dimentum, offerant holocauſta. Illud plus do- Temhers-
leo, quèòd lutei lateres, qui in Ægypto habe- SSõs
bantur loco Supplicii, in Sion pro Altari ſint.Liut.
O quoties, quæ calçavimus in Sæculo, magni Felices ns
in Religione pretii æſtimantur! Comeſtio antè aamsran-
poœna putabatur nocentis Adami; utinam nunc Ken i,.
præmium non reputetur Innocentiæ, Præeſſe “ Tior-
regnis vilius fecimus, quam lateres. Faxit Deus, na anii
ne ſupra hunc laterem ſudores & ærumnam mirenr.
noſtram ſuperbè humiles non immolemus. Uti- Religioß

nam nobis non conveniat, quod ſequitur: D 1e-
66.

Qui habitant in ſepulchris, & in delu-
bris idolorum dormiunt. Verſ. 4.
. . . Religie
In ſepulchro mente verſaris? eò magis de- ekerre
clina delubra, nam in his dormies, etiamſi ibi Cireuſpe-
habites. Facilius ad conſpectum vanitatum re- i⁹ο perfe-
ligioſior torpeſcit; & habitator ſepulchri oſci- Sin li.
tantiùs in fano ſæcularis felicitatis obdormiſcit. Wtle-

ta: in per-
fectis.

Qui diount, recede à me, non appro- gis eri
pinques mihi, quia immundus es. IMti
Jumus erunt in furore meo, ignis ar-

dens totâ die. Verſ. 5.

Quomodéò iraſci dicatur Deus, diſce ex S. Compati
Hieronymo: Non quò his pateat perturbatio- neſeistes.
nibus, qui eas dono gratiæ ſuæ extinguit in
nobis: ſed quò per noſtra verba, Dei erga nos
intelligamus affectum. Neque enim Ira, quæ
eſt ultionis libido, ità definitur in Deo, ut in
Hominibus: quæ materiam habet in noſtris vi-
tiis, non in Domini voluntate. Vides quoque
peccantium refugos Deo odibiles eſſe: ſiqui-
dem & in Evangelio impius, cui dimiſſa debita
fuere, cùm torqueret conſervum, malè accep-
tus à Deo⸗ coactus eſt reddere uſque ad ulti-
mum quadrantem. Cervi ſimus, Angues ſi ex-
trahimus à caveis, noſtris viſceribus repona-
mus: non autem peccatori exprobremus im-
munditiam ſuam. Medicus ſi es, infirmum non
averſaberis.

01

Hac dicit Dominus: quomodò I. in-
veniatur granum in botro, O& diga-
tur, ne diſſipes ällud, quoniam bene-
diötio eſt: ſic ſaciam propter ſervos

meos, ut non diſperdam totum. Verſ.

420

Religio “ Si in acido botro granum aliquod maturue-
unum ho- rit, benedictio Domini eſt: Ut, inquit Hiero-
noranda. nymus, in tanta acinorum multitudine ſolum
geandali. ſiccitatem evaderet. Ergo ſi ex toto botro ſuba-
ſari faci. rido vel unum granum ſpem maturitatis oſten-
ter. dit, toti parcitur botro. Ideò, ut notat S. Hie-
anen ronymus, inter uvas Sodomæ decem acinos re-
quirebat Abraham, ut à tota vinea incendium
Tyro tole- averteret. Audi Hieronymum. Loth de Sodomis
randus. cum ſiliabus ſuis juſtus eripitur. Enoch inter pec-
cantium plurimam multitudinem ſolus raptus ad
Religioß Deum eſt. Et Noz cum liberis ſuis Diluvium de-
fabilien. lere non potuit. Jed & Abrabam de igne Chal-
di in urbi. Jæorum, Fidei integritate ſervatus eſt. Fuſiùs
zn:. oſtendit, quomodò propter unum granum bo-
trus conſervetur, utque illud creſcat, iſte non
Perſecu- eradicatur. Verùm Hæc dicit Dominus: Nam
tores Ee- homines aliter & ſentiunt & loquuntur; ſi qui-
eleſßtafti- dem cùm in ſano maturôque Religionis botro
2eliei, e- unicum duntaxat granum acerbum conſpexe-
„., rint, non botro tantàùm, ſed & vineæ, & vi-
Eccleſia- mitori, agricolis, ſolique, ſolôque maledicunt.
Kiei coli Eradicaſlent hi & botrum Cypri, cùm inter
ini ejus grana penderet & Judas. Ne tangas illud,
aligeis n5 inquit Hieronymus ad tam ſeveros cenſores,
oprimuas Jed dimitte, ut creſcat. Parcit Deus propter gra-
ſit. num toti botro, parcamus & nos um grano pro-
pter botrum. Non unius vitio infamis Religio,
vel Reſpublica, vel Clerus ſit, ſed tantæ mul-
titudinis ſanctimoniâ turpitudo unius coloôretur.
Præſertim cùm aliquando granum, quod aceſ-
cens videtur, in dulciorem liquorem exprimen-
dum ſit. An non Magdalena aruiſſe vila eſt ali-
quando, ſeptem dæmonis obſeſſa? & nihilo
minus ex tam mucido grano eliquavit Chriſtus,
quod falerno Simonis anteferret. Idem Petro
contigit, idem Davidi, quorum deindéè lacry-
mis Eccleſia fœcundata eſt.

Et erunt campeſtria in caulas gregum,

& vallis Achor in oubile armentorum.
Verſ. 10.

Haec. Saltus autem, inquit Hieronymus, verten-
timi ſiut. . 1 . .
epigin; tur in ovilia: juxta illud, quod in Pſalmo ca-

eſperene nitur: Vox Domini perficientis cervos, & reve-
de perfe labit condenſa. Ut latrones ibi latitare deſiſtant,
ione. & beſtiæ, venenatâque animalia; & loca quon-
Pl. 28. 9. dam inſidiarum & ſanguinis, in Eccleſias Do-
mini tranſeant, & paſcantur ibi greges ab eo,
qui poſuit animam pro ovibus ſuis. Iſta vox Do-
mini perficiens Cervos, & revelans condenſa
Sylvarum, per Joannem clamabat in eremo.
Luc. 3. Jam ſecuris ad radicem arborum poſita eſt... Om-
b d. 5. nis arbor, quæ non facit fruétum bonum, excidetur.
Ila.65,10. Et iterum: Omnis vallis implebitur: de qua &
nunc dicitur: Et vallis Achor in cubile armen-
torum, & in requiem populo meo, qui requiſie-
runt me. De qua & in libro Jns filii Nave le-
Joſu. 7. gimus, quòd ibi interfectus ſit Achan, qui fu-
S ze ga⸗ ratus eſt de Anathemate, & cum omni domo
da: * ua interfectus. Vallis igitur Achor, in qua quon-

iva
7
dam ſupplieium fuit, erit in requiem armentorum.
Ex quibus Hieronymi verbis duo erui poſſunt;
Primum, S. Joannem Vocem fuiſſe illam re-
velantem ſaltus, duùm ſecurim intentaret. Al-
terum, requiem populorum, & armentorum
cubile ibi eſſe, ubi ſcelus & avaritia poœnas ex-
ſolvit. Itaque tranquillitatis ſator ſupplicium eſt.

Et vos, qui dereliquiſtis Dominum, &
obliti eſtis montem ſanétum meum:
qui ponitis Fortung menſam, & li-
batis ſuper eam. Numerabo vos in
gladio, & omnes cæde corruetis.
Verſ. II. 12.

Angd literam de libamine Idolis oblato intel- Apaſtare
ligitur ex Hieronymo. Placet tamen demen- *t Aulici

tiam hominum deplorare. Et undè tam fre-. e He-
. . . re .
quens ad Fortunam mortalium delirantium con- ir Dran

curſus? O cæcutiens ambitio! Nonne intueris Servitus
à Fortuna nihil ſperandum, quàm paſcere de- Mundi,
bebis, & victimis quoque demereri? Non paſ- & Aule
cit fortuna, ſed paſcitur; aſſecliſque ſuis non ecenes
præparat menſam, ſed indicit, ut illorum im- Birsri-
penſis ſaturetur. An non menſam Fortunæ in- Statss.
ſtruunt, qui ut dignitatem aliquam conſequan- :
tur, totum dilapidant patrimonium. Neque ſo-
lùm Menſis contenta eſt, ſed Victimas quoque
poſcit. Quòdque his deterius eſt, poſt tot in-
commoda Divinus nobis imminet gladius ina-
nem ſpei telam ſucciſurus, dum adhuc ordimur.
Gladius autem, inquit S. Hieron. quo interfi-
ciuntur, pro ſupplicio accipitur. Neque enim
omnis populus Iſrazël gladio traditus eſt: ſed pœ-
nis captivitati, & ultimæ ſervituti.

Pro eo quod vocavi, & non reſpondi-
ſtis; locutus ſum, & non audiſtis...
Propter hoc, hæc dicit Dominus Deus:
Eoce ſervi mei comedent, & vos eſu-
rietis.. Eece ſervi mei lætabuntur,
& vos confundemini. Verſ. 12. 13.

14.

Ad eos diriguntur minæ;, qui divinæ Vo- pacationi
ci obluctati ſunt. Qui, ſi fortè dixerint, non reludani,
ſibi convenire has minas, cùm lætentur, epu- & inobe-
lentur, bibant; eſurientibus interim, qui Vo- Aien,
— . . Felicitate
cationi obſequuti ſunt. Meminerint verba Pro- verà, ve-
phetæ in futuro poni. Undè & irridenda non gus La-
ſunt, ſi nunc impleta ſint, complenda in ar- miiis ea-
ticulo mortis, & in futuro ſæculo. Et epulo iebunt.
bibit aliquando, ſed æternùm nunc ſitit. Ti- Saviue
. . negligen-⸗
met quis, ne, ſi Dei vocem audiat, & obe- 12½
diat Superioribus „moriatur, aut morbos in- okedien-
currat. Fallitur, nam Vita in voluntate ejus. tia etian
Undè & Lazarus Bethaniæ in domo Obedien- in Arduit.
tiæ mortuus, citòô ſuſcitatus eſt. Et hic ſervi Pſ. 29.5·
Domini comedent' non eſurient; vivent, non
morientur.

. 4

ithur.
er i
En ic
⸗tk.

IrN
lid
tun
pundius
Srnun
ynr v

M.
letu
“
mien.
e
lunſt
We.
laile
egt.
ema
tutzn.
ii

hur her
ſini
ct.

1n Er

Datplen

lgſien
ſin

lycunß⸗
8*
Dfinn
lu ig
ot
nj.

i

naen

,ni
eſret
Pfen
nr
ig
li
lllnn⸗
K.
1 D
Klle /
Hor r N
iie
.5
le ,
ln

tim

Lætitia ve-
ra ex vero
Mn i cò
templts.

Tiro Re-
lit ioſus
omnina
mandana
aſperntur.
PFervor ve-
rus.
Belieitas
rel gioſa
cui obtin.
at.
T verſio
vera.
Religioſus
Veris.
Kierna
rantàm.
Tepiditas.

Senex per-
fectioni

væcet.

Iſa. 6. 20.

Dies pleni:

Tiro perfe-
Cctus

Xtas al-
leg.

Lapſi opti.
mi ſunt.
Circumſpe
SGio. 2
Diffideniia
ſui.
TLabi poſ
ſunt Obti⸗
mMi.

Moriiftca-
rio conti⸗
nasds,

4

Stromatum,

Quia ecce ego cereo Jeruſalem exul-

tationem, & populum ejus gaudium.
WNon etit ibi amplius infſans dierum,
& ſenex, qui non impleat dies ſuos.

Verſ. 18. 19.

Creatur Hieruſalem, non fit: diſcrimen au-
tem inter facta atque creata illud potifſimum

intercedit, quòd creata non educuntur ex ſub-
jecto, facta verò & ſubjecto extrahuntur. Ita-

que Hieruſalem nihil debet hujus Sæculi conti-
nere, nihil retinere Babylonici. Ex nihilo con-
ſtruitur. Undè, ſi quis in religione Hieruſalem
excitans aliquid terrenorum admiſcet, non fit
ex nihilo. Terrena omnia abjicienda: nova ſint
omnia. Jactantia generis, patrimonii Portio,

amicorum Cupido, ſupellectilis etſi minimæ

Deſiderium, linguæ Procacitas Creationi ob-
ſtant Hieroſolymæ. Quæ Exultatio eſt, ſi cree-
tur ex Nihilo, Luctus verò & Dolor ſi ex Ter-
rena ſubſtantia efformetur. Et ſanè quiſquis
mœſtitiam in Religione ſuſtinet, ſi diligenter
ſuam Hieruſalem exploret, inveniet in ea ali-
quam ſæculi materiam, quæ, cuùm impediret crea-
tionem, impedit & exultationem. Porrò Senex
implebit dies ſuos. Neſcio enim, quomodèò Se-
num dies inaniores efle ſolent. Siquidem maxi-
ma diei pars valetudini, & commodis impen-
ditur, & de præteritis laboribus præſumentes
negligunt dies extremos implere. Ex quo fit, ut
Infans interdum dierum ſit, qui ad Centena-
riam pervenit ætatem. Quod ex ſequenti tex-
tu dolligitur. Quoniam puer centum annorum
morietur. Impleat ergo dies ſuos Senex, & ſciat
eas non ſupputandas horas, quas Infantia, quas
Somnus, quas fervor Juventutis, quas Gulæ il-
lecebra, quas Senectutis imbecilhitas inſumit.
Dies tui dies ſunt firmioris ætatis, hos imple,
his adde, quod ſomnus detraxit, & corporis ac
vitæ ſolicitudo. Beati, qui noctem verterunt

in diem, & cum Antonie vigilantes rurſum poſt

tenebras ſperant lucem. Ubi nos legimus, Quo-

niam puer, Septuaginta legunt: Erit enim infans

centum annorum. Quod iis apphicari poteſt, qui
conſummati in brevi complevere tempora mul-
ta. Abiolvamus cum S. Hieronymo omnia ad
Eccleſiam transferente: Hanc figuram docent
Evangelia: in quibus fertur tunc hæmorrhoi-
ſam ægrotare coepiſſe, quando nata eſt filia Ar-
chiſynagogi, quâ tandem ſanatàâà, ſtatim illam
eſſe mortuam: uno atque eodem ſpatio, no-
vum populum in Juventute perſiſtere, & vete-
rem in Infidelitate mori! Filia Jairi duodecim
annorum erat, quæ mortua eſt, cùm Hæmor-
rhoiſa tetigit fimbriam, & liberata eſt ab ea,
quam ante duodecim annos patiebatur, infirmi-
tate. Vides nullius deſperandam peccatoris ſalu-
tem, nulliuſque integritati fidendum, cùm ex-
piret Puella, & Hæmorrhoiſa curetur, quæ tot
annos numerabat infirmitatis, quot illa vitæ.

Secundum enim dies ligni erunt dies po-

puli mei. Verſ. 22.

Juſtus, inquit Hieronymus, ut palma flore-
bit, quotidiè triumphans de adverſariis, &

inſigne victoriæ præferens. Sin autem juxta

LXX. legimus, Dies ligni vitæ. Lignum Vitæ
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Lib. XNV. 421.

iKelligimus, ad quod ne extenderet manum
Pam dan ut viveret;, ejectus eſt de Para-
diſo. In cujus cuſtodiam Cherubinnid eſt, ſcien-
tiæ multitudo, & ignita framea poſita eſt, ut
ſervarent viam Ligni Vitæ. Nec dubium quin
verbum Dei ſignificet, qui ipſe eſt Vita, atque
Sapientia. Ex quibus verbis colligo, Paradiſum Sientia
Eccleſiæ non à Seraphim cuſtodiri, ſed a Che- nee Hariat
rubim; ut magni facias ſapientiam, & doctri-
nam. Cherubim autem non inermis cuſtodit, ſed
frameâ ignitàâ oparmatus. Siquidem Scientia cu-
ſtodiri debet frameâ, ut Paradiſum cuſtodiat. Crcumſye-
Scienitia cuſtodit, ſed ſcientia ardens, non inflans. Tio.
Maluit autem Deus Cherubim oſtium Paradi- Oe⸗ſo ſur
ſi cuſtodire, quam Vitæ Arborem in Paradiſo: gimnda.
ut ſciamus, viam obſtruendam peccato, pro-
culque abigendum, quod ſi intret, fruſtra ar-
cebitur à ligno Vitæ. Planèe, ſi David cuſtodiſ-
ſet aditum Paradiſi ſui, non exaruiſſet in ejus
corde flos Pudoris: verum, duùm cor cuſtodire
putat, & oculos Bethiabeæ exponit, utriuſque
perdidit honeſtatem.

Et ſerpenti pulvis panis ejus. Verſ.
25

Nimirùm, qui ſupra terram non pede gra- H
ditur, ſed pectore & corde, cinerem tan-.
quam panem manducat. Pulvis panis ejus, rerna-
hoc eſt, Mortis ſymbolo victitat. Serpens Po- amobli-
liticam deſignat: hi Sapientes Mundi pulvere vio“
ſaginantur, terrenis duntaxat ſaginandi.

E X CA P. LXVI.
IS A I £.

Lætamini cum Jeruſalem, & ewulta-
te in ea omnes, qui diligitis eam.
Gaudete cum ea gaudio univerſi,
qui lugetis ſuper eam: ut ſugatis,
repleamini ab ubere conſolatio-
nis ejus . Ecce ego declino ſuper
eam quaſi fuvium pacis, & quaſi
torrentem inundantem gloriam gen-
tium, quam ſugetis. Verſ. 10. 11.

Solum uber Hieruſalem tale eſt, ut replere Can ſolatio-
nos poſſit. Mundi ubera tumeſcunt quidem, nes Hei.
ſed inania ſunt. At in Sion, ubi reſonat plo-
ratus deplorantium ſuper eam, uber manat: R'ligiofe.
fallor: non manat, ſed ſugentes explet. Lac Er.
ſub lingua ejus, de Mundo dicitur: at lac Ec-
cleſiæ in ubere continetur: hinc eſt, quòd ibi

facilè aceſcit, hic diuturnius conſervatur propria

veluti in ſede. Ad quam Eccleſiam Pax datur
ut fluvius, Gloria ſicut torrens. Fluvius enim
perennis eſt, torrens aliquando ſiccatur. Itaà
Eccleſiæ Pax & Charitas fluere ſemper debet;
Gloria ſi deſit, non eſt, quod miremur, cùm
torrens ſit. Fluvio item Pax comparatur, quòd
urbes & ditet, & muniat.

Nn Quis

422 Oliva

7

Quia ecce Dominus in igne ve
& quaſi turbo quadrigæ ejus. Verſ.

15.

geveri Quando, inquit S. Hieronymus, ad Vindi-
s-iumphus Ram vemit, ut debellet adverſarios ſuos, in
/F. . . . . . .
habitu victoris & triumphantis oſtenditur; non
pei atiſe quòd Deus aut currus habeat, aut quadrigas.
Tkord. Pugnaturus itaque triumphantis paludamento
amicitur. Et unde nam? Quia antequàm im-
pios puniat, ſuam vicit Miſericordiam. Rur-
ſus Dei hinc elucet potentia, cujus pugna
triumphus eſt; ideôque non arma induit, ſed
curru Ovantium more vehitur.

nier J Et ponam in eis ſignum, & mittam ex

eis ad gentes in Mare, in Africam, in
Lybiam.. Et adducent omnes fra-
tres veſtros de cunctis gentibus donum
Domino. Verſ. 19. 20. B

Societati & ſacrorum Ordinum Coetibus Inemia
vaticinia conveniunt ad varias Mundi pla- "ecka.
gas filios ſuos deſtinanti: quibus id duntaxat .
curandum eſt, ut populos Deo non vendant, adnsn,.
ſed loco muneris offerant, nullam famæ, ſeu iusrat
gloriæ mercedem exquirendo.

F I N I *ẽ.

EFPILO.

N

AD LECTORE M.

A1N Geneſim, in Eſdram, inque ſelectiora Divinæ Scripturæ
loca non pauca, Commentarios paulò pleniores confeci,
O more geniéque Majorum. Non enim eos è libris ſcriptiſ-
⁄6½que Patrum expromptis deductiſque ſententis, tanquàm

quod ſuis eſſe ſcintillis contentum volui. Quo ſané conſi-
lio, eos, qui iecùs noſtrà ætate ſcripſere, haud damno, quos eruditiſſimos

novi, amplectéôrque. Nec veteres Scripturarum Interpretes minoris facio,

quorum authoritate cùm fundamenta Fidei magnâ ex parte ſtare non igno-

rem, adorare illos debeo, aut penituùs inſamre. Ergo nec noſtratium cen-
ſor Authorum, nec Veterum contemptor, ſeu Novitatis odio, ſeu Anti-

quitatis faſtidio laboravi, hæc cùm ità molirer in Biblia. Quin veteres
tanti facio Patres, ut eorum adductus authoritate abſtinendum mihi eſie Au-
thoritatibus eorum cenſuerim. Nam, cùm veteres ferme omnes Authores,

& Primores quidem omnes penitùs nec ſemel evolverim, inque centum
manuſcripta volumina indefeſſus compilator redegerim, animadverti in ſuis

eos Commentariis ſinceros purôſque Huere, nullà alieni laticis immixtione.

Nec id ab Antiquis duntaxat præſtitum, quibus deerant, quos in ſua ſcripta
transferrent: ſed eodem planè genio à Vetuſtiſſimis Recentiores itidem
ſcripſiſſe deprchendi, quibus Authorum, Librorumque ingens copia ſuppe-
tebat: Demus enim exſcribendi aut defuiſſe materiem, aut fuiſſe pertenuem
Eccleſiaſtici juris apparatum ſecundùm Apoſtolos, primis ſummiſque Scripto-
ribus, cur Tertullianus ſiis paſſim libris non adſcripſit Theophilum, Apol-
lonium, Serapionem, Clementem, Irenæum, Pynitum, & Dionyſium,
qui tot eum annis, operibuſque præceſſerunt? QCur ipſe non uſurpatur Ori-
geni? Cur ſuis Origenem chartis non affudére Minutius, & Athanaſius?
His cur ſua non inſperſere Commentaria, ſcriptâque Baſilius, & Nazianze-
nus? Ipfſis verò cur ſe Chryſoſtomus abſtinet? Curve Ambroſius Philonem
nonnullis in locis ſequi maluit, quàm proferre? At hi ætate non admodum
diſlenſêére; quæ authoritatem Scriptoribus, ut vinis conciliat. Gregorius
certè, Eucherius, & Bernardus à primoribus Interpretibus, non annis, ſed
ſæculis abjunguntur. De ſuo tamen quiſque penu exprompfſit, quod procu-
deret. Cujus antiquioris ſe interpretis teſtimonium Ivo deſcripſit? Quem
affert ex veteribus authorem Damianus? Quo Patrum ſtatumine librorum
ſuorum palmites impedarunt Cellenſis, & Gillibertus? Ennodius de ſuo

agro ſua poma emiſit. In ſuo Chryſologus viridario ſuos legit, non fer-

rugineos, ſed aureos hyacinthos. In nullius ſegetem Hildelbertus ſuam fal-
cem immiſit, & azymos tamen ſuos Regum intulit menſis Anglicanis.
Quis Leonem alieno ſpiritu rugire audiit? Arnobius, Nyſſenus, Anaſtaſius,
Sidonius, & Salvianus ſui tantum ingenii fœtus edidere, ſcripſeruntque ſua,
Ethicæ Comment. Tom. VI. Nn 2 nec

ſuo cœlo in meum opus tranfductis ſideribus, illuſtravi,

II.

Ppilogus ad Lectorem.

nec tamen damnantur. Cui non in eliciis Guerricus eſt? E ſuo ille altart

ignitos calculos ſuſtulit „quibus Galæ Seraph expiat monaſteria. Dorothei
Sn orationes non verſat? Nihil in iis non proprium. A quonam Oroſius,

runéque ſpernuntur? Et tamen ſuâ uterque ſtat mole. QCui non notus Caſ-
ſianus? Plenum interlocutoribus, oraculiique opus, nullius Operis teſtimo-
nio intercidit. Scio ab Auguſtino non edi modò, ſed coacervari Interpre-
tum teſtimonia. Sed iis cùm locupletiſſimé utatur, dum cum Celeſtio,
Pelagiôque conffigit, quos confodi oportebat Veterum ſententiis, & pro-
nuntiatis: üs nunquàm eſt uſus, dum Pſalmos ad Populum, Vatmque ora-
cula vulgaret Eccleſiæ. Si ergo ſanctarum Scripturarum Interpretes pla-

cuêre ſolitari, ſuâque fruge contenti, cur ſi noſtra eſt ſeges non mixta im-

probetur? Sedenim illi Veteres Eccleſiæ Patres ſunt? Veteres profectèò ii,

quibus tamen Antiquiores innumeri cenſebantur. Quxro, cur illis Sua con-
dere licuerit, nobis verò Noſtra ſcribere non liceat? Quèòd ſi illi Antiquio-
rum dicta ſepoſuere ſine piaculo, Nobis, ſi ea omittamus, Cenſura denun-
tiatur? Dices, ut illos plerique ætate præceſſerint, Vetuſtiſſimos eos tamen
eſſe. Eſſe aio Antiquiſſimos, ſed fuiſſe aliquando aſſero Recentiſſimos; &,
cùm ſcriberent, nemo illis erat Poſterior. Mihi non licet, quod illis non
licitum tantum, ſed decorum fuit? An ità alluberet Gregorius ſententis
paſſim Patrum interſectus, uti integer, teréſque allubeſcit? Abruptus alio-
rum floſculis cui non exareſceret Paulinus? Et ſegmentatus prodire ego

jubeor, ut vernem? Fontes illi fuere, inquiunt, nos Canales ſumus, & Tu-

buli. Quo id habes ex oraculo? Quôve ſæculo Scripturarum ſcatebræ exun-
dare deſierunt? Cur fontes manavêre Gregori ævo, non Noſtro? Cur
Bernardi ætate decurrêre fluvi, non Noſtrâà? Relati ii inter Superos ſunt.
Sed Divis non tum erant adſcripti, cum libros perſcripſerunt. Eſto; at
Sanctorum, cum ſcriberent, candidati tantum, exindé fuere ſocii, Aras
feretro conſequuti. Nullas hactenus indepti ſunt Aras Salvianus, & Ivo,
quos tute fontes non negas. Imèò quo è templo non exhumati Tertullia-
nus & Origenes, tanti nominis non fontes, ſed pares pelago fluvi? Ergo
ſi nec A tate, nec Sanctitate circumſcribuntur Authores, quis nobis aggeres
objicit, ne, quæ hauſimus & Scripturis, quæque intra nos ſcaturiêre dicta,
ſenſaque incorrupta, purâque fundamus? Quàm gravatè tulit Gregorius per-
ennes, immenſéſque Scripturarum ſenſus intra Veterum ſcrobes abſtrudi,
quos amplecti nec maris poſſet infinitas! Non ſemel, ſed frequentiſſimè,
graviſſiméque expoſtulat Rupertus ſua tam iniquè ſcripta concerpi, quòd
non identidem in alienas ripas impingant, ſed nativo profluant alveo incon-
taminata! Uterque Nova condi oportere ait Commentaria, nec Pandectas
probavere, ſed Opera. Ergo eos, qui Patrum oraculis volumina farſêre,
proſcribis? Quin eorum ego ſcripta meis ſcriptis antefero. Patres his libet
exſcribere, mihi eos libet imitari. Abſtinuêre Patres Veterum dictis, eorum
ego viciſſim dictis abſtineo; ut quorum non utor ſententiis, eorum pronus
veſtigis geniéque inſiſtam. Is enim religioſiorem ſe Patrum Auditorem pro-
fitetur, probâtque diſcipulum, qui eorum ſcribendo morem inſtitutumque
perſequitur.
Cur ergo veterum Patrum heluo inexplebilis, inquies, per annos fermè
quinquaginta dies noctéſque laborioſus, latebris conſepultus, ac penitus
emaciatus ità te iis ingurgitaſti, ut Bibliothecam, eorum penè voluminibus

compilatis, integram juſtamque compegeris, ſi tu te iis abſtinere ſtatueras!:

tion
cere

ſet

ſi
ſunt
nn
ſor
Co
lum
ſui
No
̃
gve
mn
not
M
nol
liun

gue

on

I

lne

tin

1
El
nn

(

5

Epilogus ad Lectorem.

Eos ideo hauſi, exhausique, tum ut Cqnciones, quas ſubinde Romæ ha-

bui per annos ferme quadraginta non ifrequentes, Sanctorum dictis fulci-

rem; tum ut Patrum genio diligenter obſervato, ità ſcriberem, ne quid
mihi excideret, quod veteris Commentationis ſaporem non referret. Ete-
nim ut nihul his chartis illevi, quod uſquàm in aliorum libris ſcriptiſque re-
pererim: ita nuſquàm Scripturas interpretor, quin interpretationis meæ ra-
tionem modũmque tueri poſtim exemplo, ſcriptiſque Majorum. Ut ediſ-
cerem, non ut mutuarer, manum ego nunquàm oculôſque de voluminibus
Veterum revocavi. Lectione, quàâà ratione ſcriberem, aſſequi cupii.
Ne verô teſtimonia Patrum aut mihi defuiſſe ſcribenti quis ſuſpicetur, aut
ſibi deeſſe querantur ii, qui Commentationes meas è ſuggeſtu exprompturi
ſunt (ſi qui tamen iis unquàm utentur, quo me honore haud equidem dignor)
annexas Indici accommodatas ad ſingula Librorum capita Patrum ſententias
fortè, ſi per ætatem licuerit, adjungam. Iis & declamaturis fiet ſatis, qui
Concionem exſcribere malunt uno libro, quàm evolutis complurium vo-
luminibus ſcribere: & eorum genio blandiemur, quibus nullum arridet opus
ſuà ſtans mole, niſi Veterum ſubjectis furcillis & fulcris innitatur. Aderunt
proindè, non tamen ſuberunt, iſthec meo quoque Operi fulcimenta, ne
jacêre puter, ſi meis cruribus inſtitero, meiſque pedibus inceſſero. Faciam,
quod nobiliores conſueverunt, quibus ex ebeno, ſeu teſtudine bacillum non
Imbecillitas obtulit, ſed Majeſtas. Decurtatum enim præferunt baculum,
non ut eo connitantur, ſed ne ingredi per ſe poſſe putentur. Officeret enim
Majeſtati bené valere, cùm inter phaleras, pompaâſque Prætorum hac
noſtrà ætate etiam Debilitas cooptetur. Eò nâmque luxuries Conſula-
rium proceſſit, ut Imperii appendix Claudicatio reputetur. Mos mihi le-
quendus ætatis eſt: ne meis ingredi pedibus videar, ideéque minoris fiam,
meo Commentario ſua fulcra à Vetérum ſylvà dedolavi.
Voluminis porrô ſtylus, ut non accuratiffimus; nec Tullianus, ità non
omninò inconcinnus, & lutulentus eſt. Impingent aliquando, qui Anti-
quitatis ſanctioris prophanæque exortes ſunt. Nam utriuſque ſaporem no-
menclaturæ paſſim dictio redolebit. Non enim, ut imperitis placerem,
quas coëgeram opes, labore planè inſano, abdicandas mihi eſſe duxi. La-
tinitatis, ſed Eccleſiaſticæ, nolui eſſe Crates, cultioris naufragio ſtyli Le-
ctorum poſt me turbam tracturus. Paucioribus malo integer arridere &
vivax, quàm plurimis cœnofus, & ſtigmaticus. Cùm præſertim his meo-
rum Operum voluminibus extorquere ex Academicorum manibus ſatagam
proluviem, cœnumque librorum, qui Pudorem dejiciunt, dùm Eloquen-
tiam efferunt, Fidem ſopiunt, cum Stylum excitant. Clementis verô,

Tertulliani, Arnobi, Hieronymi, & Ambroſũi aſſectatus ingenium, Poeta-

rum non penitùs horrui nomenclaturam, ut vitia fuis fortiùs telis confode-
rem. Memini enim Ifraelitico Gigantem lapide concidiſſe, ſed tamen gla-
dio obtruncatum Philiſthæo. Ità etiam pugnavit perſæpè Auguſtinus, Suc-
centuriatis in propugnationem divinæ à ſe conditæ Civitatis Gentium fabulis
& hiſtoriis.
Feſtivior autem interdum & ſtylus & materies evaſit, quàm optaveram,
ſtatueràmque. In vitia verò, ut me non plumbea diſtrinxiſſe fateor tela,
ita citra cuſuſque ictum in ea deſævii. Non ſolùm nominibus peperci, ſed
üis me univerſim abſtinui notis, ſymboliſque, quibus cum fagitio prodi
poſſet flagitioſus. Imò, ſi quando certa vitæ inſtituta reprchendi, in quæ
Ethicæ Comment. Tom. VI. J Nn 3 vitia

III.

IV.

VI.

Epilogus ad Lectorem.
vitia frequentiùs deſidunt, probos tamen excrevi, nec acervatim omnes la-
ceſſivi. In quâ ſanè cenſurà mitius Egi, quàm Veteres, qui nullo exceptio-
num lenocinio ipſum hominum genus improbarunt. Quem enim Baſilius
in Exſectorum cenſurâ excepit Semivirum? Quem Hieronymus non depila-
vit Comatulum? In quem Venatorem non adegit mucronem Ambroſius?
Cujus Trapezitæ non evertit menſam Chryſoſtomus? Quas non eliſit Pſal-
trias Auguſtinus? Quem non ſtrangulat Aulicum Salvianus? Nunquàm id
ego genus hominum carpo, quin margaritas ſubeſſe algis affimem. Cùm
ergo & neminem deſignem ſceleroſum, & inquinatioris inſtituto vitæ lau-
dem aliquam commendationémque relinquam, hac me ſcribentem vitii pe-
nè quoque reverentiâ, ſi quis Momum, Satyrúmque inclamaverit, videat,
ne ſe criminis Patronum probet, dum me Hoſtem criminum averſatur,
oditque Medicum criminoſi. Non enim odit Satyrum, ſed Dianam amat,
qui carpi ſcelus non patitur.
Si quando in Viris ſanctiſſimis Veteris præſertim Teſtamenti, aliquid non
dignum laude paulè acriùs reprobavi, non ideò Eos non maximi eſſe fa-
ciéndos, & à me fieri debere cenſeo. Eſſem procul dubio non ſtultus tantùm,
ſed improbus, ſi ſpernerem Virtutum Primores, quòd interdum Homines
fuerint, non Heroës. Plexi à Deo ſunt Aaron, & Moyſes, quòd Deo non
plenè fiderint, aquas é ſilice educturi; num proptereà non Uterque & vi-
xit, & obiit in oſculo Domini? Amavit Iſaacus Eſau, quem Dominus odit;
ideéne à gratioribus Numini Amicis, & Patriarchis eſt expunctus? Abſit:
imò Deus & ſæpius, & paſſim ſeſe Deum dicit Abraham, & Iſaac, & Jacob.
Qui ſanè lſaac indé quoque magnopere laudandus, quòd Dei nutu putave-
rit ſibi oblatum pro Eſau Jacobum: hunc noluit exuere. Quæ ſimilia oc-
current, omnia à me in hunc planè ſenſum ubique ſcripta eſſe volo. Sic,
Tomo ex meis quarto, Stromatum primo, folio centeſimo quinquageſimo
ſecundo, elaboratum à Gedeone ſpoliis hoſtium Ephod, in quo poſteà to-
tus Hebræorum Populus fœde peccavit, raptim carpo. Puto tamen, ut fu-
turum ſcelus illaudati cultůs Dux ſanctiſſimus non prævidit, ità quoque fortè
ne vanitatis quidem argui debet, in ſui memoriam tantæ illà opulentiæ ſtru-

cturà. Non Eum Aulæo dixerim ſanctum: Sanctum tamen Eum & affirmo,

VII.

& veneror, poſt Ephod expoſitum.
Qui me denique librôſve eventus maneat, ut non negligo, ità non ma-
gnopere curo. Scripſi enim Eternitati, hoc eſt Deo, cui mentis, quo
ſcripfi, candor ſatis eſt. Illi & mea probari unicè cupio, & me. Scripſi
ſiquidem optimè, ſi benè ſcripſi Æternitati.

INDEX

1

Dlt

LOCORUMSACRE
SCRIPTUREE,

Quæ in hoc Tertio Stromatum Tomo
paſſim leguntur.

PRIOR NUMERUS PAGINAM INDIGAT, POSTERIOR COLVMNAM.

E X GENES I.

VXCAP. I. Et tenebræ erant ſuper
Ffaciem abylſi, & ſpiritus Domini
ferebatur ſuper aquas. Pag. 137. 1

& 248. 2
Fici lIax. 144. 1
S Fiat Firmamentum in medio Aqua-
rum. 148. 1

Congregentur Aquæ, quaæ ſub Cælo ſunt in locum
unum, & appareat Arida. Et factum eſt ita. 148.2
Et fecit Deus Firmamentum, divisitque Aquas. 149. 1
Faciamus hominem 28 5. 2
Ex CA F. II. Inſpiravit in faciem ejus ſpiraculum

vitæ. 203. 2. S& 204. 1
In quocunque die comederis morte moriéris. 252. 2.
& 299. 1
Ex CAP. III. In ſudore vultüs tui veſelris pane
tuo. 53. 2. & 194. 1
Dbi es? 98. 2

Eritis ſicut Dei ſcientes bonum & malum. 157. 1
Ejecitque Adam, & collocavit ante Paradiſum vo-
luptatis Cherubim & ſlammeum gladium, atque
verſatilem, ad cuſtodiendam viam Ligni vitæ.

169. 1
Nequaquàm moriemini. 2339. 2
Pulvis es, & in pulverem revertéris. 351: 1
Ex CA P. IV. Cum operatus fueris eam;, non dabit
tibi fructus ſuos. 102, 2
Ex CAP. VI. Haæ ſunt generationes Noz: Noz vir
rectus. 88. 1

Et tactus dolore Cordis intrinſecus, Delebo, inquit;

bominem, quem creavi. 278. 2
Ex CAP. XV. Juſpice cælum. 121. 1
Ex CAP. XVII. Ego ſum Primogenitus tuus Eſau.
177. 2
Ex CAP. XVIII. Loquar ad Dominum, cum ſim
cinis. 338. 2

Ex CAP. XXII. In Monte Dominus videbit. 121. I

. & 270. 2. & 27I. I
Ex CAP. XKXVII. Odor Filii mei, ſicui odor Agri

pleni, cui benedixit Dominus. 149: 2
Ex CA P. XXVIII. Vers Dominus erat in locs iſto;
& ego neſciebam: Non eſt hic aliud, niſi domus

Dei, & porta Cœli. 187 1
Ex CAP. XXXVIII. Inſtante partu apparuerunt
Gemini in utero. 180. 2
Me egredietur prior. Ibid.

IUllo verò retrahente manum, egreſſus eſt alter. Ibid.
Ex CAF. KLIX. Lavabit in vino ſtolam ſuzm.
194. 2
Ex Exodo.

Ex CAP. XKV. Deſcenderunt in profundum, quaſi
lapis. 197.
Equum & aſcenſorem dejecit in mare. 25 1. 2

Ex Deuteronomio.

Ex CAF. IV. Nec eſt alia natio tam grandis, qitaæ

babeat Deos appropinquantes ſibi. 163. 2
Ex CAP. XXXII. Fluat, ut ros, eloquium meum.
184. 1
Uva enim eorum uva fellis,; & botri amariſimi.
200. 2
Audite Cœli quæ loquor, audiat Terra verba oris
mei. 223. 1

Ex Libro primo Regum.

Ex CAP. II. Repleti prius, pro panibus ſe locave-
runt. . 196. 1
Ex CAP. VI. Et ædificavit parietes Domus intrin-
ſecuùs tabulatis cedrinis à pavimento Domis uſque
ad ſummitatem parietum. 158. 1
Ex CAP. XV. Pepercit enim populus melioribus ovi-
bus & armentis, ut immolarentur Domino Deo tuo.
. 174. I. & 2
Frojecit te Dominus, ne ſis Rex ſuper Iſrael. I74. 1
Ex CAP. X XI. Et immutavit os ſuum coram eis,
& collabebatur inter manus eorum, & impingebat
in oſtia portæ, defluebäantque ſalivæ ejus in barham.
165. 2
Nn 4 An

Index Locorum

An deſunt nobis furioſi, quòd introduxiſtis iſtum, ut
fureret, me præſente? pag. 165.
Ex CAP. XXVIII. Quia non obediſti voci Domini,
neque feciſti iram furoris ejus in Amalec: ideircò,
quod pateris, fecit tibi Dominus hodie. 174. 1
Ex CAP. XXIX. Revertere ergo, & vade in pace,
& non offendas oculos datraparum Philiſthiim.
165. 1
Non inveni in eo quicquam mali, ex die, qu ne.
fugit ad me uſque in diem banc ſed Satrapis
non places. Ibid. & 335. 1

Ex Libro Secundo Regum.
Ex CAP. VI. Vilior fiam, pluſquàm feactus ſum:

& ero humilis in oculis meis. 171. 1I
Ex CAP. XII. Ego vadam magis ad eum: ille veréè
non revertetur ad me. 240. 2

Peccavi. Dominus quoque tranſtulit peccatum tuum.
270. 2
Ex CAP. XIV. Obſecro, ut videam faciem Regis.
214. 1

Ex Libro Tertio Regum.

Ex CAP. XVIII. Accedens autem Elias ad omnem
populum ait: Uquequd claudicatis in duas partes?
174. 1
Ex CAP. XIX. Ambulavit in fortitudine cibi illius
quadraginta diebus. 195. 1

Ex Libro Quarto Regum.

Ex CAP. V. Vade, lavare ſepties. 27. 1
Ex CAP. XVIII. Ecce confidis ſuper baculum arun-
dineum confractum, ſuper Egyptum: Cui ſi inni-
xus fuerit bomo, intrabit in manum ejus, & per-
Jorabit eam. 291. 2
Ex CAP. XX. Vidi lacrymam tuam, & ecce ſa-
navi Te. 259. 2

Ex Tobia.

Ex CAE. V. Quale gaudium mihi, qui lumen Cæœli
non video! 252. 2

Ex Jobo.

Ex CA P. I. Dominus dedit, Dominus abſtulit, ſicut
Domino placuit ità factum eſt, ſit nomen Domini

benedictum. I07. 1. & 223. 2
Manus tuæ Domine, fecerunt me. 276. 1
Ex CA P. II. Benedic Deo, & morere. 12.2

Ex CAP. III. Pereat dies, in quâ natus ſum, &

nox in quâ dittum eſt, Conceptus eſt homo. Quare
non in vulvà mortuus ſum? Quare excepius geni-
bus? cur lactatus uberibus? 116. 1
Ex CAP. IV. Ubi eſt timor tuus, fortitudo tua? 9. 2
Ex CAP. VII. Parce mihi, Domine, nihil enim ſunt

dies mei. 110.2
Militia eſt vita bominis ſuper terram. 153.2
Ex CAP. X. De utero tranflatus ad tumulum.

190. 2

Ex CAP. XI. Cum te conſumptum putaveris, orib-

ris ut Lacifer. 217. I. & 223. 2
Ex CAP. XIII. Poſuiſti in nervo pedem meum, &
obſervaſti omnes ſemitas meas. 305. 2
Ex CAP. XIV. Homo natus de muliere, brevi vi-
vens tempore, repletur multis miſeriis. 253. 1
Breves dies hominis ſunt, numerus menſium ejus apud
te eſt, conſtituiſti terminos ejus, qui prateriri non
poterunt. 349. 2

Ex CAP. XVII. Et in amaritudinibus moratur ocu-

lus meus. 12. 1
Putredini dixi, Pater meus es, Mater mea & Joror
mea Vermibus. 44. 1
Noctem verterunt in diem. 45. I
Et rursum poſt tenebras ſpero lucem. Ibid.

Solum mihi ſupereſt ſepulchrum.

115.
Ex CAP. XIX. Derelicta ſunt tantummod i

circa dentes meos. 28. 1. & 203. 2
Quis mihi tribuat, ut ſcribantur ſermones? quis mi-
hi det, ut exarentur in libro ſtylo ferreo, & plumbi
