Won eſt ſolium Filiæ Chaldæorum; Una ſiqui-
dem Chunegunda inter ſceptra Lilium ſerva-
vit. Quartum, Delicias fugiendas, parentes,
& filias impuritatis: Ulrà non vocaberis mol-
lis & tenera; Lilium inter ſpinas floret in Can-
ticis. Quintum, Exomologeſis, & Conſcien-
tia aperienda: Denuda turpitudinem tuam ;
Fruſtra enim de exteriori Vir ginitate ſibi blan-
ditur, quæ intima fœditatis cortex non rarô
eſt. Sextum, Flumina tranſmmittenda: Tranſi
fumina; Temporalia fugere debemus, quan-
doquidem illa nos fugiunt : Memineriſque jux-
ta flumina ſteriles arbores plerumque prove-
nire. Populos, Ilices, Ulmos, Salices.

Amicitia
non bong.

Sede tacens, & intra in tenebras Filia
Chaldæorum: quia non vovaberis ul-
trà domina regnorum. Verl. 5.

Et filentium, & ſolitudo abdicatæ ſuper- Religiaß

biæ juſta perſolvunt. Si Imperi Lucem ab- ſewilaen.
aréei.

dicaſti, ama Tenebras. Dolendum „ quòd Taginnat.
multi & diem reliquerint, & noctem hu-
crepuſculiſque religioſæ
cujuſdam

militatis oderint,

ujut
ſilere
in

ne 1
mm. 66 (hl
AAilr. gebri

Sita.

pone
giss
ante 6
erell
ex ti
ts ad
ceber
kelior,
lesſep
Eeul
onea
tari te
1e. M.

ſunthe

i
pcfit⸗

umu

dit in
U eun
Titor
Mitis
in ſeel
inez. Perat
ſel Miler
diarun
iun
lieſa. Miſeni
iif. nicor
lhe. mileri
In 2, udei⸗
ftii chcinm
1 Cordiæ
D et,
manun
hi non
di
Drimen
dat,
Regen
Glbus
berur
Gepre
Chra 1

Stromatum, Lib. XVI.

cujuſdam gloriæ delectentur. Nec ſedere, nec
ſilere norunt, tenebraâſque faſtidiunt, quibus
Dignitas in Filios Lucis cooptantur. Aliò Prophetæ

stdiean ſenſus inflecti poteſt. Iura in tenebras, qui
, ,, non vocaberis ultrà Domina regnorum. Matu-
07. . . . — ..
ula de- I& conſulit, ut occaſum imper voluntariis te-

ſerenda. nebris antevertat: utque ſecedat in umbras
monet;, antequam recedat Felicitatis lux. Mi-
nùs dolerent defectum fortunæ Principes, ſi,
ante ejus fugam, ſpontè clavum ab ejus rota
revellerent. Hoc quod Principibus ſuademus
ex timore deficientis Imperii, ex certo Mor-
Msrtis tis adventu omnibus ſuadendum eſt. Non vo-
memoria, Caberis ultraà Domina gentium, quæcunque
ſuperba dominaris: Intra ergo in tenebras in-
teriores, antequàm ligatis manibus in exterio-
res ſepulchri projiciaris a Morte. Undique nos
ſepulchrales umbræ circumdant: cur ergo ul-
troneas non ſubimus, perpetuas caligines Tar-
tari redempturi? Intra; ne compellaris intra-
re. Morere pompis, quandoquidem illæ tibi
ſunt perituræ.

Iratus ſum ſuper Populum meum, con-
taminavi hæreditatem meam, & de-
di eos in manu tua. Non poſuiſii eis
miſericordias; ſuper ſenem aggrava-
ſii jugum tuum valde. Et dixiſti:
Ia ſempiternum ero Domina. Non po-
ſuiſii hæc ſuper cor tuum, neque re-
cordata es noviſſimi tui. Verſ. 6. 7.

Si provocatus ad iracundiam Dominus tra-
dit in poteſtatem Babyloni Populum ſuum,
ut eum debito ſupplicio afficeret, cur conque-
ritur cum Babylone, quòd erga Ifraélitas im-
mitis extiterit? Solio exturbabitur Babylon,
in ſceleſtos miſericordiàâ non uſa, quos acce-
Clemen- pPerat cruciandos. Enimveròô vel in Supplicio
i erge Miſericordiam regnare ſtatuit Pater miſericor-
Tapſos. diarumn „ & Deus totius conſolationis. Judi-
cium ſine Miſericordia his, qui non fecerint
Confeſſa. Miſericordiam. Procul dubio Judicium miſe-
rii indiſ- ricors foret, ſi in judiciis miſerias Miſericor-
„C„ diâ temperaſſent. Ideò David Filio ejuſmodi
“ ge. miſericordiam precabatur, cùm diceret: Deus
Pl. 71. 2. Judicium tuum Regi da. Tuum, inquit, Ju-
Affzbili dicium, in quo, tanquàm in nocte, Miſeri-
tas. cordiæ faces intermicant. Meritò Imperio ca-
Ren, , det, quæ acerbius ſæviit in eos, quos ejus
manui dederat Dominus Altiſſimus. Quatuor
hic non prætereunda indicantur. Primò, De-
di eos in manu tua; non itidem pedibus com-
primendos ſubjecit. Rarus qui imperare ſe cre-
dat, ſi ſubjectos ſibi populos non conculcet.
Regina, inquiunt, in Apocalypſi Lunam pe-
dibus premebat. Ità eſt, ſed ſtellis cinge-
batur: ſcilicèt innitebatur Lunæ, non Lunam
depreſſura calcabat: non enim eadem Pul-
chra ut Luna diceretur, ſi per contemptum
eam contereret. Secundèe, Non poſuiſti eis
Miſericordias. En quid requirat à Principe vel
in ſupplicio Deus? Tertiè, Nuper denem ag-
gravaſti jugum tuum välde. Senectus ſubdu-
cenda erat jugo, non opprimenda; Jugúm-
KRex legem que ad ſummum imponendum, non aggra-
Pei ſer- vandum ſuper imbellem, & impotentem ac-
vari c- 7 . 2
e. ceperas. Quédque dolendum eſt maximè, Ju-
Supberior gum non Domini, ſed ſuum, ſubire coégit
Ifraelitas immitis Babylon. Quam frequenter

ſui obli-
viſeatur. Ethicæ Comment. Tom. VI.

HDW

353

ad privata commoda ſubjectis tum Superio-
res, tum Principes abutuntur, quibus onera
imponunt graviora, quàm exigat juſtitia. Me-
tuat ſibi quiſque ab hac peſte, quicumque a-
lios moderatur: nam facile Noſtro, pro Do-
mini jugo, colla premimus ſubjectorum. Quar-
tòô, Et dixiſti, in ſempiternum ero Domina.
Omnis hinc pendet pravorum Principum im- Mortis
pietas: dum enim æternos ſe fore Dominos oblivio.
autumant, Æternitati non provident: sicque pelicitas
ſæculorum ſpe vand Regnorum decepti Æter- fluxa.
num Regnum non conſequuntur. Æternùm Dignitas
ſi cupias efle Regem, non ſempiternum te „atat
credas futurum in Regno. Ideè Dominus ob- mores.
litam Babylonem conqueritur Noviſſimi ſui:
alienæ etenim necis appetens, ſuæ non recor-
datur; cumque obitu ſubjectorum eorum bo-
na invadit, de ſuo excidio non cogitat. Non
poſuiſti hæc ſuper cor tuum, neque recordata es
Noviſſimi tui. Alienam facilius ſperamus mor-
tem, quaàm noſtram timeamus. Cujus recor-
dationem ſi collocaremus ſuper cor, difficilius
ſomnia Immortalitatis vanæ irrumperent, qui-
bus à vera Immortalitate excidimus. Excu- Mortis
bet præ foribus cordis Mortalitas, quæ ar- wemworia;
ceat vanam ſpem Vitæ. Immortalis eris, ſi te
cogites moriturum. Ut enim Reges armis un-
dique vallantur, inſtrumentis necis, ut vitam
ſervent: ita nos EÆternam Mortem evade-
mus, ſi Mortis recordatione cingemur: mili-
tabitque Immortalitati futuræ præſens Mor-
talitas, ſi Immortales nos fore ſperemus, Mor-
tales verò vivere pro certe arbitremur.

Et nuneg audi hæc delicata, & bkabi-
tans confidenter, quz dicis in corde
tuo, Ego ſum, & non eſi præter me
ampliks; non ſedebo Vidua, & igno-
rabo Sterilitatem. V'enient tibi duo hæc
Jſubitò in die una, Sterilitas, & Vi-
duitas: univerſa venerunt ſuper te,
propter multitadinem maleßcioram
tuorum. Verl. 8. 9.

Quæ Virgo initio capitis dicta eſt, Virgo Felicitas
Filia Babylon, modò Viduitatem ei expro- Kaxa.
brat Propheta, loquiturque de fœcunditate Compati
Puellæ Innuptæ. Nimirùm Virgo dicta tunc neſcistes.
eſt, cùm illi dicebatur; nequaquàm vocaberis 1yr0 non
delicata & mollis, nunc verò cùm delicata de- ſperbiar.
ſcribitur, haud mirum ſi de Viduitate ſit ſer-
mo. Ut enim quæ mollis eſſe deſuüt, Virgi- Diffden-
nitatem ſervare potuit; ità inter Delicias Vir- tia ſui.
go eſſe non potuit, ſed magis Sterilis dice- Cafitatis
tur & Vidua, non quòd privata ſit Viro, ſed lac Mor-
quòèd orbata fuerit Virginitate, à qua fœcun- zificatio
dabatur Prole non perituràâ. Et nunc audi hacx K.&, &
delicata, & habitans confidenter. Viden' in- Pauper-
ter Delicias enutriri Superbiam? Quæ dicis Peji eie.
in corde tuo, Ego ſum, & non eſt præter me Felieitas
amplius. Cur loquatur in corde ſuo ſuperba noxia.
Babylon, quæris? Planè cui loqueretur, quæ
ſe ſolam credit eſſe præ faſtu, & tumore?
Et non eſt præter me amplius. Adeò cæcutit Su-
perbus, ut cæteros vel non computet, vel
non videat. Sanctus Bernardus Superbum in
invio aberrare teſtatur; quòd aut ſolus eſſe cu-
piat, aut cum reliquis habitare dedignetur.
Dicamus Babylonem ſuum ad cor loqui; quèòd Aulici
mali Principes de Regno ſoliciti in Aurem Cor ilerie

Gg 3 ver-

Dignitas
in indi-
gno.

Confeden
tia in bo
minibus.

354 Oliva

verterint, audiendi Delatores cupidiores, quàm
amandi Subjectos. Quid amorem expectas à
malo Principe? Non Cor gerit in pectore,
ſed Aurem; auditque Sibi, non Te diligit.
A Saüle audiri potuit David, amari nunquam
valuit. Illum pulſantem Citharam, illum mi-
nitantem Goliæ, illum Præputia hoſtium pro-
mittentem audüt libentius, quam amavit. Sci-
licèt Cor Regis impii in Aurem abiit, quæ
audiat, non amet. An non Herodis Cor con-
verſum in Aurem eſt, cuùm Joannem, quem
liübenter audiebat, obtruncavit? Verùm con-
gruentiùs diceretur, ſi affirmaremus, Baby-
lonem loqui in corde ſuo, quèd ipſum loqua-
tur Cor, quod, ut plurimùm, in Regibus ini-

Aulicor quis commutatur in Linguam. Non amant hi

ſpes.

Principes, ſed loquuntur Amorem, fallitur-
que, qui ſe gratioſum fore confidit Imperanti.
Non ille Amor, ſed Sermo eſt: Nec amant
Corda in Linguas verſa, ſed Amorem jactant.
Pompa Regiæ Charitatis explicari poteſt, me-

Prov. a1. dullaà ſaginari non poteris. Cor Regis in manu

I.

Habita⸗
wali.

Cognitio

ſai.

Luc. 12.
1.

Mulier
Lomi ſit.

Domini; ideéôque in pectore Regis non rarò
pro Corde Lingua, quæ Aulicorum inopiam
verbis deludet, non dilectione munerabitur.
Non ſedebo Vidua, & ignorabo Iterilitatem. U-
trumque verum, etiamſi à mendaci fœmina
promanet. Non enim ſedebit Vidua, quæ e-
tiam Virgo vagabatur. Etenim, niſi vagare-
tur, non illam monuiſſet, ut conquieſceret I-
ſaias initio capitis: Deſcende, ſede in pulvere
Virgo Filia Babylon. Petulans ergo Vidua nec
pudorem induet, cùm nuptiarum ornamentis
exuetur: Et Viro deſtituta ſola erit, non ſoli-
taria, ambiétque plateas, & fora, domi mœ-
chis extinctis. Et ignorabo Qterilitatem. Ità
prorsaàs: Sterilis cùm fueris, Fœcundam te
putabis, nihil cùm paries cœlo, adhuc tamen
onuſta operibus mortuorum nefcies Sterilitatem.
Nihil æquè metuendum, quam Infocundum
eſſe, & propriam Sterilitatem ignorare. Ste-
rilitatem ignoravit in exundanti fructuum u-
bertate ftultus ille, qui animam ſuam gratu-
labundus alloquebatur, Anima mean; multa
ona habes, citò tamen infœcunditatem co-
gnovit ſuam nudus extractus & vita, æternæ-
ue damnatus inopiæ. Stultè ergo Babylon;,
Won ſedebo Vidua, & ignorabo Sterilitatem.
Imòô fapienter. Nam Vidua, quæ domi non
ſedebit, ſed vaga circùm ibit, brevi ignorabit
Sterilitatem, portentoſo miraculo petulantiæ“,
& ſine viro, & non ſine prole. Quæ enim va-
gatur Vidua, ut Viro careat, Filiis abunda-
bit. Sic Thamar Vidua non domi ſedens,
ſed in publico proſtituta, geminis conceptis
Pharez & Zaram Sterilitatem eluſit. Audia-
mus tandem comminantis Dei ſententiam. Ve-

Confiden. nient tibi duo hæc ſubit in die una, Kerilitas
tes in bPro. & Viduitas; univerſa venerunt ſuper te prop-

sectori-

ter multitudinem maleſficiorum tuorum. Nota,

Sus. . 1. .
eli, isas Venient tibi ſubité- Non ergo longè abſunt,
vel à Regia Felicitatis ærumnoſæ calamitates.

Ruaxs. .

Imò tam brevi confinio diſterminantur, ut,
cùm Deus dixerit, Venient, mox adveniſſe
dicuntur; Univerſa venerunt ſuper te. Quid
ergo Regio flori homines innituntur, quem
tam citòô pungentes ſpinæ circumcingent ?*
Proximam ſane trumnam Throno teſtatur
Baltaſar, a menſa pertractus ad ſupplicium,
Holophernes tumulatus in toro, Aman ſuſ-
penſus in ligno hoſtibus deſtinato. Venient
tibi ſubits. Tam ſubitò, ut ociùs miſeriæ iter

abſolverint, quàm Dominus ſententiam pro-
nuntiarit. Univerſa, inquit, venerunt Juper
te, propter multitudinem maleficiorum tuorum
Sileat aliquando querula mortalium natio,
nec Deo exprobret peenas ſuas. Noſtra, no⸗
ftra nos opprimunt maleficia, longè diſſitas
calamitates, tranſmiſſis criminibus tanquam
nuntiis, accerſimus. Multitudine maleficio- Trilala
rum obruimur, gravamurque noſtrorum pon- ioxit
dere ſcelerum. Sua Abſalonem coma ſuſpen- lins.
dit: ſuum ſibi Aman excitavit patibulum: à
ſuo telo necem ſibi impetravit Saul, æ què
Mortis, & Vitæ inops. Sapientiam verò Dei
libet advertere in ſupplicio Babylonis: In die
una Sterilitas & Viduitas. Nota ſterilitatem
irrogari, ante viduitatem. Cùm enim Baby-
lon & vidua, & adhuc non ſterilis futura
crederetur, quò⅛d impudicum ſcortum ſibi
prolem vel ſine conjuge provideret, Sterili-
tate damnatur, quam Viduitas etiam conſe-
queretur.

Dixiſti, Non eſt, qui videat me. Sa-
Pientia tua, & ſcientia tua hæc de-
cepit te. Verſ. 10.

Videri ſe non credunt à Deo Scioli ocula- Talenis
ti. Itâ-ne, qui finxit oculum non conſiderat ? ſine Spiri-
Sapientià tuâ infatuatus miſerè es, deſipiſque, p
qui nimiùm ſapis. Scientia gladium imitatur, Ssass
quem niſi tractare noveris, feriêris, non fe- ſive Spiri-
rientem propelles. Salomonem quoque audias, u.
Mellis parum adhibendum commonentem. Ve-
rùm conſideremus, quomodèò ſua eum ſapien-
tia deceperit. Et dixiſti in corde tuo, Ego ſum, Iſa.47. 11.
&, præter me, non eſt altera. En Scientiam
inflantem! Sapientiæ filia Arrogantia, Stul-
titiæ parens, adeò ſeducit, quos inflat, ut
ſolos eſſe ſe credant, inter innumeros Sapien-
tes. Quæ porrô inſania, Solam ſe credere, bPolitica
tot ubique Urbibus imperantibus? Scilicet, Aulicora
quæ Politicorum aſtu omnia neſcire cogitur, "wnia ns
ita reliquorum imperia callet, ut ne illa qui a, e,
dem exiſtere putet. Miror planè Imperium heranc.
Babplerutum innumer Satraparum multitudi- us.
ne ſtipatum adeò alienorum regnorum rude; Saperbia.
ignarumque, ut ſolum ſe credat eſſe, cùm Aoaa-
brevi à potentioribus obruendum foret. Itaà ſe e, gen⸗
habet Regia adulantium mendaciis enutrita, mwum de-
ità imbuitur à Satrapis Mens Principum Eth- Aecer.
nicorum, ut exterorum ne quidem norint do- Adaulats-
minatus. Undè non mirum, ſi ſæpe victo- 726.
res barbaros patiantur, quos neduùm extare W
cenſuerunt. Benè ergo ſequitur: Veniet ſuper flat.
te malum, & neſcies ortum ejus: Veniet ſuper Ibid.
te repenté miſeria, quam neſcies. Haud mi- Dignitss
rum, ſi imparati opprimantur, rerum, & n,
gentium imperiti. Ego quidem non ſtupeo
malum erupturum, cujus Babylon non intel-
hgit ortum: miror miſeriam ſuperventuram,
& à Babylone, poſtquam advenerit, non re-
ſciendam. Veniet repenteè ſuper te miſeria, quam Cognitis
neſcies. Super illam irruet, & ab illa non ſen- ſui.
tietur? Quid hoc portenti eſt? Nimirùm Re- E bee⸗
gum non prudentium hæc ſumma calamitas, and.
Miſeriam ſuſtinere, & neſcire; beatum di- palicitas
ci, & infelicem eſſe; cubare in viola, & noxia.

urticis compungi, cingi coronã, & catenàâ Tribuls-
præcingi; fortunatum prædicari, & ærum- fio veres
nis opprimi; conſumi, & lucem tantàùm ja-
ctari. Sic Victima Jovi ſacra, inter plauſus,
infula-

tt.

(un!:
N
numnſin. Nehen
Veten
ceol
Goene
epule
Lu,
mottal
turor
ole
ſe
ſi cad
conlul
annos
horul
Colür
cbe ſe
. eolgue
uit.!
gnoven
bendn
Pro die
Putatot
ſur ie
Plando
Drähe
ſterett
IK. Po
Guitur:
ninam
le, i
tinga
g le
. Martt
yne. ſir⸗
* 4 ce
e, tüht
ullt ſi
Deriot,
les ſeun
leror
ſt Dal
tmam
dien
mmn
ſalie

Stromatum, Lib. XVI.

infulata properabat ad ſecurim. Sic Ligna ti-
Adulzto- neis abroduntur, nec ſentiunt. Sic Flumina
. ad ſepulchrum currunt, tanquaàm ad ſolium.
Pignita: Et quidem Propheta repentinam miſeriam fo-
noxis. re prædicat, quæ majori niſu concutere ſolet
Conſilia. & mollem, & imparatum Regem. Nihilò ta-
men minùs adeò palpatur à ſeductoribus, ut
cùm Miſer ſit, in ſinu regnare dicatur For-
tunæ.

rii bont
vari.

Defeciſti in multitudine conſiliorum tuo-
rum, ſtent, & ſalvent te Augures
Cæli, qui contemplabantur ſidera,
& ſupputabant menſes, ut ex eis an-
nuntiarent ventura tibi. Ecce, fadti

Junt quaſi ſiipula, ignis combußſit eos,
non liberabunt animam ſuam de ma-
ng nu fammæ, non ſunt prunæ, qui-
bus calefiant, nec focus, ut ſedeant

ad eum. Verſ. 13. 14.

Quid ſpecularis in ſidere, luteum ſimula-
Morris Crum? Felicius, quæ tibi ventura ſunt, com-
ortis . 1 .
memoria. Prehendes in Pulvere, quàm in Cœlo. In Pul-
verem revertéris, non vertéris in Stellas; i-
deéôque in Cinerem lumina deflectas, ab eo
docendus Occaſum tuum. Tuum tibi Cœlum
Sepulchrum ſit, Stellæ Vermes, Putredo
Lux, Sol Umbræ, Pulchritudo Nuditas, Im-
mortalitas Mors. Defecit ergo Babylon, dùm
futurorum oraculum, non à Tumulo, ſed à

3 7 Politici

& ſupputabant menſes. Vix horas numerares,
ſi cadavera tuorum conſimilium, non ſidera
conſuleres. Facilè eò prolabitur, ut menſes,
annos, & ſæcula ſupputet caducus pulvis, und
horulà difflandus, ſi à luto oculos avertat „
Cœlumque petat obtutu. Job vermibus undi-
que ſcatens, non menſes ſupputavit, ſed dies,
eôſque breves. Breves dies hominis ſunt, in-
quit. Nimirùm didicit in Luto, quod non co-
gnoverat in Auro; quod in Stellis non depre-
hendunt Aſtrologi, a quibus menſes cenſentur
pro diebus. Quid porrô de his ſplendidis ſup-
putatoribus factum eſt? Ecce, inquit, facti
ſunt ſicut ſtipula, ignis combuſſt es. Contem-
plando Stellas degenerarunt in Stipulam, A-
brahæ longe diſſimiles, qui cùm ſe Cinerem
fateretur, audivit ſemen ſuum futurum ut Stel-
las. Portento non abſimile videtur, quod ſe-
quitur: Ignis combuſit eos, non liberabunt a-
nimam ſiam de manu flammæ, non ſunt pru-
mæ, quibus calefcant. Poſtquàm combuſti ſunt,
tanquàm miraculum refert Iſaias non eductu-
ros ſe ab incendio; rurſus in tanto incendio
Averitia defuturas prunss atteſtatur. Ardebis corpore,

tr.

ate li
N,lin en, A.
8

Nn, N
iet,t
Ne⸗
e gete
delct,

Job 14.
5.

ſurt lik,
iis ennnu

inexple- Avaritiæ laboribus conſumptus, nec tamen à
im ⸗ sni. curis animurn liberabis acquiſitione pecuniæ,
m Tmpera- ſed creſcentibus opibus augebuntur anguſtiæ,
Pnmdd ie nen ità ut algeas in flamma: quemadmodùm Tan-
Eit, eoxplent, talus ſitiebat in undis, eò futurus corde pau-
nſnhut⸗ Perior, quò ditior arcâ. Scilicèt hoſce Augu-
unſ, res flamma depaſcitur Avaritiæ, quæ, teſte
Nrine , Hieronymo, creſcit, in morem Rogi, ſuppo-
Ndlni ſito pabulo. Quare, poſtquam exarſerint, ani-
bet, mam ſupponent poſt corpus miſerè combu-

air, rendam: & tamen, tanto conflagrante incen-

. . —„ . .—
udi, dio corporis animique laboribus enutrito, quo-
, dammodò prunæ deerunt ad calorem; quod
numnn ſcilicèt Avaritia eò pauperiores reddat, què

Sole mutuatur. Qui contemplabantur ſidera,

355

ditiores effecit Avaros. Deerunt ad calorem
prunæ, non veròô ad incendium. Opes enim
conſumere perditos, non fovere conſueve-
runt. S. Hieronymus, Augures, futura an- Conrio-
nuntiantes, & Babylonem ardere conſpicatus, 2atores
his verbis irridet: Ignis devoravit eos, ut qui andi.
ſalutem aliis promittehant, ſua ignorarent ſup-
plicia. Non ergo & Cœlo alienam ſalutem ,
ſed pœnam ſuam hauſerunt ſtolidi explorato-
res ſiderum, propriæque mortalitatis obliti:
quorum cor Avaritiæ flammâ conſumptum
rogum pecuniis non extinguit, ſed vehemen-
tiori rogo animam pro pabulo ſubminiſtrat,
nec in ſummo incendio calefaciendum. Si-
quidem & prunæ deerunt ad calorem; &
focus non erit, cui aſſidere liceat, aliquan-
do vitam cum otio in tranquillitate traductu-
ro.

EX CAP. XIVIII.
ISA IE.

De Civitate enim ſancta vocati ſunt, &
ſuper Deum Irael conſiabiliti ſunt.
Dominus exercituum nomen ejus.

Verſ. 2.

Societati, ejuſque Filiis optimè conveniunt
Prophetica oracula. Hæc enim nomine Do-
mini inſignitur; Illi verò firmati ſunt ſuper
Deum IIfrasl. Dominus firmamentum meum,
& refugium meum ex verbis Religioſorum
cecinit coronatus Pſaltes. Dominus exercituum Bellum.
nomen ejus. Cur non dux, aut pater, aut
Deus dicitur exercituum, ſed Dominus, nis
quôd militaris audacia nec Religione retinea-
tur, nec trahatur Amore, nec Conſiliis du-
catur, ſed Timore tantùm & Imperio con-
tineatur in officio, fruſtrà ſenſura nomen Pa-
tris vel Dei, ſi Domini flagellum & verbe- Asliei
ra non experitur? Exercituum Dominus eſto, Ras⸗ .
non Pater. Fortè enim Romana Reſpublica "raLas⸗
rarius Cæſarum parricidiis polluta fuillet, ſi
Imperatores Patriæ maluiflent eſſe Patres,
quam Militum, quorum, cm nollent eſſe
Domim, Mancipia extiterunt. Et Claudios,
Caios, Othones non lamentaretur pullata
plebs ſuo cruore Romanorum militum gla- Afalili-
dios ſaturaſſe, ſi Dominos ſe præbuiſſent as ſed
militibus, non Collegas. Id quod malè eve- ras t.
niſſe cum milite dolemus occiſione Cæſa- Rex gra-
rum, dolebimus renovatum in Regibus, vis Ki.
Humanitatem inſitam Splendore temperent,
& Majeſtate Dignitatis. Brevi contemptui keligioſa⸗
erunt populis, qui Amorem captant Popu- ra Fama,
larem, timoris, & reverentiæ incurioſi. Ma- KA Cellam
lo Reges latére, quàm amari cum contemp- "ment.
tu. Omne ignotum pro magnifico eſt, teſte Religioſus
Tacito. Deum enim, Nazianzeni teſtimo- in Aula.
nio, Omnia neſciunt, & ſciunt metuendo; Eecleſta-
quippe qui tenebras poſuerit latibulum ſuum, ſisi Viſi-
quibus non obſcuratur , ſed clarior redditur. ationes
Unde & tenebris undique ſeptus habitare vitenz
creditur lucem inacceſſibilem, quòd vulgus nike-
eos lucere exiſtimet, quos apparere non vi- ig.
derit. Quis namque Cœlum metuit, cùm
ſereno vultu totum emicat? Obductum verò
G 8 4 nubi⸗

— ð

Exod. 3.
3*

56

nubibus, fulminâque & fulgura intorquens
& latebris conſternata mortalitas veneratur.
Cæœlo tonante, credidimus Jovem. Soli Tem-
pla dicavit inſana cæcitas, quæ, ut primùm
oculatiori intuitu ejus faciem contemplari coe-
pit, & Maculas deprehendit, & Aras ever-
tit; auſa etiam luminum Principem morti, &
corruptiom obnoxium conclamare. Sanè Ni-
lus, miſi caput abdidiſſet rupibus inacceſſis,
fluminum maximus non foret, cujus dum or-
tum ignoramus, & paradiſo credimus deriva-
tum. Imagines eâ circumferuntur arte confi-
Ctæ, ut, ſi cominùs aſpicias, monſtra infor-
mia referant, cùm eminùs contuentibus Reges
offerant, Deliciaſque, & Deos. Comitas, in-
quit Plutarchus, facilè faſtum omnem atterit,
& in familiari conſuetudine ægrè cuſtodies il-
lud opinionis de te auguſtum. Comprobatum
id eſt in Deo, qui ut conſpiciendum ſe de-
dit ſub mortali ſpecie, licèt ardenti Rubo,
& flammantibus Spinis propellere potuiſſet
audaciores, nihilo minùs rudem, ruſticum-
que Paſtorem prohibere non potuit, quin vel
calceatus auderet affari latentem Deitatem.
Vadam, & videbo viſionem hanc magnam.
Magnum ſpectaculum, ſed quia expoſitum,
nec vulgares Paſtoris oculos effugiet. Id cau-
ſæ fuit fortaſſis, quòd ſubſcriptas digito ſuo
leges evulgaturus Populo Deus, & nube, &
fumo, & concrepatione tonitruum plebem
removerit à Monte; cui appropinquaſſé, ca-
pitale fuit. Verùm, ne pronam in faſtum Prin-
cipum mentem eò potiſſimum inclinaſſe vi-

deamur, undè abduci oporteret, illud quo-

Rex affa-
bilis ſit.

Affabili-

*%

que inculcandum arbitror Imperantibus; ita
audaciam latitando eos comprimere debere,
ut tamen à ſuperba recedendum meminerint
Majeſtate, quæ, ut reverentiam extorquet,
ità educit perſæpè, quamvis improbiſſimè, è
corde odium, è theca gladium populorum.
Involvat caput perviis minimè montibus Ni-
lus, ſed aquarum effuſione innoteſcat, quàâ
magis colitur, quàm natalis ſcaturiginis oc-

cultatione. Faciem Sol luce tegat, ſed radio-

rum jubar demittat publico mortalium com-
modo. Explicatas in ſingulas noctes Stellarum
cohortes plùs & amamus, & miramur, quam
rarò affulgentes Cometas; quos cùm emicare
conſpicimus, calamitates imminere ſuſpicamur.
Neque mortalis inſania Solem, Stellas, &
Undas devocaſſet ad Aras, indè verò Numi-
ne ſceleſtiſſimè rejecto, niſi ſubducto ab oculis
Deo, Creaturarum pulchritudine caperetur.

Deum, quem nemo vidit unquàm;, rarus

Vox ope-

rum.

cultor imploravit; cùm interim Soli, quem
nemo non videt, latè ubique victimæ adole-
rentur. Scilicèt, quas alunt Principes feras, ut
blandiri intuemur iis, quorum conſuetudine
informantur ad humanitatem, ità in Princi-
pes efferatæ, eoſdem fœdè lacerarent, quo-
rum & liberalitate ſuſtentantur, & familiari-
tate non utuntur. Itaque Principes & Huma-
nitatem Regiam eſſe debere meminerint in
Rege, & Majeſtatem Humanam ab Homine
expectari. .

Quæ audiſii, vide omnia. Verſ. 6.

Fidem facerent procul dubio Chriſtiani O-
ratores, ſi morum, quibus imbuunt animos,
exemplar ſubjicerent oculis contemplandum in

ſemetipſis expreſſum. Quæ audiſti, vide. Num

Oliva

Crucem tollendam Dominus ſuaſit, & ſuam
ipſe non ſuſtulit? Aut dimittendas clamavit
Opes, quarum ipſe tenacior fuerit? Fortè
conſcendendam Palmam prædixerat deſcenſu-
rus & Cruce? Renuntiate, inquit, Joanni, Juc

audiſtis,; & vidiſtis.

Propter nomen meum longè faciam fu-
torem meum: & laude meà infræna-
bo te, ne intereas. Verſ. 9.

Initio capitis retulerat, quo nomine voca-
retur: Dominus exercituum Nomen ejus. Ut
quid ergo furorem propellit ob Nomen, quod
non niſi arma ſonat & cædes? O Sapientia,
longè ſemota ab humana veſania! Deus, quia
plurimuùm nocere poteſt, minimùm nocet, &
vel maximè ſanguinis, & bellorum parcus,
quòd exercitibus inſtruatur. Mavult laude froœ-
nare impetum mortalitatis proclivem ad in-
teritum, quam in rebellantem expeditas le-
giones immittere. Hæc vincula domitorem
Terræ, Coœli decent dominatorem: Beneficiis
ſcilicèt cor illigare, non Funibus brachia coeër-
cere: laudibus trahere, non conviciis abige-
re: benevolentiâà ſuſtentare, non faſtu attere-
re. Laude infrænabo te. Inquies: Beneficentia
ſubjectorum ærumnas ego levo, etiamſi id illi
non reſciant. Sed aliter præſtat Deus. Laudes
Vertit in frenum, quæ ſentiri poſſint. Reges
hic & Populos monitos velim: Frœnum gra-
ve non habendum, etiamſi premat; Laudes

verò mandi debere, & morfſibus atteri, ſi

frœno ſubſtituantur.

Ecce excoxi te, ſed non quaſi argen-

Matth.
11. 4.

lſa. 4⁸.2.
Lapßi bla:.
4 ⅜ erigen-
1.
Dei Cle.
mentis.

tum; elegi te in camino paupertatis.

Verſ. 10.

Felix Paupertas, quà ſevocamur à Deo in
ſpem hæreditatis Zternæ. Stultè horreas ino-
piam, quâ in Dei album tranfcriberis. Ipſe

Tempora⸗
lium ja-
hura Vos

cationem

verò Te excoquit, longè diversà ratione, ac ſerit.

Argentum. Metalla enim purgantur, ut, lu-
to, fecibſque conſumptis, pretioſa remane-
ant: Homo veròô excoquitur, ut Auro, Ar-

Talenta

mediocria

ad gran-
dia im-

gentéque depoſito, ſolùm lutum, ſordéſve re- pellonti
tineat Paupertatis. Apoſtolis Aurum interdixit, Pauper-

indixit Cilicia, Paleas, & Spinas. Qui eum ſe-
qui peroptabat, inaudivit dividendum Patri-
monium, Opéſque profligandas. Scilicèt Pau-
pertatis camino probamur, quicunque nudum
JIrsüM ſequuturi eligimur; ubi deponendæ
divitiæ, & ornamenta generis ſunt, panni ve-
rò, & ſtoreæ amplectendæ. Cùm ureris acer-
bitate inopiæ, ſcito inter illas ærumnas fore,
ut Deo proberis. Num alibi Deus electos ſe-
cernat, incertum; unum ab Iſaia diſco, in
fornace Paupertatis, cùm intoleranda cenſe-
tur, adeſſe Dominum, eleéturum ſibi plebem
acceptam.

Audi me Jacob, & lIſraöl, quem ego
voco: ego ipſe, ego primus, & ego
noviſſimus. Verſ. 12.

Vocantem ſe audiri poſtulat Omnipotens.
Duo obiter noto. Primum, aà Deo vocaris,
quem vel concio, vel lectio, vel oratio Re-
ligioſorum

tas ſan⸗

/

Electie
Statuis

ℳ ligio
un dlien
Nori
bes I
nit te
Erxyvan
Fillunt
Vilinto
ſeu J
gi.
ia Inn
ſenenn
Tigu⸗

X Diri
ot
nin Tet

1e ckeat

Donin
tenn

Miry Oblo
im tranllati
iur (i voluj
ine ſeffenn
nln.
ze exagge
Mul guitor
uinm iliorib
e 10, A.
w4 Uium P
mnanda
lemn De

tiye.

Addu,
Ven

im Tant
lamn iiz, ſer
e e obl
in oe tral
2. iperan
5 .
ae recin
tonem
alen, l Liam
gul abe
nag: .
ſe grae
tur à!
e⸗ Ir
vie
d
legn
CN T
Munndat

1
lel
V ä
, 1

Ntinn 4

iftn

nien
1i

e

18
n
tlobt.
n
Conite

en,1

11 rre
n

13 Di,

greg ,
otlei;

,.
urnr,

Go

Stromatum . Lib. XVI.

Vocatio

ligioſorum pellicere videntur. Secundum, Au-
ſpreta.

diendus eſt Deus, quòd Primus, & quôd
Noviſſimus. Id eſt; Nemini te, tuâque de-
bes magis, quàm IIli, qui & Primus prævé-
nit te in benedictionibus dulcedinis, creando,
ſervando, illuminando, trahendo; & No-
vifſimus ſupererit, dilapſis cæteris, vel Au-
Xxiliator in extremo conflictu, vel poſt obitum
ſeu Judex, ſeun Munerator. Planè audiendus,
qui Noviſſimus æterna vel ſupplicia, vel præ-
mia impertietur, quem regnare, & vivere ex-
periemur mortui, qui recedente Mundéque,
vitäque, aderit, ſi tamen eum audierimus.

Manus quoque mea fundavit terram.

Verf. 13.

Pſ. 32. Divxit, & facta ſunt; ſed dexteram admo-
saperier vet operi, quò firmetur, quod ad imperium
invigilet, vocis emerſerat. Quid jactas, imperium Lin-
non ſolum gux, cùm Omnipotens quaſi omnipotenti

„. verbo minimè contentus, Præcepto adjun-
14r. gat, ut ità dicam, laborem Opeéris, ne la-
bet, corruâtque ſolis exſtructum verbis ædi-
ficium ?* Vox creat, ſed Manuum eſt ſtabili-
re creata.
Dominus dilexit eum, faciet volunta-
3
tom ſuam in Babylone, & brachium
Jſuum in Chaldæis.. Verſ. 14.
Dei awor Obſcuriorem textum S. Hieronymus ex
in nes tranſlatione LXX. illuſtravit. Diligens te, fe-
Trelate- ci voluntatem tuam ſuper Babylonem, ut au-
,„„ Verrem ſemen Chaldzoruim. Omitto divinam
Iu“ fee exaggerare Clementiam, quæ noſtram exe-

Beili, vel quitur voluntatem, quod difficilè a libertis
Teutatio. vilioribuſque mancipiis impetramus. Illud no-
de. M Amorem ſterilem non eſle, ſed virtu-
„, tum parere parentem Obedientiam. Evange-

tia Zas . . . 1. .
Amoris lium percurre , invenies; Ni diligitis me,
veri. mandata mea ſervate. Hic dilexit Jeruſa-

Noan. 14. lem Deus „ mox famulatur, & obedit cap-
15*

tivæ.
Adduxi eum, & directa eſt via ejus.
Verſ. 15.
Vocatieni Tanto ductore non modèò rectà progrede-

lendum. ris, ſed & implicatæ viæ explicantur. Fruſtra
de obliquitate itineris conquereris, quicun-
conſulio due trahenti Deo reluctaris. Et vocantem, &&
Deo. imperantem Dominum ſequaris oportet, ſi
Dei cura, directam optas viam nanciſci. Audi tranfla-
S. o- tionem LXX. Adduxi eum, G. proſperam fe-
fdendam, à viam ejus. Haud proſperum iter decurres,
qui aberras à Deo. Abfſorbetur ſine Deo Jo-
nas: Deo duce, Iſraél ſicco veſtigio per ma-
re graditur. Non via proſpera, ſed proſpera-
tur à Domino præeunte. Quid igitur formi-
das à via, quam iniſti, ſi ab eo duceris, cu-
jus viæ ut in veſtigabiles ſunt, ita inacceſſum
ad regnum pertingunt? Tunc velim metuas,
cùm Tuam ſequeris in invio Voluntatem, à

mandatis Domini peregrinus.

Accedite ad me, & audite hoc. Verſ.
16.

.

Vox Dei terrenis immerſos non interpellat. Vocatio in
Si Deum audire cupias, ſecedas ab Aula, Esercitiis
. . Spiritua-
recedas à Te, ad Dominum appropinquans. Mm, ſeri-
At ubi conveniri debet Altiſſimus? Ducam imr.
eam in ſolitudinem, & loquar ad cor ejus. Non Oſeez.
enim in frequentia Urbium, quos ſuo digna- 14. D
tur alloquio, affatur Deus. Verum Abraha- e k,Dei
mum, & Jacob, & Moyſen recreat avulſos “ll
ab Urbibus. Quòd ſi Danielem interrogat Ba- us quis
bylone, id præſtat in Solitudine vel carceris, aptas.
vel camini.

Uitinam attendiſſes mandata mea; facta
Juißſet ſicut fliumen Pax tua, & Ju-
ſtitia tua ſicut gurgites maris, &
SS quaſi arena Semen tuum. Verſ.
18. .

Pax Sæculi, torrentis inſtar, tum maxi- FPax cor-
mè fluit, cum minimè foret neceſſaria; neque 4is.
enim felicitas affluit, cùm adverſis afflictamur, Deſolatios
ſed arridet, cum floremus aut tate aut Fa- ees ex

vonio Principum. Quem verò moriturum de ken.
. . obſer 2-
fendit Fortuna, vel emortuum proſequuta ²

eſt? Nec diuturna, nec opportuna Pax Mun- Obedien-
di fallentis. Chriſti verè Pax, in morem flu- za Lati-
minis „ nunquaàm exhaurienda decurrit. An ziam ſpi-
Antonios, Paulos, Pachomios, Hilariones naalem
Pacis ubertas deſtituit, cùm, deficiente vi- , ake
tà, ipſi quoque defecerunt? Pax Mundi an-
guſto littore circumſcripta, ut unum in reg-
num corrivetur, alii ſubducitur. Bellatur in
Thracia, ut Italia reſpiret. Sic per arma Pa-
cis negotium agitur, pugnatúrque, ne pu-
gnetur. Nimirùm anguſtus Latex non omni-
bus abundat. Contra, Pax Domini flumen
eſt, latè ubique diffuſum, ſui imminutione
non exhauriendum. Nuſquam non pacata Re-
ligio „ quæ vel exagitata perfruitur quiete.
Porrò quid magni referet impleta Lex, ſi ne-
potes, & ſtirpem Juſtorum arenæ quain ſi-
millimam reddet? An gemmea arena eſt, quæ
pro mercede tribuatur attendenti mandata? Et
fuiſſet quaſi arena Semen tnum. Enimverô in- berſeve-
fœcundum;, mariſque impetu contundendum. ranzisg.
At mitiùs de Divina promiſſione queramur.
Vilis arena, ſed mare circumſcribit, ſed tem-
peſtatibus obſtat, ſed maſor eſt undarum fu- etintda.
rore, ſed naufragis ſtatio eſt. Prorſus Religio-
ſorum ſemen ſaculi frementis moles felicius
ſuſtineremus, ſi noſtrarum nos Legum obler-
vantia delectaret. Superamur, obruimurque
quovis gurgite, quòd Arena non ſumus:
nec arenas referimus, quia mandata Domini
non attendimus. Quid pretioſius primitiis Ec-
cleſiæ, quæ arenæ non abſimiles ruens ſjuum
in caput ſuppliciorum mare in ſeſe relabi
coëgerunt? Quam aurea arena illa Societa-
tis, quæ cum Azevedo vel in undis demer-
ſa, furori tamen inſanientis crudelitatis ob-
ſtitit? Non æquora modo frænavit iſthæc a-
rena, ſed & rogos deriſit, aquarum victrix,
& flammæ. IIlud exciderat, quod IIaias in-
terſerit inter præmia Mandatorum. Et Juſtitia
tua ſicut gurgites maris. Cur placuit Sapien-
tiæ Juſtitiam Gurgiti comparare, non Mari?
Nonne

Proß St

58

Nonne amplitudo Juſtitiæ aptius in Oceano
Zaſtitia. reluceret, quaàm in Gurgite;, pertenui æquo-
ris portione? Sapienter plane Sapientia, Di-
viné Deus. In Æ quora influunt quotidiè tri-
buta fluminum. Vorax mare ſorbet quotidiè,
Severitas nec ſaturatur. Gurges verô terræ alliditur,
