ubſeso jubetur, & ſubcinericio pane epularum ſua-
lim. * „itas inficitur, ac ſi illud duntaxat curaſſet
Angelus eo ferculo, ut Elias & gloriæ potire-
Rute“ tur favo Deo feliciter paſtus, & malè paſtus
in ſe. farinâ ac cinere eſcarum ſuavitate, ex Obedien-
tia, careret. At Saulum Dei ſervos perſequen-
tem Chriſtus circumfulſit luce magnâ de Coœ-
Mertiſea lo? Perſequentem? Benè. Sed ubi Chriſium lo-
v corpe. quentem audio , Paulum intelligo reſpon-
e⸗ dentem, Domine, quid me vis facere * Non
Resovatio enim abeſſe potuit Obedientia à Domini viſio-
vera Obe ne: verùm uno penè videntur partu in via
diertic. Damaſci emicuiſſe, Solis æterni & Coelo Vul-
Aa. ».s, tum, & & Pauli pectore Obedientiæ pleniſſi-
„Pe 6 .
mam Vocem. Quid de Stephano? ſaxorum
durities ei Coœlorum velum dirupit, cujus Be-
neficio vidit JESM ſtantem à dextris Dei.
Haud de Stephani fortitudine auſim hoc loco
aliquid laudis detrahere: nihilo minùs tamen
Obedientiæ ope Coœlos apertos inficiari non
audeo. Audio enim pro inimicis orantem,
quem Jx sU M videre video. Porrò Dilectioini-
mici Præceptum Domini eſt. Itaque ubi
Præcepti impletio difficillimi, ibi fulgor So-
lis æterni radiavit. At, inquis, antequam pro
inimicis oraret Stephanus, Stephano Jxsus
apparuit. Evincit hoc ſanè, ideò JESUM ap-
paruiſſe, ut Stephanus præceptum impleret:
privilegiumque ſingulare Protomartyris fuiſ-
ſe, ut viſione Obedientiam diſceret, cùm
cæteri viſionem promereri ſoleant beneficio
Obedientiæ. Sed quid adhuc egemus teſtibus?
1.19. * Domini monumentum eſt: Præceptum Domi-
ni lucidum, illuminans oculos. En apertiſſimè
fatentem Davidem, Contemplationis velu-

§. Elias.

Superior
S ergest

Gula.

ti parentem Obedientiam. Abrahæ æpiüs vi-

ſus Deus. Sed quis illo Obedientior, cujus to-
ta vita Obedientia extitit non interrupta;, juſ-
ſus modò exire Patriàâ, modò immolare Filium,
modò Agarem amandare cum Nato? Certè Ja-
cob Patris juſſu, dum domo excedit, Scalam
vidit & Deum.

Non nobis, Domine, von nobis, ſed no-
mini tuo da gloriam. Pſ. 113. I.

de: Parcids Deus exoratur interdum à nobis,
ssn Ut nos inglorios eſſe non patiatur, quàm ore-
Tearendas., tur à Propheta, ne ſe glorià ornari ſinat. No-
ſtræ ſunt preces, vota noſtra, ne ſit inglorio-
ſa concertatio, ut benèe Scholarum luctæ, &
Templorum interpretationes ſuccedant. Deni-
que pro, Non nobis, Domine, non nobis, ſed
Ai va- nomini tuo da gloriam, illas ejuſdem Prophe-
PI. ng. is. tæ libentiùs voces uſurpamus: Amputa oppro-
brium meum, quod ſuſpicatus ſam. Quòdque
Talenme« graviuùs dolendum eſt, noſtram cum Domi-
sct no gloriam communem facimus, ac ſi fu-
reddans., turum eflet, ut Dei nomen periclitaretur, ſi
nos gloria deficeret. Verùm audi tuum do-
lum, à Propheta retectum. Cur enim cre-
dis eum tantum cepiſſe gloriæ faſtidium?

Hrentio
rebta.

Stromatum,

tat eſſe Propheta Regius. Rogo, ecquando

Lib. XV. 225

fortè, ne illi ſuperbia ſubreperet? aut ſuæ
eum magis humilitati proſpexiſſe, quàm glo-
riæ Domini, cujus ipie vices quodammodò
gerebat in regno. Audi prodigium. Audi,
cur gloriam ſuo nomini deprecatur. Ne quan- Pſ. 113. 2.
do, inquit, dicant gentes, ubi eſt Deus eo- .
Fum? O Verbum prorſùs inauditum, ſupra Sasn
contrâque expectationem noſtram? Ne Gentes em ,de
Ifraeli deeſſe ſuſpicentur Deum, inglorius op- nehra.

Insent io

Gentes perfectiùs Dei potentiam adorare pote- „esse,

rant, quàm ſi electi Populi paſſim triumphos
mirarentur? Gloria Patris Filius eſt ſapiens: Nißiltpre⸗
& in Dei gloriam cedunt trophæa à colenti- er Dium.
bus Deum erecta. At David timet, ne ſi glo- „
rià nimiùm ſit ipſe conſpicuus, exclament Gen- Rer **
tes, ubi eſt Deus eorum * Clamabunt Ethni- dam deprie
ci: Si à Deo ità Cultores ejus elevantur, "u.
non Deum excolunt, ſed Gleriam, quam, Izenn
Numini litando, conſequuntur. Deus tunc non bron
illis pro Deo eſſet, ſi eos irremuneratos de tus aznés
ſereret, nec tamen deſereretur ab eis. Ergo Errteſem.
ſi ſtipendiis acclamationum & eleémoſyna perſeratig
rum inſtruimur, dicetur ubi eſt Deus eorum ? & Patien-
Etenim Neroni quoque ſervitur, ſi Congia- riatz a⸗
ria largiatur. Sanè negare non poſſlumus Gen- tigam.
tes dubitare cœpiſle, an omninò Dei a nobis
gloria quæratur, ex quo abundare coœpimus
glorid. Minus cum nobis inerat & famæ ac
nominis, minus quoque dubitabatur, Dei
gloriam noſtris ſudoribus propagari. Ut glo-
ria nos circumdedit, ambiguum eſt, utrum
à nobis nomen Dei amplificetur, an noſtrum.
Ubi enim gloriæ nos non viderint pertæſos,
exclamabunt indignabundi Populi, Ubi eſt
Deus eorum? Neque enim ſibi facilè perſua-
debunt Dei gloriæ nos noſtraque immolaſlſe,
ſi fortè gloriæ nos ſuſpicabuntur aut appe-
titores, aut tenaces. At, inquis, ſi noſtrum
decoloretur nomen, Dei profectò quoque no-
men periclitatur. Noſtra miſi Templa frequen-
tentur, Dei decus imminuitur. Noſtri habi-
tüs abjectio, atque contemptus, Dei, cui ſer-
vimus, opprobrium eſt. O te miſerum! Re- m,anei,
cordare Arcæ Domini. Eam ut Allophili in reka.
caſtra veniſſe ſenſerunt, acriùs ſe pararunt
ad pugnam. Fugatus eſt Ifrael, & capta Ar- uenne
ca. Num ideò Dei nomen apud Philiſtiim
eviluit? num Arca ingloria apud hoſtes facta Gleria ve-
cùm in triumpho appareret captiva? Nec tunc " Cen-
ſpreta, quuùm Dagoni Deo ſuo æ quarunt, & WM
illuſtrior indè redit, fortiorque habita poſt pane cu⸗
captivitatem;, ſuos victa vicit victores, Ido- ra nmiæ.
la evertit, vulneravit Duces, inſultantium
ora rubore perfudit: denique auro onuſta re- Taknen
miſlſa eſt, à quibus dudum fuerat rapta. Pluus “
egit cum hoſtibus inter hoſtes quaſi dixerimn Te-lanmta
catenata, quàm egerat coronata in caſtris Ii mesor, i
rasl. I nunc, & Gloriæ cupidiorem te eſſe M3
fingito, quòd vereare Dei obliterandum E-
vangelium, ſi tuum fortè nomen negligatur. Feme cura
Paulus, nominis JESU Vas, non auro or- imaia.
natum, ſed oneratum ferro, Evangelium to-
to terrarum orbe circumtulit cæſus, non cla-
rus, excalceatus, non trabeatus, vinctus, non Relig onie
victor, infirmæ præſentiæ, non ſummæ vir crus i⸗ vi⸗
poteſtatis, ſuſpecti nominis non magmi, ege cheie
nus, anguſtiatus, afflictus, cujus dignus non &lοoie Dei
erat mundus, urbibus fere univerſis aut pro- mafori
fugus, aut compeditus, vexillum tamen
Jxsv in Capitolio figit, Cruciſque gloriam
per

§. Parslass

226

per ignominias malâmque famam inſigniter

propagevit. Plus credo Dei nomen illuſtra-
runt Chriſtiani proprio foœdati cruore in
fodinis, quam peregrino conſpicui murice
in ſolio gloriæ. Plus auxere gloriam Cruci-
fixi cagite diminuti, quam auro inſigniti. Sam-
ſon victus, non victor, irriſus, non triumpha-
tor, ludens, non pugnans Dei robur magnum
hoflibus comprobavit: quòdque non effeciſ-
ſet armatus „ excæcatus effecit. Jacta cogi-“*
tatum tuum in Dominum, & ipſe de tene-
Pris tuæ famæ nominmis ſui gloriam educet.
Newen ſ Nomen JESV Societatis noſiræ ſtemma eſt;
ein. Ziſu. noſiræque teſſera militiæ. Aureis illud quidem
Characleribus dives;, ſed non ſine Cruce, cujus
& Cor baſis eſt, & vallum flammæ. En tui
nominis privilegium. En quò te tui ſtemma-
tis gloria vocet. Cordi Nomen Jksu inni-
titur, coronatur Cruce, cingitur Flammis. To-⸗
tus Lux, totus Ardor, tetus Crux, totus eſſe
debet & Cor, qui eo gloriatur nomine quod
à Cruce non abfuit, quod illi inditum fuit;
qui Lux Mundi dictus eſt 3 quod ejus fuit no-
men, qui ignem venit mittere in terram,
quod eum inſignivit, cujus eſt Dilectio Præ-
ceptum. JksU nomen ſine Cruce non re-
gnat: JESU nomen non ſuppoſito corde jacet:
nomen JkSUſine igne friget; denique ſine lu-
ce JuS U nomen non fulget. Quare, qui timo-
re pœnarum, non divinæ zelo gloriæ in acie
pugnaret, brevi terga verteret hoſti. Nomen
erim JsU innititur ſupra Cor: & in corde
Martyris I gnatii inſculptum eſt. Verùm non
parum Cor baſis & fundamentum eſt nominis
tanti, ſed Cor tribus confoſlum clavis. Pleri-
que amorem jactant; ſed invulneratum. Ut ve-
ròô ad vulnera venitur, tum nomini JESU cor
ſubducunt, maluntque illud eradi, quam Cor
clavis transfigi. At falleris, quiſquis Nominis
Te JksU baſim interpretaris, ſi clavos faſti-
dis. Nomen JESU nec pingitur ſine Cruce,
nec Cordi ſuperſtat ſine Clavis.

Nemetns

Fe ſu.

Qui eredit in me, etiamſi mortuus fue-
rit, vivet. Joan. II. 25.

Privilegium tandem Fidei eſt, vitam redde-
re corporibus, quibus vitam Inobedientia eri-
puit. Credendo vivemus, qui in Parenti-
bus humani generis prævaricati perimus. At
ſi contraris contraria curantur, frigidque ca-
lidis inſtaurantur; cur non Obedientia vitam
parit, quam Inobedientia perdidit? Cur Fi-
des Inobedientiæ opponitur, ejuſque & poe-
nam perdit, ag morbum pellit? Id ſenſerim.
Arerner Vix peccamus quovis genere criminis, quin
er Fides, ſi non perit;, titubet. Fundamentum
ress, Ner. ipſa & radix cæterarum virtutum eſt, quæ;,
n areſcentibus bonorum reliquorum rarnis, in
* corde impii viret adhuc, & vivit, niſi peccet
in Fidem. Undè, cùm parens ipſa ſit & origo
quædam virtutum, quæ omnibus vires addit.
Quis enim hoſtem, ſine Fide E5ternorum; di-
ligat? Quis ſua largiatur, ſine Fide? Ipſius
ſunt partes accerſitam poœznam unius vitio cul-
Pæ depellere tanquàm tutricis cujuſdam vir-
tutum ommum. Benè: at quod tandem pi-
gnus tenemus Reſurrectionis ? David enim
earm negare videtur, cùm ait: Non mortui lau-
E. m. 16. dabunt te, Domine , neque omnes i deſ.
A4 5 qui deſcendunt

Bides.

Oliva

in infernum : ſed nos, qui vivimus, benedici-
mus Domino. En mortuos ſine ſpe laudandi
Deum;, quæ laus ſolos viventes ſpectat. Egre-
giè: ſed perge in Pſalmo. Benedicimus, inquit, Pid, i8.
Domino ex hoc, nunc, & uſque in ſæculum. Vi-
ventes quidem Dominum benedicunt;, non in
hac duntaxat, quam vivunt, vita; verum &
in futura, quam ſperant. Alioquin non dice-
ret Propheta, Ex hoc, nune, & uſque in ſæculum.
Ergo dùm mortuos à Dei laudibus excludit,
non mortuos intelligit vità Corporis, ſed de-
functos vitâ Gratiæ. Nec pro viventibus mo-
rituros intelligit, ſed reſurrecturos aliquando
incorruptos.

Quoniam à deættis eſt mihi, ne com-
movear. Propter hoc lætatum eſt Cor
meum, inſuper & Caro mea requieſcet

in ſpe. Pſal. 15. 8.

Nexus ex nexu nectitur, implicâtque or- pelicita
bibus orbes Regius Pſaltes. Cur enim aſſi- noxia.
det Deus à dextera Principis, quæ Felicita-
tis eſt ſedes, & de læva, tempeſtatum recep-
taculo, non admodùm curat? Nimirùm hoc
nos Deus teſtimonio docet, mortales quoſ-
que, maximéque Optimates, periculoſins Fe-
licitate, quaàm Adverſitate laborare. Et væ
Davidi, M Deus adſtitiſſet illi à dextris. Non
experta modèò;, ſed & ſpectata in aliis etiam
cum dolore Felicitas, firmatos in Dei via jam-
diùà pedes labare, ac penè ruere cogit. Audi:
Pené effuſi ſunt greſſus mei: quia zelavi ſiper Pl. 72,
iniquos , pacem peccatorum videns. Ergo Proſ-
peritas Baſiliſcum imitata, imèò ſupergreſſa,
non dentibus ſævit, ſed oculis, nec videns ju-
gulat, ſed viſa. Ergo ſi eminus irridens Feli-
citas ſternit non amplexatum, quem non eh-
det, ſi arridens gravi ei pondere incumbat ?
Certè Saül ſub ſarcina felicitatis, quanquaàm
altior cæteris, jacuit oppreſſus. Ipſe David
Purpuræ pondus ſine caſu non extulit. Cui
ſanè trabeæ omninò impar Salomon excidio
ſuo teſtatus eſt, facilius eſſe Templi molem
immenſam ſtabilire, quàm Religionem in re-
gno ſine excidione ſuſtinere,. Verùm uno expe-
dito nodo, alius ſurgit implicatior. Propter pſ 15,4,
boc, inquit, lætatum eſt cor meum, inſuper &
caro mea requieſcet in ſpe. Undè lætitia in Cor-
de, requiéſve in Carne, ſi Deus à dextris
adeſt, Felicitatem Adverſitate fulturus? Planè
divinè ſentit Propheta;, qui non carnem exul-
taſſe, ſed quieviſſe, ſolämque cor in adver-
ſarum rerum concuſſione lætum affirmat. Ve-
ra enim cordis lætitia in mediocri, non in
ſumma fortuna adoleſcit: ipsâque carnis Pax
tunc tantum regnat, cùm animus nimia feli-
citate non rumpitur. Parens tentationum in
carne, nutrix curarum in corde ſumma Fe-

licitas eſt: vixque Abundantia & Pax fodus

inire conſueverunt. Scio à Propheta dictum,
Fiat pax in virtute tua, & abundantia in tur- pl. ur. 7.
ribus tuis. Verum, qui prius Pacem, & po-
ſteaà Abundantiam poſtulavit, timuiſſe videtur,
ne ſi primùm ſuperveniſſet Abundantia, pro-

cul Pax exularet. Adde Abundantiam talem
oraſſe, quæ graſſari non poſſet, ſed, ve-
lut incluſa turribus, coerceretur à popula-
tione Carnis & Cordis. Ergo non vult flue-

Ubertatem, ſed ſuppetere
intrs

re regnaréque

edt Dan
m pinl Inn
Fiderur
dom e
pobis ef
perior
teſt præl
cente, Il
(linandh.
ittat, n
Aell. Et
un prær
Erno aut
ptum,
1e, qual
ol ceclin
in 0
Centilium
Tenplo
vod ſen
,, gutur. 6

uult,
vim iae Mann
15 ſetera tun
temn habon
teinplaton
tionemn d
Geſcenden
niflet, ſ
lilet lta
nul übi
Ms commmm
ſem, ubi
hbnertbus
Ounttum.!
inſtetins,
Regi nin
Uun,che
Clilcliit el
iue Mol
Niniurun
41 iuit

lungan
lor hoe

an 4

6 Opus,

Ofien A
aen ſt
dene.
e) (uoc
ee eim
l 3 Ten
Ohedenne
Uum in b

—

intra Turrium propugnacula concluſam, quam
indè extraheret cum menſura. Vix extra turres
vagatur liberé Abundantia terrenorum, quin
Carnis agros populetur.

Si aſcendero in Cæœlum, Tu illic es, ſi
deſcendero in Infernum, ades. Pſal.
138. 7.

Zelus re. Nec in Coœlum, nec in Terram aut deſcen-
mula mnn dit David, aut aſcendit ſuis viribus, ſed Do-
vereetur, mini invitantis impulſu. Id quod expreſſiſſe
videtur, cùm dexterà ſe Domini ſuſcipien-
dum eſſe teſtatur. Porré dextera Domini
nobis eſt imperium Domini, hoc eſt, vox
Superioris; quæ dextera Chriſti credi po-
teſt præcipientis. Hc autem dexterà dedu-
cente, nihil metuendum, nullâque tellus de-
clinanda. Etiamſi periculis te Obedientia im-
mittat, noli trepidare; in Cœlo eſt Deus, &
adeſt. Et quidem vox, adeſt; peculiarem quan-
dam prænotat Domini providentiam. Pro in-
ferno autem locum intelligit diſcrimini ex-
poſitum, infectum livore, pollutum crimi-
ne, quales eſſe ſolent domus impiorum. Has
noli declinare; adeſt enim in inferno Deus,
ſi eſt in Cœlo. Æquè in domibus regniſque
Gentilium adfuit Chriſtus Apoſtolis, ac in
Templo Sionis. Et quidem notandum eſt id,
quod ſequitur, ut clarius mens Vatis intelli-
gatur. Ni ſumpſero, inquit, pennas meas di-
luculò, & habitavero in extremis maris. Etenim
Licus non illu- manus tua deducet me, & tenebit me
nocet. dextera tua. Is, qui in Inferno Deum præſen-
tem habuit, alis inſtructus erat, hoc eſt, Con-
templationi aptus videbatur, & tamen ad ac-
Rr tionem demittitur: Deumque in infernum
Hüntnl deſcendendo promeritus eſt, quo forlan ca-

ſiſe

Cnikn
ilouk
Nne Un

bid. 7.

Nen u⸗ ruiſſet, ſi eo, in aſcenſu duntaxat, frui vo-
e inn luiſſet. Itaque etſi alis polleas Contemplatio-
,ee nis, ſi tibi deſcenſus imperetur, plumbo plu-
e mas commuta, què facilius delabare ad in-
e I ferna, ubi te Deus præſtolatur. Ibi fruêris
Aunmani muneribus Dei, ubi alii igne cruciantur ini-
Ten d quitatum. Hebræi in Ægypto, regione plen

impietatis, & quidem ſervientes Pharaoni
Regi iniquiſſimo, in operibus luti ac palea-
rum, clamaverunt ad Dominum, & Dominus

Aun, t exaudivit eos., Iidem educti ex Æigypto, &
liinl duce Moyſe in eremum abducti, iram Domi-
Den 14 ni irritarunt. Adeò non locus aut convictus,
lurute ſed iniquitas nocet.
Nomene
e i Tamgquam aurum in fornace probavit
n ſ⸗ illos Dominus, & quaſi holocauſti ho-
. 1, 4 . 3 . . .
eeng ſtiam accepit illos. Sap. 3. 6.
nnn⸗ 14o, o Obpus, non hoſtia, in fornace ardet. An
tun k M mißcs. Officina Altare eſt, in qua uri, imago quæ-
ce i⸗ ſus vichi dam ſit ſacrificii? Sanè Deus iſta confun-
, Rr ae ve,, dit, quod non ita ſacilè recogitanti patet.
Naſfe ,ß ra Oraio. Verùum puto Ommipotentem bhic eos ſolari,
hali , qui à Templo ad labores, muniaque abjecta
Preſ, Obedientiæ imperio ablegantur. Sciant hi Au-
innſeſ⸗ rum in Fornace idem efle, ac Holocauſtum
Pundunn in Ara. Labor ſacrificium eſt, Oratione non
wud, „ Neligief vilius. Et in Templo & in Horto Numini li-
ler,N,, Fa tatur: Levita & Foſſor æquantur meritis, &
r bii * pares ſunt victimàa. Nam Dominus quaſi ho-
le locauſti hoſtiam accepiſſe fertur, quos tan-
S
e

Stromatum, Lib. XV.

227
quàm aurum in camine probavit. Quaſi au- st ms me-
rum in fornacem Juſtos immiſit, ſed ex fornace Aioera.
Juſti non jam metallum, ſed hoſtia prodiere. Pabernniſ.
Quin nec aurum erant, cùm in ignem pro- Fee ſe h.
jiciebantur, ſed quaſi aurum. Ubique Ara "ue dis
eſt, ſi Ignis ubique ſit. Amor, non Lapis: J' uhc-
Ardor, non Ara victimam immolat: & veri gyzsze
Adoratores neque in Monte, neque in Templo, cooperan-

ſed ulique Domino ſacrificantur, & ſacrifi- dum.

cant. Non igitur te nomen ſplendidum Aræ ,
pelliciat, non te deprimat vilitas Clibami: nam S
apud Deum Piſtor, & Myſtes unum ſunt, & Kelgio-
idémque eſt Fermentum & Azymus, Opus viezra. nis
& Hoſtia, Caminus & Akare. Clemens Ro-
manus, damnatus ad marmora hoſtiam ſui Cor- Locerum
poris fodiendo immolavit. Marcellus ſummus in liferene
Pontifex, Stabulum pro Templo habuit, in W
quo;, feras ſervando, ſe Domino victimam ex-
hiberet. Abel in Agro, non in Ara holocauſtum
fieri meruit. Per Malachiam, n fallor, Do-
minus conteſtatur futurum, ut ubique terra-
rum ac gentium hoſtia munda ſuo nomini offe-
ratur. Per Iſaiam dicitur, quòd Altare Domini
erit in medio EÆgypti. Ubique enim Dei licet
Hoſtia eſſe, ubique Dominus Altare eſt. Lu-
cianus Martyr Carcerem in Templum conver-

tit, ſuumque Pectus Aram eſſe cenſuit; in quo

primum Deo Patri Filium, tum Filio ſpiritum
ipſe ſuum ſacrificaret, illum recipiendo an-
tequàm moreretur; hunc, cùm moreretur;,
efflando. Babyla Antiochenus Epiicopus diu gegale
pro Chriſti nomine tortus, tandem dlucurne rum Obſers
carceris ſqualore conſumptus, diem extre- uud.
mum fortiter obiit. Juſſit cadaver ſepulturæz tmeus
mandari cum vinculis; tanta eum voluptas in- Ch Mi &
vaſerat patiendi pro Chriſto, ut ne poſt mortem Zus iem
quidem catenis carere poſſet. Proh facinus di- Farie.
gnum Diſcipulo Domini! Corpus etiam cùm
animæ carcer eſſe deſiit, ſine vinculis eſle
noluit; cumque ſpiritum liberum dimiſiſſet,
expediri catenis non valuit. Cùm requievit Mortifica=
in ſepulchro , carceris tormenta adamavit. enſ
Veneror Chriſti Sanguinem, poſt obitum
ejus in Cruce, è& latere profulum; verùm
& Chriſitum in Martyre commendo, cujus
caro etiam poſt mortem patitur quodam mo-
do pro Chriſto. O ſitis patiendi! O amor Peasi ere
ſervitutis! Ego vinctus in Domino Paulus exul- chr MNo.
tans clamat. Id tamen dixit, cuùm fſcriberet.
At Babyla vinctus in Domino eſt, cùm id nec
dicere poteſt, nec ſcribere. Sola Sponſa, &
ſolus Babyla ſupplicia, quæ tulere, narrare
non poſſunt. Illa rogat filias; Nuntiate dilecto
meo, quia amore langueo: Hic patitur, nec 10- Cant.5. 8.
quitur. IIla intermortua, hic mortuus pro Di-
lecto tormentis non eximitur. Quòô ſeſe hic ii Encan*
recondent, quibus grave eſt, ut aliquantulum
æ*ttate proceſſerint, Obedientiæ vinculis retine- Senes fen
ri? Non in ſola ſenectute Babyla, ſed poſt veant.
funus quoque Chriſti vincula retinuit. Amavit
ille in morte, quas nos fortè faſtidimus in
ſene, catenas. O verè prodigium charita-
tis! Ernbuit Mors conſpiciens ſuum in re-
gnum corpus intrare catenatum: ideéque illa
victa eſt, quia Babyla vinctus eſſe non de-
ſuüt. Planè victor, quia captivus; planè inter
mortuos liber, quia cum mortuis catenatus.
Credat ipſe bona Domini videre in terra vi-
ventium, qui libertatem uſque adeò odit in ter=
ra mortuorum, ut membra noluerit ſua vitæ
ſimul ac ſervitutis vinculo liberari. Inventus
eſt aliquando, qui inſignia ſervitutis ultra vitæ
confinia

.

2,28

confinia toleravit. Anafſtaſius verò Perſa Mar-
Sermo Spi- tyr & Monachus geminatæ gloriæ germen
ritaatts. ex minimo ſemine lſortitus eſt. Cùm enim
Miles ſub Cofroe urbem ſanctam vaſtatu-
rus proficiſceretur, à commilitone de Cru-
ce neſcio quæ intellexit, dumque paulè lon-
giùs de Chriſti ſeu prodigiis, ſeu portentis
Wimici Crucis Chriſti non ſeriò, ſed joco lo-
querentur, Anaſtaſium Crucis Cupido invaſit.
Ergo repentè ex Milite Monachus, brevi
Martyr ex Monacho factus eſt, ex hoſte ho-
ſtia, verè maxima, Crucis. O Verbum Dei,
planè ignitum! Etiam conglaciatum Cor per-
cuſſit, quamquàm non ſincero ammo funde-
retur. Ecquid, rogo, in nobis excitabit incendii
divinus Sermo ſeriò & ſemper inſtitutus, ſi Per-
ſam barbarum militem contra Crucem pugnan-
tem de Cruce ſermo & brevis & raptim emiſ-

ſus eum ad Martyrium incendit?

Ego ſum Alpha, & Omega, Principium
& Finis. Apoc. 1I. 8.

Magnum, opinor, latet myſterium in hac
complexione characterum, quæ primam, ul-
timamque literam conjungit, mediorum in-
curioſa. Cur non omnes characteres Chri-
ſto conveniunt, qui, cùm ſapientia ſit, om-
nibus literis abundare debet, quando omni-
bus Doctrina componitur? Omnibus indigemus
literis, ut diſcamus: imò ne nomen quidem
Sapientiæ duarum uſu literarum exprimi po-
Propeßta teſt. Itaque quid nobis Divinum Verbum tot
veinindae literarum neglectu præſignavit, niſi finem
principio copulandum nobis, de mediis non
admodam anxiis? Nimiràm, Dies quælibet,
& prima putanda eſt, & poſtrema. Audi Da-
videm : Et dixi, nune cœpi: En, A; Notum
fac mihi, Domine, ſinem meum; en O. Deus
gerverie noſiter id nos eſſe voluit quod ſe eſſe dixit,

Mortit me-
Aiuat io.

P76. 10.

Fons. Principum & finis. Semper ità inchoemus, ac
Tire non ſi nunquam incœpiſſemus; ſed inchoemus ità,
degenerer ac ſi foret illud extremum opus vel tempus.
Hanc nos Paulus artem præſtantiſſimam do-
Tmteri cuit, qui oblitus, quæ retrôò erant, currebat,
eiere. ſi quo modo comprehenderet. Oblivio præ-
eium. teritorum, & deſiderium comprehendendi, mi-

hil eſt aliud, quam omega alpha conjunge-
Tep disis ré. Joannes Damaſcenus Joſaphato Barlaa-
remedium. num hæreditatis loco monitum hoc reliquiſ-
ſe ſcribit: ut videlicèt Diem quamlibet ſibi &
primam illuxiſſe in via Domini, & extre-
mam cenſeret. Exiſtimavit enim Vir ſanctiſſi-
mus Adoleſcenti integerrimo ingentes ſltimu-
los addituram recordationem diei ultimæ, &
præteriti temporis oblivionem. Nihil emm æ-
què nos à Fervore vitæ retardat, quàm ſpes in
operibus præteritis, & longioris vitæ præiump-
tio. Etenim, duùm inter præſentem diem & ulti-
mum plurimos interceſluros confidimus Dies,
recordamurque non tunc inchoaſſe nos, ſed
theſaurum præmiſiſſe ſatis opulentum, quieſ-
cimus facile, & à curſu decurrendi ſtadii
præpedimur. Vis ſumma agere? Fingito tibi,
nihil adhuc aà te boni peractum;, tempuſque
defuturum tibi, niſi hodiè agas: & illicò
gratulaberis horas tibi in menſes, meritorum
7 exuberantià, extendi hors momenta & qua-
ri, implerique uno die, quod multis fortè
ecuhs non impleiles. Specta moriturum: quid
temporis elabi patitur iine lucro? TLotus affi-

Oliva

gitur Crucifixo: hæret faucibus lingua, & ta-
men Verbum invocat, nomenque Dei con-
geminat. O ſi una vel Anima è clibano pur- nvoyi
gatorii huc remearet, quid illa non ageret? fau.
Si tibi facultas daretur extrahendi per unam
diem quidquid poſſes ex ærario Regis: coœ-
nam profectò, ſomnumque negligeres, quò
plurimam indè auri aveheres. Sit tibi prin-
cipium & finis in mente, & patrabis eximia.

Ecce enim Dies veniet ſuccenſa, qua-
2caminnus: & erunt omnes Juper-
bi, & omnes Jarientes impietatem
ſtipula: O& inflammabit eos dies
veniens, dicit Dominus exercituum,
quaæ non derelinqu't eis radicem &
germen. Et orietur vohis timenti-
bus nomin meum Sol jaſtitiæz, & ſa-
nitas in pennis ejus: & egrediemini,
& ſalietis ſicut vit ulèi de armento.
Malach. 4. 1.

Die Deus pugnat. Nec mirum: Sol enim
Juſtitiæ eſt, cujus Milites Dies ſunt. Et
ſanè nihil ita Dei hoſtes retundit, quam Dies,
qui ſupervenientes vitæ germen arrodunt. ad
Quid enim ita contrarium Filis tenebrarum ta vmnd ces
eſſe poteſt, ut Dies, qui Solis ac Lucis Fi- Hei in
lii funt? Verùm non eſt cur ludamus, ubi Dei Nastntoe
furor calet, & ſtragem edit. Mirari non ſat Dies mon
valeo, cur Deus exercituum hoc loco dicatur bieni.
Deus, qui tamen non Milites immittit in per-
duelles, ſed Dies, imò Diem emittit. Sed e-
nimveròô nulla phalanz ſævior Tempore, nullus mes z.
enſis potentior voracitate Dierum. Rogo, quid piorum.
non tempori cedit? Quæ adeò firma domus;,
quæ ſuccedentium vi annorum non corruat?
Marmora, montes, ferrum ſolà Dierum violen-
tiꝗ exeduntur. Ergo Deus omnis patientiæ, qui
gravitate ſupplicn tarditatem compenſat, Mi-
litem ſuum Diem vult eſſe extremam, quà
veniente, recedet peccator; quà incipiente, ,B
impius eſſe deſinet, quâ illuceſcente, filius te-
nebrarum claudet lumina. Væ tibi, à die Do-
mini exercituum. Et quidem noli eſſe ſecu-
rus, quòd non multitudo dierum, ſed una
duntaxat Dies adversùs te dimicatura explicetur.
Nam hoc duriſſimum tandem eſt, quèòd non
licet præſagire ruinam noſtram. di multi
contra nos bellarent Dies, diſceremus, qud
ratione pugnaremus, cum ultimo: verùm cùm
unus ſit hoſtis noſter, non præludimus, ſed
pugnamus imparatique opprimimur. Hoc do-
lendum maximè putavit Stoicus, quèd ne
ſemel quidem licet nobis umbratilem exer-
cere luctam cum Morte. Ubi primùm cum
ea congredimur, cadimus. Cave ergo tibi
à Die Domini exercituum, eôque vehe-
mentius time, quòd una eſt, quæ nec alii
conſilium indicavit ſuum, & in tanta menſium
turba facilè latet: non ſentitur, nec præſen-
titur, cùm ejus nos ante experiamur victoriam,
& vulnus patiamur, quaàm præſentiam. Non- äfam.
unus & Regibus maximus, qui adventantem
exercitum riliſſet, evadere nequiit vel inſa- Dei Suor
num, vel perditum nebulonem. Nimirùm umus in ne.
non facile declinamus inſidias, qui exerci-

Dies ira.

tuum & rideremus, & optaremus congrelſ-
ſum. Ergone, inquies, imparatus opprimat
àz.

AA more

Die
vy b: ſt
ctenn
pt ſhus, 4
v aupit, 4
Dei ad
itire
aimn Me⸗
Pmus er
ſerbis)
Humm,
nmetav
u Eugui ſl
vi (hodonot
1 eclus e
eit Gi⸗
Untin et
t cur lu
Lt erunt 0
ienen
cene fum
eycurn t
Fenumvi
Illi, non
iut. Pro
lts vi
Mr 11. Füßul
zme la cotien
(udd, og
l n, gi d

Sin Pechhe ve⸗
r. Enchittem
ſla ktu
M imnmno
a butetor.
. Goe verbe
4 ſammahit
rwrrituun,
ernen. Q
4 t, gue⸗
Heuen ſ
lce ſul
Cce caezt
Uennt in
w leciſe Ae
inellomte
Kpale ſn
kte putani
un finul
n ſnt,
tentis eos
unm g
Tumpunt in
60o Cermnin
Gihnm;4
Neni pond
di NS

aret;
eg t) erge

8 nt: etian
ſug,
S Enbete .
II:
pi Nenſe

Uilti i e e⸗
. de ſices

unen Men

M Tim

uuün in

Et

wondn
Demute
nisſttugl
tonnzitl
etenN
ſer,

tun 1
lceru’
mo:en.

„
5

à Die Domini? Oppriméris, ſi fueris impara-
paxiten- tus: ſi te comparaveris, de eo triumphabis. Pla-
tia Mor- cet enim Domino plus noſter de ſuo Die trium-
nem pre- phus, quäm Diei ſuæ de nobis victoria. Vinci
veniate cupit, qui ſe victorem nollet. Quòd ſi hujus
Diei adventantis argumentum cupis, illud ſit
tibi præcipuum, quod minimè credes. Ecce
enim Dies veniet ſuccenſa, inquit Malachias.
Fumus ergo prænuntius erit Diei ignitæ. Si ſu-
perbis, non procul hofte ſurrigeris. Si adeſt
Fumus, Ignis non abeſt. Vix David populum
numeravit: cuùm ecce tibi lues triduò graſſatur.
gaperbia. Exigui fumi quàm grande incendium! Nabu-
Titstorà chodonoſoris elevatum cor eſt; & ſtatim ab-
Taſus. jectus & ſolio, beſtiis ſociatur. Non diſſimili
exitu Gigantum audacia, & Balthaſaris arro-
gantia, atque Antiochi ſuperbia compreſſæ ſunt.
At cur ſuperbi & impii ſtipulis comparantur?
Et erunt omnes ſuperbi, & omnes facientes im-
pietatem ſtipula. Cur ſtipula, & non fœnum, aut
certè frumentum? Nimirùm docemur, iis ti-
mendum maximè, qui non penitùs fuere mali.
Fœnum vile ſemper germen agrum inſedit. Sti-
pula, non ignobile gramen, ſpica aliquando
viruit. Ergo, qui Adoleſcens pudicus, ſed in-
juſtus vir es, ſed Senex rapax, time vehemen-

Tepidi o- ter. Stipula enim es, qui olim frumentum in-

lim fervé- tra corticem, hoc eſt, in tuo corde concoxeras.

4. Quid, rogo, miſi ſtipula putari poteſt. Juve-
Apaßata. nis, qui deſiit Euchariſtiæ ſe Pane reficere?
Reeidivi, Spica eras, cum Frumentum Electorum tuo
Tepiditas Pectore reciperes. Nunc verò divinæ Segetis
of fer- ſanctitatem pertæſus Aræ horreum horres, de
vorem. ſpica factus es ſtipula. Væ tibi. Te Te ſpe-
“äl Cat Dies Domini exercituum ſuccenſa „ cu-
degene- jus immodicis ignibus impietatis palea am-
rantium. buretur. At quem nobis nodum implicant,
Dei lra. quæ verba conſequuntur! Ait enim: Et in-
Malach. fammabit eos dies veniens, dicit Dominus e-
4. 1. xercituum, quæ non derelinquet eis radicem &
germen. Quid hoc prodigii eſt? Nonne ſtipula
eſt, quæ abſumi debet? Omnes facientes im-
pietatem ſtipula. Quod ergo prodigium eſt,
quédve ſupplicium, ſi arida jam ſtipula & ra-
dice careat & germine? An germinare conſue-
verunt ſtipulæ? Tum quæ radix in paleis, ſi
Hpeeri- Teciſæ aruerunt? Nimirùm Tepidi hoc loco
74. intelliguntur Hypocriſi conveſtiti, qui, licèt
ſtipulæ ſint, germen ſimulant, & radici hæ-
rere putantur. Germen, inquam, non Gra-
num ſimulant: herbeſcunt enim, & ſtipulæ
cùm ſint, ſpicæ haberi ſtudent. Verùm ſi at-
tentins eos examines, reperies nunquàm ſi-
mulatum germen in granum matureſcere. E-
rumpunt in olus, non frugem coquunt. Porrô
ego Germine ſtipularum vota interpretor Te-
pidorum; qui deſideris herbeſcunt nullo fru-
menti pondere ventilabrum evaſuri. Væ no-
bis. Si Stipula dicitur, quæ germine non
caret; ergo eæ quoque, quæ germinant ariſtæ
Perſeve- ſtipulis aggeruntur. Non ſolæ ſtipulæ ſtipulæ
rantis. ſunt: etiam quæ inter frumenta creſcunt, à
virius ſo-Propheta ſtipulæ nuncupantur. Væ, inquam,
lida. mihi: Quis ſcit, num ſtipula ſim, etſi ger-
Vroni,: Hen emiſerim? Non germen, ſed granum
exitus in- inter ſpicas diſcernit & paleas. Sola deſideria
eerius. non me frumentis aſſociant. Sequitur, quod
Ibid. 2,. impigros ſoletur. Et orietur vobis timentibus
nomen meum Sol Juſtitixq. Aurora Solis hujus
pallor Timoris eſt. Quis credat & tanta caligine
tantùm luminis naſci? Sol juſtitiæ ex metu ori-

lbid.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum . Lib. XV.

„maleficio umbræ Mortis: non in aprico cli-

tur divini nomiris. Et ſanitas in pennis ejus, &

229
egredliemini. Pennæ Solis radii ſunt Solis. Be-
né. Eos verò non pennas ſed pondus dixiſſem,
quando iis non elevatur Sol, ſed in terras de-
mittitur. Alis evehimur, pondere deprimimur.
Porròô Sol ſuis radus ad nos inclinatur. Quod zZ,elus a-
hic delitet Sacramentum? Sanè diſcimus ex nimarum
inuſitata vocabuli uſurpatione, tunc nos ele- & Piis
vari altius, cùm ad juvandas animas zelo Cha- ixtæ, ex
ritatis ablicimur. Avelleris a Contemplatione, Orationes
& inſtituendæ Juventuti præficeris? Exulta:
Pennæ ſunt, quæ videntur pondera. Apud
Deum ipfi Solis radii, quibus Lux terris in-
clinatur, Pennæ ſunt. Nimirùm quæ Te pro- Perſecutie
fundiùs dejiciunt, Te altius extollunt. Nullus bredeſt.
ità apparebat alis deſtitutus ut Chriſtus, in
ſtabulo jacens, piſcatoribus ſeptus, deputa-
tus cum latromibus. Verùm his maximè Ab- Humili-
jectionis inſignibus exaltari meruit à Patre. , eval-
Quod nomen obſcurius, quam quod Cruci
confixum eſt. Hoc tamen nomen Jnso, quod
Cruci hæſit, ſupra omne extare nomen læta-
tur Eccleſia, dolent Dæmones. Quod enim
oleum effuſum viſum eſt aliquando Sponſæ;
nunc ſupra Solem fulgere conſpicitur. Ipſa ef-
fuſio, quæ illud depreſſit, ipfſa alis illud in-
ſtruxit, & ſupra Solem evexit. Fulgebunt Ju-
ſti. Benè. Sed nota, quàâ ratione facti ſunt ve- Sap. 3.7.
luti Soles in perpetuas æternitates. Tanquàm

ſeintillæ, inquit, in arundineto diſcurrent. Si-

dus ni refugiat eſſe velut ſcintilla, arundineto
retruſa, Sol erit. Demitteris, cùm ex ſidere
in ſcintillam zelo ſuccendendi arundines dege-
neras: at depreſſio iſthæc erectio eſt, quæ te
ex Aſtro in favillam, & è ſcintilla in Volem
commutat. Arundines accendis? inter ſidera
accendéris. Noli faſtidire vile commercium ig- Manera
nobilium fruticum, quibus elevandus aliquan- viliora.
do es ſupra Solem. Quod dictum volo, tum,
ne faſtidias viliora pro animabus obire munia;
tum, ne damnum putes excelſæ Contempla-
tionis, pondus Actionis à charitate impoſitum.
Nam Propheta cuùm dixiſſet, Et ſanitas in pen- Ibid.
nis ejus: ſtatim addidit: Et egrediemini, &
ſalietis ſicut vituli de armento. Ac ſi diceret:
Solis radii, quibus ad nos flos ille lucis incli-
nat, non pondera reputentur, ſed alæ. Vos
ergo, qui iſta percipitis, Deſilite e Cœlo Con-
templationis, & in Coœnum peccantium,
haud veriti, ipsà fore ut Abjectione elevemi-
mi. Nam propter hoc fortè vitulorum inſtar Contems
egreſſuros nos prænuntiat: qui non ad jugum zlatie &
proſiliunt ex armento, ſed ad paſcua. Ergo OO†oavmo ex
ibi paſcêris, ubi metuebas Deo, hoc eſt, 2 elo ani
ſuo pane Cor fraudandum. Plus laborando ſi Taaen, &
exeas, quàm orando ſi lateas, divini pabuli Zelu. 6.
delicias aſſequéris. Hoc mes quidem ſenten- rarione
tiià Propheta regius nos docuit, eùm cecinit: melior &
Dominus regit me, nihil mihi deerit, in loco See
paſenæ ibi me collocavit: ſuper aquam refectio- ſ. 22. r.
nis educavit me. Rectè. At ubi hæc tandem
parata ſunt paſcua? Audi. Nam etſi ambula- Ibid. 4.
vero in medio umbræ Mortis, non timebo ma- Conſola-
Ia, quoniam LTu mecum es. Audiſtin? Non iere: Des
virent paſcua Domimi beneficio Solis, ſed Jatign.
vo, ſed in profundo lacu. Nec mirum: Pa-
bulum enim noſtrum Dei verbum eſt, quod
