10. Oblita enim es (o respublica Ifraelitarum) Dei ſoſpita-
toris tui,
et firmiſſimi tui munimenti immemor fuiſti;
Itaque plantaria iucundifſima inſtituiſti.
ſurculisque peregrinis conſeuiſti;

Mg

tis ver
tenn ha
tores 0

0
tderc
tiae in
ean p
Gimiun
Aurit
Chaetis
vero
Afnic⸗
Gelcri
lio co
norun
Knge
Me

„

1

ublanti⸗
ur alii
liectiui
m adie.
Verbe 30
i verbe
Hadat in
naturita-
ndicent.
e idem
in hoc
tum eſt,
t Mwi-
„quam
Wdde
Vero hac
petita,
ele in

453

c: VnO
ſuccrel-
eHenn el⸗
ero qua⸗
rementi
uerunb
aueſeat.
tur:

Arborvm

ſohbia⸗

IIr es,

37

y. II. (Sed, quemadmodum) vno die plantationem tuam ad

laetifſimum incxementum promouiſti,
feciſtique, vt, quod ſeminaras, proximo mane ad cumu-
latam meſſem effloreſceret,
(ſic) vno die morbus (te inuadet) isque ad dolorem de-
. ſperatum ingraueſcet.

CAP. XVIII.

. Magna obſcuritate laborare duos priores huius capi-

tis verſus, atque exinde in reliquam etiam eius par-
tem haud parum difficultatis redundare, commenta-
tores omnino omnes ſentiunt et fatentur.

Quaeritur ante omnia, quae terra aut gens ob-
verſata fuerit oculis prophetae, cum hoc vaticinium
ederet. Diuiſae quondam erant eruditorum ſenten-
tiae inter Aethiopas et Aegyptios. Hodie plerique in
eam partem inclinant, quae ad Aegyptios hoc vati-
cinium pertinere fibi perſuadet. Doederleinius *) et
Aurivillius *) Aethiopibus fauent, cum contra MWi-

chaelis neutram gentem ſolam, ſed vtramque, neque

vero etiam has tantum, ſed vltra illas etiam alias
Africanas, fortafſſe et Afiaticas gentes poetice hic
deſcribi ſtatuat, idque ex ipſo totius orationis conſi-
lio colligat, quippe quod eo tendat, vt clades Aſſy-
riorum, ſingulare hoc diuinae vindictae exemplum,
longe lateque in terrarum orbe diſſeminetur. Atque
haec ſententia „ cui et Koppyius in not. ad Lozethium
C 3 adſti-

*) Vtimur leſaiae ab ipſo latine verſi Ed. 2. de a. 1780.

*) In Diſſ. ſuper hoc cap. inſerta ejus Diſſertt., ad S. Lite=

ras et Philologiam orientalem Bertincntibus a Michaele 1790
aunctim editis

38

adſtipulatur, ceteris omnino probabilior videtur, ſi

argumentum capitis ipſum paulo accuratius expenda-

tur. Hoc igitur age nunc faciamus.

Verſ. I. Particulam N☚, abs qua incipit caput,
cum nihil triſte in eo inſit, eandem etiam hic, quam

cap. LV, I. habet, h. e. non minandi, ſed acclaman-

di tantum vim habere, dudum ab aliis monitum eſt.
Eſt igitur in hoc verſu acclamatio ad terram, quae
non nominatur, ſed deſcribitur, et quidem duplici
ratione.

Primum eam propheta compellat bxbx N

5D5D. Nimis longum foret, diuerſas interpretum

ſententias recenſere et dijudicare. Praecipuae, ſi
quidem ex aſſentientium numero aeſtimentur, funt
duae, quarum una Bocharti, verba boe Oe de
ſiſtro, inſtrumento muſico, Aegyptiis proprio et in
ſacris inprimis adhiberi ſolito, cuius duae orae ha-
buerint aliquid alarum ſimile, altera Vitringae, ea-

dem illa verba de montium jugis, quibus Aegyptus

utrinque ab orientali et occidentali latere munita et

quaſi obumbrata fuerit, interpretati. Ad harum al-

terutram etiam recentiorum plerique acceſſerunt. Mi-
chaelis neutram probauit, deque tinnitu alarum ſolis,
qua phraſi regio ſolis orbitae ſubiecta Ppoetice deſcri-
batur, cogitauit. Alas enim et ſoli et aurorae He-
braeos dediffle, ut Graeci et Latini currum coll. Mafl.
III,. 20. Pſ. CXKXIX, 9. harumque acutum ſtridorem,

qualis in ſumma celeritate audiri ſoleat, illa in re-

gione percipi finxiffe. *) Digna ſane ingenio viri
eruditiſſimi ſententia, modo ſolis ipfius mentio facta
eſſet.

*) In nota ad Verſionem germ. et Spicileg. Geographias Hebr.

exterae p. 156.
1

eſet.
ellipſis
ſuppret
quod i
Dill ſu
tionem
lanmn ſa
tem pr⸗
grehu⸗
prion
Cap.)
ſrepit
Tetque
Cltus
Aden
Jam,
Wührr
R, 2
Vt ſa
Aurit
tenti
Jwar
IV.
u
homi
lis l
Verli
um
IIns
Uatiu
Mu
hah
ſet
cur
tern

eiur, ſi
Xpendi.

t eaut,
‚quan
claman-
tum eſt.
1, quae
duplici

p
retum
de, ſ
‚funt
dr de
et in
rae ha-
, ea-
yYptus
nita et
um al-

,M.

ſli,
eſcri⸗
He-
Mal.
Orenn,
n re⸗
viri
ſacta
Met⸗

Hebr⸗

39

eſſet. Durior enim et ne in poeta quidem ferenda

ellipſis effe videtur, ſolis alas indigitare et alas ſolas

ſuppreſſo rei, cui tribuantur, nomine commemorare,
quod idem etiam Aurivillius contra eam monuit in
Difſſ. ſupra cit. adiecitque inſuper hanc dubitandi ra-
tionem, ſtridorem vel tinnitum in ſole vſque eo fabu-
lam ſapere, vt merito ambigatur, an venire in men-
tem prophetae potuerit. Nouam non minus viam in-

greſſus eſt Doederleinius, qui verba DHe2 b ſeiunxit

a prioribus eaque de Aethiopum rege, Tarracone, coll.
Cap. XXXVII, 9. expoſuit hoc ſenſu: Heus terra!
ſtrepit alis, quaſi laetus exclamaret propheta nuntia-

retque terrae, iudaicae ſcilicet, ſe iam ſtrepitum exer-

citus Aethiopum citiſſime aduolantis, Afſyriam in-
vadentis et Iudaeam liberantis, audire ſibi videri.
IJam, cum ad Aethiopas haec ſpectare ſtatuit Vir do-
ctiſſimus, in eo certe veritati prorſus congruentia ſcrip-
ſit, atque etiam verborum explicatio omnino talis eſt,
vt facile ſe commendare poſſit. Sed audiamus etiam
Aurivillium, cum et is a duabus illis primariis ſen-
tentiis diſceſſerit. Is vero amplexus eſt ſententiam,
quam pridem Alb. Vogtius in Miſcellaneis bibl. Heptad.
IV. p. 144. Propoſuerat, ſtatueratque, prophetam
«ααανονιιον6ς reſpicere, quo nomine veteres Geographi
homines, intra Tropicos habitantes, appellarint, quod
iis lucente ſole vmbrae in geminam partem cadant,
verſus meridiem per aliquam partem anni, per alte-
ram verſus ſeptentrionem. Quodfi vero etiam de-
mus, verba d2 9X umbram geminam in vtrumque
latus vel plagam cadentem ſignificare poſſe, praeterea-
musque alia, quae obiici poſſent, id certe incommod?
habet haec fententia, quod metaphora, qua vſus fuiſ-
ſet propheta, minus congrua efſſet rei deſignandae,
cum homines, intra Tropicos habitantes, non eodem
tempore duplicem vmbram faciant, quemadmodum
C 4 quae

40

4

quae alata funt, binas fimul habent alas, ſed unam
pro diuerſis anni vicibus huc vel illuc porrigant.
Addo vnicam ſententiam, quam mirum eſt, nullius
adhuc, quod ſciamus, aſſenſum nactam eſſe. Eſt
illa Matthaei Hilleri, qui 9oX formam conſtructam
nominis dxx effe exiſtimauit, Deut. XXVIII, 42.

obuii, quo in loco nullum alium ſignificatum habere

Pofſit, quam locuſtarum, has enim a bæ fic appellatas
eſſe, quod per aerem volitantes ſua multitudine ſo-

lem obumbrent. Locuſtarum autem terram Aethio-

Piam vocari, quod in ea plures, quam in vIla ter-
rarum parte locuſtae procreentur, vnde et eius in-
colae ab eſu locuſtarum dicti fint Acridophagi. *)
Si quae, haec certe vocabuli 9uoæ explicatio, quoad
illa hunc locum ſpectat, cum in ſe plana ac facilis,
tum ſtylo inprimis Ieſaiano prorſus eſt conſentanea.
Quemadmodum enim propheta C. VII, 198. muſcarum
et apum cum Aegyptiis et Afſyriis, ſic hic locuſtarum
cum Aethiopibus coniungit mentionem. Ceterum
Hilterus ne opus quidem habuiſſet ſtatuere, Aethio-
pas etiam ipfos locuſtarum nomine venire poſſe atque
ab ipfis terram, quam habitabant, locuſtarum regio-
nem vocari, quod ii locuſtarum agmina non tantum
innumera multitudine, ſed et volandi celeritate in
excurſibus in hoſtium regiones aequauerint pennasque

habere viſi fint, vt apud Curtium Alexandri milites.

Quemadmodum enim propheta in ſequenti verſu gen-
tem, quaecunque fit, per eiusmodi res deſignat, quae
Ppropriae ipfſi eſſent, quibusque ab aliis gentibus facile
diſtingui poſſet, nec metaphorici quicquam in iis
7 ineſt;

) In Diſt. inſeripta Hurthymna Sa' Itkjovia, Calamitas Ae-

thioniag, . Commentarius in cap. XVIII. Ieſaiae, pri-
mum Tub. 1714. 4. edita et poſtmodum inſerta Zleſauro
nov. theol. Pliilol, ed. 1732. P. 883.

„

nelt; 5

ftarom !

horum
tor cert
borum
lo
eunder
quoc
deden
rum eſ
inlecto⸗
id trax
Tit, al
tllet,
ſae N
etiam
Der loe
eſle,

E-

terrax

dent.
Kima
Nithi
ilem
VoCe
lunt
ei Use

Edam
jgant,
ullius
Et

uchann
Il, 42.
habere
ellatas
ne ſo.
ethio.
4 ter-
us in-⸗
uOad
Ws,
tanea,
arum
arum
terum
ethio⸗
Atqué
regio⸗
ntum
Ate in
oque
Wtes.
19 6N⸗
quae
lacile
n iis

nelt;

6 K-
Urr⸗
ſauro

41

ineſt; ſic hic Aethiopum terram proprio ſenſu locu-

ſtarum terram dicit, quod inde potiſſimum immenſa

horum inſectorum agmina proficiſcerentur, crederen-
tur certe proficiſci. Neque in eo fatis accuratus ver-
borum interpres fuiffe videtur Hillerus, cum vocabu-
lo bxX in vtroque loco, Deuteronomii et hoc noſtro,
eundem plane ſignificatum tribuit. Ex eo enim,
quod huic vocabulo noſtro hoc in loco adiunctum eſt
Dos, quod ſecus eſt in altero Deuteronomii, cla-
rum eſt, fuiſſé id nomen commune duabus diuerfis

inſectorum formis, quarum vtraque quidem a ſtridore

id traxerit arboribusque ac ſatis aeque pernicioſa fue-
rit, altera vero ad gryllorum *), altera, quod alata

cſet, ad locuſtarum genus pertinuerit, atque id cau-

ſae ſubefle, cur huic additum fit DD. Vnde
etiam duas voces ebraicas non Per totidem latinas,

per locuſtas alatas ſed per vnam locuſtarum vertendas
eſe, pronum eſt iudicare.

Eandem, quam locuſtarum patriam appellauerat,
terram propheta iam porro qua fitum etiam et geo-
graphice deſcribit his verbis: ) = 210 vN.
Qui verſum hunc ad Aegyptum ſpectare ſibi Perſua-
dent, ad ambiguum praepoſitionis w vſum, quod-
que et cis et trans ſignificet, prouocare neceffum ha-
bent. Ii vero, qui Aethiopiae haec acclamari exi-

ſtimarunt, quod minus commode dictum videretur,
Aethiopiam efſe trans flumina Aethiopiae, vtrumque

illum fignificatum iunctim hic locum habere, h. e.
vocem Anv ad vel ſecundum vertendam éſſe iudica-
runt. Sed ſine cauſa in eo haeſfiſſe videntur. Nilus
eiusque aluei flumina Aethiopiae dicta ſunt Hebraeis,
C 5

lnon

*) Vid. Michaelis verſionem germ. et notam ad Deut.
XXVIII, 42.

42

non quod eam perluerent, hoc enim ſenſu Aegypti
potius flumina ſunt, ſed quod ex ea ortum ducerent,
vnde non tantum nihil incommodi eſt in hac defcri-
pione, ſed eo accuratius etiam definitur terra, quam
propheta ante oculos habuit, ea ſcilicet, quae et vI-
tra Nili fontes porrigitur, quaeque nulla alia eſſe pot-
eſt, quam Aethiopia. Forte etiam propheta per
52 9Xι ε Aethiopiam ſeptentrionalem magis
perque eam, quae vlItra Nili fontem eflet, Auſtro
propiorem intellexit.

Vers 2. In hoc vertit ſe oratio omnino ad Ae-
gyptios, et poſtquam propheta remotiorem Aethio-
pum gentem ad attentionem excitarat, nunc et pro-
piorem, Aegyptios, eadem ratione excitat. Itaque
neceſſe non eſt, lectionem vocis Dowe, abs qua ver-
ſus incipit, cum Michaele ſine vlla Codd. aut verſie-
num antiquarum aucoritate in vel oν immu-
tare. Neque enim hoc participium cum nomine fe-
minini generis pN v. I. conſtruendum, ſed aeque
ac hoc in vocatiuo caſu ſumendum, et, ſi placet-
interiectio NNW ante illud repetenda eſt. Neque mi-
nus tu, pergit propheta, qui mittis, i. e. quotquot
eſtis, qui mittitis in mari legatos, et quidem in naui-
bus vapyraceis ſuper aquis. Certum eſt, Nilum propter
exundationem ab ipfis Arabum Geographis . R2
oceanum dici, nec Ieſaiam ipſum ab illo vſu vocis
alienum videri, v. c. C. XIX, 5. Hic vero quin
mare ipfum intelligendum fit, ſiue rubrum ſ. medi-
tarraneum, in quod Nilus effluit, vix dubitari pot-
eſt, cum Aegyptii omnino etiam in mari nauigatio-
nem exercuerint. Atque eandem ob cauſam, quod
hoc cum aliis gentibus commune habuerunt, additur
aliquid, quod magis proprium ipfis fuit, navigiolo-
rum quippe vapyraceorum vus. Huius enim gene-
TiS

ris nav
Omnes

A
Punt 4
Pprophe
his ve
Veten
run 1
lent,
Se⸗
llecrelt
n. 1.
cum
menti
71r
nlt⸗
NN
VIn
ſie Pe
vtebe
N
erun

tios
tem
exci⸗
de
n
Aen
dun
Tes
tura
R
00

ris nauigia per α oo intelligenda effe, interpretes
omnes affirmant.

.

Ad accipiendum magnae rei nuntium excitati
ſunt Aethiopes et Aegyptii. Conuertit itaque ſe iam
propheta ad eos, per quos ille perferri ad eos debeat,
his verbis: H DN e. Alludi hic ad illum
veterum Aegyptiorum morem, mandata regum ſuo-
rum ſuper Nilo eiusque alueis per lembos, quo vel-
lent, perferendi et saroαρςMοον eις rα r οeοις sr-
soNxæg, quod aucdtore Diodoro in caſu creſcentis vel
decreſcentis Nili inprimis factum ſit, appoſite ad
h. I. notat Vitringa. Idem etiam ex Heliodoro lo-
cum allegat, in quo nauigiolorum papyraceorum
mentio fiat, deque illis dicatur: gαι οε ιουνρονοναωνωu τ,

T6 Tr& O⅓„½νι¾ νιν νας.k Yůα ααςο ος„ν τι νο οοναν τεα

ανσοα νν ανιεαιο . Quemadmodum igitur per
rown ii Aegyptiorum, quorum erat mandata in pro-
vincias vrbesque terrae mittere, rex potifſimum ipſe,

ſic per Do Dii, quorum miniſterio hac in re

vtebantur, h. e., eorundem lemborum papyraceorum,

quorum mentio facta erat, vectores intelligendi
12

erunt.

Deſignat propheta porro eos, ad quos illi nun-

tios ablegare, hi citiſſime abire iubentur. Sunt au-
tem iidem, quorum animi modo ante ad attentionem
excitati ſunt. Ad hoc ipſum enim excitati ſunt,

ad excipienda patulis et arrectis auribus ea, quae

jam per nuntios ad eos perferenda effſent. Sed cum

Aethiopes prius et tum demum Aegyptii ad audien-

dum prouocati eſſent, inuerſo iam ordine hi prio-
res in accipiendo nuntio eſſe iubentur, quod et na-
tura rei poſcit. Quodſi enim nuntius aliquis ex Ae-
gypto in vlteriores Aethiopiae fines perferri debebat,
oportebat eum in Aegyptum ipfam prius exire.
Pri-

Primum igitur popularibus rem nouam magnam-
que notam facere ijubentur celeres nuntii. Aegy-
ptios per O wn innui, vix dubium eſſe pot-
eſt, quantumuis difficilis ac dubius ſit vocum ipſa-
rum ſignificatus. B , =
Cum w aeque ac , quidquid ſit, diſerte
genti, non terrae, tribuatur, illa vocis explicatio, quaée
a Vitringa ad plures dimanauit, quaque reſpici hoc

cognomento ad terrae aegyptiacaé à ſeptentrione ver-
.

ſus auſtrum juxta vtramque Nili ripam in longum Pro-
tenſae ſitum ſtatuitur, eo, quem nacta eſt, affenſu mi-
nus digna fuiſſe videtur. Itaque rectius forte de gen-
tis proctritate, quo et LXX. reſpexifſe videntur, vo-
cabulum intelligeretur, niſi quidem corporum ſtatu-
ra antecelluiſſe Aegyptios aliis incertum, et dubium
praeterea eſſet, an in longum tracti dici poſſint, qui
proceri ſunt. Vſui itaque linguae conuenientior vi-
deri poſſet Michaelis de cute detraltta interpretatio, cum
verbum wy non tantum trahendi ſignificatum habeat⸗
ſed et ſyr. 1 a.- ſine dubio ab eodem verbi viu

cutem ſ. vellem ſignificet, quod ſc. detrahi ſolet anima-
libus pellis. Propius tamen ad veram vim vocis ac-
ceſſiſſe dici poſſet Aurivillius, cum eam de longe Pro-
tratkis tenſisque finibus gentis, Aethiopum ſcilicet, in-
telligit, gentemque ampl'Rmam denotari ſtatuit. Ha-
bet vero verbum Twy protrahendi in longum ſignifica-
tum non tantum ratione loci, ſed et ratione temporis
valetque idem quod prolongare. Sic Pf. LXXXV, 6.
de irae et XXXVI, II. de gratiae diuinae prolonga-
tione vſurpatum deprehendimus, et Prou. XIII, 12.
rei deſideratae expectatio pw in longum tempus
protralta aegritudine afficere animum dicitur. Atque
hunc ipfum ſignificatum etiam hic locum habere, vero
guam

N

dwam
dum al

V
el apue
antig
Lata,

ſerutt

vt bul
eN
tempe
rogari

1
ruN
tum,
rade
haet
cert’
cabul
WN
W
ab!
eius
ea et

Ver⸗
Le
den
Aeé
tuu
d
eſt.
Vo

Gann.
Legj.

ila⸗

iſerte
quae
hoc

ver.

pro⸗
u mi⸗
gen-
vo⸗
W⸗
hium
qui
r Vi⸗
cum
heat⸗
vſu
ima-
s al⸗
rh⸗

ero
uamn

45

quam maxime fimile eſt. Nimirum: qucmadmo-
dum apud Virgilium Ken. II. 363. Troia

Vrbs antiqua — multos dominata per annos,

et apudj Ieremiam V, 15. Chaldaei hovy „, h. e. gens
antiquiſſima dicuntur; fic hèc Aegyptii g gens prolon-

gata, h. é. antiqua et per longam annorum ſeriem
ſeruata dicitur. Eſt certe hoc attributum eiusmodi,

vt dubitari iure poſſit, an vlli alii genti aeque ac

Aegyptiacae conueniat, cum ea ab antiquiſſimis
temporibus celebrata ad Ieſaiam vsque aeuum pro-

rogarit.

Multo vero magis adhuc quadrat in Aegyptio-
rum gentem alterum, quod ei tribuitur, cognomen-
tum, quum o h. e. depilata dicitur, unde et ple-
rique interpretes, iis forte exceptis, qui ad Aethiopas

haec pertinere arbitrantur, licet et his glabritiem

certe competere notet Hillerus, de hoc fignificatu vo-
cabuli conſentiunt. In more fuiſſe apud Aegyptios,
vt ſacerdotes non tantum omnino omnes, ſed etiam
alii ſaepe et multis de cauſis totum corpus: abraderent,
ab Herodoto proditum eſt memoriae. Cum collecta
eius loca exhibeat Vitringa ad h. I. prouocarintque ad
ea etiam alii, inutile efſet, ea hic denuo exſcribere

Addit propheta: cd be e n d N quae
verba Vitringa, Doederleinius et Aurivillius de eadem
gente, de qua proxime ſermo erat, et quisque qui-
dem pro reliquae interpretationis ratione, ille de
Aegyptiis, hi de Aethiopibus intelligenda eſſe ſta⸗

tuunt. Poſſe illa verba ſenſum, quem viri illi do-
ctifſimi iis ſubiiciunt, habere, de eo dubitari non pot-

eſt. Videtur tamen vel ipfe propheta, cum hic alio
vocabulo vtitur, monere voluiſſe lectores, de
alio

46

alio atque a priore diuerſo populo haec intelligenda
effe. Ecquis vero alius intelligi poſſit, quam idem
ille, quem propheta iam ante Aegyptios allocutus
erat atque ad accipiendum grauiſſimae rei nuntium ex-
citarat ac praeparauerat, nimirum Aethiopes. Ab

Aegyptiis ad hos, quin et vltra eorum fines ad remo-“

tifſimas gentes, quod additum τε6‧π⏑ Cinnuit abire iu-

bentur celeres nuntii Regnabat autem tum tempo-

ris in Aeéthiopia Tarraco, Thirhaka in ſacrarum lit-
terarum monumentis didus, cuius imperium per
magnam partem Africae protenſum erat, nec du-

bium eſt, quin Sancheribus, deuicdta Iudaea, victricia

Iua arma etiam contra Aegyptios conuertifſet, ac
deinceps bellum porro in ipfos regni Tarraconis fines
illaturus fuiſſet, idque eo magis, quod hic folus con-
gredi cum ipſo poſſe tum vulgo credebatur, quod
vel ex ipſo propheta noſtro, Cap. XXXVII, 9. ap-

paret. Aegyptiorum et Aethiopum igitur vel maxi-,

me intererat, ſtragem, quam pafſſus erat apud Hie-
roſolymam Sancheribus, quam citiſſime noſſe, curque
ad eos potiſſimum magnae rei nuntius tam celeriter
perferri iuberetur, magna cauſa erat. Nec minor
ratio erat, cur propheta Aethiopes populum terribi-
liorem Aegyptiis nuncuparet, nempe non ob trucem
tantum populi nigricoloris vultum, ſed vel maxime
ob Tarraconis praepotentiam, quae et Aegyptiis ip-
ſis tum formidabilis eſſe debebat.

Haec, quae de populo terribiliori dixit prophe-
ta, inciſi quaſi cuiusdam rationem habent, quo in-

teriedo mox reuertitur ad gentem, quam primum

deicribere inſtituerat, ad Aegyptios nempe. Hos
lam vlterius vocat ☚ . a, quorum verborum vim
cur cum Koppio in notis ad Lowthium et Aurivillio ex
arabismo repetamus, non ſatis cauſae eſſe exiſtima-
mus,

nus; 0
lacillin
Noc in
f. 14.
Phetas
gulam
Droke
dine
yeros
tem
ituun
guod
don:

X

o!

tar
tite⸗
liinin
WN
Wop
lice
tur
lem
1d
Wie
44
lat
dee⸗
eni
hoc
N
ten

enct
jden
cutus
mex⸗

remo-
re iu⸗

empo.

lit.

1per
da.
trici
„ 460
ſines
Ol.
quoch
. ap⸗
maxi⸗,
Hie-
urque
eriter
ninor
xrihi.
ucem
time
ih⸗

phe-
in⸗
mun.
Hos
vim.
9 EX
ima-
mnus,

47

mus, cum ex propheta ipſo eiusque Cap. XXVIII, 10.

facillime poſſint explicari. Quemadmodum enim
hoc in loco temulenti religionis contemtores, quos
v. I. x W& et c. XXIX, 24. Q)5 vocat, pro-
phetas ? X, 9 WD⸗ h. e. praeceptum praecepto, re-

gulam regulae continue addere, parum hic varum illic

proferre, i. e. praeceptorum ac monitorum multitu-
dine eos obruere, omniumque minutiarum nimis ſe-
veros cum praeceptores tum cenſores eſſe dicunt; ſic
idem illud Aegyptiis vſu venit, vt infinitae legum
rituumque multitudinis ſfuperſtitioſi cultores eſſent,
quod Vitringa non minus teſtimoniis Herodoti, Dio-

dori atque Ammiani confirmat.

Addit denique propheta et haec: νN&W n
&ε H. enen. Poteſt vero et actiuo et paſ-
ſiuo ſenſu ſumi, adeoque gentem conculcantem et concul-
catam ſignificare. Paſſivo ſenſu ſumfſit Michaelis ver-
titque conculcatam ſc. ab hoſtibus, cum contra Doeder-
leinius actiuum ſenſum praeferat intelligatque popu-
lum, qui ipſe omnia proterat, quo inclinant etiam
Koppius in not. ad Lowthium et Aurivillius. Lowthius
licet ipſe paſſiue vertat, non alienus tamen eſſe vide-
tur a ſententia Vitringae, qui, cum adliue per calcan-
tem redderet vocabulum ebraicum, alludi hac phrafſi
ad illum Aegyptiorum morem arbitratus eſt, quo
Nilo in alueos ſuos regreſſo poſt exundationes in
agros ſeminatos pecudes ad ſemina ſolo inculcanda
agere ſolebant, cui ſententiae etiam Dathius adſtipu-
latur. Paſſiue omnino ſumendum videtur Sone en.
deque ipfis Nili exundationibus ſumendum. Eſt
enim in Ebraeorum ſtylo ſublimiori non infrequens
hoc metaphorae reciprocae vel analogicae exemplum,
vt, quemadmodum magnae copiae terram aut gen-

tem inundare ſaepe dicuntur, fic inuerſa ratione

vudae

—

48

vndae calcare terram dicantur. Sui ipfius hac in re

interpretem habemus prophetam Cap. XXVIII, I8.

vbi ab irruente inundatione conculcatum à iri Ifraeli-

tas diſerte dicitur.

Quin ne opus quidem eſt, hanc explicationem ex
alio Ieſaiae loco repetere, cum eam hoc ipſo in 1000
continuo adiiciat addatque obſcurioris dictionis hanc

ipſe quaſi interpretationem XN n een. We.

Amant prophetae, Ieſaias inprimis et Hoſeas, voces
iungere, fimile quiddam ſonantes, nec ingratus orien-
talium gentium auribus fuit ille ſonorum concentus.
Sic ar a en Pne Pin Cap. XXIV, 3. et
5222 bnN v. 4. item Cap. XXXII, 7. vt
his tantum exemplis ex plurimis vtamur, Eadem
igitur ratione verbum NNa a propheta lectum vide-

tur, vt cum cbn quodammodo conſonaret. Vnde
vis inferretur ſtyli Ieſaiani elegantiae, ſi de alia le-
ctione cogitare vellemus. Veteres verſiones fere

omnes N verterunt, quafia n eſſet. Sed, vt recte
contra hanc verſionem Michaelis in Append. ad
P. XIV. Biblioth. or. p. 27. ſ. monuit, Nilum non di-
ripvers, ſed augere potius ſolum, ſic Schultenſius in In-
titt. ad fundam. L. H. p. 49I. ſ. anomalia formae offen-
ditur, cum verba defectiua med. rad. et quieſcentia
vltima ſuas ſormas nunquam commutent, formamque
Nin mauult a run contemſit repetere, vt ſit pro à vel
. Certe, quo inſolentius eſt, vt verba def. med.
et quieſcentia tertia ſuas formas inter ſe commu-
nicent, eo frequentius id fieri ſolet in verbis quieſc.
tertia N et q. Itaque nihil obſtat, quo minus *α7†½
a a poſüt eſſe, aeque ac NM1&εερ6% CGen. XKLII, 38. Pro
„ Gen. XKLIV, 29. Digna, inquit Schultenſius i bid.,
phraſis: EMmemina contemnunt terram, 1. e. inundant,

tis

dis inp
tior, 1
bet ar
lann ſu
commmne
WNN!:
Uicinar.

Ve
Ubus 6
la ell
lem
gente⸗
bus

no

Patet,
Aee
eo,

no

Derla
Tum
tibue
h. e
lym.
erit,
Uante
de
vel
etC
Dem
ed
Part
Len
D

(lar

n re
Iſrael

lem ex
in loco
6 hant
W.
voceé
orien-
entus,
3. et
7. Vt
Ladem.
vide-
Vnde
in je⸗
lere
recte
C. ad
on di⸗
in In-
oflen⸗
entia
nque
2 el
med,
mmu⸗
nieſc,
02
bidh,

49

tis inprimis vocabuli dddn' ſignificatui conuenien.
tior, ſi verbo i hic ſenſus ſubiiciatur, quem ha-

bet arab. f

ubiecit ſihi, quem etiam Simonis

lam ſuo in Lerice commendauit. Quam enim ac-

iiciunt.

Vers 3. Aethiopas et Aegyptios ad attentis au-
ribus excipienda, quae per nuntios ad eos perferen-
da éſſent, nuntiosque ipfſos ad properam profectio-
nem non ad illos ſolum, ſed ad remotiſſimas adeo
gentes inflammarat prophetae acclamatio primis du-
obus verſibus. Iam in hoc verſu videri quidem pri-

mo obtutu poſſet ad vniuerſos totius terrarum, qua
patet, orbis incolas ſe vertere oratio. Sed Iu-

daeaé ipfius incolas haec pertinere, probabilius eſt ex

eo, quod hos, tanquam ſcenae rei propiores, ijam

non tantum ad accipiendum nuntium aliunde ad eos

Perlatum, ſed ad ſuis ipforum oculis videndum, ſuis ipfo-

rum auribus audiendum hortatur, quum vewilla in mon-

tibus erigantur tubarumque bellicarum ſonitus

incipiat,

h. e. quum ad oppugnandam obſidendamque Hierofo-
Iymam venturi fint hoſtes. Notatu vero viz dignum
erit, vocabulum ban non de orbe terrarum vniuerſo
tantum, ſed, in ſtylo inprimis fublimiori et poetico,

de ſingularum etiam gentium terris vſurpari.

Certe

vel haec loca ex ipſo propheta noſtro allegaſſe ſuffici-
et Cap. XIII, II. et XXIV, 4. Sed id iam porro te-
nendum, dictiones: 8; — ν et P eſſe ex
eo conſtructionum imperſonalium genere, in quibus

participium eiusdem verbi infiniti cogitatione adiun-

gendum eſt, quafi ſcriptum eſſet a propheta: wo

5 en ee eee de ee dd. Atque etiam id

clarum eſt, quod Vitringa iam monuit,
D

non ad

commodatum nunc ſoli aegyptiaci naturae enuntia-
tum: gens conculcata, cuius terram fumina ſibi ſub-

Deum,

Deum, ſed ad Aſſyrios eſſe haec referenda, adeoque
nec cauſam vllam eſſe, de ſenſu verborum metapho-
rico cum Lowthio cogitandi, eaque de tempeſtate coe-
lique et aeris motibus, quibus Deus ad Perdendos
Afſſyrios vſus ſit, intelligenfdi.
V. 4. Quid ſit, ad quod audiendum, partim et
ſpectandum cum remotiores, tum qui propiores eſ-

ſent, accenduntur, ab hoc verſu breuiter, ſed gra-
phice defſcribit propheta. Ante omnia autem, qua-

lem ſe Deus ipſe in magna re jam iamque exequenda

ſit praebiturus, exponit ipſius Dei verbis. Sic autem

loquentem introducit Deum N ee. quo-
rum verborum prius frequentiſſimo linguae idiotismo
exprimit modum poſterioris et aduerbii vim habet.
Ipfi gentilium poetae ad dignitatem Deorum id per-
tinere arbitrati ſunt, vt vel animi motus, quos ipfis
tribuerent, placida quadam maieſtate temperarent,

quale 7Sο6 in Neptuno obſferuaſſe Virgilium cum

dulcedine quadam ſentimus in illis verſibus Aen. I,
126. 127.

grauiter commotus, et alto ete.
Proſpiciens ſumma placidum caput extulit vnda. *)

Quanto maiori vero iure id decorum verus ſibi
Deus vindicabit? Nutu itaque placido quidem, ſed ta-
men efficaci, ſe proſpecturum de ſede ſua, h. e, de coelo,
declarat Deus. Atque eandem placidam et tamen effi-
cacifſimam maieſtatem, quae iam porro ſequuntur,

lſic depingunt, vt nihil perfectius aut abſolutius hac

imagine efle poſſe videatur. Fore eam dicit

ee dn e. In verbis Nι h interpretandis viri

docti in duas abierunt partes, eaque vel ſuper olus,
vel poſt pluuiam vertenda effe exiſtimarunt. Sed neu-
tra

*) Confſ. Heyjnii Excurſ. ad h. I.

tra haru
ad hanc

ititur,

ſtulare,
tinſius.
bornns;
Lel. X.
tinvuo
iici.
facile!
VoCabu
NN
lolis ſp
Mudrahi
quidr
VerO
Phraft
larq
Dc
Re
tur,

conin

fignik

Pane
form
ler.
Onife
diwin
RN
h. e.

gebdne
tapho.
e coe-
dendos

ttim et
res eſ⸗
d gra⸗
qua⸗
uenda
Autem
quo⸗
limo
wet.
per⸗
ipfis
rent,
(uII
enl. 1

51

tra harum explicationum probabilis eſt; nam, quod
ad hanc attinet, illa vnico Iobi loco Cap. XXXVII, II.

nititur, quem aliam explicationem admittere et po-
ſtulare, dudum in Comment. ad h. 1. oſtendit Schul-

tenſius. Eadem vero ratio eſt etiam alterius explica-
tionis; nam quod HX II. Reg. IV, 39 et, ſi placet,
Ieſ. XXVI, 190 olerum ſignificatum habet, non con-

tinuo probat, eundem etiam vocabulo poſſe ſub-

ijici. Illae enim plurales formae quin a Sing. *—
ductae et ad rad. &α6π referendae ſint, quis dubitare
facile poſſit? Itaque rectius forte Auriuillius ſolitum
wocabuli Wr ſignificatum tenet vertitque verba:
N& X per calorem ſerenum iuxta lucem, h. e. vbi
ſolis iplendorem nulla vel nubecula intercipit. Me.

morabile certe eſt, veterum verſionum ne vnicam
quidem aut oleris aut pluuiage mentionem facere, LXX.

vero et Vulgatum in verbis )d — d e en peri
phraſin caloris meridiani vidiffe. Illi enim verterunt:
α Ooοοσ αααυναHτ AναRâρςα„οäkαd, hic: ſicut meridiana lux
clara eſt. Has verſiones verum verborum ε— ſi⸗
gnificatum ſeruafſe, vero prorſus eſt ſimile. Nimirum
N&N omnino ſolitum lacis ſignificatum etiam hic tue-
tur, wy vero nominis ſubſtantivi poteſtatem habere
coniunctumque cum N Jummum diei i. e. meridiem
ſignificare videtur. Notum vero eſt, ab vſu linguae

plane non alienum efſe, vt voculae d , adeoque et

formae eius plurali Obyv hic ſenſfus tribuatur. Certe
Ier. XXXII, 31. N—d Dee — dv nihil aliud fi-
gnificare poteſt, quam ſummum irae et ſummum excan-
deſcentiaz, h. e. eminens et praecipuum obiectum irae

diuinae. Nihil igitur obſtat, quo minus verba mn

ε— W P ſignificare poſſint calorem ſudi coeli meridiei,
h. e. qualis meridiano tempore efſſe ſolet.
Altera, qua Deus vtitur, comparatio, haec eſt,

fore ſe Px i 910 ay?, quibus in verbis nihil dif-

D 2 ficul-

52

ficultatis eſt. Eſt enim o av nihil aliud, quam nu-
pes roſcida, grata refrigeratione aeſtum fſolis tempe-
rans. Neque varietas lectionis, cum LXX. Syr.
Vulg. nonnullique codices legant Pxp Dyn, momenti
aliquid habet, cum ſenſus idem maneat.

.

Comparat itaque Deus placidam illam ſuam ma-

ieiſtatem, qua de coelo proſpecturus fit in molimina

hoſtium, cum calore ſudi coeli meridiano, cmque

roſcida nube, aeſtum, qui meſſis tempore efle fo-

let, temperante. Ecquid vero hoc vtroque cum le-
nius et placidius, tum efficacius eſſe poteſt in vniuer-
ſa rerum natura. Quemadmodum igitur ille folis
meridiani aeſtus, atque hoc nubis rorantis refrige-
rium, tam gratum omnibus, absque omni ſtrepitu

res maximas efficit, ſic Deus ſine magno motu et ſolo

nutu ſe effecturum efle ea innuit, quae hoſtibus exi-
tio, ſuo vero populo refocillationi ſint futura. Quam
exacte his euentus reſponderit, nemo non videt.

v. 5. Quam efficacem ſe Dei maieſtas in inter-
vertendis hoſtium moliminibus euertendisque hoſti-
bus ipfſis ſit oſtenſura, hoc verſu declaratur emblema-
te. à vitibus ſumto. Vocabulum P communée et

meſſ et vindemiae nomen fuiſſe, ex hoc ipfe loco cla-

rum eſt, in quo nonniſi vindemiae ſignificatus locum
habere poteſt, quem exhibuerunt etiam fuis in ver-
ſionibus praeſtantiffimi interpretes, Lowthius, Doe-
derleinius et Dathius. Potiundae ingentis praedae
Ipe allecti Afſſyrii Hierofolymorum obſidionem ſuſce-
perunt. Sperati igitur ex vrbe capta expugnataque
fructus per vindemiam indigitantur. Ad noctem vfſ-
que illam, quae ad totius paene exercitus aſſyriaci
interitum fatalis erat, quaecunque ab obfſidentibus
fuſcepta erant, ex voto fluxerunt omnia, ad extre-
mum

tenn vhin
et foris
Droden
tatem /
N.
Juo ian
re hic
cet verl
Propoſ
Phacem

Hitatem

es flun

inde
Guam
Vnice
Wor
in to
venia
dius 6
huc 1
guam
NIme
Diend
Luert
tum
Vero
ris,

MA Nu-

tempe.
X. Syr.
nomenti

cumque
eſſe ſo⸗
um le.
Vhiuer⸗
e Lolis
elrige.
Krepitu
et ſolo
8s exi⸗
Quam

let.

inter-
boſti⸗
blema-
lune et
0 (la-
locu.
vel⸗
„Vur.
taedat
ſulee⸗
taque
I V.
riaci
gtibs
extie⸗
MuN

53

mum res erat adacta, actum videbatur de obſefſa

vrbe. Hic rerum ſtatus his verbis repraeſentatur:
X De enn ne dDren. Per vocabulum au-
tem vniuerſe primam cum palmitum, tum gemmarum
et floris germinationem intelligendam effe, admodum
probabile eſt. 2 Da autem eſt omphax, dd maturi-

tatem fere adulta, quemadmodum Hn w

Num. XVII, 23 funt amugdalae matureſeentes. Ex
quo iam ſponte ſequitur, xo ſignificatum fioris habe-
re hic non poſſe, Quodſi enim etiam, refragante li-
cet verbi W☚ genere, ſumatur, ſubiectum eſſe
Propoſitionis, quomodo dici poſſit, florem fieri om-
phacem, vix clarum eſt. Quo magis vero ad matu-
ritatem pertingit vua, eo ſplendidiores ac pellucidio-

res fiunt eius acini; vnde explicatio vocis π ab arab.

Q.α. micuit, per vuam ſplendentem, quales fiunt vuae

inde ab eo tempore, quo matureſcere incipiunt,

quamque primus propoſult Schroederus *), ſine dubio
vnice véra eſt. Itaque verborum 95 dn e
AD P hic ſenſus: germinationem gemmarum, pal-
mitum ac florum optime ſucceſſiſſe, et ijam iamque
in eo eſſe, vt omphaces ad plenam maturitatem per-
veniant, qua imagine haud ſcio an quidquam viui-
dius eſſe poſſit ad repraeſentandum felicem, quo ad-
huc gauiſi erant Aſſyrii, armorum ſuorum ſucceffum,

quamque inde conceperant ſpem Hieroſolymae pro-
xime occupandae immenſaeque ex vrbe praedae ca-

piendae. Vna nox omnem hanc Affyriorum ſpem
euertit Cap. XXXVII, 36 atque hunc tam inopina-
tum euentum verba, quae ſequuntur, innuunt. Efſt
vero in lis iterum conſtructio imperſonalis eius gene-

ris, qualis modo v. 3. aderat, atque etiam hic ſup-
D 3 plen-

*) In Obferuu,m ſel. ad Origg. hebr. p. 133:138.

E.

54

plendum eſt participium eiusdem verbi imperſonalis:
et abſeindet abſcindens, h. e. abſcindentur. In reli-
quis nulla difficultas, deque ſignificatu vocabulorum
et Hwoo plane conuenit inter philologos, per

ea lagella et ſarmenta vitium ſignificari. Paulo incer-

tior eſt verbi ☚ vtpote &αται ενροιον+ poteſtas, cum
amputandi ſignificatus ſola fere Interpretis graeci, qui
per «ονονο vertit, auctoritate nitatur. Monet
etiam Caſtellus in Lex. ad h. v., id ſibi indigitare vi-
deri iam praecedens —aτ, quod etiam Arabs et
Vulgatus de reſecando ſc. falcibus expoſuerint, appo-
ſite autem ſequi decutiet, deiiciet, quemadmodum
Syrus, Ar. et Vulg. verterint, ſiue transferet, vt Chal-
daeus, cui faueat arabicum p. Arabicum autem
hoc verbum eiusdem Caſßtelli auctoritate moriendi ſigni-
ficatum habet, quo ſane nullus aptior atque huic loco
accommodatior excogitari poſſit. Cum enim ſarmen-
ta vitium reſecantur, proximum eſt, vt moriantur
h. e. flacceſcant marceſcantque.

Quum igitur hic dicitur, proxime ante vinde-
miam fore, vt flagella vitium abſcindantur et far-
menta, vuis nimirum iam fere maturis onerata, re-

moueantur penitusque moriantur et marceſcant, in-

