lix furoris, ut Juſtis propinetur. Parcitur A-
gag, exulat David: Dimittitur Benadad, in-
terficitur Naboth. Enimverò rarò apud Re-
ges rei ſunt Reges. Rarius ſecura eſt innocentia
apud Principes, ſi non eorum blandiatur Libi-
dini. Quamvis autem nemo, ſine enormi ſacri-
legio manum mittere poſſit in Reges, qui
Chriſti ſunt Numinis, eorumque tueri vitam,
non perdere, quivis privatus debeat. Tamen
in bello juſto, à Deo morti damnatos Princi-
pes ſceleroſos Rex poteſt, nec rarò debet,
(ut Imperanti Deo pareat) haſtâ, teléque con-
tigere. Quam diſſimilis Regibus Ifrael Rex Sæ-
culorum! Eàâdem horâ, quâ pro ſalute Mundi
Patri Filius non tam ſacrificabat, quam ſacri-
ficabatur, Latro impius collega Chriſti in ſup-
plicio, æternis ignibus mancipatur, & in tan-
ta Pacis ſolemnitate ſuam egit cauſam Juſti-
tia. O æquitatem! nec tum vivere Blaſphemus
potuit, cùm pro eo Dei filius moreretur. In
tanta copia ſanguinis mergi nequiit unius La-
tronis flagitium. Et nos ſi Filius naſcatur, ſica-
riis indiſcriminatim carceres recludimus: ac
ſi plus conferret ad iniquorum ſalutem, ſi naſ-
catur in Mundum Puer, quam ſi Deus mo-
riatur in Cruce. Mihi crede, pronior ad Mi-
ſericordiam ſenſus iſte Proconſulum citò in
Sævitiam degenerabit. Quod verò ad ſtupa-
rem me peneè rapit, illud eſt: nec Achab, nec
Saül interfectos ob inſidias, quas contra Juſtos
tetenderunt, ſed ob humanitatem, quà peper-
cerant Sceleroſis. Miro modo Agag non inter-
fectus Saulem interfecit; non verô ei vitam ab-
ſtulit David ad necem quæſitus. In Achabo
quoque ê gemino ſcelere mitius punitur;,
quèd crudelius fuit, crudelius, quod viſum
eſt mitius. In Nabuthæ enim ultionem ſan-
guis duntaxat cadaveris a canibus lingitur;,
dimiſſi verò Benadad pœnas luit contoſſione ſa-
gittæ. Vivus deditur Morti, quia reum non
jugulat: innocentis parricidam mordebunt canes
jugulatum. Tam grave flagitium eſt, in pervi-
cacem non ſævire.

Intellexiſii cogitationes meas de longè,
ſemitam meam, & fumoulum méum
inveſtigaſii. Et omnes vias meas præ-

vidiſii. Pial. 138. 2.

Confidentia

. Undè tam exquiſita ſolicitque Domini
in Dee.

providentia erga Prophetam, ut procul & de
longè tum vias tum ſemitas explorarit? Un-
de? Audi: Quia non eſt, inquit, ſermo in
lingua mea. Id eſt; Ego pro me non lo-
quor; & tu pro me meditaris: ego cauſam
meam non ago, & Tu ſilentium meum provi-
dentià tuâ muneraris: Curam mei projeci, ſed
non projeciſti Tu, qui dum verba non facio,
Rreuſatio tuum pro me excubare facis Verbum, Deum
"meum Filium tuum, Patrem noſtrum, Mun-
Apolocis di Regem, hominum Redemptorem. O quam
vera. pretioſa Oblivio ſui, quâ quiſque promeretur,
ut ſui Deus recordetur! Vis tamen apertius
Providentiam iſtam intelligere? attende quid
ldid. 4, conſequatur. Ecce Domine, Tu cognoviſti ommnia
woviſſima & antiqua Tu formaſti me, & poſaiſti
ſuper me manum tuam. Mirabilis facta eſt ſcien-
tia tua ex me, confortata eſt, & non potero
ad eam. Denique ex quo loqui deſüt pro ſe,

Ibid. 3.
Dei Curæ
ſe commii-
tore.

Stromatum, Lib. XIVN. 179

adeò divind circumvallatus eſt Providentia,
ut exclamaverit: Quò ibo à Wpiritu tuo, & qu Ibid. 6.
à facie tua fugiam? Gi ſeen key⸗ in Cœlum, tu
illiec es: Ei deſcendero in Infernum, ades. Gi ſum-
plero pennas meas diluculò, & habitavero in ee-
tremis maris: Etenim illuc manus tua deducet
me, & tenebit me dextera tua. Quid? Inter
Tenebras deſtitutum ſe iri credidit ab eo,
qui Lucem habitat inacceſſibilem? verùm ſuo
bono didicit, ſanétum eſle effatum illud Joan-
nis, Lux in tenebris lucet. Quis credat? In Joan. 1. 5.
tenebris vigilavit maximé, qui non dormi-
tat, dum cuſtodit Ifraél. Mentior, ſi non id
David proſequitur: Et dixi, inquit, Forſitan te- bid. I0.
nebræ conculeabunt me ?* Et nox illuminatio mea
in deliciis meis. Planè præſtat Sui curam depo-
nereé, præſtat Silere, Præ ſtat apud Superio-
res pro Se curare nihil; quando ubique illi
Præſtò eſt Deus, illi Pater, imòo Verbum adeſt,
cui abeſt Sermo, in cujus ore ne Verbum qui-
dem eſt, pro ſe ſaciens Verba.

PElevatio manuum mearum Jacrificium
* bertinum. Pi. 140. 2.

Planè Verborum vidtimas paſſim adolemus, Moriis
ſed Operum ſacrificium tunc inchoatur, cum "nedizatic,
vita déficit. Vota in vita, Opus in funere.
Nimirum verborum folia cito erumpum,
fructus verô ſolus decoquit Autumnus. Ra-
rus, qui ſuorum fœtuum non Ppræſtoletur
Mortem obſtetricem. Vel in domo Patriarchæ
ex Centenaris naſcitur Iſaac: Et Benjammmnum
Mater edit, cùm moritur. Ultimo die Ho-
mo fortunatus, ultimâà quoque ætate operatur;
hoc eſt, cùm Perit, Parit. An non è dor-
miente Adam in typum Eccleſiæ Eva prodit?
Sola enimverò imago Mortis focundum ho-
minem facit.

Proeraſti:
nati0,

Jugam enim meum ſuave eſt, & onus
meum leve. Matth. II. 30.

Erraſti, Domine, quanquàm Sapientia ip- Zugum
ſa ſis, quæ falli neſcit. Ut enim ad Te homi- d ſic
nes evocares, non leve Onus nec fuave Ju-
gum; ſed utriuſque Gravitatem prædicare, Serviear
teſtarique debebas. Sui enim ita Hoſtis eſt ho- Mundi dis-
mo, ut ſemper meliora cùm probet, deterio-
ra ſequatur: cumque placeant dulcia, amara Auliei &
eligit. Is pro Deo libenter recipitur, qui crude- der vi imyii
liſſimè ſævit. Serpentes ,Æigyptus coluit, Febrim H
Roma. Babylomij iniquiſſimé tulere à Daniele
interfectum Draconem, à quo exhaurieban Electioſta⸗
tur: tuncque deſiere apud eos in pretio eſſe 'ss.
Simulacra; ex quo compertum eſt hoſtias non Labn, Ke
vorare, ſed victimis abſtinere, quæ ipfis enlazum
oblatæ in epulas cedebant ſacrificantium. Bel grevi,
tamdiù adoratus; quamdià creditus eſt po-
tator & vorax! Quid IHraéel? Coëgit Deum Rerfe-
Tauros eſurire, Victimâſque atque Expen- evehat er
ſas ſtatuere debuit Dominus, ne delerere- lsc**,
tur à populo, ex damni magnitudine, im-
penſarumque diſpendiis Dei potentiam eme-
tiente, imò verò mentiente. Nimirùm nau-
ſeavit ſuper Cibo leviſſimo, nauſeaturus ſuper
levi Onere Legis, quæ ut diligi poſſet, & ſcri⸗
bi debuit in Petra, & vulnera debuit Circum-
ciſionis præſcribere. Adeéque ſuis exultavit in
dammis IiIraël, ut Evangelium eam maximè ob

180

cauſam ſpreverit, quèòd vulnere careret & vi-
Pſ. 105J. Etimis. Immolaverunt, inquit, Kilios ſuos R-
35. lias ſitas dæmoniis. Nec Dæmones pro Diis
recuſant, ſi tamen non illi recuſent Filios pro
Hoſtiis. Quid apud mortales in pretio eſi? Non
quod pulchrum, ſed quod arduum. Auro pre-
tium facit periculorum, laborumque magnitu-
do. Nam ubi naſcitur, vilius fictilibus eſt. Jam
viluere Roſæ, quòd paſſim germinent. Ino-
doræ Tulipæ gratiores, non quia pulchræ,
ſed quia peregrinæ. Prata rident floribus or⸗
nata pulcherrimis, ſed ridentur, quòd inibi hi
ſine labore ſuccreſcant, carituri pretio quia gra-
His à natura exhibentur. Optimè ſanè Job ad La-
borem natum hominem pronuntiavit; cui Vile
eſt quod Parabile eſt, cui nihil eſt ſine pretio
Pretioſum. Manavit ab homine ad aves imma-
nitatis in Lege, crudelitatis in Rege, in Re-
bus ſudoris efferata ſitis. Imperat Avibus A-
quila: & quare non Phonix? Certè hic &
naturæ privilegio clarior, & facinorum glo-
ria nobihor, & illuſtrior famæ magnitudine:
cujus vita Immortalitas, Mors vita, Sepul-
chrum thronus, Ignis ſatelles, Sol cuſtos? A-
ppaænix e deò factus Imperio Phoenix, ut vel Parentibus

Ajuila. careat, ne vel in nidulo implumis adhuc &
impotens pati ſervitutem cogatur. Cujus ex-
Superior perienti r deratrix optir
Scerie perientia, quæ regnorum mode t ptima

tiam mi-Eſt, cum Natura exordium habuit. Quare
tie. ergo Naturæ theſaurus, miraculis foœcundior,
uam pennis, àa mortis immunis imperio, A-
Tare ar vibus non præfertur? Nimirùm Aquila Phœ-
tu. nice vilior, ſed illa ſævit, hic parcit: illa fu-
cl'i rit, hic regnat. Timuere, credo, Aves, ne
ebet, licèt —. .— — .. .. . 2
non v,2 Mortis ignarus Ales, in imperii ſui finibus
agat qaſa immortalitatem excubare juberet;, nimiumque
Srvertas felicitatis in ſubjectos inveheret. Ergo nec
omine, Luſciniæ cantus, nec Phœnicis immortalitas,
Pumienti, nec Upupæ coronata cervix, nec Pavoris
superio, Cum Sole certans pulchritudo, volucrum ſcep-
amari ne- trum meruere, quod ſola immanitas Aquilis
: 2 4 detulit; quæ ſi mitiores forent, eſſent quoque
Horat. miſeriores. Præclarè Poëta: Cœlo tonantem cre-
1 3. didimus Jovem. Spernimus enimverò Deum,
e 5. niſi fulminet. Rogo vos, an religioſius uſ-
quam Numen colamus, quàm in —cquore?
Videlicèt fidem procellæ conciliant, & quem
inter flores Ridentem irridemus, Frementem
inter fluctus veneramur. In lucis memorum-
que amoenitate, a Deo rebellis Iſraël aureos
Vitulos adoravit. Spernitur Deus, niſi Pe-
rimat. Cùm occideret eos, inquit David, quæ-
rebant eum. En blanditias, quibus homo pelli-
citur. Viluit Deus, cum Manna plueret: coli-
pacatio tur, cùm ignitos Serpentes immittit. Quot in
Epre. Colo Sidera fulgent, nec ſpectantur, non ca-
rituro ſpectatore Comete, ſi minarum crinem
fertilem effuderit? Denique Jonas à Deo fu-
git blandiente ſibi, quem invocat ſepultus in
Ceto. Timuit Deum homo, ſed poſtquàm Nu-
dum ſe cognovit. Pauper timuit, quem Opu-
lentus contempſit. Domine, aggrava onus
tuum, ſi cupis à nobis illud adamari. Faſti-
diunt, crede mihi, ſuavitatem in Jugo, qui-
bus Servire Regnare eſt, Laborare Vivere,
Ila. 10. 27. Pugnare Ludere. Denique computreſcet jugum
à Jacie olei, prudentiſſimè vaticinatus eſt, qui
H didigerat putere Mortalibus, quod fa-
clle eit.

Pſ. 77. 38.

Oliva

Non laudes virum in ſpecie ſua. Eccle.
11. 2.

Cur? Ne perdat pulchritudinem. Ingen- (vngratu.
tem auri ſummam ad quemdam Philoſopho- lasioneino.
rum Alexander tranſmilit. Sciſcitatus ille eſt, .
quare ad ſe Rex tam felix munera mitteret, Npidtistis
hominem nullius digrmitatis, reſpondentibus fons.
illis, quòd Sapientem illum didiciſſet; rejectis
donaris ait, Sinat ergo me eſſe talem. Ad rem itarn⸗
noſtram ſanè appoſit?. Cur laudas illum 2 ſeris .
Quia Probus. Rogo, conticeſce, & ſimto eſſe
talem. Citò Liha & Roſas, inquit Hierony- Lingue
mus, aura corrumpit. Vivit injuriis Virtus, gae,
. . 1 . . Fuperior
cui ſi Vilitatem detraxeris, languebit. Audi: ſerius ſir.
Exſiccatum eſt fænum, & cecidit ſios. Flos viret Ila. 40 7.
in Fœno, aret in Sole. Rutilat in Tenebris Gem- Pankett
ma: nec adoleſceret Umio, ſi aſperitate Con- mæ Juve-
chæ non vallaretur. Viget Frumentum in Paleis: nibus.
& Poma, miſi venuſtas florum cadat, non creſ- ezaii
.. . . SLoczesatis
cunt. Optamus, ut filij Societatis, & Scholaſti- Scholaſtici.
ci ſint humiles, obedientes, ſimplices, idque à
Deo precamur. Verùm grandes laudum pati-
næ his votis obſtant. Neſcio, an Virtutem ita
aliquid præfocat, ut Laus. Sicut Lilium inter
ſpinas, ſic Amica Chriſto Anima inter Filias. Ni-
tet, dam pungitur, perit, cum fovetur. Floret
calcata Nardus, & compreſſa Virtus efflore-
bit. Recordare, quæſo te, Thamaris: Inſtante Gen. 38.
partu, inquit Scriptura, apparuerunt gemini in .
utero. Ecce tibi alter infantium vix manum
protulit, cùm blanditura obſtetrix eum Pri-
mogenitum ſalutavit, dicens: Me egredietur Ibid. 28.
prior, donatämque pur urâ manum coccino i
circumdedit. Verùm Kohidus Puſio ſtolidita- linu
tem laudum noſtrarum ſapientiſſimè coarguit.
Etenim qui, occupaturus Principatum, mater- Dignitas
ni hoſpiti deſerebat blanditias, ut ſenſit in H
dextera Purpuram, quaſi nactus jam eſſet conſopit.
mercedem Virtutis & Primogenituræ vatici-
nium, retruſit ſeſe iterùm intra parentis viſce- Congranu
ra, elusitque præproperam gratulationem ſe. 1i er
minæ, haud ſolicitus egreſſione & ortu conſe-
qui decus Imperij, cujus jam acceperat in u-
nius dexteræ prolatione & Cultum, & Arrham.
Ulo verò retrahbente manum, inquit Scriptura,
egreſus eſt alter. Tardus ortus feſtinatam Lau-
dem irriſit. O quot Zaræ, hàc noſtrâ ætate,
naſcuntur, quorum, quia initia commendan-
tur, exitus improbantur! Horreo ego quidem,
quoties Jeremiæ oraculum relego, ſummi
cCerté in rem noſtram documenti. Quid ſt, Jer. u. 1
quòd Dilestus meus in domo mea fecit ſcelera
multa? Vis id ſcire? Audi: Olivam uberem,
pulchram, fructiferam, ſpecioſam vocavit Do-
minus nomen tuum. Benè ; ex tam copioſo
laudis imbre quid effloruit? O monſtrum, 6
luctum! Rogo vos, excipite, quæ ſequuntur.
Ad vocem loquelæ grandis, vociferatur Prophe- Nic 8
ta, exarſit Ignis in ea, & combuſta ſunt fru-
teta ejus. Proh ſtragem! Exiliit ignis ex lau-
de, defloruit in cineres commendatio, dege-
nerarunt præconia in ſterilitatem. Rigatus Iſ-
raëél encomiis aruit, arſit, conflagravit,
periit, evanuit: I nunc, & humanis laudibus
riga Arbuſculam, necdùm plenè erumpentem,
quando Deus ipſe ſi laudat, lædit. Tenerio-
rem Ulmum ſpinis circumdamus, eàmque ne la-
ceretur, vulneramus. Vix ſpeckare Oleam fla-
grantem? Intuere Petrum ad ignem calefa-
cientem

I1bid. 29.

Ane l
1 44. r
Va o

4

„lle umt
iir le

tutis ata
ilfnmat
guidem
elimtus.
ſet le

Pene obrt

Ppf⸗

mittet

u. P

Padlunn
u ge Adan
(, emit
18 oulos
KVerbi
utn. Nu
legtiraun
mini in .
Gotommi
Nocenttes
ditate
ni,Probatur
gellurus
Pos, non
Denitent
Eetegat.
Verdis De
1, e, ſec p
Alant. Pi
b eili ſa
Gvod non
ſed um

Domine
lile ,
M.. 8.

cd hom
N ulta
lr Uſcentig

Punmel
. lt terr
dem Dpr
(elor tue
dellar
t Coll
l helaun
Faperenun
ehat:
Une ven
te VoS
Dn

Ine
en
Enn

ardlaßs
Vnmat
Lümn
ter Ela)
Vent

enie ſer
tuluumn
eKen
Aleſetut
widar
ſelkinmal!
nwſie,
egoſi⸗

elego, n

an. ,
S
Okim Minn
mit.
n M,
. 0 gin
Ominmn,

en

ce dee⸗
Krm t,s
onletren

Concio ſit probatur nuditas Verbi.

9

cientem manus, mentem refrigerantem, cui
cùm dictum fuiſſet, Petræ inſtar ipſum eſſe,
ſuper quam Eccleſia aliquando fundaretur,
prædici deindè debuit futurum, ut ter Domi-
num abnegaret. Nimirùm ſi Aquilo ſurgat,
& Auſter blandiri incipiat, Aromata defluunt,
& pulveri admiſcentur. Benè proindè fapiens:
Ecclet. Ante mortem ne laudes hominem uemquam.
rII. 30. Unà floruit nocte patulum illud Jonæ viridé-
Jon. 4. 7. que umbraculum. Sed vermis aſcenſu dilucu-
17 vix hederam tetigit, cum exaruit. O laudis
Vermem, Auroræ quidem germanum, ſed tam
Lucis prænuntium, quàm nuntium Lucts,
quot morſu tuo aruere plantæ, quot periere
Virtutes! Audeo dicere, ſolido eget cibo Vir-
tutis ætas non ſolida, quæ ſi lacte ſaginetur,
Iſa. 10.27. infirmatur. Computreſcet jugum à facie olei:
ſiquidem vitæ rigor citò ſolvitur laudum oleo
delinitus. Quèòd ſi Virtus cedit laudibus, quid
fiet de Vanitate, ſi adulationibus obruatur?
planè obruetur.

Emittet verbum ſuum, & liquefaciet
ca. Pi. 147. 7.

Concio Factum eſt Verbum Dei Adamo, fiat quo-
ſmplex que Adam Verbi Dei imago. Et ſanè dùm au-

ſr. dio, emittet verbum ſuum, Emiſſus ante men-
tis oculos obverſatur Adam à Paradiſo. Age,
& Verbi divini agnoſcamus in Adam ſimula-
crum. Nudus Adam in regia Innocentiæ, pe-
regrinaturus in Exilio veſtitur. Sic Sermo Do-
mini in Paradiſo, in domibus videlicèt Reli-
gioſorum inornatus eſſe poteſt, ſat ſuà apud In-
nocentes decorus Simplicitate, ſat Evangelicâ
nuditate veſtitus. At extra Paradiſum minus
Induatur proindè e-
docta, ſen greſſurus in Terram, ſed ſicut Adam, pelli-
leria. bus, non ſerico. Veſtis ipſa Mortem præferat;,
Pœnitentiam ſonet, Paupertatem, dum tegit,
detegat. Quid facit Aurum in Concione?
Verbis Dei Verbum non eget. Parentur tuni-
Zach. 5. cæ&, ſed pelliceæ. Et ecce Ego video volumen
2. volans. Pro quo LXX. Et levavi oculos meos,
& vidi falcem volantem. Placet volumen, ſed
quod non tam Liber ſit, quam Falx. Volet,
ſed tam aêéra ſecet, quam vitia.

Domine Dominus noſter, quàm admira-
bile eſt nomen tuum in univerſa terra!

Undè tanta divini nominis ſubitò coorta
pud homines admiratio? Quoniam, inquit,
elevata eſt magnificentia ejus ſuper cœlos. Mag-
mificentia Dei Virgo eſt Parens Dei, opus
Excelſi, principium viarum Dei. Hæc ut in
Cœlum recepta eſt, & ſupra Angelos Deo
proximè ſublimata, Dei nomen magnum fe-
cit in terra. Quis enim non ſtupeat Virgi-
lbid. 4. nem ſupra Angelos? Quoniam, inquit, vide-
bo Cœlos tuos, opera digitorum tuorum: Lunam,
& ellas, quæ Tu fundaſti. Ex hoc jam tem-
pore Cœlum ſuſpiciam, quando eò invectus
eſt theſaurus Terrarum. Antequam eò Virgo
raperetur, ſi Colum ſtellas, Tellus flores ha-
bebat: haud illas mirabar, his delectatus.
Nunc verò valete flores, ſalvete ſidera: vos
aſpiciam, vos admirabor. Felicitatis enim no-
ſtræ vos thecæ ſplendidæ, Margaritæ noſtræ
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Beatiſi-
ma Virgi- 4
nis Aſ-
ſumptio.
Pfſ. 8. 2.

Stromatum, Lib. XIV. 18 1

pretioſæ vos conchæ, vos Palmæ noſtræ cor-
tex lucidiſſimus eſtis. H

Paravit in judicio thronum ſuum. Pial.
9. 8.

Thronus Dei Mater eſt Dei. Si ità eſt, vi- Deſperati
vimus. Judicet, dummodè ſuo non exiliat & Eerent.
throno. Haud mirum, ſi cùm paraverit in Ju-
dicio thronum ſuum, repentè ex Judice reo-
rum factus ſit Advocatus. Et ipſe, inquit, ju- Pl. 2. 3.
dicabit orbem terræ in æquitate, agieahi⸗ popu-
los in juſtitia. Quid tum? Audi. Et factus eſt
Dominus refugium pauperi, adjutor in opportu-
nitatibus, in tribulatione. Et ſperant in te qui
noverunt nomen tuum. En quôò ruerint faſces
Judicantis. A throno ſuo verſus eſt Judex in
Patronum: & hujus Judicii finis ſpes eſt & re-
fugium, non exilium, non mors. O Virginem
exarmantem Deum!

„

Qui modicus eſt, erit in millibus, &
qui parvus, erit in Gentem magnam.
Iſa. 60. 22.

Transferri poteſt id ad Fundatores Religio- 177 62.
num, qui ex humilitate quà floruerunt, meru- u. Ramie
erunt ſummi eſſe in militibus ſuis. Ignatius Hamili-
comparari quoque poſſet Lapidi illi ſine mani- u.
bus exciſo, qui, ex quo Simulacrum protri- Dan. 2.
vit, factus eſt Mons magnus. Horrerem cer- 35.
tè ad Militem Ducis transferre vocabulum, E-
& quod Chriſto aptatur haud Ignatio accom-
modarem, niſi Chriſtus famulis ſuis, ut nota-
vit Hieronymus, omnia ſua largitus eſſet No-
mina, Lucem eos Mundi appellando. Ergo
Ignatius Lapis parvus nullà ope humanâ con-
verſus, ſed ſolius Divinitatis miſericordiâ re-
vulſus à vanitate, ſpei ſuæ ſimulacrum, au-
rum videlicèt honoris, militiæ ferrum, ele-
gantiæ argentum, æs nobilitatis diffregit, ex
eéque tempore Mons evaſit tam excelſus, ut
in es Dominus transfigurari dignatus ſit. In
Ignatio enim Chriſtus reſplenduiſſe viſus eſt;
quando in Eccleſis ornari locupletius, & coli
cœpit. Nec defuere in hoc Monte cum JIns
Moyſes & Elias, Lex per ipſum inſtaurata,
& Verbum Dei, Prophetia atque Scriptu-
rarum eruditio ſudoribus ſociorum ejus illu-
ſtrata.

Eoce Rex tuus veniet tibi. Zach. 9. 9.

Ergo advenienti Regi parandum eſt Solium. Chrifi
Imò non parandum, ſiquidem Ferculum fe- Iacarna-
cit ſibi Rex Salomon de lignis Libani. Co- Can lo⸗
lumnas ejus fecit argenteas, reclinatorium au- inz, lo⸗
reum, aſcenſum purpureum, medidà charitate
conſtravit. Vel certé Domus paranda eſt.
Quæ? qualem ipſi Sponſa paravit. Lectulus Can. 15
noſter floridus: tigna domorum noſtrarum cedri- 17.
na, laquearia noſtra ecypreſſing. Et ſanè Regi
iſti parandus eſt lectus, tum quia exultavit ut
Gigas ad currendam viam, fatigatuſque ex iti-
nere, quòd à fummo Coœlo ſit egreſſio ejus,
quieſcere cupit, cùm pervenit: tum, quia
languores noſtros cùm ipſe portet, & infir-
mitates noſtras ipſe ſuſtineat, jacêre cogitur-
Lectus proindeè, non Thronus parandus eſt
Chriſto. Erravi, non Lectus, ſed Lectulus,

QQ

182
In Beih- & quidem floridus. Ergo quaà reliquas domus
1 hem, partes per tempus luſtrare non licet; & eget
d,ome Pa- ipſe in ſua infirmitate Lectulo magis quam Au-
iagz. I, iſtum componemus, tigna & laquearia aliàs,
iæ Chri ſi occaſio ſeſe tulerit, luſtraturi. Lectulus no-
ko defait ſter foridus. Utrumque amat Chriſius in ſtra-
sd naſ- to, & anguſtias & flores. Nimirùm, qui an-
cendum guſtam nobis paravit viam ad Gloriam, angu-
orige ſtum parari ſibi cupit ſtratum ad Requiem.
ubi habi- Scio a Bernardo Sponſam irrideri, quòd Di-
et. lectum in Lectulo quæreret iis verbis: Gigan-
tem quæris in Lectulo? Nihilo minus ignoſcat,
rogo, Bernardus, in ſolo recubat Lectulo Gi-
gas iſte. Quid eſt Lectulus? Cor quod nul-
lum capere poſſit cum JnxSV. Solus eſſe vult,
comitem ſociumque recuſat in pectore tuo:
abſcedet ille, ſi alium admiſeris. Verum non
ſat eſt Chriſto turbas excluſiſſe è pectore, pom-
pas videlicèt, & opes; ſine vitiis eſſe vult, ſed
non ſine floribus. Paſcitur inter lilia, recu-
bat inter flores. Flos Pudicitia eſt florum prin-
ceps. Flos Charitas eſi, quæ ſuo ſe cruore co-

lorat in Martyrio.

Fer vor.

En lectulum Salomonis ſexaginta for-
tes ambiunt eæ fortiſſimis Irael. Can.

3. 7.

Chriſi Itane nec Regibus licet in Lectulo requieſ-
Inscarza- Cere, ſed æqué in Bello ac in Somno Armis
tie. pericula ſunt propulianda? Planè Principes
Cbpriſtus tam Corona cingit, quam Mors: ſecumque ve-
Dew, & hunt plus Diſcriminum, quam Gloriæ. Verùm
emo eſt. latet in hoc Lectulo ſecretius Sacramentum.
Lectulus, ex Hieronymo, Salomonis, Corpus
eſt Chriſti, in quo Chriſti Divinitas quieſcit,
& oppugnatur. Hunc porrò Lectulum vix
ſexaginta Fortes tueri potuerunt, quin ejus or-
namenta Arius cæterique Latrones ſurripiant.
Nimirùm Divimtatem ab hoc lectulo ſuffura-
ri nituntur, dum eum purum hominem im-
puro corde plerique blaſphemant. Noſtræ e-
runt partes, oppugnatum ab Hæreticis lectu-
lum fortiter propugnare, oſtendendo Chriſti
carnem Divinitatis opibus inſignitam, noſtræ-
que mortalitatis cilicium in Chriſto Divini-
tatis fuiſſe textum ſubtegmine. Inſidiantem
huic lectulo Arium prævidiſſe Davidem pu-
Pfſ. 44. 4. to, cùm exclamavit: Accingere gladio ſuper
In Pſl. 44. ſemur tuum, potentiſſime, ex Hieronymo gla-
dius Verbum, femur Carnem deſignat. Op-
tat ergo non tegi Divinitatem carne, ſed ſu-
perfundi carni, quò innoteſcat omnibus Deum
eſſe, quem Hominem putant. Idem ipſfe vi-
detur Chriſtus optaſſe, cùm ait ad Patrem:
Pſ. 34. 3. Effunde framesm, & conclude adversus eos,
qui perlequuntur me. Framea enim Divinitas
intelligitur, quæ, dum Domini corpore te-
geretur, blaſphemias militum acuebat. Ve-
rùm effuſa diffuſaque in elementis, fuganſ-
que ſolem, velum diſcindens, ſaxa convel-
lens, ſepulchra reſerans, vel Centurionem
Matthe coëgit exclamare, Vere Dei Filius erat iſte.
28. 54. Porrò Chriſto Divinitatem non defuiſſe ex
Apocalypfis capite vigeſimo ſfupra primum in-
telligi poteſt. Vidit Joannes Jeruſalem no-
vam & Cozlo deſcendentem: ſed cùm mirâ
In Pl. 44. Luce fulgeret, Templo carebat. Nd Tem-
Plum, inquit Hieronymus, in ea non vidit.
Corpus ſanè Domini nova Jeruſalem eſt urbs
David, arx Pacis, ſpecula Mundi. Verùm quo-⸗

Oliva

modò ſine Templo Jeruſalem & coœlo deſcen-
dens, quando, quæ in Terris eſt, non caret
Templo? Dubitandi anſam Joannes tollit in-
quiens, Dominus eſt Templum illius. Non eguit Apoc.21.
Templo Caro Chriſti, quæ Deum habebat Ppro 22.
Templo. Non eguit Templo Caro, quæ Di-
vinitatis Templum erat. .

Domini eſt Terra & plenitudo ejus.
Pfſ. 23 I.

Et Jobum Hus, & Abrahamum Ur, & Lororum
JESUM Nazareth edidere: adeò locorum ob- indiffer
ſcuritas atque ſuperſtitio fulgorem virtutis de- remia.
colorare non poteſt. Quid Moyſes? Nec ejſus —
periit Vita in undis, & vixit Fides in aula.
Nec multæ aquæ Ducis fortiſſimi extinxere
Spiritum: nec multæ opes Religionem. Quis
crederet? In domo Pharaonis enutritus eſt
Moyſes, & Legiſlator Iſraëlis ſuxit ubera

pietatis in regia ſuperſtitionis.

Deduc me in via tua. Dirige me in ſe.
mita recta. Pſ. 85. 10. & 26. 17.

Via, quâ itur ad Patrem Filius eſt: Via, Beatißi-
quàâ reditur ad Filium, Mater eſt. Deduc me me Virgi-
in via, dicito, ſi Juſtus es: eget emim ſan- "is patre-
guine Filii quævis, licèt magna, Innocentia. ene
Quòd ſi peccaſti,; & Serpentis æmulus tor-
tuoſus factus es, precare, ut dirigaris in ſe-
mitam; videlicèt ut per Matris Viſcera tranſ-
eat oratio tua ad Cor Nati. Porrèò quòd Virgo
ſemita ſit, quàâ reditur ad Filium, nemo non
intelligit. Ifraél ex Ægypto in patriam redire
non potuit, niſi per deſertum. Quod iſtud
deſertum? planè illud, quod floruit ſicut Li-
lium, quôdque Filium peperit, & Virum non
cognovit.

Iter facite ei, qui aſcendit ſuper occa-
ſum. Dominus nomen illi. Pſ. 67. 4.

Oriens eſt, & delectatur occaſu. Nimiruùm, ctrißi

niſi Felicitatis humanæ Sol occidat, divinæ Inearna-

Juſtitiæ nobis nequaquàm Sol oritur. IIlius tie.
occaſus hujus parit exortum. Felicitatis filia
ſanctitas eſt, ſed poſthuma: non naſcitur ſi-
ne funere Matris. Occumbendum eſt Rache-
li puleherrimæ, ut in lucem Benjamin pro- Servire
deat. Nimirùm qui aſcendit, Nomen illi Do- duobs
minus. Mirum haud ergo eſt, ſi, cùm ipſe af- Pe “
firmaverit duobus fas eſſe ſervire Dominis ne- „„ater
mini, alterius præſtoletur occaſum, ut ipſe Deum.
oriatur in cordibus noſtris. Ergo, ſi Domi-
num cupis in tuo naſci corde, occaſum para
illi aliorum Dominorum in occurſum.
nobis, inquit Hieronymus, occidat Sol Ini-
quitatis, non poteſt nobis oriri Sol Juſtitiæ.
Videlicèt geminati Soles monſtra portendunt
& ſtrages. Verùm non ſufficit Solem Ambi-
tionis extinxiſſe, miſi Iter faciamus ſubeunti Lepisitas
Soli per occaſum. Sol iſte quieſcit nunquàm,
nunquam deſcendit. Proindé para te ad cur-
ſum. Qurrentem trahit, ſtantem ſpernit.
Intelligis, credo. Tepeſcentem animam fa-
ſtidit, Cunctantem deſerit. Exultavit ut gi-
gas ad currendam viam: haud diliget Te, ſi re-

ſiiteris. De coœlo venit, inquit S. Hieronymus, In Pf 58.

in

. r

Si non In Pl. 671

ℳ Quis
0 cidit,

v. n Hol

1“ il P
66 (bidem
m (us cri
mn Geſt
pian ellennllal
iu uin Mar
Iumn Cru
NX in Tartan
mn Cutrenct
. (lbi te
Clnnes.

Mantat
tie er

ſabumn

Ditor
ſlem: H
.
les, ſpes
im WMhetunt.
im ennn ditio
Ne.
t. Wunmtmata
au. Itur, I.
„ (ni. Nor

uN odei
K Entheor
N In Inn P
N, Malo
Mertien
btis, G
6 n ſe, ut
er; Hehre
Ahcmn
Eehas,

tuleg

ller
N
A .
n e
et

E.

U
uni
Unnien
Nre
in a
nnlet
n
Wrd e
ut ie

c
ienmn i
Iuoei“
Allu

Grm. M
Pehetann
n uk
unek Ue
enſnnnn
lotmen 1
e Dinmmt ,
Ao, ulen
10, Dnn
n

in uterum: de utero in præſepe: de præſepi
in Crucem: de Cruce in ſepulchrum: de Se-
pulchro ad Inferos: de Inferis victor remea-
vit ad Coœlos. Videri poterat curſus abſolutus
egreſſio ejus & ſinn Dei, in viſcera Mulieris:
hoc eſt in Terram & Cœlo. Siquidem hoc ſo-
Joan. . lum, Verbum Caro factum eſt, Bernardum ra-

14. pit in ecſtaſim. Satis hoc quidem nobis, ſed
non illi. Ex utero in præſepe. Rogo, non plus
ultra. Satis injuriarum, ſatis amoris. Sed non
illi: ex antro in patibulum, ex patibulo in tu-
mulum. Vide, quem ſequaris: Vide, quàm
tardus eſſe non debeas.
Iter facite ei, qui aſcendit ſuper occa-
Jum: Dominus nomen illi. Pſ. 67. 4.
Cpri: Quis iſte Sol, qui ne in occaſu quidem oc-
velm & Ccidit, qui non quieſcit poſt curſum, qui ul-
ò tra Solis viam progreditur? Dominus nomen
mas. iilli. Planè nomen eſus ſuper omne nomen, ſi-
Chritki quidem & Curſus ſupra omnem eſt curſum.

Reſurre. Quis crederet? Crucifixus Dominus currere
dio. non deſtitit. Exultavit ut Gigas in Cruce ad
Dei amor currendam viam: & ſicut è ſinu Patris in ſi-
in nos. num Matris cucurrit, éque Matris ſinu in ſi-
num Crucis aſcendit; ità & Patibulo proſiliit
Zelus a. in Tartarum: neſcius moræ vel in morte,
simarum currendi cupidus vel inter clavos, tranſiens

vera. quaquà terrarum benefaciendo, & ſanando
omnes.
Charitas nunquàm excidit: ſeve Prophe-
tiæ evacuabuntur, ſive Linguxæ ceſ-
Iabunt. I. Cor. I3. 8.
Gloria Ditior ergo terrena, quàm coœleſtis Hieru-
dancze ſalem: Huic enim nec charitas deeſt, & fi-
21as.

des, ſpes, pœnitentia, cæteræque virtutes
Vro von ſuppetunt. At non ideò pauperior eſt. Neque

Pernas enim ditiorem dixeris eam Urbem, in qua
Ginge numiſmata ex ære vilibuſque metallis expen-
nitenzes. duntur, Urbe illà, cujus uno eſt ex auro Pe-
Honor Cunia. Non numerus, ſed pretium conſidera-

mwutnnt. tur in nummis. ra fidei,

Religioß Cœlo ſublata:
ſeverioris

ſpei, & doloris è
ſed multiplicatum Charitatis
aurum æris rudimentum non patitur. Unum

vita non .
ſyernant iln Judæa Templum: ſed cui palmam conce-
Eceleſßa- deret Fanorum tota Orbe diffuſa farrago. An
Ricos e non unus Phœnix Corvorum phalanges irri-
latores. det? Malo Solis jubar ſingulare, quàm Side-
T ve rum fertilem, ſed obſcuram eluvionem. De-

iyims ſo. ſit fides, dummodò adſit amor. Quid mihi
lida. cum ſpe, ubi amare licet, quem ſperare non
libet? Hebræorum eſt Manna faſtidire, ſolum,
ſed ſapidum ferculum. Cupiant illi cum pepo-
nibus cepas, carnes, & allia, mihi ſufficit
cibus leviſſimus, omni oblectamento locuples.
Tot hoſtiis victimiſque Legis unus ſuffectus eſt
Calix Dominici Sanguinis, & puto abunde
Patri litatur. Arenas coacervet, qui numero
pretium ſupputat, ego omnia profligabo, ut
diu quæſitum comparem Margaritum.

Et ecce velum Templi ſciſſum eſt in duas
Partes „ à ſummo aſque deotſum.
Matth. 27. 51.

Primum ſignorum

IESU in vita Vinum
Ethicæ Comment.

Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIV.

183

fuit ex Aqua factum; primum ſignorum in Chriktt
funere Velum eſt diſciſſum. IIlud in Epulis, Paſſio
iſtud evenit in Templo; tantò puto illo ſacra- Seriben
tius, quantò ſanctius Convivio Altare eſt; uir 7 26
quantôque Dominus majora edidiſſe putandus peſigna-
eſt ſignæ Moriendo, quam Epulando. Sacra- vie.
tius, inquam, & ſecretius quoque, præ Vi- Coneio ſs
no, Velum eſt. Quod utinam ità in ſe recon- Aà eaptn.
dita myſteria revelaret, quemadmodùm San-
cta Sanctorum retexit. Verùm videtur in illa
ſui dilaceratione non tam Sacramenta peperiſ-
ſe, quàm concepiſſe, quæ fortè ut tegeret,
retexit Templum. Age ergo, & non Sancta
Sanctorum, quæ reſeravit, ſed my ſteria, quæ
obſeravit, exploremus. Et ecce, inquit Mat-
thæus. Admirationem excitat in Auditorum
amimis prodigium narraturus, cmque jam di-
xiſſet JksM in patibulo expiraſſe, admiran-
dum aliquid ſupereſſe credit, poſt funus Vi-
tæ. Itäne? Deum teſtaris extinctum, & cla-
mas, Ecce, cùm Velum diſciflum exponis?
Quid mihi cum Velo, qui Divinitatis cerno
purpuram tot vulneribus laceratam, ſuéque
exutam decore, ſine ſanguine, imo, præ ſan-
guine decolorem? An convertendi ſunt oculi
à vulneribus Sanctuarii ad ſciſſuras Panni? Ni-
mirùm non leve Velum iſtud, nec ſine pro-
digio ſciſſum eſt, quod, ut à ſummo uſque
deorſum divideretur, perforari debuit à plan-
ta pedum uſque ad verticem capitis Domini
corpus. Et quidem ad ſolum vulnerum aſpec-
tum Sol decolor elanguit, at integrum per-
ſtitit Velum, quoad JESUsS ſpiritum retinuit:
debuitque Chriſti anima à corpore ejus divi-=
di, ut velum duas in partes divideretur. Me-
ritô proinde, cùm de eo Matthæus agit, ad-
mirabundus ſcribit: Et ecce. Quid igitur iſtud
tandem Sacramentum eſt, quod cœpit tegi
Velo, ex quo ſanctum atrium tegi deſüt ?
Scripturarum ſanctarum arcana revelata ſunt,
quæ ante Chriſti cruciatus in Moyſi facie de-
Picta, ita velo tegebantur, ut vix illis pate-
rent, quorum per ora ea Deus Iſraëli pande-
bat. Quin Moyſes ipſe Velo non caruit: ſcrip-
ſit de Chriſto, ſed diem ejus videre cupiit,
quem in tenebris Legis palpabat potius cæco-
rum more, quaàm ſentiebat. Volumen, in-
quam, multiplicibus obſignatum figillis reſig-
natum eſt cruore Agni: & per vulnera Regis
Regum, ſecreta Regis, quæ bonum fuit abſ-
condi Patriarchis, Apoſtolis patuere. Tergat
proindè lacrymas ex ſigillo Scripturarum ex-
preſſas Joannes: ſiquidem Agnus occiſus ada-
mantinas libri fibras cruore ſuo incidit. Audi
Davidem, quomodò ante Evangelium loqua-
tur. Lætabor ego ſuper eloquia tua, ſicut giti Pſ. 1184
invenit ſpolia multa. Nimirùm non patebant, I61.
ſed latebant antiquitus Sacramenta, & ſolius
rapinæ merces erant. Quin illico tegi debe-
bant, & abſcondi. In corde meo abſcondi elo- Ibid. 113
duia tua. Prophetæ verti debebat in Velum,
quo Myſteria tegerentur. Et alibi: Incerta &
oculta Sapientiæ tux manifeſtaſti mihi. Ideò
Chriſtus Magni Conſilii Angelus dictus eſt,
quòôd explanaturus eflet abſcondita Scriptura-
rum. Revela oculos meos, &j conſiderabo mi- Pf. IIS8,
rabilia de lege tua. Nec Davidicus oculus par 18.
erat illis tenebris intelligendis. Hinc fapien-
ter Philippus ad Eunuchum ait: Putaſne, in- Act. 8 30.
telligis, quæ legis? Quid, quòd Apoſtoli ipſi,
ante Chriſti mortem, cùm Verbum ex Verbo
haurirent, ſibi arcana ediſſeri precabantur.

Q 2 Quo⸗

Pſ. 50. 7.

Quoties legimus, Et ip/

34. runt... Et erat verbuin iſtud abſconditum ab

Luc. 18. ſi nihil horum intellexe-

Pan. *. eis. . . Durus eſt hic ſermo..! Ignitum eloquium
PE IIS. tum vebementer! Tangi non poteſt, appro-
139. pinquare non ſinit. Et hoc ante Chriſtum oc-
ciſum. Nam, poſt Domini Paſſionem, ſcri-
bit Joannes, quæ manus ejus tractaverant de
Verbo vitæ.
Prædicate Evangelium omni Creatutæ.
Marc. 16. 15.
Concio Quibus verbis, quäve eloquentia? multà
Uimplex, eloquentia, verbis Verbo dignis. Verbum

quippe, ut prædicaret, Caro factum: hoc eſt,
vili cilicio purpuram ſuæ texit Sapientiæ, &
eât ratione nobis evangelizavit regnum Coœlo-
rum. Quid Tu audes Verbum indutum for-
mà ſervi Verbis annuntiare Regio cultis orna-
tu, Vaniſque exornatis phaleris Eloquentiæ?
Ergo, inquis, ſine artificio nuntiandum eſt
Evangelium? Imô cum artificio, & quidem
grandi. Verùm Ars illa minima eſt, ſuæque
ignara conditionis, quæ ſe prodit. Ars, Vir-
go eſt, quæ ſi videri cupit, Scortum eſt. Vis
dicam, quale debeat eſſe artificium Oratoris
