minatur, non ut æviat, ſed ut noſtris com-
modis invigilet. Non enim dixit; convertam
gladium meum, ſed manum meam, inquit;
quod non tam bellantis eſt argumentum;
quam ſervientis. Manum itaque ponit ope-

ri, & artificio, ut aurum noſtrum purget;

nmon dexteram capulo ſuperponit, ut noſtro
fan-

ſanguine furorem ſuum placet, fuperbiam no-
ſtram extinguat. Quòd autem hàac ratione
miſereatur Deus, dum ulcifci ſtatuit, colligi-
Na. I. 26. tur ex eo, quod ſequitur: Et reſtituam Judi-
ces tuos, ut fuerunt prins, & ö Conſiliarios, ſi-
cut antiquitus. Quibus verbis patet, non dif-
flandoes, ſed innovandos; non alios in locum
occiſorum fubſtituendos, ſed eoſdem confir-
mandos, at purgatiores. Quod eruitur, ex
particulis N, & JSicut; hæ enim indicant,
eoſdem judices futuros, etſi non ut erant, ſed
ut antiquitus fuerant. Ex illo quoque idem
eruimus, verbo, Excoquam: quod enim exco-
quitur, uritur, ſed non conſumitur. Adver-
tendum etiam eſt, quam uberius Miſericordia
operetur Domini, quam Ira. Miſericordia e-
nim utràque manu hominem formavit, juxta
Job. 10.8. illud Jobi, Manus tuxæ, Domine, fecerunt me.
At in ſupplicio, ut mitiùs agat, unicam tantum
adhibet mamm, Et convertam manum meam
ad te. Quâ non premit nos toto niſu, ſed tan-
tùm levi attactu palpat; quod optimè S. Job
Job. 19. declaravit illis verbis: Manus Domini tetigit
2. me. Huic Divinæ pietatis elogio opponitur id,
IHa. I.28. quod ſequitur: Et oonteret ſceleſtos, & pecca-
tores Pmul, & , qui dereliquerunt Dominum,
conſumentur. Quomodò enim non premit illa
Manus, quæ in nihilum redigit? Itäàne parcit
conterendo, & conſumendo Deus? Ergo mi-
nuùs ſævi, ut ità dicam, homines Deo in exi-
gendis pœnis, quorum furor in ſimilitudinem
Serpentis, juxta Pſalmum; ideôque cruciati ab
illis, vili ſunt tantum mori oculis inſipientium,
quia ipſi tantùm in ſpeciem ſæviebant. At per-

Pecéata gamus in textu: Confundentir enim ab ido-
caeraißees ſis, quibus ſacrificaverant. En à quo Pecca-
impii.

tores conſumuntur. Non Deo ſæviente, ſed
Idolis fuis conterentur impii. Sicut enim Præ-
texta ab iis, quibus fervit, atteritur; itaà ab
iniquitate, cui ſacrificant, ſceleſti devorantur.
Non enim à Deo, ſed à Coma, quam deli-
catè nutrierat, Abſalom ſuſpenſus interiit.
SSuperier Nec & turri Heli præcipitatur à Domino, ſed
invigilet. & ſella, in qua non judicaturus ſedebat, ſed
Meli. requieſcebat otioſus, & deſes, ideoque cor-
ruit, fractiſque cervicibus expiravit, quòd
Rex regai capite non uteretur quamvis Princeps, & Pon-
tifex. Ita lethalis eſt ſedes, ſi non domineris
in ea, ſed torpeas.

Et erubeſcetis ſuper hortis, quos elege-
ratis, cum fueritis velut quereus
deſtuentibus foltis, & velut hortus
abſque aqua. Et erit fortitudo ve-
Ira, ut favilla ſtupæ. Verf. 29.
30. 3 1.

Hoc de Mortis anguſtiis intelligendum,
quando cognoſcemus aconitum nos cohnſſe,
& cicutas, ærumnarum noſtrarum colonos.
Cùm flamus animam, tunc aromata fluunt;
& caduca videntur, & fluxa, quæ ſempiter-
na videbantur. Notandum autem, quòd ho-
mo;, hortenſes delicias ſerendo, degeneravit
in Quercum, cùm potins commutandus vi-
paluptæs deretur in herbam, ſen florem. Nimirum ex-
smara. colendo Voluptates, ſyveſcimus; & ipfa nos
Deliciarum mollities agreſies facit. Ita planè
gilicz Filio prodigo contigit, qui ex molli Ado-
prodigns. leſcente in Ruſt;cum cuſtodem commutatus
Esznsris. eit ab Illecebra. Hic plane Quercus fuit Pro-

Mors b-
rzit Tempo=
raliu con-
tomptum.

Oliva

digus defluentibus ſoliis, ſed qui ſiliquas Tribuala-
optaret, non largiretur. Et quidem, Quer- tio ur ilis.
cui committi debebant ſues, quæ ſerò eru- niten-
buit fuper hortis, quos peregrinus à Patre 1,95
Filius elegerat. At felix defluentium folio- 1, be,
rum caius, a quo IIIe erectus eſt; ſi enim .
non deciderent folia, fructus non edidiſſet Tempora-
Poœnitentiæ. Cur autem fortitudinem impio- Uium js.
rum, favillæ ſtupæ cenſuit comparandam ara,
Iſaias? Quia ſcilicét Peccatum calefacere non Pecctati
poteſt, cùm poſſit vel Terrarum orbem in- damna,
cendere. Prodeſſe neſcit favilla, at mag
ſæpe excitavit incendium. Monemur etiam olſtands.
Peccati conatus non contemnendos, quia mi-
ſi citò comprimantur, more ſcintillæ, prin-
cipiè modici, ſylvas, & urbes mox depo-
pulantur.

num Principiis

EX CA P. II.
ISAI £

Verbum, quod vidit Iaias Filius Amos
ſuper Judam & Jeruſalem. Verf. I.

Ejuſinodi debet eſſe Verbum Dei, ut vide- æ ze-
ri poſſit. Tunc enim, inquit Tertullianus, Tum.
auditur Philoſophus, cùm videtur. Vox ita-
que, non tam audiatur ex Ore, quàm videa-
tur in Opere.

Et erit in noviſzmis diebus præparatus
mons Domus Domini in vertice mon-
tium, & elevabitur ſuper colles, &
Ruent ad eum omnes gentes. Verſ. 2.

Plerique Religioſorum, ut proximi ad ſe Femilia.
veniant, & in iis pietatem ſerant, ſeſe eis ritas cam
demittunt, eos adeunt, eorumque fragilitati “
ſe inflectunt; eâ ſcilicèt ſpe, ut per Carnem Zelas a-
eos trahant ad Spiritum. Ergo Sæculares, zimarum
antè ipſi fiunt verbis, & moribus, quàm r gsvu.
alios avertant à Sæculo. Abſcedent, inquiunt, pißiatio-
ſi ſemper gehennam verſemus in labis, fu- ze oderi
gabitque eos tuba Judicii, ſi diu in noſtiro ore Religiſus
crepet. At, quàm vanè decipiantur hujuſmo- v“a.
di, Iſaias apertè declarat, cum ait de Mon-
te Domini: Et elevabitur ſuper colles, G
lfuent ad eum omnes gentes. Quis unquàm ad
Montes, & non ad Mare, Aquas è montibus
defluere proſpexit? At, hic Populi fluent,
cùm Mons ſuper colles elevabitur. Antonius
non in domo paterna delicatus, ſed in eremo
ſolitarius, ſuos ad pedes Reges precibus & li-
teris devolutos aſpexit. Franciſcus ad ſe Ur-
bes, & Principes evocavit, non in planitie .
conſtitutus, ſed in Montibus errans. Sic ad Zelus e-
Joannem, ſic ad Chriſtum fluebant copioſiùs me
turbæ, cùm ad deſerta ſecedebant. Concio- lenus ſi
natores itaque, & Cœnobitæ, certò ſibi per- majeftats:
ſuadeant, eò libentius acceſſuros homines;,
quò magis illos mirabuntur elevatos ſuper col-
les Virtutum, & fſuperexaltatos à nugis.
Quod autem hoc Monte exprimantur ſacri
Eccleſiæ Oratores, indicat, quod ſequitur:
Et ibunt Populi multi, & dicent: Venite, G Iſa. 2. 3.
aſcendamus ad montem Domini, & ad domum Vos obe-
Dei Jacob „ & docebit nos vias ſitat, & Tumhe
ambula-

ſæaculari-

mbu
tundu
ſemuti
Mitis
ſrawit
Gcerd
hent ip
Ut cic
nl
1a, 10

Quia
Deor

6s h
1n und
4 ertt:
ntun
e in

,.

eſ lonte ol
iigand
11 cotem
n indi
I INe eX 0
(iatur &
n ae
.
„ er ke e
utt Ilid Ii
mi Hon, in
aft ſer funm
Cnitates,
( Hiero

fi vomer⸗

Domur
in lu⸗

Quod
Ceclarat.
te, ſec 4
Orrtor, ie
Per ſemite

Repben

On

Verl.

“ i fr

it N eyleta

li len Ter-
A. Klik, 1
ir ſniig u
. 5
lig Ii⸗
Een copi
ſuet Ar.
ln nulln
e Terr
1t K colu
letor. Dar
Arum I
ur, ei
30 colite

—

i
N . . 4
ed ambulabimus in ſemitis ejus. Illud autem no-
etk tandum eſt, quòd ambulaturos ſe dicunt in
Nu ſemitis ejus. At quomodò ambulabunt in ſe-
r mitis ejus, ſi ipſe exemplo ſuo non eas con-
1 1 . . . . r
HN ſtravit? Quare, ut poſſint Populi in ſemitis

Sacerdotum & Magiſtrorum ambulare, de-
bent ipſi ità exemple vias Domini decurrifle;
ut dici poſſint ſemitæ Domini, ſemitæ eorum.
Et ambulabimus in ſemitis ejus. Porrô ſemi-
ta, non lata eſt via, ſed anguſta.

Quia de Sion exibit Lex, & Verbum
Domini de Jeruſalem. Verſ. 3.

Zelus ſili Et hoc dicendum (Hieronymus ait) quòd
prius va- quicunque in ſpecula, & in viſione Pacis

cet. fuerit: in boc & Lex & Verbum Domini con-
— Zeka ſKitutum ſit. Et pulchrè non dixit: In Sion;
Ser, de- & in Hieruſalem erit, & manebit Verbum
iade ver- & Lex Domini, ſed egredietur: ut de illo
bum poſi- fonte omnes Nationes doctrindâ Dei ſignificet
dest, irrigandas. Concionator in ſpecula ſolitudinis,
eu, contemplationis, & circumſpectionis corrivet
lsum ob- . . ..
lrl ſervan- in ſe Verbum Dei & Legem „ quam aliis
.. tis. non indicet, vel indicat, ſed immittat, ſuô-
h

Vex ope- que ex corde profundat. Lex, inquam, egre-
rum. diatur & Verbum ex te: ut ſerves præcepta,
Concios . .
Ors. duæ doces: ut antè in te Evangelium ſit, &
ione. per te egrediatur ad alios. Laudatur autem
Concio- Vita mixta, cùm Lex & Verbum ortum in
natoris Sion, indè dimanet ad omnes gentes; &, in-
exempla. ſtar fluminis, inter ſaa naſcatur, ſed alluat
civitates, agrôſque fœcundet. Omnis duritia
(S. Hieronymus concludit) cordis noſtri Chri-
ſti vomere frangitur.

Domus Javob, venite, & ambulemus
in lumine Domini. Verſ. 5.
Quod ſuprà ſubobſcurè docuit, apertius hic
declarat. Non enim dixit, Ite, & Ambula-
te; ſed Ambulemus. Niſi enim Superior, vel
Orator, id, quod docet, operetur, nunquàm
per ſemitas Domini incedent Subjecti.

Quis fruéctus è& tanta copia Theſaurorum?
Ila. 2. 8. Et repleta eſt terra ejus idolis. En Idololatria
var ex radice Divitiarum. Rara coli ſolent; nunc
Pivnie AAtem Terra oppleta auro, Aurum adorat.
Idolola- Scilicèt, Vitia, quò magis abundant, eò po-
rrie pa- tentius jugum impiis imponunt. Nec itaà fa-
ventet. cilè ad Idola declinaſſet Terra, ſi non Ar-
erele genti copiâ inebriata inſaniret. Nemo ergo
. ſperet Avaritiam tunc aà ſe abdicandam,
cùm nullius egens Divitis florebit. Nam
tunc Terra non ſolùm optavit, ſed adora-
vit & coluit Aurum, cùm Theſauris obrue-
retur. Dùm Pauperes inſudamus, pre Auro,
Aurum Tyrannus creditur: cùm veròô, præ
Auro, deliciis, & honopribus pollemus, pro
Deo colitur.

Ethicæ Comment. Lom. V I.

Repleta eſt terra Argento & Auro,
& non eſt finis Theſaurorum ecjus.

277
Et ropleta eſt terra Argento, & Auro;
& non eſt ſinis Theſaurorum éejus.
Verſ. 7.

Pulchrè illud (ait Hieron.) ſemper Avarus Avarizis
eget, aliis verbis Propheta ſignificavit, dicens: "nerple⸗
Et non eſt finis Theſaurorum ejus. Non, quôd a”
Thefſauri finem non habeant, ſed, quòd Poſ-
ſidentium animus non impleatur. Undè &
quotidiè videmus illud Apoſtoli compleri:
Qui prædicas non furandum, furaris. Furem Rom. 2.
Judicem arguit, atque condemnat Judex fu- 1: “
racior, in alio de ſe promens ſententiamn. Le- San Se
gem improbat repetundarum Hieronymus, quâ zulsrx
ferebatur in Quæſtores rapaces ſententia à Ju- imptas:
dicibus, ut ab iis, qui repetebant, mercedem
reciperent. Et ſanè quoties Judex;, qui Fu-=
rem addicit patibulo, Rapinis exundat!

Opus manuum ſuarum adoraverunt,
quod fecerunt digiti eorum. Verfſ. S.

Ad Principes hoc ſpectat, à quibus Auli- RexAnli=
ci adorantur interduùm, quos tamen e& Luto iaz 4
evexerunt ad Curules. Notandum etiam, frenandi,
opus manuum dici,; & non opus digitorum KXeligio
Idolum, quod digiti fecerunt; quia ſcilicèt aniu, vi⸗
unius ſcelera in Religionem, vel Rempubli- io infa-

cam redundant; quôdque Superioribus impu- h
tentur flagitia Subjectorum. Superion,
vel Rex

Oculi ſublimes hominis humiliati ſunt; sderlgegs
. . . . .— †.
O& inourvabitur altiudo virorum.

Verfſ. 11.

Nota: dàùm ad terrena oculos demittimus, Modeſtia
etiam Cor, & Fortitudo deprimitur. Nihil oclo-
enim tam nos detrahit & cœlo in lutum, quàm .
. .—7— Curioſi=
aſpectus terrenorum. Qculus inflectitur, & a,.
altitudo humiliatur.

Dies Domini exercituum ſuper omnem

ewcelſum ſuperbum, G&. Verſ. 12.

Mirum quèd Iſaias in die Judicii ſolam Su- Ex Saper⸗
perbiam conterendam affirmet, cùm tamen sia Lurnts
certum ſit, nullum fore Scelus impunitum.
Imô, in Evangelio Dominus non Superbos, Eleëmoſz⸗
ſed Immiſericordes judicandos affirmavit. At; na negle=⸗
in Evangelio rivuh, apud Prophetam fons ka.
petitur. Initium omnis peccati Superbia. Qua- Eccleſs
re excisd radice, cadant rami neceſſe eſt, & 10. 15.
folia. Niſi Faſtui ſtuderes, Luxum ſperneres,
& Inopes ſublevares.

Omnes quercus Baſan. Verſ. 13.

Quæ ſi fecerint fructus (ait Hieronymus) Asbitis
porcorum ſunt alimenta, non hominum. Rex ênhbonoras
Baſan, interpretatur Ignominia. Nota: ex Gloria
quercu coronæ texebantur, quæ Sues paſ- vana.
cunt, & Duces coronant: ut intelligamus
Superbiam mendicam adeò eſſe, ut ejus ſe Avari⸗
coronet Arboris fronde, cujus Porci fructu "ie
vix ſaginantur. Meritòô autem Aureo ſæculo
glande homines victitaſſe feruntur: quòd ſci-
licèt Auri cupiditate brutis Animantibus non
diſſimiles ſimus, ideòque eidem Efca ſagine-
mur: &, cùm pretioſius videbatur ſæculum;
A a Viliùs

278
vilius Naturæ proviſum eſt: ità ſibi Avaritia
malè conſulit, quæ cum Tantalo in proflu-
ente ſitivit, in aureo ſæculo Porcis convixit.
Veràùm malè proſcindo ſœæculum, quod aureum
fuit, quia Aurum neſcivit: Verùm rectè ſæ-
culum damno, quod ferreum eſt, quia to-

tum migravit in Aurum, Opum duntaxat &
ſitiens, & conſcium.

Et ſuper omnes cedros Libani ſublimes,
& ereétas, & ſuper omnes quercus
Baſan. Verſ. 13.

Severitas
svα nW⅓.
e Jua.

Dies Domini intelligitur. Quèd ſi prudens
lector quæſierit, (ait Hieron.) Cur in Tem-
plo Domini cedrina ligna ſint poſita, & in
Ex Keli- 103. Pſalmo legamus, & cedri Libani quas
gieſ: ali- tu plantaſti: & nunc diem Domini ſuper Ce-

qui beti- dros Libani Sermo Propheticus commine-
dunt. tur. Hoc dicendum eſt, quèd ex eodem ge-
Dyrenum nere hominum, alii ſublimentur ad Regnum,
d Sar ali detrahantur ad Poœnam. Juſtitia Dei hinc
Fukiuti⸗ patet maximè, quôd tam Quercum, quam
oms ibst. Cedrum eradicat; nec iſti parcit ob venuſta-

tem, nec illam negligit, eoè, quòd fues paſ-
Perſonarà cat. Sed Juſtitiæ ſolius memor utramque pu-
scceptio. nit, & evellit. Neque veròô fidas ſanctitati
præteritæ, & nobilitati vocationis: nam Ce-
sauperkis. dros Libani, divinà manu conſitas, dies Do-
Afebili- Wini concutit. Et ſanè miror, quòd & Quer-
as. cum, & Cedrum detruncet, quia ſublimes

ſint, cùm earum hæc ſit & dos, & pulchri-

tudo. Nimirùm animi altitudinem nec in ſu-
blimi dignitate patitur Deus, qui humiliavit
ſe uſque ad patibulum Crucis. Quare etiam,
qui loco ſublimes ſunt, animo ſint humani:
& verbis demiſſi.

Et humiliatur altitudo virorum. Verſ. 17.

Zcuſa-
tisnes,
Acauſa-
tionss

Fa ſa.

Cum mendacium (inquit Hieran) Verita-
ti, quaſi ſiipula Igni appropinquaverit, citò
voratur, & deperit.

Et introibunt in ſpeluncas petrarum, &
in voragines Terræ à fasie formidinis
Domini, & à gloria majeſtatis ejus,
cum ſurrewerit percuterée Terram.

Verſ. 19.

Advertendum, Deum ſurgere, cùm percu-
tit; ut intelligamus illius naturæ contraria
eſſe ſupplicia. Laborat itaque, dùm ſævit;
nec ſedendo novit percutere, ut deſiderio
quietis moneatur flagellum projicere. Huc
ſpectat, quod in Apoc. viſum eſt Joanni. Ex
ore enim Filii hominis Gladius exibat, utrâ-
Clemen- que parte acutus. Quis unquam enſem ore,
ria. & non potiùs dexterà evibravit? At Dei Gla-
Prov. 2r. dius tantum in verbis eſt, minatur, ſed dif-
r. Kfiilè pumit, qui ſurgere debet, antequàm fe-
Siperior rjat. Gladius in orey at manus plenæ Hyacin-
mitis. . .
this. Verba aſpera, ſed flagellum, vel mite

BDei miſe-
ricordig.

Pnitbtiæ . —— .
irf: ex floribus, vel pretioſum ex gemmis. Cor
plus tor- Kegis in manu Domini. Quo modo ea manus
queane ſævire poteſt, in qua pro enſe Cor, Amoris
Superio- ſcilicèt fons militat? Nec ſacramento caret,
vem A quod uträque parte acutus dicitur; ut ſcilicèt
tem ſuo- 9 4 9 P ci 3

„z, quàm Tam pungat vulneratum, quaàm ferientem. Ideò
renw. lenius tractet gladium, quo neceſſe eſt vulne-

Oliva

retur, ſi vulneret. Delevit Deus hominem
immiſſis aquis; at Gladio, quo carnem inter-

emit, vulneratus eſt, & quidem in corde.
Et tallus dolore Cordis intrinſecus, Delebo, in- Gen.s, .

Tit, hominem, quem creavi. Hinc eſt, quòd
in Apocalypſi nondùm obductà cicatrice ap-
paruit præcinctus zonâ aureâ circa pectus.
Quod apertè Propheta teſtatur, cùm ait; In-
ebriatus eſt in Cælo Gladius. Prius ergo Divi-
num; ut ità dicam, (nec ſanè auderem vul-
nera affingere impaſſibili Divinitati, miſi ipſa
ſe diceret dolore confectam. Eo ego ſenſu de
ſtrage Numinis loquor, quo ſe Deus Doluiſ-
ſe leribit: quod ſemper à me dictum velim,
ubi de Deo ea dixero, quæ vel Deus dixit,
vel dici de ſe voluit à Prophetis) bibit, in-
quam, priùs Divinum Sanguinem, quam Hu-
manum. IIlud autem notandum eſt, gladium

Iſa. 34. 5.

Cinfiſa.

exire ex ore Domini, quòd nimiràm contineri üi pa-

in viſceribus Miſericordiæ non poſſit. Dediſcant
Conteflarü immanitatem, & gementes an-
te ſe Peccatores, non ſine angore cordis in-
genti, falutaribus poenis expient: quando
Deus perduelles in ſcelere obfirmatos ſine do-

niant, ſedl

m&ſti.

lore non plectit. Eos Aquis immerſit, ut nau-

fragio territos gehennæ ignibus ſubduceret.

In Die illa roneie homo Idola Argenti
Ius. Verl. 20.

Ssæpe diximus, argentum, & aurum pro

ſermone, & ſenſu accipi. Caveat ergo Evan- vator va-

Concis-

gelicus concionator, ne eloquentiæ ſuæ fiat“:

idololatra. Pergit Iſaias: Et ſimulacra auri ſui,
quæ fecerat ſibi, ut adoraret talbpas, & veſ-
pertiliones. Ergo avarus ideò aurum congre-
gat, ut Talpas adoret: Animal; inquit Hie-
ron. Abſque oculis, quod ſemper terram fo-
dit, & humum egerit, & radices ſubter co-
medens, frugibus naxium eſt. Nimirùm cæ-
cus eſt, qui terram fodit: & avarus Talpa
illa eſt, quæ ſine ſenſu familiarum radices ro-
dit , fœnus aggravando, incautorum Adoleſ-
centum patrimonium occultè vorando: ità ta-
men, ut frondes relinquat, imò & augeat,
radicem verò conſumat. Hinc ſubiti floren-
tium plantarum caſus, hinc familiæ everfio.
Comederunt enim alieni robur ejus, & neſcivit.
Veſpertilio autem, ut 8. Hieronymus notat,
cùm videatur volitare, animal eſt lucifugum,
& Solem non patitur. Quod quam ad vivum
Fœneratores exprimat illaqueantes Juventu-
tem, nemo non videt. S. Hieronymus his ido-

lis, & animalibus falſa dogmata ſignificari pu-

tat: quæ & ipſa aurum eloquentiæ, & conſilii
vertunt in idolum, dàùm blandè Innocentium
pietatem, quæ aurum eſt, conflant in deſide-
rium gloriæ, & honoris. Hi conſiliarü laten-
ter radicem corrodunt. Hi Lucem fugiunt.
Omiſeram quod S. Hieron. Poſtquàm dixiſ-
ſet aurum ſermonem eſſe, & ſenſum, addit:
Quæ à Deo hominibus data ſunt, ut vel lo-

Iſa. 2.20.

Avaru.

Oſe. 7.

Coxſilin⸗
rii impii

quantur, vel ſentiant Deum: illi abutuntur vetgves,
hoc munere in Idolorum ſimulationem, jux-ue ſir’

ta illud: Dedi eis argentumi, & aurum: ipſi
verò de argento, & auro meo operati ſunt Baal.
Oſe. 2. Id quàm rectè accommodetur profanis
noſtræ ætatis Scriptoribus, apertum eſt. Ni-
mirùm Eloquentiam, & Ingenii opes Laſci-
viæ impendunt, ut Libido adoretur, & Re-
ligio ac Probitas profligentur. EX-

tu.
Oſe.2. 8.

Libri im⸗
pii veér
Poëtarum
vel Poli-
ticoraunm

(ANRN,;

E.

Yuns Qu
taula- ſanctis
14 gi n0
.
u denz
MN
m miles le
mnn ſanlgs e
, Nen in
Ctut.

Ernt

1 Pro
mi. Gentem
Mign Hoque
t Aus

E

utis ded 8
Pola. 3

1Nn 4,.
ktei h

eng. 605 int⸗
2, Miſetum

1. 00 14

n cellepte

13 4
e ui e
en 1 r Dar
l ten
in kt, aun

69. Ni
n if lum.

hin
me

er:
1 f.
ſun
ſt

te

Ver
1

WInn
Ine.
le
. l
ne 4).
ile
.
oD
eenn.

r.
inh
ii

Call.

1
Nininnx.
Wli
Um ndezn
totun .
Mun

EX CA P. III.
ISA I .

Ecoe enim dominator Dominus exerci-
tuum auferet ab Jeruſalem, & à Ju-

da validum, & fortem: omne tobar
Panis, & omne robur Aquæ: For-

tem virum, & bellatorem. Verſ. I. 2.

Fortitudo igitur (ait S. Hieronymus) Pa-
nis auferetur ab eis: ille ſcilicèt qui dicit. Ego
Joan. 6. ſum Panis vivus. Habent Judæi Panem, ſed
51. abſque Fortitudine: legunt enim Scripturas,
Lectis Sa- ſed non intelligunt. Tenent membranas, &
,Y* Chriſtum, qui in membranis ſcriptus eſt, per-

“ diderunt. Sermo proindè ſpiritualis, & Scrip-
turæ ſtudium robur Panis ſunt: quæ ſi defi-
ciant, deficient & viri bellatores.
Et Ariolum, & Senem. Verſ. 2.
Eim non Qui ſcierit (S. Hieronymus) in Scripturis

attenden- ſanctis Preſbyteros Merito, & Sapientià eli-
da. gi, non tate. Neque enim apud Judæos
ge. Senes eſſe ceſſarunt. Canities hominum Pru-
Gen. 24. dentia eſt. Cumque nongentos & eo amplius
1. annos ab Adam uſque ad Abraham vixiſſe ho-
Senes non mines legamus, nullus alius ante hunc appel-
Bernant latus eſt Preſbyter, id eſt, Senex, qui ta-

Ffuniores. . . 1 .
Vox alleg Inen multòô paucioribus annts Vixifle Convin-
citur.

Et prudentem eloquii myſtici. Verſ. 3.

B. Aloyf. Pro quo LXX. interpretati ſunt: Pru-

ſermo Si- dentem Auditorem. Ut intelligas ſatis illum

lentum Eloquentem Exemplo eſſe, qui alios nove-
erat. rit Audire. .

Et ſapientem Architectum. Verſ. 3.

Seientia
Juperba.
I1I. Par. 4.

Sed & in Paralipomenon libro (ait Hiero-
nymus) legimus vallem Artificum. Qui prop-
14. terea habitare dicuntur in valle, quòd non
Opera- eos inflabat ſcientia: ſed humilem atque man-
rius, qui ſuetum ſequebantur JESUM. Arduum ſanè
Humilis opus, ſublimia erigere, & in vallibus habi-
St, rard tare, attollere muros, & mores deprimere.

„„ Hoc rarum, & mirandum, ſi quando præ-
Talenzz Cellentes doctrind viri humilia ſectentur: Et

eum ſpi- cum Apoſtolo dicere poſſint: Ego ſum mini-
ritu. mus Apoſtolorum. S. Hieronym. concludit:
I.Cor. 15. Qui ætate Juvenis eſt, matutitate Senex eſt.
Ferem Sic Daniel adſcriptus Senioribus eſi poſt Ju-
7. dicium Senum: ſic Jeremias cum Puer eſ-
Dignitas ſet, audit à Domino: Ne dicas, quia Juve-
non ob O- nis ſum. 7
pum deſi.
derinm. Veſtimentum tibi eſt, Princeps bͦſto no-
Rer: ruina autem hac ſub manu tua.
Et reſpondebit in die ila dicens: Non
ſum Medicus: & in domo mea non
eſt Panis, neque V'eſtimentum: noli-
te conſtituere me Principem Populi-

Verſ. 6. 7.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XNVI. 279

Prudenter iſti eum in Principem poſcunt, Rer con-

quem Divitem vident. Secus enim ſi Pauper rs rc.
eligatur Divitiarum cupiditate exagitatus de- 1,licis

trahet ſpolia Subjectorum, Populiſque dam- previden-
na non ſua faciet incrementa. Qui iapientius ds neceſ-
rejiciens Imperium, quam traditum accepif ſaria.
ſet, Paupertatis clypeum acclamatiomibus, & gfer
ſuffragis eligentium opponit: Iz domo men ze,da.
non eſt Panis. Stulte, ideô avidius ſceptrum
invade, ut inanem domum regiis poſſis im-
plere divitiis. Exſaturabis horrea tua, ſi non
horreas imperium tibi deſtinatum. Enimveroô
oſor hic dignitatum ſcit, non expectandas ex
dignitate divitias, ſed erogandas: eſſéque mu-
neris Conſularis, Plebem paſcere, non paſ-
ci aà Plebe. Audiamus Hieronymi ſententiam:
Et ſicut populus, qui eum, quem compara-
tione ſui locupletiorem intelligit, Principem Operarigs
habere deſiderat: ſic, qui eligitur, conſide- Ebi vacet.
rans Paupertatem, & Imbecillitatem ſuam, Pignitas
indignum ſe efſe delato honore teſtatur, nec e an.
poſſe mederi vitiis, eſurientibus cibum tri- Saberiori⸗
buere, veſtire nudos, qui ipſe ſe ſuſtentare exempla.
vix Valeat. Ergo non ſtatim multitudinis ac- Correctio
quieſcamus judicio: ſed electi in Principa edhiben-
tum, noverimus menſuram noſtram. Quot 42.

. daßperior
panem, & veſtimentum non habentes: cùm lapſorum
ipſi eſuriant, & nudi ſint, neque Chriſti tu- tegar lap=

nicam integram reſervarint: aliis & alimo- Ius.
niam, & veſtimenta promittunt: & , pleni Superior

vulneribus, medicos eſſe ſe jactant? Cur au- *wetur,

tem iſte eligitur, cui & ars Medendi deeſt, nnes-
& Panis? Quia nimirùm Veſtem potabatur
habere ad occulenda crimina, quo nihil in
Superiore optabilius. Audi: Ruina autem hbaæc Gompati.
ſub manu tud. Ideòô fortaſsè ab Arboribus de- superier
latum legimus imperium Ficui, quòd illa hu- amari
manius cæteris peccatoris Adami pudenda ve- S,1
lavit. Ergo is Populis præſit, qui Veſtimentis 4,zu,
abundet, hoc eſt, Charitate, quæ tunica Chri- 1ui diG-
ſti eſt deſuper contexta per totum, undique melaut
peccatorum multitudinem operiens. Etſi Me- erimins.
dicus non eſt, ſi tamen velare ſciat crimina;
aptus Sceptro eſt.

Apprehendet enim vir Fratrem ſuum,
Domeſticum Patris ſui. Veſtimentum
tibi eſt, Princeps eſto noſtér. Rusna
autem hac ſub manu tua. Verfſ. 6.

Mirum quèd, propter ſolam Veſtem, eli-
gant indignum prorsùs Imperio. Planè in dies
hoc ſerpit latius malum. Nihil enim in Su-
perioribus magis optatur, quam Veſtimen- Dignitas
tum, quo non Se, ſed Subjectorum tegant, conferias
abſcondantque flagitia. Ruina ſit ſub manu, imedi
& mox in manu deponent Sceptrum. Dexte- Corre-
rd non puniri crimina;, ſed foveri deſiderant, àon¹α
& contegi. Cafeat Pane, egeat Vino, Do- or, dgr
mo excludatur; dummodòô adſit Veſtimen- 42 ar-
tum ad tegenda peccata, Princeps, inquiunt, dua.
eſto noſter. Veſtimentum, Charitas eſt, quæ Superios
operit multitudinem peccatorum; quæ ſi ad- vegligens
ſit, etſi cætera deſint, gratus erit Superior. SmAtete
Sed, non Charitas eſt, quæ ſcelus non alli-
gat, ut ſaneſcat, ſed cooperit, ut neſciatux;

& gliſcat.

Ruit

280

Ruit enim Jeruſalem, & Judas conci-
dit, quia lingua eorum, & adinven-
tiones eéorum contra Dominum, ut pro-
vocent oculos Maj ſtatis cjus. Verſ. 8.

En humanæ Prudentiæ Leges! hos tandem
Politici. fructus edidit Sapientium contra Deum Poli-
Dei Ira. tica. Ruit Jeruſalem, dum quærit, quo mo-
do Dominum, Eccleſiæque authoritatem ſub-
vertat. Nota, quòd non dicit contra Deum,
ſed contra Dominum; ut intelligamus adinven-
tiones hujuſmodi fuiſſe non de Cultu, in quo
facilè convenit inter Dominantes, ſed de Po-
teſtate, & Dominio. Quomodò autem Lin-
gua, Oculi, & non Aures Majeſtatis irritan-
tur? Quia ſcilicèt aliud loquuntur, aliud co-
gitant. Lingua gloriam Domini ſonat, &

Conflia-
rii impii.
Seniorum

exempla. P .
renpla Populorum commodum: Dei autem Oculi,
prava. quibus cor patet, cogitationum iniquitate pro-
BEccleſia- vocantur. Vel fateamur, Linguam provocare

Rieerum, Oculos Dei, quia facil?, quod impii loquun-

5. e, tur, degenerat in opera. Advertendum au-
1 Pdala tem eſt, dum Jeruſalem ruit, Judam conci-

eſſest no. diſſe; quia ad Urbis Regiæ exemplum tota
sentiſima Provincia in ſcenam impietatis componitur.
Ruit Jeruſalem, ſed non ſola ruit, at ſecum
trahit & Judam.

Peccatum ſuum quaſi Sodoma prædica-
verunt, nec abſconderunt; væ animæ
eorum, quoniam reddita ſunt eis ma-

la. Verſ. 9.

Peceagei Crimen poœena eſt; non enim ait, redden-
damna, tur, ſed reddita ſunt. Quin foœnerari videtur
ſupplicia ſua impius: nam Propheta non dicit,
Data, ſed Reddita mala.

Væ animæ eorum, quoniam reddita ſunt
eis mala. Verſ. 9.

FPœna par
sulpa.

Qui (ait de Judæo Populo Hieronymus)
Principem ſuum Romanæ tradidit poteſtati,
ipſe Romanæ ſubjacet ſervituti.

Dicite Juſto, quoniam fruëtum adinven-
tionum ſuarum comedet. Verſ. 10.

Rervor Non tantùm debemus Legis obſervantiâ eſ-
ulira re- ſe contemti, ſed ulteriùs nobiſmet arctiorem
gulas. regulam præſcribamus. Porrò hæc inventio
Regulark hon tantùm debet eſſe in cogitatione, hoc eſt,
obſer- in flore, ſed in operationum fructum debet
vanzis. erumpere. Fructum comedes adinventionum
Superior tuarum, non flore paſcêris. Sponſus, inquies,
Riui quiſ- paſcitur inter lilia. At flores ejus, fructus ho-
Jue ſit. . .
noris & honeſtatis ſunt. Iſtorum florum vel
Eccleſ. ſolus odor fructus eſt. Undè Virgo, Ege
24. 23. quaſi vitis fructificavi ſuavitatem odoris. Ad-
inventionum quoque ait, ne Singularitates af-
Peccator

fectes, ſed c ii
faler t. es, ſed cum aliis ea invenias, quibus pro

„4 ſac. ficias.

Populum meum exactores ſui ſpoliave-
runt. Verſ. 12.

Rpiſzopi Loquitur (ait Hieronymus) ſermo Prophe-
a«fines non ticus contra Scribas, & Phariſæos. Et non
audiant. eos Vocat Magiſtros, & Doctores, qui quæ-

Oliva

ſtum putant eſſe pietatem. Caveamus ergo &
nos, ne Exactores ſimus in populo, ne mu- 1⸗
lieres ſint noſter Senatus, quæ dominentur in Ec-

eleſia-
Ktici ava-

cleſtis, & de Sacerdotali gradu favor judicet ri.
Jœminarum. Agnatæ, cognatæque Clericorum Rex re-
utinam a Chriſtianis Oratoribus id audiant. get:
Quod apertiùs ex eo, quod hic ſequitur, col- Brnikr-

☚ 7 . .1 — er⸗ 3. ritas c
ligitur: Mulieres dominatæ ſunt eis. Nimirùm rtieri.

ſi Animarum Curatores in Exactores vertan- bus.
tur, Mulieres intrudient ſe in electionem Mi- Iſa. 3. 12.
niſtrantium, & Eva ab Adamo, non pauca Pigeiras
impetrabit, quæ porrigat, ſed extorquebit
Piſcium dominatum, & Avium, quò humi ga. “
repentes Angues elevet ſuper Aſtra Dei.

Qui beatum te dicunt. Verſ. 12.

Ille eſt Doctor Eccleſiaſticus (ait Hierony- Cengra-
mus) qui lacrymas, non riſum movet: qui ulatio-
corripit peccatores: qui nullum beatum, nul- "es.
lum dicit eſſe felicem: nec prævenit ſenten- “
tiam Judicis ſui, dicente Scriptur Sanct: Ne das e⸗
beatum dicas quenquam hominem ante mor- Concio
tem. Sed & in alio loco legimus: Qui benedi. ſeria ſi.
cit amico manèe grandi voce, à maledicente nihil Fccleſ-
differt. Undè ſpernentes hominum Judicia, lioy,
nec Laudibus eorum extollamur, nec Obtre- 14. 1r.
ctationibus contriſtemur: ſed ingrediamur re- Lapſiop-
ctam viam, & tritas à ſanctis Prophetis ſemi- imi eva-
tas. Quòd ſi quando erraverimus, & quaſi ho- ce
mines perverſo itinere perrexerimus: Domini e.
per Ezechiel expectemus promiſſa dicentis:
Dabo eis viam alteram, & cor aliud.

Popule meus, qui te Beatum dicunt,
ipſi te decipiunt, & viam greſuum
tuorum diſſipant. Verſ. 12.

Adulantium hic ſcopus eſt, ut decipiant. Adala-
Iſaias autem non impedire greſſus dixit, ſed iores.
diſſipare; hoc eſt, ad plura divertunt. Quod SR
quidem peſſimum ſæviendi genus eſt. Nam ‚ante,
ſi vincirentur pedes, fortaſſe vincula pertæſi
compedes exueremus: at, dum imaginario iti-
nere deludimur, abſque vinculis detinemur. Qui servir
enim duas in partes declinat, neutrâ per- Auebut.
git. Ità ii, qui & Deo, & Adulatoribus pla- Tekiaitas.
cere cupiunt, dùm utroque dirigant diſſipae-
tos greſſus, non currunt, ſed agitantur im-
mobiles.

Vos enim depaſti eſtis vineam meam: ra-
pina paupetis in domo veſtra. Verfſ.

1I4.

Quando replent, ait Hieronymus, Theſau- Eceleſie-
ros ſuos: & Eccleſiæ Opibus abutuntur in i⸗ d.
Delicias: Publiciſque Stipes, quæ ad ſuſten-,Meyinz.
tationem Paupéèrum datæ ſunt, vel Sibi re-
ſervant, vel Propinquis diſtribuunt: & alie-
nam Inopiam, ſuas, ſuorumque faciunt eſſe 5
Divitias.

Dominus ad judicium veniet cum ſenibus

Populi ſui. Verſ. 14.

Docet Reges Judicium. Cam Senibus Tri- Rra⸗
bunal aſcendit Sapientia judicatura. Eant mo- oe
dò Principes, & Præfecti, & Adoleſcentu- qe,
lis adhibitis in conſilium, ferant de Terra- Conſilis-

rum orbe Sententiam. rii bonis

Decal-

yrir M
vrr rue
dum
us Getent
. Gne
nlit,
uuan ſel 4
nſi ſeniof
mn getlatl
5
4 um
unm Nuls,
nſit ten ell
tem,
peo ſe
i mali
Mnn. zille.
es .
ile, q
me Uhlatit
u hii ng o,
ae ſe al
e ndl
lynin ebent .
iile, kegi,
ifr. exponer
ie Uantur,
natenti

Ei mer
4
26.

ed!
I4. Hoc
lig tut geſie
lentes (
de ltoel C
in tern ſ.
Vinear
nn anin
,Wcon
rklal
. rinci
10n iann, 5
mis ſed
linr; cri
t, &
i len,
ſdin Clli⸗
nn,
ſtimn ſed,
ie, n
e Arſatur;
eſlio
menn
00 ſedere
degini
n;
Ethi

lem.
r
d
GnnmA,
e d
Ent
Nnnm.

N

aton

n

4

U

fien al
gitmn 1

Dunns e,
1e 4 r.
iE⸗
,e 4 .
unt kir

e lin

1ℳ.

Euhi 16
Na Lu ti
Aeni,
enr
n e1 6

Cognitio .
ſui. nim prius decalvatur, deindè exſpoliatur lu-

Tepigitas tur deficientem in via.

Decalvabit Dominus verticem Filiarum
Sion.. In illa Die auferet Dominus
ornamentum calceatorum, & lunu-
las, & torques, O inaures, &
annulos, O& gemmas in fronte pen-
dentes, & mutatorin,; & acus;

C ſpecula. Verſ. 17. 18. 19. 20.

21. 22.
superior Multa ſcitu digna hic latent. Primò Deum
vax ex- prudenter, & ſuaviter punire. Nam à pe-

anen, dum ornamento incipit, tum ad caput pe-
detentim pervenit; in qua pœna Miſericor-
cualum eb- dia elucet, duàm, deiracto ornatu, Speculum
jieiens. tollit, ne ſcilicet nimium torqueretur, ſi ſe fæ-
Peccatum dJam aſpiceret. Secundò notandum, prius in-
* teriora corrumpi animæ ornamenta, quibus
e ** Jetractis, exteriora etiam auferentur. Ete-

Eramen nulis, torque, & annulis. Graviſſimum au-
senſcien- tem eſt, quòd poſt opum, & monilium jac-
kis turam, etiam ſpeculo privatur: quod tunc con-
tingit, cùm impius ſua ſcelera non perpendit,
nec ſe in examine circumſpicit. Tertiò; Tan-
ti mali cauſam ex calvitio intelligas proflu-
Iin. 3.17. xiſle. Decalvahit Dominus verticem Filiarum
GNion, & Dominus crinem earum nudabit. Væ
illis, quibus ſanétæ cogitationes ſubtrahuntur.
Cogies. Nublatis enim capillis cogitationum honeſtarum,
eiones pie, totus ornatus animæ funditàs ſubvertetur. Ad-
Obedien. verte autem, non calvitium ſolum nocere,
sia Spreta. ſed muadatie HD
ed nudationem quoque crinium. Obtegi enim
Suaperior debent cogitationes, & arctà cuſtodià circum-
soli debet. tegi, niſi velimus reliquam virtutum pompam
Tyio fa- exponere diripienti. Si à capite capilli revel-
Gioſs. lantur, totum mox corpus dehoneſtatur, or-
namentis detractis.

Minissa,

Et mœebunt atque lugebunt portæ ejus,
„ deſolata in terra ſedebit. Verſ.
2 .

Ideò lugent Portæ, quia Sion ſedet in Ter-
ra. Hoc eſt, Religioſæ vitæ initia lamentan-
Quàm multos lugent
ore. portæ Religionis, quos ingredi conſpexerunt ar-
Roht, dentes, quos deſides intuentur, & otio reſo-
VDro de- lutos! Creſcit dolor, & quòd ſedeat, & quòd
geser. in terra ſedeat? Quis enim ad Chriſti jugum,
& vineam advocatur, ut ſedeat? Tum quis
æ*ι uo animo ferat Religioſum in rebus Terre-
nis conquieſcere, vel iis innitendo, vel iis ſe
Religioſus delectando? Lugebunt itaque Portæ ejus: ſcili-
Delicias cet Principia ſtrenua complorabunt Exitum ig-
P ruee, navum, & ipſa ſedebit in Terra. Saltem in
