ſervet dant, quod ſequitur. Et erit Juſtitia cingu:
Regulas. Zum lumborum ejus. Non conflat Juſtitiam in
Rer LCe- Enſem, ſed in Cingulum: Nec Juſtitiâ alie-
gesſevet. nos præcingit lumbos, ſed ſuos. Diſcant,
Eccleſia- qui Judicant, rigorem in Se vertere, in A-
Kica fa- lios Miſericordiam adhibere. Superiorum lum-
rMiczio. bi cingantur Juſtitià; ſubjectos mitis ſeveri-

Superioris
exempla.

Confeſſa- tas cuſtodiat. Labiis alios reprimant, ſe ip-

v. 38 ſos verò Cingulo frœnent. Cingulum lumbo-
e6 1 . „
Paen, rum, ait: Ut, quam occukiſimè poſſunt,
zes ver? juſti ſint. Sanctitatem nec venditent, nec præ-

emendit dicent, ſed occultò ſub veſie tegant. Neque
pœnis ſa. Verò manſuetudini adverſatur, quod ait; Et

lutarib Spiritu labiorum ſuorum interſiciet impium.
ræſcrip- NI —. . . .
r Tri Nam pro impio impietatem Patres omnes in-

Eccleſtia- terpretantur: juxta illud: adbuc quadragin-

ſtici ta dies, & Ninive ſibvertetur, hoc eſt, Bec-
exemplo catrix Nimve; nam Pœnitens Ninive ſerva-
ſene. bitur. Imô iis verbis Manſuetudo elucet;
ſon. 374. cùm doceamur, non Manibus profocandam Im-
utitis. Pietateln, ſed leniter Spiritu oris extinguen-

Excom- dam. Non lingua, non dentibus, nec la-
munica- biis, ſed afflatu, & ſpiritu labiorum ſuorum

tio t interficiet Impium, ut, ablegatâ Iniquitate,
canta. ſit Juſtus. Non increpuit Matthæum, ſed vo-
cavit. Non rejecit Peccatricem, ſed laudavit.
Non confodit Judam, ſed oſculatur. Non de-
Matth. riſit Petrum, ſed monuit: Et ego dico tibi,
26. 34. antequdm Gallus cantet, ter me negabis. Di-

co tibi; non in foro, & apud omnes tantum
crimen exaggero. Occultò corrigendi vel pa-
lam peccaturi. Nam & ego, Malcho ad ſe
ccerſito, non tam auriculam reformaſſe, quàm
ad aurem de crimine monita dediſſe credide-
rim. Verbo, Impietas ſpiritu labiorum con-
fodienda; ſpiritu, inquam, vel pietate loquen-
tis, vel manſuetudine increpantis. Spiritus

Oris noſtri Chriſtus Dominus, qui mitis eſt,

& humilis corde.

Oliva

ie
Habitabit Lupus cum Agno; Vitulus, lan⸗
Leo, & Ovis ſimul morabuntur... gnia
Er Leo, quaſi Bos, comedet paleas.
Verſ. 6. 7. lun
Euſto
Leo; inquit S. Hieron. non carnes come- Religisßt urc
det, ſed paleas; quò ſcilicèt veſcatur cibo Laiei ſint ke⸗
ſimplici. Et hic obſervandum, quod non Bos Probi. an
carnes, ſed Leo paleas comedet. Salutarem Resda litis
Doctrinam ab Hieronymo, & Scripturà Di- Seci in ſch
vinâ accipimus, ſi verba perpendimus. Leo ſe Religione dio ſr
demittit ad paleas Bovis, ſed nequaquàm Bos nen ſir Sa. wers,

carnes devorat Leoni debitas. Leo fit quo- berbus. mem

dammodò Bos; ſed non ideò Bos evadit in 4 he
Leonem. Amici impii non dicant, Singula- gl be
ritatem vitandam efſe, unâmque eſſe debere lni;
Leonis & Bovis elcam. Ità. Una eſſe debet, onine
ſed eâà ratione, ut Leo ad mitiorem annonam
deſcendat, non verò ut Bos efferatur ad viſce- le
rationem. Intelligant, qui non illuſtri Gene- ,
re editi nomen dedere Eremo, non ſe debe- e
re æquare Nobilibus, quamvis IIli præ Hu-
militate, ſe Ipſis exæquent. Leo comedet fœ- IN
num Bovis, ſed non Bos dapes Leonis vora- m. V
bit. Indignum prorsàs, & gemitibus inenar- Imitandi chrum,
rabilibus deplorandum Facinus, ſi in ſchola pauci, & eneca
humilitatis Domini, ubi Senatores deprimun- Hominuns prorui
tur ad ſordes uſque, odores & delicias non iis . at, dt
tam clari Natalibus exprimerent à Cruce, & Leſ. dallcet
Chriſti Sanguine, qui aliis denigravit Purpu- Mortiß⸗ Et eit
ras, eâſque in Cilicia commutavit, quaſi Pur- cationam nut, Iſt
purati incederent. Væ ſi à Pannis Salvatoris "dinm. nns ve
Ornatum ſumeremus; quique fortè in Paterna iee, . N
caſa vixæ Paleis dormituri incubuimus, in præ- ius amans Cſtat,
ſepio Domini quereremur aſperitatem Strati, ſi da. Gelit vn
ex Africa non aſportentur Lanæ, Marchioni- lere, g
bus & Conſulibus obvio lecto contentis. No- lucit,
biles ſe demittant, ſed Cives non erigantur. chromhe
Cœli cùm inclinati ſunt, Chriſtus defcendit. zzin eib Hon
Quando Terra certare voluit cum Cœlo ex- r lelentu.
ſtructà Turri, Ira Dei aſcendit ſuper Nos. Ad 1larur
Abraham veniunt Angeli. Sed illos Patriar- ſinet o
cha adoravit. IIIlis in menſa miniſtraſſe ſcio; Pentur
Illis abuſum in culinæ ſordibus, vel comediſ- keliment
ſe cum illis nec lego, nec legi poteſt. Imòͤ, eſt, eed
qui Angelos nunquàm in Angelica majeſtate miſiten
humi abjectus coluerat, ubi eos ad humanam nilg Al
dejectos tormam contemplatur, provolutus in Ent, ge
genua, non æquales dixit, ſed formà, & ha- r. Er
bitu inventos ut Servos, Dominos & dixit, li lr
& coluit. Adeò non conterendos Cœlites DR d
cenſuit, ut magis Dominos haberet eo po- “
tiſſimum nomine, quòd ipſi Conſervos ſe fe- en .
ciſſent. Licuit ſancto Jacob aſperare manus uti
pilis Eſau. At Eſaü lævorem Fratris æmu- i ki
lari non licuit. Verbo, fas fuit ſibi nomen ude

aſciſcere: lethale verò in Lucifero extitit, ad hin u

Dei figuram aſſurgere. Domeſticæ arboris Ki
ſurculus feliciter ſylveſtri trunco inſeritur. mießzu
Nemo ità inſaniit, ut Ceraſo Rubum im- r M
mitteret. Homines, ante Chriſti adventum, on
Divinitatem affectaſſe probant & Jupiter, 1
& Mercurius, & Cæſar à mortalitate Divi- olſer,
nitate donati. At cùm Deus factus eſt ho- e .
mo, decrevit, & prorsùs ſublata eſt, cum ubit ,
Auguſtino loquor, ab Heroibus rapina Divini-
tatis. Imòô nunc opportunum eſt, ut Homo Serm. 1;. unn
fiat Deus, cùm Deus factus eſt Homo. Ho- de Tem-= nul
mines purpuram Divinitatis non uſurpant, Pote. Verl.
quèd Deum viderint cilicio noſtræ Mortalita-
t18 crets

neigun
G elen
n Cehe
herhet 4
lulun.

ift
Fel el⸗
otk i
Pa net
Al
10 . nuſen
a, A.
ns
dos Cri
betet r
Menkl⸗
elue
Puni M.

Otium.

Dignitas
noxia.

Felicitas
infeliæ.
Dignitas
miſera.

tis indutam. Non Dii haberi volunt, quia
Deus habitu inventus eſt ut Homo. Quia Deus
carnem veſtivit, Bartholomæus exuit carnem:
quia Chriſtus ad pedes devolvitur Apoſtolo-
rum, Paulus ad pedes Carnificis deponit ca-
put: Quia Dominus in Bethlehem, Paula &
Euſtochium excedunt Româ: Quia Redemp-
tor aſcendit in Crucem, Carlomannus deſcen-
dit & throno. Verbo, quia Leo de tribu Ju-
da comedit paleas, in eremo & innumeros re-
peries vel locuſtis, vel fœno ſaginari. In Can-
ticis video Lilium inter ſpinas; ſed non au-
dio ſpinam inter Lilia. Licet altiori ſe depri-
mere; ridiculum eſt, Pygmæum ſe Herculi
parem velle. Manus aliquando dimittuntur
ad pedes; ſed inauditum eſt ad Manum fur-
rigi pedem. Verùm quoniam rarò hæc lues
ſerpit; non eſt, quòͤd ante vulnus infauſto
omine præparem Medicinam.

Et erit Sepulchrum ejus glorioſum.

Verſ. 10.

LXX. Ità vertunt: Et erit requies ejus ho-
ner. Vides idem efle requiem, & ſepul-
chrum, otiumque coire cum funere. Præclarè
Seneca hujuſmodi quieſcentes ante obitum,
prorſéſque laboribus exemptos, mortuis aſſo-
ciat, aitque: Hi mortem ſuam anteceſſerunt.
Sciliceèt idem eſt; Et erit requies ejus, ac,

Et erit ſepulchrum ejus. Chryſologus affir-

mat, Iſtos circumferre ſepulchrum ſuum. Ad
funus verò ultroneos properare, ait Cypria-
nus. Nihilque inter deſidem, & mortuum
diſtat, niſi quòd deterior illius Mors eſt, quàâ
deſüt vivere, nec deſiit aut laſcivire, aut fu-
rere, graviſque adhuc hæredi eſt, quem de-
ludit, & torquet. Saniùs diceremus Sepul-
chrum hominum eſſe Honorem; Et erit requies
ejus Honor. Qui enim, ut dignitates conſe-
querentur, gnavi & induſtrii nullum laborem
recuſarunt, Infulas aut Præfecturas aſſequuti,
ſuimet obliti, otio interdàm degeneri manci-
pantur. Ad tumulum itaque curſus iſte eſt,
feſtinantium ad Summa: nec Thronus illic
eſt, ſed Sepulchrum. Tiberium, fortiſſimum
militem obriguiſſe in ſolio auctor eſt Sueto-
nius. Multos Imperio dignos, ni Imperaſ:
ſent, decantatum adeò eſt, ut pudeat evul-
gare. Et erit requies ejus Honor. Hoc eſt;
ubi Immortalitatem repoſitam crediderunt,
indè emerſit Mors. Non immortalis eris in
Curuli, ſed deſines eſſe mortalis. Adeò enim
longam texunt telam Spei in veſtibulo felici-
tatis, ut vitæ fila abrumpenda ſint, ne Spei
deſint. Curis exagitantur novis, Conſula-
tus Dictaturam eſurit, ſomnus abrumpitur
Regnandi libidine. Quo fit, ut dum Hono-
rem, ſepulchrum ſcilicèt ſuſpiramus, confecti
moleſtià inſeramur ſepulchro. Et erit requies
ejus Honor.

Et auferetur Zelus Ephraim; & hoſtes
Juda peribunt. Et Judas non pug-
nabit contra Ephraim. Et volabunt
in humero Philiſthiim per Mare: Si-
mul prædabultur Filios Orientis.

Verſ. 13. I4.

Societas hic deſcribitur, ſeu Servorum Dei
Ethicæ Comment. Tom. VI.

Stromatum Lib. XVI. 293

ibunt! Caveamus maximè, ne Nos diſcordiis

ſacra Congregatio, quæ & Nationibus con-
trariis queritur ſe conflatam, & Filios O-
rientis in India, tenebris involutos erroris;
deprædatur. In humero Philiſthiim per ma- Iier ad
re deportata, hoc eſt, ut explicat S. Hiero- Indos.
nymus, alienis navibus devecta. Dùm enim
aurum Inſtitores meliùs irrepertum, reper-
tum eunt, Nos cum illis vehimur Chriſti Pau-
pertatem in Regna Opum, & Auri invectu-
ri. Nudi quidem incedebant Aurei illius Or-
bis homines: at Pauperiores poſtquam indue-
runt Chriſtum, ut impudentiam exuerent;,
honeſto cultu ſunt veſtiti. Alii gemmas Orien-
tis rapturi, nos Filios expiaturi, navigamus.
Porrô quàm refertum ſacrà politicà, quod aaitt:“
Auferetur Zelus Ephraim: & hoſtes Juda per- Invidis

inter O.

. . erarios
noſtris in noſtrum jugulum armemus hoftes; 7

ut noſtrâ illi vivant diſcordiãâ. Peribunt, ſi
pereat Livor, & Zelus. Zelus planè, ſed
non ſecundùm Scientiam; Utinaàmque, non à
Scientia. Difficil namque conveniunt animi,
in tanta diſſidentium opinionum copia: fa-
ciliuſque ſententiæ concordant, quam corda.
Undecumque proveniat Zelus, iciamus non
perituros hoſtes, ſi ille vivat. Pax noſtra
Bellum eſt IIIis, tritum eſt apud Tertullianum
proverbium. Mirum planè: Auferetur Zelus
Ephraim, & mox ſine pugna, abſque confli-
ctu, necdùm educto gladio, Hoſtes Juda per-
ibhunt. Amemus Diſcordias, ſi Hoſtibus triaum-
phos optamus. Ablegatur procul Livor, Ho-
ſtes odimus. Hæc eſt Victoria, quæ vincit
Mundum Unio noſtra.

Ert volabunt in kumero Philiſthiim per
mare. Verſ. I4.

uando alienis levamur humeris, etiamſi Invidia
Mare obſtet, volamus. Ita laboris impatientes, inter O-
alienis humeris agiles currimus: Nec avibus Perarios.
4 ſi dib ſt . jend Labor e
cedimus, ſi non pedibus noſtris emetiendum
. .- . . . prava
ſit iter, ſed humeris inimicorum. Nimiruùm ztentio⸗-
Onus hoſtium Alæ funt noſtræ: Volamus, e.
cùm ii, quos odimus, prægravantur. Sic
etiam plerique Præfecti in Subjectorum hu-
meris volant, omnmia ſimul percurrendo, im-
perando omnia. Meminerint velim expeditum
quidem ipfſis volatum eſſe, ſublatis a ſubjec-
torum humeris, at ſubjectis iter arduum tam
gravi ſarcinà oppreſlis.

Et deſolabit Dominus linguam Maris
gypti. Verſ. I15.

Nullam novi linguam Maris, niſi Undarum Obedien-
murmur in littus impingentium. Conqueri- Sia ſreta.
tur quodammode Æquor de Domim Præ-
cepto in Arenis, quibus coêrcetur, ne ir-
rumpat in terram. Ergo Inobedientium Mur-
mur, Lingua eſt Maris. Ides Dominus,
antequàm deſolandam hujuſmodi Linguam
enuntiaret, præmiſerat Obedientiam regna- Obedien-
turam. Idumæa, inquit hic Iſaias, & Moab tiam diſ-
praceptum manus eorum: & plii Ammon obe- caht Keli-
dientes erunt. Et deſolabit Dominus linguam Ma- Ha
ris Epypti. En quomodo vagiente vel in Am- & Mili-
monitis Obedientia, Mare ſilet. Nimirùm iibas.
Obedientibus vel Sæcularibus, Mare dediſ-
cet Inobedientiam: & Religioſus æquo animo

Bb 32 feret

Vox ope-
bis.

Dei Miſe-
ricordiæ
aum pu-
nie.

Conſola-
tiones Dei
cui den-
tur?
Gratig
cooperan-
dam.
Mortifi-
cationum
Stis.
Isgum
Chriſti
ſua
cui?
Amore
duci.
Volunta-
ria.
Aquæ in
ae ſerto
ligno, hoc
eſt, Morti-

kicatione,

& Cruce
dulceſcut.

Nomen
Religioſi.

294
feret præſcriptos ſibi Limites, cùm viderit
Idumæam & Moab, non ſolùm parêre dic-
tis, ſed vel ſigna pro Imperio æſtimare: imè
totos ſe transfudiſſe in Imperantis mandatum.
IUumaæa & Moab præceptum manus eorum. Hic
autem noto, vel Imperantis. Nam obedire
Moab conſpicio non uni tantùm, ſed pluri-
bus. Moab præceptum manus eorum, non ejus.
Qui verò imperant, non Linguâ, ſed Exem-
plo Perfectionem indicunt: Præceptum ma-
nus, non oris, eorum.

ISAI EF.

Confitehor tibi, Domine, quoniam ira-
tus es mihi. Verſ. I.

TN mella eliquantur tandem fulmina, Et
Ira medicinam operatur, non vulnus.

Haurietis Aquas in gaudio de Fontibus
Salvatoris. Verfſ. 2.

Aperta omnia: advertendum tantùm no-
ſrum laborem requiri; non enim cum gaudio
Aquæ nobis profluent, ſed in gaudio eas
hauriemus de Fontibus Salvatoris. Gaudium
Laboris Comes. Non igitur amaras conque-
ramur vulnerum undas, cum Mortificationem
prælibamus oblatam. Ideò mœſti bibimus,
quia Aquas Pœnitentiæz non haurimus, &
Mortificationis, ſed viv coacti in gemma eas
ſorbemus. Quærenda Mortificatio. Haurien-
da è& profundo puteo Salvatoris, quando fuâ
ſponte non manat. Verbo: Gaudium non pa-
tientibus Dolorem, ſed ſcrutantibus, & hau-
rientibus in vulneribus Chrifti. Et quidem
meminiſſe debemus, non alia de cauſa ad Fon-
tem Dei Nos veriſſe, cùm noſtrorum corpo-
rum lagunculis (ſic enim Hieronymus corpus
appellat) niſi ut hauriamus, & ardenti cum
deſiderio extrahamus Aquas Doloris, & Lu-
ctüs. Quet Davides videmus, Aquam Beth-
lehem fuſpirantes, cùm abeſt, oblatam verèò
profundere, & Voluptati litare, non Domi-
no. Ad quid veniſti, hi repetant cum Ber-
nardo. Quibus illud inculcandum eſſet, Me-
mento Mori. Hoc recordare, quòd Mortem
tantùm, & Crucem quæſitum huc advola-
ſti: Morere quandoque, qui Mortificatio-
nem & Mortem ſemper optaſti. Hoôcque no-
bis objici trito illo dicto patet ex eo, quod
non ait, Memento te Moriturum, vel, Me-
mento quia Moriêris; at in præſenti, Me-
mento mori. Ac ſi dicat; Cave, Vivas. Non
enim Victurus Chriſti Crucem aſcendiſti,
ſed Moriturus tibi, & Mundo. Itaque, Me-
mento Mori.

Mementote, quoniam excelſum eſt no-

men cjus. Verſ. 4.

Recordemur, quanti Nominis dignitatem
præferamus, qui Salvatoris nomine inſigni-

Protecttoαιν—. mur. Iſaias autem conſideratione Nominis Dei
nes noxid.

Oliva

timorem nos jubet pellere. Nos etiam Filii Patienzis
tanti Domini, & verè Hæredes JESU eri-
mus, ſi anguſtiis oppreſſi, non ad aliud con-

fugiamus nomen, quam noſtrum. JESUS eri-= Dei volz.

piat, non Princeps. Hc und re cognoſcemur ezti cn-
Filii Dei, ſi vexati & afflicti ipſius tantùm J'rmari.
Nomen invocemus. In Evangelio Marci. Cen- er eene⸗
turio videns, quia ſic clamans exſpiraſſet, ait, Rb e
Veré Filius Dei erat Hic. Quid autem di- e4d4.
xerit, cæteri Evangeliſtæ teſtantur; Deus Marc. 15.
meus Deus meus, ut quid dereliquiſti me? De- 39.
relictum ſe fateri⸗ & Deum non ſolùm non ibic. 34.
derelinquere, ſed geminato Nomine Deum
Deum, & quidem Deum ſuum compellare,
ſolius eſſe poterat Filii Dei. Tunc magis pro
Deo ſuo Deum habuit, cùm in Cruce ſe vi-
dit deſtitutum. Cùm Deus Chriſto Angelum
ſolatio miſit, Pater tantùm dicitur; cùm Cru-
cifigendum tradit, Deus & Deus nuncupa-
tur. Quare ſi tanto nomine indigmi cenſeri
nolumus, Deum tunc magis colamus, cum
in manus tradimur Perſequentium. Non
quomodocumque clamantem JESUM miratur
Centurio, ſed ſic clamantem; Deum fſcilicèt
in angore, & dedecôre non diffitentem.

EXK CAP. XIII.
ISAI E.

Onus Babylonis, quod vidit Iſaias Fi-
lius Amos. Verſ. 1.

D* Regno Babylonico hic Sermo Miror F'lieia
ergo, quomodò, loco Regni, ponatur nimis.
à Propheta Onus. Niſi ſortè tantis amplifica- St:tas
tum Provincis Imperium, diadematum mul- ediocru.
titudine Onus dicendum foret, non Regnum. Felices
Verùm non errat Propheta. Onera ſunt & nen d-
Pondera, quæ putantur Coronæ, & Imperia. miranan.
Onus Babylonis. Tot amaritudinibus admixta
felicitas eſt, ut vel Regia poteſtas habenda
ſit pondus. Iſaiam alias de Chriſto Rege di-
xiſſe memini, Butyrum, & mel comedet, ut lſa. 7. 15.
ſciat reprobare malum, & eligere bonnm. Be- pelicita;
nè: Video enim ex præguſtatione Mollis, & & velap-
Butyri prudenter electurum bonum; & dul- tas miſers
ce. At quomodò amara reprobabit, & ma-
lum, dulcibus tantùm ſaginatus? Ignorat in-
ſuavitatem fellis, qui ſolum mel guſtat. Verùm
tantùm fellis ineſt in melle felicitatis, tantùm
amaritudinis in fuavitate butyri, ut qui Mel
comederit, Fellis non ſit expers, meliuſque
doceatur calamitatem, & miſerias inter feli-
cia, quam in ærumnis. Quare Mel comedat,
& Butyrum, & optimè amarum diſtinguet à
dulci; utrumque enim expertus in eſu mellis,
ſciet reprobare malum, & eligere bonum.
Onus ergo Babylonis, Regnum Babylonis, à
Propheta; & à Chriſto Divitiæ, non Opes,
ſed Spinæ pronuntiantur.

In Montem caliginoſum levate ſig-
num: eaaltate vocem, levate ma-
num. Verſ. 2.

Montem tenebroſum Babylonem propter
Superbiam intellige, inquit S. Hieronymus.
Excæ-

lun

uli⸗ mitt

u0i lor ofe
am
n. Derni

4 164 7
i. Uel

ͦ/

unn dus een
ur.
punn lt aun
( Medo⸗
featos,
aſnta tenntur.
Anie le b
. ezelcitl
mut. e (⸗
antur
ier Gnat,
.
, e doc
A teteilt
I. Dux 4
H can 4n
tan. N
Cepta 6
1tt. Der
mih exercituua
4
Kende.
iia untur.
Cbtiſttte
aflrnoit
um le C
e impie,
ilod,
ln N
. .
Pen latur
lhit,
l n pes
Kerg an ..
ee zn diſt
Atur Chr
G eel
Aennm
1r eſic

1n
DeS
el.
Ugere)
. el N
Cenlkie;
C i

—,—

ſin,

Aim Muin
i, p

um “
on Regule
En n ben

Pus Kun

Sõ
ſſo

e Moley biin
, .

6

Ila. r3.17.

Superbia Excæcat ergo Superbia, nec,; Deum; per-
vera Cæa- mittit ut videas, nec Te. Quäânam porròô ra-
6it*ν ., tione in hoc Monte perorandum ſit, declarat:
egnit Saſtate vocem, levate manum. Utrumque
Superbia copulandum, lingua & manus, dicta & a-
eet ela- Cta; exempla & ſermo. Licèt enim caligino-
more & ſus ſit Mons, levate nihilo minus manum.
vi, (Quaſi dicat: Jic luceat lux veſtra coram homi-

aln nmhus, ut videant opera veſira bona vel in ca-
Gloris liginoſo Monte; Tenebræque veſtris ſuperen-
vana viæ tur operum radiis.
Janatur.
Nach. Dominus eaercituum præcepit militiæ
vox oe- belli, venientibus de Terra procul,
rum.

à ſummitate Cœli; Dominus & va-
ſa furoris ejus, ut diſperdat omnem
Terram. Verſ. 4. 5.

Sanctus Hieronymus hic, Euſebius, in-
quit, virtutes Angelicas interpretatur. Nos
autem hiſtoriæ ordinem proſequentes, Me-
dos eſſe dicimus, de quibus in conſequenti-
bus apertiùs teſtatur Scriptura, dicens: Eocce
Zelus ⸗ Ego ſuſcitabo ſuper eos Medos, qui argentum
nimarum non quærant, nec- aurum velint. Nec mirum
nihi ſi Medos ad ſubverſionem Babylonis, ſancti=
Tuerat, ficatos; vocet. His præmiſſis, nonnulla no-
FPaupyertas tentur. Primô, ſolos hoſtes argenti, alienéſ-
in Concio- que ab auro ſubverſioni Babylonis à Domino
vate. exercituum deſtinari. Non enim Mundum vin-
kinu cit, qui Auro ſuperatur. Pauperes Evange-
lizantur; ut corruat Babylon, ſed à Pauperi-
Eccleſia- bus. Cæterùm delicatus miles eſt, qui ferro

Kiei de domat, argento domatur. Facilè à Babylone;,
rint Di-
vitim. e„ .
Eccleſa- Ceretur , quiſquis aurum ſitiret. Romanus

Kica lu. Dux apud Livium conqueritur, Rempubli-
riſgictis. cam Aſiä potitam, & Afiaticis opibus cap-
tam. Nos IIlam cepimus, nos IIIæ cepere.
Capta Gaza non rarô captivos effecit Victo-
res. Deus igitur, qui Medos minimè cupi-
dos ſcripſit; ne videretur erraſſe, Dominus
Intentio exercituum hoc potiſſimum loco nuncupatur.
.. Secundò. Hi antonomaſticè Mihitia Belli di-
Avaritia cuntur. Non enim Militis nomen promeren-
tur, qui ſpe pugnant rapinæ, & fordidâ auri
cupiditate tam ſplendidum nomen dehoneſtant.
Miles eſt, qui ferrum ſtringit, non qui auro
adſtringitur. Philippus Macedo auro captu-
rum ſe credidit vel Cœlum. Stultè perinde,
ac impiè. At non malè, ſi militibus impertiſſet
illud, qui auro antè caperentar, quàm Coœ-
lum. Tertiò. Ejuſmodi Milites & Cceli faſti-
gio collectos teſtatur Propheta, quòd vix re-
periatur in Terra, qui non libentius aurum
ſtringat, quam ferrum. Non is mortalis eſt,
qui opes calcat. Quartò. Vel omnem Ter-
Religions ram diſpergendam tanto Milite. Pauperum
berfectio. igitur Chriili elogium hic texitur, quos ſolos
ad everſionem Babylonis, & unwerſæ Ter-
ræ collegit Dominus exercituum. Non enim
alienum aurum expetent, qui ſuum conſtan-
ter profuderunt.

Hunera
reſpuens

Ulutate, quia prope eſt dies Domini:
quaſi vaſtitas à Domino veniet. Tor-

liones & dolores tenebunt: quaſi par-

turiens dolebunt. Verſ. 6. 8.

kadieis

De die Judicii ad literam. Moralem tas

Stromatum, Lib. XVI.

quæ poculum aureum tenet in manibus, vin-

men non excludunt interpretationem. Do-
minus punire neſcit, niſi Miſerendo. Primum pe; miſe⸗
belli præceptum eſt: imparatum hoſtem oc- icerdis
cupare. Dominus verò exercituum, proximè eziam
ſe venturum præmonet, ut armemur. Præ- aute
tereà non in annos bellum producet, ſed va- ſ. 12
ſtatio tantůùm diurna erit: Prope eſt Dies Do-
mini. Adde, quòd non vaſtitas, ſed quaſi
vaſtitas a Domino veniet. Demùm dolebunt
ut parturiens, quam brevi gaudia prolis ex-
cipiunt. Quoniam verò Divind Clementi4
homines abutuntur in ſcelus, non hæc evul-
ganda paſſim; ſed Divini Judicii terror in-
cutiendus:

Quoniam Steilæ Cæli & ſplendor ecarum
non eapandent lumen ſuum, ohtene-
bratus eſt Sol in ortu ſuo. Verſ. 10⸗

Solem à Stellis nec obſcurari poſſe, nec pasva
aceendi putaram. Modèô verò, quoniam Stel- magni
læ non lucent, juhar Solis obtenebratur. Al- facienda.
legorick: Duùm Minima negligimus, fruſtra
ſperamus Maxima in ſuo lumine ſtatura. Ex- uodeßt s
tinguuntur Stell?, & in oftu occaſum pati- Gaſtiss
tur Sol. Curet itaque quiſque noſtrûm virtu- zis Caſtes:
tes, quæ Minores cenſentur, niſi citò velit
Maximis virtutibus parentare. Dum Modeſtia
non ſplendet in oculo David; Caſtitas in ejus
corde tenebreſcit. Samſon, dum non refiitit
Foœminæ;, vinciur ab Hoſtibus. Salomon non
magnum duxit connubia cum Idololatris jun-
gere; citò verò adoratione execranda Moabi-
tidum ſimulacra coluit; & , qui cor inflexe-
rat ad amorem Idololatræ, facile flexit genua
in cultum Idoli. Eva, dùm Aurem non cu-
ſtodit ab Angue, Gulam non ſervat à Pomo.
Abſalom, dum à Fratrum cruore non abſti-
net, Patrium ſitit. Saül Imperium invitus ac-
cipit, mox nec coactus deponit; quin & ;
Davidem neci deſtinat. Judas, duùm diligen-
tius Pecuniam ſervat, Stellam extinguit, pro-
pediem verò Solem ipfum Juſtitiæ obſcurat
impuro oſculo. Demum nullus eſt, qui non
experiatur defectum Stellularum Solis occa-
ſum ſequi: &, poſt incuriam in Minimis, ad
Scelerfa,; & ad Flagitia fieri gradum. Trans-
feramus aliò dictum Prophetæ. Quoniam Nel- Fame cu.
læ Cœli non expandent lumen ſuum, obtenebra- ra.
tus eſt dol in ortu ſuo. Religio decoloratur, ſi Tepiditat.
ejus Filii non ſplendeant. Noſter occaſus o-
rientem Societatis, ſeu Eccleſiæ inumbrat:
Nec ſplendet Sol, ſi Stellæ non luceant.

Pretioſior erit Vir auro, & Homo mun-
do obrizo. Verſ. 12.

Hoc moneat Principes pluris facere Viros, Confilis-
quàm Opes. Utinâmque tam multi Pruden- rii boni.
tià præſtantes Conſiliarios advocarent undi-
que, quemadmodum vel Manes extrahunt,
ut aurum cum vitiis importent. Non enim ſi-
ne radice Cupiditatis aut extirpatur Aurum
& Terra, aut ſervatur in Arca. Pretioſior Vir
auro.

296

Oluva

2

Et reſpondebunt Ululæ in ædibus ejus: Quomodo cecidiſti de Cælo Lucifer .

Et Sirenes in delubris voluptatis.
Verſ. 22. .

Voluptas,
& Tepi-
Aitas.

LXX. Ità: Et replebuntur domus ſonitu,
& accubabunt ibi Girenes. Deſcripſerat hic va-
ſtationem Babylonis, & ſolitudinem, quam
Lazxuria ſolæ feræ animantes habitaturæ eſſent. Nihi-
etiam Se- lo minus in tantis ruinis Voluptas vivit; nec
nibi ac Sirenes abeſſe poſſunt à deletæ Urbis parieti-
Pœniten- .
zita, i„. Nis. Gregorius Magnus de quodam Sene agen-
bere. te animam fſcribit; quèd cùm ad ipſum acceſ-
Cireum- ſiſſet Anus, viſura, an expiraſſet, illam in-

ectio, termortuis vocibus abegit, clamitans, non
vam Ve- interiſſe adhuc fomitem Carnis Spiritu defi-
sr,, ciente. Sibi timuit ab Anu Senex illico mori-
tiz inſ- turus. Enimverô non auſim illum ridere, ſed
diatur. mirari malo. Nam, excisa, funditũſque ever-

sà Babylone, non fugatam Voluptatem vi-
deo, ſed canentes audio Exenes in tanto lu-
ctu, ſolâque conſpicio ſupereſſe delubra Vo-
luptatis, collapſis, dirutiſque cæteris ædificiis.
Quomodè in vegeto corpore debacchabitur
Voluptas, quæ nec à labante, imòô nec à lap-
ſo quidem abeſt? Canit in mœrore, ſilebit in
epulis? Nota: etiam inter ruinas, & ſolitu-
dinem ædium ſemirutarum Siren canit. Teſta-
tur hoc Hieronymus, qui in vaſta ſolitudine,
exeſo corpore, languentibus membris, Libi-
dinis tamen æſtum patiebatur. Undè, ſi Jo-
bum jacentem in ſterquilinio, in illa corpo-
reæ domus ruina, monuit Deus, ut caveret
lob. 38.3z. à Sirenibus. Accinge ſicut vir lumbos tuos; nec
Eremus, nec Vulnera immunia funt ab inſi-
diis Voluptatis, & Luxuriæ. Ideéôque ubique
Circumſpeciio neceflaria, quando, etiam in-
ter rudera Babylonis, & delubra ſtant Volup-
tatis, & Sirenes in ruinis, velun in plumis
ccubant. Ruit Babylon, at Sirenes non ab-
eunt. Et Nirenes in delubris Volupt atis.

CA P. XIV.
ISA I X.

E X

Ahbites quoque lætatæ ſunt ſuper te, &
. Cedri Libani: Exæ quo dormiſti, non
aſcendit, qui ſuccidat nos. Verſ. 8.

Superior Somno Paſtoris ſylveſcunt tam Cedri, quam
invigiler. Abietes; non ideò, quia mullus eas putat,
ſed quòd ad exemplum Ducis cæteri compo-
nantur. Difficultatem autem Paſtoralis mune-
ris innuit verbo, aſeendit; ubi enim Aſcen-
ſum audio, Laborem, Sudorémque intelligo.
Cùm igitur ſpectamus ſylveſcentes Cedros,
Zelus a- tunc ſcito dormiſſe, qui præeſt. Notandum
nimaerum autem Abietem quoque viſuram marinos ca-
ſibi vacet. ſus, tamen duùm eſt in ſylva, ſucciſione, &
culturâ indigere.

Et tu vulneratus es ſicut nos: noſtri ſi-
milis effectus es. Verſ. 10.

Chriſfti

Ad Chriſtum Cruci ſuffixum transſerendum.
FPaſio. .

qui manè oriebaris?! Numquid iſte vir
qui conturbavit terram, qui concuſ- Prlieite:
it regna: „712 doſ kuxa.
ſit regna: qui poſuit orbem deſertum! Kgi. E-
Verf. 12. 16.

nus.

Quæ dicuntur ab Iſaia de Babylomio Re- Tzidua:
ge, transferri poflunt in funus Ducis magni, Pſt fer
vel Regis. erem,

Omnes Reges gentium univerſi dormie-
runt in gloria, Vir in domo ſua.

Verſ. 18.

LXX. Omnes Reges gentium dormierunt in Dignita;
honore. Somni conciliatricem gloriam, & dig- ores
nitatem ità aperte teſtatur Iſaias, ut non vi- "el.
gilet, qui hoc non videt. Vix Vigilantem re- pilicitgr
peries in throno, præſertim cùm Propheta noxia,
dicat, Omnes Reges Univerſos dormiſſe. Pa-

rum ſibi videbatur dixiſſe, niſi ad Omnes ap-

poneret Univerſos. Antiquos, inquies, in Re-
gum ſceptris oculum effinxiſſe. Sapienter: At
hoc non probat vigilare Reges, ſed Virgam:
imòô fruſtra oculo inſtruxiſſet Sceptrum, ſi
oculis Princeps uteretur. Nec ipſe David in
Regno potuit non ſtertere: verum cùm alii
proficiſcerentur ad bellum, manè;, inquit Scrip-
tura, dormiebat, & brevi non ſolus dormi-
vit, ſed advocatàâ Bethſabæâ in Regiam, dor-
mivit, inquit, cum ea. Non tunc primùm
dormivit, cùm concubuit, ſed cum glori
eum Regni inebriavit lethalis ſomnus. Salomo.
nem ſomniantem quidem, ſed qui optima pro- 3. Reg. 5.
poſuerat, vigilantem reperit Dominus initio
Principatüs, cùm illi Sapientiam largitus eſt.
At quàm gravi demerſum ſopore dolemus in Labores
ſolio, quem, an evigilaverit vel in morte, Seula.
eſcimus? Et Vir in domo ſua. Non Reges tan- „ t.
tüm in Solio, ſed & privati viri ſuis in .di-

bus ſtertunt. Laborant quidem, ſed dormiſſe

probantur, cùm in Morte nihil ſuis in mami-
bus reperiunt. Infelices, qui interdiùà & no-
Etu vigilant, ut Opes poſſideant, nec tamen
vel fugant ſomnum, vel effugiunt. Nullus mi-
nùs dormit, quàm Avarus, Divitiarum fua-
rum ſolicitus excubitor. Mentiris, inquit Da-
vid: Dormierunt ſomnum ſuum, & nihil inve- Pſ. /5. s.
nerunt in manibus ſuis omnes viri divitiarum.
Non enim deluderentur falſis rerum imagini- 6
bus, ſi vigilarent. In imagine pertranfit homo: Pfſ. 38. 7.
Et quæ negotia, curas, vigilias credis, ſomnia
Propheta dicit: Velut ſomnium ſurgentium,
Domine. In domo ergo ſua vir dormit, quia
in vano accepiſſe animam ſuam convincitur, .
dùm rebus domeſticis totus incubans, illis vi- d
gilat, ſibi dormit. In domo tantùm Chriſti getn.
nunquàm dormitur, cùm, ut ait Hieronymus, Religioſs
vel ipſe ſomnus Sanctorum Oratio ſit. Ibi enim visa ber-
dicitur: Ege dormio, & Cor meum vigilat. Sa- Tan .
luti impenditur cum nocte dies. Quare; dum ana: .
vivunt ſancti, vigilaſſe probantur, quia cum
decedunt, tunc obdormiſſe ſcribuntur in Do-
mino. JNi dedero ſomnum oculis meis, &. palpe- Pſ. 13 1.4.
bris meis dormitationem, canitur in domo Dei. politiea.

Pſ. 72. 20.

i

4
1,

— —

i
Gur Hjc
6, ſuis .
nont
iſni nonn
6 MNim
mn
iffci

belen
6
V.

Nt On
w. mium,
zutt. centur
jwenm vulnete
Kte. Cur an
törand
tas, &
cnting
aridids
Mon n
Ninoge
mine ta
ſid Cht
tam bar
eſt, lec
Deo n
ſunt Fr⸗
tum Fa
e,
himoge
glol ſe
ſent.
deininen
t tawe

l.
er
h.
iin htt⸗

nnis etitur
ſfe linen R
nne wiin,
Pivi. tn
ddan
kund p
r ein4
giiar lebi e
ltur.
bie
I diac
A uudinen

11 nen 44

Stromatum, Lib. XVI.

Er conſurgam ſuper eos, dicit Domi-
nus exercituum: & perdam Babylo-
nis nomen, & reliquias „ & ger-
men, & progeniem, dicit Dominus.

Verſ. 22.
HʒZ npiditass. Utinàm aliquando Vaticinatio impleatur.
Circeum- Hydram quodammodèò refert Babylon iſta;
Bedio ſuis cladibus fertilis. Non ſolùm enim deleta
. n. non eſt; ſed nulla Urbs eſt; in qua Babylon
nte 12* non ſtruatur. Ubique Babylon ædificatur.
inn Habitus Nimirùm cùm Sodoma nuſquam non ſit, haud
waeli. mirum, ſi ubique ſit Babylon. Picea eſt;
difficiléque ab ea avellitur, qui ſemel illi
mik hæſerit.
mi Et paſcentur Primogeniti Pauperum:
lnmnn G& Paaperes fiducialiter requieſcent.
boont, Verſ- 30
nile)
llmm Dei cure Opulenta Paupertas, cujus Deus Patrimo-
ezk. ber- nium, quæ Dei eſt Regnum. Pauperes paſ-
Penn istse. centur divitiis coli. Manna ſtillabunt cœli;
Eih Baupertas V'ulnera Salvatoris abundè potum præbebunt.
nm, dives. Cur autem dixit, Primogenitos Pauperum ſa-
Nehnin turandos? Nimirùm Primogeniti eſt Hæredi-
n n tas, & potior Patrimonii pars Natu Maximum
emmngr⸗ contingit. IIIi igitur liberaliùs paſcentur, qui
Mlen avidius Paupertatis hæreditatem invacddent.
ni Non quicunque Pauperum, ſed Pauperum
Primogeniti ſaturabuntur. Falluntur, qui No-
mine tantùm Paupertatis contenti, Delicias
ſub Chriſto ſectantur. Primogemitus, nili to-
tam Paupertatem poſſideat, Primogenitus non
eſt, ſed unus ex Fratribus, quibus ubertas à
Deo non promittitur. Laudandi hic præcipuè
ſunt Franciſci Alumni, quos meritò in Paupe-
rum Familia, Primogenitos appellare poſlu-
mus, ſiquidem & eorum Parens Franciſcus
Primogenitus eſt in multis Fratribus. Mirum;,
quod ſequitur: Et pauperes fiducialiter requi-
eſcent. Paupertatis Patrimonium Labor eſt:
neminem minus decet Otium, quàm Inopem.
Et tamen Divino Oraculo proditur, Et pau-
Peres fiducialiter requieſcent. Quomiam verò hac
de re plura extant in Patribus, pergamus.
Proſtrata eſt Philiſthæa omnis. Ab A-
quilone enim fjumus venit, & non
eſt, qui effugiat agmen ejus. Quid
mmaße reſpondebitur nuntis gentis?! Quia
mri eii, Pominus fundavit Son, & in ipſa
le ſperabunt Pauperes Populi ejus. Verſ.
ni, 31. 32.
bem D Caeitas Qus unquàm proſtratam vidit Urbem Fu-
ucnn er Npi- mo? Et tamen Philiſthæa Aquilonis Fumo pro-
„ Pretor,whte ditate . . . SS
te Pigsiias ſternitur? Quis ab Aquilone, frigoris nem-
dlr i,, tſeurat Pe Regid, Fumum crederet erupturum? Et
Seroſque, tatnen Fumus irruens in Philiſthiim non ab-
n Ssuperbia undè irrumpet. At, ſi per Fumum Superbiam
n,u), deprimit. excæcantem intelligamus, facilè proſtratam
do Fumo Philiſthæam cognoſcemus. Superbia
mid s Ia.r4.1I. eènim deprimit. Qui enim ſe Exaltat, Humi-
nd Telicita: liabitur. Iſaias hic; Detracta eſt ad inferos ſu-

nexis. perbia tua. Et Balthaſari aſcendenti ſuper Al-

Ibid. 15. titudinem Nubium minatur Caſum: Verumta-
lbid. 121 men ad infernum detraheris. OQuomodé cecidiſti

292
de cæœlo Lucifer? Nec difficile fuit Victores
Philiſthæos interire Fumo, cùm Prolpera co-= Saperbid,
mitentur Arrogantia; & Faſtus. Succenſis Vul- n „z
pium caudis, Ignis latè depopulatus eſt Phih- vana.
ſtheam. At Fumo non Segetes corripiuntür 3
ſed Urbes; nec pars tantum, verùm proſtra-
ta eſt Philiſthæa omnis. Latius enim lerpit
Fümus Superbiæ, quam Ignis Libidinis: hoc-
que vaſtantur agreſtes; illo nobiles excæcan-
tur. Ignis demuùm in agris ruſticatur Philiſthi-
norum, Fumô urbes Palæſtinæ evertuntur;
& Regia. Epicuri de grege porcus ſit oportet;
qui cœno ſeſe volutat. Qued ſanè dedecus;
qui corde non caret, averſatur. At Superbiæ
Pavo Deas vehit triumphantes; nec nos tædet
calcare aut pares; aut etiam majores. Quare
anguſta Luxuriæ Regla, Gloriæ auguſta. Ab
Aquilone autem Fumus. Tepor enim parens
eſt Superbiæ. Ideo enim Superbiæ Primogle.
nitus Lucifer de ſe aiebat: Sedebo in monte Ibid. 133
Teſcamenti, in lateribus Aquilonis. Scilicèt pe-
nes patrem regnare volebat, & quoniam ex
Tepiditate Superbia naſcitur, in lateribus A-
quilonis ſedebo;, inquit, otioſus nempe, de-
ſes; & ſuperbus. Et non eſt, qui effugiat agmen
ejus. Quis immnunis à Fumo? Ab Aquilone ve- Gloria
