graphum Mei ac Tui ſuà & Paupertate &
Luc- 2². Obedientid. Invenere Paſtores in præſepio, ſed
pannis involutum ſub alieno tecto. In Tem-

plo eum Mater ac Joſeph reperere, ſed Patri

obtemperantem. Itaque felicius in ſtrato, cul-
citràque, Obedientiæ imperio comparatis,
quieſcendo frueris Chriſto, quam in Lectulo
vigilans, contra Superioris conſilium. què
Chriſtus dormientibus, ac vigilantibus adeſt,
obedien- ſi pareant: utriuſque æquè abeſt, ſi negligant

tis in pi- imperium. Ipſe enim abeſt Sponſæ, dum ab

San. ea per noctes vigilanti ſolicitè quæreretur,

Religioſfi immoderatas forté Vigilias execratus. Ipſe

ſancétiori; jam cubantis in ſtragulis Sponſæ fores pulſat,

reguls non temperatum valetudinis ſtudium adventu ſuo
Pernant muneratus. Jacob Iſraeël fit cubans, non vi-

Ka gilans. Adam Evam dormiendo emiſit. Salo-
vitates. Ion Sapientiam in ſomniis accepit. Contrà,

Diſereio Samuêlem Deus excitat: Tres Apoſtolos iti-
Ferveri dem ad vigilandum hortatur: Denique ipſe
miſcenda. Sponſam modò excitari prohibet, Adjuro vos

egrea: filiæ Jeruſalem ne ſuſcitetis Dilectam: modò
genda. ejus audire vocem vigilantis petit. Jonet vox

Can. 2 14: tua in auribus meis. Quidni hæc inter ſe ad-
Talenta verſa Sponſæ contingant, quando Chriſtus ip-
ge, 19. ſe modò in Oratione pernoctat, cæteris dor-
e, „a- Mientibus, modò in Navi dormit, remiganti-
mus G bus cæteris? Verbo, In lectulo tuo Sponſum
Invidia non invenies, quia Lectulus tuus eſt. In le-
pellatur à Gulo Obedientiæ JESUM invenies, quia, ſi
egati juſſus obdormias, dicere poteris; Ego dormio,

nibus Va- —. .5 .
ria & Cor meum vigilat. Idque feliciùs eveniet,

Orationis ſi Orationis locum quietem Lectuli interpre-

KAudium. temur. Oratio enim, ſi ſociam habeat Obe-
Can. 5.2. dientiam, Lectulum Sponſo parat: ſine Obe-
g K. dientia Crucem magis, quàm Lectum, inſtruit.
dientia. Qltis dabit mihi pennas ſicut Columbæ, & vo-
Pſ. 54. 6. labo, & requieſcam. Loquendi rationem ani-

Oteien- madvertas, pleniſſimam ſapientiæ. Quis da-

iis hit, inquit, pennas, & volabo, & requieſecam.
Srtus- Cur non ſibi pennas iſtas ſolitarii receſſus com-

lbidem Parat, quieſcitque? Cur ab alio expectat,
§. Eeeleſie quam ipſe ſibi indulgere poteſt requietem. Ni-
Romanez mirùm labitur, non volat, Oratio ſine Obe-

Peer dientia, potiuſque compes, quam poena eſt.
, : David ergo, quamquàm Rex, eorum tamen
» .1. . . 7 .
Fervori COactus parere utilitati, qui voluntati parebant

Kudent. ſuæ, non audet orare, cùm regnandum eſt,
Rexre- ſed inducias præſtolatur quaſdam, in quibus
Sendate- ab imperii curis liceat reſpirarg. Proindè,
gile,, Quis dabit, inquit, mihi pennas ſicut Cölum-
Epiſcopi bæ, & volabo, & requieſcam? Nec volaturus
veſden- utique, nec otio fruiturus, ſi eas ſibi pennas
ia:nee ut adſciſceret, Icareis figmentis pondus ſuo ca-
Vrr i. ſu additurus.
Beati, quorum tecta ſunt peccata. Pf.

3 I. I.

Ad deße- Eia agite peccatores, vobis quoque licet
ates & beatitudinem conſequi innocentiuw. Non ſo-
Rrerk. li Beati immaculati in via: ſed etiam Beati,
Pl. 118. r. T4orum tecta ſunt peccata. Ego quidem in di-
Pl. 31. I. Vino tribunali hinc aſſidere Juſtitiam credo,
hinc Miiericordiam. IIla coronas præbet in
præmium operum. Hæc cCchlamydes porrigit in
operimentum ſcelerum. Itaque, qui plus pec-

Stromatum, Lib. xv.

215
cavit, plus ſperet. Eget enim majori operi-
mento, ideôque ſplendidiùs fulgebit, quia la-
xiori Miſericordiæ pallio operietur. Quia mi-
ſericordia tua magna eſt ſuper me, inquit Da-
vid. Nimirùm, quia Magnum patrarat faci-
nus, Magnà ornatur miſericordiâ. Noſter eſt
ſanguis Crucifixi, nobis fuſus eſt. Fulgeant
alii innocentià ſuà; Domini ego cruore ſat
rubebo. Doleo peccaſſe: ſed diſpendii ob-
liviſcor, dives ſanguine Chriſti. Quid,
quòd ſolus non adſtabo ſoho Indulgentiæ?

Mecum aderit Paulus olim perſecutor, me-

cum Petrus qui negavit;, mecum Magdale-
na peccatrix, mecum Pelagia, mecum Au-
guſtinus.

.

Erraverunt in ſolitudine, in inaquoſo.
Pſal. 106. 4.

7

His Propheta verbis Iſraëlitarum ſcelera in Celz &
eremo patrata deplorat. Itäne parens Solitudo Eremas
virtutum Judæorum vitia enutrivit? Nimi- 1,, “
rüùm Eremus juſtiores Juſtos facit, impiis ve- ſuni.
1 occaſionem non rarò criminum ſubmini- Cella in-
ſtrat. Hinc eſt, quòd David, cùm optat ſo- zerdum
litudinem, alas ſibi columbæ precatur, con- damna-
ſcius ſolis prodeſſe innocentibus ſolitudinem. Non om-
Etenim pronum in ſcelera pectus, ſi ſocio at- nitus om-
que ductore careat, totus procumbit. Undè nia licent.
Salomon clamat, Væ ſoli, quia cùm ceciderit Eccl. 4.
non habet ſublevantem ſe. Juſto verò eremus ro.
Peccamti tollit illecebram. Quare quiſquis ere-
mum quærit, Cor purget à vitiis.

Infer digitum tuum huc, & noli eſſe in-
credulus, ſed ſidelis. Joan. 20. 27.

Stetit Jeſus in medio Diſcipulorum ſuo- Lapſi hu-
rum: & cum hinc atque hinc circumſtarent vanαι
eum Apoſtoli fidei ornamento conſpicui, his cs Pica-
relictis, unum Thomam vocat ad cor. Ni- “
mirùm non Juſtiori, ſed Miſeriori blanditur,
docens animarum Paſtores exemplo ſuo, ne
Innocentium ſeſe recreent Liliis, ſed ut du-
mos Aberrantium in roſas convertant. Ama-
bilior familiaritas Puriorum, ſed Lapſorum
magis neceflaria erectio. Qui Virginem for- Zelus a-
tè ibi commorantem non eſt alloquutus, & nimarum
Thomam vacillantem admovit pectori, Pec- HS
cantes vult fratres à nobis amantiùs excipi præ CGey,eci,
Juſtis. Mitto hoc ego loco Præſulibus com- mitis.
mendare clementiam: ubi enim videmus à Unio me-
Chriſto curari Thomæ incredulitatem attac- lior Con-
tu cordis, dubitare non poſſumus, acerbiùs enele-
emendari lapſum, ſi uno cordis aſpectu non
curatur. Et quando de Corde loquimur, ſo- Singala-
litudinis præfervidos cultores moneo, ſeliciùs ritates &
aliquando Deum illabi animæ inter fratres, Solitudo.
quàm inter ſaxa. Nam ſi de Solitario dici-
tur: Ducam in ſolitudinem, & loquar ad cor Oſe-2.14.
ejus; de Thoma inter Apoſtolos diverſanti
ſcribitur, Infer digitum tuum huc. Felicitas Joan. 20.
autem major eſt, Nos digitum inferre in Cor 27.
Chriſti, quàm Chriſtum linguam ſuam Cor-
di noſtro admovere.

216

Non extendas manum tuam ſuper Pue-

um. GCen. 22. 12.
Mortiß- Iſaac ducitur in Montem ab Abraham, &
hari⸗ tamen in holocauſtum Aries Iſaaco ſucceſſit.
ari „ . . — . . .
s Hs⸗ Nimirùm- Aries inter ſpinas hærebat, ſtabat
speribus. Iſaac inter brachia Patris. Neſcio, quo mo-

saperior do plus ſpinæ profuere pecudi, quàm profue-
Jues exer- rit Puero dextera Parentis. Adeò victima non
esat: eſt Domini, quiſquis ſacrificium non exordi-
Victima tur à dumis. Non ſat eſt, jugulum gladio of-
Deinon ferre: ante ſacrificium ſacrificii poni debet
Tr tyrocinium in ſpina. Fili mi, fili mi, hiſque ſi-
toronatar, Milia verba mélle condita Iſaaci anteceſſere ho-
Superio- locauſtum. Et fortè hac quoque de cauſa ab

res non altari removetur, quò illatus eſt Aries educ-
Sn: „ tus & vepribus. Quod quidem dictum volo
Superter ſtudio meditandi, non ſenſu interpretantis“,
awetur, in documentum noſtrum, non ad emenda-

chm ne- tionem integerrimi Patriarcheæ. Qued enim
. 3 .,T+ * 2.1. . 2
gat, & ille ſanctiſſimè protulit Filium immolaturus,

Puni ſuperior ſi loquatur, ſubjectum non ſacrifica-
Trntatio . — 7: .„
SS bit, ſed dimittet, & blanditis perdet. Scio

Religio a- enim placuiille Iſaacum, etiam à Patre blan-
manda, dè compellatum. Abraham cùm credit à ſe Fi-

cum de- lium immolandum, Arietem mactare monetur.
HH . Nimirùm non pretioſiora Deus, ſed viliora
gid, recipit, ſi præſertim hæreant imer ſpinas.
Tentatio, quæ te pungit, gratior procul du-
bio Deo victima auro tuo eſt, quo pauperum
legiones & levas, & alis. Filius Iaac, ſed
Aries immolatur. O felix veprium tormentum!
Niſi hæſifſet in ſpims, nunquam ibi Aries an-
te Domini aram cecidiſſet. Profuere pecori
magis Vepres, quam Paſcua: & quò illud non
duxiflent Paſtores, Spinæ deduxere.
Lingua mea calamuas Soribæ. Pfalm.
superiox? Cur noOn magis penicillus? Nimirim cala-
non eſ- mus, quod fcripſit, ſine litura obliterare
eindat, non poteit. Pemicillus autem ſine litura,
Wie a: quod effinxit, abſtergit. Intelligis, opinor:
Regulæ ſeinel emiſfſum Verbum volat irrevocabile.
non mal. Quod ſi revocare tentaveris, ſine œditate
tiplican- non erit.
A«.
Ego vir videns paupertatem meam.
Thren. 3. 1.
Mortifi- Religioſos Juſtéſque jactant Politici, ea,
rationi quæ calcant bona, non agnoſcere. Verum
ſenttagt falluntur. Cognoſcunt, ſed contemnunt. Ne-
ed „ que enim minoris fecit David aquam Beth-

rant, p& lehemitici ſfontis, cum à militibus accepit,
nas. quàm cùm optavit; ſed Domino illam pro-
Religienis fudit. Lucia, quæ ſuppliciis ſuum Corpus ob-
DPerfeitis, jecit, non ideò valetudinem flocci æſtimarat.
Quin imò ſummis Matri precibus ſanitatem im-
petravit, pro qua etiam gratias Deo reddi-
tura patrimonium in pauperes erogavit. Igi-
tur, quæ tanti fecerat ſanitatem, ut pro ea
Matri impetranda peregrinata ſit, ſprevit mi-
hilo minus ſua membra pro Fide. Videmus,
videmus paupertatem noſtram, quem irride-
tis, nec hppimus; ſed nudati Domini reve-
remia ultro paludamenta exuimus, Naamano

Oliva

feliciores, cum animi alacritate, quâ nos
diſpoliamus, cùm quoòd nudemur, non ut
ulcera curentur in carne noſtra, ſed ut vul-
neribus Chriſti confodiamur. Quod Syrus
Præſtitit odio puſtularum, nos plagarum agi-
mus voto.

Vidimus Stellam ejus in Oriente, & ve-
nimus adorare Dominum. Matth. 2.2.

2

Cur non Angelus Reges excitat ad ado- Vox exi-
randum Chriſtum, ſed Stella? Cur non vo- blorum.
ce, ſed luce ad Dominum Magi pertrahun- d
tur? Nimirùm Sapientes, præſertim Princi-“““.
pes, plùs Fulgor, quam Sermo movet, faci-
liuſque Luci vitæ quam Vocis ſuadelæ manus
mentérnque dant Conſules. Lucere, ſuadere
eſt Chriſtum Regnantibus, & fſatis is pero-
rat, qui vitæ fulget exemplo. Quin fulgor
iſte non in Aula radiare debet, ſed in Cœlo.
Vidimus, inquiunt, Nellam ejus in Oriente,
& venimus. Nota faſtidium Aulæ in Aſtro in- Familia.
credibile. Ut ſubiere Herodis Regiam, eva- rvitas eum
nuit Stella. Adeò ne Reges quidem in Regiam Rettar.
trahere dignata eſt. Quæ eò ſemper propius We ſr-
ad Reges ſeſe demiſit, quò illi magis receſſe- Conf,ſa.
re à Rege, & ad Pueri ſtabulum acceſſere. rii ſius pi?
Hac ratione agitur cum Regibus, qui Chri- ſevrri.
ſto munera convehunt. Secus ſi familiares eſſe Zelusa-
dominantibus Sacros Miniſtros delectat, ſibi ititger
aurum, ſibi thus uſurpabunt, ſolà myrrha ,ar; &
Chriſto relictà. Hanc ſanè ruſticitatem ſanctam quos eru-
cum Dynaſtis Religiefos Viros Rex viſus eſt 4ir, aler-
docere Iſraêlis iis vocibus: Venite, & audite, yaet ney
& narrabo, omnes qui timetis Deum, quan- ielagg.
tu fecit animæ mer. Accedamus audituri, non gis non
loquuturi accurramus. Sapientia clamat in pareit.
plateis, ſibique domum excitat, ubi audia- Pl.5). 150
tur, non autem per domos difcurrit ſitiens
Senatorum. Eliſeus convenitur à Sunamiti-
de: ad Ahiam Uxor acceſſit Jeroboami. Jk-
SUS, ne rogatus quidem in domum Reguli
deſcendit. Abimelech à Davide jam Sacro in-
uncto Chriſinate non evocatus eſt, ſed in
Templo ſalutatur.

.

Elegit nobis hæreditatem ſuam, ſpeciem
Jaoob quam dilexit. Pſ. 46. 4.

Invides otium degentibus in ſylvis Filiis Viras miz-
Prophetarum? Deſine invidere invidendus. ie:
Tibi obtigit inter ſudores activæ vitæ Chriſti Zelus a-
portio. Elegit enim nobis hæreditatem ſuam. nimarnn
Quam ſi cupies ediſcere, diſce à Patre Fi-
lium inſtitui Hæredem univerſorum. Dabo ti- pl. 2. 8.
bi Gentes hareditatem tuam. Non ergo vilis
Portio, quæ nobis obvenit. Utinam ejus nof-
ceremus plenè perfectéque pretium! Ideò
Prophetæ verbis orandus eſt Dominus, ut hu-
jus tantæ tâmque ſplendidæ Hæreditatis the-
ſauros ſuâ nobis miſeratione revelet. Deus Pf. Se. .
miſereatur noſtri, & benedicat nobis: illumi- “
ner viultum ſunm ſuper nos, & miſereatuy no-
NRri. Quam ob rem tanti jubar luminis exopta-
tur? Audi: Uz cognoſeumus in Terra viam Ibid. 2.
mam, in omnibus gentibus ſalutare tunm. Via
Chriſti in Terra, Gentium converſio eſt: il-
liuſque Hares is eſt, qui in ommibus Genti-
bus ſalutare Dei cognoſcit, dum älum populis
cognoſcendum prepenit. Vacare Deo a 3
e

Conten.
collecn
gue ci
nore
curm
Delert
1og: 4
tantes⸗
nem
Geat, il
feni ci⸗
ncum,
ingvit 9
Titicu
nitis ſi,
Au Dorum
git,
Glocrei
10 & e
lud,
tutbes he
Ium teru

Mber
9.

Non!
² (aligo.
. ne
Mbet
er bium fu
¹ (cula e⸗

„ebular
Mtz

rſn.
5 ( ra
lem eum
cebatut,
an, Domine
1 IN 15 e
leſgve le
1 Poſt
Denter .
le onſun
umnlinge
4 koret,
bümg
feiut al
ſeri
Khillis
gilcleng,
un cire
ruitn e
mmod;
ag ſale

m

u
“ ſed Deum anuntiare utilius. Illud tibi fortè
uI. dulcius, ſed hoc Deo ſuavius. Ambos Pau-
los veneror, & centenario majorem in Ægyp-
ne to defunctum, & Romæ;, pro Chriſto ,lega-
tione primum, tum vitâ functum. Uter ve-
r1 altero major fuerit, an qui Deo vacavit;
6, an qui Chriſtum annuntiavit, nemo non vi-

det. Illud ſcio utriuſque Dominum triginta la-
hen tuiſſe annos, triennium operatum ſalutem in
medio Terræ. Nimirùm;, quod triginta annis
Contemplatio, hoc Prædicatio tribus annis eſt
conſecuta. Præſtantior medela putanda eſt;,
quæ citiùs ſalutem reparat. Sua ſtringant ne-
mora fortunati Cultores Eremi. Crucem ego
cum Paulo libentius circumfero. Floreat
Deſertum ſicut Lilium, ut recreet immacula-
tos: Arva afferent ſegetem, quâ vivant labo-
rantes. Malo poma, quam flores: malo ſpinas,
quam lilia. lis Deſertum cum Angelis gau-
deat, illis pungar ego cum Chriſto. Utrumque
fieri dignatus eſt Dominus, & Lilium, & Tri-
ticum, Eremi ſcilicèt & Agri Germen. Ego,
inquit, Flos campi, Ego ſum Panis vitæ: ſed
Triticum paſcit, Lilia olent. Puto geminas has
vitas ſimul miſcuiſſe, cùm Eremi Liliis Cam-
Cant. 7.2. Porum adjunxit Frumenta: Venter tuus, in-
quit, acervus tritici vallatus Liliis. Quod ſua
quoque in vita expreſſit, cùm Turbas in deſer-
to & Pane pavit & Verbo. Placet vitæ genus
illud, quod nec Tritico caret, nec Lilio: illo
turbas paſcat, hoc ſeſe immaculatum, divina-
rum rerum meditatione, cuſtodiat.

Nubes & caligo in circuitu ejus. Pfſal.
96. 2.

Temasie. Non longè abeſt Sponſus, cùm tibi adeſt
i. Caligo. Ponit nubem aſcenſum iuum, um-
brâque Solis æterni non filia modò , verùm
& ſedes eſt. Non ergo timeas, cùm times.
Nubes & caligo in circuitu ejus. Harum nu-
Arigita, bium fulmen Sponſus eſt. Non vulnera, ſed
ſ. oſcula expectanda ſunt ex harum Colliſione
nebularum. Emicat ſub nube S0l, caligine tegi-
Dadtrn- tur Candor lucis æternæ. Spera tum maximée,
tidi. cùm prælentiam ejus deſperas. Maria Magda-
lena eum, quem Salvatorem ſuſtulſſe fuſpi-
cabatur, Salvatorem ſibi adeſſe gratulatur.
ſoan. 20. Domine, ſi Tu ſuſtuliſti eum, dicito mihi.
15˙. Imô is eum tibi reddit, ſi inter nubes dolo-
réſque lacrymarum Solem noſſes intueri. Spon-
rupnlaſi- ſa, poſt vulnera, Sponſum amplexatur. Sa-
hr.. pienter proindè monet Spiritus Sauctus, Cum
te conſumptum putaveris, orieris ut Lucifer.
Nimirùm ſilex, cùm chalybe vulneratur, lucem
non ſanguinem emittit: & ferro Tellus proſciſ-
ſa floret, non perit. Sanè Moyſes, ſi flammam
rubumque horruiſſet, nequaquàm Dei recrea-
retur alloquio. In Sina Monte Dei digito
Lex ſcribitur, cùm undique fumum atque
favillas evomeret. Itaque non horreas, ſed
gaudeas, ſi nubes te, atque caligo Tentatio-

Tribulatio
atilis.
TCbot !
onnn N

circuitu ejus, id eſt Dei, qui Erumnis quo-
dammodò perſonatur, ut Juſtum Tribula-
tione ſoletur.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum,

num circumſtent, quia Nubes & Caligo in

Lib. XV.

217

Et ſuper ipſos in Cælis tonabit. I. Reg.

2. 12.

Non ſola in Coœlo ſidera, ſed ſociata ſi- relictas
deribus fulmina. Pulchrior nulla Lucis ſe mfrlix.
des Coœlo eſt: verùm in tanta luminum ve-
nuſtate fulgur concreſcit Mortis mi iſter, & Ss en⸗
terror Mortalium. Adeò male Mortalibus f en.
eſt, etiam ubi Felicitas regnare putatur.
Quin non in Coœlo duntaxat communes cunas Gr an pes
Fulmen ſortitur cum Sole: verùm etiam ap- 3u
pParitores ſuæ feritatis fulgura mittit, lucis abu- Pecgeasi
tens miniſterio, ut tenebras funeris inducat. smnnα,
E Coœlo quoque cùm Lux emicat, metuenda g, z,,
eſt. Quidni ergo pericula & viſceribus Montium msſrie.
cum ferro prodeant? Nimirùm ſemel flagitn
reus homo nec Terram ſecurus ſorutatur, & Crude iae
Cœlum intutus intuetur: Illa enm ferrum Winn
Præbet invita: ex hoc invitis fulmina intor n, .
quentur. Ut proindè utramque calamita- ra.
tem promeriti videri poſſimus, qui fulmina
quodammodò devocamus, quæ timemus;
dͦm ferrum extrahimus, quod, ut timeamur,
amamus. Ipſas credo Stellas refixifſemus &
fplendidis fornicibus Cœlorum, ſi us in no-
ſtram perniciem abuti liceret. Quid, rogo,
feritatis excogitari poteſt, quo inſaturata ho-
minum inhumanitas in torquendis mortalibus
abuſa non ſit? Martyrum complures impera-
runt Auguſti Cæfſares melle oblitos, in iole;
muſcis atque fucis expomi. O immamitatem,
cujus comparatione, ferarum feritas videri
poſſit crudelitatem dedidicifle! Ut torqueatur
homo, paſcimus melle vile ſœtidumque pecus:
nec curarunt Idololatræ potionem ſuorum Nu-
minum in Muſcarum fercula vertere, dummo-
dò Innocentia cruciaretur. Etiam Mulſcas ad
lanienam alleximus pretio dulcedinis, florum-
que ſuccus, Apumque opus merces eſt ani-
malculi, ſi hominem torquere audeat. O dul-
cedo in amaritiem, hominis improbitate ſæ-
vientis, converſa! O mel dolorum faber,
vel ſi non faber, pretium! Planè, quò ſcce-
damus neſcio, quando noſtris militant ſuppli-
ciis Mella, quando Muſcarum imbelle pecus
docetur in ſuum Regem ferocire. En Homo,
animal cæteris imperaturum, ludibrium, imò
pabulum beſtiolæ, ne ſuo quidem nomine di-
gnandæ. Non eſt, Nero, quòd Tigrides &
Leones vel ex Africa, vel ex India accerſas,
ut ſævias: habes domi & fucos & mulſcas, qui-
bus durius Dei Servos diſcrucies. Mitto hoc
ego loco Lazarum Epiſcopum Malhlienſium
cymbæ impoſitum inermi, quò tardius ſjuum
inter undas, ſed certius non luſtineret modò,
ſed præſtolaretur, ſupplicium. Inventum eſt
aliquando, quo modo & Naves nahfragia ac-
cerſerent. Redeamus ergo undè difſceſſimus;
& fateamur nuſquam ſecuros eſſe mortales,
quibus & fulnmina e Cœlo timeri, & me-
tui ſupplicium debet in Melle; Ccruciandis
Dulcedine, vulnerandis Luce, ſupplicium-
que nacturis non ab Elephanto duntaxat, ſed
à Fuco.

21 G Oliva

Qui operatur Terram ſuam, ſatiabitur
anibus: qui autem ſectatur otium,

ſtultiſſimus eſt. Prov. 12. 1I1.

Haud plenè mentem Salomonis aſſequor:
neque enim Panibus famem, ſed ſtultitiam
opponit, otioſumque dicit eum, qui Terram
ſuam non colit. Planè mercenari Coloni
agros colunt non ſuos; quos tamen oti inſi-
mulare non facilè auſim. Verùm ne ſupra Sa-
lomonem ſapere videamur, quod dementiæ
genus eſt ulimum, ſapientiſſime aio utrumque
à2 Sapiente dictum. Nirnirùm alienam excolere

Terram otium eſt: & ſtultitia Saturitati non

incommodè opponetur. Quæ omnia ii diſce-
rent vellem, qui toti occupantur in exſcin-
dendis ſtirpibus ex alieno ſolo, ſuique agri,
incurioſi Cultores, ſpinas, quas aliundè era-
Zehur an dicant, metunt in ſulcis ſuis. Stultitia porrò
ma am / hæc lerpit latiſſimè. Vix enim aliquem ita
bi quque Perditè flagitioſum reperies, qui non aliis vi-
* vendi legem præſcribat. Trabe noſtris oculis
Canci, ae inſidente, feſtucas ſatagimus ex aliena fron-
Cons,Gà té decutere. Porrô ſi nec Oculus, ſenſuum
Juſo ſi. tenerrimus „ trabem ſenſit, quis ſua noſſe
crimina ſat credat? Quiſquis is es, qui alie-
cenſes nNum campum curas, ſcito tuum iſtum La
Mie,s, borem Otium a Salomone dici, cujus eſt:
Pambus ſi cupis ſaturari, operare Lerram
tuam. Tibi vaca, cor tuum excole, mentem
cole tuam. Gedeon primm dictus eſt Gedeon,
boc eſt, circumiens Uterum, ſibi videlicèt
vacans, & prodire neſciens in lucem: tum
J obaal appellatus, qui interpretatur Impu-
grans Idolum. Nimirùm is Idola evertet, qui
din vacaverit Sibi. At, inquies, Apoſtohi alie-
nos colucre Gentium agros, & Palnbus ſatu-
rati ſunt mertorum. Planè colueré: ſed alie-
mi non fuere, quos colendos ab Aſcendente
Domino acceperant. Non continuò ahe-
num eſt, quod alterius eſt. Eum alienum
agrum appello, qui tuæ commiſſus cuſto-
diæ non eſt; cujus nec Dominus, nec Cuſtos,
ſed Irriſor, aut Hoſtis eſt. Audi Regem
ampliſſimum ſui memorem Agri, in vaſtiſſi-
mo im perio. Anima mea in manibus meis ſemper.
Tot urbium Princeps ſuæ nunquam obliviſ-
cebatur Animæ, verùm diligens fui Agri co-
lonus adeo ſaturari meruit Pamibus, ut Panis
de Cœlo, unmius & ſuæ poſteritatis Lilio in
Bethlehem,hoc eſt, in Domo Panis, prodierit.
Rarum exemplum: ea emm;, quæ poſita cu-
ſtos vinearum fuit, cum dolore fatetur vineam
ſe ſuam non cuſtodiſſe.

—

P. 28.

Latatus ſum in his, quæ diäéta ſunt
mihi: in domum Domini ibimus. Pſ.
12 I. I.

Gloe David ſapientiſſime nonne latè domina-
eterng, ris in Ifraél? Unde ergo tanta lætitia ex iis,
quæ tibi futura annuntiantur, cùm tam multa
poſſideas? Undè verborum pretium in tan-
ta metalh copia? Undè tibi latitia ex ſermo-
germe ſpi- ne, cujus vox imperium eſt, cujus & felici-
i tas regnum, regnum bonorum omnium eſt
, iis de. Ubertas 2à Nimirùm tria hinc diſcimus: & Ma-
4s, gnum fuiſſe Davidem, qui regnum contem-
pierit, & Maximum fore cœlorum Regnum,

Spes pra-
mii.

cujus recordatione terrarum imperium vi⸗
luit, & Verbi Dei ſummam jucunditatem eſ-
ſe, cujus vi Rex feliciſſimus viſus ſibi tan-
dem eſt & ſeriò & verè lætari. O nos miſe-
ros, qui felicitatem hanc tantam Davidis, in
throno chariorem regno, nauſeabundi cal-
camus! Filii, non dico hominum, ſed Dei, ut n ſeiemtis
quid ſcrutamini lætitiam in rumoribus ſæcu- Ärienis
I, quam parabilem haurire vobis licet in elo- erzoe i.
quiis Scripturarum? Itâne? Rex lætatur in Perfecto.
verbis Dei, & Pœnitens Dei verba faſtidit?
Alius quoque ſenſus his vocibus ſubeſt. Læta- er
tus ſum in iis, quæ diéta ſunt mihi. Præclara non opt-
de Deo Orando David ſanctiſſimus concipere ρ.
documenta conſuevit : verùm majorem na- F f
ctus eſt ſuavitatem in iis, quæ ſibi ab aliis zudire de-
ingerebantur. Nimirùm ita Dominus ſtatuit: Sn,
Majorem percipimus dulcedinem ex Ser- ore
mone cum aliis ſanceto, quam ex noſtra O- Odimtis
ratione cum Deo. Et fortè ſilicem imitamur, 9 usta
qui frigente chaly be ſauciatus ar det. Audi etiam * α
Tu quoque imperſectiores Te, de Deo lo- e⸗ H
quentes & æſtuabis. Sterilis ligo Terram fœ coit ebet.
undam facit, ſuos flores, ac racemos debet Sõ
Vitis bipenni: & Radius Solis per vitreum eut e
orbem plenum aquâ tranſmiſſus, Ignem, quem in-
parit in fomite, Aquæ plus debet, quam So. tenis
li. Denique David tum demum, cùm alios Sermoſzi-
audivit, in domum Domini ibimus, inquit. Enade
Spes ſummæ Fel citatis alieno ore Cordi ejuns o aiu
inciſa eſt. Orando beatæ illius Civitatis Dodtiſimi
commendaverat fundamenta, Plorando Muros mli,

ex itari conſpexerat, ſed Audiendo Civem ſe Honer mu.
ejus futurum intellexit. Adeò & ſuavior & præ- mus Mic-
ſtantior Sermo de Deo eſt Oratione amantis

& Lacrymis poenitentis.

Vos autem ſædete in civitate, quoad uſ-
que induamini virtute ex alto. Luc.

24. 49*

Ex Gregorio ſedere in civitate eſt in Silentio &gle.
& Cuſtodia ſui Divimi robur auxilii præſto- ſe
lari. Quod etſi ſads Domini imperio certum tarum ze-
ſit, adhuc tamen naturæ ipſius ductu placeat conend
. . . T. edientia
confirmari. Quid tam invalidum ad eliciendas zelar ju-
flammas, quam Aqua eſt? Si eam tamen Cry- var is ex.
ſtallo incluſam Soli objeceris, ejus vi miraberis 77en4
fomitem mox accendi. Nimirùm Aqua, quæ Sila ani.
vaga flammam extingueret, concluſa incen- Piragen
dium excitat. Audeo dicere: Potentior Aqua Rel giori⸗
eſt in vitro captiva, radiis è Sole prodeuntibus. mom v.
Denique fruſtra de ſua ſibi potentia ſplendor a her.
Luminaris blandietur, niſi Aquæ jungatur: vari ſunt.
ut fomitem incendat. Et quando paulò hberius ere,
in exemplo luſimus, libet adhuc diſcere „ Lax a7
quæ in eo Natura nos docet. Primum eſt:, erer, ui in.
nullius ſpernendam operam, quamvis imbecil- dnige
li. En Radius, Solis fœtus, Cœli proles, ger- wedi ai-
men Lucis, gemma Terrarum, Diei ſemen, bu⸗ al e.
Auroræ flos, Umbrarum terror, blandum Ful- , gr,
men, Ignis innocens, Felix Telum, Felicitatis pron evens
parens, Focunditatis ſator, Horarum demique nn, t⸗
ductor, ac princeps, ut fomitem incendat,
Aquæ eget opera; & rerum ordine inverſo,
ejus Sol utitur opificio in excitando incendio;,
cujus nos abutimur induſtriâ in reſtinctione
flammarum. Præſtat nimirum ſociata radiis
lympha, quod ſola perdu. Vilia fortè capita
milites, iis tamen deſtitutus ne ipſe quidem
Annibal adire, nedum adoriri; Italiam poſlet,
quam

uarm
Puuni
extera
no dect
let, t⸗
t alenn
e nii
„7 Mihates

„ (enittunt
ℳ .
amns
6 lan
agimnn.
Gord N
Pablalil
keytunn 6
elle vies
interdum
contalena
Cll incen
Cnflate

Ni h
G
14 9˙.

(o m
1ss Vteret
ſe ebella
terilgue
Manns ſue
(tos à Do
Glidamm 1
1a. Dugnam.
a Dawidem
Amarit,
Eem iiſce
¹ (de, Jaml
Eemn lum
2 Pplum In
8 poſtcalum
⸗ Dier Cig
ad Mime
. hoſtem
flium, P
uCtaphrac
¹ Mn omm
ortet, P
en Ali
Aundo
Peſett arm
(kflemint
tes Een
tumdontt
“W itorcvet
Aamiutt.
ſnd Minori ee
Aam Be

8 ert tüntem

eon , con⸗

rg, od ma
Dõ Eiuemnn
e Niites, 1
WNe Mt, hic
i etleatus
es hy
Drunn
arere

R
Fl
ml.
in, l
irs
un re
Elin
. lu
1 14
TIalan,
Cocden
ene
did sl

u 1 ,e

.
d.

un
D
ke Dal,
enntt
t Miere

li
MordA

Faloe

ekier,
wii h,
npeinann,,
n
ma1tnu/
an nn/
uni S
n Agu ⸗
Onelllr he,
poteltl, ul
Mentu i
1 ubli,
hoe Me ,
. Pinmmn 66
umim 4
E
r,b lol ,,
S

Stromatum,

quam ſi obſcuriùs lumine captus luſtravit, eam
feliciùs atque illuſtrius ſubegit. Nimirum torpet
humi abjectum ferrum ſine dextera; verum
dextera ſine ferro non pugnat, imèò tantùm pu-
gno decertat. Proximus porrò Soli Radius ar-
det, credo, ipſéſque lapides illicò abſumeret.
At aliena in regione peregrinatus vel aquæ
NXDrheſßte ope indiget ,ut favillam exſuſcitet. Eccleſiæ
i Primates Radii ſunt, in aula ſeu caula Pontifi-
Fe e cum non calentes modô, ſed faces. Verùm in
inasto. coërcendis plerunque ſceleroſis aliorum fortè
. præſidio felicius roborantur, Alienum enim
demittuntur in ſolum, & aqua indigent;
quamvis flammas ſuſcitent. Jam ipſi nobiſcum
agamus. Fulgemus domi; ardemuſque luci-
diores Radiis ; at emiſſi è noſtris finibus
Eccleſiaſticorum indigemus tum authorita-
te, tum conſilio. Et quanquàm Radii nobis
eſſe videamur, illique, Aquæ inſtar, ſebers
interdum vel falso vel verè putari poſſint,
conſulendi ſunt tamen. Non enim Cœlo pro⸗
cul incendia Radius ſine aqua , & ſine vitro
conflare valet.

Conſiliarii
boni au-
giank ur.

ui docet manus meas ad praælium,
& digitos meos ad bellum. Pſalm.

Quo modo? fortè ſuadendo Davidi, ut
jis uteretur armis atque conſiliis, quibus ip-
ſe debellandum hoſtem prædixerat Moyſi, cæ-
teriſque Ducibus Iſraeëlis? Verùm, cùm dicit
Manus ſuas, imò & ſuos Digitos bellare do-
Gos à Domino, monet profectò peculiari
quaâdam ratione inſtructum ſe fuiſſe a Deo ad
pugnam. Nimirùm, qui armarat Joſuë ferro;
Davidem arma juſſit abjicere, & fundâà illum
armavit. Non omnes poſſumus omnia, nec ea-
dem iidem armis poſlumus omnes. Jahel la-
Re, Samſon incendio, Judith lenocinio, Ge-
deon lumine, Phinees gladio vicere. Non ra-
Adwiran- rò, quæ aliis peperere, aliis eripuere trium-

Non om-
nia licent
omnibus.

Talenia
varia.

die dgr! phum. In ſolario doms David cecidit, Petrus
iandi. poſt caſum Terrarum Orbi præficitur. David
aes“,, Puer Gigantem ſaxo proſtravit; Vir Gladium
auss, ab Abimelecho extorſit: quique Allophylum

hoſtem aggreditur fere inermis, Abſalonem
Superier filium, præmiſſo exercitu, vel fugit, vel fugat
non emneæ . . . 1
uns ducae Cataphractus. Superiores id diſcerent vellem.
via. Non omnes eodem armorum genere inſirui
obportet, Puero onera ſunt, quæ Viro ſunt ar=
rete, ma, Aliquando hoſtis, qui vincendus eſt;
emiia infli. aliquando miles, qui victurus eſt, diverſum
e en. poſcit armorum genus. Debellaturus Deus
. effoœminatos Sodomitas, ignes ejaculatur ac fa-
Eleſafti. ces. Idem Gigantum audaciam Molem erigen-
T"rst tium contra Golum compreſſurus, non fulmi-
natorquet, ſed, quaſi ludendo, eorum linguam
confudit. Et ne putares id factum caſu, ſcias
minori conamine Babylonium Simulacrum;,
quam Babelis molem, disjectum. Lapillo
certantem cum Coœlo ſtatuam ſtravit; docens
nos, conatu aliquando minimo aſſequuturos,

Gorrectio
modomitis,
modè
rra.

ZBelus ani:

rercer. quod maximo machinarum apparatu fruſtrà
tentaremus. Cautè proindè armare Chriſti
entr⸗ milites, nec promiſcuè, debemus, IIle lacry-
emib, IMis, hic latitid, alius jejunio confectus, alius
lſit. recreatus cibo de hoſie triumphabit. Mala

1
a, Au aurea hyems ſæviens perdit, cujus aſperitate
ti. Pruni foœcundantur. Cervos terror fulgurum
parere docet, fulmenque obſtetricis munere
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Lib. XV. 219

defungitur; quo percelluntur , atque 4
arbortum urgentur Cervis Feræ ſerociores,
Uſque adeò, quæ uni proſunt, alii obeſſe non
rarò ſolent.

Pater, quos dediſti mihi, volo, ur ubi
ſum ego, & illi ſint mecum. Joan.

17. 24.

Crucem cùm ſibi deprecatur à Patre, ait, Ervke
Fiat voluntas tua: cùm verô nobis thro- Peo felix.
num precatur, Volo, ait, ut ubi ego ſum, Merces
ilhic ſit miniſter meus. Quin cogitanti mihi Erene
amoris hujus exceſſum ac Evangelia repetenti, .
vix memini aliàs cum Patre loquentem JE- Ses Pre-
su M uſum hâc voce; Volo, Adeò Divinita- aali i
tem quodammodò ſuam exeruit, quam abde- providen.
re conſueverat, cum Miniſtris ſuis honores pro- en. ,
curat. O charitatis ſine menſura vim incre. Miriſros
dibilem! Victa, ut ita dicam, humilitas Do- bPresos.
mini eſt (quæ ſemper tum prolatis verbis, tum Rer encr
rebus geſtis triumpharat) ab amore, ubi agi cos aignoze
Copit de præmio Martyrum. Quam differunt
voces hæ;, Volo Pater, à vocibus illis, Pater, ſi Matth. 26.
poſſibile eſt, tranſeat à me Calix. Creſcitque be- de, vi ton.
nevolentiæ admiratio, ſi credimus Chriſtum, ſalenduzm:
cùm pronuntiaret, Tranſeat, oraſſe, ut con- Hor.
ceptis à ſua mente ſuppliciis, quæ picta oculis Saper or
ejus quodammodò animnæ obverſabantur, vera ſai ſ
tormenta quam primum ſuccederent. Siquidem Dei Awon
de Paſſione ſua minus ſolicitus (quam tamen in ne
ſummoperè cupiebat, ut ipſe ſæpius teſtatus Tezes eni
eſt) quàm de Mercede noſtra, ibi Patris ie ſi imme.
voluntati permittit, hic Patri Volo tranſinittit. ve,, ei,
Unà bic quodammodò cum Patre & Spiritu itoran,
Sancto, tanquam Filius æternus, imperat quod
nobis optat, quaſi homo impetraturus oran- caria
do, non jubendo, quod cupit ſibi. Quis hujus Ffraierna,
ſe Ducis militiæ non dedat, quem videt apud
Patrem ſtipendii noſtri tam anxium?

6

Pater noſter qui es in cœlis. Matth.
6. 9.

Eccleſia

Ubinam in Veteri Teſtamento Iſrael nzgoga,
Deum Patrem compellavit? Prærogativa Ec-
cleſiæ hæc eſt ſingularis, cui non ſolùm na-
tus eſt Filius, ſed datus aliquâ etiam ratione eſt
Pater, Spiritüſque ei Sanctus, Columbæ præ-
ferens ſpeciem, & coœlo in Jordanem deſcendit.
Ergo clamamus: Abba, Pater, quoniam fu-
mus filii Dei. Et quidem in veteri teſtamento
Patrem ſe Deus Hebræorum appellavit ali-
quando; verùm non item ilh dicere aulii ſunt
Patrem. Quin Patrem cuùm ſe dicit, non tam
ſuam exaggerat charitatem, quam ingra-

titudinem exprimit Synagogæ. Ni Pater ego Malack. I

Rom. de

fſum, ubi eſt honor meus? His ſe verbis Patrem “-

appellat, ut durius Iſraeélitis exprobret ſcele-
ra, quibus divinam Irain in ſe armabant. Nunc ghris;
verò ubique Pater in Scripturis reſonat. Pauli Paſſioqudd
epiſtoles lege, lege Joannis Apocalypſim, per- S
lege Evangelia, & ubique Deum ſe nobis Pa-
trem exhibere comperies. Nimirùm Filius Amerz du:
datus eſt nobis. Quid? num Patre careremus, e,, „on
ui Filio fruebamur? Fratres jam Chriſti fa- meru,
i ſumus per gratiam, quidmi & Patrem ap-
pellemus noſtrum Patrem Domim noſtri JESG
CHRISTI?

T 2 n

In matutino interficiebam omnes pecca-
tores terræ. Pſ. 100. 10. —.

David Dæmonem è pectore Saulis fidibus
pellit: Angelus éè cubiculo Saræ fumo igné-
que abigit. Verùm ibi latuit, hinc fugit,
eò redit ſæpius, hinc abſceſſit non reditu-
rus. Nimirum Severitas felicius Dæmonem,
Scelerâque, Dæmonis prolem;, fugat, quaàm
Preenr Clementia. Cantus incantare ſpiritum potuit,
ecse. non vincere. Fel piſcis & prunæ ignitæ de
Weris. ſpiritu malo ſecure triumpharunt. Id quod
uſuvenire quotidiè experimur, & factum le-
gimus paſſim cum populo Iſraélis. Qui Pharao-
Bem æmulatus, non ceſſit Domino, niſi gla-
dio admuiniſtro. Cùm Moyſes, veluti ludens, pro-
digium ſceptri ſui explicaret in undis, in a-
1is, in aëre deluſus à Rege eſt: ut ventum
eſt ad funus Primogeniti, populum Pharao
ultrò dimiſit. Non ſolo oleo curatum eſt vulnus
Samaritani, vini quoque adhibita auſteritas
eſt. Sterilitatem non exſcindes ex agris, Miſi
bipenni atque incendio ſævias in ſilicem. Por-
r8& Rex Vatidicus, non vellicabat, non leviter
perſtringebat, non vulnerabat graviter, ſed
penitùs jugulabat peccantes in Deum, non ve-
10 aut ſibi inviſos, aut ſibi infeſtos. Inter-
Rciebam, inquit, peccatores. Et quidem non
aliquos ſupplicio afficiebat, aliis poœnæ ſubdu-
Qis, ſed omnes omminò tranſgreſſores etiam
