homo, ſed deluditur. Vidéſne, nihil multipli-
cari in Sæculo blandiente præter Pigmenta?
Videntur tibi felicia augeri: Pigmenta ſunt.
Derideris, non extolleris: Coloréſque ſunt,
quas credis Opes. Nimiùm ne crede colori.
Purpuram cupis: nihil ibi præter Pigmentum
eſt. Coronam optas: nihil ibi præter Colorem
ſplendet. Aurum ſitis: pallor ille Pigmentum
eſt. Equidem ſi ſolidam haberet Mundus pul-
chritudinem, non adhiberet Pigmenta. Sepul-
chra dealbantur, non gemmæ; coloréſque ſub-
ſidia ſunt fœditatis, non dotes pulchritudinis.
Porrò miſera Urbs Regi ſe ornat unguento
& pigmentis: quo monemur dolo, non debe-
re expectari ornamenta ab Aula, cui ut pla-
ceamus in ornatu, Patrimonmium expendi opor-
tet.

Aulicâ

Humilia-
tio vera.

Aulicori
vera de

preſſio.

Luxuria
Religioſi
lapſi.
Caſtita-
tis curadg
Fama
ctera.

Labor ſaæa-
vula ium.
Tempora-
lia non
explene.

Pax cor-
dis.
Felicitas
vera Le-
ges Dei, &
Regularn
Obſer vã-
tia.

Felicitas
oi.

Amici
impii.
Confden-
zia in ho-
minibus.
Aulici
non ni-
milm im
linguan-
di, viſi
probi.

tet. Tu te ornare debes Regi;, non à Rege r-
natum ſperare potes.

Miſiſti legatos tuos procul, & humilia-
ta es uſque ad inferos. Verſ. 9.

Non eâ, inquit S. Hieronymus, humihta-
te, quæ in laude eſt, ſed quà Amnon Soro-
rem ſuaam Thamar humiliaverat. Et reverà
grandis humilitas, imô uſque ad inferos præci-
pitatio, de luce & culmine Caſtitatis in tene-
bras Lupanaris, imò in barathrum Libidinis
præcipitari. Quot dolemus quotidiè præcipites
agi in hoc barathrum a Voluptate? Satis no-
bis ſit Lupanar Inferno nomen eripere, vitium-
que hoc appetitores ſui potiſſimùm deprimere,
& conculcandos exponere.

In multitudine viæ tuæ laboraſti, non
dixiſti. Quitſoam, vitam manus tuæ
inveniſti, proptered non rogaſti. Verſ.
10.

Si via eſt, quomodò dicitur multitudo ?
Quis veròô viam inſtitit, ut aliquando non
quieſceret? Utrumque verò prodigium mira-
mur in Ambitioſis, & amatoribus Sæculi. Non
enim currunt, ut quieſcant, ſed ut irrequieti
ad altiora feſtinent. Viæ Ambitionis millus eſt
terminus, niſi multitudo viarum: dùm enim
aliquid conſequimur, illicò ad aliud inhiamus.
Neque ſolùm felicitas via eſt, eſt & labor.
Audi: In multitudine viæ tu« laboraſti. Undè
Hieronymus ad requiem te his verbis hortatur:
Qui ambulat in via una & regiâ non laborat,
de qua per Moyſen præcepit Deus, Via regid
ambulabis. Quantùm autem obſit adepta Fe-
licitas hinc elucet, quòd quæ vitam invênit,
ceſſavit à precibus; ut notat S. Hieronymus.
Procul ergo divitiæ, ſi me Deo inanem eſſe
compellunt.

Cum clamaveris, liberent te congregati
tui. Et omnes eos auferet ventus,
tollet auta. Verſ. 13.

Septuaginta pro, tollet aura, legunt, tollet
tempeſtas. Ex quo vides Felicia nihil eſſe niſi
Tempeſtates. Aura enim non vehit, ſed mer-
git. Et ſanè ſapienter Sapiens in abundantia
naufragium timuit, cùm necefſaria tantùm ſibi
precatur à Deo. Fortuna enim;, uti aura, ſi
mediocriter ſpirat, vehit; ſi impetuoſiùs im-
murmuret, mergit. Etiam plumis ſi nimium
onerentur Aves, non evehuntur, ſed miſerè
gravantur. Flumina, ſi nimiùm intumelcant,
rapiunt agros, non foœcundant. Uni tantùm da-
tur Nilo, fœcundare, quæ obruit. Porrò quaàm
infeliciter amicis fidimus, quos ventus aufe-
ret, cum clamaverimus ! Putaras illos bene-
ficiis graves non omni vento circumferendos?
deciperis: ipſa aura opum, à te ingeſtarum,
fugabit eos. Ut enim velociùs a fonte refugiunt
rivuli, quéò largiùs aquis per ſcaturigines ex-
augentur; non quidem omnes, multi tamen
eò quoque ociùs deférent te, quò eos copioſis
locupletaveris. Poma; quæ ſucco arboris ſuc-
crevere, arborem frangunt, & flammis de-
dunt. Quæ non de Amcis modoò, ſed de

liva

Aulicis & de Mando dicta ſunto. NQunc audia-
mus quid Dei amicis eveniat.

Qut autem fiduciam habet mei, hære-
ditabit terram, & poſſidebit montem
ſanötum meum: & dicam, viam fa-
cite, præbete iter, declinate de ſemi-
ta, auferte offendicula de via Ppopuli
meé. Verſ. 13. I4.

Quid dulcius, quàm noſtrum Principem ge,vi,e
Apparitorem fieri ſervorum ſuorum! O Dei Deefelix.
ſervitus ſupra Regiam fortunam æſtimanda! Atayii
Tria hic confidentibus in Deo promittuntur. ee
Hæreditas Terræ: Poſleſſio Montis Dei; & porig.
Viarum Facilitas. Pro hæreditate Terræ Cor-
poris intelligitur & Carnis ſubjectio. Notan- Meriif.
dum verò, Hæreditatem nobis Terræ, ſeu catio baſ-
Carnis promitti, non Imperium. Hæres enim honum,
hæres non eſt, niſi, extincto eo, cui ſuccedit.
Ità & nos mortificare debemus Carnem, & in
ara mactare, ſi ejus adire cupimus Hæredita-
tem. Vivente Carne, ſervi erimus: eâ per-
emptâà Hæredes ſumus, Corporiſque bonis in
miniſterium Spiritus utemur. Immola ergo Car-
nem, ſi Hæres Carnis eſſe cupis. Latronum mo-
re, eorum, quos vità ſpoliamus, ornamur exu-
viis. Et ſane Lerram;, qui intactam veneratur,
novercam patitur; qui veròô aratro proſcindit,
calcat, & vulnerat, ſervire ſibi eam cogit, &
quot intulit vulnera adunco ferro, tot curv4
falce ſpicas metit. Pro Monte autem Dei Hie-
ron. Scripturas accipit: Poſſemus, inquit, ter- Leckio ſa⸗
ram, & Montem Domini, quem Nancti poſſeſſuri era:
Junt, Icripturas ſanclas intelligere , quas d Ju- 8. Scrip-
dæis attferendas Dominus comminatur. Rectus or- Agrisat.
do, ut poſt Carnis hæreditatem, Hæreditatem mupa al.
ineamus Scripturarum. Non enim carned præ- leg.
peditus compede aſcendere poſſet in Montem. Scientis
Non poſſidebis Montem Domini, niſi Carnem e piri⸗
edomueris. Niſi fortè diceremus; ideò Montis “ ,5.
poſſeſſionem à Deo nobis tradi, ut hæredite- zatione
mus Terram; ex Hieronymo;, ut Carnis vitia Corporis.
non amentur, amari præcipit ſtudium Scrip- Tentatio-
turarum. Ad hunc verò montem quomodèò per- eg zt.
venimus? Audi: Et dicam, viam facite, præbe- Ratentis.
te iter, declinate de ſemita, auferte offendicu- neceſſaris
la de via populi mei. Solitudo imperatur, & Caſtitai
paupertas, ſeu abdicatio temporalium. Decli- barit.
nare enim jubet de ſemita victores, auferrique lon,gara
jubet offendicula. Quare, qui ſe dicit Divi- m» Cella
nis literis inſudare, & adhuc multitudine de- Amore:
lectatur, aut nugis detinetur, ſciat non ſe per Familia-
Viam Domini ad Montem Domini feſtinare. er, e
Imperat enim Dominus abſcedere multitudi- D t.
nem, ut via aperiatur ad Scripturas. Rurſus, etur.
Temporalia ex S. Auguſtino ſuper Pſalmos of-
fendicula ſunt. Sermo enim Dei, ſi cadit ſuper
ſpinas, a curis hujus Sæculi præfocatur. Vix in-
venies aliquem Divitüs ſtuduifſe, & Scriptu-
ris. Sed Hieronymum, teſtimonio Eccleſiæ, Perſecuti
hujus Montis maximum poſſeſſorem Nudum vi- wtilis.
demus in tabulis. Hinc conſtat Perſecutores no- Societas
bis militare, duùm militant contra nos: injicien- 7ESV
do enim compedes, alas addunt; auferendo o-
pes, conferunt hæreditatem; cumque laqueos
Paârant, auferunt offendicula. Quid ergo quereris
Jacturam patrimonii? non ſubductæ ſunt Divi- &⸗ſtitas
tiæ, ſed impedimenta; & ſi obſtructũ tibi videtur Lectioni

tione pro-
fiiet.

ab invidis iter ad Dignitates; tibi via ampli- ſacre ne-

ſicata ceſſaris.

berſecu-

—= ——

ru

luhnit
6 .
1 Nr.

— — —

Chifu
ibabi.
u.
Mnili.
niſatli.
i.

ME 1
1
Ma.
Mpa
Fapl.
l
Minſe.
uydis.
linili.
44,

₰1
utii

Stromatum, Lib. XVI. H 395

ficata eſt ad Montem Dei. Septuaginta veròô
breviùs, ſed ſignificantiùs ità legunt: Mundas
facite à facie ejus vias, & auferte offendicula
de via populi mei. Sola enim mundities via
eſt ad cognitionem Scripturarum. Solam per
1 paupertas Caſtitatem devenitur ad ſcientiam Dei. Quare
quiſquis adhuc in coœno Libidinum volutaris,
4 Tempere non accedas ad Montem: lapidatur enim quæ-
, . cunque belluarum acceflerit ad Sinam, in cu-
daſt. jus vertice Leges deſcribuntur. Quæ cùm ita
ſe habeant, quis ad Deum accedere dubitabit,
cùm ille præcedat, removendo impedimenta?
Quis Paupertatem timeat in Dei ſervitute,
cùm Hæres terræ inſtituatur? Non Coelorum
duntaxat regnum conſequêris, ſed & Terram
hæreditabis.

/

Quia hæc dicit excelſus, & ſublimis,
habitator æternitatis, & ſanctum no-
men ejus: in excelſo & in ſancto ha-
bitans, & cum contrito, & humili
ſpiritu, ut vivificet ſpirium humi-
lium, & viviſicet cor contritorum.

Verſ. 15.

Chriſtus Quomodè habitat in excelſo Deus, ſi ha-
nu babi- bitat cum contrito & humili ſpiritu? Profe-
. Mamil:s Ektô non in excelſo eſt, qui jacet cum contri-
4 2ar: ſutli- 10, & qui cum humili vivit, non degit in
ſublimi. Hinc diſcimus, nihil ſublimius humi-
liato corde, nihil reperiri excelſius humilita-
te. Quis verò humile Religiofſorum declinet
hoſpitium, in quo ſe teſtatur habitare habita-
tor ternitatis? Septuaginta pro, Et ſanctum
nomen ejus, itaà legunt. danctus in Sanélis nomen
illi. Excelſus in Sanctis requieſeens, & puſillani-
mis dans patientiam, & vitam his, qui corde
Recresa- contriti ſunt. Viden' Deum habitare quidem
tio. in excelſo, ſed duntaxat in Sanctis requieſce-
Zelas a re? Nota verò, quomodò quieſcat Deus non

tr i. otio remiſſus, ſed corroborando puſillanimes,

lis. . .
Dei miſe- vivus miſerationum! Itaà-ne ea quies eſt Do-

ricordis. mini, beneficiorum profuſio in abjectos, &
Liberali- contritos? Non mirum, ſi duùm tribuit vitam,
18. & patientiam, requieſcere dicitur; cùm &
ipſis Mundi incunabulis legatur requieviſſe die
ſeptimo, poſtquaàm videlicèt inſpiraverat in fa-
ciem luti ſpiraculum vitæ. Somnus;, ut ità di-
cam, & ſeſſio Dei liberalitas eſt: & tum quieſ-
cit, cùm nos ab ejus theſauris vitam haurimus.
E contra, Principes non probi, poſtquam ul-
ti ſunt, quieſcere incipiunt, ipsiſque mutatur
in torum feretrum hoſtium.

mis.

.. u⸗
In Non in ſempiternum litigabo, neque uſ-
4 que in finem iraſcar: quia piritus à
Jacie mea egredietur, G flatus ego fa-
ſ. ciam. Verſ. 16.
Ges
Nnn

Tibala. Hoc ultimum à Septuaginta transfertur:
tio utilis: Spiritus enim à me egredietur, & flatum omnem
ego feci. Quid times irruentem ventorum tur-
binem? ex corde erumpit Dei tui, non Stra-
gis miniſter, ſed nuntius Foœderis. Pro iſto
Hatu, ut ex ſequenti verſiculo colligitur, Tri-
bulationes, & Supplicia à Deo immiſla, intel-
liguntur. Non mirum ergo, ſi non in æternum
lædendi ſimus ab eo Flatu, qui ex Dei pectore

& largiendo vitam contritis corde. O fons

erumpit. Duo notanda videntur. Primum, Tri-
bulationem flatum Dei appellari, quòd Tribu-
latio, ſicuti ventus, nos levet ſublimes, &
abſtrahat & pulvere; quéôdque ad portum Æ--
ternitatis Vix aliquis devehatur;, niſi flante Ca-
lamitate. Memento quoque, flatum Adamo in-
ditum, ut viveret: nôſque tunc victuros ma-
ximè, cùm hunc Tribulationis Spiritum du-
cemus. Alterum, flatum hunc non niſi Deo ner „e-
ſpirante progreffurum ad uldionem. Quod à gar.
Principibus minimè ſervari, ſervandum maxi-
mè dieimus. Si enim ipfi agerent de Supphcis
reorum, de Pœnis, déque Proſcriptiombus;
procul dubio foverentur populi, non extermi-
narentur. Sequitur;

Propter iniquitatem avaritiæ ejus ratus
ſum, & percuſßt eum: abſoondi à te
Jfaciem meam, & indignatus ſum,
& ambulavit converſas in via oor-
dis ſui. Vias ejus vidi, & ſunavi
eum: & reduat eum; & reddidi oon-
ſolationem ipſi, & lugentibus ejus
em ipſe, gont⸗ jus.

Verſ. 17. 18.

Septuaginta. Propter pececatum ad modieum Avaritia
quid oontriſtavi eum. Ergo antonomaſticè A- Trbula-
Varitia à LXX. Peccatum appellatur. Et ſanè, c,,
ſi radix eſt omnis peccati Cupiditas, non im- Tiizula-
meritò nomen ſibi iniquitatis uſurpat. Nota: tio ducit
Vias ejus vidit Deus, & poſtquàm ſanavit eum, ad Den.
converſus ambulat peccator in via cordis ſui.
Nimirùm Avarus innumeris diſtrahitur, &
quodammodò diſcerpitur viis, duùm feſtinat ad
aurum. Illæ autem viæ haud cordis ſunt viæ:
Cordis enim una ad Deum via eſt. Abſcede,
miſer, ab Avaritiæ Viis: non enim viæ tuæ ſunt
viæ illius. Quare autem via ſalutis via dicitur Syndere-
cordis? Tum quia hanc ſolam Cor ſuadebat s:
etiam ambulanti Avaritiæ ſemitas; ſemper enim
latrabat cor, eumque abſterrere conabatur
ab itinere non recto: tum quia Amore hæc
via decurritur, non pedibus: in tantum enim
progrederis, in quantum amas. Quèòd ſi in cor-
de conſtituis domos, aurum, lapides pretio-
ſos, ſceptra, aliäque terrena offendicula, ſci-
to te vix ambulaturum per viam cordis, tot
implicatam obſeſſämque impedimentis. Ideò
Chriſtus pronuntiavit difficile Divites intratu-
ros in regnum Cœlorum; quòd via cordis au-
ro argentôque, & gemmarum cumulis occuᷣ-
patur. Neque veròô putes, in triſtitia futurum
te, ſi opes contemnas, ſi lucrum abjicias. Fal-
leris: Nam Deus redditurum ſe affirmat conſo-
lationem ſpernenti. Audi: Et reddidi conſolatio- Zugunm
nes ipfi. Septuaginta ſignificantius legunt: Ee de.
dedi ei conſolationem veram. Non enim vera eſ, ea e⸗
Impiorum lætitia, & Divitum conſolatio: ſed
felicitatis quædam eos detinet cruſta. Undè in pelicitas
Evangelio dicitur: Væ vobis divites, qui habe- vera.
tis conſolationem veſtram. Veſtram, inquit; Conſola-
quòèd videlicèt ipſis conſolatio videatur, quæ ab liones
aliis ærumna meritô creditur. Nam opibus flo- Dei.
rere dicuntur, cùm tamen opes à Chriſto Do-
mino ſpinæ nuncupentur. Non itaque verà
fruebaris conſolatione, cùm opum curis æſtua-
bas: ſed conſolatio tunc reddetur tibi, cum o-
pum fucos erades. Superiores verô notarent
vellem, quod dicitur: Vias ejus vidi, & ſanavi
eum. Non debes expectare, ut labatur in bara-
thrum;

w6 —
thrum, quem proſpicis à ſemita Domini exof-
Epiſcopi bitare. Vias ejus intuere, & ſanabis eum. Ip-
viſitatio. ſum vidiſſe, ſanaſſe eſt. Nam, cùm ſcierit pa-
Superior têre vias ſuas, per eas non incedet. Vigila,
Paipe, quâque pergant ſubjecti vide, & in tribubus
ebſtands. tuis non erit Infirmus. Tarda medicina, ſi
ruinæ medetur: duùm adhuc in via eſt, inhi-
beatur impius, fruſtra coërcendus, ſi in cathe-
Severitas dra peſtilentiæ ſederit. O quoties ſerpentem
ciis. in pleriſque luem curarent Paſtores animarum,
Lash: eri Principes urbium, ſi vel oculos admoverent
gendi. eorum viis ! Rurſus, ut ſanetur peccator, non

ahiheda plaga ligatur, ſed via videtur: ut intelligas,

kazim. non ſanari eum, cujus delicta puniuntur, ſed
Oecaſio cui ad delictum iter obſtruitur. Occaſio remo-
mala. venda peccati, non acriùs ſecandum peccati
ened vulnus. Ità Chriſtus vias vidit Matthæi, &

Confeſi Curatus eſt. Non reprehendit, non ſecuit, non
pradens. exuſſit putreſcentem auri ſaniem, ſed ſeden-
tem reduxit à telonio.

Creavi fruéctum labiorum pacem, pacem
ei, qui longe eſt, & qui prope: di-
æit Dominus, & ſanavi eum. Verſ.

19.

O fructus, paradili amoenitate digniſſimi!
En medicina vulnerum, labiorum fructus Pax.
Transferri hoc poteſt ad aliquem præſtantem
ſanctitate Virum, cujus verba apta maximè
forent conciliandis voluptatibus veræ vitæ. Ve-
rùm pax iſta fructus quidem labiorum eſt,
rais. ſed è& ſanato jam corde ſuccum trahit. Cujus
itaque in Ore florere videris Pacis ſegetem,
ſcias ſanatum Cor. Equidem ſummis interdùm
labiis Pacis languidulus promicat flos; ſed non
ſuccreſcet in fructum, mſi integro in Corde,
vegetâque Mente radices agat.

Pax esy-
Ais ex
germone
ſoirituali.

Impii autem, quaſi mare fervens, quod
quieſcere non poteſt, & redundant
Nuäëtus ejus in conculcationem & lu-
tum. Non eſt pax Impiis, dicit Domi-
nus meus. Verſ. 20.

Serv im- Impii Mare ſunt, à quibus ſolum expecta-
pii, Auli- ri debet naufragium. Mare, inquam, ſunt,
ci ſunt quòd procellis exagitentur, quòd vorando non
agi, ſaturentur, quòd tranquillitatis expertes ſint.
sn Notandum autem Maris eluviones conculca-
damns. ri, quòd fluctus ſuos duntaxat evomat, ut
Pax cor- ſæviat. Fructus Mundi, fluctus ſunt Maris
di. perfurentis. Non liberalitas illa eſt, ſed fu-
en, ror: tempeſtâſque eſt, quam exiſtimas felici-
tatem. Conculcationi debentur fluctus ejus.
Impiorum autem beneficia, beneficia ſunt
Maris efferveſcentis, quod in altum tollit rui-
turos.

„

EX CA P. LVIII.
ISAI E.

Clama, ne ceſes, quaſi tuba ealta
vocem tuam, & annuntia populo meo
ſeelera eorum, & domui Jacob pec-
ata eorum. Verſ. I.

N

liva

Ure optimo poſtquàm ſuperiori capite, Contir ſe
non eſſe impiis pacem ex Dei verbis prote- ria.
ſtatus eſt; nunc lituo utitur ad excitandos tranſ-
greſſores. Plorare libet hic Concionatorum
mollitiem planè non propheticam, qui momi-
turi impios non tubam adhibent, ſed lyram,
nec peccatoribus vulnera indicunt & bellum,
ſed lectulum floribus & deliciis ſternunt. Rur-
ſus, ad aurem audent reprehendere, cuùm ta-
men à Deo jubeantur vocem exaltare, & quaſi
tubam adversùs iniquitatem clangere. Inſtar tu- Concio ad
bæ, inquit Hieron. hic, exaltet vocem ſuam, & aptum
peccata, ac ſcelera populi Iraël dicere non for- anſcultä-
midet: nequaquàm mortem metuens, nec impio- i Aet-
rum truculenta convicia, ſed magis conſideret im-
perantem Dominum. Eos proindè Prædicatores
Hieronymus non probat, qui ſemper delicatis
allegoriis impios recreant. Ego quoque non
poſſum non improbare eos, qui Davidis ſem-
per, ſemper Samſonis lapſus exaggerant: ſcele-
ra eorum nuntianda iis, quibus verba facis.
Scelera eorum. Nempe non Clero militaria fla-
gitia, aut Militi Eccleſiaſtica crimina inculcan-
da: ſed pro tempore & ceœtu de ſceleribus diſ-
ſerendum. Non illius, aut alterius carpenda
vitia, ſed apertè retegenda ſunt ſcelera Audien-
tium. Quam rarus, qui Auditores ſuos non pal-
pet! Quam rarior, qui eos de patrato crimine
monere audeat! Rariſſimus qui eorum flagitia
increpet, quibus laboret corona Audientium.
Porrô annuntianda dicit ſcelera domui, & po-
pulo: non inſuſurranda clam in angulis umi,
aut alteri. Exalta vocem, domui annuntia; &
mihi credas, grande tuis ex verbis ſuboriturum
emolumentum. Exalta quaſi tubam, ut intelli-
gat Auditor pacem non abs te quæri, ſed vitio-
rum exterminium; nec aurum implorare, ſed
ferrum ciere. Porrò, quod iſtud delictum eſt,
cujus magnitudo, recus in tubam voce, de- .
bet enuntiari? Audi: Me etenim de die in diem Iſa. 58. 27
quaærunt . ſcire vias meas volunt quaſi gens, Tepidi.
quæ juſtitiam fecerit, & judicium Dei ſui non
dereliquerit. Hi videlicèt reprehenduntur, eoôſ- Chriſtum
que deteſtatur Dominus, qui, cùm in vià hu- uerstes.
jus Sæculi ambulent, fingunt tamen ſe quæ- Servien-
rere vias Dei. Nota, non Deum habere op- es duobus
tant, ſed ſcire volunt vias, quibus pervenitur engsi.
ad Deum. Non enim aliud quærunt niſi quomo- „atio.
dèò ire poſſint, non qua ratione ad Deum perve- Verlo Dei
niant. Rursùs, cùm via ex Jeremia una ſit bo- ITuis inepe
na, iſti vias quærunt ſcire, ut commodiorem“s,
ſibi eligant. Quotidiè percontantur, num il-
lud iniri poſſit iter, num onuſti auro pergere
poſſint, num per illicitos contractus progredi. perbum
Denique volunt ſcire vias, non ſcitas cognitaſ- Dei in.
que decurrere. Audimus facilius Concionato- Serden-
ris vocem, quàm implemus: & cùm omnes Se,.
interrogent de via ſalutis, nemo eſt, aut ra- mittere,
rus, qui per indicatam ſemitam incedat. Scire Dei curæ
item volunt vias: id eſt, mihil Divinæ provi- ſe permit-
dentiæ permittunt, nihil relinquunt obedien- entei.
tiæ, recuſant intellectum captivare in obſe-
quium fidei. Verùm errant, nam Dei vias non Cenſtien:
ſcientia & humana prudentia, ſed cæcitas am- vte⸗
bulat. Simplex & cæcus obediens non ſcire vult „ienda.
vias Domini, ſed terere cupit. Undèé & Paulus
cæcutit, ut de via Sæculi ad ſemitam Eccleſiæ
traducatur. Qui ſcire cupiens viam iſtam, cùm
peteret, Domine, quid me vis facere? Nullà Aé. 9.6.
ratione eam docetur, ſed palpans adit ad Ana-
niam. Ideò fortè cæcus mendicans ſecus viam
erat, per quam Chriſtus ambulabat, quia
cæcus

titudinis,

,

ghen.

.

nd.

uſni, 6 .
ſin ſn.
lilfin
hi

.

6
B

lurunia
Ciuteli.
nen
Nuiti.

iurz,

e

Gne in
GrE

, n

ſ
1
e

R

Stromatum,

cæcus erat. Neque dicas;, in via illuminatum
à Chriſto: nam & ego fateor in via recipi lu-

cem, ſed ab iis duntaxat, qui illam non ſcio-

li aut oculati, ſed cæci inſiſtunt. At verborum
Severi- ſeries non minimùm torquet me. Dicit enim;
tas. GNeire vias meas volunt, uaſi gens, Jaa juſti-
Zußitia Wam fecerit. Quid hoc eſt? Si juſtitiam feciſ-
ſent;, non quærerent vias Dei, ſed ambularent.
Ut ſaciant juſtitiam, ſcire vias tuas, Domine-
cupiunt. Falleris, inquit Deus: non enim de
iis meis ſoliciti ſunt, qui Naturæ iter, hoc eſt,
ſemitam Juſtitiæ deſerunt. Mentiris itaque quæ-
cunque Urbium es, ſi negligendo Juſtitiam;
ſimulas te Divinarum viarum ſtudioſam. Hoc
veſiibulum viarum Dei, Juſtitiam facere: fa-
cere, inquam, non loqui, non jactare, non
minari. Secus, ſi nimiâà indulgentiâ exorbitas à
calle Juſtitiæ, vias Dei ſtultè conſequeris. Quod
ex verbis, quæ ſequuntur, apertè colligitur:
Rogant me, inquit, judicia Juſtitiæ,; appropin-
quare Deo volunt. Viden' à Deo Juſtitiæ donum
poſtulare, & hoc tantùm Deo velle appropin-
quare? Haud accedit ad Deum, qui à Juſtitia
recedit. Ea Deo incipit Reſpublica proxima
eſſe, quæ Juſtitiam diligit, poſcitque ſuppli-
citer à Deo ſpiritum Judicii.

OQuare jejunavimus, & non aſpeaiſti:
Humilia vimas animas noſtras, O&
n⸗ſoiſte? Ecce in die jejunu veſtri
invenitur voluntas veſtra; & om-
n's debitores veſtros repetitis. Verſ.
3.

Injuſteè, inquit Hieronymus, arguunt Domi-
num, quòd bona opera non reſpiciat; ſolamque
Religioſi ventris eſuriem ablque opere virtutum inpgerunt
auſteri, Deo⸗ non comedentes eos cibos, quos creavit
ni: vs ſnt. Dens kdelibus: Led illos, de quibus Tcriptum eſt
Modaſtia in proverbiis: Hi enim aluntur cibis impietatis,
Ene Spi. & vino iniquitatis inebriantur. Hujulcemodi e-
rin. pulis ſaturatus Phariſæus, inter cætera verba ſu-
perbiæ, bis in Jabbato ſe jejunare jactabat:
qui non biberat vinum de vinea rech, ſed de
vinea Sodomorum: cujus vinum furor Draco-
num eſt. Et rurſum: Quare tacuiſtis iniquitatem
eorum, & iniquitates vindemiaſtis, & comedi-
Ris fruttum mendacii ?à Hæc Hieronymus, ex
cujus verbis, antequàm Prophetæ verba pen-
ſemus, illud occurrit diſſolvendum; quomodò
Sodomorum uva, quæ uva Amoris eſt, ex
botris expreſſa deliciarum, torculari compreſ-
ſa voluptatis, vinum fundat Draconum & Fel-
lis. Itâà-ne ferus Amor? Adeône venenata blan-
dities Libidinis? Nimirùm ea Luxuriæ natura
Iuaxuria eſt, ut dolorem furorémque pariat. Quod cum
Crudeli- intelligerent antiquiſſimi Sapientum, prope A-
zatem & morem arcum, jaculâque finxere, ut ſcirent
Homici amantes, imò amentes homines ex Amore
dis parit. Furorem naſci, Vulcanôque Amorem ſatum,
patrium ferrum occupare, & acuiſſe. Ex uva
Sodomæ planè furor Draconum: nam & Da-

Jejaniu.

vid, virôrum mitiſſimus, ut vinum illecebræ

à Bethſabæa propinatum guſtavit, actus eſt in
Draconem ſpirantem minas & cædem Uriæ.
Jam veniamus ad textum: Quare jejunavi-
mus, & non aſpexiſti ? O facile hominum ge-
nus! Itâ-ne pro jejuniis nullam mercedem re-
poſcitis, niſi unius aſpectũs à Itâ-ne jejuniorum
ſupplicium munerabitur Deus, ſi reipiciat?
Ethiceæ Comment. Tom. VI.

ib. NVI. 397

Quæ hæc inſania eſt, pretium neſcire gemma-
rum? Coœlum Deique regnum jejuniis debe-
tur;, non Dei reſpectus; aliò cito torquendus.
Enimverô Populus Aulæ afluetus & Principum Cenkden-
ſervituti; eam expectat mercedem à Deo; quam * 3 bo⸗
vix à Dominantibus ſperare audet. Quid enim Anletor
expeckat præinii miſer ille, pondus diei & æ ſpes.
ſtus in Aula ſuſtinens, niſi ut benignè reſpicia-
tur à Principe? Ad oculum planè ſervientes;
nam & diutinæ ſervitutis mercedem humanam
oculorum converſionem à Domino expoſcunt.
Si dux aſpiciat; paſti ſunt: ut non equos dun-
taxkat charos ſaginare videatur herilis oculus;,
ſed & Aulicos excantatos. Nam & Abfalom 2. Keg:
nihil petebat, niſi ut regio aſpectu palceretur: 14 32.
Oblecro; ut videam faciem Regis. Nihil mirum Hypocri⸗
igitur, ſi eam jejuniorum mercedem expectant s.
à Deo, quam expectari à rerum Dominis ſuos
Aula afleclas docet. Rurſus, jejunos ſe dolent Intentis
à Deo non aſpici, qui ideò ſolùm jejunabant, Prava.
ut viderentur: exterminant enim facies fuas, ut
appareant hominibus jejunantes. At erratis;
eorum Deus aſpicit jejunia; qui aſpici nolunt
jejunantes. Etſi non ille dici debet jejunare ;
qui repetendo debitores, ut ventrem exina-
nit, ita auro arcam exſaturat. Quale ſejunium
carnibus abſtinere; & aurum mandere; non.
cibis, ſed pecunià turgere! Non jejunus, qui ' nses
Poëtici Midæ inſtar aurum deglutit pro eſcis. Per vor
Præſertim ſi ita nummos voret; ut eos glutiat m imo-
debitorum lacrymis interlitos. Audi Hierony= das.
mum: Quid prodeſt jejuniis ora pallere, & ad Vifor-
lites, & ad jurgia; non jejunare? Undè præci- , a, =
pitur per Joël: anctiſficate jejunium; prædica- Iidta
te eurationem, ut à vitiis jejunemus. Denique Joel. 2.
ſequitur. Eorediatur ſponſus de cubili ſuo, & 15S.
Sponſa de thalamo ſuo. Ut tempore jejunii va- Ibid. 166
cemus orationi: ne interior homo noſter Dra-*1¹ο0
conis veſcatur carmibus;, qui datus eſt in eſcam
populis «.thiopum. Et hæc dicimus; non quò
jejunia reprobemus, per quæ & Daniel vir de-
ſideriorum futura cognovit: & Elias ac Moy-
ſes, quadraginta dierum eſurie; Dei familiari-

tate paſti ſunt. Denique irridet Deus jejunos otis
ventres; & eébrias manus; abſiemios & iangui- baſ-
narios: Jejunatis, & percutitis bugno impié. Super :
quæ verba ſapienter Hieronymus: Unde, inquit,
Epilcopus non debet eſſe percuſſor. Ouo modo enim Ira ſig-
poteſt Libidinem refrænare, qui ne- Manum va- um Eu

let cohibere, nec Linguam?! Jejunium enim co- vua ia S
lonus Pudicitiæ eſt, quain ſi alieno ſanguine ri- Pni aſa.
get, procul dubio exareſcet. Quis enim ſangui-
nem ſitit, & libidinem odit? Eam in menſam,
in qua libido coram Herode triumphat, cruen-
tum Præcurſoris caput infertur. Holophernis
petulantia in acie acrius æſtuavit. Præ guſtato A- Avari.
moris poculo David cruorem ſitiit. Quare per-
cutientium pugno abſtinentia repudiatur, quòd
parere non poſſit Pudicitiam. Et ſanè Litigioſi,
& Avari pugno dicuntur percutere: quòd ma-
num contineant; digitéôſque comprimant;, ne
ad erogandam pecuniam liberaliter manus ape-
riatur. Neque verò illud omittendum eſt, toties Obedien-
à ſacris Concionatoribus inculcatum: Eoce in tis ſpretas
die jejunii veſtri invenitur voluntas veſtra. Obe-
dientia ergo condimentum eſt jejuniorum. Quin
Obedientia jejunium eſt. Adamo enim indictum
jejunium eſt, ut Obediret; qui jejunare non po-
tuit Inobediens. Ideò Chriſtus priùs perhibetur
ſubditus parentibus, & mox jejunaſſe fertur per
dies quadraginta. Spirituales verò homines vim Vizia pal-
verbi, Invenitur, diligenter notent. Eterim liara.

L I non

N ℳ

—

398

non dixit voluntas vefira apparet;
emicat, impletur; ſed Invenitur. Accuratè e-
nim inveſtiganda eſt voluntas propria, quæ ſub
operibus bonis, inſtar Nili, caput occulit, ſed
ore murmurans ſeptemplici proditur: quæve
jejuniorum pallore conveſtita, vix à ſcrutante
percipitur. Non facilè deprehenditur jejunis
invwoluta propria voluntas: ſed exacto vix exa-
mine invenitur.

Numquid iſtud vocabis jejunium, &
diem acceptabilem Domino? Nonne
hoc eſt magis jejunium, quod elegi!
Diſolve colligationes impietatis, ſol-

ve faſciculos deprimentes. Verſ. z.
6.

S. Hieronymus, Non enim quærit Domi-
nus, ait, afflictionem ſolam, & humiliationem
animæ per injuriam corporis. Tum ſic: Non
præcipit Propheta, ne exigat unuſquiſque, quod
juſtè dedit, & juſtè repetit. Sed ubi iniqua eſt
cautio, ibi faſciculi cautiomm, & omnia ini-
quitatis vincula rumpenda ſunt. Tamen alibi 8S.
Hieron. de cautione etiam juſta intelligi vult,
Vviformi- ſi ab inope violenter exigatur. Ex quo (inquit
zar. paulò ſuperiuùs) non eſſe abſque periculo repe-
vſura. tere pauperem, qui ſolvendo non ſit, & pal-
lium, quod pignoris loco tuleris, algenti non
Avari- reddere debitori. Id profectò apertè colligitur
ria. ex Iſaiæ verbis hic: In die jejunii veſtri omnes
WrR.. debitores veſtros repetitis. Vides ergo vix licere
Sieis & lejunanti ſuam pecuniam repetere, quam alius
Religioſi,; juſtè exigit: ut ſcias, pleraque vulgo licita,
wmulta non Spiritualibus viris non licere; nec licere Pecu-
lieita. niis incubare cubanti ſuper cinerem Pœeniten-
W. 1o tiæ. Ides enim non conqueritur Deus „ Judæos re-
Religioſis, Vetere debitores, ſed in die jejunii hoc dolet facti-
& Spiri- tari. Deus enim holocauſto delectatur, nec pa-
talibus titur in die ſacri luctus Pœnitentiæ regnare A-
non lieent varitiam. Quid ergo de Chriſtianorum jejunio

nelts. dicemus , qui avidius jejuniorum feriis amplifi-
candæ pecuniæ ſtudent? Profectò non tale je-
junium elegit Dominus, in quo non difrumpun-
tur vincula cautionum, ſed innectuntur, ſed
ura: injiciuntur, ſed aggravantur. Ubi verèò nos le-
Negotia- Zimus, Solve faſciculos deprimentes, LXX. ſi-

tores non Ehificantius: Diſolve obligationes violentarum
probi. cautionum. Non enim juſta cautio eſt, ſi violen-
ta eſt. Violenta autem eſt, ſi cogas inopem, ſeu
adoleſcentem improvidum fœnoris ſe vinculis
illigare. Violenta cautio, luſus fallax, pecunia
juveni mutuo data in opus improbitatis. Quid
quòd, Chirographa iſthæc fœnerantium colli-
gationes dicuntur iniquitatis? Diſſolve colliga-
tionem impietatis. Ergo cùm pecuniam ſtringis,

non colligas aurum, ſed iniquitatem: nec num-

mos congregas in arcã, ſed impietaté coacervas.

Frange eſurienti panem tuum, & ege-
nos, vagéſque induc in domum tuam.
Cùm videris nudum, operi eum, &
carnem tuam ne deſpexeris. Verſ. 7.

Præmiſerat, Jejunium in eo conſiſtere, ut
reſcinderentur Chirographa, & Cautiones pe-
cuniarum. Sed poterat fieri, inquit Hierony-
mus, ut aliquis diceret: non habeo debitores;
quid facere debeo ut ſuſcipiatur jejunium

„
Yliva
emin?t, meum? Sequitur: Frange eſurienti panem tui.

Non plures panes, ne de Paupertate Cauſeris, Eleimaß.
ſed unum panem: Nec ipſum totum, ſed par- na.
tem panis, quam, ſi non jejunares, comeſu- Eceleſßa-
rus eras: ut jejunium tuum non ſit lucrum to/ ae-
marſupii, ſed ſaturitas animæ. Pulchréque ad- Ti.
didit, iuum, ne de rapina facias eleémoſynam:
Redemptio enim animæ viri, divitiæ ſuæ. Et Prov. 13
in alio loco: Honora Dominum de tuis juſtis 8. 3
laboribus. Certè ſi panem non habes, & eſu- Prov. 3.
rientium plurima multitudo eſt: præbe de quo“-
nullum damnum pateris. In quo nulla diſpen- Hoſpita-
dia ſunt: pauperes abſque tecto induc in do- litas.
mum tuam: ſive, ut in Hebraico habetur,
in domum; ut ſi tuam non habes, inducas in
hoſpitiolum: quod mercede conductum, vel
beneficio poſſides. Si videris nudum, operi ;
quod & Dominus in Evangelio loquebatur.
Qui habet duas tunicas, det non habenti. Non Luc. 3.
enim unam juſſit ſcindi, & dividi, quod mul- rI.
ti popularis auræ causâ faciunt: ſed alteram Bena ee-
non ſervari. Et carnem, ait, tuam ne deſpe- ulianda.
xeris. Hæc ille. Cui vix addi aliquid poteſt. Bleémoſy.
Illud perpendi fortaſsè poſſet ad Eleëmoſynæ na.
dignitatem: Non ſolùm victum præbendum, Hoſpita-
ſed & miniſtrandum; ità ut non ſervis munus Vitas.
. Charitats
paſcendorum inopum mandes, ſed ipſe exequa- frsierpa
ris. Non enim eleëmoſynam diligit, ſed elee-
moſynarium ambit in Aula ſua, qui alienæ im-
pietati pietatem ſuam commendat. Non ita fa-
Ctitatum eſt ab Abrahamo, qui Angelis non
ſolàm præparari juſſit convivium, ſed & in-
ſtruxit. Rurſus Panem, inquit, tuum frange:
Hoc eſt, de eo Cibo, quem tibi vides deſtina-
tum in menſa, in Egeno Chriſtum paſce. Alio-
quin, quæ tibi redundant, ex Ambroſio, Ber-
nardo, & Auguſtino, Tua non ſunt, ſed Egen-
tium. Neque objicias, Pauperes non eſſe, ſed
Vagos, quos offendis in via. Erras: nam & Va-
gos juberis excipere hoſpitio tuo. Quæ omnia
videamus ſapienter ab Hieronymo ad ſpiritua-
lem eleëmoſynam tranſlata. Vir Eccleſiaſticus,
inquit, diſſolvat omnem ſeripturam hæreticorum,
ut nequaquàm laqueis ſuis ſimplices quoſque te-
neant irretitos. Et cum hoc fecerit, frangat Do-
ctrinæ Eccleſiaſticæ eſurientibus Panem ſuum:
quod fecit & Dominus, fraétos Panes Apoſtolis Zelus a-
tribuens : quos eis in ſeptem ſportis & duodecim nimarum.
cophinis, nequaquàm integros, ſicut habebantur
in Lege, ſed comminutos atque confractos in E-
vangelio dereliquit, ut haberent, quod Pauperibus
largirentur. Ouos videris non habentes calorem
Fidei: ſed extra Eccleſiam frigoribus Infidelitatis
algentes, Mopes atque Peregrinos induc, ait, in
domum tuam ſciliceèt in domum Ecleſiæ, & operi
Incorruptionis pallio: ut veſtiti Chriſti tunicd, ne-
quaqudàm maneant in ſepulchris: quod de eo Rer.
mus, qui poſſeſſus Dæmonum legione, nudus habi-
tabat in memoriis mortuorum. Cüumque hæc fece-
ris, & liberalitas tua ad omnes expoſita fuerit,
ſpecialiter ne deſpicias domeſticos Fidei. Quibus Zela: a-
ex verbis videmus eorum Religioſorum zelum ziüänarus
derideri, qui toti ſunt in ſublevandis Sæculi ho- ie z.
minibus, haud ità circa Domeſticum Intepeſ- 6
centem ſoliciti. Planè Fervor non eſt, ſed Pom- Iahrwi
pa, Exteros curare, Fratres noſtros negligere. inviedi.
Sæpe, qui Sæculares quoſque infirmos viſitat, Accuſa-
nec ſemel ſuis domi Religioſis aſſidet, ſi morbo tiones ex
laborent. Sceleſtum juvant foris, Labantem in- ſancto⅜
tra Domeſticos parietes non confirmant. Rurſus 7us ob
aliorum non retegendas imperfectiones, ſed ſervatie.
tegendas Prophetæ verba declarant. Cum videris
nudum,

Ce.

Mvu⸗

ſuiſc⸗

nel
ilch
Piems
gimudl
nla,
uſr

ℳer,
l

5,76.
00
8.

