Caſtitatis, qui paſſim tangis, & tangeris. Non e a
times, quod Jkss expavit? Aut tu IIIo ſan- lalne
ctior, aut Te ille cautior. Non Tu certè ſe- leint
curior, ſed lapſui eò vicinior, quò periculi l ſn
viciniam non expaves. nd l
. . g : 5 Uent, ni
Et plaoebit Domino ſacrificium Juda & miin
Jeruſalem ſicut dies ſæculi. Malach. 4 8 ſe

Nutum lr
Ult cando⸗

3. 4.

Quid diuturnam optas vitam? Quid die- Dies ble⸗ lemr Arä
rum multitudinem cupis? Num ut Poœniten-7. Unng Nor
tiam agas de ſcelere? Falleris. Placet Domi- etnig,
no ſacrificium ſuper Dies ſæculi. Non curat Auemn
Tempus, ſed Victimas: non Vitæ prolixita- n mer in
tem, ſed Cordis amaritiem. Ad clepfydram hininon
lacrymarum ſupputantur anni: diù vixiſti, ſi o riere
mente ploraſti. Supergrederis Ægeum Mathu- lut eln
ſalem, ſi Magdalenæ te fletus exæquat. Quot r Deor
Holocauſta, tot Dies. Tuis ſæpius cupidita- Rtenum,

tibus obfiſte, & Diem unam in Annos pluri- .
mos propagaſti. Quot in te Vulnera, tot apuuiid
Deum Menſes. Explevit tempora multa con- Sap. 4 13.
ſummatus in brevi. Ignoſcite, rogo, mihi:
Nollem eſfſe ſapiens dum recito, conſumma-
tus. Scio conſummatum idem eſſe ac perfec-
tum: Tamen conſummatus idem eſt ac con-
ſumptus, quâ ſanè voce Sacrificium ſignantiùs
exprimm-

Stromatum, Lib. XV.

exprimitur. Ergo conſumi, expletio eſt mul-
torum temporum. Nec mirum. Deus enim Sol
Juſtitiæ eſt; diebus non indiget, nec tempo-
ra curat, qui & Sol eſt, & ternus eſt: no-
ſtrà tamen patientiâ non poteſt non oblectari,
qui, ut pateretur, hominis ſeſe formæ ſub-
jecit. Hinc eſt, quòd acto in Crucem Domi-
no Sol receſſit, ac ſi cederet Sol, ubi Victi-
ma cædebatur, non ignarus ſupra dies à Deo
Mortiß- hoſtias adamari, cujus oraculum eſt: Super
catio su- dies ſæculi placiturum ſibi Judæ ac Jeruſalem

“ *ſacrificium. Evaneſcit Sol dierum artifex, ubi
1. Aley. Crucis ara ſtatuitur: quia Tempora negligun-

ſus, ſes tur, ubi Hoſtiarum copia annos interdum con-
Lans A- trudit in die, cùm Lux vix horas lento greſ-
doleſcen- ſu deſignat. Iſaaci ætatem coram Deo proli-
ii. xiorem cenſeo fuiſſe longævitate Gigantum:
plas enim eſt Juvenem vitam ſpernere, quàm
Senem vitam produxifle. Iſta felicitas haberi
poteſt, illa non poteſt non haberi fortitudo.
Uberior autem Lux virtutis, quàm valetudinis
eſt: dierumque fœcundior ſeges, ubi Ado-
leſcentia Neci pro Domino deſtinatur, quàm
ubi vita in Senectutem, ætatis beneficio, pro-
trahitur.

Et cum perverſo pervertéris. Pſalm. 17.

29.

Amiecei Quod Pater Verbo, id Filius exemplo ex-
iwpii. preſtit. Davidis enim oraculum eſt, de futu-
ro Juſti lapſu, ſi cum Impio verſetur: Salo-
monis luctus eſt, ante idola Idoli ſui procum-
bentis. Quo nemo ſapientior infatuari potuit
à contubernio mulierum, quarum conditio
ſudpte naturà proxima eſt inſipientiæ. Is, qui
Templum Deo erexerat, Diis fana conſtruxit.
Nimirùm ipſa Lux, ſi nubibus ſocietur, lu-
cere dediſcit: & neſcio quo modo gemma ſor-
deſcit in pulvere. Quid auro nobilius, quid
Imitandi ejus fulgore æquè ſplendidum? Alterum dicas

epimi, Solem non & Coœlo, verum ex Orco fulſiſſe.
non chari. IIlud tamen concretum luto ne Terræ quidem
conferri poteſt. Sine luce pallet, ſine pretio
jacet, ſine dignitate calcatur: & , niſi ope
Igpis à luto divelleretur, Saxum foret non
Circum. Aurum. quot Adoleſcentum Aurum fo-
ſedio rent, Hi forent aurei; dàm vanitate ſociorum

perfedtis Vani fiunt, iis maximè vileſcunt dotibus, qui-
seceſſa- bus ſe ſperant futuros ſpecioſos. Nec aurum
Taz ſociatum luto in pretio: Et nullus tantus eſt
Bn i. vitæ candor, qui commercio picis non detur-
vi. petur. At incurioſins Prophetæ verba præteri-
vimus. Non enim dixit, & cum perverſo per-
verteris, ſed, & cum perverſo perverteéris.
Quare non continuò ſecurus es, quòd aliquam-
diù inter impios vixeris probus. Pervertéêris,
etiamſi non pervertaris. Ifraelitæ diù in Egy-
pto vixere ſine Religionis damno. Unum co-
luere Deum degentes cum Æ gyptüs, quorum
major Deorum copia, quam ceparum. At
venenum, quod diu latuit, tandem erupit.
Conflarunt in eremo vitulum, ſenſeruntque
damna A.gyptiacæ commorationis, poſtquam
ex Egypto abiere. Viden'? Nocuit Super ſti-
tio non cùm propè fuit, ſed cùm procul ab ea
degebant Hebræi. Non gladii more, ſed ſcin-
tillæ inſtar impiorum ſocietas graſſatur. Gla-
dius, ut intrat perimit: Scintilla incendium,
antequam ſuſcitet, ipfa extinguitur. Evanuit
illa, cùm flamma, eſus vi ſata, furit. Serpen-

235.
tem cum Eva colloquentem perpende. Non
eam pertraxit ad Arborem, non ei ramum in-
clinavit, non ei denique pomum obtulit cor-
tice exutum. De fructu difleruit, & diſceſſit:
At abiit ad plantam Mulier, viditque frugem;
quam à Serpente ſemota & rapuit, & vo-
ravit.

Er erue me de manu Filiorum alieno-
rum, quorum os locutum eſt vanita-
tem: & dextera eorum, dextera ini-
quitatis. Liliæ eorum compoſitæ. Bea-
tum dixerunt populum, cui hac ſunt.

Pſ. I43. 1I2. 14. 18.

Quaàm delicatè de Deo hoc loco Propheta Felires
ſapit! En magnifacientes temporalem felicita- von ad-
tem quàm feſtivè ſerius Filios alienos appel- irandts
let! Et ſanè Filii alieni putandi ſunt, qui-
cunque Chriſtianorum temporalem beatitatem
prædicant, quorum Chriſtus & vanitatem ver-
bis, & vilitatem contemptu indicavit, Quæ
iſthæc faſcinatio; ut Crucifixi Diſcipulus,
qui beatitudinem omnem ſperat à Chriſto, e- Conſilis
jus & negligat conſilia, & ſpernat mandata? imias
At S. Vates cur eorum formidat manus; quo-⸗
rum os peccavit? Erue me de manu Filiorum Ibide
alienorum, quorum os locutum eſt vanitatem.
Verba, non opera, linguam, non dexteram
eorum metuiſſe debuit, quorum os vanitatem
loquebatur. Sapit David, aliudque videt, &
aliud prævidet. Audit ſermonem, & opera re-
fugit: non enim credidit eſle poſſe non impia
eorum facta, quorum erat ſermo non ſanus.
Quod ne temerè illum ſuſpicatum fuifſſe ſuſpi-
ceêre, en ut citò os vanum iniqua dextera con-
ſequuta. Quorum os locutum eſt vanitatem, &
dextera egrum, dextera iniquitatis. Nimirùm fios
operis verbum eſt: imò & ſemen. Quare, cùm
vané loqueris, citò deteriorem expecta ſege-
tem floris illaudati. Cor fons ſermonis, ſermo
verò operum ſcaturigo. Non difſentit à cor-
de lingua, & manus linguæ conſentit. Tale
opus, qualis ſermo. Malé Deum æmulamur.
Dixit Ipſe & facta ſunt. Loquimur nos, &
ſermoni facta conformantur. Proindè, qui piè Sermo de
vivere cupis in CHRISTO JusO, de Mundo "zbus mü-
vanè non loquare; imò vanè loquere de Mun- anis.
do, non ſeriò, nec admirabundus de ejus aut
phaleris, aut ſpectris. Hoc duntaxat te mo-
mitum opto: dexteram Sermone deteriorem
factam: Nam os locutum eſt vanitatem; ve-
rùm dextera, dextera dicitur iniquitatis. Porrò
dixiſſe, Beatus populus, cui hæc ſunt, iniqui-
tate dexteram opplevit. Quod ego miror, il-
lud eſt tandem. Hi, quorum os locutum eſt
vanitatem, illi ſint neceſſe eſt, qui in fine Pſal-
mi dixiſſe perhibentur; Beatum populum, cui
hæc ſunt. Hæc enim vanitas ea eſt, quam
Propheta confutat, inquiens: Beatus populus, Tbid. 186
cujus Dominus Deus ejus. Hinc tot penè my- Felizitas
ſteria emergunt, quot verba. Nam hi, qui va- & Divi=
nitatem locuti ſunt, & boves craſſlas, & oves tie ley
fotoſas , & macerias ſine ruina, & denique V egt, 5
omnem illum exuperantis fortunæ cumulum infelix,
poſſederunt. Nunc quæro: Cur hi, quorum Tempora-
filiæz ornatzæ, quorumque omnis felicitas eſt, liæ non

B „* . — er ſz ebplent »
Beatum dixere populum, cui hæc ſunt, ſi ipſi r,*

Sermo G-
bpere bPat=
arit.

populus ſunt, cujus hæc omnia ſunt? O benè iei ine-
punitam, in egenorum ſolatiuin, divitum xstaraaα⁊i

V 4

abun- les.

Divitie
miſeræ.
Regnare
eſt ſer Vi.
ve.

Luc. 12.
19.

236

abundantiam! Nemo ſe credit habere,; quæ
poſſidet, ſed unuſquiſque alienum fundum vi-
det. Videt? imo invidet. Non, quid habeat,
ſed, quo careat, circumſpicit. En hi, quibus
omnia ſuppetebant, eos felices appellarunt,
quibus hæc erant, ac ſi ipſis par copia deeſ-
ſet. Expungebant ſe ex albo felicium, cùm
tamen beatos eos dicerent, qui illa poſſidebant,
quibus ipſi abundabant. Beatum dixerunt popu-
lum, cui bæc ſunt. Quam falſæ Beatitatis ima-
ginem Propheta verioris Felicitatis oppoſitu
decolorare nititur, cum ait: Beatus populus, cu-
jus Dominus Deus. Sapienter ſanè, quia & di-
vino afflatus Spiritu hoc pronuntiat. Ego verò
non plenè mentem ejus afſequor. Cùm enim
Beati dicerentur, qui fundos armentâque poſ-
ſidebant, Beatos ipſe dicere debuit, qui Deum
oſſidebant, non verò eos, quorum Dominus
Peus eſt. Non enim commendatur hoc loco
Servitus, ſed Poſſeſſio. Cur igitur poſſeſſionĩ
Divitum, ſervitutem opponit Juſtorum: & non
magis, Beatum dicit Populum, cujus Deus
pars, hæreditas, portiéque eſt, uti alias dixe-
rat Populo præterito, cujus Deus eſt Domi-
nus? Sanè rem ità interpretor: Poſſeſſio divi-
tum ſervitus eſt, nec utuntur divitiis, ſed iis
famulantur. Quare David evicturus opinio-
nem, falſæ Felicitatis, non poſſeſſionem, ſed
ſervitutem opponendam cenſuit fortunis, opi-
buſque opulenti. Beatus populus, cui hæc ſunt:
idem eſt ac dicere: Beatus populus, qui mul-
tarum opum eſt ſervus. Cui inſamſſimæ ſenten-
tiæ oraculum opponit ſummæ Sapientiæ, af-
firmando: Beatiorem populum, cujus Domi-
nus Deus ſit, quam cujus ſit tyrannus Mam-
mona. Neuter poſſidet, uterque ſervit, alter
pauper Spiritu, alter Deo dives: ſed hujus
Dominus Aurum eſt, illius verè Dominus
Deus eſt. Porrò non poſſidere, ſed ſervire di-
vitüs ſuis Opulentos, cùm vulgatum apud
Philoſophos, tum indubitatum apud Chri-
ſtianos eſt. Vulgatiora mittantur: unus ſit ſa-
tis ex Evangelio teſtis. Dives quidam ſupra
ſpem expectationémque ſuam, in fuis fundis
meſſem collegerat. Is de deſtruendis horreis
ſecum meditatus, cùm verè ſe tantarum re-
rum Dominum non agnoſceret „ uni Animæ
ſuæ principatum detulit arearum. Anima, in-
quit, mea habes multa Bona. Rogo, cur Am-
mæ dominium defert? Cur non Corpus fru-
menti ac ſegetum dixit poſſeſſorem ?* Corpori
certè utiliores fruges, quam Animæ: iis illud
turget, impinguatur, exultat: illa his abſtinet,
nunquam mortali pabulo ſaturanda. Et quidem
quod mirere vehementiùs, de epulis & com-
potatiomibus agit, ubi non Corpori, ſed Ani-
mæ dicit, Multa bona habes. Quid igitur
his reponemus, niſi repetendo, quæ diximus,
Nullum minus Dominum eflſe temporalium
bonorum, quàm qui eorum cenſetur Domi-
nus. Corpori fruges inſerviunt: at eas habe-
re Anima perhibetur, quæ eas negligit. In
hoc erramus, aiebat Philoſophus, quòd pu-
tamus habere, & habemur. Poſſidetur, qui
poſſidet, ejſque non ſunt terrena, cui ſunt.
Corpori congregantur ſegetes, & earum A-
nima appellatur, etiam à Divite, Domina-
trix. Quæ tamen quam firmè poſſederit, is ju-
dicet „qui ſcit, eàdem nocte Animam, & Do-
minam inauguratam frumenti, & à Dæmoni-
bus repetitam. Antè deſtructa compago cor-
poris fuit, quaàam paries dejectus horreorum.

Oliva

Antè educta anima & pectore, quàm illatum
frumentum in horrea; dumque ea amplificare
meditatur, in anguſto carcere infelix anima i
concluditur frumenti meſſor, non dominus, Pan
animæ non procurator, ſed carnifex. Verùm 4 i
non infelicius bonorum dominio corpus caret, n ne
quibus uſurum putabatur, quam careat anima gi
bonis, quibus putatur frui. Jam vidimus fru- n
ges, bona Corporis, animæ tradi: videamus lae
nunc Corpus appellari bonorum Animæ do- il
minum: ut dùm callidè principatum homo ſi- 1 te
mulat, modô in anima, & modèò in corpore, It;
ſervire intelligatur, quando eorum vult utroſ- en 1
que dominos eſſe, quibus nec uti poſſunt, nec Nin
abuti. Gloria frumentum animæ, quo corpus hoe ime
abſtinet, quemadmodùm anima fruges ſpernit. na⸗
Jam videamus, utrum horum & ſeratur, knen
& ſit Dominus. Ommis gloria quaſi ſos agri, lſa. 40.7. telob um
clamat Iſaias. Itâ-ne? flos Gloria eſt? Quis m N
non fateatur ad corporis Principatum ſpectare SS
Gloriam, quæ ſi flos eſt, vel colore oculos, V nn nnc
vel odore nares oblectat? O mortalem Mor- ne Nkenn
talium ambitionem! Velis, nolis, regnare 8 ul,
non potes, exulare cogeris, & ſervire. Lu- U ed
dus iſte eſt, quo imperium unius ad aliam un
tui partem tranſponis. Frugibus Animam in- Uber
ſanè præficis, nec felicius Gloriam Corpori mnnnli
præcipis ancillari. Utriuſque cariturus profectè cha, ui
imperio es, neutrius onere, quando nec nllut,
Animæ epulari, nec gloriari Corpori lice- in lerib
bit. ent n 0
, in e
Nonne bonum ſoemen ſeminaſti in agro Rtan
tuo, undé ergo habet ziania! Matth. ln ni
13. 27. krit? Plan
Ctet heren
Undè ergo habet zizania? O verbum aſ-S. Bucha- day gü
perum auribus delicatis! Quid enim talia per- riga ie korerem,
contanti è Cruce Chriſto reſpondebit cordis Mile. potlem i
mei ſterilis ager? Rolas ſevit, & Spinas me- Cratiari tin ellem.
tit. Beneficis ſcelera reſpondent. O piacu- Ackio f Genuretut
lum! Ego certè Chriſto exprobranti reſpon- Cocumis⸗ tit ſerear
dere non audeo, cùm audio ab eo, Unde er-d. licket) n
go habet Zizania? Qui fortè Agricolis ejus reſ- leſte in ge
ponderem, Inimicus homo boc fecit. Et ſanè Clr gehen⸗
par huic prodigium haud ſcio, an unquàm Ter- CeillC
ris acciderit. Quotidiè primo mane frumen- lbi ull el
tum Electorum in præcordiis meis ſpargitur, tonin in en
& de manè uſque ad veſperam zizanium pul- n ubi Re
lulat impiorum ex ore & è ſenſibus meis. Ita- Cehennt
ne? tam ſplendidum jacitur ſemen, & ſeges mignein
emergit tam funeſta! Chriſtus ſeritur, & Mun- En adeſt,
dus germinat! Caro & Sanguis Domini ſemi- Iagrasi 1 Cchenn
nantur, & apparent in germine caro & ſan- ne, guan

hoc eſt, pro Carne & San- Vocatio ein

guis hominis! uuri

guine, quibus nobis patefactum eſt regnum ſpreta. eenn 4
Ceelorum, naſcitur ſanguis & caro, quæ Te- Gratiz
gnum Dei non poſſidebunt! Audeo dicere, Dei en l
Deus ſementis eſt pectoris mei, & Diabolus evoperas-

t es.

„.

tempore mefſis maturuit. O frumentum Ele-

ctorum „ precor te, ut eradices è meo pe- Serviye

Ctore zizanium, ne ſi unà tecum creſcat, tu duobns⸗ V Ge
me relinquas, qui florere non vis in corpo- Saeerde. t ine,
re peccatis ſubdito! Rogo Te, Domine, tes, G fiin gin
qui & Paterfamilias, & Colonus, & Semen Reliiis di
in me eſſe dignaris, ut zizaniorum dedigneris 1: zur
cô⁴ntubernium, cum quibus Tu granum der, n
frumenti cadens in terram pullulare non ſo⸗ kci dun
les. Ninite u traque creſcere: in agro id huma- , ad i
niùs impera bitur, quàm in corde. Nuſquam Ndri
enim reperi o in humano corde Lucem ſimul deii

Crux.

Mortifi-
cationis
Ard or &&α

ſilis.

Folicii
Dies,

& Tenebras morari, nuſquàm creſcere cum
Zizaniis peccatorum electorum Frumenta. Fa-

teor, Domine, aliquâ ratione meliorem vi-

deri poſſe conditionem Zizaniorum, quam
Frumenti tui. Tu enim ſimul ac ſpecies pa-
nis & vini evanuerint, eſſe deſinis in corde, à

quo nunquam Zizania revellentur. Et quando

juſſiſti, & ita fieri neceſſe eſt: Rogo, qui de
Cruce nec rogatus deſcendere voluiſti, una
cum Cruce rogatus à me in me deſcende. Cu-
pio Chriſtum, ſed Crucifixum. Ita enim fiet,
ut, pereunte tritici apparatu, Caro recedat
tua, & Crux tua perſeveret in me. Nan e-
nim illa ſpeciebus alligata eſt panis. Quòd ſi
hoc impetravero, non eſt, quòd de extirpa-
tione zizaniorum deſperem. Aret enim fatale
ſemen ad umbram Crucis: perit ſemen Mor-
tis ſub umbra illius, quem Mors ſuavem futu-
rum gutturi ſuo præſumpſit, & periit. Mors
mortua tunc eſt in ligno, & prope Lignum
nunc morietur penitùs ſeges Mortis. Latro

blaſphemus aruit prape Crucem, areſcent &
P P

zizama, prædones frumenti electi, ſi illa in
corde meo conſeretur. O ſerò ſata Crux! Eia,
age, cum Domino illabere meo Cordi. Am-
plexabor Te, nec Te dimittam, donec pe-
nitùs confixus tibi me Tecum ad Chriſtum a-
vehas, ut in illo vivam, qui ſine Te vivere
noluit, & in Te voluit expirare. Abſconde me
in Te, 6 bona Crux, & vita mes abicondita
erit cum Chriſto in Deo. Hæc una vivendi
ars, in Te mori. Quis enim Mortem timeat;
ubi mortua Mors, undè & Vita regnavit? Fe-
lix Ego, ſi cum hoc Lignum erit in cœlo, ero
Ego in illo crucifixus. Quid mihi nocere po-
terit? Planè coram Judice exultarem, ſi feli-
citer hærerem in Cruce. Non me terreret Tu-
ba, quia me teneret Crux. Crucifixum nan
horrerem, quia Crucem præferrem. Non mit-
ti poſſem in Ignem Æternum, ſi Cruci can-
fixus eſſem: vereretur enim Insus, ne mecum
cremaretur Vitæ lignum, quod a me non pate-
rer ſeparari. Aut in hoc (Chriſto dicerem
audacter) me in gloriam recipe, aut cum hoc
dejice in gehennam. Audea praloqui: Nan
curo gehenam, ſine culpa tamen, dùm nan
caream Cruce. Vel enim eſſe deſinet Infernus,
ubi nulla eſt Redemptio, ſtatim ac Redemp-
tionis in eo vexillum fulſerit : vel ſi Infernus
erit, ubi Redemptio aderit, citò me extrahet
à Gehenna Chriſtus, ne mecum ſua pariter
Crux igne inextinguibili exuratur. Denique ubi
Crux adeft, ibi nullus Dæmonum adeft. Qua-
re Gehenna eſſe deſinet, ſi eò ablegor cum
Cruce, quando Dæmonibus tenebrarum ſen-
tina exhauriretur à Cruce refugientibus, &
impleretur Angelis Crucem adoraturis.

Unde ergo habet zizania. Matth. 13.

27.

Vix credebam, quod audieram: JEsUM
Kilicèt interfecéturum aliquando Antichriſtum
ſpiritu oris ſui. Non enim plene intellige-
bam, quà ratione ſolo verbo poſſet Man-
ſtrum vinci, auſum pugnare cum Cœlo. Nunc
verò, cùm exprobrantem mihi Chriſtum be-
neficia audite non poſſim, fateor a me cre-
di, quod difficile credebatur. Qui enim non
moriar, audiendo verbum aſperum ex ejus
ore, qui intermorior Evangeli mecum verba

Stromatum, Lib. XV.

237
recolendo? Igitur fingat unuſquiſque, ità ad
ſe iratum Judicem loqui. Ego te, ingrate, per-
dite, ſerve nequam & transfuga, plantavi a-
grum electum: ſpinis capitis mei te ſepſi, cla-
vis colui, rigavi ſanguine, carnium mearum te
ſaturavi tabo è vulneribus profluente, meque
in frumentum converti, ne tibi deeflet vel ie-
ges: addidi etiam Crucis Arborem, cujus
foœcundarere focunditate. Undè ergo, poſt
ſatum frumentum Electorum, habet zizania?
Quid prætendes, infelix anima, in excuſatio-
nem ſceleris? Num a Verbo verbum diſces,

quo protegare Scilicèt inquies, Inimicus bo- Ibid-

mo hoc fecit. Sed ſtultior tu homo id obtende-
res. Crucem oblitus es, quam Dominus in
agro ſtatuit. Vanus prætextus de Satanæ irru-
ptione, ubi Crux floret. Quare, ad aſpectum
Crucis excuſatio tua æquè ac Diabolus evaneſ-
cet. Imò tantò excuſatio tua frontoſior Dæ-
mone, quanto eò illum adduxit ipſa, unde ille
quàm longiſſimè aufugit. Viden, quibus te
circumvemiat laqueis vox Verbi juſtiſſima.
Fugere non pates iratum Verbum? Confuge
ad Frumentum electorum. Ante meſſem ,
quamvis ſtipula ſis, non Te frumentum ab-
jiciet.

Et transfiguratus eſt ante eos. Matth.
17. 2.

Tres quoque in hac transfiguratione ſpecta- Soecietaiis
mus Apoſtolos: Paulum, Jacobum & Joan- re B B.

nem. At quid audio? Petrus in Paulum abiit.

Nec mirum; Petro enim non licuit tria facere

in Monte Tabernacula, quæ hic erecta gau-
demus. Undè non mirum, ſi Petro Paulus
ſucceſſit, qui Tabernaculorum artifex fuit. Au-
di Paulum fabricantem Tabernacula: Miti
abiit gloriari, niſi in Cruce. Verùm redit in
ſcenam Petrus, qui cùm in Cruce expirave-
rit, dalet ſuum deeſſe nomen inter Chriſti Mi-
lites crucifixos. Deſcendat erga de Cruce Pau-
lus, qui ſuam palmam Securi debet, ut Pe-
trus in Cruce maoriatur, qui mortuus in Cru-
ce eſt. Imò perſeveret in Cruce Paulus, Joan-
nes perſeveret, perſeveret & Jacobus, ut,
quanda Apaſtolicis harum naminum Viris
Cruz defuit, earum Noaminibus non deſit in
Japonia Crux. Q noſtræ Societatis trium-
phos! Nobis Nomina Apaſtolorum ſua de-
bent trophæa. Niſi Sacietatis homines ſua
corpaora tradidiſſent, Apoſtolica nomina Crucis
glorià carerent. Invidebunt, opinor;, hi tres
Apoſtoli, cùm ſignum Filä hominis parebit
in Cœlo eorum inſcriptum Nominibus: vo-
cabulumque ſuum fortunatè jactabunt; quam-
vis ipſi in ſedibus, & in patibulo nomina. O
Paule, Vas Electionis, quàm libenter, cre-
do, cederes nomini tuo Sedem tuam, ut il-
lud cederet tibi ſuam Crucem! Tu verò, Joan-
nes, qui reliquis propiùs hæſiſti Cruci Domi-
ni, quid dices, cùm ſpectabis tuum in Cru-

Martyrese

Gal. 6.14.

ce nomen, Te verò ſine Cruce? Te verò z

Frater Domini Jacobe;, ut ita loquar, gravius

torquebit, non aſcendifle in Crucem, qinm

& Templo præcipitem datum, tuumque do-

lebis nomen ſine te a ligno regnare. Denique

clamabunt und ſimul voce univerſi: O bona
Crux diù deſiderata! aut nomen nobis redde
noſtrum, aut nos eſſe patere, ubi nomina-
mur, nec ſumus. Durius hoc tandem divor-
tium

—

238
tium eſt, quàm à nobis ſuſtineri poſſit, Car
nis & Nominis. Abſumus indè, ubi vocamur.
In Cruce appellamur, & judicamus in Sede.
Sed Martyrum penè oblitus ſum, eâmque;
quam initio Transſigurationem propoiui; non
ante eos factam, ſed ex eis exiſtimabitis. Socii
enim noſtri in Apoſtolos evanuere. Igitur re-
deamus ad nos, imò ad ipſos, quin ipfſi in ſe,
& miremur primitias Martyrum in Cruce Do-
mini dedicatas. Rogo, ſi tale Societas in Japo-
nmia fortitudinis ſuæ tyrocinium poſuit, qui ſpe-
rari debent ab emerita triumphi? Si ibi incipit;
ubi Dux non deſiit, quid non expectandum
gloriæ poſt diuturniorem militiam? Crux in-
cunabula ſunt Martyrum Jus. Ominor, poſt
Lignum, ſolus eſſe poteſt gradus ad Ignes. Et
vertit jam Deus in res geſtas oraculum. Non
enim ſemel Chriſtus in ſuis militibus apparuit
in rubo ardenti. Carolos, Conmiantios, alia-
que habemus nomina inter flammas exuſto-
rum non conſumpta. En ſecunde Martyrum
obliviſcimur. Nimirum, ubi de Transfigura-
tione ſermo eſt, facilis converſio eſt Oratio-
ms ad diverſa. Juss itaque ante Heroas ſuos
transfiguratus eſt, cùm videlicet Crux eis vi-
ſa eſt non - tibulum Damnatorum:; ſed thro-
nus Regnantium. In ea, qui mactabantur tri-
umphare lſibi viſi ſunt, non mori. O Phœ-
nix infelix i En tuo prælatum nidule patibu-
lum Martyrum. Ibi immortales eſſe verius in-
cipient, ubi mortales eſſe deſiere. Quis verò
horum exprimere felicitatem queat? Quot
emiſere in Societate Vota, quot reddidere So-
cietati Cruces. Unus penè fuit in tribus ad So-
cietatem gradus & ad Crucem. Eorum tyro-
cinium, Martyrium: locus Supplicii, Proba-
tionis domus: Regulæ, vincula: Studia, lan-
ceæ: Talenta, paſlio: Vita, Mors. Vizx extra
Crucem fuere, ex quo Societati ſunt adſcrip-
ti. Non minor ſupphliciorum hic ſcena, quam
in Calvariæ Monte. Tres ibi Cruces, tres hic
Crucifixi. Et quamquàm deſit hic JusUs, deeſt
& Latro perditus. Feliciores ille Cruces, quia
inter eas Salus pependit: At iftæ à calamita-
te purgatiores, cùm in eis nemo blaſphemet.
Ibi adfuit vita: hic nullus periit. Ibi denique
Chriſtus in una tantum Cruce peräit, hic ve-
rô in tribus omninò regnavit. Amplector am-
plectentem Dominum ſuam Crucem: at abun-
dantins quodammodèò in horum Cruce exulto,
ubi Chriſtus triumphat; nec moritur. Regna-
vit in illo Ligno, ſed & pependit: hic ſine
dolore triumphat, ſine morte vitam parit, im-
perat nullis dumis coronatus.

Et Pax Chriſti exaltet in cordibus veſtris,
in qua & vocati eſtis in uno corpore:
1. „ , 3 5 * „ — P –
& grati eſtote. Coloſſ. 3. 15.

Et ſanè exultabit Paw Chrifti, ſi degat in

Vnio &
Pax. cordibus. Pacis Capitolium ſolum eſt Cor:

Chnaritas extra
fraterna.
Inimici
Arleskioe

illud pugnare Pax poterit, & forté vin-
cere; exultare non poteſt. Pax enim Precul à
Corde ſecura non eſt; quæ und armiari con-

ſuevit Charitate. Niſi Pacem diliges, lius eſt

vita conclamata. Porrò, an Chriſti Eax no-
ſtris in cordibus exultet, neicio, quando ſer-
mo omnmis eit bellicoſus. Linguâ mordente;,
Corde averiante, refugiente à fratribus Ocu-
lo, quæ efle poteſt in pectore Chriſtianorum
exultatio Pacis? Ubi triumphus, ibi lætitia.

/

Oliva

Et quidem in Capitolio triumphator, ſed gau- Luthar
dii indices apparatus tot paſſim urbe ſpecian- is, 6
tur. Placet , in corde Pacem exultare: ied lultini
niſi Alacritatem in conſuetudine videro, & amilis
ſermone, funus magis, quam triumphum, n 40
ſpelzum, non Capitohum, interpretabor. I inſooel
qua, inquit Paulus, & vocati eſtis in uno cor- ſes
pore. Planè ſi in Pace vocatus es, Pacis vo- Gele 0

cem non è& pectore, ubi habitat, ſed per ſen-

ſus, in quibus emicat, exaudiſti. Conſenſus . dht

ille, illi amplexus, honor quo quiſque alte- bi H
rum prævenit;, ſermo lacteus, & non piceus 4 Ubi 0
de ſocio, hæ, inquam, voces fuere Pacis ir mert
Chriſti, cujus ſuavitate delinitus, ad Cœno- 1 uiſt
bium incogitans advolaſti. At quid addis, Pau- Talevia Ache
le? Et grati eſtote, inquit. Quid veròô debere mediozria . c
poſſit Vocationi ſuæ is, qui;, cum caput eſſet Religiaß n,
in Tribubus, vix digitus eſſe poteſt in Clau- Laici nes
ſiro? Quam debet gratiam, Principis olim, ant iaf- ejbum
circa Imperii caput circumfuſa veluti Coma, & mi. ante
Cæſaris dudum Cæſfaries ſplendida, nunc ca-
pillus in collo Domini Crucifixi, toties præ- Utiun
Cidendus, quoties & creverit? Quid debet, inopen
interrogas? Qued non modè fſolvere, ſed ne , K“
cogitare quidem poſſit. Ex coma & ex capite 4
Provinciarum digitus faclus es Domus. Bené. M
Sed memento cujus Capitis ſis membrum. Ma- Religion; ene
lo ego eile in Chriſti corpore Crucifixo pes, berkeczie. e Ne
quàm frons in capite Goliæ galeati. Memine- Vegtio- nitht,
is in manu Domimi cor Regis eſſe abjicien- den. w en eie
ris in manu i cor Regis efle, abjicien- ieH. de diuſn
dum mi pareat, ubi tibi, Digitum efſe, non neligien “ 3
grandis putetur dignitas. Benè, inquies, egere- monis „ lo .
tur mecum, ſi forem Digitus in manu: nunc vilie, ſn ſen
verò procul abſum & ab imperio Dexteræ, S& Ves ſgu n
à Regnante. Viliora nos membra ſumus, qui iix. ſ. ſelofil
cathedras non inſcendimus. Infirmo quamquam Gleris unn in
ſis loco, ſi tamen Corporis Chriſti pars es vana elbe
Pede non eris inſezior: ſub quem regna Ter-eraen- me ſun:
rarum, ſcabelli inſtar & baſis, jacent. Terra“ KMV
nitis hi

autem ſcabellum pedum ejus. Quid jam ſentis ge n
de tua balſi? Infimus tibi videri potes, cunu Mald nn

ſubeſt Mundus? Rogo, undè ſactum, ut intra Lelum, li
Principum cubicula admittaris Religioſus, un- dil Vün⸗
dè arcerere, ſi fores Decurio? Undèé tibi ſa- mm Commoran
lutationes in ſoro, & primi accubitus in ſubſel- Chrifunis
lis, miſi quòd in Te Dominici calcenei digni- Cint, pa
tatem ſulpiciunt? Pes es: planè pedibus prote- nebun DP
rendus, miſi tanti corporis ſis peés. Pes Chriſti tare ilod
es, Mundi fiturus ungula præcidenda;, ſi ſcan- Uunum cel
dalizantem te Chriſtus abicindat, & proſiciat mne conſl
abs ſe. Pes es, ſed non in Babylonico ſitnu⸗ Nalu, in
latro, ſub aureo capite luteus. Idem pedis ac 1e on erit
maniis habitus, unum omnibus alimentum. on Celi.
Denique in Chriſto Pes es, pars eaà es, qu 1et, uidne
Maria calcavit, quâà Evangelium circumtulit; t Pa
quâ properavit ad Crucem. O Civis ſuper- fi d, ſar
biens, noli angi de honore, dummodò Chri- deleret.
ſti corpori hæreas. Rex enim ipſe Regum eſt, n; Chniſti
cujus vel Pedes in throno ſunt, & aurum cal- (umani i
cant. Sedet à dextris Patris Chriſti non Dex- Religieg Miper
tera modo, verùm && Pes: Quique ambulat o“nn Ameen.
ſuper pennas Ventorum, pedem avehit quo- Tris H kerbher
cumque it, quémque figit in humeris Angelo- juſoran Tttbumn C
rum, ut ità dicam, cùm regnaturus ſedet ſu- viseant, Criſi
per Cherubim. Neque verò Vulgares mihi ſat quos ſtet: bit,
eft allegorico Chriſti imperio homines conſu- vad. ini heln
difle, placet & Nobilium retundere faſtumun (nſ, i
ſolà recordatione dignitatis Religioſ?. u Nt, ene
qui tanti capitis vix lingua, vix manus es, in no
ubi, quæiſo te, legeras unquaàm in familiæ ein erdrn
tuæ faflis nomina Ducum, Divum;, Præſu- Uon i ſol
lümque? Quæ tibi intercedebat cognatio cum uoni verde
Lotha- d elle i

„

Lotharingiis, cum Gonzagis, cum Arago-
niis, cum Regibus Poloniæ, cum Principibus
Luſitanis, & Gallis, reliquiſque totà Europàâ
Familiis celeberrimis? Hæc de Societate, nec
dùm adulta. Antiquiora Sacra Monaſteria,
in ſuo elencho Regum Filios, Reges, & Cæ-
ſares oſtentant. Quot verò èê gente tua pro-
diere Cardinales? Quot exſtructæ domus?
Religio- Quàm diſperſa familia? quàm clara doctrinæ

nzum fama? Ubi Scriptorum ſine numero numerus?
Nobili Ubi Heroum major quovis numero copia?
tas,

1,ν. Ubi Occiſorum penè fupra fidem pro Fide
laritu- 1. 1.
do. numerus? Non ergo injuriam tibi Apoſtolus
intulit, cùm te gratum eſſe juſſit, quòd huic
adjunctus corpori ſis, cujus eſt Chriſtus ca-
put, cujus ſcabellum eſt Cœlum.

Verbum Chriſti habitet in vobis abun-
danter. Coloſſ. 3, 16.

dermo Utinam ſaltem peregrinaretur in nobis, uti-
irius. nämque non à nobis peregrinetur Domini Ver-
S 1 bum. Nondùm Chriſtus peregrinus in terra
. erat, & jam hoſpitio prohibebatur: undè
Verbum Dei, & Chriſtus Verbum ab ea,
quæ Verba omnia Evangelii ſuo pectori com-
mittebat, depoſitum eſt in præſepio, quia non
pertzum erat ei locus in diverſorio. O Virgo ſapiens,
Dei au. & Una ſupra numerum prudentum, quid de Te
dire audio? Verba Chriſti reponis in corde, Chri-
Sits", ſtum Verbum Patris reclinas in ſtabulo? pre-
tioſius Chriſti verba recumbent ipſo Patris
Verbo? illa in Lilio reponuntur, iſtud recli-
natur in Fœno. Verùm in una Virgine Chri-
Pilnas ſti verba ſplendido Cordis hoſpitio excepta
e lkunc ſunt: cæteràùm & primas Chriſti voces
Eennc in ſtabulo, & poſtremas in patibulo inhu-
„ken H manitas humani generis habitare coëgit. O
Inſtira- utinam nunc ſaltem, ſecunduùm Apoſtoli con-

Lecrio . ſilium, liceat Verbo Chriſti habitare in no-
ra veε. bis! Utinam, ſi non habitandi domicilia;,

neantur. Commorandi ſaltem diverſoria verbis Chriſti à
Chriſtianis præparentur. Et quidem multi au-
diunt, pauci admittunt, nullus ferè excipit
verbum Domini. Et tamen Apoſtolus habi-
tare illud in nobis optat, non quèòd illi hoſ-
pitium deſit, ſed quèòd nobis ejus quamma-
ximè conſuetudo conveniat. O fortunatum
pectus, in quo Dei verbum habitaverit! Pla-
nè non erit ibi aliud, niſi domus Dei, &
porta Coœli. Quid non eò felicitatis conveni-
ret, quid non indè calamitatis exularet? Jacê-
ret fortè paralyticus animus? Verbum Chri-
ſti eſt, Surge; quo apud ſe hoſpitante con-
valeſceret. Cupiditatum febribus agitaretur
cor? Chriſti verbum imperat febri. Paſſionum
decumani in pec7tore fremerent? Chriſti ver-
bum imperavit ventis, & facta eſt tranquilli-
tas magna. Lethali correpta vitio anima infe-
lix expiravit? Non diù jacêret in feretro, quæ
verbum Chriſti prope ſe ſortiretur. Verbo e-
nim Chriſti & reſedit Adoleſcens, & Puella
revixit, & Lazarus reſurrexit. O nos felices,
ſi tanti hoſpitis eſſemus exceptores! Verbum
Cbriſti, inquit, habitet in vobis abundanter.
Nota, abundanter vult Apoſtolus Chriſti Ver-
bum in nobis diverſari. Plerique enim inci-
tant Verbum Chriſti: Verùm cum audierint
non in ſolo pane hominem vivere, ſed in
S onmni verbo, quod procedit ex ore, cibum
i illud efſe interpretantes, jejunum eſſe patiun-

Stromatum, Lib. XV.

139

tur. Falleris. Verbum Chriſti cibus eſt, &
eſurit. Eſurüt enim & Verbum, cùm jeju-
naſſet. Cibus epulas cupit, optaâtque ſaginari
noſtra refectio. Quid mirum, ſi Verbum Chri-
ſti, quod cibus eſt, indigeat pabulo, quan-
do & Chriſtus, qui Panis eſt de Cœlo deſ-
cendens, intravit ad Phariſæum Sabbato
manducare Panem. Panis Panem eſuriit. Nec
mirum: Ipſe enim eſt Panis vivus, qui e-
tiam, poſt mortem, ab Apoſtolis aliquid
pulmenti requiſivit. An novum eſt cibum pa-
bulo indigere? Rogo, quotquot in agris paſ-
cuntur Agni, nönne eſca ſunt hominis? Cur
itaque non miraris eſcas corporis tui egere
cibo „ & demiraris cibum animæ tuæ elcis
refocillandum? Igitur lautè à nobis, & in
nobis Chriſti debet Verbum habitare. Quis
autem diſquiris, noſtri Cibi ſit cibus? quæ-
ve eſca pabuli cordis noſtri? Puto Chriſti Vocatio &
verbum Oratione paſci & lectione, ſolaſque l
ſitire nectareas lacrymas. Sic Chriſtus ver- en,an⸗
bum ſuum Oratione pavit: ſic lacrymatus & tritur
moriturus clamavit ad Patrem, & prece fur-
recturum Lazarum revocavit ad vitam. Tunc
ſcilicèt lacrymatus, hoc eſt, vino ſuo ſuum
verbum roboravit, cùm maxima aggredere-
tur opera clamando. Sola lacryma merum
Verbi Chriſti eſt, quod ne ſileat, ſilere pu-
pilla oculi tui non debet. Fœcunda hæc po-
tio, in cujus ore Chriſti Verbum non diler-
tum effecit? Nec mirum: nam Chriſti Ver-
bum ſitit, quod Chriſtus ſitiit: qui teſte Chry-
ſologo, in convivio Phariſæi ſolas bibit lacry-
mas Magdalenæ. Undè & ſupra fontem ſe-
dens à Samaritana poſtulavit, ut ſibi propi-
naret: ad quem illa multa diſſeruit de puteo,
ebmque altum eſſe, nec undè hauriret adeſ-
ſe. O mulier non eſt, quòͤd multùm labores
de aqua. Non aquam poſtulat Jnss abs te,
ſed lacrymas. Undè non dixit, da mihi a-
quam, ſed da mihi bibere. Fontes aquæ vivæ
in illo ſunt: quod verò ſitit, ſolæ ſunt lacry-
mæ Pœnitentis, quibus ipſe, ſuæ privilegio
innaocentiæ caret. Qui enim peccatum non fe-
cit, fontem pœnitentium lacrymarum habe-
re non poteſt. Non enim lacrymas habet Di-
vinitas, inquit Ambroſius, quibus & Sancti-
tas caret impolluta. Quas Chriſtus toto ſuæ
vitæ tempore ſitüt, iis ne in ipſo quidem
mortis confinio ſaturatus, clamavit, Sitio.
Quid ſitis, Jks bone? Num fortè lacry-
mas? Planè lacrymas. Sed quo modo lacry-
