opum dilapidatione coëmimus, patrimonii &
ſpem & rem prorſus exhauſimus, a qua ni-
hil metuendum ſit nobis: Draconem verò non
confodimus, ſauciavimus: id eſt, irritavimus
ad pugnam inflicto vulnere, non verò op-
preſſimus. Quare formidandum Religioſis ve-
hementius eſt, quòùd Dæmonem non pereme-
rint, & percuſſerint. Cum hoſte confligimus
infenſiſſimo, quem nunquam oblivio capiet ac-
cepti vulneris. Suus illum dolor in noſtram
perniciem exagitat, armaturque ferro à nobis
adacto in ejus viſcera, quo petemur;, niſi quem
ſemel fudimus in acie, in triumpho calcemus.
Viam autem dicimur poſuiſſe Oceanum, quòd
exemplo noſtro docuerimus, iter pandi poſ-
ſe, v'àâmque patêre ex Paterna domo, ex Opum
blandhitis, ex Aulæ vinculis ad Chriſti jugum,
ad Crucem Domini, ad paupertatem Evange-
licam. Revocare poſtremò in memoriam, quo-
ties temtatione vel deſidià concutimur, debe-
remus, & Mare ſiccatum eſſe, & Dæmonem
Ethicæ Comment. Tom. VI.

cirumſpe.
Stio berfe⸗
Stis.

Tiro timeat
aabuc.

Stromatum, Lib. XVI.

ne motalitatem contraxiſſe intueris.

373

non peremptum; ſed ſaucium: ne ſcilicèt ſpe-
reinus in ſicco, utque timeamus à rabido. Fru-
ſtia confidis in Seæculo, ſi Tibi aruit: incon-
ſultè Draconem irrides, ſopitumque credis,
quem plaga excitat ad vindictam. Religioſi er-
go veri, nihil ſperent a Sæculo, omnia formi-
dent à Dæmone. Hic ſaucius, non mortuus eſt.
Mundi verò Oceanus exſiccatus penitùs, non
tranſmiſſus. Affines nec obolum dabunt, quibus
omnia dediſti. Dæmon negabit inducias, cui
& bellum indixiſti, & caput vulneraſti.

Revertentur & venient in Son laudan-
tes, & lætitia ſempiterna ſuper capita
eorum. Verſ. 11.

Pullulabit redeuntibus in Sion lætitia, ſed 1ana
ſuper eorum caput conſidebit. Juſtorum enim vera.
lætitia capitis eſt, non ſenſuum. Ea lætitia eſt.
quæ reliquas corporis ſedes dedignata ſo- Vetigtd
lium collocavit in mente, non rationis frono
coërcenda, at tanquàm Regina imperatura c,ſolatio-
turbæ reliquarum affectionum. nes Del.

Quis Tu, ut timueris ab homine mor-
tali, & à filio hominis, qui qua-
ſi fœnum ità areſcet! Et oblirus es
Dei jactoris tui, qui tetendit cœlos,
& jſandavit terram, & Jormidaſti
Jugiter totâ die à jacie furoris ejus,
qui te tribulabat, & paraverat ad
Perdendum. Ubi nunc eſt furor tribu-
lantis! Verſ. 12. 13.

Humanos è& corde noſtro depellit timores ,manz
Deus, quòd muliebrem imbecillitatem refe- siwores,
rat, à perituro homine ſibi metuere. Duo obi-

ter noto. Primum, non mortalem ſolùm dici,
quem horremus, Hominem, ſed hominis quo-

que Filium; ut, cùm fragilitatem generis in-
tellexeris, contemptui habere incipias, nec
eum æſtimes Immortalem, quem ab origi-
Secun Falies: non
dum, Fœno comparari Potentes, quòd ejuſ ſube biam.
dem Solis calore, quo viret, exſiccetur, quô-
que ſolicitius a Lucis oculo cuſtoditur, eè r wi⸗
fragiliùs pereat. Vivum ſanè Aulicorum exem-
plar, qui velud fonum, ſi nimiùm a Princi-
pe foventur, cadunt: vel ſi diutius virent, pa-
bulum ſunt jumentorum, eorum famam de-
cerpentium. Quare non immeritò lubricum
Aulæ culmen appellatum eſt, quòd eodem ra-
dio, quo flores, areſcis; quédque vel pereun-
dum ſit tibi exſiccato, vel florenti effugium

non ſit à morſibus vulgi. Quid nunc ab his for-

midandum eſt nobis, quorum introitus in
mundum à Mortali eſt, exitúſque non diſſimi-
lis Fœno? Si foœnum Potentes ſunt, paſcere
magis, quam nocere poſſunt. Fœnum ſunt;
quod calcanti pro ſtrato eſt Illud autem, quod
nobis à Domino objicitur, nonnihil negotii
faceſſit. Formidaſti, inquit, jugiter totâ die
à facie furoris ejus, qui te tribulabat. Ergéne
vanus metus, ſi concutientem & opprimentem
horreamus? Non oppreſſurum, ſed oppreſſo-
Ii rem

374

rem timmimus? Didicit inter ærumnas time-
rem, qth nec præproperus haberi poteſt, etialn
Semupnloſi. ante calamitates? Verba expendi debent dill-
gentias. Eo duntaxat nomine arguimur, quòèd
non ab Ira, ſed à Facie tribulantis proſtrati
ſumus. Timebas, LXX. legunt, ſemper cun-
tie diebus faciem furoris tribulantis te. Immo-
dico timore pavidus eſt, quiſquis ſolo fero-
cientis apparatu ſauciatur; Leporis eſt latra-
tum fugere, velut morſum. Quèòd autem fa-
ciem duntaxat horruerit tribulantis, indè doce-
mur, quèd ubi nos legimus, quaſi fFœnum ità
agreſcent: vertunt LXX. Quaſi fænum arefalbti
ſunt. Quid igitur mali intentari poterat ab
arente, imò & arefacto jam Fono? Næ
ille mortem inferre poterat, quam veriùs ſu-
ſtinebat?

Humani
timores.

Ego autem ſum Dominus Deus tuus,
qui conturbo mare, & intumeſcunt

Rubctus ejus. Verſ. 15.

Tribulatio

2 Tempeſtas fuit, quam Celſitudinem inter-
& Deo eſt.

7 e*GH Pretabamur: quatitur enim Mare, cùm intu-
,0o Dei. . . .
H mine, Meſcit. Ut Æquor, ità Mundus, fuctus ſuos,
7en re hoc eſt, homines non niſi ruituros elevat-
i, quia à 7 6 .
Der Da Concuſſiòque eſt „quæ pleriſque Felicitas ap-
aà paret. Et Aqua, cùm ebullit, igne torquetur,
Proce Et Mare turgidum Commotio ſuſtollit: homi-
néſque non tranquillitas evehit, ſed Tempe-

orinntur.
Felicitas
ſtas.

n0Ni

ln umbra manuùs meæ protexi te.

Verſ. 16.

Auliei non Quereris diù ignobilem latére hominem, luci

promo, minmmè expoſitum; ſed in umbra, non ſub
Sstennt Sole, protegeris à manu Domini. Exponitur
Tiilent j

Segi hoſtium telis, quiſquis in lumine collocatur:
ease. . . 4... .
Religioti⸗ Munitus ab inſidiis latet, qui ſub Umbra
wiaasis vi eſt. Quietem Umbra feliciùs accerſit, quam
Hs. Lux; vigilabilique in Sole, qui in Tenebris
dormiebas. At, inquis, Umbra iſthæc tua,
quam laudas, non vacat vulnere; ſiquidem &
inglorius vivo & laceratus omnium ore &
ſcelere. Planè, ſi Umbra eſt manus Domini,
plagas habet, ſiquidem clavis confoſſa: ſed in
Umbra imago tantùm vulnerum eſt, non vul-
nus. Imô tum te credas ſub umbra protegi
manus Chriſti, cùm hæc tibi non flores, ſed
pei curæ Clavos, non luxum, ſed Vulnera, non ſom-
ſe permi- num, ſed Crucem referet. Verùm quemad-
tere. moduùm Umbra manus eſt, ità & vulneris.
Undè delicatus es, ſi nec imaginem vulnera-
tæ pro te dexteræ ſuſtinere potes; deſipiſque,
ſi Umbram fugias vulneris, ut Lucem ſequa-
ris vulnerantem. Ut enim Umbra pro ſcuto
eſt, ità pro gladio Lux dignitatum eſt: flos
ſiquidem omnis caro eſt, cui ab Umbra vi⸗-
ta, à Sole caſus intentatur 3 areſcitque cùm
radiis, lucéque veſtitur.

8*

Oliva

Elevare, elevare, conſurge, Jeruſa-
lem, quæ bibiſti de manu Domini
calicem iræ ejus, uſque ad fundum
calicis Soporis hibiſti, & potaſti uſque
ad fæces. Non eſi, qui ſuſtentent eam
ex omnibus filis, quos genuit. Verſ.

17. 18. —

Non ſemper Correctio excitat, aut ſtimu- anpderie
lat Virga; verùm ſæpe demerguntur in ſopo- in bomini.
rem, quos effuſo calice abſorbes in ira. En WHD
quàm profundè ſtertat, quæ plenum furoris "es Socie.
calicem exhauſerat ! Meritò proindè ait, aſ— tir.
que ad fundum calicis ſoporis bibiſti. Sopor zvapeni
eſt in fundo calicis; quem ſi præguſtaret, vel inun.
temperatè biberet, Vigiliam procul dubio ex nfſlri
eo traheret pro Sopore. Breviter, dormire co- Am diſere-
gimus, queis immodicè iraſcimur; excita-”
mus, quos leniter arguimus. Ità lenis con- Diſereij
tactus Virgæ jacentem excutit, gravis etiam in Mwortt.
ſtantem dejicit. Quamquàm Jeruſalem, quæ Acatione.
dormit, non tam irà inebriata ab Angelo eſt,
quam aliis propinatura furorem uſque ad fæ-
ces ebibit. Quod & ex verbo, Bibiſti, col- clemeniis.
ligitur, & ex filiis indignatione Domini re- Severitas
pletis, ſequens textus apertè indicat, in quo i.
ità habetur. Filii tui projecti ſunt: dormie- INa. 51 10
runt in capite omnium viarum, ſicut orix illa-
queatus : pleni indignatione Domini, inerepa- Correſti
tione Dei tui. Viden' ut pleni indignatione nez
palabundi vagentur, & dormiant. Ejuſmnodi Pide
ex ſeveritate fructus naſcuntur, quæque effu- vigiland.
ſione irarum vigilaturos conſiderat filios, mo-
dò ubique jacèêre lamentatur. Scilicèt onuſti in- Cura ſu.
crepationibus cadunt, & languent. At ubi dor- Parhus.
miunt? In capite omnium viarum. Nimirum cna.
Filii Jeruſalem, qui domi vigilant, in plateis
vagi ſeu profugi obdormiſcunt. Prudentius
intra viſcera domi tuæ tu eos contineres, quos
dignos increpatione duxiſti, quos abs te proji-
cis: ſiquidem eorum ſomnmus in capite viarum
omnibus perſpectus te arguit imprudentiæ,
illis detrahit & verecundiam peccandi, & opi-
nionis famæque dignitatem. Ideò ſapiemtius
Deus immitem Matrem deponere Iræ cali-
cem jubet, ne Filiis ultrà propinet: Ecce,
inquit, tuli de manu tua calicem ſoporis,
fundum calieis indignationis meæ. Idem Yriditas
calix Indignationis ac Somni eſt. Vel quòd ſunmunm
Dei ira quietem nobis conciliet & tran- A ſerzt.
quillitatem; vel quòd per manum hominis, pei.-
imòô mulieris effuſa indignatio ſubjectos non
emendet, ſed ſopiat. Quàm ſuavis eſt, Domi- Nibuluse
ne, calix Indignationis tuæ, quo non tam in nnic.
luctum agimur, quam in placidiſſimæ quietis „ ei⸗
ſoporem ! Rurſus non evacuatus calix eſt, mitis ſit.
uem tamen viſa fuerat ante Jeruſalem exhau- .
ſa. Calix Dei eſt Correptio tranſgreſſoris. Qememi.
At is, ut Dei manu paternè circumlatus ſopo-
rem quietis immittit, cogitque vel Cainos à
meditato crimine quieſcere; ità nobis hoſtiliter
trajectus in guttur prævaricantis ad fugam eum
ac libertatem exſtimulat. Ergo non jactes Iræ
tuæ potionem Divinam eſſe; quæ; ſi caret
Humanitate, Dei profectè non eſt Potio.

Krrupuloße.

Ibid. a2.

EX

Cn/

liſei
,m.
eueni
n ſunm. (ula.
Tfidk mn
Umma. y,
laſium Ari
mini. z in

lunt
“ (ool

Aki in, exbt
.mn,
Cuatie⸗ 4
un Aufs. pel
lnſe Eil⸗
es
Pecati Gon
. .
lie y
alig, Nili
tadi
Ie P.
Is:
opot
Püra
Fide
nem
ihir
llui
tis (
guum
nam
at cur dig
lihgis Mle⸗
Pſi. Lxc
lieu inl
e gie Nluu

1 ſe
Miias ler

in M.

ind Dar ſecce⸗
Ggluen ii
rretit e,
14. kext
e me
Cor,
M
balh. 4
lmii Eu
fiiu. Bece
onte
Vner
lan 3 l
lngte M.
un ſnt a ti
1 pti
ns. n
6. ie 4t
nterm. Min
N Nr
ſuſal

1 ſn

. nr

umrie.

ulit
Atrbilr“
Mur,
3 Ii
Pntes
dhetift
Aeeptr
Mirſun
nſmnlat,
linin
te le
le⸗ ne
u. ,
Nal,
ſalkſ
E n
In hNN
Nun

ſaln A „

nulel 1
Cin
vs in
Kgd.
. er⸗
1) is

KPe

„l

Stromatum, Lib. XVI. 375

EX CA P. LII.
ISA I E.

Conſurge, conſurge, induere fortitu-
dine tuâ, Sion, induere veéſtimen-
tis gloriæ tuæ, Yeruſalem civitas
Sanéki; quæ non adjiiciet ultrà, ut
pertranſeat per te immundus & in-
cireumciſus. Eacutere de pulvere,
conſurge, ſede Jeruſalem: ſolve

vincula colli tui capiiva Filia Sion.

Verli. I. 2.
em. r Tinam nodos prophetiæ nobis Deus exſol-
Vorarioni veret, utl Filiæ Sion detracta ſunt vin-

eneficium. Cula. Breviter plurima perſtringi debent. Pri-
ianati mum: Jacentem Gion, & fortitudine ſpoliatam &
conſiliarũ gloriâ; quæ quidem ornamenta non reſumet, niſi
won koni. ad imperium excitantis ſe Prophetæ expedita
Eren“ conſurgat. Secundum, tantis gloriæ phaleris
Amici im. exutam, quod per eam immundus duntaxat
', sio. Tranſierit. Securam te credis fore, ſi, admiſſo
num cura. Perhumaniter hoſte, vi ferrôque non peteris?

CGreumſpe- Erras; pernicioſus adeò peccati congreſſus eſt,

kte agdeòô truci cum hoſte confligis, ut vel tranſeun-
iemee do nudaturus te ſit & animi robore, & glo-

riæ veſtimentis. Nullus pateat aditus inimico,
Scandaloſt. niſi velis fœdè ſqualere in cinere. Vix per pa-

radilum ierpens irrepſit, cùm ſe nudos erubue-

re parentes noſtri generis & exitii. Vix impu-
rus aſpectus Davidis oculos tranſüt, cùm illicò
oportuit illum innocentiæ veſtem jugi fletu re-
parare. Ancillam ut alloquutus eſt Petrus,
Fidem prodidit. Planè mirum non eſt, ſi om-
nem ſupellectilem Sioni detractam pertranſiens
incircumnciſus diripuit. Tertium, Fortitudinem
affui Gloriæ. Neque enim conſpicuus veſtimen-
tis Gloriæ eſſe poterit, qui Fortitudinis ſa-
gum horruerit: imò induendum;, ante glo-
riam, robur hortatur, ne oſtentatio ſit pompa
Tama cura dignitatis, ſine titulo fortitudinis. Quartum, ex-
plicatu perdifficile, ſcrupulum injicit decurrenti.

Modeſtia . .
ſine Pis Excutere de pulvere, conſurge, ſede Jeruſalem,
iu. inquit. Fruſtrà ſiquidem Jeruſalem mandatur,
Voluptas .. ſ,
carei quie. Ut ſurgat, cui iterum recumbendum ſit. Conſur-
ge, ſede Jeruſalem. Enimveròô ſola quies eſt, à
Felicitas

era Pex PecCatorutn coœno ſurgere: neque enim ſedebat
cordis ex in iniquitatibus Sion, ſed jacebat; quæ, ut ſur-
NRenaratio- rexit, quò preſſa præteritorum ſcelerum one-
du p

ee eß. re membra reficeret, conquieſcit, & ſedet.
Curvabatur antè, quàm ſurgeret, ſub pondere;
poſtquam verò excuſſit crimen, tunc ſedet.
oraio. Quare mirum non eſt, ſi jacenti & oppreſſo,
Erenciefa & ut ſurgat, imperatur, utque ſedeat, edicitur.
Pertttm. Sedere etiam ex S. Gregorio pro otio accipitur

dia. contemplationis. Unde rectè Sion, exſolutura
vincula colli ſui, ſedet: quòd oratione & diu-
tinà meditatione delictorum nos catenis exua-

1e. e2 3. mus. Nede Jeruſalem, ſolve vincula colli tui,
ent atto.

nem fon⸗ Captiva Filia Rion. Quia hæc dicit Dominus:

SF;es- Gratis venundati eſtis, & ſine argento redime-
ratiæ — . O; . . X . 5
cogeran. Mini. Si captiva, quomodò vincula ſolvat?

dum. Nimirum ſuarum cupiditatum mancipium non
Faber qniſ- alià ſiringebatur catenà, quam catenâ ſuæ fer-

que fortu- reæ Voluntatis. Nos nofiræ Libidinis captivi

væ ſu&. Ethicæ Comment. Tom. VI.

ſumus. Liberi erimus à Vinculo, ſi liberi fue-
rimmus à Scelere. Solvat itaque ſe, quæ ſe con-
jecit in vincula, quæque peccando collo catenas
circumdedit, caſta ſit, & in libertatem aſleretur.
Porròô vincula colli potiſſimum dicuntur, quòͤd Ornatus
Mulieri ornamenta pro vinculis ſint. Quæ mo- vnns:
nilia oſtentas in collo, catenæ ſunt. Non au- „ ha pe-
dis Prophetam? Solve vincula colli tui. Capti- lIuptas.
va igitur es, non ornata monilibus. Niſi ſorte
vincula in collo maximè à Propheta notentur; Mortifca-
quòd ut plurimum Gulæ manus demus, à tur- ssoE
piſſimo vitio, cum Adamo, profligati. Quin-
& Filia Sion licèt manibus jam ſoluta & pedi- Gula vi
bus, adhuc ligata collo eſt: quia noviſſimè de vincicur.
appetitu deliciarum triumphamus; nec rarò
immunes à reliqua vitiorum turba, Gulæ vin-
cula non evadimus. Etiam, qui coturnices
oderunt & mella, condiri oleo cicer, & cepas
expetunt ſale perſpergi. Non allia non olera re-
cuſamus, ſed foæderata ſibi agnatis oluſculis.

In =gyptum deſcendit populus meus in
principio, ut colonus eſſet ibi, &
Ahſur abſque ulla cauſa calumniatus
eſt eum. Verſ. 4.

Voluntariè in Eͤgyptum profecti ſunt cum
Jacob Filii Iſrael, ſed primùm ſervitute oppreſſi
ſunt in Pharaone; ſecundò abduchi ſunt ab
Aſſyriis in ſervitutem. Quàm igitur periculi
Plenum Iraélitis iter in Ægyptum eſt, ubi
vel ſerviunt Pharaoni, vel famulaturi immi-
grant in Aſſyrios! Melius id explicatur a LXX.
In kgyptum deſcendit populus meus prils, ut pe-
regrinaretur ibi, & in Aſſvrios violenter abducti
Jſunt. Tria adverte notatu digniſſima. Primum, Rel gi ſus
ſola peregrinatio per Ægyptum ſervitutem in- n aula.
currit. Non colonis ſoluùm hujus ſæculi, ſed 3
etiam peregrinis injiciuntur compedes; &, qui ze-.
vix adiere Aulas vel Mundi ſpectacula, capt Iysnre,
ſunt. Secundum, Cur Propheta cùm dixerit, num fins.-
Deſcendit populus meus in Tovptum, ut peregri- .
naretur ili, mox ait, Et in Alrios violenter ab- . 6
ducti ſuni; utens numero plurali, cùm ante uſus“
ſit ſingulari? Leſcendit populus; abducti ſunt. Sci Unio cus
licèt Concordiâà unus erat populus, priuſquàm in laſa-
Wgyptum deveniret: qui, ut mixtus Ægyptiis
eſt, non peregrinari cœpit, ſed negotiari, adeò
privatis rationibus tranſversùm actus eſt; ut ſua
quemque utilitas raperet, traherétque à ſuis
alienum. Unde FPacis vinculo rupto facile vin-
cula ſutbiere ſervitutis, non quidem Populus
unus, ſed multiplex Turba, ad diverſa diſperſi
.gyptiacâ infecti tabe Avaritiæ. Si enim unus
populus barbaram regionem incoluiſſet, uni
unus eam adiverat; ità unus perſeverans Aſſy-
rio non fuiſſet prædæ. At palantes, & ubique
diſperſos facile domuere prædones, & abdu-
Xere in Aſſyriam. Tertium, qui peregrinatum Tentario-
iverunt in Ægyptum, adeò blanditiis ſunt ir- pez, Yoie
retiti amœniſſimæ provinciæ, ut & ſedem ibi obſen-
conſlituerint, & non niſi violenter abduci po- H
tuerint, indè hoſtium rabie direpti. Tenax in- gaali.
colarum Ægyptus eſt, nec unquàm dimittit, Pectar!
quos ſemel illexit. anut⸗

dciet

376

Sciet populus meus nomen menm in die
illa: quia ego M⸗ qui loquebar,
ecce adſum. Verſ. 6.

Tbulatio Captivos alloquebatur Iſraelitas, quibus ad-
Deu- ha- eſt, ne dubitaremus deeſſe ibi Deum, ubi Ca-
. lamitates abundant. Circumciſioni quoque Do-
mini accommodari hæc poſſunt: neque enim
reliqua terroris nomina fuere Dei, ſed nomen
Jeſu, quod ſalutem ſonat.

Nymen
Jeſu.

Quàm palchri ſuper montes pedes an-
nuntiantis & prædicantis pacem, an-
nuntiantis bonum, prædicantis ſalu-

tem! Verſ. 7.

conciona. In Sion quidem vox, ſed peregrini in Mon-
eem. tibus pedes annuntiantis ſalutem: ſiquidem ſu-
174. pra audientium turbam conſpicuus debet eſſe,
qui pro Chriſto legatione defungitur. Super
montes Contemplationis pulchri pedes appa-
rent, quia in valle Voluptatis luto obliti, fæda-
vbe- tique triſte ſpectaculum præberent ſui. Eorum
ergo potiſſimùm pedes attenduntur, qua ſcilicèt
gute,io. gradiantur, quò pergant, quæ calcent, quorum
rum exem. vocem affuſa ad audiendum multitudo atten-
bla. dit, explorâtque. Concionatoris non geſtus, ſed
Eccleſiafi. greſſus obſervantur „nec quàm bellè loquatur,
i dâtnαοαaα ed quam rectè incedat, perpendunt populi.
Sa:i Et ſanè qui explicatàâ verborum pompàâ, exul-
, RA tant veluti Pavones, fortè ſi ſuos intuerentur
Ein: opsmzi. Pedes declinantes à ſemitis Domini, fædiùs
quàm Pavo, garrirent, doleréntque.

Gaudete & laudate ſimul deſerta Jera-
ſalem, quia conſolatus eſt Dominus
populum ſuum. Verſ. 9.

Leiiia & Populo, quem Deus conſolatus eſt, gauden-
Peli as in dum eſſet, non deſertis Jeruſalem. At illic Læ-
Re "e titia & Exultatio imperatur, ubi floret. Abeſt
procul ab Urbibus Gaudium, & ad Deſerta di-
vertit: ibique indici debuit Jubilatio, ubi eſt.
Et arces tormenta explodunt, etiamſi Priva-
torum & Principum Exultatio ſit. Hi ſal-
tant, illæ furunt.

Videbunt omnes ſines terræ ſalutare Dei
noſtri. Verfſ. 10.

Locses Quid ergo exilium formidas? quid horres
ind'feren. ab hominum frequentia ſemotos terrarum an-
em. gulos? Et fines Terræ videbunt ſalutare Dei.
Imòô ſolis finibus Mundi Salus æterna ſpecta-
tur. Arcetur enim non rarò hominum muhi-
tudine cœleſtium abundantia voluptatum;
quéôdque ſubducitur urbium frequentiæ, id
Terræ extremis confiniis datur. Ex S. Hilario
ſuper Plalmos, Fines Terræ ii hominum ſunt,

Cella.

quorum mens à mortalium pompis, quàm ma-

ximeè poteſt, peregrinatur, ſolo corpore Ter-
ræ concreta; his Salutare Dei promittitur, ut
qui Terram fugerunt, Coœlum petant.

Oliva

Recedite, exite inde, pollutum nolite
tangere, excite de medio ejus, mun-
damini, qui fertis vaſa Domini.

Verſ. I11I.

Pollutum non contigerant, quibus ſuade- nze;3
tur, ne tangant. Et tamen purgatio, tan- .
quam pollutis, imperatur. Fortè cohabitatio
ſola cum impiis Miniſtros Domini commacu- cerdorer,
lavit! nec attactn duntaxat, ſed viciniâ quo-
que criminis Miniſtri Domini polluuntur. So- „/
lo afflatu vaſa Domini inficiuntur! undè ab Ragege
ſceleſtis procul recedendum eſt, ſi ea cuſtodire gantu
velimus. Nam & Septuaginta pro Mundamini, Farz. .
Jeparamini vertunt: ut compertum ſit, ſece- tas .
dendo à profanis purgari Sacerdotes, quorum sacute-
omnis macula in contubernio peccantium eſt. int.

Sicut obſtupuerunt ſuper te multi, ſie in-
glorius erit inter viros aſpelctus ejus.
Seu ut legunt LXX. ic ingloria
erit ab hominibus ſpecies tua. Verſ.

14

Quæ de nobis ſplendidè fama in vulgus ef- Eamiliari.
fuderat, ea ſæpe præſentia minuit. Magni tas nimia
habitus domi, viluit interdùm in plateis. Siqui- Neng
dem & Nazaræis candidioribus lacte in triviis, genii.
ſupra carbones denigratæ ſunt facies. Excivi-
ſti de te opinionem ſolitarius? inglorius eris awe eme
inter viros. Corrumpes familiariter conviven-
do, quam in eremo conciliaveras, ſamam.

Magnus fores, ſi Magnus videri non cuperes.

E. X C A P. LIII.
ISAI .

Er vidimus eum, & non erat aſpectus,
& deſideravimus eum. Verſ. 2.

I non erat aſpectus, quomodò viſus eſt? Virtus ſo⸗
Quòd ſi viderunt illum, ut quid eum deſi- u.
derabant? Abſentia cupimus, præſentia, nihil pynirase
eſt, quòd optemus. Nimirùm virtutis hæc vis eſt, qus digni,
ut ſine aſpectu exterioris pompæ ſpectantibus .
ingeneret cupiditatem ſui, & votum ſcrutandi
opes interiùs abditas. Divitem qui vidit, non
eſt, quod ulterius in illo cupiat contemplari.
Totus aſpectus eſt, pompa omnis exteriùs
fulget, intus vitia tantum ſordent;, auro in-
voluta. At Chriſti ſervum ſacco tectum ve-
riès, quàm indutum cùm videris, eſt quod ri-
mere ſub rudi habitu. Floret quidem in vul-
tu Caſtitas, ſed Virginitas introrſus obverſa
latet in corde. Externà quidem camporum
ſpecie recreamur; ſed flores reſicit, qui eruen-
dis metallis occupatur, effoſſis terræ viſceribus.
Herbas campus emittit, ſed gazam reſervat. pame ama
Sic Juſtus, duùm aſpicitur, per ea, quæ tranſ-
mittit exterius, excitat ad majora ſpectatorem.
Deum contemplantes Angeli, adhuc in eum

deſiderant proſpicere. Saginatur enim, & ac- Racke

cenditur amantium ardor viſo Domino, Ut Pomps ve-
creſcit flamma, duùm pabula miniſtrantur. Hinc riores.
quibus frue-
batur;

Sponſus oculos commendans,

4.

n.

uu⸗

ee
üin,
nn
Morylu.
onlan
i
n lin.
lihe⸗

ljn
mi li⸗
Gn
Ulend
nulicrit⸗

Pnili
Pltaria⸗
Armidu
iihagi.
Nainti.

Enßhra.
1 n.
14

lwias,

leitie
ſn,

lucnii.

enin
mini ne.
liin,
ralit,

Imiior,.
unnis,

nini
ungl.

male
bramt
iu.

Dotu
e⸗ e
ſende,

le nen
miim⸗
m.
d eror
Uulam
amt

Gi i la

Mfolll
hec Puch 61
eAumn
nnul
en
is eum
alt.
tecuif⸗
Kalr
enn
len
pe
ien⸗
len
e 1.
Cktoen 4

Stromatum,

Can. 4. 4. batur, ajebat; Oculi tui colunbarum, præter
id quod intrinſecus latet. Avarus Amor non
tam partis lætatur, quàm inhiat acquirendis.
Quare fallebaris, Philippe, cùm dicebas: Oſten-
Joan. 16.8. de nobis Patrem, & ſufficit nobis. An viſo Patre,
non raperetur mens ad ſpectaculum Filii, ad
Spiritũs viſionem? Et vidimus & non erat aſpe-
Etus, & deſideravimus eum. Fortè Amantis ocu-
lus deſiderium eſt. Undè non mirùm, ſi vidit,
hoc eſt deſideravit eum, cui aſpectus non erat.
Ita eſt, ſi cupimus excitare in proximorum corde
“*. deſiderium noſtri, curemus, ut nobis aſpectus
nomin. S. deſit: ſubtrahamus nos oculis, ut deſideriis ex-
Dionyſi. petamur. Familiaritas faſtidium parit, ſeceſſus
Familiari- . 1:. .
zas mmis Cupiditatem accendit. Sequitur: Quaſi abſcon-
cum Sacn- ditus vultus ejus, & deſpectus. Forté non inho-
loriue. norus foret, ſi non quaſi abſconditus, ſed om-
ninò ſubtractus ab oculis hominum exularet.
Pleroſque ſolitudo delectat, quæ tamen mul-
titudine non careat. Si quaſi abſcondaris, con-
temnêris.

Deſpectum, noviſzmum virorum, &
ſcientem infirmitatem. Verſ. 3.

Religione. Putredo non ſe purpuratam inter Primores
T- vi- urbium conſidere dolet, cùm Splendor æter-
Tulenta Mitatis, noviſſimus omnium, pedibus omnium
mediocria, proteratur. Adhuc noviſſimus non es, qui ægrè
Hamilsias ers, Primum non eſſe. Deſpectus fortè es,
vatütaria. ſed plane hominum nequaquàm noviſſimus.
Zage D Utrumque tamen Primogenito Regis Regum
Patienis. Obvênit; Qui infirmitatem non ſolùm pati vo-
„luit, ſed didicit. ientem infirmitatem. Stu-
Rra⸗Ss- duit, ut foret Miſer; & nos ſtudium noſtrum
84. in Beatitatis inquiſitione terimus.

Diſeiplina pacis noſtræ ſuper eum, &

livore ejus ſanati ſumus. Verſ. 5.

gSeveris. Nec ſyllabæ myſteriis vacant. Primum, Pa-
cis non aliud epithetum, quàm Diſciplinæ; ut
intelligamus Pacis Suavitatem non miſi Diſci-
plinæ rigore contineri: quemadmodùm & Ro-
pax crdi. ſa adoleſcit cum Spinis, & Ferro Auri fulgor
expolitur. Cardui aſperitas lanas molliores red-
Superior dit, & Pacem excolit Diſciplina. Secundum,
Einrer . Diſciplina Pacis ſitper eum, hoc eſt Chriſtum
amabitsr. Ducem noſtrum, incumbit: nec Paſtores immu-
nes ſe crederent ab jugo, quod ſubjectis impo-
Eonzzart. nere, imèò & aggravare conantur. Chryſologus
i optimè notat Paulum, non cædendo, ſed vapu-
superioril lando, magiſterio ſuo defunctum. Petrus ab alio
exempta. Præcingendus à Chriſto dicitur, cùm ſenuerit, eo
videlicèt tempore, quo per ætatem majus illi im-
perium futurum erat in alios. Quin & diadema
faſcia antiquitus erat, quà non tam ornatum,
quàm obvolutum caput imperantis, ſuam devin-
ctam teſtabatur voluntatem, alienam moderatu-
rus. Huc ſpectat Chriſtus Rex Regum Joanni
guperior Viſus in Apocalypſi, ad mammas aureâ zon
igem omni- PræCcinctus. Non vulnus ibi ligabatur ad ſalutem,
Su“. ſed exemplar proponebatur Regibus conſiringen-
Dignia⸗ darum affetétionum; quas niſi coerceas, Mancipium
gaiba de- 1is, vel in Throno, paſſionum. Et fortè cor po-
Trrenda. tiſſimum Regibus ligandum eſt, ne immodico
erga aliquem amore feratur: mihil enim perindè
Ke odiſſe debet Princeps in ſe, quam inordinatum
ner. affectum, vel in propinquos, vel familiares. Pe-

Laætitiæ
.

n ctus magis ſtringi oportet, quam caput. Nam,
mis amete Ethicæ Comment. Tom. VI.

Lib. XVI. 377

qui recta judicamus, non recta implemus, amoris
æſtu abrepti. Undè David tali ſe zonà privatum
metuens, confige, clamabat, timore tuo carnes Fl. ns.
meas. Clavi adhibeantur, ſi zona cordis ardo- ¹19.
rem non frænat. Et quidem aureâ zonà cinge-
batur Chriſtus; eo nimirùm metallo, quo pleri-
que Principum erga dilectos charéſque inſa-
niunt. Scio nonnullos putaſſe, obvoluto corde zufe ;
regnandum, Salvatoris exemplo, ut non ſingu- us ſie.
laris ſeu Principis ſeu Præſulis amor videat, quos

ſeligat, ſed ut omnes ſine diſcrimine complecta-

tur. Ideò Chriſtus antequàm diceret, Pax vobis,
ſtetit in medio diſcipulorum ſuorum; quòd ſci-
ret, diſſidiorum ſemen eſſe & contentionis, ſin-
gularem erga aliquem Paſtoris affectum. Quod
& ſapienter Ambroſius oſtendit exemplo Jo-
ſeph, qui præ cæteris dilectus à Patre, à cæteris
odio habitus eſt. Sic nec in utero pacem habuere
Eſau & Jacob, quorum unus Patri, alter Matri
charior futurus erat. Medius ſit Princeps & æ-
quus omnibus, ſi ſuorum Pacem cupit. Ter-
tium, Ejus livore ſanamur. O ſi aliquando Pa-
ſtores evigilarent ad hanc vocem, parciùs ſævi-
rent in gregem, quem mactare Luporum eſt,
non Ducum! Suis nos Chriſtus vulneribus in- Superioy
columes præſſtitit; ejus inciſa eſt vena, ut morbi "itα Rit.
noſtri levarentur. Seſe vulnerent Superiores, lonf.ari
ut curentur oves morbidæ; & Pelicanum imi- an: pa-
tati, in vitam extinctos revocent pullos copio- nas confie
sà proprii Sanguinis eluvione. Sæpius, & fe- ntieine
licius emendarentur Peccatores, ſi eas patêre vi-
derent plagas in Superioribus affectu Pietatis,
quas in ſe dolent & aperiri & acerbari Severi-
tatis acrimoniâ. David profectò flendo Abſalo-
nem emendare ſtuduit. Lege Bernard. ep. I. ad
Robertum, in qua ſe immodicum auſteritate fa-
tetur, ut à mollitie revocaret errantem. Se ac-
cuſat, ut illum trahat; ſimulat in ſe morbum,
ne tabida anima in voluptatis cœno intereat.
Vulnerum itaque ſuorum livore, non livore ſæ-
vientis Iræ, Præſules & Subjectorum vulneribus
ſaniem expriment, faciéntque medicinam.

Clementia.

Omnes nos quaſi oves erravimus, unuf-
quiſque in viam ſuam declinavit.

Verſ. 6.

Tunc erratur, cùm non publica ſpectatur Rariones
utilitas, ſed ad bonum privatum divertitur. P"atα.
Et mirum ſanè, quòd tam latè ſerpat privati

commodi lues, ut omnes omninò infecerit,

& ab recto itinere abduxerit. Nec minori di-
gnum admiratione, quòd nec duo in eadem
via convenerint, ſed unuſquiſque actus ſit ad
diverſa. Quem Paſtorum non miſereat, quo-
rum curâ retinendæ ſunt in una via, quæ fe-
runtur oves ad tam varia, tämque inter ſe re-
pugnantia paſcua? Et quidem ſpecie recli, ut
Oves, non ut Tigrides, erraverunt. Ideò Chri-
ſti Mors neceſſaria fuit.

Quaſi Agnus coram tondente ſe obmu
teſcet, & non aperiet os ſuum. Manigea.

Verſ. 7. tionis

A nοτa.

Fortior morte Dilectio, robuſtior Vulne- Amor.
ribus Amor. Vincula, verbera, clavi, crux,
lancea, mors non niſi tonſio videntur amanti Amer

Deo. Itane? cruci ſuffigere, tondere eſt? der e *

11 2 Oblatus

378

Oblatus eſt, quia ipſeæ voluit,
aperuit os ſuum. Verſ. 7.

& non

Pati pro
C 7..

Smors du. Quicumque ergo muſſitas, vel de onere la-
ci⸗ mentaris, ſervilis victima es, rapta ad ſecu-
rim, non ſacrificio oblata. Si linguam ſolvas
„ dad querelas, ligatum te probas, & violenter
5. mactatum; nam tacuit, qui oblatus eſt, quo-
niam voluit. Hinc David, qui dixerat, Volun-
Peæ itertis tariè ſacrificabo tibi, Deum precatur, ut oſtium
Fzt. circumſtantiæ ſuis labiis imponat: ne, ſi recla-
.. rare incipiat Sacerdoti, Supplicium incipiat
eſſe, quod eſſe debuerat Sacrificium. Neque
verò ſatis eſt, ſi Præſuli non obloquaris; ne ſuſ-
piriis quidem licet Victimæ oſtentare dolorem.
Audi: Et quaſi Agnus coram tondente ſe obmu-
teſcet, & non aperiet os ſuum. Ne quidem oris
Mos Zu. labia diducit, plauditque ſilentio Sacrificio. No-
Rervm. tandum autem mortem tonſionem appellari,
quòd per martyrii ſupplicia non niſi hujus cor-
poris exuviis ipoliemur, ſuperfluis ad uſum,
& ad vitæ negotia peragenda oneroſis. IIlud
quoque omitti non debet, non rarò, quæ ſacrifi-
cia putantur, onerum efſe levamina, tonderi-
que nos, ubi cædis imago contriſtat.

ſa. 53 7.

Generationem ejus quis enarrabit! quia
abſcißus eſt de terra viventium; prop-
ter ſcelus populi mei percuſſi eum.
Verſ. 8.

Quæſo te, Iſaia, quid generationi cum mor-
te? quid natalibus cum fupplicio? Itâne Ge-
neratio Chriſti intelligi non poteſt, quia exem-
ptus eſt & numero Mortalium? Nimirùm Ju-
ſtorum natalis dies Mors eſt; quare generatio
inveſtigari tum debet, cùm de terra viventium
educitur. Quare, cùm Juſti tunc Naſci credan-
tur, cůùm Moriuntur, author hic quæritur ne-
cis Chriſti, ad Redemptionem, qui Pater æter-
nus eſſe probatur, cùm dicitur; Propter ſce-
2 aarin lus populi mei percuſſi eum. Non ergo Pilato,
La non plebi parricidæ, non carnificio humanam
Domini Generationem debemus, ſed Deo, pro-
pter mundi crimina; illi non parcenti. Equidem
ſi quis nos de impia Chriſti percuſſione inter-
rogaret, perſequutores mox & Pilatum cum
execratione indicaremus. Rurſus ſi ex Judæis
ſciſcitaremur necis cauſam, reſponderent;
niſi eſſet hic malefactor, in Crucem non age-
retur. Verùm utroſque eluſit & reprobat, qui
in deſtructionem criminum clamat, Propter ſcelus
populi mei percuſſi eum. Nec ſemper ab homi-
ne immittuntur mala, nec ſemper reus eſt,
Peœn'téie qui occiditur. A Patre gladius exeritur, in-

Mors gan-
Go⸗ um.

Jud'icantes
2
femer?è.

iftte. nocens à culpa Filius cadit. Inſipienter proin-
X 5 . V . r.
Finuglatie, dè multoties vulnera execramur, quæ perſæpe

&enſece Humano ferro, ſed Divinà manu infligun-
tio & Peo, tur; & ſtolidè noxium mori ſuſpicamur, quem
Deus in expiationem nocentium decrevit im-
molandum.

Oliva

S& poſuerit pro peccato animam ſuam,
videbit ſemen longævum, & vo-
luntas Domini in manus cjus dirige-
tur. Verſ. 10.

Non eſt, quòͤd immoremur, probando A⸗bus

Chriſti mortem vitam Eccleſiæ peperiſſe. Id
notandum, Dei videlicèt voluntatem vi ma-
nuum impleri, non imperio vocis. Fruſtrà emm
ſibi de voluntatis Divinæ ſtudio blandiuntur,
qui eam imperando perficere conantur, ope-
rum incurioſi. Errant: in manu dirigetur vo-
luntas Dei, quæ voluntate ſolà ſeu imperan-
tis, ſeu optantis non impletur.

Pro eo quòd laboravit anima ejus, vi-
debit, & ſaturabitur. Verſ. 11.

Defatigatus Jonathas utroque deſtitueba-
tur, luminum ſcilicèt acie, & cibo: undè,
præguſtato melle, & famem mitigavit, & vi-
ſum recepit. At animæ labor & ſaturitatem
parit, & oculos refundit. Hinc Moyſſes labo-
rando aciem ita acuit, ut Deum ipfum vide-
rit: Adam contrà qui poſitus fuerat in para-
diſo, ut operaretur, mox ut otio cœpit langue-
re, Deum fugere tentavit, quem nec ambulan-
tem in meridie cognovit. Ideò miſer ille, qui
ſedebat ſecus viam, cæcus erat & mendicans.
Nam ſicut animæ labor viſionem parit & ſatu-
ritatem: ità otium corporis, & mendictatem
infert, & cæcitatem. Neque dicas, Adamo
potiùs infuſam viſum, quippe qui, poſt pecca-
tum, ſe nudum conſpexerit. Nam corporis
oculi tum aperti ſunt ei, quando clauſa ſunt
mentis lumina. Imò nec tunc caligabat in cor-
pore, cum animæ oculis utebatur, ſed ho-
rum luce confortatus eorum caliginem con-
temnebat. Ut enim nemo lucernam accendit in
Sole; ita animæ oculis adapertis dedignabatur
Adam corporis lumina attentè in terrena tor-
quere. Felix igitur labor animæ, cujus bene-
ficio non ſaturamur modò, ſed & videmus.
Non ità Sæculi labores fortunati ſunt, quibus
terrenorum fames in dies magis augeſcit, qui-
buſque penitùs cæcutiunt, quos maleſana ha-
bendi cupiditas tranſverſos agit, rotâtque cre-
bràâ vertigine.

Fortium dividet ſpolia, pro eo quòôd
tradidit in mortem animam ſuam.

Verſ. 12.

Peremptorum ornamenta Victoribus in ſpo- rifi paf

lia cedunt: At occiſus Chriſtus Vincentium
manubiis ornabitur. Etſi, qui animam tradi-
dit, nec ſpolia retinebit, ſed dividet.

EX

lne eßi tu
non/ Hicit.

Labor Se.
cislarmm.

Fervoy.

Cæchas.

