ſibi pergratos carnificibus tradebat laniandos.

correc;i
non mitis.

Clementiàâ
FSeveruas
temperet.

Et tamen fratres ipſe cognoſcens, non
eſt cognitus ab eis. Gen. 42. 8.
DPignitas

nen neAtes
mores.

Hoc tandem maximum prodigiorum eſt,
quod factum legerim in Egypto, quæ mi-
raculorum meritò haberi Theatrum poteſt.
Ipfa enim ſine imbribus madet: Ipſa ſi-
ne Deo din Deorum multitudine abunda-
vit: Ipſa, eſuriente Terrarum orbe, ad de-
licias uſque expleta eſt: Ipſa mancipium ad
Regnum provexit: Ipſa Salvatoris ſui ſtirpem
d Servitutem deprefſit: Ipſa infantes mer-
ſit in Flumen, ſuo cum exercitu æqquore
haurienda: Ipſa denique in ſepulchris Im-
mortalitatem nominis, invità Morte, regnare
voluit. Tamen his longe majus eſt, quod au-
dio. Nimirum Joſeph in ſoho cognovit in-
fimos, à quibus non noſcebatur. Unus is
Princeps eorum meminit, quos in humili for-
tuna amavit. Etenim in aulis paſſim agniti non
agnoſcunt; ſi liberalior eos fortuna extu-
lit prope ſolium. Proh modeſtiam Joſephi,
dignam imperio! Fortè illum Pudicitia ſcep-
tris inſignivit, ſed humanitas eum in imperio
regno dignum comprobavit. ue dignus
imperio, quanquàm non imperaſſeèt. Unius
hæc laus Dei, de quo Rex canit, Ouis ſicut
Dominus Deus noſter, qui in altis habitat, &
humilia reſpicit in cœlo & in terra? Os enim
homini natura dedit, cœlumque tueri. Altiora
ſe ſemper circumſpicit Oculus, & luci hæ-
rens ſolum infraque ſe poſita faſtidit. Quan-
quam naturæ non id fortè confihum eſt,
quæ etſi erectos ad ſidera vultus finxit, ho-
minem tamen demittere humi lumina coeëgit,
caum ei offendicula ubique ſtruat. Quod &
Deum præſtitifie con'icio cum Davide, qui de
ſe ait: Lucerna pedibus meis verbum tuum. Un-
dè doctus, futurum ut in laqueos incideret;

3. Joſeph.

Aßfabili⸗-
40%

Al. n. &

Pſal 8.
106

Oliva

ni oculos humiliter ad terram flecteret, ceci- ir 1u5
nit. Domine non eſt exaltatum cor meum : ne- H. 10. 4 lum e
que elati ſunt oculi mei. Mitto fortunatos ego Lacus
hoſce Aulicos ad Arbores, quæ quèô focundius i Pe⸗
pomis abundant, , eò clementiùs atque mode- ,
ſtius inclinantur. Inanes Nubes aio, quas ven- Crunn
to ſublimes circumferri, non tam video, quàm Mhne
rideo. Citò difflantur, aut in turbinem, aut m,
in nebulam. Pinguiores verò ſolvuntur in n l
imbrem, Terrâmque repetunt, altiori uſæ do- el
micilio, ut beneficium in aére parerent. ins n
,uun
Semen eſt verbum Dei. Luc. 8. 11. lteitl
ls, Co
Frumente ideò Dei verbum comparatum Zelme anè Fontes
dixerim, ut noſtræ nos memores vocationis, varum. ſane no
ad animarum ſalutem procurandam impelleret. . llfet
Etenim Grana terræ commiſſa, ſi ſemper hu- ⸗ iſs⸗ Cum pel
mi latéêre ſibi ſtatuiſſent, non iterum felici- letit,
ter matureſcerent, ubi feliciter revixere, ſed tawit ke⸗
ſuo fraudata fructu miſerè putreſcerent, nun- Duum
quàm è& luto in lucem reditura. Nimirùm, Oeun
ut din ſemina ſibi quieverunt, erumpunt, le mel
graminâque in ſpicas decoquunt lucis imbriſ- ſelicke
que beneficio. Si florum radix ſibi duntaxat p,mise lugnet
olere ſat duceret, ſine flore diſtabeſceret. nen reen- e n erlat
Dum nobis ſpirat, prole exultat, eò fœcundior, SAnde, us lnjman
quò liberalior. Rarò, qui ſibi ſoli vivunt, di- naen⸗ vn g
vini Verbi ſapore recreantur. Jdemen enim eſt mwr. Clritus
Verbum Dei, abdi vult did, non ſemper. n lumjnee
Quòd ſi aliquando in eremo Deus Anachoretis „n cn
Spiritum ſuum infudit, is non omnino exti- Puncins
tit infoæcundus. Oratione enim, ſi non Præ- Gutan
dicatione terrarum orbi profuere. Placet is Deo
ſpiritus, qui alienam quoque ſalutem ſitit. aunfe
Hinc eſt, quòd flumina Deum benedicere d
in Cantico Puerorum perhibentur, non item ſta- mel
gna. Et quidem ex aquis duntaxat hæc ad divi- &barim Vertt
nas laudes celebrandas non invitantur, quas fraiena. ho.
celebrare jubentur Maria, Fontes, & Flumina. n⸗ iwin
Nimirum Stagna ſibi tantùm abundant: Fontes tibas im- 8 Hidhk
verô ac Flumina aliis exuberant; ipsumque Tata In
Mare Terræ fontes ſubminiſtrat. Væ negligen- private. 4 4
tibus ammarum ſalutem. Deum laudant Dra- EKeémeßy⸗ RZ
cones, & Fulgura, Stagna non laudant: & Aaie. e denin

neſcio quo modo, Monſtra non fluentibus La- Awarnis

. . ufe ationes
cubus in Dei laudibus præferuntur. At;, in-

Vincentan

quies, Virga Aaronis in Arca floruit, lati- tn G
tans ſcilicèt. Ità; ſed prodigiosè. Miraculum eſt, enen
ſurculum in latebris germinaſſe, qui paſſim in homn
agris floret, & parturit. Adde Sacerdotem a⸗
illie floribus deſignatum, qui profectò, Cum hi hon
non latêre, ſed docere debeat;, apertè oſten- iindb
dit, ideò Virgam Horuiſſe in umbris, quia Um- ngre
bra erat, atque figura Sacerdotis in luce pa- n lun
làm populos informantis. Denique Virga illa 4 ſere
prodigioſa in Arca floruit, ſed ubi Lex erat & zinen
Manna: id eſt, germinavit non latebrarum be- D 4
neficio, ſed vicinià doctrinæ & pabuli quibus ruſcel
Ifraël à Sacerdotibus eruditur, & paſcitur. Non Arum &
fronduit in eremo, ſed juxta tabulas legis; ut nio Bechl
ſœcunditatem intelligeres non ſolitudini debe- Monſtral
re, ſed muneri inſtituendi Iſraèlis. 1i infeſt
ron gueri
Oculi tui ſicut piſcinæ in Heſebon. Cant. iten
7. 4. ler Vel
HD len oblic
Vel Columbæ, vel Piſcinis Eccleſiæ Oculi nide ſ
comparantur. Utrumque pudorem ſuadet. CO- ooulmen Pſerahe
lumba lacrymatur „ Stagnum lacrymæ ſunt. Curicſias elle. Nor
Porrè non fronti, ſed lacui comparatur Ocu- Ficſfen Alr inſu
lus kenqae
DTth

/

onae lus Sponſæ: ut intelligas, gratiorem Deo ocu-
n zultanda, lum efle, qui non vagatur. Fontes excurrunt:
Lacus ſtagnant. Qui non vagatur oculus,
is placet. At Sol, oculorum cæterorum exem-
plar, omnia luſtrat. Luſtrat Orbem, cujus eſt
Oculus. Tu quoque te diligenter ad ſatietatem
uſque circumſpice. Alii, ſi forent extra Mun-
dum, Mundi, ab hoc (quo fruimur) Sole
non luſtrarentur. Diſſentit proindèé à Mundi
Oculo Oculus tuus, ſi cùm ille magni ſui cor-
poris duntaxat membris invigilet, tuus extra
1n ſe, ſuumque corpus videre, etiam aliena, non
vereatur. David & Cham liberiùs vagati ocu-
lis, docuere exitio ſuo;, feliciùs Stagna, quam

H ſanè non tot membranis ac palpebris Natura
“D ſepfſiſſet, ſi eas luſtrare ommia pateretur. Imòô

cùm patentibus Oculis ſomnum irrepere no-

inrtef
ken.
Nnn

lorum petulantiam cohibemus. Porrè, cum
Oculi Piſcinæ ſint, audeo dicere, eorum
eſſe merita occultanda ſanctè, non vanè pro-

ſi ſiagnet fletus in oculis, non veròô ad pompam
Apoc. 21. excurrat in genas. Ideò abſterget Deus omnem
4. Iuacrymam ab oculis eorum; ab oculis, inquit,
non à genis: has enim tergit Gloria;, illas
Chriſtus emit. Ideòô illa, de qua dicitur, Et
lacrymæ ejus in maxillis ejus, neminem reperit,

Thren. 1. 2. . . . .
qui eam ſolaretur ex Angelis; ſiquidem in

garitas non emunt eductas & concha.

Si conſiſtant adversum me caſtra, non
timebit Cor meum: Si exurgat ad-
versum me prælium, in hoc ego ſpe-

rabo. Pſ. 26. 5. 6.

Oeraſi⸗ Fiducia certè magna. Ergo ſubeundum præ-
malz vi- lium, ipsiſque occurrendum eſſe periculis

4
NNNRE
WN .
e⸗

tant .

Nerier nande putabit aliquis. Verùm Propheta exurgat,
mlurhe, Zelus ani. quit, adversum me prælium „ & ſi conſiſtant
luln marum adversum me caſtra, in boc ego ſperabo. Ten-
’ Roruau er tationes tunc non prævalent, cum tolerantur:
r, Mt vincent autem, ſi irritentur. Non provocavit
Aatiti⸗ Okedientia Gigantem David, ſed inſultantem Caſtris Dei, in
inclsd etiam in Dei nomine, obtruncavit. Ipſos Urſos atque Leo-
iut "du. nes, quos à ſe diſcerptos coram Saüle jaéta-
Eutass Vit, non venando quæſivit, ſed gregem cu-
te ci⸗⸗ Juando ſtodiendo laceravit. Certè Samſon non ſyl-
ui o “D oett. vas ingreſſus eſt, ut Leonem offenderet,
, i quem laniaret, verùm occurrentem eum ſibi
unigen imn itinere, ut ſe defenderet, interfecit. Qui cer-
nad tè felicius Leéonem non quæſitum, quam Fo-
eniqu⸗ tt minam à ſe amatam, evaſit. Nec feliciùs
nile r⸗ Samſone David, qui aſſuetus triumphis Fe-
unkuin rfrarum & Gigantum, unius captus eſt lenoci-
& i⸗ nio Bethſabææ. Nimirùm hanc ultrô aſpexit;
Monſtra ſibi occurrentia dejecit. Quis Jacobo
ublute⸗ ità infeſtus, ut Eſau? Eum tamen, cùm
mmhin non quærit, ſed in via ſuſtinet, facilè muneri-
Ineels bus placat. Nimirùm ſperandum in hoſtibus eſt,
ſi non illos Tu provoces, ſed Te IIIi circum-
ſenl ſtent. Vel Foœmina inermis Aſſyrios Bethu-
. liam obſidentes interfecto Duce, fugavit. De-

nique ſi exurgat adverèum me prælium, in hoc
ego ſperabo. At non putes vanam Prophetæ ſpem

86
i⸗ , eſſe. Non in ſola adverſariorum iniquitate, at-
dgenſ que injuſtitia confidit. Armavit ſe ſtrenuè, ho-
on ſe ſiémnque haud inermis expectavit. di conſiſtant

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XV.

Fontes humam Oculi pupillas efſe. Quas

4 luerit, profectò docuit, feliciter nos tunc dun-
taxat requieſcere poſſe, cùm modeſte Ocu-

palanda. Nam oculi lacrymantes placent, ſed

nundinis Poenitentiæ, Angeli mercatores mar-

221

adverstm me caſtra, non timebit cor meum.
Benè: ſed cujus Cor fidit, hujus intellige
Senſus omnes armatos. Audi quid ſequatur.
Unam petii à Domino, hane requiram, ut inhabi-
tem in domo Domini omnibus diebus vitæ meæ. Pl. 26. 8.
U videam voluptatem Domini, & viſitem Tem- I.niatio
plum ejus. Quoniam abſcondit me in tabernacu- non vinci
lo ſuo. Si rectè verba examines, invenies & arun toy-
. — . Circumſpe-
vocem Precibus, & cor voto Æternitatis, & ione Ze-
oculos ſpectaculo Divinorum, & totum ho- Ius arme-
minem latebris Templi obarmari. Nimirùm, cogenia
Orante linguàâ, Cœlum oculo ſpectante, Coœ- .
leſtia corde ſitiente, toto latente corpore in Caſtitatis
Domini tabernaculo facile fuit de Adverſario ""r.
non timere. Sapienter Cor ſperat, munitis
Senſibus cuſtodià Legis & Dei. At præſum-
ptio eſt, non ſpes, ſi, proſtantibus oculis,
totôque corpore telis obvio, in te ruentes ho-
ſtes expectes impavidus.

Noli timere, quia redemi te, & vo-
cavi Te nomine tuo. Meus es Tu.

Ial. 43. I.

Cur undique coanguſtatus adverſariarum po- Serupasloßi
teſtatum inſidiis non timeam? Rugit Leo,
fremitque , quærens quem devoret, hian- Pallani-
téque ore jam jam me vorat, & ſecurus
ſim? ubi ſcutum, ubi defenſor vitz meæ? Confidentia
Audi: Quia redemit Te. Non gloriosè te ju- in Deum.
bet eſſe ſecurum inter hoſtes, qui te rede- .
mit. Suis te vulneribus defendit à vulnere, vi- Wnt.
tämque tuam ſuâ morte paciſcitur. Lilium es? da. 3
Noli timere, O candens Lilium: Spinis te mu-
niet Dominus, quibus coronatur. Viola es?
Ne palleas: ſuo enim te ſanguine decorabit.
Miles es ? extrahet ſuo ſibi & pectore lanceam,
quâ te armet in hoſtem. Rex es? revellet è
Cruce titulum, ſuumque in te transferet vo-
cabulum regni. Egenus es? Tunicam prope
Crucem reliquit, quam ſatellites ne quidem
partiri ſunt auſi. Papillus es? En tibi paratam tiszt
Matrem juxta Crucem. Alges? fovebit te San- P.⸗ ſio ar⸗
. . . . - õ
guis ejus. Eſtuas? fugabit brevi Solem, ut niamn no-
blandius cubes in meridie. Laſſaris? Arbor te Krum.
Crucis excipit. Times, poſt converſionem,
caſum? Clavi te Cruci ſuffigent. Eſuris? Caro a al⸗
Crucifixi verè eſt cibus. Sitis? Sanguis ejus eg-
verè eſt potus. Denique, non eſt, quod timeas
coram eo, qui te redemit. A ſagitta volante
in die, in ejus latere hærens te Lancea tu-
tabitur. A negotio perambulante in tenebris
operata Salus in medio Terræ ſub meridiem
te eruet; à ſe enim fortè Solem repulit;, ut
tibi eum tranſmitteret laboranti, præ horrore
negotii perambulantis in tenebris. Ab incurſu
& dæmonio meridiano ſecurus es, quando
Diabolus egreſſus eſt ante pedes ejus, ſpolia-
tus ſpoliis & ſceptro. Jure itaque ſecurum te
eſſe vult, qui te redemit. Nec redemit modè,
verùm & vocavit te nomine tuo. Ecquod ro-
go Nomen? Audite, Coœli, quod loquor,

Audiat Terra nomen ſuper omne nomen.

Poſt nomen JESu & Virginis, non eſt da-
tum aliud nomen hominibus, in quo oporteat
nos ſalvos fieri. Meus es Tu, nomen eſt Chri-
ſtiani. O aurum! O gemma! O ſidus meum!
Meus es ITu. Et quis Regum objicere mihi
pompam nominum ſuorum audet tanti Nomi-
nis fulgore inſignito? Dei ſum. Meus es Tu,
inquit. Verùm dignitatem excelſi Nominis facile
1 3 levis

222

levis quævis macula decolorat. Quoties non

Gsedisis. Obedio, tot ex eo characteres oblitero. Dei
enim eſſe deſino, quoties Meus ſum. Meum ac
Z e„. uum repugnantia ſibi ſunt nomina. Si Meus
ſ, ſum, Dei non ſum. IIle non dicit, Meus es
Tu, ſi ego dicam, ego ſum Meus Sola Obedien-
crihiani tia tanto te Nominis privilegio extollit; ſola
Nass, Inobedientia Nomine te tanto fraudabit. Er-
géne, ut verbum, contra Dei legem, lo-
quar, Nomen adeò pretioſum eradi patiar ?
Ergône, ut voluntati ſatisfaciam peccatrici,
abjiciam Nomen, quod os nominavit, ante-
quàm in utero conciperer? Ergo deſipiam a-
deò, ut pro vani nominis gloria, gloriam amit-
Ranlars tere non curem veri nominis? Ecquis ſe mihi
Sprese Os- Conferre poſſit, ſi meo nomine vocer? Ecquid
Tervamie nocere poterit mihi tali ſtemmate commum-
to? Quæ mihi deerit gloria, ubi in fronte no-
men hoc emicuerit, Meus es Tu ? Attollent
portas Principes, æternales, cùm vocabulum
tantæ dignitatis ante Paradiſi oſtia radiaverit.
Certabunt inter ſe, opinor, portæ duode-
cim Cœleſtis urbis ambitiosè ſpectantes, quam
earum meo digner ingreſſu. Domini ſum, ſive
moriar, ſive vivam. Nec me Mortis clauſtra
retinebunt, ubi legerint aridis inſculptum oſſi⸗
Tepidiusties bus, Meus es Tu. Deo me Tellus exhibebit, cùm
idem nomen relegerit. Colum me non exclu-
det, ſi Deo plenus circumferam ſplendidos
mei nominis characteres, Meus es Tu. At
heu me miſerum, mei nomimis tam facilè obli-
tum, tam perditè prodigum? Vix ſupula an-

te me volitat, vento ſuperbiæ elatàne, an

alata? cùm nomini renuntio Excelſi, malô-
que famam, hoc eſt fumum inanem Mundi,
quàm Servi Domini titulum glorioſum.

Ego ſcio cogitationes, quas ego cogito
ſuper vos, cogitationes pacis, & non
afflictionis: ut dem vobis finem &
patientiam. Jerem. 19. 11.

1l. 26. ,6s. Pater meus „& Mater mea dereliquerunt
me, hoc eſt innocentia atque fervor: Domi-
eneor v nus autem aſſumpſit me. Ipſe enim venit non
Rine vocare modò peccantes, ſed & Pater fieri
ſunt. perditorum. Nos itaque orbatos virtutibus
Dominus protegit, Tutérque fit orphano-
rum. Quare, cùm videat patrimonium à no-
Dei Previ bis meritorum profligatum, Tentationes,
denmtia „ Tribulationes, atque Anguſtias permittit,
Htntan“ non ut reliquum ſubſtantiæ perdat, ſed ut per-
ditam geminet. Scit Ipſe, quid cogitet, cùm
tu æſtu immundarum cogitationum torque-
ris. Serir Lilium in ſpinis, educit & dumis
Roſam, ariſtis Frumenta diſcruciat, ut ſecuriùs
adoleſcant. Nimirùm cogitationes ſcit ipſe
Pacis eſſe, quæ tibi bellum interdiù noctuque
indicunt. Afflictionis novit cogitationes non
eſſe, quæ te afflictum in ſummum videntur
adduxiſſe diſcrimen. Jamjam obruenda lapidi-
bus Suſanna trahebatur: verùm, cùm interitu-
rum nomen ejus crederetur, ſplendidiùs re-
floruit. Pallium Joſephi ab impudica Ma-
trona retineri Deus permiſit. Verum, dum
inquinatà manu fœminæ Caſtitatis indumen-
tum ſeſe pollutum cenſuit, erubuitve, in Pur-
Peſotaii. Puram Principis converſum eſt. Non affligit,
ne, Ar;. cum affligit Deus; Pater enim miſericordia-
dicntes, & rum & luminum eſt, & fons totius conſolatio-
nis, adeò ut ſine miſericordia ferire non valeat.

Oliva

Fons deforis lapideus eſt, intus verò cryſtalli- Tentmi⸗
nus. Quis crederet? excurrit ſub plumbea fi "es non
ſtula molliſſimus latex. Quò denſiora ſunt oſ-it.
ſa, eò dulcior iis ſubeſt medulla: Et auri ve- pe; voh
næ pretioſius ſerpunt, ubi ſolum infoœcundiùs ian H
ſterileſcit. Noli de Chriſto diffidere: cùm te 'rmarè
ad inopiam adduxiſſe ſimulat, tum tuam pau-
pertatem locupletat. Quas enim conſolatio-
nes tibi ſubtrahit, Patri eas æterno fœnera-
tur, ut, brevem poſt moram, repentè diteſ--
cas. Facile eſt Domino, ſubitò cohoneſtare pau-
perem. Quomodò? eum ſpoliando, ut ditius
induatur. Audi: Suſcitans à terra inopem, & pl. na.
. 4 El. uz. &.
de ſtercore erigens pauperem ut collocet eum
cum FPrincipibus. En Domini ſeveritatem mi-
ſericordem. Allidit, ut ſublevet; fœdari pati-
tur, ut ornet; denudat, ut nudatum induat
cocco? De fimo ad ſolium, de pulvere ad pur-
puram, de compede ad coronam provehit.
Stercus Tentatio eſt, cutem oblinit, ſed cor
non pervadit. Satius eſt, adſpergi pulvere,
quam febribus exagitari. Vales in ſtercore,
in aurea culcitra morereris. Maculas aqua
diluit, febrim nec gemmarum potio reſtinguet.
Scit Deus cogitationes, quas cogitat: Pacis
ſunt, non Afflictionis. Flores, quos in arbo-
re demiraris, & ſtercore prodiere; quod ad
radicem arboris jactum faſtidis. Niſi nubium
denſetur procella, Iris non colorabitur. Au-
rum, cum in fornace ſolvitur, concreſcit
in vas. Tutor crudelis eſt, niſi egere pupil-
lum patiatur, ne egeat. Quot in horreo gra-
na ſervas, tot perdis ſpicas. Una auri fœcun-
ditas eſt, tradi, ut redeat cumulatius. Quod
enim in arca cuſtoditum Fubigine duntaxat
parit, extractum domo foboleſcit, aurumque
Aurum, ſtupente Natur, triumphante Avari-
tid, obſtetricante Induſtrià multiplex parit,
Calamus per vulnera peérque plagas & docere calamm.
diſcit, & ſcribere. Nigrore foædatur, ut literas
coloret: ſecatur, ut ſapiat, felicior vulnere,
quam plumA. Quaſi moritur inciſus, ut vivt.
Niſi exſectus ſit ferro, non parit.

1

Quaſi Navis inſtitoris de longè portans
Panem ſuum. Prov. 13. 14.

Ergo vel flammis, vel undis, cùm arue- Munie
rit, Abies debetur. Incendium ſi evadat, lu- reiha.
ctabitur cum fluctibus. Deſperatiùs in igne, Mpilzre-
laborioſias periclitatur in æquore: ibi tamen zer Dium.
non cedit hoſti, niſi in hoſtem convertatur.
Ignis evadit, dum non evadit ignem: hic ve-
ro hauſta putreſcit. Arbor incenſa, in hoſtem „ipit qus-
ipſum, quo perditur, commutatur. In A- rar.
ua verò non fit Aqua. Verùm hæc Poétis re- „ g.
ſinquantur. Navis tamdidè undis extat , Faaas
quamdiù à ſe undas excludit. Tamdin gradi- mundane
tur fſuper æquoris terga incolumis, quamdiu & ernant
ſpiritum velis excipit, & intra viſcera aerem, ſe
quo levetur, admittit. Animarum hic Paſtoris ia daia,

exprimuntur dotes. Vives quo uſque in aquis horre⸗t n-

Zelus an i⸗

*. —
ſpiritum trahes. Navis inter undas, ſed plena os Ard

aëre, ſed ſine undis, evolat. Spiritus carnem
& oſſa non habet. Carne non conſummaberis, Ercleſſaſſt
ſed conſummabis carnem, ſi Spiritu facta e nd⸗
Carnis modereris. Eſto inter profanos religio- „areri in
ſus, ſi cupis & eis prodeſſe, & non obeſſe tibi. Mundo,
Si familiaritatis conciliandæ gratid Fax efle ziaca.:
vellet concolor tenebris, actum eſſet de mor- venr.
talibus. Ut tenebras illuminet, quam maximè
S

etet,
haldon
Vat:
Pedit
blæiis
te aur
Fim
es ar
0 Cllaria
alui. ſt⸗ qu
p ſ, lo
an Niget
nnig bis n
K entia
chis .
ſel ens
impone
Penckiun
GtyiNa
ſed e
Pienter
bete
Oro me
k. ult⸗
s mei.
Cümn ve
. Ratè i
tlales v
Krutetun
Pbi fute
Vel Abb⸗
Tertam
enim flore
teok ſit
Dmnimi.
Noni n.
lemo: n
berce be
Mi iſt
Kntn,

nte
1t La

bunm

er ummb.
dn lich
lucis
ndznu
u. Mi onit

Vieine

7

1 n
N
Ne 8
neNN
nde
li.
lenn.
it
r .
G
Nen
ini
nulr.
Gdt.
lle
,
1ſen,
Al
eſie
ul
e
Rn
Abinn
NN
dhonge
1in

Nharh
liger 6
u,u
ciot ſie
1
n.

enlik
utis Ple
re: ibi
n augg
igen i 8
“ 1 Mlen;
1 u

—

pamiliari. iis difſimilis ſit, neceſſe eſt. Tu verò ſi Auli-
tas imis Cils fias in Aula, erunt eorum, quos colis, no-
rcCe viſſima pejora prioribus. At, inquis, Apoſto-
lus omnibus omnia factus eſt. Ità: ſed ut omnes
Zelus ani. lucraretur. Etiam Aqua ſordere videtur, dum
Nesene lutum tergit; verùm ſi rem diligentiùs atten-
srmeeur. das, & pannum candere, & piſcinam lucere
intueberis, demiſſo in imum luto. Sedimento
ſordes excôlat, &, merſis fecibus, ſuam Lacus
recipit claritudinem. Sorduit, ut puritatem
ſuam in pannum transferret: utque ille ſplen-
deret, lucem in lutum viſa eſt commutaſſe. Fero

balbutientem nutricem, ut puer linguam exſol-

vat: Nolo tamen hanc diù balbutire, ſi ille ex-
pedire linguam non valeat, aut mutus aut
blæſus. Navis es? Spiritu eges in undis: m
te aura provehat, m aéëre leveris, naufra-
gium facies. Porrò Navis iſta de longè Mer-
ces avehere dicitur. Neſcio, an is, qui ſæ-
Srsmoà Cularia ſæcularibus nuntiat, Navis cenſendus
ſeculari, ſit, quæ merces de longè portet. Qui de Coœ-
6m uels lo loquitur, ille merces pretioſas proponit.
Teditent. Ridetur verô, qui rumores ſæculi ſæculari-
Overarius bus nuntiat. Guttam æ* uori defundere, de-
ssutus mentia eſt: nec minor inſania eſt, ſi Mona-
Pugué, chus Principum conſilia vel aperiat Aulicis,
vel examinet. Naves, niſi peregrinas merces
importent, ſenelinmn itineris, non com-
pendium induſtriæ revehunt. Sacerdos niſi
divina proponat, non fſamam comparat,
ſed ſuæ nomen dignitatis decolorat. Vis ſa-
pienter loqui, verſarique cum hominibus,
loquere, ut loquebantur David & Moyſes.
Quo modo loquebatur Prophéta? Attende.
Deut. 32. Audite Cæli quæ loquor, audiat terra verba
1. oris mei. Tunc prudenter Terram alloqueris,
cùm verba tua Cœlum ipſum audire poteſt.
Liigns ". Rarò ita loquimur cum hominibus, ut ſpiri-
ne tuales viros noſtri teſtes alloquii cupiamus.
Scrutetur quiſque cor ſuum, & fortè grave
ſibi futurum ducet, ſi clam ſibi garrienti
vel Abbas, vel Dei Vir prudens intereſſet.
Terram invitat, ſed Cœlum veretur. Terra
enim floret, Cœlum lucet. Plus floſculorum ve-
reor ſit in Confabulationibus noſtris, quam
luminis. Sales, lepôres, apophthegmata ſer-
monis noſtri materia ſunt. Nullus de Chriſtoô
ſermo: nullum verbum de Æternitate. Cre-
ber de bellis, déque foro Sermo eſt. Verùm
Navis iſthæc haud de longè Panes portat, ſi
& Senatu, Aulaàve trahit, quod venale ex ponat.

Cuùm te conſumptum putaveris, orieris
ut Lacifer. Job. I1. 19.

Teust Lutum Lux fit, & in ſidus Limus commu-
amen. tatur. En Lucifer futurus es, cùm te puta-
veris umbris Mortis involutum. Porrò Lucifer
Lagkori. hon lucidum te duntaxat futurum affirmat,
nmiſum ſed Lucis prodigium, ſed ferentem Lucem.
Porrò, quod maximè hoc loco Spiritus Sanctus
Deperati nos monitos vult, id profectò eſt, tunc Juſto-
Comnt. rum vicinam felicitatem eſſe, cùm denſior
eos circumſteterit procella luctarum & vulne-
. rum. Propheta alio videtur expreſſiſſe ſymbo-
M. 15. 3. lo, cùm dixit : Maltiplicatæ ſunt infirmitates
eorum, poſteà acceleraverunt. Quaſi nobis edi-
cat: Noh deſperare, cùm Tentationes excreve-
rint. Augmentum enim earum velut ampul-
l incrementum eſt, quæ, quò magis intu-
Mmucrit, eò velocius ſolvitur. Ut enim in pro-

Stromatum,

Lib. XV. 22 3

fluente intueri licet, cujus cùm aquæ vehe-
mentiùs ferri, volvique cœperint, eò citius
deficiunt; quùm enim copioſior Torrentis fe-
retur eluvio, eò brevior futura eſt. Quare non Pei curæ
excidas animo, cùm multiplicatæ fuerint in- e Permis-
firmitates cordis; acelerant enim fugam;,
cùm vehementiùs in te irruunt. Nam, ſi Tribulatie
Deus tanquàm in fornace electos decoqiuut , von neses⸗
Procul dubio ubi plus incanduerit metallum
in flamma, tum futurum eſt, ut inde citius
educatur. Semper eò es proximior felicitati,
quèò tibi vicinior fuerit ærumna., Vitis non
hyme ſecatur, ſed vere, cùm germinatura jam
jam eſt. Ferrum prænuntius florum eſt, pro-
nubüſque, ut ità dicam, Botrorum vulnus
eſt. Quid Bombyx? cum carcerem intrat,
putaturque & libertate & vità carere, tum
Pplumeſcit felicius, ex vermiculo ales, faber
ex reptili. Mitto Phosnicem in funere redivi-
vum. Mitto frumentum ſolâ corruptione flo-
rens. Pacem libet meditari, in qua explora-
mus, quid agatur cum Juſto, ſi eum Deus affhi-
gat. Extinguitur fortè fortuna Fax vento, cum
ſtatim ex iis, qui adſunt, diligentior famul
in fumantem adhuc tædam vehementer inſut⸗
flat. Planè, qui eam flante ſpiritu extinctam
doluit, credet acriori tunce ſiarn extinguen-
dum penitùs fumigans reſtincti luminis cada-
ver, ſuo tantiſper in funere etiamnum ſpi-
rans. At illicò excitata halitu Flammæ in ca-
lente etiamnum Face reviviſcit, vitàmque
fedditam ſibi gratulatur acriori flatu, quam
ſibi leniori ereptam aurâ non lacrymis, ſed fu-
mo comploraverat. Itaque reddidit lucem ſpi-
ritus, non abſtulit, qui perditurus credebatur
Facem languentem, lugentémque excidium
ſui. Hàc certè ratione nobiſcum agitur. Felici- Zelus ani.
tatem Cœleſtis dulcedinis levis anguſtia extin- marum
guit in corde. Vix fumat cor, quod antè ar Rer
debat; cùm ecce tibi primæ altera ſupervenit lrgs e
ærumna longè ſævior priore. Cinerem times? mæsntes
flammam pariet. Cum te conſumpitum putaveris, Fatiur:
or¹iyris ut Lucifer. Vis alieno id ſcire non au-
thore ſolùm, ſed exemplo. Audi: Morentes
animo ibant Emaüs ex JESU Diſcipulis duo,
comitem ſe illis Chriſtus addidit, quorum in-
tellecto Moerore, exprobrat illis ſlultitiam
mentis, & cordis hebétudinem. Oppreſſos il-
licò fuiſſe ſuſpicaberis dolentes peregrinantium
animos, inſimulatos tanti criminis in tanta
doloris exuberantia? Adjunctus enim Moœren-
tibus moœror quidni penitus lapſantes deji-
ceret? At Facis in eis reſtinéctæ renovatum Corre Eis
exemplum. Reprehenſio incendium in cor- aabitäts,
de excitavit, quod præ Moœrore languerat.
Ipſos habeo prodigii tanti teſtes locuple-
tes, qui mirati ex ſugillatione reſtitutam ſi-
bi in corde lætitiam dixere, Nönne Cor no-
Rrum ardens erat in nobis, dum loqueretur in
via. Elevans alliſiſti me, canebat ille: ergo,
à contrario, elidendo ſublimabit. Jobo quæ
ultima ſupervenit calamitas, Orbitas videli-
cèt Filiorum, putari potuit ſpoliatum tot bonis
ad blaſphemias inflexura. Verùm ad laudes
Dei feliciter compulit. Tunc enim, velutt
compreſsà aliorum vulnerum acerbitate, in
eas erupit voces, quas Coœlum credo ut exſcri=
beret ſtellas refixit, iis pro characteribus uſum.
Dominus dedit, Dominus abſtulit, ſicut Domi- Job. 1.
no placuit ità factum eſt, ſit nomen Domini be- 3. 3.. ¹
nediétum. Et ſanè, ſi, dilapfâ jam re familiari,
liberi incolumes miſero Seni remanliſſent, Tiu lais
. T 4 foxrtè nt i1F.

Luc. 24.
32.
Pſ. 101. 18.

224
fortè ſolicitudo ſolandi eos tardiùs illum ad
Dei pedes accurrere permiſiſſet. Expeditus
enere Filiorum, facilias in Deum aſſurrexit.
Adde cumulum illum calamitatum funda-

mentum fuiſſe melioris fortunæz. Saulum
Chriſtus humi dejicit, ut & pulvere ad Aſtra
evehat. Cùm tentaris, non perit, ſed reno-
vatur ardor mentis in divina. Libet id in la-
bente Domo recognoſcere. Videas; hiantibus
undique rimis, extremum Ædes veluti ſpi-
guperion ritum efflare. Quas & trabibus artifices ſpo-
non con. liare, & nudare tegulis, & parietum ever-
deſeendat, ſione quatere incipiunt. Itâne ? Nutat do-

e cure S
eſtin. mus, & quaſſatur 2,An non ſatis illa ,vetus-
rem. tate ſuũ, ruitura videri poterat? Quid expe-

Gandum, mii ut funditus excidat, quæ la-
zi. bans improbo quoque artificum labore ſuccu-
titur? Verùm furgit ſplendidior atque feli-
Severitæs cior, quæ Ccredebatur imis ſedibus exciſa. Suas
t, per ruinas amplior reparatur, caſu erigitur
* ſuo, ſuéque debet exterminio ſuæ molis am-
plitudinem. Tentaris? Spem atque lauream,
non ſcelus, non caſum ,non laqueum tibi in
lucta parat Deus ac parit. Domus cuùm im-
maniùs ſolo à fabris æquatur, tunc repara-
tioni propior eſt. Cadit, ut ſurgat. Quemad-
modum Fullo, ut maculas tergat in panno,
novâ eum maculaâ inquinat, inſperſione ci-
neris. Id maximè in implumi avicula ſpe-
Ctare libet. Reptat ſolitarius Paſſerculus toto
tremente corpore in nidulo. Hunc cùm exone-
ratum incedere nullo modo poſſe contemple-
ris, ſi alarum ei pondus addatur, non im-
meritò credes, omninò à volatu præpedien-
dum. At pondus Avem levat, quam onerat,
volâtque acceſſione pennarum, quæ repebat
implumis. Et quando plumas præ manibus
habemus, evolemus in Cœlum, ut indè quo-
que noſiræ accerſamus ſolatia infirmitati, &
novo teſte firmemus doctrinam. Occidit cum
Sole dies: ſuccedunt luci conſepultæ ſidera
ſuo nobis nitore orbitatem noctis tempera-
tura. Ut verò ad multam noctem accefſeris,
paulatim tibi Stellas ſubduci doleas, facéſque
illæ, poſtiquàm dià Soli parentarunt, nocti
concolores lucere deſinunt. Aſtrorum igna-
rus, ſi fortè huic luminum buſto interſit, exi-
ſtimabit tenebrarum exindè agmen graſſatu-
rum in Aëris regno. Reſtingui proindè
ſplendidas, fulgentéſque ſcintillas, intui-
tus lamentatur. Hallucinaris, miſer. Diei
enim adventum præſignat ſiderum defectus,
luciſque viciniam fuga luminum teſtatur. Sol
oritur, ut Stellæ latuerint: denſiérque Nox,
Aſtrorum fug, effecta citô Solis radiis inau-
ratur. O quoties prodigia Cœli renovantur
in Terris! Evanefſcit ſolatium in pectore, areſ-
cunt in oculis lacrymæ, refluit oratio in
guttur; lenta ſuſpiria vix extrahuntur e
pectore, nullus de Deo amor in corde. Nex
iſthæc & ſole caret, nec ſiderum nitore recrea-
tur. Verùm ſpiſſiores tenebræ Auroram exci-
piunt, non Noctem fovent. Inſtat dies, cùm
nox luce ſiderum deſtituitur. Pulſat enim
tunc Sponſus oſtium, cùm occluſa firmius ja-
nua ſpem omnem ſuſtuliſſe videbatur ingreſ-
süs. Nonne hyemem ver excipit? Noônne ſe-
mina; quæ premit glacies, nutrit? Verbo: Cam
Job. 11. i9. te conſumptum putaveris, orieris ut Lucifer:
Et, cuàm multiplicatæ fuerint infirmitates cor-
dis tui, accelerabunt. Nam quò major & deſ-
peratior Tentatio fuerit, eò eſt vicinior de-

Oliva

fectui, & citò extinguetur, quæ vehemen-
tius ſævit. Fax enim, quò plùs ardet, eò citius
extinguitur.

Buccinate in Neomenia tubä, in in-
gni die ſolemnitatis veſtræ: quia
Præceptum in Wrael eſt. Pfſalmus
80. 3.
Cur exultandum, lætandumque adeò eſt Otebad”“
populo Dei? Num cœpit Imperare ? Imoò ſii, mal,
cœpit Obedire. Buoeinate, inquit, quia Præ- Tons.
ceptum in Iſrasl eſt. Nimirum ſola Etitiæ ſca- taiz,
turigo Obedientia eſt, quæ divite adeò venà Be.
fluit, ut & ſaxa fœcundet, & lutum deau-
ret. Hæc compedes vertit in coronam, hæc Serrivees
epulis jejunium exæquat, hæc vigiliis ſom-Snrreiſ
nus facit ut cedat. Meritò proindé læte- Zugam
tur populus non quia imperat, ſed quia pa- Ceriß:
ret. Quia Praæceptum, inquit, in Wrazl e ſaice
Nota: Præceptum eſt in Iſrael. Unius enim eni
Obedientiæ præmium viſio eſt Dei. Videre Saperir
Deum, & Obedire geminatum, nec diſſocia- amore du⸗
bile bonum. Libet hoc in Hebræorum Legiſla- te, Tas-
re intueri. Ardere eminus fortè viderat, dentar.
nec uri Rubum; cujus contemplandæ flam-
mæ cupiditate fervidus, propiùs acceſſit. Ve- Rercgegt.
rùm accurrentis ardor ſiſtitur imperio Domi- Fi⸗ar⸗
ni, latitantis in virgulto. Excalceare ſe pri- ur gas.
mùm jubetur Moyſes, ut accedat. Quid hic
myſterii latet ? Num tantum in Deo odium
calceorum, qui Agnum vorari præcepit ab
Hebræis, pedibus calceatis? Num Terra illa
ſanctior, quam Sancta Sanctorum, quèò calcea-
tus Sacerdos inferetur? Puto minimam Deo
curam fuiſſe de calceis Moyſis, ſed maximè ei
fuiſſe cordi virtutem Obedientiæ in Vate,
ſine qua nemo Deum videre poteſt. Ergo im-
perat repudium calceorum, ne priùs ad ſe
centemplandum Propheta properet, quam O-
bedientiæ merito inclaruerit. Beati Mundo
corde, quoniam ipſi Peum videbunt in fu-
turo ſæculo. Sed Beatus Obediens, quem
Deus ſui dignatur ſpectaculo in vitæ hujus
exilio. Siparium Beatis, ut Dei vultu fruan-
tur, Pudicitia in Cœlo reducit: Dei revelat fa-
ciem Exulibus in Terra Obedientia: illà hæc
tantò felicior, quantò difficilius eſt, mortales
Dei recreari alloquio, quàm immortales. Elu-
xit id in puero Samuêle, qui Dei vocem nec
intelligere, nec noſſe præſentiam poteſt, ni-
ſi poſtquam Heli ter Obedivit. Quid Moy-
ſes ? Quadraginta ſolidos integrôſque dies
Dei recreatus & voce & vultu eſt: At Lex
ſcribebatur, cùm Deus videretur; ut diſ-
cas, largiorem Domini revelationem tunc cntem.
fuiſſe, cùm Obedientia maximè ſerebatur. Mautnké
Hinc eſt, quòd in Monte tribus Apoſtolis Do- Gruinndt
minus apparuit, afſidentibus ſibi Elià & Moy-
ſe, hoc eſt, Prophetiâ ac Lege, quò Scias
Legis Obedientiam in viſione Domini velum
non pati. Sæpius miratus mecum ipſe ſum,
cur Eliæ dormienti ſub arbore Angelus im-
peravit, ut comederet, ut ſurgeret, ut bi-
beret. Nônne quadraginta dierum viam jeju-
nus erat confecturus? Cur autem;, qui eum
jejunum ſervavit dies quadraginta ,„ diem
unum ſupra quadrageſimum ſine cibo non
ſervat? Quid ſemicruda offa, & modicum
aquæ jejunaturo tot dies, tantümque itineris
emenſuro conferte potuit? Credo equidem non
Pro-

—

o
is en
1n Pei
hee
un
muf. Gentne
0

Pſd lo. P. e
e⸗ guente
Enten
vnmntt eum
rli⸗ Ne: v
6eℳ Damna
tum,
mam )
Cuntte⸗
pencio
Haud
Alquid
Obedie
audeo.
Gnen.
nici
Pzcept
s aten
ininici⸗
Dparun
Peruiſſe
Priyiſeg
le, ut
(eteri
Obeclien
I1) Domim
ni acia
ſtemen
1l harer
ſis Deu
n rita
ſismode
IUOGA
cob Pat
zicit &

149,

Mn
nini

4 Darcn
6in M no
u .
ſtte ſan
t ſe cone
Temhlo
r e ſ⸗
4Wmini
ut lben
Cu Navinn
uee 00 glor
Arum
e gla

Ei N,
ee Eli*
um
hndt kre
Grlithi⸗
lene liin

0 D

debun d
ecen,1

Neidit
elte un
pottger

7

ei woorr.

—

Prophetæ refectionem, ſed Obedientiarn in
iis epulis ab Angelo procuratam, ne, qui ad
Dei Contemplationem evehendus erat, ſine O-
pius So. bedientiæ patrocinio Dei vultum adiret. An-
dda Obe gelo obtemperare debuit, ne abſque Obe-
dimis ß. dientia Dei aſpectu frueretur. Et fſanè ſola
ilkc Obedientia videtur expetita, ubi & Pro-
pheta afperrimæe vitæ jejunium rumpere
