dr duritiei et anomaliae incufaret, ſi modo po-
ſterius verbum non pro Praeterito, ſed, quod re-
vera eſt, pro Infinitiuo habeatur, formae 5eNN
C. XXX, 33. Neque enim eſt infolitum Ebraeis,
vVt Infinitiuus verbo finito addatur, modoque ſeu

gradui eius, quod hoc fignificat, indicando clari-

usue definiendo inſeruiat. Habet eiuſmodi infini-
tiuus plerumque fibi praefixum 9, aut, vbi inten-
dendi vim habet, etiam v, vt Ioſ. X, 20. DO— ;
faepe vero etiam ſine praepoſitione iungitur verbo

fini-

fnito,
Irmana
5)
dri
e

DPorro
tralen
Fhi er
MNN
IUeni.
hic lo
do .
ditus,
Preſfus

Ou
D
dip
Ccohuen
MWere
don
Ctioner
Piaculen
Cu
nimng ,
pfer
cſen
dem
Pantun
00.
Lovt⸗
VHNüN
Auae f

ſen⸗
e ſiue
olen.
ligtio-
m Mn
emplo⸗
nprobe-
ſeripſe.
or len⸗
jue op⸗
nfiniti⸗
n ennim.
fnitiuo
IlIl,

Es.

ſequens

ficatum
ndo Ie-
in 10.
n muta-
ontliis
gui Vel⸗
ctionem
Nequt
mI. W.
do Po⸗
nod je⸗
Ebraels,
gue ſen
lo clan⸗
i infni.
i inten⸗
„n-;
vend
finn⸗

II5

finito, vt Ioſ. III, 17. 12 – d ſeterunt —
Firmando ſc. pedes. I. Sam. III, 12. o0 à — DN
2) implebo — incipiendo et abſoluendo. Hoſ. XI, 3.
Orio prehendendo ecos. Ier. VII, I3. DDVDI n
et locutus ſum — maturando et loquendoe
porro Ier. XXII, 19. Jevelietur bhhbbh
trahendo et proiiciendo, et inprimis Ieſ. XXX, 33.
vbi etiam eadem forma Infinitiui occurrit: 12
an en, paratum eſt profundum et latum fa-
ciendo. Idem igitur loquendi modus etiam
hic locum habet, eſtque Infinitiuus or ver-

bo NNe ad ſignificandum modum humiliationis ad-

ditus, qua ad lethalem uſque infirmitatem fuerit de-
Preſſus. W

Quae proxime ſequuntur verba: dν- dN W

DWN id difficultatis habent, quod genus formae

O&ε&, ſi quidem tertia perſona fit, neque ſufhixo mafſc.
N, neque formis, quae ſequuntur, απ et PRN
conueniat. Huic incommodo alii alia ratione con-

fulere tentarunt. Doederleinius notat, Sohar monere,

D ON effe debere e D&, atque ad hanc le-
etionem verſionem accommodat: vbi vitam ſuam vt
piaculum interpoſuerit. Vitringa formam fem. bor
cum )) connectit vertitque verba: ſi voſuerit a-
nima eius ſacrificium pro reatu; eumque fſequitur
Lowthius in verſione: Wenn nun darbringt ein Schuld-
onfer ſeine Seele. Dubium vero, num vfui linguae
conſentanea ſatis ſit haec explicatio, cum verba qui-
dem ann aut Moye de faciundis ſacrificiis vfur-
pantur, vero haud ſcio, an vllo alio in lo-
co. Dubitaſſe etiam de verlionis ſuae veritate
Lowwthium ipfum, nota eius prodere videtur, qua
vnum Mf. pro dion habere dbwè commemorat,
quae forma etiam paſſiue ſumi poſſit. Paſſiue ſum-
H 2 ſit

n6

ſit eam Dathius vertendo: Quodſi vita eius vt ſacrifi-
cium pro peccatis oblata fuerit. Ferri poſſet haec vo-

calium mutatio. Alienior vero, quodque totam

protaſeos et apodoſfeos compagem diſfrumpit, vio-
lentior eſt ea, quam Michaelis non propoſuit tan-
tum *), ſed in ipſam adeo verfionem introduxit.
Nimirum is pro h& legit ès matrem. Eine Mutter
wird ſein Leben zum Schuldoyfer hingeben. Sumunt hi,
quos adhuc recenſuimus, interpretes omnes, Hn
tertiam perſonam femininam efle. Sunt vero etiam,
qui fecundam maſculinam eſſe hanc formam, ver-
baque: Ww5 DNX& DB ON per apoſtrophen ad
Deum dici exiſtiment. Primus hanc ſententiam
propoſuit Lud. de Dieu, collato 4 1 eius illuſtratio-
nem loco II. Cor. V, 21. acceſſitqué ad eam Stor-
rius **), neque etiam alienus ab ea fuit Koppius Evz).
Quanquam autem in ea nihil eſt, quod regulis vel
grammaticis vel criticis aduerſum fit, ſat cauſae
certe non eſt interpreti, cur ad apoſtrophen confu-
giat. Quoties enim fit, vt verba etiam tranſitiua
intranfitiuorum more vſurpentur, idque ex contex-
tu ſit aeſtimandum **v).. Sic certe * Cap. ſequen-
ti v. 2. quomodo explicari facile aliter poſſits
quam: extendant ſe. Hoc igitur vno obſferuato,
bun hic reciprocum effe, ſumtoque, ; hic vim
pronominis ipſe habere, quam facilis ſenfus, quam
promtum, eundem ex Ebr. VII, 27. IX, 14. illuſtrare:

Placuit quidem Touae humiliare eum, valde infirmando;
Vbi autem interpofſuerit ſe piaculum ipſe —
. CAP.

*) In Append. ad P. XIV. Biblioth. Or. p. 175.
E) In Diſſ. cit. pag. 22.
er*) In additam. ad Lowithii notas ad h. 1.
** Vid. Schroederi Inſtitt. ad Fundamenta L. H. p. 368

K hoe
tum ſ
ba: d
Ropuli

NV
ſgnifi⸗
Ctum
am et
feri
hic int

Vit
ſalebro
dunt
de Doe
nefand
dui in
hia a/
Lontlie

beſt

† „
ec Vo⸗

Otam

t, Vo.
it ter.
oduxit.
Mutter
unt hi,
din
etiann,
1; ver⸗
hen ad
entiam
Cratio⸗
Ror⸗
ulis vel
(auſae
Confu⸗
ranhtiua
contex⸗
ſequel⸗
poliit
bleruat,
nc vim
„ Auum
lultare: .

tmando

1

He e⸗

05

17

CAP. ILVII, 6.
e elE
— —
) Do-Dv
DO
:—N Dde

In hoc loco plana eſſent omnia, ſi modo explora-
tum ſat effet, quid fibi velint prima verficuli ver-
9P2 Pon, quoque ſenſu haec, quidquid fint,
populi idololatrici pars et ſors eſſe dicantur.
Nomen 2 eſt &ατε Asν et etymi ratione habita
ſignificatum cum a laecuigando tum a diuidendo du-
ctum habere poſſit. Atque ſic 7- proprie quidem,
a don concauum eſſe, vallis, tum vero per metonymi-
am etiam torrentis poteſtatem habet. Quod igitur

fieri ſolet in eiufmodi vocum ambiguitate, etiam

hic interpretes alii alia ſentiunt,

Vitringa laeuia vallis, inquit, funt lubrica et
ſalebroſa loca, quae quem in profunda vallis detru-
dunt et praecipitem agunt, tum, quae ſequuntur,
de Poena intelligit, quam Deus denuntiet iis, qui
nefanda in vallibus ſacra peragant, hoc ſenſu: vos,
qui in vallibus nefanda patratis, detrudemini in lae-
via vallis, cum certo interitu, absque ſpe ſalutig.
Lotthius vertit: Mit des Thals glatten Steinen trei-
beſt du dein Weſen; Sie ſie find dein Theil, per-
II 3 —– due

118

que laeues vallis lapides intelligit lapides ſacros,
baetulia dictos et ſuperſtitioſe cultos. *) Cur vero
eiusmodi lapides dipor potius quam dondè nomi-
naſſet propheta, ne coniectura quidem diuinari poſ-
ſet; atque verendum etiam efſet, vt probari poſſet,
eiuſmodi lapides in vallibus tantum, aut leſaiae
iam tempore locum habuiſie, cum nuſquam alibi
apud prophetas mentio eorum fiat. Koppius igitur

in additam. ad Lowthium voce bpen defignari hic

forte ipſa in vallibus culta idola ab arab. Se
formauit, coniecit. Michaelis vero nihil hic certi
haberi, faſſus eſt, cumque inter coniecturas, qua-
rum veriſimiliores hae ſint, laeuta praecipitia vallibus

impendentia baetulia, idola, arbitrandum ſit, illam

primam eam maxime ob caufam praetulit, quod
ſignificatio laeuium lapidum in aliis a 593 deriuatis

occurrat, maxime in quadrilitero r P. **½) Sed

verſio eius omnino nihil habet, quod eam commen-
dare valde poſſet: In gähen Thaelern haſt du dein
Erbtheil; Primo enim quod laeue eſt, non continuo
etiam praeceys dici, adeoque nec vnum pro altero
tanquam idem fignificans poni poteſt. Deinde quis
totius ſententiae eorumque, quae proxime ſequun-
tur, ſenſus fit, num idem, quem Vitringa explica-
tione ſupra allata verbis fubiecit, an alius, non li-
quet. Doederleinius, o per lubricas valles in-

terpretatus, quae ſequuntur: n O —. De

ſic vertit: his (deaſtris) ſortem his fortunam tuam
(confecras). Num vero, qui his verbis ſubiicitur
ſenſus, vſu linguae ſe tueri pofſit, eſt profecto, de
quo dubitetur. Paullo accuratius horum verborum

ſenſum reddidiſſe videri poſſit Struenſeii verſio: Ihr

nehmet

*) Plura de iis vid. apud Vitringam ad h. I1. not. A.
**) In Supplem. ad v. Pyr p. 800.

ehme

nmodo
Quod
Miſſa,
tatis
torren
idem,
4 Veter
cta ell
tya rin

Sram

Perſtit
quam

.

Datiun

A
eſt er
eſt, ii
plane
begi,
Pars t
Gita
leuie.

unt /0

V
Mentu
ex Or
rectin
Vertit
cis ſe

²) Eu

ſacros,
vero
nomi-
Ppoße,
Jeſaia
m alibi
igitur
nari hic
0
illam
O
jeriuatis
ommen-
du dein
ontinuo
0 altero
nde quls
ſequun⸗
eyplica.
non li
alis in⸗
7
mn tu
nbücitur
ecto⸗ e
erborum

lo: r
nehmet

119
nehmet Theil an dem, was im Thal geſchieht, ſi
modo 9Dy Pern nil vltra ſignificaret, quam 92.

Quod hanc loquendi formam attinet, eam Dathius,

miſſa, quam ſuperiores omnes amplexi funt, Laeui-
tatis notione, Lud. de Dien ſecutus, per diuiſiones
torrentis explicuit, ſumſitque, diuiſiones torrentum
idem, quod DD od, h. e. riuos eſſe, hos autem

a veteribus pro Diis habitos, iuxtaque eos ſacra fa-

cta eſſe, integram deinde ſententiam fſic vertit: in-
tra riuos inprimis occupati eſtis, hi omnem curam ve-
Rram habent. Incertum vero, an vnquam illa fu-
perſtitionis ſpecies Iudaeis vſitata fuerit, cum nus-
quam alibi commemoretur, atque tum verba 5o

ſen en rurfſus ad alium prorſus, quam quem

patiuntur, ſenſum ſic detorquentur.

Adhuc, quid recentiores ſtatuerint interpretes,
eſt expoſitum. In veteribus multo minus aliquid
eſt, in quo poſſet acquieſci. LXX. verba o) EE
plane omiſerunt, reliqua verterunt: zuzivy oα „
&ερα, Sτοας „ααποσοe.. Vulg. in vartibus torrentis
vars tua, haec eſt ſors tuu. Syrus: ſors tua et haere-
ditas tua cum ſorte torrentiun erit. Chaldaeus: in
laeuibus locis ripae torrentis vars tua, ibi quoque ea
ſunt Jors tua. Nihil lucis in his omnibus.

Vnus forte Azuila, ſeu quiſquis eſt, cuius Rag.
mentum praemiſſo aſteriſco, ſed omiſſo nomine,
ex Origeniano Hexaplorum opere *), ſeruatum eſt,

rectius reliquis omnibus vidit. Is verba "ro oemn

vertit: ey rotg Asρροι OαροοντνWοοσ,, /in partibus, h. e. lo-
cis ſeparatis, ſ. receſſibus conuallis. In Coniuga-
H 4 tio-

*) Ed. Barth. ad h. 1.

120
tione Piel verbi Ppor, abs qua nomen ern deſcendit,
vna diuidendi notio locum habet. Itaque 5 oe
ſunt diuiſiones vallis, atque idem fere, quod vallir
reducta bu Virgilium Aen. VI, 703. et Horatium

Carm. I, Iy. I7. fignificat. Eſt enim haec natura

vallium, vt per ſfinus quoſdam flexuoſos et receffus
quaſi dirimantur. . .
Quis vero iam ſenſus ſententiae, cum in his
vallis réceſſibus vars eorum, ad quos loquitur pro-
pheta, cum illi ſors eorum eſſe dicuntur? Aut ſpes
omnis huius difficultatis tollendae abiicienda, aut
alia ratione ei ſubueniendum. Quid, ſi dicatur,

verba 05 er cum iis, quae antecedunt, eſſe

connectenda atque ad v. 5. pertinere, quae vero
ſequantur:

P n een
nouum verſum nouamque fſententiam inchoare?
Quantum lucis hac vna mutatione toti prophetae
orationi conciliatur! Sic enim illa priora verba
ſunt vlterior deſcriptio locorum, vbi nefanda ſacra

peragantur, haec, quae proxime ſequunter, ſeu

turpis lucri, quod, qui horum ſacrorum miniſterio
fungantur, ſeu damni, quod ſua iſta a vero Deo de-
fectione faciant, exprobratio. Ad facerdotes totam
orationem inde a-v. 9. prioris capitis ſpectare, ex

v. 10, et II. eiusdem cap. colligitur. His Deus olim
promiſerat Num. XVIII, 20. ſe ipſum pro eo, quod
ſacerdotio eius fungerentur, partem kaereditatem-

que eorum futurum eſſe. lIam cum iidem deaſtro-
rum cultui tanto cum feruore ſe dedidiffent (v. 5.),
hos poſthac eorum partem ſortemque fore ipfis de-
claratur. Clarum itaque etiam, ad quodnam nomen
prono-

X

Pron
dum,
Jemot

des,
contin
tur fr
trodu
ſe co
hoc e
eſle, e
Factu
ldemn
mich
harun
itatie

bendit,
r
vais
Oru

HMAtA.

recelun

in bis
tur pro⸗
dut ſpes
da, aut
Gicaturn,
t, eſe
N

choare?
rophetae
4 verbe
da ſacrs
er, ſen
inilkerio
Deo de⸗
es totam
tare, &
jeus Clim

20, gvod
ditatin.

gerltro
joſis de⸗
n nomen
Hono⸗

121

N

pronomen cum affectu bis repetitum referen-
dum, nempe non ad proximum dr) e, ſed ad

remotius N. .

Norunt omnes litterariae antiquitatis haud ru-

des, codices olim non obſeruato vocum diſcrimine

continuaque ferie ſcriptos fuiſle. Quam facile igi-
r fuit, vt, qui primi verſuum diſtinctionem in-
troduxere, quod ante Hieronymum vix factum efſ-
ſe conſtat, humani aliquid paſſi fint *)! Factum

hoc eſſe Pſ. XLII, 7. vocemque initialem huius V.

„56 minus recte a fine v. prioris huc translatam
eſſe, ex collatione v. I12. eiuſdem Pſalmi et Pfſ. XLIII,
5. verſionibus item LXX. et Vulg. manifeſtum eſt.
Factum idem Pſ. XCV, 7. 8. quo in loco Soph Pa-
ſuk protaſin et apodoſin adeo diſrumpit. Quidni
idem etiam hic accidere potuiflet? His igitur prae-
miſſis verſio v. 5. et 6ti haec erit. Iudicent aequi
harum rerum arbitri, an hac admiſſa aliquid obſcu-
ritatis, atque dubitationis adeo, ſuperſfit:

5. qui cum feruore deaſtrorum cultui intenti eſtis, ſub qua-
vis arbore viridi,
mactatis filios in vallibus,
ſub prominentiis Detratum, in receſſibus conuallis.

6. Pars tua illi, illi ſors tua;

quippe illis fundis libamen, offers fertum.
Mene hacc aegre ferre?

I 5 CAF.

*) COf, Eiehhorn's Einleitung ins A. T. P. I. p. 155. ſs.

122

CAP. LXIII, 19. med. LXIV, 1 — 4.

r D e ee .
.er n .
COb VN êOD I.
N& cAD e
P vO ee
:N Q P
5)55 nNenn nenn .
:07) — h Peee ee
der dNn re deen Dor 3.
e N e dee e
: 5ren eeeee
6—α ν e e ee .
ss
N&τα1 Deρ ee n
:vhd e —

Nouum exemplum praebent prima huius periochae

verba, quam non ſatis accurate ſemper Maſorethae

aut quicunque demum primi verſuum auctores fue-

runt, in adminiſtranda hac prouincia verfati fint,
cum illa extremo verſui capitis LXIII. annexa ab
his ſint, cum iis vero, quae cap. LXIV. ſequun-
tur, ſic cohaereant, vt diuelli ab his nonniſi vio-

lenter queant.

In

Peitiit

2 .

In
ncefſi
1cou
daeus

terunt
ſut
ad e⸗
tum,
jam a
4
0
n-

docun

ſed e
tes
Vuüri
ile
Quan
fomi
Ean
tibos
mati
R. 1

que

incen

Alud
intel
Catio
ſert
8
ab
que
ſet
lecer
. enſi

ochat
jethac
5 fue.
1 ſint,
X 45
quun-
W.-

123

In contextu ipſo primum haud parum negotii
faceſſit interpretibus vocabulum d v. I. +— α
Asν+οςQν n quippe, ſi recte ſe habet lectio. Chal-
daeus et Symmachus, quaſi duae eſſent voces, ver-
térunt: αια Nνρπ, eran Jo.α‿ααανς. Vulgatus:
ſicut exuſtio ignis tabeſcerent, relata vt videtur, voce
ad eandem radicem 989, qua non liqueſcendi tan-
tum, ſed et tabeſcendi notionem contineri, ſupra
iam ad Cap. X, 1I8. declaratum. LXX. verterunt:
αοο ατο ροννιι τ—o Tα+τnνâ, quaſi pro
rbpo legiſſent 2o? fignificatumque vocis, quomo-
docunque eam legerint, ab eadem radice do re-
petiifſſent. Eos vero non Arabs tantum, vt fſolet,
ſed etiam Syrus preſſe ſecutus eſt. Quid interpre
tes doctiores et Iudaeorum et Chriſtianorum ante
Vitringam de vocabulo ſtatuerint, diligenter hic
ipfe expoſuit in Commentario ad h. 1. idemque,
quanquam laudat Schultenſii ex arab. O per
Jomites illud explicantis ſententiam, ipſe tamen
eam maxime ob rationem, quod fimilitudo a fomi-

tibus ſumpta auguſto, quod hic fingatur, emble-

mati neutiquam ſatisfacere videatur, ſententiam
R. Tonae, per α interpretantis praetulit, per-
P P P
que Donn ecremia, ramalia, ſtipulas aridas, quae

incenſa magnum, et quidem, quo hic praecipue

alludatur, flagrantem et ſtreperum ignem faciant,
intelligenda eſſe ſtatuit. Eandem R. Ionage expli-
cationem etiam Caſtellus in Lex. hept. ad h. v. af-
fert quidem, profert vero etiam aliam, qua vox
DOO, cum V, ſubiecto enunciati, conſtructa
ab arab. O, mandi, deuorari, deriuari, per-
que ignem deuorationum, h. e., vehementiſſimum, poſ-
ſet explicari. Vitringae ſententiam adoptauit ex
recentioribus Lowthius, cum contra Dathius Schul-

tenſium ſequatur ſomitumque notionem teneat, Mi-

chae-

124

chaelis vero Hoe cum R ad modum Caſtelli
conſtruat, phraſinque per ignem murmurantem verti
velit, ſignificatu hoc ceteroquin ab eadem, qua
Schultenſius vſus eſt, arabica radice repetito, Doe-
derleinius denique, Chaldaeum et Symmachum ſecu-
tus, diuiſa voce d legat. L

Sunt vero omnia haec interpretamenta eius ge-

neris, vt difficibe ſit, in eorum vllo acquieſcere.
Quod enim in medium allatos omnes ex arabica

radice (-—& diuinatos potius, quam certa ratio-

né ductos ſignificatus fomitum, eremiorum ſtipularum-
ve aridarum attinet, iis non ſine cauſa diffiditur,
cum nec in nominibus arabicis; ex eadem radice

ortis, nec in veterum verſionum vlla quicquam

occurrat, quod fidem vel aliquantulum firmare poſ-

ſet. Cum deinde Cußtellus et Michaelis de cum

ν conſtruant, eo membrorum paralleliſmum tur-
bant. Manifeſte enim, vt in poſteriori membro

, fſic in priori Dde, quidquid ſit, id eſt,

in quo ignis vim ſuam exerit.
*

veteres verſiones omnes liquefaciendi notioni adhae-
ferint, LXX. etiam, et cum iis non Arabs tan-
tum, ſed et Syrus, quaſi et ipſe ex graeco trans-
tuliſſet, ceram in eo, quod ante oculos habebant,
viderint. His igitur, ſi et ipi DOo legerunt,
heceffe eſt hoc vocabulum fuiſſe pluralem nomi-
nis den eiuſque, vt deoor Pf. LVIII, 9. a rad.
deriuati, fubiectamque huic ab iis ſignifica-
tionem vel rerum liquahilium in genere, vel cerae
in ſpecie. Cum vero litera formandis nomini-
bus a fronte eorum nunquam alias inferuiat, ten-
tat etiam mentem cogitatio, annon veterum illa-
rum

Singulari vero attentione dignum videtur, quod

U
“
“

Autem
egter

modo

quae

dem
Deus
in m.
ipſins
C
guae

quid

Dreca

ta
prorl
cum
Mtki
in A
VlIa
Dat,
RWod
eE
eſſe
Pia

Caſals

n verti

, qua
9, Doe.
im ſetl⸗

eins ge⸗
nieſcere,
Arabices
ta natio⸗
Dularum.
ſiditur,
radice
nogwam
re pol.
cum.
um tur⸗
nembro
ig eſt,

quod
iohae⸗
hs tan⸗
trans-
bebant,
gerunt,
MoI.
2 md,
hifi.
1 Cr/
omipi⸗
„ten :
n illa
fum

D

125

rum verſionum auctores pro de omnino lege-
rint 82 liquabile, b autem per avrovokaειαα
et poetice dictum fuerit a propheta pro 3o cera,
vt liquor ſaepe apud profanos pro aqua, liquabilis
autem cera dicta eſt Apuleio. Sic certe membra
egregie ſibi conſtarent:

dtuemadmodam, cum ignis ardet, cera;
Aquam ebullire facit ignis.

Quae ſequuntur ad v. vique 4. ſat plana ſunt,
modo feruor precationis non refrigeretur, referendo,

quae v. 3. dicuntur, vt viſum eſt nonnullis, ad pri-
dem facta, quaſi efſent commemoratio eorum, quae

Deus olim ſub exitum Ifraelitarum ex Aegypto et
in monte Sinai fecerat, ſicque Deus quaſi ad ſui
ipfius operumque ſuorum antiquorum aemulationem

excitaretur. Non enim commemorant ſupplicantes,

quae Deus olim fecerit, vt cap. antec. v. II. fs. ſed

quid nunc ab eo fieri velint, efflagitant, idemque

Drecantlun affectus per totam ſupplicationem regnat.

Quae v. 3. in medio orationis curſu extat ſubi-
ta conuerſio SE Pe& eidem orationis ra- s
prorſus conſentanea eſt, neque neceſſe eſt, DooN
cum Lowthio, verſionum LXX. et Syr. atque vnius
Mſti Bodleiani, Do& — ri&& exhibentis, auctoritate,

in accuſandi caſu fſumere: Deum praeter te, neque

vlla ratio, quaé ſequuntur: 352 — r RCcum
Dathio prioribus attemperare pariterque in 2. per-
ſonam tranſmutare, cum nihil tritius effe in oratio-

ne ſublimi eiuſmodi celeri perſonarum mutatione

eſſe poſſit, facileque, quid ſupplendum fit in abru-
pia per affectum oratione, intelligatur.

„
— 4

Quod

–

126

uod denique v. attinet, rectifſime Da-
9 4

thius eum a coniunctione &α⅝ v. 1. pendere

ſtatuit, etſi, quam proponit, coniectura, extare for-
te illud ipſum in textu, modo male iunctum
praecedenti verſui mutatumque in S, nullo funda-
mento nitatur. Quemadmodum enim H) v. 2. fic
Nva hoc v. ab eodem, abs quo infit v. I. Nπ regitur.

p e à efſt eius generis loquendi forma,
qua duo verba iunguntur, quorum vnum rem ipſam,
alterum modum vel adiuncta rei exprimit, notat-
que cum voluptate et prolubio facientem, quod rectum
eſt. Ante D Pn ſupplendum eſt pronomen
rélatihum ☚ , in oratione conciſa ſaepe omitti ſo-
litum. Particula porro hic non interiectio tan-
tum admirantis et demonſtrantis eſt, ſed vim quo-

que aduerſatiuam habet valetque: ecce vero, iam ve-

vo. Haec facilia ſunt nullamque controuerſiam ha-

bent. Difficilior vero quaeſtio de verbis: dDn

quorſum nimirum a referendum fit? Qui
receptam lectionem ſeruant, diuerſimode illud
conſtruunt. Cocceius et Vitringa cum Nexs hoc ſen-
ſu: vt demonſtraſti Domine ſummam tuam aequita-
tem bonitatemque erga recti ingenii homines, vias
tuas ea de cauſa celebraturos, ſic verum eſt, te in
eos, h. e. maiores noſtros ab hoc inſtituto diſceden-

tes efferbuiſſe, cum grauius peccaffent, et quidem
longiſſimmm tempus. Dura vero ellipfis nominis

ad pronomen intelligendi! Nec facilior eſt,
quae Michaeli placuit, ad a gentes intelligenti,

inter quas diſperſi fuiſſent Ifraelitae: Wir fündig-

ten eine ganze Ewigkeit unter ihnen. Eiuſdem
denique generis quam Kocherus commendauit: in
iſtis 4“ malis Juivpe, quae grauior Dei ira peccantibus

infli-

iflixit)

cauſa it

rum
etiarmn
XIme
Dieu
diugue
conkiten
Jbenti
lum m
Protegi
de Die
vero S
gen))
inſolen
nitaten
IN de
ſenſu,
pooy
ddt.
ne N
ber
e tan
eſe:
forihus
Conäug
Audid
ad vi
duipp
P
e
ſtudio

3 I

e Da.

dendere

tate for⸗
tunch
funda.
V. 2. ſic
regltur.

loma,
iplam,
Notat-
mum
nomen
nm l0.
tio tan-
in quo.

jam e⸗

jam ha-
d
2 (ui
illuc
noc ſen-⸗
eguiti⸗
Vlas
te in
ſceden-⸗
guidem
lomIHIS
01 elt,
ligenti⸗
ſündig⸗
iuſctem
lit: in
cantihus

iſi

DR 127
inflixit) longiſimum iam agitur aeuum. *) Non fin
cauſa itaque alii drin ad vias Domini referunt, “
rum modo ante mentio facta erat, quanquam
etiam hi in diuerſa abeunt. Alii quippe cum pro
Xxime antecedente &ρπ conſtruunt, vt Lud.
Dien atque ex recentioribus Doederleinius et Dathius
diuque iam ſe a viis Domini aberraſſe his Verbis
confiteri precantes ſtatuunt. Alii contra cum ſe-
quenti Doy: in illis (viis) ſeculum eſt, h. e. in ſecu.

lum manes Deus populi tui eumque mirabiliter

Protegis. Sic Piſcator idemque modo laudatus Lud
de Dieu in altero verſionis typo, ex recentiorib 1
vero Struenſze, qui ſic vertit: in ihnen (deinen Wwe.
gen) ſind wir ewig glücklich. Quam vero itert m
infolens et inſuetum dictu: in viis Dei efſſe aetet⸗
nitatem, h. e., aeternam ſalutem! Lorwthius gef .
rat de reperiendo vllo, qui ferri poſſet, verbo u
ſenſu, proponitque, dubitanter licet, lectioncm
hen, unſrer Zhaten wegen. Koppius ver Sn
addit. minus audacem eaſdemque cum recepta I ti
ne litteras ſeruantem emendationem hanc: de
üiber Verbrecher. Vterque nouam lectionen n
0 conſtruit. Enimuero, ſi coniecturis n aen
re tam liberum eſſet, dici etiam poſſit, legendumn

eſſe: do
eſſe: dovn veccauimus enim in te a priſcis tem-

voribus, et quid non? Neque vero ad coniect
confugiendi vlla hic neceffitas eſt. Rectiſſime ne
dubio ii iudicant, qui per pronomen O in d
ad vias Domini reſpici ſtatuunt. Qucmadmodain

quippe modo ante v. 17. capitis LXIII. queruntur:

P oeneen en; ſio hic fatentur ſuppli
ſngi a. zunn abeſſe, vt recti bonique adhuc vere
udioſi, inque viis Dei eius memores ſemper fu
*) In Vindiciis ſ. TexQxtus hebr. Eſaiae vatis ad h. I iſen,

128

1

iſſent, h. e. in officio ſemper manifſent: talesque

ljam a Deo. cum de coelo deſcenderit v. 2. oflen-

derentur, vt potius in illis ipfis viis, h. e. ab iis

4

a priſcis inde temporibus aberrauerint. Nimirum
Do hic pro dor, v. 3. Vel 52 ee Mich.
V. I. poſitum eſſe ellipſinque praepoſitionis oratio-
nis concitatae habitui Prorſus conuenire, lubenter
iam concedetur.

Extrema vox 9»o a Lovthio non minus fſoli-

citata eſt, praeeuntibusque LXX. qui per sravy-

αεò verterunt, in vo) mutata. Aſfſenfit muta-
tiont MWichaelis, cum contra Doederleinius commodi-
orem quidem hanc lectionem eſſe declaret in nota,

in textu tamen receptam ſeruet, Id fcilicet frau-

di fuiſſe videtur viris hifce doctis, quod minus
congruere videretur falutis mentio ceteris enuncia-
tis, *) nec viderent, interrogatiue fumendam eſſe
locutionem ». Sic certe Dathius ſumſit vertit-
que: quomodo igitur ſalui eſſe poſſumus? nihilque
jam difficultatis fupereſt. Interrogationem ſaepe
ſola pronuntiatione vocisque conformatione diſtin-

gui, nota res eſt. **) Ineſt etiam in ipſa prae-

fixa illa vis, quae antitheſi formandae ſeruit,
valetque illa hic fere idem, quod ſaepe latinum:
et vero. Itaque ſic verti poſſit periocha aliàs tam
difficilis viſa:

C. LXIII, 19. med. 0 ſi fiſſo coelo deſcenderes, ante
te motes diffluerent;

C. LXIV, 1. quemadmodum, cum ignis ardet, Hiquabile

(cera);
aquam

*) Vid. Michaelis in Append. ad P. XIV. Biblioth. Or. p. 199.
r*) Exempla vid. apud Storrium in Obſeruu. ad Anal. et
Synt. ebr. pert. P., 349. .

1wam

ad man

Ante ſe

2. (utmn f
delcene

Kulus
(Jvid

lum V.
in i

,
Eunne k ſin

hun UIus Otat
tomma al
Vt
vocis in
textus. 5
ligetur,
n Auchen
10 dccur⸗
quêndi f
Rectionis
textas e

t,; taleique
V. 2. Ollen-
h. e, ib i
Nimmm
W Mier
Ohis Oratio-

, luhenter

minus ſoll⸗

per r1a

enfit muta-
commodi⸗
et in nota,
Sce krau⸗
od minus
8 elluncia⸗
epdam elle
nüt vertit
1uühilque
n ſiepe
ne giſtin⸗
ipſi Prae⸗
lae ſeruit,
latinum:
Alias tam
deres, Ate
t, ligvabile

uafit

n.or. 1 N⸗
d Aal.

129

aquam ebullire facit ignis;
ad manifeſtandum nomen tuum hoſtibus tuis,

ante te gentes contremiſcerent;

2. cum feceris tremenda, quae non expeetaueramus;
deſcenderes (inquam), ante te montes diffluerent;

3. quippe ab antiquifſimo tempore non audiit quiſquam,
non auribus percepit,
odulus non vidit, Deus praeter te,
(quid Deus) faciat confidenti ei.

4. ( fi) offendereês cum gaudio facientem rectum,
qui in viis tuis tui memores eſſent;
Iam vero tu efferbuiſti, aberrauimus enim
in iis a priſcis temporibus, — éet vero ſeruaremur?

— —

CAP. LXVI, 17. 1
rB -b eneen eee en
de ee

ee
: 20 α v5hνυ.

Erunt ſine dubio, qui mirentur hanc commatum
huius orationis diſtributionem. Quod vero primum

comma attinet, vindicat illud ſibi fuo iure et ac-

centuationis ipfius lege voces roa — 5.. Atque
vt Pria tertio commati attribuatur, poſtulat cum
vocis ipfius proôprietas, tum totius orationis con-
textus. Sed luculenter ſatis tum demum hoc intel-
ligetur, vbi de ſenſu- verborum ſecundi commatis,
in quibus praecipua difficultas eſt, d r& paul-
l1o accuratius erit diſpectum. Quid igitur de hac lo-
quendi formula ſtatuendum? Eſt vero hic antiqua 2
lectionis varietas cum formae maſculinae &α, quam
textus exhibet, Mafſorethae formam femin. RrN in
1. margi-

5 .
„

130

margine ſubſtituant. Vtrauis autem lectio eliga- eno verd
tur, par difficultas atque allipſin, duram ſane, ſta- pofet, l.
tuere nêeceflum eſt. Qui in ſolito vocabulorum Phetanmn e
rNX& vel Pr& ſignificatu ſubfiſtunt, ſupplent alii phatico p
aliund quidpiam, vel idolum, vt Curpzouius, vel Ctu. A
cdchoragum, vt Pfeiſferus *), vel arborem, vt Seb. verior! 1.
Schmidius et Bochartus, qui implicite contineri hoc,;, rver
inquit, in Hoas, quod vocabulum non quofuis, mnepohit
ſed arboribus confitos hortos fignificet, vel Nortum ctantibus
ſumto ſenſu: quodlibet, vt cel. Paulus **) vel
lucum, vt Aben Eſra, vel d2n viſcinam, quae “
in medio luci efſe purificationique interuire potu- Fele
erit, vt Kimchius. In qua vero oratione vnquum e
eiuſmodi ellipfis vocabuli principalis locum habuit? N
Aliam hac ſe difficultate expediendi viam in- Gmtur,
greffus eſt Maius **), hanc nimirum, vt praepoſi- üententit
tioni 3& ſignificatum praeter tribueret, tum per eiinga er
Vnum vnum verum Deum intelligeret, lectionem an kece
denique marginalem N, quaſi propheta per eam eEerpretati
ſemet ipſum corrigere voluiſſet, non minus admit- in er ſ
teret, hacque ratione hunc ſenſum exfculperet: AWod ve
vraeter vnum, h. e. deſerto vno vero Deo ſequun- ALchad d
tur vnam illam meretricem babylonicam in medio V. T. G
poſitam, et omnibus propinantem falſam luſtratio- Probet,
nis rationem etc. Eidem fere fententiae quoad ob- ſententia
ſcuram phraſin π & calculum fuum adiecit ex Deunt ſun
recentioribus Struenſee vertitque illam: und von 4 Gicitun
dem Einigen abfallen. At vero plane infolen cat, Vr
nullibique aliàs neque ab Ieſaia,; neque ab vllo D Quic
alio prophetarum vfurpata eſſet haec Vnius pro Prond
vno / Centar,
“ *) In Dubiis vex. ad h. 1. liiam h
**) Philol. Clauis ad h. 1. UM
***) In Oeconomia foed. p. 984. Jhy

le 18 8
Ct0 eliga.
ſane, ſta.

vocibulorum
ſupplent alii
Louius, vel
m, N K.
ontineri hoc,
non quoſuis,
vel ortum
llus 19), vel
nam, quae

One vnuam
um babuit?

di vlam in-
It plaepoſi
t, tum per.
, lectionem
leta per cam
ninus admit⸗
exlculperet:
Deo ſeguun.
m in medti⸗
m lultratio⸗

n 20iecit en
und von
ne inſolens

gue h VIo

Vnius r 0

VIIO

leiuire podA.

vno vero Deo arrovokaoik. Tum, ſi vel concedi

poſlet, Deum emphatice vnum dici potuiffe, pro-
phetam certe, hoc ſi voluiſſet, ε non fine àQem-

phatico ponere potuiſſe; ſentiet quilibet ebraice do-

ctus. Accedit, quod N quidem defectioni A
veriori Dei cultu deſignandae inſeruiat, nunquam

vero π☚ aut N, et quod hoc diuino nomini

praepoſitum contrarium potius indigitet deque ſe-

ctantibus Iouam adhibeatur, vt Hoſ. XI, 10.

Iam dura vel ellipfſi illa vel τννυααονιι ſuper-

ſedent, qui ε non pro adiectiuo numerali, fed

pro nomine proprio deaſtri alicuius Syrorum, Adad
vel Adod aliàas nunmcupati, habent, adeoque verba:
EN N& vel per pone ſacelltum, in quo Adad cole-
batur, vel per ſectantes Achadum explicant, quam
ſententiam poſt &aligerum, Seidenum, CGrotium Vi⸗
tringa et ex recentioribus Lowthius ac Dathius ſu-
am fecerunt. Plura vero etiam contra hanc in-
terpretationem excipi poſſunt, quam vt acquiefci
in ea fatis tuto pofſſit. Praecipuum in his eſt,
quod valde incertum fit, an vnquam Deus aliquis
Achad dictus extiterit, cum nuſquam alibi in toto
V. T. codice eius mentio fiat. Quam parum etiam
probet, quod in loco Macrobiano, ad quem huius
fententiae patroni inprimis prouocant, Afiyriorum
Deus fummus maximuſque Adadus commemoretur-
dicaturque, huius nominis interpretationem ſignifi-
care, Vnus, Michaelis docte et luculenter oſtendit *).

Quid igitur, ſi forte verbis Wει & alius
prorſus ſenſus, ac quem, primo intuitu habere vi-
dentur, fubiectus ſit? Non intentatum reliquit
etiam hanc viam Doederleinius, propoſuitque ſen-
12 tktktenti-⸗

2*) In Bihhioth. orient. T. XIV. Append. pag. 210 -=218.

132

tentiam, iuxta quam r& non Praepofitionis, ſed
Verbi vim haberet eſfſetque prima Singularis futuri

in Piel pro ee& a verbo Orid reiicere, ſemouere,
et è&& efſet aduerbium, poſitum pro b vel a,
ſicque ſenſus enafceretur: eos tollam ſimul, atque hoc
orationis membrum reſponderet alteri ſequentis di-
ſtichi membro: b b. Diffidit tamen ipfe vir
doctus et fibi ipi de hac ſua interpretatione et
textus integritati.

Certum eſt, verba, vti nunc leguntur, ſemper
difficultate ſua laborare, textumque ſacrum;, ſi nuſ-
quam, hic certe detrimenti aliquid Paſſum efſe, non
fne magna veri ſpecie coniici.

Videamus age, num quid apud veteres inuenia-
mus, ex quo reſtitui poffit fortaſſe vera et antiqua
lectio. LXX. verterunt: sy roig αℛ⏑νοσο. Vnde
hoc iis obrepferit, difficile eſt coniectu; videntur
tamen per primum lucorum veſtibulum, intra
quod luſtrationes fieri ſolebant, intellexiſſe, hacque
ratione etiam a exprimere voluiſſe, ſenſum ita-

que, quem ipfi quidem fibi fingebant animo, etiam

hic magis, quam verba reddidifſee Ex graeco haufit
Arabs, cum vertit: ante ianuas; ο RM˙ρα enim, Vi-
truuio teſte, graece dicuntur, quae ſunt ante ianu-

am veſtibula. Addidit dein: in ſepibus, quod luci

veterum ſepibus, nonnunquam etiam foſſis et muris
cincti erant, vt ſacra in iis peragenda minus turba-
ri poſſent et aſyli ſecuritas firmaretur. Nihil igi-
tur ex graeco excidit, vt Doederleinio viſum eſt, ſed
graecum eu roα r ,οοR+ον o circumſcripfit tantum
Arabs. Vulgatus, ſiue eundem graecum ante ocu-
Ios habuerit, ſeu ipſe in eam cogitationem incide-
rit, vt per & primus luci introitus ipfi deſignari
videretur, vertit: voſt iannam intrinſecus? ſi quidem
haec

nuec genwin
ſeptendecin
Kcra Bibl

Nam, accl
gendum pr
Lyranus ha
ant, 4 im
in alteramn
quos aohuc

quifümam

ctionem
ſeribendo
fectam gra⸗
guod id er-
Mdirir

— 42
MN. Mn
chus et T
Tunt. oνα
Men NN=
veſigun
Genum en!
Chaldacus
Vt alibi, it
curatum ir
X etiam
Aliam nov⸗
Propohak:
Aod pn
*X hac vt

) I Va
I P

ütionis, ſed
Zularis turi
ert, ſemolere,
vel To,
H, Aque hoc
lequentis di.
men ipfe vir
pretati jone et

ntur, ſemper
crum, ül hul-
un elle, non

teles MNS
ra et antiqua
ootg. Vude
etu; Videntur
bulum, intii
Viſle, hacoue
, ſenl lum ita⸗
nimo, etiam
ern hauſit

2 enim, Vi⸗
unt Oute al⸗
, quoch loci
ls Et muri;

minus turba⸗
Nibil in.
viſum eſt, l
pſit tuntotn

unn
jonen mnei⸗
i gebggani
ſi4 guden
haec

6;

133

haec genuina Vulgati lectio ſit, cum, teſte Roſſio“
ſeptendecim a Luca Brugenſi in Notationibus
Sacra Biblia p. 292. producti codices legant:
ynam, accurate ad ebraeum, prout in margine Ie.
gendum praecipitur, idemque Brugenſfis pariterque
Lyranus hanc eſſe veram Vulgatae lectionem cenſe
ant, ab imperitis demum librariis, quia obicurio
in alteram voſt ianunam immutatam. His igitur,
quos adhuc produximus, teſtibus, certum elt, anti

quiſſimam eſſe, quae nunc in codicibus extat, le-

ctionen NN N, et, ſi quid illa humani in de-
cribendo paſſa fſit, factum hoc efſe iam ante con
fectam graecam Ieéſaiae verſionem. Bene vero eſt,

quod id erroris non in omnes omnino codices ma

nauerit. Syrus certe ſua in verfione habet 4
—2

7 „
— zA, ſuo igitur in codice legit: NWX& &
IpN. Hanc eandem lectionem ſeruarunt Symm
chus et Theodotio, qui, teſte Hieronymo d ie
runt: oiααν α ταππB u ν, nec non Chaldaeus qui ta.
men rN legiſſe videtur, cuius lectionis
veſtigium in Keri ſupereſt, quamque inte ram h .
dienum exhibet Cod. Kennic. 562 *) Ver
Chaldaeus NN& per Nνο, turba voſt turbam, atque
vt alibi, ita etiam hic, paraphraſten potius, àuam ac-
curatum interpretem egit. Arriſit lectio Irid i. .
N etiam Michaeli, neque tamen is ea contentus
aliam nouamque, ex Keri et Kethibh concinnatam,

propofſuit:
propoſuit: HNW ε &. Einer mit Einer, ſiue,

