Ge284_fol-6
author: Oliva, Giovanni Paolo

— — — — “
— . —

„
N 12 45 1163 1405 021 .
IIIIRIIIIIILRIIIIIAN *
8B Tübingen

—

IOANNIS PAULI

E SOCIETATE UESU.
ETHICARUM

COMMENTA TIONUM

SELECTA SCRIPTURAX LOCA,
TOMUSSEXTUS.

STROMATUM
ENX DIVINIS SCRIPTURIS

I1O MUS T;⸗ERTIUS.
NOVA EDITIO ACCURATIOR ET EMEND ATIO R.

C O L. O N I Æ,

Sumpt. FRATRUM DE TOURNES.

M. DCCXLIV.

lino, ejt
Uentur:
PUlgue
Ulerem.
4
Inidis fi⸗
lonpendiun
INIO 0cc
denn Car,
in Kcra
Ekbant.

LECTORI

BE NEVOLO.

VARGUMENTA Stromatum ejus libri, qui
“ primo loco occurrit in hoc Sexto, mearum
Ethicarum Commentationum in Seledta Sa-
cræ Scripturæ loca, Volumine, Stromatum ex
Divinis Scripturis Tertio, proponi nolui: Eo-
— rümque item vetui ſeriem inſtitui, quæ Libro
ultimo, ejuſdem nimirüm Voluminis Decimo-ſexto, con-
tinentur: Ne totum, quod expendo, S. Lucæ Evangelium,
ipfiüſque Iſaiæ Vaticinium integrum, quod elucubro, ex-
ſcriberem. In quo ſanè vacare culpâ non viderer, qui ad ea
iterum edenda deicenderem, quæ tot ubique Bibliis ediis,
omnibus fiunt obvia. Facturus itaque laboris, & temporis
compendium, Decimi-tertii Libri, qui Primus hoc Sexto
Tomo occurrit, & Decimi-Sexri ultino loco poſiti Argu-
menta datà operd omiſi, ut ad ea devenirem quæ ex

Variis Sacrarum Scripturarum Libris deſumpta difficilius oc-
currebant.

Ethice Comment. Tom. VI. 12 INDEX

—

in to

OlII

Ais nen

Me,

Pint peur
118. 01
Mn Qura
Giligirun

June &
Deue:
laltabo

hna ul

euß 5
eler j

1 ami⸗

lu)po

tntur

Gn d
Ein Ten
ublrei⸗ 4
imn Gfo

IN D E x
ARGUMENTORUM

Quzæ in hoc Tertio Stromatum Tomo explicantur.

LIBER DECIMUS - TERTIUS.

Cùm totum hoc in libro expendatur S. Lucæ Evangelium, hujus
omittuntur Argumenta, ob rationem in Præfatione allatam.

LIBER DECIMUS- QUARTUS.

Squequò, Domine, obliviſ-
ſ ceris me in finem! Ujquequoò
avertis faciem tuam à me?
Quandiu ponam conſilia in
Aanimä meà dolorem in cor-
de meo! Uſuzquoò exaltabitur inimi-
cus meus ſuper me! Reſpice & exau-
di me, Domine Deus meus. Pſal. I12. 1.
Pag. 109
Funes peccatorum circumplexi ſunt me:
& Legem tuam non ſum oblitus. Pſ.
118. 61.
Non dura ibi neceſſptate ſervitur, ubi
diligitur, quod jubetur. S. Leo. pag.
113
Vacate & videte, quoniam ego ſum
Deus: exaltabor in Gentibus, &

exaltabor in Terrdâ. Pſalm. 45. 10.

Ibid.
Plena oculis anté, & retrò́. Apoc. 4.6.
I[bid.
Oeculi ejus tanquàm flamma ignis, &
pedes ejus ſimiles aurichalco, ſicut
in camino ardenti. Apoc. I. I4. Pag.
I1I
lat J ES US in civitatem, quæ vocaat
Naim. Luc. 7. II. pag. 115
Lætentur & exultent gentes, quoniam ju-
dicas populos in A'quitate, & Gen-
vs in Terrâ dirigis. Pſ. 66.4. pag. 116
In plateis ſicut ennamomum & balſa-
mum aromatizans odorem dedi, qua-
ſ. Myrtha electa dedi ſuavitatem odo-
Tis. Eccleſ. 24. 20. Ibid.
Quaſi plantatio Roſæ in Jericho. Ec-
cleſ. 24. 18. pag. 117
Etenim ſoderunt Principes, & adver-
sum me loquebantur. Servus autem
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Pag- II2.

tuus exercebatur in juſtificationibus
Tais. PDi. I18. 23. Ibid.
Cm me laudarent ſimal aſtra matutina.
Job. 38. 7. pag. 118
Confeſionem & decorem induiſti. Pſal-
193. 2. Ibid.
Et induit maledictionem ſicut veſtimen-
tum: & inttavit ſicut aqua in inte-
riora ejus. Pſ. 108. IT7. pPag. 119
Pater, in manus tuas commendo Spiri-
tum meum. Luc. 23. 46. Ibid.
Beati, qui ſominatis ſuper omnes aquas.
Ifa. 32. 20. Ibid.
Non peccavi, & in amaritudinibus mo-
ratur oculus meus. Job. 17. 2. pag.
12 1
Venite exultemus Domino, jubilemus
Deo ſalutari noſtro. Pſ. 94. 1. Ibid.
Cuſtodi anim m meam & erue me: non
erubeſcam, quoniam ſperavi in Te.
Pi. 24. 2 I. pag. 122
Et dixi, ſemper hi errant corae, &
iſti non cognoverunt vias meas: qui-
bus juravi in Ir'â med: ſi inttroibunt in
requiem meam. Pſ. 94. 11I. Ibid.
De Torrente in viò bibet: propterea caal-
tabit caput. Pſ. 109. 8. Pag. I23
capulis ſuis obumbrabit tibst, & ſub
Pennis ejas ſperabis. Pſal. 90. 4. pag.
124
Etr in alis tuis (ſieut in manibus) inven-
tus eſt ſanguss animarum bauperum,
E& innocentum. Jer. 2. 34. pag. 125
Quia reſpeait humilitatem ancillæ ſuc.
Luc. I. 48. I[bid.
Adjuro vos, Filiæ Hieruſalem, per ca-
preas, cervôſque eamporaum, ne ſuſei-
tetis, neque evigilare Taciatis Dilebtam,

3 quad

125
Ego ſto ad oſtium & pulſo. Apoc. 3. 20.
pag. 126

Virga tua & baculus tuus ipſa me con-
ſolata ſunt. Pſal. 22. 5. pag. 127
Super contritione Piliæ populi mei con-
tritus ſum & contriſtatas: ſtupor
obtinuit me. Numquid reſina non eſt
in Galaad: aut medicus non eſt ibi!?
Quare igitur non eſt obduéta cicatriæ
filiæ populi mei! Jerem. 8. 21. pag.
128
Quia aſcendit Mors per feneſtras no-
ſtras, ingreſſa eſt domus noſtras, diſ-
perdere parvulos de foris, juvenes de
plateis. Jerem. 9. 20. Ibid.
Dominus regnavit, decorem indutus eſt:
Indutus eſt Dominus fortitudinem,
præcinait ſe. Pſ. 92. I. pag. 129
Et in Hieruſalem poteſtas mea. Eccl.
24. 15. pag. 130
Huno humiliavit, & hunc exaltat: Quia
caliæ in manu Domini vini meri, ple-
nus miæto. Pſal. 74. 7. pag. 13 1
Cùm eairet de terr Egypti, lin-
guam, quam non noverat, audivit.
Pſ. 80. 4. L pag. 132
Et diæxi, Domine Deus: Prophetæ dicunt
eis, non videbitis gladium, & fames
non erit in vobis: ſed Pacem veram
dabit vobis in loco iſto. Jer. 14. 13.
Ibid.
Glorioſa dicta ſunt de Te, Civitas Dei.
Pf. 860. 2. pag. 133
Congregaverunt omnes, quos invene-
runt, malos & bonos. Amice, quomo-
doò huc intraſti non habens veſtem nup-
tialem? Matth. 22. 10. 12. bid.
emen eſt Verbum Dei. Luc. 8. 11. pP. 134
Adſtiterunt Reges terræ, & Principes
convenerunt in anum, adversus Do-
minum, & adversus Chriſtum ejus.
Pfſ. 2. 2. pag. 135
In omnibus requiem quæſivi: & in hæte-
ditate Domini morabor. Eccleſ. 24. 11.

lbid.
Ommnis Gloria Filiæ Regis ab intus. Pf.
44. 15. Ibid.

ropecr multitudinem iniquitatis tuæ,
& dura peccata tua jeci hæc tibi.
Jerem. 30. I5. pag. 137
In capite libri ſeriptum eſt de me. Pſal.
39. II. Ibid.
Invoca me in die tribulationis: eruam
Te, & honoriſicabis me. Pſalm. 49.
16. Ibid.
Gloria in altiſſimis Deo, & in Terrâ Pa.
Luc. 2. 14. pag. 138
TFugite de miedio Babylonis. Jer. §5I. 6.
1bid.

Index —

quoad uſque ipſa velit. Can. 2.7. pag. Divitiæ ſi afſluant, nolite cor apponere.

Pf. 61. 10. pag. 139

Holocauſta medullata offeram tibi. Pſal.

65. 14. Ibid.
Emitte lucem tuam, & veritatem
tuam: ipſa me deduxerunt, & ad-
duxerunt in Montem ſanétum tuum.
Pfalm. 42. 3. Ibid.
Paäëtum quod irritum fecerunt, & ego
dominatus ſum eorum. Jerem. 3 1. 32.

pag. 140
Reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ. Luc.
I. 48. lbid.

Converte Domine captivitatem noſtram
ſicut Torrens in auſtro. Pſ. 12 5.5. Ib.
In convertendlo Dominus captivitatem
Sion, faäëti ſumus ſicut conſolati.
Tunc repletum eſt gaudio os noſtrum.
Pf. 125. I. Ibid.
Eoce loquentur in ore ſuo, & gladius in
lahüs eorum: quoniam quis audivit!
Pſ. 58. 8. pag. 141
Et poſuerunt Idola ſua in domo, in quò
invocatum eſt nomen meum, ut pol-
luerent eam. Et ædificaverunt ecel-
ſa Baal, quæ ſunt in valle plii Ennom
ut initiarent filios ſuos. Jer. 32. 34.
Ibid.

Qui coronat Te in Miſericordiâ & Mi-

ſerationibus. Pfſ. 102.4. pag. 142
Dignus es, Domine, accipere librum,
& aperire fignacula ejus: quoniam
g r es, & redemiſti nos Deo in
ſanguine tuo. Apoc. 5. 9. pPag. 143
Et in civitatibus montanis, & in civita-
tibus campeſtribus, & in civitatibus,
quæ ad Auſtrum ſunt. Jerem. 32. 44.
Ibid.
Attendite, ne Juſtitiam veſtram faciatis
coram hominibus. Marth. 6. 1. Ibid.
Effunde ſicut aquam Cor tuum, ante
conſpectum Domini. Thren. 2. 19.
pag. 145
Ad nihilum devenient tanquàm aqua de-
currens, intendit arcum ſuum, do-
nec infirmentur. Pf. 57. 7· Ibid.
Spiritus Domini ferebatur ſuper auar.
Gen. 1. 2. lbid.
Quis aſcendet in montem Domini, auf
quis ſtabit in loco ſancto eius. Pſal.
23. 3. pag. 146
Surge, accipe Puerum, & Matrem ejus.
Marth. 2. 20. pag. 147
Invenietis infantem pannis involutum:
Luc. 2. 12. Ibid.
Fiat Firmamentum. Gen. 1. 6. pag. 148
Diaxitque Deus: Fiat firmamentum ie
medio aquarum: & dividat aquas ah
aquis. Et fecit Deus frmamentum,
divisitque aquas. Gen. I. 6 Ibid.

Nolite judicare. Marth. 7. I. Pag. 149
Dapien⸗

i

ga
u⸗
M.
22.
um
ilat
Ee
64.
etue,
arit
in in
Joan
Denit
uluit
ab el.
pſonit
ſt a
fu.
antemu
ifo⸗
leſeeit
Benedi
in lup
lſra
gle .
5
Domnur
124,2.
N cha
Clarita.
ir eh.
Cnfre,

Ciburn

henmn
Nandet
mentum
Rey
leca
lnrvir

Mnen
d
. M.
Ii
unn
n fun
N 11 D
N

l
1

en ſ
nſnl
Mrntnn
1
ſa
Fi
s oll
lon ti
werunt et⸗
1 In

1

1

4

Argumentorum.

Sapientia carnis inimica eſt Deo. Rom. Beatus vir qui intelligit ſuper pauperem

8. 7. pag. 150.
Sed collidebantur in utero ejus parvuli,

Juæ ait: Si ſic mihi futurum erat,
quid neceſſe puit concipere! Gen. 25.
22. Ibid.
Viam mandatorum tuorum cucurri, oum
dilataſti cor meum. Pſ. 118.32. Ibid.
Et ſmul exortæ ſpinæ ſußocaverunt il-
ud. Luc. 8. 7. pag. 151
Petite, & accipetis. Joan. 16. 24. Ibid.
Venit JESUS januis clauſis, & ſtetit
in medio, & dixit eis, Paæ vohis.
Joan. 20. 25. pag. 152
Dileait maledictionem, & veniet ei: Et
noluit benedictionem, & elongabitur
ab eo. Pſ. 108. 16. Ibid.
Tunſionibus & preſuris expoliti lapides,
Juis coaptantur locis per manus arti-
Rcis. Pag. 154
Cantemus Domino: gloriose enim ma-
gnificatus eſt: Equum & Aſcenſorem
dejecit in Mare. Exod. 15. 2. Ibid.
Benedictus Dominus, qui non dedit nos
in captionem dentibus eorum. Anima
noſtra ſicut Paßſer erepta eſt de la-
gue venantium. Laqueus oontritus

ſt, & nos liberati ſumus. Pſalm.

123. . Ppag. 155
Dominus in circuitu populi ſui. Bſalm.
124⸗ 2. I[bid.

Deus charitas eſt, &, qui manet in
charitate, in Deo manet, & Deus
in eo. I. Joan. 4. 16. Ibid.
Confidite, ego vici WMundum. Joan. 16.33.
Pag. 157
Omnibus omnia factus ſum. I Cor:g: . .
Ibid.
Sed & pavimentum domus texit auro
intrinſecus & extrinſecus. 3. Reg.
6. 30. Ibid.
Præcepitque Reæx, ut tollerent lapides
grandes, lapides pretioſos in funda-
mentum Templi, & quadrarent eos.
3. Reg. 5. 27. Pag. 158
Sperabam uſ jue ad mane: Quaſi Leo ſic
contrivit omnia oſſa mea. Iſal. 38. 13.
Ibid.
Exaudiat te Dominus in die tribulatio-
nis: Protegat Te nomen Dei Jacob.
Pſ. 19. 1. Ibid.
Dabo vobis os & ſapientiam. Luc. 2 I. 1 5.
ag. I
Dominus meus & Deus mexk. S d
20. 28. Ibid.

Aitendite, ne Juſtitiam veſtram faciatis

oram hominibus. Matth.6. I. Ibid.

Obſecro vos fratres per miſericordiam
Dei, ut exhihbeatis corpora veſtra ho-
ſtiam viventem, ſanctam, Deo pla-
centem. Rom. 12. I. Pag. 160

G egenum. Pial. 40. I. Ibid.
Memor ſit omnis ſacrificii tui, & holo-
cauſtum tuum pingue fiat. Pſal. 19.3.

Pag. 161
Nolite judicare, & non judicabimini.
Matth. 7. I. Ibid.

Et illa reſponderit, Bibe, quin & Came-
lis tuis dubo potum: lpſa ſt, quam
Præparaſti ſervo tuo Iſaac. Gen. 24. 14.
Ibid.
Domini eſt oculus hominis. Zach. 9. I. Ib.
Pretioſa in conſpeötu Domini Mors San-
ctorum ejus. Pſal. 115. 5. pag. 164
Ego autem dixi in abundantiâ med: Non
movebor in æternum. Pſ. 29.7. p. 166
Diligit Dominus portas Sion, ſuper om-
ma tabernacula Jacob. Pſ. 86. 1. p. 167
Tulit ergo Deus hominem, & poſuit eum
in Paradiſum voluptatis, ut operare-
tur, O& cuſtodiret illum. Gen. 2. 15.
pag. 169
Nunc ergo repellant procul fornicatio-
nem ſuam, & ruinas Regum ſuorum
à me, & habitabo in medio eorum
ſemper. Ezech. 43. 9. Ibid.
cadens in terram, audivit vocem di-
entem ſibi: Saule, Saule, quid me
perſequeris! Act. 9. 4. Ibid.
Faſciculus Myrthæz Dilectus meus mihi,
inter ubera mea «ommorabitur. Can.

I. 13. ag. 170
Et exaudivit me de Monte Iuo. Pſal.
3. 5F. 1bid.
Domine, quid me vis Jfacere? Act.
9. 0. Ibid.
Peccata popali mei comedent. Oſee
4. 8 Ibid.

Quis dabit mihi pennas ſicut Colum-
b, & volabo, & requieſcam?
Pi. 54. b. Ibid.
Ecce ancilla Domini, Fiat mihi ſecan-
dum Veribum tuum. Luc. I. 38. pag.
171
An oculus tuus nequam eſt, quia égo
bonus ſum! Matth. 20. 15. Ibid.
Numquid Reſina non eſt in Galaad!
Aut Medicus non eſt ibi! Quare ige-
tur non eſt obduéta cicatriæ Filiæ Po-
Puli mei! Jerem. 8. 22. pag. 172
Redimet in Pace animam meam ah
his, qui appropinquant mihi. Pfſal.
54. 20. Ibid.
Et caudivit de Templo ſanéo ſuo vo-
cem meam. Pl. 17. 8. Pag. 173
Et ipſe avccpit eum in ulnas ſuas, & beé-
nedixit Deum, & dixit: Nunc dimittis
Jervum taum, Domine. Luc. 2. 28.
ag. 1
Lacum aperuit, & ehodit ee: ,. e
cidit in oveam, quam focic. Con-
5 † 1-

Index

vertetur dolor ejus in caput ejas: Er
in verticem ipſius iniquitas ejus deſ-
cendet. Pſal. 7. 16. pag. 174
Sicut acervus triüici, vallatas BEilüis.
Can. 7. 2. pag. 175
Accedite ad eum, & illuminamini,
& facies veſtræ non confundentur.
Plal. 33. 60. Ibid.
Exwurge, quare obdormis, Domine! Pſal.
43.25. Ibid.
Quoniam quis in nubibus æ&guabitur
Domino, ſimilis erit Deo in Filiis
Dei! Deus D glorificatur in conſilio
Sanétorum. Pſ. 88. 7. I[bid.
Erue à frameâ, Deus, animam meam,
& de manu Canis unicam meam. Sal-
va me ex ore Leonis, & d cornibus
Unicornium humilitatem meam. Pfſal.
21. 2I. pag. 176
Veréne Sdrac, Miſac, & Abdenago,
Deos meos non oolitis, & Statuam
auream, quam conſtitui, non adoratis!
Dan. 3. 14. Ibid.
Viétoria noſtra Crux Chriſti eſt: Tro-
phæum noſtrum Paſcha eſt Domini
JESU. S. Ambroſius cap. I. de Elià.
Ibid.
Divwitque Reæx Danieli: Deus Tuus,
quem colis ſemper, ipſe liberabir Te.
Dan. 6. 16. pag. 177
Dominus in Sion magnus, & eacelſus
ſuper omnes populos. Pſ. 98. 2. Ibid.
Aſcendit Mors per feneſtras noſtras,
ingreſſa eſt per domos noſtras. Jerem.
9. 20. Ibid.
Quis ſcandalizatur, & ego non uror .
2. Cor. I1. 29. Ibid.
Quoniam alieni inſurrexerunt adver-
sum me, & fortes quæ ſierunt ani-
mam meam, non propoſuerunt
Deum ante conſpectum ſuum. Ecce
enim Deus adjuvat me, & Dominus
ſuſcepior eſt animæ meæ. Pſal. 53. 3.

pag. 178
Miſſus eſt Angelus Gabriel. Luc. 1.
26. Ibid.

Quia dimiſiſii virum dignum Morte de
manu tud, erit anima tua pro ani-
m ejus, & populus tuus pro populo
ejus. 3. Reg. 20. 42. Ibid.
Intellexiſti cogitationes meas de longéè,
ſemitam meam, & funiculum meum
inveſtigaſti. Et omnes vias meas præ-
vidiſti. Pial. 138. 2. pag. 179
Elevatio manuum mearum ſacrificiam
veſpertinum. Pf. 140.2. Ibid.
Jugam enim meum ſuave eſt, & onus
meum leve. Matth. II. 30. Ibid.
Non laudes virum in ſpecie ſud. Eccleſ.
II. 2. pag. 180
Emittet verbum ſuum, & queſaciet

ea. Pſ. 147. 7. pag. 18 1
Domine Dominus noſter, quàm aumira-
bile eſt nomen tuum in univerſa terra!
Pf. S. 1. Ibid.
Paravit in judicio thronum ſuum. Pſal.
9. 8. Ibid.
Qui modicus eſt, erit in millibus, &
qui parvus, erit in Gentem magnam.
Iſa. 60. 22. Ibid.
Ecce Rex tuus veniet tibi. Zach. 9. 9.
Ibid.
En lectulum Salomonis ſexaginta for-
tes ambiunt ea ſortiſſtimis Irael. Can.
3 7. . Pag. 182
Domini eſt Terra & plenitudo ejus.
Pi. 23. I. Ibid.
Deduc me in vid tud. Dirige me in ſe-
mitdâ rectà. Pſ. 85. 10. & 26. 17. Ib.
Iter facite ei, qui aſcendit ſuper occa-
ſum. Dominus nomen illi. Pſ. 67. 4.
Ibid. & 183
Charitas nunquàm excidit: ſive Prophe-
tiæ evacuabuntur, ſive Linguæ ceſ-
ſabunt. I. Cor. 13. 8.
Et ecce velum Templi ſeiſum eſt in duas
partes, à ſummo uſque deorsum.
Marth. 27. 5 1. Ibid.
Prædicate Evangelium omni Creaturæ.
Marc. 16. 15. pag. 184
Argue, obſecra, increpa. 2. Tim. 4.2. Ib.
Multi ſunt vocati, Pauci verò electi.
Matth. 20. 16. Ibid.
Quia ædificavit Dominus Sion, & vi-
debitur in glorid ſuò. Pſ. 101.17. Ibid.
Jucundum ſit ei eloquium meum: 630
verò deleétabor in Domino. Plalm.
103. 35. pag. 186
Servus tuus ſum ego: da mihi intellec-
tum, ut ſoiam teſtimonia tua. Plial.
II8. 124. Lbid.
Domine, ecce, quem amas, infir matur.
Joan. II. 3. Lbid.
Eſtatem & ver Tu plaſmaſti ea. Pſal.
73. 18. pag. 187
Utinam frigidus eſſes aut calidus. Apoc.
. 15. ic⸗
Ullie Naves pertranſibunt. Pſ. 1o; 1.
id.
Et accedens Tentator. Matth. 4. 3. Ibid.

Deatera tua inveniat omnes, 414 Te

oderunt. Pſ. 20. 8. Ibid.
Ab altitudine diei timebo. Pfal. 55. 3.
pag. 188

Super inimicos meos prudentem mé feci-
Ri mandato tuo: quia in æte1un mi-
hi eſt. Pſ. 118.98. Ibid.
A fructu frumenti, vini, & olei ſui
multiplicati ſunt. Pſ. 4. 8. Ibid.

. .

uis deducet me in civitatem munitam
Quis deducet aſque in Mumga7
PI. 59. 10. Pag- 189
Ertenim

pag. 183

tis:
Nie
Domine

r⸗
Mat
li leo
22.
nur ⸗
1o.
l euiru
1.
De, u
3.
4bſe,
omin
pynit
Leum
Hee e
ſclum
ih.
urcolir
Mhufe⸗
ubibu.
lui mi
II, 1).
iudel
„ keg
liir gui
Matth.
iunr .
imnnce
Manh.
Nium non
nune
4 Diun
164)
lnß l
ſue
hemn p⸗
ſob. 4
nelan
emnur.
uf dior
49. 2.
lee not .
ſmu

1h. 30.
i⸗ i

E
Ninr.
I
n N

4

. N

hnuhnn.
l
.
m .
Nol
1d
tulg z
gen 1
Kuni

4

NN

Onniimn
8

ſ

mnn 1

I, H
1

Etenim Paſſer invenit ſibi domum, &
Tartur nidum ſibi, ubi ponat pullos
ſuos, Altaria tua Domine. Pſ. 83. 3.
pag. 189
Quod ergo ignorantes colitis, hoc ego an-
nuntio vobis. Act. 17. 23. Ibid.

Ego ſum J Es US, quem Tu perſeque-

ris. Act. 9. 5§. pag. 190
Ego ſum. Joan. 18. 8. pag. 191
Abſorpta eſt Mors in victoriâ, ubi eſt
Mors victoria tua? I. Cor. 15. 54.
Ibid.
Cùm autem appropinquaret portæ civita-
tis: Ecce defunctus efferebatur, filius
unicus Matris ſuæ. Luc. 7. 12. P. 192
Domine nonne bonum ſemen ſeminaſti in
agto tuo? Unde ergo habet zizania!

Matth. 13. 27. Ibid.
In loco paſcuxæ ibi me collocavit. Pfal.
22. I. pag. 193

Omne firmamentum Panis contrivit. Pſ.

I04. 10. pag. 196
In exitu Irael de Zgypto. Pſalm. 113.
I. Ibid.
Dic, ut lapides iſti Panes fiant. Matth.
4. 3. Ibid.
A Peſte, fame, & bello, Libera nos
Domine. pag. 197

Eſto mihi in Deum protectorem, & in
locum refugii. Pſ. 30. 3. pag. 198
Hæc eſt vita æterna, ut cognoſcant te
ſolum Deum, verum, &, quem mi-
Iiſti, Jſam Chriſtum. Joan. 17. 3. Ib.
Pax vobis, Ego ſum. Luc. 24. 36. Ib.
Magnificentia eus, & Virtus ejus in

nubibus. Pi. 67. 37 Ibid.
In quâ nocte tradebatur, accepit. I. Cor.
II. 23. pag. 199

Tribus diebus erit Ppeſtilentia in teriâ tud.
2. Keg. 24. 13. Pag. 200
Eaiit qui ſeminat ſeminare ſemen ſuum.
Matth. 13. 3. Ibid.
Veniunt ad vos in veſtimentis ovium,
intrinſecus autem ſunt lupi rapaces.
Matth. 7. I15. Ibid.
Vinum non habent. Joan. 2. 3. Ibid.
Eoce nune non potes dicere: quia iſte non
eſt Deus vivens: adora ergo eum. Dan.
14. 2 3. pag. 20I
Percuſßit Job ulcere peſſimo, à plant pe-
dis uſque ad verticem ejus; Qui teſiâ
Janiem radehat, ſedens in ſterquilinio.
Job. 2. 7. Ibid.
Comedamus & bibamus; oras enim mo-
riemur. Iſa. 22. 13. pag. 202
Et fili Sion exultent in Rege ſuo. Pſal.
149. 2. Ibid.
Ecce nos reliquimus omnia, & ſecuti
ſumus Te: quid ergo erit nobis?! Matth.
19. 27. Ibid.
Quid tibi vis faciam? Rabbi, utvideam.

Argumentorum.

Marc. 10. 51. Ibid.
Domine ut videam. Luc. 18. 41. p. 203
Viri, quid hæc fſacitis? & nos mortales
ſumus. Act. I4. 15. Ibid.
Libenter ſuſſfertis inſipientes, oum ſitis
ipſe ſapientes. 2. Cor. I1. 19. Ibid.

LIBER DECIMUS -QUINTUS.

Quia eripuit animam meam de morte,
oulos meos à lacrymis, pedes meos à
lapfſu. Pſ. 114. 8. pag. 205
Converſus ſum in ærumndà mà, dum
conſigitur ſpina. Pſal. 31. 4. Ibid.
Et diæi: Quis dabit mihi pennas ſicut
Columbæ! & volabo, & requi ſcam.
Pſ. 54. 6. Ibid.
Currus Dei decem millibus multiplex,
millia lætantium: Dominus in eis.
Pſ. 67. 18. pag. 206
Deus miſereatur noſtti, & benzdicat
nobis: illuminet vultum ſuum ſu-
per nos, & miſereatur noſtri. Pfal.
66. I. Ibid.
Redde mihi lætitiam ſalutaris tui: &
Wiritu principali confirma me. Plal.
50. 13. Ibid.
Beatus ille ſervus quem, cum venerit Do-
minus ejus, invenerit vigilantem.
Marth. 24. 46. pag. 207
Vulneraſti cor m um Soror mea Sponſa,
in uno oculorum tuorum, & in und
crine colli tui. Can. 4. 9. LIbid.
In æternum non obliviſcar juſtifications
tuas, quia in ipſis vivificaſti me. Pſ.

118. 93. Ibid.
Omnis gloria ejus quaſi Flos Agri. Iſa.
40. 7. pag. 208

Et erit tanquâm lignum, quod plan-
tatum eſt ſecus decurſus Aquarum.
Pial. I. 3. Ibid.
Et exierunt citò de monumento cum ti-
more, & gaudio magno, currentes
nuntiate Diſcipulis ejus. Et ecce Je-
ſus occurrit illis dicens, Avete. II-
læ autem acceſſrunt, & tenuerunt
pedes ejus. Matth. 28. 8. pag. 208
Senſus & ogitatio humani coräais in
malum prona ſunt ab Adoleſcentiâ.
Gen. 8. 21. Pag. 209

Pacem meam relinquo vobis. Joan. 14.

27. I[bid.
Prædicate Evangelium omni ereaturæ.
Marc. 16. 15. Ibid.

Mulier, quid ploras? Joan. 20. 15.
Pag. 210
Signum magnum apparuit in Cælo, Ma-
lier amicdta Sole. Apoc. 12. I. Ibid.
Ignitum eloquium tuum vehementer,
& ſervus tuus dilexit illud. Pialm.
118.139. pag. 2 11

Nonne

Nonne cor? noſtrum ardens erat in no-
bis, dum loqueretur in viâ?! Luc.

24. 32. pag. 2 I1
Qui facit peccatum, ſervus eſt pecca-
ti. Joan. 8. 34. Ibid.

Nec in cor hominis aſcendit, quæ præ-
paravit Deus is, qui diligunt illum.
1. Cor. 2. Ibid.
Sitio. Joan. 19. 28. pag. 212
Numquid adhæret tibi ſedes iniqurtatis,
qui ſingis laborem in præcepto! Pf.
93. 20. Ibid.
Beaius, qui tenebit, & allidet parvu-
los tuos ad petram. Pſ. 136. 12. Ibid.
Laudate Dominum de Cœlis, laudate
eum in excelſis, laudate eum omnes
Angeli ejus. Quia ipſe dixit, & fa-
Ga ſunt, ipſe mandavit, & ereata
ſunt. Pfſal. 148. 15. I[bid.
Et ſi ingrediebatur ut videret, vana lo-

quebatur: Cor ejus congregavit ini-

quitatem ſibi. Pſal. 40. 6. pag. 213
Venite, & aſcendamus ad montem Do-
mini, & ad domum Dei Jacob, &
docebit nos vias ſuas. Iſa. 2. 3. Ibid.
Cur præcepit vobis Deus, ut non come-
deretis ex omni ligno paradiſi?! Gen. 3. I.
I[bid.
Signum magnum apparuit in oœlo, Mu-
lier amicta Sole, & Luna ſub pedibus
ejus, & in capite ejus corona tella-
rum duodecim. Apoc. 12. 1. lbid.
Et pannis eum involvit. Luc. 2. 7. Ibid.
Proba me Domine, & tenta me: ure

renes meos, & cor meum: quoniam

miſæricordia tua ante oculos meos eſt.
Pial. 25. 2.
Sicut Lilium inter ſpinas. Can. 2.2. Ibid.

In leäétulo meo per noctes quæſivi, quem

diligit anima mea: quæſivi illum,

& non inveni. Can. 3. 1. lbid.
Beati, quorum tecta ſunt peccata. Pf.

31. 1. pPag- 215

Erraverunt in ſolitudine, in inaquoſo.
Pſal. 106. 4. Ibid.
lafer digitum tuum huc, & noli eſſe in-
credulus, ſed fidelis. Joan. 20. 27.

Ibid.
Non extendas manum tuam ſuper Pue-
rum. Gen. 22. 12. pag. 216
Lingua mea calamus Sctibæ. Pſalm.
44. 2. Ibid.
Ego vir videns paupertatem meam.
Thren. 3. I. Ibid.

Vidimus Stellam ejus in Oriente, & ve-
nimus adorare Dominum. Matth. 2.2.

Ibid.

Elegit nobis hæreditatem ſuam, ſpeciem

Jacob quam dilenit. Pſ. 46. 4. Ibid.
Nabes & caligo in circuitu ejus. Pfal.

96. 2 217

Index

pag. 214

Et ſuper ipſos in Cæœlis tonabit. I. Reg.
25 12. Ibid.
Qurs operatur Terram ſuam, ſatiabitur
panibus: qui autem ſectatur otium,
Rultiſſimus eſt. Prov. 12.11. p. 218
Lætatus ſum in his, quæ dicta ſunt
mihi: in domum Domini ibimus. Pfſ.
121. . Ibid.
Vos autem ſedete in eivitate, quoad uſ-
que induamini virtute ea alto. Luc.
24. 49. Ibid.
Qui docet manus meas ad prælium,
& digitos meos ad bellum. Pſalm,
143. I. Pag. 219
Pater, quos dediſti mihi, volo, ut ubi
ſum ego, & illi ſint mecum. Joan.

17. 24. Ibid.
Pater noſter qui es in cœlis. Matth.
6. 9. Ibid.

In matutino interficiebam omnes pecca-
tores terræ. Pſ. 100. 10. pag. 2 20
Et tamen fratres ipſe cognoſcens, non
eſt cognitus ab eis. Gen. 42. 8. Ibid.
Semen eſt verbum Dei. Luc. 8. 11. Ibid.
Oculi tui ſicut piſcinæ in Heſebon. Cant.
7. 4. Ibid.
Si conſiſtant adversdm me caſtra, non
timebit Cor meum: di exurgat ad-
versům me prælium, in hoc ego ſpe-
rabo. Pl. 26. 5. 6. pag. 22 1
Noli timere, quia redemi te, & vo-
cavi Te nomine tuo. Meus es Tu.
Iſar. 4. I. lbid.
Ego ſcio cogitationes, quas ego cogito
Juper vos, cogitationes pacis, & non
aßiätionis: ut dem vobis ſinem &
Patientiam. Jerem. 19. II. pag. 222
Quaſi Navis inſtitoris de longe portans
Panem ſuum. Prov. 13. 14. lbid.
Cùm te conſumptum putaveris, orieris
ut Lucifer. Job. II. 19. pag. 223
Buccinate in Neomenid tubä, in in-
ſegni die ſolemnitatis veſtræ: quia
Præceptum in Iſrael eſt. Pſalmus
80. 3. pag. 224
Non nobis, Domine, non nobis, ſed no-
mini tuo da gloriam. Pſ. 113. 1. P. 22 5
Qui credit in me, etiamſi mortuus Jue-
rit, vivet. Joan. II. 25. Pag. 22
Quoniam à dewtris eſt mihi, ne com-
moveat. Propter hoc lætatum eſt Cor
meum, inſuper & Caro mea requis ſoer
in ſpe. Pſal. 15. 8. Ibid.
Si aſcendero in Cælum, Tu illic es,
deſcendero in Iufernum, ades. Pſal.
138.7. pPpag. 227
Tamquam aurum in fornace probavit
illos Dominus, & quaſi holocauſti ho-
ſtiam accepit illos. Sap. 3. 6. Ibid.
Ego ſum Alpha, & Omega, Principium
& Finis. Apoc. I. 8. pag 228
Eece

118
Hat co
lati
Pl.1
propu
li:0
Une
tle
li intui
um:
ra
jin .
Eruam
iut.
Cil ne
Nruſal
,4
1 un pe
19.
1 fuen
ſum
len: 6
litatig
lin gin
me hon
l, ina
1n.
nunfe
. 1.
ler
1 na
70 Nari
um 0
lamer
navit en

R
at vole,

W
gnakte
Uin
dun
c
Unn N
li
ſel
l
I
Mein,
Nn
l, 4
Einn n
E
e N

ontetft
*
nd
rNllki
Ulnn
1
ar
i eungt

as e
ſpun
aln nl
4 ig
“
a,
19. P .
AA,N
ſmuß
.N
.

,

nili, Ne
NIV

etutun

n

Argumentorum.

Ecce enim Dies veniet ſuccenja, qua-
ſi caminus: & erunt omnes ſuper-
bi, & omnes facientes impietatem
ſtipula: & inflammabit eos dies
veniens, dicit Dominus exercituum,
quæ non derelinquet eis radicem &
germen. Et orietur vobis timenti-
bas nomen meum Sol juſtitizæ, & ſa-
nitas in pennis ejus: O egrediemini,
O& ſalietis ſicut vituli de armento.
Malach. 4. 1. pag. 228

Fulgebunt Juſti, & tanquam ſeintillæ in

arundineto diſcurrent. Sap. 3.7. p. 230
Miſericordiæ tuæ multæ, Domine. Pfſ.
118. 155. Ibid.
Si aſcendero in Cælum, Tu illic es: ſi
deſcendero in Infernum, ades. Si ſum-
plero pennas meas diluculs, & ha-
bitavero in eatremis Maris. Pſalm.
138. 7. pag. 23 I
Servus tuus ſum ego: da mihi intelle-
ctum, ut ſciam teſtimonia tua. Pfſal.
118. 124. Ibid.
Fiat cor meum immaculatum in juſtifi-
cationibus tuis, ut non confundar.
Pſ. 118. 80. pag. 232
Appropinquaverunt perſequentes me ini-
Jqui: à lege autem tuâ longè facti ſunt.
Prope es Iu, Domine: & omnes viæ
tuc V'eritas. Pſ. 118. 149. I[bid.
Et induit malediétionem ſicut veſiimen-
tum: & intravit ſicut aqua in inte-
riora ejus, & ſicut oleum in oſſibus
ejus. Pi. 108. 18. lbid.
Et tuam ipſius animam pertranſibit gla-
dius. Luc. 2. 35. Pag. 23 3
Quid me cædis! Jan. 18. 23. p. 234
Eri placebit Domino Jacrißicium Juda &
Jeruſalem ſicut dies ſæculi. Malach.
3. 4. Ibid.
Et cum perverſo pervertéris. Pſalm. 17.
19. ag. 2
Et gu me de manu Hliorum ,
rum, quorum os locutum eſt vanita-
tem: & dextera eorum, dextera ini-
Juitatis. Filiæ eorum compoſitæ. Bea-
tum dixerunt populum, cui hæc ſunt.
Pſ. 143. 12. 14. 18. Ibid.
Nonne bonum ſemen ſeminaſti in agro
tuo, undè ergo habet zizania! Matth.

13. 27. pag. 236. & 237
Et transfiguratus eſt ante eos. Matth.
17. 2. pag. 2 37

Ert Pax Chriſti enultet in cordibus veſtris:
in quâ & vocari eſtis in uno corpore,
& grati eſtote. Coloſſ. 3. 15. p. 238
Verbum Chriſti habitet in vobis abun-
danter. Coloſſ. 3. 16. pag. 239
Amavit eum Dominus & ornavit eum.
pag. 241
Fiat voluntas tua. Matth. 6. 10. Ibid.

Quid retribuam Domino pro omnibus,
Juæ retribuit mili! Pſ. 115. 3. Pp. 243
In eadem hora apparuerunt Digiti, qua-
ſe manus hominis ſoribentis contra oan-
delabrum. Dan. 5. §5. pag. 242
Lauda Jeruſalem Dominum. Pl. 147. 1.
ag. 2
Oculi mei ſemper ad Domznaln g 1
niam ipſe evellet de laqueo pedes meos.
Pilſal. 24. 16. lLbid.
Pater futuri Sæculi, Princeps Pacis. Iſa.
D,.6. Richr. 2. 244
Diligite inimicos veſtros. Marth. 5. 44. Ib.
Laboramus operantes manibus noſttis.

I. Corinth. 4. 12. 1bid.
Et epulabatur quotidié ſplendide. Luc.
16. 19. pag. 245
Obumbraſti ſuper caput meum in die
belli. Pſal. 139. 8. Ibid.
Vinum, in quo eſi Luwuria. Epheſ. 5.18.
Ibid.

Ab eo miſſus eſt articulus manus, qui
Joripſit hoc. Dan. 5. 24. Ibid.
Laudabo nomen Dei cum cantico, &
magnificabo eum in laude. Et placebit
Deo ſuper vitulum novellum, cornua
Producentem & ungulas. Pfſ. 68. 35.
pag. 246
Iacurvati ſunt colles Mundi, ab ttineri-
bus Eternitatis hujus. Hab. 3. 6. bid.
Mons coagulatus, mons pinguis: Ut
quid ſuſpicamini montes coagulatos?
Pfſal. 67. 16. Ibid.
De Cælo auditum feciſti judicium: Terra
tremuit, & quievit. Pſ. 75. 8. p. 248
Viderunt Te Agaux, Deus, viderunt Te
Aquæ, & nmuerunt, & turbatæ ſunt

Abyhz. Pſal. 76. 15. Ibid.
Exaliabo ITe, Deus meus Re. Pſ. 144. 1.
Pag- 249

Et ſacrificent Sacriſicium laudis: & an-
nüuntient opera ejus in ewultatione.
Pſal. 100. 22. Ibid.
Qui operit Cæœlum nubibus, & parat
Terræ pluviam. Pſal. 146. 8. p. 250
Cibabis nos pane lacrymarum, & po-
tum dabis nobis in lacrymis in menſu-
rd. Pfſal. 79. 6. Ibid.
Jaäta cogitatum tuum in Domino. Pſ.
25. Pag. 25 1
V. H ſi foruerunt Mala Punica.
Cant. 7. 12. Ibid.
Ecce ego mitto vos. Matth. 10.16. Ibid.
Quantas oſtendiſti mihi tribulationes
multas & malas! & converſus vivi-
fcaſti me: & de abyſſis Terræ iterum
reduxiſti me. Pſal. 70. 22. Ibid.
Fiant immobiles quaſi lapis, donec ver-
tranſeat populus tuus, Domine: do-
nec pertranſeat populus tuus iſte,
quem poſſediſti. Exod. 15. 17. lda.
5

2

Os habent, & non loquentur: oculos
habent, & non videbunt. Aures ha-
bent, & non audient: Neque enim e
Spiritus in ore ipſorum. Pſ. 134. 16.
pag. 252
In me tranſierunt iræ tuz, & terrores
tui conturbaverunt me. Pſ. 87. 17. Ibid.
Luæ orta eſt Juſto, rectis corde lætitia.
Pfalm. 96. 12. Ibid.
Eoce Agnus Dei, ecce, qui tollit pec-
cata Mundi. Joan. I. 29. pag. 253
Torcular calcavi ſolus. Iſa. 63. 3. Ibid.
Noliue confidere in Principibus, in qui-
bus non eſt ſalus. Pſal. 145. 2. Ibid.
Succide ergo eam: ut quid etiam Ter-
ram ocupat. Luc. 13. 7. Ibid.
Projice eam. Projecit, & verſa eſt in
Colubtum. Exod. 4. 3. Ibid.
Iniquitatem ſi aſpexi in oorde meo, non
exaudiet Dominus. Pſal. 65. 17. p. 254
Confundantur omnes, qui adorant ſculp-
tilia: & qui gloriantur in ſimulacris

ſuis. Pſ. 96. 7. Ibid.
Et vocabitur nomen eius Emmanuel-
Iſa. 7. 14. Ibid.

Sperate in eo omnis congregatio populi,
effundite coram illo corda veſtra,
Deus adjutor noſter in æternum: Ve-
rum tamen vani Filii hominum, men-
daces Filii hominum in ſtateris, ut
decipiant ipſi de vanitate in id ipſum.
Pſal. 61. 9. Ibid.
Qui non bajulat Crucem ſuam, & ve-
nit poſt me, non poteſt meus eſſe Diſ-
cipulus. Luc. 14. 27. pag. 255
Signatum eſt ſuper nos lumen vultus tui,
Domine: dediſti lætitiam in corde meo.
Plalm. 4. 7. Ibid.
In terrdâ deſertâ, invià. Pſal. 62. 3. Ibid.
Junior fui; etenim ſenui. Pſal. 36. 26.
—— pag. 256
Erit fons patens domui David in ablu-
tionem peccatorum. Zacch. I3. I. Ilbid.
Ejice Ancillam & Filium ejus. Gen.
21. 10. pag. 259

Poſuerunt morticinia ſervorum tuorum eſ-
cas volatilibus Cæœli. Pſal. 78. 2. Ibid.
Stetitque Judith ante leétdum orans cum
lacrymis. Judith. 13. 5. Ibid.
Nos autem Populus tuus, & Oves Paſ-

Index Argumentorum.

cuæ tuæ. Pſal. 78. 14. pag. 260
Credere enim oportet accedentem ad
Deum. Hebr. II. 6. Ibid. & 262
Qui amat Patrem, aut Matrem plus
quàm me, non eſt me dignus. Matth.
10. 4. Pag. 262
Fide & ipſa Sara ſterilis virtutem in
congeptionem accepit. Fide obtulit A-
braham Iaac. Ad Hebr. II. 1I1. 17.
.. „„ PpPag. 263
Sponſabo te mihi in Fide. Oſee. 2. 20. Ibid.
Et Aquæ omnes, quæ ſuper Cælos ſunt.
Pſal. 148. 4. Ibid.
Quod deſeendit in oram veſtimenti ejus.
Pſal. 132. 3. . . Pag. 264
Haæc eſt victoria, quæ vincit Mundum,
Fides noſtra. I. Joan. 5. 4. Ibid.
Filioli mei, quos iterum parturio, do-
nec formetur Chriſtus in vobis. Gal.
. 19. ag. 26
Radino⸗ Dominus Animas r
ſuorum: & non delinquent omnes,
qui ſperant in eo. Pſal. 33. 22. Ibid.
Flores apparuerunt in Terrà noſtrà,
tempus putationis advenit: Vox tur-
turis audita eſt in terrâ noſtrâ. Can.
2. I2. J Ibid.
Ignis, Grando, Niæx, Glacies, ſpiritus
Procellarum, quæ faciunt Verbum
ejus. Pſal. 149. 8. Ibid.
Omnis plaga triſtitia cordis eſt: & om
nis malitia, nequitia mulieris. Eccle.

25. 17. pag. 266
Quærite Dominum, dum inveniri poteſt.
Iſa. 55. 6. Ilbid.

Qui exaltas me de portis Mortis, ut
annuntiem omnes Laudationes tuas in
portis Filiæ Sion. Pſal. 9. 14. lbid.
Uſque ad fundum calicis Soporis bibhi-
fſti. Iſa. 5I. 17. pag. 267
Ignorantes enim Juſtitioam Dei, &G
ſuam quærentes ſtatuere, Juſtitia
Dei non ſunt ſubjeöéti. Rom. 10. 3.

pag. 268
Ite & vos in vineam meam. Match.
20. 4. Ibid.

In Monte Dominus videbit. Gen. 22.

14. J pag. 270
Pater noſter. Matth. 6. 9. pag. 271

LIBER DECIMUS -SEXNTUS.„

Omittuntur datà operâ hujus Libri Argumenta, quòd totus Iſaiæ
liber in eo expendatur, inutiléque foret hic librum illum exſcribere.

JIOANNIS

H (

—2

——

IX C

lur in heh
Elens
E die 4
lis Aar,

,
1 Ahartla
1

hbiee⸗

inent i
1
4
Muro 6
lin l
N
1 ſennn
ent inn
Benl
ne i
zi: u
ſpi
1

tiel ſn

liung

5 6

linia

0

ipuimie
i Ani,
Nutonttui

glf 1

en, G
Nom
Nean
U

i. 0 11

wns 1

JOANNIS PAULI

E SOCIEATE IESU.

STROMATUM

EX DIVINIS SCRIPTURIS
LIBER DECIMUS-TERTIUS.

IIN EVANGELIUM S. I. U C .

—

EX CAPITE PRIMO.

Fuit in diehus Herodis Regis Judæz,

Sacerdos quidam nominez Zacharias
de vice Abia; & uwor illius de ſilia-
bus Aaron, & nomen ejus Eliſabeth.
Verſ. 5. 6.

RBOR bona non poteſt
N e fructus malos facere,

rat ex allo germine ,
quam ſancto. Quam con-
gruenter autem Victima
Caſtitatis Patre naſcitur
Sacerdote; qui vel no-
mine Zachariæ marty-

8. Zoannes

Baptiſta. . WS
5 S

rium Pilio portenderet, non quidem caſuro

