deeſle non poteſt nobis in medio umbræ Mor-
tis, cùm Verbum nobiſcum ſit, quod deſcen- Affabili-
dit ex alto illuminare his, qui in tenebris & tas nen
umbra Mortis conſidebant. Sequitur: Nam, deprimit.
eiſi ambulavero in medio umbræ Mortis, non bid.
V timebo

3 . Anz
Zelus a- timebo mala, quoniam Tu mecum es. Quidm

nimarum nobiſcum ſit, cùm egredimur ad procurandam
PFeriexla ſalutem amimarum, cujus ipſe deſiderio tan-

non recu-

ſet.

quam Sponſus de ſuo thalamo erupit ² Ergo
egredimini, qui babitatis in excelſo, & no-
lite caſum in caſu ſuſpicari: deſcenfus enim
iſte aſcenſus eſt: Nam & Solis radi, quibus
ad nos deſcendit & Cœlo, pennæ Solis dicun-
tur, ac ſi eis non ſeſe abſiceret, ſed elevare-
tur. Et ſanè quæ Solis gloria, niſi nobis ful-
geret, ſe une contentus in ſui triumpho juba-
ris? Cœlos non puto obſcuros eſſe: verùm
quia non nobis lucent, apud nos haud ſplen-
didi celebrantur. Beneficiorum nullæ leviores
pennæ: his quoquèò feraris ſive in Cœlum
ſurfum, ſive in terram deorſum, ſemper es
altus.

Fulgebunt Juſti, & tanquam ſcintillæ

in arundinete diſeurrent. Sapient.
3 7

Fulgebunt Juſti. Sed quo modo? tanquàm
ſeintillæ. Verè non magnus fulgor. Quæ enim
ſcintillæ Lux? Quæ? Summa, & quæ Juſtis
perſona- fulgorem addere poſſit, ſi tamen in arundi-
ram. neto diſcurrat. Has utique ſi conditiones im-
O erarias pleat Scintilla, Sole non parciùs effulgurat.
&ιele Scinhtilla in auro extinguitur, in purpura foœ-
"* torem non flammam excitat, ſuſcitat in arun-
e Tes dineto incendium, ſanè ſplendid i le-
eur, ſed dineto incendium, ſanè ſplendidum. Qu
inoses, git, intelligat. Scintilla in luce non lucet,
Religieni: Scintilla ſplendore hebetatur. Cupis incen-

Zelus a-
wimaruns
ſine Acce-
peatione

Pigaze dium excitare? Arundines invadito, non opu-
Va 5674 27 2. . 5 . „ 1 . 1 . „
Seaen⸗ lentas plantas, ſed frutices. Què aridiores :

mediocris eò aptiores homines ſunt concipiendæ flam-
& T⸗leta æ. Chriſtus, qui Ignem venit in terram mit-
medioeria tere, ut exarderet, Piſcatores duodecim egen-
ennt- tes, anguſtiatos;, afflictos corripuit. Vix au-
zr rum ignelcit, vix argentum calet. Quantis ob-
vent. ſidetur carbonibus fulgens metallum, ut can-
eterna dens & molliatur, & rutilet: cùm flammas a-

tantm. rundinetum concipiat, ſi vel modicam ili

Zeles a ſcintillam committas! Si Favilla divini Spiri-
2ο α Rùä t . . — . .
meliora bus in Apoſtolorum Cœnaculo exarſifti, alio-
miſeri: rum Ignibus relinque Quercus Baſan & Ce-

ſuasdebit dros Libani: tu tibi deſumito Arundines, quas
& faci- in Cineres Poœnitentiæ convertas. Vix flammi-
lie, o fer Titio aduret nodoſas duriſſimâſque Plantas
atilikes. 1. . „Wie . 3 .
diù eis commiſſus: integro exuſio Arundineto
à Scintilla, horulæ ſpatio non impleto. Opu-
lentos & Proceres, quis, poſt annum, Nami-
ni ſubjugavit ſervili diuturnaque culturà? Quot
remiges & foſſores rudis, breviſque Concio
à vitis traduxit ad Chriſtum? Itaque fulge-
bunt Juſti: ſed ſi tanquàm Scintillæ in Arun-
dineto diſcurrant, pauperibus opem ferendo,
conſulendo mileris. Non porrò ſat eſt, arundi-
nes corripere, inopéſque præferre divitibus
ſæculi. Etiam diſcurrat in Arundineto Scin-
tilla opus eſt, ſi & arundini flammam parere,
Pelar fe, & ſibi cupit parare ſplendorem. Non hæreat,
ser Ami. poſtquaàam incenderit: alioqui quis ſplendor
s icintillæ in incendio? Si arſerit arundo una,
evolet ad alterius incendium fſcintilla: alio-
quin evanelcet, flagrante frutice, quam ipſa
ſuccendit. Aliquem Chriſto lucratus es? abla-
Ctatum Deo committe. Quèòd ſi in arundine-
to non diſcurres, deſines in ardente jam ſyl-
vA ſplendere. Favillæ laus eſt, non exuren-
ti hateré plantæ, ſed arentem frigentémnve

Oliva

incendere. Citèò reſili ab ejus conſuetudine,
cujus pectus amore Chriſti compleſti. Sic e-
nim fiet, ut novas ſubindè corripias arundi-
nes, fulgeâſque, tanquam ſcintilla non hæ-
rens, ſed currens. Tunc enim fulgebunt Ju-
ſti, cùm, tanquam fſcintillæ in Arundineto
diſcurrent. Et ne id in favilla mirarere, Sol
ipſe nunquàm & nuſquam conſiſtit; ſed, poſt-
quam noſirum illuſtravit Orbem, ad Anti-
podas vergit, præſentiæ ſuæ pretium adjun-
Cturus abſentià & receſſu ſui. 5Æquè verò no-

paterentur: nec ſegetes flaveſcerent, ubi ſub-

reas deſævirent.

Miſericordiæ tuæ multæ, Domine. Pſ.
I18. 155.

. „ . . . 1 Familiag-
bis ejus tum vicinia,; tum diſtantia, necefſa- riia, vi-
ria eſt. Neque enim campi germinarent, ſed mia, &
arderent, ſi propiorem ſemper calorem Solis "bortu-

na cum

. aculari.
moto, vel remoto Sole, in eas bruma & bo- ſa

Non ergo ſine miſericordia es, quamvis Dei Mi.
eâ deſtituaris miſericordiàâ, quæ tibi lacryma- Erieordia

rum venam in oratione aperiat. Multæ miſe-
ricordiæ ſunt Dei tui, nec earum unum, ſed

& Provi-
dentia in
tentatis.

multiplex opus. Audeo dicere: Ahliqua quo- nibus.

que Domini perſonata Miſericordia eſt, quæ
Iram ſnnulet. Hæc Jobum liberis fortuniſque
ſpolhiatum amicorum conviciis expoſuit: quæ
verè non Indignatio extitit, ſed Cura. Tam
Deus miſeretur, cùm te conſolationibus re-
levat, quàm cùm affüäctiomibus deprimit. Non
es ſine Deo, qui tentatione quafſaris: nam,
& Satan aliquando coram Deo adſtat. Ange-
lis ſociatus Grandiora ominor oppugnato. Ni-
ſi Tenteris, non vinces. Elidere autem Dæ-
monem qui poteris, ſi eum proximum tibi
eſſe non vis? Cæteri hoſtem quærunt ad
necem; nos triumphare de hoſte cupimus fu-
giendo. Niſi imimicus in prælium deſcendat,
non vincetur. per Aſpidem & Baſliſcum
ambulabis: & conculcabis Leonem & Draconem.
At quo modo conculcabis, quem times adeſ-
ſe, quem optas quaàm remotiſſimè amandari?
Cervicem erige, ſpera in Domino, hoſtem
provoca, trahe, ſi renuat: eum duntaxat vin-
ces, ſi premas. Et quoniam caſtioris conſ-
cientiæ viros alloquimur, Non modò concul-
candus eſt Draco feterrimus, ſed & ambulan-

Pfſ. 90, 13

Serupule⸗

Tentatio

dum ſuper dorſum fortiter, Chriſtiano eſt. non nocet.

Ipſe, ipſe fingit non rarò in ſecuritate pe
riculum, fingit in hbertate laqueum, colo-
rat in fide perfidiam. Aude, Chriſti miles:
Signo te Crucis muni, itérque tuum ipſe ſit
Draco. Per eam incede viam, per quam reſu-
pinatum intueberis Baſiliſcum. Illud mazimè
exequere, à quo Te nititur abſterrere. An-
tonio ſeſe Dæmon in eremo oppoſuit: eum
non modò vir fortiſſimus non declinavit, ve-

Damon
no timen-
dus.

rùm per calcatum Anguem Gehennæ perrexit

ad Agnum Cceli. Seper Aſpidem & Baſiliſcum
ambhulabis, & conculcabis Leonem & Draco-
nem. Audin'? Non linguAâ, ſed pede conſligen-
dum cum Dæmone. Plerique cùm tentatiom-
bus agitantur, ſcrupulilque feriumur, diſpu-
tationem inſtituunt cum Satana. Periculosè cum
eo diſputas, quem feliciter conculcares. Dra-
co enim eſt callidiſſimus animantium, cum quo
Eva diſputavit & cecidit, quem Hilarion

contempfit & vicit. Tribuamus & hanc lau-

dem Cacodæmeni: non gehennæ titio, non
lutum

tiun iun
la gur
Der lgss
Gorun ca
nüns kinn

Gen⸗
Ner .
en⸗
litave
38.

Mor!
Imis ſcenlum,
ir: tent
ias
n Ipertt,
Ve. MNlo Pro
Conhktlende
Ctan conl
id cente o
nobis non
Ketio, Dit
Celcenlu in
lig, herue
Se⸗ Dln 3

(le admir
uer henumqve
tun. Iucue
u Ed hon ſ.
twriturnæ
n Uiebuttitn
a Innes tery
Mu bor mmoe
7 ferim,
ſin Mvenles. I
eelulid g
Ni
dor mecdic⸗

aommptiis

4 1 Eemi o
h ibes
etir;
lus loen
Uenandin,
Cenſ 4
danchut
tnts n
ſe
8 Meas
Penus
Non e
CCl S

Ei

4, nin

tbile⸗

n and
Ke apim;

onniht Mien
mutuurt
And,
n dene
ſed ry
Chrſri,
Kowie ,

47

—

lutum platearum, non ſtercus terræ, non
fex duntaxat vitiorum eſt, verùm & flos fe-
rè eſt. O florem benè olentem! Et quidem o-
lere aliquando poteſt, qui non benè ſemper o-⸗
let. Et quinam flos? Qui? pulcherrimus, is
cui Sponla vix aſſimilari potuit in omni gloria
ſua. Nardus eſt. Non quia Nardus ardorem
quodammodò quo ille cruciatur, ſuo nomine
exprimit, ſed quia ſolà floret pedum compreſ-
ſione. Verùm vitiorum pronubum flore dona-
tum dimittamus aà conſpectu Miſericordiarum
Domini, quarum penè obliti ſumus, dum
ſuper Draconem te ire ſuaſimus. Ergo Miſeri-
cordiæ Domini multæ: & inter eas, illam
Propheta cupidiùs optat, non quæ blanditur,
Pſal 118, ſed quæ pumit. Audi: Miſericordiæ tux multæ,
155. Domine. Ex his, quam deligis? Necundum ju-
lbid. dqicium tuum vivifica me. Miſericordiam amat,
ſed quæ odium ſimulet. Vivificari cupit, ſed
per plagas. Denique Judicium expectat ſuppli-
ciorum campum, ut inter corporis funera A-
nima ſeminecis reviviſcat.

7.

Si aſzendero in Cælum, Tu illic es: ſi

deſcendero in Infernum, ades. Si ſum-
Ppjlero pennas meas dilueulo, & ha-
bitavero in extremis Maris. Pſalm.

138. 7.

Talentas Mliror Davidis conſilium. Tentat in Cœlum
mediocria aſcenſum, nec pennas curat, quibus effera-
Religionis tur: tentat deſcenſum in Orcum „ nec alas
Mazera Comparat, quibus ſuſtineri poſſit, ne cum pe-
viliora. riculo proruat: de tranſmittendo mari, ſeu
confiéiendo terreſtri itinere uſque ad Maris
oram conſilium init, & pennas ſumit? Sanum
id certè conſilium fverit, perſpicuum tamen
nobis non eſt. Sentiant alii, ut lubet: ego ſic
ſentio. Difficilius & aſcenſu in cœlum, &
deſcenſu in orcum, tritum nobis Iter per Ter-
ras, pérque Maria. Utinam meum ipfe ſenſum
Intentie explicare norim, qui Prophetæ mentem diſ-
rea. cutio. Virtus ſanè prodigioſa, & quæ ſui fa-
Cloriag cile admirationem concitat, ardua eſt, ſed alis
vana cen- plerunque non eget; vento enim gloriæ effer-
dit ange- tur. Itaque & aſcenſus Orationis prolixioris;
t nti ſed non ſanctioris: S& deſcenſus Solitudinis
yrava. taciturnæ non humilis, admiratione pro pen-
Bons or his abutitur. Difficillimum iter illud eſt, quod
cultanda. Omnes terunt, nullus miratur. In eo enim la-
Retula- bor immodicus, & laus exigua. Facilius ab-
rum ob- ſtemium, quam temperatè vino utentem,
ſervatia. invenies. Ibi enim aquam ſuperbia condit, &
Tarva is plauſus diluit: hic inſulſam potionem nec ſa-

Saker por medicatur, & color integit infuſi vini.
Singalz. Promptiùs annum ſolidum ſilemus, ut de no-

ritetibus bis mira loquatur fama, quàm iis tacemus ho-
ſunt. ris, quibus nobis ſermo vetatur: hic enim ſilens
Rscnr tacetur; tacentemque nemo prædicat, quia
nmnullus loquitur: ibi taciturnum loquentes effe-
runt, libenterque ſplendidum de ſe ſermonem
diuturnâ taciturmitate ambitioſus Pythagoræ
auditor mercatur. De ſe enim mavult ſermo-
nem audiri, quam ſuum. Verbo, neque in aſ-
cenſu ad Aſtra, neque in deſcenſu ad Infer-
num eguit Propheta pennis, quas ſumpfit ha-
bitaturus in ora Maris extrema. di ſumpfero pen-
nas meas diluculd. Nam ſingularitate præcel-
lens genus vitæ quamvis difficultate non careat;
alis non eget: Laudis enim ſpes pro alis eſt.
Coœlum ſubire extra ie raptum Contemplatio-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Ibid.

Stromatum, Lib. XVYV. 23 1

nis dono, jucundum, & à tam multis expeti=
tur, aſcenſuſque etiam non probis levaretuf
ſingularitate prærogativæ. Ità quoque demitti
grandi Humilitate in Oreum uſque, tete pedi-
bus adſternendo vel hoſtis, vel ruſtici, non in-
credibile ſactu opus, quòd indè tibi confletur
veneratio & laus. Ideò nec cohortatione, nec
vi ad hæc perficienda indigemus. Nobis utro⸗-
bique Deus imminet. At ſocio poſthaberi, ma-
jori ſubdi, inſervire minori; quæ omnia in
Monaſteriis paſſim præſtantur; quia vulgaria
& communia, vizx alacres exequimur. Pede-
ſtris hæc via eſt, non volatus; eget propte-
reà pennis, & trahi in iſta debemus ipsà Nu-
minis dexterâ, aſcendero in Cœlum, Tu illic
es : ſi deſcendero in inſernum, ades. At ubi de
littore in littus imus, quia id itineris non ac-

cidit, quaſi miraculum à Deo; nonniſi ducto-

re Deo conficitur. IUluc manus tua deducét me. Pl. 138.5:
Quin & teneat neéeſſe eſt, te ibi dextera Dei.
Aſcendimus & volamus ſine alis: non ambu-
lamus ſine pennis. Maxima implemus, quia
magnifimus. Conſueta & mediocria faſtidimus,
quia premunt, nec elevant. An non Hypo-
criſis ſamem famâ compenſat, ſuppliciaque
ipſa ſibi ultrò accerſit, ut ſplendidum de ſe
feratur à ſpectatore judicium? Contra;, com-
mune vitæ genus aſperrimum eſt; quia & dif-
ficultate non caret, & caret admiratore. Un-
dè, cùm Propheta dixifſſet Deum futurum in
Cœlo, & in Inferno adfuturum, habitamti in
extretmnis Maris dexteram tantùm porrecturum
affirmavit, eümque firmandum Divinæ manus
præſidio. Ea enim ærumna gravior, quam præ-
conia non efferunt, & angor deprimit. Quot
flores, ineunte Maio, erumpunt ſine pretio!
una interim miraculo futura Roſa, ſi hyeme
naſcatur. Non iſta pulchrior, ſed illis copia pre-
tium ademit, minuit digmitatem. Utilior, nec
obſcurior Adamante Cry ſtallus. Flatu figura-
tur in vaſa, fingitürque in pateras & ſtatuas.
At quia farior Adamas; gemma eſt, Vitro vi-
liore, quia non rarò, ſi digito monſtremur,
montes convellimus: ſi lateamus, onus nobis
fit importabile glans ilicis, & lauri folium. Er-
go ſine pennis Coœlum petimus Aſtris collu-
ſtrandi: Humi conſidere neſcimus; plauſore
carituri.

Servus tuus ſum ego: da mihi intelle-
tum, ut ſciam teſtimonia tua. Pſals
118. 124.

Libertatem, quæ nullo benè venditur auro, Eledio
Propheta diſtrahit, ut «.ternorum cognitionem Statuse
aſſequatur, ex Rege ſervus, imô ſervus in Re-
gno: nos verò antè ſcire Divina teſtimonia οation
volumus, quàm velimus Domino mancipari.
Scrutamur Legem & Prophetas, Biblia ſæ-
pius evolvimus ut tandem, perſpectà rerum
humanarum vanitate; Domino famulemur.
David ante fit ſervus Domini, tum intellec- Scientis
tum ſibi dari popoſcit à Domino: atque ideò ex Kegi
fortè uberiorem ſcientiam recepit, quia antè ue ebe
pretium dedit, quaàm mercem poſceret. Falli- ler vais:
mur, ſi Divinorum cognitionem putamus à Qzarionis
nobis conſequendam eſſe, antequàm nos Deo fons,
dedamus. Servus antè fias oportet, tum Deus
ſervitutem tuam cognitione ſuâ coronabit. Id
experimur quotidiè omnes, qui, què fidelius
Deo ſervimus, eò clariùs Divina percipimus.
2 Fiat

232

Fiat ecor meum immaculatum in juſtifi-
cationibus tuis, ut non confundat.

PfI. 118. 80.

Tentativ tin
non timè- eſt: Et erubeſcunt, ubi nulla eſt injuriæ ſuſ-

da. picio. Invita enim mens impuras aliquando co-
gitationes verſat, quibus ſe pollui reformidat.
O erubeſcentia rubore ideò digna;, quia indi-
gna! Lutum eſt feda chorearum imago, at
non inquinat, niſi volentem. Non cùm tan-
Eccl. 13. git, ſed cùm tangitur, inquinat. Qui tetigerit
1. Picem, inquinabitur ab en. Haud verò inqui-
nandum dixit, quem pix tetigerit. Cogitatio
Ignis eſt: accedentem accendit, ſtanti procul
non nocet. Baſiliſcus, ſeu Regulus eſt; ve-
rùm ſi ab ea Oculos avertas, perit. Fovea eſt,
laqueus eſt, niſi temet in eéum injicias, quam-
vis juxta te ſit, ſecurus es. Lunc peris, quùm
ejuſmodi ſpectris ac terriculis ità turbaris, ut
muneri tuo deſis. Pit enim pavore improvi-
do, ut dum Umbram fugis, Solem declines.
Si cogitationem, quæ nocere non poteſt, ef-
fugias, Orationem fugis, quæ prodeſſe ma-
ximè potuit. O Prophetæ digna poſtulatio!
Pſ. 118. Fiat, inquit, Cor meum immaculatum in ja-
8o. Ntiſicationibus tuis. Non immaculatum in defe-
u imaginis depravatæ, ſed in abundantia
ſanctarum Legum. Quod mentem inquinat,
non ſœda cogitatio eſt, ſed turpis Legis obli-
vio. Imple mentem tuam divinarum Legum
obſervatione, & ſpectra in te patere inſanire.
Non enim vincitur, qui obſidetur;, ſed qui op-
pugnantem hoſtem admittit. Imò triumphos
parit non rarô hoſti, qui triumphos ex hofte
meditatur. Siquidem ipſa de trophæo referen-
do diuturna meditatio, dùm telum evaginat
in laſciviam, ipsaâ recordatione laſciviæ feri-
tur, & interit.

Trepidant plerique timore, ubi timor non

Appropinquaverunt perfequentes me ini-
qui: a lege autem tua longe faöëti ſunt.
Prope es Tu, Domine: & omnes vig
tuc V'eritas. Pſ. 118. 149.
Tentazio Orationem plerique negligunt, Regulaſ-
ends. Que contemnunt, duùm tentatiomibus afflictan-
Serupalo- tur. At falluntur. Vana enim ars iſthæc eſt e-
ß. udendi hoſtem. Tempus häc ratione, non
hoftes fallis: qui, cùm à lege Domini quam-
maximè diſtent, nocere tibi haud poterunt,
ſi degi Domimi obſervantiãà mandatorum affi-
ach g. garis. Appropinquaverunt berſequentes me ini-
Iorvanmiis di: à lege autem tua longe facti ſunt. Hæc
Tentstio- Vera eſſe non poſſunt, niſi Tu antè à lege
num ef Dei receſfſeris, quam illi ad Te acceſſerint.
vemedit. Nam longé facti ſunt à Lege, dùm ad te ap-
propinquaverunt. Itaque hoſtes non noſtros
advocamus, àa lege Domini recedendo. Undèé
rem dicere audeo & dictu, & factu incredi-
bilem: vanum fſcilicèt eſſe timorem receden-
di à Lege, cùm tentaris, & angeris; quòd
periculum non vitaveris, antequam tentarere.
Nam ſi hoſtes appropinquantes tibi a Lege
recedunt, liquet Cor tuum Legi proxinum
nen eſſe, à qua procul fit, qui illis prope
Et. Comtra, poſtquam illi appropinquaverint,
ſi cautior evadis, Dei vicimam promereris:
undé & Pialmiſta canit: Prope es tu, Domir

Regnla-

Oliva “

ne: cùm antè præmiſiſſet: Appropinquave-
runt perſequentes me iniqui. Iniquitas ergo
dæmonum hoſpitatrix eſt, quorum cibus Te-
por eſt. Nec mirum, ſi libenter in frigidum
cor divertunt, qui igne cruciantur. Firmum
itaque ſit, Tepiditatem parentem eſſe Tenta-
tionum, Virtutum novercam; Tentationem tis dani.
verò apud Deum piam Oratricem eſſe, cujus
permotus lacrymis Pater miſericordiarum præ-
ſtô eſt, Iuctanti laturus opem, ſpémque lau-
reæ allaturus. Itaque Otium bellum parit,
Deſidiâque turbationem; contrà, Triſiitia
ſolatium gignit, uti Sol & ſinu noctis erumpit.

D

Et induit maledictionem ſicut veſümen-
tum: & intravit ſicut aqua in inte-
riora ejus, & ſicut oleum in oſibus
ejus. Pi. 108. 18.

Cave peccatum, ejuſque ne perſonam qui-
dem induito. Plerique Innocentes in corde Principijt
ſunt, qui tamen, ut homines mulceant faciem ebhe.
induunt Peccantis, ſimulântque ſibi non invi- Hamani
ſa ſcelera, ne ipſi ſint ſceleroſis inviſi. Induunt MLedkes.
hi Maledictionem duntaxat ſicut veſtimentum, Rer
corde diſcludentes, quam & ſermone & ha-
bitu præferunt Iniquitatem. Inverſa & mon-
ſtroſa iſthæc Hypocriſis eſt, quæ lupum fi-
mulat, & ovem tegit. At Ovis, ſi Lupi vil-

ienpuriss.

lo integatur, ex Ove fit Lupus: non enim Uodeſtia

diù veſtis eſt, quæ ſicut veſtis nobis circum- negleta.
datur Impietas. Zona tenuatur in aquam, ut
in interiora aninæ pervadat, utque penitius Amicitio
quoque in oſſibus ſerpat intimiſque medullis, A4.
eliqueſcit in oleum. En apertam de ſtulta nsva ie
metamorphoſi ſententiam: Et induit male-
dibtionem ſicut veſtimentum: & intravit ſicut
aqua in interiora iejus, & ſicut oleum in of-
ſibus ejus. Saülem inobedientia primò te-
xit Zelo victimarum, tum palàm rebellandi
audacià à Deo abduxit. Nota blandum flagitii Eruteſei-
ſubeuntis lenocimium. Scelus primò veſtis, tum zia mals
aqua, demum oleum eſt. Primèò tegit, dein- Viriutis
dé abluit, ad extremum inquinat, flammâm-
que vel incendit, vel nutrit. Noli ergo tam-
quàm amictum tibi crimen circumdare, va-
nè confidens, non futurum te ſceleſtum, ſed
tantùm appariturum, ne & Deo corde inno-
cens, & habitu ſceleſtus hominibus adverſeris.
O te miſerum! Rarò manus Eſaü, & vox Ja-
cob copulantur: & ſi Manus ſceleſtæ, & vox
religioſa fœdus iniere interdum, raro felicita-
tis prodigio, vix, aut nunquàm id evenit. Vox
Eſau & cor Jacob ſemel lippo impoſuere. Citò
enim vox Eſaü in pectus delabens cor Jacob
in cor Eſaü convertit. Citò Iniquitas Juſtitiam
in ſe commutat: citò facinus, quod veſtimen-
tum duntaxat videbatur, videri deſinit, &
aqua fit in viſceribus animæ, ut ad medullas
pertingat in oleum transfuſum. Et proh ſcele-
rum illecebras! Initio decepta Mens ità ſcelere
conveſtitur, ut prudentior appareat, ex quo
ſimplicitatem abjecit. Tum ſi veſtem in inte-
riora demittat, non turpior, ſed purior cenſe-
tur; aqua enim fit quod veſtimentum erat; non
enim Laſcivia ſtatim calet, ſed blando amici-
tiæ nomine, quaſi frigens Cryſtallum, adrepit

Cordi, ſolatium latura non ignem. Ad extre-

mum unda in oleum concreſcit, Amôrque fit
Amicitia;, incenditque aut riſus aut vox Ani-
mü, eui, ceu aqua igni contraria, blanditiæ cre-
debantur.

Tepidita-

ſatuente
ſtitque
extincto
lcias ex
tüm, nnl
Coniirmat
Ii lam
un min
ſuntie pi
Citis cond
Gue mo
Virere in
Adolelcem
hanur
,Iicordie!
en, ſin
Pheta, Gn
indoi ab
1 eiis p
Commmume

eueun ſit;.

Contra,
eccatoris
Verd cilici

Er mum
Giut.

0 den
ft tuclinnem
& Vugi
„., &
Mürtem
Ct Vir⸗
tot am
ego miract
eſeit Sin
Flliumn M
Erbekand
Cln ila .
Mon erum
1s luncea
Aberumm
leo ſir
I lace,
u bit
lii: uoine
Kautair,
en Vi
u ſit a
Pnin iti
ni t, nn
tere no

ginne
ng
dul
1 4.
ii
Enn
Ur,
ni
unm

Win
gin

pekirng
n
lemte
ſbimae
wil unn
eling,
etmo k.
netl dur
e a⸗
ihllii
Wrcn

1An i,
1 eind
n Mtlel
ndonkgis
mdelutun
d egn e 4
ut, Mnr
Mlcptr.
1Cuntt,
Celkun:
Neo A;
bistdnt⸗
ſiü, & ul
elele,in
n) unß⸗
nileni
dintenli
bens .
curpNnn
leiie
ei ii,l
A tenl⸗
ltt
Mniib.
uet, t
ſeken u,
ſnie
Aunn erin .
Elan n
en 4 4

7 .

Stromatum, Lib. XV.

Labi poſ- debantur. Et quidem dùm Maledictum veſti⸗
Jſun: Op- mentum duntaxat eſt, non cum ſummo diſ-
rr crimine adoleſcentem oppugnat: veſtitum e-
5l nim palàam degere, palamque verſari patitur.
,„„. Alt cùm veſtis in aquam degeneraverit, nudus
illicò infelix ſceleris tyro, forum refugit, ho-
mines vitat, parentes timet, fugit à Prælato:
Adæ tantùm prævaricanti non diſſimilis refu-
it Deum, umbras indagat, afſuit perizoma-
ta, Anguis Auditor, & Pomi Raptor. Poſtre-
mô Aqua rigans hortum voluptatis, in oleum
vertitur ignium pabulum, populaturum plan-
tas, quorum tegi poterat foliis, hortumque e-
vertens, cujus malè floribus veſcebatur, tam
frugem pertæſus ſalutis, quàm mortis fructu
victurus. Ergo & ſine veſte, & ſine unda; &
oleo perfuſum infelix cor æſtuabit; Deo ità
ſtatuente, ut qui veſtiri iniquitate non timuit;
ſitiitque rigua iniquitatis, igne corripiatur in-
extincto, flammas paſſurus, ubi undarum de-
licias expetivit. Quod ne à nobis dictum tan-
tàm, nullis Divinarum monumentis literarum
confirmatum putetur;, recordemini prodigi Fi-
lii calamitates. An non illum velut indumen-
tum iniquitas texit, cùm partem duntaxat ſub-
ſtantiæ poſtulavit à Patre? Verùm ſociis per-
ditis convivendo veſtis ſolvi cœpit in aquam,
quæ mox in oleum converſa eſt, cùm miſer
vivere incopit luxuriosè. Et quidem hæc in
adoleſcente veſtimenti dumutatio in aquam æ=-
mulatur prodigium, quod, divinæ ope Miſe-
PIrA7.5. Ficordiæ factitatur in corde Juſti. Qai dat ni-
vem, ſicut lanam. De Deo id cecinit Pro-
pheta, qui Impietatem profitetur velut togam
indui ab impio, & mox ceu aquam in interio-
ra ejus penetraſſe. Ergo utrobique quædam
communicatio aquæ eſt veſtis. At Iniquitas a-
qua fit; cum antè fuerit veſtimentum: J uſtitia;
contra, mix eſt, & veſtis fit. Quia nimirùm
Peccatoris pompæ penitùs evaneſcunt, Juſti
veròô cilicia in aurum feliciter demutantur.

Et tuam ipfius animam pertranſibit gla-
dius. Luc. 2. 35.

Beatiſit. O Senis non ſatis mihi perſpectam grati-
ma Virgi- tudinem! Accipit Simeon à Virgine vitam;,
i⸗ buri. & Virgini gladium tradit. Filhum eripit Ma-
t. trj, & Vulnus tradenti Filium infligit. Ipſe
Mortem optat, & Vitæ authorem in ulnas ac-
cipit: Virgini vitam reddit, & telum in ejus
défigit animam. Quæ audio portenta, quare
ego miracula ſpecto? Non cùm à Matre Filium
accipit Simeon, de Gladio loquitur, ſed cùm
Filium Matri repomit. Opportuniuùs ſanè tranſ-
verberandum Virginis pectus prophetaſſet,
Ccùm illa Filium offerret, quam cùm recepit.
Non enim deeſſe potuit pudico pectori Dolo-
ris lancea, cui deerat Amoris pignus, Filius
uberum. Verùm inſimulare crudelitatis non
audeo ſanctum Sacerdotem; qui dimiſſus eſt
in pace, poſt acceptam Pacem in ulnas ſuas.
eat? Quid igitur? Puto illud nobis præſignari in
Parens. Virgine „ cui & Filius redditur & Gladius
e :, traditur, vix oblatos Deo Filios Matres a-
implicen: bud ſe din habere poſſe ſine Gladio. Et qui-
ezuris ſ- dem Virgo fanctè Filium non rapuit, ſed re-
enlaribus, Git a Simeone. Nunc verô plerunque Deo
dicata pignora à Coenobiis Gemitores abdu-
cunt, non carituri Anguſtiæ enſe, quia ca-
rere nolunt Amoris pignore. Semel Deo di-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Parentum
obli vio.

233
cata proles ſine ſanguine non revelletur ab A- Filiorus
ris. Deus enim exercituum, qui venit in Ter- politicæz
ram gladium ponere, non pacem, armat quos ducatié;
amamus, efficitque; ut dàùm inordinatè dih-
guntur, ordinaté feriant non tam Parentes:
quam Peremptores repensd plagâ pro ofculis.
Sinant Conſanguinei id efle in Coenobis Cru-
ci Monachos authoratos; quod facti ſunt ;
nec revocent ad fori negotia, qui à Foro pro-
fugêre ad Chorum. Nam ſi ſanctè conſepul-
tos ſervatori excitabis, ut pro te ſatagat, re-
divivus occidet te, degener à ſpiritu vocatio-
nis ſuæ, clamaturus poſt, ut illi multa pro-
cures, & impetres, quia illi inclamaſti quieſ-
centi in ſepulchro, Veni foras. Exilit, ſed in-
ſtitas quoque & ſudaria projiciet, volet cu-
piditatibus vivere, quem non es paſſus con-
ſtanter & mori, & jacêre in tumulo. Lazarus
tuus, ſi jacêre cœperit, epulabitur, non mo-
deſtè cum Chriſto, ſed immaniter unus & Con-
vivis damnati; apud Lucam- Epulonis. Ergo
Virgini Martyrium non defuit, quia non de-
fuit Maternitas; Filium recepit in ſinu, in ani-
ma Vulnus excepit. Utroque felix & Filio, Mortifrss
& Vulnere. Non enim ochile potuit Vulnus; tio Chri-
quo Filio Paréns facta ſimilior eſt. Non potuit 72 8, en
carere Gladio, quæ noluit carere Filio, cu- g E cha.
jus ſolæ deliciæ fuere Vulnera. Nec in Cruce =:e Te-=
ſine clavis, nec in ſinu Matris ſine gladio ja- b rn cu-
cêre pertulit Dominus: adeò, poſtquàm Deo lam Ola-⸗
oblatus in Templo eſt, in ſolis ſuppliciis re- T 477.
quievit. Bis forté Puer in Sacrarium illatus eſt: „is a, hi⸗
domi ſanclè circumcidendus, & Deo immo- tectatar.
landus in Templo. IIIic ſtetit ſine gladio Ma-
ter, quia ibi non fuit ſine vulgere Filius:
hinc Mater revehit Enſem, quia filius Vut-
nus non vehit. Ergo aut Mater aut Filius &
Sacris abire debet cum Plaga. Diſcis, credo,;
nec JrsM ſine vibice efle velle, nec Deo gra-
tum Sacrificium eſſe ſine cruore immolantis.
Ego verò, qui ad Sancta non accedo;, ad val-
vas expectabo redeuntem cum Filio Matrem;
& quia cæcus ſum, & nudus, & miler, &
miſérabilis ſtipem petam à redeunte. Lacry-
mam ego abs Te peto Fili tui,; O Sancta Pa-
rens: quæſo Te miſerere mei. Lacrymam ſi
præbes unam, dives ſum;, cæcus non ſum;
miſer eſſe deſino, eſſe incipio fortunatus. Vel
gladium, quem tuo cordi Simeon infixit, mi-
hi trade, vel Filii tui lacrymam mihi infunde.
Imè utrumque, ſtipis nomine, porrige ſup-
plicanti. Utrumque & meum & Filii tui bene-
ficium eſt. Non enim telum geſtare in corde
potes, quin Filius, qui tuo in ſinn recubat;
vulneretur. Nec lacrymis madet ille, quin ea-
rum acerbiùs frigore crucietur. Et fortè ſan-
guis lacrymæ ſunt, quas ille fundit tui viciniâ
gladii ſauciatus. Vulnus enim in corde Matris
hunc emittere ſolet ſanguinem ex oculis Filii.
O utinam meum abiret in pbannum Cor; quo
eo galeres vel lacrymas abſtergere Filii, vel
vulneri tuo (horreo dicere, ſed opto fieri ;
parce, Domina, parce egeno) faſciam adhi-
bere. O me fſine corde felicem! O Cor non
ſine lacryma, felicitate meâ longè felicius!
Duplici illud nomine fortunatum dicerem;, & 5
quèd procul ſit à pectore Peccatoris; & quòd
prope oculos Salvatoris ſtatuatur. Felxx, quôd
Me caret, felicius, quod fronte Pueri non
caret. Felicius pannus eſt; erat,; quam Cor.

Amare potuit, cùm Cor erat, ſed amari non
debuit, quia non amabat. Nunc Cor meum;

V 3

gmare

Chriſto
inflicta
Alapa.
Eecleſia-
Religioſt
ſeſe pro-
tegant, &
bhonorent.
Chriſti
Paſſio.
Perſecnto-
res Iaſto-
rum.

Injuriæ
gemmaæ
ſunt.
Oppro-
brium
Chrifti.
Mortifi-
cationun,

Iitis.

234

amare non poteſt in Pannum commutatum:
amari debet, quia lacrymis madet Redempto-
ris. O Domina, da gladium, quem præbuit
Senex, cor accipe, quod Iniquitas abſtulit.
Do, quo careo, da, quo Tu carere debes,
nec Ego carere poſſum. Mihi ferrum debetur,
qui reus ſanguinis ſum. Peccavi, ideéque mo-
ri debeo. Quòd ſi Mors mihi debetur, quare
non præbetur & gladius? Sit gladii pretium
Cor. Sit mortis meæ hæc vita, ut non alio
cadam enſe, quàm quo Anima tua;, O Vir-
go, tranſverberatur. Corde libenter carebo .
ne gladio & Ego caream, & ut careat Vir-
go. Non curo Mortem, ſi eam infert Virginis
enſis: negligo Vitam, ſi ejus me gladius vul-
neret, ex qua vitæ reparator prodivit. Saltem.
illa mihi conſolatio ſit, ut eo ſaltem tempore,
quo ego ferior, à Matris anima gladius abſit,
jactaturus, ideò me caruiſſe vità, ut Virgo
careret vulnere. Felix O ego iterümque felix,
ſi qui vità meâ Filium vulneravi, meâ mor-
te Matrem vulnere levem.

Quid me cædis?! Joan. 18. 23.

Vox Verbi Dei eſt alligati ad percutientem
ſe, coram Principibus Sacerdotum. Quid hoc
eſt, quod à Te audio, Jksou? Terebrabun-
tur pedes ferro, cædentur humeri plumbo 2
manus pendebunt & Cruce ſuſpenſæ, & ſile-
bis. Nunc verô alapâ duntaxat percuſſus do-
les, dolorémque querelis vel ulciſceris, vel
prodis? Num pedibus mambuſque nobiliores
genæ? Quòd ſi illis hæ præſtantiores, cur ca-
put, reliquis nobilius membris, mutus pateris
ſpinis coronari, & quati calamo? Cur in ca-
pite dumos ſuſtines, & alapam non fers in ma-
xilla, qui genarum neutram ſubducendam ſua-
ſiſti percutienti? Ego ita ſentio. Supphicia re-
liqua coram Præſulibus, Regibus, ac cohorte
militari ſuſtinuit: alapis verò cæſus eſt in Con-
cilio Sacerdotum. Id tandem eſt, quod tum
Chriſtum gravius pupugit, & Diſcipulos Chri-
ſti graviſſimè excruciat. Etenim quam non fe-
rendum vulnus coram Principibus Sacerdotum,
Eum cædi ſpernive, qui, propter Legem 8&
Teſtamentum Dei, Patrem, Patriamque re-
liquit, ut Deo militaret ſub Sacerdotum patro-
cinio! Non eſt, quòd pluribus ſententiam meã
aperiam. Nec eſt, quèòd plerique mirentur in
aulis Principum & Sacerdotes Cœnobitarum,
& Levitarum Cœnobitas iniquo animo ferre
duriuſculum verbum, qui maria tranſmiſere,
& valedixere nuptiis, ut Mortem atque Cru-
ces apud ultimos Mundi accolas nanciſcantur
pro Eccleſia legatione defungentes. Ità eſt. Ejus
Diſcipuh ſumus, qui actus à Pilato in Crucem
eſt, nec doluit, ſiluitque irriſus ab Herode:
à quo ſuſtineri non potuit ſine juſtiſſimi dolo-
ris ſenſu Alapa in ſupremo Senatu Inunctorum.
Verùm aliò me avocant æquiſſimæ Domini
querimoniæ. Puto ego Chriſtum doluiſſe, cuùm
in faciem cæderetur, quèòd timuerit manu cæ-
dentis obliterandum oſculum Proditoris, quod
tanquam gemmam Patri erat oblaturus. Nec
eſt, quoòd me quiſquam miretur. Nam ſi au-
ſus eſt Tertullianus affirmare in præciſa Mal-
chi aure Domini vulneratam Patientiam: cur
temerarius habear, ſi dixero Chriſti Dilectio-
nem erga hoſtem ſæviſſimum, ſuique ſangui-
nis proditorem percuſſam à milite fuiſſe, quæ
non oſcitantiùs Judæ oſculo incumbebat quàm

Oliva

in aure Malchi incubuerit Patientia. O nos pagit eypni
miſeros, qui contumelias, quas Dominus ità ia zugr totum
cuſtodit, ut in querelas erumpat, cuùm is cæ- &s, jud. uſiti
ditur locus, ubi Draco proditor non tam vis inrjs. acurat
labia, quam dentes infixerat! Vermes ſuos“2& 4 ſis tan
Job ſanctus, Tertulliano teſte, reponebat H ul,
in ulcera: & Dominus ofſculum perditiffimi lri, it.
Apoſtatz manu militis noluit vel offennei: ol
vel deleri. At dulciora puto caſtiorâque cu-

ſtodiviſſe Dominum ofcula in genis ſuis. IIlas Beariſt.
non ſemel in faſciis Virgo genas pudicis oſcu- a Virgo
lis honeſtarat: illas labis ſuis genas Mater C“ Ko

. . . 5 . .
conſecrarat, ab eis altiori ſanctitatis foœnore , ee

conſecranda. Quare Dominus Matris ofcula
ferre nequit vel ſolo attactu dexteræ ſcelero- .truclt i
ſæ violari? Timuit labiorum Virginis teme- ir ſu lelig
randa veſligia, manus impuræ alliſione. Non oenn
ergo doluit dolorem ſuum, nec faciei ſuæ fos- Pls enin
dari ſplendorem lamentatur: verùm Pudiciſ- denetn
ſimæ Matris Pudorem temerandum veritus eſt, zoret,
ſi ibi manus militis allideretur, ubi illius os oſ- Dberior
culorum caſtiſſima veſtigia impreſlerat. O Pu- el: deen
dorem! 6 Amorem! Plùs lædi dubitavit Ma- leſcentia
tris oſcula Filius inflictà alapã, quàm ſuas ge- Chrißt lbi rita!
nas: potuitque lædi Virginis candor; ſi eò ma- Paſſio. nahitur.
nus militis, etiam furentis, admoveretur, quò
labia ipſa blandiens tantò antè admoverat. Et Circum-
ſanè quid mirum ſi Virginis Pudor lædi potuit tedt. Er unm
in alieno vultu, inque genis Jrxso, quando 19,
violatam timuit Joſeph ſui cordis innocentiam,
ſuo retento impudicæ manibus pallio? Non (
Pudori Adoleſcentis veſtis propinquior, quaàm 4 ℳt P
vicina Virginitati Matris facies Fili. Denique . beiß
ſuo non minùs Dominum Pudori, quàm Vir- l
ginis conſuluiſſe putaverim. Doluit emm in- Caßtitas “ hel
flictà alapãà, infixo clavo non doluit Domi- isdum 6
2 8. borret, no 4 Contub
nus, quia ibi ferro vulnerata eſt caro, bic Palrcna “
veròô carne carneus cruentatus eſt Pudor. Non . Tande
. 5 : . e . enplum
timet Pudicitia vulnus, attactum timet: fer “
rum non refugit, manum fugit quamvis fe- “
rientem. Tangi horret, non cædi. Denique etc
ſpinas non ſenlſit, flagra ſuſtinuit, toleravit H nche
clavos, Manum timuit. I nunc, miles audax c in fulgo

