mas cupis, qui lacrymas fundis! Teſte enim
Apoſtolo tuo, cum lacrymis & voce magna
ad Patrem clamaſti. Lacrymas ſitis, & lacry-
mas fundis? Ità. Non enim ideò eas ſhargit „
quòd eas ſpernat. Sed eam novus David fun-
dit aquum, quam maximè cupiebat. Oblato
ſanguine quaſi dixi, ſi non pretioſius, cha-
rius, Patrique gratius holocauſtum obtulit
lacrymarum, quarum Divinitas eſt cupidiſſi-
ma. Imo hinc mortificationem Domini Jrsu
in hoc ſacrificio libet agnoſcere verè gran-
dem, quando, quas tunc ſitiebat lacrymas,
eas Patri litavit lacrymatus in Cruce. At al-
tius hic latet arcanum. Lacrymas JksUs ſitit
in Cruce, & lacrymas fundit. Non puto eas chriſtas
effundere lacrymas, quas ſibi cupit infundi. Laerymas
Lacrymas amoris emittit, doloris verò la- Liit in
crymas ſitit. Poœnitentiæ quodammodò plus Ornree
lacrymis delectatur, quam Innocentiæ. Hæ pu- Chrißti
riores, ſapidiores illæ: has ſpargit, illas dol ei⸗ baſſio.
am

240

Nam & Epulæ Angelorum lautiores ſunt, ſi

Peccator doleat, quaàm ſi Juſtus effulguret.
Quòd ſi ità eſt, Quid agis, Magdalena? Si-
it tuas lacrymas Grucifixus, & Tu Crucem
amplexaris, pené immemor ſitientis. Nonne
illa Tu es, quæ in domo Phariſæi lacrymis pe-
des ejus irrigaſti? Ploras in Coœna, nec ploras
in Cruce? Duùm prandet Magiſter, lacryma-
tis: non lacrymaris, cuùm patitur? Rigas pe-
des epulantis, & ſitientis linguam non irro-
ras? Negas Tu illi lacrymas tuas; cùm ſuum
ile tibi ceruorem non negat? Plorabis reſur-
gentem, nec ploras moriturum? Mulier, quid
non ploras? Etſi Petrâ durior atque aridior
eſſes, Virga Moyſis juxta te eſt, cujus ſi non
percutefis aſpectu, amplexu ſaltem ejus ma-
Joan. I9. deſce. Magiſter dicit, Jitio; & Milites ſinis
2⁸. Domino tuo acetum offerre, cuùm poſſis ei,
quas petit, lacrymas parare. Ferro gravis mi-
les currit ad JEsUM, ut ei cruciatum addat, &
Mulier, amoris alis inſtructa prope Crucem
cunctaris, Magiſtri tui tuis Lacrytmis lenire
tormenta? Abſit, ut credamus non ploraſſe
Fœminam ſanctam Redemptorem morientem,
quæ nec eum plorare deſtitit triumphantem.
Peniten- At ſi illa ploravit, cur ſitüt JæsOs? Nimirùm
tia Deo juſtificatæ jam illæ lacrymæ erant, quas non
tam dolor ſcelerum, quam amor Domimi eli-
Ad Peſ. quabat. Porrò Chriſtus amoris non modèò non
peratos. ſitiebat tunc lacrymas, cùm pro impiis mo-
riebatur, ſed effundebat. Ponitentis & Pec-
catoris lacrymas poſtulabat. O Mulier, tua
tibi penè ſanctitas nocet. Tuæ non valent La-
crymæ Redemptoris ſitim reſtinguere, quia ex
puriori profluunt fonte, cordis jam amantis.
Audeo dicere: Felix eſſes Plorando, ni felix
eſſes Dihigendo. Obliviſcere, rogo te, Ma-
giſtri tui, & tuorum recordatione ſcelerum
lacrymare: ut ille àa ſceleribus ſibi ſentiat pro-
pinari, quam ſitit potionem. Vult, quùm
moritur, ut non moriatur impius, ſed vivat.
Si lacrymas, inquies, ſitit JIxsos Poœeniten-
tis, Amantis non æquè tunc avidus, en La-
tronem ad dexteram ejus ſuorum dolore cri-
minum flentem uberrimè. Vicinior ille ori Do-
mini Muliere eſt: proindè reſtinguat Chriſtus
in proximo Latromis latice ſitim ſuam. Re-
ſtinguat? imo ideò ſitit, quia lacrymas Poe-
nitentis Latronis præguſtat. Qui enim biberit
ex Aqua hac, ſitiet iterum, dixit ipſemet;
cùm Lacrymas Samaritanæ ſitiret. Nimirum:,
quò plùs ſunt potæ, pluùs ſitiuntur à Chriſto
Aquæ Poœnitentium. O fons lacrymarum, qui
ſitim, dùm extinguis, accendis, neſcio Do-
mini, augeâſne, an verò minuas tormenta.
N fluas, ſitit; ſi fluas, vehementis ſitit. Non
vales Dominum non torquere, ſive areas;
ſive exundes. Satius tamen eſt, ejus audire
vocem, & ſitim accendere exundando, quàm
non fluere, ejuſque ſitim non ſedare. Verùm
hoc mare magnum lacrymarum Orationem
ſuo æſtu abreptam longius errare coëgit. Non
enim de Chriſti ſiti, ſed de Verbi Chriſti po-
tione ſermo inſtitutus, quod & ſitire Lacry-
mas, & Oratione paſci pronuntio. Quare,
ſi cupis Chriſti Verbum in te abundanter,
hoc eſt laut, habitare, Oratione illud paſ-
cas, neceſſe eſt. Oratio verò Prælati non po-
pulum modè ſuſtentat, ſed & Verbum Chri-
ſti nutrit. Cibus enim Verbi meditatio eſt.
Verbum Chriſti animæ cibus eſt, ſed cibo in-
digens. Hinc eſt, quòd labia Sponſi favus di-

Joan. 4.
X3.

Oliva

ſtillans appellantur. Favus in ore eicam aliis
exſtillat, ſed ibi reſidet ubi cibus inſtillatur.
Paſci cupit, & paſcere. Et undè gracile adeò
Chriſti Verbum, infirmumque è labiis inter-
duůùm Prædicatorum non tam prodit, quàm
cadit, niſi quia jejunat ab Oratione. Agnoſce-
remus in Verbo robur, niſi ipſum prolixius
Quadrageſimalibus feris jejunium toleraret. Ex pſ. 8.3.
ore infantium & ladétentium perfeciſti laudem. 3.
O ſplendidum laudis & lactis fœdus! Laus
Chriſti Verbum eſt, Oratio lac, quo & ani-
ma impinguatur, & Verbum paſcitur. Perno-
Ctabat in Oratione Chriſtus, & ſic Evange-
lium diſſeminabat. Et quidem ubi de Vinea a-

gitur, Paterfamilias exit primo manè condu- Concis es

cere operarios: exiſſe verò ſummo manè non Oratione
dicitur, cùm exiit ſeminare ſemen ſuum, quod *aleiur.
Evangelii ac Verbi Hieroglyphicum eſt. Fortè
protraxit Orationem, ubi diſſeminandi Evan-
geli tradidit formam: quam abrupit, ubi de
Gubernatione Eccleſiæ agebatur. Chriſtus ſilet
coram Præſide, coram Herode ſilet: in Hor-
to loquitur, in Cruce clamat. Nimiruùm ibi
Verbum ſuum emittit, ubi & meditationi va-
cavit. Clamavit in Cruce, oravit in Cruce:
Locutus in Horto eſt, diù quoque in Horto
oraverat. Intuere quæ vis Verbo inſit, ubi re-
cens Oratione paſtum fuerat. Vix dicit, Ego
ſum, cùm Phalanx conterrita retrorsum abit,
& ruit in Terram. E Cruce, ubi Oratio Ver-
bum pavit, Latronem convertit, qui extra
Crucem Petrum non alloquitur, ſed aſpicit.
Efficax ſanè Chriſti Verbum illud fuit, quo in
regnum Mortis ante Mortem pervadens fœten-
tem inde quatriduanum abduxit. Lazare, veni Joan. 11.
foràs. Breve Verbum, ſed non brevis Oratio 43.
ante Verbum præmiſſa. Quot lacrymis Ver- Zelas a-
bum ſuum confirmavit, quibus illud non firma- nimarum
vit precibus? Quàm frequenter quatriduani e- ex Ora.
mergerent peccatores è ſepulchris, ſi Verbum enei,
Chriſti & minus ornatum, & abundantiùs pa- aniur.
ſtum, voci ſuæ vocem daret virtutis! Verùm ſra eum
Chriſti Verbum in ore noſtro diuturno tabeſ- ſaculari-
Cens jejunio, pls inferri timet ſepulchro, quam us Oyz-
audeat vim facere ſepulchro. IIlas Davidis vo- ns e.
ces jejunantis uſurpabit Verbum, cum jeju- ve wr.
num defunctum alloquitur: Ego vadam magis veriet,
ad eum: ille verò non revertetur ad me. Lucla- non illos
tur ipſum quidem cum Morte, ſed quaſi vere- en veriet
tur, ne præda fiat Mortis, ut mortuorum ſit 1. Reg.
prædo. Proh quoties Morti ſimilior Sermo eſt 132
Prædicantis, quam Peccantis Vita! Hæc ſine
integritate putreſcit: ille ſine Oratione languet.
Aio proinde Oratione Chriſti Verbum indige-
re: ne jejunâ Oratione Oratio non tam prædicet
jejunium Poœnitentiæ, quàm ſuum Prædicanti Concie
jejunium exprobret: quorum interdiù nec je- vana.
junat Venter, & Verbum jejunat. Quod pro-
fectò ſæpiſſimè nutriendum ſuaſit, qui Penum
non longè ſtatuit à lingua, undè & ait: Mel Cant.
& lIac ſub Lingua tua. Quibus epulis frequen- 1I5
ter recreari voluit Verbum, ne deficeret in via.
Sub lingua lac, ne Verbo cibus Orationis deſit
in lingua. Imô Sermo nihil eſt aliud, quam
Oratio; adeò ſimul eſſe debent Meditatio, &
Verbum, ut unum ſibi commune eſſe volue-
rint & nomen. Porrò non ſemel vidimus Ver-
bum Chriſti jejanum in ore Prædicatoris, effi-
cax & ſaturum in corde Auditoris. Quod pro-
fectò indè contigiſſe puto, & contingere, quòd
& Meditationis ĩbi carebat cibo, hic verò Medi-
tationis reficiatur epulo. Nuper omnes docentes me
. intellexi:

inten
Abut
lautid

Amu

lid
min ſe Do
ingt
ynr. Nunn 4
dt OAhatun
& aa
Numm

Mimirun
1¹ Uitituln
ungeretn
ſbi Chri
in corde
Cidema.
ſo gue
Gulhtt,
4Chenita
ten Redl
tir am!
I4 Deo
Egniate.
or ſecv
N4 Cl8, ſec
il mi
1i 000 zit
f. t Aa
n! Me
utun.
i⸗ Jierne
15 lt mke
. lenit Do⸗
6, guih
Ka Horruit
iam Et ollle
14 en, n
Minikrob
1 ton
uibus inl
Cecicen
in, Nil
Ortherit
en Viven
Opimns 1
rtd te
lee gli
nſernu

intellexi: quia teſtimonia tua MWeditatio mea eſt.
Abundantiùs eruditur à Verbo, qui Verbum
lautiùs paſcit.

Amavit eum Dominus & ornavit eum.

Glorie Libenter carebo ornatu, dummodò Amo-
vanacon- re Domini non caream. Diligat me Chriſtus,
zempi. & inglorium me ſperni ſinat in Mundo. Uti-
Eterne- nàm Amorem non tepidiùs amaverim, quàm
ruem obli- ornatum. Utinam non plerique ornari cupiant,
Vio⸗ & amari negligant: imòô aliqui fortè, odio
Intentio Numini effe non recuſant, ne ipfis deſit or-
retta. natus. Non ſemper aurea Prætexta, quæ or-
Spirina- namentum eſt dignitatis in corpore exaltati;
lia paßt- argumentum eſt Divini Amoris in corde. E-

Nebe⸗ tiam interdum Infula, quæ Chriſti Sacerdo-
Rcr,, tum caput exornat, Chriſto cor cingit vul-
inbitto. . . .
Siat hNeratum, quòd ſuum non magni fieri Amorem

mediecris. ſpectet. Joanni Apoſtolo viſus eſt Chriſtus
Talenta cum zona aurea ad pectus, capite non ornato.
Gue Piri- Nimirùm, ſi avidiùs raperentur à Chriſto dig-
. nitatum inſignia ſacrarum, quàm Amoris

Nelichin iukoiftte⸗ præſidia, dolore cordis intrinſecus tum Jksys
*R tangeretur. Faſcinata clamat Ambitio: Suas

ſibi Chriſtus zonas habeat, quamquam aureas

Rnh in corde, dùm ſibi detrahi patiatur è capite
* diadema. Quo orner, non quo Amer à Chri-
ſnät ſto, quæro. Ipſe verò in Petro Amorem re-
* quiſivit, non phaleras. Verùm delapſus ſum
10tnſe

à Charitate Domini ad famulorum Cupidita-
tem. Redeat, undè diſceſſimus, ſermo. Ama-
vit eum Dominus, & ornavit eum. Cura ama-
ri à Deo tuo, & de tua noli eſſe ſolicitus
dignitate. Amor enim Dei non arma, ut A-
mor ſæculi, ſed ornamenta geſtat. Non nu-
I. Pet. 4. dus, ſed totus eſt veſtis. Audi: Cbharitas coo-
theniſen 8. perit multitudinem peccatorum. Magis pecti-

detſäſft⸗

I7

Cillhmenme Suserto ne, quo chlamydem texat, quam pharetrâ,
nie e, dee vit ipolhet, oblectatur. Non Vulnera
is, Alin, ſuuram, infligit, ſed vulnerum conficit ligaturas. Ama-
ADonriſe⸗ & Fer. vit Amor falſus, & fſauciavit. Amavit Domi-
Firtun lens vente,, nus; & ornavit. O Amorem minimè otio-
unmi Fer ſum! Mentitur Amorem, qui non largitur
ee ornatum. Si Amas, ornas. Impurus Amor eſt,
INDrüe, „ qui armat;, ſ Amet; Armatus ſiquidem eſt.
hum nfk, Padt Amor Chriſti Pace opulentus, imò & Pax eſt.
e e &. Et unde factum putatis, quôd adeò ægré tu-
D lerit Dominus inflictam ſibi à Milite Alapam,
e⸗ Cbrki qui Flagella & Crucem ſine querela ſuſtinuit?
mmumt, latus vul- Horruit nimirùm Pax noſtra in Militis dex-
en neratum. tera odorem pugnæ, nequiitque ne ipſas qui-
ſilior , Clemen- dem, idiſſirne ſiti S b ad
Tnlees na. em, quas avidiſſimè ſitiebat, injurias ab ad-
nbs miniſtro bellorum pati. Hinc eſt, quòd in hor-
Griorf to non H de proditione ſed de gladiis,
ee quibus inſtructi irruerant in ſe. Ut proptereaà
nn crediderim ſacrum latus ejus nonniſi poſt obi-
ſuen tum, Militis lanceâ perforatum, quòd nimis
n , horruerit in ſuo corpore, inſtrumenta pugnæ,
uln . dum viveret. Clavos tolerat, Crucem amat,
lunnde N Spinas non timet: Lanceas, quamdiù vixit;
ces Pacis Victima à ſuo pectore abeſſe voluit. Et
hvcn 4 fortè lateri ſuo infigi haſtam ſuſtinuit, ut vo-
neenn Pl. cem Sponſæ exaudiret, quæ dixerat: Accin-
ps 0en 44. 4. gere gladio tuo ſuper femur tuum, potentiſſime.
U 1 En ferrum in Potentiſſimo. Ità voci obedivit
t tuæ, ne ſuæ Paci obeſſlet. Lanceam geſtat,
ummee ſ ſed lateri infixam. Armatur, ſed poſtquam vul-
nel ſon 5 DPDeſperati nerari poteſt, & vulnerare non poteſt. Iſthæc
Nrrile „ Prrent. haſta, quam hærere conſpicis in corde Di-
Gnns G 4 lecti, nec illi quidem Mortem intulit, cui
unche , vulnus inflixit. Corde excepta eſt, ut vel fer=
uiii 9 Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XV.

241
rea amare diſceret, non armare. Poſt mor-
tem excipit lanceam, ne dubitares, per illam
ab eo vitam hoſtibus reponendam. O Lancea;
quæ Pacem vulneras! Quid tentas? Necem
defuncto machinaris? Verèé cæca, quæ Mor-
tuum perire cupis. Fallor, non caruit oculis
haſta, per quam Miles viſum accepit. Et
certè non inſanè ſtulta fuit, quæ vitam latere
timuit in latere Vitæ defunctæ.

Fiat voluntas tua. Matth. 6. 10.

Breve, ſed grande Verbum, vivum, & Dei volke
efficax, omnique ancipiti etiam gladio pene= zati con-
trabilius. Caput enim petit, ipſämque inva- ormarie
dit Reginam animæ, Divinæ voluntati com-
pellens ancillari Hominis voluntatem, quæ ip-
ſis conſucvit Regibus imperare. Fiat voluntas
tua. Compendioſa oratio, ſed quæ principa-
tum in humano capite exinanit. Quid enim
mihi ſupereſt, ſi meam trado Numini volun-
tatem? Verùm ſuave mihi ſubitò fit volun-
tatem Meam Divinæ ſubjicere voluntati, ſi
tamen id præmitto, quod Chriſtus præmitten-
dum ſuaſit inquiens: Pater noſter. Itâne? Tpid. g.
Pater meus Deus eſt? Agat ipſe de me, ut
libet. Libenter careo Voluntate, ut ac-
quiram Patrem. Filius incipio eſſe Dei-»
poſtquàm deſiero Meæ eſſe ſervus voluntatis.
Voluntas mea pretium eſt tantæ adoptionis.
Imè ne pretium eſſet, ſed munus, Pater il-
le antè dici voluit, quam arbitri mei Domi-
nus foret.

Quid retribuam Domino pro omnibus,
quæ retribuit mihi! Pl. 115. 3.

Venit in domum luteam is, cujus caput au- Gratiass
rum eſt optimum. Oriens deſcendit in antrum aτι poſ
tenebrarum. Chriſtus in me venit. Wollem Miſam.
ego vulnerare ingratitudine, quem attritum
lugeo propter ſcelus meum. Nollem crucifi-
gere in me, crucifixum pro me. Domine;
nunc Lilium factus es inter ſpinas: tuo can-
dore notabile, meis notatum ſtigmatibus. O
quam timeo, ne renovem cruciatus tuos. Fu-
nibus peccatorum meorum vereor ne aſtringa-
ris. Limes deteriora. Timeo, ne qui in Cruce
tua coronatus es ſpinis, in meo corde delicia-
rum mearum roſis acerbius compungaris. Ti-
meo, oh timeo, ne acerbiùs in mea Carne, Miſe.
quàm in tua Cruce vexere. Lignum, ſœnum, Morif-
& ſtipula, contra Apoſtoli tui conſilum, mei cationun
ſunt cordis fundamentum, cujus Tu funda- Eris.
mentum non es. O ignis, qui ſemper ardes; rari
& non conſumeris, ne conſumaris in pectore 7, 7e.
meo, meum exure fundamentum. Scio, ſcio, Deum,
Domine, Tuus Igmis iſtis extinguitur paleis. Mortifi-
O ignis, qui pro Elia contra Principes milita- atι pa-
ſti, citò deſili in cor meum, ne lignum, fo- e li-
num ac ſtipula ſuperſint in me. Planè, ſi lig- ναα *
num non exuratur, Chriſtus ſecundò crucifi- Paſie.
getur in me. Confige, Domine, timore Chrifus
tuo carnes meas, ne amore meo in mea carne "bihabi-

crucifigare. Tua Crux deſcendat in meam Par ro
carnem. Nam ſcio, quòd omnis caro, quæ Gprifo,

ſine Cruce eſt, Crux tibi eſt. Non eris ſine

Cruce in carne mea, ſi mea fuerit caro ſine
Cruce. O bona Crux deſcende in me: nam,
ſi eris in pectore ſervi tu, Dominus per te
iterum non crucifigetur in me, qui propter
me

242
me in te primum eft crucifigus. Felix tua con-
ditio, Crux in humilitate mei cordis feliciùs
ſtas, quàm in Monte Calvariæ, Ibi enim Do-
minum crucifixiſti, hic facis, ne Dominus
crucifigatur. Ibi, quia erecta es, Chriſtus in
Cruce fuit; huc ſi te demiſeris, erit Domi-
nus extra Crucem. Nimirum, ubi nobis Crux
adeſt, ibi Chriſto Crux deeſt. Patitur, ubi
ſuam non videt Paſſionem. O Virgo, Te quo-
que advoco in meum pectus, in quod Filius
tuus deſcendit. Cave, Mater;, ne ſis erga Fi-
lium Cruce crudelior. Crux adeſt, ut Chri-
ſtio Crux deſit. Tu ſi aberis, Chriſtus iterum
crucifigetur. Quæ enim acerbior Crux Filio,
quaàm Matris abſentia? Si ſine Matre ſit Fi-
lius tuus JESUS, ſine Cruce non erit. Ergô-
ne, ut ego te caream; quòd Eccleſiæ ſim
abortivus, Chriſtus carere Cruce non debet!
ütque me non ſoleris, tuum patieris Filium
crucifigi? Non te, 6 fons Amoris, fugavit
Patibulum, in quod JksUs aſcendit; & Cor
te ſugat, in quod JkxsUs deſcendit? Stabas jux-
ta Crucem, & procul ſtas à Corde. Quæ com-
paratio Cordis, & Crucis? Latro ſum. Fa-
teor. Agnum tuum mactavi, & perdidi, an-
tequàam Ovis fierem. Porròô; ſi juxta Crucem
ſtetiſti, in medio duorum Latronum, adſtabas
Filio. Cur duos non odiſti Latrones, & unum
horres? Erumnam ego meam confitebor ad-
versum me. Duos Latrones minus Virgo aver-
ſatur, quàm unum imne Furem. IIli enim Mun-
dana prædati ſunt, quæ Filii immica ſunt no-
mim: At ego Filium ejus ſum furatus. Itaà eſt;
non diffiteor. Sed non rapinam arbitratus ſum
raptum Hominis æqualis Numini. Quanquam
non reétéè Latronum cauſam cognoviſti. E
geminis alter non ſola terrena dir'puit. Cujus
Tu vicinior es Cruci, is Cor Filio tuo fura-
tus eſt; quod ſolo potuit Cœlo redimere. Er-
go foves, qui tui cordis Cor abſtulit, & hor-

res, qui mitins Latronem egit, adversus Fi-

lum tuum? Ego enim totum abftuli: non
enim in meo ſpolio ſejunxi à pectore Filii Cor
flü, utinam & Tu non Matrem ſejungas à
Filio. Neſcio, utra gravior iſit Filio rapina;,
eâne quæ illum rapit, an quæ illi Matrem abri-

Joan.' 19. pit? Mulier, ecce Filius tuns. Mulier, dquid

26.

ploras? Ego ab Ara, ubi Tu eum reliquifli,

Joan. 20. aſtuli eum. Ergône diligentior in quærenda

drachma Mulier, quàm in quærendo Filio
Virgo? Rogo te, in tuo quærendo Agno, qui
non erravit? Tuo non ſis pigrior Agno erga
errantem Ovem. Citò vem, accende lucer-
nam Miſericordiæ, cor everte meum, & pre-
tium Mundi invenies Drachmam tuam, The-
ſaurum noſtrum, Furtum meum, imò Furem
mei, à quo capi me ſenſi, ubi eum cepi. Lu-
cernam, inquam, in corde meo circumferto.
Quis ſcit? Ardorem fortè ego inveniam meum,
dùm illa ſuum quærit Amorem. Ad hujus for-
tè ſcintillam luminis arderem, qui, Deo con-
cepto, etiamnum frigeo! Quis ſcit? ne, de-
ficiente oleo, Virgo ſapiens à me illud petat,
& ego dabo illi oleum peccatoris, quo meum
impinguatum eſt caput: itâque fiet, ut oleum,
quod mihi infuſum effecit, ne Chriſtum re-
tinerem, Lampadi Matris ſuperfuſum faciet,
ut à me Chriſtus recuperetur. En, Domi-
na, oleum. Quæſo te Lampadi illud infun-
das tuæ, quò aliquando oleum, quod mihi
nocuit, Chriſto inverniendo inſerviat, cujus
fœtore Chriſtumn amiſi. Quid plura? Lætare,

Oliva

Anima. In tuo corde ſuum Mater Filium in-
venit. Tu verò, quæ olei mei beneficio Fi-
lium inveniſti, ſaltem redde mihi pro oleo
Peccatoris oleum Sanctitatis. Oleum effuſum
tui nomen Fili eſt: hoc meo cordi infunda-
tur, ut, ubi Tu Filium reperiſti, ibi Cor,
velut lychnus, Deo ardeat, teſtis beneficii.
Succende cor, infunde nomen JEsV pro oleo;
& tuum, ſi libet, recipe Filium. Verùm,
antequàm ille abeat, munus offerre ut cupio,
ita nequeo. Quæſo Te, quæ Mater es ejus,
in quo ſunt omnes theſauri Sapientiæ, mihi
aliquid tribuas, quod tribuam Filio tuo, Do-
mino meo. Exclamas: Quid cupis? quid cu-
pio? Dignum exule munus. In valle exulo la-
crymarum: proindé tuorum oculorum unam,
ſi placet, lacrymam efflagito. Ne me fraudes,
ut me dites. Eia age, Anima;, recepiſti, quæ
poſtulaſti: advola ad Redemptorem meum.
En, Domine;, in paupertate mea habeo, quod
tibi donem. Meâ opprimor paupertate, vix-
que audeo aliquid offerre, cùm video exhibe-
ri tibi, à Petro Romam ex lutea Chriſtianam,
à Paulo Athenas ſaniùs ſapientes, à Matthæo
candidam baptiſmo Æthiopiam. Ego verò mi-
ſellus profui nemini. Attamen, en munuſcu-
lum tibi fortè non injucundum. O prodigium!
Stupore Angelos, Divéſque meum munus de-
fixit. Mirantur è tam inope tantùm fluere the-
ſaurorum. Jubet Chriſtus Cœlites univerſos
meum ante munus procumbere. Matris, in-
quit, meæ lacryma hæc eſt. Gemma iſthæc,
oculorum ejus eſt Margaritum. Tum ad me
converſus, Nolo, inquit, tantâà te opulentia
ſpoliari. Recipe, quod dediſti. Magna fides
tua, quæ minuto uno tantas mihi gazas inclu-
dis. Quin ego non patiar, apud te lacrymam
eile Matris ſine ſanguine Fili. En tibi mei
Cordis guttulam pretioſam. Cave, ne, quæ
Charitate nunc ardet, frigeat, rubeâtque,
quèd apud Te eſſe verecundetur. Duo minuta
tibi ſunt planè grandia. Meo cruore Tellus
redempta: meus emptus Sanguis und lacrymâ
Virginis. Dives eris, ſi præter minuta duo,
nihil poſſederis. Luminare majus & Luminare
minus in te relinquo, cura, ut Coœlum ſis. O
me felicem! Irriguum mihi ſuperius in corde
& eſt pariter & inferius. Fluat terra Palæſti-
norum lacte & melle: pretioſiùs meum riga-
tur pectus Cruore, & Lacrymâ. Gaudeat In-
dia Gange, gaudeat Nilo Ægyptus: quatuor
ego Fluminibus Paradiſi procurrentibus ad ir-
rigandam univerſam Terram antefero Guttas

duas in meo corde ſtagnantes, quibus copio-

ſiùs, quàm olim eluvione Noëmi Mundus,
ità obruetur, ut nulla mihi pars ejus ſuperſit.

In eadem hora apparuerunt Digiti, qua-
ſi manus hominis ſeribentis contra can-
delabrum. Dan. 5. §.

Quid verò ſcripſit? Mane, Thecel, Phares. Ibid. 25.

Porrò quæſtio ſuboritur: cur verba ſcripſerit,
quæ intelligi non poterant? Si voluit impleri,
cur noluit intelligi? Aut cur non permiſit, ut
intelligerentur, quæ legebantur, quæque in-
telligenda erant, cùm explicarentur? Non ſi-
ne ſummi arcani Sacramento factum arbitror,
ut Dei nuntius ſine facie Mortis ſententiam
in Regem ſcripſerit, & verbis ſcripſerit im-

plicatis. Nimirum tanta Dei Milericordia Dei Miſe
eſt, ricordia.

mr. eſt
, lut
ynin ſe
arr
ſtage

iſſ⸗

7

ius Un ta
. Plcim
ſentent
Imman
jentele
in da
ſtcorch
Cgfon
lententi⸗
liſlt
Wrus
Uins,
Mcio
cportet
ſele Man
bentur
biam ep
nii dig
actior
Rdicul
brahame
ii hereg
Uikeſtat,
Ubi ben
cupiit:
u, in
ſuam ob
gelos no⸗
1us inten
Ventum
it ephet
throno c
Clunt b
tan pauc
Blthaiar
ſetdis,
o, Gvi⸗
in vatici
Uilline hi

Cde

le †

lin⸗

10

a. 10 ad me
trbuann 1
mnſee, D
enum An
hon ſtt.
e tuum
Aömn tra
Uadtct te
Wetlnmm
(ohtnco,
ſkro, 1

anhheſliti

nt 1
1
n

t t
l ſat
Dihi

nute, n.
Ided el
M
gorei

Niün
ſe, elr
t, Nbeike
. Doona
agte lin
s l
4 mnn dn
u lum
CAnd0
Meigü
at en er
mn
11 Cuket
Nhu: gen
entibas 4
Attleno 0
ubin r
ans eu e⸗

4 yn⸗

itunta

gecli 35
Cnt
o nig
tur, guge⸗

.
enuut M
Lkum Ahin/
us li
s iſet

. ſſe
ei Me N

.*
1.

„

Elemen-
ziæg.
Superior
mitis ſit.

8. Dauiel.

Correbkio
mitis.
Dan. 5.
24.
Confeſſa⸗
rii nimis

auſteri.

Sretiarh

actio poſt
Miſam.

eſt, ut Angeli quoque ejus, qui faciunt Vo-
luntatem ejus, agnoſci refugiant, dum ſævi-
re coguntur. Solis digitis ſine vultu deſcribi-
tur ſupplicium, ne videretur tantus Miniſter
ſtrages intimare: &, ne ipſi quoque erubeſ-
cerent digiti, quibus edictum colorabatur;
velatur funus vocum caligine ignotarum. Ver-
bo, non tulit conſcius Divinæ Pietatis Ange-
lus videri, dum furit. Quin in fine capitis;
unus ab eo, inquit, miſſus eſt articulus manus,

ui ſcripfit bhoc, quod exatatum eſt. Ea fuit

erubeſcentia Coelitis in infligenda poena, ut
uno tantàùm uſus ſit digito, deſcribendo ſup-
plicium. At cur, ſi adeò mitis eſt, Mortis
ſententiam ſuo ſcripſit digito, non calamo?
Immanitas quædam eſt, digitum in calamum
vertere, dùm nuntiari debet Reo, imò Re-
i, capitis, regnique jactura. Falleris. Mi-
Tricordia eſt, quæ putatur ſævities. Maluit
digito uti quàm calamo, quò in exſcribenda
ſententia paucioribus digitis uteretur. Uno
ſcripſit digito cædem, tribus ad minimum
uſurus digitis, ſi mors calamo exprimeretur.
Unus, inquit, graſſetur digitus, ne tota ſup-
plicio manus inſerviat. Mori Balthaſarem
oportet: at inferendæ neci quàm parciſſimè
ſeſe Manus impendat. Hinc comedifle perhi-
bentur Angeli apud Abraham: & apud To-
biam epulas Angelus recuſavit. Cur in tam ſi-
mili dignitate ingenium tam diſſimile? Num
acrior fames Abrahami Angelos torquebat?
Ridiculum commentum. Puto, Angelos A-
brahamo innoteſcere noluiſſe, quòd punitu-
ri peregrinarentur. Tobiæ ſe Angelus ma-
mifeſtat, quia beneficis familiam cumulaverat.
Ubi benefaciendo ſervivit, agnoſci Angelus
cupiit: ubi deleturi urbes Cœlites delegan-
tur, imaginariæ comeſtionis velo naturam
ſuam obnubunt. Hinc quoque eſt,; quòd An-
gelus noctu Aſſyriorum octoginta millia taci-
tus interfecit. Contrà, Paſtoribus Dei ad-
ventum evulgans magnâ ſe luce circumdedit;,
ut appareret. Nimirùm ab illo Clementiæ
throno cui adſtant, & ſævire dediſeunt, &
diſcunt benefacere. Ut propterea crédiderim,
tam paucis expediſſe verbis Angelum latam in
Balthaſarem ſententiam, quam & ipſe tribus
verbis, & Daniel vix tribus explicavit perio-
dis, quia videlicèt immorari diè non potuit
in vaticinio ſupplicii. Quàm oeciſſimè & bre-
viſſimè lieuit, moœſto functus eſt munere.

Quid retribuam Domino pro omnibus,
quæ retribuit mihi! Pſal. 115. 3.

Reges ad Chriſtum accurrerunt, nunc ve-
rò ad me Chriſtus cucurrit. Quid igitur re-
tribuam ſuum mihi ſanguinem tribuenti? Ig-
noſce, Domine: Scelera mea trado tibi. Nec
enim aliud tibi exhibere poſſum, quod tuum
non ſit. Mea duntaxat facinora ſunt; ſolum-
que tuum non eſt, quod ſcelus eſt. Nec exi-
guum trado, cùm illud tibi tradam, quod
tradidit te. Proditorem, carnmificem, hoſtém-
que tuum tibi dedo, cùm peccatum tibi meum
contrado. Quin eâ tibi conditione flagitium
offero, ut mihi illud reddas ità tuâ grati
conveſtitum, ut diſplicere tuis jam oculis de-
ſinat, incipiätque oculis placere Angelorum.
COrux tua ex Patibulo facta eſt Thronus: Sce-
lus fiat, precor, ex Scelere Pœnitentia. Cru⸗
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum, Lib. XV.

cifixore tuo haud mitior Crux tua: mutetur
Scelus, ſi Crux mutatur-

Lauda, Jeruſalem, Dominum. Pſ. 147. 1.

Benedic, Anima mea, Domino. QCur?
Quia magnus in medio tui ſanctus Ifraël. Deum
capis in pectore; quem in ſe Cœli non ca-
piunt. Nec ſolus in te Deus;, verùm & in te
Cœlitum Aula; adeòô ut nihil tibi Divini de-
eſſe videatur, niſi ſola Divinitas. Quæ verò
comparatio Tui Cordis & ſupernæ Jeruſalem?
Illam lætificat fluminis impetus: Te verô al-
luit Sanguinis Domini non impetus, ſed am-
plexus. Illa ſatiatur adipe frumenti: Tu fru-
mento ſaginaris Electorum. IIlius confinia mu=
niuntur Pace: tuum regnum eſt Pax, Pax
hoſpes eſt tuus. Nunc ergo, ⁶ bone JESsU;=
6 Dei Agne, benedico tibi. Id tantùm pre-
cor, ne cruor Agni typici potentior tuo cruo-
re fit. Ille liminibus ſuperfuſus Angelos repu-
lit ferientes: Tuus meo cordi infuſus inſidian-
tes Dæmones exterreat. Certè Corde oſtium
non præſtantius: nec pecudis cruore cruor Ag-
ni imbecillior. Ergône interfectus potuit Ag-

Gratiayrd
adcis boſs
Miſſuths

nus ab internecione ſervare: & Tu, vitæ au-

thor redivivus, Mortis diſcrimen non propel-
les? Tuum Angelus veneratus eſt cruorem in

Sanguine Agni, & meo in corde Sanguini tu-

illudet Deęmon: Fateor: non diu meo eris in
pectore: Ut enim vini velamen dirumpetur,
recedes Tu a me verè Deus abſconditus. At;
etiam educto Unione, conchas honor coho-
neſtat. Servat odorem teſta did, quo ſemel
imbuta eſt. Pluvia ita exſiccatur, ut humum

fœcundet. Tu; quæſo, Vinum germinans Vir-

gines, in meo pecétore Pudicitiam germinato-

Oculi mei ſemper ad Dominum, quo-

niam ipſe evellet de laqueo pedes meose

Pſal. 24. 16.

O Novam evadendi laquei rationem! La-
queos ſtratos ut David evadat, Cœlum ſuſpi-
cit. In hominibus laquei contra Prophetam re-
truſi, & defixi Prophetæ oculi in Deum? Ri-
des? Ridèêris. Speculum Chriſtus eſt, quic-
quid hic latet, in eo patet: quicquid in cor-
de hominis abſconditur, in Dei corde colo-
tatur. Omnia in Deo ſpectantur. Non ergo
ſtultus David, ſi declinaturus laqueos paratos
in Terra, oculos ad Cœluin erigit, conver-
titque in Dominum. Adde Dei excubare pro

nobis dexteram, quoties noſter ad illum vigilat

oculus. Ipſa enim evellet de laqueo pedes ;
cùm ad Deum oculus reſpexerit. Nota: Evel-
let, inquam; ergo non ità pedes à Domino
dirigendos affirmat, ut in laqueum non ſe in-
duant, ſed evellendos eſſe ait, ut inciderint.
EA calamitatis injuriâ Dominus explorat, an
perſeverent in eum intenti oculi, etiam poſt-
quam inciderint in muſcipulas. Plerique in
Pace Cœlum intuentur, ſed in Tentatione de
Deo deſperant. Hi nec Davidem imitamur,
nec Abrahamum. Hic Cœlum ſuſpexit,; cùm
Proles promitteretur: non verò deſpexit Coe-
lum, cùm unicus Iſaac depoſceretur ad Aram.
Ille veré & Victor, & Exul Deum laudat.
Nec oculos à Cœlo reflectit ad pedes, cum
pedes laqueis implicantur. Semper ſperandum;
deſperandum nunquàm de Deo eſt.
X 2

Pater

Confiden=
tia in Des
Tentatios
nis, &α
Tribua-
tionis
tempores

Lapſi non
deiprent.

Deſbera-
tio.

Pater ſuturi Sæouli, Princeps Pacis. Iſa.
Q.. 6.
2

O Ineffabilem tuam, Chriſte, Miſericor-
ratos. diam In hoc ſæculo Filius factus es, ut fu-
Mmierne- turi ſæculi Pater efſes. Peperit nobis JrsUS
rum cura, ſæculum futurum, cùm in hoc ſæculo naſce-
Tnio. rvetur. Benè eſt: Verùm, cur non Pater Pa-
Dei Miſe Ccis, & Princeps Sæculi: ſed Pater eſſe voluit
ricordia. Seculi futuri, & Princeps Pacis? Nimirum
Superior Potentiæ nomen Paci maluit præficere, quam
iapſos ju- ſuturo ſæculo: quia diſpenſare vult futurum
ver. ſæculum more Patris hominibus morituris,
quibus Pacem, velut Princeps, in hoc ſæculo
imperat. Væ nobis, niſi in futuro ſæculo ſe
nobis Patrem Dominus exhiberet. Planè non
fieret ſalva omnis caro. Nunc verò Pater futu-
ri Sæculi, & Princeps Pacis ærumnas Juſtis
immittit, Poœnitentibus tegnum Coelorum lar-
gietur. Non prodigè hiberalis ſuæ Pacis in hoc
ſæculo, futuri Sæculi paterné prodigus. E
tot nominibus, quæ Propheta recenſuit, ſo-
lum Patris titulum futuro Sæculo reſervavit,
quò poſſet partam ſuo ſanguine gloriam, non
juſtè tantùm tanquàm Princeps, ſed amanter
velut Pater indulgere.

.

Diligite inimicos veſtros. Matth. 5§.

44*

Perarduum eſt, non percut re percuſſo-
rem. Difficile non percutere? imòô facile
eſt & amare. Non ad florum te mitto teneri-
cim pau- tudinem, ut amorem diſcas . ſed à ſilice volo
nit, diſcas amare. Amor ardor eſt. Silex verò, quòô
amandws., torquetur acrius, eòô lucidiores ſcintillas emit-
Pei velu- tit. Lapidis ultio ſolus Ardor, hoc eſt; ſolus

Inim iei
Ailectio.

Superion

zati on eſt Amor. Ergône durum tibi erit, quod ſa-
ormari. 2 . .
Pne- xo non eſt durum? Refrigefcet in te Charitas
fetendg. ad ictum alapæ, ardente ſilice inter vulnera

Charitas chalybis ? Nullum pretioſius vulnus vulnere
fraterna. filicis, cujus cruor Ignis eſt. Amor ſanguis eſt
Unio. lapidis, flammâque Amoris emicat in ictu.
Noſtrum intereà Cor ad punctionem acus con-
Mortif- gelaſcit, Pectus torpet. Et quando præ mani-
bus ſilicem tenemus, incertum eſt, apud me
amandaæ fortiérne Magnes, an Silex iit? Hic enim vul-
neratur a ferro, ab illo ferrum captivatur.
Verùm fortius apud ahos fuerit vincire, quaàm
vinci; apud Chriſtianos, pati fortius putatur
efſe, quaàm agere. Mehemeto exſtruxerint
Turcæ tumulum è& Magnete, apud quos ſola
perſeeutio Virtus eſt, quæ ferrum trahit. Apud nos Si-
zmandz. lex infertur Templis, qui ferrum non amat,
ſed patitur, ignemque Amoris reponit pro
plaga: nec perforatur lapis ut caro, ſed rum-
Pœnitétig Pitur; atque diſcinditur. Hinc fortè eſt, quòd
inftidge. ex Lapidibus à Deo excitandi ſunt Abrahamo
Faties- FEili, minquàm verò ex Magnete. Nimirùm
tiz⸗ Deus Pacis lapidem non amat amantem fer-
rum, led tolerantem. Undè Petrus reconde-

cat is

re jubetur in vaginam gladium, ne, qui in-

ter Apoſtolos à lapidibus nomen trahebat, ma-
gis Magnes, quam Silex eſle videretur. Leo
Leporem illudentem tolerat, diſcerpit Urſum
vel trementem. Ità Silex quovis teratur, ſilet;
ſulgurat, ut primum chalybe feritur. Nimi-
rum generoſus lapis iaſtidit luctari cum impa-
riI, fortius ie ferrum terrere ſtudet vel flammis.

Oliva

JESU bone, quid patior? Domús ego meæ Gratiari
parietibus pauperior ſum. Tuum in eis no- adtio peſt
men ſplendet: tuumque à meo pectore exulat Miſam. Rt
nomen. Num Silice Cor durius? An in ſolo .
ſculpi Silice valet Nomen, quod nominatum
eſt inter cultros & Silice? Si ita eſt, retine,
Domine, cor tibi carneum, & ne mihi aufe-
ras cor lapideum. Amo enim lapidem præ lun

/

taret

corde, ſi Amoris nomen in ſolo lapide poteſt ni nu
incidi. Quamquàm quid dixi? Aufer à me nmn eſt
cor lapideum, & præbe mihi cor carneum. e Lillt
Lapideum enim cor ornari poteſt nomine Jk- Cntt
sU, ſed JESUM amare non poteſt. Malo au- N
tem amare, quàm ornari. Libentius ſine no- Nen
mine ero, quàm ſine Amore. Diligam te, mols
Domine, fortitudo mea, & Tu de tuo nomi- thnte
ne age, ut lubet. Non ſperno nomen, ſed
amo JESUM, cù²/ tuo nomini Te præfero. iſ
. . Piwibu
Laboramus operantes manibus noſtris. guds
I. Corinth. 4. 12. Idi
1Cedͤu
Conſecratæ Evangelio manus à texendis ci- Labor & Clcin-
ſtulis non abhorrent. Paulus manibus opera- en eli
tur. O grande invitamentum ad manuum la- 1) dan
bores! O ſummum declinandi otüi documen- Laicorum Volupt
tum! Ile Paulus omnem vagus per Europam, Katus. lecleat
Aſiämque Doctor Gentium, Vas Chriſti, Os retr.
divini Spiritus, Tuba Sapientiæ, Vitæ Pa- . lire,

rens, Præſes Eccleſiarum, Pater Fidelium,
Fidei Propugnaculum, Perfidiæ Everſor, Ho-
ſtis Superſtitionis, Divinitatis Iuba, Sancti-
tatis Fons, Fundamentum Religionis, Apex
Sapientiæ ſuis laborat manibus, poſt ſatum
Evangelium, poſt edoctas Athenas, poſt vi-
ctamw Romam. O Paule, parce, rogo, plùs

Nla (leder

te miror laborantem manibus, quaàm lingua Gbiden
prædicantem. Ori præpono tuo dexteram Kelhinn
tuam: & hujus opera illius antefero operi. . Viris
Chriſtum loqueris, nec minor: quis enim non miruum
verſet ore Nomen, quod eſt ſuper omne no- ſ, tra
