bus evectus, creviſſe videtur. Falleris; cu- Taeete.
bitum potiùs unum familiæ, ſiatuiſque ſuis,
non ſuæ ſtaturæ adjecit. Quæ ſpectas or-
namenta Trabeæ, celſitudinem Sedis, ſo-
lium Poteſtatis, Nomen fortè illius, Stem-
mâque, non illum extollunt. Ità enim repit Afecdta,
humi, earumdem cupiditatum cœno invo- e N-
lutus in curuli ſella Majeſtatis, ut repſerat, H
in humili, ſordidâque Fortuna. Altiori re- endiur.
ſidet fortè loco, ſed nequaquàm Altior. Deo
enim, Virtutique, in tanta aſſurgentis For-
tunæ celſitudine, magis decrevit. Certè Sa-
lomon erectus videbatur ſuper omnes Re-
ges terræ: cubitus tamen ille ſuppoſitus ſta-
turæ ejus haud fuit, quam mox ad ſimula-
cra Moabitidum proſtratam indoluimus. No-
lo tamen omnes amandare ex aula: ſed vo- Tir malia
lo cogitationem eos uni debitam Deo, non euas.
fruſtra in meditandis Honoribus deterere.
Ideò dicit, quis veſtrüm cogitando poteſt ad- Aulici.
jicere ad ſtaturam ſuam cubitum unum? Non
omninò interdicitur munerum uſus, qui-
bus ad Altitudinem devenitur. At Cor à fa-
mulatu liberum ſervet, qui currit ad bravium. Iatemtis
Laureæ, ſi libet, ſervias, ſed de ea non co- Weli uas
gites. Amor & ſolicitudo Auhcis exprobratur, von noxia.
non opus. Etenim qui laborando adjicere for- ze, 5
tè poteſt ad ſtaturam tuam cubitum unum, ws /z.
cogitando non poteſt. Sequitur ratio adhicien- nant ſecu
di ad ſtzwrarn cubitos plurimos. Conſiderate, rral
inquit, lilia agri, quomodò creſcunt. Huc, ſed ds Hy.
huc, adeſte aulicorum phalanges, quorum ,
frequenter labori honorum fructus non rel- At.
pondet. Conſiderate lilia agri, quomodéò ereſ- lbid. 27.
cunt. Non laborant, neque nent. Illa candor co- De:
honeſtat, Vos calliditas tegit: Illa erigunt ſe- stoe
ſe, Vos humi jacetis: Cœlo Illa aperiuntur, miner.
terræ Vos inhiatis: intùs ab IIIis ſervatur au-
rum, à Vobis in ſinum Aſſeclarum profun-
ditur: Illa non laborant, Vos curarum æſtu
exagitamini: Illa non nent, quis verò Veſtrum Anbirie.
longum ſpei ſtamen non deducit , non me
ditamimi, tenuius ſemper reddi filum, quò dhi
ad remotiora capienda producitur magis .
ideôque fragilitati obnoxium? Contractius

ſpartum fortius eſt, & quamquam ad ſemota Aulieus

non promd⸗
trahit ſecu- , Dauf⸗

ſtaturam cu- dati.
liliâ- Solicitude
craſtini.

Mternoru
memoria.

Aulico-
rum ſyes.

riàs. Si ergo adjicere cupitis ad
bitum unum, divinæ Providentiæ fidite,
que contemplati projicite colum, temperate
labores, continete aurum, candorem induite,
coœlo dilatamini. Quia tamen accommodatids
Lilia Caſtos referunt, quàm Aulicos; en tibi
Pudoris exemplar in flore. In flore, inquam⸗
tibi Caſtitas adumbratur, ut fragilem eam eile
memineris, ac in ipſo Sponſi horto concluſo,
munitôque, ſepiendam ſpinis. Terræ hæret, cshitet
humilitatem conſtantiämque ſimul amplexa. cura-
Candore perfunditur: neque enim Lilio ſimi-
lis haberi ea Caſtitas poteſt, quæ ,Pudica in umis
corde „ verborum Scurrilitate decoloratur.
Subridere ad aliorum cachinnos, gratulari ad ſa-
lutationes aſſentantium, munuſculis oblectari
amicorum, procul dubio Nigredinis prænum

tii ſunt, non candoris excubiæ. Periculis
stiam

etiam
non e⸗
Etert.
Hos e
ne
tetramn
interitun
terrena
Lilu cl⸗
ſoe im
tiendi
ſilorum
dem Li
renti in-
Pudor,
4clleos
Qoniam
tanumn 1e
PoCorem
Roſ non
lolta ſt
nitti *⅓
Pinarum
erſo pr
net viribu
Ptram pat
eſe Cando
Wn Provi
Purpina es
In Gen .
a in clbe
Uant nert⸗ 10
rie getat,
unind
s, guit
ir lgant. Eten
E Don,
pen glori
imun.
mngClliſius ve
l. Uobis eſſe
GCendoqe
ſit et gn
(ligenm
rart in
Gn⸗ Klor
ſpentillim
gniemn in

1
0

ℳ

fem, &
mlem, ſe⸗
A delcl
a ul iſſerer
(etet Ruß
ed, cun
(lant Re de
. Conlc .
8 l panen
Ance: GN
Mpontur 8
er rgen 4
. 4
re 10
tuint⸗ fin
Attem ;
„, nts
, ntorg,

etiam obnoxia Pudoris eſt converſatio: ut è
ſolo ſi Lilium evulſeris, paulò poſt aruiſſe ſpe-
n Ctabis. In intima ſui parte flaveſcit in aurum:
non enim opes animi ad gloriæ pompam ex-
poni debent, verùm cohibendæ in animo ſunt.
E terra prodit, ſed quàm maximè à terra ut
Flos recedit, ita quoque Pudor refugiat. De-
nique ſenectuti proximum Lilium eſt, cùm
terram verſus folia retorquet: nec procul ab
interitu illam crediderim Caſtitatem, quæ ad
terrena deflectitur. Memineris etiam calathum
Lilii clauſum erumpere: Caſtitas enim, quæ
ſuæ initio converſionis aperta eſt, ſeu gar-
riendi libertate, ſeu ſuorum proditione con-
ſiliorum, non adoleſcet in Lilium. Quod qui-
dem Lilium in nivem albeſcit, ſed trunco vi-
renti innititur: non enim florere diù poteſt
Pudor, ſicut Lilium inter ſpinas, niſi harum
aculeos ſpe felicitatis conſecuturæ adamarit.
Quoniam verò ad amoliendam magis Terre-
narum rerum curam, quaàm ad inſerendum
udorem inductum eſt Lilium, miror, cur
Roſa non magis in ſymbolum Caſtimoniæ ex-
poſita ſit Apoſtolorum oculis, Florum impe-
rattix & Verecundiæ ſidus. Nimirùm nativo
ſpinarum vallo munita Roſa non tam videtur
& cœlo præſtolari ſuppetias, quàm ſuis ipfſa-
met viribus ſe tutari. Adde non cuivis Pur-
puram parabilem eſſe, cuilibet verò paratum
eſſe Candorem: ex quo conſtat, nemini de di-
vina Providentia deſperandum, quam non
Purpura extorquet, ſed Candor promeretur.
1bid. 28. Ni antem fœnum, quod hodie eſt in agro, &
cras in elibanum mittitur, Deus ſic veſtit, quan-
Felices ny tò magis vos modicæ fidei à Quod antè Lilium
sdmiraw dixerat, nunc, mutato ſplendore vocabuli,
di. Fœnum appellat, ut noſtri temporis Salomo-
nes, qui ſe Lilia jactant, Fonum ſe eſſe imel-
Felices ligant. Etenim Lilio vix quidem comparari Sa-
non ſaper. lomon, Salomonéſque poſſunt, cum omni ta-

Cellæ

mor.

MoX A.
indobumn.

Alese
Clando

biant. men gloria ſua Lilium non poteſt non eſſe
Pignirs Fœnum. Cujus pompam omnem Sapienter
non muse, Chriſtus veſtem dixit: ut diſcas, non innatam
mores. nobis eſſe Felicitatem, ſed additam, eam

quandoque depoſituris. Et ſanè Dignitas ve-
ſtis eſt, quam detrahi oportet, ut dormiamus.
Quis enim in Honore quievit? Quis non la-
boravit in Throno? Hac fortè de cauſa, le-
ctulo Salomonis Punica mala adjecta ſunt; ut
ſapientiſſimus Rex ambitioſos doceret, non
requiem ineſſe Regibus vel in ſtrato, ſed la-
borem, & illum quidem non delicatum, aut
mollem, ſed rurali non abſimilem, eumque,
ui dedolare poſſit columnas, iiſque Punica
Dienitas mala inſerere. Et quidem, ſi in horto poma
miſera. ſereret Ruſticus „ molliùs laboraret: nunc
verò, cum è metallorum duritie florere fa-
ciant Reges aurea poma, quis illos labore
non confici arbitretur 6 Etenim ſi in ſudore
vultus panem duntaxat è molli humo extra-
himus: quæ ſudoris & copia, & ærumna
imponitur, quùm non in aprico, ac excul-
to colle, ſed in umbris conſtrati lectuli, ſed
inter argenteas columnas portentoſo ſœtu ma-
la aurea progerminant? Davidis id clarius au-
thoritate firmatur, qui, ut teſtaretur non
quietem ſomm, ſed culturæ labores pati Re-
ges in toris, ruſticano uſus vocabulo :. Riga-
bam, inquit, per ſingulas noctes letctum meum.
Quos ergo in aurea culcitra dormire feliciter
credis, hi ruſtico occupantur labore in plu-
ma. Ni autem fœnum, quod bodiè eſt, & cras
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Pl. 6. 7.

Stromatum, Lib. XIII.

in clibanum mittitur, Deus ſie veſtit. Lilium Cireum-
es? noli eſſe ſecurus. Lilium quoque compu- ſpectio
tatur in fœno: quéôdque hodiè mves candore e SRer.
exæquat, cras flammis immittitur, & flam- Fare.
mas emittit. Plane Salomon niveus quando-
que radiabat, citò tamen Mulierum externis
igmibus deflagravit. Nota, in alibanum, in-
quit, mittitur. Time proindè manum „ quæ à
radice revellit: non enim aris ſemper admo-
ventur flores, qui leguntur: ſed ſæpè quos
blandè à ſoli humilitate levamus, tradimnus
flammis. Si terræ hæreas, non eſt, quòd cli- Religioſus
banum reformides. A radice præciſus, & or- vectas
nare poteſt, & ardere. Flammas quoque con- H z-
cipit flos, non ad uſum, ſed ad ſupplicium. 4, 2,7

0οsε
Et vos nolite quærere, quid manducetis,
aut quid bibatis: & nolite in ſablime
tolli: hæc enim omnia Gentes Mundi
quærunt. Verſ. 29. 30.

Evangelica paupertas, ſi terrenorum exo- Humili-
nerata pondere, non extollatur, beata eſt. In- zas in per-
naſcitur tamen, neſcio quâ ratione, facilius lectis.
detritæ veſti ærugo ſuperbiæ. Ideò Chriſtus, Superbia.
cum eos ad deponendam eſcarum curam hor-
tatus eſſet, monet, ut in ſublime non tollan-
tur. Quis enim neſciat leviora ad altiora pro- Religioſi
ſilire? Quis autem divites poſſidere opes affir- non ſper-
met, quarum ex Evangelio conſtat eſſe dun- nant ſa-
taxat Quæſitores. Hæc enim omnia Gentes ulares.
Mandi quarunt. Si quærunt, quid manducent,
& bibant, inter Opes ſunt Mendici. Si verò Tempora-
habent, & quærunt eſcas: terrenis, apertum lia non
eſt, non expleri bonis, ſed irritari. Nimirum explente
alienis ſemper Avarus inhiat , propriorum
pertæſus Amaritiem. Mercator enim Nobili-
tatem appetit, ineſſe ratus Paludamento dul-
cedinem, quam non experitur in Nummo.
Nobilis deſtitutum ſe Opibus plorat, arbi⸗-
tratus Auro condiendam inopis ſplendoris Ca-
lamitatem. Opulentus Eques Byſſum cupit,
ſine qua opiparam Meniam faſtidit. Paſtor o-
vium David mercaturus Felicitatem, Regiam
vel oppugnatam in caſtris adit: Sceptro cla-
rus & Regia profugit ad Eremum, elongâtque
ſe à ſplendore Regni fugiens in Solitudinem,
recepturus Gaudium, cujus exilium miraba-
tur in Solio. Verbo, hac omniæ Gentes mun-
di quærunt: quarunt, inquit, non habent. Ad-
de, Mundi eos gentem dici: Quorum enim
eſſe videtur Mundus, miſerids hi Mundo fa-
mulantur aureâ compede prægravati. Pater lbid., 38.
autem veſter ſcit, quoniam his indigetis. Non superior
eſt, quòd ſoliciti ſimus: Patrem habemus tempora-
indigentiæ noſtræ apprimè conſcium. Pater lis piovi=
ergo dici non debet, qui ſubjectorum neceſ- Ali t,
ſitates etiam corporis negligit. Si Pater es, conſialsns
non videas tantùm curſim eas conſiderans, ſed dumJ.
ſtudioſiùs illas, exploratis inopiæ cauſis veſti-
ges. Scimus ea quoque, quæ non videntur.
Non omnes adeò frontones ſunt, ut ſuas ape-
rire miſerias ſuſtineant; quibus, niſi Paſto-
ris prudentia opem ferat, conficientur. Sciat;
non videat tantum, quibus Oves indigeant;
nam cui pallium fortè non deeſt, ſi rimeris,
deeſſe cognoſces interulam. Verumtamen quæ- Ibid. 31
rite prinum regnum Dei, & juſtitiam euss
& bhæc omnia adjicientur vobis. Magnum pro- grra
fectò inter humanum, cœleſtéque regnum Disfelin,
diſcrimen intercedit: hujus enim tranquillè

₰

74

potit, eſurimus adhuc, & cupimus: illius
autem feliciter candidati, rerum omnnum co-
piA diffluimus: hujus non explet poſſeſſio: il-

Ambitio lius ipſa vel cupiditas ſatiat. Quod autem tam
ſanda. parabile regnum, cujus ſi tantum petitor ſis,
Tempora- abundè in eo paſcare. Igitur ſi copiæ tempo-
lium re- ralis expetis beatitates, regnum Dei ambi,
rum con. cujus illa appendix eſt. Regnum autem cœlo-
temptus, rurn ſi quæris, habes: terrarum verô imperium

Severitas. ſi habes, non diù habebis. At non mihil hoc
etiam ex loco ad Reges clementiores dimanat:
qui, ſi annonæ Copiam ſuis in provinciis ſuppe-
tere cupiunt, eam ſciant Juſtitiæ culturâà pro-
venire. Fiat pax in virtute tua; & abundan-,
tia in turribus tuis. Turres armorum apparatu
horridæ in horrea convertuntur: neque enim
ad frugum ubertatem excoluntur agri, ſi ferri
aſperitatem exhorrueris. Juſtitia divini regni
quærenda eſt, quæ nec nævos in Angelis pa-
titur, ut hæc omnia adjiciantur nobis. An non
lectulum Salomonis, in quo aurea Punica ſpe-
Ctabantur diſpoſiti undique enſes propugna-
bant? Vel lectulus pretiosè florebit, éque ſte-
rili metallo Punica germinabunt, ſi Gladio-
rum Acie, tanquam Juſtitiæ Sole excoquan-
tur. An non Turris David in Canticorum fer-
tilitate exſtruéta, enſibus undequaque ſcate-
bat, ad terrorem iniquorum? Qui plantavit
in Evangelio vineam, non eam muro ſepfſit,
ſed ſepe circumdedit. Noluit enim ſontes re-
pelli tantum, ſed & dumorum aculeo ſau-
ciari. Quin molha ſpinarum vulnera ad cuſto-
diam infirmiora probata ſunt. Inter vites enim
illas propago ruſticorum tam effera adolevit,
ut Domim quoque hæredem interemerit. For-
tè ſuaviorem retuliſſet fructum, ſi non ſpinis,
ſed telis vinemam munivifſſet. At, dùm pu-
pugiſſe viſum eſt ſatis, ſuum in Filium obver-
ſos enſes ſerò dolhuit. Si pungimus, vulnera-
bimur: ſi vulneremus, nec pungemur: adeò
neceſſaria Severitas eſt, ſine qua non vinum
vites profundent, ſed prodigiosè ſitient ſan-
guinem Fihorum. Reges id meditentur, quo-

Pl. 121.
7.

Tribula-
tionu re-
medinm.

Agricul-
kura Ve-

rum tardius exilit è theca enſis, quam dies

erumpat ex umbris.

Nolite timere puſillus grex, quia com-
placuit Patri veſtro aare vobis reg-
num. Verſ. 32.

pati pe Quid regno cum grege? Num Oves aptæ
Chrifo. ſunt ſceptris? Quare non Apoſtolos, non Diſ-
Bastien- cipulos, non Duces eos Chriſtiani exercitus,
Perſecutio Vel ſaltem Homines non appellavit, inaugu-
zoleran. raturus eos ad regnum? Nimirùm non bellan-
de. do, ſed patiendo imperium cœlorum invadi-
Deggln: tur: nec Milites, ſed Oves tantùm occiſionis
“ occupant regnum. Agnus enim occiſus ab ori-
Eocleſia- gine Mundi dignus eſt accipere regnum, an-
ficos ve- te quem Semiores coronas ponunt. Ut ergo
ros non eos ad ſolium per tormenta;, doloréſque per-

Pompaſed venturos eſſe doceret, gregem appellavit,

aereik „ cCm de adipiſcendo regno redderet certiores.
sorporis Gregem quoque Apoſtolicum cœtum nuncu-
renan. pavit tum maximè, cùm eum ad imperium
tiant. provehebat, teſtatus Ovium potiùs manſue-

tudine, atque obedientià Eccleſiæ thronum
ſtaturum, quàm dignitate, faſtuque Princi-
pis.

/

Oliva

Vendite, quæ poſidetis, & date eles-
moſynam. Verſ. 33.

Quare non magis dilargimur villas, do- Eleimo-
mos, greges, gemmas, & gazam univer- a.
ſam, quæ jubemur vendere, ut largiamur? Eccleßa-
Nimirùm ſublevanda paupertas inopum eſt, Kici tedi.
non ditanda. Diſtrahantur proindè poſſeſſa, s non
quò pluribus ſuccurratur, & parcius. Geiming age,t
ri etilam liberalitatis coronam vult, quæ pri- a as.
mùúm vincit, cùm fundos haſtæ ſubjicit, ſe- da.
cundum revectura triumphum, cùm contra- Status
ctam ſummam proſundet. Primùm terram cal- vedioei⸗
cat, tum commutatas in aurum glebas fortius 17,,.
ſuperat; præſertim cùm non totum ſimul, ſed ia nu.
guttatim projiciat. Sic Abrahamum ad necem rianz
compulſurus Iſaaci, excitat à ſomno, de Fi- Haredes,
lio quem diligit monet, ire longiùs jubet „„ -
cæterâque imponit fuſius à Patribus, eà ſuper Siherior
hiſtoria, explanata. exerceat
Fervorem
ubjecto⸗
Facite vobis ſacculos, qui non vieraf .

cunt. Verſ. 33: .

Itâ-ne pecuniis non æraria locupletantur, Avaritis
ſed ſacculi contexuntur. Pecuniarum videlicèt nerplbi-
ea natura eſt, ut ad majora ſemper poſleſſo- 7,
res exſtimulent: atque ideèò ſſacculis magis ſar- na.
ciendis idoneæ ſunt, quàm arcis implendis. explent.
Opes enim non ditant, ſed capacitatem ex- Agricul-
tendunt rapiendi. Qui ſacculi, æterni ſunt, ſi u el.
opibus feliciter exhauriantur. Quin & theſau-²
rus indeficiens coacervatur ex profligato pa-
trimonio: Theſaurum non deficientem in cæ- Luc. 12.
lis, quò fur non appropiat, neque tinea cor- 33
rumpit: ubi enim Theſaurus veſter eſt, ibi &
cor veſtrum erit. Quæ vox myſteria innume-
ra occultat. Primum: Tunc non deficiunt in
Ccœlo Theſauri, cùm deficiunt in terra. Sterile Des dare
ſanè metallum eſt: at germinat, ſi non cola- Aaceihe-
tur. Reliqua ſemina humi defodiuntur, ut
pullulent: Aurum, ſi defoderis, perit; ſi ege-
ras, illudque profliges, Aſtris rigatum erum-
pit in Spicam. Nimirùm non ſterile Aurum
eſt, ſed Solum, Glebaſque dedignatum, inter
Sidera floret, Deique conſpectum pro dole
habet. Cur veròô in coœlo, Theſaurus indefi-
ciens futurus eſt? Audi: quéò fur non appropiat,
inquit, neque tinea corrumpit. Fur non ap-
propiat, ait, compilaturus, audeo dicere, ſi
accederet. Occaſiones hinc arcendas intellige,
cum quibus periculosè congredimur. At ſicut
Fur non appropiat, cur de Tinea idem non
dicitur: ſed ferè irruifſe videtur, cùm tantum
ad corrumpendum perhibeatur invalida ? E-
nimverò familiaris adeò Tinea Auro eſt, e- zrie
jſque viſceribus itaà innaſcitur, ut enervarl „zſere.
quidem poſlit felicitate Loci, comprimn ve-
rò, ut non naſcatur, vix poſſit. Quid ergo Aurum
Auro vilius, quid Opibus putidius, quarumn
corruptibilitas nec Coœlorum incorruptibilita-
te purgari poteſt, quin ex iis Tineæ ebulliant.

Equidem humano corpore nihil corruptius:
illud tamen à vermibus futurum in cœlo im-
mune, Loci beneficio, didicimus ex Apoſto-
lo. Naturalem proindè Auro fatendum eſle
iſtam cum Tineis affinitatem, quæ nec dirimi
Patriæ mutatione, ſed temperari duntaxat,

poteſt. Vbi enim Theſaurus veſter eſt, ibi eſt .
cot

Felicitais

gumn Cot

eh .
. irerel

lur ile
i0i Ilu0
Nigenct
Ceutt in
Cor mech,
gangue!
iim, qu
gud epil
milor Ii
ſetus hul
ſri cumn 0
ela ſt Ie

yr uni
ollnt
ſinili
inum
uptiit

ie Lmunc;
Clolos, in
15 Noytiu e
edlucem De
nr (i unbos
mutur n
is ſaintilh,
mt geld nonn ta
1 um Cligo,
H Ils leclt al
Pe anes ti
inligent ſer
nma (atu pudo
6te Mun con
arüti lunt
Ee Imm manibn
66 Ormamentorn
il. Vini
ele ext
1. Mß bber
Ee aiuunbretn
in Neid ad Apol
3. i. H, d
n *
1 erhuld eſſe
Kdpicitate
Ee Ueta ltere
a un lugn
Eemen
. Dor
6e In erd ſin
te Gin iit
u lan

—

rYelicitas gor veſtrum. Quid illud, enim. Undè dedu-
noxis. Ctum iſtud Cordis fœdus cum Pecuniis? Ni-
mirùm non Pecuniarum profligatione lætatur
Deus, ſed poſſeſſione Cordis; quod abfutu-
rum Coœlo declarat, niſi eò Pecuniæ inferan-
tur. Non enim licuit Opes habuiſſe, quin no-
ſtrum illæ habuerint Cor. Cohæret ita huma-
Avarz., num Cor Opibus, ut nullaà poſſit ratione ab
Wierso- iis revelli, ſi ſemel hæſerit. Quare, ſi illud
ra oblui., aliquò transferri cupimus, eò primum præ-
mittenda eſt Gaza. Dubitabas fort, quo paſ-
ceretur innata Pecuniis Tinea? En humanum
Cor meditullio Auri infuſum ad delicias, ſa-
tiémque Tinearum; quas Nobiles non ità dixe-
rim, quòd cunas ſortiantur in Auro, quàm
quòd epulas nanciſcantur & Corde. Aquilæ ſi-
milior Tinea, quàm Vermibus: Auri namque
fſœtus humano Corde ſaturatur; quòd diver-
fari cum Opibus nequeat, quin concivis, imòͤ
eſca ſit Teredinis.

Sint lumbi veſtri præcinéti, E& lucernæ
ardentes in manibus veſtris: & vos
ſimiles hominibus erpectantibus Do-
minum ſuum, quando revertatur à
nuptiis. Verſ. 35.
Confiden-

tia in ho-
minibus.

Aulici
miſſeri.

I nunc, & Mundo Cor devove. En Do-
minum in nuptüs, & famulos ab epulis ex-
cluſos, in occurſum paratos Sponſi redituri,
Nuptias verò haud itaà laudaverim, quando
reducem Dominum præſtolantur ſervi præcin-
Cirum- ti lumbos, & facibus armati. Nimirum ar-

edt. mantur cingulo Caſtitatis, ne qua eis è nup-
Matri- tiis ſcintilla, per Dominum, inhaletur. Faces
menia. verò non tam noctis umbræ, quam nuptia-
Guala. rum caligo, induxit. Vix enim oculatus ali-
quis redit ab epulis, ubi cæcus Amor occæ-
Cahita- cantes potiones propinavit. Lucermis ergo in-
Te ws. diget Dominus à nupti's redux, ut ſua curet:

indigent ſervi cingulo, ne eorum nuptiarum
Servoram afflatu pudor vacillet. Nunc verò quis Domi-
curaba- norum conſiderat, nunc Servi ſuæ curæ con-
lenda. crediti lumbos præcinctos habeant, inque eo-

Servi. 2 . .
Arn Erelta- rum manibus ſplendeant faces? Quodvis in eis
m on tici & Ornamentorum curamus, unius cinguli incu-

Religioß rioſi. Utinämque non eos ponere cingulum,
veri nipit facéſque extinguere jubeamus, ut à paruùm
H Pudicis libertis libertas peccandi, & impudi-
Cinſeien- Cà inumbretur, & meticuloſa exſolvatur. Nunc
verò ad Apoſtolos imperium Chriſti transfera-
tur. Hi, quamvis ad purum excocti, ſine
Famæ cn. Cingulo eſſe non debent, nec ſine face; tum,
1é. ut cupiditates ſuas frœænent, tum ut eorum
opera latere non poſſint in tanto lumine col-
ii, cusia. locata. Itaque non placet quorumdam Caſti-
Moriis tas, quibus latibula placent. Secreti amator
mwemeria. lucernam ponit, ut ſervet cingulum. Cingu-
Teuszte- lum verò ſine face non fulget, ſed mordendi
agic. rabiem irritat. Undè verò mutuabimur Lu-
6 cem, quâ lampades ardeant? ex umbris ſepul-
chri. Et vos, inquit, ſimiles hominibus eρ=.
btantibus Dominum Junum, quando revertatur à
nuptiis.

Ged

tia ape-
rienda.

Caſtita.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum ,Lib. XIII.

Beati ſervi illi, quos, cuùm venerit Do-
minus, invenerit vigilantes. Amen
dico, quoòd præcinget ſe, & faciet
11105 ſtaragire „O tranſiens mini-

ſtrabit illis. Verſ. 37.

Beati ſervi illi, quorum is Dominus eſt, Servire
qui & Miniſter eſſe non dedignagir. Unum Peofeliv’
autem ſatis mirari nequeo, cur ſola commen- fabili-=
detur in iſtis Dei ſervis Vigilia, & non magis „ .
ab eis Opus exigatur. Quid tandem præſtitit um me-
ſervus, ſi vigilet otioſus? Cur vigilantes, moria.
& non operantes facit Deus ſervos diſcum-
bere? Nimirùm non poteſt non operari, qui
vigilat. Otium enim exſurgit, quuùm dormi-
mus æternis. Altiorem adhuc tamen latére Eec-leſta-
cauſam putarim dilaudatæ adeò Vigiliæ. E- Kiei A-
nimverò de ſervis domüs Domini, hoc eſt, varitiam
de Eccleſiaſticis Viris hic ſermo eſt; qui, ſi oderinr.
Pecuniæ cupiditate (quæ Somnus dicitur Di-
vitiarum in Scripturis, & Plalmis) non ſo-
piantur, cuſtodiæque non fiant inepti, pro-
cul dubio à Deo præmium conſequentur. So-
lus metuendus, arcendúſque Somnus Divitia-
rum eſt ab Eccleſiæ Proceribus, quo morta-
liter ſopirentur, qui excubiis domus Domini
præficiuntur. Porro inſomnes eos vult eſſe, Manera,
non in prima tantùm, & ſecunda, ſed in
tertia quoque vigilis. Multi enim Honoris Dignitas
veſtibulum ſubeunt, odio in Aurum armati: **s M.
quos paulatim Metalli fulgor faſcinat. Plures Propaſits
in prima, nonnullos in ſecunda, vix quem- vetinéda.
quam in tertia vigilia invenies Pecuniarum ſor-
des pertæſum. Nimirùm ad multam noctem Perſwve-
excubare ipſis quoque excubiis laborioſum. "antiz
Placet jam ad Patres-familias traducere non Bad
Vigilias, ſed Vigilum mercedem. Et illud ergfs.
hinc primuùm diſcant velim, Dominum ſe præ- wilias.
cinxiſſe, ipſümque per ſe famulis miniſtraſ- Rex An-
ſe. Niſi enim Famulos ipſe paveris, pro cer- licis con-
to habeas ab Oeconomis, & Subpræfectis e:
negligendos. Id verò præſtiteris, ſi te præ- gat. e⸗
cinxeris. Siquidem tantam in ſubjectos ſeu be-
nevolentiam, ſeu curam tuam Miniſtrorum
aut rapacitas, aut ſævities non eludet. Præci-
dendum tam implicati labyrinthi filum, ut
charitatis vinculo ad curam Subjectorum de-
ducaris. Præcinget ſe, & faciet illos diſeumbe-
re. Præcinget, inquit, ſe, non ab alio præ-
cingetur. Quis enim audeat Superiorem à va-
na rerum cura retrahere, niſi ipſe ab iis ſe
revocet? Tu te cohibeas, chlamydemque;,
quàâ impediris, ab inceſſu contrahas. Cæte- Saperies
rum, nili prolixiorem togam adſtrinxeris, nun- invigiler.
quaàm affectum, quem ſimulas, ſubjecti de- Cure ſui
prehendent: hic enim calcaneo maximè, ex?NRas.
Gregorio, deſignatur, qui ſub promiſſa chla-
myde latet. Et tranſiens miniſtrabit illis. Vel, Superior
quòd reliqua non negligat, dum Servos cu- ovideas
rat, vel, quòd & alis præſtiturus beneficia 7 a
diſcurrat. Nihilo minùs, etſi tranſiens min-
ſtraturus ſit, præcingit ſe: adeò non perfun-
Ctoriè perfunctoria obiri debent.

Hoc autem ſcitote, quoniam ſi ſciret Pa-
rerfamilias, qua hordâ fur veniret,
vigilaret utique, & non ſineret per-
fodi domum ſuam. Verſ. 39.

G 2 Potius

Principiis

Oscaſio
fugienda.
Tentætio-
nü reme-
Aium.

Mortis
aski vio.

Epiſcopi.

E ecleſtia-
Kicoriem
reditus.

Luc. I2.
43*

76

Potius locum, quà perrumperet fur, quam
horam, quâà advemret, noſſe deberet Pater-
familias, ut periculo provideret. Sed tam dili-
genter omnia novit, ut præſtò eſſe poſſit ,
quocunque aditus exploretur. Verüum;, cur
domum non ſineret perfodi, cùm è re futurum
videatur magis ſi introgreſſum deprehendat,
quàm ſi terreat ingreſſurum. Itaà latronis dex-
tera, apud Apuleium, auſa reducere peſſulum,
confixa oſtio clavo eſt. Nimirùm excubandum
nobis contra vitia eſt, ne irrumpant, vix ea
emiſſuris, ſi, diffractis moœnibus, irruerint.
Arceatur procul Animæ latro: non enim poe-
nas de eo ſumemus, ſi ingreſſum expugnave-
rit, ſed dabimus. Vide Hieronymum puellas
ab epulis removentem, quas mavult ſecuriore,
licèt obſcuriore palmâ, de hoſte, ſine con-
greſſa, triumphare. Fortè pomum decerpſit
Eva, ut fortiùs rejiceret; quod ut cepit, cap-
ta protinùs eſt. Bethſabeam fortè, non ut a-
maret David aſpexit, ſed ut viſam conſtantiùs
Domino immolaret: at non ità fœminæ ardor,
ut Bethleemici unda fontis, excutitur: uſſit
enim illicò impura favilla regium illud pectus,
divinæ Legis ærarium.

Qua horà non putatis Filius hominis ve-
niet: Ait autem ei Petrus: Domine,
3 dicis h bol. .
act nos dicis hanc paraboiam, an
ad omnes?! Verſ. 40.

Planè mortales tanta Mortis oblivio cepit,
ut jure optimo dubitare Apoſtolus poſſit,
num & ipfi deceſſuri ſint, quà horàâ minimè
putant. Itaà enim ſecuros eos conſpiciebat, a-
deòque terrenis occupatos, ut perſuadere ſibi
non poſſet, incertos eſſe de hora ſui obits,
qui adeò tranquillè peritura tractarent. Divi-
tem intuere diffluentem deliciis, indulgentem
ſomno, inhiantem trabeæ, elatum ſtemma-
te; iſne tibi videtur hominis ſimulacrum,
improvilum Mortis adventum extimentis?

Quis putas eſt fidelis diſpenſator, &
prudens, quem conſtituit Dominus ſu-
per familiam ſuam, ut det illis in
tempore tritici menſuram?! Verſ. 42.

Diſpenſatores ſuper familiam Dominmi Su-
premi Eccleſiæ Præſules procul dubio ſunt:
quos non Panem diſtribuere Chriſtus vult,
ſed Triticum; idque in menſura; nec uni,
ſed omnibus ex familia. Triticum, inquam,
ad ſementem faciendam ſuis Præſules largian-
tur, non panem ad Delicias. Intelligant, qui
dignitates in Eccleſia quærunt, bonum ſe opus
deſiderare, non lautam menſam, culturæ la-
borem, non honorem dominats. Tritico ſa-
cri reditus comparantur à Chriſto: ut, qui
accipit, eos ſibi in pauperes diſpergendos in-
telligat. Quod ſanè triticum præberi debet à
Primoribus parcè, & , ut Lucas ait, tritici
menſuram jubemur diſpenſare. Vix enim fa-
ciendæ ſementi idonei erunt Eccleſiaſtici, ſi
copioſiori abundent frumente. Rurſus, ut det
illis. Illi non ſunt Ille, quem unum omnibus
anteponis, & ſolum fortèê, cæteris neglectis,
infarcis. Verüùm, quod ſequitur, cautiorem
facit diſpenſatorem. Beatus, inquit, ille ſer-
vus, gquem, cum venerit Dominus, invenerit

Oliva

ità facientem. Audin'? Niſi Mors te occupet Digni,
hâc ratione Domini triticum diſpenſantem non mung
quamvis id præſtiteris tuæ initio poteſtatis , mores.

non proderit. Etiam Sol in ortu albicat, ſuum-

que ad aſpectum intuentium aciem admittit
in meridie excæcaturus audacem. Ergo, ut Afabili.
beatus jure dicitur, quem ita facientem Mors ““
inwaſerit „ ità infeliciſſimi habendi ſunt, qui
cùm primo vere bonorum autumnum Prætu-
lerint, ad poſtremæ ætatis autumnum vel a-
varè fruges contrahunt, vel ſtultè inter cha-
riores diſir ibuunt.

Quod ſi dixerit ſervus ille in oorde ſuo:
Moram facit Dominus meus venire:
& cœperit percutere ſervos, & an-
cillas, & edere, & bibere, & ine-
briari. Verſ. 45.

.

Suſpecta ſeveritas eſt. Quis enim exiſtimaſ- Zelus in.
ſet, tam rigidum erga conſervos ſervum, diſeretus.
Mancipium eſſe Voluptatis? Et tamen eorum Réfume-
ſanguinem exprimit, quò ſecuriùs vinum po- v"e.
tet: Virgas exerit, ut hauriat calices: ſævit, Cenſeres
ut epuletur: degenerique artificio ex aliorum aliorum.
doloribus ſuas delicias expreſſit. Ideò inopi- “nele
natò Dominus ſuperveniens, dividet, inquit, H
eum, partémque ejus cum infidelibus ponet. Luc. 12.
Quorsùm iſta diviſio? Ut fſcilicèt, quæ tege- 46.
batur feritate, & ſeveritate mollities retega- Correltio
tur. Quantùm mellis ferienti aculeo frequen- ußoſr.
tiſſimè ineſt! Tonant Nubes, & in nos ful-
mina contorquent, ſibi Irides paraturæ. In-
volvebatur enim illis virgarum faſcibus diſſo-
luta in delicias mens perfurentis Servi, & fa-
ciléè putabatur Voluptatis oſor, cujus dextera
vulneribus militabat. At cordis inſpector Deus
epotos calices, ingeſtâſque dapes palaàm om-
nibus oſtenſurus, duas in partes diſſecat, eum-
que cruciandum cum infidelibus collocat. Quod
Matthæus clarius, ad rem noſtram, his ver-
bis ediſſerit. Dividet eum, partémque ejus po- Matth.
net ocum bypocritis. Quare non magis cum ira- 24. 51
cundis, & truculentis deputatur, qui tam
inhumanè ſervos exceperat? Nimirùm non ſæ-
vities eum ad cædem compulit, ſed bibendi
libido impulit, cui ut tutius ſubſerviret, ſi-
mulato zelo manum ferro inſtruxit, ſamulum-
que dilaniavit, non ſanguinis ſitiens, ſed fa-
lerni. Et ſanè à communi uſu diſſentit,
quod hic à Luca conſcribitur; qui degene-
rem ſervum verberaſſe antè, quam bibiſſe af-
firmat; cùm homines conſueverint à vino in
furorem agi. Nimirùm non ſola vini prægu-
ſtatio abducit à mente, ſed & vini libido,
atque cupiditas. Quare dimovendum te mente
ſcias, non guſtu duntaxat vini, ſed & deſi-
derio. Miraris mero tantùm ineſſe feritatis, Gals
cùm ſuavitatis tantùm inſtillet? Bacchum me- pluptas
mineris inter fulmina, Poëtarum patrocinio, „exia,
ſuperſtitem, Joviſque pertæſum innoxium la-
tus, fulminantis dextræ fragorem adamaſſe.

lanem veni mittere in terram, & quid
volo, niſi ut accendatur! Verſ. 49·

humanum ge-

& Glori. lis pervoris
fons.

Tribus potiſſimùm peſtibus
nus perditur, Auro, Carne;

quâ ratione liberari poſſimus, accommoda-
tum

m
. 14)
Culla
tan
inte l
Fiit ni
tuln ſon
1 Mndo;
ae bei
Nen ertl
Gor exeſ

4
Ardor d
o eumm
gbibi ſo
lalet in p
& mewor

/
liſnna
n0ℳ.
Ferl.

Ultabas
66 (uifum
extendetur.
te non val
Ced iln
ce angutte⸗
Ulu beptiſnii no
dareſice
(ibes cor
Tündam me
Cns à Cru

uat,
amt A
Uoemn.

mun Mn Pice
ni ſil kntim
enlim m
Uet lgitur,
Iln tebellarit
klltit uunn
Utertis, n⸗
1 eclt
lnen krange
4 Frninen,
Ralo wſei
Een, einn l

Dr nlerta

Eledkis
Status.
Divitis
ind'Per
ies, Am-
den, &
Voluptas
ven item.
Mortis
memoria.
Jugum
Chrhi
ſaa ve.
Tepiditas
Latitiam
ſpiritual:
extinguit.
. Parentum
Nu di n
L . Evange-
e lica.
Ne, go
e 1 Pax cor-
Grittn de
.o ſ n
&
hworeln
4 , “
N
tn iele
ilet! Nch,
Neumn ,
gtelnminnnn,
lugbeen
56
Ml, l
Mrn! el

Stromatum

tum Ignis pharmacum proponitur. Etenim vo-
rax Flamma foœnum Carnis, florem Gloriæ
null ratione virere patitur; Aurum verò non
tam abolet, quam purgat. Ergo, ſi divinus
in te Ignis non ardet, ſcito illi pabulum Car-
nis & Gloriæ ſubtractum, nec Auri ſuppoſi-
tum fomitem. Auro iti licet per ignem, ſed
Mando; foœnum verô Voluptatis, ambitioniſ-
que flos ſtare nequit cum Cœleſtibus flammis.
Alges, flore Honoris vernas: friges, niſi Car-
nem extinguas: non cales, ſi Auri in te ar-
dor exæſtuat. Denique, quare Chriſtus Evan-
gelicam perfectionem Igni contulit? Num,
qued Cozlum petat nobile Elementum ² vel
quòd Caduca conſumat? Vel, quèd Cineri-
bus quammaximè conſervetur Sepulchralibus
Ardor divinus? Ignem optas? Cinerem para,
quo eum tegas. Ipſa Flamma Cineres dabit,
quibus foveatur. Neque enim ſanctus Ignis
calet in pectore, quin Mortis te undequaque
& memoriâ, ac cinere reſpergat.

Baptiſmo autem habeo baptizari, & quo-
modò coarétor nmuſqueäaum perficiatur!
Verſ. 50.

Putabas inveniri anguſtias in Cruce? En
Chriſtum coarctatum, quòd tardiùs in Cruce
extendatur. Anguſta Crux eſt, ſed in ea ſta-
re non vales, niſi toto corpore dilateris. A-
deò ipſa quoque Crucifixi pozna docet à Cru-
ce anguſtias exulare. Coarctaberis, ſi inchoati
baptifimi non ſuſtinueris perfectionem. Quas
enim in ſpinas ſeſe induit, qui intra ſepem
domeſticæ diſciplinæ amplitudinem quærit?
Quibus compungitur ſtimulis tepeſcens quo-
rumdam mens, nec in Cruce fixa, nec ex-
torris à Cruce?

Putatis, quia pacem veni dare in ter-
ram? Non, dico vobis, ſed ſepara-
tionem. Verſ. 5I.

Non Pacem aà ſe terris redditam negat,
ſed tantum non eam gratis dediſſe fatetur,
quam Parentum potius, & Filiorum amore,
tanquàm nummo accepto, vendidiſſe inſi-
nuat. Igitur, cùm ſanctè adversùs Patrem fi-
lius rebellarit, diſceſſerit à Matre filia, diſ-
ſenſerit nurus à Socru, tunc Pax germinabit
in terris, quæ Pax dicenda non eſt, quando à
Deo diſcedit, ne diſcedat a Sanguine. Mat-
thæus evangelii ſui capite decimo pro verbo
ſeparationem, ponit gladium: ut nos doceat, ex
gladio naſci Chriſtianam in corde tranquillita-
tem, oleamque non Columbæ inſitam ori, ſed
labiis inſertam Accipitris. Non ofſculis, ſed
laniatu excolitur Olea. Hinc diſcas, fruſtrà
Pacem ſperari ab eo, qui à Parentibus E-
vangelico cultro non disjungitur. Cæterùm af-
finitas iſta verborum Separationis ſcilicèt, &
Gladi, promiſcuè ab Evangeliſtis invecta,
aperté nos monet, ſeparationem non fontem
belli eſſe, ſed bellum: & ſimulatam barba-
riem eſſe, ſi ab iis ſepareris, quos odiſſe per-
negas. Illud enim, quod fortè cum Luca
Qeparationem dixeris, à Matthæo dicitur

Gladius.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

.

„ Lib. XIII.

77

kilius in Patrem

Pater in filium, &
ſuum. Verſ. 53.
Miror cùm Chrifti gladio Pater à filio, fi- Vaie.
lia à Matre, à ſocru Nurus ſeparentur, qua-
re nulla Fratribus ſeparatio imponatur. Nimi-
rùm fratrum vel tantam eſſe vult Chriſtus
concordiam, ut, cæteris diſſidentibus, idem
eos ſentire velit, vel tam raram inter eos eſſe
