uiili ne- impiorum anteſignanus, locandumque à ſini-
sis ſt. ſtro Domini latere judicantis Monſtrum adum-
Pkarao. braretur. Mergitur Pharao, & Agnus coqui-
tur: ille undis extinctus, hic igne aflatus: il-
le ſine fide, hic ſine macula. Itâne Agnus
ſuà morte expians Iſfraslem, Lupum exhibet
ſuà vità mactantem oves Jacob, ſuꝗ liberan-
tem morte filios Jacob, & Joſeph? Veruùm
non Pharaonis perſequentis, ſed redimentis
Chriſti Agnus imago eſt. Nimirùm, qui in
rubo ſine damno flammis ambiebatur, cùm Iſ-
Tibuls- raél in Æμgypto ſerviret, jacet in epulis inter-
tio utilis. fectus, lelis compedibus Hebræorum. Vi-
delicèt Deo ſervimus, ſi ſerviamus; illudimus
Deo, ſi regnemus. Ignes noſtri nos torquent,
Deo ſolium parant: ſceptis noſtris Divinitas
oppugnatur catenis noſtris coronanda. Ideò
lIuxit Deus in rubo, captivis Hebræis, luſit in
igne: qui tamen eorum èé ſervitute eductionem
non niſi occiſus, aflatuſque repræſentat. Vi-
Xit in ſpinis, periit in epulis: nam Deum co-
luere Ifraelitæ in compede, ſprevere in man-

Felicita:
noxia.

na. Intuere Iſaiæ, & Ezechielis Viſiones, im- .

minente populi vaſtatione: & deprehendes
Gloriam Domini, Deique thronum elevari,
Pati zvo cum deprimendum jamjam erat Regum Iſ-
Chriſo. rael, & Juda, non tam imperantium, què
Mortif- Prævaricantium ſolium. Quòd ſi minùs inter-
estionum Pretatio placet: diſce, Dei delicias eſſe, quæ
n . pro nobis ſupplicia pertulit. Etenim in Phaſe,
& liberantis Dei, & liberati Iſraél triumphus
recurrit. Quid verò Noſtram, quid Dei parat
lætitiam? Iraél epulatur, Chriſtus, Agnus

Patien.
tia.

præſunt, nullumque diſcrimen intercedere in-

Lib. XIII. 103

Patris occiditur: æquè ille in ſuæ necis antici-
patione, ac Irael in libertatis auſpicio ſuæ læ-
tabatur: ſuumque duxit triumphum, futuræ
aliquando Mortis in occiſo Agno vaticinium.
Quaſi diceret: Phaſe, quod celebratis »
commune mihi, vobiſque feſtum eſt. Gau-
dium quiſque ſuum deguſtet, vos epulando,
ego moriendo. Nihil vobis jucundius conwi-
vio, jucundius epulo meæ mihi Mortis eſt
omen.

Et miſit Petrum & Joannem dicens, eun-
tes parate nobis Paſcha, ut mandu-
cemus. Verſ. 8.

Non in Monte duntaxat à cæteris ſedu-
cuntur Joannes, & Petrus Domini Gloriam
ſpectaturi, ſed quibus ſuæ Majeſtatis ſcenam,
Amoris Privilegio, patefecit, Juſtitiæ lege,
Humilitatis ſuaſu, parandæ coenæ vile, ab-
lectumque munus demandat. Placet, quod
ſupra tecta Religioſarum domuum Pprædica-
tur: Nullum videlicèt abjectum eſſe munus
in domo Dei. At cur plerique in ſolo Mon-
te Domini gloriam ſpeculantur, relictis mi-
noribus in cœnaculo Diſcipulis? Chriſtum li-
benter audio prædicantem, ſervos eſſe qui

Religionis
mis n. i
viliorae
Humili-
tas.
Super ior
idenz om-
nibus ſit

Anlieus
non pro-
motus.
ter Famulatum, & Præfecturam; quippe quem
video eoſdem modè ad Thaboris celſitudinem
evehere, modò ad Triclinii labores demitte-
re. At quàâ ratione apud me evincam, pro
Domini Gloria ejuſdem eſſe pretii laureatas
Theologiæ exedras, & rubiginoſum Gram-
maticæ ſcamnum? Si par gloria Paulum ex-
ponere, & Priſcianum enucleare, cur non a-
liquando à Pauli arcanis ad Donati rudimenta
deſcenſus? cur non à ſpinis Vocum ad roſas
Scripturarum fit gradus? Chriſtus hujus au-
thor doctrinæ non eam verbis ſolum evulga-
vit, ſed firmavit exemplis. Petrus, & Joan-
nes in vertice Montis, iidem Domicilium ver-
runt, apparant Paſcha, miniſtrant Apoſtolis
cœnaturis, denique ſatagunt inferendis pati-
nis, qui regnanti Domino imperii veluti Col-
legæ adſtiterunt. Videam ſine diſcrimine mode
Tibure, modò Romæ conſiſtere, modo Ari-
ſtotelem, modò Catullum interpretari homi-
nes gravioris apud nos ætatis, & nominis, ſi
una omnium munerum, atque locorum con-
ditio eſt: ſi ex augmento Fidei totum pendet
incrementum Dignitatis, & Nominis. Porrô
quod in noſtris expecto, ſatis mirari neſcio in
Apoſtolorum Primoribus Petro, & Joanne.
Inſtabat Domini Mors, cui ſucceſſurus Petrus
in imperio, cui in patibulo Joannes adhæſu- Superiores
rus: & tamen cùm jam forent poſtrema verba, & Eccle-
extremâque monita expromenda à Domino, Eaſtici co⸗

Iturus Pontifex aliorum, & cæteris charior debent
Evangeliſta à Chriſti latere avelluntur, non

non corri-
pi.
Correctio
verecun-
da ſit.
Zelantes

ut Urbes regant, ſed ut Menſam parent. II-
licé paruit cum Joanne omnibus Simon im-
peraturus, & præſtò voci Præceptoris, ejus
maluit præceptum exequi, quam doctrinâ im- inagiſereti
bui. At illi dixerunt: Ubi vis paremus ? Jam Luc. 22.
dies advenerat azymorum, ut Lucas comme- 9.
morat, & hora puto tardior de coœna appa- Regnlarâ
randa commonebat: nemo tamen JzsUM mo- obſer van-
nuit, nemo ſolicitus de Agno Paſtorem ar- Peclege-
guit. Porrò quam exacta apud Dominum Legis fici Cæ-
obſervantia! Finiendam Agni cæremoniam illo remonias
1 4 ipſo impleant.

ℳ

104
Gala do- ipſo die Dominus, nec imminente Mortis diſ-
meiur. crimine, negligit: ſed ita compleri illam cu-
rat, ac ſi jam tum exordium ſaceret vivendi.
Petrus, & Joannes deſtinantur implendo Ri-
Ibid. 10. tui, mox deſituro. Occurret vobis bomo, am-
Moriifß. phoram aqugæ portans. Dedicatur in Vino San-
catio Cu- guinis Sacramentum, ſed Sacramento Vini A-

Ue ſan- qua apparantis proludit. Solus is ducit ad coœ-
2 ne, naculum, qui Aquæ amphoram geſtat. Vide-
Ria pro- licet deſignare neſcit habitaculum Agno, qui
udi., neſcit vel abſtinere, vel lacrymari. Propine-

SS. Ea- tur Vinum in cœna, ſed cœnæ locum præpa-
kar ſtia. ret Aqua, Pœnitentia præcedat, Amor ſequatur.

Miſſa.
Et cùm facta eſſet hora, diſeubuit, .
duodecim Apoſtoli cum eo. Et ait il-
lis: Deſiderio deſideravi hoc Paſcha
manducare vobiſoum, antequam pa-
nar. Verſ. 14. 15.
Miſſa ce- Mira res, cibus eſurit manducari. Cupit
lebzanda. Deus homini infundi, & homo uniri Deo non
Curig: cupit. Verùm cùm de ſiderio deſideraret Paſ-
smoy in Cha cum diſcipulis manducare, non ideòô ta-
naos. men coœnæ tempus vel tantillum prævenit,
Z. lantes ſed, factà horà diſcubuit. Ubi ſunt, qui ſus que
in iſere déque vertunt omnia, evertuntque;, ſi quid

ti. præſtandum ſit? Nec Euchariſtiam Dominus
Fervor nzy inſtituturus horarum ordinem interturbat. Et,
al. accepto calice, grutias egit, & dixit, Accipite
Luc. 22. & dividite inter vos. Nondùm loquitur Evan-
17. geliſta de conſecratione Calicis in Sanguinem
Gwatiarè Domini, ſed de propinato Diſcipulis vino: & ta-
acktio, men gratiarum actio præmittitur. O ingrata
mortalium natio! Patri Filius gratias agit, ne-
dùm ſacro epoto Calice, Azymo, Agnôque
tantùm recreatus, & nos Deo gratias vix red-
dere dignamur;, expleto Avibus, Placentiſ-
que ſtomacho.

Hic eſt cækx novum Teſtamentum in ſan-
guine meo, qui pro vobis Jundetur. Ve-
ruüuntäamen ooe manus tradentis meé
mecum eſt in Menſa. Verſ. 20. 2 1.

Sacerdo- Proditorem ſuum Chriſtus non prodit cùm
tes, Re-. Menſa fuit menſa; ſed cum menſa, in Aram
ligioſi, & fuiſſet converſa, tunc ſcilicèt monuit ſecum

Eecleſia- — . .
Kici . Perduellis in catino natare dexteram, ſubla-
eſſent im- tis jam menſis, quibus ſolus Deus diſcum-
pir. bentium aderat cibus. Hinc intelligamus no-
Eytoeri- centiùs Chriſlo Hypocriſim inſidiari, quam
. Gulam. N edens, ſed communic
cnsg:se Gulam. Non comedens, ſe communicans
n , proditur à Chriſio Proditor, ut ſciamus à Sa-
Eceleſße- cerdotibus ſceleroſis, ſacrorumque abuſu ma-

ſticorum lorum omnium ſcaturiginem ebullire. Et ipſt
Peccata R &perunt quærere inter ſe, quis eſſet ex eis, qui
Wnrsra- hoc facturus eſſet. Fides, & Charitas Apoſto-
TLuc. 22. lorum hac in re fulſere quammaximè. Etenim,
23. cùm Chriſtus teſtatus eſlet, futurum, ut ab
Murmu. uno eorum traderetur, nihil de Oraculo tam
Grstss incredibili hæſitatum: tum, cùm Judam ſa-
leese„ 5 Proderent Proditorem & mores ipſius, &
Hono- intinctio panis in paropſide, adhuc tamen quæ-
matuns runt, quis futurus ſit Conſpirator. Ità Fides
Apaſtolo nihil dubitavit de Oraculo humanæ prudentiæ
vuam inter ſatis incerto: quis enim crederet Dominum
6. ab Apoſtolo traditum iri ? & Charitas adhuc

Zudican

tes temer?, dubia in aperto hoſte, & transfugâ hæſit. Quis

oObtedien- Enim neſciret, a Juda paratas inſidias Salva-
gia. .

Oliva

fuerat frumentum Electorum? Itäa-ne Reg-

tori? Nos verò & de Oraculis increduli du-
bitamus, & judicamus temerè de optimis. Fa- Ibid. 240
6ta eſt autem contentio inter eos, quis eorum
videretur eſe major. Et ubi, quæſo, peſtilens Anbitio.
Ambitionis zizanium non ſuccreſcet, ſi in o-
rum pullulavit corde, ubi paulò antè ſatum Perbie.
—. . Gloria
num Dei intra vos eſt, & inter undecim Piſ- vanz.
catores adhuc eſt pretioſum Imperium? Re- .
gum Rege paſti, vilem mihilo minus eſuritis „a,
Dominatum? Agnus vos pavit, & Paſtores viltog
eſſe deſideratis? Quæ cura vobis de Ovibus, von de.
in quorum pectore Agnus Patris paſcitur? Et linande.
hæc quidem mitius ſuper menſam luſimus.
Quæ, rogo, eluvio Dominandi ſitim extin-
guet, ſi nec eo ſanguine Ambitio obliteratur,
quo totius Mundi potuere aboleri flagitia? Er-
go floret cum Cruce Sceptrum, Virga regni
ad viciniam Virgarum, quibus Jrss cade-
tur, non erubeſcit; & Diadema propè Pati=
bulum adornatur? Nunc planè diſco, apud
Judæos vix a Cruce Ambitionem ſejungi: fi-
quidem humillimo Domino nec in Patibulo
licuit carere Coronàâ, quam Faſtus mortalium
mavult contextam geſtare è dumis, quam ſi-
ne ea vel mori. Ubique Purpuræ, ubique Re-
gia vocabula, ubique Coronæ, ac Sceptra in
Chriſti ſupplicis viſuntur: ut ſciamus, vel
Ambitionis per eum expiari cupiditatem, vel
aſſuetam regnorum cupidini Mortalitatem, ne
tum quidem dediſcere potuiſſe oſtrum, &
coronas, cùm ſæviret; plexæque Innocentiæ
valuiſſe negare Regnum, nequiviſſe Regni in-
ſignia denegare. Quot malunt hodiéque coro-
nari ſpinis, quam ſine corona ſpectari! Placet
vel arundo, ſi ſceptrum ſimulet. Crux ipſa D'gniras
jam amatur, ſi tamen cruciatus clavorum re- in indi-
giæ dignitatis vocabulo Pilatus temperet. Heu an
rabiem titulorum! Ave, Rex Judæorum, ple- ſa kto i
riſque non diſphicet vel inter riſus inſultantium / ſu ia
inſulsè Provectis, imò & inter colaphos co- G'adus
hortium ferientium indignitatem Evectorum: ſummui.
nec ſpinæ pungunt, ſi coronant. Placuit. au-
rum Giezi vel cum lepra: nec ſordere potuit
vanus metalli ſplendor inter maculas carnis de-
coloris. Nobis arridet Capitoli purpura vel
irriſis, nec erubeſcere curamus, dummodèò in
Senatu Regiarum rubeamus. Rubeamus, in-
quam, non tecti purpurâ, ſed protecti: adeò
vel honoris ſola emitur umbra, lucis ac famæ
diſpendio. Denique Adam cineres non exhor-
ruit, dummode Deo eſu Pomi fieret propior.
Qui major eſt in vobis, fiat ſicut junior. Alii Ibid. 26:
legunt, Rcut minor. Vides idem haberi apud
Spiritum ſanctum minorem, & humilem, ac ”

Religionis

jumiorem. Adeò enim ætatem illam modeſtiæ,

ac humilitatis flos decet, ut dixiſſe putetur
Humilitatem, qui dixerit Adoleſcentiam, und- bener d.
que nuncupetur voce Junior & Minimus. Uti- norandi.
nàm nunc grandiores faſtu, quay annis non Aryogan-
ſimus, tam Maximi ſuperbiàâ, quam natu Mi- de 6
nimi. Certè Seniores Humiliores quoque per- elgtie
ſæpe videntur. Nec mirum: Siquidem vix und z vils
horâ natum Adam, nec ſecundo adhuc die gyceane.
pubeſcentem Evam invaſit Ambitus, inter Superbis.
cunas æmulata Dei ſolium, & nomen. Plane
Superbiæ fluvius in parvo corporé, un in
anguſto alveo, & turget altior, & furit in-

ſanus.

⸗

6

25

n Am
, Collta
r. Acamn
r Etbeann
1 calo 41
n rati
An non
w Nl.
elus
ir. Provo⸗
1ſe natls:
tentatiot
in angu
mi. igo lun
w. Eyo, 4
9 us Q
Nicam
.
Quartus
e ti ſo
nni. n plor
3 olones⸗
.
z Ioru, !
Mitatet,
len Celert

i le
G bi⸗
No me
dic/

Verl.

Se. Amtt ſa
in nde udie
zmi dete voluit
a. Clnbere in
/,
neſſin,
66 Ddcium,
G Nkon ſ
„ mboml
E polit
Ubs ror
Img, annt
ne Arbitr
Nis achudie
er mn pretiun

4 „
in Hahiean

Uromlg jun
8 Ilikncont
8 Tülumn Thro
Eds Z
lt:in
ba W. Verimn

Epiſtopi

accuſatos rus:

Stromatum,

.
Vos autem eſtis, qui permanſiſtis me-

Verſ.

oum in tentationibus meis.

28.
Corredtie Ambitionis reprehenſionem diſſimulans,
Pmdens. Conſtantiam Apoſtolorum commendat: ut
Congra- diſcamus, quam lentè ad arguendum trahi

late debeamus, & quàm promptè dilaudandi oc-
. caſio arripienda ſit. Permanſiſtis, inquit, in
tentationibus meis. Tuis, Domine? Quando?
3. .

Saperior An non ſolus ſeceſſeras in deſertum „ Cùͦm Te
amet ſuos, auſus eſt Pater mendacii repetita ſæpius luctà
& patia Provocare? Solus eſuriſti: ſolus in præſepio
1“* natus: ſolus ſitim paſſus? Quid ergo ais, in
lertus, tentationibus meis? Planè Dominus ſuas pu-

dre. tat anguſtias Diſcipulorum tentationes. Cum
Rexr arä- ipſo ſum in tribulatione. Id eſt, laceror &
noſis en- Ego, quantàm Divinitas fert, cùm Tu ve-
doleat, xaAris. Quid enim conectis in fornacem Baby-
ſonicatn Pucris „ non longè ab eis abfuit &
tio Deam . . .
balet. Quartus, id eſt Deus Trinus & unus. Uno Vi-
Panpe. tis ſucco tum pampinos nutrit, tum racemos:
wem Irri non plorat ſi Botri recidantur, lacrymatur, ſi
ſires diſ. ſtolones amputes. Nos quoque miſereat miſe-
Rire. rorum, noſtrâſque reputemus inopum cala-

mitates, non irriſuri, ſed levaturi à Fortunà
ſeu deſertos, ſeu dejectos.

Ego diſpono vobis, ſicut diſpoſuit mi-
hi Pater meus Regnum: at edatis
& bibatis ſuper menſam meam in re-
gnho meo, & ſedeatis ſuper Thronos
udicantes duodecim tribus Irael.

Verſ. 29. 30.

Dei miſe. Amat ſævire dulciter, graſſari blandè, ju-
ricordia. cundè judicare, quos priùs ad epulas accum-
Compati bere voluit, tum ad ferendam ſententiam re-
debemus, cumbere in ſubſelliis. N edatis & bibatis ſuper
menſam, & ſedeatis ſuper Thronos. Blandum

Supsrior . .. . .. . .
ie Sr. judicium, cui convivium proludit. Mitis ex-
“ pectanda ſententia, quæ à ferculis tranſit ad
emètia.

tribunal. Vivit reus; ſiquidem feritatem Ju-
Confeſſa- dex poſuit in menſis. At timeo, ne hiſce da-
rii imi, pibus furor Judicum exſtimuletur. Fortè Do-
1 e. minus, ante judicium, Coœli delicias prægu-

ſtare Arbitros juſſit, ne temerè Regnum im-

Piis adjudicarent. Cariùs venditur, cujus ſu-
Rex re- mus pretium experti. Et ſedeatis ſuper Thro-
gat. nos Judicantete. Quid audio ?* Judicium, &
Thronus junguntur? Planè accidit in cœlo,
2arii a. duod apud nos aut nec rarò, aut rariſſimè
zantur. Quidem contingit in terris. Et quis in Orbe ter-
Saperior rarum Thronus reperitur, in quo Judicare de-
perſe e- lectet? Subſellia Judicum locus Judiciorum
gat. ſunt: in Thronis vere regnatur, non Judica-

pareè Vi.

Rex au. tur. Verùm fallimur. Nam & Salomonis extat

diat reos. Judicium in ſolio, & veniet in ſede Majeſta-
Superior tis ſuæ Rex Gloriæ genus hominum judicatu-

examinet
/

audidtq;. S. . .
7* diſſidere inter ſe credant Catenam, & Coro-

nam. Quòd ſi Compes fœderatur cum Scep-
tro, quis Thiaram non inflectat ad Vincula?

ſi delatos examinant Cæſares.

buere comparare, non gladios. Sacculus, &

adeò Judicia Solium non dedecent. Co-
'gnoſcant Imperantes vinctorum cauſas, nec

Non audiet accuſatos Epiſcopus, aut Superior,

Lib. XIII.

Simon, Simon, ecce Satanas egpetivit
vos, ut cribraret ſicut triticum. Verſ.

3 I.

Fugis Lentationem? Non purgaberis. Gra-
tias tibi, Satana, qui tantâ ſedulitate Chriſti
frumentum cribras. Nunc diſco, quare Do-
minus, qui Flos campi dictus erat, dixerit ſe
non Florem, ſed Granum. Niſi granum Ffru-
menti cadens in terram mortuum fuerit. Nimi-
rüm Granum eſſe voluit, ut adeſſe intellige-
retur Diſcipulis, cùm tentantur, quos vide-
licèt cribraturus eſt Satan ut Triticum. Qum
ipfo ſum in Tribulatione. Eventiletur proinds Saperior
triticam, quantùm libet Satanæ ; non timeo svigilet.
caſum, cùm mecum granum electurn excri- Lapſi eri-
bretur. Et in Navi Nautis adfuit Dominus, gendi.
& Granum adeſt Frumentis in Cribro.

105

Teantatis
non nocets

Joan. I2 ½
24.

Domine, tecum paratus ſum & in car-
cerem, & in mortem ire. Verſ.

33.

Feliciùs te armaſſes adwersus Ancillæ vo-
cem, quàm contra Satellitum enſes. Proſter-
nes Militem, Ancillulâ vincêris. Hoc tandem
eſt, quod nutare facit fundamenta ipſa, &
baſes Eccleſiæ. Omnes ampulloſis verbis Cru- Tyro non
ces jactamus, & ſitimus rogos. Indorum car- ſuterbiat.
ceres ſolatia noſtra ſunt. Anglicanæ compe- Virtus ſo-⸗
des libertas putantur. Ad Sinas iter laborio- 4 :,
ſum;, eſt ludus. Verùm „ dùm procul à nobis fposn-
poſitas Cruces ſuſpiramus, ſtipulâ, ſi qua oc- tia, &
currit, dejicimur. Tu, qui mori in patibulo Pati pro
non modè non recuſas, ſed ambis, quare Chrinto.
Obedientiæ interim Jugum ferre detrectas “ S
Nimirùm delicatus Martyr, qui inter plumas de
candidatus eſt ſanguinis. Malo acdl imperium
Obedientiæ Romam deſeras, quàm Japo-
niam meditere vano ſomnio. Linguæ froœ-
num patere, ſi adeò pedum vincula amas
pro Fide. Petrus dum & mori paratus eſt.
& capi imparatus ab Ancillula interrogatur „
ruit.

Mortifi

ſa etiam
berfectis.

Quando miſi vos ſine ſacculo, & pe-
ra, & calceamentis, numquid ali-
quid defuit vohis? At illi dixerunt:
Mihil. Dixit ergo eis: ed nune,
qui habet ſucoulum, tollat, ſimiliter
& peram: & qui non habet, ven-
dat tunicam ſuam, & emat gladium.

Verſ. 35. 36.

Gloria
Verae

Ut oppoſitio ſervaretur, calceamenta de-

pera quæruntur, quæ in itinere rejecta fue-
rant. Calceamenta verò ſola negliguntur, eo- 2.
rümque loco paratur gladius. Quid hic latet zie, bey.
myſterii? Utinam tam facilè nodum ſolvam, ſecutiones
quam implico. Cenſeo majori nobis cuſtodi4 illuſtrior,
excubandum, quùm Insos, ſpes noſtra,
deſpuitur, cæditur, ſuffigitur moriturus in-
ter Latrones; quàm quum peregrinamur,
evangelizaturi miraculis JESCM refulgentem.
Viarum incommoda compenſantur plauſibus
poypulo-

Zelus a-⸗

1

catio exa-

106

populorum, Coœnaculum, & Quies Apoſto-
lorum torquentur, ſi ſpreto Chriſto, ſugil-
lentur. Ergo durius nobis eſt, hærere Deo,
ſi dormiamus, & epulemur, noſtro im? ugna-
to Inſlituto; quàm ſi erremus ſeminu di, &
famelici, acclamatione ſignorum levati, pen-
nis, & cœlo quodammodè inſerti; turbis no-
ſirâ inopiã, doctrinaque attonitis.

Domine, ecce duo gladi hic: At ile di-
wit eis: Satis eſt. Verſ. 38.

oledien- Imperaverat Dominus, ut, qui careret
tia Epi- gladio, tunicam venderet, & illum emeret-
cheiam Apoſtoli verò non omninô cæci ad imperium,
e,, Cum duo duntaxat adforent gladii, non illicò
Saperior omnium veſte divenditâ ſeminudi emerunt en-
zudiat ſes. Sed duos præſtò eſſe Domino nuntiarunt.
Exeuſa- Ex quo diſcimus, promptos nos quidem eſſe
Fivana. debere Voci Domini, quam tamen aliquando
Chriſu; felicius implemus;, ſi non implemus. Nun-
PDeus & quàm licet Superiori non obedire, ſed obedi-
Homo. re licet dilato aliquando præcepti opere. Do-
Vnio. mine, ecce duo gladii hic: At ille dixit eis, ſa-
Eccleſia- Uis eſt. Cur ſatis duo tantùm gladii? Quia Chri-
hiez Ja- ſtum abundè defendit, qui duas in eo naturas
riſdicio. propugnat, eumque ità fatetur hominem, ut
Erael. Deum tamen veneretur. Vel duo fufficiunt
Perſca- gladii contra hoſtes Chriſti, quia ſatis armati
ippan lumus, ſi ſumus concordes. Unio, & Chari-
emediü. tas duos ad minimum Diſcipulos expetit Chri-

vnio, & ſto militantes, quia ſingularis eſſe non poteſt.
Charitas. Proindè Dominus, ſicut unum non ſufficere
gladium affirmaſſet, quia Unionis robore ca-
ruiſſet, ità, ubi Charitatis capacem numerum
in gladiis deprehendit, illicò ſatis eſſe pronun-
tiat. Nulla minor Charitas quàm inter duos:
Hoſtes nihilo minuùs quamvis maximos timere
guperior neſcit tam tenuis Concordia. Si porrò JkEss,
ti ton- poſt imperatam diſtraétionem veſtium, eas
raedici haſtæ tolerat non ſubjici, quò tela comparen-
fatiatur. tur: Quis Superiorum ægrè ferat, imô nullo
modo ferat, fmuis aliquando dictis, aut contra-
dici, aut moram interponi?

Et egreſſus ibat, ſecundum conſuetudi-
nem, in Montem Olivarum. Verſ. 39.

Charitas. Ibi orat, indè rapitur ad Crucem; eòôque
Vnio. properat poſt epulum. Ergo ſine Charitate,
Compati quam Oleæ deſignant, quibus Dominus ora-
neſciétes. turus, & moriturus ſepiri voluit, nec Oratio-
nem, nec Sacramenta, nec Crucem ipfſam ali-
cujus eſſe pretii planè intelligimus. Si tradide-
rit corpus ſuum ita ut ardeat Apoſtolus, non
victimam, ſed buſtum cruciabit, ſi Antiſtes
Charitate deſtituatur. Orationi alas addi per
Eleëmoſynam ſæpiùs teſtatur Chryſologus. Ab
Angelorum verò Menſa ad Miſericordiam fe-
ſtinandum eſſe docet is, qui cùm dixiſſet,
Luc. 11. Panem noſtrum quotidianum da nobis hodis,
3. ſaiun de remittendis debitis doctrinam intu-
1t.

Oliva

Orate, ne intretis in Tentationem. Verſ.
40.

Tentaris? Planè non Oras. Oro, inquis, Tentatie
& Tentor. Securus eſto: Non enim Tu in on ti-
Tentationem, ſed ad Te intravit Tentatio. Pénda.
Hoc veròô metuendum non eſt, ſed optandum. “l 1
Tentatio enim in aliena domo modeſta eſt, au,. 1.
amica eſt: cumque in antro ſuo carniſex ſit, Tintatio-

opifex eſt in alieno. Quæ enim Compedes pa- Pum re-

rat convementibus ſe, Coronas præbet exci-edine

pientibus ſe. Perſica mala, quæ ad nos veniunt
& Perſide delicias pro hoſpitio pendunt, ne-
catura „ ſi ad ea diverteremus in natali ſolo.
Nimirùm ipſa venena pharmacum parant, ſi
non in ſede ſua deguſtentur, ſed, hoſpitum
more, ex anguium viſceribus ad Pharmaco-
polæ pyxides peregrinari compellantur. Ideò
Tentatio flammæ comparatur: a preſſura flam-
mæ, quæ circumdedit me: ut doceremur,
non nocere Tentationem niſi iis, qui ſe con-
jecerint in eam. Urit fornax, ſi Te in eam pro-
licias: quòd ſi in eam injiciare;, ſolatium ha-
bebis & roris, & luminis. Id tibi teſtantur
Pueri Tres, roſcidi in fornace ſeptuplùm,
quam ſoleret, incensàâ. Injecti ignibus fuerant,
non verò ſe flammis immiſere.

Et ipſe avulſus eſt ab eis quantùm ja-
tus eſt lapidis, & poſitis genibus,
orabat. Verfſ. 41. Erxereitis
ſpiritna-
. . . . lis ſoli.
Oraturus vel ab ipſis Diſcipulis avellitur. mudinem
Nimirùm vix aliquid præſtare poſſumus, ſi amant.
non ab ommibus revellamur. Prætereà quid O,alioni
tam magnum reperitur, quod à nobis non t ⸗
præſtetur, ſi nulli temporariæ rei hæreamus. zinaram
Apoſtolorum genere, arte, atque aptitudi- veru.
ne quid vilius ? Reliquere cum Patre rete, Parenia
& ab Idololatriæ contagione Mundum expia- odium
runt. Quorum virtutem, ut declararet Deus,
ab hac revulſione robur accepiſle, eam nobis
adumbravit in ſono, qui tunc vim ſuam ex-
plicat, cùm ſe ab ore proripit. In omnem Pl. 18. 5.
terram exivit ſonus eorum. Vos eſtit Sdal tertæ,
qui videlicèt à mari ſecretus concreſcit in ſui Nibilpre:
nominis dignitatem. Magna;, inquam;, gere- ter Dej.
mus licèt minimi, ſi tamen à rebus omnibus
ſejungamur. Lapis prope Babylonem devolu- mienii⸗
tus & Monte parvus erat, ſed vVix exciſus eſt veda.
& rupe, cùm ſceleris grandem molem ever- Vide S.

tit. E Monte, inquam, id eſt à Matre San- Hieronj-

Gtiſſima Lapis exſcindi debuit Chriſtus, ut ea in fi

ederet prodigia, quæ edidit. Ne quidem Vir-
gini hærere licuit Filio, ubi ſalutem opera-
ri incoœpit. Ideò Paulus ſegregatus fertur in E-

vangelium. Neque enim propagando Chriſti
nomini aptus is eſt, qui ab ommbus etiam a-
micis, etiamque ſacrificiis ac cæremonus ſe-
paratus non eſt. Abraham facturus eſt maxi-
ma: ſed poſtquàm abierit & Patria, & Cogna-
tos dimiſerit. Aaronis Virga non floruit quam-
dià rame juncta eviruit.

FPater,

Matth. 5*

u
t
90.

ion ſhi ſun
rmi Antes
enin Dinat 4
guln de Cal
yy Deuln,

rerss l.
ℳ locellas

⸗ Plowam
a Gui etn
⸗ genmmas:
nle ts, &
hneee
,, nuete

iit, tran,
Dei volun

t rox!
tut, NMon/
Gus vel n
Pon ebibe
Ii Tocuncdk
s lberor
1 Eir Ommnis &
nag Ms ek:
Alimn,
6if nenlenda
¹ (mendom
i iug, in
nur Calicea
Umen ſt Po
dor „ Rar
ng in Ge⸗
Iten ſter⸗
CClonatr
ds uin
lennn.

pmntit
Nhſorta,
rolixit

eg .
4 An in
Suan ſe
4 Ktur
ligin el
3 Dnn.
dhlin
g Ane, C
der cli⸗

Pater, ſi vis, transfer Calicem iſtum à
me: Verumtamen non mea, ſed tua

voluntas fat. Verſ. 42.

Dei volu- Quaàm rarò, quâmque indiſſolubili junctæ
tati con- ſibi ſunt fœdere Mens Patris, & Filii Vo-
fernari. luntas. En ammarum Calicem ærumnarum Chri-
ſto propinatum, quo viſo, adhuc Patrem no-
Superior minat eum, à quo porrigitur. Nimirùm, ubi
amandus de Calamitatibus agitur, non tam ſe Pater

, bu- Deum, quaàm Patrem Deus exhibet. Deus eſt,
Reliio cum felicia permittit, Pater eſt, cùm amara

diligatur, ex porrigit. Felicia diſpenſat Providentiâ qu-
cm de- dam communi; at inſuavia peculiari Benevo-
bprimit. lentid immittit. Denique Ventos, fluctuum
Berzus procellas concitantes „ & ſuis theſauris educit,
viliora. Pluviam verô paſſim fabricatur vel ex igne.
Aulieus Qui educit ventos de Theſauris ſuis tanquam
non pre-- gelnmmas, is fulgura in pluviam facit; felici-
ne e⸗ tatis, & ubertatis fontem ex quavis obvia
Brclaſe. materie elaborans. Nota, quâ ratione à ſe
Luc. 22. deprecetur Calicem, & amoveat. Pater, ſi
42. vis, transfer, ſed tua voluntas fiat. Hinc,
& indè, initio, & in fine, Petitionem ſuam
Dei voluntate communit. Non ſemel ſuffece-
rat vox præmiſſa, i vis, niſi etiam ſequere-
tur, Non mea, ſed tua voluntas fiat. Porròô
quis vel venenum dilutum Domini voluntate
non ebibat? cùm apud Tyrannum omnis coœ-
na jucunda prædicetur, quanquàm pro fercu-
lis liberorum membra convivis apponantur.
superier Omnis cona, inquit ille, apud Regem ju-
e assens cunda eſt: & jucundum non erit omne po-
egi,, *culum, ſi Divina illud voluntas temperave-
a e rit? Ego certè non liquorem, fed pateram
tis infti- attendendam duco: Nec quid propinetur ob-
4e. ſervandum, ſed quis propinet. Sic Job: Do-
H minus, inquit dedit. Non eſt, cur verea-
tis indif mur Calicem plenum ærumnarum ſi Nu-
ferenn. men ſit Pocillator. Vel fimum à radice Ar-
bori, Ramiſque ſuppeditatum mutari vide-
mus in decorem, & dulcedinem fructuum.
liſdem ſtercoribus ſordidatur ramus, & de-
coloratur pomum, ſi aſpergatur à nobis, qui-
bus enutritur & animatur, ſi à radice diſpen-
ſentur.

Apparuit autem illi Angelus de Cæœlo,
confortans eum. Et Jabtus in agonia
proliains orabat. Verſ. 43.

Mortiß- Plane in ſolis doloribus exultabat, qui,
. cuùm fertur ſolatio roboratus, in agoniam
. prolapſus deſcribitur. Nimirum Chrifii deli-
ciæ Supplicia ſunt; & confortatur tunc ma-
ximè, cùm intermori eum cogit rumna.
Vel certè dicamus, etiam Angelorum ſolatia
ſemina eſſe Lacrymarum. Uſque adeò à ſe

Conſola-
tiones his-

.

vit. Quòd ſi ab Angelo confortati Mortis do-
loribus circumdamur: quid fiet nobis, ſi con-
fidamus in Pulvere? Gehenna Hominum ſo-
latia conſequetur, ſi Mors ſequitur ſolatia
Angelorum.

V

Stromatum, Lib. XII.

uno & peti, & expectari Dei ſolatia decre-

107

Et factus eſt ſudor eius, ſiecut guttæ

Janguinis decurrentis in terram. Verſ.

44.

Primus Adam ſudat, cùm veſcitur, ſecun- Moriift
dus cùm patitur. Ille delicias, hic dolores ſu- netoni
dore mercatur. Fortè uterque epulatur in ſu-“or.
dore: Sed Adamo Panes fuere pro panibus;
Chriſto fuere lacrymæ Panes quotidie. Undè
uterque veſcitur in ſudore Pane ſuo, uterque
Peccati vectigal pendit, dùm paſcitur: ſed
Pane ille, hic Pœna ſaginatur. Nimirùm fru-
menti granum Insus eſt, ideéque non Pa-
nem, ſed Poœnas duntaxat poterat eſurire.
Triticum enim conteri optat, ut Panis, &
Cibus fiat.

Quid dormitis? Surgite, orate, ne in-
tretis in tentationem. Adhuc eo loquen-
te, ecce turba., Verſ. 46.

Correczis
4 Zuſtis

ſit

Monet Diſcipulos, ut orent; Sed poſt-
quam diù ipſe oraſlet. Potuiflet utique ſta-
tim ac ingreſſus eſt hortum, eos ad orationem x ope-
hortari. Sedenim per fſola noluit verba lega- rum.
tione fungi ad Diſcipulos, quos maluit Exem- Orationis
Plo, quàm Oratione ad orationem provoca- inbedi-
re. Sizgite, Orate. Fruſtrà ergo otioſi & de- enh,.
licati ſibi de Oratione blandiuntur. Surgen- ſpecio eſ
dum efſt vel Apoſtolis, ſi Orandum ſit. Quid eria per-
audio? Me intretis, inquit, in tentationem. fectis nee
Itâ-ne? Explicabatur ſcena ærumnoſa calami- elſſaria.
tatum omnium, & adhuc Tentatio timetur? S
Nimirùm non ſolius uberibus felicitatis Ten- Religioß
tationes nutriuntur, quæ tam lacte, quàm ſeveræ
felle adoleſcunt. Et in regno Salomon, & in vireutis
eremo Populus lapſi ſunt. Pullulat Roſa, id on ſper-
eſt, ſi Poëſi fidimus, Veneris fœtus, parens en. ,S*-
Deliciarum, germana Amorum, vel in ſpinis.“i.
Imè ſi Poëtarum figmentis erudiri non faſti-
dit Chriſtiana ruſticitas, & vulnere ſatus eſt
Flos molliſſimus, ipſéque ſanguis concrevit
in folia, converſo in odorem dolore. Ex Re-
becca natus eſt Eſau, & quidem tum, cùm
in eodem utero Jacob formabatur. Verùm
quid rimamur viſcera, quando Tentationis
palam germina proſtant, inter calamitates a-
dulta. Loth parens nepotis iui factus eſt, cùm
adhuc Patriæ buſtum arer. Vix è cataclyſ-
mi naufragio Tellus emerſerat, cùm Vitem
protulit, ex qua voluptas eliquatur. Adbuc eo
loquente, ecce turba. Quam mitis Dominus,
qui Diſcipulos excitat quidem, ſed tunc, cùm
ità neceſſitas imminet, ut nedum completo ſer-
mone Turba irrueret. Excita ſanè eos, qui tuæ Saperior
curæ ſunt commiſſi: at ſi eorum erit opera dileretus

neceſſaria, non eſt cur æſtate quieſcere non A:

Permittantur. Fit interdum, ut, quia Supe-
rior dormire non poteſt, cæteros excitandos
curet, non tam zelo laboris, quàm impatien-
tià dormiendi. Vinearum faſtidis amoenitatem? Saperioy
non ideò retinendi ſunt cæteri intra urbis ſe- non ſub-
pta. Domi efſe non potes? non ideò quavis ex daz ſuo
cauſa reliquos exire compellas. Non rarò pru- ſ, lub-
rigo vagandi eſt, quæ invilendi charitas, & viris„ si.
deſiderium appellatur; nec ægrotum diligis, tiata.
ſed cellam odis.

Iwadens

1¹

108
Judas unus de duodecim antecedebat eos.
Verſ. 47.

Hæ porrò Commentaria, quæ annum vix
natus undevigeſimum ideò inchoaveram „ ut
in meo cubiculo me non invitus continerem,
poſt menſes ſedecim huc produxi. Mox do-
cendis Humanioribus literis adhibitus, cœptum
laborem laboribus planè confectus nec confi-
cere, & ne quidem proſequi, novis ſibi ſem-
per ſuccedentibus curis, potui. Deum proindè
demiſſiſſimè precor, ut Adoleſcentiæ meæ opus

Oliva

undequaque imperfectum ſuâ Ipſe ĩta Sapien-
tià perficiat, quo Interpretationis meæ ſt pu-
Iæ Lectorem incendant ad Sacrificium chari-
tatis, non me veròô ad ſupplicium temerita-
tis, tamquam ætate majora auſum, exurant.
Non enim iſta Luci paraveram ad Doctrinam
aliorum, ſed Mihi exſcripſeram in ſolatium
Eremi, quam meæ menti Urbe Apoſtolo-
rum, deſtinaveram. Ibi porrò me calamo
abſtineo, ubi iniquiſſimus Judas non ſe abſti-
nuit à laqueo: cuùm pati non poſſim atrociſ-
ſimum ſpectaculum & Numinis catenati, &
Apoſtoli ſuſpenſi. Hic proindè ſileamus, &
fugiamus iſthinc.

FINIS LIBRIDECIMI-TERTII STROMATUIM.

STROMATUM

lbi ſecun
EI1 tes verd
lfmii ſlig in a
un elre d
eſe gun con
ſen alino,
Ne⸗ lwiore c
. ur i
amcdid
indhi
Uumne alt
Uai ſon
Cinturmiis
on cohe
um adye
lg: & ſan
, iſhe
Imn arant
gecn,
IUn frn
num. ſc
Uheche n.
1 Nohibes

Dhut
iece

MAI

4

EX DIVINIS

STROMATUM

SCRIPTURIS

LIBER DECIMUS-QUARTUsS.

Uſquequo, Domine, obliviſceris me in
finem? Uiquequò avertis faciem tuam
dà me? Quandii ponam conſilia in
anima mea! dolorem in corde meo?
Uſquequs exaltabitur inimicus meus
Juper me! Reſpice & exaudi me 3

Domine Deus meus. Pfſal. 12. I.

Serubulo-
ſi.

LS ſcire, Uſquequò oblwioni
Deo futurus ſis, & quouſque
vexandus ſis vand turbatione
cordis tui? Quamdiù pones
conſilia in anima tua? Conſi-
—◻ lia iſthæc tua trepidantia etiam
ubi ſecuritas eſt, timoris ſunt proles, paren-
tes verò doloris. Audi: Quandiu ponam con-

lbid. 2.

Deſperaii ſilia in anima mea: dolorem in corde meo. Vi-

erent. déſne dolorem conſilia ſequi, nec ſedari pla-
Confeſio gam conſiliis, ſed augeri? Vulnera iſta non
letitiam balſamo, ſed faſciis, non poenitenti, ſed ob-
izdeuca. livione curantur. Tunc LDeus non obliviſci-
aſs- tur tui, cum Tu oblitus fueris ſcrupulorum.
me. (Quamdin vere pones conſilia in anima tua,
tamdiù patieris dolorem in corde tuo. Quan-
tumwis altius videatur animo fixa ſagitta Dia-
boli, ſponte proſilit, ſi negligatur?: & licèt
diuturmiùs hæſerit fibris, atque viſceribus,
non cohæſit, ſed ſpreta velociùs diſcedet »
quàm advenerit. Spreta exoleſcunt; ait Taci-
tus: & ſanctiori nos ſtylo commonuit Bernar-
dus, iſthæc vulnera curari tunc maximè, cùm
non curantur. Nihil tam fixum animo, quod
neglectu, & tempore non obſoleſcat. Nimi-
ruùm uti fruſtrà rete jacitur antè oculos penna-
torum: ſic fruſtrà torquentur jacula Damonis
in pectus non timentis. Quid? me ergo arma-
ri prohibes, vetäſque curari meum vulnus?
Imò verò armaturam tibi præbeo, medicinam
Paro. Aio tamen Parthico interdum, inter-
Tentatio- duům Spartico more pPugnandum. Fugiendus
mon, e interdum eſt hoſtis, ut ſuperetur: præliéôque
medium, . .
non rarôò præludere, imò & illudere cantibus,
Paxcor- tibiiſque neceſſe eſt. Canendo, non pugnan-
13. do triumphabant in æquore Syrenes: & feli-
biriins. Cius plauſu, quam pugnà Thebanæ ſunt Ar-
T. ces erectæ. Armaberis, ſi non armeris: vin-

Ethicæ Comment. Tom. VI.

cêris, ſi armaris. An hæc minima Victoria
Dæmonis eſt, ſi Deum, cujus factus eſt locus
in Pace, habitare faciat inter armorum ſtre-
Pitus, & pavores? Duùm times hoſtem, non
canis Deo: dùm illum repellere ſtudes, iſti non
curas accedere. Denique vix herbeſcens ziza-
