Superior Diviſio eſt. Porrò Deus, cùm ageretur de Fir-
diſeretus, mamento inter Aquas exſtruendo, non ſat ha-
Gen. r.5 Puit imperare, ut fieret: ſed cùm dixiſſet : Fiat
iirmamentum; addit Scriptura: Et fſecit Deus
Ran e⸗ Krmamentum, diviſitque aquas. Fecit. Manum
gar. voci adjunxit, quôdque dixerat, perfecit Ipſe.
Saperior Id verò nec antè præſtiterat in productione Lu-
invigilet, cis, nec egit poſteà in exortu Segetum: quæ
& agat. omnia, ut dixit, ſunt facta. Nimirùm ubi tan-
tarum difficultatum nodus ſolvitur, non ſat eſt
vox Principis, Manus requiritur. Cùm præci-
pitur Firmamentum exſtrui, imperatur Separatio
à Conjunctiſſimis, uniuſque inter ſe naturæ Ele-
mentis. Arduum id eſt. Aſpera videri poteſt
quævis Manus, ſi regia non ſit. Rudius, quàm
ar ſit Adminiſtri opus interponeretur. Rex
Pirmamemaumm ſtatuit tot rutilum luminibus, ut
ſe credant imperio magis disjunctos, quàm foe-
dere, locôque, non amicitiâ. Eccleſiaſtici quo-
que animarum Paſtores, quàm delicatè opus e-
juſmodi perficiendum ſit, diligenter etiam at-
que etiam examinent. Dividantur Aquæ. Sed
Cœlum eas dividat. Vel æternis id eis rationi-
bus ſuadeatur: vel ſplendido eas titulo ſejungant.

Nolite judicare. Marth. 7. r.

Zadican- Quid ſi hebeſcat, minimumque ſplendoris
zes temer?. habeat, non illum mihi liceat inter Aſtra com-
Scandali. putare? an Sol putandus eſt, qui minùs lucet,
Er esi- quàm Luna? Alo. Nam & Luna magis lucet,
quàm Sol, poſtquàm, emenſo Cœlo, in con-
finio occass vergit is ad Antipodas. Non mi-
nùs Sol occidens lucet, quàm Meridianus,
ſed magis diſtat, & plus cucurrit. Tu verò
quomodò arguis ut minùs rutilantem, qui ideò
minus fulget, quia uberiùs tibi laboravit? Ge-
nua illa, quæ à Sene flecti non vides, ideò
non flectuntur, quia tot ante annos ſepius hu-
mi provoluta jacuere. At Juvenis eſt, nec te-
nax ſilenti, Tua quidem lingua tacet, ad
oſtentationem ſimulatæ virtutis, ſed cor per-
ſtrepit ad iniquitatem iniqui judicii. Ille nuga-
tur, & rectè cogitat: Tu temerariè cogitas,
quanquàm obmuteſcas. Vomit ille ex ore ſti-
pulas vanitatis, acuis Tu in corde gladios ju-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Cenſores
sliorum.

Stromatum, Lib. XIV.

149
dicii. Silet aſpis, ſed mortem nutrit: nocen-
tiùs latrante cane tacitus anguis venenum infi-
git. Eſto: Nugatur Ille, Tu Taces. Verum
dies noctéſque ſtudet ille, te vel domi otioſo,
wel ad modulos muſicos velitante. Ego verò Ro-
ſam malo cum ſpinis, quaàm ſine dumis Papa-
verum purpuram verecundam, inanem rubo-
rem, colorem vanum, futilem pompam, fu-
cum evanidum, fœtidum florem, odorem pu-
tidum. Caret Papaver ſpinis, ſed & odore ca-
ret. Habet Roſa dumos, ſed punclones ſua-
veolentid medicatur. Melior eſt iniquitas viri, Eccl.
qJudm mulier benefaciens, inquit Scriptura. Ta- 14.
cet ſtatua, & homo garrit; ſed marmori con- .
ticenti virum præfero interdaum non mutum.
Coœli enarrant Gloriam Dei, quanquam aliquan-
do fulgetris tonitrque ad inſaniam uſque fu-
rere videantur. Enimverò obducitur facies illa Tyro non
pulcherrima Mundi denſo atréôque nubium ve- ſuperbias.
lo. At illa ipsà nocte Dei laudes evulgat, diſ- Religioß
pulſis tempeſtatibus, non tam facunda linguis, "Kero-

. . res non
quàm foœcunda ſideribus. Fateor Tyronem non ſyernant

fulminare, non tonare, crebris ignibus non mi- fraeres
care. At non minuùs Sole caret quàm Fulmine, Iuos.
& tam Siderum ornamento, quàm Fulgurum
crepitu deſtituitur. Vitrum Smaragdo lucidius,
ſed & fragilius & vilius. Odor, inquit Jacob, Gen. 27.
Filii mei, ſicut odor agri pleni, cui benedixit 272
Dominus. Non Vaſi in quo diligenter culta vio-
la ſine ſtirpibus floret: non Horto, in quo Mo-
naſterii vallum vanitas imitata, tot ex latere
cellas diſponit, quot humi flores defodit, Mo-
nachorum vel illudens cellulis, vel ſcriptis, le-
gibuſque deridenda: non denique Lilieto Do-
minus, aut Viridario benedixit , in quibus im-
Permixti naſcuntur Flores ſuis quique diſcreti
aut marmoreis aut lateritiis domiciliis, ne vide-
licèt indiſtinctins virerent cepz, quàm vivant
Anachoretæ. Campo Deus benedixit, cui nec
ſpinæ deſunt nec flores: horum enim copiam
reſpicit Dominus, non illarum irruptiones ex-
pendit. Ridendus ſanè, ſi admiſſus in Apoſto-
li Petri Baſilicam os oculéſque quis diſtorque-
ret, quòd minus æquati in pavimento lapides
Templi angulum aliquantulum inæqualem at-
tollerent. Tholim habes certantem cum Co-
lo, Marmora ſpectas mole non minora Mon-
tibus, Aurum vides par Soli, Templum ſuſ-
picis Olympo conterminum, & horum negle-
cto pretio, contempto artificio, in latere im-
moraris, lateritius plane Momus in Templo,
imò Urbe, imo Orbe marmoreo, veriuſque
Cœlo aureo. Ad perpendiculum æquati late-
res in tuo ſacello ſpectari debent, ubi & loci .
anguſtia, & ornamenti paupertas aliud con-
templandum oculis non proponit. At in am-
pliſſima Baſilica lateritiam ſapit humilitatem,
qui laterculi recordatur in tanta eluvione me-
tallorum ac marmorum. Rides Regis aulam,
quòôd id fornice atrii induſtrius araneus telam
ſuſpenderit: cùm interim auro undique & un-
dique gemmis laquearia intermicent. Saneè,
dùm mordes ut Muſca, in Aranei retia inci-
diſti. In magna Domo, clamat Paulus, vVaſa
ſunt lignea, ſed quæ ab aureis & pretio, &
pondere, & numero obruantur. Loquitur fra-
ter exlex, ſed & indefeſſus laborat. Dormiſti
hâc nocte Tu ſanus in lecto; at ille morientem
ſolatus eſt pervigil. Oculos paulò liberius tor-
quet, ſed Chriſti jugum pluribus ipſe annis du-
xit, quam tu diebus. Hiant antiqui Templi
T-

4 ²2

Parietes, & ex collabente tecto guttulæ inte

*$

150
dùm fſlillant. Non tu ad illam perveniſti æta-
tem, ad quam ubi deveneris „ ruinas exhibe-
bis, non hiatus. Rogo Te, in labenti ſacra
de quot oblatæ Deo hoſtiæ, quot fuſæ la-
crymæ, quot hymni perſoluti! Tum quidem
non ftillat tectum, ſed nec hoſtias numerat,
tam abſque foramine, quaàm ſine ſacrificio.
Vix enim duos ante menſes in eo litari Domi-
no coœptum. Hiat illud, tuum non hiat: ſed
Sponſam Deus ad hiantem vocat parietem;
Can. z. non ad ſtantem. In foraminibus Petræ, in ca-
14. verna macerix. Sponſæ ornamentis Deus im-
plet foramina præ ſenio parietis fatiſcentis,
quæ tu audax, temerarius, & inexpertus ma-
ledictis opples. Ibi cubat Deus, ubi tuus li-
vor debacchatur; ibi ſuæ exhibet divinitatis
ſpectaculum, ubi tuæ Tu fertilitatis explicas
monumentum. Denique quò Tu ſurrigis os,
Deus ſuum ibi reponit Verbum: ut diſcas tam
tuam à Deo diſtare maledicam ſanétimoniam,
quaàm ſunt Deo plena collapſi penè Temphi fo-
ramina. Nimirum quæ Tu ſpectes foramina,
non Avaritia reliquit in Templo, ſed Tem-
porum Diuturnitas ſcalpſit. Plus Domino ſer-
viere parietes, cujus ſunt teſtes ruinæ. Arſe-
nium pulte in ſemio refocillatum arida Tyronum
jejunia ſi riſiſſent, riderentur. Etenim epulas
illas & veluti rimas Abſtinentiæ jejunia pepe-
rere. Comedit, quia diù eſuriit. Non ſemper
refectio Voluptatis deambula eſt, ſed Abſti-
nentiæ non rarò pediſſequa; Virtutem nutrit,
non Gulæ ancillatur.

Sapientia carnis inimica eſt Deo. Rom.

8. 7.

Sapie- Apertè cum Cœlo luctata eſt Idololatria,
tia profa- quæ& duùm plures Deos habuit, Deum non ha-
na. buit. At Idololatriaà penè deterior Sapientia
eſt profana & vana. Siquidem à contagione
illius ſecurus ſum, ſi delubra non ſubeo; ab
hac polluor quocunque aut oculos convertero
Lectio aut mentem. Etenim ſylvas Nymphis, hoc eſt
profana. terreſtribus Sirenibus replevit, Montes Saty-
rorum laſciviis depreſſit, campos ſceleribus fer-
tiliores quàm ſeminibus effecit, Flores ipfſos ſi-
derum ſimulacra, hominum ſolatia, imagines
Dei, Pudicitiæ diverſoria, exemplaria virtu-
tum, agrorum gemmas, Terræ opes, her-
barum aurum, uniones terrarum, cæcutientis
humi oculos, luti noſtri ornamenta, tempera-
menta mortalitatis, fragiles ſtellas, odoras
conchas, florens argentum ità ſeu Veneris ſan-
guine, ſeu pallore Narciſſi, omnidmque adul-
terorum impuritate maculavit, ut ne nomen
quidem eorum vacuum ſit fraude ſceleris. Ipſis
me fluctibus Oceani crederem, ut ſaltem Por-
tum in æquore ab Impuritate nanciſcerer, niſi
Jovem ibi timerem ut enatantem in undis, ita
naufragum in ſcelere: quem neſcias monſtro-
ſiùs vel ſe demutaverit in Juvencum, vel un-
das mutarit in Solum. Niſi dixeris, tanto po-
tuiſſe ſcelere & Deum in belluam converti,
nec potuiſſe ad tantæ ſpectaculum turpitudinis
non conglaciari pelagus, quod maluit inſaniens
pati monſtrum, quam tantum in ſua viſcera
ſcelus demittere. Atque utinam Pudicitia in
ſolis fluctibus fluctuaret, ſoliſque in montibus
exularet. Coœlum ſcenam fecit Impuritas, &

plus obſcosnitatis ſpectatur in Aftris, quam

luminis. Ibi Venus, ibi Jupiter, ibi Mars,

Oliva

ibi Hercules, ibi Juno, ibi denique inter ſi-
dera, imò in ſideribus inſita farrago colluviéô-
que Vitiorum. Mars vulnerat, Saturnus vo- Et.

rat, laſcivit Venus, Juno furit; inſanit Jupi- r
ter, Hercules debacchatur. O monſtra! 6 ca- rer
lamitatem! Et quò me recipiam à flagitio, ſi .
ſedes ipſa Divinitatis in ſcenam verſa eſt Tur- wiu 6 0
pitudinis? Peto Nate, ut aſpicias ad Cælum, z. Mach ſ
clamabat ad Filium Machabæa illa Heroina, 7. 28. 8 hun!
quò illum adversus Antiochum firmiùs robo- dom
raret. Ah ſiſte, Martyr invictiſſime, oculos; ſole
Orcum potius ſpecta, quam Coœelum. Quan- d
quàm enim nec antra illa monſtris careant, iten
minuùs tamen fehiciter iſcelus regnat in ſuppli- .
ciis. Malo Vulcanum, hoc eſt Amoris paren- nn
tem inter ignes intueri fuliginoſum & anhe- lari
lum, quàm Venerem inter ſidera otiantem. Mi- Buni
nùs me trahit ad vitium Orcus quàm Cœlum: tanen
ibi Libido ſplendet, hic ardet: ibi Luxuria ſi- Uur,9
dus, hic faber eſt. Fruſtraà ergo, David, cla- “
mas, Averte oculos meos, ne videant vanita- pf 13 iti⸗
tem. Eruendi ſunt oculi, ſi faſtidiunt vanita- 37. du
tem, quibus Sapientia carnis, Deo inimica, ltere
Mundum;, quaà latè patet, inquinavit. Sed hic n mn
forté Fabulas videor nimiùm audiſſe. ak

Sed oollidebantur in utero ejus parvuli, lan lg, 4

quæ ait: & ſic mihi futurum erat, ein nedo,
quid neceſſe fuit concipere? Gen. 25. l
22. ie fün
tun un
Transferatur vel ad opes, vel ad honores, Scientis n
vel ad doctrinam, quæ vix Animus conſe- Hue Spiri⸗ H
cutus, ſentit ea pugnare cum Spiritu. Salus iag . lolt
inter Opes periclitatur, fluctuat Æternitas in ne olſe. ket
Prætexta, Pietas cum Sapientia luctatur. Pa- vania. Mna
tet ergo, quàm rarò inter ſe conſentiant Spi- Aterni- naſen
ritus & Aurum, Sapientia & Legum amor, cti l. us den
Honor & Onus Chriſti. Planè mehus eſt non igeras S
concipere, quàm tantum pati bellum poſt ſo- & falici- Enſgn
tum. Utinâmque in ſolo utero, duùm partu- tatis la. i
riuntur, ſecum iſta luctentur. Duriora ab Eſau dimema. ii Vac
Jacob ſuſtinet in domo Patris, quàm ſuſti- ge, E zen
nuerit in Matris utero. Quam procul aberran- , enmj
dum erit Spiritui, quâmque laborandum;, re- pelicitas r i,
gnante Eſau in domo patria! Scio primogem- zoxis. Barg⸗
turam emptam à Jacob: verùm Doctrina, quæ ſai en
Spiritui jura ceſſit, imperium non patietur Pie- (eu⸗ eſt
tatis. Sic Fidei Felicitas repugnabit. Sic dem- nire
que Ara à Curuli evertetur. Ros nunquâm tt
Coœli depluet in Sole. din ſet
plue e
un Celo
riie
Viam mandatorum tuorum cucurri, cum ltt
dilataſti oor meum. Pſ. 118. 32. koeti
Punids)
Itâ-ne clamante Chriſto anguſtam eſſe viam Latitis ke hece
ad ſalutem, David clamat dilatato in eam Srirr.- ſel Geſte
corde excurriſſe? Ità eſt: Anguſtam viam la- nor nrnun
tum duntaxat Cor feliciter excurrit. Lætitia Muci. w
enim ſola ſpinas amat, nuditate tegitur, ino- Mortiß- &Ee
pia ditatur, recreatur luctu, paſſione trium- canien, eid
phat. Nec mirum eſt, ſi dilatatum cor viam Gagan H ſ.
anguſtam decurrat, quando Beati in ea & Fe- Chriki 1 lun v.
lices prædicantur, non qui Rident, ſed qui quilhus hin ſocis

Lugent. Chriſti Doctrinæ Via Chrifti non ab- ſuaveſa N erd e

ſimilis: illa Beatos dicit Lugentes, in hujus eder aus 1
anguſtiis latitudo Cordis deambulat. cwwi ſabiet auni
llgi
ſiche It

E: tent

.

Et ſimul exortæ ſpinæ ſuſſocaverunt il-

germo
lis ex joco.
bide zr. Quod illud? Verbum Dei. Utinam ſolis ſpi-

neceſſa, nis offocaretur, ſed & floribus præfocatur.
ria. Novit Eccleſia, quàm ego non mentiar. Ver-
bum Dei ſævius dilaceratur à floſculis, quàm
à dumis. Nimirùm Verbi Dei ſpinis coronati
roſæ ſupplicia ſunt. Verùm non hoc illud eſt,
quod perſuaſum cupio auditoribus meis. Dilſ-
plicent nugæ, vanuſque ſermo de Regnorum
ſeu diſſidiis, ſeu rumoribus. Quid enim nobis
cum Sceptris, qui Cruci ſervimus? Frigeſcit
Charitas in Purpura: & dediſcit Servitutem
Humilitas ſermonibus enutrita Cæſareis. Puto
tamen in fuo ſpiritu nocentiùs extingui Spiri-
tum, quaàm toxico alieno. Voces vocabulâque
Religionis joco uſurpata, hæc tandem ſuflo-
cant fervorem. Spiritus; Spiritus à nuganti-
bus ingeminatur: & ità nomen ſanctum, quod
terrere nos debuit, recreat. Regum Majeſta-
tem mhil pernicioſiùs deprimit, quàm nimiùm
Familis- ad Aulicos demiſſa Familiaritas. Veleſcit quem
S ritas ni. extra ſohiuum videmus, nec Regnare memini-
ne ia eam mus, quem loqui jocarique ſpectamus. Minus,
non ecalari. credo, radiabant Sancta Sanctorum, quàm
uee a gar. Tépli interius atrium, ubi & aureæ ſpectaban-
tur palmæ, & aræ aureæ holocauſtorum. Ve-
ruùm uni Sancta patebant Pontifici ſemel in an-
no; indéque auguſtiora ſunt habita Nomina
Pietatis, uti Dei nomen, eſſe debent. Lapidi-
bus obruatur, qui vanè & temerè illud uſur-
Paverit. Aureæ duntaxat inciſum laminæ, pro-
cul ab ore, geſtabatur in fronte a Sacerdote
Nomen Domini, ut Mente potiùs quam Lin-
gua verſandum nobis eſſe doceremur. Rogo
quæ dignitas Regularum & Pietatis, ſi ita eas
nominamus jocantes ridentéſque, quàm oran-
tes. Vacandum eſt Spiritui, ſubridens caput
planè vacuum repetit, dum cum ſibi ſimilibus
fabulatur. Et quo condietur fale fatuitas, ſi ſal
Matth. 5. ipſe jam jocus & fatuitas eſt? Quòd ſi Gal e-
13. vanuerit, in quo ſalietur? Si voces ſanctæ de-
generarunt in nugas, quæ nugis ſupereſt medi-
cina? Scenam Ceelum feciſtis, & Deus vobis
factus eſt Actus, flens ejulànſque ad Gentiles
Clemens Alexandrinus aiebat. Quoad immune
te perſtitit Cœlum à ſcelere, indè expectari po-
terat ſceleribus pharmacum. At conſtuprato
jam Colo, quæ ſpes relicta Terris emergendi
à vitis? Lege Auguſtinum, deplorantem jam
Sanctitatis conclamatam eſſe ſalutem, quando
per Poëtas ipſi Dü inducuntur adulteri, quò
impuniùs Mortalitas baccharetur, quæ ſe cre-
deret peccando Deorum non irritare Juſtitiam,
ſed Geſta æmulari. Spiritus, & Regula, &
Animarum Salus, & Nomina noſtrorum mu-
nerum, Verbumque ipſum Dei nugis miſcen-
tur: & ſe Verbo aſſignare, ſe Pietati dedere,
Pœnitentibus in Templo adeſſe, aut deſperan-
tium de ſcientia, aut nugas colloquiis inſenen-
4 tium jam voces ſunt, tam fletibus abolendæ,
Ga⸗, quam jocis uſurpatæ. Se tradere Evangelio,
8 non jocus eſt, ſed Apoſtolicum munus, quod
Ms Paulus àa Jrsw accepit proturbatus, tremens,
4 Ce . cæcutiénſque, non cui tu te ingerere audeas
nugando jocandéque cum ſociis. Quid porrò
ſacrilegii vox illa non habet, Pœnmitentibus aſ-
ſidebo. Itaâ-ne Sacramentum? cui Cœli pa-
tent, quo Orcus clauditur, ex quo Vita in-

lepln

Etu. N

Gruntumn
Pl. n⸗

mat un 1
tet ,
urt

e

Stromatum „Lib. XIV.

151
ſtauratur Animarum, in quo Sanguis ipſe Me-
diatoris & Dei profunditur in remiſſionem pec-
catorum, ridendi materiam ſuppeditat: & ubi
Chriſtiani lacrymas, Chriſtus cruorem effun-
dit, Sacerdotes ridemus, ludimuſque! O
tempora! 6 joci! Cam videritis abominationem Matthe
deſolationis ſtantem in loto dancto, qui legit, 24. 152
intelligat: Imèò, qui legit, puniat; qui audit,
reprehendat: qui loquitur, lacrymetur. Et
quid ſceleſtius excogitarunt, qui cum Adoni-
de Venerem in ſpecu Salvatoris collocarunt,
ut Chriſtianorum religionem fugaret imago
ſceleris? Æbquè horreo in antro Chriſti Ama-
ſium adulteræ, atque Voces Chriſti immixtas
nugis jociſque. Malè ſtetit cum Dagon Arca:
& iniquiùs miſceri patietur Chriſtus Obedien-
tiæ nomina cum ſcurrilitatibus & ſtultiloquiis.
Nolite Margaritas projicere Suibus : Nolite
frumentis immiſcere Zizania. Luti & auri con-
junctio fœditas, non fœdus eſt. Quæ con-
ventio Lucis ad Tenebras? aut quæ commu-
nicatio Verborum Chriſti & Vanitatum? Du-
cit Deus Prophetam in ſolitudinem, ut ad cor
ejus loquatur. Et nos viliſſimi vermiculi inter Irriſpres
nugas & vanitates ea fundemus verba, quæ ?*Reram.
Deus ipſe in turba fari noluit, quorum aures Sermo
non Aurem eſſe voluit, ſed Cor? Verba Dei in vanus.
libro continebantur obſignato ſigillis ſeptem,
quem ſolus Agnus occiſus ab origine Mundi
reſignat. Tu verô quâ fronte audes perire ſigil-
la jocando, quæ Agnus immaculatus exſolvit
occiſus? An ſanctior riſus tuus illius ſunere, ut
quæ verba ille proferre non poteſt ſine vulne-
re, Tu audeas ridendo propalare? O proter-
viam! Patent primùm vulnera Agni, quam
verba Libri, pluribuſque Sigillis Lex, quam
Aſtris Sol, cingitur: & nos ſine metu de eis ità
loquimur, ac ſi de ficubus amygdaliſque agere-
mus? Fumabant radices Montis Sinai, vel po-
tiùs Mons ipſe ardebat, cùm Dei verba, Dei
digito ſcriberentur: & Mortis undique imago
diffuſa authoritatem Legi conciliabat. Tu verò
adultam inter fulmina Legem exponis in nu-
gis? Quid? Quot fudit lacrymas Ignatius, ut
eas ferre Leges, quas Tu laxandi ammi gra-
tiâ laxato jam corde, relaxatéôque ſpiritu rides
verius, quam toqueris. Cautius, rogo, aga-
mus. In ſolis Altaribus, ſoléque in Templo
hoſtiæ Deo immolabantur. Extra Aram victi-
ma piaculum eſt. Arca Domini in regionibus
Philiſthiim , quamvis coleretur, graſſatur.
Deus non irridetur. Verba Domini confortare Gal. 6. 7.
cor, non riſum ciere debent. Perüt Oza Ar-
cam tangens cùm non deberet, nec vivet au-
dacia illius, qui tangere non verebitur impor-
tuno luſu vocabula ſanctitatis. IIlud advertas,
ſine cereis non licere operari ſacris. Quam-
quàm enim ſanctum ſit Sacrificium, ſanctè ta-
men perfici debet, alioquin in ſacrilegium ver-
titur victima.

Petite, & accipietis. Joan. 16. 24.

At ego fruſtratus votis, & fatigatus pre- Oratio ns
cibus & Templo non exauditus abſcedo. Quod- exandits,
que vehementiùs miror: Tam profusè Deus
Salomoni Sapientiam indulſit, quòd non Au-
rum poſtulaverit, ſed Scientiam. Me verò deſ-
picit petentem non Aurum, ſed nec Sapien-
tiam, verùm Salutem cordis mei, animique lan-
guentis Sanitatem. Benè. Sanior Oratio eſt;
quæ præ ſapientia Salutem exorat. Quid igitur?
N 4 an

—

152 Oliva

pgerveor an dicemus, quèòd Deus Salomonem audivit
Fons Ora- Sapientiam poſtulantem, Te verò negligat cu-
rionis. pientem Salutem? Nimirùm Salomon, ante-
Z. fe⸗ quam Deo preces offerret, Templum Numini
u zon obtulerat, quo nullum munificentius viſum in
ſuſßcit. Mundo. Tu verò quid Domino obtuliſti, à
quo nobiliora poſtules, quàm Salomon ² Eget
alis Oratio, ut deferatur ad Deum. Alæ ejus
Opera tua. Benè loqui, & malè agere, vel
ore orare & manu ſilere, non Deum rogare
1. Tim. 2. eſt, ſed irritare. In emni loco levantes puras
8 manus, inquit Apoſtolus. Manus offerat, lin-
HSHH gua petat, & qui utramque fecit, Orationem

gzionis re- 2 1
medium. Exaudiet, Oblatione receptâà.

Venit JESUS januis clauſis, & ſtetit
in medio, & dixit eis, Pax vobis.
Joan. 20. 25.

Serupuloe- Nen datur in orbe terrarum vacuum. Un-
ſi. dè Mundus arcetur, Deus accurrit, Clauſæ
diſcipulorum januæ affectiones omnes excluie-
rant, hominũmque ſolatia umverſa; ideôque
adeſt Chriſtus in medio latitantium. Nec ſo-
lus adeſt, quamquam ſolus expetatur. Pacem
ſecum vehit. At quæ Pax, inquis, in corde
meo, ubi tot perſtrepunt immundarum cogi-
tationum phalanges? O te miſerum! Felices
ſanè Agricolæ ſua ſi bona norint. Rogo Te:
& cur expetitur Pax, niſi ut agri colantur, &
compleantur horrea? Fiat, inquit, Pax in vir-
tute tua, & abundantia in turribus tuis. Tu
verò quid cauſaris, cui, ex vaticinio Pro-
phetæ, in falces gladii, haſtæ vertuntur in vo-
meres, adeò ut, dum Te pugnare credis;,
metere deprehendaris? Tot ſpicas colligis,
quot cogitationes pateris. Quid ploras, mulier,
non vir? Noônne optas tranquillitatem, ut ora-
re poſſis & preces Deo periolvere? Has verò
Tentatio Cur fundis? Ut merear, inquis. O Te felicem;,
nen timi, ſi tamen excolendi agri novam artem intelligis.
da. In tentatione & oras, & pateris, meſsiſque ge-
minatur, dùm nulla tibi arridet ſpes meſſis, qui
in Pace orares, non vinceres. Cum ipſo ſum in
tribulatione, eripiam eum, & glorificabo eum,
longitudine dierum replebo, inquit, eæum. Quæ
iſthæc dierum longitudo in Tribulatione? An
dies producuntur ultra ſtatas horas, an in æ-
vum diuturniùs brevis ætas protrahitur? Neu-
trum accidit, cùm in Tribulatione tantundem
horarum ſupputes, & intra juventam moriare
non raròô. Reſtat ergo ut credamus tot nos di-
tari manipulis Tribulationis dieculà una, quot
per annum vix in Pace oneraremur. Ubi enim
in Pace jejunia? Ubi Dei tam repetita memo-
ria? ubi cilicia? Evolve Davidicos Pſalmos, &
reperies inter hoſtium ſpiritualium cuneos nun-
quaàm ferè coronatum Prophetam. Replemur
diebus in die tribulationis, quia duplicantur co-
ronæ: & quemadmodùm ætatem productiſſi-
mam Martyris dies una Martyrii exæquat, &
vincit, quòd in ea non horæ numerentur, ſed
pœnæ, nec in pulvere Tempus elabatur, ſed
diſſolvatur Corpus in cinerem: anni enim ad
clepſydram aquæ fortè numerantur, ad ſan-
guinis certè clepſydram menſuratur æternitas:
Itaà & Tibi invito contigit, cui tot triumphos
parit dies una luctæ, quot parat dæmon inſi-
dias & luctus. Quam citins Urbis muri ex-
ſtruuntur adventante jam Hoſte, quàm Pace
Korente. Uno menſe inter tubas Opus abiol-

Pfſ. 121.7.

.
1.90, 1 5.

vitur, quod inter citharas uno non ſat luſtro
perficeretur.

Dilexit maledictionem, & veniet ei: Et
noluit benediäétionem, & elongabitur
ab co. Pfſ. 108. 16.

Quis eſt hic, & improbavimus eum, fecit ge
enim monſtra in vita ſua! Erravi, & lauda-ſ.
bimus eum:, dicere debueram. Beatus enim
vir, qui poſt Aurum non abüt, nec ſperavit
in Pecuniæ theſauris, ſed Maledictionem dili-
gens, Benedictionem omnium gentium, ſi non
deſperatè animoſus, fortiter timidus, & gene-
rosè Vilis repudiavit. Quis, inquam, iſte eſt,
qui Maledictionem diligit? Qui eam nutrit,
& advocat? Quis verô nutrit? Scrupulofus a-
nimus. An non fomenta Tentationum, crebra
cum hoſte colloquia, frequens congreſſus cum
Dæmone;, interruptæ cum Deo preces, ut te-
cum inſanè muſſites, deſertus Chriſti campus
& agger, neglectus Eccleſiæ ager, Coœli ob-
livio, Gehennæ, Libidinis, Dæmonis, Re-
gulorum, Serpentum; Stercoris, Veneni, Sce-
lerum, Mortis, Tartari recordatio? An non
Maledictionem vult, nec vult Benedictionem,
qui, ut loquatur cum Dæmone;, loqui recuſat
cum Domino? qui Panem Angelorum contem-
nit, ut de Cepis diſſerat cum Ægypto? qui
quieſcere cùm poſſit, gaudet cum hoſte velita-
ri? Fomites Tentationum ſunt, quæ Tu credis
eſſe ſupplicia: Blandiris Dæmoni, dùm illum
placare ſatagis. At, inquis, latrat, niſi illum
increpem. Latrat? Latrat, quia Tu oblatras:
deblaterat, quia Tu non ſiles. Ignoras tu for-
tè& Dæmonem illum eſſe Montem, quem in
Mare mitti jubent Juſti orando, non loquendo.
Mons eſt, ſaxum eſt, rupes eſt; Voces, quas
ille regerit tibi, prius Tu illi immiſiſti. Saxum
enim remittere vocem poteſt, emittere non po-
teſt. Noviſſima quidem rupes ſilebit: ſilebit
tamen, ſi tacueris. Quid ad Te ſtrepitus Sata- LNyrani⸗
næ, vocéſque Saxorum. Meas, inquis, remit- mon zimi.
tis voces? Quomodò id mihi perſuadebis: quan- ds.
do ego clamo, Non volo Legem tranſgredi: ,cllani-
ille verò, Volo, clamat, Legem tranſgredi. O ms.
inſenſate! Et neſcis hanc eſſe, ut plurimum;, TZentatio-
naturam Echo, ut non integras orationes red- num fons
dat, ſed partem ex eis voret, partem vomat? Sermhuli.
Si audire in corde Tuo non vis, Volo, tranſ-
gredi Legem, non ſonet in labiis tuis, Volo
Legem tranſgredi. Silebit Mons, ſi Mens ſilue-
rit; perſtrepet, ſi loquetur. Quòd ſi Montis ima-
go non placet, Canum pertinax ululatus Scru-
puloſorum ad vivum mihi adumbrare videtur
inſaniam. Oblatrat inquietus Canis, ne ſtrepat,
fruſtulo illum Panis compeſcis. Tacet ille, dum
comedit; ut verò bolum glutierit, ardentiuùs la-
trat ſpe frugis conſequendæ pellectus. Iterum
Pamis, iterumque Clamor. Tu paſcere non ceſ-
ſas, non ille latrare deſinit. Par lucta Clamoris &
Gibi Quam felicius fames illi os, quatm os in-
tercluſillet! Clamaſſet fortè impaſtus uno die,ci-
tò tamen ſpiritus eum & vox defeciſſent. Ità
nobiſcum agitur,; & cum Dæmone. Exaudio
Blaſphemias, niſi Pſalmos canam. O Te infeli-
cemi verbo Dei paſcis adverſarium Dei. Et neſ-
cis eſcamm ejus electam: mihilque gratius accide-
re illi poſſe, quàm ſi Angelorum efcis nutria-
tur, æquè ſibi ut Deo ex more Pſalmis perſo-

lutis. Cave, precor, ne Templum Diabolo
corde

rupule

cot
tur.
1r
cani
des
truum
Plum
ud
Ner
Audi
longe
tatiot
ledie

„†.

ne Ii
Et lan
Carens
expech
UIin ¹ COtON
taverit
ecCI.

clem

1is

horroh'
horreb

lepellitu
ſlo kerti
rejictur
Citur, in
(thr, ſl
Eim kepe
i Mae⸗
ind odi
erhibeto.
Non mici
Den u⸗

fümmnss 1
gantur M
Uten pu
HH Re
ARbe enin

lerit na
1 oblrn⸗
eti Perceé
ferehit,
Pelemper,
Ounnem,i
ditie
(Ue t .
Noli Alire
None, ne

nſed e⸗
dle
nan, Conſal

ettun,

1 lout blein

echcnlo .
ad ach
l Ganent .
n, ſe

1 t eorum
Nöigreder

d corde excites, ubi canonicæ horæ decanten-
tur. Neque enim ſacros verſiculos, quos con-
end, tra legem Paſtoris & Chriſti tui recitas intre-
ieh mendo, Deo pendis, ſed Dæmoni. Ergo illi

nge canis, quem niteris excantare: paſcis, quem ſtu-
des interficere: adoras, quem pellis: & cui An-
trum Angulumque in jecore invides, paras Tem-
plum in mente. Et quidem mea hæc verba non
illud exprimunt, quod Propheta præſignavit.
Dilex't, inquit, maledicétionem, & veniet ei:
& noluit benedibtionem, & glongabitur ab eo.
Audin? Maledictio veniet, & Benedictio e-

Ibid.

“r longabitur. Ergo Benedictione frueris in Ten-
n. . . . . . .
RM tatiomibus, & Maledictione cares. Si enim Ma-
Elhcnd, Ag.

ledictio veniet, & Benedictio elongabitur, pla-
nè Tua, ut iſtà ornaris, ità ab illa immumis es.
Et ſanè Benedictio Domini eſt Tentatio, omni
Carens ſuſpicione Maledicti, quâ ipſe Jobum
expedivit ad lauream, qu ipſe Juſtos parat ad
2. Tim. z2. Coronam. Non coronabitur, niſi qui legitime cer-
F. taverit. Niſi Goliam immitteret in Davidem,
generoſa Adoleſcentis tempora lauro carerent.
Reculas luctam? Privaberis ceronâ. Faſtidis
aciem? Carebis palind. Horres hoſtem? ab-
horrebit te Gloria. Certamen times? trium-
phum non ſpectabis. Woluit henedictionem, e-
longahitur ab eo. Videlicèt non Tu ab illa, ſed
illa à Te elongabitur. Dum enim accedere Te
credis ad illam in otioſa tranquillitate animi,
receſſifle illam ſenties à Te: quando intelliges
in tuæ vitæ confinio deeſſe Lauream, ubi de-
fuit Pugna. Quid, quèd non ſola elongatur
Benedictio impatientiã Tentationum, ſed Ma-
pſal. 1o8. ledictio inſuper advocatur. Dilexit Maledictio-
16. nem, & veniet ei. Quomodòè? Veniet, dùm
repellitur. O inſidias! Creſcit in morem hydræ
ſuo fertilis vulnere Tentatio: accedit, cum
rejicitur; invitatur, cum ablegatur; cùm tru-
ditur, intrat; cùm jugulatur, vivit z cum cal-
catur, floret; ardet, cuùm extinguitur; venit;,
cùm repellitur. Et veniet ei? Cur? quia Dile-
xit Maledictionem, & veniet ei. Dilexi, ais:
imò odi maximè. Tu verò in eam odu inſignia
exhibeto. En flagella, en funes. At hæc amoris,
non imicitiæ inſtrumenta ſunt. Cor enim, utl
Deus, quæ amat, corrigit, flagellatque omnem
filium, quem recipit. Flagellaſſe Te credis Dæ-

ſut . 1 1
Damon ei

Ies lchil
A Tehrmd

legerne monem? ei profusè blandiris. Nimirùm, qui
ele, ue flammis incenditur, verba non timet. Lævi-
negra dun gantur Marmora attritu, non læduntur: & ad
jotet, Mrl vitam putantur vites, duùm ſecantur. Abſalom
n nö, , faciem Regis morte paciſci paratus erat: ma-

lebat enim mori, quàm ſine Patre recréari.
Dilexit malediclionem, & veniet ei. Verùm au-
res obſtruantur, ne nimiâ atrocitate futuri ex-
cidii percellantur. Non veniet modò, ſed ad-
hærebit, ſed pervadet, & ſinu non contenta,
pellem perforabit, per cutem tranſitura ad ſan-
guinem, indè in viſcera, pérque ea ad intimas
abditâſque pervaſura oſſium medullas, carniſ-
que, ut Tertullianus ait, metalla. Audi, imo
noli audire, ſed tacere aliquando diſce cum Dæ-
mone, ne audire cogaris, quod modèò non au-
Tentatio. dire conſuleris. Et induit maledictionem ſicut ve-
um reme- ſtimentum, & intravit ſicut aqua interiora ejus,

Tir & ſicut oleum in oſſibus ejus. Cujus immanitatis
1. 37. e Racnl non commotæ ad commiſerationem,
ed ad iracundiam provocatæ beatæ Mentes ex-

lbid. 18., clamant : Fiat ei ſicut veſtimentum, quo operi-
tur, & ſicut zona, quâ ſemper præcingitur. Hoc
opus eorum, qui detrahunt mihi apud Dominum:
indignabunda concludit Tentatio à Domino

Stromatum,

„ . .
Lib. XIV. r153
immiſla, à Te rejecta. Nimirum tuo furore;
tuaque inſania, Tentationem non repellis,
ſed altiùs figis in mente. Sæpiuùs erim turpes Tentatio-
imagines revolvendo, recudis, à quibus nun- Pum Jons
quam in poſterum expedieris. Hoc opus eo-
rum, qui duùm calcare ſatagunt turpitudinem;
non illam proterunt (ferrea enim eſt) ſed te-
naciùs altiuſque eam ſibi inſculpunt. Quò ma-
gis tunditur clavus, eò difficilins evellitur. Tu
quoque obſcænitatem in tua Mente incidis,
quam vix Dæmon colorarat. Tu tibi meditan-
do illud præſtas, quod ille præſtet ſuggerendo.
Novi ego viros, qui tuo more certantes cum
umbris, ità eas colorarunt ſæpius recolendo, ut
pati eas debuerint in ſenio, quas non ſperne-
re, ſed ſuperare conati ſunt in pubertate. A fa- Eccl. 214
cie colubri Juge peccata. Non percute, non in- 2⸗
terfice, dixit, non luctare, ſed fuge. Averte El r18.
oculos meos, ne videant vanitatem, orat Pro- Tentatto
pheta. Leniter alio mens avertenda „non furio- atilis.
8 concutiendum quaquaversùm eſt caput. Quid
times, duùm Ignis te propè exæſtuat? Non in
igne Dæmon, ſed Dominus. Mentior, ſi non
hæc Davidis ſententia eſt. lgnis ante ipſim præ- Pl. 96. 34
cedet. Venit Dominus, cùm Ignis advenit. E- Nahum-
tiam Eliæ viſus eſt Ignis, antequam in ſibilo Au- 1. 7.
ræ tenuis illi Dominus appareret. Dominus in
tempeſtate, ait Nahum, & turbine viæ ejus, &
nebulæ pulvis pedum ejus. Audis: in Tempeſta-
te ad te deſcendit Dominus, qui etiam & Ru-
bo ardenti locutus eſt Moyſi. Non ubicumque
pix eſt Turpitudinis, indè Candor abeſt lucis
.ternæ. Nigra ſum, ſed formoſa, inquit illa; Can. 1. .
Tentationibus denigrata, decorata Virtute. Ma- Ibid. I8,
rænulas aureas faciemus tibis hoc eſt, anguiun“
atque ſerpentum non vulneraberis, ſed ornabe-
ris ſimulacro. Michaélem honeſtius effingere
non poſſumus, quàm cum Dracone. Minds ille
fulgeret ſine Monſtro, placeret minùs, illo
ſubmoto, qui diſplicet. Obſcuraret Davidem,
qui Spurii caput ex ejus dextera excuteret Ho-
nor eſt, quod creditur Onus. Sine Tentatione
Chriſtus, David eſt ſine Golia. Non rutilat
miles, ſine pugna. Nec vita hominis dTuc˖k Rii- Job 7. 16
litia eſt ſuper terram, placere Deo poteſt ſine
hoſte torpens, languens, otio emarcida „ in-
gloria, imbellis, deſes, ignava denique, non
tranquillitate ſed ſomno quieta. Benedicite Lux Dan. 13.
& tenebræ Domino, cecinere in clibano SS. 72.
Pueri. Non ſola Lux Deum laudat, ſed Te-
nebrarum quoque vox Deo grata eſt, qui
Mundum & creavit in Tenebris, & refecit in
Umbris. Quamquàm enim Terram jam fact4
Luce germinare juſlerit, at eam ſine Luce è
nihilo eduxerat, Cœlum, Mare, ipsâmque
Terram molitus in Nocte, quæ Dei primo-
genita eſt, & Diei prænuntia, ac quaſi parens.
Lux Conſolationis Nocti Tentationis palmam
cedit. Veràùm fragmenta colligenda ſunt, quæ
Properanti exciderunt. Ienis ante ipſfum prace- Pſ. 96. 3.
det, adduxeram ex Davide. At non dixi,
quæ ipſe dicit: Et infammabit in circuitu ini- Ibide
micos ejus. Non filios quos flagellari permit-
tit, ſed inimicos flagellantes Ignis exurit, Nu-
minis præcurſor. Tibi palmam, Diabolo con-
fuſionem Tentatio adornat. Recitaveram quo-
que ex Canticis, Nigra ſum, ſed formoſa. Ap-
poſité ſanè, ſed ſanctiuùs, ut quidem videtur,
quod ſequitur. Ideò dilexit me Rex, & introdu-
xit me in cubiculum ſuum. Niger es Tentatione,
ſed pulcher es Victorid. Nigredo iſta non mo-
dò non à Sponſi facie te excludit, verùm intra
ſecreta

Can. I. 5.

— „
154 Oliva
ſecreta cubiculi Te admittet. Quin ideò ad-
mitteris, non quòd pulcher, ſed quòd pulcher

pariter & niger ſis. Privilegium enim introdu-
cCtiomis quod ſola formoſitas non impetraſſet,
igredim junéta venuſtas meruit. Nigra ſum,
Pd fe moſ : Ides, inquit, dilexit me Rex; G.
iniroduxit me in cubiculum ſuum. Aliàs, aliiſ-
que in locis tota pulchra, & ſine macula dic-
ta fuerat, non ideò tamen meruerat introdu-
ci. Tunc tantùm introducta eſt formoſitas,
cùm Tentationum nigredine non fœdata, ſed
Tentatio decorata eſt. Quid ſi formoſa indè ſit quòd ni-
ntilis. gra? Fallor, falléque, niſi plerique ſine ſpecie
perſecutio ulla decoris forent, ſi non eos Tentatio deni-
prodeſt. graſſet. Fare, rogo Te, undè gemma Oratio-
Fame u Nis in corde emicat, undè coralia Pudoris in
