niſi extrema quævis pro Eccleſia toleraſlet.
Nam cum Evangelicus textus Matthæi tradi-
tam illi aſſerat poteſtatem ligandi, atque ſol-
vendi, ex Lucæ actis deſumpta Epiſtola vin-
ctum illum oſtendit catenis duabus. Adeò
Pontificum etiam ſummorum, non modè in-
feriorum eſt, & aliena ſolvere crinäna, &
„ ſua membra induere vinculis. Caveamus, ne
Joar: 21e diverſo à Petri titulo vinciamur. Cum eſſes ju-
18. nior, ambulabas, ubi volebas, oum autem ſoe.
nueris, alius cinget te, & ducet, quoò tu non
Eeeleſia- vis. Nemo Præſulum cum Spiritu incoœperit,
Biei ab carne conſummetur. (Qui primis annis initæ
efinitm dignitatis omnes ſibi non à Chrifſio junctos à
verhin, ſuo corde difſuerat, cum ſenuerit, non eos
vertuntur O Ccolde difluerat, . . . —
præcordiis innectat, nec ligari ſibi manus ſu-
ſtineat, trahique quò nollet. non ſine famæ,

nominis, gregiſque diſpendio. Alius præcinget

7„

te; ſed ut crucifigare pro Chriſto, non ut tibi
ſuffigas, quos IxsUs à te refixit. Quos
Deus a nobis ſeparavit, nulla eos nobis aut
ſacra fames auri, aut præceps ad excelſa aſ-
cenſus hoftiliter conjungat. Porrò quàm diſ- Dignitas
ſimiles Petri, Eliæque ac Moyſis ſermones! infilix.
Ille enim eminus gloriam eorum contemplatus
architectatur Tabernacula; contraà Hi Maje-
ſtatis Domini Collegæ loquuntur de exceſlu.
Enimverò, quos vulgus in celſitudine montis,
in veſtitu deaurato, in ſplendore vultûs bea-
tos prædicat, miſeros diceret, ſi cominùs eo-
rum conſiliis intereſſet. Non tibiæ, non vo-
ces exultationis reſonant, ubi Chriſtus cum
Prophetis ſedet in Majeſtate, ſed Supplicia,
Cruces, Alapæ, atque Convicia prænuntian- Asliei
tur. Qui expers eſt Majeſtatis, Templa Feli- Probi.
cibus exſtruit: qui Refulgentibus aſſident, Pa- Dignizas
tibula, Probrâque præſentiunt. Et ſanè, ho- zui confe-⸗
diéque Imperantes ſeu Provinciis, ſeu Diœce- Tenda.
ſibus hiſce ſeſe pararent, ſi non aſlentatores & a -
gratioſos adſciſcerent collegas, ſed Moyſem,
& Eliam, hoc eſt, viros ſeveros in Vitia, &
Legum ſtudioſos ſuo throno admoverent. Hi Eecleſia-
enim apertè teſtarentur, Eccleſiaſticas Dig- Kicos
nitates cum damno atque dedecore occupari, lar der
ſi pro ovibus vitam proſundere non optemus.
Itaque medius regnet Præſul inter Legem, & Rex quos
Zelum, & magis de perferenda nece, quàm aeligat,
de coacervandis opibus aget. Petro autem lo- Luc. 9.34.
Tuente, facta eſt, inquit Lucas, nubes, &
obumbravit eos, & timuerunt intrantibis illis
in nubem. En qué felicitas recidat? En quo Felieitas
modo apparatus ille Majeſtatis evanuerit? En Kaxa.
ut Sol genarum commutetur in nubem? Ni-
mirùm, ut plurimum Serenitas Potentiæ Nu-
bilo excipietur: & Sacra, ſeu Regia Fortu-
na agnatum ſecum trahit nimbum lacryma-
rum. Soli nubes ſuccedunt, ſplendor umbr
funeſtatur, rutilantia indumentâ tandem in⸗
umbrantur. Et expansd nube, notat Evan- Ibid. 36.
geliſta, Jeſus inventus eſt ſolus. An non Poë-
tarum dictis Evangelia congordant? Planè
Tempora ſi fuerint nubila, ſolus eris. Et
Elias quidem, ac Moyſes perſanctè diſceſſe-
rant, ne de ſe proferenda putaretur vox illa,
Hic eſt Filius mens dilectus. Cæterum id fa- Ibid. 35.
miliare eſt in Aulis, quando fugari videmus
à nubilo, qui, arridente fortund, Principum
viſceribus videbantur inſuti. Saulis Regis cxi-
tus in Gelboë noftra dicta confirmat, qui ne-
cis, vitæque indigus, ſolum potuit vulnus à
puero flagitare, nec extorſit. Teſtatur & Ro-
boam, à quo decem repentè Tribus deſcive-
re , quando regia ab eo Fortuna deſcivit.
Dùm Transfiguratio perdurat, hinc & hinc Aalies
maximos quoſque Viros tibi circumſuſos gra- infidi.
tulaberis, Tabernacula tibi deſignari conſpi-. Confden=
Cies: at ubi turbo ingruerit, tum enimverò om- “ in sa⸗.
. „ 1. . * . micis.
nibus fugâà dilapfſis, ſolus procellis exponéèris.
Verûm audiamus ex iſta nube, quod intor-
tum ſit fulmen. Et vox fabla eſt de nuhbe di- lbidem,
. 7 . . . *
cens! Hic eſt Filius meus dilectus, ipſum au-
dite. O cœleſtium tempeſtatum fauſtiſſimos Deſola-
turbines? O mibilum omni jucunditate ſere- tione, &
nius! Et Apoſtoh quidem pavore conſternati Trisala-
ultimum metuehant excidium; cuùm ecce tibi r⸗
& nubilo aurea effluit vox, quâ Chriſtus di-“
lectus Deo Filius renuntiatur. Ergo noli de- Perſecutio
ſperare, cùm ater ſupra caput mimbus im- nen nocet-
Penderit; nam licèt veſtimentis te gloriæ Tentatio
1 . . ., non ti-
exuat, licèt Moyſem & Eliam fuget, licèt tui menda,
. fulgo

58 Oliva

. fulgorem vultus infuſcet, Filium nihilo mi-
Perſeen- Nus te Dei non declarat tantùm, ſed facit. Ma-
kio. gis a Deo amaris, cùm nubes te horrida in-

umbrat. Coruſcabant quoque fulgura; quan-
do Lex in Sina Moyſi tradebatur: & cum
maximè ſævire cœlum videbatur in Hebræos,
tunc Iſraël primogenitus ſcribebatur. Ecce
11a. 19. 1. a ſcendet Dominus ſuper nubem levem. Nubes
ſunt perſecutiones, ſed Juſtitiæ Solem non
ſubducunt, at invehunt. Et quidem rarô
Transfiguratio rutilat, quin eam nubes &
Imitandi turbo circumvallent. Oderunt enim vitæ,
eptimi. morúmque fulgorem, atque innovationem,
Hominu quicumque ſuis ſceleribus nuntium remittere
dicta, & nolunt. Ergo Sol faciei tuæ duùm inhærentes
= terræ vapores in ſui admirationem attrahit;,
tio & Ia- nubes ex is concreſcere ſtupet, ex quibus ta-
vidia ſig- en nulla tempeſtas metuatur, quùm faciem
num ber. aöris tam triſtem adoptio tui comitetur in Fi-
fedionu. lium Dei.

TFactum eſt autem in ſequenti die, deſ-
cendentibus illis de monte, oourtit

illi turba multa. Verſ. 37.

Zelasa Dubitant plerique, ne ſi Contemplationi
zimarum paulò diligentius vacent, aliò affluentium
dennin populorum turba deflectat. Verum ex Luca
Fam,ijis, Oppoſitum evenit: nam quoties Jeſus in
„sasi „ Montes à turbis ſeceſſerat, ardentiùs mox ab
ſaculari- iiſdem exceptus eſt. Nota;, deſcendentibus
sus indul. occurrunt turbæ. lis enim populi occurrunt;
e: quos vident, non à deliciis ad animarum cu-
, fam tanquâm ad ardua aſcendere; ſed quos
conſpiciunt, ab arduo vitæ inſtituto ad actio-
gelus a- nem tamquàm ad campeſtria deſilire. Non er-
vimarum go Concio habita, ægrotanti Solatia præſti-
vaces ta, peccantium Confeſſiones exceptæ Montes
aireif. cenſeri debent, quos ſubeamus anheh, & cu-
Gorport. biculo tanquam ex hortis prodeuntes: verùm
Filioren tamn auſtera domi ſit oportet vita noſtra, ut
sducatio hiſce muneribus recreari videamur, & lanie-
ſevers. nam membrorum, & mentis temperare. Alio-
qui facilè otioſos domi, foris anhelos turbæ
faſtidient, quæ libenter occurrunt deſcenden-
tibus de monte. Occurrit autem inter cæ-
Luc. y. teros Pater Energumeni dicens: Magiſter ob-
38. Jecro te, reſpice in fälium meum, quia unicus
eſt mibi, &c. Vix in Evangelio lego uni-
cum, quin illum infelicem videam. Unicus
Viduæ efferebatur defunctus; Unicus Patris ja-
ctabatur à Dæmone; ſine Parentibus Unicus
receſſit à Chriſto, nolens opes dimittere. Ni-
mirùm rarò nimius parentum affectus natis
non nocet, dumque indulgentius cum illis a-
Zußitia gunt, vel Dæmoni, vel Morti dedunt. Et
gzua om- ſanè, ut in filios & affines beneficiis propen-
nibus, ſiores ſumus; ità & ad corum ſupplicia, ſi
peccent, paratiores eſſe deberemus. Sic Pau-
Rom. 2. lus cùm dicat: bonor & pax omni operanii bo-
d0ö. num, Judæo primum & Graco; antè præmiſe-
Ibid. 9. rat, Tribulatio, & anguſtia in omnem animam
Sdene operantis malum, Judæi primum & Græci- Ut,
der, ſer Juo⸗ videlicèt aliis præferimus, ſi digni ſint,
Frens, eoſdem acerbius plectamus, cùm errant.
Superior Nam & in Scripturis graviùs in Abſalonem
idem om animadverſum legimus à Davide, quam in
nikas ſt. Semei; quia Supplicium inchoari debuit à
tsliei, Filio parricida;, à quo; ſi dignè vixiffet,
incœpiſſet & Dignitas. Nos, contrà, Pro-

grati, fra- —= .
nandi. Pinquos citò extollimus merentes, demeren-

tes ne tardè quidem abjicimus. Porrò ſolus Chriß:
oculorum aſpectus Chriſti, pro Pharmaco eeuli:
tanti mali, a parente expetitur. Et ſanè Vir-
tus iſta oculorum Jeſu eſt, cujus pupillæ ar-
mamentarium vitæ ſunt, êe quibus ſagittæ
immittuntur contra teterrimum generis hu-
mani hoſtem. Id quoque animarum Paſto- Epiſeopi
ribus, Ztqe. Principibus convenit; quorum 7eſiden-
profectèò ſi vigilaret oculus ſuper gregem, „
non tot oves eliderentur in lutum ſcelerum RM
à Dæmone. Verùm, dùm oculos, quos B2 iſ⸗
Mundo debent, pecumæ addicunt, aguntur egat.
populi in devia, & latè iniquitas ſerpit. Ener- Lingus
gumenus autem hic non mutus erat; ſed aau,
clamabat, ideôque difficilius curatus eſt, quam

ille, qui muto Dæmone torquebatur. Quem, Tempora-

accedentem ad Jeſum, Satan eliſit in ter- lium a-
ram. Nihil enim æque ſalutis iter retardat,

quàm adhærere terrenis. Jeſus verò ſanavit Ibid. 43:

puerum, & reddidit illum Patri ejuc. Ergo Filierum
Patris non erat, quando Dæmoris erat. Dil- Aucaioe.
cant parentes ſceleſtos Filios non Patris mil.
tare commodis, ſi vitiorum inſerviunt illece-
Pris: nec ſuos efſe, quos Dæmon ſubegit.
Chriſtus autem liberatum Filium maluit Patri arentes
ſervire, quam Se ſequi. Non enim placet eo- colendi.
rum zelus, qui à parentibus natos ſejungit.
Et increpavit Jeſus Opiritum immundum, & Ibidem
ſanavit puerum. Nos, contrà, Peccatores exe- Zelus a-
cramur, Sceleribus ignoſcimus, Impietatem vager,
fovemus, Impios damnamus. Hac de re vi- des Kti
de Bernardum, qui iraſcitur iraſcentibus ſce- adharere
leſtis, magis quaàm ſceleribus. Jeſus verò non eogai.
Dæmonem increpat, Puerum ſanat. Correctio 6
enim impios purgare deberet, ut purpuram: erigendi
quæ ſi pulverulenta fuerit, virgis concutitur, Severiias.
non ut ipſa laceretur, ſed ut pulvis excutia- Confaſa-
tur. Sic prudens Agricola ferro luxuriantes "iioni.

ramos decacuminat, non ut in arborem ſæ- Sorndis
iat, ſed ut arborem ſervet me:
Viat, ervet. . Correctis
. prudens.
Omnibuſque mirantibus in omnibus, St.
obſervan⸗

quæ faciebat, dixit ad Diſcipulos ie, &

ſuos. Ponite vos in cordibus veſtris Super ior
. I⸗ y; . . diſcreti
ſermones iſtos , Filius enim hominis int.

futurum eſt, ut tradatur in manus
hominum. Verſ. 44.

Ejecto Dæmone, de ſua loquitur Paſſione baſſ⸗
Jeſus, ut ex ea de teterrimo hoſte revectam dr 1
victoriam dimanaſſe intelligamus. Et qui- nak,a, &
dem hominis immanitatem curſim libet ad- Tentario-
mirari, in cujus manus tradi dicitur Deus, num te-
ut intelligatur extrema quæque paſſurus. Ita- nein.
ne Urſorum unguibus, Leonum molis, den- rliins
tibus Elephantum ſæviores manus hominis Orifi.
ſunt; ut, cùm iis tradetur Chriſtus, imma- Ciudeli-
mora morte ſupplicia debeat ſuſtinere. Ergo te homi⸗
ità actum nobiſcum eſt, quando fuimus in ma- in. le
nu ommipotentis Figuli, à quo hauſimus vi- aiin.
tam? Cur verò non dicitur, Filius hominis
fubjicietur hominum pedibus proterendus,
oculis deridendus, labis blaſphemandus, im-
manitati damnandus, potentiæ crucifigendus,
clavis vulnerandus; ſed ut hæc omnia expri-
mantur, futurum, inquit, eſt, ut tradatur Averitib
in manus hominumͤ Nimirùm Avaritiæ in-
ſtrumentum Manus hominum eſt: hujus erat
& pecunias coacervare Cupiditati, & Divini⸗
tati parare tormenta: ut eodem ſatore & om-
nis iniquitatis radix Cupiditas naſceretur,
primaz

Jrim
dalva

meral

Nuun 6
,
Heebun
on
Criſto
blne
Ginam
rendicit
guuͤm tea
cm
Ohnitun
tis ſu⸗
demptu
MMi, Clawis,
lat, 1ℳ.
lun enin
liui iun emi
iͤ Ouihld i
6, ll 0
leet in
ſie itueret
uiit ſalatu,
. inas,
1 ſenen 8
5 Malt aut
. En
ſons Reg
ſeum vit
Dinine,
Vertat. E
inget, (
onnet in
eptrum.
nquomo
Pügellise
ſngat in!
Cetur ad (
Ue Dom
llmam !
Tiump
1e Donini
1) Gm 1
letr, 1
t ſine no
horitas
uum
l, un
nas, ade⸗
Ee lnperio
khoſoos

4
lnt 4 4

ngel
4t tn.
Ahlk
Reren k
,
mn een
dla, “ .
ent d
n at ie
batur. Ee
Litet ku
ſr tel unt

Demon ibe
hum Mürhe
nenmſirts
und bi
t inmtdn
1, Mrtniss
u, Mir
Hectt
L itiſtub⸗
duu. Nin en
un (ni
et, nn,

r Aki ant
bun ung
t in dhra

n md
, enn en
rur i i

4
1 logutn ,
No le iite
lenn ,
norin ie,

Stromatum, Lib. XIII.

primarius oriretur iniquitatis Fructus, mors
Salvatoris. Manuum eſt, & Nummum nu-
merare, & Jeſum tradere: nec alii membro-
rum tribui potuit tam atrox facinus, quaàm il-
Ii, quod Avaritiæ famulatur. Undè & ſine
pecuniæ interventu Chriſti proditio inchoari
non valuit: & Pontifices eo maximè nomine
Chriſto mortem intentarunt, quòd Templo,
Sibique decimas imminuendas ob Domini do-
Ctrinam, vetuiſſent. Ergo Avaritia Jeſum &
vendidit, & crucifixit. Verùm ſpectemus,
quâàm cautè inter hoſtes incedendum ſit, poſt-
quàm in littus exſcenderimus. Locupletarat
Chriſtus ſuorum corda Diſcipulorum Paſſio-
nis ſuæ theſauro, quo terrarum Orbis re-
demptus eſt. Armaverat Cruce, ſtabiliverat
Clavis, Lanced communierat. Ponite, dixe-
rat, vos in cordibus veſtris ſermones iſtos, Fi-
lius enim hominis futurum eſt ut tradatur in ma-
Religzionis nus hominum. Quid metuendum illis cordibus .

Ambitio.

ert⸗ quibus ingeſta fuerat Paſſio Salvatoris? An
lor. . . . . .
is Contra Crucem inſurgeret Ambitio, an inſi-
Vit ant . . . .—— .
Glerig liret in Vulnera Rapina, an Libido in Haſtam

amer, Ha- irrueret? Planè in tanto inſtrumentorum ap-
m itsrs paratu, haud timendum videbatur, ut inter
dium. 8pinas, Virgas, & Cruces, Sceptra ſuccre-
Luc. 5. ſcerent & Coronæ. At audiamus Lucam. In-
4. travit autem 1τι1 11 605„ g115 6oi ed Mma or
eſſet. En ut per cædes, pérque ſanguinem ef-
frons Regnandi ardor perrumpat. En ut pro-
fanum vitium Imperandi pretium humilitatis
Divinæ, in humanæ faſtum Sublimitatis con-
vertat. En ut Chriſti ſanguine ſibi Purpuram
tingat, Clavis Solium compingat, Crucem
adornet in Sellam, Arundinem convertat in
Sceptrum, architectetur Coronam & Dumis.
En quomodò Vinculis animetur ad Regnum,
Flagellis erigatur ad Imperium, Depreſſione
ſurgat in Faſtum, purpureo Ludibrio provo-
cetur ad Oſtrum. Sola nimirum Ambitio eſt,
quæ Domini cataſtrophen luctuoſam, & acer-
biſſimam lanienam in ſui commutat execran-
di Triumphi apparatum. Sola vivit in fune-
re Domini: ſola ad radicem Crucis conſtitu-
ta, dùm morituro Deo à Latrone Divinitas
redditur, nefariè expiranti eripit Dominatum.
Et ſanè non mirum, ſi Pilatum Ambitio ur-
ſerit ad ſupplicium Innocentis, ne Cæſaris
authoritas vacillaret, quando corda Diſcipu-
lorum, quùm tradendus in hominum manus
Chriſtus ſeceſlerat, invaſit Celſitudinis cupi-
ditas, adee ut ebulliente Domini cruore .
de Imperio, inter dudùm Piſcatores, & tum
Apoſtolos certaretur. Vides itaque non mul-
tùm cogitationibus etiam Cœleſtibus fiden-
dum, quùm Chriſti Paſſione expiatis cordi-
bus Apoſtolorum ſuum virus difflundat Am-
bitio: & „ quæ Lanceâ defenſabat pectora,
ea Superbi repentè ità ſubvertit, ut ad Cru-
cis aſpectum, nec ſolvi potuerit Gloriæ fu-
cus, & pompa Regni ſuccreverit. Quôdque
magis vereare, non irrupit, ſed intravit in
Apoſtolos cogitatio peſtilens de Primatu: ut
intelligas, blandè ingreſlum tentari ab Am-
bitione, quæ ſi hofſtiliter fortè aditum explo-
raret, fortiùs arceretur. Verum, duùm ſe pa-
cis ſequeſtram ſimulat, admittitur „ humilita-
detminat. tem Paſſionis Dominicæ illicè emifſura. For-
tè enim in arimis Apoſtolorum irrepfſit illece-
bra Dominatüs, ne, extincto Domino, ſine
capite Eccleſiæ corpus interiret. Cui denique
agrorum lolium non innaſcetur, ſi in corde

Fitia
palliata.

Ambitio
ubique

—

59

Diſcipulorum, ubi diſſeminatum ſuerat gra-⸗

num frumenti, quod cadens in terra tantum

fructum erat allaturum, adhuc tamen Ziza-
nia Principatũs pullularunt?

At Jeſus videns cogitationes cordis illo-
um, apprehendit puerum, & ſtatuit
ĩllum ſecus ſe. Verſ. 47.

Non illicò mitiſſimus Dominus in aſperam Cerrectie
reprehenſionem exarſit, non eſt execratus Pbortuna
in Apoſtolis Superbiam, non eorum eliſit
Ambitum, tunc de throno Eccleſiaſtici Reg-
ni ſatagentium, quando de Cruce agebatur.
Exemplo magis quàm verbo Elatiomis furo-
rem compreſſit. Sic quoque, maluit Domi-
nus ſuam imminuere poteſtatem, quàm Ma-
tri Filiorum Zebedæi negando ſedes prima-
rias exprobrare ſtultitiam poſtulantis. Sic Ar-
ſenii Abbas, immodeſtam ſeſſionem ſimulan- Correctio
do ſe argui voluit, ut ejus pedum decuſſatio miti
non modeſta corrigeretur. Non ſtatim exe-
renda falx eſt, quoties in pampinis Vitis lu-
xuriat. Leniter arguendi, imo ne arguendi
quidem ſunt Ambitioſi, ſed viam docendi ve-
ri, ternique Primatus. Miror autern „ quo-
modè in tanta diflenſione illorum non corda
dicantur, ſed Cor. Cogitationes, inquit, cor-
dis illorum. Nimirum, vinculum Apoſtolicæ Vnio.
Dilectionis nec Ambitionis valuit impetu ab- ⸗
rumpi. Nitebatur unuſquiſque major eile, ita Charitas
tamen, ut fraterm Amoris non obliviſceretur.
Quaàm temperata autem Dominandi veſania, Religioſo-
quæ non ultra cor erumpebat, ſed in Præ- em,, &.
cordiis orta comprimebatur in ſuis cums, dec
vagire permifla. Quæ & extincta a Chiriſto Virta fra-
eſt, cùm ait ſe recipi in puero, & eum majo- no, ac mo-
rem omnibus futurum prædixit in Coœlo, qui deratione
minor foret inter omnes. O artem bellandi "er
inuſitatam! O armorum, machinarumque ge-
nus inexcogitatum! Ut dejiceret Jk SUS Cogi- vel in
tationes Diſcipulorum aflurgentes ad Solum, lapſa.
Puerulum ſtatuit in acie, cujus primo con-
greſſu omnis Superbiæ altitudo deprefla eſt.
Reſponſio mollis frangit iram, & pueri ſtaturd Prove r52
decreicit elatio. Planè hic Goliæ longe vaſtio- I.
ris Gigante Palæſtino triumphus uni debeba- Corredzig
tur Puerulo exarmato. Chriſtus autem, cùm mitis,
ab Elevatione abſterrere potuiſſet Apoflolos
Superborum ruinis recenſitis, maluit eos Ere-
ctione Abjectorum traducere à faſtigio Thro-
ni ad ima Humilitatis: Superiores docens faci-
lius ſpe præmii, quàm metu ſupplicii animo-
rum vitia reſecari.

Coancio nâ

Iaæva ſits

Præceptor, vidimus quendam in nomine
tuo ejicientem Dæmonia, & prohi-
buimus eum, quia non uirur nobiſ-
cum: Et ait ad iltum eſus: Nolite
Prohibere: qui enim non eſt adversum

vos, pro vobis eſt. Verſ. 49. 50.

Quaàm diſſimilis iſta reſponſio illi voci eſt;
Ou non eſt mecum, contra me eſt, & qui non Matth-
colligit mecum, ſpargit. Ergo non Pprohiben- r2. 30.
di ſunt, qui Dæmonia ejiciunt ſine Chriſto 2 Ta vidis
nec eorum damnandi ſudores ſunt, qui ſine ges
Chriſto metunt? At non ſine Chriſto ejicier equales.
bant iſti Dæmonia, etiamſi una cum Apoſto-
Hs Chriſtum non ſequerentur. Ita ſentit cum
Am-

Honor
mistsstss,

60

Ambroſio Toletus.

Neque negat Joannes,
Religieft cum tantùm ait: Quia non ſequitur nobiſeum.
austeri, Erant enim & alii Uhriſti Diſcipuli, qui ta-
alios mag men Apoſtolorum Condiſcipuli non erant. Sic
nifaciant. Toſeph nuſquàm JESUM ſequutus cum Diſci-
Talenes Pulis eſt: qui nihilo minus illis audentior Cru-
cifizum Dominum, quem illi deſeruerant;
Invidia depoſuit & ligno. Utinam id noſſent Mim-
inter Reli- ſtri Domini, qui citò interdùm faſtidiunt eo-
giones ca- rum præclarè geſta, quos non ſecum, ſuôque
veriom- ſub vexillo Chriſto militare intuentur. Ad-
nino debe: versum Chriſtum eſt, qui non colligit cum
Chriſto: ſed pro Chriſto eſt, qui, etiamſi
alius ab Apoſtolis eſt, in Chriſti nomine ope-
ratur. Circumdatur varietate Eccleſia, & quæ
rutilat in veſtitu deaurato, non ſolo panno,
ſoliſque ſtoreis exornatur; quæque armillis
fulget, non fune tantùm effulgurat. Et ſeri-
cati Præſules Apoſtolis adſcribuntur, uti A-
poſtolis ſociantur cilicio cruciati verius, quaàm
tecti Anachoretæ.

vatia.

Et non receperunt eum, quia facies ejus
erat euntis in Jeruſalem. Verſ. 53.

Rejicitur ab Samaritanis Jnsos, non quòèd
Hieroſolymam contenderet, ſed quia præ ſe
ferebat pietatem quamdam colentis Templum,
& Hieroſolymis Feſtum celebraturi. Et ſanè
Religioſi cujuſque vultus eſſe debet euntis
Jeruſalem, etiam cùm ad ſæcularia & pro-
Afana divertit. Comedis, fabularis, declamas,
Fea . ſcribis carmina, argumenta concinnas? Ope-
Roligiof ribus iſtis impone faciem ſpectantis Kiternita-
tem. Plerique Sionem animo petunt;, externâ

⸗ Falli-

Wterna ſpecie toti Vanitatibus immerguntur.

FTamilia-
ritas cum
ſæculari
bus.

ta en. mur, nam cor non ſufficit, niſi vultus quo-
que Hieroſolymam ſpiret.
Religioſus
= Faöctum eſt autem ambulantibus illis in
in vill is . . ,3Z ,1 .
veztera⸗ via, dixit quidam ad illum, ſequar
iem ſer. té, quocunque ieris. Verſ. 57.
Vet.
Intentio Viderat ſuperbus auræ captator affuſam
prava. Chriſto multitudinem, cujus delectatus obſe-

Luc.92 58. quio ſe comitem Chriſto devovit. Cui Jeſus
reſpondit: Vulpes foveas habent, & volucres
cœli nidos, filius autem bominis non habet,
ubi caput reclinet. Putabat enim ille non de-
eſſe Apoſtolis amplam domum, quos tanto
Perſecutie cum honore deduci à populis intuebatur.
Religieſe- Quem dementiæ Dominus arguit; cùm Apo-
Tam. ſtolicam non inopiam modò, ſed & penu-
riam, atque ærumnam exponit. O quoties Re-
ligioſis deeſt domi ad accubandum ſtratum,
quibus in templo aurum abundat! Quoties
ad aras ſericati intus algent in panno! Quo-
ties eſurie torquentur, quorum guttur in
Magnatum Aula nectar glutire cogitur; S
aves mandere! Nimirùm arborum radicibus

saperior Propiores, quàm ramis, jacent Dei Servi in
ſe negli- luto, ne deſint Baſilicis ornamenta. Notan-
4at. dum verò capiti Chriſti maximè defuiſſe recli-

natorium: quèòd fſcilicèt inter Apoſtolicos vi-
ros noviſſimé capiti conſulatur, dum Superio-
res, ut infimis provideant, ſeie negligunt.
Ibid. 59. Hoc olt ſe it à
59. Hoc ultroneo ſectatore rejecto, ait ad alte-
rum: Jequere me. Ille autem dixit: Domine,
Vocatio- permitte mihi primum ire, & ſepelire Patrem
nis origo. , ir. . 2
2o menm. Non mirum;, ſi ad Chriſti jugum

Oliva

provocetur, cui præ oculis paternum funus Morti
verſabatur. Cinis enim ſemen vocationis eſt; memoria.
& nuſquam felicius coœleſtis vox pollulat;,
quàm in domo cadaverum tabe ſaturatà. Vi-
vo parenti vitam debuit perituram Diſcipu-
lus adſcitus, mortuo immortalitatem debebit,
quèd ad audiendum Chriſtum ejus ſit cadave-
re incitatus. Ergo paterna hujus hæreditas
paupertas fuit, illi à Chriſto indicta. Nota: verbe
dùm adhuc domi calet paremtis corpuſculum, bei 1
Chriſtum adit, turbæ miſcetur, Chriſtiano- quando
rum deliramenta ſugillans, qui demortuos ri- audien-
tè ſepeliri non exiſtimant, niſi domi affines ſe-“n.
peliantur. Ita fit, ut opportunum tempus ex-
cipiendis cœleſtibus vocibus inter inanes, nec
rarò ſimulatas lacrymas deteratur, quibus &
mortui imago, & mortis memoria extingui-
tur. Dæmonis artes hæ ſunt, qui, ut De- Funu.
functorum propinquos removeret e templis,
ſuaſit, impium efſle antè pedem domo effer- HS
. . ” non plan-
re, quàm defuncti ofſa putruerint in ſepul- genii.
cCchro. Ità domus ſqualet, nec conſcientia ful-
get; infuſcatur veſtis, nec animus dealba-
tur; mortuus ubertim fletur, & ad peccata
ridemus. Fortè ſi non procurando funeri lu-
uoſos dies impenderes, ſed ad audiendum
Chriſtum accurreres, antequàm cadaver in-
ferretur Demortui tumulo, exilires tu de
ſcelerum ſepulchro, tuiſque ingeminaretur
auribus: Lazare, veni fſoras. Accidit vox iſ- Joan. Ir.
ta auribus Franciſci olim Ducis, qui eruendo 43.
ab aula animo, quam de ſepelienda humi
Eliſabetha Regina ſolicitior, duùm mortuam
contemplatur, hauſit & Sarcophago vitam.
Sine itaque ex Domini præcepto, ut mortui Luc.5.
ſepeliant mortuos ſuos. Quòd;, ſi parentem é.
ſepelire prohibetur Chriſtum ſequuturus A-
doleſcens: quid de ſequentibus ſentiendum
eſt, ſi toti ſint, in ſfublevanda domo, in
cohoneſtanda familia, in ſublevandis parenti-
bus, quibus nec ſepultura debetur.

jemo mittens manum ſuam ad ara-
trum, & reſpiciens retrè, aptus ſt
regno Dei. Verſ. 62.

Coërcetur hâc ſanè voce inordinatum cu-
juſdam Dilcipuli ſtudium componendæ rei fa-
miliaris. In qua re documentotum, quam
vocum, feraciori, miretur quiſque;, quod
magis mirandum duxerit: nam mihi non ità
apertum eſt, cur manu addictâà aratro, ocu-
lus inhibeatur à vano aſpectu; ac ſi lumini-
bus araremus, non manibus. Sed nimiruùm Ayricul-
Aratro iſto cœlum non ſolùm proſcindimus, ture aller
ſtellas ſerimus non frumenta, Dei ſpectacu- Solue.
lum ſeminamus, cujus beatitudo cùm viſio- Imtentis
ne potiſſimaùm conſtet, oculi præcipuè indi- redte.
get miniſterio, ut colatur. Oculus intentio
eſt, opus verò Manus: quæ frufirà inſudat Xinar
aratro, niſi eam oculus inſtruat, ducaâtque. tantum
Fruſtraà proindè in agro COhriſti deſudat, qui
Religioni, aut Eccleſiæ tum Clericus, tum
Monachus Manum;, Affinibus Oculos lo-
cat. Inanis eſt labor, ſi Corde paternæ do- parentun
mui invigiles, Manibus duntaxat Evange- en u
licæ ſationi intentus. Quin & manum quo- e“
que citò avocabis à ſtiva, ſi aliò intende- .

ris oculum. Quid ergo quotidiè in Princi-
pum domibus Oculus delicatè in tabellis, &
pompis ſorutandis vagatur; cujus

Manus
oocupan

eu
lent,
ſe
Eefrel
cth il
ll⸗
nolete
egno
Iis Col
latto n
s! A
jetur nn
cvenille
gtis
vabgeli
aratrum
ullas .
indie;
exclolus
hdel
Hitur, n
& Keeph
2u, qvie
rolefkins
Alkris
Contaxat
Foreme
enntur,
Ve10, di
ſitonemn
Ctiunm ind
Demus,

Me
ouci
lit mi
le: E

iter ,i

n Relhici
II: nar
lborem e
fistem m
Cogitat
enn aratri
I in agr
Kert, 1
lnempos 1

occupari debet aratro? Et qui fieri tandem po-
terit, ut aſperari aratro ſe Manus ſuſtineat,
quæ Oculum auro, Xyſto, horto Magnatum
deprehendit recreari? Citô virgam projiciet,
citò illius Manus abdicabit aſperitatem aratri,
cujus Oculus in contemplatione vanitatum
molleſcit Menti fœderatus. Hinc fit, ut aptus
regno Dei non ſit, qui à perrumpendis ar-
vis oculos abducit, quamvis dexteram cul-
turæ diligenter impendat. Verùm, quid A-
ratro cum Regno ? Quid Oculo cum Sul-
cis! Ac ſi Ruſticali inſtrumento iter ſterne-
retur nobis ad Solium. Legimus quidem id
eveniſſe aliquando Romanis Agrico is, ex
agris evocatis ad imperia: cæterum in E-
vangelio nemo prorsùs aptus eſt regno, qui
aratrum dimiſerit. Siquidem ex Hieronymo
nullus de deliciis tranſit ad delicias. At,
inquies, qui coënerat quina juga boum,
excluſus à cœna eſt. Aio; verùm Aratrum
Evangelicom non Bobus, ſed Corde tra-
hitur; non Solum, ſed Cœlum ſcindit. Nam
& Stephanus, cùm ſulcos duceret inter ſa-

proſciflum illud intuetur, & esx proſciſſis à
e Aſtris germinaſſe ſibi vidit non Gloriam
duntaxat Dei, ſed & Lilium convallium, ac
Florem campi. Aratrum Evangelicum non
emitur, ſed ſolà Paupertate poſſidetur. Nos
verò, důùm audimus aratrum, intelligamus
ſationem nobis imperari in agro Domini, non
otium indulgeri. Vel enim aliis prodeſſe de-

bemus, vel regno apti non erimus. ,

EXK CAP. X.
. S. L UC K.

Meſſis quidem multa, operarü autem
bpauci: rogate ergo Dominum meſſis,
ut mittat operarios in meſſem ſuam.
Ite: Eoce ego mitto vos ſicut agnos
inter lupos. Verſ. 2. 3.

derviye Die Reſpiciat retrò, qui manum miſit ad ara-
feliv. trum: nam Agricolæ Crucis non ad ſationis
laborem evocantur, ſed invitantur ad hila-
ritatem meſſis. O Domini bonitatem dictu,
& cogitatu incredibilem! Meminit illa qui-
dem aratri, & provocat ad jugum; cæterum,

ut in agrum ipſius deveneris, meſſis copioſa

aderit, quæ manipulos infarciat colligentis.
In campos ſylvæ exit, qui ſeminat, ſeminare, &
vix aliud quam ſemen illum ſpargere intuebe-
ris. At in campo Numinis Chriſtus pro nobis
ſementem fecit, ſolius meſſis nobis uſu, gau-
diôque reſervato. Verùm quid Operariis cum
Agnis? An Agni, qui paſci ſolent, meſſi coa-
cervandæ idonei ſunt? Nimirùm ille opti-
mus cultor animorum eſt, qui carpit floren-

tia, & evellit; non qui, aſſentatione dege-

neri, indulget animis luxuriari. Dicam melius.
Agni meſſores Domini ſunt, quia, manſue-
tudine potiſſimum, colligimus ex Auditori-
Zelus ani. Pus fructus. Non ira, non induſtria, non forti-
marum tudo, ſed Agni manſuetudo immittitur in meſ-
ern ſem Domini „ ut ſegetes metat. Ego quidem
cum meſſem jam flavam audiviſſem , præ-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

—

Stromatum „Lib. XIII.

xa, quia tamen cœlum colebat, repenté &

61
ſtolabar videre falces exeri, acui, detrunca- Zelus and⸗
re: cùm ecce tibi ferro Agnos ſubſtitutos reſ- Wiadan
picio, magno eorum documento, qui cùm ce.
ignorent ab horto Sponſæ torcular amoveri,
exiſtimant, ſolà poſſe detruncatione ramo-
rum mala florere. At Inquies Agni, non Do-
minis metunt, ſed ſibi herbas revellunt. Fa- Religioſt
teor; ſed fænum non tam ſibi vorant, quam arbibus

tibi, cui ex vili pabulo eſcas ex ſe præpa- Ialuiares.
rant, & ornatum. Videntur Levitæ & Re p zeßaßfi-

ligioſi vorare urbes, cùm decimas ſeu redi- ci, & Re-
tus ex iis percipiunt: cæterum illorum com- Ugiot, e.
modis egerunt, quod ſibi ingeſtum gratulan. Mirsi;,
tur. Pauperes paſcunt, Templa conveſtiunt,
peccatores audiunt, auditores inſtruunt,cùm- Regula⸗
que carnalia metant, ſeminant ſpiritalia. Quan- Ger-
quam vix ſcio, an multum Dei ſervis ſuppedi-
tetur, qui, cùm vix victum extorqueant à mun- Superior
do, amplum mundo dimiſere patrimonium? lervet re-
Ecce ego mitto vos, ſicut Agnos inter Lupos. Sulas.
Nönne Apoſtoli Paſtores animarum ſunt; Sypeyiortt,
undé ergo Agnmi prædicantur, qui Paſtores & Mecle-
conſtituuntur? Ut Superiores æquè ſubeſſe le- S
gibus ſcirent, quùm illis ſubduntur ali, A- DE
gnos eos maluit appellare, quàm Paſtores. Dignitas
Quis ergo obedire detrectet Prælatis, quòd recuſanda.
uni aut alteri Clericorum præſit, quando
& Primates Eccleſiæz Agni à Domino ap-
pellantur. Nec modò Agni ſunt Duces ani-
marum, & Cœnobiorum Præſides, ſed A-
gni in medio Luporum. Quantâ cuſtodi
indiget Agnus undique lupis vallatus? Pro-
fecto è& caula lentius proſiliremus ad cathe-
dram, ſi nos Agnos eſſe diſceremus inter Lu-
pos. Grande opus, ut Lupos Agnus mode-
retur. Tardiùs proindè infulis occurramus,
quæ difficile à Lupis vel lac emulgent, vel
detrahunt lanam. Agnus es, ut ſcias, à po-
pulis non tibi ſperandam ſupellectilem, ſed
eam à te illis providendam. Non veſtitur A-
gnus, ſed veſtit; non ungue pugnat, ſed
balatu monet. Chriſtum intueamur, qui cùm
Paſtorem ſe bonum prædicaflet, à Joanne di-
cCtus eſt Agnus, qui vix aperuit os ſuum inter ha-
ſtas, factus obediens uſque ad mortem. Videamus Philip.2 8.
nunc, quid ſuis Agnis provideat Dominus,
quos conſtitutum iri dixit in medio Luporum,
à quibus non eſcam expectare poſſunt, ſed me-
tuere debent, ne convertantur in eſcam. NWoli-
te, inquit, portare jacculum, neque peram, ne- Luc. 10. 4.
que calceamenta“ & neminem per viam ſaluta- J
veritis. En divitiæ Diſcipulorum Chriſti, qui tggt.
omni rerum poſſeſſione exuti ad diſſeminan- gioſ veri.
dum Evangelium emittuntur. Ergo non tam
pecuniam recipere prohibentur, quaàam quò .
eam reponant vetantur accipere: ut de num- Rabuani.
mo ſoliciti non eſſent, quibus deerat ſaccu- zius.
lus. Et calceamentorum quoque illis interdi-
citur uſus; ut Concionatores cautius mundi âMatio⸗
ſpinas declinent, dum earum vulnus effu- *s.
gere nudati pedes non valent. Quin obvios
ſalutare non permittuntur, ne ſub humanitatis
umbra aucupandæ gratiæ cupiditas irreperet.
Quid nunc diceret Chriſtus, ſi mimméè pro-

bos Evangelicos Oratores pluùs horarum ac

temporis terere in viſitationibus ſpectaret,
quàm in concionibus: ſi intueretur per do-
mos concurſare Nobilium, quos inhibuit
à ſalutatione Commeantium. Rari quidem &
Sacris Præconibus hoc vanitatis, otiique reti
implicantur, at eo nonnullos irretiri vehemen-
ter lugemus. Ecquæ tandem felicitas Apo-
. ſiolorum

Pl. 1257. 1.

Gloria Dei
wajer.

Nihil præ
ter Deum
Zelus ani-
marum cis-

YZias.

Invidia
inter obe-
rar'os Ga-⸗
veatur.

Zelus ani-
marum ſe
rat pacem.

Recreatio
noſtr Le.

ℳ

62
ſtolorum erit ſine pera? Gloria Domini. Hu-
jus deſiderio & Paupertas dulcis, & Oppro-

briumm haud inhonorum putatur. Sola planè
Dei gloria voluptas Filiorum Chriſti eſt. Audi
Davidem: In convertendo Dominus captivita-
tem Sion, facti ſumus ſicut conſolati. Itàne poſt
diutinam ſervitutem, poſt carceris pædorem,
poſt tædium compedum, poſt catenas red-
diti libertati, vix facti eſtis ſicut conſolati. Er-
gône ſimilitudo felicitatis tantùm eſt cumulata
divitis libertas, quam ærumnoſa calamitas an-
teceſſit? Et quidem gaudio os repletum fa-

tentur, & linguam exultatione. Quando er-

o non ſicut conſolati, ſed verè felices eritis?
Audi: Tune dicent inter gentes, Magnifica-
vit Dominus facere nobiſeum; fabti ſumus læ-
tantes. Viden tunc verè non in ſpeciem læ-
tantes fore, quando totius libertatis author Do-
minus prædicabitur. Non de Vinculorum exſo-
lutione lætantur, ſed de Domini gloria: ac tunc
verè triumphant, quando victoriæ Dux Deus
inſcribitur. Ità nos, ſi veri Iſraëlitæ ſumus,
non exultemus in Sacculo, non ſperemus in
Nummo, non in Principum Salutationibus
ſpem futilem collocemus; verùm indè læte-
mur, ſi per Paupertatem prædicatioris Evan-
gelii theſaurus augeatur.

In quamcunque domum intraveritis ,
primum dicite, Pax huic domui, &
ſi ibi fuerit filius pacis, requieſcet
ſuper illum pax veſtra: ſin autem,
revertetur ad vos. Verſ. 5.

Prima Apoſtolorum cura eſſe debet, ut
Pacem præmittant in domum, in qua man-
ſuri ſunt. Nimirum Miniſtri ſunt illius, qui
Princeps Pacis dictus eſt, ac proptereà, ut
ejus amplificent principatum, Pacis termi-
nos dilatent. Pacem, inquam, ſerant Apoſtoli
in domibus, non Diſcordias nutriant: diſſen-
ſiones dirimant, comprimant tempeſtates.
Hinc dignoſcat quiſque Spiritum, quo rapi-
tur, Apoſtolicuſne ſit, an glorioſus, & va-
