laminà, vel celte ſculpantur in ſilice? 148. 1
Manus Domini tetigit me. 276. 1. & 287. 1
Ex CAP. XXI. Recede à nobis, ſcientiam viarum
tuarum nolumus. 32. 2
Ex CAP. XXXVIII. Cù/nινα ponerem nubem veſti⸗-

mentum, & caligine illud quaſi pannis infantiaæ

obvolverem. 137. 1
Accinge ſicut vir lumbos tuos. 296. 1

Ex Libro Pſalmorum.

Ex PSAL. I. Et erit tanquàm lignum, quod planta-
tum eſt ſecuùs decurſus aquarum. 70. 2
Et folium ejus non deſluet, & omnia, quætumque fa-
ciet, proſperabuntur. 134. 1
Ex PSAL. II. Dominus dixit ad me, Filius meus es
Tu, ego bodie genui Te. 135. I
Dabo tibi gentes hæreditatem tuam. 191. 2. & 216.2
Ex Psar. III. Ego dormivi & ſoporatus ſum, &
exurrexi, quia Dominus ſuſcepit me. 126. I. &
12. 1
Ex PSAL. IV. In Pace in id ipſum dormiam re-

quieſcam. 270. 1

Ex PSAL. V. Manés aſtabo tibi, & videbo. 33 5. 2

Ex PSAL. VI. Rigabam per ſingulas noctes letctum

meum. 73. I
Ex PSAL. VII. Ecce parturiit injuſtitiam, concepit
dolorem, & peperit iniquitatem. 273. 2
Exurge in præcepto, quod mandaſti; & Snagoga Po-
pulorum circumdabit te. 329. 1
Ex PsAL. VIII. Elevata eſt Magnificentia tua ſuper
cœlos. 177. 1. & 181. 1. & 249. 2

Quoniam videbo Ceœlos tuos, opera digitorum tuorum:
Lunam, & Itellas, quæ Tu fundaſti. 181. 1
Ex ore infantium & lactentium perfeciſti laudem.

240. 2
Domine, Dominus noſter, quàm admirabile eſt no-
men tuum in universâ terrâ! 249. 2

Ex PsAL. IX. Tibi derelictus eſt pauper. 112. 1
Et ipſe judicabit orbem terræ in æquitate, judicabit
populos in juſtitia. 181. 2
Et factus eſt Dominus refugium pauperi, adjutor in
opportunitatibus, in tribulatione. Et ſperant in to

ui noverunt nomen tuum. Ibid.
Ex PSAL. XI. In circuitu impii ambulant. 122. 2
Eloquia Domini argentum. 343. 1
Corde, & corde loquuti ſunt. 348. 2

Ex PSAL. XII. Quis ſicut Dominus Deus noſter, qui

in altis habitat, & bumilia reſpicit in cælo & in
terrà ? 220. 1I
Quandiu ponam conſilia in animà meâ: dolorem in
corde meo. 109. 1
Ex PsAL. XIII. Jepulebrum patens eſt guttur orr
I. 1
Ex PsAL. XV. Multiplicatæ ſunt infirmitates éo-
rum, poſteà acceleraverunt. 223.1

Propter boc lætatum eſt cor meum, inſuper & caro
mea requieſcet in ſpe.

Ex PsSAL. XVII. Filii alieni mentiti ſunt mihbi, flii
alieni inveterati ſant, & claudicaverunt à ſemitis
174 2

Circum-

ſuis.

226.2

n

6.

4
tugt
1
gtil
G!
eih
Gtumm
l
la

†

eAeH

Ill

un
E
/

Circumaederunt me dolores mortis, dolores inferni
ircumdedernnt me: Præoccupaverunt me laquei
mortis. Pag. 171. 2. & 192. I
Poſuit tenebras latibulum ſaum. 326. 1
Ex PsAL. XVIII. Ni mei non fuerint dominati,
tunc immaculatus ero. 2. 1
In omnem terram exivit ſonus eorum. 106. 2

In corde meo abſeondi eloquia tua, ut non peccem tibi.

145. 1
Deſiderabilia ſuper aurum & lapidem pretioſum mul-

tum, & dulciora ſuper mel & favum. 186. 2
Præceptum Domini lucidum, illuminans oculos. 22 5. 1
& 255. 2
Ex PsAL. XIX. Exaudiat te Dominus in die iribu-
lationis. Frotegat Te nomen Dei Jacob, Mittat tibi
auxilium de ſancto, & de Sion tueatur Te, memor
Iit omnis ſacrificii tu“, & bolocauſtum tuum pin-
gue ſiat. Tribuat Tibi ſecundum Cor tuum, &
omne conſilium tuum confirmet. Lætabimur in ſa-
lietari tto⸗ & in nomine Dei noſtri magnificabi-
mitf. Impleat Dominus omnes petitiones tuas:
WNWune cognovi, quoniam ſalvum fecit Dominus
Chriſtum ſuum.

qua invocaverimus te. 159. 1
Hi in curribus, & hi in equis; nos autem in nomine
Domini invocabimus. 268. 1
Ex PSAL. XXI. Circumdederunt me Vituli multi,
Taui pingues obſederunt me. Aperuerunt ſuper
me os ſuum ⸗ ſicut Leo rapiens & rugiens. 176. 1
Sicut aqua effuſus ſum. Ibid.
Ouoniam circumdederunt me Canes multi: Concilium
malignantium obſedit me. Foderunt manus meas
& pedes meos: dinumeraverunt omnia oſſa mea.
H I[bid.
Ex PsAL. KXII. Dominus regit me, nibil mibi
deerit, in loco paſcux ibi me collocavit: ſuper
aquam r' fectionis educavit me. 229. 2

Et ſi ambulavero in medio umbræ Mortis, non timebo

miäala, quoniam Tu mecum es. Ibid.
Ex PsAL. XXIII. Attollite portas Principes veſtras,
& elevamini portæ æternales, & introibit Rex
Gloriæ. 117. 2. & 144. 1
Innocens manibus & mundo corde. 146. 2
Hic accipiet benedictionem à Domino, & miſericor-
diam à Deo ſalutari ſuo. Ibid.
Ex PsAL. XKXIV. Docebit mites vias ſuas. III. 2
UVniverſæ viæ Domini Miſericordia & Veritas. Ibid.
Won erubeſcam quoniam ſperavi in Te. 122. 1
Ex PsAL. XXV. Miſericordia tua ante oculos meos
eſt. 214. 1
Ex PSAL. XXKVI. JSi exurgat adversum me præ-
lium, in hoc ego ſperabo; unam petii à Domino
banc requiram, ut inbabitem in domo Domini
omnibus diebus vitæ meæg. Ut videam voluptatem
Domini, & viſitem Templum ejus. Quoniam abſ-
condit me in Tabernaculo ſuo. 221. I. & 2. &

270.2

Pater meus, & Mater mea dereliquerunt me; Dominus
autem aſſumpſit me. 222. I.
Ne conſiſtant adversum me caſtra, non timebit cor
reum. 270. 2
Ex PsAL. XXVIII. Vox Domini luper Aquas,
Deus Majeſtatis intonuit. 257. 2
Vox Domini in Magnificentia. 34¾. 2
Ex PSsAL. XXIX. Quæ utilitas in Jſanguine meo,

dum deſcendo in corruptionem. 116. 2
NWon movebor in æternum. 166. 2
Avertifti faciem tuam à me, & factus ſum conturba-
tus. SJYU lbid.
Domine, in voluntate tuâ præſtitiſti decori meo vir-
utem. 107. I

1I58. 2. & 159. I.

Domine ſalvim fac Regem, & exaudi nos in die,

Sacræ Scripturæ.

Ex PsAL. KXX. In te Domine ſperavi, nen con-
fundar in æternum. 268. 2
Ex PsSAL. XKXXI. Verumtamen in diluvio aquarum
multarum ad eum non approximabunt. 175. I
Ex PSAL. XXXII. Ecce oculi Domini ſuper me-
tuentes eum. 109. 2
Et in eis, qui ſperant ſuper miſericordiâ ejus. Ibid.
Ponens in tlomris abyſſos. 18 5. 1
Ex PsAL. X XXIII. Oculi Domini ſuper Juſtos.
162. I
Redimet Dominus animas ſervorum ſuorum. 26 5. 1
Guſtate & videte, quoniam ſuavis eſt Dominus. 32 1. 1I
Ex PsAL. XXXIV. Et oratio mea n ſinu meo con-
vertetur. 3. 1
Effunde frameam, & conclude adversàs eos, qui per-
ſequuntur me. 182. 1
Ex PsSAL. XXXV. Noluit intelligere, ut bene age-
ret. 287. 2
Ex PsAL. XKXXVII. Vim faciebant, qui quærebant
animam meam: & dolos totâ die meditabantur.
Ego autem tanquàm ſurdus non audiebam, & ſicut
mutus non aperiens os ſutm. Et factus ſum ſicut
bomo non audiens: & non habens in ore ſuo redat-
Sutiones. Quoniam in Te Domine ſperavi: Tu
exaudies me Domine Deus meus. 110. 1. & 2
Et dum commoventur pedes mei, ſuper me magna
locuti ſunt. 110. 2
Lumen oculorum meorum, & ipſum non eſt mecum.
191. 1
FPutruerunt & corruptæ ſunt cicatrices meæ à facie in-

Iipientiæ mecæ. 267. 2
Nicut onus grave gravatæ ſunt ſuper me. 341. 1

Ex PsAL. XXXVIII. Slui à bonis, & dolor mens

renovatus eſt. 117. 2
In imagine pertranſit homo. 296. 2
Ex PsAL. XXXIX. Annuntiavi, & locutus ſum:
mjiultiplicati ſunt ſuper numerum. III. J
Ut facerem voluntatem tuam, Deus meus. 137. 2

Ex PSAL. X L. Cor ejus congregavit iniquitatem
ſibi.

J 154. 2
Ingrediebatur ut videret: egrediebatur foràs, & lo-
quebatur in id ipfum. Ibid.

Ex PsAL. XLI. Dum confringuntur oſſa mea: dum
dicunt mihi per ſingulos dies, ubi eſt Deus tuus 5
Quare tiſtis es anima mea. 111. I
Haæc recordatus ſum, & efudi in me animam meum,
quoniam tranſebo in locum tabernaculi aamirabilis
uſque ad domum Dei. III. 2
Quemadmodum deſiderat Cervus ad fontes aquarum,
ità deſiderat anima mea ad te Deus. 13 5. I. & 170.,2
Fuerunt mihi lacrymæ meæ panes. 195 2
Ex PsAL. XLII. Quare me repuliſti, & quare tri-
Ris incedo, dum affigit me inimicus? 110. 1
Quare triſtis es anima mea, & quare conturbas me 5
QWpera in Deo, quoniam adbuc confitebor illi. Ibid.
& III. I. & 2

Confitebor tibi in Cithara Deus. 110. 1
Ex PsAL. XLIII. Exurge, quare obdormis, Domi-
ne? 175. 1

Quoniam humiliata eſt in pulvere anima noſtra, con-

glutinatus eſt in terrà venter noſter. 310. 1
Exurge Domine, ad nos. Ibid.
Ex PSAL. XLIV. Obliviſcere populum tuum, & do-
mum Patris tui. 86. 2

In circuitu ejus tempeſtas validas. III. 1. & 173. 1
Ommis gloria ejus Filiæ Regis ab intus, in fimbriis au-
TeisS. 137. I
Diffula eſt gratia in labiis tuis, proptereà benedixit
te Deus in æternum. 144. I. & 169. 2
Accingere gladio ſiper femur tuum, potentiſſime.
. 182. I. & 241. 1. & 2/0. 1
Deducet Te mirabiliter dextera tua. 1898. 1

.

ℳ

Index Locorum

Fx PsAL. XIL. V. Arcum conteret, & confringet ar-
ma, & ſcuta comburet igni. pag. II3. 2 d
Transferentur Montes in cor Maris. 197. 1
Ex PsAL. XLVI. Elegit nobis haæreditatem ſuam.
216. 2
Ex PsAL. XLVII. Circumdate Son, & complecti-
mini eam, narrate in turribus ejus. 314. 1
Ex PsAL. XLIX. Invoca me in die tribulationis:

eruam te, & honorificabis me. 137.2
Sacrifteium laudis honorificabit me. 140. 1
Ouare tu enarras Juſtitias meas. 283.2

—

Ex PSAL. L. Et peccatum menm vontta me eſt ſemper.
64. I. & 214. I. & 2
Aſperges me hvſſopo, mundabor, lavabis me, & ſuper
nivem dealbabor. 147. 1
Incerta & occulta Sapientiæ tuæ manifeſtaſti mihi.
183. 2
Docebo iniquos vias tuas 3 & impii ad te convertentur.
H 206. 2
Ex PsAL. LI. Ecce homo, qui non poſuit Deum ad-
jutorem ſuum, ſed ſperavit in multitudine divitia-
rum ſuarum, & prævaluit in vanitate ſud. 112. 1
Ego autem ſicut Oliva fruclifera in domo Dei. 132. 2
Ex PSAL. LIII. Averte mala inimicis meis. 3. I.
& 188. 2
Fortes quæſierunt animam meam, & non propoſuerunt
Deum ante conſpectum ſuum. 178. 1
Et ſuper inimicos meos deſpexit oculus meus. 268. 1
Ex PsAL. LIV. Redimet in pace animam ab his, qui
appropinquant mihi. 109. 2. & 178. 1
Jacta ſuper Dominum curam tuam, & ipſe te enu-
triet. 119. I
Contaminaverunt teſtamentum ejus. Diviſi ſunt ab
Irà vultüs ejus : & appropinquavit cor illius.
172.2. & 173: f
Molas Leonum confringet Dominus. 173. 1
Ecce elongavi fagiens, & manſi in ſolitudine. 205. 2
Expectabam eum, qui ſalvum me fecit à puſillanimi-
tate ſpiritis & tempeſtate. Ibid.
Ex PsSAL. LV. Deus vitam meam annuntiavi tibi:
poſuiſti Lacrymas meas in conſpectu tuo. 260. 1
Ex PSAL. LVIII. Converteniur ad veſperam.
T. 2
Et gladius in labiis eorum: quoniam quis audivit
141. 1
Famem patientus ut canes, & circuibunt civitatem.,.

Ecce loquentur in ore ſuo. I41.2. & 193. 2
Ex PsAL. LIX. Quis deducet me in civitatem mu-
nitäm? 189. 1
Vana ſalus hominis. 329. 2

Ex PSAL. LXKI. Divitiæ ſi affuant, nolite cor appo-

néré. . 247. 2
Effundite coram illo corda veſtra omnis congregatio
populi. 254. 2
Ex PsSAL. LXII. Me ſuſcepit dextera tua. 188. 1

Ex PSAL. LXV. Venite, & audite, & narrabo, om-
nes qui timetis Deum, quanta fecit animæ mec.
216. 2
Ex PsSsAL. LXVI. Lætentur & exultent Gemies,
quoniam judicas Populos in Equitate, & Gentes in
Terrà dirigis. 116. 2
Ut cognoſcamus in terràâ viam tuam. 206. I
Confueantur tibi populi, Deus, confiteantur tibi po-
puli omnes, Terra dedit frulctum ſuum. 206. 2
Ex PsAL. LXVII. Verumtamen Deus confringet ca-
pita inimicorum ſuorum: verticem capilli peram-
bulantium in deliclis ſitis. 122.2. & 123. TI
U quid ſuſpicamini Montes coagulatos 247. 2
Mons, in quo beneplacitum eſt Deo habitare in eo.

248. 1I
Etenim Dominus habitabit in ſinem. . lbid.
Ex PSAL. LXVIII. Potaverunt me aceto. 174. I

Operui in Jejunio animam meam.
Videant pauperes, & lætentur:
vivet anima veſtra.
Ex PSAL. LXX. Quantas oſtendiſti mihi tribula-
tiones multas & malas! & converſus viviſicaſti
me, & de abyſſis terræ iterùm reduxiſti me. 251. 2
& 253. 1
Ex PSAL. LXXI. Deus judieium tuum Eegi da.
94. I. & 353. I
Ex PsSAL. LXXII. Prodiit, quaſi ex adipe, iniqui-
tas eorum. 41I. 2. & 195.2
Et dies pleni invenientur in eis. 91. 1
Penè effuſi ſunt greſſus mei, quia zelavi ſuper ini-
quos, pacem peccatorum videns. 226. 2
Velut ſomnium ſurgentium, Domine. 296. 2
Ex PSAL. LXXIV. Calix vini meri plenus mixto.
* 131. 2
Ex PSAL. LXXV. Wotus in Judæd Deus, in Iſrael
magnum nomen ejus. 163.2
De Cæzlo auditum feciſti judicium; Terra tremuit &
quievit. 24”8. 2
Fakctus eſt in Pace locus ejus. 270. 2
Dormierunt ſomnum ſuum, & mnihil invenerunt in
manibus ſuis omnes viri divitiarum. 296. 2
Ex PsAL. LXNXVI. Deum exquiſivi manibus meis,
nocte contra eum, & non ſum deceptus. 144. 2
Haæc mutatio dexteræ Excelſi. 188. 1
Et dixi, nung cœpi. 228. 1
Viderunt Te Aquæ Deus, viderunt Te Aquæ, & ti-
muerunt. 248. 2
In Mari via tua, & ſemitæ tuæ in Aquis multis: G

202. 1
quærite Deum, &

veſtigia tua non cognoſcentur. 249. 1
Ex PsSAL. LXXVII. Et deduxit ess in nube diei.
158. 2

Cum occideret eos quærebant eum. 180. 1
Adbuc eſcæ eorum erant in ore ipſorum, & ira Dei
aſcendit ſuper eos. 195. 1
Ex PSAL. LXXVIII. Effuderunt ſanguinem eorum

tanquàm Aquam in circuitt Jeruſalem, & non erat,

qui ſepeliret. 259. I
Facti ſumus opprobrium vicinis noſtris. Ibid.
Introzat in conſpectu tuo gemitus compeditorum.
259.2

Uſquequs, Domine, iraſceris in ſinem, accendetur
velut lenis Zelus tuus. 260. 2
Ex PSAL. LXXNXIX. Potum dabis nobis in lacrymis
in menſurà. 201. I. & 25 I. I. & 260. 1
Ex PSAL. LXXX. Linguam quam non noverat dit-
divit: Divertit ab oneribus dorſum ejus : Manus
ejus in cophino ſervierunt. 152. 1
Audi populus meus, & conteſtabor te: Vraxl ſi au-
dieris me, Non erit in Te Deus recens, nequeado-
rabis Deum alienum. 132. 1I. & 2
Buecinate, quia Præceptum in Iſrazl eſt. 224. 2
Ex PSAL. LXXXI. Vos autem ſicut homines
moriemini: & ſicut unus de Principibus cadetis.
305. 1
Ex PsAL. LXXXIII. Elegi abjelctus eſe in domo
Dei mei: magis quàm pabitare in Tabernaculis
peccatorum. 132. 1
Melior eſt dies una in atriis tuis ſuper millia. Ibid.
Turtur invenit ſibi nidum, ubi ponat pullos Iuos.
189. 2
Ex PSAL. LXXXIV. Dominus dabit beni-
gnitatem, & Terra noſtra dabit fructum ſuum.

192. 2
Ex PsAL. LXXXV. Fac mecum ſignum in bonum.
170. 2
Ex PSAL. LXXXVI. Ecce alienigenæ, Tyrus, &
populus Ethiopum, hi fuerunt illic. 167. 1
Numquid Rion dicet; Homo, & homo natus eſt in
ed. 1bid.
Glorioſa

246. 1

Sacræ Scripturæ.

Glorioſa ditta ſunt de Te Civitas Dei. 1. 1. & 212. 1I
Ex PSsAL. LXXXVII. Elongaſti à me amicum &

Proximum, & notos meos à miſerid. 124. 2
In me tranſierunt Iræ tucæ. 252. 1. & 2
Cireumdederunt me ſicut Aqua totd die. 252. 2

Ex PsSAL. LXXXVIII. Quoniam quis in nubibus
uahbitur Domino? 176. I
Quoniaim quis ſimilis erit Deo in filiis Dei? 1755. 2
Uquequs Domine, avertis in finem! exardeſeet ſicut
Vonis Ira tua. 252. 2.
Ex PSAL. XC. Longitudine dierum replebo. 90. 2
. 152. 1
Cum ipſo ſum in tribulatione. 110. 2. & 152. 1
S & 158. 2. & 170. I. & 248. 2
Non avcedet ad Te malum, & Flagellum non appro-
pinquabit Tabernaculo tuo. 122. 2
Cadent à latere tuo mille, & Decem millia à dextris
tuis, ad Te autem non appropinquabit. 157. 1
JNuper Aſpidem & Baſiliſetm ambulabis: conculca-
bis Leonem & Draconem. 230. 2
Ex PSAL. XCIII. Necundium multitudnem d lorum
meorum in corde meo conſolationes tucæ lätiftekve
runt animam meam. 13 I. 2
Numquid adharet tibi ſedes iniquitatis, dui fingis
laborem in præcepto? 212. 1. & 2. &
248 1.
OQui fingit oculum non conſiderat. 354. 2
Ex PsSsAL. XCIV. Quadraginta annis offenſus fui
generationi illi, & dixi, emper hi errant Corde...
Lüibus juravi in rä mea, ſi introibunt in requiem
meutm. 12 I1. 2
Ex PSAL. KCVI. lonis ante ipfum præcedet, Et in-
fammabit in circuitu inimicos ejus. 153. 2
Nabes & ealigo in circuitu ejus. 163. 1I. & 217. 1
Ex PSAL. XCVII. Cantate Domino canticum no-
vum: quia mirabilia ſecit. 186. 1
Salvavit ſibi dextera ejus, & brachium ſanbctum ejus.
4 Ibid.
Ex PSAL. CI. Quia ædificavit Dominus Sion, & vi-
dTNebitur in Maſjeſtate ſud. 1129.2
Cinerem tanquàm Panem manducabam. 195. 2
Ex PsAL. CII. OQuantüům diſtat Ortus ab Occi-
dente, longe fecit à nobis iniquitates noſtras.
130.2
Qui redimit de interitu vitam tuam, Qui coro-
nat te in Miſericordiâ & Miſerationibus. 142. 2
143. 1
Qui replet in bonis deſicerium tuum. 143. I
Dominus in cœlo paravit ſedem ſuam & regnum
ipſius omnibus dominabitur. 185. 2. & 186. 1
Ex PsAL. CIII. Confeſſionem & decorem induiſti,

amitctus lumie, ſicut veſtimento. 118.2
Abyſſus, ſicut veſtimentum, amictus ejus. 137. 1
Vinum lætificat cor bominis. 201. 1
Wl cognovit ovcaſum ſuum. 311. 1

Ex PSAL. CV. Et fecerunt vitulum in Horeb: &
adoraverunt ſeulptile. 159. 2
Immolaverunt ilios ſuos & filias ſuas Damoniis.
. 180. 1
Ex PSAL. CVI. Erraverunt in Wolitudine. 206. 2
Et ſacrificent ſacrificium laudis: & anuntient opera
ejus in exultatione. 250. I
Ex PsAL. CVIII. Dilexit maledictionem, & veniet
ei:⸗ & nolnit benediktionem, & elongabitur ab eo.
1373. 1
Et induit maledictionem ſicut veſtimentum, & intra-
vit ſicut aqua in interiora ejus, & ſicut oleum in
oſſibus ejus. Ibid.
Fiat ei ſicut veſtimentum, quo operitur, & ſicut zo-
na, quu ſemper præcingitur. Hoc opus eorum, qui
goeitrahbunt mibi apud Dominum. Ibid.
Ex PSAL. CIX. De Torrente in viâ bibet. 123. 1

Ouia illie ſederunt ſedes.

Ex PSAL. CX. Opera manuum ejus veritas & judi-
.Zcinm. 6. 1
Ex PsAL. CXI. Diſperſit, dedit pauperibus. Ju-
Nitia ejus manet in ſæculum ſcoæculi. 71. 2
Non commovebitur, donec deſpiciat inimicos ſuos.
121. 2
Peccator videbit, & iraſcetur, dentibus ſuis fremet,
& taheſcet. 248. 1
Ex PsAL. CXII. Qui habitare facit ſterilem in domo
Matrem filiorum lætuntem. 189. 2
Duſcitans à terrùà inopem, & de ſtercore erioens pau-
Perem, ut collocet eum cum Principibus. 222. 2
EX PsATL. CXIII. Non nobis, Domine, non nobis,
Jed nomini tuo da gloriam. 225. I
Ne quando dicant gentes, Abi eſt Deus eorum ?
8 225. 2
Non mortui laudabunt te, Domine, neque omnes,
ui deſcendunt in Inſernum: ſed nos, qui vivi-
mus, benedicimus Domino ex hoc, nunc, & ulque
in ſæculum. 226. 2
Similes illis fant qui faciunt ea. 291I. 1
Ex PSAL. CXIV. Tribulationem, & dolorem inve-
ni, & nomen Domini invocavi. 154. 1
Placebo Domino in regione Vivorum. 164. 1
Ex PSAL. CXV. Pretioſa in conſpettu Domini Mors
Sanbtorum ejus. 164. 2
Ex PSAL. CXVIII. Lætabor ſuper eloquia tua, cut
qui invenit ſpolia multa. 31. 2
Averte oculos meos, ne videant vanitatem. 71. 1
150. 2. & 153.2. & 291.2
In æternum, Domine, verbum tuum permanet in
c&lo. 99. 1
Me expectaverunt peccatores ut perderent me: Te-

Zimonia tua intellexi. III. 2
Funes peccatorum ciré umplexi ſunt me: & legem
tuam non ſum oblitus. 112. 2

Amputa opprobriun meum, quod ſuſpicatus ſum :
guia judicia tua jucunda. 117. 2. & 22 5.1
Tribulatio & anguſtia invenerunt me. mandata tua

meditatio mea. 154. 1
Memor fui notte nominis tui, Domine. 164. 1I

Tribulatio & anguſtia invenerunt me mandata

tua meditatio mea eſt. 178. 1
In corde meo abſcondi eloquia tua. 183. 2
Ignitum eloquium tunm vehementer. 184. 1
Super inimicos meos prudentem me feciſti. 188. 2
Concupivi deſiderare juſtificationes tuas. 189. 2
Beati qui ſorutantur teſtimonia ejus. 208. I

Greſus meos dirige lecundum Eloquium tuum, ut non

dominetur mei omnis injuſtitia. 211. 2
Anima mea in manibus meis ſemper. 218. I
Lucerna pedibus meis verbum tuum. 220. I. &
343. 1

Miſericordiæ tuæ multæ, Domine, ſecundum judicium
tuum vivifica me. 23 I: TI
Fiat cor meum immaculatum in juſtificationibus.
232. I
Super omnes docentes me intellexi : quié teſtimonia
tua meditatio mea eſt. 240. 2. & 241. I

Lætabor ego ſuper eloquia tua. 25 5. 2
Exitus Aquarum deduxerunt oculi mei. 260. 2
Cucurri, cum dilataſti cor meum. 288.2
In corde meo abſceondi eloquia tua. 298.1

Adhæſit pavimento anima mea: vivifica me ſecun-
dum verbum tuum. 310. 1
Viam mandatorum tuorum cucurri. 342. 2
Ex PSAL. CXIX. Ad Dominum cum tribularer
clamavi. 15. I. & 317. T
Ex PsAL. CX. XI. Nantes erant pedes noſtri in atriis
Jeruſalem. 7. 2
39. 1
Fiat pPax in virtute tul, & abundantia in turz bus
titis.

tuis. pag. 74. I. & 132. 2. & 152. 1
Lætatus ſum in his, quaæ ditcta ſunt mihi: In domum
Domini ibimas. 187. I

Ex PSAL. CXXII. Sicut unguentum in capite, quod
deſcendit in oram veſtimenti ejus, ſicut Ros Her-
mon. 264. 1
Ex PsAL. CNXXIII. Niſi quia Dominus erat in nobis:
cum exurgerent homines in nos, forte vivos de-
glutiſſent os. 154. 1
Laqueus contritus eſt, & nos liberati ſumus. 155. I
Ex PSAL. CXXIV. Montes in circuitu ejus, & Do-
minus in circuitu populi ſ. 12711. 2
Qui confi’dunt in Domino ſicut Mons Non Non
commovebitur in æternum, qui habitat in Jeriſa-
lem. 6 122. 1
Ex PSAL. CXXV. In convertendo Dominus captivi-
tatem Rion, fatcti ſumus ſicut conſolati. 62. 1
Tunc dicent inter gentes, Magnificavit Dominus fa-
cere nobiſcum, facti ſumus lætantes. Ilbid.
Repletum eſt gaudio os noſtrum.
Ex PsAL. CXXIX. N iniquitates obſervaveris,
Domine, Domine quis ſuſtinebit? 116. 2
De profundis clamavi ad Te, Domine, Domine
exaudi vocem meam ftant aures tuæ intendentes

in vocem deprecationis meæ. 119. 2
Ex PsAL. CXXX. Domine non eſt exaltatum cor
meum: neque elati ſunt oculi mei. 220. 2
Ex PSAL. CXXXI. N dedero ſomnum oculis meis,
& palpebris meis dormitationem. 296. 2
Memento, Domine, David, & omnis manſuetudinis
ejus. 298. 1

Ex PSAL. CXXXVI. Ni non meminero tui in prin-
cipio lætitiz meæ, oblivioni detur dextera mea.

212. 1
Ex PsAL. CXXXVIII. Stcut tenebræ ejus, ità &
lumen ejus. 45. 1
Tenebræ non obſeurabuntur à te. 158. 1
OQuia non eſt ſermo in linguũ meäk. 179. 1

Ecce Domine, Tu cognoviſti omnia noviſſima & an-
tiqua: Tu formaſti me, & poſuiſti ſuper me ma-
num tuam. Mirabilis fabta eſt ſcientia tua ex
me, confortata eſt, & non potero ad eam. Ibid.
Qus ibo à ſpiritu tuo, & quò à facie tuâ fugiam
Ni aſcendero in Cælum, tu illie es: ſi deſcendero
in Infernum, ades ſi ſumpſero pennas meas dilu-
culò & babitavero in extremis maris: Etenim il-
luc manus tua deducet me, & tenebit me dextera
tua. 179. 2. & 227. I. & 23 1. I. & 2
Et dixi, Forſitan tenebræ conculcabunt me Et nox
illuminatio mea in deliciis meis. 179. 2
Di ſumpſero pennas meas dilueuls, & babitavero
in extremis maris. Etenim illuc manus tua dedu-
cet me, & tenebit me dextera tua. 227. 1. &
23 1. I. & 2
Mihi autem nimis honorati ſunt amici tui Deus, ni-
mis confortatus eſt Principatus eovum. 258. 2
Dinumerabo eos, & ſuper arenam multiplicabuntur.

Ibid.
Nox illuminatio mea. 288. 1
Exurrexi, & adhuc ſum tecum. 312. 1I
Ex PSAL. CXXXIX. Juxta iter ſcandalum poſue-
runt mihi. 174. 1
Tenitum eloquium tuum vehementer. 260. 2
Ex PsAL. CXL. Oleum autem bpeccatoris non im-
pinguet caput meum. 64. 1
Pone Domine, cuſtodiam ori meo, & oſtium circum-
ſtantiæ labiis meis. 128.2
Dingulariter ſüum ego, donec tranſeam. 166. 2

Ex PSAL. CXLIII. Erue me de manu Filiorum alie-
noorum, quorum os locutum eſt vanitatem: & dex-
tera erum, dextera iniquitatis. 235. 2

Beatum dixerunt populum, cui hac ſunt: beatns po-

IAXI. I.

Index Locorum

pulus, cujus Dominus Deus ejug. Ibid. & 236. 1
Qui docet manum meam ad præliun, & digitos
meos ad bellum. 332. 2
Ex PsAL. CXLVII. Velociter ourrit ſermo ejus.

184. 1

PLauda Jeruſalem Dominum, lauda Deum tunm,
Nion. 257. 1
Qui dat nivem ſicut lanam, nebulam ſicut cinerem
WPargit. Mittit oyſtallum ſuam ſicut buccellas.
233. I. G& 257. 1
Ex PSAL. CXLVIII. Præceptum poſuit, & non præ-
teribit. 145. 2
lpſe dixit, & facta ſunt. 212.2. & 213. I
Laudent nomen Domini, guia exaltatum eſt nomen
ejus ſolius. T Ilpid.

Ex Libro Prowerbiorum.

Ex CAP. XIV. Extrema gaudii luctus occupat.
. 282. 1

Ex CAP. NV. Reſponſio mollis frangit iram. 59. 2

Ex CAP. XXI. Cor KRegis in manu Domini. 278. 1

KX/54. I
Ex CAP. XXVII. Qui benedicit amico mané gran-
di voce, à maledicente nihil differt. 280. 2
Ex CAP. KXVIII. Beatus homo, qui ſemper eſt
pavidus. 25.2
Ex CAF. XXXI. Conſideravit agrum, & emit
eum. 81.2

Ex Eccleſiaſte.

Ex CAF. IV. Væ ſoli, quia cum ceciderit non babet

ſublevantem ſe. . 215. 2
Ex CAP. VII. Melius eſt ire ad domum luctüs,
quàm ad domum convivii. 33. 1

Noli nimium eſſe juſtus.
Ex Cantico Canticorum.

Ex CAP. I. Filii Matris meæ pugnaverunt contra

me. 2. I. & 14. I1. Ge 70. 2
Equitatui meo in curribus Pharaonis aſſimilavi te
amica mea. 82. 1

Poſuerunt me cuſtodem in vineis, vineam meam non
cuſtodivi. 87. 2. & 269. 1. & 303. 2
Oleum effuſim nomen tuum. I16.2. & 202. I. & 208. 1
Nigra ſum, ſed formoſa. 122. I. & 153. 2. &

154. 1
Murænulas aureas faciemus tibi. 153. 2
Ideo dilexit me Rex, & introduxit me in cubiculum
Jſuum. 153. 2. & 154. I

Faſeiculus Myrrhæ Dilettus meus mihi. 170. 1
Oſculetur me oſeulo oris ſiti. 159. I. & 102. I
Lectulus noſter floridus: tigna domorum noſtrarum
cedrina, laquearia noſtra epprelſina. 181. 2. &
182. 1
Ex CAP. II. Nicut Lilium inter ſpinas, c Amica
mea inter filias. 13: 2. & 13 5. 2. & I 54. I
165. 2. & 204. 2. & 211I. I. & 214. 2
Laæva ejus ſub capite meo. Et dextera illius ample-
xabitur me. 138.2
In foraminibus petræ, in cavernà macerizx. 150. 1
Surge, amica mea, ſpecioſa men, & veni. Columba
mea in foraminibus petræ, in cavernd maceriæ,
oſtende mihi faciem tuam. 162. 1

Vox turturis audita eſt. 163.2
Sonet vox tua in auribus meis. 155. 2. & 163.2
215. 1
Capite nobis vulpes parvulas, quæ demoliuntur R-
neas. 173. 1
Ecce iſte venit ſaliens in montibus, tranſiliens col-
les. 246. 1

Ex

Ex

N

e

Lon
1
in
i

p
6

7
11
ſd
IMA,

1

Sacræ Scripturæ.

Ex CAr. III. In lectulo meo per noctes quaſivi
quem diligit anima mea, quæſivi illum, & non
inveni. pag. 12 5. 2. & I144. 2. & 163. 2. & 175:2
& 214. 2. & 328.2
Num, quem diligit anima mea, vidiſtis? 163. 2
Columnas ejus fecit argenteas reclinatorium aureum,
aſcenſum purpureum: medid charitate conſiravit
propter Filias Jeruſalem. 171. I. & k 181. 2
Egr dimini & videte, Filiæ Gion, Regem alomonem
in diæzdemate, quo ooronavit illum Mater ſaa ,ͤ in
die deſponſationis illius, & in die lætitiæ cordis

gius. . 171. 1
Ex CAP. IV. Mel & lac ſub lingudâ tud. 24. 1. &
240. 2

Oculi tui Columbarum abſque eo, quod inirinſæcus latet.
136. I. & 139. 2. & 260. 1
Favus diſtillans labia tin, Sponſa: mel & lac ſub
linguâ tud. 136. 1. & 169. 2
Odor veſtimentorum tuorum, ſicut odor thuris. Hor-
tus concluſus, Jons ſignatus. 136. I. & 2

144. 1
Surge, Aquilo, & veni Auſter, & fluent routs
gο. 1654. I. & 282. I
Emiſſiones tuæ Paradiſus Malorum Punicorum.
. . 251. 2
Quàm pulehra es, amica mea, quàm Peleliz
260. 1I

Ex CAP. V. Manus meaz ſtillaverunt Myrrham.
124. I. & 126. I. & 2. & 175. I
Caput meum plenum eſt rore, & cincinni mei guttis

nobtium. B 126. 1
Exſpoliavi me tunicâ med. lLbid.
Lavi pedes meos, quomodò inquinabo illos * 126.
I. & 2
Et digiti mei Elen Mrrhà probatiſimd. 126. 2
Anima mea liquefacta eſt, ut Dilectus locutus g.
156. 1

Guttur illius ſuaviſſimum: Et totus deſiderabilis, talis
eſt Dileltus meus, & ipſe eſt Amicus meus. Ibid.
Peſſulum oſtii mei aperui Dilecto meo: at ille declina-
verat, atque tranſierat. 126. I. & 175. I
Ego dormio, & Cor meum vigilat. 126. 1. &
215. I. & 269. 2. & 296. 2
Caput ejus Aurum optimum. 157. 2
Surrexi, ut aperirem Dileto meo: Manus meæ ſtil-
laverunt Myrrham. 166.2. & 175. 1
Nuntiate Dilecto meo, quia amore langueo. 211. 2
227. 2
Ex CAP. VI. Ego Dileéto meo, & Dileltus meus
mihi. 165. 2
Quaſi Aurora conlurgens, pulchra ut Luna, Electa
ut Sol, terribilie ut caſtrorum Acies. 67. 1I
Ex CAP. VII. Veni, veni, Dilette mi. 68.2
Guttur tuum, ſicut Vinum optimum. 156. 1
Venter tuns acervue tritici vallatus Liliis. 217. I
Ex CA P. VIII. Ego murus, & ubera mea ſicut tur-
Tirs. 2. I. & 173. 2
OQuæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto deliciis af-

Ruens, inni xa ſuper Dilectum ſuum? 138.2

Soror noſtra parva, & ubera non habet. Quid fa-
ciemus Jorori noſtræ ?* di murus eſt, æzdificemus

Japer eum propugnacula argentea. 173. 2
Lampades ejus lampades ignis atque fammarum.
S 186.2

Quæ eſt iſta, quæ aſeendit de deſerto innixa ſuper
Dilectum ſuum!é 342. 2

Ex Libro Sapientiæ.

Ex CAP. I. Os, quod mentitur, occidit animam
ſuam. Z 133. I
Ex CAp. II. Coronemus nos roſts. 88. 1. & 351. 2
Eithicæ Comment. Tom. VI.

Ex CEßP. III. Fulgebunt Juſti. 229. 2
Tanquàm ſeintillæ in arundineto diſcurrent. Ibid.
Ex CAbP. IV. Explevit tempora multa conſummatus
in brevi. 234. 2
Ex CA P. V. Tranſierunt tanquàm umbra. 91. 1
dol intelligentiæ non ortus eſt nobis. 287. 2
Ambulavimus vias dificiles, laſſati ſumus in viä ini-
quitatis. 325. 1. & 351.2

Ex Eccleſiaſtico.

Ex CAP. III. Idcircò unus interitus eſt bominis &
jumentorum, & æqua utriuſque conditio: Rcut mo-

ritur homo, ſic & illa moriuntur. 166.2
Ex CAP. V. Ubi multæ divitiæ, multi & qui co-
medunt eas. 32. I

Ex CA P. X. Initium omnis peccati Superbia. 2 "1.2
Ex CAP. XKI. Ante mortem ne laudes bominem

quémquam. 181. 1
Ex CA P. XIII. Qui tetigerit picem, inquinabitur
ab eâ. 232. 1

Ex CAFP. XXI. A facie colubri fuge peccata. 153.2
Ex CAP. XXII. De ſtercore boum lapidatus eſt
piger. 197. 2
Ex CAP. XXIV. Tunc praæcepit & dixit mihi Crea-
tor omnium, & qui oreavit me, requieit in Ta-
bernaculo meor Et dixit mihi, in Jacob inhabita,
& in Iraël hæreditare, & in eleétis meis mitte ra-
dices. 135. 2
Et ſie in Gion firmata ſum, & in civitate ſanktift-
catâ imiliter requievi, & in Jeruſalem poteſtas
mea, & radicavi in populo ,sTla, Ibid.
Ego quaſi Vitis fructificavi ſuavitatem odoris. 280. 1
Ex CAP. KXVIII. Jepi aures tuas ſpinis. 47. 2
Ex CAP. XKLII. Melior eſt iniquitas viri, quàm
mulier benefaciens. 194.2

Ex Iſaia.
Ex CAP. I. Cognovit bos poſjeſorem ſuum, & aſinus

præſepe Domini- IWrasl autem me non cognovit,
& populus meus non intellexit. v. 2
Vulnus, & livor, & plaga tumens non eſt circumli-
gataznec curata medicamine, neque fota oleo. 109. 2
Filios enutrivi, & exaltavi, ipſi autem ſpreverunt

Mé. . 174. 2
Dereliquerunt Dominum, blaſphemaverunt danctum
IUrraël, abalienati ſunt retrorsum. 273. 2

Cauſa viduæ non ingreditur ad illos.

275. 2
Et excoquam ad purum ſcoriam tuam.

Ibid. &
. 276. I
Et veſtituam Judices tuos, ut fuerunt prins, & Con-

Eiliarios, ſicut antiquitus. 276. I
Et convertam manum meam ad Te. Ibid.
Et conteret ſceleſtor, & peccatores ſimul, &, qui
dereliquerunt Dominum, conſumentur. Ibid.

Ex CAP. II. Et elevabitur ſuper tolles, & fluent
ad eum omnes gentes. 276. 2
Et ibunt populi multi; & dicent s venite . & aſcen-
damus ad montem Domini, & ad domum Dei
Jacob, & docebit nos vias Juas, & ambulabi-
mus in ſemitis ejus. Ibid. & 27777. 1
Et repleta eſt terra ejus imHolis. 27. 1
Et non eſt ſinis Theſaurorum ejus. 277. 2
Et ſimulacra auri ſui, quæ fecerat ſibi, ut adoraret
talpas, & veſpertiliones: 278. 2
Ex Ck’P. III. In domo med non eſt Panis. 279. 2
Ruina autem hac ſub manu tua. Ibid.
Mulieres dominatæ ſunt ejus. 290. 2
Decalvabit Dominus verticem Filiarum Sion, & Do-
minus crinem earum nudabit. 281.1
Ex CAF. V. Diruam macerism, & erit in con-

0 culça-

Index Locorum

oulecationem. pag. 282. 2
Pæ qui conſurgitis manè ad ebrietætem ſectandam,
& potandum uſque ad veſperam. Ibid.
Aſpiciemus in Teram, & ecce nebulæ tribulationis,
& lux obtenebrata eſt. 283. 1
Ex CAP. VI. Væ mihi, quia tacui. 117. 2

Seraphim ſtabant ſuper illud ſex alæ uni, & ſex
alæ alteri: duabus velabant faciem ejus, duabus
velabant pedes ejus, & duabus volabant. 162.2
& 163. 1
Sanktus, Sanbtus, Sanktus Dominus Deus exercituum,
plena eſt omnis Terra gloriâ ejus. 162. 2. & 163. 2
Vidi Donzimm ſedentem ſuper ſolium excelſum &
elevatunz, & ea, quæ ſub ipſo erant, replebant
Templum. 163. 1
Ecce ego mitte me. 209. 1
Vade, &- dices Populo huic: Auribus audietis,
& non intelligetis, & videntes videbitis, & non
cognoſcetis. 284. 1
Vir pollutus labiis ego ſum. Ibid.
Longe faciet homines, & multiplicabitun. 284. 2
Et adbhuc in eâ erit decimatio: & rursus erit in de-
prædationem, ſicut terebinthus, & ſicut quercus;
quæ projecit frubtus ſuos: ſanétum ſemen erit, quod
ſtetit in eâ. Ibid.
Ex CAP. VII. Egredere in occurſum Achaz. 285. 1
Butyrum, & mel comedet, ut ſciat reprobare malum,
& eligere bonum. 294. 2
Ex CAP. VIII. Omnia enim, quæ loquitur Populus
iſte, conjuratio eſt. 287. 1
Ex CAP. I X. Multiplicaſti gentem, & non magni-
Rcaſti lætitiam. 32. 1
Habitantibus in regione umbræ mortis, Lux orta eſt
eis. 288. 1. & 304. 2
Laætabuntur coram te, ſicut lætantur in meſſe. 288. 2
Zelus Domini exercituum faciet hoc. 289. 1
Sceptrum exactoris ejus ſuperabit ſicut in die Ma-
dian. 344. 1
Ex CAP. X. Computreſcet jugum à facie olei. 68. 2
& 116. 2. & 180. 1

Et ubi derelinquetis gloriam veſtram? 290. 1
Vaæ Aſſur. 290. TI. & 2
Baculum ſuum levabit ſuper te in via Peapetrar-1
Ex CAP. XKI. Et delectabitur infans ab ubere ſuper
ſoramina aſpidis. 168.2
Häabitabit Lupus cum Agno. Ibid.
Vitulus & Urſus paſcentur: ſimul requieſcent eatuli
eorum. Ibid.

Vitulas & Leo & Ovis ſimul morabuntur. Ilbid.
Et replebit eum ſpiritus timoris Domini. 291. 2
& 292. 1
Et erit Jiſtitia cingulum lumborum ejus. 292. I
Et Spiritu labiorum ſuorum interficiet impium. Ibid.
Aufertur Zelus Ephraim- & boſtes Juda peribunt.
293. 2
Idumæa & Moab præceptum manus eorum: & Kllii
Ammon obedientes erunt. Et deſolabit Dominus

linguam Maris Wgypti. 293. 2. & 294. 1
Ex CAP. XIII. Onus Babylonis. 294. 2
Exaltate vocem, levate manum. 295. 1

Ecce Ego ſuſcitabo ſitper eos Medos, qui argentum
non quærant, nec aurum velint. Ibid.
Prope eſt Dies Domini. 295. 2
Quoniam ſtellæ Cæœli, non expandent lumen ſuum,

obteönebratus eſt dol in ortu ſuo. Ibid.
Super boc Cœlum turbabo, & movebitur Terra de
loco ſuo. 310. 2
Ex CAP. XIV. Et pauperes fiducialiter requieſcent.
297. 1
Detracta eſt ad inferos ſuperbia tua. ia.
