in Hiſpaniam digreſſus, in eam rediit, &
ides forté omnium primus occubuit. Non
enim din Patria Juſtos ferre conſuevit. Im-
Familia- perium Eccleſiz Romæ, in Urbe maximè

ritas ſe. Judæis infeſta „ quâmque ſibi regnum erep-
ria, non . S 5 7 .
ivieis turam ſulpicabantur, ab Apoſtolis Judæis

etiam eâ ſtabilitum; ut ibi gratioſiorem ſcias futurum
mulieri- te, ubi inviſum fore metuebas. Porrô il
böue. lud hic placet adnotare, Elham ad Viduam

H miſſum, ut paſceretur; & quidem perte-
et cum . . .
malieri- Duis erat ſubſtantiæ foœmina, & calatitos

bas agere. tempeſtate, clauſo ſcilicèt cœlo : Ut deſi-
nant mirari Catoniana quorumdam ſupercilia,
Zelus la- & zelotes Momi, ſi aliquando ad viduas con-
vimarum fugiant Sacerdotes, ut ſubleventur. Vel Eliam
i e. mordeant faceti Angues, vel deſinant carpe-
zi: re, ſi Prophetantes urget neceſſitas Prophe-
Religieſi tam ſequi. Et Chriſtus, ut Hieronymus ſcri-
ali debent bit, ſecum habuit wulieres, quæ ei de ſuis
Oiera. facultatibus miniſtrabant. Nec minùs libet
rius ſolis Tecordari Eliſei, qui Naamanum docuit ra-
animabus tionem expurgandæ tabis, non eum tamen
conſulat, ſio dignatus eſt miniſterio. Ex quo colli-
H gimus , non dedecere Religioſum de rebus
nimarum etiam temporalibus conſilium dare, ſed non
Ei gravis. decere eum executionem conſiliorum. Non-
nulli defuiſſe ſuo videntur muneri, niſi ipfi-
Familia- met illa agant, quæ ſuadent facienda. Ipſi
Jeute,: Medici fiunt, ipſi Advocati, ipſi Procura-
as non ſir tores, ipfi Tutores, & ſi Deo placet, Co-
abjeéta, qui ipſi ſunt, tantùmque non Bubulcis ſub-
ſtituunt ſe: qui profectò ſi Eliſei meminiſ-
4. Reg. 5. ſent, reſponderent conſulenti: Vade, lavare
10. Vepties Domique remanerent; nec tam fre-
quenter alien inficerentur tabe, ſi quos ab-

luendos ducunt, importunâ charitate ſud ma-

nu non abluerent. Vade, lavare. Ablega,
non exterge.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

R—

Stromatum „Lib. XIII.

Et duxerunt illum uſque ad ſupergilium
Montis, ſuper quem civitas illorum
erat ædiſicata, ut Præcipitarent eum.

Ipſe autem tranſiens per medium illo-
rum, ibat. Verſ. 29. 30.

Et negabis altitudinem præcipitium eſſe? Nomen ſi-
En quo modo à civibus deducitur in Mon- e Werito
tis ſupercilium JkSsUs, ut indè in Prærup- Mundus
ta deturbetur. Mirandum illud eſt: Naza- fallax.
reth urbem florum appellatam eſſe: & ta- Politici.

—G . tiſt.
men ex tam amono vôcabulo, in quam naorere n,
barbaram degeneraverat feritatem! Ità quo- pori Ca-

Aue Mundus ornatum præfert in nomine , Kitati ne-
ub quo quantùm fœditatis tegat, nimium eeſſaria.
ſcimus. Quare fidendum non eſt extimæ
ſpeciei, nec ſono perſplendido duci oportet:
nam urbs florum Chriſto ſpinas germinat,
& Præcipitium parat. Rursùs Nazareth, quæ
Florum civitas eſt, quæ Virginis patria eſt,
campeſtris non eſt, ſed ſupra montem ædi-
ficata: quèôd Caſtitas rarò floreat in plam-
tie voluptatis, campeſtrique fertilitate; ſed
arduo gaudeat, & ipsâ loci ſterilitate fœcun-
detur.

Et ſtupebant in doctrina ejus, quia in
Poteſtate erat ſermo ipſius. Verſ. 32.

E Nazareth deſcenderat Capharnaüm Ga-
likææ urbem, in qua ſummo cum plauſu
verba ejus excipiuntur. Mox ut è& patria Councio-
proſilit; auditur libenter, & ipſius ſermo "ataris

fuifſe dicitur in poteſtate. Porrò doctrinam rorzlg.
admirantur, ides, quòd cum poteſtate lo- e, „de

queretur. Ideéque cum poteſtate loqueba- zas.
tur, quia odiſſeé poterat patriam, eâmque
deſeruerat. Tuus quoque erit in poteſtate
ſermo, ſi mens tua in affectionum poteſta-
te non erit. Tunc folùm ſcias admirationi
futuram doctrinam tuum, cùm ſermo tuus
erit in poteſtate. Oratio enim, quæ blan-
diens ſubſervit adulationi, vel tumida ancilla-
tur gloriæ, non admirationem excitat, ſed
contemptum.

Et in Synagoga erat homo habens Dæ-
monium immundum. Verſ. 33.

Scientia inflat, & in Synagoga docentium Srientis
Spiritus aſſidet immunditiæz. En quàm ſub. ne Zut-
dole ſapientium conventui veternoſus Ser-“
pens ſubrepat. Non ergo ſtatim indè cre- Reforma-
damus exulare Dæmonem, ubi Scientia reg s.
nat in cathedra. Et quidem Synagoga A.: Zelus in-
Teopagus non erat humanæ Sapientiæ, ſed diſeretus.
divinorum Bibliorum Palæſtra erudita; in ea
tamen homo erat habens Dæmonium im-
mundum. Putäſne cœtum etiam rectè ſen-
tientium mali Spiritůs præſentiâ funeſtari non
poſſle? Putas à conventu ſemper pro bo-
nis moribus ſatagentium abeſſe Dæmonem?
Ubique eſt: utinâmque exulet ab altari.
Quid de Conventiculis Politicorum, ſi pe-
riclitantur & Synagogæ? Verùm quo mo-
do expellatur, contemplemur. Exclamanti ita- Luc. 4,
gue, Spiritui, Quid tibi & nobis, JEN Na.- 33.
darene?. Veniſti perdere nos; Chriſtus impe-
C 2 ravit.

28

avit: Obtumeſce, & exi ab eo. Et cum pro--
jeciſſet illum Dæmonium in medium, exiit ab
eo. Cur recuſat Chriſtus prædicari, com-
mendarique aà Dæmone, quùm illius maxi-
mè teſtimonio ſtabiliri Fides poſſit Evange-
lica? Quia tota laus ex timore, metuque
jacturæ naſcebatur. Non enim ſolicitus erat
de Chriſti exaltatione Spiritus impuritatis,
ſed metuebat exilium. Politicorum vox iſta
eſt in Synagoga interpretes agentium Dæ-
monis, Quid tibi & nobis? veniſti perdere
nos. Quam ſæpè & ſubſelliis erumpunt tar-
tareæ hujuſmodi voces, ſi non Chriſto, Chri-
Conſilia. ſti miniſtris, & nuntis exprobrantes adven-

lbidem.

Politici.

rii boni tum? Quis obſtinatius ab Aulæ adytis, à
non audi- . . . 5 .
z. Curiæ tribunalibus, à conventu Judicum ar-

Religieſi cetur, quam Dæmonum hoſtis, Mundique
repulſi ab“ victor Evangeliorum Tubicen? Quivis au-
Aulis ditur, quilibet admittitur, ipſe non repelle-
Aulicas retur Diabolus, ſi aditum poſtularet: ſolus
non pro- . . 1 .
motes JESUS in probo Sacerdote conſpuitur: ſo-
Corree- lus Chriſti Legatus exploditur. Scias timen-
zionis im. tem ſibi à JESU ruinam, nihilque ſibi cum
patiens. illo clamitantem aut Dæmonem eſſe, aut
Dæmoniacum. Et ſanè Aulici ejuſmodi Dæ-
moniaci comprehenderentur, ſi juberentur
Ibidem. ſilere. Obmuteſece, & exi ab eo. Aulicus
enim improbus, nudus, miſer, ulceribus,
& mente, & corpore ſcatens dicere poteſt
Job. 19. cum Job, Dereliéta ſunt tantummodò labia
20. circa dentes meos. Nihil enim in malis Fa-
Aulieis mulis præter vocem eſt, quâ decipiunt Do-
Domini . . .
non faat. Minos, & lacerant Juſtos. Aſſentantur Dy-
naſtis, repugnant Sacerdotibus, Gulæ ſer-
viunt, laniant Sanctitatem. Coêrce jactantiam
vocis, & nihil in Adulatore reperies. Non
enim factis, ſed verbis liberales cum Domi-
nis ſunt: nec magna exhibent, ſed loquun-
tur. Vis, 6 Princeps, miniſtros tuos dignoſ-
cere, ſilentium eis impera, & illos projicias
in medium. Liceat omnibus proferre, quæ
ſervant; & comprehendes infidos, & ener-
Conſcien- gumenos, quos pios, fidoſque exiſtimaſti. Ve-
zia ape- rùm referamus ab aula, & foro pedem, &
rienda. Spiritum immundum exturbemus è& Synagoga.
Severitas Audin? Silentio, & publicatione immundus
publiez Spiritus pellitur. Loquax vix libidinis cate-
K., . nas effugiet;, ſolutiorque lingua obligat cor.
abeng, 40 Contrà, obmuteſce;, & venenum prodas, ſi
eyxſolvi optas a teterrima ſervitute. Si cu-
pimus à Synagoga impudicitiam ehiminare,
non occultò nocens puniatur, ſed publica
lues plectatur publicè. Projicitur energume-
nus in medium, & ſic Dæmone Synagoga
vacat. Recordemur Joſué ſuffigentis patibulo
impios hoſtes contra meridianum Solem. Et
ipſi David adultero minatus eſt Deus, Sole
palam facturum ſe ea, quæ ipſe feciſſet abſ-
conditè.

Quod eſt hoc verbum!? Quia in poteſta-
te & virtute imperat immundis pi-
ritibus, & eeunt! Et divulgabatur
Jama de illo in omnem locum regionis.

Verſ. 36. 37.

Concio
vana.

En tandem dignam Concionatore famam!
Plauſus tui non verba ſint, non elegans
deſcriptio, ſed immundorum Spirituum ex-
pugnatio. IIIius fama vulgabitur, cujus ver-
ba eradicant & mentibus Auditorum Spiri-

Oliva

tum impuritatis. Vincta libido, non luxu-
rians oratio præcedere debet triumphum Chri-
ſtiani Oratoris. Rara fama Concionatorum,
qui rarò ab Auditoribus exulat Immun-
itia.

Surgens autem Jeſus de Synagoga, in-
tro ivit in domum Simonis; Socrus au-
tem Simonis tenebatur magnis febri-
bus, & rogaverunt illum pro ea. Et
ſtans ſuper illam imperavit febri, &
dimiſit illam. Et continuo Jurgens

miniſtrabat illis. Verſ. 38. 39.

Quinam Evangeliorum apex myſteris non
redundat! JESsUsS itaque, poſt concionem,
non ſecedit in domum ſuam, unius horulæ
incommoda diuturnà accubatione compenſa-
turus. Non ſudorem abſtergit „ non pran-
dio confovetur, non recreatur nugis. Quæ
quidem ſi modeſtè adhibeahtur, indigna
Chriſtiano non ſunt, etſi Deo digna non
fuerint. Sed & Synagoga ſubit domum Pe-
tri, aniculæ Socrùús ejus febrim curaturus.
Poſt verba procedit ad opus, & , curatis
animabus, miniſtrat infirmæ. Secundò, Do-
mum mulieris etiam ægrotantis non intrat
ſolus, ſed Diſcipulorum ſtipatus multitudi-
ne. Non placet eorum zelus, qui ſpecta-
torem refugit. Timendum eſt enim, ne qui
Fœminam curaturus ingrederis, infirmus ip-
ſe recedas, & ſaucius. Et Vetulam, & In-
firmam JESUS non convenit, abſque arbi-
tris: quanté magis Adoleſcentem horrere
Foœminam debes ſine arbitro. Neque veròô
accedit ad illam, niſi rogatus; ut ſuſpicio-
nem omnem amoveret, quam fortè impar-
tiendæ ſalutis feſtinata cupido ingenerare
potuiſſeét in mentibus detrahentium. Nota
verò, quo modo febrim curet: Nans Ju-
per illam imperavit ſebri, & dimiſit eam.
Stans, inquit, ſuper illam, non ilh aſſidens,
non alloquens illam, non colloquens cum il-
la: ut intelligamus non cradonem impor-
tare, ſed morbum referre eos, qui cum
Mulierculis ſolidos dies nugando conſumunt.
Non ſedeas cum Foœmina, ſi eam valetudi-
ni reddere optas, ſed ſtes, & quaſi aliò pro-
perans non tam ei imperes, quaàm ejus vi-
tiis. Siquidem non eam JESUS dicitur in-
terrogaſſe, ſed febri potius exilium indixit.
De vitiis loquere, non diù loquaris cum Foœ-
mina: illis imperes, ut eam dimittant, non
iſtam patiare, ut te detineat. Illud hoc loco
occurrit expendendum: JESUM ſominas cu-
raturum earum ſubiſſe domum, ut patet in
Socru Simonis, & Filia Jairi; cumque ob-
vios pleroſque curaverit in via, nullam curaſſe
legitur Foœminam. Fortè earum pudori con-
ſuluit, docuitque in publico non curari Mu-
lieres, ſed vulnerari. Una Cananæa Filiæ
ſalutem deprecata eſt; ſed quia publicum non
erubuit, non pro Fœmina habita eſt, ſed
pro Cane; & vix fides impetravit; quod in-
verecundia quodam modo petierat. Fortè Do-
minus, ut illa domum quantocius revertere-
tur, gratiam ei conceſſit. Ita enim Apoſtoli
hoc teſtantur, cùm dicunt: Dimitte eum, duta
olamat poſt nos. Ea verò, quæ fluxum ſangui-

nis patiebatur, ſanitatem ſine rubore non ex-
torſit,

Concio-
natoxris
exemplu.

Familia.
ritas cum
mulieri.
us.
Collo-
quia euf
mulieri-
bus.

Opera-
rius nihil
qusrat
prater
Animas.
Zelus
animaru
ſerius &

cautus ſit.

Mulier
domi ſit:

Matth-
15. 23*

7

huli t
Mlin tum
9
e com
lmn glll
(lati
cſim meht
o.
Sn Neno
mnhe kucli
u tim M
hib ai
ſpini
ſet enin
ſuͤtte
1n A.

Cnn .
abel
ucel

anl

1 (or!
4 iulmos
44 (r & n
yf Nlat ; 0.
e. Qu
iu Guntut,
i core erig
Tun Lun
leinte ſe
ſioreidat
thatur,
et, à kel
Pyu. guidum.
ium ont gettr
m immili ge
Cljtrbat n
tin kerenn
Uni omi
ſerſ unbe
iwpi repe
, ſibi
Ion antece
un erple
ine, ſed
Ii UndeY
InS Eepren
m. Ver-
OAaim ge
e in Vul
n tadi
temur lan
Aumn vite
lre tenm
eclita
ecletemur.
We Ulcer
lutt, Ge
nle ſunt
one (he;
1 10 di
ligne 1

tett
n hen

„

W

Stromatum, Lib. XIII.

Familia- torlit, acriter à Domino reprehenſa. Qui
ritas eum moleſtiùs unius mulieris, etiam fidelis, tac-
Mulieri- tum pertulit, quàm virorum innumerorum
W hiur. compreſſionem. Exhorruiſſe viſus eſt fimbriam
Circum- quoque ſuam, tanquam pi mulieris contre-
edtio. Ctatione violatam. Vix enim Caſtum indu-
Cahſitas, mentum tangi poteſt à Fœmina, ſine diſpen-
dio. Tertiò, ſurgens Socrus miniſtrabat illis.
Iyfrmas Nemo enim jacens miniſtrat Chriſto. Docet
convaleſ- ſancta Fœmina valetudinem à Chriſto récep-
ceni. tam Deo debere rependi. Liberatus à febri-
bus alii, quam Chriſto, miniſtras? periculo-
ſiùs incipis, poſt valetudinem, ægrotare. An-
teà enim æſtuabas febri, nunc æſtuas cu-
piditate: antè jacebas in lecto, nunc otiaris
in aula.

Cùm autem Sol ocαοιαäiſet, omnes, qui
habehbant infirmos varüs languoribus,

ducebant illos ad eum. At ille ſingulis .

manus imponens, curabat eos. Verſ. 40.

Eledkis Quot habet adoratores Oriens, tot prodit
Katus. infirmos Occaſus. Sola nimirùm humana feli-
Aula. citas & nocet, & colitur; adoratur, & vul-
Mors fe- nerat; occidit, & indefeſſos habet ſacrificu-
ieiw. los. Quæ quidem vulnera tum deprehen-
Felieitas duntur, cùm occiderit Sol. Aulicus è& ſter-
voxig. core erigitur, ut ſedeat cum principibus.
Tum Lux favoris ſplendet, putatque eâ fe-
licitate ſe omminò de miſeria convaluiſſe. At
ſi occidat Sol, & Principis ei vultus ſub-
trahatur, aulave eliminetur; tum ſe perſpi-
cit, à felicitate vulneratum, & divitis lan-
Jeumpora- guidum. Nam tunc inimici emergunt, erum-
lia non punt detractores, inſultant faceti; & qui
explent. humili depreſſus conditione nihil optabat,
cupiebat nihil, experitur ardentiſſimam ſi-
tim terrenorum: quique antè beatus erat
und domi ſibi adminiſiràâ, mœret, niſi umi-
verſa urbs obviam ipſi effundatur. Alius ex
inopi repentè dives, mox felicitate deſtitu-
tus, ſibi videtur pauper, ſi reliquos omnes
non antecellat. Enimveròô non eſt hoc aà for-
tuna expleri, ſed irritari; non aurum vo-
rare, ſed famem; cædi hoc eſt, non cura-
ri. Undè & benè in occaſu Solis ſeſe infir-
mos deprehendunt, & accurrunt ad Chri-
ſtum. Verùm occaſus iſte Solis vitæ quoque
occaſum deſignat, quo inſtante, unuſquiſ-
que ſua vulnera clarè intelligit, neſcio qui-
bus radiis vicinæ mortis illuſtratus. Tunc
fatemur languores eſſe?, quæ videbantur o-
pes, dignitates, & infulæ. Ad occaſum
enim vitaæ dignitas occidit, opes effluunt,
ſolique remanemus cum iis ſceleribus, quo-
rum fœditatem non horruimus, ut eas con-
ſequeremur. Miſera mortalium conditio,
quæ ulcera non refugit, dummodò ea ra-
Piat, quæ rapiuntur à morte, cujus lautiæ,
noſtræ ſunt lautiy. Sed videamus, quà ra-
tione Chriſtus infirmos curet. At ille lingu-
lis manus imponens, ocurabat eos. Occaſus fe-
licitatis homines oriri Coœlo & Deo cogit.
Cùm enim à nobis Mundus avertitur, tunc
ad Deum convertimur, ærumnâ inſtitutrice.
Matthe Venite ad me, qui laboratis, & onerati eſ-
tis, & ego reficiam vos. Ergône Labor di-
vitiæ, honores Onera? Dei ſervos oneratos
putabam, non Mundi principes. Verum &—
onerati dicuntur a Chriſto, & in Evange-
Ethicæ Comment. Tom VI.

29
lio languidi perhibentur à Luca. Nota, quo Soperies
modo eos curet. Singulis, inquit, manus im- ,4 77*
ponens. Non eos eidem ponâ coërcet; nec a, ig.
unum tam variis morbis conficit malagma?
verùm alios clementia, alios ſeveritate, hos
conſilio; illos reficit exemplo. Omnibus au- Epiſtopà
tem manus imponit. Hoc eſt; ipſe per ſe "eliden-
curat, non verô aliis committit medicinam. te. i5
Id legerent velim animarum Duces, intelli- 4
Seréntque Principes; qui, duùm ſubjectorum egae.
Plagas miniſtris ſanandas tradunt, recrudeſ Kex zu-
cere mox dolent vulnera populorum, non dist caus
ſanari. O quot funera in urbibus non exta- Su.
- J . P „Rewregayd
rent, ſi ulcus putreſcens ſecaretut à Regnan-
te! Quid dico ſecaretur? Tangeretur dunta-
kat ab eo, quem Deus Urbibus, Cleriſve
præfecit. Manum imponens; dicit Evange-
liſta, non ferrum intrudens, non exclu-
dens viſcera,; non ſanguinem emittens, non
immittens pulverem;, non oſfſa corrodens.
Rursùs non ſolo verbo eos curare voluit, Exampis
ſed manu: ut doceret Sacros Paſtores; non
ſolà oratione aut exhortatione languidos cu-
randos, ſed fore, ut, admotâ operum ma-
nu; convaleſcant.

.„

A☚ͤ

Facta autem die, egreſſus ibat in de-
Jertum locum, & turbæ requirebant
eum, & venerunt uſque ad ipſum,
& detinebant illum, ne diſeederet ab
eis. Verſ. 42.

Quàm fallimurt, quicunque exiſtimamus, Zelus ſè-
tum ſolùm proximos nobis adhæſuros, cuùm riusſit.
eis ipſi inhærebimus! Audis? Ibat Jeſus in Familia-
deſertum locum; ſed non ideò deſeruerunt il- ritas eum
lum turbæ, imò eò amplids requirebant il- ſeculari-
lum, quèò minus ipſæ ab eo requirebantur. “s vnimia
Vis à ſæcularibus quæri, eos noli quærere.
Quæréris, ſi non quæſieris. Joannes in ſoli- Operarius
tudine; ſed turbis vallatur. Iſaiæ Achabus "onſit fa-
occurrit, quia ab Aula alienus erat. Petrus ie“
arceſſitur à Cornelio, dum in ſolario domüs mn, ſacu-
orat. Solem noctu optamus, in meridie col- laritus.
lucentem faſtidimus. Antonium Conſtantinus Celle
datis lteris ſalutavit, cum fortè pleroſque *wor.
Monachorum in aula obvios, ne aſpexerit
quidem. Porrò Chriſtus in Galilæam ſece-
debat, & tamen regiam ſemitam declinavit
ne viatorum vel præconiis extolleretur, vel .
impediretur frequentij. Turbis autem reti- Locopum
nere cupientibus reſpondit; Quia & aliis ci- indiffe-
vitatibus oportet me evangelizxare, quia ides L.uc: 4. 45
miſſus ſum. Quid hic aiunt noſtri temporis“““. 5
non rari Apoſtoli, qui una ex urbe pelli Zelas a-
non poſſunt, etiamſi eos Obedientiæ impe- zimarum
rium exire compellat? Intelligant hi Chri- ndiferis⸗
ſtum nec precibus, aut deſiderio ſalutis
diù una in civitate morari, ideéque eos diſ-
cipulos nolle, qui, ut propinquis tempora-
lia provideant, aliis urbibus negligunt evan-
gelizare.

3

CdA P. V.

E Xe
S. L U C F.

Aſcendens autem in unam navim, quæ
erat Simonis, rogavit eum à terra
reducere puſillum. Et ſedens, doce-
bat de navicula turbas. Verſ. 3.
Luc. 5. 2. Um turbæ irruerent, inquit S. Lucas,
ut audirent verbum Dei, vidit Chriſtus
duas naves ſtantes ſecus ſtagnum Genezareth;
piſcatores autem deſcenderant, & lavabant
Labor ſæ retia. Tum Jeſus in unam navium aſcen-
sulsrium dit concionaturus. Quem antequàm audia-
vanncs, mus, ſpectemus prius infelicem ſæcularium
conditionem. Etenim, cùm naves ſtent, ip-
ſi laborant; cùm ligna quieſcant, ipſi deſu-
dant; & cùm rihil ceperint, ut mox fate-
buntur, coguntur nihilo minuùs lavare retia.
Mundi ab Evangeliſta ſpecies adumbratur
in opere piſcatorum; cujus ſectatores quieſ-
Zelus a- cunt nunquàm. Neſcio autem, quaàm in-
iamn cn, nocenter temporalia deprædemur, qui in-
Pucreſe. ſtrumenta prædæ abluimus, poſt capturam,
Zelus a. ſuis quamquàm votis fraudatam. Vix inve-
nimarum nies divitem, qui ſordes conſcientiæ lavare
eptimas non tentet. Terretur felix quibuſdam con-
licer frue- ſcientiæ ſtimulis, & Dei ſervos quotidiè con-
tu careat. 1:
Afeätas ſulit. An non lavare retia iftud eſt, quæ
ſine effze- rarò extrahunt temporalia, quin ſordibus in-
eu. quinentur. Rursùs piſcatores hi docent nos
Aulics non ab eventu induſtriam metiendam. Et-
coni en- eniin Rete, quo mihil ceperant, non diſ-
quàm in- Cerpunt, aut negligunt » verùm ſedulò ab-
felicibus.- Iuunt, & ſarciunt. Nos, contra, res pen-
Intentio dimus ab eventu; eôſque veneramur, non
re. quos virtus impulit ad ſumma, ſed quibus
Servive palmam temeritas obtulit. Davidem ſi pro-
Deo felix, 1. F. . . . 1.
qui ab e- ſtratum vidiſſemus à Goliath, ſuam illh au-
ventu non daciam exprobraremus, quòd inermis & ru-
inelina- dis armorum congredi cum Bellatore non du-
zur ad Pitaverit. Quia fund vicit armatuun, vix
Præamia. obviis choris fatis dicitur dilaudatus., Rur-
Aulicorũ sus, Lavabant retia, quibus per totam no-

miſeria. Ctem laborantes expiſcati fuerant nihil. Quæ-
SSõ ſo vos, quid Aulicus Præ ſtat 4 qui Domi-
num ſuum, cujus potentiæ fruſtrà innititur,
palpat, & ſimulato obſequio vel deludit,
vel adorat? Quid is, qui gratias agit Do-
mino de impenſa opera, etiamſi nihil extor-
ſerit? Hi profectò lavant retia, quibus non
prædam, ſed ruborem cepere. Verùm ve-
niamus tandem aliquando ad Chriſtum. Ut
Concionem habeat, recedit puſillum à ter-
vox ope- ra, & ſedet. Nimirùm terrenis addicti ho-
z. minis Oratio friget: & dedecet hominem
Eccleſia- „ .
tei, & Non revulſum à Mundo, contra Sæculi ſe-

Superiores Ctatores declamare. Ideò fortè paulatim ad
Religiofſ ſolos penè Religioſos prædicationis munus
decteta devolutum, utpote qui a terra longiùs re-
condentes. ceſſere. Sedeat quoque Chriſtianus Orator,

Reforma- ,. 4*—.
iide compoſitiſque affectionibus, plebem doceat.
probi. Nam ſi ambitione exagitatur Orator, huc

Coneio- illucque diſcurrit, ut ſibi comparet vel dig-
natoris nitates, vel exedras, vel opes; hic profe-
exemplü. C non docet, ſed ludit, non declamat con-
tra vanitates, ſed in vanitates prolabitur.

Oliva

Itaque Concionaturus non miſceatur Turbis;
non Populorum famihiaritate capiatur, non
Auditorum molliatur benevolentiâ, ſed ſe-
cedat ab eis, rogétque Petrum, ut Navim
puſillum reducat à littore. Roget, inquam,
pro Navi; quæ Chriſti ſuggeſtus fuit, non
vi, literiſque commendatitiis, Navim, in
qua concionetur, extorqueat. Non ſatis pla-
cet ambitioſa quorundam dicendi prurigo,
quos non ardor perorandi, ſed fames aut
auræ, aut auri pulſare cogit ad fores Præla-
torum, ultréque ſeſe ingerunt primis cathe-
dris in Synagogis, ne ipfis primi defſint in
Cœnis accubitus Porròô prætereundum non Locerum
eſt, pro Suggeſtu Chriſtum Navim delegiſ. ind fe-
ſe; fortè ut Concionatorum eſſe intelligere-nzi.
mus varias adire regiones, multaſque erra- gg.
re per oras. Quare ſicut inſtructa Navis “
nunquàm minùs uſui eſt, quam cùm otiatur rens.
in portu: Ita Concionatorem otium in pri-
mis dedecet, & requietis deſiderium: quem,
cùm videris per procellas vehi, undàſque
calcare, tunc ſcias ſuo munere præclarè de-
functum. Auditores verò ubinam Dei ver-
bum;, quod ſemen eſt, excipere debent? Pla-
nè in littore, ac ſabulo. At littus arare,
tritum eſt de ſterilitate proverbium. Acci-
derit id quidem in agrorum cultura: at in
Evangelico ſemine longè diverſa ſerendi ra-
tio eſt. Neque enim divini Verbi ſeges ube- xais
riùs provenit, quam in ſabulo mortis, quàm ſtatw.
in vitæ confinio noſtræ mentis oculis ſubje- Moriis
cto. Statue te extra mare in arena; ubi tu- edita-
mentes fluctus aliquando confringes, & tum 1 ical⸗
miraberis quemvis apicem de lege in tuo cor- c, ale-
de florere, & ne iota quidem unum in ter- goried.
ram cadere ſine fruge. Spinis quidem Dei Pocationi
verbum præfocatur, areſcit in Petris, imra ebellis.
Vias præda fit Volucrum. At in littore,
tanquam in opimo ſolo fructum dat ſupra cen-
teſimum. Nonne recordaris illius Chriſti ver-
bi ad Andream, Petrum, & Joannem: Ve- Matth.
ni, ſequere me. O durum ſemen! 6 verbum 12. 21e
aſperum! verbum, non verbum, ſed gla-
dium à Patre Filium ſeparantem! Quia ta-
men in littore jactum eſt, feliciter germi- gu, mur
navit; ſabulique mollitum duritie Apoſtolo- uu diſei-
rum Principes protulit. Sententiam abſolvat pulis.
Chriſti Domini modeſfta. Qui Petrum, Honor
mox futurum Diſcipulum ſuum, non impe- i
rio adegit, ſed demiſsè rogavit puſillum à znche⸗
terra Navim abducere. Irrepſit in pleroſque ſiljechot.
imperandi libido, quos ſuæ profeſſionis ſuper- Affabili-
ba cepit oblivio, dum, quæ precibus impe- e. lge
tranda forent, extorquent imperio. Petrus atzgarg
autem dùm concionaturo Domino ſuæ inſtru- imherio-
mentum artis liberaliter commodat, in Præ- ſas non
dicatorem evadit ex Piſcatore. Hinc diſcant dSt.
mercenarii rebus ſacris ſuam libenter locare ee
operam: nam undè pecuniam non ſperas, de- Deo dae
ſperata tibi ſalus erumpet. Neque ergo Con- ye,
cionatoribus, neque Miniſtris Chriſti tua de- accipere
neges, etiamſi pretium non exſolvant: ſiqui-
dem Petro pro Piſcatorio Lintre totius Eccle-
ſiæ Navis commiſſa eſt.

Opera-

N
M
rt
fotu
u

er

in Pbte
zi Cbrenle
Mun catis.
in ge vide
giu Krutrat
r Nel i
E Pili⸗
e tur? N
aß

ache Et, du
(itm.
CaKüm,
nur guan cef
1 14 Cnphum
Acoleſcer
e jind P.
jimdn
64 Merdote
mu in aris n
7 VINItatem
Cortitudine
ſenlg et
ſo lucrum
Cllo gachi
Ckolnis, pa
immoror i
keriäge
Dleclatur
14 Get, Me⸗
v lig Mebre.
Ies Eucant
ue Mt) Nim
Min toli locun
tet, & ine
Matime ort
INt, ducit
un Nar
totin nocte
Crike, qr

tem Don

I

Prni ci
umn

ktennn
Nerin d

te deben
A Hum ar,
Vetbium An
d alun s

stromatum, Lib. XIII.

Ur ceſavit autem loqui, dixit ad Si-
monem, Duc in altum, & lawate
rotia veſtra in capturam. Et reſpon-
dens Smon, dixit äli; Præceptor per
totam noötem laborantes nihil cepi-
mus, in verbo autem tuo lawabo rete.

Verſ. 4. §.

verlum Subterfugit quis Concionem, pauperiem
Dei vel obtendens, ad excuſandas excuſationes in pec-
Fauperes catis. O mortalium planè egentiſſime! Non-
adiant.- ne vides Petrum per totam noctem captur4
birsu fruſt Divino Verbo Manè vacare
lia cateris Truitratum:;
preferen- nec ideò deſtitutum, ſed tantam concluſiſ-
da. ſe piſcium multitudinem, ut rete rumpere-
Des dare tur? Non ergo patrimonio, lucrôve dece-
sceipe- dit, quod Deo, Diviniſque rebus impen-
re. ditur. Ante concionem Simon laborat in-
caſsum, poſt verbum in verbo prædam,
2Talento- quam cepit, non capit. Sacraverat, poſt tri-
rum uaſu umphum Goliæ, Deo in Templo gladium
bro Dee. Adoleſcens David: at enſe deſtitutus felicius
Zelus a- J. .
nimarum divino protectus eſt enſe: quem deindè à
studiiss Sacerdote recepit fortiorem expertus, quòd
prefera, in aris non rubiginem contraxerit, ſed di-
tur. vinitatem quamdlam, & humanâ majorem
fortitudinem didicerit. Itaque Deo dare,
fœnus eſt: & expiſcatio intermiſſa pro Chri-
ſto lucrum fuit; un ſuſpenſus in Taberna-
culo gladius triumphos parturit, in acie vi-
Ctorias, palmâique pariturus. Verùm, quid
immoror in his, cùm infinita propemodùm
myſteria quævis ſyllaba Evangelii textüs com-
plectatur. Et primò quidem ad Simonem
Luc. f. 4. dicit, Duc in altum; & ſociis, Laxate re-
Zelu tia veſtra. Quid hoc eſt? Quare non om-
enm Obe- nes ducant, vel ſi unus ducit, unus non la-
Wsä „ Nat? Nimirùm Superioris tantùm eſt piſca-
Oratione. tioni locum deſignare: reliquos labor ſpec-
tat, & induſtria. Tum copioſa præda indè
maximè oritur, quòd unus, & hic ſupre-
mus, ducit in altum. Rete, quamdià Chri-
ſtus in Navi non fuit, nihil cepit, licèt per
totam noctem expanſum fuerit: ut adfuit
Chriſtus, quot piſces attraxit? Capiemur au-
tem, non Capiemus, ſi non ad Superioris
imperium, ſed noſtrum ad ſenſum laboris No-
bis campum eligemus. Porrô in altum eſt
Provehenda Navis, ut copioſa ſit præda. Quoô
magis aberis à terra, eòô magis prædaberis.
Potes non difficulter intelligere, quâ ratio-
ne animas trahere poſſis ad Chriſtum; vide-
licèt ſi non terræ proximum littus legas, ſed
cymbam in altum ducas, ubi procellæ fre-
Titala- munt, & æquor inſanit. Et laxate, inquit,
ionsm retia veſtira in capturam. Veſtra, inquit, re-
Se.j tia. Hinc eſt, quòd rapax Inſtitor, cum to-
to vitæ tempore deſudet, inanior ſemper eſt.
Felicitas Undè tantæ calamitatis origo? Scilicèt, non

à⁹ Deo. ſua laxavit retia, ſed aliena. Non enim tua
Ai- eſt, ſed viduæ lacrymantis, ſed ſuſpirantis

Avari. Mercenarii pecunia illa, quam mutuam das,
tia aliena & in capturam effundis. Redde alienis ſua:
sſarpans. & tuum impende cenſum in fœnus, & au-
rea tibi ſeges reſpondebit. Noli rapinas laxa-
re in capturam, imôò remitte egentibus de-
bitum, & tum diſrumpentur arcæ præ æris
immenſitate. Princeps cùm ſæpius decerta-
verit, nunquàm vicit. Undè tam adverſa
certaminis alea? Suo utatur ferro, non ſub-

ditorum auro: exerat proprium enſem; non
alienam exhauriat arcam, & triumphabit.

Breviter, qui capturam cupit, ſua laxet re-

tia ad imperium Domim, non contra divi-
næ, humanæque Legis præſcriptum. Præcep- Ibid. fe
tor, per totam nolctem laborantes nihil cepi-
mus. Nunc vera prophetaſſe in ſterquilinio Labor ſa⸗
Jobum deprehendo: hominem ſcilicèt ad la- calarivm
borem natum eſſe. Etenim piſcatores hi ad
vivum ſæcularium flatum adumbrantes, to-
tam noctem laborant, quæ, ex Patrum in-
terpretatione, vitæ hujus ærumnoſæ tempus;
& curſum nobis expingit. Itâne per totam
noctem laborantes capitis nihil? Et quæ iſthæc
tam ardens cupido capturæ, quæ vigilare nos
docet, ſomni, quietiſque expertes? Libet hic
perpendere, quod in captura temporalium
frequentiſſimè uſuvenire ſolet. Scilicèt, lIu-
cem oderunt, tenebräâſque deligunt piſcatores
tenebrarum. Etenim non facilè tantum præ-
dæ attraheret Ambitioſus in Aula, niſi ſua
malèé geſta umbris obvolveret. Clam Ambi- Aulicus.
tio ſerpit, & tenebris involuta, dùm ſimulat
Sanctitatem, perrumpit ad Cathedras. Nun-
dinator niſi jaceret in obſcuris rete, non con-
ſequeretur unius ſpatio anmi, quæ complu-
rium ſæculorum indefeſſus labor in luce non
peperit. Sepias imitamur, quæ caliginem
offundunt, ut prædentur. In nocte, ſi cre-
dimus Davidi, proſiliunt ad prædam omnes
feræy. Quæ enim de die in prædam cede-
rent, prædones evadunt ſubſidio tenebrarum.
Simile quid exſtat in libris Regum, ubi Ab-
ſalom deſcribitur ſummo manè accurrentes
in urbem ruſticos ſeduxiſle, blandiſque ver-
bis in ſui amorem excitafſſe. Et quoniam
tenebroſiores reliquis locis carceres ſunt:
ſciant Principes imbi Judicum Avaritiam ar-
dentiùs non rarô in inſontium patrimonium,
& ſanguinem debacchari. Ideò fortè Regum
ſceptrum à Propheta Virga vigilans dictum
eſt; quòd non tam in luce ſolicitè circum-
ſpicere debeat, quaàm in nocte diligentius
vigilare. Quèòd ſi Principes Sacrarum Lite- Zudex ja-
rarum teſtimonio Reipublicæ Soles ſunt : dicandus.
ſciant, ibi noctem efle, ubi ipſi non adſunt;
ideéque eas omnes cauſas, & judicia patere Carcer.
rapinis, quæ non ſuo illuſtraverint ſplendo- Rex re-
re, ſuiſque oculis non recognoverint. Verùm gar.
deſiſte tandem ab inani labore cæca Mortali- Aalici
tas, & quando per totam noctem laboras, Franandi,
nihil aliud prædaris, quàm nihil: in Dei ver-
bo retia laxa, indè, ſi ſapis, extractura ſpo-
lia multa. Nôane audis Davidem: Lætabor Pſal. 118:
ſuper eloquia tua, ſicut qui invenit ſpolia mul- 162.
ta?* Tuum mare divinæ paginæ ſunt: ſcru-
tare in his, quæ David ſanctus ſupra aurum
& topazion æſtimavit.

Et cum hoc feciſſent, coneluſerunt mul-
titudinem copioſam: rumpebatur au-
tem rete eorum. Ert annuerunt ſocüs,
qui erant in alia navi, ut venirent,
& adjuvarent eos. Et venerunt, &
impleverunt ambas naviculas, ità ut
penè mergerentur. Verſ. 6. 7.

I nunc inexplebilis hominum Cupido, & Amtlisiez

ingenti labore conclude, quibus penè mer-

gare. O ſemper ſuum in damnum ambitio- Divitis
ſa Ambitio! O in naufragium prona ni- noxie:
C 4 mium

2 2 Oliva

Felicitas midm Avaritia ! Quid hoc inſaniæ eſt, ea ab
nexia,. undis extrahere, quibus in undas demergi-
mur? An non cum ſociis Petrus penè ſorbe-
tur mimia piſcium multitudine. Tu unus ſa-
pere potuiſti; divitum oculatiſſime Phocion;
qui opes demerſiſti, ne mergeréêris ab eis.
Ejus nimitùm naturæ ſunt mortalia, ut, ſi
deſint, enecent: ſi adſint, mergant. Aut ob-
ruimur abundantià temporalium bonorum;
aut inopià perimus. Quid verò dicam; quòd
Zelus a- præ multitudine prædæ rumpebatur rete? Ro-
nimaynm go vos, quis ità animarum prædâ cumulatur,
den ie⸗ ut caſſes religioſæ diſciplinæ aliquantiſper non
Ragutars diſſuat? Quis ita proximorum invigilat ſalu-
obſer- ti, ut ſuum rete non laceret? Enimverò re-
vantia. laxatur rete, dum in capturam laxatur. Nec
Regularé diù cohiberi poteſt intra domeſticæ conſuetu-
obſervan- dinis limites, quiſquis ſibi videtur multitu-
tiam mul- . . ,
zizudo non dinem ad Chriſtum attraxiſſe. Rursas: præ
facit. copia piſcium diſcinditur rete: quòͤd rarô,
inundante multitudine, legum vigeat diſci-
Iſai. 9. 3. plina. Multiplicaſti gentem, & non magnifica-
Religioſi ſti lætitiam. Supputari poterant Domini Diſ-
locis cipuli, & in uno conclavi concludebantur

pumero Chriſtiani, quando de illis ferebatur, ani-
maluzt. mam eſſe unam, & cor unum. Ut verèò pro-
centur. Pagari Eccleſia cœpta eſt, tum enimveròô
multiplex erupit undique impietas hæreſum,
quæ nec ipſorum Eccleſiæ fundatorum obi-
tum expectarunt. Quòd ſi interpretatio mo-
ralis non placet, Temporalia conſpuantur,
quæ difficillimè capiuntur, & ſine diſpendio
retis poſſideri non poſſunt. Scilicèt, qua
maximè contineri poſſe putaveras opes, ſi
nimiæ ſint, effluunt. Ipſum per rete ſibi exi-
tum parant: & undè potiſſimum coërcen-
Felicitas tur, dilabuntur. An non rete diruptum eſt
noxia. ab abundantia divitiarum, quando opulen-
tus ille, præ copia frugum, deſtruere mo-
liebatur horrea ſua? Salomon hoc cognovit,
Eccleſ. cùm ait: ubi multæ divitiæ, multi & qui co-
5. 10 , medunt eas. Suo curvatur pondere Arbor fſoœ-
Eecleſia-

Fiei edi- cundior; & pinguius ſolum urticas ſibi gig-
tus neceſ- Hit, & tribulos. Quèò plures attraxerit Cc-
ſarii, ſed lum vapores, eò citiùs eos demittit concre-
non nimii tos in grandinem, aut eliquatos in imbrem;
& diſſilit ſutilis cymba, auro liberalius im-
pleta. Injurioſa ſibi fertilitas eſt, faciléque
corrumpitur, quod nimium eſt. Duo reſtant
in Sacra hiſtoria expendenda. Primum, Cur
Petrus conclusà piſcium multitudine exclama-
Luc. 5. S. rit, Exi à me, Domine, quia homo peccator
Ibid. ro. Sum. Alterum, cùm ei dixiſſet JESUS: No-
i timere, ex boc jam eris homines capiens. Et
ſubduktis ad terram navibus, relittis omnibus
ſecuti ſunt eum. Cur, inquam, Chriſtus Si-
monem, Joannem, & Jacobum, quos ad
paupertatem Apoſtolicam vocaturus tunc erat,
