Ne ſee g um uſute erit: narn quæ otioſa ad ſolas ingenii delicias
e lingt, Zelus anà Contines talenta, detrahendi occaſionem non
icus n⸗ vaearum ne. Minimam præbent. Cœlum nubibus obdu-
dhind guda. ctum, etiamſi in ſe ſuo lumine recreetur „ ni-
hilo minùs, quia nobis non ſplendet tenebroſum
Luc. u. 36, Putatur. Pergit: Ni ergo corpus tuum totum
lucidum fuerit, non habens aliquam partem tene-
HMoerißt. brarum, erit lucidum totum, & ſicut lucerna ful-
goris illuminabit te. Quid neceſſe fuit addere
non habens partem tenebrarum, ſi jam totum
lucidum eſſe affirmaverat? Enimverò non ra-
rò lumini tenebræ immiſcentur, & in lu-
ce latibulum habent interdum umbræ. Ne-
gatio latet in forma, luminéque tenebræ co-
lorantur. Hypocritarum id comprobatur exem-
plo. Porrò multùm luminis haud te illumi-
Pmutes habit, niſi penitùs tenebræ depellantur. Cor
Sr rc inaer caſtum non proderit, ſi in illicitis Ocu-
e lus luxurietur. Sermo purus deſpicitur, ſi
torpens Manus à lingua diſſentiat. Deni-

Veriores.

Stromatum „Lib. XII I.

terribilis ut caſtrorum Acies. Cur poſt Auroram

Sr 1. De Oculo loquitur, & nos de Præſule lo-
ab Ecte-- quemur, cujus lumen, ſi lumen eſt, quo-
ahica. modò tenebræ ſunt? Nimirùm, quod ipfſi lu-
Luss. THen eſt, aliis umbras offundit. Aurum, quod
*ipſi lucet, quod intra cor ejus irradiat, quantas
Punpe effundit in Eccleſiam tenebras! quando ſi ama-

que copioſa lux quâvis criminum labecul4

decoloratur.

Rogavi illum quidam Phariſæus, ut
Pranderet apud ſe. Et ingreſſus recu-
vait. Verſ. 37.

Non niſi rogatus accedit JESU S ad epulas; Keniliet.
ad quas ingreilus recubuit. Et ipſe quidem o .
ides recubuit, quia mos erat cœnandi in
lectis: cæterùm rarò epulaturi ſubimus ſæcu- Zelus ani-
larium domos, quin noſtra & gravitate deje- nerum
cti recumbamus. Dejicitur in epulis Virtus, nar. 7
& dùm fercula fumant, friget Fervor, pateriſ- Gula.
que animi moderatio demergitur. Nonne in .
. Religioſuts
eremo, poſt epulas, Hebræi ſurrexerunt lu- in Amla,
dere? Non enim in epulis ſtare potuerunt.
Sequitur: Phariſæus autem cœpit intra ſe repu- Luc. 11. 37.
tans dicere, Quare non baptizatus eſet ante
Prandium. Ergo maculam contraxiſti, etiam
ante prandium;, ſi epulaturus duntaxat intraſti.
Nam; qui baptizari debet, habet, quod abluat.
Ipſa voluntas epulandi fosditas eſt lavacri in-
diga. Quantæ proindè ſordes poſt epulas, ſi jam
ſordes, antequàm te iis ingurgites? Et ſanè vix
convivia frequentat Sacerdos, quin ex illis
infamatus excedat. Nolo apparatum, ad
quem ſi acceſſero, baptiſmo egeo. Fœdiùs
fama, quam mappa; inter epulas, macula-
tur. Quis verò ferat immanitatem Phariſæi,
qui nomen ejus dilaniat in corde, cujus ſedare
ſamem ſimulabat in menſa? Refuge convivia;
nam ab iis quoque carpéris, qui ſummis te pre-
cibus advocarant.

Væ vohis Phæriſcis, guia diligitis primas
cathedras in Synagogis, & ſalutatio-
nes in foro. Verſ. 43.

Non reprehendendus es, ſi ſaluteris in fo- Ramil 474,
10, ſed arguéris, ſi in foro ſalutari Cupias. prava.
Ergo honor doctrinæ delatus re'ici non de-
bet ulkroò oblatus, appeti verô ſine vitio non &l ria va.
poteſt. Neque ſolum vanitatis eos arguit““.
Dominus, quòd ſalutationes adamarint, ſed
quòôd forum frequentarent, alienum ſanè aà
Doctoribus locum, ut, ubi Avaritia nundi- Religioſus
natur, honores Ambitio mercaretur. Cur ve- in Auiz.
rô hi, in Synagogis, ut primas cathedras, H
itaà & honorarias ſalutationes non amarunt? se,
Ea forté de cauſa, quòd inter Sapientes non evuenr.
niſi ſumma Sapientia coli ſoleat, cùm in foro,.
turbâque, etiam ſimulata pietas, rudiſque do- F ſ.
ctrina impetrant ſalutationes. Niſi forté dicas srigu⸗.
ſalutationes expetitas in foro, deſperatas in
Synagogis: quia Phariſæi, quò quotidiè con-
fluebant, deſpectui erant, ubi rarò convenire,
imò nec convenire quidem niſi tranſeuntes ſo-
lebant, venerationi erant.

cellz amor.

Væ vobis, quia eſtis ut monumenta, qucæ
non apparent, & homines ambulan-

tes ſuprà neſciunt. Verſ. 44.

Quàm ſæpè herbida humus, dùm ſimu- ypoerhæ.
lat hortos, ſepulchrum tegit, foveaſque pa-
rat ſub flore! Conſiliarios huc advoco; quo- Conſtliarus
rum floridus ſermo perimit, & defodit In- rii
nocentes. Etiam Roſa, guc purpurea ocu- p enie;

4 18

.

68

oculis adblanditur, vulnerum filia, & parens eſt,

nſtarn. cruorémque, & funus fucato oſtro colorat.
minibus. Non Purpura, ſed Sanguis eſt, quo halluci-

naris in flore: nec Amicus, at Hoſtis eſt, qui
Amici im. tibi blando ſermone illudit. O ſi pateant pecto-
di. ra virtun: videas ſanè ibi tibi deſignari Sepul-
gulici in chrum, ubi adornari exiſtimas Solium. Quòôd
hdi. ſi quæras, cur Phariſæi Legiſperiti Sepulchra
44 Chriſto dicantur -illud cauſæ fuiſſe dixerim,
igne quôd vud ſcelera Præſulibus, Doctoribuſ-
que potiſſimum imputentur. Etenim quiſquis
Cuncionaie- Peccato perimitur, Præſulum conſcientiæ tan-
tes vani quàm tumulo infertur; ſanguiſque peremp-
torum ex manibus eorum exquiretur. Hinc

Seperi, eſt, quòd ſtatim ac in orbe terrarum patra-
dulgen.. tum eſt ſcelus, Roſa, Baſilio teſte, crevit

cum Spimis. Quid eſt, quòd Roſam potius,
quam Lilium Spina circumdedit, in ponam
Dignias flagitii? Nimirùm, in Roſa, & non in Lilio

. Imperantium purpura ac poteſtas adumbraba-
tur: ideéque ut doceremur quævis crimina
in Principes redundare, purpureus flos du-
mis includitur, innocenter luxuriante in pra-
Serietas is tis Lilio. Quando autem ſermo incidit de Ro-
Famiiis- ſa: ſcitum illud eſt, à Poétis confictum Flo-

ritate eum rem & vulnere. Cruore Veneri- Roſam flo-
misl teri- . . X .
S ruiſſe mentiuntur, quèòd tum ſolùm mulier
fragret, ſi vulneretur. Nam ut oſcula mere-
tricis ſœtent; ſic vulnera poœnitentis ſpirant.
Hinc eſt, quèd poœnitentem Magdalenam Pha-
riſæus non excipit, quin domus odore com-
pleatur.

Er vobis Legiſperitis væ: quia oneratis
homines oneribus, quæ portare non
poſunt, & ipſi uno digito veſtro non
tangitis ſarcinas. Verſ. 46.
ma. Duo breviter noto. Exemplum Magiſtra-
Superiorẽ tuum, & Principum tantùm adjumenti con-
eximpla, ferre ut importabilia quoque onera feren-
Ecelehafti. da forent, ſi uno duntaxat digito ea ipfi
ci & Supe- 2 4 8
tiszer de. contingerent. Equidem Præſules uno non
ic. valent digito graviſſimum pondus ſuſtinere:
vyr exem- Mihilo minus tamen ſi vel minimum adniti eos
loruam. populus intueretur, humeros quibuſvis one-
Reforma- ribus ſupponeret. Verùm, dum præcepta ſcribi
tio vera. 5 P
Genſere, tantům à Magnatibus videt, nullaque ratione
aliorum. ſervari, tum enimverò importabilia exclamat,
quæ alioqui levia putarentur. Davidem re-
cordor nudatis pedibus excedentem Hiero-
ſolymâ, Primarios quoſque regni excalceaſ-
ſe: neque enim arduum videri potuit, quod
factitabatur à Duce. Néònne domo exceſſit pa-
trià Dux, quia in tentoriis Rex excubabat ?
Nern Alius quoque ſenſus eſt: Tantam ineſſe
gat. 41. al.
vim Præſidentibus, ut uno digito movere
superior poſſint, quibus vulgarium hominum lacerti
invigite. impares ſunt. Plus Regius articulus valet,
quam Proregum dextera: & amota ſumma
Reipublicæ incommoda gratularemur, ſi iis
amoliendis Regum digitus inſudaret. Ipſe ex-
cors .gyptius Pharao id intellexit, qui,
ut conſpexit exhauſtos fontes, devaſtatos a-
gros, interempta primogenita, infecta flumi-
na, devoratos angues, ſubitò exclamavit, di-
vinum ibi Digitum adeſſe; nam quibus perfi-
ciendis Miniſiri univerſi pares non ſunt,
ſummi Dominantis aſpectus ſat eſt. Deſigna-
tus tantùm fuerat David à Samuéle Prin-
ceps, & tamen regiam ſibi infuſam virtu-

Oliva

tem ſenſit, quando ſolo jactu fundæ immen-
ſam carnis molem dejecit. Et miramini tam
leni chordarum attactu tenebrarum Principem
fugatum è& pectore Saülis? Sed faceſſat admi-
ratio, quando non Pueri, ſed Regis deſignati
manus illa erat, cujus unus vel digitulus
ſummis rebus erat idoneus. Nimirùm compu-
treſcet jugum à facie olei: ſiquidem inuncti Re-
gis dextera importabilia quævis onera move-
re poteſt. Sane Oza ruentis Arcæ pondus,
bobus quoque grave, infeliciter quidem, ſed
tamen audacter ſuſtinuit. Adeò valentiores
Tauris tori ſunt vel Levitarum.

Profectò teſtificamini, quòd conſentitis
operibus patrum veſtrorum: quoniam
ipſi quidem eos occiderunt, vos au-
tem ædificatis eorum ſepulchra. Verſ.
48.
Zelus in.

An Prophetarum peremptoribus ſociatur, diſeraas:
qui vindicaturus interfectorum famam, eo- Perſecuto-
rum cineribus tumulos fabricatur? Ergo Ne- Raer.
ronis Collega Conſtantinus, à quo Templa “ e
Apoſtolis excitantur, quorum ille carnifex ex- lisioſoabeſ.
titit? Cenſuere plerique Prophetarum ſepul- idenin
chra ideò exſtructa, quò liberiùs graſſaren- um vivt⸗
tur in Chriſtum, duùm à populo Juſtorum Ninr.
non hoſtes, ſed vindices putantur. Habes Cru- ptus l
delitatis artificem lanienam, quæ ſepulchra Imemiio
Prophetis adornat, ut Prophetatum interi- Vntg eſa
mat. Non placet pietas, quæ convivit defun- verſpelii:
Ctis, & mortem duntaxat ſpirare poteſt Pha- Gia.
riſæorum ſanctitas, quæ frequenter voluta- udalitas:
tur in tumulis. Necem machinatur, qui ſe- Gäase
pulchrum fodit. Adde ea fortè de cauſa Va- ao
tum monumenta à Scribis ſubſtructa, ut pa- Politica
rentum ſcelera abolerent ex hominum me- Jh'i
moria: qui, dum peremptorum conditiva ma-
gnificentiùs ornata venerantur, non cogitant

de ſicariis.

Iſa. 10.27.

Væ vobis Legiſperitis, quia tuliſtis la
vem ſcientiæ: ipſi non introiſtis,
& eos, qui intrabant, prohibuiſtis.
Verſ. 52.

Sibine Dominus hoc loco adverſatur, xope⸗
qui de Phariſæis alibi teſtatur: Dicunt, & um.
non faciunt? Quo modo ergo nunc adven- .
tantes prohibuiſſe dicuntur, ſcientiæ clave vuper ie⸗
non produétà? Nimirum, ipſos prids di-
xit non introiſſe, & tum prohibuiſſe intrantes
arguit. Neque enim ſatis eſt, à Legiſperito cla-
vim præberi, niſi primus introsat. Ingredere
primus, tum, facto impetu, innumeros
irrumpere gratulaberis. Cæterùm clavem de-
foris oſtentare, non invitantis, ſed prohiben-
tis eſt. Friget enim illius oratio, cujus non
calet vita. Ideò Sponſa, ut Sponſum alliciat
prius ipſa in hortum deſcendit, nec verbo uti-
tur Abi, ſed magis repetit, veni, veni, dile- Snr
Ge mi. Hac etiam de cauſa Scientia Clavis ap- wres Ee-
pellatur, quæ non ore tractatur, ſed manu. Sii
Legis enim peritia exemplo felicius evulgatur, e, decne-
quàm verbo. Utinàm Societatis homines ita ,Gr⸗
Legis arcam aperiendam non ducant, quem- SS
admodùm domeſtica cubicula; quæ ſolo verbo, enn exem-

. . & id non pia legibus
Ingredere, pulſantibus aperimus. Planè id n “

ſufficit in domo Sponſæ, quæ;, ut aperiret, a.
exiluit

6 Matth. 23.

xi
myt
let.
lut
Genti
d 1.
Hon
ſole,
Ninle nile
mg zPelit
rt deſte
Ktium
i adiri
. Peo
zmlm. pel 01
uun mulien.
m em

ln
ere
er

ltua⸗ 3 hari
„. (dias. II
enndum
AAcn eſ antl
6.4, Elt ſcelu
rericit
l, (1 WI
teennnt ve
jaie prolen
mfan ffeſuntur
1t eorumm
ur. Care⸗
ticts Phar
Prellabim
biorum e
Gemn, ſed
nua ie, (
Koortm,
, 1
ninde ſ
fti neg
Wundum 4
1lOris n
Gnen ecats
i heccat,
lant itte

—.—

ir,
left

Er non
. Iman
1 lhitud
ele ſo

inn
nnn
Rn
Nlri
Aa
Rn
tim an.
neike
Nen
e M
üken
6 Wei

nſei
N: gunin
N, M
Aehnn ſet

rbun bin
n ſunm e1
uu! Unke
1 gn
ile amiat
hbeunmk
derin gla⸗
lobln Iür
ntu. Htiln
ge i
unn
2 nGſtt,
edlenn be
Ahinnnt id
ſnd de au⸗,
ſibkrch nd⸗
ex honn
oruncnlnt
nnu, o

exiluit & lectulo, tunicam induit, manuſque
myrrhàâ obliniit, ut facilius peſſulum reduce-
ret. Facile nimium eſt adeuntibus inclamare
& ſubſelliis, Ingredere. Sed Vox hæc eas reie-
rat januas, quæ peſſulis exarmatæ ſolâ obe-
dientiâ cuſtodiuntur. At ubi clavim vides, il-
lud ſcito oſtium indigere manuum artificio.
Sponſa porrô teſtatur, à ſe oſtium reſerari non
pofſe, quin inquinet pedes: quos profectò non
Moniale: laviſſlet, niſi ſorduiſſent. Videlicèt, Virgo rarò
ααι aperit viris, quin ſuis plantis hæſiſſe lutum la-

non acce- . 2
aant. mentetur. Inquinatur affectus, quoties ad o-
ſtium procefſeris. 6Viros quoque moneo, non
Piſitatio. adiri domum Sponſæ, id eſt, familiaris etiam
nes.

Deo Mulieris non intrari cubiculum, quin
3
ramiliari. Per oſtium tranſeatur infectum myrrhâ. Rarô

tas cum mulierum quarumque familiaritas amaritudi-
rer: nem non deſtillat.

Inſidiantes ei, & quærenies aliquid ca-
pere de ore ejus, ut accuſarent eum.

Verſ. 54.

tinena en. Phariſæorum vides circa Chriſtum inſi-
ra. dias. In quo perſpicis, ſeverins nobis cuſto-
„diendum os, quorum verba exprimuntur, ut
Dikee aeni. deferantur. Iis crimen eſt ſermo, quibus de-
cauts. eſt ſcelus in opere. Id meo judicio Sponſus
Pprævidit in Sponſa, cùm in ejus labiis vit-
Familiert tas Cruentas aſpexit. Neque enim Apoſtoli-
ssne Aar ci viri verba volant, quemadmodùm præ-
tereunt verba Vulgarium hominum; ſed, mox,
Perſeeutio- ut prodeunt, rea ſunt, vinculiſque excepta per-

num fons. trahuntur ad' Reges, & Præſides, ut eventila-

tis eorum ſenſibus, innocens Author damne-
tur. Caveamus, quotquot circumdamur neote-
ricis Phariſæis, ne capiamur in verbo; idque
præſtabimus, ſi meminerimus, in confinio la-
biorum extenſas vittas, purpureas illas qui-
dem, ſed Innocentum potius cruore, quam mu-
ume cu- rice. Capitur unuſquiſque laqueo labiorum
. ſuorum, inquit in Proverbiis Salomon. Uti-
nâmque ſoli nos extenſis vittis caperemur, &,
noſtrà negligentià, non proderetur blaſphe-
mandum ſæcularibus Numinis nomen! Spiri-
tus oris noſtri Chriſtus Dominus captus eſt
Prov. 10.’ in pPeccatis noſtris: quia in multiloquio non dee-
19. rit peccatum, quemadmodùm prætenſæ excu-
bant vittæ in veſtibulo labiorum.

P X CAP. XII.
8. L UC T.

Multis autem turbis circumſtantibus, ita
urt ſe invicem conculcarent, cœpit di-
cere ad diſcipulos. Verſ. I.

Cur non ſe comprimunt turbæ, ſed fœdè
& immaniter conculcant ſeſe ? Nimirùm
in mukitudine rarus eſt, qui emineat;
ideéôque ſocium plerique conculcant, ut illo
tanquàm baſi ſuppoſito, altius eleventur.
Commune hoc vitium Aulæ eſt, in qua pro-

ximum quiſque dejicere ſtudet, ut illius ruin

Aulici in-
vigi.

Dieria, exaltetur. Hercules, & Anteos quotidiè ſpe-

in ndigno. Ctat luctatores: & tunc faciliùs debilior ſu-
peratur ab Hercule, ſi extolli illum permit-

Stromatum, Lib. XIII.

69

mittat, quàm ſi eum allidere conetur ad ſol uzi. dalicas
Siquidem tenuis virtutis homines in aérein eve- as. rome⸗
cti, velut reduces Antei, facilias opprimun-
tur. Sic follis ſi allidatur, altias ſubſilit, pro- Cenſoses
jectus ſublimè non raròô rumpitur. Quod ve- uorum,
rô mirandum eſt: à Viris circumſtantibus
Chriſtum crudelis, & barbara iſtiæc depreſ-
ſio toleratur. Neſcio enim quo pacto, aflue-
ti, calcando Mundo, pedes ſervorum Dei Ho- Religioſi
mines faciliùs calcant: rarôque proximis par- a ſeca⸗
cunt, qui ſceptris, & parentibus non Peperce- lares.
re. Quam ſæpè, qui ad orandum explicant
manus, pedes aggravant ad deprimendum!

lantes
indiſereti.

Honor
mutisats:

Quæ in tenebris dixiſtis, in lumine di-
centur, & quod in uurem locuti ef-
tis in oubiculis, Pprædicabitur in tectis,

Verſ. 3.

Cautè proindè loquaris quicumque loque- Iineuæ
ris, nam dicentur in lumine „ quæ in um-“ra.
bra dixiſti. Illud autem meminiſtie oportet, g nigzar,
in lumine ideò dicenda, quæ dixeris, quèòd a, nue
ampliora, & majora evulganda ſint commitſ- Seculari⸗
ſa ſecreto. Siquidem feracins, uberiuſque non““.
ſemina duntaxat, ſed & verba in Sole germi-
nant. Equidem reliqua omnia uſu deterun
tur: ſola verba, quòô frequentis currunt per
ora vulgi, eò magis augentur. Siquidem eun-
do fama creſcit, ut flumina; quæ in ortu ſuo
à fominis tranſmittuntur, territura procul ab
incunabulis ſuis nautas.

Nihil occultum, quod non reveletur:
Neque abſconditum, quod non ſciatur.

Verſ. 2.

Imô, ut reveletur, occuli debet, tegique, , ,s
ut exponatur. Humilitatis privilegium iftud ſuslima.
eſt, quæ parturit lucem in umbris, fovet glo- iur.
riam in probris. An non Abjectio inter ior-
des paſtoritii muneris Davidi coronam archi-
tectatur? Num Moyſes non latuit Pprofugus,
ut illius ſapientia univerſæ gypto pande-
retur? Ambroſio certé Thiaræ jubar elabo-
ravit in fuligine oſtentatæ intemperantiæ ;
Regnum Sylveſtro detulit in rupe latitanti.
Nimirùm contemptibilia Mundi elegit Deus.
Glandem contemplare; quæ, ſi exponatur,
Apros paſcit, ſi verò humi defodiatur, ex-
creſcit in Quercum, fuis frondibus Victores
coronatura. Quam nunc miraris Quercum,
Glans fuit; adeò & Siliqua Triumphis inſe-
ritur, ſi latére patiatur. Pontificem habet
Roma ſuis in faſtis præcipuum, qui ab Hu-
militate abreptus è& cura ſuum, intra mœnia
religioſæ Demiſſionis ſupremam Imperii di-
gnitatem ſibi obſtetricatus eſt. Glans plane
extitiſſet pecudis ſagina, niſi beneficio Humi-
litatis adoleviſſet in Quercum.

Quod in aurem locuti eſtis in oubiculis,
Prædicabitur in tectes. Verſ. 3.
7
Exſtrui tecta conſuevere, ut protegant Linese
verùm in proditione ſecreti , evulgaturo“".
convertuntur in roſtra. Adeò per ea pro- kamiliari⸗
déêris, quibus maximè abſconſum te iri exiſti- tars ciam ſa-
naveras. Semel dicta fupprimi haud poſ- Larisme.
ſunt.

.

70
ſunt. Quòd ſi fores, ſeneſtraſque occluſe-
ris, ne prodeant, & tecto, ctun mniimèe cre-
dideris, prædicabuntur. Ità facilhùs aeëris
procellæ à tectis arcentur, quàm linguæ tem-
peſtates infra tectorum munimina compri-
muntur. Nota; auri unius, non plurium au-
ribus, credita, & hæc quidem incluſa cubi-
culis, mihilo minùs erumpunt, quà poſſunt,
& quà non putas. Occultiora autem in cu-
biculis ſecreta libidinum ſunt, quæ tamen
enuntiabuntur à tectis. Nam tectorum lin-
gua fumus eſt, qui ſi proſilit, ignem indi-
cat, nec poteſt non aſcendere, ſi flamma in
focis exæſtuet. Excute proindè ignem è domo;
nam, ſi ardeat, fruſtrà ſperas tegendum, per
tegulas evaſurum. Nihil aliquando in do-
muüs penetralibus ſecretius foco, nihilque
profundius: at nihil ejus favillis ſublimius,
nihil fumo impotentius. Ignis abditus cami-
no explicabitur, quique in ſuo foco rutilat,
ater ſordere cogetur in aere, fumo ſeptus, &
proditus.

Beccata
latere non

poſſunt.

Ne terreamini ab his, qui oocidunt cor-
pus, & poſt hæc non habent amplius,
quid faciant. Verſ. 4.

Si noſtrorum ſpectaſſet Chriſtus feritatem
ſæculorum, ſanè reperiſſet in Ethnicis poten-
tatibus vim ſæviendi ultra cadavera: nam cæ-
ſa quoque corpora diſcerpuntur.

Nonne quinque Paſſeres veneunt dipon-
dio, & unus ea illis non eſt in obli-
vione coram Deo. Verf. 6.

Da cira Si venales expoſitæ aves Deo adſunt, Deô-
erga ſnos que ſunt curæ, quid deſperandum homini-
bus? Verùm coram Deo iſtud evenit; nam
ſæpins videntur homimbus, & Dei mente
Dei ſervi expuncti. Erras, nam & paſſeres
pereunt, & perimuntur; tamen unus ex illis
in oblivione non eſt coram Deo. Miror autem,
quare Chriſtus in confirmationem divinæ Pro-
videntiæ eos adleget, qui cùm familiares do-
mibus ſint, ſeſe facilè nutriunt. Mirarer ma-
gis profugas, ſolitariäſque aviculas à Deo
ali. Sedenim difficilias oſtendit, paſſeres in
urbibus paſci poſſe, quaàm in agris reliquas
volucres. Etenim his plures extenduntur la-
quei, quàm eicæ præbeantur: diligentiuſ-
que iis, quos familiares habemus, aditus om-
tonfdentia his ad cibum obſtruitur. Quare expoſita di-
l bomini vinæ Providentiæ Imago non ſolùm elegan-
ne⸗ tiſſimè coloratur, ſed & nos quoque docemur,
majori miraculo paſci, qui hominibus adhæ-
rent, quàm qui procul ab humana ope uni ſe
Deo committunt.

Sed & capilli capitis veſtri omnes nu-
merati ſunt. Verſ. 7.

oledientia Non quicunque Capilli ſupputantur, ſed
en be- hærentes Capiti. Obediens „ ſuéôque ad-
ricisla.

hærens Capiti Dei in ſe curam provocat.
Plerique Martyrum beſtias, ignes, fluvios,
enſes ipſos variis membris infixos, ſuperave-
re, poſt rogos, & cædes incolumes. Nullius
vixere corpora capite amputato. Adeò vi-

Oliva

tæ ſpes omnis interit, ſi à Superiore disjun-
gare. Caput autem curare velim Capillos non
minus, quam à Deo curentur. Qui, ſi Ca-

Religionon
piti eſſe cupiant decori, inæqualiter attonderi Zuat.

ſeſe permittant. Non novacula, ſed forci-

pe incidi debent, ſi retinenda capillamenti n
venuſtas eſt. Fruſtrà ergo , & nontiſi inſi- in uuc
pienter clamitant plerique æqualitatem ſer- =
vandam vel in Eccleſia, vel in Cœnobiis: nam 12 Chi
turpius nihil reperies Capite, undequaque de- mud tehtit
tonſo. Quod ſi pro Capillis Affines interpreta- en ſonen
mur, Eccleſiaſtici meminerint, veſtibulum Ec- 8 Gtitn
cleſiæ à Clericis non adiri, mii tondeantur. nifo
Utinam incideretur in Eccleſiarum, Provincia- hlene:

rumque Capitibus infauſta propago Capillo- di

rum: ſanè non tantùm ſtudii, ac operis in unuſu
pectendo Crine inſumerent Primores Chriſtia- ſultt
næ Reipublicæ. O quot excluduntur à Spon- Euleßafi. non Pe⸗
ſa, ejuſque ante fores perſtant, quòd eorum ei Aßines Qunn
Capilli rore ſcateant, noctiumque guttis ma- hant rellet⸗
deſcant! Sanè ros cœli non pluit, ut ſteri:· ur, ſe
lem comam irriget, ſed ut agrorum flores, Payemum ln daun,
ac plantas fœcundet. Fruſtrà clamabis: Ape- odiun. Djnihr⸗
ri, Soror mea Sponſa: ſi Cincinni tui Cœli ro- Negveen
re redundabunt. Et fortè, quòd rore Cincin- lnt. D.
nos madefaciat, quam Sponſam diffiteri non Lute die
poteſt, Sororem vocat. Si enim Sponſæ ſoda- Unmnl en
les eſſemus, patrimonium Numinis nullà ra- nos fupy
tione nobis, aut genio, aut ſanguine conjun- le, quie
Ctis impenderemus: quæ transferri liberius in trumn din
eos poſſe autumas, ſi Eccleſia Soror ſit Spon- bet, ſedi
ſi. At erras: Nam ſi Sororem hac de cauſa Spon- ſigt po⸗
ſam appellas, appellaris ab ea Hoſtis. Ec- Chiiftus
cleſiæ enim Frater eſſe non potes, quin illi ad- le ſun eo
verſeris. Audi: Filii Matris meæ pugnaverunt Cant. u ß Ciceret: .
contra me. Eſto proindè Eccleſiæ Sponſus, non Ii Cijun
Frater: eſto horti concluſi Cuſtos, non Pro- Clle hum
ditor, rorémque Floribus, Plantiſque debitum memoremn
non derives in Cincinnos. . roflgate⸗
Glte, iit,
Cùm autem inducent vos in Synagogas, irdhuden
& ad Magiſtratus, & Poteſtates, ern
nolite ſoliciti eſſe, qualiter, aut quid raſi
reſpondeatis. Verſ. I1. Aeefte 8
. . . un amaturus
Dabitur tibi, quid dicas ante Reges, Yligioſus Alten cire
ſed, ſi traharis, non veròô, ſi curras, ad in Aule. dhe Neml. A
eos. Violentus eſſe debet Apoſtolicis viris N Ea encub.
Magiſtratuum, Principumque congreſſus: en Ool
nam, niſi refugias celſitudinem throni, vix in u, Eed
Eccleſia germinabis. Et erit tanquàm lignum, Plahe n5 nins vor
inquit Pſaltes de Juſto, quod plantatum eſt ſe- Nr an
cus decurſus aquarum. Qui planè ſitus non 6
ideò tantùm deſignatur vitæ Arboribus, ut ult hee
eluvione fluminis irrigentur: nam ſecus de- Gen
curſus aquarum vix conſitas videbis frugiferas “ ligen
Arbores, Pyros, aut Ceraſos, conſitis pro- den l
pe fluenta Ulmo, Populo, Vimine, & Arun- *
dine. Ibi Arbor frugum fertilis pangitur; ethler h
ut humili in loco floreat: ſiquidem ad ima ecuc
aquarum decurſus eſt. Ergo adire Magnates 4 cnl.
non debes; verùm, ſi ad eos inducare, noli kit en etur
eſſe de eloquentia ſolicitus, nec quid reſ- eit
pondeas, excogites. Reſpondeas, inquam: N R, um
ut intelligas in aulis non nobis inſtituendos ſ⸗
ſermones eſſe de rebus publicis, ſed parce gtetder
percontantibus ſatisfaciendum. Au
A
Alhkrei
quomm
ugebete

Homo,

nl
Cältnn

enobi

e

inni ill.
Gdd weln
lan
Nunmmn:
1 Engnnin
tandken Nennt
ela dnble
lbeed
d e
oehul!
iu e ed
ckle ur
1CN

,Derhetn

n l,M

Il.

cicu n
e,l i

Stromatum

Homo, quis me conſtituit udicem, aut

diviſorem ſuper vos. Verſ. 14.

Nelgiß In hæc verba reſpondit Chriftus roganti
negotia vi- Cuidam, ut diceret Fratri ſuo, ut ſecum hæ-
Eit: api. reditatem partiretur. At non rogarat hic
marum Chriſtum, ut Diviſor, ac Judex foret hæ-
temtoraliaæ reditatis, ſed petierat tantum, ut Fratri divi-
Zaug . ſionem ſuaderet. Magiſter, dic Fratri meo, ut
Aividat mecum hareditatem. Itäne hortari ad
diviſionem, Diviſorem facit hæreditatis? Ità
planè: nam, qui conſilium ſuggerit dividen-
di, Diviſor meritò appellatur. Hinc diſcat
unuſquiſque, quam periculosè aliis facinorum
ſuaſor fiat, & author. Si ſuggeſſeris crimen, ut
non pecces, non tamen innocens futurus es.
Quin non Diviſor ſolùm fieret Chriſtus hæ-
reditatis, ſi ad diviſionem Fratrem adhortare-
tur, ſed etiam Judex. Quis me conſtituit Ju-
Deio leſa. dicem, aut Diviſorem inter vos? Nimirùm rarò
Diviſorem expoſcimus, quin Judice egeamus.
Neque enim, divisâ hæreditate, lites deeſſe poſ-
ſunt. Diviſionem tribunal conſequitur. Niſi
fortè dicamus, à Chriſto Diviſorem Judicem
ſimul enuntiari, quèd nullum inter Chriſtia-
nos ſupplicium ſit immanius Diviſione. Qua-
re, quicunque unionem, concordiämque Fra-
trum dirimit, non Diviſor duntaxat is dici de-
bet, ſed inhumanus Judex. Ecquam tandem in-
fligit po⸗'nam à Humanitate exuit. Idcircò
Chriſtus hunc diviſionis appetentem monet
de ſua conditione: Homo quis me &c. Ac ſi
diceret: Humanitatis oblitum te eſſe ſuſpicor,
qui disjungi cupis à Fratre. Nam Eſauü dedidi-
ciſſe humanitatem conſtat, paternæ non im-
memorem hæreditatis, præguſtatà lenticula,
profligatæ. Tum ad turbas converſus: Vi-
dete, ait, & cavete ab omni Avaritia; quia non
lbid. 15. in abundantia cujuſquam vita ejus eſt, ex his quaæ
Poſſidet. Miror, quomodò à ſupplicatione Da-
vidis Evangelium non diſſentiat. Etenim ille
ne cupiditatis illicio tranſversum agatur, rogat,
Averte oculos meos, ne videant vanitatem:
PlnB. 7. amaturus eam procul dubio, ſi videret: hic
autem circumſpicere jubemur, ut eam decli-
Tempora- nemus. At non aurum ſpectandum objicitur,
Ran gen ſed excubandum imperatur contra cupidita-
teum. Oculos, inquit, intendite, non ut videa-
tis, ſed ut ab Avaritia caveatis. Et fortè Da-
vidis voto Chriſti imperium non adverſatur:
Neque enim dixit, Videte Aurum, ſed vi-
dete, & cavete ab Avaritias hoc eſt, Aurum
Xue. u. 15. nolite ſpectare, ſed commodate oculorum
aciem excubanti contra Cupidinem Liberali-
tati. Idem emim eſt: Averte oculos meos, ne
videant: Et: Videte, & cavete. Quòd ſi germa-
niorem adhuc ſenſum rimari placet: Oculis
explorandas ſuadet Divitiarum illecebras, ne
appetantur. Tota namque cupiditatis fames in-
de naſcitur, quòd inexplorata expetimus. Fu-
Dirkie cos pervide, vide Dolos, Dolores circum-
orit. ſpice Opum Sobolem, & pedem indè refe-
Felicia TeS, quò, inconſulto impetu, malè pro-
. .
ifelivx. vidus ferebare. Aſpice ſignatum Nummum non
imagine duntaxat Principis, verùm etiam
Cruce. At ubi Crucem ſpectas, Delicias in-
de exulare intelligas. Aſpice, quàm palleat Au-
rum, quomodò Argentum in morem cadave-
ris exalbeſcat, ut Grumena inſtar rei vincia-
Rur, quâ patione catenis, ferreiſque ergaſtulis

.

*
„Lib. XIII. 71
pretioſiora includantur: denique Gemmas, Eladzia
tanquàm rabidos canes, non niſi circulis de- Satms.
vinctas in publicum circumferimus. Mitto ego
noctes inſomnes, dies infelices, horas luctuo-
ſas, perque ſingula momenta Curarum mor-
ſibus Cor laniatum. Ecquod lucrum iſtud eſt,
ſi captivari Cor debet, ut Opes acquirantur?
Neque enim reſidebit in pectore Cor, ſi ja-
cere vis domi divitias: ubi enim theſaurus ve-
Rer eſt, ibi eft & cor veſtrum, ipſius definitio- bid 34,
ne Veritatis. Videte ergo, & cavete: ſiqui-
dem ſi videris ærumnas Avarorum, eorum
cavebis cupiditatem. Verùm ab Avaritia ca-
viſſe generatim non ſufficit, niſi ab omni ca-
veas Avaritia. Cavete, inquit, ab omni Avari-
tia. Non unæ Opum inſidiæ: à tergo, & à latere
oppugnant. Quarum ſi fortè vel minima ſcintilla
hæſerit, totum deflagret pectus oportet. Ouia Ibid. 1f.
non in abundantia cujuſquam vita ejus eſt ex
his, quæ poſſi’det. Non quod redundat, ſed quod
ſufficit, Vita eſt. Neque enim immoderata
aquarum copia potus eſt, ſed naufragium. Qui
ergo temperatè aquam propinas, ne familia-
rem mergas: cur defluentium Divitiarum
fluenta temerè hauris, nullo metu naufragii?
Modico qneri ſuccumbunt membra, & præ-
gravata Rard „quo nihil gravius, mens ere-
cta perſtabit? Epulonem, quexn divitem lego,
ad Manes depreſſum video, byſſi, purpuræ-
que onere. J

Quid faciam, quia non habeo, quò
congregem frubëtus meos? Et dixit .
Hoc faciam, Deſtruam horrea mea.
Veri. 17. 18.

Iſtudne facere eſt, diruere, quæ feceris? Avaritias
Ità eſt. Avaritiæ ars ea eſt, ut ruinas dunta-
Xat architectetur. Avarus autem tunc ſolùm
ædificat,, cùm ſubruit, quæ malè excitaverat.
Hoc faciam, deſtruam borrea mea, & ma jora
faciam. Horrea, inquit, mea, non ſegetum. Ne-
que enim avidiùs frumenta, quàm corda hor-
reis Avarorum concluduntur. Seſe horreis in-
cluſerat, quò meſſem. inferebat. Non enim
indè abeſſe Cor ſolet, ubi Theſaurus infodi- Xlezmoſy⸗
tur. Et majora faciam. Ruinis opum diverti- “.
cula amplificantur. Lernæo autem laborent
veneno oportet, quæ ſui demolitione proger-
minant. Sapienter planè: Majora namque hor-
rea præparares, ſi prudens deſtrueres. Audi
David horrea demolitione amplificantem. Diſ-
perſit, dedit pauperibus, Juſtitia ejus manet in FPl. ni. 8.
Jaæculum ſæculi. Et nos ſi dilatare cupimus hor-
rea ad excipiendam ſegetem ternitatis, ea-
dem diſſipemus, largà diſtributione frumenti.
Sequitur: Et illic congregabo omnia, gi«˖k nua- Luc. 12 18.
ta ſunt mihi, & bona mea. Viden' ut bona ap-
pellat ſua, quæ nata ſunt illi: difficilè enim Di- Felteitas
vitiæ poſſidentur, quin Bona putentur, in“ “.
quibus ſolis requieſcamus. Et dicam animaæ
meæ“ Anima babes multa bona Poſita in annos
Plurimos: Requieſce, comede, bibe; épulare. Rarò Mniis
Mortis memoriam rerum Copia non obliterat: memoria.
rariùs non ſomniamus Sæcula, duàm dormi-
mus in Auro. En iſte multos jam ſibi annos
producit, quòd plurimùm annonæ collegiſſet.
Ac ſi ariſtis vita defenderetur, eadémque foret Yelicitat
ſegetum menſura ac ſpirits. Porrò quàm va- inanis-
na, quam inanis, quaàm imaginaria Divitia-
rum eſt ubertas! An non intueris, admonen-
dam

lbid. 19.

Felicitas
noxia.

Felicitas
infelix.

Ibid. 20.
Lelicitas.

D'r't'a
n xia.

Tbid. 21.

Kterna-
yum obli-
Vio.

Fel'citas
noxia.

.

72
dam Avari Animam eſſe in tanta exuperantia
frugum, ut reſciat, ſibi abundare, quæ voret.
Itâne exundant horrea, fatiſcunt agri meſſium
pondere fatigati, & adhuc non advertit felicis
anima Bona plurima repoſita in annos pluri-
mos? Plumea ſanè Ubertas, aurâque inanior
Copia, quâ penè obrutus, monendus es de ejus
in tuam domum adventu. Nemo onuſtus in-
genti ſaxo monitore eget, qui eum de ge-
ſtato pondere faciat certiorem. Hinc mirum
non eſt, ſi inanis cùm ſit Felicitas, huma-
nam mentem non expleat. Id autem erui-
tur ex conſequentibus verbis: Requieſce, come-
de, bibe, epulare. Equidem ut epuleris je-
junandum eſt, deliciâſque abſtinentià antever-
timus, ut iis liberalius, avidiuſque indulgea-
mus. Satur enim venter favum calcaret, te-
ſte Salomone. At humanarum rerum tanta
eſt inanitas, ut poſtquàm earum plurimùm
deguſtaveris, tanquàm famelicus epulis inhiare
poſſis. Verborum ordinem nota: Requieſ-
ce, comede, bibe, quid tum? fortè ſatura-
ta recedet Anima Fortunati? Fortè recum-
bet? Epulare, inquit, Itaàne comedis, ut
epuleris ? Nullius certè ſucci ii mundanæ
Felicitatis ſunt cibi, quibus hauſtis, tan-
quaàm jejunus amimus animatur ad epulas.
Comede, bibe, epulare. Ante quæ præmi-
ſit, ordine ſanè præpoſtero, Requieſce. Poſt
epulas decumbimus, non antè. Nimirùm
terrenarum iſta conditio Opum eſt, ut quieſ-

cere non permittant, quos implerint. Vigi-

léſque trahit Purpura noctes, tragico cothur-
no occinit Seneca. Itaque non ignara mali
Avari iſtius mens Animam hortatur ſuam,
ut requieſcat antequàm epuletur: futurum e-
nim prævidebat, ut vigilaret curarum æſtu
in Opibus. Requieſce, comede, bibe, epulare.
Conſequuntur comeſtionem epulæ, quia irri-
tamur Terrenarum rerum copiãâ, non exple-
mur. Sic filius ille prodigus, voratâà omni
ſubſtantiâ, ſudm quoque ſaginam eſuriit. Se-
quitur: Nulte, hâc nocte animam tuam repe-
twunt à te, quæ autem paraſti, cujus erunt? Jam
patet, quod ſæpius ſapientum voce definitum
vix credebatur: Pecuniarum ſcilicèt compen-
dia diſpendio Salutis comparari. En ab hoc
divite amma ipsà nocte, quàâ de horreis
cogitarat, repetitur. Quod verbum aper-
tè indicat, Dæmoni eam oppigneraſſe, ut
opes augeret. Vix reperies, qui Opes poſſi-
deat & Animam. IIlam enim produnt;, ut has
teneant. JSic eſt, inquit, qui ſibi theſaurizat, &
non eſt in Deum dives. Horrendum ſanè di-
Gum : ecquis Divitum evadet? Theſaurizo,
inquies, ego quidem mihi, ſed Jejunium in-
dictum ſervo, ſtatis diebus interſum Aræ, Paſ-
chalibus ferüs communico. Miſeret metui. An
hoc eſt, Divitem in Deum efſſe? Spirituali-
bus hoc eſt abundare Copiis? Fame perires;,
niſi jejunares, prorsùs contabeſceres, niſi An-
gelorum pane ſemel in anno reficerere. Ve-
rùm vix famem evaſiſſe, num ſit Divitem
in Deum eſſe, tu videris. Abraham Deo Di-
vitem aio, cujus expandebantur opes pro Deo.
Theſaurizabat, ſed ut collecta Deo impen-
deret. Nonnihil tamen ſolatii hinc Divitibus
impertitur: Siquidem fieri poſſe concedit, ut
ſimul quis theſaurizet; & Dives in Deum
ſit. Non enim dixit, Sdic eſt, qui ſibi the-
ſauriz at: ſed qui ſibi theſaurizat, & non eſt in
Deum dives.

non pertingat, proxima tamen

Oliva

Quis autem veſtrùm, cogitando, poteſt
adjiicere ad ſtaturam ſuam ubitum
unum! Verfſ. 25. .

At ille ad dignitatem malis, boniſque arti- pien:
