Sacri? Planè illi perſimile, quo ſeſe Deus Pa-

nibus ſacris à Sacerdote evocatus in Aras inſi-

nuat. Inſeritur Deus, excluſo Tritico, in can-
didum Orbem: verùm non mutato Colore;
veſtéque Panis intactâ, latet intus, intus reg-
nat. Volo ardeat Eloquentia tua, volo Divi-
na ſit; ſed cultu induta vulgari, ſed forenſi
contecta, contentâque ſermone. Putet audire
Se, qui Te audit: quemadmodum Panem vi-
det, qui Euchariſtiam videt. O pompas! O
ſine arte artem! Verbum Divinum debuit ho-
mo fieri, ut homines doceret: & verba ho-
nuncionis ambulant in mirabihbus & magnis
ſuper ſe, duùm vulgus edocent? Et Jeremiam
loqui neſcientem, & Moyſen blæſum, & A-
mos paſtorem Deus non eligeret, ſi Attico at-
Pſ. 147.4. tolli vellet cothurno Verbum ſuum. Velociter
currit ſermo ejus. Ideôque aut nudus eſt, aut auro
purpuræque ſyrmate implicatus onuſtuſque non
Deut. 32., eſt. Fluat, ut ros, eloquium meum. Quid aquâ
2. ſinmplicius? quid purius? quid etiam pauperius?

Argue, obſecra, increpa. 2. Tim. 4. 2.

Correctio

Placet Correptio, ſed ſi media pro Majeſta-
mitis.

te Obſecratio ſedeat. Verùm aliàs hâc ſuper
re. Quid ages, cùm reprehenſurus & correc-
turus advenis? Quid? Quod agit Chriſtus,
cùm immutaturus Panem venit in Aras. A-
dipem frumenti exhaurit, frumenti corticem,
Superior velutl ejus inſignia relinquit. Blandè irrepas,
diſeretus. ſuaviter intra, interiùs graſſare, exteriora aut

vißtatio- contemne, aut leniſſimè commutato. Volo
nes Sape- Chriſtus inducatur in Panem, Volo Volup-
"ioravw. tatibus Pœnitentia ſuccedat. Verùm noli ad-
Rate,a, modùm de habitu Voluptatis eſſe ſolicitus,

Suserior Wedullam pete. Dignatur Chriſtus intus eſſe
nimis mi- ſub alieno habitu, qui in Euchariſtia non de-
nututs. dignatur indumento Panis & Vini obnubi.
Diſeretio. Manus ſint Eſaü quoad extimam formam,
Pirtus ſo- dummodò caro & ofſſa, quæ pilis velantur,
liaa. ſint Jacob. Plerique Paſtorum in eo falluntur,
quòd toti ſunt in exornando veſtibulo domus,
neſcii luteam Pœnitentiæ domum latêre poſ-
ſe ſub cruſta marmorea. Diſcant, rogo, hi
ſui molitionem operis à natura, quæ hominis

Oliva

ſimulacrum à corde exorditur. Poſtremus om-
nium oculus à natura elaboratur. Non quàm
Modeſtè videat curandum eſt, ſed quàm Ca-
ſtè amet. Lubricus erret Oculus, dum Cor
veſtigium fixum teneat in Deo. Veniat ad me Modeſtia
in weſtimentis ovium delicatus & mollis, dam "ui-
intrinſecus Lupus rapax ſit, ut Benjamin. Fe-
rociat animus, vultus rideat. JESUS mandu- Vronum
cans cum Publicanis invexit eſuriem in Mun- aucarir.
dum: veſtitus Chriſtus divites exuit. Lege
Beatitudines. Cave tibi ab ea ſanctitate quæ
vim omnem atque virtutem effudit in pampi-
nos. . . Etiäamſi oportuerit me mori tecum, non Matth.
te negabo. Eamus & nos, & moriamur cum eo, 26. 35.
ingeminarunt Petrus & Thomas: Quorum al-Joan. II.
ter moriturum negavit Dominum, alter non 1.
credidit reſurgentem. Inter hæc (uti cenſuit
non nemo) Joannes, relictà Sindone, aufugit
Corpore, ſed Corde ſtetit: & cum Virgine
excubat ante Crucem. Aſpectu pulcherrima
naſcuntur Sodomis Poma: verùm cineres ve-
nuſtus cortex egeret, ſi prematur.

Multi ſunt vocati, Pauci verò electi.
Matth. 20. 16.

Væ nobis: non enim ſufficit Vocatos fuiſ- Thidum.
ſe, ut approbemur. Neque veròô ante Chriſti
tribunal diſcretio iſthæc deploranda exſpectari
debet; nam hic patet. Roga vos, quam mul-
ti inter vigilames dormiunt! An non ex de-
cem Virginibus quinque oleo caruere? Mi-
hi ſatis ad vivum rem hanc expreſſit ſpecta-
culum, cui nuper interfui. Spectabam in hor-
to campum olerum jam præ ſenio effloreſcen-
tium, cùm ecce tibi apum agmen generoſum
explicatur, & veluti ad expurgationem arcis
facto ſigno, inſiliunt ſtrenuè in muros herba-
rum. Cumque illæ nuſquàm conſiſtentes mo- Religioß
dèe hunc, modè illum delibant florem, Mulſ- & Eeele-
ca ſtolidiſſima victori agmimi ſuum dat nomen. , k 6
Ipſa quoque florem inſilit; verùm non qua el 2ne⸗
medullam continet olentiſſimam, ſed qua im-
bres pellit, ac ſuſtinet, nempè in dorſo flo-
ris conſedit: ibique tanquam glutine oblita,
oblita militiæ, ſociarum immemor, jejuna
gloriæ, roris abſtemia, flore minimè paſta,
iners, vecors, excors, vilis, ingloria conſtitit.
Videas interea hac illac volitare Apes, ſaginari
rore, paſci flore, nuſquaàm pigras, ubique avi-
das, cibéque in eſuriem agi. Noſtræ domũs
Imago pingitur. Alios ſpectes Mortificationibus
nunquaàm ſaturos modò illam carpere, modèò
aliam tenere: eſuriunt planè, ſitiuntque Juſti-
tiam. Manè orant, meridie ſtudent, veſpere
concionantur. In Menſa eſcas in hoſtias ver-
tunt, eas inopibus dimittendo, quas ſentiunt
exquiſitè conditas. In Academiis cum primas
Cathedras ingenio ſcientiâque mereantur, po-
ſtremas precibus impetrant. Has inter coleſtes
Apes nigrum pecus Tepidorum, quod uni vix
hæſit muneri, & quidem à tergo, meditullii
incurioſum, cùm ſubitèò alas demittit, manus
complicat, cor implicat: una vox ejus, votum
unum. Sat eſt, ſat eſt.

Quia ædificavit Dominus Sion, & vi-

debitur in gloria ſua. Pſ. 101. 17.

Beatiſi-
maæ Virgi-
nis Con-
Fuerit Agricola Deus non malus, ut Jnss zre6
teſtatur ““*.

,

telte
optin
ſait!
Catum
e e.
pon ſe
cengu
telat
un et
faluni
cblatamn
(ept ro
Mchite
e 11
ittan:
lae
lu gei

1,0
Lls⸗

Mne, 1
Cu ctee⸗
m et
n Dei
Omnes!
liidem
ngulare
Eparet
lumbam
bis De
1In Nopheta
1e le le
n5 Com &.
A ae
Tennbran
Minam e
Cs eruptu
UInteritan
it! u
ccupancd
niandam
enutriet!
1s pirtut
twrum. A
H lecelle eſ
nn t polun
ſn Fated
Denta: P
Urike in
1 Keleri⸗
1olos jecn
E. Pro
Nere potet
od eſt
lrales
Pehone:
blcelere
e ecul
ocert⸗
ulchr

. e Cim
Dariet
Enlhaden
Niene
em i
dere) 8
Renit Ma

Uibi

—„

n
a teſtatur in Evangelio; dificator certè non
n optimus eſt. Etenim fundamentum quod po-
in fuit Deus in Sion, hoc eſt in Virgine, Pec-
tAn catum eſt. In Peccatis enim concepta eſt,
l nn quæ eum concepit, qui peccatum non modò
tnken non ſecit, verùm & ſuſtulit. Planè ſi tale ja-
rat ciendum erat fundamentum in Sion ſibi Po-
l terat Deus parcere ab opificio. Nullus homi-

num eſt, qui neſciat in Peccatis Virginem
parturire, concipere in flagitio, parere ma-
culatam. At vocibus iſtis eæ apud nos ſucce-
dent voces laudantium .Ædificium. Audiamus
Architectum Virginis palam conteſtantem,
quale fundamentum in ea poſuerit. Ecce, ego
IIa,28 16. Tiltatn in Fundamentis Nion lapidem probatum,
angularem, pretioſum, in fundamento fſundatum.
Lui aediderit, non feſtinet. Gratias tibi, Do-
mine, tam pro Lapide, quam pro Monitu.
Qui crediderit, non feſtinet. Nobis cunctan-
dum eſt, qui Scripturas evolvimus, qui arca-
na Dei ſcrutamur, ne fortè cùm legerimus,
Omnes in Adam peccaverunt: ponamus in Sion
lapidem non probatum, ſed reprobatum; non
angularem, qui conjungat, ſed ſingularem qui
ſeparet à Deo Sponſam, à Filio Matrem, Co-
lumbam à Spiritu. Verùm copioſiùs quoque
nobis Deus conſultum voluit. Additur enim à
Ibid. 17. Propheta: Et ponam in pondere judicium, &
Juſtitiam in menſura. Quaſi dicat: Noli ſtupe-
re de pretio Fundamenti, qui audiſti Adæ di-
Gen. 3. (Ctum & Poſteris: Pulvis es. Judicium enim il-
19. lud atque ſupplicium ſine pondere non eſt, &
menſuram habet. Ego, qui Adam involvi,
Mariam excepi. Quid enim ſpinas inſeram, un-
dè erupturum eſt Lilium? Cur Satanæ tradam
in interitum carnis, quæ Carnem in carne neſ-
ciit? Quare illam in ſolium deſtinatam mihi,
occupandam tradam Sceleri: & Lupo dila-
niandam exponam, quæ ſuo lacte Me Agnum
enutriet? Fundamenta ejus in Montibus ſanc-
tis virtutum omnium, non in Abyſſis pecca-
torum. At, inquis, fundamenta profunda ſint,
neceſſe eſt. Ita. Verùm audi, ubi demerga-
Pl. 32.7. tur profundum iſtud: Ponens in theſauris abyſ-
Jos. Fateor profundiſſima eſſe Virginis funda-
menta: profunda ſunt, abyfſus ſunt. Sed abyſ-
ſus iſta in theſauris conquieſcit Gratiarum, non
in Sceleris limo. Prorſus non fœnum, lig-
num;, ſtipulam, ſed aurum, lapidéſque pre-
tioſos jecit Deus in fundamento domus ebur-
neæ. Prorsus, fundamentum aliud nemo po-
nere poteſt, præter id, quod poſitum eſt,
quod eſt Chriſtus JxsUs. B nunc Anima mea,
& ſi vales, Chriſto Domini fecem (celeris ſu-
Perpone: ut dicere poſſis: Ave Virgo, quam-
vis ſcelere maculata. Ave Sponſa, licèt non
ſine macula. Ave Flos, ſed erumpens è fimo.
Ego certè cum Sponſo eam compellabo, To-
tam pulchram. At omnes in Adam peccave-
runt, & ſcelus atque impietas inundaverunt
ſuper terram, & ſanguis ſanguinem tetigit.
Regnavit ſanè Mors ob Adam, ſuper omnes

n.
MN-

.

, filios Adæ. Scilicèt inter undas triumphavit
Arca, quæ vexit cum Noë Cham: & in elu-
1), vione criminis Virgo mergetur, quæ Chri-
ennm ſium pariet? Scilicèt Pueris licuit cum flam-
mis ludere Babylone, quòd ſimilem Filio ho-

minis haberent in ſupplicio ſocium: & ardebit
in igne Virga, ex qua Flos ille prodiit, qui
G,6, Rubum in incendio lucere voluit, & noluit

5 ⸗ ardere? Scihcèt canit Daniel inter Leones, &
S gemit Maria inter Adæ ſupplicia: ſecurior Pro-
or Ethicæ Comment. Tom. VI.
ſee, R N
al, e
ſell

Stromatum „Lib. XIV.

185
pheta in ferarum cavea à Morte prima, quam
à ſecunda pejorique Morte Dei Mater in alvo
Annæ, quam Sacrarium Domini, Pudoris
Templum, Lucis Sedem, Solium Solis, In-
cunabula Sanctitatis, Amoris Regnum, Hono-
ris Regiam, Religionis Aram, Hortum Spon-
ſæ, Phoœnicis Thecam, Columbæ Nidum,
Arcam Fœderis, Vitæ Lignum, Vas Mannæ,
Legis immaculatæ Tabulam, Præcepti lucidiſ-
ſimi Librum licet ſalutare cum Damaſceno.
Scilicèt diſſilit duas ſectum in partes Mare, ut
Ifraeli liceat ſicco veſtigio ex Ægypto recede-
re: Et Maria cum Pharaone, ſi vadum tenta-
verit, fluctibus haurietur? Quid eſt tibi Ma-
re, dicamus potiùs ad ſcelus, quòd fugiſti, &
Tu, Jordanis, quia converſus es retrorſum?
Quid eſt? Phaſe eſt, id eſt, Tranſitus Domi-
næ. Arca tranſit, & Flumen refluit. Virga
emicat, & Mare ſcinditur. Mare dicit, Pha-
raonem mergo, non Iſraelem. Jordanis cla-
mat: in Mare ruo, non irruo in Mariam. Ni-
mirùm mortuum Mare ſepulchrum Jordanis
eſt, non Mare vivum ſuper quod Spiritus
Domini ferebatur, fovens aquas ut vitam pa-
rerent. Verùm viciſti. Regnat in terra Mors.
Quid verò in Cœlo? Certèé indè exulat Pec-
catum: eluvio ſceleris flumini non immiſcetur,
quo Dei Civitas lætificatur impetu ſuaviſſi-
mo. Scito proindé non in Terra, ſed in Cœ-
lo Opus iſtud admirabile perfectum eſſe. Au-
di eum, qui mentiri neſcit. Dominus in cœlo
Pparavit ſedem ſuam: & regnum ipſius omnibus
dominabitur. Quid times Virginis cultor? Reg-
nat in univerſa Terra Adæ Hlagitium: & mi-
hil ſub Sole non ſubjectum culpæ. Verùm ſe-
des Dei à Deo in Ccœlo exſtruitur. An vecti-
galem Peccato aſſeris elaboratam Curulem in

Coœlo? Vivimus, reſpiramus, ſecuri ſumus.

Dominus in ccelo paravit Sedem ſuam, ubi ne
veſtigium quidem flagiti eſt. Planè Joannes
non mentitur. Quid verò ait? Attende, &
contremiſce. Quod factum eſt in Lpſo, vita erat.
Vita erat, non Mors, Sanctitas erat, non Sce-
lus: Sol erat, nec Umbra. Ergo ex Adam E-
va innocens prodit: & ex Verbo Virgo erum-
pet ſordidata? Quod ex Maria naſcetur Sanc-
tum vocabitur, Filius Dei: quam Deus para-
vit in Colo, abſque peccato non erit, Mater
Dei? Si ità eſt: mutemus nænias in lamenta-
tiones, vertamus citharas in luctum, dicamus
Virgini cum Iſaia: Deſcende, ſede in pulve-
re, Virgo, blia Babylon, ſede in terra. Non
eſt ſolium ſiliæ Chaldæorum, quia ultrà non vo-
caberis mollis & tenera. Tolle molam, & mole
farinam: denuda turpitudinem tuam, & diſ-
cooperi bumerum, revela crura, tranſi fumina.
Revelabitur ignominia tua, & videbitur oppro-
brium tuum. O luctum! Quæ ſolium Dei dice-
baris, cares Solio: Quæ ſuper Aſtra ſedem
tuam felix evexeras, ſedebis depreſſa in Luto:
Quæ Sole amicta apparebas, nudabis Crura:
Pulvis tua erit Sedes, quæ Salutis credebaris
ſedes: Farinam moles, quæ Frumentum electo-
rum germinabis: Non delicata, ſed catena-
ta; non mollis, ſed jugo prefla criminis; non
Domina Gentium, ſed Captiva Satanæ; non
ſidus Maris, ſed ludus Fluminum appellabe-
ris, dicêris: inſcribére Virgo, ſed Chaldæo-
rum Filia: Regum germen, ſed Solio deſti-
tuta: coronata Sidere, ſed Scelere compedita:
amicta Sole, ſed velata Tenebris: parens Lilii,
ſed Spinarum fœtus: foœcunda Sancto Spiritu,
3 ſed

Pſ. 102.
19.

Joan. I 4

Ifa. 47.1.

186

ſed Impuro concepta Spiritu: Mundi impera-
trix, ſed Peccati famula, ſed exul Regm;, ſed
Umbrarum rea, ſed Dæmonis in conceptu
mancipium. Proindè audi me, imèò Iſaiæ tui

Ibid. 5. conſilium audi: JSede tacens, & intra in tene-
bras, Filia Chaldæorum: quia non vocaberis
ulirà Domina regnorum. Quns dabit capiti meo
aquam, & oculis meis quis immittet flumina
lacrymarum, ut qui Virginis adveneram pri-
vilegia & ornamenta celebraturus, plagas,
& compedes, & ſervitutem lugubri proſequar
lamentatione? Exſcendendum eſt ſolio, ponen-
dum eſt diadema ſtellarum, lueis paludamen-
tum exuendum eſt; victa es, captiva es, ſi-
ne macula non es, in peccato concepta es tota.
Subi umbras Mater Solis, Spinis induere ra-
dix Lilii, Catenas indue Redemptoris altrix:
in ſudore vults veſcere Pane tuo, quæ Pa-
nem coœli Terris conficies. Putredini dic, Pa-
ter meus & Mater mea eſtis, quæ Cedri me-
dullam incorruptam êe ſinu Patris eduxiſti.
Vitæ nutrix Sepulchrum intra. Proh Deus
immortalis! Quando catenarum ſtridores Fau-
IIa. 52. 2. ſtus concentus compeſcet? Solve, Solve vin-
cula colli tui, captiva Filia Sion. Excutere;,
excuiere de pulvere, conſurge, ſede, Jeruſalem:
Conſurge, conſirge, induere fortitudine tua,
dion, induere veſtimentis gloriæ tux« Jeriſalem,
civitas Sankcti. Exulta; & lauda, decanta &
hinni urbs Dei, fons Salutis, domus Aurea,
arca Foœderis, ſacrarium Divinitatis, aula
Chriſti: non ſervis, ſed imperas; non capti-
varis, ſed triumphas, non cæderis, ſed caput
conteres Leviathan Serpentis perditiſſimi. Age
Pſal. 1ez. anima, aude cor, exultate labia: Kegnum ip-
1. ſius omnibus dominabitur. Regnum non ancil-
latur, ſervitutem regni Domim neſcit. Om-
nibus dominabitur regnum Dei. An fieri poſ-
ſe credimus, ut cujus pedibus ſubjacet Luna,
ejus vertici Draco ſuperincumbat? Planè um-
bras froznat, quæ fiellis imperat. Calcat te-
nebras, quæ premit lucem. Dominatur in Tar-
taro, quæ caput facta eſt in Tribubus Iraél.
Denique, ſicut Lihium inter ſpinas, ſic Ami-
ca Chriſti inter filias. Flos eſt inter ſpinas ſine
ſpinis, Dies eſt inter umbras ſine tenebris,
Vita eſt inter mortuos libera. Nimirùm, quæ
inter Matres Virgo eſt mirante Naturà; inter
Adæ Filias ſine Peccato eſt, Satana ejulante.
Caveamus, rogo, ne Terræ, quæ nobis be-
nedictionem protulit, maledictionem reépen-
damus: ne pro Lilio ſpinas reddamus: ne Pec-
catum affricemus ei, quæ nobis peperit Mun-
di peccata repurgentemn. Dicamus potius:
Pl. 97: 1. Cantate Domino canticum novum: quia mirabi-
Ibid. 2. lia fecit. Quæ mirabilia? Audi: Nalvavit ſibi
dextera ejus, & brachium ſantktum ejus. Ipſe
ſuà manu delegit fibi Matrem ex Adæ filiabus
incorruptam, quam & in partu Virginem,
& in concepftu ſervavit Immaculatam. An pu-
tas, quòôd ubi dextera, imô & brachium Do-
mini occupatur, non poſſit contra origina-
riam culpam Templum, Divinitati Deſtina-
tum, præmuniri?

Jucundum ſit ei eloquium meum: ego
2* . „ 4 5 .
vero deleétabor in Domino. Pſalm.
103. 3 5.
Sermospi- . .
viigali⸗ Cur Deo jucundum Eloquium ſit? Quia

Cin ι Cibus ejus eſt. Verbum verbo paſcitur. Eru-
Cbhriſti.

Oliva

Kavit Cor Dei verbum bonum, utique de ob⸗
plenitudine ferculorum. Hinc eſt, quòd Ma- u
ria conſervabat omnia Paſtorum verba, con- benec
ferens in corde ſuo, ut ea deindè, pro lacte, Lherm
pendens ex ubere Infans ſugeret. Hinc Chri- a
ſtus, cùm ſaginatus jam eſſet Diſcipulorum “
ſermonibus, in via Emaüs conſiſtere nolebat, n her
& vix facto Pane evanuit. Non enim eſcas wun
eſuriebat, abundè ſatur eloquiis Scripturarum. line ei
Denique Ipſe, cùm Ezechielem atque Joan- lartfie
nem paſcit Prophetas ſuos, libros pro fercu- ies,
lis paravit in menſa. Gum u
xnco.
Servus tuus ſum ego: da mihi intellec- Fod
tum, aut ſciam teſtimonia tua. Pfal. enmme
118. 124. ler Audi M
iſe Pore⸗
O Ut ſciam, tam ſcitu dignum, quaàm ra- Alemi- Cſote!
rò ſcitum! Etiam ignoravit illud David, cum ialis cog- nitg in
jam ſervus eſſet Dei. Facilius Deo ſervimus, S Damihl
quàm ejus ſcimus Teſtimonia. Scire enim, es i um
eſt certò intelligere, & penitiſſimè rimari re- Regula- 1s untort
rum pretium & medullam. Ecquis noſtrüm rum ob- lam, alto
ſatis perſpicit divinorum dignitatem Manda- Ver vaniis la d Nan Dom.
torum? Non is certè, qui ea ſpernit, ac ne- M dbti
gligit: ſed ille, qui dicebat, Deſiderabilia Pf. 18. 11 1 ei
ſuper aurum & lapidem pretioſum multum, & tam multa
dulciora ſuper mel & favum. Videas ruſticum an nbie
repertam hummni gemmam in urbem inferre,
ut diſtrahat. Et quamquàm pretioſam intelli-
gat, pretium tamen lapidis non aſſequitur. inn.
Ergo citò vendit, de ſcrobe abſolvenda, quàm . 18
de vendenda gemma ſolicitior. Verùm tam ſa-
piens, qui emit, quaàm ſtultus, qui vendidit, v. gur
eam Inſtitor auro inſerit, pretiumque pretio i Num! Ni⸗
cumulat, ut unis Principibus venalem expo- Mrint &
nat. Intuere Aloyſium; maluiſſet mori, quam e & tert
vel latum unguem Leges excedere. Alius ma el
tanquàm fictilia frangit, ſi vel amicus id poſ- Cluti
Cat. Ille animam ſuam viliorem uno Mandato lhit in
habet: alius Mandata omnia uni Cachinno du- ibin Aic
cit poſthabenda. Nimirùm ille ſciebat Teſti- Nan Et.
momia, nos recitamus: in illo ſcientia erat Le- Pends

gis, in nobis memoria. 6 Oera wiren

ud lrent ,

Domine, ecce, quem amas, infitmatur. enlt, i
Joan. II. 3. alm,
ur. tlore,
Int . i iit 6tge
nfirmetur caro, quæ perimit, dummodò Ladari min.,
Chriſti non inaärmetur amor in nos, qui vivi- Sia S e t:
ficat. Sperno Vitam, ſi, ammaâ recedente, nfrmi- in ilnn
Amor perſtat. Mori non recuſo, ſi vivere ms. inte
non deſinit Charitas, Vita Mortis meæ, Fervor “H per

verus Eal: Lata

Mors meæ Vitæ. Morior enim quotidiè, duùm
Mortifi- 1 nd eye

vivo propter Amorem, & vivarm, poſtquàâm aert,zem d.
deceſſero, ſi Amavero. Quamquaàm quid mi- ſeutatur. e
rum ſi infirmetur, quem JESUS diligit? Ar- 1 enend
det enim ità, itâque flagrat Charitas COhriſti, 6 eluenet
ut Amari ab eo, & Algere nequeamus. Lam- Can. 8. 6. . nme !
pades ejus lampades ignis atque fammarum, , a
quæ ſi Carnem noſtram, quæ fœnum eſt, in- rkoclonn
vadant, abſumunt. Proindè non eſt, cur mi- . inn cada
remini Morbum, cùm ſciatis Amorem. Ecce, Joan. 11. nd, ute
quem amas, infirmatur. Quid? An valere po- 3. lnil
teſt, cujus in corde Charitatis incendia exæ- e rhnſrth
ſtuant? Ploret Magdalena, flumina defluant d dn
lacrymarum in ſolatium ardentis Lazari: mo- n edh
rietur tamen. Aquæ erim multæ extinguere 1 Phunnd
charitatem Chriſti non poſſunt, quam nec ip- tenitn

ſe Domini Sanguis toto emiſſus corpore non
obruit:

obruit, ſed incen t. Verùm hactenus luſimus.
Sed quando luctus & luſus una in domo non
benè conveniunt, ludus convertatur in ſolatium
laborantium atque languentium. Infirmaris?
Erras. Nunquam meliùs habuiſti. An felicius
cum Mercatore agitur, quàm cùm omnes om-
ninò gemmas educere cogitur ex arculis? Ni-
mirùm in Morbo animarum Nundinæ ſunt.
Tunc enim Patientia, tunc Charitas, tunc
Mortificatio merces ſuas diſtrahunt: & marga-
ritas, quas in ſola Japonia credebamus diſtra-
ctum iri, in lectulo vendimus, ſummo com-
pendio. Videtur mihi Infirmitas Viperæ quam-
ſimillima. Si ſumus improvidi, vulneramur;
ſi Pharmacopolæ ſumus, convaleſcimus. Ve-
nenum eſt Serpens ignaro, perito Pharmacum.
2.COr. 12. Audi Medicinam ex Angue: Cam infirmor,
10. tunc potens ſum. Certè ulcus peſſimum in Jobi
corpore putreſcebat. Verùm quanta inerat ſa-
nitas in plagis! Redundavit benedictio, &
Deum ipſum benedictionibus cumulavit. Pror-
suùs, cùm rationes ſubduxeris, & deprehende-
ris tantorum tibi meritorum acceſſionem fac-
tam, attonito ſimilis exclamabis cum Jacob:
Gen. 28. Veré Dominus erat in loco iſto, & ego neſciebam:

li. Ubi Ulcus, ibi Angeli. Audeo dicere, tuis
tam militat profectibus Angelorum charitas,
quam rabies Vermium. Ubi morbus, ibi Deus.

Tiſtatem & ver ITu plaſmaſti ea. Pſal.
73. 18.

Proera. Et quare non Hyemem? quare non Autum-
Minstio, num? Nimirùm ſicut in Evangelio, omiſs
primâ & quartâ vigilid, ſolius meminit ſecun-

or, dæ & tertiæ, eò quòd tam infantia, quæ pri-
e N ma eſt, quàm ſenectus, quæ poſtrema eſt,
nmit⸗ ſaluti ferè inhabiles habeantur: ità qui non
1 Men erupit in Vere flos, aut qui non maturuit fru-

Ctus in EÆſtate, vix expectandum eſt, ut ado-

Schiam
Mors im- leſcat. Et quando inter flores ſumus, rem ex-

Cebatlt⸗

müanl Riorien. pendemus ſcitu non indecoram. Arbores &
Latitie Olera virent in horto, verùm illæ in puberta-
vana & te florent, hæc in ſenio: in illis flos Fructus
us erudit, in his Morti flores proludunt. Cùm
Dei caſura ſunt, florent Olera; cùm victuræ ſunt

Ses va- Arbores, floribus veſtiuntur. Nimirùm Secu-
"a bee ritas atque Lætitia in Peccatore, Supplicium
sastium. nuntiant: in Juſto Gloriam portendunt. Ro-
ſis ſe coronarant in pratis Sapientiæ Stulti; ve-
ruùm ad interitum floruiſſe Olera innotuit ex
querelis pereuntium. E contrario, David de
PLraL.i. ſe ait: Lætatus ſum in his, quæ dicta ſunt mihi.
Et quò evaſit flos iſte gaudii integerrimus?
Audi: In domum Domini ibimus. Floruit Ho-
lophernes tot urbium inſignitus aut deditione,
aut expugnatione. Verùm irridentis non riden-
tis fortunæ florem, ſuo brevi, aut coloravit
ſanguine, aut rigavit. Floruere Balthaſar &
Nabuchodonoſor. At citò alius in belluam
alius in cadaver defloruit, ille exutus ſolio,
hic vita, uterque glorid. Quorum floribus
quam diſſimilis ille, qui unctus oleo lætitiæ,
Præ conſortibus ſuis! quàm diverſa Judith,
quæ quò pulchrior, eò caſtior, & quò orna-
tior, eò fortior, tam ferro inermis, quam ar-
mata jejunio proſtravit Aggreſſorem, cujus ſo-
lo fremitu conſternata Judæa exanimabatur.

Stromatum Lib. XIV.

16. Won eſt hic aliud, niſi domus Dei, & porta Cœ-

187

Utinam frigidus eſſes aut calidus. Apoc.

3. 15.

Tepiditas
vix ecura⸗
tisr.

Tepiditas nec ſcelus eſt, nec innocentia.
Ideéôque utriuſque caret tam dolore, quàm
præmio. Auroræ mihi Tepiditas ſimillima vi-
detur eſſe, quæ quoniam nec Dies eſt, nec
Nox, ideò & Sole caret & Stellis. Peccatori
in luto lapſanti quot dexteras porrigimus! Te-
peſcentem nullus monere audet: non enim ja-
cet, ſed ſtat. Vulneratum, ſpoliatum Viato-
rem humaniſſimè & perunxit, & curavit Sa-
marites. Leproſos unus ſerò JxsUs vociferantes
mundavit. Ille ſiquidem ſemimortuus agebat
animam: hi robuſti, pelle tenus ſqualebant.
Delinquentes in Coœnobiis plectuntur, & odio
ſunt. Quis punit, horrétve otioſum, & deſi-
dem? Caret Curatore, qui caret Flagitio.

Illie Naves pertranſibunt. Pſ. 103. 27.
1
Nihil timendum magis eſt homini navigan- Religioſut
ti, quaàm Tellus. Mira res! Naufragatur in 4. a-
undis, & ſaxa timet, & terram horret. Ni-
mirùm, vix undis Naves hauriuntur, niſi ir-
ruant in Syrtes. Quod Domi noſtræ nobis fuiſ-
ſet ſalutare, in Clauſtro maximè noxium futu-
rum eſt. Terra, quæ nobis cibum in Terris pa-
rat, mortem in undis præparat: & Saxa, quæ
in urbibus ædes exſtruunt, in æquore ſepul-
chrum effodiunt. Quid cachinnus in ore Mili-
tis? Iræ medicamentum eſt, fortitudinis cos,
fames roboris, libidinis virus, virtutum lac.
E contrario, ſi rideat Monachus, ſolvitur pu- Vre de-
dor, diſciplina diſſolvitur, fervor intepeſcit, Noan⸗
extinguitur pietas. Verbo, Riſus uti malum „ia licent
Perſicum, venenum alibi, alibi delicias coquit. onibus,
Stercora arboribus venuſtatem addunt, adi-

munt veſti. Porrò Navis in littore compingi-

tur, & quodam modo in ſabulo naſcitur, ad
quod ſi appulerit, ut maria cœperit luſtrare;
ſolvitur, & ſepulchrum ſortitur in cunis.,

Et accedens Lentator. Matth. 4. 3.

Planè, ut Chriſtus Paradiſus foret vel in Chrikus
eremo, abeſle ab eo non debuit Serpens. Paradi-
Porrò quis dubitet Chriſtum Paradiſum eſſe à 6“ K.
Deo plantatum: illi perſimilem, quem ſitum Cbriti
legimus contra orientem Solem in Eden: ni- Tantatioe
ſi quòd in illo Virgo nata, hic verò natus ex
Virgine? Nimirum Lilium Paradiſum pepe-
rit, in quo non perimus, ſed reviximus. Por-
ròô nec Lignum Vitæ deeſt in Chriſto, cui
Crux non deeſt: nec Flumina deefle poſſunt,

Cum ipſe Fons ſit aquæ ſalientis in Vitam £-

ternam. Unus deerat Serpens, ut in iſto Pa-
radiſo Paradiſus Adæ adumbraretur: verùm
cùm Tentatorem accedere audio, Serpentem
adeſſe intelligo: etſi ibi Victor, hèc Victus in
pugna eſt.

Dewxtera tua inveniat omnes, qui Te
oderunt. Pſ. 20. 8.

Dextera Filii Mater eſt: ab hac optat Pro- Beazigi-
pheta conveniri omnes Chriſti hoſtes, ut ma Virge
clientes evadant. Planè iſthæc dextera nul- Dextera
lum tangit, nullum apprehendit, quin mutet Chriſti aſ

4 in

Pl. 44. 6.

Pſ. 76. 10.
Pœ niten
tia vera.

Renova-
tio ope fiet
Virginis
Beatiſſi-
ma Ma-
viæ.
Pſ. 62. 9.

Felicitas
noxia &
enduca.

188
in virum alterum. Ut proindè eo percitus Spi-
ritu David cecinerit, converſus ad Chriſtum:
Deducet Te mirabiliter dextera tua. Quàm ſæ-
pè enim in arces rebellium cordium Mater Fi-
lum induxit, effecitque, ut quæ ſceleri pa-
tebant pectora; JESU paterent. Planè ubi
ſpectas Impios lacrymantes, mœnia demolien-
tes ſceleribus contra Deum excitata, ſuique
deditionem facientes, dic cum Propheta: Hac
mutatio dexteræ excelſi. Non illius ſolum dex-
teræ, quæ clavos pertulit, ſed ejus quoque,
quæ ubera protulit. Denique qui in terra de-
ſerta, invia, & inaquoſa degebat, ideò ſicut
in ſancto apparuit Deo, quia illum dextera
Chriſti evexit. Me ſuſcepit, inquit, dextera
tua. Nimirùm ſtellas Virgo geſtat in capite,
quas Draco caudâ revulſerat & cœlo. Et de cu-
bilibus Pardorum advocatur coronanda, quæ
Monſtra vertit in Columbas.

Ah altitudine diei timebo. Pfſal. 55. 3.

Cur? Quia, quèò altior, eò pronior ad oc-
caſum. Cur timeas à Die? Quia Noctem pa-
rit. Nimirum Diei hæres Nox eſt: & felici-
tati calamitates ſuccedunt. Specta, ſi placet,
miſſilem fulgetram ex iis, quas in Pontificum
inauguratione Terra in Cœlum jacit, Cœli
Hon tam hoſtis quam æmula. Subſilit Arundo
rutilans, & ignibus alata;, hoc eſt, ſuppliciis
ideò levis, quia gravis, pompam lucis inſidia-
tricem ſui ſpiritus ſtultè hilaris latè copioſéque
diffundit. Cùm ecce tibi, vix flammarum ex-
penſo viatico, ubi lucere deſinit, indè ruere
in terram incipit, ſuæque facta tubicen rui-
næ, crepitando decidit, lucis æquè deſtituta
opibus, ac vitæ ſpiritu. Quam ignitorum ca-
lamorum ſcenam Felicibus naturam dediſſe
arbitror magiſtram, duùm, ſtrepitu vocalis fa-
cta, excitat mortales ad ſui occasus ſpectacu-
lum funeſtiſſimum. A quo ſanè diſcere licet,
& viſcera egerenda; ut ſplendeamus, & per
incendium emendum eſtle in ſublimiora aſcen-
ſum, unumque fore ardere & elevari, ipſämque
ſublimitatem nmihil eſle aliud, quàm fſuppli-
cium. Veréè infelix Felicitas, cujus Lux com-
Puſtio eſt, cujus Erectio pœna eſt; quæ ſplen-
dere non poteſt, niſi præcordia incendat, ſuo
emicatura fupplicio, ſuo peritura ſplendore,
ſolum nactura funus in throno, emiflura dun-
taxat ſonum, cùm cadit. Pereat ſanè fulgor
iſte fulguri quàm ſimillimus, in eo illi tantùm
diſſimihs, quòd ali fulmen, ſibi verèò felicitas
adverſatur. Quid, quòd Arundo infelix, nec
conſpicitur, dum cœlum petit, non enim or-
natur ignibus, ſed tegitur, & omni exuta de-
core conſpicitur, dùm ruit. Ità illam nec fu-
blimitas honorat, & caſus dehoneſtat. Quis
enim Arundinem ſubfilire affirmat, dùm miſ-
ſilem ferri Ignem intuetur in Coelum? Pradi-
catur Ignis, Ignis commendatur in aſcenſu:
Arundo ridetur in caſu. Perpendas illud quo-
que velim, citum eſſe aſcenſum fulgetræ, &
deſcenſum tardum; ut intelligas & brevi fe-
licitatem abſolvi, & ruinas tardè, aut nun-
quàm finiri. I nunc inanis calame, & tormen-
tarium tibi pulverem circumda, ut per tor-
menta felicitatis curſum metiare, futurus Coœ-
Ii ludibrium „ Siderum ludus, Mortalium pa-
læſtra, in qua nobis liceat tuâ ſapere fatuitate.

Oliva

nolt
Super inimicos meos prudentem me feci- nue
li mandato tuo: quia in æternum mi- x
hi eſt. Pf. 118. 98. ltret
. ter,
Undique ad animarum Præfectos atque Pa- Conſcien- nn A
ſtores accurritur: non ut ſanemur, ſed ut vul- Zia ate- Humana
neremus inviſos. Jam Conſeſſariorum cubicu- Tienda ſed dle fan
lum verſum aliquibus eſt in armamentarium, rge ngo 1
undè arma extrahunt, quibus aut Superiores ten r! In
petant, aut Socios commilitones impetant. Ri- ſſtinent
dentur enimverô Spirituales Duces, ſi impa- nittunt
tientià vulneratum, aut ſaucium duriuſculo ſubacta
verbo ex lege Domini ſanare ſatagant. Opem aqis a
illis ſuam polliceri debent, quâà plectatur, i num ti⸗
qui fuit injurius. Pro ovibus Lupi fieri debe- 1 m Iun
mus contra Paſtores: & niſi Superiores ar- E wtrit
guamus, ſe clamitant Subjecti deſtitutos. Itaà Gigre, 4
non ut Patientià armentur, ſed ut roboren- cnabul
tur, Præfectos Spiritui ſtabiliendo & Confeſ- entas i
ſionibus excipiendis deſtinatos Sacerdotes, te- milere e
pefacti, non ſemel conveniunt, Evangelii ſe- n Volnere
Ctatores. Non omnes ſciſcitantur quàâ arte 1 Neiſonk
Iram, ſed quàâ ratione Inimicum ſuperent? e ſaſei
Certè non eo animo ad Deum David confu- “
giebat. Vallabatur hoſtibus, appetebatur inſi- Dteln
diis, fraudabatur. Quid ille? Confugiebat ad Marur
Deum. Quid tum? An arma contra hoſtes ex- gignl .
petüt? Imò verò orabat, ut ſalvi forent. A- p- 83. F icin
verte mala inimicis meis. Quid igitur agebatur 3 5 H
in illo cum Deo congreſſu? Super inimicos, Pſ. 118. 7
I 141 — 7 5 tut vel in
inquit, meos prudentem me feciſti. Benè. Sed, 28. En cen
quo tandem pacto? fortè arma ſubminiſtran- un
do? aut illos perimendo? Mandato, inquit, n di
tuo. O Verbum, quaàm Davidi familiare, tam Conſilia- a⸗ bi
nonnullis noſtræ ætatis hominibus, etiam non viiprobi uun c
improbis, inauditum! Quid homuncionem zmaente whrſt
melioris amimi quàm ſcientiæ Ducem tuum da. ulnizet
inclamas, ſi eâ te ratione ſuper Inimicos tuos
prudentem facit, quâ factus eſt David ſuper Cuir de⸗
hoſtes prudens à Deo? Mandato, inquit, tuo, uis
quo me ad Patientiam hortaris, non Gladio; R
quo hoftem perdas, hoſtibus me meis extuli- 54
ſti. Ergo ſimplex ac flultus, qui Sapientiam ,
Dei imitatur, dùm tibi conſulit? Rogo, ſi I hule
deſipit Æternitas, ſi vileſcit Lex Domimi, un i Ni
quid tibi, credis, ſapiet? Nimirùm Crux Chri- , quo
ſti pereuntibus ſtultitia eſt. Niſi Præfectos ſuos Uun in
ſecum in arenam deſcendere conſpiciant, illu- glumn fuo
ſos ſe autumant. Quid? Religiosine ſumus an ſtoblius
Milites? Ergo parùm eſt, ſi Te Medicus ſa- boti Laci
net, niſi etiam armet? Non ocreas, non gla- Uinti, Ar
dios, ſed malagma parare debet tuæ animæ Du- Eelcias no
Ctor. Numquid reſina non eſt in Galaad * Pro- lerem. . 1el 0 lacr
pheta clamat: haud de Enſe ſolicitus. Rogo, : ed invil
ecquid Chriſtus Apoſtolis dixit, cuùm ignes, Obliriſci.
enſes, exilia, lupos eis nuntiaret? ad Dei pro- pe, an
videntiam eos remiſit, ſine qua nec folium ar Ctlere co
boris labitur. Ipſe quoque, quem exeruit gla- ct,
dium;, ut contra ſe pugnantem Satanam con- ir heg
foderet, néônne Scripturas? Et Calicis amari- 1rli c
tiem nônne Patris Voluntate condivit. Alcer, 6
A fruéctu frumenti, vini, & olei ſui lrnin 1.
multiplicati ſunt. Pſ. 4. 8. Tuner
zni 40
Quid agimus? ſplendida ſanè nomina; & ad,e. 5.
ſpecies ſpecioſa vini, frumenti & olei, qui- Patien- p
bus Homo, Terrarum Princeps, alitur. Ve- zia. ite
rùm imbecillitatis nos noſtræ admonent eſcæ . 1 Kin
noſtræ. . lelk

Stromatum, Lib. XIV.

efe noſtræ. Siquidem & Triticum adoleſcit inter
paleas, & Vites arundinibus fulciuntur, fal-

a cibuſque fœcundantur, & Oleum ſupplicia ,
quæ videtur effugiſſe, dum floruit, acerbiora
ſuſtinet, cùm exprimitur. Ignes mox pati co-
e gitur, tantundem aſperitatum laturus, quan-
lui tùm affert ſuavitatis. Ergo Menſa Palæſtra eſt
lchin ine humanæ Calamitatis, in qua per vulnera, pér-
NnN que flammas cibos ventri paramus. Quantis,

Nig rogo Te, ærumnis ad Panis delicias perveni-

tur! In agro palearum ergaſtulum Frumenta
ſuſtinent, ex horreo ad molæ tormenta tranf-
mittuntur, indè cribro excutiuntur, tum aquàâ
ſubacta ignibus committuntur: cumque ab
aquis ad flammas tranſierint, haud in refrige-
Gule vi- rium tranſeunt, veruùm Menſæ appoſita, &
litas. jam Panis effecta, toties ſauciantur, quoties
& nutriunt. Planè in ſudore humanmi vultüs
digna, quæ ſerantur, Grana; quorum & in-
cunabula carcer, & pubertas in ſaxis, & ju-
ventus in flammis, & ſenectus inter gladios
miſerè calamitoſéque conficitur. Quid Vinum?
voluptas Vulnere concipitur, vinculis parturitur, com-
amata. Preſſione paritur, carcerem pro cunis, ferreos
. pro faſciis circulos nanciſcitur, ad nives dam-
nandum, ſi fortè è carcere educatur, in vitro
ætatem ultimam traduéturum; ut quod coë-
git Natura naſci inter arundines, in fragilitate
Cryſtalli doceat Luxuries exſpirare. Neque ve-
r0 feliciùs agitur cum Oleo, cujus cùm parens
vireat vel in Hyeme;, ipſum ardere lamenta-
tur vel in Vere. Quid inflaris Terra & Cinis?
En quantis calamitatibus ſaginaris. Flamma-
rum pabulum deliciæ tuæ ſunt: Pedum reli-
