natur in epulo, & Epulo Lazarum implorat
in flamma, quem riſerat in byflo.

Sume citharam, cirecumi civitatem, me-
retrix oblivioni tradita: benè cane:
frequenta canticum, ut memoria tui
ſit. Et erit poſt ſeptuaginta annos
viſitabit Dominus Lyrum, & redu-
cét eam ad merces ſuas: & rurſum
fornicabitur cum univerſis Regnis
Terræ ſuper faciem Terræ. Verf.
10. 17.

Hæc verba à nonnullis explicantur de Pœ- Orvains
nitentia. Quod ſi ità eſt, tria ego noto. Pri- vonus
mum, Deum adeò Poœnitentiæ gemitu re- l
creari, ut, cùm recreetur Angelorum con-
centu, roget tamen Meretricem, ut ſumat Cahſita.
præ manibus citharam, & benè canat. Se- fiu ura.
cundum, non inſuavem eſſe Pœnitentiam, Compatis
quæ Muſicæ comparatur: nec aſperè coërcen- Pæniten-
dos eſſe Lapſos, quos Deus invitat ad Can- Sanf ſ.
tum. Tertium, Pœnitentibus inſtrumenta tra- ii indiſ⸗
di, non quæ oris miniſterio concrepent; ſed creii.
quæ manu indigent: non tibiis, neque tubis;
quæ ad bellum contra vitia aptiora videban-
tur, ſed citharis Deum placant. Nimirum,
non voce, ſed opere vera impletur Pœniten-
tia. At cur non domi reſidet recluſa, ſed cir-
cuire jubetur civitatem? Quia Meretrix,
quæ publicè peccavit, emendari publicè de-
bet. Sic Magdalena flevit in convivio. Porrôò
quam

gua
tem
nianj

eigo
labit
Gend
vine
bidin
Min Tune
eiſte itha
tem
plane
Urbe
nitate
alios
nem
Dudn COlnpi
teſn
elete
r, t
Call
pinern
Gds dd
Arend
Nemn,
le in c
Gnamn
Ponutu
Mie Mdn
M, laſſet,
encidt
Virgo⸗
Ninas
Vngin
i pen
ütin
mn can
tungu
niti Mam
wir, ,
Gidoni
no
ſormce
Daſta
ne:
Neyiku

Cithara

uiil Uues
vi Ubern
luu. Mez ilr
levite
Teme
Gu
Pobli
Non ke
ſelete
Hon
Wo:
e
latate
mn,
ſhet⸗
i. tor e
an, Pruſl

. nr
ie nan
iie
ani, eg,

Lerit

an
e n
tuh. 1.
N
Uek.
i

nen

1
b

. .
hin 4

menit

ſnun

taten, r
Bele mm:
gin mi
jſ
ye. W

Stromatum, Lib. XVI.

quam modò Meretricem dicit, & Fornican-
tem, Virginem paulò ante dixerat: Calum-
niam ſuſtinens Virgo, Filia Sidonis. Mirum
ergo quomodò pronuntiet: Et rurſum forni-
cabitur; cüùm nunquàm inhoneſtè egiſſe cre-
denda ſit, quæ Virgo erat. Verùm quàm di-
vinè! Nunc primum venalis victima Regiæ li-=
bidinis, non autem nunc primùm fornicatur.
Mulier Tunc, tunc Meretricis nomen induit, cùm
domiſi. citharam aſſumit, cùm vaga circumit civita-
tem, cùm canit, & laſcivit in ſono; tunc
planè deſiit eſle Virgo, cùm domo excedit;
Urbem luſtratura. Nemo igitur ſibi de Virgi-
nitate blandiatur, ſi in publicum prodeat, ut
alios provocet ad amandum. Tyrum Virgi-
nem licèt non fornicatam, tamen, ut video in
Ornatus Ccompitis, Meretricem audio. Circumi civita-
Vauu, tem Meretrix. Dices, non te elegantiorem in-
cedere, ut alii peccent, ſed ut de te loquan-
tur, tuique memoria inclareſcat. Nec alia de
cauſa canit & circumit Tyrus, niſi ut ſui me-
minerint cives: Ut memoria tui ſit. Nihilo mi-
nùs duůùm memoriam ſui refricat, cor aliorum
accendit, ipſäque ruit in impuritatis voragi-
nem, Mundi ludus & Patriæ probrum. Qua-
re in cantu ſtatim ex Virgine Meretrix, &
quamvis nunc primùm turpiſſimo quæſtui ex-
ponatur, rurſum tamen fornicatur, non pri-
Maſßeg mum. Nam licèt in ſuum corpus non antè pec-
mpura. caſſet, jam tamen meœchata erat in corde;
AUualier quæ in chordis & cithara Urbem circumierat,
ni ſn. excidium cantu pari Meritò erg
paritura. Meritò ergo non
Virgo, quæ, ante lupanar, tantorum Regum
ruinas enixa eſt. Perpendant quam procul a
Virgine removenda ſit canendi, & circumeun-
di petulantia, quæ Tyrum tam facilè conver-
tit in Scortum. Neque veròô dicas, laxandi ani-
mi causà in luctu id te præſtare, cithariſque
tanquàm Davidem mœroris Spiritum abigere.
Recreatio Nam nullus gravior luttus quàm Captivitas,
Rilution, quâ, per id tempus, durè premebatur Filia
Sidonis. Attamen, dum Aflyriorum vincula
ſono lenire contendit, captiva fit Impuritatis,
fornicémque ſubit pro carcere, turpius ibi ſub
haſta exponenda ſervituti perditorum. Perga-
mus: Er rurſum fornicabitur cum aniver ſis
Regibus Terræ ſuper faciem Terræ. Advertis
citharam una quidem in urbe pulſari, ſed re-
ſonare ubique. Undique Reges omnes accer-
ſit, quæ tantùm Tyrum laſciviendo circumit.
dSeandale. Lues enim hæc latius diffunditur, quàm per
Luxuris, urbem;, licèt effundatur in urbe. Reges om-
nes ſimul inficit, licèt diſſitos inter ſe. Nec
leviter omittendum, quod ait: Super faciem
Terræ. Quàm improba vel in primo crimine,
quæ vagando per urbem Pudorem exuerat!
Publicè peccat, quæ pubhcè laſcivos cantus
non reformidat: nec verecundiam ſervabit in
ſcelere, quæ impudenter à publicatione ſui
non abſtinuit. Non ergo dechnabit à do-
mo: & brevi Canticum erit in ore omnium,
quæ cantitat in plateis. Veràùm quid de fe-
lcitate dicendum? Et viſitabit Dominus Ly-
rum, & reducet eum ad merces ſuas, & rur-
Felieiss ſum fornicabitur cum Regibus. En reducis
ιο felicitatis infelix ſoboles! Fornmicatura eleva-
Caſtita- tur & pulvere captiva Virgo. Quam felicius
"u enra. jacuiſſet oppreſſa, inter ærumnas inviſa Regi-
bus non viſa, nec viſura ſuum in portu, &
Divitiæ tranquillitate Naufragium. Revehuntur Mer-
1 . ces, ſed Pudorem vendit ſuum: Aurum in-
Wievis, geritur, ſed Honor effertur; & in nun-

Canta-
trices.

309
dinis venalior Virginitas Mercibus. Igitur vel
felicitate deprimitur, vel occaſione mercium,
dum excurrit ut emat, venit. Æquè Caſti⸗
tati noxia, & publicum, & ubertas. Latuit
Danaë, ſed auro defloratur. Thamar non di=
ves, in bivio tamen Honeſtatem non ſervat.

His, qui habitaverint coram Domino,
erit negotiatio ejus: ut manducent in
Jaturitate, & veſtiantur uſqus ad ve-
tuſtatem. Verſ. 18.

Agite nunc, divites, plorate ululantes;
nam „ quæ congregatis, ſervient Domino.
Iſaias hic. Et erunt negotiationes ejus, & mer-
ces ejus ſanctiſicatæ Domino- non condentur,
neque reponentur. Quia bis, qui habitaverint,
erit negotiatio ejus. Laborant miniſtris Domini Avaros
mancipia divitiarum. Sanctificabuntur Tem- "um Te-
plo impiorum opes. S. Hieronymus, conſide- Ramenis.
remus, inquit, opes omnium, quèòd non re- Ereleſia-
ponantur; ſed dentur his, qui habitant co- Kici red=
ram Domino. Miniſtrant autem Tyrii non iut
ad divitias, nec ad cumulandas Sacerdotum
opes, ſed ad victüs neceſſaria ſupplenda: Ha- I. Tim. 8.
bentes autem alimenta, & quibus tegamur, 3. S
his contenti ſimus. Et nota, quòd non dixerit
negotiationes & merces Tyri ſanctificatas Do- Eceleſa-
mino his dandas, qui habitaverint Jeruſalem: Kici non
Jed qui fuerint coram Domino, qui ſerviunt i
ei. Servire autem Domino, & habitare co- Locus
ram eo, non eſt loci, ſed meriti. Ex verbis Sancétos
autem S. Hieronymi duo docemur. Primum, on facita
Non omnes coram Domino eſſe, qui ſunt in Panper-
Jeruſalem: Neque quicunque ſervus Domini tas ſacta,
eſt, Domino quoque ſervit: nam, etſi non Soliciradoe
abſit à Domo, procul interdaàm à vultu Dei eraſtini.
peregrinatur. Porrô opes non tribuentur iis,
qui eas quæſituri pergent Tyrum, ſed illis, Care ſss
qui ſine ſolicitudine temporalium aſtabunt Do- perſtuæ.
mino. Alterum verò; non ad theſaurum, ve- Eec leſiæ-
rüùm ad victum Sacerdotum erogandas opes Mrer e.
Mercatorum; non ad delicias, ſed ad repel- de s
lendam nuditatem, & famem à Deo conce- Beccleſtia-
di. Non igitur ſanctificatæ Domino illæ Di- hici red-
vitiæ reputentur, quæ Apoſtolorum Succeſ- ditu.
ſoribus domos ornant, currus inſtruunt, fe-
giam ſupellectilem comparant, Cæſarum de- Ren-
mique pompas parant. Id ſi fortè accideret in ens.
Eccleſia, tunc non Domine ſanctificatæ, ſed
Vanitati damnatæ hujuſmodi Divitiæ Domos
implerent, Mentem exhaurirent: Sacerdotes
non coram Domino miniſtrantes confirmarent,
ſed à Domino revellerent, traheréntque Ba-
bylonem.

EX CAP. XKXIV.
I S A I K.

Et Terra interfecta eſt ab habitatoribus

ſuis: quia tranſgreſi legem ſunt.
Verſ. 5.

L. 5X. Terra autem egit impiè propter ha= peccati
bitatores ſuos: quia prævaricati ſunt Le- damna.
gem. Patet ergo, idem eſſe interfici, ac impiè Tribala-
agere. Et Terra interfecta eſt, Lerra autern onαα+

. 7725.
e git!

10ſW% Oliva

egit impi?. Mors peccati primogenita adeòô
Batrem refert, ut idem habeatur Interfici &
Peccare. Orbem terrarum ergo ſcelera noſtra
concutiunt; nos fulmina extorquemus & Coœ-
lo prævaricando.

Luxit vindemia, infirmata eſt vitis,
ingemuerunt omnes, qui lætabantur
corde. Ceſſavit gaudium tympanorum.

Verſ. 7. 8.

Foluptas Sanctus Hieronymus: in conſummatione
noXι mundi, præteritarum deliciarum recordatio,
Iadieii erit materia cruciatuum. Et Dominus incre-
dies. pans divites luxurioſos, atque ridentes, lo-
Luc. s. quitur in Evangelio: Væ vobis, qui ridetis
2 5. nunc. De Vinea Sodomorum Vinea eorum:
Pradeſti- Uva eorum Uva fellis. Amaritudine commu-
natio. tabitur, quæ ad tempus utentibus ſe Mella
* mentitur, & in noviſſimo amarior Felle repe-
rietur. Tunc omnis dulcedo lætantium in plan-
Mundi Ctum vertetur ac gemitum. Hæc ille. Mo-
FVanitas. rientem deſcribit Iſaias colligentem ex uvis ſpi-
Moer, im. nas, ex ficubus tribulos. Dum abſumus à
piorum. Vindemia, Vineæ florent. Verùm ubi decu-
EI- gο bantes in lecto, inſtante jam vindemiâ Cruci-
Kaas. fixi torcular admovetur, tunc agnoſcimus,
non vites, ſed dumos à nobis excultos. Indè
Vindemia luget. Notemus verbum illud, Qui
lætabantur corde. En in quos moſtitia irruat.
Non dedecet vultum tradere huic temporariæ
lætitiæ: at cor Deo, & gaudio Coœleſti re-
ſervandum. Væ, qui cor mergunt in felici-
tate. Is plorabit Moriens, qui Vivus lætatus
intrinſecùs eſt in bonis extrinſecis. Quàm
prudenter David! In ſolié gaudebat vultu,
corde plorabat peregrinum ſe in terra. Non
ergo lætemur corde in rebus, quæ nec læti-
tiam vults promerentur. Aliud eſt vultu,
PI43·25. aliud corde lætari in temporalibus. Quoniam
Mors al- humiliata eſt in pulvere anima noſtra, conglu-
lee. tinatus eſt in terrà venter noſter. Ubi anima
vix reſperſa eſt pulvere, & tantüùm venter
Ibid. 26. Iuto adglutinatus eſt, ait: Exurge Domine,
adjuva nos. At ubi dixit: Adtaſt pavimen-
Pſ. 118. to anima mea: ſtatim ſubdit: Viviſica me ſe-
85. cundum verbum tuum. Quando non Venter,
ſed Anima luto adhæret, non elevari debet
ut Humiliata, ſed excitari ut Mortua. Vi-
viſfica me.

Intentie
ysτα.

Attrita eſt Civitas Vanitatis. Verfſ.
10.

Felicitass Sanctus Hieron. pulchrè dixit Urbem Vani-
Sen⸗ &W tatise. De omnibus, quæ terrena ſunt, dici-
. tur, Vanitas Vanitatum, & omnia Vanitas.
Felicss Audiant nomen ſuum Urbes, quæ tot titulis
shont pugnant cum Coœlo. Civitas Vanitatis Nomen
velapias eafum. Non dixit Vanitas Civitatis, ſed
amara. Civitas Vanitatis ; quia Vitüs non utimur,
Servitus., ſed ſervimus.

Cùm glorificatus fuerit Dominus hin-
nient de mari, propter hoc in doctri-
nis glorificate Dominum, In inſalis
Maris nomen Domini Dei Vrael.
Verſ. 15.

LXX. Conturbabitur Aqua Maris: Proptereâ

Gloria Domini in inſulis erit Maris. Cùm ve- Perſecs-
xatur Mundus, tunc apparet, quid ſit Reli- "ores, &
gio. Modò Inſulæ contemnuntur à Mari, iis Irr iſorer
Huctus impingit, illis inſultat, eas quatit. Ve- Rengi
rùm turbabitur Aqua Maris, cùm & Mari ad D
littus Sepulchri accedendum erit; tunc fate-
buntur, quam tutum ſit, degere extra Mare,
vel Inſularum more, in Mundo extra Mun-
dum habitare, cùm in Templo deponent ca-
davera, undè ſemper animo abfuerunt. Ufſur-
pemus Prophetæ verba in alium ſenſum. Con-
turbabitur Aqua Maris: Proptereà Gloria Do-
mini in inſulis erit Maris. Non modò Perſe-
cutiones non nocent, verùm plurimum pro-
deſſe probantur. Turbatur Mare; ſed quò Perſeeutie
ſævius furit in Inſulas, eò frequentiùs inco- vtilu.
luntur. Nam quotquot in Mari Naves ſunt,
mox ad Inſulas advolant, Inſulas adeunt,
Æquor execrantur: Quin & ipſum Mare ad
littus cum fluctibus pretioſa ſæpe ejectamenta
allidit, vomitque in Inſulas non tam iram,
quàm opes. Gloria igitur Domini in Inſulis,
dùm Mare fremit; quia & illæ ditamur, &
hoc exhauritur, amantur illæ, hoc vitatur.
Diocletianus concuſſit Eccleſiam; at Idolola=
tria decrevit, Religio amplificata eſt.

Seoretum meum mihi, ſecretum meum

mihi: Væ mihi. Verſ. 16.

Notandum torqueri, non quòd aliorum fa- Cenſeien-
cta abſconderit, ſed quòd propria occultarit. is ae⸗
Secretum, inquit, meum mibi: Væ mihi. de
Quemadmodùm ergo aliorum crimina tegit Cinſises
Charitas, ita detegit ſua; nec ſperes impuni- alioram.]
tatem, ſi Superiori crimina non aperias: nam
Væ Secreto conjungitur. Jecretum meum mi-
hi: Væ mihi. Indè vexaberis, undè confidis
te evaſurum ſupplicium. Quis enim ſine cru-
ciatu ignem continet in ſinu?

Prævaricantes prævaricati ſunt, &
prævaricatione transgreorum præva-
ricati ſunt. Verſ. 16.

En ſcelerum fœcunda propago! Transgreſ- Erempls
ſio nonnullorum Prævaricatores multos enu- male.
trit. Prævaricatione Tranſereſſorum prævaricati Scanda-
ſunt. Incredibile dictu, quam facilè ad cri- mitend
mina ſceleribus aliorum accendamur. Iſaias ediimi.
hic: Quia cataractæ de excelſis apertæ ſunt: & Senitas
concutientur fundamenta Terræ. LXX. pro ca- licent ali-
taractæ, vertunt, feneſtræ. Ergo, ut Cœlum .“
aperitur, Terra fatiſcit: & licèt Coœlum non nen
dedeceat reſerari, cùm per illa foramina pul- gedecent.
chrius appareat, uberioréſque radios emittat;
Terra tamen mavult rimas, & vulnera, qui- nvidis
bus obſcuritatem ſuam prodit, quam ſe clau- ueezee.
ſam latere, Coœlo patefacto. Et cap. 13. 13. Tianes
Idem Iſaias: Super hoc Cælum turbabo, & mo- wedioecris
vehitur Terra de loco ſuo. Videtis non ſolum prodite
Terram ad Coli exempla formari, ſed in ne.
deterius ruere. Nec conſiderat Tellus Cœlum Kaligi⸗
non ſponte motum fuiſſe, ſed alienà manu „„nie

concuſſum, ideôque non imitatur illud, ſed viliora.

æmulatur. Super boc Cœlum turbabo, & mo- lſa. 13.13

vebitur Terra de loco ſuo. Nec locum ſuum Wentr⸗
Cœlum deſerit, nec ſe vertit, & in utilitatem mgilor,
Terræ circumagitur, atque rotatur. Quare
ſi Illi ſimilem te præbere cupis, 6⁶ Terra!
Mamum

M
gel⸗

It,
Per
r:
1. 1 Ebri
*
1½;)
ſunun

Aqun

6

9

.. re
Retst
. Diem
trin 1
Pill Cürul
ibln. Poph
en hoc el
e. Ugetl
20. 1
ii. oMn.
( pr.
Larn,,
onn (ellirt
hetler
1n Il
Adrert
e et
climina
Ware:
Llur
turd

Ee
ber

ein Qui
it.
1.
ifmier. n 1
nuf, umun
fr. li ha
* lente

lian

Et er.
i

4 ⸗
Monte

8

lpier

melal.

Pnin n,

.
Uh-
ſir Dr. 4
tNN
Ne, 5
lett l
eMui
nn t.
t: le

n N.

Manum moventis expecta, locum tuum ne
deſeras, ſciâſque Cœlo vertiginem non noce-
re, Tibi verò plurimum obfuturam, quæ ſu-
per ſtabilitatem fundata es. Nam ut Iiaias ait
hic: Agitatione agitabitur Terra ſicut ebrius ;
Ebrietatis indicium erit, non Cœleſtis Natu-
Tæ, ſi agitari Tellurem contingat; maléque
ſanum diceres Equum, qui volare cuperet;
Aquilæ exemplo.

–

Iſa. 24.
20.

Auferetur quaſi T abernaculum unius no-
étis, & gravabit eam iniquitas ſua,

gat. Verſ. 20.

zelieig: Brevitatem Vitæ uni Noctium comparat;
Aarxa &Wι qua quid anguſtius? Porrò Felicitatem non
exiga. Diem appellat, ſed Noctem, quòd concilia-
trix ſomni ſit, quôdque homines difficilè in
Tribala- Curulibus vigilent. In alium quoque ſenſum

n zio & Per- Prophetæ verba inflecti poſſunt; Auferetur;

Etenn Ne us hoc eſt calamitatis impatiens, & fugitans noc-
Cnämnm , Fontes Fe- . . . . 5
l leizasi tis iniquitate opprimetur, tribulationis nocte
zali ſunt. fugatäa. Optimè hoc declaravit Iſaias, cap. 14.

el Staus 29. Ne læteris, Philiſthæa omnis tu, quoniam

medio- comminuta eſt virga percuſſoris tui. En quomo-
H Pe dè prohibetur Gaudium, ubi Virga infringitur:
n ſe raliem Lacrymas verô indicit, quòd plorandi cauſa

4 jadters. ceſſaverit. Ergo, ſi in tenebris Dolorum non
perſeveres, ſed poſt unam Noctem confugias
in Solem, Iniquitate gravaberis. Illud etiam
adverto, Tribulationem cum Nocte conferri,
quæ etſi Lucem ſubducat, Laborem quoque
eliminat, Somnũmque vehit, ut libeat excla-
mare: O feſtivam Lucis jacturam, Quietis
uſurà compenſandam? Procul aà lumine procul
à turbine.

Et erit in die illa viſitabit Dominus ſu-
per militiam cœli in eacelſo. Verſ. 21.

Superior Quis ægrè feret homuncionis diſquiri geſta,
invigiet. chm Deus Coœeli luſtret militim? Stellæ non

ſun,1
superior mmunes à Viſitatione Domini; ergo Pulvis,

ben ſio- qui habitat domum luteam à Superioribus di-
nar. ligenter exquiri patietur, quæcunque agit.
Et erubeſcet Luna, & confundetur Sol,
cum regnaverit Dominus exercituum
in Monte Sion, & in Jeruſalem.
Werli. 23.
Chrifit Regnavit plane à Ligno Deus; nam,
ralie⸗ cùm pependit in Cruce Rex Judæorum, in
ienitas „, 2 ri :
erakeſiat, Monte Regnaturus, Imperium aufſpicatur ab

& νmℳK„s- Umbris, Sole in occaſum vergente ſub me-
ridiem. Cùm ergo confuſum Solem legam,
intelligo Crucificgum non tam obüſſe Domi-
„ num, quam regnaſſe. At cur tanta Lucis
““ verecundia in Dei inauguratione? Emimve-
& pauper 70 erubuit Sol ſuper occaſum regnare, &

es r , neſcitur, aſcendere Factorem ſuum, plagilque detur-

brium
Chbriſti

ametur;

. Ae & ren patum ſtare in Ligno, ſe verô meridie ra-
lsn moritur. diis veſtitum & cœlo fulgere. Ideéque, ut
I As Steren David ait, JQol cognovit occaſum ſuum. Non
vera. enim naturali quâdam vertigine ad occaſum

PI. o3. tranſlatus eſt, ſed veluti Morte Domini edo-
19. ctus, cognovit, non pertulit, occaſum ſuum.
Elegit occidere,; ne Deo in Umbra Mortis
occidente micaret.

Stromatum, Lib. XVI.

& cortuet, & non adjiciet, ut reſur-

311

„

EX CA P. XXV.
ISAI E.

Quia poſuiſti Civitatem in tumulum;
Urbem Fortem in ruinam, domum alie-
norum, ut non ſit civitas. Verſ. 2.

Lanè mortuos nos fateamur oportet, quo-
A rum Urbes Sepulchra ſunt. LXX. ſigni- Eecleſias
ficantius; Civitates, inquiunt, non Civita- kiei du-
tem; ut non unius id proprium urbis arbi- dum vi-
trareris, ſed omnium crederes civitatum. Quis les, 7
igitur obliviſcatur Mortem habitans in tu- S
mulo? Poſuiſti civitates in tumulum Ur- Tim non
bem fortem in ruinam. Septuaginta ità ver- N 6les
tunt; Urbes fortes, ut caderent Jundamenta Humili-
earum. Tunc enim Propugnacula, & Ur- atem
bes diſſolvuntur, cùm earum labant Funda- Went⸗
menta. Timenda prorsùs ruina, cùm fun-
damenta non ſtant. Timor Domini Funda-
mentum eſt. Opera quædam pietatis occul-
ta, ſi per Hypocriſim emergere in lucem in-
cipiant, futurum caſum prænuntiant. Cùm
abjecti, & olim contemptibiles ſeu in Reli-
gione ſeu in Clero eminere volunt, ruina cer-
ta conſequitur. Non enim culminibus ſuſten-
tari poſſunt fundamenta, ſed fundamentis de-
bent tecta inniti. Nota autem; Urbes for-
tes, ut caderent fundamenta earum. Quid tam
inſolitum? Vidiſtine unquam cadere funda-
mentum? Diſlolvi fortafle vidimus, & diſ-
ſipari, ruere non vidimus, cùm in profun-
do ſubſidat At, ut dixeram, in culinen af-
cenderant fundamenta iſta, quibus caſus in-
tentatur. Non caderent, niſi locum ſuum,
æ& qquando ſe tectis, deſeruiſſent. Nihil igitur
mirum;, ſi fundamenta ruunt, cùm humi de-
fodi recuſent. Ex hoc autem certa ruina ſe- Dignitas
quitur. Equidem ſi lutea fundamenta Baby- in indig-
lonicæ Statuæ latuiſſent infoſſa humo, quo- no.
cunque tandem Lapis incidifſet, non labaſ- Dazus
ſent. Verùm, dùm pedes lutei non latent, Tais,
mox ut tanguntur, ruinam edidere totius Mo- ias,
lis. Quid prodeſt Coœnobio, ſeu Clero Au- Talenta
reum caput habere, & Argenteum pectus, varia.
ſi pedes qui lutei ſunt eminere volunt, & Non om -
exponi? Et quidem Lapis non caput, non nia licens
pectus, ſed fragiliorem partem impetüt. Lu- mnibna

tei, inquam, pedes egregii dotibus deſtituti Bagy:2,
homines ſunt, qui utpote fictilia vaſa, poſ- „ oni⸗

ſunt habere Theſaurum. Tamen ſimplicitas
fragilis eſt, quæ niſi infodiatur, facilè per-
cutietur, & corruet; Aureumque Sapientium
Caput trahet in Terram.

Super hoc laudabit te Populus fortis,
civitas Gentium robuſiarum timebit

te. Verfſ. 3.

LXX. ità legunt: Froptereà benedicat ti-
bi Populus Pauperum, & Civitates Hominum
iniquitatem ſuſtinentium benedicant tibi. Idem Pauper-
eſt, populus fortis, &, populus pauperum; saris: 4o-
nam divitiis in terram, ſomnumque allidi- a.
mur, paupertate verò paramur ad luctam. YLentatio⸗
Sic Dominus luctaturum Job cum Diabolo "n e-

medinm,
Omnmni

Oli⸗
Tempora- ommi prius poſſeſſione diſpolhat, quin & ip- ad leviſſimum dexteræ icdtum. FElephas la-
lium ja- ſe ſua ſcidit veſtimenta, ut expeditius lucta- ceratur, nec dolet; opprimitur armatis tur-

dura. retur. Hinc eſt, quòd David eò fortior, quò ribus, nec dejicitur. Civitates gentium robu-
pauperior, ante purpuram Urſum, Leonéem- ſtarum, Civitates junt bominum ſuſtinentium
que pellitus, inermis Gigantem proſtravit: iniquitatem. Neque dicas, contra fas omne
quæ facinora non patrat in Regno. Romani & jus tibi injuriam infligi. Nam lſaias non
tunc victi, cùm Opibus abundarent. Nam ait Juſtitiam ſuſtinendam, at Iniquitatem.
& ides Homo vitam ingreſſurus, qux, ex Non diffitetur Injuſtitiam, ſed præcipit To.
Felicitas ſententia Jobi, Militia eſt, Nudus egredi- lerantiam.

„exis. tur de utero Matris ſuæ. Divitiæ verò con-
Ppf. 25. 6. tra hoſtes vigilare non ſinunt. Dormierunt Quia factus es fortitudo pauperi, ſo r.-

ſomnum ſuum omnes viri divitiarum. Atque titudo egeno in tribulatione ſua, ſpes
Mierno. ideò facile eſt, dormitantem capi. Samſoni . zi 5 1 5 P
rum obli- enim injecta ſunt vincula, duùm dormiret. II- à urstnαεο, Amaud ab æſtu: § 1.
70. lud autem timendum præ omnibus eſt, per- ritus enim robuſtorum quaſi turbo im-
rarò expergiſci bujuſmodi ſomno aliquando pellens parietem. Verſ. 4.
pſ. 3.6. demerſos. Ego dormivi & ſoporatus ſum, .
Mabitus exſurrexi, quia Dominus ſuſcepit me. Ego dor- LXX. legunt: Fuiſti omni civitati humili Adalatis:
mali. mivi, inquit Opulentus. Benè: Quid deindè? auxiliator, & triſtibus propter inopiam protectio, Cenſilia-
Et vigilavi poſt ſomnum, dixiſſe debuerat. ab hominibus peſſimis liberabis eos. Brevins ii imhii
Tebidiss At oppoſitum plane: Dormivi & Joporatus LXX. quam vulgata. Adverte autem illud,
.. ſum. Somnus provocat Somnum. Ex ſomno Spes à turbine, cum reliquis breviter ità ex-
eit. Sopor; non poſt quietem, Vigilia. Dormit, plicari: Ab bominibus peſſimis liberabis eos.
non tamen poſt Somnum ſurgit, ſed iterm Nam & turbo, & æſtus Conſiliarii impi, &
ſoporatur. Et exſurrexi, inquies, David ait: Blandientium linguæ ſunt: Quos unum in faſ-
Ità; ſed perge; Quia Dominus ſuſcepit me. cem colligens, Peſſimos homines dicit. Nihil
Non vides, Divinam illi neceſſariam fuiſſe vir- æquè timendum in æſtu honoris, quàm ſermo
tutem, ut ſurgeret à lethargo. Adeèò ſtertebat Adulantium; nihil tam metuendum in deſpe-
in felicitate David, ut niſi ad eum Dominus ratis rebus, quam Impiorum conſilia, à qui-
excitandum legaſſet Nathan, nunquaàm fortaſ- bus ſi Dominus te defendat, nec turbine, nec
ſis evigilaſſet. Quid, ſi pejor Somno, iſthæc æſtu torqueberis.
Vigilia foret? Divites cum dormiunt, hoſti-
bus exponuntur; cùm ſurgun, transfugarum Sicut æſtus in ſiti, tumultum alienorum

more, recedunt à Domino exercituum. Ad hoc , y.
probrum repellendum Rex & Propheta cane- humiliabis: O Juaſi calore, ſub nu

pl. 138. bat: exſurrexi, & adbuc tecum ſum. Ac ſi di- be torrente, propaginem fortium mar-
18. ceret; Non furrexi, Domine, ut à te fugiam, ceſcere facies. Verſ. 5.
ſed ut tecum pugnem. Surrexi, ſed adhuc ſum ,
tecum. Non emim alios imitatus, & dormio, Sibi metuat propago fortium, & florentium Felives

ut capiar, & vigilo, ut deſeram. Hoc tamen virorum,, etiam cùm illis militare videntur von ſuper
Domini miles tanquàm prodigium jactat. Po- nubes. Non deerit calor in nubilo, etſi deſitα.e.
pulus igitur fortis, Populus pauperum eſt: cum Sol: imò nubibus involutus æſtus validiùs paupers
paupertate accendamur ad pugnam: à bello, ſæviet, quò latentins pugnabit. Sub nube ppreſſ⸗
Timor Dei opibus, divitiiſque revocemur. Civitas gentium reſpirare te credis? ibi marceſees. Ipſæ mi- res.
Humanos robuſtarum timebit te. Viden' cum timore Do- ſerorum anguſtiæ, quibus flores, torquebunt
iimeres mim ſtare fortitudinem. Imô hac ſolùm de propaginem tuam: & dirumpéris, cùm vi-
vineit. cauſa robuſtæ ſunt, quia timent Deum. Hoc deris Nubes non te protegere; ſed illos, quos
uno timore & tormenta & illecebras, & fu- inſequebaris, defendere. Verùm quis vidit un-
nus & regnum, & purpuram & ſordes irriſe- quam prodire calorem è nube roſcida? Iſaias
runt, nec Martyrio expugnandi, nec corrum- hoc perſpexit, qui certò ſciens Umbrà Ju-
pendi Felicitate. Robur ex timore in ſancto- ſtorum torreri Invidos, apertè urendos à Nu-
rum pectoribus effloruit. Verùm altior ſenius“ be pronuntiavit. Ideò enim Non calore dixit;
perſecutio latet, ſi cum LXX. legamus; Civitates bo- ſed, OQuaſi calore ſub nube torrente. Non
ſienum minum iniquitatem ſuſtinentium benedicent tibi. enim æſtus Umbra eſt, ſed Umbra nubium
sancdzita- Idem eſt, Timere Dominum robuſtůùmque quaſi calor eſt iis, qui alienâ felicitate crucian-
n. eſſe, ac impios perferre. Idem eſt, Juſtum tur. Quod clariùs patet ex bonis, quæ Po-
eſſe, & Adverſarios pati. Si timueris Deum, pulo Dei promittuntur textu conſequenti.
à fece plebis conviciis appetéris. Quod uti-
Irriſores nàm non foret præ oculis. Videmus eniin Dei Er faciet Dominus eaercituum omnibus

fiſtornm. ſervos Nobiles, magni in ſæculo nominis Co- Popu lis in Monte hoc convivium pin-
mites, Ducéſque, ommium contumeliis fæde guium, convivium vindemiæ, con-
Religioft lacerari; &, qui Diabolo militantes terrori 2 6% 0 Jduli vin
poneran- füiſſent, in Dei caſtris derideri. Dolendum vivrium Pingutum medullatorum,
di. ſanè ità Domimi militiam conculcari, ſed no- demiæ defecatæ. Verſ. 6.
bis gaudendum, Opprobria exprobrantium Z
illi cadere ſuper nos. Meliùs etiam dicamus. Tria hic notatu digna. Primum, à Domi- Superin
paiien- Civitates gentium robuſtarum, benè verti, Ci- no exercituum parari convivium. Quod Du- Lemdera-

la- lis provi⸗

2. itates hominu inentium iniqui . i cibus ingenti nto eſt. Non ſemper
tia vita m ſuſtinentium iniquitatem. Qui cibus ingenti docume P ecl dear.

Inimiei locus eos imbelles clamat, qui ulciſcuntur bores, & pericula militibus inculcanda,

amentur. ihjurias; robuſtos verè, à quibus iniquitas aliquando convivio excipiendos;, vel in præ-
Izjurie ſuſtinetur. Equidem non fortitudinis eſt cui- mium actæ victoriæ, vel in præparationem fu-

seleranda« vis oneri ſuccumbere, aut ſtatim exclamare, turæ. Imperatoris Humanitas vel merces laboris
. . exit;

erit 4
mnſtiu

quorul
cere?
ſe llel
lun
undun
ari,
Muilitar
Dorend
itu, 1.
1lulr. ſuas e
. Mo te
va. Perit,
„u ko ar
Uylr. Domin
„ 10 cor

tuum,
e e Con
ne. de, le
nn tentorun

eere

6 (umrn
Ubi nos
Vertunt
r. Vetto;
it Leitin
utal. Latitia⸗
itku. ino er
ia tabuntu
Eremo
Awidids
bibas,
Kigt
puts Vino
bir tuln fn
nVinn
n Pott ce
ittget
i, Dreeſide
r. Luclar
iehxa
gemnus
Alubre
onwiy
nigtur;
Nok D-
Gi mo
tatem i

die
ſae
lo

Feli⸗
Mecipi
hat
Ka
ſed coll
terni
l Unten
Catur.
Aornn
1

l
u erit, vel ſtimulus. Quòd ſi à Deo exercituum
Il. inſtruitur Menſa, quid agendum Paſtoribus,
ini quorum munus præcipuum eſt, Gregem paſ-
INr cere? Quàm inepti Paſtores, qui alienum à
un ſe credunt gregem reficere, cùm id præſtan-
ͤ dum ſit Duci inter arma! Secundo loco no-
I. tandum, Non in Planitie convivium præpa-
rari, ſed in Monte. Vel quòd non omnino
militaris labor remittendus ſit, vel quòd la-
. Genſola- borandum ſit ante convivium. Menſa inſtrua-
i, tiones Dei tur, ſed in Arduo. Non in Campeſtri Deus

in Morti- 1; . ·
4 “ oe" ſuas delicias paravit, ſed convivium fecit in
ratione.

Monte hoc. Non ergo ſtantes ad radices Per-

Recrea- fectionis in Dei caſtris famem conquerantur:
rio, ſed illò aſcendant, ubi uſque in delicias amamur.
e, Perit, inépſque contabeſcit, qui procul à
Olſer- Monte otio delectatur: ii verò „qui cum Chri-
ilai , vantia ſto ardua Montis non declinant, Hi ſciunt
Rfac Regula- Domini milites non eſurire. Tertium, ſub du-
1 Meirn rum. ro cortice nominum dulciſſimum nucleum in-
Ueni e, cludi. Quis non horreat Dominum exerci-
ier int jugem tuum, & Montis aſperitatem? Verùm in Mon-
nhi Criſti te Convivium; à Domino Exercituum non Lu-
nimi vave. ctæ, ſed Epulæ. Verè ſicut pelles Salomonis;
munn ugum tentoria Domini; nam illæ agreſti involucro
t N ane. tegere conſueverunt Regiam fupellectilem.
Quartum addo ex Tranſflatione LXX. qui,
ubi nos habemus; Convivium vindemiæ. Ipſi
vertunt: Bibent Lætitiam, bibent Vinum, un-
Latitia centur Unguento in Monte iſto. Hic autem ad-
Firiua- verto; Non ex Vino Lætitiam effundi, ſed ex
Mortißi Lætitia Vinum, inverſo ordine, naſci. Bibent

catio dul- Lætitiam, bibent Vinum. Senſus eſt: Non ex

niian ceſcit Pa- Vino erit Lætitia: ſed Gaudentibus omnia mu-
Nſorr. sientis, tabuntur in Vinum. Quemadmodùm enim in
ninnr. Eremo ſuxiſſe Mel de Petra dicuntur, quia

avidiùs Aquam bibêre; itaà ſi cum alacritate
bibas, & Lacrymæ, & Solitudo, & Cilicia,
Ameuns & ſi quæ ſunt Animi, Corporiſve tormenta,
Recreatio Vino putabis dulciora. Non exiſtimes te Læ-

e e Reneva- tum futurum, ſi Vino inebrieris: Vinum bi-
iin elle iee - bes, ſi Lætus ſis. Lætanti Aqua convertetur
ahu . e. in Vinum; Morenti etiam Merum Aquam ſa-
n rne Felieitas pPit. Porròô illud conſiderandum eſt diligenter
ſe ſen vel à Deo Poſt convivium Unguento perfundi. Deus
es men enerva. exercituum parat convivium, manducantibus
aon agne6i. Præſidet: mihilo minus itert i debent ad
n rirali, LP et: nihilo minus iterum ungi debent a
lali Cireum- Luctam. Planè enervat vel moderata Animi
mnufur edtio relaxatio, & poſt Lætitiam Unguento indi-
mil 1 sbigne. gemus, ut expediti in arenam deſcendamus.
ens i Salubre inſtitutum, ut, ſublatis menſis, poſt
enlgi convivia, & recreationem ad Unctiones ve-
o cN niatur; ne ſcilicèt tardiores ſimus ad Bellum
imntt N poſt Delicias. Ungentur unguento. Qui loquen-
Uoba n di modus peculiarem diligentiam, & neceſſi-
fiarn tatem indicat Unctionis.
honi
ole Et præcipitabit Dominus in Monte iſto
wo ſaciem vinculi colligati ſuper omnes
nb populos. Verſ. 7.
irline 6 Felix Mons, ubi facies vinculi colligati
lemmy præcipitatur. Unum duntaxat miror: faciem

6 ſcilicèt vinculi colligati. Quibus in verbis de-
l, prehendo;, iſtius vinculi faciem ſolùm dari

. w1le, Humeni Præcipitem, & ipſum vinculum non ligare;
n (ie, "imeres, ſed colligatum eſſe. Facie vinculi, id eſt, ex-
ſuon lrel, ternâà ſpecie terremur; non enim aliquid dam-
M 1, 5 ni intentare poteſt, cuùm non vinciat, ſed vin-
ine ſufr ciatur. Humanos hic interpretor Timores,
6s, enl⸗ quorum apparatus terribilior eſt, quàm vires
eeſe Ethicæ Comment. Tom. VI.

— Stromatum, Lib. XVI.

313
ſint. Sæpè enim indè nobis vincula timemus,
undè aliis vincula proveniunt. Ligatum eſt;
non ligat, quod vinculi faciem præ ſe fert.
Et faciem vinculi: Ità, ſed vinculi colligati.
Aquila vertit; faciem tenebrarum. En quam
prudenter tenebras effundit, ut timeatur in
Umbris, quod in Sole rideretur? Vinculum
audiens tremis; ſed ſi vinculum videres com-
peditum, durum Nomen ludibrio haberes.

Præcipitabit Mortem in ſempiternum:
& auferet Dominus Deus Lacrymam
ab omni facie, & Opprobrium Popu-
li ſui auferet de univerſa terra: Quia
Dominus locutus eſt. Verſ. 8.

Septuaginta verò legunt: Abſtulit Dominus Oratis
Deus omnem Lacrymam ab omni facie, & Delola-
Opprobrium Populi ſui abſtulit ab omni terra. ios
Os enim Domini locutum eſt. Divini Promiſſi starma-
certitudo futura, tanquam præterita, enun- Gaſf. tie
tiat: Et quæ os Domini effatur æquè certa Laczymaz
ſunt, ac ſi facta fuiſſent. Abſtulit in Deo, Domi-
idem ac noſtrum auferet. Porrò quòd Lacry- viss 24d cor
mæ nobis videntur, Lacryma interduùm ſunt: iee:.
nam pueruli & minimè patientes majora no- P6"1*
bis efficimus tormenta. Impa-
zientia.

Et dicent in die illa: Ecce Deus noſter er it-
iſte, expectavimus eum, & ſalvabit odium.
nos. Iſte Dominas, ſuſtinuimus cum,
ewultabimus, & lætabimur in ſalu-
tati ejus. Verſ. 9.

In has voces erumpent morituri Religioſi Mors Ju-
qui Sponſum expectarunt, revertentem à ſorum.
Nuptiis: &, illo epulante in nuptiis, ipſi je- Spes pra-
junarunt in cinere. En quo modo fletus verte- mii.
tur in gaudium. Expectavimus: ſed non fru-
ſtrà. Ecece Deus noſter iſte, & ſalvabit nos.
Aulici non rarô præſtolantur; ſed, poſt lon-
gam moram cita mors, & certus caſus; tar-
diuſque occurrit ſperata dignitas, quàm fatum,
dilatum aliquando, ſed non evitabile. Lætitia briz:
excipit expectantes: terniſque redimitur S
gaudiis perbrevis mora laborantium. Transfer- 126.
ri etiam poteſt ad Nativitatem Domini, ad In Chriſti
eos præſertim directo ſermone, qui jejuniis, Nativi-

& lacrymis præoccupaverunt faciem ejus. eere adr
gumentüä

Requieſcet manus Domini in Monte iſto:
& triturabitur Moab ſub eo, ſicut
teruntur paleæ in plauſtro. Verſ. 10.

Quomodèò Domini manus requieſcet, edi- Mundè
tura cædem Moabitidarum? Itâne quies Dei enempe
eſt aliorum conculcatio? Propheticè. Ideò re- “α Dei
quieſcet manus Domini, quia pes noſter de- Aelicis
fatigabitur triturando Moab. Tunc ſolùm ſuni⸗
quieſcit Deus, cùm nos à conculcatione Mun-
di non deſiſtimus. Non igitur mirum, ſi in-
terdum relinquamur à Domino; nam Manus
ejus Omnipotens non requieſcit in Monte, ſi
Moab non prematur à Monte. Porròô atten-
damus trituram Moab. Triturabitur Moab
