ent. currunt ad rapinas Claudi, poſtquàm ſpolia
in Populum diviſa ſunt. Hebræa gens, qu
nulla profuſior, quod in Abrahami hoſpita-
litate, Iſaaci munere, Jacobi ſupellectili com
pertum eſt, poſt deprædationem Ægypti,
adeò tenax effecta eſt, ut uſuris tantùm paſ-
catur, & ſordibus fœdiſſimæ mercaturæ. Quis
tam Claudus ad Divitias ut Judas, qui reli-
Ctis omnibus, adſcriptus eſt Duodecim? at
incitatus à loculis ad furtum, mox etiam Chri-
ſtum haſtæ ſubjecit.

335
EX CAP. XXXIV.
I SA I 2.

Accedite gentes, & audite. Verſ. 1.

Riùs accedendum Deo, ut Dei vox ſonet Vecatio-
in corde. Haud mirum ſi Dominum vo- "s ſemen.
cantem non audiant peregrinantes à Domino
per devia iniquitatis. Mane aſtabo tibi, & vi- bſ. 5. 5.
debo. Aſtabit, ut videat; accedas, ut audias.
Fruſtra quæreris a Domino te relictum, qui Grariz
rarò propinquas ad Dominum. Intra cordis Dei co-
Templum, ibique Divinum reſponſum præ- Perandas
ſtolare.

Audiat terra & plenitudo ejus, orbis
& omne germen ejus. Verl. I.

Audiant germina, ſed antè Germen obe- Filiorum
diat Terra. Parentes exemplo doceant Filios eaacario.
legibus ſubeſſe; ut, dum Terra audit, Saperi ris
Germina videant; cùmque illa parit, hæc exempla.
pareant.

Indignatio Domini ſuper omnes gentes,
O futor ſuper omnem militiam o;-
rum. Quoniam inebriatus ſt in Cœ-
lo gladius mous. Ecce ſuper Iua-
mæam deſcendet, & ſuper Popu-
lum interfkctionis mexæ ad jadicium.
Gladius Domini repletus eſt jangui-
ne: incraſſatus eſt adipe ae ſangui-
ne agnorum & hircorum. Verl. 2.

5. 6.

Divini furoris veſtigia contemplemur. Pri- 5veri-
mèô effunditur ſuper omnes, non uni mitis,
alteri verò infeſtus, ſed æquè in omnes ir- e n, an⸗
ruit. Secundò, Gentium militiam luſtretu- „ .,
rus, priùs ſuam in Cœlo punit, antéque A-
ſtrorum cruore inficitur enſis Domimi, quam
ſanguine Populorum. Tertiò, Ebrius in Co-
lo Gladius non Hominum, ſed Agnorum
cruorem bibit. Ineraſſatus eſt adipe de ſangui-
ne Agnorum. Ninmirum ſacilè ebrius amore
enſis pro Gentium cruore, Brutorum ſangui-
nem ſpargit. Non ſoli Iſaac victimam ſubſti- Dei miſe-
tuit, ſed pro Populis Agnos ſuffectos gratu-'"cordias.
lamur. Pergit textus. Victima enim Domini in Se veri-
Boſra. En Furor in Sacerdotium converſus, ean, ſed
de hoſte Pontifex Dominus, dùm in Cœlo "lis Jué

. . . . pplici
inebriat gladium charitate, non rebelles poſ- .
cit ad ſupphcium, ſed ad placationem victi- vicfimas.

mas indicit. Subitò ab indignatione flectitur Trilalz-
ad ſacrificium, patibulo in Aram commuta- sio neceſ-
to, victimam immolat de grege, reconcilia- 6 rite i
,„—„— . . 7 ?
tus inimicis. Jotam.
Replicabuntur ſicut liber Cæli, & om-
nis militia eorum d'fluet, ſiout defluit
Jolium de Vinca. Verſ. 4.
Plicantur Cœli, & militia cadit veluti fo- Aulici,
lia. Caſuram putaram, explicato Cœlo, plicato b'ovideg.
verò m.

3 6 Oliva

Conſcien. verò continendam exiſtimaveram. Hoc dupli-
zia ape- ci de cauſa contigiſſe moraliter dixerim. Pri-
vienda. mòô, complicato Coœlo, Cœli militia fluit, quòd
Rex quos Virtus ſine ſpectatore langueſcat; quòdque dor-
evehat. mitent excubiæ, ubi occluſo Coœlo ſecuriores
superier ſe credunt. Secundò obſtructàâà conſcientiâ, non

& Rex dqdin Chriſti miles ſtabit, ſed quamprimuùm de
provehät ☚ 3
prims ſtatione decedet. Tertiam addamus cauſam:
merites., Pleriſque non ſolùm ſolitudo non prodeſt, ve-

Superior růùm etiam plurimum obeſt. Complicentur
smore Cœli, an ideò fortiùs ejus militiam autumas
sa certaturam? Defluet inſtar folii, quia tanquàam
in libro folium colligaras. Expedita, non in-
cluſa Cœli militia pugnat.

Nobte & die non extinguetur, in ſem-
piternum aſcendet fumus ejus: à ge-
neratione in generationem deſolabitur:
in ſæcula ſæculorum non erit tranſiens
per eam. Verſ. 10.

Inferni barathri deſcriptio, in qua notan-
dum nullum tranſiturum per illud, non enim
damnati peregrinantur in flammis, ſed in æter-
num in ipſis habitabunt.

Mſernus.

Et extendetur ſuper eam menſura, ut
redigatur ad nihilum, perpendieulum
in deſolationem. Verſ. 11.

. Diſtrictior moderandi ratio non ædificat;
Regulari ſed evertit; ad perpendiculum non ſurgit, at
multipli- Iabat, Opus. Cùm enim omnia exquiſitiùs
cits imperantur, ſequitur, quod immediatè dicit
Clemen- Iſaias: Nobiles ejus non erunt ibi: Regem po-
iga. tins invocabunt. Et Nobiles fugat perpendi-
Compati. culum, & ad Principes compellit. Vel Nobi-
brderten] ſtructo ad perpendiculum muro
diſereius les, exſtru perpendiculu „ non
ſit. includuntur, & concluſi ad externos confu-
Conſeſſa- giunt. Magni non cominentur, coërciti cla-
rii ims mant; quare non video, quid ex menfura
ſen der & perpendiculo naſcatur, miſi Deſolatio. Se-
Eaæniten. Vérior ratio improbatur, non ſevera; nec quæ
tie ir fli- menſuris utatur, ſed quæ menſurâ abutitur,
gendz, ſed und, eidémque ratione diverſi generis homi-
sant. nes metiendo, præſertim ſi menſuræ addat
ee perpendiculum. Nota: Er perpendiculum in
pœnas ſit. deſolationem. Nos utimur perpendiculo, quan-
do ædificamus; Deus autem illud adhibet, &
cùm demolitur: tam conſideratè, & cautè fe-
Thren.z. rocit, ac punit. Audi Jeremiam. Cogitavit
8. Dominus diſipare müurnm Filiæ Sion, tetendit
funiculum ſuum, & non avertit manum ſuam à
perditione. Priùs cogitat, tum, ne ultra men-
ſuram puniat, extendit funiculum; ad extre-
mum ſuâ ipſe mann demolitur, non Miniſtris
demolitionem committit. Ergo & Superiores
funiculum tendant, cùm cogitaverint de ſup-
plicio. Nos funiculum tendimus in beneficiis,
ne merita excedamus; Dominus verôò in ſup-
pliciis, ne excedat modum ſuæ Miſericordiæ,
& noſtræ Patientiæ.

Et orientur in domibus éus ſpinæ, &
urii, & paliurus in munitionibus
ejus, O erit cubile Draconum, &
Paſona Siruthionum. Verſ. 13.

Sirrum- 3
Kzen. Quam ſolicité vigilandum nobis eſt, cum

vel domi germinent ſpinæ, intérque muni-
tiones urticæ naſcantur! Fortè propter ab- Tepigizas
undantiam munitionum, & domuum ſenti- i dam.
ceta emergunt; plurium enim cuſtos nullam “
cuſiodit. Quid verò quod à ſpinis devenitur
ad Dracones; & ad ortum urticæ Struthio
properat?

EXCAP. XXXV.
ISA I .

Lætabitur deſerta, & invia: & exul-
tabit ſolitudo, & ſiorebit quaſi Li-
lium. Verfſ. I.

Deſertum florebit, ſed invium. Non enim Famihs
ſolitudo, ad quam iter patet; nec ſolitarius rira;
dicendus, qui turbas ad ſe evocat. Quæ iſt- Saculari-
hæc Eremus, quò Urbes confluunt? Hiero-2“.
nymum ut in deſerto lego, ſocium tantùm “ e⸗
audio ferarum, & ſcorpionum. Si florere cu-.— ⸗
pis ut Lilium, non ſubeunda tantùm Eremus,
ſed invia ſit oportet ſæcularibus tum cogita-
tionibus tum turbis. Non ſatis eſt, ut Ur-
bes fugias, niſi ab urbibus ignoreris. Delicatè
plerique ſolitarii ſunt, qui nuſquàm minus ſo-
li, quam cùm ſolitarii. Cognatos, familiaréſque Calla &
utinam admittant tantùm;, non etiam trahant. Solieudi.
Nota verò: Priùs Lætitiam in deſerto, poſteà * peri-
Lilium. Licèt emm Lilium cuſtodiatur in ſpinis,uls.
& læto, feſtivéque corde nihilo minus floret. ees
. Cene-
ℳ.

Confortate manus diſſolutas, & ge-
nua debilia roborate. Dicite puſil-

7

lanimis, Confortamini, & nolite ti-

mere. Verſ. 3.

Non præcidendas manus diſſolutas impe- Comsard
rat, ſed confirmandas. Ità in Canticis Spon-
ſa Portam vetuſtate collabentem Tabulis Ce-
drinis compingit: Sorori uberibus deſtitutæ
Turres ſupponit. Monentur à Propheta Prin-
cipes, Paſtoréſque Subjectos non ità promp-
tos, confortandos Humanitate, non verè Se-
veritate obruendos.

Deus ipſe veniet, & ſalvabit vos.
Verſ. 4.

Viſitat Deus, ut ſalvet; non venit, ut pu- Saperior
niat. Miniſtri Domini an ità veniant, dubium "lemens
eſt. Sequitur: Tunc aperientur oculi cæcorum, S&.
& aures ſurdorum patebunt. En Divinæ Viſita- zur.
tionis effectus. Non oculos eruit, non aures IIſa.3 5. 55
obſtruit, non pedes vincit. Sed pergit Iſaias:
Tune ſaliet ſicut cervus claudus: & aperta erit Ibid. &.
lingun mutorum: quia ſciſſæ ſunt in deſerto aquæ, e vig.
& torrentes in ſolitudine. En fauſta omnia cum anlontt.
adventu Dei; non exhaurit Fontes, ſed aperit,
non ſiccitatem, verùm torrentes invehit. Por-
rô, ad Fontium eruptionem, non Fortium vir-
tus otio deditur, at potiùs Cæci vident, Clau-
di ambulant tanquàm Cervi. Moyſis Virgam
Hebræis non ſupplicia irrogaſſe, ſed benefi-
cia lego. Non ſubjectorum ſanguinem ſitiit,
ſed aquas præbuit; peträmque percuſſit ad
delicias, non rebelles ad poznam. Imòô in
Serpen-

erp
niſi1
men
109a
tentan
reci
lu int

Iy cu
ju⸗
( a
abit

caſfr. glatio
i Iſtl
ſltumm
kerente
nem 6
iir olun
ut. m n
ero:
non
Don tr.
pen,
Garn e
Prebes
(. d
ſed vi⸗
ſtior.
latior,
ommtub

1

⸗
fult

Letui

Ve

in Can
ſli. capite

Fu
ℳ

1is inlt
lnt

—

E ſal
chia
olu
mun
era
un
A
Mt
1 Uurpor
en Nemple
1 rodek

e.
inn N

Nenun
dui

inhic
ne Mr,
m e

lu,
y
VYV
NMM /⸗
Ni
it
iunſi
t,
o
ul
1
e

7

H

Serpentem converſam non recepit Moyſes,
niſi in Virgam iterum commutatam. Et ta-
men gyptiis ſola Virga decem plagas ir-
rogavit. Elias baculo vitam reddere mortuo
tentavit, non viventi eripere. Quam gladio
Præciderat Petrus auriculam, ſua Jkxsüs ma-
nu integravit.

In ocubilihbus, in quibus prius Dracones
habitabant, ortetur viror calami, &
junci. Verſ. 6.

Lasſi eo- Sanctus Hieronymus hic: In cubilibus ani-
zim, fent. marum Gentiliun, in quibus prius Dracones
habitabant, erunt calamus & juncus, quibus
Deſperati ſeribatur Fides Domini: & feſſa prius membra
Berent.
Reseva- primitur, cujus primi fructus Calamus, &
Cανa Juncus. Calamus, quo in ſuo corde legem
tia Domini ſcribat, Juncus, quo in otio Contem-
Conuf-ſſa- plationis dormiat. Juncus, ut aliorum Quieti
rii diſ- ſtudeat: Calamus, ut Vites ſuſtentet, Pios,
rsà. Juſtöôſque confirmet. Non verè Converſus, ſi
ſlatim Calamum non gignas, quo Optimi ſub-
leventur. Calamus, inquam, focundis hæreat;
Iſa.35. 8. nam & ideò ſequitur: Et erit ſemita & via,
Amici & via ſanéta vocabitur, non tranſibit per eam
impii de- pollutus. Si verè ad Dominum reduſti, ad
Lani. impios, ſceleſtòſque non redeas: cùm te vi-
sipisndi, dero a ſocictate peccatorum non revulſum,
non Converſum credam. Nam vir pollutus
non tranſit per ſemitam Juſti. Notandum ta-
men, in peccatore Corverſo, & lemitam ſan-
Ctam eſle, & viam. Nim irum ut faciliorem ſe
præbeat imperfectis, & ianctiorem cum ſan-
Ctis. Non ſtatim recedendumn a iemiperſectis,
ſed via ſternatur latior, non ſola ſemita angu-
tior. At Via ſancta vocabitur. Via quidem
latior, ſed ſancta, & ita ſancta, ut palem id
omnibus innoteſcat, adeò ut iancta vocetur.

Lætitia ſempitttna ſuper caput eorum.
Verſ. 10.

ger virs Gaudium non ore, ſed ſuper caput, ut è
Dee felin. capite, mentéque Lætitia deſcendat, non Hlo-

Virts ris inſtar peritura naſcatur in labiis.
Joliaa.
Amore
Kuci. —
EXCAP. XXXVI.
ISAI Z.
Et factum eſt, oum aud' Get Rex Eze-
chias, ſosdit veſtimenta ſua, & ob-
volutus eſt ſaceco, & itravit in do-
mum Domini. Et miſit niorés de Sa-
cerdotibus opertos ſoaocis ad Waiam Fi-
lium Amos. Verſ. I. 2.
7
Arma Rabſace oppugnante Jeruſalem, Ezechias
7* in purpurd exarmatur, armatur iacco. Regis e-
bello. . untir te;
Arpa Xemplum Seniores Sacerdotum ſequuntur. Quid
alleg. Prodeſt purpura, ſi deponenda eſt pugnaturo?
Triltula- Armatur ſacco, armamentarium adit Domum
tionum Domini. Non de Duce, ſed de Propheta ſo-
remed é, licitus Rex ad Iſaiam nuntios deſtinat, lugu-
Religicſi Dri à dolori E jmæ bellan-
Zonoran- Pri pompâ doloris ornatos. En optim æ bel-
di, G di artes, quibus Aſſyriorum machinas ubique
adeundi. victrices Ezechias evadit. Non ad ie evoçat

Ethicæ Comment. Tom. VI.

requieſcant. Converſio peccatoris ad Deum ex-

337

Iſaiam, ſed per nuntios ejus oraculum fſecilci⸗
tatur. Non mirum, ſi vicit, qui ſacco pug-
navit & domo Domini, ad quam confugerat.

Hæc dicit Dominas; Ne timeas a facie
verborum, quæ audiſti, quihas blaſhe-
maverunt pueri KRegis Ay iorum me.

Verſ. 6.

Imbecillitatis arguit nos Deus, qui verbis Humani
tanquam machinis exterrémur. Sæpe; qui me reſpe Rtus.
dios inter enſes irrupit, a facie ve borum fu-
git. Cautiùs pugnandum contra verba, qam onflia-
contra arma. Quid non poflunt in animo pra- "ii impin
va impiorum conſilia? A lagitta volante in die
cavendum, quæ leviter volat non leve vul-
nus infligendo. .

Inelina, Domine, aurem tuum, & au-
di: Aperi Domine ooulos tuos, & vi-
de, & audi omnia verba Sennache-
rib, quæ miſit ad blaſphemndum

Deum viventem. Vere enim Domine
deſertas fecerunt Reges Apyriorum
terras, & regiones eagarum. Et dede-
runt Deos earum igni: Non enim erant
Dü, ſed opera manuum hominum,
lignum & lapis, & ocomminuerunt cos.

Veri. 17. 18. 19.

Ezechias Deum rogat, ut aures inclinet, Superiora
oculéſque aperiat, ut verba Senna herib non "rempla
tam audiat, quam videat. Itäne videntur ver- & verba.
ba? Nimirùm Regum verba, nuſquan ſterilia, & gum, &
facile producunt opera. Tanti ponderis Regium Eceleha-
verbum, ut ſœcunditate malorum ſanè infoœ- Darsrcen
cunda, in populorum mentibus impia germina sertas
pariat: quæque verba eſſent, ſi vulgari ore ma- ſaxda.
narent, verba non ſum, quùm è Regia lingua Conſilia
excidunt. Non modè igitur inclinet Deus au- mala.
rem, ut audiat, verùm etiam oculos aperiat,
ut videat malorum ſegetem, regiis verbis pro-
ſeminatam. Orat quoque Ezechias, ut eruatur
Sion à Rabſace, qui reliquarum gentium idola
disjecerat. Ita enim ipie Rabſaces loquitur ſu-
periori capitée: Numquid liberan erunt Dii gen- Iſa. 3 6.18.
tium unuſquiſque terram ſuam de manu Regis AlL 19. 20 z1.
Gprierum? Obi eſt Deus Emath, & Arphad Ubi bro⸗paſi.
eſt Deus Nepharvaim Numquid liberaveritnt na:io.
damariam de manu med Quis eſt ex omnibus Obfinati.
Diis terrarum iſtarum, qui eruerit terram ſuam
de manu med, ut eruat Dominus Jeruſalem de Dei a.
manu med à Et ſiluerunt, & non reſponderunt ei
verbum. Erravit tamen Rablaces, nam & ſingu- Eecleſta-
laribus mihil concluditur, docuitque mox per- A fa-
emptus à Domino, fruſtra ſibi de ſecuritate dio
blandiri impios, quòd impunè innumera ſcelera S.
patrarint; nam poſtremum fortè ſupereſt, quo
ſine dubio opprimentur. Terras omnes violaſti?
At, ſi Jeruſalem oppugnaveris, perin ris. Non Arrogan-
jactes tantarum familiarum excidium, nam, ut tie.
primmum populum Domini tentaveris, gladio silen, um
occumbes in terra tua. Non omnia benéè tibi
eventura autumes, quèòd pleraque non maleèe Verecun-
ſucceſſerint. Uno enim ſcelere obrui potes, a 4à.
quo tibi minimè metuis. Quis felicior in (cele- eese
ribus Balthaſare? Temerator tamen vaſorum Ber R .
Domini damnatur in convivio. Abſalone quid
ſceleſtius? Inſequentem nihilo minus Patrem
coma ſuſpendit. Quo magis impunè te in
crimi-

—–

38 Oliva

criminibus verſatum fateris, eò magis timeas,
oportet. Rabſaces enim, everſis omnibus Diis,
ab eo, quem poſtremo loco vincendum ſibi
reliquerat, profligatus eſt. Porrò quam ſa-
pienter, ex mandato Ezechiæ, contra Rab-
ſacem milites pugnavere ſilentio? Nimirùm
certa victoria eſt, ubi in ſientio, & ſpe For-
titudo decertat. Eva victa loquendo eſt; in-
felicius vicit colloqquendo cum viro; fœdiſſi-
mè damnata eſt excuſatione peccati.

Hoc eſt verbum, quod locutus eſt Do-
minus ſuper eum: Deſpexit te, &
ſubſannavit te Virgo Filia Sion: poſt
te caput movit Filia Jeruſalem.
Verſ. 22.

Rabſaces Mundum ſignificat, qui à Virgi-
ne non pugnàâ, ſed irriſione debellatur. Deſ-
piciendo debet Virgo hoſtes Pudoris profli-
gare, non Certando. Nam, ſi in certamen
deſcenderet, vinceretur, quæ procul ſubſan-
nando victoriam reportabit. Una Judith pug-
navit cominas cum hoſte Pudoris, & vicit.
Caſtita- At Joſeph fugâ ſervitutem evaſit, maluitque
u* ni Cà ferro Adulteræ teneri, quàm à manu. Beth-
ſabæa victa, ut viſa; David victus, ut vidit;
Thamar inviſa nihilo minùs victa, quia in
publico expoſita. Ipſa Judith quoties vice-
rat, inter ſepta cubiculi incluſa! Poſt te ca-
put movit Filia Jeruſalem. Nota, quàâ ratione
pugnet: poſt hoſtem caput movet; id eſt,
nec hoſtis aſpectui patens, nec hoſtis aſpectum
intuens. Poſt Rabſacem collocata nec vide-
tur, nec videt. Ita vicit Filia Jeruſalem,
quæ à fugiente etiam hoſte non tuta, illum
abeuntem mihilo minùs perſequitur non ma-
mu, ſed capite.

Oαα io
v 4.

Facëti ſunt ſicut

fœnum agri, gramen

paſcuæ, & herba tectorum, quæ ea-

ruit, anteqgudm marceſceret. Verſ. 24.

Laber Sa. Aulicorum hic infortunia deſcribuntur,
asulæriaum, Quorum ſine ſtatu ſtatus caſum portendit. Her-
bis tectorum comparantur, quòd eorum Cel-
ſitudo è& Pulvere naſcatur, Cinerem paritura.
Quis enim neſcit, alienà morte Aulicos vive-
re, pulveréque lacrymis concreto ſuper tecta
florere? Meminerint hi, non in domo laté-
re, ſed ſe omnium oculis ſuper tecta patêre,
exſiccandos ante maturitatem. Morte vivunt,
ut herba tectorum pulvere irrigatur. Sic A-
man Judæorum cæde victurum ſe credidit ſu-
per tecta. Verùm ante maturitatem exſiccatus
pependit & ligno. Sic Abſalom regnaturus per
cædem Fratris gradum ſibi fecit ad ſolium:
in flore tamen ætatis, & fortunæ exaruit &
quercu capillorum captivus. Non omitten-
dum;, quod Scriptura non prætermittit. An-
tequàm floreant in teéto, vigent tanquàm fœnum
agri, & ſicut gramen paſcuæ. Ompium pateat
morſibus oportet, qui transferri cupit in tec-
tum. Pafſcere debet ſuis ſubſtantiis pecora, ſi
faſtigium ambit. Falcem paſſurus & morlſus
ante floret in agro flos fœni, ad paſcua Bru-
torum, qui cuùm elevabitur, brevi florebit,
mox humere deficiente ſiccandus.

Aulici.

Habitationem tuam, & egreſſum tuum,
& introitum tuum cognovi, & in-
ſaniam tuam contra me. Cuùm Jureres
adversum me, ſuperbia tua aſcendit
in aures meas: ponam ego cireulum
in naribus tuis, & frœnum in labiis
tuis, & reducam te in viam, per
quam veniſti. Verſ. 28. 29.

Superbiam cur audit Deus, & non magis Paperbis.
videt? Nimiruùm non facto, ſed verbis Mag-
ni ſibi ſunt Superbi: ideéque rebus deſtituta
Superbia, inanem tantùm ſonum ad aures Dei
tranſmittit. Quare non mirum ſi labia Super-
bi froeno coërceantur, eôque reducatur, un-
dè diſteſſit, circulo per nares immiſſo. Et
quidem vincula promeretur, cujus introitus,

& egreſſus inſania eſt. Deo autem adverſa-

ri dicitur Superbus, quòd ejus Sublimitatem
oppugnet.

Comede hoc anno, quæ ſpontè naſcun-
tur, & in anno ſecundo pomis
veſoere: in anno autem tertio ſeæmi-
nate & metite, & plantate vi-
neas, & comedite fruétum earum.

Verſ. 30.

Non omnibus agrorum cultura mandatur; Zelas ſui
ſed in tertium annum rejicitur, ut intelligant, vace.
non citô ad alienam ſalutem procurandam ru-
dibus properandum, ſed herbis primùm tra-
ducendam vitam tum pomis ſedandam fa-
mem. Multi enim vineas plantare cupiunt,
quia abſtemii eſſe non ſciunt. Verùm antè po-
mis aſſueſcas, & poſtquam Solitarius eſſe di-
diceris, exi in campum, vineas conſere, in
proximorum ſalutem incumbas. Quot annis
ante prædicationem Joannes latitavit? Quot
JESUS? .

Et mittt id, quod ſalvatum fuerit de
domo Juda, & quod reliquum eſt,
radicem deorsum, & faciet fructum
ſursuùm. Verſ. 13.
Humilie

Prodigioſum Humilitatis germen, quod, ſutli-
quò altiùs radices egerit, eò ſublimiùs comam „z,
extollet. Sic arbores, ſic unda, ſic pila fe- Perſ cwiio
liciter aſſurgunt, profundè demiſſæ, com- non nocet.
preſſæque. Loquar ad Dominum, cùm ſim ci- Gen. 18.
nir, inquit Abraham: ſed ex hoc Cinere Stel- , e
læ naſcuntur. Numera ſtellas, ſic erit Semen aieant.
tuum. Quid altius Aſtris, quid humihius Ci- Der muna
nere? Miror equidem Babylonicam ſtatuam .
Cineri, Lutôque innixam corruiſſe, cùm tam minere.
firmo fundamento libraretur. Fortè Cinerem Cagnitis
ante oculos, non infra pedes collocare debuiſ-ſui.
ſet. Fulmina, quæ naſcuntur in Cœlo, Hu- „
mi cadunt: Vapores, contra, emiſſi à Terra gyle-
concreſcunt in Nubes, Cœlumque petunt. miea.

„

Non intrabit civitatem hanc, & non ja-
ciet ibi ſagittam, & non occupabit
eam olypeus, & non mittet in circui-
tu ejus aggerem. Verſ. 33.

Sagittas non immittendas intelligo, ne
Sion

Tan
tu, n
leyerin
inpius
Merit pecc
mnn aelt o
*
innz eld
Primd
Cbriſt,
Longe
Per N
4la
Paulo,
Imls n
ſunete
glr miltes
quiden
Iis Drocun
i Verh C
Prnci
norlen
Perante

non N

l ſa
.
lee
lun/
Aa
i
ſin.

Uuin N.:
1ile. I Ten

6la Auib
Plhe ilimin
ütan
Verlos
lleng.
thete
udd
lior ſ.

4 n
ur
U.
.
icel⸗

6 ul
in t
igte 1
Nimin.

nulmu,
inif,
lanr.
iunn
ln
in
nme
iuches⸗
Oller,i
Dm
u (

t 6

un

15
1 le,
NA,
uhis
nerlet⸗
t Neu
Glo,
n Eun/,
(Mer
E
Ay Rrin
Iunn,
i .

mf
ehet
1ℳℳ.

6

8

Sion devaſtetur; At quo modo à clypeo oc-
cupari prohibeat, non perſpicio. Et non occu-
habit eam lypeus. An urbes clypeis occupan-
CGenſilia- tur? Defenſioni, quam expugnationi accom-
rü impii. modatior clypeus parùm timendus videbatur.
Verùm Dominus exercituum arcet à Sion cly-
peum hoſtium. Eos nos monet vitare, qui fi-
ctà amicitia, dùm ſe patronos ſimulant, per
dolos graſſantur in cor. Clypeis enimveròô
expugnari nihil aliud eſt, quàm ab impiis blan-
deè ſeduci, quorum habitus Ovem, quorum
cor Lupum refert. Serpens à mortalitate Evam
defenſurus, Pomum porrigit pro clypeo: at
in Mortem dedit præcipitem ſpe Immortali-
Eva, tatis, Clypeôque agitur in Mortem, quo ſe
tutam fore à Morte crediderat.

Amici
impii.

Egreſus eſt autem Angelus Domini, &
berouſſit in caſttis Aſſyriorum 185.
millia. Et ſurrexerunt mane, & eo⸗
ce omnes cadavera mortuorum. Et
egreſus eſt, & abüt; & reverſus eſt
Sennacherib Rex Aſyriorum, & ha-
bitavit in Ninive. Verſ. 36. 37.

Tam ingens ſtrages non cernitur ab exerci-

tu, niſi manè, & hoc quidem, poſtquàm ſur-
rexerint. Damna ſcilicèt peccati non cognoſcit
impius, niſi aurorâ divini luminis illuſtratus
à peccato ſurrexerit. Et ſurrexerunt mans, &
ecce omnes cadavera mortuorum. Non manè
FPœniten edicta cædes, ſed manè perſpecta: Solis enim-
tia vera. verò ope Mortis umbræ apparuerunt. Non
primò vulneratus Petrus, cùm flevit, ſed
Chriſti luce tunc ſibi mortuo juſta perſolvit.
Longè antè cor Davidis perierat; verùm niſi
per Nathan inclaruiſſet dies, ſurrexiſſétque
aàa culpa, cordis foœtorem non fateretur. Idem
Paulo, idem contigit Magdalenæ. Conſidere-
mus nunc, quid egerit in tam acerbo ſuorum
funere Sennacherib? Huc properent Regum
Conpfden- milites, & miniſtri. Ad centum octoginta
i⸗ 33 be. quinque millium ſepulturam ne lacrymam
Win, quidem dedit Afſyriorum Rex, ſed nullius
Procurato rogo, interemptos reliquit, Nini-
vem conceſſit regiis deliciis mancipandus. En
Principum ſenſus in tanto ſuorum luctu! Væ
morientibus in Aula, quorum nulla apud Im-
perantem memoria. Scilicèt Vivorum ſunt Di,
non Mortuorum!

Peceati
damna.

Anlici
miſeri.

Et factum eſt, oechm adoraret in Tem-
plo Neſroch Deum ſuum, Adrame-
lech, & Saraſar Filii ejus percuſſerunt
eum gladio, fugeruntque in terram
Ararat, & regnavit Aſarhaddon Fi-
lius ejus pro eo. Verſ. 38.

Sennacherib ante Deum ſuum victima cadit
in Templo Ninivitico, interemptus à Filiis.
& 1eν.. A quibus defendendus videbatur, ab iis po-
poralibus, tiſſimùm cæditur. Confugerat ad Deum ſuum;
ibi tamen, gladio confoſſus in carnifices con-
verſos Filios experitur. Malè perit, ſtultè con-
fidens. Vipera enim à nemine minus ſibi me-
tuere debebat interitum, quaàm à Filis. At
cùm ipſe rebellaverit in Deum, haud mirum,
quôd conjurarint in ipſum Nati. Ubi ergo tu-
tior ſacrificare videbatur, ſacrificatur; eorum
Ethicæ Comment. Tom. VI.

EConfiden-

Stromatum , Lib. XVI.

documento, qui arundineo baculo hærent. At Dignitas
Parricidarum icelus minimè felix, & Patrem bperſeslera
ſuſtulit, & Exilium detulit, non Regnum. uaſita.
Vitam parenti, Regnum eripuit Filiis Parri- Peecati
cidium: fugæque ſe dedere, poſtquàm Patris damna.
ſpiritum fugarunt è& corpore. Duo filiorum Aalici
patrio ſanguine purpuraſcunt, ſed tertio de- imsi, &
fertur cum ſceptro purpura. Sibi ſcelus exi- daarre-
lium peperit, aliis regnum. Malè imperii gie Mocu-
fundamenta jaciuntur in Parentum nece; alii ſateres, &
militat Impietas ſibi ſemper infeſta. Diſca- Delazores
mus ergo, malé ſecurum à Filiis Regem re- impii.
bellem Deo, pejus iter ad Regnum ſterni per
Parricidium.

EX CAbP. XKXXVIII.
ISAI X.

In diebus illis ægrotavit Ezechias Aſque
ad mortem: & introivit ad eum
aias Filius Amos Prophetæ, & di-
Xit éi. Hæo dicit Dommus; Diſpone
domui tuæ, quia morieris tu, & non
vivés. Verſ. I.

Nunc primè adiſſe Regem Iſaiam lego. A- Confeſſu⸗
chaz illi occurrerat, Ezechias nuntios ad illum rias,
legaverat, modè verò ipſe convenit Regem, Oberarius
regiam ſubit, cum ubique luctus, & queri- “ -
moniæ reſonant. Morituro tantàùm Regi Pro- vones,
pheta aſſidet. Porrò Ezechiam non palpat, zZela: a-
ejus morbum lenibus verbis non tegit, ſed nimarum
apertè illum de obitu certiorem facit. Au- ſerius ſit.
diant Filii Prophetarum, audiant Miniſtri Do- Familia.-
mini. Non ſpes vitæ falo promittenda ægro- rizas cum
tantibus, verùm nuntianda Mors eſt. Morie- Saculari-
tur, inquiunt, ſi moneatur de Morte. Imò ,
Ezechias ideò vivit, quia illi à Propheta Mors „ö.
prænuntiatur. Lacrymis Pproximi periculi de- Infirmi
nuntiatione expreſſis, diuturniorem ſibi vitam in viſen-
impetrat Rex; qui non ploraſſet, niſi de in- di, ſea
ſtanti obitu moneretur. Quot pereunt, quòd
perituros ſe non exiſtiment, adſtantium adu- Vißtatio-
latione decepti? Quot æternâ morte damnan- „es.
tur, quòd de pericule temporalis incerti, la- Mons
crymis abſtinent, exomologeſin differunt, egroris
domui non conſulunt? Rarus Iſaias, qui tam nuntian-
aperté primo congreſſu Regi mortem pro- 1, ioſac
ponat. Serpentis vox eſt, Nequaquàm morie- r , 2.
Weini, quà Adam, & Eva in mortem impul- Gen. 3.4.
ſi ſunt. Divinum verò oraculum; Morte mo-
riemini. Cinis es.

Et convertit Ezechias faciem ſuam ad
parietem, O& oravit ad Dominum,
& dixit, Obſecro Domineg, memen-
to quaſo, quomodo ambulaverim co-
ram te in corde perfecto, & quod
bonum eſt in ooulis tuis fecerim. Et
flevit Ezechias fetu magno. Verſ.
2. 3.

Sanctus Hieron. hic: Felix conſcientia, Mors Za-
quæ, afflictiomis tempore, bonorum operum Korumla-
recordatur. Flevit autem fletu magno prop- s er sone
Ff 2 ter ere.

40 Oliva &

Nibil ter promiſſionem Domini ad David, quam
bd videbat in ſua morte perituram. Eo enim
Deum. tempore Ezechias Filios non habebat. Nam,
. poſt mortem ejus, Manaſſes cum duodecim
Chrifßi eſſet annorum, regnare Cospit in Judæa. Con-
Inesrna- vertit faciem ſuam ad parietem, ne lacry-
7toptan- mas ſuas aſſidentibus oſtentare videretur. Au-
„ diénique ſe efle moriturum, non precatur vi-
lie zateri tam. Sanctus Princeps non ſe Moriturum,
praferen. ſed ex ie non naſciturum Chriſtum lacryma-
de tur. Miratur quidem ambulando coram Deo
in veritate ad immaturum obitum deveniſſe,
aleggda, tantumque iter tam triſti exitu terminari; cæ-
Dei cu'a terùm lacrymarum ſolicitior quàm vitæ, quas
ſe perm t- Mortuo inanes damus, ipſe ſibi Morituro effu-
tere dit non inanes: ex iis enim juxta dictum Job
istas aridum jamjam lignum refloruit. Necis vitæ-
. que arbitra lacryma curſum Solis fronavit
8. ECe. Vitæ ſtadium aperuit Ezechiæ. Viden' Eze-
chias. Chiam in morte non niſi de Fletu ſolicitum?
Aterna Scilicèt nihil fortaſſe illi defuerat, in tanta
1 αν ubertate, niſi copia Lacrymarum. Quid au-
tio vers tem mirum; ſi lacrymis ad vitamn Rex repe-
Laerywa. davit. Lacrymæ vitæ indices non interitus;
plorantes naſcimur, non lacrymando mori-
mur. Primam vocem, non ultimam, emiſi
plorans, inquit Salomon: undè non immeri-
tô fletibus quodam modo ſecundò natus le-
ctum commutavit in cunas, inter Necis ube-
ra in Vitam redux per lacrymas. Quod La-
Zarus alienis, ſuis Ezechias fletibus reparavit.
Ille, ad lacrymas Irs, exiluit & ſepulchro,
Hic ſuorum ope fletuum ſepulchrum effugit.
Trikala- Noôta Regis verba: Memento, quæſo, quomo-
tio ſg vam dò ambilaverim cofram te. Deo duce quò itur?
Prideſi- Aorotavit Ezechias. Vides non aberrare à
natios Donino, qui in ærumnas incidunt. Non il-
lum ad delicias duxit Dominus, at ad lectum
doloris mortiique luctum. Stultè igitur cre-
dis à Deo te receſſiſie, cùm morbis maliſque
obrueris. Iter Ezechiæ coram Deo, non nmiſi
calamitatibus terminatur.

Et factum eſt verbum Domini ad Iſaiam
dicens, Vade, & dic Ezechiæ. Au-
divi orationem tuam, & vidi lacty-
mas tuas. Eece, ego adiiciam ſu-
Pr dies tuos guindecim annos, &
de manu Régis Altyriorum eruam te.

Verſ. 4. J. 0.

Conſcien. Primò advertendum, Verbum Domini non
tis ebe ad Regem fieri, pro quo tamen fiebat, quòd-
dere que ejus lacrymis impetratum fuerat, ſed ad
Bus Dem Iſaiam, ut, qui nuntiaverat mortem, vitam
revelat. prædiceret. Vel ad Iſaiam fit verbum, non
Obedien- ad Ezechiam, ut ſubdamur Paſtoribus, per
tie ſe per- quos Deus noſtra nobis innoteſcere decrevit.
mittere. Plores licèt, erras tamen ſi Prophetam non
tibi conſulendum ſomnias. Verbum, quod
pertinet ad Regem, à Deo Prophetæ com-
mittitur, nec Ezechias, qui vitam impetrare
potuit, à Deo meruit obtinere tanti muneris
nuntium, niſi nuntiante Prophetâ. Paſtores

ergo conſulendi, ſi Divinam cüpis intellige-

re voluntatem: Nam; factum eſt Verbum Do-
Religioſus mini ad Itaiam. Secundò, ex illis verbis Va-
in Aula. de, & dic Ezechiæ. Conjeclare licet brevem
Cen: Prophetæ moram in Palatio, quò remittendus
smor. fuit à Domino poſt lacrymas Regis. Nec eo
intervallo, quo Ezechias flevit, commoran-

ordirer, inquit Ezechias, vitæ filum Deus

dum ſibi duxit in Aula Iſaias; ſed ſuo funétus Familis
munere & Regia domo exceſſerat. Et quidem ritas em
multùm eo articulo temporis profuturum Pro- Saculari-
Phetam morituro Regi dixerim. Imò ne diſ- w.
poſitioni Ezechiæ intereſlet, ſeceſſerat. Pau- Felere.
ca intelligentibus. Regium teſtamentum „ ab- “
ſente Prophet, condendum cenſuit maximus qaarar.
Prophetarum. Ut diſponeret domui, admo- 1.
nuit, at diſponenti non adfuit, nec ad eum re- hent.
verſus eſt, niſi Domino imperante. Vidi La- adſint
umas tuas. Dignum Deo ſpectaculum, no- Cenfelſa-
vümque prodigium, Regem plorare. Quidni
regrederetur præ timore Sol, Principe ſacry- . Ware.
mante? Divinam libet intueri beneficentiam, exahai⸗
non vitam ſolùm promittentis, ſed & victo- mur.
riam. Vix eripi petiit à faucibus mortis Eze- Dei Li-
chias, & nihilo minus eruitur à manu Afſy- Garalitci
riorum. Hoſtibus enimverò Regiæ lacrymæ pa-
rentarunt, ad quas Afſyriorum funus, Ezechiæ
triumphus conſequitur. Non moriter, qui vi-
vus coram Domino ſe ſuaque ſcelera plorat.

Præciſa eſt velut à texente vita mea, dum
adhuc ordirer ſucoidit me. Verſ. 12.

Meritò illius vita in medio curſu abrumpi- Confden.
tur, qui non à Deo ſuam telam texi permit- ia in

tit, ſed proprio labore orditur. Dum adhuc i⸗ en.

abrupit. Nos quidem ſemper ordimur, rar“ ".
teximus; Divina autem Providentia, dum in- Morii
choamus coôgitationum ſpem, vitam interci- blivio.
Pit. Werabam uſque ad mane- quaſi Leo ſic Iſa. 38.
ontrivit omnia oſa mea. Quid ſommiantibus 1z.
ſæcula, ſi ſperanti manè ofla con eruntur?
Itâne dies, annôſque tibi polliceris humana
fragilitas, cùm manè ſperare non liceat in
veſpere? Manè ſperaverat Holophernes, cui
vitæ dies nocte occidit. Tumulum pro T hro-
no manè habuit, qui veſpere, inter dura bel-
lorum, voluptati manus eckt Innumera ex-
tant in hac re magnorum Principum exem-
pla, quibus compendioſum iter fuit ab epu-
lis ad ſepulchrum. Nota ad pœnam non mor-
tem ſequi, ſed vitam. Corripies me. Quid Ipid. 10.
inde? Er viviſicabis me. Non mirum, ſi in
pace amaritudo geminetur, quuùm é ſfupplicio
felicitas effloreat. Alià quoque ratione Regis
ſenſa interpretemur. Ecce in Pace amaritu- Ibid. 17.

do mea amariſima. Id eſt: Livor, odium, Unio laſs

& amaritudo, quæ belli tempore ſuaviſſimè
ſapiebant palato meo, imperante Pace, ama-
riſſima mihi ſunt. Quam amara ſit Cordis
amaritudo, Pacis dulcedo declarat. Irato quid
dulcius Amaritudine? At ferre non poterit
amaritiem Amaritudinis Sibi, Pacique reddi-
tus. Rursus: Non aliâ Pace tunc Ezechias
fruebatur, niſi eàâ Tranquillitate, quæ ſuper-
venit morituro, cùm negotia procul ablegat. In
illo otio quàm deſipiunt, quæ mellea cenſe-

bantur! Labor honori conſecratus, Sanguis Mors im

pro gloria effuſus, Patrimonia profuſa pro con- bionam.
ſequutione dignitatis, Dies voluptatibus con-
ſumpti, Amaritudo ſunt, ſed dulcis; quo uſque
in otio infirmitatis, in induciis negotiorum,
in pace à proxima morte nobis reddità, quam
occultaverant, Amaritudinem prodant. Ecce Timhora-
in Pace amaritido mea amariſſima. Tunc ama- R e
ra ſapiet Amaritudo ambientium, cùm, admo- eort
to Cruciſixo, velum ſcindetur, &, reducto memerig
ſipario, cruces erunt, quæ videbantur ſcepfra. oeriztur.
Neſcio, quo modo nobis depofituris orrdri⸗
indu-

indu
on
ret,
bamt
iine
Is Ve
ch. ls;
inh itod
lan. Eed
wel ll
Pluen
tudo
0tio
o 4
lere
Gitur

Pſjee
10

Qui
ums. ells,
„ e
inſ ſor, vi
eninf locat
igdit

Nirtun

NSni len
11ler. Varl 0
Miei mi tO
. ils in
gie S
lmila nold d
Uirum Me

ie
TuIN

E

.
nu

bm. Ad

ulent
mig.

—

indumentum Dignitates & Divitiæ ſimulato
colore, decoréque exuuntur; & cinis appa-
ret, quod longè à ſepulchro aurum æſtima-
bamus. Ecce in Pace Amaritudo mea ama-
riſima. Nobis quoque documento ſint Re-
gis verba. In felicitate ità aſſueſcimus dulci-
bus;, ut amarior reddatur Mortificationis ama-
ritudo. Non conditur deliciis Mortificatio,
