

dum poft Chrifti refurrectioné càm duo illi angeli
tempus,*' qüando..defcenfu'rm angclus erat , 6« fæp |

Th que rlb deícéderunt,rerre suot us l'atkus ef magnis , vt mulieres,

teteta r Iteceram. [fingulisannis defcendiffe. Nam & verba hoc prz t. * quz ad fepulcrum ibant moncrentur, angclos de
Ir um quibus t&- Kferunt,& fi conftitutum fuiffettempus,quo tempo.| |cxlo defcendiife , autaliquid certé acciditfe czlitus
Xavrtqrs Heicende- |re defcenfürus angelus erat , non faiffetibireliqui] — Matth.28.;. |
- Mtloigt ïäf ;Efïïs temporibus tanta xgrotorum mulditudo expectan. Er moäelm:ur 4qua. ) Quare veró moucba.tur ? Pri-
Em tium angeli dcfcenfum , quantum femper fuifle in.| .,'müm vt angelus aque motu aduentus fui fignum
VU dicat. Defcendebar igitur certis temporibus angelu.| "dazet; Ambros. lib. de ijs, qui mylteriis initiantur c.
Lavb ignotis hominibus,notis Deo.Deus enim quotem | — 4-vtefjer; inquit mdmimumyquia decenderat angelute , 4q1a
z n pore expedire iudicabat, vt aliquis fanaretur, mitte moue&amr.l)eip vtindicaret motus ipfe aquam illam "
odl batangelum. Curautem non femper defcenderet| — non naturali,fed diuina virtute, & tanquam Dei in- 1
teri s |rationem hanc Chryfoft. reddit, ne, fi lemper d fic-|] ftrumentum fanitatem dare. Hoc enim inftramenti
Ll ; ret,naturali aquz vi cqrgtioncs fieri vxdcrcntup D« proprium eft,vt nihil quidquam agat; nifi quatenus
Mdl - eo angelo multa quaritolent , an. verus fuerit an | àprecipua mouetur caufa.Oftendcbatur etiam con- :
DI . gelusbon?, an malus;quis fueri;quomodo defcen-| — tra omnem hominum opinionem , atqueiudicium|
m - lderit, itàne vt videretur , an ita vtnon videretur; €| — Deum miracula facere;qua eo maiora funt,quo mi-

quare denique àDco mittebatut , càm polffet cfücc-|-
re, vt fineangelo aquafanaret. Hebrzorum opinio

: !ï&j'f «.arql 4:-« !
fOR AT
W
o Nb od
e i. Dd

^ n vonto
z LA '41;'
th*--. yia

nüs funt confentanea humanz rationi.Legimus ali-|

D quando Chriftum litisluto oculis cecum fanauiffe
fuit, de qua.R. Mofein More mentionem facit,an-| infra cap.9.6.1t. quid oculis magis luto contrarium?

« |gelos vocari virtutes omnes Dei, q.uibus aliquid fu- ;'Legilïn us iniecto inamaras aquas ligilo amaritudi-
pránaturam fit. Itaque exiftimari poffetangelum| — nem in dulcedinem mutauiffe Exod. 15. 25. quid eft
! | vocatum fuiffe eum ; à quoaquailla pifcine moue- — quodfere magisamaras aquas poffit facere, quàm|
E batur,licct non abangelo vllo, fedà fola Dei virtute| lignum? Legimus Elifzum iniecto in peftilentes,&
ORE " moueretur,nifi Euangelifta non vulgi, fed (uaipfius| — |minimé potabiles aquas fale potabiles reddidiffe 4.
decada | | opiuioneloquens angelum appellaret. Quo au&o-| — |Rcgum 2.21.quid mninüs potabilem;quàm falaquam
us | re dubitandum non eft verum angelum fuitle.Nihi- j|facit? Siaqua anatura aliquem erat, dum maximé
lo magis dubitandum fuiffe bonum. Necenimío-| |quieta , & tranquilla crat, íanare debere videbatur. ï
let Deusad procurandam falutem hominum malos — |Non (anabat nifi turbata, vt homines intclligerent,
angelos mittere. Quis angelus fueritincertum ; nec . inon humano;, fed diuino id ficri iudicio : reli&tüm-
corum probo iudicium;qui aut difputant, aut diffi- " que nobis eft neceffarium documentum , nc huma- |Eumana
Tob. .. ». niunt fuiffe Raphaelem, quem ad anádum Tobiam| |narationede Ecclefiafticis iudicemus facramentis, /2*?^e d
miffum legimus,quód & iftead fanandá miflusfue-| |Quid magisà ratione abhorrens videri poteft,quàm|no
rit, & nomen ipfum Raphaclis medicum fignificet| — fub fpecie panis corpus, & fub fpecie vini fangui- i
cuius officium fanare eft. Nec enim credendum eft Inem effe Chriftizideo credendum,quia humana non
Dco vnum tantàm angelum vnain re miniftrare, — |capitratio. s

u m inmaen
Ti Itl idlid. Hl"
od

w
vt mmnm
H
I

ld

^ ,q"t:äï d ]
imm^ CODIULn
m |

H ,^
"M nilée
3 quod Dv
i , 114 t |
| tll

ia mtl^9C
eMeile ULO |

al n
iVv y*
i

)

j

: -;f: Hebri- -t m omnes fint admitistratorg [Diritus in mimiiterium Et quunque priar defcendiffet im pi[emam poft motionem| -
*' mife propter eos, qui hereditatem capiunt faluti 5 Gcmillia — aqua; [an? fiecbat À quaciique detimebatur infirmitate.) Qua|
|Daniel. 7. imilliem miniftrentei , &* decies centena millira alfiftant| — ratione nó séperfcd poft motion£aqua fanabat,ea-
: iIO,

ei. Nemo rex non multos habet medicos, & exifti-
2uiI. - mabimus Deum vnum tantàm habere ? Dubium|
p o ctiam eft,an affumpto corpore defcenderet , fic vcab.
U ijs qui aderant videretur; fed eft multo probabilius
non faiffe vifum , cum Euangelifta non dicat zgto-
tos expectaffe angelum: fed motuim aquz, quafinon
| in angelum,quem non videbantfed inaquam,quam .
1 videbant, intenti fuerint. Quo ergo modo fciri po-
tuitangelum effe,qui mouebat aquam ? Ex commu-|

dem nó fanabatoés,vt appareret vim fanandi diuini-
tus illiad momentum téporis impreffam,non natu- :
raliter datá fuiffe. Si enim naturalis fuiffer, & fem-| —
per,& omnes fapauiffet,quemadmodum & femper,
& omnis ignis calefacit ; aquafrigefacit, Sol illumi- !
nat. Átcur vnustantüm; & vnus quidem is,qui pri- | .
mus in motam aquam defcendiffet? Voluit opinor|cur vnus |
Deus ea re docete ctiam in percipiendis diuinis do- 2»im fe- ä
nis , quz gratis nobis, & fine meriro vllonoftro dà-| j :

|nitraditione , qua quicquid przter naturam febat, (tur, multàm noftram valere diligentiam. Diuinam
enim gratiam gratis quidem dari , alioqui gratia nó

' ! . : : Qu |
per angelum fieri credebatur. Nifi quis malità Deo.
id faiffe perreuclationem declaratum.Atquare de(- — effetgratia ; fed non nifi volentibus ; non nifi quz- k

m T ul Ec.4 . mütübd —— ——

J

— 6$ — -1OAN. MALDONATI COMMENT. £
rentibus, non nifi conantibus dari. Sic cnim bene- A .cauía feciffe arbitror, quàm vt miraculi msaggä;
&cium illud (anitatis non nifi diligentiffimus quif- dipcnx declararet. Quemadmodü cum Lazarus qua-
que præripiebat. PIOPOfiw m exacdeu quem corona Fmduaqus fmffe dicitur c. l1. 9. If.t mul.xer illa fpiritü
in ftadio currentibus; qui primus ad metam perue- infirmitatisannos ducdeuiginti habuiffe Luc. z. 1.
niebat, is prqripicbat.(&öd addit ?oäncs Sanss -jïe.bdf, E.t altera illa hzmorrhoufa, qua per annos duode-
à quacunque detimebatur infirmitate, vim aqua diuinitus| — |cim egrota omnes facultates fuas confumpferat in
impreffam , & miraculi magnitudinem declarare] - gncdlcos'Luc.S. 43. Hüc ergo Chriftus ex multis,qui
voluits nullum adeo grauem faitfe mozbum, quem| — [in porticibus pifcinz iacebát;xgrotis elegit, vt fuam

non (anarer. Ex quo ctiam apparebat diuinaid fieri] — in co fanando virtutem demonftraret. Solent enim : LU
virtute, cui difficile nihil eft. Nam vis quidem nulla| |praftantiffimi medici in diuturnis , & iam ab alijs 2 — E
cft naturalis, que vnaomnes morbos curare poíTit,| — medicis defperatis morbis fuam artem oftendere|. — — 2 M TM
càüm contraria contrarijs curari debeant.Hoc ipfum p |Auguftinus, Gsrillus,& Beda myfterium cffe putát, E fu"?ägïüïpmx
D nnncfitinaqua baptifhïi-,nuïlum tantum peccatum; — jquod quadragenario numero penitétia , perfectió- Eurerue E ;ï)[(t]imtï- Jit
g(;g*bïäc eft, à quo non curet. Pifcinam enim illam figaram| — [quc fignificetur. At ille n6 quadraginta, fed triginta T ipm.w.w- "
jumi. — fuiffe baprifmi, voluiseque Deum factisinilla mi-| |octoannos dicitur habuiffe ; & fi perfe&tus fuiffet, a w
jraculis Iudzorum populum ad intelligendum, cxci-| |opusillinon fuiffet medico. Magis morale eft,quod| ; 1 W
piendámque futurum Chrifti baptifmum afsuefa-] |Chryfoft.& Theophyla&. obferuauezunt;hüc agro4 — l] — r
cere, maior pars vcteram auctorum Tertullianusin| |tum in exemplum nobis patientiz propofitum fü- Aiddri
lib. de Baptifmo , Ambros.lib. r. de Spiritu fan&to| — iffc; perannostriginta octo perfeueraffe, nec defpc- Til
c. 7. & lib. de ijs, qui myfterijsinitiantur c. 4. &lib.| |ratfe vnquam fore,vtaliquando fanaretur ; non effe dl
?. deSacram. c.2. Chryfoft.'Theophyl, & Euthym.| |[nobis defperandum , autab oratione defiftendum, f; "m
| hocloco tradidere. Crede;inquit ÀÁmbros. qwi4 »ez| |noncontinuó, quzà Deo perimus , impetraueri- "
? femt vacua aques ideo tibi ditlum esl , quia angelus Domini| ( mus.. Exfi Euangelifta non dicit per tot annos ibi ïïiüs,Chïï
df!?æ*ndeä.z! jEcundum Fempmá in natAtorlams «" vaonebatur fuiffe, fed totannos ægrotaffc. Qgis fucrit morbus »Quo mor- ;[ifääï,ü(
aquay C9* qui primus de[cendiffet i. natatoriam pofE commo-| |quo egrotus ille laborabat , quia Euangcelifta non^odqerite, - ;'k.[; ia
E tionem 4que »famm ficbat a languore quocumque tencbatur.| — |dicit;incertum eft. Et Chryfoft. quidem,& Euthym., laborarje - Bl
| Hac pifma im Levo[olymis erat m qua vnus ammumeé (ana- |.— |videntur exiftimare cecum fuiffe.- Propterea enim &mäïxs
batur, $ed nemo ante [anabatur,quam delcendi[fet angelus $| — |non potuifse per totannos primüm fefe in turbata -B
vt ejjit indicium quta de[cendevat angclsa , nouebatur aqua| — j aquam conijcere, quiaalij aquz motum videre po- ';z / tf)e "
prepter incredulos.lllss [egntam ,tiba fidess illis angelus defeen-| | 'tcrant; ipfe non poterat. Sed re quidem vera & illi] - jm ii
