Conſtituimus enim mendacium refugium nobis,
inque falſiloquio aſylum habemus.

CAP. XXVIII, 22.

rDE en en
: N hn -d Re de en

In vertendis vocibus A n etiam hic, vti
C. X, 23. in diuerſa abeunt interpretes. Ex Da-
thii enim verfione iſta omnia, quae ante praedicta
erant,

erant,
Per re
iis pen
Per ir
tringa
cit:
omhe
conſli
la rat
ſtitiae
10 ma
eſt in
ſpem
Ppoena
reuot
Omni
CA
korun
Caſſuj
den
Vti
tem,
totin
hoc
tantur
ſeant.
tum
Vi
Cum
ſoure
leant
tem.
Dem
tio h
Men

rucliet

Lerſa

4 103

ti

dicte
rant,

95

erant, certo euentura eſe, his verbis ſignificatur.
Per repentinum excidium vertit Doederleinius. Michae-
lis per aliquid, quod mox ſit euenturum. Lowthius
per irreuocabile deeretui. In hanc ſententiam iam Vi-

tringa illa verba expoſuit, rationemque hanc adie-
cit: ſic ademptum fuiſſe hypocritis aut irriſoribus

omnem refipiſcentiae differendae obtentum, vt, ſi
confilio et monito prophetae non aufſcultarent, nul-
la ratio effſet, quare Deus pro omni fſeueritate iu-
ſtitiae ſuae in eos non ſit animaduerſurus. At ve-
ro maior etiam reſipiſcentiae non differendae ratio
eſt in oratione, quae cum comminatione poenarum
ſpem ſalutis relinquit iis, qui ante ingruentes has
poenas reſipuerint, quam in ea, quae abſoluto nec
reuocabili decreto interitum peccatoribus, praeciſa
omni ſpe, denuntiat. Monet propheta hoc ipſo v.
cauillatores, vt mores mutent, ne duriora etiam fiant
eorum vincula, hoc ipſo itaque monet ſimul, non in-

caſſum hoc eos facturos eſſe. Quid vero, ſi voc.

xsr etiam hic abbreuiandi notionem contineret,

vti c. X, 23. innueretque, cladem populo inſtan-

tem, quantumuis ingentem, neutiquam tamen ad
totius gentis internecionem eſſe eualituram, nonne
hoc ipſo ſpem faceret propheta, fore, vt, qui non
tantum a cauillis defiſtant, ſed et vniuerſe reſipi-
ſcant, ſalui adeo euadant? Seruarunt hunc ſignifica-
tum LXX, et Vulgatus. Quin etiam Dan. IX, 27.
vbi eadem phraſis occurrit, eundem non minus lo-
cum habere, ex v. praec. et Dan. XI, 36. non ob-
ſcure intelligitur. Sed, ſi vel haec omnia nihil va-
leant, audiamus prophetam ſemet ipſum explican-
tem. Quid enim reliqua eius oratio omnis ad fi-
nem vſque capitis aliud eſt, quam vlterior explica-
tio huius ipfius enunciati, quod Deus modum ta-
men ſit ſeruaturus in infligendis poenis, atque ſfic
eas

96 . =M .

eas moderaturus, vt ne in plenarium gentis interi-

tum cedant. Verba itaque prophetae etiam h. I. ſic

vertenda:
2
nam exeidium, abbreuiatum tamen, audiui
a Domino, Deo omnipotente, imminere toti terrae.

CAP. XXX, 7.

— — — — — —

7 a 20 DNee ree e

—

Quid ſibi poſteriora huius commatis verba velint,

diſputatur non minus inter eruditos. Interpretum

nonnulli HN ad Hieroſolymam pertinere putant.
vertuntque verba: propterea clamo ad kanc (Hiero-
ſolymam): Kobur eorum erit ſedere, h. e. nihil pro-
fecturos Hieroſolymitanos auxilii cauſa migrando in
Aegyptum, contra vero robur ipſorum fore quieſce-
re Hieroſolymis. Alii vero alludi ad nomen Ra-
hab, quo et aliàs in ſ. ſcriptura Aegyptus vocetur,
itaque pronomen Hh&Nν ad Aegyptum referendum,
ſenſumque hunc eſſe ſtatuunt: propterea vocaui eam
Rahab (JFerocia)? Guin votius ceſſatio, ſ. Kahab qui di-
cuntur ceſatio, ſ. Rahab (Jferociga, tumor) ſedet. *)
Recentiores poſt Vitringam, iique praeſtantiſſimi,
omnes pronomen Hπ ad Aegyptum referunt, du-
as vero voces Hoν coniungunt leguntque
NBLN nR, ſed alii aliis ſubiectis vocalibus pun-
ctis.

*) Vid. Vitriugae Com. ad h. I.

ttis.

N
das VI
ii, n
quam
prium
Ie; i
Konen
ſe ita
ſeriptn
Wo
ſed al
bilis f
!
uod
limer.
is ve
V
Tye
nmj
dicit
Motus
Vero
leger
Volun
R V.

nteri-

l. ſic

rrae,

Velint,
Pretum
putant,
Hiero⸗
l pro-
100 in
nielce⸗
en Na-

ettut,

ndum,
eam
gui ai⸗
let.)
tillimi,
t, du⸗
untquE
pun⸗
(tl.⸗

97

ctis. Quippe Doederleinius et Lowthius legunt
eue a vertuntque: KRahab quieſcens, Rahab,
das vnthaetige. Contra haec vero excipit Michae-
lis, nullo auctore aut exemplo conſtare, Rahab vn-
quam Aegyptum vocatam eſfe; tum, ſi nomen pro-
prium Aegypti effet, vt nomina regionum alia, fe-
minine id conhſtrui adeoque maw ponendum fu-
iſſe; incertum denique eſſe, verbum mauwu ſignifica-
tionem intranfitiuam, quam in coniugatione primi-
tiua habeat, etiam in Piel et Hiphil ſeruare. Ip-
fe itaque non minus quidem aw a propheta
fcriptum fuiſſe ſtatuit, liberamque, yvtrum avun an
legere velint, optionem lectori bus relinquit,
ſed alium ſignificatum verbo ex arabico α3 ſta-
bilis fuit, in II. Coni. ſabiliuit, fubiicit, tum vero
2 legit, verbumque hoc vocabulum efle vult,
quòd dialectorum aramaeae et arabicae auctoritate
timere, fugere ſignificet. Quibus omnibus praemiſ-

ſis verba prophetae ſic vertit: timet ſ. potius jugit

Fiduciam aadens, der Helfer fürchtet ſich. *) Prouo-
cat idem ad IL.XX, qui vertérint: Aτ—αο‿ο rααριο.
uναν⅓ισιμια v*ονv, et Syrum, qui reddiderit 125 P O
vana eſt haec veſtra fiducia, ex quo clarum eſſe
dicit Dathius, eos legiſſe Haue quieſcere faciens,
ſtabiliens, et hac maxime veterum auctoritate com-
motus et ipſe ad MWichaelis ſententiam accedit. Eſt
vero adhucdum valde dubium, quid hi interpretes
legerint, videnturque illi potius verba obſcura a-
Ne ex clariôribus prioris hemiſtichii explicare
voluifſe, ſenfumque magis fuum ſecuti, quam ver-
ba verbis reddidiſſe.
Quid

*²) Vid praeter Verſionem germ. T. XIV. Biblioth, or. ap-
Pend. p. 97 -= 99. et Suppl. ad voc. 23.

G

98 “Z

Quid igitur nunc ſtatuendum erit? Certum eſt,
2 non dquidem proprium Aegypti nomen eſſe, ſti⸗
lo tamen ſublimiori poetarum et prophetarum hanc

quibusdam in locis, e. g. Pſ. LXXXVII, 4.

LXXXIX, II. ect a propheta ipſo etiam alibi, c.

LI, 9. per avrovonagia; ſic vocari, neque Michaelis

ipſe id omnino negare potuit. *) Quare vero Ae-
gyptus hoc nomine infignita fuerit, non aeque ex-
ploratum; neque, quis proprius nominis ſignifica-
tus ſit, ſiue ex eius ipſius, fiue ex radicis vſu ſa-

tis tuto conſtitui aut decerni poteſt, cum non om-

nibus locis, in quibus vel verbum vel nomen oc-
currit, idem ſignificatus aeque aptus ſit. Id tamen
collatis omnibus his locis ſatis euidens eſt, verbo
actionem, quaecunque fit, non ſine magna vi ſuſceptam
nomine vim ipſam ferociamque et fortitudinem agentis
deſignari. Clarum hoc inprimis, fi locum Iob. IX,
13. conferamus, atque fi vllo alio ex loco huic no-
ſtro lux accendi poſſit, ex hoc poſſit. Cum enim
IJobus v. antec. dixifſet, Deo neminem refiſtere poſ-
ſe, idque ipſum nunc vlterius exornet addatque,
vindictae eius vel aD ſuccubituros eſſe; tum
vero ſequenti v. concludat, fi tales tantique nihil
valeant, multo minus ipſum quicquam eſſe effectu-
rum: ex toto hoc orationis contexto manifeſtum

eſt, 2 lobo adiutores et vindices effe, qui

ſuccurrere aliàâs, quantocunque in rerum difcrimine
fit, cuiuis cum vi poſſint. Hinc igitur facile eſt
coniectu, quare Aegyptus nominata fit Rahab, ob
ferociam nimirum fortitudinemque pariter ac felici-
tatem bellicam. Clarum porro, ſi haec ad noſtrum

hunc locum applicentur, quid propheta ſibi velit.
Allu-

*) Vid. Suppl. p. 2237. ad loca Ieſ. LI, 9. Pſ. LXXXIX, II.

4
ü
*

Allud
Pto
nam e
fiduci⸗
tum ¹
De eti
Unt
dentu
iis e
Notar
Perati
igitur
ae
ue 0
Trand
1d o,
totius
Ori à
Nun
num
tudtio

Volua

Poner

Maten
ſ nor
Ii ha
Voelb
hoc .
(hing
habel
Contre
obler

ell,
6, N.
hanc

4.
bi, e.

ichaels

9 Ae-⸗
ne ex⸗
mifica-
ſu ſa.
om⸗
en .

tamen

verbo
taptofn
gentis
b. X.,
c no⸗
enim
re pol.
latque,
tum
Pectu⸗
eſtum
,qui
timine
le eſt
b, ob
ſelici⸗
oſtrun
jvelit.
Alu⸗

W 11

U— 99
Alludit quippe ad illud ipſum nomen Rahab, Ae-

gypto aliàs inditum, et, poſtquam declarauerat, va-

nam effe, quam populares in Aegyptiis ponerent,
fiduciam, nihilque cos hos iuuaturos, addit, tan-
tum abeſſe, vt fint illi 25 , vtque cum nomi-
ne etiam omen eius tueantur, vt potius vocari digni
ſint Oaw 2. Hunc fenſum etiam LXX. te-
nuiſſe, ſed rem potius, quam verba exhibuiſſe vi-
dentur; vanum enim omnino eſt ſolatium, quod ab
iis repetitur, abs quibus nihil auxilii ſperandum.
Notari etiam meretur, eosdem videri een pPro
2da perſ. feminina habuiſſe, cum formam hanc im-
peratiuo 2dae perſ. «τ νρ ον reéddiderunt. Recte
igitur fi illi viderunt, eſt forma plane ſimilis for-
mae Ketibh n-, quae ler. III, z. extat, et ahs-
que omni dubio zda perſ. feminina eſt. Et vero
grandior etiam ſenſus orationis eſſe videtur, quae
id opprobrii, quod ineſt in nouo Aegypti nomine,
totius Hieroſolymae, quam quae ſolius prophetae
ori attribuit. Sed propius etiam nunc nomen hoc
ipſum confiderandum. Eſt omnino eiuſmodi nomi-
num ſymbolicorum ea indoles, vt, quae ſignificant,
ſtudioſa quadam et aenigmatica quaſi obſcuritate in-
voluant. Haec nominis, quod filio recens nato im-
ponere propheta a Deo ipfo iubetur C. VIII. I. 3.

Maher ſchalal chaſch bas, ratio. Quid mirum igitur,

ſi nouum Aegypti nomen non minus aliquid obiſcu-

ri habeat? Id vero facile intelligitur, in duabus
vocibus 2 et Dav acutam antithefin efſſe. Siue enim

hoc pro nomine a verbo Nau, qua in expoſitione Iar-
chius Lexicorum ſcriptoribus praeiuit; ſignificatum
habebit, notioni, quam arr) fecum fert, prorſus
contrarium, vt itaque vis vtriusque nominis etiam
ex oppoſito eo magis eluceſcat. Ilam igitur omnis
obfcuritas in ſola horum nominum coniunctione re-
G 2 lſidet,

100

ſidet, quae vero et ipfa dilucidatur, ſi modo ob-
ſeruêtur, pronomen intermedium etiam hic, vt
faepiffime alibi, verbi ſubſtantiui vim fuſtinere, at-

que vtrique nomini commune eſſe, ad poſterius co-.

gitatione repetendum, quod in conciſo ſermonis ge-
nere minime eſt infrequens, et, vt vno exemplo
vtar, Prou. XXX, 24. eadem prorſus ratione vſur-
patur. Ponatur, prophetam fſcripfiſſe: 8 —
ra, quam facilis ſententiae intellectus, quam acu-
ta dictio: Rahab quondam, iam Schebhet, h. e. fe-
rocia jam minime ferox, deſidiae potius nomine
digna. Ex dictis igitur haec fluit latina verſio:

Vnde nomen huic dato: Ferocia quondam, nunc defſidia.

CAP. XXX, 3r. 32.

N&X& L dee
— Va
d er n e een w
hy n nn ee
— — D
(So) 5 rbe den nen

Verba 2 an v. 31. minus commode a Vitringa
et Lowthio cum proxime antecedente —☚Ra ſic con-
iunguntur, vt fſenſus ſit, fractum iri Affurem, qui
iam iamque percußſurus ſit ſ. percuſſerit virga popu-

lum iudaicum. Non enim iam id agit propheta.
vt populares ſuos doceat, eos percuſſos eſſe vel per-
cuſſum iri ab Afſyriis, ſed his id imminere, atque
hoc ipfum ſequenti v. quo hoc inter laetum op-
preſſlo-

prelle
turum
hoc
cum
ſyriun
Necr
Ouic
llerhi⸗
et

I
Catur
Etiam
quem
funca
cepta
D
jecit
etian
r0 du
Ad
Hop
Pum
ArCh
Genie
Inde
M.
ei
V
Hab
leot⸗
de

do ob⸗
nic, t
re, at⸗
rins co⸗
nis g⸗
Vemplo
le vfur⸗
3)
imn acu-
e. ſe.
nomine
ſio:

eſidia,

Nitrings
ſic con⸗
m, dun
el pel⸗
. atque
uin 1.
prelo⸗

101

preſſorum adhuc ab iis Iudaeorum concentum euen-
turum eſfſe denunciat, vlterius deſcribitur. Senſit
hoc MWichaelis atque ideo legit 22 in Hophal, vt ſic
cum Ar cohaereat eoque clarius intelligatur, Af-

ſyrium percutiendum dici. Idem facit Dathius.

Neque vero hac punctorum mutatione opus eſt.
Quid enim inſoliti in conſtructione, ſi, quod Doe-
derleinius fecit, verba &b waWn abrupte pofita eſſe
et ad remotius nomen A pertinere cenſeantur?

Idem Iouae baculus v. ſequ. 32. dene vo.
catur, quod per baculus fundatus, ſi quidem o
etiam femininum ſit, quod tamen Mich. VI, g. ac
quem locum Aben Eſra prouocat, non probat, ſ.
fundationis adhuc verterunt ii, qui lectionem re-

ceptam ſeruarunt, excepto, t poſtea dicetur, Doe-

derleinio. Sed ôα cum Reſoh legendum effe con-
iecit iam olim CUlericus, Lowtliüus vero et MWichaelis
etiam 2. Codicum teſtimonio firmarunt. Neque ve-
ro duorum codicum auctoritas tanta eſt, vt ei tuto
fidi poſſit. Itaque bo nomen participiale eſt ab
Hophal verbi ductum. Eſt autem verbi o
prima notio, vt arabici A-, voſuit, tum ad rem
architectionicam translatum fundandi, ad iudicialem
denique conſtituendi decernendiue ſignificatum habet.
Inde eſt, quod in Niphal conſilium inire, deliberare
Pſ. II, 2. XXXI, 14. et nomen pro O con⸗
ceſſus aut conſilium confultantium inter ſe fignificat.
Vius huius iudicialis manifeſtum exemplum extat
Hab. I, 12. in phraſi e ee, quam ſic
lectam tam monſtroſam iudicauit Michaelis, vt etiam
hic mallet cum legere, *) neque vero tam
G 3 ini-

*) In Supplem ad v. be p. 1I104.

102

iniquus ei fuiſſet, fi veram vim verbi hoc loco te-

nuiſſet; Siue enim per vetram, ſiue per aciem aut
gladium vertas, nihil abſoni eſt in dictione, ſed
idem fere dicit, quod in membro praecedenti pa-
rallelo MV vv, ad iudicium exercendum conſti-
tuiſti eusn. Quod itaque hic eſt o e , ſi

paſſiue efferatur, idem noſtro in loco eſt a ,

h. e. baculus decreto diuino iudiciali ad pvuniendum
conſtitutus.
Integram ſententiam prophetae Anvv 0
etc. ☚d W Vitringa fic intelligit: futurum eſ-
ſe, vt in omni loco, quem Aflyrius cum graui
exercitu ſuo tranſiens vaſtatum reliquerit, vel vbi
cum exercitu ſuo refederit, poſt eius cladem cele-
bretur laetitia cum tympanis et citharis. Errorem
apud eum peperit, vt ſaepe fit, error. Cum enim
verba 9 wa ad affyrium pertinere exercitum
putauerit, hac ipſa opinione inductus etiam ſequen-
tia de hoſtili eiuſdem exercitus per terram iudai-
cam tranſitu intellexit. Nec tamen in eundem er-
rorem incidit Lowthius, ſed recte illa verba de
caede ab Iehoua Aflyriis infligenda intellexit.
Nec minus Dathius (in ed. II.) de locis, in quibus

baculo illo Iouae grauiter ſit caſtigatus (Aflur) phra-

ſin interpretatus eſt. Atque etiam Doederleinius,
cum probe viderit, verba 2 DaWad Iehouam
Pertinere, recte etiam, quae ſequuntur, eodem re-
tulit, in hoc tamen rurſum àa via recta digreſſus,

quod e ab nomine regente dmwy diſtraxerit et
per comitia verterit, ad quae lIehoua inter laetos

cithararum tympanorumque concentus ſe demiſſurus
ſit ibidem, vbi claua eius hoſtes proſtrauerit. Sic
enim, vt de accentuum ratione nihil dicatur, pri-
mo oe in ſtatu abſoluto punctandum, deinde,

cum

cum
ſed
hius
Cum
Auum
Vocul
Py
ſie iu
W
puniey
inflig
Quam
Atque
Vis 1

bacul

tentu

poſt.
ne m.
cum
haec
9o,
mum
(Lxe
guaht

R
d
habe
nuit
pler

0c0 te⸗

en aut
, ſed
M pa.
n auſti.
,
d,
nienaun

1
tom el⸗
glaui
el vbi
e⸗
rorem
n enim

ercitum

ſequen⸗
iudai-
Jem er-
1ba de
ellexit,
guihs
) Phra-
einius,
houam
gem Ie:

grelln.

Lerit et
j laeto⸗
niflurus
t ic
pni⸗
ſeinde⸗
Cuun.

Monet hoc etiam Lot-

103

cum eeo femininum ſit, in ſequentibus non Ji
ſed 5b ponendum fuiſſet.

thius contra hanc interpretationem in not. ad h. 1.
Cum vero idem Loithius 52 ante av valde ſuper-
atque adeo omittat hanc
voculam in verſione, nondum eum in verum voc.
avy ſignificatum penetraſſe hoc ipſo prodit.
ſic iudicat Michaelis, Ceteroquin vero ipſe Iavy 9

fuum eſſe ibidem dicat,

m de quauis varte corporis, qua pertigerit

Non

haculus

puniens, exponit. Enimuero caedes, quam baculus
infligit, non vno, ſed pluribus ictibus abſoluitur.

Quam igitur graphice, ſi avv per ietum vertatur,

atque integra ſententia ſic intelligatur, fore, vt qui-
vis ictus decreti a Deo demittendique in Afſyrios
baculi fiat inter cithararum tympanorumque con-

centum.

Idem Michaelis, incertum, qua de cauſa, verba
poſtrema H52) Sohn, refragante licet diſtinctio-
ne maſorethica, cum ſequentibus verbis connectit,

cum tamen ipſe non pugnantium,

ſed ouantium

haec inſtrumenta efſe dicat. *) Egregia vero ima-
go, 6, quibus inſtrumentis alias poſt caefos de-
mum hoſtes ad triumphum celebrandum vtebantur,
(Exod. XV, 20.) iisdem hic inter caedem ipſam

quaſi locus datur.

Reſtat in reliquis verbis vnica phraſis Hpro

DD quae explicatione

paullo

accuratiori

opus

habet. Praefixam autem ei dcauſalem hic efſe mo-
nuit iam Viüringa. Phrafin ipſam quod attinet,
plerique interpretes ardorem, atrocitatem, vehementi-
6 4

*) In not. germ. ad h. 1l.

ams

1

104

am euentumque pugnae, plenariam quippe Aſyrio-
rum caedem, per eam deſignari intellexerunt. Wi.
chaelis vertit: der Krieg foll von oben herab ge⸗
gen ſie geführt werden, repetito, vt videtur, fi-
gnificatu vocis 0o ab arabico G20 eminuit, ſu-
verior fuit. Recte quoad ſenſum. Neque vero opus
eſt hac longius petita deriuatione. Reſpicit ſine
dubio phraſis ea, que iam v. 28. dicta erant, Dei
ipfius halitum id effecturum eſſe, vt quaſi torren-
te inundante adque collum vſque pertingente abri-
pPiantur hoſtiles gentes, atque adeo agitentur cribro
vanitatis, h. e. tali, ex quo quae proiiciuntur in

ventum abeunt. Sed etiam aliàs, quae interueni-

entis ipfius Dei numini ac potentiae tribuuntur,
agitatione manus Dei fieri dicuntur. Sic de Aegy-
pto C. XIX, 16. ingentem fore eius terrorem pa-
voremque, et quidem Hinx W*☚Wauh — ween ee
Poy ee ee de praedicitur. Sic item Deus
ipſe Zach. II, 13. de ſe dicit: Ecce ego agitans
(Py) mäannm meam ſuper eos. Quae igitur pro-
pheta v. 27 - 30. explicatius praedixerat, ea ipſa
nunc prefſſius et concifius vna phraſi o Nor

complectitur, innuiturque per eam pugna, in qua

interuenientis praeſentisque Dei ipfius potentia, in
ſubſidium quaſi aduocatis ipfis etiam naturae viri-
bus, ſic ſe conſpiciendam praebet, vt hoſtes peni-
tus deleantur et in nihilum quaſi redigantur, pugna,
qualem canit Claudianus his verſibus: )
O nimium dilecte Deo, cui fundit ab antris

Aeolus armatas hiemes, cui militat aether,
et coniurati veniunt ad claſſica venti,

vno verbo, pugna non ſine miraculo depugnata.
Sic igitur verti poſſunt verba Prophetae:
31. Nam

*) De III. Conſ. Honorii 96 -98.

expre

dere
12 f.
ſee
huius
Pron
tum

Wrio⸗
t. M.
ab ge⸗
wl, ſi⸗
uit, ſe⸗
10 opu
Cit ſine
it, Dei
torrèn⸗
te abri⸗
y crihro
ntut in
tereni⸗
uuntur,

Agituns
kur pro⸗
64 ipla
r
in qua
ntiz, in
16 viri⸗
s peni-
pugna,

gugnitt.

31. Nam

105
Nam tonitru Iouae conſternabunfur Aſtyrii,
pereutiet (eos) baculo;

„ 32. Et fiet quilibet ictus baculi decreti
demittendique ab Ioua in eos
cum tympanis et citharis,
nam praeliis agitata manu illatis decertabit: cum iis.

CAP. XXXV, 8.
d- Nn
yr en e

7

Mirum eſt, quam ingenioſi fuerint viri docti in

expromendis nouis cogitatis, quibus lucem affun-

derent his verbis, qua non egent, cum per ſe cla-
ra ſint. Dathius, non curato, qui pronomen
aàa ſequenti ſententia diſiungit, atnacho, illud cum
huius priori bus verbis n coniungit, tumque
pronomen α pro nomine diuino emphatice poſi-
tum eſſe putat, atque fic vertit: Iyſe loua iis in
hac via praecedet. Obeſt vero huic ſententiae prae-
ter illam vim accentui diſtinctiuo üne villa necefſ-
ſitate illatam etiam hoc, quod praecedendi ſi-
gnificatum habens ſemper cum edo, nunquam cum
Datiuo conſtructum, reperiatur, tum, quod, hoc ſi vo-
luiſſet propheta, absque dubio cum articulo demonſtra-
tiuo, ſi non , certe α☚ ſcripfifflet. Conſentiunt
in hac verborum % — Mνπ cum ſequentibus coniun-
ectione ſententiarumque conturbatione alii, ſed qua
ſenſum verborum rurſus in diuerſa abeunt. Lowthi-
A5 . vertit: cum illis. Er ſelbſt mit ihnen wird
wandlen auf dem Wege, quem ſenſum fere etiam

C 5 Doeaer-

106

Doederleinius ſua in verfione (ed. III.) exprimit: nam
Deus illa via ingreditur. MWichaelis pro legit
et N☛ de veregrinationibus ſacris Hieroſolymam in-
ſtituendis explicat. Sie iſt blos den Wallfarthen
beſtimmt. Noua ipfique propria ratione cel. Paul-

lus ad Nrefert, et anté oN cum prae-

cedenti ☚ coniungit hoc ſenſu: is (immundus)

ſibi eat viam ſuam, ſtulti ipſi non amplius errabunt. *)

Omnibus vero his artificiis ſuperſedere poteſt, qui
verba ν— a π ad accentuationis praeſcriptum ex-
plicat, et, ſi vſquam, hoc certe in loco Vitringa
cum ratione Maſoretharum diſtinctione preſſe inhae-
ſit, in cuius tamen ſententia hoc vnum deſideran-
dum eſſe videtur, quod, cum indefinite dicatur
E 5, non verti hoc poſſit: amtshns hac via,
ſed de ambulante ſ. viatore quouis dictum eſſe ſta-
tuendum ſit. Verba: — M) nihil amplius ſunt,
quam vlterior explicatio ſententiae praecedentis,
quod nullus profanus in hac via fit ambulaturus,
quodque adeo haec propria illis, de quibus ante ſer-
mo erat, ſit futura. Accuratior igitur haec verſio:

— — . . . haecque propria illis,
Viator quiſque, atque ſtolidi adeo, non aberrabunt.

CAP. XLII, 5.

LD eee en
— NNNX) V de e

In his verbis vnicum vocabulum rno)a) eſt, quod

aliquid difficultatis habet. Si enim cum Nνn con-

necta-

*) Philol. Clauis ad h. I.

Lectat

teres
1
tatur
in aff
cuius
extat.
OQpo
bum1
tur,
tantun
Fulg.
1. de
ſuo (
legeri
Vlus

Dotti

5
buer⸗
Vt in
Tere
mem
quid
yeſpo
Conie
Proph
W y

reie

„

S 107

: nann nectatur, in quo, quos habemus, omnes cum ve⸗
it „ teres tum recentiores interpretes conſentiunt, ver.
mm ijn. taturque: et extendit eos, anomalia grammatica eſt
farchen iin affixi cum forma verbali o- coniunctione,
1 Punl. cuius nullum alibi in toto codice ebraeo exemplum
m prae⸗ extat. Vnicum enim, quod forte allegari poſſet,
undus) DPDN Deut. XXXII, 26. licet illud nonnullis ver-
unt.* bum ſit, a chultenſio etiam ex arab. explice-
, gi tur, *) ipſum quoque dubium eſt, cum non Codex
un er⸗ tantum Samaritanus, ſed verſiones etiam, chald.
ſtringn vulg. et ſyriaca, illud diuiſim atque vt duas vocCes,;
e inhae. F. D — ſ. De - s, Aquila denique, citante e
lgenn. ſuo Codice Maſio, vt tres adeo voces 50 - α
Hicatur legerit; quin Editio, qua B. Lutherus in vertendo
vſus eſt, Gerſoniana lectionem 87 — N, notante
Dathio *), etiam typis expreſſam exhibeat.
R ſunt,. Anomaliam igitur grammaticam ſi leſaiae tri-
elenty) buere nolimus, p cum eW pari ratione,
laturus, vt inſequenti membro ππιπ½ πια cum y&, cohac-
nte ee krere dicendum erit, et requirere id omnino etiam
erho: membrorum parallelifmus videtur, vt dmodod ali-

quid fit „ quod vocabulo ρ*πι in altero membro
reſpondeat. Sed quis tum ſenfſus erit vocis? Si 34
coniecturam confugere hic liceat, cogitari poſſit,
— propheta ipſo ſcriptum fuiſſe ſiue 8pvn a ormma
. „, vel vn, ſ. 5ν²a): ſi forte olim etiam v, vt
B W a Veaj, in vſu fuit. Sic certe egrégie ſibi
reſponderent membra:

l⸗

creans coelos et plantas eorum,

expandens terram et quae naſcuntur ex ea. —–U

Ita-
4 con⸗ *) In Animaduu. philol. et criticis p. 91. ſ.
1„ D **) In Difſſ. phil. exég. in Cant. Mofs Deut. XXXII. Lipſ.
nec 1769. P. 29. f.

108

Itane coelum aratro findi dicet propheta? Videtur
certe plantas ei adſcribere per metaphoram, poſſit-
que ipfa metaphorae vel inſolentia vel audacia in
cauſa fuiſſe, cur antiquiſſimi interpretes eam minus
intelligerent, librarii vero etiam retenta matre le-
ctionis à eiectaque nouge lectionis drnm); aucto-

res fierent. Neque vero illa phraſis nimis audax

in ſublim! Ieſaiae oratione, qui nimirum et ali bi
caelum vt plantarium Dei deſcribit C. LI, 16. nec
adeo inſolens eſt, vt in nullius vnquam poetae

mentem venerit, cum etiam Manilius v. 726. canat:

Tunc conferta licet caeli fulgentia templa
Cernere, ſeminibus denſis totiſque micare
Floribus.

CAP. LII, 14. I5.

eee en
N BN een —
:— e r en
W☛ä — 1
PTT9 2 en i

In hoc loco difficili ante omnia videndum, ad quod-
nam ſubiectum verba: ivy ee BN peértineant.
Plerique per apoſtrophen haec ad eundem Dei ſer-
vum, de quo ante et poſt in tertia perſona

fermo eſt, dici exiſtimant, neque infoliti quicquam

in hac tam ſubita orationis mutatione vident. Eius-
modi autem perſonarum variationes, quamquam
in

.

in ſern
nime
ud fin
ſubier
tia pe
ratior
aliud
illud
(I
Dpem
haec
fecun
mixti
cum
dat.
Paull
W
eſt,
at, 1
tegri
Mübe
ſupp
lam
bito
Ad t
2da
ditun

lidetur
Poflit⸗
cia in
Minus
Atre le⸗
aucto.
dudax
et alibi
1b. nec
poetzt
canat:

guoc⸗

Uineaht,

ei ſe.

icquam
Eius⸗
gu
II

in ſermone praeſertim ſuablimi et poetico, reuera mi-
nime infrequentes funt, vereor tamen, vt vllam ali-
ud ſimilis conuerſionis exemplum extet, qua idem
ſubiectum in protaſi in ſecunda, in apodofi in ter-

tia perſona introducatur. Itaque non fine graui

ratione nonnulli, et in his inprimis Storrius, *) ad
aliud ſubiectum, ad Ifraelitarum quippe populum
illud †5 referunt, hoc ſenſu: Sicut ſtupuerunt te
(o Iſfrael, ad auditam vel conſpectam vaſtatio-
nem c. LI, 17. ſs.) multi etc. Et habet omnino
haec ſententia id commodi, vt primo durior illa

fſecundae et tertiae perſonae in eadem periodo com-

mixtio deuitetur, deinde vero etiam oratio ſtatim
cum proximo in hoc ipio v. ad apodoſin proce-
dat. Opponi tamen etiam ei pofſit, non, quod
Paullo remotior fit populi mentio, quam vt huc in
fubfidium vocari poſſit, id enim non tam infolens
êſt, vt abſterrére quenquam ab hac ſententia debe-
at, fed, quod comparatio ipfa inter calamitates in-

tegri populi et vnius ſerui Dei aliquid incongrui

haäabere videatur. Haec igitur ſi minus placeat, aut
ſupplendum eſt ad 2 prius 5, quod cel. Paul-
lum ſuaſiſſé video, **v) aut, quod etiam, hoc adhi-
bito remedio, oratio tamen, in apodo ſi certe v. 15.
ad tertiam perſonam tranſiret, agnoſcendum, pro
byv legendum eſſe dhvy, vt ſic oratio ab eadem
2da perſona exordiatur, qua in ſequentibus Progre-
ditur. V S

Habent hanc lectionem Syrus, Chaldaeus: et,
Lowthio teſte, licet in vnico tantum MS. Vulgatus,
Codex

2*) In Diſſ. qua inſigne de Chriſto oraculum Eſ. LII, 13.

— LIII, 12. illuſtratur. Tub. 1768.
*) Philol. Clatis ad h. I.

110

X

Codex item Kennicott. 576. et 224. qui Regiomon-

tanus II. iſque ex Correctione, adoptaruntque ean-
dem ſuis in verſionibus interpretes recentiores Prae-
ſtantiffimi tantum non omnes. Sat ſane auctorita-
tum, ſi oratio integra hanc lectionem requirat, nec
difficultatibus, quibus illa premitur, occurri alia ra-
tione poſſit . Sclunt etiam, quotquot manuſcriptos
codices antiquiores tractarunt, in plerisque fin.
vix infra lineam defcendere, fuperioremque eius
ductum, maxime ſi ſpatii auguſtia id requirat, tam
curtum eſſle, vt difficulter a N diſcerni Poffit; la-
pſum itaque etiam antiquiffimi. alicuius librarii ab
ad NR facillime ſibi explicare Ppoterunt.

Hac igitur admiſſa lectione, quae a proximo 2
ſequuntur ad finem vique v. rationem illius ſtupo-
ris continent, vt poſt Vitringam plerique etiam re-
centiores cenſuerunt interpretes, neque eſt in his
verbis quicquam, quod poſt doctorum virorum cu-

ras morari quenquam facile poſſit. Vnum notari

meretur, LXX. etiam hic perſonam ſecundam ſer-
vare, proque Nr legiſe RN n, mi-
rumque videri, hanc lectionem minus, quam illam
, obſeruatam fuiſſe a b interpretibus. Nihil ve-
ro illa ad meliorem totius orationis intellectum
confert.

/

Pergamus ad apodoſin orationis, quae v. 15.

continetur. Hic vero iam nouam interpretibus dif-

ficultatem affert verbum ob. Communis et vulga-

ta aliàs explicatio fuit ea, quam et B. Lutherus ſua

in verſione expreſſit, et iuxta quam couſperſio, h. e.
expiatio, atque adeo conuerſio gentilium ad Chri-
fſlianiſmum hoc verbo ſignificaretur, fueruntque in
ea ſententia non ſuperioris tantum actatis ierte,
es,

les, ſe
16. M.
compär
umm Iu
que n
ſaus e
bum

Mutati

Aoenus
gentiun
gram:
in not.
ſpicant
N
Pplerun
daci 1.
tione
antur
Konm
deſere
quond
enim !
cpr⸗
Potund
cät, 8
ilem

mon-
cah-
rae-
torita⸗
t, N
lia 1a.
eriptos
. An.

te eius

rin a

d
Nupo⸗
m re⸗
in his
um cu.
notari
m ſer.
v, mi⸗
1 Illam

tes, ſed ex recentioribus etiam Storrius *) et Dathi-
us. Monuit vero contra eam Michaelis, **) primo
comparationem non ſatis aptam vidcri: qubmadmo-

dum Iudaeorum multos offenderit ſerui Dei deterior con-

ditio, ſic hunc multos gentilium eſſe conſperfürum, nimis-
que multa cogitatione ſuppleri debere, vt anthiteſis

ſatis clara ſit; tum linguae vſum requirere, vt ver-

bum cum 7„ conſtruatur. Ipfe igitur pro n

mutatis vocalibus legit â, ductoque ab arab.

amoenus fuit, oblectauit, ſignificatu vertit: deliciae
gentium erit. Neque vero vocales tantam, ſed inte-
gram adeo vocem fſolicitant poſt Durellum Lowthius
in not. ad h. l. eoque praeeunte Doederleinius, ſu-
ſpicanturque ex verſione graeca αa αaανονουνιτον gαν⅞ν⅞
To„hς eν Hurν, pro α lectum olim fuiſſe ,
quod verbum intuitum cum admiratione coniunctum
plerumque indicet. Vt igitur cum ſtupore olim Iu-
daei ſeruum Dei fint intuiti, ſic contra cum admira-
tione eum intuituros eſſe gentiles, hic praedici opi-
nantur. Sic quidem clara fatis eſſet antithefis.
Enimuero, ſi luberet, lectionem receptam penitus
deſerere, placeret multo magis, quam Vogelius ***)
quondam propoſuit, coniectura, pro ſuo in co-
dice Alexandrinum forſitan legiſſe ; Primo
enim facilius eſſet intellectu, quomodo librario ali-
cui pro , quam quomodo ei Pro “h obrepere
potuiffet ô, deinde, ad quod etiam idem prouo-

cat, eiuſdem verbi Av formam Awe wo leſ. XLI, 23.
idem graecus interpres non minus per goοναρúοαοοναεεαο

vertit.

) In Diſſ. ſupra cit,

**) In Append. ad P. XIV. Biblioth. vr. P. 167.
* *) In additamento ad Grotii annott., ad h. 1.

ſ.

112

vertit. Poſſit vero etiam huic coniecturae opponi,
aeque facile explicatu eſſe, quomodo ab vera lectio-
ne a ad ceo aberrare potuiſſet, praeſertim, ſi
forte ex codice graecis litteris ſcripto vertiffet, nec
ſequi, ſi formam Hithpael verbi .α per Javααα
Gα verterit, eundem eum lignificatum etiam for-
mae Hiphil do tribuiffe. Incerta igitur haec om-
nia. In tanta veéro difficultate quis vetet nouam et-

lam hic proferri ſententiam. Notandum autem pri-

mum, LXX. 7ο pb» cum Wα⏑, non, vt accentus iu-
bent, cum ſequenti Xo coniungere, nec ſine ra-
tione eos id facere, ex eo probabile eſt, quod ver-

ba: Den De d 2, quidquid ſignificent, fignifi-

care manifeſte aliquid debeant, quod verbis: WeNn
be e eeeee oppofitum fit; oppoſitio itaque
haec ipſa requirat, vt, quemadmodum aπ& rι hhWw,
pn D e denn, ſic Poy ſibi ipfi in ſuperiori
orationis membro reſpondeat. Certum porro, ver-
bum maſculinum ſingulare nomini plurali perſonas
indicanti ſaepe ſic praeponi, vt harum ipfarum per-

ſonarum actionem ſignificet neutraliterque fit intel-

ligendum. Sic beoN Num. IX, 6. —* N
dN Deut. V, 7. — DrynN 9)) Iud. XII, 6.*).
Eadem igitur conſtructio poſſit et hic locum habere
verbumque α6 ad ben D ſic pertinere, vt haée
voces non ſint accuſatiuus, ſed nominatiuus, qua
ratione eas etiam ILXX. fumſerunt. Certum deni-
que eſt, verbi primitiuum fignificatum eſſe:
aſßilire, exilire, inſilire. Sic, metaphora in. aliis et-

iam linguis vſitata, de ſanguine dicitur Leu. VI, 27.

o e e eee n ee e ide ſi ſorte inſi-
=ð Leé-

*) Vid. Storrii Obſeruu. ad analogiam et Syntaxin hebr.

⁸

Il. Reg
lilts a⸗
t inſ
eſt,
Znufic
Vt i0,
VYunde⸗
1ud
idque
Alrita
Kal,
ſentem

—

4 edr
Metum
Bie ſ
ltque,
cuut y

N

lectio.
im, ſi
et, nec
am for.
aec om.
uam et-
tem pri-
ntus iu-
line ra-
nd vet⸗
Lonif.
N
WNe
„Wyv,
apenori
ro, Vel⸗
petſonas
rum pel-
lt intel⸗
7) N
habere
Vt hae
a8, ud
denmi-
m ete:
alüis et⸗
1 Vl, 1.

ſorti, .

lit.

i hehe

113

lier it 2 Janguine eius in veſtem. in quamcunqué inſilierit,
II. Reg. IX, 33: e en et abfiliit de Janguine
eius ad parietent, Ieſ. LXIII, 3. 2 — dby Drix 15
et inſiliit ſanguis eorum in veſtes meas. Hinc enim
eſt, quod in Hiphil aſpergendi vel conſpergendi ſi-
gnificatum habet, nam, qui confſpergit alios, facit,
vt id, quo eum in finem vtitur, infiliat in illes.

Eundemque fignificatum ſeruauit idem verbum

apud Arabas, valetque apud eos: exſiliit, inſiliik,
idque cum impetu et affectu, quin et exultauit prae
hilaritate. Nunc igitur, ſi Pro legatur in
Kal, atque haec poſterior notio adhibeatur ad prae-

ſentem locum, quam egregie omnia fibi reſpondent!
.
4 Qua ratione ſtupuerunt ſuper eo multi,
quod corrupta magis,; quam vllius viri;, ſpecies, quam
vel vilifſimi hominis forma eius efſet;
ſic contra exultabunt gentes multae ſuper eo,
Ocecludent reges Os fuum.

CAP. LIII, 1o. .
be Nen eee ee
v) —ℳ⅛-D& —☛¾⸗ä
A communi cum veterum tum recentiorum inter-
pretum, π9 verbum efle, et quidem Infinitiuum
Piel, ſumentium, fententia diſcedit Guſſetius, ſtatu-

itque, & nomen efſe. Idem etiam Storrio*) pla-

cuit vertitque is verba: N² 2 5 e LDomi-

*) In Diſſ. ſupra cit. p. 22.
H

114

nus delectatus eſt contrito ſuo. Obſtat vero huic ſen-
tentige, quod verbum von, vbi cum nomine fiue
pronomine ſine praefixo conſtruitux,; ſemper volen-
di tantum ſignificatum habeat, vbi vero delectatio-
nis vel placentige ſenſum inuoluit, nunquam non
cum conſtructum reperiatur, id quod exemplo-
rum omnium collatis teſtimoniis poſſet comproba-
ri. Cum igitur propheta α non N a fſcripfe-
rit, praeferenda ſuo iure videtur communior ſen-
tentia, quae π verbum eſſe ſtatuit. Neque op-
poni ei facile poſſit, quod praef. 5 ante Infiniti-
vum verbi non minori iure deſideretur. Idem enim
verbum yon prorfus fimili ratione cum Infinitiuo
ſine o conſtructum reperitur Iob. XIII, 3. XXXIII,
32. Minus vero digna aflenſu viſa eſt Storrio eius-
dem Guhetii fententia, quando is etiam ſequens
rn nomen eſſe voluit, eique paſſionis ſigni ficatum
tribuit. Nec plus auctoritatis habet, quando re-
centiores nonnulli hoc verbum alia ratione in no-
men tranfmutare conantur, Michaelis quidem muta-
tis tantum vocalibus legendoque pn, Lowthius
vero etiam mutato & in a, duce Vulgato, qui ver-
terit: in infirmitate. Rectius ſane alii lectionem
receptam dr verbique formam tuentur. Neque
ſat cauſae fuit Lowthio, cur nexum verborum N
