tione. Et ſeſtinans deſcendit, & excepit illum lette
gaudens. Matthænum:;, & Zachæum Vubl infelix.
ubhi⸗

dee
Vis 0
Güm
Duum 4
ſenunt
Nii⸗
lr ig ſer n
rceht.
Cum ſ
decem
contta
mnus

Cllanun
6 opun
genio
Ceterit
tiam,
4 Deo
torum
cinm m
tüntur:
lttante
in gecit
Petertt
be cont
tllent n
Uuh. ctecltam
. Iumns:
lelcict,
e gbin
Non dem
Iaſore
liu ſn
f. NNr
4

Stromatum, Tib. XIII.

Publicanos Salvatorem domi gaudentes exce-
. N Piſſe Lucas commemorat: quam exultatio-
nn nem ne in domo quidem Marthæ innocentis
dad floruiſſe refert. Quid hic myſterii? Fortè in-
r ſolens adeò eſt Diviti Exultatio „ adeôque in
hub Publicanorum hoſpitio Lætitia infrequens, ut
El tanquàm miraculum habitum fuerit, potuiſſe
n un illos, excepto domi Chriſto, gaudere. Ac

numi ſi diceret Lucas: Ne credas non ſine luctu,
Divitum more, epulatum cum Publicanis Je-
ſum, Dei enim recreati beneficio Exactores

læti eum exceperunt.

Homo quidam nobilis abiit in regionem
longinquam accipere ſibi remLnum, &
reverti. Verf. 12.

Sed, antequàm proficiſceretur, vocatis ſer-
Vis, diviſit eis decem Mnas, ut negotiarentur,
dum rediret. Eo verò ad occupandum reg-
num abeunte, cives, qui eum oderant, mi-
ſerunt legationem poſt illum ad Supremum
Principem, dicentes: Nolumus bunc regnare
Luc. 19. ſuper nos. Verùm eorum irrito conatu, rediit
14. accepto regno: cœpitque rationem ponere
cum ſervis. Et um quidem, qui quinas in
decem mnas multiplicaverat, urbes denas
7. contradit: slium verò lucratum duplici mnâ
mnas quinque, urbibus quinque præfecit. Eum
. verò, qui mnam defoderat, domo expulit.
ti arcta. . : .
Talenze- Sanè aut Evangelio non creditur, aut deſ-
rum uſus, Perata ſalus multorum eſt. Quis enim ſæ-
cularium animi dotes, ſenſuumque talenta,
& opum opes Domino fœneratur? alius in-
genio præpollens in computandis nummis
deterit manum, oculos, mentem, memo-
riam, cupiditatem, cor. Ahius eloquentiam
à Deo conceſſam ambitioni locat. Si talen-
torum veſpillo damnatur, quod eos ſuppli-
cium manet, qui eis contra Dominum abu-
tuntur aut Cupiditati, aut etiam Voluptati
militantes. Veruùm cur Princeps hic cùm æquè
in credita ſibi pecunia utrumque ſervum re-
pererit fidelem, uni decem, ali quinque ur-

via ſalu-

tulerit mnas, alter verò quinas: ambo tamen

Matth. creditam ſummam geminarunt. Imòô, ſi Mat-
25. 20 thæo credimus, plus ſecundus laboravit, quàm
nc. ¹5. primus: hic enim quinque accepit, & decem

reddidit, ille verè, cum duo talenta recepiſ-
ſet, quina ex Luca tradidit Domino, hoc eſt,
non geminavit modò pecuniam, ſed duplo
majorem eflfecit. Nihilo minus uberius con-
Dignita fequitur præmium Ille, quam Hic. Quid ad
, d- hæc dicimus? Docet, me4 quidem ſententiâ,
Snlm,241¹ uherio Chriſtus, non attendendam fidem dumtaxat,
g Dlen talentis & diligentiam ſervorum in collatione digni-
ſihno Ve ſuozum tatum, ſed aptitudinem, mentémque ad ſum-
atur. ma factam. Neque enim quia Pincerna di-
ligenter, imò diligentius miniſirat tibi, quam
populo præſit Sacerdos, parem conſequi de-
bent dignitatem: ſed ille a poculis ad præfec-

delis eſt, Infulis cohoneſtetur. Alioqui citò
Cidaris non Prælatorum duntaxat, ſed &
Pincernarum bravium erit. Suo licèt in mu-
nere exquiſitior Piſtor, quam Nuntius fit;
haud tamen eos decet honoribus exæ quari.
Docet hoc Chriſtus „ qui capaciorem ſervum,
quamvwis ſecundo indiligentiorem, pluribus ta-
men urbibus præfecit. Id docuit & Pharao,
qui, Pincernam, probatâ innocentiâ, eduxit

bes contradidit? Licèt enim alter decem ob-

turam Cubiculi provehatur, hic vero, ſi, fi-

quidem è carcere, ſed Proregem minime
creavit, tantumque priſtino muneri cum lau-
de reſtituit; quòd videlicèt non omnes ad om-=
ma promoveri oporteat. Joſephum verô re-
gno impoſuit, quamvis pro ſe breviori tem-
pore laborarit, quòd eum tanto honori habi-
lem; ex ſomniorum interpretatione, intelle-
Xit. Meritò ergo decem uni urbes, quinas alii
Rex iſte tradidit. Qui, ſervo increpito, à
quo mna offerebatur, adſtantibus digit: Au- Ibid. 24.
Jerte ab illo mnam. Quare vi eripi mandat, Cognitio
quam ille ſponte obtulerat mnam? Ecce, di- i.
Xerat, mna tua, quam habii. Ideò forté, ut Qui put as
doceremur tam intimis Aurum hærere vincu- deaiſſe
lis poſſidentium cordi, ut etiam neglectum, ewnia,
alienum, & ultrò oblatum vix deponi poſſit, vore
niſi violenter à poſſeſſore per Judices, Licto- MMe Avs⸗
reſque revellatur. Nam quùm Pecunia, Ut ritia Pa-
fertur, potentia ſit Omnia, etiam à Projicien- bertatem
te retinetur. Ut Viſco completa Manus, "ddie
quamwvis illum non ſine indignatione & vi ex- s ae
cutiat, plurimaàm tamen inelucçtabilis glutinis liri⸗ni
ſervat in digitis, lixivio, & ferro vix eraden- perfectio.
di: ità Argento nec tum expedimur, dum bPaupertas
illud abjicimus, horréntque interdum ipſa 9 Keilti-
Cruci dedicata Cœnobia, Nuditati Nummos Raligionu
foœderari. At, inquis, Judas ultr Pecunmiam perfeézio.
Phariſæis ingeflit. Sanè: ſed moriturus eam Rer ſuas
profudit, non tam Pecuniæ prodigus, quàm Aulicos
Laquei cupidus. His ita à Rege cum dome- anzs,,
ſticis conſtitutis, ſupplicium ſumitur de re- er 4, .
bellibus. Verumtamen, inquit, inimicos meos il- Ibid. 27.
los, qui noluerunt me regnare ſuper ſe, aqdu.
cite huc, & interſicite ante me. O caligantem Faterfzæ-
nimiùm ſapientiam, inſuetâmque regnorum miliat⸗
gubernaculis mamun! Itäne, ſceptrum no-

—

vus Imperator invadis, cumque fſcias inviſum

te eſſe quamplurimis, otiosè Tempus cum
ſervis teris, ſupplicitunque de perturbatori-
bus, initio Principatus, poſi ſubductas cum
domeſticis famulis rationes, ſumis? Inſaniſ-
ne nimia felicitate ebrius? Nos inſamimus„
ſapit verò optimus Princeps, qui optimam
callens regnandi rationem, ſuæ primum fa-
miliæ frænum admovet, faciliàs deinde illud
Populo impoſiturus. Sic Apoſtolus Epiſco-
Ppum vult Domui primum iuæ, tum Plebi
confulere. Contrà verò interdum , millum
cum ſervis judicium, ſummum in populos
jus, neglectis ulceribus domeſticorum, in
turbæ nævos faſces diſſiolvuntur. IIIis omnia
licent, his verò nec, quæ decent, li ent.
Degenerant (hi ſane Principes qui inter Chri-
ſtianos huic obnoxii vitio regnant) à Salo-
monis prudentia, qui in ipſo regni veſtibu-
lo Aulicorum Patris ſui ſcelera recognovit,
& plexit, Domeſticorumque, quamvis fide-
lium, reorim tamen, ſanguine & ſceptrum
rigari voluit, & purpuram infici. Porrò,
quod de familia Principis diximus, hoc de
affectionibus ſuis dictum Superiores credant.
Oportet enim eos à ſe priùs rationem exige-
re, & tum ad ſubjectorum cognoſcenda deli-
cta prodire. Rursus, cùm bis adſtantes allo Fiſeus.
quutus ſit Evangelicus hic Rex, fſcilicèt ante fudexe
ſervi, & ante rebellium prolatam ſententiam .
monentur ejus exemplo Primores palam ju-
dicia inſtituenda, nec ſine conſeſſu pruden-
tium, ut ſuppliciorum æquitas adoretur. Ita-
que nec ſolitarius, nec ſolus ſententiam Prætor
ferat, ſed & multorum præſentiâ, & aliquo-
rum conſilio judicium firmet. Dum enim mul-
titudinis

.

4 circumſtantis judicium timetur, recta
judicamus: nec poſſumus non juſta ſtatuere .
qui alieno judicio Judices ſumus. Idee Da-
vid precabatur: Deus judicium tuum Regi da.
Quod Deus judicium executurum ſe dixit cum
Senioribus ſuis. Vix enim Deum Judicem le-
gis, quin vel cum Angelis, vel cum Princi-
pibus ſuis propalàm judicet. Sic ſe habuit in
disjectione Babylonicæ Turris, ſic in incendio
Sodomæ, talem ſe præbebit in extremo Ju-
dicio Mundi.

Pl. 71. 2.

Et jaöëtantes veſtimenta ſua ſupra pal-
lum, impoſuerunt Jeſum. Eunte au-
tem illo, ſubſternebant veſtimenta

ſua in via. Verſ. 35. 36.

auper-

kas.

Ergo miſi ſpoliemur, JIESUsS non trium-
phat, cujus pompa & Pulli abjectione, &
Diſcipulorum inſtruitur paupertate. Ergo
Chriſti triumphis invidet, qui non modò ve-
ſtimenta non abjicit, verùm ea enititur in pa-
ludamenta convertere. Porrò cùm appropin-
quaſſent ad radices Oliveti, cœperunt plau-
Luc. 19. dere Diſcipuli dicentes: Benedictus, qui ve-

38. nit Rex in nomine Domini, Pax in Celo, &
eio. Qloria in excelſis. Nota ab Oliveto triumphus
oriiß. incipit, ubi dolor Domini exorditur. Vel-,

satio cor üut verius loquar, cùm triumphare coœpiſſet
perua. procul ab Olivarum Monte, tantùm ad ejus
Gleris radices Rex ſalutatur ab Apoſtolis, ut intel-
ltse. ligas Chriſti regnum partum eſſe doloribus,
& indè gloriam nominis propagatam, ubi ſan-

Eecleſis- & ind in ,.
icorsm guis in ſudorem exundavit. Ibi, inquam,
2 .

Pompa ubi proditoris vinciendus erat catenis, Rex ab
verieres, Apoſtolis inauguratus eſt. Verùm quàm li⸗
Perhec" beralius omminantur Apoſtoli, quàm Angeli!
tio a:itis. Pera ius ominan P0 10 1, quam Angen:!:

Momnines Illi enim omen partiti, Gloriam in Excelſis,
Terræ pacem cecinerunt; Hi verò utrumque
Coœlo ominantur, & pacem videlicèt & glo-
riam. Nimirùm hi Chriſtum habebant, quo
dùm potirentur, curabant nihil: dabant illi
Chriſtum, ideò parciùs liberales nobis pacem,
ſibi gloriam reſervarunt. Phariſæi autem tri-
Ibid. 39. umphi pompam ægrè ferentes, Magiſter, di-
xerunt, inctepa Diſcipulos tuos. Triumphus
iſte exceptus turbis, & puerorum vocibus au-
(us eſt, at exordium ab Apoſtolis ſumpſit.
Invidia Cupimus Noſtrorum & Sapientum, & Præ-
inter Re- latorum nomen celebrari? IIIis plaudere inci-
u ſes. piamus. O quoties alicujus virtus in urbibus
i, Wantor triumpharet, niſi domeſticum ſilentium illi
domi exo- Plauſus eriperet! Triumpharet, inquam, ſæ-
pe nomen Sociorum, ſi acclamatio noſtros in-

non ti-
mendi.

retisr.
Perſecu- tra parietes reſonaret. Verùm, dùm alienam
ens, lucem fuam quiſque umbram interpretatur,
Drio, & inglorium aliquando Religionis Nomen latet.
Charitas. Niſi incœpiſſent Diſcipuli Domino plaudere,
illaà fortè die non triumphaſſet. Sol Lunæ
ſplendorem commodat, ut mortales noctu
quoque lucidius Coœlum ſpectent, & celebrent.
Utinam Cives inepti vanos non exprimant
pampinos, quibus racemorum nitor inumbra-
tur. Folia plerique inania ſunt, ideéque alio-
rum elucere frugem ægrè patiuntur.

Et ut appropinquavit, videns ovitatem,

Revit ſuper illam. Verſ. 41.

Zelu: Vectus pullo, &, triumphantium more;,
animari., urbi JkxSUS jam proximus erat, cùm ſui im-

gO Oliva

memor triumphi, calamitatis memor Judæo- Dei am
rum palmas lacrymis rigat, planctus plauſi- in nos.
bus jungit. Doceris ità alienam amare ſalu-
tem, ut quamquam triumphes, lacrymis non
abſtineas, ſi proximorum ærumnas ſeu videas,
ſeu prævideas. Grande Charitatis exemplum:
triumphat Dominus, & prævidens hoſtium
ſuorum excidium, quo maximè lætari debue-
rat, eo maximè angitur: ac ſi non de pro-
fligatis inimicis triumpharet, ſed in ſui exci-
dio lacrymaretur. Crucifigendus triumphat,
Vindicandus plorat.

Vos autem feciſtis illam ſpeluncam la-
tronum. Verſ. 46.

Solos vendentes & ementes ejecerat, un- Nepotis.
dè ergo Latrones? Nimirùm ubi Nundinæ, tores.
ibi Latrocinia; non quòd mercium alliciantur Avari⸗
ſpe Fures, ſed quòd Negotiatores Latrones““:
dici non rarò poſſint. Quis enim itaà merca-
turam exercet, ut lucro furta non miiceat?
Nota Zeli magnitudinem: Nedùm triumpha- Superiz
re deſierat Dominus palmis, plauſibuſque ex- non amet
ceptus, cùm urbanitatum, & officiorum obli- blandien-
tus, dùm Gratiam referre deberet, Flagel- ter oi.
lum comparat, & Sacrilegos Templi atrio ex- reyi⸗
terminat. Id Paſtores amimarum intelligant, Zlus oe
qui non rarò excuti ſibi flagra patiuntur ſub- ſervan.
jectorum blanditis. Si Chriſti ſectateres ſunt, tie.
ipsà die, quà perhonorificè excipiuntur in im- Gratirse

pios excandeſcant, & eos, quos triumphi for- n

EAC „EE 1 Deum.
taſsè ſui habuere adminiſtros, flagellis corri- Pelices

piant, ſi delinquant. Principes verò ſacri diſ- vetent
cant, poſt triumphum nihil Chriſtum antiquius Templord
habuifſe, quam ut Templa profanis ritibus Tà
expurgaret.

EX CA P. XX.

8. L UC E.

Homo plantavit vineam, & locavit
eam colonis, & Teresn fuit mul-

tis temporibus. erſ. 9.

Ur vineam Dominus plantat, ut intel-
C ligas, plus voluptatis, quàm laboris ti-
bi ab illo parari. Non ſat habuit eſcam ſe- Zugun
rere, quâ ſervati alerentur, verùm delicias Chriſti
inſuper deſtinavit. Vita hominis Aqua, & ſuave.
Panis. At Domino famulantium eſca frumen- erre
ti adeps, potus, quem vites exſtillant. Por- 4
rò Coloni Servos exigentes pro Domino pen-
ſum oeciderunt: & ad extremum in rabiem
acti, Filium ipſum trucidarunt, dicentes: Hic Luc. 20.
eſt hæres, occidamus eum, ut noſtra fiat haære- 14.
ditas. O cæcam ſemper Avaritiam! Itâne Avari⸗
Plandiris, ut hæreditatem conſequaris? Servos zia.
Domini vulneras, Filium enecas, ut tanti fla-
gitii beneficio Hæres nuncuperis? En quò hu-
mana prolabatur Sapientia, quando à Con-
cupiſcentia circumagitur! Porrò Avaritia, et/
aurum ſitit, ferrum tractat. Aurum effodit,
Hæredem defodit, ſibique monſtrosè diſſimi-
lis, Domini modò excolit hæreditatem, mo-
dò Hæredem jugulat. Quis crederet, inire
audet gratiam per necem, funera Nati apu

Parentem ſuffragatura ſibi non deſperat: utque
Hæredi=

Hære
„lellen
86 lyle⸗
e lerun,
li terficit
lapil
nn
ſen

Bap Mud
u nn fre
li e,
Mier Cor ill
ſue Chi
alea cel
ſuo pra
riturn
uſn
tei lpia
Chriſtos
& Relgi
tunn feni
Cokekkant
lidenn
tue velan
Angulo e,
1 Celt, La,
iun fe, hie
eriſ, olm
las à ſe
otebenn
e elelſfcet⸗
ulg elpoſts
ento, &
tetet Chr.
nentumm.
IIt: Vil
ſbi nor
Uls Chri
ſChr
un kepro
Urſiue i⸗

lſrunt

ulare,
e⸗ Ver

4
lan ai luck
lalz. Munle, Ha

annn vola

donn hera

lſe. ndo
.
. N
1e ln⸗. ſ
ni

6 Ner

i. ſck I

aque

tor eſt

— —
2

Norſ
r i

in
erſn M
uke
warn
den h

Hæreditatem aceipiat, eripit Patrifamilias Hæ-
Ibid. r15. redem. Et ejectum illum extra vineam occi-
Recrez-. derunt. Nihil pernicioſius obfuiſſe Juſtis lego,
zie, G quàm Vineas. Nosë denudat, Nabuthum in-

nlepias terficit, Filium occidit.
woetmid.

leni
mnckn Lapidem, quem reprobaverunt ædifi-
Anlic cantes, hio factus eſt in caput anguli.

lur winn .
n tin Verfſ. 17.

–

S

5

Haud mirum, ſi tantorum ædificiorum
tam frequens ruina ſit. Carent angulari La-
pide, ſine quo malè fundamenta jaciuntur.
Cur ille ultimus ſemper in Aula eſt? quia

Intent io
recta
Gloria
Dei ma-
jor.

ſplunn,

E e

alea cecidit præli? Quia Deum exercituum
ſuo præeſſe noluit exercitui. Navis hauſta
eſt, & periere merces? non comparaſti Mar-
garitum Chriſti, quod Navi fuiſſet &
Cynoſura, & Temo. At ſubtilius hoc quoque
tegi lapide puto myſterium. Eminet aliquando
Chriſtus in operibus noſtris: Antiſtites enim,
& Religioſi, atque Milites omnia in Dei glo-
riam fleri epigraphe eleganti palam Mundo
conteſtantur. Verùm timeo ne reprobaveris
lapidem iſtum, dum ædificares; quem, ad
tuæ velamen Ambitionis, & Avaritiæ, in
angulo exponis. Siquidem etiam apud Ju-
riia dæos, Lapidem, quem reprobaverunt ædifican-
Palliats, tes, hio factus eſt in caput anguli. An non
Mytoeri ipſi, cùm Deum damnarent, Dei blaſphe-
H. mias à ſe vindicari, tunicarum diſcerptione
profitebantur? Chriſtus lapis in angulo jam
Bonag oc eNædificatæ Domüs ad pompam, ſeu ſcutum
ultanda. expoſitus clamat, rejectum ſe eſſe à funda-
mento, & reprobatum ab ædificantibus. La-
teret Chriſtus, ſi noſtri foret ædificii funda-

Neges enl
Uriu

ltotumal

— mentum. Specta eum, qui pro Chriſto labo-
. rat: vix licet dignoſcere, an Chriſtum norit.
D. IN Nihil à ſe agi teſtatur: ne quidem nomen Jk-
sU ſibi notum eſſe fatetur. Nimirùm Dilſci-
(1 pulus Chriſti non canendum tubâ in probè ge-

ſtis, a Chriſto didicit. Cave proindè, ne Chri-
ſtum reprobes, quem in angulo Doms tuæ
proſtare jactas.

Miſerunt inſidiatores, qui ſe Juſtos ſi-
malarent: ut caperent eum in ſermo-
ne. Verſ. 20.

Retia Chriſto tenduntur in ſermone: &
Verbo verba inſidiantur. Hâc nimirum ma-
chind ſanctiorum hominum tentantur propug-
nacula. Hanc cavere debes, & formidare Sa-
gittam volantem per diem Sanctitatis, qui ne-
gotium perambulans in tenebris declinaſti. Quis
verò is eſt ſermo, in quo Scribæ capere ſtu-
dent, quem Coli Cœlorum capere non poſ-
Luc. z«e. ſunt? An liceat Tributum dare Cæſari. Li-
22. cet nobis tributum dare Cæſari, an non? Au-
. din? Laqueus, & vincula latent in his ſer-
Eecleſa- Monibus. Quicunque abs te quærit de Cæſare,
Kici que- Proditor eſt tui. Non enim cupit à te doceri,
Jue hono- ſed Te capere, Laqueum tibi, non ſibi Con-
randi ſilium pParat. Proindè ſuſpectus ſit tibi ſermo,
une, non ſi de Tributis, déque Cæſare inſtituatur. De
san. Deo difſere, & iis ſpond i i-
A: iezer, reſpondeto, qui aà te Di
2 Religio- Vina quærunt, non Humana.
5.

Linguæ
cur.
Familia-
ritas cum
ſaculari-
bus.

Stromatum „Lib. XIII.

ſine Chriſto laborat. Cur militi nunquàm bellè

Attendite à Soribis, qui devorant domos

viduarum, E velamtes longam ora-
tionem. Verſ. 36.

Aut ubi non eſt ſcelus, ſi Oratio quoque Ivientis
doloſa eſt? Itane? Oculi eriguntur ad Side- Pzve.
ra, & Cor ad Lutum inclinatur: Palmæ tol- „imarum
luntur ad Deum, & Cupiditas ad Aurum de- sihil
primitur: Cibus quæritur, dum quæritur Chri- Tusrat.
ſtus: & Negotium agitur Gulæ in Philoſophia Avari-
Orationis. Diſcant Viduæ ſuarum eſſe do- "u“.
muum, retia protracta, Allocutiones. His il-
læ capiuntur, earumque preces vincula ſunt.
Non catenis, ſed precatoriis globulis captivan-
tur interdum fœminæ, quæ ſecuras ſe credunt,
ſi eos admiſerint, qui preces, hymnéſque pro-
ducunt.

P X C AbP. XXKXI.
8. L U C £.

Eritis odio omnibus propter nomen meum:
& capillus de capite veſtro non Peri-
bit. Verſ. 17.

Derint, duùm non noceant. Quid mihi bPerſezutio
cum Ira impiorum, ſi nec capillus peri- on nocete
turus eſt? O timores noſtros ridendos! Ergo- Iu'eszis
ne timebo, cùm ſub Dei tutela & agam, & redta.
ſatagam? Nota: exoſus non uni, ſed omnibus,
adhuc capillum unum non amittam. At, in-
quis, vix caput non perdidi unius inſidiis ex-
agitatus. Benè: ſed memineris, non peritu-
ram comam;, cùm odio eris omnibus, ſed
propter nomen Dei. WZ’Z

In patientia veſtra poſſdebitis animas
veſtras. Verſ. 19.

Per Caſtitatem poſſidet unuſquiſque vas cor- Patientis
poris in Sanctificatione: ſed per Patientiam
animarum pretioſiora vaſa poſſidemus. Qua-
re quiſquis Libertatem amas, ſi vis non ſer-
vire cum ſervis, Patiens eſto. Poſſidebis Tu
animam tuam, quamvis corpus tuum Tyran-
nus poſſideat. Et reliquis quidem virtutibus
ornamus animam, ſed ſolius beneficio Patien-
tiæ eam poſſidemus.

Cum autem videritis cireumdari ab
etrercitu Jeruſalem: tung ſcitote,
Juia appropinquavit deſolatio ejus.
Verſ. 20.

Tanta ſanctæ animæ cuſtodia eſſe debet, Oceaſi,
ut ferè capta prædicetur, ſi duntaxat circum- wala.
detur. Si aſpexit Oculus, Mens concupiſcet. Parva,
Circum.

. . . ectio.
Tune, qui in Judæa ſunt, fugiant ad5
montes: & qui in medio ejus, diſce-
dant. Verſ. 21.

Superventuro in Judæam Romanorum Mand:
exercitu nullus armatur, ſed omnes docentur contemp-
fugere. ui⸗

— *

96

Eledio fugere. Nimirùm una ratio vincendi Mun-
Katu. dum, ab eo quàm remotiſſimè elongari. Pe-
Occaſio riculi alea plenifſima, luctari cum Mundo.
mals. Una ſalus miſeris enſes conflare in calcaria,
& mambus pedes ſufficere, ut non tam illæ
pugnent, quam iſti avolent. Verùm quàm
ſuavis Dominus, qui cùm omnes ſalvos eſſe
cupiat per fugam, non omnibus tamen eva-
Preorum dendi ſtatim legem præſcribit! Mira res: Qui
indiff. in Judæa ſunt, inquit, fugiant ad montes:
ißß Tier & cum tam præcipitem fugam in confinio
iin, si Poſitis imperarit? Et qui in medio ejus, in-
Talenti quit, diſcedant. Itäne? profugiendum eſt ad
magnie, Montes iis, qui in Judæa ſunt, & placide
& plauſi- tranquilléque diſcedendum iis, qui Hieroſoly-
e A mis degunt, quam maximè urbem Romani
14-5 betunt? IIi fugiant, hi diſcedant: illi aſpera
Obedien. montium ſubeant, hi, ſi diſceſſerint, conſilio
tis meri- paruere Domini. O ſuavem, & mitem, &
tum ma- multæ miſericordiæ, Salvatorem! Sic docet
l tkiumphare, qui Deus eſt exercituum. Fuge-
re quidem vult omnes, ut vincant; & qui-
zZelus a- dem ad Montes vult omnes fugere: ſed non
nimarum omnibus ſtatim edicit, ut properent ad Mon-
blanaus tes. Durius enim videri poterat iis qui in
enien meditullio erant Judææ, quique ſplendidam
„on idem ihcolebant Civitatem Templo, Prætoriôque
omnibu: Munificam, ad extrema montium confinia ſta-
ſt. tim transfugere. Diſcedendi proptereà tam
Gonfeſſa- fortunatis accolis mitius erat præceptum. No-
rii nimi ta Domini miram in omnes Providentiam.
aisſteri. .. . 1 . .
„esio, Antequam ſuadeat iis, qui ſunt in medio,
ſir diſere- ut diſcedant, jubet alios, qui remotiores erant
à Sion, conſugere quamprimùm ad colles.
Ut videlicèt, qui exierint è medio, cùm vi-
enner in. derint adhuc intutos ſe fore procul ab urbe,
ziſerimi. exemplo eorum, qui ad Montes acceſſerint,
„ztim & eodem ſe quam ociſſimè conferant.“ Etenim ſi
argnar, & ab urbe ad Montes fugiendum ſibi duxiſſent,
plectant. qui erant in medio, fortè tœædio victi, vel con-
territi itineris difficultate, morarentur Hiero-
ſolymis. At dùm putant ſibi non procul mi-
grandum, diſcedunt, eâà pnuto roborati ſpe, fu-
turum, ut eorum, qui remotiùs ab urbe dege-
bant, ſocietate munirentur: quos cùm vide-
rint ſeceſſiſſe, intelligunt non ſatis fuiſſe Hie-
roſolymis exceſſiſſe, ſatiſque facilè, cùm jam
ſe videant poſitos procul à mœnibus, ad Mon-
tes fugiunt, à quibus abhorruiſſent credo, ſi
dùm intra ſepta domuum ſuarum includeban-
tur, iter ad eos imperaretur. Cupit Dominus
illum ad Religionem fugere. Haud tamen illi
initio ſtatim converſionis clauſtra reſerat Mo-
naſtern. Conventum, Cœtuúmque piorum,
ſed ſæcularium hominum, patefacit, moneétque
eum, ut referri nomen ſuum ſtudeat inter eos,
quò mox facilius ab elencho Innocentium
Vro tranſcribatur in album Monachorum. Sic ab-
paulatim ducturus è ſinu Veneris adoleſcentem, paula-
erudien- tim illum à colloquio, tum à contuitu, de-
Sfge. mum à cogitatione avertit improbitatis. Nos
nii indi. veròô ſtatim ad montes, Alpeéſque aſperrimas
ereti. tranſmmittimus, quos in meditullio Judææ con-
ſpicimus.

eu⸗
Cenfeſ-
ſarii non

Væ autem prægnantibus, & nutrien
tibus in diebus illis. Verſ. 23.

Cùm Dominus hortatus eſſet Judæos, ut,
imminente Urbi obſidione Romanorum, ad
Montes fugerent, qui erant in Judæa, Væ
a»utem, inquit, prægnantibus & nutrientibus.

Oliva

Undè, Domine, væ iſtud prægnantibus? Quia Auliei.
onuſio ventre, non diſcedent ex Urbe. Ni- Améitio.
mirùm inflatos ſpe ſœtus, hoc eſt felicitatis
humanæ, & terrenarum opum inſania rarò Tenzo-
ſinit adire Montes, ut animas ſuas ſervent à lium
ſtrage. Et quidem nota: Væ, dixit, praæg- centend⸗
nantibus, non verò iis, quæ copioſo filiorum Aale⸗
numero ſtipabantur. Neſcio enm quà ratio- un e:
ne abducit nos vehementiùs à ſtudio Salutis vana.
rerum Cupiditas, quaàm Poſſeſſio, magiſque Eledtto
in Mundo ſpes detinet, quàm Res. Væ præg- Stag,
nantibus & nutrientihus. Infantem vix duùm pe-
nè natum ipſius pectoris annon, purioréque
cordis ſanguine nutrimus; quem, ut adoleve-
rit, vix mucidi, duratique panis ſemeſo fruſtu-
lo Matres inopes dignamur. Itaà eſt: quàm cha-
ra Dignitas, dùm ſperatur, quam ſuavis dum
præguſtatur; at quàm grave & intolerabile pon-
dus poſtquàm in ulnig noſtris requieverit! Fa-
cilius reperies e Infulas, quam deſpec-
tas; ſi tamen vel. inima eas adipiſcendi ſpes
arrideat. Spes in Aula veluti Ver eſt in anno.
Uberiùs enim delectamur floribus primo vVe- Spes va-
re, quaàm frugibus æſtate ſumm. Quamvis aa ſacn-
enim ſuaviores fructus habeantur, quam flores: Varium.
flos tamen ità provenit, ut tempeflas ipfa flo- Digninss
rere putetur, & ipſum ridere Cœlum. Con- ene
tra, Fruges ità matureſcunt, ut iis Solibus, Felicia
quibus ipſæ excoquuntur, mortalium corpora vana.
diſſolvwantur. Ver nobis flores præbet, inanes
quidem, ſed gratos, quòèͤd ſuo ſœtui quam-
ſimillimum Cœlum, tam ſine æſtu quàm ſine
fruge, ſi non paſcit, nec cruciat. At Æ½ſtas
venenatis lancibus uvas imponit, eâdémque
manu & torquet. Ardet, duùm alit: ſudorem
exprimit, dum racemos parat: terret, dum re-
creat. Imago certè Honoribus accommodata,
qui in flore cupiditatis, ac ſpei, ex toto flori-
di, undique ſuavitatem præferunt; ut verò am-
bitioſis incubuerint, ità eos ſerico veſtiunt, ut
eorum potiùs cruore Oſtrum purpuraſcat. In-
flat vento gloriæ, ſed doloris ſuſpiriis exina-
nit. Verbo, Væ prægnantibus & nutrientibus.
Deſperatius Mundo configit ſpes Maägiſtra-
tuum, quam conſecutio: hæc enim faſtidium,
illa deſiderium parit.

Et cadent in ore gladii: & captivi du-
centur in omnes Gentes: & Jeruſalem
calcabitur à Gentibus. Verſ. 24.

Benè eſt: ſed cur Jeruſalem à Gentibus
calcanda prædicetur, poſtquam captivi ducti
fuerint Hebræi in ſervitutem? Mihi qui-
dem calcanda videbatur eo ipſo tempore,
quo captivi Ifraëlitæ ex urbe educebantur.
Quare enim evacuatâ jam civibus Hieroſoly-
mâ, redeunt deindè hoſtes, ut eam concul-
cent? Certè calcatur tunc maximè Civitas,
cùm illi jugum ſervitutis imponitur: tüncque
verè comprimitur, cùm cives captivi fiunt. Ve-
rùm ad documentum noſtrum, immigrat pri-
mm Iſrael in regiones Gentium captivus, moeox
à Gentibus Jeruſalem conculcatur. Quia Vi- Relizi
delicèt ſæpe Dei Eccleſia à Principibus, ab in Au
Eccleſiaſticis verd, & à ſæcularibus Cœno-
bia Sanctitatis conculcantur, cùm & ad Re-
ges Eccleſiaſtici, & ad Eccleſiaſtieos Rel⸗
gioſi conſugerint. Nota: cadunt in ore gladii
cives, arcibus ho ſtes potiuntur, vexilla eri-

,. 1
unt, Templum obſtruunt, victimas arcent;
Sunt, P domos

Gon
n. ſ
16

tain
culca
ut pr
lgiiu ni, 41
5ℳℳ ligs.
Mnnde het,
N Von 40
s. ec 0
ſt, cal
glorian
Aitor,
dei ma
Chnift
lularat
uc Ap
6le lo anat
(ia ad
incd 7
us can.
inconos
loadrer
Vit. Iin
Dordi⸗
Corem u
lratent
Cennlium
li, Cebanlt.
(lar bus
ſ nintone
Aia Oölen H
Cinbus a
Nlata ch
jettere ſol
ive a
Gt: eoſ
dele non
gultes ven
Centem ra⸗
Mortls n
. Enrhreſett
AVhimn,
liſalc, kec
z. NIn in mo
e ſilh,i
. ltar: in
1es inr ſihlli⸗
3la. Dtatut ſer
in l. cum n
ie. blctin
u. n an
In 1. trun
nmag mi
dheannus
Nennned

he

en
00
c

Famaæ cu- domos diripiunt, vectigal imperant, agros
haſtæ, jugo capita ſubjiciunt: & nihilo minùs
tam miſerè direpta, vaſtatäque Civitas con-
culcata non dicitur, ſed calcanda prædicitur,
ut primum Romanorum, & Gentium confi-
Religioſus nia attigerit Iſfrael. Puto, quæ audis, intel-
in Aula. ligis. Quamquaàm domi Diſciplina inceſſu la-
acecki bet, vultu decoloretur, ſi tamen ſæculares
bong. Non adeat, eorum nec aulas, nec tribunalia,
nec domos, nec hortos circumeat, ut miſera
ſit, calcata non eſt. Apud Corinthios Eccleſiæ
gloriam foœdavit Paterni tori inceſtuoſus pro-
ditor, Ruben Evangelii, ruga Eccleſiæ, Fi-
dei macula, Caſtitatis virus, Serpens Paradiſi,
Chriſti ſanguine irrigati. Quia tamen, ubi pul-
lularat crimen, ibi comprimebatur: ægrè il-
lud Apoſtolus tulit, ſed in interitum carnis ſo-
vnio laſa. lo anathemate perculit. At ubi fidelium diſſi-
dia ad Græcorum tribunalia deferri cognovit,
illicoè Zelo, iraque æquiſſimàꝗ exæſtuans Pau-
lIus carnales eos pronuntiavit homines, Chriſti
indignos doctrinà, rebelles Unitati, Evange-
lio adverſarios tum verbo, tum corde appella-
vit. Timuit nimirum Eccleſiæ vehementiùs à
Diſcordia, quàm ab Inceſto. Et quamvis Pu-
dorem libido jugularet, Juſtitiam litigioſi im-
plorarent: nihilo minus manabant lites ad fora
Gemtilium, ſcelus impuri ſacris ſpecubus inclu-
Celle a debatur. Malo nugeris in clauſtro vel cum ſæ-
mor. cularibus, quam de Rerumpublicarum admi-
Religioſus niſtratione ſeriò in eorum domibus agas. Si-
in dula. quidem H'eroſolymis in ore gladii cadentibus
civibus adhuc Urbis Gloria perſtat: quæ con-
culcata dicitur, poſtquam reſidui ex Iſraël
vertére ſolum. Inflatur Patricius, cùm ad ſe
undique authoratos Deo Viros confluere ſpe-
ctat: eòſque ſui indigere credit, quòd ſine
eo eſſe non poſſint. Domi verò noſtræ vel nu-
gantes veneratur. In Cœlo Solem ſeu diffun-
dentem radios, ſeu Eclipſim tolerantem æ què
Mortales miramur: in Aula enim ſua vel cùm
tenebreſcit, prodigioſus creditur, & ſplen-
Familis- didus. Ramum ſine ullo foliorum virore ſqua-
r'tααι uaπια lentem, ſi trunco hæreat, non aruiſſe puta-
1 .: / mus, ſed viriditatem dicimus parturire. Mi-
zos con- Tum in modum Virga foliis, floribuſque di-
veniant. ſtincta, ſi exciſa ex Arbore ſit, moritura pro-
Fame cu- jicitur: in Arbore veròô exuta vel foliis veſti-
Praote ki, tur ſtipulis . ſtoreis tegitur „ vallatur fimo .
le es ſecu. Putatur ferro;, ligatur vimine;, colitur ſarcu-
larià nos lo: cumque nullum viroris indicium Ppræ ſe
infamàt. ferat, victura tamen vere exiſtimatur „ quòôd
Eeeleſia- ſcilicèt in ſua planta conquieſcat. Ergo flori-
Rer 2 1. da in manu noſtra contemnitur Virga, arida
⸗ Berer. in ſuo trunco excoletur. Uſque adeòô vel inter
fummas miſerias honori futuri ſumus, ſi hoc
caveamus unum, ne videlicèt captivi immi-
gremus ad hoſtes.

74.

KEunnle

urbur nn
n Irk

brek uinn
ſoltn

Er Ira populo huic. Verſ. 23.

Scio ejus rei, quam dicturus ſum non eſſe
hic locum, dicam tamen ne excidat, quod
caſu obvenit. Populo huic, inquit Chriſtus,

batus Iſraél erat. At Chananææ proteſtatus eſt,
Panem Filiorum Canibus non mittendum »
quòd tunc tantùm Iraélitæ Fili eſſe deſie-
rint, cùm Filium Dei è& vivis ſuſtulerunt.
Sentiant alii „ ut libet: ego Verecundiam hoc
4 lel Fnifepmi- 1ocoO Salvatoris, non Iram exprimi puto. Ni-
An 91 1ar. mirùm ex quo Secundus Adam factus eſt u-
1/N Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIII.

non Populo meo. Cur? fortè quia jam repro-

97

nus ex nobis, locutus quoque eſt non tan-
quaàm Dominus univerſorum, ſed tanquàm Humili-
Conſervus noſter. Habitu inventus ut homo, N /7,
ſermone uſus eſt humano, abſtinuitque vo- e die.
ce, Meum, dùm loqueretur de Populo, ne 4
& ſermo Imperium, & habitus præferret Ser- Religioſus
vitutem. Dedecent certè non minimam am- Arragans.
pulloſa quædam ſeu pronomina, ſeu vocabu- Lingae

. .. . . . . cuara,
la in labiis Cœnobitarum. Principatus meus, S

. 8 Relig oſt
Populi mei, mea Domus, Gens, & Fami- es
lia, Currúſque mei, voces ſunt aureæ, quæ miles, &

ab habitu cineris nimiùm diſſident. Tantus in Iwa Nao-
ore ſplendor, & tanta indumentorum vilitas 1, r'rn
videntur exprimere prodigia Jacob, cujus & genré/4'
voOxX lenis, & cutis aſpera ambiguum apud Iſaa- a,
cum fecere, Eſaüne illum, an Jacob pronun- Au
tiaret. Chriſtum, rogo vos, intueamur. Non Religioſi
mod Caro jam factum Verbum verbis ab- Nberbi.
ſtinuit, ſaltem frequenter, quæ Dominatio- rk
nem redolerent, ſed cùm adhuc in ſinn Patris“
recumbens ſolà tectum Divinitatis glorid po-
pulum Hebræorum ſuum dicere vix ſolitum,
cùm de futura ſui Incarnatione prophetaret.
Cognovit bos poſſeſſorem ſuum, & aſinus præſe- Iſa. I. 3.
Pe DBomini: Iſrael autem me non cognovit, &
Populus meus non intellexit. Cùm de cognitio- beccati
ne ſui ſermo eſſet, Synagoga Iſrael dicitur, ¹*naα
non autem Populus meus; quem tamen Po- Fedes.
pulum ſuum nominavit, cum ejus ignoran-
tiam tanquam Deus argueret. Servitutem pa-
rit ignorantia rerum Divinarum. IIraël tunc
eſſe deſinis, quum cæcutis in Fide.

Et erunt ſigna in Sole, & Luna & Steliis:
Oin terris preſſuta Gentium. Verſ. 25.

Cupiſne terram tremere? Coælos tange. Pal-
leſcat Sol, ut fatiſcat Solum; utque timea-
tur Deus, ſigna Furoris ejus in Sideribus ful-
gurent. Fruſtra Severitatem Reges jactant,
fruſtra minantur, ſi ſplendent altiora ſidera,
ſi luminis nullus in Colo defectus. Planè nul-
la commotio in terra, ſi flores exareſcant in
Ppratis. Quòd ſi vel unum ruat & Colo Af-
trum, ſumma inter homines trepidatio. Ni-
mirùm timet Terra, non cam prodigia in ter-
ra, ſed cùm in cœlo ſpectantur. Quot incen-
dia ſpectamus, & ridemus in urbibus; cùm ta-
men ciere ſoleat Orbem terrarum univerſum
vel unius ſideribus ſuppoſitus, vel interpoſitus
Cometes fulgor? Enimverò in Coœlo ſigna ter-
rent, licèt eminas appareant. Equeſtris Viri
ſupplicium toti Urbi terrorem incutit „ quam
non benè cohibent cruces innumeræ Plebeio-
rum. Ad ſigna Siderum, Soliſque portenta
Terra dehiſcit, cumque in Cœlo ruina ſit,
in Terra extimemus; magiſque nos conterret
unius Sideris cruenta facies, quam totius Pro-
vinciæ vel penuria, vel convulſio. Si Divi-
Aum vis tuum credi Judicium, ſigna Iræ tuæ
incipiant à Sideribus, & non à Fœno. At
erravi: Neque enim ideò homines perturban-
tur, quòd Sol decoloretur, ſed quòd Mare
inſaniat. Et erunt ſigna in Nole, & Luna, & Luc. zr.,
Itellis« & in Terris preſſura Gentium præ ron- 25.
fuſione ſonitus Maris, & Fluctuum. Mira res,
cruentatur Sol, Luna nigreſcit, ruunt è& Cœlo
Sidera, nec ideò Mortales exſangues intre-
munt. Mare fervet, Undæ reſonant, & in
Terris preſſura Gentium exauditur. Quid
hoc prodigii eſt? An non è& Cdelo influxus
I manant

Concio ſi=

ria.

Timor
Dei.

Zuſtitia
in Mag-
nates.
Se veritas.
Perſonari
acceptio.

98

Severitas manant

in arva? An non vel cum Sole pro-
dit, vel ſine Sole occidit Terrarum felicitas?
Quare ergo prefſura Gentium, non præ ſig-
mis viſis in Cœlo, ſed, præ ſonitu Fluctuum,
futura prædicitur? Et in Terris preſura Gen-
tium, præ confuſione ſonitus Maris, & Fluétunm.
Scribet Manus, quod Menti occurrit. Nobi-
lius Coœlum Æquore; & Cœlo pendemus ma-
gis, quàm & Mari: ſed Terris Mare vicinius,
quàm Cœlum eſt. Terrent nos vehementiùs,
