Chriſtus Domini es. O degeneres timores!
Unctio eſt, quam Cruorem putas. Videlicèt
luctaris cum umbris, ideéque times inſignia
vulnerum, ubi fortitudinis omina ſunt, &
triumphi. Mades fateor: ſed oleo Sponſi,
non tuo ſanguine. Te Deus perfudit unguen-
to, non tuum Dæmon effudit cruorem. Exſu-
davit & Cœlo, non emanavit & venis, qui per
tua membra liquor profluxit. Nunc cognovi,
duoniam ſalvum fecit Dominus Chriſtum ſuum.
Mentior, ſi non hæc ipſa unctio, quæ Te ar-
mat ut pugnes, non Te ornat ut regnes. Mi-
hi crede, fluor iſte tuus, quo terreris, non
effert ad ſepulchrum, ſed evehit ad imperium.
Audi denique, quo modo Propheta Pſalmum
Ibid. 10. abſolvat: Domine ſalvum fac Rkegem, & exau-
di nos in die, quâ invocaverimus te. En quò
devenerit dies ærumnarum, undè Pſalmus in-
cœerat. Rex diceris in fine Cantici, qui in
principio diſcriminibus vallabaris. O dignum
Tentationibus exitum! O Roſam è dumis e-

Dei “

re h rumpentem. O ſatum tenebris Solem! Diem
Lühi umbris non interpolatum! O Regnum in ſtri-
telitt dore Catenarum & Compedum adultum felici-
Miim a ter, propagatum fortiter, fortunatè ſtabilitum!
mmeNINI
tin ſi Dabo vobis os & ſapientiam. Luc. 21. 15.
ca,güten
u Obedien. Non oculos, quibus pericula præviderent,
. , gerſe non manus, quibus ederent ſigna, non aures,
reſpieiat. quibus delatores audirent, non pedes, qui-
Obedien- bus ſe proriperent à Tyrannis, ſed os datu-
opks tia Supe- rum ſe Chriſtus Apoſtolis ſpopondit. Nimi-

viores o rüm unum certum apud nos eſſe voluit, os
Tenl vigdelicèt Apoſtolicis Viris inditum eſſe a ſeſe,
zolit. ne fortè de eorum ſeu oraculo ſeu imperio du-
Eccleſia- bitaremus, qui de operibus non ita fortè ſe-

iulep Hiei hono- curi eſſe ſolemus. Quod agunt Apoſtoli, agunt
Kld ceri de, fortè per ſe; quod verò loquuntur, ex ore
hbun, S Domini prodit. Ergo parendum eſt, quam-
i kin zia gaili- quam non ſanctè operentur. Qui enim fſuis

coll
te na
6, w
nur Aanli

bet jure abutuntur manibus, à Domino os acceperunt.
imperanti Quam verô miſeri ſumus, ſi cunctamur ho-
Praſtanda minibus Obedire Dei ore loquentibus, cùm
Gentiles Deorum cenſerent oracula, quæ ſo-
nabant è ſaxis. Itäne credidit Græcia à ſe fictis
Simulacris, & factis à Deo Imaginibus in ſi-
militudinem ſuam Chriſtianus non credet? La-
pis fidem promeretur apud Infideles, & carent
fide verba hominis, cujus per os loquitur
Deus, imò cui Deus os ipſe ſuum commoda-
vit? An dubitas, ſuum Deum tranſtuliſſe os
in Apoſtolos ſuos, Apoſtolorùmque Vicarios?
Can.r. I. Audi Sponſam: Oſeuletur me oſeulo oris ſui.
Planè abſque ore eum Sponſa vidit, à quo
expetiit non ore, ſed oſculo ſalutari. Oſcula-
re oſculo quod tibi ſuperfuit, non ore quod in
Apoſtolos tranſtuliſti.

Dominus meus & Deus meus. Joan.
20. 28.

Chriſt: Teſtimonia tua, 6 Thoma, credibilia facta
ae ſunt nimis, quæ nimirùm non tam ex ore
„b„ tuoO, quam ex vulnere Domini prodierunt.

tio Deo . .
mundum Neque enim minus ad nos clamat e cœnacu-
ſutjecit, 10 vox ſanguinis Fratris JESU „ quam lingua

Thomæ ad contactum vulneris reviviſcentis 5
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIV. .

59

convaleſcentiſque ex infirmitate ſua. Ergo pa-
tet ad nos latus Domini perforatum tanquam Saperior
amoris palæſtra, in qua docemur clamare ,pre omni-
Dominus meus, & Deus meus. Et ſanè quis mssbo-
ſuum neget Dominum Deumque ſuum, quem
videt immaniter ſauciatum conciſumque pro
ſe? Porrò hoc loco probandum illud eſt, Eceleſis-
Deum ex eo maximè Dominum Deumque ab kia Za-
omnibus haberi cœptum, ex quo pati cœpit TMdidtio
pro nobis in carne. Factus eſt Principatus ſu- Nene pre.
per bumerum ejus. Et Agnus occiſus ab ori- pagezur,
gine Mundi dignus fuit, quem poſitis coro- Iſa. 6. 9.
nis, Seniores venerarentur, delato regno &
ſceptro. Ut proindè mirum non ſit, 5 in fe-
more ſcriptum ipſe geſtaverit titulum ſui Prin-
cipatus; Rex Regum & Dominus Dominantium. 1I. Tim.6
Specie enim ſuâ & pulchritudine ſuàâ intendit, 15.
proſperè, proceſſit, & regnavit. Et, quia
de torrente in via bibit, proptereà exaltavit
caput, quod, inter ſimulacra Deorum, Deus
ipſe in medio Deorum vix exerebat. Enimve-=
1r6 Notus in Judæa Deus, at omnis caro vidit
ſalutare Dei: cumque in ſuæ Divinitatis ſolio
fulmina intorquens, vix unius populi victimis
efferretur, bos ipſe, ipſäque jumenta præſepe
vagientis Domini cognoverunt. Cucurrimus in
odore unguentorum ejus poſt eum, qui ſta-
bamus, ſtante eo in throno Majeſtatis ſuæ.
Denique dabitur ei de auro Arabiæ, & ado-
rabunt eum omnes Reges terræ, poſtquàm in
Terras ipſe deſcenderit. Attendit per retia car-
nis, blanditus nos inflammavit, & cucurrimus
poſt odorem ejus, uti ſcripſit Auguſtinus.

Aitendite, ne Juſtitiam veſtram faciatis
coram hominibus. Matth. 6. I.

Mira, ſed vera calamitas ea eſt, quâ Chri- Bona oe-
ſtianorum aræ ſubvertuntur. Vitia victimæ eultanda-
ſunt, Deo gratæ, quòd ingrata nobis. No-
ſtro fiunt odio jucunda Deo, quæ ſi amaren-
tur a nobis, illi forent inviſa. Sic enim Ava- Gloria
ritia à nobis confoſſa placet, ſic exoſa nobis vana.
Libido hoſtia fit Numini: ſic noſtris protrita
pedibus Ambitio cœlum ſcandit, & plus quàm Hypocri-
ſidera Juſtitiæ Solem oblectat. Verùm timen- ſis.
dum eſt maximè, ne Hoſtiæ tranſeant in Ido-
la, ſibique uſurpent ſacrificium, quæ adduc-
tæ fuerant ante Aram ſacrificandæ. Nimirùm,
ſi ſuperbis in ſacrificio Vitiorum, fiunt illicèò
Idola tui cordis, quæ eſſe debuerant Deo tuo
Victimæ ſalutares. Si, ut videaris, pecuniam
erogas: non Victima aurum eſt Liberalitatis
tuæ, ſed tuæ Ambitionis Idolum. Et fecerunt Pſ. 105.
vitulum in Horeb : & adoraverunt ſculptile. 20.
En, ne fortè mirareris quod dixeram, Vitu-
lum non jam Victimam, ſed Idolum: qui enim
ſacrificari ſolitus erat, ſacrificium repoſcebat,
nec jam in Ara exurebatur, ſed colebatur. Ni-
mirùm in Aris facilè Victima abit in Idolum,
dumgque Dei nomen geſtat in fronte, Divinita-
tis honores ambit a ſtultis. Porrò Hebræis qui-
dem in eremo ſemel id contigit: apud nos veròô
quotidiè accidit. Rarus per Hieronymum;, qui
omni liber hypocriſi ſuæ Victimæ Cor ſuum
non immolet; rarior, qui non contrahat ma-
num ab erogando, ſi ſe videntem non viderit.
Quid Tu vides, Jeremia? Virgam vigilantem jerem. 2.
ego video. Rogo, quare punitura Virga oculata 1I.
eſt. Nimirùm per quæ peccamus, per hæc &
plectimur; ſcelerãâque noſtra noſtri parant con-

tra nos inſtrumenta ſupplicii. Si quo laborat
Dar

160

Domus Iſraeël vitio, illud eſt, ut videri cupiat
ab hominibus. Ad oculum ſervientes quaſi ho-
minibus placentes, non rarô etiam, qui pieta-
tem colunt, operibus juſtitiæ vacant. Ideò
Deus, in eos, qui ad oculum ſerviunt, virgam
exerit ocuùlatam, ut in ſupplicio ſentiant ad do-
lorem oculum vulnerantem, qui in ſacrificio
requiſierunt ad mercimonium laudis oculum
commendantem. Quaſi diceret Deus, Victi-
mæ veſtræ plenæ ſunt Oculis intus & foris; &
mea erit contra vos oculata Virga, ut diſcatis
non amare oculum in Sacrificio, quem odiſſe
Intentio cogemini in Supphcio. At inquis, Magi Do-
prava. mino obtulerunt munera, apertis theſauris ſuis,
ut reluceret coram oculis omnium opus illud
Intentio ſacramentis ditius, quàm metallis. Ita: ſed ſo-
reca. lIum ante Chriſtum thecas ſuas reſerarunt: imòô
indè patet occluſas detuliſſe arculas, qui, an-
tequam Xenia expromerent, Theſauros aperu-
erunt. Qui intrantes Hieroſolymam, ducatu
Stellæ deſtituti ſunt, quèòd videlicèt hominibus
indicantes ſui ſenſum animi, minuùs Dei Nun-
tia adamarit. Abducti ſunt ex EÆgypto He-
bræi, ut ſacrificarent Domino Deo ſuo. Nec
tamen legi ullam eis in Solitudine victimam
imperatam. Fortè ipſa Solitudo ſervorum Dei
vanscen. hoſtia Deo eſt maxima. Abundè ſacrificas, ſi
tenptm. Deum ſolitariè colas, ſi procul à turbis Deo
3.Keg. 8. tuo obedis. Gloria Domini deſcendit in tem-
plum Salomonis cum nebula. Imò ipſa nebula
tanta erat, ut à miniſtrando Sacerdotes impe-
direntur. Ut intelligeremus apparatum illum
tantum hoſtiarum & gloriæ Deo tunc fore ac-
ceptum, cùm nebula, undequaque diffuſa,
ſpectatorem arceret, vixque ipſis liceret Sa-
cerdotibus pacificas & adipes intueri.

–

Sloria

Obſecro vos fratres per miſericordiam
Dei, ut exhibeatis corpora veſtra ho-
ſtiam viventem, ſanétam, Leo pla-
centem. Rom. 12. I.

Mortifi- Itàne primo loco vivens hoſtia ponitur, &
catio, ſed deindè ſancta? An plus vita Victimæ Deo
J" un- placet, quam ſanctitas? Planè ſi ordo Apoſto-
gar. li ſervetur, ità eſt. Non tam delectat Domi-
num magnitudo ſacrificii, quàm vita: hoc eſt,
quèòd non in morem marmoris, nihil patia-
tur hoſtia, dum patitur, ſed ut vitæ beneficio
Mortis cruciatus experiatur pornas., Vix enim
Deo gratæ ſunt, quæ nullo ſenſu ſentiuntur
Perſezu- Poœnitentiæ. Hoſtiam viventem requirit; mo-
tio. rituram quidem, ſed nequaquam mortuam:
Zelus a- Vivam, ut Mortem ſentiat. Aram intuere,

imarum. . . „
Pacr pon omni ſacro reſertam cumulatàmque ornatu.
4 . . . . .
Chbriko. Radiat in vaſis aurum, rutilant in holoſerico

Viriia ſo- gemmæ, nitet in imaginibus argentum, pallet
lida. electrum in candelabris, ſpirant flores, olet
Pœnitétie thus, lina candicant. Si una non ardeat Cera
inftia. impoſita candelabro, nec inchoata ſolemnitas
creditur, & ſqualere omnis illa pompa puta-
Mortif- tur. Nimirum viva illa hoſtia, quæ ità Aram
a ornat, ut ſeſe exedat: maximéque placet, quæ
*ε. Aræ non aliter ſervit quàm pereundo, igni-
bus concremata. Felicior eo vel nomine ipſo
Sacerdote Fax, quòd ille vivit de altari, dum
altari ſervit, hæc moriendo fervit altari.

Oliva

Beatus vir qui intelligit ſuper pauperem
& egenum. Pſal. 40. I.

Imô Beatus Pauper, ſuper quem intelligit Paupenas
Dives, ejus ſublevando calamitatem. Sed Aives Fe-
Sccriptura aliter ſentit, quæ Beatum pronun- licinas
tiat intelligentem ſuper egenum. Cur verò Bea- Bainz
tus? forté quia miſeretur? Ità, quia miſere- non ad.
tur, ſed Sibi, non Egeno. Non enim ideò à mirandi.
Divite reſpici debet Pauper, ut beetur, qui Religionis
in Evangelio Beatus ſuâ aſſeritur paupertate, eei
ſed ut Beatum ipſe ſe faciat, Miſerum intuen- egi

atum 1pie ie 1 medioeris.
do. Sanè, ſi Divites intelligerent Pauperis ſpi- Electio

ritu beatitudinem, illicò projectis opibus, MHatu.

Beatitatem, fruſtra inter Opes quæſitam, nan- Irriſores
ciſcerentur in Inopia. At inquis, ſordidis il- pauperum
lum pannis tectum, malè paſtum, ſaturatum
opprobriis, extorrem domo contemplor. Men-
tiris: vides enim hæc, non contemplaris. Ideô- azuge
que prudenter Sanctus David non Beatum eum Pauperi
dixit, qui videt inopem, ſed qui intelligit. eppreſe-
Mens intuenda eſt Pauperis non vultus, cor *
intelligendum non contuendum corpus. Pre- Ueidee,
tioſa ſub pannis ſupellex latet in pectore. At zent.
modicis fruitur opibus. Sed modicâ quoque la
niatur cupiditate. Perindè eſt habere multa,
& multa cupere, ac paucis contentum paucis
abundare. Et Dives quidem multa poſſidet,
ſed omnia cupit: Pauper verô, cùm mihil op-
tet, aliquid habet. Plus verò deeſt cupienti
omnia inter multas opes, quam cupienti nihil
inter exiguas. Iiſdem planè aquis domeſticus
fons redundat, & flumen aret. Plenus turget
iis aquis in horto fons, cum quibus Padus exa-
ruiſſe crederetur. Non enim aquarum conſi-
deranda eſt æqualitas, ſed inæqualitas alvei.
Citèò plumbeus cuniculus exundat, rarò flumi-
nis ripe complentur. Et quidem Facibus ad
vivum exprimitur Pauperis ac Divitis condi-
tio. Videas opulentam cereis Facem in aulam
inferri, ardente in angulo exesâ gracilique
candela. Certè ſi utriuſque molem ſpectes, in- TLempera-
tra horam finiendam hanc, illam verò vix in- lia ven
tra annos defecturam credes. At ſi utriuſque ien
exitum ſpectes, diuturnior candelæ vita quaàm ii.
facis eſt. Etenim copia inibi Ceræ major, Ambuie
copioſiiſque pabulum; & numerus quoque
copioſior Luminum: Uno;, eôque pertemn;,
filo igneo ſuiſque non diſpari cereis, candela
exeditur. Facis opes replicati ignes proſusè
diſſipant, quorum & multiplicas fauces: &
avara guttura, duùm in ſe ceras convertere ſa-
tagunt, plus effundunt liquati pabuli „ quaàm
vorant. Ità ex mole illa cerea partim in terram
defluentibus, partim aßſumptis inter ignes viſ-
ceribus, citò diſcimus, grandioris Facis non
diuturniorem vitam, ſed velociorem fore in-
teritum; quippe ubi multæ opes;, multi inibii
qui comedunt eas. Ego ſanè exiſtimo, quo- Auliz
ties Leoni fruſtum pecudis apponitur, à Ca niſei.
ne beatum illum/prædicari, opiparéque ex-
ceptum: cùm, è& contrario, Fera, caruum
charybdis inexplebilis, lamentetur ſe jejunarmn
eâ die dimitti, non illiberaliter alias ſaturatam.
Nimirùm, quod Cani convivium foret, Leo-
ni jejunium eſt: utque eo lumine, quo Sidus
exultat, defeciſſe putaretur Sol; ita Principi
haud ſat eſt, quod Pauperi nimium eſt.

Memor

um e
auu oloca
goc
il
ſcninci
bDer
u 90 Ve
unn ſi
„ Coria,

nlits manten

Malte

niene i
(äs, &
ClINiumn

Pet Prot
Jidem
Güm in!
Lügr 0
Ge de
bis eſt.
Ludiciun

l tr

e .

leiu Reber
uns 10 i) e
1. Honc en
lun Kunorun
elt, P.
ult ad
beſu⸗
Et iiſcenn
le holß
uimite
pllli
nit, he
erut,
ebuit ho
lm Ho⸗
amn. Eia
iſl. Utp
Pod C

hr

. holdiral.
uun itel

4 &

Stromatum, Lib. XIV.

Moemor ſit omnis ſactificii tui, & holo-
cauſtum tuum pingue fiat. Pſal. 19. 3.

Bona o- Veæ mihi: non continuèò pingue eſt, quod
cultanda. holocauſtum eſt. Etiam non ſoli Deo litatur,
quod uni Deo offertur. Debet Prophetæ ora-
tio ipſi holocauſto pinguedinem impetrare.
Quid, quòd ejuſdem precibus memor fit Deus
ſacrificii noſtri. Non ergo ubicumque Ara eſt,
ibi Deus eſt: nec omne, quod Sacrificium eſt,

Gloria Dei quoque meretur Mercedem. Timeat er-
veng g0o vel Optimus in hoftis hoſtem, timeat non
Intentio Uni ſacrificare Deo, cùm ſoli ſacrificat Deo.
vana. Gloria vana divinæ miſcetur Gloriæ: & , dùm
Vir Gloriam Gloria jactamus, periculum eſt, ne

non ſolida inaniter gloriemur.

Nolite judicare, & non judicabimini.
Matth. 7. I.

nun WlIu
m onu!
ein edn
Bmod

Zudicau- Q Monſtrum! Reus ſententiam fert, &
te temerd. quidemn in Innocentem. Audivi „ nec ſine ſto-
Scanali- macho’, a quodam, Sacerdotem, peractis de
T'ri ſa- more Sacris, ſeſe in cubiculum recipientem,
cilet. qué liberius attraheret Spiritum, quem du-
xerat, cenſurâ notatum, ac ſi in ſacrario
gratias Deo reddere recuſaret, vagandi pru-
rigine indé divulſus. Itäne Sacerdotem judi-
cas, & quidem eo tempore, quo Judicem
omnium habet in pectore: Et quò non irrum-
pet protervia temerè judicantium, ſi ne tum
quidem ſecurus eſt ab eorum ſententia Myſtes,
dum in ſuo corde ſedere gratulatur eum, cui
Pater omne judicium dedit? O lutea vaſa,
quæ de aureis phialis judicatis! Actum de vo-
bis eſt. Hinc enim vel maximè rei eſtis, quòd
giken n Judicium vobis iniquiſſimum uſurpatis.
eii . Düut

1

re

Et illa reſponderit, Bibe, quin & Came-
lis tuis dabo potum: lpſa eſt, quam
Prapauraſti ſervotuao Iſauc. Gen. 24. 14.

Charitas
fraterna.

Rebecca Eccleſiæ figura & imago eſt. Por-

ròô in ea cognoſcenda & ſenior ſervorum A-

orne Hihita- brahæ, & Pachomius conſenſiſſe videntur.
s litas. Hunc enim in Eccleſiæ amorem rapuit Chri-
lio, Vyiocum ſtianorum hofſpitalitas erga milites; illum im-
ciaic⸗ s venu, pulit ad eligendam Rebeccam ejus in ſe came-

lôſque ſuos exhibitum miniſterium. Ut ccili-
cèt iiſdem adumbraretur coloribus, eâdem-
que hoſpitalitatis luce exornaretur Eccleſiæ
tum imago, tum vultus. Ideò fortè Sponſa,
quæ pulſantem de nocte Sponſum tardiùs ad-

meruit, cùm aperuit. Et ſanè indicari ſolà
debuit hoſpitalitate Rebecca, ut Iſaac Spon-
ſam Hoſpitalitati deberet, cui debebat & Vi-
tam. Edâdem virtute & nupſit, & conceptus
eſt. Ut propterea mirum non ſit, ſi primum,
quod Chriſtus in mundo paſſus eſt vitium,
Inhoſpitalitas ſit, totà excluſis Bethlehem Ma-
Ioan.I. rI. fià & Joſeph. In propria venit, & ſui eum
non receperunt. Et mirum, quèd Dominus,
qui nec paupertatem, nec injurias ægrè tulit,
ſolius Hoſpitalitatis in Judæa exilium cauſa-
tus ſit, cùm apertè teſtetur; defuiſſe Filio ho-
minis, ubi caput reclinaret. Non ergo mi-
rum, ſi ab eo repudiata fuerit Synagoga, quam
4 Ethicæ Comment. Tem. VI.

miſit, hoſpiti immiſericors eum videre non

161

Rebeccæ repererat quàm diſſimillimam, cùm
in moribus, tum, & quidem maximè, in
Hoſpitalitate. Et quidem Apoſtolis non præ- Charitas
cepit, ut ab eis urbibus recederent, in qui- aterne.
bus immanitas Lyrannorum contra Evange- „ms jati.
lium graſſabatur: at, ubi excluderentur Hoſ- Iai ur
pitio, indè fugerent, excuſſo ipſo vel pulve- ſanétus,
re pedum in damnationem Hofſpitii denegati.
Et quid putatis fuiſſe cauſæ, cur Virgo Bea-
tiſſima vix fœta divino Verbo compulſa ſit ad
domum Eliſabeth? Voluit, ipſo ſui in ute-
rum ingreſlu, Verbum ſpectaculo recreari
Hofſpitalitatis, maluitque peregrinari Virgo a-
mantiſſima latebrarum, quàm jucunditate tan-
tæ virtutis carere Filium. Ceflet proindè, &
ſileat aliquando interrogantis vox illa Prophe-
tæ: Quare quaſi colonus futurus es in terra, & ler. 14.9.
quaſi viator declinans ad manendum? Quare
Juturus es velut vir vagus * Facilè enim diſ-
cimus, illum peregrinum eſle voluiſſle, ut mor-
tales eſſent Hoſpitales. Hinc fortè factum
eſt, ut in ipio aflumptæ in coœlum Virginis
feſto, Eccleſia, veluti triumphi Mariæ obli-
ta, Hoſpitium exhibuerit Marthæ. Et mulier Luc. 1I8,
quadam Martha nomine excepit illum in do- 38.
mum ſuam. Guaſi cuperet Filio gratificatura,
teſtatum nobis cilé, Virginem non tam con-
cepiſſe, quam excepiſle Verbum; utque Fi-
lius, non Filius, ſed Peregrinus appellatur;
ità Parens Hoſpes potius nuncupatur, quam
Mater. Et quidem aliarum virtutum amorem
facilius diſſimulavit, quam hujus. Eâ enim ut
frueretur, Zachæum rogavit, & apud Publi-
canum, vel cum famæ nominiſque diſpendio,
prandere non recuſavit, murmura Hoſpitali-
tate compenſaturus. Eſuriit non Menſam, ſed
Exceptorem. Quid? Vendi ſuſtinuit Chri-
ſtus, ſed ideò venditus, ut agrum emeret in
ſepulturam Peregrinorum. Scilicèt quando re-
divivus vivos excipere Peregrinos non pote-
rat, moriens mortuis Hoſpitium paravit in tu-
mulo. Defuit illi, dum viveret domus ad Pe-
regrinos excipiendos; effecit, ne poſt mortem
ſuam, deeſlet Peregrinis Hoſpitium; quod ut
emeretur, ipfe vendi non abnuit. Et quando
affirmavimus, vixdùm conceptum in alvo Ma-
tris caſtiſſimæ Hoſpitii cupiſſe ſpectaculum »
ad domum Cognatæ compulsà Matre, haud
ſitim hanc extinctus extinxit: quin alieno
deleétatus domicilio poſt ſœtum, alieno con-
ditus eſt ſepulchro poſt funus. Nunc planè
percipio, quare Abrahæ tres Viri apparuiſle
ſcribantur Sodomam everſuri, cùm duo tan-
tùm apud Lothum diverterint. Nimirùm Do-

minus ad ſupplicium urbis ire noluit, qui ſe

comitem dederat Angelis eò feſtinantibus, non
ut intereflet Incendio impiorum, ſed ut Hoſ-
pitio frueretur amici. Adam in Paradiſo non
formatus, ſed inductus eſt. Rogo, cur Ter-
rarum Princeps non efformatus eſt in pul-
cherrima Terrarum parte? Ut Hoſpes prius
eſſet, quàm Rex. Antè migrat, quaàm do-
minetur.

Domini eſt oculus hominis. Zach. 9. I.

Nec aurium, neé linguæ, nec reliquorum Bena .
ſenſuum, præterquam Oculi Deum inſcribi cultandc:
Dominum memini. Cur? Quia cæteris im- Inteniio
pudentiùs adversus Principem ſuum rebel- prava.
lat. Ideò transfugarum in morem Domini olui
præfert ſignatum nomen in fronte. Neque vana

3 Ve⸗

SS“

162
verò ſolàm à Deo fugit, verùm etiam cum
ipſo partitur imperium: adeò ut, per ſummum
nefas, liceat dicere, diviſum imperium cum
Oculo Deus adminiſtrat. Quid enim? Noôn-
ne penè Phariſæorum univerſa colluvies Ocu-
lo ſerviebat, dum, ut videretur jejunans fa-
ciem exterminabat, nummôſque erogabat in
turbas, præmiſſo ante ſe, ad oſtentationis
pompam, tibicine? Et quid tam frequenter
Chriſtus ingeminat in Evangelio, quam, ne
opera devoveamus Oculis hominum. Quem
ſanè Oculum ne quis pro Domino veneretur;,
ejus indicat ſervitutem, dum ſe Dominum il-
lius diſertiſſimè conteſtatur. Et ſanè hujus tam
iniquæ tyrannidis veluti præſaga Natura eum
(Oculum nempe) & noviſſimum in mem-
brorum humanorum molitione effingit, &
extinguit primum: ac ſi divinæ Gloriæ in-
vaſorem edere cunctaretur, & feſtinaret ple-
Gere; tardè ei vitâ exhibitàa, citò ereptâ. Vix
autem verbis exprimi poteſt, quàm ægrè id
Deus ferat. Siquidem & Juſtos, ſibique non
inviſos homines huic ſubdi tyranno frequen-
tiſſimè videt. Quis crederet? A Deo ornati
monilibus muneribúſque Oculo militamus,
Deique dona in hoſtias vertimus, humanis
obtutibus mactandaſne, an commaculandas?
Vix Sponſus aureas fabricaverat murænulas
Sponſæ, cùm neceſſe habuit non ſemel eam ad
ſe vocare cunctantem, refugientéemque. Jur-
ge, amica mea, ſpecioſa mea, & veni. Co-
lumba mea in foraminibus petræ, in caverna
maceriæ, oſtende mibi faciem tuam. Itaâne?
An non illa hæc Sponſa eſt, quæ per campos
Can. I. 1. Plateaſque ſolitaria vociferabatur: Oſculetur
me oſculo oris ſui? Quare modò ab eo, quem
invocaverat, advocari debet, nec venit? Ni-
miruùm monilibus & murænulis decorata recede-
re neicit ab Oculis Spectatorum. Cavernas
& foramina faſtidit, ex quo nitere cœpit or-
natu. Specioſam dicis, Domine JESU, & in
cavernas invitas: Non is mortales mos erudit,
ut fulgores noſtros tenebris deſtinemus. Ra-
rum fœdus in terra ornamenti & latibuli.
Apud Te Lux in Tenebris lucet, hoc eſt,
latet: apud nos verò Nox ſicut Dies illumi-
natur, vixque aliquid habemus lucis, cùm il-
lud illicò collocamus in lumine. Fruſtrà, Pau-
oloſl.· le, clamas, Non ad oculum ſervientes; latè im-
. perante Oculo, qua patet ab Occidente Sole
in Orientem terrarum Orbis univerſus. Uſque
adee Mundum Oculorum tyrannis occupavit,
ut neceſle habuerint Oculi Domim in terras
deſcendere, ſuumque contra Oculum tento-
rium figere in corde Juſti, quò hic humanos
non quæreret jam Oculos, divinis in eis re-
Pl.33.15. cumbentibus Oculis. Oculi Domini ſuper Juſtos.
Atque utinam ſufficeret deſcenſus iſte Oculo-
rum Dei ſuper Juſtos, ut Probi viri averte-
rentur aliquando & ſervitute Oculorum homi-
num. Verùm theſauros noſtros portamus in
vaſis fictilibus, quæ citò ad occurſum Oculi
fracta diſſiliunt, deſtinataàmque Deo gemmam,
in ipſo ad ſacrificium itinere, inani gloriæ non
tam produnt, quaàm prodigunt. O quam feli-
ciùs Domino litaretur in domibus Religioſo-
. rum, ſi minas Superiorum Oculi paterent!
r Ubi floruere Patriarchæ, ibi Parens caligaſſe
ſelidae dicitur. Nec Jacob benedictionem meruiſſet,
Religionis ſi vel ipſe Iſaaci Oculis, vel Oculi Iſaaco
wunia ſervüſſent. Optandum ſanè in domo Juſto-
viliora,. rum, ut Pater & Princeps familiæ caliget, ut

Can. 2.
13.

Oliva

ſcientes ejus placere nos Oculis nequaquàm Ferver
poſſe, Dei noſtri Oculos requiramus. Vix in blacere
domo aliqua cæcutire Patremfamilias lego, Siperiori
quin ſobolem inveniam innocentem. In Cali- ear: er,
gantis domo Iſaac Jacob effloruit. Cahgabat gi -
& Jacob, cùm ad imperium deſtinaretur tur-
ba illa multiplex Patriarcharum. Defecit Lux
ab oculis Tobiæ Senioris, ſed crevit in Ju-
niore Tobia Pudicitia. Nimirùm facilè uni
ſervimus Domino, cùm noſtrorum caremus
operum Spectatore. Seraphicæ proxima virtus
ea eſt, quæ vicina Deo illum tegere cupiat,
malitque alarum uſu carere, quàm ſuum cum
Deo conſortium indicari. Jeraphim ſtabant ſu-
per illud ſex alæ uni, & ſex alæ alteri: dua- Iſa. 6.2.
bus velabant faciem ejus, duabus velabant pe-
des ejus,: & duabus volabant. Alarum Sera-
phim paucæ ſunt, quæ volant, plures, quæ
velant, exclamat admirabundo ſimilis Petrus
Damiani. Undè, rogo, tanta alarum prodi-
gentia in contexendo involucro Domino Deo
exercituum? An ejus patêre nolebant gloriam,
cujus cupiebant nomen palàam agnoſci? Ab-
ſit tam frigida Invidentiæ glacies ab incen-
dio amoris, intra præcordia Seraphim exæ-
ſtuantis. Quare ergo tegunt, quem volunt
patére? Puto texuiſſe ex alis velum, non tam
ut Dominum obnuberent, quaàm ut Gloriam Hamili-
ſuam velarent, neque enim carere glorid po- "as Con-
tuiſſent, ſi tam vicini ſolio divinitatis ſpecta- Frarske⸗
rentur. Ne ergo ſuam proderent gloriam, “
Domini obduxere majeſtatem. Quod mihi ſa-
nè clariùs eorum indicant voces, quibus cla-
mant: Santctus, Janctus, Janctus, Dominus Ibid. 3.
Deus exercituum, plena eſt omnis Terra glorid
ejus. Quaſi dicant: Nolite nos Magnos crede-
re, quòd Deo nos eſſe propinquos exiſtime-
tis. .què omnes adſumus Deo, qui à nullo
abeſt; quia & immenſitas Numinis Terram
replet omnem, quanta eſt. O humilitas! 8
ſublimitas! digna Seraphinis virtus! O gra-
tas Deo hoſtias, quæ ne ſpectentur, Deum
obnubunt! Hos tandem amat Dominus Sacer-
dotes, his delectatur aſſeclis, horum exultat
in ſacrificio, qui neſciri cupiunt, ut à Sapien-
tia ſciantur, cui ſine Sole litatur. Nunc tan-
dem diſco, quare nuceum Dei ſceptrum à Pro-
pheta indicetur. Hieremiæ enim viſa Virga illa
vigilans, Hieronymi teſtimonio nucea fuiſſe
creditur. Nux enim, ut Hieronymus aſſerit,
ſub duriſſima teſta nucleum & medullam ſervat
ſuaviſſimam. En quæ tandem virtus Deo ſcep-
trum adornet: ea ſcilicèt, quæ theſaurum oc-
culit, quæ medullam tegit, quæ fructum non
expomit. Nec diſſimili de cauſa adumbrari vo-
lIuit Chriſtus in Aaronis virga;, miraculorum
quàm foliorum feraciori; ità enim amygdalus
uti nux exponit amarum corticem, fructuum
dulcedine reconditâa. Decuit proindè Regem in
amygdalo præſignari, cujus adumbrabatur
ſceptrum in nuce: ut non minùs Regi, quam
Sceptro acceptam eam fore quammaximè Vir-
tutem intelligeremus, quæ & ferret frugem,
nec proferret, amica tam fœcunditatis quam
latebræ. Porrô quàm grata Virtus Deo eſt,
quæ oculos non amat, tam eam averſatur,
quæ cupit videri. Nimirùm exoſa Deo Ocu-
lorum Tyrannis eſt; qui, dùm ſibi ſervire Ju-
ſtos cogunt, à Domini eos ſervitute abducunt.
Crediderim proptereà ne Virginis quidem O-
culos, quamvis immunes ab omni labe, non ca-
ruiſſe ſupplicio, in qua vix aliud membrorum
ex-

D

exli
lo6
umat
ſor,
el
erea
innocel
dieran
kgil
unbaim:
enumn p
ttur ter
Curd
meriis
Lux in
rit, qu
Quamni
gin di
in kenebi
nphim
ut Kel
An ho
lalies,
Vne col
t Tu,
ui, p
1el wena ul
llenen
Gel, u
En Deum
lo boeſe
Thoms,
A. Aud. ben
ber ale
Aabus
lan. Ei
ttus Dam
tud ſolinn
Deum ſeil
ſee Deo
Kbenetici
Mere, no
. li viln
Un hebes Na,
kintene
WIN cl
Klorum Pr.
1e. in ne
in baum
Iindu⸗
lit in
fuiur,
1 kebent
u, rorat
ulbiten 1.

Nan excruciatum legimus, crucifixi Filii ſpecta-
culo Oculis excarnificatis. Uſque adeò reus eſt
N humanus Oculus divinarum victimarum inva-
.

ſor, ut in inſontis quoque ſanctiſſimæque Vir-
Gkfe ginis locatus aſylo, ſupplicium effugere ne-
eit. quiverit. Ades Numini ſuſpectus eſt Oculus
l deprædator hoſtiarum, ut, in Maria penitus
innocente, cæſi Filii aſpectu torqueatur. Quod
dixeramus de Seraphim Deum occultantibus,
Regii Pfaltis videtur non abſimile ſenſui, dum
Pl. 96. 2. Cecinit: Nubes & caligo in circuitu ejus. Qui
enim poſuit tenebras latibulum ſuum, non pa-
titur tecum eſſe, niſi Tu ità Eum tegas, ut
cùm Lucem in te habeas inacceſſibilem, Cim-
meriis videare tenebris circumdari. Nimirùm
Lux in tencbris lucet: déque eo omen mana-
vit, quòd oriretur Stella ex Jacob, non Sol.
Quamvis enim ſplendidius Solis vocabulum,
quàm Sideris ſit, ea tamen Lux, quæ lucet
in tenebris, hoc eſt Deus noſter, quem Se-
raphim non amplectuntur, niſi texerint, ma-
luit Stella dici quam Sol: ut diſcas, in ſola
eum nocte emicaturum tibi, quem amittes,
ſi cupies, gloriæ deſiderio, in claro eum lu-
Inine collocare, non tam ut IIle videatur, quàm
ut Tu, ad honoris ſpeciem, videare cum eo
qui, ut per cancellos proſpicit, ità intra ſepi-

HyN

1Chinis Iſa. S. 4. erta cupit animæ copulari. Vidi Dominum
Gaile ledentem ſuper Jolium excellum & elevatum,
fn G ea, dua ſitb ipſo tant, replebant Templum.
lin En Deum Majeſtatis Prophetæ viſum in ſo-

lio Poteſtatis ſuæ. At quis iſte tam excelſus
Thronus, tâmque elevata Majeſtatis ſedes?
lbid. 2. Audi. Jeraphim ſtabant Juper illud, ſex alæ uni,
& ſex alæ alteri, duabus velabant Ffaciem ejus,
& duabus velabant pedes ejus, & duabus vola-
bant. Ejus, utique Dei, non ſuos, inquit Pe-
trus Damiani. Iſta tandem eſt gloria Dei, iſ-
W tud ſolium eſt Dei elevantis ipſum Deum:
nu lun Deum ſcilicèt habere Seraphim, & tegere: ad-

min ſtare Deo, & illum alis involvere: frui Deo,
uſe & beneficium tantum non prædicare, non pro-
un,Ne palare, non retegere, ſed tegere. Crede mi-
nmmde, hi, quiſquis tenebras non amas, Deum non
unenk Fſ. 96. 2. habes. Nubes & cahigo in circuitu ejus. Lux iſta
nt⸗ Dei in tenebris lucet. Rarum ſpectaculum, &
Mrt vix in cœlo viſum, & datum a ſupremis An-
hnmikr gelorum Principibus Deum poſſidere, & vela-
ugt re. Quis noſtrum ſi vel ad momentum tempo-
S ris Deum hoſpitem habere meruerit, non illi-
nsa cò Turbas advocat, pectus exenterat, cor di-
olantnt ducit, ut ſpectaculi, quo ipie Dei Miſericor-
1sDok diâ fruitur, ad oſtentationis Vanitatem, plu-
helaunmd res habeat ſpectatores. Vix Deus illapfus eſt
eAN menti, cùm ſanguis cordis eliquatus in lacry-
guntranſe mas, rorat in oculis, candidatũúſne gloriæ,
ina an tubicen vanitatis? IIlicò tunſiones pectoris,
— tamquàm exploſiones bellici tormenti adventum
, n Principis indicant. IIlicò ſuſpiria gliſcentem in
dehekenn corde Deum evulgant. Illicò verba, eructan-
Cunhthi tia ex hoc in illud, plenum Deo pectus Ple-
Nein more animo vanitatis enuntiant. Recordemini

er Amici illius importunè ad fores amici nocte
LucerI. 5. ſummà pulſantis, atque dicentis: Amice, com-

6
rms moda mihi tres panes, quoniam amicus meus
Ve⸗ venit de via ad me- & non habeo, quod ponam
velinu ame illum. Scilicèt hoſpiti Panes duntaxat ap-
PDab poni debuerunt: aut tribus debuit onerari Pa-
btel mibus hoſpes, cùm nemo tam avidi ventris
Poon⸗ ſit, qui uno alteréve non pane ſaturetur. Pla-
nen 10. nè unum poſtulat, & aliud requirit: petebat

Arregan- Panem, &

optabat Gloriam. Neque tam illi
K.

Stromatum, Lib. XIV.

163
indigentiam indicare cupiit, quàm adventum
hoſpitis. Hoſpitis, inquam, nuntiare ei vo-
lhuit adventum in domum ſuam, qui non alius
quàm Deus, niſi fallor, intelligitur. Siqui-
dem, cum & Amicum dicat adveniſſe, &
tres Panes ſibi commodari petat, indicat unum
Deum in tribus ad ſe Perſonis cœnaturum ad-
veniſſe. Sanè diversd ratione a Seraphinis in
cœlo exceptus Deus, ac in terra ab Ambitio-
ſo. Hic enim Amicum, quem exceperat, de-
ſerit, ut Gloriam ſibi procuret ab eo, quem
medid nocte certiorem facit de Domini ad ſe
adventu. Ibi autem tegitur, obnubitur, ve-
latur: nec contenti Seraphim fſuis texiſſe alis
Deum ſibi blandientem, vocibus quoque ob-
ducere ſatagunt: clamant enim. Sanctus, Jan- Ila. 6. 3.
&tus, Janätus, Dominus Deus exercituum, ple-
na eſt omnis terra glorid ejus. Quaſi dicant,
nolite ſuſpicari noſtris ſub alis latere Deum .
ubique ipſe adeſt, regnat ubique, nec ſingu-
lariùs in nos exundat ejus dulcedo Bonitatis,
quàm tellus univerſa redundat illius tam ple-
na Bonitate, quam locuples Majeſtate. Can-
ticum hoc novum in Coœlo canitur ab Ange-
lis, ſed nequaquàm auditur in Terra. Paſ-
ſim enim exauditur vox nuntiantium , adeſſe
ſibi Numen in pectore, rarus verò ac planè
nullus jam exauditur, qui divinâ ſe deſtitutum
Præſentiâ fateatur. Vox turturis audita eſt, Can. 2.12.
mirabundus ad Sodales inquit Sponſus. A-
deône tam mutæ in Palæſtina turtures, ut mi-
raculo proximum ſit, ſi vel ſemel vocem edi-
derint? aut tam dulcis accidit gementis po-
tiüs, quàm canentis vox Avis ejulantis, ut
ad eam audiendam excitandos Sodales putave- Intentio
rit Sponſus? Nimirùm Sponſi gemit abſen- reca.
tiam Turtur, cùm canit orbitatém ſuam ſuo
conteſtatur cantu, imò planctu, Avis animi Glorig
ingenuitate, quàm colore plumarum candi- vans
dior. Et hoc tandem illud eſt, quod & rarum *dium.
eſt in Terra, & charum Sponſo. Jonet, in- Ibid. 14.
quit, vox tua in auribus meis. Quæ vox? Vox
Turturis: vox, quæ à Dilecto ſe derelictam
fateatur: vox illa ſonet: Num, quem diligit Can.3. 3.
anima mea, vidiſtis Huic non abſimilis vox
alia reſonet: Quæſivi, quem diligit anima mea, Ibid. 2.
quæſivi illum, & non inveni. Jam faſtidium
earum me vocum cepit: Nec eſt alia natio Deut. 4.
tam grandis, quæ habeat Deos appropinquantes 7.
Abi. Jam abſona ingratâque meis accidit auri-
bus cantio illa, Notus in JQudæa Deus, in N-
rael magnum nomen ejus. Oleum effuſum jam
factum eſt Nomen ejus; quod ipſe tamen ef-
fuſum eſſe non probat, cùm Paulum, cui de-
tulit nomen ſuum Regibus proferendum, Vas
appellaverit. Nimirùm aliud a Patre, aliud
ab Hominibus nomen habet. A Patre Jkss
appellatus eſt, ſed à nobis Emmanuél dicitur.
Vocabitur nomen ejus Emmanuzl, quod eſt in-
teipretatum Nobiſcum Deus. Rarus enim, qui
illius ſe redemptum ſanguine jactet, frequens,
qui ejus amicitid exaltatum ſe fateatur: malu-
muſque noſtri Hoſpitem illum, quam Salva-
torem nominare. Nobiſcum Deus, vox no-
ſtra eſt, Dei apud nos nomen eſt; quæ vox
quam diſſimilis ſit voci Turturis, quæ elonga-
tum à ſe Dilectum teſtabatur, nemo non videt.
Vocabitur, inquit, nomen ejus Emmanuël;
quamquam Angelico ſit nobis imperatum ora-
culo, Et vocabis nomen ejus JESM. Veram
abrumpamus aliquando tandem filum, quod
rumpi neſcit. Diſſficile eſt Deo tantum Judice eſſe
4† Ccon-

Pſ. 75. 1.

Matth. I.
23

Ibid. ar.

Ezech.

4I. 22.

Pf. 118.
55

Pſ. 114.
9.

