nus. Pacem ſeris in amimis, & domibus eorum,
quibuscum verſaris? Apoſtolus es. Diſſidet,
te duce, univerſa familia, & in varias diſtra-
hitur factiones? Chriſti hæres non es. Porrò
Pacem, quam alis indicere tenemur, noſtra
ſit primum oportet, ut virtutem poſſideamus,
quam prædicamus. Et ſi ibi fuerit filius Pa-
cis, requieſcet ſuper illum Pax veſtra. Non
Filius »ſed Parens mihi videtur Pacis appel-
landus, ſuper quem requietura Pax eſt. Itã-
ne Parentem Filius portat, cùm Nati geſtari
ſoleant à Parentibus? Nimirùm magis Filius,
quam Pater appellatur Pacis, ut ab ea hære-
ditatem expectet, illique debere ſe ſciat;,
quidquid conſequetur. Quæ ſuper illum re-
quieſcit, non ut illi innitatur, ſed ut illum
ſublevet, atque confirmet. Pax verò iſta Apo-

ſtolica eſt, ideòque mimimè otioſa, ſed labo-

re penè oppreſſa: undè, cùm deſperet in Apo-
ſtolis quieſcere poſſe, requieſcere cupit in Fi-

lio pacis. Ergo Pax, quæ non laſſa eſt, ſed

pinguis, & delicata, Apoſtolica pax non eſt,
& ſacris viris indigna. Quæ quietem interpre-
tatur, ſi Filios nutriat, & Neophytos ſummo
quoque diſcrimine Chriſtianis præceptis eru-

diat. Quam quidem Pacem ſi Ethnici, &

lus ſit ani. Impii repulerint, a .
Maan, 1 P armare illam non debemus,

Oliva

& in rebelles immittere, ſed eam pacificè ab Religioß
atriis hoſtium revocare. Hæredes enim ſumus 7, O.
Principis Pacis, ſupra cujus humerum fa- Rike.
ctum legimus Principatum ejus: quem ſtabi- licitas ve
liemus, non faciendo injuriam, ſed feren- .
do. Siquidem ſupra dorſum ejus fabricaverunt
peccatores, dùm ſervilia in illud flagella exo-
nerarunt. Hinc eſt, quòd ab Iſaia gladii recuſi
referuntur in falces, quia Eccleſiæ, & Religio-
nis hoſtes tot roſas excolunt, quot ictus in-
fligunt. Non immeritò proindè Dominus,
apud eos manere nos jubet, penès quos hoſ-
pitari Pax noſtra non potuit: ut intelligamus,
nihil nobis, ne quidem ab ipſis hoſtibus me- Zelus ant.
tuendum, optandumque nobis, non ut ame- mayum eißi
mur, ſed ut inviſi ſimus iis quoque, quos egar
fidei arcanis imbuimus. In eadem autem do- Ibid. 7.
mo manete.

Derſecutit
non notet.

Videbam Satanam, ſicut fulgur de cœlo
cadentem. Verſ. 18.

Fulgur tempeſtatum abortus, ſimulatæ lu- Antiit.
cis artifex, dum emicat, vulnerat, ipſéque
in fragore cæteris mortem, ſibi parit ſepulchrum.
Ergo Satanas præ tumore corruit è cœlo. Et
ſané meritò Superbia Fulguri comparatur,
quòd Ambitio ut plurimùm Procellis nutria-
tur, non emiſſura ſine cæde Lucem, Solem e-
reptura, ut ſplendeat. Verùm, quaàm miſera Zalas ob
conditio Fulguris, cujus lux omnis nuntia ful- ſervantie
minis eſt. Ignis planè prodigioſus, in ſinu ori-ldcb ha
tur nubium, germanuſne imbrium, an ho-
ſtis? Unum ſcio: monſtro ſimilem eſſe ejuſ- Bae eni
modi Flammam, quæ aquis innaſcitur, ter- nibi qus
ram petit, nec repetit coœlum. Haud proin- ſen
dè illi fidendum Igni, qui parturitur cum un- aianes
dis, illive credendum Luci, quæ in obſcuri- givae.
tate oritur, & turbine. Crevit familiæ tuæ
ſplendor inter lacrymas pupillorum? extingue-
tur, & extinguet; ſiquidem Fulmen eſt, Lu-
men videlicèt non emiſſurum ſplendores ſine
vulnere. Omnia perdet felicitas, quæ perdit
omnes.

Gloria
vana.

Dignitas
in indigne

Ecce dedi vobis poteſtatem calcandi ſur
pra ſerpentes. Verſ. 19.

Non lactandi nobis Serpentis virtus ineſt, Grens

ſed calcandi nobis vis concefla. Tunc ergo no- Zelus ani⸗
bis occaſio non oberit, quando generoſo à marum .
nobis animo deteretur. Compreſſa Vipera Biude.
non nocebit, quâ certè periremus, ſi admo-
ta uberi in ſinu adoleſceret. Et nibil vohis Luc10,u.
nocehit. Itâne, uno caleato Serpente reh-
quarum peſtium virus, & vis omnis extin-
guetur? Ergo, uno ſubacto Angue, ſine Ho-
ſie regnabimus. Nimirùm Serpens humana Prudemie
Prudentia eſt, quam ſi calcaſſemus in paradiſo, carmmu.
non ſudaremus in ſatione ciborum. Ser-
pente ſemen tribulorum, atque ſpinarum e-
merſit: cujus utinàm reformidaremus ha-
litum, quo ſolo Chriſtiana Simplicitas lan-
gueſcit.

Simplici-
tas.

,
1
l

n

Imm
; he
Eigato⸗
Ob fua
ſo exe
tur &
viri temn,
* rerd .
ſu, q
Mri hoc oce
/ titu
tn teligin
bxrae,
lo R
gr in
E prete
Ro
Cochleis,
Nus; Au
Dochium
Aine P
1e, tun
me Tull
Fullomis!
Undk dal
kre Beth
COlnor
hrus e
ken Et revel⸗
Uit,led
llbo
ſel gud⸗
etelbent
mmonio
es nor
nimn act
Il, hen non
len pie
le, a ei
uIn lebor

Mhno u
len in

fſerl.

Au n du
S kluike
de. 10 Hol-
etoletan .
Pn Rerin
100 verj
. . eri

d, a

erſanin

CNt 3
n l.

En
Nenn
nimtign
Rhiien
3, Men
Goe

en ank
fihn bu

U, Uolun
lert G
“
hNnuit etri!
Wi Cnht,
Mocclem
Luwen, N
m, gun i
Lonnaut
Unhrin a),
rilken cs:
i imdin e:
un. Pun'
ummer,
a, erntn
Uent kh
kilumnient,
nFÜmd)
un Hett

In ipſa hora exultavit Spiritu, & di-
it: Confiteor tibi Pater, Domine
oliq.I & terræ, quòd abſcondiſti hæc à
ſapientibus. Verſ. 2 1.

Immediatè priùs monuerat Chriſtus Apoſto-

los, ne lætarentur de exterminatione, ac pro-

Vox operi.

Kex eVe⸗
hat viles.

konſiliarii
boni.

Reg 11405
deligat.

Luc. 10. a1.

Prov. 31⸗

Tetiditas.

Apeſtata.

Tepiditas
paſt fervo-

rem.

Tiro dege-
ner.

Faber
niſque

ortunæ

Juæ.

Orcaſio

mala.

Luc. 10. 30.

fligatione Spirituum, ſed magis gauderent,
ob ſua Nomina in Coœlo exſcripta. Nunc, ut

ſuo exemplo latam Legem corroboret, læta-

tur & ipſe delectam à Deo Patre Ruſtici-
tatem, cui ſecreta cœleſtia panderentur. Enim-
verò nunc edocet, non lætandum in oſten-
ſione ſignorum, nec in populorum applau-
ſu, quando. ipſe exultat in Simplicibus. Nota,
hoc loco Deus dicitur Dominus cœli, & terræ,
quo titulo vix alibi honeſtatur à Filio; ut in-
telligamus, regium maximè eſſe Infimos ſub-
levare, & in conſilium aſciſcere Innocentes.
Ergo Reges, ſi quos noverint Viros inte-
gros in plebis latére quiſquiliis, eos vocent,
& præferre non dubitent Magnatibus. Legi-
mus Roſas è dumis, extrahimus Margaritum è
cochleis, expiſcamur in anguium cerebro Gem-
mas; Aurum è luto eruimus; rimamur inter
noctium tenebras Sidera: & ſolos Conſiliarios,
atque Præfectos dubitabimus è vulgo delige-
re? Et undè, quæſo te, columen labantis Ro-
mæ Tullius erupit, niſi ex obſcura officina
Fullonis! Undè David, niſi de poſt fœtantes?
Undè Salomon? An non ex Uriæ nece, è& ſce-
lere Bethſabeæ prorupit? Certè Amos à Si-
comoro evectus eſt ad Prophetiam : Mat-
thæus & Telonio ad Evangelium feſtinavit.
Et revelaſti ea parvulis. Nota, non ruſticos di-
Xit, ſed parvulos. Plerique enim eraduntur è

ſyllabo Sapientum, non quòd Ignavi ſint,

ſed quòd Magnos opibus, aut ſtirpe non

Stromatum, Lib. XII 1.

exæquent. Metimur & nunc Sapientiam & Pa-

trimonio, & quaſi ſtultus deridetur quiſquis
dives nen eſt; illius verò ſplendere inge-
nium jactamus, cujus nec facies ſtudio expal-
luit, & pallet veſtis præ auro. Salomon ta-
men non comptam, non divitem, non nobi-
lem Sapientiam deſignavit, ſed fuſo, ſtaminé-
que, ac colo, victum ſibi comparantem ſua-
rum labore manuum, expreſſit.

Homo quidam deſcendebat ab Hieruſa-
lem in Jericho, & incidit in Latrones.

Verl. 30.

Facilior, quàm tutior, omnis deſcenſus
eſt. Ut enim in ceelo aſcenſum tentaſſe capita-
le Lucifero fuit, ita mortale in terris eſt, à
ſummis ad humilia deſinere. Proficiſcens ve-

rò Hieroſolymis ſolam petere poterat Jericho-

deſolatam: deſertà enim viſione Pacis, ad
eam pergimnus Urbem, quæ tubarum clan-
gore diflihit. Et incidit in Latrones. Quid
ergo querimur carnis fragilitatem, Dæmonum
inſidias, cuneos voluptatum, quando ultro-
nei noſmet in hoſtium laqueos induimus, &
adverſariorum occurrimus armis? Ipfſe in-
cidit in Latrones, non autem ad illum La-
trones acceſſere. An non David honeſta-
tis Piratam & ſtagno Bethſabee advocavit,
quando per oculos in alienam domum irrupit,
ut & ſua domo abiret Pudicitia? Qui etiam
Ethicæ Comment. Tom. VI.

latus à te potiùs videatur, quam curatus. Aſper-

ries ſuum immanitati initium fecerit à denu-

deſpoliaverunt eum, & plagis impoſitis, abierunt.
IlIlud, etiam, vox eſt copulativa, quæ præ-

ceſſiſſe deſignat ſævitiem, cùm tamen barba- O ct,“

mala.
datione. Niſi fortè ærumna graviſſima æſti-
matur, imò calamitatum omnium origo, &
fons, incurrile in Sicarios. Vix enim effu-
gies, ſi in peccandi occaſionem incideris. Ca-
ve diſcrimen: nam prima calamitas, & pri-
mum vulnus vicinia Latronum eſt. Qui ante-
quam plagas mortiferas infligant, deſpoliant.
Q Avaritia, mitior Feritate! Timet illa ve-

crudelitas.

Scrupuloſt.

ſtes perforari; carnes iſta perfodere non vere-

tur. Illa non patitur diſſui chlamydem; iſta cor-
pus rabidè dilaniat. Defendit illa pannum à
vulnere: vulnus iſta aperiri ſitit in membris.
Denique iidem Latrones ferro veſtimenta per-
forare non audent, qui diſcerpere peregrinum
non dubitant. Adeò hominis homimibus vi-
lior caro eſt, quàm veſtis. Denudant autem,
priuſquam vulnerent: Ut & innocentiàs, &
famàâ eodem temporis puncto ſe privari pec-
cator intelligat. Diripit involucra Peccatum, peccata
ut proſtet crimen incautos allecturum. Fru- atere non
ſirà proindè occultari ſperas, quæ clàm flagi-Mant.
tia perpetras: cùm ſine veſte vulnus omnium vpvnze
oculis exponatur. Doceat te Adam, crimina
non tegi poſſe, qui in ipſo eſu pomi denudatus, Caſzitætis
ad ficum confugit. Doceat Cain, cujus par- ura.
ricidium ſedem fixit in fronte. Doceat Noéë in-
ter aquas indutus, denudatus a vino. Quòd
ſi Latrones iſtos Incontinentiam interpreta-
mur, exorditur hæc ſemper victoriam ſuam
à Publicatione, quæ cùm vela ac indumen-
ta ſibi videat pro loricis obſtare, denudat,
ut ſauciet. Tene Pudoris indumentum, quod
ſi ſervas, non eſt, quòd plagas reformides.
Hinc eſt, quòd Lilia agri Virginitatis infi-
gnia Deus ipſe ſic veſtit. Nec Suſanna, nec
Bethſabea coopertæ timuere vel Famæ, vel Pu-
doris diſpendium. Prænuntia vulneris ſola
Nuditas eſt: quam præmittere conſuevit Im-
puritas. Et appropians obligavit vulnera ejus,
infundens oleum & vinum. Contrari ratione
cæſus hoſpes curatur, ac fuerat ſauciatus: ſi-
quidem quò publicum foret vulnus, illi ve

Ibid. 34.

Laſſi clàm
erigenaè.

ſtis detrahitur: E contrario curaturus Sama- EcelefNi-.

rites ejus tegit vulnera, tum linit. Nos qui- c & K'li.
dem oleum infundimus antequam obvolva- Lia, de
mus: qui ordo ut reprehendi non debet in 1àam pa-
vulneribus corporum, ita prorsùs ſervandus non niendi.
eſt in plagis animæ. Hujus enim famæ pri-
mùúm conſuli debet; quod fiet, ſi ulcera faſ-
Ciis adſtringas, & tum foveas oleo; ut macu-

Cor ebctio
ſecreta.

Confeſſ,. rii
ſæ enim oleo faſciæ, maculæ potius ſuſpicio- Tamaſe.
nem faciunt, quam vulneris. Dices eodem fer-
mè tempore & faſcias admoveri, & oleum
inſtillari, quòd peccati alligatura luem quo-
dammodò contrahat, & medicanda ſit, dum Zelus ani-
medetur; tam enim peſtilens peccati ſanies vs dst
eſt, ut vincula quoque ſua inficiat, quæ reſ- cauiui.
pergenda ſunt oleo, ac ſi vulnera ſanan-
do contraherent. Videant Curatores anima-
rum quanto metu quantäâque cuſtodi ſcele-
rum extrahenda ſit ſanies, cùm faſciæ Sa-
maritani oleo egeant, dùm alligant. Verùm
conſonaret illud magis, ſi diceremus: tam
ſuavem eſſe oportere peccantium curam, ut
non modèò vulnus liniendum ſit, ſed ipſa quo-
que oleo emolliri debeat ligatura. Quid, ſi fa-
teamur, ideò faſcias oleo medicatas, non ſe-
p2 cus

Peccati
damna.

Keri.

cus ac plagas; ut ſe Superior ſauciatum ſi-
confeſri, mulet ,duùm ſaucio facit Medicinam. Sic Chri-
nimis au- ſtius in ſimilitudinem carnis peccati advenit,

peccatum hominum curaturus: baptizatur,
Iarſe blan- ut mundet; ſitit „ ut potet; cadit, ut ſuble-
dè erigendi, vet. Verbo, inungumtur ſimul cum vulnere
faſciæ, ut ægrotus non ſe adeò exhorreſcat,

Correctio ut omninòô deſperet.

eetets. Nota, oleum infudit

& vinum. Suavis medicina, quæ orditur ab
ppluptas oOleo: Efficax tamen, quæ vino terminatur. At,
smara. quid vino cum vulnere? Noônne Noé ſpolia-
tus à vino eſt, & vino vulnerata Lothi pudici-

ientiæ. 1
Conſcientie i 5 Ergo, quod vulnerat incolumes, curabit

morſus. . 42 .
ægros? Vinum igitur Veneris lac, venenumm
Percai Pudoris, Rationis ſomnus, Mors ſenſuum,
damna: vinculum Eloquentiæ, fax Carnis, fex Men-
tis, Oculorum caligo, Cordis ſepulchrum,
Pœnitstia. . —Hñ 2.
naufragium Caſtitatis, Cupidinum Ætna,
GOula. Scylla Virtutum, Vitiorum fomes, illex Mor-

. tis „ Calamitatum illecebra, carnifex Ani-
Ebrietat., mæ, janua totius Infelicitatis & Vulneris,
vulnerato ſemineci obducet cicatricem? Ita
eſt: voluptas, quâ pellicimur ad peccandum,
amara adeò eſt conſummato ſcelere, ut Me-
dicinam facere ſoleat peccatori? Rursus oleum
Tintati apponitur deliciarum, de quo dicitur: Oleum
dne⸗ autem peccatoris non impinguet caput meum.
140. 5 Xr. .
Vinum ergo, in quo eſt Luxuria, & o-
leum, in quo deliciæ adumbrantur, ſi ap-
ponantur vulnerato, ſalutem invehunt, duùm
dolorem, & fœtorem geminant. Sic Para-
Iyticus poſtquam convaluit, ſuum tollere
jubetur grabatum: ut diſcat, onus eſſe, ex
quo quietem ſperabat. Ità nunc: extincto ar-
dore peccandi infunditur Voluptatis recorda-
tio, quàâ mihil acerbius excruciat viſcera, &
Pfal. 3e. 5ß. Vulnera peccantis. Audi Davidem: Et peccatum
meum contra me eſt ſemper. Nunquàm audiit
Petrus Galli cantum, quin in lacrymas colli-
queſceret. Superiores verò meditarentur ve-
lim verbum illud: Et appropians alligavit.
Saperio- Non obrigeſcant in ſilices, nec convemiri ſe
iavigitet. expectent à ſauciis; advolent ad illos, pla-
gâſque tegant, & ſic curens. Non aliis cura-
Rexregat. tionem demandent jacentium, ſed ſuâ pus
manu exprimant, Oleòôque ulcus emolliant.
Planè David facinus ſuum nunquam deploraſ-
ſet, niſi eum Nathan adiiſſet. Porrò, quaàm
tardè ferenda de aliis ſententia eſt! Quis
enim intuitus hominem Samaritem iter ar-

Vinum.

Deliciæ.

JZu dicantes
pemerè. 1C . .
deliciis, non illum Epicureum conclamaſ-

ſet. At vinum, oleum, jumentum, num-
mi, non delicias Domino, ſed medicinam
Languido miniſtrarunt. I nunc, & damna
pallorem atque cilicium, quando & inſtru-
menta voluptatis militant charitati?

Quæ etiam ſedens ſecus pedes Domini

audiebat verbum illius. Verſ. 38.

Familiari. Martha Chriſtum exceperat ,„ Mariam
tas cumse. Chriſtus verborum epulis recreabat. In quo
eularibus. . .
notandum duco, quid in hoſpitum domo
praſtare debeat Religioſus. Enimverò non
fabulis, non rumoribus, non jocis hoſpitum
Sermoſpi. humanitas compenſetur, verum pane ſa-
riwats. ginandus verbo Dei ſaturet hoſpitales Quod
verke Dei quidem verbum humilitate maximè & ani-
gassaptns. Ini tranquillitate fovetur. Sedet namque
Maria, qdin & ad pedes provolvitur loquen-

Iter.

ripere benè nummatum, variis inſtructum

Oliva .

tis Domini. Neque enim vagos animos, &
nuſquàm ſtabiles inſidere ſolet Domini Ver-
bum.

EXx CAbP. XI.
S. L UC EZ.

Panem noſtrum quotidianum da nobis

hodie. Verſ. 3.

Ergo mendicos eſſe vult Dominus aſſeclas Avaruis,
ſuos, quos quotidiè egere voluit pane. Vide-
rint, qui congregant in horrea, num à Chri- Rlieituda
ſto diſcere poſſint orandi modum. Quotidianus Ea .
panis petendus eſt, non ſtabiliendi reditus,
cum Æaternitate ſæculorum certaturi.

Noli mihi moleſtus eſſe: jam oſtium
clauſum eſt, & pueri mei mecum
ſunt in cubili, non poſſum ſurgere,
& dare tibi. Verſ. 7.

Fatigabatur hic ab amico, cui advenerat
noctu hoſpes, quem ut commodius excipe-
ret, acceptum venerat tres panes. Libet im-
morari magis in cubiculo cum Patrefamilias,
quam cum importuno Petitore. Laudo equi-
dem, quòd oſtium pefſſulo obfirmarit, quòdque
tam parcè indulſerit ſomno, ut ſummàâ nocte
excitari potuerit ad amici vocem, pueris eſus
non experrectis: nihilo minùs eò deprædico Ranen
illum magis, quòd commune eſſe voluerit““ iu.
ſibi cubile cum pueris. Profectò non tot la- gcperior
queis Adoleſcentum animi implicarentur, ſi iensilet.
domo pedem eflferre non liceret, occluſis val-
Epiſecpe⸗

vis, & Parente præ foribus excubante. Vix n eſ.

procellas, nocturni cœli, aeériſque inclemen- demia.
tiam effugere potuit Sponſus, cujus capilli
guttis noctium infecti ſunt. O guttas noctium Semorus
rori lucis inimicas! O guttas, lapides quoque
excavantes! O guttas non è ſideribus eliqua-
tas, ſed aériarum poteſtatum induſtrià con-
ſtrictas in grandinem, quarum attactu Cæſaries
cœleſtium cogitationum diſſolvitur. Toleto gnoy mw
diſſentit Auguſtinus, qui pueros iſtos non fi- muu.
lios interpretatur, ſed ſervos. Utroſque enim ,
pueri nomen adſignificat. Quod ſi itaà eſt, durrend
quàm ſeriò Dominis non paucis inhumana
prorsùs incuria exprobratur! En quàm ſolicitè Eyiſuupi.
ſamulorum ſomno Paterfamilias invigilat! En
quietem ſervorum neceſſitatibus amicorum an- z.
telatam! Nunc quidem, ne amicis impia que-
que denegentur, noctes extrahi curamus à vaafe
ſervis inſomnes. Quid, quòd famulos pro fi- milias.
lis habens, in ſuo eos jacere voluit cubili? Prmjlen.
clementiam prædicandam quidem, ſed raro znd na-
æmulatore videndam! At Avaritiæ fuerit, Sandi.
repuliſſe amicum noctu: Quid eꝗ inſulſius acen
Quid illius excuſationibus inexcuſabilius? Ne Reſtee⸗
excitet pueros, amico abitum indicit: ac 1l.
difficiliùs protracto in longum ſermone, mul- Percats
tiplicéque hinc indè interrogatione, atdueé .
repulsa famulorum, ſeu puerorum ſopor

abrumperetur, quaàm tacita trium panum lar-

gitione. Nônne clamor petentis, & dene-
gantis ira amovendæ quieti aptiora videntur

tibi, quam clandeſtina & culcitra ſurrectio “
. Ppami

e itte
77 igreci⸗
m leltut .
lu:
tur, ne⸗
morem
ſeclen
ne ſbi
ſt ſolcin
ententin
4 ℳ crit
jerus ſat
lanus, tl
nun acci
Pert Pe
1 Mn pi
ye
wa. llet, gu
44 Edſüm.
inyetemn
Peti, cica
epleti, i
Glrltit
onnine in
ſn cionit⸗
a e mod he

Euunum prinna

d. Omn
atroge
dene hu
gul ſtipe
eluienn
kik
Peu loui
in mef
utin Inp
nlli uület
leltire
Piog glane
Uera calce t⸗
e kegir
Kepiſe dun
le me⸗
lini
thonun el
un int.

lin ſorti⸗

Pbllene
Cetut .

ent i n

d en
Nüns e
nmne E
Pokedd mr
mi inhizn
hliete

SS
Clihenn e

paniſque è& feneſtra diſpenſatio? Enimverò
AWvarvii* Avari familia non excitatur jurgiis, confabu-
lationibus, pulſatione, repulſis, ſed unâ dun-
taxat exporrectione ciborum.t Somnus in do-
Patrefa- mo Avari non turbatur verbis quantumvis
milie in. Clamoſis, ſed paucorum panum diſtributione.
vgiim. An oſtium relerari debuit, ut domo tres dun-
cie Aulici taxat efferantur panes? Eo fortè laudaverim
frenandi. noinine Avarum Patremfamilias, quòd clande-
ſtina munera nec tranſmittere noverit, nec

Munera.

Pernz;. admittere. Per oſtium exeat, pérque oſtium
. . . . . 8 2. 1
nasur o0 ingrediatur, quicquid domi infertur, vel ef-

Manera. fertur domo. Qurarent id vellem Patresfami-
lias: ſanè munuſculis nec aliena expugnare-
tur, nec exploraretur domeſtica pudicitia. A-
morem porròô optimi Parentis erga Libertos
ſpectemus: qui ab amico excitus rogat eum,
ne ſibi moleſtus ſit, non quòd ſua de quiete

ſit ſolicitus, ſed, quòd timeret, ne puerorum

ſtertentium ſomnus turbaretur. Audiamus Chri-
ſtum: Omnis enim, qui petit; accipit: &,
qui quærit, invenit, & pulſanti aperietur. In-
verſus ſane Ordo rerum: nam primò pul-
ſamus, tum exponimus deſiderium, ad extre-
mum accipimus. Quis enim, poſtquam acce-
perit, petat; quærat, antequam puliet? Sa-
Rmntwya- nè non procederet cupiditas, niſi mortalia pe=
lia non ex- teret, quorum copia non ſaturitatem parit,
blen. ſed ſitim. En ordo: Antequàm aliquid à fortuna
impetremus, ſubverecundè petimus; mox ex-
pleti, dicam meliùs impleti, ſed nequaquam
expleti, impudenter quærimus; repertiſque
quæſitis ad ampliora exſtimulati oſtia ipſa
. fortunæ infringimus, impatientes mediocris,
ſeu dignitatis, ſeu facultatis. Aulicorum quo-
Asliei in. que mos hoc loco à Chriſto deſcribitur: quo-
"glckies, rum prima aggreſſio humilis vox eſt emendi-
cans: Omnis, qui petit, accipit. Vox ſecun-
da arrogans eſt repetitio mercedis, non jam
alienæ humanitati ſupplicans , ſed ſuum
quaſi ſtipendium „ vel mutuum expetens,
exquirénique: Qui quærit, invenit. Poſt quæ,
perfricatæ frontis petulantia ad os uſque op-
pleta loqui non valens, & ad quærendum
invalida opum pondere fatigata (quod ſo-
lùm poteſt) calcibus beneficia repoſcit. En
quò pertingat ingrata, inexplebilis, audax A-
varitia. Importunè pulſat, ac ſi nunquam ad-
miſſa fuiſſet, quam conſtat accepiſſe petita,
quæſitâque reperiſſe. I nunc, & Inſidos, ac
Impios glande aure nutrito. Poſt ingeſta mu-
nera calce referent gratias, oſtium, ſecretúm-
que regiæ doms quaſſabunt, ut & ipſi nihil
recepiſſe putentur, dùm avidè pulſant &
Aulæ integenda pateant, quòd fores obſtrui
ſciſcitantibus non poſſint. Ergo inverſus ordo
verborum eſt, quia Avaritiæ mores contra na=
turam ſunt.

Luc.I1.10.

Cum fortis armatus cuſtodit atrium

ſuum, in pace ſunt ea, quæ poſß-
det. Verſ. 21.

Fortis ſit licèt, niſi excubet, in pace non
erit. Quin vigilare non ſufficit, niſi vigilet
in atrio, illudque diſtricto ferro cuſtodiat.
Non cor ſufficit muniiſſe, ſi hoſti patet aditus
Prineipi Pér oculos. Veſtibulum vallandum eſt arctaà
alſtandum. Cuſtodiàâ, ut tutò teneas, quæ tenes. Samſo-
nem enim, prævalidum alioqui Heroëm, vin-
ctum lugeo, quòd incurioſus ſui atrii in ſœminæ
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Cer
N

Modeſtia,

vitia profligata! En ab immundo Spiritu domus

Lib. XII... 65

gremio recubuerit. Salomon quoque , dùm Oecaſs
idololatras à ſui conſpectu non abigit, earum mala.
idolis inſipienter advolvitur. Imò nec atrium
cuſtodiſſe Forti ſuffecit, cui Fortior ſupervê-
nit. Audi: di autem fortior eo ſuperveniens Lue I. 22.
vicerit eum, univerſa arma ejus auferet, in
uibus confidebat, & ſpolia diſtribuet. Ergo à
Fortiori Fortis debellatur; adeò & Atrio excu-
baſſe, & Fortitudinem induiſſe non ſufficit. In
qua quidem Fortioris victoria, bellandi præ-
nobilem palæſtram nobis aperiri gratulor: quan-
do triumphator armis victum exuit, ne iterùm
bellum reparet, & aucta ſpolia non ſibi reſer-
vat, ſed aliis dilargitur. Primum Victoris con- Morißza-
flictu animæ documentum implendum eſt: utro- 71 Ma
que verò utendum in civilibus pugnis. Vitia
Profligaſti? non ſat eſt illa viciſſe, armis inſuper Converſy,
exuenda ſunt. Niſi exarmaveris, quæ ſuperaſti, & Poœni-
vincêris. Occaſiones peccandi arma vitiorum zu ven
ſunt: fugiendæ illæ, ut hæc fugentur. Neque
verò illud te prætereat, quòd univerſa fertur
arma abſtuliſſe: nam nihil proderit armorum
partem aſportaſſe, ſi reliqueris hoſti, undè te
petat. Etenim David, duùm ſolos oculos cu-
rioſitati permiſit, ſauciatus in corde eſt: &
plerique victorum proſtrati ſunt, dum incurioſi csscumſze.
profligatum hoſtem omni omninò armorum Sioperfe-
apparatu non privant. Porrò, in humano cer-““
tamine non modò diripiendorum armorum ſer-
vanda lex eſt, ſed retinendus quoque mos non
retinendorum ſpoliorum. Avaritiâ victor vin-
citur, ſi debellati à ſe hoſtis ſupellectilem in
arcis ſuis recondat. Suos milites armat, red- Spes pre-
ditque promptiores ad pugnam „qui hoſtili Pktenis
eos prædàâ gravat. Victores verò exarmas .
ſi ſpoliis ſpoliaveris. Oneratus prædà mi- Titzerali.
les, expeditior invenitur ad Ducis imperium: tar.
quem, ſi bellorum manubiis levaveris, plum- SM
beum facies ad novas pugnas. Hac de re per- his
multi ſcripſere, ſed omnibus eloquentiùs quo- conſulen-
tidiana perorat experientia. Siquidem arma "unn.
duntaxat Duci debentur: ſpolia Militibus
aſſignentur.

Cum immundus Spiritus exierit de ho-
mine, ambulat per loca inaquoſa,
quærens requiem: & non inveniens
dicit: Revertar in domum meam 5
undé exivi. Verſ. 24.

Inquieta adeò Luxuria eſt, ut ipſum quoque Tintati-
Immunditiæ Spiritum fatiget, & in inaquoſa ginm.*
. inm.
compellat, ut otium nanciſcatur. Qui tamen in
arida, ſterilique ponitentiæ eremo fruſtrà re-
quiem quærit. Sola enim fœcunditate pullulat
Immunditia, ſola exſiecatur jejunà, arentique ſoli-
tudinis aſperitate. Hinc eſt quòd Sodomæ regio Tentaslo⸗
irrigua deſcribitur, ſicut Paradiſus Dei. Ergo, num fons
qui inaquoſa incolunt, ſecuri non ſint, nam & Sle 1,
eorum inambulat ſedes Spiritus Impuritatis: & Paupey,o
qui Spiritu Impudicitiæ oppugnatur, ad ina- aſa.
moœna confugiat, nam in inaquoſis requiem deſ-

Perat auctor Incontinentiæ. Qui undique ex-

cluſus ait: Revertar in domum meam, und exivi. Luc. 11. 2 4

Proh quanta adhibenda cuſtodia eſt, etiam poſt Lirari

Pre damna.
ſua dicitur, undè exulat: adeò difficilè pelli-

tur Luxuria, ſi ſemel oſſibus hæſerit. Vel Prineivits
excluſa animum occupat: quia citò recur- Kädum.
rit experta Voluptas, nec plenè vincimus, ſi ,
4.. . Habiesss
ſemel Libidini ſuccubuimus. Nullum ſce- mati
. 3 lerum

.

66

lerum tenax adeò eſt occupati aliquando cor-
dis: ſiquidem exterminata Libido domum ap-
pellat ſuam, undè profugit. Ac ne glorioſam
vocem iſtam crederes fugati hoſtis, hiſtoriæ
textum in Evangelio contemplare. Et cum
venerit, invenit eam ſcopis mundatam, & orna-
tam. Tunc vadit, & aſumit ſeptem alios Spiri-
tus ſecum, nequiores ſe. Miror, quo modo pur-

Tbid. 23.

Ppænuenmtia gatam domum invadat iterùm immundus Spi-
non vera. ritus. Fortè non refecta domus iſthæc fuerat,
ſed ad oſtentationem, Hypocriſis conſilio,
Conveße. purgata Scopis faciliorem hoſti præbuit re-
Mogeßti⸗ greſſum. Equidem Scopis feliciᷣs uſus eſſet
kue Siri- in expiationem cordis, corporiſque ſuppli-
zu. cium, quam in ornatu domus infelix Volupta-
rius: Verùm Famæ, quàm Pœnitentiæ ſtudio-
ſior, dum totus occupatur in externo cultu,
uodegir. domus ejus occupatur iterum. Quòd ſi hæc
alicui explanatio non placet; dicamus, expia-
tionem duntaxat externam ſenſuum, corporiſ-
que munditiem tantùm faceſſere difficulta-
tis Flagitio revertenti, ut in ornatam do-
mum remigrare Dæmon non audeat, mſi
priùs ſeptem ſibi commilitones adjungat, ne-
quiores ſe. At cauda reflectatur in caput, fi-
niſque principio copuletur, & quod initio
nos præteriit, in extrema parte non negliga-
tur. Cum fortis armatus cuſtodit atrium ſuum,
bid. . in pace ſunt ea, quæ poſſidet. Quis ergo Prin-
cipum reſolvi audeat tio, diffluere, diſten-
Rex regat. dique deliciis, quando Regum eſſe vides, non
in lecto quietem, ſed cuſtodiam in atrio.
ei. Non licet Principi dormire, ſi regnat. Nam in
Canticis Canticorum, conſopitis placidè pu-
zoifopi pillis, Cor vigilat, membrorum Caput, &
raſidemia. Princeps. Nunquam ſine diſcrimine vel inno-
D centiæ, vel vitæ regios in oculos torporis
Oeinm ſomnus irrepfſit. Ideò libro 2. & 2. Regum bis
valaèe no- 1 1 8
sium. David dormiſſe perhibetur, & neutro in ſom-
no infelicitatem evaſit. Semel ſiquidem dor-
miens deſcribitur, & ad Berſabeæ aſpectum
evigilans miſerandum naufragium pertulit
Pudicitiæ. Secundò dormiiſſe fertur, quia
obiit. Adeò Reges non dormiunt, quin vel
Vitam amittant, vel Pudorem. Dices, non
video à Dominantium ſomno tantùàm impen-
dere diſcriminum; nam Canticorum primo
capite habetur: Dùm eſſet Rex in accubitu
Can.. i. ſuo, Nardus mea dedit odorem. Ità eſt: Sed
. Naturæ indagatores obſervarunt, non ſpi-
ge af⸗ rare Nardum, niſi contritam ac conculca-
var. for. tam. Ut intelligas, Eccleſiam ſubjacuiſſe im-
Pul 8. piorum pedibus , cùm Princeps jacuit in ac-
r„ü. Ccubitu. Et ſanè tanto diſcrimini obnoxium
ſuper Luc. ſomnum Regum Salomon intellexit, cùm ſuo
e al. præfecit lectuolo ſexaginta fortes, per quorum
lantibus tamen gladios Idololatriam & Libidinem per-

ſuper gre- rumpere , ſuo exitio ſerò idem cognovit.
gemfuum. Patnit mmirium ommium vitiorum jaculis Sa-
pientiſſimus Rex, dùm juxta Moabitidem dor-
mire non horruit: & quem ſomnus oppreſſit,
ſexaginta fortes tutari nequiverunt. An non
triumphatorem Holophernem , cùm dor-
nt TWiit ,„ Hebræa fœmina obtruncat? Et Sam-
guàm Hul. ſon, ut primum dormire potuit, vinci, vinci-
Aust. rique potuit. Ipſe Iſboſeth Regiæ felicitatis lu-
dibrium potiùus, quam germen, quia tamen
Regii neſcio quid ſervabat;, in lecto non quie-
vit, ſed periit. Ità Regum ſomnus, Regno exi-
tinum, Ipſis mors eſt. Quod ſuo teſtatur exitio
Siſara, cujus occluſi præ ſomno oculi nun-
quam evigilarunt. Deo nimirùm Regum,

6 Deliciæ
plàrs dede-

Oliva

Ducúmque caſus, exituſque in toro, lectuliſ-
que permittente potiſſimum, ut diſceremus
periculis obnoxium Principum ſomnum, quo-
rum proprium eſt, vigilare populorum com-
modis. Sanè id docemur a Regio Salomonis
throno, cui duodecim Leones ſubjecti fuere:
quorum in alternos dies diſpoſita febris te-
ſtatur, non expectandam quietem, ubi cum
morbo confligitur. Non benè una ſub ſede
conveniunt Voluptatis ſomnus, & Febris vi-
giliæ. Si fulciri cupis thronum Leonum For-
titudine, Cigilandum eſt in æſtu curarum.
Verùm fortis iſte cuſtodiſſe legitur atrium
ſuum, in quo diſponi ſolent Regum cuſto-
des. Num Regi pro ſuis excubandum eſt? Aalics nas
Prorsùs ità: nam Excubiis dormire interdùm boiταα.
licet, Regi non item. Etenim, in Canticis,"udt.
Oculi Sponſæ, qui Excubiarum munere fun- Rer ſternt
guntur, dormiunt, Cor autem, ut aiebam , min ſro:
Rezx membrorum, vigilat. Ideò à Luca dicun- ſus.
tur Paſtores cuſtodivifſe vigilias noctis ſuper
gregem ſuum. Ipſi emim vigiles cuſtodiendi à
Rege, ſeu Epiſcopo ſunt. Nimirùm, nihil æ-
què regni tranquillitatem turbare poteſt, quàm
à Dynaſta neglectum atrium. Suis invigi-
lare Proceribus debet, eôſque ab Avaritia &
Injuſtitia cuſtodire, quibus Provinciæ cuſto-
diam demandavit. Atrii tui Primates, tunc
regiones feliciter tutabuntur ab impetu fer-
ri, ſi eos defenderis ab illecebris auri. Tu
Atrium tuum cuſtodi, ut ex illo tutamen
Imperii tui proveniat. Nam atrium regium;
niſi cuſtodiatur à Rege, impune, & ſine
Cenſore prævaricatur. Roſa feliciter vivit;
quia ſemel explicata nunquàm dormit; præ-
ſertim cùm ad avertendum ſomnum cubat in
ſpinis. Purpureus verò Flos, quem Itali (Mi-
raculum) nominamus, id eſt, Jaſmminum
Indicum, quòd in veſperum veluti dormitu-
rus conſtringatur, ſeſéque retrahat, diutur-
nus non eſt, ſed diurnus. Scilicèt Flori quo-
que vigilandum eſt in purpura;, a qua niſi
Somnus abſit, non aberit Exitium. Nullius
imperium magis porrigitur in terrarum am-
plitudinem, quaàm ejus, qui vigilat. Hine for-
tè& Fama per totum diffunditur orbem ſcep-
tro, linguâque potens, quia ad excubandum
non frontem modò, ſed & alas, humeroôſque
oculis inſtruxit. Hinc Dei ſceptrum ocula-
tum retulit Jeremias. Virgam vigilantem ego
video. Hinc Cœlum cùm Sole deſtituitur,
totum aperitur in oculos, ne fortè dormire
crederetur in nocte. Denique Princeps cuſto-
diat atrium ſuum, ne Aulicus intret vel ra-
pax, vel impurus; nam ſi admittatur, nun-
quam emittetur.

Jer. 1. II.

Quinimo beati, qui aucdiunt Verbum

Dei, & cuſtodiunt ilud. Verſ. 28.

Uberibus Chriſtum lactantibus antefertur D e.
auris audiens Chriſtum. At ad tantam nos Hendum.
evehit dignitatem Dei Verbum, ſi tamen
cuſtodiatur à nobis. Indiget excubitoribus
Verbum Domini, & ore ſatum;, aure éâ-
ceptum, miniſterium quoque depoſcit ocu-
lorum.

Pucerns

t

ſe

Care
e ſ
luee
, in
us (nliben
S. un ſi
ſuwetur.
Cetnamn
her: &
1oLerit
& Luc
v umbris:
M &
1) eulſiten
nrnbii
va. inn ſ
44. mus! Cur
mrmb Ieyeltit
ub C.
ℳ
Mpertat
Elcla dicl
leiatiſt
Eodum ey
mam Feli
Eet Eget
tudo arnid
Dies, Eed
Et. Auch,
Nlama. (
Uns parit
.alegvitu

k auſtiſtt

ℳ

⸗ rer

lebre

tit
w DeOall
Olem, er
mol terh
2 en e,an
il lreh
nct in .
In eilt, & ſ
u
Ab iit
ent: nam 4
Ao Annines ta
emuhMllinamn
WU etianm
kühninis
unr. Pe

1 uicen Hen
. Gn r;

ſandulom
Pi lre

Lucerna oorporis tui eſt ooulus tuus.
Verſ. 34.

Caveat ergo à vanitate, carnem non aſpiciat;
quæ fœnum eſt: Omnis caro fœnum. Quid enim
Iſa. 40. 6, ſi Lucerna fœno admoveatur, expectandum
eſt, niſi furens, & inextinctum incendium?
Cohibeat proindè unuſquiſque oculos ſuos;
nam ſi mulierem aſpexerit, ſuo igne con-
ſumetur. Arſit impuris ignibus David, ut Lu-
cernam oculi ſui circumtulit floſculo Berſa-
beæ: & difficilè, qui videt, non amat. Por-
ròô Levitæ & Monachi Oculi Eccleſiæ ſunt, qui
perheuti & Lucernæ nuncupantur, quòd felicius in
MNE N sullis. Umbris aut odiorum „ aut pœnarum rutilent.
n, ün, Nam & de Religione dicitur, Quaſi Aurora
dilah an. 6. 9. conſurgens, pulchra ut Luna, getta ut Jol,
as n
Es alke
e orthe
1 ds

Tentatio⸗
num Lons.

Pauperus. Luna ſequitur, cùm eam ſequi Solem videa-

Eeleßaßi. us? Cur Auroræ Luna, non dies, copulatur?
corumpom- mirum & Luna fulget in tenebris, & diem
averiores antevertit Aurora; Et dedicati Deo homines
in ſola Calamitate ſplendent, in ſola radiant
Paupertate. Quèd ſi Religio, ſeu Eccleſia
electa dicitur ut Sol, Soli non confertur Fe-
licitatis ſymbolo, quin caſtrorum Acies ad Bel-
landum explicetur. Adeò periculis ſubeſt hu-
mana Felicitas, cuſtodiàque indiget „qui ful-
get. Eget Legionum excubiis, cui Solis ſimili-
tudo arridet. Denique Auroræ Eccleſiæ non
Dies, ſed Nox, non Sol, ſed Luna ſucce-
dit. Audi, Quaſi Aurora conſurgens, pulchra
ut Euna. Quia videlicèt origo Felicitatis tene-

Felicitas
noNia,

lun Gon

nhummi bras parit Eccleſiæz. Contrà, ad Lunam Sol
N, Genl, conſequitur: quia emergit ex ærumnarum no-
, N cte fauſtiſſimus dies.

Vide ergo, ne lumen, quod in te eſt, te-

nebræ ſint. Verſ. 36.

retur, & ſqualerent Aræ, & ſorderet Tem-
plum, & Pauperes algerent. Lumen, ſi intra
n e alemo te fuerit (Religioſos alloquor) lumen non
