ſed ſibi proximam eſſe volunt, brevi pro ſe de,ta.
ſatagent. Etiam David Goliæ enſem Domi- „ℳBp
no tradidit: citò tamen, ut perſequentem ſe terſscn-
Regem evaderet, ab Achimelecho eum ité= ttoοναtι/
rüùm impetravit, ſuiſque ipſe manibus illum Sec,
detraxit de Tabernaculo Domini. Quo Rex , halg⸗
pavidus gladio deſignavit ſolicitudinem no- wi, sate-
ſtram, quam tamdid in Templo ſuſpendimus, rarda.
quamdiù ſecuri ſumus. Facile eſt, interfecto Homines
Gigante, arma Numini conſecrare: verum, 7* ,.
perlequente Saüle, non armari „teloque ab- Lendse
ſtinere & tholo pendente, ſupra Davidicam
ſapit fortitudinem. De Deo fidere, cum pro-
ſperé res ſuccedunt, non tam eſt ſperare de
Deo, quam frui concupitis: atqui ſæviente
* uore, cum Chriſto dormire, nec vigilare
ſolicitum, ſi præſtiteris, illud facies, quod
Apoſtoli non fecere. Flantibus Eteſiis, facilé
ſolicitudo noſtra requieſcit in Domino. At
quis inter undarum fluctus flatuſque ventorum
non ità importunè vigilat, ut Domini ipfius
ſomnum turbare vereatur? Etiam Propheta
didicerat obliviſci ſui, cùm ſecundâ deferretur
navigatione: verum qui dixerat, Jacta ſuper
Domino curam tuam, lapfſus in foveam perv
ſtrepit, anxiéque vociferatur ad Deum „ De bf 129.
profundis clamavi ad Te, Domine, Domine I. 2.
exaudi vocem meam: ftiant aures tuæ intenden-
tes in vocem deprecationis meæx. Qui paulò an-
tè alios hortabatur, ut ſui obliviſcerentur Deo
innixi, munc penè incipit dubitare, num Deus
obliviſcatur ſui. Tam enim ſuam non audire
vocem, quam calamitatis oblitum ſuæ vere-
tur, ad quem deſperatis quaſi vocibus orat.
Ergo Chriſto configus Religioſus clamet, ſed
non aliis quam Chriſti vocibus: Pater in ma-
nus tuas commendo Spiritum meum. Hoc eſt
ſemel jactam in Deo curatn non reſumat, ſed
iterum in Dominum projiciat, Patremque vo-
cet, à quo deferitur.

Luc. 23.
46.

Beati qui ſeminatis ſuper omnes aquas.
Iſa. 32. 20.

Prodigioſa iſthæc tua cuſtura eſt, 6 V ates, pona oc⸗
Princeps Prophetarum. Nimirùm novwalia ſu- zultanda,
per aquas inſueta ſunt in Terra noſtra. Sa-
tio in fluctibus haud viſa in Mundo. Sanè
quicumque ſeminabit in aquis, fluctus me-
tet, non fructus. Verùm Iſaias Beatum futu-
rum ait, qui ſuper aquas ſua ſemina ſparget.
Non de frumentis, ſed de operibus loquitur,
& quando Evangelicus Propheta ipfe eſt ,
Evangelicam ſuis in verbis doctrinam dedicavit.
Idem eſt, Cum facis elezmoſynam, noli tubd ca-

⸗ . . Matth.
nere, &, Neſciat ſiniſra, quid erogat dextera g. 23.
ac, Beati, qui ſeminatis ſfuper omnes aquas. Iſa. 32.

Etenim Dominus, qui non vult in terra à ꝛ0.
nobis demeti laborum noſtrorum ſegetem,
hortatur, ut in aquis ſemina jaciamus. De-
foſſa ſub terram grana, quanquam latêre vi-
deantur, non diù latebunt: ſed, blandiente
Sole, erumpent, quæ, Bored ſæviente, ſuo
in ſepulchro incurioſa lucis excreſcebant.
Quæ verô peſſundantur in æquore, nun-
quàm germinant. Spectes interdum tactum Gloris
hominem dolore cordis intrinſecus, claman- vana,
tem, delebo hominem, quem creaveram: hoc

eſt;

120

eſt, hominem veterem, quem Deus non fecit,
„on fiden ſed infecit Ambitio, exuam cum actibus ſuis:

Vroni

dum. ideôque in novæ vitæ tyrocinio tanquam lam-
Pereve- latet ſub modio. Plorat, ſed
„is Pas contempta latet nod .
„ara. lacrymas tergit: veſtitur cilicio, ſed camelum
panno obducit: jejunat, ſed ipſam cogit ab-
ſtinentiam in exultatione faciei epulas ſimu-
lare. Verbo, Deum imitatus ponit tenebras
latibulum ſuum, quamvis lucem habitet inac-
ceſſibilem. Frumentum Chriſti eſt, latet in
foraminibus Petræ, in caverna Maceriæ glo-
riam ſuam occuluit, gaudétque vitam ſuam
abiconditam ſepultàmque cum Chriſto in Deo.
Et hæc quidem quo uſque ſævit Boreas Di-
vini timoris: qui ſi ſurgat, & flare incipiat
molliſſimus Auſter, illicò fluere incipiunt aro-
mata cordis ejus, florere incipit, & ſicut fœ-
num tectorum ante Lempus viret, ut, priuſ-
quam evellatur, exareſcat; de quo non im-
plebit ſinum ſuum is, qui manipulos colligit,
ubi hæc vita præſens tranſierit. Ergo lucere
vult in fulva tunica, qui noluit in pilis fera-
rum relucere. Catenas retegit, qui torques
abjecit: quique noluit in conviviis videri ſplen-
Religioſus didus, ſordidus amat haberi in jejunio. Her-
tepidu. beſcit defoſſum ſemen, non perventurum ad
Superéia, ſpicæ maturitatem: quique vix laudabatur,
cùm aſſentatoribus cingeretur, ſolus incipit
commendari. Nimirùm ex Sole factus eſt Si-
dus: quique de die livori magis patebat, quaàm
oculis, dàùm Sol eſſet inter opum ac deliciarum
exuberantiam: placet in nocte paupertatis Aſtra
Nobilita imitatus. Ut enim Solis Lox in Sole non pla-
non jae- cet, placet temperatiùs ſideri commodata: ità

e Nobilitas, quæ faſtidium parit, cum immodi-
im ne- Ca totâque in ſæculo rutilat, admiratores ha-

bilis ſue bet & ſpectatores in tenebris, religioſæ tuni-
Kirtis eb- cæ ſociata. O Gloriæ mercimonium monſtro-
liviſca- ſum! Itane ſpernitur gloria, ut gloriam ex
kee⸗ „mili- hominibus habeamus? Calcatur paludamen-
es vera. tum, ut vile pallium efferatur? lucere deſivi-
mus, ut amabiliùs luceamus? Sidera ex Sole
evadimus, ut quos horrebat Mundus in Mun-
do nimiùm ſplendidos; dihgat in Religione di-
Ibidem. lutius elucentes? Planè Beati, qui ſeminatis ſu-
per omnes aquas, in quibus putreſcunt ſemina,
quæ merguntur. Improbo ſepulturam ſub
humo, ex qua frumentum multiplex erum-
pit. Cur amputem enatos pampinos, ſi ideò
reciduntur, ut fertiliès creſcant? Quærimus
focunditatem per vulnera, incrementa ramo-
rum per decrementa curantur: ideò perit ar-
bos, ut vivat: ideò ſpoliatur frondibus, ut
fruclibus veſtiatur. Vulnus iſtud putatio eſt,
non amputatio. Ridenda immanitas bipennis,
per quam feliciuùs detruncata Planta reparatur.
Nolo faſtidire lucem ſerici, ſi lanæ tenebras
abſque luce non ſum paſſurus. Unum vitium
eſt, gloriam ſectari ſive in gemmis, ſive in
ſordibus. Non odit frumenta, qui ſpargit,
ſed ex horreis avecta terræ infodit, ut mul-
tiplicata comportet in horreum. Solus ſine ſpe
eſt, qui ſuper aquas ſeminat. Non reddit
quor, quod recipit; nec ſœneramus Mari
merces, ſed tradimus. Quæ cadunt in terras
ſemina non cadunt; ſeruntur. Quæſtuoſum
in agro naufragium ſegetum eſt, in quo gra-
na, quæ ſingula cadunt, multiplicata naſcun-
tur. Revera fœnore interitu, & lucro dam-
no, & jacturà uſurd, olim ſcripſerat Ter-
tullianus. At in undis naufragium naufragium
eſt, perit ibi quod projicis, & mirum in modum

Oliva

cum aquarum illapſu germinent è& terra fru-
menta, lapſa in aquas grana non germinent.
Non ſufficit humilem a Te ſtatum vitæ de-
lectum, niſi quæras in Humilitate latibula.
Quædam lucet in tenebris Lux, quidam la-
tet ſplendor in umbris, denique & Lux in
tenebris lucet, quédque mirere, & Tenebræ
eam non comprehendunt. Generis fulgor in
umbra Monaſterii adhuc fulget. Imò, niſi
caveas, augebitur lumen in tenebris, & „
qui Eques inter Duces viluiſſes, inter ruſti-
cos fratres à relicta nobilitate prædicaberis
& Dictator habeberis. Rogo, umbras in
umbra amemus: caveamus ne non relique-
rimus omnia, cuùm Chriſto adhæſimus, ſed
ſeminaverimus, recepturi pro grano ſpicam.
In aquis ſpargenda ſunt grana, quorum ma-
nipulos non cupis in Terra viventium vive-
re. Æ quor campus eſt noſter, in hoc ſi ſe-
minas non metes, ut ibi metas, ubi fru-
mentum Electorum floret. Sapienter, ais,
loqueris de Frumento, de Theſauro non itaà.
què enim foſſum in terra perit aurum,
ac merſum in æquore. Nuſquam germinat,
utrobique jacet. Falleris: Inventum theſau-
rum in agro legimus, in æquore inventum
non legimus. Facili negotio, qui radices ſcru-
tatur, & quærit herbas, aurum inveniet.
Veniet ad Te, ut ambitionem eradicet ſuam
homo non perditus: & neſcio quomodè,
dùm ad contemptum gloriæ tu illum hor-
taris, excidit tibi de genere tuo mentio, cre-
do, ut tuo exemplo ſtimulos addas fugienti
ſæculum, & ita ille ſine gloriæ cupiditate à
ſe concupitæ diſcedit, ſed cum admiratione
Gloriæ à te olim contemptæ. En erutum è,
terra theſaurum: opes vix ille tuas fami- ,4
liimque cognovit, cùm ſtatim incipis totà Arrogas-
celebrari urbe, & Magnus diceris, quèòd zis
Parvus eſſe ſtatueris. Qui in profundo ge- D gnitas
nus & opes ſuas abjecit, haud timet, quin nean.
aliquando eruantur. Novi ſtaterem ſemel e- Dignitas
ductum è& mari. Sed Domini ſtipendia ex- Juando
ſolvit: ſed imperio Domini ſolus Petrus il- zon vees⸗
lum extraxit ex ore Piſcis. Non diſplicet au-Iande.
rum ex profundo æquoris emergere, ſed ſi
Piſcis deferat, ſed ſi Chriſtus imperet, ſed
ſi Petrus educat ex aquis. Væ nobis, ſi om-
nes theſauri Sapientiæ & Scientiæ Dei, ſi
omnis ſæculi nobilitas in æquore merſa, la-
tuiſſet in æquore. Profectoò ſuos inter Pae-
rentes Gregorium, Baſilium, Auguſtinum,
Nazianzenum, Chryſoſtomum Eccleſia non
cenſeret. Placet, quod vi educitur ex aquis;
non placet, quod ſpontè germinat ex humo.
Aurum in æquore merſum rubiginoſum ex-
trahitur ex æquore: quale ſubit undas, tale
lucem repetit. At quod erumpit ſemen gle-
bis delicatine;, ſpecioſius cumulatius naſcitur.
Granum erat pulverulentum aridumque cuùm
terræ mandaretur, ſpica eſt, & quidem
mollis, cùm erumpit in fulcis. Non unus
interdàm ruſticus, & ſine nomine infoſſus

Monaſterio, aliquot poſt annos, indè caput neligieß

exerit eloquentiâ, ac ſapientid herbibum tur- olim vi-
les, ſi At-

gidumque. Genus mentitur regium, proâ- deian
vos Remigibus editos Regibus prognatos ja- oriam⸗
Ctat, mira de ſe, mira de ſuis loqui incipit, que va-
qui trementibus vix labiis familiæ nomen zam nn
profitebatur, cùm in album Chriſti militum dgergti.
referretur. Et neſcio quomodò, cùm aurum non
pariter & granum terris infodiantur, latet, cczanar.

ſordétque

.

Lode
Num
cont⸗
hin
Nu
10 1
Svnß (ui,
ſn gumye
un in quo
m gant
n
ſaper
nus.
hauler⸗
te Eni
gui un
ince en
pomen
Peetend
ißin
er o

in. (e it

i. Ne

iu um ni
ni (glio. M
un (laculo
olet.
hus:
Prorbeit
16 hommn
Uideti vo
ſe en lem Opto
lum.
gillet cu
Alhiceret
Kuis tur: &
hæ ſacri
eſpicitl.
le Dei
Ut ab hor
De
Vekebant
inlkrantun
It Ouhs
ohre m
li hnd
, que
fuum. Ea
Amum ſ
Ciles, 1
du ſnumn ala
A.
e, cüm
NA tM
in ſmilin
elchd re
Auidn me
n Ne t
nlen At
lote dal
Verun
Mu
Dali
e
V
e ndn
Reteann
Unqe
eNcbian
keſzibere⸗
D

n
Nnx
Nui
e li
n
. ln
N
A le
tiſt

g

clo ts n

un, unn
mmn
eaimit,

7 1

ſordétque ſuo in ſepulchro aururmn, ſubſfilit gra-
num ex humo. IIIud rubiginem ſub humo
contrahit, iſtud ponit in humo ſordes, florem
recipit. Videas Nobiliſſimos quoſque eoſdem,
& Humillimos in religione, ſuperbientibus non
raròô ſeſe aliquot efferentibus, qui in ſæculo
Quiſquiliæ habebantur. Averſor proindè Cam-
pum, ex quo frumenta erumpunt: Mare amo;
Talente in quo tam grana, quam gemmæ, ſi mer-
latent. gantur, non emergunt. Beati, qui ſeminatis ſu-
per omnes aquas. Verùm non ſufficit ſeminare
ſuper aquas, niſi ſuper omnes aquas ſemine-
mus. Nimirùm non omnes aquæ tegunt, quod
hauſere. Bipennem lego & quodam profluen-
te Eliſei precibus emerſiſſe. Fieri poteſt; ut;
qui uno in ſtagno tua projicis, prodigiofius
indè enatent & glorioſiùs. Non dià latebunt
nomen genũſque tuum, ſi diù in eo lateas.
Vertendum ſæpiùs ſolum eſt, ſi ignotus degere

Intensio
prava.

tenzio cupis in ſæculo. Denique Beati, qui ſeminatis
re. ſuper omnes aquas. Et quidem, quod mire-
Relig ona e, non aurum, ſed ferrum, enataſſe legimus
munza vi. & flumine. Viliora impatientius latent: &,
tiora. quæ minoris ſunt pretii, olera citiùs naſcun-
mttöur. Neſcit Quercus erumpere & Margari-
“ tum vix diffractis conchis ſeges in littore piſ-
tu, ani cario. Mundum imitaremur vellem, qui ſpe-

Deoplace Ctaculo ſui lætus theſauros tegit, foœnum
neſa: dat. profert. Theatrum ſibi ſapiens eſt, ait Philo-
ſophus: Et, qui opes ſuas propalat, Afſſyrios
provocat ad rapinam. Quid mihi cum ocu-
lis hominum, qui unum ſpecto Deum? Ab illo
videri volo, quem & videre cupio. Spectato-
Gen. IJ. 1. Temn opto, quem & remuneratorem ſcio. Nuſpi-
ce œlum, dictum eſt Abrahæ, planè ut memi-
niflet cupiendum ſibi inde reſpici, quod &
aſpiceret. Sapientiæ ſine Sole Athenis litaba-
Gen. 22, 148 tur: & in Monte Dominus videbit, ubi Abra-
hæ ſacrificium nemo mortalium vidit. Non
reſpicit Deus, quem homines aſpiciunt; fruſtrâ-
que a Deo ſua videri opera ſperat, qui ideò agit,
ut ab hominibus videatur. Ideò Seraphim,
qui à Deo reſpici cupiunt, corpora ſua ſuis
velabant alis: cumque ad volandum pennæ
inſerantur, ipſi, qui hoc duntaxat cupiunt,
ut oculis Dei placeant, velari magis, quam
volare nitebantur. Quos imitata ſunt Anima-
lia ſancta ab Ezechiele capite primo deſcrip-
ta, quæ duabus alis cooperiebant corpus
ſuum. Ea, ſi incedere contingebat, magis
alarum ſonum audiſſes, quàm colorem ſpe-
ctaſſes, ut Propheta meminit: Et audiebam
Emeeh. I. ſonum alarum , quaſi ſonum aquarum mul-
2 tarum. Nimirùm metuentia humanos ocu-
los, cùm irent, fallere ſtudebant aciem mor-
talium. Et animalia ibant & revertebantur,
in ſimilitudinem fulguris coruſcantis, Ibant,
ſed citò revertebantur: & in ipſo itinere Ful-
guris in morem coruſcabant, quod & nolu-
mus præ timore, neç poſſumus præ impetu in-
tueri. At oculis plena erant. Erras. Rotæ enim
forte, non Ammalia, oculatæ deſcribun-
tur. Verùm, ne in re incerta apud me du-
bium fiat, quod aſſero, Oculis plena Ani-
malia aio. Quid tum? Num ut videantur?
Profectò ut videant? Quid videant? Vident,
ne fortè videantur. Hoc unum circumſpiciunt,
hoc unum curant, hoc cavent, ne videantur.
Exerebant totum corpus in cuſtodiam ſui,
dumque videri timet, aperitur in oculos ad
excubiam. Hac fortè de cauſa, qui Sponſam
reſpicere cupiebat, eam per cancellos proſpexit,
Ethicæ Comment. Tom. VI.

— Stromatum, Lib. XIV.

1I21

veritus ne ſe occuleret, ſi aliorum in ſe con-
verſos oculos provideret.

Non peccavi, & in amaritudinibus mo-
ratur ocalus meus. Job. 17. 2.

Non recuſo amaritudinem, ſed ſi deliqui: S&rupalafj.
cæterùm innocentem cur lacrymarum & do-
lorum ſupplicia torquent? Ergo oculus deſti-=
natus contemplationi ſiderum, amaritudinum
nubilo obtenebratus deficiet, mœroribus æ-
rumnosè confectus? Quouſque morabitur ocu-
lus in amaritudinibus? Quouſque? Audi: Non kl. 1u. 7
commovebitur doneo deſpiciat inimicos ſuos.
Quamdiù hoſtem timueris, repleberis amari-
tie: quem ſi ſemel deſpexeris, vives. At, in-
quis, Urbs cordis mei undique oppugnari po-
teſt. Montes me circumſtant, undè poſſunt
eminùs quati mosmia, & disjici propugnacu-
la. O miſer, qui neſcis hinc fortiorem te red-
di! Montes in cirecuitu ejus, & Dominus in ſ. 12 4 .
circuitu populi ſui, canit David. Noli timere:
quòd expoſitam hoſtibus tui pectoris arcem
Montibus natura circumcinxerit: nam ubi
Montes ad ruinam, ibi Deus ad munimen.
Irà abriperis, contraheris avaritiàâ, diſtende-
ris gulà; libidine deprimeris, attolleris am-
bitione, otio ſolveris, crudelitate obdureſ-
cis? Magnis circumdaris Montibus: ſed po-
né Montes tibi adeſt, qui tranſilit Mon-
tes, & Aſpera complanat in vias planas. Ro-
go te, qui & Montibus procellam times, à Deo
opem ſperato.

Venite exultemus Domino, jubilemus

Deo ſalutari noſtro. Pſ. 94. 1.

Irmitium ſanè fauſtum, ſed parùm extremis se asaloft
ejuſdem Pſalmi conſentiens. Etenim cùm ab
Fxultatione exorſus Propheta eſſet, in Ira Yinor
deſinit atque Terrore. Quadraginta annis of 18id. 11.
fenſus fui generationi illi, & dixi, ſemper hi
errant corde. Quibus ſuravi in Ira mea, ſi in- Latitie
troibunt in requiem meam. Audieram ego i nagite.
abs te, Propheta diviniſſime, prædicari, Tire an
Initium Sapientiæ Timorem Domini eſſe: Latim erie=
nunc verò, ut Timorem doceas, ad Jubila- diendus.
tionem provocas. Utinam hanc nos docendi .
artem doceremur, qui ideè Timorem Do- Roa
mini non docemus, quia ſtatim Jubilationis e t
obliviſcimur. Nulla tam dura ſpina, quæ in aiſereti
ortu ſuo mollis & delicata non ſit. Foœnum
eſt, antequam ſpina: & lapides, antequam
concreſcant, non ſunt lapides. Placet Domi-
ni Timor, ſed hunc Exultatio ſerat. Diſ-
ſimili ratione Campus, & Cor excolun-
tur. Ille, ſi ferro proſcindatur, flores pro-
fert: hoc, ſi flore colatur Jubilationis, ferrum
gignit Timoris Domini. Eget aratro ipſum quo-
que humanum Pectus, ſed non illo coli debet,
ut floreat: imò florere debet, ut ferrum ger-
minet. Mira res, Cordis ager flore aratur, ut pro
germine aratrum proferat. Videas juvenem di-
vinæ Miſericordiæ dulcedine pellectum ad
Chriſtum, illicò tantum de peccatis dolorem,
horrorémque concipere, ut ubique lapſum ti-
meat, ſéque ſemper vereatur, operâque ſua
univerſa reformidet. Uſque adeò placere Nu-
mini ſtudet, quamvis Divinitatis injuriam ge-
hennàâ ſibi æſtimet diriorem.

. Cuſtodi

122

Cuſtodi anim m meam & erue me: non

gertepuloſi.
Obedientiæ
& Lelus

pericula

Sernant.

erubeſcam, quoniam ſperavi in Te.

Pſ. 24. 21.

Uſque adeò in Deo Propheta confidit, ut
ne confundi quidem timeat: Non erubeſcam,
inquit, quoniam ſperavi in Te. O noſtras Pro-
phetæ cogitationibus cogitationes diſſimi-
les! IIIe ſuis in geſtis ruborem timet, nos

vulnera ſuſpicamur : Ille ne ſuffundi qui-

Pfſ. 124. 1.

Erupnloſi

Tentati⸗
non oimen⸗

da.

Can. I. g.

Puſillani⸗

Mme5.

dem ſanguinem veretur, nos effuſum iri dubi-
tamus. Porrò non oppugnabatur duntaxat ab
hoſte, ſed jam captivus ejus tenebatur: Non
enim diceret, erue me, niſi in hoſtis catenas
datus trepidaret. Nos verò vix eminùs ab ho-
ſte clamoribus verins, quam jaculis perculſi
de vita deſperamus. O Pectus aſſuetum trium-
his! Non erubeſcam, clamat. Cur non eru-
beſces? Quoniam ſperavi in Te. Nota, non ait,
Quia obarmavi me, ſed, quoniam ſperavi in
Te. Sine armis, ſed non ſine Spe, ne verecun-
dari quidem timet vel captivus & compedi-
tus. At, inquis, niſi me armis communiero,
vincar. Vincéris? Profectò ſi non ſperaveris.
Cæterùm ſi fideris, audi, qualis futurus ſis.
Qui confidunt in Domino ſicut Mons Nion. Non
commovebitur in æternum, qui habitat in Hie-
ruſalem. Audin? Qui habitat in Hieruſalem,
Pacis viſione, non Belli armamentario, in æter-
num non commovebitur. Quare ergo confugio
ad arma, qui ſecurus ſum, ſi habito in Hieru-
ſalem? Stultè arcum arripio, qui non poſſum
perire, ſi ſpero.

Et dixi, ſemper hi errant corde, &

S non cognoverunt vias meas: qui-
us juravi in Ira mea: ſi introibunt in
requiem meam. Pſ. 94. 11.

Times excludi à regno, vereris ne expella-
ris à requie, ideéque turbaris, cùm tentaris?
O inquieta cupiditas requietis! regni ervi-
le deſiderium! Cur times excludi à regno?
Quia, inquis, captivus trahor phantaſma-
tum imagimbus in lutum. Num à lupanari-
bus patet iter ad ſidera? Væ Theodoræ, væ
Didymo;, ſi, qui lupanar ſubeunt, à ſpe bea-
titatis exciderent. Sed Theodoram eò Tyran-
nus impulit. Te verè? Dæmon; néônne?
Num Dæmone Diocletianus felicior, ut ca-
ſti ſint, quos hic incluſerit, ſint verò im-
pudici, quos Dæmon traxerit ad lupanar ² Men-
tior, niſi tua, quàm Theodoræ pugna ſit fehi-
cior. Illius ſiquidem infammià loci & Mens, &
Corpus exagitata ſunt, Tu verò ſolà cogitatio-
ne raperis in fornicem. Denique qui errant
Corde, non qui cogitatione rapiuntur, ex-
torres à regno erunt. Niſi diligas, quam
cogitas turpitudinem, cum Sapiente canta-
bis, Nigra ſum, ſed formoſa. Quà nigredinis &
pulchritudinis miſtione mirè delectatus Spon-
ſus rubicundus cruore pugnæ, candidus veròô
decore triumphi diliget te, & introducet te in
cubiculum ſuum. Diſceres cuperem, non polſ-
ſe Chriſtum odiſſe Tentatum, qui non ſe-
mel tentatus eſt àa Dæmone in eremo. Spon-
ſa non reperit Dilectum in lectulo Contem-
plationis, ſed in plateis Tentationum, tum ſci-
licèt cůùm nudata & vulnerata videbatur quam

Oliva

longiſſimè aberraſſe à Sponſo. Nunquàm Arca
Domini fortiùs de Allophylis triumphavit,
quàm cum in eorum redigitur poteſtatem.
Victa eſt, ut vinceret: capta eſt, ut cape-
ret. Demique redit ex hoſtico donariis &
manubiis onuſta: quæque ſervata populum
ſuum non ſervavit, captiva Deos hoſtium
disjecit, & comminuit. Quid quereris, quòd
traditum ſit cor tuum Philiſthæis? Cogitatio-

nes iſtæ, quæ te captivant, triumphum parant:

& Dagonem victus ſuperabis, a quo vince-
rere, niſi vincereris. Audi, quæſo Te, quan-
tùm timere debes hoſtem tuum. David, Ve-
rumtamen Deus, ait, confringet capita inimico-
rum ſuorum: verticem capilli perambulantium
in delictis ſitis. Nota: cùm dixiſſet hoſtium ca-
pita confractum iri à Domino, viſus eſt ſibi eo-
rum nimiùm extuliſſe fortitudinem, con-
tra quam ut Deus prævaleret, neceſſe ha-
buerit eorum capita petere. Quare contra ſe
indignatus corrigit ſe, & vix futurum aſſe-
rit, ut capilli vertex, id eſt coma, leviter tan-
gatur: quèò illi fugentur ſtatim, ac corruant.
Verticem, inquit, capilli perambulantium in de-
lictis ſuis. Quaſi diceret, Hoſtes Domimi haud
ſimiles ſunt hoſti meo Goliæ: hunc, quia ti-
mebam, in fronte vulneravi, ideéôque pu-
taram Deum petiturum pari ratione capita
inimicorum ſuorum. Verùm didici, eorum
tantam eſſe imbecillitatem, ut vinci poſſint, ſi
eorum vel ſola coma quatiatur. Ficta enim
ac ſimulata illorum eſt fortitudo, quam men-
tiri ſtudent prolixitate, & horrore diffuſi to-
tà facie capillamenti. Quod ut clarius quo-
que intelligas, obſerva, quid dicatur: Per-
ambulantium in delictis ſuis, ait. Victor per
cæſorum corpora hoſtium graditur;, viamque
ſternit ſibi cadaveribus proſtratorum. Fugi,
qui per ſuorum militum corpora graditur:
vincit, qui aliena calcat corpora, dùm pugnat.
Tuos verò hoſtes, dum audis perambulare
in delictis ſuis, nonne vides eorum augeri
ſcelera in Tentatiombus, non tua compingi?
Perambulantium, ait, in delitclis ſuis, non tuis,
vel meis. Quò magis progredi videntur, eò
ſe deſperatius calcant. Tu ambulas in inno-
centia tua in medio doms tuæ, dùm illi in
delhctis ſuis oppugnatum veniunt domum
tuam. Rideas, non Timeas hoſtem, cujus
ſi duntaxat capillum tangas, viciſti: quem
ſcis per delicta ſua ad tuam feſtinare ruinam.
Neque verò putes exigui eſſe momenti, cùᷣm
deſeribuntur in delictis ſuis ambulare hoſtes
tui. Nam, ſi Tu deſeri times à Deo, ſi fortè
pecces; num Deus proſperum iter faciet per-
ambulantibus in delictis? Quem times per-
miſſurum, ut vincatur, qui delinquit, ſpera-
re debes prohibiturum, ut vincant;, qun deli-
querunt, & ad triumphum properant per de-
icta. Quanquam cum audis. Perambulantium in
delictis ſuis, non eſt, quòd de hoſtium adven-
tu admodùm torquearis. Perambulare enim
non eſt ambulantium, ſed potius animum la-
xantis. Perambulare dicitur, non qui ambu-
lat, ſed qui deambulat; hoc eſt, qui angu-
ſto in ſpatio ſeſe exercet, idem ſæpids ſpa-
tium decurſurus. Ut proindè non immerito de
ſuis hiſce hoſtibus perambulantibus & audierit
Propheta, Non accedet ad Te malum, & fla-
gellum non appropinquabit I. abernaculo tuo, Et

dixerit, In circuitu impii ambulant. Denique Suos
Deus hoſtes appellat, quos Iuos crechs:

Verum
tamen

kl. 67. 31,

Ppl. 90. 10.

Pſ. 11. 9⸗
Pl. 57.21.

lay;
De

do 1
id
Dom
gales
in g
Cllige
n he
hond
denti
ſuuge
cüm
prebe
mülit
Ie,
femmun
Lent.
X Cruci⸗
winz ſos ſua
achl gaz l
im, e gve
e Obecit
it Inobee
Ctus
ſii, ne
nes in
wtori⸗
ſtra! C.
Gentie⸗
tinta to
bolos ar
Gecicat.
ret Dia
te, gu
Redem
do Con
det Dar
hauriatu
contra)
ſſtit N
Iumi a
eſ t
tla ſuge
Cru il
terminar

De Ton-
labit

A,
N In
ttohem
I duner
e

Utb

nk
nhar
Wele
U e
N
iin
erhzll
CG
inke
n i
e
Di,,
Uipteiiig.
lucklie
Unen
1al 1
An en
u, Kii-.
n,A n
bulering

bur,gi
i, “
i ne
Nd, n
raſlr
un. Ihe

1.

id en
,i. ſt
Nadt
framm l

1s wue,
n fent
es len
S

Stromatum,

tamen Deus confringet capita inimicorum ſuo-
rum. Non ergo metuendi ſunt, contra quos
Dominus pugnat. Si enim nobiſcum Deus,
quis contra nos? O Domine, quid eſt, quòd
milites tui ades formident coram hoſtibus
tuis? Dixiſti Tu diſcipulis tuis olim, Quan-
do miſi vos ſine pera, num defuit vobis ali-
quid? Et illi continuò reſponderunt: Nihil,
Domine. Planè ſi tuos nunc milites interro-
gares, quibus mandaſti per interpretes tuos,
ut gladios venderent, virgamque abjicerent
diligentiæ nimiæ in Tentatiomibus abigendis,
an paſſi ſint damnum aliquod in itinere: reſ-
ponderent profectò, ſibi non ſecus ac deſcen-
denti de Hieruſalem in Hiericho contigiſſe,
ſuâque tibi vulnera oſtenderent. Nimirùm
cùm Tibi pacem tuam redderent, Manus ſuas
præberent cruentatas. Videlicèt, qui ſub Te
militant, vulneratos ſe credunt, Te adjuto-
re, victores ſe crederent, ſi gladium ſuper
femur, id eſt, ſi in fronte Crucem pinxiſ-
ſent. Salvos ſe credunt cum Cruce, & cum
Crucifixo ſe ſommiant perifſe. Prudentia il-
los ſua tutari poterit, Obedientia verò man-
datis tuis ſervare non poterit. Plus in ſua Cru-
Okedientia Cc quam in tua Lege confidunt. Mira res:
Obedientiæ tuæ Crux olim decorata gemmis,
Inobedientiæ nunc timore ſordidatur! Tu fa-
ctus obediens uſque ad Crucem Vitam dedi-
ſti, ne perderes Obedientiam. Tui Decurio-
nes inobedientes ob Crucem facti, perdunt
victoriam, důùm retinent Crucem. O Mon-
ſtra! Crux Obedientiæ olim thronus, Inobe-
dientiæ cathedra jam eſt. Quid mirum, ſi
tanta turbatio deiertoribus? Egreditur Dia-
bolus ante Crucem; ſed cùm illam Obedientia
dedicat, non cùm Inobedientia pingit. Non hor-
ret Diabolus Crucem ſine Obedientia. Rogo
te, qui manducat & bibit indignè myſteria
Redemptoris, nénne Dæmoni blanditur? Si er-
go Corpus ipium, Sanguinémque Domini ri-
det Dæmon, ſi contra Eccleſiæ præceptum
hauriatur: putas Crucem verebitur, quam
contra Majorum præſcripta tuo pectori impreſ-
ſiſti? Num Sanguine Chriſti potentius patibu-
lum à aut frons tua Calice Chriſti ſanctior
eſt, ut effuſus ex eo ſanguis ſine obedien-
tia fugare hoſtem non velit, & ducta in ea
Crux illum valeat, invictà Obedientiã, ex-
7terminare?

Sgerubuloſi
Jernunt
Seperiori
præcepta.

in rebis
ſandkis.

De Torrente in via bibet: proptereà eal-
tabit caput. Pſ. 109. 8.

ona e. Profectò de doloribus Propheta vaticina-
eultanda, tur. Sacramentum hoc magnum eſt in Chri-
ſto & in Eccleſia. Dolores ſuſtinere magnum
eſt: ſed bibere longè majus: héſque de tor-
rente haurire maximum profectò eſt. Utinam,
quod didici, docere queeam. Dolorem multi
non horrent, ſed eum manducare volunt,
non bibere. Gaudent enim videri, dum pœnas
mandunt, quas ſi biberent, & glorià care-
rent, & doloribus torquerentur. Quæ citòô
Patimur, homines vel neſciunt, vel non mi-
rantur. In his uberior gloria, in quibus oſten-
tationem nutrit prolixitas temporis, quo cru-
ciamur. Quòd ſi quis bibit dolores, rarus
eſt, qui eos hauriat de torrente. Calicem ſalu-
taris accipiam, canunt plerique cum Prophe-
Pfies. 8. ta: De Torrente in via bibet, de uno Chriſto,
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Pf. 115. 4.

Lib. XIV.

12 3
humilitatis Magiſtro, Prophetia eſt. In Cali- Ghorie v2
ce & pretioſins & glorioſiùs dolores potantur. me odiumn.
Viliùs & uberiùs in profluente dolores hauri-
mus. Cum Calicem bibimus Paſſionis, ſaltem a.
is, qui propinat, noſiræ primuùm teſtis Pa-
tientiæ, tum etiam prædicator eſt. At, qui de Morzifea-
Torrente bibit, ſine Teſte patitur, furtivè "iornm ſi-
afflictatur. Ex Calice dolor propinatur in “
menſura: ſine menſura angores bibimus in Tor-
rente. Ipſum Calicis pretium blanditur, &
Pœnas quodammodò condit: at Torrens non
modò auro caret, ſed, & ipfſas tribulationis
aquas inficit luto. Denique non ſolùm repu-
diandus eſt Calix in doloribus, tum ut teſte ca-

reamus, tum ut metalli non habeamus ſola-

tium, tum etiam ut ſine menſura abundantitis
doloribus irrigemur, ſed de Torrente mœ-
ror eſt hauriendus: de Torrente „ inquam,
non de flumine hauriendus eſt dolor. Si enim
bibas de flumine, bibiſſe & multùm aliquan-
do putaberis & ſæpè: ſemper ſiquidem flu-
men fluit. At in Torrente mode aqua,
modèô pulvis apparet. Quid eſt bibere de Tor-
rente? eſt, ibi dolores venari, ubi voluptas
non raròô eſſe exiſtimatur. Si videaris in Tem-
plo lugere & litare, de flumine bibiſti. Si vi-
dearis in Convivio, ubi à pluribus ferculis veluti
imprudens abſtineas, de Torrente bibiſti. Fre-
quentiùs enim in epulis Voluptas dominatur,
quam Abſtinentia. Bibit de Torrente dolo-
res Franciſcus Borgia, qui inter venandum,
Mortificationem diligentius, quàm Aves con-
ſectabatur: dumque putabatur Voluptati in-
dulgere, Peœnitentiæ ſtudebat, oculos tum
aliò vertendo, cùm vultur coturnicem aſſe-
queretur. Bibit de Torrente Ignatius, qui vul-
gari uſus & veſtitu, & cibo ſingularem vi-
tam exercuit. Ideéque meritò exaltavit caput
ſupra multos, qui nunquam eminere viſus
eſt, dum viveret. Bona aqua Poœenitentiæ,
quæ de Calice hauritur, ſed Jactantiæ ſu-
bindè obnoxia, periculo non caret. Securior
potus in Plumine; ſed à Gloria non omni-
nô ſecurus: Tutiſſimus hauſtus de Torren-
te, ubi nec metallum allicit, nec favor ſpe-
ctatoris pellicit, & fluxus ipſe Mortificatio-
nis interruptus ſuſpicionem vitii facit in vir-
tute. Videtur mihi hujus in ſe rei Chriſtus
exemplum præbuiſſe. Semel & Torrente, &
ſemel & Flumine dolores hauſit, Baptizatus vi-
delicèt, & Crucifixus: ibi Peccator, hic Reus ,
habetur. Utrobique fama Chriſti decoloratur, evs .
immolat utrobique Patri modò de ſuo corde,
modèò de carne ſua ſacrificium. At in Jordane ſo- Religioſe
nat vox Patris, in Cruce vox Filii ſtrepit. Ibi W o:
Pater Filium Chriſtum dilectum appellat: hic entasen
filius Patrem ſui immemorem queritur. Quæ von ſper-
tanta diſſimilitudo in tam ſimili ſacrificantis né:
ardore? Num Cruce Jordanis ſanctior, aut

gratior Filius, cùm aquâ perfunditur, quam

cùm cruorem effundit? Quid eſt, quòd un-
dis reſperſus commendatur, baptizans cruore
Mundum derelinquitur? Nimirùm in Cruce
toto corpore vulneratus Dominus carere glo-
rià non poterat- dilutus, velut unus è tur-=
ba, in Jordane habere gloriam non poterat.
Ibi inglorius eſſe non poterat, ubi & La-
tro confitetur, & Centurio dolet, & Milites
pœnitet, & Sepulchra patent, & Sol recedit;
& Tellus contremiſcit. Hic verô quæ gloria;
hominem ablui cum hominibus! Ibi quan-
quam Crueifixus ſpectetur, Reus ne ab ipio
L. 2 qui=

Parva in
biono.

Regila-
riem obſer-
Vantia.

Singulari-
sates,.

Cant. 5. 5.

Ezech. 3.3.

Apoe. 10.

Thren. 3.
F.

Pl. 25. 3.

Thren. 3.
G.

Thren. s.
15⸗

124 Oliva

quidem Judice credebatur: Hic Peccator facilè
habetur, quia & Homo videbatur. Denique
intueberis non ſemel hominem non horrere
Crucem, horrere Baptiſinum: quique ſuffi-
gi Cruci non recuſaret pro Chriſto, domi ve-
rô argui pro Chriſto non ſuſtinet à Prælato.
Nimirùm facilè vulnera amamus, ex quibus
plus gloriæ ſcimus emanaturum, quàm ſan-
guinis. At tingi Jordane, ubi nullam admi-
rationem non fuſus ſanguis, & aqua fuſa me-
retur, rarus homo, qui ferat. Tota Chriſti
Paſſio faſciculus viſus eſt Sponſæ, quia in
pectore geſtabatur. Puto, ſi minus oculis homi-
num patuiſſet, & in occulto geſtaretur, gra-
vior Reginæ videretur. Quæ enim tantum
faſcem, faſciculum, dixit, quòd eum pubhi-
cè oſtentaret, Myrrham in manibus clau-
ſam vix ferre potuit, quin exclamaret, manus
ſuas plenas amaritudine myrrhæ, quam etiam

effluere vel cupiit, vel coëgit; quòd ſcilicèt im-

portabilia & nimia videantur, quæ non viden-
tur. Manus meæ ſtillaverunt Myrrham. Re-
cordemur, rogo vos, Ezechielis: hic volu-
men plenum Lamentationibus & Væ cum
mandere coœpiſſet, dulce ei viſum eſt. Et co-
medi illud, & factum eſt in ore meo ſicut mel dul-
ce. Nimirùm, quia videri poterat & Væ, &
Dolor, qui manducahatur, dulceſcebat: quod
certè volumen, puto, amarum fuit, cùm jam
comeſum delituit in viſceribus. Audi Joan-
nem non diſpari refectum convivio; ad quem
ſic Angelus dixit: Accipe librum, & devora
illum, & faciet amaricari ventrem tuum, ſed
in ore tuo erit dulce tanquàm mel. Audiſtis?
Mel in ore liber dolorum, Fel in ventre.
Nimirùm non penitùs latet, quod manditur:
at poſtquàm deſcenderit in ventrem, omni-
nò non apparet. Hæc tandem ratio eſt, cur
mellis exæquet dulcedinem Væ in ore ,„ &
fellis ſuperet amaritudinem in alvo. Nimi-
rùm non durum eſt pati, cùm videmur:
ſed in occulto gravia ſuſtinere graviſſimum
eſt. Manducantes nos Librum & vident turbæ,
& laudant: quem jam viſceribus infuſam an
manducaverimus, nec ſciſcitantur, nec miran-
tur. Huc faciunt querimoniæ Sionis, ab Je-
remia lugubri ſtylo deſcriptæ: Edificavit in
gyro meo, & circumdedit me felle, & labore.
Itäne? Tam crudelis Dominus, ut Te un-
dique labore ſtiparit ? Aut Tu quæ es, ut
nune labore duntaxat torquearis, quæ Davidis
filii tui ore clamabas, Prla me, Deus, & tenta
me : Ure renes meos, & cor meum? Quid eſt,
quòd ſolo felle circumdata tantàùm, non verò
potata, vociferaris, quæ ignem provocabas,
ad argumentum virtutis tuæ? Nônne eadem
Eccleſia es: nénne una Tu Columba es, quæ
& in Davide ignem quæris, & quereris per
Hieremiam de ſola fellis vicinia? O latibu-
lum, ingratum Patientibus theatrum! O um-
bras injucundas Dolentibus! O Lucem Poœni-
tentiæ obſtetricem! Audi: En cauſam que-
relarum. In tenebroſis, inquit, collocavit me;
quaſi mortuos ſempiternos. Hæ tenebræ dolo-
rem addunt doloribus meis, quia ſubmovent
ſpectatorem. Gravis mihi nimiùm accidit, fa-
teor, ſolius fellis umbra in tenebris, qui ſuſpira-
bam ignitas laminas in luce. Pejor eſt ſine ſpe-
ctatore labor, quàm flamma in conſpectu ac-
clamantium populorum. Non refugio torreri,
