ruùm myſtica hæc interpretatio: jam germanio-
rem Prophetæ ſenſum explicemus. Divitiæ ſi
aftuant, nolite Cor apponere. Chriſtus futurum
ait, ut ibi Cor ſit, ubi fuerit Theſaurus no-
ſter. Quâ ergo ratione opibus apponi cor ve-

tat David, ſi Chriſtus Theſauro hæſurum Cor

aſſerit? Certè David diffiſus eſt fieri poſſe,
ut adeptis Divitiis Cor non apponatur: tan-
tùm ſuaſit, ut nullo labore conquiſitis, ſed ul-
trò affluentibus gazis Cor non hæreat. Fru-
ſtra proinde opes quærit, futurum ſperans;,
ut Cor iis non adhæreat: ſiquidem Propheta

non de conquiſitis, ſed de confluentibus opi-

bus id ſperavit. Quare certò ſibi perſuadeant
Avari incredibile factu eſſe, ut, quæ quærun-
tur, pecuniæ non amentur, cùm vix id Pro-
pheta ſperaverit de opibus, quæ nobis negle-
ctæ nec optatæ proveniunt.

Holocauſta medullata offeram tibi. Pſal.
65. 14.

Jona oc=

a e- Non pinguia, ſed medullata. Proſtat pin-

guedo, medulla latet. Deus autem illud re-
ſpicit in victimis, quod ab hominibus non re-
ſpicitur. Eluxit id in ſacrificiis Abelis & Cain.
Utriuſque oblatio aliquid habuit, quod vi-
deretur. At Deus illud vidit, quod videri
non poterat. Neque erim aliquid cauſæ erat,
quare Abehis reſpiceret victimam, oblatio-
nem verò Cain non reſpiceret. Quod ergo
Deo placuit in Abelis ſacrificio, non caro pe-
cudum fuit quæ videbatur, ſed quòͤd ex pri-
mogenitis paraſſet ſacrificium, quæ ſanèe pie-

Stromatum, Lib. XIV.

139
tas Viri ſanctiſſimi non videbatur. Caro ar-
mentorum videri potuit à Cain; an veroò ex
primogenitis fuerit, vix uni patuit Deo; qui
etiam reſpexit Deus ad Abel & ad munera ejus, Intentis
ad Cain autem & ad munera illius non reſpe- recta.
xit. Totum enim, quod Cain obtulit, vide-
batur: Deus autem victimam non magni du-
cit, niſi aliquid ſubſit, quod reliquorum ocu-
lis minimè pervium, ſibi uni reſervetur. Ex Dan. I07
die primo, quo poſuiſti cor tuum ad intelligen - ²
dum, ut te affigeres in conſpettu Dei tui, exau-
dita ſunt verba tua. Qur exauditus Daniel?
Non quia ſe afflixit, ſed quia in conſpectu Do-
mini, & clanculum afflixit ſe. Abſterget Deus Apoc., 126
omnem lachrymam ab oculis eorrum, Sanctorum *½.
ſcilicèt, ſcripſit in Apocalypſi Joannes. At
Jeremiæ teſtimonio; Lacrymæ Sanctorum ſi
profuſæ ſunt, genas occupant, non pupillas.
Et Lacrymæ ejus in maxillis ejus. Naſcitur ex Thren. 1.
oculis lacryma, ſed haud moratur in oculo, 4.
defluens illicè in maxillas. Quare erge Deus
abſterſurus lacrymas non eas in genis, ſed in
oculis tergit? Nimirùm non quæ foras erupe-
runt, ſed quæ intra oculos ſeſe ſervafunt lacry-
mæ, Deo ſunt pretioſæ. Quæ videri potuerunt
in genis, receperunt mercedem aliquam ab
hominibus: at, quæ latuerunt in oculis, Deum
merentur fœneratorem. Oculi mi columbarum, Can 4. t.
abſque eo quod intrinſecus latet. Columba ge-
mit: ſed in oculis Columbarum, qui intus la,
tet gemitus, is placet. Gignum magnum in cœ Apoc. I2.
lo, Mulier amitla Sole. Et tibi quidem pla- 1.
cet in Fœmina Lux, ſed Deo placent in Lu-
ce Tenebræ. Siquidem amicta Sole reſpici
non poteſt, ſicut nec Sol ipſe poteſt videri.
Et hoc ſignum magnum in Cœlo eſt, cùm ità
fulgemus virtutum radiis, ut Lux ipſa oculos
fuget ſpectatorum.

Emitte lucem tuam, & veritatem
tuam: ipſa me deduxerunt, & ad-
duxerunt in Montem ſanctum tuum.

Pſalm. 42. 3.

Non vincula, ſed radii traxere Prophetam 2ela-
in juga Montium. Erravi: non traxere, ſed ſuavis ſits
deduxere: ut intelligas non modè mitem eſſe
Dominum, dum funes parat ex radiis, ſed Correctis
mitiſſimum, cùm eum, quem trahere præcep- itu.
to poſſet, blandè & honorificè deducit. Diſ- Sorerios
rumpamus proindè vincula eorum, qui in- benoret
conſultè providi, illaqueant animas, dum eas eionor.
ſtudent in libertatem filiorum Dei vocare. Sua- „mesggac.
vis, & mitis, & multæ miſericordiæ Deus eſt,
qui vincula nectat, ex Luce: nec catenarum
contentus mollitudine ipſum, quem luce vin-
xit, non trahit, ſed deducit. Non ſecundum Jerem.
Pactum quod pepigi oum Patribus veſtris in die, 31. 32.
quâ apprehendi manum eorum, ut educerem eos
de terra Egypti. Nota: Sat videbatur ferreas
exſolviſſe catenas ſervientium: poterântque co-
gi, ut poſt plagas decem imhpiis inflickas exce-
derent Ægypto. Nihilo minas Deus minus ſi-
bi feciſſe videbatur, niſi manum eorum appre-
henderet, quò blandius nube, luce, mannâ;
trophæis per eremum ducerentur.

Pactum

140

Paötum quod irritum fecerunt, & ego
dominatus ſum eorum. Jerem. 3 1. 32.

Amore Pro, Et ego dominatus ſum eorum, LXX.
du i, non verterunt, Ego neglexi éos. Nimirùm negligit
ee illum Deus, in quem cogitur, præ inobe-
tia dientia, dominari. Abnuit Deus eos ſervos
prompta. appellare, quorum compellitur eſſe Dominus.
volunia. Niſi injuſſi impleamus, quæ legis ſunt, ſer-
ria. vi Dei vix eſſe poſſumus. Non vult dominari
in iis, quorum vult eſſe Dominus. Siquidem
quos non regit, niſi dominium exerceat, fe-
rendo leges, irrogando ſupplicia, compedes
præparando, hos deſpicit, nec ſuis adnumerat.
IIh Deo chari ſunt, qui imperium ejus non
exſpectant, ut pareant. Servus Dei non es, ſi
is tuus eſſe creditur Dominus. Neceſſe eſt,
ut Tu illi ſervire, non ille Tibi imperare pu-
tetur. Semen Abraham Servi ejus. Ita: ſed ip-
ſe appellatur Deus Abraham, Deus Iſaac &
Deus Jacob, non verò Dominus. Obedire nos
Ibid. 53. Vult, ſed imperare ipſe non vult. Dabo legem
meam in viſceribus eorum, & in corde eorum ſcri-
bam eam: & ero eis in Deum, & ipſi erunt mi-
hi in populum. Didicerat Deus ſine lege ſibi po-
pulos non ſervituros. Ne tamen videretur im-
peraſſe, quæ illos implere volebat, legem occul-
tat in eorum corde: ut & legis opera videren-
tur, & operum præceptum vix appareret.
Enimverò Deus non tam ſe coli gaudet, quam
Pſ. 49.24. ſpontaneo exultat in cultu. Sacrificium laudis
honorificabit me. Etiam Mundus ſecuribus gla-
diiſque Obedientiam extorquet. Unus ultrèô
Deus amari debet.

Reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ. Luc.

1. 48.
Humili- Non mirum ſi reſpexit humilitatem Ancil-
tas. læ, quæ humilitatem in Filio videtur quodam-

Bona o- modè præ cæteris dotibus dilexiſſe. Quam ve-
ealtanda. rò humilitatem reſpexit in Virgine, quàm ve-
ròô adamavit in Chriſto! Inſipientiam meam
profiteor: Nihil forté æquè Deo placuit in
Maria, quàm deſponſatio cum Joſepho. O
virtus rarò æmulatore miranda! Virginitatem
voviſſe, & ſervaturam; Viro jungi non recu-
ſare! ut videlicèt extimo nuptiarum velo gem-
mam pudoris obnuberet, cujus ſplendor tum
clarius eluxit Deo, cuùm lucere deſüt ante Ho-
mines. Carere Viro, & Virginis nomine non
carere, durum fortè voluptati, ſed gloriæ ſua-
Talenta Ve onus. At fructibus Matrimonii carituram
lateant. deſponſari, grave jugum. Nimirùm, quæ Pu-
Aulicus dorem ſervatura nupſit, utroque carere fructu
non pro- ſtatuit, & glorià Virginitatis, & voluptate
motus. .. X . —. 3 . .
Connubii. Ideò in Virgine;, ſuà dixerim pace,
nihil plus admiror, quàm tantum Pudoris ju-
bar potuiſſe Matrimoni turbine inumbrare.
Hanc humilitatem in Ancilla & reſpexit Deus
& muneratus eſt. Vix enim deſponſata Vi-
ro eſt, cùm Virum natum non ex volunta-
te Viri, ſed ex privilegio Dei Virgo circum-
dedit; miro modo efferente Deo Puellæ hu-
mwilitatem, ut fſcilicèt in occulto non careret
Filio, & careret Viro, quæ palam & viro non
Religions carebat, cùm careret marito. Quam quidem
wunia humilitatem non minus in Filio amavit Deus,
wilierag. quam in Matre. Siquidem vix humiliatum

Oliva

Chriſtum conſpicies, quin illicò gloriâ videas Olorie
circumfuſum. Vagit in præſepio: ied ſilentium vane
ejus Angelicis in terra vocibus, novi in Coe- ntemp-
lo ſideris exortu Pater prædicavit. Pauper ap- le,
paret in pannis: ſed aurum Reges obtulere.
Impotens videtur, dum in Ægyptur fugit.
At non timuiſle Herodem, ſed obediſſe Deo
lapſa per Ægyptum delubra teftata ſunt.
Quem enim timuere 5Ægyptiorum Dii, terrere
non potuit Tyrannus Galilzæ. Circumciditur,
ut peccator; ſed inter vulnera Salvatoris vo-
cabulum ſortitur. Baptizatur ut ſordidus in
Jërdane, ſed Filius Dei nuntiatur & Cœlo.
Tentatur ut homo; ſed illi ut Deo Angeli fa-
mulantur. Contriftatur in horto, ſed Angelus
labitur confortans eum. Ofculo proditur ut
imprudens; ſed potentiſſimus in Satellitum
conſternatione caſuque declaratur. Negatur à
Petro; ied ſtatim pœnitentis uberrimæ lacry-
mæ eum Deum teſtantur. Tacet coram Pila-
to, ſed pro illo & Præſes ad populum, & ad
Præſidem uxor loquitur. Exit cum Cruce;
ſed fœminarum fletu innocens probatur. Reus
agitur in patibulum; ſed patibulo Rex inſcri-
bitur. Derelictus à Deo videtur in Cruce; ſed
elementorum terror Deum vel morientem pro-
feſſus eſt. Feritur, ſed ſanat. Sepelitur, ſed
reſurgit. Breviter; tunc cùm infirmior, miſe-
rior, & quaſi iniquus apparere cùm ſtatuit ex
humilitate, elevatum à Deo eſt ſolium gloriæ
ejus. Diſcamus & nos contenti aliquando eſſe
noſtræ Juſtitiæ obſcurari lucem, nomen ſœda-
ri. Plecteris innocens tanquaàm reus? noli time-
re: qui Filium exaltavit humiliatum, Servum
eriget oppreſſum. Ergo vel nos bona noſtra
abſcondamus, vel ab aliis defodi patiamur; ſe-
curi non diù latère poſſe Virtutem, quæ Deo
eò patet magis, quò homines magis latet.

Converte Domine captivitatem noſtram

ſicut Torrens in auſtro. Pſ. 125. 5.

Quæ te ecſtaſis extra te rapuit, 6 David? Larß hr.
De Captivitate loqueris, & ſolo Auſtro vis nane
catenas ſolvi, ac nives eliquari? Ità eſt: ferrea gen, .
quoque vincula ſolo liqueſcent Auſtro, ſi fla a.
verit. Quòô abiere, qui ſtatim ac filiam ali- Corrdſio
uam Abrahæ duriùs alligatam conſpexerint, mis.
illicò Gordios ſuſpicati nodos oraculi ſortem,
præceptum videlicèt remittendi peccata, aſpe-
ritate ferri eludunt veriùs, quam implent. Non
ſolam ſolvit glaciem tepidioris animæ, ſed &
ferreas eliquat catenas blanditus cordi Auſter
Iceleribus captivati. Magna; mihi crede, vis
Auſtri eſt: Navim impellit in æquore, Aro-
mata ſolvit in horto, in prævaricantis animo
Compedes Vinculâque liquefacit. Reſpexit
Insos Petrum, qui jam obriguerat in Petram,
& lapideum cor ſolo aſpectu eliquavit in la-
crymas. Sufficit reſpectus corrigentis oculi a
ciendas lacrymas ex oculis peccatoris.

In convertendo Dominus captivitatem
Sion, faäcti ſumus ſicut conſolati.
Tuno repletum eſt gaudio os noſtrum.
Pf. 125. I.
Qui diù annonæ caritate laborarunt, ut pri- ete.
mùm epulæ apponuntur, ità ſe iis ingurgitant,

ut ipſas videantur patinas voratüri. Rune
Ve

rui
AAe .
Ni⸗ g.
tu
int
Nun
eſtx
rum
vo
letun
lata
in p
Qui
1CoN. nec
„Gau
lid
ſolati
Velſt
are
Prore
Tant
ſelicit⸗
let, n
gultn
1is dn
yerit
do mi
raduc
laſiche
&e moe
6 ali
runn de
1e pote
l;, eſc⸗
Cordant
le (epe⸗
buerit
ſe ote
n, (Lſ
laſlr hemn ill
Uuaei aoni e
ſlerit
Hunc c
1 Knan
4 Loypti⸗
ve dwin
li non poll
ni. ean, 4
e kallt in
66, enntn all
Ce erant
Glidem
fug n⸗
Cln ſti
n bibiſ.
Tikeicet
nentibos
1 alam
ahere vi

ſni
ii,

ere l
labi⸗
ii.
(rge
lin, mmnr lr
lng. NMiar ni
derj tee
keſigati

is Mortiß- verò exſoluti Iſraelitæ vinculis ærumniſque
Uninn cstie ſervitutis, deglutire neſciunt lætitiam, ſolô-
nwiete. que in oris eorum limine reſidet gaudium. Re=
Pletum eſt gaudio os noſtrum. Unde, rogo, tan-
N Cle tum faſtidium lætitiæ in nuper miſeris, ut ne
hunk, intra fauces quidem recipiant gaudium, ſatum
etleie nuntio libertatis? Nimirùm tantam copiam coœ-
lin leſtis dulcedinis compreſſi vinctique cor eo-
rum congregarzt, ut locus non ſuperfuerit no-
vo gaudio admittendo. Gaudium libertatis mo-
retur in ore; ſiquidem felicitas, quæ eis inſtil-
lata eſt inter compedes ſervitutis, exundat ità
in pectore, ut locum omnem occupavelè.
Qui ſanè non vanus ſenſus ſi minuùs cui arridet,
2. Cor.7. nec Paulo quis credit clamanti: Duperabundo
4 Gaudio in omni tribulatione, vel autumet „non
quidem plenum fuiſſe Hebræorum pectus con-
ſolatione, dùm ſerviret, ſed tantam fuiſſe di-
verſitatem harum dulcedinum, ejus videlicèt,
quæ in calamitate, & ejus quæ in felicitate
Provenerat; ut, qui ſuavitatem deguſtave-
rant ærumnarum, glutire non valeant nectat
felicitatis. Hinc eſt, quòd JESUs licèt ſiti-
ret, myrrhatum recuſavit vinum, & acetum
guſtavit felle commixtum; quòd ſcilicèt aſſue-
tus dulcedini dolorum, voluptatis & vini ſpre-
Verit ſuavitatem. Quòd ſi calamitatis dulce-
do minima eſt, undè factum credimus, ut
traductus in eremum populus ipſum tam citò
faſtidieriét Manna, pabulum Angelorum. Un-
dè modò coturnicum, modò carnium ,„ mo-
dò aliarum eſcarum faſtidium tantum? Nimi-
rùm deliciis dià paſtum ſervitutis nulla exple-
re poterat ſuavitas libertatis. Inter epulas coœ-
li, eſcaſque ſiderum, ceparum & alliorum re-
cordantur. Puto non ſuaviores Æ gypti fue-
re cepæ, annond Angelorum; quæ, cùm ha-
buerit omnem ſaporem, Cepas quoque ſape-

* liad
ges

n u N

cte cn kan

en, re poterat cupientibus cepas. Sedenim Manna
ſuave. Cepas in eremo præbere valuit, ſed dulcedi-

Gonſola- nem illam jam libertate donatis, jugéque Pha-
tienes Dei. raonis exemptis renovare non valuit, quàâ con-
ſuevit Deus epulas temperare compeditis.
Religioni Hunc calamitatis ſaporem felicibus exhibere
flicitat. Manna non potuit: ideéque efſuriebant cepas
Tolnpta Egyptias, non quòd in demiſſo & cœlo pa-
Vvera.

Felicitaa non poſſent fortunatorum menſæ dulcedinem

es eam, qu pepones olerâque perſperſa ſenſe-
lain , rant in ligone & nervo. Verùm erraſtis: Non
tin obfe duleg. enim allia, ſed calamitates Ægypti expeten-
ulke dæ erant, ſi dulcedinem cupiebatis, quæ alliis
endi quidem inerat, ſed calamitatis beneficio, non
gum e frugis naturâ. Nam & hanc fortè ob cauſam,

ri auind 8

ins

cùm ſiti penè confecti de conſequenti eos Pe-
tra bibiſſent aquam, Mel ſuxiſſe perhibentur.
Videlicèt dulcedinem ſuam Deus afflictis, &
ſitientibus inſtillarat, undè per labia jam ob'i-
ta calamitatis favo aquæ in guttur demifſlæ Mel
ſapere viſæ ſunt.

Ecce loquentur in ore ſuo, & gladius in
labiis eorum: 7uonid guis audivit!
Pi. 58. 8.

1s n Vunio fa-
KAioſa.
Ibidem.
Murmu-

Cur Gladii in labiis? Quia ſecretus immur-
murat ſermo. Et gladius in labiis eorum: que-
niam quis audivit à Ubi vides colloquia milſ-
zatio. ceri teſtem metuentia, ibi ſcito non amimi
Sermo relaxationem parari, ſed bellum. Gladii a-
.. vanu, Chuntur, ubi angulus placet. Et quidem hi,

bulo ceparum ſapor deeſſet, ſed quòèd habere

Stromatum, Lib. XIV. 141

qui ità loqui perhibentur, ſamem paſſi, & Lingue
urbem luſtraſſe narrantur. Famem patientur cara
ut canes, & circuibunt civitatem. Ecce loquen- E 58. 7.
tur in ore ſuo. En quo notentur laborare vi-
tio, qui linguas conflarunt in enſs. Fames, Gu'’a.
& divagatio linguam armant. Vix loqui vi- Kecrea-
deas in ore ſuo, aliorum aures pertæſos, quin “
omnis ſermo vel querimomis menſarum, vel
rumoribus urbis inquinetur. Inexpletus eſcis
venter, & ſatura nugis Mens ora telis com-
plent, aulas maledictis, aures inſaniis. Et qui-
dem famem patiuntur, ut canes; quia cibis
non utuntur ut homines, quibus cura major
eſſe deberet de tuenda mente, quàm ventre,
de valetudine pudoris, quàm de colore cutis.
Non tibi in menſa victus, ſed in animo tem-
Perantia defuit. Nec enim cura Superiorum

eſt parare epulas Canibus, ſed Filiis. Ideòque

famem pateris ut Canis poſt menſam, quia
Menſæ inſtar Canis accumbis. Nota: Fames
canum, & civitatis Circuitus nomina ſunt di-
verſa, ſed tanto inter ſe ſœdere juncta, ut;
qui uno non caret, neutro diù carere valeat.
Nunquaàm ciborum avidus nugas faſtidiet: ſed
uti gutturi jungitur lingua, ita cupiditas lo-
quendi cupiditati devorandi fœderatur.

Et poſuerunt ldola ſua in domo, in qua
invocatum eſt nomen m um „ ut pol-
luerent eam. Et ‿ificaverunt ol-
Ja Baal, quæ ſunt in valle ſiu Ennom
ut initiarent filios ſuos. Jer. 32. 34.

Nemo repentè fit peſſimus. Si tamen inci- principfie
piat malus eſſe, brevi peſſimus futurus eſt. - 2diu.
Scintilla, niſi citò reſtinguatur, citoò excita- Se, vire
bit incendium. En Iſrael Deum repentè deſe- l
rere non audet, timétque Idolis aras excitare.
Ideôque non Templum Baalim excitat, ſed in Tupiditas
Templo Baalim collocat, ut & Deus quoque
cum Idolo coleretur, quod licèt carere Cul-
tu noluit, voluit tamen carere Templo. Ve-
rum brevi, qui tanquàm hoſpes in Templum
Domini diverterat, aras ſibi ſeorsum & lucos
ſacrari coëgit Iſraelem. Uſque adeò blandè vi-
tia intrant, ſuperbè, poſtquam intraverint,
regnant. Initio quidem cum Deo coli videmur;
ſed quamprimùm coli coœperint, Divinitatis
conſortium faſtidient, & alieno- illata domici-
lio delubra ſibi curabunt & aras. In valle filii
Ennom excelſa uni ſibi erigenda mandavit
Baal, qui ſuæ initio tyrannidis, & Deum pa-
ti, & cum Deo coli, imo Deo cedere, ejuſ-

que in Templo locum infimum tenere videba-

tur. Cavendum, ne Mundi Vanitatem infera-
mus cordi. Nam licèt Spiritualia non videatur
excludere, citò tamen excludet: unuſque Baal
adorabitur in valle, ſi coli cœperit cum Deo
in Templo. Exeamus in agrum, & ſpectemus
hujus rei documentum grande in arboribus.
Amygdalo ſurculus ex Ceraſo inſeratur: non
jam amygdalas ſed ceraſa Arbor proſeret. Et
quanquam radix ſit amygdalina, tamen qui
noviſſimus ſupervenit ſurculus robur naturâm-
que plantæ in ſuam convertit, demutatque
naturam. Licèt Deus in tua jam Mente florue-
rit, ſi Mundus inſeratur, ramulus iſte poſtre-
mus plantam Divinitatis ſuis ſervire fructibus
compellet: cumque Deus radices egerit;, ra-
mos protulerit, humorem ſuccumque diffun-
dat, Vanitas indè tamen erumpet, & Mundus.

Quan-

142
Quanto tempore floruerat in delubris Philiſthi-
norum monſtrum illud Dagonis! Steterat tot
annos ſimulacrum infractum. Vix Dagoni in-
ſerta eſt Arca Domini, cùm ecce tibi primum
labitur, deindè frangitur, demum comminui-
tur Idolum. Videlicét ut in cultu plantarum,
ità in cultu cordium accidit. Is diligitur, is
colhtur, is amatur, qui noviſſimus advenit.
Excludatur proindèé Baal à finibus Jeruſalem;
ſiquidem cui erubeſcis ſacrare delubra, ſi ta-
men Templo eum Domini intruſeris, non
dià patietur ſe cum Deo adorari, ſed indi-
cet aras ſibi ſeorſim, excelſa, & victimas in
valle adornari. Unum omittere non poſſum:
nempè diversà ratione in Hiumina latices influe-
re, & arboribus ſurculos inſeri. In illis, qui
ſupervenit, latex à flumine nomen accipit,
aquas exhibet fluvio: his nomen ſurculus eri-
pit, licèt ſeſe illis immiſceat. Quare permix-
tus Tiberi Anienis hoſpitis ſui inſignia ſumit,
nomen recipit: at inſita Amygdalo Ceraſus in
ſuum tranſire nomen hoſpitantem ſe plantam
compellet. Deſinit Anienis in Tiberi, non
deſinit in planta ſurculus, ſed cùm fluvius in
fluvio perierit, truncus perit in ſurculo. E-
mimverò vivunt plantæ, labuntur flumina:
ideéôque ubi vita ineſt, ibi non magnitudo at-
Familia- tenditur, ſed novitas. Quàm recens advenerit
vitas cum conſiderari debet in plantis, in ſenſu carenti-
ſæculari- pus undis ſola vincit copia, ſola de collega
ca. Ftis triumphat magnitudo. Aſſequeris, puto, quod
ala. alio. In ſervis Dei viventis periculoſiùs novis
Tepidita- Vetera opprimuntur, cùm in ſæcularibus Deo
tis fons. mortuis ſola amplitudo vexillum erigat. Au-
dit animalis homo verbum Dei; ſed licèt no-
viſfimè ſemen hoc jactum ſit in ejus corde, ob-
ruitur tamen curarum multitudine, & numero
ſpinarum præfocatur. At in corde Religioſi,
ubi tot florent Lilia Divinorum verborum, ſi
vel unum ceciderit ſeu vanitatis, ſeu humanæ
ſapientiæ granum, Frumentum Electorum il-
licò in Satanæ Lizanium degenerat. Cumque,
audito verbo Dei Impius eſſe non deſinat ſæ-
cularis; auditis nugis Sæculi, Religioſus eſſe
Qeſinit Juſtus.

Sermo
Vanus.

Qui coronat Te in Miſericordia & Mi-
ſeiationibus. Pi. 102. 4.

Lagſorum: Rarus qui ſciat Miſereri: rarior autem qui
ſecretd Miſericordià reum velit coronare. Faſcias li-
zuran- bentius quàm coronas conficimus ex Miſeri-
dum vul- cordia; ut, dàùm ſpectantur ligaturæ, & il-
or n le vulneratus, & nos Curatores prædicemur.
ſaereta ſi. Unus Deus ità ſanat vulnera, ut non ligatu-
ra in ægro, ſed corona appareat, & regna-
re putetur, qui reverà non benè ex vulnere
convaluit. Non recuſo curationem, imò eam
imploro; ſed faſciæ vertantur in coronas. At
vulnera in femore ſunt, non in fronte. Su-
perbum fortè coronare licet faſciis, ſed libi-
dine vulneratum coronare non licet. Corona
in femore ſtare non poteſt. Væ nobis, quo-
rum charitas minor eſt ambitione Romana.
Superior Pompeius tam ſplendidâ faſcià vulnus, quod
mitis ſit. in crure acceperat, obvolvit, ut ſimilitudi-
nem Diadematis in membris, in animo Im-
perii cupiditatem quidam pertæſus & populo
dixerit; Non refert, qua in parte corporis
ſit diadema; phaleras vulneris, & potentiam
ejus in Republica acuté ſugillans. Ex quo li-

Oliva

cet conjicere, etiam vulnerum ligaturas coro-
nas eſſe poſle, ſi tamen eas ità auro gemmiſ-
que diſtinguamus, ut non convalefſcere ille,
ſed imperare putetur. Unus Deus coronat in
Miſericordia & Miſerationibus, qui ita pec-
catorem emendat, ut magis eum præ meri-
to videatur inaugurare imperio, quam pro
reatu & vulnere faſciis alligare. Cupiſne vi- Pœnirttig
dere Peccantem coronâ curatum, non faſ- aute in.
ciis? Petrum intuere Domino reſpondentem. Fuamr.
Tria acceperat incautus amator in domo Cai-

præ vulnera: horum curari non ſanies mo- rcon-
6 1 . munica-
do, ſed & cicatrix debebat, ne Pontifex ie ſe

ſummus, & inter ſummos Primus aliquando canta.
lapſus videretur. Quid putas? Num Domi-
nus trinam negationem trind coëgit eum eju-
ratione ſceleris expiare? an trinà merſione di-
luere ſtatuit trinam perfidiæ maculam? O
faſcias divini animarum Medici converſas in
Coronas! Nimirùm qui Oleum ad curationem
vulnerum non aliud efſe voluit, quàm No-
men ſuum, in Miſericordia non ligare reum
voluit, ſed coronare. Nimon Joannis, amas Joan. 21.
me? Ter ab eo ſciſcitatus trinam abolere com- 17.
pulit negationem. Ecquis exiſtimaſſet tam 5S. Pemu
blandâ, tâàmque nobili interrogatione ad Pon- bœnitens
tificatum inaugurari, & emendari Negan-
tem? O artem planè divinam Domini corri- Cerveftis
gentis! Tria alliganda erant in Petro vulnera. élands.
Verùm Dominus pudori Apoſtoli ſimul &
vulneri conſulere ſatagit. Ità ideò ligaturas or-
nat, ditätque prærogativâà dominandi, ut cùm Eceleſia-
illi diceret, ut ſuas paſceret oves, illéque Do- Kici &
minum diligere teſtaretur, putabatur quidem Reutef
creari Pontifex, ſed reverà Crimen perfidiæ ean
eluebat. Miro artificio faſciæ ſunt vulnerum, mm cor-
quæ regnaturi putantur inſignia; eodémque rigendi.
oleo curabatur Reus, & Pontiſex creabatur.
Domine, Tu Ncis, quia amo Te- imperium lbid.
quidem videtur promiereri, ſed reveraà plagas Confeſſa⸗
curat. Intuere Davidem. Adulter ſimul S.
Homicida ſanari debet. Quot, rogo, noſtræ
ætatis Medici faſcias comparaſſent! Puto ipſas

exuiſſent aras lineis operimentis, ne tantis vul- 5. Daviè

neribus deeflent ligaturæ. At Deus coronasoedu.
detulit, non faſcias, imò faſces, non ligatu-
ras, non flagella, ſed ſceptrum. Duo, inquit 2.Reg u.
ad Davidem Nathan, viri erant in civitate
una; ut videlicèt tanquam Rex ſententiam
ferre videatur, duùm tanquàm Reus ſubjicitur
quæſtioni, vincâtque, cùm judicatur. Verè
coronat Dominus in Miſericordia, quia quo-
rum miſeretur, ità vomicas curat, ut non
tam per faſcias convaleſcere, quam per infu⸗
las imperare videantur. At Coronæ iſtæ, in-
quis, deſerendæ ſunt, cuùm leviter peccamtes
emendamus, in quos gravis eſſe ſententia
non debet. Cæterùm, ſi compedes abjician-
tur, & comparentur coronæ;, Milericordia
ipſa illecebra peccandi futura eſt. Falleris. Aun
di namque, quid præmilſerit Propheta: Qui Pl. 10: 4.
redimit de imeritu vitam tuam, Qui coronat
te in Miſeritordia & Miſerationibus. Ubi in-
teritum audio, vemalem haud intelligo cul-
pam. Redemptus eſt de interitu, qui corona-
tus eſt in Miſericordia. Porrò Miſericordid
coronaſſe peccatorem non ſufſicit, niſi, quem

primum Miſericordiâ circumdediſti, Miſe-

rationibus, poſt Miſericordiam, proſequa- RM
is. 1 dus eſt regnaturus non
ris. Neque enim putandus g eaſene-

ſine vulnere, cui Corona impoſita eſt. Sæ⸗ tos in hra⸗
pius hoſti manus dabit, cui data Corona ia, 10s
ent. erexit.

4 .

6 in e
lin git .
ſri⸗ eſ—
ſyr iſin

i4 .
I ,

rin atin
lf Gitn
veriot
ed eſſen
64 Seant
fropri
Gem,
un et
bes) n
“ Reyle⸗
iir clit.
Eetul,
in eri ni
tentu;
eyt.
ün, nut, el
lmnir d-
euenu
ſoonte
Jurentu
ſuum nor
leplenir
cuſts ren
liyſed e
tullet ſa
innovae
eyuyie.
Anguis,
Quunqu
eſe bole
ſarum:
te derpe
exuit,
aut ſepin
tem telin
Sltis.
idesgue
n Aper
Vütione
lit, gua
Conpreſſi
noratio:
Vitiole

Dur

4
ſang

Nn
lalio;
iz Kihee
4 Odelecde
M pittute
iih⸗ Qoniann
ar cher li

. ine

ſam gnun ige
lns Unn gni
f. .I Inn

a,ai. ld re
—

ehon
tnn
Nn E
n N
n d
MN De
cegtann
Mu win
l
Gci ane
Umairün
Uit, )
n gre
n Junnt
emebolen
Elkinal
nogtmmah
emendn Ne

i, eei⸗
. Mln ba
un, n
Prlhn ken
menni, eudt

fii eun d,
bin ag
cun len
zioda, ,
gics n
ge aunſ
t Cone;

Stromatum

Pißenſa- eſt. Corruet iterum, quem ſemel erexiſti. Ca-
siones in- ve Tu, ne quem primô peccantem Miſericor-

erdvw, did coronaſti, relabentem in ſeelera ſpinis gla-
neceſarig⸗ .. . .
Ibid. 4. diiſque corones. Qui coronat Te in Miſericor-

Ibid. 5. dia, inquit, & Miſerationibus. Id veròô quâ
Superior ratione fiet? Audi: Qui replet in bonis, inquit;
son deſ- deſiderium tuum. Tuum, ait, non Suum. Su-
Snid, periores, ſi cupiunt coronatum Miſericordiâ
4. perſeverare in imperio Innocentiæ, ejus ſtu-
deant replere deſideruum, non illum cogant
propriam implere voluntatem. In bonis qui-
dem, ſed rei & peccantis deſiderium replen-
dum eſt. Tu illius voluntati obſecundare de-
bes, non ille tuæ cogendus ſemper eſt obedire.
Compati Repleatur in bonis deſiderium ejus, & ſalvus
neſcien- erit. Vagus eſt? non domi cohibeatur, ſed cu-
e retur, ut honeſta ex cauſa exeat, Studet liben-
Piſerutio ter? non ſtuchum reprehendatur, ſed libri mu-
tentur; ut, qui Poëtas evolvere conſueverat;,
legat Scripturas. Quod verò hoc feliciter eve-
lbidem. niat, ex conſequentibus diſcito. Qui replet in
bonis deſiderium tuum: renovabitur ut aquilæ
juventus tua. Si repleveris deſiderium ejus,
ſponte ſuâ, non labore tuo ejus futurum eſt ut
Juventus renovetur. Renovabitur ultrò, ſi
ſuum non retundi, non argui, non plecti, ſed
repleri viderit deſiderium. Et benè ut Aquila,
cujus renovantur pennæ, non aſperitate Fer-
ri, ſed calore Solis, Luce, non Vulnere. Po-
tuiſſet ſane Propheta futurum dicere, ut ejus
innovaretur ætas, ſicut Serpentis renovantur
. exuviæ. At Aquilæ meminiſſe maluit, quam

Anguis, dum de renovatione loqueretur.

Quanquàm enim & notius, & uſitatum magis
eſſe ſoleat in hujuſmodi re exemplum Cera-
ſtarum: quia tamen non renovatur ſine dolo-
re Serpens, veſtéemque non deponit, ſed
exuit, lacerâtque, foraminumque anguſtiis,
aut ſepium eget aculeis, ut hærentem ſibi cu-
tem relinquat; Serpentes præteriit, Aves afſe-
ctatus. Aquila plumas ponit, non extrahit:
ideéque illa præ Serpente in ſcenam inducitur,
ut Superiores doceantur, feliciùs agi de reno-
vatione inſtaurationéque Cordis Lucis illece-
bràâ, quàm inciſione Ferri, anguſtüſque atque
compreſſione Spinarum. Uſitata Serpentis in-
novatio: ſed anguſtias ſuſtinet, quas in reno-
vatione ſuorum non adhibet Deus.

Dignus es, Domine, accipere librum,
& aperire ſignacula ejus: quoniam
occiſus es, & redemiſti nos Deo in

fſanguine tuo. Apoc. 5. 9.

Non ſtudium, ſed eruor; non ſcientia, ſed
paſſio; non diligentia, ſed mors merentur
Scripturarum aperire ſignacula, & Librum ac-
§⁸. Serip- cipere de manu Dei. Fruſtra proindè confidit
turæ Aa- in virtute ſua Sapiens, quando adamantina Bi-
aere bliorum ſignacula uno ſolent cruore reſignari.
asioit, Quoniam occiſus es, dignus es, Domine, ac-
Concio- Cipere Librum, & ſolvere ſignacula ejus. Quin
natoris dignus ideò prædicatur, qui Librum accipiat,
"rempla. tum quia occiſus ipſe eſt, tum quia ab eo oc-
Alortis. ciſo redempti ſunt homines. Nimirùm doceri
iö. populi volunt non ab eloquente, ſed ab oc-
Seientia ciſo, hoc eſt, Mortificato Doctore: Liber-
ex Morti- que Agno traditur, qui non aperuit os ſuum

featione. coram tondente ſe, ideéque Librum aperuit

Vox epe- Coram expectantibus eum. Porrò in Agno vox
rum. tenuis, dulcedo nulla. Fortè in Agno occiſo

„Lib. XIV.

143

vulnera loquuntur pre ore, cruòrque vice vo= Perfien-
cis defungitur. Neque verô id ſatis eſt, ſed eis ter nri⸗
addendum, quod additur: Et redemiſti nos Deo 12 ele e-
in ſanguine tuo, Prius ſanari tuo ſanguine pro bid.
ipſis fuſo expetunt populi, & tum verbis tuis
edoceri. Eabora, opus fac Evangeliſtæ; ſcrip- z. Tim44
ſit Timotheo Paulus, Labores antè tuos in bo- 5:
num ſuum ſpectare volunt Gentes, ut doctrinæ
deindè tuæ ſint auditores. Abominantur ejus
doctrinam, cujus ſe neſciunt redemptos ſudore,
imèòè & cruore. Concionator, qui nullius con-
feſſionem excipit, qui carceres refugit, qui

infirmos non adit, qui docere tantùm vult,

Auditore cariturus eſt. Volunt Agnum, volunt
Occiſum, volunt Redemptorem ſuum eſſe, cui
tradituri ſunt Librum. Occiſus doceat, Re-
demptor inſtruat, in ſanguine ſuo prius eos Deo
reconciliet, quos erudire cupit in verbis Sa-
pientiæ. Sibi moriatur, ſue alios gruore vivifi-
cet. Ideò velum Templi, id eſt involucra Scrip-
turarum; reſciſſum eſt; cùm Agnus expiravit.

Et in civitatibus montanis, & in civita-
tibus campeſtribus, & in civitatibus,

Juæ ad Auſtium ſunt. Jerem., 32. 44.

S. Hieronymus in campeſtribus hærens ur- TVroeiniu
bibus; Ui de profundis, inquit, atque depreſſis, Mrenunum
Per camporum ualitäatem ad ſimma gradia- t.
mur. Quod cùm uſuvenire aliàs non nega- gezovas
verim, quippe a facilioribus inchoantes ad tie vieæ,
ardua devenimus: hoc tamen loco alius for-
tè Prophetæ ſenſus videri poteſt. Non enim
campeſtres primum Urbes, deindè montanas
poſuit: ſed inverſo ordine à Momanis ad Cam-
peſtres deſcendit. Numirùm agebatur de Con-
verſione captivorum, déque reducendis Hie-
roſolymas Iſraélitis Babylone. Qua in re
ideò à montanis deſilit ad campeſtres, non ve-
1r0 à campeſtribus ad montanas afcendit: quòd
neceſſe ſit, Chriſti Tyrunculos & Neophy-
tos Caſtitatis non blandè, ſed ſtrenuè viam
Sanctitatie corripere: qui etiam poſtquàm
Montes ſubierint, naturæ fragilitate ad Cam-
peſtria deſcendent, neutiquam aſcenſuri mon-
tana, ſi à campeſiribus inchoaverint. Paulus
ex Perſecutore ſtatim Prædicator factus eſt. In
prima Dei voce exire Abraham jubetur de
Patria. Iſaac fundamenta futuræ ſanctitatis
jecit in Ara. Niſi fortè dicamus, primum mon-
tanas Urbes poni, cùm de eductione Iraélis
ſermo eſflet, quòd Deus primo loco viſitare
conſueſcat in Præruptis degentes, vix ad de-
licatos in Campeſtribus deſcenſurus. Ultimo
loco inviſet ſitas ad Auſtrum urbes, lucis ami-
cas animas, tenebraſque faſtidientes humilita-
tis & ſolitudinis.

Attendite, ne Juſtitiam veſtram faciatis
ooram hominibus. Matth. 6. 1.

Si coram hominibus fiat Juſtitia, jam non Bona se-
Juſtitia Dei eſt, ſed Noſtra. Juſtitiæ verò no- zulzasda.
ſtræ, Prophetarum teſtimonio, ſicut pannus
menſtruatæ ſordent. Mirum verò eſt, quam
ſolerter ſategerit Hypocriſis eruere & Scripturis
argumenta ad defenſionem ſui, & operum
propalationem! Primum argumentum profſert
ex primis penè verbis Sacræ Geneſeos, primA-
que Mundi naſcentis die. Ibi enim cum ſta⸗
⸗ tuiſſet

tuiſſet Deus Solem quarto duntaxat die fabri- Ut proindè acutè Petrus Damiani ſcripſerit HSiv
care, ne illum Mortales colerent, quem fcirent Alarum Seraphim plures ſunt, quæ velant Abre
poſt plantas factum; nihilo minus, ne quatuor paucæ, quæ volant. Adeò præſtantius eſt, ra- 51
dierum opera & prodigia laterent, Solis vica- dios tegere, quàm ſublimè ferri: meliuſque mini⸗
gloris riam Lucem creavit, operis molitionem ſui ex- volatu involucrum eſt, quo charitas Seraphim utla
vana. orſus à Lumine. Uſque adeò latére non debent obnubitur, unique ſpecçtanda Numini reſerva- Cenu
Bona, quæ facimus, ut exemplo Dei, vel ab- tur. Quod clariùs quoque in Sanctis Anima- ſet
ſente Sole, alia à Sole Lux prodigiosè ſit emit- libus Ezechielis eluxit, quorum compacta cor- e

tenda. Secundum argumentum ſumpſit Hypo- pora non tam membris, quam miraculis, il- zuchn

criſis ab Iſaac, qui benedictione Jacob non im- lud quoque exhibuere prodigium, quòd ex alis, dnta
pertüt, miſi poſtquàm ejus manus aſperas pal- quas geminas habuere, nullis uti voluere ad Necat.
pando cognovit, nos erudiens, cariturum volandum, adhibitis omnibus vel ad velamen, ſitum
Mundi benedictione vel Jacob, niſi aſperitatem vel ad fœdus. Duæ pennæ ſingulorum jungeban- Ezeche Peliti
vitæ prætulerit palam in manibus. Tertium & tur, & duæ tegebant corpora eorum, & unum- II. ro er
Pſ. 23. 7. Pſalmis furata eſt, ubi canitur: Attollite por- quodque eorum coram facie ſua ambulabat. Mi- Lidus
tas, Principes veſtras, & elevamini portæ æter- ra res: maluere fatidicæ Animantes volatum Urio
nales, & introibit Rex gloriv. Quartum ſuffu- deeſſe ſibi, quam velamen; cumque haberent Maris
rata eſt ex Canticis Canticorum, ubi in veſte alas, ambulare non recuſarunt, quò ſibi ex alis Gemm
Sponſæ Sponſus nihil admiratus eſt præter odo- perizomata aſſuerent, ſatiùs rata carere uſu ne1.
