montes meos in viam, & ſemitæ meæ exalta-
buntur. Humile, abjectumque ne putares ad
regnum feſtinare per ſervitutem Domini;
ſemitæ exaltabuntur ad gloriam, quæ ad
commodum gradientium depreſſæ fuerant.
Quam ſublimes futuri ſunt, quos modè in-
ter abjecta viles arbitramur! Ideò ſequitur,
Ecce iſti de longe venient. Neque enim cohiberi
poſſunt, ne currant, exæquatis in campos
collibus. Verùm quomodè de longè venient,
ſi vel proximos eſſe, vel certè adeſſe compro-
bat vox Ecce. Ecce iſti præſignari, imò & de-
ſignari videntur; quos tamen de longinquo ad-
venturos prænuntiat. Illud occurrit, ſubeuntes
Montem Domini proximos quidem corpore,
ſed aliorsum abreptos affectibus, longo tractu
diſtare à via, quam feſtinant inire. Quàm
procul ſplendor generis, ardor ætatis, opum
irritamenta ab Humilitate, & Jugo Chriſti
abſunt! A ſacco purpura, à cinere coro-
na, ſceptrum a virgis, imperium nimis di-
ſtat à famulatu. Quare conſcendentem Mon-
tem Myrrhæ peregrinari ſcias, etiam qui ſtat;
ſiquidem recedere quotidiè debet à Patre, à
Pompis, à Patria, à Se. Sedebit ſolitarius,
ſed levat ſe ſupra ſe: hoc eſt, à ſe, ſuiſque
fugit, etiam cùm ſedet. Hoc porrò de longè
venire procul dubio eſt.

rior,
Eoccleſiaſft i-
ca Zuriſdi-
Gtio omnia
poterunt.

riet chriſti

Pa ſſe⸗ 0*

eilk
nn.
D
rm: Nh
porben
i Dui
ur m

Religioſæ
Vice per⸗

Niadtio.

beralln.
e A r
u eun
tel⸗
Durtn
ini
uni

Conſolatus eſt Dominus populum ſuum,
α Reuſeran ſuorum miſerebitur.

Veri. 13.

Beneficia beneficiis cumulat, geminaâtque
beneficentiam novæ hberalitatis acceſſione.
Conſolatur populum, ſed adhuc miſere-
bitur. Non fatigatur beneficis, qui, ex E-
vangelio, tranſibat benefaciendo omnibus.
Tranſibat, non quòd tranſitura conferret,
ſed quòd ociùs collaturus tranſiret. Ipſe, ut
5 Joan. 16, poſtularent, petebat; Petite, & accipietis. Petit,
, Ethicæ Comment. Tom. VI.

Der Libe⸗
ralitas.

Beneficen-
tig.
Superior
1 amat, &
ſoletur.

Stromatum , Lib. XVI.

ut accipiant munera; profuſæ adeo benefi-
cintiæ eſt. Conſolatus eſt Dominas populum ſuum, Felieitas
pauperum ſuorum miſeribitur. Fortè Domini "oXαα,.
Cbnſolationes ærumna comitatur; nam pau-
peres non indigni miſericordiâ erunt, quos con-
ſolatus eſt. Scilicèt Felicitas ut foœcunditas;,
quam locupletat, arborem curvat. Davidem
ſpectes Felicitate ad Bethſabæam uſque demiſ-
ſum. Salomonem interroges, alliſum ad veſti-
gia Simulacri, Regnorum pondere. Unde
non immeritôò fore promittit, ut eorum miſe-
reatur, quos ſecundis nimiuùm rebus extulerit.
Parùm proſpicit palmiti, qui ad ubertatem
tantùm putat, & fructuum copiam non ſuſten-
tat. Utrumque curandum Agricolæ, ne & Rex foveas
non putata vitis ſylveſcat, rursus ne deſtituta "eros.
trabibus inclinetur uvarum onere. LXX. le-
gunt: Erumpant Montes Eætitiam, quia mi-
Jertus eſt Dominus populi ſui, & humiles populi
Jui conſolatus eſt. Sanè Divinum oraculum! kex evehas
Nota quàm ſibi placeat in Humilibus Altiſſi- wia vr-
mus. Aliorum miſeret Deum, Humiles verè
primario pane confirmat, Conſolationis eis ne- pelicitas
Ctar indulgens. Populum miſericordià ſervat, vera à
humiles populi conſolationibus & deliciis alit. celte.
Indè non mirum, ſi non exilire modò præ 1arztia
lætitia jubeat, ſed & lætitiam profundere impe- ſirisuaalis.
ret. Erumpant Montes lætitiam. Non ſatis eſt
in corde gaudium fovere; erumpat non mo-
dòô in vultu, ſed & Vultus lætitiam emittat.
Proecul mœror, procul luctus ab iis, quo-
rum ab oculis lacrymam omnem Deus abſter-
ſit. Porròô eruptio lætitiæ impetus quidam
cum niſu eſt exultantis pectoris. Haud læti-
tia erumpit, ubi emendicatus, turbiduſque
riſus plangit in labiis. Scilicèt regnare debet in
ore Gaudium, non exulare, procul à corde
ablegatum. Montibus quoque imperatur læ-
titia, ut latè pateat, ut transfugas pelliciant ad
Chriſtum, cujus ſervitutem præponent libertati,
ſi pullatam Pœnitentiam inter Fletus gaudere
contemplentur. Ideò hortabatur David ad ſer-
vitutem cum lætitia: Servite Domino in lætitia.
Secùs fugabit mœror accedentes, qui ex
mœrore noſtro non leve, ſed grave jugum
Domini interpretabuntur. Nota: Montes e-
rumpent lætitiam; id eſt, quam fruſtra nite-
ris extrahere ex circo, ex opibus, ex epulis,
& ſpectaculis, & pompis lætitiam, hanc tibi
ſpontè Solitudo gigneret, ſi eam incoleres.
Nulla in ſæculo res, quæ voluptatem emit-
tat; vix à vanitatibus lætitiam extorquemus
ploratu partam, & lacrymis nutriendam.

Status me.
diocris.

Dei cura
erga ſuos.

Pſ. 99. 2.

Foluptæs
amara.

Et dixit Sion, Dereliquit me Domi-
nus, & Dominus oblitus eſt mei.
Nunquid obliviſci poteſt mulier infan-
tem ſuum, ut non miſereatur Filio ute-

ri ſui! Verſ. 14. 15.

Non dolet Deus deſertorem ſe dici, ſed peſolati.
hoc dixiſſe Sion dilectam, electämque la-
mentatur. Et dixit Gdion. Itane dereliquit
Dominus te, quæ ejus manibus fundata es?
Fundavit eam Altiſſimus; quam reliquis urbi-
bus auguſtiorem factam Sacerdotio decora-
vit; à qua ne recederet, receſſit quodammodòè
& Cœlo habitu inventus, ut Homo, ne Sion
habitu inveniretur, ut Meretrix. Quâ porròô
ratione factum eſt, ut eò prorumperet diffi-
dentiæ Sion à Plane, quod Deum timuit ut
Hh 2

Pſ. 86. F.⸗

Deſpera
Domi- 0,

N ℳ

= „ non dilexit ut Patrem. Dereliquit
Amore du. me Dominus. Si enim Parentem crederet Deum
ci, non me - „„. . . 8 . .
ta. oblivioni utique ſe traditam non timeref.
Quod ex verbis ipſius Domini intelligimus ?,
konfidentia qui deſerturum ſe dicit, ſi in corde Patris obli-
in Deo. terari Infans poteſt. Facile, quæ timebat
Deum, timuit ſibi à Deo, nec ſe credere po-
tuit non relictam à Domino, quæ Domini
hoſtibus ſerviebat. Verùm;, ut relinquaris à
Domino, non relinquéris à Patre; qui quo-
ties vulnerum ſuorum recordabitur, non obli-
viſcetur tui. Filia es, non tam uteri, quam la-
teris ejus, téque non lacte nutrivit, ſed cruore.
Audi ex textu conſequenti, ubi Te ſculpſerit:

Iſa. 49.16. Ecce in manibus meis deſeripſi te: Muri tui co-

ram oculis meis ſemper. Non manu tuum in-
ſcripſit nomen, ſed in manibus; ut ſcilicèt de-
leri in æternum non poſſis. Siquidem ſolæ
Deſperai manus dolere potuiſſent alibi inſcriptum
ſtcent. nomen; quod quandoquidem in ipſis non tam
exaratum eſt clavis, quam exciſum confixum-
que quo modo obliterabitur? In manibus ſuis
Paufhani. deſcripſit Te, ut operibus firmaret, quæ ſcrip-
mes. ſerat, ut amorem teſtaretur in opere, ut mor-
uaales doceret non in labüs amicorum, &
S ſervorum nomen præferendum, ſed in ma-
nibus, ut non tam amicitiam loquamur ad
Superior pompam, quam excolamus ad frugem. In ma-
amet ſnos. nibus deſcripſit, ut tunc ſolum Amici nomen
oſtentaret, cum ad dandum dexteram expande-

Dei cura
erga nos.

er Vire . . . .
,, ret. Manus procul dubio aperienda muneribus
erogandis, non avaritiâ contrahenda;, ſi ami-
Afebtas, cum te alteri cupias inſcribere. Demum; ut

Se; e⸗. Dominorum nomina veſtibulis inſcribuntur,
Beds, tà Dominus manus ſuas ſervis adſcripſit, ut
opera non tam ſua profiteretur eſſe ; quàm
noſtra, quorum commodis militabunt. Redea-
Religiones hus ad Sion. Muri tui coram oculis meis ſem-
br ttoatur per. Parùm fuerat Manus addidiſſe Sioni, niſi
: des. oculos quoque in illius utilitatem adhiberet.
a Pri En majeftatis oculos „ Excubias murorum
viegis. Sion! Num derelinquitur, pro qua pupillæ
Solis æterni excubant? Porròô quid cauſæ eſt;,
R. aoreer quòd non ſatis eſt Deo Sion in mambus con-
D w'vi tinere, niſi muros quoque cuſtodiat? Muri tui
er lubye s ooram oculis meis ſemper. Quid periculi pati
ben.· cii poterat inter manus Omnipotentis? Docuit e-
Grcumſe Himverò, Juſtiores cautiores eſſe debere;
Ao perfe nec enim latrones arcet, ſed evocat, & in-
&hus neeſ- curſantes non fugat, ſed accerſit Civitas opu-
ſari. lenta. Quèd tibi ſuppetant Divinitatis the-
ſauri, quèd poſſeſſor inſcriberis manibus Do-
mim, non Somnum tibi conciliet, ſed Dili-
gentiam, ſed Curam, ſed Vigilias perſuadeat.
Ecee in manibus meis deſcripſi Te; Muri tui
coram oculis meis ſemper : Ut ſervet Sion,
quam locupletavit. Septuaginta legunt: Ecce
Juper manus meas depinxi muros 1uos. Haud
conveniunt noſtra Editio, & eorum Tranſlatio.
Illa muros in oculis, hæc in manibus collocat.
Fortè docturus nos Dominus coram oculis te-
ſtatur eſſe, quam depinxit in dextera, quòd à
mambus avertere oculos minimè debeat, qui
supero, Sion in manu ſcripſit. Reges & Paſtores no-
regai iaſe. tantur hic, quorum oculi quovis magis tor-
Reæ regat, quentur, quam in Urbes, quas ipſis tradi-
dit Dominus. Rarus ſanè, qui intendat oculos
in eos, quorum ſibi gratulatur demandatum
imperium. Falleris, nam Rex Regum lumi-
na avertit à Sion, quam, ut ſæpius contem-
plaretur, expreſſit in manibus. IIIuc infle-
ctendi ſunt oculi, indè avelli non debent; ibi

Dignitas
Onus eſt.

ſando, & convivendo in Sion, ſuis eam mo-

Oliva

affigantur, ubi Sion eſt, quam non faeilè Ma-
nus reget, niſi Oculus tueatur. Plerique ad or-
natum Urbes poſſident, Regnaâque geſtant in
manibus tanquam gemmas. Oculorum ſolicitu-
do debetur Urbibus, non Concupiſcentiæ ocu-
lorum, aut Faſtui Urbes debentur: regnum-
que non tam ornat Dexteram, quàm Ocu-
lum ſibi cogit excubare. Stulté ergo ambien-
tium mollities Sceptrum, Urbiumque Domi-
natum, Ornamentum interpretatur, quod ip-
ſius vel Dei non tam ornat Manum, quam O-
culos ſolicitos tenet. Porrò⁹ quam neceſſaria
Vigilia, & Cura ſit, ex eo quod immediat?
conſequitur, apertiſſimè declaratur. Venerunt
ſerubctores tui, deſtruentes te; & diſſipamtes à te
exibunt. Septuaginta; Citéque ædificaberis à qui-
bus deſtructa fueras, & qui te diſſipaverant egre- Bolittci⸗
dientur ex te. Id eſt, Tui futuri ſtructores
ſunt, qui antè deſtructores erant. Benè: in- Reis⸗
gens promiſſio, ſed explicatu non facilis. Quo- el r.
modò enim deſtructores ædificabunt Sion, ,
ſi ab ea exulabunt? Et, qui te diſſipaverant, egre- Sandaleſß
diemur ex te. Ergône exibunt, & extruent; iattdie
egredientur, & Urbem excitabunt; recedent Exonmu.
à mœnibus Sion, & Sion conſurget? Pror- icatto.

sus Impii recedendo ædifican liguando
P t, qui conver- dfnia.

Iſa. 45. .

ribus opprimunt. Egreſſus impiorum exſtru- Aulie,
chio Sionis eſt; quæ ut juſtis tanquam lapidibus 'nzufre-
ſurgit, ità peecatoribus deturbatur. Fruſtra“ndi
ædificandam ſperat arcem Sion, niſi indè ſce-
leſti amandentur. dificabitur à deſtructori-
bus ſuis. Sed quâ ratione? ſi aliè abeant. Audi:
Citò ædificaberis, à quibus deſtrulta fueras: Au-
di inquam diligenter; Et qui te diſſivaverant,
egredientur ex te. Planè, ſi ædificabitur, à qui-
bus diſſipata fuerat, & diſſipatores egredien-
tur, fatendum eſt, non niſi exilio impiorum
Domini Arcem excitari. Alius item ſenſus eſt, —
juxta vulgatam. Venerunt ſtructores tui, de-
Rruentes te; & diſſipantes à te exibunt. Id quod
dixeram, opportunè Dei oculum pro muris Sugerien
Sion excubias agere. Nam deſtruentes viden- inwigilet.
tes ſe videri à Domino, in ſtructores mutan- Nyjduai
tur; vel qui diſſipare duntaxat norunt, malunt remedium.
Urbe excedere, quàm excubantem Urbi Ma-
jeſtatis oculum pati. Meritò cum dixiſſet: Mu-
ri tui coram oculis meis ſemper; ſtatim decla-
rat, vel ſtructores evaſiſſe, qui diſſiparant,
vel qui nequeunt non deſtruere, egreſſos di-
cit. Planè rariores ruinas comploraremus, ſi
oculos inflecterent Principes, & Præſules in
muros Urbium. Ædificarent, qui deſtruunt, gufuis
ſi perſuaſum foret ipſis, Regium vigilare in vizze.
Foro, & in Judiciis Oculum. Sed, dum Pri-
mores, & Principes Oculum claudunt, ape- Nex invi
riunt crumenam Judices, quam vel Auro ſa- Liler.
turare debent innoxii, vel Sanguine. Ut enim zuder im.
Ferro traduntur ad necem, ita Auro ſubdu- bius.
cuntur ſupplicio, & ſervantur ad vitam. Non
perit reus, quòd ſtricto Ferro petatur, ſed quòd
explicato Auro non petat venale Tribunal.
Oculus Regis Sol fori eſt; qui ſi occidat in
deliciis, muréôſque non irradiet, nox effan-
detur, & caligo; quâ latè diffusà, facile erit
pro noxio innocentem peti. Vel certè vigilet
Princeps, quòd non rarò architectetur run-
nas, qui exſtruere ſe ſimulat. En; Venerunt
Rructores tui, deſtruentes te. Audih' ruinas
palliari ſpecioſo ſtructuræ apparatu? O quam
ſolicitius in curam ſui impelli deberet u-

nuſquiſque, ab QOraculo doctus caſum
cieri

ci⸗

tue
u
a1l
ſtr

M
m ns ln
Anit hor
Phnmi bh.
. 910
con.
grin s
rrt .
n Nin
ae. 14

ved
nern.
n. 10n
fyng tor.
stminet. eos
Pre⸗
Per
tunn
eci. tol
den6 Clti,
5 Il. ſos
dee

Men⸗

4,

Pon
res
ſtes
ud
titu
Dot
cip
ktinr
lede
Orn
Ma
tari
mon
mul
s Ma:
ſen ee
84
tot
com
ſe

Ne⸗

Ven-
lee
ſor⸗
1e
dul
e

ſonſneß
lenlwen,

71

t'Ndur
niil⸗

1

Preln
deſtun,

ni

Aulico⸗
rum vana

Confidentia

in homini-
bus.

Saperior
romunere⸗
zur labo-
rantes.

Rex meri-
ta Mini-

Frornm

e&Wο

Vide Caſ-
ſiod. ep. 6.
lib. II.

Aulici
miſern.

=

eieri ab exſtructoribus. Siſara altus, & ſagina-
tus lacte non quievit, ſed obiit. Samſonem
curatura Dalila excepit genibus; ſed ut tonſum
alligavit, quàm facilè deſtruat, qui mentitur
ſtruéturam, declaravit.

Leva in cirecuitu oculos tuos, & vide,
omnes iſti cogregati ſunt, venerunt
tibi. Vivo ego, dicit Dominus, quia

omnihbus his, velut ornamento veſtie-

ris, & circumdabis tibi eos quaſi
Sponſa. Ex LKX. quaſi monile spon-
Tæ. Verf. 18.

Quam falleris, qui laborum tuorum re-
munerationem expectas in Aula? Longo tem-
pore ſervies vix Principi notus. En quot in
Sion confluxerant illi militaturi : omnes iſti
congregati venerunt Tibi, non ſibi: nihilomi-
nùs nec eos reſciflet adeſſe Sion; niſi à Do-
mino;, ut oculos attolleret, moneretur. Le-

va in circuitu oculos tuos & vide. Viden'

nedùm videri aſſeclas, quibus quid ſperandum
non video, cùm prorsùs à Principe ignoren-
tur. At non melior fortuna, poſtquam ſuo
eos aſpectu dignata fuerit Regia Sion. Num
præmiis itineris moleſtias allevat? Num mu-
neribus, largâve profuſione donorum hoſpi-
tum ſtudium ad majora ſtimulat? Num pre-
tioſis eos ornat exuviis? O dura Aulicorum con-
ditio? Veſtitur ab his Sion, non eos veſtit, ip-
ſos in ſui ornamentum vertit, haud ſolicita
de eorum ornatu. Omnibus his, velut orna-
mento veſtieris. Veſtes Aulici ſunt. Quid mirum,

ſi, poſt diuturnam ſervitutem, poſtquam in

pompam Principis ſe effuderint, expungantur
ex albo Amicorum, emittantur ab Aula?
Veſtes, quò diuturniùs fuerunt uſui, eò vi-
liores habentur, eò facilius exuuntur, eèò cal-
cantur abjectiùs. Detritæ veſtes, licèt ſplendo-
rem conſumpſerint ſuum in Domimi commo-
dum, detrahuntur tandem, & in arboribus ex-
ponuntur ad avium terrorem. Imô, quò majo-
res Principes ſunt, eò frequentius mutant ve-
ſtes, quæ famulis prædæ ſunt; ſæpiſſiméque;
quâ Princeps ornabatur veſte, Servus abu-
titur. Diuturnior veſtium uſus apud minorem
Dominum. En ſtatus confidentium in Prin-
cipibus, in quibus non eſt Salus, ſed uſus Ve-
ſtium. Quot Bombyces exenterarunt ſeſe, ut te
redderent pretioſum, ut te villis ornarent ad
ornatum Regis! Parens alget, ut Tu fulgeas;
Mater colum verſat, ut Tu à fortuna ver-
taris; Fratres ſeminudi diſcurrunt, ne tibi
monilia deſint; Affines aratra tractant, ſti-
mulumque tenent, quo ociùs curras ad ſurn-
ma, utinam Patrimonii amplificati. Domini
eſſe deſinunt, ut Tu ſervias, Aulæne dicam,
an Auræ & prædo, & præda. Verùm quid
tot incommodis familiæ, gentiſque tuæ tibi
commodum procuratur, niſi ut veſtis Regum
ſis, deponendus cùm detritus ornando fueris.
Nota; Et circumdabis tibi eos, quaſi Sponſa.
Quæ non mii pretioſis ornatur, & poſt bre-
vem mundi muliebris uſum, vix repetenda
reponit. Ita pompas carcer excipit, non vi-
ſuras lucem, niſi fortè oppignerentur. Delica-
tè quoque faſtidit Sponſa ornatum, qui ma-
culoſus habetur, niſi Solis radios aut provo-

cet in pugnam, aut vincat in umbra. IIIud

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XVI.

365

quρque familiare eſt, ut, quæ fuerat chlamys,
veltatur mox in thoracem: Aulæa quoque, quæ
pehidebant ad ſpectaculum dignitatis, pedibus
ut' tapetia ſubjiciuntur , miſer, fœdéque
calcanda; ſubiſti aulam Præfectus? citô in-
ter Gregarios alienam felicitatem ſpectabis.
Scilicèt peripetaſmata; poſtquàm din pepen-
derint, deitahuntur, ſerviſque inſerviunt.
Affigentur placitura; quouſque recentia,; &
non familiaria habeantur. Porrò Reges memi-

nerint in funere habituros ſe viliſſimam ve-
ſtium, nullamque ex iis, quas majoris æ*ſtima-

runt, ſequuturam ad ſepulchrum. Cùm expi-
raveris, vetuſtior comitabitur, Vilis, ſed Fi-
da Veſtis. Documentum ingens Regnaturis,
felicius aſleclas Vino comparari quaàm Veſti,
cujus quò diuturnius ævum, eò majus pre-
tium; quòdque illud, niſi bibatur, aceſcat;
hæc veròô uſu deteratur. Quid ſi Aulicos Ve-
ſtibus comparemus, quòd non raròô diutinâ

ſervitute detriti, adversàâque fortuna lacerati

Aris admoveantur, Deo famulaturi , cum
ab Aula exilium vel livor, vel ætas indicit?
Quoniam autem hæc de Eccleſia prædicta vi-
dentur ex Hieronymi ſententia, transfera-
mus, vel certè reddamus Eccleſiæ oraculum;
& pompam ſuam, aulaſque deſeramus, quæ
nos deſerunt. Leva in circuitu oculos tuos, & A
vide; omnes iſti congregati ſunt, venerunt Tibi. re.
Eccleſia planè Virgo eſt, quæ, demiſſis in

terram oculis, monenda eſt, ut eos elevet, vi- Modehis.

Eereeun-

deatque. Plané Virgo erat, cujus Pudor cir- gie.

cumfuſam multitudinem aſpicere non auderet, Zeins ani⸗
niſi ex imperio Domini. Domimi verò mande- .⸗ Higse
tum contemplari, & admirari libet, qui Juſti- 2ſe to⸗ on-
tix, & .Æquitatis mirum in modum tenax „ (r.
Sponſam jubet levare in circuitu lumina, ut venz,
omnes æqualiter intueretur, non uni ocula- oma ihres
ta, alteri hebes, illum promoveret ad ſo- idem it.
lium, iſtum removeret àa menſa. Omnes vi-
deat in circuitu inflexis oculis, dilectura le vonf.
omnes ſine dilcrimine, quandoquidem omnes renda.
venerunt IIIi. At quo modo ad Eccleſiam perv⸗e-
nitur? Omnes iſti congregati ſunt , vene- Hrigis-
runt Tibi. Per Concordiam venitur ad do- 2 Tmer ai-
mum Pacis, quam non ingreditur Columba nram.
niſi Oleam referat, non tam redivivi Mundi-
quàm Concordiæ renaſcentis inſigne. Porrô Rrdn.
concordibus Filiis quæ acceſſio fiet Eccleſiæ ? cor.
Audi: Vivo ego, dicit Dominus, quia omni- Aßhfabili-
bus his velut ornamento veſtieris. Veéſtietur Fi- kat.
lis ſuis ſoecunda Eccleſiæ Virginitas. Scilicèt Eecteftaßti.
non Mancipia interpretabitur, ſed Ornamen- ailigant
ta ſua, quos videt ſibi ex univerſo terrarurmn vodd rts.
Orbe accurrifle. Verùm haud veſtes dicendi sua„erior
ſunt, qui non tam Eccleſiæ nuditatem tegunt, mita, &
quam produnt; qui ubique locorum turpitu- af'bilta
dinem Matris prædicant, quæque vel ſanguine
obruenda forent, fœdè denudant. Si veſtis fo- geligioni⸗
res Sponiæ Chriſti, non fœdiora revelares, ſed ſozreta
ornares, ſed occuleres, ſed ſanguine colora- evn gameet.
res. Quæſitæ veſtes, quibus Eccleſiæ ſeu Reli- Recleßaßii
gionis probra exponuntur non oculis modèô, c: boro.
ſed linguis, & maledictis? Chami degene- Tanai.
res Filii meminerint; cujus irriſio infelicem

ſortita eventum gemitibus, & ſervituti obno- Atnzmera⸗

tio de Re-

xia fuit. Omnibus his velut ornamento veſtieris. gibus &r

Sed Veſtes non ſunt, niſi ità Membris Eccle- e zz.
ſiæ aptentur, ut nec laxiores, nec breviores, aſenmn
quam exigat corpus, incidantur. Aliena vel
gracilitas, vel robur laxitatis tuæ menſura Ee-teſenki.

t : ſiaiii 1311 . aſi nre oram
ſit; ſiquidem profuſior veſtis calum;, bre- Hoapa ve.
H h 3 vior vior.

266

nclefe⸗i vior riſum trahit: illa implicat, hæc non tegi

ei red:tis
Jed mode-

yasi.

Verbo, formare ad ſormam membrorur
Sponſæ, ſi illi cupis eſſe ornatui. Eccleſa ve
r6 cùm Ornamentum audit, non Pompam co-
gitet, ſed Curam. Quam ſolicitè vigilandum
tibi, ne maculetur ornatus tuus. Niſi veſtis
ornetur, non ornaberis veſte. Mutuatum red-
dit illa ſplendorem, quæ ſi ſqualeat Luctum
referet, non Ornamentum. Nolo tamen pul-
verem excutiat à Veſte Sponſa: imò hoc
uno ornari poſſunt Eccleſiæ Filii, Virginiſ-
que Sponſæ ornamento. Niſi enim pulvere
conſpergi vellet ejus veſtes, Iſaias non di-
cêèret: Deſcende, ſede in pulvere Virgo Filia
Ma. a7.1. Babylon, ex Gentibus ſcilicèt edita Eccle-
ſia. Enimverò mortali cinere „Mortiſque pul-
vere ornantur Mortales: undè & Hieron.
ad Euſtochium: Pallor & ſordes ſint gemmæ
tuæ. Hinc Agnes ſanguine Sponſi non cruen-
tatas dixit genas ſuas, ſed conſecratas. Hinc
peccatores emergentes è naufragio quadrage-
ſimalibus feriis Fccleſia Poenitentiæ cChlamyde
tegit, pulvere Mortis exornat. Memento, quia
pulvis es, & in pulverem revertéris. Planè ſi
& curare » & ornare cupis Veſtem Chriſti,
hoc eſt, Fideles, conſpergas cinere. Hoc uno
Superbiæ tinea enecatur, ærugo Libidinis pe-
rit, Avaritiæ intercidit bruchus. Pergunt
Eecleſfiaſt- LNX K. Et eircumdabis tibi eos, quaſi monile

ct heno- „, Q ſoari . 1. .
ent ſutz X. Suſpenſa geſtantur in pectore monilia;
Kors. quò intelligas ſubjectos corde ferendos, ut

Gemmas, non dorſo imponendos, ut Onus.
Affbit. Peramanter accipi debent qui de longè vene-
Ste, „io, runt, Tibi venerunt, inquam, voluntate Filii,
miis, c, non neceſſitate Servi. Venerunt, non pertracti
affevis. ſunt. Contra Domini ſanè præceptum interdum
canfſſrii ferocimus in peccatores, quos, velut monile,
G „e circundare deberemus cordi noſtro. Venerunt
rint chari. Tibi; Tibi, inquam, cui traditæ ſunt claves re-

laen gni Cœlorum, ut tam abſolvantur à Scelere,
Ni Qduam ſolvuntur à Dæmone. Gratulentur non
miis. alnpliùs ſe teneri catenà criminis, gaudeântque

ſe momilia eſſe Eccleſiæ. An non velut monile
Religiol. Patris Filius ille prodigus, quem hærere vide-

Tepidi nen . . . . .
Et gärvy Mus, & pendere & collo Senis? Denique Veſti-
ab Ele- bus comparantur Religionis Filii, ut deponere

ahticis. iIla debeat, quoties non ornatui; aut decori
aliei im. ſunt, ſed probro. V eſtis aut tegat, aut ornet:
gi fædans. non ornabit ſi fœda ſit, non calefaciet, ſi fri-
geat. Cæterùm, quibus non tegimur, Pon-
dera, non Ornamenta ſunt. Quæritur à ple-
riſque hic, cur Dominus vivere ſe teſtetur,
cùm Sponſæ ornamentum explicat pompa.
Gsts Vivo ego dicit Dominus, q'ia omnibus bis ve-
, lut ornamento veſtieris. Ideò fortè ſe dicit vi-
vere, ut Sponſa Deo debere ſe ſciat ornamenta
Talema à ſua, quibus nec uti poſſet, niſi iis à Domino
Deo. ornaretur. Velut ornamento veſtieris; id eſt, per
alium ornaberis.

Quia deſerta tua, & ſolitudines tuæ,
& Terra ruinæ tu« nune anguſta e-
runt præ habitatoribus, & longe fu-
gabuntur, qui abſorbebant te. Verſ.

19.

gelus ai. Felix Eccleſia ,cujus vel deſerta germina-
Erer bunt non Lilia, ſed Angelos. Duo notan-
dqa. Primum, In ſolitudine futuram uberta-
cella tem; quòd Religio eò uberius ditanda ſit habi-
amanda. tatore, quèò longius ab habitatoribus recedet.

Oliva

Multitudine compleberis, ſi multitudinem fu-
gies, extenſura uſque ad mare, terminos tuos,
ſi anguſtiüs ſolitudinis includaris. Unus Chri-
ſtus ſocios ſibi adjunzxit ambulans juxta ma-
re; etſi non hoc circumire Urbem eſt, ſed
Deſertum; ſiquidem vix piſcatoribus nota
Galilææ httora peragrabat. Cæterùm in Con-
clavi Spiritus Sanctus Apoſtolos compluit,
In Solario oranti Petro deſtinantur unwerſæ
Gentes. Ananias Domi convenitur à Paulo.
Sylveſtrum Specus occultabat indé ad lucem
Chriſtiani Orbis eruendum. Breyiter, non Ec-
cleſia Populos adivit, ſed ſuo illos odore per-

traxit. Leva in circuitu oculos tuos, & vide, om- Zelus ani.
nes iſti congregati ſunt, venerunt tibi. Nimirùm maruun ve⸗

non

„. . r11s,
Virgo, quæ oculos non movebat, Nationes pamiiari-
permovit ad obſequium Chriſti. Videtur, dum 1as cum

non curioſiùs videt, & ad illam fit undequaque Serunrr.

.

concurſus. Sic in Canticis, curremus in odorem Zox exem.
unguentorum tuorum. Stes licèt, non ſtabunt lorum
ali, ſi vel flagres, vel fragres. Secundum, ou i

Haud deplorandæ ruinæ ſupra quas Religio Eeti ore-

conſurgit. Non quamcunque regionem Deus
aimnplificat, ſed in ruinis multiplicabuntur inco-
læ. Certè in Ægypto oppreſſi Hebræi omnem
numerum excefſerunt; ac ſi non mergerentur
flumine pueri, ſed terræ mandarentur, tan-
quam ſemina, ad focunditatem natiomis. Rui-
na Philiſthiim videbantur: ſed hæc ruina Sam-
ſonem dedit, Davidem excivit, propagavit
imperium Judæorum.

Adhuo dicent in auribus tuis, Filii
ſterilitatis tuæ, Anguſtus eſt mihi
loocus, fac ſpatium milu, ut habitem.
Verfſ. 20. .

movet ani-
marum.

In bonum & malum ſenſum inflecti poſſunt Heligig
verba Prophetæ. Filii ſterilitatis, quibus om- Fd

nis amplitudo anguſta, qui cùm Terrarum viles,
immenſitatem reliquerint, anguſtias faſti- ſemi nx
plebiles.

diunt in Cruce, quæruntque in patibulo la-

xitatem. Degeneres ſanè abortus, quorum de- Panberta:
ſudat induſtria, ut in carcere deliciæ non de- Jandte.

ſint. Verùm iſtud dilatandi ſtudium Filiorum
eſt, ſed Sterilitatis ſeu Eccleſiæ, ſeu Religio-
nis. Alter ſenſus, Fili: Nerilitatis, hoc eſt pri-
mitivæ Eccleſiæ, & Societatis, cùm ſterilis,
non fructuum ubertate, ſed heminum mume-
ro, babebatur, otium hodierni laboris de-
teſtantes, plùs ſibi petunt imponi ponderis;
ampliora cupiunt protendi ſpatia locorum,
in quibus animarum ſementem faciant. Uber-
tatis Filii dicuntur eſſe, quos obſcura quies de-
lectat, queis pro novo Orbe una domus eſt.
Hi Filii Sterilitatis ſunt, quos unius Urbis
anguſtia non capit: cumque domi quævis Cel-
lula pro Regia ſit, foris ad ſegetem ampliſſi-
ma Regna pro Anguſtis deputantur. Kave-
rius, Azevedus, & Gonzalus ſterilitatis nati
cenſentur, quorum inopia Patrimonium,
Viaticum fuit. Horum Primus vix altero Mun-
do expletus eſt, quem Evangelii ſemine im-
plevit: Alter Terrarum anguſtias immenſi-
tate Oceani commutavit, quem & victo-
rüs, & ſanguine opplevit: Tertius demum
Africæ arenas ſuo cruore exſaturavit & Re-
gia domo raptus ad deſerta Barbarorum. Hu-
jus ſterilitatis filius eſt, qui cum Alexandro

Mundi confinia dedignatur. Fœcundior ſanè

Societas cum Opera potiùs numerabat, quam

Zelus ani
marlim
veris.
Zelus ani-
marum
negleltus.

Zelue ani-
maruki.

llk

.
no
ge
ir ge
ln⸗ pu
Mn
s. eos
4
ſpn
umh
in gu
mi⸗
(at
en
Iat
ile
4
eifn gui
it
er, lal
N 1
utfic⸗ 10
mi. 9
3
4 Ien

E

.
it
Ma
1
tua
UMani. ie
Rugn
nſihn. n
u. tI
(0r.
MiGretſe n
Ninens
B r⸗
400
lms mi
un ſin .
4
Pl
nite ſüle
ſol
Drans. e

AL
lai vere ſ
uan, P

Non
Me. l

n
V
her
mi
ſl
b,
ſe

lcaz.

.
dra

Ne
No N

aſeane, Ve

nn
ſa. (I

I

Ambitio.

Kcrleſiaſti. .
corum
Avaritia

nulla Kt.

Intentio
pra vs.

idin,
Kere 1 „
Paupertas
Foret imn vi-

Iſa. 42. 18.

Zelus ani=-
marum
non ſuper-

biens.

Dei Grasiæ
tribuenda
omnia.

Talenta
cum ſpiri-
11.

Arros tes.

Vox operü.

Religioſi
Lasci vero
Zelo ani.
marum
noncarent.

WBelus ai.
Saari,
Perſecutio-
ne non
cæſſet.

—

Stromatum,

Filios. Multiplicavit gentem, ſed ſterilitas
Fihis compenſata, in ſterilitatem fruétuum
non degeneravit. In Eccleſia ex puſillo gre-
ge quot Martyres primis temporibus! nunc
verò ex innumera multitudine quot erum-
punt Perduellium & Transfugarum mon-

5†

ſtra? Nota, in Auribus dicent. Hypocriſis non
eos palàm inſanire permittit. At quot audi-
remus conquirentes delicias, quos credimus
ſpinas, & clavos aucupari, ſi aures Eccle-
ſiæ loquerentur? Quid ille frequens in Aula
quærit, niſi ut Ambitionis ſibi liceat ter-

minos prolatare? Væ, ſi Sacerdotium mer-

catura fieret; eſſentque Apoſtolorum Suc-
ceſſores, non relictis omnibus, ſed devo-
ratis, eà mente ſequuti JESUM, ut, quod
ille contempſit, ipſi invaderent. Referamus
ab Aula pedem, & eorum Religioſorum,
qui tantiſper tepuere, literas ultrè, citrôque
tranſmiſſas perlegamus ; num ampliorem iis
ad laborem campum aperiri petant, an la-
xiores ad habitandum ædes interduàm implo-
rent?

Et dices in corde tu, Quis genuit
mihi iſtos? Ego ſt ruis, & non pa-
riens, tranſmigrata, & captiva:
& iſtos quis enutrivit! Ego deſtita-
ta , & ſola: O iſii abi hic etant!
Verſ. 2 I.

An ignoras, quis tot tibi Filios pepere-
rit? Virginitas edidit. Oculorum modeſtia,
illa Parentes orbavit, ſœccundavit Eccleſiam.
Memento hanc eam Virginem eſſe, cui pau-
lô anté dictum eſt: Leva in circuitu oculos
os, & vide: omnes iſti congregati ſunt, ve-
nerunt tibi. Quæ Modeſtiam ſilentio decora-
vit, dùm in tanto accurrentium populorum
triumpho, vix tacita ſecum hiſcere audet in
corde. Et dices in corde tuo, Hos habet cla-
mores victrix Caſtimonia. Vix erumpit inter
præcordia vox, undique populorum manipulis
acclamantibus. Audiamus verba. Quis genuit
mihi iſtos *“ Ego ſterilis, & non pariens. O
demiſiio, ſolà Virgine digna! Quis non ſe
plurimum praſtitiſſe credit aut exemplo, ſi
ſilet, aut prædicatione, ſi loquitur? Hæc veròô,
ſolius Sterilitatis memor, cogitare neſcit ani-
marum ſibi converſionermn deberi. O ſterilitas
Arrogantiæ duntaxat infoecunda! Num in-
foœcunda, quia tacita? Ecquid verborum
protulit in Cruce Chriſtus, cujus ſilentium à
Latrone Confeſſionem extorſit? Non ille ſo-
lum perorat, qui loquitur; eſt & Silentio
vox, eſt & Solitudini ſermo, quo facilius
per exempla penetratur in cor. Sterilis, Tranſ-
migrata, Qaptiva, non Pariens, Deſtituta, &
ſola Virgo Filia Sion. Sed non ideò ſine popu-
lo, aut ſine Filiis. Sterilis, ſed non abſque
fœtu; non Pariens, ſed cum prole; Tranſmi-
grata, at ad ſe attrahens nationes; Captiva,
verùm cum liberis; Deſtituta, ſed turbis coro-

nata; Sola denique eſt, at non ſola. Quin eo

vel maxime fœcunda eſt, quòd ſe ſterilem
credit. Incipiamus à Sterilitate. Enimveròô qui
minoratur actu, non ſolùm percipiet Sa-

Piehtiam, ſed & cum fœnore commodabit.

Acuoſa ſæpè vita tota effunditur in pampi-
nos, nimid Foœcunditate ſylveſcens. Tranfſ-

*
Lib. XVI. 367
grata, quòd nemo Propheta acceptus in
Ppftria; quédque Soles dicantur Apoſtoh,
uno in loco molliter conquieſcant. Tertiò,
Captiwa. Audi Paulum: Ego vinétus in Domi-
no. Vel domeſticæ te ſtringant Leges, vel
compede Tyrannorum tenearis. Calcar eſt
catena Legis; quæ Joſephum, dùm ſtrinxit,
ſtimulavit ad fugam. Quartò, Et Deſtituta
& Sola ſiu portet Mens multitudinem ad Do-
minum converſura. Joannes in ſylvis, Chriſtus
in Monte: quid tu concionaturus refugis So-
litudinem? Quare admirari licet in triumpho
modeſtiam alienam à faſtu, nihil ſibi arrogan-
tem, imô ſolùm ſterilitatem incuſantem ſuam,
quam tamen Deus ſoœcunditate ornavit, ma-
gno documento eorum, qui ſtultè credunt
eum duntaxat in vinea Domini operarium di-
ci oportere, cujus & vox, & mens vagatur,
nuſquam ſibi reddita.

Haæc dicit Dominus: Ecce, levabo ad

Gentes manum meam, & ad populos

ignum meum. Et afferent Fi-

—

Eph. 4. I.

Zelus ant.
marum ſibi
vacet.

Talenta
cii ſpiritus.

lios tuos in ulnis, & Filias tuas ſa-

P-r humeros portabunt. Verſ. 22.

Quam citô accurrunt populi, cùm non vo-
ce evocantur, ſed manu. Vix extollit dexte-
ram, & nemo non ſupponit ſe ponderi. No-
ta; Filii in ulnis; ſuper humeros Filiæ: qued
gravius premant Paſtores imperfecti, quam
perfecti; unde his pares Manus, illis im
res Humeri. Niſi fortè quis dicat, rejectas
in dorſum Filias, ne paterent viſui, & fo-
rent oneri. Honeſtiùs ab oculis removentur
Virgines, quas ſi moderari contingat, pateat,
à Paſtore ferri, non appeti. Quid impertfe-
ctum animal mendicatis rationibus colora-
mus? Filiæ vix Humeris ſuſtinentur, quòèd
graviſſima pondera Foœminæz ſint; quibus
fructu non pari innumeri aliquando Sacerdo-
tes occupantur. Quia tamen hic exprimitur
Felicitas Eccleſiæ, ideò ſequitur Iſaias. Et e-
runt Reges nutritii tui, & Reginæ nutrices tucæ:
vultu in terram demiſſo adorabunt te, & bul-
verem pedum tuorum lingent. Et ſcies guia ego
Dominns, ſuper quo non confundentur, qui ex-
pectant eum. En quo lacle nutriatur Eccle-
ſia! An ignobilis habeatur Evangelica Religio,
quam Regio lacte Deus ſaginabit? Verùm
cur nutrices, & nutritii regii conſtituantur
à Domino, & non magis Paſtores Eccleſiæ,
& Religionis Reges ſint? Docemur Sun-
plicitatem infantis regio fovendam pectore,
non antiquam politicorum Verſutiam. Nutrix
Regia eſt Religioſorum, Innocentiam Puero
rum paſcit, Prudentiam Senum irridet. Qua-
re malè ſani ii ſunt, qui promereri ſe ſperant
Regium lac, ſi conſiliis Pprivatis immiſceantur,
ſi bellorum cauſas diſquirant, ſi futuros even-
tus prænuntient, ſi Rempublicam ignari re-

O8

Eox ope⸗
rum.

Sieperioris
e. xembla.

Super ioris
onus.

Familiavi-
tas dum
mulieri-
bus.

I(a. 49.23.

colant
Simplici-
tatem.

Religioſus
in Aula
non ſe in⸗
erat in
curas Re-

rum adminiſtrent. Falleris, non Paſtores, gni.

ſed nutritios noſtros voluit Reges eſſe ſupre-
nais Tutor: merité autem ab ubere abdica-
buntur, quicumque ſupra Religioſam infan-
tiam ſapient. Niſi efficiamim ſicuti parvulus,
non Nutritios in Aula experienini ſed Contem-
ptores. Siquidem Politicorum Prudentia Ser-
pemi confertur. Serpens verò non admovetur
regiis uberibus, miſi fortè expiraturæ Cleo-
patræ. Porrò Eultu in terram demiſſo adorabiant
Hh 4 te.

Familiari-
tas cim
Saculari-
bus Sermo:

adiatur.

Politicam
cer iot

Religioſt.

368 —

tg. Ad literam, reverentis animi ſignum. M

Mortis . .
memeria raliter : demiſlo humi vultu adorabunt teß;
Fezatio. quòd Reges tunc ſolùm honore affecturi ſi
nem ſerit, 221. . . ſſ.
& uttem Apoſtolicos viros, cùm terram ſe eſſe, de-

