uulit
Pyem
t. 2

6,
innſ⸗
16

4

— — „ — — — — —

ndl.

huti,
luftie
inen
ſunur,

Uin
1 .

Marmu- nudum, operi eum, & carnem tuam ne deſpe-
rantes. xeris. O præceptum! Cùm videris, inquit;
eum; non tunc aliis debes nuditatem ejus re-
Cempati tegere, non coram aliis revelare, non à te viſam
neſcietes. 2 . — .1, . .
Religton: aſlerere; ſed ut primùm videris, Operi eum.
erimina Caro enim illa fragilis, & peccatorum ſordibus
nen evul maculoſa,; Caro tua eſt, ejuſdem Corporis
gands. pars, Religionis ejuſdem portio, Membrum e-
erule juſdem Chriſti. Operi, inquit, eum: hoc eſt,
ſaudt, e 210l nuditas, ſed nudus operiri debet. Tunc enim
io obſer. ſolum operitur nudus, cum ejus nuditas aperitur.
vantie. Non ergo iniquitas latêre debet ſuperiorem;,
Murms ſed Emendationis indumentum comparari debet
ss . algenti. Plerique nuditatem veſtiunt, ſpoliant
denudatum: iniquitatem tegunt, lacerant pec-
catorem: excuſant tepiditatem & frigus, al-
Bleëmoß- gentem infamant. Non ità Propheta: Cùm vi-
„4a. deris nudum, inquit, operi eum. Quæ verba ſi
de corporali eleémoſyna dicta intelligantur, quis
non videt eos hic ſugillari, qui non tribuunt,
niſi rogati? Cùm videris, non cùm rogaberis;
operire debes ſpoliatum. Cùm videris, qui te
videre non audet, qui timet videri verecundiaâ
ſuffuſus, ſtatim tege. Cum videris nudum. Nu-
dum maluit dicere, quam ſpoliatum: ne libe-
ralis erga eos duntaxat fores quos adverſa for-
tuna de ſplendore domus patriæ dejecit. Non
ſpoliati ſolum a Fortuna, ſed & nudi, à Na-
tura in ſæculi littus projecti tegendi ſunt. Ubi
Hebræa legit: Et carnem tuam ne deſpexeris ;
n Septuaginta vertunt: Et domeſticos ſeminis tui
r⸗ ne deſpexeris. Quo loco eorum immanitas repre-
henditur, qui propinquos pauperes humilioréſ-
ve contemnunt. Nunc enim non primus ſan-
guis, ſed ſecundus attenditur: illéque Propin-

Ne⸗ quus eſt, qui Dives eſt. E propinquis Ditiari
r. adhæremus, Tenuiorem faſtidimus; déque no-
zll ſtra ſubſtantia non Propinquus Recens, ied Af-
El. finis Dives locupletatur.
Cnn
iin. Tunc erumpet quaſi mane lumen tuum,

Gu, & ſunitas tua citò orietur, & antei-
mmn,

el⸗

bit faciem tuam juſtitia tua, & glo-
ria Domini colliget te. Verſ. 8.

Servire Nota, Tunc erumpet. Poſt diutinos labores

Deof-lix. vix incipit humani præmii & mercedis aurora.

nm Dei lihe⸗ Ar Dei h t us
“ aliee, 41t Dei liberalitas tunc lumen emittit, cum pro-
il 5.Euα— Tuleris eleémoſynam: Et ut infra dicit ipſe,
i ißtia. tenebræ tuæ erunt Rout meridies; ne tardior vi-
An Tbid. 10. deretur in retributione, ſi priùs tenebras pel-

er leret, ut lucem mox immitteret. Ubi legimus,
hi⸗ Et ſanitas tua citò orietur. Aquila, inquit Hie-
de ronymus, verbum de verbo exprimens poſuit:
8 Et cicatrix vulneris tui citò obducetur: ut ſcilicèt

ih⸗ vulnera peccatorum noſtrorum ad ortum Slis
Juſtitiæ, citò, obductà cicatrice, claudantur.
lir Septuaginta pro, Et gloria Domini colliget te,
Ne legunt, Et gloria Dei circumdabit te. In quem
ii locum S. Hieronymus, Et gloria Domini, inquit,
nl, circumdabit tie quaſi veſte pulcherrimà sut glorifi-
ceris apud Deum, & homines. Tunc invocabis,
Ur & Dominus exaudiet; clamabis, & dicet: Ecce
S adſum, non voce, ſed opere: non reſponſione, ſod

mn i Lun al- beneficii. Notandũ hic, prius oriturum Lumen,

ee leg. tum ſequuturam Sanitatem. Sanamur enim à
let A Oratio. vitiis cognitione E.ternitatis. Luminis verò hu-
D ae ""* jus aurora Aurum eſt in Pauperes diffuſum. Quis
Ai, ſirantur. crederet, Aurum in Lenebris cavernarum ſatũ
Nris Eleèmeſy. Lumen tam ſplendidum parere, cùm in ſimu ab-
ls mna. ſconditur Pauperum? Nimirum metalla Solis

Hilnn Ethicæ Comment. Tom. V I.

Stromatum, Lib. XVI.

ſuht ſœtus in Umbris enutrita, Lucem pari=
tura in Tenebris recondita Miſerorum. Aurum
ità parit, ut naſcitur. Veſtis autem, quæ nos
circumdat, gloria Domini eſt. Felix, qui ero-
gando Miſeris, purpurà Dei gloriæ veſtitur.
Felix, cui Paupertas tam pretioſum conficit
indumentum. Et ſanè Societatis hoc videtur in-
dumentum proprium, Divinâ circumdari glo-
rid. Veſtis dicitur noſtra Dei gloria; ut ſcia-
mus, hâc ſolà ornandos nos; quâà detractâ, nuda
conſpicietur Ambitio, & contemnemur. Inve-
recunda ſanè nuditas, ſi ſe det in hominum
conſpectum: ſed fœdius ſpectaculum Dei glo-
riâ ſpoliatum Religioſum apparere. Quemad 2 la a-
modùm enim induimur, antequàm pedem effe- zimarum
ramus a cella; ita deſiderio Divinæ gloriæ cir- Gleria
cumdemur prius, quàm munia obeamus. Cir- Dei ma-
cumdabit, inquit, te: ut undique te hujus cu- 1or.

pido Gloriæ vallet, & ſtringat. nits,

Si abſtuleris de medio tui catenam,; &
deſieris digitum extendere, & loqui,
quod non prodeſt. Verſ. 9.

Septuaginta. di abſtuleris à te colligationem Becleſia-⸗
& ordinationem, & verbum murmurationis. eiuns
Difficilè reperitur inquit S. Hieron. qui his non
ſtringatur catenis. Raroô invenitur anima;, quæ Avaritia
hanc graviſſimam torquem non habeat ſuo
collo circumdatam, ad Terrena ſe opera de- Tempera-
primentem: ut nequaquàm Coœlum;, ſed Ter- a -
ram aſpiciat. Quod & de Evangelica refertur ar e.
mulieré, quam vinxerat Satanas per annos de-
cem & octo, ut incurvata Cœleſtia non vide-
ret. Vides peccatorem inſigne geſtare ſervitu- Iniensis
tis catenam, qua non ad extremitatem pedum;, recta diffe
ſed in medio cordis conſtringitur. Torques er- cilis.
go illa, quam collo circumdas, in tui Cordis
catenam à Vanitate convertitur. Scelus illud,
quo tibi Libertatem tuam vindicaſſe videris ;
Catenis te oppreſſit. Et quidem peccati catena
duo maximè præſtat: videlicèt Cor occupat,
ne Amemus: incurvat Faciem, ne Coeleſtia
contemplemur. S. Hieron. Lic ex illo, exten-
dere digitum, invehitur in Epiſcopos promo-
ventes Indignos his verbis. Manus citò nemini 1 Tim 5e
impoſueris. Non eſt enim peccatum leve mit- 30
tere Margaritas ante Porcos, & dare Sanctum
Canibus, & Ordinationem Clericatus nequa-
quam Sanctis, & in lege Dei doctiſſimis, ſed
Aſſeclis ſuis tribiere, & vilium officiorum Mi- pignitas
niſtris: quédque his magis indecorum eſt, Mu- in indi=
liercularum precibus. In quo conſideranda lo- Anes-
quentis in ſe Chriſti Apoſtoli Sapientia; qui
ut Ordinationis periculum demonſtraret, ju-
xit tormenta peccantium: Neque communica- lbid.
veris peccatis alienis. Quid non diceret Hiero-
nymus, ſi vel ſemel evermiret, ut non Clerici
modò, ſed & Primores renuntiarentur viliſſimi
Aſſeclarum? tam ſtirpe, quam dotibus abjecti,
quique obſcuritatem generis nec ſcientiâ, nec
probitate illuſtrarunt. Nam ubi nitor Merito-
rum effulgurat, fugatur illico quævis umbra
Proſapiæ. Quid ſi non Doctrina, ſed Dicaci-
tas promoveretur? ſi Pincerna ſederet cum
Principibus Clerici, ſi Sector æquaretur Abba-
tibus. Si non excluderentur ab Aris, quos nun-
quam pietas in Sacrario incluſit? Verùm cinis
hic ſuppoſitos carbones fovet. Ideò properemus.

dines
acri.

L. 1 2 Cum

400

Cum effuderis eſurienti animam tuam, &
animam afſſliétam repleveris, orietur
in tenebris lux, & tenebræ tuæ erunt
ſicut meridies. Et requiem dabit tibi
Dominus ſemper, & implebit ſplen-
dorihus animam tuum, & oa tua
liberabit. Verſ. 10. 11.

Lax al. O tu qui metuebas, ne, ſi paſtor fieres po-
leg. pulorum, alienâmque famem ſubtracto tibi
ängh. cibo ſatiares „ Cæ&cutires, & eſurie contabeſ-
pletat. ceres: audi Prophetam promittentem tibi Lu-
vita mix. cem in tenebris, Solem in nocte, Requiem in
1a. perturbatione, in cæcitate Splendorem. Non
Zelus a. refugias pereunti Mundo ſuccurrere, non re-
Pima.αερααιcuſes Contemplationis radios declinare; nam in
Orations . . . .
javat. Cedar, & hujus Sæculi tenebris laboranti me-
ridies orietur, & ſplendoribus repleberis inter
denſiores à te erecti Sæculi umbras. Sanè Iſ-
raêlitæ amœniſſimâ recreabantur luce, caligan-
te in tenebris pluſquàm Cimmeriis Ægypto.
Non umbræ ſylvarum dumtaxgat diem profe-
runt ſolitariis, ſed & vineæ Domini operariis
ex tenebris Cedar aurora emergit illius meri-
Avwars diei, in quo cubat Sponſus, & paſcit. Septua-
Anima ginta, ubi nos Cùm effuderis, legunt: Et de-
Panis eſt, deris eſirienti panem tuum ex animo tuo. Panis
& Ope* noſter Oratio eſt: hâc etiam privari & carere
debemus, ſi ad ferendam opem periclitanti-
bus Animabus evocemur. Noli metuere; nam
lucem, quam hauſit Jonathas comedendo mel-
la, Tu jejunando a melle contemplationis,
recipies. Si enim dederis Panem tuum, orie-
Elesmoſy- tur in tenebris Lumen tuum. Rurſus: exiſtens
na. in tenebris peccator, ſi lucem quærit, Panem
tribuat. Nulla accommodatior machina revehen-
dæ in Peccantium mentem Lucis, quam E-
leëmoſyna. Id Daniel teſtatur, qui Nabucho-
donoſorem tam altà demerſum caligine non
deſperavit in meridie collocandum;, ſi pecca-
Inſpira- ta elesmoſynis redemiſlet. Tertius denique
tionu fons ſenſus is el poteſt: Orietur in tenebris lumen
Exercitia tuum: in Solitudinis umbra, non in luce Di-
Pu-itne- gnitatis; in meditatione Sepulchri, non in
Lax alle ambitione Honoris; in Recefiu, non in Aula.

gor. ex Et tenebræ tuæ erunt ſicut meridies. Nobis Re-

Cella ori- ligioſis hæc poſtrema verba conveniunt. Te-

Zr „»

&W nebræ tuæ funt ſqualor veſtium, pallor vul-
Oratione.

Sper pre⸗ tüs, humilitatis umbra, miniſterii vilitas, ob-
tr. ſcuritas nominis, lacrymarum nimbus, nu-
Pœniten. bilum pœnitentiæ, ſqualor, cilicium, cinis:
tia. ſed hæ tenebræ erunt ſicut meridies, Sæcula-
Exemplo rjum oculos illuſtrantes, & ætermi ſolis jubar
E . effundentes. His tenebris tibi naſcetur meri-
lieitas, dies. Nam & requiem dabit tibi Dominusille,
Martif qui accubat in meridie, & animam tuam im-
cario cor-. Plebit ſplendoribus Æternæ lucis. O pabulum,

or h⸗ Corleſti convivâ digniſſimum! Ploras; ſed
eligionis . 5 ris , ſad
. . is ; 1e
herfazio. 108 tuus r05 Lucis eſt. Cinerem ſpargis;

ſolem metis. Tenebris includeris; ſed ſplendo-
ribus compleris. O tenebræ Pœnitentium lu-
cis obſtetrices! O nox ſacri conſcia luminis!
O Gilicina ſaga Splendoribus feliciter intermi-
cantia! Quæ ſi referri putamus ad operarium,
Anmimarum ſaluti vacantem: Is planè requie
fruetur in turbine, implebitur ſplendoribus
inter umbras: &, ne fortè timeret ſibi caſum
à tot undique oppugnantibus ſcandalis, Et oſ-
Jſa, inquit, tus liberabit. Notat S. Hierony-

Oliva

mus prius tenebras noſtras futuras ſicut meri-
diem, & tum Dei nos futuros habitaculum.
Nam LXX. pro, Et requiem dabit tibi Do- Oratio fo
minus ſemper, vertunt: Et erit Deus tuus te- Pacis in
cum ſemper. Tum S. Hieronymus, Cùm te- orde.
nebræ, inquit, pectoris tui ortâ luce fuerint larer.
diſſolutæ, & pro nocte palpabili meridiés fue- zreſm,
rit exortus, tunc ſemper habitatorem habebis e
Deum, qui impleat ſplendoribus animam tuam. briſtus
Ex tranſlatione autem LXX. luce clarius con- bi habi.
ſtat, Idem eſſe requiem nobis à Deo dari, & **
Deum nobiſcum eſſe. Non enim quies ulla eſt; x ir⸗
niſi Deum in pectore poſſidere. Fallitur pro- ver
indè, qui ſine Deo etiam in plumis requiem
ſperat. Plumis agitaberis, & nuſquam quieſ-
ces; cùm ſola quies in Deo ſit.

Et eris quaſi hortus irriguus, & ſicut
Jons aquarum, cujus non deficient a-
quc. Verf. II.

Hoc repromittitur ſatianti animam eſurien-
tem. At, inquies, quomod erit ſicut fons Eklismoßj.
perennis Elecémofynis vacans, cùm quotidiè na.
videamus ejus imminui ſubſtantiam, cujus tri- Tierna
buuntur opes Indigentibus. Tobias pauper vi- antum.

. . . Electi⸗
xit, qui panem præbuit. Jacob non dives, arg,

quia liberalis. Ità eſt; ſed Prophetæ attende Spes vera.

myſterium: dicut fons aquarum, cujus non de-
Rhcient aquæ. Non enim dixit: non deſiciunt;
ſed: non deficient. Planè ſi Temporalium co-
pia promitteretur, fomtis iſtius undæ defice-
rent: nam Temporalia ſi affluunt, fluunt quo-
que, & pereunt. Ut igitur copia fontis hu-
jus non deficiat, Zternis manare debuit aquis
ex illo derivatis flumine, cujus impetus læti-
ficat civitatem Dei. Deficiunt Opes? ſi non
deficerent, adhuc deficerent in morte. Ve-
rùm Gloria æterna, Deus æternus, æterna
Beatitas aquæ ſunt, numquaàm perituræ, fon-
tis à Deo promiſſi erogantibus pecuniam Eſu-
rienti.

Tunc delectaberis ſuper Domino, & ſu-
Iſtollam te ſuper altitudines terræ, &
cibhabo te Hæreditate Jacoh, Patris

tai. Verſ. I4.

Igitur qui Patrem non habuit Jacob, Hæ- Conſola-
reditate iſtà non cibabitur? Sanè: verùm au- voe,
di ex Hieronymo, quis ſit filius Jacob? Si- tus. e⸗
cut enim, inquit, qui fidem habuerit Abra- Imitatio
ham;, appellatur filius Abraham: ſic qui ſup- Fundate-
plantat vitia, atque peccata, vocatur filius ô.
Jacob: Et cujus quis virtutis imitator eſt, il- ene
lius appellatur & filius. Notandum non ante genem.
Hæreditate Jacob cibari, quàm extollatur ſu-
per altitudinem Terræ: ne quis hanc ſpera-
ret obventuram ſibi Hæreditatem, ſi hæret
infixus in limo. Extollaris, & Paſcêris: fugias
terrenam Fertilitatem, & Coeli rore impin-
guaberis: Delicias vita, & delectaberis ſuper
Domino.

EX

tiones Deè

Mn e⸗
nlum.

Ciſi
Miaſ⸗
ſpinet
1De.

Mst
mnitgt.
Mi niſe.
fartis.

Prin
itit i

(lenetie⸗

Mnitas

ituhlz.

freris
lnſin
hatti
i.
le mwe⸗
edign
le
ler ſeli.
lit Ali
1
4Anie
imi⸗

tuſtix
i i

EX CP. LIX.
I S A I £½.

Bece non eſt abbreviata manus Domini,
ut ſalvare nequeat. Sed iniquitates
veſtræ diviſerunt inter vos & Deum
véſtrum. Verſ. I. 2.

PE „ ut Principi familiarius hæreat?

ſed conjunctus homini ſepararis à Deo.

Deum de- Quid veròô boni expectandum, ubi Dominus
relinqu?- excluditur objectu peccçatorum, quem Chriſtus
es. ſua Cruce diſſolvit? Medium parietem, inquit

Hieronymus, maceriæ ſolvens, inimicitiam in

Obzihi ſua Carne deſtruxit: ut quos paries diviſerat pec-

Paſſio ag- yer,, HSS
einet eatorum Chriſti ſanguis conjungeret. Sequitur:

nos Deo.

Et peccata veſtra abſconderunt faciem ejus à
vobis, ne exaudiret. Septuaginta. Et propter
peccata veſtra avertit faciem ejus à vobis, ut

Stromatum Lib. XVI.

4 impietatis voce clamantes: Nanguis ejus ſi- Matth-

per nos, & ſuper filios noſtros: Moertis e jus rei 27. 25.
ſunt, & habent pollutas Manus.

Non eſt, qui invocet juſtitiam, neque
eſt, qui judicet vere, ſed confidunt
in nihilo, & loquuntur vanitates.

Verſ. 4.
Septuaginta ità vertunt: Nullus loquitur ju- Aulicil
ſta: neque eſt juſtum judicium. Confidunt in va- Felicita-
nis, & loquuntur vacua, iniquitates, atque pec- lis inanie
cata. Verè in nihilo ſperat, qui in Felicitate gs,si,
confidit, quique de honoribus, opibus & tem- Sratas.
poralibus conſultat, vacua loquitur, ſeu Va-
nitates. Equidem temporalia tunc nihil eſſe co-
gnoſcentur, cùm morte inſtante deſierimus lo-
qui. Nunc enim quia vana ſplendido ſermone
circumferuntur, inſipientium ampullis turgent.
Cæterùm cùm ea magnificare deſierit ſermo, in
nihilum ſuum recident. Nota; Non poſſidere
impii dicuntur vanitates, aut opes, ſed loqui.
Etenim, inquit Dives, Anima, multa bo- Luc. I2.
na habes; ſed dicere hæc potuit, poſſidere non 2.

Felicitas
non ad.-
miranda.

dt. Peecati non miſereatur. Hoc oſtendit, inquit Hiero- pPotuit, illà eàdem nocte exturbatus non domo
tins gravitas. nym. quòd fœtorem peccatorum & iniquitates ſolùm, ſed & aà corpore divulſus. Loquebatur
d Dei miſe- eorum ferre non potuerit: ſed averterit faciem Imperium ſuum Baltaſar, ſed non poſlediſſe co-
tle icordis. ſuam, ne eorum turpitudinem cerneret, & ſta- gnoſcitur, in Convivio regno abdicatus & vità.
6 tim percutere cogeretur. Vides ex Hieronymo David recenſet & loquitur Subjectos, verùm a-
in Dei iraſcentis Clementiam avertentis faciem, lieno eos rapi conſpicit gladio. Septuaginta quàm
n- Suterior ne ſcelera videret, & plecteret. Principibus benè ! Et loquuntur vacua. Folles enim tempo-
e. mitis ſit. quoque aliquando pleraque diſſimulanda: nam ralia ſunt, & ſpiritu labiorum eadem laudantiũ
1r Clemsétia. ſi videt, reſcitve, & non puniat, Scelera fo- intumeſcunt. Palpa felicitatem, non loquere,
r. vet. Sin non inquirit, & parcit, Reos timore & deprehendes vacuz, quæ redundantia pu-
quodam coercet. Illud quoque accideret velim tares. Undè Job, qui hæc uſque ad medullam
e. Principibus, quod contingit cum Deo- ut ſci- tetigerat, clamabat: Memento, quia ventus eſt Job. 7. 7.
In licèt Sceleſtos averſarentur, & iniquitas Im- vita mea. Hoc vento impellimur per undas,
ſ. pios ab eorum conſpectu ſepararet. Ejiciatur allidimur ad ſcopolos, revellimur à portu, hæ-
ten ab Aula Sceleroſus 6 Pariéſque Impietas ſit, quæ remus in littore „expommur fluctibus „ agqua-
r. Dignitas vultum Regis Iniquis abſcondat. Etenim Prin- rum vorticibus abſorbemur. Videamus, quid
l⸗ quibus cö- Ceps Dei vices gerit in terris; Ergo & impe- ſequatur ex jactantia P & exaltatione Vanitatum:
Tagae randi artem diſcat à Deo. Non Paupertas, in- Et loquuntur Vanitates. Quid indè * Concepe- (ſa. 49. 4.
s-

runt laborem, & pepererunt iniquitatem. En Sermo

rati goc quit Propheta, non Miſeria, non Nominis ob- 2 erun
ſermo magnificus de vanitatibus, quæ monſtra vanus

ptio. ſcuritas vos à Dei conſpectu excluſit; verum

7.

Rex eve- Peccata veſtra diviſerunt inter Vos & Deum ve- proferat in animis audientium. Etenim audiens ed R-
bar etiam ſtrum. Nunc verò Principes non recti, tum Dignitates celebrari, commendari Prætextam, zminavii.
viles. Præſules non ſancti, Nobiliores ſæculi ſamilia- Honores exaltari, ſuperexaltari Divitias, ad Klectio
Ri Nei. res habent quoſvis: nulläaque Conſcientiz ha- earum conſequutionem inardeſcit. Verùm in- Status.

105. betur ratio, ſed ſi Nobilis, ſi Dives, ſi Calli- cauta Ambitio, duùm felicia præconcipit, La- Amkitios

Amici

1

impii.

dus eſt, etiamſi Iniquitatibus polluatur, ad-
mittitur, excipitur, adamatur: ſolà interim
exulante à magnis domibus Egeſtate, utinam
non & Juſtitià ac Sanctitate. Sequitur:

HManus enim veſtræ pollutæ ſunt ſan-
guine, & digiti veſtri iniquitate. La-
bia veſtra locuta ſunt mendacium.

Verſ. 3.

Iis maximè cauſis homines ab Aula Dei ar-
centur, quibus in malorum Principum familia-
ritatem aſciſci ſolent. Repellitur enim Sanguina-
rius & Mendax. At non rarò Aulicorum patri-

monium Mendacium, Adulatio, & Verſutia

ſunt; Iſque plùs diligitur, qui acerbiuùs odiſſe
novit, ſæviuſque ferrum verſare. Et quidem
notandum Manus ſanguine pollin non ſolà ju-
gulatione, ſed & conſilio ſanguinis. Audi Hie-
Coenſilia- ronymum: Et quanquàm ipfi manus non mi-
rii impii. ſerint in Dominum Salvatorem , tamen conſo-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

borem concipit, & parit Iniquitatem. Digni-
tatem meditaris? Scito non Delectationem te
concipere, ſed Laborem, & ex Labore deterior
orietur ſoboles, Iniquitas. Meritò proindè ſpi-
nis ſepiendas monet Salomon aures, ne provo-
cemur ad cupiditatem felicitatis. Cur ſpinis?
Quia ſpinæ ortæ ſunt ex appetitu Divinitatis,
& eſu Pomi. Eas proindè adhibe auribus tuis,
ut, cùm audiveris ſuadentem Voluptatem, ſeu
cùm cogitaveris de Honore, ſentias, quos edi-
derint fructus calamitatum. Loquentes itaque
Vanitates declina, ne, ſi audieris, concipias
Laborem, &ẽ proferas Iniquitatem. Ides Da-
vid ait: Beatus vir, qui non abiit in conſilio im. Pl. 1. 13
piorum, . in via peccatotim non ſtetit. Si enim
impios audiſſet magniſicantes Temporalia, pro-
cul dubio viæ ſe committeret, & in appetitumn
eorum incenderetur. Pergit Propheta: Ova Aſ- Iſa. 49. 5⸗
pidum ruperunt, & telas aranexæ texuerunt. En Aula.
Aula quid conferat? Si fueris felix, Aſpides ſub Pignitas
ovis latitantes excludentur, lacerabuntque den- an
te invido Purpuratum. Quid dico Purpuratum? rwlassggn.
1 1 3 An

402
An Purpuram ſibi contexit, qui texuiſſe dicitur
telas Araneorum? O infelices mundanæ ambi-
tionis labores! En opus manuum, imè & cor-
dium vefſtrorum, Araneæ tela. Et ſanè tela di-
citur Dignitas & Prætexta, quòd non illa ex-
pleamur;, ſed per illam ad ampliora ſuſpiremus.
Tempora- Non enim ab Aranea tela conficitur, uti ni-
lia nen dus ab Avibus, ad requiem, ſed ad venatio-
explent. nem extenditur. Non quieſcit, ſed venatur Ara-
z* r. nea, poſtquàm telam abſolverit. Ità Ambitio
inexplebi- honore poſito non otium nanciſcitur, ſed ar-
lis. dore prædandi cruciatur. Huc faciunt verba
Habac. 2. Habacuc. Væ, qui congregat avaritiam malam
y⸗ domui ſuæ, ut ſit in excelſo nidus ejus.. Cogita-
ſti confuſionem domui tuæ. Honores dum appel-
lat Avaritiam, oſtendit telam eſſe Aranearum,
quibus ad prædam inardeſcimus majorum Di-
gnitatum; & äſdem inquinari domum decla-
rat, dum ait, Cogitaſſe Confuſionem domui
ſuæ. Nam ut excelſus fueris, tuas Invidi ra-
dices eruderabunt, ut ſaltem ſtirpe deprimare.
Ergo temporales ſeu Curules, ſeu Eraria telæ
Aranearum ſunt. Fallitur proindè quiſquis ex-
ornandam familiam ſeu domum Honorum con-
ſequutione putavit. Num ornat domum, qui
eam Aranearum telis & opplet, & inquinat?
Memineris autem Araneorum viſceribus telas
texi: undè & tibi egerenda interiora ſunt, ſi
Trabeam tibi, vel Delicias parare ſatagis. Quot
ubique vidimus viſcera impendiſſe, ut Aulam
intrarent, Telàmque texerent, quà muſcam
indecorè venati, exploſi ſunt cum Dedecore,
exuti Patrimomio! Cor das, ut Muſcam vene-
ris? O inſane, ſi intelligeres te ova rumpere
Aſpidum, cùm perrumpere tentas in regiam,
procul dubio referres pedem à limine. S. verô
Hieronymus ad alium ſenſum Iſaiæ vaticinium
Pelitici, convertit. Aniles, inquit, fabulas muſſitantes,
& ConſÄ- & telas Araneæ texunt: quibus Muſcas, &
liarii im- Calices, G . Ani . ,.
zii. ulices, & parva capiunt Animantia. Qui co-
Iſa. 49. y. mederit de ovis eorum, morietur; hoc eſt, qui
conſiliis eorum acquieverit, quomodò Abel,
quamvis innocenter, acquievit Caino dicenti:
Tranſeamus in campum; ſtatim interficitur.
Sive ut LXX. tranſtulerunt: Qui voluerit de
ovis eorum comedere, conterens inveniet putri-
dum, & in ipſo regulum. Qui enim primàâ fron-
te deceptus, ova putaverit gallinarum; ſi fre-
gerit, antequàm comedat, ſtatim putorem te-
terrimum fœtorémque cognoſcet, & „ quod
confotum eſt, erumpet in Regulum. Hæc ille.
Pergit Iſaias. Qui comederit de ovis eorum, mo-
rietur, & quod confotum eſt, erumpet in regulum.
O cæca Ambitio! aliquando ad triſtem nun-
tium expergiſcere. Quid foves? Ovum nonne?
indè noveris Regulum erupturum, non Pul-
veluptas, lum. Voluptatis inſidiæ ſunt, quæ exiſtimas le-
& Digni- nocinia. Non paſcêris, ſed venenaberis iis de-
tas noxis. Jiciis, quarum tantâ diligentià adventum ex-
pectas. Hieron. pro his ovis impiorum verba
Conſilia- interpretatur, tum ſic ait: Ni antequàm come-
ii impii. Jat, hoc eſt verbis mortiferis acquieſcat, volue-
rit priùs oonſiderare, quod dicitur: ſatim in
ipſis reperiet Antickriſtum præparari. Monemur
proindè, impiorum verba diligenter expende-
re, quibus præparatur Antichriſtus, duùm
paulatim Chriſtum in nobis ſuffocant.

[bid.

Gliva

Telæ eorum non erunt in veſtimentum,
neque operientur operibus ſuis. Ope-
ra eorum opera inutilia, & opus

iniquitatis in manibus eorum. Verſ.
6. .

Deſcribitur hic peccator, cujus & telæ non Labor Sa
tegunt, & opera inutilia, & manus iniquæ, ularium
& pedes veloces ad ſanguinem, & cogitatio-Nus.
nes inutiles, & via retrahens à pace. Incipia- Améitio.
mus à primo. O infelices dignitatum archite-

unti
1 gariun
Cti; artifices honorum inhonori! Quibus pu- plei

tabas domum tuam conveftiendam ornamen- alhi

tis, vix tibi ad veſtimentum ſufficient; imò er
nulla ratione ſufficient, teſtimonio Iſaiæ. Li-
cèt enim tegaris holoſerico, vilitas tamen tua nie⸗
non tegetur; quin vitia, & generis obſcuritas, ſus.
quæ latuiſſent Pannis cooperta, Paludamento i.
reteguntur. Et quia, inquit S. Hieron. ſuprà Gite
dixerat: Telas Araneæ texunt: exponit, quòd iiui
telarum iſtarum textura non proficiat. Quis Piguitas 19,
enim ità veſtiri poteſt Aranearum telis, ut iiſ- were⸗ hunl⸗
dem operiatur? Operis texturæque raritas nu- nrst, nhu⸗
ditatem denudat, duùm veſtit. Enimverò ejuſ- Rier
modi eſt & Purpura. Nam Saül, qui feliciter eg
ſub villoſa chlamyde latuerat, Purpurâ con- gianus
veſtitus, inobediens, avarus, rapax compa-
ruit. Plerique quam eſſent inepti, oſtendit Im-
perium, qui ſub humili Fortuna humilem ab-
jectämque mentem compreſſerant. Hinc infeli-
cia perſtrepuere elogia: Dignus Imperio, niſi
imperaſſet. Araneæ ſiquidem textura pellucida,
dùm panno ſubrogatur, turpitudinem ambien-
tium exponit. Neque operientur operibus ſuis.
Huc facit illud Apoſtoli; Et gloria in confuſio- Philip. 3.
ne ipſorum. Erubuerunt enim ſe ignobiliores ef- 19.
fectos, qui nobilitatem in honoribus affecta-
runt. Nimirùm hi ſtimulis inanis gloriæ exa- Hypecri- dee
gitati, opera quæque in veſtimenta convertunt, G Perz
idque unum operantur, ut pompàâ operum or- 1
nentur. Bombyces imitantur, quorum viſcera Metun
diſſipantur in veſtem, quæ ſepulchrum ſeu car- Uken.
cer evadunt, ipſos concluſura, & opertura ardn
mortales. Falleris, quicunque ideò operaris,
ut veſtiare. Ut enim opera tua componas, &
toto corpore circumſferas, tua non ornabitur,
ſed denudabitur Hypocriſis ſimulata. Phariſæus ſne ſir
ſuis ex operibus tentavit veſtimentum ſibi pre- “ hui⸗
tioſum intexere, cum dilatans phylacteria, je- Tytentis
junia, eleëmoſynas, caſtitatem ſplendido ſer- prava.
moms ſubtegmine concinnabat. At operimento
illo Publicani Humilitas ornata eſt, Phariſæi
damnata Superbia. Ovium indumenta expo-
nentes Scribæ, non iis tamen operiri potuere,
cùm Lupi rapaces habiti & dicti ſint. Opera Lalor Se-
eorum opera inutilia, & opus iniquitatis in ma- eularium.
nibus eorum. Ex hoc quid oritur? Audi. Pedes
eorum ad malum currunt, & feſtinant, ut effun-
dant ſanguinem innocentem. Planè impoſſibile
eſt, ut iniquitatis opus in manibus non exſti-
mulet pedes ad innocentium oppreſſionem. O-
perantes iniquitatem ſitim ſuam juſtorum cruo-
re reſtinguunt. Labor iniquitatis ſanguinem ſi-
tit. Undé & Cain, qui terræ cultor erat, dum
in Mundo laborat, Fraterno cruore arentia
cupiditatis viſcera irrigavit. Sequitur:

.

—

nerus

lir,

Modeſtig

n⸗
4n
hler
Aulei
nſni,

Cygitationes

l
1

.

Cogitationes eorum, cogitationes inuti-
les: vaſtitas, & contritio in viis eo-
rum. Viam pacis neſcierunt, & non
eſt judicium in greſſibus eorum. Se-
mitæ torum incurvatæ ſunt eis: om-
nis, qui calcat in eis, ignorabat pa-

cem. Verſ. 7. 8.

Labor Sa- Rectè autem, inquit Hieron. viam pacis ig-
sslarium. noraverunt; quia authorem ejus ſuſcipere no-
Auliei Iuerunt. Non enim hoſtes Dei in Deum pec-
Ambitio- . „: .
. cantes pacis deliciis frui poſſunt. Undè & Go-
Pelicitss liath, qui, ex Patribus, Peccatum deſignat,
armatus inducitur. Et Saulis, impii ſcilicèt ho-

Veéra.
Vocatio minis, arma aptari non poſſunt Davidi man-
z2*,. ſueto. Verùm appendamus verba Prophetæ in

dis. ſtatera. Cogitationes eorum, cogitationes inuti-
Chrifßus les: vVaſtitas & contritio in viis eorum. Antè
ubi habi- Propheta dixerat, in iſtorum manibus Opus
iat. eſſe iniquitatis, nunc quod Opus dixerat, Co-
Deumde- gitationem appellat. Et ſanè impiorum Felici-

relinquẽ- . .
„ tas melius Cogitatio, quam Opus, compro-
Felices batur. Felicitas enim verius excogitatur, quàm

non ad- habetur. Undè & vias Dignitates eorum, &
mirandi. Divitias compellavit, quòd non res habeatur
— felicitatis, ſed per ſpei iter tendatur ad illam.
Duo notanda hic. Cogitationum inutilitas, &

Viarum vaſtitas. An non viæ Sæcularium va-

ſtæ, quæ omnia appetunt, omnia quærunt,
ad univerſa feſtinant? At ex Bernardo, ubi to-
ta via eſt, nulla Via, ſed Campus eſt. Undè
non mirum, ſi per vaſtas Cupiditates ad Fe-
licitaté feſtinantes rarò perveniunt. Vaſta nam-
que via, Via non eſt; ideôque exorbitantes à
Severitas via ad metam pervenire non valent. Viam pa-
Pax, & cis neſcierunt, & non eſt judicium in greſſibus
Vaio ev egrum. Vultis viam Paci adventanti inſterne-
severita. re? Judicium & Juſtitia ſit in greſſibus ve-
. ſtris. Pergite ad Juſtitiam, & Tranquillitas ac-
Felicitas orj
e peai Cedet ad vos. Plerique ſontibus parcunt, ut Pax
tentiis in- in Republica mitiùs ſæviente ſervetur. Extor-
Kiézis. quent ab offenſis reconciliationem, ut reo Ju-
dices remittere poſſint de gravitate ſupphicii.
Audiant hi clamantem conteſtantémque Pro-

phetam: Viam Pacis neſcierunt, in quorum

greſſibus Judicium non eſt. Non Pacem;, in-
quit, ſed Viam Pacis neſciunt, quorum greſſus
in Judicio non ſunt. Volunt enim Pacem, ſed
per Ferrum eam accedere ignorant. Non hac
incedit Pax: quæ in mari rubro cæſorum delin-
quentium Sanguine vehitur. Greſſus illi Sena-
torum domos adeuntium, ut facinoroſo gratiam
impetrent, Judicium non habent, ſed calcant:
& dùm Pacem advocare iniquà Miſericordiâ
nituntur, expetitæ Paci viam obſtruunt. Si
enim rei, & homicidæ punirentur, ſupplicii
metu ſemina tollerentur diſcordiarum. At dùm
mitius Judicium agitur, Pacis iter ignoratur.
Sequitur: Semitæ eorum incurvatæ ſunt eis.
Quid hoc portenti eſt? In eorum viis vaſtitas
erat, & nunc, præ anguſtia, ſemitæ dicun-
tur incurvatæ? Quomodò ſemitæ, ſi vaſtæ?
Tempera- quomodò vaſtæ, ſi Semitæ ſunt? Nos fallimur,
lia non non Iſaias. Neque enim vaſtas eſſe dixerat im-
explent. piorum Vias, ſed Vaſtitatem in eis eſſeè teſta-
Aulici tus eſt. Ideòôque Semitæ ſunt anguſtæ, non va-
miſeri. ſtæ Viæ. Quin & hac de cauſa Vaſtitatem dixit
eſſe & Contritionem in ſemitis iſtis. Immania
enim & vaſta per anguſtam ſemitam ſine col-

Stromatum, Lib. NVI. 403

liſione non tranſinittuntur. Tardè procedit

moles ingens Cupiditatum, per ſemitam Feli-

citatis anguſtam. Non igitur vaſta via, ſed
Vaſtitas in viis; ideéque vaſtitati inter angu-
ſtias nuntiatur contritio. Hinc tot Ambientium
colliſiones, jurgia, ſimultates, quòd arctiori
viæ immanes cupiditates immittantur, quæ ſine
comminutione permeare non poterunt. Hincu-
nus Aman, dùm regio indui putat ornatu,
conteritur. Hinc Avari dum feſtinare cupiunt
ad opes, inaneſcunt. Hinc Amantium capita
tam ſæpè impingunt, cùm properant ad Vo-
luptatem. Nimirùm in ſemitis Mundi cupidita-
tum Vaſtitas ſine contritione non eſt; ſed, ut
Iſaias ait: Vaſtitas & Contritio in viis eorum.

Expectavimus lucem, & ecce tenebræ,
Iplendorem, & in tenebris ambula-
vimus. Palpavimus quaſi cacι parie-
tem, & quaſi abſque oculis atttecta-
vimus: impegimus meridie quaſi in
tenehris: in caliginoſis quaſi mortui.

Verſ. 9. 10.

Sibimet Scriptura adverſari videtur. Quo- Lalor Se-
modò enim Lux non erat, ſi Meridie impege- cularium.
runt? Nimirùm Meridies non deeſt, ſed Lux Aulicori
ipſa peccantibus Umbra eſt. Non ſoli gyptii es.
tenebras meridiana in luce palpaverunt: patitur ter —
hoc & quiſquis Vitiorum tenebris offunditur. ²*
Audi Hieronymum: In toto enim orbe, Sole
Juſtitiæ ſplendore rutilante, illi morantur in te-
nebris: videlicèt, ut peccato mortui. Ità Scrip- Politicie
turas Sanctas, quaſi cæci palpantes parietem : Lecio Sa-
verba tantùm in eis, & folia, non ſenſum, era non ex
fructémque quærentes, qui tenetur in literis. pietate.
Vaticinium autem hoc integrum accommoda-
tur Sæcularibus, quorum omnis cupido lucem
emendicat in Mundo, qui Cedar dicitur, id eſt,
tenebroſus. Undè non mirum, ſi præſtolantes
ſplendorem, tenebris ſuffundantur in Cedar.
Notandum autem, ſæcularibus ejuſmodi miſe-
ris nec in meridie quidem diei & lucis Auro-
ram immitti. Audi: Impegimus meridie, quaſi
in tenebris. Quæ ergo iſthæc Mundi lux eſt,
quæ expectata diu per totam noctem ne oritur
quidem in meridie? Hinc eſt, quèd pleriſque
citiùs canorum albor, quàm lucis offuſus, oc-
caſum ſibi vitæ imminere dolent, ante orien-
tem felicitatis. Rurſus nox in Mundo eſt, ſed Eledtio
non ad quietem ſoporémque, verùm ad labo- "atα.
rem. Audi: Et in tenebris ambulavimus. Quò Labor Sæ-
altiùs aſcendis in tenebris, eò tibi magis de ca- cularinm.
ſu formidandum eſt. Veràùm expectes licèt lu-
cem, ſeriò tandem fateberis: Et ecce tenebræ.
Plures enim in Aula, in Mundo, & in Cupi-
ditatis ſalo offendes, poſt diutinos labores,
inglorios, quàm honoratos: plures calumniis
oppreſſos, depreſſöſque pauperie, quàm digni-
tatibus illuſtratos. O famelici lucis appetitores
itâ-ne ab Umbris expetitis Lucem, ex Aula
Splendorem expectatis! Parietem palpabitis,
ubi lucem præſtolamini, veſtris cupiditatibus
obſiſtentem. Et rectè ſanè Propheta, cùm de
luce quereretur, parietem poſuit, ut omnis
tolleretur ſpes ambulantibus in tenebris perve-
niendi eò, undè à pariete repelluntur. Et quaſi,
inquit, abſque oculis attrettavimus. Hinc eſt,
quòd benedicant, quæ cuperent maledixiſſe.
Caligantibus enim oculis Jacob Eſau reputatur,
L I 4 Primis

Primis poſtrema anteferuntur, Sempiternis
vmporaria præferuntur.

Rugiemus quaſi Urſi omnes, & quaſi

Columbæ meditantes gememus. Verſ.

1II.
Raligieß Audi, quomodò Urñi futuri ſint, & Co-
ſine lumbæ. Ut crudeles ſint pariter, inquit Hie-
Sea⸗i. ron. & miſeri: feri & immanes, ad humiles

tg. atque ſubjectos: pavidi atque trepidantes,
Aulici ſu- ad eos qui fortiores ſunt. En viva imago ma-
perti fræ lorum Miniſtrorum! Expergiſcimini, Princi-

Vr es, & Praſules, nam Præfecti, Aulicique,
ex Prœ- . . —„ .
17 2 . . . & timoré
ner ſuor. 1r5 vobis Columbæ videntur, & ſunt præ ti

Superiores
3 Saperio- eſt, quòd Imperantes ſæpenumerô perſuade-
ribus c& re ſibi non poſſunt populorum querelas eſſe
ceavutur. juſtas vociferantium contra Judicum feritatem,
haia! "1 quia duùm eos circumſpiciunt in aula quaſi Co-
