Eio. moralia gradum facimus; Portæ neque die ne-
que nocëte clauduntur, ut vigilantiùs ad cuſto-
diam -noſtri excubemus. Liceret fortaſsè dor-
mire occluſis valvis. At;, reſeratis portis, ſi non
excluditur Somnus & Torpor, Hoſtis admit-
titur. Samſon Dormivit, ac ſi portæ hoſtibus
non paterent, ſed ſuo nos docuit exitio Vigila-
re. Rurſus neque die neque nocte fores noſtras
occludi oportet, ut non Divwites tantùm Felicéſ-
que excipiamus, ſed Afflictos & Pauperes fo-
Zelus a- veamus. Denmique die ac nocte non claudentur;
nimarum ad literam. Nimirùm non de die tantùm præ-
indefeſſas. ſtò eſſe debemus occurrentibus, ſed & nocte
t, acciti ad ægros & laborantes, diſcuſſio ſomno,
advolemus. Imô propè januam dormire debe-
ret Chriſti operarius, ut ille in Evangelio. Se-
quitur:

Gloria Lihani ad te veniet, abies & bu-
rus, & pinus ſimul, ad otnandum
locum ſanéctificationis meæ, & locum
pedum meorum glorificabo. V erſ. 13.

e lk.
o
nr.

Cihis
nne Mt.

Porſecutio Et ubi Cedrus eſt Libani? Nimirùm tran-
urilis. ſivit David, qui illam viderat, & ecce non
Eecleſia- erat temporibus Iſaiæ. Nota, Eccleſia iis po-
Kica Yu- tiſſimum lignis ornatur, quibus Naves compin-

iMdidtio. guntur. Ut ſcias tempeſtatibus & procellis Ec-
cleſiæ Ornamenta ſubeſſe. Nota præterea, Glo-
riam Libani ornamento Eccleſiæ fore, ſi vene-
rit ſponte ſua;, nam ſi in funiculis Adam trahe-
Confeſa- retur, Opprobrio foret, non Ornatui. Intelli-
i & gant Religioſi, non ornari Templum Domini

Zelus a- nimiâ prece extortis eleémofynis: ſed ad ornan-
nimarum dum loch Sanctificationis Gloria Libani veniet,
IPra- . .
an 4 . non violenter attrahetur. Sequitur. Et adora-
vitentes. Pient veſtigia pedum tuorum omnes, qui detrahe-
Zelus a- bant tibi, & vocabunt te civitatem Domini, Nion

nimarum ſuncti Iraz?l. Miror ego, quo modo ei, cujus

e olſer⸗ venerantur veſtigia, nomen Civitatis impo-
antiæ . a yr; 1 1.
wemor, Hallt. Veſtigia pedum peregrinantis ſunt homi

nis, non urbis conſiſtentis. Nimirùm ita Chri-
ſti Miniſter ambulare debet, ut præ cuſtodia,
& animi recollectione non Peregrinus, ſeu Va-
gus, ſed Civitas videatur. Planè Franciſcus Xa-
verius totum Orbem luſtrando Urbs videbatur
peregrina, adeò Compoſitus, Suique memor
Indiarum Provincias obibat. Urbis Jeruſalem
proprium eſt ambulare. Nam & Joanni viſa eſt
de cœlo deſcendere, ità tamen ut itineris labor
nihil de Ornatu detraheret. Quin in itinere Or-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

*.

4099
natir quàm domi, foris Sponſa habita eſt, quæ Invidia.
in ſecreto ſeun Virgo erat, ſeu Vidua. Operarius geln a-
nihil de Ornamento modeſliæ, orationis & ſi- zimar ame
lenti deponat, quod non domi reſideat, ſed ad etiam ubi
Converſionem impiorum longum illi iter indica- erlers
tur. Porrò, quid cauſæ eſt, quòd Detractores Eises
non pedes Eccleſiæ ſed veſtigia pedum adorant?
Nimirùm. Virtutem odimus incolumem , fubla-
tam ex oculis quærimus Invidi. Ipſa veſtigia, ope-
ra nimirùm & fruclus, qui in ea domo erum-
pet, undè diſceſſiſti poſt Divimi verbi jactam ſe-
mentem, ille coget hoſtes noſtros iram in ad-
mirationem convertere. Sibilis exciperis, dum
intras in Aulam Principum, vel in Privatorum
des? ea ibi relinque veſtigia, quæ adorari
poſſint, etiam ab infeſtis. Quòd ſi concurſamus
ut nugas vel rumuſculos tum metamus, tum le-
minemus, profectò non adorabuntur veſtigia
pedum noſtrorum;, ſed calcabuntur. Murmura-
toribus frequenter ea exculſatio eſt, Minima ſe
tangere. At meminerint Lapillum illum revul-
ſum a Monte extremitatem duntaxat Statuæ
pretioſæ perculifle, & funditùs eam;, non ſolos
pedes, quos ſolos tetigerat, evertiſſe. Ita nos
dum Minima proponimus, & carpimus, tota
labefactatur Fama integerrimi Viri. Nam perfe- Zalus 4.
ctus non ampliùs habetur, qui aliquàâ notatur b e
labe infectus. S. Hieronymus ita concludit: Et cantus.
vocabitur verè Civitas Domini GNion ſancti Iſrazl,
quæ conſiſtit in ſpecula. Coge Maledicos venera- Famæ cu=
ri vigilantiam tuam, & in verbis ac operibus “.
cautam cuſtodiam. Planè Specula non vocabi-
tur, qui totus diſſipatus in nugas cor ſuum tra-
dit Sæcularibus contemplandum, ideôque lace-
randum. Candor inſulſus eſt, quàùm dicimus;,
En Tibi cor trado. Tuis in mamibus pectus lo-
cavi. Erras: nam, quod deponis in manibus,
dentibus ſubjicietur detrahentium, irridentium,
& deteſtantium, quæ tu animi tui ſenſa nimis
ſincerè deriſuro explicaſti. Pro eo quod fuiſti de-
relicta & odio habita, & non erat, qui pertranſi- Tribula-
ret: ponam te in ſuperbiä ſæculorum, gaudium in e k,,
generatione & generatione. Quis hæc non imple- iili,
ta miratur cum in Eccleſia, tum in ſacris Ordi- veribum
nibus? Non ergo refugienda depreſſio, quæ Dei.
tantæ exaltationis eſt ſemen; ſequitur: Et ſuges Lelctio ſa-
lac gentium, & mamilldâ Regum latctaberis. No- .
ta: Regum mamillæ opes ſunt. Nimirùm;, ut Avaritis
Sponſæ mamma faſciculus myrrhæ eſt, ità ali-
quando Regum non Sapientium mamilla Mam-
mona eſt. Videlicèt non ſolum ubi eorum the-
ſaurus, ibi cor eorum eſt: verùm & cordis ſe-
dem, pectoriſque regiam Opes invaſere, quæ
Mammis nomen, Cordi ſedem;, eripuere. Sep-
tuaginta ita vertunt. Et divitias Regum comedes.
Super quæ verba S. Hieronymus: Quæ divitiæ, Seientis
inquit, ubera ſunt Regum atque Doctorum, qui- magnifa-
bus naſcentium in Chriſto nutritur & eruditur in- cienda.
fantia. Itaque ex S. Doctore, Doctores Eccle- H
ſiæ Reges hi ſunt, quorum mamillà animæ cre- SRcclaſia.
dentium lachantur. Nota, doctrina, quà Chri- kicei &
ſti tirunculi erudiuntur, non ferrea, non aſpera, Religioſt
non amara eſſe debet, ſed lactea; ut diſcas ſua- oli deber.
vitate magis, quam ſeveritate ad Legis jugum Tro tele-
homines animari, initio præſertim Converſio- ,11s
4 . Zolus diſ-
nis. Rurſus Reges ſunt, qui ex mamilla doctri- „ns
nam emittunt: ſcilicèt, qui ſe fFrœnat, ſuaâſque biandus
cohibet paſſiones, ille docere poteſt. Doctrina t.
enim Evangelica non & labiis ſtillat, ſed fundi- Coneio-
tur & mamilla: ut videlicèt ex corde profluat;, SS
quod docemus. Simplex verò & parvulus in- ele .
nocentiâ oportet ſit, quiſquis Chriſti doctrind nimaran
Mm cupit Mibi vacet.

410
CGencie es cupit enutriri. Mamilla etenim eſt, cui adro-
sorde e. vetur non canities, ſed infantia; non gigas,
riarn. ſed puer. Neque verò à germano ſenſu aberit,
Taiss ſi affirmamus, Regum mamillâ lactandos nos;
Sir. ut ſeiamus tunc Regio admovendos pectori,
—Cui ità ſimplices erimus, & innocentes, ut no-
Rer lici- Pis uber conveniat. Mamilla Regum promitti-
Religioſus tur Nobis, quæ non porrigitur Sapientibus, ſed

in aula. Innocentibus. Undè non mirum, ſi, qui ſupra

ſtatum noſtrum ſapiunt, ablactantur ab ubere
Regum, & cum dedecore ab Aulis exterminan-
lbid. 17. tur. Pro ære afferam aurum, pro ferro afferam
Renova- argentum, & pro lignis 5.s; & ponam viſitatio-
tio. nem tuam pacem, & præpoſitos tuos Juſtitiam. In
renovatione & inſtauratione Religionis, ſeu Re-
gni, in qua omnmia commutentur in mehius. Se-
ptuaginta pro Viſitationem tuam ponunt, Prin-
cipes tuos, pro Præpoſitos ponunt Epiſcopos. Vi-
des idem eſſe Viſitationem ac Principem: undè,
qui curam negligit, ut Principis, ſeu Epiſcopi
gerat inſignia, nec Princeps eſt, nec Epiſcopus.
Reddit Iſaias rationem hujus felicitatis: Non au-
dietur, inquit, ultrà iniquitas in terra tua, va-
ſtitas & contritio in terminis tuis: Et occupabit
ſalus muros tuos, & portas tuas laudatio. Quam
benè duobus verbis à ſancto Hieronymo vatici-
nium explicatur. Audi: Ubicunque enim Iniqui-
tas eſt, & Juſtitia non ſervatur, & Pax perditur.
Felicitas Viden'Aræ iniquitate tranquillitatem, omniaque
vergs. ſus déque verti. Magis proindè Principes pec-
Tertenn- catum arceant, quam hoſtem: plus metuant 2
permir- ſceleribus intùs blandientibus, quam ab inimi-
tat. cis foris oppugnantibus. Iſrael hoc ſcivit, qui
Perſecu- ſub Joſuë ſtare non poterat contra hoſtes ſuos,

Epiſcopi
reſidẽtiæ.
Rex ve-
Zat.
Superior
invigilet.
Peccati
damna.

Pax cor-
KRis.

anen quia unus militum aliquid de anathemate ſur-
Rn, . fe- ripuerat. Verùm non ſatis eſt, in terra Iniqui-
2

ſeandalz. tatem compeſci: nec Contritio audiatur opor-
superior tet in terminis tuis. Reges & Reſpublicæ ſuis
invigitet. in oculis pullulantem impietatem & accuratiùs
Rex ve- interdùm truncant & ſeverius: procul veròô à
Sõ Regia urbe ſubnaſcentia crimina haud ita ſa-
tagunt expurgare. Quid reſonat in confinio re-
gni tui? nénne cædes? nônne furta? nénne pe-
regrinorum effuſus ſanguis? ſicariorum ſæviens
ii ſus ferrum? Procul dubio Pax tibi non erit, ſi in
provin- terminis tuis erit Contritio. Extremæ licèt ſint
cias tuea- regni tui obſeſſæ latronibus viæ, purgari ta-
v,, & ſa men debent, & cuſtodiri per te. Etiam pedes
. atucæ illius Babylonicæ extremi erant, & longe
diſſti à capite, tanquàm confinia, negligeban-
tur: at dum illi non cuſtodiuntur, tota Moles
labavit: &, quia lutei pedes expoſiti fuere, au-
reum caput non ſtetit. Hieronymus itaque &
Iſaias non tibi Pacem promittunt, ſi non tol-
litur à terminis tuis Vaſtitas, & Contritio.
Hinc fit, ut ſancta plerunque Civitas bello
concutiatur, quòd effuſus advenarum ſanguis
Religionis in confiniis pugnare pro ſe cogat Dominum
perfeésio. exercituum. Et occupabit ſalus muros tuos, &
Portas tuas laudatio. Nobis Religioſis, imò &
Tentatio- Chriſtianis omnibus hoc oraculum inſonat. Sa-
num re- lus muros occupabit. Nimirùm, ſi muro cin-
melium gêris cuſtodiæ, & circumſpectionis, hoſtium
S ee⸗ impetus eludes. Sine muro, vincêris. Si cin-
ſunz Re- garis muro, ſalvaberis. Fruſtra ſibi de victo-
gularum ria blanditur, quiſquis murum circumſpectio-
obſervan- nis labi patitur. Salus in muris erit; quâ, ſi
v2 egrediaris, privaberis. Sequitur. Non erit tibi
sreunz- . .
Fectio. amplils Sol ad lucendum per diem, nec plen-
Ibid. 19. Aor Lunæ illuminabit te: ſed erit tibi Dominus
Luxr al in lucem ſempiternam, & Deus tuus in gloriam
leg. tuam. Beatu ille, qui ad lucem felicitatis hu-

Rex etia

longe poſi-

as impe-

Oliva

manæ non hallucinatur: ſed generoſus fortu-
næ cum ſecundæ tum adverſæ contemptor ca-
nere poteſt de Mundo: Sicut tenebræ ejus, ita Pf. r 38,
& lumen ejus. Nota in die felicitatis Sol ful- 12.
get ſæcularibus, in nocte veròô Luna ſuffra-
gatur. Scilicèt ſola viciſſitudinis & mutationis
ſpes afflictos miſerôſque corroborat. Aquæ mo- Iempora-
tum expectant, Lunæ incrementa ſuſpirant lium, con-
infirmi Aulici, nihilque ſpeculantur ac Lu- empius.
næ converſiones & puncta. Quibus, inquit Anliri
S. Hieronymus, reſpondendum eſt, quòd miſeri.
peccatoribus Sol occidat meridie; & è& contra- Electio
rio timentibus Dominum ſemper oritur Sol ju- Statts.
ſtitiæ ille, qui dicit: Ego ſum lux Mundi: qui loan. ,
lucet in tenebris, & tenebræ eum non compre- Noon
bhenderunt. Per diem quippe Sol non uret nos, Niti!
neque Luna per noctem. Quia habemus Do- ter Dez.
minum lucem perpetuam. Verè Chriſtus lux Lux al-
Mundi fuit, qui clariſſimè Mundi fallaciam, .
& vanitatem patefecit, quando ſciens repro-
bare malum, & eligere bonum, Regnum
faſtidivit, Crucem ſuſtulit; Honores fugit,
Opprobriis occurrit: Paupertatem elegit, Di-
vitias deſpexit. Cui Lux iſta irrutilat, Sol
felicitatis adeptæ, & Luna ſperatæ fortunæ
non lucet. Undè & de Sapiente illud verifi-
catur, quod ſequitur: Non occidet ultrà Sol Iſa. 50.
tuus, LBuna tua non minuetur: quia Dominus 20.
erit tibi in lucem ſempiternam. Lux Mundi
lux non eſt, ſed umbra, quæ ternitatis
gemmas occultat, & Mundi ſqualorem ærum-
nämque ſupprimere conſuevit. Sol tuus non
occidet, ſi, repudiato hujus ſæculi tenebro-
ſo ſplendore, Chriſtum Solem habes. Sequi-
tur immediatè: Et complebuntur dies luëtis Ibid
tui. Etenim, antequàm tibi Dominus lux eſſet
Felicitatis humanæ, Sol dies non tam deſigna-
bat lucis, quàm lucts. Sol namque non ori-
tur ſine prævio rore: cùm noctem præmiſe-
rit, promittit citò tenebras ſequuturas. Quot
oculi luce ſæculi perfunduntur;, quin lacrymis
madeſcant! Dies luctûs dies hujus lucis appel-
lantur, expungendi, cum Sol tuus Chriſtus
erit. Iſaias C. 21. ait in perſona cujuſdam Prin- Felicitas
cipis: Venit mane, & nox. Ac ſi diceret; diu 'nfelix.
deſideravi felicitatis diem; ſed, heu me miſe-
rum, qui in ipſo exortu diei funeſtiſſimam no-
ctem tolero. Felicitas iſta non lucem invehit
ad lætitiam, ſed noctem trahit ad mœrorem.
Aman id teſtetur, qui, quà die ſperavit ma-
nè, coactus eſt verba Prophetæ ſuo propheta-
re ſupplicio: cui inſcribi poterat characteribus
verſicoloribus. Venit mang, & nox. Minimus Ibid. 225
erit in mille, & parvulus in gentem fortiſſi-
mam. Notat S. Hieronym. hoc de illis prædi- Talenta
ci, quibus pro Sole Deus fulgebit. Planè ſi vel medio- 4
exiguo Æternitatis radio perfunderemur, ne- “
mo tam minimus eſſet, quin munus plurimo- in.
rum impleret. Verùm, dùm ſequimur Mundi
lucem, tenebreſcimus, & mille unius vicem
non implent. Nemo ſe inutilem clamet, ſed
magis in oratione hanc ſibi lucem poſtulet im-
partiri, quà mimmus ſupra mille prævaleat.
Ego Dominus in tempore ejus ſubito faciam Tbic⸗
a, Non tardat Deus effundere dona ſua,
ſed ſtatim ac tempus advenerit, præſtat, quæ
promiſit, quæque meruimus. LXX. veròô
divinè tranſtulerunt: Ego Dominus in tempore
congregabo eos. Scilicèt hoc eſt facere, ut u-
nus decem millibus exæquetur, ut Es verta-
tur in Aurum, ut Regum mamillàâ lactemur,
ut ſimus in fſuperbiam ſæculorum, ut veſti-

gi

7

rnie ⸗
aſaris
Zele amj
parom)
& Betl⸗
ſeßtier
riſti⸗

cuni.

—.—

— — — — —

1

ge 1
lilißr. 9
fri ven
Am.
uß.
glnis
e, 1
lenk b
4

lrz.
linannn l

oids,

laſſlle 5
een

.Nlae
l.
ifl
.

Stromatum, Lib. NXVI.

Fnio ve- gia pedum noſtrorum adorentur ab hoſtibus,
cearia omnia, inquam, hæc fiunt, ſi congregemur;,
Seælo ani- & uno codleſcimus vinculo Charitatis. Idem
& Eeccle- eſt hæc fieri à Deo, & nos à Deo congregari.
ſisſtiez Et ſanè quis non videt, Religioſos, ſive Chri-
Juriſai. ſtianos, Iſaiæ oraculum adimplere;, ſi colli-
ioni. gentur, & fœderentur ad invicem? Quod
tam vile Zts, quod ab Unione non commu-
tetur in Aurum? quod Ferrum, Charitatis
igne decoctum, in Argentum non abit? quod
tam putridum Lignum Amore roboratum,
fortitudinem Ferri non vicit? Hæc Unio ho-
ſtes & detractores noſtros ad pedes abjiciet.
Hæc Unio alienam in ſæculo lucem non e-
mendicabit, Fraterno ſplendere illuminata.

EXCrA P. LXI.
ISA I K.

Spiritus Domini ſuper me, eo qudd
unxetit me Dominus, ad annuntian-
dum manſueztis miſit me; ut mederer
conttitis corde, & prædicatem cap-
tivis indalgentiam, & clauſßis aper-
tionem. Verſ. I.

Prædixerat hoc idem de Chriſto David.
Propterea unxit te Deus, Deus tuus, oleo ex-
144. 6. ultationis, præ conſortibus tuis. Ad quæ verba
Eecleſis- S. Hieronymus: Quando conſortes, inquit;,
Kiri non nominantur, naturam carnis intellige gquia

Z DS Deus conſortes ſubſtantiæ ſuæ non habet. Duo in
Gloxis Paſtore animarum hic reperio. Primum: Spi-
vang, ritus Domini ſuper illum eſt. Non enim Super-

Intentis biæ vento circumfertur, ſed Divino afflatu
recsa.
Superbiæ ejus & Exaltationis, ut in pleriſque
accidit, ſpiritualia pro fundamento ſuæ digni-
tatis jacientibus; verum ipſe magis ſubjicit ſe
Divinæ gloriæ, illamque ſuſtentat: undè &
dicitur, Spiritus Domini ſuper me. Secundum:
Zelus a- Non armatur Gladio, ſed linitur Unguento,
nimarum ut peccantium corda convertat ad Dominum.
blandus. Nimirùm, ut medeamur contritis corde „ Un-
Lapſibélä- guenti ſuavitate indigemus, non Ferramenti
ss erigen- aſperitate. Ut enim audis, peccatores non ubi-
do. que, ſed in præcordiis ſauciantur: quæ leniſſi-
mo attactu curanda ſunt. Etenim ſi cor, vul-
neratum præſertim, novo Ferri vulnere curare
tentaveris, penitus opprimes. Non ergo Sup-
pliciis, ſed Benignitate ſaucium impiorum cor
curandum eſt, feliciuſque Balſamo, quam Te-
lo ſanabitur. Hinc quoque peccatores diſcant,
quam gravis hoftis ſit culpa, quàâ vulnerantur
in corde, captivantur in corpore, catenantur in
mente. Vulnerat culpa, ſed, poſt inflictum vul-

Peesati
dasmna.

nus, immamior, plagam non faſcis circumligat,

ſed vinculis exaſperat. Audi, Ui mederer contri-
Iſa. 6G1. 3. tis oorde, & pradicarem captivis indulgentiam.
Sequitur: Ue conſolarer omnes lugentes: ut po-
nerem lugentibus dion, & darem eis coronam pro
cinere, oleum gaudii pro luctu, pallium laudis
Pro ſpiritu mœroris. Optima hæc ſanè curandi
ratio eſt, abſtergere ab eorum oculis lacrymas.
Erravi: non cohibet lacrymas, ſed lugentes
conſolatur: non enim prohibendi ſunt flere, quos
ſolæ lacrymæ ſanare poſſunt. Danda eſt quidem
Rthicæ Comment. Tom. V I.

ſuaviter impellitur: nec Dei gloria baſis eſt

411
Côrona pro cinere, Oleo perfundendi ſunt
pro luctu, pallio Laudis pro ſpiritu mœroris
ornandi. Hoc eſt, ſi quis peccantium ad te con- La?gf
fugerit, non ejus debes publicare delictum, cere
non eum debes declarare peccantem, indicto 5* ut.
fletu, ſuperfuſo cinere, profuſo in ejus vultu Correcis
mœrore: imò debes eum contegere pallio Lau- ſecreta ſit.
dis, eumque non Cinere circumdare, ſed Co- Bona oe-
rona; adeò ut non peccaſſe videatur, ſed vi- culianda
ciſſe. Cinerem non in capite gerat, ſed foveat virtus ſo-
in corde: lacrymæ non defluant per genas, lida.
ſed fluant è mente: Iuctus non ſonet in vultu,
ſed ſtrepat in animo. Ploret ille, & volutetur
in cinere: Tuum eſt, pro cinere pfæbere Cco-
ronam, pro ſacco pallio Laudis ſerico ejus ob-
volvere cicatrices. Secreto tibi ità ejus ſcelera
pPateant, ut coram alis virtutes appareant, in-
fulis deſtinatæ, non pœnis coêrcita vitia. Hinc
Iſaias. Vulnus, inquit, & livor, & plaga tu- Iſa. I. &
mens non eſt circumligata, nec curata medica-
mine, neque fota oleo. Vides hâc priùs de faſcio-
lis fieri mentionem, quam de medicamine.
Quanquam enim prius oleo perfundatur vul-
nus, & tum faſciis involvatur: Deus tamen tam
ſecretam eſſe vult peccatoris curationem, ut
priùs tegi imperet plagam, quàm foveri. Qua-
re, cùm peccantem reperis, ejus ſtatim deli-
ctum velato, tum adhibe malagma, ſi vales.
S. Hieronymus coronam iſtam pro cinere præ-
ſtitam nobis ait à Chriſto, cùm dixit Beatos,
qui lugent, Beatos pauperes, & Beatos miſeros.

Cloriæ
Vang 02
dium.

Et ædificabunt deſerta à ſæculo, & rui-
nas antiquas erigent, & inſtaurabunt
civitates deſertas. Verſ. 4.

Hlec viris etiam congruit Societatis, cujus Zelus a-
ſpiritu ruinæ urbium animatæ ſunt, & reſti- imarum
tutæ in priſtinum Religionis ornatum, & ſplen-
dorem.

Er ſtabunt alieni, & paſcent pecora
veſtra; & fili peregrinorum, agrico-
Ilæ, & vinitores veſiri erunt. Verſ. 5.

Exclamat cum Ezechiele Hieronymus. Eccleſia=
Paſtores Iſrazël, numquid paſcunt ſemetipſos Pa- Nicis
ſtores, & non magis Oves “ audiant cum Apo- S
Rolo Fetro: Paſce oves meas. Itaque alieni paſ-
cent pecora veſtra. Veſtra, inquam, pecora eſſe
non inficior, ſed vos earum pernego eſſe pa-
ſtores, ſi Vos curatis, non Agnos. Væ, ſi quis
in ſedem intruditur, non ut paſcat, ſed ut paſ⸗
catur, ut ſaturetur, utque ovium non lacte
duntaxat, verum & vruore ebrius opes eructet
in familiam. Et fili peregrinorum, veri ſcili-
cèt Eccleſiaſtici, & Religioſi, ipſi agricolæ ſunt
Chriſtiamitatis in Indiis. Nunc, inquit S. Hie- lerno-
ronym. præſunt Eccleſiis, & dura torda Gen-¹ Fidess
tilium, priüſque indomita, ad frutctus ferendos Zelus a-
aratro Fidei edomant: ut ſementem doctrinæ Do- nimarum.
mini » bonorum operum ubertate multiplicent.
Ità eſt: Periimus, ſi non Fideles verbo Do- Agricul=
mini à Sacerdotibus paſcuntur: hoc eſt, non à 9“ al.
Paſtoribus Oves paſcuntur, ſed ab Agnis. Si Concio ſe⸗

nempe ſeſe rebus geſtis & monitis ad pietatem ria.
populi hortentur. Porro quàm benè ab Hiero-
nymo Fides aratrum dicta eſt. Etenim hâc ſold Eceleſis-
proſcindi poterunt ſaxea corda feliciumn. Cura, Kici S eſ-
ut credant, & noli dubitare de fruge. Quid ſe- in: nepe
quitur?

M m 2

412
* .*△
bid. 6. quitur? Audi: Vos autem Sacerdotes Domini
vocahimini, Miniſiri Dei noſtri dicetur vobis.
Diegnitas En Eccleſiæ Mirmiſtris non ſolicitis de grege
in indi- ſolum nomen relictum. Fili peregrinorum ipfſi
re. excolent vineam, ipſi gregem deducent; ſplen-
didam verò vocabulorum pompam ſibi rapaces
lupi, & oſcitantes excubiæ uſurpabunt. Vo-
cantur enim Rabbi, ſpeciosiſque titulis com-
pellantur; cum interim lentà tabe puſillus, eo-
rum incuriàâ, grex diſſolvatur. Vos autem vo-
cabimini, ſed ali erunt Sacerdotes Domini.
Scitote autem non nomen metiendum efle, ſed
frugem ante tribunal Chrifti.

In terra ſua duplicia poſſidebunt, Ilætitia
ſempiterna erit eis. Verſ. 7.

Roeligioſus Nimirùm deſcendens ab Jeruſalem ſpoliabi-
in aula. tur Religioſus „ qui intra murorum ambitum
veſtietur duplicibus. Pauper eris, ſi vagus: Di-
Ves in terra tua.

Ego Dominus diligens judicium, & o-
dio habens rapinam in holocauſto.

Verfſ. 8.

Religionis Magis Deus, inquit Hieronymus, juſtorum
perfectio. diligit Paupertatem, quam Divitum munera;
quæ de rapinis ſunt, & iniquitate. Templum
ædificat opulentus: ſed quot evertit domos, ut
ditaretur? Ornat alius Eccleſias: at quas antè
familias nudavit? Panem præbet: verùm quo-
ties horrea importunè concluſit? Alhius in Re-
hgione concienem habet plane Apoſtolicam:
holocauſtum id Deo gratiſſimum: At viderit
Orator, num ex rapinis, an ſcilicèt Orationi
tempus ſubtraxerit, ut Studio impenderetur?
Talenta Doctrinam Alius exhibet: ſed quoties defuit
medio. Obedientiæ, ut coacervaret ſibi Sapientiam?
eria, ſed Et quidem rapinam abominatur Deus non in
n Chirt. ſacrihcio duntaxat, ſed in holocauſto. Iis ſcili-
c&t in rebus, quæ totæ in ejus gloriam proficiunt.

Talenta . 4
ſine ſpiri- Undè cùm holocaſtum integrum ſit, fœdatur
eu. rapinis, quibus victima impinguata eſt ante ſa-
crificium. .

Omnes, qui viderint eos, cognoſcent àl-
los, quia iſti ſunt ſemen, cui bene-
dixit Dominus. Verſ. 9.

Fama ecu- Tantùm deberet in vultu Chriſtianorurn
72. ſanctimoniæ relucere, ut ſolus eorum aſpectus
teſtaretur, germen eos eſle manuum Domini.
W Neque dicas, intus oleo, etiamſi deforis pu-
. team: nam cuùm vidéêris, agnoſci debes, quis
ſis. Non famihares ſolàm te noverint, ſed e-
tiam obvii.

Gaudens gaudebo in Domino, & exal-
tabit anima mea in Deo meo: quia
induit me veſtimentis ſalutis, & in-
dumento Juſtitiz circumdeldit me;
quaſi Sponſum decoratum coronâ, &
quaſi ponſam ornatam monilibus ſuis.
Verſ. 10.

Peri i“ Religioſorum indumenta aſpera quidem &
s0.

GOliva

horrentia, ſed indumenta Salutis ſunt. O ver-

bum omnmi auro pretioſius! Tu ſaccum purpu- Recreatio

vera.

rà reddis ornatius: Tu cingulum anteponis Spirima.

monilibus : Tu cilicia ſupra villos exornas. ia taniä,
Hoc igitur Religioſi cultus nomen erit: Ve- & Tier-

ſtimenta ſalutis. Plurima autem notatu digna vster-

E gna .
hic offeruntur. Primum, Gaudium verum in Tegerii
Wri,

Deo reperiri: nam in Deo gaudens gaudebis: Becleſia-
in Seæculo verò gaudens plorabis. Væ vobis, qui Kiei ſint
ridetis, felices audiunt in Evangelio. Secun- P'mpe
dum ; Veſtimenta ſalutis memineris magnà cu⸗ e he .
ſtodià ſervanda effle, multiſque patére furibus zo⸗fzin.
& tineis. Tertium, Juſtitia indumentum eſt: Feliitas
ut ſcias, non aliâà re ornandum Principem quam vera.
Juſtitia: eam verò palam ipfe profiteri debet, Pledie
& non occultè tantùm præferre. Rurſus: Sratk:.
circumdari oportet, ne, lateribus noſtris hæ-
rentes ſervi omnia ſibi licere putent. Totus cin-
garis ſeveritate, ne familiares tui locum in te
inveniant, quòô excipi poſſint ſcelera impunita.
Et hanc quidem Juſtitiam non tibi affuere de- Protedto-
bes juxta voluntates tuas, ſed eam tibi Domi- res impio-
nus circumdat, ne Injuſtus eſſe incipias, ſi non em Rex
Divind veſtiaris Juſtitia, ſed tu, quæ uni in- & Seve.
dulgentior, alii crudelior æquitatis jura diſcin- egiaye,
dit. Quartum, Sponſi, Sponſæque diverſa ſi- Zuſtuis
militudo non vacat myſterio. Perfectos, inquit “qus om-
Hieronymus, Sponſt comparat pulchritudini, Pibus.
inſipientes Sponſæ aſſimilat ornatui. Vides ergo
alter ornandos eſſe perſectos, aliter perfectio-
nis candidatos. Perfectos cingat corona, hoc;
caput dum ornatur, vinciatur. Eos enim quàm Osedien-
maximè decet Obedientia, ne ſuo ducantur ſen- ie in ſpi-
ſu. Proficientibus catenæ injiciantur ad pectus, "ali.

. 1. bus,
ſed aureæ. Conſtrigendum cor eorum, & a- Cos:rarto,

mor, ſed torque, non fune; auro, non ferro; num cura.

ornatu, non peœena. Sponſæ ornamentum nul- Parentum
lum hic deſcribitur præter monilia. Vincula "nwor er-
enim legis adſtricta cordi incipientem ornant: αι
& Perfectum decorat corona, ejus captivans
caput in obſequium Obedientiæ. Coronam e-
nim non ideò geſtas, quòd capiti tuo permit-
tas Imperium, ſed quia Caput frœnare potes
& regere. Ibi enim Diadema naſcitur, ubi &
Imperium floret.

Sicut enim Terra profert germen ſuum,
& ſicut Hortus ſomen ſaum germi-
nat; ſig Dominus Deus germinabit
juſtitiam ,& laudem coram univerſis
gentibus. Verſ. II.

Impius peccat, & felix eſt: Innocens benè Dei ira
vivit, & eſurit. Verùm nec ille inſultet, neque & Provi⸗
hic deſperet: nam utriuſque vita ſemen eſt, Aentie.
non diù glebis occultandum. Non ſtatim ac ja-
ctum eſt ſemen germinat. Defoditur, obruitur, pelicss ns
opprimitur, & diu ſine flore latet. At quòͤ ſaper-
magis nivibus oppreſſum fuerit, eò vivacius e- biant.
rumpet. Suo tempore germinabit Dominus ju- iter,i.
ſtitiam. Et nunc quidem æquè opera impio-„z lageat.
rum ac innocentium Tellus operuit: At in Au-
tumno, ultimâ ſcilicèt vitæ line, diverſi e-
rumpent fructus pro varietate meritorum.

EX

△
Eà Severitas.

.
4
Cpißfi
Autr

iudit.

uas.
1
MAu.
1l.

lle ig

1

Ahißtu
1

Eleria
ne,

inn

Stromatum,

EX CAP. LXII.
ISAIKEX

Propter Sion non tacebo, & propter

Cpriftas
ge habi-
Feb.
Cbrißi
Adven-
3465.

germo ſpi-
gitualis.

Iſae 26.

19.

Pfal. 118.

105.

Luc. 14.
E

Cbrißus
ubi babi-
ret.

Gloria
vana,

Jeruſalem non quieſcam, donec e-
grediatur, ut ſplendor, Juſtus ejus,
& Salvator ejus ut lampas accenda-
tur. Verſ. I.

Eptuaginta. Donec egrediatur ſicut lumen Ju-
ſtitia ejus, & Qalutare illius ſicut lampas ar-
dreat. Primo hoc in Adventu uſurpari potefſt;,
quando Salvator expectatur in Mundo. In quo
illud breviter miror magis, quàm noto. Cur
ſcilicèt Iſaias non taciturum ſe dicat, donec Sal-
Vator accendatur ut lampas. Num lumen iſtud
clamoribus accendetur, quod natum eſt, dum
medium ſilentium tenerent omnia, noctur-
nis tenebris quodammodo illuminatum ? Ita
eſt: Noſtro in corde Salvator accenditur ut lam-
pas, ſi oleum ſpiritualis eloquii ſuppeditetur.
Clamor iſte vel orantis eſt Deum, vel diſſe-
rentis de Deo. Uterque ros eſt, ſed ejuſmodi
ros, quo tanquàm oleo lumen & ſplendor a-
luntur. Hinc eſt, quòd eloquio illud convenit:
Ros Iacis, ros tuus: Imô lucerna eſt: Lucerna
pedibus meis verbum tuum. Cur non oculis, ſed
pedibus; cùm lumen oculos ſpectet? Emimverô
Dei Verbum, etſi ſplendere non videatur, dum
illud audis, vel loqueris: pedibus tamen ſplen-
det: nam ſenſim recedis àa malo, & rectam viam
inſiſtis, poſtquàam de Deo ſermones vel audie-
ris. Et ſanè ſermone ſpiritali Salvatorem accen-
di patet vel maximè in diſcipulis Emaus. Eteni
extincta penitus in Cruce credebatur lampas
iſta, nempe Salvator, quando, effuſo velut o-
leo, toto ejus ſanguine, non ipſe modòô, ſed &
ſol obtenebratus eſt in meridie. At, colloquen-
tibus de Deo Cleophâ & ſocio, iterum ſtatim
accenſus eſt Salvator; ita ut dixerint: Nonne cor
noſtrum ardens erat in nobis, dum loqueretur in
via. Et ſanè quoties vel Dei duntaxat prolato
nomine ſalutis ſplendor noſtro ardere cœpit in
corde? Nimirùm oleum effuſum nomen eſt
Chriſti: cujus infuſione ipſe Salvator accendi-
tur in nobis, ut lampas. Secundò, quæro, cur
ſalvator Lampadi, præſertim ex tranſlatione
LXX. potius cemparetur, quam Soli? Fortè
ut ſolitudinem nos doceret. Lampas emm lucet
in tenebris, ſecreto gaudet, & niſi fores, ac
feneſtræ occludantur, vix ſplendet. Tum, in
luce lampas caligat: quòd Chriſtus in felicitate
non fulgeat; quòdque iis maximè & ſolùm ru-
tilet, qui deliteſcunt in umbris. Salvator, qui
& Lampas eſt, in nocte oritur, extinguitur in
meridie. In aula Pontificum velo obducitur, in
receſſu Thaboris ſolis jubar exæquat: ſedenti-
bus in regione umbræ mortis lucem magnam ef-
fundit: faſtidioſos divites dimittit inanes. Rur-
ſus: Lampas eſt Salvator, non Sol; ut de liquo-
re infundendo per lacrymas ſolicitus ſis, curéſ-
que lumini pabulum ex oratione comparare;
ſciâſque, nihil æquè adverſari lampadi, quàm
ventum: una enim Arrogantia extinguere no-
vit in fidelium cordibus Salvatorem. TLertiòô, ſi
credimus Septuaginta, non ita de Juſto ſolici-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Lib. XVI. 413

ſus Propheta eſt, quàm de juſtitia, quæ Lumi-
ni confertur, non Luci. Ut Brincipes intelligant,
egere ſe nutrimento, quod profectò non oleum
eſt Miſericordiæ, ſed Sontium ſanguis. Et nota
ſtatim poſt lumen Juſtitiæ, Lampas conſequi-
tur ſalutaris. Sola Juſtitia ſi ardeat, accendere
poteſt & nutrire populorum ſalutem. Placet
cum Chriſto abſolvere, de quo hæc Hierony-
mus habet: Lumen, quod in te eſt, accenſum eſt:
quod egreſſum ex Patre, in tuis cæœpit ardere ſini-
bus, omnes gemtes illuminabit; & cunéti Reges
videbunt inclytum tuum, Jeruſalem, qui de tua
Nirpe generatus eſt, qui in te exaltatus Patibulo,

omnes traxit ad ſe. Ergo Religioſi, in quibus itario

Chriſtus formatur, quique imagines Chriſti ſunt,
non quoquo modo in ſe exprimant Chriſtum,

Chriſtum

ſed Chriſtum exaltatum in Ligno. Multi enim imitari

Chriſtum non crucifixum à Judæis, ſed adora-
tum à Magis; non illuſum ab Herode, ſed à
Magdalena unguento perfuſum; non orantem
ſolùm in Monte, ſed alloquentem turbas in Pra-
to, non in Eremo jejunantem, ſed Conviviis
paſtum exprimere volunt in ſe. At meminerint
ex Hieronymo ſolum Chriſtum ſuffixum Cru-
ci attracturum Reges, & Gentes: Qui, in-
quit, in te exaltatus Cruce, omnes traxit ad ſe.
Hoc præſtitit Franciſcus Aſſiſſias, qui, dum
Crucifixum repræſentavit, Principes ipſos per-
movit. Præmium autem ſequitur in Iſaia. Et
videbunt gentes juſtum tuum (intellige in te pe-
nicillo Mortificationis efformatum) & euncti Re-
ges inclytum tuum; Et vocabitur tibi nomen novu,
quod os Domini nominabit. Nomen hoc quale ſit
benè perſpicit, qui ſcit hominem, in quo Chri-
ſtus crucifixus elucet, non hominem dici, ſed
Apoſtolum, ſed ſimulacrum Redemptoris, ſed
Animarum pronubum, ſed rudimentum Divi-
nitatis. Septuaginta legunt: Et videbunt gentes
Juſtitiam tuam, & omnes Reges gloriam iuam.
Itaque gloria naſcitur ex juſtitia; & tam delica-
ta filia uberibus enutritur ſeveritatis, quæ ſan-
guinem pro lacte ſtillare conſueverunt. Et vi-
debunt gentes Juſtitiam tuam, ſive cum noſtra,
Juſtum tuum. Atqui id quàâ ratione de iis dici
poteſt, qui videri non poſſunt, niſi fortè erran-
tes in ſolitudinibus cervorum avidiores, quaàm
ſervorum: à quorum limine vulgus arcetur.
Et videbunt, inquit, gentes Juſtum tuum, &
omnes Reges gloriam tuam. Neminem enim fama
glorioſum exhibebit in aulis Regum, niſi in au-
la domeſtica aditus pateat & Gentibus.

Et eris corona gloriæ in manu Domini;
& diadema regni in manu Dei tui.
Non vocaberis ultrà dereliéta, & Ter-
ra tua non vocabitur amplius deſola-
ta: ſed vocaberis, voluntas mea in ea.

Verſ. 3. 4.

Planè ſervire Deo, regnare eſt. Quis enim
non exiſtimaſſet Obedientiam catenam quam-
dam eile, quæ ipiam quoque voluntatem vin-
ciret? At non catenatus dicitur vir Obediens,
ſed corona. Porrò non ubicumque Diadema e-
ris, ſed in manu duntaxat Dei tui. Tunc enim

ebemus.

Zelus a-

nimarum

Mortifi-
catione
roberatur.

Iſa. 62. 2.
Gloriæ
Vera.

Famæ ci-
ra.

Servire
Deo feliæ.

Obedien-
tia „

Dei curæ

regnabis, cuùm cogitatum tuum jacies in Domi- ſe permit-
no. Formidas fortè, ne, ſi Divinæ te permittas "re.

providentiæ, derelinquaris, & ſis deſpeétui? Er-
ras: Eris corona gloriæ in manu Domim. Et
ſanè quot videmus viles eſſe ac contemptibiles?
M m 32 Dàùàm

Zelus a- Dum ſuæ plus fidunt Sapientiæ, quàm provi-
nimurum dentiæ Divinæ. Profectò iis, cùm deſit aliquan-
nibil qua- do propriis in mamibus ad Victum Panis, non

Nat. deeſſlet in mamna Domini ad Imperium Diade-
ma. Nota veròô non coronandum fore te, ſed
futurum Coronam; quòd vide licèt non tuam de-
beas expetere gloriam, ſed alienam coronare.
Rex vre. Quid verô eſt, quòd Deus non in capite gerit

4gar. diadema, ſed in manu? Fortè ut Reges diſcant
regnum Operibus deberi; nec tam ſuperbos eſſe
debere ſibi impoſità in fronte Coronà, quam
ſolicitos, ut eam à capite ad manus transferant:
Curà ſe Reges exhibendo, non Faſtu. Populus
Chriſtianut, ait S. Hieronymus, erit quaſi co-
rona decoris in manu Domini, & quaſi diadema
regni in manu Dei ſui, quando eum coronaverit
turba credentium: & diadema imperii, quod
martyres gemmarum ſuarum varietate diſtinxe-
rint, fuerit in manu Dei, ut ſilium ſuum eorum
coronet victoriis. Nota: Voluntas Dei erit in te,
ſi tu eris in manu Domini. Qui enim Deo fi-
dit, de Deo juxta votum diſponit.

Gaudebit ſuper te Deus tuus. Super mu-
ros tuos Jeruſalem conſtitui cuſtodes,
totâ die, & totâ noäcte perpetuò non
tacebunt. Verſ. 6.

Circum. O ſemper neceſſaria cuſtodia cordis! Deus
