plumis ſederet, nam fortè plumis ipſis eleva-
retur; crimina enim cùm aperta ſunt, deter-
rent, & compellunt ad fletum. At qui ſedet
in Terra, in Paupertate quidem conſtitutus,
ſed in cilicio otium deliciâſque conſectatus,
aut rarò, aut nunquàm ſurgit. Videtur enim
ſibi non ſedere, qui ſedet in terra. Verùm erra-
„ mus. .Æquè enim in pulvere, & in pulvino
Wigeſ quieſcitur; eo tantùm diſcrimine, quòd illa
Biau eſt ſeſſio incommoda, hæc mollior. Æterno-
rum enim immemorem in Viola, vel in Coc-
cO ſedere non mirum; in Cruce, in Igne, in-
que Spinis otium quæri, & commoda, ridi-
culum; hôcque tandem eſt ſedere in terra;,
Ethicæ Comment., LTom, VI.

„Lib. XVI.

Stromatum

281

quod ſanè opprobrium lugetur à portis Sion.
Aliò ſe transferat, Crucémque deſerat, qui

ſedere deſiderat; & ne in terra cubare durius

cogatur, Terram repetat, Colum fugiat;,
Mundo ſe iterum reddat. Dices, etiam de Ju-
ſto ſcribitur, Sedebit ſolitarius. Ità; ſedebit, Thren. 32
ſed folitarius, non deſolatus; ſilens, non gar-⸗
rulus. Imò non ſedet, ſed ſedebit, modò enim
ſurrexit potiùs: levavit ſe ſupra ſe. Quare ni-
hil mirum ſi ſeſſurus ſit; qui levavit ſe. Se-
debit itaque ſuper ſedem judicaturus duode-
cim Tribus Iſfraël in futuro ſæculo, non mo-
dò ſedet in terra; magis à terra levavit ſe-

& ſupra ſe ſtat.

EX CAP. IV.
ISA I E.

Er creabit Dominus ſuper omnem locum
MWontis Sion, & abi invocatus eſt,
nubem per diem, & fumum, & ſplen-
dorem ignis ſRammantis in nocte; ſu-
per omnem enim gloriam protectio. Et
tabernaçulum erit in umbraculum diei

ab æſtu. Verf. 5. 0.

Sic dilectum ſibi Montem cuſtodire novit Curieſt-
Dominus. Nube illum, fumo, & igne cir- o⸗ & Oe-
cumdat. Nube quidem, ut Mundanæ lucis va- sst:-
num ſplendorem, excccantéſque radios noſtris
ab ocitlis avertat, uti David precabatur, dàùm
meridiano in lumine felicitatis hanc nubem de-
poſceret. Averte oculos meos, ne videant vani- Pſ. 118.
tatem. Quia tamen plerique, etiam interpoſi- 37.
tà nube, tentare poſlent Solis aſpeéctum, fu- “ r
mum ſpargit; quo in fletum compelletur, qui „issicor⸗
lucem curioſiùs ſcrutabitur. Ignis tantum lu- diter tol-
cem ſubminiſtrat: ſcilicèt ne lucem Aulæ de= lantuar.

ſideremus, lucem Gehennæ præbet, quâ fa- Iaferni

ce prævid, rectà ad Aſtra properamus. Mi madita:

. . . tio.
rum planè: Gehennæ igne caſteè frigeſcimus, Dignitas
& cautè, prælucente gehbennâ, tartara declina- noxia.

mus. Porrò autem in nocte hic ignis ſplendet: Tribula-

non enim in felicitate felicibus, ſed miſeris, tio utili,
vel pœnitentibus lucet in mœrore. Super om-
nem enim gloriam protectio. Benignus Pater
Deus, ſud veluti oblamyde tepit gloriam, ne
ejus pompâ capiamur. Fumo circumdat nos,
ne gloriæ fumo cæcemur: Nube claudit, ne
exterioribus tenebris includamur. Quæ om-
nia eveniſſe conſpicimus Jobo, Tobiæ, cæ-
teriſque Heroibus, quibus nubem immiſit
per diem, ne à fugaci die agerentur in æter-
nam noctem. Difficillimum enim eſt, felici- peltesas
tatem intueri, nec rapi: felicem eſſe, & nexia.
Dei non obliviſci. Solem legimus ſemel con- geczis
ſtitifſé, ſemel retroactum per decem gradus. ſtaiis-
Scilicèt ad Joſu Orationem ſtetit, ad Eze-
chiæ Fletum regreſſus eſt. Ibi Ducem ora-
re ſtupuit, hic Regis lacrymas demiratus iter Digsisas

Bellum.

reflexit. Utrumque mirum & Militem genufte- nocet.

xXum, & Regem plorantem, & uterque So-
lem vel inhibuit, vel fugavit. Quin & Mors,
quæ nullius armis terretur, Regiss lacrymas
exterrefacta declinavit. Porrò audiamus, quod
ſequitur: Et tabernaculum, inquit, erit in
umbraculum diei ab æfiu; & in ſecuritatem »

A a 32 Gα

282
& in abſconſionem à turbine & d bpluvia. Qui
defendit ab æſtu Solis, à turbine defendit, &
à pluvia. Lux enim honorum Turbines parit,

Crov. 14. & Lacrymas: & extrema gaudii lubtus occupat.
173. Quare non faſtidias tabernaculum, cùm tibi
Solis lucem ſubducet; nam ſi ſubtrahit Lu-
cem, repellit & Pluviam, Turbinéſque. Qui
Amanum & curia revocaſlet, viſus eſſet ei eri-
pere lucem, ſed procellis aurd navigantem ſe-
cundiſſima ſubtraxiſſet. Crux illi ſuccrevit
in epulo.

E X CA P. V.
I S. A I K.

.

Et toreular exſtruxit in ea. Verſ. 2.

Ut in eodem potiſſimùm loco premerentur uvæ,
& vinum funderent »inquit Hieron. Scilicèt
noôn debent Superiores ad alios confugereo ut
exprimant à Subditis vinum. In Religione pre-
mantur; imo & Torcular ſupprimatur;, ne
videantur inviti dare, quod ultro proferre de-
buerant. Premantur, i oporteat; ſed domi ſit
toroulan; domeſticis urgeantur pœnis, non exwter-
nis obruantur ſitppliciis. Verbo; vel deſit Tor-

71ſ

cular;, vel exſtruatur in Vinea.

Plantavit Vineam Soreck, & aædificar
vit turrim in medio eus; & torou-
lar aſtruait in eca. Et eapectavit, ur

Tam benè cuſtodita Vinea labruſcas tamen
edidit. Felicior vines Spontæ in Canticis, quæ
. . „ 7 .
.Superior flores protulit, & uvas. At torcular, quod in
erahat bac exſtrüctum eſt, in illa defuit: quo doce-
Amoresns mur, ſæpèe ſeveritatem ſpinas producçere;, ad
kaat Auſtrum veròô ſuavitatis aromata fluere. Sarge
17. Aquilo, id eſt, abſcede, G veni Auſter, &
Ruent aromata. Uberius fructificat, quæ ca-
ret Lorculari, nec alio premitur, quam Au-
2. ſtro. Nimirùm ſpinæ ſeveritatis labruſcas gig-
2 1 . 5 £
nunt; & verendum, ne dum ſepe, & dumis
nimiùm ardtamus Vineam, dumos edat, &
ſpineam fepem; cingäâtque cultorem, a quo
nimiùm cingitur.

Nunz ergo habitatores Jeruſalem, &
viri Judlda, judicate inter Me, & Vi-
neam meam: quid eſt, quon altraà de-

Reces u- Notat D. Hieronymus Divini furoris man-
ditarſe ſuetudinem, quæ judices ſtatuit eos, qui rei
, „ unt. Hæc Vinea punienda Jeruſalem eſt;
ſubdiiu. Viri ergo Jeruſalem judicent. Tale quid &

Nathan ad David loquitur. Ità in Evangelio
Chriſtus Parabolam de Agricolis occidentibus
Filium is proponit, qui occiſuri erant. Adeò
mitis, & ſnavis eſt Ira ejus, ut neſciat de
eis ſupplicium ſumere, nilſi ipſi contra ſe ſen-
tentiam ferant. Erge & Populus interrogatur
de Vinea; ut contra ſe Ipie reſpondeat; in-
quit Hieronymus.

9

7

—

1. 4 4 „„ S 9. . . 1.
Auferam ſepem ejus, O erit in direptio-
nem: & diruam maceriam ejus, &
erit in conoulcationem. Verſ. S.

Qudam graviter errant, qui humanis tirno- Regula-
ribus Leges ſacrificant! Audiant hi Senten- rum Ol-
tiam Dominmi: Miruam, maceriam, & erit in lervantis

conculcationem. En quomodò conculcentur, gehyt⸗
. 350-
cùm Leges parpipendunt, ne conculcentur. ſruzs

Conculcaberis, non ſi ſervaveris Legem, ſed Tritala-

ſi Maceriam diſſipaveris. tio velut
Sina ſan
, 2 l S . uetur.
Vinea autem Domini exercituum Domus Hamani

Hrael eſt, & vir Juda germen dele- imorsr.
blabile ejus. Verſ. 7.

Germen delectabile ejus. LXNX. tranſtule- Religiones
runt. Novella plantatio dilectiſſima. Quod di- onoran-
ci poteſt de quovis Religioſorum Cœtu, qui 2⸗,
poſt Martyres, Se Apoſtolos, quaſi noviſſi- hesioke-
ma, ſed dilectiſſima Plantatio effloruit. Vi- ligioſard;
nea autem dicitur Domini exercituum; ut ubi & Labor.
exercitus audis, cuſtodiam intelligas, & labo-
rem, non delicias: & otium. Vinea Religio
eſt, ſed Vinea Domini exercituum. ..
Væ ,5 z. rgiti „, 4à 3 .
„ qui conſurgitis mane ad ebrietatem
ſttandam, & porandum uſque ad
veſperam, ut vino æſtuetis. Verſ. 11.
Non ſolum Aquæ quò plùs ſunt potæ, plus Habitus

ſitiuntur; verum & Vinum, quèò pluùs hauri- mWalus.
tur, plus appetitur. En hi ſurgunt ad biben- 4

dum manè, & veſpere non deſiſtunt à potu. 5
Adde qued ex Hier. Hic manè Juventutem,

veſpera Senectam ſignificat. Nec toto vitæ
tempore expletur libido bibendi; viam enim,
quam Adoleſcentes inſiſtimus, nec Senes re- Filieruæ
linquimus. Nemo enim ſpe vanâ fallatur abſ- educaiie.
cedendi Senex à vino, cui in Flore ætatis ſe Gala in-
addixerit. Nam nullus in Vino navigans nau- quieta.
fragatur in Aqua; nec moritur Jobrius, qui Renova-
vixerit Ebrius, ſed veſpere -» & mane dies tio in Sene
unus. Væ, qui conſurgitis mané ad ebrietatem diſicilig.
ſectandam, & potandum uſque ad veſperatn. pyoerafii-
Antè in lampadibus Oleum deficere permit- natie.
emus excludendi à nuptiis, quam patiamur
in cyathis Bacchum deeſſe, parentem Vene-
ris. Nota, ad Potandum conſurgunt: So-
brietas enim ſola quieſcit, & in tranquil-
lo eſt.

Propterea dilatavit infernus animam
ſuam, & aperuit os juum abſque ul-
lo termino. Verſ. 14.

Nimirùm, duùm manè confurgunt ad vitia, Gale nes
nec immunis eſt à peccatis Pueritia, Gehen- le ve ſce-
næ os patet, latiuſque devorat vel Infantes. 44.
Porròô non leve ſcelus, ligurire, & bibere,
quando Gehennæ guttur immane dilatari de-=
bet, ut glutiat Epulones-

Deſerta in ubertatem verſa, advenæ co-
medent. Verſ. 17.

Religioni
conſola-
. tienes
LXX. Si S. Hieronymo credimus, Pro gimpliei-
Advenis Agnos vertunt. Innocentes enim, & zas perei⸗
. . mites .

l

mite
Ctu
fenet.

111.

d!

P

in
ℳ Pulo,
lnn. Ghin

ſviu
lh⸗

mates:
nſe Cltet

iin enn.
Hurnin
lur.
11.
Niist
it.

Ang,
4 l

excel

Drias Ozia
1. nurrat I
5n betüt in
aumade
ege,
n en ice
am me
laelluto.
MVit a0
Mi renen P.
Hiloo Bar
Cien ſua
Mum. H.

.
Arie. lus
Ne. I lio

er egnt

S8tfomatum, Lib. XVI.

illud. LXX. Super illudch, tranſtulerunt, In

mites paſcentur in deſerti ubertate, cùm eis
Crux Hflores pro elavis, mel pro vulnere proô-
feret.
Ajpiciemus in Terram, & ecce tenebræ
tribulationss, & lux obtenebrata eſt
caligine eéjus. Verſ. 30.
peecater Propheta compatientis affectu ſe jungit Po-
initio ſas, pulo, & ait; Aſpiciemus in terram. Coœlum

“õ Cosve"- enim afſpicere non audebimus, cujus habita-
1 De torem offendimus: Et lux noſtra, quam ſem-
SS per habebamus in Deo tribulationum caligi-
Dud antro. ne obfcurata eſt. Ita Hieron. Vide Iſaiæ cor-
gil. Compati. rectionem, plenam amoris. Poſt enarrata ſce-
6 befif. lera, poſt prædicta ſupplicia, Aſlpiciemus,
5 inquit; ſuas quodammodò fecit alienas pra-
percan. Vitates, & poœnas. Præſtantiſſimus modus
zium ſce- Corrigendi, & minitandi. Aſpiciemus in ter-
lera ſia pam, & ecce tenebræ tribulationis, & lux ob-
Deis“, tenebrata eſt. Hic innuitur ſolà Mortis re-
Se g. eördatione falſam Fehcitatis lucem obſcura-
minibus. Ti; vel ex ſpe in Terrenis, vel Regibus vel
Mors ver- Opibus, collocatâ Tenebras naſci, non Lu-
tit Lucem cem.
honorum
, in Tene-
bras.
Minnn .. EX CAP. VI.
I S A I Æ.
Anno, quo mortuus eſt Rex Ozias, vi-
di Dominum ſedentem ſaper ſolium
exçelſum, & elevatum. Verſ. I. —
Neltlen Dignitas Oziam, quia ſibi illicitum Sacerdotium
tr i emaa vindicabat, leprâ fuiſſe percuſſum, Sacra
Fümenn gr zeele narrat Hiſtoria: quo mortuo, Dominus vi-
tionumn detur in Templo, quod ille polluerat. Ex quo
fons. animadvertimus, regnante in nobis leproſo

Rege, nos Dominum in ſua majeſtate regnan-
Exod. 2. tem videre non poſſe. Undé & in Exodo poſt-
quam mortuus eſt Pharao, qui opprimebat Iſ-
raël luto, & paleis, & lateribus, Populus cla-
mavit ad Dominum;, qui, illo vivente clama-
re non poterat. Et Ezechiel mortuo Phaltia;
Filio Bananiæ, peſſimo Principe, cadit in fa-
ciem ſuam, & voce excelsà clamat ad Domi-

Ezech.

II.

n num. Hæc Hieronymus. Ex quo patet, quam
en noceant impii ſeun Præſules, feu Principes,
ugut quibus regnantibus, nec Deus apparet in ſolio,
n tan Reretis nec Hebræi oppreſſi orare poſſunt. Non ideò
impius o- tamen impii Reges occidendi ſunt; ſed Divi-
idce næ Providentiæ permittendus eſt eorum exi-
16 Nnd tus. Anno, inquit, quo mortuus, non quo oc-
6 s ciſus eſt Rex Ozias. Perditiſſimè ſapiunt,

qui Coronas telis exponunt. Ungitur Prin-
ceps, ut ſplendeat: veſtitur murice, ad impe-
rium;, non cruore perfuſus ſpoliatur poteſtate.

Seraphim ſtabant ſuper illud, ſex alæ
uni, & ſex alz alteti; duabus
labant faciem ejus, & duabus vela-

bant pédes ejus, & duabus volabant.

2—
60

. Verli. 2.
Med. heri. S
S ta, G. Solus Amor de Deo triumphat. En Deus
S n'r e in ſolio excelle, ſed excelſior adhuc Amor
elinls- len nmphant. Tegnat in Seraphim. Seraphim ſtabant ſuper

,
nic e

283

circuitu ejus. Ut non; inquit S. Hieron. Su-
per Templum ſtare Seraphim, ſed in circui-
tu Domini deſcribantur. Quis timeat dexteram
irati Dei, cùm totus Charitate cingatur? quæ
non contenta operire multitudinem Peccato-
rum, tegit quoque Judicis vultum, ne ſceleræ
videat, quæ puniat. Quare nota; Charitas non
indicat Deo ſcelera; ſed faciem obnubit, ne
videat. Duabus velabant faciem ejus. S. Hie-
ronymus hic: In Seraphim Dominus ex par-
te oſtenditur, ex parte celatur; faciem enim
& pedes ejus operiunt. Qui enim amat, ti-
met, & cuſtodit. Idem Hieron. Notat Sera-
phim, hoc eſt, Charitatem alis inſtructam.
Alas, inquit, habere dicuntur propter veloci-
tatem. IIIe igitur, qui tardus eſt ad Divinum
munus, ſi ſe amare dicat, mentitur. Non
contenti quatuor alas in Dei uſum impendere,
Et duabus volabant. Otium timent vel in Divi-
no conſpectu, nec ſe ſatis Reciſſe credunt, i qua-
tuor alis Deo inſerviant, niſi reliquis volent.
Ubi ſunt, qui perlevi munere occupati, tot alas
otioſas & deſides ad pompam gerunt, non ad
uſum * Nullum in nobis talentum vacet, ſi
amamus: Nec ipſa Oratio nos impediat, quo
minùs volemus. Illud etiam prætereundum
haud eſt, quatuor alis Deo dicatis, duabus
volare: quo docemur plus ſtudii Orationi, &
Deo tribuendum, quàm Actioni. Alas Actio,
& Contemplatio partiantur; at quatuor Con-
templatio repetat, duabus contenta ſit Actio.
Porrô quæri poſſet, cur Seraphim velent vul-
um illum, in quem deſiderant & Angeli, &
ipſi proſpicere. Ideò fortaſsè velant, quia de-
ſiderant proſpicere. Proſpicere enim ſignifi-
cat, quaſi obliquè aſpicere. Quin & in Apoc.
Angeli in portis Jeruſalem cœleſtis deſcri-
buntur; quia quodammodè Viatores eſſe op-
tant, ut pro Deo nobiſcum patiantur: à quo
Voto poznarum, eos horror retraheret peccan-
tium. Quæ omnia intelligi debent, modo
quodam loquendi humano. Nam Beati, quùm
ſint Comprehenſores, neſciunt incrementa.
Suis nos geſtis erudiunt, quaſi in ſuperna ſce-
na Actores & Magiſtri. 4

Væ mihi, gaia tacui, quia vir pollutus

labus ego ſum. Verſ. 5.

Imè væ illi, ſi loqueretur labiis pollutis.
Peccatori emim dixit Deus, quare tu enarras
Juſtitias meas. Proptereà labia immunda habe-
bat, inquit Hieron. Quia cum peccatore Po-
pulo verſabatur: vel certè ità intelligendum:
Quia tacui, & non audacter Oziam impium
Regem corripui. Ideo labia mea immunda
ſunt, & Laudes Domim cum Angelis canta-
re non audeo. Hæc Hieronymus. Patet er-
go, quàm fodum ſit os Concionatoris, qui
floſculis plagas Populorum ornat, non ferro

Accuſa⸗
tores in-⸗
vidi.
Cenſores
alioràm.
Aperire
alienæ
erimina
rard ſolet
Charitas,
Murmis-
ratie
Corrscliog
led non
importis=
na.

Fervor
Collegz
Fervor
ultra Re-
&* laz.
Adio poſt
Ors tioné.

Sservien-
dum Des
omnibius
omnind
meimbhris.
Seientia
cum ſpiri=
tis.
Talents-
rium uſus.
Labor.

Zelus a-
nimarum
Orationi
non cedat.
Spiritua-
lia Nadiis
4 teſer-
renda.

Concio= .
nator Vva- 2
nius.
Pſ. 49. 16.

Currekkio

necéſſaria

Superior
non corri-
gens in ſe

. . . . „ esrat
curat. Fiores gladiis ſæviores, quibus & vulne- n⸗ .
ra Gentium corrumpuntur, & labia volluuntur
Sacerdotis.
Et volavit ad me unus de Seraphim, &
in manu ejas oaloulus, gquem ſorci-
. 2 FFuyuporior
pe tulerat de altari, & tengit os enn, dif
meum. Verſ. 6. 7. ereione,
S nec omues
Et notandum eſt, quòd ad Jeremiam, quia ses d e
A a 4 labia ret.

284 – Oliva

labia non habebat immunda, ſed tantùm di-
xerat; Neſcio loqui, quia juvenis ſum: exten-
dit ipſe Dominus manum ſuam, & tetigit os
Jerem. r. ejus, & dixit: Ecce dedi ſermones meos in 05
id. 15. tuum. Porrô ad Iſaiam „ qui dixerat; Vir pol-
Saperinr lutus labiis ego ſum, non Dei manus porrigi-
Amore & tur, ſed Seraphim mittitur à Deo. Hæc Hie-
Spirita ron. Vides itaque diverſam diverſis ingeri
ues ra- purgationem. Puero innocenti Deus Verbum

Sz e immittit; Viro polluto Seraphim igne labia
„en mae Lépuürgat. Nota, Propheta purgatur carbun

wyd da- culo, hoc eſt, gemmâ, ſed gemmà non de
cas vik. Trario, vel Foro, ſed ex Altari ſublatà. Non
Dileretio. placent Superiores, qui dàùm arguunt peccan-
Correctio, tem, prædicunt, fore, ut riſi Leges ſervet,
ſea ſine & ſtudeat, poſtremus in Clauſtro ſit. Nolo
Politics. carbunculum, ſeu carbonem, niſi ex Altari.
Nihil illi Humanum proponatur, ſed Dei in-
Erempla geratur metus. Cur autem Angelus, qui for-
Ssuperio- Ccipe tulerat carbunculum de Altari, manu eum
Canr,hs enet, dum labia purgat? Planè, ut imelli-
miris ſit. gamus non melius alienum ſcelus corrigi,
Confeſas- quàm Exemplo, & Igne manuum. Credide-
vipæna rim quoque Angelum carbonem manu geſta-
T it re, non forcipe; ut diſerete ſæviat, & prils
Faaleen- ignem manus propria, quàm alienum os patia-
ti. tur. Antè igitur, qui corrigunt, pœnam;,
saperior quam infligunt, experiantur; ignémque, quem
m itis in aliis deſtinant, manu ſtringant. S. Hieron. Itaà
en i. hic ait: Manus autem & à Deo, & à Seraph
rene. mittitur; ut Propheta tactu non terreatur ex-
terno. Eant nunc immoderati ſcelerum vindi-
ces, & lapſos gladiis haſtiſque ſublevent’Bar-
barorum more, cùm Angelus ne Iſaiam ter-
reat, forcipe abſtineat; magiſque manum ſub-
jicit igni, ne pollutum labus Prophetam aut
Lapſi ſua. lædat, aut terreat. Angelica ſanè ratio curan-
viter e= di, & corrigendi pollutos Prophetas! Car-
vandi. bunculum quoque non carbonem, nec de for-
Eccleſia- nace Babylonis, at de Altari Domini reſperſo
Kiei, & thymiamate, ad mitigandam purgationem mi-
Reges de- tis Angelus detulit. Ita nimirùm ſævit, punit;,
Renkicl & purgat Charitas. Quin gemmis, non igne
„3, 5
honorifße? Purgat. In Hebræo pro Carbone Calculus le-
corrigen- gitur, quem nos carbunculum interpretamur.
di. In Carbunculo lucens Doctrina monſtratur.
Quod autem ait, in manu habebat carbonem:
manuum intelligamus operationem. Aut certè
manus apparuit, ut per ſimilitudinem huma-
næ formæ, dùm manus cernitur porrigentis,
Propheta non timeat.

uem mittam, & quis ibit nobis? Et

dixi: Ecce ego, mitte me. Verſ. 8.

Alii putant idcircò ſe obtuliſſe Iſaiam, quia
exiſtimabat Populo proſpera nuntianda, ſed
IIa. 6. 9. quia audivit; Vade, & dices Populo huic- Au-
ribus audietis, & non intelligetis, & videntes
” videbitis, & non cognoſeetis: Proptereà in con-
ſequemtibus dicente ad eum voce Domini,
IIa. 40. 6. Clama, non ſtatim clamat, ſed interrogat;,
OQuid elamabo? Et Jeremias, cui dictum fue-
Jer. 2y. Tat: Accipe calicem, & potionabis omnes gen-
15. tes, ad quas ego mittam te; libenter acci-
Laus Sa- piens ſuppliciorum calicem s ut Adverſariis

ite- *gentibus propinaret, biberéntque, & vome-
„» . „„
reensis, Tent, & caderent: poſtquàm audivit, Vade,

Jer. 20. & primum propinabis Hieruſalem: Reſpondit:
geveriras Pecepiſti me Domine, & deceptus ſum. Hæc
granag. S. Hieron. Qui nihil planè addendum niſi op-

timè explicaſſe, quàm arduum ſit, vel Pro- Namani
phetis Veritatem prædicare, ſi ſit amara. temorete

Et longè faciet Dominus homines: &
multiplicabitur, quæ dereliécta fuerat
in medio terræ. Verſ. 12.

Cum Religioſi ab hominibus deſerentur, Familis-
tunc creſcent, & ſuis anguſtüs dilatabitur α enn
Religio. Mirum hoc, quod Propheta ait, a gin,
Longe faciet homines, & multiplicabitur. Et , wie
undè augetur niſi hominum multitudine? Per-
git Iſaias, Et adbuc in eàâ erit decimatio: & Iſa. 6. 13.
rursùm erit in depræfationem, ſicut terebinthus, Abnega-
Eicut quercus, quæ projecit fructus ſuos : kio ſui.
Janbttum ſemen erit, quod ſteterit in el. Quid
aptius Eccleſiæ, ſeu Cœnobiis? cùm glandes
projecerit, tunc glandibus ex ſancto germine
Homines, imò Angeli ſuccedent. Tunc ſan-
ctum ſemen erit in ea, cùm ipſa velut quercus
projecerit fructus ſuos. Fructus Quercuum tra-
hunt quidem ad ſe, ſed immundas Sues. Uti-
nam deſint in Religione, qui nugis impios
paſcant. Deſeratur ab hominibus, vel ipſa Prin-
cipes deſerat, & multiplicabitur; proniciat fru⸗
ctus immundos, & ſanctum hiet ſemen ejus.
Nota, non ait ſanéctum germen,; ſed ſanctum Tervor,
ſemen erit. Quia viri Religioſi non virgulta, es
at ſemina eſſe debent; non enim ſufficit ut flo- ans
reant, niſi Mortificatione ſuã velut? ſemen i Reli-
alios ſerant, & gignant. Aquila legit: demen giaſis.
ſanctum erit germen ejus. Ut intelligamus non Zelas a-
ſolum ſemina eſſe debere humo defoſſa, ſed
germina & ſemina, nimirùm ut Horeamus At.
ſuper terram Exemplo, lateamus ſubter ter- ſervan-

ram Humilitate. Semen erit germen ejus. tia.
Talenta
cum ſpiri

146.

EX CA b. VII.
IS A I Æ.

Aſcendit Raſin Rex Syriv, & Phacee
Filius Romeliæ Reæ Iſrasl in Jruſa-
lem ad præliandum. Verſ. 1.

Hæreticos, atque Gentiles contra domum Yyi, fa-
David Argumentorum gladiis dimicare nulli dioſa ad-
dubium eſt; Ut qui inter ſe diſcrepant; in versus Su⸗
Eccleſiæ oppugnatione conſentiant. Juxta il- le olſ.
lud, quòd Herodes & Pilatus inter ſe diſcor- „antiam
dantes, in Domini Paſſione amicitiâ fœderan- Regalari.

tur. Hæc S. Hieronymus.

Egredere in occurſum Achaz... Et dices
ad eum: Vide, ut ſileas: noli time-

re, & cor tuum non formidet à duar &briti

0 r51 ,ͤſzp- Incasrna-
bus oaudis titionum fumigantium iſto- ete,

rum & c... Pete tibi ſignum à Domi- ta, aßtra.

. Servitus
no Veo tuo. Verſ. 3. 4. II. r

* . ra Li-
Auxiliatus eſt ei Dominus, ut ſub occaſio- bertas.

ne Miſericordiæ, quâ populum liberabat ob- Dei Libe-
ſeſſum, Filium ſuum nuntiaret de Virgine ralitas ut

. . . éaA-
naſciturum. S. Hieron. Duas autem caudas Ti- zre, e.

tionum fumigantium, vocat Sapientiam ſæcu- aKonei
larem, hæreticumque Sermonem;, quorum fi- uerit.
nis exuſtio eſt. S. Hieronymus. Sapiemtis
Egrede- bryofana.

u Col
iin in prin
Nalet
in ſupe
tur. I
Gilabat
ſte ee
Tamen
harte
in wtüis
u tm n
1. Nuntlata
leſi ſed vant
ni (mng col
1 an

Neea
4 Gan l
nln ee, ſyit
uſß Pheta
c, tempor
i n
l ſolos lal
nt. muy.
ii næ habe
m /fn. non dcc⸗
N. ,
ailis. lyn ae
„ egem
Pirhs Gkatur I.
Mape tann non

¹ iln non

i.
3 Achaz;

iß. 1e ſlin
114. d ſe ll⸗
Eempore
is e
is i ipfun
ints. gemn allo⸗
1o manc
Imtt vel ſ
ſocio Pra
Nee pot
Achaz .
altur,
Urgente
i⸗ Ueo eor
ſe dee dion
Uun Re ſein
un. I, nn
lnſir Deo, D
un Uelo,
lp:. .
15 Nen ſo
us ut, ſoe
tan. ait Ad
1 (nien
ia ſceb
facebant

in
aA en. Ad

Orkehiſo

en

lgt

imn les
„ ph

tiu,

eun
utiun N
Dr
R0N
ℳ
CA
ſb⸗
ſbenht
u
dei
e ;
wil/
in r/,

Egredere in occurſum Achaz Tu, &
qui dereliétus eſt Jaſub Filius tuus, ad
eattemum Aquæ-duötas Piſcinæ ſu-
Perioris, in via agri fullonis. Verſ. 3.

Peliciaæ Conſiderandum eſt, quòd impio Regi Iſaias
immemor

at⸗ jubeatur occurrere, exiens de loco ſuo, non
vonſcien- . . „ . .
ie & . in principio Aquæ-ductús, ſed in extremis fi-

Stromatum, Lib. xVI.

285
Nam utrumque cum ſocio præſtitit Iſaias. Re-
ges enim Syriæ, & Samariæ caudas titionum
appellavit, Deôque moleſtum Achaz dixit;,
ipsique Diffidentiam, illis Superbiam objecit.
Non tamen detracturus Regibus, & quidem
Hoſtibus, nec reprehenſurus Regem, & qui-
dem ea in Urbe regnantem Adoleicentem
Filium excluſit, ſed Dei juſſu aſcivit. Cùm

tamen, & Reges quibus detrahebatur Jeruſa-
lem obſiderent, & Achaz eſſet, qui erat co=

ternitatis nibus Piſcinæ ſuperioris, ubi ſordes, & ma-— ercendus. Incommodum quoque fusrat Iſaiæ,

eklics. culæ purgabantur. Quamvis enim Achaz reg-
naret ſuper Judam; tamen, quia impius erat,
in ſuperioris Piſcinæ extremis finibus moraba-
tur. Ità Sanctus Hieronymus. Et Primò Achaz
diſtabat quàm maximè à loco Purgationis; &
forté eò deſcenderat belli timore perculſus.
Tamen vel inſtante periculo extremam Piſci-
næ partem accolit. Secundò Adeò deſipuerat
in vitiis, ut nec in tanto diſcrimine Prophe-
Rer re- tam accerſeret, acturus de bello. Tertiò,
gat. nuntiatà obſeſſione, non currit ad mœnia,
Conſilia ſed vano Piſcinæ aſpectu detinetur non advo-

Eßn cans concilium, non cogens exercitum, non
4 3 .
. eeH„ Caſtra luſtrans. Planè ſtultus Princeps nun-

di. quàm ſapiens evadit, nec effœminatus in pa-
In Mor- ce, ſpiritus induit Regios in bello. De Pro-
te non Abi pheta digna etiam notatu ſunt. Primum: nec
conſulet, tempore tantis periculis obnoxio, quibus ipſe
alzeg ſolus facere poterat medicinam, Regem adit,
neglexit. & mavult perire Urbem, quam Regiæ gra-
Drsei tiæ haberi appetens: &, niſi Deus imperet,
nium im- non occurrit Achaz. Imô quod Deus dicit,

tnee Egredere in occurſum Achaz, jam feſtinantem
is Regem declarat, ut excepiſſe magis Achaz vi-

Principũ deatur Iſaias, quam adiiſſe. Secundò: Prophe-
non expe- tam non ſolùm non habitaſſe in Aula, nam

venda, illi non diceretur, Egredere, ſed Ingredere ad
i atie. Achaz; verùm etiam limen illud non attere-

Religio re ſolitum. Nam ſi Rex ſperaſſet attracturum
ſus in Au- ad ſe Iſaiam, non illi occurriſfſet, præſertim
la. tempore tantarum calamitatum, ſed miſſis nun-
W 5. tiis ipſum evocaſſet in Palatium. Tertiò: Re-
Wwiegg 4da. gem allocuturus de rebus graviſſimis, Deo ip-
ſo mandante, non ſolus exit, ſed filium aſſu-
mit vel ſocium, vel teſtem. Huc, huc, qui,
ſocio præ foribus relicto, ſoli cum ſolis agunt.
Nec potentiores ii, quibuscum agunt, quam
Achaz Rex; nec gravius negotium, de quo
agitur, quam bellum, & regni totius ſumma,
urgente obſidione; nec ſanctiores ipfſi Iſaia;
Religieſſ nec eorum major dignitas, quam Prophetæ;
in Vita- nec dignioris legatione fungentes, quam Dei;
tieniba nec ſocius familiarior, de quo libera ſit diſpo-
hene“ ſitio, quam Filius. Et tamen lſaias miflus à
Familia- Deo, Dei Propheta acturus cum Rege de
rita, cum Bello, & de Incarnatione Domini, quæ ta-

ſeclari, men à ſolo Angelo cum Virgine peragi de-
w t buit, ſocium non excluſit, qui etiam Filhus
ou. erat. Adde, quòd nec in Aula erat, ubi diſ-
grai, crimen majus, nec temporis anguſtiæ nugas
vtique ſuadebant, aut prolixum indulgebant ſermo-
sermo nem. Ad mœnia hoſtes, Rex cum Iſaia; at

lerius, & teſite Filio, & Virgo, quæ ſola meruit ſalutari,
4 . coram teſtibus debuit prædici a Propheta. Quin
& ſocio non caruit Regem alloquens, non in
Qubiculo demiſſo aulæo, non in Aula, ſed in
Foro ad fines Piſcinæ ſuperioris coram omni-
bus., Ingens documentum fugiendi ſolitudinem
cum Regibus, vel in Regia. Neque verô di-
cat quis, eum, cum quo ſemoto arbitro agit,
à ſe objurgandum, vel alios apud ipfum.

tam ærumnolſo tempore, quem ſolum habe-
bat Filium aſſumere, furenti plebi, & impunè, Relisi ſ
propter obſidionem graſſantibus prædonibus, -ociati
expoſità domo, & ſupellectili. Unus domi erat vias, &
Filius; afſumatur tamen, inquit Dominus, nec ſubeant
. . . „
ſolus Regi occurras. Quid, quòd Angeli cùm
formam humanam ſubiere, non ſoli appa-
rent. Abrahamo tres advenerant naſcituri
Haaci nuntii: bini ad irrogandum ſupplicium
Urbibus, & indè extrahendum Loth perre-
Xerunt. Solus, inquies, Angelus fuit, qui ſe
Tobiæ comitem in viam dedit. Quin ais
ideò accurrifle Raphaëlem, ne Adoleſcens
Tobias incomitatus iter arriperet. Non ſo-
lus Angelus, ſed ne foret ſolus Puer, Ange-
lo ſociante deducitur Denique facturus Deus
hominem, non ſolum Filium adhibuit, ſed
Tota Trinitas, Faciamus, inquit, bominem; Gen. te
ut ipſe intelligat, non ſe conſervandum, ſi 26.
ſolus ſit, qui tribus conjunctis Perſonis Divi-
nis creatus eſt. Poſt creationem veròô, ne ſolus
foret, coſta illi detrahitur, quò inſociatus non
vivat. Et ſanè Eva non deciperetur à Dæmo-
ne, ſi non ſola procul à viro fabularetur cum
Angue.

Pete tibi ſignum. Et dixit Achaz, Non
petam, & non temabo Domium.

„

Non humilitatis eſt, ſed ſuperbiæ, quòèòd
non vult ſignum à Domino poſtulare. Quam-
quàm enim ſcriptum ſit. Non tentabis Domi- Matth
num Deum tuum; tamen juſſus petere, Obe- 4.7⸗
dientià debuit explere præceptum: praſer-
tim cùm & Gedeon, & Manué ſignum pe-
tierint, & acceperint. Quamquam, Non belitséca⸗
tentabo Dom num; poſſit legi, MNon exalta.
bo Dominum. Sciebat enim Rex impius, ſi
ſignum poſtularet, ſe accepturum, & glori-
ficatum iri Deum. Ergo quaſi idolorum cul-.
tor, non vult ſignum petere. S. Hieronymus.
Superbiam animadvertere licet Imperantium;
qui, ne petant, nec Obedientiam, nec Mi-
racula curant. Urbs obſeſſa eſt, jam ſemel
ab eiſdem Regibus clade ingenti affectus fue-
rat Achaz, Regium tamen tumorem depone-
re neſcit. Notandum autem, quam fucata ſit, Tepidinas
& ſub larva Pietatis ſe diſſimulet humana Sa- nimium
Pientia. Exaltationem Dei, Tentationem ap- ciream-

pellat. Sed idem eſt, Non Tentabo inobe- KE.
diens, quàm obediens non Exaltabo Domi- 4 en-

num. Ita, qui aliquando imbecillitatem Su- Zela, -
perioribus opponunt ſuam, non dicant, Nolle aimarum
ſe Deum tentare; Nam ſi juſſus non obedias, bericula
idem eſt, teſte Hieronymo, Non tentabo Do- Eernuns.

. otedien-
minum, ac, Non exaltabo Dominum. zia Breia
1.

Ecce Virgo concipiet. Verſ. 14.

Familia-
itas cum . —
Sasulari- transferat ſermonem. Importunum ſanè vide-
gus neſtra batur in tam ancipiti Urbis inopinatò obſeſ-

ſit ſeria. ſæ diſcrimine protrahere in longum ſermones

sermo de Deo. Prælertim id non probante Rege,
H qui non poſtulaturum ſe dixerat ſignum. Ni-
Sankani- hilo minùs Propheta, expoſitis iis, quæ fa-
Zzas. ciebant ad præſens periculum avertendum;,
WEterna ne videretur ſæcularia tantùm tractafle, nul-
tantum Ià temporis, bellive habitâ ratione, de Do-
Eceleßa- mini Incarnatione vel per ambages diſſerit.
ikre- Ecce Virgo concipiet. Planè timorem omnem

politica, pedibus ſubjectum premebat Iſaias, qui cum
ul ſpiriuu Rege ſermonem abſolvere nequit, niſi bel-
condita. licis Divina permiſceat, &, cùm incœpe-
rit ab humanis, ad Coœleſtia impavidè dila-
bitur.

Butyrum & mel comedet, ut ſciat re-
probare malum, & eligere bonum.

Verſ. 15.

Eleckie
Natus.
Mortifi-
tatio ap-
perenda.

Cuür ità canis, Iſaia? nam felle illum in
Cruce ſaginatum lego, melle, aut butyro re-
creatum non lego. Prætereà num fſcivit elige-
re bonum, & reprobare malum, qui & Cru-
cem amplexatur, & Regnum fugit; ſapien-
tium ampullas declinavit, piſcatorum ſimpli-
citatem inſtruxit. Vel Mundus errat in electio-
ne boni, vel Chriſtus. At Mundus eligit,
Chriſtus verò non eligit ſolum, ſed & elige-
re ſcit & reprobare.

In illa Die radet Dominus in novacula
conducta, in his, qui trans fumen
ſunt, in Rege Aſyriorum, caput, &
Pi os pedum, & barbam univerſam.
Verſ. 20.

Dei miſe- En Divini furoris ſtrages! novaculàâ pro en-
ricordia, ſe utitur, pro detruncatione membrorum bar-
Clemen- bam radit, nec pilos pedum dedignatur abra-
tia. dere. Id præſtat iratus, quod, ut homo præ-
ſtaret, pretio foret adigendus. Non ſolùm au-
tem pro gladio novaculam adhibet ſed in no-
vacula conducta. Mitis enim & ſuavis Domi-
nus omni ferro caret, nec ſævire vel in pilos
novit, niſi novaculà ab Afſſyriis mutuatà. Ni-
mirùm capilli capitis noſtri numerati ſunt,
quos vel radere, niſi neceſſitate impellente,
Superior non conſuevit. Quòd autem iratus pilos deme-
ſit mitis. tat ferro, non manu eradicet, ideò fit, ut
iterùm abraſi pili renaſcantur. Novaculàâ uti-
tur, non tam ut comæ decore nos ſpoliet,
quam ut ferro demeſſa coma repullulet, & in
ornatum ampliorem afſurgat. Hinc Dominan-
tes intelligant; quàm lentè ad capita deve-
niendum ſit, cùm Deus Iræ ſuæ terminos ca-
pillos fecerit; & erubeſcant tot necis inſtru-
menta domi aſſervare, cùm Deus conductâ
4 novaculàâ de hofſtibus ulciſcatur. Nota quoque
Juſtitiæa Novsculd uti Deum puniendo; quèòd Mova-
4qua eimn- cula ſine ullo diſcrimine Pilos radit. Æquè om-
nisee 6 . nes demetit. Juſtitiam ſuam commendat, quæ
Perſonari æqua omnibus, non uni parùm, alteri mul-
aceepzio. tum nocet, ſed omnes indiſcriminatim punit.

Correcie Demum, Novaculà non pungit, ſed radit.

Notandum, quàm facilè ad Divina Vir Dei

Oliva

Superiores quoque puniant, ſed contumeliis eareas
abſtineant. contume-
lius.

EXK CAbP. VIII.
ISA I .

Sume tibi librum grandem, & ſoribe in
e ſtylo hominis; velociter ſpolia de-
trahe, citoò prædare. Verſ. 1I.

„
Non Dei, ſed Hominis ſtylus eſt, ubi de
ſpoliis, & præda agitur. Nam Deus veſtire
conſuevit, non veſtem detrahere, de ſuo con-
ferre, non aliena invadere. Quare ad hæc ſcri-
benda lingua Coeli vernacula impar, mutua-
tur ab Humana prædandi, & exſpoliandi vo-
cabula. Cur autem librum grandem compara-
ri jubet; ut duo in eo verba ſcribantur, Præ-
dare, & detrahe? Planè verbis duobus vitia
omnia includuntur. Bellum enimvero hic enun- Bellum
tiandum erat, quod Nomen eſt unum; ſed ferex ſoer
ſcelera univerſa complectitur. Volumen in- "rum.
gens, ut deſcribatur Bellum; ex Bello enim
rapinæ, furta, ſtupra, ſacrilegia, homicidia,
perjuria, ſævities, incendia, blaſphemiæ.
Quæ omittimus, quoniam grandi libro care=
mus, in quo ea Deus exarari, deſcribique
mandavit Iſaiæ.

Dei miſe-
ricordia.

Crudeli.
tas.

Vnio laſa.

Pro eo quòd abjecit Populus iſte Aguas
Silos, quæ vadunt cum ſilentio: &
afſſumpſit magis Raſin, & Filium Ro-
meliæ: Propter hoc Ecce Dominus ad-
ducet ſuper eos Aquas fiaminis fortes,
& multaàs, Regem Aſsyriorum &
omnem gloriam ejus: & aſcendet ſa-
per omn's ivos ejus.“. Et ibit per Ju-
dam inundans, & tranſiens, uſque
ad collum veniet. Verſ. 6. 7. 8.

Sanétus Hieronymus ait, Populum noluiſ- Cura ſu-
ſe ſervire ſtirpi Davidis, ſed mancipaſſe ſe Re- Zerfus.
gibus Syriæ, & Samariæ: Deum autem, in Religioſms
peenam tanti ſceleris Aſſyriorum Regem im- Aulicus.
