Obedientiæ Morte circumdari: & peccare ſe
credunt, niſi obedientiæ mœnia, quæ Tenta-
tio ſcandit, exſcendant. Ut cum omnibus ver-
ſer, Obedientia præcepit, nulliuſque diſcri-
men cibi præfixit. At periclitatur Pudicitia
ignibus obvallata. Erras? Vivit inter flammas,
quæ extingueretur in glacie. Periclitabitur in-
ter fratres; ſolitaria peribit. Crede mihi, non

IIa. sv. 1. Continuò Caſtus, qui Solus. Solitudo florebit ſi-

a,
veas.

cut Lilium, vix vaticinantis Iſaiæ oraculum eſt.

Gelle dam. Experientia verò monet, vepres in lſaltibus
ca⸗

germinare. Loth pudicus in Sodomis, inter
Filias malè ſecurus evigilat, filiarum vir, nepo-

Pitemir- tum parens. Eva cùm cecidit, Sola fuit. Solus,

ℳ

& in ſolario David, cùm in veritate non ſtetit.
Nititur ab hominum conſpectu Te Dæmon ab-
ducere, non ut non videas, quod cupias,
ſed ut vehementis cupias, quod non videris.
Irritant vehementiùs non viſa, quam quæ ſunt

Stromatum,

Lib. XIV.

oculis ſubjecta fidehbus. Quàm ſæpè, quod

Oculus exploravit, Mens faſtidit; à quo abeſſe
Cor neſciebat, dùm aberat. Aurum ubi ra-

rum, ibi in pretio. In Peruvia calcatur præz

copia. Denique ſcito Mortem domum quidem
ingrefſam, ſed non domi enectos, qui domi
fuerant, ſed in vis, Non Domo exeas, quòd
in illam Mors intrarit. Quid enim tua refert

abſit, an adſit Mors, ſi nullum domi inter-

ficit, & juvenes jugulat in plateis? Intrat obe-

dientiæ domum Mors, non ut inquilinum in-

terimat, ſed ut domo pellat, quem in ſolis valet
compitis interficre.

Dominus regnavit, decorem indutus
eſt : Indutus eſt Dominus fortitudi-

nem, & præcinxit ſe. Pſ. 92. I.

Procul dubio de Domini Incarnatione Pro-
pheta vaticinatur. Siquidem Dei Amor tunc
tandem ſibi regnare viſus eſt, cùm mortali-
bus inſervivit. Ut proptereà, qui vix ſe Deum,

Cheiſti Mo
ern 1%
Deum ev⸗
tuetit da

depreſſit.

hoc eſt, Ducem exercituum ſubſcribebat, in
ſolo humano femore inſcripſit ſeſe Regem Re-

gum, & Dominum Dominantium, Verùm:
regnaverit Amor Domini cùm ſervivit, forma-
que ſervi viſa ſit diligenti imperantis purpura-
Quâ veròô ratione induit fortitudinem, cùm ſe
carne veſtivit? An fortitudo Caro eſt, præ-
ſertim confoſſa vulneribus exarata vibici-
bus, detrita colaphis, attrita clavis, dumis
coronata, ſuffixa patibulo?

Quomodò induit

fortitudinem, qui factus homo, vel ſolo Sponſæ

capillo & capi potuit & vulnerari? Ergone Deus

Sabaoth, adverſum quem ne Aflyriæ quidem
Phalanges hiſcere potuerunt, tunc fortis evaſit,
cùm oſculo prodi potuit, nec mortem turpiſ-
ſinam declinavit? Qui fortitudinem induit,
cui & impares ferendo patibulo humeri, &
ſuppaæ latroni ſupplicium? Infirmitatibus ve-
rius, quaàm fortitudine mihi videtur circumda-
tus, qui noſtras ſuſpicere venit infirmitates, &
ſuas nobis conferre virtutes. Lapis ille apud Da-
nielem, quamdiè Mons fuit, Simulacrum non
disjecit. Præciſus eſt, exinanitus, & glarea fa-
(tus, & ita protrivit ſtatuam. Exarmari Da-
vid debuit, ut Goliam ſuperaret. Sed ſi peni-
tùs rem ſcrutari libeat, reperiemus profectè
verum Verbum indutum fuiſſe Fortitudine,
cùm Carne veſtitum eſt. Etenim cùm terno cin-
geretur hoſte Deus, nunquam de iis trium-
phum retulit, niſi cùm carnis lorica ſe commu-
niit. Mortem, quam non fecerat, quem fece-
rat, Mundum, & Dæmonem, quem abegerat,
averſabatur in cœlis Deus, debellavit in terris.
Et de Morte quidem memini dubium eſt, ſu
eam Morte diſſipaſſe. Abactum & Mundo Dæ-
monem, à Corde Mundum, poſtquam Dominus
in hanc mortalitatis arenam deſcendit, & Scrip-
turarum firmatum eſt monumentis, & Evange-
liorum teſtimonio confirmatum. Quia ædifica-
vit Dominus Sion, & videbitur in majeſtate
Jua., Non in urbe Divinitatis ſuæ inædifica-
ta, nec facta, ſed per quam facta ſunt omnia:
ſed in Sion, quam ædificavit ſibi ex luto, Ma-
jeſtas ejus emicuit. Utque in unius lucta hoſtis
iſthæc Carnis fortitudo clariùs eluceſcat; Quaàam
difficilz Deus pugnam iniit adverſus Mun-
di hujus illecebras! Latè per terrarum ſpatia
Mundus imperabat: vixque eum Deus ab
unius Meſopotamiæ finibus excluſit. In ſolis
Judæis

Pſ. 1et. 1

I20

Judæis tentavit Mundi principatum evertere:
idque labore immodico, & ſatis tenui, inglo-

riôque eventu. Spectemus Abraham, in cu-
jus adniſus eſt pectore Mundi dominatum ex-
tinguere. Educit de Ur Chaldæorum Abra-
ham: at cœlum oppignerat, ſuique vadem pa-
cti dat ſidera. Quid dico ſidera, terrarum im-
perium pollicetur, ut ad contemptum Patriæ
hominem cohortetur. Et quidem parcè ex-
plicavit triumphum ſuum in illo de profligato
Mando. Vix enim uxore illum ſpohiavit, cum
illicò eam illi reddendam juſſit. Vix fortunis
exuit, cùm ſtatim cumulatiùs eaſdem ingeſſit. Vix
abducere eum à cura prædiorum ſategit, cum
ei pinguiſſimam terrarum portionem conſigna-
vit. Sine hærede eum eſſe cupiit, quò opi-
bus parciùs adhæreret: verùm quot illum,
quot ſe Deus multiplicibus variiſque fefelliſſe
viſus eſt conſilus! Circumciſionem impera-
vit: Concubinas induliit: Iſmaélem conceſſit:
tandem Centenario hæredem dedit. A quo ut
eum avocaret, ſacr'ficium imperat in Mon-
te: ita tamen ut ne“ antè fili ab eo repoſ-
ceret holocauſtum, quam Umgeniti illum
ſui Verbique æterm Parentem fore promit-
teret, & intentatum ab Iſaaci jugulo cultrum
Eeclef- revocaret. Quæ omnia inchoabat Deus, abſol-
ar ſ vebatque, modò inhibens, modèò indulgens,
Gneegu. eadem interdicens & largiens, quaſi veritus,
ne ſi penitus Mundi ſpem, & blanditias ab
amici corde extiparet, animo tandem cade-
ret, & mœſtum inter ærumnas experiretur;,
quem comitem ſummis promiſſis habebat in
expeditione adversas Mundum. Et hæc acta
ſunt à Domino, cùm ſud eſſet in Mundum
armatus Divinitate. Specta illum nunc in
Carne luctantem cum Mundo. Conferamus
cum Abrahamo Petroum. Is non modè reli-
quit omma, ſed & ſe ipſam crucifigendum of-
fert in Monte. Qdaam facilè in Chriſtianorum
corle Mandus penitùs ſaperatur! Ad finem
ulque vitæ caſsâ hætedum ſpe, abdicatà præ-
diorum curâ, contemptà honorum cupiditate,
Uxorum ſpretàâ ſorvitute innumeri nilitant
Cruci. Nullum Mun i veſtigium in Religio-
ſorum domibus. Quibus ſemel pompæ diſpli-
cuere, nunquam placent. Specta Domini de
Mundo victoriam, in Lege veteri: & men-
tior, ſi non triumphabat Mundus, cùm trium-
pharetur. Quos enim à Mundi fece ſtude-
bat Deus avertere, hos mundamis rebus boniſ-
que alliciebat. Nec ipſe Sacerdos, quem unum
admittebat Deus in Sancta Sanctorum, ca-
rere potuit Mundo. Quot in rationali Gemmæ;,
quam diſcolor in veſte ſupellex, quantùm in
fronte auri, quantùm metallorum in tintinna-
bulis Planè neſcias an Mundi opes ſplendi-
dius imperarint, quam in vertice Sacerdotum
Domim. Nos quidem his utimur in ſacrifi-
ciis Pontificum: ſed ità, ut diu in cavernis ter-
ræ litaverimus, pari honore ligneos Calices
& aureos, ſeminudos & gemmatos Sacerdotes
proſecuti. Imô ſi coli debuit Lex vetus in
Arca, coli quodammodò debuit & aurum
Arcæ aſperſum. Quin aurum priùs mira-
bantur, quam Tabulas: hæ ſiquidem intus
latebant, proſtabat illud oculis ammiſque
Planditurum. Breviter, Patriarchis ita Pau-
pertas ſerebatur, ut Auro ſubindè irrigaretur.
Jacobo Patriarchæ inſita calamitas & tempo-
ralium contemptus; ſæpiùs ilkum tamen opu-
lentum legimus „ quem aliquando paupe-

Oliva

rem admiramur. Exutus polymitâ Joſeph;
verum ne Mundi ſitiret famulatum, pratex-
tam ei reddidit Dominus, Putipharis illi com-
miſſa familia. Rurſus avocare eum ſatagens à

demate illum cinxit Præfecturæ. Sic Jobo *⁵..
ablatæ opes; ſed non diù iis caruit. Ferieban-
tur, & illicò ſanabantur antiqui Numinis ado-
ratores, quos veluti infantes præceptorum mo-
dò faſciis adſtringebat, modò decorum, divitia-
rúmque lacte recreabat. At ubi venit plenitu-
do temporis, miſſus à Patre Filius ita Mandum
protrivit, ut ad illum reverſuros non timeret:
quos ad ſe aliquando traduxerat. Ecquando
enim neceſſe fuit in animo Franciſci Pau-
pertatem divitis temperare ? Quando Ber-
nardi reſarcire repudiatas infulas inexpectatâ
dignitatis inauguratione? Nunquam eguere di-
vitiis, qui ſemel opes abdicarant. Haud neceſſe
fuit retinere novà felicitate, quos à patrimo-
nio Deus ſevocaverat. Nimirum Verbum ca-
ro factum induit fortitudinem, & præcinxit

. . . . . Reli ioha
Mundo ſemel vinxit compeditum; at brevi dia- eeterfe.

ſe. Nulla enim major adbhortatio, ait Tertullia- Vox cperd.

nus, ad paupertatem, quàm quod Dominus in
nullis divittis invenitur. Proinde meritò for-
titudine indutus inducitur Dominus à Da-
vide, cùm caro factus exhibetur, ſiquidem
in noſtra congreſſus humilitate protrivit Mun-
dum, quem in Majeſtate ſua hoſtem verius
eſt paſſus quàm vectigalem. Enimverò exem-
plum obtinuit, quod non impetrarat impe-
rium. Viſus in Pannis Dominus Purpuræ fa-
ſtidium facilè perſuaſit. Exemplo itaque uten-
dum eſt, non imperio, non legibus, ſi Paſtores
ovibus, aut Concionatores auditoribus Mundi
odium cupiunt ſuadere.

Et in Hieruſalem poteſtas mea. Eccl.
24. 15.

Virgo Deipara ubique imperat, ſed ſolium ,
fixit Hieroſolymis. Porrò Hieruſalem dicta
Pacis viſio eos non patitur cives, quos in-
quietos furiiſque cernit exagitatos. Sciant
proindè Scrupuloſi ab hac urbe exulandum
ſibi eſſe, mi exulare cogant & corde ſuo irreli-
gioſas id generis impiaſque religiones. O veſa-
nia timidorum! quos imprudens religio à Regia
Victricis Virginis ablegat. Quid mihi prodeſt
conſcientia pura, ſi quèò purior evado; à fon-
te longius abſum Puritatis? Malo torquerl
ſcrupulo, quam à tanta Virgine exulare. Quid
mihi accidere poteſt diſcriminis in Hieru-
ſalem, aut quid ſolatii conſequi poſſum pro-
cul à Virgine? Neque ſoluùm Pacis viſio Hie-
ruſalem, ſed, ut apud Zachariam reperimus,
Abſque muro babitabitur Hieruſalem. Uſque zich.
adeò Pax colenda eſt incolis Hieroſolymæ,
ut murorum quoque ambitus ſit diſſipandus
ne vel bellorum propugnaculis Pacis exulta:
tio conturbetur. At, inquies, ſine muro ab-
ducar in ſervitutem. A quibuſnam? ab ea
peccandi illecebra, quæ me totles ſubegit.
Neque enim qui exomologeſi maculis animum
expiavi, a corde vitiorum radices, quæ al-
tias actæ ſunt, eradicavi. Iimeo, ne atutIIo
recuſent, quæ ſcelera abolevi. Audi: Quan- PCio

tum diſtat Ortus ab Oecidente, longè fecit à
nobis iniquitates noſtras. Quid times ab hoſte
tam diſſito? Nocere nequeunt tam procul a le-
gatæ cupiditates, niſi ad eas Tu acceſſeris .

e

2.4.

a

Ni
Cie
o
deni
ſut
gvo⸗
465)
inpe
E5
lil mura
1us,
oe
Cruc
Pingi
in pe
porta
ehen
Utione
liſos!
ſck .
hu⸗ ſencit,
, mn
nelin 4
zus M.
in cord
taris, e
eum h.
oculo,
cio tui
ſt. u⸗
Cm e
Id elt,
lgn,f
nun lu
Gbes ex
Te, ſei
que ſi
Cruces!
tuos. N.
morantun
Cncem
in betot
in arcuit
nicllolus
in ig
nin ting
ſa tunn
tin eſe l
in konte,

Huye h
lllix
us n

ſrg, Mod
Hebes
Fer. Noll
le Deie
cidm or
licem
rehitec

Stromatum,

piùs illas recolendo. O Te miſerum! Quid conſ-
cientiæ evertis domum „ut ſcelus invenias,
quod latere credis in pectore. Minùs ab Occi-
dente diſtat Ortus, quam à Corde tuo tua ab-
ſint Peccata. Quare ergo times in te reſediſſe,
quod Dominus tam procul fecit à te? Ergo,
ais, ſine muro habitabo in Hieruſalem ſub
imperio Virginis? Sine muro, ſed non ſine

Ceſtonn

doruct⸗ JESVU. Jalvator ponetur in ea murus, & ante-
denten Ila. 26. 1. zeiurale. JEsSus in Corde, Murus in Sion. Mu-
minlirt rus, inquam, ſit Jksus non Vexillum: hoc
üenn eſt, in Mente figatur viriliter, non meticu-
et Na losè huc illucque deferatur. Si enim Jxsus
ukt Crucifixus Murus eſt, quomodèò nunc in ore
pingitur, nunc in fronte ſignatur, nunc ducitur
H in pectore, nunc in brachio fingitur? Ergo
Wn portatilis Murus eſt IESUS, ut quocumque
n Huu avehendus ſit, nulluſque ſit ſenſus qui Ten-
uinen tationes incurrat, quin ſtatim muniri debeat
dnſein hujus ſeu ſigno „ ſeu nomine. Cur non ſuf-
,A ficit J ESUS inhærens cordi, cùm oculus of-
nüfan Zach. 2.5. fendit, quod metuit? Et ego ero ei, ait Domi-
ul Dan nus, murus ignis in cireuitu, & in gloria ero in
nte wü medio ejus. Audin? In medio tui exiſtens JE-
M in sus Murus eſt in circuitu tuo. Tene illum
iien 3 in corde, & deſine Crucem ejus quaqua ten-
1

taris, effingere. Non eſt, quòd timeas, ſi
eum habes in corde, quamvis non pingas in
oculo. Enitendum eſt tibi magis, ut in me-
dio tui ſit in gloria, quò in circuitu tuo igneus
ſit. Quæ verò gloria Domimi, ſi times vinci,
dum ille pugnat pro Te? Porrò ſi igneus Mu-
rus eſt, providendum eſt, ne fœnum deſit illi,
ligna, ſtipulæque ab pabulum. Gloriam illi va-

tteſtnmtle

inn N⸗
dhgbuniker

autunbe nam ſuppone, ſuppone ſtipulas & feſlucas;
quas ex alieno oculo eruiſti: nullus, præter
Te;, ſciat, quid in fratre correxeris. Deni-
que, ſi Igneus Murus eſt Deus in circuitu tuo,
u ul Cruces fruſtra erigis ſupra illum adversus hoſtes

tuos. Non benè conveniunt, nec una in ſede
morantur Ignis & Crux. Audeo dicere, qui
Crucem pertulit in corpore ſuo, averſatur eam
in pectore tuo: ideôque fortè murus fit igneus
in circuitu tuo, ne Tu audeas anxius & me-
ticuloſus levare Crucem, certus abſumptum
iri ab igne, qui in circuitu tuo eſt. Non e-
nim tanquaàm aqua effuſus eſt in circuitu tuo,
ſed tanquam ignis; ne fortè crederes irrigan-
dam eſſe Crucis arborem, quam trepidus ſeris
in fronte, ſed ſcias exurendam.

tut Cnes,
eiglis 19.

Hunc humiliat, & hunc exaltat: Quia
caliæ in manu Domini vin meri, ple-

nus mixto. Pſ. 74. 7.

Terhamis, Modè tibi Deus favet, modè te negligit.
*Tematis E ſpebus tuis hanc deprimit, illam promo-
negfaru. vet. Noli timere: ſic itur ad' gloriam : ſic
Te Deus ſculpit, ut ſuum videt à Patre in-

s N . . 7 . — .
ee ciſum ornatumque calicem. Sibi vitæ ſuæ
dc⸗ Calicem in exemplar proponit, dam tuum
6 architectatur. Ipſius verò Calix, ut intus ple-

nus eſt mixto, dolore ſcilicèt & lætitiâ, ità
foris humilitate & gloriàâ diſtinctus eſt. Et cer-
ttè, ſi argenteum vas ornare cupias variis or-
natiſque figuris, malleo ſcalprôque modè pars
una deprimitur, modò pars alia erigitur, ut
ſcilicèt, dum fatiſcit, hiatque Vas, promineat
in eo ſeu Herculis clava, ſeu enſis Alexandri.
Imò ſi rem ſpectes attentias; nulla pars erigitur,
ſed aliqua duntaxat deprimitur; cumque tume-

Dei curæ
ſe permit.
tere.

Tribulatio
vlilis.

Lib. XIV. 131

re varias hinc inde figuras cernas in Gutto,
illum tundi tantum, premique ſpectabis, dum
ſculpitur. Ergo mirum in modum, cùm vi mal-

lei, inter artificis manus, dehiſcere metalla

duntaxat ſpectentur, ubi ea revulſa à pice ac-
ceperis abſoluta, ſubſilire multâàque erumpere
in capita miraberis. Itaque cum depreſſionis
nullum veſtigium extet in argentea Pixide;, nul-
làque ſui parte fatiſcat, pleriſque in locis tur-
gens prominénſque, ſpectalum oculis exhibeat
jucundiſſimum. Id verò eſt quod & Prophe-
ta dixit de Domini Calice, déque ejus Gloria
ſcripſere Evangeliſtæ. Calix, inquit, vini meri, Ihid.
plenus mixto. Quamquam mixtum dilutum-
que ſit, merum tamen ſincerumque vinum pu-
tatur. Quis enim neſcit, ſæpiùs a Patre Domi-
num humiliatum? tanta tamen nunc ejus appa-
ret gloria, ut cùm ignominiæ pertranſierint,
Chriſti gloria & prædicetur & duret. Non e-
nim quòd faber fuerit vile cenſetur, ſed quòd
reſurrexerit, quòd Patris dexteram promeruerit
exiſtimatur glorioſum. Idque ne in ſolo capi-
te recognoſceremus, cæterorum membrorum
ſculpturam contemplemur. Quis cùm Petri re-
cordatur, aut Pauh, illos abraſos, perque ur-
bes caſos contemnat? Unum eorum decus men-
ti objicitur, & nullo humilitatis aut contuſio-
nis extante veſtigio, inclyti apparent ubique
&ι maximi. Societatis noſtræ incunabulis quid
humilius? inter fuſtes, carceres, irriſiones, cen-
ſuras, exilia adolevit. Verùm ad invidiam uſ-
que cumulatos nos famâ, decoréque Mundus;
ſi non amat, ſuſpicit. Ergo hunc humiliat, &
hunc exaltat; ut in toto nullum humiliationis
cernatur veſtigium, ſed exaltationis ſpecte-
tur ubique gloria. Idque, quia Calix in ma-
nu Domimi, qui plenus mixto merum nihilo
minus vinum propinat ſitientibus gloriam Chri-
ſti: qui elaborari nequit ſine tunſione atque
preſlura, quibus ità deprimitur, ut tumere
cernatur, dum completo opere exenteratiſque
Piceis viſceribus ſplendidum ſeulptumque appa-
rebit. Quare diſcito neminem perventurum ad
Gloriam, niſi patiatur interdùm & tundi, & de-
primni. Quod cælaturæ artificium tum Societatis
membra, tum ejus capita addiſcerent vellem.
Neque enim æquales omnes eſſe debemus: ſi Talents
tamen vas iſtud Nomini JEsu ferendo deſli- varin.
natum ſculpturà carere nolumus Sculpi non.
vwalet argentum, niſi hic quidem comprimatur, ib.
illic verò placidè elevetur, ibi ſubſidat, alib: Rel' gini
turgeat. Quòd ſi nullum inter nos nec nominis masia vr
nec muneris diſcrimen patiemur, argenteum “er=
forté Vas erimus, ſed inelaborati metalli,
Vas nullis nobilitatum ſignis, nullâque ſculptu-
rà cælatum. Meminerint tamen, qui tument
ſupra alios, ab iis non deſciſcere, qui ſuâ eos
humilitate erexere. Non enim ſtatuæ ſunt, ſed Henor mu.
cœlatura: in qua cohæret, quæ tumet, Pars illi, "um.
quæ dehiſcit. Superiores verò non mirentur, ſi ſo- Sugenty,
là depreſſione Vas non cæletur. Hincerigi debet, 4 Feae.
qui indè demittitur. Non omnes æque partes
Vaſis tundi debent: alioquin ſculpturæ nulla erit Tiro erer.
venuſtas: ſed quod inornatum erat, planumque, ,d 4
planum humiliuſque remanebit, magiſque de-
tritum. Modò erigendus in ſpem eſt, modò ab- Correctio,
ſterrendus. Miſcenda reprehenſionibus laus, ne Wl
ſi pari ratione Vas tundatur, non cælatura, ſed“““.
tunſio appareat. Necundum multitudinem dolorum pſ. 93. i9.
meorum in corde meo conſolationes tuæ lætificave-
Tunt animäa men. Porrô Exechieli liber contradi-
tus carminibus lamentationes dilutas continehat.
Cum

132

Cum exiret de terra Zgypti, lin-
guam, quam non noverat, audivit.

Pfſ. So. 4.

Tentationibus conturbari cœi, ex quo
me Deo devovi. Audio in Religione, quæ in
Puſillani: Egypto ne ſomniaveram quidem. Infelix ego
mes. homo, quis me liberavit à ſervitute Pharao-
nis? Ilbi enim clamabat cor ad Dominum,
Tere quod nunc de Domino conqueritur; cumque
ſonaret laus in ore peccatoris, nunc conver-
ſi ad Deum animi blaſphemiæ tantùm non
ſtrident in Deum. Ægyptius factus ſum in
Judæa, qui Iſraëlita vixeram in Ægypto. Vi-
deor mihi Herodes eſſe, qui JIESUM pello è
Palæſtina, quem in Ægypto colueram. Ver-
bo, Linguam, quam non noveram, audio. Scis,
Tentasie. Undè ſit factum, ut de Ægypto eductus popu-
num fons. lus linguam noverit quam non audierat. Attende:
Et non audivit populus meus vocem meam: &
Irasl non intendit mihi. In eodem prorsùs Pſal-
mo. Ideò exaudis vocem venefici incantantis
ſapienter inſipienter dementatus, quia, ſicut
ſurda Aſpis, aures tuas Dei vocibus obſtru-
obediemia NRiſti. Si obedires, non tentarere. Ideò vocem
in ſpirina- blaſphemiæ audis, quia obedientiæ vocem non
litm. exaudis: cui quia in EÆgypto præſtò eras, ideò
ſpiritu blaſphemiæ non vexabaris. Vis aliam
noſſe ſcaturiginem picei fluminis? Audi, quid
canat David. Is, cùm dixiſſet: Linguam, quam
tbid. 9. 5. R— .
non noverat, Divertit, ait, ab oneribus dor-
Ffam ejus : Manus ejus in cophino ſervierunt.
Si neſcis libertate uti, quà te Chriſtus dona-
vit, ſi tranſlatus in regnum Filii, ſervitutem
Mancipii non dediſcis, ſi exonerato oneribus dor-
ſo manus implicas cophino, ſi erutus de pote-
ſtate tenebrarum, lucem faſtidis, ſi Cœlum
non reſpicis Orco eductus, quid quereris, vo-
cem Dei à Te non audiri in Tabernaculis
Dei? Manus cur ſerviunt in cophino, poſt-
quàm divertit Deus ab oneribus dorſum tuum?
Cur ſcelera, quæ in dorſo ferebas, cùm ea patra-
bas, præ manibus, præ oculis geſtas, dum in om-
ni opere tuo eorum recordatione ad inſaniam
uſque, & oſtrum cruciaris à Itane dorſum
Deſperati. Deus exoneravit jugo, ut eo manus occupa-
rentur? Feliciùs, ut itaà dicam, peccando hu-
meri peccatorum onere premebantur, quam
manus ſine ſcelere inter opera innocentiæ, eo-
rum recordatione inquinantur. Et miraris quòd
Deus non Te ſoletur, quando Tu contra ſolatia
ejus tuis ſordibus pugnas. Projeciſti poſt tergum
tuum omnia peccata mea, is exultans canit, qui
è& manibus excutit, quæ Deus à dorſo flagitia
dejecit. Alioquin, ſi oculi Domini ſuper Juſtos,
& Tu in manibus peccata tua circumfers,
quomodò poteſt Deus ea non videre? Qui ha-
bet te ante oculos ſuos, non poteſt poſt ſe ha-
bere, quæ Tu ante te habes. Projice abs Te, quæ
cupis à Deo poſt tergum projici. Lava inter inno-
centes Manus tuas, & circumdabis altare victi-
marum, non ſcelerum tribunal. Dic cum David:
Elegi abjectus eſſe in domo Dei mei: magis quàm
bhabitare in tabernaculis peccatorum. Melius e-
nim tibi eſt inter ſiridores blaſphemiarum,
quas invitus toleras, Dei vocibus erudiri in
tabernaculis Juſtorum, quam in ſilentio & va-
Ibid, to. nâ ſpe Planditiis Egypti ſeduci. Melior eſt dies
una in atriis tuis ſuper millia. Audi, itaque popu-
2.7. lus meus, & conteſtabor te: Iſralël ſi audieris me,

Serupuleſt.

Lſa. 18. 17.

Pſal. 83. II.

Oliva

non erit in Te Deus recens, neque adorabis J
Deum alienum. Ita David ſolatur eum, qui te
linguæ, quam non noverat, ſtridore revocaba- l
tur in Ægyptum, undeè diſceſſerat. 4

„ (el
ukn
mw
int. tali
N gele

Et dixi, Domine Deus: Prophetæ dicunt
eis, non videbitis gladium, & james
non erit in vobis: ſed Pacem veram

. . Mtiuini pott
dabit vobis in loco iſto. Jer. 14. 13. aole
Quouſque Jeremias referebat Domino à Titulasie
Prophetis prædictum eſſe Iſraêlitis, futurum Feix. .
ut nec gladium ſuſtinerent, nec famem, Do „ mnn
minus conticuit: ut verô eos intellexit veram
ſine gladio & ſame Pacem populo prophetaſ- i
ſe: tunc enimveròôò Jeremiæ vocem intercipiens, 4 i
falſitatis redarguit buccinatores quietis. Et di- u
xit Dominus ad me: falſi Prophetæ vaticinan- Ibid. 1 n
tur in nomine meo. Non miſi eos, & non præcepi
eis, neque locutus ſum ad eos: viſionem menda- gne
cem, & divinationem fraudulentam & ſeductio- logo
nem cordis ſiti prophetant vobis. Neſcio, an dai
ardentius locutus ſit alias Dominus. Rogo, nſh
cur Agnus, qui coram tondente ſe obmutuit, Knne
adeò exarſit in falſis vatibus veræ Pacis? Nimi- 141 0
rùm legem ſuam ruere conſpexit Dominus hàc taeikt
evulgatâà doctrinâ, quà Pacem veram arbitramur D Hur wbi
non tolli per gladios, ſed ſeri. Væ nobis, ſi ibi dum
veram Pacem regnare cenſeremus, undè & fa- Theolei 7e
mes exulat & gladius. Qui enim ſuſtinuiſſent non ſini ni. ie
Martyres ſqualorem carcerum;, cruciatum fa- ndunui n
mis, vulnera gladiorum, ſi, quam moriturus fmen
Dominus Apoſtolis ſuis Pacem legaverat, & Elecioßte unimn
expirare inter enſes, & florere in viola puta- u. Hln kann
viſſent? Mentitur quiſquis Pacem ominatur „zzn. euni
ibi, undè abfuturas ealamitates prædixit. Viſio tio anuttir. la dor
mendax, fraudulenta divinatio, ſeductio cor- Plagan
dis eſt, quæ veram Pacem promittit jis, à J.
quibus & famem ſubmovit & gladium. Vera tam l.
Pax ſanguine ſeritur, vulneribus alitur, nu- carcer,
tritur fietibus, fluctibus tranquillatur, ſana- Ullron
tur gladiis, fame paſcitur. Ideò Dominus, Ee pri
cùm dixiſſet Apoſtolis. Pax vobis, oſtendit eis we ini
manus: ut videlicèt diſcerent adoleviſſe poſt lue 34 Hhinn Neopſ⸗
Paſſionem, quam ipſe pepererat, inter do- netin
lorum ſuorum initia atque crepundia. Hinc guzun muan ſu
eſt, quòd Apoſtoli, qui mittebantur tanquàm“ r lar el
Agni inter Lupos, tantam Pacis copiam cir- P h mi⸗ 4 o
cumferebant, ut eâ hoſpitum Ædes impertirent. & Monti⸗ Nee
Hinc David tot bellorum exagitatus turbini-icti, e exclltti
bus, appetitus inſidiis, periculis exploratus ade 1atlone;
Oleæ ſe comparavit, dicens, Ego autem - plal. 5r.3. Polle.
cut Oliva fructifera in domo Dei: ut ſcilicèt Ebet,
Pacis ſe Symbolo inſigniret, qui calamitatum Pax ondi burert
erat notis undequaque conſignatus. Hinc pri- n ſkic
ma è naufragio Mundi Ohva prodiit, quæ Perſee. nelo viv
delata ad Noë mortales docuit, virere Pacem nime. enlar
tunc felicias, cùm infeliciùs in orbe terrarum Antecen
ærumnæ graſſari videntur. Sic ex Davide Salo- *
mon naſcitur, id eſt Pacificus ex bel igero& nin
rumnoſéque prodit parente. Sic Hieruſalem ſrlla⸗
dicta Pacis Viſio quà urbe nulla à gladiis & Pene
hoſtium incurſionibus Domini providentis in- docrl
tutior. Fiat Pax in Virtute tua, inquit David, pſ ui. 5. An
non in otio luxũque noſtro. Virtus, quæ ardua Kan
ferat „ Pacem nutrit, non Abundantia » date Nahd
otio contabeſcet. At, inquis, David cùm dixi iu

. . . . zn⸗- idem-
ſet: Fiat Pax in virtute tua: & abundantia, in lbid
quit, in turribus tuis. Ità: ſed
rum ſunt munimenta, non theatra volupt

Denique in Domini ſtabulo Pax canitur, uman
omni

Turres bello-
atum.

dreg
Metgi
i.

hrehin
nn n

ley

dr rg
Ain n
gknen,
inskeüte⸗
llnne

8s utiͦ i.
Phen Uling

*
niſiun
nen, u
ei. Mi
Monimns D

NVetanabna
et. Nenchult
Nemm uk:

Kell egel
olete niur

Egän 4„,

heibit in;
inqulin 4
. lten nn
rtli ,d
genk l .

Zudex in
reorum

omnis felicitas exulavit. Quanquàm arcanis
Jeremiæ verbis majus quoque Sacramentum
tegi puto. Quid emim eſt, quòd extremo ſup-
plicio Judam Dominus & Iſraëlem affecturus
adeò exarſit, cùm intellexit a falſis vatibus Pa-
cem eis nuntiatam? An non horum Prophe-
tia furori ejus, illormque exterminio mili-

quehioni- taſſe videri potuit, quando Pacis vano omine

bus non
abutatar
cavillis.

deluſos furor Domini opportuniùs opprimere
potuit imparatos. Domine, cur adeò iraſceris,
ſi vand ſpe Pacis fallatur populus, Babyloni-
co mox gladio exterminandus? Hoc ſit ſup-
plicii exordium, ut, quos hoſtis trucidatu-
rus eſt, blanditiæ decipientium exarment! O
grande Judicibus documentum! Plectendus
eſt Iſrael: ſed decipiendus non eſt. Gladio
ejus trajicienda ſunt viſcera, ferro membra
vincienda, disjicienda machinis mœnia, ſolo
domus æqquandæ arietibus, accipitribus ursiſ-
que cadavera exponenda: at Mens mendacio
falli non debet. Nolo decipi, quos mori volo,
Rogo, quâ fronte, quave conſcientia a Ju-
dicibus reis venenum in auro propinatur? Cur
miſelli ſpe vand evadendi compellumtur fateri
crimina vel occulta, vel ne quidem excogita-
ta? Cur confitenti exilium promittitur, quem
manet laqueus, ſi fateatur? Itàne Pax canitur

Jer. 14. 1, ubi patibulum adornatur? MWon videbitis gla-

15:

bid. 17.

Sap. I.11.

dium, & fames non erit in vobis. Ides hæc di-
cit Dominus de Prophetis, qui prophetant in no-
wine meo, quos ego non miſi: dicentes, Gladius
& fames non erit in Terra hacs In gladio &
fame conſumentur Frophetæ illi. Et dices ad eos
verbum iſtud: Deducant oculi mei (ſive veſtri)
lacrymam per noctem & diem, & non taceant,
uoniam contritione magnd contrita eſt Virgo fi-
lia populi mei, plagâ peſſinũ vebementer. O
plaga tumens non circumligata, non fſota oleo,
quâ Juſtitia in throno ſuo à ſuis ſatellitibus
tam ſæpè confoditur! Non unus luſtrabitur
carcer, in quo cavillis ſpebuſque deceptus ca-
piſtro mox jugulandus non ingemat, à Judice,
ſe, priùs quam à carnifice peremptum? Ergô-
ne iniqua Juſtitia eſt, & quæ mendacium in
Reo plectit, muneratur in Judice? , quod
mentitun, occidit animam ſuam: utinam ani-
mam ſuam, & non corpus innocentis. Plaga
hæc peſſima eſt, quia Curatorem non habet.
A quo enim judicari debent, qui judicant?
Neque veròô eſt, quòd piaculum ſuum velo
excuſationis obnubant, proclamantes non ali3
ratione à reis confeſſionem criminis extorqueri
poſſe. Etenim violari Dei Lex mendacio non
debet, ut reo ſupplicium non deſit. Cruciati-
bus extrahatur ſcelus, quod latet in corde. Sin
ſola id fraus & ſolus dolus educere poſſint
malo vivat reus capitis homo, quàm Deus of-
fendatur. Nolo ſupplicium, per quod Deus,
antequàm reus, læditur. Relinquatur judicio
Domini, quem judicare non poſſumus, niſi
Dominum contemnamus. Certè Philiſthæus ca-
ſtris Iſraëlis exprobrans Domino non placebat.
Apertàâ eum tamen acie, & æquo certamine,
non occultis inſidiis proſtravit. At Holophernes
clam obtruncatus eſt? ſed gladio ſuo. Aliud
eſt autem occultè hoſtem petere, aliud reum
mendacio ſeducere. Licet vim vi repellere;
Mendacem mendacio illaqueare non licet.

Ethicæ Comment, Tom. V I,

Stromatum Lib. XIV.

133

Glorioſa dicta ſunt de Te, Civitas Dei.
Pfſ. 86. 2.

Planè civitas refugii es 6 Virgo beata! quæ
illum effudiſti, qui factus eſt nobis refugium
à tribulatione. Ad te accedo ego, uti Tu ac-
ceſſiſti ad Bethlehem urbem David: quæro
& ega locum in diverſerio, ſiquidem & mea
quoque amima paritura eſt, ſed quem diu par=
turivit Spiritum perditionis. Nec mirum, ſi,
quem concepit Dæmonem;, hunc pariat. Imô
mirum eſt, quòd non naſcitur ille, hoc eſt
emittitur ab anima, niſi ex corde reclinetur
in fœno. Haud enim exit ab anima, ſi ex auro
ei cunæ præparentur. Sola illum extrudit pau-
pertas, ſola illum avaritia concipit. Quid,
quòd in tam portentoſo animæ fœtu adhuc ni-
hilo minùs ab Angelis & Gloria in altiſimis
Deo, & in Terra Pax canitur bominibus bonæ
voluntatis. Verùm, qui Chriſti ortum æmula-
tur in cantu & ſtabulo, Jobi in ſe vota com-

Ehriſti
Nativi=
tas alleg.

C onverſie
Vera.

Renova-
tio Piri-
tus.
Pœniten-
tia.

Lucz. 14

plere ſolet, de utero tranſlatus ad tumulum.

Tunc enim Dæmon ex anima naſcitur, cuùm
perit. Et neſcio quomodò, duùm ipſe naſcitur,
anima renaſcitur; quæ quamdiù illum parturi-
verat, & Dæmonis nidus & ſui ſepulchrum
fuerat. Quare natalis Dæmonis animæ vita eſt:
mirâque Oratione Cor, dum ſcelus parit, Coe-
lo naſcitur, & Mens; quæ ſui noverca fue-
rat, ſed parens Dæmonis, cùm illum conce-

Perat, ſin fit Mater, & Dæmonis Noverca;

quando illum non tam parit, quàm perdit. Er-
30 in funere foœtus vitam parens recipit, in
ſuo ortu ſcelus amittit vitam.

Congregaverunt omnes, quos invene-
runt, malos & bonos. Amice, quomo-
do huo intraſti non habens veſtem nup-
tialem?! Matth, 22. 10, 12.

Ubi ſunt boni & mali, ſi unus duntaxat
ſine vefie nuptiali invenitur à Rege? Nimi-
rùm in pluribus abundabat iniquitas, ſed uni
deerat veſtis. Porrò ubi multitudo eſt, magis
Deus, ut ita dicatm, attendit veſitimentum,
quam mentem. Latebant vitia in corde: at
veſtis, impudentia videlicèt, ſenſuumque ex-
teriorum pervicacia proſtabat oculis epulan-
tium, perque oculos irrepebat in cor. Minus
ſcrutanda eſt, quæ latet, impietas in multitu-
dine, ſed nullo modo procacia ferenda eſt.
Sine veſte Probitatis ejiciatur Conviva, tole-
retur Recumbens ſine Juflitia. Quod umi no-
cet Crimen diſſimulari poteſt, quanquam non
leve ſit: at, quæcunque in morem veſtis ſoras
erupit impudentia, puniatur. Nec ſatis ple-
ctitur, ſi ex ipſo non projicitur convivio; ut,
qui ſpectavere ſine veſte epulantem, aſpiciant
in vinculis tranſgreflorem. Nullum vero ſcan-

Modeftia.

Scandala
& vitia
plelcten-
da.

Se veritas
in ſcan-

daloſos,

Seandala-

dalizantibus aptius ſupplicium, quàm vincula, sen per-
& exteriores tenebræ: ut videlicèt nec vide- ittendas

ri poſſint, nec poſſint ambulare. Quòèd autem
ſeverius plecti debeant ſcelera levia; ſed publi-
ca, quaàm gravia, ſed occulta, ex Domini præ-
cepto intelligimus, quo jubemur ſcandalizan-
tem nos pedem, manum, oculos abſcindere,
& à nobis procul abjicere. Rogo, cur humani
cordis oblitus eſt Deus, quod cùm dixerit ma-
larum cogitationum fontem, unde iræ, rixæ, cu-
M Piditates

r

piditates promanant, tamen eruendum non
ſuaſit? Quare ergo oculus eruitur, qui videt
mulierem, & non eradicatur cor, quod fœ-
minam incautè viſam iniquiùs concupiſcit? Itã-
ne? peccanti manui non parcitur, & cCordi
parcitur inſanienti: hoc non tangitur;, illa præ-
ciditur? Nimirùm propalam pes, manus, ocu-
li peccant; cumque peccanti plurimum no-
ceant, mortaliùs nocent ſpectantibus. Cor de-
linquit gravius, ſed clanculum; uniuſque exe-
dit innocentiam peccatoris. Eruatur proindè
laſciviens oculus, qui, duùm videre fominam

conſpieitur, incitamento eſt ad amandum: par-

catur cordi, cujus ſcelus ubi naſcitur, ibi mo-
ritur. Hac de cauſa crediderim Lepram Domi-
num in Lege veteri averſatum ſupra reliquos
morbos, non quòd lethalior ſit, ſed quèd in
cute virus effundat. Nam quamvis leprofi vi-
vamus, moriamur vulnerati ſeu febrientes,
quia tamen gliſcit in venis ardor febrium, ex-
tra tabernacula non amandatur æger; quia ve-
Exempla rÖ ſordet foris in pelle lepràâ perfuſus, relega-
wala, tur procul ab Urbibus: ut diſcamus, non at-
tendendum in hominibus quàm graviter, ſed
quam publicè prævaricentur. Numquàm Spon-
ſus læſus eſt corde Sponſæ, ſed ſolo aut crine
aut oculo. Nimirùm plus inverecundiâ vultus,
plus vano capitis ornamento Chriſtus offendi-
tur, quàm corde, mentéque, ut ità dicam,
impurà. In capillo, non verò in nervis repoſi-
tam habuit Samſon fortitudinem: ut videli-
cèt erudiremur, magis quodammodèò nobis eſ-
ſe debere cordi capillum, quàm cor: hoc
enim ſi odit, ſine aliorum ſcandalo, odit; ille ſi
laſcivit, non uni eſt offendiculo, ſed ſpectato-
Pſ. 1. 3. res proritat univerſos. Et folium ejus non de-
Ruet, & omnia, quæcumque faciet, proſpera-
Parva in huntur. Meliùs dixiſſes, Propheta, & radix
malo. ejus non areſcet, & omnia proſperabuntur.
Regularâ Radix enim fructuum non folia ſunt, ſed ra-
e en dix. Ex fibris prod ſolii
ris exter- Q X. prodeunt poma, non ex foliis.
narum. Falleris. Itaà ſuis in hortis docuere Varro, &
Columella: at Deus in horto ſuo radicem fru-
