parata præſidia, reprehendi omninò non poſ- heta
ſunt, cùm iis etiam uſi fuerint Viri Sanctiſwſimi ſgrn
Beatis adſcripti: ità ni modus ſervetur, ſunt

planè improbanda. Dandum eſt aliquid labori nuel
ſummo, & infirmis viribus: nihil penitus in- al elll
dulgendum, aut Vanitati, aut deliciis. Egreſ- noſn E
Il aulem circumibant per caſiella evangelizan- lbic. , 1 nhwe.
tes, & curantes ubique. Hæc vita tandem A- e nhae
poſtolica eſt, varias Orbis plagas luſtrare, ubi- v⸗
vis gentium Evangeli ſementem facere, ne Rii
latins Chriſto Sol luceat. Nota, mandatum ac- Zelus a- 4 lud
ceperunt adeundi urbes; ipſi verò circumeunt zimarum uh ch
per caſtella. Adeò ab Apoſtolis diſſentit quiſ. indiffe- bennh
quis pagorum anguſtias pertæſus, ſolà ambit νt ind
includi urbium amplitudine. Quin nec in ipſis aez: nutn
morabantur caſtellis, ſed peregrinando pagis, que con- ſlen e ee

& vicis evangelizabant. Ut Superiores intel- cionetur.
ligant non fiabiliendas in oppidis manſiones, Religiones n äanbit
ſed manipulos interdum virorum Apoſtolico- rir. Riene
rum eò tranſmittendos. Interim ad Herodem 1 gze. neitil
multa de Chriſti miraculis atque doctrind de- roperſo- lahe
ferebantur: undè factum eſt, ut quæreret narum.
eum videre. Et quærebat, inquit, videre eum. Religioſus Nlu
Hoc enimverô ſpectaculum Regibus præbent Ei. ik San
Jo , Iulna hot

aulis Prophetæ & Sacerdotes. Non illos in- verbam
. . W, Ut

ſtruunt, non docent, non arguunt „ ſed ocu- Dei ſerid
los paſcunt. Videre tantuùm volunt Te, non auliendi. vanparete
audire, non noſſe, non conſulere. Nimirum Pniu- . Dd inm
apud Magnates ſola, ut plurimum valet exti- ealar- r Aokolt
ma ſpecies, ſolus rutilat fucus, ſoli deludun: bus.

tur oculi. Sic Fides Miniſtrorum Dei dum-

,,0 apent

modò oculis Potentum blandiatur, ſecura eſt. e tt. Ad
Sic Juſtitia ſi occultè graſſetur;, dummodò Ctieiſe
cruorein oculis non ingerat, æqua eſt. Sic Ra- er n kign
pinæ oblitæ liberalitatis colore impunè rapiunt. en. M deetan
Sic denique Sanctitas videri debet in aula;, hue Nlrbr.
non eſſe. Hinc fit, ut regna ſtare nequaquam ii Mut in on,
poſſint, duùm ſolis utuntur oculis, quibus fa- unu ewer
cillimè illuditur. Langent aliquando Juſtos, “ ſaemeehl P
non ſolùm videant, & deprehendent fortèé pro t. ldere
cilicio coronas parturire, nutriri ſub bano (amin,
ſericum, Torques cingulis intexi, ſocco Thro- ypoer tin
nos, elevari. Sicut, & Contrario, pleroſqduu ln non
reperient verè foris, intüſque Juſtos, * uè peliticis in,
habitu, & mente Humiles, rebus geſtis non palliuts icel
mminhüs, quam verbis Apoſtolos, æquè corde, Rer uoH ie Rel
ac vultu Angelos. ane, ente
e. 1. 4 i Mamuts
u nvenire
d tenden
u ſen
2* 1 t.

Stromatum

Et aſſumptis illis, ſeceſſt ſcorsum in
locum deſertum, qui eſt Bethſaidæ.

Verſ. 10.
Conci· Poſt prædicationem ab urbibus reverſos A-
„„„ Polſtolos ſevocat Chriſtus in deſertum: ut Con-

Cancie & Cionatores ſuo perfuncti munere non excipien-
Zelas a- dis plauſibus indulgeant poſt ferias quadrage-
nimarum ſimæ, ſed planchibus comparandis Deo va-
Orationi cent, in ſolitudine. Et quidem bis jam ante
Uatct . hoc à Jks ſine Diſcipulis factitatum fuerat:
ne crederes, non antè ſuo exemplo Eremum
commendaſſe iis, quos nunc ducit in deſer-
tum. Porrò Apoſtolos, Eccleſiæ videlicèt Prin-
cipes,; à populorum frequentia abducit, ut
populi eorum docti receſſu, promptiùs ur-
bium jugum projiciant, & in eremi libertate
reſpirent. Ideò namque Hananias Pſeudo-Pro-
pheta, ut liberandum populum ex imperio
Aſſyriorum ſignificaret, catenam è collo Je-
remiæ pendulam detraxit: quòd ſcilicèt, ex-
Iem,1 empto à ſervitute Prophetâ, nullis in poſte-
Majerum Lum vinculis coërceri populus poſſet Hiero-
ſolymæ. Planè, ſi animarum Paſtores Aſſy-
rio, hoc eſt Mundo obſtricti non forent, nul-
lIus, audeo dicere, reperiretur, qui vanita-
tibus inſerviret. At, dum palàm catenas ſuas
ſeu Levitæ, ſeu Prophetæ circumferunt in ſe-
ctando divitias, auro incubando, inſudando
honoribus, generi militando, in compedes
Mundi ſpontè pedes conjiciunt. Catenatus
Propheta fruſirà libertatem deprædicat: &
imperio animarum judicatur indignus, qui pen-
ſilem è& collo catenam geſtat aut cupiditatis,
aut ambitus-.

e n
1 Nletli,

Cd hen.
0 n,
1 De
teri N

Jerem.

smnia

beſſunt.

Facite illos diſeumbere per convivia quin.

guagenos. Verſ. 14.

mnm
erin d Ne
Acle Cnin
A, Nulla præſentis hiſtoriæ ſyllaba myſterio va-
cat. Siquidem, cùm adeſſent ferè quinque
millia hominum, Dilſcipuli rogaverunt Jk-
³⁸ UM, ut turbas dimitteret, quò ſibi victum
compararent in oppidis, adjacentibus eremo.
Duo enim duntaxat piſces, & quinque panes,

Gula.
ugalt,

l , Pauper- Apoſtolis ſupererant ad levamen. Nota: Ere-
mmmmus mi aſperitas Epularum delicias non patitur,
un, li⸗ „d led piſcibus, & pane modico Apoſtoli victi-
itmnm h balere tant. Adverte tamen non id ex paupertate

poſunt. Contigiſſe, ſed ex parſimomia: nam quibus
Eccleſia- tam exiguus ciborum apparatus ſuppetebat,
ircis e- non deerant pecuniæ ad coëmendas eſcas om-
durnt- ni turbeæ. Audi: Miſi fortè nos eamus, & ema-
iliciti. Wus in omnem hanc turbam eſcas. Non dixe-
Luc.92, 13. Trunt emendicatum ibimus cum turbis, ſed
Rleimey ememus pro omni turba. Ut intelligas, non
alee diſſidere ab Apoſtolica paupertate numeroſam
isa,, Pecuniam, ſi non præparentur fercula nume-
roſa in ſolitudine. Et animarum Ducibus ſump-
tus non deeſſent ad hoſpitium quinque mil-
lium, ſi piſcibus, panéque contenti forent.
Et quidem quæ excipiendis adveris huma-
niores Religiones ſunt, carnibus abſtinent,
contentæ piſcibus. S. Marcus cap. 6. Euntes
emamus ducentis denariis panes. Ut videas
convenire Religioſis amplum patrimonium,
ſed tenuem annonam: nam, cùm pecunia
ità ſuppeteret, vix quinque panes habebant
apud ſe. Menſa eſſe debet frugalis, Cœno-
biorum verô reditus ampli ſint. Non enim,
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Griign
“=
iten,

, Lib. XIII.

aucto patrimonio, augetur Eſcarum, ſed Mo-
nachorum numerus; non pompa Menſarum
tumet, ſed Eccleſiæ cultus irradiat. Porrò mi-
randa ratio à Chriſto exhibiti convivii. Facit
turbas diſcumbere. Sapientius, ſi audeam,
ſuaſiſſe Apoſtolos dixerim, quorum illa ver-
ba fuere: Dimitte turbas, ut euntes in caſtel- Ibid. 127
la, villaſque, quæ circà ſunt, divertant, &
inveniant eſcas, quia hic in loco deſerto ſumus.
Ergoône in tanta loci, eſcarumque caritate
multitudo penè innumera non ſurget, non æ-
ſtuabit, non huc, illucque diſcurret, non re-
curret ad villarum horrea, non avehet ab op-
Pidis eſcas, ſed otioſa diſcumbet? Congrue- Conſola-
rint hæc in epulo ſæculi, ubi reſonat maledi- tiones Dei.
ctio illa, in ſudore vultüs tui veſobris pane tuo; Gen.3. 19.
ubi proprio irrigatur ſudore alienum pabu- Servire
lum; nam Chrifti epulo excipiuntur, qui diſ- Peofelix.
cumbunt, qui tranquillam vitam degunt, qui
ſine ſolicitudine ſunt, qui requieſcunt in Deo
ſuo. Sic Elias ab Angelo ſubcinericio pane Dei eure
alitur, quando incurioſus eſcarum, tranquil- Ie lermit-
lèe ſub Junipero diſcumbit. Sic Aves coœli paſ-Te⸗
cuntur, duùm terram non excolunt, ſed aëra
recreant cantu. Sic Lilia agri, dum non la-
borant, neque nent, Salomonis ornatum ex-
ſuperant. Contrà, Bombyces induſtrii orna-
mentorum artifices, dàùm textrinæ toti incum-
bunt, aliis ſericum, ſibi ſepulchrum elabo-
rant. Itaque Chriſtus in eremo ſolos paſcit
diſcumbentes: faſtidit namque quorumdam
ſolicitudinem huc, illucque diſcurrentium
Chriſtus, qui ſi tanto labore coœli quærerent
regnum, quanto panem emendicant, ociùs ſa-
nè regnarent, quàm faturentur. Spectemus
nunc novæ meſſis novam, & inauditam cul-
turam. Reſpexit in cælum, & benedixit illis: Ibid. 16.
& fregit, & diſtribuit Diſcipulis ſuis, ut po-
nerent ante turbas. Non manus infixa terræ, Felicitas
ſed in cœlum erectus oculus in ſolitudine fru- ²⁸ Peo.
ges diſſeminat: nec labor, ſed fiducia ube- rleen-
rem meſſem inter vepreta montium demetit. remedii,
Itaque fruſtrà laboratis, qui manducatis pa- Spiritua-
nem doloris. Inhibete ab opere dexteram, l'am eu-
erigite frontem ad ſidera; nam frumentum “. 4
electorum non è terræ ſinu, ſed ex firma- S ere
mento cœli exſpectandum eſt. Terram calca, Deum.
Cœlum intuere; contemne Opes, Deo inni- Fames.
tere, ſiquidem Angelicarum frugum colonus
oculus eſt, cujus roſtrum palpebræ ſunt, pu-
pilla ſol, lacrymæ pluvia, cor horreum;
quod, dùm fiducià in Deum oppletur, om-
ni eſcarum apparatu redundat. Mirandum ve-
1r6 eſt, quòd, procul ab æquore, in ſylvis,
& montibus, ad Gulæ illecebram, ferarum Iejunium,
ſylveſtrium carnes deſunt, ad temperantiæ

Gulaæ.

apparatum piſces ſuppetunt. Non ſolùm au- Mortif-
Puc .. satio core
tem reſpexit in cœlum, ſed benedixit, & oris.

fregit. Ut augeas patrimonium, partibus par-
tes addis, adjungis aurum auro. At longè
diverſa hujus fœcunditatis cultura apparet;
cùm vilis annona panum non acceſſione creſ-
cit, ſed imminutione. Unam augendarum Elesmoſp-
opum rationem Chriſtianis reliquit Chriſtus: na Divz-
frangere, quod poſſideas, & turbis eroga- tias auget.
re, ut ſui creſcant fragmenta diſpendio. Di-
ſtribuantur opes, ut augeantur: removeatur Des dare
à divitiarum cuſtodia Avaritia, ut uberius Escibt-
liberali diffuſione multiplicentur. Porrò ſim-
plicibus ſi forem debitor, & non ſolis ſa⸗
pientibus, benedictione condiri dicerem, &
augeri Apoſtolorum delicias. Benedictio au-
E à tem

Avaritia
tutior.

5 4

tem Grux eſt, ut ſcias ſolà poſſe Mortifica-
tione noſtras augeri voluptates, epulumque
in ſolitudine patientià maximè condiri. Diſ-
cipuli apponunt, Chriſtus eſcas multiplicat;
utque quiſque ſuo fungatur munere, nec Pa-
ſtor Apoſtolorum, nec Prælatus Animarum
per ſe curet corpora, ſed aliis curam paſcen-
Tbid. 17. dæ plebis demandet. Et manducaverunt omnes,
Conſola- & ſaturati ſunt. Utraque conditio hujus Mun-
tienes Dei q deliciis deeſt. Nam paucis præbentur, &

„ Mun- 14.
7. nemo expletur. Dignitates raræ ſunt, opes
Avari paucorum, regnum unius, nullius ſaturitas.

tia inex- Quò enim impotentiùs quis ſeſe ſæculi rêbus

pletili. ingurgitat, eò veriùs Tantalum refert, cujus
G. & ſitis inter undas excrevit, nec fames de-
Miedio Crevit in copioſo fructuum, plantarumque ap-
aims. paratu. Adde, quèôd hi diſcumbentes ſatu-
Felieitas rantur. Tu verò mihi unum oſtende, qui
infeli. ſedens ſaturetur à Mundo: qui tranquillitate

ſimul, & dignitate fruatur: qui opes ſine la-
bore poſſideat: qui felicior quam Jacob ſine
æſtu diei, ſine noctium nivibus pro Rachele
deſudet, Liam, poſt annos ſeptem ærumno-
ſos conſequuturus.

Et faäctum eſt, cum ſolus eſſet orans,
erant cum ülo & Liſcipuli: & inter-
rogavit illos dicens: Qaem me dicunt

eſe turbæ! Verſ. 18.

Statim poſt paſtas turbas ſe ĩipſum Chriſtus
oratione pavit. Neque enim aut Ipſe, aut
Apoſtoli manducaſſe leguntur, ſed tantùm
Cella al- menſis miniſtraſſe. Porrò ſi ſolus erat, quo
leg. modo erant cum IIIo & Difcipul? Nimirum
Reden. ſolitudo ſocietate, ac familiaritate non impe-
o**αε. tur eorum, qui ejuſdem propoſiti ſunt.
Nunquaàm Apoſtolica vita obfuit Contempla-
vita mix- tiomi. Nam is ſolitarius maximè eſt, qui ita
14. ſuis fratribus convivit, ut orandi ſtudium non
intermittat: iſque ſocius deprehenditur Apo-
ſtolorum, qui coram eis orare non dubitat.
Imò Chriſtus, Dux;, ac Pater Diſcipulorum,
orat Diſcipulis non orantibus: cùm orationis
penſum exigant interdum Præfecti à ſubjec-
tis, qui, an Deo vacent, incertum fortaſsis
eſt. Nunc audiamus, quid de Chriſto dici
I. à turbis Apoſtoli perhibeant. At illi reſpon-
ue g1· er & dixerunt, Joannem Baptiſtam, alii
Adulatio. runt 1 ct ⸗ 7. Pi¹ 5
superior atttem Eliam, &c. Prudenter quidem San-
Aamini- Gi Apoſtoli contumelioſa vocabula ſuppreſ-
Kratorew ſerunt, quibus Jeſus vulgò jactabatur, Vo-

rg⸗ S rator, Amicus Publicanorum, falſus Dæmo-
lat niorum Propheta; non ſine ingenti eorum do-

Conſilia- cumento, qui ſuos per ſibi familiares omnia
rii boni autumant innoteſcere. En in Apoſtolico con-
valde ra- ſeſſu ſilentur injuriæ, & ſplendida tantùm no-
gaperior mina proferentur. Tu putas ibi erupturam
eriis. vVeritatem, ubi germinat aſſentatio, & dolus
tem inda- regnat? At quàâ ratione factum eſt, ut Chri-
get. ſtus ſeu Joannes, ſeu Elias crederetur? Nam
Fn c, Elias profugus erravit in arenis, Chriſtus
mre ſoli. reſedit in urbibus: Elias paſcitur à vidua;,
44. turbas Chriſtus pavit: frequenter Elias cum
Talenta Regibus, procul ab Aula Chriſtus cum piſ-
varia, catoribus: ſeminudus Elias, Chriſtum tunica

ſed Spiri ambiebat deſuper contexta per totum. Joan-
us unds.

ni quoque quam diſpar in cultu, quâmque
Religioſt . .. .. 2 ( 4
H converſatione diſſimilis Jeſus! IIle locuſtis vi-

mita co- Ctitat, hic piſcibus plebem exſaturat. Nimirùm
bhareant non cultus, non victus attenditur, ſed animi
eatρτι.

Oliva 4

virtus, ſed pectoris celſitudo, ſed loquela ma- Religiaß
nifeſtos facit veros Numinis Alumnos. Eliam on ſper-
& Joannem videmus interdùm in ſerico, & rane Y4--
Herodes ac Sardanapalos non raròô faſtidimus Afie
in cinere. Latitat virtus ſub habitu milita- noneffe-
ri, & ſerpit per cingula, & in cilicio gliſ- *.
cit non ſemel inhumanitas. Elias eris, etiam Monor
inter turbas; Joannes eris in convivis, ſi ta-uαas.
men animarum ſalutem, non delicias perſequa-
ris inter eſcas. Contra verò, locuſtæ non piyus
ſpiritus Joannis ſunt, ſed cibus, quibus æquè non ſoli-
Virtus ali poteſt, & vitium. Franciſcus Xave- da.
rius immortalis memoriæ Vir, Apoſtoli no-
men eſt conſecutus, dùm zelum magis, quàm ert
habitum Apoſtolorum referre ſtuduit: QAni ſare
ludo fi abſtinuit, certè ludentibus adfuit, ut abunda-
Vitiis illuderet, & perditos traduceret ad Chri- vent.
ſium. Sic David in throno, Anachoretarum Locus non
laude nequaquam fraudatur, cùm foveret ſub ebo.
Regis ornatu aſperitatem Eremi, Aurumque
capite, corde Cilicium præferret. Vos autem lbid. 20,
quem me eſſe dicitis? Reſpondens Nimon Petrus
dixit, Chriſtum Dei. Omnium rogatur ſen-
tentia, & ſolus Petrus reſpondet. At ille in- Ibid. 21.
crepans illos, præcepit, ne cui dicerent hoc 1
dicens: Quia oportet filium hominis multa pati, Religio o&
& reprobari à Jenioribus & Principibus Sacer- unum in-
dotum. Unus loquitur Petrus, & omnes in- Jamu.
crepantur: Adeò Religioſorum ſive bona;, ſi-
ve prava exempla in univerſos redundant;
quôdque unius eſt vitium, omnium ſcelus eſſe
cenſetur. S. Matthæus collatas ait Pontificats
claves Petro hoc loco, cùm Lucas non tam
eum prædicet exaltatum, quam increpitum.
Nimirùm ſacer Hiſtoricus magis de Humili- Corredie
tate Chriſti reſpuentis gloriam, quam de teleran-
Sublimitate Petri, ad apicem dignitatum eve- d.
cti, ſolicitus fuit: accuratiuſque præceptum Hxmiii-
Domini deſcripſit, quam primatum Petri: ut zat.
nos quoque Chriſti humilitatem perſequamur
ambitioſius, quam Petri celſitudinem. Porròô
ut multa patiatur, ſuam occultari gloriam
Dominus præcipit, nec Chriſtus Dei appel-
lari ſuſtinet, ut Crucem ſuſtineat. Nos, con-
tra, ut umbram quoque Crucis declinemus,
cuùm interdum non tam Chriſti ſimus & regio
elibuti oleo, quaàm amurcà reſperſi, & gene- Religioſus
ris vilitate maculoſi, jactamus alienum genus, vi de
foœtorémque patriæ tabernæ & regio capite de- ey ſma-
rivato unguento abolemus. At à quo tandem jaxs.
Chriſtus reprobari debet? fortaſsè à vulgi mul- Superbia.
titudine efferata? Ab imperitis turbis? Ab Arrcgan-
indoctis mulierculis? O inſipientem pruden-“.
tum ſapientiam! At Senioribus reprobatur &
Principibus Sacerdotum. Itâne Primorum pru-
dentia cæcutit, ut ipſam quoque innocen- V
tiam damnent, ipſam arguant Patris æter- zuenkn⸗
nam ſapientiam? Et quomodò audent; Cau- ,,ds: ad
sa non cognitàâ, de Chriſti ſectatoribus, dé- onam
que orbe terrarum pronuntiare ſententiam, ſt.
quando Scribarum vident decretis Cruci ſul-
fxam Innocentiam? Cahgarunt in Sole;, &
dubitabimus imaginarias deprehenſuros ma-
culas in Umbris? Deum reum fecerunt , Juiex
& lutea verebuntur Templi vaſa infringere?
Phariſæi blaſphemum aiunt Chriſtum,
quis Eccleſiaſticorum apud eos erit innoxius?
Caveant Juſtorum Cenſores, ne tranſver

Cenſores
gliorums

agantur, dùm judicare volunt; ſiquidem
Ohriſtus palmis exceptus a Turbis, lacry-
mis comploratus à Foœminis, regio cohoneſta-

tus titulo à Præſide, à ſolis Senioribus dan⸗
natur.

Religioſi

MuN: de
. . ecdu
i⸗ Me,

Nutun.
in fon
nin pe
(Aſieni
uun e
le Don-
ee Cail
rit pr⸗

Divebal
veni
G1

ſu.

ſiſe unim
„ K ilbi
lir ſiun Dei
bhis oe⸗
au eauigun
lic eſt e
ſeidem
Ii: Unde
44 Crucen
ſchagtur.
mmus ommi
Ubllus ib
gellat,
Non Conci
1es habencd
nant, poh
f Ne: mn
wet a
nas PrOpugn
, .
inſkrument
iin 1 glidem
ui, mantis diad
en, guar
lteam por
V le lldebi
e d ign
it A nktes
nnn
Cecle? i
ikeris nor
die. Non
4 dollt.
i⸗ tumne,
e wope
, um
4 enmn
ie, btur,
e tertam. Tu

ie H
Ms ncem ſu
n die ſer
lclend
NMeunt
toren Zele⸗
tolunt Di
) Pon
nln
Ouſti l
gantis C
Tles hrt

der

natur. Nec nives capitis, nec fulgores chla-
mydis ſufficiunt ad judicium: pudor rubeat
in fronte, niſi candor albicaret in pectore,
quò æquior prodeat ex ore ſententia. Ve-
rum pallor divini timoris rejicitur aliquando in
cæſariem , verecundiæ nitor in paludamen-
tum effunditur, quò impudentiùs judicemus
de Domini etiam ſupremis Miniſtris, dum
nec capilli timorem metuunt, nec pudorem
ſentit prætexta.

loele ,
Gubuz

Dicebat autem ad omnes. Si quis vult
venire poſt me, abneget ſemetipſum,
& tollat Crucem ſuam quotidie, &
ſequatur me. Verſ. 23.

ox ope- Statim poſt prænuntiatam Crucem ſuam,
rum. & inhibitos Apoſtolos, ne ſe dicerent Chri-
Concio- ſtum Dei, ſuadere incipit Diſcipulis & tur-
P te⸗ bis abnegationem ſui. Nimirùm facilè aliis
Dite . . . . .
Glhriam Crucem imponit, qui ſuam humeris geſtat;

vanam. & quiſquis titulorum refugit Gloriam, idoneus
hic eſt denuntiandz Humilitati. Exempla
ſiquidem ſyllogiſmi ſunt Philoſophi Chriſtia-
ni: undé & Chrifſtus populos invitat, non, ut
ad Crucem feſtinent, ſed, ut ſe cum Cruce
ſequantur. Præcedit ſectatores ſuos, & pri-
mus omnium, quod ſuaſit, tolerat. Porrô
nullus ab hac ſarcina eximitur; nam ut Evan-
geliſta ait, Dicebat ad omnes. Hinc patet,
non Concionatores Nobilium, ſed Aſſentato-
res habendos eſſe, qui ſine Cruce eos affir-
mant, poſſe Chriſto adhærere. Falluntur pla-
Mortifß. né: nam & Corona, mſi militet Cruci, alie-
catio na eſt à regno Dei. Non fſufficit Fidem armis
sommunis propugnare, niſi debellator Infidelium Crucis

,Konsn
n We buut

af inſtrumento ſuam edomet carnem. Fulget il-
i nimi la quidem in caſſide triumphantis, & é reg-
slandi. nantis diademate effulgurat: ſed utinam Cru-
cem, quam auream gerunt in capite, pedibus
luteam non proterant. At quo modo quis a
ſe diſſidebit, & ſemetipſum abnegabit? Pe-
Mortis trus ad ignem Chriſtum negavit: Nos veròô

memeria, ad cineres noſinet abnegabimus. Nobilem te,
fortem, pulchrum, divitem, immortalem
credis? Cineribus incuba ſepulchrorum, &
ſplendida fortaſsè vocabula depones, cuùm te
videris moriturum. Tollat Crucem ſuam quo-
tidie. Non architectetur, inquit, Crucem,
J ſed tollat. Circumſtat nos Crux, circumdant
Mortif- Erumnæ , Luctus obvallat: ſupereſt, ut,
ird. quæ propè nos ſunt, amplectamur. Vox Tol-
er t lat, humi jacentem Crucem deſignat. Pleri-
breh que enim Crucem humi reponunt, tunc re-
elce Mertifß. ſumpturi, cùm efflaturi amimam allidentur in
en catio ſed terram. Tuam verò tollas Crucem, non alie-
ent um “1 Aiſereta. . .. . 1:
unt nam: neque aliis imponas, ſed tibi eam aſſu-

WE
lenen

Git diſere- Crucem. An non ſatis, ſupérque eſt, ſemel
Pie „Crucem ſuſtuliſſe? Videlicèt grave onus vix
"ti uno die ferri poteſt: undé & deponendam
aliquando indicavit, qui quotidièe tollendam
Præcepit. Itaque Chriſto fortè non congruit
eorum zelus immodicus, qui reſpirare à pœnis
nolunt Diſcipulos Chriſti. Si quotidiè tolli de-
bet, poni poteſt quotidiè. Et ſequatur me.
Exultavit ut Gigas ad currendum, & Cruce
onuſti illum per devia conſequemur? Imò tunc
Gigantis curſum aſſequimur, quando onuſti
Cruce curremus. Alas nobis ſuppeditat Crux:
nam & Seraphim in modum Crucis ſuas pen-

Stromatum, Lib. XIII.

superio- me. Miror verò, cur quotidiè tolli imperet

5

nas expanderant. Quod Bernardus de Jugo Jugum
Chriſti dixit in epiſtolis, hoc dictum crede Chrhi
de Cruce. Quoſdam ſcio otioſos domi reſide- lorzif-
re, quèd Crucem ſe jactitent ſuſtuliſſe. Ani- gulceſcit.
was negligunt, dùm ſibi Orationi vacare vi- Cbriftum
dentur. Obedientiam contemnunt, dùm ſe ſequi.
circumdatos Cilicio gloriantur. At aliter ſentit Virtas ſor
Chriſtus, qui aperte pronuntiavit utrumque d“.
copulandum; ut tollant Crucem, utque ſe-
quantur Se. Tollat, inquit, Crucem ſiam. Et Talonea
ſanè ſi unuſquiſque ſuam Crucem extolleret, varig.
expedité Dominum ſequeretur. Retardatur au- vecatio
tem, dùm alienam avidiùs corripit. Non raròô non una,
enim Monachus docere in publico, venari cu-
pit Clericus; Miles mercaturam exercet, Præ-
ſes militiam ambit; armis Levita, ſacerdotio
Rex delectatur. Denique ſtudioſias quiſque
alienam expolit Crucem, ſuam jacêre patitur,
& ſic Chriſtum ſequi non valet.

Quid enim proficit homo, ſi luoretur uni-
verſum Mundum, ſe autem ipſum
perdat, & detiimentum ſui faciat!?
Nam qui me erubuerit & meos ſermo-
nes, hunc Filius hominis erubeſoet.

Verſ. 25. 260.

Totius Mundi acquiſitione animæ detrimen-
tum non compenſatur. Et particula Quid pro-
ſicit? denotat, lucra nihil efſe, quando jac-
turam æternæ ſalutis trahunt. Clariuùs autem Felicitas
felicitatis, atque opum damna deſignavit, *Nι
quando per eam vocem, Nam, oſtendit fore,
ut Dei ſermones, Deumque ipſum erubeſcat, Hamani
quiſquis hujus ſæculi divitiis abundaverit. zimores.
Quod & Matthæus cap. 10. & Marcus cap. 8. Divitiæ
expreſſerunt; qui, cùm de lucro egiflent, ****α
per illationem, Ergo, de impudenti verecun- terno-
dia ſcripſere: ac ſi neceſſariò rerum copiam rum obli-=
Divwinæ doctrinæ verecundia, atque contemp- vie.
tus ſequerentur. Difficile Divitem reperies,
qui degeneri pudore ad Evangelicam ſimplici-
tatem, demiſſionémque non ſuffundatur. Et
hic quidem non de iis Divitibus præcipuè
agit, qui ab Atavis tranſmiſſas opes accepe-
runt, ſed contra eos tonat, qui ſuo labore
lucrati ſunt, quæ illis non legavere Majores.
Saülis hoc confirmatur exemplo, qui inopi-
natò ex Agaſone Princeps parêre erubuit Sa-
mueéli, cùm antè fugientes aſinas ſectaretur.
Fortuita Fortuna inflat: & vera Fortuna ſola
illa eſt, quæ Orbem terrarum fubjectum pe-
dibus calcat.

Et aſſumpſit Petrum & Jacobum & Jo-
annem, & aſzendit in montem ut ora-
tet. Et facta eſt, dum oraret, ſpe-
cies vultus ejus altera: & veſtitus

ejus albus & refulgens. Verſ. 28.29.

Oratio ſolitudine delectatur, & raròô in Renoevas
turba cœleſtium rerum contemplatione ſuſtol- eio visg
limur. Oratio autem artifex ſplendoris, & lu- =æ Ora-
cis eſt: ſiquidem, qui montem ſemotum à ione.

populis impudens ſubiiſti, indè deſcendes rsrne.
adeò modeſtus & caſtus, ut & nmivi veſtimen- iq,

ta ſimillima candicent, & fulgere cenſeatur in

vultu Sol. Ergo quiſquis Caſtimoniæ nives
vel in veſtes optat redundare, Oratiom va-
cet & Solitudini. Porrò Orationis proprium
E 4 illud

56 Oliva

illud eſt, ut rerum, hominumque colores
immutet. Etenim, dùm ſedulò meditari in-
cipies, non facies modò tua immutabitur;
ſed & ſæculi fucus, ac pompa detmutabitur.
Tibi quidem virtutum nitor emicabit in ge-
nis, mundanaritzm verò vanitatum impoſtura
piznitas evaneſcet: quæ enim tibi aurea videbantur
& Feliei- antequàm orares, in ipſo orationis lumine
tas wexie. collocata, lutea apparebunt: qui verò aliis
bigilan- luteus antè credebare terrenis affectibus in-
quinatus, lucidus eris cœleſtium rerum cu-
piditate ſuccenſus. Nota; Transfiguratur Chri-
ſtus medius inter Eliam & Moyſem; id eſt;
Spiritu innovaberis, ſi te colloces inter Le-
gem & Zelum, ut dignoſcas, quid Tibi,
quid Proximis debeas. Lex te arguet inob-
ſervantiæ, Zelus negligentiæ. Hinc fiet, ut
ab Elia Virgine candorem tua toga mutue-
tur, & Lucem accipias à Moyſe, ut judi-
ces, & illumines. Miror hic ego, quomodò
tam alto ſopore demerſi hic Apoſtoli dormie-
Luc. 9.32. Tfint ? Ait enim Evangeliſta: Petrus veré, &
Oratione- Tui ecum illo erant, gravati erant ſomno. Ni-
eſzria, mirùm nihil æquè Apoſtolicos viros conſopit;
quam loci celſitudo, & fulgor veſtium in eo
Domino, quem ſequuntur. Chriſtus diſcrimi-
num probè conſcius, in edito loco erat, A-
poſtoli dormiunt. Hi declarant difficulter in
Dignitatibus vigilari; ille docet, in Oratio-
nis altitudine turbinem ingruentium telorum
repellendum. Verùm, cur JxSUS, qui tam
Tribkula- ſolicité in horto Diſcipulorum quietem turba-
ie & Ha- bit, eos in Thaboris ſpectaculo ſomno pati-
wiliatio. tur reſolvi? Cur excitat ad tormenta, & non
exſuſcitat ad gloriam? Fortè utiliùs Viri A-
poftolici doloris theatro quàm decoris inter-
ſunt. At non diù quievere, ad pompam Tranſ-
figurati Salvatoris. Licet enim Lucas perhi-
buerit oculos eorum ſomno gravatos, ſtatim
Ibidem. ſubdit: Et evigilantes, viderunt Majeſtatem
ejus, & duos viros, qui ſtabant cum illo. Ut
nemo exſuſcitet, ipſa Majeſtatis ſpecies Diſci-
pulos excitat. Quéôdque mirandum eſt, qui
Felicitas, in horto ad nuntium mortis tertium moniti
Dignitas ſomnum non vicere, ſolo Majeſtatis reper-
infeliv. cuſſu vigilarunt. Adeò Felicitas quietem om-
Aulici. nem abrumpit, commodiuſque in ͤtrumna;,
quàm in Dignitate dormitur. Petrus enim,
Invidia qui vinctus catenis duabus vix percuſſo latere
inter excitari potuit ab Angelo, nec valuit à Chri-
*ualet, ſto ſuſcitari in tanto appropinquantis cohortis
ſtrepitu, evigilat ad Domini transfiguratio-
nem. Obſerva autem, mox ut Chriſti fulgo-
rem intuentur, affuſos illi vident Moyſem &
Eliam. Nihil enim perſpicaciùs conſpicimus in
novitate Honorum, quam eos, quos proxi-
mos ſibi Princeps aſciſcit. Non tam Domini
altitudine recreamur, quam adlectorum nos
cruciat cum Evecto familiaritas. Plerique ad-
vertunt, Hebræos nequaquàm ſolitos fuiſſe
imagines ſummorum virorum aut ſuſpendere,
aut expingere cæterarum more gentium, qua-
re non percipiunt, quà ratione ab Apoſtolis
dignoſci potuerint Moyſes, & Elias, quo-
rum effigies apud eos non extabat. At quod
factum putat ipſe divina illuſtratione, audeo
dicere, ſi tamen dici poteſt, præſtitum id eo
ſtudio, quo ſolemus in nova Principis digni-
tate Miniſtrorum ejus ortum, mores, vitâm-
que explorare. Lyncei namque ſumus in cha-
rorum rimando genere, quos propiores Prin-
cipi factos vel dolemus, vel miramur. Mira-

Ausm.
Dignitas
mores
S 6.

remur autem, & mihimè doleremus, ſi ſuæ
initio celſitudinis omdes Primores, & Eccle-
ſiarum præſertim Duces, non homunciones,
ſed Heroas in partem imperii evocarent. Ut
enim Petrus Moyſem, & Eliam conſpexit,
non ſe neglectum credidit, non alios ægrè tu-
lit præpoſitos ſibi, nec ſe doluit a Chriſto la-
boribus adhibitum ſocium, Majeſtatis verò
dignatos pompâ peregrinos; imò de conſtru-
endis tabernaculis cogitare cœpit, raro Au-
læ exemplo, quæ ſi ignotos provehi ſpectave-
rit, de eorum non excitando, ſed ſubruen-
do Tabernaculo cogitat. Chriſtum verò cre-
diderim Novi Teſtamenti Apoſtolos à ſe vo-
catos Veteris Teſtamenti Heroibus poſtha- Dignitas
buiſſe, ut doceret ſui Gregis Paſtores, non quibas ei-
tam familiares, amicos, & notos, quam erenda.
prædeceſſorum coaptandos Miniſtros eſſe, be- Dignit=
nè de Ovibus meritos viros. Proh dolor! hen ne-
vix Elias ipſe, & Moyſes ſacris honeſtaren- aude
tur inſignibus, ſi demortuis vel Præſulibus, recta
vel Toparchis miniſtraſſent. Digniores, non merita,
notiores evehendi ſunt: nec id aſſeclis tuis 4254 Ee-
grave accidet, ſi non ignavis, ſed præſtanti- 1cſte, vet
bus ſe videant poſthaberi. Quèòd ſi Petrus tam Reren,,
excelſæ vir virtutis in tam exigua felicitatis stſ.
portiuncula ſuæ vocationis obliviſcitur, & litarint.
Tabernacula architectatur, neglectâ gen- Zelus a-
tium converſione: quid ſperandum nobis eſt, "eem
quos aura quævis à portu domeſticæ diſcipli- nigien
næ in fretum abripit ſæcularium ſolicitudinum, & Felici-
atque curarum? Nimiùm ne ſpectes Colorem: ta noxis.
ſiquidem ad ipſiuſmet Chriſti nives, & ra- Religieſus
dios generoſa vel Petri acies penè obtorpuit. in Aul.
Non diù animarum curæ intendes, ſi oculos
intenderis in Refulgentem. Evigilabis, quam-
vis cum Chriſto ſepultus, ſi Transfiguratio-
nis fulgure perſtringare, & gratificaturus Re-
nidenti Tabernaculorum fundamenta jacies,
non verò ovium curâ à Tabernaculis abducé- Coneio-
. : . . . . natores
ris. Utinam aliquando Sacri Viri, quorum aα
ſermo à monte traducere deberet Ambientes Familis-
ad curam animarum, non illos ad conſequen- ritas eum
das dignitates exſtimulent, dum ſe Taberna- ſeculari
culorum exhibent architectos. Quod ſanè ſi algi .6
fieret, rationem eos doceremus & firmandæ Cagnati-
felicitatis, & patrimonii amplificandi. Quæ- rum ſi
ret hic aliquis, cur non de domo excitanda, ambitioni
ſed de Tabernaculo exſtruendo cogitaverit Pe- raen.
trus. Fortè, ut ſignificaret non diuturnam Bara
Regni & Dignitatum felicitatem eſſe, Ten-
toria, non Domicilia delineavit. Tabernacu- darce,
lum itinerantium diverſorium eſt, peroppor- plicita:
tunum felicitati, in qua non diù conſiſtitur. politics.
At undè iſta faciei, veſtiumque diſſimilitudo;,
ut illa quidem aureâ luce refulgeat, hæ mveo
candore renideant ? Nimirùm Præfectorum bprineipâ,
vultus illuminare debet, & omnia Solis inſtar Religioſe-
intueri, cùm tamen ſolo ornari poſſit, ac tegi Pielass
Ingenuitatis candore. Non te occulet Aſtutia, ſicorun
non carnis Prudentia verfſipellis conſilia abſ- Pescass
condet tua; uno integéris Candore, und or- Iatere me
naberis morum, verborumque Simplicitate. poſunt.
Quòd ſi Præſulum, Principumque purpura
candor eſt; meminerint puriorem retinendam
vitæ integritatem, cùm purioris veſtis foe-
diores ſint maculæ. uævis minima labe-

cula inter veſtium nives apparebit, refulgen-
te præſertim in vultu Sole. Et faciei ſplen-
dor, & indumentorum nitor quaſvis macu-

las prodet: quæque latuiſſent in panno, emi-
voluit

Chri-

cabunt in nive. Et fortè niveum e

Dignitas

Oht
ligen
Pera
de:
n
ommmit
geltat
Netq⸗
e,6
ne
e,
Ium N
winant
ſancto
ſunt N
rino 1
men ig
Non P0
tuln no
ſutur,
odo
Moyſes
les (4ö: H
lule,
eumg
Mirtt. u ſon
Uicern!
Ilir. Plica e
wie (ucttur,
1mn MMlis e
tum Ma
i Ponpe
Urin eſgere
. Kkloralts in
un ee de
tur de
Hecleſaft
eſt; gve
Cpg. N
deſes ſi
la ut ce
S
Fnm, 8
Tes ad hor
aere,
Haiendun
Oviig, ad
kenandun
ſhitete,
lum Ex E
n Dor
don enim
Il extren
Nn e
ſend, ex
un il
nifcum
enorum D
en Wembr.
1 Oherſo P

i Ee nnli
w. Whltatis
upuy N Corde
goordii

niefd
bihrtn
N, en
3 Ducn un
eni

Stromatum, Lib. XIII. 57

Ohriſtus ſuæ Majeſtatis indumentum, ut di-
ligentius, quicumque aut præſunt, aut im-
perant, Impuritatis flammam excuterent è& cor-
de: quà ſi corriperentur, citò Nives proxi-
mo ardore ſolverentur, & ſine integumento
omnium oculis nudata fœditas proſtaret. Ho-
neſtatem tibi niveus candor commendat, mo-
nétque;, ut procul flammam omnem able-
Marth. ges, cujus ſolo afflatu nix eliqueſcit. Veſti-
17. 2. menta ejus facta ſunt alba ſicut nix. Potuiſſet
ſanè Matthæus lacti comparare, potuiſſet la-
næ, pellibus potuiſſet Muris Pontici: ve-
rùm Nivi ſimiliores duxit, quòd omnis Do-
minantium ornatus evaneſcat, ſi ardore non
ſancto duntaxat affletur. Ideò fortè revelata
ſunt Noëé, quæ tegi debuerant membra, quòd
vino inebriatus, etſi caſtus, concepto ta-
men ignis impuri fomite, veſtimenta ſervare
non potuit. Paſtoris ergo niveum indumen-

tum non maculatur duntaxat vino, ſed diſ-

ſuitur, atque diſſolvitur. Excidêre quodam-
modò nobis, dum apud Noë divertimus,
Moyſes, & Elias, de quibus hæc habet Lu-
Luc. 9. Cas: Erant autem Moyſes, & Elias viſi in Ma-
30. jeſtate, & dicebant exceſſum ejus, quem com-
Pomèe pleturus erat in Hieruſalem. Exclamare libet:
veriotes, Qui ſunt hi ſermones, quos confertis ad in-
. vicem? Itäne cum Majeſtate Thaboris Sup-
Eeceleßa- plicia copulantur Hieroſolymæ? Crux pro-
fieum de- ducitur, ubi Sceptrum protenditur? Squalor

cet non noctis cum Sole conjungitur faciei? Nimi-
re 1 rüùm Majeſtas Eccleſiaſticæ dignitatis, non
Mor- .1. . .
Rintar. pompæ militat, ſed martyrio. Utque Iris

Dignitas veipere futurum imbrem prænuntiat: ita Pa-
vera. ſtoralis inſignia authoritatis tormenta, ſuppli-
Apoc. 10. cique deſignant. Et Iris in capite ejus, di-
1. citur de Chriſto Eccleſiæ capite. Nimirùm,
Eccleſiaſticorum, & Monachorum corona Iris
eſt; quæ elaboratur inter turbines, imbrium
opus. Non ornaris thiarà, ut caput tantum
eleves ſupra cor, animamque regnantium,
ſed ut cervicem ſpeculæ ſubmittas pro tuendo
grege. Non claves traduntur tibi regni Co-
lorum, & Sacerdotii, ut aditum Tuis reſe-
res ad honores, ſed ut te iis cludi patiaris in
carcere, tuendæ ſiudio libertatis Evangelicæ.
Patiendum tibi in Majeſtate ſubditi tuæ curæ
ovilis, ad doctrinam minorum Paſtorum, non
regnandum. Ideò Ecclefia in annua Petri fe-
ſtivitate, cùm ejus obitus celebratur, hiſto-
riam ex Evangelio legit, quàâ Pontifex ſupre-
mus à Domino renuntiatur. Ac ſi ſatis illum
Paſſum declararet, quem declarat Pontificem.
Non enim ſummus meritò Pontifex diceretur,
