rendum, ſed opere; non verbis colendum,
ſed exemplis. Cæterùm non ſemper ſterili-
tas meſſis imputari debet ſerenti. Nam cùm
hic, & in petra aruerit, & deciderit ſe-
cus viam, & præfocatum ſit à ſpinis, non
tamen rudem agricolam habuit, à quo ſpar-
geretur: ſed exüt ſeminare, qui ſeminat:
hoc eſt, conſueto more, & ordine exiit;
qui ſolitus erat ſeminare. Vitium ſæpè
agri eſt, qui pati aratrum noluit, ideòô-
que ſpinas pro fruge protúlit. Quèd ſi pro
Semine Dei Gratiam intelligimus, vides
Omnibus dari, etiam ſpinis, etiam viæ,
ipſis quoque lapidibus. Sequitur: Qui ba-
bet aures audiendi, audiat. O aures audien-
di capaces! Mirum ſanè Verbum Dei ca-
dens inter ſpinas ſuffocari, quod tamen in
aure nonniſi ſpinis vallari debet. Sepi au-
res tuas ſpinis, ait Salomon. Et quodnam
ſolum illud eſt, in quo ſeri ſolet Verbum
Dei, niſi Auris? At quomodèò ſpinis obſtru-
enda, ſi ſemen cadens inter ſpinas non ger-
minat? Nimirùm ſpinæ ſepium radices non
habent, undè creſcant: at Verbum Dei non
quæcunque ſpinæ præfocarunt, ſed ſpinæ
exortæ ſimul cum ſemine. Aridæ ſpinæ mu-
niunt, virides necant frumentum. Ut fa-
tear, quod ſentio: Divitiæ Religioſis per-
necefſariæ ut plurimum ſunt, & opes muni-
mentum ſunt Paupertatis. At hæ ſine radice
ſint, id eſt, non a parentibus in annos ſingu-
los ſuppeditentur, ſed ſemel, & illicò Co-
nobiis

6 .

Status me-
diocris.

Volup tas
mard.

Negotiam.

yes.

Avaritis
inepi.

contio &
Scientia
Labore α.
parantur.

Ibid. 5.

Ex ope-
rum.

Ibid. 8.

Eccleſ. 28.
28.

Paupertas
violata.

Religiofis
rediite non

48

sceptis, nobiis ad uſus publicos aſſignentur. Intra
gui ſanôt frumenta non adoleſcant, nec ſerventur in
eos recis- 11. 1. . . .
ſant. cellulis: foris excubent, in confinio defen-
dant, ſine ſolicitudine ſerventur, à ſolis Ad-
miniſtris Monaſteriorum & expendantur, &
curentur. Aridæ ſint, neceſſaria duntaxat
miniſtrando; non vireant ad voluptatem, vel
luxum. Breviter, Spinæ ſepi addicantur;,
non ſemini; non frumentis concreſcant, ſed
frumenta circumdent, & defendant. Aridis
ut plurimùm ſpinis utimur ad ſepimenta, ne
ſi virere incipiant, debitum plantis humo-
Religionis rem exſugant. Illud etiam in memoriam re-
Renzie i. Deſertum eſſe, non Hortum, lo-

Talenta

Varia.

diora. voC„, .
cum eum, qui ſpinas non ad extrema confi-
Talenta nia ablegat; ſed ſuis viſceribus innaſci pa-

medioeris. titur, & êum ſeminibus creſcere. Dicet
ſpinarum delicatulus & ſtudioſior cultor,
etiam Roſis ſuos ineſſe dumos. Ita eſt: ſed
non in vertice, ſed non inſitos foliis, ſed co-
rymbo non ſuppares, veruùm ad ſatellitium
floris in trunco diſpoſitos infra omnem ca-
lathi pompam. Quin & Roſarum dumi reli-
quis ſpinis delicatiores non ſunt: horrent;, ri-
gent, & in tanto coloris fulgore ſuam non
erubeſcunt ruſticitatem. Denique etiam Ro-
ſarum ſpinæ pungunt, ac lacerant, ſi eas non
ferro ſecueris, ſed legeris manu. Laicos au-
tem velim eſſe ſicut Spinas, quæ ſub hyeme
latitantibus Roſarum calathis, adhuc ipſæ vi-
giles excubant, foliiſque contentæ, floris
purpuram in vertice venerantur. Non florent
ſine dumis Roſæ, ſed abſque Roſis ſpinæ vel
calcantur, vel exuruntur. Denique exiit,
Luc. 8. 5. qui ſeminat, ſeminare ſemen ſuum. Nos ſe-
men ſumus illius Grani, quod cadens in ter-
ram multum fructum fecit. Cur verò ſemina
dicimur commiſſa ſulcis, & non grana illata
horreis? Quia nimirùm, noſtrum eſt munus,
centum grana producere; cùm non fufficiat
Apoſtolis propriam ſervaſſe ſalutem in horreis.
Monachorum id fuerit, non Noſtrûúm.

Zelus ani-
marum.

Nemo autem lucernam accendens,
operit eam vaſe, aut ſubtus lectum
ponit; ſed ſuper candelabrum po-
nit, ut intrantes videant lumen.
Non eſt enim ocoultum quod non
manifeſteétur, nec abſconditum quod
non cognoſcatur, & in palàm veniat.

Verſ. 16. 17.

Perſenaà Lucernæ Superiores, & Dynaſtæ dicun-
accipiio. tur, eò quòd vigilare debeant, & ſplende-
re noctu, quédque indifferenter omnium
detegere crimina debeant. Bonæ Lucernæ
vigiles illi fuere,; qui circumibant civita-
zudex pro- tem, id eſt, æquè omnium domos luſtra-
ache bant, ideéque nec Sponſæ pepercere Do-
mini ſui. OO quoties Principum quoque;,
Præſulumque Domeſtici vagari reperiren-

Judex ne-
gligens

tur, ſi Juſtitiæ Aſſertores circumirent ci-

vitatem! verum, duùm potentum decli-
nantur Palatia, & Caſæ tantùm obſervan-
tur, elabuntur dandi in Catenas. Si ni-
hil occultum, quod non manifeſtetur, re-
condatur ſub vaſe lampas; nam ſuper can-
delabrum ipſa ſe ſtatuet, & , quæ latet
ſub modio, Lux proferetur. Veràùm aliud
eſt, quod ſubtus lectum reponitur, aliud,

Oliva

quod ſupra tectum manifeſtatur. Lucerna ſeiy
occultatur, & abſcondita conſilia erum- Vr
punt: quæque, fulgente Lucernà, non ap- isb lamn
parebant, ſubductâà illius Luce cognoſcun- 8 n
tur. Apertè loquar. Accenditur interdum sSuperh, lced
Lucerna à Præſidente, dùm quis trabe 'nvigilet. „,mun.
circumdatur, & ſupra candelabrum loca- 6 Ml
tur aliis excelſior, quo diu Præſes abuſus Ne . mrj Iunin
in rebus interdum Sole non dignis, tandem epiſt, 4.. melr t guo
eum ſede motum abjicit ſub modium. Enimm. ti jub

verò tum plerique, qui ad lumen Lucer- 1 g(vode
næ caligabant, eà ſubmotà, feneſtras reſe- ge e⸗
rant, & puriore colluſtrati lumine deprehen- 1s)
dunt, quæ ſatius erat ſempiternis tenebris in- Alti

volvi. Nimirùm Lucernam vel non accen- Dienitas cæcutit
dito, & hoc facilius, ſiquidem lucernis aulæ cu defe- Purpur
ſplendor non indiget, vel ſi eam accende- nencs: uhi
ris, ſtatue in loco ſuo. Diù cogita de eve- len ſ
hendis infimis ad dignitates ſupremas, cæte- li, wn
rùm ubi evexeris, permitte, ut ſuper cande- Lucehe
labrum fulgeant; nam ſi eos retruſeris in iien
angulos, ſuâ fortaſſe luce illuminabunt, lnet
quæ egiſti, &, ut lucere deſierint, prodent
abſcondita tenebrarum. Lucerna accenſa ubi- .
que fulget, imè plùs fulgebit in tenebris, ilre
ſi eam à luce aulæ eliminaveris. Memine- nin.
ris quoque Dignitates comparari Lucernis, gle/
ut oleum ſuppedites, ſi quos elevaſti, luce- et
re cupis. Alioquin extinguetur lucerna, fu-
mumque non lumen dabit. Nihil tetrius e. (nn
lychno, inopia liquoris, extincto. Vixque ⸗
invenies, qui ità famam Principum fune- g
ſtet, quàm ornatus dignitatibus, & rediti- ae d
bus deſtitutus. Sed ad Miniſtros Domini con- Ba
vertatur Evangelium. Lucerna es 2 Quid Zelus ani. ſe N
latitas ſubtus, utinàm non etiam ſupra le⸗ marum in- nrla
ctum? Exere ſplendorem tuum, & lucere Sacn Muluſen
non recuſes intrantibus domum. S. Matthæus Tlia 6
ponit, omnibus, qui in domo ſunt. Videris, Matth. 5. n lole
an omnibus luceas, qui ad juvandos Di- 16. Ae 6
vites aliger es, compeditus, & plumbeus “ lil
es ad Pauperes. Lucerna es, ut Omnibus nto
luceas. Neque feciſſe putes te ſatis muneri Mtcmnr h
tuo, ſi futili latebras inumbres operimen- gi cigen
to, ſtudiorum ſcilicèt neceſſitate, frequen- dach
tiâ conſiliorum, rerum multitudine, virium fkkli⸗ 4
imbecillitate. Nam, ut Lucas ait, non eſt uc. 8 1. nlse 1
occultum, quod non manifeſtetur; ſiquidem le Pene h
citò Miſeri, quos inauditos curarum præ- tid Coce
textu rejeciſti, cùm te deprehenderint ad oc- un haben
curſum cujuſvis Potentis feſtinare, hærere, DZ fti er
æſtuare, dies noctibus immiſcere, cognoſ- * lnte Mo⸗
cent non te retardatum, quin ſibi adeſſes, i haſti
adversA? Valetudine , ſed aversà Volunta- lher 0
te ſed illaudato tædio, faſtididque Pau- bonlsel
pertatis. Ergo quotquot domum intrant; Unlte au
ut proprias exuant tenebras, lumen vi- a ſu .
deant, tuiſque radiis illuſtrentur. Rurſus. Denn
Lucerna es. Scito non ſolum ignem tibi ſuf- U 1ndi
ficere, ſed flammæ inſtillandum oleum. ſeend
Citò ardor juvandi proximos extinguetur; H”
ſi eum orandi ſtudium, & contemplatio- I. ſar,
nis liquor defecerit. Et oleo & igne indi- rad erl.:
get Lampas. Utrovis careat, non ſplendet. ſu
Oleum ſine lumine, maculat; Ignis, abſque Zelsani⸗ Anbrol
oleo, conſumit. Zelus nimiùm alienæ ſalu- marum. lin Uaee 8
tis cupidus te ipſum abſumet , exurétque- Eecleft i. Wt dorn
Oratio proximos pertæſa famam Societati icidr⸗n, Ntzigenl
decolorat. Quèòd ſi Lucerna es, igné atque u: ce
oleo utere: ure vitia, unge vulnera; Vamta- art. giee Cnlapirit⸗
tum ſtipulas incende; perſecutionum iram b Mln, v
lemi; ſplende, ſed & intus pinguedinem ue d De
ſerva» Atn
em

Ubie

Gn
kiekg

Nnch nr
Diichmkr
bes Ank.
rosDrar
letmn al
etinm
toumn,

Ainre,

gin 12

Stromatum, Lib. XIII.

ſerva, ut diùà luceas. Porrò Lucerna lucet in
Umbra, caligat in Sole. Forum devita, au-
Religioſus lam declina, honores fuge: nemo enim niſi
in anli. cum ſtomacho Lucernam ſub Sole patitur.
Ideò Chriſtus lucere voluit intrantibus do-
Zelus a- mum. Domi luceas iis, qui te conveniunt.
nimatm Noli foras prodire, ut quæras, quos in Sole
pronier r illumines. Quin & ſupra candelabrum fulge,
e o ut quocunque te Superioris dextera inferet,
Kalieias ibi jubar luminis copioſum effundas. IIIud
ali debem quoque dixerim, Religioſos proniores ferri
debere ad miſeros, quam ad felices: ad ino-
pes, quàm ad divites: ad tuguria, quàm ad
palatia: ſiquidem in tenebris Lucerna emicat,
Ccæcutit in lumine, vel Solis, vel Auri, vel
Purpuræ. Eos poſtremo loco compello, quos
. Avaritia ircuſare cogit Apoſtolicam pauperta-
tem, ſi eleémoſynam corroget. Meminerint
hi, non Soles nos eſſe è& coelo radiantes, ſed
Lucernas in caliginoſo loco fulgentes, quibus,
niſi oleum infuderis, ad oculorum ſolatium,
ad tenebrarum fugam nequaquàm fruêris.

Videte ergo, quo modo audiatis. Qui
enim habet, dabitur iülli, & quicun-
que non habet, etiam, quod putat
ſe habere, auferetur ab illo. Verſ. 19.

PFelicitas

Quis oculos aperit, ut audiat? Quis ocu-
inanis.

lis percipit, quæ ad aures pertingunt? Et ta-
men Chriſtus monet, ut videant, quo mo-
do audiant. Ac ſi retorquendi forent oculi
ad aures, qui fronti ſunt infixi. At, niſi fal-
lor, loquitur Chriſtus hic de divitibus, &
hujus ſæculi potentibus, quorum cùm omnis
felicitas Concupiſcentia oculorum ſit, & non
vera Poſleſſio, auditores monet, ut non tam
audiant dactrinam de opulentorum inanitate,
quàm ſuiſmet oculis contemplentur. Qui qui-
dem non habent, ſed ſe habere putant, quæ
videntur habere. Hinc eſt, quòd tam ſæpè,
qui diligentiùs opes ſervat, amittit; qui al-
tiùs ad dignitates evehitur, altius quoque è
ſubſelliis deturbatur. Qaui videbatur felicior,
miſerior repentè cognoſcitur. Denique Job
undà penè horâ rebus omnibus, ac filis ſpo-
liatus docere poteſt, quod Chriſtus docuit;
non haberi ſciliceét temporalia, ſed tantùm
noſtris ea cogitationibus retineri. Ideò in-
Felieitas, ſtante Morte, qui habet, afnittit ea, quæ
Divitie ſibi poſſidere videbatur. Contrà verò qui
v. pauper Opibus, Deo dives, & ternitate
locuples eſt, cùm Funeri propior fuerit, ejus
Divitiæ cumulabuntur. Siquidem habenti da-
bitur.

Er navigantibus illis obdormivit: &
deſcendit procella venti in ſtagnum,
& omplebantur, & pericluabantur.

Werf. 23.
Dißiden- Ambroſius & Baſilius Latinæ, Græcæque
tia ſui. Eccleſiæ Soles, dormientibus nobis Deum

HSS aiunt dormire, vigilare vigilantibus. Hic ve-
186 navigantibus Diſcipulis JESUS obdormit.
Ecquid tandem oculos Chriſti tam vigiles
meelitm. Conſopivit fretum trajicientibus Apoſtolis? Ni-

Gratig

Trilula- . . . . .
1 „α mirùm, vel nimium ſuis innixi viribus ſpem
„» . . . .
Ten,azio n Déo non fixerant; vel nimiam averſatus
² Dee., felicitatem Chriſtus, duùm placidè veherentur,

Ethicæ Comment. Tom. VI,

oculos clauſit. Cùm ecce tibi procella venti, Pei voli
non & vorticibus æquoris, non è terræ cCa- Tali con-
vernis, non ab Acheronte penè ultimo com-?TWari.
mota fluctus ciere copit, at & Cœlo deſcen-
dens irruebat in Navim. Ut intelligas non lu-
cem modò, ſed & tempeſtates immitti à Deo:
qui eädem dextrà, quàâ radios diffundit, in-
torquet fulmina. Non ergo ſemper procellæ
aàa Dæmone concitantur, ſed ſæpè ruunt & cœ-
Io. Porrô periclitari incipiunt, daum navicu- PFelicisgs
la irruentibus undis completur. Enimverè fe- noxia.
liciter navigas, ſi temporalia ſulcas: quibus Searas
ſi impleri incipis, tuummet excipis naufra- mediocrir.
gium, quo hauriaris. Quot ſanè feliciter na- Terwora-
vigarunt, quoad hujus ſæculi non tam fruc- er on
tus, quàm fluctus, forbuere, quibus brevi 1ee:
demerſi ſunt. Mira res, eadem Navicula in- Faupertas
tra aquas triumphat, cum aquis perit. .Æquo- Ianckta.
re circumdata navigat, undis oppleta nautra- HS
gatur. Si undis excipitur, decurrit, ſi undas a,, a-
excipit, abſorbetur. Intellige, quanto cum ficoram
diſcrimine verſeris in Mundo, quo duùm com- reditus
pleris, fœcunditatem naufragio ſolvis. Chri- Doderati
ſti quoque Diſcipuli Mare calcent, non maris!"?.
undas admittant: ſiquidem Apoſtohcus linter,
dùm impletur, periclitatur. At ille urgens Luc. 8.
inerepavit ventum, & tempeſtatem aquæ : & 24.
ceſavit, & facta eft tranquillitas. Quæro, z„a,
cur JESUS non ventum duntaxat, ſed & Inzimiei
mare increpuerit, cùm procellæ origo ex ven- dilectio.
to duntaxat naſcatur? Ut flaverint venti,
Mare vel ſubridet, vel fervet. Verùm ne ſe Vnio laſa.
crederent innocentes, quos alienus concitat Rex ve.-
furor, utrumque Chriſtus reprehendit, Pri- gat.
mùm quidem fontem tempeſtatis Ventum, Saperior
tum .Æquor tempeſtatum receptaculum. Quin invigiler.
ſurrexit, antequàm procellam ſuæ vocis im- Perl,
perio frœnaret. Ut rideamus Dominantes, ſi & :
in eis ea eflet ſecuritatis cura, ut de compo- Jez6α
nendis Provinciarum motibus vel ofcitando
decernerent in toris, vel equitando ſenten-
tiam ferrent, duùm feras conlectantur. Miſera
ſanè res. Chriſtus, qui nimiis fatigatus labo-
ribus dormiebat, non excitatur modo, ſed &
ſurgit, ut imperet Elementis, quorum erat
moderator, & faber: Et Dynaſiæ dormitan-
tes ſe firmaturos jactitant Mundum collaban-
tem. Quis verò Miniſtrorum accedere audet
ad eos, eôſque ab otio, deliciiſque ſuſci-
tare, ut, quæ eorum ſomno coorta tempe-
ſtas eſt, eorumdem vigilantià difſolvatur? Nul-
lIus excitat, omnes ad ſomnum hortantur,
ut, Proconſule dormiente, in ſuam vertant pe, cn.
felicitatem naufragium alienum. Nota, fluc- tionup
tuante navicula, Apoſtoh non arguunt Ma- remediam
re, ſed Chriſtum excitant. Ita & nos in per-
ſecutionibus non Sæculum, non Impios exe-
cremur, ſed Deum fletibus ſuſcitemus: cu-

jus ſolius eſt, coërcere ventos, & undas com-

primere. In boc vocati eſtis, ut benedittio-
nem bæreditate poſſideatis. Hæreditas Societa-
ti tranſmiſla à fundatoribus ea eſt, benedi-

1. Pet, 3.
9.

cere maledicentibus, orare pro calumnianti-

bus. Nimirum, ut idem Petrus ait; Oculi Ibid. 12,
Domini ſuper juſtos “ quibus defendemur à .
linguis perſequentium. Denique Patrimonium
noſtrum, & Hæreditas, Benedictio eſt. Vi- Superior
de I. Pet. 3. Porrè; Quòd ſi nec Chriſtus invigilet.
dormiit, viros tamen Apoſtolicos procella Epiſropi
concuſſit: quod tandem expectandum naufra- reſidentis
gium eſt, ubi & Paſtores dormiunt, & Vec-
tores non Apoſtolici, ſed fragiles, ſed ren 3
E e

ſed & interdàm impii, aut inepti etiam ſunt.
Non ſufficit Paſtoris præſentia, vigilet quo-

Luc. 8. que neceſſe eſt. Dixit autem illis ubi eſt ſides
25 veſtra? Qui timentes mirati ſunt dicentes, Quis
putas hic eſt, quia & ventis & mari imperat,
& obediunt ei? Cùm Dominus maris impetum
depreſſiſſet, conſternatam erigit Diſcipule-
rum mentem, in qua non minus fluétuabat
fides, quam inter undarum procellas navicula
Correctio quateretur. Obſerva: Antè ea conficit, quæ
epportuna

poſtularunt Diſcipuli, tum eos modicæ fidei
Superior arguit. Antequam timoris eos immodici inſi-
amet ſues., mulet, timoris fontem obſtruit. Qui repre-
Superior henſione minimè perturbati mirari cœperunt
diſpenſet, elementorum obedientiam, acrimoniam ar-
a guentis minimè averſati. Et ſedare debent Su-
Paperien periores excitam procellam „ antequàm ſub-
mitu ſit. jectos timoris, vitäque reprehendant: tum
enimveròô non triſtabuntur ſubjecti, ſi arguan-
tur, ſed prudentiam prædicabunt eorum,
qui coërcere valuerunt irruentes ventorum;,
Huctuumque procellas. Neutrum non ſemel
præſtatur. Nam & Superiores toti ſunt in
ſugillandis ovibus ſibi commiſſis, rarò de
ſubmovendis à grege calamitatibus cogitant:
Oves autem non celebrant fugatum Lupum,
non difflatum Nubilum, non rigata paſcua,
non mare ceërcitum, ſed in tanto prodigio
dolent, ſi vel unum exciderit verbum aſpe-

12, rius à Cuſtode. Exagitatur interdùm milſelli
„„ animus, & inter voluptatis æſtus concuſſum
srigendi.

cor penè ſorbetur. Accurrit ad dormitantem
nauclerum, qui parùm ſolicitus de ſedandis
fluctibus, acriùs ſæviens quàm tentatio, in-
felicem adoleſcentem pené naufragum peni-
Corredio tůͤs mergit, deſperatione ſurgendi. Itâne? in
i . Puppi dormis: & excitatus non compateris
Confeſſa- naufraganti, ſed exaggerando, & exprobran-
ri nimi do ſqualorem, & puſtulas, deturbas è navi
er.. tui conclavis. Quàm diversà ſe ratione Chri-
iaz, ape- ſtus geſſit; qui excitus primùm imperat pro-
rienten Ccellis, tum tranquillitate refusa vix Apoſto-
ſolemur. los, quos certè plus dedecebat, Chriſto præ-
ſente, timere, blandè uno aut altero verbo
ſugillat.

Modeſtia Et oum egreſſus eſſet ad terram .-
ſine Spiri- greſſus eſſe erram, occur

zn. rit illi vir quidam, qui habebat Dæ-

Relkieg monium jam temporibus multis, &
„Gιri . .1 .
Kdin veſtimento non induebatur, neque in
ů Spirius domo manzbat, ſed in monumentis,
garerent. — ,. aer
Sirgeta. O. Verſ. 27.
ritates. . .
virius So- Non quicunque nudus eſt, continuò San-
lida ne- Ctus eſt: nec doms, patriæque fuga, & ſe-
ceſſaria. pulchri incolatus virtutis ſemper eſt ſoboles.
Hypocri-

12, En hic nudus, ſine domo, ſepulchrorum
Dißiden- tantùm inquilinus, & cadaverum contuberna-
zia ſui. lis, Jks quidem obviam procedit, Satanæ
Humili- nihilo minus hoſpes, & præda. Non ſemel ip-
Bi metef⸗ sà tegitur nuditate Dæmon: & qui chlamy-
laris. dem exuit, Dæmonium ſui pectoris involu-
Cireum cro occultat. Nimirum & ſerico delectatur,
Bectione & panno, cumque Lucifer triumphet in tra-
S er- bea, cilicio non rarô inſidiatur. Quin „ut
grent. Lucas ait, Vinciebatur catenis, & compedibus
Luc. 3.29. Aſtoditus & ruptis vinculis agebatur à Daæ-
monio in deſerta. Itäne à Dæmonio agimur in
eremum, defodimur in ſepulchris, ſæculari-
bus exuimur pompis, patriâ excludimur do-
mo:? Certè nos grandiora perfeciſſe non mi-

Oliva

ramur Dei Spiritum in Joanne, quem educ-
tum quidem legimus è& domo Patris, & in de-
ſertum abductum, non tamen nudum eum
ſepultumque adoramus. At Solitudim non fi- Oledien.
do, quæ compedes rejicit, & catenas abrum- ia Sreta.
pit. Non placet Sohitarius, impatiens vincu- Roegulara
lorum: & Dæmomum habet, qui & receſ- Obſer.
ſuum capitur gloriâ, & compedum onus non van ia4
ſuſtinet. Solitudo ſine Obedientia, non ur- SPiritua-
bium, ſed ſervitutis eſt fuga; non cupido z,
orandi, ſed vagandi prurigo; non ardor va-
candi ſibi, ſed faſtidium parendi ahis. Itaque
quos videris incultâ cæſarie, aperto capite ſe-
minudos errare quidem per montes, ſed nul-
las Majorum, nullas Pontificum leges pati,
ſcias non à Deo traductos in Soltudinem,
ſed ope Dæmonis è& ſinu Religionis, & ſacræ
Servitutis tractos. Quod apertiùs licet ex
curatione Energumeni intelligere. Siquidem
mox ut curatur, veſtitus eſt; & à Irnsu audi-
vit, quæ non crederemus, niſi diſceremus à
Luca. Et rogabat illum vir, à quo Dæmonia lbid. 38.
ον, ut cum eo eſet. Dimiſit autem eum 32,40.
Jeſus dicens; Redi in domum tuam, & nar-
Ta, quanta tibi fecit Deus. Et abiit per uni-
verſam civitatem, prædicans quanta illi fe-
ciſet Jeſus. Nota quam ſincera Chriſti præ- Zelu a-
dicatio, & ab omm commodo aliena. Nam, aiwaranm
cum rogaretur poſt tantum beneficium ab aikilque-
Energumento curato, ut apud ſe eſlet, re- Buniteg.
nuit, ne videretur curationis mercedem etiam ie ſai
ultrò oblatam recipere. Quid hic pro ſe;, patiatur
ſuâque cupiditate diceret, qui non rogatus, adbarert
ut accipiat, ſed ſupplicans, ut extorqueat:
non oblata remittit, ied renitentes offerre com-
pellit? Jeſus certè, rejecto afleclà rogante,
eum juſtit redire in dowum ſuam. Duo ani-
madverto præſtita, poſt Dæmonem abactum;
alterum, quòd veſtitus eſt, alterum, quèd
domum remittitur. Sciant Fœminæ ſe à Dæ- Mulier
nonio exagitari, ſi malè tectæ, & pectore demiſit.
ſeminudæ incedant, & domo extorres cir-
cumeant vel ſepulchra. Nam quis, rogo,
Matronas toto Tene corpore denudat, niſi
Spiritus ille vaferrimus, qui tuam denuda-
vit, ut peccaret? Meritò Energumenus iſte Mulieri
vexatus dicitur à Spiritu immundo, nam im- H
puritatis hoſpitem excepifſe credendus eſt,. .
qui nuditatem ſuam oſtentabat in publico. Au-
diant Matronæ, quæ licèt in Eccleſis ſu-
pra ſepulchra die, noctúque incubant, ſi ta-
men nudatis pupillis glorientur, Dæmonio
non carent. Nec placet immodicus ſolitudi-
nis æſtus, quo, domo abrepti viri non pau-
ci, rem familiarem negligunt, & familiam,
liberéſque non ſolitarios faciunt, duùm eſſe
cupiunt ſolitariü. Tua eremus, eſt tua do- Filiowunm
mus, ſatiſque ſolus eris, ſi cum liberis & ⸗dgtatte
uxore convivas. Miror autem, quomodò Vir Becleſa-
Evangelicus, cùm mandatum acceperit Te-Hiei dan.
deundi domum, per urbem incipiat prædi- in
care, quæ illi præſtiterat Jeſus. Nimirùm, „,meres.
ſi verè a Dæmonio liberati ſumus, domus no- patric,at
ſtra urbs eſt, familia multitudo, propinqui Parentum
populus, hæredes fidelium plebs. Patrios la- &livit
res domum ſuam interpretatur, qui adhuc A-
varitiæ ſervit, qui Dæmonem adorant, qui
idololatra Auri eſt; nam qui Dæmonium ab-
egit, Civitatem pro domo habet, pro urbe
Orbem. Dubium proindè eſt, an liberatus
ſis, quicunque privato adhuc ſtudio nobili-
tandæ, excolendæque ſtirpis urgeris. Si Han
. adhue

AAhn
habe
o 6
tatenn
bi ſt
AMni nuſeat
Mist Iat,
/ guant
erul⸗
e. G d
.
„ Edul
Iiſr ies ii
ufr hoſtre⸗
6

Hyeue
CMHX
1t in
nica
ecin/
4I.

N E
lecetet
Uittet J
1a, m.
ces Jel.
cun Dian
ynf le, Coctti
lhi Dinep .
1n hregt
Gbi hbant
caſun gee
l pedes
E izenim
Mechilec.
1egn,
t, Ede
eli ietl
1 oblitit,
Ugoga ctu
Aatore,

fli⸗ Um

uundi,
nin eckeſi

Eete, Nn

etenn
1) Ran ne
Ateli,,

Alomi ſit.

adhuc tectis cupidus includeris; Dæmonium
habes, quod cùm fugaveris, Urbs tibi pro do-
mo erit. Hic verò libet humilitatis ſublimi-
tatem venerari; quæ quò magis tenebras ſi-
bi ſtudet offandere, eò auguſtiori luce co-
Gloria ruſcat. Chriſtus enim Energumenum monue-

Dei ma- rat, ut intra domeſticos parietes enuntiaret ;
% quanta illi feciſſet Deus: at ille per totam
ri.

seſirs evulgavit urbem miracula Jeſu. En quo mo-
propage- do dum Patris gloriam procurat; in ſuum
tur. redundaſſe caput honorem perſenſit. O quo-
EZecleſia- ties noſtri præcinerentur triumphi, ſi gloriæ
Pe- noſtræ incurioſi, divinum Nomen miteremur
g,⸗ amplificare! Verùm, dùm noſtra celebrari
acen præconia volumus & debità Deum laude
esat, nefariè privamus, indebiti privatmur glori-
Siquidem laceramur felleo dente, dam mel-
leas linguas palpamus.

Et ecce venit vir, oui nomen Jairus,
& ipſe Princeps Synagogæ erat: &
cecidit ad pedes ejus, rogans eum
ut intraret in domum ejus, quia
Anioa filia erat et fere annorum duo-
decim, & hæc moriebatur. Verſ.
4I. 42.

Niſi Evangelicam gravitatem poëticus de-
deceret luſus, exclamarem; I nunc, & Dig-
nitates Juga eſſe pernega; Honoréſque One-
ra, Cùm Jairus dignitate gravis cadat ad pe-
des Jeſu. At quid poëticos ſales conſector;
cùm Evangelica ſuppetat hiſtoria,; multo lepo-
Perenti re, doctrinaâque referta? Enimverò Synagogæ
eblivie. Princeps unicâ duntaxat filià adhuc impuberi
ità prægravatur, ut ſtare non poſſit, ſed,
qui labantis Synagogæ ruinas pertulerat; ad
caſum decumnbentis puellæz invalidus cecidit
ad pedes Jeſu. Plane divimitus factum fuiſ-
ſe dixerim, ut prole; propinquiſque careret
Melchiſedech, ne; qui ſacris præerat, &
regno, familiaris rei cur4 abſtraheretur ab
aris, & deturbaretur à ſolio. An non Jairus;
cui univerſa Synagoga incumbebat; dignita-
tis oblitus, ne periret filia; adorat, quem Sy-
nagoga crucifiget? Felicior ſanè in indagando
curatore, quàm in ſervanda dignitate. Unmi-
ca filia unicum Synagogæ Principem immiſ-
cet turbis, humi abjicit; ſupplicem ſfacit. Uti-
nam Eccleſiarum aliquando Primores, & Cu-
tatores ante pedes Jeſu ſaltem cadant, &
non magis ante Reges, & Præſides provol-
vVantur, ut charorum turba;, quæ in vulgo ja-
cet; cum Principibus ſedeat,; & clavum Rei-
publicæ adminiſtret. Verùm pergamus cum
Jeſu, & itrumpamus in conclave; ut reciſum
florem in iel⸗ exortu lamentemur. At arcet
Luc.s. 5i, turbam; ſiquidem, Cùm veniſſet domum,
non permiſu ſecum intrare quemquam, niſi Pe-
trum, Jacobum, & Joannem, & Patrem &
Mairem puelle. Nimirum multitudo puellas
Religioß hof exſuicitat, ſed perdit; & in turba Vir⸗
um ſocio. ginitas aut perit, aut perimit. JhsUS ve-
Fawilia- rd, ad documentum Sacerdotum „ nec ad
madiesfe cadaver Virgunculæ Solus audet accedere,
eri⸗- ..
34. ſed & Diſcipulos ſuos, & puellæ Parentes
Cakira- teſtes adhibet. Non ſat eſt, ſi cum lſocio
ti sura. adeas ad fominss, ſi earum affines excludas;
Monteter⸗ nec fat eſt affines admittere;, ſi ſocium emit-
S tas. Utroſque advoca, & Apoſtolos & Pa-
ron ve. Tentes, & mortua excitabitur. Alioquin ve-
gentur Ethicæ Comment. Tom. VI.

Wolier

Stromatum, Lib. XIII. 5·

rendum efſt, ne à defuncta perimaris,; dam
illam exſuſcitas. Cave,; quo modo ad puel- Fama eus
lam etiam defunctam ingrediaris, nat foris ta.
adſunt tibicines, vulgaturi quidquid intus
egeris; vel dixeris. Siquidem; cum viderint Matthe
te ſæpis ad puellatn intrantem,; ut illam in- P. 23.
ſtruas, & liberes à critine; ſi in deterius eam
ſemper labi viderint;, non illam ſuſcitatam ;
ſed te mortuum clamitabunt. Chrißus autem Luc. .542
tenens manum éjus olamavit, dicens; Puella; Coneioſe-
urge. Quæ poſtquàm ſurrexit, juſut illi dare
manducare. Non adulationibus, ſed clamori⸗= ur: Lata⸗
bus peccatrix anima revocatur ad vitam. Mi- ruin gaci.
rum autem quo modo jubeat reſuſcitatam man- tarer, cla-
ducare; cùm fortis olim cauſa cibus fuerit mavie
in paradiſo. Fortè ut iterüm ſe morituram Teſ.
ſciret, eſcam appoſuit mortis illicem; & pa- ſint nitni
rentem. Vix ſuſcitatam monet de obitu; hæc vlandi
enim ſola reéordatio vitam à Chriſto reddi- Corzelftis
tam ſervare poteſt. Et ſtupuerunt parentes ejus, lir evera-

duibus præcepit, ne alicui dicerent, quod factum 12 Se:
eret. Cur qui Energumeno paulò antè in hoc nasna⸗

ipſo capite mandaverat; ut ſuæ libefatiofiis ſerius.
miraculum deprædicaret; hic ſilentium in- Familia-
dicit? Num vilius ſuſcitare mortuam; quàm vita iteiß
exſolvere dæmioniacum? Fugate dæmonem; ſ Siacr.
quam revocare vitam? Nimifùm Corporis erizea
iſtud beneficium eſt; illud Animi; ideòque Mortis
magis imitanda curatio Energumenorumm ,» wemoria;
quam Puellarum vita. Adde;, rfarò ſine diſpen- Zelus a-
dio famæ prodigia circa puellas per ora vul= e, 2
gi circumferti. Sed quomodò nos præteriit;
quæ JESUM minimè præterivit; Mulier flu- poribus
xum ſanguinis attactu fimbriæ medicata. In oxiesle⸗
hac; præter fidem; miror modeſtiam, quèͤd, "uar.

cùm à nonnullis Martha credatur fœtina no- PFamilie=

bilis, & ſanè nobilis fuit; etſi à Medicis ſpo- uasen
liata fuetit: nam multàùm dicitut erogaſſe in α
ſiſtendo fluxu, hæc, inquam; pritatia; quam- Confeſ⸗
vis Martha non fuerit; quain ego ſenten- J i non
tiam probo; alioquin fœmina; & malè ha- e denes
bens; non JESUM accefſüt; ſed JksM con- ſod en-
venit in via, nec præthiſſis apparitoribus itef veniendi.
ſibi parari curavit; ſed immixta turbæ vix Ofain Affabi-
chlamydis auſa eſt contrectare. Matronas no- Vta⸗ 5.
ſtri ſæculi hic adeſſe cuperem; quæ Conleſſa- Be Ns
rios ; ſpirituales ſuarum animaruimm Salvato-= lil us.
res;, domum evocant, & gregatim in Baſilicis Eeeleßa-⸗
exomhologeſin facere dettectant. Miſeræ pla- Kiei, &.
nè; ſi peccare vultis palatn, & clam lugere: Religa
ſiquidem hæc, quæ clandeſtineé fimbriam te- ao.
tigerat ad ſalutis remedium, coacta eſt coram
multitudine morbum ſuum fateri. Dices; At⸗=
qui antes curata erat. Planè contrarium colligi
videtur ex Marco: qui; cùm dixiſſet: Et con- Marc. 5.
feſtim ſiocatus eſt fons Janguinis eéjus“ & ſenſit 2ꝛ9.
coov*o, Juia ſanata eſſet à plaga; mox poſi mu-
lieris confeſſionem addit: ade in pace, & eſto Ibid. 14.
Jana d plaga tua. Si jam feddita fuerat ſanita- Confeſſie;
ti, cùm tetigit, quate nunc illi dicitur, ut ſit & Con-
ſana. Nimirùm, ipſa perſenſerat ſe ſanatatn, gent,ce
ſed fevefà firmam valetudinem recuperavit, & Ppoœni-
poſt Domini imperium. Et nos quoties furtivis teneia vo=
quibuſdam confeſſionibus nobis videmur ſanati, a.
qui niſi publicè noſtra accuſemus crimina; & Caſtisa
deferamus ad JSUV, ejüſque Vicarios, in „2
eadem turpius facinora relabimur. Non ſuffi- Familia
cit fimbriam tangere; & clàtm fateri; aperien- "iess cum
da ſunt, manifeſtanda ſunt, ut colorata ſami- lieri-
tas ad animæ robur conwaleſcat. Chriſti verò Iniontig
puritatem quis non miretur; quem in tanta rece.

multitudiue unius ſemivivæ mulieris tactus 5

*

Non om- ab omni foœditate alienus, ad vivum pupu-
nibus ew- git, & ad animæ uſque medullas, inſtar gla-
nia lieent. qij, pervaſit. Nimirum verus Joſeph veſtem
à fœmina corripi ſine ſuſpicione violati pudo-
ris non patitur. Cujuſvis mulieris tactus vene-
num eſt. At quàm diſpari exitu gyptia &
Oneume. Hemorroiſſa Virginum chlamydem tenuere. II-
Pecti la arſit, hæc aruit; illa infirmata eſt, hæc
aliquibus convaluit. IIlius libido efferbuit, hujus ex-
mag; ne- ſiccatus efi ſanguis.

ceſſsria. 2

FX CA P. IX.
S. L UC X.

Convovatis autem duodecim, dedit illis
virtutem & poteſtatem ſuper omnia
Dæmonia, & ut languores ourarent.

Verf. 1.

KRex uni WN domum Jairi tres Apoſtolorum duntaxat
nen inni- imroduxerat; at, ubi de poteſtate illorum
arter. agitur, pares illos cæteris voluit. Itaque vi-
Superior derint diligenter Principes, num expediat to-
idem om- tum uni imperium delegare, aliis ſolo digni-
nibus ſit. tatis & habitu, & nomine cohoneſtatis. Por-
rò Apoſtolorum eſt, primùm quidem Dæmo-
Bage⸗ nes ſugare, ità tamen ut corporum quoque
omniz HoOrbisS medeantur. Proximorum curanda cor-
omnibus poraâ ſunt, ut & animi vitia facilius ſanentur.
fat etiam Secus enim, ſi toti erimnus in extirpatione vi-
erga tem- ciorum, immemores eorum commodi, citô

poralia. nos pertæſi execrabuntur. Languentibus adſi-

Charitas. Zus dii
mus; peccantes arguatnus: exſtruatur „ Ut ita

dicam, corporis arx, ut ſcelerum propugna-
Luc. 9. 3. cula ſubruantur. Nihil tleritis in via, neque
ner Reli- vigam, neque Deram, edué Panen. Pauper-
gioſorum. tas, Concionatorum viaticum eſt. Et ſahè ju-
Paupertas ré merito jubentur deponere duplicem tuni-
Gencio- Cam, pecunias, & panem. At cur pera illis
natorum. interdicitur? Nimirům, carere eos juſſit, non
ære modò, ſed & reconditorio, ne forté pe-
eceſio cuniarum caperentur illecebra, ſi quò eas
mala. reponerent, in promptu eſfſêt. Sic Amor ab
gama antiquis Philoſophorum nudus efficths eſt, ut
zarse. pretio non caperetur, cui deerat ſervandæ pe-
Marma- Cuniæ inſtrumentum. Sola pera vel pellexif-
rationi ſet ad Avaritiam, vel Avaritiam oflentaſſet.
anſa non Virgatm autem detrahit, ne ſe defendat Apo-
danda. ſtolicus Concionator. S. Marcus habet; Et
Nart. . præcepit eis, ne quid, tollerent in via, niſi
lutn intelligit ad fulcimen Corporis; Lucas ve-
rò virgam juriſdictionem interpretatur, & ſæ-
cularis potentiæ adminiculum, quæ ſuis Diſ-
cipulis Chriſtus eripuit. Neque enim illos E-
Piſcopos nunc efſe voluit aut Paſtores, inſtru-
KRos virga, ſed Prædicatores exarmiatos om-
ni rerum temporalium præſidio. Baculo inni-
tere, virgam projice: hoſt eſt , abſhiheas imm-
perio & faſtu, & alienæ te voluntati ac bote-
ſtati ſubmitte. Mirum autem, quo modo cùͦtn

Alummis ſuis præceperit, ut in quamcunque

umtraſſent domum; in ea manerent; tumn ad-
Luc. 5. 5. dat: Er quicunque non re‿eperint vos, exeun-
ter de civitate illa, etinm pulverem pedum ve-
Lrorem, excutite, in teſtimonium Iupra illos.
Dthe exeant non recipientium, ſi intra Enes

atrii heoſpitantium manere debent, & non to-

222

„

virgam tantimn. Séd Marcus pro virga bacu-

tà excedant urbe. Nimiruùm Domus Concio- Zelus s.
natoris Civitas eſt. Neque enim uni aut alte- vimarum
ri ſubſervire debet, ſed univerſæ multitudini *domnes

Dei pabulum miniſtrare. At quis Conciona- ndiſeris.
torum, ſi expellatur, excutere poteſt pulve- Feme.
rem pedum „ Cum tam dehcate interdum, per- delicati.
pauci licèt, rhedis ita obtectis vehantur, ut Pauperias e Fo
eis magis offundi pulvis poſſit ab auditoribus; viclata. vuml polto
qui malori cum incemmodo ad Eccleſias con- i cn
veniunt, quam accedat Evangelicus Interpres c ſt Pl
ad Civitates. Ubivis plus pulveris, quam in ſinæ,
pedibus reperies delicatorum. Caveamus, ne, duar dent,

contra omnia Chriſti præcepta, quis invadat 4 tunh hl 3
iter, exarmatus ſcilicèt baculo, ocreatus pe-

des, inſtructus non duplici modò tunica, ſed
& pallio diſcolori, ſuffarcinatus ære, com- n
mendatitis onuſtus Principum literis, mobilem . de
ſecum evehens & bibliothecam, & lintea, Gd
& domum. Quæ quidem omnia, ut arcendo r
frigori, & conſervandæ vitæ, modeſtè com- ign

