undit eam, & germinare eam facit,
& dat ſemen ſerenti, & panem co-
medenti. Sio erit verbum meum, quod
egreditur de ore meo, non revertetur
ad me vacuum: ſed faciet quæcum-
que volui, & proſperabitur in his, ad
quæ miſi illud. Verſ. 10. 11.

Liberalitas Dei ſine pœnitentia eſt; neque
enim imber ſemel emiſſus cœlum repetit. No-
Murmz. temus breviter aliqua. Primum „ Vapores, quos
ames d. COlum avidiùs ad ſe rapere videtur, in imbrem
Regibus. ſaltutarem convertit; nec ſibi eos elevat, ſed in
Rex col commodum mortalium attrahit, ut purgatio-
aebet. res emittat. Planè dura videntur vectigalia à
Zeigalie. Priacipibus interdum impoſita. At durum non
Eeeleſiaſti. eſt, cum ex ea vilitate pecuniæ conſcribit exer-
ci reanus Citus, arces eéxcitat, pauperes alit, urbes de-
Sna eyf. fendit, annonæ caritatem ſublevat, hoſtes à ci-
vium jugulo removet. Vapores attrahit, ſed im-
Eccleſiaſti brem infundit panémque præbet & ſemen. Id in

Bei liberæ⸗
litas.

4 a4 4de eremo contigit, cùm Moyſes ex univerſa mul-
ent quam- . .
SS titudine corrogato ære, argento, plumbo, lino,
lenti. purpurâ, Tabernaculum architectatus eſt. Quod
Divitiæ Princi . . ili
yine, li Principes, quæ corrogant, in ſuam utilitatem

derivant, profectò Terra ſunt, non Coelum,
quæ conceptum imbrem nunquaàm remittit. Se-
klesmoſy. cundum. Terra quoque imbribus ſaturata non
,Sle- ſibi duntaxat pingueſcit: ſed mox ut pluvià foœ-
3. cundatur, erumpit in meſſem. Porròô, cùm aquis
Zelus aui irrigetur, vinum fundit. Divites nimirùm ſugil-
narum à lat, quorum manus Divinâ benedictione reple-
BiSa. tæ, imò inundatæ prodig'osè ſterileſcunt: quôque
uberius locupletantur rore cœli, & terræ pingue-
dine, eò parciùs germinant, eò tenaciùs eleémo-
Avaruia. Iynæ ſegetem promunt. Memineris ſolos lapi-
des, præconceptis imbribus, frugem non dare;
verùm hi, ut aquis alluantur extrinſecus, non
tamen intus ab undis foœcundantur. Ità Avari
ſuperficie tenus divites, in corde egent; utque
aquæ excavant lapides, non irrigant: ſic Dives
lapideus ſi ſit, laceratur copia, non expletur.
An non opibus conſumptus eſt Avarus, qui cùm
horrea disjecta vidit à copia, ſe inanem rapi
ingemuit? Terra autem rigata deſuper dat pa-
nem comedenti. Qui veròô panis hic ſit;, intelli-
ge ex Hieronymo; Accipiant panem, inquit, do-
Ctrinæ Evangelicæ, de quo in Proverbiis ſcrip-
Prov. 20. tum eſt: Aperi oculos tuos, & ſaturare panibus.
13. Neque enim credendum eſt, quòd præcipiatur
veſcentibus, ut ad comedendum hunc panem,
quo corpora nutriuntur, oculos aperire de-
beant, & ſic ſaturari panibus: quos in Haba-

Cibus al⸗
leg.

Oliva

chuc comedit pauper abſconditè. Sed ad panem Habae;
doctrinæ cohortatur Dei: quem, niſi aperueri
mus oculos cordis noſtri, comedere non poſſu- Sanctiſi.
mus. De quo ſæpe ſcribit & Paulus, his qui "a Euchi
Fidei & Veritatis ſermonibus nutriuntur. Præ- “ al⸗
cipitúrque Doctori, ut pané doctrinæ ſuæ mittat leg.
ſuper omnem aquam, & cunctis infundat co- icsio ſe
piam ſpiritus. Mitte panem tuum ſuper aquam: Eccle. u.

quia in multitudine dierum invenies eum. Ita- .

que vides Dei panem oculis quodammodèò in-

dulgeri. Contemplatione enim veſcuntur Amici
Numinis, qui non in ſolo Pane vivunt. Tertium, Concio ex
Terra, quæ procul dubio Prædicatores hic ex- Gribone:
primit, etſi inferiùs aliquo rore reſpergatur, Flo- ete⸗ ert.
res germinare poterit, haud tamen ſrumentum tu.

L. . . Verbum
proferet, niſi rigetur è& Cœlo. Oratione ſata St, Juo⸗

Concio populos paſcit; vanà eloquentiâ made- modo jæ-

facta Concio Flores dabit fortaſſe, ſed Panem "undan.
. . . dum.
non dabit. Una Ægyptus ſcit germinare, nullis Sapientis
& Cœlo imbribus fœcundata. At frumentum il- prfana
lud Hebræis citò verſum eſt in paleas; quas Dyat
lateribus miſcere coacti ſunt, dum Ægyptiac aia, &
abundantiâ nimium exultarunt. Auditor verbi riger exbor-
Dei eos audiat, quos ſcitè Coœlo irrigari, ſciatque aas act.
ementitum frumentum efſe, quod blandiens . mnu, & le-
gyptus ſubminiſtrat. Præterea Prædicator non &iun.
imbre duntaxat madere debet Orationis, ſed & ν, 4
nive Mortificationis conſtringatur oportet. -ii.
Hyems horreat in cultu Concionatoris, ut in ore.
Auditoris corde Pietas vernet. Squaleat ille, ut onion⸗
4 2 Conciona-
auditores floreant: algeat ipſe, ut hi Divino ſpiri- .
tu incaleſcant: ſine foliis verborum, ſeu veſtium Mon rs.
pompàâ aſperetur, ut fructibus populi induantur. amet, a.
Ita Joannes inhorreſcens exuviis belluarum bru- ment cam
5 . 4 . quque Ec-
mam quodammodèò præferebat, quà poœnmiten- MAsſzaſtici
tiæ meſſis adolevit in animis Judæorum. Quid gdecrera
facit nitor veſtium, oris lepos, conviviorum ap- Sdse n.
paratus, verborum floſculi in Oratore Poœni- „ires,
tentiæ? Ver iſtud eſt parens portentoſæ Hye- Yox ofe-
mis, non Hyems ſubſecuturi Veris apoſtolicus Mnitfes.
Sator. Terra iſta prophetica, quæ & ſemen io dece
ſerenti adminiſtrat, & panem dat comedenti, daeue.
Terra eſt non nitens, ſed ſqualens; non ornata“.
floribus, ſed conſtricta nivibus; non perfuſa lu-
ce, ſed imbribus inundata. Scilicèt Iſaias tunc
Panem germinavit, cùm vel nudus inceſſit, vel
contectus ſacco prædicavit. Omnes intueor
Apoſtolos Hyemem expreſſiſſe in auſteritate
vitæ, in mortis acerbitate, quibus Eccleſia
Ver ſuum debet. Quin & flos pudoris, & roſa
Religionis, & lilium Honeſtatis Ver quidem in-
ducunt, ſed ex Hyeme naſcuntur poenitentiæ, ſed
ex ſqualido corpore ſuccreſcunt. Quartum, at
Nix, & Imber Tribulationem exprimunt, qui- ne pariunt
bus Tellus, dum videtur opprimi, ſœcundatur. Feliene-
Hyems enim, duùm furit, fovet; dum arva con- em.
ſtringit, laxat in meſſem dùm plantas denudat,
intra corticem foliorum ornamenta contexit.
Quid incultius arvis hyeme ſæviente? Quid Jo-
bo miſerius graſſante calamitate? Verùm & Ter-
ra brevi florebit, & geminato decore refloruit
planta illa detruncatione ramorum penitùs vi-
duata. Quintum, Verbum quod egreditur ex ore
Dei, non revertitur ad eum vacuum, ſed, inquit
Iſaias, Proſperabitur in bis, ad quæ miſi illud.
Septuaginta legunt: Proſperas faciam Vias éjus, mdonrr
& præcepta mea. En quomodèò Dei Verbum Proſ- iaeten
peretur. Si diſponantur ad verbum viæ, hoc eſt,
ſi os illud, per quod effluit verbum Dei, nonoc-
cupetur nugis: ſi cor, ubi ſormatur, non inqui-
netur vanitatibus: ſi habitus concionantis quo

Dei verbum induitur, non redoleat vanita-
tem.

tel
gu
lit
len
obt
mmni hol
cn n zute
dale ij
Ne 1 15
iain
Con
us
Ah
s
tite
veri
Dei
nann
ſobo

6

4
1

.

u yo

Ui in
ea.
culi
lan
vide⸗
IIt nus.

4
rit elt,

Ms. 13
Tent
tes
gus⸗
norn
S.
i (
re,
titia
db
drec
letn. Mil
ii, tant
lern
immi
nult
ſorn
Wr,
Da
tur
en
Ch
ln Uer
ie orn
d
fror
guu
ſeg

li⸗

tem. Tunc proſperæ viæ ſunt divini Verbi;,
quando & libri non auro nitent, & quibus hau-
ritur, nec animus intumeſcit, ubi naſcitur, ſed
paupertate, humilitate, obedientià, charitate
obſtetricantibus Verbum Dei prodit in lucem,
Tmentio hominibus alimenta divina præbiturum. IIIud
s in autem nota, quod à vulgata legitur: ad quæ mi-
Concio- . 1 .
zatore. ℳ illud, verti à LXX. Præcepta mea. Hic mu-
rus aheneus eſto. Non Deus tibi Verbi ſui rorem
infundit, ut tibi plauſus excites, ut gloriam
compares, ut nomen propages; ſed omnis fru-
ctus hujus roris Obſervantia eſt divinæ Legis.
Si hoc præſtetur, optimè cecidit Verbum: ſe-
cus ſi inter flores decidit vel gloriæ à te appe-
titæ, vel eloquentiæ à te affectatæ, illud no-
veris corruiſſe inter ſpinas. Spinæ enim Verbi
Dei flores ſunt Concionatoris, conſectantis glo-
riam, quæ flos agri eſt periturus, non coœli
ſoboles duratura æternum.

Quia in lætitia egrediemini, & in pa-
ce deducemini. Montes & colles can-
tabunt coram vobis laudem, & om-
nia ligna regionis plaudent manu.
Pro ſaliuncula aſcendet abies, &
pro urtica aſcendet myrtus. Er erit
Dominus nominatus in ſignum æter-
num, quod non auferetur. Verſ. 12.
13.

Quid expaveſcis fugam & Mundo? Audi
Prophetam: In lætitia egrediemini. Non incides
in ſpinas, ſi à perituro flore Aulæ, vel Sæ-
culi, vel Carnis, vel Opum declines: verùm
liquidiſſimæ Voluptatis ſinu exceptus incipies
videre, & guſtare, quoniam ſuavis eſt Domi-
Pf. r13. 1. nus. Hinc illud Pſalmiſtæ: In exitu Iſraël de
gypto. Nota, ipſa in fuga Mundi jam Iſraeël
eſt, hoc eſt, Deum videns, Deique fruens ſe-
reniſſimo vultu, quo uno in Patria beatæ Men-
tes recreantur. Et ſané Jacob, non niſi profu-
gus à patria domo, Deum vidit, & Ifraelis ſibi
nomen aſcivit, An non Hebræi, mox ut ab £-
gypto retulere pedem, & Mannà paſti, & un-
dis & Petra manantibus refocillati, & ſagina-
ti Coturnicibus, & hoſpitio excepti ab Æquo-
re, & à Jordane fuere tranſmiſſi? Planè in Læ-
titia egrediemim, quicumque ad lætitiæ fontem,
ab inanis gaudii littore profugitis. At, qui e-
gredimini in Lætitia, non niſi in Pace deduce-
Pax cor- Mini. Videlicèt, qui Sæculum abdixerunt, tunc
dis Pnio. tantùm progredientur, cùm Unionis vinculum
ſervabunt. Hoc vinculo pacis compediti, & ad
invicem colligati current, quo ſoluto progredi
nulla ratione valebunt. Hinc eſt, quòd Religio-
ſorum plerique ſe progredi non valere miran-
tur, qui ſi diſſenſionum contentionumque Zi-
zania frumento Charitatis inſeri non pateren-
tur, fortè impedimenta profectús non ignora-
rent. In Pace deducemini. Hoc enimveròô viati-
cum Religioſæ perfectionis eſt: hoc conficimus
iter non ferro armati, ſed Pace inſtructi. Se-
quitur: Montes, & colles cantabunt coram vobis.
Id eſt, egreſſis & Sæculo aſpera & inacceſſa
complanabuntur; & non ſudorem expriment è
fronte aſcendentium, ſed Lætitiam, Exultationé-
que- cordi refundent. Sequitur: Et omnia ligna
regionis plaudent manu. Legunt LXX. Et omnia
ligna agri applaudent ramis. Nimirùm Arborum
. Manus rami ſunt, quorum extenſione in egreſſu
nte. Ethicæ Comment. Tom. VI.

n e,
nber u⸗

Focatio

ſpreta.
Electio
Status.

Vocationis
beneftciu.

Jugum
Chriſti
Iuave.

Stromatum „Lib. XVI.

385

péecatoris docemur, non abhorrere poſſe juſtos
ab impiis, ſi Nilo emergant, ſed Manum eis à Compasd
ſe præbendam. Lignum agri es, fertile bonis o- 5,7. erfe
peribus? extende ramos Charitatis, ſi fortè tran- “
ſit per te incircumciſus. Non enim baculus tan-
tùm ex arbore confici debet ad impiorum ſup-
plicium, ſed & fructus decerpi ad ſolatium fu-
gientis, imò ab arbore ultronea offerri debent
poma tranſeuntibus. Gratulamur enim Plantas, Yelantez
quèô ſunt pomis graviores, eò pronius incli- „ Adiſere-
nari terram versùs; recedere autem erectas in ti.
aërem, quò inaniùs ſterileſcunt. Ità Viri Sancti Conf⸗ſſa-
demittuntur, quò plus virtutum fructibus abun- vi immi-
dant, quôque ſunt divitiis locupletiores Cha- rrerte,
ritatis, eò procliviùs famelicis impiorum ani- aſeagtesi .
mabus ſe inclinant, opéſque ſuas largè commu-
nicant. Non itaà Avari, qui cùm fructuum co- Avari.
pid abundant, tum maximè ab indigentibus re-
cedunt, & refugientes viatores, ac ſi leviores
redderentur pomorum onere in verticem ſe eri-
gunt. Ita Epulo, in tanta dapum exundantia
Lazarum refügit cupientem micas. Utinam Re-
ligioſos non videremus, interdum velut Arbo- Talenta
res immanes, ideo ab animarum curatione re- Ene ſpiri⸗
cedere, quòd doctrinæ, ſcientiæque fructu o-“.
nuſtiores ſunt. Itâ-ne Arhor fructibus pergravis Zelus a-
non ſuo pondere flectitur, ſed avara æquè ac aimarum
ſuperbiens in faſtigium attollitur? Breviter; Si P'glectuse
Arbor es, pomorum copiâ demittêris, & humi-
liaberis; proniùs feréris in terram, ad ſaginam
animarum eſurientium Juſtitiam, ſiliquâſque vo-
rantium immundiſſimarum Volu ptatum. S. Hie- Gonver-
ron. hic pro Montibus & Collibus exultantibus ſio.
in egreſſu peccatoris, Angelos intelligit ovan-
tes ſuper impio Poœnitentiam agente. Fro ſaliun-
cula aſcendet abies; & pro urtica aſo:ndet myr-
tus. En quomodè in converſione impii conver-
tuntur & plantæ. Tuæ te effrænatæ affectiones
animi lacerabant, dum à paradiio Domini ab-
errabas. Amor impurus, odium omnium accen-
debat; auri ſitis, invidorum livorem concita-
bat; linguæ libertas impiorum in te ora ſolve-

bat: & ità miſerè compungebare duùm tuus

promovendis calamitatibus ſolicitus æquè ac in-
felix agricola inſudabas. At in religione, ſeu Zelus a-
in via Dei pro ſaliuncula Abies, aſcendet pro mwaram;
urtica Myrtus, Abies, inquam, creſcet, Arbor
enimverò caſus viſura marinos: quòd qui ſe
conſecrat Deo, non ſuâ debeat jacêre ſalute
contentus, ſed aliis Evangelii merces deferre
debeat vel per fluctuum procellas, fremitéſ-
que tempeſtatum. Abies eſto, in monte naſca- vita min-
ris orationis & ſolitudinis, ſed indè deveharis ta.
in mare, aliorum commodis militaturus. Pro,
Urtica, Aquila & Theodotio legunt Conyza;
quæ herba, inquit S. Hieron. viliſſima eſt, a-
mara;, odoriſque peſſimi. Hoc (pergit Hiero- Laphßi op-
nymus) dicendum eſt, quòd mala vertantur ,2
in bona, & pro vitis naſcantur virtutes. De- 4oα,
mus exempla Majorum. Matthæus, & Zachæus Religionis
Publicani, ialiuncula erant, ſtirpes inutiles, perfeézio.
amari ſaporis, & odoris teterrimi, dicentes,
Putruerunt, & corruptæ ſunt cicatrices meæ à fa- Pſ. 37. 5.
cie inſipientiæ meæ. Iſti in Apoſtolos repentè mu-
tati, facti ſunt Cypariſſus, & Abies, & Myr-
tus odoris optimi, & in varia optima neceila-
rii. Paulus quoque perſecutor Eccleſiæ, quando
audiebat, Saule, Saule, quid me perſequeris * Acte 9. 4
Urtica erat, habens perſecutionis aculeos. Quan-
do autem in toto Orbe Evangelium prædicabat,
& dicere poterat, Chriſti bonus odor ſumus; re-
ctèe Cypariſſus appellatur & Myrtus. Hæc ille.
K k Ubi

—„

386

Conſtan- Ubi enim nos legimus; Pro ſaliuncula aſen
ria. det abies, LXX. legunt: Et pro ſtœbe aſcendet
cypariſſus. Unum ſatis mirari non poſſum, qua-
re converſæ ad Deum Anmimæ non in frugiferas;
aut in domeſticas, ſed in ſylveſtres & ſteriles
arbores convertantur. Cur in Abietem, in Cy-
pariſſum, in Myrtum Urtica degenerat, &
non magis in pyrum, amygdalum, in ceraſum
commutatur? Niſi fallor, maluit Myrtum, quam
Pyrum: quamvis enim hæc frugifera, illa verò
ſterilis ſit, tamen Myrtus ſemper viret, uniuſ-
que ſpeciei eſt, Pyrus verô vere floret, hyeme
riget. Adde, quòd hujus generis plantæ ven-
trem quidem ſaginent, cæterùm eorum trunci
& ſumptu excoluntur ingenti, & igni duntaxat,
Zelus a- ut plurimùm idonei ſunt, ſi areſcant. Abies verô,
nimarum & Cupreſſus naves inſtruumt, domos compin-
oreiis, gunt, aliiſque uſibus profuturæ exciduntur: cum-
Eed gzterna que inutiles ferè ſint, dum virent, accommo-
praviden: datæ maximè ſunt humanis uſibus, poſtquàm a-
ruerint. Cœnobita, ſeu Juſtus id intelligat. Non
in Pyrum commuteris, ventri præbiturus deli-
cias, temporalium illecebras miniſtraturus: A-
bies eſto & Cypariſſus, magis neceſſaria ſuppe-
ditaturus & utiliora Reipublicæ. Quare Religio-
ſus, qui unius muliereulæ exoneratæ ſeu one-
ratæ peccatis inopiam ſublevat, imò eſuriem paſ-
cit, arbor domeſtica eſt, Dei viridario indigna.
Ad am pliora conſitus es. Abies es, merces inve-
Gturus, & Urbibus, non Viduæ, veras opes alla-
turus a himibus Terræ, hoc eſt, à Coli confinio.
Parum eſt, ut ſis mihi ſervus ad ſuſcitandas fe-
ces Iſrael, ait Dominus alibi per Iſaiam. Non
tranſpoſitus in nemus Eccleſiæ es, & in montem
Dei, ut paſcas corruptibili eſcâà ventris inglu-
viem, ſed ut tempeſtatibus obvies, ſed ut do-
mũus Sponſæ laquearia compingas. Præterea: A-
bies & Cuprefſus non in horto voluptatum naſ-
cuntur, ſed ſuo genio naſcuntur in montibus:
ſylveſtres ſunt, non domeſticæ; hoc eſt, verus
Aboſtolus Sæcularium familiaritate non delecta-
tur, ſed in ſolitudinibus errat, ſecedit cum Jrsu
in monte ſolus orare. Quin & hyeme comam
non ponit, ſed ſemper viret: non enim ſecun-
dis aut adverſis rerum eventibus ſeu concutitur
ſeu turget, & virtutum ſuarum decore vidua-
tur. Domeſticæ arbores ſqualent hyeme, ſi ver-
nant in autumno. De Juſto autem dicitur: Et
Pl. 1. 3. folium ejus non deſluet, & omnia, quæcunque fa-
Modeſtia, ciet, proſperabuntur. Nimirùm tunc omnia pro-
Zelus a- ſperantur, cùm circumſpectionis & modeſtiæ ne
, e„ Ihimimum quidem folium decidit. Siquidem po-
as non ma non ſtabunt, ſi folia exterioris cuſtodiæ de-
ſpernant fluent. Arbor autem pomifera, ut plurimum
Regularâ quòô pomis ditatur uberius, eò fædiùs nudatur
obſervan- foliis. Rara Arbor, quæ folia non negligat, ſi
nel,. is fructu abundet. Rarior Juſtus „ cui exterior cu-
immani- Ta modeſtiæ, ac vigilantiæ vilis & ſuper flua non
tates ₰ videatur, ſi ſibi ſcientiarum, vel meritorum,
vegulis no vel etiam virtutum copia redundet. David ſiqui-
betant. dem juſtior ſibi viſus, modeſtiæ folium negle-
Parva zit, & Bethſabæam aſpicere veritus non eſt. At,
qui folium Cuſtodiæ non curavit, Caſtimoniæ
fructum non retinuit. Abies autem, & Cupreſ-
ſus non antè comâ ſpoliantur, quàm vitàâ: i-
deôque odorem ſervant, & uſum etiam exciſæ.
Undeè non immeritò Sponſa ſuæ domũs ſignum
ſeu contignationem cupreſſinam eſſe voluit; e-
jus videlicèt arboris ſelegit tabulas, quæ folia
non faſtidit. Tandem Pyrus, Ceraſus, aliæque
ejus generis, ſi humore deſtituantur, vix flam-
mas paſcunt. Abies, & Qupreſſus tum potiſſi-

Oliva

mùm olent, & humanis uſibus ſubſerviunt,
cùm bipenni vulneratæ radicitùs extirpantur.
Juſti enim, etſi Gulæ non militant, tamen fer-
ro impetiti, & perſecutionibus exciſi ſuam im-
penſius operam ponunt in curatione Sæculi pe-
reuntis & ſe perimentis. Ut Navis eos vehit me- Zelus per-
dias per procellas, à quibus inhumanè exciſa lecmiores
conciſâque ferro eſt: ſic Juſti infeſtos ſibi homi-“ eſer.
nes oratione, conſiliéque ferunt, & vehunt in oi, tonis
portum. Totum hoc transferri poteſt ad felici- falictias.
tatem Religioſæ vitæ, in qua Spinæ in Roſas
abeunt, mutantur in Myrtos Urticæ, de qua

dici poteſt, quod ſequitur: Et erit Dominus no- Sermo ſpi-

minatus in ſignum æternum, quod non auferetur. ritualis.
Septuaginta expreſſiùs: Et erit Dominus in no- r
men, Gρα in ſignum ſempiternum, & non deficiet. Dei volg.
Nihil dulcius. In religione nomen noſtrum, lin- tati con-
gua noſtra, verba noſtra, eloquentia noſtra Domi- Jormari.
nus éeſt. Nihil loquimur, niſi Dominum, nihil Slores
ſcribimus niſi Dominum, nihil libenter audimus Pe⸗ Ta-
niſi Dominum. Planè, Et erit Dominus in no- Wihlpra⸗
men. Ille imperat, non Superior; Ille infirma- 1er Dei.
tur, non Frater; Ille percutit, non Perſecutor; Intentio
Ille petit, non Mendicus; IIh ſervimus, non ecke.
Homini; Denique, ut aiebat Paulus, Deus
erit Omnia in omnibus, utque præſtabat Job,
ommia tum mala, tum bona à Domini manu ſuſ-
cipiuntur. Et ideò fortè Urticæ mutabuntur in Mortif-
Myrtos, quia Dominus nomen erit. Si emm a ee,
mortificationi, dolori, perſecutioni, anguſtis ulzeſese.
Dei nomen inſcribatur, ſoluſque Dominus cre- ugum
datur omnium author, procul dubio Urticas rigi
pro Myrto habebimus, quâ coronemur, non cnng i,
quâ vulneremur. Ama, inquit Auguſtinus, & Dei con-
fac, ut te credam amare, & quantùm vis ure, àν aa-
ſeca, & vulnera. Sæpè picturas, alioquin non *⅝ê.
eximias, ſi Apellis, Neuxiſve nomen præfe- Dezraà-
rant, veneramur. Ità Mortificatio, ſi Dei cre- formari.
datur opus, ceu gemma magni fiet. In Prover- Tribala-
bis namque Salomon Oſcula refugit, ſi Immi- tionis cen-
ci opera ſint, Vulnera verò Amici nomine inſi- Timetum.
gnita oſculatur, & oſculis inimicorum prætu-
Ht. Undè Job grandi, & ſævo vulneri, Abſtu- Job. La1.
lit, addidit nomen Authoris, & ſupra opes di-
lexit, dicens; Dominus abſtulit. Sic David, hu-
miliationem rem adeò gravem & intolerandam,
appoſito Authoris nomine bonam dixit. Bonum Pl. 118.
mibi, quia humiliaſti me. En Urtica in Myrtum?
converſa, ubi Dominus nomen illi. Ezechias
ſibi bellum ab Iſaia renuntiatum non recuſavit,
quando Deum intellexit tantæ calamitatis au-
thorem. Vel Heli, Sacerdos illaudatus, ever-
ſionem ſui;, ſuorum, familiæ, & totius Iſraelis

obſequio veneratus, exclamat, Dominus eſt. 1. Reg. 3

18.

Quod bonum eſt in oculis ſuis faciat.

EX CA P. LVI.
ISAI £Æ.

Hæc dicit Dominus: Cuſtodite judicium,
& facite juſtitiam: quia juatà eſt Sa-
lus mea, ut veniat, & Juſtitia mea
ut reveletur. Verſ. I.

Septuaginta, ut notat S. Hieronymus, ſi⸗ r aß.
militer legunt, niſi quòd pro Juſtina mea le- zeꝛ.
gunt Miſericordiam meam. Ex quo colligis, Dei miſe⸗
quam ricorilic

ſnn
“ 1
ie 1
li. t
4.
(e
ſ

1

Mnvera.

Mams te
Vr. no
Alee,
lale
uſi
li do
nlmi re
ſain .

II

Stromatum ‚Lib. XVI.

quàm mitis ſit Dei Juſtitia, quæ à LXX. Mi- Piæceptum eſt, ſed ſtricta teneat manu, & cu-

387

4 ſericordia nuncupetur. Miror autem, quare & ſtodiat Sabbatum, ne polluat illud. Efficiamnur

Judicium commendet, & Juſtitiam, quòd
proxima Salus futura ſit. Si adveniret perdi-
tio, & ſeveritas Dei, tunc judicium & juſtitia
accuratius ſuo tenerentur defungi munere; At
adventante Salute, quis Judicum cautior in
officio ſit? Imò quia Salus & Miſericordia ex
LXX. adventura eſt; præcedere jubet Juſti-
tiam noſtram, ne inveniat illa, quod puniat.
Sever tas. Hinc diſcamus, ſeveritatem hominum negle-
Tribula- Ctam divinum extorquere a Deo gladium ſe-
tionum veritatis. Non enim puniſſet ille Sodomam
Pent. quando eò deſcendit, ſi ſpectaſſet ab humana
Sasberior . . . . „ . . . J .
zaniar. Juſtitia iniquorum ſcelera vindicata. Ideò Phi-
Pæniten- nees placaſle dicitur Deum, qui inter nubes hu-
tzie infli- Mmanæ Juſtitiæ arcum ſtatuit divinæ Miſera-
gendea. tionis; cum, & contrario, ſereno mimiæ in-
dulgentiæ fulmina intorqueat, ut in Saüle præ-
ſtitit. Is, quoniam virum dimiſit morte dig-
num, miſericordiam impiam juſtaà ſibi illatà ne-
ce expiavit. Si igitur cupimus excipere Dei Mi-
ſericordiam, in occurſum illius humanam Se-
veritatem præmittamus. Milericordia enim &
Veritas obviare ſibi conſueverunt, Juſtitiaque
Pacis oſculo excipitur. Undè non immeritò lſaias:
Manera. Cuſtodite JQudicium, & facite Juſtitiam, quia
juxtà eſt Qqalus mea. Notemus autem verbum il-
Judex in. lud, Cuſtodite JQudicium. Vigiles excubiæ ne-
RKus. ceſſariæ ſunt, ubi non contra gladios, ſed con-
tra nummos dimicatur. Grandis cuſtodia, ſo-
licita cura, quando non hoſtili ferro, ſed ami-
co auro oppugnamur. Cuſtodiant itaque Judi
cium. Equidem cuſtodes arcium non tantùm ab
armatis ſibi timent apertàâ acie congredienti-
bus, ſed & ab inermi cavent, ſed & amico-
rum mentes explorant, ſed vel appropinquan-
tes umbras reformidant. Munus domi tuæ illa-
tum, non munus, ſed Aries eſt, quo Arcis
murus quatietur, & Judicium captivabitur. Se-
quitur: Et Juſtitia mea ut reveletur. Duplex
ſenſus eſſe poteſt. Primus, Juſtitia in die Judi-
cii revelabitur: nunc enim non apparet, dum
Achab regnat, & perit Nabuth. At non indè
abeſt Juſtitia, nec Æquitas deeſt, ſed latet re-
velanda in die revelationis juſti Judicii Dei. Al-
Dei eura ter ſenſus eſt, ſi cum LXX. pro Juſtitia po-

Iſeſe per- natur Miſericordia. Quæ enim Juſtitia videtur,
ige. Miſericordia eſt, ſed perſonata. Revelabitur au-
i,azii, tem, cùm cognoſcemus, orbitatem, perſecutio-
Status nes, vulnera, morbos nobis ſtraviſſe viam ad

medioeri: réegnum. Vulgata ergo editio modeſtiùs (ut qui-
ſecurior. dem videtur) Divina intuens, perſonam exiſti-
mavit facié eile; crediditque Dei ibi ſævire Juſti-
4 tiam, ubi Vulnera viſebantur. Septuaginta verèò,
perſonâ quodammodò divinæ Iræ detractà, oc-
cultam & latitantem cognovere Miſericordiã,
filios corripientem, erudientem per flagella ad
ſceptrum; ideòque Miiericordiam clamavere,
ubi Juſtitiam adeſle putaveramus.

Beatus vir, qui facit hog, & filius ho-
minis, qui apprehendit iſta: cuſto-
diens Sabbatum, ne polluat illud,
cuſtodiens manus ſuas, ne faciat om-
ne malum. Verſ. 2.

Kegulara Iſte igitur, inquit S. Hieron. hic, & filius
9 Wirves. interioris hominis, in eo beatus eſt, quòd facit
H eere priminn, & apprehendet hæc: judicium fſcili-
. cêt atque juſtitiam: ut non ſolùm faciat, quod

Ethicæ Comment. Tom. VI.

cum Deo unus Spiritus: impleamuſque Sab-
bata delicata, ne ſimus de ſex diebus, in qui-
bus factus eſt Mundus: de quibus Apoſtoli
non erant, quibus Dominus loquebatur: N
de Mundo fuiſſetis, Mundus, quod ſuum erat,
diligeret. Hæc Ille. Miſerum te fore credideras,
longè à felicitatis ſinu excutiendum, ſi divina
mandata impleres, ſi juſtitiam adminiſtrares?
Falleris. Nam Beatus Vir, qui facit hoc. Por-
rô, quomodè non eris de ſex diebus, in qui-
bus fit Mundus? Planè, ſi non labores in tem-
poralium conſecutione, ſed quiefeas cum Deo;
hoc enim eſt celebrare Sabbatum, feriari à
curis & ſolicitudimbus hujus vitæ. Apprehen-
das autem oportet Dei mandata;, hoc eſt, ſe-
verè ea teneas. Facilè enim elabitur diſcipli-
na præceptorum Dei, mii ſtricta manu cuſto-
diatur.

Er non dicat flius advenæ, qui adhæ-
ret Domino, dicens: Separatione di-
videt me Dominus à populo ſuo; &
non dicat Eunuchus: ecce ego lignum

aridum &c. Verſ. 3.

Eunuchi, inquit S. Hieron. qualis fuit Can-
dacis ille Reginæ; qui etiam in itinere otioſus
eſſe non poterat, & dum quærit interpretem le-

Ftionis, Chriſtum reperit, quem quarebat. Advena

autem non timeat, quia in domo Dei nemo ad-
vena reputatur. Eunuchi autem Laici videntur
eſſe, qui filios Chriſto parere non poſſunt, tem-
poralibus occupati, qui tamen non ſe credant
arida ligna, quia fortè inter culinæ ſordes ligna
arida convehunt: ſed audiant quomodò per O-
bedientiam Ignorantia & ſterilis eorum Simpli-
citas floreat, & Fertilitatem ſuperet Concio
nantium. Quia bæc dicit Dominus Eunuchis:
Qui cuſtodierint Sabbata mea, & elegerint, quæ

Tempersn
lium com-
temptus.
Nrihil præs
ter Deff.

Joan. 15.
19.

Homines
non timéb.
di.
Felieitas
vera
Eledio
Cas ſue-
pe ſin 6.
Pr poſita
ret ineda.

Aulici
veri.
Lebtio ſa⸗=
eræ.
Chriſtus
quarbadus,
Religioſt
conſuledi,
Vnio in-
ter adve-
nas
Religioſi
Talenta
nm e litcriæ

Iſa. 56. 4.⸗

ego volui, & tenuerint fœædus meum. Dabo eis in-

domo mea, & in muris meis l cum, & nomen me-
lius, à filiis & filiabus: nomen ſempiternum dabo
eis, quod non peribit. Lætetur ergo Laicus haud
procreandæ per Evangelium Soboli idoneus.
Nam ſi quæ Obedientia præcipit, fideliter im-
plet, præſtantius nomen Filiis ſortitur. IIli enim
appellantur Concionatores, Lectores, Prælati,
Rhetores, Doctores Eccleſiæ; ipſi verò Servi
ſunt Domini. Qui unus titulus, omiſſis rehiquis
ſplendidioribus Legiſlatoris, Ductoris, Dei Pha-
raonis, ſepulchro Moyſi inſculpitur, cuùm dici-
tur: Mortuus eſt Mayſes ſervus Domini. Et hoc
eſt Nomen ſempiternum, quod non peribit. Na
Magiſtri, Præſidis, Theol gi, reliquâque di-
gritatis vocabula;, ſpecioſa quidem ſunt, ſed in-
ſtar floris deficiente vitàâ, imô & interdum da-
rante, deficiunt. Titulus autem Obedientis, &
Servi Domini nos ad uſque ſolium Dei comita-
tur. Nota, nominis celebritas Religioſis promit-
titur in muris. Videlicèt in clauſtro nomen Re-
ligioſi venerationi erit, quod procul dubio in Au-
la ludibrio erit, & blaſphemabitur in Foro. Quare
ſi nos intra muros noſtros cohibebimus, Magni
erimus; ſi Principu nos negotis immiſceamus,
contemnemur. Porrò⁹ Nomen iſtud Eunuchis
promiſſum, iis ſcilicèt, qui velut ſteriles plantæ
in viridario Domini latitant, dabitur eis in Do-

Obedien-
tia.

Ele FRis
Stats.

Deut. 34.
5.

Cellæ ℳ⸗
mor
Religioſiss
in Alula
Familia.
itas ism
Sνualari-
bus nimia

7

mo & in Muris Dei. Hoc eſt, ſi murum Re-

gularis diſciplinæ non excedas, habeberis, & eris
K k 2 mazimus-

388

maximus. Secus enim Laici contemnunture N

conantur Humilitatis limitem tranſgredi. In

Muris nomen eorum præſtantius interdùm eſt

Nominibus filiorum. Nec rarò Laicus humilis-

Concionatori ſuperbo antefertur. Quòd ſi vi-
deri velit non Laicus, ægréque ferat ſeptum
humilitatis, ſtatuſque ſui ambitum dedigne-
tur, Nomen ejus nobile non erit; ſiquidem in
Muro non eſt, ſed ultra murum, ſcribiturque
in terra ommium omninò pedibus proterendum.
Laici enim veluti ſpinæ, ſi Roſam defendant,
ſimul cum Roia coluntur; quòd ſi vellent Ro-
ſarum foliis innaſci, flammis deputarentur.
Notandum, cùm melius illis Nomen promitti-
tur àa Filiis, filios non ipſos Primogenitos ſup-
Caſtitas, poni, ſed Adjutores. Filiorum autem nomen
nen ne non adæquabunt, ſi iis ſuperbè ſe æquaverint,
r: 2* illud ſuperaturi, ſi ſe illo modeſtè abſtineant.
. Ani Verùm Hieronymus ſeriem iſtam abrumpat.
mi Gene. Talem, inquit, fuiſſe Eunuchum, quem Jrss

veſtzs, amavit plurimùm, Evangeliſtam Joannem Ec-
K- Cleſiaſticæ tradunt hiſtoriæ: Qui, Petro tardiùs
N „ ambulante, elatus Virginitatis alis cucurrit ad
, =„ Dominum; qui in ſecreta ſe divinæ Nativitatis

Religieſi immergens, auſus eſt dicere, quod cuncta ſæcula
Iarctoris neſciebant. Faceſſat igitur omnis cavillatio Ju-
vi' "en daorum, & riſui præbere ſe ceſſet, aperiens Se-

r,""" miviris regna Coœlorum: cùm Pudicitia non in
Medeſtis debilitate ſit corporis, ſed in animi voluntate.
ſine ſpiri-
1u. .. . .
Giaie Ert Lilios advenæ qui adhærent Domi-
ren. no, ur colant eum, & diligant no-
N.

men ejus, at ſint ei in ſervos: om-
nem cuſtodi niem Sabbatum, ne pol-
luat iltad, & tenentem fædus meum.
Adducam eos in montem ſanötum
moum, & lIætificabo eos in domo ora-
tionis moæ. Verſ. 6. 7.

pnis inte- Advena, ſi Deo adhæreat; advens nan erit:
sdvenas. debet autem Deum colere, nomen ejus dilige-
Religio re, & ͤ ei ſervire, imò in ſervum efſe, Sabba-
ene " tum non polluere, & tenere fœdus. Non ſuffi-
f. tas cit Deum colere, miſi ſervus illius ſis. Facilè

ſelus non enim duo grana thuris adolemus; ſed ſervum

ſuficie. ſe exhibere arduum eſt. Quid eſt autem, quòd
Amer in Amor non in Sabbatum, non in Fœdus, non in
Dium. Deum ipſum, ſed in ejus Nomen jubetur im-
pendi? Ut intelligamus, quàm ardenter Deum
ipſum amare debeamus: quando & ipſi Nomi-
ni dilectionem jubemur impendere. Quid eſt
autem, quòd in Montem adducet, quos lætifi-
Conſoela- Care vult in domo Orationis ſuæ? Nimirùm ar-
done: Dei dua Montium ſubeunda ſunt divinas conſolatio-
cuw dan nes ſitienti. Supra communem vivendi rationem

ar. aſcendas, ſi Deum ſitis. Non enim domus O-

rationis ejus jacet in campeſtri, ſed longè poſi-
„ta à planitie Voluptatis Montiũ apricitate læta-
Evercitiiia 5 . ſt, ſed
Ssiriass. tur. Rurſus Orationis locus non apertus eſt, ſe
lia. Domus eſſe perhibetur: quòd ſecreto maximè
Oratienis gaudeat Contemplatio. Utrumque in ſua JEss
Zr⸗ Cel- oratione præſignavit, cùm in Montem ſeceſſit
. ſolus orare. Solitudo Domum ſignat; Montiſque

Trpidit. . . . 42
a. * Celſitudine Mortificaio prænotatur. Porrèò in

Fervor domo Orationis lacrymas duntaxat fundi, &
Iatus. inundare credebas? Ibi te Dominus lætificabit.
Letitia Fruſtra ergo circumis plateas, egrederis & clau-
VYera.

ſtro lætitiam venaturus. Ibi, undè profugis, læ-
titia pullulat. In domo namque Orationis læ-
tificabit te. Equidem primum moœſtis remedium

Oliva

imperiti Ductores præſcribunt, ut ſtudium O-
rationis imminuant, ut liberius ſe gerant, ut ra-
rius Templa adeant. Falleris: in Sola Oratio-
nis domo lætitiam metes, quam vanè inter ama-
ras Sæculi voluptates ſuſpiras, & ſperas. Hoc
expertus Regius Pſaltes canebat: Dedißti lætitié pſ. 4,
in corde meo. Cor enim domus eſt Orationis,
quam clauſam vult Dominus in Evangelio, cùm
oramus. David ergo, cùm lætitiam quæſiſſet in Felicines
aula, ſuſpiraſſet in bello, ſperaſſet in throno, vere.
optaſſet in triumpho; eam ſibi infuſam teſtatur
tantummodò, cùm ſeſe in ſuo corde concluſit,
Deum oraturus. Quid facit Chriſtianus in Cir- eluptas
co? Laxare cupit animum nimia oppreſſum æ- vera.
gritudine. Fallitur: Iſaias enim non in Theatro,
ſed in Domo Oratiomis repoſitam teſtatur eſſe
Lætitiam. Audi: Adducam eos in Montem ſun- In Bae-
étum meum, & lætificabo eos in Domo Orationis anali=
mec. Quæ omria transferri poſſunt ad ea Tépla,“
in quibus Bacchanalibus inſaniis opponi ſolet &
exponi Euchariſtia. Mons enim ibi eſt, arduus
iis, qui Theatra deſerunt, ut Deum orent: ſed
ibi Lætitia vera eſt, quam fruſtra peccatores in
Circo emendicant. Nota illud, adducam; Gran-
de beneficium, quèd ad Domum Lætitiæ oſci-
tantes nos, & fortè reluckantes Deus adduxit.

7.

Ptar ge eorum & vistimæ eorum
placebunt mihi ſuper Altari meo.
Quia domus mea domus Orationis
vocabitur cunctis populis. Verſ. 7.

8S. Hieronymus hæc habet: Domus mea, Oratis
Domus Orationis vocabitur cunctis Gentibus.
Non uni Genti Judææ, nec uno Hieroſolymæ
urbis loco, ſed in toto Orbe terrarum. Nequa-
quàm taurorum, & bircorum, & arietum, ſed
Orationis. Victimæ Deo placent, ſed ſuper oledien-
Altare impoſitæ Obedientiæ. Non enim ritè tia in Spi
ſacrificat, qui victimas immolat in foro. Ut "iruali-
enim Judæis non licebat extra Templum ſa-““.
crificare, ſic Religioſo ſancta opera immola-
re non licet, niſi in Ara Obedientiæ. Quare
Inobedientes ſuas inhibeant lacrymas, manan-
tem ſudorem abſtergant, contineant in venis
ſanguinem: Deus enim ad altare magis reſpi-
cit Obedientiæ, quam ad Pœnitentiæ, ſeu
Charitatis holocauſtum. Rurſus Altare Chriſti
Crux eſt: ideéque ſacrificium illud Deo non
olet, quod Mortificationem non redolet. De-
nique Altare Oratio eſt, in qua debemus vi-
ctimas noſtras offerre: haud enim gratæ Deo
ſunt actiones, quas æterno Patri in Oratione
non litamus. Diſplicemus autem, cùm propter
victimas Altare deſeritur; hoc eſt, cùm Ora-
