Doceat ipſe nos non aſpicere Iniquitatem in ſunt. Effundite, inquit, coram illo corda ve- Spes bra- c do
corde, ſi cupimus non experiri ærumnas ejus ſtra omnis congregatio populi. Nota opulentiam a11. lei⸗ uc
in re. Domini: Effundi poſſunt coram Deo Cordis Aala d⸗e- r
cupiditates omnes, & explebuntur. Quid ſerenda. N rd
„ . Cordi ſat eſt? Et tamen coram Deo ſi de- dervire en
ſideria cupientis Cordis effundantur univerſa, Deofiliz. i
futurum ſki er

Un

Spesgeeu- fiturum eſt, ut ſaturentur. In Aula verò ne
lariuf quidem ex parte Minimæ CQupiditati fieri po-
vana: teſt ſatis. Porrò hæc deſideria effundenda ſunt
coram illo. O Libertatem Servitutis Dei!

Eledio Deo aperimus deſideria noſtra, nec neceſſe
Status. habemus Qonſervo ſervire, quemadmodùm

Rexre- uſuvenire vidimus in domibus Imperantium,
Leuut: ubi Sejanos colere debes, ſi quid à Cæſare
improti impetrare cupis. Grave hoc certè in regiis ve-
franandi. Ctigal, non poſſe Ingenuos Principi gratos eſ-
ſe, niſi ſerviant Servo. Prætereà omnis con-
gregatio populi ſi Cor effundat, implebitur
Optatis. Quid in Mundo? Unus aut alter eve-
hitur depreſſione cæterorum. Ut unus ſplen-
deat Sol, Aſtrorum fulgor omnium denigra-
tur. Non fecit Alexandrum Fortuna Domi-
num, quin Perſas, Indéſque Regno privarit.
Unius auctum eſt Imperium plurimarum diſ-
pendio Regionum. Quot enim tunc ſine Reg-
no Principes, quot ſine Rege fuere Provin-
ciæ, ne Regnum deeſſet Adoleſcenti? Omnes
quidem currunt, ſed unus accipit bravium,
nec ſanè velocior, ſed gratior. Curritur enim
non rarò alienis brachiis in ſtadio Dignitatum,

heſtil non propriis pedibus. Nimirùm ſimulacrum
nlnſ Felicitatis transferri poteſt, ad ubertatem ſe-
hruin ri non poteſt. Sciſſa eſt Roboami chlamys,
nnul cùm ex uno duo facti ſunt Reges in Palæſti-
n uth na. Aliam ſi fluvio regionem irriges, arebit
emuliun alia. Pergamus, hominumque cominus inſa-
in lili⸗ niam contemplemur. Mendaces, inquit, Filii
Dinkg hominum in ſtateris, ut decipiant de vanitate.
Et Vanitas venditur, nec ſine dolo venditur.
1Dinn Uſque adeò excrevit in Mundo inopia;, ut ip-
ſam quoque diſtrahere cogamus Vanitatem
cum Mendacio. Quæ Opum menſura, ſi ſta-
ſinn han tera Vanitatis doli expers non eſt? Aut ſecuri

ememus Gemimas, ſi dolus latet in Fumo? Filii
hominum uſquequò gravi corde? Vanitas in
Vanitate eſt: Vanitas vanitatum emptio eſt Va-
nitatis ſine Veritate. O nundinæ ridendæ, m

. M Iurn
n gonm 5
ANitut N

la, dn
unen erl carò conſtarent!
nobilenden
uuike Qui non bajulat Crucem ſuam, & ve-
6 nele nit poſt me, non poteſt meus eſſe Diſ-
wormu. HM tibaihs. Luc.
Enwul4 Pass uc. 14. 27.

it, ung

l Nun, Jetum Bajulat. Quid eſt, bajulat? Summo riſu
le lr Chrigi onus levare & ferre. Quo modo verò, Do-
l⸗ “ ſuavt. mine, bajulabimus Crucem, ſi adeò eam læ-
schein, vigaſti,; ut Tu quoque dixeris levem eſſe?
Servive Onus meum leve, & jugum ſuave. Domini
Deo felix. Crux pergravis eſt, clavis, dumis, ſanguiné-
egnt superior que referta. Ea verò, quam nobis impoſuit,
Core rand plumea planè eſt, ſine Cruce Crux, nec cla-
Eteſnun. Zat. e vis „nec dumis inhorreſcens. Quin levem quo-
oninm, Superior que hanc Crucem non ſoli ferimus: nec invi-

e ſerein to auxiliatore ſublevamur. Chriſto quidem
i ö r. Simon Cyrenenſis adjumento fuit, Chriſtus
veròô nobis. Utque intelligas magnum interce-
dere diſerimen inter noſtram, Dominique Cru-
cem: non dixit, Qui non bajulat Crucem

deigr , Meam, ſed, Suam. Nobis enim perlevem,
A r,, ſibi prægravem Crucem adaptavit. Erravi.
u M , Matth. Crux noſtra gravior Cruce Domiri eſt. Ideò,
nine 41 1I. 29. cùm de ſua loqueretur „dixit, Tollite Jugum
mn ilcl Luc. 14. Wenm . Cùm de noſtra præceptum dafet,
Nen ebe, 27. ait, Qui non bajulat Crucem Sam. Bajulare
Dol, Mortif- verò eſt geſtantis non abſque conatu: tollere
e . GC ee autem, leviſſimorum onerum verbum eſt. Por-
nn ſe tenfe „. 10 id experientia cum doceat, non eft, quòd
tan Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum „Lib. XV.

255
rationibus confirmemus. Addo in Noſtris Cru- Religienis
cibus ulum Dominum verbo Bajulandi, in felicitar.
Sua verò Tollendi: quòd Noſtram, ſi in Sæ- Mortif-
culo ſumus, quamdiùè vivimus, ferfe debe- catio im-
mus: In Dominhi verò Cruce niſus omnis eſt mort hea-
in elevatione. Si ſemel eam leves, levem ſem- 0; legui-
per experieris. Tollatur Crux, & tollitur “.
Crux: Onus eſt formidanti, non ferenti, ſo- Mortiſi-
liſque in initis aſperum jugum apparet, cui est-.
ut aſfſueveris, ſuaviſſimum, leviſſimumque & smanda.
facies ,& ſenties. Crux ſæcularium non afida, aore⸗.
ſed florens eſt, ideôque quotidiè creſcet. Ari- diam.
da Crux Chriſti eſt, ac proindé temporis be- Zjugam
neficio diſſolvetur. Manus Sponſæ plenæ Myr- Chrißti
rhâ, ſed fluente. Quòô plùs myrrham ſtrinze- eui ſt
ris, ed illa uberias per digitos defluet. Væ!““ve.
pertimeſcentibus Myrrham. Quò eam largiùs
manu continueris, eò illam continebis diutur-
niüs. Effluit, ſi ſtringatur. Qui legit, intelli-
gat. Mortificatio hoſtes inſequitur ſuos, ama-
tores fugit. Nimirùm fida Chriſti Diſcipula
inimicos diligit, perſequentibus ſe occurrit;
ſequitur inſequentes.

Signatum eſt ſupet nos lumen vultus tui,
Domine: dediſti lætitiam in corde meo.
Plalm. 4. 7.
Nummus is tandem expenditur in plateis, Letitia
urbéque Hieruſalem, qui Lætitiàâ ſignatus eſt. Lrne⸗
Lumen Aurum eſt, imago verò Gaudium. s,
Alterutrum deſit, non emitur Regnum. En
emptorem: Lætabor ego ſuper eloquia tua. E- Pl. 1I8.
loquium quidem Lumen; Præceéptum Domini t6et-.
lucidum illuminans oculos ſed Lumen iſtud Pi. 18. 2.
ſine Lætitia Aurum eſſe poteſt, Nummus eſ-
ſe non poteſt. Ideò David canit; Lætabor ſu-
per eloquia tua. Ac ſi diceret, Signabo Lu-
cem Verbi imagine Gaudii. Bona Lux, ſed
pretioſa Lætitia: illa fulget, iſta valet. Hinc Matth.
eſt, quòd qui invenit homo theſaurum in 13.
agro, ni fallor, præ gaudio vadit & emit il-
lum. Ideò Paulus ad Lætitiam cohortabatur
dicens: Gaudete in Domino ſemper. Et qui-
dem neceſſariam adeò Lætitiæ imaginem cen- Phil.4 4.
ſuit, ut Modeſtiam ipſam eſſe juſſerit ala- v. ala⸗
crem. Quid Gaudio æquè adverſari videtur ac rite,. 6
Modeſtia? Hæc enim vocem ſepelit, oculos Iyre ve-
claudit, grefſſum premit, manus deponit, 7m.
comam tondet, veſtem obnubit ac vultum;
& nihilo minuùs ne ab ea quidem abeſſe Læ-
titiam Paulus fuſtinet. Quin veritus, ne Au-
rum ipſum ſignandum mins placeret ſine ima-
gine, priùs imaginem præbet, quàm metal-
lum. Iterum, inquit, Gaudete: Modeſtia ve- Ibidem.
ſtra nota ſit omnibus hominibus. Quaſi dicat,
Scio, Fratres, ſignum non anteire materiem,
aurum Imagini præire: hoc tunditur, ut illa
ſculpatur. Lætitiæ tamen tanta neceſſitas in
nummis Dei, ut eam vobis ſuaſerim ante vir-
tutum aurum, veritus minoris valituram Mo-
deſtiam, ſi mœreret. Hinc tympani, organa;
& citharæ tam frequenter in Pfalmis.

In terra deſerta, invia. Pſal. 62. 3. Regular

. Obſer-
Ubi omnis via eſt, nulla eſt via. Specta Tantid.

. . Zelus
hortum: ejus pulchritudo anguſtiæ ſunt. Ex utang.

ea enim parte venuſtus eſt, quam conſitæ hinc rum, ſed
indé plantæ in angufſtias contrahunt. Ergo eum Obe-
Spon- dientia.

T 2

256
Sponſi quoque hortus, id eſt Religioſa domus
pulchra non eſt, ſi non in vias ar Catur ſeve-
ritate legum. Et quidem hinc & hinc ſepien-
da planities eſt, ut via paretur ad delicias ocu-
lorum, & æſtůs ludibrium. Non ſufficit, ſi
alterum duntaxat viæ latus inumbres. Sic Jo-
annes paraturus fertur viam Domini, quòd Le-
gi icriptæ Evangelicam quodammodò addide-
rit Legem, cujus ipſe Anteſignanus in voce
& lavacro Pœnitentiæ futurus erat; Ut pro-
indè ex eo tempore diffringi cœperint fores
Coœlorum, regiâque illa Eternitatis ac Lucis
pati cosperit violentiam. Nimirùm ſtratàâ jam
viâ duplici Lege ad Cœlum, facilè concuti
cœpit. In Lege Homicidium, inquit Hiero-
nymus, in Evangelio Ira damnatur. In Lege
Adulterium, in Evangelio Concupiſcentia pu-
nitur. En viam completam. Hinc manuum,
hinc cordis floret Innocentia: indè viret ocu-
li, illinc animi nitet Pudicitia. Ideôque me-
ritò vim patitur regnum, quia viam ſtravit ex
exilio. Via arcta jam patet, jam ſine via non
ſumus, qui muro florido utriuſque Legis mu-
nimur. At ante Evangelium propemodùm ſine
via erant. Audi. In terra deſerta, invia &
inaquoſa, ait Propheta, ſic in ſancéto apparui
tibi. Poſteà paſſim curabantur languidi in Via;»
ſternebantur in itinere rami, ſecus viam cœ-
cis oculorum lumen reddebatur. Porrò horto-
rum viæ oculorum explent libidinem, ſi non
à latere modoe, verùm & in fornice ramis
arbuſculorum obumbrantur. Virtus enim illa
tandem maxima putanda, quæ non Cœlum
ſpectat, nec Præmium cogitat;, verùm ſtipen-
du loco, ducit Domino placuiſſe Gratum Coœ-
lorum ſpectaculum; ſed gratius eſt ſubduci
Cœlum, ſi aſtris ramorum umbra ſuccedit,
quæ nihil ſpectet, & Deum cogitet.

In Cap.
XI.
Matth.

Intentio
reé&«.

Nibil
preter
Deum.

Junior fui; etenim ſenui. Pſal. 36. 26.
Tepiditat. Utinam non Seneſceremus, qui aliquando
Juvenes fuimus. Quòd ſi aliquis non conſe-
nuit, Uhi illa compunbtio, inquit 8. Ephrem,
rio omni- lIacrymarum plena! Ubi cœleſte deſiderium, &
buss neceſ - oz, Em oſ,, h, e, ,„, 7
Fris. non, Lem ata modeſtia * ubi gac ad Coœlum ſa-
Tepidites Rollit humilitas? ubi ſilentium plenum intus ora-
poſt fer- tionibus * ubi oculorum cuſtodia cogitationes pur-
Vorem.

Renova

areakt tiones parit. Et ſanè Oculus ut Tellus, con-
Pygorit. ſtrictus concipit, nec aperitur, cùm parit,
conceptum T'elluris æmulatus, & partum
Bombycis repræſentans. Clauſus ſericum ege-
rit Vermis; Pudicitiam verò, quæ non pa-
rit, parit Oculus demiſſis palpebris. Nimirum
unus hominis Oculus tenebras parit, dùm lu-
cem, reſeratis obicibus, concipit; conceptis
tenebris, lucidas cogitationes gignit; quas in
lucem edit, cùm in lucem non exit, tamdiù
victuras, quamdiù in Sepulchro clauſæ mora-
buntur. Verùm redeamus ad Senium. Senui-
mus. Non eſt, quòd deſperes. Eà lege Ado-
leicimus, ut Senefcamus. Mihi quidem ità agi
cum Religioſis, viriſque Juſtis puto, ac eve-
nire videmus in floribus Pomorum aureorum.
Filiorvum Albicat Flos candidiſſimus latè fundens odo-

educatio. rem; verum brevi caducis viduatus floribus
Laafi re- adole ſcit in fructum ex albo viridis, & odore
eipiendi. deſtitutus florum, nec fructuum ſapore cumu-

Socierari; latus. Flavus ſapit in ſenio, odorus in infantia
Scholaſti- Candicat, nec odorus, nec ſapidus in puber-
tate vireſcit. Non diſſimili ratione, qui florui-

ans * Alia verſio habet, Quæ puras cogita-

Oliva

n
Tyrones, & Viri paſcemus, deſipimus inter- Pater-ſa- “
dum Adoleſcentes. Odor in Tyrocinio fundi- wilim. * tis
tur, flaveſcit in Domibus. Seniorum medul- m ſee
lis opulentus, veréque aureus cortex, languet tuerel
tantiſper in Collegis, tum oculorum mode- ptet
ſtia, tum cordis ardor. Idem putato de Ju- e1 e lel
ſtis non Cœnobitis. Olet Pudor in Palæſtris, te iſei
lucebit Prudentia in Senatu, ſqualet in Thea- et in

tris Pubertas. Non eſt, quòd ſpernas non ado- niur. laas
leſcentem in Adoleſcentia Pietatem. Erit, qui 1 le
aliquando fuit, Juſtus. Flos, antequàm eru- en
diatur in fruéctum, deſipit nec odorus, nec ſa- ue net
pidus. Auguſtinus non malus Puer, Senex 5 Tun
ſanctus, Adoleſcens non ſanctus. Lædit ſpe- mr illt
ctantem meridianus Sol, quem & naſcentem „ i

ſine noxa ſpectavimus, & abeuntem lti de- 4 r
ducemus. Spirat Boreas placidus in cumis, fu- nri
rit cùm adoleſcit, moriturus tranquillus. Ver- s: 5 4
bo, Renovabitur juventus ut Aquila poſt ſe- Ve
nectutem, erimuſque ſancti, ſi fuimus Mode- vunn
ſtià ſingulares. ſnt
oculis p
. . ludes
Erit fons patens domui David in ablu- ct ut
tionem Peccatorum. Zacch. 13. I. Ouum h
(bus G
Fons, ſed patens: ut nec deſit induſtria Dei Miß. un
hauriendo, nec Aquæ deficiant Raurientem. ricordis. te unn
Quamquàm fluvius magis, quaàm fons, mihi zeri⸗
videtur ſcelerum ablutio, cùm puerulos quo- ennena⸗
que Baptiſmus abluat, non haurientes Aquam, prny iubis
ſed Lacrymas emittentes. Erravi, fons eſt, Lapfß re- eil,4
qui facinorum diluit maculas: non enim ex- tpiendi. 1) tin l
pectare tamdiù potuit, donec in flumen con- Baptiſ- ent,
creſceret: verùm in ortu ſui nobis natalem mus. Cnntcun
diem optat, vixque natus parit, erumpens e Aqus Nohlit:
cautibus, ut irrumpamus in aſtra. Felix A- Iaus. ianmn
qua, quæ necdùm nata gignit, in fuis cunis Miierie
Parens, Fidelium Nutrix, dum pendet ab lalicf. l
uberibus Montium. Fons non fluvius peccata ilmo.
abluit, tum ut puriùs lavet, tum ut citius Bati, g
abluamur. Non curat, quàm tumeat undis;, emn. 8
dummodè in nobis ſcelus detumeſcat. Cœlum n camant,
verò, id eſt, Samain, ex Aquis ſortitur vo- nirahili
cabulum. Mira res. In Cœlo ſidera, in Cœlo luen.
Luna, Sol in Cœlo: & iis ſpretis, Colum Dei omm
ab Aquis vocabulum mutuatur, quæ non in Peint,
Cœlo, ſed ſupra Cœlos ſunt, malens ab ad- tutn iti
venis commodare nomen, quàm ſine Aquis Daride
nominari. Nimirùm debuit ab Aquis nomen ſlem ce
accipere, à quibus accepturum erat & Cives. n lege
Et ſanè quid miramur in Cœlo nomen ab Laerymé, iun,
Aquis, quando & in Cœlorum incolie Bea- De Bep- 3 (um ma
tiſſimis, inque ea Beatitatis urbe Gaudium 8& o liugetur;
Exultatio in Aquis eſt? Videas in ea quidem lnan, e
aureas plateas, gemmeos muros, é margari- illin ,
tis fores pretioſas. At non apparatus Gemma- ine, 0
rum tantus, ſed Fluminis impetus lætificat ulahs r⸗
Civitatem Dei. Et quanquàm Glorioſa dicta eimegni
ſint de Sion, Lætitiam mihilo minus illa non us, ſed
& Margaritis, ſed & flumine haurit. Enimve- Ulet re
r10 non poſſunt non lætari Beati, recrearique Pellceret:
quam maximè aſpectu Fluminis, qui recordan- I Dpien
tur Aquarum beneficio magnâ ſui parte in Dei Montum
Filios ſe adſcitos, cæteroſque mortalium ea- Dunt ex dl
rundem ope in Beatorum ſortem adlectum Ktinter
iri. Meminiſſe delectat Baptiſmi, dùm Flu- ſhentor,
men intuentur, indéque Lætitiam hauriunt;, u, 1
undè olim hauſere Vitam. Omnes quotquot Cennnch
poſt Chriſtum Beati ſunt, in Aquis renati ſunt. i de letgenc⸗
Piſciculi ſecundum JnsM Chriſtiani ſunt: 11 Baptil- e, in
Tertulliano credimus, in Undis naſcimur; mo. Dus unge

non E,

non aliter victuri, niſi permaneamus in eis.
Troeinii Audeo dicere, aliquâ carituros Beatos felicita-
ſimperre tis particulàâ, niſi in ipſa Beatitatis ſede ſuæ
cordemit Regenerationis cunas in Aquarum aſpectu con-
Dro ve- tuerentur. Hinc forté Dominus ſervorum vo-
rus. luptati blanditurus Mare vitreum ſtatuit pro-
Apoc. 4 pe ſedem Agni, ut ſtipendium ſervitutis Bap-
tiſmi foret imago. Et in conlpetctu Sedis tan-
qudm Mare vitreum ſimile Cryftallo. Cujus ut
diſcas ſpectaculum quàm jucundiſſimum acci-
difle Beatis, plena oculis ibi Animalia Sacra
Ibidem. pinguntur. Et in circuitu Jedis quatuor Ani-
Aquari malia plena oculis ante & retr'. Videlicèt, pa-
Paw & rim erat, ſi gemino lumine Maris undas ſpe-
meene- cCtaſſent: propemodùm corpus in oculos totum
abiit, ut non ſola frons tanto ſpectaculo læta-
Fideilau, retur. Et non ſuffecit pectus omne in oculos
& benef patuiſſe, ni humero ſua quoque ineſſent lumi-
n, na. Antè & retrô, inquit: Ne Maris frauda-
rentur afpectu vel cùm Agno adſtarent. Ego
ſanè Animalia ſancta linguis potius, quàm
oculis plena exiſtimaſſem, quò diuturnias Dei
it. laudes celebrarent. Verùm Maris aſpectus vi-
cit, ut ita dicam, Agni præconia; & quan-
1 quam nunquam vacet beatorum lingua à vo-
cibus Gaudii, triumphat tamen Gaudium in
numeroſa Oculorum propagine, quæ, ſi Ma-
re cum Deo ſpectat, Beata eſt. Quin, ſi
Joanni credimus, ſupra Mare ſtabant, qui
citharas ténebant, Deique triumphos canoris
Apoc. 15. Vocibus evulgabant. Nantes ſupra Mare vi-
2. treum, habentes citharas Dei. Et ne fortè Bap-
Tbid. 3. tiſmi oblitos eos crederes: Et cantantes, in-
quit, Canticum Moyſi ſervi Dei. Quod planè
Canticum Baptiſmo, ſi Hieronymo credimus,
proluſit: Sic enim ſcribit ipſe ad Oceanum:
Pharao cum omni exercitu ſuo, volens populum
Pei exire de ägypto, in typo Baptilmatis ſuffo-
catur. Idem habet Tertullianus Lib. de Bap-
tiſmo. Imò vix mirantur vehementiuùs aliquid
Beati, quam erectum in Baptiſmate Dæmo-
nem. Sic enim ſtantes ſupra Mare vitreum
clamant, abſoluto Cantico Moy ſis: Magna &
mirabilia ſunt opera tua, Domine Deus omni-
Lotens. Neque verò mirandum eſt, ſi Beati
Dei omnipotentiam in Baptiſmo maximè ſtu-
peant, quando à Divino Spiritu per Prophe-
tam ità docentur. Cecinimus non ſemel cum
Davide Dei laudes iis vocibus, quibus Hieru-

G6.
Propoſita
retinen-
da.

Tbidem.

isſinut⸗
ſcen,10l
, lein

Nun Ir ſalem coœleſtis provocatur ad præcoOnia Dei,
4iin Pfſal. 1r447. & Regis ſui. Lauda Hieruſalem, inquit, Do-
nea 1. minum, lauda Deum um, Nion. Benè. At
o ne quam magnitudinem proponis Dei tui, ut di-
n akr; Abid, 5, laudetur:? Quam? Audi: Qui dat nivem ſicut
Ctet lanam, nebulam ſicut cinerem ſpargit. Mittit cry-

en Kallum ſuam ſicut buccellas. Breviter, Solis,
Lunæ, Operumque cæterorum oblitus Prophe-
ta ſolas prædicat aquas, nives, & glaciem, cum
Dei magnitudinem, non dico rudibus Mortali-
bus, ſed oculatiſſimis Spiritibus prædicat. Di-
xiſſet profectò alius, ut Beatos in Dei laudes
pelliceret; Laudate Deum, cujus libratur Tel-
lus Sapientià, cujus Nutu Aurum in viſceribus
Montium concreſcit, cujus Voce Flores erum-
punt ex humo, micant & Coœlo Stellæ, ful-
get inter Aſtra Sol. Verùm Propheta, nobis
ſapientior, Domini magmitudinem miratur in
Aquis, quibus prævidet tangendum corpus,
& emundandum cor, abluendam mentem, &
aſpergendam cutem. Quæ eſt tanta virtus
Aquæ, inquit mirabundus Auguſtinus, ut cor-
pus tangat, & cor abluat? Magna Solis vis,
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XV.

25
quæ lutum vertit in argentum: ſed Aquæ vir=
tus præſtantior, cujus attacta Arboôr emortua
revireſcit, cujus aſpergine Filius Iræ Dei Fi-
lius, Hæres Regni, Coeli Princeps declara-
tur. Quaſi dicat: Quid mihi cum auro, qui
Aquis purgor? Quod auri pretium, ſi liber-
tatem debeo Undis? Quin & Aurum ipſum
urbis beatæ minùs beatis placeret, ni Aquas

colore referret. Audi: Ioſa verd Civitas Au- Apoc. 31
um mu mile vitro mundo. Rursum: ⁸.
rum mundum, ſim tbid. are

& Plateæ civitatis Aumum mundum, tanqudm
vitrum pellucidum. Placet vel in Auro Aqua-
rum Nitor: & foret ſine pretio medulla ipſa
metallorum, ſi non luceret in eo imago quæ-
dam & veludl forma Baptiſimi. Lege Apoca-
lypſim Joannis, ſi cupis Aquæ privilegia de-
prehendere. Mitto reliqua, unum duntaxat
Ppræterire non audeo. Et oftendit mihi, inquit; Ibid:aae
Fluvium Aquæ vivæ, ſplendidum tanquàm cry- 1.
ſtallum, procedentem de Sede Dei & Agni. Au-
din? In Throno Dei Sceptrum non lego, ſed
cerno Flumen. Nimirùm regnavit ab Aquis
Deus. Omnes enim Oves aſcenderunt de lava-
cro, quorum Paſtor eſt Agnus. Non deſunt in
ſolio Aquæ, ut intelligas, per Aquas Domini
imperium propagari. Quot in Flumine guttæ;
tot milites Dei. Undarum exercitu Deus re-
bellantem olim Mandum debellavit. Vox Do- P. 28. 3
mini uper Aquas, Deus Majeſtatis intonuit. Ma-
jeſtatis Deus eſt, ſed ſuper Aquas. Ibi regnat;
undè naſcimur. Ut proptereà crediderim ,
Cœli ſupellectilem plane omnem Solis dunta-
Xxat Aquis continendis opportunè paratam.
Hinc factum eſt, ut odoramenta ipſa Oratio-
num iis exciperentur vaſis, quibus Aqua ſo-
let propinari. Phialas, inquit, aureas, plenas Apoc. g;
odoramentorum, qetæ unt Orationes Janétorum. 8.
Oblatæ ſunt Sanctorum Orationes; quæ ut
exciperentur, odorum vala undique conquiſi-
ta, ſed ſolæ repertæ Phialæ ſunt; quòd B ati
odorum incurioſi, ſolis Aquis vaſa adaptave-
rint. Quare infundi debuere alienis vaſis odo-
res, ut plùs placerent, dum in Aquarum Phia-
lis ſpectarentur. Im. ò ipſæ Dei Iræ, quæ Deus
ſunt, caruere vaſe, ſüntque ab Aquis Phialas
mutuatæ, quô deferri poſſent in Terras. De- Apoc.I5a
dit ſeptem Angelis ſeptem Phialas aureas plenas 7.
Iracundiæ Dei viventis. Quid ſi vox Verbi ſo-
la ſit Unda? Audi: Et Vox illius tanquàm vox Apoc. 15
Aduarum multarum. Quid Verbo voce cha- 15.
rius eſſe poteſt? Aquam proindeè cæteris ante-
ſtare rebus neceſſe eſt, quam ſuam eſſe voluit
vocem Verbum Patris. Stellas quidem porta-
vit, fed in dextera: flanunæ placuere, ſed in
oculis; aurum prætulit in mammis. Solæ Aquæ
in Oreé, quæ vocis munere defunguntur. Mel
quidem & Lac ſub lingua ejus: ied Linguæ
ejus vox non Mel, ſed Aqua eſt. Ut proptereà
non mirer, ſi vox Domini ſuper Aquas, cum
vox Chriſti ſit Aquæ. Et ne forte cenſeres
negatum id Baptiſmo, quod datum Aquis ne-
gare non poſſumus, meminiſſe velim te Jor-
danis, ubi diluto JESU, Vox Patris audita eſt.
Uſque adeò vox Dei Aquæ Baptiſmi ſunt, ut,
in dedicatione Baptiſmi, Pater ipſe Verbum
quodammodèò videatur, uti Verbum factum eſt
Caro. Nec Verbi duntaxat vox Aqua putan-
da: vernacula Coœli lingua eſt. Et audivi vocem
de cœlo, ait Joannes. Attendamus „quænam vox Lacryma-
iſta ſit. Fortè vox Lucis erit, ut quemadmo-
dum Coœli enarrant gloriam Dei, ita Dei Au-
lici iplendido eloquio laudes ejus enarrent. Fal-
3 leris.

Ad

7 .
leris. Aqua Luci antefertur. Tamquàm vocem,
inquit, Aquarum multarum. Nam, Hierony-

Ocean. mi teſtimonio, Aquæ, quæ ſuper cœlos ſunt,

epiſt.

in Dei laudes ſegregantur: quòd Aquarum
concentibus oblectetur Verbum, cujus Aqua
Vox eſt. Verùm Tempus eſt, ut revertamur
in Terras, & Baptiſini typum propius con-
templemur. In Eremo, per quam IIfraél tra-
ducebatur ad Terram lactis pariter ac mellis,
tot penè Sacramenta, quot geſtæ res. Omnia
in figura contingebant illis. In qua Petra exti-
tit, quæ ſi Paulo credimus, Chriſtus erat.

1. Cor. o. Petra autem erat Chriſtus. Cujus ut arcana pan-

†⸗

dantur, ſciendum eſt, potu pariter ac cibo ad
Fidei experimentum turbam illam deſtitutam.
Utroque carentibus Deus utrumque præbuit.
Pro Eſca Manna, in Potum Unda. Alterum
Coœlum, alterum præbere debebat Lapis; ne
ſcilicèt blanditiis Dei, Populique deliciis, aut
Cœlum defuiſſe videretur, aut Terra. Quid
verò Cœlum, quid Terra pararet? Planè ſuo
more Potus expectandus erat & Cœlo, & Ter-
ra Cibus. Præſertim cùm Petra illa Hebræo-
rum epulis deſtinata non tam Petra eſſet,
quàm Chriſtus, Terræ, Cœlique Dominus.
Addo, in Euchariſtiæ typum, Manna præſti-
tum Ifraeli. Quid igitur opportunius, quàm
ut Chriſti Corporis typus è& typo Chriſti ori-
retur, defluente & Cœlo Aquâ, cujus extare
fontes videmus in Corlo? Verùm Petra, in-
verſo ordine, Manna, quamvis ſplendidius
ferculum, Coœlo reliquit, Aquas fundere con-
tenta. Nimirùm ſupra Mannæ delicias Sacra-
mentum Baptiſmi Dominus adamavit: maluit-
que luſtrales Aquas ex ſe dare, quaàm San-
guinis ſui imaginem edere. Et Manna quidem
Euchariſtiam præſignavit. Verùm tanti Sacra-
menti non illud materies eſt. Panis non Man-
na conſecratur. Verum, quæ fluxit & Petra,
Unda, illa nos lavat. Adeo ſupra Manna A-
quam nobilitatam fatemur, tum quòd è Chri-
ſti manaverit typo, tum quèd non figura mo-
doô Sacramenti fuerit, verum quòd Sacramen-
tum ſit ipſa facta Baptiſim. Mirari deſino tam
familiare commercium Chriſti cum Aquis.
Nunquàm ſine Aquis Cbriſtus, ſcribit Tertul-
dianus. Et Hieronymus auſpicatum eum notat
Prodigia ab Aquis, quæ in Aquis complevit.
Nuptias & Crucem habemus hujus rei teſtes
locupletiſſimos. Ibi ex Aqua Vinum, hic A-
quam & Vulnere demiramur. Quam ſæpè
transfretat! quaàm frequenter navigat! quoties
ſupra Mare graditur! ſecus Mare invenitur,
juxta Mare invenit Apoſiolos, indè evange-
lizat, ibi apparet. Adeò ne poſt Reſurrectio-
nis quidem triumphum valuit Baptiſmi ſuavi-
tatem obliviſci. Laſlatur prope Sichar: ve-
rum;, neglectis cibis, quæ ab Apoſtolis præ-
bebantur, Aquas ſitivit, & ut Tertullianus
ait, apud puteum vires reſumit: malens à Mu-
liere ipſum averſante Aquam emendicare,
quàm à Diſcipulis diligentibus dapes accipere.
Uſque adeò in Aqua maximè complacebat. Huc

3. David. facit Davidis ſitis illa Prophetica, Undæque

profuſus Domino liquor. Nimirùm Propheta,
ut Chriſtum exprimeret, cujus in ſe imag
nem cognoſcebat, ſitiit: & quia delectari A-
quâà Chriſtum præſciebat, libavit eam Domi-
no, ac ſi diceret, Sacrificium Deo Spiritus
contribulatus, ſed Aquæ pateram non deſpi-
cies, qui Aquæ frigidæ calicem regno pronun-

gi-

S8. Petrus., tiabis compenſandum. Errat Petrus in Monte

Thabor, in Mari errat: hic Fides labitur,
ibi Zelus deſipit. Neſcit quid dicat moliendo
tabernacula, quid faciat neſcit penè fluctibus
merſus. Utrobique claudicat ſeu Zelo, ſeu Fi-
de. Et quidem leviùs labaſſe videtur, cum in
quore timuit, quàm cùm populorum obli-
tus in Monte tabernacula figit. Tamen Domi-
nus Tabernacula architectantem ne monet qui-
dem, labantem in Aquis acriter reprehendit.
Modicæ fidei arguitur is, cujus Fides non de-
ficiet, & penè fluctibus obrutus Domini voce
conterretur. Undè tam inſolens Domino ſeve-
ritas, undè tanta corrigendi auſteritas? Puto,
quia in Aquis peccavit; quia trepidavit, ubi
non erat timor. Nimirùm ægrè tulit Dominus,
ibi Petri fidem vacillaſſe, ubi ipſe cunas Fidei
& Baptiſmi conſtituerat: ſuumque velut
Templum violatum timore illo degeneri in-
dignatus, Diſcipulum licèt peccantem leviter,
graviter increpavit. Quaſi dicat Dominus:
Timeat in Aquis exitium, ſed Pharao, non
Petrus: metuat in Fluétibus naufragium, ſed
Ethnicus, non Fidelis. Non moritur Chriſtia-

nus in Aquis, qui inter Aquas renaſcitur. Fru-

ſtrà times mergi, ubi emergis à uperſtitione
Scribarum. Domini eſt Eccleſia, quia ipſe ſu-
bper Maria fundavit eam: quam Navim eſſe
ſtatuit, ut non abeſſet ab Aquis. Cave, ne tre-
pides, ubi ſalus latet. Peccaſſes levius, ſi ti-
tubaſſes in Petra: firmior enim ſaxo Unda eſt
Chriſtiano, quæ eum, ne in profundum mer-
gatur, in ſe mergit. Verùm à littore regre-
diamur ad Montem, & Salvatorem ibi ſpecte-
mus Baptiſmi Sacramentum charius diligentem.
Patibulo configus exclamat, Nitio, IIIi aceto

dilutam ſpongiam ori admovent, quam ille,

cùm guſtaſſet, noluit bibere. Erraſti carnifex,
non curat vinum, qui ſanguinem dedit. Aquam
ſitit, qui ideò exaltabit caput, quia de torren-
te in via bibit. Sitit Baptiſmum, cujus fiiſſe
videntur in Aquis deliciæ. Demique Aquam il-
latam cordi tamdiù ſervavit, quamdiu vixit.
Sola lancea theſaurum Aquæ vivæ & perfoſſo
Latere demortui Salvatoris eduxit. Tunc ſo-
lùm paſſus eſt ex ſe Aquam educi, cùm tuta-
ri pectus ſine prodigio non potuit. Denique
cùm pectus primùm ſauciari debuerit ad amoris
indicium, poſtremò vulneri patuit, malens Do-
minus ſine Amore videri, quam vivere ſine
Aqua. Maluit delicatior apparere incolumi pe-
ctore, quàm arenti corde pendere ſuperſtitem.
Verbo, qui ardentiſſimè vulnera dilexit, paſ-
ſus eſt cor carere vulnere, ne careret Aquà.
Mitto Piſcinam, mitto Siloëé natatoriam, mit-
to tranſmiſſum Cedron. Illud ſolummodè ad-
verto, Apoſtolos non Sideribus, ſed Arenis
collatos à Propheta. Et quidem quam ſplendi-
dum proomium! Mihi autem nimis honorati
ſunt amici tui Deus, nimis confortatus eſt Prin-
cipatus ebrum. At quaàm egens abſolutio proce-
mu! Dinumerabo eos, & ſuper arenam multi-
plicabuntur. Sidera appellandos Principes Ec-
cleſiæ exiſtimaflem , non Arenas. Verùm tan-
ta Aquæ dignitas, tantus erga Aquas Amor
Domini, ut malim Sabulum eſſe in littore pro-
pe Mare, quàm Sidus prope Solem in Cœlo.
Hinc Elias Scypho Aquæ recreatur, quoò ſecu-
rius Montem Numinis adeat. Et cur putatis
igneum enſem præ foribus Paradiſi ad cuſto-
diam felicitatis excubare, niſi, ut intelligamus
ſolo Baptiſino aditum Beatitatis reſerandum?
Facilé enim flammeum gladium lavacri Rd
reſtin-

reſtix
conti
inkan⸗
ge ti
tis un

Hiet

21.

Car
l ſolos
, neret,
Ne e
mn. citur.
luir ſbit l
u. n e
isocc
epbaurt
luun,
(abitut.
lum elk
ſigio

llſun,
ut

H Non
1 e⸗
rihnge
Mraly ientin
(guls cun
Clk pe
Proltet.
mig. Qid ttr
, eeb,
gle not
Iu1 Milir,
is hon
non tath
clbo ſol
Prodat,
Poteſt ſ
ligekt:
Inton
ale in
As ne eker
, ir
len eon
len, 6
Uecis een
tarat ſtu⸗
les in
thencle
. lta
I, nec
mitis
Ggculutm
niniſq
Morem
atricun
ſeret, i
lent,

Pfſ. 138.
16.

.

ey⸗

n Tnom

41 41 Mini
4 6 gl. a.

darur

7

Stromatum, Lib. XV.

reſtinguet, erimúſque ſecuri de victoria, ſi
contra ignitum telum Aquis pugnabimus. Etiam
infans inermis, ſoliſque inſtructus lacrymis,
de triumpho ſecurus eſt, ſi tamen ſacri fon-
tis unda luſtratur.

Ejice Ancillam & Pilium ejus. Gen.

2 I. 10.
O ra ſis Cur non ſolus Filius, ſi ſolus peccavit, ſi
mals. ſolus luſit? Nimirùm, ſi domi Parens rema-
protede heret, ipſa Filio brevi reditum impetraret.
res im- Ne regreſſus Filio pateat, Matri exitus indi-
iorum. citur. Iſta exeat, ne ille redeat. Non diù exu-
dde. labit Iſinael, ſi Agar in domo degat. Fruſtra
D : ergo de ſcelere dimittendo cogitas, qui ſcele-
ciendi. ris occaſionem non dimittis. Alveum fruſtra
exhauris, ſi non obſtruas fontem. Ejice Fi-
lium, ſed Ancillam pariter cum Filio. Revo-
cabitur Natus, niſi Mater ablegetur. Dimiſ-
ſum eſt rete Apoſtolicum, ne à Salvatoris ve-
ſtigio Diſcipuli avocarentur.
Poſuerunt morticinia ſervorum tuorum eſ-
cas volatilibus Cœli. Pſal. 78. 2.
Fecata Non ſat eſt hoſti, mactare, niſi & ſuæ
e don gloriæ, & imbecillitatis noſtræ monimentum

relinquat, in noſtrorum cadaverum, paſſim
Crudeli- jacentium, ſpectaculo. Scito proindè, quiſ-
z. quis cum Vitiis pugnas, futurum ut ad dede-
cus perempti fœdatum vulneribus cadaver
proſtet. Magdalenæ jugulata olim Pudicitia.
Fame en- Quid tum? Latêre ne quidem potuit libido

74. ejus, cujus latére non poterat genus. Deni-
que notior Peccatrix, quàm Matrona;, fuit.
Luc. 7. Mulier, quæ erat in civitate Peccatriæ. Volup-

37. tas non fructibus, ſed floribus comparata eſt:
non tam, opinor, quòd fragilis ac caduca ſit,
cibo ſolido omninò inanis, ſed quòd odore ſe
prodat, quanquàm non prodeat. Latére non
poteſt flos, vel cùm latet. Odor proditor flo-
ris eſt: ab illo exit, ut prædoni tradat. Simi-
li ratione ſcelus cor evaporat, ut animum pec-
caſſe indicet. Hæc maximè Propheta in crimi-
ne deflevit: Facti ſumus opprobrium vicinis no-
Ibid. 3. ſris. Quo modo? Effuderunt, inquit, ſangui-
nem eorum tanquàm Aquam in circuitu Jeruſa-
lem, & non erat, qui ſepeliret. Vix Propheta
necis atque occiſiomis meminit, Sepulchri dun-
taxat ſtudioſus. Itäne? Occiſos non doles, &
doles inſepultos? Facilis jactura Sepulchri:
tuendæ verò Vitæ causâ nec patrimonio parci-
tur. Ita ſanè, ſi ſcelus moreretur, ubi naſci-
tur, nec careret Sepulchro, cùm moritur, pla-
nè mitiùs illuderemur. Verùm cadaveris ſpe-
Ctaculum triſte, dàm prodit vulnera, famam,
nominiſque odorem exterminat, fœdumque in
morem nos decolorat. Sanguinis profuſio, &
cicatricum notæ ipſæ, ſi poſt funus fama vi-

7

259
lices Lacrymæ, victoriæ ſeminarium, & tri-
umphi ſemen! Vos oculus emiſit quaſi victri-
cem cohortem, ut vincendam jam ſam Bethu-
liam immaniſſimæ tyrannidi ſubducatis. Pla-
nè his quiſquis utitur armis, non Hoſtes mo-
dòô, ſed & Deum vincit. En Mualier plorans
Deum vicit, antequàm vinceret Ducem. II-
lius flexit iram, ut hujus cervicem nob'li fer-
ro amputaret. Vidi, inquit ad Ezechiam
Deus, lacrymam tuam, & ecce ſanavi Te.
Solo lacrymarum aſpectu Mors receſſit, ceſſit
Deus. Genus præclarum pugnæ, in qua, La-
cryma antequam vulneret, vincit. Venit in
aciem, videtur, & vincit. Et quidem robur
lacrymarum adverte. Luctantur Ezechiæ La-
crymæ cum Domini Ira: & licèt infirmo ex
oculo mortique proximo orirentur, Domini
exercituum vicere Iram. Quin Ira Dei, cuùm
adversum Regem & Regem Juſtum egrede-
retur, ſtipata exiit, Satellitio, opinor, fir-
miſſimo. Nihilo minus ſolo Lacrymarum aſpe-
ctu, ut ità dicam, fugata palmam languenti
detulit, vincique ſe paſſa eſt à decumbente.
Quis neget Antheos victores, dùm cadunt, ſi
Furorem ſuperat Numinis dejectus Ezechias?
Ea victa eſt Ira a jacente, quæ ſolo potuit nu-
tu Gigantum auſus disjicere: quæ Aflyriorum
cohortes profligavit: quæ Madianitas perdi-
dit: quæ Philiſthæos non ſemel fudit. Nimi-
rùm facilis victoria eſt, ubi auxiliaribus La-
crymis decertatur. Quid dico Lacrymis? Vix
prima fluxit lacryma ex oculis Ezechiæ, cuùm
Ira Dei ſecundæ guttæ non expectavit adven-
tum. Vidi, inquit, Iacrymam tuam. Prima la-
crymarum ſi non ſola exiit, ſola certè de Do-
mino triumphavit: qui ſupra omnia vel reve-
reri lacrymas videtur, vel amare. Summis
preſſus anguſtiis Regius Pſaltes, ut Dei ali-
quando furorem ad Miſericordiam inflecteret:
adamantinum Dei gladium Juſtorum cruore
ſtuduit emollire. Ultio ſanguinis ſervorum
tuorum;, qui effuſus eſt: cumque dicturus eſ-
ſet, introëat in conſpectu tuo, illicò ſubſtitit,
& memor præ ſanguine placere Deo Lacry-
mas, Deumque facilius Gemitu, quàm Cruo-
re placari, mutato repentè conſilio, Introzat,
ait, in conſpectu tuo gemitus compeditorum. Qua-
ſi diceret, ut Te vincerem, Domine, ſangui-
nem ab hoſtibus nefariè fuſum in Jeruſalem
immittere ſtatueram, ut pro nobis clamaret
ad te: verùm memini, gratiores tibi accep-
tum iri Lacrymas, quam Cruorem; ideò eas
propino Miſericordiæ tuæ, ut illa tus calicem
furoris effundat in hoſtes. Tantum ſcio lacry-
marum pretium apud Te, ut calix ipſe furo-
ris evacuandus ſit, quò lacrymas noſtræ pieta-
tis recipiat. Effundatur proindè vas Iræ tuæ in
vaſa Iniquitatis, quæ Sanctorum fuderunt ſan-
guinem, & compeditorum Lacrymis comple-
