miſiſſe, à quo direpta omnia, una exceptà Protedtis
Hieroſolymâ. Quot ſunt, qui, dùm faſtidiunt nes ſacu-
Aquas Silos domi placidas, foris Aquarum uaan,
fortium impetu hauriuntur. Fit plerumque, 2 bres
ut reſpuentes Sceptrum David, pro uno Do- non que-
mino pluribus ſe Tyrannis addicant, quibus yatur.
tamen ſervire non permittuntur ab extero corkin.
barbarôque, quem non putaverant, ſubacti, 14 2 ,
& abducti in ſervitutem. Cellulæ cum filen- Retgiſs
tio fluentes undæ aliquando ſunt odio, pro in Aala.
his externæ Aquæ cum murmure adamantur.
At Deus Ægypti flumina in nos corrivat;, Verkbum
quibus non recreamur, ſed obruimur. Qui Dei Coci.
enim ſolitudine frui potuiſſemus, nugarum d
appetentes, cognatorum interdiu inundamur να.s
calamitatibus. S. Hieronymus hic. Dominus n.
miſit ad Aquas Silos, quibus cùm coœcus la-
viſſet, lumen oculorum accepit. Quod poſt
ſigni magnitudinem, indicat non aliter cæcita-
tem Judæorum, & omais Increduli poſſe ſana-
ri, niſi doctrinà Aquarum Chriſti: quæ ant
re-

nnd K

ſrep
Audi

nh Man
1 em e
nti gnleret

iſſe Ut kenti
16
zuiſn In Ne
nin o, le
7
eln
nu.
m leletulr,

1 4 & ſeeri

uſnn is uſdn

gn imnien
1 ſolum te
6 1,. t! ei
4fun det
Giem
lut, &
tdun
Detaturt

Mon 4

Ouc

6
li⸗
G

Nu Proh
un. rione

. lin ti0. 0

At.
ena
nt lugn

1 ici C.
liien tebiem
. Cni⸗
4. Ullclens
. furit ſe
⸗ nit dan
hi 4 Rud
ſin Vel ubi
i“ elnune
lut B1
Altem,
ern
Ihlnatur
Cun,
luninr
Enr
ia:
u n

kſuii,
WMtonnt

Nemm

Stromatum, Lib. XVI. 287
Rrepitu, & clamore verborum leniter fluit. Solus Deus timendus, quo ſecuri pugnabi-
4 mus. Nec prætereundum illud: Et timorem Tentatid

Audite univerſæ procul terræ: Confor-
tamini, & vincemini: abcingite vos,
& vincemini: inite conſilium, &
diſſipabitur: loquimini verbum, O&
non ſiet; quia nobiſcum Deus. Verlſ.
9. 10.

Perſecutio Nobiſcum ſit Deus, & ſæviat Mundus.

non ti⸗

ejus ne timeatis. Antè Impius timet, quàm gen ⸗
timeatur. Non ferro pugnat contra nos Mun- nerſecei
dus, ſed metu; nos illum, timendo, arma- geili.
mus, illéque noſtris nos opprimit armis. Ideô-
que non ait, Et ferrum ejus ne timeatis; ſed
timorem ejus ne paveatis. Exarmabitur, ſi
non timebimus: timor ejus fit timor noſter,
dùm pavemus. Non timebitur Mundus, ſi non
timeatur; timebit, ſi non timebimus. Memi-
ni Sapientem dicere ſofhitum, Neminem timeo, Timay

menda. Hæc enim ait Dominus ad me: Sicut in duia Deum timeo. Ioſe pavor veſter. Iimea- Oes
Tentatio r ee S mus, ne paveamus: Deus ſit terrori, ut
non nocet. forti manu erudivit me, ne irem in via Mundus deridiculo habeatur.
Populi hujus. Verſ. 1I12=
Manu Dei tain flagell Et cùm dixerint ad vos, quærite à Py-
Corresis Mahu Dei armatä non tam Haägellemiut; thonibus & à Divinis, qui ſtridunt in
lens. quam erudimur. Mirum autem quàm leniter

severltas vulneret, qui niſi vulneratum moneret de vul-

incantationibus ſuis: Numquid non

n , unere, vulnus non agnoſceret! Hæc enim ait Do- Populus à Deo ſuo requirit pro vivis
vivoydig. Winus ad me. Itaque ſuavia ſunt vulnera, quæ à mortuis! Verſ. 1 92

Confaſa- ut ſentiamus, monendi ſumus à vulnerante.
rei nsAu: Ità Nathan Davidem vulneravit ipſius gla-
immites. dio, ſed tam ſuaviter, ut Rex vulneratum
Superior . —.
giſeretus. ſe non crederet, niſi de inflicte vulnere mo-
severi neretur. Quod ut reſcivit, Peccavi, inquit;
1as; ſed & flevit. Sic Job ulcere peſſimo ad medul-
nen ſava. las uſque vulneratus, vix tactimn ſe credidit
2. Reg. 12. inquiens: Manus Domini tetigit me. Itane-

Hoc ſcire debetis, quòd unaquæque Gens
proprios conſulat Deos; & de vivorum ſalu- Mors.
te mortuos ſciſcitetur. A mortuis, ſive mor-
tuorum hominum ſimulacris de viwmemtibus gilæ-
ritis? S. Hieronymus. Quod Hieronymus & Akroler
Scripturæ damnant, hoc ego aliquo modo gie.
evenire cupio. Optarem namque, ut Cæſa-

13. ſolum tetigit, qui tot vulneribus Te confe- res, Duces, Equites, quique olim floruerunt
Job. 19. cit? Sciliceèt artifex manus, quæ Adamo co- in Mundo, & modò ſotent in Sepulchris„»
21. ſtam detraxit ſine ſenſu, itaà ut ne ſomnum

quidem ejus turbaverit, & Job ferire va-
luit, & erudire Iſaiam tam leniter, ut ille
tactum ſe dicat, hic fe prorſus ignoret vul-
neratum.

Won dicatis, Conjuratio; omnia enim,
quæ loquitur Populus iſte, Conjuratio
eſt; & timorem ejus ne timeatis, ne-
qus paveatis: Dominum exercituum
ipſum ſancificate, ipſe Pavor veſter,
& ipſe Terror veſter. Verſ. 12. 13.

Humani Prohibet Dominus dici Conjurationem, &
timores. rationem reddit; quia omnia ſunt Conjura-

Hamines tio. Oppoſita ſibi iſta videntur, ſibique re-

non ti.

„ pugnat Deus. At quàm Divinè! vetat enim
menai.

Cenfden- rabiem, ac ſi dicat: Cur madè vociferamini

dici Conjurationem, illam ſævientis Populi

viventes docerent, quod Concionatores per-
fuadere non valent. O ſi redwivâà voce refofſa
Cadavera perorare poſſent, quàm acri Ora-
tione inveherentur in ea, quæ nos ecrum ex-
emplo ſeducti magnifacimus 1 MNon eſſet ita-
que abs re inducere perorantes Sardanapalum
in Gulam, Alexandrum in Ambitionem, Se-
miramim in Libidinem, ſuâique exponentes
poœnas, ſceleribus ſatas peractis.

Corruet, & eſuriet; & , cum eſurierit,
iraſcetur, & maledicet Regi ſuo, &
Deo ſuo: Et ſuſpiciet ſurſum, & ad
terram intuebitur: Et ecce tribula-
tio & tenebræ, diſſolutio, angu-
ia, & caligo perſequens, & non
poterit avolare de anguſtia ſuc Verf-
21I. 22

tis in Conjurationem, cùm omnia, quæ Mundus . . =U
Tian. agit, Conjuratio ſint? Numquid navum, aut Deſcriptio iſthæc eſt hominis affixi lectulo;
12 . – 2 „ . . . . . 7 „ .
Bas:. inſolens eſt, quòd Mundus ſæviat? & cùm & jamjam morituri. En atrox ſpectaculum 1oι⅝AHu

furit ſævit, & cùm arridet furit, & depri-
Mundus mit duùm extollit. Cur ergo dicatis in una ſra-
Iallaz. ge Proditorem, cùm ſemper & ubique graſſetur
Peliciua: Vel ubique vociferzmini, illum Conjuraffe,
infelix, & vel nunc ſilete, cùm apertè Conjurat. Pejùs
noxig. fürit Blandiens, quàam Perſequens. Monet
autem, ne Mundum timeamus conjurantem,
Perſeentio & jugulum noſtrum impetentem. Etfi emim
mon nocet. minatur, non tamen nocet. Pro que notan-
dum, quod ait Dominus: Omnia enim, queH
loquitur Populus iſte, Conjuratio eſt. Vides
ſermones tantùm inſidiari Iniquorum, non fa-
Cta: quæ loquitur Mundus, Conjuratio ſunt,

Trituls. non quæ agit: nam vellet obeſſe, ſed ſanat.
d. . . .
io wiilis. Hirudo mordet; ſed vulnus ip

ſius non vulnus
eſt, ſed valetudo. Vulnerat ferrum incidens

rvenam; at mors eMuit s vulnere, non Vita.

caliginis, tribulationis, & tenebrarum. Por- licernm.
rô iſta non modò enuntiata, ſed viſa. Ideò Spei Sacu-
enim præmiſit, ad terram imuebitur, & ec- larium.
ce tribulatio. Semper quidem craſſa calige
Mundum involvit, ſed nunquàm impius te-
nebras ejus intueri voluit, ur vitaret. Noluit
intelligere, ut benè ageret. Huc faciunt ſoræ
illorum lamentationes: Palpavimus ſicut cæci Iſa.5g. te.
parietem: Gol intelligentiæ non ortus eſt nobis. Sap. 5. ⸗
Sed dilexerunt homines magis tenebras, qunm ſoan. g.
Iucem. Infehx peccator, cum excedere cogi- 12.
tur, tunc intuetur Terram, & illi Caligo
& Anguftia apparent, quæ videbantur Lux,
& Felicitas. Evaneſcit Purpuræ nitor, Au-
li decor obſcuratur, Voluptatis color deco-
lor eſt. Breviter, tunc oculos aperit, cuùm
Aunt claudendi: tunc oculis utitur, cùm dies
ESjus

Pſ. 35. 4

ejus occidit in æternam noétem. Proh quam
multa poſtremus cereus revelabit morienti tam
inviſus! Sole clarior poſtrema fax eſt; lux ſci-
licèt, quæ illuminat omnem hominem, non ve-
nientem, ſed abeuntem s mundo. Quare cùm
tam multa videat moriturus, non jam oculos
juxta proverbium, clauſiſſe dicatur, ſed ape-
ruiſſe, nec obdormiſſe in Domino, ſed evi-
gilaſſe in Tenebris.

Mor: im-
piorum.

EX CA P.
I8A I K.

I X.

Primo tempore alleviata eſt Terra Za-
bulon, & Terra Nephtalim: & no-
vißimo aggravata eſt via maris trans
Jotdanem Galilææ gentium. Verſ. I.

Preera: LXX. ità vertunt: Hoc primum bibe;, ve-
Finatie. lociter fac Regio Zabulon. Ergo idem eſt,
velociter operari, ac ſublevari; Terräque Za-
bulon prompta obedit, ne Divinis præceptis
prægravetur. Tantam porròô velocitatem re-
quirit Iſaias, ut Divinum Verbum, quod ta-
men cibus eſt, non mandere, ſed bibere ma-
gis imperet. Noviſſima via Maris aggravata
eſt, cùm primo tempore allevietur Nephta-
lim, & Zabulon. Verbo, idem eſt velociter
fac, & primo Tempore alleviata eſt. Abrahæ
velociter ſacrificanti Filium Iſaac redditum
ſcio: Jephte verò trium menſium inducias
cum Virgine Filia paciſcens, nec Funeris ap-
paratum, nec Carnificis nomen evaſit.

Populus, què ambulabat in tenebris vi-
dit lucem magnam. Habitantibus in
Regione umbræ mortis lux orta eſt
cis. Verſ. 2.

LXX. (Qui habitatis in Regione, & Um-
bra mortis, Lux orietur vobis. Felices Umbræ
Lucis parentes; expetenda mortis Umbra diei
mater, & obſtetrix. Ut video, ex morte vi-
ta, lux emergit tenebris. Nullam mihi cre-
dite ſanjorem micare lucem, quàm quæ è ſe-
pulchris erumpit, & umbra mortis. IIIæ, illæ
tenebrze cor illuminant, quotquot vermes ſca-
Mortis tent & cadavere, tot ſtellæ micant in mente
meditatio intuentium. Hoc fatetur David, cum ait;

Pf. 138. Nox illuminatio mea. Dies ſcilicèt ſalutis naſci-
II. tur ex tetra meditatione mortis. Pharao tunc
Exercitia vidit Impietatem ſuam, cùm Primogenitum

Piruua- extinctum aſpexit. Franciſco Gandiæ Principi

Tia. diem aperuit Umbra Reginæ putreſcentis. Di-
Oratio ces, mihi de morte cogitanti lux iſta nequa-
mentalis.

quàm ſuboritur. Habitantibus, inquit Prophe-
ta, in Regione Unbræ mortis, non peregrinan-
ſtibus, vel celeriter tranſeuntibus, Lux orta eſt
eis. Fige domicilium in ſepulchro, mortem
ſemper meditare, &, ni lucem videris, qua
vana comperies, quæ magna putantur, Iſaiam
increpa. Non quælibet Umbra, ſed Nox; &
quidem non ſtatim, ſed jam aliquantùm pro-
ducla, ſtellas parit. Jugis memoria Mortis
Umbram fſerit, ut Lucem metat; Tenebris
veſtitur, ut Radis exornetur; cum Mortuis
habitat, Ut Vitam extrahat e Sepulchro.

Oliva

Multiplicaſti gentem, non magnificaſti

Lätitiam. Verl. 2.
3

LXX. Vertunt: Plurimam partem Populi Conſla-
deduxiſti in Lætitia tua. Non negat Lætitiam tiones Dei
Iſaias, ſed abſconditam dicit. Non magnifica- line bom.
Ri Lætitiam. Lætitia namque Dei non in pam- bor er,
pinos effunditur, ſed fructu uberior quàm flo- Des felix.
re, ſine foliorum pompa in cor induit, id-
que tam fuaviter irrorat, ut beati ſibi videri
poſſint, qui eà perfunduntur. Dediſti, ait Da- Pſ. 4. 7.
vid, Lætitiam in corde meo. Cucurri, cum di- Pſ. 118.
lataſti cor meum. En non magnificat Lætitiam, 32.
ſed Cor per Lætitiam amphficat. Meritò er- Lætitia
go ubi legimus, Non magnificaſti Lætitiam „HBiritua-
LXX. legunt: Plurimam partem Populi de- 14.
duxiſti in Lætitia tua. Tacita quodammodèò Recrea-
Lætitia Dei habitat in mœſto vultu, animam "is vera.
dilatando. Gaudium verò Mundi extrinſecus Moriiß-
fulget, intrinſecus ſœtet, Vultum exhilarat, eatie.
Cor rodit. Utraque Lætitia Ignis eſt: ſed Cœ⸗
leſtis Vultum depaſcitur, Cor paſcit; Mun-
dana Cor inficit, Faciem illuſtrat. Hæc Se=
pulchro ſimilis intus Vermes occulit, de foris
Candorem oſtentat: IIla Theſauro perſimilis,
ferro Aurum includit. Denique pergit Iſaias.
Lætabuntur coram te, ſicut lætantur in meſe. Iſa. 9. .
Qui metit ſudore conſpergitur, æſtu torre-
tur, diutino labore fatigatur: at in corde Læ-
titia, cùm ſciat Agricola frumento ſe ſaginan-
dum poſt meſſem; Viri Dei hic metunt, non
ſine ſudore, & lacrymis/, ſed torrente futuræ
Voluptatis inebriantur, nec pectus capit feli-
citatem, quam ſperat. Non magnificat Læti-
tiam, ſed Cor.

Jugam enim oneris ejus, & Virgam hu-
meri illius, & Sceptrum exactoris
cjus ſuperaſti, ſicut in die Madian.

eri. 14.

Potiùs mihi videtur Chriſtus tranſtuliſſe Ju- Chrißi
gum oneris, & Virgam humeri, quem & s
flagellatum lego, & oneratum Cruce. Suum w„Aüpi
fecit Jugum noſtrum. Hinc clamat: Tollite ju- paſſis i-
gum menm ſuper vos. Et Jugum appellat ſuum, doria no-
quod ſuperavit ſicut in die Madian, hoc eſt, Are-
Iuteis vaſibus Mortalitatis Divinitatis Lumine M

———-— . – . II. 29
infuſo. Amor tunc ſe victorem credit, cùm Superier

aliorum ſupplicia in ſe vertit. Audite Iſaiam. amer ſuos.

Et fatus eſt Principatus ſuper hbumerum ejus. Servire
Planè Jugum non vicit, ſed tranſtulit, cujus Des frlix.
audio ſuper humerum Principatum. Nceptrum Aulici ..
exactoris ejus. Monſtrum planè, tantùm à Re- Frenzndis
gibus Exactori poteſtatis indulgeri, ut ipſius
dici debeat, etiam à Prophetis, Sceptrum.
Nimium, heu nimiùm, Potentiæ in Præſu-
lum non optimis Miniſtris lamentamur.

Et multiplicabitur ejus imperium: &
pacis non erit finis ſuper Solium Da-
vid, & ſuper Regnum ejus: ut con-
firmet iliud, & corroboret in Judi-

cio, & Juſtuia. Verſ. 7.

Errant, qui Armis corroborari Regna cre- Severiié
dunt. Princeps Pacis ſanguine non abſtinet;
ſed Solium Judicio confirmat & Juſtitiãa. La-
bat ſanè, tWétque quodcunque Imperium )
cui

tui
no
tatu
ticin
elit
ndi
elimi
mis
tem
i:
tur in
tur!
Dies
minn
Ut pan
uuin
Soc.
exerci
Dawid
onem
teligo
ſetucht
Telus
e C
Deum
hoc pr
igetur
tatem,
ereciti

eru

Ver

u4, Haud ſ.

lunk. ſabantb

i.n 0
mm luIm,
en, MoruS
nir enl 1ſ
mit af (
1, 4 l
l. na0s,
11 epulſt
lulr. Olim 1
tas Ced
chtori ſ
iflet
Cbos 4
Is Lep⸗
e Eccl
apentur
S Mant
ſgits ne
1n Ahiic⸗

ductetſ
Vepre
enqea

iens
N.
llmn. vnc

ap. Wit Jul
i Ver lenur.
un, nor
Uire⸗ e
Vepren
nalilſc
, rr
U

eui durum eſt Civium cruore maculari. Niſi
nocentium capite tanquàm baſe Thronus ni-
tatur, dejicietur. Reorum ſanguine non mu-
ricum Imperii purpura tingenda eſt, & Im-
perii Aquilæ congregabuntur, ubi Corpus
indignum vitâ jacebit examme. Niſi noctem
eliminaret Sol, ſtella foret: ideéque in Pfal-
mis habetur; Deum creaſſe Lunam in poteſta-
tem Noctis. Luna enim, duùm noctem non fu-
gat, non ipſa regnare dicitur, ſed eſſe vide-
tur in poteſtate Noctis. Inquies, etiam dici-
tur: Et Solem in poteſtatem Diei. Ità: At
Dies Solis eſt filius: Nox verò Lunæ & Lu-
mini adverſatur. Ideéque à Die fovetur Sol;
ut parens; Nox verô tyrannide Lunam ſubigit »
quam vix horas non multas lucere patitur. Per-
Ia. 9. 8. git Propheta: Zelus Domini exercituum faciet
hoc. Quid clarius? & Zelum, & Dominum
exercituum confirmaturum accipimus Regnum
David. Ubi Zelum lego & Exercitus, effu-
ſionem Sanguinis, Secures, & Severitatem in-
telligo; non Humanitatem deſidem, non Man-
ſuetudinem otioſam, non Manum imbellem.
Zelus Domini exercituum ſeret Pacem, eâm-
que Cruoris effuſione rigabit. Alioquin enim
Deum miſericordiarum, Deique ſuavitatem
hoc præſtituram diceret; ſed cùm de Pace
agatur propaganda, non Divinam advocat Pie-
tatem;, ornatam flore, at ZLelum inſtructum
exercitibus inducit Iſaias.

Lateres ceciderunt; ſed quadris lapidi-
bus ædaificabimus: Syoomoros ſucci-
derunt, ſed Cedros immutabimus.

nterlu Verſ. 10.
D 4Ad Ap. Felix ruina, quæ inſtauratur in melius.
Niynk; Kataas. Haud formidandum, ſi interdum è Religione

Renova- labantur Lateres, vel Sycomori extirpentur,

1i0: nam Cedris,; & Marmore ornabitur Teim-
Scanda- . .
Ia von nos Plumn, Lateribus deſtitutum. Et licèt Syco-

trbent, morus Lacchæum conciliaverit Chriſto; ta⸗
Severitas men;, ſi oportet, evellatur: in promptu enim
etiam in erit Cedrus. Quam multos vidimus non Za-

3,1“ chæos, ſed Gigantes Chriſto peperiſſe! qui
. evulſi & terra noſtra humiliùs repſiſſe, quam

Sseanda- olim Zacchæum;, iiſque venuſtas, & frugife-
liß eji- ras Cedros ſuffectas gratulamur. Judæ pro-
eiendi. ditori ſubrogantur duo; &, riſi Sors ceci-
diſſet ſupra Matthiam, pro uno Transfuga
duos Apoſtolos recenſeret Eccleſia. Luthe-
rus Septentrionem, magna ex parte, Roma-
næ Eccleſiæ ſubduxit. At novus apud Indos
aperitur Orbis, feliciter & Evangelio datu-
rus manus, & collum ſceptro Hiſpano. Pe-
lagius naſcitur in Anglia, Auguſtinus fulget
in Africa.

Succenſa eſt enim quaſi ignis impietas,
veprem & ſpinam vorabit, & ſuc-
; oendetur in denſitate ſaltus. Verſ. 18.
Hpeiori⸗
i .
u: M
,9N

auu.

Perſecutio Nunc planè intelligo, cur Mundus ſemper
e rgumen- oderit Jaſtos, Impiique Religioſis viris ad-
A- verſentur. Ecce impietas ut ignis, non pin-
guia, non gemmea; ſed arida, & ſicca humo-

riſque expertia arripit. In ſpinas bacchatur,
..

Nel

Nau & vepres; aurum vel declinat, vel purgat,
I e molliuſque reddit. Impii Religioſis viris, hoc
N, . eſt, ſpinis omni flore nudatis humanarum vo-
in Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XVI. 289

luptatum; infeſti, Divites, & Principes ve=

rentur; & palpant. Spinas conſumunt; aurum

liquefaciunt; huic adulantur, illas perſequun-
tur. Memiherint tamen citiùs Ignem extin-
gui, quam funditùs perire Vepres: & inter-
dum ſpinæ vertuntur in Roſas, cùm ſemper
Flamma abeat in cinerem. Illud autem præ-
teriri non debet: Flammam ah ſpinis, qui-
bus infeſta eſt. Porrò Sæculares quorum opi-=
bus intumeſcunt, niſi Cœnobitarum; qui Chri-
ſti nuditatem ſequuti, Inimicis, ſuis ſcilicèt
Domeſticis opes & patrimonia dimittunt ;
Soboles ingrata, flore enutrita ſpinarum, de-
baccharis in ſpinas, & nonniſi eorum exſatu-

Religioſe
non velin-s
quant 5
ope: afi⸗

nibuss

randa ſanguine, quorum auro impleris, &

intumes, in cognatum tibi ſanguinem furis;
nec ceſſat plerunque graſlandi rabies, nifi in
cinerem exhauſtæ ſpinæ evaneſéant. Nimi-
rùm, quos Deus ſtigmatibus Fihi ſui conſignat
aſcendentes in Jeruſalem, hos Prædones deſpo-

liant in via, ut nudatos Cruci Domini affigant.

Et detlinabit ad dexteram, α eſuriet:
& comedet ad ſiniſtram, & non ſa-

turabitur; unuſqaiſque carnem bra-

chii ſui vorabit. Manaſſes Ephraim,
contra Judam. Verl. 20.

En imago Aulici Propheticis expreſſa co-
loribus, Deique penicillo ad vwwum adumbra-
ta. Dirâ vexatus fſame, nec ad dexteram da-
pes repert, & à ſmiſtra non expletur, ſud
cogitur carne non ſedare famem; ſed ftimu-
lare; ut, devorato brachio, quo victum ſibi
comparare deberet, inſiliat in ſocios, & ma-
lis impleatur alienis, qui bonis propriis non
abundat. Notandum verèô, ad ſiniſtram veſci;
non ſaturari: ad dexteram verò dechnat tan-
tùm, non verò comedit. Nam; ſi guſtaret
aliquando bona Domini, profectò non eſini-
ret. At ſolùm interdùm declinat, ne Ethni-
cus habeatur, & Publicanus; caterùm jejuno
ore à Templo diſcedit,; quò concefſerat, non
ut manducaret, ſed ne videretur hominibus
jejunans, prorſuſque ab epulo Dei alienus. Ad
ſiniſtram comedit, ſed nec opibus, nec infu-
lis, nec ſalutationibus ſatur, aulicis eſcis non
ſe paſcit, ſuam ſed eſuriem nutrit, à qua de-
paſcitur. Demùm, brachio exeſo, abdicato
nimirùm munere, quo traducere vitam pote-
rat, diuturnitatem pertæſus, & laborem, car-
nem devorat ſuam. Mox Manaſſes in Ephraim,

Ephraim in Manaſſen irrumpit: & ambo à

ſeie diſſidentes, ſimul tamen conſpirant in Ju-
dam. Judas enim primogenitus habetur à Ja-
cob. Jacob autem genuit Judam, & Fratres
ejus. Eum itaque, quem Principi intuentur
gratiorem, impetunt, vel lacerando maledi-
Ctis, vel obruendo calumniis, vel impreca-
tionibus vulnerando. Verbo, ſemeſi pro-
prium non curant vulnus, dùm ſpiculum al-
terius cordi infigant. Inter ſe hoſtes, ſed in
Judam conjuncti odiis, animiſque non patiun-
tur ſolum eſſe in Solio, qui ſolus non ſervit
in Aula. Divus Hieronymus hic. Ipſi quoque,
inquit, Manaſſes, & Ephraim, qui de uno
nati ſunt utero, & de eodem parente genera-
ti, in tantam rabiem proruperunt, ut hoſtili
odio inter ſe diſſiderent. Adde quòd régia
erant indole Adolelcentes, in tanta rerum
Bb übertate;

Mundus
on er-
plet.
Avari-
Ambi io
inexplebi-⸗
les.
Auslici
miſeri.
Canſola-
tiones Detb
Juanta.

Invidia
inter Au=
licos, &
inter Ope⸗
rari §s.
Matthe

I. 2.

ubertate. At Judam, quem primogenitum

natura non dedit, nequeunt pati primum in
domo Jacob.

E X CA P. X.
I1SAI .

Luid facietis in die viſitationis, &
calamitatis de longé venientis! ad cu-
jus confugietis aukxilium! & ubi de-
relinquetis gloriam veſtram! Verſ. 3.

Mnia timenda, ſed non omnia clara. De
divino Judicio hic eſſe ſermonem nemi-
mi dubium eſt. At quo modéô de longè venit
iſta calamitas, quæ ut alibi habetur, propè, &
in januis eſt? Equidem, Propè eſt, ſed de Lon-
ginquo venit. Non enim annos tantùm Sene-
tutis, ſed & dies Adoleſcentiæ, & Puberta-
tis judicabit, & puniet. Id autem, quod ait,
mirum omninò eſt: Et ubi derelinquetis glo-
riam veſtram? Oppoſitum dicendum videtur:
Undè fcilicèt ſumetis gloriam, ut ornati ap-
pareatis Regi, judicaturo cum Angelis? Sed
Deum loquentem quis audeat arguere? Tan-
to dolore purpurati, & ornati ſlabunt co-
ram Cruce, Apoſtohs, & Crucifixo in die
judici, quanto cum ardore ejuſmodi pompam
nunc conſectantur. Quis tunc delicatus, &
mollis ſericis, gemmiſque diſtinctus, criſpato
crine, fucato vultu, unguento delibutus, vio-
Ià, rosiſque perfuſus audeat coram Petro Cru-
cifixo, obtruncato Paulo, excoriato Bartholo-
mæo, lIurida Iagdalend, denigratà Pelagia,
xuſtà Marid, quis inquam ejuſmodi inter ci-
licia Hilarionis, nuditatem Pauli, lacrymas
Paulæ, Dominici verbera, vulnera Cypriani
audeat ſtare judicandus coram Cruce? Nihil
mihi crede, acriùs torquebit impium, quand
tunc cogi cum gloria ſua apparere, ubi Chri-
ſti opprobrium triumphabit. Tunc ſordeſcet
nobilitas, ubi regnabit humilitas; decolor erit
purpura, pannis tantùm Salvatoris ingenti pre-
tio æſtimatis; iceptrum corruet, jugo Domi-
ni in ſolium evocato. Ubi derelinquetis glo-
riam veſtram * Aliquando cupietis deponere
paludamentum, & non licebit; quod modo,
dilapidato patrimonio non emitis, ſed ad bre-
ve ſpatium conducitis, aliis citò locandum poſt
funus. Adeône expetenda eſt gloria, pro
qua amentium more, opes datis, liberta-
tem, patriam, ſomnum, voluptates, utinàm
non etiam gloriam, quæ à Deo reſervatur
in coelo?

Væ Aſur: Virga furoris mei, & Ba-
oulus ipſe eſt: in manu ejus indigna-
tio mea. Ad gentem fallacem mittam
eum, & oontra Populum furoris mei
mandabo illi, ut auferat ſpolia, &
diripiat prædam. Verſ. 5. 6.

Matth.
24. 33.
Iudicii
Dises.

Mors pro-
bat Dig-
xitattem
Vanita-
Zem.
Elekkio
Status.

Cleman-
zia.
Folices
nan ſaiper-
biant.
Ferſeca-
tores Tua-
ſornm.

Quare Aſſyriis timendum, & non magis il-
li, contra quem mittuntur? Væ Aſſur. In ejus
manu Virga furoris, & timeat? Prorsuùs ità.
Quia indignatio Dei in manu Aſſyru. Væ Aſur.

Oliva

Adeò enim difficile eſt in inffigenda pona mo-
dum tenere, ut tutius ſit puniri, quam plecte-
re. Brevi promerebitur flagellum, qui verbe- Corveétio
rat. Audi Hieronymum. Contra populum fu- mitii.
roris mei ipſi præcipiam, ut ſpoliet eum, at-
que prædetur: Id eſt, ut percutiat eum, &
non interficiat: ut vulneret, & non ammam
auferat. Ipſe autem modum iracundiæ meæ
egrefſus eſt: Et non ſolùm contra Ifraél, ad Dieni
quem directus fuerat, ſed & in gentes pluri- gost.
mas debacchatus eſt; ut omnia per circuitum
regna contereret, & uſque ad internecionem Ira
gentium plurimarum illius mucro ſæviret. Hæec-
ille. Erudimini, qui judicatis terram. Nec Dei lys
Gladio Dei in rebelles immiſſo licet ſævire lll
tra ſanguinem noxium. Ne quid mimis. Viæ Iyimiez
Aſur, quia abuſus eſt virgs Domini; latius dilectio.
feriendo, & acriùs vulnerando, quàm jube- D
retur. Præterea, Væ Aſur- Non IIle miſer Timor
eſt, qui vulneratur, ſed à Deo infelix con- Dei.
clamatur, qui ferit. Beatos lego, qui Perſe- mgigi;
cutionem patiuntur; At væ Aflur, qui Perſe- dies
quitur. Porròô cùm audirem ſubverſam Jeruſa-
lem, direptam Samariam, everſam Palæſti-
nam, Pueros, Senes, Virgines interemptas;
cùm viderem deſpoliatum Templum, Sylvas
exciſas, incenſas Urbes, fumantem Regiam,
nullum Superſtitem, ſed omnia Afiyris ar-
mis, & Hebræorum ſanguine redundantia,
credideram totum Dei armamentarium exhau-
ſtum in tanta, & tam ingenti clade. At nec-
duùm Enſis eductus eſt, ſola Virga furoris Do-
mini tantam edidit cædem. Quæ ſtrages! cum
Daminus exercituum in die judicii, non ad
corfectionem; at ad vindictam armabit con-
tra nos omnem Creaturam? Quam copioſa
ſanguinis effuſio, cùm ante ipſum præcedet ig-
nis, & vel lingua evomet gladium utrâque
parte acutum, ſi Aſſur Virga tantùm eſt fu-
roris Domini I

.

Dicet enim, numquid non Principes mei
ſimul Reges ſunt! numquid non ut

Carchamis ſie Chalano. Verſ. 8. 9.

LXX. verô legunt: Quèòd ſi dixerint ei: Avari-
Tu ſolus es Princeps: Reſpondebit. Non tu- ia, &

li Regionem, quæ eſt ſupra Babylonem. Tu- nzu e
li autem Arabiam, & Damaſcum, & Sa- cd

mariam. Libido regnandi ita graflabatur in
corde Sennacherib, ut nec tribus regnis ſeda-
retur, ſed more flammæ ſuppoſito fomite ex-
éreſceret. Nec Principem ſe patitur appellari,
tot adjunctis Imperio ſuo Provinciis: nec tam p,pvor
jactat, quod cœpit, quaàm plorat, quo caret. nunqum
S. Hieronymus verò tropologicè ità explicat dicit ſat.
vaticinium. Qui, inquit, intelligens infirmi- Tpi ditat.
tatem cordis humani, & quòd mortali carne
circumdatus homo, non poſſit perfectam vir- Cogniti⸗
tutum habere victoriam, nec omnes gentes ſui.
capere: licèt eum alii admirentur, & dicant;
Tu ſolus es Princeps: Reſpondebit eis: Mul- Hamili-
ta ſunt, quæ deſtruere debeo, & adhuc de- 24s.

. . . . . non
ſtruere non potui: ſcio, quod neſcio. Cui Wardior.
nihil addendum eſt.
Quo modo invenit manus mea regna Io-
li. Veri. 10. Religieſas
† in Aula
H f Auli⸗
LXX, legunt: Ululate ſculptilia in Jeru- ,

ſalem.

S ſilen
s. lar 6
N.Hin
4 iln
Nabue
e in

ihud

Mum
Nutt
1
Vel
lab

.

u 0 5§
npinis
M llin
Pei heln!
)ſis emn le
n ſſtu ob
fruln en

caput h.

Moltin
ab
Bact
49

Uinh Able
numn igiol,
ſe Non tim
Aln et, Dei
non enlſe
e pul
mwat lane
ſecunis 4
infigere
Nabit ſ
ſebunt
glto ren
nuit ne
ind ſem
Auls rel
Gerentur
Alumnor
emitteren
Pacuh,
i g
kettcheren
rrezit
Der nos.!
won in K.
Cnnſittit.
toi tamn
tedim in,
CIur in .
ſür,
Cbio in/
il rireb.
anhen
er ſe D
Menr, he bir
bi ſi
don, Juo⸗
Pi, 1n0
regord
erer

K

—

Aulicus ſalem. S. Hieronymus, Jubentur, inquit, ulu-
nen am- lare Simulacra Jeruſalem, & Samariæ: Non

Saterbi. nem? Notantur hic ii Principes, qui Cine-
PDgnitas rem ſe, Pulverémque difflandum uno levi af-
mores flatu obliviſcuntur, nec Dei meminerunt ſcep-
mutet, trum efle, quod tractant. Totum Prophetæ
caput hos impetit Mortalitatis oblitos.

Noli timere Populus meus, habitator Sion,
ab Aſſur, in Virga pereutiet te, &
Baculum ſuum levabit ſuper te in via
Agypti. Verſ. 24.

perſecuti Abfſtergant tandem lacrymas ab oculis Re-
non nocet. ligioſi, hujus ſæculi tam durè oppreſſi jugo.
Religieſu Non timehdum teſtatur, qui unus timeri de-
in Aula, bet, Deus. Homines enim, licèt ſæviſſimi;
non enſe vulnerabunt, ſed Virgâà percutient;
quæ pulverem magis excutit, quàm expri-
mat ſanguinem. Quèd ſi baculum geſtent,
ſecurus eſto; intentare illum poterunt tibi,
infligere non poterunt. Et baculum ſuum le-
vabit ſuper te, inquit Scriptura. Citra ictum
ſtabunt minæ. At felix vulnus, quo ab .-

nema

Cm u

nuhnin gypto revocamur. Audin? Baculum ſuum le-
i 11 vabit ſuper te in via Egypti. Utinam ſæpè,
elle⸗ imèò ſemper affligamur, quoties Mundum &

Aulas repetimus. Non tanto rubore perfun-
derentur Monaſteria de ſuorum excurſione
Alumnorum ad atria Regum, ſi ſanguinem
emitteremus, cùm limen terimus Potentium.
Baculus, heu! utinàm immineret nobis in
via Ægypti, ut gladius impendebat Damo-
cli in Convivio. Ociùs fortaſſis nos pedem
retraheremus in Clauſtrum, quam ille à Sel-
la ſurrexit. Notanda autem Dei cuſtodia ſu-
per nos. Baculum, & Virgam ſuam Dominus
non in ͤÆggypto, at in via Ægypti excubare
conſtituit. Ut ſcilicèt antè nos levet, quàm
toti ruamus. Vix cogitamus de itinere, &
reditu in ͤÆgyptum, cùm virgâ Paſtoris redu-
cimur in Patriam. Torvi illi Aulicorum aſpe-
ctus, exploſiones, ſales, irriſiones Virga ſunt
Affur, quæ niſi nos comprimerent;, procul
dubio in ͤ.gyptum relaberemur. Si enim Ir-

1 legen 1
ſto bonei⸗
tur Men

accurrereémus Honore excepti? At diſſonant
inter ſe verba. MWoli timete, inquit, Populus
meus, habitator Rion, ab Aſur, baculum ſuum
levabit ſuper te in via Kgypti. Si habitator

, Sion, quomodè in via gypti? Si in via £-
es i 7 gypti, non utique accola, imèô incola Sion. 8.
Gregorius ſuper Job, ait Hebræos ambulan-
2 tes in eremo corde regrefſſos in ͤÆggyptum. In
6 Ethicæ Comment. Lom. V I.

uhih 1 8

sStromatum, Lib. XVI.

l ipſa, quæ ficta ſunt, ſed ii, qui ea finxerunt.
Plal. 113. Hinc patet in Idola converti idololatras, jux-
3. ta illud: JNimiles illis flant, qui faciunt za. Itaà
Nabuchodonoſor ſibi Sacrificia indixiſſe, ſé-
que in Idolum aureum commutaſſe legimus
apud Danielem.
Numquid gloriabitur ſecuris contra eum;
qui ſecat in eam? Quomodoô ſi ele-
vetur Virga contra levantem ſe, &
exaltetur baculus, qui utique lignum
eſt. Verſ. 15.
Feliciaa O Stultiſſime mortalium, exclamat Hiero-
sexis. nymus; Dei Iram tuam putas eſſe Sapientiam:
Divites & illius Juſſionem ad tuam refers Fortitudi-

riſi vix ab Aulis revellimur, quomodè non eò

291
Egyptum enim, hon Pedibus, ſed Cupiditate
facilis eſt deſcenſus. Nonnulli prorsus corpore
in Monaſieriis, corde degunt apud Principes.
Verùm non mihi opus ad Gregorii ſenſum con-
fugere. Facile enim eſt, & in Sion eſſe, nec
abeſſe à via Ægypti. Romæ enim Babylon
non eſt; at via Babylonis etiam Romæ eſt, &
ubique Gentium eſt. Si quem fortè interro- Religioſus

ges, quà Babylonem eatur;, facili negotiò viam ſemiſacu⸗

doceberis. Roma non ubique eſt; at via Ro- , a
mana nuſquàm non eſt. Vel in Sion eſt via a adeg.

Egypti. Poteſt, qui in Religione vivit, iter
ſibi facere Babylonem versus. Urbanitates, Tepidi-
lepéres, otium, riſus, veſtis cultior Via ad “;
MEgyptum ſunt habitatoribus Sion. Non ali- eſes
quis interdum ſummo cum dedecore in E.- zio arilis-
gyptum reverteretur a Palæſtina, ſi non pate-
ret vel in Eremo iter in Sæculum. Verum in- Dei Miſe-
terrumpat lacrymas Hieronymus. Præcipitur, ricordia.
inquit, Populo Dei, ne timeat adverſarios.
Ideò enim eos contra Populum Dei pauxillam –
accipere poteſtatem; & non tam Gladio per- SS
cutere, quàm Virgâ; id eſt, non occidere, tisnam
ſed minari: Quia in via ambulaverint Ægypti; remeain.
& non in Domino ſint confiſi. Cùm autem ad Eecleſia-
Deum reverſi fuerint, & reliquerint iter .- Hiei ode-
. .1. . . rint ponms⸗
gypti: Tunc flagellum Dei judicio ſuſcitan- pas &
dum contra adverſarios. Quôd autem Via obes.
Egypti non in Eͤgypto fuerit; ſed in Sion,
colligitur ex eo, quòd Sennacherib in circui-
tu Jeruſalem, quam oppugnavit, cladem edi-
derit. Aliam explicationem S. Hieronymi ac-
cipiamus. Levabit, ait, Virgam in via .Ægyp-
ti; quòd idcireò percuſſerit plurimos de tribu
Juda, quia non in Deo; ſed in Ægyptiüs ha-
buerint fiduciam. Undè & Rabſaces exprobrat
eis dicens: Ecce confidis ſuper baculum arundi- 4-Regei3
neum confrattum, ſuper Aogpptum: Cui ſi inni- er.
xus fuerit homo, intrabit in manum ejus, & per-
forabit eam. Sic Pharao Rex .gypti omni- rel⸗ Ai;
bus, qui confidunt in eo. A Barbaro docemur adhe,sdr.
Evangelium, nobiſque Princeps ſuadet non fi- Protee-
dendum Principibus. Inniti evaginato enſi, tiones ne-
eft mortem quærere, non opem. Rabſa- vi.
cem Principem audiamus, & Rabſaces, &
Principes ingenti commodo Religionis, &
Eccleſiæ declinabimus. Ipſimet Arundines non
ſe diffitentur, quibus inniti ridiculum foret,
uas geliare „ non Regnantis, ſed Amen-
tis eſt.

EX CAP. XI.
ISAI E.

Et requieſcet ſuper eum Spiritus Domi-
ni, Spiritus Sapientiæ & Intellectus,
Spiritus Conſili & Fortitudinis; pi-
ritus Scientiæ & Pietatis; & re-
plebit eum Spiritus Timoris Domini.

Verſ. 2.

Obiter adverto, reliqua dona Scientiæ, Times
Fortitudinis, Conſilii, & Intellectus, Juſ. Dei.
tum non ex toto ornare: Super eum, inquit. Talenta
Solo Timore Domini repletur intus. Nota Terirte.
abundantiam ſancti hujus Timoris; Er reple- te,f,
bit eum. Non ait, implebit cor, vel implebit oraferen-
Bb 2 mentem, da.

292
serme ps mentem, vel memoriam; replebit, inquit, eum
nads. Ipiritus Timoris Domini. Quantus, quantus
eſt, Timore replebitur. Felix eluvio, imò &
neceſſaria. Utinàm pleni Divino Timore, per
os, per oculos, per manus illum egereremus.
Nihil coinquinatum intraret in cor, ſi ple-
num foret Timore Dei. Ideòô enim Sapien-
tia, Intellectus, & Fortitudo, ſuper eum di-
cuntur requieviſſe, quia intra ipſum non va-
cabat locus, cuùm undique repleretur Timore
Domini. Et replebit eum Spiritus Timoris Do-
mini. Melius fortaſſe ità dicamus. Non reple-
bitur Timore; ſed à Timore opibus, & the-
ſauris Cœleſtibus implebitur. Ubi enim Timor
Domini, ibi Virtutes reliquæ. Non enim ait
Iſaias; Et replebit eum Spiritu Timoris Domi-
ni: ſed, Replebit eum Spiritus Timoris Domi-
ni. Ità ut implenda ſit mens non Timore, ſed
à Timore, Divinarum opum cuſtode & largi-
tore. Omnia mihi bona pariter venerunt cum
IIIo, dicat quiſquis Sapientiæ fundamentum
jecerit Timorem Dei.

terna
tantiem.

Percutiet Terram Virgâ oris ſui: &
Spiriu labiorum ſuotum interſiciet im-
pium. Et erit Juſtitia cingulum lum-
borum ejus. Verl. 4. 5.

Mitis Dominus, & Judex totius Miſericor-
urela, diæ, non virgà Manuum, ſed virgàâ Oris per-
„i„ͤ utiet impium, & Labiis mavult coercere;,
Snperior quam Gladiis. Reges autem ſedulò perpen-
