ega Kel- miſſo in terram vultu conſpexerint. Tunc lin-
s'ons, gent pulverem pedum noſtrorum; dum veſtigia
noſtra ſecum mortalitaté vehent, mortem annun-
tiantibus nobis, quà tranſimus. Quàm melleum,
quod ſequitur! Et ſcies, quia ego Dominus ſuper
quo non confundentur, qui evpectant eum. Quis
noſtrüm non intelligat Deum Dominum eſſe,
cùm Reges coram ſe provolutos intuetur?
Deus Dominus eſt, & Reges nutritii erunt,
& quis fraudatum ſe queretur ſpe ſuà?

Pid.

Numquid tolletur à forti præda?! Aut
quod captum fuerit à tobuſto, ſal-
vum eſſe poterit? Quia hæc dicit
Dominus, Equidem & captivitas à
forti tolletur, & quod ablatum fuerit
à robuſßto, ſalvabitur. Verſ. 24. &

25.

Abſtergant Miſeri lacrymas, retrahant à
ræda manum Potentes, nam & IIIis reddi

debent ablata, & ſublatis ſpoliabuntur Rap-

tores. Et hoc quidem in ſæculo Scyllæos re-
ferunt hiatus, nuſquàm egerentes quod con-
citato naufragio ſorbuerunt. Sed, qui men-
tiri neſcit, Dominus, bono nos ammo eſſe
jubet, quibus ablata redditurum ſe pollicetur.
At expendamus verba: Equidem & captivi-
tas aà ſorti tolletur. Cepiſſe te ſomniaveras?
Draritia. captus es. Capitur verius, quaàm capit, qui

Acéwiera.

ſolam prædatur captivitatem. Nimirùm præ-

Zekes im. da eſt, cùm furamur; dùm contra jus reti-
Pete. nemus, capientium captivitas eſt. Unuſquiſ-
que enim ſceleribus ſuis alligatur. Quare, ut
coërceas à rapinis dexteram, ſcito non ſupel-
lectilem à te referri domum, ſed captivita-
tem, & vincula.

E X CA P. L.
ISAI X.

Induam Cœlos tenebris, & ſaceum po-
nam operimentum eorum. Verlſ. 3.

Septuaginta: Et induam cœlum tenebris,
Religionis & quaſi cilicium ponam operimentum ejus. In
Ferſedio. laudationem eorum uſurpari accommodatè po-
teſt, quorum externus cultus incomptior no-
bilhtatem vel generis, vel animi tanquam um-
bris obnubit. In alium quoque ſenſum in-
flecti poſſunt Prophetæ verba. Induam. Itäne
Judicames operitur Colum tenebris? Et quis audebit
emer. Caliginis aliquem incuſare, quèd externâ ſpe-
cie tegatur caligine? Cœlum latet in tenebris,
non lutum, Stellæ caligant ſub umbris, Sol
ſqualet cilicio, Dies ſacco amicitur. Audi
Iſaiam: Induam Cœlos tenebris. An non pul-
lata tenebris Lux Suſanna;, rea ſceleris? Num
impudica haberi debuit Judith, quæ, poſito
ſacco, ornata ſandalibus luſit in convivio
cum monſtro? Verùm & damnata Caſtitas

Oliva

revocatur ad torum, & compta Viduitas im-
pudicum mancipium obtruncavit. Idem pla-
nè Coœlum eſt vel nubibus ſqualeat, vel
micantibus luminibus renideat. Semper lucet,
etſi non ſemper fulgeat. Sponſa nigra, ſed for-
moſa: aſcendens de deſerto, ſed deliciis nihi-
lo minus affluens. Chriſtus in Ligno quaſi Deus,
in Cœlo Deus. Quis eum ſi videret hærentem
in Cruce, non execraretur ut Latronem? ſed
induit Coœlos tenebris. Non Cœlum caligo
eſt, ſed veſtis Cœlorum umbræ ſunt. Stuſtè&
proindè ex amictu Cœli pulchritudinem inter-
pretaris. Vite quid incomptius? Roſæ fruti-
ce quid inornatius? Auro in cunis terræ quid
magis lutoſum? Auri montibus quid incul-
tius? At inſanires, ſi oculos ad intimum
pretium non demitteres. Apoſtoli muſto tum
pleni habiti ſunt, cùm Spiritu Sancto redun-
dabant. Phantaſma ideò creditus Chriſtus eſt,
quôd carne compactus, & oſſibus, Phan-
taſma eſſe non poterat. Anna in Templo orans,
Ebria putata eſt. Virginem tunc dimittere
voluit Joſeph, cùm maximè duxiſſe præcla-
rum erat. Lentè proindè ad judicia ferenda
feſtinandum, quèd illa, quam caliginem pu-
tas, Cœlum ſit. Et induam Cœlos tenebris.
Sol ſubeſt illis umbris, pluſque ineſt ibi ſplen-
doris, ubi tantùm tenebras intueris.

Dominus dedit mihi linguam eruditam,
ut ſciam ſuſtentare eum, qui laſſus
eſt verbo: erigit mane, manè eri-
git mihi aurem, ut audiam quaſi
magiſtrum. . Corpus meum dedi
percutientibus, & genas meas vellen-
tibus. Vers. 4.

Ea tandem lingua erudita eſt laſſum ſuble- ncionais.
vatura, quæ audit magiſtrum, & vulneranti- "is xrem.

bus ſuccumbit? Itâne ſuſtentaturus verbo laſ-

4.

ſos, infirméſque non loquitur, ſed audit, ompat

non medetur, at vulneratur? Pror ſus ità. Illius
erudita lingua æſtimabitur penes Deum, illius
vox lapſis faciet medicinam in Eccleſia, qui
audiendi avidior, quam loquendi, obedientiæ,
quàm eloquentiæ tenacior, non tam ardua præ-
dicabit, quàm ſufferet. Quid mihi Tormento-
rum delicatus orator, ſi corpus ſuum avertat a
percuſſore? Posnitentiam quid labiis exaggeras,
qui à ciliciis abhorres? En ſana docendi ratio!
Eruditus linguâ, aure, id eſt Obediendo, lo-
quitur, & lapſos mollitie Voluptatis, Injuria-
rum tolerantiâ, Vulnerum patientià ſuble-
vat, malens Plagis perſuadere, quàm Verbo:
etſi ſua non deſit vulneri eloquentia. Verbum
Dei, quod doctrinâ, monitis, & conteſtationi-
bus non effecit in Apoſtolo Diſcipulorum Prin-
cipe, id patiendo præſtitit in Latrone. Verba
Chriſti Petrum à lapſu non cohibent, vulne-
ra Chriſti ad Pœnitentiam Homicidam impel-
lunt: ità Ille dum negat munitus, & monitus,
Hic confitetur expirans & nudus. Ut non im-
meritò ad eloquentiam plagarum repentè La-
tro factus ſit in ligno Petrus, Petro interim in
Aula degenerante in Latronem, qui Magiſtri
honorem Ancillæ ternâ negatione prodiderit.
Verùm audiamus tranſflationem LXX. Domi-
nus dat mihi linguam diſeiplinæ; ut ſciam,
quando oporteat me loqui Vetbum. Poſuit me
mane:⸗ Addidit mihi aurem ad audiendum,

Vox operi

. bo.

gul
ſunn
ver
labe
cel
obl

ten
met
alte
tute

Penin Kein
atet t
4. ſun
imia.
zunia Clat
mimi den
hetn min
ille
tur
ſeg
nin no
if. eſt
luuſatiy⸗ en
r dere Iln
ulnce, gui
li
ef
lin
dlu⸗
60
ſok
001
Pr.
luidet. ſus
U1
cre
Pn
tuc
Ch

De

4
I
ndnrt
Irl 4
, N.
ban,

n in
Nnn.
ſung
nein il
eurer

lun d
VNlbenti
eih
d
on DH
Denm Uur
cl

Unajell
gelugget,
Cenoaltul
ieir⸗
eni r
“
Gurkuir.
lonnkt⸗
m. N
bent, r.
ni
knon
Urut.

Stromatum

& diſciplna Domini aperit aures meag. Dorſum

4. quando oporteat Loqui. Ut intelligas non mi-

Corecio Dus Silentio quàm Verbo lapſos juvari, ſæpiuſ-
epperzana, que diſſimulatione Superioris, quàm acri re-
prehenſione, Corrigi Delinquentes. Aptus is
haberi debet Peccatorum converſioni, qui tam
Loqui noverit quàm Silere: iſque eruditâ
Lingud pollere dicetur, non cui plurima
ſuppetunt Verba ad eloquendum, ſed qui
erumpentem Sermonem intra labia inhibere
ſciverit, opportunè Lapſum moniturus. Quam-
uàm non Lapſum Scriptura memorat, ſed Laſ-
ſlun ut ſciam ſuſtentare eum, qui Laſſus eſt,
verbo. Laſſitudo eſt ex nimio curſu, nimiôque
labore, quem putas lapſum præ Mollitie. Non
delicatus, ſed defatigatus eſt diuturnâ Legis
obſervantiã, quem paras opprimere. Suſten-
tandum Verbo, non Pœnis obruendum, cla-
mat Propheta. Suſtentabis autem, ſi uno aut
altero perlevi verbo levare cures languorem
ejus, abſtineâſque verbosà dogmatum acerbi-
tate: ut ſciam ſuſtentare, qui Laſſus eſt, Ver-
Euge bo. Et fortè ideò apertam ſibi à Domino Au-

1

e, rem Iſaias dicit, ut Laſſi excuſationes excipiat,
audiat ut cauſam Jacentis audiat, ut perhumaniter
eo. ſuam illum excuſantem Laſſitudinem non reji-
conſcientia .

apcienda Ciat. Dominus Deus aperuit mibi Aurem. Equi-

Superioni dem in Evangelio Cæcum luto illitum illu-
*. minavit: quod fortè cum Iſaia præſtitit. Nam
ille ſcit ſublevare Jacentem: illi auris aperi-
tur, qui ſe luteum meminit, qui humanæ
fragilitatis non oblitus diſcit compati luto,
Correstio non lutum calcare. Illud præterea notandum
mitn. eſt èêx Matthæo, ſurdo, mutôque Dominum
äl antè aures aperuiſſe, & poſtea linguæ vincu-
nes veræ lum ſolviſſe; ingenti documento eorum,

sudienda, qui falsè credunt, Lapſos correctione ſtimu-
lari, eum magis eos Deus audiri velit, & vix uno
verbo leviter pungi; cum audiendi prius ſint, quos
linguæ gladio confodi oportere decernis. Con-
cludamus: & Patiendo prædices, & Audien-
do corrigas. Aures tibi Deus aperuit, non
ſowit Linguam, dùm ageretur de erigendo,
confirmandéve Lafſſo. Sic humaniſſimus parens
prodigum Filium nen increpuit, ſed tacitus
Luc.1g. 1. ſuam perorantem fugam audivit. Pater pecca-
vi in cœllum. Sic Magdalenæ lacrymæ ſine in-
crepatione audiuntur. Is porrò qui muſſitavit,
Phariſæus fuit, indignus Evangelicà manſue-
tudine. Sic lapſum Petrum in uno oculorum
Chriſtus erexit.

Dorſum meum poſui ad flagella, & fa-
ciem meam non averti à confuſione
ſputorum. Verſ. 6.
Ex Verſ. S. Hieron. ep. 5I.

Faweæ cis⸗

Non ſatis eſt flagella perferre; ultrò oppe-

tenda ſunt: ideò enim poſuit ipſemet dorſum
ad flagra. Verùm cur dorſum ponit, & fa-
ciem non ponit, ſed tantùm non avertit à
Confſuſione? Nimirùm privata flagella, quæ
nmu latent in humeris, optari debent: quæ verô
seaſio. vVulnera perferuntur in vultu, quia Honorem
llaur. lædunt publicum, & Religionis ſamam deco-
lorant, ſuſtineri debent ingeſta, non provoca-
ri ut infligantur. .

Mortifßira.

vionmes ſetis.

‚Lib. NVI.

meum dedi ad fagella, & genas meas ad alapas.
Latſe la. Idem igitur eſt Lingua erudita, & Lingua Diſ-
As erigen. ciplinæ "idemn ſcire Laſſum ſuſtentare, & ſcire,

269

ominus Deus auxiliator meus, ides

non ſum oonſuſus. Verlſ. 7.

Inſipienter proindè tibi vertis prudentiæ Dipdensa
pudorem, probrémque effugiſſe, cuùm id to- .
tum ab Iſaia Deo tribuatur. Non quia ſa- ”M
Piens, non quòd potens, ideò non confuſus; ceſitæs.
ſed quòd Dominus Deus auxiliator ejus, ideò
confuſus non eſt. Quam ſapienter tali edoctus
experimento totum ſe Divinæ protectioni com-
mittit, dum ait: Ides poſui faciem meam ut
petram duriſſimam, & ſcio quia non confundar.
Quis enim rubor in ſilice? Erubeſcet is magis,
qui cum Domini famulum evertere ſtudet, in
lapidem commutatum miratur.

Eece omnes quaſi veſtimentum conterén-
tur; tinea comedet eos. Verſ. 9.

Veſtis es? què magis exponeris ad pom- piegzzas
pam, eòô citiùs conſumeris. Aulicos monet noxia.
Propheta, ne nimiùm optent à Regibus circum-
ferri: non enim Principem ornabis ſine jactura: Talemta
dùm ab ommibus contrectaris facilius vileſcis: g,.
uſu enim veſtimentum atteritur, honoribus
Ambitioſi dehoneſtantur. Illud prætereà nota: Anla dam-=
Aulicos conterendos ut veſtem, & nihilo minus 7".,
detritos uſu, eſui futuros tineis. Splendidè ſa- Tegzaenia.
nè conſumereris, ſi diutin geſtatiône peri- Aulies
res, dum Principum ornatui ſubſervis. Sed, ſ, 5
heu te miſerum, diuturnius licèt uſui fueris, non pro-
pabulum tandem eris tinearurn. Non in mini- vcott, me.
ſterio, & dignitate morieris, ſed inviſus Prin. Jissss, u.
cipi reponêris in veſtiarium, ubi diſrumparis tier.
invidiàâ. Ecce omnes, quaſi veſtimentum, con- Rea
terentur. Ita eſt, ſed audi: Tinea comedet eos. Belise;
Ignotus, & inglorius expirabis, imò lacerabe- 75, Iuber-
ris, qui non ſolùm purpuratus es inter Prima- ers iras
rios, ſed Regis purpura, & ornamentum ezaanca.
cenſeris.

Qui ambulavit in tenebris, & non eſt
lumen ei, ſperet in nomine Domini, &
innitatur ſuper Deum ſuum. Verſ. 10.

Si jam ambulavit in tenebris, ut quid Deo Confeden:ia
debet inniti? Ambulaturus, cui inhæreret, in Deum.
advocandus erat, non autem, emenſo in tene-
bris itinere, manus præbenda Deo eſt. Tum,
ſi ambulavit in tenebris, quomodò ei lumen
oriri poterat? Qui ambulavit in tenebris, & non
eſt Ijumen ei: ac ſi lumen affulgere quandoque
poſſet decurrenti in tenebris. Rurſus in um-
bris cæcutiens, qui Deum inveniat, cui inni-
tatur? Equidem ſubobſcura hæc de tenebris
Prophetæ ſententia eſt. Fortè inniti debet ſu- Tibulat;
per Deum, quicunque ambulavit in umbris, eæ tanens
lucéque privatus eſt, quòd Deus juxta ſit iis, Peur hs
qui tribulato ſunt corde, quédque cum ipſo".

Larſ, opti

ſit in tribulatione Deus totius conſolationis, cpriue

qui conſolatur nos in omni tribulatione no- ubi basi-
ſtra. Undè etiamſi umbris cingaris inter preſ- es.
ſuräas, ità tamen Deo vallaris, & fulciris, ut
cæcutiens etiam & palpans non niſi Deum contin-
gere poſſis, aded proximus eſt arumnoſit. Cæci
ambulabant, imò ambulaverant in umbris Diſ-
cipuli pergentes in Emaus; at, dum Deum non
vident, Deum comitem habent, & ductorem.
Planè

Deſelasi.

70 Oliva
Planè juxtà eſt iis, qui tribulato ſunt corge.
Nuſquam Job familiarius cum Deo ſermoes

habuit, quàm in fimeto. David à ſpelurpa
eductus non eſſet, niſi in illis proximæ mortis
ehriſus Parentalibus umbris adfuiſſet Deus, cui in-
guerkane niteretur. Ità Sponſa non aliunde, quàm é de-
ſerto ſpinis, tenebriſque conſito aſcendebat, dum
inniteretur ſuper Dilectum ſuum. De portis ve-
rò mortis iterum non ſe reductum caneret
Pſaltes, niſi inter umbras Domini brachium
præſiò eſſet. Rurſus, qui ambulavit in tene-
bris, innitatur ſuper Deum ſuum. Nam per
adverſa pervenitur ad Deum. Vel quèòd is, qui
pervigil tenebrarum, quietiſve tempus in via
Domini conficienda conſumpſit, non alio ex-
cipiendus ſinu ſit, quam Divino. Fatigatus
enim intempeſtivo itinere in Chriſto conquieſ-
cet: non enim Domini pectus deerit illi, qui
rudem adhuc ætatem non in pluma traduxe-
Mlorun rit, ſed, ſequendo Jeſum, pueritiæ annos
saucatio. detriverit. Ideò enim Apoſtolorum junior ſupra
pectus Domini in cœna recubuit; ut, qui non
dormivit in Nocte, recubaret in Sole. Porrèô
Joannem præ cæteris decurriſſe, ex eo vel ma-
ximè colligo, quòd defatigatus, & in cœna re-
Is Pyſola. cubuit, & in horto, & tamen ubique excubiæ
en opportunæ forent amovendis Apoſtatæ prodi-
tepeſe’s. toris inſidiis. Verùm ille ſuper Deum ſuum
innittur, qui in tenebris ambulavit, hoc eſt,
qui in Tribulatione profecit, qui ab Adverſis
retardatus non eſt, qui non exorbitavit præ
Anguſtiis ab anguſta Via, cui pro ſtimulo
ad currendum & tenebræ fuere Calamita-
tum, & vincula Legis. Non ideò arreptum
iter deſeruerunt Apoſtoli Emaus, quòͤd mœ-
ſtitià obruerentur; & ideò prope ſe Dominum
meruerunt, dùm triſtes indictum iter ab-
ſolvunt. Petrus longè itaà à Domino poſitus,
ut à nemine agnoſceretur, ubi mergi cœpit,
Chriſtum ſibi proximum ſenſit, non quòd ipſe
ad eum jam fortaſſe perveniſſet, ſed quòd
Dominus juxtà ſit iis, qui in Tenebris, Flu-
ctibúſque aliquantulùm proceſſerint. Itaque
inniti ſuper eum potuit, ad quem ſemotum per
undas feſtinabat.

Dropol ta
yetine da
in Ti bis;
lasione.

Ecce omnes vos accendentes ignem, ac-
oinéti flammis: ambulate in lumine
ignis veſtri. Verſ. 11.

Zelus ani. Nemo ignem accendit, niſi ut ardeat. Un-
marum

prins vacet da non eructat flammas; nec proximi ad eo-
Rr rum verba incaleſcent, quorum Cor friget.

n, * Sanctus Hieronymus hic: Ergo, inquit, qui
Pe caor accincti ſunt flammis, atque circumdati, & ſibi

Faber pœna incendium roboraverunt, provocantur ad ſalu-
Pai,laiy tem, & dicitur ad eos? Ambulate in lumine ignis
etiam ob veſtri, & in flammis, quas ſuccendiſtis: ut in
e, penis atque ſuppliciis diſcant Dei potentiam,
Deum. & redeant ad Salutem. Habes ex Hierony-
mo ſibi quemque Peccantium rogum confla-
re, ſuique incendii fomitem eſſe: Deum verò
incendium in calcaria convertere, ut ſaltem
urgentibus poœnis redeant ad Cor, & refrige-
rio Crucis recreentur. Felix pœna, ſi ad me-
liora compellit.

De manu mea factum eſt hoc vobis: in
doloribus dormietis. Verſ. I1.

Suâ nobis Deus manu conficit de Languo- Oratis im.
ribus Medicinam, quæ delicatè adeò ſerpit bedien:
in viſcera, Amaritiem effundendo, ut ne
ſomnum quidem interpolet. Quid Dolorum parier ten.
apparatum perhorreſcis? Non torqueberis in tiones.
Cruciatu, ſed dormies. Et quidem Job in Le-
ctulo ſuo vix cubans dicebat, quando con- Job.7. 4.
Jurgam, Tu veròô in rumnis molliter re-
quieſces. Joannem Apoſtolum nuſquàm lego Veititas
dormiviſſe, niſi Magiſtri amantiſſimi impen- oai
dente Paſſione. Scilicèt Sponſa, cùm acrius præ "oni rila.
Angore „& Solicitudine vigilabat in corde, tum ns.
ſuaviùs dormiebat. Ego dormio, & cor meum Cant
vigilat. Chriſtum vix graviori demerſum ſopo- olec,
re ſcio, quàm cùm Navicula aſſilientium un- ² eo.
darum vorticibus ſorbebatur. Petrum in vincu-
lis quis neſcit, vix Angelo excitante, experre- vel /s.
ctum? Undè non immeritò Job dolorem ſom- Senia⸗
ni conciliatorem eſſe optimè conſcius, non in clemens.
Viola, non in Purpura, non in Pluma, ſed Triznteri
in Tenebris, inquit, Rravi lectulum meum; Jabenz n.
ibi dulciſſimam capturus Quietem, ubi Poœ. Pex crdi
narum umbræ inhorreſcerent. Crede mihi, neineges
in Doloribus dormies, qui in Felicitate jacta- atione.

ris. Crucem tibi ſternas, Pœnas amplectere, onſolat io.

— . :.. nei Dei.
ſuppone pro cervicali Cilicium, appone pro Pati pre

culcitra Saccum, nec eſt quòd de ſomni tran- dige

.11: . Mort RKca-⸗
quillitate verearis. i0 Aulcit⸗

E X CA P. LI.
ISAIE.

Attendite ad petram undè eciſi eſtis,
& ad cavernam loci, de qua præ-
ciſi eſtis. Attendite ad Abraham
patrem veſtrum, & ad Saram,
quæ peperit vos: quia unum voca-
vi eum, & benedixi eum, & mul-
tiplicavi eum. Conſolabitur ergo Do-
minus Sion, & conſolabitur omnes
ruinas ejus. Verſ. 2. 3.

Sanctus Hieronymus hic: Hoc conſiderate, Fii.
quòd, cùm unus eſſet centum annorum, & ſte-
rilem haberet uxorem, multiplicaverim Filios Lapf’ ,
ejus, quaſi ſtellas Cæli, ità ut numerum vin- deſereet,
ceret multitudo. NRi ergo de uno bomine tanta uleti-
Populorum nata ſunt millia, quid mihi grande & Puſe.
eſt, ut inſtaurem ruinas Nion „ & deſerta ejus en .
mutem in paradiſum * Nolite timere puſillus nacent⸗
grex, & recordemini, inter ſpinas Lilium flo⸗
rere, emicare è& nubibus Fulgura;, opprinmu
Semina, ut vireant, Terram aratro proſcindi,
ut germinet. Unius Chriſti ſoboles eſt Chri-
ſtianus Orbis, & quidem tum maximè Eccleſiæ
Vita propagari cœpit, cùm Spiritus oris noſtri in
Cruce emiſit ſpiritum. Quis inſectantium mi-
nas, terrorémque pertimelcet, ſi meminerit, per⸗
paucis Apoſtolis Eccleſiam ſatam, eorumdem ner
ce adoleviſſe? Everſa procul dubio videbatur

Religio, cùm Petrus inverſo capite moriebatur.
At

u
tun
a
l81
co
Ut
e;
lem
occl
nis
ſern
cibr
d
Gor⸗
nidi voe
er n
leufg Cunm
1, hotn
ui!
Vide
Gide
gt
ſiræ
cven
eſt,
lhiſu, ſhl,
dici
Prel
pili
cebe
bus
ſet
mur
Ver
Ex
dire
nobi
Opin
ſum
es,

led

nis

rleni⸗

— —

S

At fundamentum jactum tum eſt futuri im-
perii, quod conſecuta poſteritas ſatis admirari
non potuit. Grana tritici nos dictos ſciamus in
Evangelio, quæ diuturniùs ſervata putreſcunt,

tumulantur in glebis, erumpunt in ſegetem
ampliorem, neſcio quo modo, effloreſcente il-
lis in tumulo vitàa. Hac fortè de cauſa Stellis
conferre Deo placuit Abrabæ Filios, quèd;,
ut illæ in Tenebris lucent, tenebreſcunt in So-
le; ità hi non niſi in occaſu felicitatis ſplendo-
rem ſuum expandunt. Nam & Gratulantium
occurſus, Agrorum poſleſſionem, Pharao-
nis benevolentiam, Joſephi imperium dura
ſervitus conſecuta eſt; ſervitutem verò & lu-
dibria, verberâque excepit deprædatio E.-

Lnd. gypti, naufragium Pharaonis, Manna, Vi-
ari⸗ oria, Terra lactis & mellis. Davidem
n Viata . . .
mmier saaεα. Juoque gratioſum fuiſſe novimus Jonathæ,

les erubeſ-- Cùm à Saüle expeteretur ad mortém. Ab illo
sar. potiſſimùm diligitur, & Regiæ iræ ſubducitur,
cui Regni hæreditas eripiebatur. Qui unus Da-
videm execrari debuit, imperii ſibi debiti can-
didatum, is animam ſuam illius animæ con-
glutinatam faſſus eſt. Quare Felicitatis no-
ſiræ nullum tam fauſtum omen credamus,
quàm rabiem Sævientium. Hæc enim petra
eſt, undé exciſi ſumus, quicunque JESU
Mertißca militiæ ſub Ignatio dedimus nomen. Neque
tienis odine mmy ſterio caret, quèòd ex Petra præciſos nos
dicit Iſaias. Lapides enim tunſionibus &
preſſuris expoliuntur. Agreſtis Adamas eſt,
* niſi ferrum patiatur & vulnera. Contuſioni
debet ornatum ſuum; & Marmor Sectioni-
bus creſcit ad Faſtigia ædificiorum. Potuiſ-
ſet quidem Propheta monere, ut recordare-
H mur Oleæ, unde floruiſſe nos Apoſtolus docet;
verùm delicatiùs nobiſcum actum putaremus.
Ex Petra maluit nos eſſe, ut Mollitiem ſaſti-
diret, quiſquis originis ſuæ recordaretur; ut
nobis ornamenta addi oportere per Supplicia
opinaremur, & Scalpra. Quòd ſi Silice nati
ſumus, quid Plumas expetimus? Delicatus
es, qui exciſus & Rupe aſperiorem lamentaris
Lectulum, quòd non inſternatur convectis la-
nis ex Africa.

Delicati .

i⸗
guſt

1 ,1

Men
Gn,
Nn r.
En Et ponet deſertum ejus quaſi delicias, &
Jolitudinem ejus quaſi hortum Domi-
ionn ni: gaudium & lætitia invenietur in
ea, azarun aötio, & vox laudis.
Verl. 3.
Are;
en Immediatè antequàm tantam ubertatem ſpon-
deret, præmiſerat: Conſolabitur ergo Domi-
nus Nion, & conſolabitur omnes ruinas ejus.
converſo, Inſtaurandæ ergo Sionis hæc maximè initur
S, erore- ratio, ut Deſertum & Solitudo quibuſdam
CGlà, & quaſi Dehiciis conſerantur. Quare ruinæ Reli-
Diraat gionis & Fidei refici non poſſunt, niſi amore
.“Sohlitudinis, niſi incolatu Eremi, niſi ſeceſſu à
Turbis; quæ ut facilius præſtari poſſint, Dul-
cedine quadam à Domino perſpergi ſolent.
Optas cordis Deſolationem reſtaurare? Ere-
mum cole, ut Paradiſum, intra Cor tuum: au-
Cenſola- di, quid loquatur Dominus in Solitudine ad au-
tione, Dei res Mentis tuæ? Et quidem Deſertum in De-
cui dentur. icĩas vertetur, & Solitudo convertetur in Hor-
Orarioni tum, non autem Forum „ non Aula „non Pa-
ene. tria domus. Ibi deliciis Dei perfruêéris, ubi
procul à pompis, inter Sylvarum umbras tibi

Stromatum, L. jb. XVI.

quæ putreſcentia inter viſcera terræ, duàm

37
i vives. Porro lætitia & gaudium eſt quidem 1cahieve⸗
iſt Deſerto, ſed mimimè obvium & in promptu; Te abi.
latet inter Mortificationis apparatum, quæren-
i ſcrutantique paratum. Et læiitia invenietur isisn
in ea. Non abeſt à Solitudine Gaudium, ſed ſuave.
Deſidem fugit; indagatorem ſuum Lætitia mu-
neratur,; & velut Gemma effoſſione poſſide- ree.
tur. Suam proindè mœrentes Religiofi ſocçor- ccſeat.
diam incuſent; ſi contabeſcunt in Luctu; nam
Lætitia non procul eſt, dummodò inquiratur.
Audiamus tranſlationem LXX. Er conſolatus
Jum omnia deſerta ejus quaſi paradiſum, & ea,
quæ ad occidentem ſunt, quaſi parzdiſum Do-
mini: exultationem & lætitiam invenient in ea,
confeſionem & vocem laudis. Quæſo vos, cur Mortis
Peculiari curà ea, quæ ad Occidentem vergunt mec tar i
non ſolum, ut Paradiſus, ſed ut Paradiſus d gtut-
Domini ponantur? cùm ad Orientem aptiùs tnalet:
collocari certum ſit hortos, ut floreant. Neque SS
enim terreſtris primorum Parentum paradilus fiurs er-
naſcentem Solem declinabat, ad Occaſum tendetur.
converſus. Scilicèt illæ florent Mentes, vi-
rent illorum Corda, quorum Oculi non orien-
tem ſpectam Felicitatis, ſed occaſum Mortis
contemplantur. Florebis, & flores fructus ex-
cipient, ſi te ſpectes moriturum. Ideo fortè in
terreſtri Paradiſo crimen adolevit & ſtelus,
quòd Orientem ſpectabat. Ad Occaſum con-
vertatur Terra, & pro tribulis roſas dabit. Si
ad occidentem Mortis, inquies, ſita Eremus eſt,
quo modo Lætitiam & Exultationem invenient
in ea? Quid Exultationi cum Funere? Imo Moriifea.
. tio i ſa
ideò ſubeuntes Deſerta Exultationem in Soli me; in Ka⸗
tudine reperient, quia eam neglectam non cu- ligione.
rant, ſed calcant Religioſi Accolæ, qui Occi-
dentem contuentur. Non inveniretur ibi Læ-
titia, ſi magni haberetur; veruùm dùm omnes
qui Solitudinem incolunt, Fletuum avidiores
quam Gaudi ſunt, non mirum ſi Lætitia ve-
luti humi neglecta adeunti ſit præſtöy. Non
ita in Aulis & domibus contingit Sæcularium,
ubi, omnibus Gaudia rapientibus, non niſi
Querimoniæ & Luctus reionant. In Eremo
lacrymas unuſquiſque prædatur & ſpinas; ideò
inibi reperias Exultationem, Riſum, & Flo-
res: contraà, in domibus Regum, dum quiſ-
que Lætitiam & Felicitatem ſibi ſeponit,
unus ſupereſſe poteſt præ foribus, & in atrio
Dolor & Luctus, pro nihilo æſtimatus &
exoſus. Exultationem igitur & Lætitiam inve-
nient in ea. Quòd Lætis abſtineat, horreât-
que Felicia, qui contemplatione Mortis oc-
cupatur. Abſtergunt enim, uti Deus, Re-
ligioſi lacrymas, eas ſibi undique coacerva-
tas, ſuum interpretati theſaurum Dolorem Kales aſe
& Poœnas; cùm interim ad pedes Apoſtolo- Zki,
rum jacére Aurum patiantur. Convenias Diſ-
cipulorum cœtum; facilius ibi Opes humi
ſqualere reperies, quam Vincula: hæc enim
Paulus amplectitur, illas Petrus proculcat.
Quod de Opibus dixi, de animi Relaxatione;
de Somno, de Delicis dictum credas: hæc
enim inter Religioſos vix reperies, qui Vo-
luptatem etiam obviam averfantur, & negli=
gunt, cùm nemo eorum Crucem, Tormen-
ta, Supplicia non avidiſſimè rapiat.

Attendite

–

37 2 Oliva

Attendite ad me Popule meus, & T**
bus mea me audite, quia Pex à e
eaiet. Verſ. J.

Legiſlatorem hunc imitarentur vellem qui-

Superioris 1tar
eximpla. cumque exleges ſe falsò jactitant, quòd Le-
gibus præſint, quòd inſtituta Majorum ſervari
cogant, quòd cæteris vivendi Præcepta præ-
ſcribant. Diſſimiles planè huic Legiſlatori hi
Rccleſiafti- ſunt. Is enim à ſe exituram profitetur legem,
ei decrer quam operibus rebuſque geſtis, non ſcripto

gnaene, verbque conſtituet. Quia Lex à me exiet:
pio ſuéje. id eſt, quam vobis præſcribere vitæ normam
AHα. contendo, ea in me eſt, ideéôque meo exem-
plo illam firmabo, ex méque proficiſce-
tur, quæ promanabit ad vos. Undè non imme-
ritò legem evulgaturus monuerat, ut ad ſe at-
tenderent, sicque audirent non tam ardua im-
perantem, quàm exequentem. Attendite ad
me Popule meus, & Tribus mea me audite.
Priùs oculos ad intuendum exemplar, quam au-
res ad excipienda mandata, provocavit. Et ſa-
nè cùm futurum eſſet, ut ab illo prodiret lex,
illum meritòô attendere oportebat. Quod cla-
riuùs etiam ex tranfſlatione LXX. colligitur;,
ubi ſic legimus: Keges ad me attendite, quia
Con:io ex Lex d me egredietur. Non enim lex Regibus
co/ de. ſcribi poterat, niſi ea, quam exemplis reciè fa-
Gtorum evulgaſſet. Fruſtra ergo ſibi blandiun-
tur de cuſtodia Legum Paſtores ii, ex quibus
perv'rla- on lex, ſed vanitas, ſed violatio mandato-
tere non rum erumpit. Ex te exeat lex, non ex libris,
potet. vel labiis tuis. Nota illud Egredietur. Non
affectat emittetur, ſed per ſe exibit. Ubi-
enim Virtus eſt, indè fluunt Exempla, ea licet
non oſtentes.

Prope eſt Juſtus meus, egreſſus eſt Sal-
vator meus, & brachia mea populos
judicabunt. Verſ. 5. .

Vex operui.

Dei miſe- Quos apparitores Judicii ſui Propheta præ-
ricordia. miſit! Pro Fiſci Procuratore Salvator, pro
Acchſatore Juſtus aſſidebunt. Quid mirum ſi
ejuſinodi conſtituto judicio, pro eo quod nos
superio. legimus, Et brachia mea Populos judicabunt,
rum viſua Septuaginta legant: Et in brachio meo gentes
, i, ſperabunt. Quid enim deſperandum, ubi, Ju-
mitis. ſtitid & Salute præſidentibus, dicitur cauſa?
ee Nota etiam, judicem hunc prope ſe retinere
riore. Juſtitiam, Salutem veròô emittere ad indagatio-
nem cauſæ. Quod ita vertunt LXX. Appro-
pinquat citò J¶uſtitia mea, & egredietur ſicut Lux
Salutare meum, & in brachio meo gentes ſpera-
bunt. Athenienſes judicabant in tenebris: At hic
procurandæ indagationi delictorum Salus præ-
ficitaur ut Lux, nimirùm, quæ clara tantùm, ſeu
manifeſta referat ad Juſtitiam. Idque eveniret;
ſi non reorum bonis inimica Cupiditas cauſam
cognoſceret, ſed ſalutis publicæ patrona Cle-
Fiſeus ſft mentia. Itaà tamen temperari velim quitatem
cautus.
Judexva- tia. Idque cauſæ eſſe puto;, quòôd Juſtitia ap-
pax. propinquat, & Salutare, tanquam Lux, foras
egreditur, quò liberior dicatur ſententia ſine
luce, quæ reorum opes potentiämve oſtentet,
quibus inflecti non rarò ſolet ad blanditias cor-
rupta Judicum Severitas. Indé quoque do-
cCemur, quòd non Digiti, non Manus, non
Tuſtitia. Labia, ſed Brachia Populos judicabunt; quæ

Clementiâ, ut nihil tamen remittatur de Juſti-

quæ ferientem ſonant, non indulgentem. Non Severitas
enim ſcripta proferuntur ex Brachis, ſed cc- .
des & vulnera. Et Brachia mea Populos ju-
dicabunt. Illud Superiores meminerint perve-
lim, omnem omninò exuendam eſle humanio-
ris animi mollitudinem, alioquin licèt aurei
Zelo, & Diſciplina ferrei, & ærei Conſtantia,
ſi vel tantillum Luti retineant, Lapilli ictu
Virtutum harum ſoliditatem omnem eliſam in-
dolebunt. Audi quod ſequitur: Me inſulæ ex- Suberior

pectabunt „ & Brachium meum ſuſtinebunt. Op- audia. Ex.

. 27 . uſationes.
preſſi ſcilicèt, & potentium undis circumdati, Hacte

dùm convenire Judicem nequeunt, à Judice Rex &
conveniri conſueverunt: qui, ſi rectus eſt, Vudex non
non modò accedentibus jus dicet, ſed diſſitis Slu, e
quoque gladium tranſmittet, curabitque, ut ⸗deant oß⸗
ſupernatet undis ferrum, quod uni tantum Pro-'Uu

phetarum evénit, & Oceano neglecto, quo

aurum & opes conduntur, tranabit fluctus, ne

fluctuet Innocentia. Me inſulæ expectabunt.
Ergo non ſolùm accedentes auſcultat, ſed re-
motos interrogat, & adit.

Siout veſtimentum, ſic comedet eos ver-
mis, & ſicut lanam, ſie devorabit eos
tinen. Verſ. 8.

Plerique à procuranda Animarum ſalute Zelus ani.
avertuntur, quòd ſibi metuant, timeântque, aczen
ne duùm cæteris conſulunt, jacturam ſuæ ani-Huase
mæ patiantur. Erras: Veſtis es, quæ devo-
raberis à tineis, non cùm exponéris ad uſum,
ſed cùm ad cuſtodiam reponêris. Suus innaſci-
tur vermis panno, dùm aflervatur; cui præ-
clarum fuerat magis deteri, dum ornat, quàm
lacerari, dùm otiatur. Hieronym. in Epitaphio
Paulæ legit, comédit & devoravit. Ut ſcias In- Invidi.
vidos & Obloquentes non Juſtos conſumere,
ſed ab iniquitate conſumi; damnumque ſu-
ſtinere, dùm parant.

Conſurge, conſurge, induere fortitudi-
ne, brachium Domini: conj urge ſiout
in diebus antiquis, in generationibus
ſæculorum. Verſ. 9.

Septuaginta: Exurge, Exurge Jeruſalem,
& induere fortitudine brachii tui. Exurge ſicut
in principio diei, Eicut generatio ſempiterna.
Planè ſi à Propheta diceretur, Exurge, Jeru-
ſalem, & armare, facili negotio oraculi in-
volucra reducerentur: at cùm ait; Exurge &
induere fortitudine brachii tui;, nonnihil no-
bis quæſtionis facit. Quis enim fortitudinem
Prachii ſui aut deponit unquam, aut reſumit 2
Num oſſibus & nervis, quemadmodum veſti-

Tepidisas.

bus, exuimur, quibus iterum induamur? Equi-
dem quod inſtar portenti foret in corpore, quo-
tidiè evenire in animis fatendum eſt. Toties pigilar
nudamur fortitudine brachii noſtri, quoties gam.
languore correpti dormitamus. Idcirco ſurgen-
dum nobis ait, ut noſtra nobis reddatur virtus
& fortitudo. Exurge, & induere fortitudine
brachii tui. Fædè proindeé ſpoliari te ſcito ro-
bore, quùm in ſomnum otiumve reſolveris.
Samfſoni jacenti detracta non veſtis, ſed for-
titudo eſt; quique ferocire conſuevit ſtans,
ut jacuit à Foœmina victus elanguit. Verum
quomodò ſurgendum eſt Tibi, ne robore deſti- moeht
tutus illudaris ab hoſte? Conſurge ſicut in diebus Propoſisde
antir

—

WN. M
Ge
ſul
m
legi
dum
Cnm
ſor⸗
Anu
uimi ut
lim cr
(væ
vei i
Pten
lis .
enim
tem,
trar
ſecll
Gies:
dem
arit
l
huat
rumm
ſem
tiui
Ater
cunt
Nuuſa uen
dhire la,
innu 10n
In
lunah
Mem.
Verd
e⸗
nnn
Nunj
lemea
Nen
titit
biar
das
runße. n
Rzefe. Ne
„ fum
Iniimar Cpil
Au, ſpen
liln
conl
Pren
hem
Uint
inke
dept
Perr
a
En
Vi
ere
ſen
Wn
At
le⸗
ties
rer

antiquis, in generationibus æculorum. Qui ſint hi
Nenovazie dies antiqui, explicant LXX. Exurge ſicut in
. principio diei. Illius ſcilicèt, cům, recédente no-
Cte ſæcularium cupiditatum, dies Domini af-
fulſit: cum, peccatorum depulsà nebulà, Coæ-
lümque Solémque aperuit ambulantibus in
regione umbræ Mortis. Verbo, ita ſurgen-
dum jacenti eſt, quemadmodum exurrexit,
cùm Crucem Domini ſuftulit. Illud enim tem-
poris prin ipium diei fuit, quòd exindè aliquid
animæ profuturum cœptum ſit fieri. Conſurge ſi-
Pocationi; out in diebus antiquis, in generationibus ocua-
Genaftium. ſ,uem. Eis namque diebus, qui & diei Eternæ,
Dies pleni. quæ in atriis Domimi melior eſt ſupra millia,
principium dicitur à Septuaginta, ſæcula ſem-
piterna ſeruntur. Oquam benè dies Converſio-
nis generationes appellatur Sæculorum Parimus
enim per hos dies, ſanctè traductos, Æternita-
tem, ſi credimus Hieronymo & Eucherio. Con-
tra verò dies impiorum Sæcula non generant, ſed

ſæculum malè perdunt: hécque diſcrimen inter

dies impiorum & juſtorum eſt, quòd horum qui-
dem horæ in Dei gloriam extractæ ipſis ſæcula
pariunt terna; illorum verèò in ſceleribus tra-
ducti dies temporarium hoc ſæculum contra-
hunt (non enim dimidiant dies ſuos) & ſæculo-
rum felicitatem ſibi omnino intercludunt. O
dies, feliciter in agro Domini a Cœnobitis diſ-
ſeminati, quibus ſæcula conſeruntur! O dies an-
tiqui, diei principium nuſquàam occaſuræ! O
æternitatis Agricolæ fortunati, quibus adoleſ-
cunt, jacturà breviſſimi temporis, ſæcula ſine
Pprpopofßia tempore IIta ſurgendum cupienti fortitudinem:
ſonbza re. ita priſtina reſumenda animi promptitudo &
ſuminia. robur pectoris eſt, ſi brachium Domini exarma-⸗
ri non vis. Fortes erimus ſi tales erimus, qua-
Ranezati les ſuimus, cum mundanas opes irriſimus. Quæ
veròô fortitudo dierum Converſionis noſtræ,
quæ ſequuntur verba declarant. Numquid Tu
non percuſſiſti ſuperbum ? vulneraſti Draconem?
Numquid non Tu ſiccaſti mare, aquam abyſſi ne-
bementis: qui poſiiſti profundum Maris viam?
Nemo, qui Sæculum fugerit, non hæc præſti-
titit: & draconem proſtravit, & dejecit ſuper-
biam, & ſpei pelagus exhauſit, & patrimonii un-
das effudit, & per delicias calcatas ſibi viam ſtra-
vit ad Crucem. Et ſanè quam ſapienter Religi ſi
& eſixccaſſe dicuntur Mare, & Draconem tan-
tummodò vulneraſſe! Qui enim Chriſti jugum
