Ge309
author: Schelling, Joseph Friedrich

ANIMADVERSIONES

PHILOI. OGICO-CRITICAE

LOCA DIFFICILIORA
OvVIBVS PRAESTAN TISIMORVM INTERPRR.
TVM SENTENTIAS ENXPONIT
SVAM NOVAMQVE PROPONIT
OSEPHIS FRIDERICVS SarrIIS

VRBEIS AC DIOECESEOS SCHORNDORFIENSIS TIN PVCATVY WIRS=
PENBERGIGO SVPERINTENDENS.

LIP'SIAE

APVD RREITROPFE EY HAERTEL. .

4
.
4 4
7
1 3
*
,
1 .
₰
14
7 „ .
2
4
.
1
. 2
4
D
1 N
1
8

Praafatio.

Iuter omnes Vet. Teſtamenti libros, prophe-
ticos inprimis, nullus fere in hac extrema
ſeculi, ad finem vergentis, parte eruditorum
hominum ſtudia diligentiamque tantum occu-
pauit, quantum Ieſaias. Nunc igitur, ſi quis
nouam vel verſionem huius prophetae con-
ficere, vel nouum in eum commentarium de
integro ſcribere vellet, actum fere is ageret,
cum impoſſibile eſſet, vt mere noua atque ab
aliis nondum dicta exhiberet, niſi nouum
omnino non commentarium, ſed Ieſaiam edere
vellet. Propter paucula vero noua, quae
ipſe dicenda iisque, quae occupata dudum

ſunt ab aliis, addenda haberet, telam inte-

* 2 gram

IV
. 7 .
gram denuo ordiri ac pertexere, quid eſſet,
niſi et lectorum tempore ac patientia et em-

torum pecunia abuti? Saepe igitur iam ani-

mum fſubiit oogitatio, bene actum fore cum

re litteraria non tantum, ſed et domeſtica
litteratorum, ſi haec in eruditorum republi-
ca lex fanciretur, vt ſuper libro, tot aliorum
curis iam illuſtrato, nulli liceret, quicquam

in publicum edere, niſi ſi noui quid non-

dumque ab aliis ſcripti haberet, quod Ppro-

poneret. Eſt enim ea ingenii humani fecun-

ditas, vt, quantumuis ſuper hoc illoue loco,

difficiliori praeſertim, dictum ſcriptumue ſit
ab aliis, ſemper tamen ſpicilegii aliquid ſu⸗
perſit, idemtidem noui quid atque ab aliis
nondum cogitati ſuccurrat denuo curam cogi-
tationemque in cam rem defigenti. Id, quid-

quid ſit, liberum eſto cum aliis communicare.

Mihi quidem in hoc libello hanc ipfe le-

gem ſcripſi, vt in eo nonniſi loca difficiliora

Ieſa-

jel
0

la

X

V
„

14

Ileſaiae, de quorum interpretatione nondum

conueniſſet inter eruditos, atque ex his ea
tantum tractarem, ad quae haberem aliquid
noui, quod in medium afferrem. Vnico in
loco Cap. XXIII, 3. interpretationem, a Mi⸗-
chaele iam propoſitam, nouis certe argumentis
illuſtraui et confirmaui.
Neque vero ambitioſa nouarum interpre-
tionum cupiditas, aut iuuenilis inauditi ali-

quid dicendi ſeribendiue pruritus haec, quae-

cunque ſunt, progenuit. Pleraque quidem

eorum ſeptem et triginta iam abhinc annis,
cum primum Ieſaiam priuato ſtudio tracta-
rem eiuſque intelligentiam, adhibitis omni-
bus, quae tum in promtu erant, fubſfidiis,

mihi comparare allabhorarem, non animo tan-

tum concepi, ſed et in futuros vſus Calamo

notaui. Interiecto dehinc nouem fere anno-
rum ſpatio vnicam illarum mearum notatio-
num, quam nimirum ad lIeſ. VIII, 20. feceram,

½
2

3 prubli-

vVI
publice proponendi, doctiorumque iudicio
fubiiciendi periculum feci in der Abhandlung
von dem Gebrauch der arabiſchen Sprache, zu ei-
uer gruendlichen Einſicht in die hebraeiſche edita
Stutgardiae 1771. J. 8. Docuerunt me poſt-
ea viri eruditi, praereptum eſſe mihi nouae
huius interprétationis honorem ab Ioh. Henr.
Michaele in Bibl. ebr. Ed. Hallenſis 1720. no-
ta ad Ieſ. XLVII, II. itemque a Vriemutio in
ſelectit adnotationibus ad dicta claſſica T. I. p. 108-
II2. nec minus in eiuſdem Obſeruu. miſcell. C.
X. p. 245. Atque eodem fere tempore, quo
meus prodiit libellus, eadem certe nominis
Anm ex dialecto arab. repetita interpretatiò
propoſita etiam eſt ab Euerardo Scheidio in
Dicſ. philol. exeg. ad loca leſ. C. VIII, 20. ebh
Ezeeh. C. VII, 7. cuius P. I. 1770. et II. 1771.
prodiit, quaeque Poſtea inſerta eſt Schedias-
matis philologicis ad ſing uat hebraeae acrique odi-
cis V. T. promouenda ſtudia, Harderou. 1771. 4.
editis. Ego vero, quanquam reuera nihil de
illi-

VII
illius, et multo minus de huius cogitatis quic-

quam ante reſciueram, adeo non aegre tuli,

me iam non ſolum eſſe, qui in illam ſenten-

tiam deuenerit, vt potius de ſocietate idem,

me inſcio, mecum ſententium, mihi, vel ſen.

tentiae magis ipſi, gratularer, cum ſemper ve-

ritatis ſit argumentum, ſi forte accidit, vt

plures ſuo ipforum ſtudio neque collatis ante

inter ſe fuffragiis in eadem ſententia conue-
niant. Condidi interim ab illo tempore apud
me, quaecunque in Ieſaiam meditatus et com-
mentatus eram; contuli cum his, quas poſtea
Loiothius, Wichaelis, Doederleinius, Dathiut, alii-

que ediderunt, verſiones huius prophetae, In

quibusdam, meliora ab iis edoctus, mutaui
*

ſententiam; intra quindecim porro annorum

ſpatium, quo Proſeſſoris in Collegio Beben-

huſano munus gerebam, interque alia etiam
docendarum litterarum ebraicarum Prouincia
mihi obtigerat, iteratis vicibus ipſe auditori-
bus meis Ieſaiam explicaui; quac igitur mea

erant,

VIII .
erant, plus vna vice excuſſi, nouae ſubinde
diſquiſitioni fubieci, atque nunc demum,
poſt toties iteratas curas, cum ſexageſimum

aetatis annum ago, in lucem prodire ſino.

Obtempero autem hac in re repetitis hor-

tationibus amicorum non paucorum, quo-

rum nonnulli et ipfi meis quondam horis

ebraicis interfuerunt, facieque id nune

etiam lubenter, vt ſie meae, qua in docen-

di munere vſus eſſem, diſciplinae ratio ſimul

redderetur, publicumque eius quaſi moni-

mentum extaret.

Videbunt, qui haec mea qualiacunque le-
gent, me non eum eſſe, qui vel in Maſore-
tharum ſfingula praefcripta iuret vna, vel iu-=
ſio licentiofior ſit in arripiendis vndecunque
nouis lectionibus altera ex parte; qui in in-
terpretandis ſingulis vocabulis aut integris

ſententiis credat dicatque, quidquid alii ma-

gni

IX
gni nominis viri ante ſanxerunt, aut cui
nonniſi fua placeant, quique aut quauis obla-
ta ſpecie illudi fibi patiatur, aut, quae in
Propinquo ſunt, longe dquaerat, aut ſpretis
aliis fubſidiis vno vtatur, atque ex Arabiae

e. g. theſauris vnice repetat omnia.

Aliorum interpretum ſententias, praeſtan-
titfimorum certe, vt tangerem, neceſſarium
fere fuit, cum ad meae ab Viris aliàs omni
obſeruantia dignis meaque laude longe ſupe-
rioribus diſſenſionis rationem reddendam, tum
ad explicandam ſtabiliendamque meam ipfſius
ſententiam, quae ſaepe ex diuifis quaſi alio-
rum ſententiis ſic concinnata eſt, vt in vno
eodemque loco aliquid ab hoc, aliquid ab alio
acciperem, quicquam etiam de meo adde-
rem; tum denique, quod eorum praeprimis
cetiam habenda eſſet ratio, quibus plurium li-
brorum conferendorum copia non eſſet, cum-
que haec mea opella verſaretur potiſſimum

In

X
in locis difficilioribus, his ita promtuarium
quaſi omnium, quaé optimus quisque ſuper

118 locis ſenſiſſet ſeripfiſſetque, ſuppeditare-

tur. Libere ego diſſenſi ab aliis dixique ſen-

tentiam. Liberum nunc eſt cuilibet, etiam

de mea ſententia iudicare, eſtque id nunc eo

facilius, quo plures ſunt, quibuscum me

–—

quaſi diſputantem audierit. Iure ego meo

vtor, ſuo vtantur alii. Aequas eruditorum

virorum cenfuras non metuo, iniquas non

CurO.

Deſino in voto, vt, ſi quid vnquam mea
qualiqunque doctrina ad auditorum contule-
rim vtilitatem, aliquid certe bonae frugis ex
hac mea fſcriptione ad lectores etiam redun-
det, in diuini nominis gloriam. Scripfi

Schorndorfü Cal. Marti MDCCXCVII.

CON-

CONSPECTUS

LOCORUM EKXPLICATORUM

CAbP. V, 17.
— 30.
VIII, 6.
IX, 4.
X;= 4.
— 182

XV, 9. — XVI, I.

XVII, 2.
— 9 -II.
XVIII. tot.
XIX, 9. 10.
— 17.
XXIII, 1I.
— 32

CAP. XXIII, 10.
XXIV, 15.

XXVII. tot.
XXVIII, 9 - 15.
— 2.
XXX, 7.

— 31. 32.

XxXXV, 8.

XLII, 5.
LII, 14. 15.
LIII, 10
LVII, 6.
LXIII, 19. — LXIV, I-4.
LXVI, 17.⸗

I ESAIA F
CXAP. V. 77.

L) Ovn .
: Dν eee nn

N. huius v. cum antecedentibus non tam diff-
cilis eſt, ac primo intuitu videri poſſit. Poſtquam
enim propheta terram incolis ſuis cuiuscunque fortis
ac conditionis, nobilioribus pariter ac vilioribus,
orbatum, illosque, qui adhuc tam alto deſpexiſſent
ſupercilio alios, prorſus humiliatum (v. 13-15); Io-
vam contra omnipotentem hoc ipſo, quod exercuiſ-
ſet, iudicio, atque hac, quam ſtatuiſſet, poena, ſu-
per omnia exaltatum celebratumque iri (v. 16.) decla-
rarat; nouam iam defolatae et vacuefactae terrae fa-
ciem depingit ita, vt ouium gregibus quaeuis loca
paſcendo obire, et in quibus alias non licuifſet pa-
ſcuis discurrere, nulloque impediente ea depaſcere,
liberum tunc futurum eſſe ſigniſcet.

Res clara, ſed in verbis, quibus hoc innuitur,
aliquid difficultatis eſt. In priori ſententiae membro
dicitur, agnos paſturos eſſe mn, in qua voce
reddenda interpretes veteres mirum quantum difſen-
tiunt, recentiores, etiam praeſtantifſimi, MWichaelis,
Doederleinius, Dathius, ſic conſentiunt, vt mirum

A non

2

non minus ſit, viros hos ferre potuiſſe fententiam
tam jeiunam in propheta tam ſublimi, qua nihil aliud
diceretur, quam agnos vaſtusn itain Os, quo ducerentur.
Quid enim in hoc ſfingulare èt inſolens eſſet quodque
non quotidie fieri ſoleret? Senſum eius verum vnus
aſlecutus eſſe videtur Lowthius, cuius ex ſententia
hoc dicit propheta: agnos nemine prohibente, ſecun-
dum dultum eorum, i. e. 20 eor um dubktu et pro lubitu
pPaſturos efſe. Fallor an idem ſenſus voci Ano ſub-
liciendus eſt etiam in altero, qui eam exhibet, loCO

Mich. II. 12. Hic enim promittit Deus, ſe Iacobitas

colleciurum et reliquos Ifraelitarum congregaturum
vnumque ih locum coacturum eſſe, ſicut id flieri ſo-
leat in ouibus Bozrae, in grege, qui ſuo duſtu, h. e.
paſſim et libere, adhuc per paſcua oberrauerit, iam-
que in eundem locum conuocetur.

In altero membro 52 He wenne eene.
explicando non aeque feliciter verſatus eſt Lowthius.
Prime enim Durelli et Seckeri exemplo pro
legit Os hazdi; deinde Demo nne interpretatur
per luwuriantium quondam heluonam nunc deſolatam ter-
ram. Vtrumque fine idonea ratione. Si enim ronen
omnino nomen- regens et ſequens vox rn nomen
re dum ſit, quo et forma vocis nn et accentuum
ratio intendit, ſententia nonnih hunc habere intel-=-
ledum poteſt: et loca ueſolata pingaium, h. e. loca
quondam pinguia, nunc autem deſolata, veregrini ab-
Jinment, quem ſenſum etiam MWichaelis et Vathius ſuis
in verfionibus exprimunt. Vereor autem, vt hit vo-
cis oro'ad foli pinguedinem translatus vſus tueri ſe
poſſit, cum in omnibus aliis locis de pinguioribus
tantum animalibus vſurpetur. Rectius itaque Doe⸗
derleinio haec vox nominatiuus eſt. Cum vero eah-
dem adiefdtiuum eſſe exiſtimat, cum ſequenti vVoCa⸗
Pulo

julo
nic

adi⸗
(ur.

Pro
Vo

tn
liud

’ur.

E

3

bulo tanquam ſubſtantiuo, atque ex uſu Syriaco

hic catulos notante, iungendum, atque hanc verſionem

exhibet: et in aruis deuaſtatis vingues catuli viktum re-
perient;*) obſtat huic ſententiae 1) ir vix pro
adiecdtiuo haberi, nec 2) rationem vllam afferri pode,
cur, fi adiectiuum eflſet, ſubſtantiuo id praepoſuiſſet
propheta, nec potius fcripfiſſet: Henν ne, quo

vocabulo vtitur c. XXV. 6.

Itaque s neque per peregrinos, qui ſemper
alias dicuntur, neque per catulos vertendum,
ſed forma participialis eſt verbi trito ſenfu etiam hic
ſumendi. Nimirum rw oues pingues a dicun-
tur, quod fſolitos paſcuorum fines excedunt, atque in
aruis depopulatis quaſi peregrinantur, h. e. libere
diſcurrunt. Hac ratione in hoc altero membro
idem fere alia loquendi forma dicit, quod per Ddn-
in priori innuitur, membrorumque parallelismus egre-
gie ſibi conſtat, ſi verba ſic vertantur:
paſcent tum agni fuo lubitu,
et arua depopulata oues pingues palantes depaſcent.

CA P. V. 30.
pn en ee

Vocabulum b eſt æ. A., et quod in eius generis
vocabulis accidere fere ſemper ſolet, vt varii varia
de iis iudicent, nec certi quid habeant, etiam in
huius interpretatione factum eſt. LXX. verterunt:
A 2 . 5

*) Dubitat tamen vir docus, recdiusne Epere ab arab. „
delere vrbem et veſtigia vrbis deriuetur? in Biblioth. theol.
Vol. IV. p. 561.

4

zu ry zropiæ a†τιuαν, quod ex Mwo deliquium animi paſ-
Jus eſt deduxiſſe videntur Dathio, eosque ſequitur fere,
vt ſolet, Arabs. Syrus et Vulgatus per caliginem, ſiue

quod n legerunt, fiue quod vocabulum be

ipſum, ducto fortaſſe a nubibus ſignificatu, ſic intelle-
Xerunt. Radicem vocis habemus quidem adhucdum in
ebr. linguae reliquiis, ſed vnius tantum ſignificationis,
Nillandi nimirum Deut. XXXII, 2. et XKXXIII, 28.
quae itaque talis eſt, vt ex ea parum lucis in vocem
deriuatam oy redundet, quamuis etiam huius
verum ſignificatum ex illa eruere tentarint nonnulli,
atque vel de coglo, quod roret, vt Wunſteraus, quem
ſequitur Dathius, vel de nubibus, quod ſtillent pluuia,
vt Lowe'thius, cogitarint. Eundem nuhinm ſignifica-
tum amplectitur etiam Michaelis, fſed, quod, quor-
ſum ſuff femin. referendum fit, non vidit, in duas

diuidit vnam vocem legitque mHhepn et vertit: ian

Gottes dichen Wolken, repetit autem hunc ſignificatum
ex arabica radice Sr hauſit aquam, quod Arabes
nubes, pluuiam quippe effundentes, amphoras et
hauſtra dicere ſoleant.
Certum eſt, quod, ſi quid opis voci tam incertae
ac dubiae ſignificationis ferri pofſit, id etiam illi ex
vberioribus cognatarum linguarum diuitiis ſit com-
parandum. Et ſane Doederleinius, cum vocem b
de pvenetralibus intimisque receſfhus aut conelauibus ſolis

interpretatur, atque ad radicem arab. 7 prouo-

cat, certum verae fignificationis veſtigium inuenit,

cui fi inhaefiffet progreffusque paulo vlterius fuiſſet,

dubium non eſt, eum id etiam inuenturum fuiſſe,
in quo pedem maiori cum fiducia figere poruiſſet,
quam in illa conclanium ſigniſicatione, qua, ſi linguae
vſum confulat, fibi nondum ſatisfactum eſſe ipfſe
ingenue fatetur. Ab eadem r. 5= eiusque deri-
vatis

van

ſ0

— —

— —

5 9 2 à 535 2

vatis VP- S cel. Pauus *) repetit ſigni.

ficatum loci eminentioris, ſuffixo N& ad proxime prae-

cedens VN relato, vnde longe planior et facilior

enaſcitur ſenſus. Sed agedum, quibus fibris cum
illa prima ſtirpe G ς° cohaereat vocabulum Q ,
paulo accuratius inueſtigemus. Sumamus et nos,
principem ſignificatum verbi eſſe: intime penetrare,
diſtintte cognoſcere, nec difficulter ab his ipfis natali-
bus plurimarum vocum deriuatarum ſignificatus re-

peti poterit. Scilicet Si aut Slr eſt ſacerdos,

quod facerdotum erat penitior rerum, etiam abfiru-
ſarum, cognitio?; medicus, quod incdici vberiore na-

turae ſcientia pollerent; hariolus, quod hoc hominum

genus arcana rimaretur et patefaceret aliis; aſtrologus
et genethliacus, quod hi fiderum curſum inte ligerent

atque ex eo diuinarent: Hinc porro Ole diuinatio,

5
praedicktio; et - vaticinandi Hareultaz. Eadem

ratione apud eosdem Arabes ab radice t⸗. quae

pariter ſciendi et cognoſcendi ſignificatum habet, magi
‚1ͤ/3
aut aſtrologi c dicti funt, quin et apud F Ebraeos

ipſos H ab radice . Ex illo ipſo autem iam
„ 4

tonte Auxit, vt etiam ldera i pſa dicerentur,

quod in eorum confideratione potiſimum doctiorum
priſcae aetatis hominum ſtudium verſaretur, quod-
que ex iis diuinarent rerumque omnium cauſas re-
peterent? 5. Siſtamus iam pedem. Quae ſignificatio
A 3 abptior
*) Philol. Clauis ad h. 1.
**) Vocem hane Colius omiſit, ſed Caſtellus eéam exhibet in
Lexico heptagl. ſub x. B = nr. 21.

6

–

aptior eſſe poſſet huic loco totique orationis contex-
tui hac ipſa ſiderum. Quam magnifica inde enaſcitur

ſfummae calamitatis deſcriptio, quam frequentata et
minime inſolens praeſtantiffimis poetarum: in tene-
pricoſiſſima nocte ne ſidera quidem vlla lucem efſe
prae bitura.

7

Vnica difficultas fupereſt in Affixo feminino, ſed

illud iam non ad , ſed ad idem ſubiecdtum, ad

quod Affixum fem. in a a ππ c. III, 26. atque item in

A , en. deeee. n v. 14. huius ipfius capi-
tis reſpexit, h. e. ad Hieroſfolymam, aut Ifraelem et
Iudam, referendum eſt. Nomina quippe populo-
rum promiſcue vt maſculina et feminina conſtruun-
tur, quod vel ex ſolo loco Ier. XLVIII, 15. aPParet.
Hoc igitur vult propheta:

(Populus) intuetur terram, et eece denſa caligo,
quin lux obtenebrata eſt in ſderibus eius.

CA P. VIII. 6.
7yn N d n

„N een
:—a Pre ee

aeritur hio, quomodo propheta, cui res cum
Iudaeis eſt, dicere poſſit de his, quod laetentur de
Rezino et Remaliade, cum hi ipfi ho ſtes eorum ſint?
LXX. poſtrema commatis verba ſic verterunt: æX½α
sXeα‿ Xςρ roν Psou s bνaνν, atque ad horum
ſententiam plurimi dodifſimique interpretes de con-
ſpiratione cogitant, quam nonnulli Iudaeorum cum
his

Ple

his regibus feciſſe videantur. Enimuero Lowthius

gratis haec aflumi, cum nusquam eiusmodi ad partes
hoſtium transeundi voluntatis veſtigium appareat,

redte moneét. Atque idem ſtatuit, verba v. 6-8.

ad regnum et Ifraeliticum et Iudaicum ſpectare per-
que populum, leniter fluentes Siloae aquas aſpernan-
tem vtrumque intelligi poſſe populum; Iraelitas

quippe regnum Iudae, a quo defecerint, quodque

euertere iam conſtituerint, vilipendiſſe; Iudaeos

contra ſuis ipſforum viribus diffifos effe pariter ac de

diuino auxilio deſperafle atque adeo ab Aſſyriis
opem aduerſus foederatos reges petiiſſe; recte ita-
que vtrosque Aquas Siloae contemtim deſpicere dici
poſſe. Rede etiam haec dicuntur, omninoque ſub
r N& vterque populus et iudaicus et ifraeliticus
intelligendus, vtraque domus Iſrael, vt infra v. 14.
vocatur; modo vir dodtiſſimus etiam fuum cuique

tribuiſſet, nam vt haec de Rezino et Remaliade lae-

titia nulla rationé ad regnum iudaicum, ſic ille

aquarum Siloae contemtus ad ifraeliticum referri non

poteſt. IIla ſigillatim Ifraelitis, haec lIudaeis attri:
buenda. Itaque ſenfus hic eſt: Propterea, quod
populus hic partim aquas Siloae, leniter fluentes, de-
ſpicit, partim de Rezino et Remaliade ſibi adeo gra-
tulatur, vtraque pars igitur in Deum peccat, Iudaei

nimia ſua diffidentia, Ifraelitae atroci in coniunctis

duorum regum viribus confidentia; — ideo —

Sic cum ſequentibus etiam, quae hoc, v. dicun-
tur, optime cohaerent.

A 4 LCLAP.

CAP. IX. 4.

vvn N ded
OHD den edreen
:VN DbDND n

In hoc loco magnam difſicultatem habet ſignificatus

verbi &d cum ſuo deriuato 5π , vtpote nuspiam

alibi obuii. Superuacaneum eflet, verſiones omnes

et virorum dodorum ſfententias hic recenſere. Sum-
matim itaque tantum notamus, doctiores ſuperiorum
temporum interpretes ab Hieronymo ad Vitringam vs-

que fere omnes phraſin wydn N N& de tumultu

bellico intellexiſſe. Hierongmus quippe per violen-
tam praedationem cum tumultu, et Vitringa, Ludouicum
de Dieu ſecutus, per confliktum conftigentis cum ſtrepitu
transtulit. Nouam viam ingreſſus eſt chultenſius,
atque in Animadv. ad varia loca V. T. ad h. 1. ex rad.

=
arabica NUs, quae faciendi, agendi, intendendi etc.
eiusque nomine .2, quod ſtatus, conditionis, altio-
uis ſignificatum habeat, hunc verborum N“— 52 E
wyn N ſenſum efficit: quia omne negotium, omnis
aſktio aliquid agentis in tumultu fiebat bellico. Longius
haec petita effe et cum iis, quaée antecedunt et ſe-
quuntur, nonniſi di fficulter concihianda, interpretes
recentiores omnes ſenſifſe, vel ex eo apparet, quod
horum, quantum conſtat, neminem affentientem
nacta ſunt. Hi quippe communi iam fere conſenſu
in eam ſententiam inclinant, quam Funkius in Sym-
bolarum ad interpretationem S. Codicis P. I. poſt

Ioſephum Kimchium primus commendauit, ex vſu

etiam vocis chaldaico, ſyriaco, ſamaritano et aethio-
11 adabilem, qua RNR de ooreis, calceamen-
1 tis

F§:
lale
Tat

E

9

tis aut caligis poſſit intelligi. Iidem vero iam hoc

calceamentorum vel ocrearum ſignificatu non eadem
ratione vtuntur, prout nempe verba huius v. vel
cum anteéedenti connectunt vlterioremque defſcriptio-

nem eſſe diei, h. e. cladis midianiticae, cuius modo

ante mentio facta erat, vel noui quid in iis contineri
arbitrantur. Cum antecedentibus connectit ea Da-

thius, qui ſic vertit: cum quisque trepidans alligabat

caligam, itemque Deederleinius ſic vertendo: quo (die
Midianitico) ocreatus ocreas trepide alligabat. Lowthius
contra verba prophetae vt promiſſionem ſuo demum
tempore implendam conſiderat, totumque verſum ex
eius ſententia ſic reddit verſio germanica:

denn alle Schenkelrüſtung des zur Schlacht gewafneten Krie-
gers
und ſein Gewand herumgewälzt im Blute
ſoll werden des Brandes Raub, des Feuers Nahrung-

Enimuero, ſi vel ſumamus, vocibus NS recte
llum fignificatum tribui, eſt tamen in ipſa verbo-
rum ſtructura aliquid, quod offendat. Senſus certe,

quem illi viri docti ſententiae fubiiciunt, non ρ

N&8“, ſed inuerſum horum verborum ordinem poſtu-
lat. Vidit hoc Michaelis ideoque pro R legit &h
quod fit calceatus vel ocreatus, quae loquendi forma,

graecis etiam poetis frequentata, inſtruſtum varatuinin
que eſſe ad bellum ſignificet. Is itaque ſententiam pro-

phetae ſic vertit:
Was ſich rüſtet, rüſtet ſich zum beben,

h. e. eo tantum euentu, vt fugiat et cladem patiatur.
Sic iam difficultati quidem grammaticae ſubuentum
eſſet, ſed noua exurgit, quum wyn vertitur: ad

trepidandum, praefixum vero a nusquam euentui figni-

ficando inſeruiat. Vniuerſe vero ille ocrearum, vel
ealceamentorum vel caligarum ſigniſicatus. neceſſitatis
A 5 tan-

k9„%

2
tantum dura lege inuentus efſe videtur, nec habet auo
quicquam, quod delicatiori admodum ſe commen- doo
dare poſſet guſtui. Mirum etiam eſt, nullam ver- ehe
ſionum, quae in illis linguis extant, in quibus 8 ine
ealceandi vel ocreandi et P&S calkceamentorum v. oorea- nan
zum ſignificatum habet, hunc eundem fignifiraatunm gui
hoc loco exhibere. Quomodo Syrus inprimis inter- me
pres, quem certum eſt ex ebraico textu vVertiſſe ac- no
curatiusque h. 1. quam Chaldaeum ſuam ad eum ver. Ee
ſionem accommodaſſe, eum praetermittere aliumque zu
quam quem fua ipfi lingua ſuppeditaret, afferre po- alte
tuiffet, concipi ſane vix poteſt. Suſpectae ſunt ſal
plerumque eiusmodi vocum, inprimis ℳτοι Xsv; I

Aevw , ex linguis cognatis petitae explicationes, qui-
bus hae ipfae linguae ſuis in verfionibus non vtuntur.
Idem ille Syrus interpres verba prophetae ſic vertit:

X0ι aG ☛ —, qua in verfione

verbum auditur incommode quidem fuppletur, NdD yve
188 vero per K.2 Jonitum ſic transfertur, vt, ſt eEe
nunc neceſſe fſit augurari, vbi certa ratione nihil de- te⸗
finiri poteſt, hic ſignificatus rei ipſi totique oratio- ie
nis contextui videatur conuenientiſſimus. Eodem 1

inchinauit etiam KRaſchius, de damore bellico viltoris
interpretatus verba. Neque hic diſplicet Auenarii 11
ratio, qui, poſtquam verbo etiam fignificatum 2ð
laeſit cum ſonitu attribuit, eundem ex Graecorum etiam
Gιιανρο G.aνιαν Latinorum Jonare explicat. N&

N itaque eflſet ſonitus Oonantis, h. e. tumultus bel- U
licus, ſtrepitus confligentium et praeliantium. Mi-
rum videri poſſit, hunc ſignificatum non ante omnes t
alios dudum ſe approbaſſe viris doctis. Sed forte
alia difficultas eos ab hac ratione auocauit, ila dr
quippe, quam et Lowthius ad h. 1. tetigit, quad ð
nempe Per intelligendum aliquid eſſe videatur, n

quod ð

—2

11

quod aeque ac veftimenta, quorum paulo poſt in
hoc eodem verſiculo mentio fiat, nutrimentum ignis
eſſe Poſſit. Et videtur omnino durior zrνονοσαα
inefle in eo, fi propheta dicat: omnem ſonitum ſo-
nantis cum vehementia, quin et veſtimentum in ſan-
guine volutatum fore in combuſtionem, ignis nutri-
mentum. Sed ſalua res eſt. Notiffima eſt illa ora-
tionis figura, Iyllepfis vocata, quae cum duabus di⸗=
verfisque ſententiis et rebus vnum coniungit ver-
bum, non vtrisque aeque conueniens, ita, vt ach
alterutram ſententiam aliud aptius verbum debeat
ſubintelligi. Sic in Horatianis illis verfibus Od.

dirus per Vrbes Afer vt Italas,
ceu flamma per taedas, vel Eurus
per ficulas equitauit vndas,

verbum equitauit non aeque, vt Afro, etiam flammae
et euro conuenit, ſed verba ſic intelligenda ſunt:
ceu flamma per taedas, vel eurus per ficulas vndas
ferri aut furere ſolet. Eadem itaque figura etiam in
his prophetae verbis locum habet, fſic, vt cum priori
ſententia wvdn N NN&8 ρ aliud verbum cogitatione
iungi debeat, quod tumultum bellicum finem abitu
rum eſſe generaliter ſignificet.

Quid vero, ſi forte hoc ipſum verbum inſit in

hac ſententia, modo in aliam ledtionem iam defor-

matum. Quid, ſi propheta, liceat enim in loco
tam difficili coniedturandi libertati paululum indul-
gere, pro — ſcripfiſſet 9?, quodnam aptius ver-
bum huic loco poſſet excogitari, cum id non modo
Vinem habere absque omni dubitatione ſignificet, ſed et-
iam prophetae huic ipfi tam ſaepe alias, vt cap. X, 25.
XV, 6. XVI, 4. XXKXII, 10. eodem ſenſu vſurpa-
tupt

12

tum ſit. Sed miſſa hac coniedlura, qua ne opus
quidem eſt, locum totum ſic iam vertimus:

nam (finem habet) omnis ſonitus ſonantis cum vehementia,
et veftfimentum volutatum in ſanguine
hoc erit ad combuſtionem, nutrimentum ignis.

Iam per ſe etiam clarum eſt, haec verba cum ante-
cedentibus neutiquam eſſe connectenda, ſed particu-
lam % hic idem, quod ab initio v. antecedentis et
ſequentis, valere, nouamque per eam felicitatis,
quam propheta a v. I. iam praedicare inceperat,
quaſi ſcenam aperiri. Bellum omne extindtum et
AQquafi fepultum tum iri promittitur.

CAP. X. 4.
& PDr
N D .

Redus huius loci diſſicilioris intellectus pendet dubio
procul vel maxime ab recta voculae »on, abs qua
ſententia incipit, interpretatione. Eam vero duplici
ratione vſurpatam a ſcriptoribus ebraeis deprehen-
dimus, fiue, vt extrema eius littera affixi atque
pronominis, adeoque ron praepofitionis cum affixo
coniunctae poteſtatem habeat vertique debeat per
praeter me, ſiue vt illa paragogica tantum et termi-
natiua ſit, vocula itaque ipifa vel aduerbium negandi
fit figni ficetque non, vel coniundlio exceptiua valeat-
que tantundem ac Latinorum: ne, praeterquam, niſi.
Prout igitur interpretes cum veteres tum recentiores
eam acceperunt, ſic de ſenſu loci ſtatuerunt. Pro
praepoſitione cum affixo coniuncka illam accepit Vi-

tringa vertitque: praeter me (ſine me) incuruabit
S ſe

ſe qi
vindo
deim !
0

nt
U

eui
u
fion
nect
Zu ſun
gen?
jund
buer
gui!
gent
hoc
D
Dlie
ne:
Doe
Cae

Drae

. 13
ſe quisque inter vinéctos (fubibit locum et ſtatum
vincdorum) et inter occiſos cadent. Atque in ean-
dem ſententiam Lowthins conceflit vertendo verba:

Ohne mich mueſsen ſie ſich kruemmen unter den Geſangenen,
und unter den Erſchlagenen niederſtuerzen,

cui adſtipulatur etiam Koppius. Eundem etiam ſen-
jum attribuit voculae Michacitis, ſed ab illorum ra-
tione diſcedit in eo, quod illam cum prioribus con-
nectit: Zu wem wollt ihr außer mir fliehen, Huelfe
zu ſuchen? Wo fonſt eure Schaetze in Sicherheit brin-
gen? Unter den Gebundenen follen ſie etc. Con-
iunctionis contra nudae eiusque negatiuae vim ei tri-
buerunt poſt LXX. et Vulg. cel. Paulus *) et otruenſee;
qui ſic vertit: daſs ihr euch nicht unter den Gefan-
genen kruemmen — mueſlet, nec non Dathius, in
hoc tamen ab illis diuerſus, quod verba: dr vn
N& non de vin dorum, ſed de eorum, qui ad ſup-
plicium abripiuntur, accipiat conditione vertatque:
ne ad mortem abripiamini. Tectior eſt ſententia
Doederleinii per quin vertentis: : quin vinctis et bello
caéſis ſubiiciamini 2

In vtram iam partem rectius accipiatur pin, 1l10
praepoſitionis cum affixo coniunctae ſenſu, aut hoc
coniuncdtienis negatiuae aut prohibitiuae, diiudicatu
non admodum facile eſt. Libere vero ſi dicenda fit
ſententia, neutra ratio valde placet, cum in illa
poſt inſigne 7α ρ οσ, quod in v. 3. expreflum eſt, fri-
gidius dictum videatur a Deo, praeter eum, ſ. abs-
que eo iniuſtos vindum aut caeſum iri, in hac autem
nexus orationis cum eodem v. antec. 13. non ſatis
liquido appareat. Neque vero ideo tam otioſe po-
ſitam

*) Philol. Clauis ad h. 1.

14

ſitam eſſe particulam π ſtatuendum erit, vt nulla

eius in verſione aut explicatione ſententiae ratio ha-
benda efflet, quam viam Henslerum ingrefſam eſſe
mirum eſt. Habere haec vocula h. I. videtur vim
coniundtionis aduerſatiuae aut corredliuae, idemque
valere, quod Latinorum niſi vero, cum in oratione
graui ei, quod dictum eſt, continuo fubiungitur ali-
quid;, quod multo maius eſt, atque illud fi non
omnino tollit, certe eleuat. Neque ab linguae viu

abhorrere iſtum ſiignificatum probant loca Gen. XX,

a6. XlIII, 3. XLVII, I8. EKx. XXKII, 20. Num.
XXXII, 12. Hoc autem iam poſito in reliquis ſen-
tentiae verbis nulla fingularis difficultas eſt. Nam
quod verbum 2 nullo cum nomine iunctum fit,
in eo nihil inſolens eſt, ſed eſt ex eo conſtrudtionum
imperſonalium, vt dicuntur, genere, in quibus aut
participium eiusdem verbi fubintelligi, aut de omni-
bus intelligi debet, quod indefinite et de nullo dici-
tur, quemadmodum v. c. infra c. XIII, 14. cum ◻
et Mal. II, 3. cum Awa) cogitatione iungendum eſt
quisque *). Quod denidque fingularis 2 et Pluralis
35 in eadem oratione alternent, in ſtilo ebraico;
poetico maxime, frequentiffimum eſt **n. Nunc
plana omnia. Pöſtquam propheta v. 3. non habituros

effe eos, qui vin diclam diuinam fint experturi, ad

quem confugiant, aut vbi diuitias ſuas deponant,
praedixerat, fubiungit ſtatim per correctionem quaſi:
Niſi vero potius (quisque) ſub vindorum numerum ſe fub-
. P Cdulsd . .
mittere neceffum habebit,
aut in caeſis occumbent omnes.

*) Vid. Storzzi Obſetrv. ad Anal. et Synt. ebr. §. LXVII. 2a.
P. 412.
*r) vid. ibid p. 413.

CA P.

tant
de
not
Cun
Plu

CAP. X. 18.

MRdBw ) e. r
5. Ben h WwD
„005 5OD
Prima huius verficuli verba: 92) n n n l.
chaelis cum prioribus coniungit, quod non durior
tantum; ſed monſtroſa adeo catachreſis eſſe videatur,
de arboribus dicere; zas Rasma ab anima ad corpus
vsque confumtum iri. (Biblioth. or. P. XIV. p. 139.)
GCum vero illa loquendi forma e ee non

plus dicat, quam totum id, cuius interitus praedicitur,

quantum quantum fit, interiturum eſſe, adeoque 10-
cutio Prouerbialis ſit, ad viuum eam reſecari non
poſſe quiuis facile intelligit. Nee durior in hoc tro-
pus effe videtur, quam ſi verſa vice animatis,; ducla
ab arboribus metaphora, radices tribuuntur, quod
Paulum feciſſe Col. II. 7. neminem offendit, quin et
Ciceronem, cum Marium ex lisdem, quibus Ne, radi-
cihus natum pro Sext. C. 22. et racdicitus eixcutese opinto-
nenz T'uſc. III, III. dicit, vt taceam, quae Virgilius

arboribus poetica licentia tribuit, animatorum aliat

propria Georg. II,. 23.

Hic plantas kenero abſcindens de cosvose matsrne
depoſuit ſulcis —
In hoc itaque nulla difficultas eſt. Id vero paule
grauius eſſe videtur, quod, fiue illa verba n
5n cum prioribus, fiue cum iis, quae ſequuntur.
connectantur, verbum adiiuum 2) nomeh, ad quod
referri poſſet, nullum habeat, niſi armo, cum hoc itaque

nomine feminino et ipſum, vt verba vn et 6%2*%,

quge

quae praecedunt, feminine conſtruendum fuiſſet.
Huic autem incoinmodo facillime occurri poſſit, ſi
illi verbo 92) vocales formae paſſiuae Püal ſubii-
ciantur legaturque —22). Neque precario tantum
haec lectio fumitur, ſed veteris interpretis eiusque
non ineruditi aut indiligentis, Symmachi, auctoritate
confirmatur, qui ſic vertit: oο 1 ορεα τ ρε αντσ
2ðð αο oXNν εοα αρωαιοα να⅜α.
Srgerat. Hac igitur lectione ſumta dubitari eo mi-

nus poteſt, verba dn e nn. cum ſequentibus

eſſe connectenda. Nam, quemadmodum in Priori

verſu vepres et ſentes, h. e. gregarios quosque exerci-

tus afſyriaci milites incenſum et combuſtum, ſic hoc
v. glorioſae adeo ſcfluae arbores et aruorum frubtuoſiſſimo-
rum ſegetem, h. e. principes et praefectos, eodem in-

cendio non aduſtum tantum, ſed penitus conſumtum iri

declaratur. Refſtat maxima diflicultas huius loci in
verbis extremis 882 d892 ◻π, in quibus interpre-
tandis cum veteres, tum recentiores iterum mirifice
variant. IIIi quidem vel ſenſum exhibent, quem
verba non ſeçum ferunt, quod Syrum inprimis fe ciſſe
videmus, vel verborum quidem rationem habent,
ſed nihil tamen expediunt, quod reliquae prophetae
orationi conueniret. Sic Chaldaei verſio Pa

Pyd et erit confraftus et profugus, et Vulgati: et erit

terrore profugus quam frigida poſt illam magnificam
communis omnium conflagrationis deſcriptionem.
Notabilis tamen inprimis eſt verſio LXX interpre-
tum. Hi enim quum vertunt: z ssæ: εαnαναα
⁶ α ναν ατ OM½οατ ς τονιοαριπρς aut aliam lectionem
ante oculos habuiffé et 809 2% *π legiſſe, aut

verſhonem ſuam attemperare tamen aliquantiſper iis,

quae praecedunt, voluiſſe videri poſſint. Sic enim
verba prophetae id innuerent, quod, ſi cui etiam con-

tigerit, vt ex illo incendio euadat, tanquam e media
flamma

Ham
etian
dicau
diſhe
non!
do d
eNan
do
enin
Aut
illud
ſuhli
Lonj
—
tribu
Oei⸗

Etian
confe
Mopt
lur
ment
gend
264 4
bulun
ducen
itien
41N
2t ve

Ae i

ori
rci.

ne

gim
con-
eit

WINA

17

famma et quafi ſemiuſtum euaſurum. Hanc itaque
etiam verfionem prae reliquis omnibus dignam iu-

dicauit, quam ſequeretur, Lowthius. Praecipua
difficultas eſt in voce ddy. Eius vero ſignificatum
non LXX. tantum, ſed et plerique alii veteres a ver-
bo 8do fugere repetierunt, idemque ex recentiori bus
etiam multi fecerunt. Alii contra formam Od a ver-
bo 89 deriuarunt, ſed diuerſa ratione. Eorum
enim nonnulli in vulgari ex radice illa ducto ſigniferi
aut vewxilliferi ſignificatu ſubſtiterunt. Alii, quibus
illud minutum videbatur, vt Ieſaias in oratione tam
fublimi ad depingendam exercitus afſyriaci cladem
Ses rum liqueſcentem introduceret, arabica radice

