cinentur. Videtur itaque Mors, quia ſi ſe det
in conſpectum;, cætera obſcurantur, & ſola
ſuis ſtipata facibus feralibus radiis inter-
Ea etiam cauſa eſſe poteſt, cur Mors

Tembova-
linm non 1
temptus. ipſa
micat. c
videri dicatur, quia per Mortem ſolius oculi

objecta ſubtrahuntur. Cùm enim felicitas om-
nis ſucus ſit, & colorata voluptas, Rhilque
ſolidi inſit in mundo, meritè ſoli oculi Mor-
tem dicuntur pati, quia temporalia omnia vi-
dentur verius, quàm aut guſtantur, aut poſ-
ſidentur. Dives namque,dives creditur, quia
congeſtum aurum videt in loculis, quia cum
mali certare videt prædiorum ſuorum confi-
nia, & eodem gratulatur coërceri ſabulo Cu-

piditatem ſuam, & æ qquoris Tempeſtates ;

qui ſi Moriatur, ea omnia videre deſinit.
Nam pompam illam Cupiditatis nec tetigit
unquàm, nec audivit, ſed vidit tantùm. Ideò

r. oan.z. terrenorum poſſeſſio, non Uſus dicitur ma-
16. nuum, ſed oculorum Concupiſcentia à Joanne
Evangeliſta. Ideò & Job tot circumſeptus an-
guſtüs, oculis ſe eas tolerare quodam modo
dixit, cùm è ſterquilinio ait: Et in amaritudi-
nibus moratur oculus meus. Ut enim felicitas,
ità & miſeria hujus vitæ colorata eſt: ideôque
oculos vel deludit, vel torquet, vano doloris
apparatu. Mori itaque nihil eſt aliud, quam
Mortis objectu temporalia non ampliùs oculis
ſubjici, quibus illudebant, cùm poſſideri cre-
debantur.

ſob 17.
2.

Et venit in Spiritu in Templum: Et

cùm inducerent puerum Jeſum paren-

tes ejus, ut facerent ſecundum con-
ſuetudinem legis pro eo: Er ipſe acce-
pit eum in ulnas ſuas, & benediwit
Deum, & dixit: Nunc dimittis ſer-
vum tuum, Domine, ſecundum Ver-
bum tuum in pace. Verſ. 27. 28. 29.

Tot Sacramenta, quot apices Evangelii.
In Templum vemit Simeon in Spiritu. Audis,
quò Spiritus bonus homines ducat? In Tem-
plum. Nam ſi ſupra pinnaculum Templi ſta-
tuaris, non duceris Spiritu, ſed à Lucifero
traheris. Chriſti recordaris qui ſupra Tem-
plum nunquaàm fuiſſe legitur, niſi eò à Dæa-
mone ab deſerto tranſlatus. Terrenæ Sapien-
tiæ Oracula, niſi prorsas deſipiant, intelli-
Politicz. gant. Etſi vixeris in Eremo, etſi dies quadra-
Pontiheü ginta Jejunus traduxeris, etſi tibi Angeli mi-
git, niſtraverint, ſi te video ſtare ſupra Templum,
à Dæmone ibi te arguam collocatum. Qui

Ambitio.
Dignita-
tes Eccle-
Biaſticæ.
Tamplæ
Iriquen-
tanda.

excipien- π☛ . r . 1,X : .
a ſi ſapis, meminiſſe debebis, ideò in vertice
Eecleßa- Templi ope Dæmonis ſtetiſſe Chriſtum, non

Pi Size ut ibi ſtaret, ſed ut præceps ageretur. Quiſ-
quis enim ſubeſſe recuſat Eccleſiæ, eâmque
premit, ſolum expectare debet præcipitium.
Politicam enim extollentem ſe ſupra omne,
. quod dicitur Deus, ſeu Eccleſia, caſus con-
§.simeon. ſequitur. Senex verò licèt Juſtus, & Spiri-
tu Sancto plenus, non niſi in Templo Pue-

Eecleſia- 2 . .
kiei cboro rum ſuſcipere meretur in ulnis: ne fortè mi-
sdſint. nùs ſibi frequentandam duceret domum Dei,

ze. qui Juſtior ſibi incipit videri. Verùm, quo æ-
ebranda. ſtu abreptus Senex, Mortem petit, dum Vi-
Tenpla tam geſtat in pectore? Tantuſ-ne Moriendi ar-
frrgeen. dor, dum Vitâ frueris? An Mors oppetenda
fanda- non ideò eſt, ut ſis cum Chriſto? Melius enim
diſſolvi, & eſſe cum Chriſto. Tu vero & Chri-

Oliva

ſto fruere, & vive. Fortè Gladius eſt Verbum op,, le ni
Dei, quo pectori admoto, ut cordi immerga- G& ige Cuum 4
tur, Mortem expetis? At cordatus Senex non 8. zimern, 1 Qullin
mortem petit, ſed miſſionem. Nune dimittis alodl⸗
ſervum tuum. Et ſervitus, & dimiſſionis cupi- Hoen,
do ligatum illum eſſe demonſtrat. Undè cum dun, n.
ex Ambroſio, Chriſtus Gladius ille ſit, quo lo: he
Sponſa vulnerata eſt, petit Simeon ſuorum vin- glunclu
culorum exſolutionem à Gladio. Educi ſe ro- Ir, Eel
gat ab hujus vitæ carcere. Quôdque mirum eſt, lenencl
à Gladio impetrat Pacem. Nunc dimittis ſervum es! Iny
tuum, Domine, ſecundum Verbum tuum in pa- lo elal t
ce. Pax habetur per Mortem, quia vita homi- agbrlet
nis militia eſt. Undè verò tam vehemens deſi- i. Perta
derium mortis in Sene, qui, quò ſe cognoſcit 8 Ueratäln 4
viciniorem ſepulchro, eò lentiùs progredi- 1, getur enn
tur. Undè? Quia Chriſtum ſuſceperat in ul- Servire , um nula
nas ſuas. Plerique enim etiam Juſtorum ab- dubes r is tiunpt.
horrent à Morte, quòd und quidem manu Poniniz Ugnn et.
InsM circumdent, alterà verò, utinam ſini- Cue ſa- n relnikret,
ſtrà, honores & temporalia prenſant. Solus?Rae. 6r kiiren in
is, qui liber eſt à Mundo, ſolus qui ambâbus lt, ſed ſe⸗

lrs n ſrnuten
i. Er hyyr
D iiijciebat,
Mercilimile
u ſun Davic

ulnis Chriſtum ſtringit, dimitti quærit à vita.
Chriſtum tene, & vivendi deſiderio non te- TVetiditas
neberis. Complectere JzsoM utroque bra- & Ambi-
chio, & dimittet te illecebra vitæ. Is ægrè e, Mer-

. . tiem non
Mortem ſuſtinet, cujus & dextera Chriſto op aaf

occupatur, & ſiniſtra implicatur negotiis hu- Dei voli. nenetewr,
jus vitæ. Er benedixit Deum, & dixit, Nunc Tati con- Gi mmn opreſtit
dimittis. Nihil audio, quod Domini ſonet be-r, r. er Voluebuut i
— . . . . . ors op⸗ M. 1
nedictionem; vel enim Simeon ſibi mortem anas Runndls ob

u tet in Nde.
5. AClleſtentis:

ſilt Beneicl

deprecatur, vel felicitatem proximam Iraeéli
gratulatur. Fortè nulla præſtantior ratio be-
nedicendi Deum, quaàm Mortem non horrere.

Undè dicebatur Jobo; Benedie Deo, & mo- Job. 2. 9. enlribls co
rere. Iſtud ſacrificium pingue, iſtud holocau- i Aollem tan
ſtum laudis eſt, Mortem non recuſare; verum “ udd ſt
etiam extorquere. ſodi Cor
ni Iin Adama
Quod paraſti ante faciem omnium popu- lmnn le n
lorum: Lumen ad revelationzm gen- e, D
. . . Kllerl
tium, & gloriam plebis tug Hrael. Pente ell
Tarf Skalerit unpe
Verſ. 31. 32. chire Hite
. . è .unbet Petula
Non umus urbis, aut regionis, ſed om- ainen ne ellir
mium populorum Lumen Chriſtus eſt: qui & ,4ſe-
Diſcipulis dixit, Vox eſtis lux Mundi. Qui- Match.5.
. . Match. 5e iar A,
bus verbis duobus præſertim documentis in- 14. n
ſtruimur. Primum, non fumoſis Patriæ te- Talemo- er rore
Ctis Talenta noſtra includenda, quæ defodiun- mum uſui. Uunefat en
. . . . . . . 141
tur in terra, cùm terrenis acquirendis ea im- ee
-. . . . 1- Zelui A- Muate
pendimus, ſed ultra mare promovenda, nul- „em
léque coërcenda termino, niſi Mundi confi- ind fes uck9

nio. Vitis ſimus, extendens non uſque ad ad omner.
Mare, ſed ultra undas palmites ſuos. Alte- Vnio inier
rum, Lux dicuntur Apoſtoli, non Lucernæ e, 1.
Mundi, ut ſine liquore humanæ ſeu mercé- „iarum
dis, ſeu gloriæ, gratis ubique ſplendeant tum ipil que⸗
diviti, tum pauperi. Si enim Lucernæ forent, rat.
fortè refugere poſſent eos, qui oleum ſuppe-

ditare nequirent.

4. nmn 1 atrunm

1

Et tuam ipſius animam pertranſibit gla-

dius. Verſ. 35. l
Ven
. iin; We
Planè Anima, ſeun Cor Virginis terreſtris H i rn he
Paradiſus eſt; nam & gladio cuſtoditur. Quis Penaru der ne-
autem arcetur ab ingreſſu hujus Paradiſi? Is, Aſt verus lte i ean l
qui à terreſtri repellebatur: Homo. Neſas e- in enie
nim ſibi Virgo ducebat vel minimum cositan in 1

de viro. Quàm feliciter autem à tali hoſte cor
ſuum deſenderit, ex ipſa Virgine accipiamus:
Luc. 1. Quoniam Virum, inquit, non cognoſco. Tali
35. cuſtodiâ munire cor ſuum debet, qui Pudoris
Florem, & Vitæ Arborem ſervare cupit. Gla-
dium, non monile, ante Virginis pectus con-
ſpicio: nec ornatus quærendus; at enſis eva-
ginandus eſt, ubi non cum Serpente pugna-
tur, ſed cum Libidine. Porrò, quæ iſthæc
defendendi ars inuſitata, ferire, quam ſer-
ves? En Virgineis viſceribus adactum ferrum,
quo erat tranſverberanda Luxuria, ſi aditum
exploraſſet. Tuam ipſius animam pertranſi-
Trnratip. Vif. Pertranſibit, hoc eſt per Virginem vul-
nüu eme- Deratam ad Virginitatis hoſtem pertinget. Fu-
diuw. gatur enim Luxuria non tam enſe noſtro,
Caſta quàm vulnere: & , quæ frequenter de arma-
Mortif- tis triumphavit, frequentiſſime à ſauciis pro-
Gasess, fligata eſt. Hinc Paulus, ut ſtimulos Carnis
defsdizur. Tretunderet, in ſe tela convertebat, utque Li-
Belam bidinem in fugam ageret, non illam cæde-
alleg. bat, ſed ſe. Audi: Caſtigo corpus meum, &
1. Cor,g. in ſervitutem redigo. Ut pennas ad fugam ad-

27.
Maertif deret Impuritati Apoſtolus, compedes Corpo-
cstio. ri injiciebat, Utque illa abiret, hoc ligabatur.
Pugnae Nec diflimiles fuere adversùs teterrimum mon-

Pirima- ſtrum Davidis inſidiæ: qui, ut Impuritas ex-
i. tingueretur, Pectus ſuum eluvione Lacryma-
§. David, rum oppreſſit. Plorabat ipſe, ne illa rideret,
volutabatur in cinere, ut eam ambureret. Sic
Bernardus obriguit in glacie, ut Venus frige-
ret in corde. Sic conglaciato Ignatü corpore;,
Caia- Adoleſcentis ardor obtorpuit: Sic ſpimis con-
tis cura. fixus Benedictus rebellantes Animi motus ſuis
Circaſpe vulneribus confodit. Undè prudenter Virgo;,
Fa . ut hoſtem tranſverberaret, ſibi cultrum immer-
ceſſaris. ſit. Quèòd ſi dicas, non tam arctâ cingendum
cuſtodià Cor tuum firmatum ſatis, & ære fir-
Luxuria Mius. Adamas ſit, non modò Æs, poſtquàm
vix vin- ferrum Iræ retuderit, aurum irriſerit Avari-
ee„ tiæ, Invidiæ limam abraſerit, rubiginem de-
terlſerit Acediæ, denique poſtquam omnium
repulerit impetus Vitiorum, uno frangetur
ſanguine Hirci, & qui reſtitit Malleo, ſuc-
cumbet Petulantiæ. Carmi & Sanguini nec A-
damas reſiſtit.

Laeryme.

Serietas.

Et erat Anna Prophetiſſa Filia Phanuél:
haæc procefferat in diebus multis, &
vixerat oum viro ſuo annis ſeptem à

Virginitate ſua. Verſ. 38.

Perenuum TLypus eſt Anna Eccleſiæ, ſi credimus San-
edium in ctorum Patrum authoritati. Hæc itaque filia

ieis quidem dicitur Phanuelis, ſed nullius perhi-
ſenim. betur eſſe prolis Mater. Prophetiſſa enim, &

in figuram Eccleſiæ data Fœmina & Viro li-
berari debuit, ut vacaret Templo: & Libe-
rorum onere prægravari non debuit, ne eo-
rum ſolicitudine à Templo in domum abſtra-
heretur. Eccleſia itaque Idolis nupta, ſepti-
mâ Mundi ætate eis viduata eſt, quæ procul
dubio Filiis careat, oportet. Ubi igitur, in-
e Iſa. 54. 1. guer aliquis , gratulatio illa Prophetica, Lau-
m 2 Rerilis, quæ non paris : decanta laudem
& hinnt, quæ non pariebas, quoniam multi
TFilii deſertæ magis, quàum ejus, quæ habet vi-
tum, ſi eam liberis carere jubes? Haud no-
ſtræ ſententiæ Iſaiæ vaticinium repugnat. Non
enim hiberos habet, quæ, ut non parlebat,
Ethiea Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIII. 1

itaà nec parit, & adhuc ſterilis appellatur; in-
ſuper & deſerta dicitur, virôque orbata. An
ſine viro Filios generet, præſertim ſterilis &
non pariens? Adhué enim Propheta teſtatur,
eam non parere, quæ nec pepererat Lauda
Rerilis, quæ non paris. Etiam, cùm exultan-
dum illi eſt, abſtinendum prole illi eſt. Filii
ergo undéè? Audi Joannem. Qui non ex ſan-
guinibus, neque ex voluntate carnis, neque é
voluntate viri, ſed ex Deo nati ſunt. Hi ſunt
tandem Eccleſiæ fili. Non propinquos, non
agnatos, non notos, non denique ex carne
natos adſciſcere & cooptare debent in Filios
Eccleſiaſtici; ſed ſi Jacob imitari velint, ſi
Patres eſſe velint futuræ in Chriſto poſterita-
tis, eorum femur emarceſcat; nullumque er-
S carnem ſenſuri affeéctum, luctentur. Nicut Can. 2.23
Lilium inter ſpinas, ſic Amica mea inter f-
liat. Quia mimirùm nunquàm Eccleſia ad af-
fines accedit;, ſine vulnere integritatis & fa-
mæ. Qur non ſicut Roſam eam dixit inter ſpi-
nas? Quia ità alienæ debent eſſe à Sponſa
Chriſti filiæ, ſicut ſpinæ abſunt à Lilio. At
neſcio, quà ratione perpauci quidem, aliqui
tamen ſtatim ac initiantur, Roſæ malunt eſſeé »
quam Lilia: illicè enim affuſos illis ploramus
affines, eiſque jungi conjunctos, quos Spon-
ſus Spinas appellat in Canticis. Hujuſmodi
autem eſſe debere Eccleſiæ filios, ſcilicet non
natos ex carne neque cognatione propinquos,
colligitur ex eodem IIaia, ubi ſic legitur.
Leva in circuitu oculos „ & vide, omnes iſti Iſa. 49.18.
congregati ſunt, venerunt tibi. Haud generan- parentum
tur ab ea, qui de longè ad illam magnis iti- ebl:ivio
neribus pervenerunt. Chriſtus Eccleliæ Pa- ſanda.
ſtoribus adducere debet diſſitos filios, non Eeeleſia-
ipſi propinquos accerſere. Nam & ipſa Ec- Bies -
cleſia ne quidem noverat, quos ſibi datos, Notos, ſes
& fubſtitutos gratulabatur pro filiis. Ibidem Oriimos.
enim in hæc verba prorumpit. OQOuis genuit mi- Ibid. 2rs
hi iſtos? Ego ſterilis & non pariens, tranſmi-
grata & captiva: & iſtos quis enutrivit? go
deſt tuta & ſola, & iſti ubi erant? Profecétò
ſi Patruêles adoptaſſet, non quæreret eorum
genus & patriam. Sed tanta inde cooritur ad-
miratio, quòd circumfuſos ſibi videt Japones,
Sinas, & Barbaros, quos necdùm in mundo
habitare cognoverat. Et ſane multitudo ho- vnios inter
rum Filiorum Eccleſias Domini circumſtafet, sdvenas.
niſi interdum unus eligeretur Natus ex volun- Zelus a-
tate viri adoptantis, & ex affectu carnis, , ve.
qui omnium filiorum locum, qui ex Deo na- S ⸗
ti ſunt, occuparet. Non ita Magnus Grego-
rius, qui adoptavit in filios, vel toto diviſos
orbe Britannos; quos, cùm Oceani rabies ab
Europæ ſinu revulſiſſet, ipſe Romanæ Eccle-
ſiæ pectori admovit. Tu enim, qui paulò
anté in rem tuam Iſaiam attraxeras, cur non
pergis in textu, & qui legiſti, Malti filii de- Ifa. 34. 15
Jertæ magis, quàm ejus quæ habet virum; cur
non legis ibidem, quod ſequitur? Dilata lo- Tbid. z.,
cum tentorii tui, & pelles tabernaculorum tuo-
rum exiende. Ad dexteram enim & ad ſiniſtram
penetrabis, & ſemen tuum Gentes hæreditabit.
An illa tibi videretur Eccleſia ſuum locum di-
latare, ſi (quod non evenit) Notorum ità
amplificaret ædificia, ut penè Veios iteràm
Quiritibus migrandum foret, ità Urbem totam
una occuparet domus? An Gentes hæredita-
ret, ſi Calvariæ Patrimonium in Charos tranſ-
criberet? Tertius decimus Gregorius Gentes
hære-

Joan. 14
13.

Iſa. 49.18

Apoc. 19.
16.

Can. I. 5.

Iſa. 49. 12, tui, inquit Propheta,

—

hæreditaſſe viſus eſt, qui omnes ad ſe Natio-
nes evocatas liberaliter aluit; quique ex ulti-
mo naturæ confinio, ſoliſque naſcentis incu-
nabulis ad ſe advectos Filios amplexatus a-
mantiſſimè eſt, antequaàm expiraret. Cur non
legis, quod de iiſdem Eccleſiæ filus idem
Iſaias teſtatur: Quia omnibus his velut orna-
mento veſtieris. Haud itaque fili Eccleſiæ,
ſi Eccleſiam ſpoliarent, eam ornaturi prædi-
cuntur. Edomatur hâc noſtrà ætate in car-
nem & ſanguinem Amor degener. In Apo-
calypſi certé Eccleſiæ Sponſus, nonniſi in fe-
more inſcriptum habet, Rex Regum, & Do-
minus dominantium. Qui enim Fratres ſuos &
Matrem dixit eſſe, non quos dederat Genus,
ſed quos ei Obedientia copulaſſet; qui, in-
quam, amorem erga Propinquos vicit, re-
gium ſupra femur inſculpſit titulum; quaſi Rex
ejus eſſet, quod vicerat. Per Femur erim Po-
ſieritas deſignatur. Undè infigi debet Regis
titulus in femore, ut in Poſteros amor gene-
rosè frænetur. Quin & Dominantium dici-
tur Dominus, quaſi eorum dominetur, qui-
bus, ſi Caro & Affinitas non imperaret;, Im-
perium deberetur. Non immeritò proindè A-
braham ſator quodammodò Eccleſiæ, & tar-
diùs ſuſcepit Filium, & maturè Domino im-
molare jubetur; ut non cogitaret de Patri-
monio Iſaaci, cùm de Sacrificio ejus monere-
tur. Iſaac Eccleſiæ & ipſe Sponſus (ſiquidem
ex Ambroſio Rebecca Eccleſia eſt) quem no-
luit, filiorum benedictione impertivit; ut ſibi
Paſtores eum benedicendum ducerent, non
quem Amor, ſeu cibi Voluptas, ſed quem
& Virtus & Rebecca ſubflituerint. Jacob
quoque & Filio, quem unicè diligebat, or-
batur; & quia vicinior attingebat Eccleſiam,
Fratrem habuit infeſtum, & femur ejus ab
Angelo preſſum emarcuit. Verum, quid re-
petimus Patriarchas Eccleſiæ? An non Spon-
ſa ipſa exclamat: Filii Matris meæ pugnave-
runt contra me? Nimirùm propinquiores habuit
infeſtiores, & quos ſolos affines habuit, eos
duntaxat hoſtes eſt experta. Id cauſæ fuit,
quòd baſes ejus, id eſt pedes, columnæ mar-
moreæ dicantur. Pedes enim ex Gregorio af-
fectus ſunt. Ideò Eccleſia erga eos, quos a-
mare natura cogit, ſaxea quodam modo eſſe
debet, ſi ſuſtentare cupiat & Evangelium,
& Se. Nam & in Canticis nunquam lego Cor
Sponſæ laudari, cùm tam ſæpè laudentur ocu-
li. Caruit fortaſsè Corde, ne cognatos ama-
ret, Oculis verò eguit, ut ſe ab eis tueretur.
Quæ & ad cavernam maceriæ invitatur, ut ex
ſaxeo domicilio ad ſaxeam erudiretur duri-
tiem in propinquos. Ipſa quoque, cùm viro
non careat, caret prole; Et Anna noſtra quæ
Virum habuit, Filios non habet: Filii enim
de longè venient. Planè
non de longè, quos è domo fratrum accerſe-
remus, quéſque nobis propinquitas ſola com-
mendaret. Et hæc tumultuariè ingeſta potius,
quàm edita, de divino, ſanctéôque odio Re-
ligioſorum, ac Sacerdotum in Cognatos.

Et hæc vidua uſque ad annos oftogin-
ta quatuor; quæ non diſcedebat de
templo, jejunis & obſecrationibus ſer-
viens noëte ac die. Et hæc ipsd hord
ſuperveniens conſitebatur Domino: &
loquebatur de illo omnibus, qui ea-
pectabant redemptionem Irael. Verfſ.

37. 38.

Emerita videri jam poterat octogenaria in S§. Anna.
Templo Fœmina; quæ tamen;, quéò plus ſibi ,ta, non
imminui cognoſcebat de Via, eò minus Via- artenden.
tici comparabat. Jejuniis, non diebus, obſe- Di.
crationibus, non horis, annos ſupputabat. re l.
Undè non mirum ſi in Paradiſo Dei, in Afzdus
Templo videlicèt, jejuna perſeveraverit, un- non cfi⸗
dè cibi illecebrâ eliminata Eva eſt. At ſi & *α.
Templo non diſcedebat, quo modo dicitur launii
illa hord ſupervenifſe? In ædibus temphifſor- Cauriſ-
tè commorabatur: vel, quod vehementer tas
ſtupeas, longe à Templo poſita animo & Templa
mente perſtabat in Templo: cumque nos vix honoren-
corde verſemur in Templo, cùm indè cor- Derkfes.
pore non abſumus, ſed non rarôò, provoluti hiei her
ante aras, vel in aula vagemur, vel in foro. adſint es
Hæc, etiam corporeis neceſſitatibus ab aris corde.
abſtracta, in templo nihilo minùs mente igseel
votéque verſabatur. Majus autem & difficilius ſe
opus eſt Cor in Eccleſia firmare, quàm Mem- ſuns “
bra, hoc enim præſtant vel Impii, cuùm a- pere,
deunt ad Templa; illud vix ab inſtabihitate
affectuum impetrant perſecti, & devoti Deo
viri. Quæro, quo modo jejuniis & obſecratio-
mibus Templo dicatur ſerviviſſe? Jejuniis &
obſecrationibus ſerviens nocte ac die, ſi ligna
conveheret, ſi vaſa mundaret, ſi pararet fo-
cos, ſi aram everreret, intelligerem planè An-
nam Sacerdotibus inſerviſſle. At vetula exhau-
ſtis viribus, jejuniiſque confecta;, quid tan-
dem præſtitit Templo? Nimirùm plus oratio- Temple-
nibus, quàm laboribus ſacræ .des illuſtran- rmumorna-
tur, pluúſque Aris ornamenti addit oratione, tus verus.
qui eam in illis fundit, quàm qui peripetaſmna-
ta, vel holoſerica muris earum apponit. Mar-
tialis enim, larva illa culinæ nidoribus conta-
minata, Deos facere, non qui ſimulacra eorum
fingit, ſed, qui rogat, teſtatur. Verùm ani-
madvertere libet in Sancta Foœmina Caſtitatis
cuſtodiam, cum nec octogenaria ſibi cum viris Malie-
tutam familiaritatem arbitrata eſt. Non- diſce- dn ſ
debat & Templo, & in Templo non fabulis e 3
vacabat, ſed orationibus. Et meritò; nam „wa re.
Sponſa foràs egreſſa, à Cuſtodibus civitatis ex- ligiaſr.
ſpoliata, & vulneribus confoſſa deſcribitur. Por-
1ò quinam Cuſtodes, à quibus non excubiæ a-
guntur, ſed infliguntur vulnera! En Sponſam
ſanguine oblitam, totôque nudatam pallio. Itaà
eſt; Ut mulierem cuſtodirent, eam domi eſſe
vulneribus docuere, nudaveréntque, ut exſpo-
liata publicum erubeſceret. Vel certè, cuſto-⸗
des & vigiles urbis præclariùs ſuo defungi mu-
nere non poterant, quàm ſi vagantem Fomi-
nam, tanquàm luem juventutis, & morum
hoſtem, & ſauciam remitterent domum, &
nudam. Quæ quamvis Pudica, & Honeſtiſ-

ſima eſſet fœminarum, ſuſpicione apud müli-
tes non caruit, dàm noctu circumit plateas,
& compita. Vulneratam autem cafn lego,

cùm lego nudatam; & tamen affecta plagis
ardentius

unir lumen

lns ncen
nuur⸗ l un
1. mun
taßs antuͦmn
I1n r h
Peii

E n
Hecfa
38.

regel
e (aſitih e
14 (cinet,
r. gn eun
w. ſes ſemot
e rolit.
un hilell be
Sßi tium enpe
la. f. Bil
enrun ange
ſed umi, a
77 giit, vel
cnn epe
Terborum ſ
pretium.
olee
ſu auhichta
lis.

Uu Perfe
Domini
r avira
N.

in Critun efl
me. utor ohler
en Di Me
4 gen Præc
krdte ſupn
mnt, lcuna
t, t reus

Nenge e.
lu ſapi⸗

loe Verl

6 ge ſeelm
e ſimn, ir
8 eiſ,
(A Pends S
Mr. Nr
Ren dn
0
immzachana,
8 e te, n
Umnd I Comd.
Cumnſln
n ue inſlat
nem

ſeer Perſicutio ardentins Sponſum inquirit, nec unquàm aut
lin⸗ verior. dolet de ictu, aut fomenta conquirit. Fortè
inſs verecun-s nullum Virgini acerbius vulnus, quam dam-
“l die. num Pudoris, ſeu probrum, licèt aliqua .
huhe Ceſtitatis tantüm ex parte’, Nuditatis. Non erim mole-
nmn . ſtior Virginitati plaga, quàm demuidatio. Un-
guin dè plerique teſtantur in flagellatione illa cru-

dehi id ſenſifſſe Chriſtum ſolatii inter verbera,
quôd plagis & ſanguine probroſam quodam-
modò Nuditatem cooperiret. =JJJMẽ

Et loquebatur de illo omnibus, qui ér-
beétabant redemptionem IHGraël. Verſ.

Sermo Integerrimæ Ands, Deôque devotæ Viduæ
ſpiritua- Caſtitas elucet, & Zelus. Et Pudor quidem
lis. eminet, dùm non unum præ turba ſeligit,
cCahitz quo cum de Chriſto fabuletur, verùm ſui te-
iis ecura. ſtes ſermonis quotquot in Templo erant habe-
Zeins a- Te vohuit. Zelus autem indè emicat, quòd ne-
nimarum Minem deſpicit, paucis non addicitur, ſed om-
indiferes nium expectantium ſalutem cupiditati ſatisfa-
ad omué. Cit. Sugillat tarm indifferens Viduæ ſtudium
ceorum anguſtias, quorum zelus non omnibus,
Perſona- jed uni, aut altéri deſudat; & vel opes reſ-
rlon. picit, vel ſplendorem familiæ, nec tam allo-
3. quitur expectantes redemptionem Iraél, quàm
verborum ſuorum ipfe expetit redemptionem,
& pretium: Diſcas vel à Fonina, neminem
negligere; qui dccedat ad te propriæ ſalutis
ſeu Cupiditate accenſus, ſeu indigentid com-
pulſus.

Et ut perfecerunt omnia ſecundum legem
Domini, reverſi ſunt in Galilæam,
in civitatem ſuam Nazareth. Verſ.

Regular; Gratum eſſe debet Patriæ domicilium, ſed
otſerven- gratior obſervantia Legis, quâ impletâ, à
tia pleng. Dei Matre Nazareth repetitur. Porrò nota
Vaifor- exaktarn Præceptorum executionem in Matre,

Nnlece,
1 ſee en.
WWuu

mitas. g — 4 „
Puerôque ſupra Legem poſitis: Ui perſecerunt
. „ . . .
omnia, ſecundim legem. Qui enim in uno de-

ficit, fit reus omnium.
Pljenus ſapientid, & gratia Dei erat in
u10. Verſ. 40. .

, Sciertia Adeò ſecum ipſæ non pugnant Sapientia,
i ii eceſſaria & Virtus, ut etiam alterà exundante in cor-

olbuain⸗ Ssle eſn de Chriſti“, altera nequaquam excludatur 3
R animaru. ſed Plenus Sapienti repletur Gratià. Enim-
ee Viramix- verò ignem dixerim Virtutis ardorem, oleo
db ge⸗ ra. verò comparaverim Scientiam, quâ non ex-
bn deientis tinguitur lumen, ſed fovetur. Verendum ta-
e , Dir. men, ne, dùm cum fatuis Virginibus toti
en,en 6 ſumus in comparando oleo Sapientiæ, à nup-
e tis Contemplationis excludamur. Scientia e-
1 ug⸗ nim quæ inflat, non patitur ſecum Gratiæ ple-
aie, nitudinem. JM
6)

1.KNH T

Dthicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum

Fruſtraà enim quæris in plateis Sapientiam:

Conſummatiſque diebus, cum redirent,
remanſit puer ESUSd n Jeruſalem,
& non cognoverunt parentes ejus.

Verſ. 43.

Parentum antè mirari libet pietatem, qui Regala-
non antè redeunt in patriam, quàm diebus fe- ram obſer.
ſtis expletis. Puer verò, qui cum parentibus Pa, ne
perrexit Hieroſolymam, non inde abit cum 7”e

. E . . colantur
ipfis. Ut enith parentes ſequi debemus, ſi nos aſque ad

trahant ad Templum; ità pro parentibus ha- aras.
bendi non ſunt, cum nos & Templo abduce- Vozais

re cupiunt.

Et requirehant eum inter cognatos &
notos. Et non invenientes, regreſete
Junt in Jeruſalem requirentes eum.

Verſ. 44. 45.

Quid quærit in affinium, amicorûmque do- Parentum
mo Religioſus? Jpso. Erras; hec Virgo "dinm.
(quæ tamen eum quærebat, & non ſua com- lare⸗⸗
moda venabatur) eum inter cognatos, & no-
tos invenit. In ſolo Templo Chriſtum Virgo
reperiet, fruſtrà alibi quæſitura Dilectum.
Momialis, & quæ Chriſti cupida eſt Fomina
diſcat, inter aras JäsM degere. Qui etiam
à Matre in medio Doctorum convenitur, ut
ſapientes conſulere aſſueſcat, qui Chriſto frui
Peroptat. Quam procul a domicilio Chriſti ab-
errant ii, quos Sapientia carnis ad confeſſa-
rios rudes impellit; cùm S. Lucas enucleatè
teſtetur à Virgine in medio Doctorum inve-
niri. Sanè deplorandi latè campus hic nobis a- Seientia
peritur. Verùm ſatis pro remedio ſit tanti vul- vereſſa-
neris, pro comperto habere, non diverſari & feha.
cum indoctis confeſſariis plenum ſapientià Ver- „
bum , quod non mii inter Doctores legimus teletes:
parentibus affuiſſe. Audi, aut indos
n “ Eii eligen-
Poſt triduum, invenerunt illum in Tem
plo, ſedentem in medio Doctorum,
audientem illos, & interrogantem es.
Stupebant autem omnes, qui eum au-
diebant, ſuper prudentia, & reſpon- A
ſis cjus. Verſ. 46. 47.

Mirum in modum nos Chriſtus docet; Scholaßßi-
dùm à Doctoribus quâdam quaſi ratione do- ei Locie-
cetur. Nam, qui in medio docentium ſe- atis om-
det, non plùs uni defert, quam ali; non ab Pe e
illo recedit, illum verò commendat; ſed æ „,
què proximus omnibus non acceptat Perſonas, gant.
ſed expetit Sapientiam. Irrepit plerumque in Socieratis
Diſcipulorum animis propenſio quædam in ali- Magiſri
quem Præceptorum, quæ eos abducere ſolet iſtizn i⸗
ab omnibus, redditque Chriſto longè diſſi- ovozen
miles, qui docendus nonniſi in medio Docto- iwur.
rum ſedet. Sedet, inquam; nam Sapientia in Scientia
otio diſcitur, vagaâſque, & errabundas men- ger labo-

tes declinat. Quare; ſi diſcere cupis, ſedeas. c ,1 “W

Mmor.
quæ ſi clamat in viis, convivium tamen in do.
mno parat, quam ædificavit exciſis columnis
ſeptem. Vox fortaſsè Sapientiæ eſſe poteſt in
trivio: at epulæ domi ſunt. Jejuna & garrula
Scientia erit in plateis, quam étiam paucos
2 audire,

—
16

scientia audire, & lequi perhibet Princeps ſapientiæ
humilis Salomon. Porrò eſt, quod miremur in textu
lie. Evangelico; qui, cùm affirmat puerum JrsM
Talenta audiſle, & interrogaſſe Doctores, obſtupuiſ-
enn, Mpi ſe deindè ait ſuper ejus reſponſis, & pruden-

ritu. . . 4
Ceonſcien- tiâ, qui aderant. An ſapientia tanta eſt, do-

zia ape- centes percontari? Næ auditoris hoc eſt, &
riendaæ quidem rudis, non ejus, qui concitare in au-
a faz, dientium animis ſui debeat admirationem. E-
S quidem illos credo admiratos in Puero, quôd
ia eæca ſciverit doceri, cùm foret omnium Sapientiſ-
etiã per- ſimus. Rarò enim contingit, ut audiat alios,
Fectis ne- & interroget, cujus Scientia & conſuli po-
ceſſaria. teſt, & debet audiri. Hinc eſt, quòd tantis
Humili- : . 1. .
125. effertur laudibus Samuël, quòd divino judi-

Diffden- cio Heli prælatus, ab illo tamen ſapientiam
tia ſui. haurire non dedignabatur; cumque ejus inſi-
Cognitio pientia damnata jam eſſet à Domino, ipſe
Prein, tamen vel noctu implebat ejus monita, nec
Deo vocanti, alio, quàm Heli ſenſu reſpon-
dit. Ultimò denique ex Evangelio colligi-
mus, non pugnare cum Pietate Sapientiam,
quæ à Chriſto & auditur in Templo, & do-
cetur. Imò quicunque diſciplinarum ſtudiis
addicitur, ſciat holocauſtum eſſe Studium,
quod inter Aras mactatur, ubi adoletur in-
cenſum. In Templo Doctores, quòd Sapien-
tia columna Eccleſiæ ſit, & victima: ſuéſque
immolet laboribus oppreſſos innumeris, ut eam
undique appetitam & concuſſam tueatur, &
ſirmet.

Satentia
weceſſa-
Yia.

Ecce Ego, & Pater tuus dolentes quæ-
rebamus te. Verſ. 48.

&priſtu: Invenitur à Virgine Chriſtus, ſed ſi eum
gquemod? dolens, & gemens quærat. Sic Magdalenæ

geeren- ploranti Chriſtus ſe præbuit, dixitque, Mu-
Se H lier, quid ploras? Scilicèt non de lacrymis du-
X. * pitabat, ſed tam ſplendidi fluvii indagabat

Lacryme. originem, fontémque ſcrutabatur. Quare, ſi
Seriezas. Chriſtum cupis, adi domum luctůs, & non
Recrestio domum convivii. Ubi Lazarus fletur, ibi Jr-
Kigravis, sOS. Sponſa enim, quæ illum in Lecto quæ-
ſivit floribus exornato, inter Sepulchri fœto-
res eum faciliùs reperiſſet. Quæ quoque ſplen-
didè induta obvium illum habere non potuit,
niſi à cuſtodibus nudaretur. Sola enim Pau-
pertas Chriſtum poſſidet recuſantem partem,
& hæreditatem & portionem ejus eſſe, qui
Moniales. nummos habet, imò habetur à nummis. Vir-
ginem imitare, quæcunque Chriſti deſiderio
Malier teneris. Dolens quære;, devita pſaltrias, fuge
domi ſir, colloquia, abjice ornamenta, devita illece-
bram, riſum cohibe, lacrymas funde, & ſe-
cura eſto de tui Redemptoris occurſu. In do-
mo, inquies, Phariſæi, ubi epularum exqui-
ſitus apparatus, Jks video. Vides in con-
vivio; ſed lacrymas cur ibi Pœnitentis non
vides? Chryſologum interroga, apertè con-
teſtantem ſolum Magdalenæ planctum Chri-
ſtum eſuriſſe in tanta copia ciborum. In nu-
ptiis eum video Galilææ: at ubi vinum defi-
cit, quod lætificat cor hominis, ubi lætitia
Mortiß. non abundat. Ideéque fortè durius Matrem
Sbte ACccepit, conquerentem, quòd vinum deeſſet.
pergraza. Nam, ſi vinum non habent, JxswM habent:
qui fortè abeſſet, ubi convivii lætitia aliquâ
ſaltem amaritudine non aſpergeretur. Cur
enim credis, tam cupidum accurriſſe Spon-
ſum ad Sponſæ fores, & ante illas vel noctu

Tauper-
za5.

Oliva

excubaſſe; niſi, quia illius manibus eas ſihi
aperiri cupiebat, quæ myrrham primam ſtil-
labant? Odor illius janux, quam myrrhatæ
manus occluſerant „ Sponſum allexit. Quid
Sponſam excito? Diſcipulos euntes in Emais
comitemur, à quibus triſtitià oppreſſis abeſſe
Chrifſtus non poterit. Juxta emim iis eſt, qui
tribulato ſunt corde. Unde Jonas, qui felix
Deum fugere potuit, Procellis exceptus, &
à Ceto voratus præſentem ſenſit.

Neſciehatis, quia in his, quæ Patris
mei ſunt, oportet me eſſe. Et ipſi non
intellexerunt verbum, quod locutus
eſt ad eos. Et Mater ejus conſerva-
bat omnia verba hæc in corde ſuo.

Verſ. 49. 50: 51.

Primò. Parentes non intelligunt, & ægrè Pitati z,
ferunt, filios domum laremque patrium abdi- renies.
care, ut Deo in templo adſint. Et mirum ſa-
nè, quèͤd hoc tunc vix Virgo intellexerit,
quæ tamen nihil aliud optabat, quàm Dei
gloriam. Secundò. Licèt Maria non intellige- obodies-
ret, ea tamen verba reponebat in corde. Quò tis Rg.
ſcilicèt ea, quæ duriora nobis accidunt, ame- etunſa-
mus;, ut dulceſcant. Verborum Dei, & Su- Pe: 1
perioris mandatorum horreum Cor eſt; quò “
illata ſervantur excubiis charitatis. A corde ſormari.
veròô JEsM ablegat, qui mœrens audit præ-
cepta Paſtoris, & vocem Ducis. Etiam quæ
non benè intelligimus, quæque ſubobſcura
videntur, & imprudenter putantur præcipi,
in corde reponi debent. Fortè enim cœcus A-
mor videbit, quod oculata Prudentia carnis
non comprehendit.

Et deſcendit cum eis, & venit Naza-
reth. Et erat ſubditus illis: & Ma-
ter ejus conſervabat omnia verba hæc
in oorde ſuo. Et JESUS proficiebat
Japientiäd, & ætate, & gratiâ apud
Deum & homines. Verſ. 51. 52.

A Templo regreditur Nazareth, quæ flos Caftitatis
interpretatur. Caſtitas enim hauritur & Tem- Obedien-
plo, & Obedientià ſervatur. Ideò enim 3 t ger
Cùm deſcendiſſet Nazareth, erat ſubditus illis. parens.
Vix enim invenies Contumacem, & Pudi-
cum; rebellat ſiquidem in Rebellem Caro,
quique ſubeſſe recuſat Superiori, inferioris
mancipii tolerare cogitur ſervilem Domina-
tum. Memineris etiam, deſcenſu adiri Naza- Humili⸗
reth: quòd flos Pudoris ſolàâ Humilitate ſe- zas
ratur. Si aſcendas, flos de radice Virginita-
tis non aſcendet in Cor tuum. Fons namque
honeſtatis Ima petit, rarò erumpit in Monti-
bus. Valles non Frumento duntaxat abunda-
bunt, ſed Liliis quoque. Quare deſcendat,
quiſquis venire cupit Nazareth cum Jns; cum-
que devenerit ad urbem florum, ſit Subditus
illis: hoc eſt, non ſoli Parenti, ſummique
pudoris Virgini, ſed etiam Joſepho. Omnibus
Pudor obedit, optimè conſcius ſervitutem O-
bedientiæ ſupra corpus imperium parere Ca-
ſtitati. At obiter notata hæc ſunto; quod ſe-

riò examinandum eſt, illud cenſeo: Chriſtum, zeientis
poſt ſolemnem illã cum Doctoribus in Templo ſye ole-

congreſſionem, poſt evulgatas opes Sapientiæ dientia.
5 Subditum

tati con.

Piente
,u. Tle
e, mi E 1
1 gen ſe
limn ſei, Pol
n. it abite
(e, opl
ſtiis lon
leth, qu⸗
Irelucete
jetiorumn
Aiiſſimus
Iliſgne
num dllle
bi Regi⸗
uts güſken 05
ura, Ouin Doce
Geth obten
Gtnr Sapien
ſenmtis men
Obedientie
Gpenti,
Wentin, ve
Eee, Unde
ntt in el
uur, ftumen

tRe

44

6t Cormitant
l, dum x
n lecto ftat
116,. Drmit, qui
ili lu Nritllatur
ercche, ſergi
ſin ele cu
16 Nn & Chnt
un Pcht ad
(til Lans
Eirut,ignii
Uu nicibes
lli kammas
ul eri Pe
C, wdkurs
n ante ſores
att aherent,
munn, Güm
rhlle ſerz⸗
n Apienti
Alentir üben

lihiee

mncht
ittt A
Nerens u
Ducs
rd
Pann n
te eum ut
1 Duudaan

wute
,F
iln

nnnis unni

Seientia Subditum factum Parentibus. Non ergo Sa-
vers. pientes dedecet Obedire, quando Chriſtus,
otedien. terna Patris Sapientia, tum potiſſimum Ma-
zia negle. tri ie ſubdidit, cùm Sapientiæ ſpecimen in-

4a. ens præbuerat in medio Doctorum. Præte-
aane. rea, poſt ſcientiæ trophæa Chriſtus non re-
“õ Trt. nuit abire Hieroſolymà, & Nazareth conce-
dere, oppidum ſubobſcurum: ut nos doceat
ſatius longè eſſe, Obedire in umbris Naza-
reth, quam in luce Hieruſalem Doctrinà aliis
prælucere. Quare, ſi ſubditus eſſe debes Su-
periorum imperio, non recuſes, quamvis do-
