Tgyptum, & rationem reddit: Egyptus Ho-
mo, & non Deus. Vana autem ſalus hominis.
Ee 3 Ad-

Confiden-⸗
tia in ho⸗
minibiss,
Pl. 5y9. 13.

330 —
Advertis autem, quaàm diſſimili ratione Deus
pugnet. Vulneraturi brachium attollimus, Do-
minus verò manum inclinat. At vulnerantem
non lego, nec vulneratum video, etſi ruinas
audiam. Dicam, quod ſentio. Inclinat Deus
manum, cùm manum ſuam temporalibus re-
fertam nobis tradit, quæ dum avidius accipi-
mus, præ pondere ruimus, & ita noſtri ſup-
plici avidi delibamus è& mann Domini cum
opibus caſum, & oppreſſionem. Felicius ſa-
née Felicitate caremus, qui inclinatà manu Do-
mini, in qua divitiæz & gloria, onere For-
tunarum obruimur.

PFelicitas
noxia.

In die iälla abjiciet vir Udola argenti ſui,
& Mola auri ſui: quæ fecerunt vo-
bis manus veſtræ in peccatum. Et
cadet Aſſur in gladio non viri; &
gladius non hominis vorabit eum.

Verſ. 7. 8.

KRenovA-
zio.

Eccleſia-

Projice Idola, ſi victoriam concupiſcis.
Non ſtabis coram hoſte, ſi coram te ſient
. Dii tui. Vincendum aurum, ut ferrum vin-
Kica lis E „
riſaidio Cat. Cadet Affur, ut primum corruent Si-
Avariiia mulacra. Porrò Vir projiciet; difficillimè à
odio prof- Foœminis Idola Auri, Ornatus ſcilicèt, con-

sitr., temnuntur.
Tentatio-

num re-
medium.

EXx CA P. XXXII.

ISA I. E.
ce cum Juſtitia regnabit Rex. Verſ. I.
Iuſtitia. Initio capitis Juſtitiam Regnaturam cum
Rege Propheta confirmat. Regnabit Rex,

ſed non iolus; cum Juſtitia Regnum par-
tietur.

Er erit vir, ſicut qui ahbſconditur à
vento, & celat ſe à tempeſtate: ſi-
cut rivi aquarum in ſiti: & umbra
petra prominentis in terra deſerta.

Verſ. 2.

Sub allegoriam quis debeat, & qualis eſſe
Zelus we- Chriſti operarius deſcribitur? Abſcondi debet
rus ani- à vento vel Gloriæ, vel Levitatis. Sibi in-
marum. terdàùm vacet, alios curaturus; ſuæque non
incurioſus alienæ ſtudeat Saluti. Non ſemper
in ſolitudine, nec ſemper vagus; ſed ſicut qui
abſconditur à vento, modò domi, modè in fo-
Zelus ſibi ro verſetur. Nicut etiam rivi aquarum in ſiti.
vacet. Non importunè, neque ſine neceſſitate, ſed
Religioſus indigentibus præſtò ſit, quemadmodum Aqua
in Aula. ſitienti. Optent, petantque nos, non à nobis
Familia- ultrò populi expetantur. Aula nos ſitiat,
ritas eum non nos illam: alioquin fons ſitim ſitiret.
arer:. Prætereà, non ſicut Piſcina, ſed ſicut rivi
. aquarum, non moremur cum externis otioſi;
Zelus ni. curramus ſemper, ut intelligant, alienum à
hil queras nobis otioſum per noſtrum curſum inquiri,
proximiſque potum non extorquere, ſed pro-
pinare. Umbram quoque prominentis petræ
referre debemus, auxihum præbendo, fola-
tiumque oppreſſis. Umbraculum non Soli, ſed

Intentio
gebta.

Oliva

Miſero debemus. Apertius ex tranſlatione L XX.
Et erit homo occultans ſermones ſuos: & abſcon-
detur quaſi ab Aqua quæ ſertur: & apparebit
in Nion ſicut ſluvius currens, inclytus in terra ſi-
tienti. Si inclytus apparere vis, decurre in
terra ſitienti, alioquin conculcaberis, atque
arceberis tanquàm rapiens, & diruens. Abſ-
condaris etiam, & in Sion tantùm explices Teluspre-
opes cordis tui. Davidem lego ad Saülem non s'e
non intraſſe niſi vocatum, nec accurriſſe „ Ut hefei⸗
aliquid impetraret à Rege, ſed ut Spiritum
malum Citharâ abigeret à Rege. Ad Samué-
lem ſcio populos confugiſſe, non illum exter-
nas domus frequentaſſe.

Non caligabunt oculi videntium. Verſ. 3.

Super cor ſuum vigilantes diligentins ſem- Cacisas
per excubabunt. Facilè dormitantium oculi alleg.
caligant, videntium verò non ità; quèd per- Confden-
fectiores cautiùs ſeſe cuſtodiant. LXX. verò: tia in ho.
Et nequaquàm erant confidentes in hominibus. iniknus.
Prorsuͦs Non caligare nihil eſt alud, quàm in
Principibus non confidere. Cæcutit, qui Re-
gibus innititur; niſi enim caligarent oculi,
non hæreret baculo arundineo, cineri, ful-
minique à quibus ruina expectari debet, non
Felicitas. Cæcus, qui Pulverem mox difflan-
dum amplectitur pro immortali Simulacro:
Caſumque prævideret in culmine, ſi videret.
Moyſes à baculo, cui fidebat, brevi aufu-
git, cùm illum in Draconem converſum ex-
pavit. Serpens purgatis luminibus videretur
Sceptrum, quod caligantibus Regium inſigne
apparet. Tunc te credas non caligare, cùm in
homine non ſperaveris. Cæcus' ille, apud
Matthæum, Filium David, ut fui miſerere- Mattk.
tur, inclamabat: ſcilicèt regium nomen mag- 20. 30.
ni faciebat excæcatus, qui luci redditus non Luc. 18.
Filio David, non Regum ſoboli, ſed JESU 39.
beneficium ſe debere profeſſus eſt, ſequutus, Piee
. . P: non ad-
ut Evangeliſtæ teſtantur, eum. Nuſquam ibi, „ji,anai.
poſt Lucem redditam;, ab ullo Davidis Filius,
Dominus appellatur.

Fraudulenti vaſa peſſma ſunt: ipſe enim
cogitationes concinnavit ad perdendos
mites in ſermone mendacu, cuùm lo-
queretur pauper judicium. Prinoeps
verò ea, quz digna ſunt Principe .
cogitabit: & ipſe ſuper Duces ſtabit.
Verſ. 7. 8.

Vaſa perforata ſunt vaſa Impiorum, quæ Polititi.
continere non poterunt dolos. Appellat au-
tem ea peſſima Iſaias, quòd optimum etiam
liquorem corrumpant. Omnia enim in dete-
riorem ſenſum inflectunt. Vides præterea
concinnantem cogitationes, hoc eft delicato
opere perdita conſilia texentem, tegentém-
que. Hujus autem aſtutüs candor Principe
dignus opponitur. Non Principis eſt, dolis
inſidias tendere Innocentibus, ſed Princeps
nihil conſiliorum iniquorum concinnando;
mente non indigna Principe verſabit. Quin
ſuo candore non contentus, ſedulò ſuper Mi-
niſtros vigilabit, num Juſta decernant, num
opprimant Innocentes, num Aliena invadant.
Verbo; Ità ipſe coërcebit Duces, & Judi- Avliei
ces, quemadmodùm illi populum, Deum frænandi.
imitatus; qui cùm Regibus Gentes, Urbece

ſubj
vit;
19. jatu
Duc
Iu fr huni
. pyin
ℳ „
1. an
tur.
ſuis,
Felut
ibus
Ulea
Non
inun
tr,
es
noco
nitate
Wu
tafun

e

juin noto.
limn penn;
lee .und
in e, 4
Cpo
munli
durb

Ml
0
n

yutinz V

indi,
lmii, tz,
era-

ſurn ſece
e cicen
Aynem gend
iei vind
. tem
ilzeg.
S Urue⸗
exda
Enu
ſed!
Copn
ſerit
Nd
ſitte
de
ie lel

mie,

IN
den.
Pnt
. ley .
dnne 1
8
1 G
enle
rnd

in

oum lu;
Und
mun ti
inne
6 Pirfl
len
Eyene,.
kion
l/ 6
Deß
cimmh,
Pi. N
ſbe
um,

a ,

e
,

.

1.

Apoc. 19.
16.
Rex Ju-
dices ja-
dicet &Oα
ſuos Frœ-

net.

Dignitas
in digno.
§. imp lici
1as.

Vocationi
bparendü.
Procra-
Kinatio.
Ante
Mortem
operandu.
Mortif-
catio.

Obedien-
tia.

Felicitas
noxia.
Status
mediocris.

ſubjecerit, malos Reges ſibi puniendos ſerva-
vit; undè in Apocalypſi, Rex Regum appel-
latur, & Dominus Dominantium. Niſi enim
Duces à Principe puniantur, ſævius vaſta-
buntur Urbes à Civibus, quaàm ab Hoſtibus.
Princeps verò ea, quæ digna ſunt Principe, co-
gitabit. & ipſe ſuper Duces ſtabit. Neſcio,
an premant Duces, qui à Ducibus opprimun-
tur. Inniti quidem debet Rex Magnatibus
ſuis, ſed meminerit ſuper eos ſtandum. Ipfi
veluti baſes Regem attollant, non verò à Re-
gibus attollantur. Supra Regnum Duces, ſed
infra Regem. Si eos Rex premat, regnabit:
Non enim, niſi ſuper Duces, ſtabit. Duces,
inquit, non Ducem; ne fſcilicèt unus eliga-
tur, cæteris poſthabitis. Nam cùm ſuper Du-
ces ſtare debeat Princeps, non video, quo
modo conſiſtere in iis poſſint, niſi pari dig-
nitate æquales ſint. Septuaginta hoc poſtre-
mum ita vertunt: Pii autem ſapientiam cogi-
tarunt, & hoc conſilium permanet. Duo obiter
noto. Primum idem eſſe Pium, & Princi-
pem, eumque Regem efle, qui Pius eſt. Se-
cundum, Non aſtuta Politicorum conſilia pra-
vè, ſed ſtudiosè concinnata ſtatura; verùm iis
oppoſitas cogitationes, Principe dignas, per-
manſuras diu, Deôque probandas. Piorum per-
durabit conſilium, Impiorum dolis everſis.

MWulieres opulentæ ſurgite, & audite
vocem meam.. Poſt dies, & an-
num vos conturbabimini confidentes:
conſummata eſt enim vindemia: col-
lectio enim ultra non veniet. Obſtu-
peſcite opulentæ: conturbamini con-
ſidentes: exuite vos, & confundi-
mini. Accingite lumbos veſtros: ſu-

per ubera plangite, ſuper regione de-

ſiderabili, ſuper vinea fertili. Verſ.

9‧ 10. II. 12.

Ut audiant, ſtare jubet mulieres opulen-
tas. Auro nimirùm graves haud ſtare pofſſunt;
ſed ex opibus otium oritur, undè Divitibus
dicendum eſt, ut ſurgant. Secundò, ſur-
gendum eſt ante vocem Domini, ut promp-
tins eam exequantur. Conſummata eſt enim
vindemia. Morienti dicetur; quo potiſſimum
tempore ſtupor, & conturbatio, & nuditas
irruet in morituros. Tertiò, Monet ut ſe
exuant, antequàm à proxima morte exuantur.
Exuite vos, dum tempus habetis. Exuite,
ſed lumbos accingite. Mortificatio Paupertati
copulanda: cumque ante Obedientiam præmi-
ſerit in audienda Voce, nunc Paupertatem in
Nuditate, in Cingulo lumborum prædicat Ca-
ſtitatem. Quartò, Plangendum ſuper ubera,
& effundendæ lacrymæ ſuper vinea fertili,
uberique regione. En Deus quid flere do-
ceat; Ubera, fertile Solum, Vineam non ſte-
rilem. Beatos planè prædicabo Miſeros, quùm
audiam Felicia deploranda.

Super humum Populi mei ſpina & ve-
pres aſcendent: quanto magis ſuper
omnes domos Gaudu civitatis eaul-
tantis! Verſ. 13.

A fortiori argumentatur Deus Si emim in

8Stromatum, Lib. XVI.

331

domo Domini ſcelus aliquando erumpit,
quæ ſpinarum ubertas in agro Iniquitatis?
Si inter Lacrymas, & Cruces Voluptas vi-
vit, an non in domo Convivii regnabit?
Adverte tamen, ſpinas ſuper humum Po-
puli Domini aſcendere, at verò ſuper te-
cta Gaudii civitatis exulktantis. Facile cal-
catur, quæ humi floret ſpina: alios veroô
calcat, quam procul a pedibus natura reje-
cit ſuper domos. Memineris etiam fuper
omnes domos Gaudii vepres aſcendere, quod
nec Felicium domicilia à calamitatibus im-
munia, ipſa quoque ſpinis compungantur.
Davidem ſciſcitemur, cujus in Regia adul-
teria, parricidia, inceſtus, fratricidia, lues,
orbitas, diſſenſiones, doli, ut non immeritò
oppreſlum illum non ſpinis modò, verùm
etiam ſagittis pronuntiem. Feliciorem inter
paſcua, quam in regno tot filiorum cædes &
ſcelera comprobant; ut non mirum fuerit,
ſi interdùm ſolitudinem corde repeteret, ibi-
que ſolus maneret.

Er habitabit in Solitudine judicium:

& juſtitia in Carmel ſedebit. Et erit
opus juſtitiæz Pax, & cultus juſti-
riæ Silentium: & ſecuritas uſquk in
ſempiternum. Et ſedebit Populus
meus in pulchritudine Pacis, & in
tabernaculis Fiduciæ, & in Requie
opulenta. Grando autem in deſcen-

ſione ſaltuùs. Verſ. 16. 17. 18. 19.

Solitudo Juſtitiæ parens, Silentium nutrix,
Deſertum ſedes. Nec infœcunda Juſtitia, ex
qua Pax & Securitas. Non ergo in ſtrepi-
tu fori habitabit Juſtitia, ſed in ſolitudinis
receſſus ſecedet, tacita ſecum ipſa meditatu-
ra, quid pronuntiet. Populus veròô non ali-
bi ſeſſurum ſe ſperet, miſi in pulchritudine
Pacis. Non autem pulchra dicenda eſt Pax
illa, quæ ſano corde, integriſque viſceribus,
exteriori ſpecie livorem, tumoréſque præfert
in vultu. Sedebis, ſed in pulchritudine Pa-
cis; cùm exteriùs nulla livoris odiique ſig-
na apparebunt. Fruſtra Charitatis pulchritu-
dinem jactas in corde, quæ, mili in vultu
integra ſit, ſana fortè eſfſe poteſt à culpa,
grata eſſe non poteſt. In tabernaculis Edu-
ciæ, & in requie opulenta ſedebis: quæ om-
nia abſtinendum negotiis, otiéque ſancto va-
candum prædicant. In requie opulenta. Si
vis ditari opibus ſpiritualhibus, quibus proxi-

Religionis

perfectio

vel in eri-
minibus
elucges⸗

Coellas

Urnio.

Felieitas
vera.

Inimici
Dilectio
etiam in
ezteriori
apparatu.

Zelus a-
nimarum

morum indigentiam locupletes, quieſcas ali- ſizi quo-

quando tibi vacaturus. Deus cor auro ſuo
infarciet in otio ſolitudinis, quo aliis abun-
des locuples tibi. Grando autem excipiet deſ-
cendentem de Monte. Ipſe deſcenſus Tem-
peſtatibus erit infelix. Æquè facile Grando
deſcendet de Cœlo, ac Tu deſcendis de
ſaltu. Rerum magiſtrâ experientià didicimus
Apoſtatas, in ipſo ad Mundana regreſſin,
oppreſſos præfocatéſque. Non felix ſtatus in
campeſtri, ad quem per turbines repedatur.

EX

46 Vacet

Apoſtataæ.

Tepiditas
boſt fer-
voremg

3 32

F X CAP. AXXIII.
ISA I .

Væ qui prædaris, Nönne & ipſe præ-
daberis! Et qui ſpernis, nonne &
ipſe ſpernéris! Cum oonſummaveris
deprædationem, deprædaberis: um
Jatigatus deſieris contemnere, contem-
néris. Verl. I.

Magnus Perſecutoribus obex à Propheta

Pauperti 6 erie
perſecutoe- Opponitur, duùm in eorum recaſura caput enun-

pes. tiat, quæ dirigent in Innocentes. Cùm de-
ſieris ſaginatus ſpoliis, præda eris. Septua-
ginta expreſſiùs ſolantur oppreſſos ità verten-
Perſecutio tes: Væ eis qui vos miſeros faciunt: Vos enim
nemo facit miſeros. Et qui reprobant vos, vos
non reprobant. Capientur reprobantes, & tra-
dentur; & quaſi tinea in veſtimento ſie ſupera-
buntur. Quo rihil clarius contra Inſectato-
res innocentium; quorum felicitas non ſub-
jacet impiorum potentiæ. Conſideremus, Ti-
neis abſumentibus veſtimenta Perſecutores
pervor Comparatos. Tinea verò veſtem non conſu-
veraæ Fa- Mit niſi otioſam in veſtiario, niſi vetuſtate
mæ cura. labantem; quæ ſi myrrhâ vel abſynthio aſ-
Perſecu- pergatur, nullà ratione conſumitur. Trans-
tionis er- feramus ad nos. Fortè abſynthio mortifica-
entan. tionéque perſperſos Perſecutores & Invidi non
infamat. lacerarent, quos otioſos, veteriſque hominis
Marmu- homines diſcerpunt. Mortificatio, & inno-
rationum vatio ſpiritus, uſuſque & labor Detrahen-
ſo 5. tium dentes infringat, arceâtque à purpura
Mortiß Eccleſiæ Tineas. Illud etiam noto: Tineas
eatio, & non aliundè in veſtes inſilire, ſed ê veſte ori-
Reneva- ri; quôd vel in nobis ſint hoſtes noſtri reli-
E ’0. gionis habitu palliati, vel quèòd noſtros noſ-
Religioſ: metipſi inimicos gignamus, dùm veterem ho-
hoſtes ali- minem non exuimus. Judas unus de duode-

non ti-
menda.

Teana cim. Jofephi polymitam Fratres eodem ſati
Fe. ſanguine conſumpfſerunt. Eva innocentiæ in-

dumentum corrupit Adamo. Ità denique ma-
la noſtra nutrimus, quæ naſcuntur è nobis,
Ppeccata Parentes peremptura. Præterea, Tinea veſti
laiére non innaſcitur veſtem conſumptura. Quos enim
ſolent. adhibemus ſocios ad occultanda crimina, iis
interdum prodimur. Unam habeo proferre
Evam, quæ à viro, à quo ſe excuſandam cre-
diderat, accuſatur. Mulier illa Matrem Sa-
lomoni ſe ementita alienæ prolis, affectum
ſimulando, ſcelus retexit. Duùm enim præ amo-
re Filium diſcindi petit, ne toto careret, to-
to caruit, invidam ſe non Matrem inſano in-
conſultôque amore teſtata. Tinea in veſte,
Amor in ficta querimonia; ſed cum Amore
odiſſe convincitur, tinea veſtem abſumpſit.
Amalecites quoque Saülis delato ad Davidem
Enſe, quo Regem peremerat, non ſe fidum
probavit, at reum Regii Sanguinis, in cujus
expiationem gladio cecidit: ab ea, quam ſi-
mulaverat, infidus, fide, proclamatus. Pe-
trum omitto Perjurio non tectum, ſed Mih-
tibus, Deôque proditum.

Oliva

Domine, miſerere noſtri: te enim ex-
Peétavimus. Eſto brachium noſtrum
in mane, & ſolus noſtra in tempore
tribulationis. Verſ. 2.

Tribulationem opponit Mane;, quo Felici- peliei
tas deſignatur Gregorii ſententia fuper Job. ““
Porrò ſelices tunc fuiſſe Judæos, cùm hæc po-
ſtularent, qui immediatê conſequitur textus,
indicat. A voce Angeli fugerunt populi: ab ex. Iſa. 33. *
altatione tua diſperſæ ſunt gentes. Ergo, diſſi-
pPato hoſtium nubilo, Manè lucem revexit,
in quo Domini brachium implorant. Quid
efflagitatis brachium Domini, fugatis hoſti-
bus? Nimirùm lubricum Felicitatis iter, quod
niſi Domino deducente, ſine offenſione decur-
ri non poſſit. Manum exaltavit in inimico-
rum cæde? brachium porrigat in ſemita
proſperitatis. Davidis enimverô recordaban-
tur, & Salomonis, qui, blandiente Fortuna,
ruerunt, Ille ante Fominam, Hic coram Ido-
lis. Manus in tribulatione, ſed in ſecundis
rebus cum manu brachium neceflarium eſt.
In nocte illa bellorum David homo imbecil-
lus, inviſus, & tot inſidiis appetitus, pro-
cellam omnem digitis avertit; Qui docet ma- Pl. 143.
num meam ad prælium, & digitos meos ad
bellum. At in die Felicitatis vix brachium
Dei ſuffecit, & in nocte ſufficit: nam, qui
Goliam und manu proſtravit, in Mane Feli-
citatis à Bethſabæa dejectus eſt. Et Salomon
Templum ad Aſtra promovit, ſed ante Ido-
la jacuit in luto.

Implevit Sion judicio & juſtitia. Verſ. 5.
Felix eluvio, quâ Sion judicio repletur.

Divitiæ ſalutis ſapientia & ſcientia,
timor Domini, ipſe theſaurus ejus.

Verſ. 6.

Timor Domini theſaurus, qui non tam cu- Timor
ſtoditur ab homine', quam cuſtodit homines. Dei.
Sapientia & Scientia divitiæ, ſed in theſau- “
ro Timoris reponendæ. Inflat Scientia, non Scientis
ditat, ſi cum Timore non conjungatur. Hæ ſine Spiri-
itaque opes ſalutis Timor, & Scientia. LXX. iu.
Venit ſapientia & diſciplina, & pietas à Do-
mino: iſti ſunt theſauri juſtitiæ.

Diſſipatæ ſunt viæ, ceſavit tranſiens
per ſemitam. Verſ. 8.

Imò tunc magis frequentandæ videbantur D
ſemitæ, quùm viæ obſtructæ fuerunt. Nihilo Cemkafk
tamen minus, diſſipatàâ viàâ, ſemita deſeritur.
Ingens documentum iis, qui auſterius ſub-
jectos tractant, eéôſque credunt ſemitas fre- Superur
quentaturos, ſi latiores vias occludant. Errant, ſt diſere-
nam coactus non inſiſtet ſemitæ, qui, ſi via imws.

Clemen-

patuiſſet, declinaſſet à latitudine viæ in ſemi- HH
4 . „ :. — . ru —
tarum anguſtias. Prætereà interdùm evenit;, igicitsr.

ut imperfectiores munia omittant, cùm à per-—
fectioribus etiam non impoſita perfici intuen- Pien-
tur. At continendi in officio ſunt, ne neceſſi-
tas paulatim ſit, quod voluntas fuit. Si enim

diſſipentur viæ, ceſſabit tranſiens per ſewitam.
Non

ſationes
lieita.

. ſſntnu.

Nor

tus

Lu
1

li

P II

Nis

5

17
, or

niil ſent
Cant,
ain ir acceß⸗
Cailce
aſie⸗ 1
i) obſr
efi tnm .
impet
tar.
ud
detur

E

lun

An
Cnig gllam
iſen. “
lin lg n
n rophe
Mun el Per
incn Alid
None- ren,
Aeln,

e ſuni
ieu.

Hnun ld ve

i
ſͤſi
cellari⸗
litis 5
IUI
cieti.
rerurn
verum
lkis a.
chenus
do, 01
Chrili
llee
ligen
Uivemn
Prle n
Vant:
kunt,
Tenn
Unfe nen
mni Tbere,
nin leccit
e er,
u⸗ en

in i
n tur ve

genn krf
ta.IM

et elr
le

ilie
. M“
Eelnnu. „
4

ſaiut

Stromatum, Lib. XVI.

Non diù gra dietur Juſtus, ſi à via Imperfec-
tus recedat.

Luxit, & elanguit terra; confuſus eſt
Libanus, & obſurduit. Verſ. 9.

Latitia Vides ex lacrymis languorem, ſurditatem
SPrake promanare ex confuſione. Moœſtitia igitur lan-
15.

Correézis Suorem parit: confuſio & increpatio inobe-
mit. dientem non emendat, ſed facit. Paſtores diſ-
Superior cant, non promptiores reddi ſubjectos durè
amere du- acceptos, ſed ſurdiores. Confuſus eſt Libanus,
Faj. ſcilicèt qui candidà ſimplicitatis nive albicabat,
Confeſſa- ad Superioris vocem erubuit. Quid indè? Et
rii indiſ- obſurduit. Nimirùm ſtrepitoſo murmure cata-
Tan, „dupi Nili accolas non excitant, ſed illis audi-
nhutt, eum obſtruunt. Mitiùs cadentes audirentur,
impetuoſius ruentes nec audiuntur, nec timen-
tur. Alia habet, non obſurduit, ſed obſorduit;
quòd præ deſperatione ſordeſcat, non emun-
detur, quæ acriùs emendatur.

Concipietis ardorem, parietis ſtipulam,
ſpiritus veſter ut ignis devorabit vos.
Et erunt populi quaſi de incendio ci-
nis: ſpinæ congregatæ igni comburen-
tur. Verf. I I. I2.

An unquàm ab igne pro favilla evomi ſti-

Correbtio pulam vidimus? Ignem ex ſtipula ſuccendi-
indiſcre-

ta. ]
Tepiditas Ogo natas ſtipulas demetimus. Interpretanda
mater Prophetæ mens; qui meâ quidem ſententia,

ſeelerum. ex, peccato cauſam, fomitémque novi ſceleris
Peceatz progigni monuit, portentoſo fœtu palearum.
*r cο Aliô inflectamus Oraculum. Concipietis ardo-
Zelus ve- rem, ſed, præconcepto ardore parietis ſtipu-
rus Deli- lam, Divino igni non aliud pabulum ſuppo-
sis, pea- ſituri, quàm cor, viſcerâque; ideòque ſpiri-
1ertatem tus veſter, ut ignis, devorabit vos. Si verè
amat. Vos ignis corripuit, non paleas corrogabitis,
ſed ſtipulas parietis, ea rejiciendo, quæ ne-
ceſſaria videbantur ad ignem. Quò majus Spi-
ritus Sancti incendium in corde, eò ſtipula-
rum minor cura, quas generosè etiam proji-
cietis. Concipietis ardorem, ſed humanarum
rerum incurioſi, non conquiretis neceſſaria;
verùm nobili prodigentiâ effundetis. Haud pa-
leas ad flammæ pabulum comparavit Antio-
chenus Ignatius, qui plùs omnibus laboran-
do, omnia dilargitus eſt, ærumnis tantum
Chriſti ſaginaturus intimam pectoris flammam.
Scilicèt rejecit ſtipulas Frumentum Chriſti.
Frigent ergo, nec ardorem conceperunt, ſed
nivem, qui ſtipulas undique important. Sti-
pulæ ut Ignem accendunt, ita Nivem conſer-
vant: unde cùm legam eos, qui ardore exæ-
ſtuant, ſtipulas excuſſiſſe, non immeritò per
Temporalia credam, non ad ſupernum Ig-
zZelantes nem aſcendere, ſed ad infernam Glaciem pro-
indiſereti. ruere. Nota; Concipietis avdorem, ſed aliis
Superior redditi mitiores parietis ſtipulam; ſpirituſque
diſeretur. veſter, ſi ſpiritus eſt, ut ignis devorabit non
Cempaii. alios, ſed Vos. Vos corripiet Spiritus ut ig-
Diſpenſa- nis, vôſque devorabit, ut reliquos inflammet,
kieers. quemadmodùm proximiora igni corripiuntur
ab igne ante remota. Porrô quis finis veſtri

Zelus a- incendii? Et erunt populi quaſßi de incendio ci-

nitartem. nig. Vos uremini Divino ſpiritu, ſed exuren-

Vox Hxé- . . . ni
. At cinis
lorum. dkur veſtro incendio populi. Populus ut cinis,

mus, paleiſque flammas alimus, non vero &

ſi in nobis flamma. Exemplum erumpentis a
nobis ignis populos in cinerem commutabit.
Verùm quis Divino igne corripietur? Audia- r
mus: Spinæ congregatæ igni comburentur. Et ingela.
Spinas eſſe oportet, & Unitas: ut Mortifica- irtes
tionem, & Charitatem geminemus in nobis. Fervori
Igni opportuna Paupertas ſpinea, at ſi cum zoxiæ.
aliis congregetur. Spinæ inſuper nomen mo- Lelas a-⸗
net à nobis non palpandos impios, ſed com- enn Reyg.
pungendos. Metuendum, ne Glaciem pro ra h⸗
Igne invehamus, ſi alieni a Spinis, pungi ſervantia
non minùs recuſemus, quaàm pungere. Ve-
rendum etiam, ne, duùm concepiſſe nobis vi-
demur Ardorem, ſtipulas repellamus Obe-
dientiæ & Orationis, noſtérque nos ſpiritus
non ignis, ſed ſicut ignis devoret, conſum-
meturque flamma, & conſummet, duùm pa-
bulo deſtituitur.

Audite qui longè eſtis, quæ fecerim.
Verti. I3.

Provocat remotos Auditores diſſitos, lon- Vox ope-
gè poſitos invitat ad audiendum, ſed Facta, Tum.
non Verba. Audite, qui longe eſtis. Quid?
Ouæ fecerim. Facinorum potentior vox lon-
giſſimè ſonat; nec eſt, qui ſe ab Eloquentia
facinorum ſurdum mentiri poſſit.

Quis poterit habitare de vobis oum ig-
ne devorante? Quis habitabit e
vobis ocum ardoribus ſempiternis?

Verſ. I4.

Scelerum inſtitores parcius peecarent opi- Eterno-
nor, ſi quanti illis ſtare debeant crimina, Tum obliti
meditarentur. Holoſericum ſi nimis æſtimetur
execramur, & , ſine ulla pretii pactione, Infernus.
peccata coëmimus. .ternùm plorabis pro ri- Eleckio
ſu, ardebis pro voluptate, pro epulis eſuries, Staias.
totus torqueberis pro unius ſensus ebrietate.
Admiſſurus culpam, priùs cogita de pretio. Tentatio-
Audi Septuaginta. Quis annuntiabit vobis num re-
quoniam ignis atdet * Quis annuntiabit vobis edinme
locum æternum à O verba ex corde ſoliciti
parentis derivata in aures deſipientium filio-
rum! Ignis ardet, Carcer ſempiternus: hæc
ſi penſentur, coërcebunt pronum cor à volup-
tatibus. Ignis ardet, locus ſuppliciorum Æ-
ternus: Pecca, ſi lubet.

Qui ambulat in juſtitäs, & loquitur
veélitates: qui projicit avaritiam ea
calumnia, & eoutit manus Juas ab
omni manere: qui obturat aures ſuas,
ne audiat ſanguinem „ & oclaudit
ooο ſuos, ne videat malum: Iſte
in ecelſis habitabit: munimenta ſa-
xorum ſublimitas ejus. Verſ. 15. 16.

Juſti membra omnia Deo militant, Pedes
juſtitiæ, Lingua veritati, Manus liberalitati, Zuden.
Aures & Oculi adverſantur iniquitati. Quod Manera.
tamen adverto eſt, qui hic deſignatur Judex,
non ſolum malis abſtinere, ſed procul etiam Oecaſio
mali diſcrimina abjicere. Nota: Non excutit mwala tol-
de manu munera, nam ſemel admifla difficilè lenda.
emittuntur, ſed à muneribus manus: ne „ ſi Modeſtig.
aurum

aurum accipiat, capiatur ab Auro, & libe-
rare non poſlit aurum Auri captivus. Auri-
bus & oculis non ſolùm moleſtè impietatem
recipit, aut receptam pellit: ſed, ne ingre-
diatur, utrumque obſtruxit. Fruſtra excluden-
dum credis mente, quem intra oculos, auréſ-
que admittis. Etiamſi firmum te, munitum-
que cognoſcas, vincêris, niſi fores ſenſuum
occludas. Quis tam durus, qui effundendi ſan-
guinis vociferationibus non emolliatur? Obtu-
ra aures ante judicium, ne audias ſanguinem:
nam ſi effuſus, & humi defofſus clamavit de
terra (& tamen mitiſſimi Abelis ſanguis erat;
contrâque Fratrem perorabat) quà Eloquen-
tid adhuc ſuperſtes in reo pro Se vociferabi-
tur? Parùm eſt: ſaxorum munimento valleris,
ut in ſaxa nocentium lacrymæ, cognatorum
ſuſpiria, potentium minæ impingentes reſiliant
fine detrimento Judicii. Etiamſi oculos, au-
réſque occluſeris, adhuc ſaxeum vallum du-
cendum;, ut ſecuriùs hoſtem circumſpicias &
clauſis oculis, & ſaxis incluſus.

Iudex
impius.

Panis ei datus eſt: Aquæg ejus fideles
ſunt. Reégem in decore ſuo videbunt
oculi éjus: cernent terram de longé.
Cor tuum meditabitur timorem. Verſ.
16. 17. 18.
Humili-

ZA,
Cireum:

Paulò ante dixerat: Ez claudit oculos ſuos,
ne videat malum. Sed tamen clauſis oculis
Hpedio in Regem videt., Itäne occluſis luminibus patet
perfeclu. Deus? Prorsuùs ità. Corde enim mundo, non
Marth. 5. patenti oculo Rex aſpicitur: Beati enim Mun-
8. do corde, quoniam ipſi Deum videbunt. Nam
& ideò ſtatim dicitur: Cor tuum meditabitur
Orationis timorem Ac ſi timoris nitro Cor mundaret,

fons. ut Deum clariuùs intueri poſſit. Modeſtia, &
aar He- Verecundia Regis aſpectu non fraudatur »
ſeguicur. Cuim ut Deum videat „ humana non videt.
Electio Prætereàa Panis tribuitur, & aquæ ejis fide-
Katus. les ſunt quòd ſcilicèt non ut temporalia ſint,
quæ rigare nos deſinunt, cùm Mortis pulve-
Servive re obruimur. Aquæ Babylonis, dum vire-
Deo felix.

mus, nos rigant, dùm vicina morte ferè ſic-
Mors Ia- camur, alio corrivantur. Cùm æternis ignibus
Kornm. appropinquamus, Babylonicus nos torrens de-

D'fiden- ſtituit. Econtra verè Aquæ Domini fideles &
ia u ſitim non irritant, dum vivimus, cumque
5 morimur, pulverem noſtrum focundant, ho-
Mam. *- ſtiumm flammas reſtinguunt. Notandum quo-
perfects. que, à ſpectaculo Regis non tumidum red-
di, ſed timidum trementémque;, oculiſque de-
Vires core Domini ſaginatis, Cor timorem medi-
Jolida. tatur. Non ergo Deo propinquaſſe credas,

quos inflari vides vento Arrogantiæ. Timor
in corde, cùm Deus ſubeſt oculis. Viſo Do-
. mino, Petrus lacrymas concepit, non tumo-
rem effudit. In Monte quoque ad Transfigu-
rati Domini Gloriam intermortuos corruiſſe
terram Apoſtolos lego. At ad priſtinum ſen-
ſum ſuperioris textus redeamus. Rex in deco-
re ſuo à Judice, clauſis quoque oculis, vi-
Rex regat detur. Decor autem Regis Juſtitia. Juſtitia
Epiſeepi indumentum ejus. Quare ſe arguant Princi-
reſigentia pes injuſtitiæ, non Judices; ſi enim in deco-
Ssuperior re regnarent, Judex eorum tantùm Juſtitiam
invigilet. & videret oculis, & corde meditaretur. Au-
licos etiam colloquamur. Recreandum te ſpe-

Aulico- raveras, ſi regio aſpectui daretur aſſiſtere?

rum Pei. Erras: Viſo Rege, Cor tuum timore com⸗

S

Oliva

plebitur, eliminatà lætitiâ. Memineris id quo- Aulici.
que velim: clauſis oculis Regem videri. Vel
quòd multa videnda non ſint diſſimulatione
ſervili „ Ut videas Regem; vel quòd videaris
tibi magis aſpicere Regem, quàm verè aſpi-
cias. Quo enim modo videas clauſis oculis?
Sic nimirùm deluditur inani ſpecie Aulicorum
ſpes, quæ aſpectum Regis decorum ideò cre-
dit, quia luminibus occluſis illum intuetur.
Sie in Scriptura habes quemdam alloquentem
Regem proteſtatum fuiſſe, faciem Regis tan-
quam vultum Angeli ſeſe conſpexiſle. Hoc
enimverò non intueri eſt, ſed hallucinari. An
Angelus, qui nec homo? Denique his obdu-
cCtis auribus ſanguis non audiendus, ab opibus
excutiendæ manus, inter ſaxa degendum, eâ-
que omnia implenda quæ ſuperiùs commemo-
rat Iſaias. Panis demum, & Aqua cibus eo-
rum. Quôdque ridendum eſt; Aquæ ejus fi-
deles: nunquam emim vertentur in Vinum.
Lacrymis initiatus in Aula, ab Aula cum La-
crymis emittendus, non ceſſaturus, dùm ſer-
vit, a Laerymis. Aquæ Fideles, quæ nunquàm
mutantur in melius. Miſer ſubis Aulam, Mi-
ſerrimus indèé abibis. Pergamus cum Iſaia:
Ubi eſt Nriba à ubi Legis verba ponderans? IIa. 33.1.
ubi Doctor parvulorum à Huc, huc accedant
Adoleſcentiæ cæci ductores: hic diſcant, quid
Parvulos doceant? Aulicas calamitates medi-
tentur, antequam inexpertis lubricum Magno-
rum limen terendum proponant.

Oculi tui videbunt Jeruſalem habita-
tionem opulentam: Tabernaculum
quod nequaquäam transferri poterit:
ne auferentur elavi ejus in ſempi-
ternum: & omnes funiculi ejus non
rumpentur; quia ſolummodô ibi mag-
nificus eſt Dominus noſter. Locus
Ruviorum rivi latiſſimi, & patentes,
non tranſibit per eum navis remigum.
Veri. 20. 2 1.

Opulentia Sion funiculis ſtabit, & clavis. Ia Reneo-.

. 1 . VvValions
Funiculis, iInquam;, non funibus; Minimis argumen-

ſcilicèt Legibus, qui omnes non rumpentur. zum.
Singillatim enim rumpi poſſunt, omnes nec bperſeve-
diſcuti poterunt. Non igitur Minima negli- rantis
genda , quibus Tabernaculum fſuſtentatur. Ieni
Funiculi autem non rumpentur, quia ſolummo- Parva.
d ibi magnificus eſt Dominus noſter. Quæ
Verba ità vertuntur à Septuaginta. Quia No- vernk-
men magnum Domini vobis. Hoc quàm bel- r vaaria
lè ſuper nos cadat, nemo non videt. Hinc ve- x.-
rò ſequitur, quod ait: Locum fluviorum pa- Sade,
tentem, remigum tamen induſtria Naves haud velßa⸗
tranſituras. Nimirum, non humano niſu, 5. aſi.
ſed divino afflatu Naves in Societate curſum etur.
dirigent. Licèt enim, in tam ingenuis mo- Nihilpre-
ribus, facilis videatur curſus ad ſumma, per 'er Deum.
conatus artéſque remigum: Magnum tamen San.
Dei Nomen ambientibus obſtabit. Audi
LXX. Non ingredietur per eam navis agita-
ta remigio: Deus enim meus magnus eſt.: Do-
minus PFrinceps noſter, Dominus Rex noſter,
Dominus ipſe ſalvabit nos: Non tranfibit me
Dominus Judex noſter. Viden' à quo mergen- ankten-
di ſint malè induſtrü homines, quorum fi- enigas.
ducia in remigum niſu, non in Domini
potentia. Etiamſi tranſire videantur Naves, Protetzio⸗
Judex noſter non pertranſivit, qui medium ?ét.
eur⸗

curl
uir Nar
pei⸗
jeli
Feli
tatibu⸗
Iliia dege
ialfe Ma
l. Pellt
ſ Niil
fe l
allen

6o lort
GhNam
nerge
disb
Morebe
l

Larat
al

dil⸗

ami Ruit
ruin ſ famm⸗
3, oe 1e
A½ ACON
i tiis ſe
i n⸗
Ihti:
Nüllkre⸗
tenlas.

Hjili.

Ulne
tar.

Ve

lumi. NI
14
lungt. en,
alniun obriu
inen.. AW no

i. tas re
. ultin inde

ler⸗

lieet.
ae

etr doki

Mltenn Mlr:
lianin Primi
aar g
Iu
inbo
Uula
Iine,
Uemur
de
Cator.
tam
in 4
Ueite
ſun

Clehtt,

e MNn
Ns w N
n M e

Stromatum, Lib. XVI.

curſum intercipiat, eâſque allidat in ſcopulos.
Perſeeutio Naves itaque ſine remis Religioſi; quibus
utili ſciendum eſt, nihil * uè Navium curſum im-
pedire ac tranquilliratem, ut pote quæ tem-
peſtatibus, turbinibuſque ferantur ad portum.
Felicitate retardamur à navigatione, Calami-
tatibus vehimur ad emporia. Transferamus
Dignitas allegoriam ad Aulas. Non tranſibit per eum
eui confe- Navis remigum. Fruſtra tentas curſum tuis
renda. meritis, ubi alienæ gratiæ vento decurritur.
Aulico- Nihil proderit labor, ubi favor impellit. Da-
rum pes., vid, quò magis concitabat Navim fuis in
Saülem promeritis, eò violentius remitteba-
tur aà Rege. Apud Achis in medio curſu ferè
naufragium paſſus, quòd Magnatum eum au-
1. Reg.29. Ta defecerit. Qatrapis non places. Ità Aman
6. uno Aſſueri afflatu ad ſolium, uno Regis ſuſ
pirio ad patibulum impactus eſt. Neque verò
in Aula curſum ſperes, niſi in commotione,
& turbine: cùm enim omnmia invertuntur,
eò fortaſſe appelles, unde alter excidit. Piſ-
cinam Aula refert, undè unus incolumis
emergebat, poſt aquæ commotionem. Sed
ibi ab Angelo ſtagnum movebatur, non com-
movebatur; hic omnia ſus deque perturban-
tur à Dæmone.

Lawxati ſunt funiculi tui, & non præ-
valehunt. Sic erit Malus tuus, At
dilatare ſignum nequeas. Verſ. 23.

Regalar? Ruinam ſequuturam tunc ſolùm credideras,
obſervan- ſi funiculi rumperentur. At ſola laxatio, at-
np: diss Que remiſſio vinculorum Malum concutien-
Dißenſa dum vento, ſternendumque tradit. Legibus
tioſit accommodatur Prophetæ exemplum, quæ mi-
voldè ra- tiùs ſervatæ nullo modo Navim ſervant. La-
Ta. xati non prævalebunt; laxati, inquam , non
rupti: ut a ſola Legum remiſſione caveas,
naufragio exponendus, ſi funiculos non in-
tendas.

Tunc dividentur ſpolia prædarum mul-
tarum: Claudi duipient rapinam.

Veri. 23.

Avari-

Nullus non expeditus ad prædam. Cæci vi-
tia.

dent, claudi ambulant, ſurdi audiunt, ſi quid
Labor Sa- . —= .
zularium Obvium rapinis pateat. Claudi rectè evadunt
impavi- ad non recta. Etiam utroque crure impedi-
dus. tus regiam tamen Davidis frequentabat, ut
Avaritia indè aliquid aſportaret. At altior ſenſus hic
. latet. Nota: poſt diviſionem ſpoliorum Clau-
Dr eigii di accinguntur ad prædam. Hoc eſt, qui tar-
obſtandi, diof ad malum erat, præguſtatis rapims, ra-
Bolitican Pitur ad ſpolia. Enimvero opibus non com-
etiam in. Primitur Avaritia, ſed in iis etiam excitantur,
docte eal- qui Claudi videbantur ad prædam. Impigri
