«'9'"'*.1'1 E
dv Ul Xuüu
ind:0
M j
«

* jahran "
w AW
&^ !

l« antim
W vre

rig
lr
vert
rl
j 4
::!f' |
«
jf ff!U'
j po
quHO
at
.

— —
£
E
— RÁE

l

n

dg, & re&e erunt ; fi autem totum corpus cuüm , id
eft , omnes tue facultates, fucrit lucidum , totüm o-

[ac re&tum erit, quia (fub. oculus tuus ) ficut lucerna
fulgens te totum illuminabit. £z, enim acciplo pro,
Quia, per Hebraifmum, vt fepe aliás. Sic opixi'or
planus eft fenfus. us d- xbbont
37. Etcum l"l'*'ffetur.) Aug!.i?cinus lib. 2. de conf.
Euang. cap.39. & 75. & Bedain commentariis huius

4 |loci exiftimant Lucam hic ordinem hiftorie non fer-|

corpus tuum, id eft , omnesaliz tuz facultates luci-|

mnino, id eft, quicquid inde proficifcitur, lucidum,|.

& ante prandium , & in ipfo prandio lauare, vt con-
Quare non baptiXatus effet apte prandium.) G.oviv

l eppio ov «Gazrlieyn epo * 4eigu , quia lotus non fuerat
Jante prandium, Nofterinterpres ipfum Grecum ba-|
|ptizandi verbum retinuit. Quod facicaliquádo cüm

de ceremonialibusillis Iudeorum lotionibus loqui-
tur, vt Mar. 7. 4. Cümautem de Ioannis ; & Chrifti

|baptifmo , perpetuó. Credo non finecaufa. Voca-

bantitaludci Grace loquentes , noluit Euangelifta

Iudcorum vfitatam mutare vocem.Eodémque con-

L a hilio

AC " PASERAT

- leoncludi,quod fumprum faerat;fed idem aliter;idem| A . uare ; fed xes diuerfo.geftas tempore. coniungere.
ic Omparationemagi? exphcammä '1dc.ro: g—-ndnpwbbl, | Nam-i;nt.*crf ea que an,t,(f:l-.-l.fxar'mum; ,-",:& hocquodxgunic
quianeminem hominem p;ruden. tem ità :lof:u.,;nmm? narrare incipit , ea ?Cc?d??ïæï omia;que Mgtth. àca-
aut argumentaturum fuiffe perfuadere mihi poffum;| | |pite z. víque ad 23. fctibit ;x4:1&co.non,,d1xxlfe Lucam
fitotum.corpus cuum lucidum faerit; eritlucidum| . |cum hecloquerctur, fed; em loqueretpr, quafi fenfus
totum;ficut quando lucerna illuminabit; aurilümi-| |fit; cüm-non quidem tunc ; fed aliquandoloquere-
| nauctit te ; nam etíiin conclufione comparatioad-| —|tur regawit ilum quidam Pharifens , vt pranderet apud fe.
| hibetur , tamen meo quidem-iudicio-tautoloeiam! ^ |Libentiüs hic fequor Euthymium , qui hec; qua fe-
nontollit.-Adde , quód ipfa Grecaverbamihinon! .|quuntureodemloco , eodémque tempore acciditfe|.
|videntur cogruentem hæbcgc-fenfum. 51 enim. Gre- jputat,quo ..fupcg:iora.Nam qu.od Augult.& Beda no-
dcéelfet dic orav AU yvocacpazn ouhicerae, vt quandolu-| ||tant; non dixiffe Lucam , cüm hec loqueretur , fed, 3
cerna illuminat 'tc,fen.tcntia-ciïcï tolerabilis ; càm| B. |cm laqueretur, non magni mihi videtur effemomen-|
lautem dicat w« orxv euliénez,vt quandolucernaill-| —|ti..Quid enim intelligi voluit tunc locutum fuiffe
[Iminaueritce,tempus profectoillud fübiunctiüimo-| |Chriftum ,nifi que paulloante commemorauerat,
di fententiam. corrumpit , & infolentem reddit. Si| — |cüm.eum Pharifzusinuitauit? Quód fi noninelle-
qua ifti au&ores in Latinis, éaego licentiain Grecis| . xiffet fuperiorg locutum fuiffe,quorfum dixiffetieum
corrigendis vti vellem , ita mea quidem f.-cntentiä | lïa.qfærfmr.? qüid en;nn-agl.;xczïj-gtti-«llgcbat dicere à Pha-] .
corrigerem , vt nihil in (enfu. v!.;"nfolcns , n,ihll--dumm rilco inuitatum fuiiï'ci,mm;laqurte::sr,-au-t cüm fileret,
|Iremaneret: vnam tantüm litteram tollerem; vcvbi| - : ütcmgus fignare noluit ? Voluit ergo tempus pro-
| |legituredjua corpus,dicerem Zujsx oculus& fenten-! | |culdubio delcribere, quoid;quod di&urus erar ;ac-
: Iria cflet coxigma,,ücr,g()".o;culus tuus lucidusfuerit;| | .c1d;fïer;:n0n dcfcnpüt, hgmqn:xn;cllf:xi;; cn loquere-|.
Inon habens aliquam partem tenebrarum , eritluci-| — jr/4r ca; que dictafünt. Quin 1;*1,d'€-fumo t hancopi-|
[dum totum (fcilicet corpus) & ficut lucerna fulgoris C .xagoncrfl«-p-robemsargtl;nexatüzïïs:*-fndc.Augü&inus;&
J illuminabitte , fub. oculus tuus.. Noftrum enimin-| '|Beda ad. próbandam /contrariam argumentantur,| -
|terpretem non legitle Grecé ealítn, led ,gulicer; ex|.— .Q&Odf Lucas non dicat,cum hic loqueretur;fed|.
|eius verfione manifeftum eft, & íententia ipfa po-| - abtolute emm loqueretur, Nifi. enim Euangelifta pu-
|tulat; quz multo profe&o melior Latinz ,quam| | . taífet facilé .l'e&orcm .ex precedentibus intellectu.].
Greca le&tionis eít..Si poffem huius correctionis| |ram,quanam effent ea; que eum locutuim fuiffe di-
.meæ--au&oæln,aliquem bonuminuenire;,nihil du-] ||ceret, Vtigüö declarailet di-—ccnär;',icum.aliquahdö ad 3
|bitarem affirmare ita effe legendum ; quamuisaliter| — | turbasloqueretur;aut aliquid fimile.Cum ergo non|.
nofter legiffec interpres , non fatisemendatum na-| — | declarauerit, voluit nos ca, quz paullo ante dixerat,
Latina ed;.| &tus codicem. Sed vtfepéteftor,incorrigendaía.| - intelligerelocutum fuitfe! Apparet autem ideo hoc
tio non fa- |crarum litterarum lectione non quero laudem in- Euangeliftam dixifle ; vt doceret , qua occafione &|.
k:;ïdïu |genij, p xiver g apupay vt Greco apud Platonem pro4: inuitatus fuitlet à Phariíeo , & apud eum :Pha?rifæo- :
INe moseto| uerbio mofiemur. Ergo quianolole&orem cogere| ^ | rum fuperftirionem redarguerit. Cum Chtiftum de-
lliuesm. — |vt meam probet correctionem;aliam faluaLatina |moniüciicientem,turbámque docentem;Pharifgos
; Grecáquele&ione,quam nunc habemus ;interpre-| — |redarguentem audiuiffet, äPfc licet Pharifzus etiam| ;
tationem adhibebo. Prioriloco dicitur, $; zotumcor-| — |cellet, tamen volensfortaflis oftendere fe non tam].
]pus toun lucidam fuerit ; pofteriore veró nondicitur, |alieno abeo effeanimo, inuitauir. ^ — s iA
Jerit lucidum totum corpus , fed , eriz Incidum totum;| .| — .38. Etzngreffos vecubuir.) Curfoleret. Chriftusad|
quód ; quia ad corpus omnes interpretes referunt,| — | conuiuia inuitatus ire; fepe diximus. Quarebat vbi-
rautologiam vitare non poffunt; Ego nonrefero ad — | queanimas, & efcisaliquando capiebat. Nam accu-
corpus,fed ad totum abíoluté; ad omnia;que homo fatusaliquando ; quód cum publicanis & peccatori-| .
|habet; Quemadmodum fi per negationem dixiffet| | |bus manducaret & biberet ; hac ratione fe defendit,] -
fitotum Corpus tuum lucidá fueric, nihil eritquod, ,, |zen indt;gent,":qui fs fant;medico; fed qui malé babentsnon
nonfitlucidum. Nam intoto corpore omnia com- E L veni vocare inftos fdd peccatores ad pemtentiam, iüpra cap. .
prehenduntur. Quod hoc ziodo: meliàs intelli-ge- |5.3132. Quód ait Euangeliftaez mngreffus recubuit,per-
:ur, oculum,vt ait Auguftinus lib.z.qq.Euangelcag. . |inde eft ; ac fi dicererz , ftatim vt ingreffus eft ; nelo-
intentionem hominis vocat , tocum verócorpus,vt| - tis quidem manibusrecubuit , propterea enim dicit
cgo quidem arbitror, omnesfimul hominisfacul] .|Pharifeum miratum fuiffe, . —— — - u
tates , que tanquam membra diuerfa corpus vnum Pharifaus autem cmpit intra f veputans dicere,) G. 648
efficiunt;totumautem abfoluté omnesactiones hu-| — | eaezeajocid'dv sUaopactv, Pharifeusautem cum vidi-]. — :
manas, quae ex facultatibus ptofïcifcuntur.- -*'Ergo-v-är-.- fet , miratus eft. Cum vidiffet fcilicet eum ftatim ac.|
gumentatur ad hunc modum; fi oculus tuds luci-| |cumbere, nec lauiffe prius manus; magna enim reli-
dus fuerit ; id eft fiintentio tua fuerit re&ta;totum| |gioneludei omnes ; in primíí(que Pharifxi folebant

LON
L
d
4
|4
H
H
t
; M
f P
4
4 :
B2 t
:j i

l

$ ais t

.inaquomo-
; |do remiffi-

! 1catorü ob-
,jtineeat.

u r

241

IOAN. MALDON..COMMENT.

242

|luit. Ac fortaffe idco Ioannis, Chriftique baptifmus

|ptifini vocabantur. Credi poteft Chriftum ex indu-
- /ftria hoc feciffe , vt materiam reprehenfionis admi-|
|ràtionífque Pharifeo preberet, ex cius veró admira-]
. jtione occafionem arriperet docendi , quàm vanas, &
Mfüperftitiofa Pharifzorum opinio,& confuetudo ef-
dMet, quianimi neglecta munditie in lauandis , mun-
|dandifque corporibus omnem religionem, & fan-

0039 Et ait Domimi 4d ',:'/l!»im. ) Videns .,tan(quar*m»
.|Deus intimas eius cogitationes , nec enim locutus
dfuiffe dicitur , Auguftinus Íerm. 3. de verbis Domini
dMeécundàmLucam. - — l nmemmar

lg manc nemo; quod íciam,fatis declarauit. Nam nec
; |qui contemptum dicunt pra fe fexre; nec quiidem
|fignificare ac fidicexet , non folàüm aliás , fed etiam
|nunc cüimm minimé conuenit , mihi fuam interpreta-
|tionem probant.Credo cgo vim habere aduerfatiue
[di&tionis,tanquam f diceret,fi quemadmodum que
|foris,ita etiam quz intus funt mundaretis, repre-
Jhendenda: non effet confuetudo veftra ; nunc veró,
|cümid quodforis cft diligenter mundetis, quod au-
|tem eftintus rapina , & dolo plenum fit, ftulti & hy-
|pocxitz eftis. T otamfententiam víqyad ver.4iapud|
.[Matthzeum expofuimus. D dbusu ss
droo4r Feruntamen quod faperc(d dateeleemofyna.) Quod
|vertit nofter interpres; qued fuperefl, Latini interpre-|
jte$tribus modis exponunt. Álij , qued foperefe ,F
Itapinarum de quibus locutus fuerat rettitutione , vt|
.|Lyran. Alij; quod fupereff , victui veftro;atque vceftitui,
; jvt Beda, Strabus , Hugo , citatürquein eandeim fen-
;ïïe-ntiam 'Grzegor.à Gratiano 12.q.r.c. Quia. Alij, qmcf :
[vpereft , id eft quod vrucum vobis remedium rcli-]
'|quum eft ; eft vt detiscleemolynam. Sicidem etiam|

Ipro, z2 (2 évor(s, pro facultatibus veftris;pro vt quif-
.ique potefb,vt Graci auctores Theophyl.& Euthym.|
Jinterpretantur. Hic verus eft feníus. | |

;4 Blcemofyi—l.

'Jonem pec-

liio noftez interpzes ne. Latiné quidem. mutare vo- |

ita vocatus eft , quia religionis ceremoniz quzdam
erant , & ceremoniales ille Iudeorum lotiones ba-

Gtitatem ponerent.

— ANwnc vii Pharifei ?) Vim hoc loco huius particu-

acta

Eeda , & Bonauent. in comment. Grazce eft ( ào

Et ecceomnia munda funt. vobis,) Vulgaris hic quz-
ftio cft,quomodo eleemofynam Chriftus vnicum ad
obtinendam peccatorum remifftonem remedium

. [mofynas, & ecce omnia munda fünt vobis; quafi di-
. |cat ; cüm fitis pleni rapina , & dolo , tamen ex rebus

. lipfa facilitas füfpecta mihi eft , nec enim tam facile

candi modum elfc putant , quod fupereft datis clec-

malé partis aliquam ad oftentationem cleémofynam
dantes , fatis vos putatis efle mundos , omniáq; furta
vobis remitti. Videtur facilis interpretatio ; fed hec

"jfaciat? Quid enim ? an fi eleemofynam dediffent, in |-
. fipfum veroó , qui vnicus falutis au&tor erat ; non cre-
4didillentmundi;id eftiufti fuiffent : Quis hoc dicat? ]
. tactauit copiosé hunc loci Auguft. lib.r. de verbis
|Domini fecundàm Lucam , ferm.5o. & in Enchirid.
Jcap- 75. & quidem in Enchiridio quorundam hinc
|errorem natum fuiffe docet , Qwi fceleratiffime , vcille
aic,,g,yzf;.ufz(, neque curant talem vitam , more/aue Corrigere,.
dqep mter ip[4 fainora, e flagitia fua , eleemofynas ffequen-
- tare non ce[Jants frnflra (ibsm eo blandiuntur, quoniam Do-|
|Joninets drxit , Date eleemo[ynam , €7* ecceomniamunda [ant|
vobis, Recentiores quidam interpretes difficultatem |
-|non foluentes.fed declinantes, quod Grecé cft 4 47«,
nonim Pcrandi , vt vertit nofler interpres , fed indi-

3

A

n

- |bere;eleemofynam: enim catitatis a&um etlej quil .. -
lauterh caxitatem haber , eiomnia munda cffe , id cft
lomnia remiffa peccata , quia caritas ,inquir. Petrus 1.
epift.4.8. operit multitudinem peccatorum, Bofiliusin re-
|gul.breuior. inter. 271. accómodatead id,quod prae-

|contra veritatem :'fi enim illi folis fe eleemofynis
-4mundos putaffent, non lauitfent , quz deforis erant
jcalicis;nó fuiffent vfi alüstam variis, frequendibáfq, j

2 : £05 5310* — * . 4 « 4 ]
L.vem'n,a non erat; Quin illi non in folis eleemofynis,
laliifque mifericordig operibus, que minimé exerce-
Iquodin illis Chriftusreprehendit. Non ergo repre-

ciant; & vt faciant ; hortatuz , fi veré mundi eíle ve-
AMint. Et veró quis iion yidet Chriftum dare: confi-

|os& redime. Auguft. duobus illis locis ; quosmodo
citauimus , & eum fecuti Beda , & Strabus in'com-
|ment.fic exponunt , vt eleemofyna pro.omni fpecie

Chziftusloqui voluitqui aliquid maius voluitfigni j
ficare. - Ácprimüm cóntra mentem eius hoc eft, &

lotionibus. Non ergo Chtiftus dicere potuit, quod

bant, fed in folis potius externis lotionibusomnem
iuftitiam , munditiémq; collocabant , atque hoc eft,

hendit, quód eleemofynas faciant, fed quód non fa-

lium, & tanquam medicum remedium prafcribere?
Quis non videtidem hoc efle , atque id quod dicit]
infra cap. 16. 9. & in fimili prorfus .caufa ; Facire vobz
«micos de mammona iniquitatu, Ex quod Daniel Naba-|
chodonofori confuleï)at cap. 4, 24. peccatà tua eleemo-

(nobisà Deo precipiuntur, Hac igitur. eleemofyna,|
|qua totum Chriftiani'hominis continetur officium,
|omnia mundari. Simpliciüs credo locütum fuiffe
[Chrifturn. Apparet enim eum cleemolfynam , qua
[noftra damus rapine, qua aliena rapituus;appofuiffe.

ISimiliter fere Theophyldedaliquantó,yemihivide.] ...—.|

Mi velint omnia , que rapuerunt, fibi mundai , dent
| eleem*oijvnam,pcr eleemofynam aliena reftituturos;

modata hec videturinterpreratio; fed quedam tamé
illi videntur repugnare. Primüm falfum eft eum;qui|

.jenim füum cuique reddat , 1 dominum inueniat , vt|

Jlex Exod.a2. 1. & vt Zachgus ille fe facere dicebat in-
[fra cap.19.8. cz ff quid aliquem defraudam redds quadrua-

- indignus videatut; fore vt; fi quz rapuerant, redde-
.|rent, nihil deberent,;hoc enim ille cífe putat, G7 ecee |
emnia munda [unt vobss,Quis enim de hoc poterat du-p.—
]bitare? Siillud vniueríale nomen emmia reftringen-
; |dum eft, malim cum Euthymio reftringeread cor-
|pus, &animam ;ad id quod foris , & id. quod intus
|eft, de hoc enim agebatur. Reprehendebat Phari- j[ouomoac
- deos,quód corpus mundarent;animam mundare ne-
|gligerent: docet fore , vt fi eleemofynam dederint, laimam.
- [omniailla, id eft, & anima, & corpus , & interna, &
Jexterna mundentur. Nec dubito;quin hic fenfas ve-
rus fit,fed adhuc queftio reliqua eft, quomodo clec-
.Imofynaanimam mundet,quod facere profe&o non| .

mifericordie;& caritatis accipiatur,cuius prima pars
eftvt noftri mifercamur , nobifque ipfis cleemofy-

damus autem nobis cleemofynam , id eft, noftri mi-
Íeremur;cüm credimus, cámq; cetera facimus, qu a-.f;"

ur;meliüs qui eleemofybam dat,eum catitatem ha-

icellerat;intelligendum hoc effe putat; Dixerat Chri-
jftus Pharilcos mundare ; que deforis eífent calicis,
antusautem plenos efle rapina , & dolo ; dicitnunc,

aacita fore, vt à furto liberi, mundiquefint. Accom-

furtum fecit , fatisfacere datis eleemolynis ; oportet

eccatum remittatür , quemadmodum pracipiebat|

plum. Deinde quód nimis humilis fenfus, & Chrifto]

poccü*,

nam.demus. Miferere j Ánquit , amime t&« yldcens Deo; Eccï.;o.zftj,-

eleemofy-
namundet?

d

"

fCï!l'ïb i'xmmam. ;

PUPENSQUO E

Eccl.13. 1.

Quid fit
claué fci-
entiz tol-
l lere.

|

[5.33-G, Facite vobis amicos de mammona iniquitatis vt cum
J Mefeceritus veciptant vos w &terna tabernacula , Luca 16. 9.|

Quódautem hoc modo; quo Theologi docent,dit-| -

Sumpta tnetaphoraà domus domino qui , cüm vult

244

poteft , nift omnia peccata remittat ; re&é Beda , &
Bonauent. hoc loco dicunt eleemofynam peccata
remittere , quia ad remiflionem peccatorum: difpo-
nit. Non poflunt hoc noui heretici ferre ; fed vide-
ant, vtrum concedere malint , aut veré , propriéque
remittere, aut minüs proprié poenam veré remit-
tendo , ad remiffionem veró culpe hominem difpo-
nendo. Nam cüm ícriptura ablolute, & fine vllaad.
iectione dicat peccata remittere, alterutrum conce-

Dan.4.24. Eleemo[yna patrss non erit it obliuisne , Ecclet.
j 1. & Eleemofyna ab omnipeccato liberat , 'T ob.4.11. &,
Eleemo[ytia à morte liberat , V ob. 12. 19. & Ignem arden-
tem extitiguit 4 , C7' eleemo[yna refiffit peccatss , Ecclef.

ponendo, & ad mouendam diuinam mifericordfäm
viam premuniendo , peccata remittat , eadem icri-
ptura haud obícuré indicat. Hoc enim eft , Oratienes
tad , C eleemofyne tue a[cenderunt in memoriam in con[pe-

to facilior fenfus occurrit ; date eleemofynam , c7 ecce
inftar omnium veftrarum lotionum; mundiores vos

quas tam frclgacnrcradhibcds.fE&fmCt ledor.Quze
fequuntur víque ad ver. ;2. apud Mattheum cap. 25.
explicauimus. piie a
jz. Ua vilss LegifPeritis, quia tulifHis clauem [centia.)
Clauem fcientig tollere hoc loco eft ícientiam falu-
tis ita fibi vfurpare , vt doceant neminem , nifi viam|
íe monftrantibus , faluum effe poffe. Neminem nifij

pracepta , qua tradiderint , in coelum ingredi poffe.

: - * L. j : * 5 46 : 1 $ & rj
neminem in domum ingredi ; neminem egredi, nifi|
aperiente fe , portam claudit , claue obferat , ipfám-

dant neceffe eft. Peccata, inquit, tua eleemofynis redime,|

n Dei, A &or.10.4.& Cenclude cleemo[ynam in f pau- C
peris,e7" bec pro te exorabit abémnimalo, Hqc omnia ve-|
rafunt, & ad intelligendum hunc locum accommo-| -
[data: fed mihialius nec miniüs fortaffis aptus,& mul-
omnia munda fant vsbis , id eft eleemofyna vobis erit| -

cleemofynafaciet;quàm omnces ifte lotiones veftrz,| -
D

per portam , quam ipfi indicando aperuerint ; per|.

que clauem tollit, & folus feruat. Hocipfum in cac-

CIN - LVIQAE CAE Xh
À

D

|

- llurparent, tamen necad Chriftum veniebant, hoc

Iquodin caluniniam poffent rapere, Aut multis , va-
riííqy interrogationibus aliquid elicere minüs con-
fideraté didum,quod accufarent,vt Theophylactus,l
|& Euthymius exponunt , & verba fequentia ver. 54.
confirmant , in/idiantes ei, €' querentes '4liquid capere de

lo fibi Iurifperiti víurpauerant.Et nec ipfi intrabant,
quia Dei mandata , quibus intrandum erat, non ob-
[eruabant; nec alios intrare permittebant;quia dum
feruandis Dei mandatis, quam veram putabant , vt
erat, effe ianuam , intrare nitebantur , innümeris il-|
los humanis preceptis onerabant, quibiis eos ab in-
greflu rerardabant. Ambrof.ferm.8.vertit,qui abfcon-
diffis clawem [aentie,codem fenfu,fed minàs ambiguo.
Nam rulifls ambiguum eft , poteft enim effeà fgero,
& fignificabit eos habere , aut geftare clauem fcien-
tie,etiam fialij etiam geftent:& à tollo,vt eft G Apatlé,
& fignificat, quod modó diximus,eos clauem fcien-
tiz fibi folis vfurpafle , ita vt nemo nifi ipfis aperien-|.
tibus ceclum ingredi poffit. Ambrof: eo loco quem
ante citauimus , & Auguftinus lib. 2. qq. Euangel. 5.
& lib.z. contra aduer. Leg. & Proph. cap.s. Cyrillus|-
apud D. Thomam, Beda,& Theophylactus in com-
ment. clauem fcientiz notitiam, interpretationém-
que fcripturarum effe dicunt , quam cüm illi fibi v-

eftin Ecclefiam intrabant , quia Ícripturam , quz de].-
illo loquebatur, non intelligebant; & alios ne veni-
rent,retatdabant , quia perperam eis fcripturam in-
terpretabantur, ita Chriftum tegentes atque obfcu-|-
rantes , vtinuenire non poflent. Vide que diximus
Matt.25.15. vbi aliis verbis eadem fentenua recitatur.| -
Fa autem veba Scribe,ey* Phari[zi bypocrite,quia clauditi
regnum calorum ante homines, ipfi emim non intratis,Cy" in-
troeuntes non [imitis intrare, w T.
$3. Grauiter infiflere.) G.J'emác euutyem, vix fe con-
tinere, grauiter ferre, ita vt diffimulare non potfent.
Euthym. ait quedam exemplaria legere ( dyyey , ar-
guere, feníu fimili. | |
Et o5 ees opprimere de multi. ) G-9mseoudlitew , ab
orc cius pendere , obferuantes ecquid illi excideret,

ore cius, vt accu[arent eum. Nofter interpres videturle-|
gille Gongcojicem, os obftruere,vt ad Tit.r.i. cT

Y52

'i

[*
i

Matt. 16.
a. 6.
Mar.8.b.1j.
Matt. 10;
€. 16.

iMar.4.c. 221

Mat. 10.
. 41
Mar.8. d.38
ÍeLum.2.
b. 12.

Mat. 12.C.33
Mar.5.b.18.

|Eccl. . 6.19
É

J

[

Pfal. $4.
d. *5.

—X (Matt.6.c.24

] HüPet.j.b,7

, * cu
meis: Ne terreamini ab his, qui occidunt corpus, & poft hzc non habent amplius

oU

caucte ab omni auaritia: quia non in abundantia cuiufquam vita cius eftex his que

Salomoniin oruni gloria fua vefliebatur ficut vnum ex iftis. 28. Si autem fcenum,

ducent vosin fynagogas, & ad magiftratus , & poteftates,, nolite foliciti effe quali-| -
ter, aut quid refpondeatis , aut quid dicatis. 12.' Spiritusenimfan&tus docebit vos|

quöd—w

n WWL EE m TOU OM SUNET TET tU o AT u p KMM EE :

ID |
QU |
i. |
!

T TB
"" &0 u't l

/

oW UIX

|& iuftitiam eius:& hac omniaadijcientur vobis. 3».. Nolite timere pufillus grex,

- |dominum fuum quando reuertatur ànuptijs: vt cum venerit, & pulfauerit,confc-

r
——

|bus venit : & ita fit.. s. & cum auflzum flantem, dicitis : Quia zeftus erit: & fit. 56.

illo, nefortetrahat tead iudicem , & iudex tradatte exa&ori , & exactor uittat

.. [tüm reddas. ^

nolitein fublime tolli: 3o. hec enim omnia gentes mundi querunt. Pater autem

lautem & ad turbas: Cum videritis nubem orientem ab occafu, flatini dicitis: Nim-

: UC LTIN LVGAB. CAB Xl 3
quod hodie eft inagro, & crasin clibanum mittitur, Deus fic veftit: quanto m agis
vospufillz fidei? 29. Et vos nolite querere quid manducetis , aut quid bibatis : &

vefterfcit quoniam hisindigetis. 31- Verumtamen querite primum regnum Dei,

date eleemofynam. Facite vobis facculos, qui non veterafcunt;thefaurum non de-
ficientem in czlis: quo fur non appropiat , nequetinea corrumpit.. 34. Vbienim
thefaurus vefter eft , ibi & cor veftrum erit. s. Sintlumbi veftri precindti , & lu-
cerng ardentes in manibus veftris, 36. & vos fimiles hominibus expectantibus

quia complacuit patri veftro dare vobisregnum. 33. Vendite que PoHNikdetis &«

ftim aperiant ei. 37. Beati fcrai illi, quos cum venerit dominus, inuenerit vigilan-
tes: amen dico Vobis,quöd precinget íc,& faciet illos difcumbere, & tranfiens mi-
niftrabitillis. 38.. Etfi venerit in fecunda vigilia,& fi in tertia vigilia venerit,& ita
inuenerit, beati funt feruiilli. 59. Hocautem fcitotequoniam fi fciret paterfami-
lias,qua hora fur veniret,vigilaret vtique, & no fineret perfodi domum fuam. 4o.
Et vos eftote parati: quia qua hora non putatis, Filius hominis veniet. 41.. Aitau-
tem ei Petrus: Domine, ad nos dicis hanc parabolam : an & ad omnes?. 42.. Dixit
autem Dominus: Quis, putas, eít fidelis difpenfator , & prudens, quem conftituit
Dominusfupra familiam fuam , vt det illisin temporetritici menfuram? 45. Bea-
tusilleferuus , quem cum venerit Dominus , inuenerit ita facientem. 44. Verc
dico vobis , quoniam fupra omnia , quz poffidet , conftituctillum. 45. Quod f
dixerit feruus illein corde fuo: Moram facit dominus meus venire: & coeperit per-
cutere feruos,& ancillas,& edere, & bibere,& inebriari: 46. veniet dominus ferui
illius in die , qua non fperat, & hora , qua neícit, & diuidet eum , partemque eius

fui, $ no preparauit,& non fecitfecundum voluntatem eius, vapulabit multis: 48.

quiautem noncognoui;tg, & fecit äigma plagis, vapulabit paucis. Omni autem, cui
multam datüm eft, multum quzretur ab eo: & cui commédauerunt multu m,plus

filiain matrem , focrus in nurum fuam , & nurus in focrum fuam. $4. Dicebat

Hypocritz faciem czli, & terre noftis Probare:hgc autem tempus quo modo non

probatis? 57.. Quidautem & à vobis ipfis non iudicatis quod iuftum elt? 58.- gl

Cumauitem vadis cum aduerfario tuo ad principem , in via da operatn liberari ab

teincarcerem. $9. Dicotibi , non exies inde, donec etiam nouiflimum minu-

( 0246

cum infidelibus ponet. 47. Illeautem feruus, qui cognoult voluntatem domini|

petent ab eo.. 49. Ignem veni mittere in terram , & quid volo nifi vt accendatur:|
;o. Baptifmo autem habeo baptizari: & quomodo coarc&tor vfquedum perficia-| .
.. |tur? gr. Putatis quiapacem veni darein terram ? INon , dico vobis , íed feparatio-
J |nem: $2; eruntenim ex hoc-quinqueindo.mo-vnad-i'uiü , tresin duos, & duo in
— [tres $3. diuidentur: pater in filium , & filiusin patrem fuum , mater in filiam , .&;|

s H
a n t n at i N-

Matt, &, |
520 r9s:
Q À

Mat. à4.
d.4h ——

APO.tä.Coïï

Mato 106
d. 34.

Matt.t6.à.2].

M&t.f;äoig

—— : : à :
ia PDPSARRURSQES 3. ER XoGSTUSCAAE U5 GA N 2v d ia V T CL Y

p hn a : : — — ! imm...
| " IOAN. MALDONATI COMMENT. 248 :
IN GCAPMXZI X
22 Q Vrris ntem turbis arcunflanti- À tor.Hominem fortaffe vocauit,quia ignoti erat no-|
M;'?? [/9 bin , tta vt feinuicem conculcarent.) — jminis; qua eadem ratione Lucas cüm quendam de| |
', »?f'ff 2? Mattheus c.16.5. dicit hec acci-/ . [turba appellauit , quémiadmodum folemus ignotos
N ï [2j dille , cüm dlfCiPu.li fretum tra-, . |vocare homines.: Tamen cft vüle, &caccommoda-
A* p2 Ms iccillent, & obliti effent panes;— Itumad mores. Nam veré hominces , id eft carnales;| TMUE
G UAU fecum fümere, loquebatur au-|.. latque terreni funt ; qui à Chrifto terrena petunt. $ed funff*ä'æ; *
| .A temdemari Galilez , vt conftat| . [audriamws (inquit Auguflinus) ez* sudicantem, o* docen - |Chitto
ex bne cap.rj. Vnde colligitur hoc , quodhicícribit| — [ten. Homo ait , bomo, . Qui enim pro magno babes iflam ba- ;(är:::
Lucas , in Calilea contieitle , càm cetera; quiíupe- |reditazem , quid cs mifi bomo ? Folebat illum fatere aliquid
! riore capite narrauit, credibile fit in Iudza accidiffe. plufquam eft bomo, Quid plws um volebat facereycui vole-À
| Sed quia materia fimilis erat, càm de Pharifeorum |bat anaritiam tollere? Quid plus eum. volebat facere ? Ditolpatgs, |
doctrina vtroq; loco ageretur,Euangelifta res diuer-| — vobas. Ego dixi, D3j eflis vos,ez* fil excelfi omnes. Ecce quid, ;
foloco,ac tcm[POæ gcítas vno loco pofuit. Solent| — eum volebat facere , intér Deos tiwmerare, qui auaritiam non
Euangelifte id fepe facere, vt apud Mattheumadno-]|.. |babent, Eadem fubtilitate, fed magis ad mores,quàm
tautmus. Quod Lucas ait hoc Chriftum dixiffecümi — ladlitteralem fenfam accommodata idem Augufti-|
[tanta circum ipfum confluxiffet curba, vt alijabaliis.|. nus, & Bedaluduntin nomine diuiforis. Metiro, in-|
| comprimerentut , fienificare videtur voluiffe , ideo quit Beda, zefutatur hic frater,qui magiftro füpernz
| hoc difcipulis circüftante turba dixitfe , vt&turbam| vnitatis, & pacis gaudia commendanti terrenz diui-].
iplam tanquam aliud agens doceret, eámque ab ftu- fionis vult ingerere moleftiam. Nam illa ipfa diuifio
x |dio , & opinioneauellcret Pharifeorum , nc in fimi. fÍpe&tabat ad pacem. Sed idcirco Chriftus ita refpon-] -
|lem ab eis errorem induceretur. Erat enim, vt ícri- C |Qit ; vt oftenderet fe maiora tractare , eáque ratione|
ianti- |bit Iofephus, populi de Pharifeis magna quedam, &| " lillum ipfum , qui hocà fe petebat ,à temporalium| !
ä;:fud' admirabilis exiftimatio. Cztera que fequantur v£| — |rerum curaad eternarum amorem ftudiimque tta-| |
que ad ver.15.& Matthzus inlocis ad marginem no-| : |[duceret , codem . plane con(ilio , quo illi alteri , qui|
Jratis Íccibit latius, & nasiifdem locis copiose tradta- patrem fuum prius volebat fepelire, 1cípondit , 5ize|
juummds... o .19i008 [ JHOBROUE oq quemeortui fepeliant mosims fuos, cap. 9. 66. & Matth. 8.]
| qoom.e equ autens e quidam deturba , Magifler dic fratri ..2 & illi qui volebat prius renuntiare iis ; qui domi]
me,ut dnadat mecum berceditatem.) Hunc Lucas vnum| erant , nemo mittens manum [nam ad aratrum, e" refhici- |
de illaipfa turba fuiffe indicat , qua éitcüftsnte dixe-| — leai retro aptus efl regno Dei, Cap.9. 62. Bene, inquit Am-].
ï ratlocutum Chtiftu m de vitenda Pharifeorü hypo4 - Ibrofius » ferrena- detlimat , qui propter tervena dej[ceuderats 5 1
| |crifi ver.r. itaq; codé loco, codem rempore hocacci-. nec index e[fe dggnagtggïli;izïæm,*(g-'yarbfg:g;: fgwlxam?n,g,f,ga-.ä
| d diiïe,quamuisaliqtm ex iiS,quc; PauHo ante natrauit,^^ rens babens , mo'rfuoräinque'iuditium ,qr?itt:?ämque mert-l !
mnonacciderint eodem tempore,càüm à Matthzeo di-| — rerwm. Eafdem rationes duas Euthymius ; & Theo.|
| [uerfoloco commemorentur. Qua radioneifte,quif |phyla&usindicant. . .. PO T K
: [quis erat;adductus fuerit, vt Chriftum de diuidenda -] g. Dixitque ad is.) Sumpta occafione ex eius|. |
interpellaret hereditate,Lucas non dicitjfed eftvero| ^ lhominis petitione , düz auaritiz fpeciem pra fe fct-j'ï |
* |fimilc eaid fecilfe opinione, quàd exiftimarer Chri-. e videbatur , vt Beda , & Euthymius adnotauerunt]. |-
Iuetias fu-|(tum effe Meffiam »quem cómuniiudeorum errore; |Captabat Chriftus omnem occafionem vt homi4 1
e 2*;*&?& putaret temporalé Regem aciudicem fore, qui cau-| Inés à cerrenis rebus auelleret iad cecleftéfque tranf-]
ipavperam [ias praefertim paupetum, ac pupillorum effet defen-| -- fertet ;idcirco & hanc oblatam arriptiit, vt aduer-|.- ?
vndeR M arusficat Dauid predixille videbatur. Dews iudiciam| — [usauaritiam inter omnia vitia maximé homines ad|,
— MM Regi da, efliam tuam filio Regisyiudicare populu. . terrena deprimentem concionem haberet , qua &.gAqariäamï
jtium m m[htiayeg* pauperes inqudicie, P 71;.2. Vulgare|: * verbis ; & cxemplo hominis illius diuitis docuit tet-/ : )
n;alum Vvtab fpik;l'iï.u)aïibus.magi&risftempomlia pe-| . |renarum rerum cupiditatem effe fgggicgda;n. Q uo- Chzittus,
jtantur , fpiritualianon tecipiantur. Adforrnandain| ' |piara anaritia (inqhit Ambrofius) foler plerutnque ren- ;
2* fuam vtilitatem teftamenta , ad elicienda fauorebe-| . |tare wirtutem j étiam: buius abolende e practptem. (nbii-| g
| [neficia, ad omnia ambitiofa pene ofhiciaadvirosre-| . lertar, 7 exemplum, Cuuód ait Euangelifta Chriftum; ':
| l! Hieiofos magna pars hominü currit,vt eoruminre-| . |dixilfead illos , Theophyla&us ad. olos duos fratres|. L
] ^ jbusalienisatqueprofanis abutatur $tátiajad confü-| ^ Irefért, quafi éos tantüin docere fimul voluerit , &|
lendum confcientie füzsad fpiritualia colloquia rarij. .. caftigare,quód cümnter fe de di*uf.,iglg11144«;1«;4:&513af::ed,limt.«;-.ï4
eadTino- ádmodum veniunt, Atqui Nemo militans Des inplicat, — contenderent , credibile fuerit alterum alteri iniu-|
theum 1-4. fémegotiss (eculatibue Meliorà 11ïgligu"11 tpeioraambiJ! ! riáth facere conátümi füiffe. Id lané videntür verba f
| unt. Et vt de ifto ipfo homine ferm; ro6. Auguft.ait, ^ |pre fe ferre: fed vero fimilius eftad omnes,quiadc-]
A . |Petebat dnmidiam bereditatem s petebat in terra dimidiam,,, — |rant , effe referendum. Certé.quod duobus illis di-j, ;
m eado Doninus offerebat totam, F.e&é inquit Ambrof? " |cebat,non Íolàm omnibus,qui tunc aderant,fed no-] | ;
jINen ergo quid petas, fed à quo poffulesaintuedum eff nec ma-) - bis'etiam ; omnibü(que ; qui hzcaut le&uri ,cranr**g ï
porsbus imtento amimo putes minoribws obflrependum, autaudituri,dicebat. Sicutipfealioexponebarlocoj — — ]
d I4. E ledumt ei, Homoyquis meconfIituit iudicem eut ï&gwa&ü dico,omnibus dice, Vab du du « 2 gMat. n m
:limþrem /icper vo5f?) Quód ait Aügu&feï 19 6.& Beda, . Fidete,C9* canete.) Videte vt caucatis,aut attenditc ï |
j Strabus, Lyranus ex Auguft.mutuati, proptereaiftü| animum ad fugiendam omné auaritiam. Grxcé non| !
H : Chritto hominem appellatum , quód humana pe-| jeftabomni anaritia; od ib vtig seheovsElac , ab auaritia.|
! Jiuilfet, atqueterrena, minüs confentaneum arbi| |Credibile eft nofttum interpretem legiffe Siro maenc| |

o

—— MÓÁÁÁÓ——

|

/, ïlz;s':: J
/ hi,
j
IN

N

WW

lts den
| QW'*M'R' X
Egior ii M
M. u

li

Ll

: ? d : : | * s :
: 'i | | à à SRINUSISUSE um : Z'SO :
| -a i C X s Bontosmt Rs
VE : . RRE " r . dv i 3 O*all Jlta P :
n : d IN PVCAE C s effe diuitiarum,quo BïïZä minus , quafi illo
" OP ; : 3 NSUN ^ d * »
C D | 2,4.9 | emadmodum Auguft A ggiäätatur Qd d einis mä'l(;qäfs videtur inetle 510 :
v .,: cuiss em t & O"Ll - , 2 g" 'S. uod1i (b E -'r Q- :
& . z AUAPIfIA P qu ? (ententza c O lnCIPIO' 31 q à D (TC incrit,. 12
- E ; / $7412 AA s l ocunt, Et Ínmpto Pr N läretlll inciic ; : : ;
p ; Íac,ab ! oiegu : erunt ump : inus Y us ula n-
Auäï&þ WMM?QG )& Bcda'hoäoäd aütem quidam qugl'cqiæ) ine[t , necid quOddïxiïem , fed mmlmä Pmm,?ndc : |
* ag mus vuiga- rm. : pb rQu Decies auaritia, TR ininem : ihil penfi ha entes ,
MR Ticacio fint fpeci | Ícribit hoimn ; hil penfi : j
tam cditl 1 1 . & cæca m (- u.h:æ in N CI E . ]jnes ni i P ; l t Dc
n10f, : ualim i . ( a tàntum KE 1aui thn us o [fe lQ cnt.
onem tue- pieni 'it ab omni, q iz. Etiamíi v impij & iniq . iat,ditiorese -
; rit4 ffariz. . cna imr : dó veniat, "élantia
tui, cur leC. n nece ; , ideit BMAPIEA d n veniat,mo ". 14 eovum plena er : :
" diligentiz 6&1- 2ä é dixiffet, vt4£ BZZCI)G quód zA«eve. ;glcgïïä;*n diétumelt; pram7u4£ ;::*! Vs z.ï egrefsbus fniss
, leffet fpecies, reé ierem«us. diquàm| |ijs E s eori fetofa a Pa ?f us meas i NUA
n - veffecfp ulta cat olus habendiq n illud s oue : esneqyrranfrtus neasy us
| : j 'ta,OCC : t Dius »&. ex boc n 'PTATREEIZ, 15 à :
lts ; |agiatrus n roprie !1g luit Chrift boues eortsna CAl . | $. 14. Accedi
| 2 cupiditate propt uft.& vo fueere, ii & eoram Pfal. 1 45. 15. 14 od illos Deus
9. , ; ziï cup m vertit Aug M iditatem us H lo M.mlylafeü' e0? i cauffà quod illo | *
| : 'tet,ltaque bendi cupidit. rall o d has lia ditefícendi cauffà , rrieit ablationel .
al oportebl dicam habe , /i4 entá eff ex ijs, (auaritiam & alia dir ; OITISIt 201J2t10]
Q ; ao I ÍauAWe UI . auaritia Q oat,nonc OU d
I em nmm« dantia cuinf 3 cuiufquam , vtl B lios non caf ioubd ! ia illis a
1. d. "n omnetmn Abundan O cuiuiquam , : am filios : vt omn 5
| 14 non in | n,no curuiq -| jtànqu ; !plierumque , ian d
dacm-;cmi?li : QF?: ) Cuiquam Ifgï: dsub;fiiciliom fuffltgü bo;?omlm ; qw? d Päïiis iäüs»qüæ du appet*ï:-
