dere cum Scribis, quàm procul à labe fu-
giendum, etiam viris Apoſtolicis eſt! Tran-
. ſeunt duntaxat per ſata; & nihilo minus
1 Fama eu. jejunium vel temperatur, vel ſolvitur, vel

ra. etiam violatur. Ut proinde Evam faci-
4 liùs excuſem, quæ & à Pomi venuſtate
der illecta, & ab eloquentia Serpentis capta,

comedit. Non penſiles pendebant ex arbo-
Zelus ani. Tribus fructus, non aurea emicabant & fron-
Tr,, . dibus poma, ſed ariſtis incluſus culmus arce-
Mel r. pat prædatorem; & tamen ſpinoſis ſpicis
irretiuntur Diſcipuli , quas non commoli-
osl oe tas, non fermentatas, non coctas vVorave-
prebenda., tunt. Adeò impotens natura eſt, ſi diù ille-
cebrà peccandi caruit, & fruitur. Non om-
Panpertas nibus licet ire per ſata. Illac JESus tranſi-
in viétu. vit, & abſtinuit: tranſiere Diſcipuli, & vi-
Gula. cti ſunt. Perfectiores exponere ſeſe, &
ſe objicere periculis poſlunt, victoriam re-
Parvain Portaturi: Tu verôò ſuccumbes, niſi ea de-
malo, Chinaveris. Hebræa gens ſicco veſtigio ru-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Murmu-

Stromatum, Lib. XIII.

cet Sacerdotibus manducare.

one mus, ſemel coznaverant cum Matthæo, &
Compotatores dicti ſunt: vix vellunt ſpi-
cas procul ab urbibus, & Phariſæi adſunt;
qui ſedatam famem reprehendant. Planè
nullum magis evitandum eſt vitium Reli-
Gwle v gioſis, quam Gulæ illecebra, Cenſores ha-

37

bri maris profunda calcavit, Æägyptiæ co-
hortes eandem iniere viam, ſed diſpari exi- Zelus te-
tu periere. Et nota: Tranſivit Jksus per ſa- eus, 7 5
ta, non autem duxiſſe dicitur Diſcipulos: berfebti
qui fortè tranſiere, quà non ducebantur à "on timot.
Chriſto. Etſi tranſiſſe dicitur J ESuS: Apo-
ſtoli verè hæſiſſe magis referuntur, cuùm
ſpicas legiſſe perhibentur. Qui ſi celeriter Non ozn-
tranſiſſent cum Domino, capti fortè non ſfuiſ- mia litent
ſent à ſpicis, quas cepere. Verum ab hac Wn. bm-
Phariſæorum iniquiſſima notà Apoſtolicam
temperantiam vindicemus, uti eam Chriſtus
Judex vindicavit: Qui eſuriem Diſcipulo-
rum exemplo Davidis excuſavit. Eum por-
rò legimus panes Propoſitionis & Templo
ſumpſiſſe, iiſque ſuam, ſuorumque eſuriem
ſedaſſe. Etiam Regi licet Sacro pane ſu-
ſtentari: ſed ſi eſuriat, fugiâtque Saülem:
ſed ſi ei, ſummis diſcriminibus pro Arca ex-
poſito à livore, Princeps Levitarum dicat,
Tolle. Non enim ità Sacra Eccleſiæ pecu-
nia eſt, ut erogari aliquando à Sacerdoti-
bus non poſſit etiam Principibus: ſed Prin-
cipes ſacri itaà eſſe debent, ut Davidem refe-
rant. Et ſanè feliciùs ſacri reditus præberen-
tur interdum Ducibus pro religione bellan-
tibus, quàm Inſanientibus præ vanitate, &
faſtu aut amicis, aut ſervis. Panes, inquam,
Propoſitionis, Chriſti teſtimonio, unis li-
. Verùm ſi Sa- gaeleßaft⸗
cerdotes Eccleſiæ panibus non Optimos alte- ei reuitas.
rent: an non prudentièus Davidis Commilito-
nes eiſdem paſcerentur certaturi contra Nu-
minis rebellem? Principes paſci poſſunt Ec-
cleſiæ panibus, ſi reverà egeant: ſed ii, qui
Templum Domino architectentur, quo nul-
lum fuerit in orbe terrarum munificentius;
ſed hi, qui non vi, aut ſuâ manu ſacram an-
nonam tollunt, verùm eam demiſsè petunt,
accepturi, quod dederit infulatus Abime-
lech, ubi reſcierit milites poſtulantis puros
à labe mulierum. Sine Sacedotis maximi au-
thoritate Sacri Panes nec à Davide tolli poſ-
ſunt, ſi annuat Tabernaculi Princeps, iis
veſcatur, ut vivat, non iis abutatur „ ut
luxurietur. Bonis enim Eccleſiæ Mors corporis
arcetur, non Animæ Interitus procuratur.
Pavit Davidem Pontifex ſummus; ſed pro
Panibus Salomon Templum exſtruxit. Por-

rô Eccleſiarum ſeu Sponſi, ſeu Promi dili-

genter conſiderent, agnitum Chriſtum à Diſ-
cipulo, in ſola panis fractione. Cognove-
runt Diſcipuli Dominum Jeſum in fractio-
ne Panis. Et Tu cognoſcêris Dominus,
non tam populorum, quam affectionum;
ſi ſacri rarii panem non tibi junctis, non
aſſeclis, non amicis, ſed peregrinantibus A-
poſtolis diſtribues. Si panem non uni totum
Præbueris, ſed omnibus franges ex æquo:
ità ut non alius eructet, alii eſuriant. Et
quidem Chriſtus pié locutus erat in via ad
Diſcipulos „ eorum ſuccenderat cor », Scrip- Erteleſiaſti
turarum aperuerat ſenlum: ità eſt: in ſo- &decime,
la tamen fractione panis cognitus eſt pro Sal- Ed ro Fi-
vatore. Quamvis divina emanent ex ore dnai, dſ.
Præſidum oracula: populi nihilo minus eum erimini-
agnoſcunt , in diſtributione bonorum; .
quæ ſi frangat, & uni tantùm non præ-
beat, procul dubio Salvatorem, & Domi-
num confitentur. Excuſant ſe Primores Cle-
ri, non licere aliis quam Sacerdotibus panem
comedere Propoſitionis, ideéque non poſ-
ſe

ſe ſe eo militiam alere, pro fide in Otho-
mannos certantem. Itâne? Et quàâ ratione Ec-
cleſiæ pane nutriuntur propinqui, adulato-
res, & , ſi Deo placet, equorum, bellua-
rêmque (quibus non eſt intellectus) phalanx
Ecleſiaßi. aliquando exercitibus par, ſi ſolis Sacerdotibus
rsditn, ejus conceſſus eſt eſus? Comedant Sacerdotes
panem Templi; ſed non venatici canes, non
turmæ equitum nimiæ. Quòd ſi ad varita-
tem panis ſacer frangitur: præbeatur & Da-
vidi, ad propugnandam veritatem.

Luxus.

Et erat ibi homo, & manus ejus deæ-
tera erat arida. Verſ. 6.

In Synagoga ſcilicèt erat, quam die Sab-

Feſta eo- 1 8 .
lensa. bati JESUS intraverat, ut doceret. Dignus
Ptms ſanè curatione fuit homo infelix, qui, quam-

quam infirmus, convenerat nihilo minùs cum

Spir ualin 4 .
caieris an. aliis in Synagoga. Die autem Sabbati ma-

ferenda. . . .
eregg2: nus ſanatur, quando minimè futura uſui e-
ten, rat, mandante Lege ſacrum eâ die ab ope-

ribus otium. Ninnrum docuit nos Chri-
Talevte- ſtus, dexteram adhibendam in rebus divi-

rum unſus . . . .
Fn nis, quandoquidem Sabbato reſtituitur, quo
zietr⸗ humanis diſtineri laboribus non licet. Por-
Cuc. 1r58 reliquarum plantarum ideò ſteriles ſunt

Elis voſy- rami, quia & aridi. At hominis iſtius ideò
7enhee WManus exaruit, quia bomis operibus fœcun-
oe, ada non fuit. Ergo; ut vireſcat aridum bra-
Lac's o. chium, operetur: ideò enim Jrsus dixit bo-
Medica, mini⸗ Extende manum tuam. Et extendit, G

balorum . .
celligien reſtituta eſt manus éjus. Quod antequam ex-

& dti. pendamus, altius repetatur curationis hiſto-
Ibid ria. Ingreſſus itaque JESUSin Hinagogam, ait

homini, qui habebat manum aridam : Jdur-
me ge, & ſta in mediuem. Et ſurgens ſtetit. Libet
4da hoc loco calliditatem, otiumque mendican-
tium deplorate: qdorum ſi fortè unum ſit
captum membrum, reliquis uti nolunt. En
is contractam dexteram gerebat; & quia
movere manum non poterat, contraxerat
& pedes. Jacebat ſiquidem, cui impera-
tur, ut ſurgat. Quid, quæſo, manui cum
pedibus ?à Cur non ambulat, cúrve non
ſtat, qui expeditis viget plantis, & ſolà
ariditate dexteræ afflictatur? Itaà eſt: Omni-
bus abutimur membris, ſi uno careamus.
Quot, præ Templi foribus, adeuntium aures
fatigant, qui cùm aliquo laborent membro,
rehquis pollent! Cur luſcus manum labori non
admovet? Cur claudus non illi addicitur ope-
ri, quod & pedibus non eget, & ocu-
los, manumque poſcit? An coœcus mani-
bus caret, quibus rude opus conficiat? An
gibbus ita gravis eſt, ut fſurgere gibboſus
non poſſit ad laborem? Quod non ita ſtri-
Gtim accipiendum eſt, ut non Religioſorum
pleriſque conveniat: quos ſi fortè vel doctri-
na, vel valetudo, vel dos quævis deſti-
tuit, otio, deſidiæque ſe dedunt; & quia
docere non poteſt è ſuggeſtu, privatim de
Deo loqui recuſat: quia ad tradendas Diſci-
plinas infans eſt lingua, pœnitentibus aurem
non accommodat: quique præeſſe non no-
vit, ſubeſſe non vult: Verbo; captus dexte-
Raligioni⸗ 14, uti Evangelicus languidus, pedes move-
munia vi. re non füuſtinet, hiſque abutitur jacendo,

5t tis

dio

Talenta
mediocria.

ns gne nam doctrina Pauli? Numquid omnes ma-

sbeunda. nus? indiget quoque pedibus corpus. Si ſcri-

Oliva

bere non potes dexterà compeditus, ex- Sie Auli.

peditus pede currere potes, potes libero α*on A
obtutu vel excubare. Sed quando Chri- Pagg⸗ pein.
ſtus jacentem non increpuit, at ſanavit: ne n
Nos quoque horum magis ſtudeamus vale- Miß
tudini proſpicere, quaàm deſidiam expro- ein ire⸗
brare; ſanentur, non arguantur. Ergo Chri- E lmen
ſtus, ut aridam curaret dexteram, jubet, e e
ut eam extendat. Sanè Medicorum id arti gien
repugnat, quæ otium imperat languidis. At Uen

ſpiritualis ægritudo otio, quietéque contra-
te, t⸗

hitur, labore ſolvitur. Itaque, ſi recupera-
re cupis dexteram, eam adhibe, illà ute- nd
re: ſi grandia non audes, minima aggrede- k
re. Facienti enim quod poteſt, Deus gra- Dun
tiam non denegat. In Synagoga manus cu- N
ratur. Nimirum, ubi verbum Dei prædica- En in
tur, ibi ad opera divina contracta manus ex- be⸗
tenditur. Quid ad hæc Phariſæi? Audi: Iyſi bid. i umntu
autem repleti ſunt inſipientiâ, & colloquebantur . a
ad invicem, quidnam facerent JENU. Etenim Suberiores chumen
Phariſaica ſuperſtitio ſtulta deprehenditur, kelese. Kekun
quando ſanctitatem, quam ipfſi verbis jacti- orig. Rened
ta conden.
tant, alii operibus implent. Atque ideèò "en uu ke
ægrè ferunt reſolutam manum in Synago- nintee
ga, ubi ſola lingua perſtrepebat. Jam ſuam Mäam a Ac
viluiſſe cognoverunt verborum jactantiam , . Niun g
legis præcepta deprædicantem, ubi manum guiden
extenſam vidére, ad obedientiam præcep- in mni d
torum. Ubi nunc latent delicati Sabbati he.
Cultores, qui putant ſolemniter celebrari I i Eig
Dies Feſtos, ſi ab opere ſervili ferientur, & a oll,
otioſi ſint? Profectò, ſi otium ſat foret, & u Ellllt
Sancta non indicerentur Opera in die Sabba- li bi
ti, manus non curaretur. As voar.
Paulaun
. . . „. . onte A
Factum eſt autem in illis diebus, eaiit Pitu.
in montem orare, & erat pernoctans Crum me
in oratione Dei. Et cuùm dies factus tit, 4
eſet, vocavit Diſcipulos ſuos: & lial
elegit duodecim eæ ibſis, quos “
Apoſtolos nominavit. Verſ. 12. 13. Coliin
ureſet i
Dexteram infirmi ad opus ſpirituale exten- Belas ogt 1I kdhn
derat Chriſtus, & cùm ei quodammodòͤ n ke Erhug,
Activam vitam indidiſſet, vacat ipſe Con- 4. Chifi mo
templationi. Nimirum, poſt partum, quies lliu, dke
expetitur: utque Contemplatio concipiat, à e unt ad
à turbis regredi ſolet in. Montem. Memine- irien Norun.
rint ii, quorum Oratio Montes refugit, do- pelie oſus Tidhucuntur
môêſque ſubit Potentum: Rachelem in Beth- in aulu. Eentur quich
lehem mortuam, quæ domus Panis interpre- „ 8 Mnlter ante
tatur. Vix enim vivit Contemplationis ſtu- a sa e Molus es
dium in abundantia Temporalium: &, ſi in aor. 3 npalete,
domo Panis, in aula Regum, in Urbibus hrlk dir
parere nitatur, expirat. Bethlehem Regum an iileng de
Juda patria fuit: & ideò ibi Rachel de- n ſale. 5
functa eſt, quia cœleſtium rerum Contem- Nin mii: t,in
platio in Aulæ ſplendore langueſcit. Et qui- as omnis Teid i d
dem ubi moritur Rachel, Chriſtus naſci⸗ laem. at,i
tur: ac ſi ex cineribus Contemplationis Mundi ln eden
ſalus oriatur. Neque nimium Contemplatio En 6
proli vacet edendæz : nam, ſi Rachel Liæ Unhien⸗ Gel
imitari audeat foæcunditatem, vix ſecundum u N u
pariet Filium, & vivet. Si Rachel es, ocu- Ne⸗ t
lis fruere, cœleſtia contemplare;, prolem Dignbe⸗ inu, ſg
neglige: non enim ſine vitæ diſpendio Pa- mum e. iu Nnc
ries. Quis verò non advertat Orationem nor ee⸗ Omniunn “R
præmittendam eſſe electioni Miniſtrorum 7 „ Wugt In
Dei, caùm Chriſtus Patris æterna Sapien- Aen IN r⸗

tia

tache nune
il A,
Gaaleue

tN Dar

1. A
hun in dr⸗

enniter Een
drvil Ken

Ete i
Ayen n
o 6 2
ats

=

tia omnia ſciens, nihil cupiens, nullius egens,
Apoſtolos non eligat, niſi, poſtquàm in 0-
pignuas Tatione perdurarit. Et quidem pernoctavit
4uo modo in Oratione, ſed Apoſtolos non elegit, mi-
conferenda. ſi facto manè. Ut & ſecretò Oremus, & Re-
gnemus palàm, publicéque Honoribus ſub-

67 r limentur quos non Nox protegit;, ſed Lux
wode & pProdit, & approbat. Nunc Oratio pu-
H blica eſt, palamque Deus invocatur in ele-

ctione Inaugurandorum: cæterùm clàm de
Eligendis actum eſt, non cum Deo in Mon-
te, ſed in Conclavi cum intimis. Mirum in
modum autem Deus irridetur, cùm Electio
antè fiat conſilio amicorum, & mox oretur
Deus, ut nobis inſinuet, quos videt Dignio-
res. Et ſanè ſi, eligente Chriſto, & Oratio-
nem ante electionem præmittente, adhuc in-
ter duodecim Judas nominatus eſt: quid de
tumultuariis electionibus cenſendum? Erravi:
Vix Judas iſto tempore eligitur. Non enim
crumenam, ad ſervandam Chriſti pecuniam,
accipiunt, qui eliguntur, ſed magis cru-
menam tradunt, ut eligantur. Planè nul-
lus feré Judas in aula; nam plerumque ſine
crumena ſunt, qui ad Curules & Præfectu-
ras aureum ſibi iter ſternere conſueverunt.
Nunc planè Chriſti ſæcula revixere, quan-
doquidem qui Primatum ambiunt, Patri-
Luc.6. 7. Monia dimitrunt. Et deſcendens cum illis ſte-
tit in loco campeſtri, & trba diſcipulorum
ejus. Ergo eliguntur in Monte ex diſcipulis
Apoſtoli, ſed ſtatim poſt Apoſtolatum, deſ-
cendunt cum JESU, & reſident in loco cam-
peſtri. Enimveròô aliter Chriſtus, aliter Mun-
dus vocat. Mundus evocat ad planitiem, &
paulatim ducit ad prærupta : à Chriſto in
monte Apoftoli renuntiantur „ ſed brevi
quieſcunt in campo. Sic Sponſa, prius Par-
dorum montes, & Draconum cubilia ſub-
ierat, à quibus ad Coronam evocatur. At
Jezabeli Nabuthi primum vinea aperitur ,
ſed præceps datur tandem è& feneftra, ſuo
ſanguine canes expletura. Jugum dicitur
Chriſti, cùm vocamur; ſed à facie olei com-
putreſcit jugum, & commutatur in requiem.
Ad lectulum invitat Dæmon conſperſum
floribus , brevi in tumulum elevandum.
Chriſti montes fatiſcunt in valles: unde
Iſaias, elevabitur, inquit, ſuper colles, ut
fluant ad eum velut ad declive turbæ po-
pulorum. Rurſus Apoſtoli electi in monte
traducuntur ad campeſtria, in quibus do-
centur quidem turbæ beatitudines, ſed hu-
maniter antè curantur à languoribus ſuis. A-
poſtolus es? Apoſtolos imitare: deſcende,
compatere, ex alto ad ima demittere. Ità
Chriſtus dixit, ita prædixit David, qui
Pnug. loquens de Eccleſia ait: Quia illic ſede-
runt ſedes. Scilicèt non ii quieſicunt, & ſe-
dent, in quibus alii ſedere non pofſſunt;
veruùm his Divina tranquillitas & ſeſſio con-
ceditur, qui fatigatis laſſeſcentibuſque ſe ſe-
des præbent. Sedebis, ſi ſedes fueris a-
liorum. Si languidos ſolaberis, divimis
excipiéêris deliciis. Alter alterius onera por-
tate. En quo modo ſedes nos eſſe Joannes
jubet, ut aliis inſidamus. Sin alios non fo-
vebimus, ſed arguemus: utriſque ſedes nega-
bitur. Nam cujus manus ſunt contra omnes .
omnium contra ſe conſurgentes manus patie-
tur. At quam eſlet & indecorum, & alie-
num ab Evangelio, ſi (quod certè non
Ethicæ Comment, Tom. VI.

Mandi
ſervitus.

Jugum
hriſti.

Gal. 6. 2.

Stromatum,

Lib. XIII.

accidit) Eccleſiarum Primores „ & Abpo-
ſtolici Miniſtri, qui eliguntur non rarôò in
campeſtri humilioris fortunæ „tanto eleva-
rentur faſtigio, ut aciem quoque oculorum
fatigarent? Ergone Evangelica ſanctàque
Haumilitas, quæ à montibus Apoſtolos tra-
duxit ad turbas, Nos inflabit in Montes,
& à vallibus turbiſque ſegregatos Aſtris in-
ſeret, vix lacrymas miſerorum reſpecturos;
& fortè deſpecturos capita noſtris ſedibus
advoluta. Humilior ſis, cùm altius eleva-
ris: & ſi ad montem ſoliumque accerſeris,
ut Apoſtolis adſcribaris, illicò deſcendas ad
infimos, eorumque ſcito te deſtinatum ſola-
tio „ non contemptui. Hoc autem felicius
fortè contingeret, ſi Apoſtoli eligerentur
ex diſcipulis Chriſti, uti tunc factum eſt,
ex Diſcipulis, inquam, Evangelii, non ex
Magiſtris Politicæ, ſi Stolæ fulgerent, &
Cilicia, non verò ambientium effulgurarent
Perizomata. An ex diſcipulis Chriſti re-
nuntiarentur Apoſtoli, ſi à tribunalibus, à
foro; ab aulis, à charorum atrio raperen-
tur raptores, & ſuperbi (quod quidem mon-
ſtrum ſublatum gratulamur häc ætate ab
Eccleſia ad amimarum imperium.) Verùm
feſtivum ſcribendi genus feſtiva excipiat in-
terpretatio. Qui venerant, ut audirent eum,
& ſanarentur à languoribus. Et qui vexa-
bantur à SWpiritibus emmundie curabantur. Serma Spi.
Ergo ſi curari vis ab impuritate, & lan- rirna is le
guore ſpiritüs, Chriſtum audi, divinum ne Te
verbum ex ore Concionatorum, tanquam Ne,
medicinam tui cordis haurito. Et omnis tur- lbid. 19.
ba quæreèbat eum tangere, gJüuia virtus de
illo exibat „ & ſanabat omnes. Qui vene- Exetmpla
rant ut audirent & curarentur, non jam C
audiunt, ſed tangunt: quòd feliciùs anima- marum.
rum depellantur morbi exemplis, quàm ver-
bis; rebus præclarè geſtis, quàm oratione iv be-
eleganter concinnat „ aut decretis ſapien- en.
ter conſcriptis. Virtutem verò Chriſti vehe. Zeus
menter laudo, quæ non precibus, vel vi, Proiupe ar
aut machinis trahebatur ad curationem tur- egeS.t.
bæ, ſed vix illæ veſtimenti oram pren-
ſaverant, & ſponte ſuàò prodibat, de il- Reraudias
lo, exibat inquam Virtus, & ſanabat orm- Mne;.
nes. Quid ad tam promptum curandi ſtudium Abiuli.
excuſationis prætendunt, Paſtores Apoſtoli- tas.
ci, qui aliquando, quamvis rarè, nec ro-
gati, nec compulſi inclinantur ad ſublevan- R ν
das ſibi Gentes commiſſas. ete⸗ee-

ente Et quidem ſi sos anmadlize
prodeunt hi aliquando, non prodeunt, ut omner.
ſanent omnes,

ſed ut complures ſaucient,
& paucos curent, ut divites audiant re-
jectis miſerorum agminibus, quorum ple-
rique, ut ſemel audiantur à Principe, diu- Zelus ani-
turniùs jacent in liminaribus aulæ, quam "rarum fi⸗
jacuerat languidus in piſcina. Intelligamus, dus.
quotquot præſumus „ Chriſti, non vo Zeliis in.
cem, ſed exemplum. Virtus de illo exibat, differens.
& ſanabat omnes. Viderint num exeat Virtus,
quæ ſæpius rogata inſtar torrentis tanto
cum murmure fluit, tantumque ſecum ve-
hit luti, ut inquinet, quos abluit. An veroô
ſanet, omnes deprehendent, ſi ad paupe-
res æqué ac ad nobiles accurratur.Er ipſe
ælevatis oculis in Diſeipulos Iuos dicebat; Bea-
ti pauperes, quoniam eorum eſt regnum Dei.
Diſcipulos reſpicit quidem „ ſed ad turbas
beatitudines proponit. Ut ſcilicèt tanquaàm
doctrinæ ſuæ exemplaria oſtenderet in Apo-
2 ſtolis.

39

Affabili.

tas.

Dig niras
non mutes
mores.

Lue.6. 18.

Pe ſonar
acceptio.

Ibid. 20.

40 — Oliva

Servive ſtolis. Beatitudines autem proponuntur in
Der felix. Campeſtri, quòd Lex Domini facilis adeò
Eaagzi evaſerit, ut comparari non poſſit Montibus,
ase, in quorum vertice antiquam Hebræorum
Legem Moyſes acceperat. In campo quoque
veluti ſemen ſpargitur, ut feliciùs germinet.
Porrò Dei, ac Mundi beatitates in eo vel
maximè differunt: quòd Mundi quidem fe-
licitas naſcitur Arbor, & paulatim decreſ-
cendo in Fœnum degenerat: Chriſti veròô
beatitudo minima quidem eſt omnibus Ole-
ribus, cùm autem floruerit, in Arborem ma-
ximam excreſcit, ſub qua Ceœli volucres re-
quieſcant. Non Arbor duntaxat, ſed &
Vinea, & Campus viſa eſt Jezabelis felici-
tas, quæ miſerè adeò decrevit, ut ipſamet
jacuerit in pulvere, ferarum morſibus diſcer-
penda. David minimus videbatur in oculis
Parentum; at quantùm occupavit terrarum,
poſtquàm florere cœpit in regno! Salomo-
nis, contrà, horti, piſcinæ, nemora quis
non videt decreviſſe in olera, cùm ad ex-
tremum vanitas vanitatum ſuomet à culto-
re, ſatoréque prædicantur. Paupertatis ve-
rò ſupra cæteras virtutes privilegium elu-
cet, quòd cùm reliquis futura felicitas pro-
mittatur, ipſius eſſe dicitur in præſentia Re-
gnum Coœelorum.

Beati eritis, cum vos oderint homines
G... Gaudete in illa die, & exul-
tate, ecce enim merces veſtra multa

eſt in Cælo. Verſ. 22. 23.

Perſecutie Amari cupiebam ego ab hominibus: at
amanda. Beatos audio , quos ſæculum oderit, &
quorum nomen eraſerit. Contrà hic lego
Luc.6. 26. apud Lucam: Væ cum benedixerint vobis om-
en. nes homines. Jam animo præconceperam qui-
dum. bus poſſem modis mœrentem triſtitiam pel-
ITbid. 25. lere: At audio Beati qui nunc fletis: Et, Væ
Ser vixe vobis, qui ridetis nunc. O riſum ridendum,
Hd, imô jugiter deplorandum ex quo, ſœtu
prom pt? planè prodigioſo, ſempiternus luctus erum-
conſulen- Pit. At quàm liberaliter effuſa Dei munifi:
dum. centia eſt, quæ mercedem ante laborem de-
ſtinavit! Beati, inquit, eritis, cuùm vos ode-
rint nimirum non poſt toleratum odium
Beati eritis, ſed Beatitudinis nummo ditabi-
mini in ipſa perpeſſione dolorum: imò, vel
quando eis tolerantia ſuadetur, merces poſſi-
detur ab eis: Ecce enim merces veſtra multa

eſt in clo.

Tbid. 22.

Væ vobis divitibus, quia habetis conſo-
lationem veſtram. Veri. 2 4.

Notat in Comment. ſuper Iſaiam Hiero-
nymus, divitum bona non appellari bona
Piviie ſünpliciter, ſed bona ſua, divitum fſcilicèt:
noxiqg. quôd ipſis duntaxat videantur bona, cùm
Paulo Apoſtolo ſtercora videantur. Ità hic
non Conſolationem dicuntur habere divi-
tes, ſed conſolationem ſuam; Qui babe-
tis conſolationem veſtram. Somniatam vide-
liceét ,„ & coloratam. Conſolatio divitum
deaurata eſt. Atqui quod deauratur, ve-
nuſtum per ſe non eſt, cui alienæ quæri-
tur ſuffragium pulchritudinis. Hinc eſt, quòd
divitum felicitas fſœdiſſima apparet, ſi for-

Felicitas.

tè aurea illa, quàâ ornabatur, cruſta exi-
matur.

Ab eo, qui aufert tibi veſtimentum,
etiam tunicam noli prohibere. Verſ.

29.

Et Chriſtianos audent ſe dicere, qui ac-
quirendæ rei tam ardenter inhiant, cujus
tam incurioſa imperatur cuſtodia, atque ja-
ctura, non patrimonii exundantis, ſed inte-
gumenti, arcendo & frigori, & pudori pro-
pugnando, neceſſarii.

Diligite inimicos veſtros: benefacite,
&O mutuum date, nihil inde ſpe-
rantes, & erit merces veſtra mal-
ta, & eritis Filii Altiſimi, quia ip-
ſe benignus eſt ſuper ingratos & ma-
los. Verſ. 35.

O Felix deſperatio, quâ nihil ſperanti- „,
bus tantùm mercedis ingeritur! O faculta- eta.

tum jactus ipſo ſui diſpendio fortunatus! O

aureum planè ſemen liberalitatis, pretio- Merna
5 tantum

ſæ meſſis incremento fertile! Ergo mihil

ſperantes multa conſequemur. Multa conſe⸗ Nihil pre-
En viri divitia- ter Deium.

ctando, aſſequemur nihil.
rum, poſt diutinos labores, mhil invene-
runt in manibus ſuis. En Petrus, dimiſſis om-
nibus, dum ſolam ſequitur Paupertatem
Deum poſſidet, & terrarum Orbis ſe Caput

eſſe miratur. Nihil habentes, & omn'a poſſt- 2. Cor. 6,

dentes. Contrà, Diwvites dimiſit inanes. Verùm
uc.: I. 53.

Merces iſta multa ſperantium nihil eſt, &
mutuum dantium. O felices Eccleſiæ Agri-
colæ ſua ſi bona norint, ſi ſemen terris in-
fodiant in cœlo meſſem duntaxat lecturi.
At, ſit laborum noſtrorum mercedem, glo-
riam & honorem eſſe cuperemus, aliquid
ſperando, reciperemus nihil. Nihil ſperan-
tes, præter unius Dei gloriam omnia con-
ſequuntur. Verùm, cur Filii Altiſſimi indè
prædicantur futuri, quòd benignus ſit Deus
ſuper impios? Ad virtutem Apoſtolos hor-

tatur, ut ſint Filii Dei, quia ipſe benignus Luc, 5. 31.

eſt, inquit, ſuper ingratos & malos. Scribat
potiùs, quia in Filios adoptat Miſericordes;,
& Juſtos. Nimirum, qui Divinam imitari
ſtudet miſericordiam, non adoptatur, ſed
ſuo jure Dei filius eſt. Cujus enim veſti-
giis inſiſtimus, ejus ex Dionyſio fumus
& Filii. Utinàam, ſoli illi, apud homi-
nes haberentur Filii, quos Parentum vir-
tus non degeneres comprobavit. Ergo, dicet
aliquis, licet Principibus, exemplo Numi-
nis, impios & indignos ad faſtigia dignita-
tum elevare. Id non foret, Benignum eſſe,
ſed profuſum, ſed imprudentem, improbum-
que cum improbis. Benignus eſt Deus, de
poœna detrahens, non digmitates dilapidan-
do. Super ingratos, & malos incumbit Domi-
nus, ut eos ſervet, non ſubter eos jacet,
eofum ſe baſim ſtatuendo, què illi altius
ſublati, cum regnorum fragore, ruant deſ-
peratius. Benignitas Dei non ſubftat im-
piüs, ſed ſuperſiat: hoc eſt, non recuſat eos
regere, nec è& regno ſuæ Providentiæ éos
eliminat: non ideò tamen eos ſibi ſuper-
ponit, quemadmodùm factitari apud Mn

Avaritis.

ales
nine
beltis
alos,
iit upe
in
n
1 icet
onien
ſ, ilo
on Beni
nignns
1o ſata,
Gamnet
emit,
ſtentiri
ntem e
ſtenas,
Ut inber

MIenſar
Cugi
in imn

Quenan
eKlnt? P
eſt ſne
Gli pere
1e beamm
Nos Cando
Gnus, unn
nar lr beſlellic
lrs ſ hadl pi
IS Guntaxa
Nütura Conn
Glr ſüpere
füanorum
os ſimun
Ct alienos.
Nenſura ſi
Enie tue,

.

hyoerta .
n:

6

0
ſeſleun

6 Loe h

los, cum
li git ) lech
E Muan aberran
,u argn
we Celcatt
iaflt Non
2. 1 0lat 1
14 t, ne
1 in ernit
accor
n Gechir
lul Chii
liinln es

nd Andbin

e
fün, vul
dn, ſi non
dinnen
Ketl lbore
b, an
tit kile

uI, Gn
Kbr e⸗
R Mopinge
Lihie

lk

knnn,
un

I.

le, ,
H
ant 1N
4, e
, kin
X ln 8

..
lefun

n,

Gantr u

uhil hen
„ JN
! 0 k
Cortumm!
hiars, nil
e! Ln

un Panre

n Otbuk

. ſn

UII,

Stromatum, Lib. XIII. 41

tales non raròô ridemus, qui regnare ſibi mi-
nimè videntur, niſi ſerviam famulis, & li-
bertis ſuam oppignerent libertatem. Premat
malos, non elevet, & dici Benignus pote-
rit ſuper eos. Si verô collocet impios ſupra
ſe in vertice Imperi, non Benignus erit ſu-
per malos, ſed ſub imperio protervorum Stul-
tè jacebit. Non ſuper eos veluti Sol radios
Providentiæ diffundet; verùm, tanquam ba-
ſis, illorum Celſitudini famulabitur: Quod
non Benignitatem ſapit, ſed Dementiam. Be-
nignus Deus ſuper impios, eorum ità compluen-
do ſata, campéôſque, ut eorum quoque &
damnet ſcelera, & flagellet. Saulem inter-
emit, ſed filium ejus Miphiboſeth regio ſu-
ſtentari pane mandavit. Hanc aio Benigni-
tatem eiſe ſuper malos, cùm illos coërces,
fronas, & punis; eorum veròô rem, ac filios,
ut imber rigas, nutris ut Sol.

MWenſuram bonam, & confertam, &
ooagitatam, & ſuperfluentem dabunt
in ſinum veſtrum. Verſ. 38.

Quænam menſura iſthæc eſt, quæ ſuper-
effluit? Planè, ut Bernardus ait, menſura
eſt ſine menſura. Sedenim menſura eſt,
quia ſupereffluens eſt. Cùm enim beneface-
re jubeamur iis, qui nos oderunt, profectò
nos dando iis, menſuram conſtitutam exce-
dimus, undè & nobis Deus pro remuneratio-
Unio iner ne benedictionem impluit exundantem. Qua-

Inimici
dilsstio.

sdvens, re haud præmium ſperare ij poſſunt, qui il-
lis duntaxat benefaciunt, quibus benefacere
natura compellit. Ex ipſa menſura præmii,
quæ ſupereffluit, intellige beneficentiam Chri-
ſtianorum ad eos etiam extendi oportere,
quos ſimultas ſeu privata, ſeu publica fe-
cit alienos. Da quibus non debes, & tunc
menſura ſupereffluens, menſura erit/ benefi-
centiæ tuæ.
Hypocrita, ejice primum trabem de ocu-
lo tuo: & tunc proſpicies, ut educas
feſtucam de oculo fratris tui. Verſ. 42.
corretio Locus hic Sacerdotes arguit arguentes,
juſio t. quos, cùm interdùm tranſversum Ambitio
cvreczi agat „ reducere nihilo minus nituntur in
tarqa & Viam aberrantes. Jubet autem trabem ejici,
ſaetu. ut , qui arguit peccantem proſpicere poſſit,
„ & delicatè educere feſtucam ex oculo fra-
Severitas

Procraßi tris. Non indiſcreta debet eſſe correctio,
natiene ſed oculata, ut patente oculo diligenter vi-
Prsgre deat, ne excæcet, néve oculum eruat,
dùm eruit feſtucam. Trabs, fulciendæ do-
mui accommodatum inſtrumentum, affe-
ctum declarat ſublevandæ familiæ, quo non
ſemel Chriſtiani Catones excæcantur. Ergo
vio eum ridendus es, quoties trabem geſtans in ocu-
ad. o, Ambitionem ſcilicet provehendorum af-
riéus cer- finium, vulgares homines pro concione coar-
vitendu. guas, ſi non ad pompam ædium, ſed ad ex-
ſtructionem niduli, feſtucam corrogent in-
genti labore dedolatam. Ejice trabem de
oculo, quo laquearia regia architectaris, &
tum feſtucam educere poteris de oculo fra-
tris tui, qui ſibi ad ſubſidium vitæ tugurium
fabricatur. Et ſane Trabs iſta Amoris er-
ga propinquos, Oculos maximè petit; quòd
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Conciona-
tor ſanbluss
lſit? Paren-
um obli.

Eccleſiarum Oculi, nempe Vigiles atque Pa-
ſtores animarum hoc potiſſimam aliquan-
do corripiantur tabo; quod ſi ſemel oculos
occupet, tam ſœde eos excæcat, ut mi-
hil videant niſi feſtucam in pupillis alio-
rum. Pupilla porrò noſtra ex Drogone, no-
ſtra eſt Fides. Et ſane Trabs in oculo figi-
tur, quia divitiarum Cupido Fidei lumen
extinguit, quæ ab Apoſtolo idolorum ſervi-
tus nuncupatur. Mirum autem eſt, quo mo-
do coloratam Trabem, atque Feſtucam ex-
ſculptam, imago illicò conſequatur Arboris,
quæ ſi mala eſt, fruéctum bonum dare non
poteſt. Porrò Trabs, quæ ex arbore qui-
dem prodiit, ſed arbhor nequaquàm eſt;,
ideéque Poma proferre non poteſt „ &
flammas pro fruge dat. Atque utinàm non
oriretur ex Plutone Venus. Utinam in-
ter Opes Libido non erumperet. Sed, Vatis
ſapientiſſimi teſtimonio: Frodiit, quaſi ex Ppl. 72. 5.
adipe, iniquitas eorum.

Avaritide

Neque enim de ſpinis colligunt fi-
ous, neque de rubo vindemiant uvam.

Verſ. 44.

Spinæ divitiæ ſunt: ſymbolum verò ſince- Pivitis
ræ voluptatis eſt Ficus; quæ, ſervandæ oXαιαα⁰
dulcedims deſiderio oblatum ab arboribus
regnum conſtanter repudiavit. Ergo non ſpe-
randa voluptas ex opibus. Et tamen ſpi- Tribulatie
nis laceramur, duméôſque colimus divitiarum, utilu.
ut deliciis liceat aliquando diffluere: ac ſi
non intonaret Evangelium, non legi uvas
è& rubo. At Chriſtianam libet admirari a-
griculturam, quæ legit à Rubis Uvam, col-
ligit Ficus & Tribulis Siquidem injuriæ, vin-
cula „ tormenta;, neces nobis pariunt im-
mortales coronas: & ex ſpinea Pœniten-
tiæ radice Pudoris, atque Innocentiæ lilium
reparatur. TIu, tu, Domine, cujus Pater
Agricola eſt, docuiſti Nos racemos èê ſpinis
legere.

Luxuria.

Unaquæque enim arbor de fruétu ſus
oognoſcitur. Verſ. 44.

Corniculam ridendam ſe præbuiſſe Poë- Sientia
tæ teſtantur, quando furtivis ornata pen- Kcka.
nis imperium depopoſcit. Et quot ſæpè
ridemus fruſtrà laborantes inſitam ſibi igna-
viam alienà colorare ſapientii. Verùm,
de fructu ſuo, inquit, Arbor cognoſci- Aula.
tur. Etiam Aula pompam ſtudet explicare
fructibus aliunde importatis. Nam oſtrum, S
ſceptra, honores, & opes, quos vel Vir-
tus contulit, vel Favor prodegit, afſeclis AMalicorum
ſuis oſtentat, ut fallat. Aulæ fructus non Ees.
purpuræ ſunt, ſed lacernæ; non imperium,
ſed ſervitus; non honor, ſed onus; depreſſio, Auliei
non ſublimitas; denique Aulæ fructus folia Miſend
ſunt, verba ſcilicet ſplendida, honorum no-
men potentiæ, ſpes blanda. Cæterùm me-
dullam Cedri ſolis licet Aquilis devora-
re; faſces enim & curules aut Principi-
bus aut Conſanguineis tribuuntur; gregariæ
Turbæ reliclo cortice, quo torquetur ve-
riùs, quam nutritur. Aulæ Arbos procera ex
fructu ſuo cognoſcetur, ſi Amani ſtipitem ſuſ-
pPexeris, ſi. Abſalonis quercum tenueris. Cæ-
D 3 terùm

Dignitas
inindignis.

gelicitas
n0%α.

Status me⸗ Arboris

diocris.

Felicitas
noxia.

4 2

–

terum Davidem teſtem habeo oraculi, cui
Horuere in Aula Saülis lanceæ in ipſum con-
tortæ, directæ ad ipſum ſagittæ, tenſæ con-
tra ipſum inſidiæ, ſtructæ ipſi calumniæ. Con-
trà, procul ab Aula regno potitus eſt;, ſa-
cro unctus eſt oleo in latebris paternæ do-
müs, triumphum regiis exutus armis fundaà
reportavit, non haſtâ. Et quidem plerique
ideò falluntur, quòd Mundi hujus non autum-
num ſpectant, ſed ver: tamæcue pretium
non ex fructu, ſed ex ffore metiun-
tur. Enmimverò fœcundior Planta minorem
explicat pompam foliorum. Felicius virent
ſteriles nemorum trunci, quorum permulti,
nec ſummã hyeme, virentem comam abji-
ciunt. Myrtus, Cypariſſus, & Laurus nives,
& triones eludunt. Libet id recognoſcere in
Epulone, ac Lazaro: illius enim Arbor
quam virenti cingebatur coronâ foliorum,
purpurâ, byſſõque circumdata! Mendicus au-
tem aridus Stipes videbatur vix hærens radici,
ulceribus, & vermibus corroſus undique,
hæc porrò ſcena in theatro defluentis ævi,
Ver eſt futuri. Cæteruùm quam diſſimiles ſuis
floribus fructus Arbor utraque edidit in Au-
tumno! Flammas pertulit Epulo, Gloriam
protulit Lazarus. IIlius aruere divitiæ, iſtius
ditata paupertas. Itaque quicunque Chriſti
jugum reformidas, non florem intuere, ſed
frugem, non hujus temporis labores atten-
de, ſed futurum præmium contemplare. Ju-
guin eſt, ſed tuis rigatum ſudoribus effloreſ-
cet in Arborem vitæ. E contrario, Aula
Arbor eſt, ſed ex hac, cum aruerit, tibi Ju-
gum dedolabitur ſempiternum. Nullum enim
tam aridum jugum, quin aliquando viruerit.
Ex fructu Plantam metire.

Omnis, qui venit ad me C... Qui aa-
tem audit, & non facit, ſimilis eſt
homini æificanti domum ſuam ſuper
terram ſine fundamento, in quam illi-
ſus eſt ſuvius, & continuò cecidit,
& facëta eſt ruina domus illius magna.

Verſ. 47. 49.

O Fehicitas, quæ ſemper mortales & tor-
ques, & ludis! Vel enim dees, & Tellus
non germinat, vel exundas, & Domus ever-
titur. Fluvius planè es, campos ſuo velu-
ti in pulvere ſepeliens, ſi non affluas: do-
miüs verò concutiens fundamenta, ſi circum-
fluas copioſa. Sane Regiam Davidis Domum
hujus fluminis inundatio concuſſit: Roma-
nämque Rempublicam duriùs Proſpera, quaàm
Adverſa fortuna fatigavit. S. Matthæus cap.
7. ſuper Arenam fabricatam ait domum eo-
rum, qui Dei verbis non obediunt, quam
S. Lucas ſuper terram ſine fundamento dicit
ædificatam. Expreſſius S. Lucà Matthæus
ad humanam exprimendam conſuetudinem.
Etenim plerique divinis verbis permoti, Na-
vim, quà ſæculum ſulcabant;, in domum
quidem convertunt, ſed non longè ab un-
dis, imò ſuper arenam, quæ vel ejecta-
mentum eſt maris, vel fœtus. Scilicèt Sæ-
culi vicinitate lætantur interdum & Reli-

gioſi, quique fluctibus vehi nolunt, amant
tamen reſpergi, alluique fluctibus. Mare deſe-
runt, ſed littus incolunt: & cùm eſlſe recu-

Oliva

