tus. pore excubandum: Capietur enim nocte. Hic
Ciream- advertas velim, anté Urbem capi, tum Mu-
Pedti, rum ruere. Non enim ſomniare debes, Mu-
Peccata rum ſtare poſſe, captà Urbe. Sponte ruet,
iatere non & te expugnatum cognoſcent omnes, etiamſi
eſuxt. per hypocriſim ſervitutem velare ſtudeas. Ne
fidas Muro; ſiquidem, etſi noctu capiatur
Civitas, die cadet Murus: occultè peccabis,
ſed peccator publicè dignoſcêris. Quæ David
intra Regiæ domuús umbras patravit, ut Do-
minus comminatus eſt, in Sole expoſita ſunt
oculis omnium.

Indignatio non eſt mihi: quis dabit
me ſpinam, & veprem in prælio!

Verſ. 4.

Dei miſe- Septuaginta. Quis ponet me cuſtodem ſtipulæ
WM in agro? S. Hieron. ità loquitur; Quis me do-
Srrn- cebit ut durus ſim, & meam vincam clemen-
tiam? En malè aſſuetum bello Deum. Verè
Deus totius Conſolationis, & Princeps Pacis
es, Domine. Pugnaturus non gladium mutua-
tur, ſed ſpinam; quia vix pungi poſſumus
etiam inermes. Se quoque ſine indignatione
fatetur prælium ſubiturum, ut jure merito
Hieronymus ſuam illi magis Clementiam vin-
cendam affirmet, quàm Urbem infeſtam.
Quin, nec ſpinâ armatur, ſed commutari poſ-
Pænitètie cit in ſpinam. Quis dabit me ſpinam, inquit.
inhite. Undeè non immeritò Cuſtodem maluerunt ap-
Superier pellare Septuaginta, quàm Bellatorem, cùnm
mitisßt. ſpinis non oppugnemur, ſed ſepiamur. Quis
ponet me Cuſtodem ſtipulæ in agro? Quis un-
quàm extremi Judicii furorem conſideravit:
ibi tamen Crux præfertur, quâ inferni tor-
tores non tam evocantur, quàm effugantur.
Planè ſapienter Paulus tantam Miſericordiam
commendaturus, Gladium Spiritus, Verbum
Dei teſtatus eſt; Ut ferè imperitum ſævien-

di intelligamus Deum, cujus Arma Verba

ſunt; quique bellaturus Spinam, non Enſem
corripit: quam etiam non raperet, niſi præ-
ſto eſlet.

Stromatum, Lib. XVI. 319

Qui egrediuntur de radice Iacob, Kore-

bit, & germinabit Hrael, & imple-
bunt faciem Orbis ſemine. Verſ. 6.

Germinabit Iſraël, ſi de radice Jacob egre- Zelus a⸗
dietur. Jacob naſcetur ex Jacob, nec degene- Pimarum
rabit à traduce flos, ſi de radice ejus ſemen
effundatur. Sanctus Hieronymus. Tunc ger-
minabit & florebit Irael, videns doctrind Fi-
liorum ſuorum Univerſum Orbem eſſe comple-
tum, & attuliſſe frubtus uberrimos, quos in Ju-
dæa manens non attulerat. Viden' Egredien- Vita mig
dum vel de radice Jacob, ſi Orbem Terra- ’a.
rum complere volumus Evangelio. Et Patria,
& Cella relinquenda, pro Animarum Salute.
Neque metuas tibi Contemplationis dulcedi-
nem defuturam, ſi vageris ex Obedientiæ Im-
perio. Nam egrediens de radice Jacob imple- Zelus a⸗
bis faciem Orbis ſemine; & Iſrasl, hoc eſt; nimarums
Viſio Dei florebit, quédque majus eſt, germi- ti m ubi
nabit. Porrò à nobis non fructus exigitur, ſed . Bss
ſemen; nec præmium ſegetem æquabit, ſed! e re
laborem. Implebunt faciem Orbis ſemine. Fru-
ſtra ergo lamentaris agrorum ſterilitatem; non
poſtulandum, quantùm intuleris ſegetum, ſed
quantùm ſparſeris ſeminis. LXX. vertunt:
Implebit Orbem Terrarum fructus ejus. Viden
quod Orbi ſemen eſt, Serenti fructum dici:
non enim quod proximi germinent, ſed quod
unuſquiſque ſeminet, attenditur. Si diligenter
Prophetiam diſcutias, non daturum Orbem
Terrarum fructum pronuntiat, ſed tuo im-
plendum. Fructus Filiorum Jacob replebit Or-=
bem;, non proprio Terra fructu cumulabitur.
Quæ verò lacrymæ noſtræ, qui Jks Filii no-
minamur, & ſumus, & Corde JIksw inter Cru-
cis, Mortiſque anguſtias editi, ſi vix urbem:
imò, nec domum Evangelico Sermone aſper-=
ſerimus, quando egreſſi de radice Jacob Ter-
rarum Orbem implebunt?

Nunquid juxta plagam percutientis ſe
percuſſit eum? Verſ. 7.

Crucifixi Domini prædicat Miſericordiam, Chriſt:
in ligno ſuperſtitem etiam poſt funus. Ferus Paſio bos
ille Miles inſtructus lanceâ accedit, &, dùm ""“o-
vulnerat crudeliter, ſuaviter vulneratur. Ip- Tve
ſe Cor aperit, Ipſi Oculi aperiuntur: ſed num aaͤaααaù,
ſimilis plaga, inferre Mortem, & Lumen in-
vehere? Sic Malchum ſanat, dùm ligatur:
ſic Filias Jeruſalem folatur, dùm trahitur ad
ſupplicium. Verbo, ſemper malè acceptus ab
hominibus beneficia ſemper ingerit.

Iäcirco ſuper hoc dimittetur iniqui-
tas domui Jacob: & iſte omnis fru-
ötus, ut auferatur peccatum ejuse

Verſ. 9.

Septuaginta. Et haæc erit benediclio ejus, cùm panitztizs
abſtulerit peccatum ejus. NQNullus omnium labo- vera eß
rum fructus, ſi moriamur in peccato;, omnis Pelicitas.
fructus, ſi crimina dimittantur. Nec Infulæ, Pelicitas
nec Purpura, nec Corona fruétus ſunt, ſed vera.
folia ignem excitantia. Mte omnis fruétus, ut aur Eierna
feraiur peccatum. In vanum ergo laborat, qui tanium
aliò labores ſuos dirigit; nihilque inveniet in
gorde, in cujus corde invenietur peccatum.

PDd 4

Kuia

320

Quia poſuit omnes lapides altaris, ſicut
lapides cineris alliſos. Non ſtabunt
luci, & delubra. Verſ. 9.

Mortis Generoſus animus ſi thus adolere Magnati-
medita. bus dedignetur, aras vertat in rogos, cine-
tio. rem perpendat non purpuram. Enimverò ad
Felice pulveris turbinem haud ſtabunt delubra, nec
in ade magnus habebitur Magnus, ſi lapides Alta-
ris, ubi adoratur, ponas ut lapides cineris im-
minutos. Videmus morientes Principes ab om-
nibus deſeri, nullumque aureum Simulacrum
colere, Cineri deſtinatum, & Tumulo. Sa-
crificulos Cinis fugat, & pulvere Morituri
Aulicorum oculi aperiuntur, cùm fatentur in-
dignum Victimis, quem brevi cognoſcunt Se-
pulchro immolandum, & Vermibus.

Clangetur in tuba magna, & venient,
qui perditi fuerant de Terra Aſſyrio-
rum, & qui ejecti erant de Terra
gypti. Verſ. 13.

Tuba magna Sermo Evangelicus, inquit
S. Hieronymus. Quare ſi non revertuntur ad
Dominum Impii, ſignum eſt Tubam non con-
crepare, ſed vanum Eloquentiæ ſonum tinni-
Servire re. Si Sermo Dei ſonet, haud dubium, quin
duebin. vel Aſſyrii adeant Montem Sion. Nota autem,
qui ejecti erant de .Ægypto venire. Non enim
venerant, etiamſi exterminati fuerant à Mun-
do. Sæpe enim nec Sionem incolunt, & ex-

Concio
vana.
Tepidi.

Iſa. 27 13. cluduntur £Ægypto. Pergit Scriptura: Et ado-

rabunt in Monte ſancto in Jeruſalem. Duo
vocatis hic non negligenda. Primum, non Concio-
aperien- natorem laudari, ſed adorari Dominum. Se-
e Or cundum, In Montibus Jeruſalem adoraturos
maneai., Converſos, non in .Ægypto, nec in campeſtri
Religionis Jeruſalem. .gyptus relinquenda, calliſque
perfectio. durus ſubeundus adoraturis Dominum. Deni-
e. ue Tubà, non Lyrà vocantur ad Sacrifi-
cium. Non enim ad Delicias, ſed ad Pugnam
evocaris, quicunque proficiſceris Hieroſoly-
mam. Seduéctores ergo ſunt i, qui Mel,
Mannâque jactant in Monte Domini fluere.
Arma, Cruorémque poſcit Sacrificium, cu-

jus vox Tuba eſt.

EX CAP. XXVIII.
ISA I F.

Væ coronæ Superbiæ, ebrüs Ephraim,
& Flori decidenti, Gloriæ ewultationis
ejus, qui erant in vertice vallis pin-
guiſimæ errantes à vino. Verſ. 1.
Oratio in
bumili Eptuaginta. Væ coronæ injuriæ Mercenarii
Katu ſto- 2 1 2 .
D Ephraim; Flos cadens de Gloria ſuper ver-
cens ticem Montis pinguis; qui ebrii eſtis abſque vi-
ager voca- no. Sanctus Hieronymus hic ad Euſtochium:
tionis eſt. Cum Moyſe ingrediamur nubem & caliginem,
Superbia, ut olarificetur vultus noſter. Primòô notandum,
& Gloria: .
„5 Cidem eile Coronam Superbiæx, & Coronam
rumpunt Injurig: Non enim regnare poteſt Superbus,

Dyienem niſi reliquos premat. Secundé, quos vulgata

Oliva

verſio Ebrios nominat, Septuaginta dicumt
Mercenarios; Nam Superbus Gloriæ Merce-
de labores ſuos, ſéque locat. Tertiò, non ſo- Amlłinio-
lum flos eſt omnis Gloria, ſed flos cadens; nis ſervi-
qui enim exaltat ſe, humiliatur à ſe; omnmi- emi.
bus enim ſervit Ambitioſus, omnéſque colit,
ut tandem ab aliquibus excolatur. Quartò,
Superbus etiam in valle Verticem fingit, ſi⸗
bique vel in humili ſervitute Faſtigium, vel Gloris
in facili planitie Humanæ Vitæ Difficultates, vana in

& Montes Superbiendo exſtruit. Demùm, Religione,

Errant non ab Inſania, ſed à Felicitate, ebrü
quidem Ambitione, ſed Vino minimè recrea-
ti. Quare Ambitioſus injuriis coronatur, Mer-
cenarius ſervit, caduco imò cadente flore fragi-
lior deprimitur in exaltatione, thronum ſom- Amlirio-
niat, planitiem in aſpera convertit, ebrietatis iu, &
dedecus ſuſtinet procul errans à vino: infeſtus Dign'ta
omnibus, ſibi gravis coronam geſtat, ſed Væ , :
undequaque circumdatam. 1

Ecce validus, & Fortis Dominus, ſicut
impetus grandinis. Verſ. 2.

Septuaginta. Eoce fortis & durus furor Do-
mini, ſicut grando, quæ fertur in pronum. Fu- percator
ror ergo Domini Dominus eſt, qui cùm Cha- Fabere.
ritas ſit, haud mirum, ſi, cùm iratus fuerit, næ ſug.
Miſericordiæ recordetur. Grandini compara- Dei Miſee
tur Ira Divina, quòd Grando & vaporibus Firerdie.
Terræ confletur, & frigore congelaſcat: quo ,izeil
apertè ſignificatur, noſtris nos ſceleribus, iant.
cordiſque frigiditate Deum armare. Quæ fons.
etiam Grando foràs vagantibus nocet, non ſub bPeccati
tecto deliteſcentibus. damnai

Et erit flos decidens Gloriæ ewultationis
ejus, qui eſt ſuper verticem vallis
pinguium, quaſi temporanzum ante
maturitatem autumni, quod cuùm aſ-
pexerit videns, ſtatim ut manu tenue-
rit, devorabit ilud. Verſ. 4.

Etiam Scelus paulatim & cum ordine in Principin
pugnam procedit. Immaturus fructus primò obhtandu.
quidem oculis blanditur, tum manibus palpa-
tur, demùm intra fauces admittitur. Omnia
contigerunt Evæ in Ligno, omnia complen-
tur in Nobis, cùm Vitis expugnamur. Adul-
tera Joſephi Domina, Libidinis Mancipium,
caſtiſſimi Adoleſcentis irretita aſpectu, illum
tenere conata eſt, ſed à Caſtitate deluſa, ſola
in ſuo corde moœchatur. Nota autem illud ſta- Oecaſie
tim; Non enim ſperanda Victoria, ſi manu mala.
tenueris: capiéris enim, ſi ceperis. Procul abi-
gendus fomes, quem ſi tractaveris, conſu-
méris. Verùm audiamus verſionem LXX. Et
erit flos, qui decidit de ſpe Gloriæ in ſummita-
te Montis excelſi, ſicut præmatura ſficus, quam,
qui viderit, antequàm ſumat manu, cupiet eam .
Jevorare. Prorsus admiratione dignum in faſti- Felieings
gio Montis Excelſi, quæ ommia gloriam & r.
faſtum ſonant, cadere de ſpe Gloriæ. Nimi-
rùm, quam ſomniamus in Dignitatibus Glo-
riam, querimur Infulati & Solio aufugiſſe. Ibi
nec ſperabis Felicitatem, ubi eam regnare pu-
tabas. Exilium Gloriæ Solium eſt, nec diffici-
lius Felicitas reperitur, quàm inter Felicia. Por-
rò, quod ſequitur, non vacat my ſterio. Ficus, an-

tequàm matubus teneatur, cupiditate voratur.
Qua-

Eun
ce
an
lepe
Fila
llen
gentl
nenu
excla
Plave
154 6
4. Aie⸗
n
n10, ſtols:
, e.
Gamo
nntun

ly d
ſo⸗
nin
ju⸗

E
e

e Do
Nfr bellan
lum i
non )
rona 6
Diade
in ſe leru
Pleti un E.
Unt nrf
vlini Ut,
n⸗
tation
te cre
blege
beris
a. Minim
eium.
tur. N
ochen
liet:
1n Jul
feytihi
acienn
Gun. Vlideri
1n dell
,
vonat
Cum F
don c⸗
Intueon
Mate
n pau
UIt in
ſiclus
Uelem
naten
n.
t08 Ge⸗
or
eruti
n ei
ernan
ledenn

Mer.
ld i
en 1 8
3) CNI.
geche,
dn
t,

n,
Ane is.
7 7
nuin in

01 6

neun in
0d anf

l

Im ln dlei
Nucn nis
inbur⸗
tiun. 0
min ne
Mancyn,
eella,
remiM,
Nreniln /
Nlu,l n
ult:
reisz
Een .
it n ntt
1
ſ, e
n, ahnt⸗
gcun,
Jorit. ſe
Mitthli⸗

* . 1

Stromatum,

Quare, & undè tam dira fames? Quia ſci-
licèt videtur, non tenetur. Meditantibus,
quam expertis jucundiora temporalia, &, quæ
ſæpe non tangeremus, ſi tetigiſſemus, procul
viſa devoramus. Multi Aulæ exilium prætu-
liſſent, ſi, quod Paludamento tegitur, dili-
gentiùs contrectaſſent; quàm vidiſſent. Ve-
nenum in Auro bibitur, expertus loquor;
exclamabat infelix Princeps. Mundus ſpecie
blanditur oculis; qui ſi tangatur, calcabitur.
Pſ. 33.9. At Cœleſtis Felicitas clamat: Guſtate & vi-
Lac. 24. dete, quoniam ſuavis eſt Dominus. Antè ma-

359. nus adhibeantur, quàm oculi. Chriſtus Apo-

Joan. 20, ſtolis: Palpate, & videte: Infer digitum tuum
27. bhuc. Non ita Mundus. Porrô Ficus, quæ A-
damo folia præbuerat, jam Filiis non veſtem
tantùm, ſed & cibum ſuppeditat.

In die illa erit Dominus exercituum co-
rona Gloriæ, & ſertum Exultatio-
nis reſiduo Populi ſui: & Spiritus
Judici ſedenti ſaper judicium, &
Fortitudo revertentibus de bello ad

portam. Verſ. 5. 6.

Servire Dominus quidem exercituum Deus, ſed
Deo felix. bellantium Corona eſt. Cæteri Principes bel-
lum imperant, ſed Coronam Sibi uſurpapt;
non Militibus imponunt. Neque ſolum Co-
rona Gloriæ, ſed & Sertum Exultationis.
Diademata namque ut plurimùm Gloriam præ
Status ſe ferunt, ſed Lætitià egent. Rarò Gloria
mediocris, cum Exultatione copulatur. Utrumque tamen
præſtat Deus, ſed reſiduo populi, non Nobili-
bus, non Magnis, non Principibus, ied iis,
qui nec in Populo cenſentur: Et ſertum Exul-
tationis reſiduo populi ſui. Quare non triſtem
te credas futurum, ſi à multitudine excluſus
ablegeris cum reliquiis populi. Tunc corona-
beris Lætitiæ ſerto, cùm habitaveris inter
Minimos. Et ſpiritus judicii ſedenti ſuper judi-
cium. En cui Judicandi Prudentia promitta-
tur. Non utique Judicanti, ſed Sedenti ſuper
Judicium; IIli, qui vel maturè, & lentè fe-
ſtinet ad Sententiam; vel qui nuſquàm, rmſi
in Juſtitia conquieſcat. Poſtremum denique
Pelicita divinam Sapientiam ſapit. Et fortitudo rever-
noxis. tentibus de bello ad portam. Prodeuntibus in
aciem, non revertentibus è& bello, neceſſaria
Circum- videri poterat Fortitudo. Quæ iſthæc Pruden-
ediepoſt tia in pace pectus armare? Sed enimverèô dif-
widoris. ficilius bellamus in pace, quàm pugnemus
in bello. Faciliùs capimur, poſtquam cepi-
mus; & victores turpius triumphamur, quàm
pugnaturi. Imbellem contemplor Davidem
cum Fœmina, poſt devictum Goliam, cujus
non capiebat Palæſtina victorias. Jacentem
intueor in ſinu Dalilæ Samſonem, cujus pro-
ſtratæ niſu Columnæ jacuerunt: illique defuit
in pace Fortitudo, quo nullus fortior irru-
pit in hoſtes. Leonem vicit, ſed à Fœmina
victus, documentum præbuit nec inter im-
bellem ſexum ſecurè dormiendum, opportu-
morémque Fortitudinem, hoſtibus triumpha-
tis. Abrahamum interrogare libet, cui vic-
tos dedit quinos Reges otioſa imimicorum vi-
ctoria. Joſephum ſcimus validiùs conſtrictum,
exutis vinculis, quem niſi Fortitudo armaſſet
in otio, impura manus expugnaſſet poſt Ci-
ſternam. Ergo ſapienter Fortitudo impertitur
redeuntibus de bello ad portam. Quod au-

Talenta
mediocria

Judex.

Lib. XVI. 321

tem ſuprà dixeramus de Corona Gloriæ, ità
vertitur à Septuaginta. In die illa erit Do- Spes près
minus Sabaoth corona ſpei. Ut idem intelligas mii.
Gloriam eſle ac Spem: tam firmè ſperan-
dum;, quod credis, ut ipsà poſſis vel ſolâ Spe
coronari .

Præ ebrietate abſorpti ſunt à vino, er-
raverunt in ebrietate. Verſ. 7.

Abſorbentur tandem à vino; qui ſorbent Elecsio
vVinum. Vino æſtuantes; quandoquidem ipfi ſalfs,
vinum ultrà capere non poſſunt, excipiuntur
à mero, Vitiis nimirùm initio utimur, brevi Cura ſu⸗
autem illa nobis abutuntur: ideôque ſcias ; perflue.
non vino te reficiendum, ſed à vino magis
abſorbendum credas. An non quotidiè vide-
mus Epulones, & Potatores ab epulis devora-
ti, ſorberi à mero? facultatibus ſpoliantur,
nudantur veſtibus, victu privantur à convi-
vViis. Etenim exquiſitus ciborum apparatus eos vyluptas
devorat, quos inducit, ut vorent. Quot cibo non paſ-
indigent, quòd cibis deliciiſque abundarint! i, Jed
Suos paſcunt Conſumptores; quemadmodum "Tat.
Babyloni Idolum adorabant, quòd eorum
oves & carnes abſumeret. Disjecerunt, cùm
abſtemium, & temperatum illud Daniel
comprobavit.

Quem docebit ſcientiam, & quem
intelligere faciet auditum? Ablaöëta-
tos a lacte, Avulſos ab uberibus.

Verſ. 9.

Non paſcit lactentes divina Sapientia „ & belnptas
uberibus hærentem Verbum Domini non ſa- nexia.
ginabit. Neque enim doctrinam Cris in re- vysatio-
gia Dulcedinis doceri poteſt Delicatus ube- nis ſemen
rum aſſecla. Lacti, uberique repudium dan- Morzift
dum, ſi à mandatis Domini cupias intellige- catio eſt.
re. Miſeriùs ad guttas uberum obſurdeſcimus, Exerritiis
quam ad Nili catadupos Ægyptii. Revellan- Piriena-

tur à lacte labia; ut Divinæ voci aures pa Se r
eant. Sponſi labia ſtillanti éque Dei
teant. Sponſi labia ſtillantia mel, non ſugen zel apet⸗

tia lac legimus. Tanta itaque voluptatis lues,
ut uno non contenta membro, ore excipiatur,
ſed aures obſtruat.

Hac eſt reguies mea;

reficite laſſum. Chriti
Verſ. 12.

Amor in
725.
Compati
Amoris prodigium, qui in aliena requie apſis eßt
conquieſcit. Nobis laborat, qui noſtro otio curikſum
delectatur. . rafuere.

Propter hoc audite Verbum Domini viri
iluſores; qui dominamini ſuper po-
pulum meum, qui eſt in Jeruſalem.
Dixiſtis enim, Percuſſimus fadus
cum morte, & oum inferno fecimus
pactum: Ragellum inundans m
tranſierit, non veniet ſuper nos: quia
poſuimus mendacium ſpem noſtram:
& mendacio protecti ſumus. UMecir-

co hæc dicit Dominus Deus: Ecce
ego mittam in fundamentis Sion lapi-
dem, lapidem probatum, angularem,
bretio-

322

Oliva

pretioſum... Et ſubvertet grando ſpem gis, dum ad elementiam pertinet. Non enim PDyi amir

mendacii. Verſ. 14. 15. 16. 17.
Electio Qui confidunt in opibus, audiant, legânt-
Ratus. que totum Vaticinium. Dominus diſcufſſurus

impiorum ædificium, lapidem pretioſum lo-
Felicitas cat in fundamentis: dum enim videtur funda-
noxia, re felices, eôſque firmiùs ſtabilire, tunc ma-
ximè in eorum ruinam incumbit. Grandinem
autem percuſſurum Potentes confirmat, ut S
Coœlo ie puniri fateantur. Quare foœdus ini-
tum cum morte non ultra vitam producitur,
ſed in obitu Peccatoris diſſolvetur. Porrèô
quam dementati, qui mendacio verè protegi
ſe poſſe confidunt!

Coanguſtatum eſt enim ſtratum, ita ut
alter decidat, & pallium breve utrum-
que operire non poteſt. Verſ. 20.

Servire Sanctus Hieron. hic: Quæ ſocietas Iuci ad
auogeer tenebras ?* Nt vis meis complexibus copulari,
Domigns. abjice Idola. Unus letctulus Me, & Adulterum
tecum capere non poteſt. Humani cordis angu-
ſtiæ Deo, & Mammonæ ſervire non præva-
lentis exaggerantur à Domino. Scilicèt exul-
tavit ut Gigas, ad currendam viam, haud
mirum ſi in coanguſtato cordis lectulo cum ſo-
cio non admittitur. Excedit Chriſtus noſtri
pectoris anguſtias, quid ſi Mundo repleatur?
Verùm transferre placet anguſtias Strati, &
Palli ad Aulam, Regnumque, quæ duos non
capiunt. Non ita magna eſt regia Magnitudo;,
ut duos vel operire, vel excipere poſſit.
Aule ma- Quid cauſæ veròô eſt;, quòd & Pallio, & Le-
la. Go Dignitas comparatur? Nimirùm, quòd fa-
Pignitas Cilè dormiiatur in felicitate; quòdque humena
prudentia verſutiis, fraudibus, doliſque coo-
perta regnet. Licèt enim in lecko pallio non
utamur: utrumque tamen Ambitioſi inqui-
runt, ut & quieſcant in Lecto, & ſub Pallio
deſidiam tegant, ſimulent diligentiam. Mihi
uidem mirum videtur, quod ait: Coanguſta-
Religioſus tum eſt enim ſtratum, itdà ut alter decidat.
in Aula. N .4
Non adducuntur anguſtiis Dignitatum, ut
ſpontè excedant è& Solio, ſed tum exſcendunt;,
cùm ruunt. Caſus, non Abdicatio Ambientes
exturbat ab Aula, citiuſque cadunt, quaàm
cedunt. Stratum breve, ſed ità ut aker deci-
dat, non vero ſpontè decedat. Papilhionem imi-
tantur, qui non recedit à flamma, niſi exuſtus
cadat exanimis. Uratur licèt, niſi combura-
tur, neſcit avelli à luce. Ità Aulici prævident
ſæpenumerèò non ità ſerenum Cœlum arridere,
nihilo minus non exterrentur niſi Fulminati.
Fatentur anguſtum ſolium: neceſſe tamen eſt,
ut decidant, ſi abire debeant in propriam do-
mum. Sic Aman non prius Throno excefſit;,
quam Patibulum conſcenderit.

nota,

Auliei.

Sicut enim in monte diviſionum ſtabit
Dominus, ſicut in valle Gabaon iraſ-
cetur. Ut faciat opus ſuum, alie-
num opus ejus: ut operetur opus
ſuum, peregrinum eſt opus ejus ab
eo. Verfſ. 21.

Dei miſe- Sanctus Hieronymus ità habet: Non eſt
ricordis. enim opus Domini perdere, quod creavit, ſed
facere opus alienum, quod ad crudelitatem ma-

eſt opus ejus punire pectantes, ſed peregrinum erga Pec-
& alienum ab eo, ut puniat, qui Salvator eſt. cateres.
S. Hieronymo conſentit tranſlatio LXX. JSi-
cut mons impiorum conſurget Dominus, & erit
in valle Gabaon. Cum furore faciet opera ſua:
amaritudinis opus, & furor ejus quaſi alienis
abutetur, & aliena amaritudo ejus. Quo mihil
apertius: Deo enim miſericordiarum peregri-
num;, bacchari in impios. Tantùm adverto; Pnio laſs:
idem effe Montem diviſionum, & Montem
impiorum Deumque puniturum, ſurrecturum Pei miſe-
ut Montem, qui quàm tardè moveri poſſit, icerdis.
non explicandum. Nec onittendum, quèd

ſicut in valle Gabaon pugnaturum ſe jactat,

ubi Sol diem produxit ad imperium Gedeo-
nis; ut ſcilicèt mitiùs ſæviat, dum impi,
què fugiant vident, & Ipſe plagas videt, qui-
bus in pietatem flectatur. Tenebris abutitur,
qui furorem explere deſiderat, & inter um-
bras tenduntur inſidiæ.

Nunquid totâ diz arabit arans, ut ſe-
rat, proſcindet & ſarriet humum
ſuam? Nonne cùm adaquaverit ſa-
ciem ejus, ſeret gith, & cyminum
ſparget: & ponet triticum per ordi-
em, & hordeum, & milium, &
viciam in finihus ſuis? Et erudiet il-
lum in judicio; Deus ſuus docebit il-
lum. Non enim in ſerris triturabitur
gith, nec rota plauſtri ſuper cyminum
cireuibit; ſed virga exeutietur giüh,
& cyminum baculo: Panis autem
comminuetur. Verkm non in perpe-
tuum triturans triturabit üllum, ne-
que veabit eum rota plauſtri, ne-
qJue ungulis ſuis comminuet eum.

Verſ. 24. 25. 26. 27. 28.

Audiamus Hieronymum ſuper hunc locum: Clemex-
Numquid, ait, agricola ſemper arabit, ut ſer sen
„,„ , r veritas.
mentem jaciat? Deus varie diſpenſat genus bu Conari
manum: nunc punit, nunc miſeretur, nunc imperfe-
corripit, nunc defendit. Id eſt, nune arat, munc du.

ſerit, nnnc maturas meſſes metit. Gith, & cy- Kte A⸗
Jet . , kicorum,
minum, id eſt, omnes gentes, quæ non vecepé- &, Reli-

runt ejus notitiam, virgaâ emendat & baculo: gioſorum
frumentum autem, id eſt, populum Judaæorum peccata
magnis torquebit ſuppliciis. Potentes potenter graviora.
tormenta patientur. Alii exponunt ſuper Populo Hareb. 7.
& Sacerdotibus, quòd vulgus indottum in die Taize⸗
judicii, quaſi gith . eyminum corripiatur vir- vorep-
gâ & baculo: Jacerdotes autem, qui habuerunt gravils
lavem ſcientiæ, magnis ſuppliciis torqueantur. punietur.
Hac ille. Plurima documenta quàm breviſſi- Brkau
mè excerpamus. Primum: non ſemper aran- Ve erior
dum, ſed interdum ſarculo, raſtrôque Par- amere
cendum; riganda ſæpius, quàm proſcinden- ducat.
da tellus: quod aſperitatem exuendam Paſto- Diſeretio.
res docet, qui humanitate felicius ſubditos Raszrestn
excolent, quam ſeveritate. Secundum: com- Saperior
planandam humum ante ſationem. Nonne cum quus
adæquaverit faciem ejus ? Æ uus omnibus, cum om-
non Jacobum diligat, Eſau execretur: Non u, L
Joſepho polymitam texat; alioquin inter Fra- H
tres pro frumento lolium naſcetur. Livor cvzerior
amorem opprimet. Tertium: Etiamſi exæ- non idem
quetur humus, non idem ubique ſerendum. omnibus
Scili- Ar.

.

—

tia, & Se⸗

cil

tam.
inæ
nin gien
guenn
gtur.
bi et
s te
emniſea

Ant

trol
r lattæ
uu. lir le

„(unct
Cutis
mn (M
fee⸗ Euume
4, uis ͤ
enm neti .
gii
iu. Nondu
Cgti in,
bun 1, let
4, ten
Mncnr. wo
wn. 1er
Eſei⸗ Ets
he⸗ ot P
h. (2des

ℳ,
lie⸗ (had
H

Micl, on
llar Deo c.
ngr. e m
i tone
. „.
Ulule. Et
ſun 7el e
1 ek.
int, Plur
Urgor
IINU
d,
liums menta
lin na Vvel
niite camn c.
ſrtnti.
„. nſ
kandz. Verent
ſifr 1E
6. Kin
A.
Un zer. le,
ſriid lal
ln Na exe
a. (lori⸗
ſir

—

na
n

i

nmit R

N1
. Dran
Utat

n

een
kemnn Scilicèt externa facies adæquatur per Prophe-
Ruru tam; cæterùm in extima illa terræ æquitate
. Tælenta inæqualiter diſpenſat ſemina. Singularitas fu-
, Gn varia. gienda, ſed non omnibus eadem mandanda;
Gfeneſi, quemadmodùm non ubique frumentum ſpar-
et ie gitur, ſed alibi hordeum, alibi triticum, ali-
Dn bi etiam ſpinæ ſeruntur ad ſepimenta. Rur-
n erg sus terræ facie complanatâ „ eodem ubique
Nanl emiſſo Sole, immiſſo imbre diverſa tamen
M expeckanda ſunt germina; nec culpandus A-
nedhe, Tyronum gricola, aut Cœlum incuſandum, ſed vitio
ei e pe, Terræ vertendum, quæ Pparùm ſibi conſtat,
An an eritcdt. hic ſemen multiplicat, ibi verô corrumpit.
nee Gratie Quartum: Non viliora carpento, &£ ſerris
inck Pei non comminuenda, ſed Gith Virgàâ excutiendum,
ze cooperan- Frumentum plauſtro comprimendum. Mi-

rej. ui tius agendum cum imperfectis, quorum hu-
† tia . . .
Eahitig meri curvantur ſub onere: accuratins anim-

mitior .
cum ino- advertendum in perfectos, quorum pectus
pibwm. pPondus irridet. Illud etiam perpenderes ve-

Cempati. lim, Non impios, deſidéſque à Deo vexa-
Elemen- rij, ſed perfectiores durius per Divinam Pro-

, ig. ſins videntiam conteri. Cyminum baculo levi-
t Han „emn ge⸗ ter concutitur; Frumentum verô graviter
loent / ceptio. ſerris comprimitur. Cain vix increpatur,
P gnn Paupe- poſt Parricidium: Abelis, poſt Sacrificium,
7uw*να bh Ccædes permittitur. Job durè torquetur, A-
1 N 1 lrs. chab molliter in alieno horto ruſticatur. Non
mun,5 mutuss. ergo Viciam ſuſpiceris aliquem eſſle, ſi à
alltl Perſecu- Deo comminuatur; Frumentum eſt; ideô-
tio argu- que molà teritur, plauſtréque calcatur. For-
werten tunæ illum Rota non opprimeret, ſi foret
Virtutis.

Tyigala- Gith, ſed Regia illum Virga ſuſtentaret .
tio ſienum vel Paſtoralis Baculus inſtrueret. Quid ve-
Predeſti- rò eſt, quod ait; Neque vexabit eum Rota
Dnren nationis. Plauſeri, neque ungulis ſuis comminuet eum.
N n i⸗ Ergône triturantur Frumenta, ut non com-
ul minuantur? Duplex quæſtionis exſolutio. Pri-
mô, per plauſtrum excuti Paleam, non Fru-
Vnio non menta comminui. Secundò, Non dividi Gra-
Haditur na vel per molam dicuntur, quòd magis per
varvieiate eam conflentur in panem, plurâque uniantur,
Pententia qum ſingula commi Niſt enim diſſol-
em. uùm ſingula comminuuntur. Niſi enim difſo
Seanda- Verentur, panis non conficeretur; ſéd, dum
ligari fa- à ſe granum diſſilit, & in fruſta conciditur,

eler; feliciùs mox compaginatur in panem. Deni-
1i ist“ que, Non i rpe ritur riturabi
ſamn, an, am hor. que, Non in perpetuum triturans triturabit,
7

fedtiolicz, ſed Tribulationem & Preſſuras Felicitas Æter-
inj ſeholis ha excipiet, nec diù durabit Erumna, quam

diſen. Gloria ſemper duratura ſequetur.
tiang.

un. AA: u 4
„„

im NMump,

E X C A P. XXIX.
ISAI .

Ta Ariel, Ariel Civitas quam erpug-
vawvit David. Additus eſt annus ad
annum, ſolemnitates evolutæ ſunt.
Circumvallabo Ariel, & erit triſtis,
& mœrens, & erit mihi quaſi Ariel-
Verlſ. TI. 2.

Ro Ariel Arcem Sion interpretatur S.

on Procraſti. . Hieronymus, quam ſubvertendam Iſaias
ell.)0 ,, vatio. Prænuntiat, poſt evolutam annorum & ſolem-
iel nitatum longam ſeriem. Increpantur hoc in
n , . loco Peœenitentiam eludentes, dum ſemper in

futurum tempus rejiciunt.

N Stromatum, Lib. XVI.

Humiliaberis, de terra loquéris, & de
humo audietur eloquidm tunm, O&
erit quaſi Pythonis de terra voæ tua,
O& de humo eloquium tuum maſſita-

bif. Verf. 3. 4.

Significantius LXX. Pmiliabuntur in ter- Sermo
ram ſermones tui, & in terramn occident verba vanus.
tua. Et erit ſieut loquentium de terra vox tua, Eonfiden-
& uſque ad pavimentum vox tua infirmabitur. tia in he-
Antea oppugnaturum ſe dixerat Ariel: Ert minibus.
ciroumdabo, inquit, quaſi ſphæram in circui-
tu tuo:- & jaciam contra te aggerem, & mu-
nimenta ponam in obſidionem tuam. Et tamen Trista-
tot undique ærumnis oppreſſa, non Coelum tionu re-
implorat, non Deum invocat, ſed de terra medinm.
Ioquitur, ad terram confugit, deprimit in ter-
ra vocem ſuam. Quaàm multi frequenter cala-
mitatibus vexati, Dei prorsùs obliti, humana
inquirunt auxilia, hominum opem depoſcunt!
Verùm altius quid ſapit hic locus. Expugnan-
dæ Arci Sion machinæ admoventur, excitan-
tur turres, aggeres circumducuntur; ut faci-
liùs tamen expugnetur, intus ſagitta immit-
titur. Nimirùm, humiliatur, & deprimitur ad
terram Lingua ejus: Non enim diu ſtabit Ani-
mæ Arx, cujus vox terrenis proſternitur. Ur-
bis januam facilè hoſtibus aperit, qui nugis,
& temporahbus referat labia. Mox ut vana
irrumpent in Os, in Arcem Cordis Hoſtes ir-
ruent Victores, Triumphum acturi, noſtris ſer-
monibus partum. Lingua clavis Animæ eſt.
Porrò quam diviné hoc expreſſit tranflatio
LXX. Et in terram occident verba tua. Occa-
ſum maluit appellare, quàm Caſum, Verbo-
rum depreſſionem ad Terrena. Religioſa enim
Lingua, veluti Sol, hoſtium dolos detegere
debuiflet, quæ tamen in terra occidens, libe-
rum inſidiis campum exhibuit. Etenim inter
Tenebras ſubigetur ab hoftibus Sion, quæ, ſi
de Ccœleſtibus loqueretur, oppreſſores procul
dubio fugaret. Audiamus ex iis, quæ conſe-
quuntur, infortunia ex Linguæ occaſu exorta.

Perſecu-
tispiés &.

Sermo
vanus.

Et ſicut pulvis tenuis maltitudo venti-
lantium te, & ſicut favilla pertran-
ſiens multitudo eorum, qui contra te
prævalucrunt: eritque repenté confe-

ſtim. Verſ. 5. 6.

En Vocis erumpentis de terra, terreniſ-
que immerſæ damna! Dùm enim lutum pla-
tearum, nugas circumvehit otioſa Lingua, aaa.
tennem quidem pulverem inferre videtur,
ſed quo excæcamur, penitſque opprimitur.
Lutum colligit, ſed pulverem ſpargit. Neque
enim ſatis eſt garrulis de temporalibus loqui,
ſed in nugis animo, votiſque immorantur,
tâmque ſeriò difſerunt, ac ſi Commentaria
ſcripturi eſſent, non Ineptias relaturi. Videas
non rarò Religioſum Fori, Aulæque Fabu-
las tractare tam graviter, ac ſi Tribunal il-
lud foret, & non laxandi animi locus. Id ve-
ròô nônne lutum eſt in pulverem comminuere,
ut non ſolùm Lingua inficiatur, quæ terrena
pronuntiat, ſed etiam ſordeſcat Mens, dum ſe-

Semo

Tepiditat.

Vitia

riò judicat de ridiculis; Oculũſque animi ca- palliata.
ligat in pulvere, duùm ſubtilius Lingua lutum
verſat nugarum. Meliùs etiam dicatur. Nugæ
lutum

324 Oliva

lutum ſunt, quæ ſi exponerentur ut nugæ,
ut lutum fortè calcarentur; ſed, dum ad Glo-
riam Numinis referuntur, nugæ vertuntur in
pulverem, hoc eſt, ad oculos feruntur, non

Parvs. fubjiciuntur pedibus. Ideòque deteſtandi ſunt
magis, qui dum ſermonem ad nugas conver-
tunt, Spiritu eas condire ineptè ſtudent; quam
qui apertè nugas pro nugis venditat. Ne-
que vero dicas, ejuſmodi ſcurrilia tenuem pul-
verem efle, à quo non multùm formidandum
ſit. At ego hunc pulverem prævaluiſſe lego
in Ariel, quam non machinis expugnatam vi-
deo, ſed Minimis. Et erit ſicut pulvis tenuis
multitudo ventilantium te, qui contra te præ-
valuerunt. Favillas, pulverémque imitantur
Vitia, quæ, dum Parva ſe ſimulant, & faci-
liùs intrant, & incurioſiùs negliguntur, & tur-
Tamilia Piùs vincunt. Non pulverem irrideas, non ri-
as eum deas favillam; nam hæc magna interdùm ex-
dee art citavit incendia, & illa præſtantiſſimam cor-
““l poris partem, oculum ſcilicèt, impetere ſolet.
Confeſ. Et erit ſicut pulvis tenuis multitudo ventilantium.
ſarii, & te. Quid hoc portenti eſt? Quis unquam ven-
Amici tilatur à pulvere? Pulverem excuſſuri ventila-
maar⸗ mus, non autem nos excutit pulvis. Mone-
i gop ni⸗ mur enimverò cautè nos circumſpicere: ſæpe
ſ; optimi. Nnamque iis inficimur, qguli ſe nos purgare conſin-

Divitis gunt. Eorum ſermone ſordeſcimus, quibus
noxis & purgatiores fore falsè credideramus. Adeò
Ruxaga. Cæcamur à pulvere, ut ipſum pulverem ſuc-
cutere noſtrum pectus patiamur; cùm id non
eyxcuti, ſed infici ſit. Septuaginta legunt: Et
erunt ſicut pulvis de rota divitiæ impiorum. Vi-
den' idem eſſe ventilari, & locupletari. Quas
tu divitias dicis, pulvis eſt. Pulvis quoque
de rota divitiæ, quèòd labore, peregrinatio-
nibus, & diùà currendo acquirantur; quæ Ro-

Felicitas tam referent, cùm non diù ſtabunt. Pulvis de
& Tem- Rota Divitiæ, Fortunæque Impiorum. Quàm
poralia miſerè ergo deciperis, qui tot laboribus au-
SS rum, argentumque recolligendo, pulverem

adtegoric?. Collegiſti, vel mortis nuntium, vel prænun-
tium cæcitatis! Pulvere undequaque ſtipatus,
vel cæcaberis, vel morieris. Utrumque refert
Pulvis. Utrumque Divitiæ præſtant, Morte
pariuntur ut Pulvis, & pariunt Cæcitatem:
peccato generantur utplurimum, ſobolem ni-
hilo meliorem daturæ. Parentem generant,
nam per ſcelus editæ, ſcelus pariunt. A Pul-
vere in eo tantùm diſſimiles Opes, quèòd ille
Mortis Filius naſcitur in Tumulo: hæ &
Morte vivunt, & generant Mortem, nec tam
naſcuntur in Umbris Montium, quàm Lucem
adimunt oculorum. Et erunt ſicut pulvis de
Rota Divitiæ Impiorum. Moleſtæ currentibus,
noxiæ generantibus, inſtabilitatem trahentes
ab origine.

Et erit ſicut Somnium viſionis noctur-
naæ multitudo omnium gentium, quæ
dimicaverunt contra Ariel: & om-
nes, qui militaverunt, & obſede-
runt, & pravaluerunt adversus eam.

Verfſ. 7.

Zepiditas Septuaginta. Et erunt quomodéò videntis ſom-
Mater nium nocte Divitiæ omnium gentium, quæ mi-
Apaſtafie. Iitaverunt contra Ariel. Exprimitur obfidio Je-

ruſalem ſub ſpecie ſomnii, quòd & dormientes

capiamur, torpeſcentéſque in militia Domini;
ſibi propterea imputat ſervitutem, qui dum

à ſomno expugnatur, apertè intelligit futurum
fuiſſe, ut non caperetur, ſi non obdormiſſet.
Rursùs ſomnio vincimur, quòd vana, flux-
que rerum temporalium illecebrà mancipemur.
Quare non quietem capturus ſtrato refolve-
ris, ſed capiendus ab hoſte proſterneris in
lectulo. Subigimur in otio vel à ſomniis, qui Eußillani
ſtantes terrarum Orbem viciſſemus. Demum mes Ga.
Perſequentium vires, quas maximas credis, tis non
