nit, ſed & in Igne concipitur. Naſcitur ex Te- vana; &

piditate Superbia, ſed & Sanctitatem comi- Saberéia
tatur. Ab Aquilone Fumus, ex loene Fumus. dbt"e
. 4 5 18V ve ghants

Nec frigus caret Fumo, & calor Fumum gig-
nit; rectè igitur Iſaias, Et non eſt, qui effugiat
agmen ejus. Aquam hyeme fumantem vidi tem-
peſtate perfrigida: & in extincto torre non
ſtatim extingui Fumutn quis ignorat? Quid
autem Fumo maximè vaſtatur? Candor. Su-
perbum Caſtum non invenies. Davidem ut vi- Caftitas
deo Elatum, & populum recenſentem; Adul- non flores
terum quoque lego. Humile conſpicio Lihum: rer?⸗
nec Pudorem unquàm elatum cognovi. Quid „„n“ -
verò in tanta calamitate reſpondebunt dicati
Deo viri? Quia Dominus fundavit Sion. O Gratiz
reſponſum aureis imprimendum characteribus Dei Ha-
in veſtibulo Religionis. En ſcutum, en pro- wilitas
pugnaculum, en excubiæ. Dominus fundavit drig ,
GQion. Non labat Domus tanto artifice exſtructa.
Verùm quid fundamento cum Fumo? Ideòô-
ne effugiet agmen inevitabile Superbiæ, quia
fundata eſt. Proh quàm divinum oraculum!
De fundamento humilitatis cogita, inquit
Auguſünus, exſtructurus ſublime ædificium.
Fundamentum ergo profundum, eſt Humih-
tas abjecta. Irruat Fumus, irrumpat Super-
bia; Non timebimus: Cur? Quia Dovzinus
Jundavit Nion.

I S A I M.

Onus Moab. Quia noäcte vaſtata eſt
Ar Moab, conticuit: quia noëte va-
Ratas eſt Murus MWoah, conticuit.
Verſ. 1.

SAncu Hieronymus hic: Decarum, in- Peecats;
quit, invectionis principium, ut vaſtare- Tainna-
tur in tenebris, qui de inceſtu Patris noctu a nan
conceptus eſt. Vides ex crimine naſci poœnam. qlg.
Nocte

Gen. 19. Nocte perit, cujus fundator nocte vitam hau-
ſit & ſcelere.

In trivis ejus accinéti ſunt ſacco.
Verſ. 3.

Cella. Sponſa in triviis vulneratur, Nazaræi de-
Curieß- nigrantur in via, Filii poſtremò Sponſi ve-

⸗ ſe ſtem nuptialem commutant in compitis, &
perfius. veſtiuntur ſacco. Niſi fortè dicamus, tot in
triviis patrari ſcelera, ut vel Moabitæ in tan-
to Pietatis funere daturi lacrymas, alias mol-
les, in trivis tamen ſacco cingantur.
Cor meum ad Moab clamabit. Verſ.
5
Correétio En Prophetæ lingua: Nimirùm, quia pol-

ex amore. lutum ſe labiis faſſus eſt, non ore auſus eſt
prædicare, ſed Corde. Hinc duo colligun-
tur. Primum Innocentia Prophetæ, qui mun-
do erat corde, etſi pollutis labiis. Secundum,
licèt jam labia ejus purgata carbunculo eſſent,
non tamen labiis, ſed Corde clamavit; in-
dignum ratus, os conſecrare Prophetiæ, quod
aliquando fuerat coinquinatum. Corde cla-
PſrIS. Mmat, quia dicere poterat illud Davidis? In
corde meo abſcondi eloquia tua.

1I.
EX CAP. XVI.
I S A I ½.
Emitte Agnum dominatorem Terræ de
Perra deſerti. Verſ. I.
Rex Poli- Abeant aliquando cum ſuis præceptis Mun-
ticam di ſtultiſſimi Sapientes. Ecce non Leo, ſed
s , Agnus, nec è& gynæceo humanæ Prudentiæ
Clemen- 4

ia ame,, enittitur, ſed è& rupibus & è& deſerto advenit
ſea r Iu- Dominator Terræ. Quid Regibus cum Poli-
Kitiam. ticis? Quid Crudelitati cum Regno? Agnus,
Politiea & Agnus enutritus in Sylvis, regnabit in Or-
vera. be terrarum. Vix aliquis felicins & ſapientius
Davide regnavit. At Agnum ſe fatetur cùm
Pſ. 13 1. . ait, Memento, Domine, David, & omnis
manſuetudinis ejus. Ex deſerto profectum illa
teſtantur verba: De poſt fœtantes oves accepit
me. Porrò Agnus Leonum & Urſi, & Phili-
ſthæi terror extitit. Notandum autem non
quemcunque Agnum ad terrarum Imperium
emitti, ſed Agnum de Petra deſerti. Non enim
vel odio trahi, vel amore inflecti debet Prin-
ceps. Saxeus quodammodèò ſit, qui Juſtitiæ
Saperior ſolius recordetur. Deo non probantur mollio-
nee amet, res Reges, quorum pectus lacrymis molleſcit.
nec ederit. Agnus ſit, ſed Saxa referat. Agnum domina-
torem Terræ de Petra deſerti.

Pſ. 72. 70.

Digniias
cui confe-
renda.
Iuſtitia.

Severitas.

4
Ini conſilium, coge concilium: pone qua-
ſi noöétem umbram tuam in meridie:
abſeonde fugientes, & vagos ne pro-
das. Habitabunt apud te profugi mei.

Verſ. 3.
Pei miſe-
ricordia næc conſulenti .
ver alrA. X nfulentis Dei, quem ſuperiori

*

Oliva

capite extrema minitantem Moabitis induxe- hegi
rat Iſaias. Quare quam invitus verſatus ſit in cotun
arte ſaviendi patet ex eo, quòd Moabitas hercn
docet quo modo evadant ſupplicium, quod muler
ipſemet eis intentat. Ut ſibi ergo provideant zua
monet, nec ſolum cogendum concilium di- l.
cit, ſed Ipſe conſilum præbet. Verè Iſaias ntuun
Corde clamaverat: Nam ſupplicium tam aman- tin
tis Domim, non aliâ tuba evulgandum erat, n
quaàm Corde. Habitabunt apud te profugi mei. Talenta u igt⸗
Religioni hoc canitur, ad quam Mundi trans- medioeris Junn
fugæ conveniunt, profugi ſcilicèt Dei. Hos Religionir Mileni
autem non apricari in meridie, ſed ipſis diem munia rid en
nocteſcere mavult Dominus. Utrumque no- viliora. innocen
tandum: Et Dei profugos Religioſos; & nitene
Umbr humilitatis tegendos, non luci & glo- ut unus
riæ exponendos, quos Deus à Sole honorum Corpon
removit. Pergit Propheta: Moab eſto latibu- Iſa. 16.45 ſert in
lum eorum à facie vaſtatoris; finitus eſt enim gue he
pulvis, conſummatus eſt miſer, defecit, qui Perſecu- tam in
conculcabat terram. O prodigium! Imèò egre- o, & gle M
diantur & fovea, quia Perſecutor defecit. Mi- Tentatis i ſuſte iu
nimè, inquit Deus. Modèò abſcondantur, mo- e it leni
dé dies vertatur in noctem, quia perſecutio nexia. Püinepi
quievit. Quando enim contra Milites meos u Cu, in
ſæviebat Mundus, eorumque oculos amico- Liptu
rum;, vel parentum mors cæcabat, mhil erat Non in
timendum;, quin averterentur à Mundo. Mo- regnat!
dò verò, reddito Sole, imminuto Pulvere, tur inl
demortuo Tyranno, opus eis Latibulo. Eur, ſui. Mdican
Domine? A facie Vaſtatoris. At nônne dicis; 1 ficete
defecit, qui conculcabat terram. Undè ergo . e, Pe
à Vaſtatore timor, ſi deſecit? O uberiorem Eras ſel
my ſteriis Scripturam, quaàm verbis! Defecit. ſirns,
inquit Deus, qui cConculcabat terram; ſed Va- uſt in,
ſtator revixit. Haud Mundum amare poterat Jodican
Terra, cùm premeretur. Conculcabantur, & un. leclitl
fugiebant. Pulvis ubique, & plurima mortis lun ll,
imago: haud ſaxei, qui ad Religionem non „ volkos
advolarent. Modèò veròô Felicitas arridet, Ci- . Pangere
nis reſedit in ſepulchro, & mente Horror eva- ut Tribuna
nuit: ab hoc illis timeo Vaſtatore. Moab eſto Grelon⸗
latibulum eorum à facie vaſtatoris: Kinitus eſt RũürH
enim pulvis, defecit, qui conculcabat terram. ibe
Nemo vivit inter mortuos, à conculcante fünt in
unuſquiſque fugit. Quis verò coeêrcebit pro- tepoleit
fugos meos, ne iterum mente relabantur in r ndd
ſæculum: ſereniore Cœlo, exſufflato Pulve- H
re? Quid agendum? Subditi Pulverem non gig in
finiri permittant, imò ſe cogitent finiendos: Po ai
Superiores verò ſubjectos tegant, ne ſubri- uo 1
dentem Mundum ſpectent, ſed in umbra do- 4 d
. ndumn ipectent, 1 n gun
meſticæ ſolitudinis a Felicitatis meridie tuea- 1 eme le
tur. Demùm; à facie, inquit, Vaſtatoris. Si Eledkis zii,
enim, quid ſub Felicitate lateat, videremus, Raltis. 1 an
non raperemur. Verum dùm IIIa hilari vultu poluptas, Ninen
cordis amaritudinem tegit, totâque aurea ſplen- & RK D Ditu n
didam pompam in oculis inſipientium expli- daus falla- lnir .
cat: verendum, ne decipiantur læto aſpectu, . 4 1
qui ſi Felicitatis viſcera fellea ſcrutarentur, dit
facilè eam ridentem riderent: Ideò eſto Lati- nnſe
bulum eorum à facie Vaſtatoris. *
Et præparabitur in miſericordia ſolium: dett
ſedebit ſuper illud in veritate in d. lcgfn,
tabernaculo David, judicans C H dd
quærens judicium, & veloviter red- .
dens, quod Juſtum eſt. Verlſ. 5. De
Rerheien

Cur in miſericordia præparatur ſolium
Regis

7

Regis tam juſti, & tantæ ſeveritatis? Politi-
corum neicio quis rugosâ fronte, reducto ſu-
percilio, defixis oculis affirmaret ſolium, ſi-
mulando Miſericordiam, ſibi quemque præ-
parare: facilè enim eligitur, qui mitis habe-
tur. At procul hinc, procul profana orbis ter-
rarum lues. Quid Scribis cum Scripturis? Non
eligitur Simulatione virtutis Rex virtutum:
& , qui haæreditarium ſolium poſſidet, non
severitaz, fingit. Sed in Miſericordia præparabitur ſo-
lium facientis Juſtitiam: quia nulla verior
Miſericordia, quam perdere nocentes. Sæ-
vus eſt, qui reis parcit, ut crudeliùs pereant
innocentes. Quàm multi Judices, unum di-
mittendo, innumeros peremerunt! Expedit;,
ut unus Corpori moriatur, ne multi Animæ,
Corporique moriantur. Qui latroni parcit,
ſævit in viatores. Et ſæva Miſericordia eſt,
quæ ne unius cruorem ſpargat, omnium vi-
tam in ſummum diſcrimen adducit. Vera ita-
que Miſericordia eſt, Judicium quærere, &
Pol'tieæ juſtè judicare. Pergamus: Jedebit ſuper illud
vera. in veritate. Confundantur „ qui autumant
Principibus, & Præſulibus aliqua diſſimulan-
da, ſimulanda quamplurima. Jedebit, inquit
Scriptura, ſuper illud, non in Simulatione,
non in Mendacio, at, in Veritate. Qui enim
regnat in Fictione, is non ſedet, ſed torque-
tur in ſolio. Timet enim decipi, qui fallit.
Rexzudi- Judicans, & quærens judieium. Non eſt ſatis
ces wses facere judicium, ſed diligenter quærendum
judicet. ed. Parum juſtus diceris, ſi tantum juſtam
feras ſententiam, niſi juſtiores Miniſtros con-
ſtituas, & ſedulò inquiras, num alicui illa-
ta ſit injuria, num aliquis injudicatus abierit.
Judicans, ſed & quærens judicium. Quod

Judex.

nde N
o Mhhre
bol. 6

pediantur dens, quod juſtum eſt. Jeremiæ lacrymæ in

güren Fudex ei- noſtzos oculos derivandæ forent, ut dignè
nicet l 125 erpe- Plangeremus moras, & remoras judiciorum.
Honornr diat reos. Tribunalia, fora, carceres querelis hujuſmo-
e. Mii di reſonant. Judicium non uno in loco ars eſt.

1 in, Et miſerorum lacrymis, inopumque expenſis
1 Scribeæ, & Phariſæi, utinam non etiam Chri-
ſtiani interdum Primores, victitent. Qui ſuum
repoſcit in foro, miſi à Mathuſalem mutue-
tur annos, à Crœſo nummos, litem ſeris ter-
minandam nepotibus tranſmittet. Detruditur

quis in carcerem: diuturniora erunt vincula

Hreten vl
icg pro judicio, quàm exilium pro poœzna. Non
, ità Dominus: Adamo pœnam definit, ante-
Puntat Gen. 2, quam peccet; Ii quocunque die comederis,
1 “ 17. morie moriéris. Cainum, poſt unam aut alte-
ne 1 ram interrogationem, condemnat. David,
D ut confitetur, abſolvitur. Lucifer, ut pri-
t, iin un mùm errat, damnatur. Ninive luget, & exi-
ehii⸗ ,s mitur. Turrim deſcendit ut videat, & mox
neine, Dignita dejicit. Planè velociter reddens, quod juſtum
denin isne. eſt. Porrò hæc omnia, In tabernaculo, in-
lwen quit, David. Scilicèt non ambientis Regnum,
ſruad, non ſe ulciſcentis de Semei, plorantis ſuper
Nd Saüle interfecto.
4 Superbia ejus, & Arrogantia ejus, &
Tlrſe. ldignatio ejus, pluſquàm Fortitudo
lim/ S ejus. Verſ. 6.
e De ſuperbo plurima minitante, minima
perficiente.

Stromatum Lib. XVI.

Lites e- ſequitur permagni intereſt. Et velociter red-

299

Super hoc plorabo in fetu Jazer vineam
Sabama: Inebriabo te lacryma med.

Verſ. 9.·

Deus plorat peccantis animæ vaſtationem, Peccati
& quis ridebit? Væ iis, qui, ridendo, & amna.
cachinnando, ſeducunt animas, propter quas
Ommipotens plorat. Quis, inquam, cum de- Tribala-
plorante Deo lugebit? Ille, quem inebriave- vo ,
rit lacrymis ſuis. Erravi: Lacrym ſus, non g
Lacrymis. Non enim plura Lacrymarum ge- Compati,
nera reperiuntur in Deo, ſed ſola Lacryma, Xlerna
parentans impio. Nihil enim, præter pecca- zanum.
tum;, plangendum eſt. Fili, Patrimonium,
Dignitas, Imperium Lacrymis non recuperan- leris
tur. Innocentia ſola Fletibus inſtauratur de- erug.
perdita. Neque verò, Lacryma mea, unam sauperior
tantum Lacrymam ſigmificat; quis enim und Tubieiktors
duntaxat Lacrymâ inebriatur? Sed unius tan KEu,
tùm generis Fletum, plorantium ſcilicèt ſuper harizas
peccatore. Pro peccato ergo tantùm funden- fraterna,
dæ Lacrymæ. Plorat Magdalena Lazarum,
non ideò tamen Sepulchrum effugit. Plorat
Peccata, & Peccata dim ittuntur. David plan-
git ſuper morituro Filio; ſed inanes Lacry-
mæ. Scelus ſuum deplorat, & Dominus tranſ-
fert Peccatum ejus. Inebriabo te Lacrymäa med.
Quæ dulcedo Torrentis illius £ternæ Volup-
tatis, cùm vel und Lacryma inebriemur? Si
dulces Lacrymæ, quid Numinis Gloria: No-
ta: Plorat Deus in fletu Jazer; cùm enim ex
Ambroſio Divinitas Lacrymas non habeat,
quaſi Sol vapores humanarum calamitatum
attrahit, ut alieno in fletu lacrymetur. Tan-
tus in eo Amor;, ut fletum Jazer in ſuas con-
verterit Lacrymas. Sic Erumnas Marthæ, &
Magdalenæ in ſuum mutavit Fletum; ſic vi-
dens civitatem, ejus ad ſe attrahens calamita-
tes, ploravit. Ille ergo Dei Miniſtris dignus
eſt fletus, qui ex alienis vaporibus, & ſuſpi-
riis à nobis elevatis, in Ccœlo Charitatis coa-
leſcit. Sol eris plorando, ſi alienæ te exhala-
tiones plorare compulerintr. Super hoc plorabo
in ſletu Juzer.

Quoniam ſuper vind miam tuam, &
Juper m Jém tauam vox calcantiam
irruit. Verſ. 9.

Non torculari, ne r.
ſed cantu calcamim entrmnenn vinuns tin See-
Religione. Diſcant ſuavitatem, aſperitatem Gompati.
dediſcant, qui præſunt. Neque torcular, ne- Superior
que pes, ſed vox ſuper vindemiam. Rerer
Er auferetur lætitig,‚, & exultatio de
Carmelo: Et in vineis non exulta-
bit neque jubilabit. Vinum in torcu-
lari non calcabit, qui calcare con-
Jueverat: vocem calcantium abſtuli.
Verſ. 10.

Huc, huc, qui lætam ſe traducturos vi- Mortif-
tam confidunt, ſi aliquando torculari non zatio,
premerentur. Aufertur torcular, ſed & exul- Severitas
tatio: ceſſat vox calcantis, ſed & cantus Fonte, Le-
geſtientis. Vocem calcantium abſtuli⸗ Et au- is Suri.
Jeretur lætitia, & exultatio. Torcular Vinum uaiie

Pre=

R

300 Oliva

premit, ſed Lætitiæ Fontem aperit: ſi non
poluptas premantur uvæ, Vinum non prodit: hinc moœ-
vera. ror. Notandum autem, non immune fore Vi-
num à compreſſione, ſed non calcandum ait
in Torculari. Nam qui malè agit, ſi non
comprimitur à Superiore, alibi calcabitur; &
ſæpe qui umius compreſſionem effugit, om-
nium pedibus atteretur. Præterea adverten-
dum, non calcantem defuturum, ſed calcan-
tis auferendam Vocem. Mallent enim complu-
res puniri, quàm argui. Verùm fructus non
tam in calcante conſiſtit, quàm in corrigente.
Cerre- Szviant, inquies, ſed ſileant. Abſit. Abſtuli

tionis im-

ariene. ergo corrigentis veræ Lætitiæ parens eſt.
EX CA P. XVII.
LSA I X.
Onus Damaſci: Ecce Damaſcus deſinet
ſſe, civitas; & erit ſicut acervus la-
Picdiun in ruinam. Verfſ. I.
Jugum Nus igitur eſt, wuro non cingi: deſiit-
0b Mi que efſe Urbs, quam muri non arctant.
„ ve. . . 8 .
Ka.. 1. Pauca;, ſed recogitantibus grandia.
ru m ob-

A vantis Et erit ſiout congregans in meſſe „ quod
reſtiterit: Et brachium ejus ſpicas le-

get: Et erit ſicut quærens ſicas in

valle Raphaim. Verſ. 5.

Tepiditas. Avertat à nobis Deus tam infauſtum omen.
Lugendum ſanè, ſi qui antè vix digito in
unius Provinciæ meſſe congregandâ utebamur,

nepαε . U. U

Religio Æthiopiam Matthæus, Hiſpaniam Jacobus
Ma ſa. implevere: nunc verò uni oppido non unus
Sacerdos occupatur, ſeſéque nimio premi la-
bore conqueruntur uni excolendæ Urbi decem
Operarii deſtinati. Brachium prorsùs impar
ſpicis noſtro ſæculo, ſuperiori verò meſſibus
uberrimis Digitus vel Mimimus ſufficiebat. Poſ-
ſumus & nos plorare cum Jeremia, & in alio
Thren. 1. ſenſu exclamare: Quomodé ſedet ſola civitas
1. plena Populo, Domina Gentium. Plena Populo
Religieſ!, Metropolis, ſed nihilo minus ſola, otio ali-
ſeu Eccle- quando ſolutis Eccleſiaſticis; Domina Gen-
Raltici in tium, & Principum, ſed Chriſti utinàm fi-
Aaz. s- delis Serva: Princeps Provinciarum, ſed glo-
nimarum Tiolæ, & vanitati vectigalis. Gravius dolen-
non decli- dum, quod ſupereſt. Et erit ſicut quærens ſpi-
net Labo- cas in Valle. Utinàm & brachium, & brachia
ve, & In- legant ſpicas, non eas ſe legere fingant. Si-
sommoda. cut quærens, inquit, non verè quærens, ſpi-
cas. Quid Religioſo cum Foro? Sacerdoti quæ
Conventio cum Aula? Majorem Dei gloriam
promovet. Scilicèt. Non quærit; ſed ſicut
quærens ſpicas in Valle, ſibi videlicèt accom-
modatà, facilique Provincia. Sponſus, qui
& dux noſter, ſaliens in Montibus, tranſi-
liens Colles, non in Valle Raphaim. Uti-
nam ſaltem indifferenter in Valhbus: verùm
unuſquiſque interdùm ſuâ hæret in Valle, ul-
tra quam excedere non licet. Et erit licut quæ-
rens ſpicas in Valle Raphaim. In Montibus,

vocem calcantium; Et auferetur Lætitia. Vox

& inter Agreſtes fortaſsè legeremus ſpicas, Zelus iu.
quas in Valle fruſtra quæremus. Porròô ità no- differens.
bis Dei ſpicæ commiſſæ ſunt, ut ſi eas putreſ-
cere patiamur in agris, & in Gentium ve-
pretis id nobis vitio vertatur. Audi Sophoniam.
WNugas, qui d lege receſſerant, congregabo, ut Sophon
non ulira habeas ſuper eis opprobrium. Etenim 3r 186.
ignominia noſtra eſt quiſlibet Impius, Gen-
tilis, aut Hæreticus, cùm omnes nobis à
Deo commendati ſint.

Ablata eſt meſſs in die hæreditatis, &
dolebit graviter. Verſ. II. .

Sperent nunc in filiis hominum, in quibus Lalor Se-
non eſt ſalus, in divitiis, quibus ineſt mors. ularium.
Deus opportuno tempore reſecat Cupiditatis Mers Ie-
radicem. In die Hæreditatis auferetur meſſis. Pidorum.
Mors divitum, & epulantium id luce clarius
teſtatur, quoniam Juſtis metentibus, quæ ſe-
minarunt, id eſt, ea, quibus ſeſe abſtinuere
pro Chriſto, Tepidi, & Opulenti mihil me-

EXCAP. XVIII.
ISA IK.

Ite Angeli veloces ad Gentem convul-
ſam & dilaceratam, ad Populum
terribilem, poſt quem non eſt alius:
ad Gentem expeétantem, & conoul-
catam, cufus diripuerunt flumina ter-
ram ejus. Verſ. 2.

Surpatum jam eſt de iis, qui ad Indos Zelus .
pergunt Evangelii ſegetem facturi in di- Ee
lacerata Naturæ deficientis, & orientis Solis

j rens ad
Re gione. loca om-
nia,
7, . 1. Iter ad
Ante meſſem enim totus eſfloruit: & ie a

immatura perfelctio germinabit, &
præcidentur ramuſeuli ejus falcibus:
Et quxz dere’iäcta fuerint, abſeinden-
tur, & excuttentur. Verſ. 5.

Sanéctus Hieronymus hic: Ante maturita- Zelus Nui
tem ſegetes erumpentes, citò pereunt. Nihil n, gi,
clarius Hieronymo, S Scripturd. Parum inards
proſperè, inquit Bernardus, quia nimiùm pro-
perè. Cur autem, quæ non præcidentur fal-

cibus, nihilo minùs abſcindentur? Imò ſolæ

illæ, quæ recuſant falcem, cadunt ſub bi-
penni. Quæ enim præciduntur falce, non Saperies
abſcindentur; at putationis expertes, ferro & ametu?:
. . dum pu-
Pemrmi reſervantur. Aut Superior ſecet, aut e
eo feriente truncaberis. Memineris autem

poſt Divinam ſecurim Ignem ſequi.

EX

ire

even
Ver

N Do⸗
wohl
*² (prſt
Cbaubi
. Al
It quar
cob enmn
ie ſact
tit: &
leus ol

Mudabt
Ver

lie Fonti
wun tulgine
mtis tur. Al
uin. gun exel
us noce
hin Culucn,
idi
llſe. Prætect
in jecliz er
nn, Let. Din⸗
e Aptor
ni lortd .
u. ind lact
lus. MM, tantt
. reg.
ſen ſ nn
iſ⸗ hla re
. Uela 4.
. Ve 9 ſi
iunn Ihfla
¹ erall
ſin Gonbdut
ſamnt
lhis Catl ad
is⸗ in Prin
lnin domini
yrtu, Mrum.
i Pllem
e nr
len, Ol, con

acerdot

ſeii⸗
ns kacet.

inei. Un gont
, &
Uec ot
Prophe
ectam
entibr

EX CA P. XIX.
ISAI EF.

Ecce Dominus aſcendet ſuper nubem
levem, O& ingredietur Kgyptum.
Verſ. r.

Modeſtis. Docet nos Dominus cum magna circum-
zeus ſpectione adeundam Ægyptum. Nubibus ob-
enzs. volvitur Deus 5Ægyptum ingreſſurus: Et
Chriſti Virginibus grave erit, pertenui Velo
obnubi? Quid mirum, ſi tam ſæpe vulneren-
tur. Aſcendiſſe quoque credi poteſt in nubem,
ut quamcitiſſimè migraret ex Ægypto. Ja-
cob enim, qui egredi non feſtinavit, cum
ire ſacrificatum voluit in Nepotibus, vix po-
tuit: & , pro frumento, quod acceperat,
paleas operati ſunt Filii.
— Nudabitur alveus rivi à fonte ſuo.
Verſ. 7.
IIl
gSeandala Fontis, non alvei eſt ariditas illa, & ſca-
majoram. turigine nudatur, à qua, ſi profluat, imple-
Avaritis tur. Aliquando etiam Prætores, qui populos
Fiſeus ßi ditare debuerant, denudant: & Primores,
n. modera- qui exemplo prodeſſe tenentur, pravis mori-
Alain zits. bus nocent. Utriſque competit divinum Ora-

Sugperior culum, Nudabitur alveus rivi à fonte ſuo.
H Quid inſolentius, quàm fontem exſiccare ri-
vahsis Vui, & rivulos undas ſcaturigini miniſtrare?
Eecleſis- Præfectis præſertim id cavendum, ne à Sub-
hici nec jectis exprimant, quod illis conferendum eſ-
svari, ſet. Diligis me, inquit Petro Dominus, Paſce
impi Agnos moos. Paſce Agnos, non Agnis paſcaris.
Lreml⸗ Porrò Agni nec lac, nec lanam proferunt;
mala. imò lacte indigent, non lac præbent. Non Ag-
Rex Ava- nos tantùm, inquies, commendat Petro, at &

us Auli- Oves. Ità: verum utroſque non devorandos, ſed

mi.

fonnnn

un A lln
lclunnb4

Cpentt

,,, F ces frœnet W S.ados tradit. Paſce oves meas. Uirobique pa-
ſnnn 0 eor i 2 . oorqee
. S Eccleſia,. bula gregis, nuſquäm paſtoris audio. Utinam
nnn, 6

Hiei redi- vel ab Agnis non exprimatur pro Lacte Cruor.

tus.

1r M
Il. .

Væ, ſi Virga vertatur in ſceptrum, ſi migret
Infula in coronam, ſi Paſtores regium induant
ſupercilium. Samuêlis Libri incipiunt à Sacer-
dotibus, & deſinunt in Reges:
3. Petrus., ſonant initio, mox Solium: paulatim aà Du-
Dignitas catu ad Imperium fit gradus. Apud Hebræos
in indig- in principio Judicia referuntur Miniſtrorum
ge e iod Domini, mox ſævities comploratur Tyran-
sapera. Horum. Samuélem referunt primæ paginæ,
Rationes poſtremæ Saül, Jezabel, Achab. Moy ſis
privatz quoque Virga Ovium tutrix, ut terram tan-
3 emnis git, commutatur in Serpentem: Et baculus
kie,, berderent. Sacerdotum, ſi Terrenis hæreat, in Draconem
, ic, Avaritia eVadet. Quid verò, quòd Reges àa Sacerdote
Gor leet in Princi- unguntur? Samuel unxit Saülem, ſed invi-
Nineas de. tus, & plorans. Adde, quòd nec propinquus,
gni nec notus Ipſi erat. Quod de Moyſe dictum,
illud mihi etiam ſuggerit; Virgam fſcilicèt;,
Prophetæ ſpernentis Regnum in terram pro-
jectam tam dirâ fame exagitatam, ut nec Ser-
pentibus Magorum abſtinuerit.

nimarum
nihil
querat.

tue!
unt

Ethica Comment. Tom. VI:

Templum

Stromatum, Lib. XVI. 301

— Sapientes conſiliarä Pharaonis dederunt

conſilium inſipiens: Quomodo dicetis
Pharaoni: Filius Sapiintium ego! Fi-
lius Regum antiquorum?! Ubi ſaun
nune ſapientes tui! Annunlient tibi,
& indicent, quid cogitaverit Domi-
nus exercituum ſuper Egyptum. Stul-
ti facti ſunt Principes Ianeogs: emar-
cusrunt Principes Mem heos, dece-
perunt Egybtum, & errare Fecerunt
KEgyptum in omni opere ſuo. Verfſ.
II. I2. 13. I4.

Meditentur hæc Politici, & ſufficit.

In die illa erit altare Domini in medio
terræ gypti, & tmulus Domini
juxta terminum ejus.. Et cognoſce-
tur Dominus ab ARgypto, & cognoſ-
cent Ftgypti Dominum in die illa:
& oolent eum in hoſtiis, &S muneri-
bus, & vota vovebunt Domino, &
ſolvent. Et percutiet Dominus Egyp-
tum plagé, & ſanabit eam; & re-
vertentur ad Dominum, & placabi-
tur eis, & ſanabit eos. Verſ. 19.

20. 2I. 22.

Quot apices, tot myſteria. Primò, Erit In ge-
Altare. Euchariſtiæ id convenit in Bacchana- uasali.
libus expoſitæz. Tunc enim maximè inſanit“““
.gyptus, altare tamen in medio Ægypti eri-
gitur. Altaris porrô fructus erumpit ſine mo- g. Eucha-
ra: Æ gyptäs ſcilicèt Deus innotuit. Quare riſtia.
Zelantes honorem Domini ſibi certò perſua- Msmani
deant, nihil æquè ad ſalutem conducere;, zimores.
quàm palam Deo Sacrificare in centro tÆgyp- Aulici
ti. Erit Altare Domini in medio gypti. Quid probi.
importunius? Ergéne, ubi omnmia coluntur
Numina, ubi vel Cepæ Diwinitate donantur, Familia-
unus adorabitur Deus? Ita: Attende. Et rita; cum
cognoſcetur Dominus ab Reyvbto. Viden, quem- Saculari-

admodùm vel in medio Ægypti ex ſtructum 7*“*.

Altare cogit impios Sacrificare. Aulicus es?
in Aula vivis? ubi quot Principes, tot Idola.
Irriſiones reformidas, ſi Altare ædifices? No-
li timere. Altare in medio ͤÆgypti, & non
irridetur, imò, vota Idololatræ vovebunt
Domino, & ſolvent. Saül, ut Prophetas vi-
dit, prophetavit. Quàm reprchendendi forent
Religioſi, ſi degeneri timore perciti Aram
Domino non exſtruerent, ſed nugis litarent in
PFgypto? Quis verò non miretur, Ægyptios
noſle Deum, Deo vovere, & ſolvere: poſt
quæ, pro cultu exhibito referunt plagas? Et
pereutiet Dominus Kigyptum plagaâ. Vides vul- Dei miſe-
nus, & ſanitatem taces? perge: Percutiet Do- ricordia.
minus Egyptum plags, & ſanabit eum. WT.-
gyptum ſcilicèt, ut patet ex eo, quod conſe- Tribula-
quitur; Et ſanabit zos. O nova medendi ra- tio atilie.
tio! Vulnerat, ut ſanet: ex Plaga Medicinam
facit. S. Hieron. hic: Perſecutio pertinet ad Perſecutie
coronam. Ex vulneribus Deus nobis coronas ² Deo.
contexit. Ultimum magis miror, nam, cùm Felicitss
dixiſſet, Placabitur eis, & ſanabit eos. Per- veræ.,
Cc git⸗

in Aulae

302
Iſa-15,23. git; Et ſervient gyptii Aſur. Quos igitur
amat Deus, & quos curat, premi ſinit ſervitute.
& quibus placatur, hoſtes reddit implacabi-
les, jugéque ſæviſſimæ tyrannidis opprimit.

In die illa erit via de gypto in Aſſy-
rios, & intrabit Alſytius in gyp-
tum, & gyptius in Alſyrios: &
ſervient Egyptü Aſſur. Verſ. 23.

Amieitia Ingens documentum, ut ſuis unuſquiſque
impiorum contineatur terminis. Ægyptus ſternit viam in
Religieſus Aſſyrios; ſed prius Aſſyrii intrant Egyptum,
in Anla. quam adeant .gyptii Syriam; quòdque Prin-
Poliics. cipibus meditandum jugiter eſſet: Ægyptii
Zelu s. viam facientes in Afſyrios, indè mhil aſpor-
nimerum tant niſi Servitutem. Et ſervient Egyptii Aſ-
Berim Fe. ſur. Qui viam primus aperit, ille lervitutem

miliari- accerſit. Transferamus ad nos: Si nos viam
Iales Sch- . — . .
zularium ſternimus in Sæculum, Sæcularibus ſerviemus:
nox am- Si illi, è& centrario, viam ad Religioſos fa-
biac. cient, Religiom, & Deo ſubſervient. Ipſi nos

Ececleſta- quærant, non nos illos. Conveniamur frequen-
Kiei in fins, quaàm conveniantur à nobis. David con-
Aulu. . 1.41::
fugiens ad Regem Philiſthiim mortem, &
vincula und evaſit ſœde ſimulatâà dementià. Aut
Stulti, aut Captivi erunt Sacerdotes in Aulis.
Vel Satrapis non placent, ſi ſapiunt, vel Deo
diſplicent, ſi deſipiunt. Balaam ipfe Regi non
placet, niſi maledicat invitus Iſraeli. Ante Re-
ges & Principes, inquit Evangelium, trahe-
mini propter nomen meum. Ad Reges non
curramus, ſed trahamur; Non pro nobis,
ſed propter nomen Dei. Conſtantinum fortè
non haberet Eccleſia, ſi non ille Sylveſtrum,
ſed Sylveſter ipſum expetiiſſet. Chriſtus apud
Herodem deridetur, penes Pilatum flagella-
tur, in domo Summi Sacerdotis cæditur à
milite, negatur à Petro. Si Sanctus Sancto-
rum;, quamvis in Regias catenis inducatur,
tanta patitur:
non eveniet, ſi, ad fores Magnatum non fſe-
mei repulſi pulſemus ſemper? Et ſervient -
gyptii Aſſur, quia erit via de gpto in Aſyrios:
quemadmodùm Æ gyptiis ſervierunt Fili Iſ-
raél, dum primi viam ſternunt in Egyptum.

E. X C A P. X X.
ISAI E.

In tempore illo locutus eſt Dominus in

manu Iaigz PFili Amos dicens: Va-
de, & ſolve ſaccum de lumbis tuis,
& calceamenta tua tolle de pedibus
tuis: & fecit ſio, vadens nudus,

& diſcalceatus. Verſ. 2.

Eus Concionatorem electurus, in ejus
loquitur manibus, ejuſque exſpoliat pe-
Conzio- des, lumbôſque denudat. Pauperum eſſe E-
nator
asmet Paus
pertatem
Sanétam,
Concis
Joria.

Vox ope-⸗
7Tam.

ui ſaccum antè induerint, non ſerica, quique
vel ſaccum parati ſint deponere, ſi jubean-
tur. Opulenti nec ſubjacent Imperio, nec vi-
libus induuntur.
loquitur; ut & Prophetæ in manibus loquan-

Quid nobis probri damnique

vangelizare „ hic apertè innuitur; & eorum,

Deus autem in manu Iſaiæ

Oliva

tur Audientium: hoc eſt, non aures deleélent ,Religieſ
ſed opera extorqueant. In manibus autem lo- & Eerle-
quentur, ſi lequantur manibus. Exemplo do- Na’ iri
cendi ſunt Auditores, ut opera rependant. ,, “
Illud verò, quod ſolvere Pracipitur ſaccum S
de Lumbis, hoc potiſſimum indicat: Tantæ in Zeloa-

Caſtitatis eſſe debere animaruimm Paſtores, ut nimarvmi

cingulo non indigeant. Vel Caſtitatis tam aper-
tæ ſint, ut omnibus eorum Pudiucitia ſtatim
pateat, nullo implicata involucro. Cur de-
mùm Calceamenta deponi jubet? Chriſtum
recolamus in Evangelio declarantem parabo-
lam Seminis præfocati à ſpinis, ubi pro ſpinis
Divitias interpretatur. Nudis itaque plantis
Concionatorem incedere Sapientia divina de-
crevit, ut ſi fortè Divitias quærat, pungatur.
Excalceatus enim Divitiarum ſpinas vitabit,
ne laceretur. Quin & Potentium declinabit Zelus vi.
hoſpitium, ne Nudus accubet inter ſpinas. bil quaras
Saccum, quem habet, deponat; nudus pe-
des peregrinetur, ut ſi divitias tangat, acu-
leos perferat, & plagas. Natanda autem O-
bedientia Prophetæ: Deus ut ſaccum tantum
ſolveret, mandaverat; Ipſe verò omnem Obedien-
prorsus veſtem projicit. Et fecit ſic, vadens tie perfa-
nudus & diſcalceatus. Niſi dicamus unico 5a.
tantùm ſacco coopertum, quo detracto, Paupertas
Nudus fuit. Colligi enim videtur ex tex- colende,
tu: Et fecit ſic, inquit. Non enim feciſ-
fet ſic, ut dixerat Dominus, ſi plus, quàm
juſſerat Deus, exequeretur. Quare & Iſaiam
ſacco „ & Joannem zonâ præcinctos, imò
ad Prædicationem accinctos prodit Scrip-
tura.

Et timebunt, & confundentur ab E-
thiopia ſpe ſus; & ab Zgypto glo-
tiâ ſud. Et dicet habitator Inſu-
Ilkæ hujus in die üla: Haccine erat
es noſtra, ad quos confugimus
in auxilium, ut liberaret nos d fa-
cie Regis Aſſyriorum: & quomo-
dò effugere poterimus nos? Verſ.

5. 6.

Morituri Aulici, vel Præpotentis deſcrip- Mors Au=
tio, quâ quia nihil clarius, unum addo ex liei.
meo, alterum ex S. Hieronymi Commenta- Auliei
riis. Notemus, quomodèò appelletur Ægyptus inſania.
ab Hebræo. Et ab Zgypto, glorid, inquit, Servi
Jſuä. Liane vile ſervitute mancipium fit, ut lo- Maxdi
cum, in quo ſervivit, gloriam appellet ſuam ? ervu
Adeône ſplendida verbera, quibus ad ſordes mot,h .
laterum, paleãlque urgebaris? Planè Aulicus Cpyisi

nullam agnoſcit gloriam, milſi captivum Prin- aman-

cipis eſſe, Ægyptiiſque famulari Decus umi- nin
cum Iſraélis. Ab Ægypto Opprobrio ſuo di- S
cendum erat, non Glorià ſua. Audiamus ſu- gen⸗ 72
blimiùs intonantem Hieronymum. Haccine, pee.
inquit, erat ſpes noſtra? Eſt igitur hic ordo Saperbis,
Providentiæ Dei: Contra Dei Iram IIraël Gratis
ſperavit in Damaſco: diruatur civitas, quæ m.
Præſtat auxilium., Judas ſperavit in EÆgyp- zaenda.
tiis, & Æ gyptus deſtruatur. Æigyptii con- Cognitie
fiſi ſunt in EÆthiopibus, Æthiopes quoque ſui.
vincantur ab Aflyris. Aflyrü ſuperbierunt, Cengden-
non Dei, ſed ſuarum Virium arbitrantes eſſe
Victoriam: Et ipfſi vincantur à Babyloniis. Piflen.
Babylon elevavit contra Deum caput: Et ip- ia ſui Fe-

ſa à Medis, Perſiſque ſuperetur. Perſæ perſe- Veitm
. cuti Deo eſt.

ahis,

ſin elt
i⸗ cont
jumn mo
N ge
l. tempe
fince
entib
elari
mubus
leince
Cunn ca
ie ini
bus, 6
le gĩ l
„ Cbs,
ere,
tun.
in man

ſm.
len
ſeß
u
cir 6
ſem
p
ne
(ec
.

I. DI
Un (ia
Kiuri, Verpen
In (ludeli
lbnn Pltaba
ie n
il. „
D M Ded
Anti, ili ker
n. Non
re n
Gimn. IIIIN
4 nm i
nmi Nit, N
vi en, 4
uußt. int Pat
e ac
e emi 4
einn. en.
ne innnos
Cbe
iud cit,
⸗ ntis
ett ſent
n i⸗
udetur
1is cort
delhylo
Uüm et
kophe
Mlicio

Stromatum, Lib. XVI. 303

in relieitas cuti ſunt Populum Dei: veniat Alexander;, culum illi viſum eſt, Babylonem Dei iram
Aochis norxiag. Conterat eos pedibus ſuis. Et iſte, qui ultra provocaſſe: cùm nos quotidié miremur Jero-
N Dignitas modum erectus eſt, veneno pereat, regnum- ſolymam ſtare. Candidum pectus nec colluvio-
rbanr oÿ⁊ que ejus dividatur in partes: & cùm multo nem iniquitatis credit iniquam. Ideò Prophe-
In stst. tempore inter ſe colliſum fuerit, Romano ta; cùm eſſet Divini Conſilii particeps, in-
n vincente populetur. Romanus ipſe ferratis ſtar tamen miraculi habet, quòd peccarit Ba-
n . dentibus, unguibuſque Sanctorum carnes la- bylon, quòd Babylonem oderit Deus. Mira-

ceravit; excidatur Lapis de monte ſine ma- culum nobis fuiſſet, ſi non illam funditùs e-
nibus, & potentiſſimum Regnum ac ferreum, vertiſfſet Ira Divina.
deindè fragile & infirmum in teſtarum mo- .
dum conterat. Hæc S. Hieronymus. Glo- Emarcuit cor meum: tenebræ obſtupefe-
riæ mancipia, Nolite confidere in Principi- Verf.
. cerunt me. Verſ. 4.
bus, quia non vos per IIIos ſtabitis, ſed ma-
Afabili- gis contra vos Illos Deus evertet. Principes

. — . LXX. legunt: Errat cor meum, iniquitas Conſc'en-
esi⸗ Orbis, rerumque Domini, Nolite altùm ſa- 8 in dilitas

. . inundavit ſuper me. Ergo i — rig ber
pere, ſed timete. Regi Regum debetis Scep- Præ, & H 30 idem ſunt Tene rienda.
trum. Durum eſt autem, incidere morituros . keere
in manus Dei viventis. amns.
Pone menſam, contemplare in ſpecula.
— Verſ. 5.
E X CAP. XKXI. LXX. vertunt. Para menſam, ſpeculare Peccato-
ſpeculam. Utinam Dignitates hi examinarent, na 6..
IS A I Æ½-. & ſpecularentur, qui tam ardenter illis in- „im ſat

hiant. Si enim & Throno facilem eſſe caſum iseézue
Aſcende, Elam, obſide Mede: omnem ad Sepulchrum cogitaremus, magis fortaſsè meud mr;
gemitum ejus &are feci. Proptered delectarent nes Fann e gnge, Purpura. Alans Elacio
lor lumi mi golore: An- P. 14. Et reqnieſcere eos faciet ſu- Staizs,
replett ſunt um: Wes dooe per humum ſiiam. Nan ceſſabimus ab inquiſi- Amoitio.
guſtia poſſedit me. Corrui, ocum au- tione honoris, niſi quieſcamus in Sepulchro. Dig nss
direm; conturbatus ſum cùm vide- Clarius hic idem Iſaias: In ſaltu, inquit, ad "eenjan-

