diuturniùs eluxiſſet, ſi din jactata Navis tem-
peſtates riſiſſet. Complanare Maria vel Auſter
poteſt; ſi ſurgat;, vel poteſt Boreas, ſi veniat:
Cymbam veròô ſervare incolumem inter tur-
bines ſtridentéſque undarum fremitus ſolus
Deus poteſt. Quare, qui Deum rogas, ut co=
gitationem abigat ; & pacem cordi, ſecurita-
tem animæ reddat, rogas, ut Ipſe ſuàâ præſiet
Ommipotentiâ, quod Tute præſtiteris, ſi aliò
avoces mentem, dùm tentaris. Quæ verò Glo-
ria pugnantem hoſtem non fugere; ſed nec
fugare, & vincere? Apoſtolis Sponſa ſapien-
tior, quamvis Fœmina, ſeiens ad fui cuſto-
diam exchbare Dilectum, Secura dormiebat
vel inter Hoſtes. Ego dormio, & cor meum vi-
gilat. Neque verò credendum eſt hofſtibus ca-
ruiſſe, quæ & Adoleſcentiam inſidiatricem, &
oppugnatam Innocentiam circumferebat; quam
ſi diligenter contemplatus fueris, & vulnera-
tam invenies & nudatam. Quin tantæ patuit
invidiæ, ut ipſos quoque Civitatis cuſtodes in-
fenſos habuerit, à quibus theriſtro ſpoliata
eſt, ſanguine, ut ità dicam, pro pallio cooper-
ta. At, inquis, en ut Iſta, dùm foras vagatur;
& pallium amiſit, & plagas excepit. Ità: ſed
iſta pertulit, dam Sponſum inconſultè quærit.
Rogo te, quid infelix agis, dum ubique Spon-
ſum cupis invenire, Regularum pariter & A-
nimarum oblitus? An non exis & Tu, daùm
Deum ſolicitius quæris, quam oportet;, Præla-
ti tui Leges tranſgreflus? O te milerum, quiy
2 3 dum

N

Can. 5.22

—

270
dùm Medicum quæris, plagas invenis: dum
cautiùs ambulas, impingis in Laqueos: dum
evolas altius, in Accipitrem irruis. Non in
ſola terra, quæ ſpinas germinat, ſed & in
aëre, undè ros decidit, aëreæ Poteſtates inſi-
diantur. Felicius Te quies, quàm pugna, ſe-
curiùs Te ſomnus, quaàm ſcrupuloſa Vigilantia
ab hoſte ſervabunt. Sexaginta fortes non Ca-
ſtra, non Tentorium, non Aciem, ſed Lec-
PYi. 4. . tulum ambiunt Salomonis. In Pace in id ipfſum
dormiam, inquit Propheta, & Requieſcam, in-
quit, non verò ait, Capiar! Ut proindè mirum
non ſit, ſi hac doctus felici experientiâ alibi
EPſ. 26. 5. dixerit: Ji conſiſtant adversùm me caſtra, non
v. timebit cor meum. Parùm eſt: Ni exſurgat adver-
sum me prælium, in hoc ego ſperabo. Quid pro
te dicis, qui vix, explicato hoſtis exercitu,
terga vertis? Apoſtolici, inquis, conſilii me-
mor;, nec immemor lapsus, peccandi occaſio-
nes declino. Negavit enim ad Ancillæ vocem,
4. Pet. 5. quem audio quoque clamantem, Vigilate quid
*. adverſarius veſter Diabolus circuit quærens quem
devoret. Benè: Sed cur quæ conſequuntur non
Tbid. 9. audis? Cui, inquit, reſiſtite fortes in Fide. Re-
ſiſtite, dixit, non Cedite. Inglorius certè Do-
mini Dei exercituum triumphus eſſet, ſi una
militum ejus victoria eſſet, ab hoſte refuge-
re. An me prohibes Oratione ad Ducem &
Deum meum accedere? Non improbo ſi Deo
appropinquas: ſed tempus eſt orandi,; & tem-
pus longè fieri ab amplexibus Crucifixi. Non
pugnas, ſi fugis: nec vicifſe dicitur, qui ſe
hoſti ſubduxit. Debacchabitur in Mundo uni-
verſo Dæmon, ſi ad aſpectum ſui, in fugam
vVerti viderit Chriſtianos. Nolo temerè Fœmi-
nam ſpectes cum Davide, ne corruas: Volo
tamen perſtes cum Hieronymo in eremo,
quamvis tibi Romanarum Virginum Satan cho-
ros objiciat. Væ nobis, ſi quoties tentamur;,
soties fugimus. Volo inchoatum perficias ſi-
ne ſeelere opus, ſed non cum tremore. Quid
tot Crucis Dominicæ ducta in pectore ſigna?
Num quoties explorator eminùs apparet; tor-
menta illico bellica omnia ſunt explodenda?
Et lapides & injurias mittebat Semei in Davi-
dem, quem tamen ille nec pugnando nec fu-
giendo, ſed ſpernendo ſuperavit. Non ſervaſ-
ſet Rempublicam Fabius, ſi quoties eum An-
nibal laceſſivit, pugnam iniiſſet. Si fractus
illabatur Orbis, impavidum ferient ruinæ
alummum Lyricæ difciplinæ: Et quem Filii to-
nitrui, & Petra Eccleſiæ ſcriptis ſuis, ſuôque
Paulus enſe muniverunt, ad ſibilum ſerpentis
aufugiet conſternatus? O tuas, Chrifte, in-
glorias glorias, cui fruſtra dicitur à Prophe-
El. 44. 4. ta, Accingere gladio tuo ſuper femur tuum,
potentiſſime, quando milites, quos armaſti,
Te duce, te ductore, fugare hoſtem non poſ-
ſunt, niſi fugerint. Quid times fugitive mi-
Rom. 8. les? Ni Deus pro nobis, quis contra nos? Ubi
31. Fides, ubi Fortitudo, ubi Spes in Deum eſt.
Auſus eſt Nauta trajicere fretum invitis flucti-
bus ed duntaxat animatus voce, quòd Cæſa-
rem veheret & fortunam ejus. Et nos navi-
gantes cum Deo ad auras quoque, & quem-
Vis undarum motum, horreſcemus? Undè;,
quæſe, tanta in Corde canturbatio? Ità Pa-
cem Chriſti hæreditatem, quam ipſe chario-
rem, ut ita dicam, ipsâ Matre habuit, ſiqui-
dem Virginem uni Diſcipulorum, Pacem om-
Joap. 14. nibus Apoſtolis commendavit iis verbis, Pa-
7. tem relinqug vebif ita negligis, ita ſpermis,

Oliva

tam vili & loco habes & pretio, ut ſtatim ac
Scrupulus, informe Monſtrum, apud te diver-
terit, eam proturbes è pectore, quò hoſti tuo
teterrimo non deſit hoſpitium. Factus eß in Pa-
ce locus ejus, id eſt Dei: quem fruſtraà quæris
per procellas & æſtus, furentéſque fluctus,
ac tempeſtates inſanientes Scrupulorum. Ne
malleum quidem aucdiri Deus voluit in Tem-
plo, etiam antequàm in illud cum gloria deſ-
cenderet. Et autumas eò illum apud te ambi-
tioſius hoſpitaturum, quò tu accuratius omnes
Cordis fluctus ciebis, omnem convolves ſar-
cinam conſc'entiæ? Memineris non Roſæ Chri-
ſtum comparatum, ſed Lilio. Et quidem ſi
utriuſque ſeu pompam in folis, ſeu odorem
ſpectes in calatho, tantôò huic illam dixeris
anteſtare, quantò Ancillis Regina, Militibus
Imperator antecellunt. Ut diſcas, credo, Ro-
ſam repudiavit, & Lilio conferri voluit, non
has libenter pati ſpinas, quas Tute illi in cor-
de tuis anguſtiis diſponis. O Paule, quam
gloriosè Te contra adverſarios jactas & Cru-
cis, & Chriſti! Tuæ ſectatores Doctrinæ haud
itaà confligunt cum hoſte. Tu quidem aiebas,
Quis nos ſeparabit à Charitate Chriſti, tribu-
latio, an angiſtia, an fames, an nuditas 2
Nos veròô non enſis, non fames, non fiſcus,
non mors, ſed unius ſuggeſtionis non inflicta
ſagitta, ſed oſtenſa ità allidit, ut Dei quo-
que memoriam excutiamus è pectore. Quis
ſperet aliquem noſtrüm riſurum Equuleos, ſi
ità Scrupulo atteritur? Vana ſpes ſurgendi poſt
lapſum, ſi ante ictum ità dejiceris, ut ardo-
rem omnem pugnandi abjicias. Negavit Pe-
trus. Quid tum?; Flevit amarè. Ità. Sed non
idcircò furis ſtimuliſque exagitatus anguſtia-
rum ſeſe Laqueo ſuſpendit. Moœchatus David
Innocentis ſanguinem fudit. Quid indè? Audi
tanti ſceleris generatim recenſitam confeſſio-
nem; Peccavi. Et Dominus per Prophe-
tæ Nathan, Dominus quoque tranſtulit pecca-
tum tuum. Quid inſanis bacchantum more?
Non-excoriandum eſt Cor, ſed retegendum
Vulnus: cui ſi ſemel Samaritanus vinum
oleumque inſtillarit, cave, ne ligaturam re-
ſolvas. Et quamvis pruriat, noli confricare,
Quantèô illud minus attrectaveris, tantò ci-
tiùs convaleſces.

In Monte Dominus videbit. Gen. 22.
I4.

Cùm ſibi Filium redditum, Filio veròô vi-
tam ſenſiſſet Abraham conſervatam, excuſ-
ſumque gratularetur ſuis & manibus imperio
Angeli gladium, appellavit nomen loci illius,
Dominus videt. Undè uſque hodiè dicitur, In
Monte Dominus videbit. Et certè Monti ſplen-
dida vocabuli appellatio convenit. Quid enim
videri poterat admiratione ità dignum, quaàm
Senem Parentem vitam Adoleſcenti Filio,
quam dederat, eripere? Luceant in firmamen-
to ſidera, renideant in pratis lilia, emicent
in fluctibus conchæ, rutilet aurum in luto:
horum non rapitur Deus ſpectaculo, qui A-
brahæ capi potuit Sacrificio. In Monte Domi-
nus videbit. Quèd ſi uſque adeò magnum fuit
coram oculis Domini à Sene Filium immolari in
Monte, quam munificum erit intueri Senem
ſuam Domino conſecrare ſenectutem & vitam
in Cruce! Arduum non Filio parcere, prop-
ter Deum, non Hæredi: at, durius pro Do-
mini

bſ. 75.

Rom. 8.
35.

2.Regn.
13:

8. Andr&
Laus,

Ibidem.

min
lius
Eliss
Wintn
Nitun
turus.
NS
Deos
Gum!
Dotmn
lebati
cifici
Dei 0.
nex e
uals
geret,
temn Vi⸗
one cel
leni
G ſoli
dene
Minus,
tus aſp
Aulls fu
mir,
Ubi Crn
ſe Dorm
exultant
Fihum
Oruli de
tur And
chra Spe
Cjus Pu
Gm tub
belcunt
tumm tan
Cancell
leducto
idem
Juitur,

13

nlln,

n

aul
k Mul
onkhr
NN.
ii “
un ont
ergn
n munn
inNin K
ohien
nd⸗

lorii
) ela.
bus nen
n
dem
Monihher
idend
n,
Ebrl lo,
fm,
u, Mien
n 1 n:
mlo, uh⸗
ene hn
Gn
imm
ne den
ſn
ar,ſ,
ne 3

mini Gloria, nec Sibi parcere. Noſtra faci-
liùs perdimus „ quam nos, Vitâque Charior
Filiis eſle ſolet. Non ergo credendum eſt, quòd
minus rapuerit ad ſeſe Oculos Dei Abraham

Natum occiſurus, quàm Andreas Mortem ama-

turus. Quin cùm & Abraham dixerit, Domi-
nus videt, & populi vox fuerit, in Monte
Deus videbit: prophetiam edidifle videntur hi,
dum Moyſes hiſtoriam conſcripſit. Nec enim
Dominus vidiſſe tantàùm Abrahæ victimam cre-
debatur, cui ab Andrea nobilius parabatur Sa-
crificium. In Monte Dominus videbit. Hoc eſt
Dei oculi hærebunt in illo patibulo, ubi Se-

nex exultans in ſuppliciis funeri inſultabit. O

qualis ille conflictus, cùm Senex tormenta ri-
deret, cùm Caro diligeret Crucem, cum Mor-
tem Vita non horreret! Prælium ſanè magnum
factum in Cœlo eſt, dum Michaél cum Dra-
cone certaret. Agebatur enim ibi de ſumma im-
perii: & difficillimum fuit cum eo pugnare,
qui ſolius virtute caudæ tertiam Stellarum par-
tem & Cozlo abduxerat. Illud tamen haud Do-
minus, qui præſens ubique eſt, ſuo eſt digna-
tus aſpectu. Ut proindé Michaêl, cùm non
auſus fuiſſet judicium Dæmoni inferre blaſphe-
miæ, ad Deum appellarit. In Monte veroô,
ubi Crux aderit, Dominus videbit. Non enim
ſe Dominus cohibere potuit, quin miraretur
exultantem in Cruce Servum, qui meminerat
Filium in Cruce clamaſſe. Uni Cruci Domini
oculi debentur, unum revelatà facie ſpeculan-
tur Andream in patibulo triumphantem. Pul-
chra Sponſa, cujus Oculi Columbas referunt,
cujus Punicis malis ruborem Genæ vel eripiunt,
dum rubent; vel addunt, dùm illa ſuum eru-
beſcunt colorem à Fœmina ſuperatum. Tan-
tum tamen Innocentis faciei decorem vix per
Cancellos Dominus proſpicit. Andream verò,
reducto Sipario, Dominus contemplatur, ſi-
quidem in Monte Dominus, ut Scriptura lo-
quitur, videbit. Magna pertulit pro nomine

Stromatum „ Lib. XV.

21

Jeſu dirâque Paulus ſupplicia: quibus tamen

ſpectaculum factus eſt Mundo duntaxat, An-

gelis, & Hominibus: quaſi dignum Deo vix
foret ſpectaculum, Paulum in vinculis intueri.
At verò Andreas dignum Deo ſpecçtaculum,
cujus Paſſionem dignè videre poteſt ſolus is;
qui Crucis ità atnaritiem temperavit, ut ama-
retur. Patuere Stephano Cœli, non tam ut
videretur, quam ut videret Deum: utque ſo-
latium ipſe hauriret & Coœlo Legimus enim
viſum ipſi cum Filio Patrem, non autem le-
gimus à Patre & Filio ipſum reſpectum, quam-
vis reſpiceretur. O tuum, Andrea, trium-
phum! Qui non legitur ſpectaſſe Stephanum
lapidatum, Te creditur pervidiſſe Crucifixum.
In Monte Dominus videbit: magis profectò An-
dream Se, quam Abraham Sua immolantem.
Suum habeat fulgorem Sol, in ſuo exultent
Gemmæ nitore, mihi Crux Andreæ ſat ful-
get, quam reſpicit Dominus, iis deſpectis.

Pater noſter. Matth. 6. 9.

Quid loquor? Ergo cinis & pulvis, cui in- Felicitas
terdictum eſt vocare Patrem ſuper Terram, vera.

Patrem vocabit Deum, qui in Cœlis eſt? O

meam dignitatem! Licet mihi vocare Deum Pa- Hepngnis
. „ . . —
trem, quod Spiritui Sancto non licet. Deeſt dignitass

Spiritui in Cœlo Pater, mihi non deeſt. Ipſe

Servire

Pater Patrem ſibi in Cœlo appellare non po- Deofelix.

teſt, qui appellatur à me Pater in Terris. So-
lum Verbum, & ſolus Homo vocare poſſunt
in Coœlis Patrem. Imôò Verbo minor Homo,
ſed paulùm minoratus, Patrem Patrem, Fi-
liumque Patrem, miro felicitatis Privilegio,
appellare poteſt in Cœlo. Quin & Pater Ver-
bi, & Filius Patris, & utriuſque Spiritus mi-
hi Pater eſt. Quicunque enim Deus meus eſt,
is meus eſt Pater. Nulli Angelorum edixit
Deus;, ut ſe Patrem vocaret in Coelis.

FINIS LIBRI DECIMI-QUINTI.

STROMATUM

EX DIVINIS

SCRIPTURIS

LIBER DECIMUS-SEXTUsS.

IN ISAIAM PROPHETAM.

EX CAPITE PRIMO
1S A IX.
Viſio Iſaiæ TFilii Amos, quam vidit ſa-

per Judam, & Jeruſalem in diebus
Cziæ, G&. Verf. I.

pœnitèsia NTERPRETATUE (in-
vera Con quit Sanctus Hieronymus)
Pempla- Haias, Jalvator Domini: Iu-
Gri 2, da, Confeſſio, Jeruſalem, Vi-
erdA. ſio Pacis: Ozias, Fortitudo

Domini. Qui igitur Domino
præſidente ſalvatur, & eſt
Filius Amos, id eſt, fortis atque robuſti, cer-
nit ſpiritualiter viſionem Confeſſionis, dum an-
tiqua peccata deflet: & Pacis, dum poſt Pœni-
tentiam tranſit ad Lucem, & æternàâ Pace re-
quieſcit. Vides ex Hieronymeo, Confeſſionis
tumultum ante præmitti à Propheta, tum Pa-
cis viſionem ſequi. Qui autem hæc præſtat, Fi-
lius eſt Amos, id eſt robuſti, animi videlicèt,
& voluntatis, Deo firmiſſimè adhærentis.

Audite cœli, & auribus percipe terra,
quia Dominus locutus eſt. Verſ. 2.

§.Seriptu- Et hoc notandum (ait Hieronymus) quòd
7* aeg. Coœlis dicatur, audite: Terræ, auribus perci-
S pe: ea enim, quæ excelſa ſunt, majorem ha-
sa val- bent intelligentiam; quæ humiliora, terrenis
gus. ſenſibus involvuntur. Si quis igitur Coœlum

Verbe Dei eſt, & habet municipatum in Cœleſtibus, au-
Tuis ap- diat myſticè quæ dicuntur. Si quis Terrenus,
Se⸗ ien- ſimplicem ſequatur hiſtoriam. Illud quoque
zia ape- animadvertendum, quòd non dixerit: Audi
rienäaa Cælum, & auribus percipe Terra, quid vobis
Superiori locutus ſit Dominus, ſed quid locutus ſit mihi;
bnε, u „t quod ego audivi in ſpiritu, vobis referam,

aes⸗nr. qui ibſun audire non meremini.

sia « .

juxta Hebraicum legere, Filios enutrivi, qum

Filios genui, & eæaltavi. Verſ. 2.

Filius meus primogenitus Iſrael. Exod. 4. Kecleſße
Non enim (ait S. Hieron.) appellatur unige- electiopeß
uitus, qui excludat cæteros Fratres: ſed primo- S,
genitus, ut monſtret & alios ſecuturos. Et ta- wzes di-
men juxta myſteria Scripturarum non primoge- ligas.
niti accipiunt bæreditatem, ſed ſecundi. Primo- Paterfa-
genitus fuit Cain, ſed Abel munera placuerunt milias
Deo. Frimogenitus Imazl, ſed Iſaac accepit bæ- 227 ahen.
reditatem. Primogenitus Eſaii, ſed beneditctio- Rex „„
nem Patris Jacob ſupplantator præripuit. Primo- uni addi
genitus Ruben, ſed tamen benedictio ſeminis dus ſit

,; 3 ſerve
Obriſti tranifertur ad Judam. Meliuns eſt autem E woflu,

4 haredes
genui ne videatur illi dicio eſe contrarium: ſunt.

Omnis qui natus eſt ex Deo, non peccat. I. Seniorer
Joan. 4. Ergo iſti, ſi nati ſunt ex Deo, quomodo ne be
peccare potuerunt : cùm omnis, qui ex Deo natus ves

eſt, peccare non poßit? IIlud addo Iſraelem Malisi

primogenitum dici, non unigenitum, ut Ec- ars fie-

cleſiæ Sponſus non ità uni uber infundat, ut le, Regi-
reliquos Filios eſſe non cogitet. Hoc & Pa- u 57.
tres-familias intelligant, quorum pronior in neligi ſn.
unum Filiorum animus, cæteros negligit. Na- Eeeleſea.
tus verò ex Deo Filius non peccat, ſed ab iis, Hici ß
quos enutrivit, ſpretus eſt. Ut diſcas rarò Ad- probi nox
optivos filios ingratos non eſſe. Eccleſia, quæ Trg
non parit, non ex Deo natos, ſed natos è Car- iivi⸗
ne, ſi velutl Filios enutriat, ſciat futurum, anan.
ut pro ubere Exteris à ſpiritu exhibito con-
temptui ſit, & Orbi terrarum ; & Filiis ipſis
Adſcitis.

Filios enutrivi, & exaltavi; ipſi au-
tem ſpreverunt me. Verſ. 2.

Vapores attrahit Sol: at ab illis non ſolum Aulioi
non defenditur, ſed obnubitur. Stellas accen- zagrer: ⸗
dit Sol; ſed illæ non niſi in ejus oeccaſu ſuam Se .
explicant pompam. Ità nos Dei gloria, ſplen- izibu⸗
dido ſanè titulo, inſignimur, ſed tunc pro- vana.
dimus, seum Gloria Noſtra Divinæ ſuccedit. Ixgrati-
Vapo- mudo.

Gi i⸗
pür em
rif guun
vll egit
ſi. Ros!

“ woclul

ſy ci tug
ℳ Clpt
ieliuc
(
munur jel
Me, ¹
nn. (at. R
Nor is n

ℳNH⅓⅞⁹
7 (rran
6 6 ut

Deren
fun.
jetf.

r Nem
1ſeberat
it 4baliena
9 iDeo
ur hri

per
tu

NWla
Nüni aum
hin. ain, din
z r
n d aben
jr M ee
4 um Don
tamn crec
Deus int
Cicere T.

Onne ⸗
ſeng.

Gier
7 (un
r. Cnhdnt
Plne t

Myin non giuc

i Cor edu

V⸗ Dicem ne
lis Wr inde,
Aerior
rian , & m

gnin⸗ . an
ni 10 inbr
iſ.
14
plint
lis non
,
N eni⸗
Drnon in

ſeln

,d
4
un neiif
pr G
er
N n

ui⸗ irE

in ſriii
1
N, a,
umcin
n fart l
De ul,
jaleun .
r Nader 4
un uit
Mundt,
Ho l⸗

Ul⸗

13
p
clienn
Aunmtell
ſpnn,
etine

X

z N
. 1

Slor iæ

Juant ii,

Junt.

Vapores ſumus, ſed in rorem converti debe-
remus, non in pluviam. Nam Pluvia priuſ-
quaàm terram riget, Coœlum obnubit, Solem
tegit, fulminibus ſœævit, fulgura emittit. At
ſine lucis diſpendio

divinz
ſcuto ina-
nen Glo-
riæ appe- . .
titum de. Ros non ingratus Soli,

fenſamus. noctu delabitur, non tam lucis, quàm pubh-

Gloria ci fugitans, & laudis. Neſcires lapſum, niſi
Jadan „a Conſperſas herbas gratularere. Hinc eſt, quôd
Tairnda. Iſaac Filiis benedicens, non Pluviam ſed Ro-
Operarius retn coœli illis precatus eſt. Pluvia enim hye-
ſileas, & me, ut plurimum decidit, cùm humor abun-
operetur. dat. Rore verò, æſtivi Solis calore exuſta hu-
Sales , mus madeſcit. Ità nos, ſi Ros ſumus, eò ac-
erga m- Curramus, ubi neceſſitas urget.
ſeros.
Dereliquerunt Dominum, blaſphemave-
runt ſanbtum Iſraël, abalienati ſunt

retrorsum. Verſ. 4.

Tepidiga- Nemo credat non longè poſſe eſſe à Deo;
tis dam- ſi à Religione non recedat. Nam primèò Filii
na, ſcelerati dereliquerunt Dominum, & poſteà
Apoſtatæ . . . . is, ſe
abalienati ſunt retrorsum. Nec dicat quis, ſe
Jui epidi à Deo derelictum „cùm deſerit Religionem:
nam priùs ipſe Deum dereliquit.

Super quo peroutiam vos ultrà, adden-
tes prævaricationem! Verſ. 5.

Nulla Pœnarum mentio, & pharetra Do-
mini jam exhauſta eſt. Abalienati ſunt retror-
Apaßata. sum, dixerat. En ſanies inexpiabilis veſtræ
lagæ, quâ major excogitari non poteſt. Ita-

Tebege que quem è& Religione ingemiſcemus à Domi-
vior œ- 10 ejectum, in hunc non ſagittam, ſed ple-

na. nam Domini pharetram converſam, & intor-
tam credamus. Nec enim ſupplicium atrocius
Deus intentat, quam ab Aula ſua exilium in-
dicere Tepeſcenti.

Omne caput languidum, & omne mæœ-

rens. Verſ. 5.
Superiox Quàm decipiuntur, qui lætos ſe futuros
1aa po. confidunt ſub deſide Superiore! Oppoſitum
nie. planè Vates teſtatur. Nam è languido Capite
suyerioer non gaudium, ſed mœſtitia in Subjectorum
nimixm Cor redundat. Sol enim, ſi nube tegitur, Nos
Hen quidem non videt, nec judicat; cæterum moœ-
Latiis Tor indé, non lætitia provenit. Ita planè; ſi
vera. Superior noſtra non ſcrutetur, paulatim ſpi-
Severitas. is, & morbis conficiemur. Sine fulmine enim
Superior rarò imbrem Coœlum campis infundit.
invigilet. ⸗
Curioſi-
. A planta pedis uſque ad verticem capi-

tis non eſt in eo ſanitas. Verſ. 6.

Oecaſio

Niſi enim ad I rogrederetur, ca-
“ . ad luem pes progrederetur, ca

put non inficeretur. David ideò capite labo-
ravit, quia eò ſe contulit, undè fugiendum
erat. Nos ſoli inter animantes damna noſtra
peregrinatione conquirimus. Non convenimur
à ſcelere, ſed ad ſcelus accurrimus.

OStromatum, Lib. XVI. 273

Vulnus, & livor, & plaga tumens non
eſt cireumligata, nec curata medica-
mine, neque ſota oleo. Verſ. 6.

Advertendum, priùs vulnus infligi in cor- Deesete
de, mox livorem in cutem erumpere, tum deſier.
plagam ex livore procreari. Sic habetur in “
Pſalmo. Ecce parturiit injuſtitiam, concepit do- Pl 7. 15.
lorem, & peperit iniquitatem. Sic Iſaias. De-
reliquerunt Dominum, blaſphemaverunt ſanc-
tum Iſrasl, abalienati ſunt retrorsum. Præ- Madeſtia.
ceſſit in corde receſſus à Deo, tum in ore c eum-
prodit blaiphemia, hinc pes abivit a via vi- Bedio.
tæ. Planè David otio fertur, ſomnéque con- Parva in
tabuiſſe tempore belli. Hinc Impudicus Aſpe- malo.

IIa. 1. 4.

ctus emicuit, quem Adulterium conſecutum osiα.-
ſ11 . . Nionn⸗
eſt. Non exiſtimes oculorum impudentiam, a

& linguæ procacitatem florem eſſe iniquitat'Ss. Tenzatio-
Sceleris Filia eſt, mox facrilegii Parens futu- zum fons.
ra. Ex vulnere naſcitur Livor ſobolem datu-
rus nihilo meliorem, plagam tumentem. Ocu-
lus effrænis ex corde oritur impudico, Libidi-
nem ſaturus deteriorem parente, & atavis ſce-
leſtiorem. Itaque, ne putes livore foetum tan-
tummodòô vulneris; prolem dabit, & plagas.
Judas enim priùs corde Serpentem excepit,
mox Avaritiæ manus dedcht, demùm Iniquita-
tem peperit Avaritiâ obſtetricante, tum ani-
mæ & parricida ſuæ parens emiſit illam & ven-
tre in lucem quidem, ſed flammarum. Porrô
notandum, quòd Iſaias prius vinculum ponit,
tum verò oleum: ut doceat, Severitatem
adhibendam, tum verò Humanitate mitigan-
dum vulnus. Notandum præterea eſt, non mi-
nùs noxium efſe ſanguinem, qui vulneri au-
xiliatum accurrit, quam ipſum vulnus: in ſa- Protecto-
niem enim vertitur; &, niſi vi emittatur, 7es inm-
membra integra corrumpit. Non tantùm im-? Religt⸗ 5
perfecti curam poſcunt, & ferrum; ſed longè epidi.
accuratiùs amovendi ſunt criminum patrom,
qui eò advolant, undè exulare debuiſſent.

Severitas

Et derelinquetur Filia Sion, ut umbra-
culum in vinea. Verſ. 8.

Umbra nuſquàm minùs expetenda, quàm Delicis.
in vinea. Videtur quidem vites tueri à radis,
& æſtu Solis; verüm, dùm lucem adimit &
æſtum, fructu eas diſpoliat.

Audite Verbum Domini Principes Sodo-
morum: percipite auribus legem Dei

noſtri Populi Gomorthæ. Verſ. 10.

Notandum, Deum à Principibus Obedien- Oeadien-
tiam paratiorem exigere, quam à ſubjectis. tia etiam
Principes enim vel unico Verbo obedire vult; 1 Sape-
populos verò parêre cogit poſt totam Legem
evulgatam. Vel & contrario poſſemus dicere, ſerverde-
ea; quæ Verba ſunt Principibus, Leges Po- galarum

pulis eſſe. oblervan-
tiam.
Quis quæſivit hæ de manibus ve-
ſtris, ut ambularetis in atrüs meis!
Verſ. 12.
. Obpera

. . .M2
Hinc colligitur, Operibus nos ad Deum ac- & bedes

cedere; ſuns.

cedere; non enim Pedibus, ſed Mamibus ar-
guit Propheta ambulaſie Judæos. Itaque in
atriis Domini, & Jeruſalem, Pedes noſtri
Manibus properandi munus committunt.

Calendas veſtras, & ſolemnitates ve-
Iras odivit anima ma.. . Quo miht
multit udinem victimarum veſtrarum,
dicit Dominus. Verſ. 14. I1.
Sindio- Hoſtiæ ergo, (ait S. Hieronymus) & im-
ram ho Mmolatio victimarum non principaliter à Deo

is re quæſita ſunt: ſed ne Idolis oflerrentur. Et ſo-
S lemnitates veſtras. Ut non ſuas appellet feſtivi-
Moſt: . . .
ſuns i"* tates, ſed eorum, qui malè his abutuntur.
Confirmaret procul dubio Hieronymus ſenten-
tiam ſuam, ſi feſtivitatibus intereſſet Chriſtia-
norum, quæ interduùm totæ ſunt in apparatu
Feſta conviviorum, & ducendis choreis. Erubeſ-

Chriſftia- cunt, opinor, Sancti, & libenter ſua expun-

norum. gerent nomina in Faſtis Eccleſiæ: ne ſuorum
occaſione triumphorum ventri ſerviretur.
Lavamini, mundi eſtote. Verſ. 16.
Circum- Pro ſuperioribus victimis (verba Hierony-

pediopeſß mi) & holaucauſtis, Evangelii mihi placet
victoris. Religio, ut baptizemini in Sanguine meo per
lavacrum Regenerationis: quod ſolum poteſt
peccata dimittere. Sed poſtquam laveris, eſ-
to mundus. Cura, & cuſtodi Puritatem. Si.
quidem non ſufficit ablutum fuiſie, niſi &
noſtrà vigilantià Puritati excubemus.

Aufſerte malum cogitationum veſtrarum
ab oculis meis. Verſ. 16.

PDeus om - Notandum illud, ab ocuhs meis, nam quod
via videt. latet homines, Deo patet, apertumque eſt. Ex
quo patet,; Deum non ſolum ſcrutari cor
ied ejus etiam oculis cogitationes adeſle.

Judicate pupilo, defendite viduam.
Verl. 17.

Rege: li⸗ Victimis Judæorum Evangelica (ait S. Hie-
grracze⸗ ronymus) mandata ſuccedunt: ideo pupillis,
ga m,Stu ac Vviduis providetur: At ſecuri de tutela con-
familias . . . S.
Suporiores ugum, ac liberorumn ſuorum Martyres ad
infirmis bella procedant. Hinc Principes, & Reſpubli-

ob labores cæ diſcant ſummoperè providendum, ut eorum

conſalant. Pil
Superior
rovideat F. AI.E . .
4 5* ciantur, ut hâc Felicitatis illecebr operam,
mis, ut ac vitam ſuam, promptius cives impendant Se-
Zelus a- curitati regnorum, & publicæ Tranquillitati.
nimarum

lii, qui fortiter vel cecidere, vel laborarunt

ernat . 0„ ,, J, „, „z
Punn, Luagrue judieium, ſubvenite oppreſſo.
da. Verſ. 17.

Zuſtiria. Non ait Dominus facite, ſed quærite Judi-
cium. Non enim ſufficit rectè judicare, cum
Jadex. rogamur. Debemus ultrò inveſtigare, an in-
Rex judi- Juria alicui inferatur! Parum eſt, ſi Princeps
cet, eorum cauſas audiat, qui judicium poſtulant,
Asrat. nec ipſe eorum cauſas inyeſtiget, & divinet
qui timore, vel inopid, injuriarum ultionem
non exigunt.

pro Patria; & opibus, & dignitatibus ful-

D Oliva

4

Si fuzfint pecoata veſtra ut coccinum „
quaſi niaæ dealbabuntur; & ſi fuerint
rubra quaſi vermiculus, velut lana
alba erunt. Verſ. 18.

Quid eſt, quêd Deus peccata vel vertit in
nivem, vel in lanam: Planè cùm Chriſtus
habuerit in Monte Thabor veſtimenta ſicut ni-
vem, & Deus nivem det ſicut lanam, ex Pescaterâ
Propheta, fatendum eſt, Dominum nobis ve- memoria
ſtem texere ex noſtris criminibus. Cui arridet v*Ais eſt
illud Pſalmi, Circumamikti Junt iniquitate ſud. Belggtaß.
Quare, cùm videmus Poœnitentes in Eremo Paglii⸗
æſtum tolerare, & pati nives, non putemus veraPau-
illos nudos, etiamſi careant indumento. Cir- pertatem
cumamicti ſunt enim impietate ſud, & ſud ſunt Jandtam
iniquitate operti. Ut emm ærumnoſam vitam “!.
perferrent, vallarunt ſe peccatis actæ vitæ in
ſæculo. IIle demiſſo capite aculeos invidorum Ornatus
non ſentit, impiorum maledictis non lacera- onverh.
tur. Quare? Opertus eſt iniquitate ſua. 0 mad,s.
peccati opulenta ſupellex, quæ non æſtum 6*½ ver⸗ 4
ſolàm propulſat, & frigus, ſed enſes arcet, Converſio
& vulnera. O criminum pompa ipsA defor- Injuria⸗
mitate formofior! Nigra planè, ſed formo- Palitur,
ſa veſtis peccatorum. Planè conſcientiæ Ver- S Pani-
mis, per Pœnitentiam, evadit in Bomby- iniiäza
cem, dùm poœnitenti veſtem ex vellere cul- non ſeniit.
Pæ architectatur. Meritò itaque Dominus
peccata in lanam commutat, ut peccatis no-
ſtris veſtiamur; quò fſcilicèt pompam omnem
exoſi, nec ornatum exquiramus circumami-
cti impietate noſtrà, nec horreamus tunicam
dedecorum horrore ſcelerum exanimati.

Gladius devorabit vos, quia os Domini
locutum eſt. Verſ. 20.

Ergône os divinum, undè vita in Ada- Vocatieni
mum profluxit, mortem, & gladios immit- ludtaui.
tet? Ergône, quia Deminus os aperuit, Gla-
dius vorabit? Ita ſane: Nam & Joannes in
Apocalypſi ex illius ore, non Verba, ſed
acutum Enſem prodire clamat. Verba enim
Domini conflantur in Enſes iis, qui enſes non
vwertunt in falces. Quicunque emm Vocanti
Deo obluctabuntur, Verbo interficientur ut
Gladio.

Quomodo ſacta eſt meretrix, civitas fide-
lis, plena judicü! Verſ. 21.

Miratur Deus, quo modo Urbs meretri- Luxuris,

cibus vacua non ſit, quæ plena eſt judicibus.
Et verè non mirari vehementer non poſſum,
quòd Urbes quædam, in quibus vel verba
capitalia ſunt, nec niſi ſanguine Ludionum
levis inſperſa macula abſtergitur, Meretri-
cum vulnera impunita foveant magis, quàm
ſecent; & , cùm reliqua Vitia capite plec-
tantur, ſola Libido corda captivet, & ferè L
regnet.

Adulie-
ria.
Severitas.

Quomodo faëta eſt meretrix, civitas fr
delis, plena judicii! Juſtiria requievit
in ea: nunc autem Homicida. Verl. 21.

San-

. 1
mi i
. III5
e 0t
ij langl
lium Nim

. ergo;
mie ſilit 1
ene nun
1i Prophe
Aded
nora P
Juneri

ge⸗

Calpon
11.

10 Lex!
. ſuceta,
Ate nun.
vir Kriptun
. ihere,
imi l non
Mum ſan
Cortumpt
, Anuun
un in h
iretur
ba in al
us ein,
Cing Ita
e, non
tonen De

Aenn
Hinur
42.

6 lr ha
biſn ti emanay
Poſallos
idd Ker
8 Dohn. V

un er

Onner
nbur

e Mn 4
V M.
4 mg:) h
ebu al
3e. Kerk,fiis
n. tur. de

ien amat Gu

ulf.
ſa
Vert

N con
Entan in
n tere
udh
Ax ing
uentum
li tehi

hcenur

itue
11.

1be Neenymn

non ln, ¹4
1 Iel ſenni
e Ludonn
. Meten.
els,

ſet,

uin /
ſhee
„Vel.

von Effe-

Sanctus Hieronymus ex Hebraico legit.
Juſtitia dorminit in ean. Ergo ex ſopore Juſti-
Lavnria tiæ ardor Libidinis excitatur; & ubi Impu-

Juftiela.

es Je- ritas regnaverit, Homicidium pullulat. Et
mentia nota: dormivit tantùm Juſtitia nimium fortè
Pin am languida, & nihilo minus tot erupere Flagitia.
CLCivcum- . .

Bictie ne- Nimiràùm „in Sion ſemper vigilare Juſtitia
cſarig. debet, quia ubi pietas major eſt, ibi delin-
Saperier quendi incentiva vehementius urgent. Civitas
invigilet. ergo, (ait Hieronymus) fidelium, quæ priùs
Se fuit plena Judici, & Juſtitia requievit in ea,
Pe„ nunc plena eſt Homicidis, qui interſecerunt
Bemiei- Prophetas, & ipſum Dominum Salvatorem.

dis. Adeò & Sion civitas David in immania faci-
nora prolapſa eſt, poſtquam Adulteriüs coin-
quihart Cpit.
Caupones tui miſcent Vino Aquam. Verſ.
22.
Conei Lex Dei (ait S. Hieronym.) pura, atque
vana. ſincera, violata eſt traditionibus Phariſæo-
Theologia rum. Omniſque Doctor, qui authoritatem
H Scripturarum, per quam poteſt audientes cor-

Corßlie. Tipere, vertit ad Gratiam, & ita loquitur,

nii veri. ut non corrigat, ſed delectet audientes, Vi-

num ſanctarum Scripturarum violat, atque
corrumpit. Caupones peſſimi, facientes de Vi-
no Aquame cum é contrario, Dominus noſter A-
uas in Vinum verterit, & tale Vinum, quod
miretur Architriclinus: quales & Regina Sa-
ba in Salomonis eſt mirata convivio, pincer-
nas ejus, & miniſtros vini ſuâ voce collau-
dans. Itaque in ſalubria convertendæ ſunt nu-
gæ; non commutandum in delicias & adula-
tiones Dei verbum.

Aigentum tuum verſum eſt in ſcoriam,
Vinaum tuum miatum eſt Aqudâ. Verſ.
22.

Canei, Ex hac permixtione illa converſio Argen-
vana fons ti emanavit. Indè enim Sermones Domini in
Pececto. Floſculos, & Garrulitatem degenerarunt,

rum in quòd Scripturis, & Patribus admiſceantur
bepulu. Profana. Ex Vino Argentum; Scoria deriva-
tur ex Aqua dilutà.
Ommnes diligunt munera, ſequuntur re-
tributiones. Verſ. 23.
Manera. Non dixit, qui accipiunt (ait Hierony-
Reonoer mus:) hoc enim ſæpè neceſſitate fit. De Mu-

mututs, neribus audis Doctoris ſanctiſſimi ſententiam.
, Sceleſtius cupiuntur Terrena „ quaàm haben-
nant se- tur. Sæpè autem Opes, qui poſſidet, non
ulares. amat: qui iis caret, eas & optat, & diligit.
Affeltus

Cauſa viduæ non ingreditur ad illos.
Verſ. 23.

duse

Non conqueritur Iſaias, injuſtam ferri ſen-
tentiam in Viduas, ſed eorum cauſis aditum
non patere in Judiciis. Cùm enim Viduæ duæ
Auro Judices demerentur, tunc non Cauſa
Viduæ ingreditur ad Arbitros, ſed Auri pon-
dus eorum tribunal irrumpit. Porrò ea Viduæ
cauſa feliciter graditur, quæ Muneribus gra-

— Stromatum, Lib. XVI.

275
vatur, ſtatura ſine progrefſu, ſi levis ſit, pro-
curſura, ſi onuſta feſtinet ad Judices. Quod
de Sanctis Animantibus ſcripſit Ezechiel, id
de Litigantibus cenſeto, nempè & Manus
ſub pennis eorum. Si manus largiatur, cau-
ſa evolat. Munus pro Manu eſt, & Ala fit
Pecunia, ut ad bravium pertingas tibi adju-
dicati Prædi, ſeu tibi faventis Judicii. Ergo
Pondus penniferum reddit clientem, ſi illud
in ſinum deoneret judicaturi. Cauſa Viduæ non
ingreditur ad illos. Cur? Non quia Viro ca-
ret, ſed quia caret Auro. Dolendum ſanè;
quòd modè cauſæ non ingrediantur, niſi alie-
nis pedibus eant. Niſi enim Principum com- Perſonari
mendatione fulciantur Viduæ, & Pauperes; accettie.
caus cadunt. Adeò autem hæc peſtis perva- Maneræ.
ſit, ut jam quæratur, dicaturve, quis Cau- Protecto-
ſam ferat? Hoc autem non eſt Cauſam in- res im-
gredi, ſed intrudi. Lier 6me

Propter hoc ait Dominus Deus exerci-
tauum fortis Grael, Heu, Conſolabor
ſuper hoſtibus meis, & vindicabor de
inimicis meis. Et convertam manum
meam ad te, & excoquam ad purum
ſcoriam tuam, & auferam omne ſtan-
num tuum. Verſ. 24. 25.

Væ nobis à facie furoris Domini. Verè Mi-=
ſericordia Juſtitiæ ſolium cedit, Mundique
vaſtatio tot minas conſequetur. Nota pfæpa-
rationem Iræ. Primo Dominus, mox Deus,
deindè exercituum, non exercits; tum fſortis
Wrasl; huc accedunt Suſpiria, hæc conſequi- Ira Dei,
tur Delectatio; omnia tandem Vindicta com-
plectitur. In qua non digitis utitur, quibus ta-

men creaverat Colum, ſed totâà manu; nec

manu contentus, cujus tamen ſolo tactu Job
tam muliplici plagà afflixit, Ignem advo-
cat auxiliarem; Et excoquam ad purum ſco-
riam tuam. Quis ergo non fugiat à Domi-
no irato, qui Deus ſit exercituum, & for-
tis ſit, quique vindiclam ſuſpiret, manuque
utatur, & flammà? At, 6 Miſericordia non Dei Miſe-⸗
ſuperexaltans, ſed deprimens Judicium! En ricordia.
quò devenit tandem exquiſitus Divini furoris
apparatus. Citra ſanguinem Coœlum detonuit.
Tota plaga in eo ſtetit, ut purgaret ſtannum;
ut ſcoriam excoqueret. Proh dulcis vindicta!
Cæcus ſanè Amor, qui non aurum, ſcd ſor- Tritula-
des vulnerat. En quò recedit furor ille: Et tio ntilis
eοοαοαtam ad purum ſeoriam tuam. En armatus hie kæts-
ille Dux, ex Deo exercituum Aurifex;, eam icke.
infligit plagam, quam ingenti pretio nemo Superiox
non comparat. Excoquit ſcoriam. Novum ge- miia.
nus ultionis, hoſtium inſudare commoditati, hecleſia-
eorumque purgare aurum; quibus ferrum in- e i,
tentat. Notandum autem eſt, non fortem, en,
ſed fortem Iſraël dici. Quonam verò pacto in Panisngos
Iſrael fortis extiterit Deus, patet ex hiſtoria; sSuperies
in qua Jacob luctatus din cum Deo, de eo ametur,
tandem triumphavit. Fortis itaque Iſraël um Pu-
Deus eſt iſte, qui pugnat, ut vincatur; qui“.
