nullæ ſunt, vanæ ſunt, ſomnium ſunt. Quis operan-
ergo ſomnium expaveſcat, quo nec à ſom- ſees.
no excitari poteſt. Dolendum ſanè, ploran- eg i
dumque ſuper Ariel, quæ & obſidetur à ſom- menda.
nio, & nihilo minus redigitur in ſervitutem.
Nec imaginario hoſti reſiſtimus, ſed multitu-
dinem velut ſomnium non obſediſſe modò
Sion, ſed etiam contra Sion prævaluiſſe le-
go. En humana Fortitudo quô recidit? Vi-
gilantes expugnamur à ſomnio. Expreſſius ve-
1r6 Septuaginta, qui pro, Et erunt ſicut Som-
nium Viſionis nocturng, Et erunt, inquiunt,
quomodo videntis Somnium Nocte Divitiæ om-
nium gentium, quæ militaverunt contra Ariel.
Auro hoſtium vaſtatur Sion non Ferro, dum-
que capit, capitur, Divitiiſque, quas invadit;
opprimitur. Quam ſæpe manubiis neduùm cap-
tis, ſed ſomniatis tantùm, turpiſſimè trium-
phamur! Intelligant aliquando Divitiarum fa-
me torti non divitias ſe, ſed ſomnia ſectari;
quæ inania cùm ſint, irritare poſſunt ſamem,
quietémve turbare, rabiem humani cordis ſe-
dare non poſſunt.

Et ſicut ſomniat eſuriens, & comedit;
um autem fuerit exæpergefactus, va-
cua eſt anima ejus: Ert ſicut ſomniat
ſitiens, & bibit, & poſtquam evigi-
laverit, laſus adhuc ſitit, & anima
ejus vacua eſt: Sic erit multitudo om-
nium gentium, quæ dimicaverunt con-
tra Montem Sion. Verſ. 8.

Epularum ſomniis non quicunque deluditur,
ſed eſuriens; non enim temporalium imagine
torquereris, niſi ea ſitires. Non ergo tenta- Tempora-
tur, niſi appetens; unuſquiſque enim tentatur lium con-
à concupiſcentia ſua abſtractus, atque illelétus. teobtus-
Quare, ſi terrena ſomniare te tædet, terrena
non expetas. Et ſicut ſomniat eſuriens, inquit
Scriptura. Porrô valdé miror, quod ſequitur;
ſicut ſomniat eſuriens, & comedit. Ergo co- TLempora-
medunt Avari, Felicéſque? Sanè. Verùm au- lia non
diamus, quo cibo reficiatur. Cùm autem fue- explenr.
rit expergefactus, vacua eſt anima ejus. Cor-
pus onerari poteſt temporalibus, at Anima ina- .
nis jejunat. Vacua eſt Anima ejus; ſed non Mors Di-

quôcunque tempore, verùm cùm fuerit exper- viinch.

Avaritia

gefactus. Plerique enim inanem, jejunâmque Felieites

Animam non cognoſcunt, niſi cùm in vigilia vana.

Mortis mori illam æternùm intuentur, præ

cibi inopia. Tunc, cùm obdormimus in Mor-
te, evigilamus ad noſtras ærumnas;, liquidé-
que cognoſcimus, temporalibus non ſagina-
tam Animam, ſed tumidam. Clariùs autem in
ſiti, quod dicimus, declaratur. Sitiens enim
bibit in ſomnis, ſed, poſtquàm evigilave-
rit, laſſus adhuc ſitit. Porrò hoc non re-

creari, ſed laſſeſcere eſt; laborémque ma-
gis ebibit, quàm merum, qui, poſt potatio-
nes, laſſus litit; ut magis videri poſlit ſitim

Jac.I. 14.

lt ſüi

pum ve
Humm ve

tiata l
niis. A
nr ſpe
nind re
Ugo
epules
Chn d
enim c
Poralin
elurire
Putave
hantur
dere,
euperg
lie om
Montem
ſeſla
fa uͤ en
At frin
M. n i⸗

u ſam fu

latis.
ech

Mg

rdde
D Untari
Polſit .
Minn .
uhe ſetn
lun les dio
lſene. latas
iſ alt

nend
Moe
Mng, ne

lſi 3 le

i, lonern

—

bibiſſe, quâàm potu ſitim reſtinxiſſe. Audite
horum compotantium laſſitudinem, ſeram la-
Sap. 5. 7. Mentationem: Ambulavimus vias dificiles,
Iaſſati ſumus in vii iniquitatis: ſcilicèt; dùm
de torrente in via biberunt, ut ipfi jactave-
rant: Manducemus, & bibamus. Qui igitur
bibunt ſicut aquam iniquitatem, aurumve, non
tam ſedare noverunt ardorem, quain ſitim laſ-
ſitudineémque provocare. Quid verò eſt, quòd
hujuſmodi Comedentes, & Somniantes con-
Eccleßa- tra Sion pugnaſſe teſtatur Iſaias? Nimirùm
icorum temporalium ſitis iſthæc Eccleſiam opprimit,
nullaf: vaſtat; ſubigit; nullum ſæviotem hoôſtem ſu-
Avarits finet, quam Opum libidinem. Audiant hi D.
Hieronymum : Multitudo univerſarum gen-
tium, quæ dimicaverunt contra Montem Sion,
habebint quaſi in umbra, & nube, & ſomnio
noctis divitias, quas maturo interitu derelin-
quent. Eccleſiam autem Avaritià deprinmi, di-
ripique patet ex eo,; quòd cùm florere cœpit,
fidelium Opes pedibus premebat. Cuùm verò
Divitiæ à pedibus Apoſtolorum gradum fece-
runt ad manus Sacerdotum, facilè invaſerunt
Cor, cœperuntque dominafi; quæ pietati, &
fidei ſplendidâ iervitute ancillabantur. Poſt-
quàm Aurum deſüt jacêre ad pedes Apoſtolo-
rum; cœpit Eccleſia conculcari. Audiamus
SpesAuli. verſionem LXX. Eruntque, ſicut qui in ſom-
corum ſi. niis eſitriunt, & vomedunt; cüumque ſurrexe-
im nutu pint, vanum eſt ſomnium eorum: Et ſicut qui
Religioſas per ſomniuim ſitit, & bibit, cum ſurrexerit,

“ in Anla. adbuc ſitit, & anima ejus frußtra ſperavit? ſic
Aulici erunt Divitia omnium gentium „ quiæ militave-
. miſeri. runt contra Montem SGion. Nota in ſomnio inci-
nd pit ſitire, & bibere, ſed ſitis etiam poſt ſom-

hum vera eſt, & verè torquet. Itaque ſom-

ſer nnt niata ſitis perſeverat in vigilia, orta in inſom-
. 8. niis. Ambitio enim, & Avaritia in ſomno va-
lin næ ſpei enatæ, cruciant, etiam deſperatis ofn-
G ninò rebus. Notandum illud; fruſtrà ſperavit.
Nlitucl Ergo non verè comedit in ſomno, fſed potiùs
erirer epulas ſperavit. Non dicit fruſtrà Comedit;

8 cùm dizxerit, Efuriunt & Comedunt: Non
enim cibo vero, ſolidéque, ſed vanàâ ſpe tem-
poralium paſcuntur. At id, non edere, ſed
eſurire eſt,; cibum non fumere, ſed ſperare.

lecllin ,,

lim uft Putaveras Aulicos divites epulari? Non fagi-
n eprir nantur, at fruſtra ſperant. Videntur ſibi come-
iin enin dere, ſed brevi ſpem devofaſſe, non cibum
,lte ix expergefacti comprehendunt. dic erunt divi-
let, emm ia omnium gentium, quæ militaverunt contra
ren, A montem Sion. Sine verborum ambage Auro Sion
d benn obſeſlam Iſaias affirmat, ſi credimus LXX.
4. Eaee Pauperta, Qui enim primus Eccleſiam prodidit Judas ;
ſenr Red triginta argenteis ditatus eſt. Qui primi Eccle-
ae en,, ſiam fundaverunt Magi, Aurum ad pedes In-
4 el (9 fantis Domini abjecerunt. Undè non mirum 5
1 i , ſi Eccleſia deſignata inter pannos Salvatoris à
e; / Magis, edita in Cruce è nudo corpore lace-
ſettaht⸗ r6que Chrifſti latere, enutrita à Fidelibus vo-
iie , luntarid opum abdicatione, Divitiis concuti
1

“ ecleßa- Poſſit Avarorum. Non diù inter Opes benè vi-

vn Kiei edi- vet, quæ adolevit in Paupertate. Nam & Joan-
mun , de⸗ nes Sion, hoc eſt Ecclefiæ, plateas auro con-

ſtratas vidit in Apocalypſi, ut nullus ingredi

—
ing, e tne poſſit Eccleſiam, miſi Aurum calcet. Plateæ
1 non verd Sion ex Auro, ut ad gloriam perveniri non
dinane amemsur. poſſe diſcamus, niſi per Divitiarum compreſ-
R Piviis fſionem, atque contemptum. Laquearia Tem-
n enn Tenpore- plorum aurea videmus in terris, pavimenta
lwe n . lium eon. Marmorea. Verùm ſupernus faber ex auro pa-
Nene temptus. vinentum fabricatus eſt, ex cedro cupreſſoque
al en Csn. 2. Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XVI. 32 5

laquearia; ut Aurum conculcetut; immorta⸗
litatem in Cedro, in Cupreſſo mortalitatem
cContemplemur, ſublatis in Coelum oculis. Non
lutea pavimenta, ſed aurea; ne Mortis me-
moria, ſed Opes pedibus conterantur.

Inebriamini, & non à vino; movemi-
ni, & non ab ebrietate. Quoniam
miſouit vobis Dominus ſpiritum ſopo-
ris, laudet oculos veſiros: Prophe-
tas, & principes veſtros, qui vident
viſtones, opertet. Verſ. 9. 10.

Felix ſomnus à Deo immiſſus; qui ſine Conf ſa⸗
ebrietate Religioſis oculos claudit, ne de fu- vii blanas
turis ſolicitàâ indagatione vexentur. Quin & Theelogi
quoſdam vel Prophetas, vel Principes, pro- venales
tectionem vel futurorum præſcientiam vendi- on, ſntes
tantes operiet, ut non videantur, quandoqui- Cenſilis⸗
dem nec vident, quæ falsè præmuntiant. Non rii boni
Prophetas, ſed Prophetas veſtros, ait, qui neglecti.
Viſiones, non res vident ; operiet. Scilicèt simplici.
immittet Deus ſpiritum ſimplicitatis,; quo im- zas.
buti,; nec oculo mentis futura intuebimur; Solieituds
nec iis innitemur, qui ſuam nobis opem non erahtini.
defuturam promittunt; eòſque non adhibebi- pelieitas
mus; qui cùm videant Viſiones, res rerum- vera.
que eventa, quæ neſciunt, ingenti cum ſim- p,etectio⸗
plicitatis detrimento enuntiant. Qui quidem zes negii-
ſimplicitatis Spiritus, Spiritus dicitur ſoporis: gens.
quòôd ſcilicèt ſoli quiete fruantur, qui cæcita-
tem hanc & manu Domini hauriunt, divina
Sapientiâ temperatam. Et ſanè foporis Spiritu
non fovebitur, qui oculos claudere recuſabit.
Callidus emm & curioſus, vagus & ſciolus
non dormitabunt, neque dormient; utinam
& Dilectam non exfuſcitent. Pergit Iſaias. Et
erit vobis viſio omnium, ſicut verba libri ſig-
nati, quem cuùm dederint ſeienti literas, 4
cent, lege iſtum: Et reſpondebit, Non poſum:
ſignatus enim eſt. Et dabitur liber neſcienti li-
teras, diceturque ei, lege: Et reſpondebit, neſ-
cio literas. Felix ſomnus, cæcæ Obedientiæ ledless
parens; qui omnia, veluti ſignata, adorabit, tia cæca.
& tam à ſapientibus, quam ab inſipientibus pes pro-
futura legi non poſſe ſtatuet, reſervatis omni- videntid:
bus Majorum providentiæ.

Iſa. 2974
II. 1 2.

Labis ſuis glorificat me: Cor autem
ejus longe eſt à me: & iimaerunt
me mandato hominum, & dostrinise
Verſ. 12.
Jure conqueritur Deus humano præcepto Amors
timeri ſe, cùm nobis à natura ejus timor in- duci non
ſitus ſit. Non Deus, at Homines timentur 3 Weres
cùm propter hominum reverentiam, Time-
tur Deus. Nam; qui ideò Deum timet; quia
Veretur Homines, cùm non verebitur Homi-
nes, Deum contemnet. Qucod apertè indè col-
ligitur, quòôd Tſaias paulè poſt addit hic:
uorum ſunt in tenebris opera, & dicunt Iſa. 252
QOuis videt nos, & quis novit nos? En quomo- 155
dò ad ſolum aſpectum hominum ſe componunt,
qui timent Deum mandato hominum. Periſona-
ta iſthæc Juſtitia evaneſcit, cùm non videt ſe
videri; nec diu Juſtus erit, qui Juſtitiam fa-

. . . —. „ 3
cit, ut videatur ab Homiribus. Septuaginta le- poeri⸗

gunt: fruſtra colunt me, docentes hominum Inientio
Præs bra vas

Ee.

326
præcepta, atque dAoctrinas. In Politicos longus

hic textus invehitur, quorum os Cœlo mili-
tat, cor verò Divitiis, Gloriæ, Dignitatibus

ancillatur. Privatæ rationes procul ablegan-

dæ, niſi fruſtta colere velimus Deum, qui ut
vitulos labiorum non rejicit, ità incruentàâ
cordis victimàâ delectatur.

Væ qui profundi eſtis corde, ut & Do-
mino ahbſoondatis conſilium, quorum
ſunt in tenebris opera. Verfſ. 15.
Conſcien-

tia ape-
rienda.

Retegendam conſcientiam Superioribus Pro-
pheta ſuadet, nam quod illos latet, Deo
abſconditur. Erravi, non Deo, ſed à Deo
abſcondi dixit conſilium Iſaias. Non enim Deo
ignotum erit, quod tegis, conſilium; ſed à
Deo abſcondes, procul illud removendo ab
ejus Providentia, ſine qua non complebitur.
Septuaginta vertunt: Væ, qui profundum con-
ſilium faciunt, & erunt in tenebris opera eorum.
Credideras occulto conſilio ad honorum faſti-
gia te conſcenſurum? Falleris: Profundum fa-
cis conſiium, quò magis detraheris præceps
in pulverem, quam ſublimis eveharis ad ſo-
lium. Lucem expectabas ex conſilio tenebris
involuto? tenebroſis operibus vives inglorius.
Non ergo tua te prudemia extollet, ſed pro-
fundo conſilio demergéris. Amano & Abſalo-
ne quid prafundius, quorum confilium per
alienas rumas ad cumen ſibi viam conſtrave-
runt. Verùm uterque profundo conſilio miſe-
re deprefſlus, non altus regnavit, ſed ſubli-
mis pependit: Abſalom laquei, Aman pati-
buli ſtudiofi architecti, ſuarum calamitatum
tragœdias ediderunt. Abeant peſſum Profun-
da Conſilia, quibus nonniſi ad patibula ex-
tollimur.

Pabititi.

Et audient in die illa ſurdi verba li-
bri: O& de tenebtris & caligine ocu-
li cæcorum videhunt. Et addent mi-
tes in Domino latitiam, & paupe-
res homines in ſancto Hrael eéaulta-
. bunt: quoniam deſfecit, qui præva-
lebat. Conſummatus eſt üluſor: &
ſucciſi ſunt omnes, qui vigilabant
ſaper iniquitatem. Verſ. 18. 19.
20.

ratio: Dei ſermones audiet, qui fabulis obſur-
vis ſemen. deſcet. Sepi aures tuas ſpinis, inquit Salo-
sermoni mon: & Verbi ſemen cecidiſſe inter ſpinas,
vanifa- didicimus ex Evangelio. Surdorum eſt Ver-
Kidium. bum Domini; qui & Cæci orientem lucis
ternæ contuentur. Oritur Divina lux ad il-
luminandos eos, qui in tenebris, & in umbra
mortis ſedent, ad dirigendos pedes eorum in
viam pacis. Neſcio quomodò ſylvarum, mon-
tiümque umbræ puriorem lucem pariunt: &
ipſe Deus, qui videt omnia, viſum ſe iri per
Pl. rv. I2. caliginem ait. Poſuit enim tenebras latibulum
Juunm. Undè non- immerit S. Hieron. ad cali-
ginem ſolitudinis nos cohortatus exclamavit
Ibid. 10. hic: Moyſes, ut intelligeret Deum, in nubem,
& caliginem ingreſſus eſt. Et caligo ſub pedibus
Religisnis éjits. Ideôque nihil mirum, ſi ad æternum So-
munis lem, ſub cujus pede caligo, non perveniatur
vitiers. niſi per tenebras. Ambulatur enimverò per ca-

Oliva

liginem ad eum, qui ambulat in caligine. Et Exrerciris
de tenebris & caligine oculi cæcorum videbunt. Piriia-
Non ſatis eſt in umbris eſſe, ſed inſuper cæcu- dgè.
tire oportet in caligine. Nam plerique obliti us me
ſe tenebras ſubiifſe „ne viderent, circumſpice- mili,as.
re volunt in caligine: ſed non Hi de tenebris Tibula.
mutuabuntur lucem, verùm Oculi cæcorum * dacit
videbunt. Deum is videbit in Solitudine, qui ad Deum.
Cæcitatem amplectetur. Sacciſi ſunt omnes, Simplici
qui vigilabunt Iſuper iniquitatem. Proh ſcelus! tas.
non diem modò contaminare conſueverunt Cacitas
atrocitate facinorum, verùm etiam noctes tra- Tancta.
ducunt inſ-omnes, vigilaturi ſuper iniquitatem.
. I . . erna
Magna enimverô Supellex iniquitas, ſuper tantkn,.
quam excubandum ſit. Perdes te, cum ſerva-
veris illam. Quam multi excubias agunt, ne Peccatori
iniquitas deleatur, imòô vigilant meditando, eseias.
quo modo propagetur! Vigilant ſuper impie- Ocina-
tatem, id eſt, vigilant, ut obdormiant in tio.
morte; ſolicitéque ſervant, à quo prodentur. Hakitus
Erumnas ſuas tamquam theſaurum cuſtodiunt; "ali.
& labori vigilias addunt, ut mortalem ami- Inientie
mmæ ſoporem tueantur. An non ſtulti, qui rsv,
ſervitutem vigilüs defendunt? An non ſerv,
iniquitatis excubiæ?

Cum viderit ſilios ſuos, opera manuum
mearum, in medio ſus ſanétiſicantes
nomen meum, & ſanbtijicabunt ſan-
btum Jacob, & Deum Irael pradi-
cabunt: Et ſcient errantes ſpititu in-
telletum, & muſſitatores diſcent le-

em. V cri. 23. 2 4.

Septuaginta. Et ſcient errantes, uberiùs Conſela-
vertunt: Et ſcient, qui errant ſpiritu, intelli- vee Dei
. . . . 47:¹ &
gentiam & muſſitatores diſcent Obedientiam : Neniur.
& linguæ balbutientes dilcent loqui pacem. Filii
Aicen Jacob, ſed opera Domimi ſunt, verbi
ominmi Nuntü. Porrò Legem diſcere nihil eſt
aliud, quàm diſcere Obedientiam. Pacem au-
tem loquentur non quæcunque Linguæ, ſed Cencio-
balbutientes; ſcilicèt tardiores ad murmura- ?ator ves
tiones, non luhbricæ. Non ergo in vano Elo-“.
quentiæ apparatu Pax, ſed impeditior Lingua
diſcet loqui Pacem. Nota: non dixit, diſcet
Pacem, ſed diſcet loqui Pacem. Longè enim
antè in corde ſcit Pacem, quaàm ſciat illam ore
verſare. Non Pacem tunc priméò intelligit, ſed
primòô tunc loquitur: ſub ſilentio enim balbu-
tientis Linguæ Pacis opes ſervabantur, quas
ad profectum animarum diſcit effundere.

EX CAP. XXX.
ISAI K.

Væ Filiü deſertores, dicit Dominus; us
Jaceretis conſilium, & non ex me;
& ordiremini telam, & non per ſpi-
ritum meum; ut adderetis peccatum

ſuper peccatum. Verfſ. I.

Tiam deſertores Filios appellat, nec Fi- peidnc
lios abdicat Pater abdicatus. Dura concor- erngs he⸗
dia, Filii, & Deſertoris. Cur verò Deum Filii

dereliquerunt? Ut facerent conſilium ſine eo, qui Dei /

vocatus eſt Magni Conſilii Angelus. Conſilium riuordis.
. autem

.catores

/ a
l
rhi (

4 m
lione

ſici.
er. ⸗
mi pen.
e05
ſed
non
tur:

QOu
f.
1*

lNtin. N
ſul ſis,
zulik geclin
Lantu
is elt
eſt,

ch Kamtm

ickhe Pteta
dufit hetu
eſtin
ni eſe
do, B
Tin
imper,
aperte
cal. 4
tit, ut
lter int
Gum 4
Uufter. n.
uin he⸗ Ne

hiit,

.
.

Plorare
Cezle
an
Keyr
hto!
eckes
Ulrr
(o
Mon ſt
„ Menſas
o. e
92 hibu
ut, a 4
birg. COlec⸗
limng 10, ſe⸗
nbr⸗
Eun

e, 4

iectieo alltem Politicorum telam dicit, quòd ingenti
Statés labore conficiatur, ſed indecoro fructu. Abſ-
miſe * Ccondere enim nos tela poteſt, defendere, ar-
“ astione. Maréve non poteſt. U ordiremini telam. En

Politici. Oculata malé Sapientum prudentia textrinis
Xierno- implicata. Divinum ſapere ſuis ſibi aſtutiis
rum obliti perſuaſerant: ſed, cùm orditos illos telam au-
dio, tanquàm mulieres derideri contemplor;
eos ex muliebri opere non Sapientes dico,
ſed Fœminas. Quin & ipſum mulieris opus
non abſolvifſe, at inchoafle tantuùm perhiben-
tur: Et ordiremini telam.

Qui ambulatis, ut deſcendatis in Egyp-
tum: & os meum non interrogaſtis:
Iperantes auxilium in Fortitudine
Phataonis; & habentes ſiduciam in
Umbra Dgybti. Er erit vobis For-
titudo Pharaonis in confuſionem: &
ducia Umbræ Dgypii in ignomi-
niam. Verſ. 2. 3.

oln,

Amnh,
Confden- Non ergo tam pronus in 5Ægyptum deſcen-
tia in ho- ſus, ut itineris peregrinationiique moleſtiæ
g Nnnn minibni: declinari poſſint. Sed ambulant, & defati-

gantur in ipſo etiam deſcenſu, qui inexper-
tis eſt arduus. Ambulant in Ægyptum, i
eſt, ad rumnas ipſi ſuas properant, &
falsd quâdam Umbr provocati irruunt in
flammas. Quis ſelicius Filiis Jacob deſcendefe
poterat in ͤÆgyptum, cibo recreandis ſub
imperio Fratris? At citò frumentum verſum
eſt in paleas; brevi ſervierunt, qui regnatu-
ri deſcenderant. Non ergo Egypto, Mun-
do, Regibus fidendum, quorum protcctio
ruina, quorum infulæ opprobfia, quorum
imperium ſervitute tandem concluditur; ut
aperté habes tum hic, tum apud Jeremiam
Cap. 42. Redeamus ad initium: Qui ambula-
Zis, ut deſcendatis in Agyptum. Miratur Deus

Electio
Statis Fe-
liris atis
deseptrix.

Knt,
lcere nihli

er. . .
lnot iter inſtrui poſſe in .gyptum „ undé füugien-
umn- dum ſoret, tantarum recordatione calamita-
nl Conßden- tum. Ergône ambulas ad compedes, vincula-
nfut tia in ho- que expedito curſu venaris? Pergamus &
e minibus. 8

nos; Häabentes fiduciam in Umnbra gypti.

nc Dignitas Quid inſipientius, quàam ab Umbra opem im-
1 lug ³Deo. plorare Soli infeſtos? Umbra WTgypti occidet,
nu ER Cœlum non ſplendeat. Memineris ergo ipfam,
unl uam ſperas, Umbram & Cælo eſe. In Umbra
ipeinit⸗ PEgypti. Honorum lucem præſtolaris ab .-
Telt, 2 gypto? Umbra eſt. Stultè igitur lucem ex-
eKunden. Pectas ex Umbra, quâ obſcurari poteris, il-
luſtrari non poteris. Rursus; in Umbra £-
—,— gypti ſperant, qui redeunt in Agyptum;
quòd Felicitas, quam aucupantur, Felicitas
XX non ſit, ſed imago Felicitatis. Non Regem
Prrenſas, vel Fortunam, ſed eorum Umbras,
Aulico- quibus deluderis: Habentes Rduciam in Un-
Be bra Egypti. Hinc ſæpe Apoſtatæ Um hras ſe
Dinmmis Tenpora⸗ conſectatos queruntur, quòd non in gyp-
“ lia vana. t0, ſed in imagine Egypti ſtultè ſperaverint.
1 8. mbra, mihi credite, eſt, quam vos loli-
4 nfl⸗ dum Corpus putatis; nec Fortuna arridet vo=
i um bis, ſed Umbra Felicitatis irridet.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Sromatum, Lib. XVI.

327

In terra tribulationis & anguſtic leæ:
na, & leo; ex eis vipera & regu-
lus volans: portantes ſuper hume-
ros jamentorum divitias ſuas: & ſu-
er gibbhum camelorum theſauros ſuos
ad Bopulum qui eis prod' ſe non po-
terit. Agyptus enim fruſtra & va-
né auxiltabitur. Ideo clamavi ſuper
hoc: uperbia tantüm eſt, quizſce.
Verſ. 6.

In terra tribulationis Leo; quòd Fortes Tribala-
evadant homines inter Calamitates. Ex Leo- zio prodef
ne Vipera, & Regulus: quòd videlicèt, in-
quit Hierony mus, de malis Parentibus pejo- Filiorum
res generati ſint Liberi. Portantes iper hume- edazatio.
ros. Licèt jumenta ofiuſta Divitüs ſint, He- Avari
bræi mihilo minus Divitias, Lheſauroſque por- infelices.
tare dicuntur. Cameli namque Dorlo, Ju- Laber Sa-⸗
dæi Corde opes geſlabant; graviuſque pre- ularium
mebantur Auro Avari, quam Jurnenta. Un- Sa vi.
de non immeritò Iſaias hanc tranſlationem Felicitas
Hebræorum narratufus præfniſerat dicens: *Wera.
Onus jumentorum Auſtri. Scilicét Jumenta ap-=- IIa. 30.6.
pellavit Judæos, quos mox portaſie theſauros
jactat, etiamſi alienis humeris impoſitos. Cui Ambkitie
verô deferunt theſauros? Æ gyptiis. Undè Ralta.
alias abſtulerant Moyfſis conſilio, illè nunc re-
deunt cum theſauris. Emunt fuis theſauris
ſervitutemn, pretiümque faciunt calamitatibus
ſuis. Innumeros videmus, compedes ſibi Au-
ro comparafe, qui in Patria Domini patri-
monia dilapidant, ut ſerviant in Aula. Quam
benè iis convenit poſirema hujus textus re-
prehenſio! Udes clamavi Iuper hoc: Superbia
tantum eſt, quieſcé. Verùm audiamus ex Hie-
fonymo;, quid contigerit Hebræis fugientibus
à bello in EÆgyptum. lIerunt ad Populum, qui
eis prodeſſe non potuit dicente Jeremiä, quòd
traderet Dominus Pharaonem Vafre kegem W- Cenfden⸗
gypti in menum inimicorum ejus; & conſume- ia in bho-
rentur omnes viri Juda, qui erant in Terra W.- Wiwibus.
gypti, gladio & fame uſque ad internecionem.
Vitaturi Hebræi gladium Nabuchodonoſor fu-
giunt in Egyptum, ubi nec gladium decli-
nant, & fame perimuntur. Durum eſt effu-
gere manum Omnipotentis, ſtultius ad E- Tribala⸗
gyptios confugere: ubi enim te incolumem en ve-
fore confideras, gladio, faméque confoſſus “aα
occumbes. Pra ſtolare itaque cum lacrymis ſa-
lutare Dei, neque unquam innitaris Poten-
tibus, ne deteriùs torquearis in £gypto,
quam intra mœnia Sion torquendus fueras.
Notandum verô, ibi fame interire, quò Ja-
Ccob in copia Frumenti victurus deſcenderat.
Nimirum Æ gyptus annonam fuppeditavit
ſperantibus in Deum, fugientibus Flagellum
Domini Famem pro cibo miniſtravit. Sic Jo-
nas carcerem in undis reperit, cùm fugit à
facie Domini. Sic Abſalom iis potifſimum ca-
Pillis comprehenſus eſt, quibus oculos alliga-
verat matronarum.

Ee 2

Loqui-

328 – Oliva

Loquimini nobis placentia, videte no-
bis errores: Auferte à me viam; de-
olinate à me ſemitam, ceſſet à fa-
cie noſtra ſanédtus INrael. Propterea
hæo dicit Dominus ſanétus IHraël:
Erit vobis iniquitas hæc ſicut interrup-
tio oadens, & requiſita in muro ex-
celſo; quoniam ſubitò, dum non ſpe-
ratur, veniet contritio ejus. Et com-
minuetur, ſicut conteritur lagena ſi-
guli contritione prævaliddâ. Verſ. 10.
II. I2. 13. I4.

Adula- Palpari volunt à Paſtoribus Populi: præci-
zores. puè verô duplicem amoliri cupiunt obicem:
Viam à pedibus, ſanctum Iſraël ab oculis. In-
don A- ſana petitio removendi pedes à via „ non au-
Flarit ferenda via à pedibus. Nimirùm impiis ſatis
nimis non eſt, à via errare; obſtrui etiam iter pe-
blandi. tunt, ne ambulantium ardore vel provocentur
Irriſores ad curſum, vel ad ruborem impellantur. Viam
rain, ſubmovendam curant, ne cæteri currant, ip-
epidi. . . . .
olinat, ſis torpeſcentibus. Quin ſanctum IIraèl tolli
Theologes pétunt à facie, ne exemplo, pudorive ſit. At
corrumpe- cur potiùs oculos ipſi non avertunt à ſancto;
reſata- ceſſaàntque ab eo, quem ceflare poſcunt à ſe?

Trsnpt⸗ Enimverô tanta Virtutis vis eſt, ut etiam oc-
ena., (cluſis oculis pateat; nequeântque non videre

ſanctitatem impii, etiamſi ab ea viſum defle-
ctant, niſi fortè extinguatur. Punitur à Deo,
hoc eſt ab impietate ſua plectuntur impi, quæ,
labantem imitata murum, eos opprimit, aà
quibus exſtructa eſt. Non mumuntur iniquitate
peccatores, ſed opprimuntur, lacerâtque eos
celſitudo prona in ruinam. Quæ ruina eò gra-
vior, quò inſperata imparatos offendit. Lage-
næ quoque comminutæ comparat Felicitatis oc-
Scientia caſum. In qua comparatione perſpicimus, alie-
ſine ſpiri- nis commodis Principes inſervire, quemadmo-
i dùm lagena non ſibi aquam haurit, & ſervat.

Sa gtr. Illud etiam noto; impietatem lagenæ confer-
„l ri, quæ concreſcit in igne, undis ancillatura.
Ingrati Formatur lagena inter flammas, ſed aquis fa-
Dee. mulatur: ideò non indigna ſupplicio, quòd
Felicitas .

ignibus ingrata, eos ſæpe reſtinguat aquas mi-
niſtrando. Hi notantur hic, qui in Religione
doctrind, prudentiâque exculti, ed mox vel
utuntur in Temporalibus, vel abutuntur in
Religionem. Propriæ ſtudent gloriæ à Divina
gloria efformati, Deique hoftibus militant à
Domino bellum edocti. Audiant ejuſmodi La-
genæ ſupplicium: Et non invenietur de frag-
mentis ejus teſta, in qua portetur igniculus de in-
cendio: aut hauriatur parum aquæ de fovea. La-
guncula, dùm integra eſt, quæ ſervit, fracta
ignem aliquando continet: ità impii in Adoleſ-
centia firm valetudine robuſti Mundo ſe di-
cant, imbecillis, adversiſque impetiti, con-
fugiunt ad Deum. Verùm itaà comminuentur;,
ut nec aquam continere, nec carbones portare
procraſti- poſſint; ſed Mundo contemptibiles, Deo in-
natio. viſi computabuntur in ſtercore. Multi, dum
Infrmi. Cruci affiguntur, fugiunt ad Crucifixum, cum
as qG luctantur cum Morte, Vitam invocant: ve-
Mors im- rum nec Crucifixis currere licet ad eum, quem
piorum. oculis ſuis avolare fecerunt; nec in Lectulo
invenitur à Sponſa Chriſtus non quæſitus in
Throno. In horto quæri debuiſſet inter aro-

noxia.

mata, non inter dolores in lecto. In lectulo Can. 3.1.
meo per notctes quæſivi illum, & non inveni. In
lectulo, inquit, non in lecto: tunc enim quæ- Trilnla-
rere Deum incoœpit, cum abbreviata eſt Feli- tio durir
citas; anguſtiæ illam lelti cempulerant ad Deum: ad Deum.
at fruſtra quæſivit in lectulo, quem in lecto Singula-
ſpreverat. Niſi fortè affirmemus, à lectulo ab- ritates.
fuiſſe, qui ſingularitatem ſonat, addito meo.
Deus iis non appropinquat, qui à Ccæteris ſe-
parantur.

Si revertamini & quieſcatis, ſalvi eri-
tis: In ſilentio, & in ſpe erit forti-
tudo veſtra. Verſ. 14.

Non quieſcunt, qui peregrinantur à Domi-
no, ideò enim & reverti eos jubet, & qui- Deum de⸗
eſcere. Diuturno itinere, vilique labore exa- erentes.
gitatus eſt Filius ille perditus, a Patre transfu- Tepiditas
ga, ſiliquarum mox appetens. Fortitudinem 5eſt fa-
autem noſtram non in vociferatione, ſed in ſi- vorem.
lentio ait victuram. Non fortis, ſed imbellis
animi eſt Linguam exercere, quam ſi cuſto-
dierit, procul dubio non vincetur. Garrulum
itaque nihil mirum ſi triumphare videmus a
vitiis, cujus fortitudo langueſcit in ore. Sep-
tuaginta legunt: Cum reverſus, ingemueris;
tunc ſalvus eris, & ſcies, ubi fueris. Non dif-
ferunt ergo, Quieſcere, & Plorare, Fortem Vocatio-
eſſe, & Scire, ubi fueris. Tranquillitas in la- 7“ bene-
crymarum tempeſtate naſcitur: Et recordatio begtzeg.
periculorum, quæ decurrimus peccando, for- ia verz.
tiores reddit ad vitanda futura. Qui enim in Lapßi op-
Divino lumine collocatus intuetur damna pec- timi fent.
cati, promeritum ignem, amiſſam gloriam,
planè ſceleribus non cedet.

Et dixiſtis „ Nequaqum, ſed ad equos
fugiemus: Ucoô fugietis, & ſuper ve-
loces aſoendemus: Ideò veloces erunt,
qui perſequuntur vos. Verſ. 16.

Dementata Militum Prudentia, quorum peiira,
Aſtutia evadere credit Deum, ſi Equos aſcen- Confiden-
dat. Vos Equis utimimi, ſed Hoſtes pernices tia in ho-
erunt. IIIis proderit curſus veſter; ideò enim S
veloces erunt, quia velociter fugietis. Suaſe- i,num
rat Iſaias, ut in ſilentio & ſpe quieſceretis; fans.
vos autem ſtultâ inflati Sapientià maluiſtis E-
quis fidere, quàm Oraculo. Verùm equitando
pernicitatem hoſtium exſtimulabitis.

Mille homines à facie terroris unius; &
4 facie terroris quinque multi Jfugietis.

Verf. 17.

Septuaginta vertunt: Mille ad vocem unius Conſtlia-
Jugient, & ad vocem quinque Jugient multi. rii impii.
En umus vox, impium conſilium quot fugat
& caſtris Dei. Nimirum Judæi hi, ut notat
S. Hieron. & dixerat Iſaias, jam deſcende-
rant in ͤÆgyptum, ubi ſolà Aſſyriorum vo-
ce expugnantur. Religioſi ſibi certò perſua- Familis-
deant, vel unius Aſſyrii voce vincendos, ſi ritas ani
fugiant, & commorentur in Ægypto. Peſtem det 6r
ſecum vehit lingua Sæcularium, qu mille ir angi
uno eodémque ictu interibunt. Quòd ſi ſequi optimi.
volumus vulgatam; A facie dicamus fugari .
terro-

nl le
mi Mile

Delun
Suu:

N

pjer.

6 beat

lniſr
u. Winun
ititſe vero!
14ta.
Non
luſle gantll
Sur De in dio
*mn gali
wt, O .
abſ.
futuro

Mnf Nuntia

ek. I
tos,
Dei
les ne
ſt un

4
ie
bit
t
tai.

ſtis

„

Ule dele,
liu, deliei

lin necefl
4

licge

, unn
.
1 abbre

nmf. e
ſar e

1

n

hr.
1 eß
Deen
Mere
lrere
um
Onera
iite

.h
e .N
. i
hun ih
fo
tin

nii

M An

7

luts
meota

„,
7
iſen

un en i
luung, 4

Pert
hi, u
n
NNN

7

.

terroris unius. Facies exemplum ſignificat,
quo non minùs quàm voce turpiter captiva-
mur. Pro voce quinque quinos Senſus hominis
hic intelligit Hieronymus, quibus non cuſto=
ditis, facilis victoria ab hoſtibus ſtat.

Propterea expectat Dominus, ut miſe-
reatur veſtti, & ideò exaltabitur par-
cens vobis; quia Deus judioi Domi-

nus. Verſ. 18.

PDei miſe- Parcet, quia judicii Deus eſt. Quid faciet
ricordia. Miſericors, ſi parcit Juſtus? Non repugnat
Dems * LDeum efle judicii, & parcere.

altatir
cum bar- D
cit. Beati omnes, qui epeäétant eum. Popu-
lus enim Son habitabit in Jeruſa-
lem. Plorans nequaquàm plorabis.
Verſ. 19.
Cure ſu. Enigmata, non verba iſthæc ſunt. An
perſtae. mirum, Populum Sion habitare in Sion. Quid
Religioſus 1.
i, Aais. Verò tam incredibile factu, quam plorantem

non plorare? Verbo: Sæpiſſimè corde va-
Conſola- gantur extra Jeruſalem accolæ Sion. Quibus
ziones Dei in Sion complorantibus lacrymæ vertentur in
vere gaudium. Vel certè; Plorans nequaquàm plo-
Serietas. . . 8
rabis; Quòd Gaudia plorantes maneant in
futuro ſæculo, quemadmodum Væ iis an-
Servire nuntiatur, qui rident. Denique, Beati om-
Peo feliv. nes, qui expetctant eum. Ipia ſpes beatitudo
eſt. In aula quidem expectantium unus bea-
tus, ſuper quem cadet corona: at in aula
Dei, beati omnes, qui expectant eum. Om-
nes namque Reges, etſi Regnum Cœlorum
ſit unum.

Ad vocem clamoris tui, ſtatim ut au-
dierit, reſpondebit tibi. Et dabit vo-
bis Dominus panem aröätum, &
aquam brevem. Verſ. 19. 20.

Oratio Itâne exaudit Deus? Clamori noſtro facit
exaudi- ſatis ciborum imminutione. Planè Miſeretur
r e Veré, ſi neceſſaria tantùm largiatur, ſubmotis
ralitai. deliciis. Præfocamur abundantid, paſcimur
Statu: neceſſariis. At Hieronymum audiamus. Evan-

medioeris. gelicus ſermo prædicitur, qui pro lacinioſis Le-
Pelicitas gis obſervationibus, atque mandatis, in uno
noxia.

verbo recapitulavit omnia. Diliges proximum

Amore . .
duei, tuum ſicut te ipfum. Conſummatum enim &
Vaio. abbreviatum ſermonem fecit Dominus.
Charitas.
Regula- . .
rum mul- Et erunt oculi tui videntes præceptorem
tiplicitas. tuum: Et aures tuæ audient verbum
Poſt tergum monentis: Haæo eſt via,
ambulate in ea. Verſ. 20. 2 I.
Vox Ex. Ante Chriſtum rarò vidêre Judæi Doctores

en plorum ſuos facientes, quæ dicebant. At Chriſtus vi-
ſus eſt, & poſt tergum monuit, quia præivit
Exemplo. Et hæc vera ratio docendi eſt, im-
Pſal.z. 8., plere, quæ dixeris. Hine David: Exurge in
præcepto, quod mandaſti; & Gnagoga Populo-
rum circumdabit te. Id eſt, furge ad ferenda
onera, quæ imponis, & reliqui tuo Exemplo
incitabuntur ad Legem.

Ethicæ Comment. Tom. V I.

Stromatum, Lib. XVI. 3 9

Et contaminabis laminas ſeulptilium ar-
genti tui.. . Er dabitur pluvia ſemi-
ni tüo, ubicanque ſeminaveris in ter-
ra. Verſ. 22. 23.

Amolitio Idoli imbrem evocat & Colo: ut Tribala-
tandem intelligas, non ab Idolo ſperandam es e
ubertatem, quæ poſt deſolationem Sculpti- Pelictrg
lium, a Domino tribuetur. Apertius Septua- à Deo.
ginta. Et contaminabis Idola deargentata &
deaurata“ oomminues ea. Tunc erit pluvia Conkden-
Jemini terra Ic. Fruſtra ſperas à Simulacro;, e,,„
quod colis, id impetraturus diffllato. Verùm
unum noto, laminas dici ſculptilium argenti HRemines
tui. Vidéſne etiam Idola illius dici, qui ea *“** 5,
colit? Servi ſunt obſequentium, qui honora- e, g,-
ri cupiunt: magis eos colunt, quàm colantur mlatisnis
ab jis. Non ergo magnum eſt Idolum eiſe, & Glerig
cùm Ægyptus Cepas, Allia, & Rapas ado- vanæ cas-
raverit; Romanique Febri, Culici, Pallori bidi.
Templa dicarint: præſertim cùm non fſculpti-
lium dicantur Homines, ſed hominum Idola Felices
eſſe teſtetur Iſaias. Et contaminabis laminas hon ſa-
ſculptilium argenti tui, & veſtimentum confla- berbzenes
ptilium argenti tui, SS
tilis auri tui. Facilè aurum effunditur, dum- vincis A.
modô in Simulacrum, quod adoretur, diffle- varitiam
tur. Aaron quidem crediderat ad exſtructio-
nem Vituli non faciles præbituras mundum
muliebrem Hebræorum uxores. At decep-
tus eſt; Superbiæ namque ceſſit Avaritia, lu-
benſque Ornatum profundit, dummodò Ado-
randus proponatur. Erravit tamen; nam Au-
rum ſemper adoratur, etiamſi in Idolum non
confletur.

A vocçe enim Domini pavebit Aſſur Vir-

94 pereuſſus. Verl. 31.

Vox timetur, ſi Virgâ inſtruatur. Cæte-
rùm erras, ſi Præcepta ſervanda credis, miſi
per Virgam voci tuæ dederis Vocem virtutis.
Tubâ Leges evulgantur, ut meminerint Ar-
morum, ſi Legum obliviſcentur. Ità in Sina
fulmina, fumus, & coruſcationes, dum Lex
conſcribitur. Inanis Paſtorum vox Baculo de-
ſtituta. Pavebit Aflur Vocem, ſed percuſ-
ſus Virgà.

Se veritas:

EX CA P. XXXI.
ISAI E.

Væ, qui deſcendunt in gyptum ad
auailium in equis ſperantes .Et
non ſunt oonſiſi ſuper ſanöétum Iſrael..,
Dgyptus Homo & non Deus: &.
Equi eorum Caro & non Spiritus:
& Dominus inelinabit manum ſuam,
& oorruet Auxiliator, & oadet oui
Ppræſtatur auailium. Verſ. I. 3.

Pertè vetat Deus homines in Hominibus
ſpem collocare. Irridet confidentes ſuper
