non poteſt, aut illud imponat, quod non po-
teſt non fieri. (Ans, inquis, unquam Sacrifi-
cium ſacrificavit? Is, qui, nelciente ſiniſtrâ,
manu dexterd elesmolynam largitur. Aurum
enim hujus Sacrificii Victima eſt: quod Sacri-
ficium ſacrificatur cùm clam Domino offer-
tur, ſine turbarum pompa ſtrepituque tuba-⸗
rum. Hinc patet, non ſemper Sacrificium Sa-
crificari. Qui enim, præmiſlo clangore, ſti-
pem tribuit, is Aurum Sacrificium facit, ſed
Sacrificium ipſum non ſacrificat, quod Aurum
inanis Gloriæ aura diſſipavit. Aurum ſacrifi-
catur eleémoſynæ, & eleémoſynæ Sacrificium,
cùm plauſibus vulgi litatur, planè non Sacri-
ficatur. Quæ fraus cuùm cuivis virtuti irrepat,
Sacrificium Laudis corrumpit maximè. Indè
plerique gloriam captant, undè gloriam deſ-
piciunt. Nulla ità refractaria viclima eſt, ut Superbia
Gloriæ contemptus. Gloria enim Phoenicem Intentio

æmulata ſuo reparatur fünere, ſuéque in ci- Prasva.
nere reviviſcit. Morte vivit ſuâ, ſuique Sacri-
ficium, imò & Supphcium, vertit in Trium-
phum ſuum. O portentum! Dum calcatur .
Gloria, ſurgit, erigitur dum eliditur, naſcitur
cùm oceumbit; reſpirat dum ſpirat, nec perit
cum

250
eùm perit, imô rediviva perimit cùm peremp-
ta tumulatur. Nullus Phœnix vivacior Glo-
rid. Nulla fertilior in Hydræ cervicibus pla-
ga vulneribus Gloriæ inflictis. Amputata re-
pullulat, truncata vivit, occiſa naſcitur. Oc-⸗
caſum cum Sole patitur, ut ſpecioſior redeat
poſt funus. Si non credis mihi, Tertullianum

interroga, & diſces faſtum Platonis à Dioge-

ne faſtu calcatum improbiori. Nimirùm Glo-
ria ſemel palam in Colo graſſata, & dejecta
cum Lucifero, didicit mitiùs pugnare cum Ho-
mine. Vinci ſuſtinet, ut vincat. E throno
deſcendit, ut altiùus imperet. Purpuram po-
nit, ut glorioſiùs in ſacco irrutilet. Ipſa ſe
fugit, ne fugetur: utque ſeſe aſſequatur, per-
ſequitur ipſa ſeſe. Quoties repudiavit Faices,
ut repudium non pateretur Laudis! Quoties
ſuum non incidit nomen in ære, ut ære diu-
turnius foret in libris! Umbra eſt, ut Lux
ſit, Squalet, ut Fulgeat. Meritò proindè dum
de Laude Propheta loquitur, monuit, ut
ipſum ſacrificemus Sacrificium, fruſtra no-
bis de mercede blandituri apud Deum de odio
Gloriæ, niſi ipſum inſuper Gloriæ contemp-
tum contemnamus. At quo modo, inquis, ip-
ſum Gloriæ Sacrificium ſacrificabo? Quo mo-
do, inquis? Audi: Et ſacriſicent Sacrifixium
Laudis: & annuntient opera ejus in exultatione.
Exultatio Sacrificium eſt Sacrificii Laudis. Non
extermines Faciem, ut extermines Gloriam.
Induere veſtimentis lætitiæ tuæ, ut de hoc

IIa. 52. I. Monſtro cum Juditha triumphes. Induere ve-

Matth.
5. 17.

Iſa. 52. 1.

.

Trilula-

zio &
Tentatie
Stilis.

Kimentis gloriæ tuæ, inquit Propheta, ut Glo-
riam debelles. At quo modo retinere poſſum
Gloriæ veſtimentum, ſi Gloriam calcare jubeor?
Num caſtius venenum Gloriæ, quàm Impudi-
citiæ eſt? Tactum manibus Ægyptiæ Dominæ
pallium Joſeph dimittit, & veſtiar ego Gloriæ
indumento, ut caream Glorià? Ità. Nulla ad-
versùs Gloriam fortior armatura, quàm veſtis
Gloriæ. Fera eſt Gloria. Quemadmodùm au-
tem Venatores ferarum ſe pellibus contegunt,
ut dum à feris feræ putantur, innoxiè per eas
adversùs eas incedant: Ità & Tu ſecurus à Glo-

ria es, ſi ejus tegaris indumento, hoc eſt, ſi &

Gloriam intus deſpicias, & foris eam deſpice-
re non credaris. Et ſanè, quid illud indicat,
Cum jejunas, lava faciem, unge caput, quam
repetere, quod Iſaias monuit, Induere veſti-
mentis Gloriæ tuæx Venenum veneno pellitur,
Viperæque utimur eſu contra morſus vipera-
rum. Gloriæ virus, & vires veſte Gloriæ ſu-
perantur. Fugit ſuas Gloria veſtes. Ut Pa-
vo ſuos expavet pedes, ità Gloria veſtibus
ſuis terretur. Nec mirum. Gloria enim in-
gloria eſt; M pateat: proindè veſtes odit,
tegi recuſat, quæ Glorioſa eſſe deſinit, poſt-
quam deſierit videri, tegique cœperit. Pam-
machius ità Cilicium geſtaſſe fertur, ut ſeri-
co Faſtum mentiretur, & ſub habitu Gloriæ,
Pœnitentiæ militaverit. Is veram rationem ex-
cogitavit fugandæ Gloriæx. Verbo, Gloria
veſtibus vincitur. Nimirum Gloria totam ſe

oſtentat, quæ, ſi tegitur, eſſe deſinit Oſten-
tatio.

Qui operit Cæœlum nubibus, & parat
Terræ pluviam. Pſal. 146. 8.

Non
Una

Vel Sole vel Imbre careas oportet.
enim, ſereno CGozlo, Tellus rigatur.

Oliva

Egyptus & rigatur, & ſplendet Sole Fluvié- Vectigs.
que ad ſegetes animata. At ſine naufragio lis niet-
non eſt, quæ cum Sole eſt, quando Nilo inun- n ne-
datur. Statuit ità nobiſcum Natura, ut Cœ- eſer:n.
lum inhorreſcat, cùm beneficia impendit. E- meen,
quidem conſuetudo iſthec Naturz & Con- Tuum .
ſules, & Sacerdotes à calumnia vindicat. Vul- ir.
gô enim maledictis Præfectorum fama proſcin- Reges a-
ditur, ſi fortè vel vectigal imperant, vel mi- vot a,
litem ſcribant. En Regnorum munimen in giiia zan
Regum verſum infamiam. Decoloratur fa- ponemtes.
ma, cùm urbs ſervatur. Ità eſt: Non cadit Severitas
imber, niſi obducto Cœlo, Soléque decolo- "eeela-
re. Si Princeps ſtudioſiùs amorem Civium ar- Knn⸗
ceſſeret, quàm arceret odium Barbarorum, Ve- vatio de
ctigal remitteret, ſed Arx non ſurgeret, quà Eceleſia-
furor hoſtium retundetur. Simili ratione Re- Kici, de
ligioſi in foro ſunt, nudi non ſunt, comedunt, c,
habitäntque, ut omnibus omnia facti lucrentur i ..
omnes. Verum in eorum redundat dammum Zelus: as
lucrum animarum. Epulones enim dicuntur, nimarum

Potatores, & Rapaces, ſolique Hilariones, “
. 111 ⸗Jicg 4 . er, 2
Macariique prædicantur. O Tempora! Ecquis canaef

Dei verbum evulgaret, quis confeſſiones ex- cendir.
ciperet, ſi in eremum ſecederent Sacerdotes? Iutentie
Plané Cœlum pati debet ſuum decus vapori- "efta.

bus inumbrari, ſi Terram madere imbribus rlecu-

. tores Res
cupit. ligioſork.

Cibabis nos pane lacrymarum, & po-
tum dahbis nobis in lacrymis in menſu-

ra. Pſal. 79. 6.

Ut vivat homo, & cibo, & potu indiget. Pæna
Quæro nunc, cur Deus damnaturus Adamum, * ſeitur
f. 1. . . . . ex Culpa,
non illi dicat in ſudore Bibes, ſicut dixit, Pascas
in ſudore Veſcêris. Cur non vel fluenta con- damna.
tinuit intra Montium viſcera, quemadmo- Tribul-
duùm frumenta recondidit intra latebras fibraâl- Tionum
que Terrarum? Potum præbet, & Eſcæ pre-'ni
tium ſudorem repoſcit? Num alter altero uti-
hor? Quòd ſi utroque opus habemus ad vi-
tam, cur vel non præbetur utrumque, vel
utrumque negatur? Puto datam Aquam, ne-
gatam Eſcam, quia Adam Edendo peccavit,
non Bibendo. Per quæ quis peccat, per hæc
& punitur. Huc huc, qui, ut Parentem reum
plectant, Filios puniunt. Summa Cibi &
Potionis affinitas: verùm ſolus Cibus plecti-
tur, qui ſolus reus deprehenditur. Altiorem
hic quoque crediderim latére ſapientiam. Deus
Adæ Potum non negat, à quo negandum
ſibi potum prævidit. Clamat in Cruce N- Chriße
tio; ſitit juxta fontem Sichar, deeſt in nup- Bexefeis
tiis Vinum. Magnam certè penuriam Potio- 7 1 ene
nis paſſus eſt Chriſtus in Mundo: & ideò Senend

runt.

fortè ſine ſudore Potum obvium eſſe voluit

Adæ, ut in iis nobiſcum liberalior foret, in
quo nos paſſurus erat tenaciores. Reliquit no-
bis Potum, quem ipfi non reliquimus vel in
Cruce. Niſi dicas, ideò Chriſtum Sitim ſæ-
Piùs quàm Eſuriem toleraſſe, ut diſceremus in-
gratos pati in iis, in quibus indulgentiores fui-
mus. Id enim negatum Deo, quod nobis non
abſtulit. Credes acerbiùs Dominum afflictum
Siti fuiſſe, quia indulgentiùs nobiſcum egit in
Potu. In ejus redundavit ſupplicium, quod ab
ejus clementia exundavit. Quam nos no-
luit pati ſitim, hanc ipſe ſuſtinere coactus
eſt à nobis. Nunc ad rem noſtram. Cur

Deus, qui Adæ ſine vectigali Potum reliquit,
nune

nun
ſine

pmu
A
natu
Popi
iyers
epon
uu
agts, Lonn
6 ſeires,
Iyumu dunn 1
niſu n Pon
10 ma
Pabit.
tetrend
mibole
e de
mentio
dires
Lacryn
ſuram
euln in
clarat.

ſalta

4

UNA. Ramu
ſelie. Pernn,
uni pelſta t
t It korens
bus port
limn wwe mag
uai 11) Ilin
a. EMciun.
i on Joli
e ſe i⸗
Koruit in
Nillit in
Gle inſit
Pullolavit
Arbo⸗
Kores
tulit. 0
Aicltas
lerari cre
Utam na

it in v

„,

.
. ama
Cant.

len l
r. ar
C. *
1
r

n,
n;

riie Nn
ldem
Jeuti
thtu li
& U
tet Aent⸗
bemndn
umge,N
n ANe
endn unh
ecer,ſel
Parenenten
umm Eu
6Cba e
tur. Mhra
entin
in Crhi
tel ,
nd: Enn
n E
ele ient
Agor⸗
6 6

Stromatum ,Lib. XV.

nunc Lacrymas in Menſura præbet in Potu,
ſine Menſura verò in Eſca? En: Cibabis nos
Pane lacrymarum, & potum dabis nobis in la-
crymis in menſura. Sine menſura Panis Lacry-
marum, cum menſura in Calice Lacrymæ
propinantur. Occurrit certè nihil, niſi dicamus
diversà ratione Dei & Hominum annonam
expomi. Apud homines Panis ponderetur, A-
qua ſine menſura eſt. Deus verò menſuram
Dei eure, Ponit in Potione. Vel ità dicamus. Menſuram
ne T'itu- in Potu dicit ſervandam Lacrymarum, ut
latio & ſcires, non ſine menſura Panem tibi apponen-
Tentatie dum Lacrymarum. Si enim menſuram ſervat
nimie ſiut in Potu, ubi menſura ſervari non ſolet; quan-
tô magis in pondere & menſura Pane nos ci-
babit Lacrymarum? Et quidem ferocire per-
terrendis impiis quodammodò Deus voluit, &
tribulationibus cupiit haberi abundantior, ideéô-
que de Pane locutus eſt Lacrymarum abſque
mentione ponderis aut menſuræ. Verùm qui
dives videri voluit in ſuppliciis, dum Panem
Lacrymarum abſque menſura præbuit; men-
ſuram adhibuit in Potu Lacrymarum, quod
enn inopem ſummoperè in poœrnis eſſe de-
clarat.

Jalcta cogitatum tuum in Domino. Pf.

54. 25

Tribula-

Ramus ille Aaronis ex Amygdalo cum decer-
tio feliæ. a1

peretur, ſi agricolæ reclamaſſet, cur me re-
Tentatio vellis a trunco? audiſſet ab eo procul dubio,
sida. ut floreas, tuiſque fructibus Sacerdotium tribu-
bus portendas. Riſiſſet ille, dixiſſétque, ſine
me magis hærere Arbori, ſi flores à me ex-
53,, pectas. Clibano ſe magis opinaretur deſtina-
voluntasi FTi, quàm Fœcunditati, cùm ſe vidit violenter
Dei con- ExXciſum. Suſpiciéque creviſſet/ meritò, cùm
formari. non Soli exponi in Agro, ſed in Umbra Ar-
cæ ſe ingemuiſſet recludi. Verùm ſectus citò
floruit in Arca, qui exciſus nunquam germi-
naſlet in Area. Floruit reciſa Amygdalus,
quæ inſita fortè aruiſſet. Nuſquàm ſœcundiùs
pullulavit, quam inter umbras Arcæ procul
ab Arbore: ſiquidem uno, eodémque fœtu
& flores edidit, & fructus, & Sacerdotium
tulit. O quoties fertilitas eſt, quæ putatur
ariditas! O quoties paratur felicitas, ubi præ-
Parari creditur calamitas! Non ſolus Phœnix
vitam nanciſcitur in tumulo. Non ſola vitis
vivit in vulnere.

Dei cura

le per.

Videamus, ſi foruerunt Mala Punica.
Cant. 7. 12.

Zelus aæ. Mala Punica maturitatem ſuam ultroneo
a Vulnere produnt. Cætera vix colore maturi-
Kibi vacet

tatem jactitant. Ea digna diademate Charitas
Zelus a- eſt, quæ maturitatem celare non novit, ſed
nimarum opes oſtendit ſuas, exhibétque. Durior Pu-
Vnbius nicorum cortex reliquorum cortice Pomorum.
. Verùm non eo tegitur, ut eſum ſui prohi-
beat, ſed ut dulcedinem foveat ſuam, ociũſ-
que ad maturitatem erudiat. Quò plùs ad ma-
turitatem accedit, eò mitior fit cortex. Deni-
que ſponte frangitur, ut edi poſſit, teſtatus,
liberali vulnere, non ideò latuiſſe ut dentes
refugeret, ſed ut ociùs pararetur in eſcam. Diu
& ſeverè Zelus animarum latet, ut fructuo-
ſius pateat. Chriſtus triginta latuit annos: ſed

25 I
mox ſitientes Dei Verbum invitabat, per op-
pida, pérque pagos circuibat, ut prodeſſiet
omnibus. Meritò proinde de eo fſoribitur:
Emiſſiones tuzx Paradiſus Malorum Punicorum. Can. 4
Nimirùm Punica Mala ut maturuerint fran- ¹3:
guntur, ſuúmque tibi nucleum non modò
præbent, verùm & ingerunt.

Ecce ego mitto vos. Matth. 10. 16.

Et orandi Tempus eſt, & prædicandi. No- Zelus ſibè
biſcum agi puto quemadmodùm cum Pomis. vacet.
Hæc ſi ante tempus vi ab Arbore evellantur, 2 lam
non cibus, ſed ſupplicium faucibus ſunt. Ea Scientia
verò, ſi, poſtquam cocta fuerint, relinquas in ?“* iat.
ramo, putreſcent. Nec ante maturitatem le- Zelus a-
gi debent, nec debent non legi, poſtquàm v"imarut
maturuerint. Ità Juſtus, antequam fibi diu, vegls s
muklkumque vacaverit, ad curandas animas exi-
re non poteſt: ſin exire noluerit, poſtiquam
ſuo excolendo animo ſat latuerit, ſciat is ſa-
niem imminere ſibi, ubi maturitatem accepit.
Pomum enim ubi maturuit, putreſcit, niſi
decerpatur. Imòô Meſpila evulſa tantum ex Ar-
bore diſcunt inter paleas maturitatem.

Quantas oſtendiſti mihi tribulationes
multas & malas! & converſus vivi-
ficaſti mo: & de abyſis Terræ iterdàm
Teduezxiſti me. Plal. 70. 22.

Miſericordia & Juſtitia hic elucent Dei Dei Miſe-
noſtri. Quam enim pie Miſericors, qui tri- ricordiæ.
bulationes oſtendit tantůùm. Rurſus quam ſe- Dei Ira.
vera Juſtitia, quæ, vel ſolùm ſuas explican-
do poenas, interficit! Attende. Qui vivifica-
tur, nonne perierat? At Davidis ſpiritus ſe
clamat vivificatum, cùm ei tribulationes Deus
oſtenderit, ergo & intermori eum coëgit ſo-
la viſio calamitatum. Quantas oſtendiſti mihi
tribulationes multas & malas! & converſus vi-
viſicaſti me, & de abyſſis terræ iterum reduxi-
Ni me. Dei gladius viſus duntaxat, vulnerat.
Vivificari debet, cui tantùm oſtenſa ſunt tela
furoris Domini. Quid, rogo faciet, cùm
gladium defiget in viſcera? Quamquam cur
ego, dùm de reddita vita ſermo eſt, elogium
texo Juſtitiæ, ferè immemor Miſericordiæ?
Vertatur ſtylus: Sit Miſericordiæ commen-
datio, quæ laus videbatur Juſtitiæy. Vel de
Abyſſis Terræ, ipfſinſque è faucibus Mortis
erutus eſt David, ſolà oſtenſione Divinæ ſe- Clemen-
veritatis. Quis ergo Paſtorum deſperet labo- ia.
rantis Oviculæ ſanitatem, niſi ferrum, igném-
que admoveat? Interduùm plùs viſio, quam

Infernus.

uſus ſuppliciorum curat.

Fiant immobiles quaſi lapis, donec per-
tranſzat populus tuus, Domine: do-
nec pertranſeat populus tuus iſte,
quem poſſediſti. Exod. 15. 17.

Quid ex te, audio, Moyſes? Ità oras in

fine Cantici, cùm in exordio dixiſſes, Equum lbid. 2.

& aſcenlorem dejecit in Mare? Si in Mare de-
merſi ſunt, quid times? Timet ſecuritatem Cireum-

noſtram Vates ſanctiſſimus. Nobis ſuaſit ti-Leczio
perfeltis

necsſfaris

mendum ab hoſtibus Animæ ſemel devictis,
qui ſecurum vix ſe credidit ab Æ gyptiis,
undarum impetu jam hauſtis, Semel abs Te
fuga-

—

252
fugatus eſt Dæmon? Noli eſſe ſecurus. Non
moritur inter Lacrymas, qui vivit in Igne.
Hydræ ſimillimus hoſtis eſt, cum quo luctaris.
Fertilis fit vulnere: inſtârque Gladii acuitur;,
dùm retunditur. At quàm liberalior Deus
Dei curæ in munere, quam Moyſes in voto! Hic enim

eſ⸗ per- orat, ut Æ gyptii immobiles fiant, donec per-

mitiere. tranſeat Populus. At Deus immobiles eſſe non
Cenfßden- Patitur; ut minus noceant populo, dum caſtra

ia in movent, ſeſéque æquori committunt. Si per-
Deum, ſtitiſſent immobiles, alia potuiſſent viâ inſecta-
“ O†ιu. ri Iſraélem. Aquis obruti omm Hebræos me-
noen . .
ezaudi- tu exſolverunt. Porròô, quam munquam de Do-

mini bonitate deſperandum! En Moyſes pre-

tur.
ejuſque cohortes perſtent

Promiſſa catur, ut Pharao,

Dei. in littore rubri Maris immobiles. Juſta Peti-
Sservire . . .
cadat, cui Mare ceſſit
Deo falixr. tio, ne populus ferro cadat, .

néve aridum æquore alveum ſuo cruore com-
Perſecutio pleat. Verùm non exauditur. Supervenit Pha-
non nocet. rao: ſiccam Maris viam ingreditur, Hebræis
Tibsala- à tergo inſtat, jam jämque imminet trans-
io miilu. fugis ſæviturus. Num deſperandum? imò
ſpérandum maximè. Noluit enim Deus £-
gyptios immotos in arena, quemadmodum
Vaytes precabatur, ut de eis Triumphum
pararet clariorem. Æquor enim involvit mo-
biles, quos immobiles littus ſervaſſet. Dum
moventur contra Iſraelitas gyptii, Ccontra
ipſos Aquæ commoventur: & iepulchrum in
undis habuere, qui iter tentavere per ſiccum
Maris veſtigium.

Os habent, & non loquentur: oculos
habent, & non videbunt. Aures ha-
bent, & non audient: Negus enime
Spiritus in ore ipſorum. Pl. 134. 16.

O Scripturæ latebras Divinæ Deo quamſi-
willimas! Poſuit & ipſa Tenebras Latibulum
ſuum. Quis enim novit Senſum ejus? En fi-
mulacra Gentium nec loqui, nec videre, nec
audire perhibentur, quòd in eorum Ore Spi-
ritus deſit. Num Spiritus Oris pupila;, aut
auris eſt? Non loquatur, cui deeſt aura: at
Sermoe ſyi- cur aut videre, aut audire idcircò non poſſit?
rirualu. Quæ iſihæc ratio negandi ſenſibus omnibus
vitam, quia uni Ori Spiritus deeſt? Planè hic
Vates prophetat. Spiritus enim Oris noſtri
Chriſtus Dominus. Is ſi ab Ore abſit, nec ul-
lus de eo ſermo habeatur, evadimus ex ho-
mimbus ſimulacra. Oculus non videt, ſed hal-
lucinatur circa ſpectra: Auris vana percipit,
verum non audit: Os ipſum, ſi Verbum non
loquitur, non verba loquitur, ſed ſibilos emit-
tit. Denique in cujus Ore Chriſtus non re-
ſonat, torpent membra omnia, & tanquaàm
marmoreum ſignum vitâ caret, quamvis vitam
ſimulet.

In me tranſierunt iræ tuæ, & terrores
tui conturbaverunt me. Pſ. 87. 17.

Dei Mi-
Jſeriter-
Aiæ.
Dei Ira.

O inſuetum vulneri Domini gladium! De-
clinant catervatim graſſaturæ Iræ Dei in Pro-
phetam, & Deus ipſe Irarum oblitus, mi-
nis conturbatur. In me, inquit, tranſierunt Iræ
tuæ, ſed, Terrores tui conturbaverunt me. Quid
ais, Propheta? Ira ſævit, & terrorem Do-
mini horres? Enſis vulnerat, & Minantem ti-
mes? Cur non te Iræ perturbant, quæ tranſie-
runt in Te, & Dei terroribus conturbaris,

COlivas

qui abſunt à Te? Quid invehere acerbius pe- gig
teſt Terror Dei, quam Dei Iras? Si ita eſt, clarius
cur Irarum times Minas, & adventum Iræ non Oidi
horreſcis? O Dei ſæviores Minas, quàm Iras? ui ſert
Mitior planè eſt Terrore Domini Ira Domim. “
Loquitur acerbiora, quaàm infert. En terror wehun
Domini in Adam! In quocumque die comede- Gen. 2. ſus non
ris, morieris. Comedit, & vivit dilato ad læ- 17. nctu
cula funere. Cumque ventum eſt ad quæſtio-
nem, de Pane ſermo fit magis, quam de Ne-
ce. Verùm in conſequentibus verbis clarius Zace?
quoque Divinitatis elucet humanitas. Circum- Ppl. 87.180 atd
dederunt me ſicut Aqua totà die. Quænam?
Iræ Dei. Iræ Dei? Et ubi illud extat, qucd Acr⸗
jactabas: In me tranſierunt Iræ tuæ?* Num in teé lbid. 174
ſunt, quæ te duntaxat circumdant? Cireum- “ an
dederunt me, ſicut Aquaæ. Delicatè mimis ſæa- e
viunt Iræ tuæ, Domine Deus, quæ ne quidem Auen,
Davidem contingunt. Clamant in Cord'is re- an he⸗
giam penetraſſe, quæ vix illam obſederunt. in in
Uſque adeò Iræ Domini vincere neſciunt, ut mcN
Prophetam occupaſſe putentur, quòd illi dun- un ke
taxat appropinquaverint. Circumdederunt me Ibidem, Iis alan
ſicut Aqua. Munimentum magis exſtruxere Iræ dun
Domini cor Davidis circumdantes, quam illi Nknu
intulere ſupplicium. Aqua enim, quæ circou- ihu n
dat, hoſtes arcet, non urbem evertit. Quod iretet,
ità factum quoque in Jobo licet animadverte- Annun le
re, quem ſpoliatum fortunis, liberiſque, hoc Unleo,
eſt Aquàâ circumdatum Iræ Dei, Dæmon auſus Awerit 9
non eſt vel ſolùm tangere, Deòôque proptereà unte 4
dixit, ut eum tangeret, quem ſola manus Do- ehenmum
mini tetigit. Porrò Iræ. Numinis non ſolum ar- Agni huj
cent hoſiem ab ejus animo, quem inſtar Aquæ proligero
circumdant, verùm ſecum ipſæ pugnant,
Iräque Dei Dei Iræ adverſatur. Ujquequò, Pf. 384 Torcu
Domine, inquit David, avertis in ſinem? ex-
ardeſcet ſicut ignis Ira tua. O triumphatam A. Pavent
Iram Dei à Dei Ira! En Ignis modè eſt lra; di ſur ſoui
quæ Aqua dudùm erat. Itäâne? Ipſa Dei Ira mue Mali ali,
& Ignis & Aqua eſt? Quid timendum Pecca- ie iwon
tori? Vivimus. Secum ipfa Ira Domini pug- mme timo⸗
nat, quando Impium oppugnat? Aqua eſt, Ins poſt
Ignis eſt: hoc eſt, ipſa ſe extinguit, ac per- n dorcul
dit. Quid cilicio atque jejunio armaris David, uringli N
contra furorem Domim? Exarmare, quæſo: zunn ge
Nam pro Te contra Se Ira Dei præliatur. Ca- unn mlti
ſtra Dei ſunt hæc, Ignis nempè & Aqua, hoc Prenit,
eſt, diſſidium eſt in exercitu Domini. Magis hir
Ira Dei quæ Aqua eſt, Iræ Dei adverſatur Trcularia
quæ Ignis quoque eſt, quàm adverſetur Pec- rzrumn
catori, qui Stipula, qui Fœnum, qui Plum- He “
bum eſt. Undin er⸗
. . Auni
Luæx orta eſt Juſio, redtis corde lætitia. Run gklidec
Pſalm. 96. 12. tinm mil
Kinel
1
enè Luci Lætitia jungitur, quando To- alru
bias ſine Luce clamabat, Quale gaudium mi- Tob.513. con l
hi, qui lumen Cæli non video? At aliquid hic ove⸗ Mrelie
Juſto ſingularius portenditur. Non mirum: ‚jonu im- L
ſi Lucis ortum Lætitia conſequatur. Lux patienz. blre n
enim obſtetrix Lætitiæ eſt: hæc naſcitur, Conſein. a z

ut illa naſcatur. Exultat Mundus, poſt cu- s 146.
nas Auroræ. Falleris. Accidit id tantùm Ju- n,
ſto, cui Lux Lætitiam parit: quia videlicèt caadis
bona oſtendit, quæ habet, cordiſque ejus ex- Saperior

pandit opes, quæ latebant in tenebris. Ve- nellen. i,
rùm Lux Impio quantàùm morroris invehit! , 5 . A N
Plùs Supplici, quàam Luminis;, haurit pec- ſalhm in. u
cator à Luce. Odit emm lucem, qui malè probis diſ.
agit: glicent.

e5
Dommn.
AAretlent
m, ll .

*

lt⸗ i

1, n 1.
A N
. Mn
Nann
lavm 1i

7

a e
õ
8 tenebt
SS
ceton „

,
K
nis, 1 ,

lcen/ 6

—

agit: nec poteſt non faſtidire mala, quæ fecit,
poſtquàm eorum perſpexit fœditatem. Vis id
clarius intueri? Reſpice. Chriſtus Lux vera.
Occidit tamen, imò occiditur impiorum dolo,
„qui ferre ejus non potuere ſplendorem. Itaque
Correctio & Concio Lux ſunt. Juſtis lætitiam
invehunt: Qui ex iis Mœrorem ſuſtinet, Ju-
ſtus non eſt: Nam dicitur: Lux orta eſt Juſtis,
& rectis corde Lætitia.

Ecce Agnus Dei, ecce, qui tollit pec-
cata Mundi. Joan. I. 29.

Adverſarius noſter, ſicut Leo rugiens, cir-
cuit quærens quem devoret. Huic occurſurus
& Coœlo Agnus deſcendit armatus Panis inte-
gumento. O ſpectaculum! Non jam Michael
cum Dracone, ſed cum Leone Agnus confli-
git. Imò ne quidem luctari dignatur hic Ag-
nus cum Dæmone; qui nocere non poteſt, ſed
cum Peccato congreditur, ex quo omne ge-
nus calamitatum erumpit. Ergône, inquis,
Scelus Dæmone pejus? Ità. Mundus iniqui-
tate plenus pejor eſt Gehennà plenà Dæmo-
nibus. Hinc eſt, quòd Jxsos, ut Peccatum
vinceret, animâ corporéque pugnavit: ſola
anima, relicto in terris corpore, conflixit cum
Lucifero, & captivam ex Orco captivitatem
avexit. Satan te ne quidem in flammas pur-
gatrices Abyſſi valet impellere: Scelus & in
gehennam ignis te detrudet. Oſtendatur ergo
Agni hujus lucta cum Scelere, ejuſque de
profligato Peccato triumphus.

Peccati
damnaæ.

Torcular calcavi ſolus. Iſa. 63. 3.

Wibula. Pavent plerique, audito Torculari. A preſ-
tio utilu. ſura ſiquidem Animus refugit. Verùm 6 hu-
Ten'atie mami animi timores planè timendos, plané-
non noxza . . .
que inconſultos! Noli torcular timere, ſed
time timorem de torculari. Fortunas ipſi odi-
mus noſtras, noſträmque fugimus ſanitatem.
En torcular in vinea. Quid tum? Premar,
Job. 14. 1. inquis. Num iſtud timendum? Audi: Homo
natus de muliere, brevi vivens tempore, reple-
tur multis miſeriis. At repletum miſerüs qui
premit, miſerias exprimit, beatumque facit
ex miſero. Cur non exultas, cùm ſpectas
torcularia, ſi plenus miſeriis es? Exprimen-
tur ærumnæ, quibus opprimeris, ſi premaris.
Huc faciunt eorum exempla, qui in infirmi-

tatibus evaſere Optimi. Audi lhiberatum ab

ærumnis Prophetam, poſtquàm torcularibus
bl. 70.22. eſt ſubjectus. Quantas oſtendiſti mihi tribula-
tiones multas & malas, & converſus vivifica-
ſti me! Qui vivificatus eſt viſione tribulatio-
num atque preſſuràâ, planè expreflas per tor-
cular miſerias teſtatur, ſéque beatum factum
compreſſione profitetur.

WNo⸗olite confidere in Principibus, in qui-
dus non eſt ſalus. Pſal. 145. 2.

145 .
* Papyrus Lucem admittit, Solem excludit.

zatio ve- Ità nos Principum ſamiliaritatem negligamus,
va Devo- non tamen in Eccleſiæ bonum eorum opem
tio ſu t. ſpernamus. Porrò quid dicam? Sol in pa-

a Pyro ſuos pingit radios, tamquam ſplendidos
bomini. Characteres: nigras exarat Calamus in char-
ta literas. Quis credat? Recedunt cum Sole

Sns.

Lihicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum. Lib. XV.

253
Solis characteres: perdurant, Calamo rece- Zelus A-
dente, Calamo impreſſæ notæ. Nimirùm eva- nimarum
nidus fulgor eſt, luciſque beneficia ſplendidio- 744 e-
ra, ſed & fugaciora ſunt. Nigricat Calami ſa- , õl
pientia, ſed perennat. Malo nigros Characte- Sol &
res, quàm lucidos, ſi illis evaneſcentibus, hi Charie
perſtant. Brevi; Papyrus Luce non inſcribi-
tur, ſed Atramento: Nigredine fit doctior,
non Splendore. Humilitatem proindè atque
Laborem ſectare, ſi veram cupis Sapientiam,
recedens à recedentibus Solis radiis, qui-
bus etſi inaurari videaris, citò deiereris in
tenebris.

Succide ergo eam: ut quid etiam Ter-
ram occupat. Luc. 13. 7.

Nonne in ignem injici debet Arbor infru- Pæna es
— Peccato.
Ctuoſa? Quare ergo ſucciditur, & non ma- acidi⸗
gis ipſi adhuc radicibus hærenti ignis ſubji- vi.
citur, ut, ubi defloruit, ibi pereat, unuſque Apokatg
ſit ſterilitatis locus, & ſupplici? O Dei agri- Precra-
culturam ſupra hominum prudentiam exquiſi- lewa:to.
tam! Succidi imperat Arborem infrugiferam, „Abini⸗
ut ferrum, quo ſæpiuùs & putata,; & culta bona em-
eſt ad frugem; fuſtineat in excidium, illo nia Reli-
plexa, quo, ſi floruiſſet, excoleretur. Inſtru- gSiones
menta culturæ in ponæ inſtrumenta vertun- vertet in
. . mala ob
tur: quæque noſtro profectui militaſſent, no- pz con-
ſtris pœnis inſervient. Sic Manna nauſean- temptum.
tem Populum, in vermes converſum torſit, Eeeleſia-
non pavit. Hinc frigeſcenti Religioſo negle- Kici &
Cta Oratio, violatum Silentium, inviſa Pœ- Religi ſ
nitentia, exoſa Cella, Obedientia ſpreta ver- zinruy
tentur in Supplicium, quæ probo Diadema con- paſim
flabant. Rurſus, noluit Deus in agro com- public?.
buri, ubi Arbor ſteriluerat, ne unius incendio Sezveri-

reliquæ vel corriperentur, & perirent, vel in- E
famiàâ notarentur, ſi durarent. Si enim appli Superiar

citum ignem aliquis eminus conſpexiflet, to- Fama
tum fortè agrum infrugiferum exifſtimaſſet. ſuorum
Quare, ne Arboris unius ſterilitas in plantas rrr ſeter.
cæteras infamiam ſupplicii derivaret, maluit Religie
. — „ . unius vi⸗
Chriſtus ſuccidi tantàùm in agro, & procul ab

. . . 85. tio non in-
agro comburi. Diſcant à Plantæ ſupplicio, famanda.

quam cautè punienda ſint membra magm Cor- Severi-

poris, quorum ſi unum plectatur, reliqua lin- tas "on
guis omnium proſcindentur. Totius Ordinis fa cagaz, ſ. 4
ma periclitatur in Unius pœzna, m priùs ſucci- „roeßte.
datur, & exuratur præciſus à Corpore. Dem- pœniten-
que noluit Dominus in horto exuri Ficum, ſed tiæ palàm
excidi, quia voluit ſupphcium Arboris non pu- in Coœvo-
rum eſſe ſupplicium, ſed & doctrinam cætera- Vi.
rum. Exuſta in campo Planta perüſlet illa qui- νD„„Hedkio
dem, ſed emendationi reliquarum ignis illi ſub- „en ſem-
jectus non militaſſet. Omnium Lignorum ter- per ſit ſe⸗=
rori militavit impacta Securis in campo, & creta.
domi Arbor combuſta. Supphcia enun, quæ
tantùm nocentem plectunt, vix cenſeo infli-
genda: providendum eſt, ut Unius pœna Alio-
rum ſit aut inſtructio, aut pavor-

Projice eam. Projecit, & verſa eſt in
Colubrum. Exod. 4. 3.

Virga Moyſis humi projecta Serpens facta gex, E-
eſt. Ergo ſceptrum in manu Regis ſceptrum piſzopi, &
eſt; quod ſi à Præſide deferatur, fit Anguis. Superiores
O utinam id intelligerent Dominantes, ſi ſt er
corona interdum contenti, aliis Judiciorum renr.
X Juſtitia-

254 Oliva

Juſtitiæque Virgam contradunt. Sceptrum ex- in line
tra Imperantis dexteram b eſ r un Confundantur omnes, qui adorant ſeulp- . i 4
non regit. At, inquies, Serpens facta hum 311 r,; 9 ar, z .
Aalici Moyſis Virga Magoturm Angues devoravit. Ità: Lacc 3 W 6 „ “ * mulacris colam
impii fra- Veruùm eam ſtragem maleficii non Moyſis ars, ſuis. Pſal. 96. 7. Deo 4
nandi. ſed Serpentis ingluvies effecit; qui Anguibus u, habem
Dignitas ſaturatus epulatus eſt ſplendidè in Regia Pha- Et Simulacra ſunt Temporaria bona, & Paeliciras vr uſneni
nics son- raonis. Utinam ſceptrum à Regia manu pro- Peccatori duntaxat ſunt Simulacra. Simula- faa. 1, i
farende. cul abjectum non voret. Pauca ſapienti. Quid, crum dignitas eſt felicitatis, non vera felicitas. inpett
saperior quòd Anguis in manu Moyſis iterum Virga Deludimur felicitatis imagine, un uvarum fſi- Aii
prome- fuit? O quoties, quæ humi repentia Reptilia militudine deluſæ ſunt Aves à Keuxi. Palpa, e, mi
veat vi- cenſentur, ſi Imperantis manu elevarentur & rogo te, vanitatem honorum, & deprehendes gepitio
ore. uos Terra, in Virgas converterentur Poteſtatis Lapidem eſſe „ & Simulacrum ſine vita, à quo Otats.
ehe. ummæ, ſummæque Virtutis. Jacet ille in fo- vitam & felicitatem inſpirari aulicis exiſtima- litar
Superior ro pauper, ac velut Serpens declinatur, calca- bas. Eminus quidem ſpectantibus facilè Statua leat
utatur türque, quia vilis, quia pulverulentus. Adhi- illudit: verùm ſi cominus tangatur, eluditur. 1u. N.
Talentis beatur is a Principe, & quam ſit factus Impe- David quæ non adivit pericula, quæve diſcri- Temzera- ul, u
Pecfo- rio, elucebit. Et quando Virgæ prodigia in mina reformidavit, ut Regiæ intruderetur? Lium re- Vhiug a
Rex per Ægypto emicuere, ex ea provincia non diſce- Cum Gigante conflixit: ſupra ducenta Hoſtium ie enlo H
ſe guber- damus. Quid Joſeph in carcere? Nonne An- capita dejecit: intortam ſæpius Haſtam non 10 Prin
net. uis frigens in cavea? Elevavit eum Pharao, horruit. Verùm Regni potitum facilè faſti- e, Ne
Dignitas & Sceptrum evaſit, Magnuſque habitus eſt in- dium regnandi cœpit. En elongat fugiens, Nilem
, n ter Maximos. Mardochæus in veſtibulo Re- & manet in ſolitudine. A ſolitudine ſpecta- lee lne
giaæ domüs jacens velut Serpens calcabatur. ta eminùs Regia Domus traduxit ad aciem, n tatd
Elatus aà Rege Regno plurimuùm profuit. ſed propiùs geſtata Dignitas a Regia ad ſoli- Non pro⸗
Mdihen teanit. Aaro Idolum ſunt Opes. Felicteti
.. . as Ambitioſus deſpicit, Honoris duntaxat Iinon
liquitat em ſi aſp eai in corde meo, non cupidus. Amat delicias Voluptarius, quas Mi- cum 4
eaaudiet Dominus. Pſal. 65. 17. les averſatur. Hic magni facit, quod alius na. Alia
flocci ducit. Ut proinde ſapienter Idola ſua ala Pe
Electio Fovere ac ſerere Iniquitatem in corde ſce- dixerit ropheta Simulacra, cùm Idola, ido- miamn Co
ſtutus. lus eſt, non aſpicere. Cur igitur lethale Pro- la non ſint „ niſi ea nobis Pro Diis deligamus. hominum
Ambitio phetæ ſit aſpexiſſe tantum Impietatem in cor- . . Et Vanit
S eih. de? Iniquitas in corde blandiſſima eſt, ſo- Et vocabitur nomen ejus Emmanuel. Uqvead
ger. lumque dulcedinem ſceleris indicat, ſuppreſſis Iſa. 7. 14. ſim quoe
PEelieitæ diſcriminibus ærumniſque peccati. In corde cunn Men
miſera Ambitio purpuras tamum explicat, plauſus, Parcat velim Bernardus, ſi nomimi JnsU sanaihy- tera Nai
Religioſos & ſceptra. In uſu verò ærarium exhaurit, nomen præpono Emmanuelis. Mel JESUS a Eu- tmetmus
Rßeleer. patrimonium profligat, ſervitutem ſerit, pro- in ore, ſed Panis Emmanuel in gutture. Do- barhie. homimun
'iicit libertatem, magiſque cor exedit, quàm loris nomen eſt JESUS: cruore emitur. Poſt- Luc. 2. Vanitate
Eletio caput exornat. Ergo, ne vitio ſuccumbas, ve- quàm enim conſummati ſunt dies, ut circum- 21. nitetis ſin
Sasas, tat Deus excogitari vitium, nec vult aſpici in cideretur Puer, vocatum eſt nomen ejus JE- nd conl
corde, ubi blandum eſt, ſed reſpici magis ſua- &N . Et Emmanuel, hoc eſt, nobiſcum Deus,
det in aula, ubi fœdum miſerumque eſt. Noli Amoris & nomen, & theſaurus eſt. Nomen u
itaque Tecum de honoribus meditari, hoc illud in Cruce lego, hoc verò ſuper Menſam
enim eſt vitium in corde reſpicere, ubi per- audio. Salvat Chriſtus, ſed moritur: Jrss nr ha
ſonam geſtat. Percontare Aulicos, quid boni eſt decedendo: advemiendo Emmanuel eſt. epult
Ambitio invehat. Aulam ſubi, & inter ſer- Cujus nominis titulum tanti facit, ut his quo-
vientium ſuſpiria, inter compedes liberorum, que diebus Bacchanalibus deeſſe Mundo no- Pupl
inter cupientium ſumptus diſce, num expe- Iit. Oſtendit pretioſum hoc eſſe Chriſti no- ft onns ky
diat cupere, quæ tanti emuntur, nec poſſi- men, qui ſemper Delicias ſuas eſſe duxit ho- me,
dentur, incerta poſt pretium, fugacia poſt u- minmibus intereſſe. ieſi .
voluptas. ſum; in ipſa poſſeſſione poſſidentia Dominum, n On de
Renrcrze- non verò à Domino pofleſſa. Idem judicium Sperate in eo omnis congregatio populi, fl n E
2. D de vitiis ommibus ſit. Quid enim non ſplendi- eſfundite coram illo corda veſtra . rirg keter
zionum dum exhibet recogitata Avaritia? Quid non Deus adjiutor noſter in ternum. Ve- N hmea
remedin. ſordidum ac ærumnoſum exercita præbet? Ini- i: hom.: 14 d, Ne
quitas in corde, picta eſt, & fucis oblita: ma- Tieim amen van- e ominim, moh-. Prie han
culas tegit, bona oſtentat: ideéque ſi aſpici- daces Fili hominum in ſtateris, ut ſin t ui
tur, perſonam Iniquitatis aſpicis, quæ perſo- decipiant ipſi de vanitate in id ipſum. ¹ Knn .
nam non reſpicit, poſtquàm incautum à ſui de- Pſal. 61. 9. eidnb
ſiderio in ſuam traduxerit ſervitutem. Quid Cere lin
Filio prodigo non ingeſſit deliciarum expetita Amentes planè dici, haberique debemus; Servime Em duk
Voluptas? & quid miſeriarum non exhibuit niſi, his verbis auditis, ab Aula pedem re- Pei nox e⸗ l
exercita? Ad Glandes eum Luxuria demiſit, ferimus, nuntiumque remittimus Mundo. En caret ſti- m
eſurire doctum „ quæ cibum eſſe neſciebat. ea præſtat Deus, quæ maximèe Aulis de- pendio. e nkrer
