jecit. Lapis Virgo eſt, ſiquidem de Petra deſerti
fertur emittendus Agnus, & dominator Terra-
rum & domitor. Certè, qui Babylonicum, hoc
eſt Diabolicum, ſtravit Simulacrum multifor-
me, Lapillus Chriſtus fuit, non aliundè devo-
lutus, quam è monte, hoc eſt, ex uberibus
Matris. Hæc libenter pertulit carere Filio, ut
Mundus Salute non careret. Adeò & Filio cha-
riora in Matris pectore propugnacula, quam
ubera; & Matri dulcior pro nobis pugna Fi-
lii, quaàm ejus in ſuo ſinu amabilis præſen-
tia, dives requies, hoſpitium pretioſum.

Can. 4.

174

Et ipſe accepit eum in ulnas ſuas, E he-
nedixit Deum, & diait: Nune dimittis
ſervum tuum, Domine. Luc. 2. 2,8.

verrire Felices nos ſi cum Simeone cupierimus diſ⸗
Des & ſolvi, Se eſſe cum Chriſto. Idque continget
Mundo, nobis, ſi Senis, ut cupimus deſiderium, ſe-
ruen““ quamur exempla. Si optamus ejus ſonare vo-

reaaut in- . . .
grates. cem in ore noſtro, imitemur ejus erga Chri-
Ibid. ſtum affectum: Accepit eun, inquit, in ul-
Fervie as Iuas. Hoc illud tandem eſt, quod & pre-
Jquotas. tioſas facit Religioſorum mortes, ſi implea-
tur, & viles, ſi negligatur. Rarus, hâc no-
servire ſirâ ætate, Simeon vel in Templo invenitur,
Bosnh- qui ambabus ulnis Chriſtum complexetur. Et

ſanè nihil itaà ingratum Chriſto eſt, quam
Tepidias, ex ulnis noſtris alteram in amplexu Ejus, al-
teram in complexu ſeu inanis Gloriæ, ſeu
: Reg. ¹8. temporarii Commodi implicari. Accedens au-
. tem Elias ad omnem populum ait: Wſquequò clau-
dicatis in duas partes ? Audeo dicere, minùs
diſphceret Deo ſola Idololatria, quam admixta
ſuuperſtitiomi Religio. Dagon ſtetit, quòd Ar-
cæ junctus non eſt. Toleravit Dominus mon-
ſtrum tot annis adorari, nec comminuit. Ut
tamen cœpit illud populus ſociare Deo, dif-
Pſ. 68. 26. fractum illicò eſt. Potaverunt me aceto. Ita-
que acetum bibitur, vinum cum felle non bi-
Ppitur. Sinceritati non debuit amaritudo miſce-
ri. Ergo minus Chriſto diſplicet acetum pu-
rum, quam felle vinum permixtum. Babylo-
cum Simulacrum non tam inviſum Deo fuit,
quòd luteis inniteretur plantis: ſed quòͤd au-
rum luto immiſcuerit. Stetiſſet forſitan totum
luteum; debuit labefactari, quò vilitatem li-
mi auri pretio copulaverit. Solus puto, Eſau,
Matris viſcera non torſiſſet, ſociatus Jacobo
Efaü, ita laniavit hoſpitium, ut ſui Rebec-
cam conceptûs pœniteret. Ejici debuit A-
gar è& domo Patriarchæ, quòd dedeceret cum
Iſmaële Iſaacum ludere. Juxta iter ſeanda-
lum poſuerunt mihi. Non procul à via, non
in via, ſed juxta viam: ut diſcamus, nuſ-
quàm tantùm periculi inſtare, quàm ubi dechi-
natur, non ex toto, ab itinere Dei, ſed ex
parte. Mira res, quam in libris Regum no-
bis teſtatam Dominus eſſe voluit. Ex præcep-
to Samuelis pugnavit Saül contra Amalec,
& , cùm imperatum fuiſſet, ut omnia fundi-
tus deleret, vile ipſe Vulgus & vulgares Manu-
bias demolitus eſt, ſervato Agag eorum Rege,
& ex Armento Pinguiſſimis reſervatis. Incredi-
bile dictu eſt, quam ægrè Dominus tulerit di-
midiatam iſtam Obedientiam, Exuviarum-
que Contemptionem imperfectam. Quis cre-
1. Reg. 15, deret? Projecit, inquit, te Dominus, ne ſis Re
6. ſuper Irazl. Poſt multos deindè annos, ab in-
feris excitatus à Saüle Samuëel Mulieris ope
ariolantis, cùm Regem graviter objurgaſſet,
t. Reg. 28. quòd ſe excitaſſet: Quia non obediſti, inquit,
18. voci Domini, neque feciſti iram furoris ejus in
Amalec: idcirco, quod pateris, fecit tibi Domi-
nus hodie. Quibus in verbis id miror ve-
hementer, antiquum nempè ei ſcelus dimi-
diatæ Obedientiæ duntaxat objeciſſe, cumque
& illud ſatis videretur ſuperiori capite decimo
quinto reprehenſum, & novis ſceleribus vetus
peccatum cumulaſſet, omnium immemor cri-
minum atque incurioſus Samuël, illud tan-
tùm exprobravit. Ac ſi Domino minus diſpli-

Pſ. 139. 6.

Oliva

cuiſſet procurata Davidi Mors, quam reſerva-
ta Regi Amalecitarum Vita. Nimirum, dùm
perſequebatur Davidem ex toto Impius fuit,
Semireligioſus extitit, cùm pepercit Agag.
Pepercit enim, dicebat tunc Saul, populus me-
lioribus ovibus & armentis, ut immolarentur iz. g. .
Domino Deo tuo. Nota: dimidiata iſta perfe-
ctio, quæ Amalecitis unum ſervat, alium per- Porſonarij
dit, partim implens Dei præceptum, partim e ri
negligens, Deum non Colit, ſed Irritat: Ui igem ommi-
immolarentur, inquit, Domino Deo tuo. Tuo, ait, vetyizas
non noſtro. Non mirum proindè, ſi adeò funeſtis ſad unifor.
titulis notet David Claudicantes in lege Domi- is.
ni: Vilii alieni inquit, mentiti ſunt mihi, fi- Pl. 17.49.
lii alieni inveterati ſunt, & claudicaverunt à
ſemitis ſuis. En quo modo alieni dicantur,
qui claudicaſſe perhibentur. Tepiditas elo-
gium Alieni meretur, quod non meretur ipſa
Ingratitudo Gratiarum hoſtis, & Virtutum pe-
ſtis. Filios enutrivi & exaltavi, ipſi autem Iia. 1. 2.
ſpreverunt me, inquit Dominus, cùm de Ingra-
tis, & Crucifixoribus ſuis loqueretur. Fi-
lios dixit, nec dixit Alienos, à quibus Occi-
dendus erat; imò ad Crucifigentem ſe Popu-
lum ait; Popule meus, quid feci tibi? UÜbi
verò de Claudicantibus ſermo eſt, Fili ahe-
ni, Filiique inveterati appellantur. Nec mirum
id: ſiquidem, qui Frigidos non egerit ex ore
ſuo, vomit Tepeſcentes. Expendamus, ſi pla-
cet, ad hujus cognitionem rei librum traditum
Ezechieli. Erat ſeriptus, inquit, intus & fo- Ezech. te
ris: & ſcriptæ erant in eo lamentationes, & 10.
carmen, & væ. Nihil mirum ſi poſt mixtio-
nem Lamentationum & Carminis, Lætitiæ vi-
delicèt atque Voluptatis, & Poœnitentiæ ſeu
Luctus, Væ conſequatur atque Supplicium.
Exciderat unum in Simulacro Babylonico
fortaſsè non negligendum. Fœdus luti cum
auro Deo inviſum fuiſſe dixi. Et quidem Lu-
tum humilitatis ſuæ conſeium ultimum ſibi
locum in illa tunc Statua delegit. Non pe-
ctus, non caput, ſed neque crura occupavit:
vix ad pedes ſeſe demiſit: nihilo minus tamen
excidium attulit & ſibi, & auro. Nullo enim
modo ferre poteſt Deus Pietatis & Impietatis,
Sæculorum & Sæculi fatale fœdus, imò verò
ferale funus.

Tepiditas.

Lacum aperuit, & eſfodit eum: & in-
cidit in oveam, quam fecit. Con-
vertetur dolor ejus in caput ejus: Et
in verticem ipſius iniquitas ejus deſ-

cendet. Pſal. 7. 16.

Quid audio? Lacus iniquitas eſt, & qui- Seuperbia
dem effoſſus, & ſuper caput ruit? Pedes 6,
ruunt in foveam, non verò fovea cadit in ver. Ghria va-
ticem. Lacum aperuit; & in verticem ipſius ni: ni
iniquitas ejus deſcendet. Nimirùm fraudes hic pyava.
Superbiæ deteguntur. Humum rimatur, &
Cœlum petit. Cujus vides dexteram ſolum fode-
re, ſcito hujus ita elevatam Ambitionem, ut
non rarò ſupra ejus caſura ſit cervicem. Non
continuò humilis eſt, quiſquis humilia conſe-
ctatur. Fodit & ſcalpit humum manus, va-
gante ſupra ſidera cupiditate. Quam vides in-
tra Soli viſcera latere Radicem, ejus cum Cœ-
lo certat in cacumine propago. Ilex quantùm
fibris in Tartara tendit, tantumdem comam
erigit in Aſtra. .

Neout

Geut
Car

Frum
ylly Nunn 7
(is

Dei Ve
iur,
gets!
is Anmn
Timoris
gveln ſe
bus er ſo
nn in eo
ulr ller au
ſoi illun
u lifor
Horruit.
er Lilis,
Nonnili t
(tum öpor
leni, en
ces Urbis
Cfodes

It derne.
7

cente, gu⸗
eltiam. (

SL
1 „ 1 .
Peſſdlot
Uubis reler⸗

urit Dar

Aleats

Acedite

0 Hem
. 4 .. 4A
1 MlCOru
ne oc
, äs ad en

. emm tane

N
A ln Reug
dela E
lure obder
, Nnt, e
An ecita

eu
nmn
und
e ur.
en
:
ſeN
tbii
Fi
Venne
rterk

1s Mi
timunk

OCCt
Cühlktun
.Mbe
) ſad

t. 17

eju

vitualis vj.

Stromatum, Lib. X VWV. 177

Sicut acervus tritici, vallatus Liliis.

Can. 7. 2.

Frumentum & in Evangelio ſpinarum exor-
tu præfocatur, & in Horto Salomonis Lilio-
Amoredu- rum vallo munitur. Enimverò Amore feli-
inon me- cius „ quàm Metu, ſeu Scrupulorum aculeis,
i. Dei Verbum, imò & Deus Verbum cuſto-
ditur. Quid angeris? quid cruciaris? quid pun-
geris? Adoleſcit inter Lilia Caſti, ſed riden-
tis Animi, Granum felicius, quam inter ſpinas
Timoris. Lectulum paraverat Sponſo Sponſa,
quem ſervandum tradiderat ſexaginta militi-
bus ex fortiſſimis Iſraél. Verùm nuſquam repe-
riri in eo potuit Dilectus. In leötulo meo per
Can. 3. 1. noctes quæſivi, quem diligit Anima mea, quæ-
ſwvi illum, & non inveni. Haud mirum, ſi,
qui Liliorum cupit vallum, Militum gladios ex-
horruit. Nolo Mentem ſine ſpe: ſed texatur illa
ex Lilhiis, non ex Haſtis contexatur. Denique;
nonniſi tranſmiſsà excubiarum Statione, Dile-
ctum Sponſa invenit. Cuùm pertranſiſſem eos, in-
veni, quem diligit Anima mea. Videhcèt Cuſto-
des Urbis, hoc eſt meticuloſos ſcrupulorum
Cuſtodes præterire debuit & relinquere, ut
Can.5. 5. Sponſi exciperetur amplexibus. Jurrexi, inquit,
ut aperirem Dilecto meo: Manus meæ ſtillave-
runt Mvrrham, & digiti mei pleni Myrrb pro-
batiſimd. Peſulum Oſtii mei aperui Dilecto meo;
at ille declinaverat, atque tranſierat. Mirabar
certè, quòd tantam paſſus efſet Dilectæ dili-
gentiam. Oſtium, Myrrha, Peſſulum effece-
re, ut, qui acceſſerat intraturus, recederet ni-
miam Arimæ pertæſus cuſtodiam, ſcrupulosam-
que circumſpectionem averſatus. Amat Oſtium
Sponſus, ſed non tantà mumtum diligenti, quod
& Peſſulo firmes, & non niſi plenis Myrrhâ ma-
mibus reſerare audeas. Crede mihi, fortius pu-
gnavit David, & feliciùs vicit, quòd Regis ar-
maturam repudiarit. Inermis triumphabis,
ocreatus & loricatus occumbes.

Scrupuloſt-

lbid. 4.

Aocedite ad eum, & illuminamini,
G. WD veſtræ non conjundentur.

Pyuerafi. O Plena Spei Verba! Accedite, & illumina-
noti, in mini. Accedite ad eum, nullis obſtantibus aut

cnreke- Aulicorum moleſtis, aut negotiorum obſta-
culis. Accedite, inquam, ſed illuminandi: hoc
eſt ante occaſum; nam fruſtra accedere cu-
pietis ad eum, quando à vobis Vita recedet.
Pl. 1. 8. Verum tamen in diluvio aquarum multarum ad
eum non approximabunt. O quam vani conatus
ad navigantium in diluvio dolorum & ægritu-
dinum! Mihi credite, imò Spiritui ſancto cre-
dite: ad eum non approximabunt in diluvio
aquarum multarum.

Exurge, quare obdormis, Domine! Pſal.
43.25.

Sermo vi. In Sexageſima ſuis ſecum pugnat votis Ec-
cleſia. Exurge, inquit, in veſtibulo Sacrificii,
quare obdormie, Domine In Evangelio verò
narrat, exifle Chriſtum, ut ſua jaceret ſe-
Matth. 13. Wina. Exiit, qui ſeminat ſeminare ſemen ſuum.
3. An excitandus à ſomno eſt, qui in agro ſerit,

viſicat.

laboraâtque. Nimirùm non deſipit Eccleſia: Dor-
miſſe enim videtur, qui tam pretioſum ſemen
cadere permiſit aliud ſecus viam, aliud verô
ſupra petram, non minimum denique ſpinis ſi-
vit præfocari. Nos verò duo examinabimus:
alterum Sementis pretium, alterum Meſſis im-
pedimenta exponet. Semen eſt Verbum Dei
tanti in ſe preti, ut vocabulum accipiat & ſi-
nu Patris a Filio. Porrô vocis Divinæ vis tan-
ta, ut, ea proſeminata vel in auro pullularit,
quando ſedens in telonio Matthæus, vocatus
à Chriſto, ex Publicano evaſit Apoſtolus.
Verùm non miranda hujus vocis fertili-
tas effloreſcentis inter Auri glebas infœcun-
das, quæ germinare potuit in Ferro. Paulum
teſtor, quem armatum, minaâſque & cædes ſpi-
rantem vox una ex Saulo in Paulum commuta-
vit. Quanquàm non mirum, quèd floruerit in
aſperitate ſive Auri, ſive Armorum, quæ ger-
minavit in Nihilo. Dixit Deus, & facta ſunt
quæ nuſquàm erant, imò,, & cùm nihil affo-
ret, ubi eſſent. Quid, quòd non modòe Vox
Domini ea vocat, quæ nondùm ſunt, ſed etiam
ea revocat, quæ eſſe deſierunt. Oſſa arida, ut
audiere Verbum Domini, Ezechielis ore pro-
mulgatum, Revixere ſtatim. Quid Antonius?
Quid cum Monica Auguſtinus , poſt converſio-
nem apud Oftia Tiberina? quid cum Alipio
ante converſionem ſub Ficu? quid Aulici ab
Imperatore deſciſcentes? Docemur hiſce pro-
digiis vim ineſſe miram Vocibus Dei. At via-
rumn cotfimia, afſperitas lapidum, ſpinarum
aculei vicere Vocem Vincentem omma. Quæ
vitam reddidit Oſſibus aridis, in petra exaruit:
periitque juxta ſemitam, cujus ope emerſit
Mundus ex nibilo: dumiſque præfocata eſt,
quæ è& ſpinis Matthæum eduxit. Porrò inter
hæc obſtacula, viarum vicinia infenſiſſima vi-
detur ſemini, quippe quod & in petra, licot
aruerit, germinarit primum, & cum ſpinis cre-
verit; calcatum verò protritümque in via
Aves Cœli, hoc eſt Averni Dæmones in ſuum
verterint cibum. Sic enim Chriſtus à Diabolo
raptum Apoſtolis ſecretòô nuntiavit, quod pa-
lam Turbis dixerat ab Avibus comedendum. KRerizieß
Væ agro, viæ contermino. Nec campus nec Ten ai.
via eſt; & cariturus fruge, & carens hoſpite.
Semireligioſus animus nec Mundo utilis, nec Eerleſßakti-
Eccleſiæ gratus, inviſus utrique: quando nec mi. iſei.
ſemitam præbet peregrinanti, nec fameſcen-
ti annonam ſuppeditat. Hlud habens incom-
modi, qui juxta ſemitam Campus prætencdi-
tur, ut nec aratrum effugiat, nec currus, ab
illo proſciſſus, ab his calcatus, nullà ſpe com-
modi, ſolius jacturà ſeminis à via diſcretus.

Quoniam quis in nubibus æuabitur
Domino, ſimilis erit Deo in Filiis
Dei! Deus iur glorificatur in conſilao

Sanctorum. Pſ. 88. 7.

Paucioribus redundat Pſalmi hujus verſi- Conſcliar
culus ſententiis, quàm myſteriis. O quantum & &ρ a
addunt lucis & gloriæ Conſiliarii, ſi iis pro- Aiendi.

bè Princeps utatur! Maximus Deus eſt, dum D
Conſcieniis

ſe fruitur: ad eruditionem tamen noſtram pa- aperienda.
rem non habet, cùm circumdatur Senioribus
ſuis. Quoniam quis ſimilis erit Deo in Filiis
Dei 7 Neſcio, quo modo nobis, non ſibi, ſine
imitatore emicat Divinitas, quando non ſela
conſiho
Sanelo-

micat. Nempe Deus glorificatur in
P 4

176
Gen r. 26. Sanctorum. Qui tum, caům hominem fecit;
concilium coëgit, Faciamus, inquiens, homi-
nem- ut Homo diſceret, non regi Homines ſi-
ne multorum conſilio, quando Adamum Deus
non fecit, antequam Divinarum Perſonarum
ſententiæ coram Angelis convemirent. Quid ve-
rò cauſæ eſt, quòd Nubes appellantur hi Filii
Sverias. Dei? Quoniam quis in Nubibus æquabitur Do-
mino? Nimirùm Conſiliarius nequaquam eſt,
conßliarii qui Fulmen non ſuppeditat. Et Deus æqua-
veri. lem non habet, ſed in Nubibus id clarius elu-
cet. Cœlo tonante credidimus Jovem, quod
Severitatis elogium in aurum recuſum feliciùs
in viridario Davidis pullulat: Quoniam uis
in Nubibus æquabitur Domino? Magnus Prin-
ceps, dum aurum effundit; Maximus verò ſi
fundat ſanguinem.

Erue à framea, Deus, animam meam,
& de manu Canis unicam meam. Sal-
va me ex ore Leonis, & à cornibus
Unicornium humilitatem meam. Pfal.
21. 21I.

Mupmur4. Vitulis, Tauris, Canibus atque Leonibus
tio. ſe Dominus circumdatum dolet. Et, cùm fe-
ræ iſtæ adversas eum furore non diſpari in-
ſurgant, primùm tamen cupit à Canibus libe-
rari. Quid loqueris, Domine? Nimius Te
Cenſeress Timor tui fecit diſcriminis inſcium. Rugit Leo,
con iona mugit Taurus, & Canem times? Nimirùm mi-
toroam. nus habet virium Canis, ſed non minùs nocet.
Audeo dicere, nocentiùs ſævit Canis, dum la-
trat, quàm Leo, dùm laniat. Camus enim alio-
r furorem excitat, & , ſi caret unguibus,
non caret enſibus, quos exerit, duùm vigiles in
perniciem ciet peregrinantium. Ideò Sapien-
ter Propheta, cùm loqueretur de Cane, addi-
dt frameam: Erue, inquiens, à framea, Deus,
animam meam, & de manu Canis unicam meam.
Ac ſi unguibus deſtituti Canes gladiis armaren-
tur. Et ſanè clarius id confirmat, cùm eripi
optat non tam ab ore Canum, quàm è manu.
Quis unquaàm in Canibus Manum exhorruit?
Enimverò Manus illa advolantis Militis, quæ
vulnus infligit, manus eſt Canis ſuo latratu
Neretici excitantis Milites ad rapinam. Quis iſte Canis
palliati. in Eccleſia? Quis? Suſurro Hypo rita, Lelum
Dei abſque Scientia proferens. Væ nobis a Ca-
Apoc. 22. nibus. Foris Canes, clamemus omnes, cum Joan-
15. ne. Apertus inimicus, Hæreticus manifeſtus,
hic Taurusille Leo eſt. Sæviunt, ſed ſuis vel
unguibus, vel cornibus. At Canis & pro-
pris pugnat dentibus, & in crudelitatis fœdus
Eiua pal. latrando ferrum extrahit. Quid, quòd, cuùm age-
nie ret de Canum ferocitate, Unicam ſuam erui po-
sts uα. ſtulat. Petunt enim animam Suſurrones & Ze-
lotypi, nec quieſcunt, quoad in fruſta alienis vi-
Aecuſato- ribus, ſed ſuâ malitiã, animam ipſam atque viſ-
res invidi. . . .
cera conciderint. Et quidem cùm præmiſiſ-
ſet: Circumdederunt me Vituli multi, Tauri pin-
gues obſederunt me. A peruerunt ſuper me os ſuum.
Ticut Leo rapiens & rugiens. Vix ſe Præ timore
profugum alſlſerit: Gicut aqua effuſus ſum. At obla-
trantibus cinctus Canibus non ità facilè evaſit
vulnera. Audi: Quoniam circumdederunt me
Canes multi: Concilium malignantium obſedit me.
Foderunt manus meas & pedes meos: dinume-
raverunt omnia oſa mea. En vulnera? en foſſas
manus? en pedes confofſos? Nulla vulneris
mentio rugiente Leone. At Canum latratus quæ

Zelus in-
aiſretus.

Lelus in-
diſcreius.

Eſ. 21. 12.

Ibid. 14.

Ibid. 17.

Oliva

doloris ſcena conſequitur? O Cuſtodes, 6 Vi⸗
giles, 6 Canes, qui exarmati Unguibus, &
Cornibus deſtituti, Voce ſævitis! Explicari ne-
quit, quantum incommodi ex his Reſpublica
Juſtorum accipiat. Porrò Canes hi non ſolos
veros Suſurrones, & ſimulatos Zelotes adum-
brant: verùm & Paſtores deſignant negligentes,
à quibus Chriſtus graviora ſuſtinet vulnera,
quam à Leonibus.

Verene Sidrac, Miſac, & Abdenago,
Deos meos non colitis, & Statuam
auream, quam conſtitui, non adoratis!

Dan. 3. 14.

Nunc tandem à Sanctis Pueris deprehen- Severitar
dis tuos non coli Deos? Tot fuere annis in & ve.
domo tua alieni ab Idolorum cultu, um ſer- &ne
vientes Deo Cœli, & in häc primuùm hora lia velats
admirabundus ab eis ſciſcitaris, quo modo Leg' Zshoe
2 . . orrectio,
Idolis non ſacrificent? O adumbratam in Na- nonlra ſit.
buchodonoſor Principum erga Deum negli-
gentiam! Puto longè antè deprehenſus fue- Unio laſa.
rat neglectus iſte Deorum in Hebræis Pueris! e1.
At deſpectus non fuerat Rex: at Regis non Superin
contempta Superbia. Ubi verò ſuum non ado- noſen
. .. . iſcatur.
rari Rex conſpicit Simulacrum, tum enim-
verò contempta Pueris Religio exprobratur, Uyffarmi-
tunc damnati Deos non coluiſſe arguuntur.
Nimirùm Zelus Religionis velamentum Su- aggie,
perbiæ eſt: utque ſæviat in eos, qui ſuam non
adorant Statuam, Deorum illos reos facit ne- Zelus f-
glectorum: ut populus, qui horreret atrocita- Strrne
tem ſupplicii ob Simulacrum non adoratum,
plaudat flammis Deorum contemptum ulciſ- Zelus in.
centibus. Utinam animarum quoque Paſtores aNeraus.
regularum Zelo Iram ſuam non obumbrent! .
Utinam Legum ſemper contemptum luant, eecaia,
qui plectuntur ob Leges! Facilè nec rarò Sta- Zelumpra-
tuæ & Deorum communis eſt cauſa: & licèt Sanr,
reprehendantur, quòd Deos non coluerint, iemnumur.
reverà tamen Statua eſt, quam fornax ulciſci-
tur. Exurêris, non ſi Deos ſpernas, ſed ſi tunc Poléies
i palliatas!
eos contemnas, quando Rex præcipit, ut Co
lantur. Non raròô ſeveriùs plectimus, qui No- clicinen
ſtra, quàm qui Dei, aut Eccleſiæ præſcripta igdlel
v

præceptâque ſprevere.

Victoria noſtra Crux Chriſti eſt: Tro-
phæum noſtrum Paſcha eſt! Domin
JESU. S. Ambroſ. C. I. de Elia.

Quid ſudas, longas texendo prolixâſque colocie
Apologias? Mundus à Chriſto victus per Cru- rea nf.
cem, ſolꝗ Cruce ſuperatur. Mortificatio noſtra ſeaio.
felicius, quàm Doctrina noſtra, arguet Mun-
dum de peccato, eumque reddet propitium ant ſes
nobis. Crux non Calamus, Sanguis non Atra- r Ohe-
mentum, Oratio non Sermo in maligno contrà zum.
nos poſitum Mundum, nobis collocabit in
viola. Nimirum Ligno fons Maræ potuit ama- raſivz,.
rorem in dulcedinem vertere: Et Amalech iunlur,
ceſſit Moyſi, ut ille cœpit Crucem ſuis mani-
bus adumbrare. Dominus regnavit à Ligno:
& ſervi non regnabunt à Calamis, ſed à Mor- zunißca⸗
tificatione, quam ſi geſtent in corpore, ſecuri z gie
ſunt. Quid, quod uſque adeò noſtrấ delectatur e
Victorià Chriſtus, ut ſuum ducat Paſcha Tro- Cincio ve-
phæum noſtrum. Pugnemus ergo alacres, & no- va er
ſtrum hoc ſit ſtipendium, lætitia & exultatio Srame
Chriſti.

rſee,
od
5 hes s
nus con
lhi im
geſtat
cunlpecl
ahiet.
d tero

(rici.

Dirityu⸗
ſlen
Dan.

beu
u Dmnelem
a N enn
Dmiel,
un/
Alniihi;
vhi Rcum ſon
6t Ulann in.
A ümet Danl
iit Miniru
nollo pro
It Vemtum
tiudo il,
1 Cals, & in
Uicklüimos
in Mini alte
(ant in
Tmore au
Mone: C
Thom,
11 Neſhmeche
S noria
ain teri
mnntdus,
illt ſer en
nliiceo

Dminus

ſihrr on

4 Don Vi
lucel
Mor ☚
in clus
Foel 4 Si⸗
Ii grnun
Ubnne, ſe

I,
i.
le
.
Eetz
Uer

1il,
Nnlon

Anni

Hin,
aniin
o Nhe

mmnde
nenn
Mroheame,
ugurn
venumn n

Stromatum, Lib. XIV.

Peclefiafi Chriſti. Ultrô hoſtium jacula excipiam pecto=
ca Juriſdi re, dummodo Paſcha ſit Chriſti Victoria mea

btio Morti-
fecatione
rveddetur
potent i⸗
ma.,

lus ande
marum K-
bi vacet.

lbid. 20.
Timor ei.

Parim
ſerupuleſi.

Jud. 7.

Tiro non
Juperbiat.

Marc. 14.
3.

Joan. ir.
16
Diſfidemia

ſui.

Pſ. 86. 2.

chriſti In.
carnatis
Gloria
sjns.

Z. 8. a,

Quòd ſi ſenſum Ambroſii lubet ſincerius reti-
nere, dicamus Paſcha Chriſti noſtrum eſſe
Trophæum ; quòd videlicèt Reſurrectionis
ſpes nos ità armet, ut adverſariorum ridea-
mus conatus;, ſpes eludamus. Petrus & Adam
culpà involuti; ſed ille, audito Domino in
Majeſtate fulminante, crimen excuſavit; iſte;
conſpecto Chriſto in vinculis, ſcelus lacrymis
expiat. Adeòô vel in Deo Dolores placent; &
ad revocandos animos à crimine ipſa polcit
Chriſti Divinitas à Suppliciis opem.

Diwitque Rex Danieli: Deus Tuus,
quem colis ſemper, ipſe liberabit Te.
Dan. 6. 16.

Ità locums eſt Darius Medorum Rex, cùm
Danielem mitti permiſit in lacum. At ubi ma-
nè ad eum acceſſit ſciſcitaturus, an viveret:
Daniel, Nerve Dei viventis, Deus tuus, cui
tu ſervis ſemper, putdſne valuit liberare Te à
Leonibus? O quaàm facilè labare cœpit propè
lacum fiducia illa, quam ipſe Hieronymus de-
miratur in Aula! Ibi ſimpliciter liberatum iri æ-
ſtimat Danielem:hic verò putas poterit liberare?
ait. Nimirum Petrus quoque mori vult in cœ-
naculo pro Chriſto; ubi verò in domum An-
næ ventum eſt, Ancillæ voce proſtrata eſt for-
titudo illa, ultra compedes & ſecures provo-=
cans, & irridens. Ideò Dominus Gedeoni ti-
midiſſimos reliquit milites, quòd ſcilicèt, qui
minùs ante prælium timent, non rarô timere in-
cipiant in bello. Sic JIESUS forma bellandi, à
Timore auſpicatus eſt pugnam & luctam cum
Morte: Cœpit pavere & tædere. E contrario;,
Thomas, qui animoſiùs viſus fuerat Domini
Reſurrectionem ſperare, cùm ait, Eamus &
nos & moriamur cum eo: infirmiùs eam credidit,
cùm cæteri de ea exultarent. Eas ridet arbores
Bernardus, quæ hyemem contemnentes, flores
ante ver emittunt, carituræ fructibus in autum-
no. Et ideò paruùm proſperè, quia nimis properè.

. . „. .
Dominus in Sion magnus, O& ewoeiſus

ſuper omnes populos. Pial. 98. 2.

Sion Virgo eſt, de qua canitur: Glorioſa di-
Sta ſunt de Te Civitas Dei. Benè; At quomodò
Magnus in Sion Dominus, ſi Parvulus natus
eſt Dominus ex Sion. Infans unius diei in
Sion factus eſt, qui Pater futuri ſæculi erat
procul à Sion! Nimirùm Deus in utero Vir-
ginis granum Sinapis eſt, Minimum quidem
in ſemine, ſed Magnum in olere. Et ſanè neſ-
cio, an Deus magnitudinem ſuam uſquàm
clariuùs explicuerit, quàm cùm vel Virginem
condidit, vel conditus eſt in Virgine. Ideoò
Caro Chriſti Dei dicitur Magnificentia: E-
levata eſt Magnificentia tua ſuper cœlos. Tunc
enim Deus Magnus factus eft, cùm Par-
vus factus eſt. Magnus in Coœli molitione

Dominus, ſed Major in Virginis architectatio-

ne: ab illis non capitur, capitur ab iſta. Ergo
hoc ſeu in laudem Virginis Beatiſſimæ uſur-
pari poteſt, in cujus animo tot gratiis locu-
plete Dei eluxit magnitudo: ſeu in commen-
datione Verbi Incarnati, qui Magnus reverà
tunc apparuit, cùm Parvulus in utero Mariæ

177
adolevit. Sic Reges, quos regnans Deus non
attraxit, traxit vagiens. Ut proptereà Eccleſia
non demittat genua, cùm Chriſtum Deum de
Deo, Lumen de Lumine genitum profitetur,
ſed cùm fatetur natum ex Maria Virgine. Sic
Iſaias multa de Deo præfatus, Generationem
ejus, inquit, quis enarrabit?

Aſcendit Mors per feneſtras noſtras,
ingreſſa eſt per domos noſtras. Jerem.
9. 20.

Secri eſſemus in ætatis flore, ſi tantùm in-
grederetur per Oſtium Mors. At cùm, ob-
ſtructo Oſtio, Feneſtras ſubeat, æquè mori
poteſt Adoleſcens, uti non diu vivere Senex
poteſt. Oſtium domus Senectus eſt: ſed an-
tequàm iſtud pandatur, Mors intrat. Porrò
morientibus nobis id accidit, quod contingit
in Bacchanalibus perſonatis. Hi enim Romæ,
mox ut adveſperaſcit, perſonam reducere de-
bent, quam de die geſtaverunt. Ità Voluptari,
Felices, Opulenti, Cæſares perſonam geſtant;
quoad vita durat, morituri verò ſe non Re-
ges, ſed Homines fatentur. Sic Alexander Ma-
cedo, etiam ante horam duodecimam, pro-
pinquo duntaxat occaſu, perſonam poſuit, ſé-
que à ſagitta didiciſſe non ſe Deum eſſe, ſed
Hominem, nec Solis ac Jovis prolem, ſed Luti
teſtatus eſt.

Quis ſcandalizatur, & ego non uror!
2. Cor. I 1. 29.

Grande ſcelus ſcandalizare puſillos, quo

Iſaĩ. 53. J.

Mors ins
proviſa.

Zudgicantes

Apoſtolicum cor nec gladis conterritum, nec sem.r2

morti pervium, liqueſcit & uritur. Verùm
quaàm grande piaculum Scandalizantis, tam
grandis quoque inſania Scandalizati: imò,
ſi Apoſtolum attendas, hujus ſtuhtitià incendi
ſe dicit, non illius facinore. Nec mirum: hu-
jus enim amentia certior, quam illius iniqui-
tas eſt. Sæpe enim, quæ factu Optima ſunt,
his in Scandalum vertuntur. Quid enim hi, ſi
vidiſſent ad Theodoram Didymum in lupanar
accedentem? Quid ſi Abraham cultrum in-
tentantem in Fihum? quid ſi cum Judæis ju-
daizantem Paulum? Et illum impudicum,
alium inſanum ,„ & poſtremum irreligio-
ſum pronuntiaſſent: Cùm tamen & Primus
Tutelaris fungatur munere Angeli, Cuſtos non
Prædo Pudoris: & Secundus Patris 5.terni A-
morem in ſua Crudelitate delineaverit: & de-
mùm Panlus, ne Judaiſmnus proficeret, Judai-
zaverit. Diſſimiles hi ſane & Joſepho & Au-
guſtino: quorum alter Mariam & gravidam vi-
dit, & Virginem credidit; alter audit dicen-
tem Jacob, Ego ſum Frimogenitus tuus Eſaii,
& ablegatâ omni ſuſpicione Mendacii Sacra-
mentum interpretatur, quod Fraus inſipien-
tium oculis videbatur. Porrôò incipiens, & in-
ſipiens nomina ſunt affinia. Sciendum eſt, quia
quiſquis illicita nulla commiſit, huic jure con-
ceditur, ut licitis utatur, ait Gregorius.
Hinc vides non illico damnandum, qui Te for-
tè Innocentior aliquibus jure utitur, quibus Tu
jure uti non potes. Si à facie Domini fugien-
tem Jonam Momi deterrimi intuerentur, ex-
pungerent credo illum ex albo Propheta-
rum Domini, & ſi eum Ceto traditum conſ-
picerent,

Scansd 1.
patiens,

Gen. 17.185.

178
picerent, damnatum exiſtimarent pro ſcelere.
Verùm quis ignorat non tam Naufragia, quàm
Sacramenta in illis fluctibus colorari: nec puto
in criminis Morte adumbraſſet Dominus ſuæ
Reſurrectionis imaginem, ſi Propheta non tam
prophetaſſet ſuã fugà Domini triumphum;

quam à Domino receſſiſſet.

Quoniam alieni inſurrexerunt adver-
sum me, & fortes quæſierunt ani-
mam meam, & non propoſuerunt
Deum ante conſpectum ſuum. Ecce
enim Deus adjuvat me, & Dominus

ſuſceptor eſt animæ meæ. Pſal. 53. 3·.

Occaſto Nihil timendum, ſi Te Deus adjuvat, ſi ami-
mata, en. mæ tuæ ſuſceptor eſt Deus. Quis enim con-
msrtione tra nos, ſi Deus pro nobis? Verùm incer-
. tum, an ille adjuvet. Ut enim inventum à
Tvtats- Tentatione Deus propugnat, & protegit, ità
Bam . invenientem laqueos deſerit, & abjicit. Ergo,
ut Te Deus defendat, Alieni ſint oportet ho-
ſtes tui, id eſt, non debent Cogitationes malæ
à Te foveri, à Te excipi, Tuo recreari collo-
quio, familiares eſſe Tibi: Alienæ ſint, & ideò
non accedant, niſi irrumpant, non intrent ad-
miſſæ, ſed impetum facientes viam ſibi fa-
ciant. Rursum, fortes animam meam quæ ſierunt.
Cave, nam frequenter non nos à Tentationi-
bus quærimur, ſed illæ à Nobis exquiruntur.
Pl. 5s. 2e. Redimet in pace animam meam ab his, qui ap-
propinquant mihi. Non ab his ad quos Tu ap-
propinquas, ſed ab his qui appropinquant Ti-
bi. Quin nec excuſaberis, ſi duntaxat ab illis
circumveniaris, niſi Fortes adeò ſint & Ve-
loces hoſtes tui, ut eos evadere non poſſis.
Alioquin ſi debilis te opprimat Tentatio,
comprehendi voluiſti. Demùm;, Et non propo-
El. 53. 3. ſuerunt Deum ante conſpettum ſuum. Cùm ait
Dei vultum non reveritos, inſinuat ante Deum
ſe fuiſſe, dum circumventus eſt. Ergo Oratio-
ni vacandum, ut poſſimus dicere ad Domi-
num de Hoſtibus aggredientibus Nos, Et non
propoſuerunt Deum ante con pectum ſuum.
Tunc aderit Deus nobis, quùm Nos ſibi adeſ-
ſe conſpiciet: tunc excipiet animam noſtram,
tunc eruet de manu Camis unicam ſuam. Sic in
Pſalmo legimus: Tribulatio & anguſtia inve-
nerunt me: mandata tua meditatio mea eſt. Si
Tu inveniaris a Tentatione, quamvis tenearis,
non teneris: ſi Tu illam quæras, captivus es,
licèt de ea videaris triumphaſſe. Sic David
Goliam ſtravit ſtratus a Bethſabea, quòôd &
ab illo provocatus ſit, & iſtam viderit. Sic
Samion Leonem diſcerpſit occurrentem ſibi,
Dahilam non evaſit à ſe quæſitam. Denique
Jonas in Navi periclitatur, quam quæſierat;
quieſcit in Monſtro, quod Dominus præpara-
Verat: felicior, ut Leno ait, Sepulchro, quam
Cymbâ. Ideò Joſeph purior elapfus eſt ex
Adulteræ manibus, quia Peccati illecebram
non amaverat, Dina Soror ejus violata, quæ,
ut videret, egredi non dubitavit.

Ibid.

Dei praæ-
ſentia in
mente.

u8.
143.

Miſuas eſt Angelus Gabriel. Luc. 1.

26.
Sanéziſſi. 0
mæ Mariæ P'errar lique ſea . . . .
Annumtia- Terrarum que ſceptrum Virgini de

,. n fſertur, & Mater Dei ab Angelo ſalutatur.

Oliva

Quid illa ad tantæ felicitatis nuntium? Hæſit,
magiſque ſolicita de Pudore, quàm læta de Re-
gno: Quomodò, inquit, ſiet iſtud, quoniam vi- Luc. 1. 34.
rum non cognoſco? Non illicò in Mare proſiliit,
non aſſenſit continuò: ſecum ipſa egit, quonam Ligni ates
pacto inter Divini conceptũs delicias flos non iiaiet.
decuteretur Pudicitiæ. Sanè cubiculum Mariz
verſum eſt in palæſtram Candidatorum: quos Piocraßi.
ſola dignitatum ſpes non ita abducere debet 2,an.
& portu, quin ſeriò meditentur, an poſſit in .
Curuli vitæ propoſitum ſanctioris retineri. pignitas
Virguncula deſtituta & humilis ſalutatur Pa- recuſanaa.
rens Dei; & oblita delati Tituli, cogitat
de Caſtimonia: nec antè diadema Mundi reci-
pit, quam ſecura ſit de Virginitate, caritura li-
bentiùs, penè dixerim, Filio, quam Lilio, Ho- Pip ſrs
nore, quam Pudore, Regno, quam Voto. Nos nnpie⸗ d
ut minima affulſerit non ſpes, ſed ludus illuden- Greiur.
tis Fortunæ, deſideriorum votordmque obhii,
deſilimus in flumen nudi ociùs ad Vitæ litto- Perſeve.
ra perventuri, quam trabeati ad ripam Impe-autia.
rii. Denique non ſtatim ac ſe ex Dei Verbis
ſalutatam ſenſit Verbi Matrem, Voto ſe credidit
exſolutam, nec quia Deus erat, qui eam ad glo-
riam puerperij evehebat, propoſitum ideò Vir-
ginitatis abjecit. Verùm nec Dei Parens eſſe
recuſans, nec Pudoris Lilium in honore, & di-
vinitate Filij negligens, cogitabat, quo modo
& Mater foret, & Virgo. O Virgo! quid mo-
raris Mundi ſpes? Da verbum, inquit Auguſti-
nus, & ſuſcipe Verbum: datuum, & ſuſcipe Di-
vinum, da tranſitorium, & ſuſcipe EZternum.
Verùm cunctantis Votum implevit Deus, qui
gratulatus Virginem ſolicitam de Voto in tan-
tæ nuntio dignitatis, & Virginem pariter &
Matrem effecit, nec Honore carituram, nece
Pudore. Nunc verò Hoônores hiulco pectore de-
glutimus, & Vota ſervire cogimus Ambnio-
ni. Audivi ego virum primarium Sacerdo-
tem, eundémque Præſulem ac Judicem, profi-
tentem horas Canonicas ſine ullo conſcientiæ
morſu à ſe neglecétas aliquando;, quòd cura-
rum mole obrueretur. Meliora quæſo. Itane
Tribunal Aris anteſtabit? præſiabitque Jucdh-
cis quam Sacerdotis partes implere? Si ſimul
Sacerdotem agere nequis & Judicem, quare
Sacerdos in æternum ſecundùm ordinem Mel-
chiſedech Judicis perſonam non deponis? Certèé
Maria cum diſpendio Caſtitatis Mater Dei,
Sponſa Dei, Regina Mundi fieri haud pertu-
lit: nec antè Angelo aſſenſit, quam Vadem
eum haberet Pudicitiæ nequaquam temerar-
dæ. I nunc Ambitionis mancipium, & Sacer-
dotij faſtigium Judicum ſecuri calcandum ſub-
jicito.

Electio
Statiss.

Quia dimiſiſii virum dignum Morte 4
manu tua, erit anima tua pro ant-
ma ejus, & populus tuus pro populo
ejus. 3. Reg. 20. 42.

Ità nuntiavit Achabo unus Prophetarum, faßiis..
cùm peperciſſet Benadad Regi Syriæ, cuj. s
die und centum millia peditum perdiderat. Severitat
Proh Deus immortalis ! Nemo Crudelior, Uasform
. . 2 iformi .
quam qui cenſetur Humanus. Parcit Saul A- tes.
gag Amalecitæ: Dimittit Achab Benadad Sy-
rum. Verùm ignoſcentes ſontibus, inſontes per- Eria pat-
ſequuntur; hic enim lapidat Naboth, ille ha- iiais.

ſtam torquet in David. Nimirùm non abſunt à

Roſa ſpinæ, & Ira, quæ reos ſervat; plectit
inno⸗-

noxi
Muene
lu
e 6.
tertitu
ti ſ.
ni On
lgo
Crifi
n Pere
, bello
1 ſeele
ur Inpe
igere.
clorum!
Pum Flii
Kabatur;
i Pacis
1n. O al
hotit,
Unta copi
nnis ſig
ig Mliſe
con
Ctur in
tutur in 0

Ttencerunt
lerint Nel
h da
folt Daxin
Cloce e
uddh cru
eſt mitins.
Ouis dumta
Cimici vere
re. Viv
Pelhir inn
Ptelrumn.
(aeI non

4

— —=

ſeanitan
iwweſt

vicſti.

Unde t
Poyidentia
Ing tum
er Audi .
m Mla ner.
4
ur: & t
Memn non
Ceni t 1
4. M Poſeci,
1 I
un ilin
Regen,

Ecl
Vlli

men

Telmx

Wutunt
llend.

Arm

, l (le⸗
n In
Elme hI.
eelAn
en ,Gen
hen .
Nul
gihal/,
gun
Gam telcer

ud,5 .

innoxios. O Dominantium non rarò impiam
Miiericordiam! Non funditur ſuper impios ca-
