cas, ſi copioſis infundatur, non condit, ſed
ſepelit, imò patinam vertit in conditivum.

Mulier, quid ploras? Joan. 20. 15.

Spes pra- Ergo durant adhuc, poſt Reſurrectionem,
mii & ve- lacrymæ? Nec in triumpho Domini cefſare
Srredtio- licet à fletu? Planè ploratur, etiam poſt
nis Pœni- . .
zentizæ Reſurrectionem. Imô nulla foœminarum Re-
magiſtra. ſurrectionis æquè myſterio imbuta eſt ac
Maria Magdalena: nulla duriorem vitam egit,
quàm ipfa. Digreſſa enim à ſepulchro in
Maſſilienſi ſe ſpecu recondidit, lacrymis pa-
ſta, enutrita jejuniis, tecta nuditate. Ni-
mirùm hæc ſerit deſideria lætitia Reſurgen-
5§. Maria tis. Quæ enim in Domini corpore vidit vul-
Magdale- nera rutilantius emicare, livorem rubere pre-
ve⸗ tioſiùs, totum corpus fulgere ſupra Solem,
didicit mihil magis ad Refurrectionis gloriam
Mortiß- conducere „ quam aſperitatem Poœnitentiæ.
zationum Quare attrivit corpus, ut ſplendidiùs in Re-
ſelu. ſurrectione refloreat.
2. Tim. 1. bat Paulus, & de Refſurrectione corporis ſe-

12. curus, plagis ultrè membra exponebat. Be-
nè ergo plorat poſt Reſurrectionem Magda-
lena, quæ ſciebat Pœnis ſeri Triumphos.
Signum magnum apparuit in Cœlo, Mu-
lier amiéta dolt. Apoc. 12. 1.
Ornatuu Enimverè ità Mulier veſtiri debet Splen-
vernWd. doribus, ut lucere poſſit, & videri non poſ-
Mulier ſit. Talis eſt enim, quæ Sole veſtitur: in

domi ſit. quem aciem ocularum intendere non licet, &
verecun- fulgorem in radiis licet adimnirari. Quæ ergo
dia & Se. Mulier videri non poteſt;, illa fulget, illa So-
rietas, non le veſtitur. Porrò, quæ jaces in tenebris do-
emieino, mi clauſa, vel clauſiro incluſa, lætare: nam
.. gloria omnis veſtientis Solis eſt, id agere,
Moniales. ne Mulier videatur, quam veſtit. Hoc verèò
tibi paries præſtat, quod illi ſidus: hoc ha-
bes à tenebris, quod illa habet à luce. Eæ
Eceleßa- Profectò Sole non veſtiuntur, quas ad mam-
kicorum mas uſque nudatas ipſa quoque Impudentia
Pompæ faſtidit. Pergamus. Mulier amicta Sole, &
veriores. Luna ſub pedibus ejus, & in capite ejus co-

si rona ſiellarum duodecim, & in utero babens,
1a gimis. & clamabat parturiens, & cruciabatur, ut

pariat. Mulierem hanc ſcio à Bernardo Vir-
ginem exiſtimari: tamen à pleriſque Eccleſia
Paupertas putatur. Quæ tot compta ſideribus adbuc ta-
nsceſſa- men cruciatir, ut pariat. JDol rutilat in chla-
myde, ſed fætus jactatur in utero: ſubeſt La-
giza,n, na Pedibus, ſed dolor non abeſt à præcordiis:
liede per. lidera in capite emicant, & ex ore ſuſpiria

ferens, reſonant: color lucis, & cordis dolor torquent
zautus pariter, ac comunt Mulierem ornatam Sole,
Sre von & prole oneratam. Quæ tanta diſſimilitudo
e, ,8 clamantis & clareſcentis, lucentis & lugen-
paris. tis, fulgentis & parturientis Mulieris? Re-

Scio cui credidi, aie-

Oliva

colo Heraclio Cæſari Crucem inferre cupien- berſeenti- ſ
ti Hieroſolymam ſimile prodigium contigiſſe. "rilio- 1us 4o¹
Fortè ut ille Crucem ferre ornatus non po- Religioni, Galv ſche
tuit: ità difficilins filios parit Crucifixo comp- 59 fe- n ie⸗
tior Eccleſia. Lege Hieronymum in proce- e. zu
mio vitæ ſeu Malchi, ſeu Pauli: & intelli- Feliciras l⸗ nd
ges, ornatiorem illis temporibus Eccleſiam "e*ia. 5 *
factam, ſed ſteriliorem. Fœcundior erat in „Péeleßa- b
umbris cavernarum, quam in fulgore Solis; u, ed
in ſqualore Carcerum, quam in ſplendore Si- ſai nimii. f t
derum; in Compede, quaàm ſupra Lunam. Religiaß ngrn
Clamat unum paritura Filium Sole circumda- ite ſan- 1e iun.
ta, quæ exultans legiones Martyrum parie- dioris non rn n
bat. Pauperior antè, ſed focundior: incomp- Na Huun a
tior, ſed lætior: deſtituta Sole, ſed Prole co- ſir Me e
ronata. Quid proſunt ſidera, ſi deſunt laureæ? Reges ho- bu Alues
quid paludamentum Lucis juvat, ſi purpura "orentur. ne acn
Martyrum evanuit? quid Lunæ ſcabellum, Jaaneen. w. Ilttn
tes ieme- Ale Cofamn

ſi vacillat, nutat, labiturque tot in provin- „
ciis Fides? Libet hoc quoque ſignum ad E- Perſecu-

l. Cetur c⸗

vangelicum operarium transferre: fulget hic tores Re- iß⸗ Engue
Sapientiæ Sole, Stellis radiat lætioris Col- 'gionum. hu
loqui, ipſam videtur lucem pedibus circum- a e Ne que
ferre. Magnus ornatus: & ideò invidentiæ 1 “ Niag nue
ſubeſt. Verùm; qui oculos circa ſignum ad- patiiur, Ng In
hibes, admove quoque aures. Luget, qui lu- Zelms a- tunce
cet: parturit, qui ſplendet; ũtque pariat ſplen- iari. l Knt
didam tolerat luminis ſarcinam, amicus alio- 6 n ſack e
quin tenebrarum. Audi: Et peperit filium maſ- Drrani ee hote
culum & raptus eſt ſilius ejus ad Deum, G ſcandali- frtts tun
ad thronum ejus, & miutlier fugit in ſolitudi- Tantur. tinel
nem ubi habebat locum. O quam facilè ſidera Tetlete ſtenter
negligit, & eligit latebras, poſtquaàm peperit Rrs 1i Chf
maſculum, quem Deo tradidit educandum! cer Opu- lrer in
Renident interdum Principes Eccleſiarum lenti.
celſitudine ſolii, dignitate babits, numero lbid. 5. Hytum
miniſtrorum, ne ſpernantur à populo: ſed /
audiunt accedentes, frænant rebellantes, ſed 6
rerum Dominis obluctantur, ſed Paroecias 15.
luſtrant, ſed jus dicunt, ſed inopes alunt,
ſed definiendis Fidei cauſis aſſident, ſed inſu- R Unde
dant exherbando zizanio corruptæ doctrinæ, us unnlg anin
ſed congrediuntur cum Feris & Urſis ſe- es mi eon
pem effodientibus Vineæ Domini. An tu elr Nülletio
micare cuperes Aſtris duodecim coronatus, keelceret
tot Monſtris inſeſlus, tot confectus incom- r n Nl n
modis? I nunc, & Eccleſiafticis nitorem ob- * ung, dui
jice, qui tantis diſcriminibus infuſcatur. Non Cyinm §
ergo ſibi, ſed fœtui ſapiens Fœmina lucem heng
induerat. Ut pareret, ſplendet, quæ latet in Religies Ales: M
ſolitudine poſt partum. Fateor, familiaritas in Auliu ii, An hͤ
Principum, Regum favor, Templorum orna- Nerte 1e Md 4
tus, frequentia Populorum Monaſteriorum dae. ünodo e
Alumnos velut Signa magna exhibent, ipſo ſi i, guod
placet Sole poteſtatum circumdatos. At lu- um por
get, utl dicebam, qui lucet. Vides Tu qui- wnine
dem familiaritatem cum Principibus, ſed fa- UNnnr .
miliaritatem cum Deo non vides. Flet in cu- 1 “l
biculo, qui ſubridet in aula: lacrymis pota- rn 4—
tur, qui veſcitur cum Duce, cilicio tegitur, qui ier kn
ante Principem tegit caput, jacétque ante znen
Deum, qui coram Magnatibus ſedet. Deni- ln A
que poſtquàm peperit, ornamenta ponit;, n A n
declinat aulam, fugit in ſolitudinem. Ber- 1n Nnd
nardus in Romano coælo ſtipatus Cardinalibus, itdt
coronatus Pontifice, erectus dejectione Du- d d

cum ſuos ante pedes jacentium, nônne Sig-
num magnum videbatur, cinctum Sideribus,

olhrn 3 Royigi di
tectum Sole;, elevatum Lunàa? Vix componit Reliiſe reg

.
—. 5 Domi ſit Meutur
Sedis Romanæ tumultus, vix Ducem Aqui- niiis, 1
taniæ Guillielmum Deo parit, cùm illicôò re- z, Exears i
fugit Claramvallem. Nimirùm Mulier amici- grawi. (lir ddlo

tur

Bpiſcopus tur Sole,

dùm parturit, poſt partum gloriam
Domi tu-

7 negligens, fugit in eremum. Planè in Bernar-
Shre R. do illique ſimilibus viris effigiem recognoſco
judican- ſacræ Sponſæ. Hæc, dùm Sponſum quærit,
tes temerè. vineâſque curatum egreditur, tota pulchra
Rel'igieſe eſt, monilia, hyacinthi, byſſus, manicæ ar-
viss ber gento vermiculatæ ornamenta ejus ſunt. Eam
intuere domi conſidentem: Sicut Lilium, in-
guit, inter ſpinas, ſic Amica mea inter fi-
rirur ſo- lias. Domi dumi pungunt, forlis eam co-

lida,. munt monilia. Quam ſæpe Evangelicos Ope-
„Relipi ſß: rarios, quos vides foris Principibus aſſidere,
ſanctioris

vie zen domi ſpectares jacère infra pedes minimo-
bernan: rum, eorum oſculaturos veſtigia! Quantis
ſaculares afflictatur inter Fratres convivendo ſpinarum

Jadienn- aculeis, hoc eſt domeſticæ paupertatis incom-
lennn tes temerè. modis, qui, ne fuget proximos, ſereniorem
Murmu. Vultum exhibet! Is, qui Sol eſt in palæſtra,
ir ratio de coram Superiore repueraſcit: qui Lunam vi-
mndd k, Ececleſia- detur calcare, conculcatur à cincindela: latet
nth Hies G denique domi, Stellis foris inſignitus. Vulgò
Religiahis. Jicitur: haud aurum eſt, quod ſublucet:
nec quidquid Signum magnum eſt, aut Dig-
nitas magna, aut ſuperbus homo eſt. Sæcula-
ris non detrahat, Lyro miretur: Signum
enim magnum eſt veſtiri Sole, ut pariant:
ſed Signum maximum eſt, Solitudinem ama-
ri poſt editam prolem. Tunc latere, cùm lu-
cere poteras: tunc ſecedere in eremum, cùm
fœtus tuus ad Dei thronum evehitur, Signum
eſt incredibile viſu, narratu, & factu. Mini-
ſtrantes Chrifto cum Martha invideant fulgo-
ri Chriſto filios parientium. Nam luget, quæ
lucet Mulier.
Ignitum eloquium tuum vehementer .
& ſervus tuus dilexit iüllad. Pſalm.
ares
nekerl Sermoſpi. Undeè ergo tanta in corde glacies? undè
en Ei nituals tantus animorum tepor? Planè ex contemptu
t nm, ſer voris igniti eloqui; quod ſi admoveretur, linguæ
E ln . ner & miniſterio, pectori noſtro, igneſceret, non
mm. un riis tepeſceret Cor. Nollem, ſed compellor fa-
e Tuaſipo- ri. Plus nos incendit Sermo de Sacris Scrip-
nedu un tior.

turis, quàm interdùm nos incendat Epulum
divinum Sanguinis, Corporiſque Domini.
Interroga euntes Diſcipulos in Emaüs, Ge
Luc. 24, audies: Monne cor noſtrum ardens erat in no-
32². bis, dum loqueretur in via? Quid dicitis: Nôn-
ne modò eum cognoviſtis in fractione Panis?

ren .

n quo modo ergo loquimini de ardore cordis in
Monzfene, via, quod ardere nunc debet ſacro Epulo ſa-
tiben, in turum? Fortè arſit in fractione Panis: hunc
Gems tamen ignem non ſenſere Diſcipuli, ſed illum
Viele mirantur, qui in collocutione itineris cum Jk-
ipibu, *U exarſerat Sermo, blandéque ſævus Cor-
s. N da peruſſerat. Nollem ego de Euchariſtiæ dig-
lnil nitate detrahere „ in qua Deum adoro: ſed
hco tgtn⸗ puto ignoſcet Chriſtus, ſi verba ejus minùs
ele fortè Prudens, ejus membris quaſi præpo-
no. Attendas opto. Corpus ſuum tradit in
unen cœna Proditori „ nec eum ab inſano conſilio
udien retardat: alloquitur Milites miſſos à Principi-

vCdle bus Sacerdotum, ut eum comprehenderent,
. qui deliniti, imò emolliti ſuavis incendio ſer-

oe⸗ N aad. 7. monis, regrediuntur dicentes, Numquam ſic
nun Nin Lͤ. locutus eſt homo. Proindè ad Sacerdotes non
angt vinctum Jeſum adducunt, ſed teſtimonium
Diren ier ferunt abſolutiſſimæ commendationis. En fa-
an Nat / cilius Sermo Chriſti Milites miſſos remittit,
„aCtc/ .
Mla .

Stromatum, Lib. XV. 211

quàm Chriſti Corpus Apoſtolum cohibet,
ne abeat.

Nonne cor noſtrum ardens erat in no-
bis, dum loquererur in via?! Luc.

24. 32.
Plus arſiſſe debuit in hoſpitio: ubi nec Lalor ex

Sermo defuit loquentis Domini, & Epulum erai⸗n-
Corpus Domini ſervis exhibuit. Itäâne? Ar- e we

. . . . . Oratione.
detis in via Solo Chriſti alloquio, & jam Religionis
hoſpitio excepti alloquio & dapibus Magiſtri munia

veſtri, non ardetis? Puto laborantibus ube- viliora &
rius Chriſtus ſolatium ſuppeditavit; ut intel- Talenta
ligant, quibus non ſemper licet frui Chriſto a r, .
in Templo, pietatem in laborem vertere co- von⸗ „
actis, abundantius ſibi conſolationes Dei de- augene,
mittendas in Via, quàm ad Aras. Ariere in & Conſo-
via ſolo Sermone, non arſere poſt moleſtias *nes
itineris, licèt Sermoni acceſſerit Caro quoque en
ipſa Verbi, quod loquebatur. Nuntiate Di- Can. 5. 8.
letto meo, quia amore langueo. En flammas
quas nuntiari vult Dilecto, quæ procul erat à
Dilecto, cùm langueret Amore. Opto ego
abeſſe à Sponſo, ſi ita illum amare poſſum,
ut præ Amore langueam. Habeo ſubductus
præſentiæ Dilecti, quod vix impetrarem ejus
amplexu.

Qui facit peccatum, ſorvus eſt pecca-
ti. Joan. 8. 34.

Credet hoc aliquis de iis dictum eſſe flagi- Peccari
tiis, quæ Plebeiorum ſunt, puta latronum, sre⸗
furum, blaſphemantium. Cæterùm Imperan- peccati.
tium iſcelera nullam affinitatem cum Servitu-
te habere exiſtimant. Falluntur. Quiſquis pec-
cat, Peccati Servus eſt, ſeu Libertus, ſeu
Mancipium, ſeu Princeps fit. Imèò turpiùs
Dominantes à criminibus in Servitutem tradu-
cuntur. Greſus meos dirige lecundum Eloquium P. 118.
tuum, ut non dominetur mei ommis injuſtitia. 133.
En Rex magnus Servitutem in Throno timet,
ſi ſit Injuſtus. Verbum, porrò Dominetur, Peszata
conjungitur Injuſtitiæ; quod vitium potiſſi- Prineipi,
mùm Dominantium eſt. Quare, cùm flagi- H
tia, vulgo, infimiſque capitibus familiaria di- 6. Sape-
cantur urere, inſidiari, prædari, ferire, per- ioum
dere; Injuſtitia, quæ maximè invadit ſubſel- gravioræ:
lia & ſolia, dicitur Dominari: ut intelligas
Reges quoque Servitutem non effugere, ſi
non fugerint Scelus.

NWec in cor hominis aſcendit, quæ præ-
Paravit Deus is, qui diligunt illum.
1. Cor. 2.

Gloria

Ego Gloriæ æternæ magnitudinem niſi
« kerna.

aliundè ſcirem, ex Pauli laboribus, & ex
Davidis deliciis conjicerem. Quæ enim eſle
debet illa Gloria, pro qua comparanda lapi-
des, flagella, naufragia, ſitim, nuditatem,
frigus, famem, exilia, carceres, peregrina-
tiones, labores manuum, cordis orationes,
lacrymas oculorum, honorum fugam, ſup-
pliciorum tolerantiam Paulus leve ducit di-
citque onus, ad quam fruendam ſuſpirat Da-
vid circumfuſus delicuis, opibus felix, regno
magnus, triumphis maximus? Ille dieit: Non Rom. 3.

35 4 Junt 18.

Spes Pra-
mii.

ℳ

212

ſunt condignæ paſſones bujus temporis ad futu-
pſ. 136.7. ram gloriam: Hic canit, Ni non meminero tui
in principio lætitiæz meæ (quando ſcilicet ob-
rui mens ſolet, & extra ſe rapi) oblivioni de-
tur dextera mea. Magna ſanè Magnitudo glo-
riæ ſit oportet, quæ & in carcere, & in reg-
no placet. Deſideratur ab eo;, qui nihil op-
tare potuit; Rex, Parens, & Victor. Emitur
ab eo, qui omnia arbitratus eſt ut ſtercora.
Qui omnia habebat, hujus non obliviſcitur
glioriæ. Qui nihil optabat, hanc ita cupit,
ut ſanguinem pro pretio fundat. Adhuc ſu-
pra Davidem gloriæ memorem in regno, &
Paulum gloriæ cupidum in Mundi contemp-
tione, hujus Magnitudinem Gloriæ mihi com-
mendant Petrus architectatus tabernacula in
Monte Thabor, & Chriſtus ſui diſſipans ta-
bernaculum Corporis in Calvariæ monte. Ro-
go, quæ Gloriæ eſſe debet exſuperantia;
quando Petrus, qui omnia reliquerat, ut E-
vangelium evulgaret, unius ſcintillulæ calore
exuſtus, Evangelii, ſociorum, Clavium obli-
tus, Tabernacula molitur, ex Piſcatore Ar-
chitectus? Quid verò de hac gloria ſummum
non prædicat Verbum ſine verbis in Cruce
moriens? Quæ ſanguine unigeniti emi potuit;,
ſine pretio profectò eſt. Exclamemus cum Pro-
Elſ. 86. 2. pheta, Glorioſa dicta ſunt de te civitas Dei.
Quam ego plurimi facio, non quòd fluminis
eam impetus lætificet, ſed quòd Dei ipfius
profuſus ſanguis emerit nobis.

Abid. s.

Sitio. Joan. 19. 28.

Pungeris, laniaris, lancinaris, crucifigeris
Domine, & de ſola quereris Siti? Ita eſt.
Una plus eum Sitis excruciat, quàm multipli-
ces Clavi, & Spinæ innumeræ. Poſuit enim
in eo Deus iniquitates omnium noſtrüm, &
ſingulis membris ſingula ſcelera expiavit. Re-
bellem Adæ protenſionem manus ad pomum,
extenſa in Cruce dextera curavit: pedes per-
forati aberrantes à via immaculata correxere
greſſus clavis transfixi, plagæ verberum car-
nis illecebras confoderunt. Sitis linguam Do-
mini torſit, ut flagitium linguæ multiplex de-
leretur. En qui riſum jocum exiſtimabas, nu-
gâſque nugas, acerbius eluit Chriſtus linguæ
crimina, quàm ſcelera membrorum omnium.
Nec mirum; ſi verbis læditur aut impuris,
aut otioſis vehementer, qui Verbum eſt. Ver-
bis in ſui reverentiam poteſtatem tribuit ma-
ximam. Ilis enim & Sacramenta confici, &
ſuum vel produci, vel adduci, vel poni in
Arca Corpus ſancivit. Undè acrius eum vul-
nerant Linguæ flagitia, cui tantam ineſſe vo-
luit dignitatem. Itaque blaſphemias, impudi-
citias, ſcurrilitatem Ridendo proferimus: ſed
Chriſtus Sitiendo expiat, quod eum ſuppli-
cium, præ poœnis cæteris, & clamare & que-
ri in Cruce cosgit.

Lingus
grande

ſvelus.

Sermo
vanus.

Conſilia
rii impii.

Numquid adhæret tibi ſedes iniquitatis,

qui fingis laborem in præcepto! Pl.
Dignita- 923. 20.
tes meritis

Pen z. Fingis, hoc eſt, ſculpis, & incidis. Scili-

Mas „. Cèt Ut juſtè videatur Coronam nobis reddere
ferant Juſtitiæ, laborem fingit in Præcepto, ſcul-
Reges, & Pitque. Alius quoque ſenſus delicatius Dei

P Tal pracipientis ſuavitatem. Qui ſingis laborem in
PI. 53 20,.

Oliva

Præcepto. Non abeſt à Præcepto labor: quis Zagum
erim ludens vitia fuperet, ſeſéque abneget? Chriſi
veràm Pater miſericordiarum laborem exci- sve.
dit, expolit, fingit, tantéque artificio ſcul- Saperio⸗z
pit, ut ametur, & in pretio ipſe ſit labor. "were
Quemadmodùm enim ſaxum calcamus, cùm Kat.
ſaxum eſt, miramur, emimuúſque, cùm ſta-
tua eſt: ita Dei præcepta effinguntur, atque Cinfeſa-

formantur, ut delicias, non laborem præfe- iine:

rant. Hanc diſcerent artem vellem Præfecti ale .
animarum & gentium, quâ videlicèt Opus an aren
obedientiæ (quod non rarò ſaxeum eſt) non ſir ſas vi.
ſaxum, ſed ſculptura haberetur. Etiamſi ex Superior
ſaxo non florem, ſed Crucem effingant Præ- iat r.
lati, amabitur ſaxum in Crucem converſum.
Crux ipſa pretium addet lapidi, dolorem mi-
nuet, nec jam ſaxum, ſed ſculptura erit O-
bedientia. Nolo quidem, quod Dæmon ex-

petiit à Domino, ut lapides panes fiant, hoc

eſt, ut nihil imperetur; ſed volo laborem in
Præcepto, quò ametur, ac æſtimetur im-
perium.

Beatus, qui tenebit, & allidet parvu-
los tuos ad petram. Pſ. 136. 12.

Alexipharmacum ex vipera conficitur: Mortig-
Quæ, ſi vivat, mortem infert, ſi moriatur, catio Paſ-
vitam parit. Vitia viperis quamſimillima ſunt. hhs,
Perimunt, M pereant. Salutem ex imimicis jafſis coo-
noſtris. Igris non ſplendet, miſi pabulum peianiur
conſumatur. Itaque Beatus jure dicitur, qui in bonum.
allidet Parvulos Babylonmis ad Petram. Quod d:tie
mortis genus forté myſterio non caret. Si ageg.
enim gladio diſcerperentur;, ſi combureren- Lapſi non
tur igne, ſi extinguerentur veneno, haud ſpernendi.
exprimerent in ſuo ſupplicio calamitatem, Superior
quam nobis inferunt. Allſa ad Petram Affe- ag
lio improba ſuo ipſa ſe pondere opprimit: ,.
ideéque perit, quia propiùs cohæret Sa- Tentatis
Xo. Quod ſanè nobis quoque uſuvenire ſo- non ii-
let, dùm terrenis nimiùm adhæremus. No- menda.
ſiram ipſi necem parimus nobis, vicinià ſce- zag na⸗
leris. Si cupis vivere, reſili, eò citins mo- vie, ſjii
riturus, quò vehementiùs adhæſeris Terræ. „on ha-
yeamus.
Divitis
Laudate Dominum de Cœlis, laudate indife-
eum in excelſis, laudate euim omnes rentei⸗
Angeli ejus. Quia ipſe diæxit, O Ja-
&ta ſunt, ipſe mandavit, & oreata
ſunt. Pſal. 148. I. J.

Obedien-
tia in Se-
nioribus.

Soli Angeli, Cœli, Luna, Sol, Stellæ,
& Aquæ, quæ ſuper Coelos ſunt, invitantur
ad efferendam Omnipotentiam Dei. Potentio-
res Creaturæ Creatoris potentiam celebrant.
Mihi quidem & re futurum videbatur, ſi in-
firmiores inferioréſque creaturæ poteſtatem
Numinis mirarentur. Quò enim infirmior
quis eſt, eò vehementiès, quâ caret; ad-
mirari ſolet firmitatem. David;, contrà:;
Coœleſtia provocat ad dilaudandam Vim Do-
mini, Quia ipſe dixit, inquit, & fabta ſunt. Ibidem.
Dracones verò cæterâſque Animantes evo-
cat ad Dei gloriam exaltandam, Paudent, Ibid. 12.
inquit, nomen Domini, quia exaltatum cſt
nomen ejus ſolius. Quid hoc eſt? Nobilio- ann,
ra Dei mirari Vocem imperantem de- Ge te⸗
bent: viliora exaltatum Dei nomen exatent
. imi-

Divitia

Nim
vult
exalt
, ptellt.a
do 3
e ſi
Ar. LAuue

i ſt Hu
u lein

„ (ur
v, titucln
pur Gi
nte

7. tus, 110

m tuI, Ut
umt vettens
nitateme
inid

nuttte

t. 0

nr exhlorar
1 be cice
u Pergunt
imn con
Noctura.
. Cor vere
eninn de

Venite ,

nmnm,

ceh

zn. leigt
4. E Comi
un Hin
auemis
Slthdinen
el Dendlt.
u in Ienp
in,
e v;
1 iun i
4 in, ide⸗
ui; Dei Her
he lnen Ie
l. Uleribi
, 4
a. Nld habi
4 Clrehe
inz Del n
inz Dähnn
eiutn
tglilemi
kdo
di, dppre
664 MWm dr

fen

Elduß

ſt.

e

Mbe
Nen
ir.

Nimirùm nobiliores & potentiores Creaturas
vult Deus memores eſſe Obedientiæ, cujus
exaltare Nomen conſuevere viliores atque de-
preſſiores. Ipſe dixit, & facta ſunt, medita-
tio ſit Solis, Stellarum, atque Angelorum:
Quia exaltatum eſt nomen ejus ſolius, jubilatio
ſit Humilium. Niſi dicamus, hunc à Prophe-
ta ſervatum ordinem eſſe, quòd Dei poten-
tiam potentiores mirentur, ſi tamen ſapiunt;
quæ enim habent, Deo accepta referunt.
Quare quò quis fortior eſt, eò magis Dei for-
titudinem admiratur, ex qua ſuum novit ro-
bur dimanaſſe. Humilia veròô, ne in ſua vili-
Juaxiur tate deſperent, ad exaltandum Dei nomen
in Divi- invitantur. Ut igitur non glorietur omnis caro
nis. in conſpeétu Dei, Dei ſtupet potentiam Coœe-
lIum, Dei nomen Terra exaltat.

Ibid. 5.

Ibid. 12.
Gratiæ
neceſſitas.
Talenta
mediocria

Honor
muttstis,
quia om-
nes 4-

Et ſi ingrediebatur ut videret, vana lo-
quebatur: Cor ejus congregavit ini-
quitatem ſibi. Pſal. 40. 6.

Perſecuteo- Is deſcribi hoc loco mihi videtur, qui Re-
, ligioſorum explorat mores, & araneos imita-
adar tus, florem relinquit, ſolâque paſcitur ſorde.
fa ile. Cujus rei quot rogo portenta? Pes ingredi-
Marmu tur, ut videat oculus; & oculi munus præ-
ratores. vertens lingua vana loquitur; cmque os va-
Ne nitatem effundat, non exhauritur cor, ſed ma-

vels, „ O15 iniquitate completur. En Oculi non ſa-
ati nus aſpectus quot pariat monſtra! Impius O-
Cupreſz⸗ Cculus;, quamvis optima Proponantur, vana
qus ſeme videt; cumque virus continere non valeat,
ampulaa n . . X .
,„„dquitatem congregat, dùm vanitatem effun-
24 72 . . . . . .
reHereſ dit. O prodigium ! Lingua ſpargit vanitatem,

ci⸗ & Cor colligit vanitatem, reſorbétque ani-

Liſs fa- Mmus, quod egerit os. Deſinant aliquando impii
ma vie explorare, quæ videre non poſſunt: Taceant,
quæ dicere non decet: nam ipſi quidem vana
Lingug bargunt Juſtis non obfutura, ſibi verò non
cura. vana congregant, ſed iniqua, quam maximè

nocitura. Quod ſerit Lingua vanè, hoc metit

Irriſores. Cor verè in iniquitatem converſum. Quos
enim de alis jocos ſpargis, tibi ſcelera ſunt.
Venite, & aſcendamus ad montem Do-
mint, & ad domum Dei Jqauob, &
docebit nos vias ſuas. Iſa. 2. 3.
Faer. Plerique Templum non adeunt, ſperantes
ases, ſe domi à Deo doctum iri viam ſalutis. Ve=

rùm Iſaias, qui Propheta Domini erat, fre-
Religioſi quentiùs atque felicius orabat, doms ſuæ
Laiei non ſolitudinem deſerit, & in domum Dei Jacob

ernendi . . .
1 ' aſcendit. Porrò cur Domus Dei Jacob dici-

quia La- . .
eor ma- tur Templum, ubi ſuas nos docet Dominus
nuum vias, & non Domus Dei Ifraéel? Etenim ſi

Oratienis uſquàm videtur Deus, certè in Templo vide-

Tu de. tur, ideéque Iſrael fit unuſquiſque in Domo

Mortif. Dei. Hæreo hoc loco nonnihil. Puto tamen

catioora- Molnen magis Jacob quàm Ifrael Domui Dei

tione Ali. inſeribi, ut intelligas in Domo Dei eum fe-
Pc, liciüs habitare, qui patitur, peregrinatur, lu-
Ctaturque ſociatus Jacob luctatori, quam qui
Orattoni, Dei fruitur aſpectu cum Iſraéel. Viæ Domini
fons. in domo Dei Jacob docentur. Nec mirum;
ſiquidem in Evangelio rariores viſiones narran-
virtes tur, labores verò, dolores, lacrymæ, jeju-
uge, ma, opprobria flagella, Cruces denique ſæ-
chriſt, Piſſimè proponumur. Proindè, ſi pateris, li-

Stromatum „Lib. XV.

Ccoronat, non quæ veſtit, ſed quæ calcatur.

21

cèt in oratione lacryma exareſcat, viam teris
Dei Jacob, inque Dei Domo es. Quèôd ſi
lacrymulà delibutus pati non potes, time.
Via enim Domini docetur in Domo Dei, non
Iſraéël videntis Deum, ſed Jacob pro Domi-
no laborantis atque patientis. Patiendi ardor;,
non Contemplandi amor in domo Dei Jacob
te ſtatuet. Deus enim videri voluit in Rubo,
ut ſpinas oſtenderet Contemplationis parentes
eſſe ſanctioris. Sat Deo vicinus es, ſi rubo;
dumiſque circumderis. Non in viola Domi-
nus, non in ſidere, non in ſole, ſed in Rubo.
Vix tibi Deum adeſſe credas, m te videas
Spinis obſeptum. Quin Deus & Rubo nihil an-
tiquius habuit, quàm accedentem ad ſe Moy-
ſen excalceare, ad uberiorem paupertatis, at-
que doloris diſciplinam.

Cur præcepit vobis Deus, ut non come-
deretis ea omni ligno paradiſi! Gen. 3. I.

Initium omnis peccati Sermo eſt. Mulier, Familia-
dùm labiorum oſtium reſeravit, aditum Morti Pas ciem
. . Mäulieri-
patefecit. Quis credat? Ne cum Serpente qui- zu;
dem Mulieri innocenti loqui hicuit ſine flagi- Linguæ
tio. Quid ſi Juvenes alloquatur Virgo? Quid cara.
ſi agat cum Viris Fœmina? Lingua itaque Malier
frœnanda eſt fons ærumnarum omnium: omn- domi ſit.
némque Mulier timere debet affatum, quæ ne Moniales.
Anguem quidem, fœdiſſimum Monſtrum,
adiit ſine Vitæ jactura.

Signum magnum apparuit in eœlo, Mua-
lier amicéta Sole, & Luna ſub pedibus
ejus, & in capite ejus oorona Srella-
rum duodecim. Apoc. 12. I.

Cur magnum? Magnum indè dixerim, Gloris
quèòd Mulier Lunam preſſeêrit, atque calca- age6,
rit. Minus Solem facio veſtientem, minuſque e,j1u;,
coronantes Stellas: verùm Lunam compreil- 1 tentio
ſam ſtupeo. Stellæ enim ſupra caput Mulie- rede.
ris, Sol ſupra ejuſdem humeros, ſi eum or-
nant, ità tamen ornant, ut, cùm illam mag-
nam faciant, eꝗ tamen majores & videantur
& ſint altiores. Una Luna minor eſt hàc Mu-
liere, quæ non capiti incumbit, non humeris
extat, ſed pedibus ſubeſt. Itaque quod maxi- Taleniaz

mè Rlagmun Signum facit, Lux eſt, non quæ “ i-
tu, ſe

. . . . . ſine Arro-
Nec imamerité: plures enim Luce inſigmri gantia.

conſpicies, quàm Lucem negligere. Pauciores Humili-
Lucem proterunt, quàm merentur. Quare as nihil
plus Mulierem extollit Luna ſub pedibus, bi deberi
quam Sol in chlamyde. vele.

Et pannis eum involvit. Luc. 2. 7.

Una Virgo Chriſtum, quem peperit, te- Oleria
xit. Cæteræ circumferunt Chriſtum, ſi for- vang.
tè pariant, maluntque illam frigore crucia- zZelus a-
ri, quàm ſe tanti honore fœtû⁴s carere. Ne nimarum
gloriam ſuam tegant, JESUM puerum rete- *ihil
gunt. O Gloriæ æſtus, qui Chriſtum algere “4t.
cogis! Vix aliquid boni nobis excidit, cùm id Talentz
omnium proſtare oculis ſatagimus. Rarus, qui ecum ſpiri-
pPannis à ſe partum JESUM involvat. Ideò & ¹2.
Virginem miratur Lucas, & ii admirandi ſunt,
qui eam non in pariendo tantum Puero, ſed
& involvendo æmulantur. Sola Domini Ma-
ter

N.

—
214
ter mater pariter, & obſtetrix fuit. Nos ſi pa-
rimus, quot obſtetrices advocamus, non ut
ſoœtum juvent, ſed ut fœcunditatis noſtræ te-
ſtes ſint, & laudatrices. Porrò, non ſerico,
ſed pannis JxsOM Virgo involvit, vili ſanè
inopique integumento, ne ſit Fœtus ipsâ oc-
cultatione illuſtrior, ditiorque. Lateant late-
bræ noſtræ.

Proba me Domine, & tenta me: ure
rénes meos, & cor meum: quoniam
miſericordia tua ante oculos meos eſt.

Pial. 25. 2.

Dei Miſe. Itaeue Tentatiomibus ſe repugnaturum Da-
ricordâ vid Propheta confidit, non quòd ante ejus
oslizar: oculos Dei Juſtitia ſit, ſed quòd Miſericor-
v* *M. Jiarum Domini recordetur. O contrariam
tantir. . . . 4 ſſe
obſtina- ſenſui noſtro Prophetz mentem! Quod e Ie
tio. poterat invitamentum ſuccumbendi conflictui,

Superior hoc ſe potiſſimaum ſperat David firmandum in

Kagas, prælio. Miſericordia, inquit, tua ante oculos
ucat. 7 7 e
Ibidem. Méα eſt „ ideò Ure renes, cor tenta nam

Conf-ſa. Miſericordiæ tuæ memor non peccabo. Et ſa-
rii nimis nè terreat alios à ſcelere Dei Juſtitia, ejus
ſeveri. me Miſericordia à flagitio deterret. Quis enim
Dei Miſe. Deum, adeò humanum, qui non ſolùm ho-
rkordin. ſtibus parcat, ſed & pro hoſtibus moriatur,
poſſit violare? Nolo peccare, quia ipſe vult
parcere. Nolo ab eo fugere, quia fugientem

Luc. 15. ipſe non fugit. Pater, dicebat in ſe reverſus

18. Filius ille prodigus, peccavi in cœlum, & co-
Amore Tam te. Coœlum &* Patrem nominat, non Ge-
duaci, non hennam aut Dominum: his nominibus ſua ſe
metu, flagitia odiſſe teſtatur. Et quidem indignum
Pœnitétia ſe Filii vocabulo fatetur, ſed Patri nomen ſer-
vera. vat, eumque non Dominum, ſed Parentem
appellat. Nimirùm ad odium ſceleris pluùs in-
ccitat recordatio Miſericordiæ, quàm timor
Juſtitiæ. Hinc eſt, quòd Dominus per Iſaiam
abſtracturus impium ab iniquitatis complexu,
non Iram illi ſuaum, non Severitatem omni-
potentem proponit, ſed ejus ſe Matrem eſſe,
IIa. 49.15. ac fore pollicetur. Numquid obliviſci poteſt
Mulier infantem uteri ſui? En ſuſpendit ver-
bera, producit ubera, quò facilis iniquus con-
vertatur. Et ſanè ſi Peccator Adamanti com-
Paratur; frangetur is non Mallei contuſione,
ſed infuſione Sanguinis. Molleſcit Cor noſtrum
Cruore Chriſti, non Malleo divini Judicii. A
facie olei computreſcet jugum: Et ferrum ra-
10 vulnera curat, ſæpè facit; quæ rariſſimè
oleum perdit, ſæpiſſime curat. Exclamabat
2. Reg. 4. gemebundus Abſalom, Obſecro, ut videam
32². faciem Regiv. Felicins Patris meminiſſet quàm
Regis: dum enim nomen iterat Potentiæ, vo-
cabulum Patris oblitus, exarſit regnandi cupi-
ditate, quam & Regis terror non terruit, &
Patris dulcedo demulſiſſet. Periculoſins Patris,
quaàm Regis, eſt oblitus: Noôſque pernicioſius
Dei Miſericordiam, quàm Potentiam obliviſ-
cimur. Ideò Deus in Pialmis & Cæremoniis
memores Iſraélitas eſſe voluit beneficiorum,
quorum recordatione ſatis eos in officio conti-
nendos ſperavit. Sic eductionem ex Egypto
ſingulis annis recolere juſſit, quos memores
eſle ſen Dathan hauſti, ſeu venenatæ Plebis
non curavit: ratus acriùs à peccatis retrahi eos
poſſe recordatione Miſericordiæ liberantis 5
quam Juſtitiæ punientis. At, inquies, David
LZ1. 5e, 4. Oppoſitum ſentire videtur, cùm ait: Et pec-

. Oliva

catum menm contra me eſt ſempen. Imò mihi
Vates aſſentitur. Scelus enim illud jam benefi-
cio Miſericordiæ ablutum erat, & divina or-
natum Indulgentia: ideéque Rex ſapientiſſi-
mus ſuos illud ante oculos ſtatuit, ut nimi-
rùm intuendo quaàm facile Divina Commiſe-
ratio grande ſcelus indulſerit, à patrandis ſce-
leribus contra tam humanum Dominum retar-

daretur. Huc Patrisfamilias ſpectavit conſi-

lium, quando ad Agricolas, qui ſervos ceci-
derant, non phalanges, ſed Filium miſit .
verebuntur forté Filium meum. Magis enim Matth.
eos hærede quam lictore curandos cenſuit. Fi- ²1. 37.
lius emnim plùs quàm enſis ſubigere Deo de-
buit Agricolas.

Sicut Lilium inter ſpinas. Can. 2. 2.

Ad Cantica confugeram Salomonis, ut ibi Mortif.
ſaltem à mortificatione aliquantulùm reſpira- atio ne-
rem. Audieram enim ibi nominari Sponſlam, Naris.
Columbam, Flores, Cantus atque Vineas
quare in ſpem veneram aliquando tandem
quieſcendi. Verùm refero indè quam ociſſimè
pedem, viſis, auditiſque, quæ minimè requi-
rebam. Ibi enim Lilium inter ſpinas, ibi faſ-
cem Myrrhæ inter ubera, ibi ſine Sponſo le-
tulum, Sponſum cum guttis noctium, non
ſine vulnere & abſque pallio Sponſam, con- Patipre
cluſum Hortum, ſignatos Fontes contemplor. Chrine.
Ibi audio tempus putationis adveniſſe, ibi ge-
mitus reſonant. Turturis, ibi oculi Columba-
rum celebrantur. Rogo in antro Poenitentiæ,
qui tetrior efſe potuerat, pleniorque doloris
apparatus? Nicut Lilium inter ſpinas ? Spinæ
non abſunt ab epithalamio Salomonis: quod-
que mirere, ne Lilio quidem, florum inno-
centiſſimo, licet abſque dumis atque punctio-
nibus germinare. Quin oſcula petuntur, ſed
infliguntur vulnera: ipſäque Charitas, quis
crederet? non oſculatur, ſed ferit. Audi:
Vulnerata Charitate ego ſum. Libet exclamare:
Et undè Dolor abeſt, ſi floret Lilium inter
ſpinas, in ipſis Salomonis deliciis? Mortifica-
tionis itaque inducias extra Scripturarum li-
bros quærat, qui eas cupit.

In lectulo meo per noctes quæſivi, quem
diligit anima mea: quæſivi illum,
O&ν non inveni. Can. 3. I.

Haud mirum: ubi enim eſt frigidum illud Paapene
Verbum, Meum, ibi Chriſtus non eſt. Qui Mariiß-
enim habitaret cum Sponſa, proprio lectu- zationes,
lo, recreatà, qui nuſquam habuit, ubi ca- S t.
put rechinaret, cùm viveret? Omnia placent e a .
in epigraphe iſta Sponſæ, præter unum, quod
fortè horruit Sponſus, In lectulo: En Pau- Ibidem.
pertatem ſtrati: per noétes: En Vigiliarum flu-
dium: quæſivi: Fervoôris eſt argumentum: Okedien-
Juem diligit anima mea- Amoris eſt teſtimo- zia etiem
nium: quæſivi illum: En ardorem labore non n ſie.
fractum. Et non inveni. O diſſentientem tantis “ vis,
virtutibus exitum! O luctum improviſum! O ſu Ope-
diſpendium nullis ſatis lacrymis comploran- zibtm.
dum! Itäne? poſt paupertatem lectuli, poſt Chriſßtu:
labores vigilandi, poſt ſtudium quærendi, abi hali-
poſt amoris æſlum, poſt repetita deſideria & ter. D
ſtudia indagantis Dilectum, Dilectus latet? Deus ub;

Nimirùm in Lectulo ſuo quæſierat: In Lec- qusren-

tulo, inquit, meo quaæſivi ideéque ejus eſt due.
aſpe-

aſpe
ubi
Eaug
venit
rapl
lo 1 Obec
ſemi.
er
obteln
Citra
guiel⸗
Uigilan
Chriſtu
lir ſ ate⸗
65 ,r. impetn
e
in int⸗
nihni cu
lun telnpefa

mn Ileta,

Auu. Ils
non Sa

Iini Amwel
i dem ad

(alt tu in 4
u Verid 9.
it, ſe Mocd

n miengtibu
-

25 bis cete
nidis non invet
Aun5 (tulo 0t
e⸗ Ilir obe
. ,
„ NCIr
ini 4 Orati
un kemdt.

ſ jentiam

ſ. Ci ⸗
6 , G
in. Macyerta
zi a, int
us.
4 Iln non

en alat, 4

i ſienta,
bi Dnid er⸗
wi (OactuS P
U ſe, non
linduc
zer . .
mn. Mperl
„ ali
Uncbe, ne
a Alſteret
adclitur
1

lun,
3I. 1.

.
.
d 1 1

irhh
ngnn

Nlmn, orh
ile,

1.

Unn.
r u
etunn K

—

6
47

7

oi n

GNNN,
Nrr
ſiglnm 1 8
1Cen /

aſpectu fruſtrata. Non enim cubat Chriſtus,
ubi eſt Meum, vel propriæ Voluntatis, vel
Paupertatis imperfectæ. In Cruce Chriſtus in-
venitur nudus & obediens, deleturus chiro-
