ſuſtinet in pedibus. Quin ne auro quidem, nis 0s
ſed aurichalco ſimiles pedes deſcribuntur, m alhube
quòd vera Regem ſupernum compulerit Cha- n. ſ 1
ritas profuſa erga inopes, aurum non habere, r: l
ſed fingere. Et apud aurifices quidem, inter e ſex
ignes, aurum terrà expeditur: aurei veròô kai
BPrincipis pedes, ſi in camino Charitatis ſta- met ſe hitin
tuantur, aurei eſſe deſinunt, & aurichalco ſi- gi &
miles perhibentur. Et pedes, inquit, ejus ſimi- Apoc. 1. fo gel
les aurichalco, ſicut in camino ardenti. Vera 15. 8 lu
Chharitas in camino ſuo aurum perdit, quod in Mlce
largitur, & quos reperit aureos, luteos facit. V:
Verè id in Carolo Sanctæ memoriæ Cardinali ““
eluxit, qui vix aurichalci ſimilitudinem in l ſni⸗
cultu externo retinuit, amiſlo patrimonio in Urentd
foculo Charitatis. At in camino igmii pedes Peminn
quomodò non ex auro, ſed ex aurichalco dig-
noſci potuerunt, cùm Hieronymi teſtimonio, nd
inter candentia metalla nullum diſcrimen in- Pelcn
tercedat? O Charitas, quæ ità ardes, ut lucem Fame u
tamen minimè auferas operibus tuis. Facilè α7a. d
aurichalcum patuit vel candens. Noli timere, delen ve Aten
S . . rus Famà ns ſello
quiſquis ex amore agis. Non habeberis au- wetur. re
reus, ſed pauper habeberis, quamvis ex Cha-
ritate igneſcas. Exiſtimabunt à me ambiri Marma- H
purpuram, ſi familiarius agam cum Principe; anon lin irct
ſeu opes pretioſas mihi eſle putabunt, ſi eas t,; n n
accepero, ut diſtribuam in pauperes. Falleris. it verus u. enn
Timor iſte tuus vanus eſt. Aurichalcum, hoc 1 lie ns
eſt, Paupertas in affectibus cognoſcetur, ſi H
tamen, dum hæc agis, non alges, ſed ar- Pn
des. Scintillæ oculorum, & flamma, quæ gic
emicat in oculis, illæ produnt aurichalcum clar
tibi ex auro relinqui. Quem frigere vident, S
nec ſine auro vident, dubitabunt an aureum ſert: gn
ſe ſtudeat facere, duùm aurum ad eleëmoſy- Ulhlerit
nas coacervat. Quem verèò ardere & oculis Dertam
& pedibus conſpexerint, nunquàm credent kenie
opibus inhiare. Neque enim ſatis curare ob- unn gnie
lectamenta divitum putandus eſt, cujus ſa- nem be
tis cognoſcitur, delicias in flammis eſſe. Car- euälin
bunculos faſtidit, qui carbones diligit: nec kieri
Gemmas amat, qui amat prunas. Flamma- lnt⸗,
rum & divitiarum foœdus difficile. Non am- dlies,
bit, qui ardet. Denique ſuſpicio eſſe poſ- uum in
ſet de Avaritia, ſi arrum non in pedibus, e P
ſed in capite videretur. Verùm cum ſimili- nan Aicem

tudinem auri non in fronte circumſferas . ſe , Epulchr
geſtes in pedibus, ſubjecti vulguſque infi⸗
mum, quod eminùs emicans in verticé au- en: v

richalcum aurum fortaſsè crederet;, cominds he l,
illud videns in pedibus aurum eſſe diffitetur. , N
Ità verſare cum Principibus, ut oculos tan- g, en
quàm flammas habeas, & ſecuris eris à e ſepul

calumniis. Neque enim ambire gloriam Niven
quæ fonum eſt, & flos fœni, exiſtima-

bunt, ſi conſpicient, in oculis ardere an

nrienn
n Dl
4 h
e in.
e i
i, nen
kennt A 6
W
n ntm!
n d 4
eilbui
elet eil K
Am
Uuen Arn
d

Rh

Ce 8
Conerlde
run Nond

“

ſonni klmn,
llun Elnn:
itiatces,
enbeg i
len. N
N
8) Gnn

4

lbithutn
ANn
ed wdee 1.

e

Quæ enim communicatio flori & flammis,
igni & fœno? Porròô igneos minimè geris
oculos, ſi ignis eſt. Videant à te non vide-
ri Solum, Solem videri, Cœlum ſuſpici, &
ſecurus eſto crimini non vertendam tibi nec
Principum amicitiam, nec Pecuniarum diſtri-
butionem.

Vat JESUS in civitatem, quæ vo-
catur Naim. Luc. 7. I1.

Scribit S. Auguſtinus, non tres duntaxat à
Chriſto Domini mortuos ſuſcitatos, ſed de
Zelus ob- tribus hiſtoriam extare in Evangelio. Inter
ſervantiæ hos verò Puella, Adoleſcens, Vir mortui
lger perhibentur: pro defunctis verè modò Ma-
ter, modò Pater, modò Sorores deprecan-
tur: Ut intelligas nullam ætatem, nullum-
que ſexum immunem eſſe à ſcelere mortéque
peccati, neminémque ſuorum negligere poſ-
Proerafi. ſe vitam atque ſalutem; nec ſolos Parentes,
natio. ſed & Sorores reddituras rationem Deo eſſe
pro defunctis, niſi curaverint, ut reſurgant.
Pæœnitétia Porrô in his, qui ſuſcitantur Anus nulla,
vera. nullus eſt Senex, ſed tantùm Adoleſcentes &
Renova- Vir: quò videlicèt raram eſſe ſciamus, poſt
exactam in vitiis ætatem, converſionem in
ſenio. Secuncda & tertia vigilia cohoneſtantur
adventu Sponſi, nullà factà in Evangelio
mentione ſeu de quarta, ſeu de prima vigi-
lia; quòd videlicèt converſionem nec prima
agnoſcat, & poſtrema ætas declinet. Perra-
ròô enim, qui malè vixit, fine ſancto vitam
concluſit. Imò, quod fœminas terrere non
debet minimum: Adoleſcens & Vir, Laza-
rus ſcilicèt & Filius viduæ ſuſcitantur ex vi-
ris: & Fœminis verò Puella duntaxat excita-
tur: credo, quòd rariſſima inter Foœminas
convertatur, ſi ultra juventutem progreſſa
Mulieres fuerit in vitiis, quùm Viris ante ſenectutem
"erd con- nunquàm deſperandum ſit de ſalute. Videtur
m,"K enim indulgentiä Homo dignior, ſi poſt ado-
1. leſcentiam adhuc deliquerit, tum propter ar-
dorem ſanguinis, tum propter laqueos multi-
plices, quos evadere vix poteſt, dùm cogitur
diſcurſare per urbes, & muneribus publicis
fungi. At Fœmina, eſto in pubertate pecca-
verit: quæ illi occaſio delinquendi, poſiquam
nupferit? Adde, ideò fortè non reſurgere poſt
juventam, quòd ſui eſſe ſoleat Fœmina quàm
Vir tenacior propoſiti, ſceleris amicior. Ve-
rùm quid eſt, quòd Salvator, qui cùm ſani-
tatem Paralytico aliiſque reddidit, monere
eos ſolitus erat, ut à peccatis caverent, ne in
deterius inciderent vulnus, mortuos, quos ex-
citavit, hac ſuper re nunquàm commonuit.
Inquies, quia ſola ſufficit Mors ad documen-
tum in melius vitæ inſtituendæ: neque enim
Mortis peccare poteſt, qui potuit mori. In ſepulchro
meditatie ſiquidem quis confitebitur Domino: ſed è
vies ene- ſepulchro exiliens, quis non Domino confite-
vate⸗ A. bitur, ut Ezechias, niſi fallor, canebat di-
IIa. 38. cens: Vivens, vivens ipſe confitebitur tibi 2
149. Hoc eſt, non qui ſemel vixit, ſed qui revi-
xit, nec primò vivens, ſed vivens poſt fu-
nus, non tam de utero egreſſus, quàm erutus
de ſepulchro, Domino confitebitur. Vivens,
vivens ipſe confitebitur tibi. Præclara extant
apud Climacum, ahéſque exempla eorum,
qui cùm in prima lucis uſura computruerint
ut jumenta voluptatis ſtercore corrupti, in re⸗

tio vitæ
dilata.

Stromatum , Lib. XIV.

ir 5

petito vitæ lumine Domino militarunt. Neſ-
cio enim quomodò exoritur in tenebris lumen
rectis, & locus reformandæ vitæ loculus eſt,
& qui Putredini dixit, Pater meus es, dicere
poteſt Vermibus, Magiſtri & Prædicatores vos
eſtis mei. Egregiè ſanè. Luculentius tamen
neicio quid latet hic ſapientiæ. Puto enim,
quòd feliciùs diſcere poterant à Chriſto ſanctita-
tem, qui curabantur, quaàm qui reſurgebant.
IIlius præſentia magis, quàm fœtor tumul,
ejuſque Lux vultüs, verborumque ſplendor,
quaàm iſtius umbra poterant docere mortales.
Qui enim reſpiciens ſanavit Matthæum ab hy-
drope Avaritiæ, potuit Paralyticum à conta-
gione Sceleris ſolo attactu liberare. Quare er-
go monentur non peccare, qui curantur à
morbis, & qui à morte excitantur, non admo-
nentur, ne peccent? An illi, qui languebant,
Peccantium imago ſunt, non verò hi, qui
perierant? Imò vivacier Peccatoris eſt effigies
Defunctus, quàm Infirmus. Cur ergo hunc Conf⸗ſa-
Dominus monet, illum non monet? Puto, ut iιας
deſperationi viciniores humaniùs allevandos“ Keri.
eſſe diſcamus: utque blandiùs corrigamus eos,
quos profundi barathrum abſorbuit, quos ex-
citare ſatis eſt, monere verò ſupervacaneum.
Hinc enim eſt, quòd Dominus dulciùs quoque Correctie
Quatriduano, quàm vel Adoleſcenti, vel Puel- mitis.
læ blanditus videtur, quem proprio compella- Lapſi hu-
vit nomine, quùm fœtidus evocaretur è ſepul- maniter
chro. Nolo enim putes Lazarum appellaſſe, erigendi.
quòd noſſet, cùm dubitare non poſſis æquè
reliquorum ac amici nomina ſciviſſe & genus.
Ergo Infirmus ſanari debet, ſed corrigi poteſt:
Defunctus debet excitari, ſed corrigi non de-
bet. Illum reprehenſio ſervabit à morte, iſtum
blanditiæ revocabunt à tumulo. Cavendum
eſt, ne non correctus ille peccet; metuendum
eſt, ne ſi reprehendatur iſte, deſperet. Deni-
que ſatis hunc deterrent à vitio expertum fu-
nus & ſepulchrum; illum non ſatis de vitio
monent dilata mors, & ſanitas reſtituta. Diſ-
cit enim Infirmus, cùm ſanatur, ſperare va-
letitudinem poſt ſcelus, putatque declinari poſ-
ſe poſt crimen funus; novit verò, qui reſurgit,
Mortem peccatum inferre, horrétque ſcelus,
quod conſequitur ſepultura. Denique verere
Tu, quod Paulus timuit; qui, ut adversùs in-
firmos virgam extulit, ita cavendum ſcripſit,
ne frater, qui perierat, graviori triſtitià hau-
riatur. Denique efferebatur Adoleſcens trium-
phantis in morem, & ideò fortè reſurrexit.
Non enim captivorum in morem trahi peccato-
res debent, ut ad vocem Confeſſarii reviviſ-
cant; ſed tamquam abacti criminis victores
debent efferri, & cum apparatu receptæ gratiæ
deduci. Hoc ſcito, minus eum, qui peccave-
rit, in ſua deſperatione duraturum, quò magis
de ejus tu ſalute ſperaveris. Fortè enim hac de
cauſa Puella, cujus Pater vitam precabatur, &
ſperabat, dormiſſe potius, quàm expiraſſe
Chriſti teſtimonio fertur, quèd in ſpe Patris fi-
liæ quoque vita reſpiraverit, & mori plenè neſ-
cierit, quæ Parentem non de ſepulchro, ſed de
valetudine ſolicitum noverat. Intelligis? Si in- Lapſt
firmus in ſua conſcientia frater, Patrem vide- blardè
rit deſperantem, deſperabit: quem ſi videret "rigendi.
Pharmaca potius, quam Sarcophagum curan- Saperior
tem, de morbo ipſe pellendo, non expellen- witi.
dis vitæ reliquiis, ſtudebit. Alioquin clamabit. Conleien-
Solum mihi ſupereſt ſepulchrum, & quare vivo? ien e.
Imò cur vivo, ſi non paſcor? quò ſperem infir- animtn,
4 mus;, Job, 17 1.

116

Couf⸗ſa- mus, ſi de me, benè qui valent, deſperant?
rii in: Pater funus parat, à quo accipere poteram vi-
diſereti. tam. Et ità conſternatus peccator in eas erum-
pit voces fidem ſuam ſeu vocationem pertæſus:
Pereat dies, in qua natus ſum, & nox in qua
dictum eſt, Coneeptus eſt homo. Quare non in
vulva mortuus ſum? quare exceptus genibus?
cur lactatus uberibus? Et ità vota faſtidit ſua,
qui non Parentes, ſed Judices experitur in
dorno Chriſti. Chriſtus Mors eſt, ſed mortis:
Joan. 11. cæterùm mortuorum eſt Vita. Ego ſum reſur-
25. rectio & vita, erigens mortuum ad ſpem. Ero
Ole. 13. Mors tua, ⅛ Mors-
14. umpho, inquit ipſe; de ſe. Cur ergo nos;,
qui Chriſtum induimus, ejus exuimus viſcera
pietatis. Mortis interfector eſt ille, non Mor-
tuorum. Cur ergo ſcelus non inſequimur, &
ſeeleroſum excitamus? Scelus, inquis, perſe-
quor, dùm impium inſequor. Si ita eſt, quaſi
malo vivat impietas, quam tanto cum damno
pereat ſceleroſus. Nolo pectus tralicere Fi-
li, ut, quæ intus abditur Vipera, occidatur.
Curabo, ut illam per fauces natus egeérat:
ſin illa occupatam arcem non deſerit, quaſi
ſufferam, Serpentis potius veneno, quam Pa-
rentis gladio Filii diſcerpi viſcera. Parco con-
chis, ne margaritum perdam: & ut Peccatum
pereat, haud curabo, an is vivat, pro quo
Chriſtus mortuus eſt? Quid enim intereſt, li-

Job. 3. 3.

II.

bidine an defperatione in Deum peccet, qui
peccavit. Humanmiuùs rebellabat à cœlo, qui

innato ſibi volutabatur in cœno, quam qui à
ſe immenſitatem divinæ Miſericordiæ exclu-
dit, quaſi nequeat grande ſcelus eluere. Ho-
ſtis, non Medicus eſt, qui pus ità ſecat, ut
carnem vulneret. Agnus Chriſtus eſt, Pecca-
tum Mundi tollit blandeè, ne cum peccato
peccatorem quoque crudeliter necet. Qui ter
Petrum monuit, ut Gregem paſceret, ne ſe-
mel quidem monuit, ut percuteret: non quòd
errantem, morbidâmque nolit curari, ac re-
duci Ovem, ſed quèd felicius fortè pabulo,
quàm baculo, & lanari poſſit, & duci. In
paſcuis curationem Ovium conſtituit Agnus
Dei, caùm Paſtorem ſui gregis Petrum inſti-
tueret: & Medicina optima illa eſt, non quæ
ſecat, ſed quæ nutrit, herbiſque faciliùs cu-
Zelus in- rantur corpora, quam inciſione venarum. Ad-
diſeretus. de: Viduam Naim funus fili proſecutam, ne
S ſcilicèt Superiores deſerant, quos cognoverint
Pasrem- jam imminere ſepulchro. Mortuus enim, li-
familia: cèt deſtitutus à ſpiritu, ſi à Parente non deſe-
cogat in- ratur, brevi deſeret Mortem, nec diu ſine
cubare f- Vita erit, ſi ſine Matre non ſit, vel cùm de-
1 Se functus deducitur. Feliciùs vitam à Matre ac-
Z⸗lus eb Cepit in loculo Filius, quam in cumis. Ibi vi-
ſervan- tam accepit, quia Parentem reliquit; Hic re-
zie; ſed cipit vitam, quia à Parente non relinquitur.
mewor Denique Matris miſeratus lacrymas JESUS
Charita- Adoleſcentem reſur juſſit. O ſi aliquand
tu, & gere juſſit. i aliquando
præ charitate ità domo efferrent Superiores
cadavera in lutum relapſa, fortè in ipſa ad
ſepulchrum via Chriſtus commotus fletibus Pa-

Compati
doctus.
rentis parceret pereunti, abeuntem retineret.

Lætentur & exultent gentes, quoniam ju-
dicas Tohbele in Wquitate, & Gen-
tes in Ie irigi
geenier erra dirigis. Pſ. 66. 4.
ſev⸗rus
6 „»ſed
omnia
providest

Itàne ² Et quomodèò oblitus es orationis tuæ,
Propheta Magne? An non tua vox illa eſt,

Oliva

deterrens Mortem à tri-

Si iniquitates obſervaveris, Domine, Domine pſ. iſe 1
quis uſtinebit? Quare ergo nunc exultent 1ng.. ie 5
Gentes, quòd Deus in Æquitate judicet, Rex Seve⸗ vir ſe
cùm nullus ferre poſſit Judicium ejus? An?u, ſed umi,
in ſua exultare debent perditione, quorum Liberalis. ein
omnis ea eſſe deberet lætitia, quòd Deus Ju- panirst, hii e
ſtus habeatur? Ingens certée Amor, qui Dei ficte“ 14. At
laudem ſuo redimit ſupplicio, & mavult reus ebptande, u⸗ 1
plecti, quàm Deum non putari. Verùm ex- iſu. r
ceſſum iſtum Charitatis ut non diffiteor, ità n
nec credo. Dixerim potiùs, non ſuæ Prophe-
tam precationis oblitum, ſed ejus nos verba
minùs dilhigenter examinaſſe. Lætentur, in- pf. ei
quit, & exultent Gemes, quoniam judicas Po- 66. 1. 26 D
pulzs in Equitate, & Gentes in Terra dirigis. „. e.
Poſtrema Verba fidem prioribus addunt. Æ- lnn
quitas Dei vel judicans non diſplicet, ſi tamen, nil
qui judicat in Ætquitate, dirigat Gentes in e
Terra. Hoc quia reperitur in Deo, Dei vel zie
Severitas Milericors exiſtimatur: Quod quia
Primoribus non raròô deeſt, eorum vel Milſeri- al
cordia ſine Miſericordia eſſe conclamatur. Quid iu⸗
eſt, Gentes in Terra dirigis? Gratiam tribuis is
implendi Legem, quam ſcribis. Præcipit Deus, ek
non furandum; ſed aves, nedùm pauperes, e
paſcit. Non timetur Deus furtum puniens, cu-
jus noſcitur Providentia panem prabens. Do- Fng
minantium verò blaſphematur Juſtitia, quo- in,
rum interdùm patent ad plectenda ſcelera cn- iirh
ſtodiæ, nec patent æraria ad tollendas ſcelerum in
radices, inopiam levando ſubjectorum. Cur, H
qui præcipis non furandum, furti occaſionem
non aufers largiendo? Judica in Æ quitate, ugß
ſed Gentes in TLerra dirige. Furtum diſph- et
cet? cura, ne deſit prædaturo ad manducan-
dum panis, ad lucrum opus. Adulteros aver- Rex re- Bas
ſaris? In quibus juventus ſeſe exerceat, cu- Sut. Cen
ra, & ſi nihil occurrit, claſſem compara in Pi- Superior Ras id
ratas. Felicius in his luctis, quam in velita- indiſere- e dertt
tionibus, & ludicris certaminibus otium vin- u Pruf. m Genem,
ceretur. Neque enim triumphus iſte ficti cer- aars⸗ ne ir JNer
taminis in Bacchanalibus, Innocentiam ſub- mones li- einlun 1
trahit ſervituti. Siquidem, ut otium vinca- citas. Rol
tur, libido vincit, & dùm tempus eluditur, ls, aint
illuditur pudicitiæ. Quæ utilitas, ſi ſanguini here
parcitur, nec parcitur honeſtati? Quæ utilitas Pl. 29.11. ris vitet
in ſanguine meo, dum deſcendo in corruptio- anencee
nem Luctuoſa iſthæc lucta, imò luctus, in katin
MoTu

quo ſanguis non funditur, & pudor diſſipa- ſe
tur. Ut igitur exultent Gentes, duùm judicas, cii torn
. . . . . . . ctes
judicandos in Terra dirige. Diriges autem op- tez, a⸗

mnI

timo directionis genere, ſi quæ imperas, ipſe nni lpi
facias, nec ſolum Tu ea impleas, verùm & lun hll
Tuos implere compellas. Computreſcet jugum, Ila. 0. l. nelnin)
à fæcie olei, dixit Iſaias. Quod iſtud oleum? nonn diſe
Audi: Oleum effuſum nomen tuum. Proh docu- Can. I.2. usſunnr a
mentum, Deo dignum! Oleum effuſum ſu- rnl⸗ 16 ul hahn
per jugum Legis vertit jugum in pulvinar. Ni- vemhlé. 2 ieigr,
mirùm nomen Principis, ejũſque familiæ ſi 1 is omnes
Legi ſubjiciatur, ità ut legem non ferat ſo- e lrit
lummodòͤ, ſed ſufferat, leve adeò efficit ju- vempla Uülentbbus
gum, ut jugum haberi non poflit. Regula- Aehenan
rum ob- g experi
. . ervantis Ublg ne.
In plateis ſicut cinnamomum O& balſa-. torebit Enot
mum aromatizans odorem dedi, qua- anner 1 1e
. . 0 . . e
ſi Myrrha electa dedi ſuavitatem odo- vioram. dene
ris. Eccleſ. 24. 20. üttere d
tentenn no

Si Ballamum quomodò Myrrha? Si Myr- Lapſorun ledh imd

rha quomodò tantam efflat ſuaveolentiam unana zue nor
Nimirum nullus odor ſuavior eſt odore ſesiu, nnn

myr⸗

Erela- myrrhæ, quæ præſtat, ne malè oleant cada-
hie & vera. Nullum ita ſincerum fœdus, quod inter
. Balſamum intercedit & Myrrham: hæc inter-
niendi. fectos condit, illo vulnera liniuntur. Facit
Superior Myrrha, ne mortuus videatur, qui perüt;
inviziler. facit Balſamum, ne plaga appareat, quæ la-
Ceompati, tere non poteſt. Porrò Virgo, quæ & Myr-
Zelus a- rha fuit & Roſa, quaſi plantatio Roſæ in Je-
vimaerum richo, & quaſi Myrrha electa in plateis, non
diſereiv. Ouiſſe dicitur, cùm Roſa eſt, ſed cùm Myr-
rha appellatur. Puto, quia gratior mortalibus
odor eſt, quo cadaverum graveolentia tem-
Superier peratur, quàm quo nares oblectantur. Suavi-
sega: We- tatem odoris Virgo dat, cùm ſicut Myrrha
“ Je eſt, non cùm Roſa eſt: quia videlicèt nullus
gratior odor, quam is, qui fœtorem abolet
tegitque. Placet in Superiore Mortificatio &
Fervor, Ardor ſcilicèt Amörque patiendi, ſed
ſupra Fervorem in eo placet Charitas „ quà
Subjectorum putrida cadavera ita condit ut ;,
qui ſine vita ſunt, abſque vita eſſe non puten-
tur, dùm benè olent. Placet in Chriſti ſervo
orationis odor, cujus fragrantia Angelorum
Phialas locupletat: ſed Myrrha foret in eo gra⸗
tior, ſi nimirum non tam, ut benè ipſe ole-
ret, curaret, quam ut non alii puterent. Gra-
tiſſimus is odor, quo fœtor pellitur. Denique
Virgo ſuavitatem odoris efflavit, non cum Ro-
ſa fuit, ſed cum Myrrhæ inſtar floruit in pla-
teis: ſiquidem Roſa blanditur Naribus, Myr-
rha medetur Morti, Vulneri medicatur.

Quaſi plantatio Roſæ in Jrricho. Ec-
cleſ. 24. 18.

Religior Coœnobia eorum, qui animas excolunt,
bherfectia Roſa iſthæc ſunt in Jericho. Cùm appropin-
e e*“ quaret autem Jericho JESUS vidit non vi-
res Reti-
Zionae dentem cæcum ſcilhicèt, ſed clamantem offen.
Bona o dit. Jericho Mundus eſt, cujus incolæ cæci
ealtanda. ſunt. Haud mirum ergo ſi ordo Religioſus,
qui Roſa eſt, delicatus videatur non videnti-
bus, cujus ipſi nec ſpinas contuentur, & odo-
rem percipiunt. Planéè ita eſt: Spinas ipſi no-
ſtras videre non poſſunt, quia cæci ſunt, &
duces cæcutientiumn; odorem verò non poſſunt
non ſentire, qui laté ſunditur ubique. Tem-
Plorum aurea laquearia, teſſellata pavimenta,
picti fornices, marmorum cruſtis obducti pa-
rictes, argentei ychmi, aræ gemmeæ;, vaſa
ommi lapide pretioſo pretioſiora odor ſunt, cui
quam diſſimiles ſpinæ, quas domi tegunt Mo-
naſteria? Quæ enim panpertas Veſtium, qui
rigor Diſciplinæ, quæ ſeveritas Legum, Pœ-
„itentiæ aufteritas, frequentia Orationum quan-
aaital Felix Religio, quæ floret ut Roſa, ſed
den. felicior, ſi appareret ut Hericius. Hic enim ſpi-
nas omnes effundit in dorſum, ſucco intror-
sus ſervato, ut videlicèt & tangentibus &
videntibus ſpineus & ſit, & appareat. Ideéô-
que Petra refugium Herinaceis Crux eſt, quam
nos experimur Signum eſſe nobis, cui ab om-
nibus contradicitur. Nimirùm Petra, quæ re-
fugium eſt Herinaceis, lapis offenſionis eſt Ro-
ſis: neque eénim Mundus odorem amat, qui
ſpinas veneratur. Mundus, uti Iſaac, ei be-
nedicere neicit, quem aſperum & pilis inhor-
rentem non ſenſerit. Nec Primogeniti jura
Jacob impetraſſet à Patre, ſi utl vocem im-
mutare non potuit, manuum quoque molli-
tiem non potuiſſet immutare. Non deſunt Ro-

Stromatum, Lib. XIV.

117
ſis ſpinæ, ſed ambitioſias odorem „ quàm du-
mos profert; hos foliis involvit virentibus,
illum nec videntibus ingerit eminus. Habet
ſpinas Domus quævis Crucifixi, quibus lace-
ratur, nedùm pungitur: ſed has & cultu, &
victu, & ſermone à vulgari vivendi conſue-
tudine minimè abhorrenti involvit. Laudo Hu-
militatem, ſed præpono Hericium Roſæ. Op-
to patere filiorum ſacrarum Religionum pec-
tora: fortè, qui lino indutos contemnunt,
venerarentur ciliciis ferrôque loricatos. Proh,
cur noſtra indumenta iis ſimilia non ſunt, qui-
bus Alexander Macedo indutus eſt? Pectus Religio-
ſquamarum ſignaculis diſculptum textu pellu- zum per-
cido tegendo nudavit, ut ſcribit Tertullianus. Fediola-
Credo equidem noſtras horreret Mundus ca- ar,1
tenas, ſtuperet vulnera, quia lanea lineâque ““
operimenta contemnit. Cur oſtia Cœnobio-
rum non patent mores noſtros explorantibus?
O vos, qui Principes vulgo putamini, ex
quo Principes eſſe deſiiſtis, qui abdomini ſer-
vire credimini, ex quo Dominia abdicaſtis,
quæſo vos, reſerate valvas, peſſulum redu-
cite Mortificationi veſtræ. Attollite portas
Principes veſtras, & elevamini portæ æterna-
les, & introibit Rex Gloriæ. Gloria tunc ſubi-
bit atria noſtra, cùm ea omnibus patebunt.
Quæ namque noſtri forent Inſtituti præco-
nia, ſi cœnacula ipſa Pœnitentiæ dedicata
ſpectarentur, in quibus plus ruboris effundi-
tur, quam vini;, quibus rarior Ferculorum „
quàm Mortificationum copia, & fuſi Sangui-
nis non raræ ſtillæ, cæsique Dorſi livores
frequentes.

Etenim ſoderunt Principes, & adver-
sùm me loquebantur: ſervus antem
tuus eworcebatur in Juſtificationibus

tuis. PlI. 118. 23.

Loquebantur Dæmones turpia ſuggerendo: Serupulo-
David verò non loquebatur, ſed exercebaturk:
in Mandatis. Ubi ſunt, qui victos ſe cre-
dunt, niſi blaterent adversùs Dæmonem, &
ceſſiſſe ſe Tentationibus ſuſpicantur, ſi for-
tè in Tentatione tacuerint? Væ mihi, quia Iſa. 6. 5.
acui, clamant cum IIaia plerique. Planè aſ-
ſenſus ſum, qui nihil dixi. Silui d bonis, & bPl. 38. 3.
Dolor meus renovatus eſt. O inſanias! Deſ-
Peras victoriam, quia tacuiſti: imò hinc vel
maximèe conjicio Te victorem, quòd ſilue-
ris. Obediſti enim, dùm tacuiſti. In multi-
loquio non defuiſſet peccatum, quia ei ſilen-
tium defuit. Tunc triumphabis, cùm non
loquéris. Ità Te vult Dominus cum Dæmo-
ne agere, uti egit ipſe cum Pilato. Nihil il-
li reſpondit, nihil iſti loquaris. Silentium de-
tulit triumphale, inquit Ambroſius, laceſſitus
à Præſide: triumphum Tu quoque paries, ſi
non parias verbum, ſed pareas Verbo, à
quo habes præceptum non loquendi. Quòd ſi
fervet lingua in verba, hæc loquaris velim
cum Propheta: Amputa opprobrium meum, Pf. I18.
quod ſiſpicatus ſum: quia judicia tua jucunda. 3 1.
Audin? Opprobrium eſt non Juſtitia, nec Diffden-

Commendatio, quæ tantas fingit anguſtias in tia ſui.

Lege. Itäne? Ferreum habemus Legiflatorem,
qui quoties cegitamus, toties nos reos pro-
nuntiet. Scio viſam fominam vitio verti: ſcio
quoque ab Ambroſio animadverſum, non vi-
ſam ſimpliciter, ſed ad concupiſcendum viſam
cri-

118

crimen adulterii inurere. Amputetur Oppro-
brium, & Judicia Dei jucunda apparebunt.
Putant quidam à Dæmone Cæſarem vehi, &
fortunam ejus, quòd videlicèt veniat; videat,

& triumphet. Sed falluntur: ſiquidem non
ſenſus, ſed conſenſus Dæmoni palmam defert,
tibi regnum aufert. Quanta, rogo, parat of-
fendicula converſatio iſta meticuloſa nutantis
conſcientiæ! Nonne vides fruſtra Chriſtum
clamare, jugum ſuum ſuave eſſe, cùm, in ſu-
dore vultũs tui & nubilo tui cordis, onus ejus
fatearis graviſſimum. Penè mendacii ſuſpecta
veritas redditur, daum Legem, quam Chri-
ſtus afſerit jucundam, tuo probas exemplo
amariſſimam. Qua enim ratione fidem adhi-

Matth. bebit Mundi aſſecla verbis illis: Tollite jugum
11. 29. meum ſuper vos, & invenietis requiem anima-
bus veſtris; cùm videat à te, eodem momen-
to temporis, & latam Crucem, & Tranquil-
litatem amiſſam. Verùm non decipit Chriſtus,
nec fallit Veritas.
Cùm me laudarent ſimul aſtra matutina.
Job. 38. 7.
Aſtrorum eſt, Dei laudes non manè ſed veſ-
pere mortalibus ſui ore fulgoris prædicare:
nunc veròô teſtatur Dominus, ab Aftris ſe
matutinis laudatum. Nimirùm non magnum
Intentio eſt, Deum laudare, cùm fulges, magnum
recta. eſt àa Deo non recedere, cùm Lux receſſit à
Te. Tum veſpertina, tum matutina Aſtra
Gloria Deum laudant: & quidem canora magis, poſt
vana. occaſum Solis, veſpere, quam manè, enato
Invidia jamn Sole. Nihilo minùs tamen pluris ſunt apud
inter Deum matutina Aſtra, quam veſpertina, quæ
⸗quales. Iucent minus, Deum & ideò eloquentiuùs lau-

dant. Intelligis, credo. Dei laudes enarrare,
cùm tuas populi laudes enarrant, haud heroi-
cum: laudare cùm luces, lucere, cùm Solab-
eſt, facile omninò eſt: arduum verèò eſt, per-
ſeverare in præconiis Dei, cùm in Te fulgor
non perſeverat, luménque tuum novæ adven-
tu Lucis lumen efle deſit. Quando Societas
prædicabatur maximè in Mundo, non mirum
ſi ardenter Dei laudes prædicaret. Nunc ve-
Religionie 10 lucentibus tot jam in Mundo Facibus, pa-
munig rIIi ardore Divinæ gloriæ ſtudere, arduum o-
viliora: pus, ſed Deo gratiſſimum. Transferamus ad
Regias documenta Coœnobiorum. Veſpertina
ibi duntaxat Aſtra Principem laudant, quam-
diùà videlicèt non oriatur Sol, hoc eſt, duùm
nemo ſupra cæteros fulget, ſed uno æquéque
Aulicus honore efferuntur. Quòd ſi procefſerit Sol,
non pro- Aſtra, velut feræ, in cubiha ſeſe referunt
motus ſer: ſua, & quia non lucent, non laudant; imò lu-
Fada. cere non videntur, ex quo unus præ cæteris
caliei fulſit. Quiſquis enim minor eſt Maximo, mu-
ivvidi. nus negligit ſuum, & cùm non illuſtrati Mi-
niſtri, ante Solem exortum, in ſuo quiſque
ſplenderent miniſterio, illicò lucere deſinunt,
ac ſi aliorum Lux eorum caligo foret. Errant
tamen: nam Solis vicinia cumulat Aſtrorum
lumen;, non minuit. Splendent illa minùs, ſed
non minus lucent. Imò Principes, ſi Deum
mulantur, aſtrorum tunc maximè ſpectare
lumen debent, ſiquidem Deus Aſtra reſpicit
matutina. Aurum probat fornax, & lumen
Sol. Aſtra, quæ lucere recuſant, niſi fulgeant,
Aſtra ſunt veſpertina, occaſu lucis digniſſi-
ma: Matutinum Aſtrum eſt, qui licèt videat

Oliva

ſuum non ſpectari lumen amplius Sole exor-
to, lucet nihilo minus, & quamquam Mini-
mus, Magnus eſſe nititur in exiguo & munere
& loco. Societatis quoque homines Matutina
iſthæc Sidera excitant ad Dei laudes celebran-
das, etiam poſtquaàm Solem ſuperveniſſe de-
prehenderint. Omnis populus, & civitas uni-
verſa illum miratur, me veròô ſemet accuſan-
tium ſcelera in Eccleſiæ angulo excipientem
miratur nemo. Planè ſi tanto Lumine lucere
deſinas, Aſtrum es Matutinum. Vide Joan-
nem lucernam coram Sole. Lux vera Chriſtus

Invidia
inter æ-
quale; ſie

aul cus n;

erat; verùm non ideò Joannes Lumen extin- »romorus
xit ſuum, quòd Solem conſpexerit exoriri: Laberer.

imòô de eo dicitur, erat lucerna ardens & lu-
cens. Non formidat Solhis radios Lucerna, ſed
ſi ardet fervore, labore lucere non recuſat,
quamvis propinqui fulgore jubaris hebetetur.
Rivulos æmulari deberemus, qui licèt futu-
ros ſe reſciant abſque nomine, ſi in uberiorem
laticem influant, influunt tamen, ut, ſui de-
cremento nominis, regius concreſcat fluvius
in Provincia. Anio & Nar ſuum perdunt no-
men, & alveum in Tiberi: jacturam tamen
notninis compenſant gloriæ additamento, quo
Hetruſcæ hinc indè Urbes tanti gloriaà flumi-
nis nobilitantur. Minùs foret Roma nobilis,
ſi pluribus ſcaturiginibus abundaret: uno in-
clyta Tiberi ſuum debet nomen laticibus, qui
ſuum ultrò amiſere nomen in fluvio, cui ac-
ceſſerunt. Societatem unus præ millibus coho-
neſtat, ſi ſummus ſit. Studere proindè debe-

Talenta
mediocris

mus, ne, dum noſtrum quiſque ſuum niti-

tur retinere nomen, Societatis nomen obſcu-
remus, quod clarius eſſet, ſi Omnium nomi-
na noſcerentur minus, & Unius magis fama
celebraretur.

Confeſſion m
103. 2.

& decorem induiſti. Pſal.

Mira res: Mulier apparet in cœlo veſtita
Sole: & in Pfſalmis Deus Conkfeſſione ſcele-
rum operitur. Itâne pretioſius fœminæ quaàm
Dei indumentum eſt? cúmque Mulier veſtia-
tur luce, criminum propalatione, id eſt Te-
nebris Dominus veſtietur? Falleris. Confeſ-
ſionis, quàm Lucis ſplendidius paludamentum
eſt, ideéôque Deus, rejecto Sole, relictàâque
Luce mulieri, induit in ſuo decore Confeſſio-
nem. O Poœnitentiæ prætextam ſine pretio!
qua non ſolùm peccatorum multitudo felici-
ter operitur, verùm, quâ ipſe poteſt Deus
ornari! Mira res, eodem Confeſſionis velo &
ſcelus veſtitur & Deus, illud tegit, hunc or-
nat. Erravi: ſcelus non tegit, ſed detegit, nec
alià ratione veſtit, quàm nudando, Alexandri
perſimilis tunicæ, quâ & pellucida & tenuiſſi-
mâ nudatus eſt, dum ed tegeretur. Et quidem
non eſt, quòd mirere ſi Deus Sole Mulierem
ornavit, ſibi ſolà relicta Confeſſione; ſiquidem
non caruit Luce, dùm caruit Sole, quia Con-
feſſione non caruit. Audi: Confeſionem Oα de-
corem induiſti, amictus lumine, Iicut veſtimento.
Ipſa Confeſſio Lux eſt, quanquàm peccatorum

ſtipata umbris, quanquam ſit luctus tenebroſi
filia. Nunquàm ſpecioſiùs tectus eſt Chriſtus,
quàm cùm Mariæ Magdalenæ tectus eſt Poœ-
nitentiâ. Ipſa cedit Lux Conkfeſſioni, ipſe fuga-
tur Sol radis Pœnitentiæ. Verùm Confeſſio non

ſemper ſplendet, nec lumine circumdat lemper
86089

Conſeſi⸗
Veſtis.

§. Igna-
tii Ve-

Ku.

Pœnitètid
ornatus.

Conſcien-
tia ape⸗
rienaa.

lbid.

lii. ſ

elsy
wen
giͦ
Conl
ſitum
Admn.
ltote
xrum
Ad orn
hoſten
gat,
tro cir
ad amn

Et i.
un
ſor

vil
Vnng lucen
in reſine
milis tat viti
Enat, gile ſat
Aieno
gui geet
betur.
ſümenti
bi, in
yero et
eK alu
Ibando
mnodo pe
Iümn, 0.
i mentum
in (nten
hußit Etenimn

HIiur

formidat
bi, t
am cu
Iita à §.
ſem
Wungm,
Clmmnbin
I.

3 Aler in
lum /

eos, ques tegit. Ei decorem, ei addit & lu-
men, qui non expectat, ut eâ veſtiatur, ſed
qui eam ultrò arripit, atque circumdat ſibi.
Confeſſione peccatorum cùm ab alio veſtiris,
miſer es; quam ſi induas, ſplendes. Non accu-
ſatum, ſed confitentem admiramur: Et quos
damnamus, ſi ab aliis ſceleris arguantur, accu-
ſatores ſui ſuorumque criminum proditores ef-
ferimus, laudamuſque. Non ſufficit Confeſſio
ad ornamentum: ſed, miro prodigio, deturpat
hoſtem, amicum ornat, inſtàrque torquis li-
gat, cui in'icitur, ornat eum, qui eam ſibi ul-
an tròô circumdat. At deſcendamus ab amictu Dei,

1 4 ad amictum Peccatoris.
Len

Et induit maleditctionem ſicut veſtimen-
tum: & intravit ſiout aqua in inte-
riora ejus. Pſ. 108. 17.

Quiſquis aliorum vituperationem ſuam eſſe

um zer, Murmu- laudem opinatur, Maledictionem induit ſicut
Echun ratio. veſtimentum: quia videlicèt propria tegi pu-

Invidia tat vitia, aliena dum retegit ſcelera. Verùm
Rki nocet, vile ſatis eſt indumentum, quod aſſuitur ex
alieno peccato: nec ſatis bonus haberi poteſt,
qui deterioris comparatione peſſimus non ha-
betur. Porrò quàm procul abigi debet pru-
rigo detrahendi! Vix iſte Maledictionem ve-
ſtimenti ſibi inſtar circumdedit, cum ecce ti-
bi, in ejus pervadit viſcera ſicut aqua. Quid
verô eſt induere Maledictionem ſicut veſtem?
eſt aliquando de aliena fama detrahere, & ali-

ſet Nuun

lle⸗ quando à detractione abſtinere: veſtis enim
W 8 modô ponitur, modò ſumitur. Ita eſt: ve-
Nus . . . . . — .
. Babieus rum, qui induit Maledictionem ſicut veſti-
mali. mentum, citô eam non in veſtimentum, ſed
in cutem viſcerâque converſam eſſe ſentiet
n iuduk 1 Prineipii: Etenim quiſquis Maledicendi vitio imitiari non
“ bſtandu. formidat, brevi ita aflueſcet blanditiis mor-
bi, ut ne quidem eis carere poſlit, quan-
. quam cupiat. Ideò Lingua rota dicitur ig-
Aret inr nita àa S. Jacobo, quòd vix inhiberi valeat
Cnkön ki rota ſemel incitata, nec poſlit incendium re-

olu inuf ſtingui, poſtquam ſylvam corripuerit. Quod

male Mu à Vate de uno oris flagitio dictum, de
latole, 14 omnibus omnino ſceleribus prædictum cenſea-
1 EAlen le mus.

Pater in manus tuas commendo Spiri-
tum meum. Luc. 23. 46.

₰
Dei vo- Quiſquis in Cruce cum Chriſto eſt, niſi in
luntati hæc erumpat verba, Chriflti imago non eſt.
le ehs c*foe Non tam confixi in cute clavi, quam refixa è
. Ccorde ſolitudo, & in Deo fixa fiducia ſimili-
tudinem in nobis ſculpit Crucifixi Servatoris.
Pearùm eſt jacère in ligno, niſi anxitudinem
N N Pl.54.2;. omnem curâmque tui projicias à te. Jacta
Super dominum curam tuam, &' ipſe te enutriet.
e Nota: Jacta, dixit, non Depone, curam tuam
ndhe e in Domino. Nimirùm aliqui ſolicitudinem
nit , ità in Dei ſinu deponunt, ut tamen quoties
: videtur illis rerum ſuarum immemor Deus,
nir , ſolicitudinem ipſi ſuam reſumant, incipiant-
ultel que de ſe iterum cogitare, quòd metuant
nll 40 ſui Deum obhtum. Verùm id non eſt pro-
ein A, jicere ſolicitudinem, ſed deponere. Jactan-
lur e da procul à nobis cura de nobis „ ità ut eam
Cotlinn reſumere nequeamus. Eminus a nobis proji-
ſeili ciendum rerum noſtrarum ſtudium, adeò ut
ine cn 5

Stromatum, Lib. XIV.

I I
ne quidem curare ipſi noſtra valeamus, cum Corflen-
à Deo negligi videntur. Depoſitores iſti ſo- is in
licitudinis ſuæ, qui eam in ſinu quidem Dei, Pyun
