pulo Regum miniſtri, calcari, & conculcari Huwili-
debent a Principibus. Pedibus ſubjicientur u Nelli-
Regis, imo & Aulæ, ſi in Idola converti op-
tant. Solatium hoc miſeris calcatis à Princi- Aslicu
pe; nam ſic lutum pervenit ad Aras. Quod, mpg,
ſi à figulo non calcatur, calcabitur.

Eoce omnes injuſti, & vana opera eo-
rum: ventus & inane ſimulacra eo-
rum. Verſ. 29.

Ventus impiorum Idola, à quo & lumen
extinguitur, & flamma ſuccenditur. Vana Felieita-
opera, quia inania ſimulacra, vento tantùm "* vans-
.— 4 . . ℳ
Superbiæ repleta, quo Adulationum follibus
intumuerunt.

EXK CAbP. XLII.
I S A I X.

Calamum quæſſatum non conteret: &
linum fumigans non emwtinguet. Verſ.

3

Everitatem Principi exuendam Propheta Compasi

₰ docet, quòd quaſſatum calamum conte- HW
rere non debeat. mizzr.

Non erit triſtis, neque turbulentus. Lelieim

Verf. 4. noxia.

Latitis
Piritua-
Septuaginta legunt: Splendebit, & non con- P. en-
teretur. Miraculo perſimile Propheta judicat, e,wat.

ſplendere, & non conteri. Difficile enim eſt, Conſcien-
inter pompas, Felicitate non frangi. Si- tia non ſe
quidem & de ipſamet Fortuna dicitur; Vitrea abdes:

eſt: cum Splendet, Frangitur. Sennacherib egvo,e

victo- diuturnf,

un

dir⸗ er
Slrne 0,
SAr a
u, tgett
nnun leti .
zwu⸗ Ium
uf. 1 edus.
lnnii
U,
1. TMui
. u

Suu. educta
ſun let enl

lont Darturt
lär,

Cuni gelench
10 . ba. Si
iu tnn ſe
nimarur
tutiens
kerat. (
Gturna
Din co
ell, V.
bra del
dum er

l au⸗

liun
funt
tenel
1
Mi
in. DR
1
la. llunt
i, Deo de⸗
s,
ſnt,
Nüntur er
CNI·N
remn ei
un H
1 een
Pue Enhthi
v. Dl minun
in Dere Der
iunt.
donunn
nd ſe
l ſi
Meſimur

e EN
“

N

n

Nung
lan.

1 Du. A
N mb

iA

Pnn
ago

—

eeci /
r

Stromatum, Lib. XVI.

victoriis tumidus ſplenduit, ſed in ipſo ſe-
cundarum rerum curſu occubuit.

Ego Dominus vocavi te in Juſtitia: &
apprehendi manum tuam, & ſerva-
vi te, & dedi te in fœdus populi,
in lucem gentium: ut aperires c
oτ τu τ, & educeres de oncluſione
vinétum, de domo carceris ſedentes
in tenebris. Verſ. 6. 7.

EaswssSax. Scriptum hoc videtur de Franciſco Nave-
di Fras"- rjo, cujus Lux Cæcos illuminavit, Mortuos
,4*½ carceribus tenebrarum extraxit „ Orientis
Zlu; a- tenebras diſpulit. Ad Ignatium etiam trans-

nimarum ferri poteſt; cum quo Deus foœdus percuſſit,

in Socie, illum percutiendo., cujus cruore ſancitum eſt
tate Zeſu. fœdus.
S§. Ionatii
Zelus. . . .
Ler Tacui, ſemper ſilui, patiens fui, ſicut
Pde varturiens oquar: diſſipabo, & ab-
Jorbebo ſimul. Verſ. 14.
Dei Ira Dei Miſericordia ſceleribus noſtris in aciem
dilata, educta, cùm diu linguam compreſſerit, exe-

Silentium reét enſem, cædes editura & ſtragem. Sicut
Correâze, Parturiens loquetur Deus, dolore raptus ad in-
& Concio gerenda ſupplicia. Transferamus Prophetæ ver-
ex Ora- ba. Si diu ſileas, loquêris parturiens; Silen-
ione. tium ſcilicèt non inanis vox ſequatur, ſed a-
nimarum ſalutis foæcundus ſonus. Quaſi par-
turiens loquitur, qui concipit antè, quæ pro-
ferat. Concipit Vanitatem garrula lingua, ta-
citurna labia Sacerdotis pariunt Sanctitatem.
Diù continuit vocem in eremo Joannes, hoc
eſt, Vox clamans; din Verbum ſiluit in Um-
bra deliteſcens; mox tamen ex utroque Ver-
bum erupit Vitæ author.

Et ducam cæcos in viam, quam neſ-
ciunt, & in ſemitis, quas ignorave-
runt, ambulare eos faciam: ponam
tenebras coram eis in lucem, pra-
va in recta, Verſ. 16.

Vocatio-
nis benefi-
sium.

Vocationis haud dubiè beneficium explica-
tur à Propheta. Obedientibus itidem applicari

otedien- Poſſunt Iſaiæ verba, quorum felx Cæcitas à

Deo deducitur. His tenebræ vertuntur in ra-
dios, duùm implicata & vilia à Deo eſſe cog-
noſcunt, & in Deum referri. Prava compla-
nantur etiam ei, qui trahenti Deo manum,
& cum manu cor præbuit. Ponam tenebras
coram eis in lucem. Què enim amarent Um-
bram Humilitatis, & Opprobrii Tenebras,
ni lucem intuerentur in obſcuris, & con-
temptibilibus? Cùm ergo ſemitâ graderis ti-
bi minimè familiari, ductorem te credas ha-
bere Deum. Ducam cæcos in viam, quam neſ-
ciunt. Fruſtra enim oculatum, & peritum viæ
Dominus deduceret. Sapientes Mundi a Do-
mino ideò non diriguntur in viam Pacis,
quòd ſu indagatione iter ſibi conſternere
præſumant.

zis bona.

Dei euræ

ſo per.
mittere.

347

Surdi audite, & æci intuemini ad vi-
dendum. Quis cæcus, niſi ſervus
meus! & ſurdus, niſi ad quem nun-
tios meos miſi! Quis cæcus niſi qui
venundatus eſt? & En. cæcus niſi
ſervus Domini! Verſ. 18. 19.

Non mirum, ſi peccatores in Umbris Ce- Caciias
dar habitantes non videant: portentoſum, aleg
quòd Filii Lucis, & Verbi Hæredes cæcu- Te idita

tiant, & obſurdeſcant. Hos Deus cæcos, .
ſurdéſque tantùm dicit, qui poſt immiſſos ra- fFervayem.

dios, & emiſſam vocem extrahentem de luto
fecis, tenebras magis diligunt, quam lucem,
Lumini rebelles, Umbrarum abortivi. Noſtræ
ingratitudimis vitio excæcamur; ſolique cæci
dicimur, non quèd ſoli cæcutiamus, ied quòd .
nos ſolhi divino colluſtrati lumine non vide- a
rimus. Cæci intuemini ad videndum. Septuua.
ginta, Cæci ſiſpicite, ut wideatis. Quid hoc Iempera-
eſt? Cæcine videre debent, ut videant? ſi lium va-
vident, quomodò cæci? Si non vident, qua- egn„.
re videant, ut videant? Nimirùm, ſi benè *a.
videant, quæ vident, videbunt, quæ non vi-
debant. Penſantibus enim Temporalium vani-
tatem, divina ſuborietur Lux » quàâà terna
cognoſcant.

Laqueus juvenum omnes, & in domi-
bus catcerum abſconditi ſunt: facti
ſunt in rapinam, nec ſt, qui eruat:
in direptionzm, nec eſt, qui dicat,
Redde. Quis ſt in vobis, qui audiat
bkoc, attendat, & auſeultet futura?
Verſ. 22. 23.

Seductores impunè graſſari in Adoleſcen- Conflia.
tes, ut perſpicimus, utinam ità caveremus. ie,
Feruntar prædatores pudoris, & auri ſuffoſſores plsbtendi.
Patibulis ſuſpenduntur. Capitale eſt refringe- Severita⸗
re domum, è corde Innocentiam diripere ſi & Taſtir:s
non laude dignum, certè apud homines in- 4. .
dignum ſupplicio.

Et noluerunt in viis ejus ambulare,
& non audierunt L gem ejus. Verſ.
24.

Non tacet Deus, ſed indè aberramus, ubi Inhpira-
clamat. In ſuis namque viis Sapientia vocife- g e,„
——’ . „ . er'v.
ratur, non in noſtris. Idee non audis Le- 217
. . 2
gem, quia exorbitas à Lege. Vocatio-
nis ſomen
Regula.
ram b-
ſervantis

EX CAP. XLIII.
ISAI K.

Et nunc hæc dicit Dominus creans te
coh, & formans te Iſraël: Noli ti-
mere, quia redemi te, & voçavi te
nomine tuo: Meus es tu. Verſ. 1.

On ſatis eſt à Deo creatum eſſe, niſi refor- Deſperasi
meris à Deo. Iſraël, id eſt, videns Deum, Eerent.
à

48 Oliva

Confden- à Deo formatur: quod autem formatur, mol-
tis in Deo lius eſſe debet, quò faciliùs tractari poſſit.
Tentatio Nota præterea, Quia redemi te, Meus es tu.
nis tempo- Emere iſtud eſt, non redimere. Nimirùm ſer-

e. vi eramus Peccati, cùm Domino non ſub-
eramus.
Cum tranſieris per aquas tecum ero, &
ſumina non operient te. Verl. 2.
Oceaſis Noli divind Providentià abuti : nam tibi

fagienda. affuturam ſe pollicetur, ſi tranſeas, non au-
tem ſi inter pericula diutius commoreris. Cùm
FPeecata tranſieris per aquas tecum erit. Samſon enim,
latere non qui in aquis obdormivit, & tonſus, & vin-
Tuenst. (kus eſt. Flumina autem mergent quidem te,
non itidem te operient. Hoc eſt, viti's qui-
bus immergéris, non abſcondéêris, ſed tan-
quàm cadaver projicieris ad littus. Flumina ſi-
quidem, & ſcelera, quem tegunt, duùm præ-
focant, putreſcentem egerunt.

Dedi propitiationem tuam gyptum,
Ethiopiam, & Sabam pro te.

Verſ. 3.
Perſecutio Militant Eccleſiæ perſecutores Eccleſiæ;
utilua. Æä gyptus, quæ Dei Populum tam durè ve-

xavit, propitiatio ejus erit.

Eæx quo honorabilis faëtus es in oculis
meis, & glorioſus: ego dilexite, &
dabo homines pro te. Verſ. 4.

Bei smor

Oculis Dei curemus ut noſtra opera gra-
in nos ob

ta ſint; diliget enim, ex quo ſpectabiles ei

Contemp- . li bri h
teem om- eriimnus. n ejus enim oculis oppro rium ho-
nivwm. Nor eſt.
Noli timere, quoniam tecum ego ſum:
ab Oriente adducam ſèmen tuum,
& ab Occidente congregabo te. Di-
cam Aquiloni, da: Et Auſtto, no-
li prohibere; affer filios meos de lon-
ginquo, & fſilias meas ab extremis
terræ. Verſ. 5. 6.
vocating De Eccleſia prædictum, impletumque, &
deerunt.

Societati accommodatum. Clariſſimum eſt,
Zelo ani- nec dulucidandum. Illud tantùm cogito: Au-

marum ſtro ſoluùm mandari à Deo, ut Filios Filiaſ-
non deerit que ſuas aflerat. Per Auſtrum Suavitas expri-
neſt. mitur. Deus itaque ſuaviter trahendas ad Ec-
Amore cleſiam turbas monet, dum, Aquilone reje-
duei non cto, Auſtrum ſeligit ad id muneris.
meti.
Educ fotas Populum cæum, & oculos
habentem; ſurdum, & aures ei ſunt.
Verſ. 8.
Polities Sapientia humana oculata eſt, ſed cæca ni-
Kalta. hilo minùs eſt. Videt enim non futura, vi-
Ceci eiſi denda non videt. Tenebris delectata peregri-
videant. natur à Sole. Hi prudentiæ candidati pro-
Ppruden- ducendi, ut contemnantur: in umbris enim,

tia carns ſand lingu, Magni ſunt; cùm autem vi-
dentur, cæci, tunc non auditores, ſed exſi-

bilatores numerant. Et ſurdi, & cæci ſunt,
ſed ſermone validiſſimi, imò corda verte-
runt in linguas: Corde, & corde loquuti Pf. 11. 3.

Iu . .

Quis in vobis annuntiet iſtud, &
qJuæz prima ſunt audire vos Jaciet!
Verſ. 9.

Parvuli petierunt panem, & flore delu- Cencis
duntur. Quam ſeverè à Deo judicabuntur i, vana.
qui pro Noviſſimis, vana ſubjiciunt Populis
ad Eloquentiæ oſtentationem.

Dedi in deſerto aquas, fumina in in-
vio, ut datem potum Populo meo,
elecéto meo. Veri. 20.

Ne putes hic beneficio Dei percuſſum in Religiens
eremo ſilicem, non diruptos in inaquoſo fon- felieitar.
tes. Dicit enim Iſaias hic: Me memineritis Iſa.43.1.
priorum, & antiqua ne intueamini : Ecce
ego facio nova. Conſolationes potiùs hic re- Felicitas
cenſentur Populi Chriſti, & Religioſorum, "ers.

quibus non ſolùm convertit Petram in ſtag- Conſola-
tiones Deè,

na aquarum, ſed flumina emiſit in invio,
ut ſcilicèt aliis non pateant, ſed ſoli ſine mo-
leſtia aquas Domini bibant. Non ità Mundi
flumina, imò fontes, qui, egeſtà humo,
magno labore aperiuntur, minimo fructu,
undique eò confluentibus Populis, adeò ut
brevi puteus exhauſtus non rarô ſitiat. Præ gleaie
ocuùlis animi tibi ſunt Putei Jacob, quo- fatss.
rum unus Jurgium, alter Contumelia dictus
eſt. Terra egerebatur à ſervis, ſaxa inge-
rebantur ab hoſtibus; non tam aqua inde
hauriebatur, quàm cruor effundebatur. Flu-
mina autem noſtra in invio. Nullus acce-
dit, niſi qui per Aquas tranſierit, calcando
Sæculum.

Populum iſtum formavi mihi, laudem
meam narrabit. Verſ. 21.

Vel Sacerdotibus, vel Religioſis hoc 12 kens⸗

convenit, vel Cætui, in Eccleſiæ bonum, keligioni
coacto. laus.

Servire me feciſti in peccatis tuis, præ-
buiſti mihi laborem in iniquitatibus
tuis. Verſ.- 24.
Compedes Deo injicit peccatum, noôſque eee ,
ſervitutem pati, illum ſervire compellit. supein
Nam & captivis in 5tgypto Hebræis ipſe puniat,
quoque incluſus in Rubo apparuit Moyſi, hi hr.
ac ſi Deus efſet in ſpinis, dùm illi erant in iatur

2 Compa/-
vinculis. ſne 7

eke ſe lgan
fe Humum
. More
tiente
un. s, Cu
Gilge
Ein
& gr
tur.

iſi

lt ge

ſale
Ver

E Vem
e. Pas lab
* humuam-
gitabis,
Mnini. 5§
eis fetit
tapitur
obilss.
Plintatu,
Ielium 1
Kumminun
Cohleritn
Qure
Pertmina
kummne
8 moclio

Kendes,

mant

Vert

ltin. N.
ui er. s
nin W, ch
ien, la nobis
ihr aniſimn
8 de en
Al 6 nari
nii nilei
ſiin⸗ chiy ſer

Ne De.
l. irier
ne am

nſe Antis

4.

lln

1 T
Ntur.
le ar
lean

M

„. , 0
it

2 Pum ,⸗

4

i⸗, 1
imnc

.

rſep
. N.
,
1 lun di⸗

4

EX CAP. XLIV.
I S A I K.

Noli timere, ſervus meus Jacobh, &
rectiſſime quem elegi. Efundam enim
aquas ſuper ſitientem & fluenta ſu-
per aridam: effundam spiritum meum
ſuper ſemen tuum, & benediétio-
nom meam ſuper ſtirpem tuam. Verſ.
2. 3.

Ad S. Inſtitutori Religionis alicujus hoc convenit,
Nenatium cujus germina largo Divinæ benedictionis ro-
de Soeie re rigantur. Notandum, ſitientem & aridam

s humum & Coœlo complui; nam Deus per
paganda. . —2 .
Conſela. Moyſem & ex arida ſilice, & in eremo ſi-

tienes eui tiente undarum venam aperuit; Divites ina-
dentur. nes dimittit, Inopes opibus locupletat. Non
Lapſi ob- ſuflicit aridam terram eſſe, ſitias oportet Deum,
Pum er. ejuſque aquas concupiſcas: Effundam aquas
ſuper ſitientem. Effuſionis nomine ubertas,
& quædam velud bonorum eluvio importa-
tur.

Et germinabunt inter herbas, quaſi
fſalices juxta præterfluentes aquas.

Verſ. 4.

Mundi Nemo floret, niſi qui ſalicum more ad ri-
eentenp- pas labentium aquarum conſeritur. Si enim
te- humana non modè affluere, ſed & fluere co-
gitabis, haud dubiè germinabis in domo Do-
mini. Salix floret ad curſum aquarum, non
eas retinet, non iis immergitur, non ab ipfis
rapitur; ſed undis decurrentibus, perſtat im-
mobilis. Ità Juſtus tanquàm lignum erit,
plantatum ſecus decurſus aquarum. Tempo-
ralium fluxum irridet, & ſpectat: Nec ſe ad
fluminum marginem conſerit, ſed ab aliis
conſeritur. Quod plantatum eſt, ait David.
Quare juxta, non intra præterfluentes aquas
germinabis: cave, ne labaris in flumen, aà
flumine namque trahéris in Mare; hoc eſt,
à modico Deſiderio, ad æſtuantem Qupidi-
tatem gradum facies, & qui deſcendiſti in La-
cum, citè Æquora ſulcaturus Naves con-
ſcendes.

Plaſtæ UMWoli omnes nihil ſunt, & a-

mantiſſima eorum non proderunt eis.

Verlſ. 9.
Conſden. Quis confidat in gloria, opibus, & infu-
tia in e is, cum veritas apertè teſtetur non profutu-
minibus .

etiam à Fa nobis chariora, quæ ardenti deſiderio con-

zobis pro- Cupivimus? Idoli autem plaſta nihil niſi eſu-

moris va- riem, & laſſitudinem reportabit ex opere
I. ſuo. Audi prophetantem hic Iſaiam: Faber
44 . ferrarius limâ operatus eſt: in prunis & in
Servi & malleis formavit illud, & operatus eſt in bra-
Vocatione Chio fortitudinis ſux. Quid ex tanto labore?
Feriè Do- Eſuriet „ inquit, & deficiet, non bibet a-
miniu ab- quam, & laſſeſcet. Laſſitudo, merces fabri-
Mente, cantis Idolum. Miſeri Aulici, qui aureos
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum

„
,Lib. XVI.
faciunt. Principes, ſibi Idola architectantur ſpreti ab
de ſuo, quibus ſe filiéſqué immolent. Unus S
Dionyſius ſapit, qui aurum Idolis detraxit. erte,
Munera, largitiones, donaria nonne Idola in Religioſus
Aulis excitant, à quibus nec reſponſum ex- in aulæ,
torquent. Oculos habent, & non videbunt Ieu pro-
promerita tua; Manus habent, & non pal- t,ee
pabunt, quia palpantur, Auribus abutun- =
tur, ne te exaudiant, ſed contra te audient cietar
ſuſurrones. gzyiidem.
Labor Sa-
cularium
Plantavit Pinum, quam pluvia nutti- mulius &
. . „ vanse
vit. Er facta eſt hominibus in foum: ut⸗
fſumpſit ex eis, & calefactus eſt; &
Juccendit, & coxit panes; de reli-
quo autem operatus eſt Deum, & a-
doravit: fecit ſoulptile, & ourvatus
eſt ante illud. Verſ. 1I4. 15. 16. 17.

Infelix Deorum Faber, audi Deum hic
ſtudia tua deridentem. Non recogitant, inquit, Iſa. 44. 152
in mente ſua, neque cognoſcunt, neque ſentiunt,
ut dicant; Medietatem ejus combuſſi igne, &
coxi ſuper carbones ejus panes: coxi carnes, &
comedi, & de reliquo ejus idoluen faciam ? an-
te truncum ligni procidam? Pars ejus cinis eſt;
cor inſipiens adoravit illud, & non liberabit
animam ſuam. Huc uſque per Iſaiam Deus.
Quod cùm Divino ex ore procedat, humano
indignum eſt alloquio fozdari. Principibus in-
nitendum non eſſe prædicat Dominus Domi-
nantium. O ſi illud poſtremum mente revol-
veremus: Pars ejus Cinis eſt! Jam enim ſe-
mimortui ſunt Principes, quos adoramus. A-
cta ætas computatur in cinere, & ſolâ ætate
ſenectutis incertã tumulo extant. Cinis ſunt
Cani, quibus caput albicat ad ſepulchrum.
His nos immortales fore confidimus, quos jam
conſtat magnà ſui parte obiſſe. Alquando
etiam, quibus abuſus es ad vilia, provolvê-
ris. Ergé-ne homo, Dei imago, ante Cine-
rem adoraturus procumbet? Ni Cinere fuge-
ris ab Aula, non video, qua ratione eman-
cipari poſſis à deterrima ſervitute. Vita bre-
vis ſpem vetat inchoare longam; præſertim
cùm jam dimidium tui Cinis ſit. Breves dies Job. 14.
bominis ſunt, numerus menſium ejus apud te eſt, 5.
conſtituiſti terminos ejus, qui præteriri non por
terunt. Audin'’ Job? Non annos aut ſæcula com-
putat, ſed dies, menſes „ & terminos; & qui-
dem dies breves, menſes numeratos, terminos
non tranſponendos. Utinam, qui Romam vi-
dimus marmoream, lateritiam Mortis recor-
datione relinquamus.

Servus meus es Tu Nrazl, non obliviſ-
caris mei. Verſ. 21.

Quis Dominus Deus noſter, qui timet, Dei pra-
ſentia in

ne ſui ſamulus obliviſcatur? Servilis loquendi „ “
modus hic eſt commendandi ſe. Dominus atan
tamen ſe nobis commendat: Non obliviſcaris Deo

mei. Propoſita
retineda⸗

Delevt

Delevi ut nubem iniquitates tuas,
&σ quaſi nebulam peccata tua. Verſ.
22.

Scelera nubibus comparantur, quôd cce-
lum nobis ſubducant;, nôſque ad aſpectum ter-
Peccator renorum deprimant. Quemadmodùm veròô e-
1 mer E. rumpunt ex nube fulmina, ita ex crimine ſup-
Teitaslas Plicia naſcuntur. Non mirum ergo, ſi ſuo ce-
tioni: fons Cidit gladio Saul; ſi in Abſalonem coma de-
ſæviit; ſi Goliæ caput non niſi ejus enſis ade-
mit. Nubes emimverô crimina ſunt, ex qui-
bus conflantur miſſiha in ponnam noſtram. Ut
nubes quoque delentur, cùm in lacrymas re-
ſolvimur noſtræ maculas mentis purgaturi. Sic
Magdalenæ ſcelera ad aſpectum Solis inter la-
crymas evaneſcunt.

Revertere ad me,

quoniam redemi te.
Verſ. 22. 5

Deſpera- Neſcio, an ii revertantur ad Dominum;,
tio. quos proximæ mortis timor abſtrahit magis,
proeraſti- quàm avertit à Mundo. Non regrederis ad
zatio. Deum, ſed compelleris, ſi tunc convertaris,
cùm deſtitutus ſpiritu, & vitâ effereris ad ſe-
pulchrum. Niſi revertaris, cùm aptus es fe-
rendæ Cruci; fruſtra ſperas aſſequuturum te
Dominum onuſtum Ligno.

EX CAP. XLV.
LSAI EK.

Hæc ditit Dominus Chriſio meo Cyro,
cujus apprehendi dexteram, ut ſub-
jiciam ante faciem ejus Gentes. Eg0
ante te ibo, & glorioſos terræ humi-
liabo. Verſ. I. 2.

Ut conſequare victoriam, hoſtéſque in fu-
gam vertas, & dexteram Deo exercituum
Zelas æ= Præbere debes, IIlumque ſequaris oportet,
nimarum, non Ille te. Nihil moveas per te, ſed Deus
P en doceat manum tuam ad prælium; Deuſque
tia. præcedat, non gloria, non ultio, non cupidi-
Intentio tas. Ità diſpoſito agmine, ſecurus de Victoria;,
recta. militabis. Plerique Deum adeſſe mallent, ſed
Dei curt præire nollent, præmiſsâ Ambitione; vel A-
Rterwi varitiã; dexterâmque privatis ratiomibus ſer-
Eecleßa- vant, ſiniſtrà Domino famulaturi. Erras, &
kfiez Zza- Deus ibit ante victorem, & dextera trium-
riſaittio Phantis armabitur à Domino. Quam frequen-
& Zelus tins vinceremus, ſi Religionem præmittere-
nigti . mus, dexterâ non famæ, ſed Deo contraditàâ.
zent, præ- Verùm, dum unuſquiſque cupiditatem præ-
zer Divi- Mittit ſuam, ab infidelibus non victoriam re-
sa. portamus, ſed cladem. Notandum prætereà;,
Rer, quod ait; Dubjiciam anie faciem ejus gentes. Ut
eragar. ſcilicèt eas judicet, oculôque regio earum cau-
ſas contempletur. Non avertenda facies ab iis,
quibus præſis; ſed oculi inflectendi in judicia,
ne inopes, & innocentes opprimantur.

Oliva

Rorate cli deſuper, & nubes pluans
Juſtum, aperiatur terra, & germinet
Salvatorem, & Juſtitia oriatur ſimul.
Verſ. 8.

Cur nubes implorat, ſi & terra germinare
debet Salvator? Cur rorent coœli Juſtum, ſi Gratie
& viſceribus terræ erumpit Juſtitia? Nimirùm neceßitas
riganda Tellus eſt, ut Juſtum germinet; non,
enim ſine divinæ Gratiæarore orietur Juſti-
tia & Terra. Rursùs, parùm eſt & Coelo irri-
gari, niſi Tellus fatiſcat in rimas, vel muni-
ficè effundendo, quæ ſervat, pretioſa, vel
ſalubriter, quæ tegit, crimina egerendo. A- Celle«.
periatur cor, ut erumpat Salvator, cum quo vor.
& Juſtitia proveniet. Si veròô textus ad Chri-
ſtum transteratur: Nubes Juſtum dare de c, ⸗
bent, cùm propter ſcelera noſtra defilierit è d ag
Cœlo Verbum. Nota, aperienda TLerra Sal- Silentiazs
vatorem dabit, quem non niſi occluſa conce-
pit. Quid mirum ſi Cor tuum Chriſtum non xereinis
concipiat, quod nugis, & vanitatibus patet. pirimus-
Planè obſtructo corde Dominus parturitur,“
qui portam Templi ingreſſu ſuo non reſera-
vit; quique revixit in tumuolo, ſuperpoſito la-
pide occluſo. Maria de Verbi fœtu oraculum
promeretur, intra cubiculi ſepta. Adeôque
gaudet ſecreto Deus, ut de nocte naſci vo-
luerit in ſtabulo.

Oratio ne,
ceſſaria.

Verè Tu es Deus abſconditus, Deus
IVras! Salvator. Verſ. 15.

Infrà Iſaias hic: Iraël ſalvatus eſt in Do- Servire
mino ſalute æternâ. Nota Deum obnubi, & Deo ſelir,
ſalvare. Deus abſconditus Deus Iſraêl Salva- an;
tor. Beneficia non prodit, ſed latenter ea di- enprot eß.
largiri gratulatur. De nocte naſcitur; inter Benefeia
pannos latet adorandus à Regibus; intempeſtâ clam con-
nocte capitur; velatâ facie cæditur; in Cruce, Mraude.
vitam pariturus ſuâ nece, fugat Solem, Te- r/ de
nebras advocat, ſopitis Militibus primitias de-
dicat Reſurrectionis. Verè Deus abſconditus, Superier
dùm ſalutem operatur in medio terræ. Quid in oceulid
Veteri Teſtamento? Inter ſpinas ardet, Moy-
ſen legaturus ad Regem; nube vallatur ſcrip-
turus Legem; Populum præcedit ſub Colum- Ser vire
na nubis, Salomonem firmat in Somniis. Re- B Pri
lqui Principum occultè ſæviunt, propalam n uire⸗
proſunt: Deus verò flagella prædicit, prædicaât- „a; Dei
que, munera tacitus confert. Sic Cœlum ante Jotes a-
fulmina fulgurat, at rorem inter ſilentia no- malatur.
Ctis effundit. Ideò Deus in ſibilo auræ temuis.

Neſcierunt, qui levant lignum ſculptu-
ræ ſux, & rogant Deum non Jal-
vantem. Verſ. 20.

: : . Electis
Irridet aſſeclas Mundi, quorum ſpes in Deo ctgs

non ſalvante collocatur. Ut enim infrà Iſaias Confien.
ait hic: Deus juſtus & ſalvans non eſt præter nia in ho-

me. Planè hi neſcierunt; nunquàm enim ſe minibus
addixiſſent perituro, imò peremptori Deo ſa.4771.
ſi ejus ſævitiem ſubodorari potuiſlent. Saül 7,
optime Mundum non ſalvantem retulit qui Religioß
regnum Davidi non contulit, niſi ab illo confidites

ſpretus. Quamdiù enim Propheta ſibi Re- nsadki
gem demereri ſtuduit, pro præmio Haſtam S naa,
. retulit:“

cultanda.

Deo felix.

. (o
Penii
61

N. fur; I
un ſai
01e
„M le
ut ge ptog
un cele
m gorann
cho no
Liſi en
cille
nii can
,

4 l

ſes

ſuttini Non
Man. ui ſee
mni,
ſeae (reatol
nn. Ccium
pimm Et Ille
udd )
ci olun
Peremm
punient
Gvid re
tanqvan
n ſemmma
3 ugs
IiN) e
tune q
lin, kum V.
im. dor pot
gve n
Eternun

lufe
lik
n;
41
ſir.
inhe. e0s
nn Nn o
rg de lſ
ine enc

ie An ſe
ei, Mlet l

7 Stromatum, Lib. XVI.

.
Diun retulit: profugus ab Aula Sceptro brevi po-
titur, Purpurâ ejuſdem inimici Principis cruo-
re infectà.

Egredietur de ore meo Juſtitiæ verbum,
& non revertetur. Verſ. 23.

Severitas. Quoties Juſtitiam revocant injuſti Princi-

pes! Prolata in reum ſententia non retraha-

Rex zu- tur, niſi munere perfuncta ſuo, niſi impio-
ia⸗ "m- rum ſanguine ſubſignata. An verbum Juſtitiæ
Paaper? exX Ore Principum egreditur, quod pupilli .
1 eptimi G viduæ vix precibus, lacrymis, & pretio
14 protecto. extorquent. Non egreditur, quod extrahitur.
mnn ver. Non regreditur ad labia Domini Juſtitia; un-
Fater. dè progreſſa eſt. Delebo, inquit, hominem,
aer. S& delevit. Turrim disjecit, ut deſcendit. So-
. domam evertit, ejus cognito crimine. Jeri-
cho non pepercit, Urbis indictà excidione.
Etſi enim in Niniven latam ſententiam re-
vocaſſe videtur, non tamen ſervavit lapideam,
niſi carneà Ninive ſubversà, & in melius re-
cusà. *
Ad eum venient, & confundentur om-
nes, qui repugnant ei. Verſ. 25.
eationi Non effugies Deum, etſi Deum fugias.

reluctan. Qui ſecundus Adam abſconderis à voce Do-
W mini, prodêris ante Tribunal ejus. Vocanti
Apoſtatæ Creatori reluctari potuit Adam, ſed ejus ju-
sen pro dicium Cineri adjudicatus devitare non potuit.
erästar. Et Ille quidem Dominum declinabat, eò
quèòd Nudus eflet. Plerique verò Divinæ vo-
ci obſurdeſcunt, ne Nudi fiant. Chriſtum pau-
perem audire recuſant, ut Chriſtum judicem
punientem inviti, & damnati ſentiant. At
quid reſpondebunt, cùm fugientes Dominus,
tanquàm Adamum, inhibebit voce illa mi-
Gen. 3. ſerrima, Pulvis es, & in pulverem revertbéris?
19. Fugis Deum Filiorum pomp elatus & per-
nix? exuêris, & diſſolvêris in pulverem, &
tunc quis finis non audientium, imò irriden-
Mors im tium vocantem Deum? Pallor in morte;, ru-
hiorum. bor poſt mortem, ſupplicium in judicio: Qui-
que non audiſti Deum, non audiêris à Deo;
æternùm clamans.

EXCAP. XLVI.
ISA I £.

Confractus eſt Bel, contritus eſt Nabo:
Jacta ſunt ſimulacra beſtus & jumen-
tis; onera veſtra gravi pondere uſque

ad laſſitudinem. Verſ. I.

Confden-
tia in ho-

Deos putaras Nabo, & Bel? Onera ſunt.
min Non portaberis à Potente, ſed ſub ejus one-
tiudia & Te laſſaberis ; quòdque in tanto labore do-
Talenta lendum eſt, illud dixerim, quod Iſaias de-
cauſa erut clarat hic: Contabuerunt & contrita ſunt ſi-
Mæreri, mul, non potuerunt ſalvare portantem. Fru-
d ,, ſira ſervari ſperas aà Nabo, vel Bel, qui ſe-
henſerit, met liberare non potuerunt à ruina, & con-
a Neâ fractione. Notandum verò, & Bel & Nabo
Ethicæ Comment. Tom. VI.

cCredimus ſuaviſſima, quo uſque ſtant; quæ ſi

351
Onera dici, poſtquàm confracta, collapſa-
que ſunt. Mundum enim, & Voluptatem

eiri 3 ſic
Dignitas,
& Pelici-
14 *-
contingat cadere, ferenda quidem ſunt, ſed “ le,
cum laſſitudine. Confractus eſt Bel, contritus ſunt.
eſt Nabo; Onera veſira gravi pondere uſque Eleckio
ad laſſitudinem. Non gravia eſſe cœpetunt poſt Sä
caſum, ſed laſſari cœpimus, poſtquam cor- memen: 4.
ruerunt. Saül in morte, qui ſibi vitam eri- Habitus
peret, non reperit; neminem autem ſenſit, mali

.

. . 4
qui ferrum educeret, vulnerique faceret me- Obſtinati.

dicinam. Alius quoque Prophetæ ſenſus eſſe Vide in-
poteſt: vel confracta Idola a nobis portari frà in
uſque ad laſſitudinem, ità ut ociùs abeat & cap. 56.
corpore ſpiritus, quaàm illa abeant, & & cor- Hnohe
de, & ab humero. Adeò aſſuevimus Idolo- iu .
latriæ, ut ab ea avelli nequeamus, etiam cùm canes
Idola Dii eſſe deſierunt. Quod apertiùs ex impudé-
tranſlatione LXX. colhgitur: Cecidit Bel, tiſſimi
contritus eſt Dagon; portabis ea colligata quaſi deſcie⸗
onus lahoranti, & deficienti. Defecerunt Ido- turiras.
la, deficis Tu, ſolus labor in deficiente non tem.
deficit. Prævalet in languore perfidia, nec
ceſſamus ab onere, etſi ſub onere opprima-
mur. Nota illud, Colligata quaſi onus. Et æ- Labor Sa-
rumnas noſtras colligimus, & eas, præ inſa- eularium.
nia, non Onera dicimus, ſed quaſi onus repu-
tamus: Attamen inter hæc quaſi onera, non
quaſi laboramus, ſed ità laboramus, ut pror-
ſus laſſemur. Quaſi onus laboranti & deficien-
ti. Fateberis pondus, cùm vires eélanguerint;
quòͤdque modèô integris viribus Cupiditas vix
onus appellat, deficiente vitäâ, Diei Pondus,
& Eſtus inclamabis. Non enim de Volup- Mors im-
tate querebantur, dùm viverent, qui apud diorssm.
Sapientem ululabant; Laſſati ſumus in via Sap. 5. 7.
iniquitatis. Itä-ne durus labor Roſas decerpe-
re, quibus coroneris? Coronemus nos roſis »bid. a5.
dixerant: mox lamentantur, vias ſe diffici-
les ambulaſſe, laſſatéſque labore. Nimirùm,
quæ Corona putabatur, Onus erat. Quid le-
vius Pomo? tamen præ ejus pondere Adam
ſulcis inclinatus in ſudore veſcitur Pane ſuo.
Ambitione Luciferi, quâà ferebatur ad ſo-
lium Divinitatis, quid levius? Gravem eam
tamen intellexit, cùm illius onere ad infer-
nas ærumnas ſe ſuéôſque depreſſos indoluit-
Dathan & Abiron quaſi onus Sacerdotale O-
nus cenſuerunt, cùm aliena thuribula contre-
ctarunt. At, ſi gravia non fuiſlent thuribu-
la, non utique fatiſcente humo abſorberen-
tur. Regium onus cui non perleve judicatur ²
Illo tamen ante mulierculam collapſum Davi-
dem, coram Idolis proſtratum Salomonem;
ad terram alliſum Saülem, miſerando ſpecta-
culo, contemplor. Felicius David Saülis Ar-
ma gravia ſenſit, quam Coronam: illis nam-
que rejectis, Gigantem dejecit, Hac arreptâ
à Bethſabæa profligatus eſt. Utinam æquè gra-
ve judicaſſet & Regium diadema, & Regis
galeam.

Vocans ab Oriente juſtum, E& de terra
longinqua virum voluntatis meæ. Verſ.
11.

Sancto Ignatio ſeu S. Franciſco applican- Laus Sae
dum, qui ab Oriente felicitatis avocatus eſt: &:.
cui ob amorem peculiarem erga Domini vo- wS
luntatem, præcipudmque ſtudium Obedien- 7“
tiæ Propheticum agnomen tribui poteſt; Vir gpsrit.
Gg 2 ſcilicèt

ſeilicèt voluntatis Divinæ: hanc enim ut Fi-
liorum ſuorum cordibus impreſſit, ità in fuis

Operibus inſculpfit.
Audite me, duro corde. Verſ. 12.

verlo Ddei Quid Cordi cum Voce? Nimirùm Divim
quis ap- Verbi Auris Cor eſt: ideòque provocat ad au-
1;⸗ diendum eos, quorum Pectus Vocibus Dei
non patet.

Salus mea non morabitur. Dabo in Sion
falutem, & in Irael gloriam meam.
Verſ. 13.

Chriſti Neſcio an ità Noſtræ gloriæ liberales ſimus
Incarna- cum Deo, ut IIle Suæ prodigus nobiſcum.
. Chriſti Natali accommodari poteſt, qui Patris
eſt gloria, Hominum ſalus, Iſraeêlis hæredi-
tas, patrimonium Angelorum.

EXCA P. XLVII.
ISAI X.
Deſcende& ſode in pulvore Virgo Filia

Babylonis, ſede in terta: non eſt ſo-
lium Filiæ Chaldæorum, quia ulttà
non vocaberis mollis & tenera. Tolle
molam, & mole farinam, denuda
urpitudinem tuam, di cooperi hume-
rum, revela crara, tranſi NRumina.
Verf. I. 2.

Ut Virginem audio, in pulvere video ja-
cêre, & ſordibus. Gemmæ tuæ, inquit ad
Euftochium Hieronymus, ſordes ſunt. In pul-
vere ſedendum, non tantùm deſcendendum
Virginitati eſt. Sanctus Hieronymus ſub per-
ſona, inquit, captivæ mulieris Babylonis ſer-
vitus indicatur. Miror ego quidem, quo mo-
do Propheta moneat Babylonem, ut deſcen-
Inientio dat; cùm ſolium jam deeſſe jaclitet. Deſcen-
prava, de, Non eſt ſolium Filiæ Chaldæorum. Jam
Humili- Exſcendifle debuerat, ſubducto throno. Enim-
zas valde verò noviſſimè Dominandi cupiditas famulatur
ardnua. Imperio rationis: ſibique fingit Imperium
Ambitio. Vel in Servitute. Non contemnenda Virtus,
etiam ſublato ſoho, exſcenſum diſcere. Licét-
que animo ſe demittere in rebus adverſis, qui
liora. novit, etiam reluctante fortunâ, ſuperbire.
4factus Neceſſitatem dicas;, deperdito Regno, Impe-
ſine effe- rium abdicare; nam Captivæ, & jam detur-
dtu. batæ Babyloni dicitur, ut deſcendat. Neceſſitas
Tempora- in fortitudinem commutatur, ſi quam pati co-
n Gse- geris ſervitutem, lubens amplectaris. Davidi
EUperante Saüle, ſceptrum defuit, quia ta-
men, quod deerat, non invitus deſerebat ;
Dei vo. Domino regnum & coronam obtulit. Septua-
luntati ginta, ubi nos legimus; Denuda turpitudinem
conforma- mas, legunt: Denuda canos, diſcooperi ti-

Gloria
vana.

Religionis
mionia vi-

Iienio Vias;, tranſi flumina. In quæ verba ita S. Hieron.
racka Virgo autem appellatur & filia ob luxuriam &

senex fer ornamentum urbis; quz, ocum ſonuiſſet „ & vici-
T α, &σ n eſſet occaſiti, virounculam „aE puellam ſe eſſe
Anlat iabtahat: vel omnes homines creatura Dei ſumus,
deſer at.

nee eſe Babylonis jnxta hareticos natura damna-

Oliva

bilis. Qui prior ſenſus eas præſertim mulieres Ornatus
coarguit, quæ fucatâ inanique ſpecie Senectam in Anu.
deludunt, ſimulant Juventutem. Cani ſæpè la-
tent ſub purpura, pallor tegitur purpuriſſo
ceruſſa candorem ementitùr. Verùm tibi “
mina tranſituræ memineris detrahenda involu-
cra; & ante ſepulchrum perſonata Senectus
apparere debet, dabitque triſte ſpectaculum
ſui canities purpurata. Omitti hic non poteſt
clementia Dei punientis, cujus vox Babylom
denuntiat, non in futurum mollem aut deli-
catam dicendam, cui tamen delicatum labo-
rem, opuſque molle indicit. Tolle, inquit, Dei „;
molam, & mole farinam. Non frumentum, nee r.
ſed farinam jam commolitam molere jubetur vel n
Babylon: hoc eſt, Umbra ei laboris deman- Punir.
datur verius, quàm labor. Niſi fortè dicamus Confeſa.
Virgini tantum dihgentiæ, & cuſtodiæ adhi- aa ,
bendum in diſcutiendis cogitationibus, ut e- Psn.

tiam, quæ ſæpiùs perpendit, diligentius diſcer- onna.
nere teneatur; ideôque, Tolle molam, & mole Exsmen
farinam. Nimirùm Iſta, cui hoc imperatur, conſcien-
Virgo quidem, ſed Filia Babylonis eſt, ex D. "ie.
Hieronymo. Quid autem mirum, ſi Virgo Ma- diere
tris tam iniquæ moneatur non modè grana E
commolere, verùm etiam cautiùs & farinam Te.
cribrare? Quid Suſannæ metuendum à Senibus?
Quid periculi in horto undique ſepe, muréô-
ve circumdato? Et tamen Hortus concluſus Li-
bidini patuit, & Seneckus amare potuit, Flam- g. S,ſan-
mäque impurâ juxta fontem exarſit. Quid in 4.
Serpente, præter venenum, formidandum?
Eva tamen non Veneno, ſed Oratione Ser-
pentis vulneratur. Dinæ quid periculi foret,
ſi egrederetur, ut videret mulieres regionis?
verüm dùm mulieres cognitum egreditur;,
ſœdè à viro cognoſcitur. Plané hujuſmodi ca-
lamitates Pudicitia non pertuhſflet, ſi, non
granorum tantum molitione contenta;, fari-
nam quoque commoluiſſet. Abſolvamus ali-
quando textum, ad principium recurrendo.
Deſcende, ſede in pulvere, Virgo filia Baby-
lon. Pleraque ſervandæ Virginitati accommo= Caftita-
data. Primum, Humilitas, Deſcende; Secun- vis cura.
dum, Mortis recordatione Virginitatis con- Aonialett
dienda, quæ pulvere, & cinere ornatur: Je-
de in pulvere. Tertium, Gloria abdicanda:
