quias bibis: Molarum eſuris furfures. Quod
ſaxum calcat, Homo comedit : quod pes
compreſſit, Gula ſitit: Ignis & Gutturis com-
munis eſt eſca, menſa communis.

ümtnts . . r .
Nurd i Quis deducet me in civitatem munitam!
Quis deducet uſque in Idumzam!

Pi. 59. 10.

Zelus a- In pulchritudine Sion regnas, & Idumæam
vimarum. ſitis? Nimirùm Chriſti ſator eſt David: ideô-
ata mi- que, quod ille præſtitit, ipſe cupit. E ſinu
quaàm ſuo felix eflet in Regno, noſtræ non
eſt oblitus Calamitatis. Ubi ſunt, qui ſuis de-
libuti Lacrymis, roréque Contemplationis ſa-
ginati, Animarum penitùs obliviſcuntur? O
delicias non abſque delicto! O opes ſine ope-
re! O lacrymas à Deo quidem conceflas, ſed
Deo inviſas! In Sion exultas? noli Idumææ
obliviſci. At inquis, conveniri Peccator non
poteſt, audire recuſat, tangi nequit, ſeſe in
ſcelere communiit. Hericius eſt, cruorem
elicit, ſi ſpinas eximis. Audi Prophetam.
mis deducet me in civitatem munitam? Op-
tat ſibi alas, ut irrumpat, quò non ei licet aſ-
cendere.

2elt

.

Etenim Paſſer invenit ſibi domum, &
Turtur nidum ſibi, ubi ponat pullos
Argu- . . .
Se, ſuos, Altaria tua Domine. PI. 83. 3.
in Bac-
Eass chanali-

. Volitat prædaturus Accipiter in Bacchana-
i⸗ . 1.

,en h: libus feriis an furüs? Sed Deo gratias, qui
1. en akire- ſuis in Aris trepidanti Turturi nidum exhibet.
, euna Arg Felix Turtur, Domus Panis nidus tuus eſt;
5 ſ.

.

Patris in lutum deſcendit Verbum, & quam-

peccatur:

Aulaâque Dei domus tua. Porròô pullis nidum
Altaria Domini parant: hoc eſt, deſideria ſan-
cta, quæ his maximè diebus perire ſolent, Nihil
adoleſcunt ante Chriſti Aram. Aquila enim ip- rote,
ſe eſt, quæ non pullos modè ſuos, ſed & tuos wsn46
provocat ad volandum. Quin pullos Turturis nos illi
in Phœnices convertit, ſacro cinerum die fe- ſuficimus
licins naſcituros. Ergo, dicet aliquis, ſi nidus se aliis
pullis, hoc eſt deſideriis, Altare eſt: rehn- omnibis:
quantur in Ara pulli, & Turtur abeat ad ſpe-
Ctacula; operibus Mundo fruamur, & litentur
Domino deſideria. Malè verborum recordaris.
Relege pſalmum, ut, quod cantas, recantes:
Turtur invenit ſibi nidum, ubi ponat pullos ſutos. Ibid.
Sibi, id eſt Turturi nidus exſiructus eſt, quò Afectas
illata licebit ei etiam pullos imbi collocare. Aue Fictus
Magis Turturem, quàm pullos Ara Domino
poſcit. Par Turturum, aut duos pullos Co-
lumbarum. Turtures Dominus curat, non pul- Afiltus;,
los Turturum. Igitur Deſideria accipiet tua ſea cam
Deus, ſi Te habuerit. Vir deſideriorum tunc ebperibus.
illi placet: Et magis vir ſolus Deum oblectat,
quàm ſola ſine viro recreent deſideria. Etenim
Paſſer, qui non fertur hic habuiſſe pullos, in-
venit domum. Pari felicitate hoſpitii gaudet
Avis ſine pullis, ac Turtur cum prole. Si
enim te habeat, licèt nihil optantem, ſufficis
Deo. En Avem ſine pullis Deo gratam: Con- Pf. 118.
cupivi deſiderare juſtiſicationes tuas. Optabat 20.
verius, quam fovebat pullos, qui cupere cu-
piébat. Placuit tamen Deo. Citò enim nobis Opatio
dat pullos, ſi nos illi dedamus. Siſte te Deo, stiam in
& Deus providebit, ſibi victimam, tibi pro- ariaitate-
lem. Concupiſces, ſi ante Altare adſtabit. Con-
caluit cor Davidis frigens in deſiderüs, & in
meditatione exarſit ignis. A Spiritu timoris
conceperunt, & pepererunt Turtures infoœ-
cundæ. Denique audi ſterilem Turturem foœe-
cundatam, mox ut habitare cœpit domum Do-
mini: Qui habitare facit ſterilem in domo Ma- Pf. 112. 8.
trem ſiliorum latantem. Quamquàm ſterileſcas, Templs
fœcundaberis, ſi nidum in Altari componas. frequen-
Anna impetravit Samuëlem in Templo. Nota; anda.
in Altari Turtur invenit nidum, non compo-
ſuit, aut exſtruxit. Nimirùm Deſideria, quæ
ſummo labore vix educabis procul ab Eccle-
ſia, in Templo creſcent, & adoleſcent, te
aliud agente.

Quod ergo ignorantes colitis, hoc ego an-
nuntio vobis. Act. 17. 23.

Athenienſibus hoc Paulus dixit, cùm Athe- Argumö-
nis reperiſſet Aram, in qua ſcriptum erat, Paeh
Ignoto Deo. Quam ego inſcriptionem omni- e6,,,
bus Chriſtianorum templis affigi jure poſſe ar- Tbidem,
bitror. Si enim Deum noſſent, quem colere
profitentur, & ſanctiùs in T emplo eum pre-
carentur, & cautiùs domi metuerent. At cùm
Templa ejus Nomen præferant, cujus Legem
contemnitis, fatendum eſt, Ienoto Deo dedica- Deue no=
ri. Quod ergo ignorantes oolitis, boc ego annun- bis eſt
tio vobis. Primùm igitur oſtendatur, Deum vilis.
à Chriſtianis ignorari: cùm enim longè Re- Paa1
gibus Deus major ſit, illi tamen Deo antefe- 49 arus,
runtur, coluntur patientius, timentur ſanc-
tius, ardentiùs efferuntur. Lex feratur à Prin- Srernor’
cipe ſub poœna capitis: nullus ſpernit. Ge- oblivio,
hennam minatur Deus, & videndo peccamus.
Quòd ſi legem Principis tranſgredi quis mo-
liatur, clam tentat: At contra Deum palàm
Gloriantur enim cùm malè fe-
verint

Oliva

190
. in
cerint, & exultant in rebus peſſimis. Lata mors: finis hujus, illius exordium: huic para- fis.
aliquando Lex fuit in ſclopos, non omninò ca- tum ſepulchrum in illius incunabulis. Nimirùm eytn
pitalis. Proh Deus immortalis, quà diligenti occidi potuit à Mundo, qui in Mundum iner- mini4
everſæ domus, ne genus ejuſmodi armorum mis deſcenderet, ludens in orbe terrarum, & ſeelli⸗
immiſſi ſatellites reperirent! Pellicem domo dehicias ſuas eſſe ducebat verſari cum filis ho- ogus
ejiciendam; ſcelus exterminandum è& corde minum. Quorum deliciæ brevi in delictum de- Fn.
præcipit Deus, interpoſità comminatione ge- generarunt, undè & Mundo oculos, amorém- Petetur
hennæ; quédque timendum eſſet, quâò horà que retraxit, tactus dolore cordis intrinſecus. ortuns
non putamus, Filius hominis exploraturus ad- Ergo delictum, quod in ipſo Mundi naſcentis e sl
veniet. Rogo quis aut cor purgat à ſcelere, exordio adolevit,; Agnum occidit ab origine ten pon
aut domum liberat peſte? O nos miſeri, qui Mundi, antequàm Abraham fieret, & cujus Ctuce!
Deum confitemur, & Principes plus timemus, erat ſtirpe naſciturus. O facinus omni feritate Celo &
quàm Deum: triremem gehennæ anteponi- crudelius! Auguſtinus, Bernardus, Chryſo- Paole,
mus: magiſque terremur adventu incerto ſa- logus, Chryſoſtomus, cæterique paſſim Pa- ) hen
tellitum, quos auro placare facile eſt, quam tres Herodis immanitatem exaggerant, qui au- Pen in
Judicis Dei non differendo adventu, licèt in- ſus ſit, in membris nondùm vulneribus ido- Plcins
certâ die ſuperventuro. Non ergo injuriâ dixi neis ferrum immergere, iiſque mortem infli- ſedchti
affigendam Templis epigraphen, Ignoto Deo. gere, qui vixdùm plenè vitam guſtaverant: Golle Pe
Nunc quod ignorantes colitis, hoc annuntia- At quàm erga Chriſtum Mundus Herode ſæ- Eecobor,
mus vobis. Deum colitis ſceleris hoſtem, ju- vior! Occidit ille vixdum natos, occidit iſte echist
dicem, vindicémque acerrimum. nondum natum. Ille mortem propinavit ſu- ſe mor
gentibus lac, hi Agno vitam eripuit, ante- Cptram
uam viveret: adeò ut de genito ex utero Pa- Flen
Ego ſum J ESUS, quem Tu perſeque- ante Luciferum in Pie ndoribus Satenoiumn
ris. Act. 9. 5. illud dici ferè poſſit; de utero tranflatus ad Job: 10. l
. tumulum. Ipſe enim Agnus eſt occiſus ab ori- ²: unzire
Argu- Sic loquitur ad Mundum Chriſtus è throno gine Mundi, antequam eſſe inciperet in Mun- let & not
mentum Euchariſtiæ feriis iſtis, imòô furiis Bacchanali- do. Quare quod de Agnete Ambroſius, hoc Qbxents
7, Ret- bus. Planè deſpero à me Chriſtianos avocan- nos de Agno lacrymabundi clamare poſſumus: tprium e
6as. *dos eſſe aliquando è& vanitatibus ſæculi, ſi Membra nondum apta vulneri, & jam idonea Gis oin
non hàc Domini voce percelluntur. Ergône Paſſoni. Paulinus, a me textum expoſitum remn twun
ſequeris, Chriſtiane, Mundum perſequentem interpretatus, ait, Chriſtum interfectum in Fadren
JESUM? Non jam dicam cum Salomone, Abel, ejectum cum Abraham, afflictum cum nere po
Riſum reputavi errorem: ſed, cum Chriſto, Jacob, jactatum cum Noë, paſſum denique ludstot
Riſum hoſtem JESU pronuntiabo. Non Mun- cum rehiquis Juſtis. Nimirùm Mundus ipsâ Ui vel
dum deceptorem cum Bernardo appellabo, Agni occiſione in ſui origine non ſatur, in Ju- ſlia
ſed Chriſii perſecutorem execrabor. Decepe- ſtis, interfecti jam voto Agni lanienam reno- cet zen
rit olim deceptor, vanũſque afleclas ſeduxe- vavit. Sat credo in JEsuM Mundi hoſtilitatem ſr
rit; nunc à Chriſto Chriſti hoſtis renuntiatus exhorruiſtis, antequàm eſſet. Quid cùm Ver- dnen
ab omnibus deſpui debet: non enim Mundum bum Caro factum eſt? Num habitu inventus Tdas, M
ſequi licet, niſi JESUM ſervatorem perſequa- ut homo humaniùs ab hominibus eſt habitus? Gun
mur. Porrôò mirum non eſt me ad Mundum O ſcelus, 6 barbariem! Nondùm natus Au- ate uin.
Mandus tranſtulifſe, quæ Dominus ad Saulum protu- guſto tributum ſolvere cogitur, naſciturus ex- ſein 8
e: lit, cùm Mundus aliquam præ ſe ferat imagi- cluditur ædibus Bethlehem. Ità Cæſaris am- öaner
nem Saul: quippe qui JESUM nunc perle- bitione peregrinatur, antequàm peregrinus fie- ſel i
quatur, ſuturus aliquando vindex Chriſti acer- ret & colonus in terra: homo in ſtabulo naſ- Urte
rimus, quando ad ultionem in extremis die- citur Jumentorum. Propter ſuperbiam Im- riin
bus armabitur, ulturus injurias Creatoris, & perantis exit & Patria, antequaàm egrederetur Pinenn
pugnaturus contra inſenſatos. Age igitur, & & Matre: diſcluditur domo, sntequam proſi- “ eun
breviſſimè ſpectemus, quomodò JrsoM mun- liat ex utero: priùs vectigal pendit, quàm n i
dus perſequatur. Si cui fides adhibenda eft in ex uberibus prodeat Virginis: aurum denique mug N
hac re, profectò adhibenda Joanni Apoſtolo exſolvit, ac fundit, antequaàm lac exſugat. Kk'r
eſt Domino à ſecretis, qui ex ejus pectore hau- Quid natus? Exulare eum compulit furentis Szatiaj ld Gep
ſit arcana Divinitatis. Is apertè conteſtatur, Herodis veſana ſuſpicio. Excluſus paulò antè mellioeri⸗ n Ceuls
non diligendum Mundum, cuùm Dei conſti- diverſorio, nunc excluditur ſtabulo. Rogo, & ker. uureil
I. Joan. 2. tuatur imnimicus, qui Mundum amat. Et qui- perſecutiéne ſævior excogitari poteſt in JE- Chrifto Riue
dem non quæcunque ſimultas Chriſtum inter S , quando eum Mundus ne in præſepio conſmiles dile
8S& Mundum intercedit, ſed ea, quæ Chriſto quidem jacêre patitur? Verùm luſit cum pue- reddunt. 6 en, ſ
nocere tentaverit ( crudelitatis prodigium, ro huc uſque Mundus. Brevi expediet vincu- Chriſti muen
portentum immanitatis dictu, auditu, cogi- la, innectet ſpinas, ſuſpendet flagella, exa- P SS n ed
tatu incredibile, barbarum, execrandum, de- cuet clavos, Crucem denique adornabit. E- en, anl
teſtandumque!) amequam viveret, dum vi- vangelia percurrat, qui non ſatis credit JESUM duib
xit, poſtquam pro Mundi ſalute obit. Inci- eſſe, quem Mundus perſequitur. Legat Iſaiam, Eiu lei
piamus à primo. Quid immanius audiri po- ubi paſſim inveniet, attritum illum percuſ- Ri Pra⸗
teſt? Mundus perſecutus eſt JxsoM, antequam fſümque propter ſcelus populorum. Credetis, 8 Aolton
viveret. Incredibile forſan hoc putarur? Uti- opinor, Mundi tandem conquieviſſe rabiem, Aart eff.
nam non id Scriptura teſte, diſceremus. Au- ubi vita deſiit Redemptoris. Nimirùm, qui zenkatffit
Apoc. 13. di: Agnus occiſus ab origine Mundi diétus eſt non corpus ſolum in Cruce, ſed nomen quo- lm Dermonn
3. Chriſtus. Rogo, a quo niſi à Mundo? Aperta que, inaudito toto Orbe terrarum ſupplicio, Pin Ton
verba: Occiſus, inquit, non ab alio, quam crucifixit JESUM, ab immanitate aliquantu- un gri d
à Mundi origine. Ipſa origo Mundi, Chriſti, Iam reſpiravit, ubi illum expiraſſe cognovit. D
Glabat,

ut ita dicam, Occiſio eſt; illius vita; hujus

Nimirum; ultra funus furor non graſſatur: nec
. diutur-

ſolin in
olhn
eun
Aten

ekt haktn

Nnutu
nilenmme⸗

diuturniùs vivere conſuevit ſimultas vità ho-
ſtis. Cinis enim barbariem inſequentis ſi non
extinguit, tegit, ſopitque. At vixit poſt Do-
mini funus Mundi furor in Dominum. Latus
ſpecta, quod ſanguinem coactum eſt emittere,
poſtquàm JESUS in Cruce clamans emiſit ſpi-
ritum. Lancea Cor invaſit emortuum. Vul-
neratur JESUS à Munde & Crucifixus, &
Mortuus. Timuit, timuit hoſtis perditiſſimus,
ne JESUS poſt Crucem viveret, ne poſt Mor-
tem non penitùs obiiſſet. At quid moramur in
Cruce? Ubi Dominus reconciliavit, quæ in
Cœlo & quæ in Terra, Mundum (parce,
Paule, parce, ſi contradico ſermonibus San-
Cti) haud ſibi reconciliare potuit. Victus Dæ-

mon in Cruce, ſed non Mundus devincéctus.

Placatus Pater, implacatus Mundus. Mortui
redditi vitæ, nec Mundi mortua barbaries.
Sciflæ Petræ, nec ſciſſum Cor hominum. Lux
decolor, nec pallere dedidicit Furor. Quid ex-
pectas? Excubant ante ſepulchrum milites: ne
inter mortuos quidem liber eſſe potuit, qui
captivam duxit captivitatem. Cuſtoditur, qua-
ſi reus, poſt ſupplicium, verſo in carcerem
ſepulchro. Novæ ſtruuntur calumniæ defun-
cto. Poſt mortem inauditum ſubiturus judi-
cium;, ſatellite cuſtodiendus etiam cùm vitàâ ca-
ret & motu. Nec tum immunis eſt à manibus
Quærentis animam ejus, cùm in manus Patris
ipiritum commendavit. Quid, Munde, agis?
quid moliris? Vitam tuam occidis? Redemp-
torem tuum emis? Perſequeris te ſequentem?
Factorem deſtruis tuum? Liberatorem tuum
vincire potes? Ducem tuum cuſtodis? Regi il-
ludis tuo? Deum tuum ſacrificas? Liceat ſaltem
illi vel poſt Crucem ſecurum eſſe, liceat illi
vel in Sepulchro quieſcere. Quid audio? Ja-
cet, nec quieſcit? Sepelitur, & cuſtoditur?
poſt ſupplicium accuſatur? Delapſi ſumus, ut
videtis ad tertium caput ſermonis noſtri. Evi-
cimus, Mundum Chriſto inſidias , vel poſt-
quam eſle deſiit, tetendiſſe, qui illi Vulnus,
antequam eſlet, Mortem, dùm eſlet, inflixit.
Verùm exaggerata iſthæc barbaries ferocientis
in cadaver, initium furoris eſt. Ultrà progreſ-
ſa eſt, & in hodiernum uſque diem protendi-
tur Mundi in JEsUM ira. Audite. Soli ocuh in
Chriſto immunes fuiſſe viſi ſunt à fupplicio in
tanta exuberantia tormentorum. Caput enim
ſpinis cinctum, labia felle potata, manus cla-
vis confixæx, humeri flagris in morem ſervi
contuſi, devincta brachia, cæſæ genæ, evulſa
barba, capilli revulſi, genua in terram eliſa,
ſolis oculis tantiſper in domo Annæ velatis,
datum eſt Deum Coelumque intueri. At hos,

quos vivus non paſſus eſt tangi, poſt mortem

Zach. 2,8,

Pſ. 37.10.

erui ſibi ſenſit, novâ ſtrage crudelitatis. Et
quidem, ſi quid intactum mortalitas voluit in
defunctis, oculi certè ſunt, quos claudere, ſta-
tim ac expiravimus, humanitas, vel inter Bar-
baros, conſuevit. Oculi Chriſti Apoſtoli fue-
re, de quibus ſeu dictum ſeu prædicétum eſt,
Qui vos tetigerit, tangit pupillam oculi mei. Er-
go quid præſtitit Mundus, cùm ad unum om-
nes Apoſiolos afflixit, niſi Oculos in JInsU
regnante effodere? Ideò forſan, à dextris jam
Patris conſtitutus, clamabat ſtrage Diſcipulo-
rum permotus: Lumen oculorum meorum, &
ipſum non eſt mecum. Meritô propterea Sau-
lum, qui Diſcipulos inſequebatur, excæcavit,
ut ſcilicèt viſum perderet, qui Chriſti pupillas
Cruciabat. Neque verò ſolos Domim Oculos

Stromatum,

Lib. XIV. 191

Mundus, eo jam paſſo, divexat: Verùm Hæ-
reditatem ejus à Patre ſanguinis pretio emptam
diſtrahere, profligare, perdere quotidiè tentat.
Dabo tibi gentes hæreditatem tuam, dixit ad Fi-
lium Pater æternus. Et Filius, hoc eſt, Dei
Agnus libenter clavis ſuas extendi in Cruce
manus ſuſtinuit, quò Oves ſuas ſibi pariter

confixas firmius retineret. Undè gloriabatur

Joan. 10
282

dicens: Et non rapiet eas quiſquam de manu mea.
Ignoſce, quæſo, Domine pulveri, ſi de Te,
ſed pro Te, contra Mundum non Te digna

Pſ. 2. 8.

loquetur. O portentum! Mundus mendacio-

rum parens Veritatem, horreo dicere, quo-
dammodò mendacem fecit. En quot rapi quo-
tidiè & Chriſti manibus videmus Oves in Mun-
do, mactarique querimur, partimque ride-
mus, & partim plangimus. Quot eheu hiſce
diebus rapit Oves Mundus, Lupus Urſis rapa-
cior, quam olim Saulus, & caula Chriſti abſtra-
heret? Quis ergo eorum, qui pro fide dare vi-
tam paratus eſt, audebit Mundum ſequi per-
ſequentem Chriſtum? Quis illi militiæ nomen
dabit, ad quem ex hoc throno miſericordiæ
Chriſtus clamat: Ego ſum JEsUS quem tu per-
ſequeris. Adde non poſſe Mundum Jns vul-
nus infligere, quin tibi noceat: unum enim

corpus cum Chriſto ſumus. Ergo contra te pug-

nas, qui Mundo militas.

Ego ſum. Joan. 18. 8.

Act. 9. 5

Totidem olim Deus verbis Mundum crea- Argums-
vit, quot nunc deſtruere molitur in corde fi- um in

delium. Nam cùm Deus Terram fabricatus
ſit, ut in ea homo eſſet,

Baccha-

nalibus.
dolet nunc non in Mandus

Terra hominem degere, ſed in corde hominis nih'l eſt,

Terram regnare. Terram, quam dederat fi-

Ch'iſsus

liis hominum, dolet à filis hominum non poſ- mwnia.

ſideri, ſed adorari. Undè ad nos converſus
clamat. Ego ſum. Quibus verbis, ſi probè in-
telligantur, ut olim abiere retrorsum milites

in Horto, & ceciderunt in Terram, ità hodiè

ſpero in Templo è& corde Chriſtianorum extru-
dendum Mundum, futurumque ut revertatur
Terra in Terram ſuam, calceturque in poſte-
rum;, non adoretur. Tu, Munde, audi verbum
Domimi, audi, Terra, verba oris Chriſti, qui
eſt Spiritus oris noſtri: Dominus ſolus eſt, qui
eſt: Tu verò Terra es, & in Terram ibis. Tua
ergo vanitas; tudque fragilitas, Chriſtique fir-
mitudo atque vera opulentia Chriſtianos doce-
bit hodiè, quâ ratione Te corde Mundum ex-
cludant, & JESUM corde excipiant. Clamat,
inquiebat olim Auguſtinus, Mundus, ego defi-

cio. Quod ſi ità eſt: fili hominum, ut quid

diligitis vanitatem, & quæritis mendacium?
Fortè non audis Mundum clamantem ſe defi-
cere? Specta, quem non audis, & quando
ſegniùs irritant animos immiſſa per aures, quàm
quæ ſunt oculis ſubjecta fidelibus, tuis ipſe
oculis ubique deficientem Mundum intuere.
Jam tot ubique perfoſſis fodinis, metalla, hoc
eſt, Mundi viſcera extrahuntur, ut more Judæ
exenterato non fidas.

Abſorpta eſt Mors in viétoria, ubi eſt
Mors viétoria tua?! I. Cor. 15. 54.

Paucis antè diebus Eccleſiam Mors obſep-
ſerat, adeoque firmà eam obſidione vallarat,
ut jämjam penè ſuis diffiſa viribus clamaret

Argums-
um in
Baccha⸗
nalibus.

—

19 2
Pl. 17. 6. ſupplex ad Aras, Dolores inferni circumdede-
runt me: Præoccupaverunt me laquei mortis.
Quare atratæ viſebantur aræ, pullata templa,
ſine cantu cantica, Dominique reſurgentis me-
los Alleluia in viis Sion non ſonabat. Nimi-
rùm evanuerat inter Mortis terrores ac minas
vocum exultatio. At, 6⁶ Dei auxilium ſemper
opportunum! cuùm jam Mors victoriam devo-
raret, abſorpta eſt in victoria. Deſcendit enim
laturus opem periclitanti Eccleſiæ is, qui in
Cruce Mortem vicit, cum Morte vinceretur.
En Agnum occiſum ab origine Mundi, in fi-
ne ſæculorum de Morte triumphantem. En
Leo de tribu Juda frumenti colore tectus, qui
latet quaſi in inſidiis, ut Mortem interficien-
tem innocentes interficiat ſpiritu oris ſui. Ar-
gumentum itaque in Bacchana libus furiis erit
ejuſmodi. Mortem obſediſſe Eccleſiam unde-
quaque ſceleribus, hanc non repellit modèò;,
ſed & vincit Chriſtus in Euchariſtia, qui Pa-
nis Vitæ eſt, & contra Mortem gladius. Pri-
ma pars oſtendat ſolis peccatis Eccleſiam pe-
riclitari. Secunda declaret unius Euchariſtiæ
beneficio regnum Sceleris ac Mortis in ſervi-
tutem dari.

Cum autem appropinquaret portæ civita-
tis: Ecce difunctus eſfferebatur, ſilius
unicus Matris ſauæ. Luc. 7. 12.

Argu- Qui proximè inſtat dies cinerum effecit, ut
menum crederem, non diſparem eſſe Mandi condi-
snali- tionem, ac Adolefcentis elati ad tumulum.
gus. Ibi enim Mater luget, hic Eccleſia plorat:
Ibi advenit JESUS: hic advênit. Ibi funus,
hic, ſi deeſt funus, furiæ non deſunt. Diſpar
conditio Chriſtiani & Defuncti, quòd hic mor-
tuus efferebatur, ille verò moriturus ad ſepul-
turam non tam effertur, quam currit. IIle re-
ſedit ad vocem Verbi: Hic efferatur ad adven-
tum Chriſti. Quamquam, quid aio? Faces in-
ſtrumentum funerum non Chriſtianum, ſed
Chriſtum circumſtant? Proh prodigium! Num
Chriſtus mortuus eſt, dum Chriſtianus vivit
moriturus? Quis ergo ex his mortuus, Chri-
ſtianus an Chriſtus? Sponſus Eccleſiæ, an Fi-
lius? O ego ſtultus! JESUsS ſuſcitandus eſt,
quem fſuſcitaturum ſperabam imperio Vocis

ſuæ elatum lugentis Viduæ natumne, an mor-

tuum? Quid igitur ſtatuendum ducimus? Li-
benter oſtenderem Chriſtiani vitam hiſce Bac-
chanalibus ſævientibus ſolutiorem Chriſto Mor-
tem parere, quemadmodum Chriſti Morte,
clavis adſtricta Cruci,; Chrifſtianis parta Vita
eft. Verùm ne diſſentire videar ipſe ab Evan-
gelio, conabor breviter oſtendere, Mundum
ad ſepulturam efferri inſanià vanitatum, quem
Eccleſia din luxit, & nunc Chriſtus ſuper-
venit, ut revocet ad gitam.

Domine noönne bonum ſemen ſeminaſti in
agto tuo? Unde ergo habet zizania!
Matth. 13. 27. .

Argu- Pater
mentum ter æterne, qui Verbo tuo germen ſemi-

zu Bacg. Mibus primùm infoecundæ Terræ indidiſti, &
chanali- Mox Verbum tuum in terra ſeminaſti, ut
bus. Terra noſtra daret fructum ſuum, Filium
2„iÿnis, tuum natum ex Virgine, factum ſub lege, Noôn-
ne bonum ſemen feminaſti in agro tuo? un-

Oliva

/

dè ergo habet Zizania? Noônne frumentum
Electorum his diebus in ara Templi tui ſemi-
naſti? Undè ergo tanta Zizaniorum copia ex-
pullulat in Mundo? Filius Virginis ſeminatur,
& Mater Luxuriæ Voluptas adoleſcit. Vinum
germinans Virgines ſeritur, & Vinum eliqua-
tur germinans Fœditatem. Panis Vitæ in ter-
ra jacitur, & naſcitur è& terra Lolium Mortis.
Undè igitur Zizania cum Frumento electorum,
ex quo Angelorum panis conficitur? Equidem
dura mimis res eſt, nec primò quidem germi-
nare potuiſſe ſplendidum Electorum frumen-
tum ſine admixtione zizanii. Ut enim Chriſtus
in Judæ pectore hoc granum ſparſit, in ejus
jam cor miſerat Diabolus zizania proditionis
& cupiditatis; adeò ut Panis vivus ab eo , 4 zads
quem paverat, neci traderetur, & granum Chriſtas
ſalutis deſtinaretur à zizaniis debito paleæ ſup- brodinuss
plicio. Beata Hiſpaniæ regna, non quèd ſuis
in agris aurum metant non ſatum, ſed quòd
ſeriis Bacchanalibus zizania eradicarint, qu?
frumentum electarum fertiliùs pullulet. Nullæ
ibi non vetitæ larvæ ubi Candor lucis æternæ:
nuſquaàm ibi viſitur Dagon, quando Templis
Arca infertur. Bacchus in Bacchanalibus ſuit,
& eſurit, quia Panis vitæ & Vinum Virgi⸗=
num exundat. Nos miſeri, ante quorum ocu-
los frumentum Coœli Orci zizania præfocant:
vixque hoc ſine luce germinare patimur in
umbra facum, erumpentibus totâ paſſim urbe
in Sole ac Luce voluptatum, libidinum, at-
que ludorum zizaniis. Orationem ità partiri Masd;
hbet. Eam ſemper Mundi fuiſſe conditionem, ager dege⸗
ut quò ſplendidiori ſatus ſemine fuit, eò vi- ver.
liorem ſemper tulerit meſſem: contra non ità
ſpecioſis ſeminibus confitus uberiores proven-
tus protulit. Imitium ſumat Oratio ab incuna-
bulis Mundi. Vox Dei primum Mundi, ad-
huc rudis, ſemen fuit. Quid non protulit eo
terra fœcunda ſemine? germinavit herbam vi-
rentem, poma;, pilces, animantes, ſidera, ip-
ſumque Lucis pronubum ac parentem Solem.
Grandis ſeges ex magno ſemine. Verùm quàm
diſſimile germen ex præſtantiori ſatione! Re-
fecturus Mundum ſterileſcentem Deus non vo-
cem emiſit imperantem, ſed miſit Filium for-
mà ſervi inventum. Dominus dabit benignita- Pl. 36,13.
tem, conſulturus aridæ Sion Propheta clama- Lgrari-
bat, & Terra noſtra dabit frutctum ſuum. At “ ⸗
fecit ille nobiſcum Milericordiam ſuam: ſed è& ſe
terra omne genus immanitatis pullulavit. Ver-
bum caro fit, & nos ferrei facti Verbi carnem
laceramus. Pater per Filium baptiſmum pa- Cbriſte
rat, quo lavemur, nos ſputa in illum jacimus, Preiei
què fœdetur. Ille hbertatem ſerit, nos vincula SS
teximus: IIle vinum propinavit, nos fella por- panas
reximus: Ipſe Angelis paulò minùs hominem
minoravit, nos Deum Barabbæ poſthabui-
mus: Vitam ille reficit nobis, nos Necem illi
molimur: Orat ille pro Mundo, ipſe blaſphe-
matur à Mundo: Eripit nos à poteſtate Te-
nebrarum, à nobis traditur Judæorum Præiu-
lum poteſtati: Ille ſitim reſtinguit noſtram ſuo
ſanguine, IIlIius nos ſiti ſpongia aceto plenà il-
ludimus. Sanguinis nos ejus ferro fontes aperi-
mus, cùm ille ſletuum nobis cataractas obſtrue-
ret. Denique Filius natus eſt nobis, & Filio
Crux data à nobis. O bonum Dei ſemen! 6 ho-
minis inimici ferale zizanium! Grande hoc ſa-
nè Monſtrum, ſed illud portentorum copia mi⸗
nus fecit eſſe Monſtroſum. Lutum Deus initio
Mundo compingit, ut ex luto Homo, animal
præ=

eſen
ennela
ulreren
ſellurus
15 Jm
Felbunn
un Hor
ii, & cr
vole hum
1, Regs
Granum
bd ad
en loner
fete hart
nata eſt,
E Verbu
1 Spitin
Aun latia
Pittt, u
i Eine
lconbert
(is prec
uis curre
ſtria? Ql
ann pete
Kcenleat,
Clgium
tlu,perpe
ſabo,bili
ſan Vr pri
Gle iglum
Cerco feti
lanng elle,
Hli, gvam
fi dime larien
e Filium
nell vero
ſiae. Nn
inei,
Eltet in Jn
ini& Jude⸗
Celkminare
Ilto. Vern
In ociere
Nunkl ege
Fetun ſutl
lirm Ac
Amm,
r tolerari
m pollam.
umentum,
U ilſe ſe
bilgle rig
Nn (Cnatu
ſii bermit
hantüm
in
n Mit
i,
a odi
A 8
ftehe aunn
Apoſt

Stromatum, Lib. XIV.

iſr.

præſtantiſſimum, imò & arnimantium Princeps
ennt

emergat. Degenerantem jam din hominem;,

nann pulverémque relabentem in ſuum cinerem re-
Vnn fecturus Deus miſcet (ut ità dicam) carni
nn. Verbum, Deum homini. O ſemen Divinita-
tent. tis ſummè perfectum! Quid expectatis? Vix
in n Verbum Caro factum eſt, cùm ſtatim in Bel-
n luam Homo degenerat. Herodem recordami-
litn mi, & cruentatæ Urbis. Apparuit eodem tem-
engen. ore humanitas Salvatoris noſtri Dei, & feri-
niun. tas Regis Judæorum. Simul in Bethlehem &
nit Granum germinavit Verbi, & Herodis Falx:
n nen illud ad vitæ jucunditatem, hæc ad acerbita-
Polin tem funerum. An non cum optimo ſemine cre-
i ag vere pariter & Zizania 5 quando ubi Vita
Puns nata eſt, Mors ibi eſt ſata: eodémque in ſolo
rl & Verbum Caro factum, & ſine voce Ca-
nglin ro Spiritu ſpoliatur? Spectemus, ſi placet, &
lt aliam ſationem. Abrahamo Deus filium pro-
l mittit, utique moriturum: cuùm ille, tanto
l N vix ſemine percepto promiſſæ prolis, meſſem
linm, illicò uberrimam tulit. Quis numerat ſacrificia?

Quis preces? Quis repetitam obedientiam?
Quis currentem ad bellum? Quis fugientem à
patria? Quis peregrinationum diſcrimina? Quis
erga peregrinos humanitatem? Quis denique
recenieat, quæ Abraham præſtitit in Domini
obſequium, fidei concepto ſemine, dictu diffi-
cilia, perpeſſu aſpera, factu planè incredibilia?
Verbo, Filii audito vaticinio, domum longævus
jam Vir primum ſuam, tum ſe, filium deni-
que ipſum Deo obtulit; ejus non recuſans Sa-
cerdos fieri, cujus & Pater erat, ſplendidiùs
ratus eſſe, in Domini honorem, Carnificem
Abrabe filii, quam Parentem. O ſpem hæredis in vi-
Iaeriheit, Ctimæ lanienam commutatam! Ibi verò ſpe-
Ctes Filium ſuæ inſtrumenta necis deferre, Pa-
trem verò ſuæ ſolatium vitæ holocauſto de-
ſtinare. Nunc oculos reflectamus ab origine
illius ævi, ad plenitudinem temporum; cùm
ſcilicèt in Judæa non notus, ſed natus Deus,
imò & Judæis datus eſt. Exiit planè mediâ no-
cte ſeminare Paterfamilias ſemen ſuum in agro
noſtro. Verùm, proh Deus immortalis! quæ
non prodiere vepres cum frumento Virginis?
Nolo hic ego recenſere ærumnas, quas Infans
Verbum ſuſlinuit. Prætereo, quam paſſus eſt
egeſtatem Adoleſeens. Mitto injurias, inſidias,
diſcrimina, tormenta atque dolores, quos
Vir toleravit. Unius Cœnæ prodigia reticere
non poſſum. Verbum Caro factum, fit etiam
Frumentum, inter epulas, electorum. Serit
ſuis ipſe ſe manibus in viſceribus Apoſtolicis.
Quòdque vix credas, ſatum Frumentum, poſt-

nnn ſ
u rene
e einui
elnu
Dnmn
en n win
Cint
lin . 5
Cunmt
ine
tod⸗
n Muiie
wn un
vit biins
renten e
, Venmnel
ilunl l
naronf-

lihni
Velticm-
inen nentur
It,aſd, Aanmn cœnatum eſt, ſuo Sanguine rigat, ut

tyn is eliciüùs germinet. At quaàm diſpar fationi meſ-

mnulen ſis! quantùm Zizaniorum cum Grano mox
be t⸗ , caſuro in Terram 5 imò in Crucem uſque aſ-
alri cenſuro? Mitto Zizania, quæ in corde Judæ
o,eti⸗ Verbum Dei, ſemen Cœli ideò abſcondére,
ile⸗ quia & prodiderunt. Unius Petri Cor con-
Aumnhi templor. An non exiſtimaviſſetis fructum cen-
ei ſnmn daturum Frumentum electorum in
aun krmneipe Apoſtolorum præelecto? At cecidiſ-
nolmnle e Dei ſemen in petram viſum eſt, cùm in Pe-
dsil trum cecidit. Quin & penitùs aruiflet, niſi
i, HS. Pey citò humor ex oculis emanaſſet. Ohumanæ in-
iteni vegatio. Tecancliaten naturæ, cùm maximè præſtanti
Grueh mine foœcundatur Penè ſtipula factus eſt
Tunogub⸗ Petrus, poſiquam Frumento Dei eſt ſaginatus.
nor pi⸗ In cœna Agni, Leonem ex tribu Juda coméê-
ae, dit, & ad ancillæ vocem trepidavit. Ejus eru-

Ethicæ Comment. Tom. VI.

193
buit ſe eſſe Domini diſcipulum, cujus etiam-
num cruore ejus Lingua rubebat. Ei ſe perne⸗
gat hærere; quem ſuis inhærere viſceribus ſen-
tiebat. Ab eo fugit Magiſtro, quem in pecto-
re, quocunque iret, avexerat; & noſſe non vult;
cujus non imaginem, ſed membra geſtavit in
ſuo corpore. Eum negavit vox, quem negare
non poterant viſcera. Abſcondi cupiebat ab eo,
qui in ejus latebat pectore. Lingua negabat
Chriſtum, & Chriſtum pectus continebat.
Verbo; Paſtor Ovium Petrus Agnum ſe neſci-
re affirmavit, cui dignitatem debebat ſuam.
O quale Lizanium, quo tantus Apoſtolus &
videt Solem, & negat. Verùm felix Petrus, qui
pullulantia zizania citò lacrymis rigando arefe-
cit, ſuo cruore rigaturus à ſe quaſi enectum
frumentum. Judæa longè infœcundior, quæ
Domini Paſſione fœcundata, ſata Corpore, ri=
gata Sanguine, Cruce proſciſſa, ſepta Claviss
munita Spinis, Evangelio culta ſterilior eſſe
copit, poſt Domini Paſſionem. At ne fortè
crederes id in Synagoga duntaxat factitatum,
revolve quotquot extant in Scripturis monu-
menta, & reperies copioſiores ſpinas & Terra
germinaſſe, cùm ſelectius à Deo jactatum eſt ſe-
men. Panis Angelorum in eremo diſſeminatus, &
Concupiſcentia Carnium pullavit. Lex ſata in
faſtigio Sinæ montis, & ad radices ejus nata
Superſtitio. In domo David conſitum ſceptrum
Regni, & ſervitus Libidinis cum eo crevit. Ejus
infecta oſtro chlamys, & Uriæ cadaver cruo-
re tinéctum. Quid Salomon? Eligitur à Domi-
no, ut Templum conſecret: vix moles ſurre-
xerat Templi, cùm à Rege Idolum erigitur.

In loco paſcuæ ibi me collocavit. Pſal.
22. f.

Ità de ſe cum Propheta dicere poteſt, qui Arga-
Deo adſtat in hoc Templo, illudque de Mun- mentum

di alumnis canere poteſt cum Vate, Et famem '* Bae-
. 1. 7 chanali-
patientur ut canes. Nam nihil ipſi deeſſe poteſt, u,

qui militat Pani vivo, qui de Cœlo deſcendit;, Pdz8. 165
mihilque non poteſt non deeſſe ei, qui hæſerit u Chri.
Mundo. Et quando Prophetæ non ſat fuit 5o bona
Juſti abundantiam hiſce verbis declarare; Ve-"αναa:
1 l . . 2² — In Mundo
rum ſterilitatem quoque Impiorum oſtendit; ſi- pia
quidem, dùm non ait in uno paſeuorum, ſed pfſ az, ie
in loco paſcuæ ibi me collocavit: apertè innuit;
extra Chriſtum Paſcuæ locum non eſſe. Ita-
que, quia Paſcuæ illud eſt munus; ut ſuperet
Famem, Mortémque propellat ab eo; quem
paſcit: hæc duo Paſcuis Mundi deeſſe oſtendam,
quibus Chriſti Paſcua abundat. Ordiamur à
primo. Cibi munus eſt fameſcentem ſaginare »
famémque depellere. O fames, inter Mundi e-
pulas, triumphatrix! O nullum de fame trium-=
phum in Sæculo, niſi ſæculorum adveniret Prin-
ceps, pro nobis non tam Princeps, quàm Ci-
bus! Planè ſi uſquàm vinci fames deberet, in
Regum menſis vinceretur. At Afſueri epulis cili hu⸗
imaginarius de fame triumphus negatur. Cen-= jus Man-
tum & octoginta iolidos integrôſque dies re- di non exe
gio apparatu pugnatum eſt contra famem, nec Woge⸗
vinci potuit. Servierunt Ventri, poſt tantam is non
ferculorum copiam. Quin cùm quotidiè epula- explent,
ti ſerantur, indicatur profectèò jejunas fuiſſe
dapes, quarum & capacior ſemper, & cupi-
dior venter erat, poſt epulas. Miratur aliquis
à me negari in Mundo ſatiem, qui diffiteri
non auſim divitem Evangelicum epulatum
R quoti⸗

Luc. 16.

19.
Luc. I.
53
Gen. 3.
19.

194 Oliva

quotidiè ſplendidè. Et epulabatur, inquit, quo-
tidiè ſplendide. Aio. Mundo epulas non deeſſe,
epulis ejus ſaturitas deeſt. Non nego eſcas „ne-
go paſcua. Quid? an tibi ſaturatus is videtur,
qui quotidiè epulari ſplendidè exſtimulante fa-
me, cogebatur? Planè vel Lupi unâ die lau-
tins paſſi, plures deindè dies abſtinerent. Quæ
ineſſe potuit in his ferculis ſubſtantia, quan-
do quotidiè vorari largé potuerunt quotidiè
devorari? Quin cùm & in domo ejus de micis
duntaxat expreſsè mentionem fieri audiam, &
ipſum exaudiam non exaudiri „ cCùm guttam
petit, conjicio ſatis jejunam pompain illarum
fuiſſe menſarum, cùm & micas in abundantia
deneget, guttas poſtulet in ardore. At Panis
abundantis Sodomæ perierunt? Quid tum?
Nunquàm in Sæculo negavi copiam, ſed ſatu-
ritatem. Quin abundantia, quæ reprehendi-
tur, excefſum duntaxat conviviorum arguit.
Hinc conjicio fame verius repletos convivas,
quam cibis, qui quò abundantiùs paſcebantur,
eò menſas ſtruebant uberiores. Huc fortè ſpe-
Ctat, quod in Cantico Virginis omnes cani-
mus, & rari mirantur. Eſurientes, inquit, im-
plevit bonis, & divites dimiſit inanes. O Ma-
ter Sapientiæ, ni erro, exerraſti. Erraſti, in-
quam, uno lapſa verbo, quæ unicum Patris
Verbum concepiſti. Nam cùm ubertatem Dei
tui indicares, eſurientes impletos affirmas, &
