gladium eſſe. Correptionis enim verbum, quam-
vis delicatum, enſis eſt: Ideò de ſe Iſaias di-
xit, Poſuit os meum, quaſi gladium acutum. Vi-
dendum proindè eſt, cavendumque, ne vulne-
res, quem curas. Ita debes temperare verbi tui
gladium, ut vagina videatur fuiſſe is, quem

Oliva

alloqueris. Vaginæ enim ità gladius coaptatur;
ut cùm in eam immittitur, impleat quidem,
& tangat, ſed nullo modo laceret, feriatque.
Neque verò vociferantem te audiam: famam
Religionis lædit, dedecori nobis eſt, permul-
tos ſuo exemplo corrumpit. Et hos Apoſſolus
ſufferri vult. Suſtinetis enim, ſi quis vos in fa- 3. Cor it.
ciem cædit. Porrò quare ſufferendi ſint; Augu- 20.
ſtinus docet: quia videlicèt Filii Dei ſunt, qui=
cunque in domo Dei ſunt. Sicut Lilium inter Can. 2.
ſpinas: ſic Amica mea inter filias. Nota; quæ Syten
dicuntur ſpinæ, filiæ ipſæ nihilo minus appel- e
lantur. Spinæ ob crimina ſua ſunt; inquit Chri-
ſtus, Filiæ ob Sacramenta mea. Noli ergo la-
niare Filias, ſi laniaris à Spinis. Retardet te
vocabulum Filiarum à contemptu, ſi ad eum
urgeris recordatione Dumorum. Notandum por- Saperior
rò eſt, ad confuſionem inſuavitatis & aſperitatis ven ſe al-
noſtræ, Dei Sponſam, cùm experiretur Filias eiſcatur.
ſpinas eſſe, in medio nihilo minus earum ſe
florem exhibuiſſe, & quidem tenerrimum ac
delicatum. Potuiſſet ſaltem ſe Roſam exhibe-
re, ut & flos eſſet, & ſpinas ſpinis compone-
ret. Sed in cumulum pietatis maluit Lilium eſſe,
quàm Roſa. O candens Lilium, 3 tener & deli-
cate flos, clamat Bernardus, vide, quomodé cau-
16 ambules inter ſpinas. Sed perſtat ipſe nihilo
minus in ſua clementia; candet, ut lactet: non
rubet, ut cruciet. Lactat pungentes, non cruentat⸗

Excomu-

rara,

FPINIS LIBRI D ECIMI -QUARTI STROMATUM.

nicatio ſit

Uühedes
(ebo Do
ſuinds,
us mor
tranit ete
Tifins

44 meſt
lntg

Eti
Eu Men Flos
en lelenc
Nu eelinur.

Auu. Ni

e

r. 1 Mitant

uu Mnt. ⸗

eng Iet .
ů unet il

ðM
iin. 6 cld. ep
letlt
4 inh
1 iſt, Red
1S. n, n
(
. Con
Er nreng

d , ge
, e

4 Rer
elu,
e
Gn te

ton

Un

here
it
ktin
! nn
laml
Dnl

ncutäin
Cllen. N
n⸗

1

tenimm:
Olinalt
insonne
itlünt
tener
gtm,
luiei
uthdken
Gnonnn

4l

Ane Obe-

NR S ð
EE

6
U

STROMATUM
EX DIVINIS SCRIPTURIS
LIBER DECIMUS-QUINTUsS.

Quia eripuit animam meam de morte,
oculos meos à lacrymis, pedes meos à

lapſu. Pfſ. 114. 8.

gervirs UID præſtabis? Placebo Da-
Deo felix. mino. O facilem Dominum,
Gratitu. cujus tanta beneficia parabili
do erga adeò ſacrificio muneramur !
Derd, Mortem propulſavit ab anima,
gis. eruit à lacrymis oculos, à lap-

ſu pedes ſubduxit. Et ego quid reddam? Pla-
cebo Domino. Planè luce & ſpiritu indigni
ſumus, niſi Servatorem oblectemus. Debere-
mus mori in ejus cultum, qui Nos à morte ex-
traxit æterna. At illi ſaltem vivamus, cujus
vivimus beneficio.

Mortif- Converſus ſum in ærumna mea, dum

i1 configitur ſpina. Pſal. 3 I. 4.
illata.
Neei. Anmabilis Spina, ſi, dum pungit, compun-
peœniter- Zit. Veruùm non omnis ſpina ita eſt ſuo vul-

tia infli. nere pretioſa. Quæ alienà manu configitur,
dAe. illa convertit: quæ verò noſtro genio pullu-
Singula- lant vel in corde, vel in membris ſpinæ ſunt,
oretf. & fortée vulnerant, ſed non ſemper conver-
catzon, tunt. Etiam ſuæ Roſis ſunt ſpinæ, quibus ta-
Rudentes Men Flos ille florum armatur, non cruciatur,
alios non defenditur, non offenditur, pungit, non pun-
erge: gitur. Nimirum Spinæ noſtræ ſpinas non ra-
mnan: ſæ- Tiunt. Studium ſpina eſt. At, ſi non eam in-
eulares. figat Obedientia, ſed Voluntas proferat, te
Talenta armat, alios cruentat. Arcebis enim, ſtudio-
Ene Obe- rum prætextu, Superiores, ne tuâ utantur
Senze. operâ: repelles tuam implorantes opem Pœni-
uͤlie⸗ ⸗ tentes. Verbo, quia Sapientiæ ſpina circum-
Okedien daris, ſpinis te cæteris eximes. At id non pun-
ieresg. gi eſt, ſed ſævire. Quid mirum, ſi perver-
G Gr taris, non convertaris? Orat alius: ſed væ
1. Prælato, ſi eum tunc temporis ad opus/vocet.
Zelus a. Convertereris, ſi ſpinam operis, quæ infigi-
nimarum tur, exciperes, & ſpinam orationis excuteres,
quam germinas. Catena Pœnitentiæ ſpina eſt.

dientia Ità, & quidem ferrea. Verùm ferro, quo

Keligi

s, tu te torques, funiculum ex ſerico præpo-

tis diudis Ethicæ Comment. Tom. VI.

antur Roſarum: nos tutantur, alios fe-

nerem, ſi te illo ſineres trahi. Denique con- & Ors-
verſus Propheta eſt, dùm ſpina configitur. tiones
Hinc eſt, quòd Lilium inter ſpinas Sponſo Water
placet in Horto Sponſæ, ubi tamen non ſpe- .
ctatur Roſa cum ſpinis. Cur Lilium inter ſine ſpiri-
ſpinas, non Roſa placet cum ſpinis? Ni- zu.
mirùm Lilium ſpinas ſuſtinet, Roſam ſpi- Raligioſßi
na edit: hujus proles, illius ſupplicium ſunt ERen io-

. ca-
dumi. Teant Si-

periorum
v,. ) „z. 1 y; , ſuorum
Et dixi: eir dabit mihi Pennas ſicut Gegteisn.
Columbæ! & volabo, & requieſcam.

Singula⸗
Pf. 54. 6. ritates.
Modeſtia
.1;:. . Ene Siri
Volabis utique, ſed non requieſces. Deus zu.

enim Regibus requiem non in Eremo, ſed Virtus
in Throno largitur. En ipſum Davidem fa- on ſali-

tentem, quod prophetamus. Ecce elongavi Uoriif

Jugiens, & manſi in ſolitudine. Quid tum? cario ve-

jam volaſti inſtructus pennis Columbæ, num ra Ooke-
Proptereà in ſolitudine requieſcis? Audi „ dientia is
quid ſtatim de ſe loquatur: Expectabam r
. . — . 2 . . SGonss.
inquit, eum, qui ſalvum me fecit à Puſilla- Superio-
nimitate ſpiritus & tempeſtate. En Davidem es & ⁰.
procul à Throno ſuſpirantem, & præſtolan- perarios
tem in eremo eum, quo ipſe non caruerat "on quies
in ſolio. Puto ex nobis aliqui optent ali- &oaratios
. ſed labor
quando ſibi pennas Columbæ, ut ſe expe- SG ſelici-
diant ab animarum curis, & otio fruantur

unt ab animarum curis, 8 doshe⸗
ſolitudinis. Sciant hi, Davidem elongaſſe dar.

ſe ab aula, & in ſolitudine expectaſſe, non lbid. 7.
poſſediſſe, eum, qui ſalvum eum extra ſo- llicl. 8.
litudinem fecerat a puſillamimitate ſpiritus H
& tempeſtate. Vulneratur Sponſa inter mi- no⸗ viter
lites: ſed mox Sponſum invenit, quem au- incomma-
fugiſſe ſenſit à domo ſua, cùm ei fores a- 44.
peruit. Putabat enim illa, quòd pulſaſſet Talenta
Sponſus ut ingrederetur: verùm ille pulſa- deden.
verat, ut ipſa egrederetur ad culturam a- tias.
grorum, ad cuſtodiam gregis. Fateor non Weicstio-
rarò egreſſam ſpoliari & cædi: at Chri- nes varis⸗
ſtum invenit, quo qui tegitur, veſtitus ab- Vita
undanter & tectus eſt. Malo vulnera & 2vt,

2 lus a-
Sponſum foris, quàm domi ſecuritatem ſine nimarum

Sponflo. Cecidit Petrus in aula Principis: melior O-
Verùm medicinam ibi quoque invênit. Me- ratione.
ruit à Chriſto reſpici, ubi Chriſtum impul- Obedien-
ſus negavit. Non negaſſet, ſi manlſiſſet ſo⸗ izian⸗
litarius in conclavi. Sed oculi Domini non pericala,

xregquie-

wüulta.

206

requieviſſent ſuper eum, niſi aulam intraſſet.
Porrò Petro plùs lacrymæ contulere poſt
culpam, quaàm ante culpam detulit inno-
centia.

Currus Dei decem millibus multiplex,
millia lætantium: Dominus in ecis.

Pſ. 67. 18.

Religioſo- Planè ità eſt, lætitia in multitudine regnat.
rum do- Millia lætantium. Ubi verô puſillum gregem
c, video, audio, Nolite timere. Fateor ad-
eig, eſſe Deum, etiam ubi duo fuerint in ejus
nomine congregati: Spiritum tamen Sanc-
tum ſuperfuſum didici, ubi omnis multitu-
do fidelium ſimul convenerat. At Paulus,
at Hilarion, at Antonius & læti & ſolita-
rii ſunt? Non hic ego de Anachoretis ago,
qui arbores magis fixx, quam currus ſunt.
De iis loquor, qui animarum ſaluti invigi-
lant, & accurrunt, quò eos Zelus impule-
rit. Hi Currus ſunt, in quibus lætitia eſt,
ſi millia millium ſint. Currus eſt bello de-
ſtinatus. Prælium verò legiones, non ma-
nipulos, poſcit. Rota cum umum ſuſtinet,
ſupphcium eſt; cùm verò plurimos, trium-
phus eſt. Unus dices, Elias ſibi & Cur-
rus fuit & Auriga. IIli autem quantùm Iæ-
titiæ ſuperfuerit, non noſco. Animæ cer-
tè ſuæ eum ſcio petiviſſe, ut moreretur.

Deus miſereatur noſtri, & benedicat
nobis: illuminet vultum ſuum ſu-
per nos, & miſereatur noſtri. Plal.
66. 1.

„
Ad quid tantus apparatus miſerationis,
benedictionis, illuminationis & miſericor-

bich⸗ diæ? Ad quid? Audi: Ut cognoſcamis in ter-
ett . 7 * 1..
Kaiue. A viam Iuam. Itâne tantis eget Præſidiis

Cognitio una viæ Domini? Et quis Chri-
ſtianorum Dei viam ignorat? Undè, rogo,
non patet ad Deum via in hoc orbe terra-
rum? Imò hinc tanta oritur difficultas viæ
ineundeæ. Ubi enim omnis eſt via, inquit
Bernardus, nulla eſt via, ſed campus eſt.
En totus Mundus creditur Dei via. Prin-
ceps in ſolio ſibi ſternit viam ad Deum:
in ſacco Monachus: Præſul in purpura:
Nobilis in gloria: in auro Inſtitor: in do-
trina Sapiens: in labore Ruſticus: in de-
liciis Voluptarius. Denique nihil in mundo
eſt, quod non putetur iter ſternere ad Deum.
Quid mirum igitur, ſi ubi tota latitudo via
creditur, via difficils invenitur? Fuere non-
nulli, qui eos duntaxat habendos eſſe du-
cerent Chriſtianos, qui Chriſtum aut ab in-
feris evocare, aut revocare poſſent è& co-
lo, quos Apoſtolus ad Romanos ſcribens re-
prehendit. Ipiam ingredere anguſtam viam,
quæ verior via eſt, quot illam in ſemitas
Talenta diſſectam miraberis! Alius plorat delicta:
varia. alius exultat in miſericordia: hic ſibi va-
cat uni: ille animam ſuam non facit pre-
Honor tioſiorem animabus, Chriſti ſanguine co-
mitunt, SIhptis: alter abſtinet, alter manducat in Do-
De mino. Hilarion fugit, Auguſtinus docet:
ſn: tam, unus Antonius in ſe ipſo diwwiſus modò in
eremo, modòô in theatro eſt. Et mirum vi-

Oliva

detur tam vehementi prece divinam à Deo
gratiam impetrari, ut in terra via innoteſ-
cat ad Cœlum, ut pateat inter homines iter
ad Deum: ut in Mundo minimè munda-
na ſemita cognoſcatur? Quot erraverunt non
dico in vis Babylonis, ſed in invio & in-
aquoſo, aſperiorem conſectati viam, ſed ne-
quaquam veriorem conſequuti? Erraverunt Pſal. 106.
in ſolitudine, ait Pſalmiſta; & ità, ut eos ¹-
non ad Deum, ſed ad vitulum aureum de-
vemiſſe per deſertum mirere. Seriò igitur
de re tam ardua deliberandum: nec modo
ſerid, ſed ſerò quoque. Inquies, ipfſéne
Propheta, poſt fuſas preces, aliquam inve-
nit viam, quam poſteris indicaret? An in-
venerit, neicio: Tu attende, quid dicat,
poſt concupitam viæ notitiam. Confiteantur Pl. 66.4
tibi populi, Deus, confiteantur tibi populi
omnes. Videtur indicare Dei viam in Ter-
ra ab eo teri, qui fecit, ut Deus ab omni-
bus populis cognoſcatur. Ne verô id exci-
diſſe videretur, repetit ſtatim: Confiteantur Ibid. 5.
tibi populi, Deus, confiteantur tibi populi om-
nes, Terra dedit fructum ſuum. Id eſt, me- Zelus
liorem viam in ſe Terra indicare non novit *iard,
ad te, quam ſi quis populos doceat, confi- Vita mix-
teri tibi. Nemo ſecuriùs ad Deum pergit, ¹“.
quàm qui multos ad Deum ducit. Num,
qui Gentiles in viam Dei trahit, à via ipſe
Numinis aberrat?

Redde mihi lætitiam ſalutaris tu: O&
Spiritu principali confirma me. Pial.

50. 13.
Quid præſtabis, ſanctiſſime Rex, Spiritu

principali confirmatus? Docebo, inquit, Vias Ibid- 141
mas; & impii ad te convertentur. Ergo Spi- pb
ritu principali carent, qui timent egredi velßay-
ad ſalutem animarum; quique perfectio- pareant
nem in cubili latère credunt, falluntur. Periculs.
Spiritus primarius is eſt, qui alhienæ ſaluti
incumbit. Spiritus verò, qui cellâ fruitur,
ſecretum amat, lectione paſcitur;, ſacrarum
zædium, atque tabularum pietate oblecta-
tur, ſi Spiritus eſt, non ſemper principalis
eſt. David emim Spiritu principali ſi con-
firmetur, docturum ſe pollicetur. Benè eſt,
inquit alius: doceat, qui Spiritu principali
roboratur: ego peccator ſum; legere meum
eſt, non docere. Peccator éſne, an in peo-=
cato? ſi in peccato, confitere, & abſolveê-
ris; ſi verò peccaſti tantùm, vanum effu-
gium eſt ad conclave. Peccarat David, &
nihilo minùs Docebo, inquit, vias tuas. Quis Ibid. 14.
ergo ammarum curæ audeat ſe ſubtrahere?
non is, qui perfeckioni vacat: nam Spiri-
tus principalis Docet, non Latet: Non is,
qui peccaſſe ſe meminit, nam recentt ad-
huc cruentäque cicatrice David ait, Doce-
bo. Nota: Docebo iniquos Vias tuas, Non Zelus a-
dicit Juſtos confirmabo, ſed Iniquos doce- man
bo. Principali proindè Spiritu confirmatus eree⸗ Ri-
non es, ſi piarum animarum intentus per-
fectioni, iniquos non doces, non quæris, non
excipis, non mones. Infirmus ſpiritus eſt⸗
qui perfectis tantůùm incumbit. Spiritus Pprin-
Cipalis venatur, & conſequitur. Quid enim?
Medicus non ſatis gnarus is eſt, qui dunta-
xat valentibus benè aflidet. Imbellis Dux,

656

qui hoſtes refugit, & munitiſſimam duntaxat
arcem

alcel
101
mante

iffcen

Peutu
Heon/
Mar

Qonn un
Pun
Mul en
g, cln
i nigi
e, cl
E crepr
in ſahal
eriglabit

Perätgue

Hilnne

in un
Cfine

ul Bende
Iu, nec
. N Cigni
eng, 0
giu id Opon
i. Oculun
r ſt regnnl
Cocerit,
ly do. Im
i, Cell ex
„„Illr;
i et crini⸗
rufin:
Mok .
uline e
re inco
ſße . en
h etfcit
rilis tran
i mirun
liu
a Lanobie⸗
ſin di, n
Mürthe
in i loe Il
SD
e otibos
mn Wägclen
ud,e Ponſe
.rn, qn
e . F
ih. Kx
4 fionte
Nantir:
lelue i
INN!
1 tet,
abe den

De
t.
ei
Munde,
IN
I.

end
ein d
Ud

) Ne

DoN
dt, d.
n
1 M
mn

Aene
l kun
1, Enmn
tate Ce
nk lili⸗

er Piaſis
ihin hor⸗
. ec
n Pruft
lger al ⸗
nüft
KZ D
Vanu .
1 d⸗ 4
, nu
Ubatei⸗
N
N. 4

arcem pacis tempore tutatur. Nauta in ſtag-
no riſum, non admirationem, concitat. Ada-
mantem, non vitrum frangere corumendat ar-
tificem.

Beatus ille ſervus, quem, ouùm venerit
BDominus ejus, invenerit vigilantem.

Matth. 24. 46.

Fervor in O nos miſeros! Nec in ſenectute licet dor-
Sesibuz. Wire. Tum maximè debemus Vigilantes in-
veniri, cùm Dominus pulſaverit januam.

Senex Non enim Beatus ſervus, quem Dominus
ferbect invenerit vigilaſſe, ſed Vigilantem. Quis
5 is auditi evzilet? OQuis li-
Iiſe quo- eWtn, his auditis, non evigilet? Quis

gue parez. Cere ſibi putet ſomnum in Senio? Veren-
dum ſummoperè eſt, ne noctis unius ſom-
nus plurimorum annorum vigilias conſopiat.
Nihil enim vigilaſſe proderit, ſi non Vigi-
les, cùm in Domino obdormiſces. Judas
diù vigilaverat: ſed illà non Vigilavit no-
cte, quà Vigil cohortem duxit ad JESUM,
& crepuit reprobatus. Diù Saül vigilavit
in ſtabulo; dormitavit in ſolio, & nunquam
evigilabit. Senex non vigilans ſuæ damnat;,
perditque Vigilias Juventutis.

Vulneraſti cor meum Soror mea Sponſa,
in uno oua⅞Hborum tuorum, & in und
crine colli tui. Can. 4. 9.

Sacerdos
non ſper-
nat Lai-
cos.

Benè eſt: nec ſolus placet in Sponſa ocu-
lus, nec crinis ſolus: ſed apud Sponſum
par dignitas capili, & pupillæ. Nec ſa-
piens, oculus ſcilicèt Sponſæ ſimplicem ſper-
Simplices hat Sponſæ crinem. Rurſus non contemnat
Piritua- oculum crinis, quia quanquam parvulorum
in, hone- ſit regnum Cœlorum, etiam qui fecerit, &
n, Pe docuerit, Magnus futurus eſt in eodem reg-
Wno- noO. Imô doleo capillorum ſortem; ſiqui-
mutnuus. dem ex oculis unus aflumitur, alter relin-
„quitur; at ex innumeris capillis unus dunta-
Religioß kat crinis placuit. Unus oculus, & unus
daici non . . . . .
Pernendi. Crinis: verùm ille ſelectus præ ſocio, hic
Rex coli electus & millibus. Et ſanè neſcio, quâ id
debet. ratione contingat, rarior perfectorum ali-
superie- quando numerus ex iis, quos ſeu domeſti-

Sn cis, ſeu non illuſtribus muneribus Religio
on Her. præficit. Fortè, cùm ex his plerique & Ci-

nantur à licis tranſeant interdum ad Delicias, nihil
Jubjeétis. Mirum ſi obdormiant in Cruce. At omnis

ran comparatio odioſa, & ſæpè falſa. Nam in
erventes 11 2n,Siar .
⸗ eren, Conobiis plerunque ſanctiores, qui horto

dißßeitius additi, non exedris: & multi eorum, qui
perfeqtii Marthæ mumiis adicribi volunt, & nobiho-
evadunt, ri loco nati, & clariores ſeu opibus, ſeu
honoribus cum fuere, tum ſunt iis, qui
efre Magdalenæ ſociati Oculi habentur in corpo-
Lenger i. re Sponſæ, non Crines. Omnes Capilli ſu-
mus, quotquot capiti inhæremus, & obedi-
S mus. Ex his verò Sponſo minus placent, qui
cris, in fronte prominent, qui circa tempora co-
ronantur: eo feliciter crine vulneratur, qui
rejectus in collum hæret capiti, ſed inglo-
rius latet, procul à proſpectu frontis, infu-
liſque temporum Crinis in collo non videtur,
ſed Deum videt, Deumque vulnerat. Hæ-
Religioni: Teat capiti, id eſt, obediat, circa collum
munia laceat, id eſt latitet, & in ſua Humilitate
vitierag, triumphabit. Placet enim Sponſo ſupra re-
Ethicæ Comment. Tom. V I,

Stromatum, Lib. XV.

207
liquum capillamentum capillus abſconditus,
& abſtruſus, Oculique felicitatem æquat.
Minimus natu David rejectus ab aula, in qua Religioſi
fratres emicabant, ad eremum, ut pecus paſ- *'n dper-
ceret, crinis habebatur à fronte relegatusN a.
in collum. At ſolus coronam meruit, na- Aslicus
tu minimus & ſorte maximus. Franciſcus "en bro-
Aſſiſias crinis colli, ſed Capite ipſo Eccleſiæ W
plus placuit Altiſſimo. Præterire non poſſum,
quod me ſæpius in admirationem rapuſt. Cor-
dis vulnera tum à Sponſo, tum à Sponſa di-
liguntur, cùm ſæviora eſſe ſoleant vulneri-
bus reliquis. Et quidem Sponſa leviter à
militibus icta, quàm graviter doluit! Cur Gorrectio
amantur vulnera cordis? Quia ſunt vulnera lenis.
cordis. Hoc nimirùm ſtudium eſſe deberet
vulnerantium, ità Dimittere jacula, ut cor- Amore
di infigerentur. Subjectos ed ratione Supe- Auci, non
rior vulneret, ut illi corde vulnera excipiant, SS er
omniâque ſive oſcula, ſive vulnera ſibi per- fe
ſuadeant Amoris negotium eſſe. Intelligant ducat,
ſubjecti, non deeſſe charitatem jaculo, & in
corde reponent, amabuüntque lanceam ferien-
tis. Flagellet, inquit Auguſtinus, ſed amet.
Vade retrò poſt me Satana, dixit Jeſus Pe-
tro: ſed emicuit in reprehenſione charitas,
& à Petro non deſeritur Jeſus. Theodoſius Eccleſia-
ab Ambroſio expellitur & templo. Vulnus Kica fu-
grande, ſed major Charitas, quæ plagam idhio.
inflixit. Quid? excipitur in corde Principis Excom-
ſagitta Præſulis, & vulnus amatur. Undè manica-
tantum odium jaculorum? quia non dirigun- e e.
tur ad cor. Punit Superior, vel ut ſapien- i, znfli-
tior videatur, & Mentem ferit; vel ut ha- α amen-
beatur potentior, & Dexteram ſauciat; vel tar.
ut prudentior appareat, & Oculos petit. So- Superior
lum relinquit Cor, quò videatur amantior; Tuos amer.
in quo ſolo ſagittæ amantur, & vulnera di-
liguntur. Mediolani ſummo cum imperio
Princeps ſummi nominis præerat: is prima-
rii Adoleſcentis cognitàâ prodigentiâ, eum rei
familiaris adminiſtratione privavit, ſuutmnque
in palatium tranſduxit. Vulneravit Adoleſ-
centem, ſed in corde: ideòque Juvenis præ-
peditus non doluit, ſed ſuum vulnus dile-
xit. Cognoſcatur dilectio in jaculo, & cor-
de excepta durities diligetur. At in Cor ha-
ſtam non torquet, niſi qui & Corde haſtam
emittit. Amans amabitur, & ſi feriat, me-
deri credetur, non ſævire Indulgendo. Si te
putet infeſtum ſupercilii torvitate, eris ingra-
tus; quùm alius ſerenus, dum punit, ſit fu-
turus gratiſſimus.

.

In æternum non obliviſcar juſtificationes
tuas, quia in ipſis vivificaſii me. Pſ.
118. 93.

Utinam plerique his contraria non canant, Rgalaru
ſcilicèét: Ex nunc obliviſcor juſtificationes ebſervan-
tuas, quia in ipſis multos mortificaſti. Hor- tia.
retis, blaſphemiam audientes ex ore meo, vonre
utinam non horreant Angeli audientes eam 47 SS
ex ore & corde veſtro. Rogo, ab his vo-
cibus quàm diſſimiles illæ voces? IIIe phthi-
ſi abſumitur, dum nimi4 religione Monaſte-
rii leges & ſcita cuſtodit, ſervâtque. No-
lo ego ſanguinem exſpuere, ut Legis apicem
cuſtodiam. O vocem indignam milite, pug-
nante pro Verbo! Itàne? times in lege
Mortem, in qua ſe David vivificari fatetur?
2 Sed

208

Oliva

Sed Aloyſius, & alii ſtudio Regularum vale- tur, & breviſſimæ vitæ ſunt. Vide, quanto Dignita- ſalote
tudinem debilitarunt. An iſtud cenſes morti- apparatu Roſa naſcatur! Stipatur ſpinis, te-es zadu- hu
Gcari? Malo mortem feſtinatam Aloyſu, gitur corymbo, vallatur folis, & diu inclu- 4 nin
quaàm productam, ultra Neſtoris annos, ſe- ſa vix expanditur & moritur. Humanæ glo- ,- ſaetn
nectutem Otiantis. Alliſus in ſtratum Aloy- riæ imago ſplendida. Oritur difficilè, facilè nlalt,, uſt
B. Aloy- ſius, ſed evectus ad aras. Citò mortuus, perit. Purpura in Roſa pallor eſt floris cit Siaru.
ſiu ciid ſed citò ſanctus. Dominus mortificat, & vi- perituri, ſenuit, cum purpuraſcit: aperitur, Chie
mortuns. ificat. Felix interitus, ſi ex cuſtodia naſci- non tam ut oriatur, quàm ut pereat, veriul- RM
tur Legum. Quam iſta Mors diſſimilis Mor- que ut exſpiret, quam ut ſpiret. Tu verò, ier “
. ti filiorum Adæ! IIIa enim ex Legis præva- ſi ſapis, Roſam cum legis, Gloriam ſpernes. e lei
Ibid, 2. ricatione, hæc ex ſtudio Legis provenit. Bea- Pungit; nec durat: vulnerat, & deſerit: pur- ſsnin
Sanita ti, qui ſerutantur teſtimonia ejus, canit Pro- puram explicat, ut rubeat, qui eam diutur- e kn
negligen- pheta. Et Tu audes mileros exiſtimare ſtu- niorem ſperavit. Spinas habet, antequàm pur- el bet
ga. dioſiores Legum? Beatus, non qui implet, puraſcat, nec iiſdem caret in purpura. Con- 2 nd
ſed qui exquiſitiùs ſcrutatur Legem, rotäm- trà Flores, qui fructus parturiunt, diuturmiùs 1 Aol
que in medio Rotæ quærit, quô velocius ad vigent, felicius cadunt, in ſobole præſtantio- 7
Deum evolet. Fruere Tu valetudine tua, ri victuri. Placet Flos, ſed qui fructum par- Fama au; he tu
quam veluti lampadem, oleum abſumendo turiat: placet flos, ſed qui fructui cedat, imò ?a nimis, Gdum 1
divinæ Legis, enutriſti: malo ego Legem, cedat in fructum. Gloria ſi non ſpernitur, lan,
quàm Vitam. Joannes erat lucerna ardens & ut Evangelium quod annuntias magmifiat, va- mun in
lucens. Benè: ſed geminâ ratione Lucernæ nitas non eſt: bona quoque eſt ſi fructui ce- bi
eſſe poſſumus. Pofſumus vel animà lucere, dat, ſpernâtque ipſa ſe, ne fructum impediat. yotoli
vel corpore. Cùm lucet anima, caro conſu- Qui legit, intelligat. Pheure
mitur: hæc enim inſtar olei conſumitur, il- M
la velut lychnus ardet. Cùm veròô Caro lych- Er erit tanquàm lignum . Juod plan- ele non
nus eſt, deficit Spiritus. Caro enim concu- tat ſ. 5 Aadiy gyy. ene,
piſcit adverss Spiritum, & Spiritus adver- tuzn ſt decurſus Aquarum. Ctriſi
sus Carnem; quemadmodùm fax ceram ab- Pfſal. 1. 3. Ir morf
ſumit. Pauli anima fax erat ardens, ideéque u, els) gn
exteriorem hominem corrumpi fatebatur. Epu- Adoleſcit Arbor ſine fructu, ſed non ſi- Vrocem- 11, inpenio
lo verò Carnem lucere voluit, ſed ejus de- ne folis. Seneſfcit ſine foliis, ſed non ſine atig gr linh eun.
fecit Spiritus. Vix invenies, cujus non ta- fructu. Igitur Novelli Surculi non ſpernant icr⸗ 4 Lelns C
beſcat Corpus, ſi Spiritus ſplendet. Videris ſeneſcentem Plantam, ſi flores fortè proje- Eccleſia- 1 ſed ſi er
Tu, qui animâ, & carne vivis, utram lucere cit externæ Diſciplinæ: Fructibus enim flo- Kiei redi- nik Zelng, 4
cupias. Paulus certe Lucem Animæ muko rum jactum Arbor compenſat, ideéque ef- ius, &GE Periet i
Gloria Corporis Sanguine nutrivit. Quédque ſplen- fœta eſt, quia fœta fuit, & quam ſterilita- darer al Precicar
vana. dorem Spiritus ſummoperè lucere faciet, Amor tem patitur, eamn mimia foœcunditas edidit. sent Eo- 101 ne profe
Can. r. 2. erit tenebrarum, & famæ neglectus. Oleum Magis curent ipſi fructuum inopiam frondibus leſam. ſue ſee
eſfuſum nomen tuum. Igitur, ſi nomen oleum inumbrare. Quæ enim adolefſcit ſine foliis, senex co- Obedlen
eſt, ejus conſummatione ardebit Spiritus. Et floribuſque recens Amygdalus nec dedit, nec“ “V
ſanè rarè, qui nomen ſuum, non oleum, datura eſt fructus: quæ Vero nudata floribus e e. r
quod conſumatur, ſed lychnum, qui ſplen- eſt aut annoſa, aut adulta, & fructus tulit, „andi à
deat, eſſe volunt, Spiritu lucent. Lux nomi- & frondibus abundavit. Religioſis Malun
nis alitur, exurendo Spiritum. auſteris. Cen.
Et exierunt citò de monumento cum ti- E-
Omnis gloria ejus quaſi Flos Agri. Iſa. more, & gaudio magno, currentes ele⸗ . Hiee
40. 7. nuntiare Diſcipulis ejus. Et ecce Je- Sedet i. N
ſus ocourrit illis dicens, Avete. W- n. 2 Mar
Gloria Ea igitur, ſi Flos Agri eſt, non Leo, ſed læ autem acceſſerunt, & tenuerunt n ſeh ſ
vang pecus imbelle paſcitur. Generoſus animus pedes ejus. Matth. 28. 8. ii lelnneule
Intentio non capitur flore gloriæ, ſed veſcitur car- ia eit,
redte. ne & ſanguine humano. Specta JkSUM. Of- Exierunt citòô, quia eis Angelus dizxerat, 4* , 1
fertur flos gloriæ: Si Filius Dei eſt, deſcen- Et cit enntes dieite Diſeipulis, qieia ſurre- Ibid. 7. e Iri gci
zZelus a- dat de Cruce. Spernit gloriam;, flore ab- xit. Nota: Mulieres, dum conſolationem; Pidrm- aun .

quam haurire cœperant & Domini depul- 4, Ora-
chro, generosè negligunt, ut Chriſtum an- tionis ja-
nuntient, Chriſtum obvium in itinere ſunt duram

vimarum ſtinet. Offertur latro: Eo Auguſtinus ait in
Vever Cruce Dominum ſaturatum. Specta Paulum,
Scientiâ abſtinentem à flore: Mihi abfſit gloriari. Is

.
uni uſi⸗ In
r. HMantur,

T⸗ Dhi verò pro Fratribus anathema fieri non re- promeritæ. Quam copiosè Chriſtus Zelum compen- MM ſn
Religionis cuſat. Quid Petrus? Exphca ſindonem illi ammarum muneratur! Magnum, ſateor, Nabunt. 1 eltig.
munig & cüœlo demiſſam, & ejus videbis epulas mi- hæ muhieres ſolatium amiſerunt. Quid enim i⸗n. ſeen
viliora. nimè floreas. Omnis gloria ſicut Flos Agri. dulcius, quam in Sepulchro Domini im- Zelus a- aid
lbidem. Agnus, id eſt Innocens, difficilius abſtinet morari, præſertim duce Angelo, explicare nimeran eln
glorid: Flos enim agri eſt, quo veſci ſolet ſindonem, oſculari lapidem, cruorem ſuge- Orationis 1 enci,
innocens pecus. Verùm ſi flos agri eſt, fa- re, odore ſuaviſſimo recreari, ibi eſſe ubi fons . orte 1
cile carpitur, facilius perit. Expoſitus eſt Chriſtus fuit, ibi ſtare ubi Corpus Domini lie re
Flos in Agro: ne fidas: calcatur pedibus, jacuit, manere ubi Angeli excubabant? At icell
qui te irritat & ſaturat Flos. Porrò duphcis ſolatium longè majus, non mortui exuvias, n Mern
generis Flores eſſe ſolent. Alii antefignani ſed pedes reſurgentis tractare; non ſepul- atſet
pomorum ſunt: ahi fine ſpe fructus florent chrum rimari, jed vulnera videre;, non an- ſenntitſe
tamen. At quam ſapiens rerum magiſtra na- tro, ſed Chriſto frui. Quis ergo nunc; ut nim
tura! Hi ſine fructu flores & tardé naſeun- unius cellulæ perfruatur deliciis, animarum elti 1
ſalutem A

Ui

— 4

Aunnne

8 i . . . .à
ine ſalutem contemnat? Quis ità ſecreto gaudeat,
Melg.1.

N d ut publicum horreat Chriſtum annuntiaturus?
In itinere, non in ſepulchro Fœminæ (quas
uclz ſecretum plùs decet) Dominum reperere. Re-
adn manſit Magdalena præ amore juxta ſepul-

ki, chrum, receſſerant iſtæ præ zelo nuntiandi
i Chriſtum. Pium omnium deſiderium. Et quam-
dd Zelus a- vis Magdalenæ Dominus ſolitudinem non deſ-
im nimarum pexerit, eique primuùm apparuerit: nihilo
, minas & difficilis illa eum agnovit, & tunc
N. Cehe de- ſine Ave reſpicitur, & pedes tangere prohi-
ing. ſerant de- betur; quos tunc tantùm tenuit, quùm una
r l licias. cum aliis mulieribus ibat, Chriſti triumphum
unm Matth. Apoſtolis nuntiatura. Forté Dominus pedes
hgtan⸗ 28.57 evangelizantium foœminarum, ſuorum attactu
nn pedum, muneratus eſt: ut quando illæ pe-

dum potiſſimum labore ad Apoſtolos feſtina-
bant, & è& Sepulchro abierant, pedum Do-
mini recrearentur amplexibus. Quin fœminæ
iſtæ piiſſimæ non Chriſtum annuntiaturæ, (an
Apoſtoli Chriſtum ignorabant?) ſed mœſtos
ſolaturæ ibant, cùm tantum conſequutæ ſunt
præmium. Ut videas, gratiſſimum Chriſto

o 1 eſſe non animarum duntaxat à nobis ſalutem
Au curari, ſed etiam procurari ſolatium. Licet
uun Zelas a. Chriſti Sepulchrum, & Angelos relinquere,
, 6 ut moſti ſubleventur. Meminiſſe velim tamen
dientia. eos, qui in Mulierum ſolatio exultant, ex

Ibid. 7., imperio Angeli id a fœminis præſtitum. Et
citò euntes dicite Diſcipulis ejus, quia ſurrexit.
Celle Zelus Chriſtum annuntians Chriſtum invenit,
amorve- ſed ſi ex obedientia illum annuntiet. Placet
tinendus. Zelus, ſed ſine obedientia Chriſtum non re-
periret in via. Undè Iſaias incenſus deſiderio
prædicandi, non audet ſine imperio Obedien-
Ila. §. 8. tiæ proficiſci. Ecce ego, ait, mitte me. Zelus
ſine ſcientia periculoſus: ſed periculoſior ſine
Obedientia.

Senſus & cogitatio humani cordis in
malum prona ſunt ab Adoleſcentia.
Gen. 8. 21.

Semina- Hæc ſi diſcant, deſinent, opinor, pleri-
ria vitia que ſciſcitari, cur in Convictu, & Semina-
S ris, Pueri paulatim Innocentiam dediſcant.
progune: Naturà prom ſumus in malum: nec locus,
ut Cœlum ſed fomes in vitium pubeſcentes impellit.

delicatiu,: Leunculus, ubicumque nutriatur, cùm ado-

Wwi⸗ leverit, rugiet, rapiétque. Poma ſeu in ra-
oran- . .
mo, ſeu in penu, ut maturuerint, putreſcent.
phihiſi. Imè facilius in Arbore, quàm domi corrum-

Tocus non puntur. Adoleſcentes ergo non innocentiores
nocet. domi, quàm in convictu creſcerent: ſed oc-
ee cultiùs in paterna domo, non Parciùs præva-
Perſeeu. Ticantur. Apparent nocentiores in Collegiis,
7 tores Iv- Non ſunt. Inibi ſiquidem non latet crimen
iln e kornm. excubias. Proindè latrare deſinant contra Con-
ventus puerorum nobilium; mſi fortè ſatius
eſſe ducunt, occultè delinquere, quam de-
prehendi, ſi delinquant. Iſmaél ejicitur do-
mo, ne ludat cum Iſaac. Puto Impium £-
gyptiæ vernam procul ab Iſaac non ludo, ſed
ſeriò deliquifſe. Ruben, ſi educatus fuiſſet ex-
tra paternam domum, patrium torum non
maculaſſet: Nec Fratres cæteri Joſephum
vendidiſſent, ſi in publicis ædibus, & non
. 0 . in ſinu parentum, pudico fuiſſent infenſi. A-
. dolevit prope parentes Cain, non ideo inno-
NNnen centior.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum,

209

Lib. XV.

Pacem meam relinquo vobis. Joan. 14.

27.

Planè locuples patrimonium, quod nobis Vyio.
non opes Patris tradit, ſed Patrem. Ipſe enim Charitas
eſt Pax noſtra, qui fecit utraque unum. Væ Fraterna.
Chriſtianis, ſi hæreditatem ingentis adeò pre- Pax.
ti aliquando profligent. Pax noſtra omnes
victores facit: Bellum & victum pariter & Bellam.
victorem ſternit. Vis id aperté cognoſcere?
Accede ad rogum. Aquam ſi carbonibus in- Pnio laſa.
fundas, flamma quidem extinguitur, ſed & Invidia
aqua conſumitur: vel ex utroque lutum coa- inter
leſcit viſu ſœdum. Felicius cert & flamma ²nalese
rutilabat in rogo, & procul à rogo aqua mi-
cabat. Vicit hoſtem, ſed exterminio ſui. Rur- Religione:
ſus holoſericum flamma corripiat: triumphat Vele dili-
ad breve tempus, cùm pannus fit ignis. At;, ,e:
qui inſilit, tanquàm victor, in pannum, ci- perende.
tô deficit, & in cinerem ſolvitur. Quin feli- Perſecutie
ciùs victus vincit. Vidiſtine unquàm lapideâ utilis.
rotâ enſem atteri? utrumque conſumitur, ſed
lapis retunditur, enſis acuitur. Expolit tor-
quendo, non torquet. Quid is præſtat, qui
maledictis te proſcindit? Filium Dei te fa-
cit. Ut ſitis Filii patris veſtri, qui in Cœlis eſt. Matth 5.
Facit inimicus, quod nemo amicorum præſia- 45.
re poteſt. Conſequeris Hoſtem diligendo,
quod ne amando quidem Parentes, tuendo
Patriam, Divos ipſos, Cœlitéſque excolen-
do conſequeris. Pereat ſama, honor diſpereat,
quies exagitetur, opes auferantur, ſi eorum
diſpendio bonorum, Filius Dei evado.

Prædicate Evangelium omni creaturæ.
Marc. 16. 15.

An hæc intelligant verba, qui duorum aut Zelus a-
trium intenti profeétui reliquos negligunt, nimaruazs
apud me incertum eſt. Nos hos ad Formi- At iodif-
cas cum Salomone, ſed ad Ariſtas mitto. Et Ree 24
quidem nolo frumentum contemplentur, ſed Perſonarg
ſtipulam. Hæc cum tritico creſcit, idque acceptio.
ad maturitatem producit: tum illud deſerit
in horreo, & aliis ſuppoſita frugibus pari fa-
mulatu, maturitatem eis procurat. Et qui-
dem, ſi Grano uti velis, excutiendæ ſunt
ſtipulæ: tum, cuùm poma paleæ emolliverint,
ſubtrahendæ ſunt coctis, ut acerbis ſubdan-
tur: Nam ſi maturis ſtipulas advolveris, fru-
ges corrumpentur. O quoties hæc ſuſtinemus
incommoda, qui hæc ſcire negligimus! Quo-
ties diuturniùs incubantes iis, quos jam ad
perfectionem perduximus, amittimus & alie-
num, & noſtrum lucrum. Paulus vix ſpar-
ſerat una in regione Evangelium, cùm ſta-
tim aliam adibat: veritus, credo, ne ſi diù
ſubſtitiſſet, carne conſummaretur, quanquam
ſpiritu incœpiflet. Nimirùm cùm jam in iis, Zelus a-
quibus cum agis, nihil fuperſit, quod perfi- aimarum
cias, labor tranſit in delicias, exhortatio mu- verus.
tatur in colloquium, zelus in amicitiam dege- Religio ſus
nerat; cumque nihil jam illorum ſpiritui dare in aula.
poſſis, caro incipit ab eis repoſcere, quæ non Zelus a-
ſunt ſpiritus. Ceream facem poſtquaàm accen- vfz, gs.
deris, niſi ignem retrahas, ceram eliquas, & ar,Eg de.
citò illam deficere compelles. Medicus ami- ſerat ex-
marum, non ſervus es: ut convaluere, abſ- caltos.
cede: Pharmacum enim benèe valenti venenum,
8 2 non

21O

non medicina eſt. Stultus ſanè Agricola, ſi
vitibus ferrum admoveat poſtquàm floruerint,
quòd illas hyeme putaſſe ferro ferè demor-
tuas, profuiſſe palmitibus perſpiciat. Tu
ſtultior, ſi pergas diù cum illo agere, cui
Matthe aliquando profuiſti. Vos eſtis Sal terræ, ait
5z. 13. Chriſtus: licet tibi inſulſa reſpergere. De-
ſiperet tamen Sal, ſi quibus profuit condien-
do, novo ſemper aggravaret condimento,
Aſperguntur ſale cibi, non obruuntur. Si
modicè diſpergatur, animat quodammodè eſ-
