des & Mundus, hic afſurgit in Montem, il-
la decreſcit in Granum. Ergo in arenam deſ-
cendunt Mons & Granum. Proh jubar Davi-

dis obſcuratum! O tuas, Adoleſcens invicte,

devictas Victorias triumphatumque Trium-
phum! Viciſti armatum inermis, concurriſti
cum Golia Puer. Verùm longè plus diſtat Gra-
num ſinapis ad enormitate Montis, quàm A-
doleſcentis imbecillitas à mole Gigantis. Quid
plura? Fides non pugnat, ſed loquitur, juſſa-
que dat, nec reluctatur Mons. Dicit Granum
Monti, tranſi hinc, & ille, revulſis radici-
bus, migrat in æquor. Robur ſanè magnum
in Grano, cujus vi Remoræ retardatut trium-
phus, Navim retardantis. Inhibet Piſcium fe-
lix purgamentum ſecundo vento velificantem
Cymbam. At Fidei Granum ſeminum mini-
mum non cohibet properantem, ſed ſtantem
promovet, fortiũſque pugnat cùm non im-
pedit, ſed impellit. Proindè & Remord &
Davide fortiorem fateri cogimur Fidem: cùm
& Piſce robuſtior Montem deturbat, non

Navim detinet; & Puero generoſior, ſine

funda fundit Hoſtem, ſine ſaxo fatigat Mon-
tem, ſine lucta ſplendidum figit & inopina-

tum Trophæum. Quid ſi Montem cum Hie-

vonymo intelligamus non Mundi portionem .
ſe

e0
Eigen
ingnan
nodo
Gata
i ley
Ohtetu
ubitar
UV.—
t pra
I1s n
Lunatio

4 I
Sr b i
Nic bi
6 d homm
in ſpinn
ſormati
Ncoden
un, N
ns ſe
Pol iteta
Metut, 1
gln we

Matth. 8.
26

Confiden.
tis in
Deum.

ſus in ei
tſ

Fx.

Carnl rec
Ut 1enale
Elaasint⸗
tronis ſil
Vugi,
clio, ſci
iſore
dimque
Neſtare
unt, ed
& pene

Matth.

17. 206

Recinen
Joru

gui 3

le Non 8
1 Ranin
eante
ent, ſe
loc d⸗
Nn iſol
Hun Ge
Cel
ror
D
lar, inr
M. P
le Mar e
S ami
ten. R
Ute det
. Onnes,
klices 1ſ

T

d
en Nn
i
elnnt

nabe⸗

Uengin
Cen
tmendlr
An.
1 Kant
eurun,
in
le Ei,
Juin lu
deliäh,
1. Eder.
renn fni

& un

von nodtH

r on
t& ME
1ſutzil
ruſtt 00
cetunel⸗
Mrem.
n atnd
ilu
ſen imite
ge Iin.

, N .

ulue
6, un
n l.
gint,M
Dieten
evls .
ſane
0 elkem
num⸗
li e,
CIm n;,
4 Remdt
rfim “
eobor .
ſtigtt 1

en an 4
4 . 1
e,

compati.

ſed Dæmonem Mundi Principem? Tunc enim-
werò Fidei ſupra fidem Victoria eſt. Is cedit
Fidei, cui ipſa Natura ſuccumbit. Dæmon,
inquam, paret Fidei, cui Elementa quodarm
modo nunc conſtricta in glaciem, nunc eli-
quata in imbres, nunc in fulgura ſuccenſa, nunc
in lapides concreta Dei permiſſu frequenter
obtemperant. Et ne fortè huic Monti abitum
dubitares imperari poſſe per Fidem, memine-

Matth. . . .
y. ris præ ſola Incredulitate non expulſum in
Lunatico Dæmonem ab Apoſtolis.

—

Fllioli mei, quos itorum parturio, do-
nec formetur Chriſtus in vobis. Gal.

Et illud eſt intuendum (ait S. Hierony-
nus bic) quòd qui per Peccatum quodammo-
Lapſs dè homo eſſe deſierat, per Pœnitentiam con-
cipitur à Magiſtro, & rursùm in eo Chriſti
formatio repromittitur. UÜbi illi, qui cum
Nicodemo exclamant, ubi viderint in aliquo
Diicipulorum Chriſti formationem deforma-
tam, Numquid poteſt homo in ventrem Ma-
tris ſuæ iteratò introire, & renaſci? Certè ſi
non iteratò in ventrem Matris, ut corpus for-
metur, redire poſſunt, poſſunt iterum in Ma-
giſtri mentem introire, ut reformetur Chri-
ſtus in eis. En Paulus quo modo iterùm par-
turiat ſeductos Galatas. Non pigeat Inſtitu-
tores parturire iterum, quos pepererint, &
renaſcetur, qui olim natus feliciter, infelici-
ter poſtmodum expiravit. O quoties ſepulchra
defunctis implentur, quòd Apoſtolorum Vi-
carii recuſent abortivos fœtus inferre cordi,
ut renaſcantur! Calore, non baculo revocavit
Elias infantem in vitam. Et Chriſtus, cùm La-
tronis facinus Moniales exaggerarent, Gertru-
di Virgini apparuit lacero, marcidéque bra-
chio, ſciſcitatuſque ab ea eſt, num gratos ſi-
bi fore eos exiſtimaret, qui languens, infir-
muümque membrum contererent. Id porrèô
præſtare eos dixit, qui de peccatoribus detra-
hunt, eôſque extra Judicia fori & gladio oris,
& poœnæ ſupplicio conſauciant.

Tapſi re-
eipiendi.

Redimet Dominus Animas ſervorum
ſuorum: & non delinquent omnes,

qui ſperant in eo. Pſal. 33. 22.

gerxpule- Non delinquent omnes: Non qui ſcrupu-
Ni. lis, animique anguſtis ſeſe implicantes, & il-
laqueantes Deum non ſecundùm ſcientiam ti-
ment;, ſed qui ſperant in eo. Spei non timo-
ri hoc datum eſt, ut animam à lapfſu ſervet.

Non diſplicet Timor, ſed ſi flos ſit, quem Spei

fructus decutiat. Itäne plùs Satanam manci-
pium Gehennæ times, quam de Deo ſperas
Cœli Principe, & Salute tua? At, inquis, de
iis Propheta loquitur, qui Servi Dei ſunt, non
de Me, qui quotidiè in ſervitutem peccati ra-
pior, tot culparum ſaltem venialium quotidiè
reus. Falleris. De IIIis loquitur David, qui
Tu', ſimiles ſunt. Audi: Redimet Dominus
Deßera- animas ſervorum ſuorum. Planè ubi redimen-
en beha- das animas audio, animarum intelligo ſervitu-
r. tem. Etiam captivi & culpis mancipati delin-
quere deſinent, ſi Deo fidant. Non delinquent
omnes, qui ſperant in eo, etiam qui non itaà

felices ſunt, ut ſordes evadant. Diſce, non

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum Lib. XV.

26 5

deſuſſe Dei ſervos & eſle, & appellari, qui
Redimi debent. Non quævis peccati ſervitus
Dei ſervitutem excludit. Redimet Dominus
animas ſervorum ſuorum: Servorum ſuorum,
inquit, quanquàm Redemptione egeant. Pro-
digus Adoleſcens non Timore, ſed Spe ad Pa-
trem cucurrit: à quo erectus & ſtolà dona-
tus, Filii quoque appellatione inſignitur. Ti-
meas volo Deum, ſed & Sperare Te jubeo.
Et quidem ſi alterum horum deſerendum eſt:
malo Timorem ablicias, quam Spem. Nec

auderem id ego dicere, niſi Dotninus id teſta-

retur: qui cùm à Peccatore habitus ſuper-
naturales omnes, etidmque Timoris auferat,
Spei conjunctæ Fidei relinquit habitum, quâ
poſſit ad Dei pedes advolare. Et hæc ſemen
illud eſt, quod, ut Propheta ait, niſi nobis
Dominus reliquiſſet, fſimiles omninò facti eſſe-
mus Gomorrhæ, & Sodomæ.

Flores apparuerunt in Terra noſtra,
tempus putationis advenit: Vox tar-
turis audita eſt in terra noſtra. Can.
2. 12.

Non reprehendo putationem, ſi luxuriet
in pampinis Vitis, ſi Arbor vim effun lat in Correszio
foliis. Sed Tempus putationi opportunum ſir ospor-
expectetur. Tempus germinandi, & Tem- tina.
pus amputandorum germinum. Non ſtatim acg uherior
ramus gemmare cœperit, truncari debet. mirus ſit.
Differendum eſt vulnus, ut Vulnus non vul-
nus ſit, ſed cultura. Vere falx exerenda eſt,
cùm flores & foliis eruperint. Haud arguendus
eſt Frater,; dum hyems ſævit Tentationis. Fo-
veri debet, deliniri debet, ut delicatiori tem-
peſtate utiliùs vulneretur. Si ramum amputes
in bruma, vix germinabit: Vere Putatio eſt,
quæ hyeme foret Amputatio. Diſcipulos Do-
minus coarguit, cùm Coœlum ex Olivarum ver-
tice peteret. Planè ſummum ver præſtolatus
eſt, ne triſtitià abſorberentur, ſi, calente etiam-
num ejus funere, dolorem Crucis & Patibuli
memoriam novo reprehenſionis Vulnere cu-
mulaflet. Id quod Paulus quoque apud Co-
rinthios curavit, anxius ne lapſum Fratrem
ſeverior reprehenſio acriùs remorderet. Tam
neceſſaria Putatio eſt, quàm Putationis ipfſius
neceſſariò expectandum eſt Tempus. Deflo-
reſcet Vitis in pampinis, niſi Putetur: & fo- Filiorum
liis carebit & botris, ſi ante tempus Ampu- abere
tetur. Non continuô ac creverit Coma ton- T⸗ Sere-
detur, ſed bis aut ſemel tantùm in anno Ab-
ſalom tondebatur. Patimur creſcere, quod,
ut creverit, nolumus non tonderi. Diſplicet
in Adoleſcente ſcurrilitas: melius tamen eſt
Ridere eum, quaàm Fugari. Riſum brevi la- Vyre tole-
crymæ compenſabunt: abeuntem verô quæ randus.
poterunt unquam aut preces revocare, aut
vincula retinere?

Ignis, Grando, Niæ, Glacies, Piritus
Procellatum, quæ faciunt Verbum
ejus. Pſal. 149. 8.

Cur non potiùs Dei mandatum exequi fe- Felicites
runtur Roſæ, Lilia, Arbores, & Margaritæ. noxis.
Imago hæc ſunt Bonitatis ejus, & divinæ
exprimunt in ſe Magnitudinis, Pulchritudi-
niſque imaginem? Ita: Verùm inter felicia,
„. ſecun-

266

ſecundâlſque fortunæ blanditias faciè Deum
contemnimus, ejuſque mandata obliviſcimur:
cùm;, & contrario, adverſis rebus ſeu doceamur,
Tritula- ſeu compellamur Dei Opem implorare. Ergo
sio ducit Grando, non Iris ad Deum mortales traducit,
ed Denm. à quo felicitas abducere conſuevit. Nuſquàm
ferè clarias Trinitatis mentio in Veteri Te-
ſtamento, quam in Oratione JESU Fili Si-
rach Eccleſiaſtici; ubi invocaſſe ſe ait Patrem
Domini ſui, ubi laudaturum Deum & Salva-
torem ſuum ſe ſpondet. Nec mirum: ſiqui-
dem à Preffura flammæ Deum doctus eſt cla-
rius inteligere, quem dedidicit Salomon inter

Mella, Floréſque Regiæ felicitatis.

Omnis plaga triſtitia oordis eſt: & om-
nis malitia, nequitia mulieris. Eccle.

25. 17.

Serupulo- Placent Lacrymæ, ſed ſi è fonte profluant
„. Charitatis. Cæterùm triſtitià cordis nullum
Pn- vulnus acerbius. Omnis plaga triſtitia cordis
. eſt. Da mœrentem animo, & nullum in eo
integrum membrum invenies. Nec Deo lin-
guâ pfſallit, nec Cœlum oculis ſpectat, nec
Vanitatum umbras faſtidit, nec Mortificatio-
nis delicias concupiſcit. Omnia pariter periere
bona cum Lætitia. Modeſtiùs inſanit Inceſtuo-
ſus, quam Moœrens. Facibus enim exagitatus
tartareis Impudicus quot ſæpè ſpargit lacrymas,
quo veſtit rubore genas, quam crebrâ pectus
expiat tunſione! Triſtis verô in ſuo contabeſ-
cit Mœroréê, nec Deo, nec Sibi placens. IIIud
amat unum, quòd nihil amat: hoc agit unum,
quèd mihil agit. Paucis; Avarus Opes cupit,
ſed Pudicitiam colit: Superbus Purpuram am-
bit, ſed Aurum odit. Una Triſtitia omnes
æquè virtutes faſtidit.

Quazrite Dominum, dum inveniri poteſt.

Iſa. 5). 6.

Chriſtu At quis ſcit, an, quem quæſiero, inventu-
usren- rus ſim ego, qui peccavi? Sponſa diù quæſi-
aͤ. , tum vix invenit, acceptis vulneribus, & amilſ-
ſericordia 10 Pallio. Pofuit tenebras latibulum ſuum, ne
2d Deſpe- à cæcutiente Peccatore inveniretur. Imèò ideò
gates. tenebris ſeſe involvit, ut faciliùs à cæcutiente
reperiatur. Non enim caligans oculus lucem
contueri, ſed tenebras ſolet promptiùs rimari.
Cæterum quo modo quærentem fugiet, qui
fugientem quæſivit? Quare, qui Sponſæ recor-
daris fruſtra quæritantis, Oviculæ memineris
non fruſtrà quæſitæ? Qui times, ne abſcondat
ſe à te, recordare indagantem illum Adam,
qui ab eo ſe abſconderat. Non declinabit quæ-
rentem, qui quærit abſconditum. Palàm fa-
ctus eſt non quærentibus: & quà ratione quæ-
rentibus ſubducetur? O tuam, peccator;, fe-
licem calamitatem! En ſtat poſt parietem. En
ille ſtat ad oſtium, quem Tu quæris. Sed ad
oſtium, inquis, pulſat, ut introëat, & cœnet.
Pulſat, ſed Violentiam non habet meus ad-
ventus; oftium cordis pulſo, & una cum iis,
qui aperiunt, ſuper illorum Salute, Ilætor.
Delicias enim ac cœnam duco Salutem homi-
num. Ego verò quis ſum, qui Menſam pa-
rem Salvatori, cui Crucem adornavi? Fal-
leris: cœnaturus tuas ante fores excubat. Nec

mirum, ſi cum Te, qui dudùm peccaſti,

Oliva

cœnaturus ſit, qui cum Prodituro coenavit. Et u
quidem in eo vel maximè elucet benignitas 6
Salvatoris noſtri Dei, quòd immicus ac hoſtis ne
Domimuas eſſe non deſivit. Audi: Luaærite Do- n
minum. Etiam amiſſus non Judex factus eſt,
ſed Dominus & haberi voluit, & eſſe. Ami- mntr
ſiſti tu quidem quod eras, ſed retinuit ille, nd
quod fuerat. Tu Servus eſſe deſuſti, non ille
Dominus eſſe deſüt. nin
. lle tr
Qui exraltas me de portis Mortis, ur rorit,
annuntiem omnes Laudationes tuas in ſet.
portis Filiæ Sion. Pſal. 9. 14. 1us l
VII, 1
Coœlum Cœli Domino, & ſedere in Regno Beaiiſt. Ndel
Filii Paternæ eſt Beneficium Miſericordiaæ. mae Ma. nudh
Cæterum Virginis imperium eſt in januis Pa- rie eceſ- Mtaicr
radiſi. Regnare ſine Patre cum Fihio non lsrium Mlas
potes: ſed ſine Matre ad Patrem non vales troei⸗ iki
introire. IIle introgrefſos dignatur ſolio: Hæc““. Non da
pulſantibus aulam reſerat Beatitatis. Quare,
ſi cupis ſedem à Patre, admitti priùs cu- ue
res à Virgine. Quid enim proderit impe-
traſſe in regno ſedem, ſi ab introitu regni JVMU
arcearis? Audeo dicere. Deum mallem ira
tum habere, quàm Mariam. Nec enim fe- h Er
lix ſum, ſi prohibitus ab ingreſſu, Thro- hient
num à Patre deſtinatum obtinere non poſſum: 8 ikus:
nec miſer eſſe poſſum, ſi ſolio indignus, go ,
dexteräque Fili, Virginis Beneficio per ja- lekiriol
nuas admittor in Regnum. Benè: Chriſti as ſig
ſit ſedes concedere, Matris eſt januas aperire. min etk.
At quomodò exaltatus de portis Mortis an- mini erh
nuntiem omnes Laudationes Chriſti in portis Eiten,
Filiæ Sion, id eſt Virginis? Quo modo de- luend et
cora omnia, quæ Filius vix habet in penetra- Leprehen
libus, Parens habet in januis? Nimirùm Lau- Gllis. 0
dationum Chriſti compendium pretioſum il- Propinat
lud eſt, quòd pereuntes redemerit animas, Ee n or⸗
deſtinatmque flammis mancipium in ſortem Cormitabr
regni aſciſcat. Quæ tanta commendatio Mi- fropellen
ſericordiaæ Dei in portis Filiæ Sion elucet, cùm ſco qn
videmus per Virginis preces ereptos ſuppliciis liget &
homines, quos Filius morte pœrnæ ſubduxit? in Iins
Salvat IkEsUs, ſalvat & Maria: IIIe in Cru- ifher ſup
ce, hæc in Januis. Itaque libet exclamare, Gle ad fun
Habemus Filium Patris, per quem ſalvemur in lnd
in Terra; habemus Matrem Filii, per quam rons don
regnamus in Coœlo. Claviger quidem Petrus E in ca
Cœli eſt, inficiari non poſſum: ſed Januarum ndo Sor
Maria Regina eſt. Petrus aperit, Maria im- nai, Ma
perat. Non valet ille admittere, ſi hæc ex- i
cludat. Poteſt Maria, vel non aperiente Pe- nenid ſer
tro, Peccatorem clauſis januis in Cœlum re- Aen, int
cipere. Nec enim difficilius eſt adoptatum aylt: ueßn
à Virgine Filium Cœlum ingredi occluſis ja- Weikc
nuis, quàm editum a Virgine Filium clauſis Wr eri

penetrare januis Apoſtolorum Cœnaculum. W
Quèd ſi verſiculi interpretationem libet ad i
Virginis potius præconium, quàm in noſtram
felicitatem convertere: aio ſapienter Davi-

lanem.

dem prophetaſſe; cùm dixit, Ue annuntiem n ſc
omnes Laudationes tuas in portis Filiæ Gion. Rtm d.
Omnes enim Chriſti Laudes eo præconio con- ni 1
. 9

tinentur, quòd Serpentem per omne genus h

hominum originarii criminis Flammam ſuo ip- uſd
ſe cruore repreſſerit, regnantémque impieta- 6 „
tem Spiritui ſubjecerit vectigalem, ex trium- Ann
phante captivam. Quæ Laudis ſummma in ipſo iſſ
Virginis Conceptu, hoc eſt in Portis Filiæ Sion Ksin⸗
emicat ſplendidiſſima: cùm Serpentem pro- NnN
triverit 4 P

ihi

R
e.
lr
l,
mil⸗

.H
N
INAgt
Drn T
kit

,.
nn ln
dütenn,

: Cl
u ein

Mur.
rſüinn
Nd.
en
Nmnmle
Mrüllni⸗
petit unt
m inln
wencatnk
nelacenen
Anas in
Enr ut
.Lenldr.
det Nnn
len Mann
li,
Uicen hen
tt, MeeH
te, Ahk-
iheien l⸗
nCNE.
dhun
teci onls.
e Fimn i
Cenalon.

U nucs
le

vtu
co 5
N
—

triverit Mater in vitæ limine, quem Filius in
exitu vitæ ſuperavit. Facilè omnes Laudatio-
nes Domini in portis Filiæ Sion annuntiabo,
qui in ejus Conceptu non minus palpitare com-
preſſum Draconem gratulor, quam in patibulo
Domini expirantis. Quos cano triumphos in
funere Calvariæ, eoſdem ſpecto in Annæ tha-
lamo ab Angelis decantari. Ibi enim ante Cru-
cem Diabolus egreditur, hic Puellam Dæmon
reveretur. Ibi victoriæ pretium vita datur:
hiG triumphi palhma vita eſt. Ibi, ut vincat,
moritur JESUS: hic vivit Maria, ut trium-
phet. Planè tuus, 6 Anna Beatiſſima, valla-
tus Liliis venter, ubi ſine ſpina Roſa germina-
vit, ubi Virga floruit ſine vulnere, ubi Fœ-
mina ſine crimine adolevit. Nedùm nata,
ſancta eſt: Deo plena, antequàm Deo com-
pleatur. Nimirùm non eſt auditus mallei tin-
nitus in Templo: & in viſceribus Annæ coa-
luit Filia ſine macula, ſceleriſque debellatrix,
non captiva.

Uſque ad fundum calicis Soporis bibi-
Dti. Iſa. 5 I. 17.

Serupulo. Ex Hebræo: Fecem calicis tremoris bibiſti.
6. clel Sapienter Sapiens cùm dixit: Noli nimium eſſe
c . . — . 42: 8
4. 17. Juſtus nimia enim Juſtitia pavor eſt. Huc,

rogo vos, qui in operibus veſtris minùs ideòô
religioſi, quia nimià religione exagitati: non
vos fugiat, injuſtam eſle Juſtitiam, quæ ni-
mia eſt. En qui fundum ipſum calicis Do-
mini exhaurire voluit, non Fervoris pingue-
dinem, ſed Soporis fecem dehauſit. Somni
Parens eſt nimia Vigilia: & ſoporem epotaſſe
deprehenditur, qui inebriari ſe credidit Vi-
giliis. Calix Domini in ſummo Vigilantiam
propinat, Somnum ſervat in imo. Mihi cre-
de in oratione, in jejuniis, in prædicatione
dormitabis, qui ſtultè vigilas, totuſque es in
propellendo ſcelere ab eo opere, ubi ne ſu-
ſpicio quidem ſceleris eſt. Mentior, ſi non
friget & orandi ſtudium, & ardor prædicandi
in illius pectore, quod ſine religione Religio
iſthæc ſuperſtitione pleniſſima, inceſſerit. Uſ-
que ad fundum calicis ſoporis bibiſti. Audin':
in fundo calix ſoporis eſt, qui in ſummo fer-
voris potio erat & virtus. Ni te ingurgitaſ-
ſes in calhce, Vigilantiam epotares, qui in
fundo Soporem bibiſti, vel, ut legunt He-
bræi, Moœrorem. Qui quidem loquendi mo-
dus ſatis concordare videtur mihi cum queri-
momiis Jeremiæ: ubi amaritudine plena Jeru-
ſalem, inter vincula lacrymabunda, vocifera-

Thren. 3. tur: Inebriavit me Abfſynthio. Puto, cùm bi-

Confe ſſio
aliquan-
do non
iteranda

bere incœpit, Vinum bibit, non Abſynthinm:
neque enim opinor bibiſlet ad ebrietatem, ſi,
admotis labris, ſenſiſſet in ſummo calicis Ama-
ritudinem. Verùm pellectâ ſuavitate enatan-
tis in ſcypho dulcedinis, dum fundum inex-
pleta pietas inconſultè ſitibunda dehauſit, non
Vino, ſed Abſynthio queritur ſe repentè ine-
briatam. Semel Sacerdoti ſcelera aperire, Vi-
num eſt, Mel eſt: mel prorſus & lac manat
ſub lingua Poœnitentis: quot expuit crimina,
tot ſibi inſtillari fatetur voluptatis fluenta. Ca-
ve tamen: Fel erit in imo, quod Mel appa-
ret in ſummo. Sufficiat labia calici ſemel ad-
moviſſe: ne Abſynthio inebrieris, duùm bibis

de iiſdem avidids, qui dulcedinem ebibiſti, cum pri-

erimini.
bus.

mùm potares. Dulce poculum Conſeflionis:
Ethicæ Comment. Tom. VI.

verumtamen fex ejus non eſt exinanita. Noy
Jolimn minimum, inquit Seneca, ſed & Peſſinum
in imo eſt. Noli mmium Lilium dilig

re, noli

8
nimium Narciffi rapt ſuavitate: ſi enim oblec-

tatus Flore radicem quoque evulſeris, citò de-

prehendes inſuave in fibris efſe, quod in faſti-
gio ſuaviſſimè olebat. Placet Confeſſio, ſed

petita, non repetita. Futrüerunt & corraptæ

* . .
Junt cicattices meæ, inquit Propheta, à facie
inſtpientiæ meæ. Non curantur vulnera nimid,
& replicatä curatione, ſed ulcerantur. Niſi
infaſcientur, nunquàm cicatricem obducent.
Tegi debet vulnus, poſtquam adhibita ſunt
emplaſtra. Et hoc eſt, quo Iſaiæ animus vehe-
menter percellitur, dolendo ſcilicèt, quoòd vul-
nus & plaga tumens non forent alligata. Non
ſemper incidenda Vitis eſt: ſed ſuum habent
Pputationis tempus agricolæ. Alioquin, ſi quo-
tidiè & vulnus ferrum tractet, & vitem quo-

Pſ. 37. F.

tidié reſecet: nec ex hac fructus, nec ex il-

lo cicatrix expectanda eſt. Videntur horum
corda Rel'gione inconſulté vexata illi perfi-
milia Mulieri, quæ in Evangelio, ut Drach-
mam reperiret, & domum everrit, & lu-
cernam accendit, & vicinas de reperto ære
certiores fecit. Hæc, puto, Mulier non dives
erat: ſecus enim non tantùm curaſſet denarii
jacturam. Quòd ſi, pauperum inſtar fœmi-
narum, ſuis laborabat manibus, credo equi-
dem eam gravius paſſam diſcrimen, cùm Drach-
mam invenit, quàm cùm amiſit. Non ſane
nummi unius tale tantumque pretium eſt, ut
olei & temporis jacturam compenſare Mu-
lieri poſſit. Si iis horis, quas inſumpſit inda-
gando Drachmam, fila duxiſſet, tractaſſet fu-
ſum, telam ordiretur, non unam, ſed drach-
mas complures lucraretur. At parcamus ſoemi-
næ: quæ, ſi oleum perdidit, operam non ami-
ſit pétitæ monetæ. Qulid verò de iis dicemus,
qui ſi ferrugineum ac rubiginoſum ſibi ſenſerint
clavum excidiſle in Domini vinea, Übi tanta
colonorum inopia, & ſegetum copia tanta, la-
boris obliti ac vineæ, dies ſolidos ac hebdo-=
madas integras non dico terunt, quærendo ra-
mentum tam vile, ſed conſiderando, an exci-
derit. Et quidem in Drachma, Fidei, Patres,
niſi fallor, recognoſcunt imaginem: ut proin-
dè laudanda Foemina ſit, ſi olei, temporiſque
jacturam fecerit, ne faceret Fidei. Nos ve-
1r3, ut leviſſimæ rei pellamus periculum, non
timemus virtutes omnes negligere, ipſâmque
perdimus Obedientiam, quam ne perderet
Chriſtus, Vitam perdidit, tantùm ut propulſe-
mus umbram vaniſſimam ſeu otioſi verbi, ſeu
mendaci non plenâ animadverſione prolati.
Rogo vos, quod iſtud compendium eſt, ut La-
trunculos evadas, Margaritas in flumen pro-
jicere? An gravius paſſurus eras ab eis incom-
modum, quam ut eis ſpoliarere? Inſania iſt-
hæc eſt, ne nuderis, nudari. Certius tute tibi
diſcrimen creas, quaàm fortaſſe prædones indu-
xiſſent. Nolo Caſtitatem levi quvis macul
infuſces: ſed cur dilaceranda Obedientia eſt,
ne Pudicitia decoloretur? Placet hujus rubo-
rem conſervari, ſed illius diſplicet purpuram

lacerari. Cur illa ſanguinem dabit, ne iſta co-

lorem amittat? Umus æſtimo colorem, ſed al-
terius pallorem nolo: nec patior unius vitam ne-
gligi, ne alteri rubor deſit. Cur, qui audis

Chriſtum in Lege imperantem cogitationum
ac cordis cuſtodiam, eumdem non audis
Prælati voce conteſtantem, ut terriculamenta
Lemu-

, 2

268
Lemurum negligas? Aut ubique, aut nuf-
quàm audiendus eſt Chriſtus. Equè Angelum
audivit Abraham & ſacrificium imperantem,
& à ſacrificio deterrentem. Quis crederet?
placuit Abraham Deo, oblato Ariete, qui
minmimè placuiſſet, oblato Filio. Minus vide-
tur eſſe attendere lection, quàm communire
cor: nobilius putatur ſacrificium parari, im-
mundarum fugando imagines rerum, quam
pavimenta verrendo. Quæ enim cordis ac ſo-
li comparatio? ibi triumphus ſi vincas, hic
labor eſt, ſi verras. Erras tamen, nec tempe-
ratè erras. Ibi, ſi vincas, Obedientiam ante è
pectore, quàm Impudicitiam eliminaſti: hic,
ſi verras, mentem priùs expurgaſti quàm pa-
vimentum. Nolo victoriam ſine virtute. Ut
Amori palmam deferret, exſcendit Petrus è
navi: citius tamen imminuta Fides eſt in ma-
ri, quàm aucta Charitas: tardiùs, ſed ſecu-
rius, & mediocri cum Amore, ſed non cum
modica Fide acceſſiſſet ad Dominum, ſi cum
ſociis ſubſtitiſſet in navi.

Singula-
ritates.

Ignorantes enim Juſtitiam Dei, &
Juam quærentes ſtatuere, Juſtitiæ
Dei non ſunt ſubjecti. Rom. 10. 3.

Serupnlo- Què fugis, infelix, quem fugis? Scelus,
. inquis, fugio: & ad Dei Juſtitiam confugio.
Mentiris: Paulo enim ſi credis, Dei Juſtitiæ
nequaquàm ſubjiceris, dam Tuam mavis ſta-
tuere ſanctitatis regulam, quàm eam, quam
tibi Deus, Superioris voce, perſuadere cona-
tur. Scrupuloſos alloquor. Quibus cum Apo-
ſtolo diſertè conteſtor, quàm longiſſimè à Deo
Ibid. z. aberrare, duùm errare formidant. Teſtimonium
enim perhibeo illis, quòôd æmulationem Dei ha-
bent, ſed non ſecundum ſcientiam. Undè Hic
tantus pavor? Noônne vides, quòd ad victo-
riam Hoſtem provocas, duùm meticulosè pru-
dens terga vertis minitanti. Non Fuga ab ho-
Pfſ. 53. 7. ſte eripit, ſed Coônſtantia. Et ſuper inimicos
meos, inquit David, deſpexit oculus meus. Si-
ſte, precor, gradum: verte faciem, & ſpe-
Tentatio- cta perſequentem: irridebis enim poſtquam

num re. videris, quem times non viſum. At, inquies,
: . .
edis quid agere debeo, cùm ante mentis meæ ocu-
Aiverſa.

los univerſa Impudicitiæ phalanx explicatur.
Quid agere debes? Videre, imèò Ridere. At
Franciſcus in Nive, inter Glacies Bernardus
confligere cum Vitio: vixque inter Spinas ſuæ
florem Caſtitatis mumivit Benedictus. Pugnæ
laudo genus, ſed ſi Chriſtus eò te deſtinet. Cæ-
terùm, ſi Dominus Deus exercituum non Ni-
ves, ſed Riſum imperat, & à Te deſpici, ut
ab illis vinci ſtatuit Impudicitiam, quid ab-
nuis? Cur tuæ mavis inniti formidini, quàm
fortitudini Ducis & Dei tui? Cur non ma-
Pſ. 19. 8. is cum Propheta canis: Hi in curribus, & hi
in equis: nos autem in nomine Domini invoca-
Puſßila- bimus. Crede mihi, fallax equus ad ſalutem,
ſi fugias. Ridet tuas Cruces Dæmon; quas vi-
Paugna det duci tremente dexterd. Sat ſe viciſſe cre-
Pirina- dit, ſi Chriſtianum arma quærere compellat.
lu. Neque enim Spurius ille Philiſthæus, non tam
Non om- Gigas quam Dæmon, & Vitiorum quam Ar-
nia licent morum pondere gravior, altior Superbiæ ſta-
emnibus. turâ quam Corporis, ferre potuit Davidis
audaciam, à quo graviùs tulit ſperni, quam
cædi. Pati non potuit ad ſe Puerum ſine ar-
mis acceſliſſe, & quaſi ad Canem baculo,

nimes.

. Oliva

fundâque appropinquafſe. Ergo, ais, Crucem
pingere in Corde prohibes? Planè Cruces ab-
nuo, quæ Te cruciant. Volo te in Cruce glo-
riari, non pavere. Triumphum paret Crux,
non Fugam, & Dominum tuarum habebis vi-
ctoriarum commilitonem. Docearis Tu ab illa
adverſarium fugare, non abs Te diſcat illa &
trémere, & fugere. Mihi crede, tanto arma-
turæ pondere opprimeris, non armaris. PFeli-
ciùs Davidis ſocius fores in triumpho, ſi non
renueres eſſe in pugna commilito. Haſtas ille
pariter & loricas repudiavit, und ſat fundâ
contentus. Tot proteſtationes, tam frequentes

Aræ tactus, tam repetitæ cruces, pectoris

tunſiones, oculorum erectiones, poplitum

curvationes non vincere docent, ſed timere.

Habeto curam cordis; ſed memineris ipſius
curæ habendam eſſe cuſtodiam. Habemus the-
ſaurum in vaſis fictilibus: quæ & frangi poſ-
ſunt tam invidiâ hoſtis, quam cuſtodis dili-
gentià. Quin frequentiuùs diſſilit cryſtallum in-
ter digitos purgantis, quàm inter ictus invi-
dentis. Franges, ſi exquiſitiùg vitreum cali-
cem diluas. Et mihi quidem timidi hi Cumi-

culi undequaque Crucibus conſignati, & mu-

niti votis, precibuſque, iis Urbibus ſatis vi-
dentur ſimiles, quæ Tyrannorum formidan-
tes adventum, militum ubique excubias diſ-
ponunt; a quibus graviora ſuſtinent incom-
moda, quàm à Barbaris paterentur. Nolo im-
paratum te hoſtes opprimant: verùm, nec
placet calamitatibus ità occurras, ut eas acci-
re quodammodò videare. Sed, inquies, nul-

lus ſatis pavor eſt, ubi tam grande eſt diſcri-

men. Quis enim fluctibus undique obſitus non
trepidet? Quis? Is profectò non timebit in-
ter fluctus, qui ſecurus eſſe voluerit à flucti-
bus. Non quòd ambularet Petrus in fluctibus,

ſed quòd timere incœperit fluctus, mergi cœ-

pit. Pluùs illum demerſit Pavor quam Unda,
plùs Metus quàm Mare. In te, Domine, ſpe-
ravi, inquit David, non confundar in æternum.
Maluit fiducià armari, quàm pavore. Quod
in ſe Jonas deſignavit, ut impleatur in nobis.
Quis, furente æquore;, patiatur ſe proturbari
& puppi? Pertulit Jonas; & felicior Sepulchro
fuit, quàm Navi, ut ſcribit Zeno. Ibi, ubi
naufragium metuebas, cymbam invenies: &
ne quidem intra viſcera Ceti licet Dei ſervo
dubitare de vita.
Ite & vos in vineam meam. Matth.
20. 4.

In ſuam te Dominus vocavit vineam, non

Pfſ. 30. I.

Scrupnlo-

in tuam: ut ſylveſcentem Mundum excole- ſi.

res, non ut purgatum jam tui cordis ſolum,
divinéôque rigatum ſanguine, ſuperſtitiosè, non

tam colas aratro compunctionis, quàm vexes.

Itâne colendæ Gentilitati deſtinatus Agricola,
in unius cultura non dico horti, ſed vaſis in-
ſudabis, labore ſi non caſſo, pœnitendo cer-
tè, quòd ſcilicèt, dùm religioſiùs gramen ca-
ves, ne creſcat cum roſis, pullulant in Mun-
do ſpinæ ſcelerum, & heæreſum aconita.
Non Tu ſcrupulosè implicari debes in eo dun-
taxat, ut cor tuum ne levioris quidem macu-
læ notâ inumbretur: verùm vocatus à Deo
es, ut evellas, & plantes, ut deſtruas, &
ædifices, ut diſſipes, & congreges. Ergo, in-
quies, mei oblitum jubes in mellem alie-
nam falcem immittere? Quid ſi oblitus con-
ſcientiæ

Zelus ſui
end obli⸗
viſcatur.

ſcie
prs⸗ illu
ße
vi?
colun
gbatn
ine
Patris
ſue!
magls
Titam
Utina
puntis
neis,
telligi
tarin
norit
neatn 1
nei; (.
neam 1
dielgue
mente,
ti, cun
ſon ſen
ſa nine
les frud
neæ, U
enim &
Cluu de⸗
i olen
Quün
& Fon
le Lila
r a
Gore bol
tamn ber
ſunptib
delerta
col tue
rum Do
micblata
ktete ſt
Ti, tant
Pente ta
Lilum,
Ut eſus
incunebn
non cur⸗
habent,
Hum
lßel tme ſeni
Fli ge
lu. Vi⸗
Drterig c
eNcoli v
Dablus 4
Praviſlim
drarch D
tut, He
10 ejs 1
tlum:
Vii cer
Mgemita
Utrmite
umilkei
1 II Da
leri, 1
rat,
Mon vo
Uur

en
.

dun.
i

li
N

.

n,
,Anr.
ün D
mi
in denan
e (
en n
ſ Pntui
ndin

meie:
lin

, M.

ineam, nunn
Com eele⸗/
eltttenn
n dets
b finn
A ubn.
mirhe
ndnn.
l
ſin mi
s ntlil.
kon
cate
Gekkens,
wele N,
n ni⸗

ſcientiæ meæ, ut aliorum conſcientias curem;

Can. 1. 6. illud recinere cogar cum Sponſa: Poſuerunt me

cuſtodem in vineis, vineam meam non cuſtodi-
vi * En quo modo propria ſylveſcant, dům
coluntur rura aliena. Alienam dicis Vineam,
quam ſcis Domini tui non emptam modé ſan-
guine, ſed & rigatam? Alienam, quam ſcis
Patris tui Coæleſtis eſſe? Alienam; quam vitæ
ſuæ Primogenitus Frater tuus antetulit? Quid
magis proprium, cui ne propriam quidem
vitam anteferre potes? Tu veròô Scripturæ
utinàm itaà ſenſum intelligeres, uti verba pro-
nuntias. Poſuerunt, inquit, me cuſtodem in vi-
neis, vineam meam non cuſtodivi. An non in-
telligis ad oblivionem te tui hæc verba cohor-
tari? Siquidem Sponſa, vix ſe ſuffectam cog-
novit culturæ vinearum, cùm illicò ſuam vi-
neam neglexit. Poſuerunt me cuſtodem in vi-
neis; cui muneri ut pleniùs ſatisfacerem, vi-
neam meam reliqui. Neque enim auſa ſum
diéſque noctéſque conſumere in examinanda
mente, an leviſſimæ illicò reſtiterit cupidita-
ti, cùm pereuntem mihi Mundum commiſ-
ſum ſentirem. Eſto tamen, non ſuam Spon-
ſa vineam cuſtodierit; num eam non cuſto-
divit, qui cuſtodit Iſrael? Utinam tam ube-
res fructus ferant noſtræ à nobis excultæ vi-
neæ, uti attulit Sponſæ vinea neglecta. Ibi
enim & mala Punica floruere, ibi Flores fru-
ctus dedere, ibi Ficus protulit groſſos ſuos;
ibi olentes Vineæ botrum Cypri germinarunt.
Quin & concluſus Hortus ſæpe munitus eſt;
& Fons ſignatus, & ipſa ſine damno florue-
re Lilia, quorum facilis jactura eſt; quippe
quæ ad ſui rapinam tranſeuntes ſuorum ſplen-
dore foliorum invitant. Rogo, quæ unquam
tam benè vinea germinavit; inſanis Domini
ſumptibus culta, ac Vinea iſthæc à Sponſa

delerta? Crede mihi, Pater Cœleſtis Agri-

cola tuæ vineæ fiet, ſi Tu ejus oblitus vinea-
rum Domini colonus evadas. En Virgo im-
maculata, dům Lilium Virginitatis in Mundo
ſerere ſtudet, ſui neglexit fœcunditatem ute-
ri, tanti habitam in Veteri Teſtamento. Re-
pentè tamen in fſuis ſenſit viſceribus enatum
Lilium, imò Filium, cujus ea ſœcunditas eſt,
ut ejus fœcundaretur Voce Tellus univerſa in
incunabulis Naturæ. Maria, dùm ſterileſcere
non curat, ut Synagoga Virginitatis Lilium
habeat, Spiritu Sancto ità fœcundatur, ut
Filium promeruerit parentem Eccleſiæ. Læ-

Ma. 54. 1. tare ſterilis, & quæ non paris: quoniam multi

Filii deſertæ, magis quàm ejus, quæ virum ba-
bet. Videris tibi ſterileſcere, dum ſylveſcere
pateris cor tuum, ut aliorum corda convertas
ad Dominum. Scito tamen à Chriſto tuam
excoli vineam, cùm illius Tu vineas colis.
Paulus Apoſtolus ſui penè immemor, cùm
graviſſimis urgeretur ſtimulis carnis, vix ter
orandi Dominum opportunitatem nanciſci po-
tuit, Eccleſiarum negotiis implicatus. Tu ve-
ròô ejus malles Lentationes, quam Caſtitatem
tuam: ex tua enim Caſtitate; ſi non Fili ;
Vitia certè naſcuntur, & Superbia oritur Pri-
mogenita in multis fratribus: in illius verò
infirmitate Virtus perficitur; ideoque coro-
nam ille in Tentatione habet, quam Tu amit-
tis in Pudicitia. Dormire ergo me mihi im-
peras, ut aliis vigilem? Quid ſi procella in-
gruat, & ater capiti ſuperincubet imber? An
non vociferari tunc debeo, Ge votis Cœlum
ipſum ciere, ſi valeo? Erras. Tunc maxime
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XV.

269
te volo eſſe ſine ſolicitudine, cùm undique
imago ſceleris te conturbat. Fluctuabat in
medio maris Apoſtolica Cymba:; furebant
venti; inſaniebant undæ , mare fefvebat 3
Navis quatiebatur perjiclitabatut Diſci⸗
pulorum Vita; Domino interim dortiente
Si unquàm licuit ſolicitum eſſe pro ſeſe; tuné
certè licuit, cùm à morte vix vita digitum di=
ſtabat. Accurritur proindè ad JxsUM; exci-
tatur, rogatur, ut procellam ſuæ imperio vo⸗
cis ſiſtat. Quid non ibi pleniſſimum ſanctita-⸗
tis? Prudentia Magiſtrum exeitat, Oratio ſup-
plicat, Spes de tranquillitate non dubitat 5
Fides eum credit tantæ potentiæ, ut coortam
procellam ſubitò compeſcat. Vix tot adſunt
Virtutes in Templo, cùm Dofmino ſacrifica-
tur, quot adfuere in Navi, cùm Dominus
rogaretur. Nihilo minùs non gratæ fuere Pre-
ces, non grata Fides, Oratio importuna 5
quòèòd de ſua meticuloſiuùs ſalute Apoſtoli dubi-
tarint.: Arguuntur à Domino modicæ Fidei;
cùm in eo maximè ſperaſſe videbantur: Pla-
cuiſſet magis Domino ſecurus remigum Som-
nus, quàm tremens Supplicatio. Et ideò for-
te Mare ſedavit, non ut fluctibus eriperet
Cymbam, ſed ne fluctibus Apoſtolorum Fi-
des hauriretur. Plus Fides trepidantium, quam
Vita periclitata eſt, cùm Navis in medio ma-
ris periclitaretur. Impetrarunt orando; ut Ma-
ri tranquillitas redderetur: qui, ſi non timuiſ⸗
ſent, ſplendidiùs de Æquore triumphaſſent ;
ſecurâ inter ſpumantes undas Navi decurren-
te. Mare quievit, dum orant, ſed non quie-
vit Chriſtus, dùm timent. Quid mihi prodeſt
fluctus quieſcere, ſi requieſcere non ſinitur Ju-
si's? De vita ſecurus eram, ſive fureret, ſive
rideret Mare. Quis enim tam ſtultus, ut nau-
fragium timeat, Deo in puppi conſidente?
Quare ergo excito Præceptorem; ut Hoſtis
conquieſcat? At, inquis, eluxit in compreſſo
ægquore Domini Omnipotentia. Et felicitis &
