teas, & vicos civitatis, ut inopem reperiret:
quiſquis enim non procul ab eo degebat, ejus
levabatur opulentia, & horreis explebatur.
Ordinem miror, cur, poſt pauperes, debi-
les, cæcos, Cclaudi evocentur? Tum quare non
ſat fuerat mandaſſe, ut pauperes arceſſeret?
Num claudos divites, & opulentos cæcos ex
plateis cogeret fervus? Nimirùm non omnes klismeße
claudi, aut cæci, quos deſidia Mendicos fa- na.
cit, in Pauperum catalogo ſunt reponendi.
Pauperes ſejungit à claudis, & cæcis: horum
enim non pauci ditiores ſunt iis, à quibus cor-
rogant ſtipem. Pauperes ſunt, quos ſubſtantia
familiaris defecit, quibuſque opportunitas eam
reparandi deeſt. Domine, factum eſt, ut im- kuc. 145
peraſti, & adhuc locus eſt. Initio capitis quæ- .
ſiveramus, quare Chriſtus de Humilitate præ- Lurut.
ceptum expoſuerit in epulis; idque fuiſſe cau- Gula.
ſæ cenſuimus, quòd ad Pompam non rarò in-
ſtruantur convivia, non ad illecebram volup- ei
tatis. Quam ſententiam hoc ex loco licet quam , giga⸗
maximè confirmare; ſiquidem tribus præpara- itas.
ta cœna, inter Pauperes ex omnibus plateis, Eleimiſj-
viciſque convocatos redundat, locũſque ſuper- na.
eſt, poſt turbam inductam fameſcentium. Di-
cet nonnemo, ideò tribus deſtinatum convi-
vium, innumeris ſuffeciſſe mendicis , quòd
trium non expleat voracitatem divitum, quo 1tid.23.
multitudo inopum ſaturatur. Exi in vias G “
ſepes, & compelle intrare. Cur ii, qui in vüs , Aulici.
& ſepibus ſunt, tanto conatu revocandi a e tizte⸗
cœnam ſunt? Nimirùm felicitatis candidati .
difficilius, quam poſſeſſores ab ea divellun-?“
tur. Qui enim in itinere ſunt, ineſſe putant
in digmtate, ad quam feſtinant, omnne. bo-
num ; quemadmoduùm qui, circa ſepes, aditum

pertentant in vineas. At referrent citò pedem 4

. lolg

ſ&
Pos 1n
Cat,
(lat,
e⸗ u⸗
reles.
it Fien
Cem
Mulnnaru
(am
Wunt.
(ide I
cſe,
tam Vi
poſſt
III, uan
tmun &
Iunt Hpin
in Flores
Flverat?
gniarum.
at, qua
Allom c
is nmati
Lon nutamn
elis contt
Tenpelate
ſebunrur.

ſe poſeg,
N mka
ne
ee ti.

Bent el
n Celicir. 5
N choare pun
epe enim
41 Ils, ſi en.
r Eyblti mol
ar ted
nin Id, haru
m lonpr pro
Clren ſp⸗
l, blent
tthenimn, a
Dnnimnm ir
tnm, non
Eelntibis
can perſie
s En glamri⸗
es le WD
enfelie
aüfe

—

ſi & in byſſo tormenta paterentur, & ſarcu-
los in vineis pertentarent. Qui ſepem circum-
dat, arborum duntaxat ſummitatem proſpe-
ctat, cujus venuſtate facilè irritatur. At ſci-
to perſæpè culturæ inſtrumenta, colonorúm-
que ſudores ſubduci, quæ ſi paterent, hor-
reres. Ideò forté Arborum imperium recuſa-
vit Ficus, quia Adamum Animantium prin-
cipem propius texit, ſensitque quantum æ-
rumnarum ſub veſte Imperantis abſcondatur.
Quaàm vanus ſit honor, ſecretiores miniſtri
Dieniras ſciunt. Utinaàm Confulum chlamydes loqui
inſeliv. pPoſſent: procul dubio tibicines forent ſplen-
?M Imperantium calamitatis. Hac etiam de
miſera. cauſa, ſpineam in Evangelio ſepem circumda-
tam vineæ dixerim, quòd nemo acriùs arcere
poſſit Mortales ab aditu Voluptatis & Impe-
rii, quàm ſpinæ, quæ in libro Judicum impe-
rium & extorſerunt, & pertulerunt. Regna-
runt Spinæ; num verè illatæ Throno abiere
in Flores? Pupugere poſt regnum, in regno
vulneratæ ſunt. His ergo ſepiatur atrium di-
ghitatum. Nihil ita Candidatos ab Aula fu-
gat, quàm Aman ſuſpenſus, David lapſus,

dnt intn,
. 1
etentn t

tiùs rimati ſunt purpuram Conſularium, hi
non natam eam duntaxat inter ZÆquoris pro-
cellas confirmabunt, verùm & graviores ciere
Tempeſtates ſuarum imbre Lacrymarum te-
ſtabuntur.

etüntn
1 !
keno iß

Ne poſteaquàm poſuerit fundamentum,
omnes , qui viderint, incipiant illu-

dere ei. Verſ. 29.

iohen kier

A loxyia Benè eſt: abundè proviſum eſt humanæ
vana deſidiæ. Siquidem tum natura, tum ars in-
e⸗de. choare vult nos à fundamentis „ quæ latent.
Virm: Seæpé enim exſtructionem Turrium ſpernere-
ſJolida mus, ſi earum culmina ſine tanta lapidum in-

veldè ra- ſepultà mole ſtare non poſſe diſceremus. Uſ-
Dre que adeò omnia in oculorum gratiam faci-
Iate,e non 1IUS, pParumque firmitudinem curamus, niſi
paſſunt. Pompæ proſtet. At fundamenta jeciſſe, niſi
culmen ſuperinducatur, non imbrium obex
eſt, ſed exſtruentis opprobrium. Prætereun-
tes enim, cùm viderint otiari fundamenta .
Dominum irridebunt. Duo hinc colligo. Al-
terum, non ità fundamenta defodi, ut præ-
tereuntibus non appareant. Alterum, rarò in-
choata perfici ædificia. Diſce, nihil defoſſum
Fama es eſle ſatis, ſi viæ proximnum ſit. Fundamen-
fa Vita tum quamvis ſit, non minus tecto Prætereun-
ie tinm judicis expoſitum eſt. Diſce etiam, fa-
mar„ Cile nos tumultuario opere fundamenta pone-
ceſsria. Poſitis ædificium elevare.

UWr οvος dua fundamenta:
ſaperbiat.

Tyrocinii non ar-
lapides enim ſpontè in ima
ie te deſihumt at per ſtudiorum machinas jacen-
reitgts, tes moles attollere durum, arduum, pauco-
Perſeve- Lum opus. Et quidem apud Ethnicos ſolus
rantia Hercules terrarum fundamenta, Manéſque
Tata eſßt. ipſos pervaſit, at Mundi fornicem, ſedémque
Siderum vix cum Atlante ſuſtinuit. Hac for-
te de cauſa, nulla fit mentio fundamentorum
in domo Sponſæ, cùm tamen laquearia ex
cedro compingantur. Adeò initia contem-
nuntur, mii præclaro fine coronentur. Roſæ
radix haud abſimilis radici Raporum eſt, ni-
1 excreſcat in floris verticem: verum paula-
tim illa in purpuram, regnumque afſurgit,

Abſalom confixus, Petrus perjurus. Qui peni-

magis ne- Te, difficiliis autem trabibus, ſcaliſque diſ-

Stromatum, Lib. XIII. 8¾

hæc viliori contenta culmine defloreſcit in
caulem. Grano ſinapis quid vilius, ſi ſuis ſeſe
principiis continens, non dilatetur in Arbo-
rem? Una Margarita grandis in concha, imò
in cunis eſt: Et fortè idee Cœlorum re-
gno confertur; ideò procellas inter, & flu-
ctus adoleſcit: hanc tandem ob cauſam,
tum prodit domum & cunas, quum deſivit
augeri.

Aut quis Rewx iturus oommittere bellum
adversus alium Regem, non ſedens
prius cogitat, ſi poſſet cum decem
millibus oocurrere ei Gc.. Alioquin
adhuc illo longe agente legationem
mittens. Verſ. 3 I. 32.

Sapienter planè, quòd ſedens conſideret, Conſide-
num fortiori occurrere poſſit cum decem mil- ratio.
libus. Verùm Sapientior videretur mihi, ſi Mortifi-
antequàm decem millia militum conſcripſiſ- catio cor-
ſet, Legatos rogatum pacem deſtinaſſet, mi- poris.
nori diſpendio ærari, & populorum non tan-
to tumultu; præſertim cùm milites ſcripfiſ-
ſe, fundamentum quoddam ſit belli inchoa- i* der⸗
ti, ideéque irriſionum non futurum immu-“.
ne, ſi perfici cùm nequeat, Sequeſtri fœde- Procha-
ris Nuntii dirigantur ad hoſtem. Ideéque ſi- ſtinatio
cut ille, ante fundamentum, ſumptus com- ſancta.
putat, ità hic ante conſcriptos milites vires Bellum.
metiri, & ſuas debuit, & hoſtis. At Sapien-
tior Regis hujus ſententia noſtro conſilio eſt.
Neque enim uti Domuüs, ità Pacis fundamen-
ta jaciuntur. Armato facilè Pax datur: for-
tior verò inermem contempfſiſſet. Itaque ſi O-
leam florere, & parere cupis, non precibus,
ſed ferro excole. Quare ſive Regnorum tran-
quillitatem, ſive Cordis pacem exoptes, Ar-
mare. Fœdus enim cruore ſancitur, utque
perenniùs duret, non calamo ſignetur, ied
ferro incidatur. Hinc eſt, quòd Apoſtolus,
quos deſtinat Evangelii pacis Miniſtros, toto
corpore obarmat, confcius Pacis illices arma Pugna
eſſe, vitiâque revereri eum, quem non reſo- Wirizua-
lutum, ſed loricatum contemplantur. At, ſi Togtariy
armatur, cur rogat ea, quæ Pacis ſunt? Vel pravenis-
ſaltem cur illum adhuc longè agentem preci- 42.
bus ad fozdus inclinat? Enimveroô durioribus Zenzario-
Pax extorquetur conditionibus, ſi proximus "is eme-
hoſtis immineat. Longè agente, & itineris prinripiis
incommoda, & tui imbecillitas exercitis non obfandu.
perſpecta facilius Victori fodus perſuadebunt. Cireum-
Ubi de animæ bello agitur, difcis, opinor, peckio.
non irruendum in peccati laqueum, nec ex- an
pectandum ſceleris congreflum, verùm ante-“
vertendam criminis illecebram, ſano conſilio.
Armare, quamvis foœdus petas. Petes famen;

dùm eminus ſcelus inſtat: nam nemo impe-

travit à propinquo flagitio inducias. Davidem
percontare. Is, ut Bethſabeam vidit, Pacem
impetrare non valuit à Libidine. Ideò ſapien-
tius Job fœdus cum Oculis ſuis pepigerat,
conſcius, illud non impetrandum à Concupiſ-
centia per Oculos in Cor admiſsd. Felicius re-

pellitur hoſtis, quàm excluditur. Huc facit

proſpectus Davidicæ turris, ex qua mille cly-
pei pendebant. Ecquid cauſæ putatis fuiſſe,
quare tam bellicoſi Ducis otioſa ſcuta pepen-
derint? Nimirùm ſuo doctus exitio, cominùs
cum vitis congredi nequaquàm auſus, ſcuta
rejecit

N ₰
84
rejecit, congreſſionis inſtrumenta proximo cum
hoſte. Fundâ enimverô fortiùs vicit; quam
Gladio. At, inquies, non modè ſcuta, ſed
ormis armatura fortium, indè ſuſpenſa viſe-
Pantur. Sententia ſtat: nam ipſi clypei ſunt
armatura fortium. Siquidem non Tyronis, ſed
Veteram procul dubio eſt, ita cum hoſte con-
* gredi, ut ſcuto egeat. Reliquum vulgus ex
arce pugnet, clypeumque non pectori, ſed
turri admoveat. Semper ſcelus profligabis, ſi
illud non cominus, ſed emins petes. Procul
roindè Umbo;, procul cu vaferrimo hoſte Con-
greſſus: Funda excutiatur; ut de longè prope-
rantem vel hoſté ferias, vel impetres inducias.

Sio ergo omnis ex vobis, qui non renun-
tiat omnibus, quæ poſſidet, non poteſt

meus eſſe diſcipulus. Verſ. 33.

Tempors A ſe diſſentire Salvatoris oraculum penè vi-
lLiam on. detur. Siquidem cùm antè ſupputandos ſump-
temptus. tus, & ſcribendas cohortes ſuaſiſſet, pecu-
niam nunc profligandam imperat. Diſce, ni-
Priuper- hil inopius nummo, quem projicere debemus,
12as Reli- ut ad ædificium, & ad cohortes ſtipendia cor-
s . rogemus. Et ſanè quis temporalium curis exa-
gitatus vel de ædificio cogitet, vel in aciem
bellaturus deſcendat?

Si autem ſal evanuerit, in quo condie-

tur? Verſ. 35.

Optimus ſal, at terram exhaurit, vino in-
fuſus mentem perturbat. Quin & in æ uore
ſatus, undarum vel ſolo attactu diſſolvitur,
& ehiqueſcit. Qui kabet aures audiendi, au-
s5. diat, inquit hoc loco Chriſtus. Eccleſiaſticus
Eeclefa. Miniſter Sal eſt. At ſi terram colat, non fru-
Lu; 5. ctum ex ea metet, ſed illi ſuo ſtudio ſterili-
. . tatem affundet. Vinum lac Veneris eſt, in qua,
aam ſyz. Apoſtoli teſtimomio, Luxuria etiam eſt. Igi-
tur non ſapit, ſed delirat, qui Salem vino au-
det immifcere. Denique ſolvitur aquâà Sal:
Ziu;: -- quid enim tam evanidum, quàm COlerici no-
nimerum men delicus enervatum? Si Sal es, undas
vers. refuge, ſolem ſpecta: hoc albicas, illis eli-
quaris. Ego quidem eâ quoque de cauſa Sali
comparatos, appellatéſque Apoſtolos dixe-
Parenta, rim, quoòd quemadmodùm Sal diffluit, ſi in
& Patria Mare redeat, undè emerſit; ità mihil æquè
vitanda. Apoſtolicis viris nocet, quàm Patriæ amor, &
Parentum affectus. Ubivis ſplendidiùs vives;,
quàm in Patria. Quèôd ſi mihi non credis,
Ohriſto crede; qui Salem, è& mari ortum, ter-
Matth. 5. ræ correéturum languorem prædixit: Vos eſtis,
13. inquit, Jal Terræ, non Maris. Eidem Chriſto
auſculta præcipitando & ſupercilio Nazareth in
Bethlehem, ad necem quæſito. Intelliges Ec-
cleſiaſticos, & Religioſos viros, ibi maximè
periclitari, minimeque operari, ubi, ante
converſionem, vixere. Si quis Apoſtolorum
vel cum ſœminis loqui, vel in mare ambula-
re poterat, is certé Petrus erat; quippe qui
& uxoratus fuerat, & piſcator: Nihilo minus
in Mari fides ejus vacillavit, quæ ad alloquium
Ancillæ prorsus corruit. Vidéine nihil vitan-
dum nobis eile diligentins, quàm priſtinæ vi-
tæ, & Converſationis ve domicilium, ſive
familiaritatem „ſive conſuetudinem. Sal dici-
mur concreti ex aqua, ſed in Vadis corrum-
pendi, Tefram verò condituri.

Luc. 14.

Oliva

EX CA P. XV.

S8. L UC K. 1
uh de
Erant autem appropinquantes ei Publi- lud ſuan
cani, & peocatores, ut audirent il- ſ
lum. Et murmurabant Phariſæi & tats
Scribæ dicentes: Quia hic peccatores En
recipit, & manducat cum illis. Verſ. tante
1. 2. Orer
ſi co
Ita. ne alloqui Peccatores, conveſci eſt Pec- M,ge hen Ore⸗
catoribus? Ergô-ne in oculis Scribarum verba neg. ß. Erer
ſunt Fercula, cathedra Menſa, Convivæ pœ- nngut
nitentes, Falerna lacrymæ? Planè non in ſolo Neu- r, l.
pane vivit homo, ſed in omni etiam verbo, Urn, „. alem
quod procedit ex ore Verbi. En Scribæ ex- Eiggre, zuirl
probrantes cum peccatoribus communes Chri- Mumme
ſto epulas, dum ad eum hi accedunt, non cœ- ſbaln n
naturi cum eo, ſed eum palam audituri. At 1 Sb
delicatior explanatio iſta eſt, nec digna, quæ hte n
amonitate ſuâ obtegat immanitatem Scriba- (hriſi
rum, & Phariſæorum. Qui, accedentibus ad lein goeſin
Chriſtum Publicanis, ut ejus ſanarentur al- 8 ſed gu
loquio, clamitant, ab eo inſtitui cum pecca- inkeu,
toribus epulas. Qua ex re duo notanda ani- Aecuſa- ur Hne 4
madverto. Alterum nunquam ſatis recludi gut- o76s In. i, lmmetn
tur detrahentium, qui cœnas, & delicias . . ne hxr ill
. . 4. . 2 EGala. rr .
mentiuntur in conciomibus, & laboribus Chri- Fama s= ſd Oi
ſti. Alterum, ſemel initum ab Eeccleſiaſti- vr. cellt 6
cis, Religiosiſque viris convivium, nunquam Ovem à
à turbis concoqui: verùm illud eis expro- nen me⸗
brant, & quovis in loco eruétant. Etenim, ſe- elhungen
mel, aut bis Chriſtus cum Publicanis cœnavit: Hümers
manducare eum tamen vociferantur cum iiſ- lelendun
dem, quando Pœnitentiæ verbis jejunus ipſe Tores n
Publicanos ad Temperantiam hortatur, & à ſoirſett, chn
Conviviis abducit. Diſcis hinc hominum non Nem, gu
magnifacienda verba, cùm tam egregiè, & Un in e⸗
impudenter mentiantur: cavendas tainen (ſi Guir.
Detractoribus fomitem garriendi ſubtrahere
cupis) cum Publicanis epulas publicas: n am ,
has quotidiè voment Scribæ, quamvis jeju- kiatr. D

nes, & prædices. Et ſanè favus in ore Leo- Morma-

nis repertus, famularum lautam copiam con- rardive- 4 Mnne
vivis Philiſtæis exhibuit. Vix menſa in ur- caſo von (e D
be univerſa parabitur, quin ſuper eam ſales prasendu zen
non effundantur malè condituri convivia vel er ni
ſemel inita à Religioſis, & Clericis. Neſcio Corvi. in
enim qu ratione, prodigium cenſetur Mel vio ev. nare n
intra fauces Leonis, cujus rugitus Delicias S 3 * e
terrere debet, non eas fovere, foverique àb ,, e. * d te
eis. Et quamquàm Leo mortuus jaceat, adhue ſi
tamen , quæ ex eo eliquata dulcitudo eſt n. cium
portentum convivantibus eſt. Languidus quam- . n adl
vis reſpires, Leo adhuc es; ideòque mon- i i
ſtrum eſt, ſi qua tuum guttur inſtillata dulcte. —☛⸗
do exſaturat. Joannis caput jejunantis epulis dal
infertur obtruncatimn. Sacrorum virorum fama . noct
epulantibus convivis apponitur incidenda, pe-
nituſque dilanianda. R ni,
ſen 1 den
. ſail hroceſl
lan
Raine
i geng
n n Nen
LQuk 4 Ueſlte⸗ ob

unſn
Cknet

lid lihe ⸗
11. „ WN
ooditort h

gun
cvus Eel
orelen *

—

Quis ex vobis homo, qui habet centum
oves: & ſi Vededert unam e illis,

noönne & c. Verſ. 4.
Lapſi Erumpet tandem aliquando in Miſericor-
bande diæ florem arida Chriſtiani Paſtoris virga;,
"itendi, ſuaviſſimo Salvatoris rore irrigata. Itàne aſ-

ſuetæ (ſi quæ ſunt) uberibus emungendis Pa-
ſtorum manus, nunquam ſuſpendetis ſeveri-
tatis verbera, & ubera proferetis Lenitatis?
En Chriſtum Paſtorum ducem, non verbe-
rantem, ſed revehentem, quæ aberraverat,
Ovem. Et ſanè clementiores Paſtores eſſent
ſi cogitarent ipſorum non rarò culpà reſilire
Superier, Oves à caula, nec tam eas fugere, quàm à
miti it. Severitate fugari. Nota: Er N perdiderit unam,
inquit: quod quidem verbum videtur innue-
re, Paſtoris incuriâ exceſſiſſe & grege Ovi-
culam; quod clariuùs inſequuturâ Drachma
parabolà ſignificatur; quæ procul dubio, cùm
inanima ſit, non ſpontè fugit, ſed vitio Cu-
ſtodis periit. Ergo in te Virgam retorqueas,
ſi Subjectum tuà culpâ perdidiſti. At id
fortè nobis Paſtoribus accidit, non autem
Chriſto vigilanti: qui tamen diligentiſſimè
„Sope,ior quæſivit ovem, quam non ipſe perdiderat,
HH ſld quæ malo ſuo genio reliquerat paſcua.
Inveni, inquit, ovem meam, quæ perierat.
Ciresmn- Hinc diſce primò, nullius tantam eſſe vitæ

edie Innocentiam, ut Cuſtode non egeat. Nam
a, „" heæc non hircus, non caper, non urſus erat,
Eae er- ſed Ovis: & tamen profügit è caula & re-
ceſſaria. e 2⸗ P 8 2

ceſſit à Chriſto. Secunde;

Etiam profugam
Ovem à Chriſto,

ſuam appellari. Inveni

ovem meam:“ neque enim qui ſemel lapſi ſunt,

expungendi ex albo Filiorum ſunt. Tertiò;
Humeris revehendum Peccantem, non com-
pellendum Baculo. Quartò; non debent Pa-
ſtores quieſcere, ſi maxima gregis pars va-
ußperior leat, cùm ſpectemus Jeſum ad unam accur-
in vigilet. rere, quæ centenis deerat. Reliqua tangen-
tur in ea, quæ de drachmis „ parabola ſe-
quitur.

Aut quæ mulier habens drachmas de-
cem, ſi perdiderit drachmam unam,
nonne accendit lucernam, & everrit

1 domum, & quærit diligenter, donec
gendi. inveniat. Verſ. 9.
Relégionis
ag nn Cur lucernam accenſam à muliere credis ?
faade. fortè ut deperditam drachmam facilius ope

Corresie luminis reperiret. Haud id ego cauſe credi-

Eitſeereta. derim: vVerùm ut vicinas foerainas drachmæ
„Dagerior diſpendium lateret, feneſtras occluſit, & lu-
y, f. cernam adhibuit. Siquidem ſi eam noctu ami-
2.: ſis. ſiſſet, non lucernam accenderet, ſed eam
jecterum. tCemporis opportunitate ſuccenſam adhiberet
Eecleſa- Nummum indagatura. Præſertim cùm pro-
Tiei, & cul à nocte ſcrutationis fuiſſe tempus indè
Raets. conſtet, quòd „ inventâ poſt aliquot horas
niendii- drachm:, vicinas ad gratulationem convocat;
Evalde quod certè non præſtaret, ſi jam noctis um-
werint bræ proceſſiſſent. Noſce hinc, quàm occul-
ſeaundelo- tiſſimè lapſum fratrem ſublevandum „ ſauciæ-
DUa,ae. quæ animæ vulnus faſciis involvendum dili-
ratio gentiùs, quàm oculis exponendum oblatran-
Cenſores tium. Nam & Mulier hæc, non modo fe-
slierum. neſtras obſtruxit, verùm etiam „ dùm drach-

Ethica Comment. Tom. VI.

Stromatum » Lib. XII.

8 5

mam quærit, nullam è& vicinia mulierem com- Zelusos-
movet, mavult majori labore eam quærere, Vrgen,
quam de ejus jacturà proximas admonere. SS *
Nunc verò, proh dolor! vix perit frater,
quin à remotis quoque facinus reſciatur: qui
ſi reſipiſcat, occultò convaleſcit. Latius e-
nim criminis infamiam diſſipamus, quam fa-
mam ſpargimus reparatæ in emendato virtii-
tis. Non equidem ità ſe erga prodigum Fi-
lium clementiæ tenaciſſimus Parens exhibbpit »
qui ad ſervos converſus: Cits Proferte, in- Luc. 15
quit, ſtolam primam, & induite illum, & Ju- 22.
te annulum in manum ejus, & calceamenta in
Pedes ejus. Nota: veſtiri antè Filium vVoluit, Confeſſæ-
tum ad epulas domum induci, docens tegen- vii indif-
da priùs vulnera Peccatoris, tum ejus redi- "reti.
tum nuntiandum. Certè major paternæ indul-
gentiæ pompa effulſiſſet, ſi nudus Filius, Pa-
trios lares ſubiiſſet. At tanto Filii rubore ſuas
Pater colorari laureas non ſuſtinuit. Quin or-
do quoque veſt mentorum negligendus non eſt.
Cür enim non priùs calceari eum juſſit, tum
ſtola ornari, annuléque demum inſigriri, ſed
antè annulo ſubarrhat, tum calceos præbet?
Nimirùm calceatus Filius, dum annulus apta-
retur, pro ſervo cenſeri potuiſſet. Annulatus
verò, etiam ſine calceis, non poterat Filius
non haberi. Ne ergo brevi illà moruld Filius
opprobrio ſubjaceret ſervitutis, maluit ab or-
namentis quam à calceo reparationem inchoa-
re. Alioquin ſanè pedes primi veſtiri debue-
rant, qui reverſionis ad Parentem miniſtri ex-
titerant, tardiùs merces membris reddatur, ne
fama reducis diutius periclitetur. Sic Evan-
gelica quoque Mulier drachmam priùs inve-
nit, & in theſaurum reponit cum aliis, tum
gratulari ſibi vicinas jubet, quando non lice-
bat in denis nummis conjicere, quinam ex
eis periiſſet.

Homo quidam habuit duos filios. Verſ.

II⸗

Latpſs

Ut declararet Chriſtus beatorum Spirituum a,
72

triumphos in converſione Peccatoris ad Deumm erigendi.
tribus uſus exemplis eſt, Ove, Drachin4 „ Confeſſa-
Filio. IIla à Paſtore reportatur, hæc à Mu- nii auſte-
liere reperitur, hic excipitur à Parente. E- ri.
quidem lugendum eſt, accuratius Ovem,
quâm Filium quæri: ad illam enim errantem
Paſtor, relictis nonaginta novem in delerto
loco, perrexit: huic pereunti vi Pater oc-
currit, à quo, niſi ipſe rediiſſet, numquàm
fortè quæreretur. Adeò ſtudioſins Greges cura- Filierums
mus quaàm Natos, Drachmiſque deperditis Aucatis.
perditas Animas poſthabemus. Memineris ta-
men repertam Ovem oneri tibi futuram, hu-
meriſque non levem ſarcinam, cum, è con-
trario „ reduci Filio ſuperincumbat Pater .
ruens in oſculum ejus. Tibi enim res familia-
ris, ſi pereat, curam, ſi redeat, onus auget.
Qieſces verò cùm pereuntis Filii in ample-
Xum rueris. At cur Pecunias contraditas mu-
lieri Chriſtus inducit? Fortaſſis ut doceat , fa-
cillimè mulieribus commiſſos nummos perire,
quarum una in propria domo nec decem qui- Malier
dem drachwas valuit cuſtodire. Quòd ſi Do- Tewiſies
mi fomina reſidens, jacturam non effugit, Diviris
quæ, rogo, diſpendia Vaga ſuſtinebit? Por- 2oxig.
1r0, quod lIucrum drachmæ umius eſt, ſi ha- Felicitas
beri non poteſt, niſi tota prius domus ever- ""Ta.
tatur ?

ð? ℳ

86

tatur? Audi: Et evertit domum, & quærit di-
Fides. ligenter. Tranquillius temporalium rerum di-
ſpendium eſt, quàm compendium. Etenim
Sermo ſpi. ſtabat domus, deperdito nummo, qui non
ritsle. invenitur, niſi ſubversàä. Quòôd ſi drachmas
Lapſi eri decem dena interpreteris mandata Legis, vi-
endi. des ſolius lucernæ ducétu ea recuperari amiſ-
ſa. Lucerna autem tum Fides eſt, tum Ver-
bum Dei, quibus erigi poſſumus, & ad me-
liorem frugem revocari. Verùm prodeat ali-
Ibid. 12. quando in ſcenam perditus Filius. Et diviſit
13. illis ſubſtantiam. Et non poſt multos dies, con-
. gregatis omnibus, Adoleſcentior Filius peregre
profelctus eſt in regionem longinquam. Crudeles
Filiorum Parentes in Natos ſunt, ſi profusè ſunt indul-
sducatio., gentes. En Senem, Adoleſcentioris rogatu

Filii, ſubſtantiam dividentem, viamque fu-

turis calamitatibus parantem. Et ſanéè eum
putarim in hanc iviſſe ſententiam Adoleſcen-
tis, ut diutius apud ſe illum retineret. At er-
ravit: Filiorum enim compes Aurum eſt, ſed
ſperatum, quo ſi potiantur, conflabunt ex eo
calcar ad fugam, non ad commorandum com-
pedes. En Chriſti teſtimonio firmatam ſen-
tentiam meam. Siquidem, divisà à Patre in-
ter Filios ſubſtantiaã, Adoleſcentior, paucos
poſt dies, diſceſſit: adeò non Parentis hære-
bat Cordi, ſed Hæreditati, quam inſperatò
nactus, inſperatò quoque profugit. Sciant
proindè Parentes tamdià ſibi Filios adhæſuros,
quamdià rem illis familiarem non tradiderint,
citò eorum comploraturi orbitatem, ſi patri-
monio eos ad fugam exſtimulaverint. Sapien-
tior ſanèe Sene iſto Senior Iſaac; qui vix be-
nedictionis hæreditatem caligantibus oculis
Fiho deſtinavit. Quia verò eam Primogenito
ante obitum, impatientius promiſerat, cui no-
luerat detulit Principatum. Domini proindè
Patres-familias rerum ſuarum ſint,; dùm fſu-
perſtites ſunt: alioquin vel ingratos nutrient,
vel dilecto grati non erunt. Expirabat in
Cruce Chriſtus, quando Matrem Diſcipulo
commendavit. Et poſtquàm omnia conſummaſ-
ſet, fabta eſt fames valida in regione illa, &
ipſe cœpit egere. Biceps hinc monſtrum emer-
git. Alterum voratis omnibus Adoleſcentem
eſurire: alterum ea in regione, ubi tam am-
plas prodegerat Filius facultates „ invaluiſſe
annonæ caritatem: cùm tamen ad averten-
dam famem, invehendâque frumenta ſatis
conferre potuerint Adoleſcentis inibi profu-
ſæ pecuniæ. Nimirùm, nunquam explent ter-
rena: Deique conſilio fit, ut, qui Adoleſ-
centes patrimomum dilapidare cogunt, iis
eſurientibus, egeant. Deſigna mihi, ſi va-
les, pupillorum heluonem, qui abundet. Au-
deo dicere, nec ipſe fortè Jacob æquiſſimè
Fratris primogenituram lentis edulio merca-
tus, impunè uſus eâ eſt. Non modè non ſta-
tim imperavit Familiæ, ſed Labano ſervivit,
deceptus in Sponſa, qui Fratrem tantiſper
preſſerat: demum illum Adoravit, cui Bene-
dictionem eripuit. Joſeph quoque principatum
antequaàm eriperet Judæ, Putiphari mancipa-
Ibid. 18. tus, carceres paſſus eſt. rgam, & ibo ad
Patrem meum, & dicam ei- Pater, peccavi in
cœlum, & coram te jam non ſum dignus vo-
Lapſi eri- cari filius tuus. Nunquam reſurgit, qui lapſus
gendi, eſt ſemel, raréôque in gratiam Parentis redit,
qui aliquando Peccavit, tum quia, & qui
peccavit humiliari non vult, & qui recipere
deberet, ac Filüs reſtituere ſtolam, eos adnu-

Ibid. 14.

Oliva MD

merat Mercenariis. Forma ſanè hinc erui po- fis
teſt præſtantiſſima veræ, paternæque reconci- li eo
liationis. Sedenim Filius iter arripit ad Paren- r Htur
tem primus. Rectè: At parens non gravi ſu- l ſiniſe
percilio in ſolio Majeſtatis ad oſculum pedis il- ſitcs,
lum expectat, ſed illi adhuc de longè occur- Huen
rit humaniſſimè, eſculatur, erigit, ejuſque n ſoe
contegit nuditatem. Cenferi vult filius inter livott
mercenarios, ſed inter filios adlegitur a paren- nd o
te. Tum domi non reprehenſiones reſonant, itg in
non querimoniæ, ſed muſici concentus per- Uumu..
ſtrepunt. Ne quidem verbum ſonat de pro-
fligato patrimonio, de infamia vitæ, de ſervi- —
tutis opprobrio. Ità reprehenſio in oſculum,
injuriæ in ſymphoniam convertuntur apud Pa-
rentem. Nunc veròô, qui peccavit, à Superio-
re conveniri vult, rogarique, ut ſurgat. Rur-
suùs Superior nec properanti obviam exit: tum
eo domi recepto, concentus planè non muſi- Hong 4
ci audiuntur. Ubique ejus crimina proponun-
tur, laniatur fama, ſpernitur reditus. Ideò 4
rari revertuntur ad Patrem, quia pauci rede- Rne
untibus occurrunt; ideéque rari ad lapſos fo- hall
ràs prodeunt, quèd illi ſuperbè intemperan-
tes, fœdus renuunt, ſi poſtulandum ſit. Ad- e 4 6t
ducite vitulum ſaginatum, & occidite, & man- Ibid. 23: Au
ducemus, & epulemur. Non verbis duntaxat unn ls. I
ſpiritualibus, ſed & corporalibus ſubſidiis de- nllu ht, guo
clarare debemus Pœnitentibus Filiis affectum ufr Celenipti
in illos noſtrum. Etiam epulis recreandum u. er Ais
corpus, non ſola mens trutinatis ſententüs one- glod Hi⸗
randa. Nota illud: Pater, peccavi in cœlum, lbid. 21: laſe ſre ſart
& coram te. Quamvis à Patre abeſſet, aderat unmn ri

tamen illi imago Patris, cujus non poterat obli-
viſci, dum peccaret. Adeéò ſi ſanctèe à Paren- Filiorum
tibus Filii educentur, Parentum etiam in ar- edacatins
dore peccandi recordantur. Antequam ad in- gaperior

Kkinatoo.

Merit.
enin Alunt,

vidum Fratrem exeamus, libet, quod imitio diligat lit, da
indicaveram, repetere. Perierat Paſtori Ovis, ſuos. leli ecge at
Parenti perierat Filius: vide, quaàm ardentius Zelus a- enit vi
à Superiore amandi ſint Subditi, quam à Pa- nimarum. ere il
rentibus Filii. Etenim Ovis, etſi erraverat à aa lati
grege, non tamen paſcuis carebat. At Filius a Arn
non modè aberrabat à domo, ſed porcis præ- Ahen
fectus, fame torquebatur. Paſtor, ſi recede- ueni
ret, nonaginta novem Oves Lupis exponebat Jilen a
in deſerto. Contrà, Pater, ſi quæſitum Fi- en
lium exiviſſet, unum deſerebat duntaxat Na- bzca
tum, domuique tam multis adminiſtris inſtru-⸗ umeugg
ctæ timere non poterat. Nihilo minùs majo- em diſi,
ri incommodo ad Ovem minus laborantem Genhlo
Paſtor proceſſit: pereuntem Natum vix Pa- Ulni din
rens excepit. Denique hic ofculis, ille geſta- enlk e
tione revertenti ſuccurrit. Meritò ergo tihkhi n
Pfſaltes occinit: Obliviſcere populum tuum, & pſ.44.11 Dorſſer
domum FPatris tui: ſiquidem felicius Paſtoris te⸗
Ovis es, quàm Patris Filius; & blandiùs ge- kn
ſtaris, & ardentius quæreris, &, ſine Fratris D iwene⸗
murmure tranquilliùs in caulam à Paſtore re- n 0
veheris. Erat autem filius ejus Jenior in agro: Luc. 15 nh

& cum veniret, & appropinquaret domui, 25. 2. e
audivit ſymphoniam, & vocavit unum de Jr ln
vis, & interrogavit eum, quid hæc eſſent. l e cedi

Non video, quo modo cum poſtremis iſta con- . llut
veniant: ſiquidem ſi in agro filius ſenior erat:, den, di
qua ratione ad eum Pater converſus, ait: ei nunon
Fili, tu ſemper mecum es, & omnia mea tua jpid. 31. “Hl h
nt. Certé non cum Patre erat domi, qui ” ieeni
ſervos percontabatur, quid domi fieret à Pa- lrile d
tre. Verùm credi debet cum Patre eſſe, 1d une!
qui rem Patris in agro procurat. Diſcamus m Won
hinc, activi Vitâ à Deo non divelli Opera- n
rios hehen
Miea

ngt e
nine,
Nes ln
COrNenn
Ine, En
l na
tunmagt
l,iN
urli N
WIamnat t
Mun IN.

nn rut⸗
l lackile⸗
eltun eiinit“
D
be, gln
eient Minli
e, undtel

hat, Guin

Nit el anne
atbet 1

6s admmnin
Mitio mon
ten Nitun
ols 1 .

Stromatum

rios Evangelici agri, ſed magis eum eſſe cum
Invidia Deo, qui pro Deo abeſt à Deo. At cur mi-

inter

ratur ſymphoniam domi reſonare, cùm vero-
uales.

ſimile ſit, non rarò in conviviis & lIyras pul-
ſatas, & inflatas tibias, duùm epularetur cum
Parente tam locuplete. Nimirum, quidquid
in ſolatium, vel decus aliorum impenditur,
Livori & novum videtur, & indignum. Adeò
unis nobis univerſa deberi exiſtimamus, dam-
natis iis omnibus, quæ bono cæterorum ero-
gantur.

EX CA P. XVI.
S. L UC .

Homo quidam erat dives, qui habebat
villicum: & hic diffamatus eſt apud

illum, quaſi diſzpaſſet bona ipſius.
Verſ. 1I.
Rex egat &½ Git hic IESUS, ud in Mundo agitur;
Aüütque agunt plerunque Domini cum fa-
Saperior mulis. Id exponit, quod fit, non id deſcri-
invigilet. bit, quod facit. Porrò, quæ tanta Divitis hic
Paterfa- deſcripti incuria, ut opum ſuarum jacturam
milia. ex aliis reſcire debeat? Id enimverèò illud eſt,
quod Hieronymus ait, mala nos domüs no-
ſtræ ſcire noviſſimos. Placet plùs tamen Dela-
torum temperantia, quàm Domini in judicio
audiends. feſtinatio. Illi enim non ſcelus verbis amplifi-
Superier Carunt, ſed eâ uſi voce, quaſi, extenuarunt
tarda ad Potius delictum, quam ſuaſerunt: Hic autem
Panas ſe. inconſulté providus, ante judicium ſententiam
tulit, damnavitque non interrogatum. Audi:
Luc. 16.2. Redde rationem villicationis tuæx jam enim non
poteris villicare. O deproperatum conſilium!

Accuſa-
tiones in-
vid« non

Quare illum ſubjicis quæſtioni, ſi ante ſubdu-

ctas rationes plectis, & villicatione interdi-
cis? At portentoiam Patrisfamilias in irrogan-
da poœna feſtinationem, monſtroſius conſequi-
tur Servi pro reddenda ratione conſilium. Si-
quidem accerſitis iis, qui Domino debebant,
eis partem debiti remittit; cùm, è contra-
rio, curare debuerit, ut in ſyngraphis debi-

tum exaggerarent, quò parciùs bona ipſe Do-

mini diſſipaſſe videretur. Sed nimirùm hoc
exemplo docentur Domim vel liberam mi-
niſtris dimittendam curam eſſe, vel remo-
vendos penitùs à cura eſſe, poſtquam de eo-
rum fide dubitatum ſeriò eſt. Niſi eum re-
moviſſet, vel ſi removiſſet ſtatim ac expo-
poſcit ab eo rationem villicationis, feliciùs bo-
na recuperaſſet ſua, nec cados olei, frumen-
tique coros imminutos quereretur. Quid, quòd
majus quoque hinc portentum emergit. Si-
quidem Dominus cùm villicum intellexiſſet
tantàâ ſe fraudaſſe frugum copiàâ, non modè
illum acerbius non accepit, verùm etiam, te-
Nbid. 32., ſte Lucâ, commendavit. Et laudavit, inquit,
“ Domimis villicum iniquitatis. Itäne? Ante-
proti ee- uam rationem redderet, propter adverſum
bantar, tantum rumorem villicum removeras à cura;
nunc quando reliquis damnis acceſſionem fecit
frumenti, & olei imminuti, dilaudas, & pro-
Rex dili- bas? Planè humana hinc elucet improbitas non
gat Auli- quidem omnium, ſed aliquorum Toparcha-
aities rum, qui rei ſuæ jacturam æquo animo ferunt,
"ſi deprehendant vaferrimo miniſtro villicatio-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Lib. XIII.

nem commiſſam. Id expetunt maximè, ut
prudenter non diſtrahantur bona, quæ ſi cal-
lid diſſipantur, in lucrum exiſtimant profe-
ciſſe. Et hoc fortaſſe verbum illud indicat initio HM
poſitum, diffamatus eſt, quaſi diſſipeſſet. Meo Ilbid. 15
judicio, delatores hi immodicæ villicum Li-
beralitatis in Pauperes accuſarunt, quam auſi
non ſunt appellare Diſſipationem, ſed quaſi
Everſionem horreorum. Quod ex eo etiam
colligitur, quòd is nullas ſibi opes congrega-
rat, undè fraudis ſuſpicionem accuſatoribus
movere poſſet. Ideò enim inopiâ adactus con- Superio
ſilium excogitavit gratificandi debitoribus. Do- ſiti etiam
minus verò, ut fraudem in eo reperit, non vacet.
reprobavit: hoc unum exiſtimans damnum, Zelus a-
Liberalitatem in Miſeros, cujus ut expertem
villicum intellexit, fraudis compertum, ju-
dicium diremit. Et laudavit Dominus villi-
cum iniquitatis. Quamquaàm humano majus Zelansss
hic conſilium latet. Etenim, ſi Dominus iſte indiſere-
Deus eſt, omnia ipſe ſanctiſſimè, divinéque i, ſiti
diſpoſuit, geſtis imprudenter à Cive, pru en- Ja que
tiſſimè in bonum animarum converſis. Nam à Protbi-
villico rationem exigit, non ut bona augeat Sene⸗
ſua, ſed ut nos noſtram cognoſcamus inopiam.
Siquidem villicus totus fuerat in adminiſtra-
tione herilis patrimonii, oblitus ſui: quod
in amnimarum Paſtoribus, & Urbium Dominis
contigit non rarò, qui egregiè Provincias re-
gunt, ſed Cor ſuum negligunt: àa quibus
(ne ſerò cum Sponſa dicant, Poſuerunt me cu- Can. T. 5.
Rodem in vineis, vineam meam non cuſtodivi)
exigit rationem: ut videlicèt ſibi nihil colle-
giſſe intelligentes, futuræ incipiant inopiæ
Pprovidere. Ergo hujuſmodi parabola ità expli-
catur. Diffamatur Præſul animarum apud Chri- Dei amer
ſtum, quaſi diſſiparit bona ejus, non, quòd in nose
