119. 2. & 131I. I. & 132. 2. & 287. I. & 332. 1
Perſecutio & Status mediocris nos Chriſto conſi-
miles reddunt. 190. 2
Vide Munia viliora.
Perſecutio utilior Religioni quàm favor Regum.

210. 2
Perſecutio non nocet, ſi abſit culpa. 245. 2
Perſecutio à Deo. . . 301. 2
Perſecutio & Tribulatio Fontes Felicitatis ſunt.
311. I

Vide Felicitas vera.
Perſecutio ſignum Sanctitatis. 312. 1
Perſecutionis fons, & remedium. 37. I. & 69. I. &
V D 332. I. & 410. I
Perſecutionum remedium. 2. I. & 49. 2. & 53. 2
& 94. I. & 101. 2. & 106. I. & 176. 2. & 291.
2. & 323.2. && 332. I. & 407. I
Perſecutores amandi. 303. 1I
Perſecutores efferendo Fundatorem, Religioſos peſ-
ſundant, à quibus, dum viveret Fundator, diſ-
cerptus eſt. 68. 2
Perſecutores Juſtorum & Irriſores Religioſorum.
36. 2. & 47. 1. & 84. 2. & 209. I. & 234. I. &
. 250. 2. & 290. 1. & 310. 2. & 48 5. 1
Perſecutores Religionum. 117. I. & 210. 2. &
315. 2
Vide Fundatores.
Perſecutores bonorum ſciant, nec Dei Judicio ter-
rendos Dei ſervos. 1
Perſecutores Eccleſiaſticorum & Religioſorum.
H 420. 2
Perſecutores Invidi & Scandalizari faciles. 213. 1
Perſeverantia. 164. 2. & 178. 2. & 229. I
— . L 357.2
Perſeverantia rara eſt, & valdè difficilis. 75. 2. &
SS 83. 1. & 120. I. & 418. 2

Perſeverantiæ fons. 334. 2
Peſtis ducit ad Deum. 203. 2
S. Petrus. 258. 1. & 301. 1. & 304. 1
S. Petrus pœnitens. 142. 2
S. Petri negatio. 193. 1
Pharao. 103. 1

Pharmacum Coœcitatis ſpiritualis, & Deo lationis
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Rerum Notabilium.

Verbum Dei, & Oratio. 286. 2. & 313. 2

Phœnix & Aquila. 180. 1
Picturæ impudicæ. 393. 1
Poœna naſcitur ex Culpa. 250. 2
Poœna ex Peccato. S 253.2
Pœna par culpæ. 280. 1. & 308. 2
Poœnæ etiam injuſtæ recipiendæ. 22.2
Ponæ inflictæ & poenitentiæ ob culpam illatæ to-
lerandæ. 341. 2

Vide Superior.
Poœnitentia. 7. I. & 18. 1. & 46. 2. & 64. I. & 133.
2. & 154. 2. & 205. I. & 387. 1. & 400. I. &
406. 2
Poœenitentia vera dulcis. 19. 2. & I15. 1. & 188. 1
214. I. & 260. I. & 308. 2. & 328. 2. & 339. I
& 382. 2
Poœnitentia vera in Exercitiis Spiritualibus. 17. 2
Poœnitentia vera Contemplationem & Viſitationes
parit. 272. 1
Poenitentia vera paupertatem ſanctam amat. 274. 2
Poœnitentia vera & vera Converſio Injurias patitur,

& Poœnitentias inflictas non ſentit. Ibid.
Poœenitentia vera eſt felicitas. 319. 2
Poœnitentia non vera. 66. 1
Poœnitentia ab humanis reſpectibus impeditur. 3 5. 1
& 393. 2

Vide Intentio recta.
Poœnitentiæ magiſtra ſpes præmii & reſurrectionis.

210. 1
Pœnitentia Mortem præveniat. 229. I
Poœnitentia Deo quam grata. 240. 1
Pœnitentia prodigi Fili ex ZErumna. 276. 1. & 2
Vide Tridaio.
Poœnitentia Tribulationum remedium. 342. 1
Poœnitentiæ ornatus. 118. 2

Poœnitentiæ inflictæ tolerandæ & optandzæz. 22. 2
& 107. 1. & 116. 2. & 160. I. & 205. I. & 207.2
& 244. I. & 3 19. I. & 358. 2. && 378. I
Poœnitentiæ inflictæ domo non exeant. 128. 1
Pœnitentiæ inflictæ prius feriant Superiorem mi-
tem. 170. I. & 278. I
Pœnitentiæ inflictæ, quamvis injuſtæz, & à Præ-
lato improbo, tolerentur. 234.2
Ponitentiæ inflictæ cum moœrore. 248. 2
Pœnitentiæ palam, ſed cautè infligantur. 19. 1. &
142. 2. & 253. 2. & 336. 1
Poœnitentiæ ob culpam illatæ, & pœnæ inflictæ to-
lerandæ. 341. 2
Vide Rkeligioſus. Superior. Correctio.
Politicc. 12. I. & 87. I. & 285. 2. & 296. 2. &
302. 1
Politica Vera. Stulta. Sanior. Palliata. Doriſa. Spi-
ritu condita. 4. I. & 18. I. & 68. 2. & 149. 1. &
176. 2. & 286. I. & 298. I. & 299. I. & 345. 1

. .J . Z 348. 1
Politica Aulicorum omnia non rarò occultat impe-
rantibus. 354. 2

Politicam etiam indocti callent. 335. 1
Politici. 18.2. & 19. 2. & 27. 2. & 28. I. & 44.
2. & 67. 2. & 280. I. & 326. I. & 327. I. & 330.
2. & 355. I. & 364. 2. & 402. 1. & 403.2

Politicis palliatis Rex non nidat. 52. 2
Vide Conſiliarii impii.
Politicorum cibus. 421. 2

Pompæ veriores Eccleſiaſticorum. 5. I. & 67.1. &
88. I. & 94. I. & 210. I. & 307. I. & 384. 2
a & 415. 2
Pompa Eccleſiaſticum non decet, ſed Mortincatio.

57. I

Pontificum decreta humiliter excipienda. 12. 1
Prædeſtinatio. 310. 12

Prædeſtinationis ſignum Tribulatio. 323.1. & 340. 1
Q 3 Vide

—

. . 0°
Vide Perſecutio.

Præfectos Spiritüs audire debent etiam Spiritualio-
res. pag. 218. 2
Præmium, Vide Syes.
Principiis obſtandum. 20. 2. & 65. 1. & 2. & 76. 1
& 83. 2. & I19.1. & 138. 2. & I41. 2. & 232.2
& 276. 2. & 320. 2. & 335.1. & 375. 2. & 396.
I. & 392. 2. & 393. 2
Procraſtinatio in Converſione. 10. 2. & 81.2. & 83.2
& 90. 2. & II5. I. & 134. I. & 175. I. & 178. 2
& 179. 2. & 187. I. & 253. 2. & 282. 2. & 288.
I. & 304. 2. & 323. I. & 328. I. & 331. I.
2337. 2. & 350. 1. & 359. I. & 396. 2
Vide ad Mortem ſe parare.
Prodigalitas.
Promiſſa Dei.

82.2
99. 1. & 252. I. & 313. 2
Promiſſis ſtandum. 99. I. & 261.2
Propoſita non varianda. 7. I. & 23. 2. & 36. 2. &
75. 2. & 93. 1. & 92. 2. & 166. I. & 178. 2. 8
228. I. & 257. I. & 346. 1. & 349. 2. & 357. 2
& 370. I. & 373. I. & 387. 2. & 419. 2
Vide Tiro.
Protectiones, & Protectores. 78. 2. & 97. I. & 98.2
& 99. I. & 259. I. & 273. 2. & 275. 2. & 286.2
& 291I. 2. & 294. 1. & 305. 2. & 317. 1. & 325. 2
& 335. 1. & 391. 2
Vide Tepiditas. Religioſus.
Protectores ſæcularium nôs infamant. 97. 1
Prudentia carnis. 62. 2. & 348. 1. & 38 1. 1
Prudentia & Politica vera. 4. 1
Pudoris parens Modeſtia. 256. 1
Pugna Spiritualis. 13. I. & 83.2. & 268. I. & 313. I
Puſillanimes. 109. I. 6 III. I. & I13. 2. &
& 122. 1. & 132. I. & 152.2. & 221.2. & 268. 1
& 324. 2. & 364. 1
Vide crupuloſi. Tentationum Fonies.

R

Ationes privatæ. 3. 1. & 62. 2. & 220. 2. & 295.
R I. & 301. 1. & 377. 2. & 389. 2
Recidivi. 229. 1. & 253. 2
Recreatio. Vera. Licita. Solutior. Sit Gravis. 16. 1
& 141. 2. & 288. 2. & 309. I. & 322. 2. &ũ 395.
1. & 412.2
Recreatio noſtra Religioſos, Laicos, & Simplices
non repellat, ſed eorum dicta magni faciat. 10. 2
& 62. I. & 155. 2. & 313. 1
Vide Religioſus. Laicus. Renovatio. Zelus.
Recreatio & Voluptas nimia. 95. 1
Recreationes licitas Superior indiſcretus provideat.
116.2
Reditus Eccleſiaſticorum, & Religioſorum neceſſa-
rii ad ſanctum uſum, ſed non nimii. 32. 1. & 37.2
& 38. 1. & 49. 2. & 53. I. & 61. 2. & 74. 2. &
760. I1. & 79. I. & 208. 2. & 210. 2.G 301. 1. &
309. 2. & 325. 1. & 343. 2. & 366. I1. & 384. 1
& 407. 2
Vide Pompæ veriores. Mortificatio.
Reformatio vera. . 68. 1. & 184. 1
Reſormatores. 27. 2. & 30. 1. & 76. 2
Reformatores indiſcreti. 36. 2
Reſormatores Eccleſiaſtici, & Superiores decreta,
& regulas non multiplicent: exempla legibus ſub-
roganda. 68. 2. G 376. 1
Reformatores atque Epiſcopi Religioſis utantur.
219. I
Regulæ non multiplicandæ. 216. I. & 307. 2 66
329. I. & 332.: 2. & 336. I. & 414. 2
Regulæ, ſed ad ſalutem ſint. 343. 1
Regularum obſervantia. 15. I. & 2. & 36.2. & 46. 1
& 61. 2. & 103. 2. & 124. I. & 16 5. 1. & 186. 2

Index

&& 207. 2. & 208. I. & 224. 2. & 227. 2. & 2 .
I. & 280. I. & 255. 2. & 390. jr; 15*
324. 2. 335. 1. & 343. 2. & 387. 1
Regularum obſervantia in Zelo animarum, &
Hoſpitalitate. 102. 1I. & 105.2
Vide Pati pro Chriſto. Hoſpitalitas.
Regularum Oblſervantia florebit bono Exemplo
Seniorum, & Spiritualium. 50. 2. & 116.2
Regularum Obſervantia externarum. 134. 1
Regularum Obſervantia Religioſos decet, & Zelum
Juvat. 218.2. & 222. I. & 232. I. & 282. 2. &

314. 1. & 342. 2

Regularum Obſervantia Inſpirationum „ Fervoris
atque Vocationis ſemen. Felicitatem veram parit.
166. 1I. & 382. 1
Regularum obſervantiam multitudo non facit. 32. 1
In Regularum obſervantiam amore duci. 169. 1
Regulas etiam ſervet Superjier. 307. 1
Religio mixta malis, & bonis. Tunc Fervor vi-
geat, & Propoſita retinenda. 1. 2
Religio ob unum infamis. I. 2. & 54. 2. & 70. 2. &
.. 102. 1. & 148. 2
Religio licèt Tentationes pariat, melior Sæculo.
129.1
Religio ametur, dùm deprimit. 107. I. & 216. 1; &
. 225.2
Religio unius vitio non infamanda. 253. 2. & 277.2

Rehigio lapſa. . 300. 1
Religio etiam lapſa non dedecoranda. 102. 2
Religio pellat Tepidos. 364. 2
Religio non multiplicanda. 379. 1

Rehgio & Tirocinium quomodo fundatur. 380. 1
Religio omnes æquat. 388. 1
Religio omnes non æquet. 408. 1
Rehgio non nimiùm excreſcat numero Coœnobio-
rum, & Alumnorum. 345. 1I
Religionis munia viliora. 5.2. & 10. 2. & 38. J. &
47. I. & 48. I. & 90. I. & 91. I. & 102. 1. &
103. 2. & 107. I. & 118. 1. & 121. 1 & 13 I.2
& 136.2. & 140. 1. &ũ 157. 2. & 162. I. & 207.1
& 211. 2. & 2231. I. & 238. 2. & 264. 1I. & 298,
2. & 310. 2. &τ 3206. I. & 352. 1. & 362. 2. G
1771. 1. F 37. 1. 8 579.1.
Religionis munia viliora Gloriæ Dei utiliora. Fer-
vorem augent, ea tamen Guloſi oderunt. 59. 1
& 81. I. & IO4. 2. & 138. I. & 21 I. 2. & 218. 2
& 225. 2. && 230. I. & 24 4. 2
Vide Natus mediocris. Humilitas. Fervor.
Gloria Dei major.
Religionis perfectio, vel in lapſu, & criminilous.
54. I. & 59. 2. & 80. 1. & 93.2. & 117. I. & 129.
I. & 160. 2. & 216. I. & 238. 2. & 246. I. & 295.
1I. & 315. 2. G& 220. I. & 33I. 2. & 342. 2. & 34 5.
2. & 368. I. & 385. 2. & 386. 2. & 400. I. &
408. 1. & 410. I. & 412. 1. &X 2
Religionis felicitas. Et cui ſapiat. 141. I. & 150.
2. & 247. I. & 255. 2. & 348. 2. & 386. 2. &
42 1.2
Religionis conſolationes, Simplicitas Pefcihit-
28’3. 2
Religionis laus. Et vera gloria. 94. I. & 348. 2
Vigde Perſecutio.
Religiones protegantur à S. Sede, ob illis conceſſa
Privilegia. 364. 1
Religiones, & Eccleſia non infames ob nonnullos
Tepiditate infectos. 21. 2

Religiones Sacræ ſeſe mutuò honorent & gliger.
66. 2
Religiones Sacræ ſuas ſervent conſuetudines. Ibid.
& 209.2
Religiones non multiplicandæ numero perſonarum.
32. I. & 52. 1
Religio-

—

Religiones, & qui Fervori ſtudent S. Eccleſiæ Ro-
manæ ſubſint.“ pag. 215. 1
Religiones honorandæ. Crimina non evulganda.
85. 1. & 282. 2. & 365. 2. & 399. 1
Religionum felicitas, ſi Pati pro Chriſto non refu-

gimus. 3. 2
Rehgionum perfectio, licèt in ſcholis diſſentiant.
323.1
Religionum nobilitas & claritudo. 239. 1

Religionum Perſecutores
Vide Irriſores juſtorum, & Perſecutores.
Religionum & Eccleſiaſticorum reditus moderati
ſint. . 49. 2

Religioſus in Aula. 8. I. S& 38. 2. & 44. 2. & 40. 2

& 49. I. & 52. 2. & 56.2. & 67.2. & 70.2. & 80. 1
& 8I. 1. & 84. 2. & 90. 2. & 97. I. & I01. 2. &
138. 2. & 209. 2. & 216. 2. & 285. I. & 286. I
& 29 1. I. & 301. 2. & 302. I. & 3 16. 2. & 322. 1
& 325. I. & 329. 1. & 330. 1. & 339.2. & 340. 1
& 355. 2. & 375. 2. & 382. 2. & 387. 2. & /10. I

& 412. 1
Religioſus in Aula, & in Villis Serietatem ſervet.
60. 1
Religioſus verus. 421. 1

Religioſus in Aula, ſed Zelo animarum adſit. 101. 1
Rehgioſus in Aula horreat uſus Aulicos. 222. 2

Religioſus in Aula fit Aulicus. 290. 2
Religioſus in Aula, ſeu promovens aliquos, ne
reſpicietur quidem. 49. 2

Religioſus Aulicus ſuperbus, & ſemiſæcularis. 21.2
45. 2. & 97. 2. & I87. 2. & 286. I. & 291. 2

& 352. 2
Religioſus Aulam non vitet, ſi correctionem adhi-
beat. 22. I
Religioſus Aulam vitet, & horreat Sæcularia. Ibid.
& 47. 1
Religioſus vilis, ſed nobilitatem ſimulans. 54. 2
& 292. 2
Religioſus evectus ad Dignitates perſæpe noxias.
73. 2
Religioſus fervens, & neglectus. 144. 2

Religioſus tepidus, & emendicans Protectiones, &
Conſolationes Sæcularium noxias. 120. 1. & 149.
V 1. & 202. 2. & 281. 1
Vide Protebctiones.
Religioſus Domi ſit humilis, in Exedra gravis.
210. 2
Religioſus olim nobilis ſuæ ſtirpis obliviſcatur.
120. 1
Religioſus verus oderit Viſitationes. 276. 2. & 316.2
Religioſus Delicias quærens in Cruce. 281. I. & 19.2
Vide Opprobrium.

Religioſus, & Eccleſiaſticus in Aula. 306. 1
Religioſi nomen. 294. 2
Religioſum affines non implicent curis ſæculari-
bus. 232. I

Religioſi ſanctiores non ſpernant cæteros. 2. I. &
4. I. & 89. 2. & 170. 2. & 211. I. & 359. 2. &
. 88. 1
Religioſi ſanctioris vitæ non ſpernant Sarchlates.
107. 2. & 123.2. & 21I. I. & 21 5F. I
Religioſi ſemi-perfecti.
Religioſi non turbentur;, ſi tentationibus exagitan-
tur. 23. 1I
Religioſi etiam perfectiſſimi S. Eccleſiæ Roman
ſubdantur. 25. 2. & 386. I. & 3977. I
Vide Juriſditctio Eccleſiaſtica.
Religioſi ali debent. 27. 1. & 49. I. & 53. I. &
79. 1
Religioſi repulſi ab Aulis. 28. 1
Rehigioſi locis & numero non nimiùm multiplicen-
tur. 32. 1
Ethicæ Comment. Tom. VI.

I. 2. & 352 J2

Rerum Notabilium.

Religioſi non Cognatis „ſed Pauperibus largian:

tur. 33. I
Religioſi ſanctioris Regulæ, ſi Spiritu carerent.
50. I. & 54. 2
Religioſi cum ſocio. 5§5 1. I. & 285. I. & 2
Religioſi reditus habere poſſunt. 53. 1
Religioſi ſeverioris vitæ cohæreant cæteris. 54. 1
60. I1I. & 78. 2

Religioſi ſeverioris vitæ non ſpernant Eccleſiaſticos
LZelatores. 183. 1. & 210. 2
Vide Affabilitas.
Religioſi non ſpernant Sæculares. 36. I. & 54. 2. &
69. 2. & 73. 2. & 125. I. & 205. I. & 275. I. &
KMW 315. 1
Religioſi auſteriores non ſpernant fratres ſuos.
149. 2
Religioſi auſteriores caveant Superiorum ſuorum
neglectum. 205. 1
Religioſi, Cognatorum ſi Ambitionem foverent.
& 56. 2. 36 1I. I
Religioſi urbibus ſalutares. 61. 2. & 80. 1. & 420. 1
Religioſi Negotia vitent, & Aulam. 71. 1. & 28 5.
I1. & 306. 2. & 355. 2. & 367.2. & 376. 2
Vigde Cellæ amor.
Religioſi non ſpernant Sæculares. Hi alti ſunt, ſed
de Honore non cogitant. 72. 2
Rehigioſi olim viles ſi Arrogantiam Gloriamque va-
nam non oderint. 120. 2
Religioſi oderint Privilegia & immunitates. 359. 2
Religioſi tepidi non protegantur ab Becki Auie
366. 1
Religioſi tepidi ſed Zelo animarum præpollentes.
408. 2
Religioſi adeundi, & honorandi. 80. I. & 238. 2
& 312. I. & 337. 1. & 387. 2. & 405. 1

Religioſi non protecti gaudeant. 417. 2
Religioſi auſteri. 419. 2
Religioſi lapſi. 394. I
Religioſi parum humiles, & ſuam nobilitatem
jactantes, agenteſque cum faſtu. 97. 2

Religioſi probi ab Eccleſia protegendi. 99. 1
Religioſi viri Paupertatem exactè obſervent. 100. 2

& 307. 2
Religioſi, & Eccleſiaſtici etiam lapſi honorandi,
& mitius puniendi. 102. 2

Religioſi coli debent. 117. I. & 160. 2. & 207. 2
Religioſi ſi ſint ſcrupuloſi. 15§7. 1. & 358. I
Religioſi Obedientiæ Studia, & Orationes poſtha-
beant. 205 2
Religioſi Laici non ſpernendi. 207. I. & 227. 1
S& 343. 2. & 387. 2
Religioſi Laici non ſpernendi, quia Labor manuum
Orationis fons eſt. 213. 1. & 307. T
Religioſi Laici non ſunt infimi. 238. 2
Religioſi Laici ſint probi. 292. 2. & 418. I
Religioſi in Aulis plurima ob Zelum patiuntur.
210. 2
Vide Pati pro Chriſto.

Religioſi, & Eccleſiaſtici ſeſe protegant, & hono-

rent. 234. 1
Religioſi, & Eccleſiaſtici non puniantur paſiim
pubhcè. 253. 2
Religioſi, ſeu Eccleſiaſtici in Aula. 300. I. &
306. 1

Religioſi, & Eccleſiaſtici ſint pudiciſſimi. 302. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici olim viles, ſi eſſent inex-
plebiles. 366. 2
Rehigioſis ſi tepidi eſſent, Paupertas foret irwiſa.
367. 1
Religioſis & Eccleſiaſticis multa non licita. 39. 1
Religioſi, & Eccleſiaſtici ſint ferventes. 304. 2. &
H 395. I
Q 4 Religioſi

Index

Religioſi diſcant obedientiam ab Aulicis, & Militi-“

bus. pag. 293. 2
Religioſi ſi ſint tepidi. 42. 2. & 120.I. & 175. 2. &
184.2. & 273. 2. & 281. I. & 305. 2. & 392. 2
& 404. I. & 407. I. & 419. 2
Religioſi non ſpernant Sœculares innocentes, & fe-

lices. 315. 1
Religioſi aliquando hoſtes Religio nis ſuæ. 332. I
Religioſi non relinquant opes affinibus. 289. 1

Religioſi licèt tepidi facilius convertuntur quam

Sæculares. 345. 2
Religioſi ſalutares Prælatis. 343.2
Religioſi confidentes in talentis, & protectiomibus.
350. 2

Vide Tepiditas. Superbia.
Religioſorum perſecutores. Vide Perſecutores.
Religioſorum, & Eccleſiaſticorum vitia frœno, ac
moderatione non carent. 59. 2
Religioſorum, & Eccleſiaſticorum felicitas. 62. 2
& 202. 2. & 246. 2
Religioſorum cibi. 381.2
Rehigioſorum, & Eccleſiaſticorum, ſi quæ ſcandala
forent, actum de Fide. 998. 1
Relgioſorum, & Eccleſiaſticorum peccata eſſent

graviora. 104. 1. & 322. 2
Vide Magnatum peccata.
Rehgioſorum domus abundent ſociis. 206. 1

Religioſorum Gloria, Regularum obſervantia. 282. 2

Rehgioſorum errata facilius emendantur. 345. 2

Relgioſorum Tepiditas poſt Fervorem. 347.2
& 358. 2
Religioſorum Tepiditas à ſodalibus Congregatio-
num confunditur. 408. 2
Religioſos vitæ ſanctioris quatere poteſt Superbia.
25. 2
Religioſos Regularum obſervantia decet. 42. 2
Religioſis utantur Epiſcopi atque Reformatores. 219. 1
Rehgioſis Fervor neceſſarius. 342. 2
Religioſis temporalia providenda. 343. 2
Religioſis reditus non illiciti: iis exceptis, qui ſan-
Ctè& eos recuſant. 47. 2. & 48. 1
Ex Religioſis aliqui peribunt. 278. 1
Remedium, Vide Perſecutio. Tentatio.
Renovatio. 225. I. & 289. 1. & 256. 1. & 330. 1
& 337. I. & 373. 1. & 382. 2. & 410. 1

Renovatio vitæ ex Oratione. 55. 2. & 143. 2
Renovatio vitæ dilata. 115. 1
Vigde Converſio. Orationis fons.
Renovatio ſpiritus. 133.2
Renovatio ope fiet Virginis Beatiſſimæ Mariæ.
188. 1
Renovatio vera Obedientia. 22 5. I
Renovatio in Sene difficilis. 282. 2
Renovatio, & Mortificatio. 332. 1
Reſpectus humani. 92. 2. & I0OI. 2. & 106 5. 1
& 232. 2. & 337. 2

Vide Timores bumani.
Rex audiat omnes.9. I. & 39.2. & 35 1. 1. & 372. 2
Rex audiat cauſas. 21. 1. & 29. 2
Rex reos audiat. 45. 2. & 105. 1. & 358.2
Rex regat. 21. I. & 29. 2. & 31. 2. & 49. 2. & 58. 2
& 64. I. & 66. 1. & 68. 1I. & 75. 2. & 87.I. & 105. 1
& 116. 2. & 149. I. & 16 5. I. & 169. I. & 215. 1
& 25 5. I. & 276. I. & 280. 2. & 28 ⁵. I. & 334.1
& 306.2. & 357. 1. & 361. 2. & 364. I. & 395. 1
& 404. I. & 2. & 405. I. & 410. I. & 414. 1. &

415. 2
Rex & Superior non audiant Protectores impio-
rum. 412. 2
Rex regat: Superior invigilet: Epiſcopi reſiden-
tia; nec, ut orent deſint populis. 215. I
Rex evehat quoque non peopulares. 27. I

Vide Patria.
Rex quos evehat. 45. I. & 63. I. & 254. 1. & 336.1
Rex evehat viles. 2. & 6r. D 6,1 2. & 336.1
Rex evehat Aulicos dignos. 219. 2
Rex gravis ſit & affabilis. 356. 1. & 2
Rex uni non innitatur. 52. I. & 148. 1. & 377. 1
Rex non fidat politicis palliatis. 52. 2. & 148. 1
Rex froenet Miniſtros ſuos, & Aulicos. 66. 2. &
2. & 277. 2. G& 404.
Rex Aulicis conſulat. 23 77 1. 1.
Rex Aulicos deligat,
Rex diligat Aulicos.
Rex ærumnoſis doleat.
Rex Miniſtros eligat optimos.

7. 2
87. 2. & 401. I
105. 1. & 363. 2
113. 2. & 365. 1I
Rex, & Epiſcopus optimus quiſnam.

1 114.2
Rex Scandala non permittat. 410. 1
Rex etiam longè poſitas Imperii ſui Provincias tuea-
tur, & ſanet. . „ Ibid.
Rex Severus, ſed Liberalis. * 116. 2
Rex Miniſtris utatur, ſed Aulici ſubindè frœnentur.
. 148. 1
Rex unum duntaxat ſervum non adhibeat. 148. 2
Rex frœnet, non evehat rapaces. 179. 2

Rex coli debet, etſi impius, & ſeverè agat. 180. 1
& 207. 1I. & 283. 1
Rex coli debet, Eccleſiaſtici quoque honorandi ſunt,
non Judicandi temerè à Religioſis. 95. I. & 384. 1
Rex amet Miniſtros probos, & illis conſulat, at Au-
licis non fidat.
& 359. 2. & 380. 2
Rex, Epiſcopi, & Superiores ipſi res adminiſtrent:
per ſe gubernent. 253. 2. & 254. 1. & 364. 2
Rex non umi addictus ſit ſervo. 272. 2. & 405. 2
Vide Juſtitia. Equitas. J
Rex judicet, & quærat. 274. 1
Rex ipſe vel Superior indulgentior Judices ſuos
judicet, & Leges ſervet Dei, & ſervari curet.
277. 2. & 292. I. & 299. I. & 307. 2. & 318. 1
& 331. I. & 353. 2
Rex Politicam oderit, Clementiam amet, & Juſti-
tiam. 298. 1
Rex, & Superior ſeſe frenent, & Rex Avarus
Aulicos frœnet. 301. I. & 307. 1
Rex, & Superior non amantes ſui, ſed dignos pro-
vehant. 342. 1. & 344. 1
Rex rejiciat munera. 415. I
Rex tueatur Eccleſiaſticam Juriſdictionem. 418. 2
Vide Aulicus.
Rex, & Superior mites ſint: & ipſi regant. 284. 1
& 344. I. & 353·. 1

Rex impius à Deo, non ab hominibus, evellendus,

puniendus. . 345. 1
Rex non faſtidiat promotos; imò juvet, quos ſemel
juverit. 346. 1. & 364. 1
Rex ipſe negotia peragat. 350. 1
Regis funus. 296. 2
Reges honorentur. 210. 2
Reges amentur, vel vectigalia imponentes.
250. 2
Reges liberales erga militum familias. 274. 1

Reges judicari ſe permittunt à ſubditis. 282. 1
Reges, & Eccleſiaſtici delicatiſſimè, & honorificè

corrigendi. 284. 1
Regis purpura ſeveritas eſt. 415. 1
Vide Correæctio. Nathan.
Regum exempla. 68. 1. & 116.2
Regum Conſiliarii ſenes ſint. 281. 1
Regum, & Eccleſiaſticorum exempla, ſi non ſint
ancta. 337. 2
Regnare eſt ſervire. 236. 1
Romæ annus Jubilæi cur ſanctus. 161.2

Sacer⸗

219. 2. & 279. 2. & 354. 2

. §.
Acerdos non ſpernat Laicos. pag. 207. 1
Vide Laici.

Sacerdotes, & Zelus anmimarum ſocium afciſcant.

43. 2. & 376. 2
Sacerdotes, Religioſi, & Eccleſiaſtici, ſi eſſent im-
ii. 104. 1
Sacerdotum dignitas. 2.2

Vide Dignitas.
Sacerdotes exuant Zelum indiſcretum: Compati
diſcant. . 170. 2
Sacerdotes, & Religioſi tepidi. 236. 2
Vide Tepiditas.
Sanitas negligenda, non prodigenda. 207. 2. &
208. 1. & 215. I. & 340. 1. & 420. 2
Sapientia profana. „ 150. I. & 284. 2. & 381. 1
—— & 384. 2
Scandalum facilè patiens. 177. 2
Vide Ncrapuloſi.
Scandala Potentium nocentiora. 17. 2. & 301. I. &

309. 1
Scandala non ſublata. 416. 2
Scandala, & vitia plectenda, non permittenda.
133. 2
Scandala non nos turbent. 289. 1

Scandaloſi. 189. 1. &ũ 310. 2. & 375. 1
Scandaloſi ejiciendi, & quomodò. 259. I. & 289. 1
& 317. I. & 364. 2
Scandalizari faciles. 36. I. & 102. 2. & 149. 2. &&
161. I. & 208. 2. & 323. 1. & 420. 1
Vide Temere judicantes.
Scandalizari non facilis. 303. 1
Scholaſtici Societatis; 180. 2. & 256. 1
Scholaſtici Societatis omnes æquè præceptores dili-
gant. 15. 2
Scientia cum Spiritu. 283. 2
Scientia vera eget Oratione, Spiritu, & Labore,
neceſſaria eſt Lelo animarum: Sit humilis. 8. I
& 15. I. & 2. & 16. I. & 17. 1. & 380. I. &G
381. 2. & 384. 2. & 394. 2. & 421. 2
Vide Concionator. Religioſus. .
Scientia ſine Spiritu, & ſine Obedientia. Ficta.
Vana. Superba. I5. I. & 16. 2. & 27. 2. & 41.2
& 80. I. & 139. I. & 150. 2. & 208. I. & 278. 2
& 279. 1. & 328. 1. & 332. 2. & 3 54.2. & 36 I. I
Scientia en Mortificatione, & Regularum Obſer-

vanti. . 143. I. & 231. 2
Scioli. . 80. 1
S. Scripturæ alleg. 272. I. & 394. 2
S. Scripturæ ſtudium Mortificatio alit. 143. 1
Scrupuli fons Tentationum. 152. 2
Vide Tepiditas.

Scrupuloſi. 5. 2. & 63. 2. & 109. I. & 112. 2. &
1I13. 2. & 117. 2. & I21. 2. & 122. 1. & 125. 2
8S 126. I. & 128. 1. & 129. I. & 130. 2. & 132.
I. & 152. I. & 2. & 154. 2. & 175. I. & 217. 1
& 221. 2. & 230. 2. & 232. I. & 265. I. & 266. 1
& 267. I. & 268. I. & 2. & 374. I. & 2
Scrupuloſi ſpernunt ſuperiorum præcepta. 123. 1
Scrupuloſi & Puſillanimes Lentationum fontem ex-
CcCitant. KM 111I. I
Scrupuloſi parum. 177. 1
Seminaria vitia non docent, ſed produnt: ut Cœ-
lum delicatius agit cum laborantibus phthiſi. 209. 1

Senecétus allegorica. 2. 2
Senex alleg. 279. I
Senex ferveat. 99. 2, & 166. 2. & 207. I. & 227. 2
Senex ferveat, & Aulam deſerat. 352. 1
Senex perfectioni vacet. 421. 1

Senex ob anteacta promerita honorandus. 102. 2

Senes honorandi.

Rerum Notabilium.

'Senex Morti ſe pDarert. 207. 1
Vide Mortis Memoria.
104. 2. & 208. 2
Senes non ſpernant Juniores aut Tirones. 272. 2

& 279. 1
Senes exemplo eſſe cogantur. 380. 2
Senibus ac Pœnitentibus Luxuria etiam inhæret.
M 296. 1
Senibus licent aliqua, quæ Adoleſcentem dede-
cent. 310. 2

Serietas. 9. 2. & 13. I. & 16. 1. & 134. 2. & 210. 1
Serietas neceſſaria & retinenda non Amicitiolæ.
9.2. & 13. I. & 10. I. & 23. 2. & 151. I. &
210. 2
Serietas Conſolationes Dei meretur. 329. 1
Serietas in familiaritate nimià cum mulieribus. 68. 1
Sermo Spiritualis. Vivificat. Eſt Medicina Tepidi-
tatis. Fervoris ſomes. S. Euchariſtià quaſi po-
tior. Deliciis Regis dulcior, & aà ſimplicibus
prolatus Doctifſimis perutilis: ſed prudens ſit,
& ſerius. I5. 1. & 19. 1. & 39. 2. & 64. 1. &
86. 1. & 134. 2. & 1I41. I. & 142. I. & 151. 1
& 15 F. 2. & 175. I. & 21I. 1. & 2. & 218. I
& 228. 1. & 252. I. & 285. I. & 292. I. & 318.
2. & 386.2. & 413. 1
Vide Tepiditas. Fervor. Religioſus. Vaicus.
Sacerdos. Recreatio.
Sermo Spiritualis ex joco & non fictus. 151. 1. &
. 239. I
Sermo Spiritualis Cibus eſt Chriſti. 6 1
Sermo Spiritualis cum Sæcularibus. 223. I. & 286. 1
Sermo vanus. De rebus mundanis. Impurus. Vani
faſtidium. I41. I. & 142. I. & 151. 2. & 212. 1
& 232. 2. & 235. 2. & 323.2. & 326. 1. & 392.2
& 401. 2
Sermo Opera parturit. 235. 2
Servite duobus. I. 2. & 12. 2. & 47. I. & 141. 2
& 174. I. & 182. 2. & 202. 2. & 236. 2. & 280.
2. & 320. I. & 322. 1. & 396. 2. & 417. 2
Vide dervitus Mundi.
Servire Deo plus eſt quàm regnare. 4. 1
Servire Deo felix. II. 2. & 3 5. 2. & 40. 1. & 53. 2
& 61. 1. & 73. 2. & 75. 2. & 81. 2. & 87. 2. &
90. I. & 91. I. & 94. 2. & 99. I. & III. I. &
205. I. & 219.2. & 224. 2. & 238.2. & 246. 1
& 247. I. & 252. I. & 254. 2. & 255. I. & 260.1
& 271. & 288. 2. & 302. 2. & 319. 1. & 321I. I
& 329. 1. & 334. I. & 337. I. & 350. 2. & 359. 2
& 362. 2. & 364. 1I. & 381. 2. & 382. 1. & 39 4.2
& 399. I. & 413. 2. & 414. 2
Vide Felicitas ver⸗. 2 43 114
Servire Deo & Mundo nos reddit ingratos. 174. 1
Servire Deo tantùm. Ibid.
Servire Deo alacriter. 25 5. 2
Serviendum Deo omnibus omninò membris. 283.2
Servire Deo, quod ſæpius liceat petere. 346. 1
Servire Deo felix, quôd beneficia non exprobret.

. . 2£
Servire Deo felix qui ab eventu non inclinatur ad
præmia. 30. 1
Ser. 75. I. & 93. 2
Servi benignè tractandi. 64. 2
Servi Mundi ſervis Dei Opprobrium Chriſti aman-
dum pro Glorià proponunt. 302., 2
Servi probi. 316. 2

Servorum exempla. 34. 2
Servorum vitia Domini ſananda curent, & eorum
Innocentia curetur à Dominis. 42. 2
Servorum cura. 64. 2. & 75. 1

Servi impi, Aulici ſunt infidi, ſi mali ſunt.

6.
Vide Rex. 326.
Q 5 Servis

pag. 42. 2. & 219. 2
Servis reddenda merces. . . . 219. 2
Servitus Aulæ. Mundi. Peccati. Ambitionis dura.
24. 2. & 39. 1. & 179. 2. & 201. 2. & 211. 2

& 320. 2
Vide Aula. Mundus. Peccatum.
Servitus alleg. 393. 2
Servitus Dei non caret ſtipendio. 25v 4. 2
Servitutis Dei ſtipendium. 169. 2
Servitus Chriſti, & Jugum ſuavia. 227. 2
Servitus Chriſti vera Libertas. 284. 2

Severitas vera, ſed Clemens. Sit publica, & in
cariores, ſi errent, & ſcandaloſos. 18. 2. & 19. 1
& 21. 2. & 28. 1. & 58. 1. & 2. & 74. I. & 78.
1. & 89. I. & 94.2. & 97. 2. & 98. 1. & 133. 2
& 176. 1. & 178. 2. & 273. I. & 2. & 274. 2
& 277. 2. & 287. 1. & 288. 2. & 298. 1. & 299.
1. & 305. 2. & 315. 2. & 317. I. & 318. 2. &
329: 2. & 346. 1. & 370. 2. & 351. 1. & 35 5. 2
& 358. 1. & 372. 2. && 377. I. & 380. 2. & 387.
1. & 389. I. & 396. 1. & 397. I. & 403. I. &
405. 1. & 2. & 412. 2. & 415. I. & 416. 2. 6
417. 1. & 2. & 420. 1. & 422. 1
Vide Nandaloſi. Juſtitia.
Severitas aà Procraſtinatione Sancta trahi debet.
41. 1
Severitas, ſed uniformitas. 174. 2
Severitas, & Correctio ex Ira, & ultione, ſed ve-

lata Legum Lelo. 176. 2
Severitas juſta conciliat homines Punienti. 180. 1

Vide daperior. .
Severitas tollit ſupplicia, dum ea aut minatur, aut
ſtrenuè infert. 415. 2
Severitas, & Pœnitentiæ inflictæ varientur. 219. 1

Severitas temperet Clementiam. 220. 1
Severitas pariet renovationem. 224. 1
Severitas neceſſaria, ſed diſcreta. 248. 2. & 250. 2
253. 2
Severitas non tantùm cedat, ſed proſit. 253. 2
Severitas erga omnes æqua. 278. 1. 335. 2
Severitas ardua, ſed non ſæva. 284. I. & 287. 1I
Severitas etiam in eos, qui præpollent. 289. 1

Severitas, & Mortificatio fontes Lætitiæ ſpiritualis.
299. 3
Vide Mortificatio.
Severitas occulta non ſufficit, quia peccata latêre
non poſſunt. 306. 1
Severitas, ſed talis quæ ſupplicia vertat in Victi-
mas. 2335§. 2
Severitas & Juſtitia in Scandaloſos. 347. 2
Silentium. 4. 2. & 10. 2. & 337. 2. & 345. 2. &

. . 347. 1. & 350. 2
Silentium parit oratio. 4. 2
Silentium B. Aloyſ. Sermo erat. 279. 1
S. Simeon. 12. 1. & 2

62. 2. & 315. I. & 325. 2. & 326. 2
& 33 I. I. & 410. 1
Simplicitas neſcia Amicitiarum. . 5. 1
Simplicitas Religionis conſolationes percipit. 282. 2
Simplices ſpiritualius honorent Doctos. 207. 1

Simplicitas.

Singularitates. 5O. I. & 124. 1. & 205. I. & 2. &

215. I. & 268. 1. & 328. 2

Singularitates & ſolitudo. 215. 2
Singularitates Fervori noxiæ. 333.2
Vide Mortiſicatio. Diſpenſationes.
Societas Jeſu Perſecutione proficiet. 394. 2

Societatis Scholaſtici. 180. 2. & 256. I
Societatis Scholaſtici omnes æquè Præceptores dili-
gant, & honorent. 15. 2
Societatis tres B. Martyres. 237. 2

Superbia ex Gula.

Index

15
Servis conſulendum, & proſpiciendum in morbis.

Societatis perſecutores. 374. 2
Societatis Magiſtri æquè à Diſciulis honorentur.

15.
Sol & Charta. “ 2552
Solicitudo craſtini. 47. I. & 64. 2. & 72. 2. & 309.
2. & 32 5. 2
Speculum alleg. 46. 1
Spes Aulicorum vana ſitim nutrit. 24. 1. & 41. 2

. & 96. 2. & 325.1I. & 327. 1
Spes ſæcularium. 30. 1. & 287. 2. & 346. 2
Spes vana ſæcularium. 24. 2. & 30. I. & 255. 1
& 287. 2
Vide Mundus. Aula..
Spes vana peccantium.
Spes vera. 400. 2
Spes præmii. 89. 1. & 99. 1. & 169. 2. & 211. 2
& 218. 1. & 219. 2. & 254. 2. & 313. 2. & 321.
. 20 2. & 400. 1
Spes præmii Tribulationis remedium. 92. I. & 261. 1
Vide Tentatio.

187. 1

Spes præmii Bella roborat. 65⁵,2
Spiritus Sanctus. 5. 2. & 23. 1. & 333. 2
Spiritus Sanctus Mortificatis advenit. 3.2

Spiritualia cæteris præferenda. 4. 2. & 10. 1. & 31.
I1. & 33. 2. & 38. 1. & 72. 2. & 79. 2. & 139. 1
. & 291. 2. & 340. I. & 412. 2
Spiritualia poſthabita ſtudiis. 24 1. 1I. & 283. 2
Spiritualium cura. 53. 2
Statua Danielis. 17.2
Statua Babylonica. 311. 2. & 338. 2
Status mediocris. 42. I. & 47. 2. & 49. 2. & 91. 1
& 160. 2. & 169. 2. & 227. 2. &ũ 241. I. & 294.2
&; 311. I. & 321. I. & 329. I. & 331. 1. & 346. 1
& 363. 2. & 418. 1
Vide Munia. Religio. Milenta.
Status mediocris non infelix, ſi Juſto obtingat, &
tutior, & utilior. 7. I. & 22. 2. & 74. 2. & 88. 2
& 260. 2. & 264. I. & 369. I. & 412. 2
Status mediocris Dei curæ ſe committat. 37. 1
Status mediocris dolis ſe abſtineat, toleretur. 38. 1
& 89. 1. & 90. 1
Status mediocris, & Perſecutio nos Chriſto conſi-
miles reddit. 190. 2
Status mediocris, Talenta mediocria, & Religio-

nis munia Vihiora. 230. 1
Vide Religio.
Status mediocris latêre patiatur. 311. 2
Stella Magis non parcit. 216. 2
Studia ſine obſervantia. 150. 2

Studia, & Talenta cauſa erunt Mœroris: cùm te
ſcire ſenſeris, ſed neſciri; ſic Dignitas, & Feli-
citas Miſeriæ fontes ſunt. 351. 1
Studiorum hoſtiæ præ Oratione vix Hoſtiæ ſunt.
274. k
Superbia. 8. 2. & 18. 1. & 54. 2. & 73. 2. & 104.2
& 120. I. & 174. 2. & 195.2. & 229. 1. & 249.
2. & 278. I. & 295. 1. & 297. 2. & 299. 2. &
302. 2. & 314. 2. & 338. 2. & 354. 2
Superbiam devitet fervor. 75. 2
I. 1
Superbia eget clamore, & vi, ut convertatur. 295. 1
Superbia deprimit. 297. 1
Superbia, & Gloria vana ubique regnant. 297. 2
Superbia, & Gloria vana rumpunt unionem. 320.

1. & 2
Superior. 342. 1
Superior oblitus ſui. 2. 2. & 3. 1
Superior Deo curæ eft. 3.1

Superior coli debet. Amet ſuos. Ametur etiam im-
perfectus, vel cùm punit. Non ſit indulgentior,
XÆquus omnibus. Utatur Talentis ſuorum. 5. 2
& 27. I. & 34. 2. & 52. 1. & 58. 1. & 148. 2
& 180.1

&Wα 180. 1. Se1. & 218. 2. & 244. I. & 248.
2. & 272. 2. & 273. I. & 275. 2. & 277. 2. &
279. 2. & 281. I. &ũ 300. 2. & 301. I. & 303. 1
& 307. 2. & 311. I. & 322. 2. & 358. 2. & 363. 1
& 364. 1I. & 405. 2. & 407. 1
Vide Rex. Aulicus. Peœnitentiæ inflittæ. Juſtitia.
Talenta.
Superior tardus ad poenas ſit. 6. 1. & 7.2. & 54. 2
& 87. 1. & 137. 1I. & 304. 1. & 305. 2. & 336.1
8SSα 358. 2
Superior minor ſubdatur majori. 6. 2. & 10. 1
Superior invigilet. 9. 1. & 10. 2. & 48. 2. & 49.2
& 58. 2. & 64. I. & 2. & 66. I. & 68. I. & 75. 2
8e 85. 1. & 87. I. & 90. 1. & 105 2. & 117. I1
& 149. 1. & 169. 1. & 273. I. & 275. I. & 276.
1. & 296. 1. & 304. I. & 2. & 305. 2. & 311. 1
& 334. I. & 342. J. & 357. I. & 361. 2. & 364.
2. & 380. 2. & 3887 2. & 389. I. & 396. I. &
& 404. 2. & 407. 2. & 410. 1
Superior amari negligat. 19. I. & 165. 2
Superior non omnes uno tramite ducat. 20. 1. &
29. 2. & 219. I. & 284. 1
Superior agat. 21. I. & 29. 2. & 364. 1
Superior mitis, & amore ducat. 23. 2. & 44. I. &
46. 1. & II3. I. & II5. 2. & 127. I. & 224. 2
& 275. 2. & 278. I. & 299. 2. &f 322. 2. & 333.
I. & 336. 1. & 344. I. & 2
Superior idem omnibus. 27. I. & 52. 1. & 58. I. &
77. 2. & 103. 2. & 1I774. 2. & 365. 2. & 377. I.
& 2. & 417. 1
Superior non idem ommibus ſit. 34. 2. & 47. I. &
96. I. & 219. I. & 322. 2. & 344. 2
Superior honoret ſubjectos. 30. 2
Vide Honor mutuus.
Superior condeſcendat. 32. 2. & 143. 1
Superior blandus ſit erga Tepidos. Idbid.
Superior non omnia deneget. 32. 2
Superior quos evehat. . 33. 2. & 39. 1
Superior amet ſuos. 50. I. & 86. 2. & 105. 1. & 156.
I. & 207. 2. & 212. 2. & 214. I. & 219. 2. G&
246. I. & 288. 2
Superior mitis ſit. 44. I. & 50. I. & 85. I. & 90.
I. & 105. I. & 126. 1. & 142. I. & 204. 2. &
212. 2. & 243. I. G 205. 2. & 284. 1. & 286. 1
& 303. 2. & 319. 1. Gc 330. 2. & 34 1. J. & 353.
1. & 305. 2. & 366. I. & 377. 2. & 401. I. &
9 „ 5 *. 9 416. 2
Superior Adminiſtratorem ſuum ſeriò conſulat. 54. 1
Superior ſervet regulas. 61. 2. & 307. 1. & 273. 2
& 292. 1
Superior temporalia provideat. 73. 2. & Y§. 2
Superior exerceat fervorem ſubjectorum. 74. 2. &
216. 1. & 225. I
Superior minutus in minimis, in maximis negli-

gens. 78.2. & 374 . 2
Superior minor excuſet ſuos apud Superiores ſu-
premos. 79. 1

