—— in ſubfidium vocata, alium voci ſignificatum
tribuerunt, ſed nec hi eadem ratione. Schultenfius
(Origg. hebr. T. I. p. 67. 1ſ.) et Schroederus, qui tamen

etiam radicem £, quae micandi notionem habet,
confert. (Obferuu, ad Origg. hebr. p. 128.) hanc veram
prophetae ſententiam eſſe dixerunt: eritque, vt cum

caro igni impoſita crepaus et ſtridens colliqueſcit, et vehe-

mentia aeſtus tabe dißftuit. Michaelis vero pro 8o le-
gendum efſe doo iudicat vertitque: das zird Schmel-
zen und Kochen ſoyn *). Doederleinius denique voca-

bulum OO nomen eile cenfet ab eadem rad. 889 de-

ducendum idemque aequipollens nomini 82 vexvillum ſ.
pertica, quae in monte defigatur et emicet, quae emican:

di notio radici illi competat, vnde ſic vertit: vt ſit vei-

vt pertica, quae procul emicat. (Eſai. lat. verſ. Ed. III.).

In tanta ſententiarum diuerfitate liberum cuius-

que iudicium eſfe debet. Liceat itaque nouam ſen-

- ten-

*) Biblioth. or. P. XIV. P. 139. COll. Supplem. ad Lex. hebr.
v. 1647.
B

18

tentiam in medium alferre. Si ad rationes gramma-
ticas res exigatur, recdlius omnino forma 882 a 882

quam a Oo derinatur. Videtur etiam haec vox h. 1.

ſignificatum infolentiorem lexicisque noſtris adhuc
ignotum habere; ſed eadem fimul illuſtre quoddam
exemplum eſſe, quam non omnino bene ſuas illi ratio-
nes ſubducant, qui, poſthabitis ceteris ebraicae lin-
guae dialectis, ab vna arabica omnia repéetunt. Quam
enim arabica lingua huic voci nonniſi aegre praeſtat
operam, eam liberaliorem longeque promtiorem ex-
hibent Chaldaica et Syriaca. Chaldaeis 902 eit ver-
turhari ira, moeſtitia, dolore, méêtu. Sic de Mor-
dechaeo in Targ. Eſth. IV, I7. d2 2 O verturbatus et
indignatus eſt. Eiusdem verbi forma Ithpcal reſpon-
det Ebraco „X et a. in locis Gen XKXXIV, 7:
XLV, 5. I. Sam. XX, 3. 34. II. Sa m. XKIX, 2. Per
2 den porro I. Reg. KXX, 43. cet KXl, 4. ebraica
Det per nn Gen. XL. 6. vertitur, ea-
dem que forma etiam ſfubſtantiue vfurpatur et 9v

Koh. V., 140. redditur per id 9. Iam vero

Syrlace — . -. 61¹
.—R .9 xX* 9„
iifir matus ſt, 1 Q.-Q.. et -Q.. dégrokus,

V

Ex his itaque minime ohleuris inditiis colli igitur,
vim verbi dOe in vtraque hac dialecto olim hanc
fuifle, vt quamli bet vehementem, qua et animus et
corpus miſere afficeretur, innueret commotionem.

Eundem vero fignificatum, qui in his linguis cogna-

tis tam frequens fuit, etiam in ebraea ſi non aeduée
regnaffe, in ſtylo certe ſublimiori et poetico locum
habere potuiſſe, quis non facile conceſſerit? Et

. quae,

*) Vid. Cnſtelli Lex, heptagl. ad h. v.

. fgnificat gegrotauit, debilitatus;

guae
plie⸗

cuiu

cur⸗
mil.
uh
eun
aeg
nen
cla

Vtr

quae iam aptior huic noſtro loco excogitari poſſit ex-
plicatio hac ipfa, ſi per do intelligamus aegrum,
cuius morbus ex aegritudine maxime animi oritur,
curationem itaque eo difficilius admittit hominemque
miſere conficit? Hoc ipſum dicit verbum 88 li-
queſcere, cum quo h. 1. iunctum eſt. Liqueſcere enim
eum dici, qui moerore, aegritudine et tabe quadam
aegroti animi exedatur, adeoque et contabeſcendi notio-
nem includere, Schultenſius (loc. cit.) agnouit et de-

clarauit.

His pofitis liquidior iam etiam eſt connexio
huius poſtremae ſententiae: d99 d9D n cum.
prioribus. Poſtquam enim propheta illam glorio-
ſam ſyluam ſegetemque fructuoſiſſimam qua animam
et corvns conſumtum iri declarauit, ab hac metaphora

naturali quaſi quadam cogitationum ſe inuicem exci-

pientium fuccefnhone eo progreditur, vt idem fere
etiam ſub ſimilitudinis ſchemate proponat dicatque,
fore, vt iidem illi, quos illa metaphora deſignarat,
ſint ficut qui interno quodam animum exedente et ad

ipſum etiam corpus promanante aegritudinis aeſtu

penitus contabeſcant conficianturque. Idem etiam,
quod hoc v. dicitur, iam v. 16. dicdum erat inuerſo

ordine:

pingues Aſſyriorum macie,
glorioſos igne conſumtum irl.

Vnum obſtare huic explicationi videri poſſit, hoc
nempe, cur et Chaldaeus et Syrus interprées; quorum
vtrique illa vel masime in promtu efſſe debuifle vi-
deri queat, de illa ne cogifarint quidem. Obfer-

vandum vero eſt, his interpretibus eo minus eam

in mentem venire potuiſſe, quod verbum do-o non ſit
Auαι àενειꝶν ſed et alibi occurrat, hoc vnico vero
B 2 in

20

in loco hunc ſenfum habeat *); ſaepe deinde id acci-
dere vel optimis aliàs interpretibus, vt, quae pro-
Xime obuerſentur oculis, ea ſêcurius deſpiciant.
Verſionem itadue loci nunc hant damus:

Glorioſa vero etiam ſylua eius et arua eius fructuoſiffima
penitus conſumentur,
eritque vt cum miſere contabeſcit animi pariter ac corporis
aegritudine afflictus.

CGAP. X. 22. 23.

5rO Nn en en N
n Ne
Poee e, n n
re) deee
RNdn en en ene en .

In hac prophetat Oratione, 0b concifum loquendi

genus haud parum difficili, primum notandum, parti-

culam », abs qua oratio infit, cauſfalem eſſe, cum pro-
pheta, quae v. 2I. ſignificauerat, ſuperſtites quippé
lIlacobitarum ad Deum ſe conuerſuros eſſe, hoc verſu
declaret; neque vero ſequentem particulam & cum
ea, ſed potius, quod et vinculum Makkaph innuit,

cum fequentibus connectendam, nec temporis notam

efle, ſed, vt alibi ſaepe, coniunctionis conceſfiuae
ſigniſicatum heic loci habere.

Oratio ipfa eit apoſtrophe ad Ifraelitas, qua de-
nuntiatur illis, quantumuis numerofi iam ſint, ſuper-
ſtites

*) de να Xα%ααπss aliter iudicandum eſie, ſupta ad Cap. IX.

4. notatum eſt.

kites t
eſſe, l

guaeg
Deus

eorum
gui ſ
coN
NX
eorun
e ce
bus co
ſequit
ringe
Vit, n
eſſe an
illu,
MWuN!
dum
habui
entius
R,
Juam
tim
cipere
Oant
lean
Runt
Verbi
hoc
dorre
.
gem e
ligni
dlade⸗

aci.

pro.
iant.

orhonin

encli
vatti.
PI. 0‧
ippe
rerti
CuII
uit,
tam
liuae

21

ſtites tamen tantum ex illis ſe ad Deum conuerſuros

eſſe, ſuperſtites ſc. ex magna clade, quam paſſuri ſint,
quaeque ad internecionem eorum eſſet euaſura, niſi

Deus ipſe ei modum, atque ſic iuſtitiae ſuage cum

eorum, qui abſumerentur, interitu, tum paucorum,
qui ſeruarentur, ſalute inſigne documentum eſſet

conſtituturus. Hoc ipſum innuunt verba: yN on

5 w. Haec quippe rationem in ſe continent
eorum, quae de ſeruandis reliquiis modo dicta ſunt.
Sic certe LXX. (cod. Alex.) ea per ao cum priori-
bus connectunt, atque hos, vt ſolet, etiam Arabs
ſequitur, et mirum ſane eſt, hanc verfionis Alexan-

drinage ledionem, quam et Paulus Rom. IX, 28. ſerua-

vit, non dudum et obſeruatam et pro genuina habitam
eſſe ab interpretibus. Cum enim iidem LXX. Alex.
illud, quod poſt verbum ayw et proxime ante on
nunc legitur, ſua in verſione non exprimant; admo-
dum verifimile eſt, eos pro illo ipfo ſuo in codice
habuifſe. Accedit etiam, quod ſtylo ebraico conueni-
entius videri poſſit, vt Iéſaias pro in fſcriberet 5.
Sed, ſi vel ponamus, lectionem hanc genuinam eſſe,
quam facili librarii lapſu excidere potuerit %, praeſer-
tim cum ante nomen eſſet, quod ab eadem littera 2 in-

ciperet, quiuis intelliget. Reſtituendum itaque omni-

no videtur legendumque: ρa r en en .
Quantum vero haec ſola obferuatio critica ad ipſum

redum verborum intellecum momentum afferat,

nunc ſtatim luce clarius apparebit. Si enim in his
verbis ratio ineſt eorum, quae ante dixerat propheta,

hoc ipſo etiam ſenſus eorum ſic definitus eſt, vt nulli

porro ambiguitati locus eſſe poſſit. Nimirum vox
on, quae, habita etymi o- ratione, et conſummatio-
nem et conſumtionem ſignificare poteſt, hic nonniſi hunc
ſignificatum obtinere poteſt, cum per eam illa ipſa
glades innuatur, qua populus adhuc tam numeroſus
B 3 ad

22

ad tam exiguas vsque reliquias ſit deminuendus.

Atque eadem ratione vox vn, quae et decernendi
definiendiue et prazcidendi abbreuiandiue ſenſum in ſe
complectitur, nonniſi hoc poſteriori accipi hic poteſt,
cum rationem declaret, cur ex illa communi clade,
qua totus populus confumi ac deleri debere videri

potuiffet, aliqui tamen ſalui euadant, ad Deum ſe

conuerſuri, futurum nimirum eſſe, vt illa- calamitas

abbreuietun, ne ad internecionem totius gentis pertin-

gat. Inſignem haec ipſa explicatio lucem etiam lu-
cratur ex effato ſeruatoris Matth. XXIV, 22. quo is,
cum de eodem gentis indaicae exitio verba faceret,
habito ſine dubio ad hune ipſum locum lIeſainum re-
ſpedu, Deum propter electos abbreviaturum eſſe
illius calamitatis dies dixit, quia alioquin nemo fſal-
vus effet euaſurus. Verba denique 6% uw, cum
rationem in ſe contineant, cur Deus longe maximam
populi ſui partem interire permiſſurus, et tam pau-
cos tantum per illam calamitatis abbreviationem ab
interitu ſit afferturus, non poſſunt non hoc ſenfſu
ſumi, quod in illa clade cum in ſe, tum quatenus ab-
breuiaturus ſit eam Deus, iuſtitia etiam diuina cogno⸗
NVendam ſe praebitura ſit abundantiſime. Quum enim
electi a communi clade excipiantur, hoc ipſo, quid-
quid reliquis accidit, iis non ſine mente ac nutu di-

vino accidere conſpieitur, atque adeo infigne iuſti-

tiae diuinae, ſuum cuique tribuentis, exemplum in
vytrisque editur. 4

Hie ipſe vere verborum 5 e ſenfſus nunc
VlIterius declaratur confirmaturque verſu 23. De quo
Ezechiel c. XI, 13. lamentatus eſt erga Deum, id
Ieſaias h. l. non metuendum eſfſe praedicit. Eſt ita-
que AX o in hoc v. plane idem cum yn 2
in priori, atque hoc ſolum notandum, vocis A)

nen

Lol
dums
a pr.
Vjate
eflet

parti

turv.
Wr

co

Ndus.

Mnldi
n ſe
teſt,
lade,
igeri
mn ſe
mitar
ertin⸗
n lu.
is⸗
eret,
n 1e⸗
elle
ſal⸗
cum
mam
pau.
n ah
enſu
dab⸗
gno⸗
enIB
uic
di.
ſti⸗
in

nune
quo
id
jta⸗
⸗
W
non

23

non tantum copulatiuum, ſed explicatiuum eſſe verten-

dumque per et quidem. In hoc itaque v. ſignificatur

a propheta, partim quis illam conſumtionem ab bre-
viatam, cuius auétorem adhuc non indicauerat, fſit
effecturus, nimirum Dominus, Deus omnipotens,

partim vbi hoc juſtitiae eius diuinae Js r7 ſit e Xti-

turum, nempe in ipla Ifraelitarum terra. Nunc igi⸗
tur verſionem aut Paraphrafin loci hanc damus:

Nam ſi bopulus tuus, 0 IIrael, vel maris arenam numero
aequet,
ſuperſtites (tamen tantum ex communi Clade) conuertentur; 3
Erit enim conſumtio abbreuiata, in qua iuſtitia abundantiſſime
. ſe cognoſcendam dabit,
(Diuina ſcilicet.) nam conſumtionem eamque abbreuiatam ef⸗
fecurus eſt Dominus Deus omnipotens in vniuerla terra.

CALP. XV. 9. XVI. r.

— Nei ren e
rSO) 1 -d De
& 2 Den
D dN een
. id d e eee
x—D -N ne enen
Dionm eandem cum Dibone, v. 2. commemorata; vr-
bem eſſe, quod Hieronymus iam dixit, veriſimilli=
mum eſt, neque minus probabile, quod Viringa ſub-
timide vt conie curam propoſuit, recentiores iam fi-
dentius ſtatuunt, prophetam nomen vrbis ad huius

ipfius carminis de ſanguinis apud eam profundendi

copia argumentum inflexiſſe, eamque e a pro
2 apPllaſe, praeſertim ſi certum ſit; quod
3 4 Mi.-

24

Michaelis ad h. 1. notauit, litteras 2 et iam tum
ſonum commutaſſe.
Locum hunc ad Arnonem amnem, non Aroerem,
vt apud Lowthium et Michaelem in notis ad h. 1. facili
lIapſu editum eſt, ſitam fuiſſe, ex locis Num. XXXII.,
3. 34. et Ioſ. XIII, 9. 17. non ſine ratione coniicitur,
et ab Euſebio confirmatur, qui eum zwaνuν — nενι ν

Tαοο 1τι ν Apgvwvay ſuo adhuc tempore dixit. Ex hoc

itaque loci fitu facile colligitur, quas aquas ſanguine

Moabitarum redundaturas efſe praedicatur, nimirum

eiusdem Arnonis, cui adiacebat Dimon, cuius etiam
proximo Cap. XVI, 2. fit mentio. Vnde non opus
eſt, de alio adhuc riuo cogitare, qui prope vrbem in

illum amnem influxerit, quam coniecturam Michaelis

affert ad h. I1. Nata vero eſt illa ex ſequentium ver-
borum n P — dv WN — minus recto intel-
lectu; Quum enim vocem Hod) de aquarum incre-
mento intelligeret, neceſfſe erat, in hoc verborum
contextu de cognomine vrbis riuo cogitare, qui in-
terfectorum ſanguine exundaturus effet. Sed rectius
ſine dubio per illam malorum ac calamitatum, quae
praeter illam, quam paſſuri fint, caedem in Moabitas
redundaturae ſint, acceſiones intelliguntur, quem ſen-
ſum etiam adoptarunt Lowthius et Struenſee. Quid vero
ad illam caedem acceffurum ſit, ſtatim adiicitur, ni-
mirum, quotquot eorum ex illa caede euaſerint, ab

leonibus iri infeſtatum. Commode etiam cum hoc

loco conferuntur, quae II. Reg. XVII, 25. de Ifraeli-
tarum terra ſecutaque eius etiam depopulationem fe-
rarum irruptione memorantur. Adhuc omnia tam
clara ſunt, vt mirum fit, interpretes in tam diuerſa
abire potuiſſe. Sed quid de verbis α☚ hHni
ſtatuendum ſfit, nunc videndum. Ea vero, ſi recte
huic verſiculo annexa ſunt, in ſe nihil difficultatis
habent

lbent,
intellig
ortionl
licitum
appell
poteſta
no
WN
proce
ſi ia
gue o
Pares
ſenten
ſt.
ſere !
debe⸗
WN
tenti
Vnde
fubm
s
Cüm
NX
hoc
XVI
deſti
inco⸗
tolle
e
Ver⸗
vti
pia
Lar
X

nor

tem,
aili
AII,
Ltur,

1en

hoc

ine
rum
tiam
opus
n in
gelis
ver.
ntel⸗
url-
rum

Aius
guat
bitas

Ge
atis
ent

PDR
“

habent, de iisdem, qui modo 2 ) ubdd dicti ſunt.
intelligenda adeoque ad copiam et varietatem tantum
orationis referenda ſunt. Neque etiam id valde ſo-

licitum habere interpretem poſſit, vtrum vox 6%*

appellatiui aut, quod multis placuit, proprii nominis
poteſtatem hic habeat? Sed alia difficultas diſſimulari
non poteſt, haec nimirum, quod verba eNw
i& aut ante π☚db ponenda fuiſſent, vt oratio ſic
procederet, 5 ρααhας HN eee deetn, aut,
ſi illa ex poeſeos ebraicae indole aeſtimanda ex eo-
que orationis genere fint, in quo ſententiae ſup-
pares et congruae ſententiis junguntur, haec certe
ſententia manca priorique minus congrua videri poſ-
ſit. Nam cum in illa ſententiarum copulatione haec
fere lex ſit, vt res rebus verbis verba reſpondere
debeant, hic quidem verbis 2 & nee verba
N Hen, voci vero ροσ0Rπ nihil in altera ſen-
tentia reſponderet. Verfiones antiquae nihil habent,
vnde expleri lacuna poſſit; ſed aliud tamen remedium
ſubminiſtrant. Eadem illa verba o & H er Sy-
rus cum primoribus ſequentis capitis verbis coniungit,
cum contra Arabs etiam prima huius capitis verba
y&& we ree, capiti XV. annectat; ex quo
hoc certe clarum eſt, dubios eſſe capitum XV. et
XVI. fines, neque etiam nunc audoritate veterum
deſtitui eum, qui idem tentarit. Hac certe ratione
incommodum illud, quod ſupra tetigimus, facillime
tolleretur, modo non aliud, grauius forte, immineat.
Id quidem negari non poteſt, prima capitis XVI.
verba criticae opis non minus indigere, atque ſic,
vti nunc leguntur, intellectu difficillima eſſe. Inci-
piamus a voce 29, in qua maxima difficultas eſt.
Eam vero verſiones veteres omnes habent, nam quod
PLXX. yN dwy 2 vertunt: αςιτν sν r v,
non alia lectio, ſed verhorum tantum diuerſa diſtinctio
B 5 eft.

26

eſt, quodque Syrus Aa habet, probat potius, etiam
eum non aliam ledlionem habuiffe, ſed ſiue errore,

cum litterae a et 5 facillime confundantur, ſiue con-
je dura magis quam certa ratione Gudum fſic vertiſſe.

Exhibent duidem hanc ipſam Syri lectionem etiam
quatuor aut quinque Codd. Mss. *) ſed nec horum
audoritate ledtionem receptam contra tot aliorum
verſionumque omnium fuffragia ſolicitare fatis tutum
ſit, vbi⸗ tantummodo inter à et 9 decernendum üfit.
Quo maior vero iam conſenfus éſt ſubſidiorum criti-
corum paene omnium in ſeruanda voce )2, eo maior
Gdifſenfus in verbo wow. Pro eo enim Hierongmus

row, Chaldaeus TV, Syrus et Arabs ou& lege-

runt. Clarum eſt ex hac ipſa veterum interpretum
varietate, eos in hoc verbo vertendo magis quam in
pſo vocabulo 25 haeſiſe, atque in eo etiam omnino
redae huius loci interpretationis momentum omne
ſitum effe credibile eſt. Quid ſi ſeruata conſonan-
tium lectione et leuifſima vnius punctuli mutatione
PrO DrO legatur Ime, abs qua lectione cum ii, qui
textum ebraicum primum Punctis vocalibus inſtru-
zerunt, tum veteres illi interpretes, forte ea ſola de
cauſa abſtinuerunt, quod affixum maſc. Ynomini fe-
mininoe ew minus congrueré videretur. Hoc vero
eo minus eis obſtare debebat, quod genus verbi etiam
alibi non ſemper generi nominis reſpondeat, atque
idem illud nomen etiam Mich. V, 7. cum verbo
mafſculinae formae ρ☚R conſtrudtum reperiatur.
Quid vero iam lucis ex hac vnius Puncti voCalis mu-
tatione in totum hunc locum redundet, age videamus.
Ad cruentam Moabitarum caedem leones acceſfuros

eſſe primum dicitur. Sed nec hac afflidione diuini

iudicii

*) Vid. de Rof’ Var. Lekt. ad h. k

ipfin
dom
gun
ipſa
hoc
Pl
gl.
exe

1
Eer

nu
loe

tiam
rore,
con.
eille.
tian
Drum
orum
utum
n t.
riti⸗
aior
Utus

lege⸗

tum
N in
nino⸗
mne
nan-
jone
gui
ſtru⸗

de

i le⸗
Ver
1a
gue⸗

rho

Kur.
Mu⸗
nus⸗
1103
nini
jcii

27

ijudicii ſeueritati fatis factum fore, ipfius iam voca-

buli eOo numerus et poteſtas prae ſe ferebat. Per-
git itaque propheta: ρ%R H&ννοιπ%, quae verba

quin hunc ſenſum habere poſſint: quod vero ad reliquos

in terra attinet, nemo facile dubitabit. Nunc igitur,
quam ſortem etiam hi, quos leonum immanitas reli-
quos fecerit, habituri fint, fignificatur verbis: Arow
N hw 2. Per dominatorem terrae non eum, qui
adhuc in ea dominatus erat, ſed qui nunc demum

eam in poteſtatem ſuam redegit, aut huius vice eam

gubernabat, intelligendum eſſe, ipſe modus loquendi
eiusque vſus docet, cum verbum 9 plerumque de
iis, qui dominatum armorum vi occuparunt, vfur⸗
petur, vt ex locis Iud. XIV, 4. XV, II. II Par. IX⸗=

26. Pf. CVI, A1, Io. II, I. et Cap. XIVa 5. XIX, 4.

ipfius Ieſaiae patet. De hoc itaque terrae moabiticae
dominatore dicitur, eum vel extremas populi reli-
quias ablegaturum eſſe veluti agnos. Sic vertendum efſe
et eſſe illud pro 22, omiſſo Caph fmilitudinis,
ipſa iam res docet. Neque inſolentiae quicquam in
hoc effe, ex Pf. CXIX, II9. clarum eſt, vbi eadem
plane loquendi forma in verbis: Qondd ſcorias, h. e.
quaſi vt ſcorias, remou iſti omues improbos, pluribusque
exemplis confirmari poſſet *).

Sed quid hoc rei: Moabitarum dominatorem re-
liquias gentis ablegaturum velut agnos ad montem
Sionis? His verbis non obſcure alluditur ad priſcum
gentis, pecuariam facientis, Ifraelitis tributi loco
agnos mittendi morem 2 Sam. VIII, 2. 2 Reg. III, 4
Itaque Moabitas nunc ipſos quaſi tributum fore in-
nuitur, eumque, qui eis tum imperitaret, tributi
loco illos ad montem Sionis miſſurum eſſe, non quaſt
hoc

2*) Vid. Storrii Obſeruu. ad Anal. et Synt. hebr. p. 288. not.

28

hot omnino fadturus, ſed quod crudeli dominatu
éffecturus eſſet, vt ipſi eo commigrarent ſeque in
Hieroſolymitanorum clientelam conferrent.

Terminus, a quo illa migratio inceptura totus-
que tractus, per quem porrecſtura ſit, indicatur ver-
bis: vdv/ vhd, Petra, Arabiae petraeae, quae
et hoc ipſum cognomen ab ea traxit, caput erat,
Moabitidi ceteroquin proxima, et forte, quod Vitrin-
ga ad h. 1. annotauit, illo ipſo tempore ei fubiedta.
Significatur igitur, inde a Sela, vltimo Moabitarum
termino auſtrali, per totum, qua ex Moabitide Hie-
roſolymam itur, deſertum ad montem vsque Sionis
confpedlum iri greges agnorum non vere talium, ſed
hominum, in exilium abeuntium.

Si igitur nunc, quae Moabitis in duobus verſibus
adhuc explicatis denuntiata ſunt, verbis planis et
vulgaribus exponere velimus, hoc dicitur: ad cruen-.
tam Moabitarum caedem diuino iudicio acceſſura eſſe
infuper haec additamenta, vt, qui falui ex illa caede
elapſi efſent, leonum faucibus obnoxii fint futuri,
tum quos etiam haec calamitas reliquos fecifſfet in

terra, ii noui domini inclementia coacti ſparſim per

deſertum Hierofſolymas in exilium fint ituri.

Confirmatur etiam haec explicatio per ea, quae

ſequuntur. Heic enim primo hi ipſi Moabitae ſedi-

bus patriis expulſi comparantur cum auiculis e dis-
jedto nido elapſis atque huc illuc volitantibus v. 2.

Deinde Hierofolymitant ad exules humaniter exci-

piendos tradandosque pathetice excitantur. Quae
enim v. 3-5. continentur, ad Moabitas dicta eſſe,
quidquid ad firmandam hanc ſententiam contulerit
Vitringa, difficile eſt credere. Quin exulum moabi-
ticorum

Ncori
ttiam
ne op
ex ee
l. X.
guich
ac d
4 .
Wit

— — —— —

k 1
pp
An
Vrde
.

Hes

o⸗
inte
eue⸗
Nen
con
Eti

bus
et
len⸗
eſle
ede
uri,
in
per

nae
edi⸗
lis⸗
2.
ci⸗

29

ticorum v. 4. plana ac diſerta fit mentio, qua ratione

etiam LXX. et Syrus verba 2& ν b verterunt, et
née opus quidem eſt puncdtorum mutatione, cum

ex eo genere exemplorum fit, qualia et o ew

c. XX, 4. et 5 c. XXII, I4. ſunt, Ebraeorum
duidem paulo inſolentior, Syrorum autem vulgaris
ac ſolita nominis pluralis conſtructi forma. Nune
igitur verſio loci haec eſt:

Nam aquae ad Dimonem plenae erunt cruore;
Quin immittam in Dimonem aecceſſiones (malorum),
elapfis ex caede Moabitis leones,
et ſi qui (etiam tum) ſuperſtites fuerint in terra;
ablegabit eos ceu agnos dominator terrae
a Petra deſertum verſus ad montem Sionis.

C&Co.abP XVII. 2.
e e

In hoc loco id magnam difficultatem non habet, quod

oppidorum Aroeris in plurali numero fiat mentio, cum
Aroer vnum tantum fit oppidum. Facile enim eſt
reſpondere, oppida Aroeri vicina, ab hac infſigniori

vrbe denominari, quemadmodum etiam lof. XIII,

17. oppida Hesboni ſiue ſubiecta, ſiue vicina. tantum,
Hesbonis oppida dicantur. Id vero maioris momenti
eſt, ſi quaeratur, quid Aroeri, vrbi, tum temporis
moabiticae ad Arnonem amnem ſitae adeoque longo
interuallo a Damaſco disiunctae, cum hac primaria
Syriae vrbe commune fuerit, vt propheta cum huius
euerſione proxime illius oppidorumque ad eam atti-
nentium depopulationem iungere potuerit? Hoc in-
commodi cum plerique interpretum ſentirent, varia

etiam ratione tollere tentarunt. Vitringa in eam co-

2la⸗

gitationem animum induxit, per oppida Ayoeyis ipſam
forte Damaſcum vrbem innui, atque hanc per Aτο-
ouagtιον Gc vocari, quod id fimilitudinis habuiſſet
cum Aroere, vt, quemadmodum hanc torrens Arnon
non perluerit tantum, ſed partem eius etiam circum-
luerit, adeoque eam in duas quaſi partes diuiſerit
(Ioſ. XII, 2.); ſic Chryſorrhoas Damaſcum in duas
partes ſecaret et geminam quaſi efficeret. Ingenioſe
magis quam vere haec coniici, pronum eſt ex eo iudi-
care, quod Aroer nusquam alibi in Duali dica-
tur, neque etiam villa idonea excogitari poſſit ratio,
cur propheta Damaſcum vrbem, quam modo diferte
nominarat, nunc alio eoque tam longe péetitò et
aenigmatico nomine appellandam cenſeret. Lowthius
ad graeci interpretis exemplum pro e legendum
eſſe 1— cenſuit. Sed LXX. non pro Avy, ſed
pro habent roν αιιπHu☚α, cum apud ipfſos
v non verſum reperiatur; neque etiam illud nul-
lius eſt momenti, quod Michaelis monet*), Damaiſcum
non diu deſolatam manfſifſe. Ipſe igitur Michaelis

mutatis tantum punctis vocalibus pro d legendum

effe 3 ſtatuit, quae forma nominis quadrilitera

idem fere, quod arab. nomen -5 vallis, valere
Ppofet, vt ſic vallis Damaſcena, Gutta Arabi bus di cta,
innueretur. Enimuero formae p et , ſi qui-
dem pundia vtrobique redle ſe habent, in locis Ier.
XLVIII, 6. et Pf. CII, I8. commiſcentur, et vtroque
in loco non vallis, ſed inniperi 1ſ. meleagridis ſignificatum
habent. Eundem meleagridis ſignificatum igitur Doe-
derleinius etiam huius loci effle exiſtimat vertitque:
Deſerta erunt oppida meleagridis. At vero auibus de-
ſerticolis oppida tribuere inconcinna loquendi forma
eſſe

) in Biblioth. orient. Append. ad P. XIV. p. 19.

Aev
Mencd
poteſt
1 fing
noN
one
inven
ledi
loco
Giae.
elle,
tonſe
erz)
vertit
diern
dem
Mhe⸗
kdit
in ve
bium
oe
fup⸗
hah
tere
cem
ſit,
ktiar
ledl
Dol
hod

670.

ſiet
10n
um⸗
erit
luns
0ſe
di.
jca⸗
tio,
elte

tera

ere
a 5
l⸗
ler.

31

effe videtur. Ledlionem ſententiae w d Deee
mendi aliquid, quidquid ſit, habere, dubitari vix
poteſt. In Codicibus nihil, in verſionibus antiquis,

ſi ſingulae conſulantur, non multo plus fubſidii. Sed

non raro vera alicuius loci lectio non tam ex una ver-
ſione erui, quam potius comparatis demum plurihus
inueniri, et tanquam ex ſparſis genuinae et antiquae
leclionis fragméntis reſtitui poteſt. In hoc itaque
loco ſi genuinae lectienis reſidua in verſionibus veiſtt-
gia explorentur; 1) olim non ev fed enpv lecdum
eſfſe, Aquilae, Symmachi et Theodotionis vnanimi
conſenſu probari poteſt, qui ſi ) legiffent, non
†τπι ε„ααα Tousoα,: fed a rokeie cum articulo
vertifſent vrbesque nominaffent. 2) Leclionem ho-
diernam fſola Vulgata exhibet, vt Hierony mi
demum aetate introducta videri pofhit. 3) Syriaca

. 7„ ⸗ .
habet -Oe-d, quod vitiumne typographicum

editionis anglicanae, an ex autographo, quod Syrus

in vertendo ante oculos habuit, repetendum iit, du-
bium certe eſt, dum codices inſpiciantur certioraqué

edoceamur. 4) Pro wD LXN. legiſſe

ſupra iam dictum eſt. Quid, ſi illi fuo in rodioe
habuiffſent , quam facile tun 1 fuit, com lit⸗
tere et tam eziguo formae difcrimine ab ſe ihui=-
cem diſtent, formulaque 9= alibi tam frequens
fit, vt pro A" legerent 3v. Explicari hoc poſito
etiam facilius polſlit, quemodo Syrus, i’i forte eius
le ciio codicum auctoritate nitatur, —es bPer

Dolath ſcriptum exhibere poſſit, quaque ratione ipfſa

hodierna lecdlio ebr. wv nata ſit. Eadem enim faci⸗
litate, qua LXX. in voce pro littera litteram .

librarius al'quis ebraeus in voce v pro hac illam
arripere potuit, tumque, qued nusquam vrbs Aan
extaret, notiſſima vero Awe effet, hoc nomen in
iHius

32

illius locum ſubſtituere; quo fadio error forte alium
infuper errorem ſecum traxit, pronumque fuit, vt
pro Ney nunc etiam » fſcribendum eſſe duceret.
Nunc igitur, ſi haec ſe inter contendamus rationemque
ſubducamus, veram noſtri loci lectionem olim hanc
fuiſſe veri omnino ſimile eſt

5äsä

Ar erat vrbs Moabitidis primaria, quod vel ex Cap.

XV, I. vbi propheta, Moabitidis deuaſtationem prae-

dicturus, eam primo loco nominat, itemque ex Deut.

II, 9. clarum eſt, quo in loco per Synecdochen pro

tota Moabitide ponitur. Cum igitur idem bellum
Aſſyriacum, in quo Damaſcus euerſa, per Gileatidem
ad Moabitarum vsque fines pertingeret, poſtquam
propheta Damaſcum euerſum iri declararat, continuo
addit; neque vero hanc ſolam, fſed et plures alias
vrbes auſtrum verſus ad Arnonem vsque vrbemque

Moabitarum, quae ad hunc amnem fita erat, prima-

riam Ar, eandem ſortem experturas. Cum hoc vero
prophetae effato, quae proximis verfibus ſequuntur,
egregie iam conſpirant. In his enim id ipſum vlte-

rius confirmatur, fore ſcilicet, vt etiam Ephraimitae

munimento ſuo priuentur, (qua appellatione ſine dubio

Samaria innuitur coll. Mich. I, 6:.) Syrique et Ifraelitae
idem rerum ſuarum detrimentum capiant, v. 3. Iaco-

bitae porro adeo attenuentur, v. 4. vt caeſorum nu-
merus vberrima mefhis, v. s. reliquorum ex ſtrage
paucitas vix ſpicilegium ſit/futurum v. 6. quin et ce-
terae vrbes munitae ad eandem fere paucitatem redi-
gantur v. 9. IO. Sed de his verſibus ſigillatim agen-
dum.

CLCLLAP.

alium
lit, vt
uceret.
Henue
n hanc

1 Cap.

n prat-

Deut.
n pro
ellum
tidem
Rouam
ntinuo
alias
ehgue
prima-
Vero
tuntor,
n Vte-
imitae
dubio
litae
laco⸗
n Do⸗
crage
et (e⸗
jedl
agel⸗

33

CA P. XVII. 9-r.
NyD een en
ERN EEEE

N e n n ee
Appv ArN

2

JyeDN PDrD

nnn N d en
Dp n ern e- d
0PeI De
z en
O een ee nn
: VN 2801 9

De vrbibus Ephraimitarum munitis dicitur, eag
fore M„νRτ wee nn, atque has voces, ſi ſignifi- 3
catu, quem aliàs habent, fumantur, idoneum ſen-
ſum nullum exhibere, adeoque graecae werfionis lec-

tionem huic praeferendam eſſe, interpretum recentio-

rum plerique exiſtimant. Sic vero illa: b rooτοννατ
sXirov ol AMνρρνοο nα Evatot æτο Tοοοονοστιι ταπν
vtéwy IooenA, quafi pro PNN e legiſſent RR
N. Sed Vitringa iam contra hanc verſionem mo-

nuit, nimis remotum eſſe, vacuitatem et deſertionem

terrae comparare cum ſtatu terrae olim occupatae du-
ce Ioſua, cum vrbes eius, fugientibus incolis, inci-
derint in manus Ifraelitarum. Neque etiam id Par-
vi aeſtimandum, quod Doederleinio, quo minus ipſe
hanc lectionem fuſciperet, obſtitit, eam vnius graeci
znterprctis⸗ negligentiſſimi in vertendo Ieſaia homi-
C nis,

34

nis, auctoritate nixam minorem fidem mereri. Ipfſe

igitur vocabulum w'r de Jato intelligit, et —ρHς eεο⁄b

dem fſignificatu, quo v. 6. iam venerat, de arborum
quippe vertice fumendum eſſe iudicat. Atque huic vo-
cabulo alium hic ſenſum ſubiici vix poſſe, quam
quem modo ante habuerat, certum eſt. De altero
vero wen dubium adhuc eſt, vtrum arvi ſative ex ara-

bicae radicis Cα„W poteſtate, an eundem ſylvae nemo-

risve, quem in duobus aliis locis I. Sam. XXIII, I5.
et Ez. XXXI, 3. habet, ſignificatum etiam hic ha-
beat? Quidquid ſit, de eo, qui totam prophetae
orationem paulo accuratius tractaverit, dubitare viz
poôterit, quod idem vir doctus ad h. I. notat, recurre-

re orationem ad imaginem ſuperiorem v. 6. Quem-

admodum nempe ibi eos, qui reliqui ex meſſe v. 5.
deſcripta, h. e. poſt maximam hominum diminutio-
nem, fint futuri, fore dicitur veluti cum quis oleam
decutiat et ad racemandum quid relinquat, duas trés-
ve baccas in ſummo ramo, quatuor vel quinque in fer-
tilifſimis eius ramis; ſic hic, vrbes Iacobitarum reli-
quas fore veluti quod relictum ſit ex fatis *), aut in
fummo arborum culmine, dicitur.

Quod vero iam ad comparationem, quae eſt in
his verbis, ipſam attinet, propheta non tam id re-
ſpexiffe videtur, vrbes munitas aeque deſertas fore
ab Ifraelitis, ac poſt meſſem arua arborumque vertices

deferantur, quam potius hoc: eandem vrbium illa-

rum paucitatem raritatemque, ac ſpicarum in aruis

aut pauculorum fructuum in ſummis arborum ramis

relictorum; Ifraelitas vero ceu pauperes fore, ſpici-
legium
*) Sata hic poetice pro ſegetibus aut meſſe ipfſa poſta eſſent,
vt apud Virgilium faepe. Sin nemus fignificaretur, ne-

mus frugiferis arboribus conſitum intelligendum, et ante
PRPRNN explicatiuum eſſet.

legium
diung
dn

„2⸗

et ali

verſus
Culae
ſtaRor
VX1
turi!
ten 1.

A
triſie
ſtatas.
d pe
ohliti,
Notuiſ
ſita 1
Prior
TWum 1
NoN
etian
led
lequn
quod
ſum .
dum
addit
gend
ba 8
figie⸗
Mnp
gua
ſuo
Aum

e
Neo-

orum
evo⸗
quan
Altero
X ana⸗
emo-
l, I5.
O ha-=
hetae
e Vi
ure-
lem.
. d
utio⸗
leam
trés⸗
1fer-
leli⸗
at in

ſt in
11r.
fore
ices
Aruis
tamis
hiei⸗
gium
ſlent,

ne-
zute

35

ſegium poſt mêſſem facientes. Itaque ad verbum
adiungendus eſt cogitatione nominatiuus meſſores et
pby non pera, ſed per ante vertendum, quo ſenſu
et alibi, vt c. LVII, I., occurrit, vt ſenſus totius
verſus hic ſit: fore, vt vrbes munitae fint veluti pau-

culae reliquiae, quas reliquerint meſſores, h. e. va-

ſtatores, Ifraelitis, atque hi, vt vt pauci et ipfi ſint
vix ſpicilegium h. e. vix vnum alterumue locum habi-
turi ſint, quo recipere ſe poſſint — propter vaſtita-
tem terrae.

Addit propheta v. 10. cauſam tantaé calamitatis
triſtisque, in quem delapfſurae fint Ifraelitarum res,
ſtatus. Ideo nimirum loca eorum munita vsque eo
ad paucitatem redactum iri, quod Dei ſoſpitatoris ſui
obliti, eiusdemque, qui firmiſimi munimenti loco ipſis eſſe
votuiſſet, penitus immemores fuiſſent. Manifeſte oppo-
ſita fibi funt Tv in his verbis et w e ie
Prioribus. Atque ex eodem fonte, quidquid malo-
rum inſtet Ifraelitis, porro deriuatur. Itaque, pergit
propheta, plantaria iucundiſima plantaſti, et peregrinis
etiam ſurculis ea conſeviſti. Adhuc nihil difficultatis
ſed paulo accuratioris tractationis, quae iam v. I1.
ſequuntur, indigent. a idem hic valere videtur,
quod pn vno die; quemcunque enim alium ſen-
ſum animo intendiſſet propheta, ſine dubio ſcriben-
dum fuifflet: n cum emphaticc. Cum itaque
additur ν b en nn proximum mane intelli-
gendum eſt, vt celerrima maturitas indicetur. Ver-
ba PxH ), neque cum Vulgata de auferenda meſſe ex
fugiendi poteſtate, quam habet radix )), neque de
comploranda meſſe cum Vitringa aliisque intelligenda
quaſi 2 hic idem eſſet, quod ρ% vel —☛9, ſed ſolito
ſuo ſignificatu ſumenda ſunt, atque id tantum notan-
dum, cumulum meſis idem eſſe, quod cumulatam
C2 meſ

36

meſſem. Vt enim b et ad, quae in ſe Subſtanti:

va ſunt, faepe in ſtatu conſtructo iunguntur aliis
Subſtantiuis valentque tantundem, quantum adiectiua
omnes, multi, ſic 2 ſubſtantiuo Pp ijunctum adie-

ctiui ſignificatum habet. Haec ipſa vero verba 33

P, non obſtante Atnacho, cum praecedenti verbo
eeh conſtruenda ſunt, cum, quorſum euadat in
plantis ad laetum ac citum incrementum maturita-
temque promouendis collocatum ſtudium, indicent.
Alterum ba ſine dubio priori reſpondet atque idem,
quod illud valet: vno die. Vocabulum obro in hoc
verborum nexu, vbi cum 2 dolore coniunctum eſt,
quid aliud ſignificare poſſit, quam morbum aut aggro-
tationem, et νεN cum aèe iunctum quid aliud, quam

gradum doloris, et quidem eum, qui curationem

fere omnem reſpuat deſperatusque fit? Iam vero hac
ſingularum vocum poſita, eaque minus longe peétita,
interpretatione quid clarius eſfe poſſit, quam eſſe in

hoc v. duaxum ſententiarum, quarum quaevis a Dpn

incipit, oppoſitionem et contentionem hanc: Vno
die efficis, vt plantatio tua mirum quantum ſuccreſ-

cat proximoque ſtatim mane ad cumulatam meſſem ef-

Horeicat; Vno die morbus te inuadet, neque vero qua-
liscunque, ſed qui mox, eadem nimirum incrementi
TIege, qua voluptariae tuae plantatioônes ſuccreuerunt,

ad dolorem acutiſſimum deſperatumque ingrauefcat.

Ex hactenus itaque dictis haec loci verfio efficitur:

V. 9. IIIO tempore erunt munitae eorum urbes
velut quod relictum eſt ex fatis aut in ſummis arborum
ramis,
. uOd reliquerunt ante Iſraelitas;
Erit enim (nil niſt) vaſtitas.

