ſub eo, ſicut teruntur paleæ. Non ut granum Gloria
teri debet Mundus, ex quo ſperatur, & col- vana.
ligitur fructus; ſed ſicut palea 1 quæ comprimi= Hypocriſis
. tur „

—

314
tur, ut prematur, nihil ex ea fructuum ex-
Intentio ſpectante meſſore. Quare non atteratur Mun-
redta. dus „ ut ex illius contemptu nobis Gloria
Index ni- proveniat: ſed contemnatur, quia Contem-
, nendus. Unum hic obiter noto: Non benè
in palea cubare nos, miſi grana excutiantur.
Zelus ni- Hoc autem apertè docet, nulla ratione poſſe
bil que- nos in animarum cura quieſcere, ſi ſpicas
r2. quæramus, & grana. Vacuam, inanémque
paleam conſtrare debemus, ſi quietem op-
tamus. Cæterum excitabimur, ſi ſtertamus

in ſpicis.

EX CA P. XXVI.
ISA I-X..

Urbs Fortitudinis noſtræ; Salvator pone-
tur in ea murus & antemurale. Verf. I.

confßden- Eptuaginta legunt: Ecce civitas Fortis, G
tia in Deo ) ſalutare noſtrum ponet murum & circummu-

Tr rale. S. Hieron. hic: Urbs Fortitudinis noſtræ
temypore. Salvator eſt JESUS. Et ponetur in ea murias
Fides & antemurale. Murus bonorum Operum, &.
wortua. Antemurale rectæ Fidei, ut duplici ſepta ſit mu-
Chriſßus nimento. Non enim ſiu ſcit murum habere Fi-
b: habi. dei, niſi ipfa Fides bonis Operibus confirmetur.
e, Cui graviflimi Doctoris ſententiæ illud addo;,
quomody Circumſpectionem ſcilicèt, & Cuſtodiam ad-

euſtodia- hibendam etiam in Urbe, cujus Fortitudo Sa-

r, lus eſt. Salvator Urbs, & Urbs Fortitudinis;
Cirecum- Nihilo minùs tamen duplici cingatur ſepimen-
pictio to; Murus exſtruatur, & Antemurale. For-
perfecttis, tis licèt ſit Animæ Civitas, Cuſtodiam tamen

repoſcit; nec Salvatori itaà fidendum, ut mu-
nimenta interim negligantur. Quin non muro
ſolum duplici lego circumdatam Sion, ſed oc-
cluſis quoque Portis ſibi cavere, ſeſéque in
Pace ſervare. Hoc autem ex eo, quod ſequi-
Iſa. 26. 2. tur, apertè colligitur. Aperite Portas, & in-
grediatur Gens juſta cuſtodiens Veritatem. En
quam cautè tueatur ſe Jeruſalem! duplex mu-
rus, fores clauſæ, nec reſerandæ mili à Pro-
pheta moneatur, cuſtodes tantùm Veritatis ad-
miſſuræ. Davidis præceptum hoc fuerat in
Pſ. 47.13. Pſalmis: Circumdate Sion, & complectimini
eam, narrate in turribus ejus. Non ſoluùm cir-
cumdate Muro, ſed & Charitate amplectimi-
ni; narrate in turribus: etiam poſt duplicem
murum ex eminenti loco jubet nos hoſtes affa-
ri. Scilicèt Timet etiam, cùm timendum non
eſt, ſuo doctus Propheta periculo. Verùm du-
bitandi ratio bic non minima conſurgit. Quo-
modò enim Iſaias ait; Aperite Portas, ſi nec-
dùm exſtructus eſt murus, ſed ſolùm ponetur?
Ponetur in ea murus; tum verò, Aperite Por-
tas. Quæ fores, ubi nec Murus? Sed quæſtio

Were ſolvetur facilè, ſi Cui aperiendæ ſint Portæ;,
on — . . . .
me, * attendamus. Et ingrediatur gens juſta cuſtodiens
Regela. Veritatem. ſevera Mandatorum cuſtodia!

zaem, Gens juſta, cuſtéſque Veritatis, ponendum au-
Otasdien- dierat murum, & ſtatim ſibi interdictum cre-
tiæ evas- didit aditum: ſola Præcepti voluntas pro Muro

tiſſima

vat Sſtrui Deus mandavit, ac ſi exſtaret, non
Fervor ingreditur, niſi imaginariæ Fores aperiantur.
verm. Divina enimverò Obedientia audit, non videt.
vilcs. Audivit; Murus ponetur, poſitum exiſtimat,

fuit. Murus exfſtructus non eſt; tamen, quia

O liva

poſtulâtque ſibi Januam reſer ari. Meliùs fortè Arici-
dicamus. Urbs ſine muro, in quam omnes iͦola,
irrumpunt, præter eos „ qui juſtè in eam in- Coxrſilia-
gredi cupiunt, excludit Veritatis cuſtodes. Iis "ii impii
obſtruit fores, qui ſi à via regia declinarent, aeud intur.
quaquà vellent, muris nullis obſtantibus, in- Conſcien-
grederentur. In urbe ſine muro ill claudun- ſi he-
tur portæ, qui ingredi per portam cupit. Cæ- enda
terum fures, qui per januam non intrant, un- her
dique a2dmittuntur. Politici, Vagi, Colluſores Fari.
ingrediantur: Religioſos, Sacerdotes, Juſtos, aen Ada-
licèet Vate intercedente, admiſſos non lego. Et lanri.
tamen Fores patere deberent, Muri verò exz
ſtrui, ut tantùm aditus pateret in Januis.

Quia incurvabit habitantes in eacelſo.

Verſ. J.

Septuaginta legunt OQui bumiliaſti, & de- Ambitio,
traxiſti eos, qui habitant in excelſis. Futurum & Digni-
æquè ac Præteritum in Dei oraculo eſt. Di- ie inke-
camus etiam, Superbos non incurvandos ſo- Gloris
lum, ſed incurvatos jam eſſe. Quàm multis vaxs
enim obſequuntur, eleue demittunt ii, qui ſervis
in excelſie digmitatum faſtigia concupiſcunt! "iſera.
Omrubus ſubci . . Aulici
mnibus ſublicitur, qui ſumma ambit; & wiſeri &
ad pedes Principis inflectitur, antequàm alio- wiles.
rum verticibus imponatur. Nullus abjectior
Superbo: infra omnes jacet, ut ſupra paucos
emineat.
Civitatem ſublimem humiliabit; humi-
liabit eam uſque ad terram: detrahet
eam uſque ad pulverem. Conculcabit
eam pes; pedes Pauperis, greſſus E-
genorum. Verſ. 5. 6.

Septuaginta verò vertunt: Civitates robuſtas Numili-
deſtrues, & deduces uſque ad pavimentum: 1es vrens
Et conculcabunt eas pedes manſuetorum, & hu- uperbia.
milium. En Superbiæ ruina, & Humilitatis
triumphus; quæ non manu, pugnando, ſed
calcando, pede Urbes expugnat. Victrix Man-
ſuetudo de proſtrata Babylone triumphat.
Duo breviter adverto. Primum, Conculcabit Uuie.
eam pes. Unionem & Concordiam hic do-
cemur, quæ omnium pedibus premendo Ur- Zelus a-
bem, Pede tamen calcare dicitur. Alterum, "7†ρνααα
. tollat In-
non quemcunque Pedem, ſed pedem Humi- „iiam
hium calcaturum Babylonem. Ego quidem cal- ixier
candos Humiles credideram, Superbos verò Æznalss.
calcaturos. At Babylon Superbos calcat, Cal-
catur ab Humili: ab iſto contemnitur, ab
illis colitur. Unum addamus: Deſtructam
Urbem conculcare, non Potentis, non Mag-
ni, ſed Abjecti, & Pauperis eſt. Conculcabit Clemen-
eam pes, pedes egkeru ,greſus Epenorum. tis.

Sordidi animi eſt è ſinu fortunæ excuſſum ho- Superbia.
minem inſectari, quem ſtantem reverebaris.
n Auliee

Inſultare ruinis familiæ olim potentis, non ,
te Magnum probat, ſed egenum abjectum- i ce.
que. Coeli fulmina non ruinas petunt, ſed aaddn.
Turres extantes: Murium eſt rudera perſcru-
tari. Dolendum ſanè, poſt lapſum calcari
vel ab Infimis, qui antè vel Magnis terrori
fueras.

del
Vomi
i
De na
s gin h
(edant
Annbag
len,
Reche.
tam ,
lecli
IWur Mlimu
me M
mi, Triul
r. Donmit

in Em
lme ) Hl
lille onita
t 4 .
ain lerl0,
enim:
Perane
Aigerin
udicie
I, n
münun

Nocke

in hocet
1en Prmirnr
.
e dt,
0X,
Kolatu
leligen
ſbi bl
Ueme. tot n
w
ura, let; 1
unij Clamnt
19 gui
nes ſ

un (am
m bit mn
IE; ſin
ſyr imigi
e lece
Mpen
(er
lunt
De no⸗

use Min

uußt. Ane
unge. Gr
alni ININ

etn.

in. ſcer
i
cora.

u
Nonki
ni
un 4

Sitz l⸗
8: An

er il
nminn

etorun,

enehhlii,
xeben ⸗
0 gidench,
Cieten
Nennunnt,

ll

Stromatum

Semita Juſti reécta eſt; rectus callis Ju-
Rti ad ambulandum. Er in ſemua
judiciotum tuorum ſuſtinuimus te,
nomen tuum & memoriale tuum in
deſiderio animæ. Anima mea deſi-
deravit te in noéte: ſed & ſpiritu
meo in præcordüs meis, de mane vi-

gilabo ad te. Verſ. 7. 8. 9.

Septuaginta. Et in ſemita legunt: Via enim
Domini judicium: ſperavimus in nomine tuo;
& in memoria, quâ deſiderat anima noſtra.
De nocte conſurgit Spiritus meus ad te, Deus:
Simplici- quia lux judicia tua ſuper Terram. Huc ac-
tas. cedant aſtuti quidam Hypocritæ, qui per
ambages & alios trahunt, & ipſi trahuntur.
Si ſemita Juſti eſt, Recta eſt. Jemita Juſti
Recta. Arcta quidem via, quâ itur ad vi-
tam, non tamen implicata & ſinuoſa, ſed
recta & ſtrata. In ſemita judiciorum tuorum
Kierno- ſuſtinuimus te. Cupis Adverſis non frangi,
rum mer non vinci Secundis rebus? Et Felicitati, &
mori?s Tribulationi occurras in ſemita Judiciorum
Trine Domini. Horum timore fortis eris. Pleri-
tionis re- . 7 1. .
melium que enim ſuperantur, quia & via Judiciorum
eſt. in ſemitam Miſericordiæ deflectunt. Hi ve-
Timore 1r6 Suſtinuimus te, inquiunt; ſed ubi? In
Dei Feli- ſemita Judiciorum tuorum.
citas fit . . . . .
non noxia ſterio, Semitam dixiſſe non Viam. Semita
enim anguſtior eſt Via. Scilicèt: Non con-
ſiderandum, quòd perpauci Judicia Dei ef-
fugerint, ſed quòd fere omnes à ſeveritate
Judiciorum abſorbeantur. In ſemita Timo-
ris, non in via ambules, ſi ſuſtinere vis Do-
minum. Anima mea deſideravit te in nobte.
Nocte deſideravit, & veluti noctu dormie-
rit, de mane, inquit, vigilabo ad te. Quid
hoc eſt? Nônne Vigilaſti, ſi concupiiſti Deum?
Enimverò ardens Animus dormiſſe ſe cre-
dit, ſi tantùm deſideravit: Et quia venit
Nox, in qua nemo poteſt operari, lucem præ-
ſtolatur, in qua evigilaturum ſe ſperat, dùm
deſideria operibus cumulabit. Non igitur
ſibi blandiatur Vir deſideriorum; quia quæ
Eterno- totà nocte deſideravit, nec Vigilaſſe ſe pu-
"um cura. tat; ſed tanquàm gravi opprefla ſomno ex-
Intentio clamat anima, de mane Vigilabo ad te. Por-

Affeltus
ef⸗KNtum
zrabhat.
Virtus

ſolida.

reda. rô quid mirum, ſi mane Vigilet, dum om-
nes ſurgunt? At non, Vigilabo, ſolùm di-
Gloris xit, ſed, Vigilabo, inquit, ad te. Rarum
. "w. hoc prorſus. Nam in Pſalmis habetur; quod
Nipi Maneè exibit homo ad opus ſuum. Vide;,
prater quam diverſus Animus! Ad Deum Vigila-
Deum. bit manè, cæteris abeuntibus ad operatio-

nes ſuas. Davidicum hoc eſt, de mane Deo
Pſ. 7z. 2. invigilare, non Sibi. Deus Deus meus, ad
Rars: te de luce Vigilo. Noctem fortaſsè multi Deo
noiιο.
Adverſa fortuna ſemiſepulti. Tunc Deum cu-
piunt, quia illos faſtidit Aula, vel Mundus.
De nocte Anima mea deſideravit te; non id
Arduum. At, de mane Vigilabo ad te, cùm
Religioſ: arridet Fortuna, Dei tantùm Gloriæ inſudare,
ven er d . digioſum. Undè & ſpiri-
„an, Se- durum, rarum, prodigioſum. Undè Se ſpiri
eulars: tum evocat, & præcordia, ut tantum opus
innocen- abſolvat. De nocte, ſine ullius ope Deum de-
es & fe. ſideravit: Manè verò quot auxiliis fulciatur;
ce ut Vigilet, audias: Ned & ſpiritu meo in præ-
cordiis meis, de mane Vigilabo ad te. Viden
KCLihicæ Comment. Tom. VI.

Non vacat my-

impendent, cùm operari non poſſunt, ab

1

‚Lib. XVI. I1 5

& Corde, & Spiritu confoveri, ut manè Vi-
gilet, quæ per totam noctem deſiderando non
laborarat? David ſanctus, ſapiens Salomon;,
exorto tamen Felicitatis Sole, alter ſemiſom-
nis dormivit cum Bethſabæa: alter mortuo li-
milior quàm ſopito, ante Idola jacuit Idol
ſui, nunquam fortè evigilaturus. IIlud quo-
que perpendo inſomnem noctem non Som-
num manè conciliare, at Vigilias. Non ita-
que aliquando dormiendum dicas, ut Vigila-
re poſſis: ſed manè Vigilabis, ſi nocin non
dormieris, ſed deſideraveris Sponſum. Otium
non parit Vigilias. Vigilabis in luce Conſo-
lationum, ſi in nocte Deſolationis, & Aridi-
tatis non dormieris. Nox traducatur in deſi-=
derüs, ut ſine ſomno Mane tranſigatur.

Cum feceris judicia tua in terra, ju-
ſtitiam diſcent habitatores Orbis. Mi-
Jereamur Impio, O non diſecet ju-
ſtitiam. In Terra Sanéctorum iniqué
egit, & non videbit Gloriam Domi-

ni. Verl. 9. 10.

Regis exemplum fax eſt, imò lux, quæ
cæteros in viam reducit rectitudinis. De ma-
ne vigilabo ad te. A Septuaginta ità vertitur:
Lux judicia tua ſuper terram. Quare non mi-
rum, ſi Iſaias dicat: Cuùm feceris judicia tua
in terra, juſtitiam diſeent habitatores Orbis.
Davidem nudis incedentem plantis, multitu-
do comitatur excalceata. Tritum hoc ità eſt,
ut teratur tempus, ſi probetur. Pergamus.
Milereamur impio, & non diſcet juſtitiam. O Severitas.
noxia, & ſæva Miſericordia! Non hoc eſt
parcere, ſed crudelius perimere, ſi vulnus in
Cute formides, infigas in Animo. Quæ Pie-
tas iſthæc, à qua, dum non excitatur lethar-
gicus, præcipitatur in Mortem? Itane mi-
ſereris, ut juſtitiam non diſcat? Veniamus
ad fructus crudeliſſimæ Pietatis. In terra San-
ctorum inique egit. Exiſtimaveras ceſſaturum
à crimine, ſi ceſſares a verbere. En quò pro- Religionas
labatur impietas impunita! Vel in Terra San- he, factio⸗
Ctorum non abſtinet à flagitiis, qui inter ſup-
plicia Juſtitiam non didicit. Porrò Peccati Apoſtate,
Tenebras hic apertè videmus. Quid lucidius & Scan-
Gloria Domini? Et tamen non videtur ab aalizari
Impio. Incuſare ſolent Religionem iniqui trans- faciles.
fugæ, eammque Umbrarum arguunt;, virtutis perſecu-
ibi defectum, regularum excidium, pietatis zores Reli-
inopiam eſſe vociferantes. At deſipis, im- gionum.
piiſſime, & apertis oculis cæcutis in luce. Non
deeſt Gloria Domini in ſacris familiis, ſed
ſcelerum tuorum involutus Umbris non illam
intueris. In Terra Janétorum inique egit, &
non videbit Gloriam Demini. Non Gloriam
deſuturam, ſed tibi non conſpiciendam præ-
nuntiat Iſaias. Quod etiam clarius habetur
ex tranflatione LXX. Tollatur impius, ne
videat Gloriam Dei. Ergo ſi tollendus eſt, ne
videat Gloriam, non abeſt Gloria, quæ pur-
gatis luminibus videatur. Tu tolleris, non
Domini Gloria; Tu cæcus, non autem in
Cœnobio Nox eſt.

Domine;

316

Domine, exaltetur manus tua, ut non
videant: Videans, & confundatur
Zelus Populi, & ignis hoſtes tuos
devoret. Verſ. 11.

Septuaginta verò: Domine excelſum eſt bra-
chium tuum, & neſciebant: ſcientes autem con-
fundentur. Zelus apprehendet Populum ineru-
ditum: & nunc ignis adverſarios comedet. San-
ctus Hieronymus hic: Qui in Terra Sancto-
rum iniquè geſſit, ergéne Gloriam Domini non
videbit? Ergo non cernet triumphos meos,
qui magis me debet videre Regnantem, ut
ſciat, quanto bono careat? Et hoc preſſiùs vo-
ce interrogantis legendum eſt. Ad quod Pro-
pheta reſpondit: Domine, exaltetur manus tua,
peccati Ut te non videant impii. Cui reſpondit Do-
Jamna. Minus: Videant magis & confundantur. O ſi
Apoſtae. Hieronymum audirent Voluptarii, qui pro ni-
hilo dederunt terram deſiderabilem: cautiùs
prodigerent, credo, Fidei Patrimonium, nec
tam vili æſtimarent pretio Fehcitatem ſine pre-
1. tio, & menſura. Verùm quoniam in hac re
Hieronymus locutus eſt, mutire non audeo.
Illud tamen demiror, quod Propheta preca-
tur: Domine, exaltetur manus tua, ut non
videant. Deprimenda Manus erat;, ne videre-
tur, non propalam exponenda in ſublimi om-
nibus aſpicienda. Exaltetur tua manus, ut non
videant. Rectè. De iis loquitur, qui ſtatuerunt
oculos tuos declinare in terram, quorum ocu-
li nunquam ſublimes, quorum cor inhæret lu-
to: proſectè ab his non videbitur Manus Dei,
ſi extollatur. Non enim à terra revellunt ocu-
los Terræ Mancipia. Hoc totum transferri
poteſt ad Crucifixum, duin ſermo eſt de di-
mittendis injuriis. Domine, elevetur manus
tua, ne videant. Ah Domine, lateat vulnus
dexteræ, quo impediri non potuiſtli, quominus
carnifices benediceres, traheréſque ad te. Imòô,
Videant, & confundatur Zelus Populi, inquit
Dominus. Quo modo non erubeicet pulvis,
meditando vindictam, uno verbo offenſus,
cum vulneratam Ommipotentis Dexteram in-
tueatur, ex qua non fulmina excidunt, ſed hia-
cynthi. Non ferrum ſtrinxit confoſſa manus ad
vindictarn, ſed aurom vulneri infarſit ad mi-
ſericordiam. Manus ejus tornatiles aureæ,
etiam peſt vulnus. Nequaquam itaque eleve-
tur manus in pœnam vindicçantis, ſed demit-
tatur, ut videant, & confundatur Zelus Populi.
Superbia Cineris.

Eterno-
rum obli-
Vio.

Inimici
amandi.

Domine, dabis pacem nobis: Omnia enim
opera noſtra operatus es nobis. Do-
mine Deus noſter „ poſſederunt nos
Domim abſque te: tantim in te re-
cordemur nominis tui. Verſ. 12. 13.
Vnio. LXX. Domine Deus noſter, pacem da no-
bis: Omnia enim reddidiſti nobis. Domine Deus
noſter, poſſide nos. Domine, extra te alium neſ-
cimus nomen tuum invocamus. Vides reliqua
bona Pacem præcedere veluti ignobile vulgus,
Trizsla- Pacem verò, pompâ præmiisé, gravem &
tio feren- Opulentam ſequi. Id autem mirum mihi vide-
4da. tur: Poſſeſſos Juſtos ab alienis, & tamen, ut
Dei pra- Septuaginta vertunt, neminem id ſciſſe, præ-

mana⸗ 'n ter Deum. Planè ſubducendos jugo cenſeo

Oliva

tam alienatos à ſenſibus Servos, ut nec in Nibit
vinculis Tyrannum cognoverint. Dei ſolius krater
recordantur, vel in Aula, vel in Carcere con- Peum.
ſtiruti. Meliùs interpretaremur Prophetam, ſi „Aomines
diceremus, Judæos vel exteris Regibus man- Meas:.
cipatos nullum agnoviſſe Dominum præter Aulicms
Deum. Nimiruùm traditos ſe crediderunt, ſer- verus.
vituti à Domino; ideéque in Tyrannis Dei,erè
authoritatem venerabantur; Hominique ſervie-
bant, ut Deo obſequium exhiberent in Ho- 4untan
mine. Domine Deus noſter, poſſederunt nos Do- sonfor-
mini abſque te: hoc eſt, ex LXX. Extra te ari.
alium neſcimus. Nomen tuum invocamus. Inau- Obedien-
dita animi magnitudo. Regi ſubjectum eſſe, & ae
Deum implorare „ non Principem? Quis un- attendat.
quàm in Aulis Nomen Dei audit, mſi fortè
blaſphemetur. Dei nominis recordari, ubi Prin-
cipis tantùm Nomen reſonat, Heroicum ſanè.
Petant quævis, etiam factu incredibilia, &
facillimè impetrabunt.

Morientes non vivant, Gigantes non re-
Jurgant. Proptereà viſitaſti, & con-
triviſti eos, & perdidiſti omnem me-
moriam eorum. Verſ. 14.

LXX. Mortui enim vitam non videbunt;
neque Medici ſuſcitabunt. Ureircò induxiſti &
perdidiſti, & tuliſti omne maſculum eorum. Quis
unquàm Mortuis imprecatur Mortem? Aut
quis timuit, ne Defunctus reſpiraret? At,
non Mortui, ſed morientes ſunt, quos Pro-
pheta optat non vivere. Qui locus duplicem Rel'gioſu
interpretationem admittit. Primò; Morientes verus
non vivant: hoc eſt, Religioſi cum Chriſto Tepiditas
huic Sæculo nequam defuncti, non ulterius vi- ARateiaſt
vant Mundo: ſed quandoquidem Mortem ele- in de.
gerunt & Crucem, moriantur. Quid enim tur- Care ſu-
pius, quàm Mortuum vivere? Nihil igitur mi- perfias.
rum, ſi adeò malè accipiamur in Aulis; Nam
& viventes, & mortui tunc prodimus & Sepul-
chro; quod viſu horrendum eſt. Nemo conſor-
tium vult cum mortuo vivente. Larvas inter-
pretaremur, non homines hujuſinodi j irantia
cadavera; & Patrem, & Propinquos, obiſſe
contingat, in ſepulchro jacêère volumus, non
domum frequentare. Præſertim cùm Religioſi
Crucis, & Sepulturæ pannis initiati, tanquàm
Lazari quatriduani fœteant; & ſtomachum mo- Familia-
veant contuentibus, ligatos exire & tumulo ²: e
„ , . :. . . bæculari-
nullà Chriſti voce excitatos. Lazarus miracu- , „eſirs
lo eſt exiens & tumulo, non quia prodiit, ſed éſ, Serie-
quia ad Imperium Domini exivit; qui tamen tate, &
exivit mamibus, pedibuſque ligatis, & vultu Regulari
involuto ſudario. Quæ omnia, quo modo Re- sna
ligioſi in publicum exire debeant, apertè de- g,vdta.
clarant. Mortuos ſe vinculis, & pannis oſten- g. Laga-
dant, nec libertatem, nec pompam ſæcularem zus.
affectent. Mortui fumus, niſi Chriſti voce exea-
mus è tumulo; & cùm eximus, noſtræ nos
Regulæ comitentur habitu inventos, ut mor-
tuos. Porrò quàm rarò debeant morientes ſur-
gere, ex eo patet, quòd JrsUs altà voce cla-
mavit, nec lacrymis abſtinuit, evocaturus é
Monumento Defunctum. Benè ergo Iſaias:
Morientes non vivant, Gigantes non reſurgant.
Etiamſi Gigas ſis potens in verbo, & doctri-
nàâ, non reſurgas per Te, ſed ad imperium tan-
tùm ſurgas Paſtoris, & Chriſti tui. Alioquin
Spectris, aut Lemuribus aggregaberis, ſi, tu-
muli odio, remigras in domum aut tuorum;
aut

4

aut
keti
teret
Qui
ee!
nes e
etran
leci⸗
tuos
n nia
inung
mentel
zolr Norn.
Sjr tetced
ni. Qune
ech- ec (l
m. ..
lii ſ⸗
conwet
det ca
odore
Lazar

onil.

ludu,
1.

dep
d nal
Culper⸗
Plica

nla

untc

Domin
tnib
eis
nuile, Getas
hiu ua nol

.
l iſin

in memnol

lißt &l
1 ng

lun, Tenda
len ſeryart
in Voh.
iv dWim
u. aͤngel
* Deitci
Oons
ceptis:
Ut ſa
Myn
gum .
gravet
Clior

aut tuam. Secundus ſenſus eſt; Morientes non
Severitas. Tetinendos in vita, etiamſi aliqui pro illis in-
tercedant. Quod expreſſius colligitur ex LXX.
Qui pro Gigantes non reſurgant; legunt, Ne-
que Medici ſuſcitabunt. Non enim debent Pa-
tres etiam ſpirituales animarum iis vitam im-
petrare, qui vel moriuntur, vel obierunt.
Medicorum eſt, ægrotos curare, non mor-
tuos ungere. Veſpillonibus cadavera tumulan-
da traduntur, non ſananda Medicis. Myrrh
inunguntur non in ſpem vitæ, ſed in condi-
mentum ſepulturæ. Et Tumulus, & Myrrha

eH.

Seazda- Mortuis debetur. Medici verò pro nullo in-
loſ ei- tercedunt, vel ut vivat, vel ne ſepeliatur.
Penze- Quare ſeverè animadvertendum in Impios,
HS nec curandæ preces Suſcitantium. Nam ex
bidorum. LX K. Mortui non videbunt vitam, neque Me-
dici ſuſcitabunt. Nam malus Religioſus rarò
convertitur, & qui intercedit, non vitam red-
det cadaveri, ſed ſepulchrum tollet: & tetro
odore quatriduani Bethania inquinabitur. Vel
t Lazarus, ſi moritur, tumuletur.
4 Gs
gr Indulſiſti genti, Domine, indulſiſti gen-
ti. Verſ. 15.
geveritas. Septuaginta. Adde eis mala, Domine, ad-
e mala glorioſie terræ. Viden' idem eſſe, In-
dulgere, & Mala cumulare. Parcit, ſed Sup-
plicia geminantur: nam, adde, ſupponit alia
mala priùs immiſſa.
Domine, in anguſtia requiſierunt te, in
tribulatione murmuris doctrina tua
eis. Verſ. 6.
ntk i, Tibula- Septuaginta. Domine in tribulatione recor-
ligrurs, tio miilis. Jatus ſuum tui, in tribulatione parva doctrina
s; N Felicitas tua nobis. Si vexatus Domini recordatur, ergo
nise E⸗ noxia oblitus fuerat in Felicitate. David, Ad Do-
enootit Pl.119. I. minum, cum tribularer, clamavi. Non ſolùm
Lama Jugum memoriam Domini innovat Tribulatio, ſed
voci, Cbriti & linguam dirigit ad Deum. Quis verò cre-
cejliik Miave. deret, Tribulatione leve reddi jugum Legis,
Ouoo, un Mortifi- & per anguſtias onus Chriſti ſuave videri?
cumhatl cato Audi Iſaiam: In Tribulatione parva doctrina
i, t ereif. mua nobis. Nobis, inquit, ¶Zrumnoſis exigua
neckun olit. & levis eſt, quæ ingens, & nullo modo fe-
e d , Fervor. Tenda à Divitibus comploratur. F ortiůs legem
s nilck Regalarii ſervarunt Martyres in Equuleo „ quàm nos in
olitſl,n ebſervan- Viola. Levius jugum Chriſti Poœnitentibus,

kie: quam Delicatis. Inter Cilicia Lex dulcis, E-

, Enug Fine vangelium facile, inter Voluptates verò &
Conkerkei, dus. Delicias graviſſimum. Oneremus nos, & leve
elel f Onus judicabitur. Quare à Propheticis præ-
e , ceptis aberrant longè, qui ſubjectos mulcent,
r ut ſuavius eis reddatur pondus Evangelicum.
ken Myrrhâ linienda Crux, non Melle; nec Ju-
fi gum Domini ſublevatur, mſi novo Pondere
aſten gravetur. Quò ſeverior Diſciplina erit, eò fa-
w cilior Legum erit Obſervantia.
VolleN,.
, t, e⸗⸗ . . .
n A facie tua Domine, concepimus, &
, quaſi parturivimus, & peperimus ſpi-
heimg, cirem- Septuaginta: Propter timorem um, Domi-
M Pedtio ne, in utero accepinus, & doluimus, & pepe-
delc berfedtis., pimus ſpiritum ſalutis tuæ. Foecunda viiio Dei,

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Cl
an d

Stromatum, Lib. XVI.

3 17

quo conſpecto, concipimus, & parturimus, Tims Des
& demùm parimus. Magnum myſſterium in ,c„
eo latet, quòôd, A facie tua, vertatut, Frop- .
ter timorem tuum. Non ergo Perfectioribus, Zels s=
& ad faciem Domini intromiſſis deponendus "iveram
eſt Timor; ſed idem prorsuùs eſt, faciein in- H
tueri, & à Timore fœcundari. Porrò, non aff: das
ſterilis Contemplatio, quæ à facie Domini ſpi- ſineeffelcta
ritum ſalutis concipit, per Actionem effun- ns ſafßeise
dendum. Oratio laudanda, ſed quæ concipiat
animarum Zelum; qui non in corde ſolùm nu-
triatur, ſed per partum emittatur in lucem.
LXX. Peperimus ſpiritum ſalutis tuæx, quem
fecimus ſuper terram. Sic Moyſes colloquutus
cum Deo, & Rubi ardore recreatus, non Zelus a⸗
otioſus deliteſcit in ſylvis, ſed repedavit in niwarasm
Egyptum editurus, quem in deſerto conce-
perat, Spifitum. Pleriſque à Contemplatione
Cor intumeſcit, at Superbiæ vento, non Sa-
lutis ſpiritu. Non ita Iſaias, non ſic Samuël ;
dono Contemplationis humiliores. Nec ſteri-
lem, nec ſuperbum Oratio reddit, ſed, à
Domini facie Timore replemur, & Zelo.

Vivent mortui tui, interfedti mei reſur-
gent. Verſ. 19.

Mors expetenda, quæ vitam parit. Aman- Mortifi⸗
da vulnera, quæ interfectos vitæ reddunt „atio.
meliori. Non quicumque mortui, ſed mor- Bibala-
tui in Chriſto vivunt; nec quilibet inter- tio nen
emptus, ſed à Domino peremptus reſurget. dcetẽ.
Salubre ferrum, quod non tam mortem, ii,
quàm vitam infert. Scilicèt ex ore Filii ho- Confeſa⸗
minis Gladius prodit, undè in hominem in- rii dif-
ſpirata vita eſt. Non ſunt ad mortem Domi- ereti⸗
ni ſagittæ?: nec morti deſtinantur Domino
conſepulti.

Eaæpergiſcimini & laudate, qui habita-
tis in pulvere: quia Ros luminum Ros
tuus, & Terram gigantum detrahes
in ruinam. Verſ. 19.

Septuaginta. Reſurgent mortui, & reſurgent
de ſepulchris, & lætabuntur, qui ſunt in Ter-
ra. KRos enim tuus ſanitas eorum, Terra autem
impiorum cadet. Expergiſcimini. Itäne dormi- Mortis
mus in pulvere? & Mortis nos capit oblivio obliviss
vel in cinere? Nemo immunis aà Somno,
quandoquidem „ omnes Dormierunt, ſicut
mortui in Sepulchris. Conqueritur Eucherius
nihil æquè frequenter obſervari nobis ante
oculos, quàm Mortem, nihilque velocius è
mente labi. Habitant in pulvere, & tamen
excitandi ſunt à Propheta. Quis ſomnus ac-
cubantium in viola, ſi dormitur in cinere?
Invertamus explicationem. Plerique credunt Felteitas
miſerrimam eorum Vitam, qui ſemper medi- miſera.
tationi Mortis inſiſtunt. At tam alto merguntur Felicitae
ſopore, tantâque fruuntut quiete, qui degunt vera-
in pulvere, ut opus ſit illos excutere. Exper-
giſcimini, qui habitatis in pulvere. E contrà
audio canentem Senecam, LVigiléſque trahit
Furpura noctes. Quôdque ſuave in pulvere ap-
paret, Ros luminum eſt, quo Cinis rigatur.
Luce irrigatur pulvis, Umbrâque tumuli ra-
dios gignit lucis inocciduæ. Non autem
negligenda videtur interpretatio LXX. Re-
Jurgent mortui, & reſurgent de Sepulchris, &.
D d 32 Iætas

318 Oliva

Iætabuntur, qui ſunt in Terra. Reſurrectionem
loan. II. Optas à ſceleribus, Illudque Veni foras Hiero-
437 nymi præſtelaris? Sepulchrum habita, cole
Sepulchrum. Non in foro, non in aula tanta
reiurreckio promittitur; ſed, reſurgent; in-
quit, de Sepulchris. Porrò notandum, quod
ait; Daudate, qui habitatis in pulvere, quia
Ros luminum Ros tuus, & Terram gigantum
Morts detrahbes in ruinan. Duo promittuntur habi-
meditatis tantibus in pulvere, Lux & Victoria. Scili-
Eleltio cèt, qui Mortem meditatur, Felicitatem hu-
ſtats. manam non ſublimem conſiderat, ſed ruitu-
ram, & fragilem. Cùm Solium contempla-
tur, illic eminentem hominem detrahit ad Se-
pulchrum, & dùm mortalem illum conſiderat
etiam in throno, Thronum deſpicit, & Im-
Selices perium. Vis triumphare de Pompis? Terram
von , gigantum non ad aſtra evehas, ſed detrahe in
mwgere- ruinam. Imminentem caſum perpende, non
inm con- Verò culmen mirare periturum. Gigantes ſunt,
semptus. Cæteris fupereminent;, ſed reliquis illos æqua-
bit mox ruina ſequutura.
4
Vade, Populus meus, intra in cubicu-
la tua, olaude oſtia tua ſuper te,
abſcondere modicum aTd momentum,
donec pertranſeat indignatio. Ecce
enim Dominus egredietur de loco ſuo,
ut viſitet iniquitatem habitatoris Ter-
ræ. Verſ. 20. 2 I.

Sibi blanditur, ſeſéque decipit, qui muni-
tum ſe iat credit, ſi Solitarius ſit. Non con-
tinuò ſolus eſt, qui Solitarius eſt, inquit Stoi-
cus. Sola Virgo, etiam cum alloquitur An-
gelum; nec ſolus David, dum, ſine comite,
Bethſabæd eminùs ſauciatur. Non ſolùm, in-
Gireum- quit Iſaias, Intra in cubicula tua, ſed addit,
Re Claude oſtia tua ſuper te. Tua monet, ut clau-
das oſtia, non oſtia cubiculi; nam, etiam ob-
Celle pe- ducéto oſtio, niſi claudatur Cor, facilè Ser-
rieula. pens irrumpet. Imò ipſe non rarò ſolos nos eſ-
ie patitur, ſéque in peſſulum convertit, ut nos
in ſeceſſu claudat, quò pectus cogitationibus
IIa. 27. 1. reſeret. Viſitabit Dominus ſuper Eeviathan,
Conſreien Jerpentem vebtem. En quomodò vel Dæmon
tia ape- transfiguratur in Vectem, ut Solitarios faciat,
rienda. quos iolos eſſe non vult, ſed ſolos cupit pug-
nareé, ut deſperatius ſuperentur. Claude ita-
vita mix- que ofſtia tua fuper te. Oculi ſcilicet, mens,
12. memoria coërcenda, ne, quod contigit Hiero-
nymo, Romanis ſpeclaculis interſimus in ſaxis
recluſi. Neque hoc Prophetæ eſt ſatis. Poſt
cubiculum, & peſſulum adhuc inclamat; Ab-
ſcondere modicum ad momentum. Quanta cu-
ſtodia indicitur, ubi in clauſo cubiculo adhuc
Dei Miſi- jubemur abſcondi! Hic præterire non poſſum
ricordia. Divinæ vindictæ celeritatem, quæ momento
Clemen- iter ſuum conficit. Abſcondere modicum ad mo-
tia. mentum, donec pertranſeat indignatio. Ecce
enim Dominus egredietur de loco ſuo, ut viſitet
iniquitatem habitatoris Terræ. Et citôò tranſi-
turam Iram, & Deum egreſſurum de ſua ſe-
de, ut puniat, apertè videmus. Non enim ſi-
bi regnare videtur Deus, ſi ſæviat. Magnum
IIa.26.2z. Verò documentum vehit, quod ſequitur: Et
revelabit Terra ſangitinem ſunm, & non ope-
Rex ioſe tiet ultrà interfeltos ſuos. Non conquerantur
judicet. Principes, tegi ſcelera; nam, ut primum
Deus viſitat iniquitatem, vel humus indicat
homicidas. Non produntur crimina, quia non
*

eſt, qui requirat. Non ſufficit præmium, poœ-
nâſque divulgare: fſurgendum Principi eſt, ſi
crimina cupiat recognoſcere. Ecce enim Domi-
nus egredietur de loco ſuo, ut viſitet iniquita-
tem. Tunc ſupprefſa ſcelera emergent, tunc Epiſrope-
vel cadavera proſilient & tumulis, ſi Princeps, ""m veß-
ſi Præſul non ſedens, ſed & lecte deliciiſque znzis.
exiliens impietatis ſemitas indaget. Pompa, Sg eke
non ra eſt, ſi dum in ſecleſlum edicta ri- .
bis, ſceleris fortè non expers vel in ſylvis,
vel in epulis inſanis. Delicatus es, ſi leporem
ingenti labore inſequeris, latens crimen otio-
ſus venaris. Si feram cupis irretire, reum-
que confodere, Deum imitare. Egredere de
ſede tua, Tuüque per te latibula ſcrutare;
haud dubium, quin Terra revelet ſanguinem,
prodtque interfectos. Et ſanè in convivio,
perditus ſine veſte nuptiali epulabatur, quan-
do accumbentes convivas Pincernæ, & Pro-
mi luſtrabant: ut autem intravit Rex, tunc
enimverò fozditas illius apparuit, & ejectus
eſt. O quàm ſæpe Imperantes & Primores Ec-
cleſiarum, ſi ſuiſmet oculis recognoſcerent
Præfecturis impoſitos, reperirent, quos liga-
tis manibus projicerent in tenebras; cùm inte- Aulici
rim vinculis obnoxæii abutuntur poteſtate li- Giænandl,
gandi, atque ſolvendi in luce Nationum! No-
tandum autem Regem illum, cùm Coœnam in-
ſtrueret, Hominem dici: Homo quidam fecit Luc. 14.
cœnam magnam. Regem arſtem appellari, quan- 16.
do Judicaturus, & Puniturus indignos, aſfſur- Severitas.
rexit. Lutravit autem Rex. Et hic quidem clau- Matth-.
dos potiſſimam admiſit, & pauperes: ut eos 22. 1I.
doceret honoribus ſublimandos, quos inopia Pignitas
ad aulam pervenire non ſinit. Quia tamen & cai confe-
hi aliquando non apti ſunt, quærat & in his rendae
chlamydem nuptialem.

EFXCAP. XXVII.
ISAI K.

In die illo viſitabit Dominus in Gladio
uo duro & grandi & forti ſuper
Leviathan Serpentem Vectem, & ſu-
per Leviathan Serpentem tortuoſum.
Verf. 1.

N à quo obſtruatur Cor, ne Superiori Conſelan:
pateat. A Serpente Vecte obſeratur. Quod nende.
ut reducat Deus, gladio utitur duro, grandi,
& forti. Inciditur nodus tortuoſi Serpentis;
non reſolvitur; Alexandri videlicèt more, qui
dià à nodo Gordio illuſus, dùm illum gladio
diflecat, Oraculi ſortem non tam implevit,
quam ſapienter eluſit.

In die illa vinea meri cantabit ei. Ego
Dominus, qui ſervo eam, repente
propinabo illi, ne fortè viſitetur con-
tra eam. Nocte & die ſervo eam-
Verſ. 2. 3.
bermo

Quid eſt, quòͤd Vinea cantatura eſt, & Spiriime⸗

. . ☚. 1.
loquitur pro Vinea Dominus? Nimirum, ,zum

cùm de Deo loquimur, Dominus in nobis lo- Dei im-
quitur. Non enim vos eſtis qui loquimini, e plendnm.
Wiritus Patris veſtri, qui Loquitur in vobis. Ne- Matth-
que 10. 200

14 que
iv etlali

et. potat

it arat,
6 lix. 1

N
n

Uitque
ropi
ſui- b.
In4
ue Cur
jonii jlam
Slu Non

Gnch, nin
qui N
ℳℳ,
in nle⸗
So dy hoc P
11. u
Uferi⸗ .
zin⸗ Cecis
„. ote
Cm. Aurer
n
zmin Iulh1
un s N te
ſu. er l
Cinit
ſd pe
inna!
Nnus
Ooblis

ludi⸗
mn

Minſ⸗ E
ludn in
ahii
tam:
Deus
88)
tur,
etiar,
ſitett
Her-
cend
Quin
nitfe ct
Und.
hen Pella
6 ſhini
huner
Gnurn
es
Mand
Colnn
Dei
in
lunt.

Gti

e

mn, N
neſl
N
n, 1
e D
k.
I i,
ilee
en N
e )R
Nileni
1 D
dammi,
r.
E

.

ingel⸗

Et Ktiuns

—

FII.

1

4

,

bſennn ,
run
wol Een
oh ins
mün
tn eñn⸗

ſeereta.

raia dque ſolùm Lingua Vineæ Dominus eſt, ſed
Dei om- etiam Potus. Potat Dominus Vineam, non
nia farit. potatur. Repente propinabo illi. Non ergo ſibi
Booſenir. arat, ſibive colit Deus, ſed nobis occat, me-
Deo dare titque nobis. Nec merum exigit à Vinea, ſed
scci- propinat. Charitatis porrô divinæ argumentum
dere. hic apparet. Repente, inquit, propinabo illi.
Zelus a- Qur? We fortè viſuetur contra eam. Deo ſuo
nimarum illam Dominus replet, ne ſterilis habeatur.
nibitqs. Non infructuoſam Vineæ ſterilitatem incla-

Peeloſta. mat, ſed merum largiendo, ſupprimit, eique
ſtici ode- excubat tanquàm frugiferæ; ne fſcilicèt fru-

zin: dva- Gum deſperare videretur; ſi cuſtodiam inter-
ritiam. mitteret. Nocte & die ſervo eam. Paſtores;,
coretie quam tardè debeant ſubjectorum infœcundita-
Tyroole. tem arguere, exemplo Domini monentur;
aadas, qui Vinex meri merum propinat, & ſuper
Superior infoecunda ſeverè vigilat. Septuaginta verô
elùm ali- hoc poſtremum ità vertunt: Capietur enim no-
us pu- SIe, die autem cadet murus. Fruſtra vigilas, ſi
niat. — 5. 5
Seyevior oCtu dormias. Nam, cùm Somno indulgendum
Ei diſere- credis, capietur Urbs. Etiam requietis tem-
