lectionem exhibent eumque ſic vertunt: Eovags ryv
Jν s, A αο „οοα Sα Su⸗ &ραεταο S KρNν6οααπ&0ονοας.
Itaque Michaelis non tantum pro dav n cum Da-

leth, eos legiſſe, quod omnino clarum eſt, ſed et-
iam vocis “% primam tantum fyllabam ob9, omiſſa

altera π△ et vocula hA, vocabulum denique mi per
nauéts vertifſe ex his colligit. Probat etiam hanc to-
tam graeci interpretis rationem, ſic tamen, vt, dua-
bus ſyllabis A in vnam vocem coniunctis le-

J .7
gat α explicatoque hoc verbo ex arab. ys’ in-
.è. 1 „,

4 . . „ 1
diguit, vindicata denique voci , ex arab. &0* im.-

pulit, nauis ſignificatione hanc tandem totius loci
verſionem efformet: Cole, cum indigueris, terram tu-
am, Tarteſſum, nec enim nauigatio vorro.*) At vero
contra hanc verſionem iam Doederleinius monuit, de-
ſiderari in ea obiectum orationis propheticae, nec ra-
tione ſatis idonea voc. per naues exponi, quod
idem etiam vir ſummus ipfe ſenfit, et deeſſe adhuc

„

arabici = , de impulſu nauium i. e., de remigando po-
ſiti,

.

*) Biblioth. orient. Append. ad P. XIV. p. 48. f.

76

ſiti, exemplum faſſus eſt. *) Accedit ad haec, quod

etiam a ſigniſicatu verbi arabici 2 &πι ſpecialiori, quo

cum conſtructum tantum gaudet, ad idem ver-

bum ebraicum fimpliciter poſitum minus firmiter
concludatur, frigidum porro ſtyloque prophetae non
ſatis dignum videatur, Tarteſſenſes jubere, vt tum
demum, cum indigi ſint, terram ſuam colant.
uod vero maximum eſt, non fine ratione dubitari
poſſit, an LXX. reuera praeter vnicum 22 nihil, vo-
cabulum vero o per nauées verterint, cum veri lon-
ge ſimilius ſit, eos ſic legifſe: PN ν*hνHhbd enee
9. Niſi enim &α pro n legiſſent, Tnon
fuiſſet vlla ipfis ratio;: cur verterent: sααετνι EK
Kapgx7οονοορ

si igitur criff omnino opus fit, habemus hic le-
ctionem, difficultatis omnis expertem. Quid enim

clarius eſſe poſſet hac oratione: Cole iam terram tuum

et agriculturae da operam, cum nullae amplius naues mer-

catoriae ad te venturae ſint? An vnius interpretis grae-

ci auctoritate tam longe a textu recepto recedere fas
ſit, id quaeri podet; tum vero etiam, ſi vſum lin-

guae ſpectemus, an vIlo exemplo probari poſſit,

yN de agris vſurpari, et annon propheta, hoc ſi
voluiffet,. †h potius, vel †W ſcripturus
fuiſſet?

Neque vero de lectione recepta deſperandum eſt,
cum et ipſa ſenſum ſatis commodum exhibeat, modo
quis ſibi ipſi non fingat difhcultates, quibus ſuper-
ſedere poſſit. .

*) In Supplem. ad Lex. ebr. p. 1495.

1atione⸗
lus ipſe

tem,
lonia,
COTHNN
teſſend
vegion
Tyri
Vt ſer
Hoc 1
CüTN
N
MA à
Migr
te eu
In W
nihi

Naé

e, guod

ri, gud

den ver-

firmier
etae nol
Vt tum
Colant.
dubitari
nil, vo-
eri lon.
9
t, noNH

41 LK

lle le⸗
d enim
Iimn
les fuer⸗
gere fas
umn lin-

Eſt igitur ννπ Da omnino Tuarteſſus ipſa, eadem
ratione, qua Sion Da, Babylon nn da et Ty-
rus ipfa Ps. XLV, 13. X —a, dicitur. Erant au-

tem, quod omnes ſciunt, Tarteſſenſes Tyriorum co-

lonia, cumque his non cognatione tantum, ſed et
commercii continui viu coniunctiffimi. Nunc igitur
in tanto Tyri, vrbis primariae, caſu, quemadma-
dum v. 6. Tyrii Larteffum traiicere, ſic hic Tar-
teſſenſes ipſi eo reuerti monentur, quod idem etiam
V. 12. ſiue Citiaeis, ſiue aliis quibuscunque exterarum
regionum mercatoribus, qui commercii gratia adhuc

Tyri commorati fuerant, ſignificatur, ſuos ad lares

vt ſe recipiant, quamuis nec ibi ſatis tuti ſint futuri.
Hoc ſi obſeruaſſent interpretes verſumque 6. et 12.
cum hoc noſtro contendiffent, in explicandis verbis
N av ceérte minus haefitaſſent, neque in tam alie-
na a propoſito prophetae dilapfi eſſent, quaſi is vel
migrare ex terra ſua vel permeare eam iuberet eos,
quos alloquatur. Tyriorum ditiſſimos ipſos iam an-

te euerſam vrbem, cum de rebus ſuis deſperarent,

in Hiſpaniam concefſiſſe, eo vsque, vt, capta vrbe,
nihil dignum ſuo labore inueniret Nabuchodonoſor,
ex Aflyriorum vetuſtis libris Hieronymus ad leſ.
XXIII, 6. et Ez. XXKIX. refert. Quanto magis igi-
tur id eueria iam vrbe a Tarteſſenſibus ipſis factum
eſſe credemus, quamque veri ſmile. eſt, ad hoc ipſum
reſpici a Propheta.

Sed quid iam ſtatuendum erit de voc. n? Hoc
enim maxime cauſa fuifſe videtur, cur etiam, quae
praecedunt, minus recte intelligerentur. Omne ve-
ro momentum in eo fitum eſt, ut comparatio, quae
hic inſtituitur, recte accipiatur. Nempe non tam
exundantis in arua, quam potius regredientis in fuos
alueos Nili imago obuerſata fuiſſe vidéetur prophetae
ocu⸗

78

7
oculis in hac comparatione. Naues Tartefhae diffu-
derant ſe adhuc quaquauorſum, maxime vero ad oras
maritimas Tyriorum. Nunc igitur ſuos in fines, vel-
ut Nilus in juos alueos, vt ſe recipiant, monentur.

Reſtat iam vnicum vocabulum , quod diffi-

cultatis aliquid habet. Duobus illud in locis occurit,

hic et Ps. CIX, 19. et in hoc quidem altero loco vix
dubium eſt, quin cingulum ſ. alteum notet. Sed idem fi-
gnificatus huic noſtro non aeque conuenire videtur.
In hoc vero interpretem chaldaeum ceteris omnibus
rectius ſenſiſſe certum eſt, cum verba ebraea vertit:
o, nullum amplius munimentum eſt. Hac
eadem voce pon idem Chaldaeus v. 4. vtitur, et
7& T vertit per &ι Hoh, ex quo clarum eſt, r
ei idem quod veflſe, nam et alibi, e. g. Ez. XKXK, 15.
DN per O on vertit. Vnde hunc ſi-
gnificatum duxerit aut arripuerit Chaldaeus, ſe non
coniicere ſcri bit Michaelis. Neque vero coniectu hoc
admodum difficile eſt, modo vocabulum non ad radi-
cem , quod ab omnibus, quos ſcio, Lexicorum
auctoribus adhuc factum eſt, ſed ad referatur.
Ad hanc etiam radicem retulit ipſe Michaelis *), ſed
aliis punctis vocalibus inſtructam et e ſcriptam, in
quo ab ſe ipſo diſſenſit, cum alibi pe ſcribendum
eſſe ſtatuerit *—Üf½. Neque vero vlla a maſorethica vo-

calium lectione recedendi neceſſitas eſt, cum mpo a

n eadem deriuari lege poſſit, qua an8 a and. Oc-
currit autem illa radix Exod. XKXVIII, 28. et
XXXIX, 21., nee idem Michaelis alienus eſt ab ex-

plica-

*) In Supplem. ad Lex. hebr. p. 608.

**) In Biblioth. Or. l. ſupra cit.

—,,—

Ticationt

1

Venire i
Modo all⸗
Tecedat
rd cog
Sytis no
ghificat
foma
Db ar⸗
bac pon.
bemque
que amb
eſt intel
Vlut obte
69. et
Prohiber
dbduxer
Et qua:
Iit, .
dr, ſ
Aiqu
comme
COOex

15
.
Ee

. NI
Mentem
ngere

79

.

diu. “ plicatione Kimchii, qui ecum as altus fuit illam con-
d oras venire ſtatuit, vt adéo in vtroque EKxodi Ioco
vel. modo allato hunc ſenſum habeat: ne altum fiat, i. e.

recedat dimoueaturque ab humerali. Radici autem
RN cognata eſt altera , quae et ipſa Chaldaeis et
diff. Syris non tantum motus, ſubmotus, ſed et elatus ℳ ſi-
ceurit, gnificat. Atque ab hac altera verbi altera nominis
forma mebo Iob XII, 21. ducta eſt. Quomodo iam

nr.

“ ab illa radicis ſignificatione cinguli ſ. bultei, atque ab
igetur. hac porro munimenti, in altum quippe exſtructi, vr-
mitbus bemque vel portum certe vrbis maritimae circumqua-
lik: que ambeuntis notio deriuari potuerit, haud difhicile
Me eſt intellectu. Apud Graecos certe idem loquendi
r, et vſus obtinet, et Seoα Xiuνν Thucydidi L. VII. c.
d 69. et 70. eft. munimentum, quod Syracuſani, ad
X6. prohibendum infeſtas naues aditu, oſtio portus ſui
ucſ⸗ obduxerant, nam SeνnQne c. 70. T1.ρ ειροει vocat,
non et qua ratione hoc munimenti genus exſtructum fue-

lu hoc rit, c. 59. accurate deſcribit; c. 30. vero idem Gev-
1 Jua etiam abſolute poſitum vſurpari eodem ſenſu vide-

Andi tur, ſi quidem genuina lectio eſt, cum Criticorum
trumn alidqui loco r8S SevP‿ενααοτι+ lectionem séu— 7 roρνι τIrια
Talu. commendent, atque etiam vnus isque melioris notae
led codex hanc ipfam lectionem exhibeat. Nec minus
m, 11

dαανοοννο apud Theophraſtum in Characteribus
ndum 4“ c. XXIII, I. cognatum certe cum illo ſignificatum
4 Wo⸗ habere vallumque defignare poſſit, a portu in conti-

W nentem porrectum, quo quaſi cingulo haec vel con-
Oe. iungeretur cum illo, vel ille ab hac diſtineretur.
bee sed ſui interpretem habemus etiam hic ipſum Ie-
Plica⸗ ſaiam. Breuioris enim obſcuriorisque ſententiae H N

v addit in ſequenti v. vberiorem explicationem
et expolitionem quaſi, cum dicit: manum ſuam Io-
vam ipſum extendiffe ſuper mare, commouiſſe regna.
aC

80

ac praecepiſſe de Phoenice, vt omnia eius munimenta
deſtruerentur. Atque etiam hic Chaldaeus cognato

cum vocabulo EE vtitur, verba extrema ver-
tendo: P N ad perdendum munitiones corum.

Itaque verba & fignificant Tarteſſen-
ſibus, nullam naues eorum ſecuritatem porro ha-
bituras eſſe in portu Tyrio, idem fere, quod in
Virgiliano verſu de Tenedo dicitur:

nunc tantum finus et ſtatio malefida carinis Aen. II, 23.

CAP. XXIV, 15.

Wae den e
:5 N ne een e ee en

In hac oratione vnicum vocabulum Nn eſt,
quod negotium facefſit interpretibus. Ex veteribus
Vulgatus illud explicare magis, quam vertere velle
videtur, cum reddit: in doctrinis. Chaldaeus certe id
manifeſte egit, hac 7εραοοοο vſus: N eeen
NPX ocum venerit lumen iuſtis. De reliquis deinceps
dicendi locus erit. Serioris noſtraeque aetatis inter-
pretes commode ad duas claſſes reuocari poſſunt,

quarum vna éos complectitur, qui- lectionem re-
ceptam

leptan
aliame
vel P
tumqu
r
Vertun

conie
cenn p
U, p
Fulgan

Vit, e
ſenten
) lan
OyN
doedib
Hic
ſone
dixi,
ſtituer
an,
gauti
Owy
Aut Ve
Menti
Morat
tum
tque
habee
huius
ſus e
Dla cn
rum V
titam

inenta,
at
1 ver.
rlam.

tellen.
ro ha-
lod in

113.

3 eſt,
eribus
velle
erte
192
inceßs
intel⸗
Hunt,
n I⸗
teptam

81

ceptam tuentur, altera hos, qui ab ea fſecedunt

allamque fubſtituunt. IIli igitur vocabulum è&

vel Pluralem efſe cenſent a Sing. N ſ. &α ſignifica-
tumque luminum ſ. ignium ei tribuunt, vel idem cum
PN. Iel. XI, 8. fignificare ſtatuunt perque cauernas
vertunt. Singularis ipſique propria eſt Doederleinii
5 6.
conieclura qua ara bico fi in ſubſidium vocato vo-
cem per ſeptentriones vertit. Haeſit aliquantum dubi-
us, verane an falſa ſit lectio Dodè, MWichaelis; Itaque
vulgarem quidem lectionem Explicare et ipſe tenta-

52
vit, collatoque cum ea arabico g propulſio, l
ſententiam pr ophetae ſic vertit: in exiliis (Patria pul-
ſi) Laudate lehouam, fimul vero, legendum forte eſſe
&, coniecit. Exiſtimauit fine dubio vterque vir
doctiſſimus „ membrorum paralleliſmum requirere
hic aliquid, quod ro ☚ & in altc. membro re-
ſpondeat. Atque eandem ob rationem altera, quam
dixi, interpretum pars aliam omnino lectionem ſub⸗
ſtituendam eſſe iudicauit. Subſtituerunt autem alii
alia, Calmetus Hn aut Qn aut en, Huhi-
gantius et, qui eum ſequitur, Dathius, DpNn vel
PPyn, ex coniectura omnia et abfque vlla codicum
aut verſionum auctoritate. Paullo vero plus firma-
menti nacta eſſe videri poſſit Michaelis ſupra comme-
morata coniectura DNn, ex quo Lowthiuns non tan-
tum in eandem incidit, ſed eam antiquam etiam
atque eandem, quam LXX. iam fſuo in exemplari
habuerint, lectionem efſe, vnius alteriuſue codicis

huius verfionis manufſcripti teſtimonio confirmaſſe vi-

ſus eſt. Cum enim cetera verfionis graecae exem-
pla cum ſcripta tum impreſſa omnia inſularum marina-
rum vnicam tantum mentionem faciant, in his repe-
titam inuenit his verbis: Aia& r&το 7 doaο νσ sνι ει
FE—ê Toœα

* 4

832

õ vygolt ro oαας‿τ†⅓rι αν
gis es Iooα& eνοονιο sε u&r. Enimuero cum Genitiuus
ryg αποασνπς continuo cum 7αo πo τπτσοι Prima vice
poſitis iunctus ſit, iterata verborum eν αις Nποσισ
ſcriptio lapſus potius ofſcitantis, quae iam ſcripta
erant, denuo ſcribere incipientis, tum vero lituram
aegre admittentis librarii eſſe videtur. In arabica
certe verſione, quanquam etiam hic verbum verbo
ex graecis transfertur, nullum huius lectionis veſtigium
extat. Ad quae accedit, quod „ cum 2 iam per
oεa. sοο verterint LXX., vnde illud svαοαιοο ιöια in
altero membro traxerint, non appareat, niſi per hoc
ipfum ebr. DNn vertere ii voluiſſe exiſtimentur.
Ex eorum igitur verſione ſi iudicare liceat, transpo-
ſita eorum in exemplari ebraico Dden et Nn,
atque hoc in primo, illud in altero membro poſitum

fuiſſe, tum vero illud per sρεoοεs sss tanslatum ab

iis videri poſſit, ſiue hunc ſigniſicatum a verbo &ν,
quod in Piel certe clarum facere ſignificat, repetierint
legerintquo aο vel n, ſiue ab AN, accepe-
rintque hanc dictionem eodem ſenſu, quo Latini,
quae glorioſa ſunt, in luce verſari dicunt. Ex his
certe clarum eſt, nec Lowthii, nec eorum iudicium,
qui voc. DNa a graeco interprete prorfus omiſſum
eſſe ſtatuunt, tale eſſe, vt nihil dubitationis habeat.
Nec certius eſt, ſyriacam verſionem illud omifiſſe.
Ea potius vnica eſt, quae diuerſam a vulgari lectio-
nem exhibet, quod obſeruatum adhuc a nemine eſt,

Illa nimirum verba a RN vertit per Nν5νο°˙,

☚ V „ .
Q---.—& n]eque vero ad augendam tan-

tum verbi ſignificationem hanc nominis deriuati cum
verbo copulationem valere, ſed ex lectionis varietate
ortam eſſe, luculenter probari poteſt. Idem nimi-

rum Syrus interpres ad vertendum verbum nullo
alio

l ———

Alio
LXX

a⸗
tit;
.
Primn.

W

Vertt
tanti⸗
ori
Ib. P
1
bi i

lerina
lturam
rabica
Verbo
kigium
n per
sul inl
er hoc
entur,
nspo⸗
Ny;
ofitumn
um ab
0 N,
tierint
ocepe⸗
Latini,
Ex his
icium,
mium
aheat.
lifife.
ectio-
ne eſt,

5409

83
alio in loco hac loquendi forma vtitur, et e. g. Pſ.

LXXXVI, 9. Ma)) per C-— D- a-0., ibid. v. 12.

„S v. ;——
Anee per —- 0ο, atque eadem ratione

Pn ler. XXV, 3. et ner c. XLIII, 20. ver-
tit; quotieſcunque vero cum illo verbo nomen

INC--A-à jungit, per hoc ebraicauam —ρ ex-

primit. Sic Pi. XXXIII, 3. et leſ. XLII, TO.
WB- vertitur ab eco 1AC-Da4
1- et Pl. CXLIV, 9. νHR
— — 4 ſar-- TNLQA-ad. Pl. CXXXVII,
4. — - NN G%% — a¹;

1—— L, néc minns Pſ. XXVIII, 7.

et n PI. LXIX, 31. per 1N-G- Q-a N-.
Ex his exemplis quin recte colligatur, eunzem
Syrum interpretem pro en no ſtro hoc in loco
legiſſe , vix quenquam iam puto efle du-
bitaturum. Habemus igitur hic aliam lectionem,
quae non ex coniectura tantum hauſta ſit, ſed an-

tiqui nec contemnendi teſtis auctoritate confirmari

poſſit, inſuperque eius generis ſit, quae cum toto
orationis propheticae argumento egregie conſonet.
Cum enim v. I4. vovuli, quorum v. 13. mentio
facta erat, ad hos enim pronomen & refſpicit,

ſublata voce cantaturi et ab occidente iubilaturi eſ-

Je dicantur, ad hos iplſos v. 15. per apoſtrophen
vertit ſe oratio, excitanturque ii ad celebrandum
canticis Iouam decantandumque vel in remotifſimis
oris nomen Iouae, Ifraelitarum Dei; tum vero v.
16. noua ſubita conuerßone haec cautica ab extre-
mo terrae fine reſonantia iam iamque inaudire fi-
bi iuxta cum aliis videtur propheta. In his certe
F 2 nihil

nihil eſt, quod non cohaereat cum toto fitque aliis
etiam prophetae vaticiniis prorſus confentaneum.

Si qui tamen ſint, quibus aut religio ſit, àa rece-
pta lectione recedere, aut conuenientius certe videa-
tur, vt ſit hoc loco, quo en legimus, aliquid,
quod 7 τ Nn in altero membro reſpondeat, iis
jam etiam alium vocis Q& fignificatum proponere
liceat. Solemne eſt poetis ſublimioribus, a vulgari
loquendi more recedere vocibuſque inſolentioribus
et exquifitioribus uti. Quid f leſaiam, qui v. c.
C. LXIII, 3. 6. pro vulgari 2 pofuit mxo, fimili
verborum dilectu pro vulgarioribus loquendi formis
BeoB ee et Aae, quae c. XI-V, 6. et alibi oc-
currunt, hic ON& pro illa et τ &W pro hac poſuiffe
cenſeamus, ut ſenſus hic ſit:

Itaque in Oriente celebrate Iouam,
in terris occidentalibus nomen Iouae, Ifraelitarum Dei?

Sic certe membrorum paralleliſmus egregie ſibi

conſtat. Habere etiam haec coniectura prae illa,
quam Doederleinius propoſuit, hoc praecipui videtur,
quod ab origine vocis, verbo , quod lucendi et
ardendi ſignificatum habet, non nimis diſſideat.
Quid enim obſtat, quo minus, quemadmodum Grae-
ci et Latini ab H et Eog, aurora, orientem Eoa,
et quidquid orientale fuit, eoum dixere, fic Ebraei
ad idem fignandum appellatione a luce vel igne petita
vti potuiſſent. Non ſpernenda ſunt, quae Kocherus
ad h. 1. notauit: „Potuit en ſenſum dare opti-
mum, etfi tibique et mihi nunc incognitum,„ *).
Accedit ad haec, quod ρνS, eiufdem originis no-

men, Chaldaeis omnino vel occidentem ab ortu et luce
ſtella-

*) In Vindiciis ſ. Textus hebr. Eſaiae vatis etc. Bernae 1786.

1

Ca
etat
diſſie
runt.
Dare
vind
Cap.
haec
Qnd
tione

N

e aliis
um.

rece⸗
Vilez.
liquil
at, iis
ponere
vulgari
loribus
1 V. (.
Amili
formis
bi oc⸗
oluiſe

gie ſibi
ae illa,
jidetur,
Andi et
iſüidert.
Gne-
,Eoa,
Ebraei
petita
ocherus
re opti·
n, 9
inisno.

et luce

ſtella⸗

85
ſtellarum pro illuſtranda nocte, vel orientem a luce

matutina ſignarit. *) D

Vtrum iam α☚ n malint legere, an N
ſeruare et quocunque placet ſignificatu accipere, li-
bera intelligentibus optio. Certi nihil hic defini-
ri poteſt. OJèðB

CAP. XXVII.

Caput hoc vexatiſſimum poſt interpretes noſtrae
aetatis praeſtantiſſimos, qui vno ore omnes illud
difficultatibus infigniter multis laborare pronuncia-

runt, lectionemque receptam ſolicitare atque emen-

dare eo minus dubitarunt, primus ab hac iniuria
vindicauit Cel. Schnurrerus in Diſp. philol. ad hoc
Cap. Tub. 1775. In verſione, quae hic exhihetur,
haec lex ſeruata, vt, quibus in locis non verbis
tantum ſed et ſenſu a Schnurreriana diſcrepat, ra-
tionem diſſenſus notulae adiectae declarent.

I. IIIo tempore animaduertet Ioua gladio ſuo
chalybeo, magno et valido in Leuiathanem ſer-
pentem protenſum *), eundemque Leuiathanem ſer-
F 3 Pentem

*) Vid. Caſtelli Lex. heptagl. ad h. v.

3*) f oppoſitum eſt ſequentis Pryßs 52. Conſummata imago
ſerpentis, qui modo in longum, vectis inſtar, protenditur,
modo in orbes ſpiraſue conuoluitur, vt de vno eodemque
ſerpente Silius L. VI. v. 153.

5 „ M - centum porrectus in VInas
et v. 194. ſ. - . 2 ſpiris ingentibus artae

arboris abſtraxit molem ⸗⸗ 2 .

8Ww

pentem tortuoſum, interficietque draconem mari-
num.

2. Eodemque tempore de vinea *) canite:
„

. 1 14
3. „⸗Ego Ioua cuſtodiens eam,
„ ſubinde irrigo eam,

. . .
„ne grauius quiddam in eam ſtatuendum
„noctu diuque cuſtodio eam.

4. „(Itaque) ira mihi nulla eſt;
„Si quis tamen ***) ſentes vepreſue mihi i in-
ferat hoſtiliter,
„inuadam in eam, incendam eam totam.

. 5. „Nifſi
= *) eſt fimpliciter vinea, recteque monet Schnurre-
. rus, alteram lectionem n emendationis ſpeciem habere ex
Cap. XXXII, 12. forte petitae, quod nimirum illa inſolen-
tiorem habere videri poſſit loquendi modum. Videbitur ve-
ro hic loquendi modus iis tantum inſolentior, qui non cogi-
tarint, vocabulum = per ſe ambiguum eſſe, et plantari-
um quoduis, fingulari cura horti inſtar cultum, adeoque eum
vineam, tum oliuetum, tum hortum quemcunque fignificare
poſſe, quod docuit etiam Michaelis in Supplem. ad h. v.
Inde igitur fit, vt, quotieſcunque non ex tota oratione cla-
rum eſt, quodnam plantarii genus fſit intelligendum, id ad-
iecta determinatione fignificetur, atque, ut Iud. XV, 5. —2
Nr oliuetum, ſic hic vinea dicatur.

**) Leui punctorum vocalium mutatione legendxum 07.
Neque vero ρ cum by conſtr. de laeſione quacunque,
ſed de poenis maxime diuinis vſurpatur, quo ſenſu et-
iam modo ante v. I. ſumtum eſt. Obſeruari meretur in-
ſignis euphemiſmus, qui eſt in eo, quod Deus poenam,
quam forte ob mala aliunde in ſuam vineam illata ſtatuere
in eam neceſſe ſit habiturus v. 4. tanquam rem ab ſe alie-
nam, neque ad ſe pertinentem repraeſentat.
***¾h ene e, eſt formula cum affectu vel optantis aliquid,
„Vt Ier. IX, I1. Iob. XI, j5. XXIX, 2. vel cum ironia
quadam prouocantis, vti hio, eſtque hoc ſenfſu ſimilis ilii:
Veniat mihi quiſquam, noſtris etiam frequentatac: Kom-
me mir einer.

Teſcen
terra,

Dres
Num
§.

Ilm

mari⸗

ndum

hi in⸗

am.,

MKurri-
bere ex
nſolen-
tur Ve⸗
n cogi-
lantati⸗
ue eum
mnificare
d h. v.
one cla-
id ad-
,

15.
Un que⸗,
lo et⸗
tur in
Oenam,
ſtatuere
ſe Ne

igvi,

iwnia .

s ilii:
Kom-

9„

87

5. „Niſi quidem *) ad potentiam meam ſe re-
cipiat, **)
„faciat pacem mecum,
„pacem faciat mecum.

6. Poſthac **) radices agent Iacobitae, efflo-⸗

reéſcent germinabuntque Iſfraelitae, prouentuumque

terra, qua patet, plena erit:

7. Num plaga, quali (percuſſi ſunt) percuſ-
Iores eorum (Iacobitarum) percuſfit eos (Deus);
Num caede, quali caeſi ab iis, **“*) caeſi ſunt ipfi?
8. Iuſta (tamen) menſura, †) cum immitteres
illam †ρ) (plagam) ius tuum contra illam (vine-
F 4 J am)

* Coni. hic eandem vim habet, quam Leu. XXVI, 41.
habere nemo facile negauerit. Comparari hic locus etiam
quoad rem cum hoc prophetico meretur.
**) Phraſis ſumta a confugio ad cornua altaris. Cf. 1. Reg.
II, 28.
2**½d .Rne accuſatiuus nominis neutrius aduerbialis: Ventura
h. e. quod attinet. Vid. Story Obfſ. ad Anal. et Synta-
Xin hebr. p. 430.
x*** Suffixum voc. â conuenientiffime refertur eodem, quo
et ſuffizgum vocabulorum praecedentium e et 112
manifeſte referendum, nimirum ad 25 aut bNAU" V. an-
tec. Sic omnia fibi optime conſtant. Iacobitae non tanta
clade a Deo affecti ſunt, quanta hoſtes eorum, non tanta
caede proſtrati, quanta iidem ab iis ſaepe.
P) Vocabulum esedd eſt forma duplicata vocis menſu-
za, habet itaque, vt pleraeque einſmodi formae, vim aug-
mentatiuam, et ſignificat menſuram exactiſime menſuran-
tem, h. e. iuſtiffimam. MWenſuras notionem tenuerunt ve-

terum interpretum plerique, Aguila, Sammachus, Theod.

Chald. Vulg. Szrus eoque magis mirandum eſt, recentiores
et deſerere eam et de lectionis adeo veritate dubitare potu-
iile, cum illa toti orationi accommodatiſſima ſit- Cum
enim v. antec. Iacobitas eadem ſeueritate, quo hoſtes eo-
rum, punitos fuifſe negatum efſet, in hoc meritam ta-
men atque ad iuſtitiae leges exacte menſuratam poenam
eos dediſſe aſſeueratur.
†F) Suff. in Armuin facillime ad 59 v. praec. refertur, cum
verbum ipſum, cui annexum eſt, et alibi ſaepiſſime de
. poe-

88

am) perſequebaris, *) (quo tempore) murmur
extitit *) per ventum eius vehementem die (flan-
tis perdentiſque vineam) euri.

9. Verum hoc ipfo expiabitur iniquitas Iaco⸗

bitarum, atque hic erit vniuerſe fructus remoti

ab iis peccati, quod reddent illi ***) omnes lapides
altarium (idololatricorum) ceu fragmenta calcis
diſfoluta, nec luci aut ſtatuae ſolares amplius exi⸗
ſtent.

I10. Contra **) vrbs munita (Ba bylon) erit ſo-
litarium quid, commoratio poſthabita et derelicta,
ſicut defertum, ibi vituli paſcent, ibique recu-
babunt, et confument ramos eius.
II. Cum

poenis a Deo immiſſis vſurpetur, vt Lev. XXVI, 25. Ez.

VII5 3. Mal. II, 2. Pſ. CVI,; I5.

*) aned.. Hoc verbum fic conſtructum ſignifcare: li-
tem intendere alicui, ius ſuum contra gquem perſegui, cla-
rum eſt ex Iob. X, 2. Suffixum femin. reſpicit ſubiectum
principale orationis, vineam. Cf. C. V, 3. non tam gene-

ris huius nominis, quam potius eius, quod eo ſignifica-

tur, Hieroſolymae, vt ſaepe, ratione habita.

**) Verbum den vt de zugitu leonum Cap. XXXI, 4. no-
menque ab eo deſcendens de tonitra Iob. XXXVII, 2.
ſie hic de venti ſonantiore murmure adhibetur, de ventoſi
murmuris auris, vt eſt apud Virg. Ecl. IX, 57. Imper-
ſonaliter vero poſitum eſſe videtur.
***) Juff. vocis aia referendum ad 25; Expiatio inigqui-
tatis hie eſt poenae pro iniquitate luitio, atque ex hac
ſequebatur, hiſtoria etiam teſte, vt Ifraelitae omnem cul-
tum idololatricum penitus perhorreſcerent.

FEE*) Partienulam "9 hice non cauſalem, ſed aduerſatiuam vim
habere, ex eo clarum eſt, quod hic v. nihil continet,
quod rationem ante dictorum exponeret, nec Hieroſolymae
durante exilio babylonieo in ſtatum, qualis hie defcribitur,
deuenit. Commode etiam Vitringa ad ramorum mentio-
nem in hoc v. notat, Babylonis regionem alibi (C. XV, 7.)

vallem ſalicum vocari. Vt igitur Hieroſolymae ſub vineae,

ſic Babylon ſub arboreti imagine repraeſentatur.

.*

II.
Molien
popult
cordia
da ev

1

10 00

1—
bucci⸗
Per 4
rent

mur

(Han.

Ino.
remoii

lapide

calcis
z exi⸗

rit ſo⸗
telicta,

Tecle

.(N.

re: .

i, cla⸗
tbiectum
m gepe⸗

4. no⸗
unß
Imper⸗

inigi⸗
e hac
emn cul⸗

mn vi
Hntinet,
ſolymae
hubitut,
mentio⸗

vine ae,

II. Cum aruerint rami eius, frangentur. *)
Mulieres venient et incendent id; **) Neque enim

populus intelligens eſt, vnde creator eius miſeri-

cordia et conditor eius clementia non vtetur er-
ga eum,

12. Eueniet tum, vt excutiat Ioua ſpicas ab
Euphrate **) vsque ad torrentem Aegypti; vos ve-
ro colligamini ** †vv) ſigillatim, Ifraelitae.

13, Fiet item, vt eodem tempore clangatur
buccina magna, veniantque, qui diſperditi erant
per Afſſyriam et diſpulſi per Aegyptum, atque ado-
rent Iouam in monte fſancto Hierofſolymis.

*) In diuerfitate numeri et generis, qua dedaur a fuo no-
mine diſſidet, nihil admodum inſoliti eſt. Cum nomine,
praeſertim collectiuo, ſaepe verbum plurale iungitur. Dein-
de, quod genus attinet, ſi enallagen ſtatuere ſit nodum
gladio ſoluere, dici hic poſſit, animo ſcriptoris ſacri ob-
ſeruatum forſan eſſe aliud nomen, vt denand, femininum
Provime praecedentis e, vel PnRn, quae vtraque
forma Ez. XXXI, 8. occurrit, idque ipſum nomen ſub-
intelligendum efſe. Sic Nn nn ibid. v. 12.

**) Suff. femin. in π&α nihil plane diſſicultatis habet, ſi
neutraliter ſumatur.

**⅝ Ad verbum: a NWica Fuphratis, quod idem eſt, ac:
Nicas ab Euphrate, neque enim verbum nan abſolute et

ſine fignificatione eius, quod excutitur, poni potuiſſe vi-
detur.

*) Verbum „ de ſvicilegio adhibetur Ruth. II, 17. qui
ſignificatus etiam huic loco aptifſimus eſt. Michaelis in
verſione germ. Hhr Iraeliten werdet einzeln, wie liegen
gebliebene Aehren, geſammlet werden.

CAP. XXVIII, 9 — r5.

p »P-reN e n e e v. 9.
vVV G
: ee e dd

4

— — — — —

— 5RNn Nn nen n ee, e v. 15.

Sacerdotes et prophetas, ductores doctoresque po-
puli hieroſolymitani, vt homines vino turpiter et
ad ſorditiem vſque deditos deſcripſerat propheta

Iam igitur verba v. 9. non minus prophetae
eſſe videri poſſit, conſentiuntque in hoc Michaelis
et Dathius, diſſentiunt vero circa ſubiectum, de
quo haec dicat propheta. Michazlis enim ſignifrca-
re his verbis prophetam putat, incaffum laboratu-
rum, quisquis temulentos illos homines, ſanioris
quippe doctrinae lacte dudum defſuetos, erudire
atque ad ſaniorem mentem reuocare vellet; La-
thius vero, quam inepti hi ipfi potatores ad do-
cendum alios, ipſi nimirum infantibus ſimiles, eſ-
ſent, declarare voluiſſe prophetam ſtatuit. Enim-
vero illud ſi propheta voluiſſet, ſcripfſiſſet ſine du-
bio: S&N& e, hoc: 5h .— HN. Praeferen-
da igitur eſt Loithii ſententia, temulentorum illo-
rum hominum ipſorum has voces, in prophetae

contemtum inter pocula iactatas, eſſe ſtatuentis.
Hos

Hos qu
vocat,
inpatie
tarum
Centes
Ppraeſi
hic v.

.(auillan

Praece
Omnin
tum ce
in vtr
Viris
huiſlet
V. 10.
ſecede
EItren
Ide
tae h
lus n
tarum

h.

* Na⸗
ter et
pheta

phetae
iealis
n, de
nifiea⸗
voratu⸗
nioris
udire
Da-
3, el⸗
Enim-
ne dl⸗
eren-
illo⸗
hhetae
entis⸗

Hos

91

Hos quippe propheta, quos et propterea v. 14. irriſores
vocat, quos porro c. XXIX, 24. a Adiſciplinae
impatientes dicit, doctrinamque ſeueriorem prophe-

tarum reprehendentes et meliora verba ab iis expoſ-

centes facit, quibus denique qua talibus interitum
praeſagit c. XXIX, 20. hos ipſos, inquam, etiam
hic v. 9. et 10. loquentes introducit prophetamque

cauillantes, quod eos paruulorum inſtar habeat,

praeceptorum et monitorum multitudine obruat,
omnium minutiarum nimis moroſus cum praeceptor
tum cenſor fit. Vnus igitur et continuus ſermo eſt

in vtroque hoc verſu. Hoc ſi obſeruatum fuiſſet

àa viris modo dictis eruditis, nec Wichaelis opus ha-
buiſſet, ab lectione recepta verborum — 0d PxO
v. I0. quam Maſoretharum puncta praecipiunt,
ſecedere, nec Doederleinius et Dathius, verba
extrema v. noni o 5 o eeen verſum-

que 10. de iisdem temulentis intelligere, et prophe-

tae hoc incongrui tribuere, vt, quos modo infanti-
bus ſimiles et viædum ab vberibus remotos dixiſſet, mul-
tarum ac variarum legum latores faceret.

Quae ſequuntur v. II. 12. et in priori parte v. 13.
iterum minus recte a Dathio pro deſcriptione tan-
tum vlteriore ſummae iſtorum hominum, de quibus
ante ſermo erat, corruptionis habentur, quae nimi-
rum tanta fit, vt barbaro ſermone et peregrina
lingua vti videatur iis is, qui illis verae felicitatis
viam monſtrare velit, vtque potius jactent vt ver-
bum Dei iſtam ſuorum praeceptorum regularumque
multitudinem. Nec profecto melius Doederleinius
verſum II. ſic cum v. antec. connectit vt ridiculum
Jermonem ac verba barbara, prout ipſe ebraica vertit,
iis ipfis temulentis doctoribus tribuat; verba deinde
v. I2. et 13. ſic ſumit, quaſi per illa ſignificaretur, quod,

.

92
ſi quis etiam populum admoneat, vt huc, ad verum
quippe prophetam, ſe vertat, hic enim eſſe tran-
quillitatis locum, omittendos vero eſſe feſſos illos,

h. e. ebrios vates, adeo tamen illi hanc melius for-
te alicuius ſentientis interpellationem audire no-

lint, vt potius proiecta illa ſua praecepta dictaque

balbutita oraculi diuini nomine vendant. Aliena
ſane et admodum coacta haec omnia, rectiusque
Lowthius cumque eo Michaelis comminationem diui-
nam a v. iam II. incipere ſtatuunt. Habet quippe
particula , abs qua haec oratio v. II. orditur, aper-
te vim aduerſatiuam idemque fignificat, quod lati-
num ſed, viciſim. Opponit itaque propheta iniquae
irriſorum, quam hactenus deſcripſerat, cauillationi
comminationem iuſtioris, qua Deus erga eos vfu-
rus efſet, cauillationis. Neque igitur vocabulo
„vd alium, quam quem a radice ſua 399 habet
(Pſ. II, 4. Prou. I, 260.) ſignificatum tribuere, ne-
que etiam H& pro phraſi ſynonyma cum
ν da habere cum Dathio neceſſe eſt. Sed hoc
innuit propheta: viciſſim erga illos cauillatores ſer-
mone illuſorio longeque diuerſo ab eo, quo adhuc er-
ga eos vſus eſſet quemque tam proterue exſibilaſ-
ſent (v. II.), eundem, qui, qua ratione ad veram ani-
mi tranquillitatem veruenire voſſent, tis ſignifi Labſet cui-
que morem non geſſiſſent (v. 12.); Tum vero éis, iuſta
Dei poena, ipſum lehovae verbum fore id ipſum,
quod calumniati eſſent, legum praeceptorumque tam

confuſam multitudinem, vt nusquam fſciant, quo pe-
dem figant, ſed quouis greſi mmningan, anln: , ir-

retiantur. (v. 13.)

In verbis v. 14. et IS. nihil difficultatis ineſt.
Grauiter illis monentur iidem illi cauillatores, po-
puli hierofolymitani proçeres, vt Iehouae effatis
potius

Potius
nihil i
confifis
ſemet
V
quam

metay.
ktiam,
Mübita
imn hi-

dantiu⸗
inundla
nomal
miſtio

N
me
tum,
radic
u
ſagelt
pe⸗
optin
tim,

verum
e tran-
8 illos,
ius for.⸗
irk do⸗

lictaqe

Aliena
tiusgue
n (iui.
guippe
aper⸗
od lani-
niquat
lationi
d8 W⸗
cabulo
habet
le, Ne:
4 (un
ed hoc
tes r.
huc er⸗
Abilat⸗
ui Ai.
t alii
juſta
lum,
e tan
0 Pe-
it, i⸗

,

jneſt.
0.
fatis

votius

93

potius obtemperent, quam falſa imaginatione, quaſi
nihil ipfis, mendaciorum quippe fuorum praeſidio
confiſis, ab imminente tempeſtate metuendum fit,
ſemet ipfos deludant.
Vnica phrafis W v. 15. offendere quen-
quam poſſit. Ad inuaſionem hoſtilem depingendam
metaphoram ab inundatione ſumtam alibi quidem
etiam, e. g. Dan. XI, 10. eleganter et graphice ad-
hibitam eſſe videmus. Inundationis imaginem eti-
am hic prophetae ante oculos verſatam efle, ex v.
ſeq. I7. clarum eſt, vbi grandinis et aquarum inun-
dantium exprefla fit mentio. Sed quid ſlagello cum
inundatione. Sitne credibile, prophetam ſolo paro-

nomaſiae ſtudio ad hanc diuerſorum troporum com-

miſtionem delatum eſſe? Neque fibi ipfi ſatis fa-

cit MWichaelis, ad Arabum P., ſcuticam poe-

nae prouocans. *) Alium igitur v5e ve ſignifica-
tum, inundationis ſ. torrentis, fubiicit, a ſignificatu .
radicis ν petitum. Videtur vero et hoc remedi-
um nimis efle quaeſitum. Simplicius eſt dicere,
Nſlagellum inundans per hypallagen dici pro inundatione
flagellante, h. e. puniente, quales loquendi formae
optimis etiam ſcriptoribus profanis, poetis praeſer-

tim, non infrequentes ſunt. Subit etiam mentem

cogitatio, fitne fortaſſe νοροHb vnicum vocabu-
lum idque geminatae formae ad augendam fignifica-
tionem, qualia ſunt NdNO, c. XXVII, 8. ein
c. XXI, 3. Ex veteribus certe interpretibus fſoli

Aquila et Symmachus et, qui eos ſequitur, Vulgatus,

flagellum exprimunt, reliqui omnes nullam eius men-
tionem faciunt, inundationis vero vim ac vehemen-
tiam adiecto aliquo auctario non obſcure ſignificant.

ni⸗

*) Supplem. ad voc. 2 .

94

His praemiſſis fſic verti poſſit locus:

v. 9. Quem (dicunt) docebit ſcientiam, quemue erudiet
praeconio? .
paruulos, vix lacte deſuetos, a mammis diſiunctos?

v. 10. Aliud enim fuper aliud continuo praeceptum,
aliam ſuper aliam continuo regulam (ingeminat);
Parum hic, parum illic.

v. II. Viciffim igitur ſermone illuſorio linguaque diuerſa
loquetur ad hunc populum

V. 12. Idem, qui dizxerat eis:
haec requies, ſinite quieſcat laſſus quisque,
et haec refocillatio, recuſarunt vero audire;

V. 13. Tum vero erit eis verbum Iehouae
aliud fuper aliud continuo praeceptum,
alia ſuper aliam continuo regula,
parum hic, perum ibi,
vt quouis grefſu lapſent retro,
fractique irretiantur, capiantur.

v. 14. Audite igitur Iehouae effatum vos irriſores,
ductores populi huius hieroſolymitani,

v. 15. qui dixiſtis; pepigimus foedus cum morte,
et proſpeximus nobis pacto cum inferno inito,
inundationis poena cum ingruerit, non pertinget ad nos;
