Talanta Ctiſſimus, latere in oppidulo. Melius tibi,

cum ſpi- utiliuſque eſt, ſubditum eſſe, quam doctri-
nam diſſeminare; & Nazareth anteferenda eſt
urbi Regiæ, ſi Obedientia non ibi deſit. Si-
Talenta quidem Obedire præclarius procul dubio eſt,
veri .. quam Docere. Quin & Jeſus, cùm Naza-
reth obtemperaturus deſcendiſſet, plenus di-
citur Sapientià & Gratid. Ea enim plena Sa-
pientia mens eſt, que ita ſapit, ut jugum
Obedientiæ non excutiat. Proficiebat Chriſtus
Sapientiâ, dum erat ſubditus illis. Etenim
Scientia, velut ſpica, ſi radici hæreat, &
terræ, unde prodit, creſcit, foœcundatur, &
proficit in culmum: quæ, ſi ex humo revel-
latur, frumenti expers, palea fit, vel pabu-
lum ignis, vel dormitantium ſubſtramen. Ità
prorſus Sapientia viret, & redundat;, ſi cum
Superiore cohæreat; inflat verò, ſi aà radice
recedat Obedientiæ: quéôdque periculoſius eſt,
non rarô ſinit Deus, ut ſapiens Superbus, qui
fuerat ſpica, palea ſit ignis impuri, & fera-
lis incendii foméine dicam, an ilex? Quòôd
ſi non exuratur incendio execrando, alienum
ſoporem, torporémque fovet. Quoties Sa-
piens, & Scriba deſidiam ſæcularium ſuſten-
tat dormitantium, velut ſtrato ſubjectâ ſti-
pula, duùm vel pravo exemplo, vel conſilio
non recto fratres confirmat in ſomno mortis.
Dormit, qui à Confeſſario pulvinar ſibi con-
ſui gratulatur; dumque ſecuritas datur ille-
cebræ, pergit impavidus ad ſupplicium. Si
ſpica eſſe cupit Sapientia, radici hæreat.
Nam & Chriſtus, cùm eſſet ſubditus illis,
proficiebat ad extimam ſpeciem Sapientià, &
Gratiàâ: ſecus ſi agat, Scientia in Paleam de-
generat, igni inextinguibili deſtinata. Sic Ar-
bos radicibus innixa poma præbet, radicitùs
evulſa flammas alit diſpendio ſui. Sic Capilli
Sponſi pleni perhibentur guttis noctium, id
eſt, nocturnis Sapientiæ elucubrationibus,
dùm ante fores excubat Sponſæ, dumque ſuo
capiti adhærent. Sic denique Virga Aaron ef-
floruit, dum occluſa latuit in arca, ubi Le-
gis tabulæ ſervabantur, quòd tam Pudicitia,
quaàm Sapientia & ſecreto gaudeant, & inter
Obedientiæ ubera adoleſcant.

ritu.

Confſſa-
vii bladi.
Conſilia-
rii impii.
Theologi
non ſint
Adulato-
res.

Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XIII.

17

E X CA P. III.
§8. I. U C A.

Anno quintodecimo impern Tiberii Cæ-
Jaris, ſuh Principibus Sacerdotum
Anna & Caipha, jactum eſt verbum
Domini ſuper Joannem Zachariz Fi-
lium in deſerto. Et venit in omnem
regionem Jordanis, prædicans baptiſ-
mam Pænientia in remigionem pecca-

torum. Verſ. 1. 2. 3.
O Quam ardentiùs de Pœnitentia loque- CGoneio-
reris, ſi non in urbium deliciis, & fre- natoris
quentia civium delicatus Aſperitatis præco exempla.
verfarere! Evangelio crede. In deſerto hauſit Mortiff
Joanmes vim declamandi contra voluptates; satio Cor-
nec Deo placuit theſaurum eloquentiæ ſuæ ali- peris, &
bi emittere, quaàm in aſperitate ſaxorum. Su- Cella a-
per Joannem autem factum dicitur verbum v a;
Domim; quòd priùs ipſe Poœnitentiæ jugum lan.
ſubierit, quam illud reliquis impoſuerit. Non Eccleſia-
autem verbum Domini ſuper eos fit, qui ea, Kici exé-
quæ prædicant, proterunt; Pœnitentiämque, glo e-
quam periuadere conantur, odere. Aurei te, e
quidem eloquentiâ, ſed moribus Ferrei. Ba- s gon.
bPylonicæ Statuæ hi non abſimiles, quæ au- dentes ſins
reo vertice ſpectabilis, dum tamen cineres ſandti.
Poœnitentiæ calcat, ictu exciſi Lapilli proſtra- Moriik-
ta evanuit. Mirum, quo modo Prædicator ef- „
fectus Joannes urbes adhuc devitet, & prop- Sraraea
ter ripas Jordanis ferè ſoltarius concionetur. Danielis.
Enimverô non opportunus Pœnitentiæ locus Pœiten-
Urbes ſunt, rarôque Gemitus exaudiuntur, vera
ubi perſtrepit Multitudo. Ideò & Petrus, ut ee hi.
ſuum defleret peccatum, egreſſus eſt foràs: itali.
non enim opportunè ſcelus perimitur, ubi naſ- us.
citur. Joannes Prædicat Pœnitentiam procul
ab urbibus, ut declinandam ſibi ducat multi-
tudinem, qui Pœnitendi locum indagat. Quid
verô dicemus, quòôd non ideò defuit frequens
banegyris Joanni, quamvis Urbes ingredi re-
cuſet? Non enim illius frequens concio erit,
qui frequentem urbem conveniet, ſed illius,
cujus vita, habituſque perorabit. Ingens, Concie ſe
quocunque tandem deflexeris, concurſus fiet, "is Andi-
ſi Pœnitentiæ dumos, non flores jactes Elo- a,„
quentiæ, moribuſque ſermonem aſperum con- .
firmes. Porrò Poœnitentiam tunc potiſſimàm Luxuria
Joannes annuntiat, cum latè effœminata Lu- eruaelis.
Xuries imperabat. Tiberio quid mollius? Quid
Herode laſcivius? Non eos tamen reveritus
Evangelicus Orator ſecando Regum vulneri
intrepidus ſeſe accingit. Degener timor ille
eſt, quo ab execratione vitiorum inhibemur,
quòd ea in Principibus ſerpant. Imòô eò citias
remedium apponi debet, quòd puſtulæ non
jam latent in pede, ſed in capite conſpiciun-
tur. Scelera enim populorum vix apparent, &e
anni & nominis vilitate ſubobſcura. Conſulum H 2
verò, Nobiliümque, qui capita ſunt Reipu- Magnalii
blicæ, ſcelera latere, tegique non poſſunt. graviora.
Quod enim ipſi dicunt in domo, prædicatur Seandele
ſuper tecta. Et Magni Viri, velut Montes, Poten,is
ardere, conflagraréque non poſſunt, quin ab „
infimis videantur.

Qorrectio

Omnis

B 3

18

Ommnis vallis implebitur, & omnis mons,
& collis humiliabitur. Verf. §5.

terna Joannis iſta prima concio, ab Iſaia Vate
tantkm. tradita, quà humanarum rerum cataſtrophe
Felicitas ſeriò explicatur. O mortalium conditio planè
vana. mortalis! En rerum viciſſitudinem! Mons
deprimitur, Collis attollitur; hic impletur,
ille evacuatur. Romam teſtem appello tantæ
Metamorphoſeos, in qua quemadmodùm pau-
per de pulvere erigitur ad ſolium, ita ple-
rumque deturbantur potentes in lutum. At
S. Joannes ſpiritualem, non terrenam enun-
tiare contendit rerum, hominumque conver-
ſionem. Et ſanè Vallis impleta eſt, quando
Lazarus, qui implere non poterat de micis
ventrem, Abrahæ ſinum occupavit; depreſ-
ſũſque Mons jacuit, cùm Epulo elevare ſal-
tem oculos nitebatur & tormentis. Humiles exſa-
turandos divinis deliciis prædicat Joannes,
dirâ verò fame ſuperbos torquendos affirmat.
Alium itidem latere ſenſum his verbis credi-
derim. Nimirum, eventum humilium non
opponit eventui ſuperborum: non enim ait
Ambitio. implendas Valles, & Colles exhauriendos: ſed
illas cùm aſſerat infarciendas, hos humilian-
Saperéis. dos proteſtatur. Videlicèt nemo magis humi-
liatur quam ſuperbus. Quot Dominis, &
Servis abjicitur, ac provolvitur ambitioſa ho-
norum ſitis! Vel mancipia aulæ colit, qui
ambit, & ſcurras audit, ut aliquando audia-
tur. Itaque omnis, qui Mons eſſe voluerit,
ſciat ad faſtigium deveniendum ſibi eſſe per
contumelias. Vallis autem Cacumen montis
non concupiſcat, quia etſi videtur ille ColO
propinquior, uberius ipſa tamen rigatur &
cœlo. Quin & imbrem, quem Montes reci-
piunt, tranſmittunt Vallibus. Superbus enim,
ut ad Curules evehatur, Patrimonium pro-
fligat. Unam reſpicit Celſitudinem, Opum
negligens, & Libertatis. Videmus, nec rarò,
pleroſque annuos proventus, quos coëmpta
digmitas ſubminiſtrat, non ſibi retinere, ſed
novis officiorum muneribus conſequendis im-
pendere, ut Abolla pretioſius empta induatur.
An Montes hi ſunt nihil in ſe roris ſervantes,
rorum, fontiumque prodigi, ut vento tur-
geant ſellis inſuti ?7 Verùm non ſemel miſeri
Chamæleontes, & corio Patrimonii exuuntur,
nec integumtur chlamyde Copnſulari: ſiquidem
Vallis implebitur, & omnis Mons & Collis
humiliabitur. Itaque excoriaris, nec veſtiris.

Genimina viperarum, quis oſtendit vo-
bis ſugere à ventura a! TFacite ergo
ruöëtus dignos Pœnitentiæ. Verl. 7.

Politiccs Typus Politicorum eſt Serpens. Sanè walè
Kalta. docti ſunt Hebræi ſapientes, qui, ut excidium
Arma al- vitarent, Chriſtum in Crucem egere. Quam
leg. mulkos, hodiéque ſpectamus, àa Reipublicæ
Bellum. jugulo amovere ſe jactantes imminentem gla-
Tritala. dium, ſi temporalibus urbem præſidiis fir-
tienuà re. Ment, ſi auxiliares copias advocent, ſi exter-
medium. no milite mœnia circumdent. Non iſthâc viâ
Pæniten- a ventura Ira evadetis. Producendi digni Poœ-
tia.) nitentiæ ſunt fructus, non educendi gladii;
non pulvere tormentario pugnandum, ſed

Oliva

cinere dimicandum & ſacco. Sic nimirùm Ni- Moriif-
nive feliciter armata divinum furorem eluſit. sτ1 cor-
Sic David ſævientem Angeli enſem jejunio "ri.
repreſſit. Profectò aptè Politici Genimina Vi- Auliei
perarum nuncupantur: nunquàm enim, mſi impii ſe-
Patriæ parricidio naſcuntur. Quis enim igno- bper noxii.
rat devaſtatam Hieroſolymam, quòd Conci- Politici.
lium in Chriſti necem conſpirantium & par- -
turüt, & peperit. Caveat ſibi, quiſquis vipe- ehiss
ras concipit. Etenim non illæ prodibunt in lu-
cem ſuorum executione conſiliorum, niſi Pa-
rentem diſcerpant. Notandum autem eſt, Ser-
pentes non raròô pellem deponere, non itidem
venenum. Sæpè namque humana Sapientia, ut
liberins ſæviat, Cutem ponit impietatis. Ve-
rùm Serpens ſerpens eſſe non deſinit, niſi ve-
nenum evomat, quo vivit: nec caret novo
corio, cùm vetus projicit.

Potens eſt Deus de lapidibus iſtis ſuſci-
tare Filios Abrahæ. Verf. 8S.

Nullius deſperanda ſalus, quando & ſaxa Lapſire-
in homines molliuntur. Nimirùm ex lapidi- eipienai.
bus nos quidem ſimulacra, Deus verò homi= Pareniam
nes fingit. Abrahæ autem Filii & lapidibus ſuſ⸗ nc
citantur; tum quòd penè ſine parentibus eſſe
deberent, uti patrià carere oportuit Abraha- Nobilitas
mum; tum quèd nihil effœminatum, aut Zon jadte-
molle in ſe continere poſſint veriores Iraéli-".
tæ, jugum Chriſti ſubituri. Lapidei ſint, ne
genus jactent ſuum.

Jam enim ſecuris ad radicem arl oris po-

ſita eſt. Verſ. 9.

O lippa ſemper, & ad excidium tuum pror- Mors àn:
sus cœcutiens mortalium Natio miſeranda! En broviſe:
ad radicem ſecurim poſitam „ & rides? Quis
noſtrům novit, num immineat bipennis, dum
imuili foliorum pompa gloriamur? Procul
dubio non ſenio aruerat Arbor iſta, cui fer-
rum imminet. Non omnes ſeneſcimus, ſed
ſicut plantæ infoscundæ ſucciduntur in flore
ſui ævi, itaà impii dies ſuos non dimidiant. Ho-
lophernem interroga, Abſalonem contempla-
re, aliéſque ſexcentos intuere, è ſinu juven-
tutis abſtractos, flammmiſque traditos. Dei au-
tem miſericordiam libet admirari, qui, an-
tequam plantam ſecet, ſecurim collocat ad
arboris radicem; ut ill vicinitate ſupplicii,
focunditatis moneatur. Quàm ſæpè ſteriles
plantæ fœcundarentur, ſi de propria ſterilta-
te docerentur! At Principes vix minis utun- Seven’
tur; ſed, inſtar Cœli, ſimul cum fulgetro ful⸗ , an
men intorquent, & ſtrepitum minarum cieré
ſolent, poſtquam ſtragem ediderunt. Ninive, carr7
quia ſecurim juxta ſe vidit, fructus attulit “
Boœnitentiæ. Intentanda ſæpius ſupplicia ſunt,
infligenda ſemel. Porrò libet in Judicis noſtri
ſeveritate venerari prudentiam. Siquidem cum
& ramis poma prodeant, non ipſis ſterilibus
ictum intentat, ſed radicem mavult excide-
re, undè in ramos manat ſterilitas. Apud aſitis
homines autem quidquid delirant Reges, Rue hen⸗
plectuntur Achivi: & radicis infoœcunditas inh.
vulneratur in ramis. Nobiles errant, grega-
rü plectuntur: rami in patibula excreſcunt, ry.
radix utinàm maleficii & criminis Humi la- un“

11011 . SSptio.
teat, & non luceat in Senatu. IIlud etiam hinc?
diſcimus:

ſeim
cati ta
guogu⸗
0, .
iu. E exun
Uglles,
letruncat
Arborum
Deus ein
enclt. I
us pern⸗
antur, U
güem .
lnie el
Durmmos
mentiæ 5
niͦ Moyſ
loraret, 6
r Cnlum ſin
vie bilete
Chintas in
klnugu.
õ
zmi. latem legi
Ale ſeeptnn
cebet Qui
unitatem
uun licto
Uitle 4 P
le lit, ſ
ſi imugur⸗
tin itellig
Hun excoria
Gjen. Non
IuIn exuriS
Uin li Hontiunn
m auin Fricel
Ueribus oblch
Nl,t Ores
oge helli
int, tun
ln, gi
Pleintegen⸗
Ae Doloris
Dankem, non
onſtnn die
Inanti.

b inmnza
Quid

K Uiiſint (
tinl de

C n limi
„ is
K W Gen
4 twinar

ne 4
nN.
len
Cbene
n,i

*) W

ec n

N

ſoochun
znon d

mum ung.
W
,
hele

diſcimus, paſſionum noſtrarum fruſtrà trun-
cari ramos, niſi radix impetatur. In Republica
quoque non ſicari duntaxat affigendi ſunt li-
gno, ſed factioſa potentum capita cædi decet,
severitas. & exuri. Qui enim Hydram exterminat, non
ungues, non caudam, ſed capita portentoſa
detruncat. Alia ſic habet verſio: ad radicem
Arborum, non verò Arboris ſecurim poſitam.
Deus enim non perſonam, ſed ſterilitatem at-
tendit. Interdum namque è& peccantibus, u-
nus pœnas luit, reliquorum auro rami pu-
tantur, non ferro radices ſucciduntur. Unius
quidem ſanguis effunditur; aſterius ſcelus pe-
cuniæ effuſione diluitur. Hic ſpiritum, ille
nummos fundit. Porrò Miſericordiæ, aut Cle-
mentiæ Securis contraria non eſt: nam & Ig-
nis Moyſi viſus in Rubo, cùm charitatem co-
loraret, quæ ignis eſt, ſpinas non dicitur
saperier conſumpſiſſe. Neque enim Superior, ſi amat,
amari ne objicere propterea Severitatem debet. Imò, ſi
er. Charitas in eo ardet, Rubus non exuratur,
sag;. ſed pungat. Ficus enim faſſa eſt ſe indignam
genda. imperio, quòôd Dulcedinem ſuam in Auſteri-
Severitas., tatem regiam commutare non poſſet: ideòô-
que ſceptrum recuſavit, quia uti Virgâ neſ-
ciebat. Qui exuere inſitam ſibi à natura Hu-
manitatem nequit, dimittat Dictaturam,
quam Lictores & Faſces antecedunt, abſti-
neâtque à purpura Principatus, quæ, ſi cruo-
re caret, non eſt Purpura. Ornantur, in ipſa
ſui inauguratione pellibus Reges, ut ipſo ha-
bitu intelligant, hominum in feras degeneran-
tium excoriatione, & exuviis ornandum Prin-
cipem. Non vivorum muneribus, ſed mortuo-
rum exuviis Cæſares veſtiumtur; quòd ſuppli-
Dienitas Cia Sontium ornamenta ſint Imperantis. Non
miſera. enim Princeps Medicus eſt, cuſus nomen fu-
neribus obſcuretur. Paſtor eſt inſtrucétus Vir-
ga, ut Oves paſcat, & Lupos feriat. Fortè
quoque pellibus induuntur Imperaturi, ut
ſciant, tunc & Paradiſo voluptatis ſe trudi,
cum Reipublicæ clavo admoventur. Infelx
ſanè, qui Solium Paradiſum interpretatur. Ubi
pelle integeris, exilium ibi intellige; terrâm-
que Doloris eſſe credas Capitolium, tribulos
pariens, non hortum deliciarum aromatibus
conſitum. Sic Adæ contigit, ſic contingat Do-
minanti.

Et interrgabant eum turbæ dicentes:
QLuid ergo faciemus! Verſ. 10.

dermoſpi. Ubi ſunt Chriſtiani Oratores, qui captan-
"iuslizin dam ſibi ducunt benevolentiam Populorum,
Jamilia-

delicata & perhumand verborum blandien-
tium concinditate? En Joannes cùm Audi-
tores ſuos Genimina Viperarum appellaſſet,
cùm eis divinam impendèêre ſecurim proteſta-
retur, mox aà Turbis, à Publicanis, & à
Militibus convenitur, ejuſque rogatur ſenten-
tia de recto ad Cœlum calle. Hæc vera be-
nevolentia Prædicatore digna eſt, quam ab
Auditoribus non laudes extorquent, ſed mi-
næ. Et ſané hoc ſibi Concionatores perſua-
deant, tum magnifaciendos ſe ab Auditori-
bus, non cùm eos palpaverint, ſed cum eo-
rum vulnera ſecuerint. Quis enim à Medico
laudatus eum convenit? Quis verò de gravi-
tate morbi certior à Medico factus „ non
eum accerfiit? Quin & vulnerati eum adire
ſolent Curatorem, non quem flores ornant .

ritate cũ
Saculari-
bus.
Concio ſe⸗
Vera.

Stromatum, Lib. XIII. 1

ſed quem ferramenta exaſperant; rideréſque,
ſi floſculum evaginaret Medicus putreſcentem
ſaniem inciſurus. Porrò obſervemus ordinem
eorum, qui ad Joannem accurrunt. Et Ava-
ri, & Crudeles, & ignavum Vulgus ad Joan-
nem accedunt; nuſquam tamen aut Aulici
comparent, aut Politici. Pejores ſanè illis hi,
& Pœnitentiæ non idonei, nec regni Coœlo-
rum appetentes; quando Ambitio,; quæ re-
ſpicit Thronum, Crucem vix reſpicit, &
Politica, quæ Terram metitur, Cœlum non
curat. Eſt enim Vir Politicus Serpens, qui
terràâ veſcitur, & caſtra faſtidit. Primi om-
nium è& Turba vulgares ſunt Viri, ſecundi
Publicani, Ultimi omnium Milites. Vix enim
Militem reperies in Templo primum, ſed,
cùm excubent ad alienam ſalutem, in cuſto-
dia ſii prorsùs obdormiunt: In corpore arma-
ti undique, ſcatent vulneribus in conſcientia:
Hoſtiumque victores Vitiorum nutibus pro-
ſternuntur. Urbium cuſtodes, ſui Cordis pro-
ditorées: Populorum ſunt terror, Voluptatum
ludibria; dumque triumphant, miſerè à ſce-
leribus triumphantur. Ità, ante Chriſtum,
agebant Tribuni: quorum nunc permulti,
non minùs Signa quam Crucem ſequuntur. At
quid ſciſcitantibus Turbis Oraculum Poœniten-
tiæ reſpondit? Qui habet duas tunicas, det Luc. 3.
non habenti, & , qui habet eſcas, ſimiliter fa- It.
ciat. Poœnitentiæ pronuba Paupertas eſt; quôſ- 14 er.
que Joannes abluere per Pœnitentiam, La- Eleëmo-:
crymaâſve cupit, exſpoliat. Fruſtrà ergo Poœni- na.
tentem te credis, ſi veſtiris duplicibus. Vix, & Pæniten-
duplici tunica, una relinquitur Candidato Pœ- i“ vera.
nitentiæ. Nec pompa duntaxat veſtium, ſed Bse .
& eſcarum interdicitur apparatus. Quaàm pru- van“
denter autem Joannes Poœenitentes jubet Tu- Oscaſi⸗
nicas non reponere, ſed dare; ut ſcilicèt Or- mala de-
natum prorsus abdicent, ne ſi duntaxat exue- vitata
rent, & afſervarent, aliquando irritarentur, & Tentalio-
relaberentur ad pompas. Profligatione, pec- diem K.
candi occaſio tollenda eſt; ne iterùm ornemur,
ſi ornatum retinuerimus. Quare pompæ præte-
ritæ haud illum pœnitet, qui eam non abjicit,
ſed in Arca veluti in Arce defendit, & ſer-
vat. Quis enim periculi ſui cuſtos invenitur?
Quis vulnerantem ſe gladium ſervat? Quis fe-
brim, ne corrumpatur, fovere conſuevit? Fe-
bris tua Pompa illa eſt, quà toties ægrotaſti,
ardore Superbiæ, quâmque nunc ſtultè ſolici-
tus defendis à tineis. Quia verò Turbæ im-
munes ſe credere poterant ab eleémofſynis,
cùm id Divites potiſſimum ſpectet, ideò S.
Joannes Turbæ eleémoſynam maximoperè
commendat. Quis ergo ab elesmoſyna im-
munis, quando ea imperatur & Plebi? Por-
rò egenis non aurum tribui vult, ſed eſcam
& veſtem. Sæpè enim Egeſtas Mercatura fit, Eleëmoſy-
&, dùm aurum tribuitur, non mendicos a- Pa hen in

Politici.

Ornatus
Vanks.

. 11¼ . Auro, ſod
limus, ſed mendicitatem nutrimus. Nemo i„ peye
. 2 . 9
enim ſordes optat deponere, quas ſibi aurum S&. Iia

germinare gratulatur. Si vero victus, & ve- D. Lznrs-
ſtitus, & non pecunia, præberetur, rarior tias Yis-
numerus eſſet egenorum. Vix enim invenies, vin. in e-
qui ad hoc mendicet, ut comedat. Pars ma- Hagerer
xima corrogantium, pleno ventre mendicat, veri.
& non jejuno marſupio: quibus ſi, pro num- Elzemo-
mo, Panis præberetur, ſatur venter prode- Gaa cum
ret non mendicum, ſed mercatorem alienæ leda.
Charitatis clamare in via: qui plerumque pan-
nosâà fœditate contectus, pretioſis dapibus in-
tumeſcit. Eſcæ itaque præbeantur, quas ſi
4 vorat,

Ibid. 13.

Ibid. 14.

Milites
impii.

Avaritia

Veltiga-
lium exa
Kores.

Supeior
non omnes
uno ira
mite du-
cat
Confeſſa
rii ſiut
diſereti.

Zelus a-
nimarum
nihil quæ-
rat
Tempora
lium con-
temptus.

Intentio
prava.

Gloriæ
van« o-
dium.

Intentio
recta.

20 Oliva

vorat, Pauper eſt; ſi rejicit, non Egenus eſt,
ſed Latro. Audiamus nunc, quid Publicanis
inculcet: NWihil amplius, quàm quod conſtitu-
tim eſt vobis, faciatis. Breve præceptum; ſed
quod mirum in modum avaritiam adſtringit.
Inhiat enim Publicanorum cupido novis ſubin-
dè vectigalibus, neque unquaàm reſtinguitur
publicorum Miniſtrorum fames auri inexple-
bilis. Adde, quèòd præfecti vectigalibus pere-
grinos non prémunt, ſed comprimunt; adeoô-
que in eos ſæviunt; ut mitiùs ab hoſte tor-
quendi forent. Audiant hi Joannem, Hercu-
leas eorum immanitati columnas ſtatuentem.
Nimirum, nihil ampliùs, quam leges per-
mittant, faciant. Nunc, quæ ſit Militum vir-
tus, ex Joanne cognoſcamus: iis enim quæren-
tibus ait: Neminem concutiatis, neque calum-
niam faciatis, & contenti eſtote ſtipendiis ve-
Rris. Non audet imperare Virtutem, ſed vitia
tantùm militibus interdicit. Et quidem Turbis
bonum perſuadet, imperans Eleëmoſynam.
Publicanis ſuadet nihil; ſed, ut ſecundùm le-
ges ſuas faciant, hortatur. Milites abſterret à
celere. Nimirùm melior Turba, quam Miles,
Milite deterior eſt Publicanus. Hunc enim cùm
ſciret Joannes Mundi magis, quàm Dei leges
audire, de implendis Principum conſtitutio-
nibus monuit. Quique non deſperavit aliquid
& à Vulgo impetraturum ſe, & à Milite,
mihil ſperandum à Publicano docuit, cùm ni-
hil illis præſcripſit. O auri rabies efferata! Tu
verè ſicut Aſpis ſurda nullius vocem exaudis.
Solius auri tinnitus loquitur tibi, fruſtra cla-
maturo vel Joanne. Illud etiam hic noto:
Joannes, licèt ſeverè pœnitentiam inculcaret,
non omnibus tamen eadem præcepta conſti-
tuit, ſed Militi parcius, liberalius Turbis,
verecundiùs Publicanis leges indixit. Militi-
bus autem commendat, ut contenti ſint ſti-
pendis ſuis. Quod non minus neceſſarium
eſt Chriſti, quam Cæſarianis cohortibus. Quis
emm Servorum Dei ſuo eſt contentus ſtipen-
dio? Equidem denarius nobis ſolvendus eſt,
ſed poſt Solis occaſum, & laborum finem.
Nos verò interdàm ante mortem, & ipſo in
laborum exercitio humanam captamus glo-
riolam, noſtra quærimus commoda, & ſti-
pendia exigimus honorum à Mundo, cùm
contra Mundum in Chrifti acie nos ſtare ja-
ctemus. Quis unquam ab hoſte ſtipendium
expetit, niſi transfuga? Contenti ergo ſi-
mus noſtris ſtipendiis, quæ Cœleſtia ſunt, à
Chriſto reddenda poſt abſolutam Militiam.
Hujus rei exemplum;, non doctrinam modò,
Joannes præbuit, ut ex ſequenti textu col-
ligitur.

Exiſtimante autem Populo, & ogi-
tantibus in cordibus ſuis de Jaanne,
ne fortè ipſe eſſet Chriſtus, reſpondit
Joannes, dicens omnibus: Ego qui-
dem aquâ baptizo vos, veniet autem

Jortior me poſt me, cuſus. .. Verſ.

I5. 16.

Fidelis Chriſti miles exiſtimationis ultrò
oblatum flipendium recuſavit, jam jamque
ſolvendum compreſſit, veluti in crumena cor-
dis cogitantium illum eſſe Chriſtum. Quis
noſtrum tam ſolicité famam ſibi ſtudet com-

parare, ut ſtuduit Joannes, eam florentem
funditùs extirpare? Pullulabat in corde Ju-
dæorum, velut in agro amoris, aurea Famæ
ſeges. Præcurſor illico poſitam ad radicem in-
fructuoſarum arborum Securim in excidium
convertit Laudis ſuæ, quæ illi Divinitatem
& Aras deſignabat. Et quidem rarum eſt
etſi non magnum, eam nominis celebritatem
contemnere, quæ de nobis in adulantium la-
biis violenter & ſimulaté erumpit. Arduum
verô famam in corde ſatam populorum, ibi-
que amoris rore adultam præfocare. Princi-
pes namque, cùm hanc demetere non poſ-
ſint, raſtro ſaltem Timoris, & aureo Libera-
litatis aratro in ore ſubjectorum ſuum cu-
rant florere Nomen. Quam egregius gloriæ
contemptor Joannes, qui, cogitamtibus Ju-
dæis in cordibus, quèòd ipfe eflet Chriſtus,
veritatis falce tam pretioſam famæ plantam de-

nem evulſit, ne ſi prorupiſſet in ore Turba-
rum, difficiliùs eam eradicaret. Timuit ſibi à
Gloria, ideéque eliſit adhuc in cordibus au-

turum
Cortig
N .
erat 11
tut,
ITumns
At
ſemnerett
m exch
ila Sui
e lutee
z Dentumn;
h Nunnes
n caput u
Chriſtü,

i t Viler
1 ,i

” N. 1ht9

in;

truncavit, dicens: Veniet autem fortior me. Nos loan. 3 u,
aliis de nobis nihil cogitantibus Superbiæ zi- 16 . npreg
zZania ſuperſerimus, genus jactando, avos, o- 8 6
pes, nobilitatem, atque doctrinam. Joannes ulas
non ità, qui tantam de ſe ſuccreſcentem opinio- ulili
nem offocavit in ſemine. Scilicèt in corde ad-
huc pullulantem de ſe ſplendidam exiſtimatio- 1r. iießs

tur ill, Cujus
is werat
imienur, a

ditorum, tamquaàm vagientem in cunis; ſub- enſnm
Veritus, ne ſi adoleviſſet in labiis, difficilius l inte Pis
eam obtereret. Nos quoque Superbiæ ſemina Gloris Uſerllbr
opprimamus: ſecùs enim vincemur, non de vana. Ir I, keonoru
ea triumphabimus. Neſcio enim, quo modo „ ſti naditr
Honorum illecebra, quæ necdùm nata, dum brinefpit z iſu ihl co
parturitur, odio facilè eſſe ſolet; ſi eam erum- otſeni. Me itium
pere permittamus, ſuos habet Sacerdotes, Tentatio- 4 e Cngeepe
quos antè habuerat Carnifices. Quot enim Ho- une. l in allin
noris umbram horruere; qui deindé ab um- dium. Emmenllgne
bra illecti paulatim, vix in meridie Dignitatum 1 Teleta he
cubarunt, altioris ſemper aſcensus percupidi! i, K i⸗
Dignitas pictura, ſeu ſtatua eſt, quæ initio Congra- “ (gvo⸗
vilis ac informis, brevi ab ommibus ſummo alatio- mitico
pretio comparatur. Aurum eſt, quod ſordens àne eſector
fodinis erutum, ſi purgetur, in ſui pretium, . are i Mcin non t
ac amorem pellicit contemptores. Idcircò Joan- Walt, ³ m ri
nes, ut cogitationes Judæorum Magna de ie AUuninlirtone
adumbrare cognovit, picturæ elegantiam Hu- Ihbiaten de
militatis penicillo abolevit, antequam fonis per Kaln irri
linguam expoſita, ità eum oblectaret, ut vin- lmee, oblar
ceret. Quare primas Ambitionis lineas delea- een illia t
mus; conſcii, raros eſſe, qui ab abſoluta Ho- llt ari
norum pictura non rapiantur. Eva haud me- Tpiditas Ennlnn, ql
lioris conditiomis anxia, ut tamen à Serpente paf fer- in Proſe
accepit futuram ſe ſicut Deam, adeò exarſit in vorem. e Ren
cupiditatem Divinitatis, ut nec Funus horrue- Iyrenizs Emiz à min
rit. Saül aſinas inquirens populo præeſſe re- flendum. , unn ſ
cuſabat. En Honoris initia quam facilè con- un Dminn
temnantur! mox prælatus Iſraeli, nec Samué- Nn Mii
li ſubeſſe potuit, nec Deo. David tantæ hunn- Nu
litatis vir, ut ſceptro potitus eſt, non ſat ha- ain
buit populo imperare, niſi eum dinumeraret ad dil)
pompam Dominats. Nero reluctabatur renun- n ſun.
tiandus Imperator. Verùm ubi abſolutam ho- Gunm 8
noris ſtatuam vidit, eâ adeò oblectatus eſt Ent chin
ut ſupra ruinas Urbis elevaverit ſolium. Ita- kache dn
que ſapienter Joannes non ſuſtinuit perfici ſuæ inn
Famæ Idolum, veritus ne ſe quoque Adora- int te
torem haberet, ſicut Hebrææ Genti contigit ed 1l
in eremo, ornamenta ſua in Vitulum recuſa lben mee

veneratæ. In corde Judæorum, ubi conflaba-

tur, ſimulacrum, dejecit, affirmans alium ven-
turum:

Humili
tas & Co.
gnitio ui
Talenta;
pre Spiri-
tu, ſumna
effeiunt.

Rex au-
diat cau-

Aulici
frænandi.

Rex regat

Superior
agat.

Epiſcopi
parcè utä.
zur Vica-
riis.
Dignitas
cur ali-
quando in
indignis.
Aulicus
non pro-
motus.

Matth.
1 8.

turum, cujus ipſe non mereretur calceamenti
corrigiam exſolvere. Qua in re Babylonio-
rum videtur ſtatuam expendiſſe, quæ lutea
erat in plantis; caſura, ſi vel ſaxo percellere-
tur, undè ſurgebat mirè fragilis, nec ruina
Turris dejicienda, ſi parte ſui ſublimiori, quæ
aut in ferrum, aut in aurum obduruerat,
premeretur. Non mirum, ſi Joannes in tan-
tam excrevit Magnitudinem, qui à tam de-
miſſa Sui Confeſſione incepit. Statua enim,
quæ luteos habuit pedes, humiléque funda-
mentum;, aureo capite inſignis extitit. Et ſanè
Joannes pedes ſibi luteos finxit, aureumque
caput impoſuit, cùm, Vilitatem ſuam faſſus,
Chriſtũ, Deum ſuũ & Caput apertè pronuntia-
vit. Videamus nunc, quid de Chriſto edixerit.

Lſe vos baptizabit in Spiritu ſancto, &
igni; Cujus ventilabrum in manu e-
jus, & purgabit aream ſuam, &
congregabit triticum in hotteum ſuum,
paleas autem comburet igni inekrtin-

guibili. Verſ. 16. 17.

Princeps & Judex à Joanne JEsUs deſcri-
bitur, cujus ipſe Præco, & Præcurſor coœli-
tùs fuerat deſtinatus. In quo plurima, quæ
imitemur, agnoſcentur. Primum. In manu ſua
ventilabrum geſtat. Rarus in Provincis Dux,
& fortè Prætor quoque, qui non committat
alis ventilabrum, quique populos regere ve-
lit, regnorum avidior, quàm regendi. Mi-
niſtris traditur ventilabrum: quo plerumque
in ſua ipſi commoda abutuntur. Hinc fit, ut
ſæpè triticum comburatur, & in horreum pa-
leæ congregentur: quòôd & advocentur indi-
gni in aulam, & innocentes explodantur,
damnentuúrque. Hinc dolemus, paleis non ra-
ròô referta horrea, adminiſtratoribus ſcilicèt
impiis, & igni frumenta adjudicata. Hinc
etiam (quod ſonat litera) Urbium ſames,
quòôd tritico ſupponantur paleæ, dum Cupi-
do Præfectorum haud fruges reponere ſtudet,
ſolicita non tam de publica area, quàm de
arca propria. Planè ſi per ſe Primores regni
adminiſtrationem ſcrutarentur, miniſtrorum
iniquitatem deprehenderent. Hinc apud Mat-
thæum Patrifamilias, cùm cœpiſſet rationem
bponere, oblatus eſt unus, qui ei debebat
decem millia talenta. Quòd ſi, cùm tantàùm
cœpiſſet rationem ponere, tantum reperit
damnum, quid monſtri non inveniſſet ſi ju-
dicium proſequeretur? Nota: ei debebat,
nempe Regi; quia fſcilicèt ſubjectis extortæ
pecuniæ à miniſtris, & regnis illata incommo-
da, damna ſunt Regum. Siquidem patrimo-
nium Dominantis, Populorum opulentia eſt.
Sciant Principes illius impleri horreum, cu-
jus manus ventilabrum examinat paleas. Audi
Evangelium: Cujus ventilabrum in manu ejus?
Quid indè? Et congregabit triticum in hor-
reum ſuum. Sejanum in profanis habemus,
Amanum in Sacris Annalibus, qui ſatis a-
pertè confirmant, ſuis commodis invigilare
Præfectos, quoties eis ab imperante traditur
ventilabrum. Quare, quicunque Principum
cupiunt regia horrea abundare, ægréque fe-
runt paleam elevari, comburi triticum, ven-
tilabrum ipfſi tractent, ſiquidem ipſis à Deo
eſt commiſſum. O quoties palea, videlicèt
occulti homicidii reus, nefandi author ſacri-

Stromatum , Lib. XIII.

21

legii, publicæ tranquillitatis proditor ſuppli-
cii flammas non effugeret, ſi Primas cauſam
ipſe ageret, & non Judicis mamui permitte-
ret ventilabrum, quam ſi reus auro impleve-
rit, ferro exarmabit! Quàm ſincero frumen-
to, quamque ſapienti ſubſellia redundarent,
ſi de ſubjectorum meritis Dux cognofſceret.
Denique, nunquàm frumenta reponentur, u-
renturve paleæ, niſi ventilabrum in ejus ſit
manu, in cujus dextera floret & ſceptrum.
Fœderari duo hæc debent Tribunal & Thro-
nus, ut benè currentem bravium cohoneſtet.
Secundum. Qui gerit ventilabrum, aream
purgabit, ſed ſuam. Unuſquiſque enim alio-
rum paleas deteſtatur, & videt; ſuas autem
non conſpicit ſtipulas. Prælati aream Religio-
ſorum purgare volunt; Religioſi purgandam
clamitant aream Prælatorum. Detrahunt de
ſummis Præſulibus Principes, horum ab illis
tum ferri, tum auri ſitis damnatur. Alienæ
denique areæ quiſque ſolicitior, feſtucam in
alterius oculo deteſtatur, in ſuo trabem non
ſentit. Non ità Chriſtus, qui aream ſuam re-
Purgat. Quèòd ſi in Chriſti aream irrepunt ali-
quando palex, quis mirabitur, ſi inter fru-
menta Religioſarum familiarum Zizania inter-
dùm ſuccreſicunt. Ubicumque frumentum e-
rit, erunt & ſtipulæ. Utinam paleæ non in-
cludant & tegant triticum, id eſt, ne ambi-
tioſi præſint humilibus, impiique virtute præ-
ditis anteferantur. Expurgandæ autem areæ ea
videbitur ratio optima, ut excuſſa ventilabro
Frnna frumenta quidem aream repetant, pa-
eæ in aére volitent, aur4, ventôque huc, il-

lucque delateæ. Sola Ambitio diſcernit inter“

pPaleam & triticum. Quem videris Coœnobi-
tam delectari aulà, rapi aurd, honoribus in-
hiare, Paleam ſcito: quem verò intueris refe-
rentem ab aula pedem, velociter repetentem
locum ſuæ humilitatis, libenter jacêre, diffi-
cileè elevari, Frumentum eſſe intelligas, quo
plebs Chriſti nutrietur. Haud cœleſte prædi-
Cationis pabulum expectandum à paleis eſt.
Paleæ verò ſunt, qui omni vento doctrinæ
circumferuntur, vagi, curioſi, elati, alti-
tudinis appetentes. Pro Frumento eos habet;,
qui horreo ſe concludi gaudent, qui ſecretum
amant, qui molam mortificationis ſuſtinent,
qui clibanum poœnitentiæ non refugiunt. En
quot neceſſe ſit, tormentis ſubjaceat Triti-
cum, ut Domini populos alat! Tertium;
quamvis omnes noverit Chriſtus, ventilabro
tamen utitur, ut non tam ſuo genio granum
videatur à paleis ſeparaſſe, quàm judicio com-
muni. Itaque Superior, etſi ſapiens ſibi eſſe
videatur, neminem tamen Paleam appellet,
aut Triticum, ſed Ventilabrum domeſticæ
conſuetudinis, & famæ bonos à malis ſepo-
nat, ſuãque cujuſve ſeu levitas, ſeu ambitio
ſtipulam illum pronuntiet. Aberrat enim per-
facilè, qui ſtipulam non Ventilabro dijudicat,
ſed Oculo. Non rarò quem putas Paleam, Fru-
mentum in ſe tegit internæ virtutis, extimaæ
cujuſdam imperfectionis ſtipulà involutum.
Quartum; Paleas igne comburit inextingui-
bili. Nimirùm non ſatis eſt Viros Fidei,; 8S
Reipublicæz ſummè noxios capite plectere,
niſi ſupplicii veſtigia poſteris imprimantur:
Sic à Deo actum cum Gabaonitis excluſis à
Tabernaculo in omnes generationes. Sanè ſi

inextinguibilis flamma iniquiſſimis decernere-
tur, facilius extinguerentur ſcelera ; quæ, duům
nitunur

Cen ſores
aliorum.

Eecleſia
Sr
giones non
infames
ob non-
nullos Te-=⸗
piditate
infedtos.
Ambitio.
Religioſus
Semiauli-⸗
c.
Cellæ
mor.

Aula vi-
tanda.

Zudican⸗
tes temerè.-

ge versktas,

22

nitimur reſtinguere brevi, & citò extinguen-
da poœnâ, inextincta experimur & querimur.
Uſta iſta Palea eſt igni inextinguibilk, cuùm
Giezi non ſolus leprâ notatus eſt, ſed macu-
landa ejus Poſteritas nuntiatur. Igne inex-
tinguibili Judæorum paleæ concrematæ ſunt,
quas vagas totus orbis irridet. Planè prodi-
tores, qui regna invaderent;, frequentiores
latronibus doleret Reſpublica, niſi derivan-
vex exzâ da in ſobolem paupertatis, & infamiæ pona
plorum & Tetardaret. Cæterum, cur non libentiùs re-
eperum. gna occuparentur, quàm veſtes, quibus ſuam
nituntur exſaturare ſamem raptores, & fures?
IIlud in extremum locum rejecimus, quod
Conßlia- non modicâ admiratione me detinet. Joannes
rii ec. Chriſtus haberi cœperat, Deuſque credi: &
Correcio tamen nullum legitur edidiſſe ſignum. Undè

Concio ſe
ria.

libera. tanta in ignito homine, & nuſquaàm viſo au-
thoritas? Habitus enimveròô Poœnitentiæ, &
Confeſſa- ſermo ab omni lepore, urbanitate, ac aflen-
