Quomodò cecidiſti de Cælo Lucifer ² Ibid.
Verumtamen ad infernum detrahbirix. Ibid.

Sedebo in monte Teſtamenti, in lateribus Aquilo-
n1s. . . 297. 2
Et non eſt qui effugiat agmen ejus. Ibid.
ia Dominus leri Jion. Ibid.
Ex CAP. XVI. Inebriabo te lacrymâ meâ. 201. 1
& 260. 1. & 299. 2
Häabitabunt apud te profugi mei. 293. 2
Moab eſto latibulum eorum à facie Vaſtatoris; fini-
tus eſt enim pulvis, conſummatus eſi miſer, defecit

qui conculcabat Terram. lbid.
Vocem calcantium abſtuli: Et auferetur lætitia, &
exultatio. 299. 2. & 300. I
Ex CAP. XVII. Et erit ſicut quærens ſpicas in
Valle Raphaim. 300. 1
Ex CAr. XIX. Ecce aſcendet Dominus ſuper nu-

bem levem. 58. 1
Nudabitur alveus rivi à fonte ſuo. Et ſervient E-
gyptii Aſſur. 301. 1. & 302. 1
Ex CAP. XXI. In ſaltu ad veſperam dormietit.
03.
Ex CAP. XXII. Omnem Gloriam Domus Pr
ejus, vaſorum diverſa genera: omne vas parvu-
lum: d vaſis Ssakn uAſque ad omne vas

Muſicorum. 307. 2
Et figam illum paxillum in loco fideli: & erit in ſo-
lium Gloriæ Domui Patris ſui. Ibid.
Currum hominis equitis, & parietem nudavit clypeus.
06. 1I
Ex CAP. XXIII. Et rurſum fornicabitur uni-
verſis Regnis. 308. 2

Ex CAFP. XXIV. Tranſlatum eſt gaudium terræ. Agi-
tatione agitabitur Terra ſicut ebrius. 196.1. & 311.1
Ex CAP. XXVI. Jalvator ponetur in ed murus, &

antemurale. 13 1. 1
Aperite portas, & ingrediatur Gens juſta cuſtodiens
Veritatem. 314. 1
Et revelabit Terra ſanguinem ſunm, & non operiet
ultrà interfectos ſuos. 318. 1
Ex CAP. XXVII. Viſitabit Dominus ſuper Levia-
than, ſerpentem vectem. Ibid.
Ex CAP. XXVIII. Expecta, reexpecta modicum
ibi, modicum ibi. 81. 1

Ecce, ego mittam in fundamentis Sion lapidem proba-
tum, angularem, pretioſum, in fundamento fun-

datum. Qui crediderit, non feſtinet. 185. 1
Et ponam in pondere judicium, & juſtitiam in men-
ſurà. Ibid.

Ex CAP. XXIX. Et erit vobis viſio omnium, ſi-
cut verba libri ſignati, quem cum dederint ſcienti
literas, dicent, lege iſtum : Et reſpondebit, neſcio
literas. 325. 2

Quorum ſunt in tenebris opera, & dicunt: Quis videt

nos, & quis novit nos Ibid.
Ex CAF. XXXII. Beati, qui ſeminatis ſuper omnes
aquas. 119. 2. & 120. 1
Ex CAFP. XXXIII. A voce Angeli fugerunt Po-
puli: ab exaltatione tud diſperſæ ſunt gentes.

332. 2
Uei eſt criba & ubi Legis verba ponderans? ubi Do-
Gtor parvulorum ?* 4.2
Ex CAP. XXXIV. Iebriatus eſt in Cœlo oiter
278. 2
Ex CAFP. XXXV. dlitudo florebit ſicut Lilium.

129. 1
Et erit ibi ſemita & via, & via ſancta vocabitur,
non tranſibit per eam pollutus. 337. 1
Lætabitur deſerta & invia, & exultabit ſolitudo; &
RKorebit quaſi Lilium. Germinans germinabit, &
exultabit lætabunda & laudans. Gloria Libani da-
ta eſt ei, decor Curmeli & Saron : ipſi videbunsz
loriam Domini, & decorem Dei noſtri. 166. 1

Ex CAr. XXXVI. Numquid liberaverant

An
ni⸗
ſchun
n,
in
ger
E!
n
In
l.
.
don
l⸗
SFl

Ti.

nimn /

pnin
1

ren
8 1I
nmn e
1
310
kil⸗
49
1¹
,Mn.
991
enk/
7 1
zuli,
bni
eUm
661
um
1

Dii geniium umiſquiſque terram ſuam de manu Re-
gis Aſriorum * Ubi eſt Deus Emath; & Ar-=
phad * Ubi eſt Deus Jepharvaim Numquid li-
beraverunt Samariam de manu med? Quis eſt ex
omnibus Diis Terrarum, qui eruerit terram ſuam
de manu mek, ut eruat Dominus Jeruſalem de
manu meäa? Et ſiluerunt, & non reſponderunt ei
verbum. 337. 2
Ex CAP. NXXVIII. Vivens, vivent ipſe confite-
bitur tibi. 115. 1
Projeciſti poſt tergum tuum omnia peccata mea.
D . 132. 1
SWperabam uſque ad mane quaſi Leo ſic conirivit

omnia oſa mæa. 340. 2
Corripies me, & vivificabis me. Ibid.
Ecce in Pace amaritudo mea amariſſima. Ibid.

Ex CAP. XXXIX. Aidli verbum Domini exerci-
tuum? Ecce dies venient, & auferentur omnia;,
quæ in domo tud ſunt, & quæ theſaurizaverunt
Patres tui uſque ad diem banc, in Babylonem
. 341. 2
Ex CAP. XL. Omnis caro fœnum. 67. 1. & 147. 1
Exſiccatum eſt fœnum, & cecidit flos. 180. 2
Ommnis Gloria ejus quaſi Flos agri. 208. I. & 236. 2
Et Cælos palmo ponderavit. 344. 2
Cui ergo ſimilem feciſtis Deum aut quam imagi:
nem penetis ei? Numquid ſculptile conflavit fa-
ber? aut artifex auro ſiguravit illud ? fortè li-
gnum » & imputribile elegit?“ Artifex ſapieéns
quærit quomodo ſtatuat ſinulacrum, quod non mo-
vratur. Ibid.
Ex CA P. XLIII. Ne memineritis priorum, & an-
tiqua ne intuenmini : Ecce ego facio nova. 348. 2
Ex CAP. XLIV. Faber ferrarius limâ operatus eſt.
in prunis & in malleis formavit illud, & opera-
tus eſt in brachio fortitudinis ſuæ. 349. 1
Eſiniet & deficiet, non bibet aquam, & laſſeſcet.

bid
Ex CAP. XLV. Deus juſtus & ſalvans non eſt præ-
ter me. 3 50. 2

Ex CAP. XLVII. Deſcende, ſede in pulvere, Vir-
20, Filia Babylon, ſede in terra. Non eſt lolium
Filiæ Chaldkxorum, quia ultrà non vocaberis mollis
& tenera. Tolle molam, & mole farinam: de-
nuda turpitudinem tuam, & diſcooperi umerum,
revela erura, tranſi ſlumina. Revelabitur igno-
minia tua, & videbitur opprobrium tuum.
MM 182. 2
Sede tacens, & intra in tenebras, Filia Chaldæorum:
quia non vocaberis ultrà Domina Regnorum. 186. 1
Et dixiſti in corde tuo, Ego ſum, & , præter me,
non eſt altera. 3354. 2
Veniet ſuper te malum, & neſcies ortum ejus: veniet
ſuper ie repents miſeria, quam neſcies. Ibid.
Ex CAP. XLVIII. Non eſt pax impiis, dicit Do-
minus. 7. 2
Ex CAP. XLIX. Leva in circuitu oculos, & vide,
omnes iſti congregati ſunt, venerunt tibi. 13. 2
Quis genuit mihi iſios? Ego ſerilis & non pariens,
tranſmigrata & captiva: & iſtos quis enutrivit?
Ego deſtituta & ſola, & iſti ubi erant? Ibid. & 166.1
Anguſtus eſt mihi locus, fac ſpatium mihiut habitem.

166. 1
Quia deſerta tua, & ſolitudines tuæ; & terra ruinæ tuæ
anguſta erunt præ habitatoribus. Ibid.

Vivo ego, dicit Dominus, quia omnibus his velut or-

namento veſtieris. 14. 1. & 166. 1
Poſuit os meum, quaſi gladium acutum. 204. 1
Numquid obliviſei poteſt Mulier infantem uteri ſui?
214. 1
Ex CAP. LI. Et ebria non à vino. 201. 1
Ex CAP. LII. Induere veſtimentis gloriæ tuc: 250.1
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Sacræ Scripturæ.

Solve vincula colli tui, captiva Filia Sion. Excutere
de pulvere, oonfierge; ſede, Jeruſalem: Conſirge,
conſurge, induere fortitudine tuä, Sionzinduere veſti-
mentis gloriæ tucx Jeruſalem, civitas Nanéti. 186. 1
Ex CAP. LIII. Generationem ejus quis enarrabit?
177. 2
Ex CAP. LIV. Lauda ſterilis; quæ non paris de-
canta laudem & hinni, quæ non pariebas; quoniam
multi ſilii deſertaæ magis ; quàm ejus; quc bhabet vi⸗
rum. 13. I. & 2. & 16 5. 2. & 269. 1
Dilata locum tentorii tui, & pelles tabernaculorum
tuorum extende. Ad dexteram enim & ſiniſtram
penetrabis, & ſemen tuum Gentes; baæreditabit.
13.2
Ex CAP. LV. Jitientes, venite ad aquas, & , qui non
habetis argentum, venite. 260. 1

Ex CAP. LVII. Impii, quaſi Mare fervens.

Ex CAP. LI X. Palpavimus ſicut cœci parietem.
287. 2

Ex CAP. LX. Jurge, illuminare, Jeruſalem. 2 5. 2
Ex Jeremia.

Ex CAP. I. Quid Tu vides, Jeremia? Virgam vi-
gilantem ego video. 159: 2
Neſcio loqui; quia juvenis ſum. 284. 1
Ecce dedi ſermones meos in os tuum. Ibid.
Ex CAP. VIII. NWuper contritione filiæ populi mei
contritus ſaum & contriſtatus. 128. 1
Numquid reſina non eſt in Galaad è aut Medicus
non eſt ibi5 Ibid. & 188. 2
Quare igitur non eſt obducta cicatrix filiæ populi mei?
128. 2
Ex CAP. XI. Quid eſt; quòd Dilectus meus in do-
mo mea fecit ſeelera multa? Olivam uberem, pul-⸗
chram, fruétiferam, ſpecioſam vocavit Dominus
nomen tuum. 180.2
Ad vocem loquelæ grandis exarſit ignis in eà, & com-
buſta ſunt fruteta ejus. Ibid.
Ex CAP. XIV. Et dixit Dominus ad me: Falſi Pro-
phetæ vaticinantur in nomine meo. Non miſi eos, &
non præcepi eis, neque locutus ſum ad eos: viſionem
mendacem, & divinationem fraudulentam, & ſe-
ductionem cordis ſui prophetant vobis. 132. 2
Non videbitis gladium, & fames non erit in vohis.
Ides hæc dicit Dominus de Prophetis, qui pro-
phetant in nomine meo, quos ego non miſi e dicentes;
Gladius, & fames non erit in terra häc: In gladio
& fame conſumentur Prophetæ illi. Et dices ad eos
verbum iſtud : Deducant oculi mei lacrymam per
nodtem & diem, & non faciant, quoniam contri-
tione magnu contrita eſt Virgo filia populi mei ;
plagũ pelſimũ vehementer. 133.1
Quare quaſi colonus futurus es in Terra, & quaſi
Viator declinans ad manendum à Quare futurus
es velut vir vagus? 161.2
Ex CAP. XXV. Accipe calicem & potionabis omnes
gentes, ad quas ego mittam te. 284. I
Ex CAP. XXX. PFropter dura peccata tua feci hæc
tibi. 137. 1
Ex CAP. XXXI. Non ſecundum patctum quod pe-
pigi cum Patribus veſtris in die, quuâ apprehendi
manum eorum, ut educerem ebs de terra Agy-
pti. 13912
Dabo legem meam in viſceribus eorum, & in oorde
eorum ſeribam eam: & ero eis in Deum; & ipſi
erunt mihi in Populum. 140. 1

Index. Locorum

Ex Lamentationibus.

Ex CAP. I. Vide, Domine, quoniam tribulor, con-
turbatus eſt venter meus. pag. 124 2
UWeireo ego plorans, & oculus meus deducens aquas:
quia longsè factus eſt à me conſolator. Ibid.
Et lacrymaæ ejus in maxillis ejus. 139. 2. & 221. 1
Quomodo ſedet ſola civitas plena Populo, Domina
Gentium. 300. 1
Ex CA P. II. Non ſileat pupilla oculi tui. 9. 2
Cogitavit Dominus diſſpave murum Filiæ GRion, te-
tendit funiculum ſuum, & non avertit manum

Jſuam à perditione. 336. 1
Ex CA P. III. NSaturabitur opprobriis. 47. 1
K dificavit in gyro meo, & circumdedit me felle, &
labore. 124. I
In tenebroſis collocavit me, quaſi mortuos ſempiter-
nos. Ibid.
Inelriavit me abſynthio. Ibid. & 201. I. & 267. 1
Sedebit Solitarius. 281.2

Ex Ezechiele.

Ex CAP. I. Et audiebam ſonum alarum, quaſi ſo-

num guais um multarum. 121. I.
Et animalia ibant & revertebantur, in ſimilitudinem
fulguris coruſcantis. Ibid.

Duæ pennæ ſingulorum jungebantur, & duæ tegebant
corpora eorum, & unumquodque eorum coram fa-
cie ſudã ambulabat. 144.2
Ex CA P. II. Et ecce manus miſſa ad me, in quã erat
involutus liber. Et expandit illum coram me. Erat
ſeriptus intus & foris: & ſcriptæ erant in eo la-
mentationes, & carmen, & væ. 127. I. & 174. 2
Ex CAP. III. Et comedi illud, & factum eſt in ore

meo ſicut mel dulce. 124. 1
Ex CAP. XXXVII. Oſa arida audite verbum.
203.2
Ex CAP. XLI. Altaris lignei trium cubitorum al-
titudo. 164. 1
Ex Daniele.
Ex CAP. III. Penegicite Lux & Tenebræ Domino.
R . 153. 2
Ex CAP. V. Ab eo miſſus eſt articulus manus, qui
ſcripſit hboc, quod exaratum eſt. 243. 1

Mane, Thecel, Phares. 242. 2. & 245. 2
Ex CAP. VI. Jerve Dei viventis,“ Deus tuus, cui
ſervis ſemper, putaſne valuit liberare Te à Leo-
nibus 177. 1I
Ex CA P. X. Ex die primo, quo poſuiſti cor tuum
ad intelligendum, ut te aßigeres in conſpectu
Dei tui, exaudita ſunt verba tua. 139.2
Ex CAP. XIV. Erat autem Daniel conviva ejus
Regis, & bonoratus ſuper omnes amicos ejus. 165.1
Et neceſſitate compulſus tradidit ei Danielem. Ibid.

Ex Oſee.

Ex CAP. II. Ducam in ſolitudinem, & loquar ad
cor ejus. 215. 2
Dedi eis argentum & aurum: ipſi verò de argento,
& auro meo operati ſunt Baal. 278.2
Ex CAP. IV. Peccata populi mei comedent. 170. 2
Ex CA F. VII. Comederunt alieni robur ejus, &
ipſe neſcivit. 23. 2. & 278.2
Ex CAP. XIII. Ero Mors tua, ⅝Mors. 116. I

Ex Jona.

Ex CA P. III. Adhbuc quadraginta dies, & Ninive
Ifubvertetur. 2

92. 1
Ex CAP. IV. Jed vermis aſcenſu diluculi vix hede-
ram tetigit, cùm exaruit. 181. 1

Ex Michæa.
Ex CAP. VII. Inimici hominis domeſtici ejus. 198. 1
Ex Nahum.

Ex CAP. I. Dominus in tempeſtate, & turbine viæ
ejus, & nebulæ pulvis Pequm ejus. 153. 2

Ex Habacuc.

Ex CAP. I. Uſquequò, Domine, clamabo, & non
eXaudies *vociſerabor ad te vim patiens, & non
ſalvabis? Quare oſtendiſti mihi iniquitatem & lIa-
borem 5 155. I

Ex Sophomia.

Ex CAP. III. Nugas, qui à lege receſſerant, con-
gregabo, ut non ultra habeas ſuper eis opprobrium.
300. 2

Ex LZacharia.

Ex CAP. II. Qui tetigerit vos, tanget pupillam oculi
mei. 22. 1. & 191. 1
Abſque muro habitabitur Jeruſalem. 130.2
Et ego ero ei murus ignis in circuitu, & in glorid
ero in medio ejus. 131. 1
Ex CAP. V. Et ecce Ego video volumen volans.
181. 1

Ex CAP. VIII. Pacem & veritatem diligite. 111. 2

Ex CAP. XIII. Quid ſunt plage iſtæ in medio ma-
nuum tuarum “ Et dicit: His plagatus ſum in
domo eorum, qui diligebant me. 169. 2

Framea ſuſcitare ſuper Faſtorem meum, & ſuper vi-

rum cohbarentem mihi. 170. 1
FPercute Paſtorem, & diſpergentur oves. Ibid.

Ex Malachià.

Ex CA P. I. Ji Pater ego ſum, ubi eſt honor meus?
219. 2
Ex CAP. IV. Et inflammabit eos dies veniens, dicit
Dominus exercituum, quæ non derelinquet eis ra-

dicem & germen. 229. I.
Omnes facientes impietatem ſtipula. Ibid.
Et orietur vobis timentibus nomen meum Jol Juſtitiæ.
lbid.

Et ſanitas in pennis ejus, & egrediemini. 229. I. & 2
Ex Libro Secundo Machabæorum.

Ex CAP. VII. Peto nate, ut aſpicias ad Cæœlum.

150. 2
Ex Matthæo. .
Ex CAF. I. Vocabitur nomen ejus Emmanuzl, quod
eſt interpretatum Nobiſcum Deus. 163. 2
Et vocabis nomen ejus JE SUM. Ibid.

Jacob autem genuit Judam, & Fratres ejus. 289. 2
Ex CAP. III. Hic eſt Filius meus ilettus. 22. 2
Ex CAF. IV. Non tentabis Dominum Deum tuum.
28 ⸗

X

C

T

Gi

(1

Ye

Ex CAP. V. Vos eſtis Lux Mundi. pag. 12. 2
Vos eſtis Sal Terræ. Quòd ſi Sal evanuerit, in quo
alietur? S84. I. & 151. I. & 210. 1
Ut ſitis Filii patris veſtri, qui in Cœlis eſt. 209. 2
Beati pauperes ſpiritu, quoniam ipſorum eſt regnum
Culorum.
Sic luceat lux veſtra coram hominibus, ut videant
opera veſtra bona. 29 5. I

Beati mundo corde, quoniam ipfi Deum videbun.

33. 1

Ex CA P. VI. Cum facies elemoſynam noli tubä ca-

nere. 119. 2
Càm jejunas lava faciem, unge caput. 250. I

Ex CA P. VIII. Quid timidi eſtis, modicæ ſidei ⁵

264. 2
Ex CAP. IX. Quare cion Publicanis & Peccatoribus
manducat Magiſter veſter? 168.2

Ex CAP. X. Veſtri capilli capitis omnes numerati
ſunt = nolite timere, multis paſſeribus meliores eſtis
§S. 1I12. I
Non enim vos eſtis qui loquimini, ſed Spiritus Patris
veſtri, qui loqititur in vobis. 318. 2
Ex CAP. XI. Venite ad me, qui laboratis, & onerati
eſtis, & ego reficiam vos. 29. 1
Tollite jugum meum ſuper vos, & invenietis requiem
animabis veſtris. 118. I. & 288. 2
Ex'CAP. XKII. Qui non eſt mecum, contra me eſt,
& qui non colligit mecum, ſpargit. 59. 2
Ex CAP. XKIII. Nonne hic eſt fabri filius? 27. 1
Simile eſt regnum Cœlorum grano ſinapis. Rimile eſt
regnum Ccelorum ſagenæ miſſæ in mare. 88.2
Exiit, qui ſeminat ſeminare ſemen ſuum. 175. 1
Unde ergo habet zizania“ Inimicus homo hoc fecit.
236. 2. & 237. 2
GSinite utraque creſcere. 236. 2
Et non ſecit ibi virtutes multas, propter increduli-
tatem ea. 261. 2
Ex CAP. XKV. Dimitte eum, quia clamat poſt nos.
28.2
Ex CAP. XVII. Veſtimenta ejus facta ſunt alba ſi-
cut nix. I
Tunc acceſſerunt Diſcipuli ad JusM ſecretò, & dixe-
runt? Quare nos non potuimus ejicere illum ? dixit
illis JESUS: propter Ineredulitatem veſtram. 26 I.2

Si habueritis Fidem ſicut granum ſinapis, dicetis

Monti huic, äbi hine, &ö tranſibit. 264. 2
Ex CAP. XIX. Veni, ſequere me. 30. 2
Cum ſederit Filius hominis in ſede Majeſtatis ſuc.
J 125. 2
Ecce nos reliquimus omnia, & ſecuti jumus te, quid
ergo erit nobis 6 196. 2

Ex CAP. XX. Iie & vos in vineam meam. 171. 2
Hi noviſſimi una horâ fecerunt, & pares illos nobis
feciſti, qui portavimus pondus diei & æſtus. 172. 1
Ex CAP. XXI. Verebuntur fortè ſilium meum.
214. 2
Ex CAP. XKXIII. Dicunt, & non faciunt. 68. 2

Ex CAP. XXIV. Dividet eum, partémque ejus

ponet cum lypocritis. 76. 2
Cum videritis abominationem deſolationis ſtantem in
loco Sancto, qui legit, intelligat. 151. 2
Ex CAP. XXVI. Tranſeat à me calix iſte. 128. 1
& 219. 2
Etiamſi oportuerit me mori tecum, non te negabo.
184. 2
Dico tibi, antequàm Gallus cantet, ter me negabis.
292. 1
Ex CAP. XXVIII. Verè Dei Filius erat iſte. 182. 1
Er citò euntes dicite Diſcipulis ejus, quia ſurrexit.
209. 1

Eihbicæ Comment. Tom. VI.

Sacræ Scripturæ.

Ex Marco.

Ex CA P. V. Et confeſtim ſiccatus eſt fons ſanguninis
ejus: & ſenſit corpore, quia ſanata eſſet à plag. 5 I.2
Vade in pace, & eſto ſana à plaga tuâ. Ibid.
Ex CAP. VI. Er præcepit eis, ne quid tollerent in
viä, niſi virgam. 52. 1
Et non poterat virtutem ullam facere. 261.2
Ex CAP. I X. N potes credere, omnia poſſibilia ſunt
Credenti. Ibid.

Ex CAP. X. Quid tibi vis faciam? 202. 2
Fides tua te ſalvum fſecit. 203. I
Ex CAP. XIV. Cœpit pavere & tædere. 177. 1

Ex CA P. XV. Deus meus, Deus meus, ut quid de-
reliquiſti me? 294. 2
Centurio videns, quia ſic clamans expiraſet, ait,

verè, ſilius Dei erat Hic. Ibid.
Ex Luca.
Ex CA P. I. Et Zacharias turbatus eſt, videns: &
timor irruit ſuper eum. 2.2
Et vocabis eum Joannem. 3. 1
Menſe autem ſexto, miſus eſt Angelus Gabriel à Deo
in civitatem Galilæc. 4. 2
Et cogitabat, qualis eſſet ſalutatio. Et ait Angelus
ei, ne timeas, Maria. 5§. 1
Et beata, quæ credidiſti, quoniam, &c. F. 2
Ouoniam perficientur ea, quæ dicta ſunt Tibi à Do-
mino. Ibid.
Quoniam virum non cognoſco. 13. 1

Quomodo fiet iſtud, quoniam virum non cognoſco.
Ibid. & 178. 2
Eſurientes implevit bonis, & divites dimiſit inanes.
194. 1. & 196. 1I
Ulluminare hbis, qui in Tenebris, & in umbraà mortis
Jedent, ad dirigendos pedes noſtros in viam pacis.
304. 2
Ex CAbP. II. Gloria in altiſſimis Deo, & in Terra
Pax hominibus bonæ voluntatis. 133. 2
Accepit eum in ulnas ſuas. 174. 1
Poſtqum conſummati ſunt dies, ut circumcideretur
Puer, vocatum eſt nomen ejus JusUS. 254. 2
Ex CAP. III. Qui habet duas tunicas, det non ha-
benti, &, qui habet eſcas, ſimiliter faciat. 19. 2
Nihil amplius, quàm quod conſtitutum eſt vobis, fa-

ciatis. 20. 1
Neminem concutiatis, neque calumniam faciatis, &
contenti eſtote ſtipendiis veſtris. Ibid.
Veniet autem fortior me. 20. 2
Ex CAP. IV. Won tentabis Dominum Deum tuum.
25. 2

Exclamanti itaque SWiritui, Quid tibi & nobis, JEsU
Nazarene?.. Veniſti perdere nos; Chriſtus impera-
vit: Obmuteſce, & exi ab eo. Et cum projeciſſet il-
lum Daæmonium in medium, eiit ab eo. 27. 2. & 28.1
Quia & aliis civitatibus oportet me evangelizare,
quia ides miſſus ſum. 29. 2
Et oſtendit illi omnia regna orbis Terræ in momento
temporis. 262. 2
Ex CA P. V. Vidit duas naves ſtantes ſecus ſtagnum;
piſcatores autem deſcenderant, & lavabant retia.

30. 2
Duc in alium; Laxate retia veſtra. 31. 1
Præceptor, per totom noctem laborantes nibil cepimus.
3 1. 2

Exi à me, Domine, quia homo peccator ſum. 32. I. & 2
Noli timere, ex hoc jam eris homines capiens. Et ſub-
ductis ad terram navibus, relictis omnibus ſecuti
ſunt eum. 32. 1
Et extendens manum tetigit eum dicens? Volo,
Go 2 Mandare.

Index Locorum

Mundare. Pag: 33:. 1
Surge tolle letum, & vade in domum iuam. 34. 2
Et non invenienter, quâ parte illum inferrent præ
turbů, aſcenderunt ſuprà tectum, & per tegulas
ſummiſerunt eum cum lecto in medium, ante Je-
ſum. Ibid.
Et fecit ei convivium magnum Levi in domo ſudt.
35. 2
Et erat turba multa Publicanorum & aliorum, qui
cum illis erant diſcumbentes. 36. 1
Et murmurabant Phariſæi & Neribæ eorum. Ibid.
Numquid poteſtis ſilios Sponſi, dum cum illis eſt
Sponſus, facere jejunare? venient autem dies, &G
cum ablatus fuerit ab illis Sonſus, tunc jejuna-
bunt in illis diebus. Ibid.
Nemo bibens vetus ſtatim vult novum: dicit enim,
vetus melius eſt. 36. 2
Ex CAP. VI. Dixit homini: Extende manum tuam.
Et extendit, & reſtituta eſt manus ejus. 38. 1
Ingreſus itaque Jeſus in Synagogam, ait homini, qui
babehat manum aridam Surge, & ſta in medium.

Et ſurgens ſtetit. Ibid.
ITpſi autem repleti ſunt inſipientidé, & colloquebantur
ad invicem, quidnam facerent JEsU. 38. 2

Et deſcendens cum illis ſtetit in loco campeſtri, &

turba diſcipulorum ejus. 39. 1

Qui venerant, ut audirent eum, & ſanarentur à

languoribus. Et qui vexabantur à Siritibus im-

mundis, curabantur. 39. 2
Et omnis turba quærebat eum tangere, quia virtus
de illo exibat, & ſanabat omnes. Ibid.

Et ipſe elevatis oculis in Diſcipulos ſuos dicebat;
Beati pauperes, quoniam eorum eſt regnum Dei.
Ibid.
Væ cùm benedixerint vobis omnes homines. 40. 1
Beati qui nunc fletis. Ibid.
Væ vobis, qui ridetis nunc. Ibid. & 3 10. 1
Beati eritis cum vos oderint homines. 40. 1
Ecce enim merces veſtra multa eſt in Cœlo. lbid.
Ex CAP. VII. Et turba civitatis multa cum illd.

43. 1
Woli flere. Ibid.
Et acceſſit, & tetigit loculum. Hi autem, qui porta-
bant, ſteterunt. Ibid.
Adoleſcens, tibi dico, Nurge. 2

Et reſedit, qui erat mortuus, & cœpit loqui. Ibid.

Et dedit illum Matri ſuæ. Ibid.

Ecce, qui in veſte pretioſa ſunt, & deliciis, in do-

mibus Regum ſunt. 45. 2
Et juſtificata eſit ſapientia ab omnibus filiis ſuis.
46. 1
Et oſculabatur pedes ejus „ & unguento ungebat.
. 6. 2

Cui autem minus dimittitur, minus diligit. Ibid.
Remittuntur ei peccata multa, quoniam dilexit mul-

tum. Ibid.
Fides tua te ſalvam fecit, vade in pace. Ibid.
Renuntiate Joanni, quæ audiſtis & vidiſtis; Cæci vi-
dent, claudi ambulant. 88.2
Mulier, quæ erat in civitate peccatrix. 259. 1
Ex CAP. VIII. Cùm turba plurima conveniret, &
de civitatibus properarent ad eum. 46. 2
Et duodecim cum illo, & mulieres aliquot, quæ mi-
niſtrabant ei de facultatibus ſitis. 47. 1

Aliud cecidit ſupra petram, & natum aruit, quia
non habebat hbumorem. Ibid. & 197. 2
Cecidit aliud inter ſpinas. Exiit, qui ſeminat ſemi-
nare. 47. 2. & 48. 1
Qui habet aures audiendi audiat. 427. 2
Non eſt occultum quod non mani eſtetur. 48. 2
At ille ſurgens increpavit ventum, & tempeſtatem

aqu ; & ceſſavit, & facta eſt tranquillitas. 49. 2

Dixit autem illie, ubi eſt fides veſtra? Qui timenies
mirati ſunt dicentes: Quis putas hio eſt, quia &
ventis & mari imperat, & obediunt ei. 50. 1
Vinciebatur catenis, & compedibus cuſtoditus: &
ruptis vinculis agebatur à Dæmonio in deſerta.
Ibid.
Et rogabat illum vir, à quo Dæmonia exierant, ut
cum eo eſſet. Dimiſit autem eum JESUS dicens;
redi in domum tuam; & narra, quanta tibi fecit
Deus. Et abiit per univerſam civitatem prædi-
cans, quod illi feciſſet JIESUs. 50. 2
Cuàm veniſet domum, non permiſit ſecum intrare
quemquam, niſi Petrum, Jacobum & Joannem,
& Patrem & Matrem puellæ. 51. 1
Cbriſtus avutem tenens manum ejus clamavit, dicens;
Fuella, Surge. Quæ poſtquàm ſurrexit, juſſit illi

dare manducare. 5I. 2
Et ſtupuerunt parentes ejus, quibus præcepit, ne ali-
cui dicerent, quod factum erat. lbid.
demen eſt verbum Dei. 220. 2
Ex CAP. I X. In quamcunque domum intraveritis,
ibi manete, & indeè ne exeatis. 23. 1
Wihil tuleritis in viâ, neque virgam, neque peram,
neque panem. 52 I

Et quicumque non receperint vos, exeuntes de civi-
tate illa, etiam pulverem pedum veſtrorum ex-

cutite, in teſtimonium ſupra illos. Ibid.
Egreſſi autem circuibant per caſtella evangelizantes,
& curantes ubique. 52.2
Et quærebat videre eum. Ibid.
Niſi forte nos eamus, & emamus in omnem banc
turbam eſcas. .1

Dimitte turbas, ut euntes in caſtella, villaſque, quæ
circà ſunt, divertant, & inveniant eſcas, quia
hic in loco deſerto ſumus. 53. 2
Reſpexit in Cœlum, & benedixit illis: & fregit, &
diſtribuit Diſcipulis ſuis, ut ponerent ante turbas.
Ibid.

Et manducaverunt omnes, & ſaturati ſunt. 54. 1

At illi reſponderunt & dixerunt, Joannem Bapti-

ſtam, alii autem Eliam, &c. Ibid.
Vos autem quem me eſſe dicitis? Reſpondens Simon
Petrus dixit Chriſtum Dei. 54. 2

At ille inerepans illos, præcepit, ne cui dicerent
hoc, dicens Quia oportet filium bominis multa
pati,; & reprobari à Jenioribus & Principibus Jda-

cerdotum. Ibid.
Petrus verò, & qui cum illo erant, gravati erant
Jſomno. 56. 1

Et evigilantes, viderunt Majeſtatem ejus, & duos

viros, qui ſabant cum illo. Ibid.
Erant autem Moyſes & Elias viſi in Majeſtate, &
dicebant exceſum ejus, quem completurus erat in
Jeruſalem. 57. T
Petro autem loquente, Facta eſt nubes, & obum-
bravit eos, & timuerunt intrantibus illis in ma-
bem. . 57. 2
Et expansd nube, J ESUS inventus eſt ſolus. Ibid.
Et vox facta eſt de nube dicens: Hic eſt Filius meus

dilectus, ipſum audite. Ibid.
Magiſter obſecro te, reſpice in fhfelium meum, quia
unicus eſt mihi, &c. 58. 1
JESUS verò ſanavit puerum, & reddidit Patri ejus.
V 58. 2
Et increpavit JESUS Wpirituim immundum, & ſa-
navit puerum. bid.
Intravit autem cogitatio in eos, quis eorum majſor
eſſet. 59. 1

Vulpes foveas habent, & volucres Cæli nidos: Filius
autem hominis non habet, ubi caput reclinet. 60.
dNequere me. Ille autem d' xit: Domine permitte mihi
primum ire, & ſepelire Patrem weum. Ibid.
Idrne

Sacræ Scripturæ.

Sine ut mortui ſepeliant mortnos ſuos. pag. 60. 2

Ex CAP. X. Wolite Portate ſacculum, neque pe-

ram, neque calceamenta- G& neminem per viam
Jſalutaveritis. 61. 2
In eadem autem domo manete. 62. 2
Et nihil vobis nocebit. Ibid.
Et revelaſti ea parviulis. 63. 1
Qui etiam deſpoliaverunt eum, & plagis impoſitis,
abierunt. 63. I. & 2
Et appropiane alligavit vulnera ejus, infundens
oleuv & vinum. 63. 2
Et mulier quædam Ma?tha nomine excepit illum in
domum ſuam. 161. 2

Ex CAP. XI. Omnis enim, qui petit, accipit: &
qiti quærit, invenit, & pulſanti aperietur. 65. 1
di auitem fortior eo ſupezveniens vicerit eum, univer-
Ja arma ejus aitferet, in quibus confidebat, &
Wpolia diſtribuet. H 6⁵. 2
Revertar in domum meam, undé exivi. Ibid.
Et cuùm venerit, invenit eam ſcopis mundatam, &
ornatam. Tunc vadit, & aſſumit eptem alios ſpi-
ritus ſecum, nequiores ſé. 66. 1
E ergo corpus tuum totum lucidum fuerit, non ha-
bens aliqtam partein tenebrarum, erit lucidum
totum, & ſicut lucerna fulgoris illuminabit te.
67. 1
Phariſæus autem copit intra ſe reputans dicere,
quare non baptizatus eſſet ante Pprandium. 67.2
Panem noſtrum quoitidianum da nobis hodiée. 106. I
Amice, commoda mihi tres banes, quoniam amicus
meus venit de via ad me & non habeo, quod po-
nam ante illum. 163. 1
Ex CAP. XII. Magiſter, dic Fratri meo, ut divi:
dat mecum bareditatem. 71. 1
Quis me conſtituit Judicem, aut Diviſorem inter
vos * Ibid.
Videte, & cavete ab omni Avaritid: quia non in
abundantiä cujuſquam vita ejus eſt, ex his quæ
poſſidet. 71. I. & 2
Ubi enim theſaurus veſter eſt, ibi eſt & cor veſtrum.
Ibid.
Et illic congregabo omnia, quæ nata ſunt mihi , &
bona mea. 71. 2
Et dicam Animæ meæx: Anima habes multa bona po-
iia in annos plurimos: Requieſce, comede, bibe,

epulare. Ibid. & 72. I. & 236. I. & 354. 1
Stulte, häâc nocte animam tuam repetunt à te; Juc
aittem paraſti, eujus erunt? 72. I
Jic ſ, qui ſibi theſaurizat, & non eſt in Deum di-
ves. Ibid.
Conſiderate lilia agri, quomodò creſcunt. Non labo-
rant » nequé Rent. 72. 2

Si autem fœnum, quod hodiè eſt in agro, & cras in
clibanum mittitur, Deus ſic veſtit, quanto magis
vos modicæ fideis 73.1. & 2
Haæc enim omnia Gentes Muandi quærunt. 73. 2
Pater autem veſter ſcit, quoniam his indigetis. Ibid.
Verumtamen quærite primium regnum Dei, & juſti-
tiam ejus: & baæc omnia adjicientur vobis. Ibid.
Theſaurum non deſficieniem in clis, quò fur non
appropiat, neque tines corrumpit- ubi enim the-
ſaurus veſter eſt, ibi & cor veſtrum erit. 74. 2.

8 75. 1
Et vos ſimiles hominibus expectantibus Dominum
IJuum, quando revertatur à nuptiis. 75. I
Fræcinget ſe, & faciet illos diſcumbere. 75. 2
Et tranſiens miniſtrabit illis. Ibid.

Beatus ille ſervus, quem, ocum venerit Dominus, in-
venerit ità facientem. . 76. 1. & 2
Dividet, partémque ejus cum infidelibus ponet. 76. 2
Dico tibi, non exibis inde, donec etiam noviſſimum
minutum reddas. 78. 1

Ex CAP. XIII. Putatis, quia & ipfi debitores fue-

rint, prater omnes. 78. 2
Domine, dimitte illam & boc anno, uſqué dum fo-
diam circa illam, & mittam ſtercora. 79. 1
Erat autem docens in Synagogà eorum. 79. 2

Et volucres œœli requieverunt in ramis ejus. ibid.
Cùm autem intraverit Paterfamilias, & clauſerit oſ-
tium, incipietis foris ſtaré, & pulſare oſtium, di-

centes. . 80. 1
Manducavimus coram te;, Suabibimus, & in plateis
noſtris docuiſti. S Ibid.
Et dicet vobis: Neſeio vos, und ſitis. Ibid.
Ex CAP. XIV. Ipſe verò apprehbenſum ſanavit eum,
ac dimiſit. 81. 1
Et ipſi oblervabant eum. Ibid.
Et miſit ſervum ſuum hord cœnæ dicere invitatis, ut
vénirent, quia jam parata ſunt omnia. 81.2
Villam emi, & neceſſe habeo exire, & videre illam.
. Ibid.
Et alter dixit, Juga boum emi quinque, & eo pro-
bare illa. 82. 1
Et alius dixit, uxorem duxi; & ides non poſſum
venire. Ibid.

Et reverſus ſervus nuntiavit hæc Domino ſuo. 82.2
Domine, falctum eſt, ut imperaſti, & adbuc locus eſt.

Ibid.
Exi in Vias & ſepes, & compelle intrare. Ibid.
Qui habet aures audiendi, audiat. 84. 1

Ex CAP. XV. Citò proferte ſtolam prinam, &
induite illum, & date annulum in manum éjus ;
& calceamenta in pedes ejus. 85. 2
Et diviſit illis ſubſtantiam. Et non poſt multos dies;
ongregatis omnibus, Adoleſcentior filius peregre
Profeclus eſt in regionem longinquam. 86. 1
Et poſtquàm omnia conſummaſſet, facta eſt fames
valida in regione illd, & ipſe cœpit egere. lbid.
Surgam, & ibo ad Patrem meum;, & dicam ei: Pa-
ter, peccavi in cœlum, & coram te: jam non ſum

dignus vocari filius tuus. Ibid.
Adducite vitulum ſaginatum, & occidite, & man-
ducemus & épulemur. 86.2

Erat autem flius ejus ſenior in agro: & cùm veni-
ret, & appropinquaret domui, audivit Sympho-
niam, & vocavit unum de Jervis, & interrogavit

eum, quid bæc eſent. Ibid.
Fili, tu ſemper mecum es, & omnia mea tua ſunt.
Ibid.
Pater, peccavi in oœlum, & coram te. 214. 1
Ex CAP. KVI. Redde rationem villicationis tugæ:
Jam enim non poteris villicare. 87. T
Et laudavit Dominus villicum iniquitatis. Ibid.
Difamatus eſt, quaſi diſipaſſet. 87. 2
Quia filii hujus ſæculi prudentiores Rliis lucis in gene-
ratione ſuäa ſunt. Ibid.
Vos eſtis, qui juſtificatis vos coram hominibus: Deus
autem novit corda veſtra. 88. 1
Quia, quod hominibus altum eſt, abominatio eſt an-
te Deum. Ibid.
Lex & Prophetæ uſque ad Joannem: ex e regnum
Dei evangelizatur. Ibid.
ded & canes veniebant, & lingebant ulcera ejus.
89. 1
Et epulabatur quotidiè ſplendidé. 194. 1

Ex CAT. XVII. Fides tua te ſalvum fecit. 263. 2
Ex CAP. XKVIII. Et cum audiret turhum Ppraæter-
ezuntem. . OQuid tibi vis faciam ?* Domine, ut vi-
deam. 92. 1. & 202. 2
Et, qui præibent, increpabant eum, ut taceret. 92. 2
Et ipſi nihil horum intællexerunt.. Et erat Verhum

iſtud abſeonditum ab eis. 184. 1
Ex CAP. XIX. Er feſtinans deſcendit, & excepit
illum gaudens. 92. 2

Oo 4 Wolu-

Index Locorum

Nolumus hune regnare ſuper nos.
Auferte ab illo mnam. 93.2
Verumtamen inimicos meos illos, qui noluerunt me

Pag- 93:. 1

regnare ſiper ſe adducite huc, & interficite ante
me. Ibid.
Benedictus, qui venit Rex in nomine Domini, Pax
in Cælo, & Gloria in excelſis. 94. 1
Magiſter, increpa Dilcipulos tuos. Ibid.
Ex CAP. X X. Hic eſt bæres, occidamus eum, ut
noſtra Riat hæredita 94. 2
Et ejectum illum extra vineam occiderunt. 95. I
Licet nobis tributum dare, Cæſari „an non? Ibid.

Ex CAP. XXI. Et erunt ſigna in Sole, Lunaà, &
Itellis: & in Terris preſuura Gentium præ confu-

ſione ſonitüs Maris, & Fluctuum. 97. 2
Videte kculneam, & omnes arbores: cùm producunt
jam ex ſe fructum. 99. 1
Sed ante hæc omnia injicient vobis manus ſuas, &
perſequentur. 101. 1
Fonite ergo in cordibus veſtris non præmeditari quem-
admodum reſpondeatis. Ibid.

Ego enim dabo vobis os, & ſapientiam, cui non po-
terunt reſiſtere, & contradicere omnes adverſarii
veſtri. . Ibid.
Cum audieritis prælia, & ſeditiones. Ibid.
Ex CAP. XXII. Et cùm facta eſſet hora, diſcu-
buit, & duodecim Apoſtoli cum eo; Et ait illis:
deſiderio deſideravi boo Paſoeha manducare vobiſ-
cum. 102. 1
Facta eſt avutem & contentio inter eos, quis eorum vi-
deretur eſſe major. Dixit autem eis: Reges gen-
tium dominantur eorum. Ibid. & 104.2
Vos autem eſtis, qui permanſiſtis mecum in tentatio-

nibus meis. 102. 2
At illi dixerunt: Ubi vis paremus? 103.2
Occurret vobis homo , amphoram aquæ portans.
10. I
Et, accepto calice, gratias egit, & dixit, Accipite
& dividite inter vos. lIlbid.
Et ipſi cœperunt quærere inter ſe, quis eſſet ex eis,
qui boc facturus eſſet. Ibid.
Oui major eſt in vobis, fiat ſicut Junior. 104. 2
Ur edatis & bibatis ſuper menſam, & ſedeatis ſuper
Thronos. 105. 1

FPater, ſi vis, transfer, ſed tua voluntas fiat. 107. 1
Ex CXAP. XXIII. Pater in manus tuas commendo

ſpiritum meum. 119. 2
Pater dimitte illis, non enim ſciunt, quid faciunt.
157. 1
Ex CAP. XXIV. Pax vobis, oſtendit eis manus.
132. 2
Ego lum. 198. 2

Noönne cor noſtrum ardens erat in nobis, dum loque-
retur in via? 211. 1. & 223. 2
Ex Joanne.

Ex CAP. I. Qui non ex ſanoguinibus, neque ex vo-
luntate carnis, neque ex voluntate viri, ſed ex

Deo nati ſunt. 13. 1
Quod fattum eſt in Lyſo, vita erat. 185. 2
In propria venit, & ſui eum non receperunt. 161. 1
Lux in tenebris lucet. 179. 2
Verbum Caro fagqum eſt. 183. 1
Et mundus eum non cognovit. 196. 2
Ex CA P. II. Vinum non habent. Ibid.
OQuid mihi & ö Tibi eſt Mulier? 264. 1

Ex CAP. III. Qui habet duas tunicas, det non ha-
benti, & qui habet eſcas, ſimiliter faciat. 19. 2
ded dilexerunt homines magis tenebras, quàm lucem.

287. 2
Ex CAP. IV. Qui biberit ex Aqud bc, ſitiet ite-
rùm. 240. 1

Ex CAP. VI. Durus eſt hic ſermo.e 184. 1
Non ſicut manducaverunt Patres veſtri manna in
deſerto, & mortui ſumt. 195. 2
Qui manducat hune Panem, vivet in æternum. Ibid.
. & 196. 1
Ego ſum Panis vivus. 279. 1

