bus. Cti. Parabatur ipſi Crux, & ipſe Panem no-
Olbto bis præparabat. Denique mittebatur jam Lig-
beueßtia num in Panem ejus, cùm ipſe ardentiori amo-

re ee. re flagrans miſit, ut ità dicam, in Panem no-
naàs. ſtrum Carnem ſuam „ Ut tunc maximè diviniùs

nutriremur, cùm ei in elcam fel apparabatur.
Fradenti ſe tradidit ſe. Germinavit vinum
germinans Virgines; cùm flos Viginis arere de-
bebat in ligno. Et certè vera Vitis, antequam
ferro putaretur, vinum protulit non Draco-
num, ſed Draconum venenum, pharmacum
Animarum. Ergo in tanta Miſerentis Domini
beneficentia illud nobis proponitur difleren-
dum, Deum videlicèt tunc maximè ſuæ pro-
digum Liberalitatis fuiſſe, cùm impudentiùs
contra ſe humanum genus inſaniret. En Ar-
gumenti hujus validifſimum argumentum. In
qua nocte tradebatur Phariiæis, ſe tradidit
Diſcipulis in Cibum. A qua nocte dies iſti non
Dei Mi. beneficio diſtant. Hiſce enim diebus, in qui-
Jericorr. bus Chriſtus iterum Romæ crucifigitur, no-
dia. bis ſeſe exponit in Eſcam. En Panis in Epu-
lum;, cùm ſcelus in Mundo Domino parat la-
nienam. Verùm altiùs repetendum eſt hunc Dei
morem benefaciendi per ea, & eo tempore,
quo ab hominibus læditur. Peccat Adam in
paradiſo, Pomo præguſtato. IIlicò ad vindi-
Ctam Deus ultionum accurrit: ſed quia Miſe-
ricordia & Veritas obviant ſibi, cùm Deus oc-
currit peccatori, dum Juſtitia cineres contra
Adamum meditatur, architectatur Miſericor-
dia pro Adamo Crucem è& ligno. Mira res?
Juſtitia hominem Morti addicit, Miſeéricordia
Deo Patibulum deſtinat, ut homo reviviſcat.
Ita uno ferè tempore, à Dei Juftitia capitis
homo damnatur, & à ſua Deus Miſericordia
pro redimendo homine adjudicatur Cruci. Au-
di, quam apertè id ſentiat Eccleſia: Quando
tul .B4 Pomi noxialis (homo) morſu in Mortem cor-
ruit; Ipſe Lignum tunc notavit, damna Ligni
ut ſolveret. O Mors ubi eſt victoria tua? Ipſo
tui auſpicio regni delineatum eſt patibulum,

ja
cald in quo vincerere. Nulla tui gloria regni, quæ
ſel 6 vinci Cœpiſti, antequam imperares. Miramini
ſ Domini beneficentiam in Ligno Paradiſi, ex
N quo & ſcelus emerſit, & deſignata eſt Crux?
e Miſericordiam plus ego ſtupeo in Cruce, quàm
un unn 1 in Arbore; clarius Domini bonitatem recognoſ-
eblt, lr co in Ligno Calvariæ, quam in Ligno Para-
iicih , diſi. Quid æquè faſtidiſſe Deus debuit quam
eln 1 i Crnucem, in qua Unigenitus ejus confixus cla-
bwechig, Vis pependit. Nihilo minus cunctis prælata ar-
te boribus arbor Crucis, ſuprâque ligna omnia
6 n 4 ſylvarum Patibulum exaltatur. Proh prodigia!

Stromatum, Lib. XIV. 1.

Accedit Chriſtus eſuriens ad arborem Fici e
tempeſtate, quâ ne florere quidem debuit, &
quia cibum non præbuit, maledicitur. O Pater
æterne, Filius non nutrienti Se Arbori male-
dicit, & Tu benedicis Ligno tuum filium cru-
cianti? Num charior filio cibus, quàm Patri
filius? Maledicit ille, & Tu benedicis? Parce, Inimicis
Domine, inebriatus videtur in Coelo gladius eree⸗
tuus, qui ſævire neſcit in Terra. Ita-ne? are- 1 Deſ-
bit Ficus, quæ non paſcit, & florebit Crux, peratos.
quæ interficit? Vivet, quæ mortem intulit fi-
lio, cùm moriatur, quæ filio eſcam non tulit?
Maledictus omnis, qui pendet in ligno, & be-
nedictum lignum, in quo, qui pendet, male-
dicitur? Ità eſt. Levius Deum læſit Ficus, Do-
mino negando eſcam, quam dare non debuit,
ideôque periit, victura ſi pro ficubus clavos ger-
minaſſet. Deus enim ſævire neſcit, contra ſæ-
vientem in ſe. IIli liberaliùs benedicit, a quo &
graviùs lædetur; ſuiſque adeſſe fidelibus ſtatuit
uſque ad conſummationem ſæculi. Hoc certè
præſtitiſſet, ſi Aurum aut Gemma factus expo-
neretur in Altari. Non ità eſſe vult. Panis fit,
ne oculis pateret, & eéſui eſſet. Cur aut Lux»
quæ illuminat omnem hominem venientem in
hunc Mundum, recedendo & Mundo in ſimu-
lacro Lucis nobiſcum non perſeveravit; aut
Verbum cur non in verbis adfuit Mundo? Nul-
li horum Senſuum communicari voluit, voluit
manducari; Scilicèt, ut Gula, quæ flagitium
admiſerat, ſingularius præ reliquis ſenſibus
Domini ſentiret beneficium. Gula prævarica-
ta eſt contra Deum:? recreata quoque à Deo
eſt pra participibus ſuis. Tuum eſt, 6 Gut-
tur, Euchariſtiæ beneficium, cujus fuit &
ſcelus. Felix culpa tanto obliterata beneficio.
Manducavimus & periimus: manducamus &
vivimus. At ſi edi voluit, cur non in Pomo:
ſed in Pane ſuum nobis corpus reliquit? Ni-
mirùm in ſudore veſcimur Pane noſtro: ejus
contraà ſaturamur Pane in deliciis. Et fortè
ideò non in Aqua, ſed in Vino ſui nobis de-
dicavit ſanguinis Sacramentum, quia videlicèt
vina Nos obfuere. A quo læſa fuit figura Sui,
illi Sanguinis ſui myſteria dedicavit. Diſce mi-
noris apud Miſericordiam pretii, quæ ejus in
diluvio injurias eſt ulta, quam quod ſimula-
crü ſuum poſt eluvionem denudavit. Adde, in
vino Luxuriam reſidere: florere ex aqua Pu-
dicitiam. Chriſtus ergo, qui benedicit uberiùs,
à quo fædiùs læditur, vinum aquæ prætulit
in auſpicio Sacramenti. Quid immoror in Vi-
no? Quid Panem tracto? Quid in Cruce hæ-
reo? Majus ſupereſt divinæ Clementiæ argu-
mentum. Per Fœminam divina violatur Lex.
Quid expectas ruinas, ſupplicia Fœminæ ex-
terminium? Falleris. T'anti occaſione ſceleris
vix Fœmina Viri ſubjicitur poteſtati, cùm Fo-
minæ defertur Mundi principatus, & Coœlo-
rum offertur imperium. Vix Eva captiva fit
ſceleris, cùm Maria protritura fertur caput
Draconis. Promittitur & ſemine peccatorum
Virgo ſine peccato, in ipſo judicio ſceleris.
Vix pronuntiaverat ſententiam Deus in Adam,
cùm jam de Virgine loquitur ad Serpentem.
Infelicior quaſi dixi Foœminæ ſexus, ni pec-
caſſet. Mariâ fortè careremus, ſi Eva ſtetiſſet.
Neque verò huc duntaxat Divinæ exundavit
pelagus pietatis. Non Angelorum apprehendit
naturam, ſed hominum. Cur? Utraque pec-
carat. Ità: verùm ſemel Angeli peccaverunt:
Homo veròô toties Deum læſit, quoties &
4 VIät.

200

Rom. 5. vixit. Ubi abundavit delidtum, ibi ſfuperabun-
20. davit & gratia. Placet regredi ab Incarnatio-
ne Verbi ad Arcam Noë. De qua quæro:
Cur non ex lapide, aut ex latere juſſit eam

Dominus exſtrui; ſed ex lignis compingi præ-

cepit? Inquies, ne obrueretur eluvione. Haud
enim in marmore difficilius fuit Deo ſalvare
Noëmum, quam in Ligno. Cur enim non po-
tuit vel lateritiam Arcam undis elevare, vel

jacentem humi ab aquis tueri, qui populum

ſicco juſſit veſtĩigio mare rubrum tranſmnittere?
Arcam fœderis refluus Jordanis non attigit:
eundem certè ſenſum ſervaturæ erant & ob-
ſequii, & amoris Arcæ Noëmi ſaxeæ aquæ di-
Iuvii ; tantò Deo promptiùs obedire doctæ,
quantò hæ & Colo Aquæ demiſſæ, illæ veròô
& Montium viſceribus profluxere. Puto Ligno
inter Aquas Deum triumphum detuliſſe, in
uo ſe extrema quæque paſſurum prævidebat.
Gaudebat Verbum Lignum contemplatum de
Undis triumphare, imò & inſultare Undis,
in quo ipſi Scribæ erant inſultaturi. Munera-
batur Dei Filius Patibulum ſuum in Arcæ
Ligno. O tuam;, Domine, triumphatam Ju-
ſtitiam in ſuo de Orbe Terrarum ſingulari au-
guſtéque triumpho! Quis tunc luſus fuit, cum
& in Aquis ſerviret Ira, & regnaret in Arca
Miſericordia? Etiam cùm fluctibus inimicos
involveres, benedixiſti maledicenti te Ligno.
Solum Lignum, quod te perdidit, in diluvio
non periit. Minùs nunc te credo dilexiſſe Noé-
mum: in Ligno non minùs quam in Juſto
complacuiſti Hic te coluit;, illud crucifixit:
parabatur tibi poſt Diluvium à Noë ſacrificium,
m Ligno veròô poſt aquas futurus eras non ſine
ſanguine ſacrificium. Magis autem Te ſadrifi-
cans dilexiſti, quam ſacrificantem Tihi.

Tribus diebus erit peſtilentia in terra tua.
2. Reg. 24. 13.

Argumẽ-
zi in Bac-
chanali-

666.

Quod accidit olim in finibus Judææ, nunc
ſingulis quibuſque annis comtingit in urbibus
Chriſtianorum. Verùm ibi fons Peſtilentiæ Da-
vid, nunc verò Filius David pharmacum eſt
Peſtilentixy. O germen David & dux Ifrael,
qui oculos Caci in hodierno Evangeho illu-
minaſti, revela oculos Populi tui, non ut vi-
deant, quemadmodùm vidit olim David, ca-
dentem Angelum, ſed ut graſſantem aſpiciant
Voluptatem: quam ſi ego in hac veri Solis lu-
ce oſtendero, futurum ſpero, ut quicunque
bibunt Iniquitatis luem ſicut aquam, te ſamo-
ri cupiditate ſitiant Vvinum verum, quo ſolo
pelli poteſt & Mundo ſceleris Peſtilentia. Oſ-
tendatur, Voluptatem Luem eſſe; hujus ve-
16 Peſtis pharmacum Chriſtum efſe.

Exiit qui ſeminat ſeminare ſemen ſuum.
Matth. 13. 3.

Argums. Imòô non exiit ſuum duntaxat ſeminare ſe-
*2 in Bar. Mmen, verum ſuperſeminavit & Sée. O Domi-
4 Prast- ne, haud memor es Juſtitiæ tuæ, dum Miſe-
. ricordiæ niminm recordaris! An oblitus es à
Te dictum eſſe, ex hac Terra noſtra ſpinas
ac tribulos in pœnam ſceleris erupturos? Quo-
modé ergo pateris inter ſpinas tuum cadere ſe-
men; a quibus non ignoras præfocandum? Et
quidem ſi unquam alias, hoc certè tempore

Oliva

Mundus plenus eſt ſpinis. Suſtine Domine ad- nn⸗
huc tres dies, & fehciùs in cinere ſemen tuum Cebie
pullulabit. Fallimur: imò ideòͤ ſuum diſſemi- ſime⸗
nat in Mundo Frumentum, ut deſinant in n El o
e0 florere ſpinæ Voluptatis, & germina erum- mm l
pant ſanctitatis. Ità etiam frumentum hoc ſa- iur/ 4
tum eſt, cuùm adversus Dominum non ſolæ unſn
Spinæ germinaverunt, verùm & cum clavis enl 4
Crux quoque apparuerat. Ergo argumentum chert
tale erit. A Chriſto ideòè ſatum Frumentum glollen
hoc fuiſſe, ut eradicarentur à Mundo Spinæ. e hucl he
3 1 nenſin
Veniunt ad vos in veſtimentis ovium . m
int rinſoous autem ſe unt lupi rapaces. ug
Matth. 7. 15. . Potzemt
Renecan
Tot in Urbe perſonæ, ut ipſa quoque vitia Arpams Gur. Rar
erubeſcant non incedere perſonata. En lupi zain Bac- ot
perſonam induunt ovium: en vitia nomine co- Shanali. jenenum
honeſtata relaxationis. Perdurat Bacchus in “s. Lele pot
bacchanalibus, & Furias ſuperſtitionis recrea- Noni teſt
tionis nomine palliamus. Ergo Agnus Dei huc Cllber. G
deſcendit, ut retegat perſonam vitiorum, do- Aigtando
ceâtque Lupos eſſe, quæ Oves putantur. A- Pels gri
gno credendum eſt, quia & Paſtor eſt, ſuâſ- alclumarit
que cognoſcit Oves. Credendum, inquam, Negno coe
huic eſt Agno: nam & ab his Lupis Ovind 1 NMundo
perſonatis pelle mactatus eſt. Felix Ovis Chri- nun recti
ſti,; quæ diſcet Lupos declinare. Facilè verô lu. Amb.
perſonæ vitiorum cognoſci poterunt, ſi Baſi- ineligs
lio credamus hujus animato Voce & Spiritu A- voluptas cum ,
ghi: ab eo verò palliata Vitia inducuntur, cùm palliata. ne ut, l
& Avaritia parſimonia, & Ira juſtitia, & Vo- Porns Kit
luptas remiſſio, & Livor zelus videntur, ejus Undem p
teſtimonio ab hominibus in Mundo appellari. nn
Perrò Chriſti doctrina detractas fuiſſe Perſonas huid .
Vitiis latè probat Arias, dùm ante Chriſtum “
& Phociones, & Diogenes, & Platones, re- “
liquâque ſummi apud antiquos nominis nomi- brt Iu
na, gloriæ ſerviviſſe, dum virtutibus ſtudere Binß
redebantur. Vide Tertullianum quæ de Thea- Mn
tris ſcribit, in quibus & Divimias colebatur, iig e
& Vitium docebatur. uwem!
l M eſt:
. . 3
Vinum non habent. Joan. 2. 3. iirut
Et ſanè quæ hoc dixit mentiri non poteſt, Argami-
Cùm ſit Mater Veritatis. Ego verò haud dubi- 4 i, Bec. in1
10 Vinum impiis defuille, qui bibunt iniqui- 427t. nlu
tatem ſicut aquam. Uva enim eorum uva fellis, Deut 1. d
& botri amariſſimi Fecit enim labruſcas, à qua 32 cor,
expectavit Dominus uvas. Ergo oſtendendum Mandi an vin
Vinum Mundo deefle, non deeſſe Juſtis, cu- famet, inie
jus Dux Botrus Cypri eſt. Vide S. Ambroſ. a- Gnnhi. D
liòſque ſuper hunc locum. Et ſanè Vinum non Enamen
deeſle Eccleſiæ, deeſſe Mundo, indè patet;, Enend lluf
quòd in regio Salomonis horto ubi conſitæ fue- . eiet.
re vineæ, haud torcular collocatum fuit, ut no- ike
tavit Gillibertus ſuper Cant. At in Evangelio hüllr
qui plantavit vineam, torcular fodit in ea. Cur connie do
hoc diſcrimen? Scio Gillibertum exiſtimaſſe Cri ſerd
hortum Salomonis caruiſſe torculari, quòd fe- nddele
licius vento fluant, & eliquentur uvæ, quam
compreſſione, hoc eſt, feliciùs eliquari Amo- lir⸗ nin
ris ſuavitate, quam compreſſione Timoris. At D
ſi hæc cauſa eſt, deeſſe debuit & Eccleſiæ tor- elt
cular, in qua Charitas urget & comprimit corda. rg.
Quid igitur? Puto defuiſſe torcularia in vineis 8
Regum, quia ſine vino ſunt ſummæ Mundi . Iu d
deliciæ. Vinum non habent uvæ, vineæ carent Dncdnen
& Torculari. In Eccleſia verò ubi Vinum germi- at ehl

nans An Gelubr

Dni
enen
imn
nin
un N le
n
phen
landnt

2

n

ne

anei

i lun

lc

n Atei
nonrimn
Unutbunte
n lekl⸗
iünualktal

tiei n
Ven
i bibm
ANf
labeul

nans Virgines ex Botro Cypri exprimitur, ſtatui
debuere Torcularia. At, inquies, ebrii ſæpiſ-
ſimè à Prophetis Impii appellantur. Fateor:
Iſa.51.21. Sed non à vino: & ebria non à vino legitur in
uno Prophetarum. Vis diſcere quo inebrien-
Thren. 3. tur? Audi. Inebriavit me abſynthio. O pocu-
15. lum ſanè ſalutare! O ſobriam Mundi ebrieta-
tem! At hanc fortè putabis miſerorum dunta-
Yat ebrietatem eſſe. Falleris. Nam regiarum
quoque menſarum vinum haud eſt pretioſius.
Pl. 79. 6. Audi Regem: Potum dabis nobis in lacrymis
in menſitra. Regum & Pauperum non diſſimilis
potio eſt: illud tantum diſcrimen eſt, quòd ſi-
ne menſura bibit lacrymas Miſer, quas in men-
ſura epotant Reges. Utinamque non miſeriùs
potaremur in Mundo. Venenum, inquit apud
Senecam Princeps, in auro bibitur, expertus lo-
quor. Rarò venenum in auro bibitur, inquis. Ra-
rà Quoties in auro bibuntur & vina. Toties
venenum hauris, quoties & vinum. Non enim
deeſſe poteſt venenum à colubro. Porrò Salo-
monis teſtimonio, Vinum in fine mordebit ut
coluber. Quòd ſi aquam bibere volueris, regno
aliquando & libertate diluenda erit. Heu quam
brevis gratia! Et regnum & libertatem amiſi,
exclamavit apud Plutarchum is, qui Potum
Regno coactus fuerat paciſci. Sed quomodò non
in Mundo vinum, ſi è terra promiſſionis Bo-
trum vectibus extulere exploratores Hebræi?
Ità: Ambroſium tamen conſulas volo, a quo
intelliges Botrum illum Chriſti fuiſſe ſimula-
crum. Qui, quemadmodùm, teſte Paulo, Pe-
tra fuit, dàm aquam ſitierunt, ità & poſteà
Botrus fuit ad cumulum deliciarum. Video hoc
tandem à pleriſque non mandi, Mundum vi-
delicèt induci à nobis ſitientem, & ſine vino.
Ecquid, inquiunt, niſi vina eliquantur torcu-
laribus, invehuntur navibus, calicibus hau-
riuntur? Utinam non tantùm Vini Mundus ha-
beret. Tuum completum eſt Utinam. Deſide-
rium jam Res eſt. Redde pro voto gratiam.
Diſces hoc, ſi Vini intelligere volueris defi-
nitionem. Definitio verò eſt Spiritus Sancti,
Pl. 103. quæ ea eſt: Vinum lætificat cor hominis. Ergo
16. Vinum eſt non quod Palato illudit, ſed quod
exhilarat Cor. Cordi quod ſapit, non verò
quod blanditur Gutturi, illud tandem Vinum
eſt. Porrò hujus vini lætificantis corda neſcio
an multa ſit copia in ſæculo? O ſi paterent
pectora impiorum, videres multorum natare
in vino corda, quæ mœrore merguntur. Imò
tanta in vino mœſtitia, ut melius eſſe cenſea-
tur ire ad domum lucts, quàm ad domum
convivii. Et quidem ſapienter luſit, qui uni
vino nomen fecit à lacrymis. Sapientiùs tamen
deliciis illuſiſſet, ſi omne genus vini lacrymam
efſe dixiſſet. Tunc enim cum Propheta Mun-
Ila. 16 9. dus cdlicere poſſet, Inebriabo te lacrymâ med.
Proh dolor, miſerias læti bibimus noſtras, &
convivia nominamus, ubi meœſtitia hauritur.
Chriſti verò convivium quantis redundat ſoli-
diſſimis deliciis!

Ecce nunc potes dicere: quia iſte non
ſit Deus vivens: adora ergo eum. Dan.

14. 23.

Ità ad Danielem Princeps Babylonius dixit
Draconem deſignando, cùm vidiilet ab eo de-
lectas epulas Sacerdotum Bel, ejuſque ever-
ſum delubrum. O inſanam Sapientiam! Aureum

4

Argumsz.
tu in Bac-
shanali-
ͤus,

Stromatum, Lib. XI V.

2,0 I
everti Rex paſſus eſt Idolum, & Draconem
cupit adorari. Felicius ante Aurum procubuiſ-
ſet, quàm ante Monſtrum: illud enim vanum
duntaxat, hoc noxium quoque: ab illo non
expectandum auxilium, ab iſto metuendum
excidium. Non prodeſt illud, hoc nocet. Deue, Mandi
inquit, vivens. Undè vivens? quia interficit. damna.
Veſtra 6 Babylomi Mors vita eſt Dei veſtri.
vitam Idoh pretioſam, quæ veſtro alitur Servitas
funere! Non vivit Deus veſter, ſi vivitis. De- Aulae, &
nique Deus vivens, ſed funeribus. Utinam ſo- Mundi.
li deliraſſent Babylonmii in umbra ſuperſtitio-
nis. Utinam non etiam Romæ everſis ſignis,
ſaxeiſque protritis fimulacris, Voluptatis Dra-
co, non vivens Deus appellaretur. Ridemus,
benè novi, Idola lapidea: ſed Voluptatem,
vivens Idolum colimus. En totus Mundus a-
bit poſt eam. Totus abit Mundus poſt Mun-
dum. Illudimus Gentilibus, quòd ſaxa colue-
rint, ridendi uberioribus ſanctorum lacrymis,
quòôd Draconem colamus. O portentum! Pa-
nis Deus à quo nutrimur deſeritur, & Draco
colitur, à quo & nos, & noſtra devorantur!
Imòô Gloria noſtra hæc eſt, quòͤd Deus ſit vi-
vens: hoc eſt, qui ali debeat. Stulti putantur
Babyloni, quòd Bel poſthabuerint Draconi,
eo ſolum nomine, quoòd hic eſcis indigeret;,
abſtineret ille ab epulis; cùm è contra liben-
tiùs coli debuerit, qui minoris erat diſpendii.
Et nos gloriamur, ſi Ambitio, & Voluptas
viventes Dei immodicis ſaginentur cibis: & ea

putatur voluptas glorioſior quæ majori ſump-

tu nutritur. Damna amamus noſtra, & eò di-
ligentins colitur Mundus, quò diſpendioſius
excolitur. Magnæ epulæ magni fiunt, non
quòd abundantius ſaginemur, rejiciuntur enim
fercula, ſed quòd ingentibus patrimoniorum
damnis parentur. Cleopatræ & Æiopi non
ſuavius ſed carius convivium, & ideò in Mun-
do prædicatur. Gemmæ fercula ſunt, non
quia dulces, ſed quia pretioſæ. Pretium jam
condimentum eſt; nec quàm ſapiat, ſed quan-
ti conſtet, quæritur. E contrario Chriſtus non
Draco vorans eſt, ſed Cibus, ſed Panis eſt,
qui paſcit. Et tamen malumus devoranti litare
Draconi, quàm nutrientem manducare Panem.
O Dei bonitatem! Dominus ſibi victimam
providit: imò ipſe & Deus eſt nobis, & ſibi
Hoſtia, adde & Sacerdotibus Cibus. O pa-
rabilis Dei ſervitus! O noſtram Legem! Deo
ſat litat, qui Deum manducat. Magis noſtrum
videtur ipſe factus ſacrificium. Rogo, ne Agno
Draconem anteferatis. Rogo, ne dicas cum
Babylonio Rege de tuo Dracone, Deus vi-
vens: Nam libentius ego glorior in Agno oc-
ciſo, quàm in Monſtro occidente. Mors Agni
vita mea, Mors mea vita Monſtri. Non mag-
num Deum colere viventem, ſed Deum ado-
rare morientem, & magna fides colentis, &
obeuntis amor ſummus.

Percuſſit Job uleere peſſimo, à planta pe-
dis uſque ad verticem ejus; Qui teſtâ
ſaniem radebat, ſedens in ſierquilinio.
Job. 2. 7.

Job Mundus eſt: nec mirum ſi in hujus vi- Argumé-
tæ tragoœdia Mundi iniquiſſimi perſonam Vir gaspane
Juſtiſſimus induat, quando Lazarus amicus libus.
Chriſti pro Peccatore prodit & ſepulchro. Non
ideò Mundus Job eſt, quia Patiens, ſed quia

Immun-

Immundus; in illius ſiquidem non ſanctitate:
ſed fœditate Sæculi hujus contemplamur ima-

ginem. Ergo Job Mundus eſt, ulceribus ple-
nus, & in ſterquilinio ſedens. An de vulneri-
bus Mundi dubitamus, cum beati Job ulcera
contemplamur? Porrò ſedere in ſterquilinio
Sæculum dubitabit is, qui neſcit Terrena ſter-
coribus, Apoſtoli authoritate Comparata, in
quibus requieſcunt, qui eſſe ſub ſentibus de-
licias putant. Vulnera verô teſtâ radere, imô
rodere, nmihil proſeétò eſt, quam humanis de-
liciis diabolica ſolari & fovere delicta. Inter
ea verò quæ vehementiùs humanam miſeriam
exaggerant, illud eſt non minimum, quòd ve-
ſtem pulchritudinis inter ærumnas reſcindi-
§. yob. mus. Scidit veſtimenta ſua. Quæ veròô veſtis
Job. 1. 20. noſtra eſt? Audi: Induamini Dominum Jeſum
Rom. 13. Chriſtum. Hanc ſi exueris veſtem, vulneribus
147 induêris. Neque enim quamdiàù veſtimentis
Gloriæ ſuæ opertus Job fuit, coopertus eſt peſ-
ſimo Ulcere. Veſtem ipſe ſcidit, cutem inci-
dêre ipſius vulnus & livor, & plaga tumens.
Quid, quòd maledixit diei, in qua natus eſt?
An non imago noſtri eſt, qui damnamus
diem, quo renati ſumus. Baptiſinum odit,
quiſquis Dominum JnsM exuit. Quid ergo &
ulcerato & denudato faciemus huic Sæculo
nequam? nos qui docemur Samaritanum &
ſaucium, & nudum non præterire. Plorabimus
cum ridente, ridebimus cum plorante, Pau-
lum imitati, qui lætabatur Corinthios contri-
ſtatos eſſe ad Salutem? An ad Salomgnem pro
unguentis, pro veſte ad Davidem confugimus;
ut regis curata impenſis faciliùs inopia Mun-
di convaleſcat? Teget denudatam veſtis, vul-
PES.13. nerato facient unguenta medicinam. Operui in
Jejunio animam meam: En Davidis indumen-
tum, quo vel Adam quamdi uſus eſt, in
ſua videbatur ſatis veſtitus nuditate. Oleum ef-
fuſum nomen tuum. En ex apothecis unguenta-
riorum Pacifici Regis eduétum vulneribus me-
dicamen, quo plagæ pereuntis Mundi feliciter
curatæ ſunt. Neque enim aliud datum homini-
bus nomen eſt, in quo ſalvi fliant, præter no-
men JäsU. Verùm plaga vulnus non benè ſa-
nat. Curari debeo priùs, antequam curem:
convaleſcere, & ſic languentium morbos de-
pellere. Malè lues febrim pellit: pelus ſpina
plagam obducit. Curemus noſtram, ut tutò
alienam procuremus ſanitatem.

Can. I 2.

Comedamus & bibamus; cras enim mo-
riemur. Iſa. 22. 13.

Argums- In Chriſti adventu omnem hominum pro-
za in Bae- Phetaſſe conditionem miratur Ambroſius. Et-
Sisnal. enim Domini magnalia prænuntiavit Anna Vi-
Geiz eas dua, Eliſabeth Conjugata, Maria Virginum
„evis, Primogenita. Nunc verò & Scelus prophetat.
Tentatio- Excidium enim ſuum ſibi Ganeones vaticinan-
num fon- tur. In eo duntaxat hallucinati ſunt, quòd non
tes. Cras, ſed ipſo deliciarum Die & Corporis,
& Cordis interitum patiuntur. Sanè quod ſpe-
clat ad interitum carnis, Baltaſar in ipſa nocte
Convivii ſui jugulatus eſt. Et Adæ prædictum
eſt, ipſo, quo comediſſet, Die, Morte mori-
turum. Ergo duo hæc expendenda, Nempe
Manducamtibus & Bibentibus imminere tum
Carnis, tum Cordis interitum. Quòd ſi eos
benè prophetaſle concedimus, Quiſquis & bi-
bis, & vivis, noli de fugata Morte exultare:

Oliva

Si non enim hodiè, at cras morieris. Quam ha- l vlin
Ctenus effugiſti calamitatem, non effugies. ur
nnit⸗
. .. . . velhicn⸗
Uit filii Sion exultent in Rege ſuo. Pſal. nilet
149. 2. punhli
. noktanm
Quid eſt hoc? qui Evangelio non credunt, Argumr ten No
obediunt Evangelio, & qui Chriſtum audi- "s in Bac- Gunnu
unt, Chriſti doctrinæ reluctantur. Clamant il- banali- Lektp,
li, Non habemus Regem, niſi Cæſarem, ſcien- er. aui den
tes neminem ſervire poſſe duobus Domims. 5. 12. dun en
Quis verò noſtrum non dico clamat, ſed ſal- Servire .
tem muſſat, Non habeo Regem, niſi JnsM? duobas. Dimn
Exultant filii Babylonis in Tyranno ſuo, nihil- Nihil pra. .
que de noſtris Deliciis curant: & Filii Sion in el Mik. (n
Rege ſuo exultare neſciunt, undique mendi- gengg. ie l. Mns
cantes à Sæcularibus ſolatii guttulas; quaſi ve-dicet con. Auunz
rè ſuis famulis poſſit Mundus ſufficere, & ne- ſolationes 1 M adlue,
queat filiis ſuis ſufficere JkxsUs. Neſcio, quo Mundi. Sngbun
pacto id accidat, humanum cor tam cupidum, S chm Iu!
tantâque rabidum fame Mundi inanitate reple- une cx
ri ſe ait, exinaniri verò Domini copid. Iiraeli 1 ee ni⸗
allia & cepæ .gypti in deſiderio erant, inter Als ma
delicias delapſi & Coœlo cibi. Manna leve fercu- 4
.

lum eſt, & allia explent? Planè non id ex an-
nona accidit, ſed ex inſania cordis. Etiam flam-
ma ſtipulis ardentiùs alitur, quam pretioſiori-
bus pabulis. Scarabæis parantur deliciæ à ſter-
core. Non omnes cum Apibus ſapiunt, ut flo-
re, thymôque ſaginentur.

1 Mie, tand
Cllius cecl

Vlet tamen

C bon wideb
Ecce nos reliquimus omnia, & ſecuti nteun it
ſumus Te: quid ergo erit nobis? Matth. nidl
Multar
19. 27. tireammbo
Ovwes Petri allocuturæ Agnum, quibus u- Arbams. telpr
tantur vocibus, quam Paſtoris ſui? Non ſo- Ren m nii
lùm audiunt Oves vocem Paſtoris ſui, ſed & zams nn der
loquuntur. En quaàm Oves Petro ſimiles & re- “
bus, & verbis. Reliquere feriis hiſce Baccha- Pilatem
nalibus omnia cum Petro oves Petri, & à Chlun:
Paſtore Paſtoris ſui mercedem quærunt. Erra- n e
ſtis tamen in eo, quòd imitati eſtis Paſtorem, bnare .
cùm necdùm Paſtor eſſet. Etenim vox iſta, Ecce Religuſe- re⸗
nos reliquimus omnia, hebetudinem aliquam lar ve 1 . “ de
pit Pecoris, non ſapientiam Paſtoris. Qui enim4e Pelkc i
omnia poſſidebat, & nihil dimiſerat, omnia à . umn
. 4 . .
ſe relicta clamat, ſibique datum omninò nihil. tiine
Ecce nos reliquimus omnia, clamas, qui, vix re- ün. i,
licto reti, Regi ſæculorum immortali adhæſiſti. . 1 ach
Clamas, quid ergo erit nobis? qui tecum habes Ubom!
eum, in quo repoſiti ſunt theſauri omnes Divi-
nitatis? Ut ergo ceſſent querimoniæ Ovium, at- ii, lii
que Paſtoris adversàs Agnum Dei, expenda- ſun
mus, quid reliquerint, qui omnia reliquere; .
quidve eis deſit, quibus Juss adeſt. Niul re- Nibilpre⸗ N
liquiſtis, qui reliquiſtis Omnia: Omnia è con- ile⸗ HWül annn
trario habetis, qui clamatis veſtrarum ignari bera. ud col
Opum, Quid ergo erit nobis? Quid erit vobis? Unere inl
Ita-ne? Quid vobis erit? Et quid, rogo, vo⸗ ,A boe loc
bis non eſt, quibus Chriſtus adeſt? Pars veſtra , guen
Ixss, & quid vobis futurum ſit pro hæredi- un lettur
tate, exquiritis? nia
Quid tibi vis faciam! Rabbi, ut videam. Mrorſttign
Marc. 10. 51. Arumi. unſüiken
tü n bie⸗ Cundu d
Quid poſt me clamas poſtulando, quod Tu Tan 66, ſd
tibi præſtare potes, ſi vis? Quid tibi vis fa- Cacus k- n Prech
ciam * Vis videre ? Reſpice. Hoc autein vangeli⸗ u enin

noli sus.

unn
Ibid. 52. noli meæ voci, ſed tuæ fidei aſſignare? Fides
tua te ſalvum fecit. In Te habes, quod Te cu-
ravit. Tecum geſtabas tam morbum, quam
6 Ul medicinam. Caligabas, & viſu tamen non ca-
ruiſſes, ſi quam abdideras Fidem, ad uſum de-
prompſiſſes, imò ad viſum. Ergo Fides noſtra
noſtram poteſt, ſi volumus, diſpellere Cæcita-
tem. Nam & Cœli pulchritudinem, & Mun-
di turpitudinem, & lucem Legis, & umbras
Sceleris, quæ modò non videmus, videbimus,
ſi qui oculis circumſpicimus, Fide potiùs;
quàm Oculis ad videndum utamur.

Domine ut videam. Luc. 18. 41.

A Quid videre vis? Nihil, Domine, præter
en in Te. Non Solem videre cupio, non Sidera, non
Bacchæa, Aurum, non Mundi vultum: nam hæc om-
nalibus. nia adfuere mihi, ex quo vivere COi, nec
Nibil tre unquam meæ me tæduit cæcitatis. Nunce veròô,
ter Deâ. cum Tu mihi ades, verè me cæcum ſentio.
Nunc cæcitatis damna intelligo, quàâ impedior,
ne Te videam, qui totus pulcher es, nullà in-
fectus maculâ, nulloque nævo maculatus. O
Cerus E- felix mendicus, qui, cùm tamdiaà Lutum e-
vaspeli- mendicaſſet à Cinere, hoc eſt, Aurum ab Ho-
cus. mine, tandem emendicavit Lucem à Sole! O-
culatus cæcus! qui cæcitatem ſuam vidit, cum
5 Chriſtum videre non potuit. Non omninò ca-

ele
lele,Ke
Nln . .

neli

Cæοι

Copin bi
ak g.

etantſ

Hnint ee ligans cæcitas, quæ, etſi Chriſtum non vidit,
vidit tamen in eo eſſe viſu digniſſima. Videbat
& non videbat, qui cognovit optandum eſle ſibi,
1, e ut eum videret, quem non videbat. Domine, ut
,rlien videam. Quid plus cæco iſto Abraham habuit?
Rclchh

Exultavit uterque, ut videret diem Chriſti:
vidêre ambo, & gaviſi ſunt. Non eſt homo tan-
tùm, qui eum videre cupiit, in quem deſiderant
Angeli proſpicere. Domine, ut videam. Donec
non mihi illuxiſti Dies verus, imò Deus meus,
viſum neglexi. At nunc cohibere me nequeo
à deſiderio oculorum meorum, cùm te ſentio/
præſentem, oculorum meorum lumen. Expli-
candum igitur erit, oculatiorem nobis eſſe cæ-
cum iſtum Evangelicum, qui coram Chriſto
clamavit, Domine, ut videam. Cum quo nos
imirkhlrt quoque Cæci exclamare debemus, eaſdémque
n lcnd in voces erumpere. Quis enim videt in Chriſto,

Urur In
e rn

Cn G quæ Pater in Chriſto recondidit? Ergo, Domi-
le l ne, ut videam, quæ in Te non video, quò ad
ms deſpicienda, quæ video, convaleſcam. Niſi Te
2 di videro, amabo, quæ videntur: refugiam veròô
e ea, ſi bona Domini videro in terra Viventium.
nortäl
un —
uminal⸗ Viri, quid hæc facitis! & nos mortales
1De,
rhcen,
one ſe Argumè-. Jam annus elapſus eſt, ex quo Saulo cum
. wui, S Bac- Mundo collato, expoſui graves ab eo Chriſtum
0 Aahali- ſuſtinere inſidias, undè & induxi clamantem

1 , bu . .
hee 46 9.5. hoc loco Dominum ad Mundum: Ego ſum
den, Jeſus, quem tu perſequeris. Nunc ut allegoria

il compleatur, verſum vobis Mundum exhibeo
Alflliag, in Prædicatorem Divinæ gloriæ ex Perſecu-
nlr ⸗ tore. Ut enim Paulus, conſciſſis veſtibus, &
V proteſtatione Mortalitatis ſuæ, Lyſtris para-
re tum ſibi ſacrificium prohibuit: Ita, hoc anno,
i,K Mundus bello & peſtilentià, non veſtibus mo-

5 dò, ſed & viſceribus laniatis, ſe Mortalem
dùm prædicat, Chriſto prædicat ſerviendum.
Quid enim aliud Mundi vulnera, quam voces
4 ſunt ad Jus impellentes? Clamat Mundus, in-

Stromatum . Lib. XIV.

203
quit Auguſtinus, Ego deficio. O quàm apta ad Pekie di-
perſuadendum Oratio Mundi eſt, non verbis "s .4d
prolata, ſed ſanguine, non vocibus inſinuata, ſed Besn. .
vulnere, non & labiis magis quàm è ſepulchro zio utilis.
emiſſa. Sanè Mundus dicere poteſt, quod de ſe Nihil pra-
Job proteſtabatur: Pelli meæ, conſumptis carni- ter Deß.
bus, adbæſit os meum, & derelicta ſunt tantum- Job 19.
modò labia circa dentes meos. Quibus ſcilicèt *
Chriſtum prædicet, qui Chriſtum perſequeba-
tur.

Libenter ſuffertis inſipientes , cum ſitis
ſapientes. 2. Cor. I1. 19.

Eccleſia pia Mater filiorum ſuorum per Bac- Argumè-
chanales haſce ferias pleriſque filiorum debac- 9 ee
chantibus, ſaniores monet, ne eorum iraſcan- z„,
tur inſanid, ſed potiùs ſufferant & tolerent,
quoad Dominus eorum miſertus, avertat eos
. . r—: TP. Vyro tole-
ab inſania. Sed heu quam diſſimiles Parenti Fi- „„dus.
lii! Plus diſſident à Matre Filii juſti, quam à Gorrectio
juſtis Fratribus Fratres inſani. Quis enim ſervat miris.
Abſalonem Patri, quis Matris non dilaniat vii-
cera, quis Fratribus parcit? Heu nos! quorum
adeò obduruit Cor, ut cuùm moneamur à Ma-
tre noſtra, ut ſufferamus inſipientes, & quidem
non quovis modo, ſed alacri animo; Fratres Ibid-
libenter ſuffertis inſipientes, cum ſitis ipſi ſapien-
tes; nos eos execramur, dilaceramus, odimus,
damnamuüſque. Suffero, inquis, ſed moneo. Mo-
nes? Mordes, non mones. Non enim monuit
Malchum Petrus, ſed vulneravit quem gladio
commonuit. Equidem in hac re mirum eſt, quam
delicatè gerere ſeſe debeat, qui inſipientes cu-
rare ſatagit. Incipiunt clamare nonnulli: Oſa Ezeche
arida, audite verbum. Sed cùm ipſi Ezechieles 3
non ſint, nec illi fortè ſint mortui, fit, non ut
oſſa reviviſcant, ſed ut viventes homines fun-
ditus contabeſcant. Melius oratione, inquit B.
Petrus Damiani, quàm clamore vatic nareris de
oſibus hiſce. Quid enim initio ſtatim curationis Confeſſa-
exprobras miſellis vitium ſuum? Oſa arida, anſte-
audite. Loquere Tu, & audient; quamvis per“
contumelias non moneas, ut attendant. Oſſa a-
rida. O blandum exordium! Nonne ſufficiebat
dixiſſe eos oſſa? quid ingeminas probra, & ari-
da replicas, cùm jam præmiſeris ofla? Ipſi no-
runt, quid ſint. Satis eſt, à te Verbum Domini
proferri, ut reformentur. Certè non ità Deus e-
git, cùm in orbe terrarum exemplar exhiberet
viliora in optima reparandi. Quæſo Te, utrum
à Vita abeſt longiùs, aridum os, an lutum? Cer-
tè illud, ſi vitatn dedidicit, didicit quoque vitam:
reminiſci debet tantùm Spirits ſui, ut vivat. At
limus polluere duntaxat novit, & jacêre. Vide Laa’
nunc quomodèò Deus fingat èluto Adam. Inſpi- erigend:.
ravit in faciem ejus ſpiraculum vitæ. Non dixit, Gen 2.7.
6 Lime vilis & ſordide, attende, ut jaceas, &
qui ſis, ne fortè ſuperbias, cùm te ad princi-
patum terræ evexero; Sed afflatu limum anima-
vit, parcens pudori, dolori parcens. Et quidem
non dicitur, quòd inſufflaverit, ſed quòd inſpi-
raverit: non enim violenter, ſed penè aliò inten-
tus indidit luto pulchritudinem. Reſpiravit Deus,
& limus vixit. Inſpiravit, inquam, Deus ſpira-
culum vitæ, ſed in faciem ejus. Quid eſt in faciem
ejus? Jam ſuis manibus Deus vultum effinxerat
in luto, oculos efformaverat, capillos diſtinxe-
rat, produxerat brachia, dentes indiderat, pe-
ctus complanarat. Non enim in lutum humi ja- Tro tole-

cens inſpiravit. Plerique inſpirant vitam in lu- "snsd,
al⸗les ins

ompati.

—
2

tum, & credunt illicòè animandum in virum ſormädus.
perfe-

Zelus a-
wimarum
& parien⸗
& blan-
dus ſit.

204
perfectum, in menſuram ætatis plenitudinis
JEsU. Verum jacet lutum utl jacebat, non ſur-
git, non vivit, non floret, non animatur. De-
Pueras effingere prius membra hominis in limo,
ut capax ſoret ſpiraculi vitæ. Manuum blandi-
tiis ſæpins compingenda & tractanda fuiſſet
maſſa illa, priuſquàm verbum ei vitæ infunde-

res. Sed piget nos laboris, tædet manus ope-

Iſa. 49. 2

ri admoveré, & vellemus tantùm verbo dice-
re, ut puer ſanaretur, & viveret. Rurſus: In-
ſpiravit in faciem ejus ſpiraculum vitæ. In fa-
ciem ejus, non poſt dorſum ipſius. Volo, me
moneas facie ad faciem, non autem debes me
laniare in angulis, detrahendo de me. Quid ne-
ceſſe fuit narrare de me, quod mihi fuerat nar-
randum? Inſpiravit ergo in faciem ejus ſpiracu-
lum vitæ. Quàm blandè lutum amimavit? Tan-
tàm ſpiritus infudit, quantùm ſatis eſſet ad ani-
mandum. Ut proindè aptiſſimè Tertullianus de
carne pronuntiaverit divini fuiſſe Spiritus va-
ginam, Vaginam ſii Affatüs. Cùm audis va-
ginam, intellige illud ſpiraculum vitæ, quod
in ore tuo tibi aura videtur, in pectore alterius
