Luc. 19.

10.

cll

i
ptlui
M tr
N pel
u
d U⸗
ca
lium 5
peſinl ·
.
limti⸗
I a

mns

Mpi
. l
ena
atem, De⸗
to
10,
ten
tiil
ſembien o
Elliie l
MN
Nlnt. 8
nen
e
ligr, M.
titi
lar
tine
gui
len

4

AN.
8
leaz G
denn ſan
Ule d
NS

. ifren, de⸗

hene
ſieil di
ic
44 1 te⸗
te
lu 4

umnnßiif

Uenn

. le⸗
n
lo ſin

b

eche

8

cuan
lacl⸗

liora.

Stromatum, Lib. XVI.

EX CA P. LIV.
1 8 A I .

Lætare ſterilis, quæ non paris: decanta
laudem, & hinni quæ non parie-
bas: quoniam multi filii deſertæ ma-
gis, quàm ejus, quæ habebat virum.
Verl. I.

Ideò fortè ſterilis, quia triſtis; nam ad Fœ-
cunditatis remedium Lætitia imperatur. Ergo
procul amandanda animi Mæſtitia, ſi prolem
Tipiditatᷣ cupimus in Chriſto gigni. Operum extermina-

Foris⸗

Juns Ma- trix Triſtitia, eorumque parens Lætitia eſt. Quid
ſor. verò eſt, quòd plures filn perhibentur Eccleſiæ,
quàm Synagogæ, cuùm multi ſint vocati, pauci
Peas Veròô electi? Ideò fortè, quòd impiorum Deus
damna. negligat numerum, cùm juſtorum vel capilli

capitis numerati ſint; capitis, inquam; nam ſi

H à Superiore avellantur, Deo curæ non ſunt.

anda. N* . .* .
KRKürð Dilata locum tentori tui, & pelles
uun tabernaculorum tuorum eatende ,„ ne
inpen. parcas: longos fac funiculos tuos,
& clavos tuos conſolida. Verſ.
2.
Peregrins. Cives & domeſtici Dei, qui futuram in-
quirunt civitatem, non habere hic urbem
Senr permanentem exiſtimantur. Ideò enim de ten-

torüs duntaxat, & pellibus hic mentio eſt. Por-
r16, qui jubentur extendere funiculos, & dilatare
tentoria, monentur etiam clavos confirmare, al-
tiuſque infigere. Hujus autem præcepti cauſain
cenobia, promptu eſt. Difficil? namque, ſine detrimen-
&Keligio- to legum, urbis confinia capiunt incrementum:
malspci. & ubi multitudo ibi ordo nullus; ut proindè
canda ſen metuendum ſit, ne rigor diſciplinæ laxetur,
SS duùm latius domicilium multitudini præparatur.
112,9. ö3. Multiplicaſti Gentem, & non magnificaſti Læ-
titiam. Hoc timendum eſt, ne redundans inco-
larum numerus domeſticis legum terminis con-
tineri non queat. Ideò clavos conſolidet .
qui pelles ad anguſtiorem tabernaculi laxita-
tem extendit.

Ad dexteram enim & ad lævam pene-
trabis; & ſemen tuum Gentes hære-
ditabit, & Civitates deſertas inhabita-

bit. Verſ. 3.

ner ad In- Societati congcuit, quæ novum orbem vi-
‚ detur hæreditaſſe, ubi cùm ſudorem ſpargat,
ſanguinem metit, tot ibi è noſtris a Paganis oc-
„ciſis. Notet autem, non ſoluùm ipſius eſſe ad
EaMu⸗ ani. dexteram pergere, ubi magno in honore ha-
differens. beatur & floreat, ſed à ſiniſtra non deflecten-
dum, ſi Gentes cupit hæreditare. Porrò Hære-
ditas noſtra non Opes ſunt, non Reditus, non am-
plæ Academiæ, ſed Gentes. Quæ verò ſunt Civita-
tes, quas inhabitamus? Planeè Virtutes, quæ civita-
tes ſunt, quòd muro egeant ad cuſtodiam ſui.

Zelus anz Has autem Urbes civibus repleturos Nos eſ-
marem Kh.
Vacet.

Religionis
munia vi-

Virtus ſo-
dida.

iſe tranſlatio LXX. docet; Et civitates deſertas

inhabitare facies. Itaque noſtro exemplo, ſi Vir-
tutum Urbes habitemus, incolis eas replebimus.
Quomodèò verò urbibus Dei ſemen contine-
bitur, ſi Gentes poſſidere, & penetrare debet
ad lævam orbis terrarum, & ad dexteram?An
habitans intra urbes transfretabit? Nimirùm ecren
Virtutes Urbes tabernaculorum ſunt, quas cir- ine .
cumferre debemus, quocumque pergimus.
Imò tunc magis urbium ambitu conſtringi nos
oportet, quò plus per terrarum plagas vagamur.

Quia dominabitur tui qui fecit te, Do-
minus eaercituum nomen ejus. Verſ.

5⸗

Tunc Deus exercituum dicitur Dominus, Serde
cùm in nos fuerit dominatus. Adeò enim mari en.
difficile eſt Cor humanum expugnare, ut cùm rent.
Deus illud obtinuerit, ſibi Deus videatur exer-
cituum. Moraliter ad Imperantes ſic transferri
poteſt. Tam arduum eſt Principibus iis Mini-
ſtris dominari, quos ipſi elevaverint, ut dici poſ-
ſint Victores exercituum, cùm id præſtiterint.
Alexandrum ſcimus plus inſudaſſe in ſupplicio
Parmenionis, quaàm in conflictu Darii. Ita Deus
hominem, quem ſuis manibus fecerat, atterere
quodammodò non valebat. Peccat Adam; ſed
non quàâ horâ comèdit, mortuus eſt, ut lex pra- Dei miſe.
ſcripſerat, illico mortalis & moriturus, quam ,orat“
vis non mortuus. Peccavit Cain, ſed ſupplicium
mortis dilatum, quaſi reprehenſione fimitur.
Omunis caro Turrim contra Deum erigit; &
Deus non reos fulminat, ſed confuſione lingua-
rum coërcet. Orbis univerſus inficitur; & eum
Deus mollſſimo omniun elemento purgat ma-
glie, quam delet. Tandem ignem pluit ſuper So-
domam, Ægyptum afflixit, Legem tulit, & ex
tunc vocari cœpit Dominus exercituum. Tunc
enim cùm Legem dedit;, Dominari viſus eſi in
hominem, quem & lapidandum & exurendum,
& trucidandum mandavit, ſi peccare non ve-
reretur. Dominus exercituum appellatur pri-
mum in c. I. I. I. Reg.ac ſi cum regere incœpit po-
pulum per Miniſtros ſuos, tunc tanto nomine vo-
candus eſſet. UDtinam Dominantes vel ſerò Crea-
turarum ſuarum Domini forent, nec ſe ab eis tra-
hi & calcari ſuſtinerent. Quia dominabitur tui,
qui ſeæcit te, Dominus exercituum nomen ejus. Ama-
mus, quos fecimus, non frænamus; Amoriſque
mollities Imperii majeſtatem enervat. Videbatur
Deus facilius imperaturus homini, quia eum Aalici fra-
fecerat; ſed arduum videri voluit, vel Sibi, Co- nanai.
hibere, quem formavit. Nam & David vindi-
ctam extincti Abner nunquam auſus ex Joabo
ſumere, ſed moriturus eam Salomoni commiſit.
Ultra imperium Davidis Duces ejus ſævierant;
ſed eorum non valuit dominari, quia Servi il-
lius erant; hoc eſt quia quos quodammodò fe-
cerat, eos difflare cunctabatur.

obſtinatios

Zelus ani-
aruimm
a'ficilem
habe: pro
vinciam.

Aulic fræ.
nandi.

Barentum
oblivig.

In momento indignationis abſcondi fa-
ciem meam parumper à te, & in
miſericordia ſempiterna miſertus ſum
tui. Verſ. 8.

Ut Tutor Deus nobis Conſolationis opes Peigras
ſubtrahit, ut eas augeat; & ex fluxis ac tran- Jensie.
ſitoriis æternas reddat. Quis Deſolationes ſeu
etiam Tribulationes refugiat, quæ nobis pariunt
Gaudia æternum duratura? Et quidem faciem

Ii 4

abſcon-

—

380

pe: Miſ⸗. ab condit, non fugit, ut præſens ſit, ſi eo for-
rkordin. tè indigemus. Undè David his preſſus angu-
2C. 20. 8. ſtiis, Avertiſti faciem tuam, & faltus Jum, in-
Deſolatio- quit „conturbatus ſed, Ad Dominum, cum tri-
11 . bularer, clamavi, & exaudivit me. Velaverat
D enim faciem, non fugam arripuerat, oculos clau-
ſerat, non aures obſtruxerat. Et ideò obnubit
faciem, ut nos cogat orare & petere. Sic Anna,
ut clamavit, impetrat Samuêlem. Sic ſexcenti
Patriarcharum experti ſunt Deum velatum,
non ſurdum, neque remotum.

Fædus pacis meæ non movebitur. Verſ. 10.

Septuaginta. Teſtamentum pacis meæ non au-
feretur. Fœdus initur ſanguine, conditur in
morte Teſtamentum. Utrumque in bonum no-
ſtrum præſtitit Chriſtus; qui, ex Apoſtolo, per
ſanguinem ſuum pacificavit, quæ in terris ſunt,
& quæ in ceœhs. Pacem itaque ſancitam Dei
imiei d;. morte,, ſubſcriptam ſanguine Unigeniti reſcin-
lestio. demus, violabimus, vulnerabimus etiam uno
Vnio læſa. levĩ ſauciati verbo? Ergo plus ad infirmandam
pacem Noſtra potuerunt vulnera „ quam ad
Hrmandam vulnera Redemptoris?

Paupercula , tempeſtate convulſa abſ-
que ulla conſolatione. Ecce ego
ernam per ordinem ilapides tuos, &
fundabo te in ſapphitis: & ponam
jaſpidem propugnacula tua, &
portas tuas in lapides ſeulptos,
& omnes terminos tuos in lapides
deſiderabiles, univerſos filios tuos do-
os à Domino, & multitudinem
Pacis filiis tuis, & in Juſtitia fun-

Neliei, && daberis. Veri. II. 12. 13. 14.
Tirocinii⸗?
quom odᷣ
Pa. Reſpondeant, inquit Hieronymus, amatores

Dei, Ex- tantum occidentis literæ, quæ ſit iſta cœleſtis
Sorsationes Jeruſalem, cui nunc dicitur, Ecce ego ſter-

§. . . . . . 1. . 2
S,. nam. Videamus lapidum explicationem ex ipſo.

CGoncio eæ Carbunculus, inquit, qui per ordinem ſternitur,
ratert. videtur mihi ignitus ſermo doctrinæ; naſcitur in
mii. terra Hevilat, ubi eſt aurum optimum. Hic eſt,
Srerno quem tulit unus de Jeraphim jorcipe comprehen-

lum memo⸗ . . . . . .
i,, IJum. Porrò Napphirus, qui ponitur in fundamentis,

Conc io do- cœli habet ſimilitudinem ut poſſit Ariſtophanicum

Saekzi dicere cum Socrate: Nando aerem, Solémque deſ-
neceſſaris. picio: ſive cum Apoſtolo: Noſtra autem converſa-
zedkto ſa- tio in cœlis eſt. Zed & propugnacula urbis dominicæ
cra. . °. .
Beas Emæ Jaſpide roborantur. Qui in diſputando fortiſimus
virgnis, éſt, & Nanctarum Scripturarum teſtimoniis robo-
&baſßnds patus, Iſte propugnaculum Eccleſiæ eſt. Eft &

Chriſti 2 „1. . . .
Memoria Jaſpis nivi & ſpumæ marinorum fluctuunm ſimilis,

Zaaun. &clementer quaſi mixto cruore ſubrutilans. Hoc di-
Propaß eimus, ut univerſas gratias ſpirituales in Eccleſiæ

a propu propugnaculis cognoſcamus. Huc uſque Hierony-

ua. „Mus, qui ubi de lapidibus portarum ſculptis legit

Voratio ſe-- cum LXX. Et portas tuas lapides Cryſtalli; Tum
ruur exem. Pergit ſic. Portæ autem iſtius civitatis de lapi-

lis bonis. . . ⸗ .
E met de ſunt Cryſtallo, qui ſcalpitur variis modis, quo

Ge. lapide nihil purius eſt. Denique vehementiſſimis
neg Alpium frigoribus» & inacceſſis Soli ſpeluncis, con-
icax. creſcere aquæ dicuntur in Cryſtallum, & tactu qui-
rr, dem lapidem, viſii eſſe aquam. Per quæ oſtenditur
ſ:sit t, ſea éos, qui in fontibus Eocleſiæ ſunt, nullà debere
ners FS orde maculari. Doctring autem diſcipulorum
0 *

Oliva

Dei habet multitudinem Pacis, quæ eis à Domi- eeleſiaſti⸗
no derelicta eſt: Edificatibque Urbis pulcherrimæ corum
completur Juſtitid. Hæc Hieronymus. Vides pri- Zarle
mum lapides pretioſos cum ordine ſterni debere; cui confe
ſecus enim non ornamentum, ſed ruinam in- nen
vehent. Secundum, Fores ex Cryſtallo compin- n⸗
gi; nihil enim æquè aditum in Eccleſiam ſeu Famæ eus
Religionem aperiet, quàm Caſtitas, quæ latè ce,,
fulgeat. Janiones quoque monet hic locus Mo- irc
deſtiæ ſummoperè ſtudioſos eſſe oportere, quos
& Aquam eſſe manſuetudo demonſtret, & ex-
plorata occurſibus Virtus aſperetur in ſaxum. geveritas
Tertium, Urbem tantis firmatam propugnaculis
non ſtaturam, niſi in Juſtitia jaciat fundamenta.
Et in Juſtitia fundaberis. Quæſo te, Propheta, Suberior
undè hic fabricandi modus inſolens, poſt diſpo- „ſog, moi⸗
ſita propugnacula, poſt muros erectos, loqui gile.
de fundamento? Ibi deſinit, undè incœpiſſe opor- Sene-
tuerat. Fortéê, ne crederemus Juſtitiam ejuſ- cdnn
modi fundamentum eſſe, quod obrui deberet, iur
ità ut non emineret ſupra pavimentum & mu-
ros. Vel certè, ut altius hæreret memoriæ ulti-
mo loco poſuit, quod jaci debet à nobis in pri-
mo. Denique Septuaginta meliùs hoc explica-
runt legentes: Et in Juſtitia æ&dificaberis. Mirum
planè: jam totam abſolverat ædificii ſtructu-
ram, jam propugnacula, muri, fores quoque
excitatæ dicuntur, cùm in Juſtitia ædificandam
memorant. Enimverò Urbium ſtatuta leges, &
arma, niſi Juſtitia fulciantur, ruinas extruunt,
non propugnacula. At nota, non quâcunque
pace Urbem iſtam firmandam, ſed multitudine

pacis.

Recede procul à calumnia, quia non ti-
mebis: & à pavore, quia non appro-

pinquabit tibi. Verſ. 14.

Septuaginta legunt: Recede ab iniquo, & non amiti im.
eimebis, & tremor non appropinquabit tibi. Duo ra Dl
adverto; Primum, calummam rihil eſſe aliud F
quàm iniquum, undè perfidorum devitanda Xa⸗li-
familiaritas eſt, niſi velimus, brevi eum calum- as een.
niatorem ſuſtinere, quem credideramus ami- ss.
cum. Secundum, Pavore non cruciandos nos, ceter⸗
ſi procul ab eo recedamus. Non enim ille ap- „e “
propinquabit, niſi nos propiores ei peccando

ſimus.

Ego creavi interfectorem ad diſperden-
dum. Verſ. 16.

J8. nui . Tentatio
Non quò, inquit S. Hieronymus, ego ſim e

cauſa perditionis eorum, ſed quò creatus ad- vitieur.
verſarius ad pugnandum, & victis perditio, & a
victoribus cauſa ſit præmiorum.

Omne Vas quod fictum eſt contra te,
non dirigetur, & omnem linguam
reſiſtentem tibi, in judicio judicabis.
Hæc eſt hæreditas ſervorum Domini,
& Juſtitia eorum apud me, dicit Do-
minus. Verſ. 17.

Vaſa iniquitatis, inquit S. Hieron. vocem ba- perſecutis
bent, quæ vox ſirgit contra Eccleſiam. Va- non nostt.

ſa autem Maledici dicuntur, quèògd ut vaſa cùm
ebulliendo perſtrepunt, tum cibos exco-
quunt;

punun di g
humn;
iaf.
ſen ad (
e6,
1
pbunm

14
ſi
ſzrineri
SIrdh
itre
zd.
leelumis (
Aercee,
ge r 5
uilmnm e
lo / is
MCiri

Muitnis
(xnizley⸗
lDi,G
aien

Kanens

3
Rrzittar e
4
Wi aha,

.
ncg
1.
1
4
4

Uig,
i.
lu⸗ de.
in

hent
ſin.
Uir

.

he

U

s

Pn is
1 4 ℳs
,
„
nde 1r
r
Al. .

c
s, zn
ei⸗ t
d,

l

t
1 U⸗
16 4 ninis
. A Pmen
l

11,
/

. Puſe⸗ .

Stromatum,

quunt; ità hi murmurando Juſtis menſam in-
ſtruunt;, eorum virtutes perficiendo. Hæreditas
Domini ſervorum eſt, quòd adverſantibus licèt
linguis apud Deum Juſti ſunt.

.

EX CAP. LV.
ISA IA.

Omnes ſitientes venite ad Aquas, & qui
non habetis pecuniam, properate,
emite & comedite. Verſ. I.

Azuz al. Pro Aquis iſtis intelligit Hieronymus Di-
ſg. vinam Sapientiam & Verbum Dei, quod
. & gratis impertiri debet, quoniam qui ſine ar-
Zelus anj. gento eſt, properare præcipitur, & abundare,
H ac manere debet penes eum, qui concionatur,
h inai’f cum clamat, Vemite. Porrô ſine perſonarum ac-
fetens ad ceptione omnibus tribuendum eſt, & ſine fœ-

n . nore, cuͦm ſola Sitis ſit Pretium ejus. Porrò A-
Dei fꝛaie quæ iſtæ ejus naturæ ſunt, ut & in Cibum & in
ut Ans Potum accommodari poſſint. Ideò enim de eis
eX ore di⸗

e e, ſea dicitur, Emite, & comedite. Audi Hierony-
eminari Mmum: Mirum in modum emunt Aquas abſque
geber aß pecunia, & non bibunt eas, ſed comedunt. Ipſe
, enim & Aqua & Panis eſt, qui de Coœlo deſ-
obediemia cendit. Ergo quod in quibuſdam exemplari-
F de caca. Dius legitur Emite „ & Bibite.: ab imperitis
azuæ co- Scriptoribus immutatum eſt, qui putaverunt
meduntur, eſſe conſequentius, ſi biberentur potius Aquæ;
Gus Huse quäm comederentur.

Venite, emi te, abſque argento, & abſ-
que ulla commutatione vinum & lac.

Verſ. 1I.

Pruden: s Quod Vinum „ inquit S. Hieron. miſcuit
Carnister- Sapientia in Cratere ſuo: omnes ſtultos Sæ-
be Dei, & culi, Mundique Sapientiam non habentes, pro-
Tatas vocans ad bibendum : ut non ſolum Vinum
Simplicias eMamnus, ſed & Lac; quod ſignificat Innocen-
verò apta. tiam Parvulorum. Itaque Vinum Scientiæ Sim-
plicitatis Lacte dilui oportet. Undé Moyſes,
Gen. 49.-iu P'ulchriores, inquit, ſunt oculi eJus Vino, & den-
tes ejus Lacte candidiores. En ut Sapientiæ ocu-
lorum candorem Eloquentiæ adjungit; & qui-
dem Dentes cæteroqui candore reſperſi novo
albicant colore Lactis.

Quare appenditis argentum, non in
panibus, & laborem veſtrum non in
ſaturitate? Verſ. 2.

klebzt Audi S. Hieron. Increpat eos, qui ſequuntur
Staris. Sapientiam ſæcularem, omnémque falſi no-
Labor Sæa- minis Scientiam; quæ elevatur contra Deum:
etarim. S magnis pretiis ac labore continuo appen-
Sapienztia dunt argentum pro ea diſciplina, in qua non
profana, ſunt panes, & ſudant pro his cibis, in qui-
bus nulla ſaturitas eſt. Ex quo oſtenditur, eam
Eibri pro- ſectandam eſſe Sapientiam, quæ non eſt in fo-

ani. . . .
1 . lis ac fHore verborum, ſed in medullis ac fru-
Eleézio Ctibus ſenſuum, quæ non aurem prætervolat;
ats, ſed animum reficit. Quam ut diſcamus, non

tranſimus maria;, nec magnos facimus ſumptus:

Lib. XVI. 381

fed prope eſt verbum in ore noſtro, & in cor-
de noſtro. Vides argentum eſſe laborem, quo
ſtudendo deficimus, & Sapientiam profanam
ejuſmodi eſſe, quæ nequeat ſaturare. Hic
etiam ij notantur, qui in Aulis, & in nego-
tiis curiſque Sæculi ætatem facultatémque
conſumunt, à quibus conſumantur ipſi, non
verò ſaturentur. Stulta ſanè inſania Sæcula-
rium ſaturitatem conſectantium in fame. Tem-
poralia enim, more ignis, non lucent, niſi
devorent; Illuminaris a dignitate? Memento, Sientia
quia fax eſt, quæ impendio ejus, cui lucet, eer
ſplendere ſolet. Cur verò Sapientia Panis di-= qmirizur.
citur, ex interpretatione S. Hieronymi? Qudd
eà non veſcamur, niſi in ſudore vults noſtri. Scientis
In ſudore ſiquidem vultus tui veſcêris Pane Sastakott⸗
tuo. Reliqua enim ornamenta alieno licet ſu-
dore comparare. Scientiam veròô noſter tan-
tùm labor nobis acquiret, fruſtra per alios
eam ſperaturis. Panis autem primò molitur di-
ligenter, accuratiùs deindè cribratur, oritur-
que cum paleis, ſed uſtione incendiôque earum
excoquitur. Sic vera Sapientia naſcitur cum
Sapientia profana, quam haurimus ex Poëtis,
Hiſtoricis, Philoſophiſque Gentilibus. At ſi
verti eam cupimus in Panem, exurantur
paleæ, & concoquatur. Ad illud autem, quod
ſuprà dixeramus, Sapientem neminem red-
di alieno labore, facit, quod de Philoſopho
quodam circumfertur; qui indignatus a bar-
baro Rege Aulicum quemdam commendari,
cæteriſque Oratoribus anteferri; Rex, inquit,
omnia cùm poſſis, Sapientem facere non potes.

Audite audientes me, & comedite bo-
num, & delectabitur in craßitudine
anima veſtra., Inclinate aurem ve-
ſtram, & venite ad me; audite, &
vivet anima veſtra. Verſ. 3.

Hoc ultimum ità vertunt Septuaginta. At- , mznz
. . . 2. . 0 a νι
tendite auribus veſtris „ & Jequimini Vvias oblubkätes.
meas, & audite me, & vivet in honis anima Servire
veſira. Audiamus S. Hieron. Ergo, inquit, Pre
Bona, quæ animæ repromiſſa ſunt, non Divi- vera, &
tiæ, & corporis Sanitas, & Sæculi dignitates; Zolugias
quæ etiam Philoſophi appellant Indifferentia; PRabalatio
id eſt, nec bona, nec mala: ſed illa creden- vera.
da ſunt, ad quæ nos cohortatur Deus: Declina S ea e.
à malo, & fac bonum. Sin autem Bona amimæ, Erti itas
Honeſtas, Virtutéſque dicuntur, ergo & ma- & Divinie
la, non Paupertas & Infirmitas corporis, & Tibulatie
Ignobilitas accipienda, ſed omnia Vitia, quæ non mala.

veré Mala, ſunt. Denique Abraham non ide Saien

bona habuit, quia dives fuit, ſed quia divitiis
bené eſt uſus. Et Lazarus qui poſtea requievit Vecaiio
in ſinu ejus, non idcircòô mala ſuſtinuit, quia imptenda.
cum egeſtate paſſus eſt tormenta morborum: Paéer
Jed malis, qucæ pitabantur in daæculo, vera bona gauiſzue
eſt conſecitus. Undè & Dives ille purpuratus Teriune
recepit bona ſaza in vita ſua: quæ illi erant bo- Ha n.
na, qui ea arbitrabatur bona; Et de Lazaro
non & contrario dicitur: Recepit mala ſua in Luc. 16.
vita ſua, ſed, Recepit mala in vita ſua: quæ
mala non illi, qui patiebatur, ſed aliis vide- Gli Reli-
bantur. Nota autem audientes invitari ad co- 5 rn.
medendum, quòd non in ſolo pane homo vi- Tempora-
vat, verum magis ſolum ſit epulam noſtræ lium con-
mentis Verbum Dei. Qui audiet Deum, bo- Nbtse.,
num terræ comedet: hoc eſt, medullam & ie,na
optimum. Qui autem audiunt ij ſunt, qui & santim.
Obedien-

382

Obedientiam implent, & Vocanti Deo reſpon.
dent. Obediens enim Vocationi comedet bonum
terræ. Bonum verè illud cenſeo, quod Re-
gi Regum appoſitum eſt: ſaturabitur Oppro-
Priis. Ideò enim Nazianzenus aiebat ex di-
vitiis hoc boni hauriri, quòd eas profligare poſ-
ſemus & contemnere. Religioſus ergo bonum
terræ comedet, quia injurüs non vulnerabitur,
ſed veſcetur; quæque aliis ſunt Vulnera, no-
bis fiunt Epulæ. Gratia itaque Dei non in, Bo-
num terræ, eſt, ſed in illo, Comedet; quèd vi-
orifes. delicèt ita amara nobis condiat, ut ea non reji-
t, anan. Ciamnus, ſed avide deguſtemus. Miramur homi-
46. nes, ſi anguibus pro mercede veſcantur, valde
in eorum laudem permoti, quòd remediis adeò
firmis mumiti ſint, ut veneno victitent. Quis ſtu-
por Religioſum indui Paupertate, ditari Inopià,
regnare in Cruce, Opprobriis ſaturari? Hoc eſt
comedere bonum terræ. Nihil enim pretioſius
metere poſſumus è terra. Pro verbo, Audite,
intelligi iolet Obedientia; in qua qui eminet, bo-
num comedit, id eſt ex tranſlatione LXX. bona;
quia Obedientia ſola virtus eſt, quæ virtutes cæ-
teras menti inſerit, ſolaque contineat ſuavitatis-
medullam. Neque verò omitti debet, quod
ſequitur; Inclinate aurem veſtram, & venite
otedientia 2d me. Num Auribus itur ad Chriſtum? Pedes
i sriua- dirigendi, non inclinandæ Aures videbantur.

KReligieſa
vita per-

febtio.

ubuts. At obediendo, audiendéque aliorum præcepta,
ad Deum pervenimus. Undè I XX. legunt. Au-
dite auribus veſtris, & ſequimini vias meas, &.
audite me, & vivet in bonis anima veſtra. Vi-
ide ad Chriſtum ire equi Vias ejus
gulera des idem eſſe ad Chriſt „& ſeꝗᷓ jus,

srran- Qui per Obedientiam devéênit ad Crucem. Fru-
22,aüε. ſira proindè lamentaris, poſt tot in Religione
R, ne. curſus, adhuc non perveniſſe te animo ad Chri-
tiat. ſtum. Si cupis ad ipſum venire, ſequere vias ejus.
At, ſi Obedis, mortem times, mortificationem
s, horres, valetudinem deſperas. Audi: Et vivet
v. " inima veſtra. Septuaginta. Et vivet in bonis ani-
ma veſtra. Timebas mortem? En vitam; horre-
Servire bas ſolitudinem, pœnitentiam? En delicias: in bo-
Des Feliæ. nis vivet: ſed Anima veſtra, non veſtra Concu-
bedientia piſcentia. Bona promittuntur, verùm audi in-
Pacations terpretationem S. Hieronymi: Non opum abun-
no= obtu. dantiam, non delicatos cibos, phaſidéſque & far-

dnunn tos turtures, mulſlum merum Dominus animæ
nes Dei. pollicetur, ſed illas delicias, ad quas nos provo-
cat, dicens: Delectare in Domino, & dabit tibi
petitiones cordis tui. Et alibi: Qui Repe in bonis
deſiderium tuum. Et, Credo videre bona Domini
in terra viventium. L
Eecce t ſtem populis dedi eum: Ducem,
ac Præc ptorem Gentibus. Ecce Gen-
tem, quam neſciebas, vocabis, &
Gnies, quæ te non cognoverunt, ad
te current: propter Dominum Deum
tuum, & ſanétum Iſrael, quia glo-
ripicavit te. Verſ. 4. 5.
Sp, beuaginta : Eece teſtimonium in Gentibus
mato dedi eum: principem, . Ereckiosen genti-
ſii. bus : ooe gentes, quæ neſciebant te. Antè igitur
TI I1 is eſt, quam Dux, & à Teſtimonio exor-
s de ditun PF incipatum, quem Deus Principem dedit
ende. in Gent bus. Enimverò Supe or Paſtorque po-

pulorum legi teſi monium ſuo antèe Exemplo
conſirmt, quam I perio. Ideò fortè ante Dux
appellatur, qudm Pra cipiens: ut ſcilicèt imperet

Oliva

præeundo; ducat, cum hortatur: languet enim
illius præceptum, qui cùm domi otietur, alios
ſtimulat ad pugnam. Verbum autem illud ,te
invocabunt, ſignificat tam gratioſum fore de-
bere populis Ducem, ut eum fugiant metaen- Superioy
tes, ſed ſperantes invocent. Porròô gentes, quæ amari cn.
te non cognoverunt;, ad te current: ut ſcias ve-.
rum Paſtorem tum à Populis coli, cuùm non ejus
ſpectant inſignia, non ejus reſciunt nomen, ſed
virtutem ejus intelligunt. Meritò proindè Dux
iſte glorificatur à Domino, qui nomen ſuum &loria Deß
propagare non curaverat, nec ſuam gloriam santam
ſerere ſtuduerat. Quare, ſi glorioſus eſſe optas alor.
inter ſubjectos, Dei gloriam quæras, non tibi
magnum nomen ſatagas comparare. Audi Iſaiam: r,;
Et gentes, quæ te non cognoverunt, current ad te. K ir
O quaàm feliciter Religioſorum templa audito- ihturio-
ribus redundarent, ſi Sæcularium domus vacuæ neG, e.
forent Religioſis! Si enim nos illi ignorarent, cum Sætu-
advolarent ad nos; verùm, dum nos illis familia- arié.
res exhibemus, faſtidium illis noſtri ingenera-
mus, non deſiderium. Itaque, ſi conveniri à Sæ-
cularibus cupis, eos vita, eorumque domusde-
clina: ipſi enim, velut umbra, appetitores ſui
deſerunt, appetunt contemptores.

Quærite Dominum, dum inveniri po-
teſt: invocate eum, dum prope eſt.
Derelinquat impius viam ſuam, &
vir iniquus cogitationes ſuas, &
convertatur ad Dominum, & mi-
ſerebitur ejus, & ad Deum noſtrum,
quoniam multus eſt ad ignoſcendum.

Verlſ. 6. 7.

Septuaginta verò. Quærite Dominum, & Deccai
cùàm inveneritis eum, invocate. Et, poſtquàm vo- damsz.
bis appropinquaverit, relin uat impius Vias ſutas. Gyatze coo⸗
Audiamus S. Hieronymum, Invocemus, in- perandum.
quit, eum, duùm propè eſt, ne noſiris vitiis atque
peccatis procul recedat. Appropinquat enim ap-
propinquantibus ſibi, & filio longo pòſt tempo-
re revertenti lætus occurrit. Quamobrem Moy- Exod. 24,
ſes ſolus appropinquabat ad Dominum. Et per
Jeremiam: Ego Deus appropinquans, & non leri gu⸗
de longè. Appropinquans eis, qui mihi appro- ali nonha-
pinquant Fide, & longè recedens ab his, qui Pr
à me procul Infidelitate recedunt. Propter quæ e vora.
dicitur ad credentes: Appropinquate Deo, & Jac. 4. 8.
appropinquabit vobis. Nec ſatis eſt quærere Do-
minum, niſi relinquat impius vias ſuas priſtinas,
& cogitationes antiquas, quibus à Domino de- Chrifus
clinaverat. Hæc ille. Quæ omnia accommodari gueren-
poſſunt Adventui Domini, quo potiſſimùm tem- Aas.
pore Deus accedit ad nos, & recedere unuſquiſ-
que debet à vitiis. Cur autem vias ſuadetur im- H
pius ſuas derelinquere? Ideò fortaſsè, quòd om- a tr⸗
mis proſperitas impiorum non domicilium ſit plent.
quieſcendi, ſed iter laborandi. Via eſt prima fe-
licitas ad ſecundam, ſecunda ad tertism, hæc Aulici.
ad aliam sicque dum cupiditas nuſquaàm quieſ. „hfi⸗.
cit, felicitas omnis ad ampliorem felicitatem eſt
via. Adipiſceris Præfeéturam: quietem opinaris? Eleftioſte-
Erras, Iter eſt: longa tibi reſtat via, ſurge, & tρ.
comede: nam à ſyrmate iter ſternitur ad purpu-
ram, indè ambulaturus es ad regnum, nuſquam Purtorii
aut metam ſtudii aut navigationis portum na- Rrelkue⸗
ctus. Nunquàm ſedet Ambitio, & ne quidem veraim ter-

1 ſatm Qolio renis non
quieſeit in Solio, in quo tamen aſſidet, ſed ſemper cperies-

Renovasio.

laſſatur in via: majora appetit, qui devenmit ad zur.
ſum-

.
99609)
4
1

“ P

een.

Mrrr⸗

1

— — — — —

—— —— —

N
l

e

in

ni

N.

n
ge,
in en
e
nib⸗
Nr.
ſt
nig
. uus
. an
li,
icl ie
,0
e.
—*R
ce

Ntel 4

onr ns

U.

Lap. F. 7.

Jer. 11. 19.

Pſ. 1. 6.

Eſth. 6. u.

Matth. 19.
28.

Jac. 2. 2.

ſumma. Audi clamorem defatigatorum: Ambu-
lanmus vias diffhciles. Vides non agi de otio &
ſeſſione, non de ſede aut domicilio; ſed ſolius
ambulationis & viæ fieri mentionem. Et tamen
ſi quis poſſet in felicitate quieſcere, hi procul
dubio fuiſſent, qui otioſi roſas legerant, ut de-
licatè coronarentur. Et tamen cum dixiſſent, Co-
ronemus nos roſis, quæ voces otium ſonare vi-
dentur, modò teſtantur, ambulaſſe ſe difficiles
vias; quòd ſcilicèt à ſuavitate roſarum incita-
rentur ad jucunditatem fruétuum, è⁶ floribus
rabies excitaretur epularum, floreàâque coronâ
inſigniti ad ludum & riſum exſtimulati fuerint
ad diadema & ad ſceptrum. Quod indè colligi-
tur; cùm de occidendo Juſto conſilium inierunt
ſibi adverſante; venite, inquiunt, mittamus li-

gnum in panem ejus. En roſeum ſertum quam hor-

ridam ſpineâmque aperuerit viam ad occupan-
dum imperium. Nam, qui floribus ad voluptatis
illecebram coronantur, brevi conſpirant in ne-
cem illius, cujus ſibi ad principatum libertatém-
que obſtare vitam indignabantur. Ita etiam in
Pſalmo primo canitur; iter impiorum peribit. Iter
tantummodò Temporalia ſunt, in quibus ſedere
non licet, ſed ambulare cogimur fluminum mo-
re, numquam ceſſaturi, quoad cupiditas in .-
quore iniquitatis, novas paſſura tempeſtates
non quieſcat. Honoraturus Mardochæum Aſ-
ſuerus cur non eum in throno collocat, ſed
equo impoſitum circumduci jubet per urbem?
Quia nimirùm felicitas ſtare neſcit, ſed in via
eſt, tum ut ad amphora feſtinet, tum ut re-
cedat, & fugiat. Denique ut ipſi clamant: Hoc

Vonore condignus eſt quezmeunque Kex voluerit
4

honorare; id eſt, non ſtabilh, ſed ambulanti ho-
nore, quam inſtabilitatem non equi duntaxat
curſus, ſed & ductor ipſe Aman declarabat,
repentè ex Prorege Equiſo factus. Chriſtus veròô
ad ſuos; Nedebitis ſuper ſedes duodecim. Queritur
S. Jacobus, quòd Judices perſonas accipiant,
divitéique cum honore excipiant, miſeros
veròô contemnant. Etenim, inquit, ſi introierit in
conventum veſtrum vir aureum annulum habens,
& intendatis in eum, qui indutus eſt veſte præcla-
raà , & dixeritis ei, Tu ſede hic lene. At ceſſent
querimoniæ: ſiquidem dicere illi poſſunt, ut be-
nè ſedeat, ſed dives ſedere nullo modo pote-
rit. Divitiæ enim, digmitates, & imperia viæ

ſfunt, in quibus feſlinatur ad inaccefſa. Hinc

eſt, quòd Chriſtus divites ferée omnes ob-

Pſal. I. I.

vios habuit in via, ad uberiora ſemper pro-
perantes. Hinc illi in Sapientiæ hbro inſanèe
ſtulti; nullum ſit, inquiunt, pratum, quod non
pertranſeat luxuria noſtra. Ubi audis pertranſire,
ibi intelligas non ſederi. Tranſire poſſunt &
decurerre pratum, quieſcere in eo non poſſunt.
Oppones in primo Pſalmo quietem commemo-
rari in rebus proſperis, cùm dicitur: Et in via
peccatorum non ſietit. Stare enim, ambulare
non eſt. Rectè. At non felices negavi ſtare in
via, ſed quieſcere. Scio namque non omnes
in via felicitatis progredi; verùm plerique in
via ſtant non invitati, ut ſuperiùs aſcendant,
ut gradum faciant à magnis ad ſumma, à Con-
mulatu ad Dictaturam, ad Solium & Curuli.
Imò portentum illud maximum nec ſine oppro-
brio eſt, in vis non feſtinare, non moveri, non
currere, ſed ſtare, aliis properantibus. Quare
Dihil eviciſti, qui comprobaſti in via peccato-
rum ſtari, ſtare enim, ſedere non eſt, ſed & quie-
tem impedit & profectum. Quæ igitur iſthæc
magnitudo rerum magnarum eſt, quæ ſubli-

N

Stromatum, Lib. XVI. 383

thitas altitudinis, ſi honor non ſedes eſt, ſed

via; ſi non laſſum recreat, ſed deſatigatum in
curſu ad remotiora exſtimulat? Non itaque
temporalia ampliaàs miror. Deus eſt, qui facit
Wirabilia magna ſolus. Solam duntaxat admi-
rari debemus felicitatem ſervorum Dei, quo-
rum beatitudo non via, ſed thronus eſt. Qezde- Thren. 3.
bit ſiquidem ſolitarius, & tacebit. Nullius trium- 28.
phantis miror paludamentum, quia trabea-
tum feſtinantius anhelare contemplor ad Con- .
ſulatum. Non mirabilia facit Mundus, ſed con-
temptibilia. Quis namque veſtem induit, ut
frigore duriùs torqueatur? Quis comedat, ut
eſuriat? Quis currendo laſleicat, ut non ad fi-
nem; aut domicilium perveniat, ſed ad viam;
quà longè difficilius, & periculoſius iter ineatur?
Derelinquat impius vias ſuas; & Deum quæ-
rat, qui propè eſt. Quantacunque magna dimit-
tat, ſciat abs ſe ſolas vias derelinqui. Quin neç
Vias deſerit, ſed vias ſuas. Videlicèt ea abdicat;
quibus non verè felicitas aditur; ſed impio ad
beatitatem cùm videantur viæ, ſapientibus non
viæ videntur, ſed prærupta, & obices, qui-
bus à conſecutione fekcitatis retardamur. In
aula alius currit anhelus, alius ad mercimonia Felisitas
anxius feſtinat: beatitatem planè hi per ardua era.
itinera coniequuturos ſe autumant. Sed Chri-
ſtus, qui via eſt, alià ad felicitatem properan-
dum indicavit, cùm dixit: Vendite quæ poſ-
lidetis: Beati Pauperes: Tollite jugum meum ſus
per vos, & invenietis requiem. Iu verò, ut
quieſcas, jugum Chriſti vel ſacrilegè excutis,
vel imprudenter exhorres. Et tamen hac itur
ad requiem: ſi tamen credis Evangelio. Aut
ergo Chriſtus erravit, aut Mundus fallitur;
cùm enim felicitatem uterque promittat, hic
eam oſtendit viam, quam omninò fuaſit Do-
minus dechnandam. Pergit Iſaias: Et vir ini-
quus cogitationes ſuas. Non ſatis eſt à via de- ſa- 55. 7.
chinare, niſi & itineris cupiditatem abjicias. Ahebkur,
Siquidem Hebræi, qui vias Æ.lwꝛ5pti, non ve- zö cectur.
r0 Cogitationes, dereliquerant, abominationes
gypti fabricati ſunt in eremo. Qui idola
nunquam coluſſſe inter öÆgyptios perhiben-
tur, ea & conflaſſe legimus in deſerto, & ve-
neratos. Adeò plus interdùm Cogitatio viæ obeſt,
quam Via. Religioſi, qui abrepti à via gyp-
ti ſunt, divinæ vi Clementiæ, cavere Maximè
debent, ne procul ab itinere felicitatis conſtitu-
ti,felicitatem cogitatione terant. é, quæſo,
dicant, ſedebamus ſitper ollas carnium. Nam ut Exod. 16.
vidimus, in fecundis ebus non ſedemus, ſed ⁵-
laboramus, & currimus. Niſi fortè ſedere eſt,
lateres paleaſque verſare durifſim prefſſos ſer-
vitute. Et convertatur ad Dominum, & miſere- Iſa. 55.7.
bitur ejus: & ad Dominum Deum noſtrum, quo-
niam multus eſt ad ignoſcenäum. Duo adverto. Cag totio-
. H „ B2. .D rmrmnum cura.
Primum; ſolâ via ad iniquitatem, Dei nos offen-
ſam incurrere: cùm enim præmiſiflet Iſaias;
derelinquat impius vias cogitationéſque ſuas ;
nunc indulgentiæ & condonationis meminit,
quæ culpam ut tollunt, ita præfuifle teſtantur.
Quare, etſi opere iniquitatem non compleve-
ris, ſi tamen te dediſti in viam iniquitatis, pec-
caſti. Alerum eſt: Poſt deſertam iniquitatis
viam, poſt compreilas impias cogitationes, adhuc
debere nos ad Deum converti. Sæpè namque Tepiditar.
non peccamus, ſed Dei gloriam non ideò quæri-
mus. Nota: Impius debet converti ad Domi-
num, hoc eſt, oculos vultumque inflectere debet
ad Deum; quem ſi Fidei oculo conſpiceret, in
vias Errorum non ſe converteret. Propterea
tam

384

tam frequenter divinæ paginæ nos hortantuf,
ut meminerimus Dei, utque in illum oculos diri-
gainus. Nam, ſi impius non avertiſſet oculum à
Domino, non diceretur illi, ut, relicto itinere
pravo, ad Dominum converteretur. Quis au-
tem valeat interpretari verba omni ſuavitate
Ppei Miſe. reſperſa: Multus eſt ad ignoſcendum? Multitudo
ia. vulnerum, quibus in commodum noſtrum attri-
tus eſt, periuadeant tibi, Deum tuum multum
eſſe ad ignoſcendum. Quam facilis, & pronus
eſt Deus ad miſericordiam! Nihil afferre poſ-
ſum uberius, quàm Prophetæ elogium: Mul-
ms eſt ad ignoſcendum.

ricordia.

Deſoerati
Cerent,

Et quomodò deſcendit imber & niæ
dJde olo, & illuc ultraà non rever-
titur: ſed inebriat terram, & in-
