lumbas, in foro Urſos eiſe non credunt. Et
tamen quotidianæ experientiæ ſubſcriptorem
habemus Spiritum Sanctum per os Iſaiæ con-
teſtantem, Urſos pariter & Columbas eſie.
Auliti a. Porrò S. Hieron. Columbas ejus generis iſtas
putat, cujus Ephraim deſcribitur ſine corde.
Nimirum candor ſimulatus Aulicorum coram
Rege totus in vultu eſt, nullam radicem ê
Dignitas corde trahit, cùm corde careat. Et ſanè, ſi
Wl onſe quis mortalium excors eſt, procul dubio Sub-
coenda- Præfecti ſunt Magnatum, ad oculum ſervien-
ziones. tes. Stultè proindé à ſuis Aulicis amorem ex-
Rez re- pectant Dictatores. Columbæ ſunt ſine corde.
Sart. Neque verò myſterio vacat, quòd ejuſmodi
Aulici Urſos Propheta dixerit, & rugientes. Ut e-
mali fræœ. nim Urſi lingua formare ſolent partuum ſuo-
nandi. rum monſtra: ità Conſulum aſſeclæ verbis ſuis
ex SRe- charorum vitia componunt, ſplendidéque Ser-
gof, mone ſceleſtos pro optimis fingunt, & feedè
Aecuſa- ſubſelliis intrudunt. At rugitus eos prodit, ſi
siones in tamen eos Dynaſtæ accuraté explorent. Nam,
Superiores ut primùm à Regio conſpectu proripuerunt ſe,
* Suberie ſtatim terrere incipiunt Subjectos. Fortè Pro-
ribus an. Piu ubje
diend« phera rugi tum Leonis Urſis iſtis affinxit, ut
Accuſa- intelligamus, in eo Leones eſſe, ut ſolo fuga-
tiones ex ri poſſint eo cantu, quo Petri error arguitur.
juſto Zelo. Vigilantium enim delatione coeërceri poteſt fre-
mentinm Miniſtrorum immanitas: quos ſopita
interdam Conſularium negligentia rugientes
non exaudit. Rurſus ferociunt velut Urſi;,
Leonum inſtar rugiunt: ut dùm alius eos Ur-
ſos eſſe vociferatur, alius verò Leones clami-
tat, neutri fides præſtetur, non in unum con-
ſentientibus teſtibus. Verùm ſciant Principes,
populorum diſſonas querimonias non ex men-
dacio ſuboriri Accuſantium, ſed ex calliditate
Miniſtrorum, rapientium inſtar Urſi, & ad
ſimilitudinem Leonum rugientium. Qui hoc vel
maximè nomine habendi ſunt rei, quòd eorum
vox diſſentit ab unguibus.

Multiplicatæ ſunt enim iniquitates no-
ſtræ coram te: & peccata non reſpon-
derunt nobis: quia ſcelera noſtra no-
biſoum, & inquitates noſtras cogno-
vimus. Verſ. 12.

Tribula-
tionis Quid lego? Ergô-ne ad radios divini vults
fons. peccati germen ſterili fœcunditate expullulat?
mer An non ipſe Deus eſt, delens iniquitatem?
Sn.

populis veſtris vertuntur in Urſos rugientes. Hinc

Oliva

An non Magdalenæ ſcelera ante Divinitatis „
vultum exaruere? Nequaquam, ſed ſtans re- i
trò ſecus pedes Domini, duùm plantas Salva- un⸗
toris irrigat, plantarium iniquitatis aruiſſe gra-
tulatur. Undè non mirum, ſi iſtorum crimina
ante Dei conſpectum multiplicentur, cuùm ipſi
immediatè pòôſt fateantur, non retrôò ſtare vo-
luiſſe. Averſi ſumus, ne iremus poſt tergum Dei lbid.
noſtri. At clarior ſenſus ille eſt. Coram Deo Deumde-
multiplicari iniquitates; quòd illius illuminati elinque-
ſplendore ea efle ſcelera deprehendantur maxi- “79
ma, quæ procul ab eo lumine minima, vel nul- ee
la putabantur. Reddit autem rationem funeſtæ ſree.
Fœcunditatis, cùm ait: Quia ſcelera noſtra no- Cognitio
biſcum. Quod à LXX. transfertur: Iniquitates ſui in O.
enim noſtræ in nobis ſunt. Nimirùm ea crimina, gpezes
quæ remoti à divino conſpectu aliis imputaba- lesſcteg.
mus, Divino vultui admoti ſentimus in nobis. tie.
Iraſcitur quis, & vulnerat. Alienam contume- Confeſi
liam cauſam jactat patrati facinoris. Adultera- in Exer.
tur: occaſione abſtractum ſe mentitur. At ex-istis hi-
cuſationes hæ, ut Te innoxium faciant apud acge⸗
Homines, coram Deo evaneſcent; & tunc mul- tiones fri.
tiplicabuntur iniquitates tuæ, cùm in te ſenſe- vol⸗ Pes-
ris, quæ in alios tranſtuleras. Multiplicantur er- cantium,
go ſcelera ſeriò meditanti coram Deo. Multi- d 6.
plicarentur quoque coram Principibus, ſi ipſi de Re ne.
ſceleribus inquirerent, & non penitùs Judicibus, gar. 1leus
auro interdùm corrumpendis Reorum cauſas de- Suberior Hummr.
legarent. Viderent Principes coram ſe fervere, "vigiler. 4
pullulare, & adoleſcere crimina, quæ apud Ju-
dices auro detruncata vix apparent. Unde & Cignitie
LXX. legunt: Multa eſt enim iniquitas noſtra ſui coram
in conſpectu tuo. Scilicèt coram Miniſtris tuis 8. Buchs.
cooperta byſſo & purpura minima erat iniqui- rihe.
tas Potentum, & adeò ornata, ut vix culpa
haberi poſſit, quæ ante conſpectum regiæ Ju-
ſtitiæ tuæ magna erit. Siquidem, coram Rege,
nemo ſe operit. Equidem ille non indutus ve- u n.
ſte nuptiali menſæ fortunatus conviva aſſidebat, 16
fùgiebâtque oculos Miniſtrantium; quouſque,
regio luſtrata oculo menſa, reum prodidit,
quem antè convivium paverat; itaque convi-
vium in ſupplicium converſum eſt. Illud quo-
que non omittendum, quòd impiorum peccata
in ipſis remanent, quæ licèt extincta videan-
tur, reſponſura ſunt, cùm coram Deo interro-
gabuntur. Quare licèt taceas delictum, Deli-
Gtum non tacebit in te, ſed aderit in vultu,
tanquam pro roſtris, contra Te declamaturum.

lſu.
fun ℳN-
rin

ſan
ufe⸗
ſun.

Rior.
1,

Concepimus, & locuti ſumus de corde
verba mendaci. Verſ. 13.

Studioſum iniquorum ſcelus hic deſcribitur, Menda-
qui in corde, hoc eſt, in ſacrario Charitatis, in eium.
agro Dei, in Regia Fortitudinis, in vitæ Re- Peccate

.. . & Mali-
gno prolem degenerem concipiunt Mendacium.

ntnie

Et converſum eſt retrorſum judicium, &
juſtitia longèé ſtetit: quia corruit in pla-
tea veritas, & &auitas non potuit
ingredi. Verſ. 14. 15.

Una cadit, & ideò alia claudicat: & quia aßitis.
Juſtitia de longè ſtat, Veritas & .Æquitas non zulen n
admittuntur. Certè ſi unquàm de longè ſtetit Ju-

ſtitia, nunc profectò, quando id evenit, quan- Lites ex-
do non quidem ubique, ſed nec in una Civita- pediazur-
te, ad eam nec poſt menſes, annôſque pervenitur.
Quærit

iu, 1*
n /

N
r
wp/
tr.

Stromatum; Lib. XVI.

Quærit miſer in tribunalibus Juſtitiam: ſed an-
tequàm eam conveniat, invenitur à Morte, &
Vitam ocius, quàm Litem abſolvit. Porrò in
platea corruit Veritas: corrumpitur enim vul-
gi ſermonibus Veritas; dicente multitudine bo-
num malum, & malum bonum. Stultè proin-
dè in vulgo quæritur Veritas, quæ corruit in
plateis. Quare, ſi verè utique Verum judicare
cupis, ſeu in dilectione inimici, ſeu in abdi-
Perſona- Catione patrimonii, ſeu in eremi cupidine, no-
vum ac- li cCircuire plateas, noli multitudinis rogare ſen-
dTti “, tentiam; nam corruit in plateis Veritas, quæ
regnat in odeis Sacerdotum, quæ in latebris
ſplendet Coœnobitarum. Et quitas non potuit
inzredi. Videant & Principes, & Præſules num
quitati intercluſerint interdam aditum, cùm
non rarô repellatur à limine inops Innocentia,
& opulentum Scelus ſeſe ingerat in conclave?
Sequitur.

Eledtio
Statis.

Et facta eſt Veritas in oblivionem; &
Jui receſſit à malo, prædæ patuit.
Verſ. 15.

Perſees- Juſtorum perſecutiones Propheta deplorat.
teres Jju- Cur enim Religioſus olim nobilis contemni-
Tanmi; tur, conſpuitur, arcetur ab Aula, laceratur
honoran. in Palatio, irridetur in Foro, non auditur in
di. ribunalibus, arcetur ab Hoſpitiis, niſi quia
receſſit à Mundo? Ergo in Regia, qui recefſit

à Malo, Prædæ patuit.

Et vidit Dominus, & malum appa-
ruüit in ooulis ejus; quia non eſt ju-

dicium. Verſ. 1 5.

Rex ve- Oculi Principis, Vicarii Dei, ſpeculæ ſunt,
gat. in quibus elucent ſcelera alioquin abſtrulia.
Quare cùm ſcelera cupit Princeps revelari,
oculos ſuos admoveat, & apparebit malum in
oculis ejus. Vidit Dominus Petrum, & ſuum
Petrus in ejus oculis crimen intuitus, egreſſus
foras flevit amarè. Audivit Salomon foœminas,
& Filium reddidit vigilanti. Vix rationem po-
ſiturus Rex aſſedit, quum illico ei ſiſtitur regii
Trari prædo, qui decem millia talenta ra-
puerat. Oh ſi nox fiat imperantis ſeveritatis,
Pſ. 1e3. quot monſtra prodibunt è ſpelæis! In ipſa per-
20. tranſibunt omnes beſtiæ ſylvæ.

Et ſalvavit ſibi brachium ſuum, & ju-
Ititia ejus iſa conſfirmavit eum. Verſ.
16.

Juſtitia Principem confirmat in ſolio: cujus
ſalvari dicitur brachium, cùm ad perdendos
impios obarmatur. Septuaginta verò diverſiſſi-
mè legunt: Et ultus eſt eos brachio ſuo, & mi-
Jericordia ſuſzinuit. Ac ſi abeſſe non poſſet à
Severitate Benignitas, ut quos illa dejicit, hæc
confirmet, quibus illa plagas infligit, hæc con-
ficiat humaniùs medicinam. Sed nota anteire
Juſtitiam, & tum ſequi Miſericordiam. Etenim
Miſericordia ictum non prohibet, ſed curat vul-
nera. Secus enim perverſa foret Pietas reo par-
cere, ut ab eo non parcatur inſonti: quem ve-
xabit, niſi vexetur. Medicum Miſericordia imi-
tetur, ſanet ægrotum, non cohibeat ferientem.

Severitas.

405

Indutus eſt juſtitiè ut loricd, & galea
ſalutis in capite ejus. Judutus eſi ve-
ſtimentis ultionis, & opertus eſi quaſi
Pallio zeli. Sieut ad vind dam, quaſt
ad retributionem indignationis hoſtibus

ſuis. Verſ. 17. 18.

Placet Miſericordia, ſed ſi Juſtitiam non Severitass
excludat. Non enim diu ſtare poterit Regum Ex comu-
poteſtas Severitatis cingulo exarmata. Ergo ,arto
Juſtitia Principum lorica eſt; quam ſi induerint, jes .
procul dubio emicabit in Regni capite Salus. „ia
Ut ſalvum ſit Reipublicæ caput, pectus Juſti- Cirrectio
tiâ circumdetur. Pectus, inquam, armetur lo- "dhitedas
ricâ Juſtitiæ, ut Cordis regia Severitatis ſepta
munimine deprecanti Miſericordiæ non pateat.
Et ideò fortè non in galeam Juſtitia conflatur,
ſed in loricam, ut Cor, ad amorem proclive,
à vulneribus inſinceræ Charitatis deſendatur.
Undè & Sponſa, quæ olim ſauciata fuerat ja-
culo amoris, uberibus turres murunique ſup-
poſuit; ut, quæ Regina erat, & Cuſtos ado-
leſcentularum nimiam benignitatem exclude-
ret, ſuppliciumque errantibus intentaret. Quin Confeſſa-
& Myrrhæ faſciculum inſeruit pectori, ut non rii n ſint
tam Benevolentiam è& corde ſperarent, quaàm inis lde
metuerent è& myrrha Amaritudinem ſeveritatis *
Eccleſiæ filü. In pectore itaque Juſtitia defen-
dat Cor, & galea Salutis in Capite etnicet.
Ultionis verò veſtimentis ornatur, & Zeli pal-
lio operitur. Sciat proindè nudandum ſe Præ-
latus, quoties Severitatem abjiciet. Ultio ve-
ſtis eſt Principum, & cruore rutilans Regum
purpura; ſine qua verecundè nudi ludibrio ex-
ponentur & vulneribus. Nam & qui Sponſæ pal-
lium ſuſtulerunt, nequaquam ſold præd con-
tenti, eam inſuper vulneribus confoderunt.
Noé ſpoliatus irridctur àa Filio, qui turpitu- S. Nos.
dinem ſuam texit, cùm animadvertit in Cham. Correcis
In qua quidem hiſtoria luctuoſa illud docemur: ²aAKoſins
Patresfamilias, Superioreſque ſpoliari tum, cùm
vino id eſt Deliciis indulgere volunt. Non enim
Zeli pallio ornari poteſt alios corrigendo, qui
corrigenda committit. Si non vis UItionis in-
tegumento nudari, cohibe Gulam, coërce In-
temperantiam, operi inordinatos animi Motus-
Porrò Zeli hujus pallii retinentiſſimus Elias fuit,
qui vix illud depoſuit, cùm ardenti rhed ſu-
bPlimè ferretur. Eo ornari potuit & Joannes,
qui vinum & ſiceram non bibit, locuſtiſque
ventrem non tam explevit, quam torſit. At in- Superior
vertatur ſcena, & prodeat Miſericordia, inter non ſe al-
arma Severitatis regnatura. En quo modo Ju- viſcatur.
ſtitiam non in enſem, led in loricam recuderit, Iaſitis.
ut eâ duntaxat in ſui propugnatione placidè u-
teretur. Non vulnerare novit, ſed deſendere Dei miſe.
ea Juſtitia, quæ in loricam convertitur: arcét- ricerdia.
que vulnera, non infligit. Quin & pectori ad-
mota Juſtitia pugnabit cum Corde, ſubdeturque
Charitati, dum pectus ab injuris Populorum
defendit. Maluit Deus in loricam convertere
Juſtitiam, quam in galeam: ne fortè impoſita
capiti Imperaret, Coronâmque ſe eiſe crederet,
non Galeam. Cordi admovet, à Capite remo- Superio,
vet, ut temperetur Amore, utque ab Imperio amer ſuos.
arceatur. Quis autem loricatum Juſtitid Deusm ti-
meat, quem Jalute coronatum videt in fonte ? Etſi
non corona dicta eſt Salus, ſed galea. Ut intel-
ligas populorum Caput nullà tam firmâ armatur4
defendi;

Clemetia.

KRex awes.
Clemést ia⸗

406

defendi, quàm deſiderio Salutis. Optet Salu⸗
tem Princeps, non Necem ſolùm intentet, &
munitum caput quibuſvis ictibus ſecurus ex-
ponet. Quin Ukionem & Zelum in mollitiem
veſtium convertit; iiſque ornatur ad pompam,
non obarmatur ad ſupplicium. Delicata ea Ul-
tio eſt, quam loco chlamydis ſibi Princeps cir-
cumdat. Non æſtuat in pectore Ultio, quæ to-
ta foris in ornatum effunditur. Pompa furoris,
non furor eſt Ultio, in veſtimentum vi Clemen-
tiæ effœminata. Veſtem porrò crediderim di-
Ctam Principum Iram & Zelum: ut quemad-
modùm regio indumento ſolus Rex tegitur, ità
ſolum deceat Regem Ulciſci. Tu ferto ſenten-
tiam, tu gladium exere, tu delinquentium ſce-
lera cognoſce, ac puni. Etenim Ultio veſtis tua
eſt, quam nemo;, præter Te, dignè geſtabit.

gelus in- Si tua eſt veſtis, non aptatur alii. Aut enim la-

diſeretus. xior defluet, & calcabitur; aut aſtrictior ridi-
culè denudabit, quem tegit. Non commodatur
Veſtis ſine diſpendio Pudoris; undè & tu Nu-
dus erubeſces, ſi URionem alii tradideris. Quòd
ſi Zelus veſtimentum eſt, cave, ne nimio uſu
deteratur. Cave, ne inficiatur maculis livoris
& crudelitatis: reponatur ſæpe, rariùs adhi-
beatur. Regium Pfaltem imitare, qui proce-
dens contra Filium, ad injurias Semei maluit
Rubere, quàm pallio Ultionis operiri. Sequi-
tur:

Et timebunt qui ab Occidente nomen
Domini, & qui ab ortu Solis, glo-
riam ejus: ocùm venetit quaſi fluvius
violentus, quem Spiritus Domini co-
git: & venerit Sion redemptor, &
eis qui redeunt ab iniquitate in Ja-
cob, dicit Dominus: Hoc fœdus meum
cum cis. Verſ. 19. 20. 21.

S. Fran- Qui ab occidente Dei nomen metuere con-
siſeus Ke ſueverunt? Nimirùm populares ſepulchri,
veriα mortiſque incolæ, & cives occaſus eum ti-
Moriisre. ment, cui Oriens nomen illi. Neque verò
cerdatio. qui Mortis immemor eſt, ideò ſecurus eſt;
imòô eò ſe credat viciniorem Morti, quò eam
eminus proſpectat. Nam, qui Orientem ſpe-
ctant, incolunf Occidentem: cumque in Oc-
caſu ſint; oculos obvertunt ad Ortum. Planè
Orientem aſpiciebat qui ſecum fabulabatur:
Luc. 12. Anima mea, multa bona habes: at in Occi-
19. dente collocatum fuiſſe illum citus occaſus rap-
tæ animæ comprobavit. Plus metue de Occi-
dente, quicumque Orientem vides: non enim
ortum videres, niſi contra ortum locatus ha-
bitares in occaſu. Et qui ab ortu Solis gloriam
ejus. Pro, Gloriam ejus, legunt Septuaginta,
Nomen inclytum. Utcunque legatur, quis timor
gloriæ in accolis Orientis? Num gloria vulne-
rat? Nimirùm nihil æquè metuimus in aurora
Felicitatis, quàm Gloriam alienam. In Orien-
te enim aliena Gloria noſtra Umbra putatur;
Luciſque candidati mhil æque faſtidimus, ac
Lucem. Quin cùm gloria nulla ſit, nomen
duntaxat inclytum perhorreſcimus. Enimverò
maximas ſpectamus umbras in ortu: cumque
emergit Lux, opacitatem corporum longiùs
protendit. Facilè inumbramur, ſub ortum So-
lis: & in Felicitatis exortu, ut vulgo fertur,
Dei Mi- majores cadunt de Montibus umbræ. Hic au-

Aulici
Invidi.

ſericerdis tem quis non miretur Divinum furorem vio-

OQOliva

lento flum'ni comparatum, mox Redempto- Wilaia.
rem dici, & agi non de cæde, ſed de fœdere. rio recu-
Nimirùm, cùm iratus fuerit, Miſericordiæ re- Titar in
cordabitur. Porrò Ira Dei ab Iſaia Fluvius ap- Pelieita.
pellatur, quia, cùm antè dixerit Impios quaſi e.
Mare fervens ebullire, oſtendit nunc in hoc
Mare Divinorum furorum flumina perrumpe-
re. Quare ſi declinare cupis hunc Iræ fluvium,
Mare non eſto; nam omnia Flumina irati Dei
intrant in Mare perverſi hominis. Fluvius Do-
mini Ira eſt, ut eam ſcias ſolo ligno Morti-
ficationis & Crucis tranſmitti poſſe.

PX CAbP. LxX.

I SA I .

Surge, illuminare, Jeruſalem, quia ve-
nit lumen tuum, & gloria Domini
ſuper te orta eſt. Quia ecce tenebræ
operient terram, & caligo populos:
ſuper te autem otietur Dominus, &
gloria ejus in te videbitur. Verſ. 1.
2. 3.

Notat S. Hieronymus, priuùs ſurrectionem I Bas
præcipi, & tum ſequi illuminationem: de- cHanali-
bet enim Anima Peccatum horrere, ut Lu- Sn, ingi
men poſſit amare. qurge, illuminare. Non enim henefecin.
otium luminis capax eſt. Quia venit lumen tul. Lux al=
Etenim alia lumina haud ſunt Lumen noſtrum. eg.
Splendor generis, fulgor purpuræ, auri ni- Sonver-
tor, decus honoris lumen ſunt procul dubio, aorz
ſed nobis Commodatum, non verò Datum anihm,
nobis. Chriſtus lux noſtra eſt, æternorumque Laboran-
cognitio lumen eſt noſtrum, nobiſcum æter- dum pro
num duraturum. Ad Societatem transferri po- Des.
teſt, quæ ſurgere debet, cùm gloria Domi- racfs.
ni orta ſit ſuper illam. Hæc enim teſſera Di- Glaris
vinæ gloriæ, noſtris inſculpta poſtibus, co- Dei ma-
git nos, ſurgere ad labores. Juper te, inquit, jer-
orta eſt. Quare extinguetur, ſi infra te locave- e.
ris, quæ ſupra te oritur. Non baſis noſtræ ela- ici ir.
tionis eſſe debet gloria Domini, ſed illius nos pæniten-
eſſe debemus fundamentum, cui innitatur. tia.
Porrò quid hoc eſt, quòd Lumen venit, & Intentie
Terra operitur Caligine? An prodeunt ex lu- ic,,
mine tenebræ? Nimirùm prima Divini radii „.
ſoboles caligo eſt animi peœenitentis, confu-
gientis ad umbras ſolitudinis, & caligine cili- Tmmhare⸗
cii obducentis ſe. Patuit hoc in Davide, qui, H
ad primam Prophetæ vocem cinere ſtatim in- empiur.
volutus & ſacco latitavit inter umbras dome-
ſticæ ſolitudinis. Niſi fortè dicamus, ortu lumi-
nis Dei terram inumbrari: quòd videlicèt ocu-
lo illuminato divinitùs ſqualeant terrena, &
nulla ſint. Hinc eſt, quòd Servi Dei nihil vident
in Mundo magnum, cùm tenebroſi homines
maxima quævis in eo clamitent contineri. Be- Chriſas
neficium autem hoc Religioſorum proprium eſt,
quòd ſuper illos oriatur Dominus, duùm Ter-
ra & Terrigenæ cæcà obruuntur caligine Va-
nitatis. Super te autem orietur Dominus, & glo- Gloris
ria ejus in te videbitur. Hinc ſcire poteſt qui- Dei ma-
vis, num in corde ſuo natus ſit Chriſtus. Si glo- jor.
ria Dei in te videtur, ortus eſt Dominus ſu-
per te. At quomodè videtur in te gloria Hnali
æculi

tet, &

na ſcatur

ubi habi-

imli

ilitns
lce.
nC.
6 luuf⸗
i⸗

Iulieſe⸗
iu ſr.
iiti
Uii⸗
Mi.

yhur-
linin.
niitm,

lin eu.
11
luli.
ede.
linAna.
lien.

bene

ſrch⸗
maptas,
i iner
linat.
Mhritsn
ſieſtir
iiſritti.
ſwler,
l ſo⸗f.

luleſ.
ii ne
le 4u.
.
ilat.
inarn
layßeli
feci.
indi,

erier
lr amet
4Pii;
lel
luheli
ſterei.
jingi

nhatz
.

hen
iete
ie

,n
Weluns
rloß
n. M
1 lunl
r ,
0. M

- oe
e⸗
Ur⸗
l⸗
8
s

amanda

Stromatum,

Sæculi gloriam ſpiras, qui occultus Dei cultor,
plus times in te videri gloriam Divinam, quàm
refugiant cæteri notas inhonoras. Non ſat eſt,
in corde Divinam gloriam foveri; erumpere
debet, & palam oſtentari. Et gloria ejus, in-
quit, in te videbitur. Sequitur S. Hieronymi
brevis expoſitio. Surge, illuminare, ut quæ Ceci-
dit in infidelibus, Uigat in fidelibus; quæ ce&τιâit
in Synagogis, ſurgat in Eccleſiis; &, poſtquàm
Conflia ſurrexerit, illuminetur. Venit enim lumen tuum,
rümali. quod ommes Prophetæ pollicebantur, quod Jugi-
politicos ter expetctabas. Ecce enim tenebræ operient ter-
exeaca- ram, eos, qui terrena ſapiunt. Audis ex Hie-
vit Chri- ronymo Mundi Sapientes cæcandos. Ex quo
Ei Iacar- diſcis, quid conſilii expectandum ſit à viris ca-
ai ligantibus in tenebris.

Et ambulabunt gentes in lumine tuo,
& Reges in ſplendore ortus tui. Le-
va in circuitu oculos tuos, & vide:
omnes iſti oongregati ſunr, venerunt
tihi: Pilii tui de longé venient, & fr-
liæ tuæ de latere ſurgent. Verſ. 3.
4.

Eeeleſa- Utinam Eccleſiæ ità meridies colluceret, ſi-
Fien Zu- Ccut ortus præluxit. Etenim quantùm Luminis
riſdidtie, in Aurora furgentis Eccleſiæ in orbe terrarum
Religioſi . ſi .
diffuſum, cùm aurum in ejus comparatione ca-

W liginoſum æſtimabatur? Ut proindè S. Hieron.
notaverit, nec ipſos Romanos Principes diù
rebelles eſſe potuiſſe tanto ſplendori. At quæ
in Oriente meridiem intulit, non patiatur in
Perſeeu- Meridie præcocem occaſum pietatis. Caveamus,

tzienis v. ne ambulare nequeant Gentiles in noſtro lu-
medium. mine, ſi ipſum lumen tenebræ forent; Lux
Sacerdotes dicimur in Evangelio. Curemus pro-
Famaæ cu- indè, ne denſis valletur umbris Lux noſtra. Re-
“ Ke- ges ambulabunt in ſplendore ortus Eccleſiæ, id
hiei ade. eſt, ſi primitivum retinuerit Spiritum. Alioquin
rint Ava- ſi vitio aliquorum ſolicita crederetur de opibus,
ritiam. déque titulis, ſpernetur à Regibus. Idem de Re-
FPanperta, ligionibus dicas, Reges tracturis in ſplendore
ſanda ortus ſui „non in nitore tunicarum, non in ma-
ymio inter gnificentia ædium. Unum noto, Eccleſiæ filii
advenas. de longè venient: ut nullum intelligas adve-
Dignitas: nam eſſe in Chriſto : ſed Filium Dei fieri & Ec-
guibuſ vis cleſig, quicunque, peregrinus hcèt, ex terra-
dien’s s ruin confinio advenerit. Penſemus, quæ ſe-
feratur. „1: 1:
Iſa. 5o. 5. Jquuntur. Tunc videbis & aftues, & mirabitur,
& dilatabitur cor tuum, quando converſa fuerit
Eecleſia- ad te multitudo maris. Audiant Sacerdotes: di-
Kiei non vitiæ Eccleſiæ non auri pondera ſunt, ſed animæ
Ent Ava- converſorum ad Fidem. Tunc, inquit, videbis
v. & afflues; cùm fſcilicèt filii tui de longè vemient:
Zelus a- 7 . 5 .
zimarum. de longinquo vel diſſitæ Gentilitatis, vel Ini-
Lapſi bla. quitatis aberrantis. His viſis, dilatari debet cor
dè veci- tuum, ut eos diligas, ut eos foveas, ut eos pro-
Hiendi. jicias à conſpectu tuo, ſed in ulnis tui cordis
aborion veluti pretioſas margaritas reponas. Indignus
s: ſalje: ſanè paſtor, & animarum cuſtos eſt, qui accur-
tos amet. Tentes ad ſe ponitentes vix ſuos ad pedes jacêre
Aßabili. Pateretur: non dilataretur cor tuum, ſi eos ex-
2as. tra cor tuum jacêre Deus vellet. Non carcerem
Rane . dilatandum dicit, ſed cor; ut ſcias non tam pu-
piendi niendam errantem oviculam, quàm in ſtrato tui
Cordis refovendam. Pro eo, quod nos legimus:
Cempati Et liæ tuæ de laiere ſurgent: S. Hieronymus
M;. legit, Lac ſugent: Septuaginta veròô, ſuper hume-
ros portabuntur. Quia, ut notat S. Hieronymus,

imperfectæ animæ per ſe venire non poſſuat;, Confeſſa-
ſicut de filis dicitur, Filii tui de longe venient. e,g.
Undè eas humanitate pellicere debemus, ſe?!α.
mamillam præbendo, ſive imponendo eas ſu-
per humeros;, ut intelligant, non pœnis gra-
vandas ſe, ſed allevandas ferendaſque Charita-
tis humero. Nam & in Cantico ejuſmodi ani-
mæ non catenis avulſæ ſunt à peccato, ſed in
odore unguentorum Sponſi cucurrere. Vulne-
ratæ enim non ferrum ad ſecandum, ſed ad ſa-
nandum exhiberi debet unguentum. Luando
converſa fuerit ad te multitudo maris; turba ſci-
licèt naufragantium in Mundo, & pPeccantium Lahſi 052=
animarum, quæ per totam nocétem deſudant in timi füt.
undis, non ut capiant, ſed ut capiantur. Quas
tamen ne rejiceres ut informe hominum genus, .
Septuaginta legunt: Quoniam trans ferentur in Perſecutis
Ptuaginta legunt 1. S Morti-
te divitiæx maris. Impius converſus, etſi à lit- fcatio
tore velut Alga, recedit, in ipia tamen ad Ec- Gloria
cleſiam via Gemma fit. Siquidem Rudera ma- vera Re-
ris, dùm transferuntur, Divitiæ fiunt. Non e- Vgioſorz
nim ſola Tellus venenum in perſicum Soli de- S. R
mutatione mutavit; hoc præſtat & Mundus, qui nr
cùm Peccatores mittat, Angelos eos deindè & rißi
ſtupet, & fatetur. Sequitur: Omnes de Gaba ve- Paſſio-
nient, aurum & thus deferentes, & laudem Domi-
ni annuntiantes. Prophetia iſta Magorum mune-
ra præſignans, in qua cùm aurum & thus deſ-
cribatur, deeſt myrrha. Fortè ejus loco annun-
tiatio laudis Domini ponitur: quia videlicèt,
idem eſt ſepulturam ejus, mortémque prædi-
care, & ejus laudem prædicare. Laus enim
ſumma Domini myrrha eſt ejus ſepulturæ. Un-
dè LXX. legunt: Et ſalutare Domini annuntia-
bimt. Quare ſalutem ex Paſſione Domini pro- Mortif-
manantem, quam Magi adumbrarunt in myr- oris cor⸗
rha, ſine velo ſymboli expreſſit Iſaias, dum ob-?“ti
laturos eos dixit aurum, thus, & laudem Do- Becieſx-
mini; Niſi fortè dicamus, pro myrrha laudem gici non
Dei ſubſtitutam, quòd vel mortificatio corpo- ſint Ava-
ris, vel mortis tolerantia ipſa tandem ſit vera ri.
Domini laus. Non auri abdicatio, non oblatio Eccleſia-
thuris, ſed carnis edomatio ſacrificium laudis ſtici redi-
eſt. Undè & Hieron. epiſtolis ad Julianum & tus mode-
Pammachium datis, eos monet, ut parùm ſe s Nr,
obtuliſſe ſciant, niſi eleémoſynis corporis immo- in vigi et⸗
lationem adjunxerint. Et-hi ſunt tandem Ec- Circuſpe-
cleſiæ filii de longè venientes, qui Eccleſiæ au- ctio perfe-
rum non ſurripiunt, ſed offerunt. Ex quo depre- is neceſ-
henduntur non filii Eccleſiæ eſſe, ſed hoſies ,„Jaris.
qui ad eam de longè quidem veniunt: verùm non
aurum ad eam afferunt, ſed referunt ab ea; è
Chriſti latere non tam exſugentes lac, quam
opes extrahentes. Vivere quidem debet de Al-
tari, qui ſervit Altari: at, ut Doctores univer-
ſi & Scripturarum Interpretes aiunt, non Ditari.
Hinc pendant Eccleſiaſtici, num Filii ſint,
Parentéſve Eccleſiæ, ſi fortè ejus opibus tume-
rent. Abſolvamus hunc locum cum LXX. qui Felicitas
. . „1 „, infelix.
ubi nos legimus: tunc videbis, & afſtues. Ver- Ieznpore⸗
tunt: ITunc videbis, & gaudebis, & timebis, & lis ,
ſtupebis corde. Fortè, inquit S. Hieron. poſt gau- explene.
dii magnitudinem ſubintravit timor, ne tanto
bono careat. Cuſtodiæ igitur ſolicitudo ſtatim
neceſſaria eſt, poſt converſionem animarum tibi
commiſſarum. Quòd ſi hæc non de ſpirits, ſed
de terræ, corporiſve felicitate libet interpreta-
ri: vides, poſi immiſſas populorum, gentium,
& maris divitias, gaudium primò quidem, tum
verò ſequi timorem. Nam Septuaginta ita legunt
poſt adducta verba: quoniam trans ſerentur in te
divitiæ maris, & gentium, & populorunt. Affluen-
tiam

.

4e 8 (
hatp ergo timor comitatur cordis, ſeu, ut no-
ſtra legit, dilatatio; Videbis, & aſſlues, & mi-
rebitur, & dilatabitur cor tuum. Nimirùm fe-
licitas & abundantia non implet cor, ſed ad
majora dilatat; vixquæ acquiſita poſſideri poſ-
pelicitas ſunt, ſine novo voto acquirendorum. Itaque vi-

manis, debis & afflues: Lerrenorum enim copia ocu-
los verius paſcit, quàm cor; undè & hic vi-
deri dicuntur, & à Joanne concupiſcentia ocu-
lorum appellantur,; nam cor irritant, non im-
plent.
Inundatio camelorum operiet te, drome-
darii Madian & Epha. Omnes de Sa-
ba venient... Umne pecus Cedar con-
gregalitur tibi, arietes Nabaioth mi-
niſirabunt tibi: offerentur ſuper pla-
cabili Altari meg, & domum imaje-
ſtatis meæ glorificabo. Verſ. 7.
Soncio⸗ Notat S. Hieron. Camelos aurum deferre
natori: & thus, ideôque laudem Domini annuntiare
veig;. in quibus agnoſcit ipſe Evangelicos Prædica-
rAſtaens. tores; habentes, inquit, aurum Senſuum, &
thus Odoris optimi: & exemplo Virtutis ſuæ
Ceciona- quotidiè nuntiant ſalutare Dei. Vult ergo S.
H Doctor, utroque abundare Oratorem ſacrum,

auro Eloquentiæ, & thure Sanctitatis; verbo,
& oratione, doctrina, & exemplo; ſacrificio,
gzelus a- & ſtudio. Quin & Camelum ait eſſe, ut Con-
nimarum Cionatores iciant, onera debere ferre, quæ aliis
Siti, & nituntur imponere; nec tam Honorem eſſe Præ-
aie. dicationem, quam Onus. Camelus autem ſpon-
t?et—C'ð inclinatur ad onus & habenis ſtimuléque non
Talento indiget. Verùm audiamus iterum S. Hierony-
ram uſu: Inum: JNi quis ergo in gentibus Dives eſt, ſal-
vetur ut Camelus: nos abſque donis atque mune-
ribus, quò poſſit verbum Domini prædicare. Ji
quis NGimplicitatis ovium, & Authoritatis arietum:
aſcendat, vel offeratur in altare Domini, ut do-

mus ejus glorificetur. Vides ex Hieronymo, non

omnes Victimas eſſe poſſe, nec omnes Prædi-
Talenia Catores. Non doleat Ovis, ſimplex ſcilicet &
modiocria Mitis Vir, ſi offeratur in victimam quotidianæ
Religio Mortificationis, & diſtrictæ Obſervantiæ, cum
non omnes interim procul ab Altari Camelus peregrinetur.

Wiesn Nam ſacrificium Cameli ſarcina eſt: Tu veròô
ale . . . — . 1. . .
rarig niſi Victima ſis, fies inutilis. Ovis ſub Paſtoris
*

virga paſcatur, Aram cruentatura: emittatur
Camelus, ut aurum & thus divini Verbi & ſan-
cti Exempli circumferat. Ex Nabaioth ergo vi-
Lapſi op- Ctimæ Deo parantur, & ex Cedar. Cedar, in-
timi fiunt. quit Hieronymus, regio Saracenorum eſt: &
Nabaioth, unus eſt filiorum Iſmaël, ex quorum
nominibus ſolitudo appellatur, quæ frugum
inops, plena eſt pecorum. Quis nunc peccatores
contemnat, cùm ex filiis Iſmaël Altare Domi-
ni glorificetur? Frequentius adolentur victimæ
à peccatoribus, quam à Filiis Jacob. Specta
Magdalenam, quæ, epulantibus Apoſtolis, ſe
ipſam immolat: intuere menſam Juſtorum in
altare converſam Poœnitentis: ſtupe, quòd Pec-
catrix in convivio ploret;, ubi cæteri cum Do-
Religionis Mhino lætabantur. Quòd ſi per barbara iſthæc
perfeitio. omina Solitudo deſignatur, agnoſce deſerti
. ſoœcunditatem, quæ Imaélitas convertere no-
vit in Victimas.

Oliva

„ f, ſe. 7 5
Me Iiſulæ enp dant, S. naves Maris
in principio, ut adducam ſilios tuos
de longe: Argentum eorum, & au-
rum eorum, oum eis, nomini Domi-
ni Dei tui. Verf. 9.

Inſula Peccator eſt, iniquitatibus undequa-

1) . . 17. O5 . Zelus a-
que vallatus, aà continenti, imòô & à continen- nimarum

tia abſiractus per concupiſcentiam ſuam, flu- ad pecca-
Ctibus concuſſus undique: ad quem niſi tu Pri- er ac-

mus accedas, ille profectò tot obſitus periculis cdat-
uperior

non accedet. Gentilitas autem Inſula iſta dici humilie.
poteſt, ad quam expugnandam Eccleſiæ filii tar Teneſ
mittuntur;, non armati ferro, non chalybe in- en,
ſtructi, ſed auro argentôque ſuffarcinati: Ver- Tag', i.

bi ſcilicèt & Virtutis divitüs. ; erigen.

Et ædificabunt filii peregrinorum muros
tu0: & Reges eorum miniſtrabunt
tibi: in indignatione enim mea perouſ-
ſi te, & in reconxiliatione mea miſer-
tus ſum tui. Verſ. 10.

Septuaginta: Et ædificabunt alienigenæ mu- Religioſo-
ros tuos. Toto hoc capite felicitas Eccleſiæ deſ- n Tepi-
cribitur ſatis apertè, ideéque deſcribendus ma- Segalis,
gis Propheta erit, quam explanandus. Aliquid Cogrer⸗
tamen eruendum erit interdùm, & moraliter galionum
interpretandum. Primò quidem Japonibus hoc confundi-
convenire videtur, qui ex Oriente cùm Lega-“".
tos Regum ſuorum Romam tranſmiſerint,
nunc ſuis cadaveribus & ſuppliciis propugna-
cula ſurgentis Fidei architectantur. Quòôd ſi ad Religioſi
Religionem transferri placet; Alienigenæ mu- Tepidi,
ros noſtros ædificant, quando Sæculares, Con- les Tel,
. . . animaru
gregationum & Miſſionum noſtrarum alumni, prapollen-
ſuo nos cogunt exemplo obſervantiæ eſſle te- 1es.
naces. Illi murum exſtruunt, cùm præſtando
magna, operandi maxima fauſtam nobis ne-
ceſſitatem imponunt. Notandum autem, priùs Perſeeutis
Deum Eccleliam percuſſiſſe in indignatione "tilis.

ſua, tum eam excitaſſe per filios Alienigena- Eecleſa-

rum; imò hanc reddit rationem ſtructuræ, Kica fu-
quèòd eam percufſerit. Quare cum moœnia tua riſdidhio.
dejici vides, ſcito firmiores indè muros exci-
tandos. Deus enim deſtruit, ut ædificet. Rur- Zelus a-
ſus Alienigenæ ædificant muros noſtros, quan- nimarum
do Mundi Cives ſuis conviciis, ac maledictis di- "d omnes.
ſtrictius nos vivere compellunt, coguntque do-
mi eſſe, dùm ab aulis repellunt. Denique va- roe⸗
ticinium hoc excitare debet in filiis Societatis r Se é⸗
Amorem erga Alienigenas, cùm ipſorum filii
muros noſtros excitarint, & eorum nobis Reges
miniſtrent. An non ſanctiores viri Alienigena-

rum ſunt fili? Sequitur? Et aperientur portæ tuæ IIa. 50.11.

Jugiter: die ac nocte non claudentur, ut afferatur 12.
ad te fortitudo gentium, & Reges earum addu-
cantur. Gens enim & regnum, quod non ſervie-
rit tibi, peribit, & gentes ſolitudine vaſtabuntur.
Hoc lugemus impletum in Græcia, aliiſque
Provinciis, quæ dum Romanæ Eccleſiæ jugum
detrectarunt, vel diſſipatæ quotidiè pereunt;
vel barbaro ferro ſubactæ milerè famulantur.
Audiamus S. Hieronymum. Portæ; inquit, Zelas a-
ejus ſemper apertæ ſint, & nec die, nec nocte nimarum
claudantur, & ſalvari cupientibus jugiter pateant. 1 e
id eſt, ut ei in gaudio, & tribulatione volenti- drire
bus eredere, introitus non negetur. Accepit qui- Lath e-
dem Petrus à Chriſto claves, ſed cùm audiſſet, ecibiondi.

Tibi

§. Eccleſias
Romana.

Nhe
1 1r 4

— — —,.— —ͥ —— — — —

iſr

riniz
„ſni. 1
niße⸗
N

Nur.
inurumn
niſiſ.

lſeufis
Uii.
llleſe
u e.
ſici.

lfſe.
10
Ul 4.
Mdarun
n s.
len je.
Mintet.
iig a.
ninarun
4 Eſer.
entie
en,,

Stromatum „ Lib. XVI.

lii Matth. TLibi dabo claves Regni œœlorum, non ideò de
4 16. 19. claudendis portis monitus eſt, verùm audiit:
Ibid. Quodcunque ligaveris ſuper terram. Cur clavi-

3 bus alligationem adjungit? Nimirùm Iſaiæ va-
ticinio conſonum Evangelium: cùm Propheta;
ut non claudendas portas Eccleſiæ teſtatur;, ita
gentium Reges captivos adducendos confirmat.
Igitur viſcera ſemper Eccleſiæ pateant: ligetur
Peccator; ſed Pœnitenti aditus non negetur.
Claves habet Eccleſia, ſed non ad obſerandas
portas pulſantibus, unis obſiruendas crimini-
bus itaà mancipatis, ut àa flagitio emancipari pe-
nitùs nolint. Alias in mediãâ etiam nocte, om-
nium fſcilicèt vitiorum caligine, impius arceri
non debet, ſi veniat. Ligetur, puniatur, lace-
Confeſſa- retur, ſed admittatur in Ovile. Hinc Confeſſa-
rii nimis riorum ſaxea aliquando præcordia diſſiliant, &
4 auſteri. ſuum non eſſe intelligant redeuntibus peccato-
ribus Eccleſiæ portas obſtruere, quas Deus vel
Cireuſpe- tetrâ nocte patére juſſit. Quèd ſi a myſticis ad
