nium eradicare poſſumus, quin cum eo non
evellamus & triticum. Dum abigis cogitatio-
nem, abigis orationem, & indevotè commu-
nicas, qui pavidè confiteris. Evellitur memo-
ria Dei, dum tuorum plus æ* uo peccatorum
memineris. Redimet in pace animam meam ab
his, qui appropinquant mihi. In Pace liberabe-

ris, non in turbatione. Pax tua bellum eſt ho-
De vulnere verò, quid? Nolo armari

Pl. 54. 20

ſtibus.

ad pugnam, numquid & curari non debeo
poſt plagam? Curari debes, ſed neglectu, non
moœrore; oblivione, non ſolicitudine; integu-
mentis non unguentis. Audi Prophetam, ſi
me audire renuis. Vulnus, & livor, & plaga
tumense non eſt circumligata, nec curata eed.
camine, neque fota oleo. Vidéine de ligatura
prius eſſe ſermonem, tum de oleo, & medica-
mine? Non abnuo medicamen, ſed poſt liga-
turam. Nolo animæ ita curetur ſcrupulus, ut
plaga corporis percuratur. Iſta Priuùs ungitur,
tum ligatur. Ille malè ungitur, niſi tegatur
prius. Placet oleum Orationis, placet unguen-
tum Lacrymarum, placent Cordis ſuſpiria. Ve-
rùm his liniri debet plaga jam ligata. Nimi-
rüùm non revolvendus, non recolendus eſt
ſcrupulus, dum Oratur: ſed lino inſtillandum
eſt oleum: oblivioni videlicet tum cogitatio-
num;, tum ſcelerum, gratiarum actio, Gratiæ
impetratio, legationes ad Deum conjungantur.
Noſtra curanda ſunt vulnera Sacramentis era-
ſa, uti pretioſæ veſtis maculæ abolentur. Non
enim eas fullo extergit, ſed acus perforat:
auro obducitur foramen, non aqu diluitur:
gemma ſupponitur, non imponitur pulvis.
Et quamvis interdum abluantur in pretioſo
panno nævi, ſecuriùs tamen eos ſeu holoſerici,
ſeu gemmarum nitor abſcondit. At David:
Ecce, ait, oculi Domini ſuper metuentes eum. Pl. 32. 18.
Benè eſt, ſed quod ſequitur, adde: Et in
eis, qui ſperant ſuper miſericordia ejus. Reſpi-
cit Dominus Trementem, ſed in Sperante ocu-
los defigit. In Sperante oculi Dei ſunt, ſu⸗

Iſa. I. 6.

per Metuentem verò figuntur tantum. Tre-
mentem ideò aſpicit, ut ſervet: Speranti

ideò

K

—
I1IO

ideò oculos ſuos commodavit, & , ut ità di-
cam, inſevit, ut gaudeat. Vident Dei oculi
Paventem, ſed in Sperante videntur. In hoc
ambit videri, ab illo rogatur, ut videat. O-
culorum Domini objectum eſt, qui Timet:
Subjectum, qui ſperat. Hoc eſt, alienus ille,
is Deo ità proximus, ut frons ejus haberi poſ-
ſit, quòd ejus habere oculos comprobetur. Ut
proindè mirum non ſit, ſi Propheta hac doctus
ſcientiã Sperare maluerit inter inſidias adver-
ſarii, quàm Timere. Nam cùm dixiſſet val-
Pſ. 42. 2. latus undique tentationibus, Quare me repuli:
Ni, & quare triſtis incedo, dum affigit me ini-
micus * Statim emendans ſe, & lætiori arma-
Ibidem tus thorace ſpei in Deum: Quare, inquit,
triſtis es anima mea, 2 quare conturbas me?
Spera in Deo, quoniam adhbuc confitebor illi.
Nota: Non à Gente non ſancta, a qua pro-
pria diſcerni poſtulat cauſa, non ab Inimico,
à quo fatetur ſe affligi, ſed à triſti Anima
conturbatur. Quæ ſi exultaret, non triſtare-
tur, procul dubio fruſtrà fremerent adverſa-
rii. Quin non ſolum, dùm oppugnaris, time-
re non debes: verum etiam juberis lætus eſſe
Ibid. 5, poſt vulnus. Audi: Confitebor tibi, tum lau-
Latitia de, tum luctu, in cithara. Ipſa debet doloroſa
piriua Confeſſio non carere lætitiâ. Vel in confeſſione
⸗ Teste- requirit Dominus æquè planctum, ac cantum.
„eedia Quid eſt confiteri in cithara? eſt, Plorare ſine
ℳ. timore, & lacrymas pleniſſimas ſpei emittere
ex oculis: eſt in ipſo gaudere dolore. Volo
pluviam, ſed cum Iride: amo nubes, ſed
Solis repercuſſu eliquatas quidem in lacrymas,
ſed lucis hilaritate, varietatéque perfuſas. At
rarus hic imber cadit. Ideéque pauci confi-
tentur rectè. An novum eſt, quèd citharas
Confeſſioni jungam: cùm Contritio appellan-
da non ſit, quæ doloris cineribus aurum non
immiſcet Charitatis? Vis ſcire, quis ſine ci-
thara Domino confiteatur? Profectò qui moœ-
ſtus, confuſus, tremens, ſine alacri & viva
ſpe ſuorum magis projicit ſarcinam peccato-
rum, quàm exponit. Volo intelligas, quæ
aperis in Confeſſione ſcelera, non Scelera eſ-
ſe, ſed Margaritas: non quatenus eis Domi-
num crucifixiſti, ſed quòd nunc ad hoſftis,
tuique confuſionem in Dei gloriam fortiter
abutaris. Quare dole pariter, & exulta: plan-
gas ſimul velim, & rideas: nam arma Dæ-
monis militant Salvatori, tibique ſcelus, dum
proditur, coronam parat, quod gloriam eri-
puerat, cùm patrabatur. Nota: Confitebor ti-
tki, inquit, in cithara Deus. Qui enim ſine
cithara confitetur, Dei potiùs Vicario confite-
tur, quàm Deo. At ubi cantus reſonat cum
planctu, ibi Deus quodammodò advenit, ut
ſnis dignam auribus confeſſionem excipiat.
Quèòd ſi vel læti eſſe jubemur, cùm plangi-
mus, quis locus erit Triſtitiæ ante ruinam?
Specta, quæſo Te, digladiantem cum Tenta-
PL37. I2. tionibus Davidem. Vim faciebant, qui quære-
13. bant animam meam: & dolos totà die medita-
bantur. Tu verò lapſibus afſuetus quid agis?
Num clamas? num vociferaris? num adverſa-
rio reſiſtis? Num ſuadenti mala regeris bona?
num blaſphemias proponenti benedictionibus
nutibuique reluctaris? Audi: Ego autem tan-
quàm ſurdus non audiebam, & ſicut mutus non
Ibid. 14. aperiens os ſunum. Pergit: Et factus ſum ſicut
bomo non audiens: & non habens in ore ſuo re-
dargutiones. Vidéſne, quomodò confligendum
doceat Propheta cum Dæmone? Porròô non

Oliva

exiſtimes ſuam defuiſſe ſilentio Prophetico vo=
cem. Clamavit, dùm tacuit: Oravit, dum
non oravit: exaudiri meruit, quia impruden-
ter audiri noluit. Quonium in te Domine ſpe-
ravi Tu exaudies me Domine Deus meus. O
prodigium! Factus ſine voce Propheta exau-
diri ſperat orationem ſuam. Qui dixerit de ſe,
Nicut mutus non aperiens os ſuum: Tu, inquit,
exaudies me Domine Deus meus. O Propheta
Sancte, Quid exaudiat Te Deus tuus? Quod
non audivit, exaudire Dominus debet? Aut
poſtulaſti cùm tacuiſti? Nempe ſilentium lo-
quax,„ & fſermone Præſtantius reperiri aiunt
Interpretes Sancti. Vox Davidis Silentium
ejus, Oratio ſpes. Denique Suſanna ſuam apud
Deum felicius tacendo, quàm clamando cau-
ſam peroravit. At, inquit, eminùs Propheta
petebatur: nec iratus urgebat hoſtis à tergo.
Ego verô jamjam allidendus in terram, qui ta-
ceam? Eminus? imò tam proximus inſtabat
illi hoſtis, ut jam ejus apprehenſos pedes co-
narentur evertere: Et dum commoventur pedes
mei, ſuper me magna locuti ſunt. Jam victoria

canebatur, nec fruſtrà, aut vanè canebatur,

ſiquidem dimoti pedes lababant. Nihilo mi-
nùs non degeneres oris diductiones, non pa-
vidas oculorum fugas, non viles manuum
compreſſiones, non labiorum morfſus ancipites
hoſtibus ridendos præbuit. Stetit non infractus
ante inſultantes, ſiluit imperterritus inter Jo
triumphantium, impavidus riſit commoven-
tem pedes. Sic pugnatur, ſic vincitur. Qui
gladiis ſuos exarmavit Diſcipulos, dum in Lu-
pos immitteret: haud eos labis armavit, cum
Tentationibus expoſuit. Silere vult, quos ſæ-
vire noluit. Nolite cogitare, quid loquamini:
ante Reges & Præſides dabitur, quid loqua-
mini, ſed non dabitur cùm ſtabitis ante Dæ-
monem. Verùm Chriſtus tentantem Satanam
eruditis reſponſionum jaculis confoſſum abe-
git. Fateor ter verbis Dominum conffixiſſe
cum Satana: ſed de victoria ſecurum, ſed mi-
hil de hoſte ſolicitum. Quid, quòd egreſſurus
prophetatur Diabolus ante pedes ejus in illo

poſtremo Domini cum Morte conflictu, cum

quo diſputaſſe non legitur? Nulla ad Dæmo-
nem facta in Cruce vox. Et fortè non ſemel
à Dæmone appetitus eſt, qui ſemel eum fu-
gaſſe verbis comperitur. Ne verò tibi peni-
tùs ereptam, interdictàmque vocem conque-
raris, in has te volo Beati Job erumpere pre-

ces: Parce mibhi, Domine, nihil enim ſunt Job.7n6:

dies mei. Domine, maxima ætatis meæ pars
vanè fluxit in infantia, non modica otioſa
in pueritia exacta eſt, magna adoleſcentiæ
abrepta æſtu, abſumpta vitiis: de tam gran-
di dierum numero vix unam computo diem,
quàâ tibi vixerim. Rogo, proindé, Te Pa-
trem Miſericordiæ, ut cùm mihil ſint dies
mei, Mihi parcas. Quid enim ſi nec hiſce
diebus congregem mihi dies in Æternitatis hor-
rea: vacuus ſanè dierum ante Senem dierum
multorum apparebo. Fac, Deus, ut compe-
riam unam diem in atrüs tuis, ſupra millia
dierum ſalubriorem eſſe cordi meo. Quòôd ſi
ſcrupulis vanè teritur, quæ ſupereſt dies,
quid reſtat, ut ad Te confugiam, & dicam
cum Jobo: Parce mihi, Domine, nihil enim
Jſunt dies mei ? Hic ſile, & intelligito non
deeſſe Tibi Deum, quamquàm Dies videa-
tur deeſle. Cum ipſo ſum in tribulatione, indquit

ſui ore Vatis, ad Te. Porrò ſi Deus tecum
eit;»

et
n
6el
cum
cont
tio
Ginis
.nns
i lo
Ac tu
lmnd
14 4 cocu
utj ulic
et. lorun
i tilb c
ne.
Tilis
Hum
enim
llices
tuæ te
non e
ſores.
Timor
tur ſce
tell, .
petia
Zillum.
non me
Apd in logn
iis ſi.
m bo
lares ad
teri Corum,
Aln ſies. N.
ieſt, ſi
lent car
Vilumn ſo
tis ſele
Plonmor.
tis hote
Cum ſam
ils ſtom
tur eode
täntos cj
CIürs ſib

lbid. 17.

ub AUls, e
ßr Nratu!
na netcalo⸗
Verè Rac
Ulet, ſi
le Nirent
Nec mand
tons,
cleſa ne
ſrſet,
n ill
du ecit
ace turde
m ſipi

iNlcats

4
nihi Mn hee
lilie. 1 ntur 9
n iriſ
Dihi

Pſ.g0,5*

Stromatum, Lib. XIV.

eſt, quid metuis, quid formidas? Si Deus non
modòô pro nobis, verùm & in nobis eſt, cur
Gehennæ mancipium formidamus? Deus me-
cum, inquis, qui tot fœdiſſimarum quotidiè
contaminor imaginibus rerum? Quæ participa-
tio lucis ad tenebras, aut quomodò Turpitu-
dinis, & Dei commune domicilium? An ille,
cujus habitatio eſt in Sion viſione Pacis, & cu-
jus locus factus in Pace eſt, tot inter turbines,

ac tumultuantis conſcientiæ motus habitabit?

Imèò divinæ in te Præſentiæ turbationes iſtæ

III

fectò bellandi artem à militibus didicit Domi-
ni Dei exercituum. Cùm enim die quàâdam
exarſiſſet cupiditate cœleſtis Patriæ, ſed con-
territus recordatione diſtricti Examinis, cui
ſubjiciuntur, quicumque ad conſpectum tanti
Nitoris, atque Candoris advocantur, quippe
qui non ignorabat, vel in Coœlo Domini gla-
dium inebriatum, in cujus conſpectu ne ipſa

quidem aſtra munda ſunt, Cœpit illicò totam

conſcientiam evertere, omnéſque producere à
latebris cogitationes ſerupuloſius, quam pru-

Pſ. 44. 4 documentum ſunt. In circuitu ejus tempeſtas dentius: Hac recordatus, inquit, ſum, & effudi pf. 41. 4.
Tentztio alida. IIle cujus factus eſt locus in Pace, bel- in me animam meam, quoniam tranſibo in lo- Wors non
nen ti- lorum undequaque fremitu cingitur. Deus to- cum tabernaculi admirabilis , uſque ad domum 'imenda-
menda. tius conſolationis tunc adeſt, cuùm adſunt ærum- Dei. Cùm ecce tibi iſta meditantem ſapientior Deſperati
næ. Nimirùm ſicut Lilium inter ſpinas, ided vox ab incopto conſilio abducit: In voce exul- Eerenr.

viſus fortaſsè eſt Sponſæ Flos Campi, & Li-
lium Convallium. Ubi Deus, ibi Satan: nec

enim Piratæ, ubi nullæ commeantium merces.

Illices latronum divitiæ ſunt: & Innocentiæ
tuæ teſtimonium reddit Draco, qui fremit,
non enim devorare te cuperet, niſi Innocens
fores. Cibus enim ejus Electus. Servilis itaque
Timor iſte tuus excludendus eſt, ut excluda-
tur ſcelus. Ridendus hoſtis, qui fremere po-
teſt, ſævire non poteſt. Vix ipſe monendus
Superior eſt, vix Sanctorum implorandum au-

tationis, & confeſſionis: ſonus epulantis: ex an-
gulo Angelus, uti exiſtimo, ſonuit. Ac ſi di-
ceret, tabernaculum admirabilis, Nuptis Ag-
ni, non Lacrymis & Dolori deſtinatum eſt.
Ad cœnam vocaris, non ad lanienam. Proindè
ejulantis vox in ſonum tranſeat epulantis. Un-

dèe ſubdidit ſtatim Propheta: Quare triſtis es, Pſ. 42. 5.

anima mea, & quare oonturbas me à Wera in
Deo, quoniam adhuc confitebor illi, ſalutare vul-
tüs mei, & Deus meus. Mihi crede, nunquaàm
triumphabis, rmiſi hanc ineas viam in pugnan-

xilium. Horres, audito conſilio! Scito tamen do. IIIe, epectaverunt peccatores, ut perderent Pl. 118.

non meam eſſe ſententiam, ſed Davidis, qui me: Quid verò Tu? Tefimonia tua intellexi. 95.
Pfal.3z9. 8. ità loquitur in Pſalmis: Annuntiavi, & locu- Quid eſt Teſtimonia tua intellexi? hoc eſt: IZegum
tus ſum. multiplicati ſunt ſuper numerum. En cùm fremerent varii Tentationum fluctus, & ch. i
dum loquitur, dùm hoſtes indicat, dum auxi- me Dæmones expectarent, ut me ſuis perde- J“ρ.
liares advocat copias, dum opem implorat ami- rent terriculamentis, ego Teſtimonia tua in-
superior corum, non fugantur, ſed multiplicantur ho- tellexi. Id eſt, didici, non ſenſu, ſed conſen-
nullam ſtes. Nam plerique, qui ſimultates diſſimula- ſu, non cogitatione, ſed delectatione dehctum
eimeat. rent, ſimularent amicitiam, ſi Regem crede- conflari. Ideôque non ſtatim me in fugam con-
rent carere hoſtibus; mox ut aliis quoque in- jeci, in qua licèt hoſtem fugiam, lapſus non
viſum ſciunt, animos ſumunt, eôque inſolen- effugio, & laſſitudinem, ſed imperterritus tuos
tius ſeſe efferunt adversus Regem, quò illum ad bedes jacui. Et ſanè id tandem exigit à no-
plurimorum patére inſidis agnoſcunt. Sapien- bis Dominus, qui, cùm nolit ſcelus in nobis,
tius hoſtes Amici vocantur, quam hofſtes, quia, turbationem quoque odit noſtram. Pacem & Zach. 8.
dum familiares exiſtimantur, nullus audet ſuum veritatem diligite, ait Dominus omnipotens, le- 12.
illis ſtomachum aperire, opem polliceri. Agi- gimus apud Zachariam. Audin? Qui veritatem
tur eodem planè modo nobiſcum. Dùm enim Præcipit diligendam, Pacem negligi non pati-
tantos cieri motus in corde Vitia ſpectant, tur. Imè Pacem veritati Præponit: quaſi dicat,
unius ſibilo ſceleris, excitantur illicoò contra ante omnia Pacem in corde ſervato, & ſcruta-
nos, & ſpe triumphi erecta inſultant fügien- re deindè veritatem. Nolo deficiant in vanita-
Serupalo- tibus, quæ ſtantes fugerent. Quid enim non te dies tui: volo diligas Veritatem, & quidem
SaSien. peret de te Luxuria, cüm tuas ſpectet af- ſupra omnia volo diligas eam: quodammodò
Trasa,io. flictas;, conciſâſque vires levioris Mendacii ap- tamen, quam præponere debes vitæ tuæ, Pa-
num fya. Paratu? Totus conturbatur, inquit, Irâ, dum ci tuæ, imò meæ poſthabeas volo. Breviter,
tem exei- Meticulosè omnia cordis ſecreta timatur, an Pacem & Veritatem diligite. Servetur ordo di-
ant. verè Racha dixerit fratri ſuo: quomodé inſa- lectionis: noli negligere Pacem, ut Verita-
niet, ſi eum dubitare fecero de concupita ne- tem poſſideas. Sorores ſunt, ſeparari nolunt.
ce Parentis? Ego veròô nec dormire illum, Et quamvis, exclusd Pace, videaris tibi Ve-
nec manducare ſinam, inquit Spiritus Super- ritatetn cuſtodire: ſcito tamen futurum, ut
ſtitionis, ſi ei perſuaſero fieri potiifſe, ut ab brevi à te dividatur Veritas „quam Tu à Pace
Eccleſia non ſemel diſſenſerit, quando vix re- diviſiſti. Securus es de Veritate, ſi Pacem ha-
quieſcit, dum timet, an piè interfuerit Sacro. bes: ſi cares Pace, nec Veritatem din habe-
Non diſſimil ratione reliquum Vitiorum vul- bis. Vis iſtud expeditiùs intelligere? Credas
gus excitari diſcito adverſum te, dùm vident oportet Paſtori tuo. Poſtquàm miteſcere cœ-
adeò turbari cor tuum ſeu admiſſi umbr4 pia- peris, poſtquam poſueris æſtum iſtum cura-
culi, ſeu ingeſti terriculamento ſceleris. O rum „ tunc docebit Te Deus hanc doctri-
quam ſapienter Propheta, qui didicerat mul- nam. Docebit mites vias Juas. Et hæ quænam pfſ24. 10
tiplicatos ſuper numerum hoſtes, duùm loque- ſunt? Univerſæ viæ Domini Miſericordia, & Ibid. 1I1.
retur & annuntiaret, nos docuit hoſtes ride- Veritas. Quid agis cum tempeſitatibus hiſ-
Pl. 41. J4. re, ut ſuperemus. Dum confringuntur oſa mea- ceé „nôönne ut pervenias ad Deum? Memen-
dum dicunt mihi per ſingulos dies ubi eſt Deus to tamen, ad Deum non iri, miſi per vias
Wmiss? Quare triſtis es anima mea, dico ad me ejus. Univerſæ verò viæ Domini Milericor-
ipfum meos aliis adverſarios occultans, Et qua- dia & Veritas. Quid ergo ſperas te perven-
eoſ 7e conturbas me? Et puto felicius vicit hoſtes, turum per Trepidationes, cùm Tremor iſ-

dum irriſit, quàm dum expavit.

Quam pro-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

te inter Domini vias non numeretur? Nulla
K 2 via-

Oliva

II2.

.

vjarum Domini ſine Miſericordia eſt. Deni- dendis Perſecutoribus, déque fiducia in Deum
ue, ut finem imponamus moſtiſſimo Sermo- variis in locis adnotaſti. 1
Matth. m: Veſtri capilli capitis omnes numerati ſunt: n
10. 30. nolite timere, multis paſſeribus meliores eſtis PFunes peccatorum circumpleæi ſunt mo:
vos. Ne capillus quidem peribit, hoc eſt, ne & lesem t i⸗
levis quidem cogitatio; nullo ſtabilita munimi- 7. 8 Aaim non ſum oblitus. Pſ. it
ne ſeu Crucis, ſeu Precis decutietur. Capil- 118. 61. bus
lus, inquam, non peribit, ſed ſi fuerit capil- lutu
lus capitis, hoc eſt, ſi ab obedientia Ductoris Hunc tandem ad ſcopulum alliſt trepidan- Serupuh- 2ð
ſui non revellatur. Cæteràùm, ſi flecti ſuo vo- tium franguntur fluctus, Oceanique furentis 4. i
luerit ſenſu, capillus cadet procul dubio. Er- hoc tandem in ſabulo ferocia conquieſcit. Ne- Trytatio hugt
géône times, ne Te labi permittat, qui cu- que enim aliud meticuloſa ita corda contur- eet, pon
rat, ne Paſſer cadat? At quo modo ſine ora- bat, ac ſe peccatorum funibus conſtricta in- ſime
tione & comploſione manuum ſtabo puſillus tueri; ſiquidem victa ſe diffiteri neſciunt, guiut lelil
ego homo, cùm vel Gigantes pugnæ ſint im- cùm hoſtem triumphum non modèò canere, ſed nt. ter
pares? Hieronymus ſaxo vix pellit choreas ?è & vincula injecifle debellatis experiuntur. i. gſu
mente, & ego ne Crucem quidem pingam in Quidni victus, inquis, ſim, qui catenas, & Ullr
fronte, animo in Nympharum theatrum con- ſervitutem ſceleris circumfero? Jam vermis gee ar
verſo? IIle inter pallorem Jejuni, & Senec- proles, & poœna criminis conſcientiam exedit, is. ſatis
tutis frigora calet, & ego ſecurus ero inter jam caligo facinorum pediſſequa mentem oc- . di t
Pubertatis ardores & inter epulas? Aio, ſi O- cupavit, jam exulat & corde memoria Dei ad- znim⸗
bedias. Quid fortius, arundo an quercus, olus ventu excluſa peccati: Verbo, Funes peccato- t 0
an olea? & tamen ſæviente auſtro frequentius rum cir cumplexi ſunt me, & me victum non elucte
diffractas quercus quàm alliſas arundines, con- fateor. Quid ſæviùs Chriſtum cruciavit quam gen t
cluſas oleas quàm revulſlum olus intuemur. Crux, & Clavi? Tamen fulgebit in cœlo So- ſre cu
Quâ, rogo, ratione quod firmius eſt, cadit, le clarior, in Regum vertice rutilat nobilior Pda,
quod vilius & debilius eſt, ſtat inconcuſſum? gemmis, pretioſa vocatur inter omnes arbo- Ges he
Nimirùm Deus providit, ut dum minus obſi- res. Undè tantus Patibulo honor? Quia to- H
ſtunt ferocitati ventorum, quæ ſunt infirmio- leravit invita Deum in ſe lacerari, & cruci- Cuun
ra, facilius quoque eorum impetum decli- figi. Idem eveniet menti tuæ, quæ blaſphe- t, g
nent: cùm ea, quæ vehementiùs ſuâ mole re- mari Deum, ingeſtis à Dæmone vocibus invi- wrhr
luctantur auſtris, vehementius quoque eorum ta tolerat, & luget. Hæc cùm audias, dicis ulin nen
furore quaſſentur. O Tu, qui mimiùm tuis iterùm. Funes peccatorum circumplexi ſunt me? ina. ain
fidis induſtriis, & minùs de obedientia ſpe- O ſiupidum & inſeniatum cor! Et quare fu- Nam
4 . s, 0
ras, cave, ne poſt replicatas cruces, poſt re- nes iſios injectos a ſcelere Prophetæ gladio Mi
petitas preces, poſt expoſitum genus omne non incidis, cum Davide inſultantibus non mi
armorum è& ſcripturis, proſtratus audias in- inſultas tuum converſus ad Ducem, cui ſi di- ul 1
2ſ. 51. s. ſultantes: Ecce bhomo, qui non poſuit Deum xXeris, & Legem tuam non ſum oblitus, illicò, gacho:
adjutorem ſuum, ſed ſperavit in multitudine quibus obligaris, funes ſolventur. Funes pec- i,
divitiarum ſuarum, & prævaluit in vanitate catorum, inquit Propheta, circumplexi ſunt Wero n
ſua. Multitudo divitiarum multiplices ſunt in- me; verùm non ideò reus ſum, & legem tuam der
duſtriæ, quibus niteris ſupplantare ſupplan- non ſum oblitus. Non unus David & victor ecdwr
tantem. Quæ opes, Deus immortalis? tam fuit, & vinctus: Paulus quoque ſentiebat ſe inbn
devota cordis ſuſpiria, tam frequenter aræ, captivum trahi à lege peccati, ità ut facere ſöhr
tam firma vota ante Deum concepta, deoſ- cogeretur etiam, quæ nollet. Verùm quia al- n
culationes ſacrorum locorum, jejuma, flagel- ligato corpore voluntas libera imperium ſcele- nr Ve
la, cilicia, ipſum, ſi Deo placet, devoca- ris repellebat, virtutem in infirmitate perfe- mefos
tum in terras Cœlum, & tranſmiſſum in cœ- cit. Ommia licèt membra catenata ſint, ſi una
lum Cor? Quid tum? Multitudo nônne iſthæc careat Voluntas compedibus, regnas in vincu- My
Divitiarum videtur tibi? Sed Prophetæ vi- lis. Eſto: cogitet Mens Virgo, quæ vel nup- in
detur Vanitas. Et prævaluit, inquit, in Vani- tam dedecent, objicientur oculis, quæ vel ugt
tate ſua. Non dicit, & prævaluit per Vanita- meditata, optatâque occidunt animam, tan- . .V
tem adversùs hoſtem, ſed in ipſa prævaluit gatur corpus, imò & fœdè tangatur, tot inter W Cjn
Vanitate; quia, cùm abyfſſus abyflum invo- funes liber es, ſi tamen Vitiis voluntate non N ommtumm
cet, novas quotidiè excogitat adinventiones ſervis. Væ nobis, ſi quoties cogitamus, pec- IImm un
atque inſanias, quibus cum Tentatione con- caremus. At quis, ais cum Sapiente, picem laritet
fligat; triumphante interim obedientiæ Filio, tangere poteſt, quin inquinetur? Quis? is qui , per
qui ſine his Opibus, ſed non ſine Deo expe- non eam tangit. Haud tu tetigiſſe picem cre- Alla me
. ritur illud in ſe, quod David cecinit,; Tibi dendus es, quam Diabolus tibi ingerit relu- tagin
Pſ. 2. 17. Jerelictus eſt pauper. At David, qui hæc ce- ctanti. Uritur Salomonis teſtimonio;, imò & o
cinit, Turrim exſtruxit, ex qua mille clypei exuritur, qui ſuo in ſinu alligat ignem. Cæ- Dundn ſ
pendebant. Ita eſt: imò non ſoli clypei, ied terùm vel inter ignes alget, quem invitum logo
omnis armatura fortium. Verùm hæc omnia inter flammarum globos Dæmon immittit. In- iſten
non intra Turris munimenta ſervantur, ſed & tuere tres Pueros: & intelliges algere poſſe, n tnae
Turri pendent, non tam ut milites arment, qui videntur ardere. Quæ cùm ità ſint, non Uhil Eehe⸗
quàm uat mœnia ornent. Quin & Salomonem, eſt;, quòd ita hoſtis vincula reformides, ut eo- wieline ſaci
cujus ſcimus vel lectulum ſexaginta ex fortiſ- rum metu fugæ duntaxat memineris oblitus on Min
ſimis Itaeêlis ſtipatum haſtatis, turpiſſimè lu- luctæ. Plerique Andabatarum more pugnant H kendn
gemus, tot inter excubias fœdatum. Huc fa- cum umbris, Pauli immemores clamantis, non li tſemu
ciunt quotquot proditi à ſatellitibus ſuis pe- ſic pugnandum, ut aeër verberetur. Vix fo- l 8
riere, quique proprio ſunt gladio interempti. lium dimovetur, vix ſerpit in mente ſpectrum, n hette

Vide, quæ de non timendo Dæmone, de ri-

vix oculis exhibetur, quod amare non licet-
cutn

Nlrs de
1e. ar
doce

N

lln 1

tiete
durſit e
c n
8corlri;
ti Ni
tke,

Z

6 ehein
tktt
In
enüner
wemonn is
, Ma
n CtNkrd
Eehtincet
e Win N
hondt) u

TCenen, A

ea i
n inum
Ctenn ul
, gub

R

„ e
go, rde
1 Cells, e

zoN ,

ige N
2 un 14

cùm ſtatim, demiſſis palpebris, manibus aéë-
rem diſſipant, vinci metuentes, ſi fortè vide-
rint. Cave, ne, qui cæco more pugnando,
Samſonis luctam æmularis, ità opprimas Phi-
liſdhæos, ut tuo jaceas ſepultus truumpho. Vi-
cit, ſed obiit, nec ſibi ſervavit, quam hoſti-
bus vitam eripuit. Metuendum eſt, ne, qui
lutum fugis, foœdihs inquinere pulvere, quem
excitas fugiendo. Et a fronte hoſtis inftat,
& inſidiatur à latere. Satiùs proindè eſt re-
pugnare, quam fugere. Scelus ſcintilla eſt;
non illam excutis, ſed excitas, ſi mox ac ve-
ſtimenta corripuerit, oculos clauſeris, ne aſ-
Homines ſenſiſſe puteris incendio. Explorandus diligen-

nen t ter locus eſt, quem invaſit, & oculatiſſimè
e diſquirendum, ubi lateat, ut extinguatur.
kira e Haud fugimus, ſi Domus conflagret, ſed

viſaictiv., aquam undequaque convehimus: neque enim
Cenſtan- ſatls eſt, nos incolumes eſſe, ſi domus ardeat.
tia. Si tuo more fugias, dum ignem Dæmon tuæ
animæ ſubjicit, ut Pudicitiam ſerves, Pax pe-
rit. Cur non potiùs utramque ſervas virtutem
reluctando, qui vix alteram tutaris, ſi in fu-
gam te das? Præſertim cùm non jubearis bel-
lare cum hoſte, ſed ridere. Nolo cum hoſte
ludas, ne aſſenſiſſe puteris; ſed nolo illu-
das hoſti, ne timuiſle videaris. Quid mihi
cum rixis, quas ciet hoſtis in Corde, quid
cum auro, cujus excitat cupiditatem in Men-
te, qui malo mori quàm odiſſe, qui pannos
suberior purpuræ antepono? An dubitare poſſum, à
vuklem me Fratribus vitam eripiendam, pro quibus
ni. paratus ſum non ſemel mori? O umbras ina-
nes, metus metuendos, 6 ridendos hoſtes!
Nullus tibi in hac rixa ita timendus eſt ac
tuus Timor. Saül non alieno, ſed ſuo interit
gladio: Et ſuis confoſſi armis jacuere Golias
in acie, Holophernes in toro. Xerxis ſine nu-
mero militem hoſtis non fudit jaculum, ſed
terror. Recedendum interdùm eſt, fugien-
dum nunquam. Et prima militibus Lex eſt,
ut vitam malint perdere, quam locum, quos
ſi vulnera averſo excepiſſe corpore deprehen-
derint, victores licèt victos pronuntiant, vi-
ctos verò arguunt ſi vel leviſſimè perſtrictos
humeros hoſtium jaculis denudaverint.

Non durà ibi neoceſſitate ſervitur, ubi
diligitur, quod jubetur. S. Leo.

Amore Cujus dicti exemplúmne dicam, an teſti-
duci vn monium? habemus in hortis, ubi flores tener-
Timore. rimi undique erumpunt magno Obedientiæ ac
Charitatis documento. Quis enim non mire-
tur, per firmas obduratâlque ſoli fibras vir-
gulta mollia perrumpere, quæ illicò flectas,
frangâſque, ſi fortè violentiùs revulſa ex hu-
mo infodere iterum humo tentaveris, non
Pprimùm ſeu ferro, ſeu digito tellure perfora-
tà. Rogo, cur penetrare non valet terræ
viſcera Flos, quâ ſui parte robuſtior eſt,
dùm tua eſt in manu; & ſuo faſtigio (quo
nihil delicatius) viam ſibi facit in extimam
Superior erræ faciem, ſi tamen radici hæſerit? Ni-
smore mirùm non violentus Florum ſuper humum
dacat. & gradus & aſcenſus eſt, ſed eſt deſcenſus
violentus, ſi, non effoſsà ſcrobe, repetere
Confeſſa- Matris viſcera compellantur. Ibi blandè ra-
niſia dix herbeſcentem corymbum non tam fupe-
velunisa. Tare docet terram, quam amplecti, hic ho-
ria. filiter aliena manus eum cogit lamiare „ quam
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIV.

I I

diligit. Ibi i leò erumpit per fibras terrarum, Obdien-
quèd eas in ſeſe convertat flos herbeſcens: "a & her-
hic pervadere nequit, quòd contra naturam 79s,e
doceatur velitari. Ibi naſcitur, hic luctatur: z2a, ſd ex
ibi ad ornamentum parentis ſubſilit, I&c de- corde no-
ſilit ad injuriam: ibi ad lucem properat, Kre.
hic truditur ad ſepulchrum. Quare, ſi cupi-
mus florere, non flecti, virere, non frangi,
amemus, quod agimus. Non durior humus
cùm à manu flos infoditur, quàm cùm à ra-
dice profertur: ſed blanda radix coacta ma-
nu, illa nutrit, quem peperit, hæc ſepelit
quem revulſit. Illi obedit, huic flos ſervit:
amat ibi parentem, hic deſpicit alienam.

Vacate & videte, quoniam ego ſum
Deus: exaltabor in Gentibus, &
eaaltabor in Terra. Pſ. 45. 10.

Quomodo exaltaberis in Terra, ubi ad- Serupulo-
versus tui nominis gloriam Mundi gloria, & K.
Dæmonis pugnat impietas? Quibuùs, rogo,
armis aereas diſſipabis phalanges, fugabis tar-
tareas poteſtates: Quibus? Audi. In eodem
planè Pſalmo, Arcum conteret & confringet Ibid. 9.
arma, & ſcuta coneburet igni. Non armis, ied Pufillani-
armarum projectione exaltabitur Deus Deo- mes.
rum in terra. Audin? Arcum conteret & con-
Ffringet arma. Ipſam non patitur in ſuis militi-
bus Crucem, quam meticulosè ducunt in
fronte. Degeneres hoſce metus averſatur Deus
Dominus fortitudo noſtra. Benè, ais: abji-
ciam & ego arma, ut pugnem, num & umbo
rejiciendus eſt, quo protegor! Nolo armari, Tentatio
ut vincam: num & defendi vetor, ne vincar? non nocet-
Quid de ſcuto, qui accingere prohibeor aci-
nacem? Quid de ſcuto? abjiciendus eſt cum
gladio. Qui enim arcum confringet, ſcuta
comburet. Arcum, inquit Propheta, conte-
ret, & confringet arma, & ſcuta comburet ig-
ni. Ut vides, deſperatiùs ſcuta diſſipat, quam
arcus: hos rumpit, illa incendit. Nec mirum:
indecorum enim magis eſt Chriſti militibus ar-
mari ſcutis, quam arcubus: his ſiquidem vi-
ctoriam iperare, illis timere fugam videntur.
Arcus comparatur, ut vincas; arripitur ſcu-
tum, ne vincaris. Quare, qui Deum exalta=
ri optas in Gentibus, & ſuper omnem ter-
ram, harum Crucum & geſticulationum ſcu-
tum non modò pone, verùm & exhorre. Quid
enim;, præ reliquis Principibus, ſuis in trium-
phis ſingulare Deus haberet, ſi armatus vin-
ceret? Humanum eſt, poſt emiſſa jacula ho-
ſiem fugare. Abſque armorum munimine ſu-
perare hoſtem, divinum eſt. Non minùs vult
Deus ex Virgine naſci ſine adjutorio viri,
quam ſuperare abſque ſuppetiis armorum. Heu
alquando, quicumque divinæ Gloriæ teſſe-
ram gerimus, ſcuta iſthæc exuramus, ut exal-
tetur Deus in Gentibus, & magnificetur Deus
in Terra.

Plena oculis anté, & retrò́. Apoc. 4.6.

Sinarum imperator nonniſi velato vultu kex Mi-

conſpiciendum ſe præbet. Mallem à Principe " hros

in oculos Subjectorum velamen transferretur. eligat ep=
Ut enim horum cæca eſſe debet obedientia , mos
ità illius oculatiſſimum oportet imperium
ſit. At animalia ſancta in Apocalypſi intus Magys
plena erant oculis. Benè eſt: Attende tamen:, „ecnaſan.
K 3 ubi das

114
ubi fuerint, cùm oculis adeò foœcunda deſcri-
bidem. buntur. Et in medio ſedis, & in circuitu ſedis
Dignitas quatuor Animalia plena oculis ante & retròô.
in digno. Placent oculi, ſed in iis, qui non procul ab-

ſunt à throno. Vellem Conſiliarios Principum

Avari. oculis plenos eſſe. Si enim pleni forent ocu-
ria. lis, carerent manibus, hoc eſt, & felicius pro-
ſpicerent regnis, & regnhorum ſpolia parcius
compilarent. Nunc verò cæci aliqui non rarò
ſunt, &, cùm Oculis vacui ſint, pleni ſunt
Manibus. Habent plerumque ædes publicæ ra-
ros Argos & non raros Briareos. At altius hic
Ibid. 8. quoque myſterium latet. Attende: Inius ple-
na ſunt oculis, & requiem non habebant die ac
nocte dicentia: Sanctus, Janklus, Santtus Do-
minus Deus omnipotens. Rogo, ſi oculis plena
ſunt, ubi locus ſupererat linguis, quibus Dei
omnipotentiam prædicarent? Tum, fi requiem
ab his vocibus non habebant, ergo munus
hoc proprium eorum eſt, Dei fſcilicet evul-
gare laudes, cui ut plemius facerent ſatis,
ſatius fuiſſet linguis ea intus infarcire, non
oculis. Cur enim tanta oculorum fertilitas,
ubi à clamoribus ceſſare non licet? Erras pro-
fectà, qui tuum docere audes Artificem.
Sapientiſſimè oculis replentur, qui Deum præ-
dicaturi ſunt Sanctum. Siquidem nulla ma-
jor in Principe laus, quam ſi oculatis utatur
in Reipublicæ moderatione Adminiſtris. Fe-
liciùs Imperantis evulgat præconia conſiliario-
rum Oculus, quam Eingua: hæc enim blan-
gama cu- ditur, ille non fallitur. Si ſuis oculis Regno-
r. rum Primates populorum commodis & pro-
Sr ſa- ſpiciant, & conſulant, quamvis ſileant, Mag-
nus, Juſtus, Pius Princeps prædicabitur: cu-
jus non audientur laudes, ſi ejus Aſſeclæ ava-
ritià cæci, & adulatione eloquentes, quam
non videndo, famam Dominantis obſcurant,
garriendo, eam adnitentur illuſtrare. Ocu-
lus Conſiliari, non Lingua, ſanctitatem
Principis commendat: & vitia quidem Do-
mini Miniſtrorum valet lingua dwulgare; ut
verò Juſtus habeatur, & Præſtans, una po-
teſt oculorum in Aſſidentibus ſilens eloquen-
tia ſuadere. Ideò cùm Sanctus, Sanctus, San-
tus Deus prædicandus eſſet, Animalia, quæ
ſedem ejus circumſtabant, plena oculis deſcri-
buntur, quorum nec ſcitur lingua, & vox au-
ditur: ut intelligamus ſuorum Principum lau-
des melius poſſe Aulicos, providentiã, quam
eloquentiâ, & oculis fortius, quàm ore com-
mendare.

Oculi ejus tanquàm flamma ignis, &
pedes ejus ſimiles aurichalco, ſicut
in camino ardenti. Apoc. . 14.

Plateæ cœleſtis urbis ex auro puriſſimo,
ſed vitro niſi fallor, ſimillimo: pedes verò
Divitiæ Regis ſanctæ Sion aurichalco perſimiles. Quid,
Deo invi- rogo, hoc eſt? apud coœleſtem Hieruſalem

Apoc.2I.

ſæ. aurum eſle non poteſt, & in plateis qui-
dem vitrum, in pedibus aurichalcum eſt?
Quid, quòd, vel plateæ auro conſternun-
tur, vel pedes auro obducuntur? ut nimi-
rùm ubique calcari Avaritiam intelligas, ſeu
illam in plateis, ſeu in plantis ſubjectam
Eecleſta- contempleris. Porrò non ſuffecit Domino
Riei ode- ſua in urbe calcandum aurum in plateis ex-
rz. Ponere „ ſed ſuis illud quoque comprimen-
Paupertas dum pedibus ſubjecit. Facile reperies & in
ſancdta.

Oliva

Eccleſia, & in Cœnobäis qui aurum prædicent Vox ope- Que
contemnendum; & quidem aliorum facultates um. igni
calcari optant in via, quaſi lutum: ad quos Exvempla rull
ſi reſpexeris, deprehendes in vertice aliquan- Lenei 0
do, imô & in corde divitias geſtari, non au- Sage fauunn
tem ſubjici pedibus. Sed meminerint Anima- ra. Hyici
rum Paſtores fruſtrà contemptum divitiarum Zaiu; a- tinn
ſuaderi, niſi ſuo eas exemplo calcandas per- inaam
ſuadeant. Rex Regum gazas non modè pla- gi ce. lat
teis calcandas ſubjecit, ſed & pedibus ſuis
ſuppoſuit contemnendas. Et pedes ejus ſimi- a
les aurichalco. O Principum exemplar planè Rex &
regium! Oculi tanquam ignis, & pedes ſimi- Epiſcopus Er
les aurichalco. Hoc eſt, & Amor principa- btimus Chrif
tum obtinet in fronte, & ſervitutem Aurum ?“ihnam. ul. tribis
