affluere voluit tantâà illà prædà, quäâ retarda-
ri poterant ab Apoſtolatu. Et quidem quod
ad poſtremum attinet: ſapientiſſimée Domi-
nus, ut eos impelleret ad paupertatem, in-
Felicitas genti prædàâ locupletavit. Etenim nihil adeò
miſera, temporalium faſtidium parit, quàm eorum co-
ſea exper- pia. Contemnimus facilius, quæ poſſide-
ti. mus, quam, quæ abſentia cupimus: Libidéô-
que opum tenaciùs hæret, quàm Uſus. Ni-
mirùm, niſi aliquando experti eſſent hi Diſ-
cipuli quàm inamis eſſet omnis copia, ea quo-
que quæ rete diſſolveret; ſæpius deſiderium
prædæ eorum animo recurriſſet. At, poſt-
quaàm intellexere facilius ambas naviculas ad

merſionem uſque compleri poſſe, quàm ad
ſatietatem umus animum occupari: tum abje-
cerunt omnia, & abdicarunt piſcandi cupidi-
tatem, quâ obrui poterant, non impleri. Ita
eſt Ut omnia dimittant, omnia Chriſtus
permittit; contemptumque abundantiâ extor-
ſit „ quem impetrare nequiviſſet indocilis pau-
Peries. Ideò forteé Judæ animum prædandi
cupiditas invaſit, quia nunquam ſaginatus
temporalibus „ eorum faſtidium in abundan-
tia didicerat. Nam acceptis argenteis, num-
mos abjecit,; & elegit ſuſpendium. Cur ve-
1r6 Petrus ſe peccatorem cognoverit poſtquàm
abundare cœperit, indè fortè ortum eſt;
quia terrenorum copia vix Juſtis conceditur,
quibus intentari lego Flagellum, non Abun-
dantiam promitti. Exi, inquit, d me Domi-
ne, quia homo peccator ſum. Et nota: Evan-
geliſta non dicit peccatorem non ideò ſe Pe-
trum horruiſſe, quòd Chriſti divinitatem
agnoverit: ſed ſtupor; inquit, eum circum-
dederat in captura piſcium, quam ceperant.
Adeò, uti dicebam, indicium non ſemel
peccantis eſt, temporalibus abundare. Caſti-
gat enim omnem filium, quem recipit: con-
trà verò, Statua illa conterenda caput au-
reum nubibus inſerebat. Quare verô clamas:
Exi d me, Domine, quia homo peccator ſum.
Niſi literæ penitùs & veritati adverſaretur, Feliciia
dicerem; ideò Dominum rejeciſſe, quia bo- ²½ e⸗
2 1 2, . abdueit.
nis opibuſque circumfluere cœperat. Non
enim Deo adhæret, cujus animus inhære-
re coœpit capturæ. Etiam felices illi clama-
bant: Recede à nobis, ſcientiam viarum tua- Job. 21;
rum nolumus. Itaque prima felicitatis ſobo- 14.
les Apoſtaſia eſt: Raréque poſt prædam a-
bundans cor Deum non excludit; vocéſque
Petri, licèt diſſimili mente, non jactat: Exi
à me, Domine. Ubi Aurum colitur, indè Di-
vinitas exulat; & Deum dimittit à ſe, qui
ſe optat immergere Felicitati. Etenim non
capit temporalia, niſi pectus, quod Deum
non recipit; alioqui qui locus Opibus, ſi
Deo abundaveris? Te verò nunc, Petre,
compello. Si Deum procul eſſe cupis, quia Zelus a-
Peccator es, cur illum rogas exeat à te, & "sarec
. . . P. etiam ſi-
non magis ab illo tu fugis? Tu abſcede, non „, fmcs.
recedat ille. Nimirùm tam ſolers peccato-
ris venator eſt Chriſtus, ut fruſtrà eum ſit
declinaturus, quiiquis inſequentem habitu-
rus eſt a tergo monentem milericordiam. Vi-
det Petrus tam cupidum ſalutis noſtræ Do-
minum evitari non poſſe, niſi forteè fatiga-
tus ipſe recedat. Samaritana & Latro id te-
ſtantur, illa in contumeliis Magiſtrum ex-
perta, hic inter blaſphemias nackus Salvato-
rem. Verùm ut aliquando interpretationem enen
abſolvamus: notandum hic, non ſemper in- Gi al
terdicenda hominibus, quæ cupiunt, ut in- Sayerior
terdici deinde queant. En Chriſtus capturæ condef-
cupidos piſcatores non arguit de cupiditate, ndte-
ſed implet: tum illi ſpontè, expleto de- Durac,
ſiderio, deſiderata calcant, & ſequuntur Do- iſeretus
minum. Ex quo diſcimus, indulgendum ah- .
quando fragilitati, ut fortius ad contemp- Saperio;
tum ommium convaleſcat. Deus coturnices ltrde
prius præbuit, deindè manna; ut ſatiaren- aice.
tur cibis Sæculi, quò avidius panem cupe-
rent Angelorum. Satiat Voluptatibus, ut
cibum devorent Cœli. Non Scorpio aſperæ

guperiof
non omnis
deneget.

reprehenſionis præbendus eſt poſcenti ova:
Sed concedendum,
guod

ſi tamen Pater es,

gue⸗
E c
tur.
Cunt1
tum
decant
Nud
Gelatt
ngls,
& di
40 guan
Aguiz l
1a imi
eviſt
h,deas en
C⸗ Nitttunn
i,ſ ti, al
ce ng col

henibus,
Mnimicam
MMhrum
aleretur.
1ul Quen
Ccitut Pe
iu homnines e⸗
fuum ge
Dredein
licator,
Pernt; icl
u. Elti? ex
mmmn ſt ali,
uenlan co
* & nds, ſ
ſl Hopeos
tünus ed
Chrenit. N
nat: M.
Admun

hunm
in,
lordit
pot

iih,

4 ul maclla
a. An, n o
ſafe verd “

Abin &

de. äl mine,
fecenn
fieg 1, & Vitiis
tention,
n Nn wi
8 t Vexe
enm intl
detin
4 bln lu
ſend Viletdc
ed id rie
5 len
i Nor
tnl e
agin

n non e⸗

.

gen keht
gence r
Care penn tt
nn Air
tati Areenn
eſeilk u)

8 Auimnn
ſelces d

ticnn i

etd e
l
gu

lnenm

Tieronme

10 elſſel .

quod petit, ut poſtquàm habuerit, genero-
se contemnat. Irritat namque, quod nega-
tur. Porrò, ut Chriſtum ſequantur, ſubdu-
cunt naviculas in littus. Occaſiones cupidita-
tum abrumpendas eſſe hic locus monet. Quod
decantatum ità eſt, ut explanatione non egeat.
Illud miror, qua de cauſa, qui omnia reli-
querant, non navim quoque reliquerint in
undis, ſed ſubduxerint in terram. Fortè ut
& aliis irritamentum capturæ præciderent,
ad quam provocari potuerant, ſi paratas in
aquis naves conſpexiſſent. Tuum igitur eſt,
ità dimittere temporalia, ut iis, quibus te
exſolviſti, affines, & cognatos non innectas.
Religioß, Secus enim qui contemptus opum, quæ va-
zon Cog- nitatum fuga; ſi ignem quem è ſinu tuo ex-
vatis, Jed Cutis, alii ingeras in vifceribus? Tu declama-
H le,. turus contra divitias, iis, quos amas „eas di-
giantur. largiris? cur manu Ppræbes, quæ linguâ aufer-
re cupies? Ideò Chriſtus: Da, inquit, pau-
peribus, ut divitiæz non divitem faciant „ ſed
inimicam ſibi nutriant paupertatem. Quam
pulchrum, ſi ſæculi opibus non Opulentia
naſceretur, ſed ſervaretur in mundo Pauper-
. tas! Quam verò myſteriorum plenum, quod
Licitur Petro: Noli timere, ex bhoc jam eris
Felieitss homines capiens! Horruit nimirùm ſelicitatem
seigs. ſuam generoſus animus „ timuitque Petrus
prædam ſuam. Noverat, quamquam rudis
piſcator, capi ſolitos homines ,„ ſi mimium ce-
perint; ideòque veritus eſt, ne tantæ Opu-
Zelus a- lentiæ ex Domino mancipium fieret. Timuiſ-
nimarum ſet alius, ſi parùm foret expiſcatus. Petrus ad
nipil qae- tantam copiam piſcium expavit. Timeremus
rat. & nos, ſi ſciremus temporalia non opes eſſe,
ſed laqueos. Verum Petro diſſimillimi exul-
tamus eò ardentius, quoô copioſior captura
obvenit. Noſtram autem refellit dementiarn ,
Ecclel.7. qui ait: Melius eſt ire ad domum luctus, qudm
4. ad domum convivii.

Et factum eſt, cdm eſſet in una civita-
tum, & ece vir plenus lepra, &
videns Jeſum, & Pprocidens in ſaciem
rogavit eum, dicens: Domine 2 ſi
vis, poteés me mundare. Verſ. 12.

Sovori- Quid eſt, quòd in urbe leproſus occur-
ies, & rit Chriſto, cùm tamen eliminari ſoleant , le-
Ritts. gis Præcepto, hujuſmodi homines & civita-
Jaſiia te? Nimirùm plenus is erat leprãa, non ali-
eu om- quali maculatus labe: & fortè, quemadmo-
r duùm, qui obolum furatur, Latro dicitur,
lſervantie Jui verò regnum invadit, Triumphator in-
ſcandalo- ſcribitur & novus Hercules: ità ſemiperfe-

Jos auda- Cti homines, & qui minimis interdum ma-

cioyes im- culis fœdantur, contemptui ſunt, infames ve-
mitius

opbrima⸗. r0ô, & vitiis undique pleni terrori ſunt „ &—
venerationi. Porrò non plenus leprâ is erat,
qui Jeſum videre potuit; imò plenus erat,
nam ſola vexatio ejus aciem acuit oculorum
ut Deum intueri poſſet. Quot in eadem via
benè valentium oculi Jeſum deſpexere! Quot
tum ſolum lumen oculorum recipiunt, cùm
adversd valetudine ad lectulum allidunrur!
Verùm videamus & nos, quo modo curetur
Luc.5. 13. à Jeſu. Et extendens manum tetigit eum di-
cens Volo, mundare. Manu antè utatur ſpi-
ritualis Medicus, quàm linguâꝗ. Miniſtret
languido, antequàm imperet, & , Volo, pro-

Stromatum, Lib. XIII.

33

nuntiet, poſtquàm ſuâ peccatorem manu teti-
gerit. Non curatur amimarum Lepra ſolo Vo-
cis imperio, ſed Mammum miniſterio. Ute-
re Manu, & tum Impera, & diſcedet Le-
pra ab impio. Dynaſtæ fortè non unius incu-
riam hic locus ſugillat, quorum Ditio ſi le-
proſis infecta ſit, decreta quotidiè ſcribun-
tur, feruntur leges. Enimverè errant; ſiqui-
dem non curatur Lepra ſolo Verbo, ſed &
Brachium repoſcit. Tangant, feriant, era-
dicent, & pullulabit loco Lepræ Flos pacis,
puſtulæque vulneribus curabuntur. Quod ve-
rô curationem conſequitur, myſterio non va-
cat. Indicitur illi, ut Nemini dicat, ut ſe
oſtendat Sacerdoti, ut pro ſua emundatione
offerat Munus. Nimirum Linguæ procacitas,
tenacitas Munerum, fuga à Sacerdote con-
tractæ agritudinis cauſa fuerant; ideôque, cu-
ratâ leprà, fons morbi obſtruitur. Quèd ſi Tepidita-
durum hoc videtur, conſideret unuſquiſque, 12 eni.
quot nos maculis reſpergamur ex Multilo-
quio, Avaritià, & Confeſſionis incurid. OQua-
re, Ccum alicujus animam lIue hâc infectam
cognoveris, ſcito eam vel Linguolſam eſſe,
vel Avaram, vel Purgationis immicam. Quid
verò eſt, quèòd, poſt curationam, jubetur ſe
ſiſtere Sacerdoti? Ea fortè de cauia, quòd Supe ior
vel ſolus Sacerdotis aſpectus depulli morbi re- „½„⸗
liquias diffipare valeat: quodque is tantum ““-
aſpectu Pontiſicis dignus ſit, cujus purgata
jam lepra eſt. Denique, etiamſi tibi Mun-
dus videare, noli præientiam faſtidire Paſto-
ris tui, ſed ſiſte te illi, ne redeat ſcelus,
quod ſopitum verias eſt, quaàm extinctum.
At quis nunc Pontificem convenit, ut ofle-
rat Munus? Quis Sacerdotum lateri hæret, Eecleſia-
ut Templum ornet? Frequentatur nimium ſa- Kici coli
SS 5 ! deler, ſed
nè non jam Edes, ſed aula Pontificum, led aad ei z,
ut indé abeant Auro ſuffarcinati, & ditati
Reditibus. Non ut Munera offerant, Le-
proſi ſiſtuntur Sacerdoti, non ut curetur Le-
pra, ſed ut augeatur: ſiquidem Cupiditas,
& Ambitio aulam ſubit, ut pabulum ex ea
avehat Calamitatis ſuæ.

Perambulabat autem magis ſermo de
iο, & conveni hant turbæ mul-
r&, ut audirent, & ourarentur ab
inſi mitatibus ſuis. Ipſe autem ſe-
‿dehat in deſertum, & orabhat.
Verſ. I5. 16.

Ergo ut de te Fama perambulet, Mens
tua in Eremo quieſcat: & Vox ſileat, ut
Vita loquatur. Porrò Chrifli fama fereba- Goncio-
tur non alieno ſolum ore, ſed propris ſuf- natoris
fulta meritis ambulabat. Rarus homo eſt , *emplü.
cujus ambulare poſſit nomen, mſi adulan-
tiumn linguis fulciatur. Haud illius fama per- Fama
ambulat „ quæ in utramque partem miſe- cura.
rè claudicat, divinæ humanæque gloriæ am-
bitioſa. Famæ verò noſtræ alas addimus in
nidulo Contemplationis. Quoniam verò am- Spiritua-
bulat perdiffici?, quicunque cæcutit, me- lia cateris
minerimus ſermonem de nobis non perambu- antefe-

laturum, ſi Lippienti duntaxat Liæ, Acti- rg⸗,,
væ videlicèt Vitæ innitatur. Rachel Liam neglesta.

ducat; & , ſi hæc parit, illa videat. Et Zelus a-
quando de Sororibus iſtis ſermo incidit; ſci- simarum

endum eſt, Liam quidem fœcundiorem Ra- Sibi „ &
chele Orationi
4. 2

Vacet.

ℳ

cChele, at illius filios ad prolem iftius accur-
riſſe, ut annonæ ſterilitatem ſublevarent. Jo-
ſeph, filius Contemplationis, opera paſcat
Act onis; peritura, niſi regnantem Fratrem
conveniant: in Ægypto ſiquidem IIraelitis
frumenta, ſola Contemplationis proles Oratio
diſtribuit. Fœcundior, inquam, liberis Lia »
ſed in fœtu conſtantior Rachel; quæ, etſi
tardiùs parere cœpit, in morte tamen nec cel-
ſavit a fœtu, ut Drogon Cardinalis perſcrip-
Chriſus ſit. Libet illud quoque hic ex occaſione in-
ubi vabi quirere: quare non ex Joſepho, ſed ex Ju-
et. da ortus ſit Chriſtus? An quia ægrè Chri-
, ſtum concipit quiſquis, licèt Sanctus, in T.-
gypto regnat. Ardua res adeò eſt Regnare
& Pium eſſe, ut nec Joſeph Chriſti abavus
eſſe potuerit, quòd pro Pharaone regnaverit.
Verùm redeamus ad turbas, quæ veniebant,
ut audirent, inquit, & curarentur ab infirmi-
Concionis tatibus ſuis. Quam rarus Auditor, qui Con-

Sura ſu-

bperſtuæ.

vanitas cionanti interſit, ut vulnera ſua ſanet, &
ori u, x non magis, ut pruritum aurium palpet! Con-
Audite- 8 1. . . 4
Mm, uaio, Cio Muſica jam eſt, quæ niſi bellè cadat, &
Verbam grata auribus accidat, ruſtica dicitur: ac ſi
Dei im medicina propinari deberet ad modos, &

plenaum. putidum ulcus non ferreum, ſed ſericum ex-

Concio pectaret gladium, quo ſecaretur. Ui audirent,
ſeris. & curarentur ab infirmitatibus ſitis. Suis, in-
Cenſores quit; nam plerique, quæcunque dicuntur;

"liorum. in alios contorquent, & ſi avaritia reprobe-
tur, incuſari quemvis, præter ſe, putant;
ſuorum incurioſi vulnerum, alienis plagis vi-
num infundunt à Concionatore ex Evangehio
Familia- expreſſum. Utinam ſaltem curandi deſide-
ritas cum rio, & non libidine detrahendi. Nos quoque

Tr dare.- ecquando ità loquimur, ut languentium cu-
i⸗ ſi ſe- rari poſſint infirmitates? Faxit Deus, ne nu-
*

gis noſtris, ut non curantur animæ, ità non
vulnerentur.

Et factum eſt in una dierum, & ipſe
ſodebat docens. Et erant Phariſai
Jedentes, & legis Doctores, qui ve-
nerant ex omni caſtello Galilæzg, &
Judæk, & Hlieruſalem: & vir-
tus Domini erat ad ſanandum eos.
Et ecce viri portantes in lecto ho-
minem, qui erat Paralyticus. Verſ.

17. 18.

Fatigatur ſandè mens tantorum conſidera-
tione myſteriorum. Eaenim quid eſt, quòd,
cùm Domini virtus eſlet ad ſanandos Scri-
Superiori bas, & Legis Doctores, non ipfſi curantur,
us impu- ſed Paralyticus, cui, dimiſſis à Chriſto pec-

ſorle⸗⸗ catis, reparantur & nervi? Quomodé cura-
Gregis. tura Phariſæos virtus Paralyticum reddidit va-

letudini? Enimverò Populorum infirmitates
& ſcelera Legis Doctoribus & Scribis tri-
buuntur: atque ideò , dùm ſanatur Paraly-
ticus, Scribæ conſanantur, quibus peccata
Dignitas plebis imputabuntur. Noſtra proindè crimi-
noxig. na ſunt Plebis ſcelera: ſiquidem tantùm ſan-
ctimomæ florere deberet in nobis, ut illius
Eceleſis odore vitia omnia abluerentur & corpore ani-
Kici exs. môque fidelium. Undè non i itò cura-
io ſfat. 4 immeritéò cura
tura Scribas dicitur virtus illa, quæ unius
& turba Paralyſim ſolidavit. Neque verò
aliam piget explanationem admittere, qu
Chriſti prudentia commendatur. Qui Sana-

Oliva

turus Doctores & Scribas, non illis expro-
brat vitæ intemperantiam „ avaritiam, & ſu-
percihum: ſed Nathanum imitatus, medetur

Paralytico, ut illos curet. Etenim videntes Corredtig

peccata dimitti ægroto, ut liberetur, didi- prudens,

cere peccati damna, utque Lucas notat, ti- Superior

muere, tumorémque poſuerunt: qui letha- non idem
lis eſſe ſolet Scribarum & legis Interpre- nnibus.

tum morbus. Diſcant in hac Schola Evange- Eccleßia-

lici Curatores, non acervatim doctos indo- ſiei &

ctôſque, nobiles & plebeios arguendos, ſed Reges soli

debent,

vilium ſecanda vulnera, ut regiæ obducan-
— . . . E.
tur cicatrices. Nunc videamus, quâ ratio-
ne Paralyticus erigatur.

ſus.
vident, palpant, cogitant, diligunt. Pe-
des illò flectunt, quòô diriguntur a Principe.
Manus Dominanti ſacrant, linguam Domino
immolant, locant Sublimibus cor. Ergo ut
tam gravi liberetur is morbo, quid Medici-
næ apponitur? Audi: imò Aulici diligen-
ter Jeiu auſcultent. L

& vade in domum tuam. O malagma divi

tiam

aAUS I peccantes.
Et ſané Aulici Pa- Correctio

ralyſi laborant, quorum nullus liber eſt ſen- pruden:
Quæ Principem delectant, loquuntur, .

JNurge, tolle læctum tuum, Luc.5.24.

num! Vade in domum tuam. Egredere ex Au- Aulici.

la, & Patrios reviſe lares; immigra, undè

migraſti. In aula Lectus tuus eſt, Domus Eledio

nequaquaàm eſt tua.

Solus ſupereſt, ex om- ſtatus.

nibus bonis lectulus Aulico infelici. Et for- Ambitio
tè omnia dedit, ut emeret, ubi langueret. infelin,

Omnis aulici ſupellex Lectulus eſt, qui cùm
aliorum foveat Quietem, hujus nutrit Para-
lyſim. At cur jubetur ſecum lectulum aſpor-
tare, & qua de cadſa per tegulas ante Jk-
SUM demittitur. Nimirùm Ambitio Aulicos
elevat ſupra tecta, feliciter indè ruituros, ut
à JESU fanentur. Quoniam autem adverſa-
ri hic ſenſus literæ videtur: aio, difficulter
ad JESUM penetrari præ multitudine, cu-
jus dum timemus ſales, in noſtra infirmitate
duramus. O quot a vitis emanciparent ſe-
ſe, niſi impedirentur à turba, quèò minus in-

trarent ad JESUM. Et non invenientes, qud lbid. 19.

parte illum inſerrent præ turba, aſcenderunt
IJupra tebtum, & per tegulas ſummiſerunt eum
cum lecto in medium, ante JESUM. No-
ta, lectus ejus non dicitur, quando demitti-
tur, & ejus dicitur, quando ſanatur. Tibi
dico, Surge, tolle lectum tuum, & vade in
domum tuam. Scilicèt, Noſtra Noſtra non
ſunt, quandocumque in Aula ſervimus; No-
ſtra fiunt, cùm repedamus in domum. Rur-
sus: lectus non dicitur Paralytici, niſi poſt
ſanitatem: quòd Impius, dum in ſcelere per-
ſeverat, temporalium rerum non Dominus
eſt, ſed Mancipium. Lectulum veròô porta-
re jubetur, ut benefici ſit memor; neve
repeteret Aulam, ſi in ea relinqueret, ubi
quieſceret. Et ſanè ſi qua re indigent Au-
lici, maximè lecto egent, ubi non tam ſom-
no recreentur, quam deludantur inſomniis.
Somnia fehcitates ſunt Aulicorum. Scriba-

bid. 24.

Superio⸗

rum autem quantàm valeat exemplum hinc ‚um ge-
elucet, quòd, ipſis aſſidentibus, vel Paraly- claſ⸗ki-

ticus obſtructis quoque multitudine foribus, orum &

JESUM audivit, & liberatur.

7 J Regum
6
Nullus ades d la⸗

contractis jacet nervis, qui ſi audiat, VI gervorum
deâtque intrare Phariſæos ad Chriſtum, non eempla.

currat ipſe quoque ad Medicum animæ ſuæ.
Difficilius autem Scriba & Legis Doctor
accedit ad JESUM, quam Paralyticus.
Libet quoque Zelum admirari Bajulorum,
quo-

ndn
calus
Girell
Ruit
t lle el
mm gt li
ir aht ite
bint,
K 105
1e &
dus, qu
ſet tutb
Adites:
mum,
culpa.
betur i
f in vis,
1 ttavile.
. ſett, Ut
non N
non dedi
Ctoribus n
wn oppie
mu re mancn
tiaclis me
lom pro d
Quros.

E unß
lir lo,
in dom
Verl.:

unt Rann,
¹² qni cotam
niss lig zett
mar ehetis eſt
tn, 4
n Aluſt rel
n Uun ill
1. A, qu
nulmug; 4
gaturz
ig 0Nldenbus
n en nt
ekniil,
ig paſen.
Aim Imerp
HMina! P-
. In
I, qux lar
in Nimini
1t d ſo
N eſſe
E, ſed
keuem
en
; inn
en lck
leng dl
eteirt
Ulenti tu
4

nns
ger
Egent

d
MnN .
in
Rea
“ Ent
ulen

rihes
¹ ale

Kand

Stromatum, Lib. XIII.

quorum ardor rimatus eſt viam ſalutis, undeè
caſus expectari poterat & præcipitium. Quaàam
diverſus Paralytici & Luciferi ex alto caſus!
Ruit ille in tartara: ante JESUM hic ſtetit.
Zelusa- IIle cecidit, ut jaceret; jacuit iſte, ut ſurge-
nimerut, ret. Lentavit ille aſcenſum, ut caderet; ce-
,Se cigdlit iſte, ut ſtaret. Latera ille Aquilonis am-
o. pivit, amavit hic pedes Salvatoris. Imitemur
& nos non tam languidum, quam portito-
res & bajulos; nullis terreamur difficultati-
bus, quin Chriſto peccatores ſiſtamus. Ob-
ſtet turba, diſputent ſapientes, occluſi ſint
aditus: tectum patet, illuc devehamus infir-
mum, ut poſitus ad pedes JESU liberetur à
culpa. Porròô, qui redditus ſanitati ire ju-
betur in domum ſuam, apertè oſtenditur,
Curioſi- in viis, in triviis „ & in foro Paralyſim con-
1a. traxiſſe. Et ſanè quis ità è& domo pedem ef-
Vides. fert, ut domum redeat Immaculatus? Quis
Dionyſ. non oculum captum tradit Berſabex? Quis
cap.3 de non dedit Dalilæ cor? Quis linguam Detra-
Eccleſia- Ctoribus non locat? Quis Pompis cupiditatem
ſticaie non oppignerat? Verbo, ſanus exiſti domo,
rarchia. vel mancus redibis „ vel compeditus, vel con-
Celle “ . . 5
smor. tractis membris jacebis. Cochlea eris, lectu-
lum pro domo, quocumque perrexeris, ave-
Cturus.

Et confeſtim conſurgens coram illis, tu-
lit lectum, in quo jacebat, & abiit
in domum ſuam magniſicans Deum.

Verſ. 25.

Converſio
rara.

Rarus, qui ſurgat & vitiis, rarior autem
qui coram iis ſurgere non erubeſcat, ante
Pærititia quos jacere, & cadere non erubuit. Unus
abkama repertus eſt Mœchus, Ambroſii præconio di-
H laudatus; qui mulieri dicenti, Ego ſum illa,
iban um 2 .
edituy, aſus ſit reſpondere ſi Tu es illa, Ego, Ego
non ſum ille. Neſcio enim quo dementati po-
culo, qui publicè languemus, ſanari publicè
Ven geli⸗ nolumus; & interdùm, ut notat Bernardus,
noxia. de ligatura vulnerum erubeſcimus, qui de
PFelicia; vulneribus ipſis miſerè gloriamur. Hic verò
niſere. coram tanta multitudine, & quidem homi-
Pecest num minimé vulgarium, non furrexit mo-
damna. dô, ſed & lectum ſuſtulit; ſcelus deteſtatus,
& ſeeleris illecebram, non requiem, ſed omis
palam interpretatus. O miraculorum plena
ſarcina! En quo modo benè valenti onus
eſt, quæ languenti videbatur ſolium requie-
tis. Nimirum adeò criminibus cæcutimus,
ut tum ſolùm diſcamus non quietem in cul-
pa eſſe, ſed pondus, cum, Deo jubente,
exſurgimus. Te imploro tantæ veritatis te-
ſtem, Regum maxime ac Prophetarum Da-
vid; qui lectum, in quo cubaturum te cre-
dideras delicat?, poſtquàm convaluiſti a con-
cupiſcentia tua, non ſudore duntaxat, ſed
& lacrymis rigare coactus es. Quot tibi ſpi-
nas, & tribulos infeliæx thalamus germina-
vit, in quo ad ſpeciem effloruerant inter co-
lumnas argenteas aurea poma! Experiemur
& nos aliquando non quietem expectandam
ab opibus & delicis, ſed ſudorem expri-
mendum; quando non illa nos, ſed ea nos
portabimus, imperio Redemptoris, erigen-
di. Et Samſon, & Adam, & IIraöël didi-
cere, quibus felicitas Voluptatis viſa eſt To-
rus floridus ad quietem in ipſo ardore pec-
candi, quale, ut convaluere, Pondus, Pœ-

Erubeſ-
centia Er

Voluptas
amara.

35

Et poſt hæc exiit, & vidit Publicanum
nomine Pevi, ſedentem ad telonium,

ait illi, ſequere me. Verſ. 27.

nâmque ſenſerint poſt culpam.

De vocatione Matthæi tam diſertè Chry Eeccleſta-
ſologus diſſerit, ut temerarium ſit, aliquid Kicis
de noſtro luto topazis ejus immiſcere. II- A* e.
lud miror, quomodò Levi, hoc eſt illiusKd.
tribüs germen, cujus pars nulla eſt in terris
præter Deum, ſedeat ad telonium. Scilicet
acriùs Levitas nummi cupiditas, ſi eos vi-
cerit, urget, ut Sacerdotium vertant in
nundinas. Diſcrimen illud efſet inter ſacros,
vulgaréſque homines, quòd his pecunia ob-
venit, laborum merces: illos verè & quies Avaritis
delectaret, & lucra opprimerent. Ideò Le- bpejus Ec-
vi ſedet quidem, ſed ad telonium. Sedere E.
autem Matthæum dixerim ad telomum, quòd ligigfe⸗
lucra ſectari otium ſit, temporiſque jactura. vexaret,
Undè à Davide non uno in loco Somnus di- ſ eos ſul-
citur Pecuniarum conquiſitio; & dormiſſe di- deret.
cuntur viri Divitiarum. Fatigari, ſedere 7,
eſt: & grandis, etſi otioſus & frivolus, la- Ccnoρa
bor eſt Lucris inhiare. Laboret oportet
quiſquis collum Auro ſupponit. In Matthæo
verô admiratione digniſſimum duco, promp-
tè aureis ſe laqueis expediiſſe, & conjeciſſe
caput in compedes Sapientiæ. Multi aureo
capillamento decori ſunt, pretioſis à Deo co- Abſalonis
gitationibus locupletati. At quàm ſæpè re- »Ma.
duces Abſalones radit vel pretü illecebra, Locationi
vel fulgor armorum! Divinas voces, & coë- reluctan-
leſtes ſenſus, ſeu capillos aureos Auri lhbido s
incidit, vel Ferri ardor. Succiſa excreſcit
iterùm ac tertiò cogitationum ſanctarum co-
ma. At cave, ne aureo capillamento quercu
pendeas humanæ gloriæ; nam indè non co-
ronam leges, ſed laquenum, non aurum ferro
referes, & trajicieris. Scilicèt quos aurea or-
nat coma deſideriorum cœleſtium, quercum
declinet, corollæ triumphantium arborem de-
ſtinatam: etſi enim obequites, & illac tran-
ſeas tranſiturus, detineberis tamen, & vel
invitus pendebis victima Joabi futurus, non
coronâ donatus triumphali. Neſcio, quâ ra-
tione, Vocatos à Deo acerbè vellicat pom-
pæ & quercs cupido, ad quam ſi accedes;
non recedes. Ipsà ſuſpendêris auratà comâ,
ratus plùs honoris acceflurum Deo, ſi Mun- Laætitis
do milites, ut Deo triumphum pares augu- ſpiritua-
ſtiorem. Et quot, rogo, Viri deſideriorum lis.
in Mundo manſere divinæ Gloriæ deluſi um-
brãa, & fuco decepti obviæ Dignitatis! Ad-
hæſere quercui; imèò fugitantes à vero Da-
vid tranſiere duntaxat ſubter quercum Præ-
fecturæ, & quercui ità hæſere, ut ſolum
inde vulnus eos revulſerit, & quercu ad tu-
mulum transſerendos. Et fecit ei convivium Luc. 5.
magnum Levi in domo ſua. Ità Domino Co- ²9.
li, terræque ſervitur. Non triſtes, ſed ala- Servire
cres & epulantes dimittamus telonium; Dei- Deo felix.
que ſcias ſervitutem feſtivam eſſe, cujus au-
ſpicatur Matthæus tyrocinium ab epulis. Nun- S. Mas-
quàm forté Levi lautius cœnavit, quam thans
cùm pecuniam abjecit. Avaros namque ſci-
mus aurum arcis, hordeum, olerâque in-
fundere ſolitos ventri: adeò ut gemmas eru-
ctantibus promptuariis, fabam interdùm ven-
ter eſuriat. Vide Ambroſium de divite ex-
eunte

Amici
impii vix
deſerütur.

lbidem.

Ibid. 30.

Tepiditas
poſt fer-

Voxrem.

Pirtus
Jolida.

Scandali-
2ari i-.
lLari faci

qui ſcan-
daligan-

tesr.

Rom. 14.

3.
Judican-

tes teme-
7 %.
Religio
viri non
Pernant

ſaculares. Dei montem perveniret, comedit.

Cen ſores
sliorum.

Masdeſtia

& Morti

licatio ſi-

eſt,

N .

3 in agrum paucioribus inſtructo panibus,
quàm pannis. Non modò ergo lautior pauper-
tas, quàm mammona, eſt, ſed & ditior: ſi-
quidem relictis omnibus opiparè adhuc con-
vivium inſtruitur. Ut verô intelligas, faci-
liùs Opes dimitti, quàm Familiares: Levi;
qui pecuniam abdicarat, ſimul cum Chriſio
excipit Publicanos. Et erat turba multa Pu-
blicanorum & aliorum, qui cum illis erant
diſcumbentes. Noviſſimè renuntiamus Amicis;
& Matthæus jam Salvatorem ſequutus reli-
ctis omnibus, Socios nihilo minùs adhibet in
convivio. Undè Et murmurabant, inquit 8.
Lucas, Phariſæi & Seribæ eorum. O dete-
ſtanda Scribarum impietas! In converſione
Matthæi exultant Publicani, murmurant Pha-
riſæi; illi epulantur, hi mordent; illi Chri-
ſtum paſcunt, hi dilaniant; Salvatoris illi
famem ſedant, hi crudeliter famam dilace-
rant. Nimirum Miniſtri & Servi Domini,
ſi fortè aceſcant, quemadmodùm generoſa
vina, acrius pungunt: & genus ferè nullum
adeò peſtilens eſt, quàm legis & Prævarica-
tor, & Interpres. Quid hic muſſitant redivi-
vi Phariſæi, ſi quando Sacerdotes paſci vi-
dent à Peccatoribus posnitentibus? Epulante
Chriſto in domo Diſcipuli recèns adicripti,
ſoli murmurant Scribeæ. Neque veròô omit-
tendum eſt, ſtatim poſt curatum Paralyti-
cum jacentem in lecto, ſanatum ſeu voca-
tum eſle ſedentem Matthæum ad telonium.
Etenim ſervatà Rhetorum lege, quèò creſcat
oratio, & dilaudatio Salvatoris, Evangeh-
ſta, curatà Paralyſi, curatam ſcribit Avari-
tiam. Adeèò difficilins curantur vitia, quàm
morbi. Et quidem adivit Paralyticus ad Je-
ſum, licèt jaceret. Matthæus autem ſedens
duntaxat nunquam ſanaretur & ſurgeret, ni-
ſi clemens Dominus ad illum acceſſifſet. Ità
arctius Avaritia devincit, quàm Paralyſis:
magiſque languet ad telonium ſedens Publi-
canus, quàm jacens in lecto Paralyticus.

Quare Diſcipuli Joannis jejunant fre-
Juenter, & obſecrationes faciunt, ſi-
militer & Phariſæorum: tui autem
edunt, & bibunt! Verſ. 33.

Quàm ſapienter Apoſtolus monuit: Qui
non manducat, non ipernat manducantem!
Etenim, qui jejunant, Diſcipuli interdum
ſunt Phariſæorum, & manducare ac bibe-
re dicuntur Jeſu addiéti Diſcipuli. Adeò Dei
regmim nec eſcæ aut potüs vel abftinentia
vel abundantia. Et Adam ejectus & pa-
radiſo eſt, quòd comederit; & Elias, ut ad
. Detrac-
torum hic noto vitium, quibus mos eſt, Ca-
ſum Conſuetudinem appellare; & Morem
dicunt, quèd fortè comtigit ſemel. En Apo-
ſtoli edere & bibere arguuntur, quòd Uni

ne ſpiritu interſuerint convivio Publicani furgentis à

non pro- vitio. Vix menſæ ſublatæ erant, & jam A-
n. oſtoli potatores & epulones omnium ſermo-
arta. nibus circumferebantur. Et tamen non ſan-
EHonor Cti dicerentur, ſi ſepties jejunaſſent. Au-
mituus diamus, quibus verbis calumniam Chriſtus
inter eos, retuderit. Numquid poteſtis fllios Sponſi, dum
qui di. coum illis eſt Sponſus, facere jejunare * Le-
. nient autem dies, & oum ablatus fuerit ab
ne. illis Ponſus, tune jejunabunt in illis diebus,

Luc. 5·33

Oliva

Non video, qua de cauſa ſe Chriflus dixe- Murma

rit Sponſum: miſi fortè contumelias, oppro-ratio.
bria, & ſupplicia, præ amore patiendi, nup- Perſecu-
tias æ&ſtimaverit. Sibi videbatur exultare H
nuptis tanquàm Sponſus, quando pro homi- ariee
num ſalute patiebatur. At qui Sponſus, cu- Chriſto.
jus ſunt tam grandævi fili? Nimirùm ab Morif.
æterno deſponſaverat ſibi fragilitatem no- zatonum
ſtram, ex qua lhberos ſuſcepit, iterùm eos Kita.
pariturus in Cruce, quando è& latere Spon-
ſam Eccleſiam peperit. An novum ex Spon-
ſo Sponſam gigni, quando ex Adamo Eva
educta vixit? Libet verò Apoſtolorum di- polunta-
laudare virtutem, qui, ablato Legiſlatore, ria.
nihil de auſteritate vitæ remiſſuri perhiben-
tur; imò & jejunio liberiùs erant indulturi. n
. uci.

Ne- . . 1 . „
mo commiſſuram à veſtimento novo Religioni
immittit in veſtimentum vetus, alio- Tae-ara,

quin & novum rumpit, & veteri nendi.
non convenit commiſſura dà novo.

Viderint, num ſentiant cum Chriſto, an Talenta
magis ab Evangelio deſciſcant, qui novas varia.
conſuetudines Congregationis novæ tranſpone-
re tentant in antiquis. Certè diſcolor eſſe debet
Eccleſiæ indumentum, ſed concolor efſe de-
bet quævis pars veſtis pretioſe. Teneat una- Refuwa-
quæque, quod habet. Nam vinum novum ores in-
utres veteres non reficit, ſed rumpit. Hoc tereri.
autem dictum velim tam de antiquis moribus ei
non abolendis, quàm de non ferendis novis u,
legibus. Nec Tepiditas pretioſo Pœnitentiæ maius
panno ſæcularium morum commiſſuram ſuper- honoren:.
inducat: nec Zelus ſine Scientia laceræ jam
veſti aſſuat pretioſa fragmenta, quæ non diſ-. Pteyeßis
ruptam tunicam ornant, ſed ſui comparatione rerinenda
contemptibiliorem efficiunt. Stultus veròô eſt, Raligiones
qui novo vinum vetus poſthabet, & antiquum ſacra ſuas
Rehgionis & Tyrocinii Spiritum Spiritui le- Lete
vitatis licentiæque poſiponendum ducit. Si- gines.
quidem ex Luca: Nemo bibens vetus ſa- Luc.5.39.
tim vult novum: dicit enim, Vetus melius eſt.
Mehus, inquam, eſt: etſi novum dulcius ali- Regula-

. riamob-
quando lit. irvoneis

EX CA P. VI.
S. L. U C ..

Faäctum eſt autem in Sabbato ſecundo
primo, ocùm tranſiret per ſata, vel-
lehant Diſcipuli ejus ſpicas, & man-
ducabant confricantes manibus. Qui-
dam autem Phariſæi dicebant illis,
Quid facitis, quod non licet in dab-
bato? Verf. I. 2.
Paucioribus intermicat Coœlum ſideribus P,
quam ſenſibus cœleſtibus Evangelium. Er- ſuavr.
go Jeſus, qui ad jugum invitaverat, per ſa-⸗
ta Diſcipulos ducit, ut non tam arandum
ſciamus ſectatoribus Chriſti, quàm comeden-
dum. Non durum ſequeris Anteſignanum,
qui Chriſto ſociatus Crucem tuam ſuſtuliſti.

En quaà tranſeas, per ſata ſcilicèt, tempo-
. ralibus

uſus reti.

Sv Nin

hun. tn
noo in
lm mn
an lgn,
snty t0 on
10 (etett.
e Colnpan
ſo. Its
e (ulet
niturun
,lat inte
niſi ſen
(lelis
une n Ma
“ les cort
mut lam, ſec
Ee enim
rdt, qu
in Pha
biie. 0fa leler
ue mnns, S
* (omhottt
s Nocul
Gui Ede
Illum n
un gols, 4
2 lnn 4
riie. cbolorum
iing Ogllernt
Erlkih
le Cebenn
r, den Fim
. M Viden
Nec ambu
Vel eſcas
Krummnis,
alli &
Eint ſenſil
lLol gen i
rcdentur.
lis non
10 flas. X
aris,
hlot argr
arum efu
Nsn excu⸗
ere ann
ſochm,
ent
4 Ein un
tian Ve
kum viole
, W exalen
4 lcch, “

luihe .
ralibus bonis fruiturus, quæ ingenti ſudore
mortales ſerunt in ſæculo; ut ex amonita-
te ſtadii felicitatem metæ interpreteris. Ni-
mirùm, qui per ſata ducebat, Frumenti gra-
Nitupre- num illud erat, quod cadens in terram mul-

ie
E nin
NX
1cg er Deum. tum fructum affert. Neque veròô caret myſte-

mIN
kani Manes rio in Sabbato hoc potiſſimum eveniſſle: Ut
nat antm. tumn maximè à Deo ſuppeditari eſcam intel-
Wr ligas, cùm nos feriari Lex jubet, & obli-
nabe arT. tos omnium uni vacare Templo imperavit.
l e,, Cæteris diebus licuit Apoſtolis ſibi victum
– susdanmur. Comnparare: Sabbato autem ſaginantur a Chri-
lel ſto. Itaque nemo, quamvis inops feriari re-
D *“ Pee- cuſet in feſtis: ſiquidem cuùm te credis pe-
edd s“ riturum, tum maximè paſceris à Deo. A-
m Elmn6 rat interduùm ruſticus in die feſto. Stulte:
aupertas . . ileibulis du-
H felivx. niſi ſereres, à Chriſto cum Diſcipulis
niwiu

cereris per ſata, & frumentum confricares
Uetut, gre e Dae jam maturum, ſi grana glebis non infode-
curaſe res corrumpenda. Jacta, non ſemen in ter-
commiuat. ram, ſed cogitatum tuum in Domino; ip-
enim te enutriet. Hic autem notandum
„ quàm facilè levis quoque Gulæ um-
bra Phariſæorum perſtringat oculos, &
Morißea- ora reſeret. Vix, ut ſuperiori capite legi-

0
ſa d u

Pargen ſe
aus pert as
læſa. eſt

n Crth an

. bitura ſi in agro ſpicas confricet; & vo-

Mortißra- Cabulorum Infamiam non vitatura, ſi ſemel
„caorpo. epuletur cum Publicano. Plane ſi coli à
deam ſecularibus volumus, omm prorsùs care-
re debemus cupiditate voluptatis. Siqui-
Derſecutio- dem Simulacra gentium oculos habent, &
nisveme- non vident; manus, & non palpant; pedes,
dum. nec ambulant ; neque clamant in gutture
vel eſcas quærentes, vel conquerentes de
rumnis. Eos tantum pro Diis Filii hujus
ſæculi & venerantur, & habent, quos vi-
dent ſenſuum omnium carere uſu. Etenim
Idola gentium argentum & aurum, quæ igne
probantur. Ergo colemur, ſi corporis de-
licias non expectamus. Nolo autem ſecre-
to fidas. Nam a tergo Phariſaica adfuit pro-
cacitas, quæ procul urbibus degentes Apo-
ſtolos arguat, quòd jejunium temperent ſpi-
carum eſu vel agreſti. Porrò, ſi non cum
Jrsu excuſare velimus Apoſtolos, ſed mor-
