Dei profligaverit bona, ſed, quòd neglexerit Servire
ſua; quæ dùm non curantur, quodammodò Peo ſelix.
Divina quoque negliguntur: inter quæ Paſto- E'eleſia-
ris ſalus, atque perfectio computantur. Cur Mici de-
verô plus de oleo decoctori, quam de frumen-
to remittit. Illis enim 5o. cados, huic 20. co- ris
ros detraxit. Nimirùm ſacer Præfectus fulgere vana,
magis, quam ſaginari debet. Oleo plus indi-
get ut luceat, ut jugum putreſcere faciat, ur fTatentie
ignem Amoris foveat, quàm Frumento. Fru- PTava.
mentum Oratio eſt, quàâ cor ſaginatur: hâc
Superior indiget: at oleo plùs eget, morum
ſcilicèt ſuavitate, fulgore doctrinæ, charita-
tis ardore. Quèd ſi hæc ad villicum ini-
quitatis referantur, vides plùs homines de de-
liciis, quàm de cibo ſolicitos eſſe, plùs de
ſplendore cogitare, quam de paſtione. Quod
ſequitur, prodigio proximum eſt: Quia f- Lucais32
lii hujus ſæculi prudentiores filiis Iucis in ge-
neratione ſua ſunt. Quæ hic generatio? tum,
ſi genuere, non fili dici debent ſæculi, ſed
parentes; ſiquidem fecere fucum, & pepe-
rere iniquitatem. Quamquam prudentior in
fraude, ſeu mercaturà, non autem in gene-
ratione aptiùs diceretur, qui non filios ge-
nuiſſe fertur, ſed annonam Domino ſuſtu-
liſſle. Enimverò impiorum proles Fraus eſt, Pereatt
tum quia præ filiis illam diligunt, tum quia damiug
illa non utuntur, ſed illis ipſa abutitur:
quemadmodùm non pater filiorum ſuccedit
bonis, ſed hi parenti ſuccedunt. Sic Jeza-
bel agrum peperit; ſed non ipſa ex eo ſa-
ginata eſt, verùm tabo ejus magis ager ſo-
cundatus. Neque verò novum eſt, Opera lteeng
appellari Filios in ſcriptura, cùm in Geneſi tantkm,
H 2 Adicça-

nimarum
non negli-=
gat Obſer-
vantiam,

88 —

dicatur Noë juſtus fuiſſe & reli gioſus, cujus
tamen ſpoponderat Moyſes ſe relaturum ge-
Gen. 6.9. nerationes. Hæ ſunt generationes Noë: Noe
vir rebtus, & c.

Facite vobis amicos de mammona iniqui-
tatis.qui fidelis eſt in mini no,
in majori fidelis eſt. Si ergo in iniquo
mammona ſideles non fuiſtis, quod
verum eſt, quis credet vobis. Verſ.
9. 10. II.
Tempora⸗ Quàm profundè deprimuntur à Chriſto

lis vana. opes, dum minimum appellantur! Quin ne
minimum eans fortaſsè crederes, & bonum;

PFelices quamvis exiguum reputares, non minimum
erslant. eſſe ait, ſed confictum & fabuloſum ens af-
Eleimoßy. firmat. Dum enim divites ſic interpellat, Quod
. verum eſt, quis credet vobis? apertè monet
opes umbram eſſe, & ſomnium. Illud quoque,
non liberales nos dici in largitione divitiarum,
ſed fideles: quia nimirum non earum Domi-
ni, at Diſpenſatores ſumus.
Non poteſtis Deo ſervire & Mammonæ.
Verf. 13.
varitia In reliquis vitiis nobis regnare quodammo-
dèò videmur: Avaritia verò nec coronam ſi-
mulare novit, ſed compedes propalaàm iniicit.
Sap.a. 8. Effrænes Voluptarii in Sapientiæ libris clama-
bant: Coronemus nos roſis: Epulo operiebatur
purpuràa: quæ omnia Regnantis vitii inſignia
pivaie lunt. At Avaritiam circumſpiciamus: ferreas
miſera. Cryptas, æneas arcas; rebagul ‚ peſſulos,
claves, & catenas circumfert: quibus inſtru-
mentis quid tetrius, aut carceres, aut trire-
mes prætulere? His adde, pallorem vultus,
timorem cordis, pectoris ſuſpiria; animi cru-
ciatus, ſine ſomno noctes;, ſine luce domum,
ſine tranquillitate quietem. Undè non mi-
rum, ſi à Chriſto Pecuniarum ſtudium, non
Cupiditas, ſed Servitus appelletur. Cùm ve-
Luc. 16. 10 hæc dicentem Phariſæi riderent, dixit ad
15. illos: Vos eſtis, qui juſtificatis vos coram ho-
minibus⸗ Deus autem novit corda veſtra. Cur
non Manus novit opum adminiſtras, ſed Cor-
da? Nimirum Avaritiæ peſtis Cor petit rectà,
illédque penitùs inficit. Non enim ſine amore
Opes retinentur, illicò ſuo Domino imperatu-
ræ; quin Cor ipſum retinere non valemus, ſi
Opes teneamus. Pergit: Quia, quod hominibus
1bidem. ltum eſt, abominatio eſt ante Deum. O ver-
bum aſperum! Ad Legis interpretes loquitur,
relices quorum divitias, pompâmque ſuſpicit vul-
zeon ſu- gus, Deus verô abominatur. Quid hic Divi-
perbiant. tes, qui in ſuo luxu ſuperbiunt, quid Levitæ,
Vielafe. ſi qui magnificè incedunt, pro ſe proferunt,
kicerum Eccleſiarum Patrimonio in fucum Vanitatum
Fompe. converſo? Diſcant hi non vile, non inglo-
rium, non vanum duntaxat Deo eſſe, quod
hominibus altum eſt, ſed abominandum. Se-
Ibid. 16. quitur: Lex & Propheta uſque ad Joannem: ex
eo regnum Dei evangelizatur. Rationem red-
Chrißi dit, cur alta hominibus Deo inviſa ſint; Quia
Inzarna- videlicèt regnum Dei à diebus Joannis evan-
tio doenit gelizatur. Ac ſi diceret: ante Joannem non
Wnd- mirum, ſi regno excluſi, terræ inhiabatis:

at poſtquam inclinavit cœlos Deus & deſ-
cendit, poſtquam vohis appropinquavit reg-

Oliva

num Dei, Coœlo Aurum anteferre non jam
inſania, ſed ſcelus eſt. Ante Evangelium Coœ-
lum vobis ſubductum erat,; & unus Abra- .
hæ ſinus vel Optimis patebat, vità defun-
Ctis, ideéque terræ Ludibria oculos excanta- .
bant Aſtrorum immemores, & occupabant 4
Cor. Poſt Legem verèò inclinavit cœlos, quos
in margarita Caſtitatis, in Paupertatis theſau- unn le
ro, in reti Diſciplinæ concluſos gratulamur: ui eßlia
Undè & eorum imago terrenis ſymbolis ad- a hi n

.

umbrari potuit. Audi ubique cœlorum pictas l higt
tabulas proponi tanquàm venales. Nimile eſt in
regnum cœlorum grano inapis. Dimile eſt Teg- Matth- e e
num cœlorum ſageneæ miſæ in mare. Quas cer- 1 3.31 &* in, Iln
tè cœlorum effigies coloratas ante Evange- 47. idi gelce
lium nemo Juſtorum, præ diſtantia, effinge- el. cupit
re auſus eſt. Hinc eſt, quòd aut nullus, aut ⸗ leea
rarus in Veteri teſtamento fertur viſum rece- un batul
piſſe, cùm in Evangelio omnium primi ſa- „ e;
nati ſint cœci: Renuntiate Joanni, quæ audi- Luc. lrls Nit,
ſtis & vidiſtis ; Cæci vident, claudi ambulant. 22. 1 nun
Nimirùm ibi, quæ videbantur, animarum Eune iM. 4
vincula erant; hic verò coœlum ſpectare li- 1 mieco

cet inclinatum. Adde lucem Chriſtum dici,
qui radiis ſuis Mundi vanitates detexit, quas
non miramur, ſi videmus, ſed ſubſannamus; D
& premimus. Ex quo intelligis, cur diver- 1 infti
ſæ audiantur in Veteri Teſtamento, & in
Novo preces. Ibi enim David orat, ut ſibi
oculos claudat ,„ Averte oculos meos, ne vi-
dqeant vanitatem: hic cæcus clamat, Domine:
ut videam. Nimirùm ibi ſolum Aurum re-

cſler lebat
ſinhe⸗ it, ul
zinhe, ſupet⸗

fulgebat, Cœlo longè diſſito; hic ſgualebar

Aurum ad Cœli folgorem. Ibi Juſti ſedebant
in tenebris, & in umbra mortis, veriti ter-

renorum inſidias, ſi eas aſpicerent: hic non Utliu

modò in lucem prodimus, ſed & Lux Mun- luſ .
di dicimur, ut quèò clarius ejus ſpectaverimus in n
pompas, eò facilius bracteas earum, & fu⸗ 1
cos rideamus.
lair Nt ne
Omnis, qui dimittit uxorem ſuam, & 4 endo
alteram ducit, mœchatur. Homo HM ſre all
quidam erat dives, qui induebatur D
purpurd. Verſ. 18. 19. n kai
Statim, cùm in Mammona iniquitatis Chri- zmge
ſtus invectus eſſet, nemine ſciſcitante, defi- en
nit Adulterium eſſe, Uxore ſuperſtite, aliam Felieita ſuin
ducere. Quo repudio verbis pauciſſimis ex- rci an
pedito, divitis Epulonis hiſtoriam expomt. dar da.
nè hoc loco Divitias malorum ommum radi- Divine S
cem oſtendit, ex qua Moœchia „tanquàm pri- noxie. .
mogenita, pullulat;, ſecum tractura Crapu- rat⸗ 1 .
lam, Crudelitatem, & veſtium Luxum. Et ntty, Dimi
certè nullo ferè confinio inter ſe dirimumur „. gin.
Luxuria, & Luxus: Opibus innaſcitur Laf- monfans .
civia. In ipſo quoque Davidis corde ſeparari Ozer. e (
nequiverunt Divitiæ, & Vitia. Ut enim Reg. e H
ni cœpit opibus affluere, alienum Torum ma- nu l
culavit. Quæ libidinis macula ne collegis cozx- ſunn M
reret, feritate, & ſanguine citò colorata eſt, gelen
per dolum Uriâ occiſo. Quis unquàm exiſti- ” ötne⸗
maſſet virorum manſuetiſſimum Davidem lan lar
erupturum in necem Innocentis? At ut hic i Wi
poſt Opes Epulo inducitur Immiſericors, ità 4 Nüman
ibi David Dives, & Mitis eſſe non potuit. rit
An non Judas ut Auro cor tradidit, ſibi la- 8
queos, vincula Domino comparavit? u
Nan
An Ii

Dihi

RN.,
liannik
H .
dun

n Chrihnt
ſtes Cekeinn
Edſlrz
lignn ars⸗
Ictemenl
Darid anel
llu v 1
dand D
i ſonn kn;
no; kel
d b ik⸗
1 onn üs
1A&

4 etAr
Aleis eunn, 11

Stromatum, Lib. XIII. 89

Et erat quidam mendicus nomine L aza-
rus, qui jacebat ad januam ejus, ul-
ceribus plenus, oupiens ſaturari de
micis. Verſ. 20.

auperes Felix pauper, qui, cùm egeat, & coram
Mendici. epulantibus ſit, nemôque dapes præbeat, cu-
statu pit tantùm micas, nec petit. Et ſanè illum
ibe, flagitare cogebant, fames, quâ torquebatur,
Pauperia Copia, quæ irritabat, miniſtrorum incuria,
Religioſa quæ eum prætermittebat. Quis nunc paupe-
etiam, rum precibus blaſphemias non adjungit? Quis
Juhm alii deſideriurmn ſilentio inhibet?: Quis ſolas micas

ce,. cupit? Ned & canes veniebant, & lingebant
er, ulcera ejus. Quis crederet? Gemino torque-
Kat nen batur Lazarus morbo, ulcere videlicèt, & fa-
mota. me; unius mali in domo divitis remedium quæ-
Tuc. 16. rit, & alterius impetrat medicinam. Cùm e-

. nim cuperet ſamem explere, vulnera curaban-
Dei curæ . 4 .V
ſe permit- tur. Adeò fallimur; quoties ſpes noſtras in ho-
tere. mine collocamus. Attendebat ad Dominum, &
Confden- curabatur à Canibus; famem pertæſus jejuna-
re- vit, ulcera negligens iis ſolamen adhibitum
Dei eor. „ ſtupet ab illis, qui ſuis morſibus magis vulne-
ſe yermit. Ta infligere, quàm lenire linguis, conſueverunt.
tere.

PLXK CA P. VII.
S. L UC ..

Utilius eſt illi, ſi lapis molaris impona-
tur circa collum ecjus, & projiciatur
in mare, quam ut ſcandalizet unum

de puſillis iſtis. Verſ. 2.

Scanda- Et negabis ſceleris incommoda magna eſſe,
loſi. quando non Puſillis, ſed Scandalizanti utilius
fore aflerit Chriſtus ſupplicium extremum,

Teree quàm ſcandalum. Urilius eſt illi. Nimirùm
amna., 114 1 . 1 1 —
Severi. Pena, quàâ impius de medio tollitur, & inno

te⸗, centibus utilis eſt, & utilior peccanti. Hinc
vides, in tranſgrefſores ſævire tum Principes,
tum Præſules, qui, parcendo, peccandi li-
centiam faciunt. Cur veròô lapis molaris collo
ſcandalizantium imponitur? Ea fortè de cau-
ſa, quòd peccando non diſcuſſit incommodum,
quod exemplo ſuo Reipublicæ afferebat.

Er ſi ſepties in die peccaverit in te..
Dimitte illi. Et dixerunt Apoſtoli Do-
mino: Adauge nobis ſidem. Verſ. 4. 5.

Cenſores
aliorum.
Compati
neſcientes

Cunm laturus legem eſſet de dimittendis in-
juriis, lapsiſque recipiendis, exorſus eſt à
ſcandalo puſillorum: innuens declinari non
poſſe ſcandalum, niſi parati ſimus hoſtes ip-
ſos amplecti. Nam hac de cauſa molarem la-
Sper pre- Pidem ſcandalizanti ſtatuit, quia nimirùm ſub-
mi. tilior vitiorum, & injuriarum diſcuſſio „ 8
velut comminutio, à ſuſcipiendis lapſis, re-
mittendiſque injuriis retardat. Miror autem,
cur Apoſtoli hoc audito præcepto, Fidem ſi-
bi adaugeri poſtulent, cùm hoſtes diligere
opus ſit Charitatis. Nimirum , cùm hoſtes
amamus, plüus commodi inferimus Nobis,
quam IIIis. Undè Fidem expetunt, quà diſ-
Ethicæ Comment. Tom. VI.

cant amplitudinem ſibi reddendæ pro dilec-
tione mercedis.

i habueritis fidem ſicut granum Rredir,
dicetis hui Atbori Moro: Eradica-
re, O& tranſplantare in mare, &
ohediet vobis. Verſ. 6.

Cur fidei Imperium circa Morum voluit
Dominus exerceri? Dixerit fortè quis, quòd
Arbor iſta obvia tunc Chriſto erat. Verùm
is ignorat, ipſos Scripturarum Apices myſte-
ria parere, ſanctiſque Patribus diflentit, qui
Zachæum ſupra Sycomorum non ideò aſcen- Modeſtiz
diſſe dicunt, quòd in promptu eſſet, ſed quòd Kne ſpiri-
Gentilitatem in fua ſterilitate adumbraret, 7.
homines daturam pro pomis. Cur ergo Mo- Wroz
. . Pro pP . S. non fiden-
ro imperet Fides, ut eradicetur? Nimirum Jun,
Morus tardiſſimè germinat, ſéque quodam Tyro de-
modèò ſoli pertæſam declarat. Cæterum ſimu- gener.
lata illa Sterilitas Ambitionis eſt parens; ſuis bocri.-
enim folis bombyces nutrit, cocturos in ſe-“.
ricum folia. Albicat illa quidem primum in
fructu, cité tamen Candorem convertit in
Purpuram: adeò, qui Subaridus videbatur,
Suique contemptor, repentè & noſtram mu-
trit, veſtitque Superbiam, & Oſtrum ſibi in
Candore colorat. Quare firmiſſimè ſole hæret,
quæ nihil ſucci, mentita ariditatem, trahere
putabatur. Undè Dominus, quò Fidei mira-
culum amplificaret, futurum dixit, ut Morus
quoque ejus imperio revelleretur. Elucet i4
quoque ſimilitudine Marci, à quo Mons pro .
Moro ponitur. Enimverò difficihùs Valles,
quam Montes tranſponendæ videbantur in ma-
re: & tamen Chriſtus, ut admirationem pro-
digii augeret, non Valles, ſed Montes eradi-
candos dixit. Valles enim penitùs viſceribus

terræ infoſſæ, altiores radices videntur egiſſe:

Montes contrà, radices ſuas in afpectum edu-
xiſſe putari poſſunt, qui ſui pompam ſubli- Firms non
mes expandunt. At & Montes, qui Terræ ex- Jolida.
tare, & ſupernatare putantur, Moruſque, Tnifor-
quæ Terram faſtidire creditur, difficiliùs con- mitai-
velluntur; apertè teſtante Scripturâ firmins Religioß:
perſæpè ſæculo, pompiſque hærere, qui cœlo Tn Sorz
Propiores, terræque pertæſi apparent. Hypo- ſuperbiät.
cryſim cave: languet enim hæc diuturno lſitu „ Modeſtia
uti ſterileſcit Morus; verùm coœli tepore ex- Kne ſpiri-
Citata mox germinat, & quamvis Candorem ""-

. . Tyroni
mentiatur, Purpuram emendicat. Cave, in- Fen kaen-

quam, Hypocritas „Montes ſunt: vix terræ dum.

hærere eos credes Aſtris propinquos, ipfis ni-
hilo minas vel Manibus fibras tranſmittunt:
adeò ut incrementum faſtigii non ex fonda-
menti convulſione, aut è ſinu terræ conſurre-
Xerit, ſed ex impatientia radicis in ſecretiora
naturæ deſcendentis. Hos ergo vuhtu triſtes,
cultuque agreſtes, quos alienos exiſtimas à
luto terrenorum, Fidei niſu egere ſcias, ut
indè eruantur.

Ie, oſtendite vos Sacerdotibus. Et Jfac-
tum eſt, dum irent, mundati ſunt.
Unus autem ex illis, ut vidit quia
mundatus eſt, regreſſus eſt.. Sur-
ge, vade, quia fides tua te ſalvum

Jecit. Verſ. 14. 15. 19.

Cur oſtendi jubet Chriſtus Leproſos Sa-
I 32 cerdotibus

X

Superior
invigilet.
veæ, ſi tibi
Leproſi
rus occur-
rerent.
Lapſi op-
zimi fiunt
facillimè.
Ser vire
Deo felix.
Lapſi eri-
gendi
blandè.
Confeſſa-
rii nimis
ſe veri.
Saperior
ſit mitis.

Correctie
mitis.

Lapſi
blandè
erigendi.

0 —
20, An ut horum morbus illorum
curetur aſpectu? An magis ut verecundentur
Sacerdotes, quèd procul à finibus ſuis mor-
bos, peſtéſque non pepulerint 2 An demum,
ut diſcamus meliùs per Sacerdotes, quam per
Medicos languores curari? Cur veré, dum
irent, curati ſunt? Indè id factum credide-
rim, ut doceremur Dei pharmacum acceden-
tibus ægris occurrere, nec pati ſe ab infirmis
convemirji. Ipſum curationis deſiderium cura-
tio eſt, & , ſi valetudinem animi cupis inte-
gram, habes. Utinam nunc quoque ſat eſſet
Leproſos Sacerdotibus oſtendi, ut ab iis cu-
rarentur. Siſtitur ad pedes Sacerdotis Pecca-
tor, & repellitur, magiſque morbus augetur
ſævitià reſpuentis, quam accedentis fide mi-
nuitur. Uaus autem ex illis, ut vidit, quia
mundatus eſt, regreſſus eſt. Non ſtatim ut cu-
ratus eſt, curatum ſe ſenſit; ſed, ut primùm
ſe curatum vidit, regreſſus ad JESUM eſt.
Quaàm ſuavis medicina, quæ Lepram abſter-
git, nec ſentitur! Quaàm dulce antidotum,
quo ità placidè detergitur ſanies, ut æger ip-
ſe vix ſe mundatum ſciat, niſi ulcerum ſinus
ſuis oculis perluſtret! Quidl hic muſſitant pro
ſe ill, quorum ſævities ſolo novit ſcalpro le-
ves quoque puſtulas detergere? Igne, ferro,
funibus armamur, ſi quis Leproſus Ccurandus
accedat, ut non curam, ſed bellum videa-
mur inſtruere. Eliſeus cert? Namanum non
uſtione, ſed aſperſione mundavit. Saülum
Chriſtus luce, non igne decoxit à ſordibus &
crudelitatis, & perfidiæ. Quid verò eſt, quòd
regreſſo ad pedes Chriſti Leproſo dicitur,
ſaurge, fides tua te ſalvum fecit? Quid hic com-
mune cum Fide? aut Obedientiæ, quà ire
compellebatur, aut Gratitudini, qua ſuadeba-
tur redire, tribuenda videbatur Emundati ſa-

Fides. lus, quam Chriſtus fidei aſſignat. Nimirùm
Aurum virtutum Fides eſt: quamquam enim
illæ gemmæ ſint, ſine auro tamen ornamen-
to eſſe non poſſunt.
Non venit regnum Dei cum obſervatio-
ne: neque dicent: Ecce hic, aut ec-
ce illic. Ecce enim regnum Dei inrra
vos éſt. Verſ. 20.
Adumbrata diſſiwili ratione in novo ac in
Eccleſia veteri Teſtamento Eccleſia eſt. Ibi enim Hor-
& Syna- tus, hic Regnum nuncupatur. Quôdque mi-
Soga. rere magis: In Cantico Canticorum Hortus
Chriſti Regi deſtinabatur, Sponſâque evocabatur de
Incarna- Libano ad coronam, Salomonis thronus in-
ri⸗ En ſternebatur purpurâ, ſexaginta præ foribus
iiig. milites excubabant, murænulæ aureæ para-
bantur. Contrà, in Evangelio, ubi Regno
Eccleſia comparatur; Hortulani ſpeciem ſu-
piüit poſt mortem Jeſus, Liliis comparat ve-
ſtes, jugum parat, arbores excolit, palmites
ſerit, vineam plantat; adeò ut in Horto re-
gia omnia tranſlata, in Regno verò univerſa
Religionis agriculturæ ſupellex videatur deportata. Quid
mania hoc prodigi eſt? Nimirum, apud Deum æ=-
viliora. què in horto, atque in regno regnatur; nec
Status ſterilius ſolium, quam hortus eſt; ubique la-
mediocris borandum, regnandum ubique. Imò & Reg-
zoleretur. num rurales labores non effagit, & Hortus
Aulicus regalibus pompis non freudatur. Imô nuſquam
non pro- thronum lego in Regho Dei, & nuſquam
motus.

meminit jugi in Horto Sponſus: adeò Reg-

Oliva

na Erumnarum fœcundiora ſunt, quàm Ho- Talenta
norum: Labores verò regni omina ſunt, non
fupplicia reorum. Quèôd ſi miraris, cur ini-
tio Eccleſia Horto conferatur, conſecutis ve-
rô temporibus Regno, factum ea maximè de
cauſa putarim, ut à ſuavioribus inchoaret, &
paulatim ad ampliora perduceretur. Ipſa id
Sponſa teſtatur, quæ initio Canticorum deli-
caté collata Horto, ſuffulta Flore, ſtipata Divitia
Malis, Unguentis delibuta, ad extremum indife-
Ubera convertit in Turres, Crura erigit in Tentes.
Columnas, Excubias diſponit, Bellatores ar- Dei cure
mat, & quaſi Vinearum oblita- vineas appa- ſe permi-
rat, machinas dirigit, exſtruit propugnacula. 'ere.
Ità videlicèt ad meliora nos Deus promovet, Honer
arciumque ardua à floribus inchoat, & in Tuatuns,
pomariis tentoria figit. An non Deum Virgo ““
concepit in urbe Nazareth, hoc eſt, in Flo- e, s
re, quem Spinis coronatum mox è& Cruce re- regnenent,
cepit in ſinu? At properemus ad alia. Porrò Ien fodia.
arguuntur, qui regnum Dei hic, aut illic "v“
eſſe clamitant. Regnum Dei intra vos eſt, ait ruergſir.
Chriſtus. O pectus hominis capacius Cœlo! ſaudta
Mundo excede, anime, & pectus ſubi, ut in- Confeſſa.
tra illud contractum Dei Regnum intuearis. rii diſcre-
At quod iſtud regnum Dei in pectore humano 21.
eſt? Hominis certé Cor. Hoc tandem latet s tene⸗
in pectore, in eôque ſolo Pater miſericordia- Soerin
rum, & Rex amoris Regnat. Regnat, in- diſcretas.
quam, in ſolo Corde Deus, qui imperare re- Zelus a-
cuſat, niſi ejus diligatur imperium: ergo quiſ- 7 gge,
que Cor ſuum, arctâque illud cuſtodià cingat, . 6
in quo Dei Regiam, & Regnum concludi Cor.
intelligit. Quid ergo extra te, homo, vaga- Amore
ris honorum appetens, ſi intra te Dei Reg- Auci.
num coarctatur. O viles curas! O animi de- Amor in
miſſionem ſervilem, ſi regnum continens au- Penz.
lam colas! Porrò Regnum Dei cum obſerva-
tione haud venit. Nec aſtris prænotatur, nec
annis augetur, nec peritia diſcitur, nec pru-
dentid invaditur. Intra nos eſt, ſed latet:
quæri debet, ut Regnemus.

medio-
esria.
Felices

non ſuper-
biant.

Via Salu-
tis ar’ta.

Et ait ad diſcipulos ſuos: Venient dies,
quando deſideretis videre unum diem

Fulun hominis, & non videbilis.
Verſ. 22.

. .

Mors im-
biorum.

O Dies ſine luce, & ſine die, utinâmque
non ſine Deo! Dies hi, dies extremi ſunt,
in quibus Luna vertetur unicuique in ſangui-
nem. Verbo, Dies ſunt, quibus deducetur
quiſque noſtrùm ad Sepulchrum. Tunc pro-
fectò cupiemus diem unam ex his, quarum
nunc ſumus incurioſi. Verùm; pavendum
verbum, fruſtrà cupiemus. Et non videbitis,
inquit. IIIis non ità continget, de quibus ce-
cinit Pſaltes: Longitudine dierum replebo eum.
Soli cœlo debentur dies: coœlum tantùm die-
bus fœcundatur. Verùm Juſti quoque privi-
legium iſtud eſt, quem Dominus dierum ſpon- ſyars
det replendum longitudine. Longitudine diæ ae⸗
rum replebo. Nota verbi ſignificationem. Ju- „,
ſtum non circumſtabunt Dies, ſed replebunt: .
eos enim ipſe non fruſtrà exultabit, aut la- Intentip
bi permittet, ſed velun Coli fœtus, Soliſ- iemi⸗
que ſobolem intra pectus recondet, ac Vehu-„g.
ti gemmas inſeret cordi. Pateant, O pateant
Juſiorum viſcera! videremus profectò;, ibi
dierum acervum fulgentiſſimum: cùm con. 4 .
trà, vix horulæ in pectore Peccatoris cenſeri „tt,
poſſint.

Aulicus

Si pol
. 0
145
s I⸗
y: ſide
„ ubi
Nyen a In
A
liin tls 11
. NWotn

C ſtorun
glmu. expin
Ner tantn
anmn en,
“ Ve-
, 0 1
dunie mone⸗
fule ele
Moritu
IIn p
Fentum
tun,
G elur

Fide,

Quun
an/
lun⸗
lumn

u. Vohl
Ceterret
Notand
amam
Ut rectet
n an u
lu, ſelit e
enin de
luyrr. Uigo ſe⸗
i oupta
at ſiſtem
Volupta
pSlt ſ⸗
Urbre
IHim
lnal. kilen.
li Ni⸗ dum,
aunmam
n ne ſor
leßf hiabat.
ſe⸗ kerr⸗
mnin . eſon
ſi kuicer
1 uoch
igig m. Ne
fin Pullul⸗
fii HI Un
N Uroceles
tegbnent
ceſczt

U

un

Nahun

ie

lite

in Nine

e hidbi C
Cd

ns.

Religionis

Sitatus

erplent.

ITnatum, Lib. XIII.

poſſint. Solaria tu certè horologia ſpectaſti
Orienti ſoli obverſa: ductas illa quidem ho-
ras omnes præferunmt, eleganti ſane opere co-
Talenta loratas: at horas deſignant pauciſſimas, quas
line ſpiri- videlicèt, ſemotus à meridie ſohs ortus ad-
ew⸗ umbrat. Quin ſi nubes Solem ſubducant, nul-
menia la indé hora deſignatur. Contraà, ferrea Ho-
viliora. =*εςlogia, lucis haudquaquàm ambitioſa, cer-
Felicitas tiùs intra ſe diei ſpatium partiuntur in horas.

Glor ia
vana.

vera. Noctu æquè ac meridie tempus evolvunt, nec
hn. aliquando horas non prænotant; quòôd vim
Talenta ſuam non à luce, & ſplendore, ſed à pon-

lateant. derum, rotarümque ſuppliciis mutuantur. Ju-
ſtorum iſta vitam, Impiorum illa hypocriſim
medioeri, expingunt. Solas hi in luce horas demonſtrant;
DZelus a- tantum operantur, cùm videntur. IIIi verô
nimarum . „
nihil que- lucem nec declinant, nec quærunt: ideôque
rat; non tres, quatuérve ſignant horas, ſed diei
etia nſiſi- momenta quævis nuntiant, adeò ut de eis di-
nefruge cere poſlit Propheta, Et dies pleni invenientur
daſaget. in eis. Verùm reflectstur ad initium oratio.
Pl.z2. 10. Morituri eorum diem unum cupiemus, quo-
rum prodigi in præſentia ſumus. Vide ad-
ventum hic Pilii Dei Mortis fulguri compara-
tum, nos veròô iis non abſimiles, quos Mun-
di eluvio comedentes, epulantéſque oppreflit.
Vide, inquam, hæc apud Lucam hic.

Quicumque quaſiérit animam ſuam ſal-
vam facere, perdet illam: & qui-
cunque perdiderit ülam, vivificabit
cam. Verſ. 33.

Voluptarios procul dubio hoc loco Chriſtus
deterret à ſtudio dehciarum, honorumque.
Notandum autem eſt, non recreare delicatos
animam ſuam, & corpus, ſed tantùm emiti,
ut recreent. Quicunque, inquit, quæſierit ani-
mam ſuam ſalvam facere, perdet illam. Quæ-
ierit recreare, non veròô recreaverit. Quis

Voluptas.

Electio
ſtatus.

Tempora- Ergo ſecurior animæ jactura in delicis, quàm
lia non voluptas eſt. Chriſto fortè non credis? crede
ſaltem Voluptariis. Sciſcitare ab eis, num
Voluptas in voluptate, an Sitis, ſeu Cupido
Sap. 5. 9. ſit. Tranſierunt, inquit, tamquàm umbra.
mbra verò quem unquaàm explevit? Lege
Iſaiam, ſomniantibus epulas impios compa-
Mors al- rantem. Porròô quam felix Poœnitentiæ ſup-
legi plicium, quo anima vivit! Erravi: vivificat

Tortih- animam Mortificatio, quaſi verò mortua
Jugan tunc foret, quando ſine Mortificatione pal-

Shriſti pitabat. Id miraris? Mirare marmorum cru-
ſaave, ſtas ferro expolitas: Simulacra mirare ſcal-
Servire Pro efformata: mirare tunſionibus lævigatos
Deo felix. lapides, ſectionibus ligna elaborata, aurum
incendio purum, cruore adamantem excul-

Tabes tum. Nônne hyems ver parit? Nonne fal-
t ce pullulat palmes? Noônne diem nox partu-
Spirtrus. rit? Unio certé, naturæ miraculum, inter

Religionis Procellas adoleſcit, ſcabrôque obvolvitur
wmunia tegumento cozli ros, ut in gemmam con-
viliora. Creſcat.

. 7 7 . / T „ ..
Ubicunque fuerit corpus, iluc congre-

gabuntur & Aquilæ. Verſ. 37.

Mortiß- Itâne affuetum ſpectaculo Solis animal in-
ess ““ hiabit Cadaveri? Ergo generoſarum Avium
odium.

cCoœtum advocabit mortis pabulum putre? II-

enim delicis plenè aliquando eſt ſaturatus?

9 1

læ, illæ ſunt Aquilæ Cedri meditullio ſagi- Galz.
natæ apud Prophetas? Et quæ tanta eas ad
ſaniem inſania traducit? Nimirùm & Aquila Voluptas.
à Solis contemplatione abducitur, ſi eſcarum Gircaum-
illicium blandiatur. Rogo vos, quam ſeæpè lerfeci
generoſorum pectora ab heroicis conatibus ad areſſaris
abjecta opera proruunt unius ſuaſu volupta-
tis? Quamquaàm ſi pro Aquilis Chriſtianos Zelus a-
Heroas accipiamus, ſaniorem ſenſum delapſus nimarum
iſte Aquilarum habere poterit. Videlicèt ad Aerts
cadavera excubant Aquilæ, ut in mortis offi- ze
cina roſtra, unguéſque exacuant. Diſcunt ibi eer.
ebullientium vermium tabo, Pædoréque, Orationis
Solem contemplari. Ibi diſcunt unam cupere fons.
medullam Cedri. Ergo quotquot Aquilæ eſ-
tis altioris conſili Animæ, Mortalitatis vos
veſtræ non tædeat: revolate quandoque ad Se-
pulchra, & ubi putreſcunt Cadavera, ibi
Virtus cordis plumeſcat.

EX CAP. XVIII.
S. LUCXK.

Duo homines aſcenderunt in Templum,
ut orarent: unus Phariſæus, & al-
ter Publicanus. Verſ. 10.

Pernicioſa adeò eſt conſuetudo cum impiis, Amici
ut oraturus Phariſæus Publicani viciniâ cor- impii.
ruptus ſit: quôdque mireris, obfuit quoque
orans Phariſæo Impius: in ſuperbiam enim
erexit. I nunc, & impis immifcere, quando Vocatio.
Publicanus gemebundus in Templo foveam *s benef-
Phariſæo ſuffodit. Ne verô diceres Superbi, , lon.
. . . . . gamuar ab
ante Publicani adventum, Phariſæum laboraſ- impiis.
ſe, quod minimè ſenſere Auguſtinus, & Gre-
gorius. Hi virtute præditum Phariſæum afſe-
Trunt, ſed comparatione illà ſuperbâ proprias
virtutes aiunt corrupifſe. Nimirùm impii vi-
cinia vel altè extolleris, ſi contemnas, vel fœ-
dè proſterneris, ſi ſequaris.

Ecce aſcendimus Hieroſolymam. tra-
detur enim gentibus, & illudetur,
& füagellabitur, & conſpuetur: &
poſtquàm flagellaverint, oocident eum,
& tertiâ die refurget. Et ipſi nihil ho-
fum intellexerunt. Verſ. 31. 32. 33.34.

Cur nihil horum intellexerunt? Quia, præ
dilectione, de eo iſta ſentire non poterant.
Rectè tu quidem, ſi Dominus de colaphis,
de cruce, de flagellis loqueretur tantùm: ve-
rüùm, cùm doloribus inſeratur Reſurrectionis
triumphus, non video, quo modo is à Diſ-
cipulis non intelligatur. Wihil borum intelle.
kXerunt. Imô triſtior dolorum apparatus, Re-
ſurrectione decorus nec Divinitatem Chriſto,
nec ipſis Chriſtum eripiebat. Crucem non
crediderint, quia eum Deum eſſe credebant:
cur Reſurrectionem non percipiunt, maximum
Divinitatis Elogium? Nimirum ea dolorum, pai; pro
ac gaudiorum affinitas eſt, ut ſicut ſejungi in Ohrißte.
poſſidente non valent, ità nec in intelligente Moriiß-
ſeparantur. Nimirùm in Dei regno immix- r,„
tus catenis triumphus eſt, itaque opprobriis Em.
ſociata gloria, ut felicia ne intelligi quidem
H 4 queant

ℳ

92

Mortif- queant ſine adverſis. Itaque Diſcipulos aver-
cationis ſantes Flagella Chriſti, Chriſti quoque Re-
ſuu. ſurrectio latet. Porrò quis Domini generoſi-
tatem ſatis miretur occurrentis ſupplicio ſuo?
Norat deſtinatam ſibi Crucem Hieroſoly-
Chriſßti mis, nec declinat ab Urbe; quin ad illam
Paſio. tanquam ad Capitolium aſcendit. Ex ordine

autem ſuppliciorum deducimus, acrius eum
reliquo cruciatu ſputorum ignomimam mo-=
mordiſſe, quam omnium poſtremam recenſuit.
Quanquàm flagella huic prætuliſſe viſus eſt,
dùm ea ſemel commemoraſſe non ſatis habuit,
ſed cùm & flagellandum ſe, & conſpuendum
prænuntiaſſet , flagella iteratà commemorat,
dicens, Et poſtquàm Ragellaverint, occident
eum. Quis modèò noftrüm ad lanienam ultrôò
irrumpit; & non magis à Cruce;, velut à fa-
cie Colubri aufugit? Serpens ipſa Crux eſt;
ſed Serpens Æneus curat, non mordet in
eremo vitæ. Unus Paulus, Chriſti æmulator,
Hieroſolymam petiit, ubi paratas ſibi compe-
des à Spiritu Sancto didicerat. Verùm non
ità deberemus ſuppliciorum exterreri aſpectu,
Mortif- ut obliviſceremur tantam hanc, tâmque acer-
catio dul- bam ſupphiciorum Chriſti ſeriem fauſtà tan-
ceſcit dem Reſurrectionis apotheoſi honorari. Occi-
ei, * dent, inquit, eum, & tertiâ die reſurget. Ne-
Zulationis tno ſibi oculos eruit Occidente Sole, quèd
remediu. eum oriturum manè confidat. Nemo quoque
Crucem refugiat, quam melioris ſcit vitæ
parentem efle. Miror tamen ego;, quomodò
aſcenſuro Hieroſolymam imminere ſibi cru-
ciatus affirmaverit Chriſtus, cùm ante Cru-
cem ovantem eum Palmæ exceperint. Cur ſi-
let Palmas, & Crucem jactat? Nimirum,
ut nos doceret, non ſe Hieroſolymam conceſ-
ſiſſe, ut triumpharet, ſed ut pateretur; nec
ſe occurrere ramis, ſed obviàm ire flagellis aà
nobis quoque ovationi anteferendis.

Cùm appropinquaret Jericho, cacus
quidam ſedebat ſecus viam mendi-
cans. Verſ. 35.

Planè cæcus, qui ſecus viam ſedebat, &
Caæcitas mendicabat. Quis enim videns ab inope Mun-

aleg. do ſüipem corroget, cui impendere nos ipſos
debemus? Quis autem in via ſedeat, quieſ-
câtve in hac vita, quæ via eſt ad Æfternita-
Eleâtio tem? Meritò tamen viſum recepit, appropin-

Statnui. quante JE SU Jerichuntinam ad Urbem: fi-
quidem mibhil æquè Mundi vanitates ſubjicit
oculis, oculéſque ità exacuit, ut ſuperbarum
Urbium ruina. Certè ſi oculorum natura ſpe-
etur, conſiſtentes Hieroſolymis cæcos illu-
minari oportuerat, quorum paſci poterant re-
ſtituti oculi urbis ampliſſimæ ædificiis: non
autem is, cujus ante oculos obverſabatur ad
Tempora- Sacerdotum tubas difflata Jericho, Urbis ca-
lium con- daver non Urbs. At Sapienter Chriſtus prope
temptus. Jerichuntem cæcum illuminat, ut primo ſta-
tim contuitu diſcat Mundi ſœditatem, conji-
ciatque ex ruinis Urbis Orbis vanitatem præ-
Luc. 18. ſentem, & futurum excidium. Et cuim audi-
36. & 41. ret turbam prætereuntem.. . Quid tibi vis fa-
ciam? Domine, ut videam. En caret oculis,

ſed aliorum ope ſenſuum viſum impetrat. Au-
ris audit prætereuntem turbam, Lingua lega-
tione defungitur, cumque ut ità dixerim, ſci-
Invidia rent inferiores ſe Oculis futuras eſſe, ſi illi
inter
«quales.

Vnio-

aperirentur, ejus tamen felicitati militant, no-

Oliva

ſtram damnantes imprudentem Sapientiam,
qui malumus deeſſe Oculum corpori, quàm
Oculo inferiores haberi in corpore. Procul
hæc invidentiæ Lues arrogans exterminanda
eſt. Lingua, Auréſque Lucem impetrent Ocu-
lis, felicius regnaturæ, ſi Oculum regnare fa-
ciant donatum Luce. Turba verò Quid? Et,
qui præibant, increpabant eum, ut taceret.
Adeò multitudini familiaris eſt interitus proxi- Imitand;
morum, ut ſilere jubeat cæcum. I nunc, & pauci⸗
Turbam ſequendam prædica. Cæci hujus lu- Conſilia-
mina caligaſſent, uſque ad funus, ſi præeun- i cauts
tem turbam audiviſſet. Verum, duům Mendi- ignen
cus ejus imperium, conſiliumque neghgit, mehie
lucem recuperat. Quéôdque plus ſtupeas: con- invitis
ſectabatur turba iſta JInsm, quæ tamen, quia queque
Turba erat, non potuit non ſtultè cæco con- Probu.
ſulere. Adeò familiare eſt Multitudini decipe- Hemani
re, laquemque parare currenti, & medici- dae.
nas ægris intercidere. di.

lbid. 394

EPX CAP. XIX.
S. L UC.
Zachæe feſtinans deſcende 3 quia hodis

in domo tua oportet me manere.

Verſ. 5.

Et Cæcum increpabat Turba, ut ſuperiùs Imitandi
vidimus, ne viſum efflagitaret à JESU: & bauci.
Zachæo Jeſum ſubducit nunc, ne converta-
tur. Adeò declinanda nobis Multitudo eſt, ſi
aut Jeſum videre, aut domi eum recipere ex-
optamus. Rarus, qui à turba retardatus, ne
Chriſtum ſpectet, Sycomorum conſcendere Humani
cum Zachæo audeat. Erubeſcimus enim ſin- eſpectm.
gulares & eſſe, & putari in ſtudio pietatis.
Certum tamen eſt præ turba non viſuros nos
Chriſtum, niſi ſupra turbam nos ſubrigamus.
Innumeri propemodùm è& via Chriſtum tran-
ſeuntem proſpexerunt, illi viciniores, quàm
Zachæus: quibus contemptis, unum Chriſtus
Zachæum delegit, quòôd generosè in turba
ſupra turbam ſe quæſierit. Fallitur ergo quiſ-
quis à Deo vocandum ſe, ſanctificandumque
ſperat, ſi eum promiſcuè cum multitudine
colat. Porrò, qui Chriſtum non erubuit, à Eruleſ-
Chriſto cum honore evocatur ex arbore. In- vatte “
certum porrò apud me eſt, uter fortiùs Pu-““
dorem ſuperarit, an ille inter Publicanos
Chriſti ſe proſfeſſus diſcipulum, an hic in
turba deligens pro diſcipulo Publicanum.
Non enim periclitabatur minùs Chriſti fama
divertentis ad Avarum, quàm Divitis poten-
tia, & Superbia Chriſtum humilem conſecta-
ta. Utinam nos ità ad Publicanos & Divi- Familie-
tes accederemus, ut noſtra illos conſuetudo esg⸗
evomere rapinas cogeret. Nota: de erogan- i.
do patrimonio mihil omninò à Chriſto La- pox opbe-
chæus acceperat, nihilo minuùs eo domi ſuæ rum.
recepto, quadruplum reddit. Adeò potentius,
Paupertatem Chrifti paupertas & panni, quam
verba ſuaſere. Ipſa Chriſti præſentia pretiurmm
Paupertati faciebat, quam diſpendio facul-
tatum Publicanus quoque coëmeret. Idem
contigiſſe ſpectavimus in Apoſtolorum voca⸗ .
