vra nimia. genis rubent, undè topazion Pœnitentiæ in
membris pallet, undè fluunt margarita Lacry-
marum ex oculis, undè ſcatet in ore Eloquio-
rum argentum, undè aromata Suſpiriorum è
pectore, undè Ciliciorum nexi torques in reni-
bus, undè aureæ Regularum manicæ in mani-
bus? Planè ex quo Tentari cœpiſti, armari,
imèò & ornari cœpiſti. Hyems mihi pelles cir-
cumdedit, frigus focos paravit, calorem debeo
Can. 4. aquiloni. Surge, Aquilo, & veni Auſter, &
16. fluent Aromata ejus. Ventorum impetus exco-
luit tuæ Mentis hortum. Non Zephyros advo-
cavit placidiſſimos, ſed Auſtrum procelloſum
Sponſa concupiit. Adeò non bona aufert Ten-
tatio, ſed affert: non decorem minuit, ſed
auget: non ornamenta adimit; ſed addit: Non
credis mihi? crede Deo. Ad Dominum, cuùm
tribularer, clamavi. En Orationis parens Ten-
tatio. Tribulationem, & dolorem inveni, &
nomen Domini invocavi. Intuere Legis gem-
mas à Tentatione duratas. Tribulatio & an-

Pſ. 119. 1.

PIIA4. 4.

Pſ. 118.
142. guſtia invenerunt me: mandata tua meditatio
mea eſt. Parùm eſt Legem in corde naſci Ten-
tationis beneficio; adeſt per ipſam & Legiſla-
. . . . 7. . X —
. 4 ir . -
PL13. 1. tor Niſi quia Dominus erat in nobis cum e

2. xurgerent homines in nos, fortè vivos deglutiſ-
ſent nos. Parùm quoque: adeſt & cum Sponſo
Sponſa, & Virgo adeſt cum Chriſto Tenta-
Can. 2. 2. tis. Jicut Lilium inter ſpinas, ſic Amica mea
inter filias. Cùm verſus fueris ob amaritudines
anguſtiâſque Cordis in ſpinam, tunc Tibi in-
tererit Lilium. Vobis Virgo aderit, 6 Filiæ
Dei, 6 Deo dicatæ Mentes, cùm ex floribus
abieritis in ſpinas. Sicut Lilium inter ſpinas Vir-
Tribula- go efflorebit. Nimirum, quæ adſtitit Filio ſpi-
tio utilis. nis coronato, Filiabus adeſt in ſpinas verfſis.
Perſecutio Non defuit Filio Cruci ſuffixo, Filiis non de-
non nocet. erit; quibus infixa fuerit Spina. Breviter, vo-
bis non deerit Lilium, ſi vobis Spinæ non de-
ſint. Et quis non ſufferet lætus Tentationes,
quibus ſe non tam in ſpinam verti videt, quàm
in hortum, ubi germinet Lilium, undè Flos
campi non abeſt Quid dico hortum? ruſtica
viridarii facies. Templum evadis & Dei numi-
ne conſecratum, & Virginis lumine illuſtre.
Plenè Gloria Domini in Te eſt. Nec mirum,
ſi intrare in cor tuum ſatagit Dæmon, quan-
do fſtudet ipſe Cœlum in terra reperire, qui
gehennam invenit in Coœlo.

Tunſionibus & preſſuris expoliti lapides,
Juis coaptantur locis per manus arti-

Iicis.

Ruerunt fabulis veriùs quàm fidibus exſtru- Talems
Ctæ Thebæ: Sion autem in æternum ſtat. E-e Obe-
tenim hic Artificis manu ſuis ſaxa locis aptan- Girmti.
tur: ibi verò, quò lubebat, auriti lapides Obedien.
reponebant ſeſe, murorum non tam materies, "“.
quam architecti. Væ nobis, ſi Urbs fortitudi-
nis noſtræ hâc ratione ſtruatur. Si alius doce-
re audeat, ſi alius docere nolit, ſi nec ille vo-
catus, & ille injuſſus Altari ſerviat, periimus.
Neque verô ſola ſatis eſt Obedientia ad ædi-
ficium, ſi adſit, quæ ſola ſufficit ad ruinas, ſi
abeſt. Tunſionibus & preſſuris lævigandi ſunt
lapides. At expolitus è monte eſt exciſus. Tun- Vreexer,
datur nihilo minùs. Quis lævior Joanne in ma- eri delet.
terno adhuc utero Deo plenus? Per zonas, suserior
perque pilos camelorum tranſivit foramen il- ,““
lud, per quod Camelis tranſire non licet. Al-“
ter illo non minor Joannes innocentiâ, lævi-
gari tamen debuit exilio, ollà, veneno. Sa-
xum eſt, quâmque læve ſit: Caro eſt, Ho-
mo eſt, Adæ filius, Hæres culpæ. Extunda-
tur, ut Templum ſit Spiritûs Sancti.

Cantemus Domino: gloriosè enim ma-
gniſicatus eſt: Equum & Aſcenſorem
dejecit in Mare. Exod. 15. 2.

Ità ploras, demerſo in æquore Pharaone, Serupule⸗
ac ſi ex æquore emerſiſſet? Palmæ non benè “4.
rigantur fletibus. Quid ageres captus, qui Deſperan
ploras victor? At, inquis, Pharaonem ſpe- Rerzn
Cto. Mentiris. Hauſtus enim eſt Pharao cum na veras
exercitu in Mari rubro. Quod intueris, non ille Religionis
Pharao eſt, ſimulacrum eſt & cadaver Pha- filieuar.
raonis. Quid horres buſtum? A mortuo mor-
tem metuis? Peccata, quæ tecum de ¶Ægyp-
to exiere, periere in Mari. Prius enim illa
Profundum ſenſere, quàm Tu littus tenueris.
Tecum exiere, ſed non tranſmiſere pari te-
cum felicitate Oceani gurgites. Cane proindè,
qui ploras. Latet in fletu Dæmon. Nec mirum,
ſi qui ardet, undas conſectatur. Cupit ille tam
Te carere Securitate, quàm Deum Cantico
quando facere non poteſt, quin careas Pharao-
ne. Tuis in lacrymis naufragari optat Dei lau-
des, uti in mari rubro tua naufragium pertule-
re flagitia. Noli, quæſo te, tam frequenter du-
bitare, an hoſtis vivat, ut Dei beneficium obli⸗
vifcaris. Noli progredi ad littus, ut ſpectes, an
enataverit Pharao. Ille enim periit in undis, ſed
Tu naufragium facies in arena, ſi non deſieris
dubitare de Deo. Cor ejus congregavit iniqut-
tatem ſibi, inquit David. Id verò quomodò?
Ingrediebatur, ut videret: egrediebatur foras, Pfſ. 40. 6.
& loquebatur in id ipfum. Time, ne dùm ſæ-
piùs exis, ut explores an vivat Pharao, re-
ſurgat, qui perierat. Cave, ne metu tuo extra-
has Pharaonem ex undis. Baſiliſcus videndo pe-
rimit: Scrupuloſus videndo exſuſcitat. A Ti-
more tuo concepimus, & parturivimus Spiri-
tum ſalutis. Audin? Mentes a Timore concipium
Spiritum ſalutis, ſi ſanus ſit Timor: Spiritum
Mortis ſi vanus ſit Metus, & vilis. Potes, ſi me-
tuas concipere Pharaonem, iterumque in lu-
cem edere, quem in aquis ſepeliſti. mieln 1.

ime
ie. Ciat
„2 e,
dd 1e
nel;
is,
E es
tatem
zi:0
Emmn
wa!
ſenci t

Penel
in
47
. ui
t,
1)

he⸗ lniul
ilte e, e
. mickus
dus Mtiis
1ſine nuit . P
flr. tonen
ii, bus imm
.
eſ ce hi
ton Puon
ſtolictus
tig, l
poſter.
tiumpho
Dls crede
Cauda ten
lo! Tu
celſere 4
eſt Petna
titi? Ite
.Metes,
1 ni ler!
lilengti ſu
wione (
Volalti) n
Kcommoe
Vx la,
e tno Cor⸗
Cord fbit
Iers C.
lum Lute
cilig idi n
& Demn
Ui Cade

imaginario crimine torqueberis, quàm excru-
Habac. ciatus fueris a vero peccato. Uſquequòs, Domi-
1, * ne, olamabo, & non exaudies * vociferabor
ad te vim patiens, & non ſalvabis ? Quare of-
tendiſti mihi iniquitatem & laborem? vocifera-
ris, benè novi, cum Habacuc. Si me audis,
& ex me quæris, quare tibi Dominus iniqui-
tatem oſtenderit & laborem; Reſpondebo ti-
bi: Operi manuum tuarum porrigis dexteram,
& miraris, ſi enatet è& profundo? Sine perire;
quod periit. Noh ſpecçtare, ſi iniquè fers, oſ-
tendi tibi cum iniquitate laborem.

Benedictus Domiéinus, qui non dedit nos
in captionem dentibus eorum. Anima
noſtra ſicut Paſſer erepta eſt de la-
queo venantium. Laqueus conkritus
eſt, & nos liberati ſumus. Pſalm.
123. F.

Lapfß, ez. Inſultas Lapſo? Quare? Quia ſtetiſti. Vi-
pasi dete de, ne cadas. Cecidit de Cœlo Lucifer, cujus
nas, amictus Aurum purum. Putas autem, quòd
Oondan fortiùs Tu, qui ſtetiſti, quam ille, qui cor-
ne ſeietes, ruit, pugnaveris? Deus non te dedit in cap-
Dißiden- tionem dentibus eorum, quorum Te fauci-
is ſui. bus immiſiſſes. Anima noſtra ſicut Paſſer, non
ſicut Leo, vincienda, non pugnatura erepta
eſt de lqqueo Venantium. Venantium, inquit,
non Pugnantium. Ea enim noſtræ mentis &
ſtoliditas, & infirmitas eſt, ut Venatione po-
tiuùs, quam Bello, captivare nos ſatagat hoſtis
noſter. Quo ergo pacto glorietur Paſſer de
triumpho? quomodò prævaluiſſe ſuis ſe viri-
bus credet contra Draconem, cujus vel ſola
cauda tertiam Aſtrorum partem refixit & coe-
lo? Tu Paſler reſtitiſti tuis viribus IIli, cui
ceſſere Aquilæ? David captus eſt, illaqueatus
eſt Petrus, Thomas implicatus eſt, & Tu ſte-
tiſti? Stetiſti? imò jam captus eras, jam rete
indueras, niſi præſtò adfuiſſet Is tibi, qui deeſſe
vix ſolet Lapfuris. Laqueus contritus eſt, & nos
liberati ſumus. Dic, rogo, mihi, ex illa col-
luvione Cogitationum quomodò Candidus e-
volaſti? niſi quòd alas tibi ſuas cœleſtis Aqui-
la commodavit, diſſuto priùs diſcerptéôque reti?
Vox illa, quâ fugaſti catervam Monſtrorum,
& tuo Corde manavit, ſed Dei miſeratione tuo
cordi fuit immiſſa. Crede mihi, Serpens, qui
ruens & Coœlo Sidera diſſipavit, in Terra mi-
litans Luto nocere potuiſſet. Cujus ſine ſtrage
caſus ibi non fuit, fuiſſet hic pugna cum cæ-
de. Damnatus nocuit, & dimicans non noce-
bit? Cadendo rapuit ſtellas, & cædendo ci-
Honor nerem non difflaſlet? Deus adfuit; Dominus,
muttens quaſi vir pugnator, pro Te certavit. Quod
cùm itaà ſit, cur Beneficium Ducis tui, in ejus
Militis contumeliam refundis? Cur inſultas vi-
cto Fratri, qui captus jam eras, niſi Dominus
occurriſſet? Uterque veſtrum victus eſt: à Dæ-
mone Ille, Tu à Deo. Te Deus opem feren-
do expedivit aà laqueo, beneficis compedivit:
Ille à Deo non erutus ceſſit adverſario.

Ibid.

Dominus in circuitu populi ſui. Pſalm.
124. 2.

Tentatio Non ſentis in Tentasone Deum in corde
Pern ba. tuo? non ideò abeſt, ſed pro Te militat in
et. . . — —.
circuitu tuo. Ad regmi fines excubantes mili-

Stromatum, Lib. XIV.

155
tes in urbe non videntur, urbi militant tamen, Gratia
à qua hoſtes propulſant: & eò fortiùs propu- Dei necef-
gnant illam, quò longiùs abſunt ab ea. Mi- Jaria.
nus eam tutarentur, ſi illam & muris defende-
rent. Videtur à Te abeſſe Deus: pro Te in
confinio pugnat, propulsätque ſuperbiam, à
qua oppugnarere, ſi foret ipſe in corde. Abeſt
à Te Deus, ne abſit: deeſt, ne deſit.

Deus charitas eſt, &, qui manet in
charitate, in Deo manet, & Deus
in eo. I. Joan. 4. 16.

Deus Amor eſt: ſed Amor eſt non loquens, Charitas
nec infoecundus. Spiritum Sanctum ſpirat. In erga pro-
divinis Pater loquitur Verbum : ſed Amor *imos.
non loquitur. Non loquitur, ſed Spiritum ſpi- Amicit ia
rat. Noſtra, & contrario, Charitas ſterilis eſt vana.
Operibus, fſœcunda Sermone. Fœcunditas hu- Vnio leſa.
mani amoris facundia eſt. Et quidem ut in Di-
vinis accidit, ità accideret vellem in humams.
Non omnes PFerſonæ Verbum ſunt, nec omnes
loquuntur: ſed ubi de amore agitur, nulla
immunis eſt à Charitate. Amant Pater & Fi-
lius, Spiritus verò Sanctus Amor eſt. Non om-
nes inter nos doceant, ſed Amore nemo no-
ſtrum non ardeat. Amoris, inquam, pleni eſſe
debemus, ſed Amoris ſœcundi non facundi:
qui ſpiret, non qui garriat. Quamquam ſatiùs
duco Amorem noſtrum loqui, quam agere. Nam
& hac fortè de cauſa, cùm ad nos Amer di-
vinus deſiliit, in linguis flammeis conſpicien-
dum ſe præbuit, ut intelligeremus, amorem
probare ſe non poſſe, ſi tacet. Ubi ſunt, qui à Haſpites
ſe amari quidem omnes profitentur, teſtantůr- exzipienzds
que, loqui tamen non niſi cum paucis volunt; berbums-
cumque nullus ab eorum corde abſit, eorum "iter.
adeſſe colloquiis, utique conſuetudine rariſſimmis
licet. Ita-ne? Os tuum tuo tibi eſt corde pre- Hoſpita-
tioſius, cùm à tuis excludas ſermonibus, quos litas non
in tuo pectore amplexaris? Conſidere poſi men- ferculis
ſam apud Te non licey illi, cui licet tuo in "bunder;
corde demorari. In Te eſt, & tecum eſſe non 1. 2 Fanee
poteſt? Procul eſt à labiis, qui menti eſt inti- liaritate
mus? Cumque à Charitate tua in viſcera ad- csdzatur.
mittatur, à Cupiditate garriendi jocandique Recreatio
non admittitur in colloquium? Dicam, quod "renes ed
ſentio. Deus Charitas eſt, & , qui manet in Tid.
charitate, in Deo manet, & Deus in eo. Ut lo-
quaris cum Amico nugacitate tibi conjuncto,
à Fratre eôque advena, ſejungeris? Væ tibi. .
Etenim manet tecum Amicus, ſed Deus in te
non manet, qui in eo manet, in quo Charitas
remanet. Receſſit Deus a te, ut Frater tuus non
acceſſit ad te, tuæ nubilo frontis conterritus. O
malé jucundam familiaritatem, quæ Charita-
tis emitur diſpendio! O peſſimè ſuavem Ami-
cum, quo ne careas, cares Deo! O fellea ver-
ba, à quibus Verbum exterminatur! Sonet vox Gan. 2.
tua in auribus meis, ad Dilectam Sponſus aie- 14.
bat. Nimirùm ſi diligis, loquere. Amoris ſi- Lingnse
gillum os eſt: ſi me excludis a labiis, me Odi- cura nul-
ſti. Cœlum ſubi. Quid ibi Patre foecundius, Iu exelu.
quid potentius? Sine Verbo tamen Amor non dar in Re-
emicat, nec ſine Verbo Spiritus Sanctus ſpi- dowei⸗
ratur. Magnum vocabulum Pater Amorem ſo-
nat, Charitatem præfert: demique viſcera Di- Sermo ſi
lectionis hoc involvi cortice putantur. Amoris venus nö
margaritum ditiori tegi conchâ non poteſt, Y e
quam titulo Patris. 81 Pater eſt, amat. Benè: õ
ſed ſine Verbo Pater Amorem habere Hoteſt
iraré

1 56

ſpirare Amorem non poteſt. Nos verò vermi-

culi lutei, & vaſa teſtacea facientia invicem
anguſtias, quomodò jactamus amorem, ſi ne-
gamus verbum? Illud diligis, cum quo loqui
recuſas? Mentiris. Nec enim Patre Deo major
es, à quo Amoris immenſus Ignis non pro-
micat ſine Verbo. Superiores id quoque diſ-
cant: non ſufficit Patrem eſſe, ut Charitas o-
Can. 5.6. riatur. Anima mea liquefatcta eſt, ut Dilectus
Sauperior locutus eſt. Planè liqueſcere nihil eſt aliud, quàm
ſxos ſape in Amorem converti. Amor autem ſatus eſt, ut
alloqua- Dilectus locutus eſt. Murænulas aureas vermi-
r. culatas argento, aliâque ſexcenta operoſæ ſu-
Se Rer pellectilis munera Sponſæ Dilectus detulit, nec
iends. liquefacta eſt. Introduxerat eam in cellaria,
Affabili- Occurrerat in via, deſcenderat in hortum ejus,
tas. nec ſe fatetur liquefactam. Vix ille loqui cœ-
Charitas. pit, cùm cœpit illa illicò colliqueſcere. Au-
tun res, non aurum, expetit Sponia, & mavult
Can. y. Verba, quam torques a Fratre Charitas. Gut-
16. tur illius ſuaviſſimum: Benè: Quid indè conſe-
Hoſpisa. quitur? Attende: Et totus deſiderabilis, in-
Kitas ve- quit, talis eſt Dilectus meus, & ipſe eſt Amicus
74. meus. Filii hominum uſquequò gravi corde?
Non ſatis eſt fratri noſtro, quòͤd domi reci-
piatur, quòd induatur ſtolà primà, quòd pa-
retur epulum, quòd una ſit nobiſcum illi men-
ſa, gymnaſium unum. Commune illi eſſe de-
bet ſolatium ſeſſionis, nec excludi debet à col-
loquio, qui non excluditur à convivio. Guttur
tuum, ſicut vinum optimum, clamat ad Suna-
mitem Dilectus, & ad Societatem Filius. Ma-
lo guttur, quam vinum; malo tecum loqui,
quàm veſci tecum. Non mihi deerant in Pa-
tria cibi, Tu deeras, tui mihi gratiores ſermo-
nes, quam eſcæ tuæ. Non in ſolo pane vivit
homo, ſed in omni verbo, quod procedit ex
ore filiorum Dei, & meorum in Chriſto fra-
trum. Guttur ejus ſuaviſſimum, & totus deſide-
rabilis, talis eſt Dilectus meus, & ipſe eſt Ami-
cus meus. Non agnoſco Amorem, ubi non au-
dio Vocem. Etiam Poëtæ, apud quos omnis eſt
deflorata virtus, Amorem fingere potuere im-
purum, potuere cæcum, potuere armatum,
ſed elinguem facere nequiverunt. Eruerunt o-
culos, linguam non eruére: abſtulerunt veſtes,
ſermonem reliquere. Nuſquàm vidiſſe fertur,
tacuiſſe nunquàam. Imò cum ex Bernardo ver-
ba jacula ſint, veſtes ille diſtraxit, ut jaculis,
hoc eſt ſermonibus, abundaret. Quamquam
abeat impurus Amor, ſuiſque concidat ſagit-
tis, quibus malè vulnerat Pudicitiam. Si ocu-
lis caret Amor apud Poëtas, verbis in Scriptu-
ris noſter non caret Amor. Uſque adeò familia-
ris eſt Amori ſermo, ut in ſimilitudinem lin-
guarum ad nos deſcenderit: nihilque egere
primum, qui Spiritum Sanctum recepere, quaàm
variis exundare Sermonibus, multiplicique ver-
ſare ſono os atque facundiam. Puto, ut men-
dacii argueretur, qui & loqui renuit, & ama-
re ſe jactat. Uni credo linguæ. Si loqueris, a-
mare te credo, ſin, tam odiſſe potes, quam a-
mare. Tam epulæ quàm manus fallere poſſunt.
Eaſdem prætulere manus, ſimiléſque intulere
dapes Jacob ac Eſau: ſola vox prodidit Inno-
centem. Mihi dapes non probant Jacob. Nam
& Eſau eſſe poteſt, qui me paſcit. Vox, vox
ipſa me docet, non me Romæ natum eſſe Eſau,
ſed mitiſſimum Fratrem, ſed Rebeccæ Filium
veriorem. Manus ſint Eſau, horreſcant pilis o-
pera, ſed vox Jacob ſit, & benedicam tibi.
Denique hœdos ab Eſau appoſitos faſtidiam,

Can. 7. 9.

Can. 5.
16.

Oliva

non faſtidiam fruſtulum panis à Jacob. Si dul-
cis vox eſt, ſi ſuavis eſt ſermo: Verbo, ſi Ja-
cob eſt vel lentem miniſtret, & ipſam negligam
primogenituræ prærogativam. Quod ibi Patri
non placuit, hic Fratri placet. Verùm longius,
quàm putaram, bullientis me maris æſtus abri-
puit, & dùm èê portu exeo, ut propè littus
excurram, ad Africæ penè arenas delatum me
ſentio. Repetamus, rogo, portum, & undè
diſceſſimus, eò vela flectantur. Deus Charitas
eſt, & qui manet in Charitate, in Deo manet,
& Deus in eo. O theſaurum opulentum Cha-
ritatis? Qui in ea manet, in Deo manet; nec
mirum, ſiquidem Charitas Deus eſt. Qui ma-
net, inquam, in Charitate, in Deo manet,
non qui, advenarum more;, ad Charitatem di-
vertit. Plerique modè blandiuntur Fratri ſuo,
modò iraſcuntur: modò plaudunt, modèò ex-
plodunt. Hi non manent, ſed vagantur in Cha-
ritate. Urbes memineris Cives, tanquaàm Fi-
lios, fovere, vagos aut plectere, aut exturba-
re. Benè: Manere volo in Charitate: ſed Cha-
ritas iſta quid eſt? Quid ſit ignoro: quid præ-
ſtet, ſcio. A fructibus ejus cognoſcamus eam.
Audi, quid præſtet. Charitas operit multitu-
dinem peccatorum. Fructus Charitatis & opus
velum eſt lucidiſſimum, quod bombycis imi-
tata artificium, ex ſuis ipſa viſceribus conficit,
ut non Filios ornet ſuos, ſed ut alienos in-
volvat abortus. Texit, ſed non ſuam pompam,
& alienorum vitiorum operimentum. Denique
aurum eſt: tundi ſuſtinet, attenuari gaudet,
ut ſuo tecta ſplendore, vilia quæque irrutilent,
auratæque trabes, proprii quaſi generis exper-
tes in ſua Luce triumphent. Si amas, operis,
operis, inquam, non opus, ſed otium, ſed
vitium, ſed vulnus Fratris tui. Charitas coo-
perit multitudinem peccatorum. Dilexit non &
lavit nos à peccatis noſtris in ſanguine ſuo, ſcri-
bit de Chriſto Joannes. En quam proprium A-
mori operire peccata. Egenus factus eſt Chri-
ſtus, cùm eſſet dives. Detraxerant milites indu-
menta, tunicam ſortiti erant. Quid ageret eſus
Amor, ut noſtra peccata integeret? Quando
veſtis deerat, quæ tegeret: Sanguis non defuit
qui lavaret. Non habeo vela, quibus cooperiam
icelera populi mei, habebo ſanguinem, quo
ea abolebo; imò cruorem habere deſinam, ut
deſinant illi maculis inquinari. Ad hoc vem in
Mundum, ut nuditatem Adami tegerem, quem
texiſſe velleribus non ſuffecit. Agnus ecce ego
factus ſum, ut peccata populorum non ſolùm
veſtiantur à me, ſed à me quoque tegantur.
Ego ero indumentum tuum: huc advemi, ut
Te tegerem. Et ſanè plurimi feciſſe Chriſtum
hanc tegendorum ſcelerum artem ex eo Ve
maximè conjicio, quòd apud Iſaiam pro ma-
gno putatur, quòd queſturus non ſit, cum ſuo
vellere denudabitur. Quaſi agnus coram ton-
dente ſe obmuteſcet. Quid faris, Vates ſapien-
tiſſime? An magnum hoc eſt, quòd tonſus Ag-
nus taceat? Vulneratus ſilebit, tacebit occi-
dendus, non perſtrepet in Ara: & mirum eſt,
ſi ſileat, cùm detondetur? Num cruore Agni
pretioſius vellus eſt? Pellem pilis num poſtha-
bet, qui minorem de ſe admirationem Prophe-
tæ facit tonſus, quàm cæſus. Nimirùm Cha-
ritas cooperit multitudinem peccatoruimn;

hoc Agno pergratum erat;, ſi quo modo ho-

minum ſcelera ſuo poſſet vellere operire.
rùm, quando perdidit veſtes, cruorem dedit,

quo tegerentur maculæ noſtræ. Sanguis ejus
ornavit

I. oan.4
16.

Vnio,

Charitas

fraterna.

Compati.

1. Pet 4.
8.

Judican-
tes teme.
1.

poc. 1.
5.

Invenie-
mus ho-
minẽ ided
ad imagi-
nem Dei
cöditum,
ut imita-
tor ſui eſ⸗
ſet autho⸗
ris: & hac
eſſe natu-
ralem no-
ſtri gene⸗
ris digni.
tatem, ſi
in nobis,
quaſi in
quodam
ſpeculo⸗,
divinæ be⸗
nignitatis
ſogna reſ ·
plendeat.
F. Lee Ser.
1 de Jejun.
1la. 3·7*

Compati
latſii.
Confeſe·
rii ſint

diſereti.

—

070.
in
bla;
niz tr
10 fltl
laret
“
um.
n ot
(o
ſiunt
ſeeler⸗
ſurn
Qm
Scien
tin d
ciunt.
la; e le, 1
er
dum v
Paradt
in Cal⸗
migren
ſec tet
teln ho
litas n
tegat,
ſeincitn
Bene J
CoMhpen
Ccœlum
gbe de

Uiutem
ſerare
ſtinmt?
Hum vun
tuit debe
ter Time
icos. X
Denon
Gumm lug
OInnes p.
olhtutbus
, Ceperi
nile, G .
tenm on
1e Jufih
nn tor
n le
nilnr, ne
renit,
1e (adere
Pere Per
tintiumn.
nus Keen m
nl. erit,
nl 1eelroe

lngt
nt ornavit genis meas. Porrô defuere Domino
c in Cruce operimenta;, quibus ſua velaret mem-
WAüi bra, non quibus aliena fcelera obvelaret. Vi-
WNN de à nudato Domino ſcelera militum cooper-
enadeie⸗ Luc. 23. ta. Pater dimitte illis, non enim ſciunt, quid
DN 24. faciunt. Texit eorum ſcelus, qui eum deſpo-
Nenan dee⸗ liaverant. Suis veſtivit verbis apud Patrem,
hounm, i qui Verbum Patris nudaverant. Nota artifi-
. Dali cam. Sapientia ipſe erat, ſed pro nobis fac-
krin an, tus Stultitia. Quid igitur? Stultitia factus Cru-
Nhlenm cifixorum facinus texit Ignorantia: Non enim
non ſeiunt, quid faciunt.O mirum Charitatis opus
Dud ſcelera veſtientis! Primus Adam opprobrium
e,D ſum foliis velavit: prodigioſiùs ſecundus A-
lie dim alienum probrum verbis cooperuit. Ibi
hänaſen Scientià denudata eſt Innocentia, hic Ignoran-

tia Scelus veſtivit. Non enim ſeiunt, quid fa-
ciunt. Hoc velum expandit Agnus ſine velle-
Gen.3 5, re, ſupra ſcelera noſtra. Eritis ſicut Dii ſcien-
tes bonumn & malum. Hc nos veſte ſerpens
dùm veſtivit, denudavit. Verùm nec libet in
Paradiſo ludere, ubi deluſi ſumus, nec jocari
in Calvariæ monte, ubi Deo ſatis illuſum. Re-
migremus ad Charitatem, quæ ſi non tegit
ſed retegit multitudinem peccatorum, Zelus
eſſe poteſt, Charitas eſſe non poteſt. Deus au-
tem non Zelus, ſed Charitas eſt. Quid ſi Cha-
ritas noſtra, non rarò ſylveſtris, peccata non
miui tegat, ſed retegat? Tunc planè Chriſti tunica
Nimmiußk ſcinditur quà ſcelera miſerorum conteguntur.
karn Benè Jacobus Linguam horum Rotæ igneæ
comparavit, quæ velociſſimo fertur curſu in
Cœlum, quôd videlicèt Deum lædat, quicun-
que de fama detrahit cæterorum.

olb
la lgtur

,ku de

Confidite, ego vici Mundum. Joan. 16.33.

6Rn“ Mundum, ſed nequaquàm aut Carnem,
n⸗ Arsedi .
45 1e „ aut Dæmonem, ab his enim vincor, qui Mun-
r*ρα 0-

f. dum vici. O voces Verbo exprobrantes infir-
mitatem triumphi ſui! Itâne tres non valuit
ſuperare larvas, qui tribus configi clavis ſu-
ſtinuit? ſcilicèt lateri Lancea confixa, Dei Fi-
hum vulnerare potuit, Dei Hoſtem non po-
tuit debellare. Viciflet utinam ille tam felici-
ter Timorem tuum, quam ſuos proſtravit Ini-
micos. Non effugère victoriam Crucis ejus aut
Dæmon;, aut Caro: ſed hos non Tu eflugis,
dum fugis. Dei neſcis uti victorid. Vicit ille
omnes pariter adverſarios, ſed Tu ſuccumbis
omnibus, quia omnes times, non timendi
Pſ. 90. 7. Captivi ſunt, ſed ridendi. Cadent à latere tuo
mille, & decem millia à dextris tuis, ad Te au-
tem non appropinquabit. Nota: Cadent à Late-
re Juſti hoſtes injuſti; non à Facie. Neque e-
mim tot obſitus hoſtium cuneis à lateribus, vel
ſolum ad eos vultum reflexit, ſed intueri dedi g-
natur, quorum impetus deridet: non modèò non
prævidit; ſed nec vidit eorum conatus. A late-
re cadere eos coëgit, dùm immobilis in ſuo
opere perſtat, nihil attendendo rabiem aſſul-
tantium. Et quidem qui tibi promiſit fore, ut
decem millia cadant a latere tuo, ſi nec eos reſ-

Tentatio pexeris, non ſpopondit tibi victoriam, nec ho-
e, 1 ſtes caſuros prædixit ante vultum tuum. Nimi-
rfum contemptu, non pugnâ, ſpernendo, non
cavendo, non videntes, ſed ridentes de hoſti-
bus triumphum referimus honeſtiſſimum.
Omnibus omnia factus ſum. I. COr. 9.22.
Unlo.

Addenſatis & coagmentatis Aquis ſuperio-
Eithicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum , Lib. XIV.

157

ribus, Firmamentum coaluerat, quod ne à ſe Compais
ſejungeretur, inferiores Aquæ attenuari co- imperfe-
perunt in Aérem; cumque nec eò pertinge- Tas.
rent, ſubtiliores factæ in Ignem ſunt verſæ:
sicque Aqua;, ut ſibi conjungeret Cœlos, non
modò Aer, ſed & Ignis evaſit, ſibi omnino
diſſimilis, ſuique inimica effecta, dum fœdus
renuit violare inter Firmamentum & ſe. Quaſi
Aquis ſupremis diceret Aqua ſub Colo poſita.
Vos 6 Aquæ, quæ in Firmamenti ſplendorem
excreviſtis, me fortè contemnitis, quia Aqua
remanſi. Verùm à veſtris we amplexibus res
nulla divellet. Affurgam, mutabor, creſcam, Charitas
naturam ipſam meam relinquam, ne vos re- Wraterna.
linquam. Ignis fiam, ut hac ſaltem ratione &
vicinior vobis, & ſimilior fiam. Si Aquam
ſpernitis, Ignem non ſpernetis. Perſonata alie-
nis a me radiis, vobis non ero inviſa. Ultrô
naturam perdo, ne perdam fœdus. Malo hu-
mor meus flagret, quam inter nos charitas fri-
geat. Ardeam, ut amem. Aquæ multæ non
extinguent charitatem, quæ non frigeſcet in
Aquis, cùm ex Aquis Ignis emerſerit. Ardeat
ex meis viſceribus flamma, ne amor extingua-
tur. Sic Deus, ne Homo amare deſinat, fac-
tus eſt Homo. Sic Paulus ex Judæo Chriſtia-
nus, ferè ſecundò Judaizat, ut ſibi jungat Ju-
daizantes. Omnes Amor ſubit formas, ne pereat.

Sed & pavimentum domüus texit auro
intrinſecus & extrinſecus. 3. Reg.
6. 30.

Talenta

Aurum in Templo Domini non minus, Talenta
mediocria

quàm in Regum domibus. Sed aurum Dei non
Solis lucet, regnâtque in fornicibus, verùm Obedien-
& in pavimento ſternitur. Palmæ & Cheru- ia in mu-
bin auro formantur in Templo; ſed metallum r
quod Palmas deauravit, idem pavimentum non
horruit, modò Cherubinis, modò Lateribus Religionis
commixtum. Id tandem aurum eſt, quod munia
Deo pretioſum eſt. In domo Dei nihil vile viliora.
haberi debet. Aurum es? Noli ſolas ambire
Palmas, nec ſola inaurare Cherubin: immiſ-
cere Lateribus, ſubſterne te Pavimentis. O
Obedientia! 6 Amor perſonata vocabula San-
cCtitatis, ficta velamina Vitiorum! Haud vos
Aurum eſtis in Dei Templo, ſi ſolas illuſtra-
tis figuras in faſtigio tholi prominentes. Naul- Eul-
la eſt diverſitas nominum, quia una eſt corona genr.
gemmarum Diverſa nomina, & una captura. Serm. de
Ut vides officia ſunt diverſa, ſed par gloriæ Apoſto-
lucrum, & una animarum captura. In Tem- lis.
Pplo Domini idem Aurum & Oculis pompam
exhibet, & Pedibus calcari ſuſtinet. Ubique
Aurum, quia ubique Dei Domus. Tam eget
Pavimento Domus, quam tecto. Quare ergo
ſi Dei Templo inſervio, cùm laquearia inau-
rem talentis mihi creditis, lateres latére patiar?
& meis dedignabor nobilitare fulgoribus?
Chriſtus, ſi Sponſæ credimus, Aurum eſt. Ca-
put ejus Aurum optimum. Ubi tamen diffuſum
eſt Aurum pretioſum? Patibulum inauravit,
inter Spinas fulſit. Mira res. E ſinu Patris in
ſinum Patibuli. Ab uberibus Matris ad aſpe-
ritatem dumorum gradum fecit Aurum opti-
mum;, expers, ut ait Clemens Alexandrinus,

Can. 5. 12.

rubig ini8.

O Præce-

158—

Præcepitque Rex, ut tollerent lapides
grandes, lapides pretioſos in funda-
mentum Templi, & quadrarent eos.

3. Reg. §5. 27.

Bona oͤ Nonne latent fundamenta? Quare ergo oc-
eultanda. cultandi lapides & ſeliguntur, & dolantur?

Operarius . 1
ſibi ſi Deo, qui hominibus non apparent. O jacta
Saperior. in fundamento Templi Domini fundamenta
Dew abi- Virtutum! An non fundamentum Domũs Dei
que. propugnaculum eſt adversùs hypocriſim? Qui
Intentio Deo ſervit, non ſolos quadrat lapides, quos
recta. ſpectaturi homines ſunt in veſtibulo, ſed eàâ-
dem dihigentiã dolat eos, quos ſepelit in fun-
Gloriæ damento. Non patent lapides fundamenti: ni-
Dei cupi- hilo minus lævigentur, expoliantur, tundan-
ditas non turque: Qui enim oculo non ſerviunt, Deo
ſerviunt, cui patent, etiam quæ latent. Qunn
S ace- maxima, iméô tota congeries lapidum tantà in-
Amore duſtriã elaboratorum, ut ne ſecuris aut mal-
duci. leus audiri debuerit, cùm ſuis quique locis ap-

Obedien- tarentur, latitavit cedrinis conveſtita tabulatis.
2 dan ſi Et ædificavit parietes Domus intrinſecus tabu-
1.K⸗ eß. . latis cedrinis à pavimento Domus ſque ad Jum-
15. mitatem parietum. Itâne tantà artificum indu-
Modeſtia ſttià cælatur, quod celari debet: quéôdque te-
line Epiri- gendum eſt lignis, tanto & expolitur labore,

r r tunditur? Ecquis noſtrüm vel ruditer ſe-
ſolida. cuiſſet lapides, quos ſtatuiſſet operire? Nimi-

rùm ad oculum ſervientes nihil ornandum pu-
tamus, quod ſpectari non debet: ac ſi quæ ho-
minum non patent aſpefctibus, Dei vultui ſub-
PI. 138. ducerentur. Tenebræ non obſcurabuntur à Te,
11. canebat David: cujus vocibus aſſenſit Salo-
mon, dùm eodem ſtudio, tam quæ latebant,
quam quæ patebant opera, perficienda cura-
vit. Nihil puto in Templo pretioſius, quam
quod videri non poterat. Sancta Sanctorum
ſpectantium oculis velum ſubducebant. Uni pa-
tebant & Pontifici, & Numini, quorum pre-
tium pretia omnium ſuperabat.

—2

perabam uſque ad mane: Quaſi Leo ſic
contrivit omnia oſſa mea. Iſal. 38. 13.

Mortis Vix Deo ità aliquid in homine diſplicet, ut
meditatio vitæ ſpes. Mortalem enim mortem meditari
decet, non ſperare, aut ſuſpirare vitam. Ne
quidem veſpere licet ſperare manè: Nam Eze-
chias, qui auſus eſt non deſperare craſtinam
Lucem, quaſi à Leone omnia ſibi oſſa ſenſit a
Avari- Deo contuſa, contritäque. Ubi domorum ex-
ria, & ſtructores? Ubi purpuræ candidati? Ubi vo-
aapib,. luptatum nundinatores? Ubi hujus ſæculi in-
es. quiſitores ſoliciti? Si non ſperarent manè, ma-
nerent domi lugentes ſcelera ſua, non foris
vagarentur tendentes retibus retia. Non enim
aliud Ambitionis rete capit, quàm retia, dum
honores conſequitur, quos cùm tenere credit

Superbus tenetur, captus dùm capit, præda
veriuùs quàm prædo.

Ewaudiat te Dominus in die tribulatio-

nis: protegat Te nomen Dei Jacob.
Pfſ. 19. I.

Tentatis

Dies in Scripturis Vita i
atilis. Pturi; nterpretatur abſque

Oliva

labe: undé illud Pſalmographi; Et deduxit Pl. 77. 17.

Quia Deo non occultantur. Non latebunt

eos in nube diei, à S. Hieronymo de Virgine
Sanctiſſima intelligitur, quæ nubes diei dici-
tur, quòd luce fulſerit Innocentiæ, Culpæque
tenebris caruerit. Ergo non Nox tibi eſt Ca-
lamitas, ſed Dies, id eſt Lucis parens, non ſa-
trix Umbrarum, obſtetrix Sanctitatis, non nu-
trix Vitiorum. Tentatio iſthæc, quam pate-
ris, cùm Filia ſit Principis Tenebrarum, So-
li nihilo minus mubit, tibique Diem, imò

Deum parit. Audi utrumque. Cum ipſo ſum in Pf90. 15.
En Deum in corde! Exaudiat Pl. 19. 1.

tribulatione.
te Dominus in die tribulationis. En diem inter
tenebras curarum emicantem! Quid ergo ti-
mes in Tentatione? Umbra eſt, ſed parens
Lucis: Nox, ſed Nox illuminatio in deliciis
meis. Properemus ad reliquam ſupellectilem,
quà ditaris beneficio Tentationis. Protegat Te
nomen Dei Jacob. Si Dei eſſe deſüſſes, era-
ſum fuiſſet in Te nomen Dei. Nomen enim
præ foribus ſculptum Dominum indicat. Non
ergo ſervis Dæmoni, ſed Deo, cujus adhuc

in Te nomen ſpectatur. Si enim Dei à te no-. 1rizula

men abeſſet, non diceret Propheta: Protegat
Te nomen Dei Jacob. Cur Dei Jacob, non

Abrahæ, aut Iſaac? Quia is, præ illis, ex- S5. faceb,

plorari meruit Tentatione & Luctà. Porrò quaàm
tibi non timendus hoſtis, & de Deo fidendum
ſit, adverte vel ex eo, quèd non gladius,
non tormenta bellica ex armamentario Dei
exercituum educuntur, ſed ſolum ſcribitur in
corde Nomen, ut eum vincas, qui tecum non
armis, ſed verbis, ſpectriſque confligit. Se-

quitur: Mittat tibi auxilium de Jdanbto, & de Pl. 19. 2.

Sion tueatur Te. Adhuc auxilium fortius ad
Te non advenit de Sion, & nihilo minus in
Die es. Quanta copia Luminis, poſtquam
Sol advenerit, ſi Tenebrarum vallatus agmi-
ne luces, Diéque frueris? Memor ſit omnis ſa-
crificii tui, & bolocauſtum tuum pingue fiat.
Dubitabas, à Te flagitia patrari, mihilque a
te non exire ſacrilegum exiſtimabas. Verum
ſacrificia ſunt apud Deum & holocauſta, quæ
tibi ſcelera videntur & lapſus. Tot victimas
immolaſti, quot paſſus es concuſſiones. Sug-
geſtio adverſarii, cùm ad te tranſierit, ſacri-
ficium parat. At, inquis, victimæ corona-
bantur, antequàm raperentur ad aras. Ego ve-
r cum mœrore ante Dominum adſto. Flores
iſtos Jupiter expoſcebat, ſtipes videlicèt ſine
fructu, ut ejus caducam divinitatem victima-
rum fragilitas prædicaret: tam ipſæ fragili co-
ronâ circumdatæ, quam ille caduco jactabun-
dus imperio. At Deus ſpinas in victimis amat.
Denique hærebat vepres inter & rubos tam
Deus, cui litabatur, quàm aries, qui Iſaaco
ſuffectus eſt in holocauſto. Sequitur: Tribuat
Tibi ſecunduùm Cor tuum, & omne conſilium
tuum confirmet. Si ſana conſilia non forent,
confirmari non deberent, ſed infirmari, ſol-
vique. Quid, quòd in Tentatione Cor orat,
Ccùm Pacis tempore vix Lingua pfſallat? Læ-
tabimur in ſalutari tuo: & in nomine Dei no-
ſtri magnificabimur. Audin? Sperat Eccleſia ſe
in ſalutari tuo lætaturam. Nimirùm, cum
ferrum fuliginoſis traditur fabris, igneque,
malleiſque tunditur, & excoquitur, non ſup-

tio non
nocet.

lbid. 3.

7

Ibid. 4.

plicium illi paratur, ſed ad uſum aptatur

Principis; utque triumphet in acie, exacui-
tur in foco, & incude. Impleat Dominus om-

bid. 6.

nes petitiones tuas: Nunc cognovi, quoniam ſal-

vum fecit Dominus Chriſtum ſuum. Necdum
exau-

en
P⸗
pol
tun
Cn
Une
uct⸗
Fulne
trium
pon 1
10,1
davit
tua
guoni
Men
wat
li cte
ekkert
22ðð
l 1e ablole
di nor
derene
eepera
Prinip
Tentati
nunpen
Gunbris
Gore (

kery ro
Dabo⸗

inſ nmnn
An
Rpiria. guibus
iizr dig ſe
dhr. Iu ſe
nugf Vi
uer .
e. he forte
Ulßr bitarem
hihmr. curi eſſe
it. ſort ber
en De .1.
in. Vonnni
liadl. gnan n
Vime abinuntu
eranti Quum ve
uui Wminibus
Gentiles
Mubant
Kimulacri
miltucline
Dis fdem
Hde Verb⸗
VIt! An
4 Apoſto
dlel Audi R
Dland ddlc
Erpetitt n
le oſeulo

Apoſtoos

Donizu

(lits
6 lelte
un. bnt Dii
1u, Po, gnn
er o p.r
Thome

Uih

exauditis petitionibus jam ſalvus ab Eccleſia
Prædicaris & victor. Optat, ut impleantur
poſtulata tua, ſed noſſe ſe fatetur ſalvum fac-
tum Te eſſe, qui non præda Dæmonis, ſed
