nolentes appellare. Ad hünc imodum Euthymius|
Grzca Catena Cyrillus , &in commentariis Leon-|
tius Ícribunt , opponi Mofi legitlatori Chriftuml
tanquam violatoré legis; quafi dicant , Ícimus Deum|

Mofilegem dedifle,ifte autem, qui legem violat,ne-|

nem , vt càm dicunt , nefcimus vzde fit , ignificent ex]

Chriflus autem cum venerit, nemo [cit vnde fit, qug altera).

lis fuis perfpexerant totà Chrifto coram ipfis mira-

valetad credendum, vel non credendum affe&tus. — .

qbileeff , quia vos ne[citis , vnde fit , «g* apermit. meos oculos.)|.

1

ï
Affe&us].
ad creden-
dü quan-
tü valeat.

Qo 4 . Certe

*

|Pharifzi fint,id eft homines preftantes Ícripturarum
tf.cientia , exquibus cognitam habebant non folere| -
quemquam nifià Deo mifsum miracula facere , aut

—

zi

LOAU

1

i

" Mp r o

A.

C d

Àn Deus
"ipeecatores
inon examu-
diat.

4-'

Ttaét. 44.

Luc. 19. 15.

Donatiftz
hocloco
Aabufi.

i

j&erte corut : ; d
cüm fint , ignorent nemincetn potlc facere miracula;|
hi à Deo miffus fic. Vtramlib.t voluerit fignificare;

iftis, nunc íanos videtis.

*
wv«
E^

|& lib. s. de baptifmo contra Donatift.cap. 20. & lib.
1. retract. cap. 3. Bcda , 5zeutm Deus peccatores nen audi-]

ibarentirrita elfe facramenta per pcccatores admini-

n

$5— —10AN. MALDONATI COMMENT. -

EVO MUa G o TE Y " N . "
n exprobrat xgnoranuam,quod Pharifzi

emphaticum cft pronomen illud, /»saut vos homi-
ncs docti hoc non poreftis ignorare ; aut mirum c&,.
& vcllro indignum nomine,quód vos Pharitzi, qui
omnia fcire profitemini ; hoc ignotetis,, /nde fit , vt
ifupra expofuimmns,idem cff,qugd àquo miffus fit, an
ifitéx Dco; aut vsde; id cft qualis fit, iuftus, an pecca-

bic barno peccator e]. Hoccx fcquencibus verbisappa-
fet. $Cum M5 4utem,7uia peccatores Deits non aædi:'.Singula-
rcim etiam líaber vim, quod addit, Ef aperwuit meos ocne-
lo:;quali dicat,cüum tam manif-ftum ;tam illuftre mi-
raculum fecerit, nó inloco aut remoto;autocculto,
fed in me, in meis oculis; quos vos ante czcos vidi-

:

31. Sémus autem quia peccateres Deus noti atidet.) Pro-

fit; iu(tam effe;nó peccatorem, cüm exauditus à Deo
fit, & Deus peccatores non audiat, Sicenim ratio
formanda; Deus nó audit peccatores, cd iuftos; hüc
audiüits ecgo iuftus,non peccator eft. Argumentatur
autem ex communibus principijs, & rcecepra apud
omnes homines opinione, vt Cyrillus, & Leontius
obferuant;idco n(;dixiiïc,fcio,fcdfm:m, id cft vuleo
[citum cft ; atq; receptum, vt nemo pror:us dubiret.
Chryfoft.& T heophyla&t. ad fo!um czcum, & Pha-
rifxos refcruntquorum alij dixerant, ver. 16. Nez e&f
bic bouao 4 Deo, qui Pbbamm 208 mj?o:!z':; alii ,f'uomodo po-
Jeft bomo peccator bac (igna facere ?; Ad. quam fecundam
opinionem alludeus czcus dicat, $ems ego, & vos,

Ipeccatoresà Deo nonaudiri. Sententia eft genera- |
ilis, & fiepe in facrislitteris repetita. Crm exrenderiti

manua veftras, aueria ocalos meos 4 vobis,cum mnltiplicane-

diat; [ed tmiquitates veflira. din[erunt mter vos , «7" Deun

nediélionibis veflris, Malach. 2. 2. De iuftis autem dici-
tur, Ocult Domini faper ts[los , eg" aurcs etue im preces eorum
D'al.33. 16. & ««l Damimi ad timentes eum , Ecclcfiaft.,
i. 20.Di'purant tamen multi,quomodo ca fententia
in vniuerfum verafit,Deum peccarores non exan-
:dite.In quibus Augulftinus hoc loco,& in lib.5o.ho-
mil.hom. 45. & lib.z. contracpiftol. Parmen. cap. 8.

vet fruflra1lle pablicasme , inquit Auguft.ocules im terram
demittens, eg* pellus faum percutiens dweret, Deta propitiss |
effo mibi peccatort.. Pütantigitur Auguftinus, & Beda,
alique multi interpretes Auguitinum fecnti cecum
illam tanquam catechumenum, aut neophytum lo-
cutum effe, qui necdum facis inftitutusà Chrifto ge-
ncraliter pronuntiauerit, quod generaliter verum
nonfit. Abutebantur hoc loco Donatiftz, vt pro-4

ftrara , vtex ijslocis Auguftini aducríus Donatiftas,
quos modo notauifnus » peripicuum eft.. Quz res
Aucuftinum, vt opinor, imfpuiit, vt dicerct non effe
cam Chrifti , autícriptutz facrz , fed indocti homi-
'nis fententiam, quz non femper verafit ; abufüs eft

bat (cire cos,aut certé debere fcire, vzdz, id eft qualis|

" Es . s. 9 LU *
toi5hic enim cardo queÜionis erat, ver.24.feim ,quiá

)

ritis orationem , non exaudiam; manus enim veffre [angwine |
Mplena (nnt,Mai.1. iEts g grauate efd auris eite,vt no exan-

velrum laj.c. $9. 1. 2. Et,;iuidecli:mt aures faasue audiar|
legems oratio eipa fiet execrabilis, Proucrb., 28. 9. &, peca-
hori dixit Deus , quarc tu enarras aflutias meas , e7 affumu
Meflamentii men per os tum?Pfal. 49. 16. Ecmaledicam be-

&D. Cyprianus mira fanctiratis, & eruditionis au-

M i r ao d.

A

B

C

D

fs

t

tus ff Deus, buncautem ne[Cimus vndefir.

argumentis heretici ad probra , & iniu

34. Refhenderunt , g* dixerumt ei , n peccatie
es fous , C9" t doces nos* Hinc apparet maníuetudi-]
nem illam, qua ante Pharifxi in interrogádo czco| - i
vhfuerant, fidam fuifse, & ad clicigndum ab
[co aliqaid comparatam. Nam vt Chryfoftomus,
[Theophyla&us , Leontius ; & Cyrillas adnota-
runt, quamdiu fpcs illis fuit; aliquid ab eo diuer-
fis interrogationibus exprimendi, quod ad Chri-
fti criminationem feruire pofsct, mitiüs cum eo,

&or opiftola 64. & 8o. vt probaret bapti(imü ab ha-
|reticis datum etfe repetendum.. Quod cüm fülfum|
effe conítet, conati maulti funt varijs modisgeüera—
lem reftringere fententiam.. Auguftinus ha&ehus
recté (entit, qubd non putat de facramenuis intelligi|
debere.. Nam etíi cum oinnibus facramentis aliquaj ,
preces coniüc&tz funt, tamen aliudf unt»p'rec,es » aliud
facramentum , nec vis (acramenti in precibus po-
fita eft. [taque cüm peccator facramentüm admi-
nillrat , non eft peccator , fed Chriftus, qui exaudi-
tur, auctor facramenti, Quód autem . Auguttinus
cxiftimat, ne de ipíis quidem precibus hec in vni-
ucrfum verum elfe, difputabilis quzftio eft; vide-
mus enim aliquando audiri à Deo peccatotes, non
folàm cüm veniam à Deo fuorum peccatorum pc-
tunt, quam femper Deus paratus cft dare; fed ctiam
cüm alia petunt bona,. quz nonad corpus, (edad,
animum pertinent. Placet mihi interpretatio Le-
ontij, qux ceadem Thcophyla&i, & Euthymij eft,etfa
hoc ita intelligendum, Deum non fic peccatores au-]
dire, vt per eos ad declarandam eorum fan&itarem]
miraculs faciats de liac enim re hic agebatur. Totaf
ratio duobus principijs nixa eft,quz quamuis c:ecus |
non expreflerit, intclligitamen voluit. Altezrum eftj —— 1
qmnes homines, qui miracula faciunt , precibus fa.
cete; id eft n6 propriaauctoritate,fed impcetrata pre-
cibus à Deo ea faciendi poteftate, Alterum, Chri-| -
4tum tanquam purum hominem miraculafacere;ild — —
lud quidem verum eftjin hoc fecando cecus errabat. !
32 33« v faculo non efl auduwum.) Exageerat mi-
raculum, inquit Chryfoftomus , vt maiorem argu-
mento vim adhibeat ; tanquam dicat; quifquis mi-|
raculum qualecunque facit; à Deo eft; quanto ma-
ggis Chriftus, qui non qualecunque;fed mle miracu-
lum fecit, quale neminem vnquam feciffe fando au-|.
ditum eft? Poteft & alius effe fenfus, vt probechis
verbis czcus verum fuiffe miraculum, quod Chri-
itus in fefeciffet ; nec enim potuilfe oculos nati czci
alia ratione , quàm miraculo aperiri; quem enim
medicum vnquam homini nato ceco dedifse vifum|-
quemadmodum T heodorus Heracleenfisvidetur ex-
ponere. Obferuauitautem idem Theodorus, &al-| . |
ter Theodorus Mopfucft.Cyrillus, & Leontius,cüm
czcus dicit; £ feculo,tacité Mofem ipfim incluc
qui nullum vnquam tantum miracalum fecerit it
que Chriftá illi antepofuifse , quem Pharizi paullo
jante Chrifto prztulifsent, t diferpulus 12 frs, nos au-
tem Moy[i difüpuli famus; Et , mos fcimus quia Moyfiloems| l

ximé veró commouetcos, quodadcius argumcü*äï |
Irefpondere non pofscnt, vt Theodorus Mopfueft.
& Theodorus Heracleotes , Cyrillus, & Euthymius |
indicarunt. Sic folent hodie deprehenfi, & conuicti| J
| rias fefecon.|

- uertete,

te
af ponit Chri

£j tB40H3 w

».

Mofi ante-

ftum ez-
cusi '

Vet.18.29.j

þ |

& moderariüscgerunt; cüm veroó vident apertéj b
eum Chriftum defendere, féque infuper ab o co- :
argui , tum vcró in contumelias erumpunt. Ma- :

*

;.—.—.—.-K
E EX
- EX - -
- c -
B : CA t
. — t
b-— ] —ÓÀ :

—— ——
H z2

u
mX
* a
: r—À

Qontera
TW
Àij t
Tueodon
VOW
Q
ao
- m
ii
àyt
W
hom
magif
tl
J
ha
Ewmg
Tho,c

pl

Q
Pa
l'omj
eda
dqullä
Xïdfcccr
ïnoïuilïe
Qtge
lw

ll
Chi
! CJ[u |
ling
Qu
den

^ m ais

CTXENCOAETE CO —

.850.
| Hereii i lüertere, & cüm ad reípondendum lingua hereat , ad, A ;rità Pharifeis : continuó enim queritur , inuenitur,|
conuitiádelconuitiandum foluta eft. Magis etiamnum eos pu- fufcipitur ; doceturà Chrifto, que illiad falutem de-
äil;:;;ïgg.tu pugit , quód cecus ill.os , ideft homo vilis , abiecus,| |erant. In magno nobislucro ponendum eft, quód à| 1atucro
imperitus , & nihil nifi peccare Íciens , hominesfan-| — |Pharifeis, id eft ab hereticis,à íchifmaticis ; à mundo ägääï".*
&itatis, & fcientig o(Pinionc precellentes, &, vtvno| — jeiiciamur foras; tunc querimur , tum fuícipirur à|improbis
d:iu verlbu: Phaäi eos,id eftegregios , & abimpe-| |Chrifto, qui dum eorum amicitia, quafi vinculis ce-|* ^**
rita multitudine fegregatos docere videretur. Hoc| — jnebamur;ab eo non vifebamur.Parerinquit,mens, "b g. i,
. Jenim vnum refpondent, hoc queruntur, Z doces nos?| — jmater mea dereliquerunt me , Dominus autem a[[ampit me. -
Atque hancvim habent duo illa pronomina, z5 & — | Obferuarunt hoc Auguftinus, Chryfoftomus,Beda,
gnos."(LLgod dicunt s peccatu natus es totuf,fianli;ifïiznä Theophyla&us. Interrogat Chriftus inuentum cz-
lego quidem intelligo,vt ea phrafis perinde valeat;ac| — |cum, Z credzs in fiium Da? vbi pronomen ro, vt recté
i dicant,nihilaliud ab vtero matris tue vfque ad ho-! p |Cyrillus,Chryfoftomus,Euthymius adnotarunt,em-
diernum diem didicifti , nift peccare , «* tw decesmos?! — |phafim habet,quafi dicat; Pharifei, qui te eiecerunt,
fed tamen aliorum interpretationes nec preteribo,] noncreduntin filium Dei , quid t an credis ? Pra- |
necfequi alios prohibeo. Quidamigiturtotum , id| |ftiterat illi Chriftus corporis mediciná , offert nunc
eftcorpore , & animo interpretantur. Namanimo;| j&medicinam animz;illuminauerat eius corpus;vult
Icüm natus eft, iam fuiffe peccatorem , fiue propter| — |&animum , quod maius eft beneficium illuminare;
E U originale peccatum , fiue quód , vt illi exiftimabant,| — |Lauerat faciem corporis , modó lauat , inquit Auguftinus, |Frs&4«.
sj leiusanimain alio ante corpore peccauiffet, ideóque| — jfaciemcordis. Quodidcirco facit;quia fe cecus ob pri-
3 BitGatores in corpus aliud oculis orbatü inclufam fuiffe, quem-| |mum beneficium gratum oftenderat , Chriftum co-
* | admodum Cyrillus , & Leonrius exponunt, & cor-| |ram Pharifeis conftanter defendens,vt vterq; Theo-
catr [ pore i P.fo peccati veftigiis notato natum elfe. Sic| |dorus Heracleen. & Mopíueft. Cyrillus , & Theo-
u apparet vtrumque Theodorum Heracleotem, & re p»hyla&us admonuerunt.Voluit enim Chriftus egre-
Mopfueft. & Cyrillum intcllexitfeséftque valde pro-| |pium athletam;qui fortiter pro fe pugnaflet, poft vi-
U x babilis explicatio. Alijtotum putantad ztatem re-| — |Goriam,vt aiunt Chryloftomus, & Theophyla&us,
i..c::m;cz:;;;;:-' ferri , quaft dicant,toto tempore vite tuz pecca-| |coronare. Illud etiam opportuné Theodorus Hera-| .
s Aleno, (s - |tor fuifti,vt Chryfoft. & Theophyl. ! cleotesanimaduertit , cüm ei? Chriftus fanauit ocu- ,
Moicla acere | Eteiecerant eum foras, ) Quiidam exponunt,;eiece-| |los,nihil interrogaile , cium autem fanare animam a;?jnïlgf
lo rb runtextra templum,vt T heo phylactus;fed noncon-| |eius vult, interrogare an credat,quiaad falutem cor- |operari
Miner ftat Pharifzos in templo fuiffe ; càm hzcagerentur.| |poris nihil nos cam Deo cooperamur , ad falurem. Esb
Vi Alij , eiecerunt à loco iudicij;in quotuncerant, vt| Jautem gnimæ'aþqmgl nos ipft agimus. Hoc eft quoà
r ts '|Theodorus Heracleenf. Alij, àfynagoga , atqueex-| |Augulftinus dixit, Qwr fecir te fine teynon mmflificat te frne te. ïeefrnxgc;äf
Den d.

, M ,
"RI II
.'-3 T ..Cis-u n&b x.nl..:'
*
498

Müetudinéque Pfohibuerunt ,vtLeontius. Eeo non
Jaudeo Pl'üs dicere , quàm ex verbis intelligi potett.

communicarunt illum , & fynagoge ingreílu , con-

O

fecit. nefcientem , inflificat wvolentem. Non intertogatan

D /credat in fe, fed an credati» filwm Dei, fiue vt mode-

|

ftiàsde fe loquatur, & nullam caco admirationis

^ l
prtm hn '"H'ög
um Mudlo Uiv M
: l

Cüm ergo neque templi , neque fynagoge , neque

m : : Joccaftonem daret,quód feciffet fi ftatim primo loco|
ii ! jiudicij vlla fiat mentfo ; autvllum faltem veftigium| — |rogaffet, an in fe crederet , hominem quamuis gra-
. MRJ : appareat , fimpliciterinterpretor indignatione qua- tum , atque beneuolum , tamen qui nullam de ipfo
— damexloco, inquoerant,eumeieciffe, tanquam| . |maiorem , quàm de homine haberet opinionem.
[Mw hominem ftultum;indignimque cum quoipfitanti| |Paullatim in fidem ducit, & fe illi oftendit, vt Sama-
«-; magiftri difpurarent. Isautem locus non aliusfor-| |ritane fecit;c.4.1o. hiue, vt Cyrillus, & Leontius exi-
3',5&] | Pcafhs,quäm priuata domus erat. ftimant,vt oftenderet , qui in fe crederent, non tan-|

$ . . X -n . 3 x a , s
d 0035 Judttlej Ie[m,qum mxf,cgæntvmm är.a, G aunin "
j , peniffet ewm , dxit ei , Tn credut im filium Dei.) Loquitur

quam in hominem folüm , fed tanquam i fflium Dei,
: Euangelifta de Chrifto perinde ac fi purus effet ho-

verümque Deum credere debere.
36. Quisefl Domine ? vt credam in eun.) Cüm re-

T
i Lt*
L "

,L"f:*'* mo , quia Chriftus ipfein hoc fa&otanquam homo| — /fpondet qwa e(? : & addit , vreredam ineum , indicat fe
hu geffitie ; quemadmodum multisaliislocis obíerua-| |paratumad credendum effe,tantüm fibi decffe illius
p uimus. Non eratilli neceffeab aliis audire cecumà| — |cognitionem , crediturum fe libenter in eum , fife
as a Pharifeis foras eiectum fuiffe,vt id fciret,quiintimas| — |doceat quifnam ille fit,vt Chryfoftomus , Theodo-
^ NN hominum cogitationes cognitas habebat,atq;per-| |rus Moptueft. & Euthytmius adnotarüt. Suntautem,
T 5*?'*""*.3"?', | [pectas; fed itafe gerit,quemadmodum finon aliun-| |qui putent cecum non cognouiffe Chriftum effe,|
p ! de,quàm exaliorum narratione fciret. Quoconfilio| |cum quo loquebatur, quamuis crederet eüm, à quo
J*Mk | id fecerit ,incertum ; fed eft probabilis conie&ura| — |fanatus fuerat, fuifse Chriftum, verámgq; filium Dei,
, cEfc:ï?äümzbï | noluifle nifiloco ;actempore diuinitatem füam de-| — ideóque rogare, quz o Demine? vt Theophyla&us,&
: 17 4 clarare. Quanquam Cyrillus,& Leontius non exifti- L Leontius. Nec enim vnquam ante vidifse Chriftum,
(vdi MTWQ | ftimant vt hominem audiuilffe, fed vt Deum fciuiffe| " |ideóque cognoícere ctiam fecum loquentem non
Sipod Es — | illum eie&um fuiffe foras. Quod praterea dicitur| — |potuifse, quia, cüm adhuc czcus efset , in Silo? mif-|
PT |Chriftus cecum inueniffe, itadictum videtur quafi| |íus ab eo fueratjibique recepto vifu ftatim ad Phari-
KTL caíu inillum inciderit, quiaitaille eum inuenit,qua-| — |ízos raptus erat; itaque tempus non habuerat Chri-
: diat 7^ &] li non quefiuitler; cüm credendum fit de induftria| — |ftum videndi , cognofcendíque. Alij re&té ex voce
p . — jquzefitum inueniffe,ídque haud obfcuré ex prece-| — |Chriftum cognouifse, eámque efse, qui curafset,id-

*,ff«.mpun'v » | d;qtibus Euangeliftz verbis colligtur. Cüm enim
i dicit, £ pediuit 1 c[m,qma eieciffent enm fömf,mdlc-at,quq-
fiuiffe eum; alioqui fruftra id ante dixitfer. Magnum
| -j tbcnelïcip m confecutus cecus füerat,quód vifum re-
| * CUPefHHCI ; maius confecutus eft , quód eie&tus fue- ï

circo honoriticé dominum appellafse,quia nondum
credebat filium efse Dei , vt Theodorus Heracleen.|
& Mopíucft. Quod multo eft probabilius. Nam fi
ante credidifset eum , quife curauerat filium -c-fsc:i
|Dei, iniuriam illi profe&o fecifsct 1 à quoquam ro-

j Ngaiäcr,

i M onüda d

d

HSEPUMSIIA,

Ariani ex
hoc loco
refucitur,.

-j"[;"xa&. 44.

lenim prophetam, iam virum fanctum coram Phari-

|dicit Chrift?, Ego fum,euod clarius erat, & breuius;

|cum Samaritana palam dixit, Ego fnm,c.4.26.R efpon-

cft. Aliam ego rationem , cur ita locutus fuerit, ani-
maduerto, quód videatur vehementior effe , & cfi- D
|cacior oratio figurata , quàm fimplex, £ vidifft eum,
Q qui loquitur tecum , ip[e eff . Plus enim & ponderis,&

[quam viderat Chriftü , vt fuperiore veríu docuimus.

|vt prophetá;nó vt virum fanctum, nonvt homincm

Mat? Et procidms 4doratit eum lcaque & hic locus aduer-

Iquemadmodum fi diceret fe in hoc venifse , vt ex co

0$2,

caffet, qu

is filius Dei effec, vt in illum crederet. Ro-|
catramen Chriftum , à quo fciebatfe effe curatum,
äu&mque nondum fciebat filium efle Dei,quis fihuf
Dei fit,vt in illum credat ; ha&tenus propter acceptü
ab eo beneficium illi confidens; vt certó (ibi períua-
fim haberet non effe illum fibiimpofiturum,íed ve-
rum Dei filium oftenfurum; itaque indicat fe ad vnii
eius verbum , foláque ipfius auctoritate crediturum

cífe, vt Theodorus Mopfíueft. animaduertit. Tanti
eft momenti ad perluadenda difficillima quaque fi-
dei myfteria dotoris fan&titas , & opinio. Signan-
dus hiclocus eftaduerfus Arianos , quorum harefis
multis in locis ex Caluinifmi ceno renafcitur. Cüm
enim fciret cecus Chriftü filium effe Dei co modo,
quo ptophetz,& viri fandti filij Dei appellantur;iam

zeis confeffus fuerat ver. 17.31. 33. tamen ab eo ipfo
rogat, quis fit filius Dei;vtique nó iam vt homo fan-
&us, non iam vt propheta, fed vt Dei filius naturalis.
Et codem fenfu Chriftusfe efTe refpondet.
37. Et vidifli eum; €7* qui loquimr tecum , ipfe e/?.) Non

fiue vt modeftiüs de fe loquátur,vt Chryfoftomus, &
Theodorus Mopíueft. indicant; (iue , vt Cyrillus, &
Theophyla&us , vt oftenderet (eipfum qui videba-
tur, quiloquebatur , qui genitus ex Maria erat fi-
lium effe Dei , nec duos , vt Neftoriani poftea puta-
uerunt , fed vnum tantüum effe filium. At loquens
det Theodorus Mop(ueft. tüc aperte dixiffe, £ee fum,
quiafolus cum fola loquebatursnunc non ita dicere,
fcd circumlocutione vti, quia multi alij , ctiam Pha-
rifziauditores aderant, vt ex ver. 40. manifeftum

gratie hoc habet,quàmf fimpliciter dixiffet, Ere fum.
Probabile etiam eft, quod quidà obíeruarunt,verbo
ipfo Vidifi , bencficium illi recepti vifus in mentem
reuocare voluiffe. Intelligit autem vidifie eum non
ante , fed tunc , vt Leontausícribit. Namante nun-

38. Crede Domines €77 procidens adorawt eum. ) Et
verbis, & factis oftenditfe vere credere Chriftum fi-
lium effe Dei,verámque & iplum Deum.Non enim

bene deíe meritum vrbanitatis caufa, fed vt verum
adorat Deum, Sciebat enimante & prophetam , &

non adorauerat. 7;5 videre, inquit Auguft. qualem cre-

íüs Arianos notandus eft.
39. Etdixit lefue In vudtetiem ego in bunc mundi veni.)
Dixit non caco , qui iam credens eanon indigebat
admonitione,fed Pharifzis,qui aderát,vt ex fequenti

virum fanctum,& bene de fe meritum effe;& tamen| -

verfu intelligitur. Dixit tamen propter cxcum , id
eft fümpta ex illo occafione , qui cum & corpore, &
animo Paulk) ante cecus fïu.iifet,& corpore,& animo
vifum receperat.]taque vitiosé1n nónullis codicibus
legitur, Dixit i, Omnes fere auctores, Graci prafer-
im, Theodorus Mopfueft.Cyrillus,Chryfof.L eon-
tius, Theophyladt.exiftimát iudicium hoc loco,ficut
multisalijs maiorem condemnationem 'qG gnificare,

quód ali crederent, & illuminarentur,increduli ma .

À.

D

C

CIOAN. MALD ONATI COMMENT 85
|

|dicij ad vtroíque & qui ex cecis vidétes , & qui ex i

l lupra idé Chriftus dixit, Nb5 mz]itDeæ f futs t mi-| * $17

ifed euentü.Non enim ideo venit,vt qui videbát,ceci | euétun 6-

[mul viftone;ac cecitate loqni corporis,& anime. Nà
.|& quoídá animo paritcr,& corpore cccos;animo, &

iore punirétur cecitate traditi in reprobum fenfum,
Quod etfi ideo quibufdá nó placet;quód nomenis-]

li ex cecis fiát
vidétes minimé puniátur;tamen probabile eft , quia
nó eft neceíse,vt ad vtroÍque nomé iudicij referatur. !
Poteft enim fic oratio refolui,in condénationé ego
(corü qui vident)in hunc mundí veni,vt cecis vidé-
tibus ipfi czcitate feriátur. Mihi tamen alius videtur
germanus eíse séfus,vt iudicium neque condénatio-| -
nem,nec,vt alij volüt,Dei decretü fignificet; fedDei] tudidug
prouidétiam,quod vulgo etiam iudiciü Dei folemus|P*i ?äus
ppellaresquafi dicatad declaráda Deiiudiciainhüc|ta, — |
mundü veni , qux in hoc maximé cernuntur,vt pra-
ter hominü opinioné,qui ceci funt,videát,qui vidét,
ceci fiant.Superuacanca igitur eft illa queftio , quam
magni etiá auctores Theodorus Mopfucft.& Euthy.
proponit,quomodo huic loco non repugnet,quod

détibus,czci fiüt, referri videatur; & qu

dumyvt tudicet mundusfed vt (aluetur emudsa per ipfam. 1.
lic enim iudicium pro condénatione, hic pro proui-
détia ponitur.Preterquá quód vridé T heodorus,cy-
rillus, & Theodorus alter Heracleens.& Theodori-
tusin GrecaCatena, & Euthym.hoc loco monét,ali-
ifque locis Chryfoft.T heophyl. & Damafcenus mo-|Vt nea . ]

nete folét,particula,U* , nó fignificat finalé caufam, ?9&m £: -
P $ : ?| nalem fed

fierét,fed factü eftita hominü culpa, vt multi oblato| 56* |.
lumine magis cecutirét.Exempla multa,& nota fünt
Dfal.go.6.7ibi foli peccaus, eo"malis cora teftet,vt inflificeril
tn [ermontbus tuis 9* vincas cum iudicaris. 3. Corx.. y1.19.
Opertet « hcerefes effe,vt « qui Pralmti funst; maifefinfrat
iP vobis.Nec enim ideo Dauid peccauit,vt Deusiufti-|
ficaretur;neque harefes propterea veniiit, vt qui pro-
bati fant,mamifeftt fiat, cd acciditita;aut potiiss diuina
cófequitur prouidétia, vt ex peccatis noftris Deus iu-
ftificetur,& graísante hercfi manifefti fiant, qui pro-
bati,conftantéfque in fide funt. Alis iudicij interpre-] -
tationé;quam alius quidam Theodorus affert nouo-]Bezain
rum hzreticorum interpres,vt pro iure;ac poteftare|^?2ett. |
accipiatur iudicádi, ineptá iudico.Notanr Leontius,

Chryfoft. & Theophyla&. Chriftü hic de duplici fi-

corpore vidétes effecit,velur cccum iftü,vnde huius
lentéticargumétum fum pfit; & Pharifei,qui fibiani-
mo;& corpore valde acute videre videbátur , & ani-
mo;,& corpore ceci facti funtjanimo;quia auctoré fa- |
lutis fue n6 cognouerüt , & in media luce nó viderüt
veritaté corpore , quiaita Chriíti miracula videruntj
oculis,vt nequaquá ea videre viderentur, T heodori-j W
rus in Greca Catena ad Paulü , & Iudam accómodat. T
Paulus ex ccco vidés,Tudas ex vidéte cecus factus eft. [A8.57.:8
CyrilP? veró, &,vtvidetur, ChryfoftadTIudeos,atque| ——
Gentiles,quorüilli quidé exvidétibusceci,hiexce-| —
cis vidétes funt faCti.Ceatasinquit D.Paulus Rom.ir. T
25.ex parte cotigit m lfrael, donec plemitudo gétium imtraret,
40.Nwnquid €7' nos ceci famtm?) Intellexerunt Phari-
fei notarife,cüm ceco aduerfarétur,& Chriftus cecisl
qui cx ceco videns factus fuerat , alijs , 1d eft cius ad-
ucrfarijs oppofuifset.Sed quia generaliter, & indefi- :
nité locutus fuerat, nec eosaut nominauerat;aut in-
dicauerat,querunt an defe loquatur, vt fi cófefsus id| — I
fuerit,violatz legis infimulét , quz prohibebat prin- ïä*d;";* |
cipi populi maledicere; vt €yrillus, & Leontius edif-| |

5 :
OOU eeuhd u L D
^ *

Merunt. Itaque putant Pharifzos exiftimafse non

corporis,

^ A^A^ m
" A LUUUU
M^ Lsaemo m n
VA L Q]
. -y; ^ i
"? hn4la henlaw
Wi Maaddily MU.
d. 4
T0 Vi A hor n
um fzut Vil s
* &i
vt mnirt ab n*
EL Cbuu"
bfost
14 N n Inpen
-*J:u Qu fuh-g
ho t nlilon]
^ m
! m)v! m,mm!
i 4 d j
I
l

' ^A* o-"!
'51 e QL(. LA.;.I
!

, &
ETl "
8 4071
i ?T
Lal n

axetit vt i lammin
iiha u f ais iil

:
TOU M

. at ao tinim
Mu .f...i:I Wlb
L

!
$: 4
v enaP D i
uU VOU^

&t w h
" J dj
1;:,3.5[ Hþh*
IT l

d , l
E4v" , Q-AP'; ;
P , 4 TOR
.JRL.J' KW u
"d ; "ï
^ | :

"
.:-,-.-w":«.i'ï j
.;;b.ui.w-' ;
j

VV ]
- 1 d R
TT 01 N
Jhdeso
d |
» pl ä,'f.ïa:' l
T *

* f ]
( f |
I.dAm l
;'HH.C L.N'lh l
ia

,-;,an:.
n
lus a
Qdase
«
g l
6 göfoS w Alïixcä.:s.:-: |
Vif

'l
m
^i
),4'-!
eon
", M
4 t Iv
D i

L Bo

|

icorporis , fed animi cacitatem à Chritto obie&am, A. videre,quid cecum efse. $i ergo cecos vos;id eft pec-

itum non habere, intelle&u autem hoc facilius; ideo

E DMTUIN DOAN OAR* *

fibi fuiffe. Quod multo eft probabilius , quàm quod
Theodorus Mopíueft. Leontius ; & Theophyla&us
dicunt, folam eos corporis czcitatem , vt homines
nihil fpirituale cogitantes intclkXxHä Corporis
enim czcitaté fibi obijci rififfent potiüs, quàm indi-
gnati fuifsent. At indigflati quarunt, mmquifl' G* ns
ceci [amis , id cítindodi, &müpr*cntgs,ücun&e,quc *
tu ex ceco videntem factum efle fignificas ? aut;sua-
quid cz*nos animo c«ci famus , ficut ifte animo cacus
tuit ? Hanc vim habet coniunctio illa, €7*, propterea

catores císe fentiretis , won baberetus peccatum , quia

[edicum veniretis; quia accederetis ad agnum Dei,
qui tollit peccata muudi , & à peccato vos liberaret ; fed
quia djcitis apud vos;id eft putatis ( Hebraica phrafis)

mini,fed in czcitate veftra permanetis. Hunc credo
verum efse fenfum. Atque ita Auguft. & Beda hoc

xillent, Nunquid qg" nos ceci (umws ? (gidcbant enim fe
corpore non effe cecos ) fed,nunquid & nos ceci fie-
mus, ficut Chriftus dixerat,vt qw vident,ceci fiant. :
AL E caci effetis mom baberetie peccatum y nunc vero di-
Gtisquia videmusspecatum ve[irum manet.) Non loqui-
tur Chriftus ex veritate,fed ex Pharifeorum opinio-
ne , i cec , inquit , efferi iudicio veftro ; id eft f1 cecos
vos efse veré,vt eftis,fentiretis.Videbatur adiungen-| -
dum efse, videretis , ficut dixerat , vt qui ceci funt ; vi-

Ihanc habere emphafim,vt Plusfigniücet quàm efse,
autinefse in alio: declarat enim moram , habitum,

[üs eft, Peccatum
(1 czcos vos efse fentiretis, vobis ablatum efset, quia

quidem ipfa idem valet, hoc enim eft videre, pecca |
empla íunt fupra c.1.32.33.& 3.36. & 5.38. & 6.56. & 8.
hocnon illud dixit , vt fimul declararet ; quid effet — ]51.& infrac.12.46. G 15.4.6.7.10. |

« 2ucy

Wa riusaperit, & oues vocem eius audiunt , & proprias oues

EE 5$ vocem eius. $. Alienumautem nófequuntur ,fed fugiunt
b eo: quia non nouerunt vocem alienorum. 6. Hoc prouerbium dixit eis Iefus.
Illi autem non.cognouerunt quid loqueretur eis. 7. Dixit ergo eis iterum Iefus:

[Amen , amen, dico vobis , quia ego fum oftium ouium. 8. Omnes quotquot ve-|

nerunt.fures funt,& latrones, & non audierüt cos oues. 9. Ego fum oftium.Per me

: - ; 4 EX E ü ;
non venit nifi vt furetur , & mactet, & perdat. Ego veni vt vitam habéant, &

peccati remedium quareretis; quia ad fpiritualem|

Sup.c.1.29.

vos videre, percatum veflrum manet ,1d eft non cura-|apsd fe,
Hebraica
phrafis.
loco,Profper in Pfal.154. & Eucherius in qq.inIoan.| -
exponunt. Haud paullo meliüs, quàm Chryfoftom.|:
ris tantüm intellexiffent cecitate, non di-! B 'Leontius, Theodorus Mopfueft.& Theophyla&us;|.
1dc corpo | ' e j : |
qui exiftimant efse fenfüm , fi czci efsetis corpore;|.
quemadmodum à me appellari putauiftis,peccatum|.
non haberetis , quia minüs eísetis fupcrbi. Alibi no-|
tauimus manendi verbum præfertim apudlIoannem

inhefionem eiusrei, quaante fuifset. Itaque fen- |'
quodante in vobis erat, quódque

deant; non id dicit , fed mon baberets peccatum, quod re! C jvos videntes efse putatis ; in vobis remanet , in vobis]|.
heret;non tollitur, non deletur, non remittitur. Ex-|

f M.E N ,amen dico vobis: quino intrat per oftium in oui-
PCWESM leouium , fed afcedit aliunde : ille fur eft , & latro. 2. Qui|
2/0/, autem intrat per oftium , paftor eft ouium. 3. Huic oftia-

45 vocat nominatim , & educit eas. 4. Et cum proprias oues
W. emiferit;ante eas vadit : & ouesillü fäquuntur , quiaíciunt|.

f quis introieritfaluabitur: & ingredietur,& egredietur, & paícua inueniet. ro.Fur|-

Dicere

Manere 1
plus valet
quàm efíc.|

|
?.

P od Z ;
j
i DEECCUIESXCOROA ORU MO EEE- SUNEDS
9s . ^ w À & A
)-.-*.. N 4| D M
- ao h. r - Y É . * * "
« v , ET j* i^ N j "
i zi ! d t , : * :
a e , ^ C )
» " at ^ j
J o s q i

abundantiushabeant. z. Egoíum paftor bonus. Bonus paftor animam fuam dat
pro ouibus fuis. Mercenarius autem , & qui non cft paftor , cuius non funt oues
propriz , videtlupum venientem , & dimittit oucs , & fugit : & lupus rapit , & di-
(pcrgit oues: r mercenariusautem fugit ; quia mercenarius eft, & non pertinet
adeum deouibus. 14. Egofum paftor bonus: & cognoíco meas, & cognofcunt
memez. ig. Sicut nouit me Pater, & ego agnofco Patrem : & animà meam pono

|pro ouibus meis. 16. Et alias oues habeo,quz non funt ex hoc ouili: & illas opor-

tet meadducere , & vocem meam audient , & fiet vnum ouile , & vnus pallor. 17.

Propterea me diligit'uPater:quiia ego pono animam meam, vt iterum fumam eam.

18$.Nemo .

1(a.46.c.11.]
|Ezech.34. |.
'€.23.& 37,
f.24.
Matth.t11;
d.27.

Luc.1o.d.

1f2i.53.b.7.]

j6* £- $9
:

|

:

1. Mac. 4.f. :
Imis: & hiems erat. 23. Etambulabat Iefus in templo ,in porticu Salomonis. 24.

Circumdederunt ergo eum Iudzi , & dicebant ei : Quoufque animam-noftrá tol-|-
lis? fitu es Chriftus, dic nobis kpalam. ?. Refpondit eis Iefus : Loquor vobis, &

: raperedc manu Patris mei. 5o. Ego, & Patervnum Íumus. 31. Sufhderunt ergo
lapides Iudzi, vt lapidarent eum. . 32. R efpódit eis Iefus : Multa bona opera oftédi
Vobis ex Patre mco , propter quod eorum opus me lapidatis? 33. Refponderunt|

Icum fis , facis teipfum Deum. . 34. Refïondit cis lefus : None fcriptum eft in lege
P(al.81.b.6

N

' -?56

nendi eam : & poteftatem habeo iterum fumendi eam: Hocmandaturn accepià
Patremeo. 19.. Diffenfio iterum fa&ta eft inter Iudzos propter fermoneshos. 2o.
IDicebant autem multi ex ipfis : Damonium habet , & infanit: quid. eum auditis

nium poteft czcorum oculos aperire? 22. Factafuntautem Enczniain Ierofoly-

non creditis. opera , quz ego facio in nomine Patris mei, hac teftimonium per-
hibent deme: 26. fed vosnon creditis , quia non eflis ex ouibus meis. 27. Oues
mez vocem meam audiunt: & cgo cognofco eas, & fcquuntur me: 28, & ego

|vitam zternam do eis : & non peribunt in xternum,& non rapiet eas quifquam dej

manu mea. 29. Pater meus quod dedit mihi, maius omnibus eft: & nemo poteft

ei ludzi: Deborio opere non lapidamus te , fed de blafphemia: & quia tu homo
veftra: quia Ego dixi,dijeftis? 35. Siillosdixit deos , ad quos fermo Dei factus
eft, & non poteltfolui criptura: 36. quem Pater fanctificauit , & mifitin mun-
dum , vos dicitis : Quia blafphemas : quia dixi , Filius Deifum ?. 57. Si non facio
opera Patris mei , nolite credere mihi. 38. Siautem facio: & f1 mihi non vultis|
credere , operibus credite , vt cognofcatis , & credatis quia Pater in me eft, & ego
inPatre. 39. Quazrebantergo eum apprehendere : & exiuit de manibus eorum.

mum: & manfitillic: 41. Etmulti veneruntad eum , & dicebant: Quia Ioannes
quidem fignum fecit nullum. 42. Omnia autem quacumque dixit Ioannes de
hoc , vera erant. Et multi credideruntin eum. Ts

i. — ]

|exordio ex czco,qué curauetat. I» iudicium ego in bunc

Ttract, 47.

w srra ISUENES

CIN CAPTYT: X.

g^«& ufmem,emen dice volis,qui non in-| À feductor,& quafi fur,& latro eifet, qui in alienü gre-
D tratper offium inowilecumm , fed — gem;id eftin populü ipfis cómiffum irruifset, vt diri-
a [cendit aliwmdejille (ur eff o latro) pcrct,Fcrderet,dilacerarcr;rcfpöderc ergoChriftü fe
Quwi autern intrat per ofium peiter, — |verü else paftoréjillos fares,atquelatrones. Optime
Q eff ewinm.)NÓ maléfentire mihij jomnium mihi Cyril.in Catena Greca videtur expo-
! vidéturij, quihoccaputiver| |nerequomodo initium huius capitis cum fuperioris|
—Á 39. fuperioris capitis 1inchoan- - Iine cohereat; refpódifse Chriftü nó ad Pharifeorum
dum fuiffeputát.Nam dubium non cfl;quin eoloco| |verba, fed ad tacitas eorü cogitationes. Putabát fe fo-
nouam Chriftus cócionem aggreffus fuerit fumpto| |losefse populi doctores;atque paftores,dolebánrque
quód totus populus Chriftü falfum;vt ipfi cogitabát,
mundis vent,ot quinon vident,videant, Cv* qui vident,ceci| — |paftoré fequeretur, ideo hác ipfum parabolam indu-
fíant. Sed quifäuis caïita diftinxityhabuit ratione pa-4 B xifse,qua fe doceret verü eíse paftorem. Priüsautem
rabolz;que quia hocloco inchoatur, hic etiam fecit| — furem, & latroné , quàm verü pafloré defcribit, quia
capitis initium. Quomodo hzc pardbola cüilloha-| |faciliàs cognofcimus quisfur fit;,quàm quis fitbonus
teat exordio, etfi omnes cócedunt continuatüfuiffe| |paftor.Furem,& latroné nó verum paftoré cfse dicit,
fermoné,dubitatur. Auguft.Beda,& Rupertus exifti-| — |qui sop per offium intrat in owileouium. Ouile vocat non
mant Chriftá probare voluiffe Pharifzos cecos effe;| — |qualia nunc in plerifque regionib?efse videmus, folo
quià fi ceci non fuiffent,verü vtique paftorem agno-| — |retifepta; caenim nequce oftium neque ianitoré ha-]
uiffent.Pnde fibi v [urpabat lumen,inquitAuguft.qui - — bét; fed ftabulum muro circüdetum , qualia Galliha-j
rcbanteotra diemfChryfoft. Theophyl.& Eu yhym. OC- Fent in omnibus rufticis domibus intra primá, ma*j
$

curriffe Chriftü tacita: corü obiectioni,fe non prop-|D namque domus portam, qua currus in cohorté 1n-
