164

contentum, inquit Hieronymus. Expreſſum
id eſt in Templo Ezechielis ad vivum. Alta-
ris, inquit, lignei trium cubitorum altitudo. Stu-
pet Hieronymus præparatam Sacrificiis Aram
ex ligno eſſe: & fatetur à ſe intelligi non poſ-
ſe, quomiodò Altare & Ignem excipere debeat,
& ex Ligno compingi. Fateor me Hieronymi
diſcipulum eſſe, itémque fateor ſupra Magi-
ſtrum non eſſe diſcipulum. Dicam tamen,
quod ipſe docuit, quamvis ſe id ſicire non ve-
lit. Ara iſthæc lignea præparata erat in Sanctis
Sanctorum, ubi quia deeſt ſpectator, deſunt
pariter & victimæ. Difficile, inquit ipſe, eſt
Deo tantum Judice eſſe contentum. Quod
tam difficile eſt, ut careat hoſtiis Ara, quæ
caret ſpectatore. Solus Sacerdos ſpectator eſt
ardentis intra ſepta Sacrarii ſacrificii, ideoô⸗
que ex hgno Ara ſtat ſine hoftiis. Quòd ſi
aliquando quis ſacrificat, tam purus tamque
coœleſtis Ignis ille eſt, tâmque rarus, ut & ar-
dere noverit, & videri negligat, Lunarique
germanus flammæ, nec urit, nec pabulo eget,
iſque eſt, qui & excipi in ara lignea Ppoſſit,
& illi nocere non poſſit. Studuerat ſane Da-
vid abſque ſpectatore Domino immolare, ideéô-
que, ut ſacrificii ſuſpicionem tolleret, Lectum
in Aram verterat, quem & expiabat lacrymis,
& dolore conſecrabat, undè canebat,; Memor
fui nocte nominis tui Domine. Nihilo minùs
nec inter umbras à lucis cupiditate ſecurus,
& gloriæ memor forſitan, dum Domini me-
minerat, exclamat, Placebo Domino in regio-
ne vivorum. Me miſerum, inquit, qui latê-
re neſcio in latibulo: qui & tenebras deli-
go, & lucem nihilo minus diligo. Nimirùm
ſedentibus in regione umbræ Mortis Lux or-
ta eſt eis. Nec in fepulchro ſecuri ſumus à
Luce. Cincrem tanquam Panem manduca-
mus, ſed vivit in ſemine mortis Gloria;, tri-
umphat in exuvis mortalitatis Ambitio, re-
ſurgit Honor in cinere, emucat Ardor in pul-
vere, friget cinis, & calet Vanitas: quærun-
tur Umbræ, & Lux amatur, mori netſcia vel
in tumulo, docta vivere vel in cinere, vire-
re non ignara, cùm aruit. Nimirum Phœni-
cis in morem Gloria naſcitur in ſepulchro:
Bombyce pauperior, ſed aſtutior, alas ſibi
parat in carcere: Serpente imprudentior, ſed
nocentior lacerat cutem ut ornet: obſcurior
Sole, ſed ardentior, occidit ut naſcatur: Ole-
re fragilior, ſed cupidior, ſepelitur ut floreat:
Hydrâà impotentior, ſed vivacior, vulneratur
ut vivat: Vite vilior, ſed feracior, amputa-
tur ut germinet: Frumento denique inanior
ſed callidior, humo tegitur, ut ex humo mul-
tiplicata ſuccreſcat. Domus eſt Gloria; quò
profundius jacit fundamentum, eòô faſtigium
erigit ſublimius. Semen eſt; latet, ne lateat-
Ignis eſt; tegitur cinere, ne evaneſcat in ci-
neres. Lapis eſt ſcalprum; ſuſtinet, ut po-
liatur. Aurum eſt; reperit in ſupplicio venu-

ſtatem. Nardus eſt; comprimitur, ut redo-

leat. Navis eſt; utitur tempeſtate pro remi-
ge. Follis eſt; alliſione ſublevatur. Ferrum
eſt; limatum lucet. Margaritum eſt; exclu-
ſum domo non exulat, ſed regnat. Thus de-
nique eſt; cum flagrat, fragrat.

Oliva ⸗

um
Pretioſa in conſpecta Domini Mors San- Cuet
&toram ejus. Pſal. I15. 5. 1 M
Collis
Grien
Eccleſia Domini, quæ varietate in chla- Homini- læ,
myde circumdatur, multiplex quoque dat ho- Sus non umlun
dié ſui variuümque ſpectaculum. Et ad nup- 1 lacendi. Cin agi
tias nos mittit in Canam, & ad ſupplicium , eri ſeunci
nos invitat, fortiſſimorum Chriſti militum, LZaddid
Fabiani & Sebaſtiani. Hinc pateras, hinc ſe- u wn ig
cures expedit; hinc vinum;, indè ſanguinem no Plac
fundit: modèò dapes, modè poenas proponit: 4 pellat,
eodémque temporis puncto & epulatur cum rch ſi
JESU, & cruciatur cum Martyribus, cædi- ehi
turque, S& gaudet, unâque die & paſcit, & n woligie
perit: cumque Nuptias humano generi ſeren- & bmmili
do conſecret, Nuptiarum fructum lamentatur breimili
extinéctum. Hæret mens dubia, quèò ſe con- r a eſ
vertat: vinum deficit in Convivio, vita perit 1 Dewide
in Martyrio. Rursùm demutatur inter epulas Gu
in vinum Aqua, convertitur inter tormenta in 1 enen
vitam Mors. Ubique prodigia, ubique Jk- i in
SUS. Verùm; quando Rex ipfe Martyrum ncit A
eſt, non pronubus nuptiarum, relictà Galilæ4, “
moremur, ubi moramur, Romæque pro Chri- ſama
ſto Martyres triumphantes, epulantibus cum W e
Chriſto Sponſis, anteferamus. Fretiola in con- Eledtie
11: 0 nurur! 1
ſpectu Domini Mors danäétorum ejus. En Cardo Nalm. an
humanæ vitæ. Huc tandem conatus noſtri perſeve- nius
omnes, omnéſque vires ac cogitationes decet ramtia. ad
collimare. Fruſtra ſuccedunt reliqua, niſi pre- Morti 8 tra
tioſo exitu coronentur. Reliqui vitæ noſtræ os Pate- here
dies tanquam pulcherrimi Simulacri ſunt mem- ete⸗ eMh
bra, quorum caput & princeps ſupremus eſt, mjAnian 6
Vitæne dicam an Mortis? dies. Hoc defti- D Uiut I
tuta capite, quamvis formoſiſſima Statua, nni
Monſtrum eſt. Neronis pedes, hoc eſt, Cæ- A N
ſareo ex genere ortus, ſplendidiſſimi: at quia 2 noe e
non ſuppar corpore impoſita cervix eſt; ar- clar 4
det in incendio, nullis unquàm imbribus re- i i, E noe
ſtinguendo. Judæ ſi non formoli pedes luteo unge Dei
concreti genere, argenteum ſanè pectus, quan- iin lh
do Servatoris noſtri configurari meruit, con- ntit füre
formarique præceptis. Verùm, quia cervici Anitrent
humanæ caput belluinum impoſuit, diffuſa Uunt, ut n
ſunt ex infelici pectore & viſcera & prome- Knaei
rita. E contrario, Pauli ac Petri membra in- Cchenäum.
certa, utpote quæ modò Lutea facta ſunt uIe Nl Nier
Lapſu, modò Aurea evaſere Charitate: quia mnna Re
tamen amborum pretioſum funus extitit, in- n eie. A
ter ſimulacra domus Domini principem ſibi ineit Am
locum vindicarunt. Ergo enitendum eſt ma- eheno fun
ximè, ut Mors pretiofa ſit, ex qua toti vi- RiRegni
tæ tantům accedit dignitatis & gleriæ. Fre- Gloris Khetunt,
tioſa in conſpetctu Domini Mors Sanctorum ejus. vana. n caten
Quonam pacto id fiet? Si Vita fuerit, ante Tntente et, ve
conſpectum Domini pretioſa. Morti vita pro- Ersve- Uulindum.
ludit: Vitæque ſupremum diem pingunt Vi- li, ing
tæ dies non poſtremi. Ut vixeris, ſic occum- iln 0
bes. Non erit ſine pretio Mors, ſi fuerit Vita tun 0R
ipſa pretioſa. Quare, quo cupis colore mitére elrhen
Mortem, eo Vitam imbuas. Haud ejus purpu- ür oten
raſcit funus, cujus in pice ætas conſumpta. Vi- luwen
tæ aureæ aurea ſuccedit Mors, quæ eaſdem du- ln “
cit in Se lineas, quas tu te ducis in Te. Pro- ann
indè ſit pretioſa Vita, ne contingat ſine pre- Npn
tio Funus. Pretioſa in conſpectu Domini Wors müſe, P
Nanctorum ejus. Vide artem, quâ pretioſa fa- AEnnae

cta eſt: Mors pretioſa, inquit, in conſpectu
Domini. Mors ergo & Vita non carebit pretio;
ſi ante oculos Domini tranſigatur. OQ raras
cum

Ae ludenn Gi⸗
iet,
Ul Ln
3K hor

ł Stromatum, Lib. XIV.

dor. cum pretio hominum vitas, quòd nemo ferè
curet vitam ante conſpeéctum Domini redde-
re pretioſam. Unuſquiſque ſtudet Humanis
oculis formoſus apparere, rarus Divinis. O
utinam ablegaretur peſtis iſthæc à carceribus
vitæ, & nullus non foret Juſtus in meta. Hu-
manorum concupiſcentia oculorum tranfſver-
sum agit cymbulam Religioſæ vitæ, alioquin
ſecundà navigatione appulſuram in portum.
Humani Ecquid malorum effugit, qui Syrtim iſtam
reſpeétus. non fugit? Eò devenitur, ut oecupata deſide-
§. David rio Placendi hominibus Mens, JESUM domo
exul. pellat, JESUM excludat corde, exilium,
proh facinus! indicat Jrxs. Gratiſſimus Regi
erat Philiſthinorum Achis David, à Saüle tunc
Rexve profugus: cumque ejus & uteretur conſilio,
3 s ze & familiaritate delectaretur, quia tamen He-
msii ,a- bræi militis inviſa Ducibus fortuna fuit, eò ad-
impii fra re 1)
nandi. ductus eſt Achis, cupiditate placendi Satrapis,
1. Reg. 29. ut Davidem dimitteret, dicens: Revertere er-
7. go, & vade in pace, & non offendas oculos Na-
traparum Philiſthiim. Cumque ſciſcitaretur Da-
vid, an reus criminis alicujus haberetur; reſ-
Ibid. 3. pondit Achis: Non inveni in eo quicquam mali
ex die, quâ trans fugit ad me uſque in diem banc:
ſed Satrapis non places. JESU bone, quoties
Achis tragœdiæ in noſtri pectoris aula inſtau-
rantur! Tuque, ut David, Religioſæ diſcipli-
næ ratio, quæ nec nobis unquam nocuiſti, &
adhuc places, ea ſolùm de cauſa diſplices,
Regula- quia Satrapis non places? Tacerem, inquit il-

iſeen.
IennI
9bon.
ineit

Pto
hubrs an

1. 34

ram ob. le, libenter, mihique Silentium ſuadentem le-
Rar. gem ultrò retinerem. Verùm elongatur à me
s, Amicus & Proximus, niſi fiat à me aliena Lex.

timores. Placet JESUS, cujus factus eſt in Pace locus.
Amici- Verùm,;, ſi Pacis fuero tenacior, Hoſtis ero ami-
tiot. corum, quorum partes fovere recuſabo. Pro-
Amicu indè abſcedat cum Pace Chriſtus, ne à me diſ-
H“ .. cedant Amici. Atque ita Crocodilos æmula-
cendum. ti, & nocemus, & plangimus, noſtrôque à
corde Deum pellimus, non quèd nobis ſit gra-
vis, ſed quòd Satrapis haud ita ſit gratus. At
mitiùs furerent humani Reſpectus, ſi in Pace
dimitterent Principem Pacis. Eò inſaniæ deve-
niunt, ut non modò excludant domo, verùm
& in caveis includant, ferarum morſibus diſ-
cerpendum. Quàm charus Dario Regi Da-
Dan. 14. hiel! Erat autem, inquit Scriptura, Daniel
1. conviva Regis, & bonoratus ſuper omnes ami-
cos ejus. Attendite, quid immanitatis excogi-
taverit Amor tantus Humanarum rationum,
veneno furiiſque exagitatus atque corruptus.
Sibi Regni Magnates dedi Prophetam ab Re-
ge petunt, non ut pellerent imperii finibus,
non ut catenis vincirent, non ut ſupplicio ple-
cterent, verùm ut ſeptem Leonibus objicerent
Ibid. 29. laniandum. Quid moramur? Et neceſſitate com-
Pulſus, inquit Sacra Hiſtoria, tradidit eis Da-
nielem. O ſine lege humanorum Reſpectuum
fatum! O. Reſpectus humami de ipſo Amore,
rn deéque Imperantibus triumphantesi Vincit A-
rle mor Mortem, ſed Humano timore vincitur.
glr Innocens, fidus, charus Regi Propheta pabu-
lum ferarum eſt, ne minus ſuis Afſeclis Da-

ech
ini: u
is Ae.
mbrbur⸗
es n
Cennt
iu cani

b rius placeret. Haud mirum, ſi nos interduàm,
ne g. N ut Regibus placeamus, deſipimus, quando ne
n ſeſe Homini- ſervis Rex diſpliceat, furit in Vatem. Quôd-
,il non que mirere vehementiùs, adeò nec amare Da-
1. „ ſ. acen-
4 Pjet

nielem deſtiterat Rex, cùm eum Feris objecit,
ſiquidem die ſeptimo ad lacum acceſſerit, ut
lugeret, inquit, Danielem. O utinam ſolus Da-
niel, & non quoque Juss inter Tigrides ex-

dum.
lbid, 39.

165
ponatur Placendi hominibus deſiderio! Luſi-
mus, cùm in regno Davidem in pace dimiſi-
mus. Timeo, ne hâc prurigine blandiendi ami-
cis, deprehendatur Chriſtus ſceleribus expoſi-
tus, luſtrali forſitan aquà non luſtrandis. Aver-
tat hoc Deus opprobrium à domo ſua, ne Per-
ſarum in nobis barbaries renovetur. Si pecca-
ſti, ut Placeres, vel certè ne Diſpliceres dome-
ſticis, Jxss Leonibus objicitur. Neque verò
à criminibus ſolùm horreas, quorum fœditas
nobis cum eis non foœdus tantùm interdixit,
ſed & nomen in ore compreſſit. Nec nomi-
nentur in vobis, exclamat Paulus. Sufficit de
proximi tui fama detraxifle, dum rideres: ſuf-
ficit diſſenſiones foviſſe, duùm iraſceris: ſufficit
ſeviſſe rixas, duùm garrires. Non enim ſola Ve-
nus Tigris eſt, ſed ipſa in Urſam abit Miner-

va, ſi ſuo dicendi ſcribendique lepôre abutitur

in dedecus alienum. IIIud verò terrere nos de-
bet plurimùm, quèd illa quoque Petra tam fir-
ma tamque ſolida, cui Eccleſiæ incumbunt fun-
damenta, humanorum procella reſpectuum
adeò concuſſa eſt, ut Chriſtum negare non du-
bitaverit, ne aut Ancillæ diſpliceret, aut Lic-
torem irritaret. Quid, quòd non Chriſto ſo-
lùm nocet, qui hâc lue afflatur, ſed & ſibi ob-
eſt non minimùm. An non David, vir pruden-
tiæ tantæ, tantæque fortitudinis, adeò viſus eſt
hoc Placendi voto deſipuiſſe, ut verè inſanire
& furere cogeretur? Et immutavit os ſuum co- 1. Reg. 21.
ram eis, & collabebatur inter manus eorum, & 13.
impingebat in oſftia portæ, deſtuebantque ſalivæ aerie
ejus in barbam. Adeò ut Rex dixerit: An de- tigaze.
lunt nobis furioſi, quòd imiroduzxiſtis ißum, ut Eccleßia-
furetet, me præſente? Haud ergo mirum, ſi fica Ju-
ità Deus execretur degenerem Placendi homi- riſdictio
nibus cupiditatem, ut ejus vel umbram in ip- dium

»
. . 7 . —AaAamorénee-
ſa Sponſa exhorruerit. Nicut Lilium, inquit,
. . . . 7. 41* im-
inter ſpinas, ſic Amica mea inter filias. Quaſi zi am

dicat, Affuſæ filiæ circa Dilectam, ejus mihi = niem-
florem decolorarunt. Dum enim Amare illa nar.
cupit, & Amari, duùm gaudet ſtipari Filiabus, Can. 2. 2.
& ab eis tanquàm Parens circumdari, Pudor
ejus, quem Lilium non diffiteor, viluit apud
me maximè: nec jam ad eum accedo, quòd,
quæ illi videntur filiæ blandientes, pungentes 1,iei
mihi ſpinæ videantur. IIIis pungor, quibus iolæ.
ipſa ſtipatur: arceor ego à Lilio, dum illi
Sorori meæ adſtant: cùm enim ſalutari Pa- Amics
trona cupit à Sociabus, deſüt à me vocari impii.
Sponſa, à meis longè facta complexibus, quia
nimio illam ſtudio filiæ, imò ſpinæ, amplexan-
tur. Cujus ipſa criminis cùm deprehendiſſet
pœnam, Filias à ſe procul propulſans, unius
cœpit Sponſi amorem vultumque expetere,
unique contenta Placere JESU clamare incoœ-
pit. Ego dilecto meo, & dilectus meus mihi. Can. g. 2.
Nimirùm, ut inquit Leo Pontifex, Diligenti Homini-
Deum ſufficit ei Placere, quem diligit. At, bas non
inquis, ſolitaria & ſola deſerar, inſtar myri- placen-
cæ in deſerto. Ero inſtar languentis in porticu, mn.
cui quia homo non aderat, triginta & octo an-
nis infirmitatis compede exſolvi non valuit.
Hominem non habebis? habebis JESUM. Ca-
rebis Sodalibus? Sed non Sponſo. Sola in cu-
biculo Maria, nullius Sodalis requiſita ſtu-
dio, nullis Amicitiis culta, cum Deo plena
Verbum concepit, divino Spiritu, hoc eſt,
ſplendidiſſimo Lumine obumbrata. Latare,
Rerilis, quæ non paris: decanta laudem & hin-
ni, quæ non pariebas: quoniam multi filii deſer-
æ magis, qum ejus, quæ habet virum. Noli te
Sau-

Iſa. 54. I.

166

gaudiorum futuram credere infocundam, ſi à
Sodalibus deſerare. Tanta te circumſtabit ſo-
latiorum copia, ut, cùm hinc te ſolam cir-
cumſpicias, indè exultans redundänſque & ſe-
Ctatoribus, & ſolatiis, exclamare cogaris cum
IIa. 49.21. Eccleſia vocibus lſaiæ: Ego ſterilis, & non pa-
riens, tranſmigrata & captiva: G& iſtos quis
enutrivit? ego deſtituta & ſola: & iſti ubi hic
erant? Tantuſque erit hærentium tibi & lau-
dantium te numerus, qui tibi veluti Parenti
blandientur, ut, occupato pectore lætitià, do-
môque adeuntibus oppletâà, oratura ſis ad Spon-
Ibid. 20. ſum: Anguſtus eſt mihi locus, fac ſpatium mihi,
ut habitem. Et ne putares in ſolo ſolio, aut in
aulis duntaxat, penetralibuſque ornatioribus
futuras præ habitatoribus anguſtias, ipſi domus
anguli, ipſæ latebræ, loca ipſa invia, & rude-
ribus quiſquiliiſque deſtinata, Habitatoribus
redundabunt: ut non modè cor, ſed & caro
Ibid. 19, exultent in Deo ſuo. Quia, inquit, deſerta
tua, & ſolitudines tug, & terra ruinæ tuæ an-
guſta erunt præ habitatoribus. O decorum co-
piam copioſam! O affluentem ſolatiorum ex-
undantiam! O gregem bonorum nullo jam
numero computandum! Verborum porrò my-
ſterium expende. Iſtos quis enutrivit? in-
quit. Viden? Iſta deſerta Chriſti Sponſa &
infœcunda, nec ſolatio caret Filiorum, & Nu-
tritionis caret incommodo. Nec dolorem ſen-
ſit Pariendo, nec laborem paſla eſt Nutrien-
do, ſed, quod de beatiſſima Virgine cecine-
re Patres, gaudia Matris habet, nec Nutri-
cis ſentit incommoda. Quot ſubeunt domus,
quot ſibilos tolerant, quot æſtus patiuntur,
ut unum hi ſibi proſelytum adjungant! Ma-
ria circumeunt, & Alpes tranſmittunt. Ad Te
ultrò Judæa, ut ad Joannem accedet. Sine
Viro Deum concipit Virgo. Haud ita illæ non
Solæ, ſed Sodalibus comitatæ & ſtipatæ, Vir-
gines quidem, ſed Stultæ. Nullum ſolatium
perferre poſſunt, quin puriori illud pecçtoris
ſanguine enutrierint: nullà fruuntur lætitia,
quæ non earum exſuxerit, evacuaveritque mam-
mas. Quanto emim diſpendio emitur confabu-
latio contra Leges furtiva! Timent homines,
perdunt famam, inopiam patiuntur lacryma-
rum. Paupertas in minimis violata an non con-
ſolationis uber exhauſit, totidémque repoſuit
ſpinas in pectore, quot lactis guttas exſuxit?
Ibid. 18. E contrario, ad Deſertam; Vivo ego, dicit
Dominus, quia omnibus his velut ornamento ve-
Regula- ſtieris. Deliciæ Innocemum mentem lætifi-
rum ob- cant, famam ornant, & decus & gaudium
ſervantia ſunt. Verùm aperiatur aliquando fertilitas De-
urze ve⸗ ſertæ, ſolique Deo animæ deſtinatæ. Laætabi-
veyam. tur, inquit Iſaias, deſerta & invia, & exulta-
Tyro ve- bit ſolitudo, & Rorebit quaſi Lilium. Germinans
rus. germinabit, & exultabit lætabunda & laudans.
Iſa.35. 7. Gloria Libani data eſt ei, decor Carmeli &
D Saron. ipſi videbunt gloriam Domini, & deco-
a. rem Dei noſtri. O ſplendidas ſponſiones! O
benè auſpicatam ſolitudinem! O deſertum flo-
rens! O foœcundam ſterilitatem! O dolorem
lætum! Abeant, rogo, quàm procul poſſunt
à me amici, quibus dum floreo, exareſco:
quibus ſi floreo, non floreo. Verborum aper-
tus eſt ſenſus. Duo tantùm adverto. IIIud vi-
delicèt, Deſerta, & Invia. Invia, inquit, hoc
eſt, Mens, in quam cùm quaquaversum ten-
taveris introire, nuſquàm viam reperies. Invia
Mens illa eſt, de qua deſperando dicimus:
omnes exploravi aditus, ſed planè inacceſſa eſt,

Oliva

nec ad vulgarem vivendi conſuetudinem flecti
ullis artibus poteſt. Iſta florebit quaſi Lilium.
Cui ſi cupis ſimilis inveniri, Sponſam imita-
re, quæ de ſe canit: Surrexi, ut aperirem Di- Can. 5. 5.
lecto meo: Manus meæ ſtillaverunt Myrrham.
Præfer in foribus Myrrham. Quicunque te-
cum inire amicitiam cupit, in primo ſtatim
congreſſu Myrrham ſentiat, Mortificationem
intelligat à Te amari, nec niſi per manus re-
ſperſas Myrrhà fores reſerari tuas, nullique
patere aditum ad Te, niſi per oſtium, quod
& Mortificationem redoleat, & beneficio
Mortificationis patuerit. Alterum quod noto,
ea ſunt verba: Ipſi videbunt gloriam Domini,
& decorem Dei noſtri. Non deeſt Sponſo pul-
chritudo, ſed Tibi non patet, quia Cor tuum
patet Turbæ. Proſpicitur non minas, quàm
proſpicit per cancellos Sponſus ab ea viſendus,
quæ videri noluerit. Deſerta & derelicta ipſa
fruetur formoſitate Dilecti. Quid faciemus,
ut hanc virtutis gemmam conſequamur? Audi
Prophetam: QNingulariter ſum ego, donec tranſ- Pſ. 140.
ezam. Recordemur, Tranſituros nos hinc efle io:
brevi, & facilé Amicitias negligemus. Fami-
liaris ſit Mortis meditatio, & Familiares deſpi-
cientur. At pupilla ille eſt oculi mei, inquis.
Et ego tibi edico, pupillas & vincit, & excæ-
cat Cinis. Qui ſi in noſtra mente verſaretur,
Pretioſa foret Mors noſtra: verùm quia Ama-
mur & Amamus: idcircò, inquit Salomon,
unus interitus eſt hominis & jumentorum, & Eccleſ- 3.
æqua utriuſque conditios ſicut moritur bomo, ſic 19.
& illa moriuntur. Cur ſicut Sæcularis moritur
Coœnobita? quia in morem ſæcularium Afſe-
clis & Amicis delectatur. Ideò noſtra non ſin-
gularis Mors, quia eſſe nolumus ſingulares,
uſque dùm tranſeamus.

Ego autem dixi in abundantia mea: Non
movebor in æternum. Pſ. 29. 7.

Planè in abundantia Tua, non Domini;, ver- zorz
i ſa-

bum iſtud cor tuum eructavit, non bonum. „, o
Siquidem abundantia Domini humilitatem pa- ſumm.
rit, & timorem concipit, eôque vehementius Humili-
naufragium timet, quò mercibus eſt onuſtior, tas in
& portum ſpectat. Quis? ais, Non movebor 2 e⸗
in æternum? An neſcis unius obſtaculo Re- la “H
moræ paſſis tumidiſque velis decurrentem Na-
vim portentosè ſiſti? Gigas ille ſpurius ja-
cuit non Ferro, ſed Lapide proſtratus. Dum
à lapillo Babylonica ſibi Moles non cavit, ca-
dit. Tu ipſe, quis crederet, dum incogitan-
tids oculos torques, captus es. Adeò timen-
dus eſt caſus viro quoque prophetanti. Quot
priùs David fœminas aſpexerat, nec arſit?
Ubi nihil metuendum ſibi credidit, cecidit, in
Juventute Caſtus, Adulter propè Senium. Por- Gze
rò velamentum ſuperbiæ ſatis abominandum. “ fau.
Ego autem dixi, inquit, in abundantia mea Senes fer-
Non movebor in æternum. Domine, in volun- veant.
tate tua præſtitifti decori meo virtutem. En quo- Cognitio
modò ſe antè commendat, tum Deo tribuit Na,
Decorem ſuum. Veruùm Deus non irridetur, & lar
palliata Arrogantia nudatur oculis illis, quibus
nihil opertum, quod non reveletur. Sequi- 4
tur emm: Avertiſti faciem iuam à me, Gratis

Tentatio
timenda.

Teniatio-
num re-
medium.

factus ſum conturbatus. O Dei iram Super- Jivine
biæ niminm inimicam! IIlicò à Glorioſo ſuam neceſitmi
Deus faciem avertit, ac ſi colubrum ſpectaſ-

ſet. Et factus ſum, inquit, conturbatus. Ubi
nune

une
nut,
ſee
Gamm
ſet
dimnæ
olunt⸗
werun
Vis tus
Zern apy
lerbi
ceri oß
Hæc S
Plemus

Dlizi

a!

iß. Hiaud
lni ſanclilli
muihortig hu
m. tiopibu⸗
ife Regn m
mnum Pat
ld rerd
deatilimm⸗
Dihilo mit
Unscve in
rei Cumgve d
Mme non
cum, co
Iol fupe
Ten edit
febulo,
lum pann
uce crcu
and naru
Uocd alier
küopum
imono,
duicd home
mek ine⸗
, Mier
li Atern
lete mored
Agine
Eeug genig
ſe omma
lacere
1
le. n thio

tedi
lun
Il⸗ Te deſerit deſertum à Deo? Verùm notemus,

nune abundantia tua? Si Tua fuit, cur eva-
nuit, Deo vultum avertente? Si tua erat, cur

n Nl
Ilen.
et
in
in
Nnx.

quam ſit Arrogantia inſcia ignaraque velami-
nis. Cùm ſe nunquàm movendam prophetaſ-
ſet, ut tantam Jactantiam convelaret pallio
divinæ Gratiæ, ſtatim addidit: Domine, in
voluntate tua præſtitiſti decori meo virtutem. O
lacerum velum! Decori, inquit, meo. Itane?
Vis tuas Deo verti virtutes, & adhuc Deco-
rem appellas tuum? Nimirùm tegi nequit Su-
perbia, nec cùm tegitur. Adeò ſuas ambit vi-
deri opes, ut eas quoque revelet, cùm velat.
Hæc Sanctus Propheta recitavit, quæ nos im-
plemus, actor Tragoœdiæ, non Actus.

Diligit Dominus portas Sion, ſuper om-
nia tabernacula Jacob. Pſ. 86. I.

Beaziſt. Haud dubium, quin de Virgine loquatur
metestis ſanctiſſima. Verùm cur adeò ejus diligit por-
H tas? Audi: Ecce alienigenæ, & Tyrus, G po-
Ibid. 41. pulus Ethiopum, hi fuerunt illic. Ubi? in
Deperati portis hujus Urbis Quæ enim ſpes foret Æ-
Derent. thiopibus, & alienigenis penetrandi in aulam
Lepß er- Regis magni, niſi Janua cœli, & peccato-
ſetürnn timihßunt, rum Patrona eos introduceret ad F ilium? II-
t lud verò miratur maximè Sion, quòd cùm
1 An beatiſſima hæc Virgo Deum pepererit, adhuc
4 nihilo minùs alios non recuſat habere filios,
unéôque incluſos utero geſtat Jacob, & Eſau.
Deſperati Cumque dives ſit fœtu Iſaaci, Iſmaeëlem par-
erent. turire non recuſat, factura de Iſtnaële Iſaa-
cum, converſura in Jacobum Eſaü: imòô,
quod ſtupeas, Deum parit in terra, Peccato-
rem edit in cœlo, cumque illum reclinet in
ſtabulo, hunc elevat ad ſolium, Deique Fi-
lium pannis involvit, gehennæ Mancipium
Luce circumdat. Numquid Sion dicet, Homo &
bomo natus eſt in ea. Quaſi dicat cœleſtis Sion:
Undè alienigenæ, & Tyrus, & populus £Æ-
thiopum in hac porta, in qua Ezechielis te-
ſtimonio, Princeps ſedit epulaturus. Num-
quid homo & Homo conditor hominum na-
tus eſt in ea? Quare ergo, quæ ſalutem pepe-
rit, Mater fit 5Æthiopum, quæque candorem
lucis Eternæ edidit Mando, Cœlo nititur pa
rere nigredinem Peccatorum, & Æthiopum
caligines? Stupet Sion, amari a Deo alieni-
genas denigratos, qui diligit Portas Virginis
ſuper omnia tabernacula Jacob. Minus fortè
placeret Rebecca, ſi, ſine Eſau, pareret Ja-
e cob. Ah diſcant aliquando tandem non faſti-
ited, dire Ethiopas, qui Candorem lucis Eternæ,
imang⸗ Orandi privilegio, concepere. Natus eſt ho-
ergapec. Mo & homo in corde tuo? Noli ideò animas
cenes, Caliginoſas faſtidire. Sicut Lilium inter ſpinas,
ſi cupit in tuo adolere pectore Deus Peécca-
erei.toribus Miſeratione ſociatus. Stultè propter-
eaà Phariſæi vociferabantur, Cur Chriſtus cum
Peccatoribus manducaret. An cum impiis non
biberet, qui inter iniquos exſpirat? Lilium
iſtud non naſcitur inter Lilia, ſed paſcitur:
ſpinas inter & dumos floret libenter. In cam-
po tui cordis non florebit, miſi in eo ſpinæ
floreant, Animæ videlicèt dudum peccatri-
Ee ces. An neſcis Dominum Granum frumenti
appellatum eſſe in Evangelio. Cur Granum,
9 & non Malum, aut Pomum? Ut intelligas,
non modò non faſtidire peccatores, ſed naſ-
n lenn cum eis. Stipulis innaſcitur frumentum,

n bonn,
Cltten t p
Telenennu
kcnl, 8
Plachles,
Untentn 4
e Hn ,
Hatus e
donntſe⸗ „
m nngen„
Mimnm
Etut
t, e Ali,
inicht

Lapſi re-

„ in We ℳ.
in, l

gen. 1e 6
Nincen,

Siromatum, Lib. XIV. 167

uti cum Eſaü Jacob adolevit. Naſci vult cum
peccatoribus, qui natus eſt in præſepi. Non
modô non refugit Jumenta, Impios videlicèt,
verùm apud ea divertit, cùm naſcitur, ut
vel Bovem vertat in Cherub. Placuit Mago-
rum Aurum, placuit Thus, ſed admixtum
Myrrhæ. Crede mihi, Paſcha non celebrabis,
niſi cum Agno agreſtes lactucas comederis.
Nec naſci vult, nec concipi Jacob ſine Eſaü,
nec Agnus tollens peccata comederetur ſine
amaritudine Peccatorum. Nimiràm ludit cum
Iſmaële Iſaac, ut eum in verum Abrahæ fi-
lium demutet; & Aurum faſtidiret in mune-
re, ſi abſque Myrrha offerretur. Ideò fatetur Pita miz-
Sponſa, non auſam ſe occurrere Dilecto ſine "a quàn
cura Peccantium. JSurrexi, ut aperirem Dile- er
. 02
to meo Manus meæ Rillaverunt Myrrbam, Can. . 52
& digiti mei pleni Myrrhâ. Nimirùm fſciebat,
non intraturum ad ſe Dilectum, mii recog- Z- las s-
noſceret in operibus ejus Animarum ſtudium nimerum
Perditarum. Nulla enim aptior manus reperiri Chrife
Poteſt, quæ Sponſo aperiat, quàm quæ Myr- ma 1M-
rhâ repletur. Parùm apta manus eſt ornata!“
gemmis ad Sponſum inducendum in domum
ſuam. Aptior manus, quæ ſtillat Myrrham,
quam quæ Lilia olet, januæ reſerandæ Dile-
cto. Nimirum quemadmodùm caput Sponſi
plenum eſt non camporum floribus, ſed noc-
tium guttis: ità Sponſæ dextera, ſi cupit ape-
rire Sponſo, ſtudeat non tam Mella ſtillare
quam Myrrham. Quem viderit Deus Peccan-
tium implicatum eſſe ſceleribus extergendis,
hunc ſuo dignabitur congreſſu. Scito JE SUM
& naſci inter Jumenta, & inter Latrones mo-
ri. Operatus eſt ſalutem in medio Terræ pro-
ducentis Spinas, non Coœli proferentis Aſtra.
In medio Eliæ & Moyſis Apoſtolos terruit,
quos in medio Iniquorum redemit. In Rubo
Deus, non in Roſa: & cùm exaltari voluit in
deſerto, non Aquilæ ſimulacrum elegit, ſed
Anguis. Murænulas aureas vermiculatas argen-
to fabricatus eſt Sponſæ : ut intelligeret, &
Vermium & Serpentum imagine exornandam
ſe eſſe felicius, quam ſymbolo aut Avium, aut
Florum. Non benedicitur à Patre Jacob, niſi Gen. y.
manus oneret hædinis exuviis. Gratius Deo or-
namentum, quod Hædi, niſi mutarentur, aà ſi-
niſtris alias collocandi conficiunt, quam quod
Agni contexunt. Denique morbidæ manus Ja-
cob deſpectæ fuiſſent ab Iſaaco, cui hædorum
tectæ aſperitate adeò placuerunt, ut quem
benedicere ob vocis humanitatem verebatur .
manuum oblectatus amictu benedixerit. Nimi-
rùm non mirum, ſi peccantium ſpoliis indu-
tum Jacob amaverit Iſaac, quando non in E-
remo orantem, ſed in Jordane purgantem un-
das, parantémque criminibus medicinam Deus
Pater Filium & voce exaltavit, & ave. Ideò
Virgo, cùm ſciret eò ſe gratiorem Sponſo fo-
re, quò ſe exhibuiſſet impis humaniorem, non
horruit, cùm Lilium eſſet, ſeſe inſerere ſpi-
nis. Quo ſpectaculo mirè Sponſus delectatus,
exclamat: Sicut Lilium inter ſpinas, ſic Ami- Can. 2.2
ca mea inter filias. Et quidem fideliores Chri-
ſto fuere ſpinæ, quam reliqui aut frutices, aut
flores. Siquidem ipſæ coactæ Dominum cru-
ciare, ità torſerunt, ut etiam coronaverint.
Quaſi dicerent: Quandoquidem compellimur
vulnerare ſalutem noſtram, ita eam punge-
mus, ut ei in coronam confingamur. thiopiſ-
ſæ junctus Moyſes Deo conjungi meruit: & Aa-
ronis virga, non ſegregata à relhquatum Iri-
uu

Can. 1. 13.

Mort ife-
catio
amanda.

2 as a-
ha utm.

—

168
buum rebellantium virgis effloruit, ſed immix-
ta. Sociata ramis rebellantium ſœcundior fa-
cta Amygdalas protulit: ut non modè ger-
minans Surculus moneret, à peccantium con-
ſortio non debere abhorrere Juſtum, ut floreat;
ſed & Fructus ipſe Virgæ, duriſſimàâ obduc-
tus teſtàâ, nos inſtrueret, medullam tegi & edu-
lem ſub cortice præduro, & penè ſaxeo. Nec
mirum, ſi erupit in flores Virga Juſti inter
ramuſculos conſpirantium, quando fœcundius
nuſquàm prodigiorum fuit Moyſis Sceptrum,
quam in Æägypto. Et quidem nunquam alias
JESUS ipſe tam munificè triumphavit, quam,
cùm in illam ſuperſtitionum ſentinam, ac ſce-
lerum intravit Patriam. Quis enim mihi ob-
jiciat triumphantis in morem ejus in Urbem
ſanctam ingreflum? Vectus eſt ibi Aſello, hic
Matre: ut ſcias eò ſplendidiorem habendum
eſſe in Æggyptum, quam in Sion introitum „
quò differentius eſt vocabulum Matris, quam
Jumenti. Imèô ſi ex Curru triumphum me-
tiri licet, nobilior in EÆgyptum fuga;, quam

in Cœlum reditus, cùm Currum adornave-

rint, imo Currus eſſe meruerint hic Nubes;
ibi Virgo. Ut propterea videri poſſit alicui
libentiuns ad Idolorum ſedem, quaàm in ſinum
Patris feſtinaſſe. Properat enim ad Patrem in
Nube, feſtinat in Æggyptum in ſinu Virgi-
ris Par quodammodé hujus itineris Currus,
ac ilhus terminus. Excipitur ſinu Patris re-
ceptus in Colum; exultat in ſinu Matris pro-
perans in Æigyptum. Non diſſimil videlicèt
decore cohoneflantur ad Hoſtes iter, & re-
greffus ad Patrem. Cùm in Cœlum pervene-
rO, inquit, ſinn Patris excipiar, huc antequam
vemiam, ſinn fruar Parentis. Cujus tantæ er-
ga Impios prochvitatis non ignara Virgo, iis
longè antè verbis præſagifle viſa eſt, cùm ait:
Faſciculus Myrrhbaæ Dilebtus meus mihbi, inter
ubera mea commorabitur. Ac ſi dicat: O vos
omnes, qui tranſitis per viam, nolite mirari,
quòd facta ſim Rheda Dei, cujus eſt Currus
decem millibus multiplex! Peccatorum ſalvan-
dorum deſiderio moræ factus impatiens, dum
totus Myrrheus eſt, totuſque immerſus, & cir-
cumdatus amaritudine peccatorum, Ubera mea
in ſuum Currum convertit: malens bajulari à
Matre, quam diù abeſſe ab Ægypto. Porròô
ego caritura Dilecto eſſem, niſi ei lectulum
ex Myrfha componerem. Amor meus in Pec-
catores gratam me Deo facit. Audeo dicere,
Minas Lilio Convallium Pudoris mei placeret
Lilium, niſi fragrantiæ Floris copularem Myr-
rhæ amaritiem, tam meæ Cuſtos Virginitatis,
quàm alienæ Perfidiæ Reparatrix. Ideò mea
inter ubera Dilectus commoratur, quia non
abeſt à pectore faſciculus Myrrhæ, quo itaà
Infans delectatur, ut ſeſe intra illud abdide-
rit, & totus abierit in Myrrham. Faſciculus
Myrrhæ Dilectus meus mihi, inter ubera mea
commorabitur. Ità ſeſe JESUS puer abdidit in-
tra faſcem amariſſimæ Myrrhæ, uti ſolent in-
fantes ſeſe intra chlamydem Parentum obvol-
vere. Ac ſi Matri teſtaretur in Myrrha recon-
ditus; ſpem nullam ſupereſſe Virgini Filium
amplexandi, niſi pariter cum eo complechi
dignaretur & Myrrham. Siquidem Faſciculus
Myrrhæ eſt, qui antè Flos Campi erat. Et
fortè Myrrham ſibi Virgo locavit in pectore,
quèd minùs abſque Myrrha ſciret Puero ube-
ra placitura. Adeò Deus cupiebat in ſinu Vir-
ginis requieſcere, ut cùm nata illa nondùm eſ-

Oliva

ſet, in ejus reſidere & apparere ſimulacro vo-
luerit. Ergo in Rubo Dominus. Quid eſt Ru-
bus non exuſtus, ſed ardens? Virgo Deum
pariens ſine damno Pudoris. Nota: Virgo
Deum non habet, quaà Lilium eſt, ſed quaà
Rubus eſt. Puto enim, quòd Deus in ea liben-

ter requieverit, quia Spinis undique eam con-

fixam agnoverat. Eam enim ſibi adoptavit in

Matrem, quæ Mater futura erat Peccatorum.
Ergo quia in Rubo Spinæ, ideò in Rubo Ig-
nis, id eſt Deus, qui Ignis eſt. Audeo dice-
e, Cleopatram perditiſſimam reginarum Ma-
ria quodammodò imitata ſuo ſuſpendit ab ube-
re Aſpidem, ut ex eo voluptuoſiùs natus In-
fans penderet. Quaſi faſtidiret lac Agnus Dei,
quo Anguis, hoc eſt, compunétus Peccator
non aleretur. Eam vult ſuam eſſe Nutricem,
quæ enutrire non recuſet Peccatorem. Ut er-
go in ſinu Virginis JESUS requieſcam, fo-
veam ibi nanciſcatur & Afſpis. Et deleétabitur
infans ab ubere ſuper foramina aſpidis, vatici-
natus eſt Deo plenus Iſaias. Erraſti proindè,
6 Sponſa, cùm dixiſti de Dilecto, quèòd inter
Lilia paſceretur. Paſcitur enim inter Angues,
quem tu credis in Liliis paſci. Ut proindè mi-
rum non ſit, ſi quæ credideras eum inter Flo-
res veſci, coacta ſis ab eo quærere diligentius,
ubi paſcas, ubi cubes in meridie. Planè, ſi in-
ter Lilia veſceretur, non dicerent ad Apoſto-
los Phariſæi: Quare cum Publicanis & Pecca-
toribus manducat Magiſter veſter? Abſolvamus
omnia. Vis in tuo pectore Agnum habitare?
non exulent ab eo Lupi. Qui tanquam Oves
Diſcipulos miſit in medium Luporum: Te-
cum eſſe recuſat, niſi adſint & Impii. Eſt avi-

Conſeſſa.
rii Pecca.
tores ad ſe
trahant .
non juſtos
tantum
abſol vans

Zelus a-
nimarum
erga im-
pios.

lſa. II1. 8.

Can. 1.7.

Matth.9.
I1.

dus Innocentiæ, ut eam coronet, imò & Ini-

quitatis, ut eam pellat. Peccatores eſurit, ut
demutet in Juſtos. Lux eſt, ſed Umbras amat.
Et Lux in Tenebris lucet. Agnus eſt, ſed Lu-
porum non horret, imèò amat contubernium.
Häabitabit Lupus cum Agno, inquit Propheta.
Lilium eſt, ſed inter Spinas. Malus, ſed non
in Pomario, at inter ligna Sylvarum. Unda
eſt, ſed manat è& Petra. Aurum eſt, ſed concreſ-
cit in Luto. Jacob eſt, ſed in ſimilitudinem E-
ſau. Joſeph eſt, ſed exulat inter Fratres, im-
perat inter Hoſtes. Breviter, Vitulum pro ſa-
lute Mundi in ara Crucis oblatum in agro cordis

Iſa. II1. 6.

