pedtio, & gaudebit ſuper te. Sed ſupra muros excubiæ
r. ſtatuuntur. Imò gaudebit Dominus ſuper te;
i quia jam te Cuſtode vallavit. Lætitia enim ex
Cuſtodia murorum naſcitur. Muri autem ne-
ceſſarii ſunt, ſed ſatis non ſunt, niſi ipſa cuſto-
dia Cuſtodibus defendatur. Lex murus eſt. At
quis non videt murum iſtum obfuturum magis,
quam defenſurum nos, niſi Excubiis muniatur.
E turri David mille clypei promicabant; ſed
quia ibi Cuſtos non aderat, ab una Bethſabea e-
verti potuit. Undè Patris doctus excidio Salo-
mon ſexaginta Fortes ad Cuſtodiam aurei Le-
ctuli delegit. Quibus utinam in ſe quoque fa-
Ccultatem tribuiſſet ſervandi Templum. Planè ut
Adulter non legitur, ita forſitan ad Aras Idolo-
oratio. latra non corruiſſet. At quæ iſthæc bellandi Ars?
Arma al- non tacebunt neque die, neque nocte. Silentio
leg. maximè militia conſtat: & tacitæ excubiæ ad-
ventum hoſtium opperiri conſueverunt, ut eos
Caerrectio fallant. Undè igitur importunus clamor? Ceſ-
Temper ſat admiratio, ſi cum S. Hieronymo hic, cla-
adhiben- . . . .
is. morem iſtum Orationem eſſe intelligamus. Ex
quo vides non immunes à ſtudio Orandi Præſu-
les eſſe, ſed imprimis Orationi addictos, cum
superior nec nocte ceſſare permittantur à clamore. Cla-
Orationi mor ergo Superioris non tam aſpera reprehen-
vacet. ſio ſit, quam mitis & ſolicita deprecatio. Cla-
mabis enim, ſi, compreſſis labiis, Oraveris.

Juravit Dominus in dexætera ſua, &
in brachio fortitudinis ſuæ, ſi dede-
ro triticum tuum ultrà cibum inimi-
dis tuis: O& ſi biberint filii alieni vi-
num tuum, in quo laboraſti. Quia
qui oongregabunt illud, comedent il-
lud, & laudabunt Dominum; & qui
comportant illud, bibent in atrus ſan-
tis meis. Verſ. 8. 9.

Oſtendit, inquit S. Hieronymus, laborem

Oliva

anteà Judæorum, & omnia opera eorum à Iwteutip
Dæmonibus fuiſſe pofſeſſa, quando inter Deum reas.
& Idola fluctuabant, quando eis dicebat Helias:
Uſquequé claudicatis uiroque pede⸗ De vino ve- 2. Re
r1 Idem hiec habet: Et in plena luce, atque 18.1
meridie bibitur à Joſeph cum fratribus ſuis. Mi-
ſera certè conditio Tepidarum mentium, a qui-
bus triticum demetitur, ut ſolis ſtipulis lace-
rentur! Opera peccatorum triticum ſunt, ſed
quo dæmones ſaginantur. Et 6 quantùm fru-
menti perit in Eccleſia! Quot credentium o-
pera evaneſcunt, peccati labe maculata! Vi-
num autem veræ exultationis nuſquàm bibes, , 5.
miſi in atriis Domini, in atriis, inquam, in mlla,
veſtibulo ſcilicèt tuæ Converſionis, & Fervo-
ris initio. Quare, ſi ſemper haurire cupis ſua-
vitatem Diviniſſimi meri, ſta ſemper in atriis
Domini, vive ſemper ut Tyro. Dic cum Da-
vide: Et dixi, nunc cœpi. Exclama cum per- Pl.76. II,
fectis: Itantes erant pedes noſtri in atrii tuis,
Jeruſalem. Cur non progredimini ab atrio in
aulam? cur ſemper ſtatis in atriis? Non omnes
vel in Eremo, vel in Cœnobiis ſe ipſis melio-
res ſemper ſunt, quàm ſuæ fuerint initio Con-
verſionis. Plerique interdum tyrocinii ſui ve-
nerantur crepundia, quorum exitus non ſem-
per miramur. Quia vinum cupimus, quod in Servire
atriis Dei potatur. Et 6 Dei incredibilem li- Deo fe-
beralitatem! Alii vires refocillant poſt labo- ,s:
rem, & itineris longitudinem. Deus verò ante eatac,
laborem inebriat: in atriis Domini vina ſcatu-
riunt: & antequàm ejus ſervituti initieris, jam Aaliei
adlegeris inter convivas. Scrutare num vinum mileri.
ſcaturiat in atrüs Principum, an magis ſitis pro-
pinetur, nec in intimo cubiculo, ſecretiorique
fortunæ ſacrario reſtinguenda? Quot Divites
oſtro & byſſo ſeu nobilitatis, ſeu virtutis orna-
ti, in atriis Regum ſtillam emendicare coguntur
ab ulceroſo quidem Aulico, ſed ſinui Principis
admoto? Dæmon quidem, qui Mundo ſapien-
tior eſt, & Dei æmulus, ſuis in atriis vinum
propinat: dùm felle ſceleris initia quàâdam ſua-
vitate reſpergit. Sed ejus detexit inſidias Salo-
mon; dùm in fine amaritiem latêre prodidit.
Chriſtus verò in atriis vino recreat, & intro-
greſſos introducit in cellam vinariam intima-
rum dulcedinum. Suavia exponit, ſed ſuaviora Conſola-
reſervat. Dæmon verò quidquid dulcedinis fu- ,
catæ habet, exponit, Amarum occultat. Nonne“
legis in Apocalypſi Reginam illam præpoten-
tem vix Calicem implere potuiſſe, quo univer-
ſos homines inebriaret. Ubi calicem video, co-
piam deeſſe intelligo. Contra, in Dei dulcedi-
ne cellas vinarias lego, fontes Salvatoris, im-
petum fluminis, & promptuaria plena.

Tyrocinis

Pl. 12 1. 2.

Tranſite per portas, præparate viam
populo, planum facite iter. Verſ.
IO.
Si optas viam ſternere ad montem Domimi, Zelus a-
. — . nimarum
noli exaſperare ſemitam Mandatorum, ſed ma- ſr bladus
gis deprime, & complana. Non enim præpa-
rat viam, ſed obſtruit, qui difficillima impe-
rat in itinere mandatorum. Erunt aſpera in
vias planas, inquit Lucas, Chriſto adventuro, Cν
. — . rii ſint
qui via vera eſt. Rectas facite ſemitas Dei no- „i tes.
ſtri, quicunque præeſtis. Recta autem linea Regule as
breviſſima eſt, & difficultatum anfractuum- nimi⸗
que neſcia. At cur iter iſtud populo ſternitur? multipli
Audi: Dicite filiæ Son, Ecce Salvator tuus Ee.
venit, .

Confeſſa-

11.⸗

uui⸗
ru 6
prini
munſla
ut.

rft
uivi⸗
1,.
Uni.
aleni⸗
Ylu .
zinafunm

Criſti

e.

AnerDe⸗
An,
Nmivis
iitet,

Ciri⸗
dnee
ſwria.
eri z
Mya Se
eiits;

ler
cit
Neyn
lneri⸗
Aate,
i
Diſie⸗
tis ſi

ratz

ntetſi

⸗

n 7
. 6ℳ.
tun

Stromatum, ib. XVI.

cut veſtis calcantium in torculari? Nimirùm, Maunera
oſtrum Regum ſanguine nocentium tingitur, & "eſpuda.

venit, & merces ejus cum eo, & opus ejus co-
ram illo. Quid hoc portenti eſt? Salvator ve-
nit, & ſalvando iter præparatur? Chriſtus pe-
regrinatur, & via ſternitur populo? Nimirùm
advenit Salvator, ut nos accederemus ad Den;
cumque ante Adventum ejus erraremus in in-
Vox ex?- VviO, poſt Nativitatem ejus uni viæ inſiſtere cæ-

plorum, pimus, quam ipſe exemplo, & præmio com-
aß⸗ t⸗ planavit. Benè populis præparatur iter, ſi Dux
gong. Primus per illud gradiatur. Ideò quoque fortè,
adveniente Chriſto, populo via paratur, ut ad-
ventanti occurrat. Undè & Prophetæ oraculum
vides uſurpari poſſe in adventu Domini. Quid
verò dicemus, quòd merces ejus cum illo eſle
deſcribitur. Itäà-ne? & ubi quæſo, merces cum
illo eſt, ſi in præſepio nihil conſpicio præter
Chriſti Pannos, Nuditatem & Fonum? Ubi merces cu
Nativi- tam inopi Puerulo, quà præſertim valeat redimi
n⸗ is. Lens hominum univerſum? Scilicèt, Merces
ationi: ejus, ſanguis ejus, dolor ejus, inopia ejus, &
ſiris. lacrymæ. Et opus ejus coram illo. O magnum

Zelus a. Pietatis Sacramentum! Vix natus eſt, & jam
nimarum. præ oculis Crucem habet; vix vidit Solem, &
Ckriſti jJam anhelat in Mortem; vix opus ipſe eſt Vir-
Faſio. ginis, & jam Redemptionis opus architectatur
in cunis. Quid dico in cunis? Ipſe Agnus eſt oc-
ciſus ab origine Mundi: antè peremptus, quam
natus; antè victima, quam homo; antè redemp-
tor Mundi, quam Princeps regum Terræ. Vi-
deamus tanti Adventus beneficia. Tu autem vo-
caberis, Quæſita civitas, & non Derelicta. O
Amoer Dei ſplendidum animæ noſtræ vocabulum! O digni-
in no, tas hominis non humana! An non quæſita civi-
H tas meritò compellaris, quam quæſitum è& cœlo
niν. Deus advenit? Et quidem cùm Civitas diceris
eus advenit? Et quidem cùm ,
moneris nequaquàm potuiſſe te ad illum acce-
dere, ſed illum ad te per gratiam prævenientem
acceſſiſſe. Quòd ſi civitas quæſita à Deo es, &
non derelicta, cave, ne derelinquas Deum;,
derelinques autem illum, ſi adhæleris Mundo.

EX CA P. L XIII.
ISAI .

Quis eſt iſte, qui venit de Edom tinclis
veſtibus de Boſra: iſte ſormoſus in ſto-
la ſua gradiens in multitudine forti-
tudinis ſauæ! Ego qui loquor Juſtitiam,
& propugnator ſum ad ſalvandum.
Verſ. I.

Cireuſpe- Infectæ cruore veſtes Principem ornant.
Gio perfe- Undè & iſte formoſus dicitur, qui hoſtium
&is neceſ-ſuorum torcular calcavit. Miraris formoſum
Pe. „ur. in ſtola? imitare cautum & providum in greſ-
nat he⸗ u ſuo. Formoſus es decore Honeſtatis, can-
veritas dore Pudoris, Virtutum ornatu? Cave tibi à
. Latrone: gradere, ſed in multitudine fortitu-
D i. dinis tuæ. Non ſeparandæ ſunt Formoſitas &
nera. Fortitudo, Pulchritudo, & Cuſtodia, Pallor
geveritas timoris, & Candor pudoris. Nimirùm ſi vis
Mater formoſus eſſe in Stola tua, gradere omni cu-
Faci. ſtodia vallatus. Porrò, undè tanta Formoſitas.
Difiden- In Stola ſua? Sua, inquit; Non enim orna-
tia ſni. menta ſunt Principum Pauperum rapinæ,
Graziæ Proſcripta Patrimonia, extorta Munera. Or-
nese ſitas. namentum illorum „ Stola eorum. Quomodo
formoſus in Stola, ſi infecta mox dicitur ſi-

41 5

2 . Ornatus
ſola purpura Regia eſt, Regemque ornat, quæ , „,

Impios calcat. Lavahit, ait Jacob de Juda, in py, .
vino ſtolam ſuam, & in ſangnine uvæ v'ſtimen- veriores:
tum ſuum. Pulehri ſunt oculi ejus à vino, & la- Gen. 49.
Sge vandidiores dentes. Cur hoc, unde tanta N1.
auſteritas vini & ſanguinis? Audi. Non deficiet bid. 10.
Princeps de Juda, nec Dux de femore ejus. Ubi
de Rege agitur, ornamentum paratur Cruore
cæſorum. At cur tam ſanguinolenta Stola, ſi
tantus exigitur candor in Dentibus? Dentes,
ex Damaiceno orat. 2. de nat. B. Mariæ, Ver-
ba ſunt. Nimirum ſincerus ſit Rex in Verbis, in
Supphciis acer. Neſcio autem, an illius Lacte
candidiores ſint Dentes, qui munera Pauperum
mandit, & Innocentum opibus ſaginatur. Si
vis Regis rubere ſtolam Supplicis reorum, ejus
fac albicent Dentes, Munera pertæſi. Ego, qui
loquor juſtitiam. Times fortè audità voce Juſti- Severitas
tiæ? Audi, quid eam conſequatur: & propu- tollit ſup-

Peran ſum ad ſalvandum. Sola Juſtitia popu- ee,
orum ſalutem propugnat. Proprius ergo ſermo zz, mina⸗

Principum eſt, de Juſtitia loqui; quam ſi fre- tur, aut
quentius loquerentur, exequerentur rarius. Si- Krenue
quidem ſubjecti timore Regiæ vocis à facinore 'nfert.
abſterrerentur. Humanitas hinc Dei elucet, quæ Pei i-
Juſtitiam mavult loqui, quàm exequi. Undè keor dsc⸗
& gladium Iræ ejus non in illius manu pinxit
Joannes in Apocalypſi, verùm ex ore prodeun-
tem affirmavit. Verbis duntaxat & Minis furit.
Nam cùm in ore bicipitem enſem verſet inſtru-
mentum mortis, in Dextera ejus, quâ exeri ſo-
let ferrum, longitudo vitæ eſt ſtellis ſeptem
coronata. Vulneratum potiùs, quàm vulneran-
tem Dominum deprehendes, ſi Manus ejus at-
tenderis. Rurſus: Iſte formoſus in ſtola ſua, Ho-
ratianum illud objicit de Cornicula furtivis nu-
data coloribus. Tua ornet te ſtola, fruſtra a-
hend onerandus. Noli plùs ſapere, quaàm ſapis.
Plerique enim alienis literis docti ſunt, alieno
loquaces ore, alienis divitiis locupletes.

Quare ergo rubrum eſt indumentum tuuù,
G& veſtimenta tua ſicut alcantium
in toreulari?! Verſ. 2.

Angeli ſciſcitantur, inquit S. Hieron. qua- Dei miſe-
re veflimenta tua ſunt velut muſto tincta: aut icordin.
quid cauſæ extitit, ut tunicam, quæ deſuper
texta eſt, & ſcindi non poteſt, & de utero
virginali tantum candorem habuit, quantum
nullus fullonum poſſit facere ſuper terram, ſan-
guine cruentares? Magis enim tibi Clementia
convenit, quàm Crudelitas: magis Candor, qua
Cruor. Adeò mitis eſt Dominus, ut vehemen-
ter mirati ſint Angeli, quòd Chriſti indumenta
infecta ſint ſangune. Nunc audiamus Chriſti
ad Angelos reſponſum. Torcular calcavi ſolus, Ibid. 37
& de gentibus non eſt vir mecum. Calkcavi eos in
furore meo: & conculcavi eos in ira mea: & af-
perſus eſt ſanguis eorum ſuper veſtimenta mea, &
omnia indumenta men pollui. Nota; ſolus calcat Rexæ re-
torcular: & viros rejicit: vel ut mitiùs pu-ger.
niat; vel ut Reges doceat, non aliis Juſtitiam
committendam, ſed eam perfici oportere ab
ipſis. Equidem cauſam dijudicaturus Gigantum,
alios Deus advocavit, & dixit, Deſcendamus. Gen. 11.
Sed cùm ad ſupplicium venitur, ſocium non?“
patitur, auxiliares collegas non admittit. Quam
verò ſuaviter pumiat, Torcularis figura declara-
M m 4 tur⸗,

416
tur, quo ità uvæ comprimuntur, ut ſoavio
indè muſtum eliquetur. Quid verò dicemus,
quòd aſperſus cæſorum ſanguis veſtimenta ejus
inquinavit? Transferamus textum à Chriſto ad
Judices. Eorum plerique occultè ſæviunt; ſe-
cretò graſſantur, ſed non ideò occultari diù po-
terit eorum immanitas. En iſte Torcular calca-
vit ſolus, &, ut ipſe ait, de Gentibus non ad-
fuit Vir. Verùm nunquid tam ſine arbitris oc-
cultata ſeveritas latuit? Ipſo proditur ſangui-
ne, qui veſtimentis aſperſus ſuper carbones Pur-
puram denigravit. Supellex innocentis fiſco ad-
dicta, inque domum tuam illata, illa non Te
tetigit, ſed Sævitiam tuam denudat. Cur veròô
ſanguis non magis faciem dicitur inquinaſſe,
quam veſtem; cur veſtimentis aſperſus dicitur
domprimentis, & non manibus, vel pedibus,
Judex A- quibus Torcular preſſerat? Nimirùm, veſti-
varitia menta maculantur ſanguine, quia ut plurimum
laborans. cupiditate alienæ rei ſanguinem fundimus In-
Fiſcus : nocentum. Rei plerique ideò ſunt, quia re a-
bundant familiari. Res reos facit interduùm. Ideò
veſtimenta potiſſimum Cenſorum cruore reſ-
perguntur: quia propter ſupellectilem cruor
effunditur. Saülem veritatis hujus locupletiſſi-
mum teſtem habemus, qui Davidis ſanguinem
ideò ſitiit, quia ab eo ſibi Regnum eripi me-
tuebat. Eſai non vitam Fratris oderat, ſed cu-
piebat Primogenita: illiuſque poſtquam comé-
dit lentem, ſanguinem ſitiit. Joſephum Fratres
vendiderunt, quòd nollent eum in domo Su-
premum efſe. Verbo, quidquid cruoris profu-

FZadex.

Superior
non ſeſe
aleiſca-
ur.

αοιοε

ſum eſt, totum hæſiſſe reperies in veſtimen-

tis: nulla enim cauſa fuit illum fundendi, præ-
ter cupiditatem patrimonii & rapinarum. Ideò
cuperem, ut nulla damnati rei ad Judicem ſpe-
Ctaret portio patrimonmii, ne ſpe uberioris mer-
cedis ſæviret in vinétum, utque haſtæ ſuppo-
nantur latifundia, ſecuri ſubderet accuſatum.
Nullum ſtatuêre Romani pretium vitam Civi
conſervanti in pugna; nullum item ſit ſtipen-
dium damnantis Civem. Corona ex olere, &
ſola Laus tam Judicem Probum, quam ſtre-
nuum Militem munerentur.

Dies enim ultionis in corde meo: an-
nus Redemptionis meæ venit. Verſ.

4*

Dei Miſe- Quæ iſthæc ultio, cujus vagina Cor eſt?
ricordia. Quis illum formidet Deum, cujus gladius in-
cluditur in Corde? Habitat in domo Chari-
tatis ultio Domini: unde mirum non eſt, ſi ex
diebus hujuſce mitiſſimæ ultionis, non ferreum
Sæculum, ſed annus Redemptionis conficia-
tur. Dies enim ultionis in corde meo annus re-
demptionis meæ venit. Ex talibus diebus talis
annus exoritur. Ultio cùm premitur corde in
Redemptionem evadit. Nota prætereaà, ultio-
nem Dies ſupputare, redemptionem verò An-
nis extendi. Adeò diuturnius regnum Clemen-
tiæ, quàm Severitatis eſt: Deique penè major
Miſericordia, quàm Juſtitia.

Clemẽtia.

Circumſpexi, & non erat auxiliator:
quæſivi, & non erat qui adjuvaret.

Verſ. 5.

Eruleſsà Itàâ-ne Salvator ommium nullum invenit Au-

z. xiliatorem? Nota: Circumſpexi, inquit; licèt
* .

Qliva

enim plerique intùs Auxiliatores eſſent, non Numans n.

tamen præ timore tales apparebant oculis aſ- timeres.
Picientis Chriſti. Ipſe quoque Pilatus intus Ad-
vocatus erat Salvatoris, foris Judex: ſed quia
oculis non patuit, citò omnium ſævitiem ſupe-
ravit. Scilicèt timidi Chriſtiani, & Evange-
lium erubeſcentes, cæteris pejores: nam quem
Judæi non auſi ſunt condemnare, unus Pilatus
præ hominum timore crucifixit. Audi, quid 4
ſequitur. Et ſalvavit mibi brachium meum, & Ibid. 5. & r.
indignatio mea ipſa anuxiliata eſt mihi. Et concul- Severi- eſi
cavi populos in furore meo; & inebriavi eos in 1as.
indignatione mea, & detraxi in terra virtutem
eorum. Sæpe Deus populorum ſanaturus ſcelera, Tritals-
Auxiliatorem quærit, vel Principum ferrum, "ionum
vel Sacerdotum linguam, vel zelum Innocen- 3 4.
tium; quæ ſi fortè deſint, curatio mutatur in veac
ſupplicium, & iram ſuam exerit, quando ne- 1a.
mo eorum, qui præſunt, Linguam evaginat.

Miſerationum Domini recordabor; lau-
dem Domini ſuper omnibus, quæ

reddidit nobis Dominus, & ſuper Mur.
multitudine bonorum domui Irael. iwin
Verſ. 7. lilſr.
fiafe
Mtie.

Perſecutionum furore exagitati recordemur Trilule-
Miſerationum Domini, & anchoræ iſti fida- io feren-
mus in tempeſtatibus. An non nunc eruet, qui ““:
eduxit, cùm ſævior turbo ingruebat? In die
malorum non ſimus immemores bonorum do-
mis Iſraél, videntis videlicèt Deum, & ſpe-
rantis in eo occurrente à fronte Eſaü cum pha-
lange. Preſſus pondere malorum, inquit Hiero- Gonfden-
nymus, in nullo alio niſi in Dei miſericordia ſpem ii= in
babeo. Ut enim ipſe ait, Eccleſiæ, quæ firmà Deum.
mole fundatæ ſunt, feriuntur potils, qum ſub-
vertuntur. Audi quod ſequitur: Et dixit, Ve- Iſa. 63. 8.
rumtamen populus meus eſt, filii non negantes,

& factus eſt eis Salvator. Unſtu

gii habi⸗
NE
In diletione ſua, & indulgentia ſua, iur.
ipſe redemit eos, & portavit eos, nee
& elevavit eos cunötis diebus ſæcu- “

li. Lſi autem ad iracundiam provo- icer
. .. . 4.
averunt, & E, wetun Spiritum
ſanéti ejus. Verſ. 9. lis.

Duo hinc eruo. Primum, Deum nos Dile- Saperior
ctione ſuà & Indulgentiâ redemiſſe, non Se- wirtis ſit.
veritate, aut Pretio. Aurum Dei Dilectio eſt, Murma-
haâc emit, hâc emitur. Alterum;: ex Dilectio- rsiio de
ne & Indulgentiâ, & Elevatione Ingratitu- Eecleße-
dinem ortam Hebræorum. Ut ſcias, non ſem- Nici*
. . . . Regibus
per Auſterum eſſe Principem, ſive Prælatum, perſepe
in quem ſubjecti rebellant, cum & Divina di- injuſta.
lectio atque indulgentia paſſa ſit Rebelles.
Rurſus nimius Amor Ingratitudinem non rarò
nutrit.

Dei MI.
ſicrli⸗

wwerita

. . MR.
Ubi eſt, qui eduait eos de mari cum pa-
ſtoribus gregis ſui! ubi eſt, qui po-
Juit in medio ejus Spiritum ſanéti ſui!
Qui eduxit ad dexteram Moyſen bra-
chio majeſtatis ſuæ. Verſ. I1.

Septuaginta hoc ultimum vertunt: Qui e- Oloris
duxit dexterà Moyſen brachium Lloriæ lucæ. . mas

Vides“

L . Stromatum, Lib. XVI.

nl Ferver Vides hic Moyſen Divinæ gloriæ non linguam
ie⸗ verus, dici, ſed brachium. Multi enim Divinam glo-
riam ſplendidè loquuntur, pauci eandem glo-
i riam nituntur operibus illuſtrare. Poſuit autem

Spiritum ſancti ſui, id eſt Angeli ductoris ex
Hieronymo;, in medio populi. Ut ſcilicèt om-
nes æquè juvaret, ommibuúſque æquè proximus
eſſlet. Omnibus id Ducibus convenit, ſed iis
præſertim, qui per deſertum Religioms popu-
Superior los ducunt. Nihil enim ità eos retardare po-
idem em- teſt à curſu, quàm promior in aliquos Superio-
aibus it. ris affectus, ab aliis aliemor. Ad cujus Angeli
ſitum ſe conformare ſtuduit Moyſes, qui Fi-
liis, quos natura propinquiores fecerat, non
viciniorem ſe docuit, quàm cæteris, quando
non ipſis imperium tranſmiſit, ſed Joſuéë. Pla-
ne Ductor in medio popuh ſui: nam nec ſan-
guini ſuo potuit inveniri vicinior.

Sio adduaxiſti populum tuum, ut faceres
tibi nomen gloriæ. Verſ. 14.

Zelut a-, Gloria quidem inclytus ab æterno Deus ex-
nimarume titit: ſed nomen Gloriæ ſibi in eremo fabrica-
Eecleſia- tus eſt adducendo populum ex Ægypto. Itaque
Rtieca u- Peccatorum Converſio nomen eſt Gloriæ ſignis
riſdictio., atque miraculis anteferendum. Porrò Deus
WEgyptum percuſſit decem plagis, ut inde He-
bræos evocaret; Et nos, ſi è tenebris Mundi
homines cupimus abducere, non verbis Sæculi
vanitatibus ſplendorem addamus;, frequenter
& magnificè de iis colloquendo; ſed affliga-
mus eas, noſtriſque ſermonibus conculcemus.

Attende de Cælo, & vide de habitacu-
lo ſanéto tuo, & gloriæ tuæ. Verſ.

I5.

Chriſtus Et in oratione Dominica, inquit 8. Hieron.
ubi habi- dicitur; Fiat voluntas tua, ſicut in Cælo, ita
tet. & in Terra. Ubicunque ergo ſit voluntas Dei,
4 Dei vo- illud eſt habitaculum ejus, & domns Dei. O
luntati Obedientium familia fortunata, quæ Domum
n sonforma- Dei architectaris in Terra! Cœlum illud eſt,
7. non quod Stellis diſtinctum effulgurat, ſed
Obedien- .
e ziz. quod Obedientiæ gemwis intermicat. Quare
u autem rogaverit, ut de Cœlo attendat, ex eo,
Tbid. quod ſequitur, indicatur? Ubi eſt Zelus tuus, &
fortitudo tua; multitudo viſcerum tuorum, &
miſerationum tuarum ? ſiper me continuerunt ſe.
Dl⸗ Poſtulaturus ergo Miſericordiam, de Cœlo ro-
NnRe gat eum attendere: ne ſi in Terram deſcenderet,
belilr diſceret ab hominibus non miſereri. De colo
Pni namque Miſericordia pronius emanat, quàm

r. L .
Des Mi-

1 ſericordia Eclum7 & Mlerationein iur. Redhiende
n enim Miſericordiam quærit Fortitudinem, at-
udrint Severitas. que Lelum. Vera enim Miſericordia illa eſt,
“ non quæ oſcitanter punit, ſed quæ viriliter ac-
n cingitur ad ſupplicium. Nota autem, quam

ſplendido vocabulo divina Miſeratio compel-
Pſ. 5o. 3. latur: Maltitudo viſcerum tuorum, & miſera-
tionum tuarum. David quoque: Et ſecundum

iniquitatem meam.

—
=
= —

,
e s
1 ,

decurrat in Terra. Porròô vides idem eſſe Dei

multitudinem miſerationum tuarum dele, inquit,

4 7

ſ. enim Pater noſter, & Abraham
neſcivit nos, & Iſrael ignoravit nos.

Verſ. 16.

Grandis calamitas æſtimatur à probis inter- Religiaſ
dum Viris contemmi, ſi præſertim pro Eccle- e,
ſia Mundum contempfſerimus. At felicitas in- e . .
gens eſt: Nam, ſi exhæredamur ab Abraham, perſecutio
qui pater credentium efle debuerat, ſi ab II- artlis.
raële Deum vidente non aſpicimur, Deum Pa- Deus ca-
rentem habebimus. Abdicet Abraham, Præ- e. D 5
ſes non curet, noſtrum id cedet in commo- Pr !.
dum : Siquidem Deus tunc erit nobis in Pa- zus
trem. Pater enim ipfe eſt orphanorum. Sep- Dignitas
tuaginta enim legunt: Tu enim es Pater noſter, neganda
quia Abraham non cognovit nos. Addidere vi- Pptts⸗
7 . e. . Filiorum
delicèt cauſam tantæ gratiæ. Si verò Hierony- ducatio.
mo credimus, non modicam utilitatem Pareun- Eccleſia-
tes inferunt Filiis, ſi eos deſerant, dum pec-Kici non
cant. Tunc enim Deus fit Pater, & à via peſſi- vehant
ma revocat, Parentum Fidem muneraturus in za⸗ P
Natis. Tu enim, inquit Hieronymus, es Pater conjüctos.
noſter, qui Creator es ommium. Neſcit nos A- Severitas
braham, & ignorat Iſrazl, quia te offendimus: pProdeſt.
nec cognoſeunt Filios, quos à Deo ſuo intelligunt
non amari. Ergo amantes filiorum hi Parentes
ſumt, à quibus filii Peccantes abdicantur. Et-
enim Deo tradunt emendandos, cùum Domo
pellunt. Agaris id innoteſcit exemplo. Quæ du-
riùs àa Sara accepta, dum cogitur abire ê ta-
bernaculo Abraham; eò reducitur modeſta;
ab Angelo in eremo melior effecta.

Falëti ſumus quaſi in principio, oum non
dominareris noſtri, neque invovaretur
nomen tuum ſuper nos. Verſ. 19.

S. Hieronymus. Et facti ſumus ſicut in prin- Mandi
cipio, dum eſſemus in Woypto, non habentes damnae
Deum, nec Keges. Itaâ-ne duům in Ægypto de- Servire
gebant Hebræi, non eſt eorum Donmänus do- duobus.
minatus? Ità planè. Neque enim Deo ſervit, Elecio
quiſquis in .Ægypto famulatur Pharaoni. Quæ Statuss
enim conventio £Ægyptiorum paleis, & fru-
mento Electorum? Quare, ſi tibi Deum cu-
Pis dominari, excute Mundi compedem, pro-
fuge in Eremum, nec antè ſacrificare audeas,
quam per tres dies ambulaveris ad interiora
Deſerti. Unuiquiſque verô Religioſorum con-
ſideret, num hæc verba Prophetæ ufſurpare
poſſit, dum vitam ſuam quàm ſimillimam in-
tuetur moribus Sæcularium, quibus annume-
rabatur, antequam ſe Dee devoveret.

EX CAP. LXIV.

I S A I X.

Utinam diſrumperes ocl, & deſcen-
deres, d facie tua montes deſtuerent.
Sicut exuſtio ignis tabeſcerent, aquæ
arderent igni. Verfſ. I.

Chriſtus Humilitatis magiſter, ſi venerit, Chriſßt
Montium ſuperba faſtigia deprimet procul du- He ra-
. piio.

4¹8

3a. vagiente in Stabulo luminis, divinitatis, & glo-
riæ Principe? Idque eveniſſe tot Religioſorum
familiæ teſtantür, quarum Filii velut Montes
voxeperu. in ſæculi altitudine ad ſpectaculum Præſepis
diſſiluere, & Cineri ſunt exæquati. Quod &&
Ibid. 3. Iſaias prævidendo addidit paulò poſt: Deſcen-
diſti, & à facie tua Montes deſtuxerunt. Non
ergo quia Chriſtus deſcendit, quafi ejus oc-
Religiofß, cupaturi locum Montes erecti ſunt. Marthæ
Laiei hu muniis conſecrati Cœnobiorum Filii id intelli-
mͤles ſint. gant; quorum elevationis âtque elationis cauſa,
eſſe non debet aliorum & Coœlo deſcenſus, No-
bihum & Regia luminum lapſus, Potentum ad
Ima inclinatio. Rurſus, Montes defluunt; &
Aquæ ardent ad aſpectum Chriſti Domini:
quia nullus jam reſtat obex, nullumque ſupe-
reſt impedimentum in via mandatorum Dei,
poſtquàm vidimus Salvatorem decurrentem
per eam. Undè & Hieronymus, cùm Iſaias
Pid. 2. addat: à facie tua gentes turbarentur, ſignifi-
cantiùs, inquit, in Hebraico dicitur, movebitur:
Ut, quæ priùs immobiles erant, veriant ad
ſalutem.

A ſæculo non audierunt, neque auribus
perceperunt: Oculus non vidit, Deus
abſque te, quæ præ paraſti eæpebtanti-
bus te. Verſ. 4.

Ebrifi In Adventu Domini ufurpari poſſunt, quo
Advetus, Planè tempore oculus non vidit ſine Deo,
Medita- quæ præparavit expectantibus; cùm ſemet præ-
io Exem- Paraverit mox in fœno conſpiciendum. Sequi-

Den tur: Occurriſti lætanti, & facienti juſtitiam:
. in viis tuis recordabuntur tui. Ergo Lætitia Spi-
ritualis & Juſtitia præparatio non Sedis ejus,
sStatus ſed Præſepis. Nimirum, vel Renigioſe vel Vir

mediocris, non clare, & lætitia tibi indicitur, ut alacri
animo feras jugum privatæ Conditionis, ſeu
dominicæ Servitutis. Quòd ſi ſupra privatam
fortunam elevatus es, Juſtitia à te exigitur.
Gleria Porrò quantùm ſapientiæ olet illud: In viis tuis
vera. recordabuntur tui. Falleris proindè quiſquis mar-
moream tibi excitas in ſepulchro memoriam:
in viis tuis recordabuntur tui. Tua te celebra-
bunt facinora, non tuis excitata opibus Mau-
ſolea, vel Arces. Vias, quas triveris, intue-
buntur Poſteri, atque ex iis conſicient, Mag-
nus ne fueris, an Obſcurus? In viis tuis recor-
dabuntur tui. Scito autem vias, per quas inceſ-
ſeris, hic intelligi, non vias, quas fortè ad com-
moditatem commeantium aperueris. Siquidem
nemo Neronem Optimum dicit, quòd Auream
exſtruxerit domum, quödque Veios uſque Pa-
latium penè prolataverit: Verùm Peſſimum ex
Moribus pronuntiat. Planè à Clemente, Li-
no, Cleto, Xyſto erectæ Baſilicæ nullæ extant;
quorum nihilo minùs metoria in benedictio-
ne eſt. Contrà pleréſque ſcimus ornaſſe urbes,
quorum nomina execramur. Itaque quiſquis
de fama ſua ſolicitus eſt, videat, quàm cautè
ambulet, cum omnis pendeat memoria ex viis
AUIS.

Oliva

Humili- bio. Etenim quis mortalium audeat ſuperbire

Et cecidimus quaſi folium univerſi, &
iniquitates noſtræ quaſi ventus abſtu-
lerunt nos. Verſ. 6.

S. Hieronymus, Ventus, inquit, in Scrip- Conplis
turis tripliciter ponitur: aut in Tentationum inpia.
magnitudine; aut in perverſitate Doctrinæ;
aut ſimpliciter Ventus. Vides ruere nos inſtar 4ale, 4.
foliorum decuſſos vel turbine Tentationum, iten.
vel Politicorum flabello, quorum Vento dum wati.
blande inflamur, perimus. Notat autem S. Talenis
Hieronymus Ventum arefacta potiſſimùm folia edio-
diſpergere. Undè non tam Ventus incuſandus /"“, 1-
eſt, quam Ariditas. Etenim ſi virebimus, flatui ec
non cedemus: Aridi, & fine flatu cedemus. de. Z
Undè & benè ſequitur: Perſeve-
rantis ne.
glecta.

Abſcondiſti faciem tuam à nobis, & al-
liſiſti nos in manu iniquitatis noſtræ.

Verſ. 7.

Viden ruinam noſtram totam pendere ex no- Tentatio-

bis- qua de re lege multa in capi um fons.
4 g toto capite. Dei e⸗

Domus ſanctiſicationis noſtræ, & gloriæ Sse
noſtræ, ubi laudaverunt te patres
noſtri, facta eſt in eactionem ignis,
& omnia deſiderabilia noſtra verſa
ſunt in ruinam. Verſ. II. 12.

Quot hinc myſteria ſcaturiunt! Primum, velle a
Domus dicitur, in qua ſanctificamur: quòd or.
ſcilicèt ſanctitas ſecreto maximè gaudeat, &
ſolitudinis uberibus nutriatur. Domus quoque
gloriæ noſtræ dicitur. Ubi diſcimus glorioſio-
res nos fore, ſi intra domeſtica ſepta nos con-
tinuerimus, quàm ſi ad aliena divertamus do-
micilia. Et Gloria & Sanctitas Tibi domi in-
naſcitur: nuſquàm fortè naſcitura felicius. Ve- kecleſßis.
rüùm quia pro hac domo Templum intelligi- kici Cier
tur, Secundò perpende Templum totam eſſe ro inſer-
ghoriam Sacerdotum & Chriftianorum: Om- viant
nia, inquit de eo, deſiderabilia noſtra. Signifi- iae.
cantiùs Septuaginta. Et omnia glorioſa noſtra viſctictie⸗
conciderunt. Ergo, qui ut gloriam addant fami- nem Rex
liæ ſuxæ, oppida, civéſque diſpoliant, ſciant op- iueatur.
probriurn ſibi inurere non gloriam addere. Nam
omnia glorioſa ipſorum Templum eſt: cujus ſi
negligunt ornatum, ut Gentiles exornent, con-
temptui ſe exponunt. Hinc quoque Politica
diſcat, omnem Principum gloriam in Templi;
& Eccleſiæ gloria conſiſtere: nec ſe glorioſos
fore confidant, ſi illam deprimant, imò præ o-
culis habeant Conſtantinu excelſu tu maximè
factũ præ Regibus terræ, cùm ſupra ſe Eccleſia
ſtatuit. Tertium, Etſi lapides Templi frigeant, Ciresſpe-
nioli tamen ab incendio efle ſecurus. Vel Do- dio.
mum ſanctificationis flamma Libidinis corripit: Paxuria.
nulluſque adeò friget lilex, quin latitent in illo
ſcintillæ. Scito tam venerandi Templi excidium
ab incendio proveniſſe. Quare totis artubus con-
tremiſco, cùm flammam ejuſmodi audio, cujus
exuſtionem nec ipſa Domus evadere potuit San-
ctificationis, & Gloriæ. Sacerdotes intelligerent,
vellem, Prophetam ſine commentario, neque
enim hbet ignem hunc tractare, cujus vel ſolo
afflatu ſuper carbones denigrantur in plateis
Nazaræi. Ignem meminerint Libidinem eſſe,
quæ»

Mlls
bun 1
u.
mi ℳ

1

fi e⸗
.
ßbl⸗
Renigen
1

lafſſ⸗
üiniit
ilfiri.
req̃e
nii.

nhn
fna

ſenen.

lurey
nſii

rul

. . Muun

N
lul
lie

rii impii.

Peecsta quæ, ut ſecreta ſit, & depreſſa, ſupra tecta
la ère ne- tamen per rimulas ſui indicem fumum expirat,
t, quem, ſi continere volueris, ipſi parietes præ-
FJamsa - 3. . — 2 .
a. dicabunt ejus afflatu ſubnigri, & obſcurè clari
ad revelationem Ignominiæ. Neque dicas, In-
famiam Te non timere, quòd in ſinu tuo flam-
mam abſconderis, nemini notam. Etenim ir-
rideris à Salomone, qui miratur eorum demen-
tiam, qui repoſitum in ſinu ignem non eruptu-
rum ſperant per veſtimentorum involucra. Li-
bidinem ſi vel in corde preſſeris, non diu ini-
bi latitabit.

EX CAP. LXV.
ISA I K.

Eæxpandi manus meas tota die ad popu-
lum incredulum, qui graditur in via
non bona poſt cogitationes ſuas. Verſ.
2.

Foæ ope-
rum.

Oncionaturus Deus ad peccantem popu-
. lum, ut artem concionandi doceat, non
Pallts labia diducit, ſed dit: ut facilit
d nρoao, labia diducit, ſed manus expandit: ut faciliùs
ui. per opera, quàm per verba a via peſſima im-
pios abducendos intelligamus. Significant ex-
panſæ manus, inquit Hieronymus, parentis
clementiam, ſuos filios in ſinum recipere ge-
ſtientis. Sugillat locus hic Superiores & Con-
feſſarios duros & auſteros erga peccantes, quo-
rum in pectore faſciculus myrrhæ ineſt pro u-
bere. Etſi faſciculus dici non poteſt amaritudo
illa; quæ diſſoluta & fluida tota obruit, &
Confeſſa inundat pœnitentes. Neque ſolùm Pater ex-
rii nimis panſis brachiis occurrit Filio prodigo reverten-
sußeri. ti, ſed & gradienti adhuc in via mala non fla-
Coereétio gellum oſtendit, ſed manus aperit. Nota quo-
mitis. que corrigentis ſuavitatem: Qui graditur, in-
quit, in via non bona. Maluit non bonam di-
cere, quam malam. Nos verò ſtatim peſſimam,
abominabilem, deſperatam pronuntiamus, neſ-
cientes ſpei filum non abrumpendum iis, quos
exire cupimus & ſinuoſo nexu labyrinthi.

Populus, qui ad iracundiam provocat
me ante faciem meam ſomper: qui
immolant in hortis, & ſacrificant ſu-
per lateres. Verſ. 3.

Haud dubiè eos reprehendit Propheta, quo-
rum effrenis licentia nec Templorum ſanctita-
te cohibetur: verùm, qui Aras vertentes in
hortos, inter victimas demetunt Voluptatem,
brevi inter Voluptates victimæ caſuri impieta-
Templora ti & gehennæ. Audiamus S. Hieronym. in hæc
profana- verba erumpentem: Peccantes in conſpectu Do-
†—° mini, cujus oculis cuncta patent, vel in Tem-
Luxuria. Plo ejus idolis hoſtias immolantes. Ac ne quid
Conſilia- vero deeſſet ſacrilegio, immolabant in hortis,
& adolebant thura ſuper lateres: jungentes ido-
lolatriæ luxuriam, & ſacrificiis voluptatem. Hoc
dictum ſit juxta literam, alioquin ſecundùm in-
telligentiam ſpiritualem, omnis Hæreticus in
falſitate dogmatum ſuorum offert immunda ſa-
crificia, nequaquàm firma & manſura perpetuò,
ſed inſtar hortorum ad breve virentia, carnis

Stromatum Lib. XVI. 419

eliciis providens. Hos hortos ex vinea ſua no-
ens fieri Nabuth, Achab impiiſſimo Regi ſan-
guinem fundit. Neque enim congruum erat, ut Propoßis
paterna periret hæreditas: & exciſis vineis, quæ retineda.
afferunt fructum, in loco virtutum, deliciarum
atque vitiorum olera naſcerentur. Non eſt, quod Siree-
addam Hieronymo. IIIud quæro, cur iſti ſuper“
lateres ſacrificent? Nimirum, qui multo ante
lateres in Egypto cum faſtidio fabricabantur,
nunc eos pro Aris venerantur. Adeò blandè
expugnant cor noſtrum ſæculi vanitates: ut, cůùm
initio ſui faſtidium ingenerent, brevi deindé
non amorem duntaxat, ſed & adorationem ex-
torqueant. Quare à terrenis diligenter cave, nam
futurum eſt, ut, quæ primò Labori ſunt, pro
Aris deindè ſint: immolabiſque lateribus, qui-
bus tui addicti ſudores ſacrificabantur. Ex ar-
tifice Sacerdos evades, idololatra operum &
ſuppliciorum tuorum. Amantur & dolores, ex-
clamat admirabundus Auguſtinus: quidni cùm &
Hebræi ſupra lateres, ſui videlicèt ſupplicii ru-
