ſed & Fif ibique & ſua, & ſe, mariſque pretioſa effun-
sw. qdit. Sui profuſior, quàm aliemi appetentior Gur-
ges, terrena non rapit, ſed dilargitur æquo-
rea. Sponte ſua littori alliditur; & quod per-
magni faciendum duco, non niſi ventorum vi
concitatus aggreditur ſolum. Is tandem Judex
Gurgiti comparabitur, qui non interno fu-
rore concitabitur, ſed alieno impetu commo-
vebitur.

Judex
veruse

Egredimini de Babylone, fugite à Chal-
daæis, in voce exultationis annuntia-
te. Verſ. 20.

Familia-
ritas cum
Saculari-
α7α,

Impiorum devitanda accuratiùs familiari-
tas, quàm contubernium. Babylone namque
excedendum eſt; ſed non egreſſio ſoluùm à
Chaldæis, verùm curſus, & fuga indicitur.
Utrumque porrò non cum moœrore recolen-
dum, ſed annuntiandum in voce exultationis.
veeationis Non rarò fugam Sæculi, initam viam Pœni-
teneßein. tentiæ jactamus veluti pondus non ferendum.
Id contra Dei præceptum eſt, cujus imperium
Vocationem nos noſtram commemorare præ-
cepit feſtive. Quod facilè præſtaretur, ſi Ba-
bylone nos exceſſiſſe cogitaremus, Urbe non
deliciarum, ſed delictorum, & luctus.

Auditum facite hoc, & eßerte illud uſ-
que ad eatrema terræ, Dicite, rede-
mit Dominus ſervum ſuum Jacob.
Non ſitierunt in deſerto, ohm educe-
ret es, aquam de Petra produxit eis,
& ſcidit petram, & fluxerunt aquæ.
Non eſt pax impus, dicit Dominus.
Verſ. 20. 2 I. 22.

atatio- „Undique verba myſteria ſonant. Primum,
v keneg- Non in mihtiam Domini adſcribimur, uno
iam. in loco otiosè ætatem conſumpturi, ſed opes,
Felicitas quas accepimus, aliis vulgare debemus, Re-
Religioſe igioniſque gemmam importare vel eò, ubi
acks 4 deficiens natura ab inani circumſcribitur. An
imarsz, WoOn ex albo Diſcipulorum Chriſti expungen-
Locorom dus, qui aliam in Urbem immigrare recuiat,
iydiffere- cůùm Dominum audiat profectionem imperan-

tia. tem uſque ad extrema Terrarum? Secun-
dum, quid jugum Domini lamentaris; ſerve
piger, & nequam? Qui illud tibi impoſuit,
non te oppreſliſſe prontetur, aut gravaſſe,
, ſed ab onere redemiſle. Nimirum, qui juga
Be Sade boum emeras quinque, uni perlevi imparem
e el te eſſe, inſuetümque conquereris. Sané deh-
Elecin catum humerum dixerim uni jugo aſſue-
ais. tum quinis; quæ inſuper, cœleſti patrimomo

divendito, coëmeras. Deerat enimverò hæc
Labor ſa- quoque miſeria, quæ pretium faceret cala-
arin Mitati haſtæque dolores ſubjiceret, carò ti-
nken, pi ſtaturos. Et quidem Gentes dolebamus thu-
re terrea ſimulacra coluiſſe, Te veròô aratro
terram colere ſuſpiramus. Illi aurum, & qui-
dem recuſum in hominem venerabantur in a-

ris, Tu inter juga intervertendis glebis oc-

Oliva

cuparis. Tertium, Non benè comprehendo, Religiaſæ
quomodèò non ſitierint in Deſerto Hebræi, "um Tepi.
cùm ad levandam ſitim, inaudito prodigio ex ditas &
ſilice unda profluxerit. Duplex loci hujus ſen- ni i,
ſus eſſe poteſt. Primus, non ſitiiſſe, cum du- i. ar.
ci à Deo ſe paterentur, qui ſenſus eruitur
textu: Non ſitierunt in delerto, cuùm educeret
es. Secundus, Tam exuberanti aquarum co- Paupertas
pià inundati fuerunt, ut non modè ſitis ſup- smeiur.
plicium, ſed & memoriam aboleverint. Sitiiſſe
non meminerunt, ſuppetiis undarum vel è ru-
pibus accerſitis. Niſi fortè dicamus, non ſitim
Hebræos in eremo paſſos, ſed Cupiditatem;
quæ ut faſtidire coëgit Manna, ita & ſitire
Mella compulit. Sxerunt mel de petra, oleum- Deut. 32,
que de ſaxo duriſſimo, inquit Moyſes. Scilicèt 13.
id ſuxerunt, quod ſitierunt: hæc autem non
ſitis, ſed Libido, ſed Gula eſt. Quare non im-
meritò affirmat Iſaias, haud ſitüſſe populum,
qui non aquam concupivit, ſed oleum cum
melle. Quartum, quid deſperas, ex Auſteri- Obedien-
tate Religiolæ Diſciplinæ ſuavitatem ? Bic, bic 22 &
colligitur de ſpinis uva, leguntur de tribulis van.
ficus, ubi & ſciſſa petra undas profudit. In- Hernant
ter ſilices ſitiens degis? noli timere: & Petræ, bericule.
ad imperium Domini, aquarum non ſunt ino- Zela, a-
pes. Et ſcidit petram, & luxerunt aquæ. Nota, , sn
aquæ non effluunt, quouſque Ductoris virgà Otedig-
non ſcindantur. Noli ergo Virgæ ictum formi- mia.
dare, quæ non cruorem excutit, ſed oleum, Pæniten-
mellâque refundit. Mihi crede, niſi baculo "is infi-
Paſtoris in eremo percutiaris, oleo, melléve Cegnec
Devotionis egebis. Arida Petra, quæ non vul- crden.
neratur à Moyſe. Quin nec ſemel Legiſlator da.
ſilicem percuſiit, & virgàâ percuſſit, non ma- vuberior
nu. Denique ſcidit petram, & fluxerunt aquæ; metar;
quèd ſub duro cortice Divinæ conſolationis la- i8 ni.
tices lateant, qui manare non conſueverunt niſi
ſitienti, & contrectanti. Nam & ideò ſtatim
concludit; Non eſt Pax impiis. Vobis quies non jadictes
eſt, qui mella guſtatis, & in gemma bibitis: temer?.
vVos inter falerna ſitietis, & rupe ſervis Domini
ſitim reſtincturis. Quis unquam mollem undam er *.
cubare putaſſet in ſilice? & tamen, ut ſciditai er

petram, fluxerunt aquæ. Non mirum ſi Do- Suherie-

tardus ad

minus nos hortetur, ne ſecundùm faciem judi- en

cemus, cùm aliquando unda ſit, quod putaba-
tur Saxum. O ſi ſuâ auctoritate Principes cau-
ſas ſcrutarentur, quoties pro ſcopulo Fontem,
pro reo Juſtum, pro ſonte Innocentem repe-
rirent! Parcius ſanguinem funderent, ſi pro-
prià mallent uti virgâ, quàm alienà manu.
Verùm quomodò non eſt Pax impiis, ſi Da-
vid zelavit ſuper iniquos, Pacem peccatorum Fl. 71.
videns ? Nimirùm Iſaias negat Pacem eſſe, Fei
& David non affirmat eſſe, ſed videri; ideéô- mfelie.
que, cùm fuco quodam, & cruſtà Felicita-
tis ſit impietas obducta, & videri poteſt im-
piorum Pax, & impiis Pax eſſe non poteſt.
Color enim Pacis illudens oculis non eſt Pax.

EX

Utl⸗ 0
iri
emli, lat. 1

Ur n
num Ium,

in .
li lngi
gn Ke- Iekll;
oloiun con
nlſe lilt
fün. Chrik
n. Citort
N5 Dian⸗
rur
uir. itnb
lle glolx
n. Midi0
unſi. euhlein
. Quenun
agret
, Nulla
r ge,
ſibſtin
imellig
lne6. NMn
erodl
tt heg
nt, n
nita Lit
Goheto
bſainen
tendun
glr Aoci
ia. odlte
Aors
z. dib
en U e
liun enun I
n er Bern
ken .
1
Muin n
60 8⸗
Nehor
lec 4
Nitant
1 Nor
den
haretr

ec
A 8 . à,
ANumn
dorun
Aerm

gnan
Nn bittis
niuDi
Nernr,

okonen,
Alten

–

Stromatum, Lib. X VI.

EXxCAP. XLIX.
ISA I .

Audite Iaſule, & attendite populi
de longé: Dominus ab utero vocavit
me, de ventre Matris meæ recorda-
tus eſt nominis mei. Et poſuit os meum
quaſs gladium acutum; in umbra ma-
nus ſuæ proterit me, & poſuit me
iout ſagittam elelctam, in pharetra
ſua abſoondit me. Verſ. I. 2.
Soncio- Oncionatoris vox vehemens adeò eſt, ut
natoris eminùs quoque populorum aures percel-
evempla. lat. Imò vehemens tunc erit, cùm populis
Zelse non miſcebitur, ſed ſegregatus in Evange-
"„lium, moribus, & vit ab auditoribus quam
„ Fami 7 9
liaritas longiſſimè diſtabit. Non enim ſagittæ confer-
cum Sa- retüur, quæ eminus jaci ſolet, ſi familiariùs
cularibns. convivere deberet iis, quorum vulnera vulne-
Eccleſis- Tare tenetur. Conditio ea prima ſit Oratoris
Kici de. Chriſtiani, procul eſſe Converiatione ab Au-
ereta con- Qitoribus. Secunda veròô, non ſeram Ætatem
dentes E Evangelio conſecrandam, ſed ab utero transfe-
Set, & Tatur ad ſepulchrum victurus Deo, Sæculi va⸗
Viſitatio- Ditatibus moriturus. Quis acerbos annos Reli-
nes decli- gioſæ vitæ incuſabit; quis infantiam voci Do-
nent. mini opponet, cùm nec Maternus uterus immu-
eas nis ſit ab imperio vocantis Dei? Haud Joannes,

iacwgi. expletâ pubertate, ſeceſſit in ſylvas, ſed quin-
natio.. quennis penè ab ubere gradum facit ad rupes,
agreſti melle vitæ auſteritatem temperaturus.
Concio Nulla ætas præcox eſt Deo, ſed unuſquiſ-
vanga. que, ut vocatur, accurrat. Tertia, Linguæ

ſubſtituit Gladium, ut vulnera expectari a ſe
intelligant Oratores, non flores, & ſales.
Marc, 6. Non licet tibi babere uxorem fratris tui, inquit
³. Herodi Baptiſta. En acutus enſis non alloquen-
tis Regem, ſed ferientis. Sanè vulnera iſthæc
ſunt, non verba, quibus in ſuo throno coro-
nata Libido impetitur. Quàm procul autem A-
dulatio exulare debeat ab ore Concionatoris,
hiuifnc vel maximeè intelligitur, quòd non bom-
bycinam ad palpandum, ſed armatam ad ſe-
riendum linguam, ſortiuntur. Ità prosùs in
Conſilia. Apocalypſi ex Verbi ore Gladium pro Lingua
ri & A- Prodire conſpicio; daturum utique Vulnera
miei in- ægris mentibus, non Lac. Adoleſcentes quo-
D „. Jue ab utero vocati ad cilicium impiorum con-
Bemarim, ſilia repellant „ exacuto in Enſem Ore. Cùm
ſea cum eiim Impii Juſtorum Tela ſuccidere tentent
&ε̈en- ex Bernardo, ſuccidantur eorum colloquia, &
tia. ferro Sermo, qui ſerpit ut cancer, perdome-
tur. Quarta, ſeligitur, ut Sagitta. Præclarè,
nam non niſi jaculantis niſu emittitur. Profe-
Ctò Sagittæ non mihi videntur, qui os in ver-
ba pronum exerunt in turbis, nec a Deo,
nec à Paſtore immiſſi. Quomodò ibunt niſi
mittantur? de hujuſinodi Sagittis Paulus ſcrip-
ſit. Non enim Sagitta volat, niſi emittatur ex
arcu. Quinta, Electa Sagitta abſconditur in
Pharetra. Audin'? Non diù Sagitta otietur in
theca, ſed ibi reponatur interdum. Væ Con-
Zelus fyi cionatoribus, quorum Os nunquam remittitur,
sct. quorum Lingua ſilet nunquam, quorum nun-
quam non effunditur Cor. Itâ-ne Arcus in-

17.

tenditur, ut non laxetur? An Lingua, quem-
admodùm Verbum, volat irrevocabilis? Pror-
sus, ſi Sagittæ eſtis electæ, abſcondemini in
pharetra, ſecedetis in deſertum, vobiſinet vul-
nera infligetis ad interitum humanarum affe-
tionum. Quò ibimus, inquies, ut nanciſcamur
Solitudinem? Si Bernardo credis, apud te E-
remus ſylveſcit, in te eſt locus Horforis; cum
deflexeris ad Gor tuum, quas ibi ſpinas, quos
ſaltus reperies! Pergit Tſaias. Et dixit mihi »
Dervus mens es tu, Ira'l, quia in te gloriabor.
Viden'’, quibus gradibus deveniatur ad Domi.
ni ſervitutem. Cùm Sagitta electa videberis, Rsligiof
Servum tum maximè te ſcito. Non enith fa- ,rine 4
mulatum abnuere debent, quòd in ſagittas vi- minz.
deantur electi. Neque verô aliorum otium, nitates.
torporémve incuſes; tibi namque potiſſimùm Talenta,
Servitus imperatur. Jervus meus es tu, Iſraæl. ſed
Tu;, inquit, ſervus es; quid ergo cæteris ex- Reene
probras otium? Non IIIi famuli, ſed Tu ſer- 2.
vus: tuum expleto munus, reliqui ſuo Domi-
no ſtant, aut cadunt. Tu me ſequere, dixit Pe- Joan. 215
tro Chriſtus, de conſervis ſolicito. Rervus meus, 22.
Iſrazël, es Ta. Planè ſi Ifraël eris, Deum vi- Keligiofß
dens vel natum in ſtabulo, vel affizum in li- W
gno, Servus eris. Qui ſervitutem non ample- ſpernant
Ctatur, intuitus Dominum ſervi formam ſubi- alios.
iſſe? Quare, ſi Dei ſervus eſſe cupis, Iſraël Cenſores
ſis, Deum reis annumeratum contempleris, aliorum.
reſpicias in faciem Chriſti tui, tuis deturpatam orasie.
ſceleribus, humanis laceratam plagis. IIIud
inquirendum poſtremo loco reſervavi, cur,
cùm ſagittam elegerit, non illam jaculetur,
ſed reponat in pharetra? Et poſuit me ſicut ſa-
gittam elettam, in pharetra ſua abſcondit me.
Vel uſus ſagittam reponit, vel uſurus. Si uſu-
rus abſcondit in theca, Solitudinem amplecten-
dam proponit, antequàm in aciem Conciona-
turus deſcendas: ſi uſus abſcondit ſagittam,
Solicitudinem erga nos comprobat ſuam. Re- ke pso=
liqui enim, ut ſagittam emiſerunt, calcandam videa-
relinquunt, ubi delata jacuit; Deus verò, ut Aulieis
te adhibuerit, curam geret tui, non te negli- beneme-
get, ſed teget in theca. Quoties Principes a- agton
buſi Miniſtris in rebus difficillimis, eorum ob- ennee la.
liviſcuntur, nec unquàm illos ad ſe revocant? orantes,
At Dominus, ſi operà utatur noſtrà, non Soriye
noſtrüm deindè obliviſcitur, ſed poſtquàm Deofelix,
Sagitta fueris, abſcondéris in Pharetra, ne
poſt bellum ludus puerorum fias, aliquorum
Optimatum non optimorum imbelli arcu ad
jocum emittendus. Optimatum aliquot non op- Corfden-
timorum mos is non infrequens, ut, cuùm ali- tia in ho=
quo uſi ſint in ſcelus, majori ſcelere eidem clàm ninibus,
vitam adimant, ut cujus operâ in inferenda aliis
nece nefariè abuſi fuerant, eidem cædem in-
ferant pro mercede. Uriam quis non crederet
Sagittam electam, cuùm evocaretur ab acie in .
Aulam, cùm Regius ei Panis præberetur, cùm
commendatitiis Davidis literis fretus remitte-
rétur ad Joab? Verùm non pharetræ poſt miſ-
ſionem deſtinabatur Sagitta, ſed Rogo: &
poſtquàm emiſſus ſemel eſt, ibi cecidit, ubi
pro Rege ſtetit inter primos. Noli humanitati
Principum nimiùm fidere: cùm ſe Sol conſpi-
ci permittit, occaſui proximus tibi caſum por-
tendit. Nox eſt, quæ tibi lumina explicat; &
quod fulguris lucem conſequitur, fulmen eſt.

Aurea pelle venenum Serpentium includitur;

mordétque Anguis cùm ofculatur. Cibo Regio
Urias invitatus in Mortem.

14

„

6 Oli
360
Et ego dixi, In vacuum laboravi, ſine
cauſa, & vane Fortitudinem meam
conſumpſi: Ergo judicium meum oum

Domino, & opus meum oum Deo
meo. Verſ. 4.

Mors: im- Septuaginta. Et ego dixi, Iine cauſa labo⸗
piorum. ravi in vanum, & in nihilo dedi Fortitudinem
Labor meam. In ſe reverſi, ſed morituri Peccatoris
vants; S6. „OXα iſta eſt; cujus labor aranearum telas texuiſ-
cislarium. . .
ſe clarum eſt, cujus fortitudo in nihilo deſu-
Elecio davit. O ſi ad Aulicorum, Ambientium, &
Syathss. Avarorum aures ſera querela deluſi Militis per-
tingeret, minus ſtudii impenderent in acqui-
rendis iis, quorum lucrum perditio, quorum
copia nihil, quorum pondus vanitas eſt. Et
conſumitur fortitudo in conſecutione tempora-
lium, & conſequimur mihil. Nine cauſa, & va-
placere né. Cur? quia peritura, quæ ſequimur, quia
Homini. morituri qui ſequimur, quia æterna Juta ſequen-
bus. tur. GSine cauſa, & vané: quia Judicium noſtrũ
NHumani cum Domino. Vanè ergo alterius gratiam ſe-
zimores. Ctaris, alterius judicio damnandus. Placere cu-
pis hominibus judicandus à Domino? Quæ in-
fania unius demereri voluntatem, ſi alterius
ſententia vel reprobandus, vel probandus ſeu
laboras, ſeu imperas. Prorsus in vacuum la-
borat, qui neglecto Deo, coram Hominibus
Magnus eſſe ſtudet.

Et nunc dicit Dominus, formans me ea
utero ſervum ſibi, ut reducam Ja-
cob ad eum, & Iraeël congregabi-
rur: & glorificatus ſum in ooulis Do-
mini, & Deus meus faëtus eſt forti-
tudo mea. Verſ. 5.

Formatur ſervus à Domino, ut reducatur
Jacob ad Deum, & tamen;, irrito conatu,
Iſrael ad eum non congregabitur. Duo hinc
eruenda. Primum, Ridendos pleroſque, qui
ſe Deo addictos excuſant, quòd à Domino
catio vocati non fuerint: quos ſi percontere, undè
ſpreiu. ſciant ſe non vocatos, quòd non ſerviant,
Gratia inquiunt; ſi enim à Domino accerſerer, pla-
cooperan- n& ejus imperio paruiſſem. Ac ſi catenà tra-
dum. heret Dominus, & non magis voce promo-
veret. Veràùm hi audiant à Domino formatum
Prophetam, ut Jacob abduceret, qui tamen
in ſuo ſcelere perſtitit, Dei voce neglectà.
Non quicumque non obedit, non vocatur;
ſed cùm innumera multitudo invitetur ad Cru-
cem, imò Coœnam Domini, à Domino ta-
men concluditur, Multos vocari, Paucos
eligi. Secundaum, Amimarum curam negligen-
dam non eſſe, etiamſi curari non poſſint.
Zelus a- Iſaias enim, licèt ad Dominum IIrael non
nimarum congregetur, adhuc tamen non poœnitendo
stism ine labore inſudaſſe probatur, dùm in oculis Do-
ſye fru- . . . . . .. ..
das⸗ mini etiam ſine victoria triumphat. Et Wrael
non congregabitur, & glorificatus ſum in ocu-
. lis Domini. En gloria, vel ſine Populorum
converſione; dummodo opera tua non deſi-
deretur, commendatione non carebis in con-
ſpectu oculorum Dei. Inglorius quidem in-
ter homines eris, quorum judicia eventum
examinant, Deo tamen probatus palmam con-
ſequêris, militanti debitam, non vincenti. La-

V

bores tui nullo clari ſuccefſu inſcribentur tri⸗
umphis Domini, cui ſat eſt, deſudaſſe te in
procuranda Iiraeélis incolumitate, irrito quam-
vis conatu. Non ideò triumpho caruit Elias
quèòd Achab tertium rebellaverit comtra Do-
minum, qued Jezabel in iniquitate perftite-
rit, quòd Nabuth horto, & hæreditate de-
turbatus „ lapidibus inſuper obruzus interierit.
Non defuit Samueli palma, quòd Saülem non
abduxerit à Præda. Joannes procul dubio non
minor, cùm increpitum libidinis Regem par-
ricidam pertulit. Meritò itaque Irael non con-
gregabitur, & glorificatus ſum in oculis Do-
mini, & Deus mens factus eſt ſortitudo mea.
Quod poſtremum ita transferunt LXX. Con- Talenis
gregabor, & glorificabor coram Domino, & medin.
Deus meus erit fortitudo mea. Nota, quia ""ia, &
Iſraël non congregabitur ad Dominum, Pro- cento
pheta coram Domino congregabitur. Dignum ſercie
ſanè ſactum. Quoties animarum fructu pro Ste: 0.
meritis focundi ſterileicimus! Quoties, qui 1ationis:
Deo impios adduximns, per ſuperbiam à Deo .
abducimur! effundimur in creaturis quam ſæ- a-
pe, poſtquam effecimus, ut plerique ſe ſua- ii l
que dicarent Creatori. Deprimimur non ra- parir fru-
rò ſalubriter, totique Deo provolvimur, cùm
nihil utilitatis ex noſtro labore in vulgus e- nsti ſen-
. . tilior.
manaſſe conſpicimus. Quare nobis noſter pro- Tribula
derit labor, cùm non proderit Iſraeéli: noôſ- 1ie ueii
que cor, mentémque congregabimus coram ad Deum.
Deo, ſi ſortè noſtros ſudores Mundus fefel- Perſeemtie
lerit. Tunc Deus erit fortitudo noſtra, qui Siilis⸗
alias fortes nos credidiſſemus. Nota, poſt-
quam mihil prædicando præſtitit, Deus meus,
inquit, factus eſt fortitudo mea. Factus, in-
quit; antè enim non erat, dùm poteſtate lo-
quendi, & eloquendi virtute fulgeret. Se for-
matum à Domino non plenè meminerat, gra-
tulatus Ifraêlis ſibi ſalutem commiſſam: at
dùm intuetur Jacob fruſtra abs ſe tentari, tum
enimverò imbecillitatam fatetur ſuam, quæ
ec unius cor peccantis inflexerit. Ideoque
Deum exclamat fortitudinem ſuam eſſe; cu-
jus ipſe beneficio vires acceperit, iis propte-
reà victurus ſe, cum reliquos non domuerit.

Et dixit, Parùm eſt, ut ſis mihi ſervus
ad ſuſcitandas tribus Jacob, & fæces
Irael convertendas. Dedi te in lubem
gentium, ut ſis ſalus mea uſque acd
eatremum terræ. Verſ. 6.

Septuaginta legunt: Et dixit mibhi: Mag- Iter ad
num tibi eſt, ut voceris puer meus, & ſuſcites Indos.
tribus Jacob, & diſperſionem Iſraël convertas. vele,e
Ecce poſui te in teſtimonium generis, in lucem ndiſe⸗
gentium, ut ſis ſalus iſque ad extremum tertc. rens, &
Itaque magnum eſt vocari, & dici Servum pronus ad
Dei, ſed parùm eſt, Servum Domini, uni Ja- feceato-
cob ſuſcitando occupari, niſi inſtar Lucis ter- Newe⸗
rarum Orbem illuſtret, pervadaâtque verborum, „z„;
& operum radiis ad Naturæ confinia. Quid hi
muſſitant, quorum induſtria vix uni excolen-
dæ familiæ ſufficit, cùm parùm ſit, Iſraeëlem
vel extinétum ſuſcitare, vel diſperſum colli-
gere? Si meus Servus es, inquit per Iſaiam
Dominus, non magnum tibi eſt uno in Po-
pulo vires conſumere, ſed luſtrandum ſcito
tibi Orbem terrarum univerſum. Dedi te in Talentors
lucem Gentium. Fulges vel ingenii ſubtilis Mus.
acumine, vel ſcientiarum peritia multiplici .
Ve

S 5
hrlg hi
,
uce
do
nim
ſcce
nili
brel
Dis
tuin
Anit
Arit
Lu
rilei
Wini,
Mato
colal
Peta
ſe
Dec-
Celii
Donm
uln
Ppent
Popr
uos
gis
ſs Cunl
zunt. Mll.
yef inop
Drin

ſi

iſe⸗
MMem
iang, geg
Obatms
M. Capi
nleutn ſl V

ces
ſum
hurg
Gvib

imnia ilſit
N o e

Auli
d i⸗
ingn
Prot
runm
tribe
ſui
UnI.
Uiig
dare
ele
Okna
ue
e
lbe⸗
den
tertn
Nie
Lene
dent
Chn
t0
U
anne
Vir

enir
. rn⸗
Ei
nger
k

r: N

erg,
An.

A 4

ninn

Wea

loln,
, .
Dent me,
,t⸗

nmzrr
Gilun 1
tentann

Dignita⸗

Stromatum,

Scientiæa vel eloquentiæ ubertate ſingulari? intelligas
Rineſpiri, has te debere Mundo dotes impendere, iſt-
hæc tibi conceſſa Lux eſt, ſed ut Omnibus
luceat, qui in Mundo ſunt. Utinam aliquan-
do copiâ lucis non tenebreſcamus. Cur e-
nim nonnemo domi etiam noſtræ otioſus
jacet, proximorum ſaluti minimè ſtudens,
niſi quia ſcientiæ ſplendore emicat? Tene-
breſcit, quòd luceat. Evolvendis tantùm pagi-
nis occupatur, quòd diù enodandis Scientia-
rum nodis inſudarit. Studet, quia ſtuduit;
Animarum curam negligit, quia idoneus eſt
Ariſtoteli. Publico abſtinet, quia Sol eſt. O
Lucem Tenebrarum parentem! Itaàne obli-
viſcimur oraculorum, nec recordamur Do-
minico ſancitum decreto, Prophetali confir-
matum exemplo, Lucem ſplendere noſtram
coram hominibus oportere, ut videant O-
pera,; non ut ſciant Nomen, non ut ſciant
Te Scire, non ut Tibi Scias, vel Luceas?
Dedi te in lucem Gentium. Mundo debes Lu-
cem, quâ ornaris. Ideéque Lux es, non ut
Domi abſcondaris in paginis, ſed ut ſalus ſis
uſque ad extremum Terræ. Quòd ſi nec Sa-
pientiæ vacaturum eximit Dominus ab onere
Populorum, quid perorandum in eos eflet, ſi
quos Dominus Eccleſiæ præfecit, ut luce pla-
gas terræ complerent, his id ſolum ſtudii in-
Eicleſiaßi cumberet, ſuſcitare tribus Jacob, affines ni-
coram a4- Mirüum, natalium tenebris, vel facultatum
er in af inopia ſemiiepultos excitare, ut ſedeant cum
ſner. Principibus, & ſolium Gloriæ teneant; Væ,
Relieiſt ſi, quod nunc non evenit, Lux effectus &
zZelum & Candelabro impoſitus, ut illuminet regio-
H nes & regna, fæces Ifraelis, infima videhcèt
4d bonores Capita imponeret ſuper capita Equitum, ac
evehemes, ſi vel ipſa natura non reclamaret, a qua fæ-
ces deprimuntur in ima, non evehuntur ad
ſumma; quæ, cùm ſupernatarint, non ipfæ
purgatiores apparebunt, ſed inferiora, à
quibus ſuſtentantur, inficient, iterum ad ima,
infità vihtate, lapfuræ. Undè mirum non
ta mdigne. eſt, ſi diu ſtare non poſſe ejuſmodi elevatos
Aulicos conſpicimus: ſeces ſunt, quæ tendunt
ad ima, non ſtaturæ in ſummo, niſi ſubjecta

inquinent, & ſuprema turbent. Verùm audiant

Promotores immerentium, vel fecium: Pa-
ruùm eſt, ut ſis mihi ſervus ad ſuſcitandas
tribus Jacob, & fæces Iſrazl convertendas.
Dedi te in lucem Gentium, ut ſis ſalus mea
uſque ad extremum terræ. Indignum ſanè Solem
uni exornandæ Domui intentum Orbem ne-
gligere, Paſtorémque non exigui gregis inſu-
dare cudendis in aurum fæcibus; quæ aureæ
eſſe poterunt, Aurum eſſe non poterunt. Curas
ornatum fæcium, interim pereuntibus ovi-
bus Chriſti: dumque unam Tribum illuſtras,
ſqualent Tribus undecim in tenebris. Da-
tus in lucem es, ſed Gentibus, non Genti-
libus & Contribulibus tuis, ut ſalutem effun-
das uſque ad littora Oceani, & ultra
diem, non ut in pofleſſionibus unius Gentis
terminos terrarum multarum includas. Unum
bic monere libet; fecis nomine non obſcuri
generis, ſed nullius virtutis homulos compre-
hendi. Natalibus enim nemo arcetur ſolio,
cùm & Davidem, & Saülem a grege rap-
tos legamnus ad regnum; & dubium apud
Ethnicos fuerit, num hæreditarium ſceptrum
anteferri debeat ei, quod non generi, ſed
Virtuti defertur. .

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Lib. XVI.

Haæo dicit Dominus redemptor IHrael,
ſantétus ejus, ad contemptibilem ani-
mam, ad abominatam gentem, ad
ſervum dominorum;: Reges vide-
bunt, & conſurgent Principes, &
odorabunt propter Dominum, quia ſi-
delis eſt. Verſ. 7.

361

Regius oculus ſi vigilet, Dynaſtas, & superlor
Regni Principes excitat: qui ſi obdormiat, n vigitet.
ſtatim ſoporem immirtit torporémque in re- Eniſ oni
giam univerſam. Reges videbunt. Quid in- zefideani.
dè? Et conſurgent principes. Quare fruſtra
queruntur Reges ſocordiam Ducum, Judi- Rex regat.
cum avaritiam, Populorum ſcelus, & hæc qui- V
dem impunita graflari, latins in diem pro- Scherier
pagari: oculos reſerent, intendant lumina: benemeri-
verbo, videant, & mox exſurgent ad cuſto- 705 foveat-
diam Duces, ad judicium Judices, Subje- Tidaho
cti ad pietatem. Reges videbunt, & conſur-
gent Principes, & adorabunt propter Dominum. Promiſßßa
Cur? Quia fidelis eſt. Infidos patimini Sub- ler vandæ.
jectos, non quòd ipſi infidi, ſed quòd Nos
parhm fideles ſimus ſervandis promiflis. Re-
bellare docuit Populos, quiſquis à ſe deſcivit.
Quid jure-jurando non ſtare alios miraris,
qui firmata & ſubſcripta diſſolvis? Fidelem
facies, ſi eris. Septuaginta veròô ità tranſtu-
lerunt. Janbtificate eum, qui deſpicit animam Lanur Sam-
Juam, qui abominationi eſt gentium, ſervorum H 2
Principum. Reges videbunt eum, & conſurgent paſſi.
principes, & adorabunt eum propter Domi-
num, quia fidelis eſt ſanttus Iſral, & elegit
te. Hæc omnia, quæ Hieronymus interpreta-
tur de exaltatione Chriſti poſt Crucem, trans-
ferri pofſſlunt ad Heroas demiſſione maximè
claros, & humilitate facilé primos in faſtis
Eccleſiæ. Libet hic exclamare; O ſublimem
Humilitatem! deprimeris, ut eleveris; ſubde-
ris, ut regnes; irrideris adoranda ; vileſcis
Mancipiis, ut Regum venerationem extorquess;
includeris in Tugurio, ut exponaris ad A-
ras; Aurum non excolis, ut colaris Thure.
Solem planè imitaris, qui pronus in occaſum
mergitur Oceano, ut, qui faſtidio eſſe cœpe-
rat totàâ beneficus die,; manè Oriens plures
habeat adoratores.

Haæc dicit Dominus: In tempore placito
eνοοdi‿ινωtοε, & in die ſalutis auxi-
liatus ſum tui. Verſ. 8.

Septuaginta pro Tempore placito, tranſtu. Dei volun-
lerunt, Tempore opportuno. Felicius erutus a,G
eſſem, inquis, ſi maturiùs liberatus indè fuiif-·
ſem. Falleris; Nam hæc dicit Dominus; In Lritulatie
tempore opportuno exaudivi te. Planè Saul "titis.
non ſibi opportunè adfore Dominum crede-
bat, dàùm longius progrederetur quæſitum aſi-
nas: at opportunè adfuit, qui jacturam jumen-
torum Imperio compenſavit. Non reperiflet Patientaa.
Sceptrum, niſi aſmas amiſiſſeét. Captivam ſe .
dolore poterat Eſther, nec opportunè audien- sslicu
dam diuturnd oppreſſam ſervitute: Verum ag.
quomeodèô regnaflet, niſi ad id temporis ſervi-
viſſet? Joſephum prætereo, nec aà ciſterna li-
beratum, nec emancipatum ab Agarenis, nec
immunem ab infamia, nec vinculis, miſi ſerò,
Hh abſolutum:;

Dei curs ſe
bermittere.

Peecati
damna.

Nihil præ-
Deum.

ter

362

abſolutum: quem tamen non opportunè audiſ-
ſet Dominus, ſi opportuniuùs exaudiviſſet. Sar-
vitus dedit imperium, Catena converſa in tor-
quem eſt, Carcer evexit ad ſolium, felicitatem
ſomniatam interpretatione ſomniorum conſecu-
tum. Deo ergo cauſam tuam permitte: non ſerò
aderit, qui opportunè audit.

Dedi te te in fæœdus Populi, ut ſuſcita-
res Terram, & poſſderes hæteditates
diſſpatas. Verſ. 8.

Septuaginta: Dedi te in teſtimonium Gentium,
ut conſtitueres terram, & poſderes hæredita-
tes deſertas. Audi Hieronymum, Ur ſuſcitaret
Terram, quæ in UMololatriæ jacebat erroribus.
Viden' profligatum, ac penè extinctum ter-
rarum Orbem Idololatram ? Enimverô Spiri-
tus eſt Deus, quem cùm extinguat Idolorum cul-
tus, haud mirum ſi Terra, ſine Deo, jaceat
cadaveri quamſimillima. Planè mortem parere
Idololatriam ex eo conſtat, quèòd victimarum
internecione vivat. Cultores trucidat ſuos,
quæ occiſione colitur, & ſanguine. Meri-
10 proindè ſuſcitaſſe dicitur Terram, qui il-
lam ab hac Idolorum colluvie expurgavit.
Ut ſuſeitares Terram. Eleganter LXX. U con-
htitueres Terram. Lababat enim Orbis terra-
rum ſuperſtitione Deorum, & Numinum
multitudine opprimebatur non relevandus, ni-
ſi Simulacrorum pondus abjiceret uno conten-
tus Deo. Verùm non fatiſcit modèò tellus ſa-
crilego onere, ſed & in immenſum calami-
tas excreverat, dàùm ultra terminum Deorum
congeries propagatur. Audiamus damna ex
ore Prophetæ. Ut ſuſcitares Terram, & poſ-
ſideres hæreditates diſſipatas, ut diceres his,
qui vincti ſunt, exite, & his, dui in tenebris,

: revelamini. En damna: Proſternitur Tellus,
in

emini- Patrimonia dilapidantur, vincitur Libertas,

bas Vana Qn. 4 .
Sapientes tenebris addicuntur. Nota, baæredi-

tates, inquit, diſſipatas. Quam ſæpe;, ut col-
ligantur opes, Numina mortales venerantur,
Idola colunt, Principibus provolvuntur, &
tamen Hæreditas diſſipetur! Rarèò diteſcunt
Idololatræ , cultoréſque tum Numinum,
tum Hominum. Facilius ligantur, quàm Li-
bertatem conſequantur: tenebriſque ociùs in-
volvuntur, quaàm radiis Dignitatum illuſtren-
tur. Venabaris in aula divitias, & ecce Pau-
pertas: imperium ſerviendo ſectabaris, & ec-
ce Vincula: obſcuros natales irradiari poſ-
ſe credideras propinquitate prætextæ, en Le-
nebræ & Caligo. Aula enim Idololatria, ſed
vilior, eſt.

Super vias paſoentur, & in omnibus
planis paſcua eorum. Non eſurient,
neque ſitient, & non percutiet eos
&ſtus, & Sol, quia miſerator eorum
regit eos, & ad ſontes aquarum po-
tabit eos. Verſ. 9. 10.

In viis paſcentur, habet S. Hieronymus.
Religioſorum felicitas non dubiè hic deſcribi-
tur, quos in viis ſaturandos edicitur per ora-
culum. Ubique paſcua eorum, quia ubique

Deus eorum; à quo non tam paſcuntur,
quam de ipſo ſaginantur. In viis præcipué

Oliva

apponendæ Chriſti aſſeclis deliciæ; quòd ibi
copioſiùs fluant voluptates Domini, ubi ad
Deum per mandata decurritur. In vis diſpo-
nit menſam, ut intelligas eodem loci à Do-
mino præparari annonam, & curſum. Ubi
curres, ibi paſcêris. Non aſſidetur convivio enay 3.

Domini, ſed qui tranſiens miniſtrabit, in tionis
ei.

viis epulum inſtruit tranſeuntibus. Curren-
tis, non oſcitantis convivium eſt. In viis paſ- Tacoruzg
centur: Et in omnibus planis paſcua eorum. indiferen.
Quid times illac progredi? ubique paſcua. ne.
Non tam anguſto è ſinu deliciæ Domini ef--
fluunt, ut ſpecioſiora duntaxat munia irriget, Wrſtur
cæteris muneribus, & miniſteriis ſylveſcen-
tibus. Et Magnis & Minimis occupatus, ſi Religioni⸗
omnia ex Obedientia obeas, paſcéris in n,, 2.
omnibus. In omnibus planis paſcua eorum. e
Eſuries, ſi altiora te ſcrutatus fueris: ti-
bi paſcua promittuntur in planitie, & hu-
milibus locis, haud certum an in Faſti-
giis ſaturari poſſis. Devexa tibi Aulæ decli-
nanda, per plana iter ſit ad Summa: in his
non eſuries, neque ſities, ſed potaberis ad
fontes aquarum. Cur verò ſervi Domini
non eſurient? Quia, inquit, Miſerator eorum
reget eos, & ad fontes aquarum potabit eos.
O verbum ſuavitate pleniſſimum! En nomen
Paſtoris veſtri, Miſerator eorum. Scilicèt, qui
veſtrüm potiſſimùm miſertus eſt eruendo è luto
iniquitatis, ubi innumeri demerguntur, is
vos inter mella ſaginabit, fontibuſque non ri- Servine
vulis cænoſis, ſitim veſtram extinguet. Imò Deo felix,
ne laborem antè meditareris exantlandum,
quam potareris ad fontes, Hieronymus „ cui SS us
Septuaginta concordant, legit; Ad fontes ve.
aquarum portabit eos, pro potabit eos. Enim-.
verò confovendæ ovi aſfſuetum pectus, avi- Eé
dumque oneris dorſum portabit, quos potabit.
Tibi curſus moleſtiam ſubtrahet, ut & aquæ Zelus ani.
ſuppetant ad delicias, & iter deſit ad laſſitu- Rane
dinem. Non modèò refici nos vult Dominus, .
ſed fatigari non ſuſtinet. Planè Miſerator eorum vapßblan.
reget eo§. Miſerator educens ab incendio Sæcu- arigendi
lIi, à Gehenna Sæculorum; miſerator conve- “
hendo ad aquas ſitientes, quos potare non eſt dehen
ſatis, niſi infuper portet. Diſcant anima- ſteri.
rum Paſtores parum eſſe reficere accurrentes
ad fontes, deprecantes aquam; debiles, &
claudi;, quique vel verecundiâ,, vel puſillani-
mitate, vel etiam ſordibus peccatorum acce-
dere nec audent, nec poſſunt, attrahendi ſunt,
compellendi ſunt, ferendi quoque ad fon-
tes ſunt. Neſcio, an portare dicantur peccato-
res ad aquas, qui acerbè acceptos Satanæ tra-
dunt in interitum carnis, & ſpei. Portabis ad
fontes, ſi plangas ſuper eum, ſi Miſericordid
eum abluas, ſi libidinis flammam purioris vo-
luptatis ſpe ſopitam convertas in martyrium
cordis humiliati.

Et ponam omnes montes meos in viam,
& ſemitæ meæ exaltabuntur. Ecce
iſti de longe venient, & ecce illi ab
Aquilone & Mari, & iſti de terra Au-
ſtrali. Verſ. 11.

Quid tam præcelſum, quàm Mandatum
Domimi! & tamen Mons iſte converſus in
ſemitam eſt, ità ut complures per illum gra-
diantur. Montes mandata, ſed, mii in viam

complanati forent „ David non caneret ,
. Viam

Eud . 7
1.
mn al
6 0
ce
eien N.
Men. ad
o
ſuke Ul
tlun
.
jungl r
,6,
it N.
ſei ⸗
umniu gll
urmt, N

latu
eſt
„ lup
Ace
hat
or⸗
aur
gen
cio
tio
jet
Per
nen
dun
non
lun
leg
ſenn
Corn
Q
tet
Le⸗
lie⸗e po
1 lene Cl
ſi
bat
ſg⸗
ver
Mo
ſed
dit
Pre
irn
abt
n,
ſtat
tem
ſar
ſed
ing
ver

.

Mlu
er
laſen. C7
1i d
hein
nt, G Va

enn, 1

—

Pl. 118. 32. Viam mandatorum tuorum cucurri. Neque ve-
rò cogites pleraque Impleri poſſe Præcepta,

1 asd aliqua verò Inacceſſa Humanæ fragilitati. Erras:
n i ſuase. Omnia Montibus comparantur, nec ullum præ-
aaniiz ceptum non in arduo ſitum eſt: verùm omnes
t i Zocetioni Montes depreſſit in Vias Dominus, ad cujus
CNN sden adventum aſpera in vias planas immutata
nü Joannes prædicavit. Scilicèt ad Sponſam ve-
wx ope- nit per Montes, tranſiliens colles. Juga Mon-
e Nn1 rum. tium ſubiit, ut nobis in Planitiem fatiſcerent.

rerme Quis unquam Calvariæ prærupta ſubiiſſet vi-
ono Supe- tam immolaturus, niſi ſuo Deus pede com-
preſſiſſet, complanaſſétque; Tunc enimverò
Mons Myrrhæ, & Mortis pervius etiam Vir-
gunculis factus eſt, cùm, actis retrò ſæculis,
Vix Heroas cenſeret Antiquitas Mortis appa-
ratum non horruiſſe. An non Mons Crux
eſt? At quæ vel ſolo nomine deterrebat, Vo-
luptati jam eſt, jam Ornamentum eſt, jam
Sceptris antefertur. Unus Phocion naufragium
pati opes docuit, didicitque Pauper eſſe, ne
foret Miſer. Unus aurum poſſedit, qui ne ab
auro poſſideretur, Aquis illud felicius expur-
gavit, quam alii Flammis. Nunc quot Pho-
ciones non Orbis, ſed Terrarum quævis por-
tio recenſet! Arduus Mons Paupertatem eme-
ret Patrimonii jacturà: verùm Chriſtus pau-
per detritam adeò inopiæ viam effecit, ut
nemo non optet mori Pauper, qui ſe Nu-
dum editum erubuetat. Ponam igitur omnes
