tionis ſtudium intermittimus, ut, contra leges
Cœnobii, operibus non malis, quæque ſi ſuo
tempore impleantur, etiam bonis occupemur.
Etenim Deus Domum ſuam Domum vult eſſe
Orationis. Ex illa enim velut è fonte Zelum a- Oratione
nimarum, Charitatem, reliquâſque Virtutes ma- ac
nare vult; non autem eam patitur exhauriri, ut gts,um
aliò flumina corriventur. Quare Domus illa, ſeu iii vacet.
Cor illud, quod totum operibus impenditur Seientis
Charitatis, Domus Dei non eſt, quæ ipſius te-ger Ora-
ſtimonio Domus vocabitur Orationis. Linguis =,
loquere Angelorum, Joannis exuviis induaris, orattess.

victites locuſtis, Evangelium toto Orbe circũ- Superior

feras, ſi Orationem negligas, Domus non es invigilet;
Orationis, ideòque non es Domus Dei. Et in Ar- Jad orei.
ca quidem Legis tabulæ erant, ſed indè Manna
non

— —w⏑ ——

68ℳ
unti
Urytrk⸗ I
luntis e

enie ſ
mn, 6
llſte
erun
iltia.
lrnin 1
ilet
ueni.

11.
lulſtr.
Hnhil .
irtzi.
ſniun
uen.
ſun.
Pnih
e
Uus.
wutie
Iladue
lr ſean.
INiee
fenintgt,
leri
nliit

.

Meha
l

Dine a;
Nlen,

gft

lyonn
Agim
Gr ein
le⸗
in
*
6) 1n
len
Gifi
.ℳ

1
l

Stromatum „ Lib. XKVI.

non aberat: Ut ſcilicèt dulcedo Contempla-
tionis ſocia intelligatur Legis: utque eam cu-
ſtodiat, qui hanc evulgat.

.

Omnes beſtiæz agri venite ad devoran-
dum, univerſæ beſtiæ ſaltis. Specula-
tores ecjus c&ι omnes, neſcierunt uni-
verſi: canes muti non valentes latra-
re, videntes vana, dormientes, &
amantes ſomnid. Verſ. 9. 10.

Poteſt & hoc dici, inquit S. Hieronymus,
quòd rabidæ priès Gentes provocentur ad Fi-
dem: ut, deſertis ſaltibus veniant ad Eccle-
ſiam, & comedant cœleſtem Panem, Agnique
Cibus Carne ſaturentur. Quot apices, tot myſteria.
Mandi. Primò quidem hujus Mundi pabula non fa-
Tempora- mem noſtram pellunt, ſed humanitatem. Quod
lis noxia. enim de poculo Circis commenta Antiquitas eſt,
hoc de eſcis Mundi Propheticum Oraculum at-
teſtatur. Et ſanè Noë ut præguſtavit poculum
Mundi, reſupinatus eſt, quôdque humanum
erat, dùm fæde expoſuit, incautus, non nocens,
prodidit. Recordemur Eſaü, qui edulio lentis
primogenita profligavit. Quis verô inter con-
Vivia non evaſit in belluam? Quis à voluptate
non actus eſt in inſaniam? Planè Holophernes;
Baltaſar, & Epulo degenerarunt ab humana
mente, dùm largius Agri hujus pabulo recreati
ſunt. Secundò, Homines in feras converſi ſunt,
quia Speculatores cæci fuere. Principum enim-
vVerò Præiulumque cæcitas connivendo vitiâ-
Heſidia. Jue non puniendo efficit „ut humana natura
Superior ſylveicat. Quare cum vides Præſidem non vi-
invigilet. dentem, ſcias brevi ſubjectos in bellumnam feri-

Superio-
um; α
Recleſia-
Kicorum

Severi- tatem demutandos. At ſi Speculatores ejus cæci
zas. ſi . 1 ſtea ait „/ PP
nt; quomodòô poſtea ait, videntes vana? Pro-
Eccleſia- un; d . P 2 4

„ „, fſectò cæci non vident, vana præſertim, quæ
Kici nibi cIo c . . . k .
velint, ni. difficilius perſpiciuntur, minuſque viſum pro-
ovium vocant. Imô quia vana vident, excæcantur, &

innocen- quia terrenis intenti ſunt, idcirco graviora non
zmeg intuentur. Quot Paſtores videmus, quot Dy-
rava naſtas ſpectamus ad propria Familiæ commoda

Zelssob- Lynces eſſe, cæcutire verò ad Divina? Capite
Ervantie emimveròô luere cogunt ſuſpicionem ſceleris in
neglectas. Rempublicam, cùm in Deum crimina, quibus
Aer Ke⸗ „ urbes evertuntur, ne quæſtioni quidem ſubji-
permitiat. Ciant. Duùm ergo vana vident Dominantes, hal-
lucinantur ad æterna, & tum populi ferocire
incipiunt, penitúſque in beſtias convertuntur.
Superior Porrò Epiſcopi, ſeu Reges, non cuſtodes, ſed
invigilet, Speculatores dicuntur; non enim irrumpentia
ſcelera ſatis eſt repellere, ſed eorum quoque an-
tevertere debent occurſum. Excubiis non eſt ſa-
tis, impetum repellere, cum hoſte congredi;
percuſſurum ſauciate; inſuper adventantem de-
bent abſterrere, & occurrere tenentur occur-
renti. Hinc quam ſædè ſuo deſint muneri diſcant
Paſtores, qui vel de die torpent, cuùm Specula-
tores excubare oporteat vel noctu. Haud rectè
de Dignitate ſentis, qui in ea otium ſomnum-
que aucuparis. Falleris: Specula eſt, in qua ;
dormientibus cæteris, tibi non licebit ofſcitari.
Hinc eſt, quòd Iſaias de iis dicit: Dormientes,
& amantes ſomnia. Quod ad rem noſtram ver-
tunt LXX. Somniantes lectulum, & amantes
ſomnia. Non enim in Throno ſomnus: ſed ſomni
cupido & deſiderium: amantes, inquit, ſomnia;
non itidem ſomno perfruentes. Utpote qui non
tam dormiant in lectulo, quam lectulum ipſum
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Felicitat
infelix.

Dignitas
miſera.

389

Aemnientur. Non quies in opibus regnoque eſt; Elezzis
ſed ſommium lectuli. Ideéôque laboribus ekagi- Stalus
tati, vanâ quietis imagine deluduntur. An non Lator
lectulum ſomniarant, magis, quam poſſede- vangs
rant, qui poſt ſomniatam requiem excitati cla- Sesicdla-
marunt; Laſſati ſumus in via iniquitatis 7 Pro- da, 31
fectôò lectulus ibi conſtratus non eſt, ubi quief- ap. eN
centes laſſeſcunt. Miſeri Mortales, qui tantos
exantlatis labores, tantas exhauritis anguſtias;
ut tandem nanciſcamini non lectulum ſomno ac-
commodatum, ſed lectuli ſomnium & ludi-
brium. Denique in iſtis Speculatoribus ſilentium
damnatur, notantürque, quòd non latraverint.
Canes muti non valentes Iatrare. Nota illud non Cor:eltis
valentes. Non enim prurigo eos deficit repre- gtee
hendendi, ſed Authoritas. Quâ namque ratione esemgls.
Prælatorum;, & Principum plerique mordere & Eceleſie-
carpere audebunt in ovibus vitia, quibus ipfſi Riei de-
undique ſcatent? Non valet contra fürem adla- rezz con-
trare; qui bona Eccleſiæ aut dilapidat, aut ra- ſandii eat
pit. Avaritiam non incuſat, qui ut augendo pa-
trimonio excubet, Magiſtratum negligit; qui,
ut domi vigilet, dormitat in Eccleſla. IIle la-

trare valet, qui illud ſibi objici ex Evangelio

non timet; Medice, cura te ipfum. Itaque ex Luc. 45
Cæcitate Linguæ oritur impedimentum. Pergit, 23.

Et Canes impudentiſſmi neſcierunt ſatu-
ritatem: 1pſi Paſtores ignoraveruint
intelligentiain: omnes in viam ſuam
declina verunt: unuſquiſque ad ava-
ritiam ſuam à ſummo uſque ad no-
viſſimum. Verſ. II.

Ea Epularum hujus Mundi, voluptatúm- Tampoys⸗
que conditio eſt, ut & Canes fiant vorando, lia non
& devorando mimimè ſaturentur. Ex Bernardo "rblent.
enim Sæculi eduliis ſola fames enutritur. Quod Ke
in Filio prodigo eluxit, qui ſaginatus ommi de- Gui Awa⸗
liciarum affluentiâ, ità tamen efuriit, ut vel vi.
ſiliquis optaret rabiem ſedare cum ſuibus. Sa-
nè Canes iſti neſciunt ſaturitatem, quorum
Concupiſcentia non antè finitur, quam Vita.
Undè Joannes, Mundus ait, tranſit, & Con- 1. Joan. 2:
upiſcentia elus. Prius Mundus deficit, quàm 17.
Mundi Concupiſcentia. Hinc Epulo adhuc in
inferno conſulere volebat familiæ ſuæ. Et mul-
ti in confinio vitæ vela panderunt Concupiſcen-
tiæ. Porròô illud impudentiſſimi, quo Canes no- Luxvuria
tantur, Libidinem videtur ſignificare, quæ ra- vix eura⸗
rò ſolet expleri, ſed in morem rogi, quò plus tar.
injicitur pabuli, eò ardet vehementior. Quid
eſt autem, quod Paſtores abduxit ab intelligen-
tia? Audi: Omnes in viam ſuam declihaverunt. Rationes
unuſquifque ad Avaritiam ſuam. Privatæ ratio- iraa⸗
nes Eccleſiæ Speculatores excæcant: dumque Eiunuzj
ad propriam unuſquiſque viam deflectit, regia nihil qus
deſeritur, & regnum labat. Niſi ſemitam pri- rat.
vatam declines; regiæ viæ non inſiſtes. Equi-
dem miror, quòd omnes omninò ab Avaritia
tranſversùm agantur, nemôque non inclinet ad
Commoda ſua. Magis autem mirandurn eſt, quòd
eôdem felicitatis tendant per tot, tâmque diſſi-
miles vias. Unufquiſque enim profitetur ſe ad
Wternam beatitatem pergere: & tamen Sæcu-
lares, ut eò perveniant, in Orientem ſolvunt
Felicitatis & Pompæ; Religioſi verò eòdem
appellendi deſiderio ad Occaſum properant
Mortificationis & Morfis. Et ſanè ſi diligenter
ſepulchra legeris, invenies de unoquoque ſeribi:

K k 3 Obdor-

—

„*

3 90 Oliva

Mors fali- Obdormivit in Domino: Requievit in PaceX
eium,. ad meliorem Vitam properavit; quæ omnia vix
audemus ſperare de Coœnobitis, quorum ætas
Felieitas omnis in luctu traducta eſt. Attamen, ſi de iſto-
soxis, rum vita interroges, ex eodem Epitaphio in-
telliges, floruiſſe opibus, affluxiſſe deliciis, ho-
noribus ſublimatos; ex quo, ſi Evangelio cre-
dimus, facile poſſumus intelligere, non in Do-
mino obdormiviſſe, nec ad meliorem Vitam
profectos. Lata enim ſpatioſâque via ad Beati-
tatem non pervenit, ſed pertrahit ad Interitu.

Venite, ſumamus vinum, & implea-
mur ebrietate, & erit ſicut hodiè,
ſic & cras, & multò amplius. Verſ.

12

ierno. Rarus;, qui ſolus delinquere velit, ſed ſo-
rua obliti. cios ſceleris convocat omnis impius. Venite,
inquit, ſumamus vinum, & impleamur ebrie-

Amici tate. O phanaticum caput! Et quare Vino non
ompii· . .. . 2 1 „ ꝑ§—L -
Conſlis impleris, ſed Ebrietate? Nimirùm, licèt in-

rii impii. ſanus, optimè noverat, non ſe Vino impleri
olſtinati. poſſe bibendo, ſed Inſanià. Haud enim implent
Voluptas Sæculi Voluptates, quæ, quò plus ſunt potæ,
miſers. plus ſitiuntur. Ideò deſperans ſe Vino replen-
dum;, Ebrietate ſaltem & Inſaniaâ optat exſatu-
Mortis ob- rari. Undè autem tam cæca libido? profectò
livis Té- ex oblivione humanæ fragilitatis. Dum enim
rationum ſibi craſtinum promittit ſicut hodiernum futu-
"*. rum, vino ſe largiùs ingurgitare non timet.
Verùm hoc ſperaverat quoque, qui animæ ſuæ
Luc. 1z. dicebat; Anima, habes multa bona; bibe, epu-

19. lare. At non ſicut hodiè, ſic fuit & Cras;

quando eâdem illà nocte egeſſit amimam æter-
nis cruciatibus mancipandam. Iſtud ſicut hodiè,
ſic & ceras, & multò amplius genus humanum
peſſundat, neméque non peccat, dùm ſibi de
craſtino blanditur. Lege Horatium carpentem
eos, quos vana Sæculorum ſpes circumagit,
& fallit. Planè non ſicut hodiè, ſic & cras;
quandoquidem homo nunquam in eodem ſta-
tu permanet.

EX CAP. LVII.
I 8 A I X.

Juſtus perit, & non eſt, qui recogitet
in corde ſuo: & viri miſt ricordiæ col-
liguntur, quia non eſt, qui intelligat.
A facie enim malitiæ collectus eſt Ju-

ſtus. Verſ. 1.

Perſecutio V i miſericordiæ colliguntur. Apoſtolos ſi-
non nocet. gnificat, qui interficiuntur ab impiis, &
à Domino congregantur. Cauſaſque reddit,
cur interfectus ſit Juſtus, atque ſublatus, dicens:
A facie enim malitiæ collectus eſt Juſtus, ut ma-
la Næculi non videret. Hæc S. Hieronymus.
Unde duo potiſſimaàm eruimus. Primum qui-
dem Perſecutionem nihil aliud eſſe, quam Meſ-
ſem; nam Juſtos, quos Hominum immanitas
demetit; Dei pietas congregat in ſinum, ſeu
in horreum cordis ſui. Non ergo Perſecutionem
timeas: non enim truncaris, ſed colligeris: &
dùm à crudelitate conſtringeris, non crudelita-

tis mancipium es, ſed vir dicerie miſericordiæ.
Ac ſi miſericordia Domini ibi pullularet tibi, Orcaſis
ubi Tyrannorum ſævities enſes, ſcorpiéſque con- mala.
ſevit. Alterum, A facie malitiæ tollitur; ſi
enim eam videret, raperetur. Nemo ſe periculo
credat; nam, quamvis Juſtus, tollitur, nè vi-
deat illecebras Voluptatis, cujus aſpectui diffi-
cillimè obſiſteret; Quis ſanctior Davide? A
facie tamen Bethſabææ poſtratus eſt. ,

Veniat pax, requieſcat in cubili ſuo qui
ambulavit in directione ſua. Verſ.
2.

Ex quo oſtendit, inquit S. Hieron. Marty- Perſeeutio
res non perire, ſed vincere, & æternâ ſede “n nocer,
requieſcere. Verum & moralem ſequuti inter-
pretationem dicimus, in ſecreto duntaxat cubi-
culi quietem eſſe, fruſtra quærendam inter de-
licias. Duo autem mira videntur efe. Quare in Pax cor-
cubile ſecedendum ſit, poſtquàm Pax advene- dis.
rit, cùm ſoliti ſint homines, redditâ Pace, pro-
gredi è cavernis & ſecretioribus locis. Tum, Cireiſze-
qui ambulat in directione, quomodèò requieſ- &io perfe-
cere jubetur? Et quidem prima ſolvitur quæ-i"
ſtio ſine lucta. Tanti enim periculi Pax Chri-
ſtianorum plena eſt, ut tum maximè ad propu-
gnacula Solitudinis confugiendum ſit. Poſtquàm
difflatæ erunt inſectantium nubes, tum maximè
timendum eſt à fulguribus; tum cautiùs è cubili
efferendus eſt pes. Teſtatur hoc pacificus Salo.
mon. Is quia non requievit in cubili ſſuo, ſed
liberiùs ad Moabitidas vagatus eſt, ſæviorem

mor.

quoniam ſolitudinem deſeruerat, reliquit Jebu- dis &
zæum, ne Pacis umbrâà expugnaretur, qui Soli- Debee eS
tarius eſſe non poterat. Porrò requieſcere & s:
ambulare non modò ſecum ipſa non pugnant;.
verùm & ſeſe invicem fovent. Ille emm ambu-
lat in directione ſua, qui in cubili ſuo quieſcit.
Seſſio eſt enim & quies cogitationum Cordis
iter. Cæteri namque qui in cubili ſuo non re- Calia-
quieſunt, ambulant, ſed non in directione ſua.
Imò ſua ad damna feſtinant, vel ad inimicorum
ſpectaculum ambulant in circuitu. Quiſquis ve-
ròô ſancto otio delectatur, quiſquis ſeeretò clau-
ditur, velociter ſalutis ſtadium emetitur. Quo-
ties David manens in ſolitudine ità cucurrit, ut
fugæ videretur ſimilior illius curſus, quàm iti-
neri! Audi: Ecce elongavi fugiens, & manſi in Pſ. 54..
Jolitudine. Et in eremo requievit, & nihilo mi-
nùs in directione ſua ambulabat. Job quoque
de ſe ait: Poſuiſti in nervo pedem meam, &
obſervaſti omnes ſemitas meas. Ergo ambulamus Job. 13.
& compediti; ergo in cubili & quies eſſe po- 27.
teſt, & curſus ad ſalutem. Verùm ſi Hierony- Mors non
mum ſequamur: Pro pace Mortem Sanctorum, zimenda.
pro quiete in cubili Martyrum intelligit Sepul-
turam. Veniat Pax, requieſcat in cubili ſuo, qui
ambulat in directione ſua. Quàm felix Mors,
quæ Pacis opes accumulat! Et ſanè Pacem Obi-
tum appellandum cenſuit, qui dixit: Viſi ſunt Sap. 3.3
oculis inſipientium mori, illi autem ſunt in Pa-
ce. Verùm Mors iis pro Pace eſt, qui in Pa-
ce non ſunt, qui pro Chriſto confligunt, qui
adversùs Voluptates dimicarunt. Cæterùm qui
pace otiéque immaturo diſſolvitur, bellum ex-
ectet in Morte, non quietem; non pacem,
tormenta. Dicitur enim: Veniat pax, re-
quieſcat in cubili ſuo, qui ambulat in directio-
ne ſua. Non enim optaret adventum Pacis, .
e

Cella ℳKW

bellis Pacem eſt expertus. Itaque Deus Iſraeli, Pax ecor-

aun⸗
1 ℳ
mii⸗
Mriie

lbecz

„1f

1

liltus 4
ma ex
li ſ
nrie.
llz.
ſtuan
fenntii.
Mu. V
lglsti l.
ut.
nui

.

lanie⸗
le
.

.

6

e fruereturf; neque ut requieſceret precare-
tur, ſi otio jacéret; verùm ambulanti in dire-

ctione requies imperatur in cubili. Nota, Se-

Pax cor-
dis e
Mortis
menoria.

pulchrum cubile dicitur Juſti. Nuſquàm enim
invenies requiem, niſi habites in Sepulchro.
Etenim meditanti cinerem adverſa non nocent;
ſecunda non illudunt, temporalia non faciunt
impoſturam. Cubile noſtrum Sepulchri me-
moria ſit, & inveniemus requiem animabus
noſtris. Quà enim re turbetur illius cor, cu⸗-
jus mens requieſcit in Tumulo? Ipſi quoque
vigiles juxta Domini Sepulturam quievere.
Nec perfidia inquieta eſſe poteſt, ſi à Sepul-
chro non longè commoretur. Ides & Tobias
ſuaviùs ſedebat domi, quia ſolicitius ſepulturæ
civium inſudabat. Job quoque ſcatens vermi-
bus, hoc eſt, ſepulturæ primitiis initiatus, vel
in ſterquilinio quieſcebat, ſedebatque in pul-
vere, ſolà Sepulchri umbrà pellectus ad quie-
tem. Et quidem Job, antequàm vermibus ſca-
teret, auditis ærumnis ſcidit veſtem, corruit in
terram, edidit ſigna doloris, & mœſtitiæ. At
poſtquàm vermes illum coëgere ad illam vo-
Job 17. e Cem: Qolum mibhi ſupereſt Gepulchrum: ſedit, be-
nedixit Deum, aliôſque docuit conſtantiam in
Habac. 3. inconſtantia temporalium. Ideò Habacuc, ut
16. requieſceret, audi quid optet: Ingrediatur pu-
tredo in olibus meis, & ſubter me ſeateat: ut re-
Felieitas duieſcam in die tribulationis. En ut mortuali-
wera ex bus vermibus ſibi cervical ad quieſcendum con-

Mortis ſuit. Hinc in Iſaia: Redentibus in regione umbræ
mé stα,. Wortis. Nimirùm quieſcitur ab ſolſtudine tem-
Tribulz-

tionsm Poralium in ſeria recordatione Sepulchri. Nam
remedin. & Sponſa tam alto obruta ſomno fuit, ut eam
Dei vo- vetuerit Sponſus excitari, quia ex Cupreſſo ſibi
luntati laquearia compegerat Mortis prænuntia. Pe-
c"fer trus in carcere, hoc eſt, in veſtibulo Sepul-
mari. . .. .
chri, ſuaviùs dormiebat. Habes hujus rei exem-
pla plurima. Quare, ſi curis hujus Sæculi cu-
pis expediri, vinculis te Sepulturæ illaquea.
Si optas Aulæ amplitudinem non terere, ſed
calcare, cubile tuum Sepulchrum ſit.

Vos autem accedite huc filii auguratri-
cis, ſemen adulteri & fornicariæ.

Verſ. 3.

Iuxvrig. Quod ſcilicèt, inquit S. Hieronymus, ſem-
per Jeruſalem, quæ eſt Mater audientium,
Idololatriæ dedita fuerit. Ex quo intellige A-
dulterii & Luxuriæ turpitudinem, quæ nomen
ſuum Idololatriæ commodavit, ut Idolorum
ſoœditas eluceret. Per tranſlationem Idololatria
Luxuria nuncupatur. Semper autem deterius
& turpius eſt, quod ad exprobrationem turpitu-
dinis aſſumitur. Etſi non immeritò Idololatræ
ſemen dicuntur Fornicariæ. Siquidem Venus
prima Dearum creditur; Amoôrque impurus
Idoli architectus circumfertur. Amor namque
neſcit amare, niſi Adoret. Quare ab Adulterio
cave, nam citô in Idololatriam labéris Dei
oblitus. Idola verò victimis, cæde, & ſangui-
ne coluntur. Nec Luxuria immunis à cæde eſt,
ſed manus lavat in ſanguine peccatoris. Qua-
re, cùm Venerem aſpicis rubentem, non pur-
puriſſo eam oblitam credas, ſed amantium
cruore ſcias infectam. .

Stromatum Aib. NVI.

391
Numquid non vos filii ſceleſti, ſemen
mendaæ! qui conſolamini in LVüs ſub-
ter omne lignum frondoſum, immo-
lantes parvulos in torrentibus ſubter
eminentes petras. Verſ. 4. 5.

Iſti, inquit Hieronymus, vocant eos, quos Raze
deceperunt ad idola, ſive ad ſimulacra dog- en ſeen
matum ſuorum ſubter frondoſas arbores, atque Is, um
nemoroſas, Voluptates illis, atque delicias pol-=-
licentes; ſive celantes impuritates ſuas. Undè
& Adam, poſtquàm peccaverat, abſcondit ſe
in paradiſo ſubter arborem, ne Dei pateret aſ-
pectui. Nec dubium eſt, quin iſtiuſmodi perdi- Protedto-
tionis fili, & ſemen iniquum, habeant pluri- r, Smdbiss
mos filios, quoſcumque deceperint, & occi-W.
dant in profundis vallibus, & in barathro ini- Electis
quitatis ſubter imminentes petras, quæ ſemper alus.
minantur ruinas. Nos autem unam habemus pe-
tram, quæ ſemper ſequitur populum Dei: de
qua bibebat quondam populus Iſrael, quando
familiaritate Domini fruebatur. Planè hic Con-
ſiliarii impii & libidinoſi prænotantur, qui Ini⸗
quitatis fili, ſemina appellantur Mendaciorurn.
Cur verò ſemen mendax voluptatis Nundina=
tores ſint, ea de cauſa dixerim; quòd Volup- Volutias
tas omnis bland facie dulcedinem præbeat, & "Maras
venena propinet: delicias exponat, & ingerat
amaritiem: apponat mella, & pœnitentiam, do-
loremque ſupponat. Mel & lac ſub lingua ejus,
quàâ dulcedine ſemen mendax libidinis irrigat;
ut facilius rapiantur incauti. Quod & ex hac
eâdem prophetia patet: ab umbra enim arbo-
rum incipit,; & ad immolationem in torrenti-
bus devenit. Inchoat dolores à frondibus; & al-
licit ad ſolatium opacæ arboris, ut demergat
tandem in torrentibus Voluptarios. Scito itaque Gonſcien⸗
ſub arbore voluptatis plures fraudes latêre, quam 'i⸗ ,*-
frondes. Suſpectas eas habeto delicias, quæ um- imis;
brarum latibulis gaudent: & immolationem ti- imbii
me, ubi latibula comperis. Sincera Voluptas in
aperto eſt; & graſlari cupit, quiſquis avocat
innocentes a luce. Parvuli verò dicuntur, qui
voluptatibus immolantur: quòd imbecillæ men-
tis ſit à fuco capi deliciarum. Quot ridemus in Laæuria,
urbibus centum annorum pueros, qui ætate
grandævi; ferro potentes, victoriis inclyti, hu-
miliantur tamen ſicut parvuli in voluptatibus?
Nota autem Voluptatis arborem frondoſam di- peecati
ci, non frugiferam: quèòͤd Luxuria fructu ca- damna.
reat ad eſum, foliis abundet ad viſum; quéd- udrer
que non vitam pomorum ſucco nutriat, ſed Promiſſs
foliorum ariditate incendium paret- Mundà,

Super montem excelſum, & ſublimem
boſuiſti ocubile tuum, & illuc aſcen-
diſiè, ut immolares hoſtias: & poſi
oſtium poſuiſti memoriale tuum. Verſ.

7. 8.

S. Hieron. hic exponit ſacrilegia antiquo-
rum verbis perpaucis: Nullus, inquit, fuit lo-
cus, qui non Idololatriæ ſordibus inquinatus
ſit, in tantum ut poſt fores domorum Idola po- Pruden-
nerent; quos domeſticos appellant Lares; ut ti e Ei.
tam intrantes, quam exeuntes domus ſuas ino- lii iene-
liti ſemper commoneantur erroris. Sanè filiis érari Fi-
Lucis prudentiores extitere abortus Tenebrarũ. Biis iueis.
Equidem libet in Prophetæ verbis Sæcularium
K k 4 ærum-⸗

Laber ſa-
zularitm
vanus.

Dignitas
inſelix.

Ambitis.
Eledtio
Statas,

Aunlici
mi ſeri.
Luc. I2.
19

3.9 2

zrumnoſam conditionem recognofſcere. MI

ri Montem ſubeunt, & poſtquàm illuc ſummo
cùm niſu evaſerint, non ſceptrum recipiunt,
ſed victimas immolant, non regnaturi, ſed ſa-
crificaturi conſcendunt altitudinem. O infelix!
putares felices, ſummiſque digmitatibus con-
ſpicuos viros adorari? Falleris: Immolant, non
adorantur: Victimæ ſunt, poſiquam aſcende-
rint, non Idola. Quot quantiſque putas illum
in aula ſacrificare opéſque, ſalutémque ſuam,
qui per jacturam patrimomii ad Curulem eniti-
tur pervenire. Ut ab infimis levi thuris fumo
reſpergantur, Aulæ principibus cor ſuum au-
rũmque immolant. Nota verò: Cubile in Mon-
te collocant, ſed non ideò in eo torum videbis
ad requiem, verùm aras intueberis victimis de-
ſtinatas. Aſcendunt, ut quieſcant; & poſtquam
aſcenderint, non quies indicitur laſſis, ſed ſacri-
ſicium imponitur. Myſterium autem latet in eo,
quòd ſuper Montem cubile ponit, antequam
eò devemat, qui, cùm aſcenderit, monetur de
victimis, & non de ſomno. Audi: ſuper Mon-
tem excelſum, & ſublimem poſuiſti cubile tuum.
Quidſequitur? Et illuc aſcendiſti, ut immola-
res hoſftias. Siſte gradum infelix purpuræ can
didate, infelicior voluptatis inſtitor: Oculos a-
peri, & conſidera, quòd ubi quietem, delecta-
tionémque ſperas, rogaberis ſacrificium. Quot
extant hodiéque, qui in Monte dignitatis cubi-
le ponunt; qui ut illuc devenerint, litare hoſtias
coguntur. Et quidem notat S. Hieron. hoſtias
iſtas ſine ſanguine non fuiſſe. Tu cogéris cha-

rorum vitam Regibus immolare: Tu mentem

Ambitioni devovebis: Tu igne Cupiditatum
conſumêre: & non tam Victima eris, quam Ho-
locauſtum, poſiquam Popæ coronato adhæ ſeris.
Quod ſanctè præſtitit Petrus, iniquè agit Am-
bitio. Hæc piſcem à decumanis fluctibus vorti-
cibuſque ablectiſſimæ ſervitutis non extrahit,
niſi vomat ab ore didrachma ad exſolvenda tri-
buta, utinam ſaltem Cæſari, pro Chriſto. Jeph-
te quidem arduum Victoriæ jugum conſcende-
rat, in eéque fixerat ſibi ad quietem cubile; vix
tamen eò pervenit, cùm Virginem innoxiam
mactare cogitur. En Ara pro toro; en Sanguis
pro purpura: en Rogi pro culcitris; en cubilia
in Sepulchrum converſa: en diſſolutæ Secures
non ut laurum decerpant, ſed ut Hæredem ob-
truncent. Fratres Joſeph, poſt varios caſus, ad
Proregis conſpectum introducuntur. Verùm in
Monte ubi cubile ſpe vanaâ conſtruxerant, vi-
ctimas jubentur incendere. Benjamin namque
& adducunt, & carceri addictum ingemiſcunt.
David quid non in Aula ſperaſle debuit requie-
tis? at Gigantem primò truncare debuit; tum
centum oflferre Allophylorum præputia tenetur;
indè ipſe ad ſacrificium ab Saüle depoſcitur.
Planè in Monte excelſo divitiarum cubile po-
ſuerat, qui ſecum ipſe jacens meditabatur: Ani-
ma, multa bona habes: Statim enim è cubili
trahitur non tam ad victimam, quaàm ad un-
cum. Prius illuc aſcendas, & tum de cubili non
cogitabis, cùm ubique fuſum hoſtiarum cruo-
rem calere, & palpitare exta conſpexeris. Me-
mineris autem, non quieſcere in hoſtiis cul-
trum, ſed exenteratâ pecude, rimantur ſacrifi-
culi in aliena nece aliorum vitam. Tuis debes
viſceribus Omen Principi inter Aras portende-
re, & Omina tuis & labiis non admittuntur,
ex tuis extis expetita. Convertamus ad nos Pro-
phetæ ſententiam. Optas Deo hoſtias immolare?
Montem aſcende, homines fuge, alta ſcande

liva

contemplationis. At 6 Dei Miſericordia planè
exuperans omnem ſenſum! In Monte ubi im-
molas, non Altare, ſed Cubile extruitur; non Felicina
diſponitur Ara, ſed inſtruitur Torus; non Vul- vera
nera, ſed Somnus imperatur. Cubile, inquam Riligieſt
pomitur in Monte ſacrificii: ut intelligas ſola vee.
in Mortificatione Deique Servitute quietem uoniiß
& tranquillitatem efſe; mihilque magis Deum carin dals
velle in Sacrifcio, quam Requiem immolan- c7.
tis. Abraham hujus rei teſtem invoco, qui,

ubi ſacrificium paraverat futuræ poſteritatis,
Vidit exphcata examina poſterorum: quique
Prolem venerat perempturus, patrem ſe mul-
tarum gentium Angelico teſtimonio cognovit.
Jacob eo in loco, in quo luctatus eſt, dulciſſi-
mo ſomno recreatur. Felix, qui audet hoſtiam
ſe vivam Deo offerre. Planè Cubile ſibi exci-
taret in Ara Mortificationis & Sacrificii. Ex-
preſſit id David, qui de iis, de quibus dicit;
Et gladii ancipites in manibus eorum: paulò an- Pl. 149.6,
te prædixerat: Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Non enim abeſſe poterat tranquillitas Cubilis, bid. 5.
quorum in manibus Mortificationis inſtrumen-
ta verſabantur. Adami ſomnus Chriſti in Cru-
ce expirantis imaginem expreſſit. En Somnus
in Ara: en Requies cubicul in Monte ſacri-
ficii. Concludamus omnia verbis S. Hierony-
mi, ſuâ ſeveritate irridentis ſapientes hujus Sæ-
culi. Et quia, inquit, ſecundum Prophetam, Religioß
converſi ſunt retrorsum, imitantes uxorem Loth, Tepidi.
mutaniur in ſtatuam Salis, habentes imaginem Eecleſia-
Eecleſiaſticæ condituræ, & ſaporem penitus non Itici non
habentes; qui projiciuntur foras, & ad nihil boni
utiles Lnt, niſi ut cunctorum pedibus conculcen- Rerig t-
tur. Quamobtem qui aratri ſtivam tenet, poſt ida.
tergum non reſpiciat. Rurſus idem Hieron. di- zem peſ-
cit, Sion expoſuiſſe in veſtibulo domũus Idola, ſundans.
quô incautos faciliùs deciperet: Ur, inquit;,
quicunque ædes vellet intrare, haberet ante o-
culos expoſitam voluptatem. Planè ejuſmodi ſunt Ornatus
Fœminæ vanæ, & vagæ, quæ ornatæ, ut ſi- vanus
militudo Templi, aſpici non poflunt, quin Malterze
Impuritatem obſiciant adorandam. Ejuſmodi Sermo
quoque ſunt ii deceptorum, quorum in veſti- vanus
bulo ſermonis Libido expomtur. Hos devita; Tentatio-
quid enim expectandum ab illo corde, cujus nnmm ſons,
in veſtibulo Impuritas adoratur? Nec veſtibu-
lum immune eſt Impietatis; ſed, ut intrave-
ris, offendes offendicula, & ſimulacra Volup-
tatis. Quaàm dura Mundi ſervitus, quæ te co-
git in limine ſuæ domús ante Simulacra pro-
cumbere, altitudinémque auipicatur ab incli-
natione, adorationéque ſaxorum!

Quia juxta me diſcooperuiſii, & ſuſ-
epiſti adulterum : dilataſti cubile
tuum, & pepigiſti cum eis fædus:
dilexiſii ſtratum eorum manu aper-
ta, & ornaſti te Regi unguento, &
multiplicaſii pigmenta tua. Verſ. 8.
9

Hoc autem, inquit Hieronymus, dicit, ut peccatum
oſtendat, quòd non ſolum in agris, & in domi- ſine vere-
bus idola ooluerint, ſed in templo quoque poſue- cundia.
rint ſimulacrum Baal, quod Ezechiel quoque, Habitus
Pperfoſo pariete, vidiſſe ſe dicit. Dilexiſti ſtra- mali.
tum eorum manu apertäâ, ut non erubeſceres, ſed l, ae,
toth libertate peccares. Ornaſti te Regi unguen acandks.

7ο Regi Idolo Ammonitarum, qui appellatur Perva.
. WMWoloch;

al

Mun 1
bywi.

c—

rugt ſ
at

Picdkare
. impura.

Oynatus
Vanus“,

Louxuria.

5

Stromatum,

voluptas. Moloch, & in lingua noſtra Regem ſonat. Quam

facilis à ininimis ad ſummma flagitia deſcenſus!
Hæc enim, quæ pauloò antè initio hujus capi-
tis conſolabatur cum Diis ſubter omnem arbo-
rem frondoſam, jam nec abſtinet ab Idolis in
Templo. Nimirùm non rarò laxandi amimi
cansa in agris delicias, voluptatémque admit-
timus, non excluſuri eam nec ab ſecreto Do-
mus & Temphi, imè Dei indè cultum exclu-
ſuram. Utinam id non ipſa rerum arbitra ex-
Perientia teſtaretur. Quot enim videmus in-
dulſiffe deliciis in agro;, ut ſe reficerent, qui
quamdiu aà religione non defecerint, non deie-
ruere ſemel expertam voluptatem. Paulatim te-
piditas & ſcelus prorogantur: non irrumpunt;
ſed irrepunt, ruſticantur primò agris conten-
tæ, mox domeo templôque impudenter ſeſe in-
gerunt. Quare non dicas: licet in agris laxare
interdum liberiùs animum, geniòque indul-
gere licentius. Nam Jeruſalem, quæ primò
ſubter arbores conſolabatur cum Diis, citò eos
intruſit in templum Domini. Equidem impuras
Pictorum tabulas vix patiebamur ante aliquot
annos in ſuburbiis & villis; mox cœpere in ſe-
cretioribus domuum receſſibus ſeponi, tum
enponi non erubuere in atriis, publicè nunc
præ foribus viris puelliſque ingeruntur. Uti-
nam non eas in Templis quoque Dæmonis pe-
nicillo adumbratas doleret Eccleſia. Ubique
Suſannæ nudæ, ubique Samſones ſupra pectus
Daehilæ recumbentes; nec recordamur nudam
Suſannam vel in Senibus libidinem accendiſ-
ſe, Samſonémque dormiviſſe cum Dalila, cui
nimiùm fidit. Quod de picturis, hoc de reliquis
pompis dicendum eſt. Eadem enim vanitas ſpe-
ctatur nunc inter Aras, quam vix ſine ſtoma-
cho ferebamus in Villulis. Jam Superbia Prin-
cipum inſignia & ſtemmata fanuliæ inſeruit
Aris, & inter palmas laureâſque Martyrum
non veremur ad triumphum Vanitatis immiſ-
cere Aquilas, Dracones, aliâque monſtra, ſi
ea viſantur in ſtemmate fundatoris. An locus
ullus in Orbe tam ſanctus eſt, in quo Moloch
ſimul cum Deo non colatur? Quem ego mo-
rem non ita damno, uti a ſummo Concionato-
re in Vaticano Palatio damnatum audivi. Nam,
ſi temperatè & ſacratis Deo Xdibus Stirpis fi-
guras ſeu appingamus, ſeu etiam inſculpamus,
carebimus crimine; quo ſanè vix carebit, qui
nimiùm eas ubique infigit, & ſumptu enor-
mi, & voto gloriæ inferendo. At ſingulas Sio-
nis proſternentis ſe Idolis, & Procis ommibus
ærumnas penſemus. Primèò diſcooperuit, tum
ſuſcepit adulteros. Juxta me diſcooperuiſti, &
Niſcepiſti adulterum. Semper Libidinis pronuba
Nuditas eſt: nec auderet amare, ſi Cupidinem
in ſua non exprimeret Nuditate. Sic Bethſabæa
nuda erat, cum Davidi chlamydem pudicitiæ
detraxit. Quare quæcumque Fœminarum amat
videri, parùm in veſte pudica eſt, citò ama-
bit, & maculabitur. Cave Nuditatem, retine
velum Pudoris, ſi refugis Adulterium. Notan-
dum, quòd juxta Dominum Adulteris proſtat:
ne vane de propoſito præſumas; néve ſecurum
te credas, quòd Templo inſervias. Nam juxta
Dominum non veretur Jeruſalem Fornica-
rios. Secundò, Dilataſti, inquit, cubile tuum,
& pepigiſti cum eis ſædus. Quomodò, quæ A-
dulterum ſuſceperat, repenté nunc, quaſi cum
plurimis, dicitur pepigiſſe fœdus. Enimveròô
Vitium hoc Libidinis tale eſt, ut unum cum
ſit, Hydram velutl referat imquitatum. David

.

Lib. XVI. 3903

c atteſtatur, qui Adulterium recipere non
potuit ſine ſociis, Homicidio, & Mendacio-
Unum quoque perhibetur adulterum admiſiſ-
ſe, & poſteaà pepigiſſe cum multis: quòd lues
hæc ſæviendo creſcat. Quæ enim Fœmina Vo-
luptatem deguſtavit, vix e explebitur. Ignis
Libido eſt, augetur pabuli incremento, non
ſedatur. Undè graviter falluntur, qui Luxu-
riam cibo comparant, exiſtimantes eâ ſe ſatura-
ri poſſe. Nônne audis Jeruſalem, admuiſlo A-
dultero, cum eis, hoc eſt, cum aliis plurimis
convenire; ſtatimque præguſtatà unius volup-
tate, dilatare cubile ad uberiorem ſceleris pro- Peccari
luviem. Hinc videmus, Cupiditatem non ex- damna.
pleri Voluptate: ut enim Avaritia plena horrea pgνναu
deſtruere tentabat, ut amplificata plus frumen- a &
ti reciperent; ita hic Impudicitia; intromiſſo A- Gonverſio
dultero, dilatavit cubile ad laxius domicilium velaz

. . . N„. -— . d-: ziles.
adulterantium. Tertiò: Dilexiſti, inquit, Nra- 2 , irte
tum eorum manu aperid. Quid hoc portenti eſt? or an in.

Quomodèô enim dicitur alienum diligere ſtra- Lu. wrias
tum, cùm perhiberetur ſuum dilataſſe cubile?
Undè tam ſubita jactura, ut alienum fiat,
quod antè tuum erat? En dilatat ad ſcelera cu-

bile; & mox ſtratum veluti alienum ab adulte-

ra diligitur. Ita eſt. Rarus, qui peccato non
ſpolietur, nec diù tua, tua erunt, ſi tu eſſe in-
cipies Impudicitiæ. Hujus veritatis teſtem lo-
cupletiſſimum habemus Prodigum Adoleſcen-
tem, qui luxuriosè non vixit, ſine jactura ac-
ceptæ a Patre ſubſtantiæ. Hæc Charybdis eſt
patrimoniorum: in has incurrens Syrtes Navis
Juventutis merces prodigit, ab ultimo terrarum
confinio avectas. Planè, ſi dilataveris cubile
ad adulteria; brevi cubile; ſimul cum ſtrato
diligetur à te, non poſſidebitur. Non enim Vi-
tia tibi ſervient, niſi tibi pleniſſimè dominen-
tur. Ideò infelix Sion tam Idolo dicitur ſervi-
viſſe, quàm ſe Regi proſtituiſſe: Et ornaſti te
Regi unguento. Ex S. Hieronymo Moloch, id leceati
eſt, Peccatum eos ſubjicit diriſſimæ ſervituti. Leyzn
Noli peccare: nam ſi peceaveris, non Tu ini- e
quitate ad voluptatem utéris, ſed Illa te ad ſer- Tihula-
vitium abutetur. Rex enim fiet tui, non tu illius tio vera.
Dominus. Q uod totum, ut notat Hieron. nobis
Ezechiel ſignificavit: Omnibus meretritibus Ezech.
dantur mercedes: Tu autem dediſti mercedes, & 16

. . . AAuli
in te perverſum faäëtum eſt iſtud. Non ſolum enim Rn e
nihil accepiſti ab amatoribus tuis, ſed etiam Piliitai

ea, quæ à viro acceperas, perdidiſti. Audin' inanis.
Mundi nos non emere dignitatem, ſed ſervi-
tutem; non lucra comparare, ſed jacturam;
non expleri in Sæculo, ſed eſurire. Quod ſe-
quitur, penſandum eſt diligentius:. Et multipli-
caſti pigmenta tua. Ut diligatur, non Res au-
get, ſed Fnucum. Planè in imagine non tranſit
