Kuum ſitam voluit in foliis. Cupit enim adeò
curæ eſſe nobis, quæ oculis intuentium pro-
ſtant, ut proſperitatem pomorum magis in
fronde, quam in radice, repoſuerit. Propter-
eà revireſcens Aaromis Virga in Arca folia pro-
tulit, radicem non protulit; ut doceamur, in
campo Domini neceſſarias magis eſſe radice,
quæ latet, quæ patent frondes. Placuit ſine ra-
dice amygdalas & virga naſci, quas naſci noluit
Num. 17. ſine gemmis & floribus. Potuiſſent utique fru-
tus repentè in arida virga apparere, utque
non expectarunt, ut radix in imo virgæ vire-
ret, ità poterant gemmas fohâque antecedere.
Verùm, qui aureos Cherubim magis ſupra,
quàm intra Arcam extare voluit ad exemplum,
neglexit radicem, quæ apparere non ſolet in
arpore, gemmas turgere juſſit, quæ in corti-
ce plantæ proludunt frugibus.

Semen eſt Verbum Dei. Luc. 8. I1.

Jubes me de Deo loqui cum aulicis, ſæcu-
etianmſß, lique hujuſce filiis. Verum & ſermonum &
5 1. “ temporis par jactura id conſequetur. Redeunt
erumpat, enim domum, quales ad me venerunt. Fal-
Gorrectio leris. Redeunt cum femine Verbi, qui vene-
etiam ubi rant non exculti. Nec ideò aruiſſe putandus eſt
Fruäctus né Sermo Domini in eorum corde, quòd non
rern illicò floreat. Semen eſt Verbum Dei. did la-
mris,

Zelus non

geſſet,

Oliva

tet, fed tandem erumpit in ſpicam. Non ſur- Vro male.
culus, inquam, eſt, ſed ſemen. Surculus enim andas.
ſemper creſcit, ſemper viret, ſemper extat in SaFſa-
horto; quique eum vel arbori inſevit, vel hu- 7,,,”
mo infodit, illius recreatur aſpectu. Verùm aal.
Semen evaneſcit ab oculis, occulitur, latet rizas cum
diù, corrumpitur, nec tamen perit, ſed ſuo calari-
tandem tempore ſurgit & ſepulchro & redivi- bus ba-
vum, & multiplex. Noli ſpem abjicere, quèòd eni .
ille vitia non abjiciat. Caſtus erit, qui nunc dei 6.

impuritatem odiſſe neſcit. Imò, quamvis vi- Leckio ſa-

deatur foædiùs prolabi, noli deſperare, ſiqui- "ra, ac

dem & grana, poſtquàm corrupta ſunt, her- oreitis
beſcunt. Locutus eſt Dominus in ſomniis Pha- gua
raoni & Nabuchodonoſor, Regibus impiis: H
Ipſi verò non modèò non intellexere Domini licer non
vocem, ſed & verborum ejus aut obliti ſunt, Katim
aut fuere inſcii. Nihilo minuùs ſuperfluit igni- orcant
culus quidam, & ſcintilla tenuis, & quam-
quàm ſomniorum, immemor Nabuchus re-
cordabatur ſe tamen oblitum. Suffecit oblivio-
nis recordatio, ut Prophetas accerſeret, ab
eiſque curavit, ut reſtinctum Verbum ſuſcita-
retur. Ne meminit quidem effrœnatus adoleſ-
cens, quid abs Te audierit, dùm illum ante
aliquot annos vel privatim alloquereris, vel
publicè de vitio diſſereres in Oratorio. At re-
cordatur ſe non recordari, hæret menti excidiſ-
ſe ſibi aliquid & mente, quod ſalutare fuerat
cùm diceretur. Accurrit tandem ipſe ad Pro-
phetantem, ut quæ olim audierat, revocet in
memoriam. Ità ſermo tuus, qui obliteratus pu-
truerat, ſeminis inſtar, poſtquàm diù latuit,
feliciter erumpit, vitiaque faſtidit, quem Tu
ſine ſpe frugis non faſtidiſti in lege Domimi eru-
dire. Et quoniam de ſommiis illorum Regum
ſermo incidit; Quæro, undè ſit factum, ut
ſomnia illa tanti facerent Reges, qui vel de die
ſomniabant. An ſemel tantùm aut Pharao, aut
Babylonius Tyrannus concepere in ſomno ſom-
nia? Quare ergo, qui de cæteris ſomniis non
curarunt, tanto ſtudio hæc ſibi ſommia expli-
canda curaverunt? Nimirùm Verbum Dei,
licèt ſomnii velo involvatur, ſomnium non
creditur. Emicat vel nube tectus Sol, diém- Corredti
que eſſe, etiam obducto Cœlo, cognoſcmus. prudens.
.què arida ac virens Planta, ſummàâ hyeme, gerne
floribus, frondibſque exutæ in agro conſpi- piriua:
ciuntur, humanæ vitæ ſimulacrum. Aruiſſe al- Iu, ſed
tera, altera virere deprehenditur à peritis hor- prudeni.
torum cultoribus, quanquaàm neutra vireat.
Retinet, quæ vivit, in illo foliorum funere,
vitæ quandam ſimilitudinem, & in tanta ari-
ditatis ſimulatione diſſimulari, quæ latet, in
cortice viriditas nequit. Intelligis, credo: No-
lo Prophetias texas, loquens cum Regibus.
Somniare volunt; loquere ſomnia. Ità tamen
ut in ipſo ſomnio vigilia inſit; adeò ut ſuſpi-
cari incipiant de oraculo, qui ſomnium ſe vi-
diſſe arbitrabantur. Politicis politica propinan-
da ſunt: Regibus curioſa: Ruſtica ruſticis, Sed
capiatur hamo ſuo, qui Te audit. Qui, duùm
dormiret, ſomniaſſe ſe credebat, deprehen-
dat, cùm evigilaverit, non ſomniis ſe delu-
ſum, ſed viſionibus eruditum in ſomno. Putet Familia-
ſe quiſque fabulari, dum tecum confabulatur: vii
Non enim, cùm dormimus, Conciones, ſed ſir⸗
Somnmia libenter admittimus. Veràùm ut ille àte ze,n
abierit, ſentiat in nugis ſeria ſe percepifle,
& in mellito poculo pharmacum ſorbuiſſe.
Sermo fuit is fœminæ Thecuitis ad Regem-

quæ Abſalonem Davidi reconciliavit, dùm de
8. exte

tuti
ilf. mum
evpn
y gegea
meut
laumi
lium
de In
Ders
Uigen
fumm,1
NRpſequen
Uurim
tüm (
minibe
Almm himnul
ie melig
ntur he⸗ nch
. (e hi
Ole V
Miemi Ninird
i,...
e nis naa
nee
qo
eu R
Regmn
ge pot
Vicori
it a k⸗
Davidi
Nibus d
lrum
Cerri
tetea n
14l.l. Ouena.
un,
Miminn
nninſt
uodam
lidem
1ur Pro
1n funda
tefe

n,S
Nin 6
cket it,
ltt
Verbunlit.
GN Un
ktei,
Nennn A

en kakn
iett, n

inäk
legeun
isilgugg
eſt liun

en gini
Mat aut
Ctenn lunmn!

ſionuc

un enn ,
Hionmn
) nn

Stromatum, Lib. XIV. 135

exteris loqueretur, ſimultate inter P'arentem &
2.Reg. 4. Liberum diſſimulata. Quod manifeſtiùs quo-
que diſcimus, ex conſequenti proximè capite
ejuſdem libri, ubi deſcribitur Abſalom blandis
verbis Iſraëlis viros alloquutus, quos ſolicita-
bat ad defectionem, cùm eis de Judicio atque
Juſtitia loqueretur.

Adſtiterunt Reges terra, & Principes
onvenerunt in unum, adversus Do-
minum, & adversàs Chriſtum ejus.
Plſ. 2, 2.

Perſecutio

Si Quid profecere adversuùs Davidem (ſi eo-
progeſt.

rum eſt vera ſententia, qui Pſalmo Davidem
exprimi cenſuere) in unum hi Principes con-
Ibid. 7. gregati? Audi: Dominus dixit ad me, Filius
meus es Tu, ego hodis genui Te. O felices ca-
lamitates, quæ me faciunt ex Filio Terræ Fi-
lium Dei. Hodiè, cùm videlicèt de infligen-
da mihi nece Reges iniere conſilium, me
Deus cooptavit in Filium: quique ab æterno
unigenitum generavit in ſplendoribus Sancto-
rum, in tempore inter tenebras me genuit Per-
Can. S. 14. ſequentium. Aſſmilare capreæ binnulöéque cer-
vorum, clamabat ad Verbum Sponſa. Nimi-
rùm Cervæ pariunt, obſtetricantibus ſibi ful-
minibus & procellis: ideéque Sponſa cupit
Aulice hinnulo Redemptorem quam ſimillimum, ut
more “ intelligeremus hinnulum Chriſtum eſſe, adeô-
ret. que hinnulos cervorum eſſe debere, quicum-
que Unigeniti Patris Fratres eſſe peroptant.
Dei cure« Nimirùm inter tonitrua ſævientis perſecutio-
Rzpe mit- nis naſcuntur, qui non ex voluntate carnis,
neque ex voluntate viri, ſed oriuntur ex Deo;
à quo David genitus dicitur, cùm adversùs
eum Reges ac Dynaſtæ conſpirant Et quidem
Regnum Deus detulit non curanti, eumque
de poſt fœtantes deſtinavit imperio IIraelis.
Victorias illi vel in funda paravit. Sæpiùs edu-
xit a laqqueis. Verum filii nomen nunquàm
Davidi contulit Deus, niſi cùm eum ab om-
nibus deſertum, & inſidiis undequaque val-
latum coniſpexit. Ego hbodie genui Te. Id eſt,
Cervi inſtar natus es inter fulmina. Ut prop-.
terea mirandum non ſit, ſi de ſe diceret:
Pſ. ar. 1. Quemadmodum deſiderat Cervus ad fontes aqua-
rum, ità deſiderat anima mea ad te, Deus.
Nimirùm tanquàm Cervus Deum deſiderabat;
qui inſtar Cervi ſe meminerat inter tonitrua
quodammodè Spiritualiter generatum. Et
quidem non deerant inſignia, quibus ornare-
tur Propheta à Numine adoptandus. Poterat
in funda ad Deum accedere, ſui triumphi
teſte; poterat cum corona Regni ſui: pote-
rat cum cithara Pſalmorum conſcia. Quòd ſi
libebat animalium tegi pellibus, exuvias cir-
cumdare ſibi poterat tum Urſi, tum Leonis
à ſe diſcerptorum in eremo. Verùm, rejectis
ferarum trophaorumque ſpoliis, Cervi ſimi-
litudinem induit, cùm Deo ſe ſiſtere vehe-
menter optaret, ratus nulla gratioſiora fore
Deo inſignia, quàm quæ & Perſecutionum
& Adoptionis teſtes erant. Non enim abjici a
Deo ſe poſſe credidit, cùm appareret in ſimi-
litudine formâque Cervi, qui ſciebat Deo ſe

renatum, in morem hinnuli Cervorum. Spe-

rabat, ut, ubi Deus Cervi formam in Pro-
pheta contemplaretur, recordatus illicô dolo-
rum ærumnarumque, quibus olim eum coho-
neſtaverat prærogativâ Filu, ita futurum ut
Ethicæ Comment. Tom. VI.

flecteretur nunc ad largiendum illi patrimo-
nium hæreditatis.

In omnibus requiem quæſivi: & in hære-
ditate Domini morabor. Eccleſ. 24. 11.

Cupiditas planè cœleſtis. Sed attende, quid Zelm a.-
conſequatur. Tune præcepit & dixit mihi "imarum
Creator omnium, & qui creavit me, requievit e
in tabernaculo meo: Et dixit mihi, in Jacob S& Conts⸗
inbabita, & in Iſrazl hæreditare, & in electis platiorem
meis mitte radices. Quaſi diceret Deus: Op- meretur.
tas in me requieſcere? Fige tentorium in Ja- Ibid. 12.
cob: in Iſrael inhabita, ut merearis habitare
in Deo. Atrium domus Domini ſalus eſt pro-
ximorum; ſi hanc curare neglexeris, in illam
non admittéris. Nolo enim in Me quieſcat,
qui in Electis me's non requievit. Et dixit mi-
bi, inquit, Creator omnium. Quam pulchrè, Zelme a-
ut Sponiæ ſe cupienti ſuos commendaret, "νaαα
Creatorem ſe omnium proteſtatur! Omnes: . R.
creavit, ideéque omnium pariter ſalutem ſi- enaa,.
tit. Quédque videtur incredibile, Virgini hoc
Matri ſuæ & dixit, & indixit. Mira res: jam
in ea requieverat ipſe, qui eam creaverat, &
tamen morari eam in ſe non patitur, niſi prius
inhabitarit in Jacob. Hinc eſt, quòd concep- Orationis
to Verbo, illicò ſeſe contulit ad Cognatam : fes: Z- lus
nimirùm ut frueretur eo, quem conceperat, anima's,
fruendam ſe offert Eliſabethæ? Ubi ſunt, qui, & Shari-
alieni ab Iſrasle, autumant ſibi immorandum Maaimos.
in hæreditate Domini? Planè non licebit Ser-
vis, quod non licuit Matri. Precata hæc, ut
ſibi liceret in Deo morari; reſponſum accipit,
ut in Jacob inhabitet. Cui præcepto quàm
præſio fuerit, ex textu ipſo diſcimus: Et ſic in ibid. 15.
Nion firmata ſum, & in civitate ſanctificata ſi-
militer requievi, & in Hieruſalem poteſtas mea,
& radicavi in populo bonorificato. Audiſne,
quomodò ſe totam in animarum ſalutem impen-
derit, quæ in ſolo cupiebat Dilecto requieſce-
re? Et quidem radices egit in populo, non
perfunctoriè proximorum ſaluti ſtuduit: ut ſuo
nos doceret exemplo, animarum ſedulò pro-

curandam perfectionem, ſi optamus in Deo

noſtro feliciter habitare.

Ommnie Gloria Filiaæ Regis ab intus. Pfſ.
44. 15

Ideò Filia, quia intus ejus latitat Gloria: Bena oe-
profectè non Regis Filia, ſed Mancipium alrande.
Gloriæ futura, ſi Gloriam foras exponeret, 3leria
non tam ſpectandam oculis, quàm vanitate “u“.
ſpectaculi commaculandam. Nimirùm, qui
prohibuit tubà canendum in largitione pecu-
niæ, amat Gloriam Filiæ Regis intus abſcondi.
Hinc eſt, quòd quamdiù Sponſa intus latitavit, Talen's
ad eam Sponſus accurrere ſolitus fuit, à qua re- Lates
fugit, dàùm per vicos civitatis, & per plateas Aami-
quæreretur. Sic eam dilaudavit, cùm virtutes “te.
ſuas ne ipſis quidem filiabus patere voluit. Ni-
cut Lilium inter ſpinas, ſic amica mea inter Fi-
lias. Ipſas ſubmoveri cupit Filias a ſpectando
candore Parentis. Filiæ ſunt, ſed ſpinis arcean-
tur. Lilium es; ſed places, niſi, inſtar Roſæ,
ſpinas tibi circumdes, quibus a contemplanda
pulchritudine virtutis tuæ ipſas Filias propulſes.
Nota: non exteros modò, ſed & domeſticos
tua neceſſe eſt virtus lateat, ſi Dilecto placere
Ma« op-

Can. 2., 2.

136
Ibidem. optas. Sicut Lilium inter ſpinas, ſie Amica mea
inter Filias. Invenies fortè non raros, qui quan-
ti à ſæcularibus fiant non admodum curent: at
qui domi inglorius eſſe velit, nec ad ſpectacu-
lum candoris ſui Fratres admittat, aut nullus,
aut perrarus eſt. O difficile foœzdus Spinarum
& Lilü, inter domeſticos præſertim! Unus
Deus poſuit tenebras latibulum ſuum, quan-
quàm lucem habitet ſplendidiſſimam. Unus
Sol fulgere novit, & reſpici recuſat. Idepque
forté ex eo paludamentum Matri ſuæ texuit
is, qui, Solis inſtar, proceſſit de thalamo ejus.
Quam ideò novimus placuiſſe, non tam quòd
Virgo, ſed quòd Humilis fuerit, hoc eſt, quia
decorem erumpentem Sancétitatis Humilitatis
velo involvit. Tantis proptereà credo laudi-
bus tabernaculum Salomonis effertur, quòd
plenum gemmis pati ſciverit pellibus operiri.
Amygdalæ Sacerdotium Aaroni præſignarunt,

quòd ipſæ ad documentum hominum medul-

lIam ſuaviſſimam duriſſimà obducant teſtà. Vi-
de cuncta videntem Oculum. Quot illum
membranis natura veſtivit, quaàm denſo cilio-
rum ſepſit involucro, quàm expolito palpe-
brarum cortice circumdedit! ac ſi Deus hoc
elaboraſſet maximè, ut minimè videretur;,
qui videt cuncta. Quis crederet? Placet Spon-
ſo in oculo Sponſæ aliquid præter oculum.
Quæ intrinſecus latet pulchritudo plus allicit
Can. 4. 1. Chriſtum, quam quæ foris proſtat. Oculi tui
columbarum abſque eo, quod intrinſeeus latet.
Ibid. 1r. Quod & apertiùs docet, cum ait ibidem: Fa-
vus diſtillans labia tua Sponſa: mel & lac ſub
lingua fua. Ac ſi diceret: Delector labiis, non
quòd mellea ſint, ſed quòd favo comparentur,
ex quo licèt aliquid mellis eliquetur, intus ta-
men dulcoris copia ſervatur. Quod ut clariùs
noveris, diſcito, minimas mihi magis ſapere
guttulas, quæ remanſere ſub lingua, quia
minus patent. Video favum in ore; qui ideò
placet, quia mel tegit in cera: minùs tamen
placet, quia licèt plurimùm ſervet;, diſtillat ta-
men aliquid foris: unde & quamvis proſtet in
ore labiorum favus, ego, eo neglecto, quod
ſub lingua Mel ſupereſt, hoc probo, minoris
quidem ponderis, ſed pretii majoris. Licèt
enim favo comparari non valeat præ copia, ſu-
perare tamen illum poteſt, quia ſub lingua eſt.
Denique parcior ſub lingua, quàm in labiis,
minor, inquam, eſt;, ſed melior, quia latet.
Hac puto de cauſa, cùm odoramenta Sponſæ
haud ità dilaudarit Sponfus in floribus, thuris
1bid. 12. admiratur ſuavitatem. Odor veſtimentorum tuo-
rum, icut odor thuris. Hortus concluſus, fons
JRenatus. Mira res. Hortum appellat Dilectus
Sponſam ſuam, cúmque laudaturus efſet odo-
rem veſtimentorum ejus, ad thus confugit in
Arabiam. An deerant in horto, præſertim Re-
ginæ, flores, quorum odoribus fragrantiam
veſtium ejus celebraret? Hortus eſt quam lau-
dat, & tamen deeſt in horto flos, cui com-
paretur odor veſtimentorum ejus, quæriturque
inter Arabiæ guttas imago odorum Sponſæ.
Odor veſtimentorum tuorum ſicut odor thuris.
Domine, quare non dicis, ſicut odor Lilii, aut
ſicut odor ſeu Nardi, ſeu Roſæ. Nimirum
Sponfo thus olet præ roſis hiliiſque; quòd hæc
ſpontè odorem efflent, illud verò ſolis ſuppliciis
Arrigss⸗ fragrare cogatur. Roſa paſſim olet; non fragrat
ria. thus, niſi fiagret. Ardet, ut oleat, & niſi cru-
cietur, tegit intus odorem. Is Deo placet odor,
quem ſola tormenta exprimunt. Non benè

lbid.

Oliva

ſemper olet Rofa: at ſemper Deo Thus olet, .
quod non ôlet, mſi incendatur & pereat. Vir- 1
tus, quæ ultrò odorem ſuum ingerit, Deo ſœ-
tet: placet, quæ ſolius vi ignis ſeu Charitatis n
ſeu Zeli odorem emittit ſuum; eum iterum inl
compreſſura, ſi fortè flamma urgentis imò u- co⸗
rentis Charitatis remiſerit. Id elucet ex ipſo ſee
verborum ordine, ſi attendas. Odor, inquit, Ibidem. ino
veſtimentorum tuorum ſicut odor thuris. Hortus mis
concluſus, Soror mea Sponſa, hortus concluſus, jet.
fons ſignatus. Nota: Hortum nominat, & ta- Religioni tum
men de odore locuturus, veſtimenta reſpicit. Si vνααs tor
hortus eſt, quare florum in ea magis, quàm ve- "liore, ſali
ſtlimentorum odor non laudatur? Nimirùm id wa
olet Deo, quod Sponſam tegit. Hortus eſt, a
ſed fragrat veſtis: olet, non qui fragrat hortus, zi
ſed quæ cooperit, veſtis. Imò in horto mihil tin
laudatur, niſi ſola maceria. Hortus concluſus, t
hortus concluſus, Joror mea Sponſa. Si noſſe cu- in
pis, quid in horto inſit: En fruges. Concluſio inis
eſt, ſepes ſunt, murus atque maceria undique .
erecta perſtant. Ipſa placet concluſio, ubi tam d
multa ſunt, quæ tum oculis, tum palato blan- Ren
diantur. In horto concluſio, in fonte ſignacu- Gulr. i
lum: hoc eſt, latibulum utrobique, quodque
ſpectatores arcet, id unum maximè & primum 15 .
laudibus effertur. Maceria in horto, operculum zi
in fonte ea denique ſunt, quæ Sponſi præconia mn
promerentur. Memineris velim involutas ma- len
nus aſperitate pilorum, & pellium operimento gun
impetraſſe minori Filio benedictionem à Patre. ugtzrker ke
Vox innocentiæ, quæ patuit, parum abfuit, un⸗
quin Filio eriperet felicitatem à ſe coëmptæ iedl
Hæreditatis. Non ſufficit Manus, id eſt opera non!
deferre Innocentiæ, ut benedicaris, niſi ea diſ- guice
ſimulatio Humilitatis peccati horrore obnubat. ſe ke
Manus Jacob, ſed quæ manus Eſau videan- Gem
tur, merentur à Sene benedici. Unge caput kit
cùm jejunas, an non idem eſt ac dicere, ma- Ruyy,de,
nus Jacob pilos ſimulent Eſau, ut veęriori ſan- u,
Ctiorique lſaaco placeant. Is, non Abrahæ, Derid
ſed Dei Filius, quemadmodùm in ſe Verbum 1e hor
carne operuit, Innocentiam Peccati habitu Een ve fi
texit, Baptiſino Sanctitatem obduxit, ità & Filie!
in nobis amat pulchritudinem Cordis colorari omnine
pice Vitiorum. Væ nobis, ſi Platonis effatum uur,
illud tam ſplendido exceptum theatro comple- ncabat
retur, ut nimirùm pellucido cryſtallo Cor ve- 1i l
ſtiretur, quò ſecreta hominum paterent; Væ, Vekime
inquam, nobis. Neque enim placendi Deo ulqde
ſupereſſet in humano corpore ſpes, ſi ne ſen- le ſi
ſa quidem amimi latêre poſſent in corde. Non münbs
modò non debet cryſtallum ità corda veſtire, ſd in
ut denudet, ſed & vallo ipſi coſtarum, car- ur ken
niſque, nervorumque munimento ſpiſſior de- Juibes
bet lamina ſuperpomi, ut quæ in pectore bo- Ci a
na florent uni Deo reſerventur. Hinc Domi- tabat
nus viſus Joanni eſt in Apocalypſi zonâ au- Deo l
reâ ad mammillas præcinctus: quaſi Apoſto- Recetih
lum doceret, uſque adeò occulendas eſſe cor-
dis opes, ut munimentum ipſum oflium atque P,
nervorum ſupra pectus muniri debeat, abdi- re
que zonâ fusà metallo præduro. Imò & ſep- G
tem Angeli viſi eidem ſunt præcincéti circa pe- Apoc. Uere
ctora zonis aureis. Nimiruùm diffiſi penè ſunt e.
placere ſe Deo poſſe, niſi affectus ſuos ita ar n
nobis tegerent, ut ipſum operirent pectus el
zonis ex auro. Et quidem cùm ornamenta nliin
Chriſti Regis ſui minores ipſi Principes æqua- 4 zente
re non poſſint, cùm nec candorem capillo- lil lelu

rum, nec nives capitis, nec pedis ignes, nec
oris enſes ſint imitati, unam cordis zonaln
compa-

compararunt;, malentes reliquis carere phale-
ris, dummodòô eo non carerent ornatu, ſine
quo nos Domino careremus. Ut ità dicam,
quicquid habebant Angeli patrimonii, totum
inſumpfere in coëmenda zona aurea, qu ad
documentum noſtrum pectus obvolverent,
ſcientes cum ea, Domino, futurum, ut vel
inornati placeremus, non placituri vel gem-
mis ornati, ſi unum Cor ſine zona non late-
ret. Et quidem hanc maximè ob cauſam fac-
tum puto, ut Deus cordis ac renum inſpec-
tor ſæpiſſimè appelletur in Scripturis; quòd

1 Nd ſcilicèét ea dignetur maximè aſpectu ſuo,
4 . . .
t. Hnn quæ hufnanis oculis non exponuntur. Mira-
iſegle ri ſatis nequeo, cur Deus Aquis incubarit,
n n hen

1 initio creati Mundi. Scio verti id laudi Bap-
Hmu ai
nnr lat

tiſmo, cujus vel ſola imago Deum hoſpitem
eſt promerita. Verùm liceat mihi à Baptiſ-
mo ad rem meam prærogativam Divinæ ſta-

e Macri tionis derivare. Audeo dicere, inſedit Deus
Conclihc aquarum abyſſum, non quòd vaſtitas illa
tun gurgitum potentiſſima ſit, ſed quòd magni-

Gen. I. 2. tudinem ſuam tenebris obduxiſſet. Audi: Et
tenebræ erant ſuper faciem abyſt, & Dpiritus
. Domini ſerebatur ſiper aquas. Ubi tenebræ,
ibi Dominus. Ubi operunentum magnitudi-
nis & Virtutis, ibi incubat Deus. Imô ideòô
ferebatur ſuper aquas, ut ex illis tenebris
quaſi ſubtegmen deduceret, & velum texe-
Job. 38.9.: ret ſedi ſuæ. Cam ponerem nubem veſtimen-
wum ejus, & caligine illud quaſi pannis infan-
tiæ obvolverem. lIdeò, ortâ jam Luce, Deum
non legimus aquis innatantem. Foœcundius
quidem Mare fuit & piſcibus & reptilibus,
iͤhnmnä ſed fertilitate Deum non valuit promereri,
88. quem tenebrarum involucro promeruerat. In-
ſedit aquas Deus, non quando fuere fœcun-
Pſ. 103.7, dæ, ſed cùm fuere tenebroſæ. Denique Abyſ-
Jus, icut veſtimentuin, amictus ejus, inquit
David: ut diſcamus, nos nudos malè appare-
re Domino, quem abyſſus ipſa conveſtit. Ut-
que finem jungamus initio. Omnis gloria ejus
Filiæ Regis ab intus, in fimbriis aureis. Ne
omninòô externum cultum neglexiſſe credere-
tur, qui omnem gloriam intus repoſitam præ-
dicabat, ex tanto ornatu fimbrias præ cæte-
ris dilaudavit: hoc eſt, quæ reſpici non ſolet
veſtimenti ora, ſed calcari, hanc miratur 3
uſque adeò patêre non vult Deus, aſpicique,
quæ ſuo dignatur aſpectu. Non in turbine Do-
minus qui ſentitur, non in igne qui videtur,
ſed in ſibilo auræ tenuis, quæ nullo percipi-
tur ſenſu. Latêre vult humanos ſenſus ea,
quibus debet ipſe inſidere. Ibi credebatur ſan-
ctiùs adeſſe Dominus, ubi rarior adorator in-
trabat. Nimirùm Sancta Sanctorum ſanctior
Deo locus, quòd ſemel, annis ſingulis, uni
Sacerdoti pateſcit.

in r M
Dbicle,tit
mauine

kcichnrile
i, dan in

Fl. 44.15.

Propter multitudinem iniquitatis tuxg,
& dura peccata tua feci hac tibi.
Jerem. 30. 15.

Superior
tardus ſit
Ken „3 ad pœnas.
. Clemen.
tia.

Ibid.

Non ſtatim ac peccavit homo, excorian-
dus eſt. Imòô nec ſi ſæpius peccavit, inſana-
bili plectendus eſt ulcere. Propter multitudi-
nem iniquitatis tuæ, inquit: ſed non ſufficit
lapſus frequens: & propter dura peccata tua
feci bac tibi. Utrumque ſi adſit, vix exeren-
dus eſt enſis: horum ſi alterum deſit, ubi poæ-
nam inflixeris peccanti, non facies, quod fa-
Ethica Comment. Tom. VI.

Stromatum Lib. XIV.

7

137

cit Deus. Durum ſcelus, hec eſt obfirmata
in crimine mens ſupplicium tc ht in ſe Au-
deo dicere: Ne hoc quidem ſ.tis eſt ad inſa-
nabile vulnus. Propter multitudinem iniquita-
tis tüe, inquit, non Immquitatum tuarum.
Numerus & multitudo iniquitatum diverſarum
ignoſci poteſt, niſi flagellum extorqueat mul- Kalte
titudo iniquitatis, hoc eſt, ſceleris ejuſdem Pα.ι

. .. . . e⸗ . C=mpati
repetita impietas Labi in multis, non id ut noſ,ie tes⸗
ſæpè eſt, propter quod Dominus irritatur: at or f. ſas-

uno frequenter irretiri, id tandem eſt, quod rii mimis
Deus ſeverè plectit. duri.

In capite libri ſeriptum eſt de me. Plal.

Cur tanta dignitas? U facerem voluntatem Ibid.
tuam, Deus meus. Obedientia non prima ſo- Obedien-

lùm virtus eſt, ſed & te primuin facit in li. is vin⸗
. . . . . . nter Vir⸗
bro vitæ. Et ſanè meritò. Siquidem in libro l

Mortis prima eſt Inobedientia, per quam
Mors mundum invaſit. Non ergo aut ſapiens
inſultare, aut deſperare debet indoctus, cum
nec ille primus ſit, niſi Obediat, & iſie ſi
Pareat, ultimus eſſe non poſſit. In capite enim
Libri ſcriptum eſt de iis, qui faciunt volunta-
tem Domini. Nec ipſum redemptionis opus,
ſanguiniſque profuſio in Redemptore locum
Ppræripere potuit Obedientiæ, quin in capite
libri Obediens JESUS, non Redemptor,
ſcriberetur.

Invoca me in die tribhulationis: eruam
1T0, C. honorificabis me. Pſalm. 49.
16.

Non quicumque à Deo vocatur, honorif- Wikula-
caturus eſt Deum, ſed is maximè, qui in die io ducir
tribulationis & Deum invocaverit, & indè *à Deume
à Domino fuerit eductus. Ut enim ligna, ni-
ſi decreſcentis Lunæ articulo ſecta fuerint,
computreſcunt, & contignationi domuum ap-
ta non ſunt: ſic Juſtus, qui lignum eſt plan-
tatum ſecus decurſus aquarum, Eccleſiæ ex-
ſtruendæ aptus eſſe non poteſt, niſi erutus
fuerit & diſſectus à Mundo, in die Tribula- cui con-
tionis. Invoca me in die tribulationis: eruam ferendæ.
te, & honorificabis me. Sic Abraham Domi- H
num honorificavit, ſic David exaltavit Do- on neſor-
minum, ſic Tobias, ſic Job Deum extulere, midene
quia, in die Tribulationis ſecti ſunt à futuro Tribula-
Filio Fabri, Mundique Verbo Architecto. tionem &
Specta Paulum: in die, imò in nocte illa herben.
Cæcitatis duriſſimæ erutus eſt de Synagoga: perſecutio
ideôque tantùm gloriæ divino nomini adjun- arilz.
Xit. Specta Petrum. A catenis gradum fecit
ad Mundi imperium. Jacob intuere. Crevit in
fuga à Fratre, in lucta cum Angelo, in diſ-
ſidio cum Laban, in deceptione ſuppoſititiæ
Uxoris, in luctu Filn, in Filiæ violatione, in
Rachelis funereo partu, in Nepotum benedi-
Cctione inviſa, in Filiorum captivitate confic-
ta: ut mirum non ſit, ſi tantorum prodigio-
rum fuerit parens, qui Mundum ipſum contra
ſe armatum expertus penè eſt univerſum. Sum-
mus, poſt Abraham, inter Patriarchas Jacob:
ſed in die Tribulationis reciſum inficiari non
potes. Omnmis illi felicitas in amaritudinem
vVerſa eſt. In utero Matris ſolus eſle non poteſt.
Pugnat, antequam naſcatur. Vivere neſcie-
M 3 bat;

Dignitas

§. Zacob
inter
arumnas.

N ℳ

138

bat, & luctari compellitur, antè armatus

Aulicus quaàam animatus: acies ill matermus uterus,
non pro- arma membra, parentis viſcera propugnacu-
wotu. la. Miles in utero perſtat, ex utero minor

egreditur. Ipſum humanæ calamitatis elogium
auxiſſe videtur, quo à Beato Job vita homi-
nis Militia ſuper terram appellatur, miles ip-
fſe nedùm ſuper Terram incedens, ſed in late-
bris uteri recumbens, bellator in ventre. Na-
tus Fratris nomen habet infeſtum. A Patre
benedictionem non impetrat, miſi dolo. Uxo-
rem aliam paciſcitur, aliam ſortitur. Tori
ſui Filium patitur canſcium. Modè ergo de-
cipitur in Uxore, modèò dehoneſtatur à Fi-
lio: ne videlicèt tranquillè in lecto quieſceret,
qui non requieverat in utero: ibi Fratris in-
ſidiis, hic Nati injurià appetitus. Quid, quòd
ne in lapide quidem tranquillitatem nanciſ-
citur? Dormire non poteſt, niſi luctetur: Fi-
lia egreditur & corrumpitur: Filius exit &
venditur: abeunt Filii & captivantur. Dum
quærit Filios, amiſit Joſeph: dùm Frumen-
ta cupit, Filios deſiderat. Ad extremum, ne
quid calamitatis illi deeſſet, Rachel, dum
parit, perit; dumque exire in vitam Filium
gratulatur, Conjugem de vita abüſſe dolet;,
in curmis funus, in ortu mortem, in lætitia
dolorem paſſus. Parenti Iſaac tantò ſimihior
vitæ merito, quantò fortunæ ludibrio diſſi-
milior. Cùm enim in Arca vitam ille occi-
dendus repererit, ipſe Conjuge orbatur, cùm
Filium excipit. Extulit Rachelem, dum Ben-
jaminum ſfuſtulit, cunarum ac feretri uno
temporis puncto deſignator. Non ergo mi-
rum ſi duodecim Tribuum fundator, ſi Iſraë-
litici propagator generis, ſi Regum parens,
ſi ſator Chriſti eſt, qui in die tribulationis
uſque adeò ſectus & dedolatus fuit, ut ne
in benedicétionibus quidem cerere potuerit
ſuſpicione doloris, quando & à Patre dolo
eam impetravit, & Nepotibus non detulit,
quin crederetur erraſſe. Quid de Ignatio So-
cietatis Legillatore? Sectus à Deo eſt inter
ſectiones cruris, inter anguſtias animi ità di-
latatus, ut Magnum nec livor diffiteatur.
Non eſt proindè, cur tribulationes ſeu car-
nis, ſeu cordis, horreamus, qui vaſa hono-
ris inter ardores excoqui didicimus, quique
novimus in die tribulationis deſignari à Deo,
qui glorificando Deo feliciter inter ærumnas
deſtinatur.

Gloria in altiſſimis Deo, & in Terra Paæ.
Luc. 2. 14.

Gleria Non moriens in ligno, ſed reclinatus in
Dei ma- ſtabulo has excipit voces Verbum caro factum.
Sor ke't. Nimirurn Crux durior, ſed vilius Præſepe eſt:
gienis mu 3 Per .

nia vilie- Ibi patitur, hic latet. Porrò Gloria Deo cani-
tur, non cùm ſanguinem fundit, ſed cùm do-
Talenta Ctrinam ſupprimit, pannis membra, membris
oνα“aοτâ⅛â ſapienti . . .; Glori
pientiam involvens. Hinc diſcimus Gloriam
nos Deo daturos, non tam ſi magna fuerimus
paſſi, quàm ſi magni merito, parvi eſſe mu-
nere patiamur. Bethlehem Calvariam vicit.

74.

Non ubi Mundus redimitur, ſed ubi vagit Sa-
pientia, ubi Verbum ſilet, ibi non ſilent An-
geli ibi Gloria canitur in Altiſſimis Deo.
Magis naturæ vires demiramur in eclipſi ſolis,
quam in jubare. Tegi poſſe, quod lucere po-
teſt, prodigium hoc tandem eſt. Face Solem

Oliva

nobiliorem digerim, non quèd copioſiori luce
ditetur, ſed quòd occumbere noverit, quam- zmlir 4
quàm lucis ei fomenta non deſint. Felix F ax, u m
ſi ut lucem Solis æmulatur, ità imitaretur oc- ſular be
caſum, ne videlicèt tunc duntaxat lucere deſi- * 4
neret, cùm vivere deſinit. Feliciores facibus
Arbores, quæ licèt vivant, funus ſimulant: n
ideéque foœcundius germinant primo vere,
quia arere non recuſarunt, cùm virerent. E le⸗
quare putatis tam facilè exauditam Annæ ora-
tionem in Templo, niſi quia magis corde muhpine
quàm labiis Dominum precabatur? Nimirùm b led
Oratio, quæ non Oratio, ſed ebrietas æſtimata 1t
eſt, nonniſi Samuêlem Filium merebatur: U- do
que adeò ea Deus muneratur recta Opera,
quæ in cortice putantur non recta. Cùm Da- ye
vid ſapientiam ſuam apud Regem Achis inſa- Uhbn
nid ſimularet, nobiliſſimum Sacramentorum Elrd
Chriſti adumbravit, ut ſcripſit Auguſtinus. Inn
Adeò Davidis felicior Sapientia cùm inſanit, duel
quam fortitudo cùm triumphat. Sapientia ſa-
livis fœdata Euchariſtiam Chriſtum inſtituen- Divi
1

tem deſignat; ſtratus in acie Gigas Chriſtum
non colorat. Abſconditus latebat theſaurus in 1
agro, quem Dominus, divenditis margaritis,
mercatus eſt. Hinc Angeli alter ad alterum ch l

clamabant: Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de de- Can.8. . A In lie
Jerto deliciis affluens, innixa ſuper Dilettumn 2 linig (et
ſuum * Hoc ſiquidêm mirabantur beatæ Men- E doch
tes reperiri ſcilicèt animam, quæ in Deſerto, liue n
ubi nullus ſpectator eſt, deliciis affluat, uni hain hierel
Sponſo placendi voto. Aſcendere odoriferum lißnr ellſt

in Plateis, ubi cuncti nos admirentur, facile v„,. lem
eſt: at in Deſerto non jacére, ubi deeſt San- Dei in
Ctitati theatrum, ubi nullus Jejunio, Oratio- amor.
ni, Scientiæ plauſus excitatur, rarum arduum- bi arer
que ſtudium eſt. Ideò Ambroſius monebat Vir- ſithela
gines, ut oſtium ità clauderent laudatoribus, tumm
quà ſoli Sponſo pateret. Puto enim, quèòd in tem
Eremo cultores ſuos largiùs Dominus munere- Akuant
tur, quòd uni ſibi ſint ſancti, nullius gloriæ t, Ut
cupidi, mirantis vulgi generoſi contemptores. ſer.
.Z tit Dav
Fugite de medio Babylonis. Jer. 5I. 6. Princizis Alert)
. abſtand. Ut adept
Si enim Babylone moratus fueris, Iſraêlita Aulafu. inſiu
eſſe deſines. Ea ſiquidem mundanarum re- gienda. tr ah
rum natura eſt, ut ne aſpici quidem poſſint ſti re
uno oculo, quin ambos in ſe convertant. Læ- Can.2.6. It Cor!
va ejus ſub capite meo: Ità: Num aliena erit non de
dextera à complexu Mundi? Et dextera illius duic
amplexabitur me. Securus eſt Mundus, futu- Ain
rum ut dexteram occupemus in amplexu ſui, lr, pee
ſi ſemel ad ſe traxerit lævam. Ideò non ad- beta ſoe
modùm initio curat, quam è noſtris manibus ũ ke⸗
circa ſe implicemus, nequaquaàm dubius utrà-
que circumdatum iri vanitates ſuas, ſi vel una
eis adhæſerit. Ideò lævam primuùm capiti ſu- Religioſus Ullrnn
perponi ſuo cupit, ut dexteram infra ſe no- in aule. 65.
ſtram mox gratuletur implicari. Cave, quiſ⸗
quis lævam extendis vel ſupra verticem Mun- ⸗ N.
di, ſiquidem citò dexteram infra ejuſdem cru- S “«
ra miraberis mancipatam. Incipimus Primorum Pir 1
ſalutationes pati, Servorum ſuturi & aſſeclæ ſi n
& cupidi. Videas hominem vix ſuo dignatum: W .
alloquio Principem, vix rogatum accedere, R
vix raptum trahi, paulatim ita Aulæ blandi- nne
tiis faſcinari, ut, qui ad Conſulem, vix rogatus Nurnen
intrabat; Capitolium, Ædéſque Neronis au- Nn
reas pertæſus; roget poſteà Quæſtorem, ne ſe 3 8
lateritià domo excludat. Nimirùm Læva tua daer
ſi requieſcat, vel precibus adducta, ſupra au-
reum Kuc⸗

reum Aulæ Caput, citò immiſſa dextera pe-
Eeamilia- des amplexabitur luteos Babylonicæ ſtatuæ. O
ritas cum prodigia! Initio Læva Caput tangere dedigna-
ſæenlari- batur! mox dextera ſpontè amplexatur, ne-
ua. dum tangit, infima membra, ipſäque crura
olim capitis non expetiti. Quod verò de Au-
la fripſimus, dicam de gloriolæ ſtudio, de
ambitione ſtudiorum, de loquendi deſiderio,
de cupiditate recularum, déque iis, quas cum
faſtidiveris tuæ converſionis initio, diliges de-
Parvs in indè, ſi paulatim afſueveris illis. Eva lignum
malo, ne quidem viderat primum: Ut oculos conver-
tit ad illud, citò extendit & déxteram: & de
quo loqui non dubitavit, ex eo auſa eſt po-
mum decerpere. Neque verò mirum eſt, ſi
Sponſam Mundum imitari dixerimus in ample-

xibus, quando Diabolum uſum Scripturis hor-

remus, cum Dominum in eremo tentaret.
Tranſtulimus enim ad illum Scripturæ dicta,
quæ niſus eſt ipſe ad Chriſtum ſtultè transferre.

Divitiæ ſi afſuant,

nolite cor apponere.
Pfſ. 6I. 10.

Intentio

Et ſcientiæ ſi affluant, apponine debet Cor?
recta.

an liceat in Sapientia, quod in auro non li-
deientis cet? Video enim pecuniarum contemptores
Hue Biri doctrinam neſcire contemnere: quique Mun-
Spiriua- dum nihili fecere, in una Sapientia non ſa-
lia kudis Pienter Cor figunt. Equidem, ut quod ſentio
preferan- ediſleram: Æquè aurea ac plumbea lamina
zur. Solem nobis ſubducit, nec minus charitatem
Dei imminuit amor Sapientiæ, quam Auri
amor. Proindè norit Domini famulus æquè ſi-
bi avertendum Cor à ſcientia & ab opibus,
ſi theſaurum ſuum Chriſtum eſſe exoptat. Ve-
