patrem fuum cognouifse, itaque difzrim ennuncin-| addidiíse , Et ego smsp[is, id eft , quia ego inipfis füm tan-

Ee»w. /E C cum dixiffet Ie(us, egreffus eft cum difcipulis fuis
&| [29) trans torrentem Cedron , vbi erat hortus , in quem in-|

1403 piffet cohortem , & à Pontificibus, & Plïarifæis mini-|

Stabat autem & ludas,qui tradebat eum,cum ipfis. 6.. Vtergo dixitcis: Ego fum: |

—— Ó ——X ]

abierunt

d : 2 : " i PVPT " POR p

PHPRIBRQT LOPCM

"

Ql

TT ,'x !
,PU)HU', 3
u)

|

ISimon ergo Petrus habens gladium eduxiteum : & Pcrcuflït pontificis feruum: &
labfcidit auriculam ciusdexterám.Erat autem nomen "feïuö"Mal'chUS. . r. Dixiter-
go Iefus Petro : Mitte gladiun tuum in vagiriarm. Calicem , quem dedit mihi Pa-
lter, nonbibam illum? 12. Cohors ergo, & tribunus & miniftri Iudzorum com-/

fermo , quem dixit : Quia quos dedifti mihi , non perdidi ex eis quemquam. 1o.

DEU UNOROAN CARM OUNMME . . od ^ ]
ïglerunt retrorfum , & ceciderunt in terram. 7. Iterïzm"ergö ifltermgauit cos:
IQuem quatitis : Tlli autem dixerunt : Iefum Nazarenum. 8. RefponditIefus:Di.|
[xi vobis, quia edoó Íum : fiérgo me quzritis , finite hos abire. 9. Vt i-mpfleretuf.
Sup.17.c.3£

Imüm, eratenit focer Caiphz , qui erat pontifex atini illius; 14. Erat autem Cai- Supau£4s]

go eis Pilatus : Accipite eum vos , & fecundum legem veflram iudicate eum. Di-
Ixeruntergo eiludzi: Nobisnon licet interficere quemquam. 32. Vt Ícrmo Iefu
impleretur , quem dixit, fignificans qua morte effet moriturus. 35. Introiuitergo
iterum in prztorium Pilatus , & vocauitIefum , & dixitei: Tu es rex Iudxorum:
4. RefponditIefus : A temetipío hoc dicis , an alij dixerunt tibi de me ? 3. Ref-
pondit Pilatus. Numquid ego Iudzusfum? Genstua , & pontifices tradiderunt te

derer Iudzis: nunc autem regnum meum non eft hinc. 57. Dixit itaque ei Pilatus:

Lué.22.f.(4

mihi : quid fecifti ? 36. RefponditIefus : Regnum meum non eft de hoc mundo.|
fiex hoc mundo effet regnum meum , miniftri mei vtique decertarent vt non tra-j

Ó

Matgzö.
f.t7.
Mar.14.£.:3

Mat. 16,
g- 62. !
Mar. t4.
g.67.
Luc.i2.f.,8

Miatt, 27.
Md
Mar.14. 3. 1
Luc. 23.a.1.
A&:10.c.28
&1a.d. |

l
Mat.:6.819

Mat. *7.
b. 11.
Mar.15.a.£. )
Lu c.23.a.4

|Ergo rex estu? Refpondit Iefus : Tu dicis quia rex fum ego. Ego1n hoc nàtus fum,
$: ad hoc veniin mundum , vt teftimonium perhibeam veritati : omnis,qui eft ex

Bbb z

leif Sct, "'

veritate ,audit vocem meam. 58. DicitciPilatus: Quid eft veritas? Et cum hoc

P

199 . IOAN. MALDONATI COMMENT. "m

|

Matth . 27.
Ü —
Mar.tj. b.6
[Luc.23. b. :
7 LJ *

Cap.26. 5o.

" aA
E D ia 1

*
d

Errot in
jGrecis li«
bris de tor-
]réte Cedró
vnde du-
|&us tit,

E .?1:

[ànobis effc;petcurremus tatàé,& fi quid forte,quod|
lillicnon dixerimus;occurrerit;id cxP,lanabimas:Di-*J
- [fputandum hic primo loco erat ; ynde egre(fus dica-|
" * [tur Chriftus,cum füperiorem.finillet orationeni;fed| -
. id cr4.3r.difputauimus,vbi demon(trauimus omnia,| p |pluralem , pro ? fcripfiffe $5f. Scriptum autem fuiffe
Iqueque feciffe » queq; dixifle Chriftum ab initio ca-| :
Jpitis decimitertij , víqy ad hunclocum Ioannes nar-
jrat inillo ipfoloco;in quo ceenaucrat, fecitle, dixif-
l(éq;, itaex co nuncloco egreffus fuiffe dicitur. Non|-
Jeltigitur Ruperti fententiaà prudenti le&ore fuíci-|.
|pienda,qui nune Chriftumà villa Gechfemani egref-|-
j[um eíle putat: tantüm enim abeít, vt ex ea exeat; vt
]in eam potiàs hunc eat. Quo fuerit egreffus diuerfis
|verbis quattuor fcribunt Euatigeliftz , Matthzus c.
[26.30.36. Mar.c.14.32. & Lucas c.22.39; dicunt exiiffe|
- m Mentem elivarum,Toannes hic,trans terrentem Cedrom C tetre fan&z plura legat. Ad rem vt redeamus , quod
|fed eodem vtrumque redit; diuidebat enim torrens|- mo , ir :

. |daico cap.5. Iofephus au&or eft: itaque credibile eft
.. Jhortum Gethíemani, in quem Matthzus,& Marcus

* fin Montei plo oliuarum, fed ad radicem montis poft.
[torrentis ripam fuiffe, ideóque contentum fuiffe Io-
lahnem dicere , trans terrentem Cedron egreffum fuiffe, -
IManifeftus hic in libris omnibus Grzcis error eft,

|pluralis numeri nominis appellatiui «e£poc Cedrus,;'
l

- Mas fuis.Obferuarunt hec Chryfoft.Cyrillus, Theodo-|

dixiffet , iterum exiuit ad Iud&os, & dicit eis: Ego nullam inuenio in co caufam.

dimittam vobis regem Iudxorum? 4o. .;Cla'maucmng;,gïtgg rüríum.o mnes,dicen-
tes: Non hunc;fcd Barabbam. Erat autem Barabbas latro.. - Ed a

N WOA t r u w d. w : : AR C du um i d Á
b r ; : * 5 7 'H.":
d $
* MM ^ $
P ; * pE Tb P
* 24 £U$ ;
2f j
i r * i : , à : : $ : E A AR i
ïgv X du 78 t* í u h "g " : LE » P. v ; : » $À . Y X M. a BIN L .;"7 H A d x ka I
ïi wI ) "5 4MCOA UV IES MX S AA EF 4 13 UA LT PUA OATE Oa LilonT 74 1
ä g du Y " EE il ud * T d * k EU 3 54 X 5 A
: p^ 4 jd i A u
& w ? d LA s
RT . T PUE X
i. ) »

ue nomen vallis ; trans torrentem vàllis Cedron. Vnde

299 J£ c cum dixiffet ?57',2; ,'"*äggr,w;;,,- BA
7) icm difeipals? fuit -trans torrentem - kze'nerït articulüfs;iïic;(äE;(gtï"u'si i ! qüi'ledtioné d epra-
x Cedrn. ) L ectorpm monitü vo-: / uauit , varie conie&turaz, alij patant aliquem Gracae
25) lumus tria fequentia capitade- !^ lingue peritum , Hebraice ignarum articulum addi-
59 cimum octauum;decimum no-| "g |
17 num; & vicefimum apud Mat4;

L Z

;..)«-?

1démque ratione accétum ab vltima;yt Hebraica po-
ftulat pronuntiatio;in penultimá tetraxitfe: alij,quo-
tum ego coniecturam magis probo,fcriptum fuiife,
repaty TV xyeipaipié Y xed'ouv , aliquem veró Grzcum;
|pon intelligentem zdpóv fingularem genitiuum effe
nominis indeclinabilis , putartémg; genitiuum élle

hs

|prius c& ex eoloco,quem modó ptoduximus s.Reg.
c.15.25.facilis coniectura eftnam & illic fcriptum eít,
E TO xeprbpeo 78 1ed pv non usf paip vt quidam ha-
, [reticus interpres legi putat. Deniqy aut vallem illam,
jauttorrentem Hebraicé Cedron appellatum fuiffe,
|nonex eolocofolo; quem modó notauimus, fed et-

Mpeme

De quo loco qui volet apud Iofephum lib. o. antiq.
c.7.& 6.de bello Iud.c.3. & apud Bedam in libello de
locis facris cap:G.Gc apud Brocardum in defcriptione

Chriftus domo; in qua caenauerat cum äifciþuiis,
egrefIus eft, & in hortum'fecontülit rraps torrentem

Cedron vrbem Ierofolymam à Monteé oliuarum , de]-
Cedron, non idcitco fecit , vt ludcoriü ranus fugeret,

quoapud Mattheum diximus,vt libro 6.de bello Iu-| .

"lhortum vrbi vicinum ;in quo Iudas fciebat eum to-
jtasorando noctes confumere folere;fed inmontem
'ipfum , & folitudinem aufugiffet : fed fecit potiüs , vt
quefituris fe Iudeis obuiam occurreret.Sciebat enim
|eosindice, ac duceluda ibi fe inprimis quefituros,vt
[ . |oftenderetíe fponte mortem fugirc, & Iudeos labo-
fedà multisiam atate nof(tra viris dotis deprehéfus. [ ire liberaret per diuerfa loca fe querendi. Itaque ipfe
Legunt Grzci , arepav T& yesutbba v uéd'pav, transtor-/^ feíein hortum quafi in carcerem inclufit. Atq; hoc|
rentem cedrorim , quafi. Cedron genitinus fit Grzcus|.. lipfo confilio Euangelifta addidit, Seiebat autem e7" Iu-
cäf locnm,quia frequenter Ifns conneuerat illuc cum difeipu-

Dóminum orandi caufa ingreffum cfle dicunt , non

,uörränfq; cedrorum dictus fuerit ; quód cedris con-

(itus vtrinque eflet.. Manauit errorin bonos etiam, us Heracleota, Theodorus Mopfíuefüien. Leontius,

39. Eft autem confuetudo vobis vt vnum dimittam vobis in Paíchà:vultis. ergo|

4diffe éxittimantem x4^por genititá effe plüraleni,ea-] -

.. 'llam ex 4.Keg.23.4. & ex Ierem.c;31440. manifeftü eft.].

P r M m

Theodor.|
Bezain
annotet.

Cedtó abi-
etit.

Cut Chtif

.|& latebras quereret, id enim fi facere voluiffet,nó in ftus trane
k : ' : torrentem p

T ii m o m NT MP

. . & graues au&tores : fed manifeftum eft Hebraicum| | -Theophylactus. Cüm autem dicit , Sciebat e2* Iudas, ]
d elle vocabulum rvY13,quod non cedros,que Hebrai-| |coniunctio,e', hanc habetvim,non folüm Chriftus i
J Kke cvnw non q972 appellantur ; fed obfcuritatem| | |fciebat e Iudam cum Iudeis venturü effe fed ipeet-, —
|declarat, itaque credendi eft vallemillam, quia pro-| / jam Iudas fciebat có fe Chriftum de more recepturü.
25 fundaerat,& vmbrofa,folique minimé peruia;imr5, 4« fe[ns taa, [Ciens omnia, qua ventura erant faper (e.) |
: id eft obícuram,& tenebrolam dictam etffe. Vallem, E Confultó dixit Euangelifta, fcrens omnia, ne quis puta-
:älxlfn nonün quam , illam ; nam hocíciendum , non torrentem| " iret Chriftum im prudentem in manus hoftium inci-|
|8a Cedróipfum,fed vallem, per quam torrés preceps decurre-| diffe ; càm enim non ignoraret, quorfum cohors illa
i o appellatam fuiffe, vt nó exIofephotan-| |veniffet, non fugiffe tamen , fed obuiam potiüs illi
cum lib.6. de bello Iudaico c. . fed ex ipía etiam fcri-. - proceffifle , & quodammodo interrogando , quem
ptura facra 2. R eg.c.rj.25. perfpicuum eft, vbinonle-| |quererent , prouocaffe , vt fefe DeU pE :
girur Greceutgi as ojproc d* Gropdo v ml xeralbio m — Vox enim illa, Quem queritis , non eft hominis, vtait
utd'ptiv led &y qud yenad b 9 ned'puvsid e(tyim rerrente (val-| - [Leontius, metuentis , & veluti fu gituri , fi illi ipfum
lis) Cedro», nifi forte error eft, quod non facilé credi- — fe querere refpondiflent;fed potiüs interriti,& lacet] |
derim. Ergo & hocloco Cedron genitiuus eftnon! — fentis. Hancvim habere verbum illu d férens, Chryfo-
ipluralis, vt vulgo creditur,fed fingularis;intelligitár-| : ftomus, Theodorus Heracleota , & Mo pfucftienfrs,|
- ! : 1 at Cvrillus,

WODT

Trdat.

Qutyotts
fitm bic
frm hr
ltüs olten
derisitea
lacratio-
M

'R"m;&n
D fafiä (
fte Qu
ittr)
It

qaMAn

x

ïxï

IIOI

IN IOAN. CAP. XVIII.-

IIOZ

Exoä.;. i4.

Tra&.in.

Cur poten-
tiam bic
fu'm Chri-
itus often-
deriG & cut

lhacratio-

AC.

dere quid.
fit ex D,
Gregor.

|vero, & Euthymiis indicant verbum ; fcrens , ad id,]
lauod fequitur, re erendum elfe, ey* dixit e:,Que qua-

-|Matth. c. 26. 48$. Xce 5
G. Vtergodixit en , ego [umn , abierunt vetrer[um , €
j . .€ : à e i* . : ab s AU rqSA
deecidermnt m terram.). Haud dubium , quin Chriftas
hac in re diuinam fuam potentiam oftendere volue-|
'rit , vtintelligerent aduerfárij potuiffe ipfum ab il-*
lis non capi , fi voluiffet. Chryfoftomus, Theodo-|

Jv munimen armorum $ Nempe vna vox dicentys , ego [um,

Iqui iadicandus boc fecit ? Quid regnaturus poterit , qusmori-

. 3 L . ["
inon aliarationc; quando multis poterat, eam ipíam

|declarare non folüm non poffe cos viribus fuis , fi ijs

Retro&nélfqum. Quod Grcgorius obferuat hom. in Ezechicl.

lin facié ca-

Cyrillus; & Rupertüs exillimant, Theophyladtus,

rit fquafi dicat Euangelifta, quamuis non ignoraret,
quem quazterent, interrogauit támen, vt oftenderet
Íc minimé timcte.- s m BUA
$. &e/jmdzmm ci, lefum Na'(areutim.) Hincapparet

|nondum milites, àc necipfum fortaffe Iudam 1pfum:
'letiam fecum loquentem cognoui(fe ; vt apud Mat-
jthzum diíputauimus. Nec cnim refpondiffent , Je-
,[w» Naïaäc:züm , led ccïpfum 'ïquærimus- Qgï autem:
Ifieri potuerit , vt Chriftum non cognoícerent, illic
letiamdifferdimus. —— — |
o Dieit en lefus , egofnm.) 1mIe :
[quem quaritis. Nam qui interpretantur , ego fum,
|duifüm, in quibus Rupertus, finc caufa mihi viden-

Eco füra Icfus Nazarenus,

tur Vim verbis inferre. Etfi erat quidem Iefus ille
idem, qui dixerat olim Moft , Eg» fom qui [«im. Quam
vim habeant verba,qua fequüuir, expofuimus apud

tus Heracleota, Theodorus Mopfueft.Leontius,Cy-

rillus, Auguftinus, Beda, Theophyla&us, Euthym.,

Rupertus. /2;sn5c , inquit hic Auguft. militüm co-
hors , eg" miniftri principum , cz- Pharifeorum ? Vbittrror,

tantám tnrbans odus ferocem , telifque terribilem , frne telo
vilo percufit , vepulit , firauit,, Deus enim latebat in carne,

fem. dicit y x impios deyait. Quid iudicaturus f«cier,

turps boc potuit! Simmilia (cribit Leo fermoner4.de paf-
(ione,& Gregorius lib.r7.Mor. c. 19. Quarit Ruper-
tus,cur voluerit hácipfam füam oftendere potétiam,
& nÓ potiüs cótinuó capi, & tanquam agnus ad ma-
&ationem ducizRefpódet, vt illi vifo miraculo nullá

huius loci quztftio cft, quam apud neminé lego., cur

potentiam oftédit potiüs,quàm ipfo refponfo? Non

prehenderent, itaimpedir&ur, vt non folüm appre-
hendcre, fed nc ftare quidem corà illo poffent. Quis

ego [am, manusin illum inijcerentzatqui illo refpófo,
quo incitariadprehendendum videbantur, difiecti
(unt.. Voluit eriá illis Chriftus,vt opinor,ea ratione

vti vcllet , rcfiftere ; fed ne fuftinere quidem nomen

9. retro iítos, non aurem in faciem cecidiffe , quód
in Aciem cadere iuftorum figqui furrc&uri per poe-
nitentiam ex infirmitate cadünt ; retro autem cade-

ftimo cam faiffe caufam , curretro ceciderint; hanc
potiüs, quod Cüriftus antc faciem corü effet , itaque
in terga oportebat cadere , vt cafu ipfo declarare-
turideo ccecidiffe ; quódante feftantem , atquelo-

C Jempitermus dusita membru ectaltabatur bumani , vt|
Maternis ,e facibus quareretur occidendus 4 tenebris.. Eg

calpa tuz haberentexcufationem. Altera nó aliena]|

eft admodum difficilis conie&tura ; voluit vt illo ip-|
Ifo verbo,quo ratio poftulare videbatur, vt illum ap-

enim non pacallct fore , vt fimulatque refponditfet; |

re reproborum , qui nunquam rcfürgant, morali-|
tet , & conctonatorié dictum eft; cxterum non exi-|.

À

.B

D

E

quentem Chriftum fuftinere non potuiffent; vt ap-

[texerint milires , cüm verifimile taméfit, antequani
|eos fecundó Chriftus interrogaret,furrexiile, Et ca-

|es pofteaquam tandiu iacuiflent, quàm opus erat,vt

- hionis prebuilfe, vt à tanto fcelerevifo miraculo dcfi-

C manus,nó fuifse prehéfuros eum, fi, quid polset,co-
' gnouilfsenr.Illius ergo quxftionis exitum non itinc-
jnio ; que nemini puto hzc legenti non occurrit,

yzec rpfe faceret , propter quod. venerat.. Eum quippeilh occi-
|dendum querebant fauiendo , fed quarebatuos e2* ipfé ma-

Itinere, quód cüm iá fe Iefüm Nazarenü ; quéquzre-

Jfolüm quzritis, permitto, vt me capiatis, modó hos

P N M N N e VOU L d» Dv
atv ec aurov ; Xj eTI vmnwä*eg,xjxim TrFAupegti ov À 07/0y,

pareret vnde illa veniffet vis,quz eos deieciffet. Nam,
& arbores , que vi ventorum conuelluntur, noiin
eam, vnde flat ventus, fed in oppofitam cadunt par-
tem. Non dicit Euangelifta quomodo profttati fur-

üere Ic&or debet, ne fabulis neício quibus fidem ad-
iungat, quas volitare per vulgum video. Creden-
dum eadem Chrifti virtute, qua ceciderant;furrexif-

cius, quem comprcherdere volebant;potentiam ex-
periripoffent. — Du : R
(( 7. Iterum engoiterrogauit eos , Quem quevitie? ioj an-
tem dixerunt le(um NaXarenum,) Iam non proftcrnun-
tür hac voce, quaante proftratifuerant, quia fatis
iam Chriftus fuam illis potentiam demonftrauerat,

uàt, idémque Theophyla&us indicat,fatis illis occa-

fterentne quis ipfum accufare poíset,quód fcfe fine
vlla potétiz fux declaratione.in hoftium tradidifset

quomodo aufi fuerint ícelerati illi miniftri poft tany
exprefsü argumentü diuing potétiz,manus in Chri-
ftum inijceres nifi quód füfpicor eadem illa potentia
Chritti, qua primüm cxterriti, proftratíque fuerant,|
folutos deinde fuifse metu;ne noftrz falutis remediü
vnicum impediretur. Hocipíum indicar Augufti-
nus. Ferum fi nunquam [e , inquit , ab eis permutteret ap-
prebendi, non quidem 1l facerent,propter qued venerant, [ed

riendo. Éandem rationem Leo redditíermone de pa-
hohcngps ss wl |
8. Dixtvobir,quia epo fum.)Videntur mihi hac ver-
bà tacitá exprobrationem imbecillitatis eorum có-

bát,efse dixifset,nó apprcehendifsét;fimuletia admo-
nitioné quandá diuinz in Chrifto poteftatis; cófide-

Iefum efse Nazarenum confefsus faerat.
$1 erga me queritis , fimite bos abire.). Videtur italo-

los defendere , qui vos vno verbo proftraui; fin me

finatisliberosabire. Iuuat hic Theodori Hcraclco—:
te verbafubícribere, 9c «arip Zy49c srprig-dpsvéc

véxyóy exelrec uD epo Troijérra] Tjo crerpacpX dya vj
Oy eizrey» e«udlov. d'e arpod id a. T'auquam vonus pater ante
em[antes fint , €7* vt [ermonem , quem dixerat , impleat, fe

Szpe nobis Deus tanquam infirmis infantibus par-
cisnon patiens seostentari [apra id quod po[Jumws fortio*
res veró factos maioribus pcriculis exercec; nam &
Apoftolos,quos modó fecum capi noluinforrafse,vt
ait Cyrillus , nefi tunc cum ipfo mortui fuilsent, ali-
quá redéptionis noftrz parte illis dcbere videremur,
poftea Spiritu fan&o cófirmatos pro fe mori voluit,
vt Theophyla&tus animaduertit. Denique voluit fe

» L ul E
z. A.

vt Theodorus Mopfueft. & Auguft. Bedáque obfer-|

rarét apud fe,quis cos impediíset,ne fc tencrét,quem|.

qui, quafi diceret,fi nó folàm me quzritis; fed etiam|
jiftos, qui mecum fünt, iam eftis experti pofse me il-

filios fHans extra periulum eos pomit , qu0d adbuc infirmi e'|

autem ip(um tradit, Ydem fere Theophyla&us fcribit.|

Tr£actn.

Thcodoti
Herael. lo-
cus ex mf.
Vatic.
e

1. €orinth.]
10.. 130

,—ï

|

rauit rcipfa , inquit Cyrillus, quod verbis docuerar

"P

Bbb 3j

Cap. 10.

folum capi;quia voluit tórcular calcare folus. Decla- rfagdgg. "u

T s ucdasst A BOR TDd mb A isa

ORE

e' 2;7.

b.15.

Matth . 17.

Luc.23. €/35

IPetrum iam antea feruo Pontificis Malcho auricu-

/H03

— IOAN. MALDONATI COMMENT. -

CAp.1o.1L Bomus pajlar'animdmþam dat proouibus [ps.
Hincaltera queftio, quam Chryfoftomus, & Theo-
phyla&us attingunt,facilé f'oluitur,qufd caufe fuerit,
quamobrem nó etiam difcipulos prefertim Petrum,
qui eos irritauerat; comprehenderint. Putant enim

À.

Refpondent eadem Chriíti potentia fuifle Pthibi;
tos, neillos caperent , qua paullo ante in terram de.
iecti fuerant. Id Euangeliftarn indicare , cum veluri
cius rei caufam exponens fübiicit, Pf jmpleretur fermo,

Muem drxit , Quia quos dedifli embi, non perdidi ex eu quem- pnels.

qunm.

HO4 . 777

Mntth.z7. €

Mardi i. | —

- Kfacit, contradicit Czfari. 13.. Pilatusautem cum audiffet hos Íermones, adduxit|

lam abícidiffe ; quod nosapud Matth. refutauimus4 — j

F«c tantum in boc cap. 18. vfque ad 2o. in aucToris autogvapbo reperta fu. "

SO R DRCA : 5 : X d p
$ rA 1
—— n a t t o VRs EL T

OO DO R XTX

bant dicentes : Si hunc dimittüs , non es amicus Czrfaris. omnis enim,qui fe Regem]

foras Iefum : & fedit pro tribunali , inloco, qui dicitur Lithóftrotos,Hebraice au-]
tem Gabbatha.. 14. Eratautem parafceue Paíchz , hora quafi fexta , & dicit Iu-|
dzeis: Ecce Rex vefter. 1. Illiautem clamabant: Tolle;tolle, crucifige eum. Di-

JciteisPilatus : Regem veftrum crucifigam ? R efponderunt Pontifices : Non habe-]
mus Regem,nifi Cfarem. 16.. Tuncergo tradidit eis illum vt crucifigeretur. Su£-] -
ceperunt autem Iefum , & eduxetunt. 17. Etbaiulans fibi crucem exiuit in eum,
- qui dicitur Caluariz ,locum , Hebraice autem Golgotha : 18. vbi crucifixerunt

eum , & cum co alios duos hinc , & hinc , medium autem Iefum. | 19. Scripfit au-
tem & titulum Pilatus: & pofuit fuper crucem. Erat autem fcriptum : Iefas Naza-
renus , Rex Iudzorum. 2o. Huncergo titulum multi Iudxorum legerunt: quia
prope ciuitatem erat locus, vbi crucifixus eft Iefus : Et erat Ícriptum. Hebraice,

dGrece, & Latine. 21.. Dicebantergo Pilato Pontifices Iudzorum : Noli fcribere;|

C EE .

" m
rE R L C

]

Efat,au—tf?m tunic;va'incxonfmilis : defu per cOhtexta perjtotfum . 24. DIXOtURE -erg"fö

matum eft. Etinclinato capite tradiditfpiritum. 31 Iudziergo, (quoniam Paraf-
ceue erat) vt non remanerentin cruce corpora fabbatho , ( erat enim magnus dies

lilleSabbati ) rogauerunt Pilatum vt frangerentur eorum crura , & tollerentur. 32.

Veneruntergo milites : & primi quidem fregerunt crura , & alterius , qui crucifi-

Ixuseftcum eo. 3. AdIefum autem cum veniffent, vt viderunt eum iam mor-
tuum , non fregerunteius crura, 34. fed vnus militum lancea latus eius aperuit;

& continuo exiuit fanguis , & aqua. 3. Et qui vidit, teftimonium perhibuit: &

|verum eft teftimonium eius. Etille Ícit quia vera dicit: vt & vos credatis. 56. Fa-
|&ta funt enim hzc vt Scriptura impleretur : Os non comminuetis ex ec. 57. Et

iterum alia Scriptura dicit: Videbuntin quem transfixerunt. /53. Poft hzc autem

[rogauit Pilatum Iofeph ab Arimathza( eo quód effet difcipulus Iefuoccultus au-
|tem propter metum Iudzorum) vt tolleret corpus Iefu. Et permifit Pilatus. Venit
lergo, & tulit corpuslefu. 59. Venitautem & Nicodemus, qui veneratad Iefum
[noc&te primum , ferens mixturam myrthz , & aloes,quafi libras centum. 40. Ac-
|ceperuntergo corpus Iefu , & ligauerunt illud linteis cum aromatibus , ficut mos
left Iudzis fepclirc. AT.

Eratautem in loco , vbi crucifixus eft, hortus: & in horto

monumentü nouum, Iffq

n ad

"Bbb 4 CAPVT

uo nondum quiíquam pofitus erat.. 42. Ibiergo prop4
|ter Parafceuen Iudzorum , quia iuxta erat monumentum , pofueruntlefum, ——

IRex Iudazorum : fed quia ipfe dixit: Rexfum Iudzorum. 22. Refpondit Pilatus:
|Quod fcripfi, fcripfi. 25. Militesergo cum crucifixiffent eum , acceperunt vefti-
mentaà elus , ( & fecerunt quattuor partes : vnicuique .mililf.i; partem ) & tunicam.;*

M'lt 27. d.
3?- iE '., i
Mar.ij.b. -
N
Luc.?3.c. |
34

lad inuicem : Non fcindamus eam , fed fortiamur deilla cuius fit. thhlptum im4
[pleretur , dicens : Partiu íunt veftimenta mea fibi: & in veftem meam miferunt
Kfortem. Et milites quidem hzecfecerunt. 25. Stabát autem iuxta crucem Iefu ma-
|ter eius , & foror matris eius , Maria Cleophz , & Maria Magdalene. .26;|
|Cum vidiffet ergo Icfus matrem , & difcipulum ftantem , quem diligebat , dicit]
Imatrifus : Mulier, ecce filiustuus. 27. Deinde dicit diícipulo : Ecce miater tua;|
[Etex illa horá accepit eam difcipulus in fua. 28. Poftea fciens Iefus quia omnia
Iconfummatafunt, vt confummaretur Scriptura , dixit :Sitio. 29. Vas ergo erat
Ipofitum aceto plenum. Illi autem fpongiam plenam aceto , hyffopo circumponé-
Ites, obtulerunt ori eius. 30. Cum ergo accepiffet Iefus acetum, dixit: Confum4.

A«Pfal. T
19.

Pfal.é8.c;
Z2e

Exo.ji.d..
46;
Num. 9. bi
I2. :
Zac.12.C,
Io. ;
Mat.47.g. |-
$17* :
Mar.1. d.
41.
Luc.2;.g: |
$0. |
Sup.j.2«t.

; r
, 7 : : " "
TA ; - - Z |
/// j D * 20
U T Z) z -
, j & UÀ T5 ÉÀ r N
É 7 Z g "P z " r AA
", ^. . -
" h L. 7À P /,.. ,"/- 2 *
n * z -
7 cr 7 b T
Q 5 ; E I
£7 « À Oa » "WASZZZ . e
æ Q x - A & $2573 Z /: ——
^ L
; 5 » :
A ; - g zz- d : :
MO ,
T

i .

Luc.24.a.1.
|

rM att.58.
a. T
Mar.16.b.$
Luc.24.2.4
|

Mar. 18. c.
14. :

$-«* reseffent claufe, vbi erànt difcipuli congregati propter metum Iudeorum : venit
i;coert ITefts | & ftetitin medio , & dixiteis: Pax vobis. 20. Etcum hoc chx;Het 1 o&cndg
sss Il manus,, & latus. Gauifi funtergo difcipuli, vifo Domino. zr. Dixit ergo eis
^ — Hterum: Paxvobis.Sicut mifit me Pater,& ego mitto vos. 22. Haccum dixiffet)
Jinfufflauit: & dixit cis:AccipiteSpiritum fandum: 23. quorum remiferitis pecca-
|ta, remittuntur eis: & quorum ret'inuäritigretenta funt. 24. Thomasautem vnus
ex duodecim , qui dicitur Didymus , non erat cum eis quando venit Iefus: 25. Di-
[ Ixerunt ergo ei alij difcipuli: Vidimus Dominum. Jlleautem dixit eis: Nifi videro
in manibus eius fixuram clauorum , & mittam digitum meum in locum clauorüy
& mittam manum meam in latus cius, non credam. 26. Etpoft dies octojiterum
erant difcipuli eius intus : & Thomas cum eis, Venit Iefus ianuis claufis, & fletit in| |
| | ' du UE hn -medio

Wägïïäæxs
UOAU

hfat.z-aua- I'o. j
Marmié.a.r| *

- |dicito mihi vbi pofuifti eum : & ego eum tollam. 16.. Dicit ei Iefus : Maria. Con4
juería illa , dicitei: Rabbon:(quod dicitur Magifter.) 128* us : INc
tangere,, nondum enim aícendiad Patrem meum : vade autem ad fratres meos, &|

CIOAN. MALDONATI. COMMENT.

IIOÓ

RRR À

—

: p —«." — À —x. - ",—-.----':5'—- - : - p
SRiduu xl mcA MÉ netcpmm OM UC, EUR Inmut ul d as us

(APV/IOINX.

o Z5 y N autem fabbati , Maria Magd'alcne venitmane,cum
v a& CB !O TO wl ab * : 103 ;
| G cpe £ adhuctenebrz effentad monumentum:& vidit lapidem

a E » N : . i .
27 fublatuma monumento. 2. Cucurrit ergo , & venitad

A ;
(9)- 4€) Simonem Petrum, & ad alium difcipulum , quem ama-
? EM bat Icíus,& dicit illis: Tulerunt Dominum de monume-
( 951 to, & neícimus vbi pofuerunt eum, 3. Exijtergo Petrusy;
C & illealius difcipulus , & veneruntad monumentum. 4.

uxris ? IHla exiftimans quia hortulanus effet, dicit ei: Domine,fi tu fuftulifti eum,

dic eis : Afcendo ad Patrem meum , & Patrem veftrum , Deum meum, & Dcum
veftrum. 18. Venit Maria Magdalene annuncians difciPL1lxs : Quia vidi Domi-
num , & hec dixit mihi. 19. Cum ergo fero effet die illo , vna fabbatorum , & fo-

icit ei Iefus: Nolime

m p "

corum confirmaret fidem.Quod magis etiam intel-
ligctur,fi in memoriam reuocemus,quod apud Mat-
thaum.c.28.16. cadem no&e, poftquam aduefperaf-
fct, & Emaunti cum duobus illis cenatTe difcipulis,
& decem Ierofolymz congregatis di(cipulis appa-
csa ao ruiffe. Scribit Lucas,cum chriftus ad hos venit, iam
| duosillos ex Emaunte rediiffe , & cum illis fuitfe
narrantes,quomodo vidiffent Chriftum, eümque in
€ut noca ftactionc panis cognouillent. Car no&u potiüs ve-
pois — pnerioquàm interdiu,ctiam indicat Euangelifta, cüm

Chrift Wi À. i N : ; :
'ap;;r::m dicit; 'sz erant dtjftpult congregati , Ícilicet. propterea

difcipulis. noctu venit, vt congregatos inueniret, quemadmo- E

ï:dum Chryfoft, Leontius, Theophyla&. & Euthym.

D|pofle id nifi impudentiffimé negari. Noui tamen|.

cxiftimant.Poteft queri, quomodo dicat Euangelifta
. |hoc primo dic accidiffe,cüm nox iam effet,& Iudai
| ab occafa folis dicm inchoarent. Refpondet Theo-!
ï idorus Mopfucft.cüm dicir, fere , perinde effe ac fi di-|
ceret, finita prima dic, & inchoata fecunda, De hac
| ' phrafivza fabbaterum.fxpe diximus; vide Matth.28.1.
?ä—ägïdo Quód dicitfores fuiffe claufas,ad declarandam futu-
| claufis in- rl miraculi magnitudinem pcrünet,quód cüm clau-
geffusfit f foreseffent, tamen per eas Chriftus ad difcipulos

F |Chritti fpecimen faiffe, fed quzerendá non effe;quo-

jmedio, & dixit : Pax vobis. 27. Deindedicit Thomz:Inferdigitum tuumhuc]. — |.
|& vide manus meas ; & affer manum tuam, & mitte inlatus meum : & noli effe
| — lincredulus, fedfidelis..28. Refpondit Thomas, & dixit ei: Dominus meus, &|
Deus meus. 29. Dixitei Iefus: Quia vidifti me Thoma , credidifti: beati qui nor
T22 viderunt , & crediderunt. 3o. Multa quidem , & alia figna fecit Icfus in conípe-
| .. j&udiftipulorum fuorum,quz non funt fcripta in libro hoc. 31. Hzcautem fcripta
Ifunt vt:credatis , quiaIefus eft Chriftus Filius Dei : & vt credentes , vitam habeatis
BMROBUREBASS 5 o . Pubnis l
acooo] o A9. . Cum ergo fera effet dieillo vna (abbaterum,e7' fores| A .Nec antequam Caluinus hareticus factus effet, cui-
[ cdefentelau[ayvbi erant difcipnli cogregati propter metum Ia-|— |quam venerat in mentem aliter intelligere Chriftá, !
o |deerum.) Qua ifta Chrifti fueritapparitio Matth. 28.^ |quàm per fores ipfas claufas ad difcipulos ingretfum
"7* f6. docuimus , nempe quinquies iam anteilloipfo| faiffe; quemadmodum & ex matre claufo exiiffet
77* |diequo refurrexerat, diucrfis aut difcipulis aut mu-| — |vtero , & ex fepulcro nondum reuoluto euafifferla-
|Mieribus diuerfisinlocis apparuerat. Eodémque die; — |pide; Iuftinus.q.117. Chryfofto. homil. z. deIoanne
V;tüïþguanfg;li&äbte&z?;üi;feigpc&) decem ditcipulisle-| Bapt.& hocloco,Hilarius. lib.5. de Trinitate,Eufcb.
fofolym& domi latentibusapparuit.Et diem,& ho-| |Emis.in homil.in hzec verba, Auguftin. hocloco, &
d fämdlcxdrhgentcx Euangclifta defigaat, non folüm fïfe'rm.dc tempore 156-& inlib.de agone Chriftiano.c.
vt fidem adhibeathiftoriz , qua circunftantiarüm| | 24. Ambros.ferm.ro.in pfal. 8. & lib. 10. in Lucam.
|defcriptione fit probabilior , fed vt aliquid etiam ?Epiphan. hares. 64. Gregorius Nazianz. in Chrifto!
. [aliud, quemadmodum modó dicemus , fignificarct. *Païenæ- Hicronymus in Epitaph. Paulz. Amphi-]
[Diciteodem die, quo refurrexerat, quz v2 , idcft ^ lochiusapud Theodoritum dialog.2.Leo fermone.r.
prima dies hebdomadiserat , que nunc Dominica — de refurre&tione, & epiftola 1. c. g. & epiftola8j. ——
j iV(S.CäEu-r?äirdPulä apparuifle,volens , vt opinor,in- & Cyrillus. lib. 12. comment. in Ioannem cap. j5 "
dicare, quantam Chriltus habuilfet curam probandi & lib.de re&a fide ad Reginas, Theodorus Heracleo-| T
jdifcipulis refurre&tionem fuam;non diu paffüm effe/ — ta;, Theodorus Mopfucft.Leontius, Beda, Theophyl.
benignum patré filios fuos orphanos in luc&u efle, iEuthym.öc Rupertus hocloco, & Nicephorus lib.r.
! non fuiffe negligentem, & otiofüm, eodem die,quo' — c.34.Neque veró Ípe&tandum folim eft, quid dicant
iMagdalenz;ctiam difcipulis apparuiffe ; imocodem j|hi tot;tàmque graues anctores,fed multo ctiam ma-| ..
die;quo fuz primüm matri,deinde Magdalene,ter- iximé,quomodo dicantita prorfus, vt nec in métem|.
jtio illi; aliifque mulieribus, vt maiorparsfentitau-| quidem illis venerit poffe tam impudentem quen-
&orum, quarto Petro, vt ait D.Paulus.1.Cor.15. . & — |quam hareticum reperiri » qui id vnquam effet ne-Lyrioni]:
—— . [Lucas.c:2434. quinto duobus illis difcipul is eunti- C igatutus. Abutebantur hoc loco Marcionilte,vt pro- (t« hoc lo-
| . |busin Emausapparuerat. Horam autem diei notat,) ibarent non habuiife Chriftum verum corpus , vt ex ïaäïïj
; Cim [ero , inquit; effet , id eft cüm iam effet nox , &c "51 Hieron. Auguftino, & Cyrillo in ijslocis, quos mo-
: óinc,& vt ranionem redderet;cur fores effent clan[e, & — |dó notauimus;intelligimus. Abutebatur Manichzi;|
Í vteandem Chrifti commendaret diligentiam , qui| — |vtidem indicat Auguftinus. Nemini vnquam Ca-
] jneno&urnoquidem, & incommodo temporipe-| tholico venitin mentem refpondere, quod. Calui-
h: percilfet,vt Apoftolos confolaretur , & vacillantem L]iüæ refpondent , non fuiffe claufis , fcd apertis fo- :

ribus ingreffum ; càm , fi id probari putarent poffe,
nulla tam expedita ad refcllendos hzreticos ratio
inueniti potuiffet , quód nimirum viderent non

hatetici , ne ,f1 concefferint corpus Chrifti per|
clauías fores penetraffe , & illud concedere cogan-
tür,inquo maximéà nobis diflident, polfe etiam|
in Euchatiftia ita effe, vtlocum nullum occupet;
lalij dicunt fores quidem , càm Chriftus acceffi| . *
-Jfuiffe claufas,fed cum pulfaffet;aliquem ex ijs,qui in4|.
tus erant;illi aperuiffe ; alij Chriftum ipfum fua po-|
tentia aperuille, aut vltro fores illi fefc páditfe, quod
-& cum Petrus é carcere ab angelo educeretur , fa&ü
legimus, A. 1. 10. alij perféneftram, aut quaalia
via ingreffum cffe ; qui omníum prudentiffimus vi2^, , ..
deri vult, princeps eorü Caluinus non probat qué-5.4enscó-|

quam Chrifto fores aperuifTe ; illuftre enim potétig mentam
" ! in 20.Ioatt:

EL

modo fuerit ingrefTus,hoc tantüm nos tencre iubet;
per fores non penetraífe, Cur ergo Ó infane tam di-
ligenter Euangelifta notauit forcs fuiffe claufas , íd- -
que bis itcrauir, nifi vt intelligeremus per ipfas cl;;u-*j

L Chïï&aäv | , x E : , T * $ 2 Cv2 : 3 ]
Bo »penetrauerit. Hacenim dc caufa, & hocloco, & in-| ifasingreffum fuiffe? Quod meliore profc&to quàm
t fra ver. 26. tanta diligentia id Euangelifta notauit; . tuiudicioin.3. de Trinit. libro HilariuscxPendin*
l | Quaro, —

oO AE

i Lib, 14. ex
cap.j. Adt.
|23. 23*

fhabet, vt indicer fubitum fine vllo aduenientis indi-

11O9

IOAN. MALDONATI COMMENT.

. MIO

Quero , inquit ,per quas claufe domwe partes fefe eorporees
intuleriti Diligenter enim Euangclaj?f cxp(c-j?:r,dtcens,Ven:t
Iefns ianuis clawfis , €7 ffetit in mcz.ho d:fczpulamm fhoru.
Adde quód verbum illud,ffetit i medio eerum , hàc vim

cio,(ine ftrepitu,finc apertione ianucin medio con-
ftitiffe. Petrum, inquit € aluinus, e carcere cgrcj]igm legi-

aperté Lucas dixiffet claufis foribus cgreffum effe ,
quàm Ioáncs dicit ingreffum fuiffe Chriftum, haud
dubié diceremus. Deinde quidni dicamus Petrum
ctiam per fores carceris penetralfe , cüm id Euange-
lifta fignifice?cüm enim dicit portam virbis ferrcam
vltro illis apertam fuilfe, carceris veró portam non|
dicit,non obícuré indicat non aperta carceris porta

5

— ÀÓ

exijffe. Cert? meliores au&orcs, quàm Caluinus; ita
Íentiunt, vt Ropertus. Át meritó aliquis quzrat, cur

f- 16.

occluferüt
Chriftus

dat.

INE. ub d

| p x *
ifari porius,quàm feruiree

Luc. M,m.g.]fäig,gmm robarc fe verum

laufis Chriftus ianuis ingreffus fucrit,cüm 1d aduer-

| :orpus, p «lpate,
€7' videtequia ägiri!m carnem €7* o[fa non babet , (ieut me
videta babere ; atqui hoc meliüs probalfet, fi apertis ,
quàm fi claufis foribus ingreffus fuiffet; nam ipfurm|
fores penetrare proprium erat fpititus. Multas eius|.
rcifcaufas eraues auctorcs afferunt. Leontius, vt do-

|claufis fo ribus ingreffus cflet.

ïs ?ui mü-
do fores

pacem fuá opinatum venire; & iucundiífimam paccm dare.

cetet, inquit, Apoftolos deinccps non (ecüdum car-
nem cogitarc,ideft vt glorificatum fe habere corpus|
intelligerent.Nam etff cognoumws , inquit Paulus,fecu-
du carnem Chriflum.fed nunc iam non nowimw. "Theo-
dorus Heracleota, vt fuam oftenderet diuinitatem ;|
cui nihil quantumuis claufum obftare poflet. Thco-
dorus Mopfucft. & Euthymius, ne difcipulos dcter-
reret;qui fi foribus patcfaétis ingreffum cfle vidifsét,
ex Iadzisaliquem , quos timceban: , effe putauiffent.
