Ut ſerviret parturienti Virgo domum ſubiit
prægnantis Anüs, non ut epulis intereſſet pa-
rientis. Servitura, non lætatura, adivit Co-
gnatam.

Caſtita-
tis cura.

Innuebant autem Patri us, guaem vellet Vror viro

vogari eum. Verſ. 62. Sic⸗
zt.

. . . Obedien-
Miror ego cninæ moderationem; quæ, tia.

cùm Joannem dixiſſet nomen Pueri eſſe, non Saperior
iraſcitur, ſi in ejus contemptum, mutus ZLa- mouus
charias conſulatur. . Saladewy
majori.
Matrime⸗
Apertum eſt autem illieò os ejus, & au.
lingua ejus, & loquebatur benedicens

Deum. Verſ. 64.

qui Cereme-⸗

Non immeritò loquelam recuperat,
nis vana.

eam impendit benedicendo Domino. Non co. alier
gnatos alloquitur; non gratulantibus reſpon- nobi De
det; non uxorem ſalutat; non miraculum gcceptas
exponit; ſed exſolutam linguam Dei laudi- neferens
bus implicat. . venue.
. . .Ialenta
Quis, putas, puer iſte erit? Etenim aunßi-.

manus Domini erat cum illo. Verſ. Pi ct

6 6. Status.

Vide, quò deducatur à manu Domini Joan- uori
nes. Abducitur Quinquennis à Matre: indui- D
tur cilicio aſperrimo: luſtris ferarum includi-
tur: locuſtis ſaginatur. Hæc præbet manus Confeſo.
Domini. Quis modò⸗-Aubitet Paupertatem do- niſeüſis
num eſſe dexteræ Altiſſimi; cùm is, cui ad- adn.
eſt miniſtra, magiſtrâque Dei manus, ſemi- eder a
nddus & cilicio tegatur, & melle ſylveſtri hera.
famem non ſedet, ſed torqueat? Non in au-
las Regum ducit divina manus Ephebum, ſed
trahit in antra Ferarum. Non patermis deliciis
reſolvi patitur: verùm duro ſtrato vigilare eum

cogit dormientem.

dSalutem

Glur⸗
mn

uni Porn
N
vruo Ull 0
n⸗ Pon
, elms u
4. ſes Han
. Iumm gun
a, & ll
„ qule
ſelene
iſe Klloten nu
Commm On
Uaru ſbi
mn fonat
t Araniti
Gerio: I
ſelena imp
Uit, Verium
idorum.
Dilas, C
s ex kecorda
ingeſta?
mreſggnano
i. luen er in/
gi lmm
ni Melmn ele
1t. Ebereti, de
fr Ccinunr exſo
numn Hof

U, ſur
ſunn niſn

ſell. 7

14. Aon tin
Mueni kn
n elerckret,
tum uorante
CImg, ſed do
ki inbeles
Gtni Hofiun
mumcg.

lſaztn⸗
A m,. n.
Mur guh

Mlkreri

h e et,. .

npun,nul,

ledr ,.

Donin N
Genlunb

Stromatum

Salutem ex inimicis noſtris, & de manu
omnium, qui oderunt nos. Verſ. 71.

Pharmacum ſanè inſolens, Salus ex inimi-
cis. Nullus hoſtium timendus eſt nobis, nam
uso eorum omnium manu medicina conficietur.
H Porrò undèé victoriæ ſpes tantæ ? An recens
perſicu- editus Puer Iſraelem Romano jugo ſubducet?

Peccati
damna.
Peccatum

tio non Num de Capitolio triumphum referet Joan-
vocet. nes? Haud credidit excutiendum Romano-
1. iaatr. rum jugum Propheta, quo brevi opprimen-
nd da, & quaſſanda erat Hieroſolyma. Sed,

æaiten- quia Puer futurus erat Tuba Pœnitentiæ, &
tia. e ſcelera omnia delentur; Pater exclamat,
Confeſio Salutem naſcituram de manu omnium inimi-
corum. Omnium, quia Virtutes reliquæ con-
traria ſibi vitia profligant; Temperantia Gu-
lam frœnat;, alligat Libidinem Caſtitas, cal-
cat Avaritiam Liberalitas, inhibetur Lingua
Silentio: Poenitentia verò in omnia omninò
ſcelera impetum facit, nec ea ſolùm proſter-
nit, verùm de eorum veneno nobis parat An-
tidotum. Undè enim Lacrymæ, Dolor, Hu-
militas, Charitas, Solitudo, Jejunium, niſi
Peccati ex recordatione peccatorum, per Pœnitentiam
damna. ingeſta? Quare, Joanne nato, Ponitentiæ
anteſignano, ſapienter camitur à Propheta: Na-
lutem ex inimicis noſtris, & de manu omnium
Sratue dui oderunt nos. Adverte etiam, nullum Ini-
mediocris Micum eſſe præter Peccatum. Nam ab illo
non infe- liberati, de manu Omnium, qui nos oderunt,
lix, i Iju- dicimur exſoluti. Diſce, ſcelus non ſoluùm Ma-

ximum Hoſtem eſſe, ſed Omnem.
al.

Tribula-
tio vera.

Ut, ſine timore, de manu inimico-
rum noſtrorum liberati, ſerviamus illi.

Verſ. 74.

Tentatio. Si non timeamus, non vincemur. Maluit
num ſons., autem Propheta canere, de Manu, quàm de
Rpiditas. Potentia ſeu Imperio inimicorum eruendos:
ut oſtenderet, non illorum Potentià nos ſu-
perari, ſed noſtrâà illos regnare Socordiâ. Non
enim pugnantes eminùs aut ſagittis, aut ma-
chinis, ſed dormientes Manmibus ſubegerunt:
adeò imbelles capimur, ut, ſine vinculis, aut
catenis Hoſtium tantùm Dexterâ detenti, ſer-
viamus.

lIu ſanctitate & Juſtitia coram ipſo, om-

Dei
“ nibus diebus noſtris. Verſ. 75.
Fer vor
eut Et Perſeverantiam docemur per omnes dies,
ona esi- & ambulare debemus in conſpectu Domini,
nenda, ſi Juſti eſſe deſideramus.
Præibis enim ante faciem Domini para-
pite re vias ejus. Verſ. 76.
gud ra-
tione via .
area. IS vias Domino præparat, qui poſt ſe cre-
Electio dit ſequi Deum. O ſi Judicem nobis adhære-
arer re cogitaremus, à quo non viſo conſpicimur,
i * procul dubio non vias noſtras ad dignitates
Der gee. ſterneremus, ſed viæ Domini ſemitæ noſtræ
ſentia, Pararentur. At, cùm ſe nemo credat ante fa-
Timor ciem Judicis eſſe, in devia fertur, & in viam
Dei. impiorum declinat omnis ferè homo.

Lib. XIII

7

Ad dandam ſcientiam ſalutis plebi ejus.
Verlſ. 77.

Scientia ſalutis non docetur, ſed datur. Dat Vox ope⸗
autem nemo, quod non poſſidet. In vanum “m.
proindè laborat, ſpiritu Dei jejunus Orator,
ſi corda tentat impinguare Audientium. Datur
etiam hæc ſcientia, quæ manibus porrigitur,
non linguâ: cùm faciliùs per opera inſtruatur
multitudo, quàm longâ ſermonum ambage.
Ideò enim Scientia boni & mali, quæ Scien-
tia ſalutis eſt, Arbor erat in paradiſo: ut, Bernard,
quemadimodùm non ex foliis, non ex floribus, Epiſt. 103
ſed ex fructibus Arbor dignoſcitur, ita Scien-
tia ſalutis Operibus doceretur.

Per viſcera miſericordiæ Dei noſtri, in
quibus viſitavit nos Oriens ex al-

10. Verſ. 78.

Viſcera Miſericordiæ rheda ſunt Dei invi- Vißtatio-
ſentis genus humanum. Nunc verò ferrea ali- Pes Et -
quando induuntur viſcera, & virgis devehi- Se
mur, ſi ſubjectos luſtrare contingat. Lux e- niora ſint
tiam cum Deo viſitante invehitur Vitæ nun- miſericor=
tia, non Tenebræ offunduntur primitiæ Sup- des.
plicii, & Sepulchri. Diſcant Paſtores, non Charitas
per cuniculos in ſanguinem graſſandum ſubje-F aterka.
ctorum; ſed ſi commoda quærunt populorum,
Orientem vehant, quo & obſcura manifeſta
ſint æquitati, & vel vigilantiæ minima pa- gSnperior
teant, & feræ malarum conſuetudinum in an- zardus ad
tra retrudantur. Orientem, inquam, non Me- pænas ſit-
ridiem, ut diuturnius ſuperſit ſpatium medi-
tandæ pœnæ, cauſæque eventilandæ: ne fe-
ſtinandum in Supplicia ſit, vergente in Oc-
caſum die.

Illuminare hie, qui in tenebris, & in
umbra mortis ſodent, ad dirigendos
pedes noſtros in viam pacis. Verſ. 79.

Tenebræ peccatum ſunt. Mirum autem quo Peceats
modo in ſceleribus ſedeatur, cùm in circuitu Tπnαν
— . . . Tepiditas
impii ambulent. Verum Otium eſt iſtud pec- infelixe
cantium, non Quies. Nam & ſedentes ambu-
labant venando Pacem: ideò enim dirigi
dicuntur pedes eorum in viam Pacis, non
verò ſtatui, aut conſtitui, quia jam per vo-
luptatis viam ad Pacis commoda contende-
bant. Error autem, non curſus erat ad Pa-
cem, per ſemitam ſcelerum. Non eſt Pax Iſa. 48,
impiis, dicit Dominus. Non ſedendo perve- 22.
nitur ad Pacem, ſed ſtando. Santes erant pe- Pl. 121.2.
des noſtri in atriis Hieruſalem; quæ poſue-
rat fines ſuos Pacem. Pugnantes cum vitiis, Tentatis
ſtantes in excubiis deliciis tranquillitatis per- ſignum
fruuntur. At verò, qui in umbra mortis ſedent, Virtutiss
bello non fatigantur, quia in vinculis non Ho-
ſtem, ſed Dominum patiuntur. Dicuntur au-
tem peccatores in umbra mortis ſedere, quòd
eis incumbat mors, & fupplicium; adeôque
brevi inter ſe dirimantur confinio Culpa, &
Poœna, ut qui peccarint, inumbrari poſſint
à Morte. Hinc eſt, quòd Avarus inſequenti
nocéte raptatur ad inferos: Epulo, paucis in-
terjectis diebus „ expirat: Et impi omnes
dies ſuos non dimidiant. Adam, ut pecca- Mors os
A 4 vit, Peccaisg.

vit, nec in Meridie umbram Mortis effugit;
ſed in Paradiſo audivit, Cinis es, & in cine-
rem reverteris. Baltaſar in eadem menſa; ubi
vaſa Templi contaminavit, umbram Mortis
in ſe conſpexit, & ſcribentem expavit. Judas
poſtridiè proditionis Suſpendio interiit. Ho-
lophernes eâdem penè horà & Merum hau-
ſit, & Sanguinem regeſſit. Cur tam citum de
impiis ſupplicium? niſi quia tam proxima
Morti Culpa eſt, ut ejuſdem umbràâ impii per-
cellantur.

Tribula-

zionism

Jons.

Puer autem creſcebat, & confortaba-
tur Spiritu, & erat in d-⸗ſerto uſque
in diem oſtenſionis ſuæ ad Hrael.
Verſ. 80.

Concis ex Nutriunt & ſylvæ Concionatores, & , ut
Oratisne. Bernardus ait, plus interdum Ligna docent,
quàm Libri. En Joannes non ex eo Concio-
natorum genere, qui ſolo vocis boatu vulgus
deterrent, ſed is, quem de ſuis legibus &
Scribæ percontarentur & Milites, quem Rex
Seienia libenter vel increpantem audiret, Joannes,
sget Ora- inquam, eruditur in Antris, ſugit non è& Pa-
sione. ginis doctrinam, ſed è& Cortice, Ferarum
Zelus a. condiſcipulus, Silentü auditor, diſcipulus So-
nimarum litudinis. A ſilentio didicit declamare: fera-
Ki vacet. rum indutus exuviis, humamitate induit Iſ-
Celi« a- raélem; ſaxis innutritus, & educatus in ſi-
mor. lice dura Judæorum corda emolliit: ſocius
Scorpionum Agnum Dei abluit in Jordane.
Non dedecet Concionatorem Eremus: imô;,
niſi Solitudini afſueſcat, non ad Deum ho-
mines convertet, ſed ad Filios hominum ipſe
convertetur. Porrò Joannes non proſilit è ſyl-
vis uſque ad diem oſtenſionis ſuæ ad IIraeèl.
Nota, oſtenſione primum prædicat, quaàm
ſermone: ex Tertulliano enim ipſe Philoſo-
phi habitus ſonare debet, & ſuadere. Prima
Joannis Concio ora ſunt non turgida Eloquen-
tià, ſed pallentia Jejuniis; latus non Chla-
myde ornatum, ſed exaſperatum exuviis Ca-
Zelus a- melorum. Tum diem non antevertit officii
nimarum ſui, non uno, ante concionandi tempus, vel
v * αse anno, vel menſe regionem circa Jordanem

zur Viſi-. . 7 . 4
ationi- Circuit; verùm eâdem prorſus die, quâ egre-
oͤus. ditur ex Eremo;, incipit Pœnitentiam docere

Religioſus exemplo, & voce.
in Anla.

EX CA P. II.
S8. L U C F.

In diebus illis, exüt ediéctum à Cæſare
Auguſto, ut deſeriberetur univerſus
orbis. Verſ. I.

Uiſquis Dei Filium hominem negas,
Romanum evolve catalogum, & citè
inter cives Bethlehem Jeſum reperies. Equidem
Obedientem, Humilémque obiiſſe in Cruce
Chriſtum ab Apoſtolo acceperam: Pauperem
verò natum „ & Gementem clamant ubique
Scripturæ. Verùm per Evangelium doceor
non magis in Cruce floruiſſe Obedientiam
oledien- Chriſti, quàm in Ortu. Nam tum naſci vo-
is etiam it, cum ex Imperio Cæſaris Virgo perge-

Obedien-
ℳ .0%

Oliva

ret in civitatem David; & quidem moriendo
Patri obedivit, naſcendo Imperatori ſe ſub-

Superiori
1. . — .ʒ— non preb.
didit: imò, ut ità de Jeſu loquar, ut Chry- rekccn.

ſologus ſcripſit de Jacob Sermone ſeptuageli- Eecleſia-

mo: antè obedivit, quam vixit. In utero Lici &
enim Virginis clauſus iter arripuit imperatum: ahe: Zic
& tum fortè natus eſt, ut ſubditum ſe ſate- zie a;
retur Auguſto, & inter ſubjectos cenſeretur Oerimit.
Romani Impern. Tum prodit in lucem, cum
occaſio oblata eſt profitendi ſe ſervum morta-
lis Principis. Itaque illud Pauli: Humiliavit Philip.3,
ſemetipſum fatus Obediens uſque ad mortem, 8.
hic incœpit, ubi Humilitas illum ſervis ad-
numerat, & Obedientia peregrinari eum co-
git, antequàm viveret. Magna nunc Roma
es, quæ tuos inter populos vectigalem cen-
ſes Deum. Ergo, ſub Auguſto, univerſus
Orbis deſcribitur, quia regnandi Libidini non
ſat eſt corpora poſſidere, niſi ipſa quoque no-
mina ſibi vendicet. Ne nomen quidem im-
mune eſt à Cupiditate Romana, quæ, quan-
do alià ratione non licuit, ſcribendo liberta- Ambitie.
tem nominibus eripuit, & cùm non poſſet
in carcere, ea alligavit in libris, membraniſ-
que adſtrinxit. Adeò nihil intactum eſt vin-
culis, ubi pro libitu Faſtus imperitat. Unus
Auguſtus terrarum latitudine nequaquàm ſa-
tur, de mortalium nominibus triumphavit;
& quia latè diffuſa tranquillitas gladios the-
cis incluſerat, bellavit calamis, ſcribendéque
commiſſum ſibi imperium propagavit. Pru- Muynere.
dentiæ id adſcribunt Auguſti nonnulli, quèd
ea de cauſa unumquemque referri voluerit Veaigs-
in ſyllabum, ut nullius inſcius omnium cu- lia.
ram gereret. Sed ſuſpectus Amor is eſt, quo,
ſi quis diligeret, Indigentiam ſibi magis re-
nuntiari cuperet populorum, quàm Nomina.
Ubi porrò Pecunia corrogatur, indè Chari-
tas exulat.

Superbia⸗

Et peperit Filium ſuum primogenitum,
& pannis eum involvit; Et reclina-
vit eum in præſepio, quia non erat ei
locus in diverſorio. Verſ. 7.

Ama Purpuram, qui Deum tuum Panno- pstheras
ſum intueris. Architectare Tibi Domos cer- Chrihi
tantes cum ſtellis, accubante Sole ſub Antro. exemplo
O portentum! Regem cœli Urbes non ſoluùm c,
excludunt crucifigendum, ſed & naſciturum
abjiciunt. Humaniores hominibus feræ; quem
nullus civium admiſerat, recipiunt, & fo-
vent. Naſcitur Tibi Chriſtus extra urbem, Zalus a-
ut tibi perſuadeas, nonniſi procul à Turbis nimarum
Chriſtum tuo in pectore naſciturum. Exi in ex Ora:
agrum, ſi cupis florem Jeſſe tibi legere. Non tvione:
floret in Urbe Flos campi, ſed laniatur. In Malier
Antro floret, viret in Fœno, Lacrymis ado- demi ſi
leſcit. Hac fortè de cauſa & Flos Virgæ di-
citur Chriſtus & Campi Flos; ut eum ſcias,
vel in area florere, vel procul ab urbibus: ne
extra Templum fruſtrà illum quæreres, vel
cum periculo quæreres in plateis. Extra Ur-
bem invenitur à Magis; ut Reges aliquando
ſolitarii ſint, qui nunquàm ſoli ſunt. In Tem-
plo reperitur à Matre; ut orandum ſibi du-
cant, qui Chriſto Filios peperere. Non inve-
nitur in Plateis à Sponſa; ut domi ſedeat Virgo,
quæ ſi vagetur & pallio Pudoris ſpoliabitur, nec
ſine vulnere erit, amiſsâ veſte Modeſtiæ. Cuùm

pertranſiſſet eos obvium Chriſtu habuit, ut Vir-
ginitas

ginitg
vmm lum el
ir: Geelt in
Fuh
eullate,
is Jd⸗
lu huge

ly ß⸗

lantes
pr.

en n he
,,n Ils hon
giii iſs
Gilicg uli
4 (batt,
ſenol inet
60 Corie hic
1 iglare faei
Uileant lupe
0
a r. Zque
m hypoc⸗
ſbi dormiun
grege, &
pundue pr⸗
& culkodien
leite ſe d ſi
Dant ab incu
. Atun eit;
4 N Aemn mal
Korum mau
r No Mrolpicie
n Eee 410 tore
n Il Coſi⸗
Cni ſi alin
umntr de
lures ſi
is ſltat
Kutes dl
Nn. Non
lenng eſt, ſe

Elu.

bar Alge
11, G cla,
ſinueri,

8 Daſto
Fenln eorumn,
8 Neno Gorn
E ſigllarent

=
E
2
S
S.
S=
—

Stromatum, Lib. XIII.

ginitas vitandos ſibi homines ſciat, ſi Spon-
lum cupiat amplecti. Porrò ſi Chriſto locus
deeſt in diverſorio, anguſtias domicilii Cinis
& Pulvis lamentabitur, durumque erit Româ
exulare, cùm nec Bethleem minimam in tribu-
bus Juda ad breve tempus habitare potuerint
ſeu Virgo paritura, ſeu naſciturum Verbum?

Locorum
indiffers.

tis.

Er paſtores erant in regione eadem vigi-
lantes, & cuſtodientes vigilias noätis

ſuper gregem ſuum. Verſ. 8.

all

cn Saserier Ut greges dormiant, Paſtores vigilent ;
Ne M

invigiet. quos non ſatis eſt vigilare gregi, niſi & vi⸗
giliis ipſis invigilent. Cuſtodientes, inquit; vi⸗
Imientio gilias noblis ſuper gregem ſuum. Et gregi ex-

ilha reda. cubant , & excubias obſervant, nec minus
be periculi ineſſe credunt pecori, quaàm vigiliis.
Nn uk Ghesies Gloriæ hic innuitur cavendus dolus, quæ &
, e vand: vigilare facit Paſtores ſuper gregem, non ut
ibenh „ Videant lupos, ſed ut ab hominibus videan-
Cun n Rene. tur. .Æquè gregi tuo metuas; ac tuis vigiliis.
is, Nam hypocritæ ; dùm pro gloria excubant,
dtadhn ſibi dormiunt. Ideò Sancti Paſtores & feras
à grege; & gloriam repellentes à mente, u-
trumque præflitere: Erant enim vigilantes,
& cuſtodientes vigilias noctis. Nimirùm ſo-
licitè ſe à ſuperbiæ impetu, armenta defenſa-
bant ab incurſione ferarum. Neque fruſtra ad⸗
ditum eſt; Super gregem ſuum. Pronius enim
Genßre ad aliena mala oculus fertur „ut aliorum Pa-
aleorarr. ſtorum incuriâ noſtras vigilias commendemus.
Judican. Suo proſpiciebant gregi Evangelici Paſtores,
es teme- nec aliò torquebant oculos, ne aliis inſul-
Waer tandi occaſio præbefetur. Unuſquiſque alie-
Marmu-

ratorezs. æ familiæ fabulas decantat, ignarus, quid
omi ſuæ aliis cantitandum factitetur. Fabu-
la narratur de te, dum vicinis inſultas. Qui
ſi Vigilares ſuper gregem tuum, deprehen-
deres fortaſsè exerraſle Armenta. Verùm fe-
ſtinantes ad Virginem Paſtores talia dedecet

hingyn

; Eide audire. Non ergo Paſtoris officio defungi
Nirnxde Dignitas eſt, ſed Labor; non Quies, ſed Vi-
1, gilia.
elle⸗

Et ecce Angelus Domini ſtetit juxta il-
los, & claritas Dei ciroumfultſit illos,
& timuerunt timore magno. Verſ. 9.

euln tw
eThi

te

uperir Plures Paſtores ſuper gregem unum, &
isvigile, nullus eorum, commiisd ſociis cur, dormie-
Epiſepo- Pat. Nemo dormivit, quamvis certus, quòd
rum veſi- reliqui vigilarent; ſed unuiquiſque, ac ſi cæ-

pon! H Tai teri obdormiſſent „excubat. Quæ excuſatio
Nm a⸗ . dormientis Præſulis ac Præpoſiti „ quia juſſit
Gethienh r. Vicarios ſui operis Miniftros vigilare ? An
,dlen neſcimus, altiùs in excubiis ſtertere mercena-
W rium, quàm nos: credimúſque inſomnem
heſ efle, qui lucrum ſuum & ſuas delicias quæ-⸗
ae rit in cura? Integrum, inquit;, Mini ſtrum o-

vibus præfeci. Non meliorem Petro. Hic ta-
men Vicarius Chriſti, admonitus, ut excuba-
ret, à Chriſto, incurſantibus non in Oves
modè, ſed in Paſtorem quoque Lupis, und
horà vigilare non potuit. Et putas Apoſtolo
vigilantiores fore, quibus ſuper gregem ex-
cubias demandaſti? Ipſe Chriſtus, Epiſcopus
animarum noſtrarum, pernoctavit in oratio=
ne Dei, & nihilo minus diſperſæ ſunt Oves
ejus. Vix Tu vigilando periuaſeris Mimiſtris

ſtes, quot vitia.

ahus autem ſic:

tuis vigilantiam. Vigilia Epiſcopi, Oratio eſt
adhortantis ad excubias Vicarios. Ideò Pro-
pheta dixit; NWon ſileat pupilla oculi tui. Id Thren à
eſt, pupilla oculi tui excubantis alios vigila- 18.
re faciet, exemplis perôrando. Redeamis ad
Paſtores, quos Angelus vigilantes circumſte-
tit. Qui, ut divinâ luce circumſuſi ſunt»
timuere timore magno. Equidem Tenebra- Tzmos
rum foœtus eſt Timor, & obſtetricantibus Um= Dei.
bris, Horror emergit. Nunc verò ex luce
naſcitur tremor; quique non turbabantur in
nocte, Angelico fulgore exanimantur. Ni-
mirùm Timor, inter timores, Magnus, &
Primus hic eſt, ex Domimi claritate procrea-
tus. O Dei claritas, Timoris, ſed Magni;
Parens. Ex hoc enim Timore gignitur Forti-
tudo: Vbi eſt timor tuns, fortitudo tua. Co- Job: 4. G;
cus itaque eſt, qui non timet; nam ſi æterna
videret, procul dubio jocos & ſales in planctum
converteret. En, ut Paſtores, ad divinæ lu-
cis aſpectum;, timorem concipiunt. Timere-
mus & nos, ſi videremus; ſed caligantibus in
regione umbræ mortis inanis lætitia ſubrepit, Pax oor-
&α cùm ruamus ad interitum, quia cœci, i- i,: Per,
deò alacres properamus. Paſtores autem ,
quia vigilant, ideò illuminantur- Qui hoc Ti-
more initiantur, traducentur mox eo, ubi
ab Angelis Pax canitur, & Gloria.

—

Serietazs

Et hoc vohis ſignum: invenietis infan-
tem pannis involutum, & boſitum in
Præſepio. Er ſubitò facta eſt cum An-
gelo multitudo militiæ cœleſtis lau-
dantium Deum, & dicentium; Glo-
ria in altiſſtmis Deo, & in terra Pax
hominibus bonæ voluntatis. Verſ. 12.

13. 14.

Ne timeant conſternati Paſtores „ adjungi- Mortit-
tur Angelo multitudo militiæ coœleftis. Si ad
aſpectum Angeli horruere, an non ad adven- Arzs
tum ſupernarum Cohortium intermorientur? alsleg.
At Coœrli milites, non Arma tractant, ſed
Pacem canunt. Ut ſciamus cœleſti illum tan- Bella al=
dem recreari pace, qui Miles eſt; qui pug- ge
nat cum Carne, qui cum Mundo dordien.
In terra quidem, inernium Pax eſt, armatos
Bellum ſpectat: inverſo tamen ordine in ca-
ſtris Dei, otioſi exagitantur ſævo turbine paſ-
ſionum. Vigiles tranquillitate ſumm reficiun-
tur. Chriſti miles recreatur internâ pace: diſ-
cinctum voluptatis mancipium tot patitur ho-
Ut proptereà, quod fertur
Moyſi contigiſſe, ibi cantus exauditur, Ge
exultatio, ubi armorum fremitus perſtrepit:
difficiléque in tentoriis Eccleſiæ diſcernitur à
tympano tuba, quia Pacis tripudia cum ar-
morum fragore conveniunt. Pax noſtra bel-
lum eſt ſceleri. Chriſtus enim qui Pacem
diſcipulis reliquit , imperavit & Gladium: qui⸗
que Pacem dedit, Bellum ſe intulifſe teſtatur,

Pax cora
dis.

Cirenſzes
Kio pess
febtis.

Porròͤ quæ conventio Gloriæ & Pacis? Glo-

Tia in altiſſimis Deo, & in terra Pax, Ideò
fortaſsè, quia nullà re magis divina Gloria
amplificatur, quàm Paſtorum concordià. Nota⸗
Pax, inquit, hominibus bonæ voluntatis: quòd
frequenter in diverſa ferri videmus, quos bo-
næ voluntatis zelus abripit. Unus quidem ſic;
& nelig quomodò, minùs
ſibi ſanctus videtur is,

Pnig

qui alienæ neſcit ad-=
vVe?lari

1

gaelu, in. verſari ſententiæg. Malæ voluntatis homines
I, csetus. ſacilius concordant, quam Bonæ. Rarus in
Pnio inter cœlo eſt ſtellularum eodem loci concurſus:
celach. * frequenter autem ſub cœlo exhalationes in
Sahek . fulmina coaleſcunt. Optanda ergo Pax eſt bo-
na voluntatis hominibus;, & præſertim Pa-
ſtoribus, ut cani poſſit gloria in altiſſimis Deo.
Sed inter diſſidentes Paſtores obliti penè ſu-
mus pannoſæ Domini ſupellectilis. En Opes
Cœli l Infans obvolutus Pannis. Unum igno-
ro; an arctiùs Paupertas ſtrinçerit Puerum,
an eam Infans ulnulis ſuis firmiùs adſtrinxerit.
Certè, ſi ſtrinxere panni, adſtricti ſunt: nul-
lus enim tam promptè Inopiam à ſe ablegavit:
quàm recepit Infans. Gemella Dei Paupertas;,
Chriſti contubernalis, Adami quidem peccan-
tis Supplicium, ſed redimentis Salvatoris Pa-
trimonium.

Ut diſceſjerunt ab eis Angeli in Cœlum,
Paſtores loquehbantur ad invicem: Tran-
ſeamus uſque Bethleem, & videnmus
hoc verbum, quod facëtum eſt, qu0N
Dominus oſtendit nobis. Verſ. 15.

Pauper-
as.

Ohriſti Animo & voce concordes in re ardua, &
Nativi- pleniſſimà periculi, cùm omnes loquantur,
17, , omnium vox una eſt, Tranſeamus, & videa-
piritna- . .
ie sseris us. Tranſeunt ab Ovibus, ut Agnum videant
praferen- in fœno ; quemadmodum & ab grege Moy ſes
da. tranſivit, ut eum videret in rubo. Sed illic
ardebat, hic tremit. Illic erat, qui erat, hic eſt,
quod non fuit. IIhc imperat, hic obedit; ex-
calceat illhc Moyſem, hic, ut Nos induat, de-
nudatur. IIhc denique incipit eductio populi
ab Ægypto, hic redemptio incipit Orbis ter-
Operarius rarum. Ibi in Deum Pharaonis homo evadit,
ſbi etiam hic verò Deus factus eſt homo & ſervus Au-
Vacet. . . .
aSas s. Luſti. Monemur hoc loco;, ab ovibus aliquan-
imarum do ſecedendum ad antra, ſi Chriſto frui veli-
ſiti va- mus. Quæ implicat nos Ovibus cura à Salva-
cet. toris amplexu revellit; cumque paſcendo gre-
gi toti occupamur, jumenta, viliores ſcilicèt
& abjectiores Eccleſiæ, Salvatorem recreant;,
& ab eo viciſſim recreantur. Bos enim diutur-
nius & citius Paſtore, fortaſsè, ſuo, anhelitu
Redemptoris confortatus eſt. Et videamus hoc
Verbum, quod factum eſt, quod Dominus oſten-
dit nobis. Nihil illis oſtenſum, ſed nuntiatum
tantùm eſt; ſed fides non viſa firmiùs credit,
quàm audita. Quando autem illis Dominus oſ-
tenderit arcana Præſepii, non lego. At Paſto-
res iſti ſanctos præſignant Prælatos, qui ſicut
ab inferioribus haberi ſe volunt loco Chriſti;
ità ipſi in Angelis perſonam Numinis recognoſ-
cunt. Nullus Paſtorum à ſubjectis haberi Chri-
superior ſtus non vult. Citant pro ſe Evangelia & Scri-
miner obe. pturas, & benè faciunt, ſunt etenim Chriſti
diat ma- loco. Verùm ſupra ſe conſtitutas Poteſtates non
Jor:. ſemper colunt pro Deo. Dii eſſe volunt, quia
S.Eccleſes Paſtores ſunt: ſed nolunt habere pro Diis,
Remana. quos Majores illis Deus effecit. Non ità hi
Paſtores, Angeli juſſla Domini eſſe fatentur,
quôdque ab eo dictum audierunt, id oſtenſum
à Domino credidere.

F. ides.

Oliva

Et venerunt feſtinantes , O invenerunt
Mariam & Joſeph, & Infantem po-
ſitum in præſepio. Videntes autem co-

gnoverunt de verbo, quod dictum e-

rat lis de Puero hoc. Verſ. 16.

Ut Chriſtum inveniant, feſtinant; & quia Procraſi.
feſtinarunt , non ſolo Pueri aſpectu, ſed Vir- natio.
ginis quoque ac Joſeph modeſtià recreantur. Moniales,
Præmium hoc acceleratæ pietatis. Deus au- Aali
tem grande documentum Virginibus dedit, eei
cùm ſolitariam eſſe noluit Mariam;, venturis Religionis
ad præſepe Paſtoribus. Etſi enim IIIi neceſ- munia
ſarius teſtis aut comes non erat, erat tibi ne- viliora n
ceſſarium ſoliciti pudoris exemplum. Quam :. 66
autem feliciùs naſcitur Chriſtus, quàm mo- ſal ia
ritur! Hunc enim, quem adoras medium in- Affabili-
ter Joſephum & Virginem, blaſphemabunt s ſenis.
Judæi inter Latrones crucifixum. Unum ve- es e
hementer miror, in tam miro ſpectaculo nul- Fr
lum adinvicem miſcuiſſe ſermonem Paſtores Qrerarts
& Virginem. Non illi ſciſcitantur, quo mo- 3sreus
do natus ſit Puer, nec Illa interrogat de iti- Qrca,
nere, ſed inter ſe colloquuti Paſtores, filen- wibe.
tio venerati ſunt Virginitatem Matris; & Ma- afuett⸗
ter ſilendo Virginitatem reddidit Venerandam. as s
Maria autem conſervabat omnia verba bæc, auta.
conferens in corde ſuo. Nimirum undè Ver- Luc. 1.
bum Patris emiſerat, Paſtorum verba repo- Sülanta
nit. En quò inferri debeant Superiorum man- Raeredtin
data, quando Mater Chriſti dicta Paſtorum 2rsas
collocavit in corde, ubi auſim dicere, Vix Religioß
aliquid repoſitum, quod ſcribi debuerit, præ-
ter amorem Dei, & Paſtorum verba. Omnia ⸗
in figura contingebant illis, ad documentum las, ſed
noſtirum. Tacet Virgo, loquentibus Paſtori- orum di-
bus; & eorum ſermonem obſervat, quæ pe- hs waͤgui
pererat Sapientiam. Quod judicium inobe- Tezte,
dientes manet, quando Epiſcoporum verba:, cuilibet.
quæ Maria in cor contulit, ſceleſti ipſi & te- Honor
merarii vel labiis rident, vel dente lacerant, utun’
vel pede conculcant. Cordi inſerenda ſunt Ma- Ser
jorum verba, ut in ſede amoris inſita, & àa- ponoreea⸗
mentur ardentius, & promptiùs impleantur. cipienda.
In domo autem Chriſti aut tacetur, aut ſoli Ecelaſe-
Paſtores audiuntur. Virgo verò Simplicium ici .
dicta ſervat in corde. . SS
114.
Er reverſi ſunt Paſtores, glorificantes
& laudantes Deum in omnibus, quæ
audierant & viderant, ſicut dictum

eſt ad illos. Verſ. 20.
Nec Chriſti causa diutiùs à grege abeſſe e

Paſtores permittuntur. Quid de his, quos ſo- “H
la Ambitio à dioæceſi exules remoratur? Pr..
go Paſtores ovium ab Angelo miſſi ad præ- depenh
ſepe, citò repetunt gregem ſuum: Et Paſto- „. a
res urbium Superbiâ abrepti de ſua ſede, totà ſin
vitũ nundinantur gloriam, non ſemper redu-
ces in commiſſas iibi Eccleſias? Nec Angelus
eos accerſiit, nec pietas apud Summos deti-
net: nam quos devotio in Bethleem compulit,
ſolicitudo gregis citò revocavit. Non ita Nos
docint Chriſtus; qui tant4 diſcipulorum ſoli⸗
citudine urgebatur, ut cum ad feſtum Sceno-
pegiæ abirent Hieroſolymam, permilerit qui-
dem illis, ut, ſine ſe, eò contenderent; bre-

vi tamen liceèt quæreretur ad mortem; ee
inle⸗

⸗

iſen
polt 1
eoruun
ſrruit,
Gubitamt
gantes
le, an
o Cheix
eutunn alt
ie Inete
lerent el
lelnur 1.
Hiritu ſ⸗
NESSs,
tmum ine
Puit: tann
olost
ind angu
Vunns kuit⸗
Ieje, lecl
gegeln rec
Flendum 1
un ftacti ſunt
mr s, &
ieit nunns ſ
1 magts Vi

Ar Ouim pugne
inn Eiibit,
unn kerumm
H t ineliger,
antone Obedli
ub tun eſle &
A magh,
hudantes
Ian kerertunt
Den in ho,
li Ceruli .
ebant.

. uon on
rumcide
en ejut

krin (nue
r Gret alrator
Ne uuhneret,

inſequutus, inviſibilis adſtiterit ſuo gregi. Qui,
poſt reiurrectionem, ac ſi Paſtor etiamnum
eorum eſſet & Magiſter, euntes in Emaüs in-
ſtruit, in Cœnaculo conſternatos confirmat,
dubitantem Thomam reprehendit, & Navi-

gantes in capturam piſcium immittit. Et vi-

de, an Paſtoris neceſſaria præſentia ſit, quan-
do Chriſti Oves, quæ Apoſtolicæ erant virtu-
tis, diſperſæ adeò erant paucis illis diebus, ut
earum aliæ Triſtes proficiſcerentur in Emaus,
aliæ Incredulæ dejerarent, aliæ Phantaſma cre-
derent eſſe Magiſtrum ſuum, aliæ aliâ infice-
reitur Tabe brevi à Lupis devorandæ, miſi
Spiritu ſancto purgarentur. Nam & Dominus
JIJksOs, antequàm raperetur in Cœlum, eo-
rum incredulitatem & cordis duritiem incre-
puit: tam ſubitò, abſente Paſtore, vel in A-
poſtolos tanta irruperant, quæ à mitiſſimo Do-
mino argui poſſent. Magna autem Paſtorum
virtus fuit, dimiſio grege ad Chriſtum accur-
rere, ſed fortè major, relicto Chriſto, ad
gregem redüſſe. Angelo enim ad Puerum in-
viſendum impulſi, ſolà inſpiratione cordis ab-
oedien- ſtracti ſunt ab Infante, & Deo ſuo. Quòd ſi
tis Oraz JEsUS, & Virgo deſerendi ſunt à Paſtoribus,
nons e ut munus ſuum obeant, & quidem vile: quan-
Prende, t magis Viri Religioſi ab debent Ora-
Vus mix- t0 Magis V. gioſi abrumpere debent Ora
ta. tionis delicias, ut obediant, & ne Chriſtus ali-
quid patiatur detrimenti in Membris ſuis. Nun-
Zelus a- quaàm pugnat cum obedientia Chriſtus; nec te
nimarum detinebit, ſi Pralatus avocet, qui Paſtores in
tanta rerum omnium inopia remiſit ad Oves.
Orations: Nalmn & ipſi prius audivere, quam viderint;
quand Ut intelligeremus potiorem eſſe Contempla-
mags De- tione Obedientiam, häncque illius Prænun-
licia, & tiam eſſe & Magiſtram. Quôdque mirandum
Nigas. eſt magis, non mœſti, non murmurantes,
ſed laudantes Deum ad abjectam pecudis cu-
ram revertuntur ſancti Paſtores, glorificantes
Deum in his, quæ viderant, non iterùm de
his queruli, quæ, non amplius viſuri relin-
quebant.

Poſtquam conſummati ſunt dies octo, ut
circumcideretur puer, vocatum eſt no-
men ejus Jſus. Verſ. 21.

Nomen Et in Cruce vitam perdidit, ne nomen per-
Jeſu no- deret Salvatoris, & in Circumciſione ut illud
men ine acquireret, Sanguinem dedit. Magno itaque
erits ſemper conſtitit & naſci JxsoM, & mori.
Zelesa- Aut Circumciſio tanto te nomine inſigniet,
vaDT aut Crux: nec Jeſuitæ, hoc eſt, Salvatores
,S““ erimus Mundi, niſi Corda circumcidamus ab
affectibus Mundi. Et quidem ſeriò meditanti
apertum erit, ſolis nos Affectibus retineri poſ-
ſe, quò minùs Salutem operemur in medio
terræ. Qui quia pro Dei ſumma miſeratione
reciduntur, ejuſmodi Circumciſio & nobis
Ins nomen præbet, & populis Salutem af-
ferimus.

Tulerunt illum in Jeruſalem, ut ſiſte-
rent eum Domino. Et at darent ho-
NRiam, ſecundum quod diätum eſt in
lege Domini, par Turturum, aut
duos pullos Columbarum. Verſ. 2 2.24.

Dii de- Dentem pro dente hominibus rependimus,
α Pro auro aurum: pro voluptate dzæmoni ani-

Stromatum, Lib. XIII. 11

mam ſolvimus. Piratas non niſi ingenti pretio Serwire
placamus: ſolum cum Deo commercium faci- Piofelins
le, à quo oblatum Puerum recipimus duarum
volucrum oblatione. Par Columbarum JrsM
reddidit Matri; adeè munificam Dommum
habemus.

Et ecce homo erat in Jeruſalem, oui no-
men Simeon: & homo iſte juſius &
timoratus, ewpebtans onſolationem
Iraeël: & Spiritus Sanätus erat in eo.
Verſ. 25.

Sanctorum elogia Dei manu conſignata, & Zahfitiss
Juſtitiam ſemper commendant, & Timorem.
Itaà enim laudatur Job, ita extollitur Zacha- Saperioris
rias. Præſertim verò in Sacerdote Juſtitia, & exempla.
Timor celebrantur; quèòd Dignitas tumorem fast, s
magis ingeneret, quaàm timorem, quòdque pignitas
Juſtitia difficillimè retineatur, ubi ſummum mores noyns
Imperium Dominantem eximit à metu talio- matet.
nis. Simeon verò in ſummo faſtigio à nemine
timebatur, & timebat: & Juſtus erat, qui
injuriam pati vix poterat. Rara virtus in Præ- Hamili-
ſule Timor, nec minus rara .quitas in eo, “s in Dis
qui æqualem non agnoſcit. Cùm inter homi- 4bitate,
nes vix inveniret Simeon, quem timeret, Cœ- Honer
lum petit, Aſtra tranſcendit, ad Deum per- matnus
tingit, & illum metuit, cujus erat Miniſter in
terra. Qui verôò aut nemini aut non multis æ-
quare ſe poterat privilegio Dignitatis, Judi-
cio & Juſtitià omnes ſibi homines exæquavit;
nullius perſonam deſpiciens. Rariorem quoque
in Simeone virtutem reperio, quòd & Senex,
cui inhærere debuit cupiditas, & Sacerdos
qui neminem curaſſe poterat, & Spiritu San-
cto plenus, quo ſatiari, explerique potuit, Claritas
adhuc tamen nec acquirendi ſibi boni cupidus, fraterns.
nec alieni negligens, nec adepto contentus
profectu, conſolationem expectat Iraëlis. O ke-
verè magno dignum Pontifice pectus! Spiri- Feevos
tus Nunätus erat in eo, & nihilo minus pro- verus Ze-
Priâ opulentid nequaquaàm ſatur, in conſola- lIi obſer-
tionem Ifraelis anhelat. Suum flocci æſtimat vantia
ſolatium, niſi & allevatam ſpectet commiſſam srir:
ſibi populi multitudinem. Totus fertur in com-
moda aliena; & plebis ſitit delicias, qui intus
fonte voluptatis inundatur.

Et reſponſum aceperat à Spiritu Sanéto,
non vij urum ſe mortem, niſi prilis vi-

deret Chriſium Domini. Verſ. 26.

Meritò Juſti viſi ſunt oculis inſipientium Mors zu
mori, non autem mortui ſunt; nam eos vi- Korum
dere magis Mortem, quaàm ſuſtinere Lucas
affirmat. Ut proindè Pompam verius eſſe Mor-
tis, non Mortem ſeripſerit Ethicorum Prin-
ceps. Mors autem ab iis videtur, à quibus
prævidetur; reliquos enim imparatos premit,
& opprimit. Porrò Mors videri potiùs dici-
tur hic, quàm guſtari; quòd Morientibus
lucem quamdam invehat, quâ & ipſa vide-
tur, & reliqua ab oculis evaneſcunt. Si e-
nim Mortem nobis proponamus ob oculos,
mox, coronæ, infulæ, opes, nobilitas, im-
peria, velut Stellæ, fulgore Solis hebetan-
tur, & nuſquàm lucent. Quæ, ſubductà Mor- Mor: Lax
te;, adeò ſplendent, ut perſpicaciores quoque S alleger
ſapientium acies in diſcernendis rebus hallu- ica,
cinentur.

12

