gia i, tatione abhorrens ei tantùm dignitatis conci-
Morzif- liaverat, ut homo credi non poſlet. Libertas
catio car- illa reprehendendi;, illa Divinitatem indidit
porii. quamdam prædicanti. Procul dubio ſi Chriſtia-

ni Oratores acriùs inveherentur in vitia, & ad
captandam auram accommodatos verborum
flores negligerent, Dii quodammodèò haberen-
tur; præſertim ſi ſermonis auſteritatem vitæ
ſeveritas confirmaret.

Herodes autem tetrarcha, ocum oorripe-
retur ab illo de Herodiade uxore fra-
ris ſui, & de omnibus malis, quæ
fecit Herodes, adjecit & hoc ſuper
omnia, & incluſit annem in carcer
rem. Verſ. 19. 20.

Religieſus Joannes in Aula! At non libertatem ibi
Aulaw quærit, ſed vinculas non Herodem palpat,
vitet. ſed reprehendit, non Purpuram, ſed Carce-
Religieſu:s fem impetrat. Tuiquoque ſi in aula vincula
Auià non ſubis, hoc eſt, arctins Legem imples, minuſ-
viter, ſi que tibi licere ducis, quia plùs licet, Joannes
Correctto- es. At, ſi aulam petis, ut ſolutus omni lege
nem ad- ac diſciplina liberins wivas, non Tu Joannem
bibet. . * 3
refers, ſed Herodem infeliciter repræſentas.
Quaàm rarus hodiè, qui aulam ſubeat, ut indè
compedes revehat, vel ut ibi Principis vin-
ciat libertatem. Et concionatores non rarò eva-
dunt coram Regibus aſſentatores: utinam ſce-
lera quoque blanditis non nutriant. In Aulis
Chriſius, Patris Sapientia;, Stultus habetur;
& Candor; veſtimentum eſt Delirantium pe-
nes Herodem. Deridetur enim Juſti ſimplici-
tas. Et ut Chriſtum amentiæ arguerent, albâ
Luxuria. Veſte circumdederunt. Ubi nunc ſunt, qui li-
bidinem ferendam eſſe in Toparchis clamitant;
aiuntque , connivendum, ſi tantæ Potentiæ
Oceanus, uni voluptatis littori attundatur?
Putant enim non explodendam à ſolio Vene-
rem, dummodò non conjungatur cum Marte.
Correſtio. En Herodes Pacis amator, & Belli oſor, ad-

nis impa- huc tamen à Joanne reprehenditur propter He-

ens rodiadem, uxorem Fratris ejus. Porròô Hero-

rr Sr- des, dum Joannem conjecit in vincula, om-
Concio- Nia viciſſe dicitur facinora, probrâque ſua.
natores Nimirùm nmihil gravins divinum furorem ar-
henoran- mat, quàm Prædicatoribus &- Correctoribus
Zch z. illata contumelia. Olli tetigerit vos, inquit,
à. anget pupillam oculi mei. =ð

DW —2

*

Faäctum eſt autem, olm baptizaretur
aommn's pobulus, & NESU baptizato
& orante, apertum eſt cæœlum, &
deſcendit Spitias Sanktus corporali
ſpecie ſicut Columba in ipſum. Verſ.
21. 22. Ml

Quid eſt, quòd priùs Joannes perhibetur in Oserarius
carcere, tum Jzss refertur baptizatus? E- Mortif-
quidem ſi ineas temporum rationem, haud "ationem
dubiè hoc eventui repugnat. Ideò fortè, ut Zlmgee.
intelligamus illum efſe Divinorum Sacramen- gien e.
torum percelebrem Adminiſtrum, qui Vincu- riſdictii.
la non refugit, qui Carcerem non exhorret, Zelus oh⸗
qui Reges non veretur. Cur autem JEsUs, sevan-
poſt baptimmum;, cùm videri poterat purior, Zaee
orat tamen? ut nos doceret, majori indigere Hemines
cuſtodià Innocentiam ſanctiorem. Et ſanè idem- non timet.

imet Jordanes, qui abluit pomitentes, hoô do- Pati pre

cet, dùm tanti adminiſter lavacri, innocen- . „.
tiæque reparator, poſtquàm Judæam laverit, nimapum

in lacum tandem Sodomæ influit. Oratio ita- ſpernat
que poſt Baptiſmum; Cuſtodia poſt Cando- Perienla,
rem: Lectulum enim Salomonis, quia aurea Mertiß-
poma ornabant;, ferrei ſervabant milites ex ,
fortiſſimis Iſraél. Caput enim aureum Baby- §. joan-
lonicæ Statuæ nihil contuht, quia deſüt in pe- ner.
des luteos. Splendidum nihil initium proderit, Ciream-
ſi in extremo degeneret. Ideò cum Salvatore, erf g;
poſt Baptiſmum, Orationis ſcutum aſſume. “l
Porrò quantùm arcanorum ibi latet, ubi poſt i.
JEsM aquis immerſum tanquam peccatorem, Pœna etia
Coœlum reſeratur, Spiritus deſcendit, Filius 'riake
ipfe declaratur a Patre. Nimirum cuùm haberi ,*
peccator non refugeris, tunc Filius Dei eris. pepiten-
Videlicèt ſi pœna tibi infligatur ad emenda- tia izſi-
tionem ſceleris non patrati, gaude. Etenim ſi α zole-
inter homines ex illo baptiſino delinquens ar- H
gueris, à Deo adoptaris in Filium, à Spiritu 1 Ffyrn:
eligeris in Templum. Non mirum ſi beati di- 4
cantur, qui perſecutionem patiuntur: ſiqui- Perſecutin
dem injuſtam poenam ſi ſufferas, merità digni- non nocet
tate extolleris: ſi laveris ut maculatus, à Deo
ut immaculatus reciperis. Non ergo recuſemus
ablui, ut cœlum reſeremus, renuntiarique me-
reamur Dei Filii, dum nos baptiſmus Pœni-
tentiæ virtutis deſertores pronuntiat. Nota ve-
ròâ, JmsM non ſe ipſum abluiſſe, ſed baptiza-
tum à Joanne. Non enim virtus eſt, ſe pecca-
torem ubique clamitare, ſuperbaà humilitate.
Deo dignum ſpectaculum eſt, ab alio emun-
dationem, & baptiſimnum pati. Vidimus ple- Perſectie
roſque, qui ſeſe ſceleſtos ſubſcripſerant, ne ſe⸗ S
mel quidem ſuſtinuiſſe, à Prælato deſidiæ ar- ues,
gui. At cur in Jordane, ubi regnat Humili-
tas, & ſupra Thabor ubi Majeſtas refulſit, ea-
dem audita vox eſt: Hic eſt Filius meus dile- Matth. 3.
tus? Cur in tam diſſimili ſpectaculo tam con- ¹7
ſonum Patris teſtimonium? Equidem, ut ; Felieitas
quod ſentio, fatear: Cùm Deus Juſtos affligi aert⸗
permittat, variiſque ærumnis exagitet; cuðngtcri⸗
ſemel in Thabor felix videri Chriſtus potuiſſet, rm.
ſtatim clamavit, Filium ſuum eſle; veritus
ne Dei Filius non haberetur, qui procul tunc
viſus eſt aà flagello, & non umbrâ oppreilus
opprobriorum;, ſed felicitatis luce apparuit il-
luſtratus. In Jordane veròô idem teſtatur, ne
homines crederent Dei Filium non eſſe, qui
inſtar Peccatoris aſcenderat de lavacro-

.

⸗
ſte,
/
ginna
1. 2.

Lanè
Peat
M Ch
4 mum. Qu
,1 oniores
v aupidiores
1 n byangel
2 lanct,
mn (Nlle 6
6r. (mnletudin
1 ai, ſeſti
em Jros
htudo &
m iwine glat
* ſerpende:
Inmn, I
„ llnn te
Opogniberi
contieniss
m Deo!
Efimnam .
n Naning ſuſti
ln Nan Jros
z P tentabatur.
inm, opt
²ò ide mitit
tn agete.

lr util ma,
ſunmmu
n auten
ei, Nie ,
Vell2.

ls ſinn
Retonng frud
ckborum il
1 Dradica
En, ils
e nun, iwnit, .
le euit; de
R lhit in
altei 8
un Cln
ln Mn ſte

eahtt:

“ S8tromatum, Lib. XIII.

EX CAP. IV.
S. L UC K.

JESUS autem plenus Spiritu ſanbto,
regreſſus eſt à Jordane, & agebatur
in Spiritu in deſerto diebus quadra-
ginta, & tentabatur à Diabolo. Verſ.
I. 2.

Lanè Spiritu ſancto pleni non ſunt, ſed
P vanitate tumidi, qui per plateas aguntur.
Nam Chriſtus, plenus Deo confugit ad ere-

Spiritus . . .
andus. mum. Qua in re elucet, pleniores Spiritu non
Cella. prormiores nos eſſe debere ad ſpectacula, ſed

Curioſi- cupidiores eſſe oportere ſolitudinis. Theſaurum
za5. in Evangelio homo, qui invenit, vadit, &
Zelus a. abſcondit. Ità tu, quéò largiùs divino rore
nimarum Ccomplueris, es magis recedas ab hominum
Rei va- conſuetudine. Non quidquid in oratione exce-
car. piſti, feſtines expromere populis. Solitudi-
nem Jnss petit plenus Spiritu ſancto. Planè
ſolitudo & cordis, & domicilii, cuſtos eſt
Cireum- divinæ gratiæ, & magiſtra virtutum. Verùm
ſpecétio perpende: Actus in deſertum Jnss per Spi-
Perfedi. ritum, à Diabolo tentatur. Non putes, ſe-
Here curum te fore ſi a Deo traharis in ſylvas:
perfectio. oppugnaberis, imò & plenus Spiritu ſancto
nis. ſuccutieris à Daæmone. Rurſus non exiſtimes
Religieß non à Deo tibi Solitudinem, vel Religionem

nitus exa- Nam JrsUs & ducitur à Spiritu, & à Diabo-
gitantur. lo tentabatur. Imòô ſcias, tunc plenum te eſſe
Spiritu, optiméque in loco collocatum, cùm
d te indè nititur Princeps tenebrarum præcipi-
tem agere.

Et nihil manducavit in diebus illis, &,
conſummatis illis, poſtea eſurit. Di-
xit autem àli Diabolus, ſi ſpilius Dei
es, dic lapidi huic, ut Panis Jliat.

Veri. 2. 3.

Jrsws futuræ Præcdicationis lineas in jeju-
Jejunii, Mio deſignat & ſolitudine: quòd nihil ità Præ-
dicationis fructum impedire poſſit, quàm ſi
is, qui Dei verbum fundit, vel effundatur
in ciborum illecebras, vel vagus in curioſa
Zelus a- diſſipetur. Chriſtus ſanè ſeptuaginta Diſcipu-
nimerum los ad prædicandum emittens, monet, ut e-
nibilep. dant, quæ illis apponuntur. In quamcunque do-

Luc. 9.4. Mum, inquit, intraveritis, ibi manete, & inde

Merta 49 ne exeatis; ne, aut lautioribus potiùs epulis,
lin os quam obviis inhiarent, aut ad ſpectanda ur-
letn, bis ædificia, & pompas luſtrandas dilaberen-
t M tur. Gulam frœnet, quiſquis cum Jnso præ-
I dicare incipit: & & Solitudine ſuggeſtum ſu-

beat, ſi cordium ſqualorem in cœleſtem amoœ-
Zelusa. Mitatem cupit convertere. Illud quoque me-
nimarum Minerimus, fundamenta domuüs ſolita latere:
vixe ii quæ ſi non lateant, fuique pompam oſten-
aeer. tent, fundamenta non ſunt, ſed futuræ ruinæ
inſttumenta, & prænuntii. Quid ſperandum
ab eo Concionatore, cujus nullum abſtrudi-
tur fundamentum, cujus ſolitudinis nulla cu-
Piditas, cujus omnis vita in aperto eſt, qui

a deſtinatam, ſed à Satana, quòd ibi bellum
entur, ſi . . 1 e
tentazio gravius ſuſtineas, quàm perferres in ſæculo.

ad exteriora proclivis, nuſquàm ſolus, nun-
quàm ſolitarius, vanitatibus ac nugis expoſi-
tus? Plane hic ſuper arenam domum ſuam Dignizas
ſtatuit, primo impetu vel auræ popularis, vel E'é"lehßa-
adverſi turbinis ſubvertendum. A Chriſto diſ- D f, se
cat, qui trium annorum domui, triginta an- 4a.
norum ſuppoſuit ſundamentum; tamque bre-
vis Pprædicationis tam diuturnum eſſe voluit
tyrocinium. Nimirùm tam altè infodi debet
id vitz genus, quod percurandis criminibus
deſtinatur. Verum, quoniam Chriſtus ſilet,
Dæmonem audiamus garrientem, ut ſuis eum
armis facilius ſuperemus. Is jejunantem Sal-—
vatorem aggredi nequaquàm auſus, expletâ
militià & quaſi poſito thorace Jejunii, iner-
mem, ut ita dixerim, adoritur, cui blandâ
oratione lene tormentum admovet voluptatis.
Di Filius Dei es, die lapidi buic, ut Panis Conſilia=
Kkat. O quoties Chriſti militum virtus hàc vii imrii.
machinâ evertitur! Quàm frequenter Conſi- Tepidias,
liarius accedit, & dicit, ſi Filius Dei es; id
eſt, ſi non timore ſervi, ſed fili amore tra-
heris, dic lapidi huic, ut panis fiat: commu-
ta duritiem iſtam virtutis in ſuaviorem pieta-
tem, quam deguſtare poſſimus ut panem, non
horrere, ac calcare ut ſaxum. Alii ſanctè vi- gerietas
vunt, nec lapides ſunt. Si vis proximos paſ- rerineda.
cere, non fugare; commutetur in panem la- Propoſita
pis. Hi verò qui literis dant operam, lapides s, d,
maximè ſint, ſeverâ quâdam legum cuſtodiâ .
ſaxei. Siquidem lapidibus inſcriptæ literæ mu-
nificentiùs exponuntur, poſtquam inciſæ ſunt
ſcalpro. Doctrina enim Religioſorum tum ad
erudiendos Populos perennis proponitur, quan-
do non in membranulas emolleſcit, ſed ob-
dureſcit in ſilicem; adeò ut non Populorum
laceretur vitis, ſed Vitiorum magis impetum
retundat. At Dæmonis hæ voces ſunt, &
tali machinà ſolida fundamenta virtutis ever-
tuntur. Ædificator eſle debes animarum, non
Paſtor; ideòque lapides tibi opportuniores
ſcito fore, quam panes. Cave, ne ſi Panis e-

vadat Virtus tua, de te dicatur; comederunt Oſee 7,912

alieni robur ejus, & ipſe neſcivit. Brevi eſu-
ries, ſi in cibum, & non in ædificationem,
ſpiritum fortitudinis convertes. IIIi ſe in pa-
nes commutent, qui devorant plebem Dei,
ſicut eſcam panis. Neſcio enim quo modo, zZelus a-

Qui panes incipiunt eſſe commentitio charita- aimarum

. . riiss.
tis velamine, devorare conſueſcunt: Previ-

que panis eſurit, qui dùm lapis erat; fame-
licos nutriebat. Quot dolemus paulatim eli- Humani
quatos & lapidibus in eſcam; qui, cùm initio zimores.
aliis ſe accommodarent, mox ſibi alios coop- Tepiditas
tarunt: quique proximos paſcere incoœperant 5 paſt fer-
eorum copere ſaginari ſubſtantia. Eſto lapis, vorem.
hoc eſt, marmoreus eſto virtute, cenſeâſque
Dæmonis vocem eſſe, quæ tibi immurmu-
rat, Dic lapidi huic, ut panis ſtat. Etſi, ut Superior
verum fatear, aliud hinc erui documentum mitis.
poteſt. Nimirùm, ſolo interdum verbo poſſet superior
Superior lapides in panem convertere. Si e- amore du-
nim dura, quæ imperat; ſuaviter imperaret, eat.
X :1 . 1. 4 1 Confeſſa⸗
profectò illo labore Dei filius paſceretur, qui i:
alioquin lapidatur, & obruitur. Si filius Dei dißreri.
es, ſi filiorum Dei es parens ac præſes, Dic, Correczio
ut lapides iſti panes fiant. Suavitate præcipien- ſuavis.

tis præcepti durities colliqueſcat. Hinc Da- Oedien-

vid Dei mandata in eſcam converſa fateba- “ isn-
2 ſit.

tur, cùm ea dulciora ſuper mel & favum te-
ſtaretur. Itâ-ne aggravatum jugum, crux im-
poſita, inhibitus amor in patrem, mella ſunt?
Equidem

24

Can. 4.
X1I.

Eleétio
Status.

Felicitas
vana.

Tempora

lia vilia.

Belicitas
vana.

Aslicorü

Ses.
Ambitio
andax.

Equidem Mellea non ſunt, ſed dura, ſed aſ-
pera, ſed lapidea ; verum ille dixit, de quo
dicitur » Mel & lac ſub lingua tua. Idcircòô
emanantia per linguam melleam, etiam man-
data ſaxea evaſere dulciora ſuper mel & fa-
vum. Itaque Dic, ut lapides iſti panes fiant.
Condire non graveris verbo ſuavi rupes & ſa-
Xa, ut ſaltem in verbo Dei vivat, cui nega-
tur vivere in ſolo pane, cuique lapideus præ-
betur labor ad eſcam.

Et duaxit illum Diabolus in montem exr-
celſum, & oſtendit illi omnia regna
orbis terræ in momento temporis, &
ait illi. Tibi dabo poteſtatem hanc u-
niverſam, & gloriam illorum, quia
mihi tradita ſunt, & cui volo, do
illa. Tu ergo procidens, ſi adoraveris
coram me, erunt tua omnia. Et reſ-
pondens J ESUS dixit li, ſeriptum
eſt, Dominum Deum tuum adorabis,

& illi ſoli ſervies. Verſ. 5.6.7.8.

En vera terrenæ felicitatis imago, ipſius
Satanæ penicillo ad vivum exprefſla. Penſe-
mus ſingulos linearum ductus. Primò, Ut
ſæculi pompam Domino oſtendat, eum in
montem editiſſimum duxit. Dolum intellige.
Temporalia enim optanti ſuaviora, quam ade-
pto, longè intuentibus ſui excitant deſiderium,
poſſidentibus, iiſque immerſis faſtidium pa-
riunt. Honor emm, uti pictura, in quadam
diſtantia delectat, quæ „ſi cominus frin velis,
ſtomachum facit. Rara imago eſt, quæ appro-
pinquanti non evileſcat, cùm diſſito pulcher-
rima videretur. Salomon quoque cùm Deli-
ciis irritaretur, magnam in eis repoſitam ſua-
vitatem crediderat; quibus potitus non ſemel
Vanitates Vanitatum appellavit. Ideò vaſer
Oppugnator in præaltum montem JrsMtran-
ſtulit, ut eminùs contuens regna terrarum, il-
liceretur eorum fuco, quem procul dubio ri-
dendum ſciebat comimus intuenti. Teſtatur
hoc David, qui à ſolitudine traductus illece-
bràâ dignitatis ad aulam, eam per gladios, per-
que diſcrimina rerum & vitæ tamdiu magni fe-
cit, quamdiu illa caruit. Nam ſceptro potitus,
ociùs & throno confugit ad eremum, quàm in-
dè non feſtinarat ad ſolium. Vix invenies, qui
non miſer ibi ſit, què ſi deveniſſet beatum ſe
fore ſomniaverat. Secundò. Omnia regna oſ-
tendit. Quàm lberalis eſt Mundus in ſuarum
exhibenda pompa digmitatum! At ſolos oculos
fallaci ſpectaculo detinet; cæterùm ſemper
oſtendit, ſemper ſe clamitat collaturum, ra-
rò confert, nunquàm tradit, quæ tradit. Et
quidem omnia oſtendit regna. Quis verò tam
amens, qui omnia audeat ſperare regna, impe-
riâque terrarum? Et tamen nemo tam poſtre-
mus in ſæculo, qui ſuprema deſperet. Quæ
oſtendi tibi poterunt, conferri non poterunt.
Tertiò, In momento temporis omnem Ambi-
tionis ſupelleétilem expromit. Haud igitur
grandis ſupellex hujus iæculi, quæ tam brevi
temporis puncto exponi poteſt. Nimirùm bre-
vi duratura, brevi quoque ſpatio oſtenditur.
Magnas ſperaveras in honore divitias, copio-
ſam ibi reconditam putaveras felicitatem? tam
levis, tämque compendioſa eſt, ut tota de-

Oliva

monſtrari poſſit in momento temporis. Quar-

cilius Chriſtus raperetur. Nam ſi ſingula atten-
tiùs & accuratius contemplaremur, contem-
neremus. Ità afſlolent Mercatores, quorum
merces, ſi corruptæ fortè ſint, acervatim, &
feſtinanter ementibus proponuntur, ne fortè
maculas deprehendant, & abſcedant. Et ſane
quis tam carò emeret Dignitates, ſi non in
momento temporis earum fucum, vanéſque
colores perpenderet? Haud enim Chriſtianus
animus Honoribus caperetur, ſi per tempus ei
liceret intueri damna patrimonmii, temporis ja-
cturam, animæ diſcrimen, animi ſervitutem,
rerum omnium abdicationem? Quis feſtinaret
ad Infulas, ſi pondus conſideraret in virga,
ſi ſolicitudinem videret in purpura, ſi æſtum
intueretur in curis, ſi contemplaretur compe-
des in corona, ſi rationem ſibi reddendam
Numini perpenderet de iis, quibus reddide-

1R . . Mundus
tô, In momento dixerim humana omnia ab H
3

Dæmone expoſita; ut tumultuario aſpectu fa- Spes ſacn.

larium.

Blectio
Status.

Dignitas
noxia.

Exercitia

rit rationem? Verùm, dùm in momento tem- ſpirima.
poris paludamenta uſurpamus oſfcitantibus o- lia pre-

culis, tineas ea demolientes non cognoſci-
mus, &, profligato patrimonio, æruginem
interdum domum referimus conſumentem,
non ornantem prætextam. Equidem, qui in
momento ſolùm temporis Epulonis illius E-
vangelici, byſſumque, purpuràâmque intue-
retur, profectò vel patrimonii jacturà eam fe-
licitatem ſibi locandam duceret. At ſi diutur-
nins eam contemplarere, videres planè ver-
mes ex ea naſci immortales, videres oſtrum
Hammas emittere, videres ſitim per aureos
calices Diviti propinatam, videres, doleréſ-
que ex deliciis ſupplicia pullulantia: ambitio-
ſiùs plagas emeres Mendici, quam byſſum
Epulantis: avidiùs raperes Lazari nuditatem
reponendam in ſinum Abrahæ, quam pom-
pam Divitis .ternis flammis abſumendam.
Quintò. Ambitionis gloria proſtratione diſſe-
minatur: Non enim dantur regna terræ;, niſi
procidens Dæmonem adoraveris. Quæ por-
tentoſa iſthæc ſublimitas regnorum eſt, ad
quam procidendo, & deſcendendo pervenitur?
Itâà-ne ſurgere non valeo ad ſolium, niſi co-
ram Dæmone procidam? Suam ſibi habeat
ſublimitatem Imperium: nolo enim faſtigium,
ad quod caſus perducit, ex quo ruina detur-
bat. Ergo, inquies, quiſquis elevatur, proci-
dens adorat Dæmonem? Abſit. Quam multi
imperavere Immaculati! Aio tamen ſi nimiùm
elata concupiſcat, fore, ut caſui ſubjaceat.

mittenda
Elecdtioni
noſtri ſa⸗

tus.

Ambitio.
bervitus
Aul«.
Aulici
miſeri.

Etſi non Dæmonem adorandum Evangeliſta

teſtetur, ſed coram Dæmone. N procidens a-
doraveris coram me. Glorioſior eſſet Aulico-
rum idololatria, ſi Dæmonem adoraret. At
tædet eum tam projectæ Servitutis, recuſat-
que viles adeò Sacrihculos. Quare ſibi Lutum
ſubſtituit, ſibi Aurum, ſibi Oſtrum, ſibi Ho-
mines, mortale videlicèt corruptionis Vas,
ſubrogat, quæ infelices candidati (S& ſanè Au-
lici Gandidati ſunt, quos cum ſola ſubucula
relinquit Ambitio;, ut ità dicam, in albis)
venerentur coram ſe. Ab ſervitute itaque im-
perium Ambitio auſpicatur: quin & in ipſa
Curuli ſede ærumnoſam ſuſtinet Servitutem.
Quod ex reſponſione colligitur Servatoris. Qui
ut Ambitionem, & Adorationem illius Mon-
ſtri deteſtaretur: Scriptum eſt, inquit, Domi-
num Deum tuum adorabis, & illi ſoli ſervies.

Equidem primam Scripturæ partem Idololatriæ
adverſari

Dignitas
noxia.

Arel
Aral
Dieni
E Ui
tutemn
ſega .
D Do

Setium:
uci ſ
4 Krnt
Neun
Iilatui,
anr,
ſgriendun
Deo ſe
Pwronnin
titibu
un lern.
is wiacl
eo lixe
Non teke
lema: H
ilo derin
eles De
tenzenorurm
Humami ge
eihaunen
1bos ſper
on id il
Ners in e
nu, que
ß Acore Me
¹ undo nol
Ucha keſtine
Drmon,
A mrültqne
Wün aures
1 oge
Glandoqun

llig hrote
III bectn

en, cone⸗

Poltam
. lutane
. E (elue
„ Ez ſch eam
de wiin
E hnore⸗

Mooltati ſunt

1 Aurir i,
lin llin
utt i
line

da udl 4

adverſari perſpicio; Dominum Deum tuum a-
dorabis. At quid Regnorum oſtentatiomi, quid
Dignitatum illecebræ cum poſtremis verbis:
Et illi ſoli ſervies ? Nuim Chriſtum ad ſervi-
tutem alicujus invitavit, cuùm impelleret ad
regna terrarum: ut ſoli Deo ſibi ſerviendum
eſie Dominus dixifſſe debuerit? An alteri à
Deo mancipare Satan Chriſtum, cùm ad im-
perium allexit? Quare ergo cupiditatem reg-
nandi ſolins Dei ſervitute refroœnat? Ità eſt:
ad Servitutem vocatur, quiſquis evocatur ad
Sceptrum; tôtque Dominorum ſubjicitur fa-
mulatui;, quot ipie Subjectis imperaturus præ-
Rcitur. Et ſuperbiæ, & populis non rarò
ſerviendum tibi erit in throno. Quare ſi ſo-
li Deo ſervire cupis, Honores abdica, qui-
bus omnium cupiditatum Subjectorum ſeu ne-
ceſſitatibus, ſeu voluptatibus manciparis. Reg-
num ſervitus eſt, & quidem multiplex, cu-
jus vinculum Diadema. Quòd ſi ille de Pom-
peio dixerat aureo ad erus faſce præcincto;
Non referre, quàâ in parte corporis ſit dia-
dema: Haud ità permagni intereſt, num me-
tallo devinciantur frontes Regiæ, an Regii
pedes. Denique, ut ſolo nos aſpectu paſcat,
terrenorum Montium prærupta fubiri cogit
humani generis hoftis. Quid conſequentibus
exhauriendum eſt laboris, & viæ; ſi intuen-
tibus ſuperandi ſunt Montes? Et quidem Dæ-
mon ut illudat eorum aſpectu, ſuis nos hu-
meris in cacumen devehit; & in momento
oſtendit. Verùm non in momento conſeque-
mur, quæ vidimus in momento, & magno
ſudore Montium declivitas adeunda erit;,
quando non viſuri, ſed adepturi ad Tempo-
ralia feſtinabimus. Sextòé, Ut nos decipiat
Dæmon, non pompam narrat, ſed explicat;
Modeſtia,. mavultque ſibi oculos militare ſpectantium,
quàm aures audientium. Unde & nos cautio-
res quoque eſſe oportet in cuſtodia oculorum,
quandoquidem difficiliùs rejiciuntur, quæ ocu-
li admittunt incuriosè excubantes, quia cu-
rioſius proſpexere. Gravis machina Terreno-
rum aſpectus; citéôque cupies, ſi cupidita-
tem „ concupiſcentiàâmque oculorum oculis
uſurpaveris. Septimo, Gulæ victorem Am-
bitionis machinâ tentat concutere: blandius
enim irrepit per inanem ventrem cüpiditas ca-
Virtus non thedræ. Quis namque non ſe dignum ho-
lolide. nofe judicat, ſi proſtratam ſuos ad pedes ja-
Ambitio Cere Gulam intucatur? Itaque inanis venter
Religienis cave, ne ſpiritu Superbiæ intumeicat. Le-

Curieſi-
18s.

Gloria
vana.

ve via enim altiora petunt. 8. Matthæus hanc
i0 1 . . . .
aae, Gloriæ tentationem à S. Luca ſecundo loco

poſitam, ultimo loco deſcribit: unde & Chri-
Matth.4. ſtum ait Satanam expuliſſe illo verbo, Va-
10. de, JNatana. Docuit enim machinam hanc
Honoris difficillimè ſuſtineri,; folaque decli-

Aulicus natione deludi. Non diſputes cum Ambitio-
H „ ne; ſed eam vel fuga, vel fuge. Eam nam-

que vincimus more Parthorum. Etenim,
qui Honores videre voluerunt, invidêre &
proſtrati ſunt.

Et duæit illum in Hieruſalem, & ſta-
tuit illum ſuper pinnam Templi, &
dikxit illi: Si Filius Dei es, mitte te

Perfecti hine deorsum: Soriptum eſt enim,
Humiles 34 ℳ4 . . ſ.
r: & d. dJudd Angelis ſAis. . Verſ. 9. 10.
bedientes.

Poſt triumphum Gulæ, & Ambitionis;
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIII.

2 5
collocatur Chriſtus ſuper pinnam Templi, ut Humili-
indè ſe præcipitem det. Facilè enim abſte- a n
mii, & duri honorum contemptores Eccle- . ci⸗
ſiam calcant, & de ſinu tam piæ Matris ex- ia in
cutiuntur. Rarus, qui, ſi purpuram calca- Mori f-
verit, Templi pinnaculum non conculcet. Vi- ei &
detur enim ſibi; etiamſi ſe è templo demittat, Humili-
ab Angelis excipiendus, & incolumis evaſu- 5 E ie
rus. Aries hic difficulter eluditur, & ſi quem Eis Komas
quatit, evertit. Ides & Dæmon Scripturæ ne ſuab-
involucro eum obtexit: & Dominus hanc dantur
duntaxat tentationem appellavit, dicens: Non Religioſß
tentabis Dominum Deum tuum. Levi quovis ſass Gimt.
afflatu excutitur, qui diu jejunavit; ideò Luc-4.12.
poſt jejunium, plùs time. Quis autem, poſt Eccleſia-
victoriam, ſecurus dormiat, cùm ſemper, Kieci coli
poſt triumphum, victorem JESUM gravior ieze-
tentatio excipiat? Porrò quanti faciendæ ſunt PBectt.
Divinæ Scripturæ; quibus ipſe Dominus ſeſe emnilus
armat, in tam arduo ancipitique certamine. nerefa-
Quid mirum ſi plerique mortalium Tentatio- ia.

nibus ſuccumbant; cùm Scripturas ignorent? Superbia
Religioſos
vitæ ſan⸗
Et oonſummatâ omni tentatione, Dia- dioru

uater⁸⁹

bolus receſſit ab ülo, uſque ad tem- Toausſ.
Pus. Verl. 13.

Induciæ cum Tentatiomibus ſanciuntur, non Circum-
fœdera: & citô victus Dæmon aditum ex- Pedtiope
plorabit. Ideò prudenter cecinit Iſaias: Jur- eore.
ge, illuminare, Hieruſalem. Hoc eſt, O Ani- la. 6. i
ma;, quæ viſio pacis es, noli huic tranquil-
litati confidere, noli ſecurè dormire: verùm
ſurge,; & ſtatione non contenta illuminare;
ne lateat ſub umbra pacis Anguis pugnax. Pla-
nè, victis Allophylis, videre ſibi Pacem vi-
ſus eſt Samſon, nec veritus inter brachia Vo-
luptatis recubare, didicit, docuitque, Sio-
ni ſurgendum eſle, & in Pacis viſione indi-
gere lumine;, niſi velit lumimibus miſerè or-
bari. Non ſola lux excœcat, ſi largius hau-
riatur: periculoſias cæcutiit Samſon in umbra
otioſæ ſecuritatis. Quare, cùm ſcias Diabo-
lum non receſſiſſe niſi ad tempus, vigila in
tempore, ne ſuccumbas imparatus. Achab
eiim, ut ſcidit veſtimenta, exarmatum quo-
que Diabolum fortaſsè credidit. Verùm, qui
auxilio ſqualoris & lacrymarum quodam mo-
do vicerat, turpius à profligatis vitiis, poſt
triumphum proffigatur. Meritéò Sapiens canit;
Beatus homo, qui ſemper eſt pavidus. Sæpé& Prov. 284
enim, qui ſecundâà diù uſus eſt navigatione, 14.
repentino turbine forbetur. Sæpè, qui pluri-
bus reſtitit, uni cedit. Et ſtatua Babyloni-
ca, quæ quatuor Monharchias prænotavit,
cùm per demolitionem urbium, arcium ever-
ſionem, exercituum cædem in tantam excre-
viſſet magnitudinem, ab ictu lapilli non ca-
vit; & quia timere non potuit, quòd ſine
lapicida a præduro Monte lapis abſcidere-
tur, undè minimè ſuſpicata eſt, calamitatem
irruifle perſenſit. Quis à Monte lapideo me-
tueret, cùm nullus ibi oppugnator aut foſlor
afforet? Verùm ſine manibus devolutus per
Montem lapis incurrit in pedes, & quia fun-
damentum concuſſit, mole illa labare cœpit;
& diſſolvi.

26

Et regreſſus eſt Jeſus in virtute Spiri-
tus in Galilam, & fama eauüt per
univerſam regionem de illo. Et ipſe
docebat in Synagogis eorum, & mag-
nificahatur ab omnibus. Et venit Na-
zareth, ubi erat nutritus, & intra-
vit ſecundum conſuetudinem ſuam
die Sabbathi in Synagogam. Verſ.
14. 15. 16.

Non ſuâ defertur voluntate in Galilæam,
ſed quò eum impulit Spiritus, ibi Concio-
Zeluu natur. Hinc mirum non eſt, ſi de eo fama
czum Obe- exiit, antequàm ad Prædicandum ipſe exie-
iene:2 rit. Ex Luca enim ſolum uſque adhuc repu-
xemplo- 1. — . 47.
enm, von. liſſe dicitur Tentatorem, & Jejunaſſe; nihi-
lIo minùs tamen magna per ora vulgi de eo
ferebantur. Vis ſumma de Prædicatoribus
prædicari ? Prænuntios ſui mittant Vitæ ſan-
ctimoniam, pallorem Jejunii, ſilentium Ere-
mi, victoriam Gulæ, Ambitionis contemp-
tum, in Eccleſiam obſequium, Scripturarum
ſtudium: conſtet eos in virtute Spiritus ad-
ductos, non commendatitiis delatos literis vi-
rorum Principum, & Magnificabuntur à po-
pulis. Antè opera de Te loquantur, quàm

tu ad Alios loquare. Quod autem de Con-

cionaturis dico, dictum volo de quibuſcum-
que Servatoribus animarum: qui, præ cæte-
ris, curare id maximè debent, ne loca ſibi
eligant, ſed Jeſum imitati, virtute Spiritũs
properent in Galilzam. At quod maximè no-
bis duco æmulandum illud eſt: Chriſtum vi-
delicèt cùm in Galilæa, tum in patria ſua,
Zelus a- non agnatorum, amicorümque domos luſtra-
wimarum re, non percurſare fora, non aulam adire,
Prdr⸗⸗ ſed in Synagogis duntaxat ſpectari. Nazareth
rigns sm Venit: verum nuſquàm legitur viſus niſi in ſo-
ſeculari- la Synagoga. Patria quidem illi erat, & ut
bus nimia Evangeliſta ait, in ea fuerat enutritus; ta-
men nullius domum intrat, vel ſi intravit,
noluit lieris conſignari, ne id imitaremur,
quod ſcribi vetuit per Evangeliſtas. Duceris
ab Obedientia in Patriam: in Synagoga do-
ce, ut conſtet, alienam te curaturum ſalu-
tem illuc adveniſſe. Neque dicas, nobilium
te tecta ſubire, ut eos doceas. Si Chriſti
Diſcipulus es, publicè docebis, ut ad pluri-
mos Sapientiæ tuæ pabulum pertingat: ut-
que non cenſearis privatos diligere, ſi pu-
zZelus blicum declinas. Omnibus pateat charitatis
promptus, tuæ fons. Quin & Jeſus non expectavit, ut
ad ſe venirent, domumque ſuam non conver-
tit in Synagogam: ſed feſtinavit ipſe ad fſi-
tientes, & in eorum Synagogis docebat.
Pleroſque dolemus, frequentià delectari ac-
currentis ad ſe multitudinis; & docere in-
terduùm Sapiens neſcit, niſi Cellulam ſuam in
publicam, utinam non rumorum, nugarum-
que Synagogam commutet. Non ità Chri-
ſtus; ſed in locis doctrinæ deſtinatis docebat,
nequaquam paſſus ſecretum cubiculi populo-
rum nugis violari.

Viſita-
tiones.

Oliva

Et ut revolvit librum, invenit locum,

ubi ſoriptum erat: Spiritus Domini Ila. 6t..

Jſuper me, propter quod unxit me,
evangelizare pauperibus miſit me,
G. Et cum pliouiſſet librum reddi-
dit miniſtro, & ſedit. Et omnium
in Synagoga oculi erant intendentes in
eum. Verſ. 17. 18. 20.

Prima hæc Chrifti concio eſt in Evangelio Concis
Lucæ. In qua duo notanda mazimè. Pri- docta ſi.

mum;, non ſuam propoſuiſſe, ſed Iſaiæ do-
ctrinam, ut oſtenderet, quantùm debeant

Conciones Sacris Literis inniti. Ipſe nam- Ledtie
que, qui novas conditurus Scripturas erat, Saera.

à veterum tamen mommmentis exordium ſu-
mit Evangelii ſui. Planè non tam jejunæ fo-
rent Conciones nonnullorum, ſi in virida-
rio Prophetarum paſcerentur. Verùm, dum E-
loquentiam floribus enutrimus, macie confi-
citur, & ſine ſucco colorem tantummodèò re-

fert vanitatis. Alterum: Concionaturus Chri- Saperiorir
ſtus officii ſui explicat partes, non aliis præ- exemplz.

ſcribit præcepta vivendi. Ediſſerit, quid ſi-

bi faciendum ſit, antequàm docere incipiat, Tor oze-
non quid aliis ſit præſtandum. Adde quòd,"n.
Qurrexit legere, ut habetur in textu, & non Luc.4.1s.
ſedit, niſi abſolutà prophetiâ, & tradito vo- Eceleſia-

lumine: Ut ſtare debeat ad executionem pa-
ratus, qui cæteris vivendi normam imponit.

kici
Superiores

„ . . . SS . decreia
Ideò oculi omnium intenti fuiſſe dicuntur in vondentes.

eum; quèòd intelligerent exempla potiùs Concio-
tanti Oratoris excipienda, quam verba. II natoris
le Prædicationis nomine meritòô inſignitur, "vempli.

qui Auditorum oculos plùs ſanctimonid paſ-
cit, quàm aures ſapientid. Scias itaque ad-
ſtantium attentiores auribus oculos fore, ma-
giſque à te expectare quæ videant, quàm
præſtolari, quæ audiant. Porrò, poſtquam
recitavit verba Prophetæ, complicavit li-
brum: ut doceamur, cuſtodienda eſſe, quæ
prædicavimus. Complica doctrinam, quam
doces: quæque aliis indicis, ea tibi afſervan-
da eſſe memineris. Quanti verò documenti
plenum eſt, quod indè incoœpit, ubi paupe-
ribus Evangelizandum eſſe, Propheta teſta-
tur. Non Pauper duntaxat Prædicator eſſe de-
bet, ſed & Pauperum amator. Væ nobis, ſi
inopes faſtidimus, & faſtidio eſſe incipimus
opulentis, is inhærendo.

Amen dico vobis, quia nemo Prophe-
ta acceptus eſt in patria ſua. Iy ve-
ritate dico vobis, multæ viduæ etant
in diebus Eliæ in Iſrasl G. Et
multi leproſi erant in Hraël ſub Eli-
ſeo Propheta, & nemo eorum mun-
datus eſt, niſi Naaman Syrus. Verſ.

Nihil apertius excogitari poteſt contra eos,

qui procul à patriis finibus abeſſe non ſuſti-
nent. Nam vel tibi prodeſſe cupis, vel aliis.

Patriæ

dium

Utrumque impetrarunt à peregrinis & ex- „ Deo

traneis Eliſeus & Elias.

eſt à Vidua Sareptana; Ille Syrum purga-
vit à maculis. Quare, intra patriæ fines nec
cura⸗

Hic enim paſtus ſandtum.

Heru n⸗
4
iu atal
ſu
en dier,
6 tenp
E. Tis
um Chriſi
alum
i Cenets
Malte⸗
Piium 4
I ſu.
14 Carins
ir Ne imt
rult allida
lbi uler
Mnig nebet .
ſer enineit
em len ledi
er Pert egrin
llr. tempti
lpr Feneoli
Ann buit. 0
Ped Mags
t. Mar
Ule eſt;
Ie. Un
1n Hipan
bed ſorte
enum din!
ſin Peniun Ee
D na ſu
us kabiltum;
ine k, Ubi i
1 hic p
i
. Ulis erat
un kenpellate
Iunt murar
liſe & elotes

rn .
en gint Hae
.
rhe nulemn
1E ron
Mßtm ſani
len hit Kam
KCI
br Achlatbu
5a orcari E
Honem exp

a n Cignutn
Arung, no
ni Ecere eum

uUI Cekiiſe

ee 1

uN N
d Henn
ipin 1211
erän

1 I
3, nace t
Centummod,
ongturnnt

Cocene Uiſe
n. M.
in tenn, An

e, M
tnr ee?
zdumt
mot. ſz!

tin uf

l

Locerum curabis Leproſos, nec Famelicus ſaginabe-
indife ris. Cives enim ſoliciti plerunque magis de

inti, natalibus, & ſtemmate, quam de virtute,
ſeu doctrinꝗâ, auditâ doctrinà Domini ſtatim
Matth. dixerunt; Monne hic eſt fabri filius ?* & con-
13, 75. tempfſerunt eum. Quæ quidem, unam ſi ex-
Drbe, g- cipias Nazareth, nulla unquàm Urbium
nimarum . r. . . .
miilhior Chriſto objecit. Doctrinam ejus plerique

procul à calumniati ſunt, non autem obſcuritatem
patria. Generis illi exprobrarunt. Nazareni veròô
mirantes Doctrinam, Stirpem contempfere.
Etiam flumina à fonte remotiora veneratio-
ni ſunt. Quæque à ſcaturigine longè poſi-
ta carinis, & pontibus tranſinittimus, pro-
Vnio in- Pe fontem puellæ calcant, & vix baculo
ter adve- tranivadamus. Aurum, ut Tertullianus ait,
nc.. ubi naſcitur, non Coronas, ſed Compedes
S præbet, nec Reges cingit in ſolio, ſed Reos
da siam devincit in caveis. Certè pro fictilibus au-
erteru. Tea recipiunt, quos Avaritia egit ad Afros.
Superior Peregrina miramur, domeſticis opibus con-
idem om- temptis. Hinc nundinæ mercatorum cha-

eve rius proponentium, quæ vilius coëmere.
bas quo- Venenola Perſica exilium pro remedio ha-

que non buit. Sol, quò magis recedit ab Oriente,
Populares, eô magis ſplendet , minoréſque umbras fa-
cit. Margaritum, niſi eruatur à concha,
vile eſt; Roſämque cum radice non legi-
mus. Uni Jacobo Judæa obvenit, ex qua
