inter altare, & templum, ſed inter patinas,
paterâſque decollando! Fieri enim non pote-

Perſeeutio rat, ut Pudoris caput non amputaretur;, ubi
Eceleéſia

imt , ſuo loco. Notandum nunc eſt, impio Regi
ien Sacerdotem optimum conferri; quòd fſcilicet
2,

qui forét, felicius Eccleſiaſtica res Pprocedat, cùm infeli-
cum peſ- Cius temporalia pertractantur. Hinc eſt, quèd,
ſimi forèt ſub Nerone, ſub Caligula, ſub Domitiano
Ertirhicæ Comment. Tom. VI.

me. Herode itaque regnante, præeſt ſacrificiis

habeatur in Evangelio, ubi & Zachariæ ge-

nec Joannes naſci pote-

Regni caput erat Impudicitia. Veruùm de his

rela? An qui legem implet, cum querela vi- „a.

aliiſque monſtris crudelitatis humanæ Linos, Religio

Cletos, Clementes, Xiſtos, Anacletos cen- mixzta

ſemus, qui tanquam Violæ floruere ſub hye- wali⸗ &
. benis. Züt
— . . . Fervor
Zacharias, ut olim, imperante Saüle, Sa- v'geat, &

muélis pietas emicuit, & Jezabelis cupidita- Propoſita
tem inops Elias compreſſit. Illud prætereà no- retinéda.
to, non ità profanum eſie ſeriem Proavorum Sanéti

. . Laus &%
retexere in laudatione Juſtorum, ut non id Pros vig

derivari
nealogia deſcribitur, & ab Regibus COhriſti poteſt.
nobilitas ducta prædicatur.

Erant autem Juſti ambo ante Deum,
inoedentes in omnibus mandatis, &
juſtiſicationibus Domini, ſine quere-
La, & non erat illis Filius, e quòd
eert Eliſabeth ſterilis, & ambo pro-
ulſent in diebus ſuis. Verſ. 6. 7.

Juſti ambo, ſed non ideò deſides, aut a- Fervor in
deptâ ſanctitate contenti; verùm incedentes berfedis
in mandatis, & juſtificationibus Domini. Ne- waio-
que ſolùm in mandatis, ſed in omnibus man- Religif
datis ambulabant; corum incuſantes ignaviam, ſemiper-
qui aliquali perfectione ſuum curſum circum- feci.

feribunt, omnium mandatorum rei, quia pi- Servire

gri, & tardi in pleriſque ſunt. Cur verò ait, bs

. . . . . . . Dominis.
illos inceſſifſe in omnibus mandatis, ſine que- Fama

vet 1

2

vet? Imòô rara felicitas iſthæc eft, & paucis

Marmu-
ratio de conceſſa, ſanctum eſſe, & detractorum mor-
Eccleſia ſibus non peti. Quèò juſtior quis, eò ſævihs
Taie G, impiorum dentibus laceratur. Oderunt enim
ae Perſe- ſceleſti Juſtitiæ cultorem. Et ſi, quod ſen-
euiio in tio, ingenuè fatendum eſt: Ideò ſine quere-
eos argu- la erant Eliſabeth, & Zacharias, quia in om-
mentum nibus omninò mandatis incedebant. Etenim
eſt Perfe- . . . C. . 1
Gioni. nonnulli Sanctimoniam bifariô ſecant. Non
Fervor rarò, qui abſtinent à Cibis, Auro ſeſe in-

omnimo- gurgitant: Qui Mundum fugiunt, Gloriam
dus valdè conlectantur: Qui calcavere Superbiam, cal-

Viſ e: Cantur à Gula. Hinc populorum querimoniæ,
145. hinc vulgi ſales, hinc ſummerum, infimo-

Murmu- rümque maledicta execrantium claudam quo-
ratio que- rundam ſanctitatem; qui, ſi æmuli Zacha-

modo cô- riæ, præceptorum omnium tenaces forent,
Bhnts & dicta effugerent hominum, & à Deo lau-
imperfe- dem mererentur. A Dario ideò plurimi fiebat
ctis. Daniel, quòd Deum ſuum coleret ſemper;,

Eceleſia- hoc eſt, ubique & in quovis munere, obe-
Mici aff. dientiâ legum Divinarum præclarus, propte-

er atdi- reäque percharus Regi. In aula imperando,

me: in oratorio flendo æquè Nlumini obiequutus,
vitæ Deo & Sibi concors. Vel certè Prophetæ hi om-
impen- nia impleſſe mandata dicuntur ſine querela;
dendum. quòd perſæpè in auſteritatem degeneret per-
Pab: . fecta legum obſervantia, quæ, dum imperfe-
ctiores odit, carpitque, excitat querimonias.
Perſeca- Hi autem & Juſti erant, & peccatores miſe-
agzugt,. rando, ſine querela mandata ſervabant. Ut
autem humana felicitas præmium non habere-
Religioſf,: tur, qui Juſti erant, carebant prole: quique
Rr re longam annorum ſeriem ſupputabant „nec uni-
gane c. Curn recenſehant Filium; adeò proſpera tem-
teros. perantur adverſis: & qui protrahunt vitam,
Cenſores deſtituuntur hærede. Equidem, ut Sacerdo-
aliorum. tio melius fungeretur Lacharias, Hærede pri-
Riagen vabatur. Rarò enim vacamus ſacris, ſi de tranſ-
Zelantes mittendo affinibus patrimonio cogitemus. Ca-
indiſere- taſtrophem luctuoſam relegat Filiorum Heli,
ri qui è& domo Præſulum non arbitratur elimi-

Felicitas nandam carnem, & ſanguinem. Hæredem
Wpernen- luit eſſe I „ .
e noluit eſſe Deus in domo Pontificis; quem ſi
Niysl rr- tandem dedit, citò tamen eduxit ab oculis
zer Def. Sacerdotis, & compulit in deſerta. Hoc eſt,
4* 1127 . . 112 17
Parentum Vix dedit; mutumque prius reddidit Myſtam,

oblivio in quam Patrem, ut ſcilicèt, in deliciis Parenti

Eecleße ſacrificanti is Natus non eiſet, qui eum prius
Kicis, & W

Relegaſe. torſerat „quam recrearat. Voluit Dominus, ut
Sacerdos, quamvis non ſecundum Ordinem
Melchiſedech, diu eum imitaretur, Poſte-
rorum genealogiâ deſtitutus, quoòd ez eo naſ-
citurus Filius nuntiaturus eſſet ortum Maxi-
mi, & Summi Pontificis Eccleſiæ Chriſtianæ.
Ideò enim Sponſa ubera non habet, ſed pro
mainmis Turrim geſtat. Ego murus, & ubera
mea ſicut Turris. Quò ſciamus Eccleſiam non
Filios aut Patrueles nutrire debere, ſed ma-
gis exſtructâà Turri ab eis ſeſe defendere. Filii
Can. I. 5. Matris meæ pugnaverunt contra me. Fratres,
Filiique, & Nati Natorum Eccleſiæ interdum
ſunt hoſtes; undè & quivis Levita clamare

₰ ½
2
=
.
e

—
₰◻
„

Pſ.18. 14. meritò poteſt: S mei non fuerint dominati,

tunc immaculaius ero. Turris itaque pectus
tueatur ab Amore propinquorum, non UÜber
eos alliciat, & nutriat. Videant Evangelici
Sacerdotes, an accerſere liceat alienos natos,

quando Zachariæ vix Joannes conceſſus, illi-

cò ereptus eſt ei. Itaque hæredem difficilè im-
petravit Sacerdos, qui quinquennis domo pro-
fugus ſolicitudine Parentem liberavit. Sterilita-

Oliva

tem porrò quis objiciet Eliſabethæ? Non or-

. 5 Dies veri
bitas eſt, quæ vacaturos nos Templo liberat & plani

onere liberorum. Et ambo proceſſiſent in diebus quinam
ſuis. Non multis ait, ſed ſuis: quòd noſtri di- Ant.

cantur tunc dies, cùm eos non in Vanitatibus H
enden.

Sæculi, ſed in Templo, & Oratione expen- da
dimus. Hinc eſt, quòd Saül duos duntaxat an- Temporis
nos regnaſſe fertur, quòd eo tantùm tempore ara.
cupiditatibus non ſervierit. Quot Senes nume- terna
rantur, qui nec unam quidem dieculam ſuam ze,de
”õ . . a.
dicere poſſunt, quòôd totam vitam in conqui- Seneitus
ſitione vixerint vanitatum ! allegori.
ca.

Faétum eſt autem, cum Sacerdotio fun-
geretur in erdine vicis ſuæ ante Deum.
Et omnis multitudo populi erat orans
Jorls hora ineenſi. Apparuit nutem illi
Angelus Domini, ſians à dextris al-
taris incenſi. Verſ. 8. 10. 11.

Dum Sacerdos munere ſuo fungitur, po- Eccleße-
pulus Templum ſubit, & orat. Fruſtrà ergo Kicorum
Eccleſiarum ſolitudinem querimur, ſi qui Do- eempla.
mini Miniſtri ſumus, rarò eas inviſimus. Fun- Erenglo-
gantur Sacerdotio Sacerdotes, Religioſi, Ab- eclſe.
bates atque Antiſtites, & non aut Gloriæ, aut ſiei coli
Opum mercaturàâ, ſi ante Deum multitudi- dekent.
nem populi intueri cupiant provolutam. O- Dignita-
rantibus autem Angelus Domini apparuit, 4,geae
ſtans à dextris altaris; ut doceret faſtum non Tials
eſſe, ſed prudentiam, Digmiores Digniorem illieiti.
ſibi locum uſurpare. Nec immeritò Antiquæ Sacerdo-
legis Sacerdoti Angelus præcedit, qui Novi 7 digni.
Teſtamenti ſe Sacerdotibus exæquavit. Qui er.
enim hic ſtat à dextris Altaris, in Apocalypfſi Eccleſs
Joannem non patitur adoratorem, ſed illius anteeellit
ſe proclamat Conſervum, & Fratrem. Ut .780.
ex dignitate utriuſque Legis Sacerdotum, con-
jectare liceat ſacrificiorum utriuſque Teſta-
menti diſcrimen. Videamus nunc, quid An-
gelicam viſionem conſequatur. Et Zacharias Luc. I.
turbatus eſt, videns & timor irruit ſuper eum. v.
. . 42 mor
Apparet Angelus, & timuit Zacharias. Ut Dei in
intelligas, non excludi ſanctitate Timorem, perfedis.
ſed cò, quemque Divina ſacro horrore plus
vereri, quò Juſtior eſt. Promiſcuæ ex pecca- Parenunm
toribus juſtiſque plebi Angelus ad minimum blivir.
eminùs adſtitit, & unus expavet Sacerdos;,
que non perfectior alter. Et fortè ideò ti- Eer ia
muit, quia cùm teneretur;, utpote Sacerdos, ganer e.
orare pro populo, ſuæ fortè domũs orbitate zes zants
permotus, & alienam felicitatem exoraverat, Spiritua-
& fœcunditatem ſibi deeſſe doluit. Suam ita- lia curiſs
que cauſam perorat, quiſquis precatur, & S
timet. Eum ſciant Principes alienam curaré ,,
utilitatem incurioſum ſui, qui ſine timore & ,
petit, & præeſt. Verùm erraremus nunnun Del nge
à veritate, ſi rationum privatarum vel memo- „„mmn
rem ſuſpicaremur ſejunctum penitùs à ſua pe,wori
ſtirpe præſtantiſſimum Senem. Ea fuiſſe vide- .
tur turbationis cauſa, quòd Angelus, qui om-
nibus apparuit, non ab omnibus viſus ſit, ſe⸗
umius tantum Prophetæ oculis conſpiceretur.
Si enim multitudo Angelum vidiſſet, hau
quereretur de mora Zachariæ in Templo. Nam Miu.
& hoc ex textu eruitur, in quo habetur: Er
Zacharias turbatus eſt, videns.

Alit

r

A
tu

ſoen

,rN e⸗ Pn
s enn
H 4. ela
* lta tel.
Pie autem
1 Er aten
nu Pophei)
t ſcetio Polt

t cun 1.

. unine hor
m ke lebele
i. ublie b
i gnl vernat
hetann non
. D
vr opulo;
opu,
u conceſlil
e Mgeli:
P l, Pofka
8 No popui
to ſrirati
e u,; gui ſe
n Etiti althab
& dlipolis
.. ,
G, Lun, & 0
e i uſpient
1 Mt kpumo
Sn nd, mnimicir
Ar Idu lberatu,

un Petit)
is ans Nenam,
t 0it Irbari
Mee Deus
Ut lis eorun
De n prof
11 Cin aonant
in t Utltatem
unin mea in
En umim efful⸗
bin Min ſibi Fi
n Ahene com
4 l git, g
Ir, cuſis
Kagrn inpubes

hurt .
e, (arnl

un Pir
a ltigande
ale, Unlda
ENntenuur pare

Cuatn. D

—

Ait autem ad illum Angelus: Ne ti-
meas, Zacharia, quoniam eaaudita
eſt deprecatio tua: & auxor tua Eli-
Jahbeth pariet tibi Filium, & vobis
nomen ejus Jannem. Verſ. 13.

Timor Dei IIle planè Timere non debet, qui Timet:
lesuras ità enim Timore armatur Animus adversùs
acrr ignita tela inimici, ut nihil debeat formidare.
Lalitia Hic autem non parùm miror, quo modo Vir,
vera ex Propheta, Sacerdos, Senex, & Sanctus de-
Timore ſiderio prolis adeò abreptus ſit, ut eam petie-
Pee Ka- rit; cùᷣ/m verecundum erat impetraſſe: eàque
firi oéti- Maximè horà id oraverit, cum pro populo o-
viſeantur rare deberet Sacerdos. Itàâ-ne privatus dolor
pareztü. à publici boni procuratione deflexit? Ego,
Epiſcopvi nihil veritati hiſtoriæ derogando, putarim Pro-
itperior phetam non ſibi Filium tunc oraſle, ſed bona
Diocura populo; Deum autem publica oranti, priva-
eſs. ta conceſſiſſe. Neque verò id repugnat verbis
Zelus a- Angeli: Exaudita eſt deprecatio tua. Nam;,
Per Sie. qui, poſthabitis doms ſuæ curis, Deum orat
Lilntis pro populi commodis, ejus apud Deum ora-
ia eor, qui tiO Privata illi commoda impetrat: ſibique o-
ſus aegli- rat, qui ſe negligit, ſuâque reliquorum uti-
guut ut Hitati poſthabet. Sic Jrsus in horto ſolicitus
Hubkia de diſcipulis, dum pro eorum triſtitia & tri-

Sae⸗ R ſtatur, & orat, ab Angelo meruit conforta-
lui obli- ri, ut ſapienter notavit Hilarius Libro de Tri-

tus. nitate ſeptimo. Sic David precando,; Averte
Df. 53. 7. mMmala inimicis meis: de inimicorum ipſe ma-
Telus a. nibus liberatur. Orat pro perſecutoribus Ste-
uicmna rEA .. . .
mbil ue- Phanus; ſed Chriſti vultum ſibi impetravit.
rat, Unum petit, aliud meretur: alienam depre-
Rationess Ccans poœnam, ſuam gloriam antevertit. Ità
Private. forté Zachariam pro multitudine fundentem
Dei cete preces Deus exaudit in iis, quæ cupiebat.
Je permii- . . . . 1
es. Ut fſcias eorum deſideria audiri à Deo, quæ
velicitas Deo non proponuntur;, ut vota publica ſan-

² Deo. Ctiùs exponantur. In privatam enim redun-
Oratio dat utilitatem, quidquid aliis precamur. Et
J2/

6 oratio mea in Zinu meo convertetur. Pro aliis
Pl. 34 13. nimirům effuſa, Tibi proſpicit. Et uxor Tua
Charitas pariet Tibi Filium. Quid, Tibi? An natus
Iraterna. Zachariæ commodis eſt Joannes, à quo vix
Sikee. natus fugit, cum quo nunquàm convixiſſe le-
„„ gitur, cujus rem familiarem non curavit,
8. Foanes. quem impubes abdicavit, cui nuſquam adhæ-
Vocari: à ſit ? Sylvis, Jordani, Prædicationi, Plebi,
Deo Filiis Carceribus, Pœnitentiæ natus eſt Joannes, non
Farent; Patri. At nos erramus, non Angelus fallitur,
non relu- . TL.: . . .
antaer, Qui Filium Zachariæ naſciturum affirmavit.
Filiorum Neque enim ulli magis Parentibus conſulunt
educatio. Filii, quàm, qui patrio lare deſerto, ut Deo
Deo dare ſerviant, carni & ſanguini valedicunt. IIIi
. cν+ρ naſcuntur Parentibus Liberi, quorum ætas
omnis non amplificando patrimonio militat,
ſed profligandæ impietati, caſtris Domini ad-
ſcripta, inſudat. Non ergo ſibi perire natos
arbitrentur parentes, quos Religionis ardor ab
Luc. 14. Domo in Grucis campum traducit. Et vocabis
eum Joannem. Pater es: ſed nec tuum eſt de
Filii nomine deliberare. Quòd ſi nomen ex
Divino præcepto imponere debes, cur de Na-
ti vita, ſtudiiſque tibi judicium uſurpas? Dei
eſt non Natorum ſolùm vocare nomen, ſed &
vitæ genus præſcribere.

Ethäcæ Comment. Tom. V I.

Stromatum, Lib. XIII. 3

Et erit gaudium tibi & exultatio, &
malii in nativitate ejus gaudebunt.
Erit enim magnus coram Domino:
Er vinum & ſiceram non bibet; &
Spiritu Sanéto replebitur adhuc ex u-
tero Matris ſuæ: Et multos Filiorum
Ijrasl convertet ad Dominum Deum

ipſorum. Verſ. I4. 15. 16.

Verè Theſaurus hic latet ubique. Hinc gau= Eelieinas
dium Parenti, & Plebi, quòd futurus ſit co- vera Pa-
ram Domino Magnus. Nulla proindé à Fi- erä ſami-
liis expectanda lætitia eſt, niſi quæ de eorum ar een
oritur Innocentia. Nota myſterium verborum. gia; .
Et erit gaudium tibi, & exultatio. Gaudium Filiorum
de Filii integritate naſcituri novam pariet ex- edneatios
ultationem. Nam quæ de Filiorum vanitate; Porae:
& pompa futilis lætitia percipitur, non exul- e wiif
tationem gignit, ſed luctu, lacrymiſque con- „ario or-
cluditur. Vapor eſt, ad modicum pariens poris Ta-
gaudia; triſtitià reſtinguendus æternâ. Hæc ſo- leutis mas
la radix ſolidæ exultationis: Erit enim mag- Ss NMe-
nus coram Domino. Et vinum & ſiceram non DRarie
„ . . . gion
bibet. Conjunctio, Et, otioſa non eſt; ſed felisitss,

cauſam reddit futuræ coram Domino Magni- ſi Pati
tudinis. Quaſi dicat, Magnus erit coram Do- pre Chri-
tnino, quia vino abſtinebit, ac ſicerâ. Quare o non re-
homo non eo ſoluùm diſcrimine à reliquis plan-gimmuse
tis differt, quòd, cùm illarum radices in ex-
tremo ſint, hujus virent in capite; verum &
ideò ab arboribus differt, quòd excreſcit tum,
cùm neque vino, neque ſicerâ irrigatur. Cum- Felicitas
que virgulta humore potiſſimum adoleſcant;, vere.
vir in oculis Domini Magnus eſt, cùm Jeju-
nus, Aridus, & Abſtemius eſt. At qua de
cauſa Joannes merum non bibet? Inquies, quia
plenus erat Spiritu Sancto. Undè inundante
Spiritu vino locus haud ſupererat. Planéè ſa-
pienter. Dixerim libentius, non ides abhor- Tiritus
ruiſſe à mero, quòd Divino Spiritu redunda- m.
rit; ſed eò maximè redundaſſe in ipſo Domini aiss aed-
Spiritum, quòd potaturus vinum non efſet. venit.
Nam, cùm ſpectatâ ſerie temporum, prius in
utero oppletus ſit Spiritu Sancto, quàm extra
uterum, vinum horruerit: nihilo minùs ta-
men priùs dicitur vini abſtemius, quam ple-
nus Spiritu;; ut manifeſtum ſit, divinum ei
Spiritum affluxiſſe, quòd eum præviderit ab.
omni voluptatis irritamento alienum. Et vinum
& ſiceram non bibet; & Spiritu Sanéto replebi-
tur adbhuc ex utero Matris ſuxæ. Ordinem tem-
poris confudit, ut cauſarum ſeries ſervaretur.
Hâc tandem armatus Abſtinentiâ, facilè mul-
tos Filiorum Iraël convertit ad Dominum.

Et ipſe præcedet ante illum in ſpiritu &
virtute Eliæ; ur convertat corda Pa-
trum in Eilios, G Inoredulos ad pra-
dentiam Juſtorum. Verſ. 17.

Quæ conventio Eliæ & Joannis? Hic in Talente
Sylvis, Ille in Urbibus. Hic Coœlum aperit: Verie-
IIle claudit. Hic Regem increpat: Ille fugit à Hener
Fœmina. Joannes cilicio tectus: Elias in aerem ct
rapitur palliatus. Denique mundat Eliæ Diſ- i. Trdrn
cipulus lepram; abluit Joannes Domini ſan- fces
ctitatem. Hinc diſcas, non totum ſe prodere Spi- aszendi-
ritum Prophetarum; ſed non rarò, qui urbes me

. Inten tis
2 colunt, troska,

pent.

colunt, qui aulas terunt, qui pall'o veſtiun-
tur, mente eremum petunt, ſpiritu recedunt
Religieoß ab urbibus, animo peregrinantur ab aulis,
vita ſan- corde nuditatem amplexantur. Undè Joannis
ioris a- Solitudo & Cilicium, Spiritus & Virtus di-
ios hone- cuntur Eliæ aliquando palliati, & urbiuin in-
oestio. Qquilini. Sic Solitudo ſpiritus dicetur Davidis
nes in Ec. Militantis in Acie, & regnantis in Sion; nam
eleſia va animo ſecedebat à turbis, quoties cum turba
rie. verſabatur. Non continuò proindè Contem-
F Msr. plantes non ſunt, qui Actioni ſe dedunt. Ne-
vandi à que enim à cilicio, jejuniéque abhorrebat Ju-
Religioſis., dith, inter epulas Holophernis phalerata. Vir-
tus tadicis luteæ aureus pomorum nitor eſt: Et
Eliæ ſimulamis timorem Spiritus Joannis eſt
arguentis Herodem. Ut convertat corda Patrum
in Filios. Adeô-ne difficilis eſt amor in libe-
ros, ut expectari debeat Præcurſoris oratio?
Nimirùm rari fili, in quos paternum cor in-
flectatur. Se amant Parentes, ſuæque volup-
tatis rationes ſubducunt Patres, quamvis a-
morem erga Liberos jactent. Hoc ex eo vel
maximè elucet, quòd æternæ ſalutis ſtudioſi
Filii, ſi nomen Chriſto dederint, à Parenti-
bus abdicantur. Corda Patrum in Filios con-
vertere, & avertere ſeu voluptatem, ſeu cu-
piditatem, ſeu ſpem, non Naturæ opus eſt,
ſed Magiſterium Joannis, qui à Zacharia &
amari potuit, & ad deſerta dimitti. Diſcitur
hic quoque Amor, & diligendi Ars, quæ
nec Patribus nota eſt: cùm ſæpenumeròô Con-
cupiſcentia oculorum, aut ſuperbia vitæ ſit,
quæ in Filios Charitas oftentatur. Joannes er-
go Parentum oculos avertet à Filiis, & cor-
da Patrum convertet in Filios. Et Incredulos
Eierna d prudentiam Juſtorum. Non dicit Fidem,
tanikm., non Pœnitentiam, non Æquitatem Juſtorum,
Pruvderis fed Prudentiam. Tum, quod ſine Prudentia;,
Potiti- juſtus nemo eſt, quæ complexio virtutum ha-
betur; tum, quia ſola Prudentia eſt, Juſtum

Pocati
Farents.

ca vera. 1 6
Eleci eſſe. Undè impi non ſolùm homicidæ ſunt, ſi
* . R .
giasn. Perimant, non ſoluùm vani, ſi ornentur, non

ſolum perfidi, ſi pejerent: ſed in his omnibus
Stolidi ſunt, & Imprudentes. Fruſirà enim ſi-
bi Prudentiam arrogant Politica quorumdam
Capita. Nam is demum Prudens eſt, qui ob-
ſequens Deo eſt, cùm prudentia Juſtorum ſit,
ſi tamen credimus Evangelio.

dervire Ego ſum Gabriel, qui aſto ante Deum:

Deo plus & miſſus ſum loqui ad te. Verſ. I
eſt, quàm G 1 1 4 92 4
vegnare .
Operarius Non recedit à Deo famulatu & voto An-
1

li va- gelus, cùm accedit ad homines: Nec ſuam
SS lactat dignitatem, ſed ſincerè miniſtrum ſe fa-
“ Ru- tetur, & miſſum. Non alloquuturus fortaſsè
Gioria vel Prophetam, niſi ex imperio Dei. Quin,
vera. reticens titulos, nomen tantùm ſuum mani-
Dignitas feſtat, aſtaréque ſe dicit ante Dominum, cùm
Sim D prædicare potuiſſet, quot ſibi ex Archangelis
ia sS,, iubdantur. Miſſum præterea profitetur ſe,
non, ut dignitatem ſuam prædicaret, ſed;
ut Dei legatus haberetur, & hominum con-

tur.
Zelus a
nimarum ſervus, qui ad homines ablegatur.
de ſe non

loquatur.
Lingus Egreſſus autem non poterat loqui ad il-
ℳ .
Neabyliig. los . . cognoverunt, quòt viſionem
iis propris vidiget in Templo. Verſ. 22.
Jastantia.

Planè non imperitum Vulgus in Templo

Oliva

eſt, quod procul ab aris tam frequenter inſa-
nit. Ex Silentio enim divinitùs afflatum Sa- ealfz
cerdotem agnoſcunt , eumque credunt coœleſtia T S
contemplatum, quia humana non loquitur. E- Oraiio
quidem nullum certius indicium eſt animi ab ruadit.
oratione recedentis, diviniſque myſterüs im- Pivsas
buti, quam Silentium. Quòd ſi, in morem ,
fluminis, per labia ſermo exundat, non illum Sileniz.
oraſſe in Templo credas, ſed obdormiſſe. Za- Oraris
charias namque, poſt viſiones, tacet; nec hoc baru Si.
mirum;, non enim logui valebat: ſed populus leminm,
ex illhus Silentio, viſionibus eum arguit re-

Ooperari?

creatum. Sileas oportet, ſi haberi cupis, coe-

leſtium conſcius arcanorum.

Et factum eſt, ut impleti ſunt dies off-
ci ejus, abiit in domum ſuam. Po
hos autem dies concepit Eliſabeth a-

æor ejus. Verſ. 23. 24.

Temperata prolis cupiditas, & accura- Xiums
tum fungendi muneris ſtudium! Zacharias Tempera.
certior factus de futuro Filio per Angelum , libus eurit
domum non redit, niſi completis officii ſui raferen-
diebus. Quis ſuſcepturus in ſenectute cœlitus Eerleſis
deſtinatum Filium, & ſimul cum Filio loque- fici Se⸗
lam recepturus, non ſtatim Domum conce- cleſia :4.
deret, relicto Templo? Cùm præſertim illum νar
præpeditus ſermo excuſaret à munere. At Pro- an
pheta; etſi Sermonis, Filiique percupidus, li- a
cèt mutus & dierum multorum, per ſtat in oblivin.
Templo; nec prius domum uxoris repetit;,
quàm muneris ſui tempus elaberetur. Nec il- Eczleße-
lud prætereundum, quòd Sacerdotii tempore Tici Clo⸗
nec uxorem cognoſcebat, nec ſibi tutum cre- si
didit patrium domicilium, ne ſi Domi vive- lia cte.
ret, ſacrificia Templi negligentiùs procuraret. ris pre-
In Templo vixit, dum officio functus eſt Sa- ferenda,
cerdotis, ingenti exprobratione eorum, qui
cùm quotidiè ſacris operentur, procul ſæpè à
Templo degant, nec ſemper procul vivunt à
Theatris.

Et occultabat ſe menſibus quinque. Verfſ.

Licèt certa de fœtu Eliſabeth, prudens ta- Benger-
men ſupprimit, quod majori miraculo exci- eultanda;
piendum erat, & evulgandum. Eos is mos Cleris
ſanctæ Fœminæ arguit, quos ociùs cantus , Vans,
quam partus prodit. Vix unam guttulam con- Arrogan,
cepere pietatis, vix lacrymulam emiſere do-ie.
loris, cuùm ubique ed inundantur, quicumque Hagu,
cum eis colloquuntur. Ubique decurrit, & mmili.
quèôvis pertingit lacryma, quæ vix ex Oculis zas de ſi
in genas demiila exaruerat. Sapiens Anus tan- non loui
ti ponderis gloriam & tulit, & tacuit: id- ur.
que, quod mutus Pater neceſſitate non evul-
gavit, Mater Joannis, prudentià ſuggerente,
occuluit. Sequitur. Menſe autem ſexto, ⸗ Luc, y
eſt Angelus Qatrie à Deo in civitatem Galilææ. 6.
Uno éodémque menſe conceptum ſuum præ-
dicat Eliſabetha, quo ab Angelo Virgini nun-
tiatur. Ac ſi à Muliere, quæ ſilere potuerat, Humilis
tempus loquendi Gabriel doceretur. Quinqueè ?as
ſe menſibus occultat Eliſabeth, & ſexto, per Dõ
Angelum, concepiſſe prædicatur in Nazareth. R eo
Quaſi non antè putaret Joannis foetum æſti- Malieri-
mandum, quàm Chriſtus, cujus erat Præ- us & ra-
curſor, Virginee thalamo exciperetur. Porrò a & caus
Angelus ts Nr.

nel

Sn. Del, .
laritate
m a

ly imgt.

, g

UNr Ne ln

um nomnin

r Hilo minis
(mmmyenta,
yat Aſ⸗
Eſtie fuit,
ngelvs
Iten Dei!
Prum non 1
eopolet

ure Aucil

llmn vere

leu (am bre
in Men, An⸗
n hgitur! E
mNonng Mari⸗
i e Maticz
Eiane ſiige
4 Puhn & ſol
3 Elen ube
4. Utone redin
mingtonlin
Mnle Vir⸗
K Morchemtur:

ul k, ugo,
8 lope Conlabr
Eum nle,
14 Aoqbemten
¹ Annprobat.
8 . Modets
U, g.
Nin gam ar
4 A e
V
drot

lun aut
lir in n
S
em
.
. Marie
r .
1 ,
1 Dareng
n äpeter
ſ. Wc
1 i

Et .

labeenn
Nacerlc
ke ſbin

eti
cio Mnd
tone enn

er an

uunel

„ 1 K
um
dun. lui⸗

Luc. I.

Circum. Angelus nec Virginem convenit ( licèt ipſe ſit
ſpectio e. Spiritus, licèt illa ſit Innocens) niſi miſſus à
tism per. Deo. Multi nec Angeli ſunt, nec Legati ſunt

Fedis ne Dei, nec Immaculatæ ſunt quas adeunt Foœ-
N Tis, minæ, & tamen à circumſepta periculis fami-
liaritate nihil formidant. Legant Hieronymi da-
tam ad Heliodorum epiſtolam.
Et ingreſſus Angelus ad eam dixit: A-
ve, gratid plena, Dominus te-um,
benediéta tu in mulieribus. Verſ. 29.
Zelus a,. Ne familiarius eam inviſere putaretur, e-
nimarum jus nomine abſtinet. Deſcribit magis, quàm
cautus D . e irgini videri am
GaPiratis nominat; malens ignotus Virgini videri, quà

is, fafniliaris. Ne autem ſolam ſe exhorreſceret
Familia- Virgo, vel ab Angelo ſalutata, Dominum
rita: eum illi adeſſe teſtatur, Dominus tecum. Quæ ni-
mulieri- hilo minus turbata eſt humano alloquio cir-
. (cumventa, & cogitabat, qualis eſſet ſalutatio.
Et ait Angelus ei, Ne Timeas, Maria. Mo-
deſtiæ fuig, quòd Virginis nomen ſuppreſſerit
Angelus " non ignorantiæ. Quis enim Deum
videns Dei Matrem ignoret? Aut quis Ange-
lorum non ſuæ cohorti Ducem Mariam non
depopoſcit? .

30.

Ecce Ancilla Domini: fat mihi ſecun-
dum verbum tuum. Verſ. 38.

Collequis Quaàm brevi verborum ambitu inter Vir-
cum war ginem, Angelumque tantæ molis negotium
ir u“. peragitur! Et quam procul à fuco, & cære-
rct. moniis Maria, quæ tantæ dignitatis Nuntio
banitates. Hec gratias agit,, nec eum geminatâ interro-
gatione fatigat', ſed ſermonem, quem cautus
Pudor & ſolicita Virginitas interceperat, o-
bediens Submiſſio concludit. Quid in iſta ſa-
lutatione redundans? Quid in re tantarum in-
verzora, terrogationum parente compendioſius? Sic al-
ca.“ loquendæ Virgines etiamſi in Chriſti Sponſas
zarea. oquendæ gines etiam P P
Simplici. Provehantur: ſic vel Angelo reſpondendum,
tas neſcia ſi te, Virgo, de ſupernis arcanis admoneat.

Amici- Longæ confabulationes, & extractæ ad veſ-
tiarum.

Lingug
cura.

Caſtitas

veer, alloquentem: Archangelo diſſimillimum
net. comprobant. Fiat mihi ſecundum verbum
Moniales., iuum. Modeſtè dignitatem tantam optat ma-
HBawilia- gis, quam arripit. Haud de alio ſolicita,
a,s duam ut Numinis decreta impleantur, An-
zus. cillam ſe proteſtatur, cætera Deo permit-
tit.
Exurgens autem Maria, in diebus illis,
abut in montana cum feſtinatione in
iitatem Juda: & intravit in domum
Zacharig, & ſalutavit Eliſabeth.
Verſ. 39. 40.
vifiatio. Qui parcus cum Angelo paulò ante Pudor

".ↄͥ́ interrogaverat Gabrielem, nunc nihilo pro-
H fuſior cum Propheta, Zachariæ domum in-
tis onra. trat, ſed ſalutat Eliſabeth. Cauta ubique Vir-
gimtas, & citò Angelum dimittit à ſe, nec
cum Sene auſa congredi, divertit ad Cogna-
tam prægnantem. Quærendæ hic campus a-
peritur accelerati itineris cauſæ: cam nec a-
deò procul à Nazareth Prophetæ domus di-
ſtaret, & procul efſet a partu Anus. Cur
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, I ib. XIII.

peram nugeæ, nec Te Virginem probant,

ergo abiit cum Feſtinatione? Nimirùm publi-
ci fugitans Virgo, ut minus virorum aſpe-
ctui pateret, gradum acceleravit. Id etiam
cauſæ fuiſſe puto, quòd Virgo, quæ per tres
fermè menſes prægnanti ſervierat, paucis an-
te partum diebus in domum ſuam remigra-
Verit. Nam, cùm natalem Joannis diem præ- Celle a-⸗
videret cognatorum concurſu frequentem fu- mor.
turum, ne turbæ virorum, & fœminarum,
Præſertim exultantium, intereſſet; maluit 5;
ut plerique cenſuerunt, à Cognata abeſſe;,
quam deeſſe Pudicitiy. Honeſtafſet libenter
Præcurſoris ortum ſuo aſpectu Maria: ſed, ut
ſe Virginem meminit, potiùs ruſtica haberi
voluit, quàm multitudine accurrentium inter-
turbari. Docuit nos etiam feſtinatum iter in Charitas
montes, ardua adiri oportere ardentius: Nec Fr'aterna.
retardandum curſum, cùm ad aliena commo- aa .
da properamus. Quæ enim cum feſtinatione mor.
domum Eliſabethæ ſubüt, in domum ſuam Zelut a-
non legitur reverſa cum feſtinatione. Verùm nimarum
non otioſa verboſâque Virginis ſalutatio, ex met RM
qua Infantis Exultatio, & Matris conſequitur commede:
Prophetia.

Et repleta eſt Spiritu ſancto Eliſabeth:
1
& ewblamavit voce magnd, & dixit;
Benedicta Tu inter mulieres. Verſ.
41. 42. Sanctiſi-
ma Ma-

Vacuus Spiritu ſancto ſit oportet, qui Vir- rie vir-
ginem non commendat. Et beata ,„ quaæ credi- use
diſti, quoniam, &c. Si quis æterna credere, & Luc. 1.452
inviſibilia ſperare, facile putat, audiat Eliſa- Sõ
betham, quæ tot Mariæ ſe ultrò offerentibus in die Pz-
virtutibus, prætermiſsd Humilitate, quà pla- tecoſtes.
cuit, Virginitate,; quâà concepit, ſolam Fidem Spiritus
dilaudavit. O rara in terris Fides, qu ſi fir-Handt r.
mè adhæreres Deo, revellereris à Sæculi va- t⸗ Von ſa
nitatibus! Quoniam perficientur ea, quæ di- cilis.
ta ſunt Tibi à Domino. Dominus nunquam lbid.
Virginem alloquutus erat, ad illam uſque Humili-
diem: ſed quæ Mimiſtri Dei enuntiant nobis, ¹“s nihil
ea nonniſi à Domino imperata putari debent. rſn e.
At tantâne virtus eſt, Angelo nuntiante, rans.
Virginitate plaudente, Vitæ non diſſentiente Obedien-
Integritate, Matrem ſe futuram Domini cre- tia &‿υ‿
dere? An ignorabat, ex Virgine naſciturum lnege,
Regem Iſrael? Cur ergo beata, quæ credidi- 8. Soelaſts
ſti, cum prona ſemper ad ſumma, humana Romana-
fragilitas meliora ſperet? Difficilius videri po- Aulicus
terat illi, non futuram ſe Matrem Domini, "on pro-
quæ ſe ommi virtutum pulchritudine cohone- lar e
ſtatam intuebatur? Itaà eſt: Tam demiſsè hu- gazer
milis Virgo erat, ut miraculo proximum ha- Cognitio
beatur, reluctante Humilitate, in ea viciſſe ſui.
Fidem; & ſe maximam credidifle inter Re- Arrogan-
ginas, quæ penes ſe minima erat Ancillarum. gss gs
Non immeritò proindè Fidem miratur Eliſa- præſumit.
beth, quam de Humilitate in Virginis corde Religionis

triumphaſſe cognoſcit. r⸗
Viliora
appeten=

Et emultavit Spiritus meus in Deo ſalu- da.
tari meo. Verſ. 47.

Moſtitiam quiſquis radicitus extirpare cu- Serupule-
pis, Deum crede ſalutare tuum. Incertus de . „
ſalute angeris? Dei ſupputa beneficia, & exul- Bumti-
tabis. Nam damnare vix poterit, quem acl 1alenra
excelſum extulit religioſæ humilitatis faſtigium. medioeris

3 Quia

7*

6

uia reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ:
Eoce enim beatam me dicent omnes
generationes. Verſ. 48.

Beatus cenſetur in aula, cujus humilitas
occultatur. Virgo autem felix eſt, ejus abje-
à humilitate vel cœlo, Deique oculis per-
ſpectà. Rursùs reliquorum laus claro ab ge-
nere repetitur: Virginem verò origo humilis
commendabit. Quòd abjecta, quòd ingloria,
quèd in angulo Nazareth vixerit, ideò Regi-
næ eam prædicabunt beatiſſimam. Felix humi-
litas, quæ divinum in ſe oculum convertit.
Qui ſanèe Dei oculus ſe videt, & beatus eſt,
humilitatem verò Mariæ reſpicit, ut ſit bea-
ta.

Fecit potentiam in brachio ſuo, diſper-
ſit ſuperbos mente cordis ſui. Depoſuit
potentes de ſede, & exaltavit humi-
les. Verſ. 5I. 52.

Superior? Non benè comprehendo, quo modo Dei
Exempla. Filius tunc temporis, cùm incarnatus eſt,
ſuperbos contriverit, & potentes è throno

Exemplo deturbaverit. Nec iſta brachii Domini poten-
Z. e. tia tanta elucet, quam Virgo deprædicat. Ve-
Taoaena- Tüm cogitanti omnia optimè patebunt. Nam,
zio viéto- Incarnato Verbo, quis audeat ambire Faſti-
ria vitio- gium? quis Coronam optet, Unigenito Dei
rum. Pilio habitu Servi circumdato? Duo hic obi-
i ter noto. Primum deponi de ſede, quos è cor-
ITaca na- de ſuo abjecerat Deus: Quèòd ſcilicet nuſ-
tione de- quàm conquieſcat humana mortalitas, miſi in
vica. corde Dei conſidat. Non ſedebis, nec regna-
Vox ope- bis, ſi diſperdaris mente cordis ejus. Alte-
Pa wa rum, mitem eſſe Domini Severitatem, quæ
Miſeri- non præcipitet de ſede ſuperbos, at deponat.
cors. Quin & brachium adhibet, in irrogando ſup-
Dignitas plicio, qui cœlum tribus duntaxat digitis ap-
Pa: Be. pendit; quia nimirùm confligendum illi eſt
Pesea cum Miſericordia ſua, edque vincenda, an-
Dei Mi- tequàm peccatores profliget, & perdat. Hinc
ſericor- eſt, quèòd primus in Deo conflictus fuit cum
dia. Corde ſuo; ex quo quùm impetu diſpergi

Clemetis., debuerint ſuperbi, nullà tamen violentia,
Piägere quos à corde revulſerat ,de ſede depoſuit. Sic
zus, Aum dicitur à Davide, Opera manuum ejus veritas
zunit. & judicium: cùm in eodem pſalmo Memo-
Pf. r10.7. riam feciſſe narretur mirabilium ſuorum, eſ-
Pei Mi- càmque dediſſe ſui corporis ſine ullo manuum
Eneer. conatu, ſolo nutu ſui arbitrii. Fecit itaque
Saperior Potentiam in brachio ſuo, non ut impios peſ-
zardus ad ſumdaret; ſed ut cor ſuum vinceret, quò
pœnas t. ſeſe receperant perduelles. O ſpatia Charitatis
Clemetia. verè dilatata! quando & ſuperbos admittitis,
eos non dimiſſura, niſi conatu totius brachii
divini oppugneminmi. Fatigaſtis Omnipoten-
tem, illùmque quaſi vinceretis, niſi in auxi-
lium expugnandi ſui cordis, brachii ſui poten-
tiam advocaſſet.

Eſurientes implevit bonis, & divites di-
miſit inanes. Verſ. 53.

Felhritas

inanis. Prorsùs non ¹ ivi imi
aa. on inanes Divites dimittuntur, ſi

inexplebi-— ms Eſurientes implentur. Nemo enim ma
lir. gis eſurit, quam Avarus. At quoniam Divi-

Oliva

tum vorago nunquam impletur, ſed eorum
fames copiâ irritatur: ii eſurientes paſti ſunt, Divitie
qui & impleri poſſunt. Avarorum enim Cha- miſere.
rybdis naufragiis non ſaturatur, nec oppleta
dicit, Sat. Pauperes verò ſpiritu quâvis exi-
guâ bonorum portione factum ſibi Satis, ex-
clamant. Nota: Divites opibus non ſpohian-
tur, & tamen dicuntur inanes: ne fortè
crederes, aliquid ab eo poſſideri, qui gazis
Peubat. Cum ſuis divitis dimiſſi, inanes
unt.

Manſit autem Maria cum illa, quaſi
menſibus tribus: & reverſa eſt in
domum ſuam. Eliſabeth autem imple-
tum eſt tempus pariendi, & peperit
Filium. Verſ. 56. 57.

Inſtante tempore partůs Maria diſcedit; viſiatis-
quòd tunc non defuturæ eſſent, quæ Eliſa- nez
beth miniſtrarent; quédque, edito Filio, ex- Celie
ultationem prævideret futuram. Quare ſibi ab- per. .
eundum cenſuit à domo convivii, ne Lilium,
quod inter ſpinas adoleſcit, periret in flori-
bus. Germinat enim Pudicitiæ Lilium, non in
Vere gaudiorum, ſed in Hyeme ærumnarum.
