uo Praefert: NrN LHN& Liner Eine ***), quidque
ex hac vtriuſque ſexus conſociatione eueniſſe cre
1 3 dibi-
*) In Var. Lectt. V. T. ad h. 1.

**) Roſſii Var. Lectt. V. T. ad h. 1
**) In Biblioth. orient. 1. c.

134

dibile ſit, cogitandum ſagacibus reliquit. Videtur
vero haec ipſa cogitatio, qua obſcoeni aliquid hic
fimul ſuſpicatus eſt, tenebras offudiſſe viro aliàs
tam acuto. Quae enim ipfi placet lectio N αα,
auctoritate veterum fere omni deſtituta eſſet, iuſto
porro maiorem fine neceſſitate vim inferret textui,
cum contra illa ne apiculum quidem eius mutet,
ſed fuppleat tantum, quod deeſt, minus denique
ebraicum videatur, vt hois cum fſine Nijun-
ctum fit *); lectio vero e& L& prorfſus
ebraica fit. Sic enim etiam apud Ezechielem C.
XXXIII, 30. & r& occurrit, vbi Syrus non

. 7
minus accurate, ac noſtro in loco, vertit: -— .

—— . Quanto igitur melius Michaelis in le-
ctione N acquieuiſſet. Eſt enim illa
eiuſmodi, vt ſua et facilitate et perfpicuitate pri-
mo intuitu ſe commendet.
Scio equidem, Criticos hanc legem ſanxiſfe, vt,
ſi inter duas lectiones ſit optio, quae difficilior fit
intellectu, praeferatur. Heic vero, vbi inter lectio-
nem, quae non tantum difficilis eſt ad intelligen-
dum, fſed intelligi prorſus nequit, qualis recepta
lectio eſt, aliamque planiorem, quae veterum in-
ſuper teſtium fide confirmatur, decernendum fit,
quomodo illa lex locum habere poſſit? Quam faci-
le fieri potuerit, vt ab antiquiſſimo aliquo li bra-
rio in deſcribendis verbis idem fere fonantibus αα
ArN& TN&X, ea inprimis aetate, qua continua adhuc
ſerie ſcribebatur, id zνροοορονοννοττοο. committeretur, vt
prius & omitteret, idque delictum in alios etiam
codices, atque ex his in verſiones emanaret, a Ma-
ſorethis denique ipfſis ex codicibus antemaſorethicis
. in
*) Ief. III, 1. zapu) vup. Coh. II, 8. eh .

in fuos ree
kra vſque
lum rerun
tetiam, qu
Pprimis poe
Modo tent
membrorun
ſe ſenfurun
Aum fuppl
tione diuin
ex codice
expleuit il
ipfe etiam
ebraicum
tior bic,
ommibus,

Pautul
Annotanda
-
Ommibs,
ui gie 18
bus, per
ſine delec
ſeripſiſſe
Veterum D
Vellibulis
Auem in i
cari Velle
d ſaern ir

i Agnid hic
le vird allis

io DrN N,
eſſet, iuſt
kerret textui,
eius mutet,
nus denique
ſine ) iun⸗
PN prorſus
echielem 0.
i Syrs don

ertit:
ſaelis in 4
enim illa
icnitit e pri⸗

ſannife, Vt,
Gilhcilior ſt
jinter lectid⸗
intelligen⸗

lalis tecepts

Veterum I-

nendum lt⸗
WaE laci⸗

igno Uibn

antibus
Cnue ähne
itteretur,
a
mi lnet
in

.

133

in ſuos reciperetur, ſicque eorum auctoritate ad no-

ſtra vſque tempora propagaretur, vix quiſquam ha-
rum rerum peritus fidem excedere flatuet. Putem
etiam, quemuis fere, qui ebraicae, et Ieſaianae in-
primis poeſeos ſenſum guſtumque aliquem habet, fi
modo textum legat relegatque, ac paullo accuratius
membrorum confideret compagem rationemque, per
ſe ſenfurum, hiare hic orationem. Hunc igitur hi-
atum ſupplent allegatae verfiones, cauitque hac ra-

tione diuina prouidentia, ne vel vnum verbulum

ex codice ſacro prorſus amitteretur. Pari ratione
expleuit illum defectum, vndecunque id acceperit,
ipſe etiam Lutheris in vernacula verſione vertendo
ebraicum ααπh &α einer hie der andere da, ſapien-
tior hic, vt ſaepe alibi, interpretibus recentioribus
omnibus.

Paucula iam ad reliquum orationis argumentum
annotanda reſtant.

Hdpe — & minus accurate ab interpretibus fere
omnibus, cum antiquioribus, niſi quidem graecum,
qui sie 1Sς aτιε+ habet, exceperis, tum recentiori-
bus, per in hortis ſ. lucis vertitur. Neque enim
ſine delectu prophetam fic potius, quam a
ſcripſifſe ex eo credibile eſt, quod aqua luſtralis
veterum gentilium non in locis facris ipſis, ſed in
veſtibulis eorum eſſe ſolebat, hic vero ſimul etiam,
quem in finem aqua luſtrali ſe mundarent, fſignifi-
cari velle videtur, vt ad lucos tantundem fere fſit ac:
ad ſacra in lucis obeunda. *)

Ex hactenus dictis iam ſponte fua etiam ſequi-
tur, quorſum † n pertineat, atque an recte illud,
Vt

*) Ad Jacra in lucis vertit Doederleinius in III. Ed. cum in
prioribus editum eſſet: in lucis.

136

vt accentus et puncta iubent, cum & iunga-
tur. Si enim H)2 — 2 ad lucos vertendum fit,

quale vel cuius loci medium per ) abſolute poſi-

tum intelligendum fit, non apparet. Nihil vel co-
gitando fingi poteſt, ad quod referri poſſet. Ne-
que ſignificatus palam, quem Vitringa et Dathius
in ſubſidium vocant, vIla vſus loquendi auctoritate
probari poſſit. Rectius igitur cum ſequenti com-
mate conſtruitur, quod fecerunt etiam Symmachus
et Theodotio, valdeque veriſimile eſt, cum pri-
ori commate iunctum id tantum eſſe in codicibus
maſorethicis ad explendum deficientis in eo vocis
Ir& locum membrorumque inter ſe rationem exaéeé-
quandam. Neque vero aeque recte iidem Symma-
chus et Theod. quique ex recentioribus eos ſequi-
tur Lowthius vocis ſignificatum preſſerunt ver-
teruntque: s οον dοντιον, mitten unter denen,
die etc. cum etiam hic, vt ſaepe alibi e. g. Ez. I, I.
praepoſitionis tantum inter vim habere recte exi-
ſtimetur.

Quod denique poſtrema verba: Anv — N

attinet, gentiles, ſacrorum communio quibuſcum

intercederet Iraelitis, rectiora informatis, ad expro-
brandam ſimul his æο οαονινας turpitudinem, per acu-
iιροονο tantum ſic nuncupantur. Sic igitur ver-
tenda ebraica, fic ordinanda orationis membra:

Conſecrantes et mundantes ſe ad lucos,
vnus poſt alterum,
inter veſcentes carne fuilla
et abominabili et muribus.

Riunga-
dum ſit,
ne pofi-
vel co⸗
et. Ne-
Dai tius
etoritate
nti com⸗
mmachus
u pri⸗
odicibus
e0 Vis
em exat⸗
Symma-
0s ſedi⸗
runt Ver.
er unn,
Er. l. I.
ecte ei⸗

— 5
guihuſcunm .
10 explo⸗
4 per ay⸗
gitur ver⸗
uba:

R

e

Balance

Focus

N

M.

1

10
J K

H¶

G

5
E F

D

C

4 5 6
Copyright 4/1999 VXyMaster GmbH wWwW.yXymaster. com

3

2

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*

ERSIONES
O.CRITICAE

N

FICILIORA

X IL A E

SSIMORVM INTERPRE-
IIAS EXPONIT

AVE PROPONIT

RICVS SHIELLINE

NDORFIENSIS IN DVCATV WIRS=
PPERIN TEN DENS.

SILAE

F Ex HAERTEL.