men? Fiſcellam operaris, & ſtupore detineor: nemn ta
quis enim poſt annuntiatum Evangelium opus gilng,
aggredi ſuſtinet infra omne opus? Texis poft ſupicio
concionem?: O prodigium! Verùm non ſat Snilt. latur a
habeo ori docenti manum præponere operan- Religioni Ut cale
tem. Manus manibus comparo, eàâſque plùs „unis tnn co
prædico nectentes vimina;, quàm vinculis ne- viliaraa- ACcen
xas, Qùm implicas juncos, ſplendidior mihi vantur 4 gere
es, quaàm cùm catenmis implicaris. Quod non Ssent. ler ſ
de Paulo duntaxat dictum volo, quamquàm 6 1n efta
de uno dixerim Paulo. Apoſtoh reficiebant re- "iter,
tia poſt relictum rete. Nimirùm cum retibus e
Cupiditatem dimiſere; non Laborem; quem rilmnn
reſumebant imperio Domim, non ut lucra- iinn
rentur, ſed ut operarentur. Ego verô gratos ni
adeò Domino hoſce labores manuum exiſlimo, Aalum
ut ea quoque de cauſa putem à Ohriſto non reſiger
Poma, ſed Panem deſtinatum ſui corporis Sa- tn⸗
cramento, quòd videlicèt & ſpontè Poma pro- brlin
veniant in arboribus, & in ſudore multo Pa- Rüne
nem educamus de terra. Ibi pls laboris, ibi ſrac
plùs honoris: & dignitas Dominicæ carnis in lict
eo dedicatur, quod nec ſeri poteſt, nec meti Nii
valet, ſed parari debet ſudore copioſo, ſum- “
méôque labore. Quid miraris? Pſalmos ſcru- Nucee
tare, & invenies in eis tam beatum prædicari necd
immaculatum in via, quam manducantem la- daun
bores manuum ſuarum. Innocentia beatum fa ngh

cit? facit & Labor. .

Kt

*

Et epulabatur quotidiè ſplendidé. Luc.

16. 19.
Gula. Quorum Deus venter eſt, his menſa Al-
Luxus tare eſt, his fercula ſunt holocauſta. Verùm
Convi- brevi Ignis, qui epulaturo dapes parabat;,

viorum. epulantem excoxit. Mira converſio! Qun
Nixr. calices non præguſtabat niſi glacie frigentes,
cupit guttam in flammis. Faſtidiens olim ſi-
ne nive vinum, aquam petit, ut bibat in ig-
ne. Libet hoc loco deplorare non Luxuriam
modò epularum, verùm & Luxum. Solam
contemplemur in bibendo illecebram guttu-
ris. Vinum argenteo concluſum vaſe algere
cogitur inter mives. Itaque Vinum, in quo
eſt Luxuria, teſte Apoſtolo, torquetur in
nivibus, imô recreatur in glacie. Ita Nives;»
quibus cruciata Libido eſt in caſtiſſimis Ber-
nardi membris, Libidinem in vino ſolantur:
adeò ut incertum ſit;, ſuppliciine plùͤs, an
deliciarum è& nivibus Libido traxerit, quæ
& reſtinguitur in mive, & accenditur. Ca-
ro Sanctorum in glacie Luxuriam cruciat,
Voluptariorum calices Luxuriam inter nives
recreant: ita res una & fugat Venerem, &
fovet. Verùm ſemel aut bis victa Venus in
Niv. inve, quotidiè inter nives triumphat. Quis
Deliciæ Crederet; friget Venus, ut caleat: Vinum-
Tentatio. que, ut plùs ardeat, alget. Suppeditat Nix
num fons. vires impuris ardoribus, & frigus æſtibus mi-
Luxaria, litat. Semel Ignatium in glacie perſtitiſſe le-
gimus, ut impuras in Adoleſcente reprime-
ret flammas. At ſæpiùs latet Vinum in ni-
ve, ut flammas exſuſcitet Impuritatis. Si-
quidem ex gelido, argenteéque vaſe in cry-
ſiallinum calicem effunditur Vinum, hoc eſt,
virus Pudiciti?, imò Venus impudica. Ni-
mirùm fragiliori ſemper infundenda vina va-
fi, tranſeunt ad cryſtalla ex argento, in car-
nem tandem tranſitura. Argento vitrum fra-
gilius, Vitro debilior caro: nec ulla flammæ
ſuſpicio in frigente calice. Verùm alieno pal-
liatur amictu Ignis, ut admittatur. Friget,
ut caleas. Refrigeſcet in corde, ad adven-
tum conglaciati meri, Charitas, & Amor
accendetur. Et ſanè Monſtrur eſſet, fri-
gere Vinum, & Venerem frigere. Verùm
hæc ſuum libenter frigus ſuſtinent, ut eorum
tu æſtum patiaris. Porrò vilius vitium hau-
riretur, ſi ex argenteo vaſe propinaretur; in
aurea patera Vinum. O metalli conditionem
miſerrimam! Igne Aurum purgatur, & vi-
tiatur Nive. Caloris felicius tormenta tole-
ravit, quàm Nivium delicias. Per ignem &
Aquam tranſire Vina compelluntur non in
refrigerium, ſed in ſcelus. Et quidem no-
tanda prodigia. Nives vaſibus ſuperfuſæ, ut
tardiùs ſolvantur, ſtipulis perſperguntur. Ita
frumenti cortex & Igni ſervit & Nivi: &
ſuccendit Flammam, & Undas conglaciat.
Iniquè Ignem nutrit, Nives conſtipat ini-
quiùs, quæ texit Frumentum feliciter. Quid
non mortalia pectora cogis Vini ſacra ſitis? Hye-
mare cogis Ætſtatem, frigere Vina, Venerem,
ſolutum alioqui, diſſolutumque Monſtrum,
conglaciari compellis.

tuo⸗
teketo n

—

bEbibice Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XV. 24 5

Obumbraſti ſuper caput meum in die
belli. Pſal. 139. 8.

Haud omnes Perſarum more bellant, à Perſecntio
quibus tanta jaculorum in Cœlum copia jaci 2
ſolet, ut, ſubducto Sole, bellator dixerit, ceee.
Ergo in umbra pugnabimus. Rarus hoſtis,
qui Colo ſagittam committat, ut exindè in
caput demittatur inimici. Cor petitur, &
jacula in pectus diriguntur. Quod cum ità
ſit, cur Deus non pectus munit, ſed caput ob-
umbrat? Hoſtis metui debent ſpicula, non So-
lis. Non inumbrandum caput, ſed involven- Peccat⸗
dum. Quid enim profuiſſet Goliæ inumbrans damus.
tempora ſeu nubes, ſeu ſcutum, ſi malè te-
ctam frontem lapis diffringeret? Verùm Deus TWibula-
exercituum falli non poteſt, dum armat. Sat ο% veys.
novit ipſe armatum, qui ab illis nos jaculis in- Dei Ha.
umbrat, quæ ab irato Cœlo demitti ſolent in Emerdus
capita impurorum. Nimirùm ſecurus es de vi- Dens.
Roria, ſi à ſagittis Domini ſis ſecurus. Nemo Hemani
adversum Te prævalebit, niſi Te Dominus οτοσα.
vulneraverit. Caput Innocentià muni contra
Dei ſagittas, & ridebis impetum ſagittarum,
quas hoſtis intorquet. Unum metuendum vul-
nus, quod infligi poteſt à Deo exercituum,
cujus ſunt bellorum exitus. Nunc verò Cœle-
ſtes duntaxat non præcaventur ſagittæ, & , Ca-
pite Aſtris retecto, relquum corpus chalybe
oneramus. O Davidis non docta ſolùm à Deo
pugnare dextera, verùm & ſatis mumitum caput
in die bell! Meritèò, ſi conſiſtant adversum ſe Bellum.
caſtra, riſurum ſe jactat: nam ſecurus à Dei Armaal-
telis quid timeat? Si emm Deus pro illo, quis soricè.
contra illum? Utinàm à Domini jaculis ſe quo-
que Pœnitentia Chriſtiani Milites defenderent:
credo equidem Chrifſti hoſtes rariùs triumpha-
rent de Filiis Dei.

Vinum, in quo eſt Lururia. Ephel.5.18.

Impuri Monſtri quàm ſplendidum dom'ci- viaum.
lium! Idem liquor & Cor lætificat, & Virus
invehit Cordi. Ergo Lætitiæ & Luxuriæ rhe- Gula-
da una, unumque domicilium. Rides? Plura.
Ardes enim, dùm exultas. Uno è⁶ calice Tri-
umphum pariter & Hoſtem hauſiſti. Verùm
alias de his. Spectaſtine Vitem? Lacera, lan-
guida, putida, dilaniata, vix terræ hærens,
vix cohærens ſibi, adhuc tamen Vinum ger-
minat, in quo eſt Luxuria. O facilem Luxu- Circum-
riæ ortum! Nec canos, nec pannum faſtidit. pect's
què in Sene adoleſcit, ac in Juvene conſe- mribas
neſcit. Porrò ut in Palmite Vinum imbre con- "tcſa-
cipitur, ita & Libido epulatur in jejumo, vi- Luauria:
gilat in ſomno, ludit in luctu, præliatur in pa-
ce, nuditate armatur, ſævit in oſculis, currit
immota, alligat, dum ſolvit, jugulat, quem
exſuſcitat, conſopit, quem excitat, debilitat,
quem ſanat, exanimat, quem animat: Omnia
denique fit omnibus, ut omnes exterminet.

Ah eo miſſus eſt artioulus manus, qui
7

ſeripſit hoc. Dan. 5. 24.

Mane, Thecel, Phares, totum eſt ſcri- Ibid. 252
bentis articuli opus. Verbum breve, ſed
abbrevians Vitam. At cur ſolus articulus Cradeli-
ſine adminiculo calami ſententiam exarat as bomis

X 3 Mortis ? ”.

246

Circum. Mortis? Nimirum, cùm de Morte agitur;,
Pecttio. nullus accommodatior ſtylus, quam caro. Fer-
reo ſtiylo, cujus tunc fortè conſuetudo erat,
manus ſcribentis abſtinet, & ſolo ſcribit arti-
culo. Videlicèt Caro eſt, quæ Mortem inve-
hit. Ferro Caro aptior ad nocendum. Dem-
que jacet ferrum ſine manu. Caro eſt, quæ
ferrum ſævire docuit, illud tum extrahendo
& fodinis, tum in viſcera demittendo. Tolle
brachium, & ferrum calcabitur. Contra, ſola
poteſt nocere ſine ferro manus. An non ipſa
vincula interdàm ex lino nectit, interdum è
ſerico? Rogo, quid tam mite & terra prodit,
quod;, inter hominis manus, humanitatem
non dediſcat, diſcat feritatem?

Laudabo nomen Dei cum cantico, &
magnificabo eum in laude. Et placebit
Deo ſuper vitulum novellum, cornua
producentem & ungulas. Pſ. 68. 35.

Gratia- Non noſtri lanienâ corporis oblectatur Deus,
rup adtio, ſed in noſtra exultat exultatione. Laus ſupra

T, leg⸗ Vitulum placet: Deéôque gratior victima,
lis ver Quæ in ara Cordis lætitia immolatur, quaàm

wictims. Mortificatio, quæ in corporis veſtibulo ex-
Ibid. 37. palleſcit. Ideò ſequitur: Videant pauperes, &
latentur quærite Deum, & vivet anima ve-
Tyro ve- ſra. Meritô, qui pauper eſt in operibus, læ-

ie. tetur, ſi cum lætitia Deo minuta offerat duo.
erVire . . . „ . . .
Non enim Deus divitem Te in Pœnitentiæ
Deo feliæ.

. operibus, ſed in Laude atque Lætitia eſſe vult.
Superior Sat Litaſti,; ſi Lætaris. Deum magnifica
zmet ſuos, Deo abunde ſacrificas. Alacriter patere, quæ

„ 562t5 . . .
Feiiar Deus immittit, & vitulos tuos tibi reſerva.
Ferver. Id verò Deo placere non miror ſupra omnia,
Virtis cum in hoc duntaxat Deus reliquis anteſtare
Jolida. rebus comprobetur. Etiam pro Ambitione
Amore graves tolerantur ærumnæ: ſed corde fremen-
duci, non 1. . 5
vi te, non exultante. In bello quæ patimur? Ve-
260%

rum gravior murmarantis cordis, quam con-

crepantis buccinæ firepitus in phalange. De-
nique tam Aula, quaàam Pugna coluntur,
quamdi ſpes vel victoriæ, vel digmiatis af-
fulget. Cæterum;, ſi ab his premi incipiamus,
alio pedem, mentémque convertimus. Solus
Deus noſter flagellat, & placet; colitur, &
vulnerat; amatur; & ſævit. Urit renes; &
vicinæ flammæ cor injicit laudis incenſum. O-
pes aufert, jugulat Filios, & tamen laudis
lacrificium juge eſt, Canticâque erumpunt;,
vel per putida labia, minimè putida.

Can.2. 8. Inourvati ſunt colles Mundi, ab iine-
Chriſti . 5. — . I
ribus Aiternitatis hujus. Habac. 3. 6.

Incarna-
tio Mundi

Fabeka. Ecce iſte venit ſaliens in montibus, tranſi-
wie. liens colles, mirabunda de Sponſo canebat
Religienà Sponſa. Neque enim Colles ſæculi adhuc cal-

Pperfestio. cari humanis pedibus conſueverant, qui cer-

Chriſtu vicibus extabant humanis. Collis Mundi, ge-
mitan- I1: .
len, * neris celſitudo: Collis Mundi, opum affluen-

Eccleſia tia. Ecquando, ante Chriſti adventum, hi
Janciier Colles protriti? Verùm ex quo Dominus pau-
4 . 1. . 2 .
Synagogi per, & humilis in Judæa vixit, Colles Mun-

, di excelſi plamtiei Humilitatis ſunt exæquati.
ameli- 1 . . — .
S“ Nunc plane incurvati ſunt Colles Mundi ab

Digaitas itineribus Æternitatis, quando Æternorum
recaſetut. fecordatione Franciſcus Borgia & cdoronam

,Z *n Ponit, & infulas rejiicit; Quando Ludovicus
Nes aK.

Oliva

Galliæ Rex cilicium purpuræ ſupponit, ut & tin
cilicio caro, & cilicium trabeâ tegeretur: ll
Coacta alquando rubere Purpura, quæ ah-

in
quid ſe ſenſit Regi charius, carnibus optimi ,
maximique Principis cilicio villis & pellibus Cpit
gratiori. Certè, ſi qui mollibus veſtiuntur in Coli
domibus Regum ſunt, in carne tunc Regis tbu
non ea fuere vela, quibus molles & delicati ſe wi
luxuriant. Quid oſtentem ego Purpuram Ca- Cen
roli Borromæi inter cineres cubare doctam. Rae
Aliquando tandem foœdus Paupertas, & Pur- Onfin
pura iniere. Non enim à cilicino involucro nis
Purpurea diſtabat chlamys, quâ Carolus non n.
. . . . . .Z Ia, 1
tam carnem, quam carrus poenitentiam inte- contr⸗
Xit. Quis crederet Humilitatis velum Purpu- 4
ram efle? At cur incurvati ſunt colles Mundi die⸗
. . . . . 5 volt er
ab itineribus Æternitatis? Quæ forma iſthæc li
loquendi? Quid commune itineribus Kterni- ſ
tatis cum Mundi colhibus? Nimirùm cm iti- 17 igt

uiudhr. Centl,

nera Æternitatis ſola mundanæ Felicitatis com- uu eeſgg
Uegig

preſſione emetiri poſſimus, factum eſt, ut,

præ multitudine calcantium Terrena, colles . ohyün
ipſi ſubſidere cœperint, & peregrinantium ad or
KEternitatem, velud onere fatigati, ceſſere W kin
veſtigiis. Vis intueri incurvatos colles ſæculi? mn n
Rogo, quæ incurvatio collium Mundi, cùm clome
Epiſcopatus infulæ candidatæ fiunt Cœnobio- lis. Nl Z
rum, & repudium patiuntur Coronæ, Thia- Man
ræque. Quot à throno ſeu Eccleſiarum, ſeu niie
Regnorum convolarunt ad Eremum! In uni- Lepami
verſa Græcia ſoli penè Monachi præficiun- Aul,
tür Eccleſüs. En à mendicis emendicare do= Junn,
ctæ Dignitates, ut hoſpitio non careant. lun
Planè incurvati colles Mundi, quando inſig- Auletos
nia Honorum non jam in vertice Principum Egltur
emicant, ſed ſupplices ante pedes jacent Mo- lmpun.
nachorum. Ludovico Galliæ Regi à cubicu⸗ giedin
lo fuere tum Purpura tum Cilicium: ve- Ungbar
rùm hoc intimus Cubicularius, illa verò ex⸗ Ead dlin
tra muros; hoc eſt, extima Purpura conten- Peln per
ta eſt cilicium tegere, quo tegitur Rex. Ve- In ſecul
ſtis cilicii purpura, cilicium verò tunica Im- Enhere
perantis. O Colles Mundi ante Ambroſium ui it mi
incurvati: quibus non eum ad vos preci- n. M Non e

ler.

bus inclinaſtis? Conſtantiùs Ille dignitatem ;. Alls, u
recuſavit, quàm olim alii quæſierunt. Quid „Que (un
ante Bernardi pedes intueris, niſi colles Mun- in Monte
di, trium videlicèt urbium ſupplices, ſed muhto,
rejectas Thiaras. Suo ipſe magis habitu & Mia catlg,

innocentiàâ, quàm ambitione candidatus. Hu- li ſnt.
jus Candidati fruſtrà candidatæ tot fuere Dig- Auium.
nitates. Denique facilius Eccleſiæ Pontificem 1e habet
ſummum Bernardus dedit, quàm ab Eccle=- elt, ſi a
ſia vel minimum receperit Pontificatum. Fe- khoßee
lix Eccleſiæ Filius, cujus eſſe recuſavit & honns
Parens. lonum
1 Ece
Mons coagulatus, mons pinguis: U l n
quid ſuſpicamini montes coagulatos? ſtnur
l
Pfal. 67. 16. t. Cehddume
gA un ſ
Ut quid ſuſpicamur montes coagulatos, Re . alle ſt
ais, ſi montem pinguem, ad quem invitas, ieg⸗ . lni i
Montem non negas coagulatum? An non Eet lati.
licet ſuſpicari mihi, quod licet tibi enuntia- in C
e? Cur, quod Tu aſleris, Ego non ſuſpi- l 4
cor? Diſſolvamus, ſi poſſumus, Seripturæ 1r,
nodum. Mons coagulatus Excelſus dicitur ex ſorne
Interpretum ſenſu. Hoc præmiſſo, Mens Pro- W
phetæ ea fortè eſt. Excelſus arduuſque Mons nar
Deieſt: quot enim legum prærupta, quæ Ahe

mmi

Eelſi⸗

ei
le
ün

l, ch
nd 1
1CN.
ſe, A
Anm k

mlhr

Maun.
vene
Pun ouf
Ir Rer
d twinh
e Auhuin
d er

4
lle Srte

He d

ſæ Dumm
an le
ihonn E
I uñi;

e

ven ith i
n14
tbi mnn⸗
t
deſe
lis Gcnu
⸗ el,
e,, N
diſſen

Nanhi H

Labor
vanus Sa-
sularium.

Electio
ſtatus.

Servire
Deo felix.
Religionis
FTelicitas.

Aulici
Aulico-
zum ſpes.

Felicitas
infelix.

celſitudo conſiliorum! Verùm non illud con-
tingit aſcendentibus hunc montem, quod ac-
cidit ſubeuntibus colles Sæculi. In Sæculo
enim, ut clivum jugi ſuperaveris labore mag-
no, non te planities, ſed excelſior Mons ex-
cipit, altiorque hunc excipit, & nullus ex
Collibus celſiori non proludit: quod ſuperan-
tibus Alpes evenire videmus; adeò ut aſcendiſ-

ſe videamur, non ut quieſceremus, ſed ut

aſcenſu magis arduo penitùs laſſaremur. IIIu-
dente Naturà hominum audaciæ, cui non
confinia, ſed gradus Montes ſunt, quos com-
munis parens eſſe voluit mortalibus non itine-
ra, ſed aggeres Cupiditatis & Ambitus. E
contrario, Mons Domini excelſus eſt, ſed non
eſt, quòd ſuſpicere alios ſubindè excelſiores,
poſt eum, montes ſupereſſe delaſſato. Quid-
quid ineſt prærupto arduéque, oſtentat. Sic
Chriſtus offerenti ſe in Diſcipulum Adoleſ-
centi, opum abdicationem, patrii cadaveris
negligendum funus, ſine domo domicilium
obvium, ſine patrimonio victum emendicatum
intimavit: tegens magis quam indicans, non
defuturum Cœlum cui deſit Tectum, affutu-
rum Deum cui Pater non adſit, Electorum
ſaginandum Frumento, cui Fruges in victum
non ſuppetant. Nimirùm Mons coagulatus
Mons eſt Divinæ Legis; ſed poſt quem pla-
nities expectanda centupli in hoc ipſo ſæculo,
calcantibus ſæculum, repromiſſo. Denique
Audi, quid poſt Montem coagulatum conſe-
quatur, Mons, inquit, coagulatus, Mons pin-

guis. Ut quid ergo ſuſpicamini Montes coa-

gulatos in Monte coagulato, poſt quem Mons
ſequitur non coagulatus, id eſt, arduus, ſed
pinguis. Enimveròô, qui camporum planitiei
exæquari non poteſt in pinguedine, ſed eam
longè antecellit. Altus eſt, qui ſequitur Mons,
ſed altitudo non ſaxea, mellea eſt. Altitudi-
nem verô dulcedinis nemo niſi fatuus faſtidit.
In ſæculo verô non ità: gravior Te preſſura
ſemper excipiet. Aulam intuere. Quis labor,
ut admittaris? En Montem. Quæ ſolicitudo,
ut non excludaris? En novum Montem. Qui
æ ſtus, ut extollaris? En Montium acervum.
Quæ cura; ne cadas? Quot in hoc Monte
Montes? Qui ſumptus, ut Creſcas? Quæ ſi-
mulatio, ut Placeas? Quâm innumeri cru-

Dignita; ciatus, ne Diſpliceas? Verbo. Alpes in Au-

voia.

Dignita-
zism mi-
Jeria.
Muadi
infelici-
Fas.

la ſunt. Spatioſum & complanatum in ea
Atrium. Verùm, magnos hic campus Mon-
tes habet, vox Hieronymi eſt. Aſcendendum
erit, ſi aſcendere cupis. Quid enim eſt in Au-
la Proficere, niſi altius Aſcendere. Denique
Thronus excelſior reliquis eſt. Neque verò
locorum duntaxat credas ſublimitatem in au-
la. Excelſior atque præruptus magis curarum
æſtus in loco altiori. Creſcunt enim cum ho-
noribus onera, curæ cum curis. Servis? Uni
placendum eſt Domino. Præeſſe incipis? pla-
cendum eſt Pluribur. Imperas? Servus Servo-
rum factus es. In ſervitute benigno Domini
oculo ſat paſcebaris. Vix in honore totius
Mundi ſubſtantia oculis & alienis, & tuis ſa-
ciet ſatis. Quantùm enim expendes, ut lu-
ceas in Curuli, quantùm verô cupies, ut ex-
pendas. Aurum, antequam ex ærario emit-
tatur, Cor intrat. Quid, quèd majoris ſem-
per fortunæ cupiditas eò major futura eſt, quò
fueris major? Planè demutationem habits in
inauguratione Pontificis ex purpureo in al-
bum mirarer, niſi ſcirem vitæ verius inno-

*

Stromatu m, Lib. XV. 247

centiam Candore quàm cupiditatem deſigna-
ri, dicerem, coloris metamorphoſim in bar-
baro Principe, ambitionis exceſſum ipſo faſti-
gio dignitatis adumbrare. Nam qui;, rejecta
purpurà in alba chlamyde emicat, candidatus
non ſatur majora petit, qui ſumma conſequi-
tur. Creſcit enim uti Auri, ità Celſitudinis
amor, quantùm ipſa excreverit Celſitudo:
ſummaque Honorum ſitis in ſupremo vertice
Dignitatum eſt. Ergo quod in Chriſti Vica-
rio Sacramentum eſt probitatis nobilioris, in
Dictatore ſeu Conſule argumentum foret no=
væ cupiditatis, quæ Purpuram, bravium olim
deſideriorum laborumque calcat ſpe Sortis
amplioris. O Montes ſæculi coagulatos, quàm
laboriosè illuditis Filis Adæ: qui planitiem
ſperantes, poſt unius jugi emenſam altitudi-
nem, altiori fatigantur difficiliorique aſcen-
ſu! Siquidem, ut Bernardus ait, Terrena
duæſita gravant, poſſeſſa inquinant, amiſſa cru-
ciant. Felix verò Mons Domini, coagulatus
ipſe quidem, & arduus Mandatorum aſperi-
tate: Verùm non aggerat Montibus Montes:
nec ſerit Alpes Collibus: difficultatem ſiqui-
dem abdicandi patrimonii præmia ſtatim ex-
cipiunt ſecuritatis & innocentiæ. Mons coa-
gulatus, Mons pinguis. Sic enim cùm præmi-
ſiſſet, Jugum meum, dulcoravit illud ſtatim
adjiciendo, ſuave eſt. Ad radices Calvariæ
montis Sepulchrum: ut in eodem loco & pa-
tibulum Mortis, & Reſurrectionis campum
ſcias eſſe locatum. Sic cùm Abrahbæ Sacrificium
Filii imperaſſet, ubi Mors Prolis expectaba-

tur, ſpes ibi ſéminis regnaturi promittitur; &

imaginarium funus certiſſimum poſteritatis
pignus parturivit. Imè ſi verba attendantur:
Mons ipſe coagulatus Mons pinguis eſt. Non
enim hic duo Montes nominantur, ſed idem
Mons coagulatus fertur & pinguis, id eſt,
ſolà excelſus pinguedine. Vis videre Montem
excelſum, eundémque pinguiſſimum? Audi:

„

Beati pauperes ſpiritu, quoniam ipſorum eſt reg- Matth. 5.

num Cœlorum. Prærupta Paupertas, ſed pin-3.

guis Paupertas, quæ;, ſi abjicit Aurum, Reg-
num promeretur. Quin ex Bellarmino Mons
iſte coagulatus dicitur, eò quod lactis dulce-
dinem non defluere ſinat, ſed conſtrictam dia
ſuis accolis ſervet. Lactei quamvis ſint Mon-
tes Sæculi, coagulati non ſunt: citò defluit;,
quæ affluit, dulcedo. Undè præclarè Ambro-

ſius in illud Davidis, Divitiæ ſi affuant, no- Pf.6I. 10.

lite cor apponere, Vides, inquit, quòd afflu-
ant, non vides, quòôd fluant. Hinc egregiè
eos irridet Propheta, qui extra hunc Chriſti
Montem coagulatæ dulcedinis, alios credunt

eſſe coagulatos Montes in Sæculo. U quid, Pl.&7a16

ait, ſuſpicamini Montes coagulatos* Is porrôò
germanus ſenſus Interpretum eſt. Ac ſi dicat
Rex fapientiſſimus: Et ubinam dulcedinem
non effluentem exiſtimatis eſſe? Fortè in Au-
la? At diſcrimina expertus ego ſum, ubi in-
ſignia ſperabam dignitatis. Num in Regno?
Verùm, qui Socerum infeſtum in Aula ſenſi,

Filii appetitus inſidiis è& Throno deſilio, Rex Felicitas

equidem ſed profugus, & ſine calceis, nedum faxa.
cum corona. An in Triumpho? Sed Samſon Tempora-
tam ſæpè Victor profligatorum hoſtium ludus lia vana.

tandem fuit. Semel dicitur in Scriptura, quod
ſteterit unda fluens, nunquàm verô lac ſtetiſ-
ſe dicitur; imò introducti feruntur Hebræi in
terram lacteam quidem, ſed non conſtipati
lactis, verùm fluentis, fluentem lac & mel;
4 inquit.

248
inquit. Ut proptereà ſapientiùs „ quàm verius,
depictam Fortunam crediderim , quôd, ut
Pictor interroganti reſpondit, nunquàm ſtet.
Denique ſi iis, quæ diximus Mons non pla-
cet, placeat eo ſaltem nomine, quòd Va-
tes, in ejus commendationem, adjunxit:
1bid. 17. Mons, in quo beneplacitum eſt Deo babitare
in eo. O quanta dulcedo in aſcenſu Montis
Deum ducem itineris ſortiri! Quin audi ma-
Ibidem. jora: Etenim Dominus habitabit in finem. Et
olim exemplo, & nunc auxilio Comes eſt
JESUS ſubeuntium jugum ſui Montis. Quid
* tam aſperum, quod Ohriſtus non tulerit? Ja-
ces in paleis? Chriſtus jacuit in fœno? Jeju-
nas? Quadraginta ille dies ſine cibo traduxit.
Pungeris? Clavis punctum eſt Verbum pro te.
Vix tibi vivere licet, præ angore! Mortuus
ille eſt, vir dolorum, & ſocius furum. Nunc
verò nec ab hoc Monte receſſit, etiamſi re-
ceſſerit ab hoc Sæculo. Adeſt, & in perſe-
cutione ſuorum, Sauli ſe clamat afflictum,
ut teſtetur in aſcenſu Montis tibi palmas re-
linquere, ſibi pœnas deſumere. Nam & id
PI.93. 20. præſagiens David aiebat: Numquid adbæret ti-
bi ſedes iniquitatis, qui fingis laborem in præ-
cepto? Ac ſi dicat. Domine, Tu ad Jugum
Vocas, Tu Crucem tollendam ſuades, Tu
Paupertatem indicis: verùm ut ad Montem
perventum fuerit, à facie olei computreſcit
jugum; inter frumenti tui delicias paupertatis
non tolerantur, ſed deridentur incommoda;
Vino tuo Crucifixi tui non permittuntur in
Cruce ſitire, ut Tu ſitiſti. Quare tantus ad
Legem concurſus factus eſt, ut una penè
Mundi vox ſit Chriſtus. Nimirùm à fructu
Frumenti, Vini, & Olei ſui multiplicati ſunt
Eccleſiæ Fili; quos non Crucem ſuo nutrire
cruüore conſpicimus, ſed Regum gratulamur
mammillà lactari.

De Cæœlo auditum feciſti judicium: Ter-
ra tremuit, O quievit. Pſ. 75. 8.

Timor Dei Sj quievit, quo modo tremuit? Num tre-
Tinore mor quies eſt, aut quies tremor? Ità. Quief-
zollit. Cit enim is tantum, qui Divino timore concu-

Job. 4. 6. titur. Si enim Jobo dictum: Ubi eſt Timor tuus,
Humani Fortitudo tua? Quid mirum, ſi à Davide di-
Timores catur: Terra tremuit, & quievit ? Neque enim
gtiss mode minus diſſentiunt inter ſe Timor & Fortitudo,
Vincaätur. . „
quàm Quies & Tremor. Porrò nunquàm ve-
rè Terra quieſcit, quàm cùm Dei timore quaſ-
. ſatur. Vis id noſſe? Jobum ſpecta trementem
Deum, quem immotum in Dei Amore nec
orbitas Filiorum, nec turbo is qui potuit ejus
à Fundamentis domum convellere, valuit per-
turbare. David Deum timens, quieſcit etiam
in fuga & à Filio & à Socero. Quis enim pla-
Cidius eo requievit in tanta rerum ſubverſione,
qui & Saüli pepercit, & Semei ignovit, dum
fugeret? Contra, irrequietam Terram ſpecta-
bis, hi ad Dei ſermonem tremat. Vel uno
ictus digito „ unéque vix tactus verbo Cor
ejus ſubvertitur, qui Deum non timet;, tre-
witque. Quin dentibus ſuis fremet, qui Dei
Pf. rrI. 9. voce non tremit. Audi: Peccator videbit, &
iraſcetur, dentibus ſuis fremet, & tabeſcet. Ve-
rüùm ad Paſtores Eccleſiæ libet jam ſermonem
convertere. Audite ſermonem Regis, Princi-
Pſ. 75. 8. pes populorum. De Cœlo auditum feciſti ju-
bid. dicium, inquit ad Deum Propheta. Terra

Oliva

tremuit, & quievit. Terror veſter, 6 Paſto-
res, terror ſit, quo Terra ità intremat, ut
quieſcat. Quieti ovium tremor Paſtoris militet. Severi-
Id facient, ſi Deum æmulabuntur. Quâ ratio- u“, ſed
ne Deus ità Terram perterrefecit, ut in ſuo Vereta.
tremore quieſceret? De Cœlo, inquit, audi-
tum feciſti judicium. Judicium non ſævit, ſed
auditur tantum. Hoc eſt, non furit fulmine,
ſed terret tonitru. Sat terræ proſpicit auditum
judicium, quia non dormitare Judicem mo-
net. Si te excubare conſpexerint, timebunt
populi; ſed tremor quies nuncupabitur. Nota:
auditum fecit judicium Deus: Sed undè? De
Cœlo. De Cæœlo, inquit, auditum feciſti judi-
cium tuum. Non mirum, ſi tali audito judicio,
ità tremuit Terra, ut quieverit. Fulgur enim
Divini & Cœlo Judicii, etſi fragore tonitrui
terret, cognationem tamen quamdam habere
cum Aſtris creditur, à quibus lucem ediſcit.
Amatur vel fulmen, quia & Cœlo deſilit, Di- Corvekis
vinæ (Equitatis regiä. Poœna, quam inffigis, er Csari-
non Virga ſit è terra erumpens, ſed Fulmen "te.
è& Colo promicans. Agnoſcatur à Charitate ſta- Superior
tui, quòd punis. Delectabit Terror, ſi & ſi- diligat
dere Amoris originem & genus ducat. Quieſ- us.
cit Terra in ipſo tremore, cùm Judicium ma-
gis audit, quàm patitur: cùm è& Corlo in ſe
ruere conſpicit fulmina, fulmina quidem, ſed
ſplendidam poenam, ſed lucidum ſupphicium,
ſed ſtellis affinem iram, ſed funus non riden-
te, veruùm plorante Cœlo inflictum, à quo,
uno penè fœtu & imbres, & fulmina emittun-
tur, ac ſi funus, quod infert, deploret, co-
pioſis lacrymis pluviarum teſtatum, ſibi invi-
to extorqueri ſupplicia, inter quæ lacrymatur,
& fremit. Magnum damnati ſolatium, ſi San-
guini ſuoa, Lacrymis Principis videat paren- Peœniten-
tari. Felix cadit, cujus cruorem anteceflit Ju- tis infi-
dicis fletus. Quis enim eum odiſſe poteſt en- asn
ſem, quem ſentit ehcuiſſe antè Principi inno- .
centes Lacrymas, quam ſibi nocentem, reum-
que Sanguinis Sanguinem. Pallet Cœlum cùm
fulgurat, cùm fulminat plorat, ſuumque ob-
nubit oculum, hoc eſt Solem, dùm furit, ne
ſtragem ſpectet, quam edit invitum.

Viderunt Te Aquæ, Deus, viderunt Te
Aquæ, & timuerunt, & turbatæ ſunt
Ahbyſſi. Pſal. 76. 15.

Calamitates Aquæ ſunt, ut ſæpiùs loquun- 1 P.
tur Sacrarum Literarum Interpretes. Portrò in Warntte⸗
his furor & dolor; verùm non procul ab eis „, Deum
& Deus regnat. Ait ipſe de ſe: Cum ipſo ſum habemu.
in tribulatione. Ait de illo Moyſes: Wpiritus Pl. o. 15.
Domini ferebatur ſuper Aquas. Quis ergo nau-
fragium timeat, ſi Dominus, qui imperat Z ailis.
ventis, & fit tranquillitas ejus vocis imperio, Temtatio
Aquis incubat. O non metuendum ferocientis non noeet.
æquoris diſcrimen! En, dùm ſepulchrum cym- erſeet
bulæ minitatur, Deus adeſt, ut ejus retun- amaag
dat furorem. Audi: Viderunt Te Aquæ Deus, Pl.76.156
viderunt Te Aquæ, & timuerunt. O calami-
tatum Fortunati nautæ, Fortunam ſi noſſent
ſuam! Timent Aquæ, quas vanè times. Tu
fluctus, illæ Deum pavent. At Deum non vi-
deo. Non vides? Nec Mortem vides, & ta- Dei cure
men paves. Si ergo de Morte, quam non vides, 1. mc
terreris: & de Deo, qui non apparet, animos d
ſume. Aude, Anime: viderunt Aquæ, quem
Tu non vides: Viderunt, & timuerunt, G Ibid.

turba-

ens

url
. eſt
„. (s,
litis I
2. on
riden
. bonñ
Galn
ſeumn,
Aungel
ſeckt
liere,
tratio⸗
ſbi ert
Hoc N
trumn
laros
Holſtra
Iumn q
hement
ſrz hair
u in.
lulur.
Abis
Daine
Cut via
gan hon
4bolennn
rechrſu
gi non
ua: Ei
trum li
Tiatur
Vi4 Dei
mat quo⸗
ſolins nr
dum! )
tant, e⸗
nulltage
Rianr achyolat.
do, ſed
fe ſo adef
alu hon ſne
M ſoͤ fut,
Chrn in
U ne tu
ſ⸗ decur
anci
Ket. (.
4t penie
Corrit?
Id in Nu
Nr.
eto Pr⸗
lin præl
Cnfügio
dim in.
it, ,
nlci, a
et della
ells, n
ilei ve
Mürdhlen
oit in
nim vef
hounr,

N turbatæ ſunt abyſſ. Ocçulatior tuis oculis Aqua
nt, d Fax cor- eſt exoculata. Videt illa „ quem Tu non vi-
uniia dis. des. Undè hoc? Plane oculos Metus adcdit.
usn Latitiz I u vides naufragium, quod times, Deum
nen jugis. non vides, quem ſperas. Aquæ verò Deum
ite. vident, quem metuunt, naufragium non ſpe-
itt Suſpica- Ctant, quod ſperant. Acutils mala „ quam
ellnn c7 bona perſpicimus . £ exquiſitiùs injurias,
tanh quam beneficia cognoſcimus. Sic, apud Eli-
cenn ſeum, Puer ejus hoſtium mirabatur aciem, &
iün. Angelorum Pro urbe certantium cohortes non
SU ſpectabat. Sic drachma vix cernitur à Mu-
lnde liere, niſi prælatà lucernà. Herodes, & con-
leni. trario, prævidet Regem natum Judæorum,
linzis ſibi erepturum coronam, cujus Regnum de
leti hoc Mundo non erat. Vidit enim falsò ſcep-

trum in dextera Infantis, cujus in manibus
clavos verius prævidiflet. Semper in damna
aud noſtra oculatiores ſumus. Benéè, inquis. Ve-
rüͦm qui ſciam mihi adefle Deum in Aquis ve-
hementibus, qui nullà levatus ope jam jam
Pl. 76.19. haurior? Audi: Ii Mari via tua, & ſemitæ
tuæ in Aquis multis: & veſtigia tua non oognoſ-
centur. Etſi veſtigia non relinquat Deus in
Aquis, beneficia relinquit. Non deeſt via
Dei in ærumnis, quamvis veſtigia deſint. Sed
cur via Dei in Aquis eſt, & in Aquis veſti-

Coemnini
ea ⸗

e( gia non ſunt? Dices, quia, relabente aquâ,
guienl abolentur veſtigia. Benè: at cur ejuſdem aquæ
nlhlin recurſu via quoque non deletur? Cur veſti-
gia non apparent, & apparet via? In mari via
Nn, tua: Et veſtigia tua non cognoſcentur. Vel neu-
iman trum liquido in elemento permaneat; vel hau-
lele, riatur utrumque. Pes Dei non impotentior
tun bin vià Dei. Si hæc aquis ſeſe imprimit, impri-
velnen mat quoque Pes veſtigium ſui. O diſſidium

ſolius divinæ Charitatis authoritate concilian-
dum! Vivimus. Dei veſtigia in Mari non ex-
tant, extat via: Quia, ut opem ociùs ferat

len

Ce le, naufraganti, non pedibus incedit, ſed alis
Hirdis. Dei amor advolat. Suam decurrit viam non ambulan-
celtem, is n. do, ſed volando. Hinc eſt, quèd cùm Chri-
et Cele Benefe ſto adeſſe deberet Spiritus Patris in Jordane;
tnger ciendum non ſine alis præſtò fuit, quia in aquis præ-
,unirnt impigrd. ſiè fuit. Uſitatus adeè mos Deo eſt vVolandi;
* cùm in Aquis periclitanti ammæ ſubvenit;
ut ne tum quidem alas poſuerit, cùm Chri-
ird ſio accurrit. Neſcit tarda molimina Spiritüs
MN Sancti gratia, dum auxilium ac opem af-
P mlut fert. Compeditus Deus punit, alatus favet.

At perichtanti Petro non alis, ſed pedibus oc-
currit? Ità: ſed cuùm apparuit, Petrus ſecu-
rus in Navi piſcabatur, non periclitabatur in
Navi. Quamquam alis verius, quàm pedibus
Petro præſtò fuit, cui in ictu oculi dexte-
ram præbuit. Quamquàm cur ego ad alas
confugio, ut Dei oſtendam adeſſe Miſericor-
Pſ.e r9. diam in Aquis ærumnarum? Et veſtigia, in-
quit, tun non cognoſcentur. Qui negat cog-
noſci, aſſerit eſſe. Extant Dei tui veſtigia;
etſi oculos tuos lateant. Attende: Mariæ
Magdalenæ apparet. Ad ejus illa provoluta
bpedes, nan eum agnovit. Cur ergo miraris,
ſi Dei veſtigia non agnoſcis in Mari, quando
Magdalena ne pedes quidem Domini recog-
novit in Terra? Non defſunt opitulantis Nu-
minis veſtigia nobis periclitantibus, ſed te-

untur. .
guntu .

Stromatum, Lib. XNVWV. 249

Ewaltabo Te, Deus meus Reæ. Pl. 144. I.

Domine, ignoſce, rogo, ſi contradico Gloris
Sermonibus tuis. Dixiſti olim mihi Cinis es: e, 7a2-
ſed ego jam dico tibi, Non ſum Cinis, qui ,4
Te Deum meum & Regem exaltare poſſum. Imrtenzio

Nec ſolùm Cinis non ſum, verùm & mino- redta.

ratus paulé minus ab Angelis, major ſum Oseran-

aum antée

Mundo. Mundo aio? Angelis non ſum mi-
mortem.

nor, qui exaltare Te poſlum, Deus meus,
quod fortè Angeli non poſſunt. Attende. An- Morri ſe
gelus creſcere in amore ac humilitate non 9“ane
poteſt: ideëque ſui demiſſione jam Deum ex- Paret.
altavit, quantùm illi licuit. Mihi veròô licet
me magis demittere quotidiè, ideòque Deum
altiùs quotidiè valeo exaltare. Hinc David ca-
nit: Domine, Dominus noſter, quàm admira- Pl. 8. I.
bile eſt nomen tuum in univerſa Terra! Et
cur non admirabilius in Cœlo? Quia beatus
crevit, homo creſcit. Admiratio ex novitate
eſt. In terra ex impio fit Juſtus: & , qui ſan-
Ctus eſt, ſanctificatur adhuc. In Cœlo amoris
ſeges demefſſa penitùs eſt, horreâque illata.
Seéritur in Mundo charitas, fructum trigeſi⸗
mum promotura, ſi libeat, ad ſexageſimum.
Audi. Quoniam, inquit, elevata eſt magnifi- Ibid. 2.
centia tua uſque ad Cœlos. Ideò admirabile no-
men in Terra, quia uſque ad Coœlos elevatur
magnificentia Dei. Quaſi dicat: Domine, in
Cœlo Amor augeri non poteſt: in Terra ele-
vari poteſt uſque ad Coœlos Magnificentia tua
charitate noſtrà. Supra Cœlos erit æternum,
quæ nunc ibi eſt Sanctitas: In Terra Magni-
tudinis ejus non eſt finis.

Er ſacriſicent Sacriſicium laudis: & an-
nuntient opera ejaus in ewultatione.
Pfſal. 106. 22.

Quis unquàm Sacrificium ſacrificavit? Vi- Bona ec-
cCtima ſacrificatur per Sacrificium, non vero ""ltanda.
ipſum ſacrificari Sacrificium conſuevit Imò Hypocri-
quod unquam Sacrificium ſacrificatum non Es
fuit? Ergo redundans videtur Prophetæ ad-. Sloris
hortatio, cùm aut illud ſuadeat, quod eſſe“““““
