Honor mutuus Apoſtolorum inter ſe.

104. I
Honor mutuus, nam Lux aquà eget, ut incendat.
Hoſpitalitas. 16 1. I. & 398.2
Hoſpitalitas vera. 156. 1

Hoſpitalitas non ferculis abundet, ſed ſermonum
familiaritate condiatur. 155.2
Vide Abraham. Sermo Wiritualis.
Hoſpites excipiendi perhumaniter. Ibid.
Humilitas. 4. 2. & 5. 2. & 16. I. & 2. & 54. 2. &
67. 2. & 78. 2. & 97. 2. & 103. 2. & 140. 1. &
171. 1. & 181. 2. & 244. 2. & 246. 1. & 290. 2

& 377. 1. & 394. I. & 418. 1

Humilitas vera. 120. 1
Humilitas rara, rarior Affabilitas. 125. 1
Humilitas de ſe non loquitur. 4. 2
Humilitas nihil ex ſe magnum ſperans. §. 2
Humilitas in Dignitate. 1I1. 2

Humilitas, & Cognitio ſui Talenta præ Spiritu
ſumma efficiunt. 21. 1
Humihitas in perfectis. 25. 2. & 73. 2. & 166. 2
& 334. I. & 419. 2

Humilitas in perfectis viris rara. 45.2
Humilitas omnibus neceſſaria. 0. 1
Humilitas, & Affabilitas in Nobilibus. 51. 2
Humilitas ſublimatur. 69. 2. & 346. 2
Humilitas Congratulationes odit. 162. 2
Humilitas nihil ſibi deberi vult. 213. 2
Vide Faſtus Titulorum.
Humilitas exaltat. 229. 2
Humilitas Gratiæ Dei omnia tribuit. 297. 2
Humilitas vincit Superbiam. 314. 2
Humilitas fons Orationis. 326. 2
Humilitas, & Circumſpectio in perfectis. 234. 1
Humihitas ſublimis. 338. 2. & 395. 1
Humilitas pellit peccatum. 342. 1
Humilitas valde ardua. 352. 1

Humiles hæredes ſunt. 272. 2
Hypocriſis. 52. 2. & 67. 1. & 89. 2. & 95. I. &
104. 1. & 159. 2. & 174. 2. & 249. 2. & 313. 2
& 325. 2. & 397. 2. & 402. 2

Hypocritæ. 50. 1. & 67. 2. & 229. 1
Vide Vitia Palliata. Intentio.
I.
S. I Acob. 158. 2
S. Jacob inter ærumnas. 137.2
Jactantia fugienda. 273. I
Idololatriæ parentes Divitiæ. 277. 1
Jejunium. 23. 1. & 53. 2. & 397. 1
S. Ignatius. 181.2
S. Ignatius vinctus & læſus. 378. 1
S. Ignatii veſtis. 118.2
Vide Modeſtia. Zelus.
S. Ignatius in antro. 283. 1
S. Ignatii Zelus. 347. 1
Ad S. Ignatium de Societate propaganda. 349. 1
Imitatio Paſſionis Chriſti. 58. 2
Imitatio aliorum ſit cauta. 219. 1

Imitandi pauci, & Hominum dicta ſpernenda ſunt.
292. 2
Vide Optimi.

Impa-

Impatientia. pag. 313. 2
Incarnatio Chriſti Gloria ejus. 177. 1
Infernus. 251. 2. & 333. 2. &ũ 336. 1
Inferni meditatio. 2871. 2
Vide Mors.
Infirmitas. 186. 2
Infirmitas alleg. 341. 1
Infirmitas, & Mors Impiorum. 23228. I

Infirmus convaleſcens. 29. T
Infirmi inviſendi, ſed cum proſectu. 3 39.2. & 398. 2

Informationes ſinceræ ſint. 46. 1
Ingratitudo. * 272. 2
Ingratitudo Mundi erga Chriſtum. 192. 2

Ingrati Deo. 236. 2. & 328. 1

Immici Dilectio. 41. I. & 49. 2. & 89. 1. & 238.1

& 244. I. & 290. 2. & 380. 1
Inimici Dilectio etiade in exteriori apparatu. 331. 2
Inimici diligendi. 303. 1. & 312. 1I. & 310. I. &
319. 2
Inimicis benefaciendum. 199. 2
Injuriæ ferendæ. 209. 2. & 244. I. & 312. 1
Vide Humilitas.
Injuriæ gemmæ ſunt. 234. 1

Inſpirationes Dei cui infundantur. 169. 2
Inſpirationes, & Lectio ſacra retineantur. 239. 1
Inſpirationes contemptæ. 304. 2
Inipirationum cunæ Ara eſt. 189. 1
Inſpirationum, & Fervoris atque Vocationis ſemen
Regularum obſervantia. 347. 2

Intenuo recta. 3. 2. & 9. I. & 14. 2. & 20. 1
& 30. I. & 40. 2. & 51. 2. & 60. 2. & 72. 2. &
79. 2. & 90. 2. & 95. I. & 2. & 98. 2. & 106. 2
&& 118. I. & 121. I. & 139. I. & 2. 8 158. 1
& 160. 1. & 163. 2. & 208. 1. & 213. 2. &
222. 2. & 22 5. I. & 2. & 231. I. & 241. I. &
250. 2. & 256. I. & 295. I. & 304. 2. & 310. 1
& 314. I. & 315. I. & 330. I. & 350. 1. & 352.
1. & 386. 2. & 399. 2. & 402. 2. & 406. 2. &
41I. 1I. & 414. 2. & 422. 2
Intentio prava. 9. I. & 20. I. & 60. 1. & 677. 2. &
68. 2. & 79. I. & 83. I. & 87. 2. & 90. 2. & 95.2
& I21. 1. & 160. 1. & 161. 2. & 164. 2. &
174. 2. & 23 I. I. & 249. 2. & 263. 1. & 325. 2
& 326. 2. & 352. 1. & 367. 1. & 389. I. &
. 39. 2
Intentio vana. 161. 1
Vide Hypocriſis.
Invidia, & Invidi. 171. 2. & 372. 2. & 409. 2
Invidia diſcat orare. 3. 1
Invidia inter æquales. 56. I. & 59. 2. & 77. 2. &
78.2. & 87. I. & 92. I. & 102. 2. & 118. I. &
171. 2. & 209. 2. & 310. 2. & 371. 1
Invidia inter æquales repellatur ob Religionis mu-

nia viliora. 45. 2
Invidia inter æquales: ſic Aulicus non promotus
laboret. 118. 2

Invidia ſibi nocet. 119.
Invidia, & Perſecutio ſignum Perfectionis. 58.
Invidiæ atque Iræ Crudelitas. 58.
Invwidia inter Religiones caveri omninò debet. 60.
Vide Honor mutuus.

—d —

Invidia inter Religioſo. 94. 1
Invwidia inter Operarios. . 293. 2
Invidia inter Operarios caveatur. 62. 1
Invidia inter Aulicos, & Operarios. 289. 2
S. Job. 202. I. & 223.2
S. Joannes. 3. 1. & 22. 2
S. Joannes Baptiſta. 1. I. & 262. I
S. Joſeph. 220. 1I
Ira. 49. 2. & 217. 2. & 290. 2
Ira ſignum luxuriæ eſt. 397. 2
Irriſores. 213. I. & 3038. 2

Rerum Nytabilium.

Irriſores pauperum. 16⁵60. 2
Irriſores Juſtorum. 151. 2. & 312. 1. & 328. 1
Irriſores Juſtorum videant, quos ſpernant. 238. 2
Irrilores, & Perſecutores Religiofſorum. 310. 2
S. Iſaias. 1 D 340. 2
Iter. S 64. I. & 102. I

Iter Religioſorum. 52. 1
Vide Hoſpitalitat. Zelus
Iter; dum exciimur. D 81. 2

Iter ad Indos. 293. 2. & 300. 2. & 360.2. & 379. 1I
Jubilæi annus cur Sanctus. 161. 2

Judex. 54. 2. & 93. 2. & 274. I. & 299. I. & 32 1. 1I

333. 2. & 416. 1

Judex, & Juſtiitiaia. 45: 2
Judex judicanduss. 1717. 2
Judex negligens. 48. 1
Judex probus. Ibid. & 358. 1. & 387. 1

Judex impius. 2777, 2. & 334. I. & 364. 2. & 368.
S I1I. & 404. 2
Judex probus Accuſatores Invidos pumiat. „9. 1
Judex rapax. “WD 372. 1
Judex in reorum quæſtionibus non abutatur cavillis.

133. I
Judex citò expediat lites. 299. 1
Vide Munera. .
Judex avaritià laborans. 416. 1
Judex nihil quærat à palea. 314. 1I
Judex inopes tueatur. 351. 1
S. Judith. 259: 2

Judicantes temerè. 9. I. & 21. 2. & 36. I. & 64. I
& 104. I. & 149. I. & 156. 2. & 161. I. & 177.2
& 208. 2. & 210. 2. & 211I. I. & 303. I. & 358.2
& 368. 1. & 378. 1
Judicii Dies.
Vide Dies.
Jugum Chriſti. 39. 1. & 46. 1. & 132. 2
Jugum Chriſti ſuave. 36. 2. & 77. I. & 91I. 1. e
94. 2. & III. 2. & 141. I. & 179. 2. & 212. 2. 8&
224. 2. & 25 5. I. & 300. I. & 308. I. & 313. 1
& 317. I. S& 342. 2. & 345.1. & 346. I. & 362.2
& 363.1. & 371. 2. & 382. 1. & 385. I. & 386. 2

& 395. 2
Jugum Chriſti Mortificatione dulcelcit. 55.2
Jugum Chriſti quibus ſuave fiat. 150. 2. & 255. 2
& 294. 1

Vide Mortiſicatio.

Juriſdictio Eccleſiaſtica. 22. 2. & 106. 1I. & 113. 1

& 207. 2. & 219, I. & 292. I. & 295. I1. & 330.1
& 406. 2. & 407. I. & 408.2. & 409. I. & 417. 1
Juriſcdictio Eccleſiaſtica quo modo augeri queat. 51. 1

Juriſdictio Eccleſiaſtica nihil extimeſcat. 98.2
Juriſdictio Eccleſiaſtica ſuaviter agat. 224. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica quâ ratione propagetur.
159. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica odium, amorémque impio-
rum contemmaat. 165. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica Mortificatione reddetur po-
tentiſſima. H 177. I
Juriſdictio Eccleſiaſtica omnia poterit in Mundo, ſi
Mundi nihil amaverit. 222. 2

Vide Homines non timendi.
Juriſdictio Eccleſiaſtica benefacit puniendo. 275. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica Avaritiæ odio proficit. 330. I

Juriſdictio Eccleſiaſtica extimeſcenda. 337. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica, & Zelus animarum nihil
optent præter Divina. 350. 1

Juſtitia. II. 2. & 178. 2. & 274. I. & 275. I. G&
298. 1. & 330. I. & 344. 2. & 358. 1. & 372. I
& 397. I. & 404. 2. & 405. 2

Juſtitia, & ſeveritas. 33. 1
Juſtitia ſine perſonarum reſpectu. 18. 2
Juſtitia omnibus, 278. 1I
Juſtitia

„

Labor Sæcularium multus & vanus.

Index

Juſtitin æqua omnibus. pag. 33: I. & 5 . Eer dl
Vide Judex.

Juſtitia æqua omnibus ſit. 286. 1
Juſtitia mitior cum inopibus. 323. 1
Juſtitia in Magnates. 97. 2
Juſtitia cur non regnet. 364.2
Juſtis omnia cooperantur in bonum. 212. 2

Vide Perſecutio.

Abor. 233. 2
Labor ex Obedientia melior Oratione. 211. 2

Labor manuum Orationis fons eſt. 213. 1
Labor & Mortificatio Oratione aliquando præſtan-
tiores. Ibid.

Labor & Mortificatio veræ ſunt victimæ, ac vera

Oratio. 227. I
Labor & Mortificatio vera Devotio ſunt. 253. 1
Labor & Zelus Oratione melior, & Cellà. 229. 2
Labor & Munera viliora. 244. 2
Labor & Circumſpectio Religioſorum. 282. 2

Vide Mortiſicatio. Religioſus.
Labor ex prava Intentione. 293. 2
Labor Sæcularium. 31. 2. & 300. 2. & 338. I. &
35 1. 2. & 378. 2. & 381. I. & 394. 1. & 401. 2
& 402. 2. & 403. I. & 2
Labor Sæcularium gravis. 179. 2. & 327.2. & 358.2
Labor Sæcularium impavidus. 325. 1
Labor Sæcularium vanus. 30. I. & 247. I. & 296. 2
& 303. 2. & 360. 1. & 389. 2. & 392. I. & 402. 2
349. 2
Laborandum. 406. 2. & 305. 1
Vide Jugum Chriſti. Mortis meditatio.
Lacrymæ tantum. 13. I. & 16. I. & 220. 2. & 256.
2. & 257. 2. & 259. I. & 263. 2. & 340. 1
Lacryma ceſſabit ſi Dominus ad Cor loquatur. 313.2

Lacrymæ S. Davidis. 260. 1
Lacrymarum laus. 25˖7. I
Lacrymarum voluptas vera. 260. 1

Lætitia vera ex Timore Dei. 3. I. & 372.2. & 412. 1
Lætitia Spiritualis. 35. 2. & 121I. 2. & 150. 2. &
266. 1. & 288. 2. & 313. I. & 333. I. & 336:2
363. 2. & 376. 1

Lætitia Spiritualis Fervorem conſervat. 346. 2
Lætitiam Spiritualem Tepiditas extinguit. 77:. 1
Vide Tepiditas.
Lætitia Spiritualis, & Pax cordis. 109. 1

Lætitia Spiritualis Tentationum remedium eſt. 110. 1
Lætitia Spiritualis jugis. 125. 2. & 249:. I
Lætitia Spiritualis in Operibus. 25 5. 2
Lætitiæ Spiritualis fons Obedientia. 224. 2

Lætitiæ Spiritualis fontes Severitas & Mortificatio.

299. 2
Lætitia vana & Cura. 187. 1
Lætitia vera. 273. I. & 371. 2. & 388. 1
Lætitiæ fons. 377. 1
Lætitia vera ex vero Mundi contemptu. 421. 1

Laici ferventes ſint:

dunt. 207. 1
Laicos non ſpernat Sacerdos. Ibid.
Laicorum ſtatus. 244. 2

Labi poſſunt Optimi. 233. 1. & 235. I. & 42 I. 1
Vide Optimi.

Lapſi recipiendi. 18. 2. & 128. 2. & 146. 2. & 167.1

& 256. 1. & 2. & 265. I. & 305. I. & 337: 1
& 408. 2
170. 2. & 407. 1

Lapfſi blandè recipiendi.
636. 1. & 105. 2. & 396. 1

Lapfſi erigendi.

Pahpſi blande erigendi. 32. 2. & 50 I. & 58. 2.
64. I. & 79. I. & 85. I. & 2. & 90. 1. & II5: 2

Lapſi clàm erigendi.
Lapſi optimi fiunt. 167. 1I. & 223. 1. & 385. 2. &

Lites expediantur.

nam difficiliùs perfecti eva-

& 203. 2. & 362. 2. & 369. I. & 356. 2. & 408.
2. & 41I. I. & 419. I
63. 2. & 85. I. & 411. 2

407. 2. &ũ 408. 1. & 420. I. & 421. I

Lapſi optimi fiunt facillimè. 9090. 1
Lapſi humaniter erigendi. 115. 2. & 140. 2.
Lapſi non ſpernendi. . 212. 2
Lapſi humaniſſimè excipiendi. 215. 2
Lapſi non deſperent. 243. 2. & 370. 2
Lapſi ſuaviter curandi. 284. 1

Vide Sduperior. .

Lapſi optimi fient. 280. 2. & 328. 2.& 337. 1. &

. 349. 1. & 369.2. & 375. 1
Lapſi ſi in Domino ſperaverint, optimi fient. .
Lapſorum ſecretò curandum Scelus. 116.2
Lapſorum ſecretò curandum Vulnus.

142. 1
Lapſos Superior occultè erigat. 350. 2
Lapſis compati. 156. 2. & 173. 2. & 205. 1
Lapſis compati debemus. 155. I
Vide Compati.
Laus B. Virginis in die Pentecoſtes. F. 2
Laus Sancti. 347. I. & 35 I. 2. & 361.2
Laus Sancti à Proavis derivari Poie I1. 2
Laus Sancti Nobilis. 246. 1
Laus Sancti Humilis. 181. 2
Laus Aquæ. 256. 2
Laus Aquarum & Lacrymarum. 257. 1
Laus & Beneficium Fidei. lbid.
Laus S. Andrexæ. 270. 2
Laus Superioris liberè coërcentis. 284. 1
Vide Juriſditctio Eccleſiaſtica.
Laus Superioris. 304. 2
Laus Sancti Franciſci Xaverii 347. I
Laus Religionis. 348. 2

S. Lazarus. 316. 2
Lazari morbus. 186.2. & 409. 2
Lectio Sacra. 26. 2. &ũ 99. I. & 380. 1. & 384. 2
& 387. 2. & 394. 2
279. 1. & 403. 2

Lectio ſacra ex gloria vana.

Lectio profana. 150. 1
Liberalitas. 65. 2
Vide Deus.
Libertas noſtra Chriſti Incarnatio. 284. 2
Libertas vera Chriſti ſervitus. Ibid.

Libri impii vel Poëtarum vel Politicorum. 278. 2

& 381. 1

Linguæ cura. 4. I. & 2. & 5. I. & 45. 2. & 69. I.

& 2. & 95. I. & 97. 2. & 101. I. & 120. 2. &
128. 2. & 141. 2. & 180.2. & 213. I. & 2. &
223. 1
Linguæ cura nullum excludat in Recreatione Do-
meſticà. 155. 2
Vide Religioſus laicus.
Linguæ damna. 58. 2
Linguæ grande ſcelus. 212. 1
299. 1I. & 404. 2
Locus non obeſt. 554.2. & 209. I. & 227. 1
Locus nocet. 80. 1
Locus non Sanctos facit. 217. 2. & 309. 2
Locorum indifferentia ex Obedientia. 9. I. & 12.2
& 17. I. & 27. I. & 29. 2. & 30. 2. G& 46. 2. &
147. 1. & 182. 2. & 227. 2. & 358. I. & 362.2
& 376. 1. & 379. 2. & 408. 2
Locorum indifferentia difficilior iis, qui Talentis
magnis, & plauſibus florent. Ideo Obedientiæ

meritum majus in Societate. 96. 1
Locorum mutatio. 308. 1
Lucretia. 263. 1

Lux alleg. 399. I. & 400. 1. & 406. 2. & 4101.
2.

400. 1I

Lux alleg. ex Cellà oritur & Oratione.
1 4Lur.

44.
Modeſtia ſine ſpiritu. 50. 1. & 66. I. & 79. 1. &

Lux aquâ eget ut incendat. pag. 218. 2
Luxuria. 22. 1. & 41. 2. & 63.2. & 65. 2. & 75. I
& 82. 1. & 245. I. & 2. & 274. 2. & 276. I. &
309. 1. & 391. 1. & 2. & 393. I. & 2. & 394. 1I
& 418. 2. & 419. 1
Luxuriæ fons. 8323. 2
Luxuria vix vincitur ſummo conatu. 13. I. & 389.2
Luxuria crudelis. 17. 2. & 397. I

Luxuria ex Clementia nimia. 275. I
Luxuria fons malorum. Ibid.
Luxuria etiam Senibus ac Pœnitentibus inhæret.
296. 1
Luxuria & Gloria varla. 343. 1
Luxus. 38. 1. & 67. I. & 81. 1I. & 82. 2. &
307. 1
Luxus & Pompæ vanæ. 19.2
Luxus devitatus Eleëmoſynæ fons. 53. 1
Luxus & Eccleſiaſticôdtam Pompæ. 88. 1

Vide Eccleſiaſtici.
Luxus conviviorum. 195. 2. & 245. 1
Luxus ex Superbia. 277. 2
Luxus dedecet Eccleſiaſticos. 309. 2
Luxus & Eccleſiaſticorum pompæ, Tribulatio-
num fons; nam in Rege damnatur oſtentatio,
quantò magis in Clerico. 341.2

M

Anſuetudo. 30. 2

Beatiſſima Maria erigit peccatores. 167. 1
Beatiſſimæ Mariæ neceſlarium patrocinium. 266.2

Mariæ nomen Tentationis remedium. 173. 1
Sanctiſſimæ Mariæ virtus. F. 2
Sanctiſſimæ Mariæ Annuntiatio. 178. 1

Vide B. Virgo. Laus B. Virginis. .
S. Maria Magdalena. 46. 2. & 210. 1

Matrimonia. 6. 2. & 75. I. & 82. I
S. Matthæus. 25. 2
Medicina Tepiditatis Sermo Spiritualis. 39. 2
Meditatio Exemplorum Chriſti. 418. 1
Memoria, Vide Eterna. Mors.
Mendacium. 404. 2
Mendicabulorum calliditas & doli. 38. 1
Merces reddenda ſervis. 219. 2
Vide Rex.
Metus. Vide Amor.
Milites impii. 20. 1I
Minima. 281. 1
Miſſa. 104. 1. & 241. 2

Miſſa celebranda. 12. I. & 104. 1
Modeſtia. 25. I. & 65. I. & 66. I. & 67. I. & 98. 1
& 128. 2. & 133.2. & 221. 2. & 301. 1. 333. 2
& 343. 2. & 365. 2. & 376. 2. & 386. 1
Modeſtia & Mortificatio ſine Spiritu non proſunt.
36. 1
Modeſtia & Verecundia. 4. 1
89. 2. & 158. I. & 184. 2. & 205. 2. & 375. 1
& 397. 1. & 388. 1. & 402. 2

Modeſtia oculorum. 220. 2. & 277. 2

Modeſtia neglecta. 232. 2
Modeſtia parens Pudoris. 256. 1
Vide N. Ignatii veſtis.
Modeſtia Caſtitatis Cuſtos. 295. 2
Modeſtia zelum promovet animarum. 366.2

Moniales. 5. I. & 10. 2. & 16. I. & 5I. I. & 210. 1
213.2. & -352. 2
Moniales ibi ſint animo, ubi ſunt corpore. 14. 2

Moniales ad Crates non accedant. 69. 1
Mors. 287.2
Mors alleg. 91. 1. & 310. 1
Mors ob peccata. 72

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Rerum Notabilium.

„ db d e

Mors Juſtorum. 1I. 2. & 313. 2. & 334.
378. I. & 390.
Mors Juſtorum læta ex bono opere. 339.
Mors Lux eſt allegorica. 11
Mors optanda. 12.
Mors improviſa. 18.2. & 177. 2
Mors felicium. 29. 1. & 390. I1

Mors impiorum. 90. 2. & 187. I. & 228. 2. & 288.
I. & 310. I. & 340. 2. & 328. 1. & 35I. 1. & 2
. & 360. 1
Mors non timenda. 111. 2. & 390. 2
Vide Inferni meditatio.
Mors parit Temporalium contemptum. 276. 1
Mors ſanctorum. 3738. 1
Mors vertit Lucem bonorum in Tenebras. 283. 1
In Morre non ſibi conſulit, qui ſanus ſalutem ne-

glexit. 285. 1
Mors Aulici. 287. 2. & 302. 2
Mors probat Dignitatum vanitatem. 290. 1
Mors Tepidorum. 300. 2. & 304. 2
Mors meditanda in Dignitate. 306. 2
Vide Eiterna tantum.
Mors Divitum. 324. 2
Mors ægrotis nuntianda. 339. 2

Mortis meditatio. 30. 2. & 44. 1. & 158. I. & 179. 2
& 228.1I. & 288. I. & 306.1. & 318. 1. & 320. 1
Mortis meditatio Agriculturam ſpiritualem juvat.
1. 2
Mortis meditatio vitæ renovatio eſt. 11 F. I
Mortis meditatio Ambitionem fugat. 303. 2
Mortis memoria. 5I. 2. & 55. I. & 60. 2. & 7I.
2. & 75. I. & 77. 1. & 2. & 353. 1. & 2. & 355.
I. & 368. I. & 406. 1
Mortis oblivio. 76. 1. & 317. 2. & 340. 2. & 353.2

— — — & =

& 390. 1
Mortis & Judicii dies vindices Dei in Peccatores.
228. 2
Morti nos paremus. 164. 2
Morti ſe quiſque paret. 249. 2
Mortem non optant Tepiditas & Ambitio. 12. 2
Mortem præveniat pœsnitentia. 229. 1
Vide Pœnitentia.
Ad Mortem parari. 228.
Ante Mortem operandum. 331.
Mortui non plorandi. 43. 1. & 60.
Mortificatio. 13. 1. & 91. I. & 176. 2. & 288.
& 317. 2. & 331.
Mortificatio Chriſto pergrata. 16.
Mortificatio Communis omnibus. 55.
Mortificatio obvia. Ibid
Mortificatio ſed diſcreta. Ibid.
Mortificatio Eccleſiaſticum decet, non Pompa.

1
Vide Luxus. Pompæ veriores. 17
Mortificatio corporis. 6. 2. & 18. I. & 22. I. & 53.
2. & 83. 2. & 94. I. & 160. 1. & 225. I. & 375.
ð 2. & 394. 2. & 402. 1. & 407. 2
Mortificatio corporis Talentis magnis neceflaria.
2
Mortificatio corporis & Cellæ amor. 13. 2
Mortificatio corporis Caſtitati neceſſaria. 1 3.1. & 27,2
Mortificatio corporis Famam tuetur. 37. I
Mortificatio paſſionum. 9. 2. & 6 5.2. & 212. 2. &
„. 263. I. Sc 2. & 394. & 397. 2. & 400. 2
Mortificatio Paſſionum omnibus neceſſaria. 307. I
Mortificatio & Modeſtia ſine ſpiritu non proſunt. 36. 1
Maortißfatio Gulæ Sanctiſſimæ Euchariſtiæ prolu-
1t. 104. 1
Mortificatio exoſa etiam perfectis. 105. 2
Mortificatio dulcis. 132. 2. & 141. 1. & 308. 1. &

370. 2. & 392. 2
QQ 9 Mortifi-

Vide Jugum Chriſti.

*

Mortiſicatio dulceſcit. pag.92. 1. & 371.2. & 386. 2
Mortificatio dulceſcit Fervori, qui ſe diſcruciat.

170. 1
Mortificatio non Natura torpens, 388. 1
Mortificatio continua. 421. 1
Mortificatio dulceſcit Patientià. 313. 1
Mortiſicatio, & Perſecutio optanda. 132. 2
Vide Tentatio.
Mortificatio S. Scripturæ ſtudium alit. 143. 1
Mortificatio utilis. Ibid.

Mortificatio amanda. 150. 2. & 168. 1. & 170. 1. &
244. 1. & 25 5. 2. & 377. I. && 382. 1

Mortificatio, ſed quæ pungit. 160. 1
Mortificatio eſt noſtra vera Apologia. 176. 2
Mortificatio noſtra Chriſto gratiſſima. Ibid.
Mortificatio, ſed ab aliis illata. 205. 1
Mortificatio vera. 205. 2
Mortificatio, & Labor Oratione aliquando præ-
ſtantiores. 213. 1

Vide Zelus. Oratio. Labor.
Mortificatio, & Labor veræ ſunt Victimæ;, ac vera

Oratio. 227. I
Mortificatio, & Labor vera Devotio ſunt. 253. 1
Mortificatio neceſſaria. 214. 2

Mortificatio neceſſaria omnibus operibus. 216. 1
Mortificatio Chriſto parat domum. 233. 2. & 241.2
Mortificatio annos ſupplet. 23 5. 1
Vide Fervor.

Mortificatio Fervore dulceſcit. 255. I. & 342. 2
Mortificatio immortificatos ſequitur. 255. 2
Mortificatio appetenda. 286. 1
Mortificatio, & ſeveritas fontes Lætitiæ ſpiritua-
lis. . 299. 2
Mortificatio ſitienda, & æſtimanda pro corona.
307. 1
Vide Lætitia Wiritualis.
Mortificatio Mortificationem tollit. 317. I
Mortificatio ſemen eſt Vocationis. 321. 2
Mortificatio, & Renovatio. 332.1

Mortificatio, & Paupertas lac Caſtitatis. 353. 2
Mortificationis amor;, ſitis, & ardor. 5. 2. & 22. 2
& 36. 2. & 92. I. & 103. I. & 107. I. & 2. & 123.
2. & 210. I. & 227. 2. S& 234. I. & 237.11. &
241. 2. & 294. I. & 369. I. & 371. 2. & 377. 2
& 415. 1
Mortificationis odium. 17. 2. & 37. I. & 91. 1. & 2
& 99. 2. & 255. 2. & 292. 2. & 313.2. & 341. 1
& 305. 2. & 371. I. & 378. 1
Mortificationi vacantes ſentiunt, ſed tolerant poe-

nas. 216. 1
Mortificationi ſtudentes alios non pungant. 205. 1
Mortificationem non fugiat operarius. 22.˙2

Vide Pati pro Chriſto.
Mortificationes, & Solitudo ſine Obedientia. 214.2
Mortificatis advenit Spiritus Sanctus. 3.2
Vide Gratia. .
Mulier domi ſit. 8. 2. & 10. 2. & 14. 2. & 16. I. &
28. 2. & 5G2. & 51. I. & 85. 2. & 210. I. &
213. 2. & 309. I. & 354. 1
Vide Familiaritas. .

Mulieres raro convertuntur. 1175. 1
Mulierum ornatus in Templis. 50. 2
Mundus fallax. 27. 2. & 287. 1
Mundus ſallax, & Spes Sæcularium. 24. 2
Mundus hoſtis Chriſti. 190. 1
Mundus nihil eſt, Chriſtus omnia. 191. 2
Mundus non explet. 289. 2
Mundi Servitus. 39. 1

Vide Nihil præter Deum.
Mundi contemptus. 95: 2. & 349. 1
Mundi contemptus Dei deliciæ ſunt. 313. 2
Mundi ager degener. 192.: 12

Index

Mundi Ingratitudo erga Chriſtum. Ibid.
In Mundo inopia. 193.2
Vide Divitiæ.
Mundi damna & fames. 196. 2. & 200. 2. &
201. 2. & 417. 2
Mundi pompas ſuperavit Chriſti Incarnatio. 246. 1

Mundi Infelicitas. 247. 1
Mundi vanitas. 310. 1
Mundi promiſſa. 391.2

Mundi conſolationes non emendicet Religioſus.
202.2

Munera. 8. 2. & 65. 1. & 75. 2. & 275. I. & 2. &

3.2. & 368. 1. & 387. 1
Munera recuſanda. . 5 5. 2. & 395. 1. 17. 2
Vide Judex.
Munera viliora. . 229. 2
Murmuratio, & Murmuratores. 9. 1. & 36. 2. & 46.
I. & 82. I. & 84. 2. & 1 59. 1. & 141. I. & 176.
I. & 213. I. & 283. 2. & 399. 1
Murmuratio de Eccleſiaſticis, de Regibus, & Re-
ligioſis, ac Perſecutio in eos argumentum eſt
perfectionis. 2. I. & 211. 1I. & 250. 2. & 365. 2

& 384. I. & 416. 2
Murmuratio quomodò compeſcatur. 2. 1
Murmuratio de Religioſis. 47. 1
Murmuratio, & Cenſores aliorum. 85. 1. &
104. 1I
Murmuratio eſt velut putatio Cupreſſi, quæ ſel
amputata numquam refloreſcit. 213. 1

Murmurationi anſa non danda. 37. I. & 52. I. &£
84. 2. & 369. 1
Vide duperior.

Murmurationes Zelus comprimit verus. 114.2
Murmurationum fons. 3324
Muſica impura. 309. 1
N
Egotiatores. 31. 1. & 47. 2. & 94. 2
Nix. 245. 1
Nobilitatis propriæ jactantia. 4. I. & 18. 2. & 977. 2
& 120. 1. & 2
S. Noõë. 405. 2
Nomen ſine merito. 27. I
Vide Titulorum faſtus.
Nomen JEsu. 226. 1. & 376. 1
Nomen JESu, nomen ſine merito. II. 1
Nomen Societatis JESu. 226. 1
Nomen Chriſtiani. 222. 1

Nomen Religioſi. 294. 1

Bedientia. 6. 2. & 8. I. & 10. 2. & 104. I. &
154. 2. & 205. 2. & 221I. I. & 222. I. & 331,
1. & 343. I. & 387. 2. & 417. 1
Obedientia Cæca & Prompta. §. 2. & 140. 1. &
148. 1. & 272. I. & 325.2. & 381. 1
Obedientia cœca etiam perfectis neceſſaria. 16. 1
. & 145. 2
Obedientia cuilibet, etiam Superiori non probo
præſtanda. S. I. & 2. & 10. 2. & 159. 1. & 218.2

& 316. 2
Obedientia orationi & ſtudiis præferenda. I1. 1. &
205. 1
Obedientia ſi ametur, Sapit. 156.2

Obedientia Caſtitatis cuſtos: Oratio parens. Ibid.
Obedientia neglecta. I7. I. & 50. 2. & 281. 1. &
285. 2. & 293. 2. & 397. 2
Obedientia blanda ſit & ſpernat pericula. 23. 2
& 70. I. & 122. I. 148. I. & 205. 2. & 285. 2
8. 2
ide

— — — — — ⏑ — —

— — — — — — — — —

Vide Zelus. .
Obedientia in Mortificatis & Humilibus rara. pag.
25. 2
Obedientia Epicheiam non excludit. 100. 2
Vide Diſpenſationes.
Obedientia indifferens. 107. I. & 170. 2
Obedientia & Fervor, non ſint coacta, ſed ex cor-
de noſtro. 113. 2
Obedientia in ſpiritualibus ſeu viris, ſeu operibus.
132. I. & 214. 2. & 215. I. & 343. I. & 382. 1
& 388.2. & 412. 2

Obedientia in rebus ſanctis. 123.1
Obedientia etiam in arAuis. 220. 2
Obedientia prima inter virtutes. 137.2
Obedientia victrix elementorum. 145. 2
Obedientia obedientium non abutatur patientià.
5 . 148. 1
Obedientia in muneribis vilioribus. 157. 2
Vide Talenta. Natus mediocris.
Obedientia non ſit ad oculum. 158. 1
Obedientia in operibus bomis. 205. 2
Obedientia & Zelus orationis jacturam compenſa-
bunt. 208.2
Obedientia in Senioribu. 212. 2

Obedientia zelum juvat in excitando igne. 218. 2
Obedientia Lætitiæ Spiritualis fons. 224. 2. & 357.2
Obedientia eſt Virtus ſohda. 225. 1
Obedientia etiam in Superiore. 1 2773. 2
Obedientia ſpreta non queratur. 286. 2
Obedientia perfecta. 302. 2
Obedientiæ ſe permittere. 340.1. & 396. 2
Obedientia gloriam Dei vehit;, licèt aliquando non

parum. 343. 1
Obedientiæ vis. 146. 1
Obedientiæ bona. 347. 1. & 357. 1. & 379. 1. &
81r. 2
Obedientiam diſcant Religioſi ab Aulicis, E. Mi-
htibus. 293.2
Vide Humilitas. Aulicus.
Obedientiores Spiritualiores ſint. . 205. 1
Obſervantia.
Vide Regulæ. Zelus.
Obſtinatio. 214. I. & 326. 2. & 379. 2

Obſtinati.
Vide Deſperati.
Occaſio mala. 37. I. & 46. 2. & 52. I. & 63. I. &
2. & 65. 2. & 83. 2. & 95. 2. & 96. I. & 128. 2
& 259. I. & 273. I. & 308.2. S& 320. 2. && 3382 I
& 390. 2. & 396. I
Occaſio mala devitata, Tentationum remedium eſt.

337. 2. & 35 1. 2. & 390. 1

19.2
Occaſio mala Tentationis fons. 178. 1
Occaſio mala vitanda. 221. 1
Occaſio mala tollenda. 333. 2
Occaſio fugienda. 76. 1. & 348. I
Vide David.
Occaſio & Curioſitas tollitur à Deo. 281. 2

Odium. Vide Patria. Patentes.
Omnia non licent ommbus. 37. 2. & 38. 2. & 52. 1
187. 2. & 215. 2. & 219. 1. & 268. I. & 310. 2
& 311I. 2. & 34 1. 1
Omnia qui dediſſe putat, habet omnia. Ideò Avari-
tia Paupertatem reddit arduam. Ideò Religionis

perfectio. 93.2
Omnia tela, id eſt, non ſolùm adverſa, ſed etiam
proſpera. 26 1. 1
Opera parturit Sermo. 235.2
Opera Manus, & Pedes ſunt. 273. 2
Vide Epiſcopi. Concionatort.
Operarius ſibi vacet dùm aliis ſiudet. 4.

1
Opeérarius ſibi etiam vacet. 10. I. & 38. 2. &
279. 2
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Rerum Notabilium.

Ohperarius mortificationem non fugiat. 22.2
Operario licet cum Mulieribus agere. 27. 1I
Vide Familiaritas.
Operarius ſolis animabus conſulat. Ibid.
Obperarins mihil quærat præter Animas. 28.2
Obperarius non ſit familiaris nimis cum Sæcularibus.
. 29. 2
Vide dermo.
Operarius non abutatur ſuis diſcipulis. 30. 2
Operarius ſibi ſit Superior. 158. 1. & 169. 1
Operarius multa domi patitur. 210. 2
Operarius & Zelus mundana ſpernant. 222.2
Operarius cautus ſit Linguãa. 223. 1
Oberarius & Zelus non divites ſequantur, ſed ino-
pes. 230. 1
Operarius ſileat & operetur. 273. I

Operarius qui Humilis ſit, rarò invenitur. 279. 1I
Obperarius & Confeſſarius oderint viſitationes.

339. 2
Operarii qualis ſermo ſit. 4. 2
Opeérarii parcus ſermo. 10. 2
Obperarios non quies & oratio, ſed labor & ſoli-
citudo ſpectat. 205. 2

Ad eos qui de Operaris ſcandalizantur. 210. 2
Vide Murmuratores.

Operandum ante Mortem. 2349. 2
Opes Tentationum fons. 88. 2
Oppreſſores pauperum.
Vide Pauperes.
Opprobrium Chriſti. 47. 1. & 234. 1
Opprobrium pro Chriſto. 171. 1
Optimi imitandi. 58. I. & 310. 2. & 324. I. S&
228. 2
Optimi imitandi, qui florent, cùm peſſimi flo-
rent. I1. I
Optimi imitandi, non chari. 235§5. 1

Oratio neceſſaria. 56. I. & 100. I. & 288. 1. &
350. 2. & 359. 2. & 375. I. & 397. 2. 6& 399. 1
& 414. 1
Oratio fuſa pro aliis. 3. 1
Oratio parit Silentium, & erudit. 4. 2. & 388. 2
Oratio parens Caſtitatis. Obedientia cuſtos. 16. 2
Oratio neglecta. 33. 2. & 101. 2. & 388. 2
Oratio Dignitatum promotiones pariat, non Affe-
Vide Dignitas. Nuperior.
Oratio impediens zelum animarum pariet Tenta-

tiones. 370. 2
Oratio erudiat, & riget exhortationes, quas audi-
mus, & legimus. 384. 2
Oratio fons Pacis ex corde. 400. 2
Oratio neceflaria Zelo animarum. 48. 2
Oratio & Contemplatio Judicii diem præveniant.
100. 1
Oratio & Contemplatio ex Zelo animarum.
229. 1
Oratio non negligatur. 106. 2
Oratio non exaudita. 15 1. 2
Oratio etiam in ariditate. 189. 2
Oratio ſine obedientia. 215. I
Oratio Deſolationis Pharmacum. 313. 2
Oratio in ſtatu humili floret. 320. 1
Oratio exauditur. 329. I. & 340. 2. &
. . 346. 1
Oratio copioſiùs impetrat, quàm petat. 346. 1

Orationis fons. 91. 2. & 100. 2. & 213. I. & 23 1. 2
& 334. I. & 371I. 1. & 388. 1
Vide Cellæ amor. Fervor. Humilitas. Manuum
labor & Zelus animarum.

Orationis impedimenta. 107.2
Orationis jacturam compenſabunt Obedientia &
LZelus animarum. 208. 2

QQ 2

Oratio-

—
Orationis ſtudium. Pag. 215. I
Oratione eget ſcientia. 8. 1. & 388. 2
Ordines ſacri. 399. 2

Ornatus verus. 415. 2. & 210. 1
Ornatus vanus. 19. 2. & 308. 2. & 309. 1. & 375.
2. & 392. 2. & 393. 1

Ornatus converſi. 274. 2
Ornatus in Anu. 352. 2
Otium. 38. 1. & 228. 1. & 293. 1. & 345. 1
Otium valde noxium. 66.1
P
Arentes vocatis à Deo Filiis non reluctentur.
3. 1
Vide Vocatio.
Parentes colantur uſque ad aras. 15. 2
Parentes colendi. 58. 2
Parentes & Patria vitanda. 84. 1
Parentum oblivio. 2. 2. & 4. 2. & 13. 2. & 18. 2
& 47. 1. & 5 I. 1. & 77. 1. & 233. I1. & 272. 2
z „ e 379. 2
Parentum oblivio in Eccleſiaſticis & Religioſis.
2. I. & 44. 2

Vide Eccleſiaſtici.
Parentum amor, & Odium exuendum. 13. I. & 15.
2. & 42. 2. & 60. 2. & 70. 2. & 106. 2. & 262.1
. & 263. 1. & 412. 2
Parva in bono, & parva in malo. 20. 2. & 37. 1. &
78. 2. & 79. 2. & 95. 2. & 105. 2. & 124. 1I. &
134. 1. & 139. 1. & 231I. I. & 232. 2. & 273. 2
& 29 1. 2. & 324. 1I. & 334. 1. & 375. 2. & 386.
1. & 392. 2
Parva magni facienda. 295. 2
Paſſio Chriſti Victoria noſtra, & Tentationum re-

medium. 58. 2
Paſſionis Chriſti Imitatio. Ibid.
Pagio Chriſti quid nobis contulerit. 219. 2. &
221.2
Paterfamilias. 64. 2. & 75. 2. & 87. 1. & 93. 2. &
256. 2
Paterfamilias idem filiis omnibus ſit. 77. 2
Paterfamialias æquè omnes amet. 272. 2
Patres familiæ invigilent. 65. 1

Pati pro Chriſto. 22. 2. & 36. 2. & 74. 1. & 91.2
94. 1. & 103. I. & 160. I. & 213.1. & 214. 2. &
227. 2. & 241. 2. & 370. 2. & 378. 1

Patientia. 74. 1. & 95. 2. & 103. 1. &
188. 2. & 244. 1. & 294. 2. & 312. 1. & 341. 2
& 361.2
Patientia & Perſecutio teſtantur Virtutem ſolidam.
225. 2
Vide Tribulatio. Virtus.
Patria & Parentes vitandi. 84. 1
Patria pro Chriſto deſerenda. 262. 1
Patriæ Odium pro Deo ſanctum. 26. 2
Patriæ, ac Parentum oblivio. 50. 2

Pauci imitandi. 43. 1. & 92. 2
S. Paulus. 169. 2. & 225. 2
Paupertas. IO. I. & 16. I. & 19. 2. & 53. 1. & 67. 1
V & 94. I. & 214. 2. & 39 5. 1
Paupertas Chriſti exemplo. 8.2
Paupertas læſa. 37. I. & 99. 2. & 100. 2. & 101. 2

& 307. 1
Vide Temtatio. 307
Paupertas læſa in Cœnobiis, 35.2
Vide Religioſus.
Paupertas felix. 37.1
Paupertas in victu. 37. 1. & 225. 1
Paupertas violata. 47. 2. & 52. 2

Paupertas fancta. 49. 2. & 114. 1. & 309. 2. & 356.

2. & 366.2

Index

Paupertas Concionatorum.

2.
Paupertas amanda. 74. 2. & 292. 2. & 3 38. 5. &

407. 1
84. 1
Paupertas Religioſa etiam, quùm ali privile iir

Paupertas Religioſa.

abutuntur, ſiat non mota. 89. 1
Paupertas difficillima. 93.2
Paupertas neceſſaria. 210. 1
Paupertas in Concionatore. 295. 1
Paupertas dives. 297. 1
Paupertas colenda. 302. 2
Paupertas bona. 311.2
Pauperes veri. . 19.2
Pauperes Mendici. 89. 1
Pauperum Irriſores. 160. 2
Pauperum Irriſores diſcant miſereri. 105. 1

Vide Irriſores. Compati.

Pauperum oppreſſores. 160 2. & 312. 2. c 323. 1
Pauperum Perſecutores.

leci 332. 1
Pauperum optimi protectores. 351. 1
Pax. 209. 2
Pax & Unio. 238. 1. & 241. 1

Vide Unio.
Pax cordis. 9. 2. & 77. 1. & 83. 2. & 125. 2. &
249. 1. & 303. 2. & 357. 2. & 377. I. & 385. 1I
& 390. 2. & 391. I. & 394. 1. & 396. 1. & 403.
I. & 410. 1
9. 2

Pax cordis ex Timore Dei.

Pax cordis, & Lætitia Spiritualis. 109. 1I
Pax cordis ex Mortificatione & Perſecutione. 132.2
. . & 370. 2
Pax & unio ex ſeveritate. 403. 1

Pax cordis & felicitas vera in terrenis non repe-
rientur. 382. 2
Pax cordis Dei præſentia eſt. 400. 2
Peccator faber pœnæ ſuæ. 280. I. & 320. 2. & 342.1
& 350. 1. & 370. 1I. & 380. 2
Peccator initio ſuæ Converſionis. 283. 1
Peccatum eſt Tribulatio. 7. 1
Peccatum erumpit exteriùs. 281. 1. & 392. 2
Peccatum eſt Tribulatio vera. 299. 2
Peccati damna. 7. I. & 2. & 35. 1. & 63. 2. & 64. 1
& 65. 2. & 80. 2. & 87. 2. & 89. 1. & 97. 2. &
98. 1. & 2. & 211I. 2. & 217.2. & 245. 2. & 250.2
& 253. I. & 276. 2. & 280. 1. & 297. 2. & 299. 2
& 303. 2. & 309. 2. & 316. 1. & 320. 2. & 339.
I. & 2. 348. 2. & 362. 1. & 375. I. & 2. & 379. I
&£ 382. 2. & 391. 2. &ẽ 393. 2. & 396. I. & 401.
1. & 404. I. & 410. I. & 411. I. & 420. 2
Vide Aula. Mundus. Jervitus.
Peccati ſervitus. 211. 2
Peccato nulla gravior pœna. 273. 1
Peccata latere non poſſunt. 46. 2. & 63. 2. & 64. 2
& 70. 1. & 83. 1I. & 259. 1. & 273. 2. & 319. 1
& 332. 1. & 348. 1. & 419. 1
Peccata carnifices impii. 276. 1
Peccata ex peccato. .1I
Peccata Principum, Religioſorum & Eccleſiaſtico-
rum latere non poſſunt. 56. 2
Peccata & Malitia. 404. 2
Vide Religioſi.
Peccata Magnatum, Eecleſiaſticorum, & Religio-
ſorum graviora. 17. 2. & 104. 1. & 211. 2
S&& 322. 2
Peccatorum memoria veſtis eſt Religioſi. 274. 2
Peccatorum fons in populis, Concio vana. 275. 1
Vide Concionator. .
Peccatorum damna: nox enim ſunt, ideoque inci-

dimus in mala. 303. 2
Peccatorum cæcitas. 326. 2
Peregrini. 379. 1
Perfectio Religionum. 117. 1

Perfectiao

Perſecutio.

Perfectio Religionum latet non rarò., pag. 117. 2
Vide Keligio-.
Perfectionis ſignum Invidia & Perſecutio. 58. 1
& 225. 2
Perfecti Humiles ſint & Obedientes. 25. 1
58. 1. & 160. 1
Perſecutio Eccleſiæ utilis & argumentum virtutis.
I. 1. & 22. 2. & 94. I. & 135. I. & 137. 2. & 154.
I. & 205. I. & 209. 2. & 229. 2. & 287. 2. & 289.
1. & 29 I. 2. & 298. 2. & 310. 2.8& 323. I. & 335.
1. & 348. 1. & 394. 2. & 360. 2. & 408. 2. &
409. 1. & 417. 2
Perſecutio non nocet. 7. I. & 22. 2. & 57. 2. & 62.
2. & 95. 2. & 154. 1. & 225. 2. & 252. I. & 287.
1. & 291. I. & 307. 1I. & 338. 2. & 380. 2. &

390. 1. & 2
Vide Tribulatio. Tentatio.
Perſecutio verior. *⁹9 15. 1
Perſecutio verior domi exoritur. 94. 1
Perſecutio amanda, & injuriæ ferendæ. 40. I. &
49. 2. & 244. I. & 248. 2. & 294. 2
Perſecutio Religioſorum. 60. 1
Vide Religioſi.
Perſecutio utilis eſt nobis. 67. I. & 103. 1
Perſecutio utilis Zelo animarum. 143. 2
Perſecutio toleranda- 74. I
Perſecutio, Tribulatio, & Deſolationes Dei Paſcu
ſunt. 259. 2. & 407. 2

Perſecutio non timenda. Optanda. Neceſlaria.
