ſent in ſæculo, Sæculi tamen umbram domo -⸗ And
gaudent non abeſſe: hinc ſalutari à ſæcularibus tenn. ſern
optant, hinc muneribus tanquam littorum al- u
gis integuntur, hinc è& littore navigan- . 114 tho⸗. ximi
tium triumphos ſaltem proſpectant, quan- e Uantu
do vicinos ſe eſſe pelago gratulantur. At Nligioß buch
timeant hi, ne decurrentium in mare flu- icbidi. eis
minum impetu, tota ſpiritualis ædific ſtru- la imn
tura diſſolvatur. Siquidem Honorum & li benl
Pomparum vicinia ſolo duntaxat afflatu no- e
cet: quique affinium tantùm inſignibus de- wa th
lectaris, tuis quoque titillari incipies di- Finnles
gnitatibus. Sic miſeri & unionibus Æquo- d “
ris carent, quibus ornarentur, & cadaveri- ſigrin
bus in littus ejectis a pelago obruuntur, qui- mucn Ou
bus fœdantur, & torquentur. Planè, pro- os ſit
cul non à Mari ſolùm, ſed & ab Arenis, tu ite
Domus religioſa excitatur. Arena enim, mi- Pugnetn
nuta quædam ſunt, & minima Ambitionis mnennt
ſemina, religioſo quidem habitu aſperata in
lapides, ſed fluctibus nihilo minuͦs expoſita;
quæ dùm frœnare ſtudent pelagus, ab undis n 4
non rarò reducuntur in pelagus. Intelligat Zelus ani⸗ an
unuſquiſque, quaàm periculosé ſuper Are- man uu
nam ſtatuat domum ſuam. Non diù, mi- adu
hi crede, à mari aberit, qui juxta mare ja- Familiari-
cet, quamvis mare froœnaturus. Arena enim terzun ſe⸗ 4
. 1 cularibus ens Adokel
obex fluctuum, ſi altiùs decumani intumeſ- nimia, icts Ms mdimn in
cant, eorum eſt præda. Rapieris à Mundo, Iitenuionen “
ſi nimium Mundo miſcearis , quamquam “ i 1
tuis credas ſæculum coeërcendum ſeu ver-
bis, ſeu factis. Supra firmam Petram ædi- im 1
fica, hoc eſt, in montibus, ſolitudinibus, & ene
tur. En
cavernis terræ, procul a fori clamore, à ful- Uwumn ex
gore aulæ, à voluptatum lacte, à floribus D
theatrorum. Et quoniam ſuper Arenam di- lictgh
ximus Religioſorum aliquando Domum ſtrui: eri
hos monemus, littoris Arenas nunquàm à nf
Pelago ſalutari, ſtringive, niſi irato. Non H n,
Atilng . . . uiu dum wore
Amor, aut Felicitas ſæculares in atria Coœ- u nee
nobiorum allidit, ſed Tempeſtas: nôſque non n
alluunt, ut recreent, ſed ut procellam in nos unn ſid
ſuam egerant, ſeſéque levent. “
Ugeret.
Iun foorunt
, H
u Cedunt
Nls, ſt fun
S. L UC. mminnoe
mhnidus e⸗
Centurionis autem cujuſdam ſervus Filun
malè habens, erat moriturus: qus kE

illi ioſus. . diſſet A Ne
illi erat pretioſus. Et cum au , HUN

de Jeſu. Verſ. 2. 3 1, Juar
h. Erg
. . ſir lell ſlior
Unus Centurio invenitur, qui Famulo- Demin j vor⸗
rum curam gerat, quique & eorum fſciat ae Elon
morbum, & ſanitatem, non à Medicis tan- nanda cu- lne ke
tùm, ſed & à Jksu procuret. Nunc paſſim remt. im
Servuli, Aulicique jacent in noſocdmiis, Rernmnan aan d
vix Domini eorum reſciunt ægritudines. At Segeu⸗ 4 Clisn
Centuriom, etli Servus, pretioſus tamen pened n
erat puer, qui jacebat, nec pretium vilitas muteni K .
imminuit ſervitutis. Sanè, ſi rariora pretio- „„oß et,
ſa haberi ſolent : fidelis Servus Pretio tcienden em anr,
ſus ſit oportet, cuùm vix reperiatur in tanta n morbs. i lrue
turba famulantium, qui Domino infidus non lek ier
ſit. At titulus in Servo, non tam laus vonſalen⸗ nch,
eſt Centurionis „ quam Magnatum re- dum de 6 Etenn.
prehenſio, quorum interdùm in ſervos viu. e, gib
amor en,

ltide

mnN
n 4
lanmn d
etäit,
Onotin .
t n 1
nlgiia 5

runn .

tennenn .

ian,
kang lut
de i te
Nn d
urtn m
nn. A
eoulnan,

Pengi u
, G

Nicnn 1
lyer Arn
de Domxi
u

rent.

C.

.
iin /
mMim
E nr ,

.

amor effuſior vocabulum pretioſi opprobrio
ſervitutis immiſcuit. Equidem pretioſi non
rarò Principibus Servi ſunt, non, quòd ma-
ximi æſtimandi ſint, ſed, quòd iis non
utantur Principes ſine ingenti pretio. Ido-
la architectantur & luto, quæ in delubris
aureis colant. Verùm ſervos tanquàm ficti-
lia inaurare potes, aureos facere non potes.
Et deauratum lutum, lutum eſt, etiamſi
auro veſtiatur, cæteriſque contemptui eſt,
quod tibi eſt auri diſpendio pretioſum. Porrò
Famulos idemtidem probatiſfimos paſſim ſper-
ni querimur, iis prælatis, quos parata ad
flagitia aſſentatio, & temeritas Domino-
rum Cupidimibus, & Cupidini famulatur.
Eos ſaltem foveant ſervos, quos Innocen-
tia vitæ in libertatem aſſerit Evangelhii, re-
pugnaturos vel Regibus, ſi contraria Coœlo
imperentur.

Cum autem appropinquaret portæ i-
vitatis, Eoce dejunöstas efferebatut
plius unicus Mattis ſuk: hæ
Vidua erat. Verſ. 12.

Filiorum

Adoleſcens, unicus Filius Viduæ, multi-
educutio.

tudini immixtus, non longe abeſſe poterat
à ſepulchro. Quôdque lugendum eſt, ipſa,
quæ lugebat Mater, ad tumulum deduce-
bat, ipsique „ qui avexerant & domo Fi-
lium, ut ſepelirent, pecuniãâ conduceban-
tur. En infelix humanæ miſeriæ imago ad
vivum exprefla in Adoleſcente defuncto. En
quo modo turba civitatum ad ſepulturam,
Juvenes præſertim Nobiles, & unicos de-
ducat. I1 minc, & multitudinem ſequen-
dam dic, turbarumque conſuetudini geren-
Luc. 7. 12, dum morem. Nonne audis; Et turba civi-
tatis multa cum illa * Scilicèt, non, ut defun-
ctum ſuſcitaret, ſed, ut, quem pravâ con-
ſuetudine peremerat, tumulo infoderet, ne
ſurgeret. Et quoties credulæ Matres Filio-
rum ſuorum veſpillones ingenti pretio condu-
cunt, cùm erudiendos natos impiis homini-
bus dedunt? Videntur hæ quidem Ado-
leſcentes in altum elevare, ſupra reliquum vul-
gus, at funeris elatio iſla eſt, non honoris;
conditivo committetur, qui ab infauſtis por-
tatoribus effertur. Prudens in eo Mater,
quæ Filium ſceleribus jam peremptum non
deſerit, ſed abeuntem ad ſepulturam eju-

Imitandi
panciores.

Morwi lans & mœſta proſequitur. Et ideò fortè in
Re . JESUM incurrit, qui non tam Adoleſcen-
randi.

tis, quam Matris miſertus dixit illi Woli
Dei volun. Were. Ergo inutilis parentum fletus in fe-
mi con- retro filiorum, non naturæ vectigal eſt, ſed
formeri. effœminatæ frontis prodigentia. Si enim ne-
ceſſariò lacrymaremur in funere, non vo-
luntatis fontem obſtrueret JESsUS, ſed
aditum occluderet oculorum. Itaque non
ex oculis naturæ ductu lacrymæ fluunt, ſed
ad imperium infirmæ mentis è mente pro-
manant. Undè rectè illi dicitur, Woli flere:
hoc eſt, quas volens fundis lacrymas, no-
lens comprime, ne effluant. Et acceſſit, &
tetigit loculum. Hi autem, qui portabant,
Füioram ſteterunt. Mirum planè: obriguere portitores
ducatio. defuncti, ut rigentia Adoleſcentis membra re-
caleſcerent. Nimirum, ſi impiorum frau-
des, quibus incautam juventutem efferunt
quidem, ſed ad ſepulchrum, detegantur,

Ibid. 14.

Amici

Stromatum „

Lib. XIII. 4

defunctus ſurgit. Nullus portitores ſiſtit,
nullus eos frœnat, nullus audet accedere, ut
perituros Adoleſcentes exſuſcitet, retardét-
que perimentes ſuſurrones: Solus JKSus te-
tigit loculum, & hi, qui coram tanta mul-
titudine currebant, ad unius tactum dhrigue-
re. Adoleſcens, tibi dico, Nurge. Quare
non ſurgunt tam frequenter in ſcelere mor-
tui Adoleſcentes ? Quod raròô inveniatur,
qui illos aperté moneat de lapſu. Unuſquiſ-

conſilis
mala,.

Ibid. 15.

que Nathanum imitatur, vitium in alho pin-

git, & appoſitis metaphoris non tam pec-
cantem arguit, quàm colorat. Sed non om-
nes, qui audiunt, Davides ſunt, qui de
ſe narrari fabulam putent, quam execrantur
in ſubjectis. Apertê denuntiandum illis eſt
ſcelus: Adoleſcens, tibi dico, ſurge. Tibi
dico, non ſolùm hominibus, nec duntaxat
Peccantibus. Alioquin quod generatim di-
citur,; neminem ſanat. Medicina ſi omni-
bus proponatur, nullum curat. Et reſedit,
dui erat mortuus, & it loqui. Niſi teme-
ritatis argui poſſem, dicerem ſuſcitatum
Adoleſcentem otio & garrulitate peremp-
tum, & ipio reducis vitæ veſtibulo oſten-
tare, quibus potiſſimàm vitiis occubuerit.
Cùm enim imperatum illi fuiſſet à Chriſto,
ut ſurgeret, reſedit tantam, & coœpit lo-
qui; eum reſumens ſtatum, in quo de-
ceſſerat. Planè linguæ procacitas, & ſeden-
di mollities venenum iunt juventutis; &
qui linguæ petulantid & libertate laborant,
unigeniti non raròô fili ſunt, &

Watris
viduæ ſunt frequentiſſimè filu. At procel-

loſa nubes diffietur, quâà ſuſcitati Adoleſ-
centis ſplendor funeſtatur. Cœpit loqui, ut
primuùm vixit. Confeſſio vitam Parit ; &
vivendi indicium eſt, laudare Deum, de
Chriſto loqui, ſua fateri coram multitudi-
ne ſcelera. Et dedit illum Mari Jſuc. Huc,
huc, qui à latere parentum filios abducunt,
quos forté è& lethali criminum tumulo evo-
carunt. Non tibi hærere debet, quem ſuſ-
citaſti; non tecum ſolidos dies fabulando te-
rete, non te ſequi, non tuis militare commo-
dis. Matris eſt, reddatur Parenti, domum
curet, familiam regat. Fateor, non placet
quorundam in pœnitentes a ſe probè inſtitutos
dominatus. Exemplum Salvatoris admiror,
qui Adoleſcentem non ſuis adſcripſit, non
apud ſe retinuit, ied tradidit Matri. Alio-
quin ſi unum iufcitaveris Adoleſcentem, qui
tibi hæreat, innumeras excitabis calumnias
lacerantium, diſpendioſum parenti viduæ,
tibi utile reſurrectionis miraculum. Locus
autem ſuſcitando Adoleſcenti accommodatus
ille eſt, ubi Mater adeſt, & turba non deeſt.
Quam difficile Elias ſolus puerum revocavit
ad vitam! Et quam promptè coram multi-
tudine, ad imperium Chriſti, ſurrexit im-
minens ſepulchro Adoleſcens. Protracta ad
veſperam colloquia, & quidem ſolitaria, uti-
nam defunctum excitent, & evigilem non
conſopiant. Quid brevius Chriſti exhorta-
tione, qu ſuſcitatus eſt puer? Ardentes eſſe
debent non diuturnæ, ad jacentem confabu-
lationes, ut ſuſcitetur. Porrò tum Elias,
tum Eliſeus, tum Chriſtus, conſciis paren-
tibus, pueros excitarant.

Corredkis
libera.

Ibidem-

Ibidem.

Zelss and-
maruw nis
hil quarat.

Sacerdeter,
& Ze as
animarum

Jocinm aſ-.

eiſcat.

44 Oliva .

Ecce defunctus efſerebatur, filius unicus Et m diſceſſſſent nuntii Joannis, oæ- u
Matris ſuæ. Verſ. 12. it de Janne dicere ad turbas: Quid Sn
exiſtis in deſettum videre, arundine 6 ſo
Mortis Dum ad ſepulchrum puer properat, vi- vento moveri! Verſf. 24. Eltciti
meditatio. tam invemit. Ergo, qui à Matre ducebatur . . , Iinm:
ad mortis barathrum, remittitur ad paren- Quàm procul à Chriſto Afſentatio, qui Mhulati n it,
tem per Mortem. Cunæ ſunt adoleſcen- abire primum vult Joannis diſcipulos, & ulatis, MI
tum loculus, mors parens; quam ſi medita- tum vitam ejus dilaudat! Latet Adulatio, Congratn. e ell
rentur, nunquam in vitiis expirarent. Hanc quoties eos laudamus auſcultantes, ante quo- latione. us con
expertus veritatem clamabat Job : Putredini rum conſpectum non eſt tuta Reprehenſio. 5 Iut &E
dixi, Pater meus es, Mater mea & Soror mea Verùm arundinis ſimilitudo nos exire in de- les Ae 1m tundne
vermibus. Equidem putridus Job parens ma- ſertum compellit. Ea namque Arundinis na- tione. 1* r, ut
gis vermium videri poterat, qui ejus e& car- tura eſt, ut virens, hærénſque radici ven- „ dr in
nibus ebulliebant, quam filius. At ab iis, torum ludibrium ſit, exciſa penitùs & arida Trore , ſublimis
quos pepererat;, pariebatur, cùm de ſepulchro à turbine defenſet, & inter aêris procellas ligioß . Obducla.
monitus vitam aliam meditaretur, atque for- vites ſuſtentet. Quot videmus è& ſæculo in ERecleſtaſin. ie nebit⸗
maret. Rursus, vermes ii, quomodéô queunt Religionem tranſlatos, qui cùm florentes , Re. 6 eſt, nul
& Mater ſimul & Soror eſſe Jobi? Nimi- opibus quavis levi aurâ vexarentur in mun- Iint Chr
rüùm, ne unquam mortis obliviſceretur, no- do, nunc ſacco, ciliciéque ſubaridi imbe- ommium
luit Vermes Matrem tantuùm dicere, cui ſu- cillitatem fulciunt alienam. Quiſquis ſeu tatus ad e
perſtites eſſe ſolemus, ſed & Sororem nuncu- Monachus, ſeu Eccleſiæ Miniſter ſeſe revul- 1o gelan
pavit, cum qua dià vivimus. Niſi fortè di- ſerit à radice familiæ, ac ſtirpis, ſtatumen 18 mmniftn
camus Sorores dictos à Jobo vermes, quòd evadet Innocentiæ. Certè Auguſtinum inter ele nterpi
Mortis memoriæ, dotis nomine; plurimam delicias patriæ domũs concuſſum legimus, Diamm 6
ſupellectilis partem aſſignarit. & penè proſtratum omm vento laſciviæ: n veſin
eumdem in Africæ anul firmaſſe gratula- Atittator
. . mur peccantium greſſus. At Arundo quam- Religioſue peros,
Euntes renuntiaté Joanni „ ℳα u vis zicitus evula, ſi fortè in dule d N Ping
diſtis „ GOG vidiſtis: Quia cαοα i- velit, futurum ſciat, ut ſceptrum ipfſa ſit 11 a0 Hlin
dent, claudi ambulant, leproſi non imperantis Pilati, ſed Chriſti deriſi. Prtis ſye
mundantur, ſurdi audiunt, mor- Planè nihil adeò Jeſum inhonorat, quàm in 40t H
tui reſurgunt, pauperes evangelizan- Regurd aulis Kernobite Tuum eſt fulcire .un conb
tur. Veri. 22. ites, non Reges ornare; & nunquam kgucen
Sceptrum eris;, niſi ad indicium Amentiæ, Pler inrol
& contumeliam Salvatoris. Caveant etiam t ornatun
ae ae. Joanni per internuntios ſciſcitanti, an Chri- Dynaſtæ, ne Sacerdotibus abutantur in po- eu Mumrum c
nem. ſtus eflet, qui venturus erat;, reſponſi loco litica adminiſtratione regnoriun, nam brevi ge woen
opera remittit, oraculéque miracula ſubſti- ſui eos pœnitebit conſilii. Siquidem Arun- Pllgmnl
Fame ve. tuit. Clamabat Bernardus, & verbis indi- do, quæ Chriſtum ſceptro inſignivit, mox ſbietin

aceto, ac felle potavit. Verùm mordaciùs,

o cu . gere nos, & factis ad noſtræ teſtimonium
1bid probitatis. Undè Chriſtus dixit : Renun- quam res poſtulabat, invecti ſumus in Fa-
d. . wiate , quæ audiſtis & vidiſtis. Non ſola mulos Domini, quos plerumque prodeſſe
cpalogia verborum folia, nec nudi operum fructus, Conſulibus, & Conſularibus negare non tenimn n
Jortor. ſed decora arborum coma onuſta pomis aſpe- poſſumus. Transferamus ad Aulicos ſulur⸗ 4 m eint
Kum delectat, & paſcit. Salvator autem hinc rones Arundines ſibilantes. Hæ mimirùm teher
Frendls dignoſcitur, quòd ad illius vocem mundan- in domibus Regum ſunt, regiâ conſitæ ma- letrher
tur leproſi, ſurdi audiunt, mortui reſurgunt. nu, reglamn Domum non raroô convulſuræ. . Wden an
Modeſtia, Paſtores animarum fruſtraà ſe Chriſtos efſe Nimirùm Politicæ Arundines, & Arundinei Poliuei, gehre,
& nre- clamitant, quorum auſteritas vivos ſepelit, Afſentatores, quèò eos impellit ventus fortu- G3 lmerh
cundia. oculatos excæcat, & ambulantes mutilat, næ;, fectuntur: cumque omni vento ſuperſti- he⸗ fnine
Superior utinàm & nimia credulitas innocentes, & tionis exagitentur, fulcire tamen, ac firmare imhii. lene
mitis. ſanos leprâ non inquinet, dùm delata ab norunt Vites, accommodatum Hieroglyphi- Nihenen.
invidis crimina eſſe credunt in juſtis. Sa- cum voluptatis. Et quæſo vos, quot in atriis Fümin:
Win nè non rarò, poſt Superioris adventum in- virorum Principum reperies „ qui, inſtar du. Bic
viſentis, & luſtrantis ſeu Dicoceſim, ſeu arundinum, aridi, inanes, vacui, vagi;, achn,
conſeſrii Coœnobia, plures apparent leproſi, quàm fuis exciſi ſedibus Vites nihilo minus ſuſten- ler
nimu ſe- mundi. Nec deſunt, qui lepram ipſam mun- tant, dùm ſimulant prudentiam , nutriunt in e
veri. dare plùs ſatagant, quam leproſos. Scihcèt amimis ſibi adhærentium ebrietatem Vitæ la- H
toti ſumus interdum in extenuanda vitiorum xioris, omnéque probrum voluptatis? Libet RK
foœditate: cumque terrore maximè leproſi cu- hoc loco Fortunæ pediſſequos admonere, “M
randi forent, tam delicatè de ſceleribus diſ- ut, arundinum exemplo, diſcant aliquan- cnnk
putamus, ut lepra ipſa placere incipiat, & do;, nullam Deteriorem fortunam glie di. ln
amari. Proſperam. An non Boreas impellit ſeu Na- det U
vim, ſeu Arundinem ad meridiem, & flan- l ſeitt
te Auſtro, nönne Claſſes ad Aquilonem re- ric
mittuntur? Ità eſt: ad oppoſitam ſibi par- S n lbine
„* tem quævis aura remiges provehit. Ita 4
etiam felicitate allidimur in ſyrtes æternæ zzulaiß —–
calamitatis: adverſitate promovemut ad ntili. N
portum tranquillitaus æternæ. Plorent ete
nunc;

nunc, quos ſævientis Mundi turbo inſequi-
tur à tergo. Rideant, quos benignior afflat
aura fortunæ. Ridendi planè il, hi ploran-
di: nam iſtos quidem felicitas in adverſita-
tis ſcopulos allidet: deducet illos in ſinum
felicitatis efferata rabies perſequentium. Se-
quitur: Eecce, qui in veſte pretioſa ſunt, & de-
liciis, in domibus Regum ſunt. An fortè ſo-
la Mollities veſtium in palatis reſidet, &
inde exulant Arundines? Abſit. Quod Chri-
ſtus conjunxit hoc loco, homo non ſeparet.
Sunt & quidem maximè in Regum domibus
Arundines: quin & veſtes inibi expromun-
tur, ut Arundines ornent. Fulget Aflenta-
tor in trabea, & inter Senatores terræ
ſublimis ſedet. Arundo eſt ſerico, & villis
obducéta. Diſpolietur, & nodofum inane ap-
parebit. Splendet alius in Curuli. Arundo
eſt, nullius Sapienti? homo. Sed memine-
rint Chriſtiani Principes, quod in Chriſto
omnium Rege præceſſit. Ab arundine ſelle po-
tatus ad extremum eſt, quam in aula Ppro Scep-
tro geſtaverat. Planeè quiſquis imperium ſtul-
tis miniſtris tradit, dum ſuum illos Sceptrum
eſſe interpretatur, perturbationum & cala-
mitatum experitur Propinatores. Ablegen-
tur veſtium integumenta; & nuda virtus
adtmittatur in aulis, & tum videbis innu-
meros, tanquam arundines, vitium, cam-
porumque deſtinari culturæ, aliéſque à ſti-
va ad folium evocari. At dùm veſtium ap-
paratus ſpectatur, Aulam arundines ſubeunt
auro ſpectabiles. Quid autem de ipfis Re-
gum domibus dicemus? Veſtibus abundant,
& quidem pretioſis. Suſpecta iſthæc eſt ſu-
pellex involucrorum. Fœditas ſuffragium quæ-
rit ornatuum. Pulchritudo veſte non eget.
Nimirùm cooperta, & involuta fulget aula,
quæ procul dubio ſublatis veſtibus ſqualeret.
Fuliginoſa eſt, & fumoſa felicitas, lucem
ſibi à veſtlimentis mutuatur. Audi Jobum:
Woctem verterunt in diem. At quid juvat
fictitia Lux, quæ tenebris intus inhorreſ-
cit? Sane hoc idem Vates teſtatur, qui
ridendam hanc noctis in diem metamorpho-
ſim edixit, cùm ſubjecit: Et rursum poſt
tenebras ſpero lucem. Dic, quæſo te, quæ
iſtæ tenebræ, poſt quas lucem ſperas, ſi jam
noctem commutaras in diem? Nimirùm, ſi-
cut tenebræ ejus, ità & lumen eæjus. Non de-
ſiere tenebræ, ſed fuco lucis oblitæ nodtis
ſempiternæ ſemina diſſeminarunt ſub apparatu
diei. Inferremus faces, ſi apertèé tenebræ
graſſarentur: verùm, dùm fucus quidam ful-
goris rutilat, & cæcutimus, & diem cre-
dimus. Noctem verterunt in diem; Et rursum
Poſt tenebras ſpero lucem. Vox nocti dies ſuc-
ceſſerat, & jam tenebras irrupiſle lamenta-
tur, quæ Jobum compellunt Luci inhiare. Sibi
David Noctem vertifſe putarat in Diem,
quando vibratàâ fundà carneam Goliæ turrim
disjecit. At tenebris funeſtatam diem cogno-
vit, cùm in ſe à Rege immiſſa tela ſolo exilio
declinavit. Undeè ſperaré Lucem coactus eſt,
in Die felicitatis, & gloriæx. Sibi Diem fa-
bricatus videbatur Aman, quando chariorem
Regi ſublimem tot urbe vehendum dixit:
ſed ſuo didicit malo, tenebroſam nimium
eſſe Diem Aulæ „ Mardochæo hofti ſuo
triumphum adornanti abs ſe prolato con-
ſilio, Ergo in Reguin domibus veſtes pre-
uoſæ ſunt, quibus felicitatis ſœditas veitia-

Stromatum,

Lib. XIII. 45

tur. Et tamen vix invenies, qui bracteatam
iſtam felicitatis larvam exhorreat. Nolo di-
cas „ Temporaria bona ſcalam ad Deum
eſſe. Eſto: ſcala ſint. Verùm per ſcalam non
aſcendis, complectendo, ſervando, & ado-
rando ſcalam, ſed calcando. In tantùm proſ⸗
Peritate aſcend's, in quantùm fortunam preſ-
ſeris. Vix intelligebam, quàâ ratione Creatu- Tempora-
ræ ſcala eſſent ad Deum, cùm eas ſequendo uocon:
. . tem, tas,
à Deo abducerer. Nam ſi ſpectabam eas,
. . . .. Creatura
irritabant; fallebant, ſi utebar; decipiebant, ſzala ad
ſi concupiſſem; vulnerabant, ſi conſequerer. Deum.
At ſcala ſunt, quam premendo & calcando,
aſcendimus.

Major inter natos mulierum Propheta
Joanne Baptiſta nemo eſt. Qui autem
minor eſt in regno Dei, maſor eſt illo.
Veri. 28.

O humilitas, inquit Bernardus, O ſu- Afatiti.
blimitas! En Joannem Baptiſtam maximum“.
Prophetarum „ minorem tamen minimis in Yalepzz ci
regno Dei. Nota, non dixit, Qui minor Eirun
eſt, ſed qui minor eſt in regno Dei, major
ſt illo. Difficile enim in regno Humilitas re- VDignirar
tinetur. Rarus, qui in regno Dei multis præ- miert
cellat, & minimus ſit in ſuis oculis. Facile .:.
humiles in ſordibus ſæculi reperies: in re- e⸗fcis
gno autem Dei, in horto Sponſæ, in ſolio viris rara.
Sapientiæ, denique in Religione vix inve ce ſeres
nies, qui, cum ſe minimum profeſſus ſit, Fn.
minor tamen efſle ſuſtineat vel maximis. Fa-
cilius in regno Dei minimi ſumus, quam
minores. Neque enim durum exiſiimamnus .
ablectos eſſe in domo Dei noſtri „ pPati tamen Ividis in-
alios nobis anteferri duriſſimum. At falli- 'e- 4½ er
mur. Nam major Joanne minimus non eſt, G 81.
ſed minor: is ſcilicèt, qui non æquari ab- nis miai⸗
jectis vult, ſed qui inter ſummos eſſe mi- Liora.
nor non recuſat. Audeo dicere: difficiliàs Aaikicc⸗
inter purpuratos infulas pateremur, qualn nmon prome-
Patiammur in clauſtro ſuturas & ſordes, qui- m.
bus univerſi cruciantur. Non diſphcet vili-
tas inter viles; ied inter purpuras, quic-
quid minus eſt oſtro, ſqualet. Ergo mino-
rem eſſé, & hoc quidem, non ubivis, ſed
in regno Dei, grande eſt, durum „ rarum,
adeoque virtutibus Joannis anteferendum.
Nos verò, ſi ſapimus, cubitum unum de-
trahamus ſtaturæ noſtræ, aliis nos demifse
ſubmittendo. Simus, nan minimi tantum inter
minimos, ſed minores iis, qui nos nec gene-
re, nec &tate, nec habitu præcedunt.

Religioſus
Juperbzs.

Cui ergo ſimiles dioam homines gene-
rationis hujus, & cui ſimiles ſant!

Verſ. 3 I.

Non ſimiles dicit, ut ſimiles ſint; ſed ſi- Zuder, &
miles dicit, quia ſimiles ſunt. Vix invenies, Tegitir.
qui vel irà ſuadente non exaggeret vitia, Ar uſatin
vel, ſupprimente aſſentatione de eorum "= X
ſœditate non ſubtrahat. At Chriſtus pro S d
fert quod eſt. Quæ laus Beatiſhime Juo-
que Virgini tribui videtur ab Eccleſia, dum Rexos
canit de illa: Weculum Juſtitix. Nimirùm ea "uadins.

tandem æq ua Juſtitia eſt, non quæ ſubjecto-
Lingua

rum vel merita vel crimina amoris, ſeu cure,
odii penicillo adumbrat; ſed quæ ità unum.
quemque

Informa-
tiones ſin-
cera ſina.

Speculum
alleg.

Dignita⸗
inindignis;

cenſores
aliorum.

gZugum
chriſti.

Murmu-
ratores.

yox oheru.

Lue.7. 35.

Regularſi
obſervatia

Tepiditas
inexcuſa-

Correctio
mitis ſit.

Superior
amore
rrahat.

46

quemque colorat, qualem reverà eſſe depre-
hendit. Non adulatur ſpeculum, non te-
git maculas, ſed nec venuſtatem decolorat.
Qualis es, talis appares. Vix reperies uſ-
quàm terrarum ſpeculum Juſtitiæx „ quod
Principibus ſubditorum fœditatem, ac pul-
chritudinem ſincerè contemplandam ſubjiciat?
Nulla tam ſincera virtutis venuſtas eſt;
quæ trajecta per ſpecula miniſtrorum Re-
gibus decolor non proponatur; nullius tam
indigna protervitas, quæ horum objectu
ſpeculorum Regum oculis non fulguret. In
ſpeculis regiarum Cicindelæ ità vibrant,
ut Aſtra reputentur; Sol veré, & Luna
tunc tantùm apparent, quum Echipſim pa-
tiuntur: ideéque ſcintillis aggregantur Arun-
dineti: Hinc inverſa Juſtitia, & demerſa
Merces, Sapientibus modio compreſſis, &
Stultis aureo Candelabro ſummo rerum pu-
blicarum detrimento, impoſitis.

Cantavimus vohis tibiis , & non ſal-
taviſtis, lamentavimus, & non
ploraſtis. Venit autem Jannes Bap-
tiſta, nequeé manducans panem,
neque bibens vinum, & dicitis,
Dæmonium habet. Venit TFilius ho-
minis manducans & bibens: Et di-
citis, Ecoe homo devorator, & bibens
vinum, amicus Dadheonoren „ O¼

peccatorum. Verſ. 32. 33. 34.

Joannes is eſt, cujus lamentationes, & væ
non ſequutæ ſunt lacrymæ pœnitentium. Chri-
ſti autem feſtivus ſermo, & jugum dulce
cantu præſignatur & tibis. Mentitur proin-
dè, quiſquis ad ejulatum, & luctum acciri
ſe putat, dùm vocatur à Chriſto. Ad epulas,
ad concentus, ad tibias vocaris. Fuerit Joan-
nis aſpera Pœnitentia: Chriſti certè onus le-
ve eſt. Obſerva autem, non ſolo cantu,
ſed tibiis quoque Chriſtum turbas invitaſſe
ad ſaltus. Nimirùm non ſolà Voce, ſed &
Manuum miniſterio prædicatio componitur,
& animatur. Canat Lingua, ſed & Manus
tibiam teneat: loquatur illa, hæc operetur:
illa doceat, hæc faciat. Ad ſaltandum autem
provocamur, ut à terrenis cupiditatibus ſubri-
gamur. Sequitur. Et juſtificata eſt Sapientia ab
omnibus filiis ſuis. Senſus literæ eſt. Vos quidem,
Judæi, nec Joannis voce, nec Meâ permoti
eſtis, ſed ne id nobis vitio verteretur?, ſed vo-
bis, præſtant tam multi, qui me ſequuntur.
Quare non-importunè nos annuntiavimus ve-
ritatem, ſed eam impiè rejeciſtis, cùm idem
verbum quamplurimos allexerit. Moraliter au-
tem Sapientia quos ſubjecit, nutrit, non obli-
gat, adoptat in filios, non ut mancipia ad
fodinas ablegat. Ergo ſi docere cupis, proji-
ce flagellum, producito ubera: patrem te
Diſcpulorum exhibe, non tyrannum. Et rogo
vos, quis modò Diſcipulos fovet, ut filios?
Quis præceptores diligit, ut parentes? Hi
non amant, illi non nutriunt: terrent illi, hi
oderunt: & neſcio quomodò Magiſtros li-
benter audimus, libentius fugimus. Filii tibi
ſint, quos erudis: ſciâſque proprium deſe-
ruiſſe patrem, ut tibi adhærerent. A te tegi
debent, à te hæreditatem expectant. Qui le-
git, intelligat, &c.

Oliva

Rogabat autem illum quidam de Pha-
riſæis „ ut manducaret cum illo.

Verſ. 36.

JEsus accedit ad epulas: fallor, mandu- Fsmi,
cat JESus cum Phariſæo, ſed rogatus. Non H
ſe conviviis intrudit, non epulas aucupatur, cum ſacu.
ſed din, multumque precibus fatigatus diſ-bue.
cubuit. At quam ſubitò Turbæ coenas ſa- Zelns an'
crorum virorum ſubodorantur! Vix Chri- Rar u
ſtus domum ſubierat Phariſæi, & jam con- lzusrat.
vivii fama, & fumus patinarum volitabant
per urbem, adeò ut nec latentem Magdale- damna,
nam latuerit; quæ, ut cognovit, quòd accu-
buiſſet in domo Phariſæi, è& latebris Poœmi- Rellgioſas
tentiæ egreſſa, unguentis armata, & lachry-* Auls.
mis acceſſit ad JESu M. Et oſculabatur, in-
quit Lucas, pedes ejus, & unguento unge-
bat. Audeo dicere, vel poenitentis foœminæ Peccata
oſcula impreſla pedibus vulnera eſſent, atere non
quæ unguento egerent, niſi JESUS colere- ai.
tur, & coleret Magdalena. Nimirùm, ſi pamacuja.
Gratia Naturam non extundat, amans vul-
nerat, pœnitens lavat, plagas infligit curatio- 5. Maris

Luc.7. 30.

ne indigentes. Sequitur poſt multa. Cui autem tair.

minds dimittitur, minus diligit. Ergo pecca- bid 4,.
torum proles, & quidem poſthuma, Dile- Familiari
Ctio eſt. Naſcitur è-crimine Amor, qui, Vi- fzaiuiz.
peras imitatus, ſolo gignitur parricidio, in ce ſanctu,
parentis funere cunas nactus. Audi: Remit- gimuge⸗
tuntur ei peccata multa, quoniam dilexit mul- Ibid
tùm. Effertur ſcelus, quia ortus eſt Amor.
Crevit autem Amor, quia dimiſſa ſunt, &
interempta flagitia. Sequitur. Fides tua te bid. 0.
ſalvam fecit, vade in pace. Ergo, ut tran-
quillitate fruaris, excedendum tibi eſt domo Oeaſ
Phariſæorum ab epulis, etiamſi ab eis Chri- at
ſtus non abſit. Dimittit JE Sus impranſam tas cum
Magdalenam, mavult enim eſurire, quàm

viris conveſci.

EX CAbP. VIII.
S. L UJ Cr.

Et ipſe iter faciebat per civitates & ca-
ſtella, prædicans & evangelizans e-
gnum Dei. Verſf. I.

Magna virtus , poſtquàm prædicaveris ceima
in urbium frequentia, non faſtidire caſtel- een
la. Hoc autem factitatum à Chriſto, indeè Zelus in-
deducimus, quèd prius per civitates iter difirent.
feciſſe dicitur, tum verò per oppida. Quod
clarius etiam eruitur ex conſequenti textu, uri ena
ubi ſic habetur; Cùm turba plurima conde- zia.
niret, & de civitatibus properarent ad eum. Luc.
Ergo civitates declinabat, ſi, ut eum au-
dirent, ex urbibus cives erumpebant.
Et ſanè accurrerent ad nos populi, ſi par-
ciùs illos adiremus. Veruùm , duùm fre-
quentius urbes ad ſatietatem uſque noſtrà
præſentii ſaturamus, incipiunt populares
odiſſe, quos alias, velut advenas, venera-
rentur. Itaque, etiamſi civitates tuàâ dita-
veris eloquentiãâ, noli pauperiem declinare

Ppago-

8.4.

on
bat pe
iſy,
4 niuſt⸗
6) emmn
ylr iti
gick ent In
yra eium
n nuitr⸗
m gerdm
Gundo 1
ſbi here
6 e,
Prer eli,
legvebat
gii, ne
Pabwiſſe
Pere dum
gum, ſ
lyunngeli
Utinam a.
egna n
olticorun

“ (ur M
u; Ge Chriſto
¹ Ee Jufoo.

tuin dignne
in chkuſiro
& walitatib

kan decl

ſate ablu⸗

Mell ſe

le E pro
n tempore!
Detereuntin
in, 6 nat
wuh. Petta
oerbum
e lnila,
io, g
Ogttitones
td fundam
1e Ebere, 1
id Tlla
tinimn
1 nun Ceni

nEl
Nalctin t
Mentn inn
hen E,
Nrtte
t, W
ili
Nala (ie
. Enp
Polhunn N
Mon f
1 P

4
91

Gimnd
aulglbn

Nin ig
n ie
1 Cri 1

Tbid. 2,
Ibid. 3.

PBerſecu⸗
tores reli⸗

gioſorum.

Cenſores
aliorum.

Murmura
tio de Ke-
ligioſis.

sigſe
yyreat
ſacularia.
Thren. 3.
30.

Oopro-
rium

chr ſti.
Religionis
munia vi
liora.

pagorum. Nam & Magiſter tuus iter facie-
bat per civitates & caſtella. Et duodecim cum
illo, & mulieres aliquot. Quæ, ut ait Lucas,
miniſtrabant ei de facultatibus ſuis. O mu-=
lierum ſexum in Chriſto, ſupra virorum ge-
nus ſublimatum! Virgo Deum peperit, pa-
vent mulieres Deum. An non canina detra-
hentium rabies hic elanguet, quæ tam im-
maniter commordet Sacerdotes, ſi viduarum
interdum Chriſtianis ſumptibus nutriantur;,
quando ipſemet Mundi Salvator pediſſequas
ſibi hærere foœminas paſſus eſt, vel in iti-
nere, dùm regnum Dei evangelizaret?
Inter reliquas autem mulieres uxor quoque
ſequebatur JIE SuM Chuſæ Procuratoris Re-
gii, ne vulgares duntaxat femellas ſecum
habuiſſe crederes Filium Dei. Porrô in iti-
nere dùm urbes luſtraret, evangelizabat re-
gnum, ſed Dei. Utinam non ſe modè ſatores
Evangelii ingerant in conſilia regnorum.
Utinam annuntient regnum Dei, & terrarum
regna non evertant, dùm ea adnituntur,
Politicorum dogmatibus, ſtabilire.

Exit, qui ſeminat, ſeminare ſemen
ſuum, &, dum ſeminat, aliud ce-
cidit ſecus viam, & conculcatum
eſt, & volucres cli comederunt üllud.

Verlſ. §S.

Quæ Mundus calcat, iis cœli volucres
paſcuntur. Et ſaturabitur opprobriis, tum
de Chriſto prædictum eſt, tum dictum
de Juſto. Virtus autem, quæ procul à
ſæculi moribus non recedit, conculcatur.
Non ſufficit frumentum Evangelicum extra
viam jacere, nam quia ſecus viam cecidit,
calcatur. Quin nullum virtutis genus vilius re-
peritur, quam, quod ad confima mundi, par-
ticeps efle cupit ſæcularis tum pompæ,

zZelus ani. tum dignitatis. Secus viam ſanè jacêrent, qui

auc. in clauſiro degunt, ſi inhiarent ſpectaculis,
Fama cu. & vanitatibus fæculi. Feliciùs planè Juſtus
ra. ſecus decurſus aquarum plantatur, ubi
Tpian ſordes abluat, & irrigetur; quam diſſe-
Piantc, minetur ſecus viam, ubi & ſordes contra-
Servie, hat, & proteratur. Ibi fructum ſuum dabit
duobu in tempore ſuo; hic præda volucrum erit, &
Luc. 8.6. prætereuntium riſus. Aliud cecidit ſupra pe-
tram, & natum aruit, quia non habebat humo-
Pmentum émt. Petra fundamentum domuum eſt. Er-
obtwio. go Verbum Dei in iis, qui toti ſunt in firman-

da familia, agere radices non poteſt. Et ſoli-

i . . „ . .
2* ando citudo, quæ domum fundat, Pternitatis

Correbzio
wiitis.

nen idem
omnibus
„,
Nt.

cogitationes ſepelit. Vis domum fundare?
Scito fundamentum ad Manes appropinqua-
re debere, ut domum elevet. Vidêre ante-

acta ſæcula Eccleſiaſticorum fortè non unum-

tantum ad Inferos deſcendiſſe, ut altiùs
eorum Gentiles afſurgerent? Denique ceci-
dit aliud inter ſpinas. Quôdque mireris,
Spinæ, quibus in Cantico Canticorum val-
latur Lilium, exortæ in ſulcis ſuffocavere
Frumentum. Nimirùm „ prædicatio ſua-
vis eiſe debet, magiſque adoleſcit inter
flores, quam inter dumos. Contrà Virgi-
nitas ſolis enutritur in ſpinetis, & Roſas
æmulata fragrat, dum pungitur. Errant pro-
indé Paſtores animarum, qui aſperi ſunt in
coercendis populis, eorumque frenandis vi-
tis; nam inter ſpinas præfocatur Verbum Dei,

Stromatum,

Lib. XIII. 47

non pullulat. IIlud quoque dixerim, florere
inter ſpinas Lilium, non naſci cum ſpinis
Frumentum: ut intelligamus Voluptates non
poſſe à quoquam ſine vulnere legi: uſibus
autem humanis Neceſſaria angore carere.
Fruſtrà ergo angeris, fruſtra æſtuas, ut di-
teſcas: ſiquidem non fovetur iſtiuſmodi ſpi-
nis Semen, ſed offocatur. Hinc eſt, quod
Sponſæ uterus, qui ſicut acervus tritici de-
ſcribitur, vallatus dicitur lilis. En muni-
mentum temporariæ ubertatis! Non augen-
tur Opes ſolicitudine, ſed virtute: & ſinceri-
tas ac candor, non fraus aut verſutia, Acer-
vos cuſtodiunt. Verbo, Semen atque Fruges
inter ſpinas, Evangelio teſte, præfocantur:
Liliis obarmatur in Canticis Acervus tritici.
Verſipellis Eſaii eſuriit, ſeménque benedictio-
nis, quod ferro atque minis obſepſerat, exa-
ruit. Econtrà, Jacob intra ſuæ integritatis
lilieta, & floruiſſe ſibi miratur terræ pingue-
dinem, & ſervatam. Verùm redeamus ad
Concionatorem, quem moneo, ut ſeminet
ſemen ſuum, ne alienas decantitet orationes,
verbiſque loquatur alienis. Hinc Evange-
licæ meſſis omnis corruptio: dum, quæ
non concepere, effutiunt, ac cantilenas ve-
rius, quam conciones parant, fundumque.
Exiit, qui ſeminat ſeminare. Si ergo exit,
ut ſeminet, antequam ſeminaret, latuit.
Concepit in ſolitudine, quæ palam diceret;
unde non immeritò ſemen ſuum dicitur ſe-
minafle. Si ame ſementem Concionatores
non vagarentur, profectò ex alienis promp-
tuariis decantandas non colligerent conciun-
culas, quæ cité Oratorem, non Parentem
produnt, ſed Furem. Intus in horreo con-
templationis congreget, quæ in agro actio-
nis dicendo ſpargat. Meritò autem Verbum
Dei ſemen dicitur, ut ſciamus, non ore
diſſeminandum, ſed manu; non linguâ ſe-
