rem; quòd ſcilicèt in virtute nihil pretioſius ha- Pennarum, quam commodo Velaminis. Ni- Mio
beri debeat bonâ famâ, quæ odoris inſtar em- mirùm abſque Volatu ad Deum licet perveni- Utove
nus afflat. His innixa dalibus Hypocriſis Ido- re, ſine Operum operimento ad eum accedere umhri
lum Gloriæ in ſinu geſtat. Verùm ſolvitur citò non licet. Neque enim attendit Deus tam Ope- Pecla
Talenta vanus argumentorum apparatus. Cur Deus ris pretium, quàm Tegmen. Denique Lucem E ihli
lateant. opera exorſus à Luce ſit non inquiro, ſed lau- ſpernit, ſi non ſe Tenebris ſepiat. Rogo vos, Ktexit
do: unum illud ſcio, Mundum, quem fecit in undè tantùm pretium in Jejunio futuro Eliæ, Cſinen
Gen. r. 3. Lumine, in Tenebris refeciſſe. Fiat Lix, di- ut ejus deſiderio Deus pellectus, antequaàm je- lunguit
xit antequàm picturam hanc Mundi pulcherri- junaret, illum epulis reficeret, &, poſt jeju- nobis
mam adumbraret: quam tamen ut obliteratam nium, curru, triumphantis in morem, extule- ſtra bo
perfectius coloraret ſuo ſanguine, Solis facem rit? Quot jejunarunt in Iiraél, nec poſt jeju- nmn pe
reſtinxit. A Sexta ſiquidem hora tenebræ fa- nium à Deo ſunt recreati! Quid ergo Deo pla- Pelom
Ctæ ſunt ſuper univerſam Terram: fugatúſque cuit ſupra jejunium in Eliæ jejunio? Audi Am- 1a coll
Sol à Domino morituro clariſſimè ſuis teſtatus broſium. Elias in deſerto jejunat, ne videretur. Cap.re, tores?
eſt meridianis Tenebris, Dei opus, quod fac- Hoc vidit Deus in abſtinentia Prophetæ, quod de Elia mmtihne ſß
tum in luce labefactari potuit, accuratiùs ab illi placuit, aliorum ſcilicèt aſpectibus non pa- & Jeju- lia nu
Artifice, ne iterum ſolvatur, in Tenebris re- tere. Jejunavit & Moyſes diebus quadraginta, io. tepoti
ſtaurari. Quod verò attinet ad Patriarchas, ho- ut Elias: non eum proptereà Angelus pane ſub- mummmot
dinæ pelles circumdatæ manibus magis ſcelera, cinericio quidem, ſed cœleſti, ante abſtinen- di The
quàm opera pietatis exponenda ſuaſere. Et cer- tiam refecit, & roboravit. Nimirùm Elias pue- hroſis
tè, ſi non Mundus, fictus ſcilicèt Iſaac, verior rum dimiſit jejunaturus? Moyſes, comite Jo- haracil
Deus Iſaac benedictione eos ditat, quos accu- ſue, jejunavit. Ned mirum id de Propheta in⸗
ſatores ſui noverit. Sic David, ſic Magdalena, nocente, cùm in peccatore Propheta aliquid .
ſic alii ſexcenti ideò rore cœli, terræque pin- magis prodigioſum teneamus. Deum exquiſivi bſ. 76. . fuk
guedine ſtabiliri meruerunt, quia ſua aperuere manibus meis, nocte contra eum, & non Num de- nſ
Hagitia. Quòd ſi mins interpretatio iſta cohæ- ceptus. Quid audio? Non ſum deceptus, inquit Aulieus
ret, malo Dei benedictionem, quàm Iſaaci; Adulter, & Parricida, ejulante interim in pla- non pro- A. Peni
quippe qui videam apud Iſaac periclitari vocis teis Sponsâ caſtiſſimà? Quæſivi quem diligit ani- Ten. F1. al ſontemn
ſuavitatem, quam unam apud Deum patroci- ma mea, quæſivi Illum & non inveni. Impudi- KReliginſe te on
PL. 44. 3. nari diſco ex David. Diffuſa, inquit, eſt gra- cus non fraudatur ſpe ſuà Deum quærendo, & farver; ſiclini
tia in labiis tuis, proptereà benedixit te Deus in Sponſa fraudatur? Ecquid in illo placuit, aut & negles⸗ eti iub
æternum. Quid verò ad Davidis teſtimonium? in iſta diſplicuit? Nimirùm David manibus ſuis, tu. le ſbi
Planè attollendæ ſunt portæ, ut Rex gloriæ nocte, contra eum, ſive ut Auguſtinus legit, anſellu
ingrediatur: haud tamen palàm exponenda coram eo Deum exquiſivit, ideòque deceptus non Mri
ſunt opera. Siquidem .ternales Portæ dicun- eſt. Palam verèô in plateis cum ſtrepitu, voci- ain l
tur illæ, per quas Deus admitti debet. Por- bus magis, quam manibus quæſitus à Sponſa Alamn
rò portæ Æternales non ſunt, quæ ſemper eſt Dilectus, nec inventus. Nimirùm involu- ate “
patent. Illæ ſunt .ternales portæ, quæ diù crum, quo David inter ſilentia noctis fervo- id
clauſæ ſoli Deo reſerantur, cùm ipſe pulſat ad rem ſuum Dei cupidum occultavit, ſuum quo- . dien
oſtium, morte irruente. Denique placuit ſupra que ſcelus occuluit. Duům emm ſui pectoris K5
aurum veſtimentorum odor eorum. Sed con- charitatem tegit, hærentem pectori ſcelerum “ el
ſultò Hypocriſis tacuit, quinam placuerit odor maculam pariter obtexit. E contrario, Spon- anin
Can.4. 1z. in veſtibus. Odor veſtimentorum tuorum, inquit, ſa, duùm amorem palàm quærendo expomit, the- ligr 0
ſicut odor Thuriz. Thus veròô non paſſim ſpirat, riſtrum ablatum ſibi ſenſit, nequiitque pallium tenti i .
ſed ſolius importunitate ignis, quem tegit odo- retinere ad operimentum, ſi non ſcelerum, cet- ignas 4
rem, emittit. Hoc tandem odore Sponſus de- tè nævorum, quando charitatem operire negle-
lectatur, qui videlicèt, non ultrò, ſed ſolà vi xit. Et ſanè incredibile eſt, quàm facilè⸗ quod D or
charitatis expirat. Verùm, disjectis effractiſque pubhcatur, violatur. Citò lutum colligit Am- Dun 8
Gloriæ inamiſſimis machinis, firmis eam vincu- mis exundans, inquiebat Ambroſius. Fœnum, Nd⸗ 6
lis alligemus. Vidiftiſne unquam, quâ ratio- ſtipulâſque gloriæ inanis amor deglutüt, il⸗ rend,3
ne pingantur Seraphim in Templis? Senis ea fulus extra alveum ſecreti pectoris. Suſpe- nelic 3
alis inſtruimus, quarum duæ pectus, duæ pe- cta Auguſtino eſt Innocentia, quæ phaleras ol- enn
des tegunt, binis duntaxat ad volatum expanſis. namentâque oſtentat. Foris lucet inius au n
.

ebninnuh
lechn me
eret ,
sin mnene
Uniln

S

Crebuen
1el Agun!
eleti

. Stromatum 9

eſt, inquit Ipſe. Rarò enim intus & forls ſplen-
dere poſſumus. Cœlo pallet Luna, cùm ter-
ris lucet, eéque majorem patitur inopiam lu-
minis in Orbe ſuperiore, quò copioſius nobis
rutilat ex parte citima Terris. Ab aſtris deſ-
cendamus ad flores. Intuere hyacinthos: flo-
rent ſui parte, quâ proſtant ſupra humum,
infra humum verôò putent: tantique odoris ac
pulchritudinis appendix Cepa eſt, in eo cepis
duntaxat diſſimilis, quòd illæ nutriunt, hæc
necat. Concha inter fluctus obdurata Marga-
ritum ſervat ſub cortice. Nimirùm, quæ aſ-
peritatem in ſuperficie patitur, parturit in al-
vo æmulum Solis fœtum, hilarem Lacrymam,
Sidus marinum, Mundi imaginem puriorem,
VUnionem denique ipſo vel nomine pretioſum,
Maris oculum, lucem Luminis, ornamentum
Gemmarum. Huc ſpectat, quod de Chriſto
Joan. I. apud Joannem legimus: Lux in tenebris lucet.
5. Neſcio quomodò Lux minus lucet in lumine.
Utque Aſtrum, ità bonum Opus emicat in
umbris, nocteſcir in die. Quin non ſufficit
præclarè Geſta humanis oculis ſubducere, niſi
& ipſi Deo ea penè abſcondamus. Phariſæus
retexit Deo jejunia ſua. Sed tantus ille fulgor
abſtinentiæ in Sabbato geminatæ, in luce e-
languit. Quòd ſi parùm Alarum Seraphim
nobis exempla ſuadent, celanda eſſe opera no-
ſtra bona: feræ id ſaltem perſuadeant, qua-
rum permultæ, teſte Senecâ, ſuorum veſtigia
pedum caudâ detergunt. Quæ, rogo, futu-
ra confuſio faciei noſtræ eſt, quando ſolici-
tiores Animantes deprehendentur in occulta-
PlxS,11,e tione facinorum? In corde meo abſcondi elo-
quia tua, ut non peccem t bi. En locus, quò
reponi debent gemmæ verborum. rarium
nummorum Dei Cor eſt. Ubi enim Cor eſt,
ibi Theſaurus eſſe debet. Ergo (inquit S. Am-
broſius) ſolia ſuſpecta ſine fructu. Tales veſtes
paradiſi exules habent.

Effunde ſicut aquam Cor tuum, ante
conſpeév0vium Domini. Thren. 2. 19.

Bena c. Peenituit quodammodò Deum lacrymarum

twultanda. fontem in oculis collocaſſe, quèògd ſcilicèt plo-

rare non liceat, quin videamur. Ideò, qui
victimis occultis delectatur quammaximè, Cor
verti jubet in lacrymas, quò ſcilicèt occultiùs
fuſæ ſibi accidant gratiores. Ante, inquit,
conſpectum Domini. Ergo membrorum ordo
pervertitur, ut ordo ſervetur meritorum. Vix
enim palam ex oculis lacrymæ defluentes ſti-
pulas inanis gloriæ non rigant, quæ Deo pla-
cere non poſſunt, niſi occultis cuniculis in il-
lud influant flumen, cujus impetus lætificat
civitatem Dei. Magnum ergo lacrymarum pre-
tium, quæ ne deſint, permittimur cor ipſum
eliquaré in fletum inanem futurum, ſi præter
Domini oculos Humanos concupiſcat aſpectus.
Ligat Omrmipotentem lacryma, ſed Omnipo-
tenti litata. Alioquin eâ nihil citias areſcit. O
dignas fletibus lacrymas, quas ex oculis cu-
pido Gloriæ expreſſit! Itane argentum puriſ-
ſimum, quo regnum potuit comparari, foe-
num, floſculique Gloriæ caduci rigabuntur,
hodiè erupturi & fimo, cras in clibano exu-
rendi? Satis timeo ne aliquando Coœlum non
reipicientes & Solem, facibus oblectemur,
quæ, ubi extinguuntur, fumo nos & eludent,

& vexabunt. E novo Hiſpaniæ regno duo ſunt

Ethicæ Comment. Tom. VI.

ib. XIV
Romam lapides allati ex fodinis argenteis eru- Vyronam
ti regionis locupletis. Res planè mira! Qui D e-
luto inſperſus eſt, tantumque putatur lapis, 7 on; n
decolor, obſoletus, ſine radiis, argenti ex ſe faendum.
plurimum comminutus emittit. Is verò, qui Talenta
pellucidus ſcintillat undique, aurumque credi- mediocria,
tur non ſaxum, minimuùm metalli exhibet H
. / . .. R 4 4 *
luti pulveriſque plurimum. Adeò vel naturæ Talenta

ipſius ductu pretioſiora ſunt quæ tegunt pre- hine ſpiri-
tium, quàm quæ produnt. iu.

Ad nihilum devenient tanquàm aqua de-
currens, intendit arc-cum ſuum, do-

nec infirmentur. Pſ. 57. 7.

Devenient tanquàm Aqua, ſed ſi Arcus Circum-
non remittatur. Non ideò laxandus nervus ‚Mpectio in
quia hoſtes defluxere. Pugnandum eſt, deſu-?edtis.
dandum eſt, intendendus eſt Arcus, donec,
qui Te ſatagit infirmare, debilitetur. Dele- Tentatio
ctat me porrò maximè Prophetæ metaphora wrilis.
in aquis colorata. Ad nihilum devenient tan-
quàm aqua decurrens. Planè ad nihilum, ſed
non in nihilum. Aqua enim, quæ decurrit,
ſibi quidem perit, ſed arboribus pereuntibus
vitam affert.

piritus Domini ferebatur ſuper aquas.
Gen. I. 2.

Cur? ſi Tertulliano credimus & Hierony- Obedien-
mo;, quèòd in aquis illis Baptiſini luſtratio ad- iir. i.
umbraretur. Ob id enim tantis inſignitæ mu- „entoss.
neribus, tantiſque auctæ privilegiis aquæ pu-
tantur. Ex ipſis enim emerſere aëris igniſque
Elementa: ex ipſis Firmamentum coaluit: pro-
diere ex ipſis, quæ primùm in Mundo Ani-
mantia ſeu repſere, ſeu volarunt. Ipſæ deni-
gue Spiritui ſolium, Agno thronum, Beatis
uminis impetum præpararunt ex ſeſe. Verùm
ex quo fonte tot gratiarum flumina intrave-
runt in Aquas? Puto, quòd primæ Dei voci
in Mundo paruerint, poſt natam Lucem. Scio
Lucem naſcendo imperio Domini paruiſſe. Ve-
rùm hæc non tam Obedientia, quam Felicitas
appellanda eſt, quâ id, quod non eſt, ad Om-
nipotentiam Artificis, prodit in medium. A-
quis Obedientiæ debetur Palma, quæ, cùm
jam eſſent, latéque in ſubjecta ſubſtrataque ſibi
terra regnarent, ad mandatum tamen Domi-
ni imperium reliquere ſuum, occupatúmque
Terrarum ſolum deſerentes, in imas receſſe-
re cavernas, iis ancillaturæ, quibus antea im-
perarant. Præceptum, inquit, poſuit, & non Pl. 148.6.
præteribit. Cujus eximio mirôque Obedientiæ
exemplo oblectatus Terrarum Artifex Deus,
tam ſæpè prodigium Aquarum in locum u-
num & recedentium, & ſtagnantium paſſim
prædicat in Scripturis, ut Elementi præpoten-
tis exemplo nos Vermiculi diſceremus aliquan-
do tandem parêre. Hoc, puto, ut ſpectacu- Obedien-
lum Mundo daret, antequàm juberet Aquis, tia in per-
ut congregarentur in locum unum, Lucem fa- eckis.

. . 4 Talenta
bricatus eſt, ne in tenebris lateret tantum ob- & Zelns

ſequentis exemplum Elementi. Haud ergo mi- animara
rum, ſi & cœlos, & aves, & rerum penè cun- c Regn-
ctarum pulchritudinem oriri ſtatuit ex Aquis; r ä-
guippe „ qui cuperet creaturas penè omnes -
inu Parentis, imò parientis eas Elementi, ſi- Aquarum
bique parentis Aquæ non tam Vitam trahere, locus.

N gquam

Obedien
sia Vis.

è
146
quàm Obedientiam, quam ex Aquarum ube-
ribus haurire cum ſpiritu debuere. Neque enim
crediderim ego, ideò (Patrum ſemper inter-
pretatione meis inventis antelatà) Dei Spiri-
tum incubaſle Aquis, quòd Baptiſini aliquan-
do emanaturum ex eis fontem prævideret:
quin potiùs audeo dicere, ideò Baptiſinum in
Aquis à Domino inſtitutum;, quòd natanti in
ſe Spiritui, Verbéque Domini obediverint.
Obedientia, quæ in Aquis primuùm elu-
Xit, effecit, ut ſcelerum purgatio Aquis in
dulgeretur. Nec tam futurus Baptiſmus lon-
gam poſt ſæculorum ſeriem, quàm mox affu-
tura Obedientia in Aquis Spiritum Dei in un-
dis detinuit, qui Cœeli quodammodèò negligens,
ubi Inobedientia pullularat rebellium Ange-
lorum, Undarum delectabatur non tam thro-
no quàm obſequio, undè Obedientiæ flos pul-
cherrimus, & præſtans margaritum erant e-
ruptura. Hinc eſt, quòd expertus Deus Aqua-
rum famulatum, iſdem uſus eſt in rerum ad-
miniſtratione arduarum. Ipſis Mundum tradi-
dit diſſipandum, cùm peccaſſet. Ipſis Terra-
rum fertilitatem conſignavit, ut quam ipſæ
Mundi partem irrigarent, floreret, areret,
quam deſtituerent. Ipſas ſupra Sidera colloca-
vit. Ipſas & Paradiſo fluere voluit. Ipſas è Cœ-
lo defluere, ad mortalium vel ſolatium, ſi o-
rent, vel terrorem, ſi peccent. Aquam è terris
recedentem, in aerem, in cœlum, in campos
ſubſilire, manaréque conceſſit; ut, quæ ex
obedientia unius elementi abdicavit libens im-
perium, omnibus feliciter & ſapienter impe-
raret. Quid enim altiores ſideribus Aquæ ſu-
ra Deum laudant? Sohs videtur ſolium Aeër
iſte pellucidus, quem ducimus. Verum Aqua-
rum ipſe regnum, Lucis verò hofſpitium com-
probatur, cùm perſæpè, invito Sole, caliget
in Meridie dies Aquarum vaporibus intercep-
tus. Plorat in die Aër, ſi Aquæ jubeant, quæ
radiorum ipfſiuſque Solis uſæ quadrigis, & ma-
ri altius provectæ, pro ſuo mitu modò nubi-
bus Coœlum obducunt, modò imbribus com-
pluunt Terras. Quid Ignis? Graſſatur, bac-
chatur, inſanit, fremit, furit, quoad Aquarum
inhibitus præſentid iram pariter, & vitam in
ſinu Undarum ponit; ut quas vitæ ſuæ cunas
diſſiteri non poteſt, ſui ſepulchrum furoris re-
ſtinctus ſateatur. Nolo ego Aquarum præco-
nia texere, ſed Obedientiæ prærogativàâ cæte-
ris elementis eas imperare contendo. Quod ut
clariùs eluceſcat, ab iis quæ naturæ ductu A-
quæ præſtant, ad illa gradum faciamus quæ
ſola Obedientia geſſit in elementis, ut;, cùm
didicerimus rebus omnibus ſine Aquis Obe-
dientiam imperare, intelligamus non ſine Obe-
dientia in unum coactas locum Aquas faciliùs
feliciſque tantum obtinere dominatum. Et A-
quis quidem in tria ſupereſt Elementa princi-
patus, ne ſibi videantur dare juſſa, ſibique
ipſæœmet ſervire, ſi quatuor imperare proben-
tur. Igni, Terris, Aéri obedientes Aquæ præ-
ſum, quæ pariunt, dùm parent: at & illis &
Aquis ipſis, dum Deo ſervit, imperat Obe-
dientia. Gullielmus in ardenti clibano friget.
Albinus Colum in imbres eliquatum ſiccus
ſuſtinet. Maurus Aquas calcat. Joannes Ana-
choreta Dei æmulatus vocem, dum vocem
audit Abbatis, virorem indidit ſtipiti, qui ſine
vita vixit, quia ſine Obedientia humor illi in-
ſtillatus non eſt. Maurus Petrum ſuperavit clau-
dicantem in undis, dum undas juſſu vicit Be-

Oliva

nedicti. Eliſeo Gullielmus major, cùm gran. qua
dius videri debeat miraculum in flammis vive- cdt
re, quain per flammas ulciſci. Non mirum ſi nroe
devocatus ad imperium Prophetæ Ignis peri- rcet
mat, mirum quòôd ad Abbatis vocem vivat Eie
Monachus inter ignes, Flammarum contuber- iol
nalis, Mortis concivis. Quin & Eli non mi- nenb
nor eſt, quippe cùm ille vehi quidem ardenti *
rhedâ potuerit, ſed inter vapores currus ig- ot Eobun
nem ſimul, & pallium ferre non potuit: Guj- h⸗
lielmus veròô in exæ ſtuanti clibano nec vitam
exuit, nec tunicam Albino quoque Eliæ ce- uin ſn
dunt prodigia: facilius emim eſt non ruere è Nn
Cœlo imbres , quam proruentes habitum Mo- hi Pril
nachi revereri. Quid, quòd Chriſto Lazarum Mdlen
excitanti Joannem quodammodèò conferre h- litis vu
bet vitam ſtipiti inſerenti. An non facilius ſur- nas pol
recturus homo reſurgit, quam peritura plan- rumn
ta, imô ſtipes reviret? Adde vocatum Laza- en ſbi
rum prodiiſſe, ſine voce Truncus revixit præ- lere u
mortuus. Ibi fuſæ lacrymæ, hic profuſa aqua: que no
quaſi vilius emit vitam ſtipiti; Joannes paren- ſtem II
do, quam Lazaro Chriſtus imperando. Verba erte no
Chriſti cadaver auchvit, deſiderium Joannis cordle
lignum aridum exaudivit: tantumque hujus un, pe
miraculo prodigium illius cedit, quantùm feli- mnle ſen
ciùs revixiſſe putandus eſt, qui floribus orna- ile pln
tus viruit, quàm qui vinculis oneratus prodit Petet
*& ſepulchro. Adeò præ ſuis placuit Domino
Obedientium eminere prodigia. D
k,
Ouis aſcendet in montem Domini, aut M
— 2/ „ A1l
quis ſtubit in loco ſancéto ejus. Pſal. .
23. 3. . Deſperat: n 1
ſperen:. ebeo ſol
mu g Palæſtine
Quis? Audi: Innocens manibus & mundo pſ. 13. 4. u ſed in A
corde. O lacrymas, 6 dolorem! Actum eſt,. un
excidimus à ſpe Gloriæ, cùm cecidimus ab al- Prinis n
titudine Innocentiæ. Peccavimus? Perivimus. Vel jumen
Candor emarcuit Innocentiæ? Gloriæ purpu- becientiur
ram non impetrabimus, quam ſoli impetrant if met. No
Candidati. Væ nobis, væ, inquam, nobis; iun wprs 0
nam ſolus innocens manibus, & mundo corde Cillolutus
aſcendet in Montem Domini. Veruùm abſit à Dei miſi. eEatan
me, ut iſta de Domino credam, cujus Miſe- Tercge mentumm
ricordia eſt ſuper vitas. Video in Monte Mag- eld,. 167. rir ſgin⸗
dalenam, quam mundo corde non fuiſſe no- ir gni⸗
vi. Video ibi Davidem, quem mambus inno- ſenſn cre
centem clandeſtino ſublatus funere Urias perne- tekero
gat. Video Cœli claves Petro traditas, qui ko 8
Dominum ter negavit. Quid igitur? Repug- ahior,
nätne experientiæ Scriptura, ſibique contrarius Do, Mali-
Dominus eſt; qui & noxios recipit in Mon- n, r
tem, & innocentibus duntaxat aditum in Mon- D
tem patére deprædicat? Non ſecum Scriptura n
pugnat, ſed nos conflitimus quando prope- enietig
randum erat. Pergamus, & intelligemus non luc.
ſolos eſſe innocentes innoxios. Hic gccipiet, Ibid. 5
inquit, benedictionem à Domino, miſeri- bine
cordiam à Deo ſalutari ſuo. Audin'? Accipiet Mnng
miſericordiam. Quis accipiet? Innocens ma- l 1
mibus, & Mundo corde. Itäa-ne hic accipiet? n ER.
Planè nec ego deſpero. Etenim Innocentia;, in e
quæ eget Milericordiâ, mihi non deeſt. Pau- tunnhi
lus me deterret, non David. Repoſita eſt mi- 2. Lim.. a
hi corona Juſtitiæ, quam reddet mihi Dominus 8- n detai
in illa die juſtus J-udex. Hoc me terrebat. Ne- Nni Ge
que ermim inmtrare cupio mecum in judicium nm uen
Deum. At ubi Miſericordia intervenit, accur- nn ad
ro. Carebo ergo Goronâ, quia nolo Juſtitiam, Vedd
quia timeo Judicem? Non excludar à Monte, tate ta

quia

Un

quia innocens quidem eſſe debet, qui eò ac-
cedit; ſed Innocens dicitur, qui accipit Miſe-
ricordiam à Deo ſalutari ſuo. Ubi audio Miſe-
ricordiam, diſco Innocentiam non ſervatam,
ſed reſtitutam, & dùm Salutare audio, intel-
ligo Infirmitatem præceſſiſſe. Ergo Innocens
manibus & mundo corde etiam is dici poteſt,
qui Dei eget & Miſericordiâ & Salute. Poteſt
Pſ. So. 8. Sanguis Chriſti nævos abſtergere. Aſperges me
hyſſopo, mundabor, lavabis me, & ſuper nivem
dealbabor. Et amicti ſtolis albis apparuerunt,
qui ſordidas eas lavaverunt in ſanguine Agni.
At, inquis, undè ſcire poſſum reſtitutam mi-
hi priſtinam Innocentiam * Dubitas? Scilicèt
Malchi impiiſſimi ſatellitis ſceleſtiſſimique mi-
litis vulnus non rogatus ſanabit, & tuum, tan-
tas poſt preces, negliget vulnus? Scilicèt ſer-
vum deſpiciet, qui hoſtem curavit? Paran-
tem ſibi vincula ſcurram peramanter benè va-
lere jubebit: & ſibi manus dantem, ſuâm-
que tollentem Crucem ingenuum adoleſcen-

certè non ſuavis, nec mitis, nec multæ Miſe-
ricordiæ, ut prædicari ipſe voluit per Prophe-
tam, permittet? Procul 6 abeant monſtra iſta
malè ſentientis de Deo timoris. Abeat metus
iſte planè metuendus, qui, dùm curari deſ-
perat vulnus, vulnus & ſibi, & Deo infligit.

Surge, accipe Puerum, & Matrem ejus.
Matth. 2. 20.

Lororun Non recuſo laborem itineris, ſi laborum
indiffe- habeo ſolatium Matrem cum Puero. Relinquo
ventia er Palæſtinam, in qua Templum Domini eſt,
Gar er. ſed in Æzngypto habeo Dominum Templi. O
utinam adjungere me poſſem cœleſtibus pere-
grinis non ſocium, ſed famulum! Utinam
vel jumenti mihi cura demandaretur! At O-
bedientium agmen iſtud eſt, Inobedientem ti-
Cchrifi met. Non poſſum alligare jJumentum, qui,
Fuga in ruptis Obedientiæ loris, vagus, ſolutus &
Taeypib. diſſolutus feror per abrupta montium, per
exæquatas camporum planities. Denique Ju-
mentum Chriſti & fœno carnis, & flore glo-
Pſ. 40. 7. riæ ſaginari debet. Omnis caro fœænum, & om-
nis gloria ejus quaſi fos agri. Ego verò nec
ſenſu carere volo, nec gloria. Carnem meam
antefero Spititui meo, utrique Gloriam. Mi-
hi flos caducus illudit, quem, dùm carpo,
capior, quem, dùm lego, fructum non decer-
Po, Malumque prætereo, inter ligna ſylva-
rum, pretioſum.

Invenietis infantem pannis involutum.
Luc. 2. 12.

Ubinâm : In ſtabulo. Ergo Maria Verbum
pannis, nos ſerico involvimus. Uter noſtrum
ſapientiùs incertum, imò certum eſt. Eò e-
nim & Reges accurrerunt, & Paſtores, nos
à Principibus & à Populo deſerimur. Ad vi-
dendum Verbum vagiens in pannis ſtella Ma-
gos excitavit: Ad irridendum eloquens Ver-
bum in Gemmis vanitas evocat vagos. Me-
mineris tamen in pannis balbutienti Verbo
1 litatum aurum, cùm, hiſce temporibus, Iu-
e tum quoque ſubtrahatur regnanti in cocco
Verbo. Nimirùm, cuùm Apoſtoli in ſimplici-
tate ſermonis Verbum exponerent, eorum ad
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Concio

ymimn 7 vVana.

tem in ſuo perire vulnere, ſi non crudelis,

Stromatum, Lib. XIV. 147

pedes pretia prædiorum jaciebantur, & jace=
bant. Ut verò ornari, fucarique à nobis coe-
ptum eſt verbum, aurum à pedibus Prædi-
cantium gradum fecit ad manus Audientium;
opéſque auditores non faſtidiunt, ex quo o-
pulentius ſibi verbum proponi ſenſerunt. Quid,
quòd Virgo Verbum parere non recuſavit in
ſtabulo? Quis, rogo, noſtrüm in amplitudi-
ne duntaxat Templorum rechlinare verba ſua
dignabitur, quando Maria Verbum Patris, &
Sapientiam Dei in præſepio reclinavit, pau-
corum contenta coronâ opilionum? O phale-
ras, 6 gemmas! Verbum caro factum habi-
tavit in nobis, & nobis evangelizavit, hoc eſt;
tecta mortalitatis fatuitate Sapientia Divinmita-
tis legem nobis Dei enuntiavit. Haud ergo
mirum, ſi mortalis fatuitas cœleſtibus perſo-
nata fulgoribus illam neſcit legem propagare;
quam terrenis involuta pellibus Sapientia Chri-
ſtus promulgavit. Deus Verbum eſt, ſed Moy-
ſes ex ejus familiaritate didicit non abundan-
tiùs eloqui, ſed tardiùs loqui, & balbutire.
Vox quidem Jacob eſſe debet, ſed pilis Eſau
conveſtita. Cœli vox, ſed concreta luto: Al-
ta, ſed Vilis: loquatur Myſterium, ſed in
Abſcondito. Ad Moyſem Verbum Domini fa-
ctum eſt de Rubo. Nimirùm Oraculum eruen-
do populo ex Æ gypto deſtinatum, non flore
inter roſas, ſed ardet inter ſpinas. Lex Domi- Concio ſie
ni inter tonitruum fulgurumque ſtrepitum & Een. .
ſcripta, & lata eſt: haud evulganda inter mo- vitas eunm
dulorum & citharæ cantilenas. At David, ſaculari-
qui Terrigenas convocat ad audiendam legem, bus Serie-
citharam tenet. Et ideò fortè Legem violavit. "ate Zr
Saxa hominis vocem reddunt, non folia: & 2Tαα.
is tantuùm Dei oracula Populis remittet, qui
non flacceſcit in mollia, ſed aſperatur in ru-
pem. Dices: Quid in Concionibus agemus,
quæ Dei vel Sanctorum geſta exponunt? An
in triumpho laudum fulminandum eſt? Itaà.
Audi Joannem: Et audivi quaſi vocem tubaæ Apoc. 19.
magnæ, & ſicut vocem aquarum multarum, & .
ſicut vocem tonitruorum magnorum, dicentium
Alleluia. Audiſne? Volo Lætitiam: placet Al-
leluia, ſed ex Tuba, ſed ex Tonitru, Gra-
vitas retinenda eſt in ipſa hilaritate præconii.
Joannes Vox Dei, & meritòô: clamabat enim,
non canebat, minabatur, non blanditus eſt,
terrebat corda, non aures ſcalpſit. An non in
tabulis lapideis exarata fuere præcepta Domi-
ni ?* Et quare non in arborum libris, aut in
papyro Stagnorum? Nimirùm molli excipi re-
cuſat ſinu Verbum Domini, quod forti ruſti-
câque naſci cupit eloquentid. Nimirùm, quæ
ſcribi Lex voluit in ſaxo, prodire dedignatur
ex flore. Itâ-ne naſcetur inter violas molliſſi-
mæ facundiæ Lex illa, quæ duras ſibi deſti-
navit cunas in Silice? Vix Dei oracula ſuum
per os fundi Job intellexit, cùm illicò, ne pe-
rirent, ſcribi ea vehementer expetiit. Et pu-
to nec arborum deerant cortices,; in quibus
more Gentium deſcriberentur: nec cera dee-
rat, ubi imprimerentur altius. Verùm Vates
ſapientiſſimus prodeuntia ex vulneribus Scita
Domini optimè intellexit, & arborum „&
apum dedignatura mollitiem. Fieri poſſe non
credidit, ut concepta inter plagarum hiatus
ulcerumque morſus, immanéſque exeſi corpo-
ris cruciatus, adoleſcere paterentur in teneritu-
dine librorum, ceriſque melli germanis. Proin-
dè ferreos exquirebat ſtylos, plumbeas exop-
tabat laminas, celtem & ſilices expetebat. Lui⸗
2 mihi

148
Job. 19, mihi tribuat,, ut ſeribantur ſermones? quis mi⸗-
2 3¾. yi det, ut exarentur in libro ſtylo ferreo, G.
plumbi lamind, vel celte ſculpantur in ſilice 5
Niwirùm de turbine edita, adulta in vulnere,
in ſolo ſcribi poterant ſilice Omnipotentis Ver-
ba, ne delicatius viverent, quæ fœtum in tem-
peſtate, in ſuſpiriis infantiam exegerant. Inter
aſpera Montium, non in planitie Camporum
ad Moyſen loquitur Deus. In Monte os ſuum
Izss aperuit. Denique Verbum Dei in antro
naſcitur, triumphat in patibulo, reſurgit ſa⸗
xæo. Juxta littora Galilææ ad Evangelium invi-
tantur Apoſtoli, ut a ſtridoribus fluctuum præ-
dicare diſcerent verbum Dei.

Fiat firmamentum. Gen. I. 6.

Ordo iſte ſervatus eſt. Primò Lux in Aquis

bedien- .
ia ſit nata eſt, tum ex Aquis fabricatum Firmamen-
irte- & tum, ad extremum collectæ in unum Aquæ.
blanda.

Mox Terra viruit, Cœlum fulſit, Mare aves
edidit, jumenta Terra progenuit. Nota ſuavi-
tatem Dei in adminiſtratione regni ſui. Impe-
raturus erat Aquis, ut ab imperio- Terrarum,
quas premebant, recederent, cederéntque lo-
Correctio Cum ſuum viliori longè elemento. Quid igitur?
Hsvis Non ſtatim a Præceptis incipit, ſed ab Orna-
Confeſſi- mentis: Torquem addit, cui moliebatur eri-
rii diſcre- õs . . .
ti. pere Principatum. Fiat, inquit, Lux. Ita Lu-
Gen. 1. 3. Ce conveſtit Aquas, quibus Terras erat adem-
Su er'of pturus. Blande avocat a complexu Terrarum,
4iſeretu: quas augufliori Lucis purpurâ inſignivit. Quin
. Dei milericordiæ ſatis non fuit, Luce veſtiviſ-
ſe, quas Lerrarum Principatu exuebat. Fi-t ,
inquit, Firmamentum in medio Aquarum. No-
bilitat partu ſplendidiſſimo Aquas, quò facilius
Terram Lucéemque faſtidirent, quæ ſe crede-
rent in prole regnare ſuper Cœlum. Nimirum
haud ægrè a Terrarum amplexu receſſere Aquæ,
quæ ex ſe Cœlos coaluifle ſpectabant. Facilè
paruere Deo imperanti abdicationem lutei im-
perii, cui ſe debere intelligebant Firmamen-
tum. O quam protnptius Primorum præſtò eſ-
ſemus imperiis, ſi, antequâm abdicationes um-
perent, ornamenta præberent! Diſcant, rogo,
Superiores à Regum Rege ſubjectis difficilli-
ma imperare. Blandiatur Lux Obedientiæ, pel-
liciat ad abdicationem Lerrarum Coœlorum ex-
ſtructio: credant non polle exui ſe, quæ ſe tan-
tis vident auctas beneficiis. Neque hic conſti-
Obedien- tit Domini Providentia. Non omma Aquis pa-
i⸗ ob riter imperat, nec iis duntaxat utitur in admi-
ientium . . —40 . .
on A⸗ niſtratione Univerſi, ſed ex Aquis Cœlos con-
tatu, pa- flat, & quæ ſuperant Elementa: tum Terræ
zienti. mandat, ut germinet: deindè Cœlos ornat lu-
minibus: regreditur ad Aquas, Reptilia, A-
veſque educit ex eis: rurſus naſci jubet Animan-
tes & Terra. Nimirùm nec ejuſdem ſemper uti-
tur elementi obſequio, nec, quo uti ſemper no-
luit, iterum utitur. Non ſemper repudium pa-
tiuntur Aquæ ſemel quieſcere permiſlæ, nec
Kex Mi ſemper agunt, quibus ſemel uti incepit. Hoc
niſtris a- tandem eſt, quod & Rex Regum præſtitit in
iah. Ied molitione Mundi, & ideò tam ſplendidus emer-
ſasbines ſit & Nihilo; quod hominum Præſides'non ſer-
Tr nsrer. Varit in adminiſtratione Terrarum, ideéôque ſol-
Rex nen vuntur in Nihilum. Semel enim à Proconſule
ni ania receptus, ſemper, & ſolus unperat, nunquam
anghz, imperaturus, ſi aliquando ceſſet ab imperio.
ri , 47 Rogo; quare adminiſtrandi regni exemplar
aähiten- Hon fpectant vel in Cœlo Principes, ſi in Ter-
di. Iis dedignantur addiſcere regnandi formam?

lbid.

Oliva

Non ſemper ibi Sol regnat. Præeſt ipſe per
diein, ſufficitur ei de nocte Luna; quæ im-
mimuto aliquando jubare, aliquando eclypſim,
defectumque luminis paſſa imperium Aſtris re-
linquit. Varietas iſta & utilior Terris eſt, &

in Coœlo pulchrior. Horreremus Lucem Solis, “

ortum: arderet Tellus, ſi Lumine ſine inter-
polatione luſtraretur; algerent Arva, arerent
Campi, ſi nunquàm amiſſum Solem reviſe-
rent. Breviter, Aquæ Cœlos fabricentur, Ig-
nem, Aérémque emittant, primæque in moli-
tione Univerſi Univerſorum Domino adſint;
ſed ceſſare interdum jubeantur, aliorumque
Elementorum opus ſpectent. Terra floreat,
Coœlum fulgeat: verùm Otium repudium non
ſit: Quinto iterum die revocentur in theatrum:
Aves gignant, Cete nutriant, Piſces edant, qui
edantur. Sic interruptus Miniſtrorum ordo, &
Reipublicæ ſalutarius, & Regi honeſtius, &
gratius reddet populis imperium. .

Dixitque Deus: Fiat firmamentum in
medio aquarum: & dividat aquas ab

aquis. Et fecit Deus irmamentum,

divisitque aquas. Gen. I. 6.

In immenſum excrevere Aquæ: Terras oc-
cupant. & Cœlum tangunt. Debilitanda eorum
Tyrannis. Ita. Sed quâ tandem arte? Divi-
dantur: Supremæ ab infimis ſeparentur, &
victæ ſunt. Factum eſt ità. Et vix ſecretæ ſunt
ſuperiores Aquæ ab inferioribus, cùm illicò,
quæ infra Cœlum remanſerant, imperium a- vaio.
miſere Terrarum: Coöngregentur aquæ, quc ſub Ibid. 75
Cælo ſunt, in locum unum, & appareat arida.
Et factum eſt ità. O grande populis documen-
tum! Videbantur ſibi inferiores Aquæ illæ eſſe,
per quas aquarum imperium ſtaret. Ipſæ enim
viciniores terris, eas premebant, tutabantur,
opprimebant, continebantque, enatantibus in-
terim, vagantibuſque prope Empyreum ſupre-
mis Aquis. Verùm vix ab Aquis ſuperioribus ,ligzoas
ſegregatæ ſejunctæque Aquæ ſunt inferiores, æqvetem-
um illicè Terrarum excluſæ ſinu, cavernil- nes.
que incluſæ atque carceribus ſenſere imperium en
ſuperiorum Aquarum vi roboréque ſtetifſe; à varzire⸗
quibus ut ſecerni potuerunt, ſolium in erga- Am.
ſtulum, imperium in ſervitutem, in compedes Mnor
mutavere coronas. Et altiores quidem Aquæ muteus,
ab inferioribus ſeparatæ eandem felicitatis ſe- en.
dem tenent, hôcque meruere diſſidio, ut ſub⸗ „ ,
ſtratas ſibi ſtellas premant, quæ anteà Aquis Rex ali
inferioribus non tam incumbebant, quâm jun- deber.
gebantur. Totum diviſionis damnum inferio- HH
res Aquas oppreſſit, quæ, dùm à Terrarum ,„
imperio nobiliſſimam ſui partem abducant, ſibi yaio laſi.
quidem carcerem, illis verô thronum para-
runt non gemmis diſtinctum, ſed ſideribus e-
micantem. Diſcant id Laici, diſcant Populi,
diſcant Infima quæque Capita. Sine Rege &
Optimatibus id erit Reſpublica, quod ſine
Capite exhibet Truncus. Amplexantur qur-
dem Terras lutulentiores Aquæ, hoc eſt, in
arcibus excubat vulgus, in acie pugnat; VE-
rùm non quò propiùs regnum adminmiſtrat,

eò quoque ſapientiùs & fortiüs. Vagantes cir-
ca Mundi cardines Aquæ Terras vehemen-
tius in officio continebant, quàm quæ illis ad-
hærentes, tenere eos & ſtringere videban-

tur. Et quidem Aquæ inferiores tranſimilotun
2

. 1 duntaxat
ſi nunquam occideret, deſpiceremus Cœlum, ſervi zas

ſi ſemel occidentem Lucem non revocaret in adhibear.

dus,
ment
pecla
Firma
tis,n
Per &
1e Alis
. liam )
iu ibecg
ſan gant
4 ſ.
fmli l, i
torques
ier Dinſio
linun Ihamnen
buit im
frmam
W nane
. oi ad
pin Il rerd
niie, g, nec
1iin Omnia,
tarum ch
Vox Prir
Piturin
Conjun
mentis,
Oeris)
E ſt 4
inmame
ſe gedan
cere, lo
ue anim
luſnocdi
e etian
Ceælum 6

en6

uuuſlade

MW
len.

eikie, doe
Utirean
3 um Lun
tn Ca
s Sol
ſed mg
omd
nüng fu⸗
ilg.
hecken
Mrovoln
ur ſern
Olerteüe
Krepit d
n tr &

4. 1 emeen

eneh

re Muerlen

ltotes

1
ſen

canden

ad firmamentum ex ſeſe fabricatum ſui vicarias
Aquas. At, dum Aquæ ſcandere incipiunt, par-
tim vertuntur in aérem, partim vertuntur in
Dixnitas ignem. Porròô in Ignem Verſa Aqua, quæ ſub
moresmu. firmamento eſt, non jam vicaria, ſed hoſtis a-
zat. quarum evaſit, undè ipſa ſubſiliit. Docuit
Religioſus proindè eas ex infimis qui aſcenderint, citèò
ewedies’ vVulgus eſſe nolle, nullémque miſeris infeſtio-
T s ec⸗ rem fieri, quàm qui & ſervis evectus fuerit ad
lariup Principatum. Ergo Aquæ inferiores, quæ ſu-
noxias. Pra ſe ſuperiores Aquas non habent, jam non
Aquis ſubſunt, ſed Igni, hoſti ſubjectæ, quæ
popularibus, imò agnatis ſuis non ſubduntur.
Verùm ſicut non unum lucet in Firmamento ſi-
dus, ſic nec unicum indè emicat nobis docu-
mentum. Aquæ ab Aquis ſeparandæ ſunt: ſuſ-
pecta enim eſt earum multitudo. Separentur: ſed
Firmamentum inter eas exſtruatur coruſcum aſ-
tris, non murus aheneus interponatur clavis aſ-
per & rudis. Putent ſe ornatos, non ſejunctos.
ynio fa- Alius deſtinetur Præſes in India, alius in Ita-
dioſa,. liam Nuntius ablegetur. Durum eſt ſeparari,
Politicæ« ideéque delicatiſſime elaborandum eſt, què ſe-

Rai jungantur. Spargantur Stellæ, accendatur Lu-
frenandi. a, ſuccendatur Sol, ornamentum, dignitas,

torques, præfectura, Cœlum ſit, quod revera
