divites inanes profiteris. Contrariorum nullus
hic ordo. Efſurientibus ſaturati opponuntur;,
non divites. Quoties opulenti eſuriunt! Ve-
rùm erravi, dùm ſapienter errantis vocem Vir-
ginis diſcutio. Maluit enim ipſa vocum ordinem
invertere, quam ordinem pervertere Verita-
tis. Veritatem enim ipſa conceperat, non ina-
nem Dialecticam. Haud auſa eſt Saturatos ap-
pellare, quos non ſaturarat Deus, Divitum
nomen liberaliter indulſit, Saturatorum veròô
vocem reticuit. Sciebat enim Parens jam facta
ejus, cui omnia patent, divites eſſe, ſed non
expletos, onuſtos opibus non plenos, plenos
ſed minimè ſaturos. Quod & apertiùs edocuit,
cùm teſtata eſt, divites non factos à Deo, ſed
dimiſſos inanes. Siquidem eſurientibus benefi-
ciui ſaturitatis collatum eſt, ſed non divitibus
poœna inflicta inanitatis. Quod erant, ſunt: ad
id aliis promotis, quod beneficio Mundi eſſe
non poterant. Recordamini, rogo vos, paren-
tis noſtri Adæ, cujus, cùm feramus ſupplicia,
culpæ obliviſci non poſſumus. In ſudore vultis
tui veſetris Pane tuo, Inobedientiæ reo edicitur
à Deo. Miror planè. Poſt epulas pomi, fieri
incipit mentio de cibo. Et primò quidem per-
miſſum illis pomorum ommum eſum lego, und
Scientiæ fruge ſubtractaà, quibus illos uſos eſſe
non lego. Egere cœperunt cibo, poſtquàm co-
mederunt; ut tandem aliquando fateamur, ma-
is nutriri, quam pelli eſuriem eſcarum ille-
cCebrâ. Vel ſi manducaturi erant, etiamſi pomum
prævaricationis non manducaſſent, inficiari non
poſſumus, ſolidiori ſaltem indiguiſſe cibo, poſt
Cibum. Panis enim, qui Cor confirmat, præ-
bitus epulatis, quibus plantarum uſu, eſuque
abundè proſpectum. Quin, quò copioſiùs epu-
lari Mundus cœpit, eò fames validior eſſe coæ-
Pit in terra. Quare Deus herbis carnes adjun-
Xit ſervatis ab eluvione Viris Fœminiſque,
carnique ſanguis non interdictus poſt Legem:
adeò ſemper copioſiori Mundus eguit annona,
quò copioſiùs eit paſtus. Utinamque ſolis car-
nibus famem noſtram deluderemus. Ad venena

famelici confugimus. Perſica deliciæ ſunt, ſui en u
verſione Soli. Verùm feliciùs illa naturam, ahene
quàm nos conditionem, mutavere. Deſiere il- Ggj usd
la mortem inferre, ſed nequaquàm deſiere La- “ ul w
tini ſfamem pati. Quid? Fames ad monſtra nos efe,
compulit. Ultra toxica produximus patinas. ber 1
Jam cibus eſt Vipera: ſunt & Angues morta- e
lium fercula. Veneno vivitur, famique oppo- loer
nimus, quæ funeri foœderantur. Tanta in Mun- lene ian
do fames, ut à quibus morderi timemus, ea Pdleell
mordere & mandere non vereamur. Nimirùm 1n0
ſatius duximus, fœdus inire cum Morte, quam ue ſec
Famis ſupplicia tolerare. Mitto ege infantes 14 ker
Matrum eſcas: mitto mures alimoniam Prin- uinline
cipum: mitto ſtercora parciùs ab Apoſtolo hu und
ſpreta, quàm à Mundo exaltata. Ille enim com- gurrllir
paravit duntaxat opibus ſtercora; is verò e- nager
mit, & eis cœnat. Mitto epulas Aſtyagis, a- penſis
liâque argumenta quam plurima diræ famis, niuund
quâ ſuas inter epulas Mundus torquetur. Ad “
tett ron el

Chriſtum libentius accedo Panem verum, quo
ſolo expleri poteſt mortalis inopia. Quo quis
unquàm verè paſtus, quin continuò omnem wbs lecul
Mundi felicitatem faſtidierit? Poſſem huc ego 6 kenn,
adducere Marias Clevenſes, poſſem Senenſes i ne mhr

ſtuntas in

Catharinas , poſſem è& Viris quamplures inme- Reliebam
dium afferre, qui hoc contenti Pane, panis n Kracll
ipſius eſurientem refectionem recuſarunt. In- cenare,
juriam certè facerem tum Chriſto, qui dixit, lpormme
tum Chriſtiams, qui credunt, ſi diù immo- dor, ingue
rarer in confirmanda apertiſſimæ hujus ſaturi- Gtnn N⸗
tatis philoſophia. Certè non felicior Aqua eſt, utti ue
quam Dominus præbet, eo vino, quod pro- Ohlanmn
pinat. De illa verò ad Samaritanam dixit fu- 1! lator
turum, ut ultrà non ſitiret, quiſquis beato . w onturnie
fonte potaretur; imò ex corde ejus fontem a- nnis,
quæ vivæ emanaturum, in quem ipſe guttu- um Mo
lam ſuæ aquæ infudiſſet. Quòd fſi pretioſior MlR, o
aquâ Domini ſanguis eſt Domini, quis dubi- eu Cen pant.
tet à ſuis faucibus ablegandum omne ſitis ſup- Jerum de
plicium, ſi vel ſemel vinum germinans Vir- ten iti
Fines præguſtarit? Mira res, vinum abit in lenent.
anguinem Chriſti, & vinum noſtrum ſanguis Wug te
fit Chriſti. Porrò, qui latices in pectore Sa- lla erant
cerdotum vini meri ex eo exundant ſanguine, me: ſumn⸗
quem hauriunt quotidiè in Aris? Fervet, mi- ii cale
hi credite, in veſtro pectore fons vivi ſangui- er clca t
nis, quamquàm frigere ſine cruore Spiritus vi- Ilſes: ce
deatur. Et quid niſi plenum cruore Chriſti inelem ver
vas effundimus, quoties in ſacra exomologeſi Eantur
puras levamus manus ſupra impuros poeniten- tung iniſſe
tes? Ea eſt vini exundantia, ut non modèò no- lnem 1
ſtram poſſimus ſitim extinguere, verùm & a- Alletent ſi⸗
lienas audeamus peccatorum ſordes abluere. imech
Lavabit in vino Rolam ſuam, prædictio Pro- Gen. 45. Kreula:
phetæ eſt. En vino velut aquâ utimur in pur- II. Inr ver,
gandis ſtolis. Uſque adeò- abundat potus no- luckor,
ſier, ut ſitim reſtinguat bibentis, & maculas 1 n ae
ſordentis lavet. Ego dixi, in abundantia mea ilite,
Peccatoribus, ne bibant iniquitatem ſicut a- 8 lenie
quam. Nihilo minus æquè nobis ad innocentiam in wüi
exundat in morem aquæ vinum Pudicitiæ, ac ait Un
ipſis ad cumulum Pravitatis redundat iniquitas. Afnen 4
Vobis iniquitas fit aqua in Potum, nobis quo- in ten
que vinum fit aqua in Purgationem. Quèd ſi Nenten
aquâ Domini non minor ſanguis eſt ad reſtin- er⸗ o
guendam ſitim, cruore profectò Domini non wimein
inwalidior caro eſt ad comprimendam famem.- tnot N
Caro ejus verè eſt Cibus. Non ludit, ſicut intin an
illudunt Sæculi eſcæ. Paſcit, non inflat: ex- n in
plet, non exinarit. Et ſanè quæ adeò vorax Wa lute
Anima eſſe poteſt, ut Agno non ſaturetur? En Enebell⸗

Agnus

3. Reg.
19. 8.

Pl./7. 34

nplust
U Nr,
Klirmt
o Güi
Ud3

Delicis.

Voluptas
noxia.

Electio
Status.

etis,?
Voluptas
noia.

Kt⸗ 1

e

Agnus Dei; imèò en Agnus Deus, quem Cœli
capere non poſſunt. Proh Deus immortalis!
Quis credat anguſtum hominis pectus non im-
pleri immenſitate Dei, quam Coœli cœlorum
nequeunt continere? Deſperare ſaturitatem de-
bes, ſi Deo plenus eſuris. At quid moror in
Pane vivo? Umbra & ſola ejus imago ſatura-
re poteſt, quem deliciæ terrarum omnes ex-
plere non ſolent. Jacebat intermortuo ſimilis ad
radicem Terebinthi Elias, cùm ecce delapſus è
cœlo Angelus eum, blandis erectum verbis,
pane veſci ſubcinericio, & aquam haurire ju-
bet & vaſe. Quid expectatis? Ambulavit in for-
titudine cibi illius quadraginta diebus, & ad-
huc ambularet, ſi non in Deo tandem ſuo re-
quieviſſet. Porrò, ut plus mirere vim cibi, je-
junarat frequentiſſimè Propheta, quare & ali
generoſiuùs debuit, ne in via deficeret. Panis ille
hujus umbra extitit Panis. IIlius cibi cineres ex
hoc cibo, qui cùm Deus quoque ſit, non po-
teſt non eſſe Ignis conſumens. Ergo ſi tanta

ſaturitas in Imagine, quæ in Cibo ſatietas? In

hujus ſæculi alimentis, quamvis à Deo mini-
ſtrentur, Mors latet. Adhuc eſexæ eorum erant
in ore ipſorum, & ira Dei aſcendit ſuper eos.
Neſciebam à prima Orationis parte ad ſecun-
dam gradum facere: Nunc verò cùm & Eſ-
cas in ore, & Iram Dei ſuper Judæos legam,
opportunè ad alteram ſermonis partem dela-
bor, in qua me oſtenſurum dixi, Cibis Mun-
di hujus Mortem non arceri, ſed advocari. Cu-
jus rei quod clarius argumentum eo, quod in
epularum commendationem Propheta ſuggeſ-
ſit? Fateor ſaturatos ad nauſeam uſque in ere-
mo coturnicibus Judæos; verùum quæ iſthæc
ſaturitas, quæ ſi famem pellit Mortis prænun-
tiam, Mortem accerſit pediſſequam Famis?
Nullus, opinor, ſatietatem expetet, quæ ne-
cem parit. Ne moriar comedo, non ut moriar.
Verùm de Cibis Mundi ſemel legimus ſatie-
tatem ità attuliſſe, ut tamen cædem quoque
inferrent. Utinam interfuiſſes Epulantibus,
quantus te cepiſſet horror Epularum! Adhuc
Eſcæ erant in ore, & Amima non erat in cor-
pore: fumabant ſemicoctæ adhuc in labiis A-
ves, & calebant recenti cæde Cadavera. Ceci-
dere circa tabernacula, in cibum hominum,
volucres: cecidere in tabernaculis comedones,
in eſcam vermium. Voraverunt Ifraëlitæ aves,
& vorantur à vermibus. Planè non fœdus, ſed
foznus iniſſe cum Morte viſi ſunt, quando
Mortem ab illa avium acceperunt, ut Vitas
redderent ſuas. Heu quæ Epulæ, quibus Mors
eſt invecta! Funera mihi voraſſe videntur,
non fercula: & quidem olim in olla Mors,
nunc veròô, ut ociùs properaret, Mors in avi-
bPus. Judæorum fuere volucres laqueus: cepe-
re, cùm captæ ſunt: mortuæ;, interfecerunt:
ori illatæ, ut indè vitæ ſpiritum excluderent.
Lento igne coquite, Judæi, aves iſtas. Quò
enim tardiùs vos reficitis, eò & tardiùs defi-
cietis. Uno penè gradu earum ac veſtrûm vita
ad finem progreditur. Feretrum vobis appara-
tis in menſa. Vidiſſes ibi alium animam citiùs
vomentem, quàm eſcas: alium vinum cruore
diluere: alium Morte corripi, dùm corripit car-
nes: hunc ſpiculo Mortis ſauciari, dum avem
ferro transfigit: illius exire vitam ex ore, dum
intrat in os ferculum. Quam ego à Cibis illa-
tam Stragem mirarer, mi ſcirem, è Pomo ſa-
tam Mortem Mortalibus. Ne in Paradiſo qui-
dem abeſſe pôtuit ab Epulis Mors. In Cibo la-
Ethicæ Comment. Tom. V.

195
tuit: omnéſque Morimur, quia unus, incon-
ſultè humanus, Coméêdit. Quid ergo miramur
à Propheta dici: Jepulchrum patens guttur eſſe;
quando ſepulchrum eſſe debuit, per quod Mors
intrat viſcera. Placet à cæde cruenta oculos re-
flectere ad damna occultiora ciborum. Pateant
itaque latebræ. Prodiit quaſi ex adipe iniquitas
eorum. Ex abundantia cibi ſcelus. Ità-ne? An
dubites, à cibis abeſſe Mortem, è& quorum adi-
pe Peccatum prodiit, ſtimulus Mortis? Undè
Propheta canebat: Fuerunt mihi lacrymæ meæ
panes. Quaſi diceret, ſcio ſubeſſe epulis funera:
ploro proptereaà feretrum in lance: & quia idem
eſt Manducare, ac Mori, meis ipſe mihi Pa-
rento lacrymis, dum Comedo. Cogor hoc lo-
co exclamare: O ſapientes aliquando ſuperbo-
rum inſanias! Tæduit, fateor, me ſuperbien-
tis ultra ſua confinia Pulveris, cujus non ſat
fuit Luxuriæ, Menſas patinis onerare, ornare
floribus, ut quatuor anni tempora, etiam in-
vitis Menſibus, uni Menſæ deſervirent, ri-
dente in floribus Vere, in frugibus Æſtate
matureſcente, exundante in calicibus Autum-
no, frigente Hyeme inter nives, niſi Face quo-
que pocula inferret. Ita calices & Ignis ante-
cedit ad pompam, & Nix præcedit ad illece-
bram, ne unum à Principe vitium potaretur
in vino, ſolâque ſine faſtu Gula conviviis præ-
eſſet. Inventum, quomodò & Superbia, quæ
vento paſcebatur, aſſideret epulis Conſularium.
Benè, imòô malè eſt: quanquàm hic hæc duo
copulantur, quæ ſociari Propheta vetuit. Di-
cere enimverôò jam poſſumus bonum hoc ma-
lum eſle. Nec mirum, ſi à nobis malum jacta-
tur bonum, quando faces epulares ſub meri-
diem prælatæ cyathis profitentur tenebras lu-
cem, & lucem tenebras. Gratulor ego Super-
biæ, quæ fatetur epulas funera eſſe, quando
facilius exhibentur. Ubi faces, ibi inſignia fu-
nerum. Quibus uti potuere in convivio filii Job,
quorum domus verſa eſt in ſepulchrum, Ilæti-
tià in lethum conversâ, commutatis lecti ſter-
niis in feretra. Nec Baltaſaris conditio fortuna-
tior, cui bibenti mortis ſententia indicta eſt.
Longè quoque miſerior filiis Job, quòd hi Vi-
tam amilere in Convivio, & occumbendo Vi-
tam ſunt lucrati. Ille verè Regnum & Vitam
amiſit, ſine ſpe vitæ. O quam ſapienter Rex
ille cecinit! Venenum in auro bibitur, exper-
tus loquor? Meritò proindè David hanc tan-
tam Epularum & Mortis conjunctionem mi-
ratus, Cinerem, inquit . tanquam Panem man-
ducabam. Et jure quidem optimo Panem Ci-
nerem interpretabatur, quando idem penè eſt
perire & bibere, exſaturari & exenterari. An
id de Eſcis ommibus pronuntiat? Aio. Nam ſi
quis ſine morte cibus, is certè eſſe debuit, qui
non inter lolia, ſed inter ſidera germinavit. An-
gelorum inquam, panis, coœli ſemen, lucis

germen, ferculum beatitatis, ſi quis alius Ci-

bus immunis eſſe debuit à morte inferenda. At
video in Manna vermes, ſepulchri Alumnos. At

Pſ. 5. 11

Pſ. 72. 7.

Pſ. 41. 3

Luxlus
convivio=
rum.

Gula.

Superbia.

Pſal 1014

10.

de Manna audio: Non ſicut manducaverunt Pa- Joan. 6.

tres veſtri manna in deſerto, & mortui ſunt.
Planè ſuo dignum nomine ferculum. Nam quid

hoc eſt, quod immortalium panis Angelorum

Mortem vehit? Quid eſt hoc, quòd Coœlo
delapſa Eſca Sepulchri fit Patrona, cognata
Aſtris Vermes ebullit? Ita eſt, ſolus Panis vi-
vus mortem non affert, ſed aufert. Solus hic

58.⸗

Panis vitam dedit Sæculo. Audi: Qui mandu- Ibid.

cat hunc Panem, vivet in æternum. Planè in
R 2 loco

196
loco paſcuæ ibi me collocaſti. Qui dico, Ppaſ-
cuæ? Minus dico, quàm exhibeas. Nam in paſ-
cuis meto fortè Frumenta, ſed Panem non me-
to. Hic verò non frumentum pullulat, quod
fummo labore & molere debeam, & cribrare,
& coquere: verum in loco paſcuæ mihi Panis
innaſcitur. Planè nunc non in ſudore vults
mei, ſed in cruore faciei tuæ veſcor Pane meo.
Pluat in eremo Manna, non curo. Exhibeat
carnium ollas Ægyptus, & contemno. Pha-
ſianos tranſmittant peregrinæ oræ, & faſtidio.
Unus ſit mihi Cibus, quem Virgo lactavit.
Habeo in uno ferculo Agnum ſimul cum la-
te Matris. Uno ego vivo Pane, qui pro me
periit. Cibat me Wutmentum electorum. Pa-
nis meus, Deus meus: Rex meus ipſe paſcit
me à juventute mea. Lac Gentium ſugant alii,
Ego in cruore Domini lac Virginis exſugo:
Glorientur alii in Regum mammilla: mam-
milla mea, Patris mammilla eſt. Qui dixit JNi-
tio, ille me caſiè inebriat. Qui poſt jejunium
eſurüt, ille me alit. Qui mortuus eſt in pati-
bulo, ille mihi Panis eſt vivus, imò & Vita.
Quem ſi Edero, Morti ſubducor æternæ. Nam
& Propheta ideò contra Saülem decertaturus
Panes propoſitionis ab Abimelech accepit, ut
Panis hujus vel ſolà imagie, non tam eſu-
riens expleretur, quam arm aretur pugnaturus.
Joan. s. QOui enim manducat hunc Panem, vivet in æ-

Joan. 19.
23.

78. ternum.
Omne firmamentum Panis contrivit. Pſ.
104. 16.
Argumès. Quæ in Æ gypto nec plaga fuit undecima,

ii in Bac- Fames ſcilicèt, hæc prima in Mundo eſt, E-
Sied- gypto ſaneé miſeriori. Et quidem ſumma rei
. frumentariæ in Ægypto copia, adeò ut Iſraë-
htæ avehendi frumenti gratià in Ægyptum
deſcenderint. Quis igitur omne frumentum Pa-
nis in terra Ægypti contrivit? Quis? Pams
vivus, qui de Coœlo deſcendit, & in Ægyp-
tum fugit? Panis qui in Bethlehem, hoc eſt,
in domo Panis pullulavit, is nihil habuit an-
tiquius, quam ut fugeret adhuc Infans in E-
gyptum, protriturus in ea regione, quæ Mun-
di ſimulacrum eſt, omne firmamentum Panis:
ne alius quæreretur à Mortalibus Panis: poſt-
quam Deus fieri dignatus eſt Pams. O Panis,
in quo habitat omnis plenitudo Divinitatis cor-
porahter, quam ſapienter de Te prophetavit,
Luc. 1. quæ Te peperit: Eſurientes implevit bonis, &
53. Divites dimiſit inanes! Etiam ſobriè ebria Sa-
muelis Mater tuum cùm præſagiret adventum,
1. Reg 2. cecinit: Repleti prius ,» pro panibus ſe locave-
5. runt. Argumentum Orationis erit; ab hoc Pa-
ne Mundi Delicias omnes infatuatas eſſe. Quod
facillimè probabitur, ſi oſtenderis à Chriſto
miſſum Lignum ſuæ Crucis in Panem Mundi,
cùm Delicias Inopes dixit, Divitem Pauperta-
tem. Quæ intelligentes tot viri fœminæque Pa-
nem Mundi, Famem reputantes, ſprevere De-
liciags, dulcidſque Lignum in Panem Mundi
miſſum experti ſunt, duam ipſum Panem. Hinc
ſceptra repudium paſſa, hinc dilectæ catenæ:
hinc exoſæ purpuræ, hinc pretioſi panni. Ut
Pproindè Iſaias, qui ante Evangelium hunc Pa-
Iſa. 24 11. Dem evangelizaverat, dixerit: Tr.anſlatum eſt
gasudium terræ.

Oliva

In exitu Irazël de Zgypto. Pſalm. 113.

I.

Domine ecce nos reliquimus omnia, & ſe- Argumd-
cuti ſumus te, quid ergo erit nobis ? O tuæ fe- ia in Bac-
licitatis tam feciliter cupidam, quaàm conſ- chanali-
ciam animam! Quid ergo tibi ſit futurum,““.
quæris? Proſtat jam tuis ſub oculis merces Matth.
magna nimis. Levate capita veſtra, & vide- 19. 27.
te albæ meſſis frugem vilibus præparatam.
Quiſquis exiſti de .Ægypto, in exitu ipſo fa-
ctus es Ifrasl. En Deum vides, qui Mundo
exceſſiſti. Num exiguum præmium Deum vi-
dere? In quem deſiderant Angeli proſpicere,
tuum ipſe figes obtutum: & quamquam non
corde mundo ſis vir, Deum vides. Lætare,
fortunate Mundi exul. Beati oculi! ad vos jam
loquor, qui theatralibus non imereſtis inſa-
niis, qui non vident, quæ vos videtis; nam
Deum vident, quem non videtis. Spectate, ſi
libet, currentes in ſtadio: nam nobis præſtat
videre ſalientem in montibus, tranſilientem
colles. Arrideant vobis perſonata Monſtra: nos
eus delectat ſtolà candidà coopertus. Equis
currentibus nobis plus placet ſtans Agnus. Ve-
ſtris epulis Panem Angelorum antefero. Vos
videte, quæ videntur; ego videbo, quem ne-
mo vidit unquàm. Tardiùs fateor ex Ægypto
exceſſi: ſed citò Iſraël evaſi. Cæcus fui, dum
vidi viſibilia: viſum mihi videor recepiſſe, ex
quo cœpi intueri eum, qui poſuit tenebras la-
tibulum ſuum. In exitu Iſrazl de gypio. Sum-
ma Sermonis ea erit: Deum non agnoſci in
Mundo, videri ſtatim ac quis ſpreverit Mun-
dum. Aperta propoſitio. Et Mundus eum non Joan. 1.
cognovit. di enim coonoviſſent, nunquàm Domi- 10.
num gloriæ crucifixiſſent. Hinc eſt, quòd Moy- 1. Cor. 2.
ſes ex PEgypto vix fugit, cùm Deum videre 3.
meruit in Rubo. Hinc Apoſtolis ſuæ ſcintillam
Gloriæ in monte Chriſtus explicuit, ſemotus
à ſtrepitu Civitatum. Non loquitur modè ad
cor in ſolitudine, ſed & oculis patet. Nimi-
rùm Chriſtus Lilium eſt convallium. Porrò non
urbs, ſed deſertum florebit ſicut Lilium. De-
ſertum, inquam, non horrore loci definitum,
ſed mentis ſolitudine circumſcriptum. Agnus
eſt Chriſtus, de Petra deſerti emittendus, &
libenter in deſerto apparet.

Nihil pra.
ter Deü.

Die, ut lapides iſti Panes fiant. Matth.

Deficiente vino, dixit Virgo ad Vinum Argami-
germinans Virgines, Vinum non habent. Nunc ii in Bae-
famem inſtar Ganum patientibus, qui perſo- chanali-
nati circumeunt civitatem, Diabolus, ne in aan 4.
tanta annonæ jam conſumptæ caritate hoc ſal- lana
tem triduo deficiant in via, à Pane vivo pe- fames.
tit, ut Lapides Panes fiant. O ſanum caput!
Scilicèt Panis vivus ideò de cœlo deſcendit,
ut annonam Orco ſuppeditet? O glorioſe va-
næ felicitatis diſpenſator, quò abs te fugit re-
gnorum farrago illa tam grandis, cujus factu-
rum te copiam Cœli Domino promiſiſti, ſi
procidens in Terram, Tibi, Deo debitam,
venerationem exhiberet. Itâ-ne ex regnis penè
omnibus Mundi iſthæc tibi tranſmiſſa annona
eſt, quâ aſſeclas tuos lapides verius, quàm
paſcas? Noônne tuam Egyptum eſſe jactas,
horreum

horte
tanta,
fogere
mentis
zune
Nelas
tandem
wei:
Gin,5
Punes pe
E lectun
n le
Calrsl
Inehtur
pos lbi
iis len
iſlim
Nnia
ſophum!
ſitenduun
lenuum e,
Kerma p.
Pins hic,
Uit i,
Mon Lolus
cumge de
r, iuto ve
tlra ſuis
Uutim
inelcan. 0
Prommnto,
nnru, Ui
Kreu! H
lte de i
Puls inhi⸗
(anrut. UVt
lcis luben
Ungeriur
Peta in ee
6 Montes, 4
in iir Mari
(leſto ſan
1,. ins ſapie
len, iMqui
Cr Mars 6
lent Mont
e, non
„I excrel

, 6 He Moyt

Infingn,
In deſcene
Illikker l
enini
Ntem guttl
1i onit
Enmn d.
la hi
iſie
n Mon
Tenpl
Ratürch.
eſre Teve
n kuige⸗
Nſer
lehotnete
liten ded
inr di tor
enten in
dterni
Ui

—

Stromatum,

horreum Mundi? Undè ergo Panum caritas
tanta, ut ad Charitatem, quæ Deus eſt, te
fugere compulerit, ut tuorum conſulas ino-
piæ. At qui Panem ſperes ab eo, cujus fru-
mentis Zizania ſuperſeminaſti? Aut quo modo

ln 4

nte
un
t lennn
g

oderas, ut ea ſemine præfocanda curares? Hoc
tandem Problema argumentum erit Sermonis
mei: CQur videliceét Dæmon, oſor Frumenti
olim, & Zizaniorum in Mundo ſator, nunc
N Panes peétat à Domino. Quod ego quidem in-
Iigte de factum exiſtimo, quòd infelix Dux à ſuis
einih jam ſe deſeri militibus ſentiat: qui, cùm in
gie Caſtris Dei Pane Angelorum Chriſti milites ſa-
ginentur, pati nolunt, poſt diutinos labores,
ſolos ſibi apponi Lapides in eſcam à Dæmone,
cujus ſciunt cibum electum. Videamus ergo;,
quomodò & Cibus impiorum Lapides ſint, &
inaviſſima & contrario demittatur Juſtis Ali-
monia & Coœlo. Et quidem ſi ſecundùm Philo-
ſophum iis conſtamus, quibus nutrimur, ſolis
fatendum eſt Iniquos ali Lapidibus, quorum
certum eſt in Scripturis cor efle lapideum. Au-
feram à vobis cor lapideum, dixit aliquando

tnlin

Mon Panis hic, cujus Caro carneum datura cor e-
Genul rat iis, qui eſu lapidum obriguerant in ſaxa.
Ank Non ſolus Serpens comedit terram, ſed qui-
tkin cumque Serpentem, tanquàm Ducem ſequun-
ln tur, luto veſcuntur. Imòô, ut delicatiùs aliquan-
elk tulum ſuis militibus Dux „& Primas epuletur,
ſi terram ipſe comedit, ſoli ſuperſunt lapides

ad
2uſi in eſcam. Quos, non cibos duntaxat impi eſſe
pronuntio, verùm & bellaria. Lapides tor-
rentis, illi dulces fuerunt. O mellita Impietatis
fercula! Hæc planèé Marmora ſunt le Marmo-
rate de gli empi. Quis riſum cohibeat? In e-
pulis impiorum lapides torrentis dulces prædi-

huhr an cantur. Utinaâmque ſoli aliquando lapilli in de-
ian z ]—.. X½ 4 .
nlr⸗ liciis haberentur, tantùm lapidum ſtomacho
1t, n ingeritur ſceleroſorum, ut dubitaverit Pro-
Denie 6.
EE

pheta in eorum aliquando cor transferendos
MI.45. 2. Montes, quos exedant. Transferentur Montes
Um in oor Maris. Quod iſtud excordis æquoris cor?
Münmi Quæſtio ſanè difficilis. Verùm Patris ænigma
ukre N Iſa. 57. Filius ſapiens ſolvet. Impii, quaſi Mare fer-
Umkmn 20, vens, inquit Iſaias. Ergo ſi Impii quaſi Mare,

hent

anund cor Maris Cor impii eſt, in quod brevi deſi-
e aiAnne lient Montes, cùm quotidiè, vorando lapi-
iiuen. des, non poſſint coacervatione ſaxorum tantâ
eninmn1 non excreſcere tandem aliquando in Montem.

Exod. 15. Hinc Moyſes de impiis canit: Deſcenderunt in
6. profundum, quaſi lapis. Non enim poterant
non deſcendere quaſi lapis, quorum in corde
multiplex lapidum eſus Montes firmaverat. Et
ſanè mirari jam deſino, quo modo ſepulchrum
patens guttur ſit iniquorum. Facilè enim ex-

en

w e/ cidi potuit monumentum in petra, quæ de-
lin , eſſe non potuit in eorum gutture, quorum
du, gie, eſca lapides ſunt. Imò hac fortè de cauſa A-
Nunn dig poſtolus, qui ad Gentiles miſſus eſt, quando
cueln/ eos in Montes ac lapides concreviſſe cogno-
ue if ⸗ vit, Templum ex eis Spiritui Sancto eſt ar-
leng 1. Cor. 6. Chitectatus. Neſcitis, inquit, quoniam corpora
di 5. veſtra Templum ſunt Spiritäs Sancti. Certè eo-
n⸗ rum lapidea viſcera non poterant non fuiſſe
109 inr in viſcera Pietatis per Paulum verſa, quorum
tene eſſe potuere corpora Templa Divinitatis. O ſi
n pateant pectora Ditum, inquit ille, videas
enn, ſanè ibi tot ſilices, quot viſcera. Sanè Petras
Deocen nobis ineſſe cenſuit Dominus, cùm fontem ſa-
eanſii, lientem in vitam æternam educturum ſe ſuæ
nlin, potentid virgæ, in nobis eſſe pronuntiavit. Et
j niu g, Ethicæ Comment. Tom. VI.

.Z
eN —

nl

nunc Panem petis, qui uſque adeò frumenta

„ *
Lib. XIV. 197
undè, oro vos, putatis factum, quòd impii
iniquitatem bibant ſicut aquam: miſi quia la-
pideos ſe eſſe ſentientes, optaverunt duritiem
ſui aquarum vi eludere? Aquæ enim excavant
lapides: & alluvione paulatim Terra conſu-
mitur. Sed quid ago? Ipſa Veritas nénne a-
Pertiſſimè faſſa eſt, in lapides impiorum eſſe
corda converſa, cùm de ſemine ſui verbi lo-
cuta, dixit, Et aliud cecidit ſupra Petram, & Luc. 8.5.
natum aruit, quia non babebat humorem? Quid?
Noônne ubi aurum naſcitur, ubi ſunt Montes?
At quot impiorum corda auro ſunt plena? Be-
nè, inquis. Sed parum ad rem. Non enim la-
tet in ſago aurum, ſed naſcitur. Tu verò cu-
ſtodiri in corde impiorum probafti, non gi⸗
gni? Falleris. Non enim ſervatur tantum, ſed
& formatur aurum in præcordüs Avarorum.
Quid eſt aurum naſci, niſi ex eo, quod aurum
non eſt, aurum concreſcere? O utinam rapa-
cium corda ſpectarentur! Videres ibi diuturna
meditatione penſari, quo modo ex mihilo fiat
aliquid, quâ ratione vile aliquid mercis in au-

rum demutent. Rogo te, ſi non naſcitur aurum

in corde ſaxeo fœnerantis, unde dudum ege-
nus, repentè ſuas ipſe ferre opes non poteſt?
Tum: nônne homines facti ſunt, ſicut ea, quæ
dilexerunt? Ergo Amor, ſi aurum diligat, fa-
cit ex corde Carneo Aureum cor. Suum ſibi
Aurum habeant Avari. Non enim poſſunt non
eſſe Saxei, in quibus Metalla naſcuntur. Au-
deas, Tertulliane, & qui audaciùs fortè of-
ſium medullas carnis metalla dixiſti, dic quo-
que in lapidem obduruiſſe Carnem, ex qua
Aurum extrahitur. O eſcæ Mundi lapideæ!
Talibus te Dæmon exſaturat ferculis. Lapida-
ris, cùm paſceris. De ftercore boum lapidatus Eccl, 22.
eſt piger. Magna non comedentis miſeria: ſed 2.
comedentis major. Malo enim lapidari ſterco-
re, quàm lapides mandere.

4 Peſte, fame, & bello, Libera nos

Domine.

Parcite, Auditores, ſi Sermonem in Ora- Argumi-
tionem converto, &⁊ Preces recito Eccleſiæ, tum in
qui Evangelium adveneram explicaturus. Et Bachana.-
Auditores coram me habeo, & Dominum S.
illos, qui me audiant, hunc, qui me do-
ceat. Plus me, quibus obruimur, mala cogunt
optare audiri à Domino, quàm audiri à Vo-
bis. Malo me audiat Deus, quàm meus ad
Vos ſermo perveniat. Eéôque credo libentiùs
ignoſcetis, ſi intelligetis me pro vobis orare ad
Deum, cùm apud Vos deſino perorare. Quod
ut intelligatis, breviter oſtendam, hoc potiſ-
ſimùm tempore, hâc trind calamitate labora-
re Mundum, Peſte videlicèt, ſame, & bello.
Quibus ærumnis is nos ſubducet, in cujus pen-
nis ſanitas eſt, qui Panis vivus eſt, qui Pax

noſtra eſt, fecitque utraque unum. Ergo videa-

mus, tres has calamitates graſlari his tribus
diebus in Mundo, eiſque gratulemur medici-
nam factam in Chriſto. Peſte, Fame, & Bello
Mundus laborat. Inquis, quæ Peſtis, ubi paſ-
ſim omnes domo proſiliunt, neméque vitat con-
tubernium alterius? Imôò Peſtis hæc tandem
peſſima eſt, quæ gliſcit, nec timetur. Sardo-
nico infecti ſucco rident, & moriuntur. Nec
ideò ſine funere, quia ſine lacrymis. Non ità
timerem ab hac Peſte, ſi timeretur: nunc ve-
1r0 cùm exultetis in ea, quæ ſtrages ab ea ex-

R 2 pectan-

1

9 8

pectanda? Ea certè, quæ cras diebus ipfis no-
men faciet à Cineribus. Cinis, qui citò veſtris
ſuperincumbet capitibus declarabit, non luſiſſe
Luem, in qua ludehatis. Porrô quis audeat in-
ſiciari ſcelus luem eſſe animarum, niſi is, qui
Plalmos neget divinos? Siquidem in ipſo Pſal-
morum veſtibulo Cathedra peſtilentiæ non pro-
cul ſtatuitur à Via peccatorum. Benè: Lues
ſerpit in Mundo. Quâ verò ratione Famem ti-
mes, ubi epulamur quotidiè ſplendidè? O cæ-
Ci! Et quid, niſi, quæ graſſatur „fames com-
pulit Sacerdotes, ex horreis Eccleſiarum Pa-

nem vivum extrahere? Quid niſi Fames vali-

da, quæ facta eſt in hac terra, coëgit Panem
verum de coœlo deſcendere? Niſi nos Fames
urgeret, ſuum nobis Angeli non demitterent
Panem? Adipem ſuum Babyloni Sion non
tranſmitteret, niſi laborantem eam extremâ an-
nonæ caritate intueretur? Non adeò vile Fru-
mentum electorum eſt electis, illud ut com-
modareênt nobis, mſi charitas urgeret eos ca-
ritati noſtræ ſuccurrere. Non eſt, niſi ſummum
malum, quod ſuaſit, ut Panis filiorum canibus
mitteretur, dum homines, Famem patientes ut
canes, circumeunt civitatem. Horrea tum ſolùm
Joleph aperuit, cùm ſinum ſuum Tellus oc-
cluſerat. Nemo credo diffitetur Fame Peſtéque
laborare Mundum, quo modo verô Bello pre-
matur, non patet omnibus. Cantus ubique,
& plurima Pacis imago, ubique Exultatio, &
de Bello ſuſpicaris? Haud ſuſpicor, ſed certò
ſcio Bello Chriſtianos, & quidem ſæviſſimo,
urgeri. Pax iſta; clamat à finibus penè Mun-
di Hieronymus, Bellum eſt. Et Hieronymi vo-
ce certius Prophetæ oraculum exclamat, ubi
de vitiorum eluvione egiſſet. Sanguis ſangui-
nem tetigit. Tuos, rogo, nobis, Paule, ocu-
los pauliper commoda, quibus videbas; quæ
non videntur;, ut intueri poſſimus, quæ 1ola
& prævideri debent, & videri non ſolent. O
ſanguinis eluvio eluvione Tiberis copioſior! O
armorum ſtrepitus ſine ſtrepitu, inter feſtivos
tubarum clangores! Tibiarum, mihi credite;
fidibus fides adhibenda non eſt. Latent enim
Bellorum machinæ ſub illecebris tympanorum.
Tot imter figmenta, perſonatum Bellum ince-
dit. Sagittis petimur, & dornimus.

Eſto mihi in Deum prot torem, E in
7 , S 77 26 — 2

Argumé. Ità feriis hiſce Voluptatibus conſecratis Da-
Sl vidis ore clamat Ecolelia ad Deum. Quæ cer-
bu.. t an pro ſua exaudiatur reverentia, incertum
facit is, quem veneramur, & cœlo Panis de-
lapſus. Nam cum cupiat Eccleſia Deum ſibi
fieri Arcem, ipfe ei fit Cibus. Domine, non
cibo egemus in tanto epularum apparatu, ſed
propugnaculo indigemus adversùs aéreas po-
teſtates. Exurge, quare obdormis, Domine:
eſto nobis Propugnaculum, non Panis, qui
Deus exercituum es. Ergo hoc ſolvendum mi-
Mich. 7. hi erit „cur Deus „ cum imploretur „ut Arx
8. ſit, Panis fiat. Ego ità ſentio. Inimici hominis
domeſtici ejus, intus latet hoſtis, intus eſt pu-
gna. Ergo Deus, ut homini auxilietur, non
Arx factus eſt, ſed Panis, ut videlicèt intus ad-
miflus interioré hoſtin caterväã profliget. Cor
noſtrum ſceleri ſœderatum noſter denique hoſtis
eſt: à quo ut ſervemur, non Caſtro egemus
externo, ied interno Adjutore: qui ne nobis

Oliva

deſit, Deus fit Panis, ut illum glutiendo, ſa- t:
lutem tuam, tumque præſidem vores. Varia,
lattone
Hæc eſt vita æterna, ut cognoſoant te guſ⸗
olum Deum, verum, quem mi- iie
Piſti, Vſum Chriſtum. Joan. 17. 3. man
. 4 cat tenel
OO Domine, num weliùs dixiſſes, Hæe Argums. nlhella
eſt vita tranſitoria, ut cognoſcant Te verum 's in Bae-
Deum? Haud enim multùm de vita æterna danali-
Mortales anguntur, hàâc maximè Bacchana- er. uen
hum tempeflate. Tranſitoria vita eſt, quam l.
cupiunt, retinent, quærunt, Eternâmque D
optant. O inſanias falſlas! Reſpuitur terna 6 Aackßi,
vita, & optatur, ut Tranſitoria terna ſit vi- woce li
ta. Quid audio? Æternam negligis vitam, & . ,1tton
cupis vitam æternam eſſe. Aut vitam atnas non le t ige i
æternam, aut æternam amas vitam. Si non a- us i. Paab
mas vitam eſſe æternam, libenter morere, & 6 i rehel
patere, ut tranſeat, quam malè amas tranſi- Gi amin Pa
toriam, vita. Sin vitam æternam cupis, en æ- Pir ehigkann

ternam vitam. Hæc eſt vita æterna, ut cognof- Ibid. um Ca

cant te verum Deum. O mortales, ut quid tzretbe
obliviſcimim Deum, duùm æternum vivere op- Trdem
tatis, ſi hæc eſt vita æterna, Deum noſſe? So- Erlninuns
la de Deo cognitio vitam æternam facit, quam lebetin l
æternam facere non poteſt temporariæ vitæ a- Enozuti
buſus. Melius proindé Deum noſſe, quaàm noſ- un,ied
ci à Mundo. Auuraron.
P . . . benehcenti
ar vobis, Ego ſum. Luc. 24. 36. Cmn, Den
ioum Lib
Utrumque dilcipulis ſuis dixit Jrsos: neu- Arga- r
trum fſuis dicere poteſt Mundus alummis. Nec e is N
. . . CBaccha- Cunenti hr
ipſe eſt, nec per ipfum nobis Pax eſt. Iple vagt, lu wae
enim tranſit; nec ejus tranſeunt ſagittæ, quas S
ſuo dolet infizas cordi Propheta. Tranſit Mun- . Peet
dus, & Concupiſcentia elus; ſed relictum per 8 du Inie
Concupiſcentiam vulnus in carne adversùs Spi- 4 1 nn
ritum concupiſcit, & pugnat. Vis diſcere Mun- iun tien
dum dicere non poſſe, Ego ſum? Audi: Fræ- bid. anecp
terit enim figura hujus Mundi. An figura ſit, 1. Cor. 7. H
præſertim quæ præterit: tu videris. Num du-31.
bitas expirantem fortè Mundum Pacem nobis nc n0
legare? O malè caput imbutum! Speras in H ig
Mundo Pacem, in quo Pax ipfa lanceis, cla- iin re
viſque confoſſa eſt? Rogo, quæ Pax eſſe po- nncd
teſt, ubi vita hominis Militia eſt? Oſtenden- Pecca
dum itaque erit, nec Mundum eſſe, nec eſſe lndun
in Mundo Pacem. Ipſe tranſit: ſed, more u id A
Parthico, vulnerat recedendo. Chriſtus, * Ulig hon
contrario, eſt, æternûmque erit: inque elus 1 Fatibu
vulnere Pax eſt. iind ſe
. no damn
. . . . Foreäimen
Magniſicentia ejus & Virtus ejus, in ,an 4
nuhibus. Pſ. 67. 37. 0Nl oia
IIt lle L
Aliquando inter nubes Euchariſtia colloca- Argumi- ulhteret.
tur. Nec mirum. Si enim univerſa, quæ ſub H“ 1n aicio
Sole ſunt, Salomonis teſtimonio;, Vanitas 5,. nw ie⸗
ſunt: in ſolis nubibus eſſe poterat locus Veri- i ca ich
tati. In Sole Vanitas, in Nube Veritas. Lux bnini ben
Dei in Nubilo: Mundi nubilum in Sole. Si- ſee ſeln
ne Sole Sol, & cum Sole Tenebræ. Hoc de- itiecrcie
nique eſt, quod à nobis & quæri debet & ſol- nitdare
vi. Aio itaque Mundi felicitatem in Sole eſſe, n Tigne
quia tenebroſa eſt, quia ſine luce eſt. Contrà Qud:
Chriſti magnificentiam ſplendidam adeò eſle, ucem,
ut luce non egeat, quia & in tenebris lucet. d epenh
Adminicula alienæ lucis Mundi tenebræ quæ- ridis
runt:« heun

l
4 runt: Chriſti virtus ſine Sole. En illum in Cal-
varia, ſugato Sole, ſplendidiorem: nam & à
ſin Latrone agnoſci potuit, & à Centurione co-
gen gnoſci. Nicodemo de nocte ejus Divinitas cla-
ruit: mediâque naſci voluit nocte, ne lumi-
n nis indigus videretur. Remove à Mundo lu-
cem auri atque dignitatis, & quantis inhorreſ-
ere, cat tenebris, deprehendes. Chriſtum veroô in
Enni paupertate fulgere video, in funere emicare.
Uln ezen

In qua nocte tradebatur, accepit. 1. Cor.
1II. 23.

Chriſti
Pa ſio.
Argamé-
ti in Bac-

Accepit Panem, ut traderet Corpus in qua
nocte tradebatur. Tunc, cùm cogitabamus,
quâ ratione eraderemus eum de Terra, mitte-
smsti- DPat ipſe in electis ſuis radices Frumenti ele-
