ſed exaſperatur. Verùm, qui undique vexati
mel ſugebamus de petra, coœlo manna com-
pluente, & altilia faſtidimus. In pace Amari-
tudo amarifſima, in tribulatione Dulcis, in
otio Amara. Hebræis ſapiebant allia ſub ju-
g0 Ægyptiorum: Manna conſpuerunt educti
& ſervitute. Verbo, ſpinis coronatur, & con-
ditur Crux, non roſis.

Mortiſi-
ioνwι
sdium.

Projeciſti poſt tergum tuum omnia pecca-
ta mea. Verſ. 17.

Chrißi Quid mirum, ſi cecidit in terram & coelo
Iacarna Deus, peccatis noſtris oneratus? Sicut onus
l tio. grave gravatæ ſunt ſuper me. Non ante ocu-
PIʒ7. 5. Tos, ut videat, ſed poſt tergum, ut ferat, col-

mg g. locat Dominus iniquitates noſtras. Ferendæ
Conſeſa- iniquitates alienæ, non acerbius puniendæ.
14 rii in ſe
le; o Domine, ſalvum me fag, & pſalmos
N taen, & nöſttos cantabimus. Verſ. 20.
nitentium
Iafemi. Jam ſanitati redditus erat, & adhuc ſal-

tas alleg. Vari optat. Nimirùm valetudo corporis ani-
Felicitas mi robore deſtituta infirmitas eſt. Quare,
vera. illa impetratâ, hanc petit. Vide autem Re-
giæ Sanctimoniæ vim. Unus ſanabitur, ſed
EZremtla non unus cantabit in domo Domini. Salvum
Majoerum me fac, & pfalmos noſtros cantabimus omni-
bus diebis. Ex ſana Mente Principis Populo-
rum Valetudo, & Cantus.

Er juſſit Haias ut tollerent maſſam de
cis, & cataplaſmatent ſuper vul-

nus, & ſanaretur. Verſ. 21.

Non om. Adamo foliis fics vulnus recruduit, fru-

nia lieent ctu convaluit Regi.
omnibus.

dln i

EXx CAP. XXXIX.
l⸗ ISAI K.
dt
M Miſit Moerodach Baladan PFilius Bala-

dan Rex Babylonis libros, & mune-
ta ad Ezechiam, audierat enim quod
ægrotaſſet, & convaluiſet. Læta-
rus eſt autem ſuper eis Ezechias, &
oſtendit cis cellam aromatum, & ar-
genti, & auri, & odoramentorum,
& unguenti optimi, & omnes apo-
thecas ſupelledtilis ſux, & auniverſa
quæ inventa ſunt in theſauris ejus.
Non fuit verbum, quod non oſtende-
ret eis Ezechias in domo ſua, & in

, oinni poteſtate ſua. Verſ. I. 2.
Auidgge
„ nite —
etla

1 thicæ Comment. Tom. VI.
n

h

Stromatum Lib. XVI. 341

ITane poſt longam enumerationem divitia- Felicita-
rum ſupellectilis Regiæ, Non fuit verbum, “ vani-
quod non oſtenderet eis Ezechias? Ergo Ver-
ba ſunt aromata, vaſa aurea, theſaurus Re-
gis? O inane ſpectaculum divitiarum! O ina-
nior pompa potentium! Verba, verbiſque ina-
niores gazæ, theſaurique Regum Terræ. Mi-
raris divitem? Felicitatem non poſſidet, ſed
loquitur.

Omnia, quaæ in domo mea ſunt, vide-
runt: non fuit res, quam non oſten-
derim eis in domo mea. Verſ. 4. S

Quaàm cautus in occultandis animæ theſau- vycatio
ris eſſe debeat unuſquiſque, ex publicatione oceualtan-
colligat ſupellectilis Ezechiæ, quæ ſuo ſpe- 4«.
Ctaculo irritavit ad prædam Babylonios, à Trgu⸗
quibus tranſmiſſa paulò antè fuerant munera. 7. Gl
Supprimenda cordis gaza, inſpirationes, la- um pom-
crymæ, lumina; quæ ſi proponantur, Babylo- pæ, Iri-
nis præſertim, exponuntur. Regis aurum Ba- balatio-
bylonicum ferrum allexit; utque viderunt, in- dum ſoni;
viderunt. Cur ergo Chriſti Virgo barbarorum ese
oculis pudorem exponit, ut intuentes capian- aur
tur in corde, & prædentur in corpore? Cur ohenta-
miles Jeſu animi ſenſa omnibus aperit, ac ſi tie, quan-
in publicum diſſeminata, tanquaàm frumenta, * Glssee
uberius provenirent? Bethſabæa, ut expoſita,“ ories
præda extitit regia. Suſanna, quia videri po-
tuit etiam caligantibus oculis, damnari & qua-
ti potuit. Eva præceptum ut evulgat, tranſ- Bena se-
greditur. Audiamus, quæ Ezechiæ nuntiave- culianda,
rit Iſaias: Audi verbum Domini exercitunm:
Ecce dies venient, & auferentur omnia, quæ in
domo tua ſunt, & quæ theſaurizaverunt Patres Vecatio
tui uſque ad diem hanc, in Babylonem. I nunc non ape-
inconſulte adoleſcens, & de theſauro tuo pro- Tiends.
feras nova & vetera. In corde meo abſcondi
eloquia tua, David te ſapientior canebat. Vit-
ta coccinea labia, ut linguam frœænent. Labia
Sponſi ſtillant myrrham; hoc eſt, guttas fun-
dit & corde. Mulier Evangelica inventam
drachmam vicinis dixit, non itidem demon-
ſtravit; quin eam quæſitura lucernam accen-
dit, ſed vicinas non congregat, ne furarentur,
quæ quæſitum drachmam veniſſent. Ex ſe-
mine, quod in agro primo mane ſeminatum
eſt, licèt id dubio adhuc die, & incertâ lu-
ce, ſparſerit, volucres comederunt, lapides
exſiccarunt, ſuſfocarunt ſpinæ, zizania infece-
runt. Nimirùm, ut primùm exponuntur Opes,
ommium ſunt, non tuæ. Flos, ut aperitur,
rapitur.

lſa. 39. 5.
65

Et dixit Exechias ad Haiam: Bonum
verbum Domini, quod locutus eſt.
Et dixit, Fiat tantum Pax & Veri-

tas in diebus meis. Verſ. 8. Dei vo-
luntati
. . . confor-
Magna conſtantia in maxima calamitate. e

Prædixerat Iſaias abducendos ejus Filios, qui s. Ege-
naſcituri erant, Babylonem, ibique in pala- ehiars:
tio futuros Eunuchos Regis, aſportandam Eatien-

. tia,
regiam gazam, & tamen, Bonum eſt Ver-

bum Dei, ait. Quaſi plus ego Ezechiam acr. „.

miror, quàm Job, quorum uterque benedixit Pæniten-
Deum in adverſa fortuna. Jobi calamitas præ- 'is ob cul-
terita, Ezechiæ verò, quod durius torquet, Varn ila-
Ff 3 tæ tole-

futura. pande

342 Oliva

futura. IHIIius Filii moriuntur epulantes, iſtius
ſervient mancipati. Ille prolem habuit, & Fi-
liis iterum fœcundabitur: Hic nec habet;
& carebit. IIli plagæ ad experimentum: Huic
infliguntur ad ſupplicium. Jobum injuſtè Dæ-
mon vexat: Ezechiam juſté Deus pumit. IIIe
monetur de clade à Famulis: Huic indicitur
ſupplicium à Propheta. Un ſanè patientiæ
commendatione Ezechiæ Jobum prætulerim,
quòd in vulnere, quo acerrimè torquebatur
toto corpore cæſus, invictus perſtitit, & Nu-
mini penè ſui oblito laudum hoſtias immola-
Rex e vit. Placet jam poſtrema verba meditari. Fiat
Superior tantùm Pax & veritas in diebus meis. Quaàm
invaluit amor ſui, à quo adeò captivatur Eze-
7 chias, ut filiorum captivitaterm non ſenſerit!
Utinam unius Ezechiæ vox iſia fuerit; &
non magis quotidiè in corde Principum &
Superiorum reſonet, quorum interduùm non
magi intereſt calamitas poſterorum, ſi ipſis
indulgere liceat voluptati, aut quiete frui.
Non improbandus omninò, quòd non ſolam
Pacem, ſed cum ſecuritate Veritatem ſecum
regnare poſtulavit. Non ità Paulus, & Moy-
ſes, quorum alter, ut iram à Populô aver-
teret, de libro Vitæ abradi, alter pro Fra-
tribus à Chriſto Anathema eſſe non recuſavit.

— —,—ßꝰℳꝓ (G

EX CA P. XI.
IS A I X.

Conſolamini, conſolamini, Popule meus,
dicit Deus veſter. Loquimini ad cor
Jeruſalem, & advocate eam, quo-
niam completa eſt malitiu cjus. Verſ.
. 2.

Superion. eusgin⸗ ità legunt. Conſolamini, con-
ſolamini Populum menm, dicit Deus: JNa-
cerdotes loquimini ad cor Jeruſalem: onſolami-
ni hm, quia repleta eſt humilitas ejus. Nihil
frequentiùs ſubjectis a Superioribus inculcatur,
quaàm Lætitia. Semper cum Propheta repe-
tunt; Conſolamini, conſolamini, Popule Mmeus.
Verùm audiant, quo modo hoc fiat ex Sep-
guperior tuaginta. Conſolamini, conſollmini Populuim
ziana? meum. Veſtrum eſt in ſubjectorum corde eam
ſuos allo- Lætitiam inferere, ad quam illos nunquàm
quatur. non hoftamini. Id quaâ ratione præſtandum
Afabili- ſit, docetnim ab eo, quod ſequitur. Sacer-
tas. dotes loquimini ad cor Jeruſalem, & conſolami-
ni eam. Non digna corde verba, quæ Chari-
tatem non ſonant. Aliquando loquendum ad
cor, cujus verba, Amoris facta, & opera ſunt.
Meritò autem LXX. pro, Advocate eam,
poſuerunt, conſolamini eum. Cogenda enim
multitudo Jeruſalem, ut ſolatium illi præbea-
Tribala. Mus. Nota autem Humiliationem finiri, cùm
ionasm Malitia completur. Completa eſt malitia ejus.
remediäâ Septuaginta; Repleta eſt humilitas ejus. Ab Itn-
Pæniten- quitate ſiquidem propfia unuſquiſque deprimi-
7. „„tur. Niſi fortè dicamus, Pectoris noſtri vas
faber gœ- in tantum Malitiam emittere, in quantum Hu-
næ ſas. militate repletur. Undè completa dicitur; 1id
Humili- eſt exhauſta Malitia; quia Humilitas inundavit.
tas pellit
. beccatum. 8

Vox olamantis in deſerto: Parate viam
Domini, reäétas facite in ſolitudine

ſemitas Dei noſtri. Verſ. 3.

Haud mirum ſi in eremum frequenter de- Ceha.
ſiliat Deus, in qua ſibi viam parari præce-
pit. Non in Aula, non in Urbe, non in Cbrißes
Circo Via Domini, at in Solitudine; quèd "bi habi-
& Dominus frequenter in ſolitudine commo-“r.
retur, qué⅛dque è deſerto ad Deum facilius Erman
accedamus. Non audis Angelorum vocem? Exereinis
HOuæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto innixa ſpirima-
ſuper diletctum ſuum? Ergo & Sponſa in de- ia.
ſerto, & Sponſus, cui de deſerto aſcendens Can. ..
innititur. Quin Elias ad montem Domini non
pervemit, niſi ſolitudine quadraginta dierum
emens, in fortitudine cibi ſubcinericu. Vi-
de S. Eucherium de hac re Tullianè peroran-
tem. Illud notandum, viam Domini dici,
ſemitas verò Dei noſtri appellari. Servus es Ferver
Domini, ſi Legis tantum viam ſpatioſam te- "lira Re-
ris. Dei noſtri non viæ, ſed iemitæ ſunt. S non
— 1 . . ob ſervan⸗
Conſtlia fi fequeris, Deus tuus eſt: Legem ſi tiem.
imples, tuus ille eſt Dominus. Parate viam Via ſa-
Domini, rectas facite in ſolitudine ſemitas Dei lu’is ar-

4

noſtri. Filius ad Deum ſuum currit per ſemi- „
tam; ambulat ad Dominum Servus in via Relgunt
1 perfectio.

Non mirum, ſi, famulorum more, durè
tractamur, qui in via vix hæremus declinan-
tes à ſemitis. Audi : Nemitas Dei noſtri. Roligisſot
Deum noſtrum dicimus, ſi inſiſtimus ſemi- Regulara
tæ. Rursus: In Solitudine ſemitas præparari obſervan-
mandat; quòd arétius vitæ genus Solitarios““ decet.
deceat. Cautiàs in Sohtudine vivendum,
quam in Mundo. Ubi enim Via nomina-

tur, nulla de Solitudine mentio: ubi verò

ſermo eſt de Solitudine, ibi Semitas audio.
Parate viam Domini. Ubinam? planè in Fervor
Sæculo, ubi Servi non Filii degunt, Timo- Religioſu
ris verbere continendi in officio. Rectas fa- niſe
cite in Solitudine ſemitas. Inſipienter pleri-
que ſibi plùs licere éredunt, quia Religioſo
habitu Sanctimmoniam circumferunt. Erras;,
etiam in horrore Eremi non via, ſed ſemita
præparatůr. Eva in paradiſo procul à viro
ſolitaria vagabatur: ſed, quia plùs licere ſi-
bi credidit in Solitudine, deflexit a ſemita, &
momordit eam Coluber, néſque in illa con-
fecit vulnere non curando.

Ommnis vallis exaltabitur, & omnis mons
& collis humiliabitur. Verſ. 4.

Oraculum hoc eſt vocis clamantis in deſer- Iugum
to, ubi Deliciarum planities exaltabitur, ab e
effœminatis ingenti labore decurrenda, com- , Luptr
planato interim Pœnitentiæ monte, & Mor- Aars
tificationum colle. Nimirùm in Religione ZLepidu
erunt prava in direta, & aſpera in vias pla- ſt.
nas, iylveſcentibus hortis floribus, deliciiſ-
que conſitis. Plorantes ridebunt, mœreburnrt
alacres, Mollibus Vallis exaltabitur, For- Mortiß-
tibus Mons ſeu Coôllis humiliabitur. IIIi in
. 4 1 —un: 14 . = ulcis
otio laborabunt, Hi laboribus reficientur. p,, wore,
David in voluptate ærütnnis transfigitur, in
lege Domini recredtur. Viam mandatorum pf. 118.
tuorum couturri- En Mons depreilſus. Bethſa- 32.
bæâ antequàm abutatur, per nuntios ejus vo-
luntatem inquirit, illius virum adveocçat; vemittit,
inter-

intea
echi⸗
lar
in)
IWI
bel
Vine
11

de
e lie
ntk el

tis
nd u

A,
lhlin. gubelt
k Ota
M ,
aeliin
n. Wnint.
Okeiien ſomman
iſ.
ſin Dui .
it, l un
. Dom
uutt

nſt
1 lor

Cont

10 k
lujis, di, h
balis fote

let,
Mnun retl
N 1
4 oren
ſpina
Külel
Letin

eo
luei⸗ 3
iſer 45.. i
l,u. Wt
Fiu uyimn
ſihu Nſtie
Aa. 1
nn len
lbe- wim
liriis, 10 l
lten Clor
nu. kecin
1
*(m
,
len. 4
liz be.; d
uli. nl
. Chit
Uz uod
ln o
g Hamn,
. Een

tien
kllee

l EV
plant
entart
A

Mtnen
l.4

e
too
lbn ,
a
z8 Nen
ergnt
1 N 6

Concio-

tia ſui.

7

Stromatum, Lib. XVI.

interficit datis ad Ducem literis, filium vix
editum ægrotum plorat, mortuum tumulat,
à Nathan arguitur, lacrymis eluit ſcelus, ca-
lamitates immittuntur à Deo: An non Vallis
in Montem converſa, ubi tot ſubeundæ æ-
rumnæ, ubi tot orbitates perferendæ? Jeza-

bel quid depreſſius potuit poſſidere, quàm

vineam Nabuth? ob hanc tamen præceps da-
ta ſuo ſanguine canum rabiem ſaturavit.

Et revelabitur gloria Domini, & vi-
debit omnis cato pariter quod os Do-
mini locutum eſt. Verſ. 5.

Septuaginta hoc poſtremum ità vertunt:

Beruls- Et videhbit omnis caro ſalutare Dei. Idem hic
Rrvsnti penè eſſe videtur, & Salutare Dei, & Man-

datum Dei. Videbit, quod os Domini locutum
eſt, & videbit ſalutare Dei. Verba enim Vitæ
oεdien- habet Dominus, quédque ex Obedientiæ
Karahe oraculo ſonat, Salutem vehit. Nota: Reve-
. ad ſa- labitur gloria Domini, ut videas Salutare Do-
luteſint. Mini. Aliquando enim latet gloria, ſuo tem-
pore revelanda. Non ſtatim deeſſe ibi gloriam
ſomnies, quòd non fulgeat. Revelabitur op-
Ba5 portunè gloria Domini, ut nec eos lateat,
vehit, li- Qui caro ſunt. Et videbit omnis caro, quod os
e ali- Domini, non Hominis, locutum eſt.
quando
non pa-

am. Vowx dicentis, Clama. Et dixi, Quid
cllamabo! Omnis caro fœænum, & omnis

gloria ejus quaſi foos agti. Verſ. 6.

Obedien-

Concionatorem ſuum inſtruit Deus, docet,
contra quæ potiſſimum declamandum ſit. Ca-
ro ſcilicèét, & Gloria exterminandæ, Mun-
Luxuria, di, hominumque exterminium. Vel fœno, vel
& Gloria flore ſuperamur. Caveat à Gloria, qui Car-
vane. nem effugit. Foœno autem Jumenta ſaginan-
tur, Floribus coronantur vel Principes. Fa-
ciliùs fœnum calcatur, quàm flos: imò non
ſine labore, & dementia flores nutrimus. At
pulchriores, quos alimus flores naſcuntur è
Ambitio. cepis. O ſi Honorum, & Gloriæ radix pate-
ret, utinàm non viliorem originem erubeſce-
Dignitas, ret! Omnis gloria ejus quaſi fos. Quaſi, inquit;
Felicias florem enim mentitur, ſed ſpina eſt. An non
N. ſpina Gloria eſt, quæ Davidem pupugit,
Saülem confôdit, Salomonem transfixit? Mo-
deſtiam quoque Prophetæ prætermittere ne-
queo, qui cùm audiſſet, Clama; Non ſtatim
elamavit, ſed oraculum coniulens, Quid,
inquit, clamabo? Propheta, quo, ex Hiero-
Eruique Hyni ſententia, nullus eloquentior „ in Eremo
Ie nat. ruſticam vocem conſulere non dedignatur; &
Zelus a- imperitus non rarò Homuncio ab Oraculis for-
simavum mam diſcere concionandi recuſabit? Eninwe-
. eer rò Plures clamarent Carnem fœnum, florem
Coreio Gloriam, ſi non munus tantùm à Superiore
cujus va- Veciperent concionandi, ſed & per illos, quid
s4. Clamare debeant, docerentur. Dabitur vobis
Os, & Sapientia, inquit Oratoribus Chriſtus.
Obedien. At quomodèò dabitur accipere nolentibus, cùm
dis in ſpi- in ſe habere exiſtiment, quod illis Dominus
H dixit tribuendum? Eloquia Domini gentum,
Dißden- quod humilibus, & ſcrutantibus terræ viſce-
ra conceditur. Lucerna pedibus meis Verbum
Pſal. rI.z. tuum; quod ſine oleo a Superiore mutuato

nator ds-
ceri, iæ.

Exſiccatum eſt fænum, & cecidit fios.
Verſ. 8.

Planè diviné Apoſtolus deformiora huma- Rergifg
ni corporis magis quoque dixit neceſſaria Pat.
quod à Propheta pradictum fuerat longè an-
tèê, cùm, exſiccato fœno, caſurum florem te- Hono-
ſtatus eſt. Foœnum mihili faciebas; at flos non matuus.
ſtabit, ſi illud aruerit. Hoc tum de Republi- Kkeligioßs
ca, tum de Religione ſtabiliendum, quando Laici non
nec illa ſine plebe, nec hæc abſque infimis Bernendi
hominibus diù poſſit conſiſtere. Nam ſi Laici
ſpernantur, & veluti ſœnum evellantur, ca-
dat oportet flos ad temporalia; iſque occu-
petur, fœno ſuffectus. Ità etiam quid ſine po=
pulo forent Reges? Caderet flos, ſi non vire-
ret ſœnum. Rursus fſœnum Tribulatio eſt,
flos Felicitas tum humana, tum divina. Noli
ſœnum faſtidire, per quod tibi flos viret. Ex-
ſiccatum eſt fœnum in corde David, exſtin-
cto Saüle; at & flos Honeſtatis cecidit in ſi-
num Bethſabææ. Foœnum exuſlit Samſon im-
miflo per Vulpes igne in hoſtium ſegetes:
vVerùm inter brachia Dalilæ flos Pudoris, &
Fortitudinis emarcuit. Populus ex Ægypto
eductus ſœnum exſiccatum gratulabatur: mox
verò in deſerto toties florem Religionis &
Caſtitatis aruiſſe ploravit. Contrà, in Cruce Religioßs
fœnum Latroni revixit, & flos illi revixit Temsora-
Gratiæ. Denique foxnum dici poſſunt Divitiæ iastiovi.
Coœnobitarum, quorum flos Pietas eſt. Me- Ecclaffa-
minerint non negligendum fœnum; nam ex kici redi-
Iſaia: Exſiccatum eſt fœnum, & cecidit flos. tus.
Fonum quoque Modefſtia, & Externa dici Moedeſtis.
Poſſunt, quibus corruptis, flos Mentis cor-
rumpetur. Quæ jactura, ſi David immacu-
latus oculos non penitùs coërceat ab aſpectu
Bethſabææ ? Quin timendum Samſom, ſi
dormiret in ſinu Fœminæ? Salomon quid in-
ſaniæ contrahere poterat ex commercio Moa-
bitidum? Nullus tamen horum, ſœno exte-
rioris cultus neglecto, ſervare potuit Florem
Animi, Cordiſque Lilium.

Tribuls-
tio utilis.

Super Montem excelſum aſcende Tu,
qui evangelizas Son: ekcalta in For-
titudine vocem tuam, qui evangeli-
zas Jraſalem: exwalta, noli timere.

Verſ. 9.

„Antequàm vocem exaltet „ exaltetur Chri- Concio=

ſtianus Orator. Exalta vocem tuam : amgls⸗
.. S 6 ₰
prius, ſuper Montem excelſum aſcende Tu 2 Vox opes

qui evangelizas Nion. Ridiculum ab eo, qui ram.
humiliatur in Deliciis, vocem extolli in For- Eccleſia-
titudine. Non Mons tantùm ſubeundus, ſed Kici de-
Mons excelſus; indéque annuntianda veritas Tass Nes
populo pereunti. Quam ergo procul errant ſcna
à veritate; qui affirmant animarum Curato- lint.
res Populorum ſeie Infirmitati accommodare Cerrecio
debere, ſuâmque Fortitudinem illorum Lan- Auaſto ſit.
guori exæquare. Super montem excelſum aſ- Concio
cende, ait Iſaias. Cùm enim Populi multi A- ſeria.
quæ multæ ſint ex Gregorio, & Apocalypſi, Zelus a-
procul dubio demergêris, ſi non ſuper Mon- nimarzim
tem aſcendas. Vox Domini ſuper Aquas, in- Bbipriks
. . . . 2 vacet.
quit David, Non in Aquis. Tunc porròô ſe-
quetur, Vox Demini in Magnificentia. Per Pl. 28, 3.
Montem quoque Solitado Concionatori præ-

T f 4 cipitur,

244 Oliva

cipitur, ut ſecedat non rarò; ſi cupiat voci
ſuæ vocem dare virtutis.

Ecce Deus veſter, Ecce Dominus Deus
in Fortitudine veniet, & brachium
ejus dominabitur: Ecce, merces ejus
cum eo, opus illius ooram illo. Verfſ.
9. 10.

Pignitar

Verè Rex virtutum Dominus. Primò ad

regnum veniet, non per dolos, ſed in forti-
Dignitas tudine. Veruùm quare fortitudinem induit reg-
vs an- no initiandus? Ut nos doceret, fortiùs in ho-

or 2 nore luctandum contra felicitatem;, quaàm
M ajota. contra hoſtem in pugna. In ſortitudine veniet,

suberior non vincendus à Dignitate victore hoſtium.
Exemplo Secundò, Et brachium ejus dominabitur. Non
& Pabo- ſceptro regnabit, ſed brachio. Opere ſcili-
eni. et, non Potentia adminiſtrabit Imperium.
aie pra- Ntepttum exabctoris ejus Juperavit ſicut in die
ßr. Madian: mihilo minus, extorto per vim ab
Iſa. 9. 5. exactore ſceptro, ſine ſceptro brachium ejus

Rex bro dominabitur. Tertiò, Eeëce merces ejus cum eo.
vehat e. 1.
disvos. Optima Imperandi ratio, promptam facino

Viru fe. run mercedem ſecum retinere, ne præmio

verur din, Virtus, poſt laborem, fraudetur. Non
Premiis. extorſiones, non dilapidatio alienorum bono-
Anliei rum, ſed Merces, eroganda in benè de Repu-
Panar. blica merentes, erit eum eo. Quartò, Opus
Rexipſe illius coram illo. Quod agendum ipfi erit,
egat. non alis committet; aut, oblivioſus ſui mu-
neris, poſt tergum abjiciet: ſed coram ſe om-
nia conſtituet inſpecturus omnes, omniâque
diligenter. Opus illius coram illo; Regium eſſe
arbitratus Regia à ſe impleri munera, ſibi à
Deo commendata. Regius oculus iniquitatis
diſpellit tenebras, nihilque juſté non judica-
tur, ſi coram illo ſententiæ ferantur.
Sicut Paſtor gregem ſauum paſcet; in
brachio ſuo congregabit agnos, & in
ſinu ſuo levabit, fæœtas ipſe portabit.
Verſ. II.
Rex & Quatuor in hoc Principe notatu digna per-
ikor or: ſpicio. Primum, Paſtorem ſe dicit gregis,
&α4 non Tonſorem. Secundum, Agnos congrega-
regant. bit in brachio ſuo, non autem in alieno,

Snperior nec Baculo gregem coget, ſed Manu. Scili-

amore cèt & Iplſe per ſe curabit Oves, non verò Mi-
Derke⸗ niſtros adhibebit, & abfſlinebit ſupplicis, ſub-
KFici de. IMot Baculo: nulla enim Virgæ mentio in hoc

zin: Ava- Paſtlore. Tertium, Agnos ſinu ſuo levabit.
ritiam. In qua re docentur Antiſtites, ferendos fo-
vendéſque corde ſubjectos. Nota: parùm fuit
Saperior Agnos congregaſſe, & ſinu elevat. Quartum,
Errzac ſoztas Oves geſtat in humeris. Sæpè, qui plùs
rer. laborat, plùs oneratur: faciléque onus depo-
Superior Himus ſuper eos, quos ardore Spiritůs one-
evehas rum & appetitores & tolerantes experimur.
Pre ſe ta- Non itaà Dominus, Fœtas non gravat, ſed
senſet. ſuis humeris effert; ſublevat oppreſſos, non
opprimit. Ardentiùs, credo, animarum fœtus
conciperent Operarii, ſi fœtibus graves Supe-
riorum charitate ſublevandos ſe & crederent,
& ſperarent. Fætas ipſe portabit. Septuaginta
vertunt: Et Prægnantei conſolabitur.

ℳ

4

Quis appendit tribus digitis molem ter-
Sς, O& libravit in pondere montes,
& colles in ſtatera. Verſ. 12.

4

Suavitas Providentiæ Dei noſtri elucet. In- Superior
ſana, ingens, immenſa terræ moles, tribus Tita.
duntaxat digitis appenditur. Nos docuit non Vre wole-
magno niſu vel Maxima ſtare; & interdum, "ndus.
quæ ambabus manibus non ſuſtineres violen- Superios
ter, leni digitorum attactu ſuſpendes. Tribus en igem
tantùm digitis terræ molem appendit, non to- Wiρο0
tis viribus de terræ gravitate dehberatur. Ne- Diſeretin,
que dicas id Dei eſſe potentixæ. Nam Deus Iaſinia
ſine ullo digitorum niſu valet id facere: ſed "qua in
ad eruditionem noſtram itaà dicitur operari. "mnes.
Palmo Coelum metitur, ſed tribus Digitis Perſonari
appendit Terram; imperfectius elementum cc⁸ρ⁰,
exquiſitiùs quoque & librans & ſervans. In-
vertamus ſenſum: tam exactus omnium judex
eſt Deus, ut ſtateram ejus Montes, & Colles
non effugiant. Minimos abjectôſque ſeverè
nos Præfecti judicamus, Magnos liberè inſani-
reé, & debacchari permittimus. Deus autem
Montes & Colles appendit, & quidem in
lance: Cœlique latitudinem in immenſum ef-
fuſam non incurius, ut vulgò dicitur, De-
cempedaà, ſed ſtudiosè Palmo metitur. Et Cæ- IIa.40,.12.
los Palmo ponderavit.

Et docuit eum ſemitam juſtitie, &
erudivit eum ſcientid, & viam pra-

dentiæ oſtendit illi. Verſ. 14.

Juſtitiæ ſemita,; & Prudentiæ via: quòd Iaßitis.
anguſtàâ illa gradiatur viã, Hæc verò latiori.
Prudentiæ amplitudo debetur, Juſtitiæ an-
guſtia, à qua ſi vel parùm exorbites, Inju-
ſtus ſis. Prudens eris, ſi explicatius tibi iter
ſternas, quod multitudo commodè decurre-
re poſſit.

Numquid non audiſtis? Numquid non
ſcitis? Numquid non annuntiatum
eſt vobis ab initio? Numquid non
intellexiſtis fundamenta terræ. Verſ.
21.

Antè Propheta allocutus fuerat eos, qui Electio
ex auro argentéôque Deos confinxerant. Cui eee
ergo, inquit, Iimilem feciſtis Deum? aut quam gaxa.
imaginem ponetis ei 5 Numquid Sculptile on- Confiden-
Ravit faber aut aurifex auro figuravit il- tia in he-
lud? fortè lignum, & imputribile elegit: Ar- e
tifex ſapiens qucærit quomodéò ſtatuat ſimula- . rb,ils
crum, quod non moveatur. Poſt quæ ponun-
tur, Numquid non audiſtis? Eos igitur vide-
mus hic reprehendi, qui ex terrenis rebus ſibi
Deum fabricari conantur, cùm audierint ter-
ræ fundamenta infirma eſſe & lutea, nullé-
que non tempore fluxa. Deum alius ſibi au-
rum ſtatuit, id eſt divitias; alius ex marmo-
re Deum architectatur, ſui nominis videli-
cèt immortalitatem. Hic ligno, ille argento
fidit. Artifex verò ſapiens, Iſaias ait, ejuſ-
modi conflabit ſimulacrum, quod amoveri non
poſſit. Hujuſmodi autem terna ſunt, æter
norumque parens Deus. Meritò ergo; poſt- Xlernen

*

. . . . . ℳNℳͤ.
quàm ſtudium artificis in ſimulacro Æterno um eu-

deſcrip-

Gel
n
tu
nuti
coll
ſter
Al
t.
Con
lacru.
Gebor
juro
fogan
titti

Nola

4

MMus I

ſe tet
Retar
ſa
hn ſlli
fnue Initi
ia un ſb
lunt. ſing,
1
yrn l e
ri- Eltoros
,

iha. .
a. Quie
iu, G

De

Mey..
u Unum
un ſed n
lunie eucedde

mb nec D
iez.

1
efen
juv
aut
jur
A
Ver

dn
ne Cenb
hi. itkeſtin
iin: 3 ope
iea fond
Gi An.
Pin, Ilielcen
g bonnr.
6 Diol,
8 ni,
it in
15 i
N Chr
en biln

l,
n. Den .

4 t

Stromatum, Lib. XVI. 34 5

in. deſcripſit, Numquidg, ait, non intellexiſtis ſed procurrentem, laſſari non patitur.
t Jundamenta terræ ?* Ac ſi diceret. O ſtulti &
tardi corde! Ut ex terrena materia, quæ flu-
xa eſt, obnoxiâque mutationibus, compagi-
natis ſimulacrum, quod non amovendum E X C A P. XII.
Wnh. conſecratis Immortalitati? Non diù ſtabit ve-
uni ſter Deus ex materia non duratura conflatus. IS A I K.
mmnhe Abſalom ex aureo capillamento Deum ſibi fe-
cit. At quàm ſtultè id Præſtiterit, non tardè Taceant ad me Inſulæ , & Centes ma⸗
cognovit. Nabuchodonoſor aureum ſui ſimu- ,9,„ . 2
lacrum belluina, ad quam abjectus eſt, ſormâ tent Fortitudinem. Verſ. 1.
deformavit. Judæi Ægypto innixi, Egyptio JYUMUk
jugo ſunt oppreſſi. Deus ergo ex Deo con- IIentio commutatur Fortitudo, & recudi- Silentium
fingatur. Nam, ſi fundamenta terræ annun- 8 tur Animus Taciturnitate, Septuaginta le-
tiata ſunt vobis, haud dubium, quin ex iis gunt: Innovamini ad me Inſulæ : Principes Cella nzi-
Idola comminuetis, non Deum conflabitis. enim miltabunt virtutem. Innovari ſpiritu Sile- irae-
. re eſt: haud mirum ſi tam rarò roboretur
Qui dat ſocretorum ſerutatores quaſi Mens, undique Verbis erumpentibus.
on ſent , judices terrez velut inane

Jecit: & quidem neque plantatus, Luis . eitavit ab oriente 17 AMumn V0
neque ſatus, neque radicatus in ter. avit h,⸗ WZ eretvr J! alt
Ta truncus eorum: repente flavit in , o e / “ nles . . Set
eos, & aruerunt, & turbo qua- obtinehit: da it quaſi pulverem gla-

ſi upulam auferet eos. Verſ.- 23. dio ejus, ſicut Itipulam vento raptam
24 arui ejus. Verſ. 2.
1 „: . . jenti I. Arcſtaia
nh Polities Tyrannis, impiiſque Judicibus hoc mini- Fortentoſa onunclio Oricntis & Sep ul ele in
dera. tatur Deus, quos præ Avaritia muneribus chri: nam ſi ſuſcitavit eum ab Oriente;, in ſaculam
Flicitas oppletos inanes faciet. Hos tamen nor a ſub. Oriente occiderat. At felix Juſtorum occaſus, ſpe Hare-
. tα. . . . re . 1 . . Sõ
e, Tyro ſine jectis temerariè extirpandos, ſed à flatu Do- quo Mundo mortui Deo viunt Occa ſus SSS
. .—„. . . . . T . E 4
n Firiute mini difflandos Propheta comminatur. Viden- I n Oriente eſ. Forrd iacd rn r ſedu- S, n,
Gilida, tur ſibi quidem firmâ radice ſtabiliti, ſed nec ctor aagen Ot Ieu chro vir, Velà ne-
Rex * ſatus, nec plantatus, neque radicatus trun- Sôtiofa quiete? Ut ſequeretur ſe. Non avo-
bius

. aris a ſervitute Domini imperaturus, ſed de- Elecfio
Deo, non Cus eorum. Subito turbo diſperget eos, mo- Caris e ſervitute nin imperaturus, ſed de Statis
,t. rituros in flore ſortung teriori famulatu ſequuturus Dæmonem. Sa- .
ai, . tan autem eà ratione à ſepulchro juſtum ab-
4

hier everli. . .. iri ducet, quà olim Dominum reduxit e de ſerto. .
l dar, hu. Qui ducit n numeto militiam e, Dabit in onſpectu ejus gentes. IIIi regna, huic
uti niendus. & omnes ex nomine vocat. Verſ. 26. Populos ſubjicit contemplandos: blanditur
kor oculis magnifico apparatu, Prætereâque mihil.
Religio De Stellarum cohortibus ſermo eſt. Ubi Nemo autem felix eſt ſolo aſpectu Dignitatis;

nos ui illud noto, Domimm Deum exercituum non & P opulorum. Dabit quaſi pulverem gladio
„ ilnumeram multitudinem in aciem educere, Yus. En quò termihatur Regum „ & Popu-
numero ſed numero ſupputabilem; quòd multitudo lorum Pampmofa Oſtentatio! ſtipulis, & pul-
Cænebio- excedens numerum, nec cognoſcatur à Duce, vere non tam ornatur, quam ſordeſcit bene-

"em, & nec Ducem recognoſcat. ficio, an veneficio Seductoris. Quam feli-
,di Alamno- ciüs dormiebas in Oriente, victurus Deo in
rum.

p. . . ſepulchro Religioſæ vitæ! Juſtum audio, cùm
Deficient Pueri, & laborabunt GO ſuſcitatur; nunquam pratereà video Juſtum

juvenes in infirmitateæ cadent. Qui dici. Adductus namque vand ſpecie tempo-
autem ſperant in Domino mutabunt ralium „dum ſpe regni furgit a tumulo, mer-
Jortitudinem, aſſument pennas ſicut gitur in flagitio.
Auilæ, current & non laborabunt.

e! Verſ. 30. 31. Viderunt inſulæ ſ & timuerunt; geortre-
Ne nmMa torra obſtupueérunt appropinqua-
u Bank i Otium minimè otioſum futurum Torpeſ- verunt, & azc‿ſerunt. Verl. 5.
, Nor- eSH Centibus, apertè hic per Prophetam Dominus
nee,⸗ Berave- atteſtatur. Deſficient pueri, hoc eſt, ceſlabunt Quid eſt, quòd Inſulæ timent, nec ve- Religieſe
nß H ab opere. Quid verò otium coniequetur? munt; termimi autein terræ & obſtupeſcunt, , f
eut & Scan. Fortè Quies? Minimè, ſed durus Labor? & accedunt? Nimirùm Inſulæ undique Ma- tes ⅓

„% elivari, Audi: Deficient Pueri & laborabunt. Non ri circumdatæ, huic iwculo immerſi homines vertun-
i, eeiles quieſcent in Quiete, verùm Labore fatiga- ſunt, qui licèt Divino timore concutiantur, tur quàm
n 8* l buntur. Et Juvenes ,„ Infirmitatum Prætextu tamen temporalibus vallati moveri nequeunt. Saenlares.
Nn Reict, Otioſi, in ipſo Morbo cadent. Jacent Infir- Contra, termini terræ qui partim undis al- ra N .
Jusve. Ii, ac per hoc cafui non ſubeſſe videntur: luuntur, partim ſolo cohærent;, ut ſtupent;, Kaligieſo-
l , orna“. at hi quoque cadent in Infirmitate. Servi ve- appropinquant; docendo, facilius eum De

. rum erra-
en Malen ze r Chriſti current, & non laborabunt „ am- accedere, qui Mundo non totus cinctus eſt. sa faci-
m ve⸗ bulabunt, & non deficient. Nota non Am- Ociùs moturas ſe credideram Inſulas, nau- ins emen

ſoeee zeasee, bulanti, ſed Currenti labor deerit. Ardorem fragiis, & tempeſtatibus vexatas. Verum du- Tarter

Me . . . Religionis
⸗ gumChri. Deus muneratur, quando non itinerantem, rum iter per medium mare.

4 berfectio.
GBi ſuaves Er

346

Et confortavit eum olavis, ut non mo-
verétur. Verſ. 7.

geveritao*s, Clavis non plumis, aut molli quapiam
Propoſita vittâà firmavit. Quod procul dubio ſeverita-
lrma. tem ſonat.

Oratio
exaudi-

tur. . . .
Rex non Tardiores reddimur ad petendum ſemel ex-

faſtidiazt auditi, ne benevolentiâà abuti videamur, fre-
bremozos; quentiùs utendo. Sed inexhauſtæ Dei Miſe-

Ne timeas, ego adjiuvi te. Verſ. 13.

Grsze . ricordiæ fons nunquam ſiccatur. Ideò petas,
440. . 65 — . . .
SSS quia conceſſit. Ne timeas, ego adjuvi te. A-
werie. braham legimus in oratione pro Sodoma ar-
Dei Eibe- dentiorem petendo factum ad deprecandum
aen. ſupplicium.
erVire
Deo, quoòd .
ſapin ii. Egeni & pauperes quærunt aquas ,
cset pete. & non ſunt. Lingua eorum ſuti a-
“ ruit. Ego Dominas exaudiam eos,
Deus Irasl non derelinguam eos.
Dei Pro. Aperiam in ſupinis oollibus fiumina,
viaentia r: .
a de O. in medio camporum fontes. Verfſ.
relictos. 17. 18.
Dei Libe-
Grar⸗ Exaudiam eos. Quo modo? Aperiendo flu-
copioſus: WMina. Haud mihi perſuadeo flumina poſtu-

impetrat, laſſe pauperes ſitientes, vix guttas dixerim
quaàm pe- concupiſſe. Non enim eſuriens Lazarus Hor-
tar. rea frumenti, ſed Micas éemendicabat. Diwi-

r izet i,. nus is mos eſt, ut exaudire ſe petentes non
Fervor exiſtimet, niſi Amphiora largiatur. Duo obi-
meretur ter noto. Pauperes ideò fortè exauditos, quia
Conſola- non Falerna generoſa, ſed Aquas quæſie-
iones Dei, runt; obvio contenti potu, profluente ſitim
bi Mor- . , .
rife srio exſtincturi. Secundo, in NV Ontibus flumina
gravior. in Campo fontes aperiet inverlo ordine: ut
abundantius unda ſcaturiat, quò difficilius per-
venitur. Aſpera fluminibus recreantur.
*
Dabo in Solitudine cedram, & ſpi-
nam, & myrtum, & lignum oli-
væ. Verſ. 19.
Celz bo- Deus eremum converſurus in delicias, in
r e ea diverſi generis plantas ſerit. At quæ con-
dss, ventio ſpinæ cum cedro, myrto & oleæ?
ſusve. Sanctum Hieronymum fſcio pro ſpina inter-

pretari plantam Sethim, ex qua Arca confe-
Conſola- Cta eſt. Seponamus modò hunc ſenſum. Spi-
ziones Dei nam accipiammus moraliter pro Spina. Planè
ent Felicitatibus permixta miſeria, creſcit cum
tiones. Myrto, Oleave Spina. Quod ergo Deus con-
Felieita junxit homo non ſeparet; quod natura præ-
Jemper docet, mollities non dediſcat. Hæc ſpinas
miſora.
t6que. An non inter Cedros Spina, relictus
inter Victorias Jebuſæus non victus? Amani
dignitatem imminuit obſtinata Mardochæi ir-
reverentia. Goliam deſicit David, ſed Regis
in eum ira exfurrexit. Nec a deliciis Paradi-
ſi Serpens abfuit: & de Cœlo cecidit Luci-
ſer, inter ſupernas Roſas planè Spina. Nota:
à Cedro incipit, quæ Caſtitatis & Interrup-
Caſfitas. lionis Iinago eſt: tum Spinam, & Myrtum
odoris optimi. Fama enim noſtra ex noſtra
Fama es- Pendet Caſtitate, quæ apud Deum in donis
765.

Roſæ immiſcuit, Deus Cedro junxit Myr-

Oliva

Pprima eſt, & in ejus deliciis primaria. De.
mùm Olea ſymbolum Miſericordiæ, ut diſ-
cas Zelum animarum tunc inſeri, cum & Fa-
mæ odori in Myrto, & in Cedro tuæ conſu-
lueris Caſtitati. .

Annuntiate, quæ ventura ſunt in futu-
rum, & ſciemus, quia Dii éſtis vos.

Verſ. 23.

Prophetiæ quàm magnum donum intelli- Familia-
gamus vel ex eo, quòd hoc unum Hebræis ias cum

probare poſſet Simulacrorum divinitatem. Zaeuart.

Tternis
rebus lo-
quatur, ut
Famam
augeat.

Suſcitavi ab Aquilone, & veniet ab
ortu Solis. Verſ. 25.

En quo modo humanæ ſpei deſideria in- Spes &
vertantur. Aquilonem proſpicit, & ab ortu Pbor Se-
Solis erumpet, quod non timuit. cularium.

Adducet magiſtratus quaß lutum, &
velut figulus onculcans humum.
Verſ. 25.

Ut in ſimulacra proponantur adoranda po-
