rem: Emarcuit cor meum; tenebræ veſperam dormietis. Hoc eſt, recogitando oc- Laor Se

ſtupefecerunt mé. Babylon dil &a caſum Vitæ proximum, non ſolùm requieſce „Iarium

. ((6 tis à Labore Aulico, verùm etiam dormie-
. 1 lc ., veru . vanus.
mea, poſita eſt mihi in miraculum. 1is „ omni prorsùs lolicitudine, curâque re- Iſa z1.13.

it. Cecidit, cecidit Babylon. Verſ. 2. jecta. Pax cor-
Aymngr . 3* 4. 9. dis. Mer-
ne l Prone menſam, contmplare in ſpecula ts nedi-
N0R N, 2 2 tatio Am-=
“ 1IXX. Luribus abundat myſteriis ſacra pagina, comedentes & bibentés. Surgite, Prin- bitionem
“ Iniquè quam Baby lon calamitatibus. Primum:, cipes, arripite &peum. Haæc enim fugat.
7 egi ur Quia ceflant lacrymæ „ Hoſtibus diripienda mihi dixit Dominas: Vade, G
e ul⸗ ukem, dedetur. Secundò, Charitatem erga hoſtes 7 4e degS *aae, Pone .
ſu feſtinavi, Perpende in Propheta. Babylonem, quæ tam ccuigtorcm: O., quodcumque vide-
zor! ſe ut non crudeliter vexavit Judæos, Dilectam dicit. rit, annuntiet. Verſ. 5. 6.
viderem Putabam ego, poſt tantum mœroris appara- ..
eule⸗ tum, Caſum Sionis, vel Templi deplorandum. Felices jubet nos ex alto proſpicere, dum Felices
. niimiet At Babylon, inquit, Dilecta cecidit. Deinde & ſpecula contemplandos proponit Epulantes. ad
otnütiſi diligendi., illi lacrymas detergit, eas in ſe corrivando. Non enim Felices haberentur felices, ſi non“aG:
nn ihd Perſeeu- Non delet, ſed transfert dolorem. Gemitum & Terra, verùm è& Cœlo mente illos noſtr4
ni Comuk teres eæjus ceſſare feci, proptereà repleti ſunt lumbi mei aſpiceremus. Quid eſt autem, quòd Iſaias &
leur Aguns smandi. Jolore. Suas fecit eſſe plagas Babylonis. De- Menſam parat, & Principibus mandat, ut
nit, unn dugeriors mim Cecidit, Cecidit, inquit, Babylon. Quæ ſurgant? Scilicèt facile Superior Laborem in-
Clemen- In q Bab . I8 . P .
m fu t, zig. enim in ſe ſemel concidit, in corde Iſaiæ bis dicit, ſi refectionem „ & præmium præparat.
Gelt i,, Compati. ruit. Nimirùm acrius vulnera torquent Aman- Deponent ſolicitudinem omnem Subjecti, ſi Zn ſrs
ch, Chariss tem, quàm Percuſſum. Tertiò, Dei Clementia à Paſtore Neceſſaria ſibi tribui intueantur. aινeart,

rater ia. . . .
augert⸗, elucet plura minantis, quàm perficientis. Quod Jubet Iſaias, ut ſurgat: Verùm, ante Impe-

amet ſub- ſanè patet: nam Propheta calamitates Babylo- rium, Convivium inſtruit. Notandum au- Cireum-
jettos. is audiendo cadit, intuendo vix turbatur. tem Principibus, quos Speculatores coniti- Beckioe
Dei Miſe- Corrui cum audirem, conturbatus ſum cum vi- tuit, arripiendum Clypeum imperari: quòd Dignitas
ricordis. derem. Quis Ordo? Noönne ſegniùs irfitant fſcilicèt i, qui aliis præeſſe debent, plurimis oi,
Heseen- animos immiſſa per aures, quàm quæ ſunt o u- periculis exponantur. Excubas alienæ ſaluti?
„„. Iis ſubjecta fidelibus? Quare, ſi corruit, dum tuam cuſtodias. Surgite ad excubias, ſed ſu-
Seandali- audit, exſpiraſſe crederem, cùm vidit. At mite clypeum: ne in ſeram illam lamentatio- Can. I. 5.
Sarinen mitius longè ſævit Deus, quàm minetur. Dum nem tandem erumpatis; Poſuerunt me cuſto- „gubvios
ecilu. fert ſententiam, ex merito: citra condignum, dem in vineis, vineim meam non cuſtodivi. Ra “l
dùm infert ſupplicium. Nihil mirum, ſi viæx Spinæ enim, quæ Roſam tam arctàâ cuſtodià diſeretns.
turbetur ad aſpectum calamitatis, qui ad mi- cingunt, illam quidem & verecupdiam ſer- Cenſores
nas corruit ſuper terram. Obiter illud noto: vare;, & ſpirare odorem cogunt; at nec olent aliorum.
Babylon poſita eſt mihi in miraculum. An no- ipſæ, nec florent, nec aliquando mutantur „G, g“
vum eſt, corruptiſſimam Urbem puniri? Sed in Roſas. Illud poſtremò perpendatur: Supe- ir r-
Propheta, qui de nullo malè ſentiebat, de ſup- rioribus Clypeum tradi, non Gladium; ut ſcili- zia.
plicio debito ne cogitarat quidem. Imò mira- c(èt, ſéque & alios defendant, non itidem vul- Corredis
Ethicæ Comment. Tom. VI. Cc 2 nerent. "ara.

304
Confeſſa- nerent. Sciant non infligendas ſubditis plagas,

vii nimis ſed avertendas: Non enim Enſe, ſed Clypeo
Neveri. à Propheta ſapientiſſimo inſtruuntur.

Vade, & pone ſpeculatorem, & quod-
cumque Biderit, annuntiet.. Et con-
templatus eſt diligenter multo intuitu;
clamavitque Leo: ſuper ſpeculam Do-
mini ego ſum ſtans jugiter per diem:
E& ſuper cuſtodiam meam ego ſum
ſtans totis noäëctibus.. Et dixit; Ce-
cidit, cecidit Babylon: & omnia ſoulp-
tilia Deorum ejus contrita ſunt in Ter-

ra. Verſ. 6. 7. 8. 9.

Dignitas Duo fugienda, imitanda duo in iſto Specu-
in indig- latore, ab Iſaia conſtituto. Primum admira-

genio⸗ tione dignum eſt, quòd diligenter, multéôque
invigiter. intuitu, & ſtans aliorum perfectioni excubet.

Stans, ne ſolium interpretetur locum quieſcen-
Superior di Princeps, vel ſedem Paſtor: multo intuitu,
zardus ad ne temere innocentiam condemnent. Alterum
bænam laudandum: Quòd ità aliis invigilat, ut ſui
e gs non obliviſcatur. Interdiun ſuper ſpeculam Do-
vacet. WMini ſtat ſubditos contemplaturus Noctu verò
Zelus a- ſuper cuſtodiam ſitam ſibi conſulturus invigilat.
vimarum Juper ſpeculam Domini go ſum ſtans jugiter per
Rbi vacet. Jiem: Et ſuper cuſtodiam meam ego ſum ſtans
z:e * totis noctibus. En regnandi & imperandi for-
PDignita; ma Prophetica: nunquàm Imperantem otio-
onus eſt. ſum, ſemper ſtantem, diem in ſubjectorum
utilitatem, & curam expendere, noctem pro-
priæ ſaluti impendere. Sic Chriſtum de die
ſalutem languentium operantem deſcribit S.
Lucas, mox pernoctantem in oratione Dei.
Ideò Simonem Petrum, quem Eccleſiæ Pa-
ſtorem deſtinaverat, increpat, quòd diurno

contentus labore in proximos, ſibi noctu non

Marc. 14. Vigilet, ſed deſes ſtertat. Zimon, dormis Ve-
37. lutl dicat: Non ſufficit diurnus Labor, ſi de-
S. Petrus. ſint nocturnæ Vigiliæ: Et citò deficies à Fi-
e, ſi tantùm aliis invigiles, dormias tibi.
Clemen- Quod brevi comprobatum eſt. Nam, qui de
nocte dormivit, etſi aliena vitia curarit, vul-

zia.
Dignitas herando Malchum, ſuam tamen cauſam pro-
more; didit, ter Dominum negando. Si enim noc-
mutat. tem, quam ſibi debebat, non impendiſſet in

Zelus in- Malchi vulnere curando per vulnus, Magi-
ieretums, ſtrum confeſſus eſſet in atrio. Verùm dùm in-
curioſus ſui, nocte, diuque aliis excubat, mi-
ſerè vulneratur à Fomina. Porrò eorum quæ
commendare non poſſum in iſtis Speculatori-
bus, Primum eſt: Humanitatem quamdam
exuiſſe, & in ſævam, immitémque degene-
IIa. 21.5. Faſſe feritatem. Qui enim ad ſpeculam ſirrexe-
rant Principes, indè non Principes, ſed Leones
exclamant. Nurgite Principes. Clamavitque Leo.
En quaàm turpiter in Honore mutant mores:
& in Principatu Principes non ſunt, ſed Leo-
nes, qui, ante Imperium, ſine Principatu,
Principes erant. Saülem in ſacris, in profanis
verò Neronem habemus, Principes ante reg-
num, Belluas in ſolio. Nabuchodonoſor tam
fœdè immutatus in dignitate, ut curn belluis è
throno abeundum fuerit; quòô inter feras rur-
sus evaderet Princeps, qui in ſolio abierat in
Dignitas Leonem. Percurre Regum libros, ejuſmodi
nexiga. Metamorphofes ibi comperies, lacrymis æquè
Acenſatio dignas, & riſu. Secundum eſt, Nimium amaſ-

exagge- — Jzanz am inviti fubi .
gs ſe dignitatem, quam inviti ſubierant. Quibus

liva

enim inclamandum fuerat, ut ad ſpeculam ſur- Comati
gerent, in en deinde ſtant per diem, pärque noctem. neſei nies
Tertium addamus vitium, quod novâ virtute
delebimus. Speculatores hi plùs æquo exagge-
rant ſubjectorum lapſus, quos extenuare de-
buiſſent. Cecidit, cecidit Babylon, inquiunt.
Bis lapfum nuntiant, quæ ſemel tantùm oorrue-
rat. Præterea lapſam prædicant, quæ non tam
cecidit, quàm ab hoſtibus in ruinam impulſa eſt.
Ipſi enim viderant currus, & equites in eam
inſilire, ideéque, ut caſum minuerent, non
cecidiſſe, ſed ſubverſam Babylonem melius
prædicarent. Quod ultimo loco miror, illud eſt:
Ante Imperium otioſos, conviviis deditos, re- Dignitas
ſolutos ſomno, poſteà verò in ſpecula ſtantes, oon noxis
& vigilantes. Nurgite, Principes. Mox: Juper abienti.
WPeculam Domini ego ſum ſtans. Multos dolemus erir
privatos ſtetiſſe vigiles, obdormiſſe in ſtola: an- Superio
te imperium induſtrics, in dignitate molles. enus.
Hos verò quis non miretur delicatos, & Prin-
cipes extra ſpeculam, in ſpecula ſtantes, & Leo-
nes? Hinc dediſce quietem, & ſomnum, ubi
tam facilè inter adulantium ſuſurros dormitur.

Ad me clamat ex Seir: Cuſtos, quid
de nocte! Cuſtos, quid de nocte! Di-
xit Cuſtos, venit mane & nox: ſi
quæritis, quærite; Convertimini, &
venite. Verſ. II. 12.

Superiores intelligant reddituros ſe ratio- Superiora
nem Domino, qui non dormitabit, neque dor- onus.
miet, quia cuſtodit Ifraél. Quid de die, ſi & , hiter
de nocte interrogantur? Nota Dignitas nec de ſa, .r7.
nocte dormire permittit, & Cuſtos hic non Inßpira-
potuit, necç debuit, ipſo quietis tempore, re- tiones ei-
quieſcere. Etiam de nocte ab eo exigitur ratio, embte⸗
hoc eſt de iis interrogatur, quæ videre non ooaſi-

1— . natio.
poteſt, & quæ operta ſunt. Felix hic Cuſtos, Mors Ie-

qui vel noctu vigilans percontanti Domino pidorum.

reſpondit. At quam triſte Oraculum, Venit Tepiditai
mane, & nox Deplorandum ſanè, quòd mul- ezri
tis mane vertatur in noctem, etiam poſt vo- v. ege⸗
cationem, inſpirationem, & Divini luminis ra- ici, &
dios, dormientibus. Venit mane, & nox. Nox Religioſi
luce non eliminatur: ſed perindè ſtertunt in nt fer-
die, ac ſi tenebræ regnarent. Undè mali tan- ventes.
ti cauſa? Audiamus: Ni quæritis, quærite. Ni-
mirùm quòd ad Religionem quæſituri Deum,
& Crucem accedamus, & torpore occupati ali-
quando non quæramus, ſimulantes inquiſitio-
nem. Quæramus, ſi quærimus, ne & de nobis
dicatur cum lacrymis; Venit mane & nox. Ni-
hilo minùs in Sole nox impiis eſt. Cur verò di-
cit, Convertimini, & venite; & non magis,
venite ad Deum, ut convertamini. Theologi-
cam veritatem ſapit hic locus: Non emm nos
ad Deum accedimus noſtris operibus, ut con-
vertamur; ſed à Deo gratis convertimur, ut
bonis ad ipſum operibus accedamus. Non pro- Gratis
perare ultrò poſſumus ad Lumen, ſed illumi- PDei.
nandi ſumus, ut curramus ad Solem. Sedentibus Iſa. 5. 2
in regione umbræ Mortis Lux orta eſt eis: dixit
cum Iſaia Propheta Zacharias Sacerdos. Non

ambulantibus, ſed quieſcentibus. Non nos am-

bulamus noſtris meritis ad Fidem, ſed Dei
pietate Fides venit ad nos. Uluminare iis » Luc. 1.

qui in Tenebris, & in Unbrà Mortis ſedent, ad 72.
dirigendos pedes noſtros in viam Pacis. Necdum

in via ſunt pedes, cum cor ſedet in Tene-
Pris:

Superie⸗

bri⸗
hol
hoc
ue
Iatio
uftu

enit

Cee
z
ni
6
n

V.

Gni, Hun

ir trantl
adt. I.

nil, . .
n infmin
nnnt Portæ

is Prebe

ffr dum,
ſiber⸗ enn
nlir hi t
ſter. Cebenn
4 ſitm
luun tenlo⸗
lentss

—

Duin⸗
len
non

.
Miu Inte
Ur. Jeruſale
uunn fierint,
, kfulas
. .g.
non ſin
tone,
mantprin
Dici la
.,Cppri,
ig n a
zui. os wori
iu Nantem
miurt Cberern
nlecho
1. I
n, nn Prop
lel Mor
nimmn
Nlon l
kin e
Ee umen
eketur
gleri,

t Kr.
leykl
ononhi

Punit,6

iilriüne ,
N Nen

S

ſe

es M
e
nees
e M.
Curmnl:
mo
en ⸗
i Tg

Nn eni

Ibidem.

bris, ſemotum à Fide. Nota negativam diſ-
poſitionem Gentilium. Sedebant in Tenebris,
hoc eſt, non operabantur iniquitatem, ſed
quieti præſtolabantur ſalutare Dei. Hacque
ratione, ſubmoto veluti obice, faciliùs Sol
Juſtitiæ ortus eſt eis. Convertimini itaque &
v'enite.

Oecurrentes ſitienti ferte Aquam, qui
habitatis Terram Auſtti, cum Pa-
nibus ocurrite fugienti. A facie enim
Gladiorum fugerunt, à facie Gladiü
imminentis, d facie gravis Prælii.

Verlſ. 14. 1I5.

Compati, Superiores, quomodè recipiant lapſos &
Lahh ter- transfugas, docet Iſaias. Non Fuſtibus, &
cipiendi. X7: „ .
„sle. Vinculis occurrendum illis, ſed Panes offeren-
,andus, ſi di. Genua labantia confirmate, dicit alibi, non
paſt tot infringite. Porrò Sponſa in Canticis ruinas
vulnera Portæ Tabulis Cedrinis ſarciendas ait. Aqua
Siitetnn en Præbenda illis, non Lacrymarum fluvii ab il-
Zalſsma. lis exigendi: cibum, non jejunium indicen-
Conf-ſſa= dum, imperat Dominus. Cauſam porrò affert.
rii abnn- Fugerunt, inquit, à facie gladii. Non enim le-
deni Cha- vi tentationi ceſſerunt, ſed arcubus & ferro ex-
vracki terrefacti ſunt. Compati lapſis & peccatoribus
ſir pater. debemus. Nam turpius terga vertiſſemus nos,
na. ſi tam gravi prælio, gladio imminenti, ex-

Comsati tenſo arcu eſlemus oppugnati.
neſeientes

—

EXx CAP. XXKII.
ISA I E.

Quidnam tibi quoque eſt, quia aſcen-
diſti & tu omnis in tecta, clamoris
plena, urbs frequens. .Interfebti tui
non interfecti gladio, nec mortui in bel-
Jo. Verl. I. 2.

Tepiditas:. Interrogat Iſaias, ſibique ſatisfacit. Ululat
Zelus a- Jeruſalem, quòd interfecti ſui non Gladio pe-
nimarum rierint, nec in Bello. O lacrymas ſapienter
effuſas! Nihil enim æquè dolendum, quam
Chriſti milites interfici ſine Pugna, inglorios
mori ſine Gladio. Hoc autem non eâ ſolùm ra-
tione, quòúd omnibus occumbendum eſſet,
martyrium pro fide tolerando: ſed quòd tam
pauci labore nimio, in curandis animabus,
opprimantur, quéôdque ut Populus, ſic Sacer-
Regiet dos moriatur. Indecorum eſt Rehgioſum non
haſie⸗ Stantem mori. Non Febri, ſed Labore confici
ferveant. deberemus; & Opprobrio ducendum eilet,
in Lecto lentè conſumi. Ululat ergo Societas
non propter interfectos, ſed quia non Gladio,
vVel Pugnà perempti. Vos autem ſicut homines
moriemini, ait Tepidis David. Apoſtolorum
nullum lego febri conſumptum, non exſpiraſ-
ſe in bello, unum ſi excipias Joannem, exi-
lio tamen & dolio muléctatum. Utinam non
diceretur etiam: Er ſcut unus de Principibus
cadetis. Adeò Delicati emorimur.

Laboran-
Rurm.

Pfſ. S1. 7.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

.— Stromatum, Lib. XxVI.

305

Cuncti Principes tui fugerunt ſimul: du-
reque ligati ſunt. Omnes, qus inven-
ti ſunr, vinéti ſunt pariter, procul

fugerunt. Verſ. 3.

Notandum non Plebeios, ſed Principes ſi- M erti.
mul fugere, non tamen fugâ evadere vincula: bim
vincula verô eos non cohibere a fuga. Fugiunt, m, non
ne vinciantur, nihilo minns præda hoſtium ſiunt; ezvadit.
Vinciuntur, ne fugiant, adhuc tamen fugerunt Circum-
vel compediti. Mali Habitũs vim intelligimus, Pectio.
quò fit, ut etiam ligati fugiamus. Metuant Saperior
ergo Religioſi, qui Divims præceptis ſunt in vigilet.
nexi; nam & in vinculis à Deo recedimus.
Poſuiſti in nervo pedem meum, & obſervaſti Job. 13.
omnes ſemitas meas. En Deus quam bené no- a,, 6
verit transfugam, nervo quamquam compe- is
ditum, movere nihilo minus pedes, ſæpiſſi- TMyidi.
méque abire ligatum. Vincéti ſunt pariter, pro-
cul fugetunt. Nemo igitur ſecurus à fuga tam
turpi, etiamſi Domini vinculis alligetur.

Propterea dixi, Recedite à me, amarèé
Rebo. Nolite incumbere, ut conſole-
mini me ſuper vaſtitatem PFiliæ Po-
puli mei. Dies enim interfectionis,
& conculcationis, & fetuum Domi-
no Deo exercituum in valle viſionis.

Verſ. 4. 5. .

LZelum in Propheta, Amorem in Deo l-
bet intueri. Ille conſolationem non admittit
in luctu Populi: non propriam, vel privatam
ſuæ Doms, ſed Urbis plorat publicam cala-
mitatem. Deus verò quam clemens, cujus Saperior
dicuntur efſe & vulnera, & conculcationes, fardus ad
& luctus peccantis Populi! Tradit Deus Ju- hen d
dex Judæorum gentem Babyloniis captivan-
dam: at Dies interfectionis conculcationis, & Dei Amor
NRetuum Domino. Deus in noſtris lagis vulnera- in nor.
tur. Attamen non ideò vulnera nobis peccan- Severitai
tibus non infligit. Vulnerat, ſed vulneratur. saperior;,
Ità Superiores feriant, ſed ſuas credant cæſo cm pu-
rum plagas, & lacrymas. Populus peccat, & 7*
plorat: ſed dies fletuum Thomino- fletuum, in- 4 4a,
quit, non fletus; quod enim diviſim ſinguli lest.
plangunt, Deus ſimul eluget. Sharitas
fraterna.

Er parietem nudavit lypeus. Verſ. 6.

Sanctus Hieronymus hbic: Quèd, inquit, Confen-
auratos poſtes & marmorum cruftis veſtitos ia in ho-
Parietes, Clypeus, qui alia ſolet tegere, nu- minibus.
daverit: ſenſulque pulcherrimus eſt, quòd
Scutum non protexerit in prælio quemquam,
ſed nudaverit; es quòd per robur militum
omnes opes erutæ ſint. Irridet ergo confi-
dentiam in Principibus, à quibus duùm pro- pamilia-
tegi cupimus, objicimur ludibrio, & præda- ritas cum
tionibus. Notandum autem, à Clypeo non cor- Magnati-
pus denudari, ſed parietem. Nam Principum der- hio-
amicitiæ, etſi privatum defendant, Religioſas “ nagig,
Familiezs evertunt; dumque uni proſunt, om-
nibus nocent. Parietem vero potiſſimum nuda-
re dicuntur, quòd hâc lue Regularum obſer-
vantia maximè corruat. Vel, Divinæ prote-
Ctionis ornamento Rehigionem ſpolient, dùm
unum aut alterum ſuàâ veſtiunt authoritate.
Nudamur, duùm fovemur; cumque ſæpius

Cc 3 po-

306
potentium aulæa frequentamus, noſtros pa-
Cireum- rietes injuriæ nudos exponimus. Demùm Cir-
edtio. cumſpectionem docemur hic; ſæpè enim, dùm
nimium fidimus Clypeo, vulnera excipimus.
Non enim ſat eſt armari, niſi etiam cauti ſi-
IIa. 22.6. mus, & vigiles. Verùm Propheta plus dixit,
Religioeſs quàm nos cogitemus. Currum bhominis equitis,
, i G Parietem nudavit Clypeus. Putaram ego pa-
in Aula. rietem tantùm nudari per Clypeum; at, &
currum pariter, & hominem miror eidem
Familia- nuditati obnoxios. Hoc eſt: & Religioni ob-
is „„ eſt aura, protectiéque Magnorum, & Reli-
Sesatari. gioſo non multùm prodeſt. Uerumque nudat;
dus. ſed ante Equitem, poſteà ipfſum quoque Parie-
tem. Meminerint etiam Hi confugientes ad
Clypeum Potentum, non Equitem nudari ſo-
lùm, ſed etiam Currum. Fermittit ſiquidem
Deus occultas latére eorum noxias artes, qui-
bus Clypeum demerentur. Sed ab eodem Cly-
peo nudatur Currus, Eques, & Paries. Sci-
licèt aperitur Currus, Paries decoloratur,
Eques dehoneſtatur. Currum hominis equitis,
& parietem nudavit Clypeus. En humana Pru-
dentia, quo ſe tegendam cenſuit, revelatur.

Et ſciſſuras civitatis David videbitis,
quia multiplicatæ ſunt. Verſ. 9.

Fama eun. Væ nobis, ſi hoc vaticinium impleretur in
7g. nobis. Inauditæ ſunt in ſanctis Cœnobiis po-
Se veritas ——. . . .
scss E & crimina inaudita: & ſi quæ incau-
non ſuße. tiùs patrata, ſuppreſſa cautius. At, ſi ali-
eit, quia quando ſupplicia emergerent non uſitata; non
Peccsta hoc dandum vel ſeveritati punientium; vel
latére no imprudentiæ non occultantium. Non enim
baſunt. ſcifſuras Civitatis Domini videmus, quia pu-
niuntur, vel quia imprudenter revelantur,
ſed quia multiplicatæ ſunt. Unum, vel alte-
rum vulnus tegi poteſt: ſi innumeræ undique
puſtulæ erumpant, quis eas occultet? Imò
ſupplicium hoc eſt peccatorum, ut, cuùm
muitiplicantur, abſcondi tegive non poſſint.
Ideò Iſaias ante multiplicationem ſciffurarum
præmiſerat involucrum tollendum, ne occul-
tatione ſui augerenur. Et revelabitur operi-
mentaim Judæ: Et ſciſſuras civitatis David vi-
debitis, quia multiplicatæ ſunt. Non ergo ar-
guantur Paſtores ligantes vulnera, ſed vulne-
ra incuſentur, quæ in immenſum excreſcen-
tia ipſa ſe produnt, nomenque noſtrum in-
famant.

Er vocabit Dominus Deus exercituum
in die illa ad fletum, & ad plano-
tum, & ad calvitium & ad cingu-
lum ſacci. Et ecce gaudium, & lIæ-
titia, occidere vitulos, & jugulare
arietes, comedere carnes, & bibe-
re vinum: Comedamus & biba-
mus, cras enim moriemur. Verſ.
12. 13.

In Bac- Bacchanalibus deliramentis aptatur, quo
chanali- tempore ad jejunium mox vocandi, & cine-
*α argu- ribus in meliorem vitam reformandi, pro

mentum. . . .
Morci, ſacco perſonas, & larvas induimus; & ante

mediss. effuſionem lacrymarum ab effuſione incipimus
tio. ſanguinis vitulorum, triſte ſceleris ſpectacu-
Elektio
Kataz.

lum! Planctus indicitur, & ecce lætitia. Non

Oliva

omninò tamen defipiunt hic flulti defcripti,
Nam non quoquo modo epulantur, ſed mori-
turi comedunt, & quidem citò morituri. Biba-
mus, oras enim moriemur. Nullum ſapientibus
conſilium darem, miſi ut flultorum ejuſmodi
oraculo acquieſcerent. Comedant, ſed recor-
dentur cras ſe fortè morituros. Transferamus
omnia ad Euchariſtiam. Planctus indicitur in
Exomologeſi, at lætitia iis lacrymis ſeritur.
Chriſtum verò in Euchariſtia comedere debe-
remus, tanquàm morituri cras. O quanto cum ERuchari.
fruttu Euchariſticus Panis ſumeretur, ſi foret Mia dan-
ſubcinericius! Ut ſapiat, cinere proximæ Mor- UWiwa.
tis aſpergatur. Qui enim jamjam expiraturi
eo reficiuntur, omnem dulcedinem ibi ineſ-
ſe fatentur.

Vade ingredere ad eum, qui habitat
in tabernaculo, ad Sobnam Præpo-
ſitum Templi, & dices ei: Quid
Tu hic: Aut quaſi quis hic, quia
excidiſti tibi hic ſepulchrum? Exci-
diſti in eæcelſo memoriam diligenter,
in petra tabernaculum tibi. Verfſ.

15. 16.

Primùm miror Iſaiam ſummi Pontificis do- Familia-
mum neſcire; ideò enim non ſolum Sobnan "itas
conveniendum illi mandat Deus, verùm etiam, e 5.
ubi habitet apertè declarat. Qui babitat in amor.
tabernaculo. Scilicet Propheta frequentius in Relitpieſus
Templo erat, quàm in Aula. Perpendamus, Aulas
quæ Pontifici dicat: Quid Tu bic: aut qua- uet.
quis hic? Utinam & Superiores, & Mag- Superin
nates hæc intelligant. Quid tu bic? Corrigit negligens.
ſe Iſaias: Aut quaſi quis bioc? Duplicem inter- Rex ipſe
pretationem admittit Propheta. Quaſi quis hic. regat.
Id eſt? Hic non es quis, ſed quaſi quis. Quia
plerumque adeò negligentes Paſtores ſunt, ut Felicitas
quaſi ſint, non verè ſint. Aliis omnia permit- csdauca.
timus, ipſi nihil facimus: ideéque non quis, Mors me-
ſed quaſi quis hic. Secundus ſenſus. Quaſi ditandé
quis bic Quia brevi morituri non in Solio Digzi-⸗
ſunt, ſed quaſi ſunt. O ſi commemoratum
Quaſi, recogitaretur, non ſequeretur, quod
ſequitur: Excidiſti in excelſo memoriam dili-
genter, in petra tabernaculum tibi. Non enim
exſtruerent Domos, ſi cogitarent Sepulchrum.
Aut quaſi quis hic, quiz excidiſti tibi hic ſe-
pulehrum. Excidiſti. Advertis ne? quòd Ta-
bernaculum dicit, quod antea Sepulchrum
nuncuparat. Excidiſti ſepulchrum, excidiſti ta-
bernaculum. Planè durum, Domum à Sepul-
chro non differre. Differt; quòd in Domo
Principis Anima jacet exanimis, in Sepulchro
Corpus. Utcumque res ſit, Tam brevi ſe
morituros credant: imòô ſe mori putent, ut
Domus ſit verè Sepulchrum.

Coronans coronabit te tribulatione, qua-
ſi pilam mittet te in Terram latam
& ſpatioſam : ibi morieris: & ibi
erit ourrus Gloriæ tuæ, Ignominia
domuùs Domini. Verſ. 18.

Venenum in auro bibitur, cecinit ille rrk
14.

de Regibus. En Coronas Principum ga⸗ infe.
1 u-

Mi⸗

ptu A
m. M
lati⸗
in e
Digr
ltur
q
linc!
mis.
poN
ſueit.
1a inl
Qacul
nori
Cerb.
ſed M
ufe glitur
n erit
i, gi⸗ I
ſui- Pis in
4. anmn
ont lietes
Wuriß⸗ Genuda
lun.
luur. Milmng
1. 19, 6
Gommis
rie!
tinetur
no, &
cio quo
Apoſto
ere:
manibus
Aun ca
Tranafe
hulation.
ℳ. gooll ce
10 nas voc
lugin.
liß. lb, el
f. iinig,
btn Tn ibulan
ſumn. ſe ſec
lmnco⸗
14
l erit
Klia
1u4:
9
ljut
nibus

E

ume

myin 1 X

lerß n.
unt ſ t

oc ill

Muat IN V
e algn

liif. Olnpann
ide i
Nen tur Be

diie⸗ Eng

aſei et

1

l 3 10
hot
e .

Dignitas Auro, aut Felicitate, ſed Tribulatione; &
miſera. Miſeriis contextas. Coronans coronabit te tribu-
latione. Tot Spinæ in corde, quot Gemmæ
in capite. Nota verò, quo modo exalteris ad
Dignitates: Qaaſi pilam mittet te. Pila attol-
litur in ſublime, ut ictu graviori allidatur,
& quo uſque ſublimis erit, impetetur ſemper
hinc inde. Pulſu repulſüque perſeverat ſubli-
mis. Veruùm non eſt hæc dignitas, ſed ludus;
non Pilam decorat, qui attollit, ſed ludum
facit. Vulneraris, & percuteris, dùm per aé-
ra inflatus vento, ad aliorum jocum, & ſpe-
ctaculum in Cœlum efferris. Quis finis Ho-
noris? in Terram latam & ſpatioſam dedu-
ceris. Ita prorsus. At non Regnaturus ibi,
ſed Moriturus: Ibi morieris. Porròô quod ſe-
Eceleſa- quitur, ſanguineum ſudorem exprimit: Et ibi
Kici ſi ſint erit currus gloriæ tuc, lonominia domus Domi-

tienda, & Tribulatione circumdatum, Coronatum te eſ-
æſtiman- ſe nec credas.

da pro co-
777. Er orit in die illa vocabo ſervum meu
Eliacim. Et induam illum tunica
tud: & cingulo tuo confortabo eum:
N & poteſtatem tuam dabo in manu
rs ejus: Et erit quaſi Pater habitan-
den tibaus Jeruſalem & domai Juda.
li Kr, Et dabo clavem domus David ſaper
ia humerum ejus. Verſ. 20. 21.
Sehulemn
e Saperier LXX. ità legunt: Et induam illum ſtold
mun & kKex ſe- tud: Et coronam tuam dabo illi fortiter. Ergo
n e ſefrænent quod illi Coronam, nos Cingulum habemus
in Dignizas in vulgata. Mira Dei Sapientia, quæ in lo-
Tan e i* digno. cum peſſimi optimum ſuffectura Pontificem,

mmnn Regulas Coronam commutat in Cingulum, ut ſe frœnet,
etiam ſibique imperet imperaturus aliis. Coronam non
Riret detrahit, ſed illum e4 non tam coronat ad
5 Mortif. Pompam, quàm cingit ad Exemplum. Tunc
catio Paſ- igitur Bonus deteriori ſuccedet, cùm Diade-
Ronum ma Cingulum erit; ut ſcilicèt minus ſibi li-
it: 01 warltn, cere ducat Superior „quia plùs licet. Davidem
un ante Dignitatem luctatum cum feris ſcimus,
Venatie & pPoſt Coronam venatione abſtinuiſſe, certum
. Delicie. eſt. Diademate enimverò non coronatus,
poluptas, ſed cinctus eſt. Et erit quaſi Pater habitan-
Clemen- tibus Jeruſalem. Hic non immoror, nam
ꝛia. ex nomine Patris quam procul à ſævitie ab-

Stromatum, Lib. XVI.

savari. ni. Intelligant Eccleſiarum Primores, Pom-
Avari- pas ſuas Opprobrium Domini eſſe. Aurati
ia. currus nos vebunt, ſed Chriſtum calcant. Pa-
Pompe rietes ſerico veſtiuntur, at corpus Domini
Le, denudatur. Achate & Smaragdo digitos coro-
Pauper- Damus, verum JIksws cingitur Spinis. Ver-
zas leſa. bo, Gloria Sacerdotum vana, Ignominia eſt
domús Domini, Eccleſiæ, & Crucis. Currus
Gloriæ tux, Ignominia domüs Domini. Non re-
tinetur Apoſtolorum dignitas faſtu Neronia-
no, & quas ipſi calcare jubentur Opes, neſ-
cio quomodè uſurpentur in Titulum decoris
Apoſtolici. Aurum lego ad pedes Apoſtolorum
jacére: Non itidem illud in eorum fulgere
manibus lego. At ſcopulus hic evitandus, ne
dum calcamus Pompas, Diogenes babeamur.
Transferatur ſenſus: Coronans coronabit te Tri-
bulatione. Ecce Chriſti diadema, quo Reli-
Perſecu- gioſi coronantur. Non ad Infulas, ſed ad Spi-
zi, & nas vocamur. Habebis, inquit S. Hierony-
e mus, coronam non laminæ aureæ, ſed tribula-
eanie ſ- tionis, & anguſtiæ. Igitur, ſi non te videas

307
eſſe debeant Dominatores, tum Cleri, tum Digaitas
Vulgi, manifeſtum eſt. Er dabo clav'em Do- dyes enteriß
mũs David ſuper bumerum ejus. Si Digni- „„s.
tas non foret pondus, Humero non impone-
retur. Quis unquam clavem geſtat in dor-
ſo? Nimirùm ſolius Regiæ domis clavis pon-
dus eſt, ides ſola Humeris geſtatur. Fortèé
etiam clavem Deus removit a manu;, reje-
citque poſt tergum, Ne tam facile vel ape- Superiors
riant, vel claudant Superiores. Improbamla "* dadiſ-⸗
procul dubio & facilis ſegum reſciſſio, & lu- Penſet,
brica quædam, pruriénſque voluntas conden- Regale
di leges. Verùm Hi in humeris non gerunt "*ο, mul-
clavem; ſciliceét, quæ condunt, non ſer- ilieer-
vant, potiuſque aliorum dorſo clavem LDavid “
imponunt.

Superior
α liſ=
penſet.

Et ſuſpendent ſuper eum omnem Glo-

riam domus Pattis ejas. Verſ. 24.

In electione ſeu Prælati, ſeu Generalis. gSaperieris
Duo tamen notanda, ſcilicèt ſuper eum iuſ- onus.
pendendam omnem Gloriam, non ſubter;
ut ipſe Aliis imperet, Ipſi verè Gloria Do- Gleria
müs præſit. Ipſe ſuper alios, ſuper ipſum ve- Dei ma-
ròô Gloria. Geſtanda Religio imponitur, non gleleſe ..-
ſubjicitur conculcanda. Alterum eſt, Gloriam kiei veri,
Domũuüs non in Magnis ſolum viris conſiſtere, Honor
veruùm etiam in Abjectis, ut pergendo ex- maatnus.,
plicat Iſaias: Omnem Gloriam Domis Patris Ia. 220
ejus, vaſorum diverſa genera: omne vas par- 4.
vulum: à vaſis Craterarum, uſque ad omne vas
Muſicorum. Viden' Domus Gloriam incipere à Tslenza
vaſis minoribus, nec contemnenda in domo *azoetts
Domini contemptibilia, quia Deus elegit ea.
Unum quoque immediatèé pramiſſum fuerat à
Propheta non omittendum. Et figam inquit;
illum paxillum in loco fideli: & erit in lolium Ibid. 23.
Gloriæ Domui Patris ſui. Notandum:; Ponti Saberioris
ficem non ſolùm a legibus non abſolvi, verum *en e.
configi parieti, ità ut indè avelli non poſſit,
vel cùm optat. Illud quoque mirum eſt, non
in Regem creari, ſed in Solium Gloriæ Do-
mini. Meminerint non debere Regnate, qui
Sacris præſunt, ſed magis aliis Regnaturis
Inſervire pro ſolio. Tunc ſe putent Regna-
re Subjecti, dùm ſe conſpexerint ſtare cum
Paſtore ſuo. Solium verò folium non erit, ni-
ſi conteri ſe æquo animo ferat. Demum do-
lium, inquit, Gloriæz. Gloria ergo Domini
in Paſtore regnabit, ſi Lupus non rapiat,

vel Fur non irrumpat. Regelque ſolia ſe eſ- Rex ſer-
ſe Dei, non hominum ſe eſſe Principes fa- e Lact
66.

tebuntur.

EFX CALP. XXIII. .
I SAI K.

Onus Lyri. Ululate Naves Maris, quia
väaſtata eſt Domus, undée venire con-
ſueverant: de Terra Cethim revelatum
eſt. Iacete, qui habitatis in Inſula.
Transfretantes Mare repleverunt te.

Verl. 1. 2.

Excidium Tyri olim Inſulæ, nunc in conti-

πc 4

nenti

308

nenti Emporii celeberrimi;, deſcribi author eſt
S. Hieronymus. Porròô Navibus indicitur ulu-
latus, Civibus interdicitur. Ululate, Nawves,
Tacete, qui habitatis. Deus namque apertè
Tripala- declarat, non plorandam Erumnam miſi ab
tio aulcis. his, quæ carent ſenſu. Tribulatio enim pre-
tioſa adeò eſt, ut eâ tantùm contriſtari de-

Jugum . .
Chriſti beant, qui eam pati non poſſunt. Cùm ergo
ſuave. dolere non poſſint Naves, ululent; Cives,

Mortif. quia dolent, taceant. Doleant Illæ indolen-
catio ſua- tiam ſuam, Dolorem veròô ſuum rideant Hi.
vis. O felix anguſtia, quam ii tantum plorare juben-
tur, qui eam non iolerant Advertendum
ulterius, quod de Inſtitoribus pronuntiat
Iſaias. Transfretantes Mare repleverunt te.
Ergo non merces in Tyrum convehunt Mer-
catores, ſed naufragium; non undè locu-
pletetur Civitas, ſed undè mergatur, impor-
Divitie tant. O effatum Divina Sapientià editum !

noria Opes & Divitiæ naufragium & inundatio
zoriz. ſunt, quibus obruamur, non autem ornamen-
ta, quibus liceat ſuperbire. Repleverunt te in
Felices Aquis multis, inquit Propheta. Aurum video,

nen ſuper- inquies. Quia cæcutis. Nam Prophetico Ocu-

biant. 10 Unda obruens eſt, non Aurum ditans. At
Felicer . . . .
non ad- Quid ego lſaiam advoco Virum Divino Lu-

wirandi. Mine repletum? Cratetem cæcum Gloriæ
Mancipium conſulamus. Is Opes projiciendo
in £Æquéôr, Undas teſtatus eſt fubmerſuras
nos, niſi illas mergamus. Iie peſsum malæ Cu-
piditates: Ipſe vos mergam, ne mergar à vo-
bis. En quam ſapienter ſtolidum animal nau-
fragium ſibi timuit ab Opibus. Utinam nunc
Terrarum Orbis in præſenti Auri diluvio nau-
fragium ſentiret ſuum: fortè non tot naufra-
giis ex Indiis in Europam certius Divitiarum
naufragium aſportaret; quo non in undis;,
ſed in flammis mergeremur. Sic Evangelicus
Epulo, dum natat in Auro, naufragatur in
Igne. Sic multis grave eſt naufragium ſecum
non vehere; & naufragaturos ſe crederent;,
niſi auro, argentéque onuſti naufragarentur.
ſuper

Quis cogitavit hoc ſuper Tyrum quon-
dam coronatam; cujus negotiatotes
Principes, inſtitores ejus Inolyti Ter-
ræ? Dominus exercituum cogitavit
hoc, ut detraheret ſuperbiam omnis

Gloriæ. Verſ. 8. 9.

Dei Ira. Vides Ruinas Urbium à Domino in poe-
nam non rarò Superbiæ excogitari.
Tranſi Terram tuam, quaſi fumen,
PFilia Maris. Verſ. 10.
Eleétio Facilè Mundum contemnes, ſi & Illum flu-
Status. minis inſtar decurrere;, & Te Maris, non
Tempora- fluvioli ſobolem credes.
lium con-
tomptus. .. . . . .*
Non adjicies ultrà, ut glorieris: ca-
lumniam ſuſtinens, Virgo, Filia di-
donis, in Cethim conſurgens transfre-
ta: Ibi quoque non erit requies tibi.
Verfſ. 12.
Locorum Locorum mutationem nihil profuturam ſu-

mntatio. perbo apté profitetur Iſaias. Duo hic noto.

Oliva

Primum, Virginem eſſe Tyrum, & nihilo Glorts
minùs Superbam. Non enim ſecurus es à cu- vanara.
piditate Gloriæ, etiamſi contra Libidinem ſis 7 vinci·
ſecurus. Non ſat eſt, Lilio armari contra Hy- r.
dram Superbiæ; imò ſæpe Caſtitatis flos inter
faces impuri Ignis illibatus, unis Gloriæ,
& Honorum radis cedit. Facilius enim aà ra-
diis urimur Dignitatum, quaàm à flamma
Luxuriæ. Hic enim fœdamur, ibi ſplende-
mus: hic carbones nos deſolant; ibi ful-
gore coronamur: denique ſpernimur inqui-
nati, adoramur evecti. Secundum, Virgi-
nem dici Superbam Tyrum, non tamen Vir-
ginem efle; quod manifeſtè colligitur ex
contextu. Et rursàm fornicabitur cum uni- Iſa. 23. 17.
verſis KegnivL. Quæ enim poſt captivitatem,
rurſum fornicatur, ante captivitatem planè
fornicata eſt. Virgo igitur corpore, corde
impudico & Virgo, & Meretrix eſt. Su-
perbia enim Virginitatis nomen decolorat,
& Divinis oculis apparet Fornicaria, quæ
Humanis obtutibus creditur Immaculata. Por-
rô ſuſtinenti Calumnias non aliò migrandum,
aen Propheta nec ibi requiem invemiri af-
erat.

In oblivione eris, & Tyre, ſeptuaginta
annis. Verſ. 15.

Septuaginta tantùm annis, quibus & Tem- Pœa pær
plum Dei deſolatum fuit, Tyri ſubverſio ma- culpa.
net: Ut cujus ruinis inſultabat, ruinarum ejus Irriſores.

tempus imitetur. Ex quibus S. Hieron. verbis Compazi
collhigere licet, in irriſores calamitoſorum æ- oienies

rumnas retorqueri; Nec facilè inſultandum mi-
ſeris, cùm neſciamus, quid dies ventura pa-
riat. Balthaſar Templi cyathis inſultans dam-
