ſi videar; laborare non poſſum tenebris cir-
cumfuſa. Rursus, inebriavit me abſynthio, cla-

mat hic ; quæ in Canticis faſcem grandem
Myrrhæ faſcicilum fatebatur. prodigia! Fer-
re non po’ ſt in ventre calicem unum abſynthii .
quæ ſine re Qaſcem myrrheum geſtat in pe-
ctore. Nogros in ſe Sponſa affectus exprimit,
poſuitque ipſa in ſe ammorum noſtrorum per-
peſſiones, ut ejus ægritudine ſanemur. Ne-
que veròô putet aliquis ideò Sponſam itaà lo-
qui, quòd Myrrha admota uberibus pel-
lem non torqueat; vexet viſcera abſynthium
epotatum. Tam enim Abfſynthium, quam
Myrrha Sponſæ mortificationem deſignant.
Diſcrimen indè oritur, quòd Myrrha in pe-
ctore quamvis & amarior & uberior ſpectato-
res habeat; verùm ſine admiratore tegitur in
viſceribus abſynthium. Undè ait: Vide, Do- Thre
mine, quoniam tribulor, conturbatus eſt ven- 20 k
ter meus. Num captivæ ærumniſque confectæ
Urbis venter tantùm conturbatur? Quid ocu-
li? Quid os? Quid manus ? Planè non ſola
torquetur alvus, ſed una præ Ccæteris latet,
nec in ſuo dolore ſpectatur. Idcircò ego plo- bid 16,.
rans, & oculus meus deducens aquas : quia
longè factus eſt à me conſolator. Dolet, non
tam quòͤd angatur, ſed quòd ſine ſpectatore
torqueatur. Elongaſti à me amicum & proximum, plSgs.
& notos meos à miſeria, Sponſæ ſimilis, imò
ejus interpres mentis David clamat. Miſeria
ſtipata plauſoribus Gloria eſt, non miſeria:
ærumna eſt, ſi longè ſint proximi. Quid ve-
rò eſt, quòd ſuos amicos notos & proximos à
ſe longè factos Propheta queritur, cùm nos
in calamitatibus eorum maximè fugiamus aſ-
pectum, præſentià confundamur. Fac enim
damnatum aliquem in carcere detineri, fac ali-
uem fortunis omnibus ſpoliatum à patriis
finibus exulare: videas iniquiſſimè eos fer-
re oculos amicorum. Qui enim ignotis no-
ti fiunt, notis ſtudent ignoti eſſe. Quare ergo
Propheta in miſeria elongatos à ſe amicos con-
queritur. Nimirùm miſeria Davidis à Deo in-
ffigebatur, tolerabatur pro Deozab hac cupimus
hoſtes elongari, qui irrident; optamus vicinos
eſſe proximos & amicos, propoſitique noftri
ſocios qui mirantur, & laudant. Fugimus Sæ-
cularium oculos, ſi fortè domi mortificatiomi-
bus exercemur, Superioris verò vultum deſi-
deramus: quòd videlicèt huic probetur vir-
tus noſtra, ab illis rideatur. Quòdque vehe-
menter admiror: toto Pſalmo octogeſimo ſep-
timo David innumeras recenſet à ſe toleratas
ærumnas: & tandem in poſtremo verſiculo, in
quo oratio augeri debuerat, ſine Teſte hæc ſe
pati queritur, elongatéſque à ſe proximos do-
let, ſupra omnem dolorem ſuum.

Scapulis ſuis obumbrabit tibi, & ſub
pennis ejus ſperabis. Pſal. 90. 4·

Rara in terris avis Superior, qui alas non
ad volatum expandat, ſed ad protectionem
ſubjectorum. Alæ ſunt doctrinæ ſublimi⸗
tas, dignitatis celſitudo, opum potentia, ge-
neris ſplendor, altitudo ſermonis. His alis quis
non magis nititur ſeſe elevare, quàm ſtu⸗ Ner
deat obumbrare dejectum? Nimirùm Alæ ad ino
volandum factæ videntur, non ad ferendam mni
opem jacentibus. Chriſtus verôò longè aliter
ſuis uſus eſt pennis. Sapientià, Divinitate, Ser- nhati
mone nobis profuit. Ipſe alis hiſce deſcendit & neſeienide

coœlo, non in asra evolavit. O monſtra! Quis
uns

A
i Iitaten,
Uis, 4
a Innoc
P e
en dedit.
ue iant

bus v0
Plume
tent a0
t mani
chiel,
noli ide
Porgu⸗
telunti
lis Ven
e& m
Cuntur,
Volare,
terod alti

Luc

IH Mnc
e Gine mir
s, ue
Dei ab.
Küpeo in
Cemittent
Gemn in
üille ri
Memorem
eckllt,
Uiu Onmnino
6. Amn guin
Profteatun
oratione
Gui cum
Curuli,
eryi lm
Ancilam
teb ſu
l Pogr

ndgage
nint
1. ul)
neni⸗
6
n
Dnln u
dh
in,
G
Mhtut,
wrtm
t: )
llun
r
u üln
Hun
(ktern
V A
le lniit
dant M
,m n
n (üln
umn
enint tnn
mn. kea
leirent
lunm In
guüin 6
enmn gur
icl e
Wakuin
Derdhih
kodiun
tzovn
hnalten

iomim
eu uum⸗

S
tend len
1 ſe umn
ſuun.

.

oligioß unquàm crederet prodigium tantum? IpSA uti-
non ſzer-. Mur ſanctitate ad deprimendos proximos no-
nari ſacr ſtros. Quò magis abundamus pennis, eò longius

. recedimus à jacentibus, faſtidimuſque proſtratos.
Et in alis tuis (ſicut in manibus) inven-
tus eſt ſanguis animarum pauperum,
& innocentum. Jer. 2. 34.
Divitis Alas miraris evolantium ſupra vulgi humi-
noxie. litatem? ſcito plus ſanguinis latére ſub pen-
„ nis, quam gloriæ. Rigantur non rarò cruore
Dignitas

in udigno. innocentum ſuperborum & divitum plumæ.
Suſpectas ſemper habeo alas, quas natura non
Dieniug dedit. Ut proindè mirum non ſit, ſi manus
vS⁶e dicantur ab Hieronymo, quæ alæ dicuntur
piliees non in Vvulgata. Quæ enim populo rudi videntur in-
admiran. ſtrumenta volandi „ oculatis viris appa-
A. rent inſtrumenta prædandi. Ala, quâ Super-
bus volat, manus eſt, quæ violat: quôtque ibi
plumæ diſponuntur ad evolandum, tot la-
tent ad involandum compilandúmque digiti.
Et manus hominis ſub pennis eorum, ait Eze-
chiel, primo ſuæ viſionis capite. Noli credere,
noli fidere homini volanti. Non caret mani-
bus, quamvis polleat alis. Solæ Aves manus ver-
terunt in alas, illiſque carent, quia non carent
his. Verùm homo utrumque ſervat, alas nem-
Pèe & manus. Imô manus alarum officio defun-
guntur;, quæ involutæ pennis, dùm putantur
volare, violare probantur. Ideò enim ſupra cæ-
teros altius volat, quia involat.

Quia reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ.
I uc. 1. 48.

Diente⸗: Nunc tandem Virginis modeſtiam in celſitu-
H dine miror dignitatis. Miratur illam Bernar-

dus, quòd ſe Ancillam dixerit, cùm Mater
Dei ab Angelo ſalutetur. Ego verò plus ipſam
ſtupeo in domo Eliſabeth Ancillæ ſeſe vocabulo
demittentem. Neque enim inauditum eſt, ali-
quem in veſtibulo dignitatis ſuæ memorem
fuiſſe priſtinæ conditionis. At dignitatis im-
memorem eſſe, cùm jam tyrocinium honoris
exceſſit, novum eſt, mirum eſt, miraculo par
Numilitas omnino eſt. Equidem invenias fortaſſie, qui
ir ft. cùm primuùm Conſul renuntiatur „ ſervitutis
siluas,, Profiteatur vocabulum in ipſa dignitatis inau-
guratione cum Maria. Vix tamen invenmies,
qui cum Virgine poſt exactum tempus in
Curuli, Vilitatis ſuæ recordetur, noménque
Servi Imperii titulis commiſceat. Una Virgo
Ancillam ſe & coram Angelo in ipſis digni-
tatis ſuæ primordiis, & coram Eliſabeth in
ipſo progreſſu honoris faſſla eſt. Nimirum e-
tiam Sol umbras retinet grandiores, quo mi-
nus diſtat ab exortu. Verùm decreſcunt pau-
latim umbræ: & quanquàm noctis filius, ſuæ
ità originis in meridie obliviſcitur, ut aut nullas,
aut breviſſimas umbras non tam pingat, quàm
fingat. Amygdalum ſpecta, cùm primum florem
emittit. Vix à foliis flos diſcernitur, brevi tamen
concreſcit, obdureſcit, turget, coloratur, ut
credere non poſſis ofſeum prodiiſſe nucleum
ex molli germine. Matri certè non abſimilis
Natus. Is cùm ſe Filium hominis ſæpius no-
minaſſet, quandè de ignominiis ſuis loque-
batur, eumdem ſervavit titulum, cum ſuum
in Majeſtate adventum Diſcipulis nuntiaret.
Ethicæ Comment. om. VI.

Stromatum,

Lib. XIV. 125

Cum ſederit Filius hominis in ſede Majeſtatig Matth. 19.
ſiu. Rarus nunc, qui in ſede Majeſtatis Filius 2.
hominis dici velit. Virgarum Libertus obli-
viſcitur, ſi Dictator valletur Faſcibus. Pluri-
mi, poſtquam ſolium ſubiere, genus ab Jove
ducunt, nec Filii hominis, ſed Regum ſobo-
les, Coœlique ſanguis aut eſſe, aut haberi vo-
lunt. Utinamque ſolam nominum demutatio- Erleſtaßti.
nem in ſoliis lugeremus! Proh monſtra ! In ip- ei & Reli⸗
ſa faſtidimus Cruce nomen noſtrum, in ipſa Goſ: olim
Humilitatis ſchola dediſcimus agnomina no:.
ſtræ vilitatis. Quot etiam & Clerici & Coœ-
nobitæ erubeſcunt, parentes, patriam, condi- 5
tionem, artémque ſuam profiteri! Scilicèt ti-
memus Chriſto videri abſimiles, niſi regium inſ-
cribamus titulum Cruci noſtræ. O ſuperbiæ

germen fatale! quod vel inter clavos floret,

nec Chriſti valet exſiccari cruore, conſummatio-
ne conſumi. Fateor, Rex Judæorum dictus
eſt Dominus in patibulo: ſed ſplendidi voca-
buli author Pilatus fuit. Ad incrementum de-
decoris honorifica Regis appellatio eſt affixa
Crucifixo Domino, quam tu tibi & adſcribis,
& rapis ad mendacem fictiti generis oſtenta-
tionem. Quæſo diſcamus aliquando, vel in hu-
militate humiles eſſe. Curemus, ne qui à ſu-
perbo Mundo viles appellabamur, non nos
Chriſtus faſtidiat in Eccleſia, & in Monaſte-
rio jactare ſplendida, ſed vana nomina Cæſa-
rum;, Principumque.

Adjuro vos, ſiliæ Hieruſalem, per ca-
Preas, cervéſque camporum, ne ſuſci-
1elis, eque evgilare ſaciatis Dilectam,

quoaduſque ipſa velit. Can, 2. 7.

Curat Sponſus animarum noſtrarum ſom- Serupulaſi
num;, ſed haud nos ſoliciti ſumus „ ne ille
excitetur. Vix ſemel eum reperio in Evan-
gelio conſopitum, cùm illicò excitatum illum
lugeo ab Apoſtolis, qui, ut mari redderetur
quies, Præceptoris quietem interturbarunt.
Utque mirere magis inhumanitatem noſtram,
tunc ſolum Chriſtus requieſcit, cùm nos non
turbamur. Dormit dormientibus nobis in-
quit Baſilius. Diſcant binc inquietæ ſcrupulo-
ſorum exagitatæque Mentes non ſuam dun-
taxat, ſed & COhriſti tranquillitatem pericli-
tari, dum ſibi importunè prudentes motus
cient. Neſcit Chriſtus dormire, ſi vigilas. Le-

ctus enim Chriſti Corda Sanctorum ſunt, teſte

Ambroſio. Quare, ſi Lectulus quaſſatur, exci-
tabitur, qui in eo quieſcebat. In leöbtulo meo Can. 2. 1.
Per noäles quæſivi quem diligit anima mea, quæſi-
vi illum, & non inveni. O malè- ſana diligen-
tia, quid quæris in Lectulo Sponſum, quem
ſcis non poſſe dormire, ſi vigiles? Non ille
quieſcere poteſt in ſtrato, cùm Te videat extra
ſtratum ſolicitam agitari. Cupis eum in lectu-
lo requieſcere? redde te lectulo, & dormi. Fa-
ciliùs illum reperies, ſi non quæſieris. Qui
enim dormiret, Te dormiente, ſurrexit, poſt-
quam lectulo ſurrexiſti. Quod ne à me te-
merè fingi putes, memineris pulſantis Domini

ad januam quieturæ. Etenim vix ſe Sponſa Paxcoydite

tunicâà exſpollaverat, ut iret cubitum, cùm ec-
ce tibi adeſt Sponſus præ foribus, ut quieſce- Sir, datiz
ret. Mira res! vigilare neſcit Sponſus, ſi ani- Jugi⸗
ma requieſcat: hujus quies illi ſomnum con-
ciliat. Vix tamen ſurrexit è lectulo, & quidem Peiſe z
ut Sponſo aperiret pulſanti, cùm illum abiſſe esde mis⸗

3 depre-

Lætiria

—

126

Cant.5.6. deprehendit. Peſulum oftii aperui dilecto meo-
at ille declinaverat, atque tranſierat. Credo
equidem non declinaret, ſed occluſis intraret
foribus, ſi diligentiùs illa placidè obdormiſ-
ſet in Domino, quam Domino anxiè ſurrexiſ-
ſet. Enimverò qui, recumbante jam animâ,
advenerat, ut quieſceret: receſſit, cùm illa ſur-
rexit, oſtiâmque reliquit. Ipſe cùm IIla lectu-
lum dereliquit. O quietem noſtram concilia-
tricem divinæ requietis! O ſomnum Chri-
ſti noſtri ſobolem ſommi! Ecquando voces illæ
conticeſcent, Exurge, quare obdormis, Domi-
ne * Itäne? adjurat ille Filias Jeruſalem, ne Te
exſuſcitent, & illum Tu non pateris aliquan-
tulàùm requieſcere? O quæ illa Mens eſt, quæ
cum Propheta clamet: Ego dormivi, & ſopora-
tus ſiim: Ut dormiat aliquando, qui non dormi-
tat, dum cuſtodit Iſraëlem vigilantem? At, in-
quis, fatetur Sponſa ſe obdormiſſe, nec ideò
Sponſum dormiſſe: Ego, ait, dormio, & Cor
meum vigilat. Scilicet ſatis profundè ſtertebat,
quæ ſe clamabat dormire, & Sponſi vigilias
advertebat! Ridendus tuus is ſomnus eſt, 6
Sponſa, quo ab explorandis Dilecti operibus
nom impediris. Vigilet neceſſe eſt, qui ſe cla-
mat dormire, & qui alium vigilare cognoſcit,
profectò non dormit. Ergo Cor tuum ideò vigi-
lat, quia Tu, dum dormire te clamas, deprehen-
deris non dormire. Deſine illum attendere vigi-
lantem, & vigilare deſiſtet. Non te dormire ja-
Gtes, ſed dormi, & feliciter Dilectus tuus ob-
pei M ſe. dormiſcet. Nimirùm qui pro nobis factus eſt
ricordia. homo, non noſtram ſolùm carnem induit, ſed
paſſiones quodammodèò noſtras ſuas fecit. Hinc
Pyivcmo, eſt, quòd & nobis dormientibus, dormit, &,
Supenr Sponsâ vigilante, vigilat, & Samaritanâ ſitien-
n te, ſitit; &, Sororibus plorantibus, congemit;
ieno. & in Rubo ardet ipſe, cùm Iſraël excoquen-
dis lateribus ureretur. Caput meum plenum eſt
Can. 5. a. pore, & cincinni mei guttis noctium. Planè, ut
ominor, non benè valuit Sponſa, cùm ita Dile-
ctus maderet. Ex Sponſæ profectò infirmitate
Dilecti caput perfuſum eſt frigidiſſimis guttis
noctium. Manus meæ ſtillaverunt Myrrham:
& digiti mei pleni Myrrbäâ probatiſimd. Canit
eodem planè capite Sponſa. Et hæc cauſa fuit,
quare Sponſus guttas noctium ſuſtinuerit. Non
enim pati non poterat caput Sponſi, cùm Spon-
ſæ manus amaritie complerentur.

Ego ſto ad oſtium & pulſo. Apoc. 3. 20.

Et tamen, cùm tam frequenter illi aperiam,
ud intrat. Equidem nec intrat, nec in-
trabit, niſi ex corde tuo exeat mœror. Non
6. enim intrat, ut ploret, ſed ut epuletur. Peſ-

Pſ. 43. 25.

Pſal. 3. F.

Can. y. 2.

Ibid. 5.

sScrupulſt ha

Can. 5.
ſulum oſtii mei aperui Dilesto meo: at ille de-
clinaverat. Cur tranſüt, qui pulſaverat? Au-
Ibid. 5. di: ſurrexi, ut aperirem Dilecto meo: Manus

meæ ſtillaverunt Myrrhbam. Horruit Sponſus
per oſtium ingredi, cordis amaritudine conta-
minatum. Ad illam acceſſerat, quia illam cu-
bitum iviſſe cognoverat;, ut ipſa iis verbis fa-
Ibid. 3. tetur: Exſpoliavi me tunicâ med. At, cùm ſen-
ſit digitos ejus ſtillare Myrrham, quam ſi-
ne moœrore requieturam exiſtimaverat, illi-
cò ſui eum conſili pœnituit, nec habitare
voluit cum Sponſa perlita amaritie, Porrô
morem obſerva ſcrupuloſorum, à quibus
Sponſus tranſilit: hæc, quæ manus habet
plenas & inquinatas Myrrhàâ, ait de ſe: Lavi
Jbidem. Pedes meos, quo modo inquinabo illos? O inſa-

Oliva

nias! Pedes lavit Pulvere vix conſperſos, &
Manus non laverat infectas Myrrha. Si fortè
pulviſculus hæſerit culpæ leviſſimæ, non eunt
cubitum Scrupuloſi, niſi illum excuſſerint, Pe-
déſque laverint tum lacrymis, tum confeſſio-
ne. At Manus, id eſt, opera amaritudine &
moœrore tam plena, quam meritis inania ,
non modò non abluunt, verùm & conquerun-
tur, ſi quid Myrrhæ effluxerit & digitis. Ma-
nus meæ ſtillaverunt Myrrham. Utinam omnem
effudiſſent Myrrham: profectò tum non receſ-
ſiſſet, qui pulſaverat Sponſus. Nota : Cùm
queſta eſſet Myrrham & manibus eliquatam,
puto hæſit cunctabunda cogitans, num ſcru-
pulis aliquantò exonerata, & meliuſculè ſeſe
habens occurreret Sponſo. Fortè enim ob-
temperare cœperat Ductori ſuo, & liberius
agere, cùm Myrrham defeciſſe comprehen-
dit. Et profectò exiiſſet in occurſum Dile-
cti, niſi reparatam, quæ effluxerat, Myr-
rham;, id eſt veteres novis ſcrupulis gemina-
tos conſpexiſſet: Undè non priùs acceſſit ad
peſſulum, quam dixerit, Et digiti mei pleni

Morrhà probatiſſimd. Verùm decepta es: Nam wid. ,

quæ non aperuiſti Sponſo cùm Myrrha è digi-
tis excidiſſet, Sponſo quidem aperies, poſt-
quàm digitos novà Myrrhà repleveris, at
Sponſum nequaquàm intueberis; qui, ut
acceſſerat ad jacentem in lectulo, ità receſſit
à mœrente. Mira res. Videas quoſdam Du-
Ctoris conſilio aliquid Myrrhæ è& digitis, &
paulatim Religionem excutere in operibus
ſuis. Cùm, ecce tibi, vix vocem appropin-

quantis Sponſi exaudiunt, ſacræque Synaxis

dies inſtat, cùm dolere incipiunt ſuis è ma-
nibus Myrrham effluxiſſe, & mniſi digitos
novâ Myrrhâà infarciant, aperire Sponſo
non audent, azymumque recuſant. Tum
enimverò cruces iterùm pingunt, tunc caput
quatiunt, tunc obvium quemlibet conſu-

lunt, tunc verentur opera ſua univerſa, tunc

præteritorum ſcelerum fimum revolvunt. O
miſerum te! Myrrha iſta, quam congregas,
Sponſum excludet. Nam & lotio pedum ef-
fecit, ut Sponſa tardius occurreret Sponſo.
Lavi, inquit, pedes, quomodò inquinabo illos?
O ſtulta! & quare lavaſti pedes, niſi ut
Sponſo placeres? Quare ergo, cùm ille pul-
ſet, non illicò occurris, ut oſtium reſe-
res? Verè amens non amans, quæ, cùm
ideò pedes, id eſt affectus expiaverit, ut
Sponſum recipere mereretur, excubantem il-
lum pulſantémque ante fores cunctatur ad-
mittere, ne lotos pedes inquinaret. Uſque
adeò ſupra ipſum Sponſum ipſam pedum lo-
tionem amamus; ſoliciti, non quomod
placeamus obediendo Dilecto noſtro, ſed
quo modo tranquillitatem cordis crebrà
Confeſſione comparatam ſervemus. Nimi-
rùm pedes extergimus, non ut placea-
mus Sponſo, ſed ne nobis diſpliceamus: ne
turbemur, ad oſtium currimus, non vero
ut Chriſto aperiendo ſerviamus. Imaginaru
ſceleris pulverem, quo ſtultè agimur, ità
devitamus, ut ipſum non vereamur exclu-
dere Sponſum, ſi dubitemus futurum, ut

nobis pulvis adhæreat. Felicias certè à Myr-

rha manus, quàm à pulvere pedes abluiſ-
ſet, quæ & aperire Sponſo cunctabatur⸗

cùm lotos pedes contemplaretur; & fruſtraà

aperuit, cùm lotis pedibus, ſed inquinatis ma-

nibus acceſſit ad oſtium. Plus Deo placerent
. opera

Ibid. 3.

Iha
lLat
6
non
tit,4
atot
in h
mann
( hi
ſu.
u
noſtt
recel

ſmnu. Ceplon

ne in.
ſn ie P
üſeni. Cals
to nol
Npaie M: &
enn geribis

i,. Phetiht

lnce lo. oanli.
loy dre
chiels
Iicatus
tumn er⸗
intis, 0
Golorun
tamen,
dulcecn
mecht,
Clverli⸗
Colechin
lrchr, Audi: 1
innlun
tela, qu
nis inw
nim
IIuder
ſelen,
4t Pan
ſine Vul
mod V
traclicit,
eſu lbri
her n pe librin
er mare
evhra i
uum. li
Cennt,
hrun,l
r, Vl
ltn
o V0
entatio
tus ort⸗
Nullumn
Ventte br
Dtum,
r. D
lt Libe
nes
lrebeit
4 Drel⸗

hoſtquen

Mla
Ont ann 6
le onts
fhue, 1

ghen Ii,

Glo t

i
e ſell

U ten e
nb,
r, Aie,
nnnnn
n ief⸗

—

Stromatum, Lib. XIV.

opera ſine mœrore, manus videlicèt ſine Myr-
rha, quam ſine pulvere pedes, hoc eſt ſine
Labe affectiones. Qui enim reperit in Ange-
lis pravitatem, pulverem in vaſis fictilibus
non faſtidit. At mœrentem ſervum non admit-
tit, qui diſertè teſtatus eſt, ab ſe diligi hilarem
datorem. Enimverò Myrrham pati non poteſt
in noſtris manibus Sponſus, cujus tornatiles
manus tum aureæ deſcribuntur, tum hyacin-
Can.4, i, this plenæ perhibentur. Favus diſtillans labia

ejus. Proindè non mirum, ſi dulcedo labio-

rum ejus miſceri recuſat amaritudini Myrrhæ
noſtræ. Denique aſſum piſcem ab Apoſtolis non
recepiſſet, ſi non eum favo mellis temperaſſent.

Virga tua & bacxçulus tuus ipſa me con-
Jolata ſunt. Pſal. 22. 5.

guyreéio Rarus ille eſt, qui conſolatur, dùm percutit.
mitis, & Franguntur vaſa lutea dum emendantur, &
Necrea. deplorandum in modum, ſupra modum, &
S.,;‚sſine modo fit peccator peccans, dum à pec-
confeſſarii ñsü .. . . .
indiſereii. Catis ſævitie nimi inhibetur. Pharmaca vi-
tio noſtro nocentius perimunt, quam vene-
Diſaetio. na: & abiiſſe videntur in aconita ſucci vul-
Sicgerier neribus ſalutares. Duo Libri traditi ſunt Pro-
Ezech. 3. Phetis duobus devorandi, alter Ezechieli, alter
Apoc. Io. Joanni. Verùm cùm tam ſimili paſti ſint fercu-
lo, diverſos pertulere in viſceribus ſenſus. Eze-
chielis quidem dulcuere fauces, Joannis ama-
ricatus eſt venter. Quéôdque mirere, deſcrip-
tum erat in Prophetæ libro, tum foris, tum
intus, cum lamentationibus, væ: nulla veròô
dolorum mentio in volumine Evangeliſtæ. Et
tamen, qui devoravit volumen lamentationum,
dulcedinem ſenſit: qui ſine væ volumen co-
medit, amaritudine completur. Undè ergo
diverſitas tanta: aut undè in Ezechiele fons
dulcedinis, in Joanne verô ſcaturigo doloris?
Excch., z. audi: Et ecce manus miſſe ad me, in qua erat
9. involutus liber. Puto, quòd tum humana dex-
tera, quæ porrigebat volumen;, tum volumi-
nis involucrum amaritudinem ſuſtulerunt. Ni-
mirùm palliata correctio reprehenſionis ama-
ritudinem non habet: nec ſua argui putat
ſcelera, qui involutam reprehenſionem vorat.
At Joanni non ità accidit. Nam non manum
ſine vultu, ſed Angelum ſpectavit, qui non
modè volumen non involvit, ſed & apertum
tradidit, & proteſtatus eſt, futurum, ut ejus
eſu libri venter amaricaretur. Vade, & acci-
Apoc. Ie. Pé librum apertum de manu Angeli ſtantis ſu-
8. 9. per mare, & ſuper terram. Accipe librum, &
devora illum, & faciet amaricari ventrem
tuum. Iſta omnia volumini amaritiem addi-
derunt, vultus Angeli, Imperium tenentis li-
brum, Liber non porrigendus, ſed accipien-
dus, Voluminis expanſio, Amaritiei prædictio.
Contra, manus hominis ſine vultu, porre-
ctio voluminis, ejuſdem involucrum itaà la-
mentationes mitigarunt, ut quamvis conſcrip-
tus foris ac intus liber præferret in fronte væ,
nullum amaritudinis imprefſerit veſtigium in
ventre Prophetæ. Non quid in Libro ſit ſcri-
ptum, ſed quâ ratione præbeatur, attenda-
tur. Dulceſcit væ Ezechieli, ſine væ amareſ-
cit Liber Joanni. Vis ſuaves reddi correctio-
nes & lamentationes? manus hominis illas
præbeat, ſine vultu. Erubeſcimus enim videri
à Prælatis noſtris. Eorum averſamur faciem,
poſtquàm deliquimus, & qui manus eorum

12
non refugimus flagellantes, vultum exhor-
reſcimus intuentem. Sic Adam ſententiam
mortis tulit, qui faciem Dei non tulerat, fu-
geratque. Ides tam amarus Joanni viſus eſt
liber, quia vultum Angeli illum porrigentis
non evaſit. Terremur, confundimur, rubeſci-
mus, conſpecto Angelo; cujus comparatione
noſtra fiunt deteriora ſcelera. Manus homi-
nis placet, quam inhumanam fuiſſe non cre-
dimus in infligenda ſententia; faciliuſque ve-
niam ab homine ſperamus, quam ab An-
gelo, cujus puritas impuros nimium con-
terret. Manus, inquam, ſine vultu, ſi re-
prehenſionis libellum præbeat, ita peccan-
tem arguit, ut ſua nemini patere vitia cre-
dat, nec videri ſe putet, qui neminem videt,
à quo videatur. Quid involucrum voluminis?
Hoc illud tandem eſt, quod amaritudinem
tollit à lamentationibus. Ideo Joannis ama-
ricatus eſt venter, quia apertum librum juſ-
ſus eſt devorare. Vade, & accipe librum aper-
tum de manu Angeli. Ideò Ezechielis fau-
ces inter væ dulcuere, quia involutum li-
brum manus ei præbuit ſine vultu: Et ecce Ezech. 2.
manus miſſa ad me, in qua erat involutus liber. 9‧
Nimirùm tegi debet reprehenſio, & involvi
pallio conſilu, adeò ut conſulere Tu illi, non
exprobrare videaris. Bibat peccator medici-
nam, dum muſtum à ſe credit hauriri. Phar-
maco curandus eſt æger: ſed ipfa medici-
næ amarities curanda eſt, & melle linienda.
Joanni non ſolùm apertus oſtenditur liber,
ſed inſuper futurum dicitur, ut ejus amareſ-
cant viſcera, poſtquam comederit, quem
jubetur librum devorare: Devora illum,
& faciet amaricari ventrem tuum.
tatur humilitas fratris inter aulæ blandi-
tias? Avelli debet ab aula. At cur im- Superior
peratur illi, ut abeat, quòd nimi rapiatur Prudeni⸗
Principum familiaritate, & non potiùs roga-
tur, ut eò proficiſcatur, quò multorum pre-

2 Apoc. 10⸗
Pericli- 2. .

cibus adſciſcitur. Si de vitio admonetur, exu-

lare ſe credet: ſi, diſſimulatâ correctione,
procul deſtinetur, cæteris ſe prælatum gau-
debit: sicque ambitioni ejus medeberis, nec
illius tranquillitatem conturbabis. Libellus re- covrveckio
pudii tradatur, ſed involutus, ſi ejus cupimus prudenr.
non amaricari viſcera, dùm vitium ſanatur.

Alt erravi: Ezechieli enim quoque expanſus

eſt liber. Et ecce manus miſſa ad me, in qua Ezech. 2.
erat involutus liber⸗ & expandit illum coram 9.
me. Non diffiteor expanſum, ſed involutum
aio fuiſſe, cùm primuùm traderetur. Neque enim
ſua ità abſcondi peccanti ſcelera volo, ut ea
nunquam intelligat. Quis namque emendatio-
ni locus foret, ſi ſe neſciret prolapſum? ſed
obvolvi primùm liber, paulatimque mox reſi-
gnari debet. Specta Davidem à Nathano cor-
reptum. Quot involucra, ut adulterii illum
& homicidi reum argueret! Reprehendatur,
qui lapſus eſt: verum ejus primum com-
mendetur virtus, vita dilaudetur. Reus ipſe
fiat Cenſor ſui, ut expiet generoſiùs crimen
ſuum. Fateor prætereà expanſum librum Eze-
chieli, ſed coram illo: Et expandit illum co- lbich, ioe
ram me. Nemo dolet de publico ſcelere ſe
argui privatim. Non grave eſt, peccatum,
quod contra nos eſt, ſemper coram nobis ex-
poni. Suſtinere non poſſumus apertum librum
omnium oculis patuifle, antequam nobis trade-
ꝛcrur: cee: & accipe librum apertum de mann Apoc. .
ngeli ſtantis ſuper mare & ſuper terrain. Ro- 8.
„ 4 80,

128
go, ecquem latêre poterant, quæ crimina ex-
Pænitemie tabant in libello? Itane? non ſuffecit univer-
inflicta do- ſæ terræ nuntiare unmius miſelli ſcelera, niſi,
SS qui librum apertum geſtabat, in ipſo Maris
t.
atque Terrarum confinio ſtaret, ne fortè na-
vigantes lateret ſcelus, quod habitatores Ter-
ræ non potuerant non agnoſcere * Ergo de pri-
vato ſcelere itaà reprehendi debeo, ut non ip-
ſa modo Religio, in qua lapſus ſum, ſed ſæ-
culum, undè, ne laberer, fugi, perlegere de-
beat, quidquid incautus admiſi? Aperiatur
liber, ſi placet; ſed Angelus vel in Æ quore
ſit, vel in Terra duntaxat, qui Actorum meo-
rum librum palam geſtat in manibus: ut eru-
beſcenti aliquis ſuperſit in orbe locus non eru-
beſcendi. Liceat, cum domo pedem effero, non
confundi, qui domi oculos attollere, præ ru-
bore, non audeo. Denique expanſus eſt coram
Ezechiele liber: ſed manus, quæ illum ex-
pandit, vultu caruit. Uſque adeò ecculta eſſe
debet reprehenſio, ut, ſi fieri poteſt, nec ille
videéatur, qui arguit. Ne reprehendentis qui-
dem vultum pati debet miſer, deprehenſus
in ſcelere. Sic Chriſtus Adulteræ crimina
ſcripſit in pulvere, ut, dùm illa impietatem
ſuam recognoſcere cogebatur;, Domini vul-
tum non videret, quem ſine ingenti pudore
aſpicere non potuiſſet, ſi ab eo de ſuo vitæ ſta-
tu foret admonita.

Correbtio
ſecreta.

Super contritione filiæ populi mei con-
tritus ſum & contriſtatus: ſtupor
obtinuit me. Numquid reſina non eſt
in Galaad: aut medicus non eſt ibi!
Quare igitur non eſt obducta cicatria
Pliæ populi mei! Jerem. 8. 21.

Conterrueram ante hoc tempus ſcrupulo-
ſos recordatione dolorum, quos ſibi parie-
bant in corde. Nunc verò non ſibi duntaxat
eos nocere deprehendo, ſed & ipſi Deo vul-
nera quodammodèò infligere conjicio. O faci-
nus! Dolor tuus contriſtat Deum, qui mœrere
non poteſt: tuâ ipſe contritione conteritur.
Proh Deus immortalis! exareſcant tandem ali-
quando lachrymæ iſtæ verè deplorandæ, qui-
bus in corde Chriſti dolor proſeminatur. Hac
certè de cauſa in horto toto corpore cruore
manavit, noſtrarum afflictionum recordatio-
ne. Undè factus in agonia dicebat Patri, Tran-
Matth.26. ſeat à me calix iſte. Qui enim Crucem optabat,
15. noſtras haſce moleſtias pati non potuit; uſque
adeò in noſtris ſcrupulis torquebatur. Ah par-
ce, ſi non Tibi, Chriſto ſaltem in tuo mœrore
moœreénti. Ergo doles, quòd offenderis, ideò-
que illum excrucias, quòd aliquando excrucia-
veris? Pœnitentia ſane pozmtenda, ut pla-
ceas, cui diſphicuiſti, novo eum dolore confi-
cere. Super contritione filiæ populi mei contritus
ſum & contriſtatus. Verùm ignoſce, Domine, ſciſ-
citanti. Quare, ſi adeò horum contritione con-
tereris, non eorum paras vulneribus medicinam,
dolori ſolatium, religionem religioni? Quare
illos mittis in Galaad? Numquid plagæ eorum
cicatricem non vales inducere? Audeo quaſi di-
cere, non poteſt. Reſinam, quâ curentur hu-
juſmnodi plagæ, collocavit in Galaad, Medi-
côſque conſtituit, à quibus niſi curemur, non
curabimur. Numquid reſina non eſt in Ga-
laad : aut Medicus non eſt ibi? Quaſi dicat:

Ernpuloſi.

Jer, 8. 21.

Oliva .

fruſtrà ad me venis Orando, qui à Medico id⸗
tuo non Obediendo recedis. Iſtorum vulne- guos
rum medicina, non in Templo conficitur, nut
ſed in apotheca Medici tui. Et mihi quidem inag
Omnipotentia non deeſt: verùm miraculorum Tim
parca, vult, ut reſina, quæ eſt in Galaad, ilet
ſola tuis vulneribus paret malagma. Proindè ns,
relinque crebras Orationes, & Obedientiam Fyni
ſectare. Nam licet ſuper contritione tuàâ con- gven
terar, nolo tamen te curare, niſi Obedientiæ jeris.
reſinam à Medico cordis tui acceperis. Qua- 1bi . am
re igitur non eſt obduéta cicatrix filiæ populi 13. ümn al
mei Sugillat hic quoque locus Superiores, quo- Lapßreci. Kr abote
rum incurià tot patent antiqua vulnera in po- biendi. N. &,
pulo. Rogo, ecquando ſemel acceptum vulnus . anc 108,
cicatricem obducet? Num qui cecidit, non c rige 4 tur.
adjiciet, ut reſurgat; aut qui aliquando pec- de urcri- ne per
cavit, ſemper deſperando peccabit? Numquid minum*- Morten
reſina non eſt in Galaad? Reſina, dixit, quo oet
vulnus liniatur, non Ferrum, quo putredo ittino
reſecetur. Aut medicus non eſt ibi? Medicus pecat re
non is eſt, qui ſecat, ſed qui curat, venaâm- reſol
que explorat, non incidit. Quare igitur non Aut cur
eſt obducta cicatrix filiæ populi mei? Nota ve- ns nu
recundiam verbi. Filiæ, inquit, non meæ, ſed n
populi mei. Cùm filiam diceret, ſuam dicere riͦ co
noluit, qui populum dixit ſuum: ut nos doce- , imtetina
ret, quàm cautè abſtinendum ſit ab hiſce voci- N⸗ Eeentes
bus, Meæ & Suæ, in vocabulis Fœminarum. Dei 6
¹ laruin. De Hefit t
Sion eſt, ſed ſuam Deus non appellat: & quia Fi- guatd ith fl ne
liam dixit, non ſuam, ſed populi ſui filiam nomi- ſee. 4 “ Vel Mor⸗
navit. Frigent voces illæ in ore Sacerdotis, Fi- i nen
lia illa mea in Chriſto, mea eſt illa per Evan- Familiari⸗ ech, ite
gelium proles. Deus, qui Pater ab univerſis S ilnla
etiam à fœminis appellari vult, filiam populi néar-. none
ſui, ſuam recuſat Filiam nominare. Nominum ie 4
farmiliaritatem in omnibus timere debemus, iggus, “
horrere verò in Fœmina. Amor meus, mel Heyte Gnni
. . 1 wortiis
meum, ſi Hieronymo credimus, & ſanctus cna
Amor non habet. Filia mea, Soror mea, om- lnſa n
niſque hujuſmodi in nominibus teneritudo ſpi- 1 nze
nas gignit, quamvis Roſas redoleat. Certè no- an,⸗
mina licut Teſtæ ſunt nuclei. Tamdiu ſervatur n d
pudor, quamdiù nomen nimiâ familiaritate non unt,
frangitur. en n
mio
e
Quia aſcendit Mors per Jeneſtras no- HM
ſtras, ingreſa eſt domus noſtras, diſ- Deſhlis
perdere parvulos de fotis, juvenes de im heri,
plateis. Jerem. 9. 20. entut
ln eſſe
Timendum proindè nobis eſt à prædone, cycumßze⸗ züni
quamvis obſtructo oſtio. Non enim per ſolam tio. dedin
januam intrat, qui furatur, & mactat. Non Mogite, Cen entt
ſola proxima peccandi materia nos ſedu- i. en
cit, quæ oſtium dici poteſt: ſed intuti ſu⸗ Orras andi⸗
mus, ſi vel feneſtræ pateant. Sat eſt aſpe- mala. be⸗
xiſſe, ut diligas, quamvis in colloquium non P Gdi
admiſeris, cujus horres amorem. Itaà repit Co- Endere
luber tortuoſus, ut tamen ſubire non dubitet per me entin
feneſtras, ſi ſibi ſenſerit januam non patere.- un 1 fate
Davidis timoris peſſulo firmatas fores eluſit antin
admiſſaà libido per oculos. Clamaverat ille qui- lr lin
dem olim ad Dominum: Pone, Domine, uſto- P. 140r ä e AWetient
diam ori meo, & oſtium cirecumſtantiæ labiis uire
meis. Sed ſerò didicit, non ſoli oſtio inſidiari aß lumal
Serpentem, qui feneſtras adrepit: doctus exiti0 4 ure
ſuo, amare nos poſſe eos, quos affari non licuit, Nin Goh
ſi libuit intueri. Quare oſt à immemor excu- ieur 4
DM

bias feneſtris præfecit, iis verbis precatus .
Jos meos » Aé pl. u8. 1. e
videant

Deum exercituum: Averte ocu

iantet
uur Fitrn

1
Ppostee

efex,
ut 2fus
ACe

SErypuleß.

Ptn 1i.. rùm aliò referantur Mortis inſidiæ. Mors tanto

—

videant vanitatem. Quin nec amamus modèͤ;,
quos vidimus, ſed & quorum non afſpeximus
vultum, tenemur deſiderio, ſi vel ſolà eorum
imagine liberiùs aliquantùm ſumus oblectati.
Tam ergo proximas, quàm remotas peccandi
illecebras cavere debemus, qui Mortem diſci-
mus, prætermiſſo oſtio, ingredi per feneſtras.
Principum horres Familiaritatem? citò eam
ſequêris, ſi quem obvium in itinere ſaluta-
veris. Si diſplicet Ambitio, fugito Curulem,
quam non ſpectabis, quin eam cupias. Ve-

eè& Tenta- labore, tantäque calliditate domum invadit,

vones pa.

. riat melior

Sæculo.

& ,cùm nulli nocuiſſe domi legatur, foris pue-
ros, juvenes in compitis occidiſſe deprchendi-

oaßahe, tur. Certè credideram ego natatura ſangui-

ne pavimenta, cùm clanculùm pervidiſſem
Mortem ſcandere feneſtras doms. Quid, ro-=
go, eſt, quòd Mors, quæ tam impatienter ad-

mitti non ſuſtinet per oſtium, domi nulli nocet,

necat verò juvenes in plateis. Quare non in via
præſtolatur, quos interfectura eſt in triviis?
Aut cur ingreditur tanto cum periculo ædes,
quas nullius funere turbatura eſt? Nimirùm
domum intrat, ut, qui domi ſunt ejus præ-
ſentià conſternati, domo exeant; & egrefſos

Religion interimat in viis. Novit ipſa ſecuros eſſe ado-

perfectto.

Tentatio

non zimen-

ℳ.

leſcentes domi, quos intutos ſcit eſſe in plateis.
Sperat tamen; ſi ingrediatur, timore ſui adven-
tüs indè illos egreſſuros: qui, quemadmodum
vel Morte præſente vivent, ſi domi ſubſiſtant,
ita brevi expirabunt, ſi ut declinent Mor-

tem »lares domümque derelinquent. O Puer

inſenſare quò fugis, quidve fugis?: Mortem.
Ergône timore dementatus adeò es, ut, quam
vVides ad te intraſſe, occluſis licèt valvis, ac-
ceſſuram non credas ad te in patentibus viarum
divortiis. Scilicèt hoſtis, qui convenit domi
clauſum, vagantem per plateas non offendet?
Inſania eſt, ejus eluſum iri ſperare inſidias
in vis, quam ſenſeris conclave invaſiſſe. LDiſ-
cant, qui in Religionis arce Tentationes per-
ferunt, non deſcendere è tecto. Nam ſi adeſt
Satan in domo Dei, quomodèò graſſabitur in
regno ſuo? Et in domo quidem Domini adeſſe
poteſt, necare non poteſt, niſi quem fortè, præ
tædio & pavore, domus limine proturbarit.
De foris & in plateis Mors aggreditur incau-
tos. Periméris in Sæculo, qui in Religione
tentabaris: Quique Tentatione in domo Dei
uſus eſſes ad coronam, Te illa abutetur in pla-
teis ad triumphum. Quid ſi ad ſcrupuloſos refera-
mus Mortis inſidias? Videntur hi ſibi in domo
