bitur. Uſque adeò noſtris capitur Lacrymis Do-
minus, ut eas ſanguini anteferat, cujus tamen
vocem vel de terra clamantem in cæſo Abele

veret, vitam famæ eripiunt, faciuntque, ut audire conſuevit. Et quidem Juſtorum magis
i puteat, qui vixdùm expiravit. cadavera, quàm compedes captivorum, plus
8 Sion, in cujus circuitu ſanguis fuſus erat;
en⸗ . . uàm carcer, intra cujus anguſtias lacrymæ
en Stetitque Judith ante letum orans um Pargsbantur Deum mavere terat⸗ tamen
kil - lacrymis. Judith. 13. 5⸗ loci ſanctitatem & corporum ſupplicia vicere
in Lacrymæ, quarum hic comparatione erubeſ-
d Laerywe. Triumphales lacrymas ſparſit bellatrix Foœ- cit verius, quam purpuraſcit ſanguis. Neque
ne mina, ut hoſtilem ſanguinem funderet; & veròô mirum eſt, ſi David ità precetur, qui
ti Ps 4 “S al- aquarum ſcaturigines Patriæ reſtitueret. O fe- non ſemel didicerat Lacrymarum ſupra cla-
inis .

n ſſ⸗ X 4 „ras

.

260

ras quoque Virtutes pretium. Adiit die qua-

dam ad Deum Propheta, & rerum à ſe geſta-
Pſ. 55. 8. rum opes Domino obtulit. Deus vitam meam
s. Davi. annuntiavi tibi. Munus ſanè ſplendidum; pla-
du néque regium! Ibi cinis effuſus, quo Pœni-
Eawtymæ, tens alebatur: ibi gladius ſuſpenſus, quo fudit
Philiſthæos: ibi penſilis demiſſus lapis, quo
ſuperbientis frons Gigantis diffracta: ibi for-
titudo dedicata, quæ Urſos proſtravit: ibi
conſecrata manſuetudo, quæ Semei pepercit:
ibi delata patientia, quæ Saülem pertulit: ibi
religio immolata, quæ à Michol irriſa ſalta-
vit: ibi denique manus quæ vicit, ibi lingua
quæ cecinit, ibi animus qui dilexit, ibi etiam
lacrymæ, quas non bellicoſus, non juſtus;
non ſanctus, non triumphator profudit, ſed
quas adulterio homicidiéque maculoſus, non
tam dedit, quàm ſolvit. Attamen è tanta Re-
gis ſapientiſſimi ac ſanctiſſimi ſupellectile La-
erymas Deus potiſſimum, quibus oblectare-
tur, delegit. Deus, inquit, vitam meam annun-
tiavi tibi: Ità: verùm Poſuiſti Lacrymas meas
in conſpecétu tuo. Hinc eſt, quòd in Sponſa Deus
præ menmbris reliquis Oculos adamavit; non
quia pulchriores, ſed quia gemebundos. Et
quidem cæterorum membrorum ornamenta
pretioſa, Oculorum verò ſimplex ornatus è
Lacrymis. Eminebat argentum in mammis,
rutilabat aurum in manibus, radiabant in di-
gitis gemmæ, pallebant metalla in fimbriis,
emicabat nitor veſtimentorum in humeris: la-
bia ſicut vitta purpurea. Oculis nibilo minùs
vulneratur, qui Lacrymas vel in fonte dile-
vit. Et ne fortè dubitares dignitatem ſuam O-
Can. i. 15. culum Lacrymis debere, Oculi, inquit, tui
columbarum. Cum Columbam audis, gemitus
. intellige. Nec id violentiùs à me interpreta-
lbid. 4. . tum, ſuſpicere, Abſque eo, quod intrinſecus
latet, addidit. Quaſi exclamet. Oculis capior,
ſed quia Lugent, non quia Vident. Diligo
parentem, ſed propter Filias. Quæ latent la-
crymæ, illæ placent, dùm placet Oculus.
Denique, cùm dixiſſet: Quàm pulchra es,
amica mea, qum pulchra es! Statim præconia
ab Oculis exorditur: ut, ubi lacrymæ oriun-
tur, ibi corporis laudes naſcerentur. Neque
verô objlicias velim, ideò primos eſſe in laudi-
bus Oculos, quèd primi in corporis faſtigio
ſiti pro corpore excubent. Nam ſubhlimiores

1bid.

Ibid.

Oculis capilli ſunt, qui tamen poſt Oculos ce-

lebrantur. Quid verò mirum ſi tanti lacrymas
faciat Deus, cùm delicias omnes & aliorum,
Iſa. 55. I. & ſuas ſitas profiteatur in fletibus? Jitientes,
venite ad Aquas, & , qui non habetis argen-
tum, venite. His vocibus ad ſacrum epulum
Filios hominum Dominus provocat, &, quaſi
ſuperefſſffuerent fercula, etiam ſine pretio ad-
vocat convivas ad ſcyphos. Rogo, Domine,
Hſa. 16. 9. quid ſitientibus propinabis? Inebriabo te lacry-
ma med. En deliciæ, quas præbet Dominus
invitatis. Porrô dapum cæterarum oblitus, vel
Deo felix. ſolas habet, vel ſolas præbet lacrymas in con-
vivio. Calices lacrymis implet, Panem è& lacry-
Pſ. 72. 6. Mis parat. Cibabis nos pane lacrymarum, & po-
Pœniten- tum dabis nobis in lacrymis in menſura. En Eſ-
zia dulcis. cas, en Potum è lacrymis! Solæ lacrymæ in
Penu, ſolæ & in cellariis Sponſi. Ex eis bibit,

Servire

Cibus eas comedit. Malè dixi, cùm eas Vinum, cùm
aleg. Panem, cum Aquam nominavi. Planè quid
Lacryma: ſin ſci Si A ſ
an, o Uht, neicio. Si Aqua ſunt, Ignem eructant:
Iupia, ſi Ignis ſunt, Flammam extinguunt. lis fax
vera. Charitatis accenditur, iis flamma Vitiorum ſo-

Ouvas

pitur. Audi Ignes & lacrymis. Exitus Aquarum Pl. 11. Hi⸗
deduxerunt oculi mei. Quid tum? Ignitum elo- 135. . de.
quium tunm vehementer. Igneſcit Verbum Do- bid. 139, nli
mini ad fetum Regis. Intuere reſtinctam heti
Flammam per Lacrynas. Quæ pedes rigavit Irt ehln
lacrymis, in ſuis fletibus impuram Libidinis fa- „ 60
cem ſenſit reſtinctam. Ergo oret cum lacrymis Den
Judith, ſecçura de triumpho. Stratum in aram ſs,
vertetur, dummodè in fletum oculus conver- ſane
tatur. Ipſa Sacerdos, ipſa Ara, ipſa erit Victi- ſel.
ma & Propitiatorium Lacryma: quæ fortè na- Phis
turzæ ductu emittitur per pupillas, ut vid und velat
& Lux intret in oculum, & fluat ex oculis & P

Planctus. Lux & Luctus occurrerunt ſibi. IIIa tia,

intrat, iſie exit. Utrique domicilium commu- tance
ne, niſi quòd oculum Lux inquirit, Luctus tüngt
deſerit, ut Dei manibus excipiatur. Nam, lel. iht
Ahbſterget Deus omnem lacrymam ab oculis eo- Apoc. 7. I liti
rum: ea confirmando, quæ diximus, Sangui- 17. luh. ein
ni ſcilicèt Lacrymas anteſtare, cùm Dominus, an Polt
cujus & manibus cruoris fontes ſcaturiunt, ge- n dee h
mitus manibus tergat, auſim dicere, humamis er di

ſaturandas fletibus, quaſi ſuis non plenè vul=

. lun ittuti
neribus explerentur.

e er e Juſ
i,A-

B Hrveru nuie
Nos autem Populus tuus, & Oves Paſ- tmin betut
cuæ tuæ. Plal. 78. 14. RM
Imisr. Que el
„ (tur:
Quænam Paſcuæ ſunt, rogo; Ovium iſta- Perſien- Ditamnds
rum? Certè in toto Pſalmi decurſu meminit D E. ntoke
duntaxat Propheta occiſionis, direptionis, Peſila hmmnte
cCaptivitatis, & excidii: adeò ut vitam penè ones Dei 19 ammi,
ipſam Vates pertæſus, clamaverit, Uſquequò, Paſcug tio
Domine, inquit, iraſceris in ſinem: accende- ſunt. 6, Pan
tur velut Ignis zelus tuns ?* Pfſalmi verſiculos big. 1. n .
decurre, & vix aliquid invenies, præter an- „ediocris “ omu
guſtias, compedes & cadavera. Et tamen, miilior. “
duùm hæc patiuntur, non Oves ſolùm, ſed O- 6 R 15
ves Paſcuæ Dei dicuntur. Sanè erraſſe à paſ-· mil. Pig
cuis Domini videbantur Oves, quas Mors de- nlili/ ſiee
paſcebat. Verùm Domini paſcua iſthæc ſunt; 1 . ſe
Men, Notum

quæ, etſi inſuavia apparent, ſalubria tamen

ſunt. Ea planè Dei ſunt paſcua, ubi paſcit, & kin 0

paſcitur ipſe Dei Agnus. Is porrò nônne ſatu- Recj r
ratur opprobriis, felle potatur, & omni pœna- Momoch
rum genere excipitur? Non herbida Paſcua rithn
Domini ſunt, lapidea ſunt, ferrea ſunt, fer- n ,
rum ſunt- Clavis ſaginandus es, ſi Ovis Dei es. H
CGrux, ſpinæ, lancea pabula Agnorum Chriſti eo ſ.
ſunt, quæ illis & parat, & præbet Paſtor bo- rat n
nus. Non ſolus Struthio ſerrum concoquit: & en denond
Dei Oves aluntur ferro. Non ſolius ignis eſca 1. wſpon
ſunt ſpinæ: paſcuntur & Agni Chriſti acerbi- geſt
tate dumorum. Eliquatum plumbum infunde- lkum
batur Martyrum venis. Proindè cave, ne à ichet den
paſcuis Chriſti aberres, ſi paſceris delicatius. gemtu.
Nam Oves paſcuæ ejus deſcribuntur hæ, qua- 1i ſe
rum & fuſus cruor, & vincti pedes, & victa we Eelit
patria, & ſervit libertas. ahente.
keülletin
. nigno
Credere enim oportet accedentem ad amri
Deum. Hebr. II. 6. nis Fide
Nüi adhæf
Nimirùm niſi armere Fide, Hoſtes, qui ti- Fides. ndt, ſi
bi tetendere inſidias, accedentem Te ad Deum umm eſi
retrahent. Si enim procul à Deo à Dei ho- Sterm- e le di
ſtibus laceſſimur: quo putatis conatu adnite- c“X. en ihe. ga
tur Lucifer à Domino avocare recedentem à nin10. ) Edellurn
Mundo? Si timet ab excubiis, quo modo non eptrie
inſectabitur transfugas? Qujus ut inſidias pa- , Gue

riter 1 Qi

pariter & tela eludamus, ſtandum eſt in Fi-
1. Cor. de. Vigilate, inquit Paulus, Zate in Fide, vi-
16. 13. ziliter agite, & confortamini. Eadem penè re-
petit Petrus capite quinto Epiſtolæ primæ. Sic
1. Pet. 5. enim concludit: Cuireſiſtite fortes in Fide. Er-
2· go geminos hoſtes armati Fide ſuperabimus,
Dæmonem videlicèt & Mundum, quibus elu-
ſis, propiùs accedemus ad Deum. Magnum
ſanè virtutum cæterarum pretium, magna vis:
ſed Fidei majus robur, & comparandis trium-
phis opportunius. Accipite armaturam Dei di-
Xerat Epheſis aliquando Paulus: eòſque cùm
& præcinxiſſet Veritate, & loricaſſet Juſti-
tia, & præparatione Evangelii calceaſſet:

tämque præclaris virtutibus, Scutum Fidei tra-
Epheſ. 6β. didit bellaturis: In omnibus ſumentes Noutum

Tiibula- des Fidei! O vocem Pauli! In omnibus, in-
quit, ſumentes ſcutum PFidei. Sine aliis fortè
virtutibus de hoſte aliquando triumphabis. Si-
ne Juſtitia Luxuriam fugabis. Sine Juſtitia Lu-
Xuriam fugabis. Vinces ſine Liberalitate Cru-
delitatem. Avaritiam ſine Caſtitate perdes. At
ſine Fide nullum peritùs Vitium profligabis.
Quæ enim Pudicitia, ubi Supplicium non cre-
ditur? Quæ Manſuetudo, ubi de Judice du-
bitamus? Quæ Abſtinentia, ubi de Remune-
ratore diffidumus? Benè proindè In omnibus
Jumentes Scutum Fidei: In quo, inquit, poſſi-
tis omnia tela nequiſſimi ignea extinguere. Quid
audio? Ergéne armorum cæterorum obhitus
es, Paule, qui modôò in ſolo Fidei Scuto re-
ſtinguenda prædicas tela nequiſſimi omnmino

,
tionis re-
med ium
Spes præ-
mii, -
ternorum
memoria.

Arma al-
leg.

omnia omnia? Quid præſtet in bello Veritas, quid
4 zela, id agat in acie Juſtitia, ſi ceſſura ſunt jacula uni
lin, eil , non Fidei Scuto? Inquiet fortè nonnemo, cæteras
altelei lolum ad- Virtutes conflatas in inſtrumenta nocendi, ho-
verſa, ſed

si ſtibus relictà ad defenſionem Fide. Hæc enim
probpera. Scutum, illæ Gladius, Haſtâque ſunt. Fal-

Abrutin leris. Quo modo namque inſtrumentum infli-
igdi, gendi vulneris lorica eſt, quomodò galea,
ö nenrlr⸗ quomodòô calceamenta? Et tamen reſtinctum
Nori ſerr iri tela non ait Apoſtolus nec in galea Salutis,
erbih kin nec in lorica Juſtitiæ, nec in cingulo Verita-
en in, tis, ſed in Scuto Fidei divinæ. Equidem, ſi
1Oben à Deo ſciſciteris, quibus artibus, quôòve ap-
norun paratu machinas pariter ac ſagittas adverſarii
et Mui⸗ Dæmonis Fideles evaſerint, illicò tibi Pauli
ncogit Hebr 10. ore reſpondebit: Niſtus autem meus ex Fide vi-
in go 3². Vit. Ac ſi dicat: Miraris tot inter hoſtium te-
Crlhuet la Juſtum incolumem? Ex F ide vivit. Vitam
– debet Scuto Fidei, quo à jaculis eſt protectus.
cre, Væ nobis, Fratres, væ nobis: Quid dico no-
e lain bis? Væ Martyribus, væ & Apoſtolis, ſi
“ hoc deſtituti Clypeo pugnaſſent cum antiquo
ni Serpente. Audeo dicere: Væ Petro, ſi non
elih ſtetiſſet in Fide: periculoſius credo vacillaſlet
in Ligno, quàm olim in Zquore; labaſſet cor,
quamvis confixo in Cruce corpore, niſi fir-
. urn miùs Fidei Cor, ac Mens „quaàm mempra fſti-
biti adhæſiſſent. E contrario, quid timendum
nobis, ſi Fide armati, vel Tartarus quantus
“ quantus eſt contra nos conſpiret cum Mundo?
Hoſes⸗ 1. Joan. 5. Hæc eſt viétoria, quæ vincit Mundum, Fides
ledee, 4. noſtra. Nanäti per Fidem vicerunt regna. Gran-
eo Hebr. 11. de bellum, quando Mundus non Gladiis, ſed
Colutl ſs 33 Sceptris armatur. Verùm Fidei præſtantior vir-
ececeln tus, quæ ut Gladios riſit, ita iprevit & Scep-
onoh, tra. Quid verò mirum ſi & nos Mundum, &
it ulin Moyſes, Sanctique Regna Fidei ope device-

tandem his minimè contentus tam magnis,

16. Fidei, in quo poſſitis omnia tela nequiſſimi ignea
Tentatio extinguere. O Fidei præconium ſingulare! O
num re- . . .
medinm. Profuſum Apoſtolicæ eloquentiæ flumen in lau-

.

Stromatum, Lib. XV. 261

rint, ſi & ipſa elementa Fide ſubiguntur. Fi-
de Petrus Mare calcavit. Timere coœpit, &
incopit mergi. Fide, ſi Paulo credimus „Moy-
ſes Mare tranſivit. Sine Fide audeo dicere Chri-
ſti quoque, ut dicam ità, Omnipotentia vide-
tur non poſſe, quæ poteſt. Audax effatum,
ſed Patrum innixum authoritati. Dederat Chri-
ſtus virtutem Apoſtolis ſuper Dæmonia. Con-
tigit autem ut Lunaticum aliquando Jnss ſa-
naret. Tunc acceſſerunt Diſcipuli ad JEsUM ſe- Matth.
cretò, & dixerunt: Quare nos non potuimus eji- 17: I9e
cere illum * dixit illis JIEss: Propter Ineredu-
litatem veſtram. Audin, Chriſti virtutem, hoc eſt
gladium perfectiſſimum vel in Apoſtolicis dex-
teris invalidum reddi languore Pidei. Quid di-
co in Apoſtolis? In ipſo Chriſto Domino ejus
Omnipotentia aliquid non præſtat audientium
Fide deſtituta. Redit JEss in Patriam ſuam:
Et non fecit ibi virtutes multas, inquit Evange- Matt. 13.
liſta, propter Incredulitatem eorum. Non fecit, 58.
ais, ſed potuit facere. Voluntas non pra ſtitit
in pœnam impiorum, quæ Omnipotentia pa-
rata erat facere. Audi Marcum: Et non pote- Marc 6,
rat virtutem ullam facere. Attende, inquit O- 5.
rigenes, illud quod dicitur. Non enim dixit, In Cap.
Noluit, ſed non potuit. Quaſi auxilium qui- 13: Matt⸗
dem veniret ad virtutem operantem, ſed ve-
taretur operari ab Incredulitate. Hinc Domi-
nus ad eum, qui pro Filio habente Spiritum
mutum precabatur, dixit: Ni potes Aεdere, Marc. 2.
omnia poſſibilia ſuint Credenti. Interrogabat de ²3⸗
Fide, ne impediretur quodammodèò Omnipo-
tentia. Ità enim inter Dei virtutem & huma-
nam infirmitatem agitur, ac agi videmus in-
ter Coœlum & Terram. Non ſufficit ad ſegetem
producendam Aftrorum virtus, häc enun &
Saxa perfunduntur & ſaxei Montes, è& qui-
bus ne fœnum quidem oritur. Coœlo Teillus
conformari debet, ut germinet herba. Hoc
porrô agit in nobis Fides, quod in humo ferti-
litas. Sic Potentia quamvis ſumma, Fide lan-
guente, infirma ferè eſt. Recordare Apoſtolo-
rum excitantinm Salvatorem dormientem. Præ-
valuit penè Mare adversus Creatorem ſuum,
& jam jam hauriendus putabatur fluctibus,
qui fluctibus Legem tulerat. Nimirùm, va-
cillante in corde Diſcipulorum Fide nutavit &

Salus. Denique mirabundus exclamat Orige-

nes, ibi Vitam periculum ſubiiſſſe, ubi Vita
dormiebat. O veraces Diſcipuli, inquit, Domi- Hom 6.
num Salvatorem vobiſeum habetis, & periculum in ii⸗
timetis * Vita vobiſcum eſt, de Morte ſoliciti ?Eros⸗
eſtis? Contra, ſanguinis profluvio obnoxia
Foœmina oram veſtimenti tetigit; & , quia
Credidit, convaluit. Compara nunc Mulierem
cum Apoſtolis. Hæc mulier, illi viri: Hæc ſa-
nitatem diù fruſtra quæſiverat: Hi morbos ſæ-
pèe depulerant: Hæc fluctibus ſanguinis merge-
batur, naufragio non tam proxima quam inti-
ma;, quippe in cujus viſceribus cruoris procella
æſtuabat: IIIi in Mari quidem, ſed navigio ve-
Cti, ſed remigibus freti, ſed comite Salvato-
re. Et tamen plus huic profecit fimbria Domi-
ni, quam illis præſentia. Nimirùm credidit il-
ta, illi verò timuere. Miraris, opinor, Fidei
potentiam. Non vana admiratio, miratur enim
& Chriſtus. Nibhil mirabile, inquit Orige- Hom 5.
nes, in conſpebtu Dei, magnum vel pretiolum, 11 Rr⸗
nifi tantum una Fides: Et quod Deus Unige-10.
nitus miratur, quantum ſit aut quale, percipe
chariſime. URt enim ipſe ait: Qui aurum non
miratur, miratur Fidem. Unde de Centurione

EN=

262
exclamat: Amen dico vobis, non inveni tantam
Fidet. Fidem in Irazl. Recordemur Petro delatum
imperium Terrarum & Coœli, non ob jeju-
nium, lacrymas, flagella; ſed nec ob amo-
rem in Chriſtum, ſed unam tantùm ob Fidem.
Cùum Chriſtum Dei Filium confeſſus, renun-
tiatus illico eſt Eccleſiæ Fundamentum, &
Hebr. c. Princeps Coœli. S. Paulus videtur innuere quòd
11. Abraham Fide Iſaacum immolaverit. Ex quo
conjicere licet fortitudinem Fidei, quæ non
Mundum duntaxat, ſed & Filium, quod plus
eſt, vincit. Nota: Triumphat, qui urbem
capit. Quid ſi Mundum ſubigat? At Amorem
erga Filium unigenitum pro quo Mundus da-
retur, Abraham Fide vicit. Et quidem Filium
non modè neglexit, verùm & jugulare ſuis
ipſe manibus paratus eſt. Porrò in eo Filio non
Iſaac modò perimebatur, ſed & Regum ſo-
boles numeroſa, ſed & Meſſias ipie naſcitu-
rus ex Iſaac.

Qui amat Patrem, aut Matrem plus
quàm me, non eſt me dignus. Matth.

10. 37.
Parentum Vix ſanctior in orbe terrarum Locus, und
piuwm exceptâ domunculà Nazarenà, Domo fuit La-

eginm. Cchariæ. In ea Sacerdos Pater, in ea Mater

Prophetes: in ea & Canticum Benedictus, &
Carmen Virginis Magnificat, & Salutationis
Angelicæ non contemnenda pars ſonuere pri-
mùm. Nihilo minùs tam ſacræ ædes à Joanne
deſeruntur, quia Paternæ ſunt. Plus obfuit
ſpretæ Domui titulus Patris, quàm ei profue-
rint tot nomina Sanctitatis. Denique indè fu-
git Joannes, quò ſe vix conceptus Jrxss cum
Matre contulerat. Adeò quidquid pium in pa-
rentes odium retardare poteſt, dimittendum
eſt. Quanquàm crediderim, Chriſtum compu-
Patria liſſe Virginem in domum Elizabeth, non tam
pro Gpri- ut alienam inviſeret domum, quam ut deſereret
Ko daſe- ſi . . r. . A .
ends, ſuamn. Nimirum antiquius nihil habuit doctura
nos Veritas, quam ut homines ſuo exemplo hor-
˖.. oannes taretur ad Patriæ domüs contemptum. Ego fa-
Baptiſta, nè puto, ſi Patria non fuiſſet, & propria do-
mus Zachariæ, Joannem ad eam accurſurum
ſylvis, ut in ea veſtigia Virginis venerare-
tur, ut Chriſti memoriam adoraret, ut ibi au-
ram attraheret, ubi ſpiravere Divinum Spiri-
tum Sancti Vates, ubi Coœlum conſecratum
eſt Propheticis vocibus & canticis. Verùm
quia domus illa Patris hoſpitium erat, exhor-
ruit ſapientiſſimus Puer vocabula ſanguinis,
maluitque errare in ſylvis, quaàm in ſancta do-
mo cum periculo propenſioris in propinquos
affectus, nutriri & vivere.

Credere enim oportet accedentem ad
Deum. Hebr. 11. 6.

Dides. Quid ais, Paule, cùm ſcribis accedentem
ad Deum? An ignoras quantùm diſtet à Coe-
lo Terra, quàm procul ſit Pulvis à Deo,
quâmque abſimus longè ab eo, qui non longè
abeſt ab unoquoque noſtrůùm? Vix alis inſtru-
ti Coœlum petere poſſumus: nunc verò corpo-
ris compede gravati què volabimus? Adde Cœ-
lum inter & Terram aéëreas concurſare Pote-
ſtates, quæ crudeliùs tendentem in Coœlum
vulnerabunt, quàm latrones vulneraverint Sa-

Oliva

maritem ab Jeruſalem Hiericho repetentem.
Quid igitur adjungis acceſſuro ad Deum,
quem & arma deficiunt, & caro premit? Quid
addo? Fidem. Credere enim oportet acceden-
tem ad Deum. Hæc ala, hæc penna erit adver-
suùs onera carnis, hæc munimen & gladius con-
tra inſidias, luctàmque Spirituum aëris hujus.
Da Fidem, & mentior ſi non evolabit Spiri-
tus ille, quamvis carne reluctante. Fide Enoch
tranſlatus eſt, ne videret mortem, ſcribit ad

lbid. 5.

Hebræos Paulus. Quales alæ, quibus Mor-

tem homo, cui dictum eſt Terra es & in Ter-
ram ibis, effugere potuit! Mortem, inquam,
alatus Fide Enoch evaſit, quæ & ocior Euro,
& Cœlo patentior, & potentior Sole, & Ig-
ne voracior ubique regnat, quovis pertingit,
nihil non videt, ſcrutatur omnia, nulli par-
cit. Laudabilis Moyſis manſuetudo, ſed San-
éti Enoch fides felicior. Vicit ille Elementa,
ſed Morti ceſſit; & quam obtemperantem ſen-
ſit, dum primogenita Ægyptiorum perdidit,
imperantem didicit, dum juſſu Domini more-
retur in Monte. Mare, ſed non Mortem eva-
ſit. Quid ergo times ſarcinam corporis, qui
gratularis Fidei Beneficio onus Mortis excuſ-
ſum? Mortis quam Carnis gravius jugum eſt:
hæc premit, illa perimit. Proindè ſecurus eſto
de Carne, qui Carnem ſecuram vides à Mor-
te. Fide Enoch tranſlatus eſt, ne videret Mor-
tem. Quid verò ſubſidii Fides afferet, adver-
sus adverſarias Poteſtates? Quid? Audi: Hæc
eſt victoria, quæ vincit Mundum, Fides noſtra.
Non tam armat, quàm ornat Fides, trium-
phum parat, non bellum arcet. Denique li-
buit eam non armaturam dicere, ſed victo-
riam. Ipfſa triumphus eſt. Pugnare non poteſt,
quin vincat, quæ ſuâpte naturâ Victoria eſt.
Puduit Joannem meminiſſe luctæ, dùm lo-
queretur de Fide. Solius triumphi meminit Fi-
dei laudes edhicere, cujus noverat pugnam
Victoriam eſſe. Hæc eſt Victoria, quæ vincit
Mundum, Fides noſra. Nota triumphantis Fi-
dei vocabula ſplendida. Non dixit, Quæ pug-
nat, quæ luctatur, ſed, qauæ vincit Mundum.
Caſtra Fidei non ſunt Caſtra, ſed Capitolium.
Pugnaſſe, viciſſe eſt. Porrò, ne Victoriæ fa-
cilitatem natam crederes ex hoſtis imbecillita-
te, quæ vincit Mundum, inquit Apoſtolus.
Mundum vincit Fides vinci neſcium, ſemper
Victorem, cujus ante jugum ſubimus quaàm
lucem, cujus circumdamur vinculis antequàm
faſciis. Breviter, Fides Mundum vincit, qui
Creatorem ſuum non cognovit, dùm in Pro-
pria venit, qui Deum in Crucem agere non
timuit, cujus eget auxilio Dæmon, non ſo-
lùm ut pugnet cum homine, verùm ut cum
Deo luctetur. Tanta Mundi vis eſt, ut ejus
duntaxat aſpectu crediderit Dæmon Deum
Idololatram ſui futurum. Non deſperavit Ge-
hennæ mancipium adorandum ſe ab eo, quem
adorant Angeli, ſi Regnorum Mundi eum ſpe-

ctaculo allexiſſet. Et oſtendit illi omnia regna Luc. 4. 0

Orbis Terræ in momento temporis, ait Lucas,
cùm luctam Chriſti in Eremo deſcriberet. Itaà
eſt. Triumphus Mundi Fides eſt. Hinc eſt,
quòd Mundus contra Fidem ſeſe tam acriter

1. ]oan. 5.
4.

Kterno-

rum cura

Damoni

quàm ſu-

armavit, præſagiens quodammodô ab ea ſe, peita.
pompàſque ſuas triumphatum iri. Res ſanè mi-
ra, & quæ miraculo proxima haberi poſſit.
Virtutes ferè omnes ſi non domicilium habi-
tandi, commorandi certè diverſorium in Mun-
do ſine bello impetrarunt. Pudicitiam, Tempe-
rantiam,

unti
ſinon
ſeto
ejtien
tein,
reecit
pon 0
Avimo
ſagie!
uln
Jent,
X Ten
muit,
ni ſce
zit exil
di non
lico ci
Cellas.
u V
nocenii
non exe⸗
em ext
ligvei,
urr ill
un Deparan
w Ublo ſi⸗
e l. Tun
li!
Gs Cont
vin t alſi
Uun Bernerdo
upfe nun cum
4 mon pugt
(alcabat
vie ſu foico
(letia,
ub mittebat
i pec moc
ſoortum
t ex un
Auine pun
ſun eſt,
Nn Ope
Aurum d
interdum
Othitert
Pien C⸗
ſed mutan
fe le
Ium Pide
icd enit
Eln patn
Cln diade
tro Cruce
femiur .
Uim, u
Nn vivit
Kk, ſiali

Ha. G
lonce

.
n
uun lt
3V. Preham
bene
l Eodigin

inine
nene
Ninn
n .—
xt:
enn
eil
Gnr M.
e, .
lul e
Hlrghe
de nn
Dengl
n
ſichd.
e, n
nemunk:

mium⸗
eſt⸗
it Mn.
Cginin
hnzl⸗
8 ihahtr⸗
1 Mn
n, En
bimus gin
ls antei
rincit,
Aun vlr
n eee
0l, nt⸗
erum an
el⸗ Utp⸗
ennn il
emn e
abeo en
onni
1 lin zur
bien e⸗
. M en
tan i c,
Pdak
Rerlueln
aben
clium hir
Nium i0 M⸗

lun, ln ,

ſionum.

rantiam, Liberalitatem, Sapientiam Mundus,
ſi non dilexit, certè non expulit. Lucretiam
ferro Pudorem vindicantem, pérque vulnus
ejicientem Venerem, quæ furtim non men-
tem, ſed corpus occupaverat, non modèò non
rejecit, verùm laudibus extulit. Phocionem
non odit averſantem Aurum, æquôque tulit
Animo Mundus Opes mergi, pro quibus nau-
fragia ſubit. Miratus eſt, non deteſtatus eo-
rum cæcitatem, qui, ut Menti oculos adde-
rent, Corpori effoderunt. Juſtitiam quoque
ac Temperantiam, Modeſtiam, vel non ti-
muit, Vel timere eas dedocuit. Verbo, infa-
mis ſceleribus Mundus, Virtutibus non indi-
xit exilium. Sola Fides vix peregrinari in Mun-
di non dico urbibus, ſed latebris cœpit, cùm
illicò cieri contra ſe ſenſit turbines atque pro-
cellas. Horruit, exaudità Fide, Mundus,
qui Virtutum cæterarum adventum riſit. Quæ
nocendi inſtrumenta non excogitavit, quæ
non exercuit crudelitatis fismenta? Contra Fi-
dem exerti enſes, ſuſpenſi equulei, expediti
laquei, incenſæ laminæ, ſuccenſi clibani, pa-

Gleris ratæ inſidiæ, carceres, virgeæ, ungues, feræ
vana. Præparateæ. Tunc primùm Feræ doctæ homi-
virius nibus ſaginari. Tunc eliquata in potum Metal-
ſolida. la. Tunc ænei Tauri mugire inter flammas
coacti. Nimirùm tot paravit machinas Mun-
dus contra Fidem, quòd ſuæ in ea præſenſe-
Ser. I. in rit auſpicium ſervitutis. Fidem in nobis, inquit
Octav. Bernardus, Mundus in maligno poſitus odit at-
Paſchæ. que perſequitur: Fide quoque & vincitut. Nimi-
Vitia pal- rùm cum cæteris virtutibus ludebat Mundus,
liata. non pugnabat. Vincebat, dùm vincebatur.
Calcabat Diogenes faſtum Philoſophi, ſed fa-
Lucretia. ſtu ſtoico. Emittebat & Vulnere Venerem Lu-
cretia, ſed per ejuſdem hiatus Superbiam ad-
Intentie mittebat, fortè nec pudica poſt ſtuprum,
rsvs, nec modeſta poſt vulnus: ſine pudoris byſſo
ſcortum invitum ex conjuge, ſine vitæ ſpiri-
tu ex uxore carnifex ſeu verecundiâ, ieu ſan-
guine purpuratus. Phocionis aurum demer-
ſum eſt, ſed ut emergeret è naufragio Gloria.
Non Opes ille projecit, ſed Famam quæſivit:
Aurum dedit, ut Auram reciperet. Repudium
interdum faſces paſſi ſunt: utinam imperii fa-
ſtidio. Servierunt Ambitioni, qui imperare
Orbi terrarum recuſarunt. Oculos ſi ſtultè Sa-
piens Græculus effodit, non Lucem fugit,
ſed mutavit. Nomini enim ſuo Lucem addi-
diſſe ſe credidit, cùm ſuæ fronti eripuit. Ve-
rùm Fides Mundum calcavit, non calcanda.
Quid eniin expectavit à Mundo Antonius,
cùm patrimonium profligavit? Quid Abner,
cùm diadema rejecit? Quid Helena cùm Scep-
tro Crucem antetulit? Nunc verò Mundus
ſpernitur: nunc ſeriò vincitur. Curemus tan-
tůùm, ut Fidei operum ſtipendia ſolvantur.
Non vivit ſine operibus Fides. Nec ſanè vin-
cet, ſi alimento deſtituta nec vivit.
Fide & ipſa Sara ſterilis virtutem in
conceptionem accepit. Fide obtulit A-
Fides. braham Iſaac. Ad Hebr. II. 11. 17.
§. Abra-
Hen. Et Sara Filium Fide concepit, & Filium
Amo- Abraham obtulit Fide. Utrumque miror:
vincen- Nec benè ſcio, utrum altero majorem dicam.
dus. Prodigium, ſi Anus pariat: prodigium, ſi
Senex immolet Filium. Felicitatis fuit, pepe-
riſſe, quem ſupra ætatis privilegia concepe-

Stromatum, Lib. XV.

263
ris: ſed fortitudinis eſt, ſacrificare, quem
præter expectationem acceperis. Plàs eſt Sa-
cerdotem Filii Patrem eſſe, quàm Prolis fie-
ri Parentem non parientem. Et quoniam te-
meritate vix caret, Sanctorum merita defini-
re, miremur Fidei in utroque prodigio privi-
legium. Infœcundus es bonis operibus? Cre-
de, & Paries. Fides ipſa nos ſœcundat. Quis
enim, ſi credat pro calice frigentis aquæ ac-
cepturum ſe pro mercede regnum Cœlorum,
non continuèò operibus pietatis ſpem ſuam ex-
colat? Quid, quèd Fides fortiùs ſacrificet,
quæ feliciter edidit? Magna ſanè felicitas,
operum fœcunditas, ſed Sacrificium fœcundi-
tati præſtat. Tegere, quod præſtiteris, tene-
bris occultare, quod in lucem edideris, bona
agere, & bona non oſtentare, opus hoc tan-
dem Fidei eſt: Quæ, dùm credit à Deo vide-
ri, quæ non videntur ab hominibus, facilè la-
tibulis gaudet, quanquaàm facinorum ſplendo-
ribus emicet. Imitanda Saræ fœcunditas, quæ
Fide concepit; ſed & Abrahæ aſſequenda Fi-
des, qui potuit ferrum in jugulum prolis in-
tentare: & cujus vita repromiſſionum tam nu-
meroſa, tâmque felix ſeries pendebat.

Sponſabo te mihi in Fide. Oſee. 2. 20.

Toties Anima fornicatur, quoties ſine Deo
aliquid in Mundo concupiſcit. Quo modo er-
go blandientibus tot illecebris non ſuccum-
bam, qui uni Deo deſpondi Virginem Ani-
mam exhibere Chriſto? Una planè Fides fi-
dem Sponſo ſervabit, qui nos ſibi in Fide
ſponſavit. Non eſt de fide Sponſæ dubitandum,
ubi vera ad cuſtodiam excubat Fides. Videas
licèt Sirenes, illicéſque cupiditatis, non ca-
piéris, ſi tamen ex Fide vivas. Hinc Domi-
nus, cùm Cæcum illuminaturus eſſet, non ejus
Spem, ſed Fidem perpendit; undè & illi jam
videnti dixit: Fides tua te ſalvum fecit. Ro-
go, Domine, quare non Spes? Magis enim
Speraſſe, quaàam Credidiſſe videtur, qui vidit,
duùm optavit, & confidit ſuis oculis a te lumen
infundendum. Ita. Spes erat, quæ a Domino
lucem precabatur: ſed Fides erat, quæ per
Dominum explorabatur. Cæcus Spei inniteba-
tur: ſed Fidem reſpiciebat Cæci Lux vera ho-
minem illuminatura. Non enim Dominus cæ-
cutientem tantarum vanitatum ſpectatorem fe-
ciſſet, niſi de ejus ſecurus Fide, reſciſſet eum
Fidei beneficio non captum iri eorum aſpectu,
quorum ſpectaculo exponebatur, cùm ei vi-
ſus redderetur. Sic Paulum ſpectabis Deo Fi-
dem ſervaſſe tum inter enſes, quos ſæviens
Mundus exerebat, tum inter aras, quas blan-
diens præparabat, quia innitebatur Fidei. In
Fide, inquit, vivo Filii Dei. Ac ſi dicat. Ne
miremini, quòd tot vincula non mne a Chriſto
diſſolverint, quòd tot carceres non excluſerint
Deum è corde. Fide vivo, & Fide vinco:
ideòôque mortem non ſubeo ſpiritualis connu-
bii, quòd ad ſervandam tori fidem mihi au-
Xxiliares copiæ ſubmittantur à Fide.

Et Aquæ omnes, quæ ſuper Cœlos ſunt.
Pſal. 148. 4.

Cur ſuper Cœlos Aquæ? Quia ſimulacrum
ſunt Lacrymarum. Uſque adeò ſitit Lacry-
mas Deus, ut quando ibi regnat, undè exulat
Fle-

4

Bona o-
cultanda.

Tælenta
lateant.
§. Abrar
ham.

Fides.,
WEterno-
vim cog-
nitio.

Tentatio-
nium re-
msdiume

Luc. 17.
1I.

Gal. 2.20.

Lacrymæ.

264

Fletus, (ait enim Scriptura, Non erit am-
plius neque luctus neque clamor,) imagine ſal-
temn recreetur Lacrymarum. Ut proptereaà cre-
diderim illum infantem naſci voluiſſe, non ho-
minem jam grandævum. Sicuti ſecundum A-
damum præceſſerat primus, quò Lacrymarum
dulcedinem prælibaret in cunis. Quarum vel
in Cruce moriens, æquè ac in Stabulo naſcens
Patri pretioſum obtulit ſacrificium. Ut prop-
tereà non mirer, ſi Aquas in vinum converti
expetens Virgo, Matris nomen amiſerit, iis
Joan.2 4. duriuſculè excepta verbis aà Filio: Quid mihi
& Tibi eſt Mulier? Quaſi Mater eſſe non
poſſet, quæ obſtabat, quo minus deficiente
Vino ſpectaret in Aqua Filius imaginem La-
crymarum.

Quod deſcendit in oram veſtimenti ejus.
Pfal. 132. 3.

Talenta

*½ Malo veſtimenti eſſe Oram luto proximam,
mediocria

quàm fibulam vicinam capiti. Inquinor for-
Religienis té, non procul ſità a pedibus, ſed & ungor.

Tine- Lavat unctio, quod pulvere ſordet. Quis Ora
i HG r veſtimenti eſt? is planè, qui in Domo Dei po-
Status ſtremus eſt. Muneris Humilitas Oram te fa-

ioeris cit in veſtibus Sacerdotis. O felicem animam,
das„ (ui contigerit Oram eſſe! Pars illa quidem ve-
lac vitæ. ſtimenti ingloria, & calcari ſolita, verùm in
quam defluit unguentum. Et quidem unctio
iſthæc Aaronis in capite Unguentum;, in ora
veſtimenti Ros dicitur: Sicut unguentum in ca-
pite, quod deſeendit in oram veſtimenti ejus,
ſicut Ros Hermon. Ut intelligas ſuavitatis neſ-
cio quid ab ipſa fimbria mutuari, quod cùm
Unguenti nomen ſervaret in capite, in ora
perdidit, quam vix attigit, cùm ſtatim Roris
ſibi gratulatur & nomen deferri & omen. Mi-
ra res. Ros nomen Ccli eſt; ibi naſcitur,
indè decidit. Et tamen Unguentum quò lon-
giùs a Cœlo recedit, & quôò vicinius oræ ve-
ſtimenti fit, eò ſublimiorem ſortitur titulum,
in Rorem unctione conversà. Ergo Fimbria
non morbum modè depulit fœminæ, ſed &
Unguento nominis opprobrium abſtult, cùnm
Rorem dixerit in ora; quod Unguentum in
capite dicebatur. Et fortè Domimi conſolatio
Unguentum in capite eſt, Ros in fimbria:
quòd frequentiora in Dignitate vulnera, fa=
miharior Humilitati fœcunditas ſit. Quibus
ne deſit Dominus, illic Unguentum eſt, ut
ſanet, hic Ros fit, ut riget. Quèͤd ſi Oram
veſtimenti libuerit interpretari Perſeverantiam,
quæ operis fimbria dici jure poteſt, fatebi-
mur, largiùs in Chriſtiano à Deo recreari,
rigarique uberius, coœleſti dulcedine Finem
bonorum, quaàm Initia. His Unguentum,
illi Ros ſervatur. Sic Magdalena ſuæ conver-
ſionis initio Lacrymarum delibuta eſt unctione,
hoc eſt, unguentum recepit pro unguento;
cujus coronata eſt Perſeverantia reſurgentis
aſpectu Domini. Is, cùm medius quodam-
modo Cœlum inter & Terram exſtaret, Ros
quodammodèò videbatur: ut videlicet rigaret
prope Sepulchrum Amantem, qui unxverat in
Convivio Pœnitentem: & haberet Perſeve-
rantia privilegium Roris, quæx Amoris præ-
rogativam præ ſe fert.

Ibid. 2.

1bid.

Oliva

„
1

Hæc eſt viſoria, quæ vincit Mandum,

Fides noſtra. I. Joan. 5. .

Quem Mundum? Quem Deus nonniſi vi-

cit, cùm penderet Crucifigus, morte victo-

riam pactus, triumphique ſui Capitolium non
aliud ſortitus quam Sepulchrum. Ergo Fides
Mundum vincit, quem Deus debellavit, mo-
riendo Eleazarum imitatus, qui elephante

oppreſſus, quem confoderat, ſuo, teſte Am-

broſio, ſepultus triumpho eſt. Comprobemus

fortitudinem exemplis. Si quid in Mundo eſt

jugi neſcium, Mare eſt, cujus Iræ ſolius
Dei imperium obſtat. Illud tamen Fides cal-
cat. Petrum teſtor, qui quamdiù Fide inceſ-

ſit, preſſit elementum: modicæque Fidei pro-
cellà turbatus labare greſſu coœpit, & freto

hauriri. Hinc Dominus ad excitantes ſe in tem-
peſtate Diſcipulos dixit: Quid timidi eſtis,
modicæ Fidei? Necdùm habetis Fidem? Non
dixit Dominus, quid turbamini vecti Nave,
omni apparatu inſtructà? Nec vela deſunt vo-
bis, nec remi, ſed & gubernaculum ad fran-
gendas tempeſtates vobis adeſt. Horum ne
meminit quidem. Quid, quòd de reliquis vir-
tutibus non meminit? Non illos Charitate
munitos dixit contra fluctus: cùm tamen Cha-
ritas ignis ſit, cujus in undas & vis & im-
petus eſt. Nec Caſtitate eos dixit ſecuros ab
* uore, quæ tamen, cùm corpus extenuet,
naufragio corpus ſubducit, conversâà quodam-
modèô in ſpiritum carne. Sed nec de Spe,
quæ deprimi nequit, hoc loco loquitur. Una
Eides in Apoſtolis quæritur, quæ ſi adſit,
fruſtrà furere æquor gratulabimur. Exſcenda-
mus in littus, & ſpectemus in arena victorias
Fidei. Non modè in arena, ſed & arenam
Fides vincit, quæ Maris undas non modèò ſu-
ſtinet, verùm etiam calcat. Sed quæ compa-
ratio Fidei cum arenis, cui cedunt & Montes?
di babueritis Fidem ſicut granum ſinapit, di-
cetis Monti buic, Abi hbine, & tranſibit. O
prodigia! Decertaturi ſingulari certamine Fi-
