opina illa rerum omnium conuerſio, quam centum et
ccoginta quinque mille hominum ſubita mors in ca-
ſtra Afſſyriorum illatura erat, ad viuum quaſi reprae-
ſentatur.

v. 6. Quam funeſtum exitum Aſſyriorum ad
Hieroſolymam expeditio, tam fauſtis, vt videbatur,
auſpiciis coepta et continuata, habitura eſſet, extre-
ma v. quinti verba indigitant. Quae fors mortuo-
rum poſt fata futura fit, hoc v. ſignificatur. Nimi-
rum omnes pariter auibus montanis, h. e. rapacibus et
carni-

Carniuor
humuülibr
gve illa⸗
4Quras

4 b eor.
Uicatio⸗

Teeren
ſeruatu
1d fige
Pptrones

tus n
Primi
rendo
Clara

6
A
cae

S
dcce
mun
verl
reg
ſete
1d

4

ſomalig
In reli.
ulorum
d per
0 incer-
e, cum
ci, qui
Monet
tare vi-
rabs et
4po-
nodum
t Ohal-
Autem
ugi.
ie ſoco
rmen-
Fiaatur

vinde⸗
et ſar⸗
4, re-
t, in-
m et
1 Ca-
grae⸗

id
gatur,
Itle⸗
rtuo⸗
imi⸗
us et
rui⸗

carniuoris, quae in locis editioribus potius, quam
humilibus nidulantur, Jerisque in eéſcam ceffuros, at-
que illas aeſtatem, has hyemem in cadaueribus trans-
acturas efſe. Cum, quae faſtidium creare Poſſint,
ab eorum vel denominatione abhorreſcere ſoleat de-
licatior oratio, haud ſcio, an eiusmodi quoddam
J-Jog in ſuffixo voculae v, cuius nomen, ad quod
referendum ſit, ex contextu intelligendum eſt, ob-
ſeruatum ſit. Ceterum non ad viuum reſecandas, ſed
ad figuram orationis referendas eſſe eiusmodi defſcri-
ptiones magnarum caedium et eorum, quaé ex iis ſe-
quuntur, quales et alibi, v. c. Ier. VII, 33. occur-
runt, per ſe clarum eſt.

v. 7. Quid effecturus ſit tam inopinati euen-

tus nuntius, vbi ad exterarum gentium, earum in-

primis, quarum ipfarum magnae res ea in re age-
rentur, peruenturus ſit aures, hoc denique v. de-
Claratur.

Pro legendum eſſe w D, cum res
ipſa et ſequens D» ſecum fert, tum verſionum grae-
cae et vulgatae auctoritate confirmatur.

Eaſdem igitur gentes, ad quas iuxta v. 2. fſtra-
gis Aſſyriacae nuntius vel maxime perferendus fit,

accepto eo, Deum, cuius numine haec effeca ſint,

muneribus culturas eſſe praedicitur. Neque id vni-
verſe ab religione gentilium alienum fuit, etiam pe-
regrinis Diis honorem habere oblata occaſione, poſ-
ſetque id multis exemplis probari. Alexandrum M.
id feciffe Ioſephus refert *). Atque idem etiam poſt
Aſſyriorum excidium factum eſſe euentumque prae-
D 4 dictis

*) Antiqq. iud. L. XI. c. 8.

56

dictis plane reſpondiſſe, ab auctore Parali pomenon
XXXII, 23. memoriae eſt proditum. Ex iis, quae
adhuc notata ſunt, haec totius capitis verſio efficitur:

I1. Heus terra locuſtarum,
trans Aethiopiae flumina!

2. (Heus) vos, qui mittitis in mari legatos,
idque in lembis papyraceis ſuper aquis!
Ite nuntii celeres
ad gentem tot annis ſeruatam ac depilem,
ad populum (item) terribiliorem ea, et VItra;
gentem (inquam) multarum legum et conculeatam,
cuius (quippe) terram flumina ſibi ſubiiciunt.

3. Omnes (denique) telluris incolae et terrae habitatores?
quum tolluntur vexilla in locis editis, ſpectate,
quum tubis clangitur, audite.

4. Sic enim dixit mihi Ioua:;
Placide ego proſpiciam de ſede mea,
vt calor fudi coeli tempore meridiei, (ero),
vt nubes rorans in calore meſſis.

5. Nam ante vindemiam, cum optime ſucceſſerit Vniuerſa vi-=
tis germinatio
et omphax matureſcens iam facta fuerit pelluceida,
abſcindentur flagella falcibus,
et farmenta abiicientur, morientur.

6. Relinquentur pariter (omnia) auibus montanis,
et feris terrae;
et aeſtatem ibi tranſigent aves
et omnes feérae terrae ibidem hyemem.

7. Eo tempore afferentur munera Iouae armipotenti,
àa populo tot annis ſeruato ac depili,
atque a populo terribiliore illo ac vlteriore;
a gente (inquam) multarum legum ac conculcata,
cuius terram flumina ſibi ſubiiciunt,
ad locum nominis louae armipotentis, Sionis montem.

—

menon
une
citur:

57

CA P. XIX. 9-10.

N eeen en
NoD PE PN
:VD) He ee r

Aegyptum varia lini genera, et ſuperiorem eius par-

tem, qua in Arabiam vergit, etiam fruticem, quem

D goſſypion aliqui, plures xylon vocarint, ex quo xXy-

lina facta fint lina, procreaſſe, ex Hinii Hiſt. nat.

XIX,Ä 2 notum eſt. Vnde mirum eſt, quomodo

Vitringa etiam quae in his verſibus continentur, ad
rem piſcatoriam, de qua ante ſermo erat, referre, at-
que nil niſi retia piſcatorum in hac quoque orationée
videre potuerit. lis potius, qui tractandis linis ope-
ram dabant, nunc non minus, ac ante piſcatori bus,
magnum eos rerum ſuarum detrimentum paſſuros

eſſe denuntiatur. Id prima ſtatim verba aw n

nwud non obfcure fignificant. Sed quid rei adiun-
ctum iis vocabulum ρNôνb ſignificet, non aeque cla-
rum eſt. Veteres quidem interpretes illud fiue cum

praecedenti nomine Derwe coniunzxerunt Jubtilitatem-

que lini eo fignificatam voluerunt, ſiue ad ſequentia
retulerunt deque perſonis linum pveltentibus acceperunt.
Illud LXX. Ssymmachum, Chaldaeum et Arabem,

hoc Vulgatum et Syrum feciſſe videmus. Serioris

vero aestatis interpretum cum iudaicorum, tum chri-
stianorum, plerique ad illam priorem partem ſe ag-
gregarunt linique quandam proprietatem vocabulo
He denotari ſtatuerunt. Atque inter hos vnus
Aben Eſra ex ludaeis, ex Chriſtianis vero Bochartus
in Hieroz. P. I. L. II, c. 7 coloris et quidem gilui ſeu
D 5 NRaui

58

flaui ſeu ſubflaui nomen illud eſſe ſibi perſuaſerunt,
argumentatione a vocabulo Po C. XVI, 8. et
Zach. I, 8. ducta nixi; cum contra ceteri huius par-
tis omnes malint ſignificationem vocis a chaldaica ra-
dice 528 repetere, quae omnino idem valet, quod
latinum peklere ſ. carminare, vnde et 512 peftinem
non ad capillos tantum digerendos, ſed ad lanam aut
linum etiam carminandum comparatum fignificat.
Nacta tamen eſt etiam altera veterum pars ſuos inter
recentiores affleclas, qui de ſeminis, linum velctentibus,
vocem acceperunt. Kt fortaſſe id negotii in antiqua
Aegypto ad muliebres functiones aeque pertinuit, ac
apud nos noſtrisque temporibus mulierum maxime
eſt, linum tractare et parare ad texturam. Prouocat
etiam b. Koppius in not. ad Lowthium ad membrorum
parallelorum tenorem quodque vel is ſecum ferat, vt
MPw connedatatur cum ſequenti membro Hn
r. Enimuero forma ipfſa vocabuli ſignificationi
paſſiuage quam acdtjuae fauentior efſe videtur, pror-

ſusque eſt credibile, prophetam, ſi pectentes feminas

ante oculos haberet, ſcripturum fuiſſe potius Hoew
eadem forma participii, qua ſequens a&& eſt. Ac-
cedit, quod, quemadmodum is in altero membro
non operis textorii cuiuscunque, ſed artificiofioris
mentionem facit, fic eum hic lini non vulgaris, ſed
ſeleftioris ac ſubtilioris genus denominaturum non mi-
nus fuiſſe vero prorſus ſit fimile.
9
Excellentioris texturae opus, quodcunque fit, per
»Aintelligendum efſe, certum eſt. Siue enim cum
Jn Eſth. I, 6., vocabulo, a A)oriundo, conferas,
lintea candida, quo veſtitu nobiliores ſuperbiiſſe vi-
dentur, illo ipfo ab indumenti genere Or dicti;
ſiue ad r Joramen illud referas, operis Joraminoſi
aut reticulati textilia intelligenda erunt, qualia ite-
rum

„

u n
Iuerun

Pe
cabulu
Tum à²
rus V
Chale
Andb
v. pra
Tunt.
Vbii
que
vero
1es
tkael
tori
por
biber
Een
en

ſor

Aerunt,
8. et

1s par.
ca r2-
, voch
elkinen

am aut

nificat.
5 inter
tihus,
ntiqua
it, dc
Axime
uocat
Wro
t, Vt
5N
ationi
pror.

minas

Ac-
mbro
oris
ſed
mi⸗

Per
cuß.
leras,
vi⸗

ino

rum

59

rum non vulgi, ſed illuſtrium tantum perſonarum
fuerunt.

Pergit propheta v. 10. ND ee d. Vo-
cabulum rerepmw mirum eſt, quam diuerſimode ite-
rum acceptum fit ab interpretibus. Ex veteribus Sy-
rus verba h d omiſit, Vulgatus per irrigua,
Chaldaeus per locum texentium texturain, Aquila per
aντναας vertit; LXX. denique et, qui eos ſequitur,
Arabs, de perſonis, illorum ipſorum linorum, quorum

v. praecedenti mentio fada erat, opificibus, intellexe-

runt. Kimchius per retia explicuit collato Pfſ. XI, 3.
vbi idem ſignificatus locum habere ei videbatur. Ne-
que hanc explicationem improbauit Vitringa, ipſé
vero per ſtamina, ſc. retium, vertit. Inter recentio-
res Loutthius, Aquilam ſecutus, per promtuaria, Wi-
chaglis et recentiſſime cel. Paudes *), per machinas tex-
torias vocabulum reddidit. Doederleinius de iis, quae
votui oquendo inſeruiant, repetito hoc ſignificatu a mnw

bibere, atque ex eodem fonte Dathius, pro νπ W le-

gendo PP de verſonis, votum varantibus a illud in-
telligunt.

Inter omnes has ſententias, ſi quidem lectio, a Ma-
ſorethis tradita, genuina fit, illa, quam Aquila praei-
vit, ceteris probabilior videri poſſit, cum in vocali
(.) antepenultimae ſyllabae radicis quieſcentis med.
W veſtigium ſuperfit, atque haec ipfa etymologia
faueat illi interpretationi. Neque ei obſtat, quod
ſequens N, vtpote maſculinum, vocabulo
Nr, quod ſua forma femininum ſit, non reſpon-

deat. Vidit enim hoc ipſe Aquila, et, participio

PN ad ſequens membrum, vt videtur, ablegato,
ver-
*) Philol. Clauis ad h. 1.

60

verbum W☚π hic ſenfu cadendi humique iacendi, quem
et alibi habet, accepit, ita, vt verba Hhr N in⸗
tegram ſententiam per ſe efficerent, vertitque:
&τNο ον αα τς rεντεια ννWuραιεν Eandem conſtruen-
di rationem ſecutus etiam videtur Theodotion, qui

vertit per raree, niſi legendum (æ vivνu, vt docte

coniecit Doederleinius) avryg reSττοααιννινιε. Praeiue-
runt vero vtrique iam LXX., cum éet ipfi verbum
PM verterint per sooνwᷣ[ß*v sv ovvg, et iidem DN
aperte ad ſequentia referant vertantque ſigillatim per
Murραοℳwντναν, habére vero verbum ◻☚ 1. ex vfſu eius-
dem radicis apud Arabas etiam hanc poteſtatem, vt
non cadere tantum, ſed et incidere in lultum curisqué
confici ſignificet, vel ex vſu eius in Niphal Dan.
VIII, 27. clarum fſit.

Enimuero, cum iidem LXX. vocabulum prerw
per soννHονοςς ααο ννα vertant, et Arabs eos ſequatur,
nec minus per opiſices linorum ante commemoratorum

reddat; cum porro in fſententiis, quae praecedunt et

ſequuntur, non rerum ſed perſonarum affectiones de-
ſcribantur, membrorum denique aequabilitas reclius

ſibi conſtare videatur, ſi Deeo cum α conſtrur

poſſit; lectionem SrpE ſcripturae mendum eſſe,
eiusque loco formam aliquam maſculinam vocabulo
dND reſpondentem, quaecunque fit, lectam olim
fuiſſe, vero ſimillimum eſt. Idem coniecit iam Koy-
pius in not. ad h. 1. et legere ſé declarauit PHEG,
quamuis de verbi huius fignificatione nil certi ſce ha-
bere fateatur, non alienus ceteroguin a comparatio-
10
ne formarum arab. (S£, U et 3— Namen telae
et Syr. — &] tewuit, modo, quod idem plane fi-
gnificet, N&ε non praeceffifſet. Omnino vir doctus
verae lectionis veſtigia inuenit, et ſi modo abiecto
altero

Itero

le Rion

telne eſ
uanan
non ap
guae
verdi.
Coni.
ſpecie

tum
cet.
Qin
iplo
per!
dice
ſorm
Cind⸗
ci
Vere
cum
Ws
hal
a

Juem
) in.

*

e: Ad
ſtruen-
n, Gi
dodte
raeiue.
erbum
N
m per
eius.
m, Vt
igur

Dan.

natur,
oru
nt et
es de⸗
eClius
nſtrui

. ſe,

Kor⸗
ha-
atio⸗

61
altero n pro Prrw legiſſet —P —, genuinam ferte
ledionem ipſam manu tenuiſſet. Nomen ſtamen
telae efſe, ex Leu. XIII, 52. certum eſt. Id vero a
quanam alia radice, quam a drw, ductum efle poſſit,
non apparet. Huius autem ſignificatum ſeruarunt lin-
guae cognatae; cum in chaldaica Peal et Aphel eius
verbi, in ſyriaca Aphel certe texendi, in arabica vero
Coni. IV., quae huic reſpondet, teſte Giggeio etiam
ſpecialiorem telam ſtaminibus poſitis aptandi lgnifica-

turn habeat, et Gieuharius Xf per ο expli-
, quod itidem per ſtamina telam diſponere ſignificat.

Ai quod inprimis attendi meretur, Chaldaeus hoc

ipſo in loco eadem radice &e adhibita vertit
per A HH ee locum texentium texturam. Ab ra-
dice w igitur legi aut: P PGj a nomine vel ro

formae 2N& pro % N ab n vertique id poſſit per off.

cinas textorias, ſi GChaldaeum ſequi, aut P, ſi grae-
ci interpretis iudicium praeferre velimus. Neque
vero hac lectione pofita Der plane eosdem eſfſe
cum &ι ſequeretur, ſi quidem ſpecialior fignifica-
tus, quem Arabes vocabulo fubiiciunt, locum hic
habeat perque eos intelligantur, qui ſtamina ad telam
adaptant.

In explicandis reliquis verbis: = ow w
Wop non minor eſt ſententiarum diuerſitas. Longum
foret, omnes recenſeére ac diiudicare. Vnam tamen,
quae magnis auctoritatibus firmata eſt, ſilentio prae-

terire non poſlumus. Quod LXX. verba e W

per oοιντι τιο Oνιν verterunt, viſi ſunt Michatli,
Doederleinio ac Dathio pro v legifie a, quo fa-

ctum eſt, vt etiam ipfi illum ſenfum ſuis in verſioni-
bus exprimerent. Et certum quidem eſt, etiam Sy⸗

rum d per 1.-. reddidiſſe, certum item, po-

.

tionis

62

tionis quoddam genus, quod Zythum appellarint, ex
hordeo parafſe Aegyptios. Cum vero vocabulum
pluribus in locis occurrat, nec in vllo alio per
Gu-goy a LXX. verſum reperiatur, dubitari iure poſ-
ſit non tantum de eo, num omnino Anw legerint, fed
de ipfius etiam graecae lectionis æσ—$rig, praeſer-
tim, cum Arabs, qui graecum interpreétem alias tam
ſecure ſequitur, atque in hoc ipſo loco verbum paene

verbo reddit, Zythum non habeat, ſed verba whn

äl .72 .
per -X.ſ, qui faciunt
7
ſportas, vertat.

Neque ab Icclione recedendi, aut ſignifica-
tum eius tam longe, ac faciunt nonnulli, repetendi
vlla neceſſitate cogimur, cum hoc ipſum vocabulum
etiam Prov. XI, IS8. occurrat, atque idem fignifica-
tus, quem ibi manifeſte ſatis habet, percommode
etiam hic locum habere poſſit. Nimirum, quemad-
modum ante de lini opificibus ac textoribus dicitur,
magnam eos rerum ac fortunarum ſuarum ruinam paſ-
ſuros eſſe, ſic hic de omnibus, qui quaeſtum ea ré fa-
cerent, eos fore wWS) .a d. Kx quo etiam patet, haec
ipia verba extrema eiuſmodi aliquid, quod vocabulo
RNτ2 ο in ſententia praecedenti reſpondeat, affectio-⸗

nemque animi, qualis in rebus anguſtis eſſe ſolet,

denotare. Eius generis ſignificatum tribuunt etiam
illis LXX., cum per 1αue VoXa rovs‧οαν vertunt.

Optime vero ſine dubio ea explicauit Kimchius compa-

ratione cum Iob. XXKX, 25. inſtituta, quo in loco ea-
dem fere dictio wed oa legitur. Videntur enim
omnino verba N et Dav eadem plane eſſe folaque
ſcriptionis ratione differre. Chaldaeis certe eN idem

plane ſignificat, quod in loco illo Iobi Day, atque
7 7 ‚77
etiam arabicae radices —] et E9 eius notionis

aliquid

iqdi⸗
eſt in
rte gu
Muter
demd
Chald
rettp⸗
gute
gener
mani
Certu
Verbe
bum
verb
Atq
Rn
n)
Ef
ben

Nel

t, ex
Dulum

dN per
e dol.
t,ͦ ſel
deſer-
5 tam
baene
1W

Niut

Koa-
endi
Blum
fica.
node
nad⸗
itur,
paſ.
haec
dulo⸗
o⸗
let,

aliquid ſeruarunt. Neque etiam inſoliti quicquam

eſt in linguis orientalibus, vt, quemadmodum litte-

rae gutturales vniuerſe, ſic etiam & et inter ſe per-
mutentur. Nec in diuerfis tantum, ſed in vna ea-
demque nonnunquam dialecto id vſu venit. Sic in
chaldaica N& et va ſorbitionis, in arabica NMa et vdn
retegendi notionem continent. Quin intra ipſos lin-
guae ebraeae fines illud aè et dav non vnicum ſui
generis exemplum eſt, ſed nNm v. c. Am. VI, 8.
manifeſte idem eſt, quod ayee, eſtque id vel ex eo
certum, quod LXX. id per 85ενσισοαα reddunt, quo
verbo in vertendo verbo aohvti ſolent, itemque ver-
bum Now, vt alibi, v. c. Pſ. CXIX, 163. Am. V, 10.
verbo 2, fic hic eidem per & ſcripto reſpondeat.

Atque eadem ratione verbum opn in Niph. 9 ) II.
Sam. I, 21. frequenter etiam per & ſcriptum reperitur

in Niphal Ieſ. LIX, 3. Piel Mal. I, 7. Püal ibid. et
Efr. II, 62. Hiph. Ies. LXIII, 3. ſimilemque ſcri-
bendi rationem etiam in nomine 2 feruauit
Neh. XIII, 29. *)

Itaqué triſtes et anxios animo fore, quicunque texto-

rio opere quaeſtum ſaciant, veram prophetae ſententiam

effe, nihil fere dubitationis habet. Vt vero pro
32 legatur τα R, ne opus quidem eſt, cum illa for-
ma etiam ab : & adiectiuo formae duécta cen-
ſeri poſſit.

Ex hactenus obſeruatis haec verſio enaſcitur:

9. Et ſpe ſua excident opifices lini eximii
textoresque operis reticulati;
10. ef

*) Mirum en, haec exempla non ſuccurriſſe Sahultenfio in
Clau. dial. p. 192. eumque vnico dan mus; eoque incerto
ac dubio, vVſum eſſe.

64

10. et erunt, Aui ſtamina illorum adaptant, conſternati,
quotquot quaeſtum (ea re) faciunt, anxzii animo.

„

CAP. XIX, 17.

e eeee ee eee r
D ee e e ee e
HNAX De e
:by vVV N iN

Quod aliis &ταιι X&νεινοις rarifime, dici forte poſ-
ſit nunquam, vocabulo Qarm in hoc carmine contigiſſe
videmus, vVt cum antiquiores verſiones fere omnes,
tum ſerioris aeétatis interpretes plerique in eo verten-
do confentirent, ſignificatumque pauoris ſ. timoris ei
ſubiicerent. Ex eodem vero etiam fonte haufiſſe om-
nes, atque hunc ſenſum ex ſequenti τCe diuinafſſe
potius, quam certa ratione elicuiffe videntur. Vnus
Aquila ex veteribus vertit per popotv, quam vocem
an Vitringa recdte eo interpretatus ſit, quaſi et ipſa ad
timoris notionem eſſet referenda, fignificaretque il-
lam pauidi et trementis affectionem, qua circumfert
oculos, venientem formidans inimicum, non ſine ra-

tione dubitatur. A verbo adn illum ſignificatum re-

petiiſſe vertig ginemque potius quam metum in animo
habuife videtur Aquila. Ceterorüum vero omnium
conſenfum primus diuellit Schultenſius. Is nimirum
in Animaduu. philol. et crit. ad h. I. primo minus fir-
mam eſſe argumentationem oſtendit, qua ex ſequenti
verbo rbad pauoris fignificationem in voce Na con-

cludatur, cum vel hoc ipſum verbum non ſemper pa-

vorem illum, mentem loco mouentem, deſignet, ſed
ad ſe inaitonen ſaepe et accelerationem pertineat, quo
ſenſu

ſenſa e
Hicatum
minis

2
4
hune:

In hoe
Wi
b eo
ue ſ
ſet,
haec
ReNe
to 2
Quan
(Aa
VRe
quc
Ctum
em
Leet
Kenn

Tri

yol.
giſle
And,
rten.
onm⸗
nalle
Vrus
ocem
ſa ad
e il⸗
nfent
e ra⸗
Ie-
imo
Hium
irum

enti
col⸗
par
ſec
uo
nſu

65

ſenſu et Hof. III, 5. occurrat. Verum deinde figni-

ficatum vocis N&arn eundem eſſe docuit, qui arabici no-
minis L== t,ο fit, refugii nimirum ſ. aſili ab radice

£
— confugere, ſenſumque orationis propheticae
hunc: et erit terra Iuda Aegypto in refugium,; quum

quis eius, tanquam aſyli, mentionem focerit, vel po-
tius eam tanquam aſylum celebrauerit, ad eum acouretur,
trepidabitur. Difficile vero eſt intellectu, cur ad eum Po-

tius, qui eam, tanquam aſylum, celebraturus ſit, quam ad
aſylum ipſfum properatum iri diceretur a propheta.
In hoc itaque, cum cecteroquin in explicatione vocis
Nar ipfius cum Schultenſio conſentirent, diſſenſerunt
ab eo Doederleinius, Dathius et Wichaelis, maluerunt-
que ſufſſizum vocis &, generis licet diuerfitas ob-
ſtet, ad terram ludae ipſam referre. Neque vero
haec vnica difficultas eſt, quae Schultenſianam premit
ſententiam, ſed aeque difficile eſt explicatu, quomo-

to ab radice Ner forma nominis N 3 naſci potuerit.

Quam ob cauſam Wichaelis, quod, haec ſi puncta vo-

calia admittantur, ad radicem aarn referendam potius

vocem effe perſpiceret, alia ſubſtituenda legendum-
que eſſe &ar ſtatuit. *) Idem vero etiam monet, fa-
ctum hic effe, vt faepe, duarum lectionúùm confuſio-
nem, punctis lectionis qan litteris &an fubſtratis.
Lectionem omnino feruarunt 5. Codd, mfc.
Kennicottiani duaeque editiones imprefſae.
1
Atque haec ipfa lectio vnice vera orationisque
propheticae contextui conuenientiſſima eſſe videtur.
Tritus ac quotidianus verhi aer vius apud Arabas is
”” eeſlſt,

*) In Biblioth. orient. Append. ad P. XIV. P. 33. et Supplem.
ad Lexica ebr. p. 667.

E =

66

eſt, vt dicatur de iis, qui peregrinationem ſacram,
ſpeciatim Meccanam, Nſiiminnt habentdue etiam de-
2 S 2 5

riuata inde nomina &π1- Er S eundem

1

veregrinationis religioſae ſignificatum. Sed et apud

Ebraeos idem verbum eundem ſpecialiorem ſignifica-
tum habet. Quid enim ar ee Ps. XLII, 5. aliud
eſſe poſit, quam turba hominum, ad feſtum Hieroſo-
Iymis celebrandum vna profciſcentium? Quin ipfius
nominis 2r poteſtatem ab generaliori radicis ſignifica-

tu ortum duxiſſe credibile eſt, quod nimirum anti-

quiffimarum iam gentium is mos eſſet, vt ad ſolem-
nes feſtosque dies celéèbrandos vnum in locum contende-
rent ac commearent. Sic etiam EKxod. XXIII, 14. ver-
ba b apr verti poſſint: ad dies mihi ſacros celebrandos
proficiſcaris, nam de iis feſtis ſermo eſt, ad quorum
celebrationem Hieroſolymas erat proficiſcendum.

Ex eodem igitur verbi viu quidni et nomen 5

apud Ebraeos aeque ac apud Arabas peregrinationis Ja-
crae ac religionis ergo ſuſceptae ſignificatum habere poſ-
ſit? Si cui vero de Aegyptiis hoc dici, eos religio-
nis cauſa in terram iudaeam pPeregrinaturos eſſe, ni-

mis alienum videatur, comparet is modo cum hoc

Ieſaiae loco vaticinium Zach. XIV. ubi de pluribus
gentibus, quae Iudaeis quondam infenſae fuiſſent
v. 16. ſpeciatim vero de illis ipſis Aegyptiis v. 18.
ad tabernaculorum feſtum eos Hieroſolymam ituros
efſe, diſertius adauc, quam hic, praedicitur.

In reliquis verficuli verbis nihil difficultatis efſt,
ſi modo fuum cuique tribuatur. Sic o minus com-
mode ad terram iudaicam refertur. Quomodo enim
eadem haec terra in vna eademque ſententia, quin in

duabus vocibus proxime ſe excipientibus, pronomi-
nibus

67

nibus diuerſi generis, feminino in a, et maſcu-
lino in b deſignari poſſet? Abfſit eiusmodi ano-

malia! Ad & .Z potius reſpicere ſufkhxum vocis
oN, certum eſt. Ex quo etiam hoc ſequitur, verbo
Arnd hic non illum properandi ſignificatum, quem

Schultenſius ei tribuit, conuenire, ſed coniunctum

cum 5& de religioſa illa reverentia, qua quis ab ore

alicuius pendet, intelligendum eſſe, idemque valere,
quod dictio plane ſimilis n- —- N& c. LX V 1,5.
De Aegypto itaque dicitur, eam cum reuerentia au-
dituram vel ſolam terrae iudaicae, ſi quae fiat, com-
memorationem, quemadmodum et fuffixvum vocis
extremae ov ad eandem ſpectat. Neque huic ob-
ſtat maſculinum cum verbi ed, tum huius ſuffxi
genus. Quamuis enim regionum terrarumque nomi.
na aliàs fint feminina, ſaepe tamen, quod non tam
terra ipſa, quam populus eam incolens innuitur, per
ſynefin ad intellectum magis quam ad grammaticam
rationem conformatur conſtructio. Conſili, quod lo-
va omnipotens ſuper Aegypto cepiſſet, v. iam 12. mentio
facta erat. Hic igitur, quae modo denuntiarat pro-
pheta, vro eodem Dei omnipotentis conſilio certo euen-
tura eſſe confirmatur. Itaque verba huius v. ſic fere
verti poterunt:

Et erit terra iudaea Aegyptiis ea, quo fſacras peregrinatio-
nes fuſcipient;
Quisquis eam commemorabit eum cum reuerentia audient,
idque pro louae omnipotentis confilio, quod cepit ſuper
illis.

E 2 CAP.

68

CAP. XXIII,

e Dde ee
NaD e
: 2—eg ene een

Tarſchiſcham Hiſpaniam eſſe, a Tarteſſo, nobiliſ-

ſimo olim ad Baetis oſtium portu et infula fic di-

ctam, poſt Bochartum MWichaelis *) ſic demonſtrauit,
vt nec ea quae nuper demum erudite ſuper hoc ar-
gumento diſputauit Henſlerus **), auertere ab hac
fententia atque ad eam, quam ipfe propoſuit, in

Aethiopia fſcilicet Dotius aut ad ſinum arabicum

quaerendam effle Tarſchiſcham, traducere facile
quenquam poſſint. ***d Neque vero eapropter per
naues Turſchiſch naues proprie Tarteſſenſes intelli-
gendas eſſe, ſed, exemplo pro toto genere poſito,

naues quaſuis longinquam exercentes mercaturam

ſignificari iſta loquendi ratione et hic et ſequenti
v. I4. nec minus Cap. II, 16. et Pf. XLVIII, 8.
idem vir ſummus docuit. †) Eſt igitur metony-
mia poetica eius generis, cuius infinita exempla
in profanis etiam ſunt obuia, vt trabs Cypria ab
Horatio Od. I. I., 13. carina Bitlina I, 35. 7. quin
et ipſa hiſpana nauis ebraica fere ratione ab eodem
III, 6, 3I. pro quauis naue mercatoria ponitur.
Huius

*) In Spicil. Geogr. Hebr. ext. P. I. p. 82. ſq.
In: Ieſaias neu ueberſezt p. 321. ſq.

***½ Vid. quae monuit Doederkeignigs in Biblioth. theol. T. IV.
P. 563. 1ſq.

P) In libr. cit. p. 82. et 89.

Huius igitur generis naues quaecunque ad com-
munem de Tvyro vaſtata luctum planctumque prouo-
cantur. Neque in eo difficultatis quicquam eſt, quod
genus verbi maſculinum non conueniat nomini
vrbis feminino. Quemadmodum enim in nomini bus ter-
rarum regionumque, quod ad ſuperiorem locum nota-
tum eſt, intelléctus ſaepe potior, quamvulgaris vſus, ra-
tio habetur, ſic in vrbium nominibus terminationis ac
formae, vnde et Eo— toon Mich. V, I. maſculine vſur-
patur. Paulo difficiliora ad interpretandum funt verba,
quibus illa Tyri deuaſtatio deſcribitur νιua Hen.
Secundum accentus coniungendae ſunt hae voces.

Coniunzxit etiam illas Vitringa, idemque valere ſta-

tuit, quod aliàs hννâ, quem eundem ſenſum il-
lis tribuerunt Lowthius, Michaclis, quamquam is mi-
nus ſibi placere iſtam verſionem ipſe ingenue fate-
tur *), et Dathius, cum et is verbum N de régionée
circumiacente intelligat. Enimuero non ſine ratione

alii, num o hunc ſenſum habere poſſit, dubita-

runt, idque cum ſequentibus verbis n yR con-
nectendum effle etiam contra illam accentuum ratio-
nem ſtatuerunt. Sic Doederleinius verba ebraea pri-
mum his verbis reddidit: ita vaſtabitur Tyrus, vt nec
domus ſuperſit in ea, uec impoſterum Cittaei huc tendant,
abs qua verſione vero defciuit in III. Ed. acceptoque
verbo N eo ſenſu, quaſi idem ſere eſſet ac &an,
id cum verbis Qoeo etiam coniunzit vertitque: ad

reduces a Citiaeis hoc nuntium affertur. Intellexit nimi-

rum per terram Cithim infulam Cyprum, cuius vrbem
Citium Phoenicum coloniam fuiſſe, traditum eſt a lo-
ſepho. Cum Doegerleinio, quod ad conſtructionem
verborum attinet, confenfit Koppius, ſed verbis ipfis
E 3 hunc

*) In Biplioth. orient. Append. ad P. XIV. p. 46.

70

/
hunc ſenfum fubiecit: inde ex terra Clitiaeorun nun-
tiatur illis.

12
Liceat iam diuidere quaſi virorum doetorum ſen-
tentias, nonnulla amplecti, in aliis libere ab iis dif-
ſentire, noſtramque ſententiam dicere.
Eſt igitur omnino, cur de explicatione dictionis
, quaſi idem eſſet, quod Pr, dubitetur, id-
que vel ſolam hanc ob cauſam, quod, ſi hunc intel-
lectum haberet, cum praecedenti Pon) ſine dubio
pPer ) coniuncta effet aeque ac yre, nunquam ſine
eſt, quotiescunque ι ren ſit oppoſitum. Quod ſi
vero &εο hunc ſenſum non habet, quid reſtat, quam
vt cum ſequentibus verbis der- yN conſtruatur?
Hoc autem poôſito an recte Doederleinius in III. editio-

née ab ſe ipſo diffenſerit, non minus iure dubitari poſ-

ſit. Vſui certe linguae prorſus conſentanea fuit in-
terpretatio eius prior: Tyrum adeo vaſtatum iri, vt
nec domus in ea ſuperſit, nec frequentent eam amplius ex-
teri. Quemadmodum enim Cap. XVII, I. de Dama-
ſco dicitur, eam amotum iri pvv, ab urbe, q. d. ſic va-
ſtatum, ut deſinat eſle vrbs, fic hic de Tyro: P
ut ne domus quidem ſuperſit; atque eadem ratione, qua

de Iudaeorum vrbe Cap. XXIV, 10. dicitur, lauſas

Jore omnes domos &νinn, vt nemo eas frequentet ampli-
us, ſic hic de Tyro: ad zam nullos porro ex terra Cit-
thim venturos ecſſe. Quod vero Citiaeos etiam in terti-
um edita verſione ſeruauit Doederleinius, in hoc non
facilius eſt ei affentire, quam Michat . de Sidonio-
rum maritima ora cogitanti. Cum enim Tyrii merca-
turam ſuam per omnia fere maria, et mediterraneum

inprimis, exercuerint, per terram Citthim non has

tantum, ſed quaflibet maritimas, Graeciae maxime
et Italiae, oras intelligendas eſſe, vero valde eſt ſi⸗
mile.

—

—

uh-

en.

tionis
, id.
intel-
ubio
mned

mile. Quo minus vero in his curae poſteriores viri
docti meliora dediſſe videntur, eo fidentius id de ex-
tremis verbis — oad affirmari poſſit. Cum enim

haec verba ante de Citiaeis in exilium a Tyriis miſſis
interpretatus fit, rectius ſane ea poſtea de nuntio ac-

cepit, modo non de nuntio ad Tyrios ipſos, reduces

a Citiaeis, ſed de nuntio, ad incolas terrae Citthim alla-

to accepiflet. Continent enim rationem, propter
quam, qui adhuc commercii cauſa Lyrum venerint,
jam non amplius venturi fint, quod ſcilicet iis nun-
tiata ſit huius vrbis deuaſtatio. Itaque ſic vertenda
eſſe videntur verba huius v.

Eiulate naues quaecunque mercatoriae,
quod vaſtata eſt ita, vt ne domus Aidem ſuperſit, nec vVeni-
ant (amplius),
ab oris remotis, (quod) nuntiatum eſt iis

*

CAr. XXIII, 3.

r —n ennn
DrN ee

Per oCceanum intelligendum eſſe, et R
proprium Nili, ) e alibi et in fuppari huius ipfius
loci ſententia dicti, nomen fuiſſe, communibus in-
terpretum fuffragiis iam conftitutum eſt.

Sed in explicandis verbis M Xο e e non
idem omnium conſenfus. Fuerunt, qui merces de-
E 4 guptia-

72

gyptiacas, quae Tyrum primum, atque inde in alias
terrarum orbis regiones et maris mediterranei inpri-
mis inſulas deuectae fint, per metaphoram fſic dici
exiſtimarent. Sic Vitringa inprimis et Dathius. Cum
vero Tyrii non aegyptiacarum tantum, ſed multa-
rum etiam aliarum mercium negotiatores fuerint,
non ſat rationis fuiffe videtur, cur illa mercium gene-
ra omnia metaphora ab vnius aegyptiaci foli prouen-
tu fſumta defcriberentnr.

Rectius igitur forte illa verba alii de frumentis de-

guubtiacis proprio ſenſu accipiunt, quae Tyrii per
maria deuezxerint aliisque gentibus aduecta diuende-

rint. In hanc ſententiam Locertkins et Doederleinius,
ques ſolos honoris caufa nominhamus, conceflerunt.

Sed etiam huic rationi Wichaelis *) argumentum 0pP-

pofuit ſane non contemnendum, quod nempe, 60
certe tempore, quo copioſa incoli sque referta fuerit,
aegyptiaca terra non tantam frugum abundantiam tu-
lerit, vt frumentorum aliquid ex ea in alias terras

exportari potuifſet. Quidquid fit, illud certe nego-

tii genus non tanti fuit, vét Tyriorum quaeſtus inde
potiſſimum repeti potuiſfet a propheta.

Iam ab hac quidem exceptione cauit ſfibi Koppius,

cum in not. ad Lowthium videri fibi in ea loquendi

forma frumenti cuiuscunque poeticam periphraſin
effe ſcriberet, ex qua non ſequatur, frumenti proprie
aegyptiaci mercaturam exercuiſſe Tyrios. Eſſet igi-
tur hic iterum eius generis metonymia poetica, qua-
lem v. I. in wνιαπ He&& habuimus, qua nempe ſpe-
cies pro genere ponitur, eſtque illa omnino Ppoetis
quibuslibet tam familiaris, vt exemplis, ſupra ex-
Horatio allatis, vel ex prima eius oda, attalicae conditio-

ne, Libycae areae, MWarſus aper et plura adhuc addi

Pol-

poll

krun

Nen

Aliag
nprl.

dici
Cum
ul.
rint,
ene⸗
uen⸗

A.
er
n0e.
ius,

73

poſſint. Sed ſic tamen omnis Tyriorum mercatura
frumenti tantum commerciis terminaretur, quod,

quomodo dici de iis poſſit, quos Cicero primos mer-

caturis et mercibus ſuis auaritiam et magnificentiam et
inexplehbiles oupiditates omnium rerum exvortaſſe in Crae-

ciam dicit *), explicari vix poſſit.

Nihil igitur reſtat, quam vt verba illa: Am „
RNR Pxß magni illius et vberrimi, quem Tyrii mer-
cibus omnis generis fecerunt, quaeſtus defcriptio-
nem eſſe, atque hunc ipfum quaeſtum propter illam
ſuam vbertatem cum meſſe Wilotica, h. e. vberrima,
comparari exiſtimenus. Propter illam ipſam compa-
rationem propheta etiam hunc quaeſtum non fſolito
Xn, ſed exquifitiori ab agrorum prouentu mutuato.
vocabulo N defignat, ficque continuat allegori-
cum dicendi genus. Atque etiam haec loquendi ra-
tio adeo nihil inſoliti habet, vt vel proſaici ſcripto-
res multitudinem rerum melſſem aut ſegetem dicere
ament. Aegiptiacam vero meſſem propheta eo-
dem verborum delectu poſuit, quo Horatius Od. I,

31; 3. 4.

opimas
Sardiniae ſegetes feracis.

Praeiuit hanc explicationem Michaelis, et digna

erat, quae vberioribus etiam verbis, quam ab ipfſo fa-

ctum erat, illuſtraretur et commendaretur.

*) De Rep. 3.

E 5 CAP.

74

CAP. XXIII, 10.

. N n
:W fnd P een

Ad Tyrumne ipſam an ad Tarteſſum haec ſpectet
oratio, diſputant hic interpretes. Illud qui ſtatuunt
neceffum habent occurrere quaeſtioni: quomodo Ty-
rus Tarteſſi fiia dici poſſit, cuius mater potius fuerit?
Reſpondet Vitringa, prophetam ſic elegantiae cauſa
ſcripfiſſe, quod cum aliàs Tyrii tantum deberent Ga-
dibus, quantum Gaditani Tyro, tum vero deſtructa
euerſaque Tyro Gades dehine vel Carthago reſpicien-
da efflent vt metropoles gentis Tyriae; Tarteſſum
Tyrum alteram fuiffe, deinceps etiam ſpectandam
vt' Tyri matrem. Eandem cauſam allegat etiam
Louthius, ſed adiungit ei etiam hanc, quae potior
ipfi videatur, quod nempe Tyrus wunnr vocari
potuerit, pro ampliffſimo vocum 2 et a ad quod-
vis coniunctionis aut cognationis genus deſignandum
viu, arctifſſimam propter communionem negotiatio-
nemque, quae Tyro cum Tarteſſo intercefferit. Ne-
que vero haec probauit Kovpius, ad alteram ſenten-
tiam pronior, qua Tarteſffum ipſam intelligendam
effe ſtatuitur. Ponit autem is, durius forte habitos
fuiſie Tarteſſenſes a Tyriis pro communi fere colo-
niarum omnis aeui forte, ſignificari itaque hoc verſu
Tartéſſenſibus, nihil ipſis iam porro obſtare, quo
minus ceu fluuius, perruptis repagulis, terram ſuam
4 obi-

Cbire!
Tifmil
Inod
Tarten
dere
tantor
tia di
Neſ en
Critic
lectia
Itaqu
leth,
lam
Aer⸗
naues
tam
Pos

gat
dig

pußi
Verl
am,
con
de
on
ice

Rectet
Atuunt
Ty-
derit?
cauſa
nt Ca-
tructa
icien-
teſſum
ndam
etiamm
votior
VOCa/HI
uod
idum
Ne.
Ute⸗
ndamn
bitos
colo⸗
erlu
quo
ſuam

obi⸗

75

obire libereque ſua commercia exercere poſſint. Ve-
riſimilitudinis haud parum haberet haec ſententia, ſi
modo intelligi poſſet, quomodo propheta hoc poſito
Tarteſſenſes, ſuam tantum vt terram tranfirent, iu-

bere potuiſfſet, quaſi omne eorum commercium his

tantum finibus ſe continuiflet. Vtraque ſane ſenten-
tia difficultatibus fuis laborat haud exiguis, quas om-
nes enumerare fuperuacaneum eflſet. Fortaſſe igitur
criticae opis indiget hic locus. I. X X. certe aliam
