tui ali optas tuarüm fœno virtutum Gloriæ flo-

re? Quò invitas Vitulum, eò advoca & Ur-
ſum. Vitulus & Urſus paſcentur: ſimul requieſ-
cent catuli eorum. Imò, ut intelligas tum Chri-
ſto, tum Virgini conſortium Iniquorum eſſe
gratiſſimum: medius Leo inter Ovem & Vi-
tulum ab Iſaia deſcribitur: ac ſi ſuaderet tibi,
Peccatorem non in angulo rejiciendum tui pec-
toris eſſe, quem medium videas accubare in-
ter Matrem & Natum. Vitulus & Leo & Ovis
ſimul morabuntur. Quis ergo es, qui Deo dun-
taxat vacans, ſoléque delectatus contubernio
Juſtorum, faſtidis Delinquentes? Agno certè
non fruêris, qui Lupum deſpicis. Dicam Ccla-
rins, Paſtor iſte, quem cupis gregem ſuum
paſcere in agro tuo, morbidam geſtat Ovem in

lbid. 7.

Ibid. 6.

humeris. Carebis Paſtore, ſi Ovem claudican-

tem neglexeris. Noli ergo Impios exhorrere;
ne te Deus execretur. Phariſæos damnat Lapſis
immites. Crede mihi, Medicus animarum diù

apud Te non erit, niſi Infirmos repererit apud
Te.

Tulis

ulio
ila⸗

or D.

, plten
N Cuum
Coitors
e ila
Alſle i
In, El
,5 eſt Firadl
2 nnbin H
lſimn 70
n, alg
timn oni
elcubanten
O Gocuten
Mnrum!
1e, Nec ExC
6 jente kare
Aunmwn gei
3 ſor Clgem
en Hidi
n in atocie
e mllant
Angve elle
6 Leckene Vie
m e bin
17 Chntuchins,4
ſa tet: corruit
IN noN
l kebinun
tor imerdun
ſ ncha he
OLingum
ftüindatus

ee
ne ery

nemn ſ

6 ne,
ſmner.

4. Cnnce p
wenmn nto
nm, ſer⸗
umm ro
Anmnem
Ftlue, à
1 Pälimun
n: noſtris
n Conlul
et lieita⸗
in nugi,
1 Unmqu
n eren
lum
ner Hud
tohik
¹, alg
n n n
nn, K
üen
n 1 Emng
ia anſruiſe

dd crr

Et

nn
inn h
wue,
Dru
Untenl,
ahie

gonn
i

1

Tulit ergo Deus hominem, & poſuit eum
in Paradiſum volupiatis, ut operaretur

& cuſtodiret illum. Gen. 2. 15.

Cur Deus hominem non fecit in Paradi-
ſo, ſed extra illum? Ut intelligeret, Principa-
m &“ tum ſuum non naturæ debere, ſed humanitati
sſervan. Conditoris. Nunc verò, quid factum eſi de
r riu ſede illa voluptatis tam felici? Evanuit, fun-
ſt supe- ditúſque interiit. Interiit, inquam, non ſo-
rior pt. lum, ſed & venuſtas. Nam in Meſopotamia,
Iu. Juæ vicina Euphrati pars terræ eſt, illa cadaver
dmeen eſt Paradiſi. Interiit ? Nonne Deus ad ejus
arss obfſe. Cuſtodiam armatum igneo gladio præfecit Che-
vantiam. rubim? Ejecitque Adam, & collocavit ante pa-
Gen⸗3. 4. padiſum voluptatis Cherubim, & flammeum gla-
dium, atque verſatilem, ad ceuſtodiendam
viam ligni vite. Quo modo ergo diſſipatus,
excubante ante illum & Cherub, & Gladio?
O documentorum fœcundior Paradiſus, quàm
plantarum! Qui ſtetiſſet Hortus Adamo ſtan-
te, nec excubante Angelo, nec Gladio mu-
Zuperiar niente ſtare potuit. Nimirùm, ſi tute tui cu-
tigecif, ram non geſſleris, quantacumque tuus Te Pa-
dveſu. ſtor diligentia curet, periſti. Adæ deſtinatus
drore du. Elt Paradiſus. Excluditur ipſe: nec Cheru-
ros e bimn cuſtodientibus ſervari potuit. Quid Præ-
tu, lati muſſant, cùm audiunt excubandum, aſtan-
dumque eſſe Gregi, aiuntque, meliorem Me
SS Eccleſiæ Vicarium ſuffeci. Scito egreſſo A-
a dam & Paradiſo, concidiſſe faciem illam pul-
Sperior Chritudinis; quæ vernaſſet, ſi eam homo ſerva-
inegile. ret: corruit Angelo colono cuſtodéque. Ni-
mirùm non pretium attenditur excubitoris,
Nrcg“. ſed debitum. Dicam clarius. Ramus frangi-
tur interdum à ſummo ad imum, nec moritur,
ſi radici hæreat, exareſcet, a radice revulſus,
quamquam ſervetur in vellere, & rore ccli
perfundatur.

Zelus ani.
marum

Nuno ergo repellant prooul fornicatio-
nem ſuam, & ruinas Regum ſuorum
à me, & habitabo in medio eorum
ſemper. Ezech. 43. 9.

dinlato. Grande præmium, ſed arduum opus. Quà
nes fovent enim ratione Imperantium Præſulumque

lids. ſuorum, ſerviens populus, vulguſque man-

cipatum procul tollant? Dominantium eſt,
aberrantem gregem coërcere: Solus Deus
frœnare, atque emendare poteſt Præſiden-
tes. Fallimur: Nos Magnatum nutrimus ſce-
lera: noſtris nos blanditiis impietates fove-
mus Conſularium. Dynaſtarum libidinis pa-
rens felicitas eſt, obſſfetrix adulatio, nutrix
aura vulgi, ſapientum doctrina cervical, ut
in utramque aurem dormiat inconcuſſa. Mi-
nùs arderent Senatorum vitia, ſi non iis pa-
bulum ſupponeret plauſus. Aſſentamur omnes;,
omnes laudamus, ſtupemus ad eorum pompas,
ridemus ad vanitates, hæremus ad ornamen-
ta, aulas ſuſpicimus, hortos camimus, ſta-
tuas demiramur, fupellectilem quærimus,
utinam fortunas & conditionem non opte-
Peliesnon Mus, & tantis nolumus injectis ſtipulis ar-
fuberbiam. dere rogum ? Ipſe arſiſſet Diogenes cupidita-
D tis flammn; ſi tantam Sapientium admirationem
Felices non 4
a„ Confpexiſſet Fortunas Regum. Frigebat procul
ai. dubio curruum pompa, & tapetiorum inſania;
Ethicæ Commem. Tom. VI.

. Stromatum . Lib. XIV.

169
ſi dam ea videris, riſeris, non invideris. Ideò Hazui.
ſapientiſſime Deus imperavit populo, ut pro- “
cul faciat Regum ſcelera, quæ citòô expira Sericate
bunt, ſi quæ Opulentia parit, Adulatio“"iaten
non nutriret. Ah ſepulchrum Faſtui defo-
diamus, non cunas, non thronum adornemus.
Inclamemus Felicibus. Væ vobis, qui habetis
conſolationem veſtram: & tanto Chriſti toni-
truo conſternati deſilient è ſolio, & humi lu-
gentes conſidebunt.

Et cadens in terram, audivit vogem di-
centem ſibi: Saule, Saule, quid me

perſequetis! Act. 9. 4.

E Coœlo vox ſonat, ſed non auditur, niſi Feréo Dei
cadat Saulus in terram. Nimirum Vocem Do-? ant,
mini audimus, vel cùm ærumnis allidimur, Inſperatio-
vel cùm in terram cadimus, noſtræ fragilita- S z.
tem conditionis ſeriò meditantes. Copioſa eum damur.
Lux è& Cœlo circumfulſerat, ſed duntaxat poſt
caſum audiſſe vocem Saulus narratur. Poten- Vocationis
tiùs Caſus, quàm Lux, aurium animique fores e.
patefecit Verbi clamoribus. Facilè enim vel Tribulatio.
morituri vel vexati Deum audimus. Porrô,
quæ iſthæc ars militis conicribendi? Non ſtipen- S4,: bræ.
dium, non merces oſtenditur, ſed per ruinas, .
cæcitatem, & caſum, provocatur ad ſequen
das partes JESU? Nimirùm præmiorum tan-
ta apud Deum exercituum copia, ut timere non gerviintis
poſſit, quin milites ſit habiturus, quanquam Dei hipen-
non blanditiis, ſed terroribus eos pelliciat. αα.
Quanquam ipſa Dei tormenta mella ſum; &
licèt præferant amaritudinem, dulcedine ta-
men reſperguntur. Huc enim videtur facere
illud Zachariæ: Qui ſunt plagæ iſtæ in medio Zach i3 s,
manuum tuarum? Roge, quæ iſthæc interro-
gatio? An plagæ aliud eile poſſunt, quam pla-
gæ? Nimirùm à Deo inflicta vulnera, Vulne-
ra non ſunt: ſed aliquando Medicina, ali-
quando Armatura, aliquando Lux, Doctrina
aliquando ſunt: ut proptereà Propheta, quid
ex his forent, interroget. Non enim dixit,
Quid ſunt plagæ? ſed quid ſunt plagæ il- Y, alas:
tæ? De iis dubitans plagis, quæ à Deo in- ati.ss.
flictæ, Plagæ eſſe non ſolent, ſed Favi, ſed
ſalus, ſed Gloria, ſed Innocentia. Quid enim? Storta me⸗
Num pretioſiora Samſonis vulnera; quam
Dei, ut mella produxerit ille in ore à ſe dif- pei cara ſt
cerptæ feræ, & nequeat is, cujus labia favus permäitere,
diftillans ſunt, in iis plagis mella conſtipare,
quæ non ad ſupplicium, ſed ad eruditio-
nem Sanctorum aperit? Quod ut apertiùs co-
gnoſcas, perpende quod Joannes vidit in Apo-
calypſi. Apparuit Apoſtolo ſanctiſſimo Chri-
ſtus ore gladium proferens. At de Sponſa præ-
dicatur favus diſtillans labia tua. Puto, quòd Can. 4.u.
Sponſæ non diſſimilis Sponſus mella füllet
ex labiis. Certè de eo vaticinatur David:
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis. Quid audio?
modò Gratiæ in Chriſti labiis & blandiuntur,
& ſæviunt. Diviſus eſt Chriſtus? Nimirùm,
qui uni videtur Gladius, alteri Gratia puta-
tur. Uſque adeò non vulnerat enſis Domini,
ſed fovet: blanditur, non furit. Verum ex
Prophetæ reſponſione aliud quoque eruendum
myſterium. Quid ſunt plagæ iſtæ in medio ma- Zach. .6.
nuum tuarum * Et dicit: His plagatus ſum in
domo eorum, qui diligebant me. Enimverô, ubi
Dilectio vulnerat, de ejus vulneribus dubi-
tatur, quid revera ſint: non enim Vulnera
P ſunt,

PI 44. 3.

ℳ

,
170
ſunt, ſi ab Amore infligantur. Attende, quod
Franen ſuſcitare ſuper Paſtorem

bid. 7 leqitur : 4 9
Oorreco menm & ſuper Virim cohærentem mihi. En
pruats. quanta tractandorum armorum imperitia in
domo diligentium, in regia charitatis! Non

Superior ſe 2
punia, afripitur framm

ſubditor ſed ſuſcitatur:
bunuuvus rum, aut Gladius
debeat, ut vulneret,

ea, ſive gladius, ut vulneret,
Quaſi aut dormire ſoleat Fer-
„ utque Boreas non tractari
ſed excitari ut feriat.

Pentet“ Neque ſoliun indocta eſt Dilectio, qua ratio-
prins fe- ne ferrum tractetur: verum cum Oves ferire
riant S1e⸗ . .
periorem Cupiat, Paſtorem optat vulnerari. Framea,
muem. inquit, ſuſcitare ſaper Paſtorem. Cur? an Pa-
ſtorem odiſti? Minimè verò. Oves coërcendæ
Tbid. ſunt. Percute, ait, Paſtorem, & diſpergentur
Oves. Viden' quaàm imperita vulnerandi ſit Di-
lectio, quæ Ferrum non arripit, ſed exſuſci-
tat, nec Oves vulnerat, quas diſſipari vult;,
ſed Paſtorem. Nec mirum, ſi nunc Paſtorem
cædat, ut Oves perdat: cum peccante- Davi-
de, ut plecteret Paſtorem, Oves Deus per-
diderit. Ut proptereaàa neceſſe habuerit David
ad Dominum dicere, cùm vidiſſet Angelum
1. Reg. 24. cædentem: Ego ſum, qui peccavi, & ego ini-
1z. què egi: Iſti, qui Oves ſunt, quid fecerunt?
Faſciculus Myrrhæ Dilectus meus mihi,
inter ubera mea commorabitur. Can.
I. 13.
Miißee. Qualis eſt Dilectus tuus ex dilecto, 6
oen„α. Sponſa? Nunc Lilium, nunc Myrrha eſt,
Tenzti WModè Favus diſtillans mella, modè Faſci-
Penmm ha- Culus eliquans amaritiem. An Protei figmenta
ber. in Sacri Epithalamii ſcena non ficta, ſed fa-
Cla ſpectantur? Haud mirum, ſi tam facilè
evaneſcat, fruſtrâque requiratur diu, qui nun-
quàm in eodem ſtatu permanet, ſed nunc Flos,
nunc Myrrha eſt. Verùm non mimmum hic
texi elogium crediderim, ſeu Pœnitentiæ,
ſeu Mortificationis. Faſeiculus, inquit, Myrrbeæ
Dilectus meus mihi. Senſus eſt: Myrrham meis
uberibus admovi, & en non Myrrha eſt,
Amore du. ſed Dilectus. Reperi Dilectum in faſciculo
ci. Vrrhæ, quem in lectulo meo fruſtrà quæſivi
Metifßea & din, nec inveni. Planè faſciculus iſte mea
che evos:, inter ubera commorabitur: nam Myrrha vide-

qui ſe diſq tur eſſe, ſed mihi Dilectus eſt. Cum ipſo ſum

212* 1s6. in tribulatione, inquit de Juſto. Cum Sponſa
verò adeſt in Myrrha. Nimirùm in Rubo Deus.
In Rubo, inquam, Deus, ſi tamen & ardere
noverit, & conſumi neſciat.
Et exaudivit me de Monte ſuo. Pfſal.
3. z.
ai, Mons iſte Virgo eſt „ cujus ſupra Mon-
eatiſſime . .
virei, tes jacta à Deo artifice ſunt fundamenta.
nanei. Cupis a Deo audiri vota tua? clama, ne

ceſles, ſed aſcende in Montem Tu, qui oras
Deum. O David, cur de Profundis clamas
ad Dominum? Noli, quæſo Te, deſcendere,
aſcende magis in Montem iſtum, & annuntia
ſcelera tua Chriſto tué, & exaudieris de Mon-
te, qui ex tuis lapidibus concreſcet, quibus Gi-
gantem dejeciſti. Felix, qui ſemen orationum
ſuarum jacit ſupra Petram deſerti, de qua A-
ghus emniffus eft. Plane natum non areſcet præ

Bumoris inopia, ſiquidem ex hac Petra torren-

tes inundaverunt.

Oliva

N d
Domine, quid me vis Jfacere? Act. m iſeui
tunm
9. 6. ſrhgu
Apoſtolicæ Turris faſtigium Paulus ad Co- Qzegi⸗nia
lum uſque erexit. Tam excelſi culminis pen- inaifirens. au 49
ſanda ſunt fundamenta 5 ſi es efferre cupi- N o
mus & noſtri faſtigium ædificii. Ecquod fun- Dei velan. E wee
damentum tam ſublimis domus? Audi. Do- R Meror
mine, quid me vis facere? Paratum ad om- s
nmia cor, nullique ſeu muneri, ſeu loco addi- Virtus ſ- 6 6
tus amimus tantæ Molis jecere fundamenta.““ e
Certè humilitatis noſtrarum domuum cauſa peyvoyis daee
nulla eſt, quàm ea, quòd ita ſervimus præceptis fons. hes 4
Domini, ut illum noſtris obſecundare deſide- lenge
riis compellamus. Fac mecum ſignum in bonum, El. 85. 16. de ie
vox eſt abſimilis voci Pauli; ideéque non mi- r
rum, ſi facimus nihil, qui non Deum conſuli- ſeumi
mus, ſed Superbiæ conſulimus noſtræ.
Ecce al
Peccata populi mei comedent. Oſee AM
4. 8. .
Multi
Haud mirum eſt, ſi amaricatus eſt Sacer- Larßsblai un hes
dotum venter. Eſcæ noſtræ ſcelera ſunt po- areek te. D
pulorum. Veneno vivimus: nec ſolus Petrus Daern
veſcitur monſtris, ſed quicumque Agnum conſeſſarii n, I
comedimus, agreſtes lactucas, imò ſylve- ndhrert. Ruſn
uunlitate

ſtres feras devoramus. Peccata populi mei co- „„
medent. i ſunt, qui nauſeant ſuper cibo iſto maram

amariſſimo? Ubi, qui tanto cum ſtomacho Mi- muu. Bemmil
ſerorum peccata audiunt? Tam dulcia eſſe de- tnnm
bent Sacerdotibus ſcelera Poœnitentium, ac ſi Dolldy un⸗
fercula eſſent. Comedent, inquit, peccata: non Tet, Hun
dixit, audient. Ita enim intereſſe exomologeſi, ue Orna
ac convivio deberemus, ut parciùs venter da- 60 Cönſia
pes eſuriret, quàm zelus ſcelera. Ergo, ais, An- in do ſi
guibus alar? Aio, ſi tamen eas Pœnitentia con- tunm, H
divit. Et amariſſimos aureorum pomorum cor- enert,
tices edimus, ſi Braſilico conditi ſint ſaccharo. nginis
Imòô denuntio Tibi, nunquàm futurum, ut u ns l
Agni veſcaris puriſſimis carnibus, niſi ſcele- n ii. dol
rum prius fueris Monſtris enutritus. Quem- UIm, ac
admodum deſiderat Cervus ad fontes aquarlm!? p aI. I Uleiner
ità deſiderat anima mea ad Te, Deus. Clamat In ad Dor
in Pſalmis David. Non guſtat dulcedinem fon- ſl&Chr.
tis Cervus, miſi prius ſerpentes trajecerit in Nnite ſo
viſcera. Condimentum Agni Angues ſunt. onll,
Venena præludent melli, & Mannæ prægu- u, apen
ſtator Virus eſt. Ad menſuram veſcuntur uur u⸗
, Mann, qui eam cupiunt à vermibus immu- Ain dro
nem eſſe. n acelle
E1 proinde
Quis dahbit mihi pennas ſiout Colum- Eelr,
bæ, & volabo, & requieſcam 7 Ritnt iit:
Pſ. 4. 6. ven an
here Hal
. . un & P
Quare non Aquilæ ſibi precatur alas Pro- sacerdotés ketih
pheta ſi avolare cupit, ſed Columbæ? Non rn, E. H
me latent ſacrorum Interpretum ſenſus mul- nnum; Ulle
tiplices. Iiis omiſſis puto, ut & roſtro care- Compari Ne da,
ret ac unguibus, nec careret volatu. Volat dſcant. ſe nat
ſublimior Aquila, ſed aviculas minores diſcer- H nor mpr nlAn
pit, lacerat, perimitque. Heu nos, quot in Ec- mas. u elur
cleſia Aquilæ volant, Columbarum verô quam rte ſen
rarum pretium & agmen! Volamus, ſed mor- Religias HKH
demus, ſed rapimus, ſed furore inſanimus. r,n 6 n dnn
Vix jejunare coœpimus, cùm illico manducan- ſpermmant AA n⸗ 6
tes tanquàm Ethmici & Publicani delpiciun- etetet. 6 1 ii die
tux ane in gie
Uie kordin

Lihie

umn.
mendl.
e.

Ir e

Rel e
en ing
ſas Nen

ponorks

Stromatum,
Charias tur à nobis. Vis Aquilam intueri? aſpice Pha-
Frater"s, riſæum fuas expandentem ad Deum jejunio-
rum & eleemofynarum alas, ſed unguibus ro-
ſtrôque in Publicanum debacchantem. Timuit
David in elevatione elationem, & quamquàm
procul cuperet avolare, Columbæ tamen pen-
nas Aquilarum antetulit alis, malens humi-
lius volare, & innocenter, quaàm altiùs ferri;
& nocere. Rara Aquila, quæ volet, nec rapiat.
Rarior Roſa, quæ, ſi olet, non pungat. Lucet
Ignis, ſed urit; nec niſi aliena exedendo vivit.
Solus Sol ità radiis exundat, ut, quas tangit Ar-
bores, florere cogat, tantumque luminis alieni
in eis quantùm florum & pulchritudinis emica-
re, conſpicique patiatur. Lux noſtra Lux Ignis,
non Solis, eſt: Plantas, quibus appropinquat,
non flores addit, ſed vitam adimit, eaſque non
fœcundat, ſed interimit.

Zelus ani-.
marum
vérus.

Zelentés
indiſereti.

Ecce ancilla Domini, Fiat mihi ſecun-
dum l erbum tuum. Luc. I. 38.

Pumnii Multiplex ornamentorum fupellcn apud
tas. eatmm Reginam erat, quæ in veſtitu deaura-
to circumdata varietate adſtiterat à dextris
Dei. Verum, cùm exceptura eſfet Regem Re-
gum, Thalamum non charitate, non Virgi-
nitate, non Pœnitentià exornavit, ſed ſolâ
Humilitate: Ecce, inquit, Ancilla Domini,
khat mihbi ſecundum Verbum tnum. Adeò ut
Bernardus non ſatis intelligens, quomodô, cæ-
terarum Virtutum pompaâ haudquaquam ex-
poſitâ, unam Humilitatem explicuerit, excla-
met, Humilitate concepit. Et ſanè nullo æ-
què ornamento Dei Verbum delectari ex
eo conſtat, quòd ipſe quoque Coœnaculum,
in quo ſui corporis Sacramentum erat dedica-
turus, Humilitatis ornamento nobilitandum
duxerit, præmiſsaà lotione Pedum, ante ſui
Sanguinis propinationem. Quid Abraham?

Telente Ex ejus lumbis naſciturus Chriſtus promit-
aGin. titur. Sola promiſſio Chriſti Patriarchæ ſi-
. num; ac pectus Humilitate complevit, adeò
ut ſe Cinerem teſtaretur, cùm loqueretur pro-
nus ad Dominum. Ità non Chriſtus duntaxat;
ſed & Chriſti prænuntia vox in ſola voluit Hu-
ð militate ſonare. Ut proindè non mirum ſit, ſi
an. 5.

Sponſa, cum, ſtillantibus myrrham mani-
bus, aperuiſſet Dilecto, eum fruſtrà conque-
ratur; quæ ſi tam avida fuifſet Humilitatis,
quàm prodiga fuerat Poœnitentiæ, qui ad il-
lam acceſſerat Sponſus, non receſſiſſet. Sapien-
ter proinde David, cùm de reducenda Arca
ageretur, ad Michol illudentem luſui ſuo li-
2. Reg. 6. berè dixit: Vilior fiam, plus quàm fabtus ſum:
en & ero Humilis in oculis meis. Munificum pa-
ravere Salomoni ferculum Miniſtri ejus, &
Auro & Purpurà, & ipsà, ſi placet Charita-
te renidens. At reclinaſſe in eo Salomon non
legitur. Nimirùm in tanta ornamentorum
opulentia, vix locus eſſe potuit Humilitati;
quæ, quia ſola abfuit, ſola fecit, ut minùs ve-
riori & divino Salomoni ſolium placeret. Co-
o. lumnas ejus fecit argenteas, reclinatorium au-
reum, aſcenſum purpureum : mediâ Charitate
conſtravit propter Filias Jeruſalem. Benè:
Orpré,is ſummus apparatus: quid tum? Egredimini,
prcchr o. inquit, & videte, Filiz Zon, KRegem Salomo-
Pe nem in diademate, quo coronavit illum Mater
slihatne, ſaa, in die deſponſationis illius, & in die læ-
titiæ cordis ejus. Quid ais? De Solio loqueris
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Cant 3.

Lib. XIV. 171

domi exſtructo, & egredi jubes Filias, ut Salo⸗-
monem ſpectent? Evocentur in Palatium Mu-=
lieres Jeroſolymitanæ, non è domibus dedu-
cantur in vias, ſi ab eis Throni ſpectari cupis
apparatum. Alioquin fatius erat deſcribere
gemmas diadematis, quàm pompam ferculi,
quando non in ſolio, ſed in corona conſpici
debuit. O Humilitas! O Sublimitas! Corona
Chriſti Caro Chriſti eſt, & forma Servi: in
hac conſpici vult, ab hac excipi debet,

An oculus tuus nequam eſt, quia ego
bonus ſum? Matth. 20. 15.

Eccleſiæ tam variam in veſtibulo Septuage-
ſimæ deprehendo vocem, quàm olim David
deprehenderit veſtem! Hinc enim vocifera-
tur, Circumdederunt me dolores mortis, dolo- pl. 17. F⸗
res inferni eircumdederunt me: inde verè ſeſe
meminit invitatam ad Vineas, Ite & vos in Mattb
vineam meam. Rogo quid Vinearum deliciis 4.
cum Mortis doloribus? Quid Inferni cruciati-
bus cum amoœnitatibus Horti? Quid gemiti-
bus Mortis cum geniminibus Vitis? Verùm,
cùm Sapientia me doceret, Invidiâ Diaboli
Mortem introiſſe in orbem Terrarum, planè
ſapienter gemit Eccleſia, vel in Vinea, angu-
ftis ſe Mortis circumdari, quam Invidentium
opprimit livor Operarum. O Monſtrum! Uno
vix die exculta Vinea Invidiam protulit, quæ
tot excoli debet menſes, ut Pampinos egerat.
Nec mirum, ſi tam præcox Invidiæ partus in
Vinea, quando in Cœlo, vixdùm creatis An-
gelis, effloruit, & nedùm nato Orbe ſuccrevit,
Serpentis halitu in Paradiſo conſita, Caini ope
in Exilio aduſta inter Ignes, imo verò & in-
ter Victimas. Et quis locus ſecurus erit ab hac
lue, quando nulla tam tenera ſeu Corporis ſeu
Spiritus ætas reperietur, quam Invidiæ ſpinæ
non corrumpant? Quatuor porrò in hac Peſte
penſanda maximè ſunt. Ubique naſci, Citò Fialie
naſci, Rarò mori, Semper nocere. Naſcitur ubi- teraquates,
que Invidia, nec loci ſanctitatem reverita, nec
vigilantium excubias. In cœlo germana Luci-
fero pullulavit. In paradiſo Adæ coæva, Ser-
pentis ali ubere, ore gigni, educari mendaciis
non recuſavit. In ara Juſti Abel prodigiosè
prodit, nec Salamandris aut veneno aut feli-
citate minor, flammis uſa eſt tanquàm li-
liis. Quid, H & Mannæ inſeri ſtuduit? Ità
ſentit Auguſtinus. Quid ſanctius Mannâ,
quod & Angelorum confectum eſt manibus,
& Siderum rore veluti fermento ſubactum
eſt? Cœæli fœtus, Angelorum opificium, pa-
bulum Sacerdotum, imago Chriſti, Delicia-
rum epitome. In eo tamen vermis ebullit In-
vidiæ. Nam ſicut hæc tum creſcit, cùm fe-
licitas augetur, ita ille ebulliit, cùm exunda-
vit ferculi Cœleſtis Menſura. Quid ſacçratius
Manipulo Joſeph, quem ſtantem fraterni ado-
ravere, in terram procumbentes? Nihilo minùs
dejecta eſt gloria illa manipuli, Livoris com-
preſſu. Quid divinius Jonæ hederd, quam
Deus ipſe præparaverat ad ſolatium Prophe-
tæ? Si Auguſtino credimus, citô illi inna-
tus eſt vermis Invidentiæ, qui intra noctem
corroſit umbraculum, Dei agriculturam, &
Jonæ hæreditatem. Denique Eremo, ubi Deus
aderat, vix Colum dixerim auguſtius. Ibi
tamen igneus Invidiæ ſerpens IIraëlem ſtra-
vit, & vix funeris Chriſti anticipatione deleri
P 2 potuit.

Invidia.

„200

Matth. 20.
12.

172
potuit. Nondùm natus Chriſtus exaltari debuit
in patibulo, ut ſuo occideret funere virens
Invidiæ virus in deſerto. Ergo ubique naſci-
tur. Nec tardiùs naſcitur. Adeò ut importu-
niorem an feraciorem hanc luem cenſendam,
neſciam. Cito naſcitur Invidia. Teſtis eſt
ager Domini, in quo mixta frumento ziza-
ma ſuccrevere. Tam cita Frumentorum, quaàm
Invidiæ ſeges pullulavit. Verùm in agro cre-
vere zizania cum frumentis: at in vinea tar-
diùs Vitis, quàm Invidia floruit. Primo quo
coli cœpit die Chriſti Vinea, maturuiſſe in ſe
Botrum fellis expavit. Audi Evangelium. Hi
noviſimi unà horà fecerunt, & pares illos no-
bis feciſti, qui portavimus pondus diei & æſtus.
Audacius loquar. Tardus in vinea Invidiæ
ſoœtus. Ociaàs in Rebeccæ utero emerſit.
Nondùm nati Fratres, & jam inter Fratres
Invidia nata. Pugnabant Filii Iſaac materno
adhuc concluſi utero, & necdùm vivere do-
Gti callebant artem luctandi. Exarmati tam
gladiis quàm membris und armabantur Invi-
diâ Pueri; & Matris nedùm revulſi ſinn non-
dùm formata corpora deformabant. Umum
fratribus hoſpitium erat, ſed mens non una.
Eodem alebantur cibo, ſed vario furebant
ardore. Quid plura? uterum in Sepulchrum
vertere moliebantur, versà in Mortis ſcenam
palæſtrà Vivendi. Haud miror nunc Romanæ
Urbis tardiùs ſurrexiſſe fundamenta, quàm In-
vidiæ, cùm mirum videri non debeat unam
fuiſſe duobus Fratribus Urbem anguſtam,
quàm Terrarum orbi Patriam deſtinabant;
quando & gemellis Patriarchæ Hæredibus
unus Rebeccæ uterus anguſtus fuit, in quo ta-
men Eccleſiæ vaſtiſſimum Imperium adumbra-
batur. Quòd ſi & Romanos Fratres lupinis u-
beribus lac hauſtum minùs tutos fecit ab In-
vidia, & Hebræos Germanos bellare coëgit
anguſtia domicilii, quis, rogo, non mirabi-
tur Abelem inter & Cain mediam creviſſe
Invidentiam, cujus aſtu videri potuit Mundi
totius duobus anguſta Fratribus, ut Cypria-
nus loquitur, latitudo ? Hæreo planè dubius,
ſtolidiorémque Caini an Eſau cupiditatem pro-
nuntiem, quando & ille timuit anguſtias in
Mundo, & iſte ſperavit imperium in Utero:
cùm inſaniſſe uterque videatur ,„ quando nec
dimicandum alteri in Puncto fuerit pro Im-
perio, & abſtinendum alteri, in amplitudi-
ne Terrarum, à cæde, metu anguſti Principa-
tůs. Verùm feliciores eſſemus, ſi, quam citus
Invidiæ ortus, tam funus non tardaret. At
Lues iſta & citò naſcitur, & nec ſerò extin-
guitur; adeéque vivendi avida eſt, ut pa-
tum inierit cum morte, quam introduxit
in orbem terrarum, ne & Vita Mundéôque
excluderetur. Ea propter Phoenici comparatur,
quæ vitam ſuppliciis emit, ſeque redimit à
morte moriendo. Ardet, ne abeat in cineres;
imè Cinis fit, ne fiat cinis, extinguiturque;
ut vivat. Nec ejus minùs vita noxia , quaàm
diuturna. Tinea eſt, quæ purpuram virtutum
demolitur. Latro eſt, ſi Gemmas congreges.
Iteruùm Vermis eſt, ſi Gemmas congreges.
Iterùm Vermis eſt, ſi Virtutibus floreas, rur-
ſuſque mutatur in Piratam, ſi Auro onuſtus
vela facias & naviges. Omnia omnibus fit, ut
omnes perdat. Verus Proteus, ficta Virtus, mel-
litum Virus.

Oliva

Numquid Reſina non eſt in Galaad!
Aut Medicus non eſt ibhi?! Quare igi-
tur non eſt obducta cicatriæ Faliæ Po-
puli mei! Jerem. 8. 22.

Multitudo languentium imperitiam arguit Condie u.

Medicorum. Populis peccantibus vani naſ- ¹.

cuntur conatus Oratorum Chriſti. Quare er-
go tanta ſanies in Eccleſia ? Undè tam rara
cicatrix in vulneribus populi Chriſtian?
Numquid Reſina non eſt in Galaad * Planè
Medicina non deeſt, quando Medicus ipſe
factus eſt Medicina, cujus & Nomen ipſum
Oleum effuſum eſt, & Humanitas Unguen-
tum exinanitum, & Sanguis Lavacrum, &
Caro Cibus. O Gloria inanis, quæ Chriſti
virtutem evacuas, quæ Salutem ipſam ægrotare
cogis, quæ compellis ipſam languere Medici-
nam! Concio non jam antidotum Veneni eſt,
ſed Gloriæ virus. Nimirum, dùm elegan-
tiüs loquimur, Animæ pereunt. Amo Elo-

quentiam, amo Sapientiam in concionibus,

ſed cum menſura: ubi verò menſura excedi-
tur, Infirmitas eſt, quam Medicinam eſſe
oportuit. Mannâà quid pretioſius? Paſcebat
Dei populum, ſed quamdiu Menſura ſervaba-
tur. Quicquid verò exundabat ultra confinia
à Deo præſcripta, non Cibus erat, ſed Putre-
do, ſed Vermes. Non plus ſapere, quaàm opor-
tet ſapere. Concio res ſacra. Ita. Sed ſi piè tra-
ctetur. Quid ſacratius Mannàâ? Angelorum pa-
nis, Coœli ferculum, typus Chriſti, Euchari-
ſtiæ imago. Ebulliit tamen Vermes, ubi Men-
ſuram exceſſit. Ità Eloquentia à Cœlo eſt,
Verbi proles, ſpeculum Patris, Scriptura-
rum nutrix, Fidei lac, ſanguis Sapientiæ,
Virtutum parens, ager Sanctitatis, Vitiorum
frœnum, Superſtitionis malleus, decus Eccle-
ſiæ, Animæ pabulum, Cordis cibus, panis
Immortalitatis. Minora iſthæc ſunt vocabula,
ſi Eloquentiæ meritis conferantur. Verùm ut
Manna omnem ſaporem habet, ſi men-
ſuram habet : Ita in eloquentia quidquid
Menſuram excedit, corruptio eſt Vamtatis;
non Sanctitatis eſca.

Redimet in Pace animam meam ab
his, qui appropinquant mihi. Pfak.
54. 20.

Quid vereris,
pita veſtra, qui obſidemini, quia, quò vi-
cinior factus eſt Adverſarius, eò propior
factus eſt Deus. Captivitas & Redemptio
non diſpari paſſu appropinquarunt vobis. Mi-
nùs tibi foret vicinus Deus, ſi procul ſtaret
Tentatio. Audi, quid David canat: Conta-

minaverunt teſtamentum ejus. Quid tum? Di- ph a. 2

viſi ſunt, inquit, ab Ira vultüs ejus & appro-
pinquavit cor illius. Nimirùm, tunc cùm jam
polluiſſe videbantur Legem ejus in corde
David, illico Dei Ira refulſit ſuper hoſtium
cuneos, eòôſque diſſipavit: nec contentus Do-
minus effudifſe Iram ſuper hoſtes, Cor ad-
movit obſeſſo. Hoſtes dividit ab invicem,

ut minas prævalere poſſint. Prophetæ Deus
ſuum admovet Cor, ut fortius repugnet. Quis
verô non libenter circa ſe hoſtium vibrari
gladios patiatur, ut intra ſe non chalybe, ſed

Dei

Gloria
vana.

Hoſte vicino? Levate ca- Zensati
Deum ha-

bet.

ſet⸗
1 leom
r ni Nini
, ingn
nr ob ler
Cooclamatea
ſicers Va
dbelle Der
Rum mul
Mvella e
Emnacheri
Iempeltat
in Femina

Ly euaud

lem me

. enplt
le audii
ai VIX ckai
* tonum et
Hi i in
ln inwe
uun lanmnis
Nem. Ip.
ſen Uert l
m, M Imat.
Pelandum.
o, &
er. N Pe
tlet, ade
ttalnimmmme
beunte
inper⸗
llr: adl
Käcit, m.
1rd ſolum
Ulene Vir
Ummdus 0
de llocr
te uto,
Ummu int
Roe eſt
i cal⸗
lnn
n
Wens N
un non i
Uoni er
curns
Ui, ſere
Iun Ralon
Ei

Stromatum, Lib. XIV.

Dei corde obarrnetur? Et appropinquavit, in-

ſurl quit, Cor illius. O amica Hoſtilitas! & Obſi-
Nkin dio amabilis! G minimè averſandus Congreſ-
lielt ſus, qui, quam Hoſtem, tam Deum vicinum
facit: qui & Præſidium affert & Oppugnationem;
qui, ſi urbi admovet Machinas ad excidium,
neni Pectori admovet Cor Deiad ſolatium, ad ſub-
N „ſidium, ad beatitatem! Noli, inquam, vici-
uns. pl. 5y. 10. Diam Hoftis refugere. Manus ſuas „ inquit,
n lavabit in ſanguine peccatoris, quod certè eve-
riſe nire non poſſet, ſi eminàs Hoſtis conflige-
41 bid. 6, ret. Molas leonum confringet Dominus. Non
Eänt pugnaturus fortaſſe, ſi imbecillior tibi Fera
en i immineat. Adeò magnitudo periculi auxi:
Can. f. lium affert, non aufert ſpem. Capite nobis
m, vulpes parvulas „ quaz demoliuntur vineasz:
e i Fruſtrà Sponſa, nec audienda clamabat. Pu-
e to, ſi Leonibus obſeſſa fuiſſet, ejus non ex-
e ſti pectaſſet vocem Sponſus; Qui & in Samſo-
Verai ne Leom „ & in Davide Giganti occur-
ſ G Pl. 49. 4. rit. Nimirùm 4 In circuitu ejus tempeſtas va-
Ank. lida, inquit Pfſaltes. Dei enſis non evagina-
cd tur ob levem Pugnam. Tunc adeſt „ Cùm
Hr conclamata penè ab hoftibus Victoria eſt. Ubi

videris validam Procellam, indè ſcias non
abeſle Deum. Quæ Tempeſtas multitudo il-
la tam multiplex, ductore Holopherne? Quæ
Procella explicatus contra Judam exercitus ſub
Sennacherib? Citò tamen uterque ſenſit intra
Tempeſtates latere Deum, ibi triumphantem
in Fœmina, hic per Angelum ſævientem.

D
Urondt

Et exaudivit de Templo ſancto ſuo vo-
cem meam. Pſ. 17. 8.

Maria
Beat iſſimaæ
Virginis
patroci-
nium.

Templum Verbi pectus eſt Virginis. Niſi
Te audiat in hoc Ternplo Orantem Deus,
vix exaudiet. Aio itaque Virginem Tenta-
tionum eſſe pharmacum, & exultandum eſſe
Terserzocir Obis in pugna Dæmonum, ſi hæc una Vir-
eien go & invocetur à nobis, & nobiſcum pugnet.
AMariæ no Tentaris? Securus es, ſi auxiliarem habes Vir-

e,1 men. ginem. Ipſa enim eſt, quæ caput Serpentis
nn peſterati Proterit. Ipſa Turris eſt David, ex qua om-
el ſunm Geren, nis armatura pendet. At diù jam in meo mor-
SS tali corpore ſcelus regnavit. Non ideò deſ-
fendy. Perandum. Mariam in arcem tui cordis indu-
mun 4 cito, & Tyrannum extrudes. Splendidiùs lo-
3. N quar. Si Peccatum ex Tyranno Deus tibi factus
nleh⸗ eſſet, adeò ut non illi ſervires tantùm, verùm
etiam immolares, Virgini fores aperi, &, vix il-
14 ſubeunte, illico Idolum difflabitur. Dagon
ol s non imperabat apud Philiſthæos, ſed adora-
u gin⸗ batur: ad adventum tamen Arcæ primùm

Opn cecidit, mox ſuâ ſe ruina protrivit. Neque

Nene verèò ſolùm à Tentatione non vincéris, au-
utſtn N Xilante Virgine, verùm etiam feliciter Ten-
Ipon he tationibus occurres, & triumphabis. Is, qui è
Rubo allocutus eſt Moyſen, inter Ignes lude- .
4 bat: puto, ut diſceremus non arſurum ejus
E D Animum inter Libidinum flammas, qui in Ru-
49 / bo, hoc eſt, in Virgine requieſcat. Rogo,
uun quid à caloribus meridiani æſtus fugientem
gſe⸗ to Iſraelem protexit, niſi Virgo; quæ in illa adum-
ien brabatur nube Diei, hoc eſt, ſceleris experte
6o & lucis Nube ſœcundà? Parùm eſt: Non ſo-
le ien lIùm non timebis à timore nocturno, ſeu à dæ-
4 2 =h06 monio meridiano, præſide Virgine, verùm,
ſher ( & ſecurus requieſces. En Lectulum Salomo-
ele i nis, ſexaginta Fortes ambiunt illum. Lectu-
hoktumn lum Salomonis cùm audio, Mariam intelligo,

1 Ethicæ Comment. Tom. VI.

173

in qua verus Salomon requievit. Tu veròô ad
Virginem cùm fugis, fugis non ad Tentorium
ut pugnes, ſed ad Lectulum, ubi dormias, val-
latus undique fortiſſimorum Militum excu-
biis. Ipſis illudes Tentationibus, ſi hujus in-
nitaris præſidio Matris. Ludus erit ipſa Ten-
tatio, ſi tamen pendeas ab Virginis ubere.
Delectabitur infans ab ubere ſuper foramina IIa. 11. g.
Aſpidis, futurorum præſcius Iſaias vaticina-
tur. Licèt Infans, licèt in CDhriſto parvulus, Ma-
gnus eris inter ubera Virginis; in quorum arce
conſtitutus cum Serpentibus ludes, quaſi cum
Avibus. Quis verò Virginis humanitatem non
ſtupeat, quæ uberum mollitiem aſperari vo-
luit in Turres, cupidior quodammodò defen-
dendi Obſeſſos, quàm nutriendi Filium? Ego
murus, & ubera mea Turris. Quaſi dicat: Cant. 8. 78.
Scio mihi à Patre Parvulum datum, ſcio ex
me natum Parvulum, qui datus eſt vobis. Ni-
hilo minùs mammilla ipſe Patris eſt, ſuo ſe paſ-
cat lacte; nam ubera mea nolo eſſe Ubera, ſed
Propugnacula, maléque Filio meo lac deeſſe,
quam Fihi mei Militibus arcem. Careat Ipſe
Cibo, ne vos careatis Præſidio: deſit in pe-
ctore Uber, ne Murus deſit. Quam Matris
pientiſſimæ erga ſe inhumanitatem Filius non
modòô non odit, verùm etiam dilexit plurimùm.
Quin hanc ipſe eam placendi ſibi artem docuit,
quando ſic de ea locutus eſt; Soror noſtra par- Can. 8. 8.
va, & ubera non habet, quid faciemus Sorori no-
KRræ? di murus eſt, ædificemus ſuper eum propu-
gͤnacula argentea. En quo modo Filius ipſe naſ-
citurus cùm ſine ubere Matrem videat, non
de Uberibus, ſed de Propugnaculis ſolicitus,
ipſam pectoris aream uberibus præparatam de-
ſtinat arcibus; ratus ſibi loco lactis futuram
in pectore Parentis erga miſeros Charitatem &
Præſidium. Porrò eam non tam coronat, quòd
ſe peperit, quam quòd nos texerit. De cu-
bilibus Leéonum, de montibus Pardorum ad-
vocatur coronanda. Hac fortè de cauſa non
ex Sole, ſed ex Aſtris contextum eſt capitis
diadema. Et in capite ejus corona ſtellarum duo- Apoc. 12.
decim. Quid Mulieri iſti cum Sideribus, quæ Zelirs a .
. 5 us ani
Solem peperit? Nimirùm non tam Mariam co- marum
ronat Lucis fœcunditas, quàm Noctis prote- Leopzer-
ctio. Largiùs muneratur in Matre Filius, αα.
quôd noctu luceat ad ſolatium peccatorum comnd G
inſtar Sideris, quam quòͤd Solem ediderit. aphir.
Quaſi dicat: Veſtieris Sole, quem Carne con-
veſtiſti; ſed Sidere coronaberis, cujus æmularis Wiis mivs
Charitatem, dàùm nocturnis involuto tenebris *“.
Mundo ad præſidium Ærumnarum, ad ſola-
tium Noctis, ad temperamentum Luctus præ-
luces. Quin Filius ipſe vix Dæmonem vin-
cit, ſine Mariãa. Non ſuis ſtravit lacertis Gi-
gantem David, ſed rotato in funda lapide de-
