quæ nobis proximiora ſunt mala, quàm quæ
procul ſita, non tam videmus, quam credi-
mus. Lugubria ſigna ſunt, quæ in Sole, Lu-
na, & Stellis ſpectantur: ſed Maris ſonitus
ad conterrendum potentior, non quèd gran-
dius portendat periculum, ſed quòd è vici-
no, quam minatur, poœnam intendat. Diſ-
cant Principes, ſatiùs eſſe vel levia inferre
ſupplicia, quàm ſumma quæque minari. Non
quale, ſed quàm vicinum inſtet ſupplicium,
attenditur.
quam gladium adventantem. Sclopi unius ex-
ploſio vehementiùs turbat, quam cum impe-
tu cadentia & cœlo fulmina. Major fulminum
ſtrages, ſed ſclopi ſtrepitus mortem adeſſe
denuntiat. Diſcant & Religioſi plùs roboris
habiturum Æöquoris murmur, quam Solis pro-
digium. E proximo debent audiri, ſpectari-
que, quæ homines movere poſſint. Profuſus
in Japonia ſanguis minùs proficit in ædifica-
tionem, quàm Romæ compreſſa intra labia ſcur-
rilitas. Non quanto conſperſi pulvere, cruore
vacui, onuſti crucibus, palmis onerati in A-
Modeſtia. ſia, Africàve laboremus, vulgus conſiderat;
ſed quam ab opibus in Europa alieni, labo-
rum cupidi, verborum tenaces, inopum fa-
miliares, & patres ſimus. Plùs venerationis
extorquet hic ſudor effuſus, quam ibi profu-
ſus ſanguis, praæclara in Europa vita; quam
pro Chriſto perdita in Sina. Non fadis eſt
Martyrium ahbi pro Chriſto latum: ſatis eſt
Mortificatio hic appetita. Data cervix ſecuri-
bus ibi Eccleſiam plantat ubi cadit: hic præ
humilitate non erecta impios prolapſos eriget.
Erramus verò, ſi plumas noſtras, & otium
Indorum patibulis, & ærumnis cohoneſtandas
fruſtrà ſperamus.

Vera.

Fama
cura.

Nam virtutes elorum movebuntur: &
tunc videbunt Filium hominis venien-
tem in nube. Verſ. 26. 27.

Religieſo- Et nigricante Sole, & .Æquore inſaniente,
rum, & ſi perſtent in ſuo munere Cœlorum virtutes,
Eccleſia- non eſt, quèòd de adventu Judicis metuas. A-
ieu. ctum verèò eſt, ſi ipſæ Cœlorum motrices vir-
dala fo- tutes moveri, turbarique incipiant. Sæcularium
rens, ac- ſcelera Angelo plectente, puriri poſſunt; at

eum de Religioſorum ſeu Principum flagitia Judicium
Fide. Dei expoſcunt. Nec ſigna in Sole, nec fremis,
. tus in Mari vicinum Judicem deſignant: ſed
Dei Ira . r
Zaſta cùm turbatæ fuerint Cœlorum virtutes, tunc
Trizala- videbunt Filium hominis venientem in Nube.
tionum Puto in Nube, ut intelligamus furoris ſui ſe-
Rar. . dem é& Cœlo quidem deſcendere, ſed aſcen-
Bersett diſſe & Terra: ſiquidem nubium materiem in

Colum Tellus tranſmittit.

Oliva

lùs metuo impendentem virgam,

His autem ſieri incipientibus, reſpicite,
& levate capita veſtra. Verſ. 28.

O virorum Dei jactum in Domino cogi- „.;
tatum! OO Mentes Apoſtolorum imperterri- ſeſe .
tas, in ipſo ruentis Mundi fragore! Jam So- mittere.
lis decolor vultus dies in noctes verterat, jam Eecelcha-
cadentia de Cœlo Sidera firmamentum indu- ice fu-
mento luminis exuerant, jam Mare Monti- Gi
bus inſultabat; & Ipfſi ſuo intenti operi, ne timeſtat.
oculos quidem erexerant ad contemplationem Homiyes
ruinarum. Uſque adeò in Deo fixi erant, on tims-
ut, refixis e& Cœlo ſtellis, adhuc ipſi immo- 7%
ti perſtiterint, ſoli Providentiæ Dei fidentes, “
uni diſſeminando intenti Evangelio. Nos ve- Nihil pya.
rò vel nuntius adventantis mali ità turbat, ter Des.
itâque cor revellit ſuis è ſedibus, ut non mo- Eoeleßis.
dò;, ejulante Mundo, oculos erigamus, ſed der.
& ipſum quieſcentem excitemus non rarò Mun- ez .
dum noſtris figmentis, & timoribus. medt, ſadl
Gloriam
Dei tan.
Et dixit illis ſimilitudinem: Videte fi- en an.

culneam. Verſ. 29. lißeent.

Ita-nè? Libet ludere, mundo pereunte? protect,
In tanta ruina Naturæ alia proponi imago res inpio-
ſuppliciorum non poterat, niſi umus Arboris, um.
fructus ſuaviſſimos proferentis. Quid Ficul-
neæ frondibus cum ardoribus Mundi? Quid beccass
Plantæ cum Judicio? Nimirùm Ficulnea, quæ damzas.
reum texit, Judicem prodit: quæque pri-
mum abſcondit Adam Peccatorem, ſecun-
dum Adam reteget Judicaturum. Ut diſcas,
inſtrumenta ſceleris in inſtrumenta tranſire ſup-
plicii, & militare Judici, quæ ſerviere Pec-
canti. Quòd ſi Arbor ipſa, quæ perizomata
humanmiſlimè rebellhibus miniſtravit, Judicem
advenire nuntiat, quis, rogo, refugii locus
Iniquis, in extrema judicii hora? Et quidem
eadem, quæ texit arbor Reum, eadem Judi-
cem feſtinare clamat : ut intelligas, nihil æ-
què ad judicium exſtimulare Deum, quam ex-
cuſationes, & involucra peccati. Quæ te tegit Excuſe-
Ficulnea, illa Judicem advocavit, eumque tionet fri-
tibi nuntiat propinquum. Peccavit Adam man- Caenzi,
ducando, ſed Judicem non ſuſtinuit, niſi ,.
poſtquam afſutis foliis eſt veſtitus. Fortè di- Confiſin
ſtuliſſet Dominus ſententiam, ſi poſt reatum, Cnſcin
velamenta ſceleris non quæſiſſet. Sed qui reum a5t
non quæſierat, coopertum requiſivit: cumque ,ienda.
eum iis compellet vocibus, Ubi es? gravius Gen. 3.5.
tuliſſe videtur latibulum Tranſgreſſoris, quam
inobedientiam Comedentis. Exprobrat Fugam,
non Gulam, qui ad Reum ait, Ubi es Fo-
lia veſtientia, non nutriens Pomum in illo
Judici veſtibulo videtur Dominus deteſtatus.
Verùm mitiora effloreſcant verba in Arbore
ſuaviſſima. Videte fculneam. Diſcipulos allo- Gloris .
quitur, ad quos de Judicio verba ſaciens, erna.
non ſcintillæ præludentis incendio, non occaà-
ſus proludentis nocti, non fulguri flumina
parienti, non euro ominanti naufragium, non
funera vaticinantibus febribus, ſed Ficul-

neæ æſtatem coronanti, ſed Fertilitatis præ-
nuntiæ Arbori, ſed nutricibus deliciarum
Ramis, ſed Fœcunditati ligno obſtetricanti
Judicii terrores, minas, ſupplicia comparat:

ut Electi intelligerent, quanta illos maneat
Gloria;

Glon
læ,
un relcos
i fieſt
Cetpunt
Gaune
pin n.
luln gonnne
r udici
e,pun
. .
u e ndbi
0 Corie,
lt mmendu
i⸗ D ommmmut
etr ctuume
ztr Terrarun
„ ſto; gu
Nir de ſ hl
guuntez 6
ſun, M,
Ni Lülium ee
ii ter Lilia,
ve n! Ey
y gic leli
6i Itbor,
mi lelet felic
hr hetio maj
(ehcing et

Celum 6
tem m.

uid en
ſye am
A⸗ Chnk
4 o Celum
lunina lite
Cuntur, te
lonone!
Mantur (
Cin, nec I
Md Ver
(l, ſy.
i Nunet! l.
epnatet in
erbun den
5 . d go pette
5 wrt)
un EE Ima
t, guia (
enmm hic C
CN Terra
Uefet in CE
let, Gvod
eunnt
le, Gum C
D Febun,
bi tertarun

nai⸗ B
Ventur .
itate

Gloria, & Exultatio in Regno, quando dies
Iræ, & Calamitatis, tamquaàm fauſti dies
dervire veſcos fructus illis exhibent. Quà lætitiâ po-
Deo qua
Fatix. cerpunt ex arboribus ficus? Videte kculneam,
& omnes arbores: cum producunt jam ex ſe fru-
Saæperior eum. Parùm fuerat clementiſſimo Domino
blandus
Regula-
ru ob ſer- .
vantibas Ctuum quoque dulcedine ſaturaret. Arrha cer-

Religieß tè nobis data eſt in horti ſymbolo & futuræ

probi ab gloriæ, & præſentis ſecuritatis. Quid enim
H timendum, quibus Judicii ardor in arbores
protegen-

, commutatur, inque placidiſſimum ver, fru-
Proteckio- ctuumque copiam vertitur ærumna illa tanta
nes Zaſßo- Lerrarum? Quidve non ſperandum in Trium-

nm n. pho, quibus agri florent in Judicio? Domi-
buum Perſees ne, ſi hic ſolaris Judicandos, quo modo Re-
B 1,2 gnantes exaltabis? Si in Tribunali Tuis ver
huhe ſeient, Paras, & ſolio qualis Eis futurus es? di ſicut
mord nee Dei Lilium es Juſtis inter ſpinas; cùm paſcêris in-
Judicio ter Lilia, quis tibi & floribus poterit compa-
en: N Pe rari? Epulæ præbentur exulibus, civibus
Vs. quid reſervatur? Illa mihi in Judicio floret
Gloria Arbor, quæ ſceptrum repudiavit, ne ſuâ ca-
Wrerna. reret felicitate. Si ergo reum paſcit Arbor im-
Werlrt. perio major, imperanti in Regno quæ Arbor

delicias eſt præbitura.

tem mea non tranſibunt. Verſ. 33.

Quid ergo mihi ſive cum Terræ gemmis,
ſive cum ſideribus Cœli, ſi iis pereuntibus,
Ledioſa- ſola Chriſti Verba non pereunt? Meum er-
go Cœlum, Tellus mea Divinarum ſunt Vo-
Iumina Literarum, in quibus quot apices du-
cuntur, tot mihi micant ſidera. Ibi mihi à
Salomone Horti parantur, ibi à Moyſe præ-
Parantur Cœli, ut nec Solis inviderem ra-
diis, nec Terræ floribus aſſiderem. At quo-
modô Verba non tranſibunt, & tranſibunt
Coli, ſi Verbum ipſum nonniſi in Cœlo per-
P TIS. manet? In Eternum, Domine, Verbum tuum
89. permanet in cœlo, ait Propheta. Si in Cœlo
Promiſſa Verbum permanet, ergo non perit Cœlum,
Dei. in quo perſeverat Verbum, quod perire non
Proemiſi, poteſt? Imo ideò in Cœlo Verbum perma-
. net, quia Cœlum ipſum non permanet. Cum
enim hic Chriſtus prædixerit Cœlum pariter
cum Terra tranſiturum, utique non perma-
neret in Cœlo Verbum, ſi Cœlum permane-
ret, quod ipſa Verbi verba duraturum pro-
Phetarunt. Et ità miràa, ſed æquiſſimâ ratio-
ne, dum Cœlum ſolvitur, permanet in Cœ-
lo Verbum, à quo ruina Cœleſtium orbium
Orbi terrarum nuntiatur.

srA.

Ma, 1

Attendite autem vobis, ne fortè gra-
ventur corda veſtra in crapula, &
ebrietate, & curis hujus vitæ. Verſ.

34.

Cùm de epulis loqueretur, cavendum di-
Xit, ne Corda graventur in crapula. Corda
dixit, non Stomachos, Mentem non Ven-
tres. Siquidem & quod Deus gravari nollet,
ug Cor eſt, & quæ gravari ſolent in crapulis,
4) 1 r , ſunt Corda. Neque enim frui poſſumus deli-
4 ciis, quin eas diligamus. Intrant illæ per Os;

Mecn.
co

Ethicæ Comment. Tom. V I.

Stromatum . Lib. XIII.

tientur admiſſi in Regnum, qui judicandi de-

Caalum & terra tranſibunt: Verba au-

99

ad ventrem tranſmittendz, ſed Cor occu-
paturæ. Citò amabimus illecebras, & irrita-
menta ciborum, niſi obfirmato ea animo re-
jiciamus ab ore. Quod verò vehementer me P'aupertas
commovet, illud eſt, ad Apoſtolos à Chri- Wen:is-
ſto dirigi hos ſermones. Etiam Viros Apoſto- sationi,

licos Gula titillat, & quos nec de Pudicitia odium.

prominentes arbores in ſolatium Electorum nec de Ambitione admonet, monet de Cra-
Judicii ſui terroribus immiſcere, niſi eos fru- pula. Nimirùm Prima inter vitia de homine Pelicia.

Gula triumphavit, omnium noviſſima profli-
ganda. Habet in nobis illa, undè nos vincat. Voluptas?
Nobis venter, nobis viſcera adhærent, ſed
illi militant. Porrò Nos, per ſummam miſe-
riam cogimur ab hofte ſuppetias accerſere,
ut cum illo pugnemus. Manducandum eſt, ut
vitam dapibus protrahendo digladiemur cum
Gula. IIla nos alit, ut nos contra illam di-
micemus. Verùm juvenilius hæc fortè ſcripta.
Illud menti hæreat: in domo Patriarchæ Gu-
læ dolo, & à Fratre Primogenita emi, & à
Patre Benedictionem impetrari. Nullum Iſ-
raéliticæ ſervitutis auſpicium certius invenies,
quam Gulæ imperium, cujus dum nitimur
jugum excutere, in Pharaonis compedes in-
currimus: ut quemadmodùm ex præſcripto
Gulæ Joſeph Æ gyptiis, hoc eſt advena In-
colis, ſervus Dominis imperabat Secundus à
Rege, ita Gulæ blanditiis Ægyptiis qua-
dringentis penè annis Hebræi ſervierunt. Be-
nè ergo Dominus timet, ne graventur Cor-
da Apoſtolorum in Crapula, & Ebrietate ,
& Curis hujus vitæ. Curis inquit, non Re-
bus: Non enim Res quæ videntur, eæ ſunt,
quæ improbantur, Curæ ſunt, Vota ſunt 2.
Solicitudines ſunt, quas Chriſtus incuſat.

Et ſuperveniat in vos repentina dies il-
la: tanuàm laqueus enim ſuperve-
niet in omnes, qui ſedent ſuper fa-
ciem omnis terræ. Verſ. 35.

De iis loquitur, quos extrema judicaturi .1erno-
Chriſti dies opprimet imparatos. Hos verò
ſedentes, atque ſtertentes laqueus illius diei Dei.
implicabit. OQui ſedent, inquit. Itä-ne? E-
runt ſigna in Sole, Luna, & Stellis, fre-
mente Oceano, & mugientibus in terra Bel-
luis: & interim otioſus Homo, contra quem
Elementa militant univerſa, ludet in orbe Ter-
rarum, ſedebit ſuper faciem univerſæ Terræ?
Undè tam periculoſa periculi noſtri oblivio?
Undè tam ſecura inſania in tremore naturæ?
Verùm, quid miramur, emicantibus è& Cœlo
futuri excidii ſignis, torpere homines, quos
ſecuros videmus, dùm ruinæ ſuæ portenta
circumferunt ?* Quid mirum, ſi non timeat
homo Judicium Dei, pallente Sole, quando
Mortem non timet rugatà fronte. Vicinius Senex feri
deſignant periculum canities capitis, tremor veas.
membrorum, diſſidium dentium, oris pal-
lor, oculorum hebetudo, mentis valetudo,
quàm ſigna in Sole, Luna, & Stellis: atta-
men ridemus Senes, ambimus, & rixamur.
Quid mirum, ſi poſt ſiderum tenebras judica-
ri non timemus, qui vivere ſperamus poſt
canos?

I 2 Pigilate

100O

Oliva

. & illum vigilantem Luna expavit. Videlicèt r. lune
Vigilate itaque omni tempore orantes, znſtabat Dominicæ Mortis hora poſtrema: ne de
ut digni habeamini fugere omnia quæ trah niar. Uhi łM curis hujus vitæ ſub- dur l .
ventura ſunt, & ſtare ante Filium a untur. Cin jart lunt, qui eximium opus Rpiditse 4
ca ggrefſuri, ſtertunt in lectulis? Ità-ne, ut nimd
hominis. Verſ. 36. laboremus, dormimus? ut jejunemus, come- gucl
... . . dimus? otiamur, ne otiemur? Chriſtus pro-
Oyatio. Vigilia ſine Oratione non ſufficit; quare ximè moriturus in Cruce, in Monte orat nee,
non ſe armatum ſtare credat contra vitia, docet in Templo. Prolucht Paſſioni ejus non u
qui nec oculos claudit, ut mirari humana de- voluptas, ſed labor; non ſomnus, ſed oratio de
ſinat, & os claudit, ne pfallat. Tam oculi Et nota populi ſanam nunc tandem Mentem. 1
non claudendi ſunt, quam os reſerandum; Manè ſubit Templum auditurus eum, quem Vir gen; ua,
ut labia orent, dùm pupillæ excubant. Non oraſſe noctu cognoverat, non dormiſſe. O Ne. 6.7
ſileat pupilla oculi tui. Ac ſi dicat, non pla- quaàm frequentiùs conveniret vulgus in Tem- coneie⸗
cet pupilla, dùm vigilat, ſi tamen ſilet. At plum, ſi frequentiùs refugeremus ad Mon- aen ve⸗ Cur
cur Vigilandum ait, daum Oramus? Dices, tes! Verùm quinam mons iſte, quèò ſe JkxsUs mninas,
quia de nocte Oratio ardentior eſſe ſolet. Ve- recipit Oraturus? Olivarum. Planè is, undè Ien
ruùm qui in omni tempore Vigilandum docuit, raptus eſt ad Annam judicandus. Ità-ne Ara TWikals. lrrn kerum
æquè de die, ac de nocte Vigilias commenda- Oratiomis, Latibulum fit Proditoris? Ibi à tio utilis. mmnnit in
vit. Vigilate, inquit, in omni tempore Oran- Patre deſeritur, ubi Patrem orare conſueve- neiif. 0
tes. Alterum ex his dicendum eſt: Vel Vigi- rat? Nimirùm diſce Tribulationis tam pre- miu nlies
lare duntaxat eos, qui Orant; vel iis, qui O- tioſam ſementem eſſe Deo, ut voluerit Pater . (lem pr
rant, quammaximè Vigilandum. Nimirum fa- eodem in campo ſeri & frumentum Oratio- Al unoru
cile Oranti ſomnus ſubrepit. Qui enim vaca- ms Filii ſui, & zizamia Procditoris. Ibi naſcan- 16 Mentuln
re incipiunt Deo, laborem faſtidiunt, uné- tur Filio vincula, ubi Patri Filhius ſupplicavit. , o gi
que contenti contemplationis otio pulverem, Ubi orationes ſparſit, ibi metat & vincula: nii ſ tuſn
ſudorémque non ſitiunt. Quid, quòd qui Vi- ſegeéſque catenarum ferrea indè pullulet, quò le coce
gilat, vigilare non dicitur, niſi Oret. Vigi- argenteæ lacryinæ Unigeniti decidere. Unus: Pokoolos,
late itaque omni tempore Orantes, inquit. At- enim idémque ager & dolores Filio, & Pa- tendo;
tende, qui operi incumbis diligenter, & ne- tri flores germinare debet: nec debent loco nnorur
gligenter Meditatiom: Sine Oratione ſomnum ſejungi Filii Paſſio, & Patris Cultus, quan- Et nos ad

deſerere potes, Vigilare non potes. Imô hæc
ſumma calamitatum eſt, ut Vigilaſſe, & non
vigilaſſe probemur. Somni enim jactura, abſ-
que Oratione mortificatio, & ſupplicium eſſe
poteſt, Vigilia eſſe non poteſt. Dormimus,

do utrique tam pretioſus eſt dolor pro Homi-
num ſalute ſuſceptus, quàm profuſa Domine
ſupplicatio.

Verè dico vobis, quia Vidua hæc pau-

lenotis
An. chantate!
in aruibu
eid logr

vel cùm ſurgimus, ſi non Oramus, & Ope- 3 2 . 11 e e1
ramur. Quis enim ſi non excitetur Orattors per, pPlus quàm omnes miſt. Verf. in
ſtimulis, poteſt in ſuis Vigiliis non dormire. 3 H
orasio & Porrò Orationis quanta digmtas? Orantes, an Mn teſyq7
Comtem- inquit, ut digni habeamini fugere omnia, quæ Cur? Audi: Nam omnes hi, ex abundan- Eleineß. Wr Mamkdit
Satis Te- futura ſunt, & Kare ante Filium bhominis. ti ſibi miſerunt in munera Dei: hæc autem ex "a. inke anſ 3
reve. Quid audio? Præſtat Oratio; ut ſtemus an- eo, quod neceſſarium erat illi, omnem vi- „„ . 1e kd Dr
isnvt. te ſedentem in ſede Majeſtatis ſuæ: ut ſte- ctum ſuum, quem habuit, miſit. Ergo Inops ka lc⸗ e Anluri
Ezxercitia mus ante quem ſuas in facies corruunt Senio- non glorietur in minutis duobus Chriſto ob- Religioß nt iu,
spiritua- res coronati viginti quatuor. Scilicèt homo, latis, ſi aliquid reſervat Sibi. Omnem enim viri Pan- lnüm
bis. caducus pulvis, & cinis fragilis, ſtabit, cum victum ſuum Vidua hæc miſit. O magna mu- Perta en ſe ie
ſlellæ cadent & Cœlo? Stabit lutum, cùm lieris fides! Parum habuit, & totum detu- radad⸗ acc
Coœlorum virtutes commovebuntur? Videli- lit. Alia Viduarum in Templo enendicaret, Tvenz.
cèt parvus ſtabit, labante, dilabentéque cum iſta largitur. Quis & Chriſtianis Templo quic- Lemplus “ 4
Coœleſtibus Mundo? Non hoc mirum eſt: ſi- quid poſſidet, offert? Ubi verò ſunt, qui au- ornatus H
quidem minus eſt ante Filium Dei Homi- ratos Templi parietes improbant. En Vidua R, &,
nem adſtare, quàm ad imperium hominis, laudatur, quæ Templo patrimonium intulit. un d
ejus inhibito curſu, ſtare Solem, militatu- Et quidem Templi laquearia auro radiabant, n
rum Victoriæ, & proluſurum Triumpho. Viduæ tectum fumo ſqualebat: illius pretioſa Nniͤ u
Certè, ſi quis ſeriò Orationi vacet, brevi vela, hujus vile operimentum: aurea illius in- “

ſe ità nævis omnibus expurgabit, ut dignus

ſtrumenta vaſorum, hujus ne quidem fictilis

haberi poſſit, qui in veſtitu deaurato adſtet ſupellex. Tamen laudatur à Domino;, quèòd
à dextris illius, cui adſtitit Regina varietate pauperrima Templo ditiſſimo obtulerit ſuum 0
circumdata. vel victum penitus omnem, fame aut peri- ven Kel D
6 tura, aut crucianda. Quà ergo fronte Sa- then
Erat autem diebus docens in Templo : cerdotes Latrones Momi compellant;, ſi mi- a id 0
nobte verò morabatur in Monte, qui nimè Opulentos permittunt ex tenui patti- 1 kae
vocatur Oliveti. Et omnis populus ma- veodhe nonuihil in ornannentur⸗ Lerb n. rlna⸗
miogebeet aah onnn ze, Templo nact pendere? Quamquàm meam ipſe ſenten H
2 eum in Templo audire eum. revoco. Vidua miſit ultrò mimta;, non per- tink madi
Verſ. 37. 38. ſuaſa, aut compulſa eſt mittere. Eleémo- gilu n
. . ſynæ Pomis ſimillimæ ſint: ſpontè melias * dece
Zelas a. O Sine nocte dies! O Chriſti dies um- decidant , ut maturuerint. Allegoriis fa- 8 ind,
nimarnm brarum neſcios! Interdiu docet, noctu orat. cta convelemus. ra noſtra horæ ſunt no- nrd
neflin Et ubi lommes in nocte, ubi prandendi ho- ſiræ. Ex his ea Deo tribuere, quæ nobis ne- ppr gle⸗ Een
nen 4eſ die! Nec illum Sol epulantem aſpexit, ceflaria non ſunt, haud magnum eſt. At eo „:, Mu
rat. 4 tunc
Eint

—

Nuh
CImiN
9 N-
1 “
enlin
N 1
Monte e
ne
ng, ſie
en
nn en d
genn ule

Gtart Bin
ifimtt
I.

Vülhen

Cvobur
i

Jenp
lins Tani,
iedlnn e
Gntobent. in
lenna

Zelus a- tunc tempore, quo vel quieſcere, vel ſtude-
nimarum, re, vel etiam recreari liceret, & fortè opor-
& Fervor teret, Obedientiæ ſervire, & Animarum ſa-
*7 Iuti vacare, magnum iſtud eſt, quamquam mi-
4. nima pars vel diei, vel anni ſit. Deo placet,
quod neceſſitati ſubtrahitur.

Hac, quæ videtis: venient dies in qui-
bus non relinquetur lapis ſuper la-
pidem... Cùm autem audieritis præ-
lia, ac ſeditiones, nolite terreri. Verſ.

6. 9.
Cur jungit ſimul Hieroſolymæ & Mundi

ruinas, Templi vaſtitatem, & Judicii terro-
rem? Nimirùm præſentium acriùs urgemur
Luc. 2r. rerum damnis, quàm futuris. Ned ante hbaæc
12. omnia injicient vobis manus ſuas, & perſequen-
Tmer Dei tur. O Deum exercituum! Quàm validâ ſuos
Patientiæ Milites armaturà communit! Judicii ante

ſons. diem prædicit, tum prænuntiat futuras Ty-
Dei Ti . . X . . V
mor. Tannorum immanitates. Planè poſuit Firma-

Perſecu- Mentum Eccleſiæ formidinem. Rideo illos e-
tion⸗m g0, qui ſolius charitatis recordatione gladios à
remediu. ſe retuſum iri confidunt. Chriſtus Sapientia,
quæ docendo falli non poteſt, firmaturus A-
poſtolos, Heroas videlicèt aſſuetos Mundo pro-
terendo, contra dolos, atque ſupplicia Ty-
rannorum extremæ diei terrorem proponit.
Et nos adeò nobis blandimur, ut exiſtimemus
terroris abjiciendam loricam eſſe, ſolâque
Ibid. r4. Charitate ſat nos armari. Sequitur. Ponite ergo
in cordibus veſtris non præmeditari quemadmo-
Religioſus dum relpondeatis. Reſpondeatis, inquit, non
in dala, verò loquamini, aut fabulemini. Quin ad eos
ſed Zelo hæc dixit, quos prædixit ante Reges, & Prin-
.. cipes trahendos, raptandéſque. Quòd ſi non
Fam'’lia- traharis ante Principes, ſed ultrò eos adeas
ritas cum non reſponſurus, ſed locuturus, procul dubio
ſecalavi- Præmeditari din debes, quæ proferas. Re-
err dr.- ponſio à Deo dirigetur, locutio non item.
We" Ide Propheta precabatur oſtium ſtatui cir-
opheta precabatu um ſtatui cir
Linene Cumſtantiæ ſuis in labis, quod non ſponte pa-
enra. tet ſui, ſed manu reſeratur aliena. Nolo ſi-
lentium, ſed oſtium. Ac ſi dicat, Reſponde-
re cupio ſciſcitanti, alloqui timeo reſponſuros.
Quod clarius conſtat ex conſequentibus ver-
Ibid. 15. bis: Ego enim dabo vobis os, & ſapientiam,
cui non poterunt reſiſtere, & contradicere om-
nes adverſarii veſtri. Ubi audio contradicto-
Tres, & adverſarios, ibi non intelligo familia-
ria cum amicis, & amica colloquia; quibus
non ſe Chriſtus interfuturum promittit, qui
gravibus, ſeriiſque de fide concertationibus a-
derit. Verùm regrediamur, ſi placet, pauliſ-
Ibid. 9. per ad initium. Cùm audieritis prælia, & ſe-
Crudeli- ditiones. O inexſaturatam calamitatibus homi-
an num feritatem! Adhuc cadentibus de Coœlo
vuio laæſa Stellis, E.quori furenti, denigrato Soli, Lunæ
nec ruenie Cruentatæ addit noſtra barbaries, quas ferro
Maundo parit, calamitates. Perſtrepunt tympana bel-

e- lica, clangente tubâ de Coœlo unus exarma-
. X„ . . . .
Amkitio, tur homo, cùm ad vindictam Creatoris uni-

verſa armabitur Creatura. Itâ-ne? Nec e
reconditur in thecam, cùm Montibus cup
operiri peccatores? cùm proſiliunt defunctipe
Sepulchris, vita eripitur Viventibus: Fimitir
Mundus, nec Ambitio deficit. Surget Gehs
contra Gentem. O Diſcordiam, ne pereuntis
quidem Mundi excidio ſaturandam

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIII.

101

Attendite autem vohbis, ne fortè gra-
ventur corda veſtra in crapula, &
ebrietate, & curis hujus vitæ:
Juperveniat in vos repentina dies illa.

Verſ. 34.

Hujus vitæ curis avocamur à cura futuræ Eledtio
vitæ, quæ eſt omnis vita. Rarò autem, qui Tatus.

. . . . . Cura ſis.
implicantur negotiis Sæculi hujus, Sæculo- . .
rum regnum meditantur: & repentina dies g

Mortis ſupervenit inhiantibus Sæculo fugien- ram obli-
ti. Vioe

Vigilate itaque omni tempore orantes,
ut digni habeamini fugere iſta omnia.

Verſ. 36.

Non ſolis contemplandis cœleſtibus Oratio i
jugis neceſſaria eſt, verum & declinandis æ- SS
ternis ſuppliciis. Itaque Orationis qui nedùm biritna-
imbuti tyrocimio ſunt, nec veſtibulum attige- ia valde
re Contemplationis, quàâ ratione ſperare poſ- neceſa-

ſint ſalutem, non intelligo. ria.,

EX CAP. XXII.
8. L U C £.

Intravit autem Satanas in Judam, qui
cognomin tbatur Icariotes, unam de
duodecim, & abüt, & locutus eſt
cum Principibus Sacerdorum, & Ma-
giſtratibus, quemadmodum illum tra-
deret eis. Verſ. 3. 4.

Biit, & locutus eſt cum Principibus. En Religioſus
tandem fontem malorum omnium! En in Aula.
vincula, quibus a Deo abducuntur Diſcipuli
Chriſti. Recedere a Fratribus, & Aulas ſub- Pauper-
ire, hoc eſt, Odium Domeſticorum, & Am- as laſa.
bitio alloquendi Magnates, ad prodendum
uſque Dominum impellunt. Non ſolius Ava- „
1 . . . . . Familia-
ritiæ ſtudio puto Dominum à Juda Principi- a, cem
bus proditum, verùm & Ambitione eis pla- ſaculari-
cendi, ineundæque eorum gratiæ. Placendi bus zimis
Magnatibus ea tandem cupiditas eſt, ut ne expetita,
Chriſti quidem proditionem horreat. Itaque
& proditur Chriſtus, ut Satrapis placeamus,
damnatur à Pilato, ne Cæſari diſpliceat. Non
mirum ergo, ſi adeò in Scripturis Deus mo-
nuerit minimi faciendam eſſe Primorum Ami-
citiam, quando prævidebat, ſe tradendum,
atque crucifigendum harum ſeu amore, ſeu ti-
more Amicitiarum.

Quarehat opportunitatem, ut traderet
iAlum ſine turbis. Verſ. 6.

Aliquando tandem vitium Turba retarda- Chriſti
vit. Nimirùm mihil æquè frœnat Diſcipulos Paſſi.
Domini, quamvis proditores, ac Turbæ re- pee
cordatio. Veretur enim, ne vilis ſit, quo- miie.
rum favore cupit Magnus apparere. Plùs Tur- zu, non
bam, quam Jusok Proditor timuit. Quin placendi,.

1 3

102

& Scribeæ Plebem reverebantur, non Deum.

Et ipſe oſtendet vohis o&naculum mag-
num ſiratum. Verlſ. 12.

Religionis Præmiſit Dominus Joannem, & Petrum,
wunia ut menſam pararent, ad celebritatem Agni.
viliora. In quo duo maximè notanda exiſtimo. Pri-
Religie mùm, primarios Diſcipulos deſtinatos præpa-
sdtemn randis menſis. Nimirùm à Superioribus gau-
ie derem aliquando vilioribus deputari muneri-
bus viros graviores. Et quidem in Petro ſeu
Zelus, ſeu Dignitas Paſtoris adumbratur, de-
ſignatur in Joanne Amor: Amorem tamen;,
& Dignitatem à Chriſto exerceri ſpecto ope-
ribus ſummè demiſſis. Quid verò eſt, quèd
Dominus brevi in patibulo moriturus, cona-
culum grande poſtremæ vult cœnæ apparari?
Sui, inquies, & Sanguinis, & Corporis Sa-
cramenta dedicaturus erat. Sapienter: intelli-
gis credo, non reprehendendos eos eſſe, qui
Templa excitant magnifica, quando ipſe Do-
minus aliquam exhiberi ſibi pompam præce-
pit, cùm ſuum nobis in ferculum corpus ex-
Luc. 22, hibuit. Et cuùm facta eſſet hora, diſcubuit, &
14. duodecim Apoſtoli cum eo, Et ait illis: de-
Regnlariâ ſiderio deſideravi hoc Paſcha manducare vobiſ-
ler ge, cum. Ubi ſunt, qui dieculæ umius iter confe-
2si, S„ Quri omnem ordinem conculcant? Diſceſſurus
marum& & Mundo Dominus cœnæ horam expectat, &
Hoſpia- quamvis deſiderium pariter, & neceſſitas ur-

Temploru
ornatus.

litate. gerent, horarum ſeriem non invertit. Non
Iier. facilè perverti debet in domo Apoſtolica præ-
Zelus a- fixus izrun „temporumque ordo. Quin in do
„smaraz Io aliena non antevertit cœnandi tempus,

Regaias, præcurrente quamvis defiderio manducandi
Boraſque Paſcha cum Diſcipulis. Quid ſanctius, quam
ſervet. dedicatio Corporis, & Sanguinis Domini?
Non tamen horarum diſtributionem perver-
tendam Chriſius duxit, ut tantùm conficeret
Sacramentum. Omnia Tempus habent. De-
ſiderio deſideras ad animarum ſalutem exire.
Non reprehendenda cupiditas, ſed præfinitum
exeundi tempus ſervandum. Non majus, nec
dignius tuum credo opus Domini Sacramento.
Cur ergo, quam Deus horam expectavit,
antevertis, pervertiſque?

Et accepto Pane, gratias egit.. Verum-
* οι
tamen ecece manus tradentis me, me-
cum eſt in menſa. Verſ. 19. 20.

Quaàm lentè Dominus proditorem ſuum pro-
dit! Prius eum ſuo ſanguine demulcere ſtu-
duit. Non ante ſacrum epulum ſcelus illi ob-
jecit, ut experiretur, an ſuo poſſet cruore
curari. Tradit ſe tradenti ſe, ut ſe non tra-
dat. Nos verò erumpimus ſtatim in querimo-
nias, peccantémque deſignamus, m auditâ
voce und reſipiſcat. Non id documentum à
Chriſto hauſimus. Tam grande architectan-
tem ſcelus Jxss non detegit, niſi poſt adhi-
Luc. 22. bitum ſui Corporis pharmacum. Facéta eſt au-
24. tem & contentio inter eos, quis eorum videre-
Ambitio Hur eſſe major. Dixit autem eis: Reges gen-
vix repri- tium dominantur eorum. Neſcio, pluſ-ne Am-
mitur. bitionem Diſcipulorum mirer eflerveſcentem
in Domini proditione, poit epulum Sangui-
nis, an Domini in coêrcendis Diſcipulis Hu-

Vro tole-
randus.
Correctio
mitis.

Talentorü
ſumorum
supiditas,

Oliva

manitatem, Clementiâmque. Sitis iſta regnan-

di nec epoto Cruore Domini reftingui potuit. & in Re.
Dominus veròô tantam Apoſtolorum non in- igione
dignatus dominandi rabiem verius, quam ſi- uaneram
tim, peramanter eos monuit; appoſitiſque e- run
Xemplis ad contemptum dignitatum incitavit. CSnreqj,
Quin importunæ oblitus Ambitionis, eorum müis 15
magis commemoravit fortitudinem, recenſitis
iis, quæ cum eo paſſi fuerant. Vos autem eſtis, Ibid. 28.
inquit, qui permanſiſtis mecum in tentationi-
bus meis. Nos verò, proh dolor! ſi peccaverit Frver

fortè Frater, operum obliti, quæ fortiter geſ- breſit e-

ſit, obliti laborum uibus oppreſſ fach te-
6 enéê eſt,
PPrellus pené eſt, peſcenti.

umius delicti momenta Sanctuarii pondere li- Relivioße,
bramus: nec veremur ex auro, argentôque & KEecle-
compactum ſimulacrum, quaà luteis vacillat Hatici e.
pedibus non Lapillo, ſed Monte ad excidium 7m lapſ
perurgere. Lapidis eſt, (abſit literali ſenſui 41& m
invidia) lapideæque aſperitatis eſt, Statuam .
undique pretioſam ideò allidere, atque con- niendi.
cutere, quòd in pedibus aliquando degeneret. ow
David frontem petit, lapis pedes: explorat “ eier
ſtrenuus Adoleſcens Domimi ſpiritu tam in a- angal,
ciem eductus, quam domi à Deo edoctus vir- Zari faci.
tutem capitis, & eò dirigit fundam, ubi ratio ler.
munita repellere debuiſſet impetum ſaxi. Sat Religi⸗
tutus fuiſſet à Davide Gigas, ſi æratâ fronte rris te
caput obarmaſſet, quamvis exarmatis pedibus rang.
proceſſiſſet ad pugnam. Verùm Lapidi non ſat Saperis
fuit aurum capitis, metalla crurium, argen- diſerem:
tum pectoris, uni quèd pedum digiti fragilio- ſ. .
res fuerint, totumque ſimulacrum teſtacei ex eterz
parte digiti pedum peſſumdederunt. Et hæc promeri-
dixerim, non quòd ignorem Chriſtum Lapidi ia homo-
huic comparari in demolitione ſeu Babyloni- Tandur.
ci, ſeu Diabolici imperu: ſed quoèògd plerique,
qui Chriſtum imitari recuſant in eo, quòd A-
poſtolos commendavit, laudavitque à fortitu-
dine, quanquàm alioqui in minimis defecerint
in eo duntaxat illi perſimiles eſſe volunt, ut
pretioſam auro molem in luteis pedibus qua-
tiant, non roboris miraculo, ſed portento re-
cordationis minimè gratæ. Ergo, quod Chri-
ſtus ſanctiſſimè præſtitit in Coloſſo, hi non
ſanctè agunt cum Heroibus de Fide optimè
meritis, ubi tantillàùm vacillarunt.

Et gaviſi ſunt, & pacti ſunt pecuniam
ilti dare. Et ſpopondit. Et quærebat
opportunitatem, ut traderet àlum ſine
turbis. Verſ. 5.

Non modò Chriſtus Abel eſt, quia à Fra- Chriſtu
tre proditur: verùm quia uterque parricida, e,de
Cain videlicèt, & Judas, infeſta nomina,
infauſta omina „ Avaritià ſtimulante inſaniit.
Et de Juda quidem dubium eſſe non poteſt,
quippe qui argento vendiderit illum, cujus
caput aurum eſt optimum, ſi Sponſæ fidi-
mus teſtimonio. De Cain verò mihi indè Avari-
probatur, quòd ſceleris à Deo reus convic- tia.
tus, in pœnam profuſi ſanguinis, terram ſi⸗
ne fruge exculturus prædicitur, meſseque

mulctatur. Cùm operatus fueris eam, non da- Gen. 4.

12.

ibi fruétus ſuos. Parem pœnam eſſe ſceleri
tet: & per quæ quis peccavit, per hæc H
plectitur. Quare ergo Caino Tellus ſteri- Invisis

. . „. . p inter 4-
leſcit, interfecto Fratre, niſi quia ex radice te.

cupiditatis orta eſt in corde malè litantis ra- Ankitio,
bies eradicandi Abelem è& terra. Nimirùm ra- Gloris
pax Cain, ut conſpexit gratiores ſuis hoſtiis, vana.

Fratris victimas eſſe, illicò ſuſpicatus eſt fu-
turum,

tunn,
Ne
le (
Hatr
noge
Cebita
munun
rmwi
lel,
tel
nltatel
Itatt
portali
kem ²
ipdegoe
tanit,
lis
um h
i in
1e go

IlS:

it

⸗

N Dies
kur Nir
batur: 0
na oe⸗
Preorum
Uorie pe⸗
Ktenmptu
lchatis
llo pecn
gno color
lerum in
1ens Belle
i Mitur?

en bietor.!
: ile n
le ſne ſid
u morte
ſus Vit me
temn notte
Ion Fyura
(hnii 49
8 nboſnech
e Niil In T
n, di
ekekt De⸗
Veo, ſi re
60 lium
0hognatur
Ut Deus
Arnti
1 nil cci
. Ut II ſins,
re lnent
lere!
nente hop

. Erum
1
C eraicann
„ Nkd P
in ubi ſ.
4 ld .
Wekanti⸗
keohtnt .
nt

ditn
Unenm ,lene

llgete
Ulntnen
audhutneinn
innum
nile e nn
h rs lß
lo,el nen
Lig
n 0
bis be u ie
Alluu⸗

in ſußu

ulent u

Aelck 5

„, etce Ne
ee

a, t⸗
Kwle

Stromatum,

turum, ut, præ ſuis, opes illius augerentur.
Ne ergo ditiorem ſe aliquem in mundo vide-
re cogeretur, Paternæ damnationis primitias
Fratrem præguſtare coëgit: cumque ipfe pri-
mogenitus eſſét, mortis primogenituram ſibi
debitam non vendidit, ſed avarâ liberalitate
minimo natu Fratri & tradidit, & addixit.
Erravit tamen. Moriens enim ſine prole A-
bel, hæredem mortis ſuæ Authorem ſuæ ne-
cis reliquit. Felix Abel, qui à Patre Immor-
talitatem procurante mortis poculum accepit,
à Fratre verò mortem propinante recepit Im-
mortalitatem. Infelix Cain, qui primus mor-
tem à Parente évocatam induxit in Mundum:
ipséque primus Tyrannidi immaniſſimæ mili-
tavit, mortis ideò reus, quia & miniſter. At
fuſiùs de Cain, cùm ageretur de Juda. Quam-
quam pares ſcelere, ſupplicio diſpares ita jun-
Cti ſunt Avaritià, ut unius nequeas ſugilla-
re proditionem, quin alterius ſcelus execre-
ris.

Venit autem dies azxymorum, in qua ne-
eſſe erat, occidi Paſcha. Veri. 7.

Dies tam luce nobilis, quàm cruore nefa-
ſtus. Nimirùm oriebatur Sal, Agnus occide-
batur: ociùs ſplendente Aſtro innocens Vi-
ctima occidebat. Rogo, quid eſt, quòd He-
bræorum lætus de .Æ.gypto exitus, funeſtaâ in-
noxiæ pecudis immolatione funeſtatur? Annon
peremptus in mari Pharao ſolemni triumpho
Paſchatis exhibetur ? Quare ergo Regi ſce-
leſto pecus innocens parentabat? Quare in a-
gno coloratur Pharao ? Cur probitatis ſimu-
lacrum imago ſceleris eſt? Cur denique fu-
rens Bellator;, miti, ſilentéque Hoſtià expri-
Perſeeatie Mitur? Planè in hœdo vivacius, quam in agno,
