gratiam, ut gladio opus non habeat, ad eo- „sjia.
rum mentes disjungendas. Neque enim Fer- ⸗gem fliis
ro, ſed Auro fratrum animi dividuntur. Quis omnskus
enim hæreditatem partiri valuit, ſalvâà ani- At.
morum concordis? Eſaü à Jacob non Enſis, Teſes
ſed Benedictio diviſit. In Joſephum frater- a;,
num armavit manipulum non Chalybs, ſed
Chlamys. Regnaturo, non Sævienti adverſa-
bantur: Aſtris, & Sole in putei tenebras eſt
demerſus.

Invidia
inter a=
quales.
Filiorlsnz
educatio.
Paterfa

Superior
idem Om-
nibus ſet⸗

Cum videritis nuhem orientem ab occa-
ſu, ſtatim dicitis: Nimbus venit: &
ita ſit. Verſ. 54.

Quam multi in ſerenitate, majeſtatéque Di- Eledio
gnitatum procellas deprehenderent, ſi ab Status.
Oriente Felicitatis ad vitæ occaſum reflecte- Mortis
rent providum oculorum obtutum! Planè, memoriae
etiam dùm in Ortu fortunæ recubas, con- Eleclo
tra te ab Occaſu ſurgit turbo procellas partu- Seatus.
riens. Videres procul dubio, ſi tuum medi- Fælicitas
tareris Occaſum, ſudores tibi imminere, do- infolix.
loréſque; ſtatimque receptui caneres ab inu- Felicitas
tilium turba negotiorum, quemadmodum ab Eere.
agrorum cultura recedunt agricolæ, ubi cain- am .
pis unpendere procellam intuentur. Indè temptus.
fallimur, quòd oculos in Orientem intendi-
mus;, noſtri pertæſi proſpectum Occasus. Con- Pl. 58. 7.
vertentur ad veſperam. Metus enim adventan-
tis tempeſtatis in cavernas terræ nos compel-
let, quemadmodùm ad eremum exſtimulatus
eſt Bruno hujus recordatione Nimbi, quo op-
preſflum exhorruit virum, inter primarios A-
cademiæ præceptores, graviffſimum. Nimbus
quidem, etiamii eum non aſpexeris;, irruet;,
téque imparatum opprimet.
„3 . .
Cum autem vadis cum adverſario tuo
ad Principem, in via da operam li-
berati ab illo: ne fortè trahat te ad
Judicem, & Judea tradat te exabktori,
&ρ exabtor mittat te in carcerem. Verſ.
58.

O laqueis undequaque obſitum iter ad Re-
gias! En Ambientis interceptam cupidinem,
ipsumque & via felicitatis raptatum ad carce-
rem. In via es ad Principis benignitatem

Ambitio.

fortunatè progrediens? ſcito eàâdem ſemitâ &

ad Regiam feſtinari, & ad Supplicium. An Rex deli=
non, poſt multùm viæ, à ſolio non procul g«αsρ anlis
Aman in crucem repentè actus, ociùs Car-“6.

cerem, quam Sceptrum obvenire terentibus

viam Regiam intellexit? Imitarentur tamen
cuperem Evangelicum Principem Principes
Chriſtiani, ad quos ſi pervemire nequirent
aſflentatorum turmæ, niſi prius per atrium

. 6 3 Judicum

.

Dignita: 70 tranſirent; non tot Palatia procul
zur confe- dubio redundarent Ambientium quiſquilis.
venda. Planè via ad Principem, domus Judicum eſ⸗
ſe deberet, ut iis tantùm liceret Regiam fu-
bire, quos Innocentia ſuis literis munitos ad
eam tranſmittit. Ergo in itinere ad Princi-
pem Judex ſedeat, ut pro ſuo arbitratu Ju-
Ritia honores merentibus largiatur, utque ſo-
jus tantum ſit Candor purpuræ Candidatus.
Caveamus, ne navigantium ad Trabeas Ma-
giſtratuum Cynoſura è ſpecu Pluti, non é
Cozli Limbo affulgeat. Rurſus, in via ad
Principem carcer obſtat: quia ſcilicèt non ra-
rò Invidorum calumniæ Juſtos ad ſupremas
dignitates provehunt. Hujus teſtis veritatis
extat in Ægypto Joſeph, qui & Carcere tan-
quam è& carceribus devolavit ad Regnum. I-
gitur & regiam formides, quam carceribus
intueris obſeptam: & Carceri intruſus non
deſperes, cùm ex eo iter pateat ad Sohum:
& Principes ſi aulas expiari cupiunt peſtibus,
viriſque compleri, Juſtitiam in gradibus ſta-
tuant, & compedes, ut quos Zquitas Virtu-
tis compertos, tranſmiſerit, ipfſi recipiant,
quôque ad eam Sontes remiſerit, excipiat
Carcer. Non enim abeſſe debet carcer ab au-
la, quæ eſſe ſolet criminum officina. Et for-
tè& Salomonis regnum tot in partes diſcifſum
eſt, quia ad Regnantem non Juſtitia tantùm
deducebat, ſed- Amor fortè nimius, in gradi-
bus purpureis medius. Vico tibi, non exibis
inde, donec etiam noviſſimum minutum reddas.
Ut video, non criminoſorum, ſed oppigne-
ratorum carcer hic eſt, quem in via ofſendi-
Ambiti, nus, quà devemtur ad Principem. Et ſanè
Juàam quam multi patrimonium dilapidant, ante-
zrodiga quam videant faciem Imperantis! Ergo qui-
ſt. cumque curris ad aulam, viaticum para; nam
futurum eſt, ut in medio itinere auro exone-
ratus, catenis, ferrôque opprimare. Ergo non
facinore, ſed inopia Reus vinciere, ſi feſtines
Avaritia ad Aulam: quæ, non rarò apud impios Do-
& Mune- Minantes, plùs in accedente egeſtatem damnat,
ra- uaàm crimen. Si benè nummatus te inferas,
P Sar oſculo excipiere, quamvis ſulphur eructes. Pau-
mnfiren- Periemn nemo ibi non deſpuit, florentem li-
dg. cèt, & fulgurantem. Unus inibi habetur ful-
guritus, non quem Jupiter aduſſerit, ſed
quem Plutus non oneraverit. Inſamio fabulas
memorando. Sanè: ſed furor Aularum me do-
cuit, inſanire. E fodinis Coronam, ubi malè
mali regnant Principes, extrahes, Laureâ-
que inibi non lauro, ſed auro efformatur.
Quèò pluùs deſcenderis prædo metallorum, eòô
altius eveheris, rapina obſtetricante Syrma-
ti, & Paludamento Prodigalitate proludente.
Nummis ſeritur Conſulatus, & Faſces te an-
teibunt, ſi ſecures, & virgas anteiverint Mu-
nera. Congiaria à Principibus parùm ſapien-
tibus dantur, datur à Congiariis Principatus.
Arcæ dilapidatio fundamenta jaciet Dictatu-
ræ, & ſi-tuum expugnes Erarium, Capito-
lium expugnabis. .

Severitas.

Judex
probus Ac.
cu ſatore;
in vidos
puniat.

Luc. 12.

Oliva

EP X C. A P. III.
8. L U-C .

Sicut àlli decem & octo, ſupra quos ce-
cidit turtis in Silos, & occidit cos.

WVerſ. 4.

Urris exſtructa erat prope fontem Silos: Circum-
vel quia rarò non extollimur, qui nobis ſpect:⸗
Mundi videmur; vel quia, poſt lavacrum perſedin.
propugnaculis muniendi ſumus, & acriori
cuſtodid ſervandi. Itaque, qui ad aquas Si-
loë properas, non munditiem indè duntaxat
haurias, verùm etiam, ad propugnandum can- .V
dorem, Turris exemplar deſume. Quin & ipſa duherliz
interdum propugnacula, miſi benè firmentur, erie
nos produnt, opprimuntque. Ideò emim den- “
tes Sponſæ gregi tonſarum comparantur in
Canticis. Dentes enim dAeâ firmitudine præ-
validi, & ad vorandum idonei, Ovibus com- Religioß
ponuntur, quæ vorari ſolent, & dentibus levee
mandi. Nimirùm fortitudo, cui fidimus, vir- Perdtis
tutéſque, quibus innitimur, ut vigiles tutantur, ſo,aans
ita inertes graviori diſcrimini objiciunt. Irr- alios.
tat enim adverſarios Opulentia, niſi vel ſeve- Hanili-
rè& ſervetur, vel liberaliter in excubias ex-
pendatur. Verbo, Turris Siloë oppreſſit, non
defendit, quos fons abluerat: & Oculus vitæ
humanæ cuſtos, Davidem prodidit: ſiquidem
ſomno, quo ſpiritus reparatur, non rarô in-
tercipitur vita, ut ſuo teſtantur exitio Rilara
& Iſboſeth. Sequitur : Putatis, quia & ipſi Luc. 13.
debitores fuerint, præter omnes. IIlis ſolis infli-
cta clades; ſed etiam illis debebatur. Adeò
Dei Juſtitia neminem perimit immerenten;,
& fupplicio complures ſubducit. Cur verò op- 1awidis
preſſos iſtos ad aquas Siloé, tantæ cladis de- D
bitores appellat, & non magis reos? Nimi-¹“
rùm, qui ſtolas ſuas dealbavere, faciliùs ſocios
opprimunt, tum ut ipfi candorem ſuum emi-
nus oſtentent, tum ut, alliſis in lutum ſociis,
eorum comparatione ſqualoris medicatus can-
dor longiùs effulguret. Quare, debitores ap-
pellantur oppreſſionis, quia ſuorum corporum
depreſſionem divinæ Juſtlitiæ debebant; qui
aliorum famam depreflerant, iniquàâ cupidita-
te præcomii.

Arborem fici habebat quidam plantatam
in vinca ſua, & venit quærens fru-
Stum in illa, & non invenit. Verſ.

6.

I nunc, & minima contemne;, grandium arie
duntaxat excubitor. En Ficum, in Veteri Te-
ſtamento foliorum prodigam primo Adamo, p,vteih-
fructibus ſecundo, ſanctiorique Adæ inanem , imyir.
in Evangelio. Quæ enim Adam profusè te- mum.
xit „ JEsUM non pavit. Sapienter proindeè re⸗
David teſtatus eſt, non caſurum & Ligno fo- ru
Rium, quod daturum erat fructus tempore clida.
opportuno. Igitur ſi minima negligamus, im- Sauperiof
piilque in parvis nos aptemus;, deficiemus in minum
maximis: non enim projicit folium;, quod un, i
Juſto Lignum comparatur. En Ficus, quæ maximi

folis malè uſa peccantem obtexit, Pomins negligent⸗
omino

zehir Pla
5, eolull
Mut mti,
vrvunit
Ctan
1h Uellan
oſ⸗ gu 10
usis 4 pul
6 iote
Auls (
deſceenck
k tete⸗
Culodis
Vulnuntq
Tegatun
tlut.
cits pur
Verum 2
Iationenn
dleamus.
endkenlen4
linitte il
ja im
1 eluden
ilent Fie
Crate Gil
felamen,
le, in ſe
ir tits Eeri
itr ilum hun-
an ſe Iiehic
mn tlle alit
mnnt eluptiros
lur ſetiorumn
unmn , Qu
Pig räinndank
uif. hons inſtr
St tam in
N1 e Ims, gun
A. .
n Leeptta dlel
inu 11 & co
nid, Kione curat
e Ins Tem
H
Dammarn

inii Uhn ietar

.ld. Nin tot

znatie Minmg nor
Germumt, 4
i N t . . .
ing Molci rin
untit, ſec

Uns

i tiin Deche
Dent, Ut is
Eir delamor
iun Ilk, pile
i Antpentur
nen lesi
a I dt, u
Ann l Urgo
ne Eeli
a Ellim nee

Modeßia Domino denegat fructum. Verùm non tam

hne ſpiri- folia objeciſſe pernicioſum extitit Ficui, quàm

rz. eorum texturâ conſuiſſé perizomata rebel-
Zelus ob- . 3 ; Ir; haud ex-
ſervantis lanti, ſceluſque texiſſe. Nimirum hau ex
neglzdtus. Pectandi ſunt in vinea Domini fructus ab iis,
Accuſa- qui toti effunduntur in tegendis ſceleribus,
ziones ex ad publicam quietem retegendis. Ut enim
Handto frigore novus David lues audaciam, ſi vel
1. Saulis chlamydem præcideris, quaâ ejus eru-
beſcenda teguntur; ità ſterilitatem non effu-
gies, ſi prævaricantis obtexeris inhoneſta. Te-
cta retegere, venatoris eſt Canis, non fidi
Cuſtodis. At graſſantem peſtem occulere,
vulnuſque diſſimulare, hoſtis, non civis eſt.
Tegatur vulnus, ſed poſtquàm unguento pa-
tuit. Cæteruùm ſi non curatum obvolvetur,
citéô putridum ſeſe fœtore, ſaniéque prodet.
Verùm ab agricola, cultoréque iſtius Ficus
rationem extenuandi ſcelera, non tegendi,
diſcamus. Jubenti enim Domino, ut plantam
Luc.13.8. ſterilem exſcinderet, reſpondit: Domine,
dimitte illam & boe anno, uſque dum fodiam
circa illam, & mittam ſtercora. Nequaquam
ad eludendum furorem Domini ſuppoſititios
inſevit Ficui ficus, ſed illius minimè infœcun-
ditate diſſimulatà, remedium magis, quam
velamen, ſterilitatis exponit. Quôdque mire-
re, in ſe quodammodèô invidiam infœcundi-
Superier tatis derivat. Dum enim aggeſturum ſe circa
minor ex- illam humum promittit, tacitè inſinuat, id a

a . ſe antehac factitatum non eſle, quod obſfli-
Harioe tiſſe naſcituris fructibus fatetur, quando eos

Jſupremos. erupturos ſperat, ſi fodiat. Ecquis umquàm
Zelus a- ſuperiorum ſuæ vertit deſidiæ vitia ſubdito-
aimarum rum? Quis ſecurim avertit excidentem, &
dets,igre⸗ fœeundantem ſarculum profert? Nimirùm la-
Ecleſia- boris inſtrumenta pertæſi, ex arboribus non
Kici de- tam in publicum bonum fructus procura-
ereta ka- Mmus, quam ad privatum imperium noſtrum

S ſceptra decerpimus. Nota: Arborum ſterili-
ntentio . . .
veva. tas & commotione ſoli, & ſtercorum inge-

Corresio ſtione curatur. Stercora verò in Scripturis Di-
vinis Temporalia ſunt, quæ niſi ſuppetant,
ab ammarum fructu procurando Evangelica
e arbor retardatur. Scilicèt concionabitur, pa-
erigendi. 4 3: .
Zeasot- Rem totàâ die corrogare coactus. Sine oleo
ſenvantie flamma non ſplendet, ſine fimo arbor non
Fätus. germinat, abſque neceſſaria annonæ copia A-
superier pPoſtolici viri ſterileſcunt. Porrò hæc appo-
S nantur, ſed poſtquam circa eam foderis. Ità
ali debet. enitn Eccleſiaſticis miniſtrari temporalia de-
bent, ut iis illi non abutantur, quos circa ip-
Eceleſia- ſos vel amor ſtatuit, vel ſanguis. Humus ege-

mitis,

Lapſ:
blanaè

Rir * ratur, viles undique circumſidentes herbæ
us ne . . . . .
ceſſarii. extirpentur, tum divitiæ ingerantur, ad fru-

ctuum ubertatem, non ad luxuriem aflectan-
Pelas a- tiutn. Legis cæremonias Paulus arbitratum ſe
Dags R.. eſſe ait, ut ſtercora quò Chriſtum lucrare-
gulare,„ tur. Ergo ad fœcunditatem plantarum ſterileſ-
etſervan- Centium neceſſaria eſt tam exacta legis diſci-
tia. Rinn „ ut ne cæremoniæ quidem negligi poſ-
int.

Ait illi: Mulier dimiſſa es ab infirmita-
te tua. Et impoſuit illi manus, &
confeſtim erecta eſt. Verſ. 13.

Cur Lazarus Quatriduanus ſolo vocis im-
perio & ſinu mortis eruitur, & Mulier incur-
Vex ope- vVata;, poſt vocis imperium, manuum mini-
Tsm. ſterium expectat, ut ſurgat ? Hujus rei cau-

Stromatum, Lib. XIII.

ſam Evangeliſta exponit, cùm ait: Erat au- Luc. 13.
tem docens in ſynagoga eorum. Tunc ad mira- 10.
culum infirma eſt lingua, cùm doctrina po-
ulis erogatur: dexteræ tunc exigitur labor,
ut quæ verbis prædicas, factis, rebuſque ge-
ſtis confirmes. Quin, ambas ſuper curvatam
fœminam à Chriſto impoſitas manus Lucas te-
ſtatur. Nunquàm enim animarum morbos cu- Felaes g-
rabimus, ſi non ex tota mente earum incolu- aimaram
mitati conſulamus. Plerique ſupra poœniten- zibil que-
tem animam alteram, qua illos abſolvant, &t.
manum tollunt, alteram ad ejus demittunt
munera, ut ſeſe vinciant, libertatémque ſuam
alieno auro illaqueent. Ambas requirunt A-
poſtolorum manus Peccantium morbi: ut enim
uno ſi pede incedas, claudicas, ità turpiùs
tuus claudicabit Zelus, ſi alteram tantum ma-
nuum in ejulantium ſalutem impendas. Tur-
piùs, mihi crede, manu claudicat Sacerdos,
quam pede: qui profectò tenetur, ſi tenet.
Videamus, quid murmurantibus reſponderit
Chriſtus. Non oportuit ſolvi à vinculo iſto
die Sabbati? Domine, ſi licet, non ſolven-
dam Sabbato dixerim? Ut quid enim reſol- Talentori
vatur ad opus, quâ die operari non licet? aſus.
At hinc docemur, vires nobis à natura indi- Iatentio
tas, non ut vanè eas in terrenorum procura- recka.
tione deteramus, ſed ut Deo immolentur, ejuſ- Spiritua.
que in honorem beato otio impendantur. Sa- lia cate-
naris, non ut labores humo excolendo, ſed * hræfo⸗
. . ⸗2 nenda.
ne labores, feriando ab humanis, divinis in-
tentus.

Cui ſinnle eſt regnum Dei, & cui ſi-
mile æſtimabo lud! imile eſt grano

ſinapis. Verl. 19.

Quis in poſterum minima negligat, quan-
do grano ſinapis Dei regnum concluſum in- garva-
ficiari non poſſlumus? O fortunati agri Evan-
gelici cultores, ſua ſi bona noſlent ! Ec-
quid non expectandum ab honorum abdica-
tione, à deſiderio mortis, à vitæ odio, ſi &
granulo naſcitur non ſpica, ſed regnum? La-
tet anguis in herba? Latet etiam regnum in
grano. At regnum Dei ſimile non eſt grano
ſinapis quoquo modo, ſed ſi acceptum illud
defoderit homo in hortum ſuum. Neque enim Coneio-⸗
ex rebus minimis tibi regnum proveniet, ſi ea aatoris
prædicando, in aliorum ſparſiſſe corde conten- ſaænétitas.
tus, in tuo non ſeveris. Diſſeminandum eſt
Sinapi in proprio pectore, hoc eſt, Mortifi-
cationis granum, ut adoleſcat in regnum. Et
ſane quis in Eccleſia regnat, niſi is, qui
ſuo in corde ſinapim excolit, ſeu Doloris, Familis-
ſeu Pœnitentiæ? Sinapis autem, cùm excre- vitas eum
verit vel intra nos in regnum, vel extra nos Hsculari-
in arborem, recipere debet in Luce ramo- “
rum volucres cœli, non ſub Umbra trunci
fovere noctuas, belluâſque terræ. Utinam
ad nos ſæculares non confugiant, ut dehica-
tius temporis tædium fallant ſub umbra no-
ſtræ confabulationis: quam illi aurium illece-
bram in ſua domo non conſequerentur, ſtolidis
tantùm vallati ſervitiis. At ſi ſapimus, Arbor
ſcientiæ ex ſinapi adulta, retinere debet in ra-
mis acrimoniam ſeminis, regnique majeſta-
tem, cui comparatur à Chriſto. Sinapr vel
rami Mortificationem ſapiant. Et volucres cœ- Luc. 13.
li requieverunt in ramis ejus. lIi duntaxat no- 19.
ſtris delectentur colloquiis, qui ſacris pennis

4 6£

„

80

& terrenis elevati, cœlum mente aſſequun-
tur.

Contendite intrare per anguſtam por-
tam: quia multi, dico vobis, qitæ-
rent intrare, & non poterunt. Verſ.
24.

Haæc dixit Chriſtus ſciſcitanti cuidam;, num

ria ſalu- ¹ nn
Enimverô ſal-

tis ardta. pauci eſſent, qui ſalvarentur.

Concio 1
ſeria. ſitas, viam verô ſalutis doceri, eſt vera Sa-
Seioli. pientia. Quare Chriſtus illam negligens,

scientia hanc docet; néſque monet, declinandum in
vann. Concionmibus à frivolis quæſtionibus, ſeridque
populis ingerenda. At, quis divitüs onuſtus,
tumiduſque faſtu perrumpere præſumit an-
guſtam portam? Multi plane id pertentabunt,
Pauci aflequentur. Nullus enim non diligit
dies videre bonos, ſed rarus, qui Opum ſar-
Luc. rz. cinam projiciat. Cam autem intraverit Pater-

„5. familias „ & clauſerit oſtium, incipietis foris
ſfare, & pulſare eſtium, dicentes. Quid in-
cipietis foris ſlare? Num antè fuerant intus?
Mierno. Nimirùm non antè fuerant intus, ſed neque
um obli- ante oſtium ſteterant; verùm;, circumeundo
ti. per terrarum delicias, à confinio divinæ Au-

læ declinaverant. In fine vitæ, quando Deus
oſtium clauſerit, tunc primùm peccator aſta-
bit ante oſtium civitatis Dei. Audiamus,
quid dicant, ut ſibi reſerent occluſam januam.
Ibid. 26. Manducavimus coram te, & bibimus, & in
plateis noſtris docuiſti. O Epicuri de grege
Adulato- porci, & quid tandem effutiretis, ſi ſtabuli
e, tentaretis hoſpitium? Ità-ne, quia manduca-
ici, & g. . 32 177. . .
Canßlia. ſtis & bibiſtis, aperiendum vobis aditum fe-
rii impii. licitatis confiditis? Nimirùm vixerant hi in
Conſularium ædibus, quas hi maximè pene-
Pignitas trant, qui coram Dominis pergræcantur;
quizus ce- hoc eſt, qui ingluviem Nobilium non mo-
Terenda. dò non arguunt, ſed aſſentatoriis epulis, plau-
ſibéſque confirmant. Utinàm nunc quoque
non extent inter Fideles, qui Regnum Dei
Eſcam interpretentur,; & Potum, ternæ-
que gloriæ ſtolam deberi non cenſeant bene-
volentiæ magis Benefactorum, quam meritis.
1bid. 27. Et dicet vobis: Neſcio vos, unde ſitis. IIIud
Eledtio unde, animadverſione dignum eſt. Neque e-
K u: nim qui ſint, ſed undè ſint, videtur quodam-
i, is. modèò quæri: non quèd non attendantur plùs
mores, quam loca: ſed quia unuſquiſque is
Eeligionis eſt, qualis eſt locus, quem incoluit. In aula
perfectie. Monachus non eris, non in foro Anachore-
ta, non in theatro Caſtus, non Agnus inter
Lecus no- arma. Quare non immeritòô undè ſint magis
er: quæritur, quam qui ſint. Quare tibi incon-
faius. fultè blandiris, quoties extra Cœnobii ſepta
Religiof. Religioſam tibi vitam affingis. David in ſola-
arbibas rio Regiæ domus corruit. Lothi familia non to-
JIalutares, ta, & invita exceſſit à Sodomis. In vineis Noë
Religioſs dormivit. Parentem extra Arcam Chamus ir-
sdeundi. riſit. Latro extra Crucem latro, in Cruce pœ-
Amieitia nitens. Nec Petrus aulam ingredi potuit;
Tandta. quin perduellis ex ea abiret. Dices, Ergo La-
Zarus mendicus damnatur, qui è domo Epu-
lonis ad Chriſti tribunal tranfſlatus eſt. Er-
ras: extra fores Epulonis mendicus jacuit:
qmi, ſi intus fuiſſet admifſlus, vel Epulo non
eſſet in pœnis, vel abeſſet fortè ipſe à refrige-
rio. Neque enim tanta morum diſſimilitudo
inter eos interceſſiſſet, ſi communi uli fuiſ-

vandorum reſcire numerum vana eſt Curio-

Oliva

ſent & domo, & mensàâ. Aut enim Lazarus
vitüs hujus Epuloris corruptus abiſſet & cœ-

tu Popinonis, aut fuiſſent curata ſcelera UIl-

ceroſi ſanctitate. Etiam Luna Soli admota ſplen-
det. Etiam Vitrum fulgurat perfuſum Luce.
Quin & Aqua incluſa Cryſtallo Ignem parit,
ſi Solis radiis traliciatur. Diſcedite à me ope-
rarii iniquitatis. Putarem Impios deliciarum
Dominos eſſe, nunc verò earum eſſe dico
Operarios. Quis enim unquam roſam legit ſi-
ne dumis? Quis non in ſudore ſui vultus eſt
ſaturatus pane voluptatum? Cui terrenorum
cultori ſpinas, & tribulos terra non protulit?
ut mirum non ſit, ſi Operæ potiùs dicantur,
quàm Poſſeſſores Iniquitatis. Operari Imiqui-
tatis ea quoque de cauſa appellantur, quòd

lbid.

Peccati
damna.
Voluptas
avara.
Felicitas
infelix.

ſtudiosè delicta architectentur, iiſque non in-

victi ſuccumbant, ſed devoti adlaborent, ſer=
viântque.

Venient ab Oriente & Occidente, G
Aquilone & Auſtro, & accumbent
in regno Dei. Verſ. 29.

Quare tardius ab Auſtro ad regnum Dei
devenitur, quaàm ab Aquilone? Nimirùm fe-
licitatis humanæ Meridies rarò incolas dimit-
tit ad Deum. Non facilè, ſub Meridiano ſo-
le, iter corripitur. Umbræ in meridie aman-
tur, magiſque voluptatis, quam Dei memor
eſt Meridies: Auſtrôque flante aromata Hor-
ti concluſi per terram fluunt. Uſque adeò
ab aſcenſu ſenſuum in cœlum nimia felicita-
te revocamur. Quòd ſi Paradiſus Dei ſitus e-
rat ad naſcentem diem, innocentiæ ſedem
viciniorem intellige Dolorum Aquiloni, quaàm
Auſtro Proſperitatis. Longiùs enim à Meri-
die Aurora ſurgit, quàm à Septentrione: ci-
tiuſque mœſtis, quàm lætis Sol Chriſtus exo-
rit ur.

Quia non capit Prophetam perire extra
Hieruſalem. Verſ. 33.

Ad eos hæc verba habuit, qui eum mo-
nebant, ut ab inſidiis Herodis declinaret.
Porrô intra Jeruſalem tantùm ſecuros fore
Prophetas credideram, video tamen extra il⸗
lam eos perire non poſſe. Ergo loci inter-
dùm ſecuritas periculum creat. Jeruſalem Pa-
cis viſio interpretatur, ſed ſub extimo corti-
ce amicitiæ, quæ oculis patet, mors latet, &
bellum tegitur.

EX CAP.-⸗XIV.
S. L UC K.

Et homo Hydropicus erat ante illum.
Verfſ. 2. .

V Ix ingreſſus erat JIusOs domum Princi-
pis Phariſæorum Sabbato manducare pa-

nem, cùm ecee Hydropicus illi adſtat ſuper

menſam. O voluptates mortalium dolori con-“
ſociatur

„ dolores
conviviis

terminas! Itâ-ne epulis calamitas
falernis ſitibundus muſcetur hydrops

Felieitas
noia.

4

Felicitas
infe elix.
voluptas

6 i

amarA

conwi
ſamam
e v
te hyd
ſerautun
Nogore⸗

od lbe
tus. Ne
aue eni
lun eplen
cr dinj
r ſi Gen
vnmm melita,
N. .
ette l Comn
nmie fielii ,
Uitis au⸗
rel Pro
d lol⸗
oeltes,
Tnlre,
N earum
CAlumitaten
On Itrud
is, ſed el
ſe lantun
Uubenf eun
gellin ad
enin habet
aſeichopico ſcri
e Ninch
ro comes
Nanducaret
Nctos 6
11 eftio
ſcalam ex
Eu, ſcbiri
lnlent,
Iun co⸗
— nn enh
. Rn unn⸗
uni⸗ aonk

4 l

y

n init
ſeumnbe
nnit,
6, ui
ſel 8.

Jure in
let 9,
elae
Aedri,
HHH
epulis
E. Nl 5en
6 kſ k
Mienni

e de dn en
e l orin
tu expo
leis Nen
Ne ter
NS. eholis Poi
Elun, g
8 Judd
Mia tor. N
r

elünn⸗
Mitnm
umn
onisr,
Oeril
lm
ANitns

Ciulne /
O aunt,

9.

1A ENnl
We! Mitt

S
*
er ul

—
el

NN 1

9
tan
nl ,
oicsn GN
l
, ule,
,
. N

r .

igque, tia

Stromatum , Lib. X III.

conviviis copulantur? Hinc diſcamus, nullam
ſanam, integrâmque felicitatem eſſe, ſempér-
que voluptati confœderari tormenta. Imò an-
tè hydrops infertur menſis, quàm fercula in-
ferantur. Adeò non ſocii tantùm deliciarum
Angores, Morbique ſunt, verum etiam ante-
ſignani. Cur verò in epulis hydrops maximè
adſtat ? Quid Hydropi cum convivis? Sitit
ille, hi bibunt. Nimirùm indicat Lucas, de-
liciarum morbum Hydropiſim æmulari, quæ
quòô liberalius hauriuntur, eò ſitiuntur arden-
Pl. 13. 3. tius. JNepulchrum patens eſt guttur eorum. Ne-
que enim gulæ charybdis ingeſtis poteſt eſcis
Luc. 14. expleri: Ipſe verò apprebenſum ſanavit eum,

Gula.

4. ac dimiſit. Quid faciendum nobis ſit, Chri-
elus . ſtus demonſtrat. Non ægrum rejicit, quod
ni ,. crudelitatem redoleret: Sed nec ſanum Prin-

vide t t& Cipi commendat;, ut vel in tanta ciborum af-
peralia, fluentia paſcat. Neſciunt permulti animas à
vitiis curare, quin earum vel œconomi fiant,
vel pro illis emendicent. Peccatores audi,
ſed abſolutos dimitte, nec iis vitæ ſubſidia
procures, quamvis Divite familiariter utaris.
Epulare, ſi placet, cum Opulento, langui-
dos earum ædium ne ſubterfugias, eorum in-
columitatem menſæ præponas, ſed Curatum
non intrudas Convivio, non Domino obji-
Cias, ſed clam dimitte. Verùm antequam men-
ſæ tollantur, obſervandum eſt, quod Evan-
Ibid. 1. geliſta non præterit. Et ipſi, inquit, obſer-
vabant eum, non curantem Ægrum, ſed in-
greſſum ad Principem, ut manducaret: hoc
enim habet ſtatim initio, antequam de Hy-
Religieſes dropico ſcribat. Vides, quot te videant in do-
inaula. mo Principum. Laniaris, dùm comedis. Quid
dico comedis? JIrsM lego ingreſſum, at
manducaret, verùm illi non Cibos, ſed Lan-
guidos, exhibitos, non patinas oppoſitas,
ſed quæſtiones propoſitas lego, nec aliquid
Ter,; dum ab eo de lancibus guſtatum ſpecto. Quin pa-
ereiümar, abolam explicat de coœna magna. Ut intelli-
gas, ſubiri a ſervis Dei Magnatum tecta, ut
Prandeant, ſed ſæpè non indè pedem efferre,
Gula. quin ipſi cœnam verbo, exemploque Aulicis
Familia- magnam exhibuerint. Itaque ſi famem in con-
ritas eum vivio ſaturas, ſcito inibi quoque à te fa-

TRergar- mam exponi dentibus invidorum conteren-
s 6alta

t.

Cùm invitatus fueris ad nuptias, ne
diſcumbas in primo looo &.. Quia
omnis, qui ſe exaltat, humiliabitur,
&, qui ſe humiliat, exaltabitur.
Verſ. 8. 11.

Quare in nuptüs doctrinam prædicat Hu-
militatis, & non magis eam thronis inſerit,
Religionis vel cathedris? Haud ita ſuperbia regnare ſo-
wunis let in epulis, in quibus ſolet humanus am-

Sic mus à faſtu reſpirare, omni poſità dignitate.
derunt. At pervetus iſtud eſt Gulæ, & Superbiæ foœ-
Sleris dus. Non enim hominem in paradiſo Super-
vava. bia ſola adoriretur, non ſuis illum, ſed Gulæ

ASs machinis expugnatura. Ut ſuperbiret, Eva
comedit. Et mirum in modum tumet animus,
ut eſcis venter intumuit. Porrôò Humilitatem
in epulis potiſſimum ſuaſiſſe Chriſium credi-
derim, quòd ad Apparatum magis, Pompaâm-
que, quàm ad Voluptatem convivia inſtruan-
tur. Non Comedimus, ſed Superbimus in va-
rio, aureéque pondere ferculorum. Oſtenta-

Luxus,

Tituli u-

in e puli⸗
aperbia.

convivæ. Villam emi,

mus Abacum, non nutrimus epulantes, quos

volumus ſpectatores argentei Montis, non Sa-
porum deguſtatores.

Homo quidam fecit oœHnam magnam, &
vocavit multos. Verſ. 16.

Mundus, licèt apparet interdum Prandium, Felieitas
Coœnam ſemper denegat. Quis enim in Occa- Maxa.
ſu vitæ vel micam impetravit à Mundo? Ubi Bleckio
paſcat, ubi cubet, inquiris? in Meridie,
vita floret, duùm arridet fortuna. Hujus ta- Deo felix.
men, aut illius inſtante occaſu, Mundanæ de-
liciæ evaneſcunt, ſuéſque Tantalos deludunt.
Contrà, Chriſtus cœnam parat in vitæ oc-
caſu: tunc nimirum, cùm grandis inſtat via.
Percontare Eliam. An non profugus à Jeza-
bele, viatico, cibôque inſtructus ad montem
Dei properavit? Liberalitati autem hujus Prin-
cipis non fuit ſatis Coznam paraſſe; Et miſit, Luc. 14:
inquit, ſervum ſuum horâ cœnæ dicere invi- 17.
tatis, ut venirent, quia jam Parata ſunt om-
n'a. Quâm difſimiles Dei coenæ à cœnis Mun- Aulicora
di! Uterque homines invitat, ſed ille hor ſpes.
conæ, cùm patinæ fumant: Mundus veròô, Bea,e J
quos vix ad occaſum paſcit, ſervire ſibi cogit Perfenx.
ab ortu. Expecta, reexpelta, modicum ibi, IIa.2 8.132
modicum ibi voces ſunt in epulis Mundi, ſæ-
Piſſimè decantatæ. David quouſque Jejunium
produxit, ut tandem Regiis dapibus aleretur?
Eſaü nônne imminentem famem primogenitu-
rà redemit? Aulas ingredere, quot ibi im-
pranſos ſpectabis, ad epulas evocatos, hor4
prima juventutis? Univerſi epulas præſtolan-
tur diù, non omnes tamen ſperatis fruuntur.
Omnes ſerò, plerique nunquàm optatis fer-
cuhis ſaginantur. Prodigus filius, dum ſiliquas
eſuriit, eſuriit. Ad cœnam Patris convolavit,
& vitulum pro glande guſtavit. Videamus
nunc, quid excuſationis prætendant ingrati
&. neceſſe habeo exire, Ibid. 18
& videre illam. Diſpendioſum ſanè Prædium, Tempera-
quod primum protulit fructum, à Præparatis lia noxia
nempè epulis exilium. Imprudentiam hic ad-
verto in Mundanis nundinis ſatis vulgarem.
Nempè homines mortalia priùs emere „ tum Electio
explorare. En iſte epularum repudiator, vil- Stazus.
lam ſpectatum it, quam jam emerat. Itâ-ne Evereirtis

. Status.
duùm Seyvire

mortales nundinamini? Itàâ-ne pretium ſolvi- R. ex
tis, & tum mercem contemplamini? Haud minente.

mirum, ſi ſui quoſque conſilii citò pœnitet, lsdi nes
quando inexplorata coëmitis, & quæ ne vidi- a Ktras.
ſtis quidem, grandi perſoluto pretio compa- Cenſide-
ratis. Stultum mercatorem inviſæ Villæ Mu- Poeg s:
lier illa coarguit, capite Proverbiorum ultimo nette ſan.
Salomonis verbis adumbrata. Conſideravit , Aa.
inquit, agrum, & emit eum. Non vidit tan- Prov. 31⸗
tùm, quod tamen omiſſum ab iſto eſt, nec o- 16.
culorum dolis fidit: verùm herbidam iſtam 5 *
quam ſæpè oſtentat Mundus ubertatem præ-
tergreſſa, foœcunditatem radicum penitius eſt
rimata. Neque enim Mundi roſas vidit tan-
tùm, ſed, quæ indè naſcuntur, ſpinas con-
ſideravit. Purpuram commendavit, ſed pro-
deuntes ex ea flammas conſpicata, aulæ ſo-
lum faſtidivit. O quot agrum ſeu Voluptatis,
ſeu Gloriæ non emerent Salutis jactur, ſi e-
rumpentem ex eo florem tam blandum, ocu-
lis non explorarent, ſed mente diſcuterent,
cras mittendum in clibanum. Pautatis Ama-

num tanto labore Regio lateri hæſurum ſi
Sublimita-

82

Sublimitatem tandem ſuam extollendam pati-
bulo ſomniaſſet? Villam ergo quiſque dili-
genter non ſpectet modò, nam oculi, ut men-
tiuntur ſapè, ità ſæpiuùs falluntur, ſed diligen-
ter examinet. Fortè pro throno Crucem emet:
quamquàm enim hæc oculos terreat horrore
ſpinarum, mentem tamen recreat felicitatis
ſpe. Quid tibi, Bernarde, protulit amara
myrrha, quam malè ſanus colonus uberum
fontibus rigandam tuo pectori admoviſti ²
Quid verò vobis reliquere, fortunati Adoleſ-
centes, ſerta roſarum, quibus tempora tam
avidè redemiſtis. Illa in Roſas abiit: hæc de-
generarunt in Vincula. Et alter dixit, Juga
boum emi quinque, & eo probare illa. Laborat
ſecundus Inſtitor inſanià primi: Juga emit,
tum probat. Nota: alter Villam, alter Juga
emit. Undè non mirum, ſi fructus ſequatur
nullus in Mundo, cùm vel ager deſit ementi
boves, vel juga non adſint poſſeſſori villa-
rum. Sanè qui villam emerat, emiſſe debuit
& juga. At raròô inſipientes ſapiunt. Alterum
ſemper ſæcularibus deeſt. Nimirùm, cui For-
tuna abundat, Virtus deeſt. Si dives eſt,
prudens non eſt. Si fapit, theatrum illi oc-
cluditur explicandæ doctrinæ. Aperitur in-
terdum theatrum? at auditor recedit. Ver-
bo, tanta in Mundo felicitatis penuria;, ut
rarò coaleſcant Ager, & Juga: ſed qui ju-
ga emit, littus arat: qui coëmit villam, eam
Eant. 1. iylveſcere patitur inopià boum. Equitatui meo
2. in curribus Pharaonis aſſimilavi te , amica
mea. En currus à Pharaone mutuatus, ab-
undet licet equitibus, & equis. Terra, quæ
naves præbet, navigari non poteſt,; Mare;
Ibid. a20. quod ſulcari poteſt, caret navibus. Et alius
dixit, Uxorem duxi, & ideò non paſſum ve-
nire. Hic ſolus, qui prius conducere, quàm
probare Sponſam debnerat, aliorum excuſa-
tionem non affert. Utinam ante Sponſalia, non
Matrimo- illam ſceleſtè probarit. Neque enim provoca-
nia. tà ſpe annuli Cupiditas præfinitam nuptiarum
Luauaria., diem ſemper expectat. Quamquam dolen-
dum valdè, quòd uxoris, cum qua ſemper
vivendum eſt, nec mores, nec facies perſæ-
pè noſcantur. Quin & hic de uxore, & illi
de villa, déque jugis und duntaxat nocte de-
liberaſſe videntur. Vero enim ſimile eſt,
eos non hujuſmodi implicitos fuiſſe tricis,
cùům ad nuptias fuere invitati. Ad cœnam
autem non evocamur ante menſem, ſed vel
pridiè, vel ipſo nuptiarum die. Adeò incon-
ſulta, & intemperans humana Cupido eſt „
quæ & inexplorata emit, & de rebus ſummis
perbrevi momento decernit. Porròô majorem
& Villa, & Jugo compedem Uxorem efſe,
hinc vel maximè elucet, quèòd cùm primi,
ſuis explicatis impedimentis ſervum rogaſ-
ſent, ut ſe apud Dominum excuſaret, qui
uxoreim duxit nihil tale rogat, ſed tantùm ait,
Et ides non poſum venire. Arctiora enim vin-
cula oſtentavit, à quibus nullo libertatis ve-
ſtigio relicto conſtringeretur. Qui enim villæ
ac boum curis diſtinetur, ità implicatur, ut;
ſi lubeat, reſpirare poſſit: ideòque excuſari
ſe potiùs rogitat, quàm accedere non poſſe
affirmat. Quin apud S. Matthæum cap. 22.
qui tertio loco invitatus dicitur, non dicitur
excuſaſſe ſe, ſed ſervos occidiſſe. Adeò nego-
tium Libidinis ſceleſtius Dei vocibus relucta-
tur, & cæde, ac ſanguine non abſtinet, ſi ſe

Luc. 14.
12.

Aalici
eriſori.

Electie
Natas.

Ibid.

Oliva

ſenſerit impediri, & avocari à luto ſuo. Er Ibid. ar
reverſus ſervus nuntiavit hæc Domino ſuo. Op- Acenſalas
timus Domini famulus, ſed melior delatorum 76*
Magifſter. Nota: hæc nuntiavit. Videlicet, quæ 7 kr
audivit, retulit tantum: non autem dicendo Saart.
exaggeravit. Quam ſæpè dicta, factäâque in veͥs.
delatorum ore naturam immutant, quemad- Accuſan.
moduùm ſaporem mala Perſica mutavere cum e: ex in-
ſolo! Sed hæc venenum exuèêre; illa verò de- a⸗
latoris toxico inficiuntur. Neque intemperan- arner⸗
tiùs Nuntii munere functus eſt, quàm dela- Zelus ob.
toris. Non enim eos, qui ſe excuſarunt, re- er vantis
prehendit, vel ad convivium acrioribus ver- verusnon
bis impulit, ſed juſſus renuntiare invitatis, 4, 4.
omnia parata eſſe, reliqua præteriens, ob- Aulici
mutuit. . preli.
Aulici
Tuno iratus Paterfamilias, diæit ſervo nandi
ſuo: Eai citò in plateas, & vicos
civitatis: & pauperes, ac debiles,
& ocs, ac olaudos introduc huc.

Verſ. 21.

O iram aliquando beneficam! O Principis Dei lile-
Liberalitatem regiam! cujus Furor, paupe- "eltes
rum eſt beneficium, cujus paſcit Ira, non Tenage
pungit. Quid, quòd procul ab iſtius domo pei miſe
pauperes errant, cùm tamen præ foribus epu- zicordia.
lonis præſtò ſit Lazarus? Num hofpitalior il-
le, quàm hic? Minimè verô. Imòô tanta hu-
jus Patrisfamilias prodigentia erat in miſeros,
ut nullus ei & conterminus eſſe poſſet, &
pauper. Undè exeundum ſervo fuit in pla-
